tetur igif᷑ cautela q̃druples infraſcripta.

Fiat in primis exvꝛtatio vlemens et
creb:a/de ⁊ ſuꝑ auctoꝛttare ſacri concilij.
dum illud eſt. Similit de auctoꝛitate pa
pe et ecdeſie romane/qtinus quilibʒ habe
at ꝓmptitudinẽ anim/parere vel obedi⸗
re mandatis vel inſtitutõibꝰ ſeu conſilijs

pꝛedictoꝛũ quemadmodũ facit egregius

et feruidus pᷣdicatoꝛ magiſter Aincenti

ſicut patet ex litteris ꝓpꝛia manu ſubſcxi⸗
ptis nouiſſime miſſis Conſtantiã. In qᷣ⸗
tidianis inquit recõmendatõnibus ſacri
et vniuerſalis concilij conſtancien. quas
facio poſt ſermonẽ / docui doceo om̃es fi
deles/ſummittere omnia facta et verba/
ac etiam ſcripta/ determinationi ac etiam
coꝛtectioni eiuſdem ſacri concilij. Sub⸗

dendo. Et ſic fao in omnibus factis et

dictis/ ac etiam ſcriptis meis. Hec ibidẽ

„»*

que manifeſtant diſcretam bumilitatem.
et humilẽ diſcretionem tauti viri/que di⸗

ſcretio poſita eſt a ſanctis patrib⸗ ductrix
aurigaq; virtutum. dum inſtar deuoni ber
nardi plus alieno qpꝛio credit iudicio.

Poꝛro non eſt foꝛmidandũ retractationis

(que f⸗ oꝛſitã opponetu roppꝛobꝛium. Sit
in exemplo beartus Auguſtinus. cuius re

tractatio nec inhonoꝛauit eum/nec aucto

ritatis dictoꝛum ſuoꝛũ robur euertit. i⸗

hil enim vt quidam ait:efficacius ad do
cendum/qᷓ;verbum verax.ſimplex ⁊ bumi
le.nihil habens fictionis vil ſuperbe pꝛe⸗
ſumptionis admixtum. quoniaʒ; deus eſt

qui cum ſimplicib'graditur. dans eis gra

laboꝛat in vanũ lingua loquentiẽ Fiat

tiam et virtutem vleribus ſi nas eir
oſtenſio quemadmodũ fuerũt quandoq;

inchoata pia deuotione. que pꝛoceſſu tem

poꝛis inueniuntur deterioꝛes exitus acci
rere. vell pꝛopter ſcandalum puſilloꝛũ vel
pꝛopter ſcientie defectum.ſicut loquiturx
de quibuſdam apoſtolꝰ.eſtimoniuʒ in
quit perhibeo eis.quia ʒelum dei habent

ſed non ſcm ſcientiam. Fiat itaq; ſic w
cendo.ſic pꝛedicando:ꝙ non ita repꝛoba

bütur perſone ſingule que pᷣſentibus tem

voꝛibus flagellauerunt ſe/ꝙ videãtur nũc
damnande wl penitus execrande.dummo
do deinde obediant monitiõi ſalutari/in⸗
culcando quemadmodum melioꝛ eſt obe
dientia q; victime.Et ꝙ iuſtione Diuin

in omni ſacrificio tuo ſal offeres. Fiat
exlvꝛtatio diligens et elymens:ſuꝑ lau
dibus pati entie que perfectum opus ha
bet. pꝛeferendo eam talibus vltro acceps
flagellatiõibus. Juxta qu loquitur clu
guſtinus cõfoꝛmiter ad ſenecam:qꝙ aduer

ſitates ſeculi huius.non tam inffligende

ſunt.qᷓ; dum euenerint patientertoleran
de/ faciendo per patientiam de neceſſita⸗
te virtutem. Non ſum taʒ demens inquit

ſeneca vt egrotare velim. ſed ſi egrotaduʒ
eſt patienter telerabo Debebũt pꝛoinde

numerani diligẽter atq; ſigillatim tribu⸗
lationes varie.nunc tempoꝛales.nũc ſpi
rituales.que aſſidue nobis dant et inge

runt velimus nolimus patientie mate/

riam.cuiuſmoi ſunt infirmitates pauper
tates.vexatones.angaxie.moꝛtes ꝑentũ
atq; filioꝝ.bella.rxapine.incẽdia detractõ

nes.ↄtumelie.lalvꝛes manuũ ĩ agricołet

mechanicis. temptationes ſurſum varioꝝ
peccatoꝛum quando intus pugneeęt foꝛis
timoꝛes. Et q cunctas huiuſi modi tribu
lationes dinumeret: que tot et tales ſuntqꝙ
non opoꝛteat nouas ſiperinducere.quo/⸗

niam ſatis eſſet tolerantia foꝛtis tribulati⸗/

onum huiuſmodi quotidianarum ꝓ pur/
gatione magna peccatoꝛum / pꝛeſertim ad

luncta contritione ⁊ humili confeſſione in

re vel ꝓppoſito / tempe et loco. Juxta qð ro⸗
gabat quidam. Fiat pars purgatiõis mee

purgatoꝛium meum/laboꝛ quo hic per ſin

gulos dies exerceoꝛ. Et pꝛofecto ſic eſt pl
aliquando valet pia flagelloꝛum deiſbᷣ eiꝰ

7

mann tolerantia ſinemmurmure. ſine repꝛe⸗

henſione diuinoꝛum iudicioꝝ.ſineranco⸗

re vel odi contra ſuperioꝛes ſuos. vel ali/
os affligentes ſe iuſte vel iniuſte. q; ſima⸗
nens iracũdus et ipatiẽs ne dũ flagellaret

ſeipᷣm ad ſanguinẽ ſʒ laceraret decerperet

membꝛatim ad moꝛteml. ¶ mo ſicut no
licet hominem ſeipᷣm ꝓpꝛia autoꝛitate mu⸗

tilare vel caſtrare. niſi pꝛo ſanitate totiꝰcoꝛ
poꝛis conſequenda.ſic nec licet vt videtur
qꝙ a ſeipo quis ſanguinem violenter eijciat

niſi cauſa medicine coꝛpoꝛalis. Alioquin

ſimili ratione poſſet ſe homo cauteriſareꝑp
ferrum ignitum / q adhuc nemo poſuityk
conceſſit/niſi foꝛſitan idolatre vel falſi chꝛi

