eſſe pꝛopꝛiũ.p boc ꝙ ad nutũ manʒ abba

tis quotiẽs volet reuocare.Cõtra hbos iaz

in parte reſpõſum eſt ſupꝛa.Pꝛio qꝛ neq;
religioſus retinere poteſt peculiũ/ aut ſer

uare niſi pꝛo jᷓminiſtratõne officij nec ab

bas põt diſpẽſare Scdo qꝛ nec abbas eſt
ſupꝛa regulã que hoc ꝓphibet.ſʒ regule ob

ligatus ⁊ ſubditus.vt dicit Berñ.in li. de·

culiũ.⁊ pᷣlatꝰqͥ cõſenſit.ni
Fera ſeuioꝛ eſt leone pꝛopetas.maxime ſi
hypocriſi cõmiſceat᷑. Simulata enĩ equi
tas duplex eſt iniqͥtas.dicit aug.ſuꝑ pſal.
lxvi. Duplici gradit᷑ via dicit Bꝛego.qꝛ
coꝛpꝰexteriꝰſʒ ꝑ amoꝛẽ gloꝛie mũdo viuit

pꝛec.⁊ diſpen. Fallit eige 74 retinet pe

Et cõtra ꝓhibitionẽ Moyſi induitveſte

cõtexta ex linoꝛ lana.Den xxiij Per lanã
ſimplicitas. ꝑ linũ ſubtilitas ſubdola in
telligit᷑. Linũ celat interiꝰ.lanã exterius

oyññtat. Nialla res inqͥt Chꝛyf.ſup Math.

ſic exterminat ſicut ſimulatio. NHã maluzʒ
ſub ſpẽ boni celatũ nõ cauetur dũ non co
gnoſcit. Huiuſmodi eſt pꝛopꝛietarius.qͥ
pꝛopꝛiũ excuſat⁊ palliat ꝑ abbatis licẽtiã
Hon habeo inqt.non poſſideo.ſʒ abbas

Quinto S

ꝓ admiſtratõe

— — — — „ — — — —

—

meus ⁊ tamẽ ↄtra abbatis voluntatem ſi
foꝛſan ꝓ cõmunimeceſſitate fratrũ ſciret ab
batem receptuꝝ/qꝗ́ᷓ poſſidet.abſconderet.
Aut ſi bono modo nõ poſſʒ:inutilit᷑ expo
Serxto obijciũt dicctes ꝓpꝛinz nõ
uid cuſtodire ꝓ neceſſitatibo ſecret;

neret.
elle ali
⁊ potiſſime infirmitato. Quos biũs Au/
guſtinꝰ ↄfundit in eo ꝙ talibapꝛonidereñ
neglexit in regula cum dicit. Egrotantiuʒ
cura ſiue poſt egritudinẽ reficiendoꝝ/ſiue
imbecillitate laboꝛantiũ aliqua aut febꝛi⸗

bus vni alicui debet iniungi.vt de cellario

petat qdᷣ cuiq; opus eſſe ꝑſperxerit. Siue
añt qui cellario ſiue qui veſtibo/aut codici
bus pꝛeponuntur ſine murmure ſeruiant
fratibus ſuis. Incidis ergo in alteꝝ laqᷓo⸗

rum.quia vel patrẽ Auguſtinũ. coꝛrigis⸗

qſi non ſufficiẽter pꝛoniderit neceſſitatib⸗
ſinguloꝛum /aut de fidelitate diffidis fra⸗

crum dubitãs ne circa egrotãtes fſaciant de

bitum ſuum.val quod veriſimiliꝰ de te ſo⸗
lum cogitas/cui parũ aut nihil cure eſt de

ceteris,dũmodo tuipᷣe pꝛouiſus es:
Augeo dicere ꝙ obiectio pᷣdicta officit ea

parte vnde ſanare putat. Quoniaʒ ſi pau⸗

pertatis obſeruaretur votũ inter fratres lõ

ge feruidioꝛ arcłeret caritaſ fraterna/⁊ cura

atq; ſolicitudo maioꝛ eſſet infirmoꝛuʒ/pie⸗/
tas intimioꝛ/⁊ viſitatio coꝛdialioꝛ/quoni⸗

