cto ſubditi in quos debet iuriſdictõnem
exercerex ita ꝑ indirectũ iuriſdictõ nõ ſub
ſiſtet. Serce directe ⁊ abſolute poſ
ſit omnis poteſtas iuriſdictionis a papa

rite electo remoueri.poſſʒ eſſe duplex ima
ginatio.quo ad aliqs iuriſdictõnes qua

lis eſt iuriſdictio reſpiciẽs ſacramentaleʒ

abſolutõem:que alterius eſt rõnis q; alie

reſpicientes foꝛũ exteri

us.Hanc eni iuriſ

dictöõem habet cõfeſſoꝛ pape ſuꝑ ipſum.

—— *

cui tamen non poſſet cõmunicari iuriſdi
ccio in foꝛo exterioꝛi ſupꝛa papã.vt ꝙ euʒ

poſſet excõmunicare Hanc inſuꝑ iuriſdi
ctionẽ habet in caſu neceſſitatis om̃is ſa
cerdos

ud peccatoꝛẽ ſibi volentẽ confi
teri ¶ Dicerẽt ergo aliqui de hac ſpiritua
li iuriſdictõne ſicut de poteſtate oꝛdinis.
qꝙ licet inauferibilis ſit in ſe ⁊ in ſua eſſen

tia. tamẽ eſt ſuꝰ vſus impedibilis modis

*

tactis. Sicut etiã impediũtur ſciſmatici
⁊ heretici pᷣſciſi ab eccłia ne quiſqᷓ; eis niſi
in caſu neceſſitatis debeat confiteri.(⸗
Dicerent alij talis iuriſdictio non ſolũ

impeditur in ſuovſu ſed etiaz tollitur mi

niſterio eccłie.⁊ pꝛelati ſupioꝛis dũ degra

dat᷑ hereticus aliqͥs pꝛelatꝰ.vel ſacerdos?
hoc quia condeſcendit deꝰ tollere ab illo
ſacerdote poteſtatẽ diuinitus ſibi collatã
per miniſteriũ talis.tanq;ᷓ per cauſam ſi

ne qua nõ ſicut imaginant᷑ doctoꝛes mul
ti de potentia collata ſacramẽtis reſpectu
gratie quã figurãt.non eniĩ attigit illa vir
tus actiua ſacramentoꝛũ ſubſtantiaʒ gra
tie.ſed tamen ſunt cauſa ſine qna nõ talis
gratia nequaq; crearetur Sicut pꝛeterea
dicimus de infuſiõe anime in embꝛionẽ
diſpoſitum. Et magis ad pꝛopoſitum de
receſſa animea coꝛpoꝛe per inductõnem
diſcõuenientẽ qualitatũ.pꝛeſertim ſi ima
ginemur ꝙ anima ſicut creabatur pꝛius.

ita nunc annihilaret᷑ conſequẽter ad has

diſpoſitiones vel ad alias. Vel exempli⸗/
ficemus de annihilatione gratie per pec
catum moꝛtale. (¶ Aduertamus tamen
in hac materia ꝙ opoꝛtet nos concedere
conſequenter ad pꝛemiſſa et ad factum ce
leſtini qui ceſſit papatui.ꝙ papatus non
dicat oꝛdinem ſuper ſacerdotium.vel epi

ſcopatũ. O inſuper ñ dicat iuriſdictiõeʒ

—

o

☛ Se =

—. — — —— —
—☚

—

cliunt ſtudio

CLit niſi plenitudinẽ aliquã. vel dignitatez
in oꝛdine.⁊ oꝛdinẽ nonũ nullũ addit.

Conſideratio.xI
. Vſferibilis eſt vicariꝰ ſponſus ec.
cleſie/ p eccleſiã aut generale cõci

7

ſacio qui in locũ celeſtini ſucceſſit.ipſe ce

leſtin potuerat aſſumi in papatũ ſine no
ug alicuiꝰ oꝛdinis /vel poteſtatis iuridice
eſſentialis⁊ inabdicabilis collatiõe.quẽ⸗
admodũ dicimꝰ de epiſcopali dignitate/
in bis qui fuerũt degradativl deiecti.qui
iterũ poſſunt reſtitui nulla conſecratone
nona facta Peaute conſideratões ꝓfi⸗
. is/ad cognoſcendũ magis ?
magis quid dicat vel impoꝛtet/qͥd non

3

papalis dignitas. ⁊ qualiter põt exercere
iudiciũ ec. la circa papã. Notet᷑ Bona⸗
uentura in diſtinctiõe. xxv. qrti vbi qrit ſi
epiſcopatus ſit oꝛdo ſupꝛa ſacerdotiumz

ponit ꝙ neq; epiſcopatꝰ neq; papatus di

lium vt dictũ eſt/ dum hoc eue⸗

ctius

rentciã depoſitõis latam cõtra eum. per ec⸗
cleſiã vlgenerale conciliũ.aut niſi ceſſerit
ſponte ſua.quẽadmodũ in alijs epiſcopa

tibꝛ dignitatib⸗ minoꝛib dicunt eſſe cer⸗

tum. Ata ꝙ reſolutio finalis huiꝰopinio⸗

nis. quã nunc dicimꝰpꝛobabilemſtat in
hoc ꝙ ſicut nullꝰefficit papa.lege ſtante ·

niſi fieret noua reuelatõ vel miraculoſa in

gnus ſit.

nit pꝛobabile eſt ꝙ magis fiat deſtitutiue
⁊ iuridic.q; ſolũ declamtiue ſen dictatiue
ſeu cõſiliatine. Fuerüt due opiniões vt
alias tangebat edeſtitutõne pape TNna
ponit ꝙ papa dũ labit᷑ in hereſim. iã dam
natus eſt. ⁊ eo facto ꝑ deum depoſitus.et
perdidit ire diuino papalẽ dignitatẽ fi⸗
ue bec hereß ſit ſecreta vt ampliãt aliqui.
ſiue ſit Anifeſta. vt placet alijs loqͥ reſtri
Erd alij nullus rite in papã
electus redditurꝑ aliqð crimen. eo facto
depoſitus /licet bene ſit deponẽdusima
net talis rite electꝰ ſemꝑ papa. vſq; ad ſen

itutio. nullus inquã talis rite efficit᷑ pa⸗
pa. niſi ꝑ legitimã electõe, dominoꝝ Car
dinaliũ.aut alioꝝ quibꝰ hec poteſtas col

inabdicabilem huma na voluntate ſupꝛa
epiſeopatũ Alioquin tũc tempoꝛis remã
ſiſſent duo habẽtes papalẽ dignitatẽ. aut
talem que fuiſſet ſuꝑioꝛ ad epiſcopalẽvel
aArchiepiſcopalẽ. Opoꝛtet vt videt᷑ conſe⸗
quẽter dicere ꝙ moꝛtuo vel cedente boni/

lata fuerit ꝑ eccłiam. ant per generale con
ciliuzʒ. ſic nullus talis nite electus deſinit
eſſe papa.niſi per deſtitutõnem legitimãa
factam ab ecclia. vel cõcilio.vel alijs qui⸗
bus voluerit cõſerre eccleſia vel cõcilium
buiuſmõi poteſtate.qualis nondũ colla⸗

ta eſſe reꝑitur.