ſtiani quales reperiuntur in india/ ſe pu
tant baptiſari debere per ignem en in
ſpeciali velut in quadaʒ radice pꝛou
numeroſam a qua videtur inchoata.vl ſal
tem multumcontinuata? obfirmata flagel
latio talis. AUnde cum dicant ſe ſub obedi
entia eſſe/pꝛimitus imperandum eſt q; de/⸗
ſiſtaut/et deſiſtâe ſuadeant alios/ſub mo/
deratioue que dicta eſt videlicet niſi vel q/
uſq; ſacrũ cõciliũvel eccleſia rana mãda⸗
uerit łtolerauerit hec fieri:allegando regu

lã moralẽ ꝙ vbi dubitatio ſurgit de aliq ac

„

tu an poſſit licite fieri vel omitti. tutins eſt
omittere q;ᷓ facere. Pꝛeſertim vbifactio ge
nerare cernitur ſcandalum alioꝛum/vnde

eſt ülud apoſtoli. Si eſca ſcãdaliſet fratrẽ

tuum non manducabo carnes in eternum

Viaeretur pꝛoinde numerus tis coartã

dus / et ſolicite purgandus.ne ſub eoꝝ mi/
citudine etiam bonoꝛum / mali et repꝛobi

deliteſcant. Deniq; populus quando eri⸗

gitur ad nouitates· ille ſunt illis ingerẽde.

in quibus eſt tuta ſalubꝛis qdeuotio ſicut

. pꝛouiſio ſo
lers et exacta circa ſocietatem illam multi

de miſericoꝛdia ſanctoꝝ et recurſu ad eos/

vt ad angelum pꝛopꝛium cuſtodem. Ad ſã
ctum cuius nomen perſona gerit. Ad illaʒ
matrem dei. et virginalem ſponſum ſuum
Joſeph numerando pꝛerogatiuas eoꝛum
ſꝛoinde ſi pꝛedicandum fuerit de fina
li iudicio.vel antichꝛiſto fiat hoc in gene/⸗
rali.concludendo ꝙ in moꝛte quilibet ha⸗/

bet ſuum iudicium pꝛoximum et incertu .

22

Ex ſi quis inducere voluerit miracula no⸗/-

ua ſuper antichꝛiſti aduentu pꝛoximo No
tet ꝙ mundus ſeneſcens patitur fantaſias
falſoꝛum miraculoꝛum. ſicut homo ſenex
fantaſiatur in ſomno. Pꝛopterea ſunt nüc
habenda miracula valde ſuſpectꝗ niſi fctã
pꝛius examinatione diligenti. ( bſeruã

dum pꝛeterea ſumopere videtu pud tles

de ſocietate ꝙ, nullo modo viuãt oãtioſe / ſi
laboꝛare poiſint vt ſintadmõitionẽ ⁊ exẽ⸗
plar laboꝛantium vt pꝛeterea nihil agant

„

co ntentioſe et velut ex vituperio et cõtem/

ptu pꝛelatoꝛum maioꝛum et minoꝛum vel
aliquoꝛum generaliter clericoꝛum.neq; in

pꝛedicationibus faciendis.neq; in confeſ

ſionibus audiendis. Pꝛopterea debent in

„

omni loco quo pꝛimo veniunt pꝛimit? ha

bere collocutionem et beneplacitum cũ ec

cdeſiaſticis vel eoꝛum capitibus ne ſciſma
foꝛſan fiat laicoꝛum ad clericos vel ecõtra.

„

Langezʒ ſi foꝛte ſenſerit doctoꝛ inſignis
agiſter Vincentius / non poſſe conueni⸗/
enter ſuper pꝛemiſſis ſalubꝛiter et efficaci⸗

ter pꝛouidere.videticonſultiusvt ad tem

pus ſegregaret pꝛeſentia ſuam. effugiẽs

tantam ſocietaym quod i poſſet / viſitãdo

ſacrum concilium vel altera occaſione ſibi

ſumpta. ¶¶ Hec interim notata ſunt velut

in quodam tranſcurſu magis ad remoꝛan

dum qᷓ; docendum. xviij. Julij. Anno do⸗

mini. M. cccc xvij. Conſtañ. tꝑe concilij.

Bequitur epiſtola
iſſa magiſtro Vincentio oꝛdinis pꝛedi/
toꝛum dei ſeminiuerbio feruentiſſimo.
coꝛam ſe flagellantes. per magiſtrum Jo⸗
bannẽ de Berſon.

dicatoꝛi ʒelanti.ſalutem ani/
manum Magiſtro Vincen⸗
tio de oꝛdine fratrum pꝛedi⸗
catoꝛum patri meo in xpᷣi ca⸗
ritate dilectiſſimo Jo. de ger.

Omina tiſſimo doctoꝛi etpᷣ⸗

l „
.

——

CTractatns

Tanta de virtutibus tuis doctoꝛ egregie

fama referente crebꝛius accepi:tanta ſpãli
ter i collocutõne familiari cũ reuerẽdo pr̃e
dño generali tui oꝛdinis pᷣdicatoꝝ agnoui
vt mihi videaris recte figuratus ᷣm nomẽ
tuũ.ꝑ ũllud apocalł.quo ſpeculatoꝛ totiꝰ ec
cleſiaſtici decurſus. Johes ait Vidivt ecce

equus etqͥ ſedebat ſuꝑ illũ habebararcum
et data eſt ei coꝛona et exijt vincens vt vin

ceret.Exiſti quidem vt vinceres o vinceti
gloꝛioſe.ſed quales tu vinceres.qua ratiõe
quibus armis.quo apparatu bellico.qua

li arceu tu tandem ipᷣe coꝛonatus triumpha

res:? R oncerillecnins es imitatoꝛ pau
lus dicẽſ.arma milicie noſtra nõ eſſe carna

noſti

tiones alie.Etqꝛ te grauiboaſſidue laboꝛi

bus intentũ ptrahere longa ſcriptoꝝ ſerie

non viſum eſt ſatis equũ vel modeſtũ.hoc
vynum qð in votis nedũ meis ſed q;plimo
rum verſat᷑aꝑiam. Reddũt tuecaritati/
tuo q; zelo pacis ecciaſtice/teſtimoniũ hoc
inſigne.boc celeberrimũ pᷣconiũ tum mul
ti.tum nominati pᷣſatus magiſter ac domi
nus general/ꝙ inclito arragonũ regno nũ
qᷓ; fuiſſent concoꝛdata pacis capitula.nũ⸗
q; ſubtractio/que tam viriliter et legittime
facta eſt ab illo nimis pꝛochdoloꝛ erga ma
trem ecciam obdurata Pe.se luna/fuiſſet
attemptata/ſi nqn autoꝛitatis tue ſögus
et concilij robur addidiſſeg.cuius fa
tam egregij noſipᷣi ſacro generali concilio

pᷣſentes / deſideratiſſime pacis annis iã fe,⸗

re.xl.miſerabiliterexulantis fructum etre⸗

ditum pximum expectamus. ¶ Eto te feli

cem.o teter quaterq; heatũ ſi pᷣſentialrad⸗
eſſes.ſi nõ auditu ſolo ſed ꝓpꝛijs oculis co
ram cernere volueris ꝓpinquam velutĩ ia⸗
nuis ſummi pontificis electiõem / ſi videlʒ
efficaci celeritate/ſepoſitis interim turbis
iocundam tuepᷣſentie faciem huic eideʒ ſa
cro concilio cõſpiciẽdam attuleris.fructuʒ
niſi falloꝛ amplioꝛem/ꝛte tuis q; moꝛibus
dignioꝛem afferres q; ſi hoc neglecto per⸗