do.vel ipſum retinerẽt.

cimus conſequẽter ꝙ titulus Eccliaſtice
dignitatis vel autoꝛitatis.nõ eſt fundatꝰ ⸗
in ſola ſanctitate. quẽadmodũ dixerũt he
retici qui nominabãtur pauperes delug
duno. ⁊ alij ſimiles.ſicut deducit Bona
uentura in diſtinctõne.xxv.quarti.Alio
quin nihil eſſʒ certũ in actibus hierarchi
cis Sicut nemo ſcit an odio vel amoꝛe di

. 2

nis gratuitis latẽtibus in anima.quia de
llis cõſtare non poteſt ſubditis.niſi foꝛte
per reuelatõnem.et pꝛeſertim ſi ſint dona
que ſtatim habita ſtati perdi poſſunt.qð
dicit᷑pꝛopter caracteres indelibiles.poſt
q; ſemel babiti ſunt.et de quiba pꝛeſuppo
ſita fide.poteſt haberi ſufficiens certitu/
do:dum aliquis rite ſuſcipit ſucxamenta
impꝛimẽtia tales aracreres. Addamꝰ*
rurſus ꝙ ſicut iniuſtus homo ſine chari

tate et in peccato moꝛtgli poteſt iuſte do

minari temꝑgliter.et eſſe rex vel pꝛinceps
inſto titulo. Dic etiam poteſt eſſe epiſco
pus:vel ſacerdos.Et hoc ſequit᷑ex pꝛioꝛi
bus contra imaginatõnem aliquoꝛũ no

ſtris temꝑibus in anglia.⁊ alibi.qͥ poſue
runt om̃e dominiũ ⁊ omnẽ dignitatẽ fun
dari in iuſticia charitatis⁊ ꝙ ſine ea nihil
poteſt eſſe iuſtum neq; iuſte fieri neq; poſ
ſideri.quodvtiq; repugnat aſſertionibus

ꝛobabilitas huiꝰ opi /
nionis fundata eit. alias in alio opuſcło.
Et nũc bꝛeuiter repetamus dicentes ali⸗
qua. Rrimo ꝓſtatus hierarchicus in
eccieſia debet eſſe certus ⁊ conſtãs. Daop
poſitũ. Jam eccłia non fuiſſet ſufficieter
inſtituta.quia ſubditi remanerẽt ſemꝑ ex
poſiti diſcrimini peccati moꝛtalis. inobe
diendo vel nõ obediendo ſuis ſuꝑioꝛibꝰ.
cum non poſſ eis cõſtare ſufficienter.q̃n
do ſuperioꝛes ius ꝑdidiſſent in pꝛeſiden
Betnbinaede

x eadem radice pateat ꝗq; her
pꝛeſcientiã vel repꝛobatõem eternã.nõò d⸗
tur vel aufert᷑ pꝛeſciſe titulus eccleſiaſtice
dignitatis. Nam Judas pᷣſcitus fuit apo
ſtolus / ⁊ multi pꝛedeſtinati carẽt tali di
gnitate. Seqtur amplius ꝙ titulus eccle
ſiaſtice dignitatis nõ eſt fundatus in do

WA J

De auferibilitate pape

ſacre ſcripture in locis plurimis/in qnibd

idolatrie ⁊ peſſimi bomies ⁊ repꝛobi ap⸗
pellant᷑reges. vt Saul Cvꝛꝰ? achaʒ Vñ

⁊ xpᷣs docuit ꝙ phariſeis ⁊ repꝛobis dare
tur obedientia in doctrina eoꝛũ.dum ait-· tim invnita .V rac
impmitur in qua vnitate cònectũturom/

Supꝛa cathedram moyſi ſederũt ſcribe?
phariſei /que dicũt faciteꝛc. ¶ Dicamꝰcõ

ſequeter q dignitates ecclłiaſtice nõ fun;
dant᷑ in fide ĩterioꝛi/neq; in ſpeſancta. ne

des eſt neceſſariũ eius fundamẽtũ

tet amplius ꝙ canones ſacre ſcripture.ac

ſummoꝝ pontitficũ dicẽtes hereticos eſſe

vitãdos tanq; ethnicos ⁊ anathematiſa⸗/
tos.veꝝ dicũt dum cõſtat eos tales eſſe. -
maximeꝑ ſententiã iudiciariã.aut ꝓpꝛia,z

coſfeſſionẽ. aut facti euidẽtiã Nihilomin?

ctales ſint eo facto depoſiti a dignitatib⸗·

⁊ ꝙ eas ꝑdiderit ſine deſtitutõe nõ habet᷑

er eiſdẽ canonib. Aut ſi aliqͥ canones vi⸗/
deant᷑ hoc ſonare de notoꝛijs⁊ manifeſtis

hereticis/ qͥ ſunt eo facto depoſiti intelli⸗

gi poſſet ꝙ ↄtra tales nõ requirit᷑ pceſſus
iuridicus.oꝛdinatꝰad degradandũ eos p
ſicut in oxcultꝭ ⁊2⁊ nõ
Dicam ergo vclu

ſententiã diffinitiuã.
2feſſatis opoꝛterer. ¶ Di
dentes pbabilr.ꝙ ſicut hũana electio dat

ius ⁊ titulũ ad papalẽ dignitatẽ ſi homo

2 2

ſit capax huiꝰelectõis.atq; dignitatis.⁊ ſi

ſitviatoꝛ baptiſatus / ſit ꝑ humanã deſti/
tutõem pꝑdit illam pꝛeſidentiaꝛ nõ aliter.
inuito. ſiue ſit hereticus ſiue ſit ſciſma⸗/
Erdũ opponit᷑ ꝙ hereticus non
tomin? põt

eſſe caput eiꝰ.vel vicarius
multa in hanc ſententiã ¶ R
hec ratio vel ſimilis ſi benè᷑

poteſt eſſe membꝝ ecch ſie qn

nino fuit illa qᷓ fundauit oẽs erroꝛes ded
bus pꝛetactũ eſt.ꝙ ſolus iuſtus iuſte dñda

tur.vel eſt ſacerdos vel ↄſecrat.⁊ ita de ſi⸗
milibꝰ. ¶ Notemus ergo ſine pceſſu lon⸗
gioꝛi/ꝙ multe ſunt cõnexiones mẽbꝛoꝛũ
in coꝛꝑe miſtico eccleſie ſicut diuerſe ſunt
in eodẽ coꝛpoꝛevnitates
vnitas caritatis. Et ita ſoli habẽtes cari⸗
tatem dicũtur vere mẽbꝛa eccłie.Alij quã
tumcũq; fideles.ſunt vel vt pꝛeſciſa velut
arida.et emoꝛtua membꝛa imo ſunt ꝓdi⸗
toꝛes domini ſui.nec de familia eius.hoc

modo dici poſſunt.nec ſunt digni pan e /

in caritate.patet ex eiſdem fundamẽtis
ES pꝛoinde ſeqͥtur vlterius ꝙ deficiete
fide in aliq̃ pꝛelato.nõ eſt cõſeqᷓns vt mox
pdiderit paſtoꝛalem dignitatẽ quia nec fi

Ana eſt enim

quo veſcunk. 4 Alia eſtvnitas in donis
nature.ſicut om̃es homin cvnecruürur
in intellectu ⁊ in ratõne ( Al
in ſimili ꝑticipatõne ſacràmẽtoꝛũ.⁊ pᷣſer⸗
tim invnitate baptiſmatꝭ in quo caracter

nes qui baptiſma rnite ſuſceperũt.etiã vbi
fidem actualẽ.vel habitualẽ.perdidiſſent
Et hecvnio videt᷑ abſolute ſufficere ad h/
ꝙ aliquis rite in papã electus/ maneat ca

put eccleſie quouſq; fuerit ꝑ ſententiã dif
in iti us (Holo tamẽ pꝛopte-
rea dicere ꝙ ſemꝑ ſit obediendũ tali here⸗

nitiuã depoſitus

tico/vel nõ ſibi reſiſtendũ aut ꝙ ſit appel

latõe papalis dignitatis honoꝛãdꝰ.Quo

niã in caſu ſicut iam tactũ eſt poſſet papa

verus manẽs papa licite etiã ligari.velin
carcerari.vel in mare demergi quãto ma-
gis poſſet obediztia ſibi:vel reuerẽtialis

nominatio denegari?

ꝙ iterari debeant ea que feciſſet/qꝛ valida

ꝑticipibus ſuis ſi hoc attẽptauerit (¶ Cõ
ſimilr ea q̃ iuriſdictõeʒ purã reſpiciũt.

ſunt iure diuino.qᷓ;uis peccabit ipſe cuʒ
ill

4

poſſunt dici valida que egerit talis q dn

tolerat᷑ ab eccleſia.⁊ hoc iure ſeu appꝛoba
tõe totius eccłie.vel pᷣcedentiũ pontificũ.
⁊ cõcilioꝛũ generaliũ inſtitutõe.pᷣſertiʒ ni
ſi aliũde ex culpa ſubditoꝛũ talig reddita

fuerũt inualida: qꝛ ꝑticipant in crimine.
ñdet hec conſideratio multis dubita

tõnibus que potuerũt oꝛiri/durante bhoc

peſtifero ſciſmate.tam in collatõibus oꝛ/
dinum.q; in dependẽtibus⁊ collatõibus

beneficioꝛũ⁊ ſimilib.vbi facilius ſe expe

dit opinio quã pꝛobablłi modo poſuimꝰ

in pᷣcedẽti cõſideratõe circa obiecta Dul
tum ꝓdeſt inſuꝑ eadẽ conſideratio ad ce/

lerioꝛẽ⁊ expeditioꝛẽ terminatõem ſciſma

tis.ꝑ viam ceſſionis.omiſſa qualibet diſ

cuſſione facienda.

VNVſribilis eſt vicarius ſpãſus ec
cleſie tanq; hereticꝰaut ſciſmaticꝰ
exiã vbi ĩ caſu. ipᷣe nõ eſt veraciter

ia eſt vnitas

COlideratio. xvVII
Vſeribilis nõ eſt vicariꝰſponſus
eccleſie.rite pꝛius electꝰ.quin poſ
ſet creare veros ſacerdotes/et epi⸗/
ſcopos,⁊ alia facere que oꝛdinẽ ſuũ reſpi /
ciunt in tali plenitudine receptũ.abſq; BH

Conſidera. xVIII.

=Lerrrreee—

— ——

— —
—

—

—— — —

— — —

⏑ , — — — – — —

4=

⁊ mentaliter talis. (Ecignem⸗ ſummati
caſus aliquos circa perſonas alias.qui ſi
miłr noſſunt in papã cadere.⁊ uos inue⸗
nimꝰin iuribo expꝛeſſos (¶ Un? eſt dũ ali
quuis ſuſtinet excõmunicatiõem vltra an⸗
nũ.⁊ citatur ſuꝑ materia fidei. nec reſpon
det. Alius dũ citatꝰ coꝛã iudice renuit
pꝛeſtare iuramentũ. Talis a liqͥs poterit
manere ſemꝑ verus fidelis attñ ipſe Aa
is vel

hereticus iun pᷣſumptioe dãnabit᷑ (¶ Cer

tius aſſignatur caſus/ſi nimoꝛe moꝛ
alia paſſione motꝰqͥs vocalrnegat ea que
ſunt fidei.nec poſſit autvelit ſufficiẽter ſe
purgare. (¶ Quanus caſus vbi ꝑ act'he⸗
reticales.aut idolatricos.habebit᷑ pᷣum⸗
prio vehemẽs cõtra aliquẽ.⁊ talis nec po⸗

terit aut velit ſufficieter ſe purgare. D icũ efficeret᷑ adeo inutilis ꝓpter indiſi poſitiõz

coꝛꝑalem. ac ꝓpter carentiã perpetuãvſus

tur autẽactus hereticales vel idolatrici. q

ſunt cõtrarijvel oppoſiti actibo. quibo ſo⸗

let fieri ꝓfeſſio fidei.⁊ religionis xpᷣiane:ꝛ
cultus diuini:ſicut eſt genuflexio coꝛã ſa⸗
cramento altaris:⁊ ingreſſus tẽpli.⁊ ſimi
lia Et in hoc multũvaletvſus hoĩm.ſic ta
lia ſigna.vel talia accipientiũ VUndeſi q8
Ecxhibet talia in bonoꝛem machometi. vel
idoloꝛũ:aut ſi oppoſitis factis deteſtaret
ſacramentũ altaris.⁊ templũ dei.⁊ ſacras
imagin es:⁊ ſimilia faceret. haberi deberʒ
de hereſi ⁊ idolatria ſuſpectus.⁊ hoc vlłve
hemæętervel grauiter. velleniter m ꝙ plu
res cauſe ſuſpitõem aggrauãtes ⁊ paucio

res releuantes cõcumerẽt. Et hiceſſet lon

gus ſermo de modo accuſatõnis taliũ co⸗

ram inqſitoꝛe.qũñ ſcʒ ⁊ qũ nõveniũt iudi⸗

ctãdi. ¶ Caſus quint? inuenit᷑ vbi quis

iar Aſuad fidei vel idolatrie ptra

iſſe relapſus in hereſes iam dãnatas. Ille
plane danabit᷑. ⁊ iuſte dãnabit᷑ ꝑ eccleſiaʒ

que nõ iudicat de occultis. ſed deallegat
et pꝛobad ꝑ ſentẽtiã ¶ Sextus caſus in⸗
cidens cũ quarto.vbi quis etiã leui ſuſpi
tõne notatus de fide.vocaiꝰfuerit ad iudi
ciũ.⁊ venire neglexerit.ſeu cõtẽpſerit.aut
foꝛte nõ potuerit.de qua tñ impotentia fi
dem facere nõvalebit. Cum eni ſummus

põtifex iuxta pꝛobata pꝛius.poſſit tã do⸗

accuſari coꝛã cõcilio generali in materia

fidei. ⁊ cultus diuini.nõ repugnat caſus *
iſtos ⁊ ſimiles in ipſo poſſe reꝑiri. qui cirꝰ

cundatus eſt infirmitate ſicut dicit apls

Experientie voce loquens.