manſetis in inceptis. Deminer btĩ pau/

liad Gal.ſcribentis. Deinde ait ppannos
xiiij. Aſcendi hieroſolimamcum barnaba
ettito.et contuli cũ illis euangeliũ qð pᷣdi/

co in gentiby. Seoꝛſum autem bis qui vi

lia/cum reliquis ſimiliba qualia meliꝰ ipſe
(Tupperant hoc loco plurimacoꝛ
di meo.q̃ libentius ⁊ foꝛſitanvtilius verbo
oꝛe ad os/qᷓ; calamo muto reſerarẽ tue ſa/
pientie/niſi ꝙ alioꝛſum me trahũt occupa

guoꝛis

debanturaliquid eſſe/ne foꝛte in vanũ cur
rereʒ aut cucurriſſeʒ.hoc ſatis pꝛo tua re ti⸗
bi dictum puto.Eſt ſiquidem apud noſal

tera velut hieroſolima:ſunt aploꝝ ſucceſ⸗
Rarwuet en diſſimni deo amabiles pᷣlati.

Sunt legiſdoctoꝛds cũ quibotnam ipᷣam
pᷣdicationem conferre tam ſalubꝛiter q;hu

militer poteris / vt interim ſileam de alio p
fectu multiplici ſperato ſi veneris. Crede

mihi doctoꝛ emerite multi multa loquunt
ſuꝑ pᷣdicationibus tuis/⁊ maxime ſuꝑ iũlla

ſecta ſe verberantium/qualem conſtatlpe
reritis temꝑibus fuiſſe pluries et in locis

varijs repꝛobatam:quà necappꝛobas / vt

teſtantur noti tui ſed necefficaciter reppas
Jactantun inde varij rumoꝛes ꝑ populos
et apud nos.quoꝛum multa etſi neq; vera
neq; credenda cenſeantur/ab illið qui te ſi
cutꝑſius loquitur intus et in cute noꝛunt.

nihilominns exemplo Pauli qui per reue
lationem certiſſimus eratpᷣdicationem ſu

ameſſe ſm deum. voluit ꝓpter condeſcenſi
onem ad infirmos ꝓpter autoꝛiſationeʒ in

ſuꝑ plenioꝛem ꝑ aplos / deſcendere in hie⸗
ruſalem ⁊ collationem habere cum apoſto

lis. ¶ Sic agere placeat noĩatiſſime ma⸗

giſter ac domine. ac interim bene vale / be /
niuolus ſuſceptoꝛ huius litterule quaz in

ꝓcinctu ſcripſi/die qua ſolennitatem ipiuſ
quẽ pᷣnominaui barnabe beatiſſimi pauli
cõſoꝛtis pᷣneniendo recenſebam.ix. Juni j/
in vigilia ſacroſancti ſacramenti. ¶Poꝛ/

ro quia neſcio ſi foꝛte non exandiat hãc ex

hoꝛtationem ʒeli mei tua pꝛudens diſcre/

tio.nolens huc accedere de pᷣſenti Judica⸗

ni tecum agere.ſicut mihi in veritate cõſci
us ſum e in ſimili vellem erga puitatẽ me
am ſimiliter ⁊ ſinceriterag?. Mittimus re
uerendꝰ pater pᷣnominatus ⁊ ego querelail

aliquoꝛum que in manus noſtras nedum

verbis ſed ſcriptis deuenerunt.et idagimꝰ

non ad damnationem tuam.non ad incul

pationem.non ad irritationem/nouit deꝰ

ſed cautelam ſuper bis omnibus amplio⸗
rem. Scio milies erptus/qᷓ varia ſepe/qᷓ

„

falſa de pꝛedicatnibus referuntur/partim

„

exauditoꝝ imperitia.partim ex arroganti
quoꝛundam malicia.contemptu vel inui⸗
dia. Scio deniq; qui ait Da ſopienti occa

ſionem et feſtinabit accipere. Interim be⸗

ne yale in domino/qui tuam in bono viaz
dirigat cuſtodiat etconfirmet.Amen.

„

——

ſa
Ufeni
hoſal
lccſ
ln
nin
wön
Xo
e
oqunnt
ſuo
turpee
n boas
ds N
tnpdes
ophlos

gliteſ

ſene
deſenſ
tonezin
ninbie
nmoſo
ſirenn
Mebe/
eguzi
mu
mul
Junch

Wie

8di/
t
inrci
itnid
imor
vqrne
annn
rucgin⸗
naanal
–RWDl
moplo⸗
ſcheſ;
parim.
nogenan
Nalmmui⸗
tioc
cnmbe⸗
ono i⸗
n,

—w

Reuerede magiſter t pater cariſſime.

L.familiaria colloqᷣa què tecu in ianua ⁊ ba⸗
dua/ꝛ qñq; alibi me habuiſſe recolo.ſᷣmo⸗

neſq; tui ſalutares quos audiui / de te om̃e

bonum/pꝛecipueq; humilitatẽ quevirutũ
omniũ fundamentũ/pᷣiumere agunt. Joo
cum dilecto fratre ⁊ ſocio meo cancellario
pariſienſi.ad pᷣmiſſa te caritatiue exboꝛta⸗
r perſuaſus ſum. e
dinalis Cameracen: (Poſt ſcripturã

Tuus ꝑ omnia p.car

Datã litteraꝝ iſtaꝝ/fuerũt die veneris / vlti
mo pterita/ vniti ſacro cõcilio dñi caſtella⸗
ni /qui ſimilit᷑ ad alios/fecerũt ⁊ publicar̃t
ſubtactioneʒ a pe.deluna Digneris ad pa
cem regni/ imo de regnoꝝ laboꝛare.⁊ bene

iptum.xxi. Junij.Conſtañ.

AVaale in dno/qui tuã in bono viã dirigat /
cuſtodiat/⁊ confirmet Amen.

Zuus ad tedeuotꝰ Jobãnes Cancella

rius pariſief.

Finnit epiſtola magiſtri Johannis de ger⸗
ſon /ad ſanctũ vincentiũ oꝛdinis pꝛedica⸗
top miſſa/ in qua boꝛtat᷑ vt concilium con
ſtantieñ.ſua perſonali pꝛeſentia accedere
dignet / ſectamq; ſe flagellantiũ vt ad tem/
ppus deſerat/modeſtiſſime ꝑſuadet.