4 ⸗ cleſie. ꝑ eccliaʒ etiã e ehe ſua.

lo! et integra charitate:
ſerxtus eſſet vbi per iuramentum et votuʒ
aliquis in Papam rite electus · ſeipſum

Vſeribilis eſt vicariꝰſponſus ec⸗

uis nõ ſine cauſa. (Zangam?ꝰ

imilr caſus aliqs. Vbi coꝛã lota eccleſia
vel concilio generali pponeret᷑ ⁊ pꝛobaret

*

per teſtes ꝙ papa qͥ foꝛte eſt detẽtus inter
aracenos iã obijt.⁊ cũ eccleſia iã nõ poſ⸗

ſit cõmodediutiꝰ remanere ſine papa. vi⸗
detur oĩno ꝙ in hoc caſu conciliũ poterit
creare nouũ papã ⁊ cũ nõ poſſint eſſe duo

ſimul.videt᷑ ꝙ pꝛimꝰerit deſtitutꝰ ꝑ conci

liũ. Poſſet etiã deſtitui. vbi cõſtaret de vi
ta. ſi de eo ablata eſſet ſpes oĩs redeũdi

Alter caſus eſt vbi qͥs rite elect?ꝰ in papa

rõis.ꝙ per cõciliũ iam ꝑ eũ cõgregatũ dũ

ſane mentis erat.expediret aliter puideri

de ſummo põtifice.l Alter caſus eſt vbi
poſt electõem canonicã alicuiꝰ in papam

cardinales.ipſi cardinales oẽs moꝛirẽt᷑

pꝛiuſq; poſſent elecrõʒ ſuã canonicã pub

licare. cõſtat ꝙ eccłia nõ tenet᷑ hũc recipe

pꝓ papa.⁊ ita poſſet ad electõem alteriꝰpcee

dere. ¶Alter caſus ſimilis ſtat cũ pꝛioꝛi.

vbi nullo mõ cardinales etiam vinentes

poſſent facere fidẽ ſufficientẽ de electõne

canonica facta circavnũ. q̃lis caſus videt᷑

eecꝛ fuiſſe in ſciſmate pñti ſi bñ ꝑpẽdat᷑ẽt
iõ circũ ſtãtia eiꝰ multũ iuſtificat pceſſus

habitos ↄtra illos. ↄtendetes aduerſus
aut eſtimatõem ſubditoꝛũ.aut ipſoꝝ ma⸗
liciã generalẽ deqbenõ eſt pᷣſumẽdũ ꝙ vn
ꝙ; debeãt obediètiã pꝛeſtare tali.qͥ fuit in
papa rite electꝰ tñ alteri nouiter eligendo

cardiales ( Alter caſus ꝓpter cõem erroꝛẽ

pati ſunt.vt foꝛte ſi greci vellẽt ad vnitatẽ

eccie redire.dũmõ tolleret᷑ papa iã exiſtẽs
⁊ nouꝰ rite canonice crearet᷑. Cöfirmat ̊

imaginatio caſus illiꝰ iuxta poſitõem in⸗

nocetij⁊ alioꝝ iuriſtarum.qͥ dicũt hoĩem
expᷣſſe pfeſſum in religione.poſſe vxoꝛem
ducere pꝛo ſaluatõe magne gentis autad
fidem conuerſiõe. Curnõ ſi militer ꝓ ali⸗

quo tanto bono poſſet rite electus.ꝑ eccle

ſiã aut conciliũ generale deſtitui bono ze
CLaſus alter

ad ceſſionem obligaſſet. ſed differret hoc

adimplere. In ſcandalum populoꝛum.

5

C io. XIX. z

— 5
—= ” 4

De anferibilitate pape

putantium ex tali facto pape/ꝙ neq; iura

mẽtis ſuis obligant᷑/neq; votis/qlem ca⸗
ſum habere videmur in manib Deni /
q ;⁊ ſi caſus notati in hac ⁊ pꝛecedẽti cõſi /

deratõe.vixaut nunq; viſi fuerint/nihilo
minꝰexpediẽs eſt tãgere ad inqͥ ſitiõem ſo
lidioꝛẽ veritatis ⁊ ad cõfutatõem illoꝝ.qͥ
in iuribus ſuis ſcriptis oĩa particulatim
et ſufficiẽter arbitrantur eſſe deciſa.

AVleribilis non eſt vſq; ad cõſum
mationẽ ſeculi vicariꝰſponſus ec⸗
cleſie/qn aliquis cert?/z vnicꝰpꝛe
ficiat hoc lege ſtante: pᷣſuppoſita mun
di duratõne lõgiſſima Detur oppoſitũ
tu nc ecclia maneret impfecta vſq; ad con
ſummatõʒ ſeculi/nec ſuoꝝ gauderet inte⸗
gritate mẽbꝛoꝝ/⁊ pᷣſertim mẽbꝛi pꝛicipa⸗
lis. ¶ Quocirca cõcludamꝰ ſub qdrupli⸗
ci coꝛollario moꝛali cõfoꝛmiter ad pᷣdicta
⁊ ad alias cõſideratões alibi notatas ſu⸗
Peadẽ materia ¶ Et dicamꝰ pꝛio ꝙ hi re⸗
“ Engnaroꝛdinat i pi/⁊ ſpirituiſctõ rebel
les ſunt/qui pñtis ſciſmatis terminatõm
impediũt modis taliba quos ſciũt aut ſci
re debẽt/ad pacẽ pꝛotin? reducendã/eẽ vł
innutiles vel nociuos vt ſi querat᷑ fieri pax
ꝑ reductõem vniꝰobediẽtie ad alterã.vłp
vim armatã vel ꝑ diſpoſitõem iuris.q̃ nõ
ſunt ꝓbabilr ſalubꝛiter expectanda : Nec
ſufficit dicere. habem? papã xpᷣm. ſufficit
vyt credamꝰin euʒ/ nam talis vnio ad xpᷣm
⁊ ſi ſit neceſſaria/nõ tñvſq;q̃q; ſufficit/ vt
in ea ſtemus nõ ꝓcurando qntũ in nobis
eſt vnionẽ alterã ad vnũ vicariũ ſuũ in ter
ris / de quo cõſtat eccleſie ¶¶ Addimꝰ cõſe⸗
quẽter pꝛo ſcdᷣo coꝛollario/ ꝙ hi fallunt ⁊
fallütur/qui ꝓpteraffectõem qualẽcunq;
cõmodi/vel honoꝛis/vel amicitie circa al
terũ contẽdentiũ/tenderẽt ĩpedire ſuã ceſ
ſionẽ/pꝛo impletõe iuramentoꝝ⁊ votoꝝ

£☛☚⸗

ſuoꝝ/⁊ pacis datõe/ſi nollent ſuã deiectõ

nẽ/vbi hoc agere renueret/ĩmo ꝓꝛſus q̃n

to magis aliqͥ fuerit amicꝰ/tanto ampliꝰ

dz hoc querere vt eoꝝ ſpũs ſaluꝰfiat/et vt
pateat oĩbo qꝛ ñ ʒelo malo ʒelati ſunt eos
aliqñ /ſed zelo charitatis.licet foꝛte vel er⸗
roꝛ.vel deceptio in iudicio ꝑticulariũ agẽ
doꝛũ interuenire potuerit. Dicamꝰ pꝛete⸗
rea ꝓ tertio coꝛollario ꝙ hi nutu dei ⁊ ſpi

rituſſancti(ſicut credendũ eſt)inſpiratiõe⸗

tracti fuerũt.qͥ ad cõuocatõem ſacri co nci

eni⸗

—

ſubiungentur. om

i ſe tempoꝛe ſciſmatis.

lij piſis celebꝛãdi dederũt operã ⁊ pmpti⸗
tudinẽ pꝛeſtiterũt/pꝛeſtant ⁊ pꝛeſtabunt
Alle oꝛando.ille exhoꝛtando.hic ptegen
do.ille comꝑendo.⁊ ita de ſingulis Impe
Adlitoꝛes ſi qͥ eſſent numerãdi ſunt inter il⸗
los de quib nũc tetigimꝰ.qui rei ſunt de/
trimentoꝛũ omniũ tam tempaliũ q; ſpiri
tualiũ.ex hoc ſciſmate hoꝛrẽdo naſcẽtiuzʒ
qualia vix ſuffecerit tractat? grãdis vel ſũ⸗
maii enarrare. Nã quõ patus eſſet audire
eccleſiã.qui ſuã congregatiõem vel nollet

damnabiliter. vel danabilius impediret:
Hanc cõuocatõem pꝛo finali ſcuto ſue p⸗

tectõnis ad deũ,queſiuit in moꝛte rex frã
cie karolus qͥntus. Ad hãc eſſe debet fina
lis reſolutio oĩm qui deſciſmate nolũt in
crepari apud deũ.immo ad hoctẽdit neu
tralitas accepta ſi bene capiat᷑
dg extremũ ꝓ quarto coꝛollario ꝙ; hi qui

Zicam?

ſacrũ conciliũ piſanũ conſtituerãt.ſuffici

entem habeant autoꝛitatẽ deijciẽdi duos
coõtendęẽtes.aut ſuos cõplices.ſi noluerit

parere dictatis ꝑ hoc conciliũ.in ceſſione

facienda realiter.⁊ de facto ⁊ cito ⁊ alijs re

quiſitis Poterũtq; pꝛocederead electõezʒ
vnius tertij vicarij/qui tertiꝰ⁊ indubita⸗

tus ab eccleſia poterit⁊ debebit reputari.
Etiãvbi nõ oẽs obedirevellentſic electo.

qtamẽ nõ eſt indebite pꝛeſumendũ.
cce ergo viginti conſideratiões quo/

dã oꝛdine geometnico ſe ſequẽtes. Que iü
ctis alijs ſedecim in quarũ qualibet initi
um eſtvnitas eccliaſtica Additis q́z alijs

qᷓtuoꝛ dudũ taraſcone pᷣdicatis.reddũtur

xl.conſideratões.Et he qualẽ poſſint af⸗/
ferre ſtudioſioꝛiba cognitõis m

gteriã. ſit

eoꝛũ iudiciũ quividerit. ¶ Poſtulemꝰ tã

dem vt inauferibilis ſpõſus.eccleſie xpᷣs.
vicariũ certũ.⁊ vnicũ nobis inſtituat.ad
gloꝛiã noĩs ſui ⁊ noſtrã oĩm ſalutẽ.
te ęadẽ qͥ eſt benedictꝰin ſecula ſe.Amen.

ꝛeſta

Serxdecim conſideratõnes quarũ hic
nentionẽ fecit. paulopoſt ſubſeqᷓnt᷑. qAa
OQuatuoꝛ alie in ſermõe taraſcone pꝛedi⸗
cato.qͥ incipit Apparuit gratia dei⁊c.etiã

Bententia Magi

ſtri Johannis de Berſon de modo haben

D tolledũ quoꝛũda 3 in pñti ſciſ⸗
mate ꝑtinaciã in ꝓbitatẽq;nimiã
ſpecialiter in patria flãdrenſi. ſi p

.—”

—
—

— — ꝝ— —

tum/ꝛ ſimilia.

De mõ habẽdi ſe tẽpoꝛe ſciſmatis ʒ

meritis autfalß aſſertõnibo ſuis / certiſſima
⁊ ꝑnicioſiſſima ſciſmata foꝛmãt/⁊ ſraternãa
violãt caritatẽ/Hũ hoĩes ab obediẽtia de/
bita ſuoꝝ ſuꝑioꝛũ auertunt.Dũ poſtremo
pꝓ inſtabili ſua opiniõe/⁊ humana traditõ

ne / legẽ dei ſanctã ⁊ ſtabilez deſerere / contẽ⸗
nere/⁊ violare compellũt.Dignã duxi que
daʒ fundamẽetalia ꝑ me poſita/ſaluo ſemꝑ
in omnib ſuꝑioꝝ acſapientioꝛum iuditio
nũc ſub aliq̃rum ↄcluſionũ compendio po
nere. Quocũq; de papatu ↄtẽdentiũ de
mõſtrato nõ ẽ hereticũ dicere.Anõ eſt pa⸗
pa. ¶ In caſu pᷣdicto ſtat aliquos eſſe apð
quos iſtud ꝑtinaciter aſſerere A nõ eſt pa⸗
pa ſapet hereſim. n ilnafevii tã du
bio / temerarium / iniurioſuz ⁊ ſcandaloſuʒ
eſtaſſerere oẽs tenẽtes iſtam ꝑtem / vel alte⸗
raʒ/vlł omnes neutrales etiaʒ abſolutos/eẽ
vniuerſaliter extra ſtatũ ſalutis.vł excõmu
ea raonabiliter de ſciſmate ſuſpe⸗
ctos

ↄditõe tacita vł expreſſa tribuere. Qua
cũq; ꝑte demõſtrata temerariũ/⁊ ſcandalo⸗
ſum/⁊ ſapiens hereſiʒ eſt aſſerere/ſacramẽ/
ta ecleſie ſuam efficaciã non habere/aut ſa⸗

cerdotes/ non eſſeↄſecratos/ pueros nõ eẽ
baptiſatos kSe altaris non eſſe ↄfec

vel ſacramẽtis non coĩcare/ pᷣſertim attẽta

Poſſibile eſt aliquos vere ꝑti aſſentien⸗

2 Kaliilecheabde ſatq; ꝑſonarum

tes eſſe veracit ſciſmaticos/⁊ aliqͥs falſe ꝑti
mogdo pᷣdctõ aſſentiẽtes/ſciſmaticoſ nõ exi
ſtere Salubrius / iuſtiꝰ/tutius/eſt quere

re vnionẽ ecdeſie inſiſtẽdo circa ↄtẽdẽtes
de papatu/⁊ hoc ꝑ viã ceſſiõis vtriuſq; / vl
ſubtractõis obediẽtie/ vel alterius licite co
actionis/qᷓ; ſubditos ꝑ excõicatõis cẽſuraʒ
vel aliter vexare/ſeu turbare/aut ꝙ vna ꝑs