Incipit tractatus

ne pecunia.vel aliud. Ergo falſificat᷑ vlis

cxõtr ꝓpꝛietarios regule Auguſtiniqaſſeri
bilt caãcellario ꝑiſien.q;uis ſuũ non eſſe ve/
riſimiliꝰ ſit quia neq; in ſtilo neq; in doctri

aſcriptis ſuis pꝛſus concoꝛdat.

pater.amicoꝛum ſalꝰ.obſeqͥ⸗

ſuadeat tutioꝛẽ viã veritat. ¶ Impugna⸗

bit᷑ ̊ ꝓpꝛietas pᷣmo loco ꝑ ipᷣam regulã Au
gnſtini ſolito votopmiſſam. Secũdo pr gcib
ſeg vict ⁊ veſtitus.̊ ꝓpoſitũ ↄfirmat᷑. Naʒ
pecuniale veſtiariũ/eqlitatẽ quaʒ intendit
Auug'.coꝛrũpit. Patet ſi ↄtingat ſenẽ frẽm

auẽtatẽ ſcpture ſacre ⁊ canonũ.Tertio diſ⸗

ſoluẽdo ꝓ viriboilloꝝ rões q̃tinꝰ / vepꝛibap
ꝓpꝛietatꝭ excuſſis radicitꝰvos amiciq̊oc
caſione hectracto/iuxta vocationẽ veſträã
rrregulã. ſicut in vnũ eſtis ↄgregati/vnani
mes hitetꝭ in domo dei.⁊ ſit vobis coꝛ vnũ

⁊anima vna.⁊ oĩa cõmunia.nec ſint ſciſ⸗

mata int᷑ vos/q̃ ꝓpter meũ ⁊ tuũ oꝛiuntur.
Laritas eni dicit regula vra nõ ꝗrit q ſua
ſunt/ſed cõia ꝓpꝛijs anteponit.nõ ꝓpꝛia coõ

ʒ un debitü. ſinceraq; dilectio
daguerſus ꝓpꝛietarios regule
uuuuͦ, pfeſſoꝛes/ ꝓpꝛietatis de,
fenſoꝛes amicicia iũctos/ſuadetfraternus
amoꝛ uchuendera, djmgg G63

cupamẽti / q; pciũ eiꝰ·

7

munibus. Et q;to ampliꝰ rem cõmunem

ꝙᷓ pꝛiã curaueritis / tãto vos ampliꝰ pfice
re noſcatis. Alt in omnibo quibo vtit trãſi⸗

toꝛia neceſſitas/ſuꝑemineat ⁊ ꝑmaneat ca

ritas· Om̃ innocẽtes dicit pater Auguſti⸗
nus nõ eſtis / ſi tacedo frẽm perire ſinitis.

ſine anime piculo/miſericoꝛditer indicat᷑.

Raꝛopein ſiquidẽ hr̃e ꝓhibet Augꝰ.alũ
nis ſuis in regule exoꝛdio.quo magis cari
tatẽ pacẽ oſtenderet finẽ eſſe religiõis in/
ter fratres / cũ dicit/ In vnũ eſtis ↄgregati
vt vnanimes hitetis in domo. ⁊ ſit vobis

coꝛ vnũ ⁊ aĩia yna in dño. SeeE
nõ dieatis aliqͥd ꝓpꝛiũ.Gꝛauiꝰ aũt peccatũ
eſt facere q; dicere. Cũ exterius opus mali
ciã ſuperaddat interioꝛi.vt furari.occider
⁊ mechari grauius q; dicere aut ꝓponere in
mente. ergo ſi ꝓbibet expꝛeſſe verbũ ꝓpꝛie⸗

tatis a foꝛtioꝛi ⁊ factũ. Nã dictuʒ neciam

nõ habet aut bonitatẽ. niſi ſit ſignü rei cu⸗
ius eſt dictũ. ergo ſi phibet dicere e

pꝛiũ.magis ꝓhibet habere illud./ Secũ

io moxſequitin terturegule qus voniſtis
Et ſint vobis omia cõia. Ome aũt m lo/
gicos eſt vle ſignũ q diſtribuit p vniuer⸗
rebo generaliter / que ſub poſſeſſtone cadut
cuiuſcunq; nature ſint, ſue ſint iocalia. ſil

1 „

iſta regula in votiveſtri periculũ/per quod
cunq pticul

are ꝓpꝛiũ / qꝛ pꝛiũi ꝛ cõe oppo⸗
ertio ↄſequenter in textu regu

le ſubiungit. Et diſtyibuat vnicuiq; veſtru
aßpoſito vfo / vict/ tegumẽtũ / nõ eqliter
dibo/qꝛ ñ eqt valetis oẽs:ſed ſiẽ cuiq;
E

fuerit. Hõ dicikviginti libꝛas autſcuta.ſ
tegumẽtũ paratũ.qd ige paucioꝛis eſt oe
amẽti / ; pciũ ei· lecↄfoꝛmi vite a⸗
płoꝝ aq̃ regularis vita oꝛiginẽ cepit. Naʒ

bus aploꝝ· ꝙ erãt illis oĩa cõia / ⁊ diſtribue
bat hicuich py cuiq; opus erat. Nõ aũt

diſtribuebat᷑ apłis ⁊ eoꝝ ſeq̃cib pecunia/

1 debilẽcui opꝰ eſt ampliꝰ veſtimẽti/q;ᷓ ſa⸗

no / pdigũ foꝛe ſui veſtiarij/⁊ libalit᷑ ſupꝛa

gumẽto ↄuertendũ eſt. talis ſenex infirmꝰ

male veſtiet᷑ ⁊ iunuenis foꝛtis nõ ꝓpdigꝰ/me

lius ipᷣo induet᷑ↄtra intẽtionẽ Auguſtini.

. .

Auano arguit ptbopici regulam. Di PP

Cõtra pꝛopꝛietarios regule auguſ. 2

quod minus videtur ieſſe/ ineſt / 2 illud qo

magis ꝓpꝛiũ ergo habere tolerabilius eſſet
in nouitijs oꝛdinis/qᷓ; ſenioꝛib/ꝓpter imꝑ

fectionẽ eoꝝ ſed illis phibet regula/qcq;
retinere de ſeculo dicẽs. Qui aliquid ha⸗

bent in ſeculo/quãdo ingreſſi ſunt mona/⸗
ſteriũ libenter illud velint eſſe cõmune.qͥ

non habent / nõ querent in mõaſterio.Er⸗/

go ſi qð de ſeculo affert᷑ in monaſterio eſſe
cõmune opoꝛtet.a foꝛtioꝛi illud qð de mo⸗

naſterio eſt.ſimilit ⁊ de redditib cõibo.De

mũ ſi in cõe reponere habẽt/⁊ ꝓpꝛiũ vitare

nouiter ingreſſi.A foꝛtioꝛi etiã ſenioꝛes il⸗
lis / quoꝛum debet eſſe ſtatus ⁊ vita pfecti⸗
oꝛ.Et in ſignũ huius eis reuerentia exhi⸗/

bet᷑ a minoꝛibus oꝛdinis.Retinere ergo ñ

licet ꝓpꝛium his qui habuerunt in ſeckone
q; non habentibo in ſeculo/in monaſterio

querere permittit Auguſtinus.Ergo om⸗

nibo iubet pꝛopꝛium non habere.quia om

nes qui ingreſſi ſunt aut habuerũt autnõ.

Si pꝛimum relinquendũ eſt.ſi ſcõm non

eſt querendumergo nullo modo retinen⸗
dũ.quatinꝰ hac arte ⁊ modeſtia diuites hu

milient?/ t pauperes non infletur ¶ Quin

to edocet Auguſtinꝰ/qᷓ;tum ſibi coꝛdi fue⸗
rit cõmune caritatis inter fratres/⁊ abomi
nabile ꝓpꝛium / diſſenſionis ⁊ bꝛige fomes
quia de hoc pꝛimo loco tractare incipit in
regula/vſq; ad locum deoꝛatione.Non ne
ſcius/quomodo ꝓpꝛietas ſciſmata fac.vna
nimitati aduerſat᷑ ⁊ paci.quiba opus eſt o⸗

omꝰ / ſi ſepa⸗

rantibo/teſte Hugo mnerpoſnnoneredn⸗
le. Non pꝛodeſt inqułꝑ vnæt
rat diuerſa volũeas. Quoniã longe maioꝛ
vnitas animi q; loci:.habimis ⁊ connictus
coꝛdis/qᷓ; coꝛꝑis.Caritas aũt eſt q̃ habita

re facit vnanimes in domo ⁊ pacem veraʒ

tribuit.Oꝛationẽ quoq; raudibils icie⸗ .
nec que ſua ſunt querit.ſed q
bi. Hincetiam fratres monet ibidẽ ne ſa⸗
pientes ſint in oculis ſuis. opinionis pꝛio
pꝛie ðfenſoꝛes aut ↄcoꝛdie turbatoꝛes.Si
ergo cõcordie aduerſatpꝛia voluntas.er⸗
go etiam ꝓpꝛia ciſta aut burſa nõ conuenit
cõmuni caritati/quia illa cõmunia pꝛopꝛi
is anteponit. to vb⸗
ieiunio ⁊ lectura pꝛandij mentionem fecit

que Jeſu chꝛi⸗

exto vbi de oꝛatione /

Auguſtin? in regula. conſequẽter de cibo
infirmoꝛum ſpecialioꝛi loquens qᷓ; ſanoꝛũ

inquit. Etſi eis qui ex moꝛibus delicatio⸗

ribus venerint ad monaſteriũ/aliquid ve⸗

ſtimentoꝝ aut alimentoꝝdatur quod non

.

foꝛtioꝛibuſ ⁊c̃. Fruſtra nempe dari diceret
niſi hos nihil habere vnde heccomparans

intenderet. ¶ Septimo idem facitt/ſed im

plicite.cum pꝛohibet non figi oculos invi
ecdicatis inquitvos animon
habere pudicos/ſi oculos habetis impudi

ſa muliere.

cos.Ergo cum pari voto pꝛomittitur pau

p ertas ſicut caſtitaſ.abijcienda eſta manu
omnis pꝛopꝛietaria poſſeſſio.ſicut ab ocu
lo omnis femine delectatio carnalis.quia
oculus ⁊ manus in iſtis ſe habent cõfoꝛmi
ter/⁊ vtrunq; eſt reuerti ad vomitum. Hic
in viſibilibus carnis:.illic in opib ſeculi/
coꝛã iuſto iudice.Et ſequit᷑ in regula.Hoc

inquit quod dixi de oculo non figendo/eti

am in ceteris ꝓhibendis obſeruetur/cum

dilectione hominũ/⁊odio vitioꝛum. Con

nictus autem ſi recuſauerit ferre vindictaz

pꝛiuetur a conſoꝛtio fratrum. Confirmat

quia plus eſt rem illicitam tangere/q; vide

re tantũ.⁊ adhuc amplius poſſidere/⁊ ad

nutum habere voluntatis/ q;; tangere aut
velle. Ergo ſi in voto caſtitats ꝓhibeturo⸗

culus figi in femina/q̃re non in voto pau⸗

pertatis pꝛohibetur etiam pꝛopꝛia poſſeſ⸗

ſio: Hon enim minus ſcandaliſat apoſta⸗
ſia ſeu tergiuerſatio ſecundi/q; pꝛimi in cõ
ſpectu hominum. ¶ Octauo non aliter ſa
pit venerabilis Hugo in expoſitione. Et
non dicatis aliquid pꝛopꝛium. Non dici⸗

mus inquit quicq; meum aut tuuʒ.ſed no⸗
ſtrum. vt dicatur: capa noſtra/ veſtis nr̃a.

graſium noſtrũ.ſicut domꝰ eccleſia ⁊ clau⸗

ſtrum.omnia in communi habenda ſunt.
CLCarnales ſunt fratres/quicõmunia diui⸗
dunt/ſpirituales qui diuiſum in cẽmuni
reponunt.Ergo ſi volumꝰhereditate poſſi
dere dominũ/nihil habeamus/ ait / pꝛeter
ipſum. Quoniã ſi aurũ ai Rentũ.vel quid

aliud cum chꝛiſto queritur/dicit Hieron

mus cum iſtis ⁊ ſimilibus pꝛopꝛijs/ pars
fieri dedignat᷑ deꝰ.Apli imitemur ſniaz⸗ ad
Thimo.vi. Hñteſ alimẽta ⁊ qbotegamur
⁊c̃.Quippe tribo ¶Leui nõ habuit ꝑtem in
xra. ¶ Nono in expoſitõe regule.Et diſtri
buat᷑ vnicuiq; ꝓut opꝰfuerit. Dñs oꝛdina
uit ecclłiam vt pleriq; ſpũalibo. ceteni auteʒ

tꝑalibo vacarẽt. Pꝛepoſitoꝝ officia ſüt ſub

ditis coꝛꝑalia miniſtrare. Subditoꝝ vero
ſpũalibo inſiſtere/oꝛõniba vicʒ/oↄteplanõi/
⁊ lectioni.Ergo confundit᷑religio cum qͥſ/

q; puiſoꝛ efficienr nccitatis/⁊ cõis mgr ve

2=

Decimo qꝛ veſtiariũ eclſ

erdi
gval
lier
ſand⸗
en
niat?
vene
paſt
bent
ſunt
hoſ
tond

—

ſol
ſate⸗
faſcin
tiove
facta
dica
ned
inq
inte
ip
o
inn
ſu
11
et
ℳ
C
ſer
on
fe
ſchecr
da⸗
ſio⸗
niſ
der
eſt
(o⸗
SS olne
giof
ſtin
ſust
nus
kore
gau
fein
ſuit
lter⸗
Pob
plüd
mali
qgee

Lans
Gim
eini
Wnof
mn
amang
tabon
99, gui
ormi
m. Dic
nſealli/
na hoe
Gchoeti
ur cum

umn. CnS

Unclan
fmaf
öwoe
Reled

NNe

derrc-
wor)
nn doſ⸗
lat choſe⸗
primiino
gonaluaſ
Ctone.
Korder
sCnot
is Efg.
4W

wmia dinn
in Cönbe
Cditurel
li N gui
at Miann
Ns/
murſinn
gwictent
buiſgeendn
e aln
Disorina
Cen aus
fuuſitii⸗
dir w
Apanil
Cocumtß

cismH

ſinnüch

=2—

ter diſtributũ ↄtrariatregule dicẽti:ꝙ; non⸗

equaliter eſt omnibatribuendũ qꝛ nõ equa
lit᷑ valẽt oẽs. Pluribo eni indiget eger qm