—

Rõ pme ↄdluſiõis hecẽ/qm̃ nlla ꝓpoſi⸗

tio/ad cuiꝰ vᷣificatõʒ exigit᷑ vitas vniꝰ ꝓpo
ſitõis ↄtingẽtꝭ ⁊ ad fidẽ iptinẽtꝭ ẽ dencc̃ita
te aut itegritate fidei. Nã ſic̃ ꝓpoſitõ copu/⸗
latiua/cuiꝰ vna ꝑs ẽ ↄtingẽs.ẽ tota ↄtigẽs

cuiꝰ vna pꝑs ẽ falſa aut ĩpoſſibił.ẽ tota falſa
aut ĩpoſſibil / ſic ĩ ppoſito. Loõſtat ãt ad vifi
catõʒ illiꝰ/Aẽ papa:exigit᷑ ñ ſolũ vna ſʒmł

——

te ↄtigẽtes/pure eẽ vᷣas.vt ꝙ electõ ſit rite
celebꝛata/⁊ ab ilłqͥ hẽbãt ptãtem/⁊ ↄſiles

nſciſmate pñti licitũ immo cautũ
eſt pᷣſtantibo obedientiã iſti vel illi/eaʒ ſub

In ſciſmate pñti temera⸗
riũ ⁊ ſcandaloſum eſt/aſſerere q̃cũq; ꝑte de
mõſtrata/ꝙ non licet audire miſſas eoꝛuz

Bne ab alteriꝰ coĩone ꝑtiaciter ſepet

.

mlte. Exſili roe colligit ꝙ qcũq; ſacerdote
demöſtrato/iſta nõ ẽ heretica / iſte nõ ẽ ſa⸗

cerdoſ⁊ ↄſeqnt᷑ ſeͥtur ꝙ nec iſta G̊ nõ ẽ coꝛ

pus xpᷣi ĩ altari ⁊c. ¶ Rõ ſcðe ꝓpoſitõis qm̃
ppoſitio ðᷣꝛ ſapere eeſge poin coa ſſũ

ptis aliqͥbo verꝭ/q̃ rénabilit negari nõ pñt
ſequit᷑ erroꝛ ĩ fide/ſʒ poſſibile ẽ aliq̊s hoĩes

p reuelatõʒ / vl alit/ſic certificatos eẽ. oĩia

₰

rite facta ſũt ĩ electõe/⁊ ↄſecratõe eiꝰ ĩ papã
A/ꝙrõnabilit᷑ dubitaretũc nõ pñt. Sine

gæãt A eẽvel fuiſſe papã incidũt ĩ erroꝛẽ illũ

ꝙ rite elecꝰ ⁊ ↄſecratꝰ in papa/nõ ẽ nec vn

—

q; fuit papa/⁊ ane gacen

]ꝗ ſũt heretica. Rõ tertie ↄcluſiõis qꝛ mł

ti ſũt ex vtraq; ꝑte/⁊ neutrales/ q bo non eſt
materia iſta clarificata/qͥn rõabiłr poſſint
negare vel dubitare iſtã ꝓppoſitõʒ q̊cũqʒ ↄtẽ
dẽtiũ öᷣmõſtrato/ Aẽ aut fuit rite electꝰ/ A

nõ ẽ ſciſmaticꝰ/aut hereticꝰ⁊ ↄſiles ad q̃s

ſeqͥt Anõ ẽ papa.Aſſũptũ docet exꝑiẽtia
⁊ tot doctoꝝ diuerſe aduerſeq; ſnie.Et con
ſtat multos eẽ ſimplices qͥ ad talia dubia i/
ueſtigãda nõ tenent᷑ alios ſeqͥ / nec mouẽt
fauoꝛe/vel odio/ſeu q̃ſtu ad nõ ↄſentiẽduʒ

huic parti vel illi/⁊ pati ſũtobedire vᷣitati
ſufficient agnite/ nec ſũt ꝑtinaces / igit᷑ nec

excõicati nec de ſciſmate rõnabilit᷑ ſuſpe,/
cti.Tota rõ fũdat᷑in ̊ ꝙ nũq; fuit tã rõna⸗
bilis vehemẽs cã dubitatõiſ/in aliq̃ ſciſma
te ſiẽ in iſto. Cuiꝰ ſignũ euidẽs ẽ varietas
opinionũ doctoꝝ!/⁊ int᷑ doctiſſimos/⁊ pꝛo
batiſſimos ex vtraq; ꝑte/qᷣnetiã ſuppletis
eis q̃ facti ſũt ↄceſſis/adhucreſtarẽt qõnes
iuris ad vtrũlibet diſputabiles/q;̃ oĩa incer
titudinẽ rõabilẽ generãt in h ſciſmate/⁊ ab
erroꝛe ꝑnicioſo plures excuſant. Põt igit᷑

illud dici rõnabilit᷑ dubitabile qð płimi et

Rõ qrte ↄcluſiõis colligit᷑ ex pᷣcedẽti/⁊ꝑp
ſimile de adoꝛatõe hoſtie ĩ altari/dũ occur⸗
rit aliq̃ dubitatio/qꝙ; pbr̃ celebꝛãs nõ cõple
ueritoĩarrite ad ↄſecratiõʒ reqͥ ſita / ſuffic eiĩ
adoꝛare ſub ↄditiõe ĩplicita/imo ſꝑ dʒ ſub⸗
iũgi ↄditio ĩplicita iſta vicqʒ vel ſimił. ſi oĩa
rite facta ſint ſᷣm inſtitutioneʒ xpᷣi⁊ eccleſie
Cur igit᷑ in caſu pᷣſentis ſciſmatis.tam du
bio ⁊ qð non tã ꝓpꝛie tangit ſtatũ ſalutis ⁊
⁊ fidei.non poterit autdebebit apponi cõ⸗

ENsancuigtsczlg utat ⁊ pᷣdicãt

ditio iſta vel ↄſimilis / ſi talis fuerit cano⸗
nice electus/⁊conſecratus/⁊ non ſit hereti

cus/aut ſciſmatice depꝛauatus. atio
quinte concluſionis manifeſta eſt aduertẽ
ti/quoniã neq; ſciſma/ neq hereſes/ nech H

hHe mõ habẽdiſe tẽpoꝛe ſciſinatis

aliud quodcũq; vitium/obſtat in miniſtro

quin ſacramentoꝛuʒ collatio habeat ſuam
efficaciã/dũmodo ↄferentes intẽdãt id fa⸗

cere/qð xps ⁊ ecclia inſtimerũt/⁊ recipieni
illud recipere(ſic rõabiluer pᷣſumi debet de

omnibo. /Rõ ſexie ↄduſionis manifeſtat᷑
ex pᷣcedentib.qm̃ nihil debet rõnabilitera

talibus ĩpedire excõicatio lata/ſi nõ aſſit ꝑ

tinacia. Huũqᷓ; excõicatio intẽdit᷑ ferri niſi i
ptinaces/q nõ ſunt parati audire eccliam.
Alioquin fruſtra ferret᷑ excõicatio.ĩmo dã⸗
nabiliter/⁊ in eccleſie deſtructionẽ.Nõ aũt
data eſt ptãs miſtris ecclie q buſtibʒ ad de⸗
ſtructõzʒ/ſʒ ad edificatiõʒ ſfᷣm apłlm.quẽad
modũ medicina Dar bu oferre poſſu ſani⸗

tati.⁊ ſanitas rõni. Sicfinis excõicatiõis
ẽſubditoꝝ emẽdatio/q ſi clare ꝑ excõicatõʒ

videat᷑ aut videri debeat/nõ ſequi emẽda⸗

tio.vel fructꝰdãnabilis ĩ oppoſito ↄferrivi

deat᷑ ſm Aug: in ꝑabola de ʒizanijs Wat.
xiij.cũ ibidẽ notatꝭ.( Rurſus iſta ↄduſio

aꝑte trahit᷑ectertia ⁊ qͥrta ↄduſionib.Si
ei multi ex vtraq; pte ſũt in ſtatu ſalutis/ꝛñ
ꝑtinaces/ĩmo ꝑati ſtare ⁊ moꝛi in veritcate
agnita ſufficieter/aut qͥ ſub ↄditione etiam

falſe ꝑti aſſentiũt:qͥ ↄditio ẽt eoſdẽ ab erro⸗

re dãnabili reddit excuſatos ↄſtat ꝙ tales

nõ debuerũt nec potuerũt rõabilit᷑ excõica
ri ꝑ ↄſeqᷓns nec eoꝝ cõicationẽ phibemꝰ
Di dicat᷑ ꝙ ẽt excoicatio iiuſte lata timẽ
da ẽ.Hec ꝓpoſitio male intelligita pleriſq;
⁊ſcrupulos varios ⁊ piculoſos igerit. CTñ
q́;tũ ad pns ſufficitrndet᷑/ꝙ ſi latoꝛ nõ re⸗

putet᷑ iudex.eadẽ executõe q ̊ fit/pᷣt ↄſeq̃n
ter excõicatio nõ tenere.Et qꝛ multi tenen
tes vnã ꝑtẽ dñt rõabiliter tenere ꝙ alij ſint
in ſtatu ſalutis nõ ꝑtinaces.⁊ ꝑati ſtare iu⸗
ri agnitomo qͥ foꝛte ſuo pape aſſentiũt ſiᷣ

ↄditione,.pñt ex łᷣ cõicationẽ eis impende

re. Non eni debẽt ſuo papetale crimẽ ĩpo/
nere ꝙ voluit hoĩes nõ ꝑtinaces excõicare

vel eos qͥ tenent antipapa/ſub conditione
tamẽ/rõnabiliter appoſita.ſi ⁊ inq;tũ fue⸗
rit rite electus/⁊ non aliter/a cõione eccle⸗
ſiaſtica canonica ſegregare.( Ratio ſepti
me concluſionis eſt qꝛ ſtat aliquẽ vere ꝑti
aſſentientẽ/⁊ pertinacẽ ee/ꝙ vel ꝓpter q̃ſtũ
vel ꝓpter vanã gloꝛiã vel aliã cauſam/non

habet animũ paratũ ad obediendũ verita⸗
ti agnitelſi ꝑ eccleſiã vel aliter reꝑiret᷑ eun⸗
dem errare/ vletiã dũ in tãto dubio inuolu
to p ſua aſſertõne ſuſtinẽda/ſeꝑaret ſea mẽ
bꝛis veris ⁊ viuis ipᷣius cccie.Caſus ſunt

multi de ꝑte oppoſita / vt dictũ eſt. Non eſt

eni ſciſma tm̃ in ſeꝑatione mebꝛoꝝ a capi⸗
te/ ſed etia in ſepatione ꝑtinaci membꝛoꝛũ
ab inuicẽ. Ex quo conſequenter habetur

ꝙ temerariũ ⁊ periculoſum eſt pertinaciter

vnã ptem/vel alterã impugnare/ꝛ ab eiuſ⸗
dem cõione eam deteſtando declinare. Al
tera pars ↄcluſionis patet ex tertia ↄdluſio
ne. ins octque cõcluſionis perſpicua
eſt e pꝛecedentibê/qm vbi radix ⁊ oꝛigo ta
lis.vel pncipalis ipᷣius ſciſmatis coſiſtit/⸗
ibi eradicatio fieri dehet/aut antidotũ ſu⸗
miꝓ vnitatis adeptione. Ipſi enĩ ſunt qui
peccquerũt/alij aut q oues ſunt/qd merue
rũt. Ipſi ſunt ꝓpterquos tempeſtas oꝛta ẽ
in mari.Dederũt deniq;/⁊ dat ſcandalũ/p
pter quod ad illud remouendũ de neceſſi⸗
tate ſalutis obligant. flon negandũ tamẽ
eſt ꝙ quilibet ꝓ parte ſua obligaturſm do⸗
nũ a deo ſibi pꝛeſtitum querere que ad pa⸗
cem ſunt/hic oꝛando/ille monendo / alter
docendo. Vltima pars ꝙ; non expeditvnã
partem generaliter vitare alteram/⁊ facere
ſciſſuram in bncipalioꝛibenctibus religio⸗
nis chꝛiſtiane/⁊ fraternã caritatẽ violare/
patet ex pꝛecedentibo/⸗ pncipaliter ex qui⸗
ta cõcluſione ⁊ ſexta.l/Verum eſt enim ꝙ

ſingularitas in opinõne ꝓpꝛia contũaciter
glios condemnans/ incomparabiliter vi⸗

detur eſſe peniculoſioꝛ ⁊ deierioꝛ/qᷓ; cõmu⸗
nicatio fraternalis per caritates/que eſt cõ

pago membꝛoꝛum eccleſie/ ſub intentione
ſemper recta/⁊ firma de obediendo ecdleſie

Etenim qui aliter agit pꝛo incerto vero/il⸗
le ſe exponit certe violationi fraterne carita
tis. ¶rlec opoꝛtet allegare iura ſuper pe⸗
riculis ⁊ maledictionibo eoꝛum /gui nõ o⸗
bediunt pꝛeceptis ⁊ inſtitutionibus ſum⸗
mi pontificis ⁊ ſententijs. Habetenim lo⸗
cum talium allegatio/apud illos qui nulla
poſſunt rationabili cauſa excuſari/quin ſci
ant vel ſcire debeant/talem vel talem eẽ ſu⸗
um ſuperioꝛem. Si vero eſt ignoꝛantia p
babilis / ſicut eſt in pꝛeſenti ſciſmate/apud
multos de vtraq; obedientia/⁊ apud neu⸗
tros/non reputantur talibus ſententijs al⸗
ligati.(Exomnibus pꝛedictis videntur
poſſe elici quedam documenta. einnn

eſt quod in pꝛeſenti ſciſmate poteſt apud

plurimos applicari ratiõabiliter documẽ⸗
tum Ambꝛoſij ad Auguſtinũ de ieiunãdo
vl ñ ieiunãdoſabbata/fᷣm diuerſitatẽ tẽpo
rũ locoꝛum/ꝛ perſonarum. Poteſt ſine