ſanꝰ.⁊ ſenex q; iuuenis. Ita eni fuãda na/

ture neceſſitas vt nõ intereat coꝛpus/ſʒ ſer

uiat ⁊ nõ ſuꝑbiat.¶ Vndecimo ꝑ eũdem

venerabilẽ Hugonẽ in expoſitione huius
paſſus.Et qui aliquid hẽbant in ſeculo li⸗

benter illud velinteſſe cõmune.Duo ina t

ſunt qᷓ relinqui opoꝛtet ꝓpt᷑ deũ facultas.ſ·

poſſidendi / volũtas habẽdi/iuxta dñi ſeé
tentã Lu. xiij· NHiſi qs renũciauerit omibꝰ

q̃ poſſidet/ñ pᷣt me eẽ diſcipulꝰ. Nõ.n.ſuf

*

ficit exterioꝛẽ relinqre ſubaʒ/ niſi interioꝛẽ

reſcindamꝰ ↄcupiſcẽtiã.alias eẽt renũcia⸗

tio vocalis tii/⁊z hypocriſis / diſſimulatio

facta coꝛã hoĩbo nõ coꝛã ðᷣo/qͥ nouit abſcõ

dita coꝛdis. ¶ Duodecimo Hugo expo
nẽdo hũepaſſum/ vnanimit᷑ viuite. Sic
inqͥ t. Pauꝑtas ⁊ hũilitas generãt caritatẽ
inter frẽs. Caritas vero nutrit ⁊ fouetvna
nimitatẽ ↄcoꝛdẽ ⁊ pacẽ.Ergo per locũ ab

oppoſitis.poſſeſſio ⁊ ſuꝑbia diſcoꝛdiam?

iurgiũ.vt cũ vnꝰ eſt altero ditioꝛ ↄſeqnter

ſuꝑbioꝛ ⁊ infeſtioꝛ.Deſpectatoꝛes ei ſnnt
⁊ iniuriatoꝛes diuites vt dicit Ariſto:iiij.

eth.⁊ ſe dignificantes ſuꝑ alios/ q̊ deperit

ofeſtim fraternitatis vnitas:⁊ ꝑ ↄſequẽés

caritas deuotio ⁊ religio ¶ redecimo in

ter occaſiones alias ꝓpꝛietatẽ inducẽtes /

potiſſimũ arbitroꝛ fuiſſe hũanũ timoꝛem

Deficiẽdi in neceſſarijs/tꝑe egritudinis et

—

ſenectutis/qm̃ tũc opus eſt multo plurib

ꝙᷓ cũ valemꝰ. Nunqͥd aũt tãta foꝛſitan ꝓui

ſio foꝛet in regula circa infirmos ⁊ debiles

niſi hãc ſolicitudinẽ a coꝛdib fratrũ inten

deret Auguſti:euellere.vnõ ſanos/ ne mo
leſte ferãtlautius egros paſci/oſtendit feli

plus habere. Decimoquarto ꝓpꝛiũ reli⸗
gioſoꝝ regulariũ impugnat᷑ꝑ illud Augu
ſtini in regula.Quicũq; intm̃ malũ ꝓgreſ⸗
ſus fuerit/ vt occulte ab aliqᷓ lr̃as aut mu⸗
nus accipiat/ſi hoc vltro offert. parcat illi
⁊oꝛet᷑ p eo. Si aũt depᷣhendit᷑aut ↄuincit

cioꝛes eſſe icc Nomno minus egere q;

grauiꝰ emẽdet᷑ Abi Hugo.aliqͥd occulta⸗⸗

re/ inq:t / eſt oꝛdinẽ infringere/⁊ ſanctũ po
ſitũ paupꝑtatis.Qui abſcõdit/inq; moꝛta⸗/

liter peccat velut alter Bieʒi facꝭ ſacrileg/
it bñ viuere/ boͤnũ ecem/
plũ dare/2 malã tollere ſuſpitionẽ. Hõ eſt

Pob/ait/ↄueni
malũ qꝛ munꝰ/cũ vt ſicex amoꝛe pcedit: ne
q; qꝛ cultellꝰ/aut hmõi/ ergo qꝛ ꝓpꝛiũ.

Co⸗

vitiũ

ſequẽtia pbat᷑qꝛ ei qͥ nõ feciſſet votũ pau⸗

pertatis/ vtputa ſeculari nõ eẽt peccatũ ac·
ciꝑe ⁊ ſeruare/ſicut regulari. Niſi ergo pe ,-

riculoſum eẽt ꝓpꝛiũ ſaluti/non vocaretillð
Augu.grãde malũ/grauiterq; punienduʒ
etiãſi ex dono vel munere ꝓcedat de ꝓpꝛijs

bonis ſeculi.qᷓ;to magis ergo ſi ex impia
volütate ſeruetur de bonis cõmunibus

ecimoqnto impugnat᷑ ꝓpꝛietas ꝑ re/

gulam beati Auguſtini / vbi dicit. NUeſtes
vras ſub vno cuſtode habeatis/vel pluri⸗
bus / nea tinea ledant᷑. Cuſtodiri iubet ve
ſtes dicit Hugo ibidẽ /ꝓpter duo. Pꝛimo
neꝑ incuriama tinea ledant᷑. Secũdone
frater.quiſpiã illã quã habet veſtẽ ꝓpꝛiam
credat ſi in ꝓpꝛio loco ſeruaret᷑. puta in ca/

mera vel in ciſta eiꝰ.Ad exterminandã eni
omnẽ ꝓpꝛietatẽ ↄſequenter dicit Auguſti.
in regula. HNõ ad vos ꝑtineat qð vobis in
dumentũ ꝓ tempoꝝ ↄgruentia pꝛoferatur

vtrũ illud qð depoſuerat/an aliud recipiat

dum tamẽ vnicuiq; ꝓut opus eſt non ne⸗
getur. Neq; ↄquerat᷑ deterius ſe accepilſſe/
q; poſuerat.ſed magis ꝓbate inqͥt q;tũ vo
bis deſit in ſancto interioꝛi habitu coꝛdis
qui pꝛo habitu coꝛpoꝛis litigatis. Deci
moſexto ↄfirmat᷑ extermi ex
poſitione Hugoniſin regule paſſu.Diſca
mus inqͥ t fratres ſuꝑflua reſecare/ vt dum
quod opus eſt non negatur/vltra q; opus
ſit a nemine requirat᷑. Supflua qͥdem eſt
ſcðᷣa tunica.ꝑfectionireligionis euãgelice
cõtraria Matth. x. ⁊ Quc.ix. Neq; duas
municas habenri: Egintellige p tunicam
vnã/qᷓ;tum ſufflcit dᷣ veſtitu p tegumento
neceſſario vniꝰ.Suꝑflui eſt etiKs hmõi an
helare ad qd nopũt ꝑuenire cũ ſalute. NHã