— — =—

—

— — —

—

BGciſimata quot fuerunt

periculo ſciſmatis aut dãnationis/ nũc illi
nũc iſti /modis iſtis obedire.⁊ nũc cũ iſtis
nũc cum alijs cõionẽ pᷣſtare.Et h̊ totũ dici
tur ꝓpter ꝓpbabilẽ ignoꝛãtiã iuris iſtius/vel
illius ꝑtis.(Et ſuppoſito ꝙ ab initio ſciſ
matis foꝛte tentanda fuiſſet alia via/ ad ſci
endũ ſi ꝑ excõicatiões/autpᷣdicationes/vl
aliter/oẽs ad vnã obedientiã trahi potuiſ⸗
ſent. Attamẽ cognito ꝑ exꝑientiã / ꝙ talia
nihil ꝓficerent/imo nocuerũt / ꝙ de die in
diẽ maioꝛ inuolutio ſequit᷑/videt᷑faciendũ

vt dictũ eſt. ¶ Secuundũ documẽtũ ꝙ in

teroẽs eiuſdẽ obediẽtie/ expedit adherere
ſentẽtijs latis a ſuo ſupioꝛe credito/alioqͥn
non eẽt vinculũ caritatis. ertiũ docu
mentũ eſt de caſib reſeruatis pape/ de diſ⸗

penſatõnib/⁊ alijs in foꝛo conſcientie/ vel

publico/pñt hoĩes ſᷣm credulitatẽ ſue ꝑtis
7 ſeipſos qͥetare ꝓ facto tenendo id qð eoꝝ
ſuꝑioꝛ creditꝰ fecerit. Neutrales aũt vidẽt᷑
habere ſufficientẽ recurſum ad oꝛdinarios
apud q̊ͥs ſᷣm eoꝝ opinionẽ cõiter loq̃ndo/
eſt ptãs deuoluta.v. Fac pacẽ xpᷣe deqtra⸗
ctatulꝰiſte Diſputat atz pia mediatrix eſto
maria. Paſtoꝛ ⁊ ecclie deꝰ en grex nẽ balat

ad te.Ergo cã tui/nẽ mibere ſui Finit.

Tracctatuſ qui aſcri

bit᷑ Johi de Berſonno. Qualis fuerit ſtatꝰ
eclie in veteri/⁊ nouo teſtamẽto.⁊ q́liter ec
cleſia fuerit erecta tꝑibo pᷣdictiſ⸗/⁊ q̃t ſciſma
ta/⁊ q̃̊t intruſiones fuerũt in eccla romana
⁊ q̃liter in ſciſmatiba pᷣteritꝭ fuerit actũ/ſᷣm
veras οομoαDütt.—
Oſtqᷓ; ſuꝑioꝛ ſtatꝰ⁊ effectus pꝛe
entis ſciſmatis/ac acta ⁊ agen⸗
ſa in vniuerſali ecclia/⁊ ſpẽalit᷑
ein roma/vᷣm veros ꝓphetas / di⸗
geſta ⁊ notata ſunt. Pꝛo plenioꝛi noticia pᷣ
dictoꝝ acuit᷑ſtilꝰ/vt im veras cronicas et

appꝛobatas. ? ſpecialiter antiſtitis noſtri
reuerendi archiepᷣi Euſontiniveriſſimi an

tiqͥtatũ relatoꝛis/⁊ fris Ptholomei de luca
venerabilis coniſte/ſtatus ⁊ acta pᷣterita ĩ

dicta eccłia lucidiꝰcognoſcant⁊ ſciant᷑a le

ctoꝛibus. Inuenimꝰ enĩ ego/ Theofoꝛus

⁊ ſocius meꝰ cariſſimꝰ frater Euſebius/in

pꝛedic:is/⁊alijs cronicis/vt infra ðꝛ/fideli
ter referendo qᷓ Euſontinus ⁊ Ptholomeꝰ
geſta ⁊ acta romane eccleſie denotarunt/a
natiuitate xpi vſq; ad annũ dñi. M. ccc x/⸗
vi.a quo tꝑelcitra nullũ ſciſma fuitin eccle⸗

tri de luna/ angeli caroꝛio. Erquarum

cronicax lectione clare reꝑimꝰ/ ꝙ eccle ſia

tam in veteri teſtamento/qᷓ; in nouo/exigẽ

tib peccatis/⁊ malicia ſathane.multas tri

bulationes paſſa eſt. Tamen ab omni tri⸗
bulatione ipam ſemꝑ deus liberauit/cũ ip
ſi hũiliter ⁊ cõtrito coꝛdead deũ ↄuerſi ſũt
veniã petentes ⁊ maioꝛẽ quietẽ.Aliq̃ ĩ no.
teſt. habuit eccleſia dei a deſtructione fride
rici imꝑatoꝛis ſecũdi/vſq; ad tꝑa bone me
moꝛie dñi Bꝛeg.pape.xiq̃ quies ⁊ abun⸗
dantia diuitiaꝝ/reduxerunt eccleſiã in pec
cata/⁊ vitia/ꝓpter que eccleſia patitur pꝛe/
ſens ſciſma/⁊ multa diſcrimina/⁊ maioꝛa
patiet᷑ In veteri aũt teſtamẽto ecclłia mł
tas tribulationes paſſa eſt. Pꝛimo decem
blagas dũ fuit in terra egypti. Item in tꝑe
habite poſſeſſiõis terre ꝓmiſſiõis/vſq; ad
templi edificationẽ᷑.xi.ꝑſecutiões paſſa eſt

eccleſia. Item poſt templi edificationẽ ſu⸗

ſcitauit duriſſimã iacturam ⁊ ſciſma/qð fu
it int᷑ roboaʒ ⁊ ieroboã. Iteʒ ſuſcitauit trãſ
migrationẽ totius ſacerdotij/⁊ deſtructio⸗
nem tẽpli in babiloniã per patrẽ nabucbo

donoſoꝛ. Item paſſa eſt tꝑe nabuchodo⸗

noſoꝛ/quo tempꝑe multi fuerũt pſeudo pon
tifices maximi/⁊ ſciſmata/clerus magnam
pſecutionẽ paſſus/⁊ fuit vltima in veteri te
ſtamento. Cui pſecutioni pꝛeſens/ꝛ perſe
cutio Friderici tertij/⁊ magni vltimi anti⸗
chꝛiſti futuri/ſimiles erunt ſcõᷣm abbatem
ioachim libꝛo de vltimis tribulationibus
In nouo autem teſtamento eccleſia eti⸗
am varias ⁊ diuerſas perſecutiones paſſa
eſt / exigentibus peccat/⁊ opere nature hu⸗
mane boſtis. hupeimhs, enim eccle⸗
ſia ſummi pontifices apoſtoli/pꝛelati/⁊ ali
us clerus/oppꝛobꝛia damna ⁊ iniurias et

moꝛtis diueria martna paſſi ſunt. (¶ Itẽ
céſantibus martvrijs/ creſcente dicta ec⸗
cipibus/a populo chꝛiſtiano/ inceperunt
hereſes menandri/pꝛimi heretici Arij / et

alioꝛum hereticoꝛuʒ/maxima ſcandala ge
nerantes in eccleſia dei. ¶ Poſtq; autem
in eccleſia multiplicata ſunt dominia in tẽ