invoto pauꝑtatis ſibivelle abſtulit ⁊ poſſe

Agdd ſemel vero abiuratumvelle anhelareñ

minus ridiculoſum eſt/ q; ſiquis de mona

cho ſtuderet non eſſe monachus aut de ſte
rili ꝓlificus.¶¶ Decimoſeptimo hocidem
Ppꝛietat s8 ↄdemnat Augꝰ. in regula
dicẽſ. Et ſicut paſcimini ex vno cellario/ſic
induamini ex vno veſtiario. Vnũ ⁊ multa
opponunt᷑iiij.metaph̊. Cum ergo iubeat

vnũ ⁊ cõem veſtiariũ.ſequit᷑ꝑ locũ ab op⸗

poſitis ꝙ ꝓhibet ꝓpꝛiuʒ ⁊ ſingulare multũ

Vigdete &̊ ſi votũ fᷣuatis regule.cũ totiẽs ĩ⸗

fringitis ⁊ tã expᷣſſe nõ ſeł ſz q̃ttidie. Judi/⸗

cateſi ex vno veſtiario induimini/eo mõ q

paſcimini exvno cellario/⁊ſi que ſᷣuatis in

vr̃is cameris vel ciſtꝭ/ſub cõiſint cſtocis

natõ ꝓpꝛietatis er

Contra pꝛopꝛietarios

ſicut vinũ in penu/ aut bladum in hoꝛreo.

Oõ ſi dixeritis pfecto diẽ negatis ⁊ excꝑie⸗
tiã oppoſitã.⁊ ↄtradictoꝛia ſimł vera ↄce⸗
ditis. Cõtra quos mil ampliꝰdiſputandũ
dicit Ariſtote.niſi tales aut in ignẽ ꝓijcere
aut excecare.Quia idẽ eſt ꝓpijcere ⁊ nõ ꝓpij
cere illis.excecare ⁊ nõ excecare.· Negare
nõ poteſtis qͥn ꝓmiſſam pauꝑtatꝭ fidẽ vio
letis/ ad vomitũ reuertimini poſſeſſioniſ
derelicte.· ¶ Decimooctauo Augꝰ.necqũ

ↄtentus eſt cõe eſſe veſtiariũ/aut dona ſeu

mũ era parentũ ⁊ amicoꝛũ /ſed etiã vult eſſe
cõmunia opa ſinguloꝝ qð eſt maiꝰ/diceni
Hullus aliquid ſibi oꝑetur/ſed omia oꝑa
vr̃a invnũ fiant.maioꝛi alacritate ⁊ ſtudio
; ſi vobiſipᷣis faceretis.iCaritas eni poſt
ponit ꝓpꝛia cõiboãmo ꝓpꝛia neſcit. Et q̃n⸗
to ampiiꝰ rem cõem q; ꝓpꝛiã curaueritis.tã
to ampliꝰ vos noueritis in religione pfice
reqm̃ cõia curare caritatis eſt meritoꝛie.
ſua aũt ꝓpꝛia nature recipꝛoce. ¶ Decimo
nono ꝓbatur hoc idem ꝑillud quod ſequi
tur in regula. Conſequẽs eſt eni vt qͥ filijs
ſuis in monaſterio cõſtitutis aliquã ↄtu/⸗
lerint veſtẽ:ſiue quodlibet aliud inter ne⸗
ceſſaria deputandũ/illud nõ accipiat᷑ occł⸗
te.ſed ſit in ptãte pꝛepoſiti/vt in rem cõem
redactũ/cui neceſſariũ fuerit/pᷣbeat᷑. Ma⸗
ioꝛ aũt rõ cõitatis videt᷑ eſſe de bonis eccie
cõmunibo q; de ipſoꝛum parentum dona⸗
rijs.que ex pꝛopꝛio ꝓceſſerunt eoꝛũ.Ergo
ſi ꝓpꝛium ꝓhibet in ſecundis.ſequitur etiã
ꝙ in pꝛimis. ¶ Viceſimo oſtenditur hoc
ipſum per Hugonen erhonentem hbunc
paſſum. In cõmuni omniũ vita inquit cu
luſmodi eſt religioniſcõuerſatio.nihil licʒ
recipi.nihil occulte retini.Alias iam nõ
eſſet coꝛ vnũ ⁊ anima vna/ſi non eſſentom
nia cõia.vbi aũt omiĩa cõia nulla ſunt pꝛo⸗
pꝛia. Dic mihi queſo.nõne regulã Augu⸗
ſtini vouiſti:nõne vitã regularem ſcõᷣm eã
tenere pꝛomiſiſti? nonne omnia pꝛedicta
dicit eſſe cõmunia: Ergo neceſſario aut il⸗
lam ꝓmiſſam non tenes votifraguſ.aut ni
bhuũ penes te ꝓpꝛium habes.alias regularis
non es ſed magis irregularis.Cũ enim ni
hil retinef/dicit Hugo /pꝛopꝛium. auari⸗
tia reſtringitur.inuidia religatur.⁊ omne
fomentum diſcoꝛdie ſuperſtuum reſecatur
caritas vnanimis connutritur. ⁊ pauper⸗
tas deuota cuſtoditur.Et dũ non licet ter⸗
rena retinere/cogitur amplius celeſtia co/
gitaxe.tractare.diligereitanto minus eni

–

ſupema diligit quis / to magis in infimil
delectatur. ¶ Niceſimopꝛimo/pꝛopꝛie⸗

tas repellitur Hugonis auctoꝛitate. Sũt
inquit qui grauiter turbantur inter fratres
cum non licet donaria retinere parentum.
gmantes ſeruare munuſcula ſuoꝛum/⁊ in
pꝛopꝛio delectantus. Adeo enim ſepe inar
deſcunt vilibus ⁊ paruis iſtis oblectamen
tis / vt eoꝛum occaſionibus ſoleant turba⸗
re concoꝛdiã fratuʒ.quod perſuaſione dia⸗
bolica fieri dubium non eſt / qui in eo ten⸗
tat in quo magis ſe pꝛeualere cognoſcit.

Pꝛopterea diligenter omnia terrena calcã

da ſunt/que caritatem fraternam turbare
poſſuntivi ſit lqueuſ contritus ⁊ nos libe
rati ſimus. ¶¶ Viceſimoſecundo ſuperad⸗
dit Hugo ſupꝛadiciis ꝙ frater qui munuſ
acceptum celauerit/furti iudicio condem⸗

net᷑. Parum dixi ĩmo certe ſacruegio/qðᷣ

peius eſt/q̃ſi iude ſimilis ſactus pꝛoditoꝛi
Pꝛodit eni conuentũ toiũ/ cum rem eius
cõem eccleſie/de ſinu caritatis ſubtrahit in
ꝓpꝛiũ vſum. Veriꝰdixerim ꝓdididit ſeipᷣm
cũ retroſpicit ad abiectũ ſeculũ/⁊ regulam

yviolat ⁊ votuʒ. Ergo ſi furiũ cõmittis ᷣm

Hugonẽ /ſerugndo ſeculare donarii/nun
qd erit ſacrilegꝰ qui de cõi ſaqo ꝓpꝛiũ ſuuzʒ

facit. In cõmuni dederũt fundatoꝛes.⁊ ni
ſi in comnni retinere potes cum ſalu g

Viceſimotertio lauacrũ coꝛpoꝛis infirmi
⁊ lotionẽ veſtiũ curioſam ꝓhibet Auguſt.
in regula fieri fm ꝓpꝛium arbitriũ fratrnm
ſed magis pꝛepoſiti/vt etiam ſi nolit frater
faciat iubente pꝛeppſito/quod illi expedit
pꝛo ſalute coꝛꝑis. Et ſi velit/negãte uᷣlo/ñ

faciat vt nõ obediat ſue cupiditati. Cũ er⸗

go beat pater Auguſti. cuz regula / vota / p
miſſa/maximus ⁊ pꝛimꝰ ſit pᷣpoſitus poſt

deum / regularib filijs ſuis canonicis/ pᷣci

piẽs in tot locis ⁊ paſſibus omnia habere

cõia.⁊ in ꝓpꝛio nihil.ſequitur ꝙ illi paren⸗

dũ eſt/⁊ non ꝓpꝛie laſciuie.qm Hugonete
ſte non oꝛnat nitoꝛ coꝛpoꝛis aut veſtiũ ſed

moꝝ.⁊ ſpũalis mae querenda eſt mun⸗

dicia qᷓ; coꝛꝑalis.Si ergo/pꝛia libido ꝓ⸗
hibet᷑ in lotiõe veſtꝭ aut coꝛꝑis rõe obedĩe
ꝓmiſſe q̃ ꝓpꝛiã abiecit voluntatẽ/q̃re etiaʒ
ñniꝓhib eret ꝓpetas pecunie ⁊ iocaliũ/repu

gnãs volo pauꝑtatꝭ/caritatiq; frat᷑ne.mul
to minꝰ roõabile videt᷑ ĩ foꝛẽſibi ⁊ aliẽis pꝓp

uʒ licer̃ cuiꝰmõi ſũt foꝛtune.bõa ĩciſta/aut
ĩ camera fuata/qᷓ; ꝓpa coꝛpis ſanitate lõ⸗
ge mag nccaria.ſʒ in iſta ſcðᷣa ꝓpa volũtaſ

ninfme
popeie
e Gi
Rfones
Nchum.
m
Fſehener
hleganen
Anr tde
ſonedin
in coten
goſctt.
rnacalci
nurbare
nnoslbe
kolenc
guimune
o conene
ptooimii
tem eins
werhein.
diſtäin
Uanegelam
Cöemins fnn
onanütun
noprüüſon
datorc 1n
unſtar./
wiis i
fumm.
olit frarer
Cie oni
nan. Cüc
gla wone
poſirspo
Mnonics
mnin aher
Ai
P Mugorete
Urrcküfe
cact nun
nulbrco
gſecbecie
t irecic;
calüneyn
finfonm
tlus
gicika,
ntnt
pprppn

guit᷑ ꝑ illud de regu

Paars pꝛima

pꝛohibet᷑ ⁊ autert / vt dictũ eſt. ergo ſimilr
⁊ in pꝛima. ( Aiceſimoquarto arguitur
ꝑ illud in regula auguſtini de egrotantin
cura laboꝛantiũ⁊ debiliũvel ſenũ.que ali

cui eſt fratꝝ iniun ge da. vt petat de cella
rio quod cuiq; opꝰe
quidẽ ergo neceſſitate petẽde ſunt de cõi
cellario.ergo ſi nõ ſit opusꝓpꝛio ꝓ neceſſi

tate infirmitatis.multominꝰtꝑe ſanitat. bas ula Aug. ? ſilt
frẽs Illa totiẽs clamat omia eſſe cõiavnũ

VUiceſimoqnto arguit ꝑ eundẽ Augn.
ibidẽ. Siue inqͥt qui cellario.ſiue qui ve

ſtibus / ſiue qͥ codicibꝰſcribẽdis pꝛeponũ

tur/ſine murmure ſeruiant fratrib ſuis.

Pꝛopꝛiũ ergo veſtiariũ tolerare aut ꝑpe⸗

ti eſt regulã interimere pmiſſam q̃ cõmu/⸗

nẽ ſtatuit magiſtrũ veſtiarij ꝑ expꝛeſſum.

Lõis autẽ tollit cũ quiſq; ꝓ ſe curã gerit
⁊ ꝑ conſeqns regula coꝛrũpit᷑ frangit᷑vi⸗
dentib ſcientib.⁊ volentibovobis ſingu⸗

lis in graue diſcrimẽ ſalutis aĩiaꝝ veſtraꝝ

Regula ponitvnũ cõem.vos autẽ ꝓpꝛios

tis Viceſimoſexto cõfirmat᷑ hocißmꝑ

illud qð mox ſeqtur in regula. Veſtim̃ta

irqͥ t aug.⁊ calciamẽta quãdo fuerint in⸗

digentibꝰ neceſſaria/ dare nõ differat ſub
quoꝛũ ſunt cuſtodia que poſcũt᷑. Ubi hu

go. Miniſtrare debet frater deputat? cõi

veſtiario ſine murmure. Caueãt ergo fra
tres ne nimis petãt impoꝛtune.aut ſuper

flue.nã quicqͥd ſuꝑfluũ eſt moꝛtifeꝝ eſt il

lis.Nã vnde pauꝑes erimꝰ ſi penuriã nõ

habemꝰ: Attendãt ꝙ oblatões fidelium
ſunt qᷓveſtiũt ⁊ comedũt/vt foꝛmidẽt po⸗
puli pctã poꝛtare. Vſq; ergo ad ꝓuiſionẽ
calciamentoꝝ Aug.nõ deſcenderet ſi qͥc⸗
; fratribo ꝓpꝛiũ cõceſſiſſet ¶ Viceſimoſe

ptimo cõfirma᷑ per illð Augu.in regula.

Lites autẽ nullas habeatis intervos.⁊c̃.

Maximũ autẽ fomentũ litiũ eſt ꝓpꝛiũ/qᷓ

ſecant᷑ intervolũtates teſte Seneca. Feli

cem inqͥt dixerim humanã vitã ſi hec duo

ꝓnoĩa poſſeſſiua.meũ⁊ tuũ tollerẽt᷑ de me

dio.Et in epła.xiiij. Si vis viuere in pa

ce.aut pauꝑ ſis.aut pauꝑi ſilis. Rixa aũt

eſt inter cõpetitoꝛes.EtEthi.v. Bꝛige et
diſſenſiões ſunt inſtitute.Et Boetius in
tertio. vnde foꝛenſes qᷓ̃rimonie:niſi ꝙ vi

vel fraude avolẽtibo pecunie repetũturcu