am tũc vno infirmãte oẽs infirmarentur.
Juxta illud.ij.Coꝝ.ij. Si patit᷑ vnuʒ mẽ
bꝛum compatiuntur ⁊c. Si pꝛopꝛia nul⸗
la eſſent/nemo alium expectaret ad iuuan⸗

dum ⁊ ſuccurrendum fratri infirmãti. He⸗
modiceret hic qui infirmaturſatis habet.
vnde medicos habeat ⁊ cuſtodes:. Zunc
quiſq; ſuccurrendo fratri exemplum daret
quomodo velletſibi in ſimili caſn ſuccurri

¶Beptimo abiciunt antedicti defenſo

res pꝛopꝛieratis/dicenteſ neceſſarium pꝛo
pꝛium pꝛo feſtiuãdis ⁊ ſuſcipiẽdis amicis
Reſpondłt᷑ eis.ꝙ ad hoc eſt in oꝛdine Au⸗
guſtini hoſpitalitas inſtituta:.? pꝛouidus
frater eloquens/⁊ diſcreius eſt eligendus/

qui ſciat amicos ⁊ benefactoꝛes eccleſie be

nigne ſuſcipere/Fm facultatum poſſibilita
tem.iuxta doctrinam Pauli ad Heb.xiij.

Caritas fraternitatis inquit maneat invo

bis ⁊ hoſpitalitatis nolite obliuiſci.Quia

per hãc qͥdam placuerũt ⁊c. NHec multũ vti

lis religioſis ↄuerſatõ frequẽs amicoꝝ car
naliũ/qͥͥ reliquerũt mundũ. Pꝛopter quod

ait Augꝰ.filijs ſuis in regula circa finem.

17

HNõ carnalis ſed ſpũalis ſit inter vos dile⸗
ctio. Quapꝛopt᷑ vero religioſo cui mũdus
crucifixus eſt.nõ multũ affectãda eſt carna
liũ ꝓpinquoꝝ viſitatio. Nã qui de terra eſt
de terra loquit᷑. Tractantcq; fabꝛilia fabꝛi.
Que om̃ia veris religioſis ſunt fagienda.

iĩimo veriꝰ abominãda.Qui nõ relinq;t in⸗
qtxpᷣs pr̃em ⁊ mrem ⁊c.nõ põt meꝰ eſſe di
ſcipulus.¶. Ocauo obijciũt/ꝙ paucioꝛi⸗
bus expen ecclie ꝓuidetur ð veſtiario/dã

do cuilibzʒ poꝛtionẽ pecunie q; in cmuni.

Hoc nõ eſt verũ.Eſto tñ ꝙ ita ſit.iñ ꝓpter

hoc tꝑpale cõmodũ paruũ/nõ eſt frangeduz

votũ.Quia nõ ſunt facienda mala vt veni

ant bona.ad Romañ.iij. Pꝛepoſterꝰ oꝛdo
vota poſtponere ꝑuo lucro.ſolem vᷣmibuſ
nocte lucentibo.aurüũ gemmas carbonib⸗
Añũponere ditias ⁊ tꝑalia bona bonis ani
me:abſurdũ eſt ⁊ oꝛdinẽ ꝑuertere ergo ⁊c̃.

ono obijciũt dicenteſ minoꝛẽ occupa

tiònẽ fratrũ eſſe dare vnicuiq; ſũmaʒ pecu/⸗
nie ꝓ veſtiario:Cũ reuerẽtia dicentiuz. nõ

eſt ita:iĩmo pautioꝛ eſt occupatio vniꝰ aut
duoꝝ/qᷓ; omniũ ĩ officio veſtiarij. Hoc eti
am ↄſonat dicto phᷣi. Fruſtra fieri per plu⸗
ra qð pᷣt ꝑ paucioꝛa. In vnitate ſiq dẽ eqli⸗
tas ẽ caritas.pax cõcoꝛdia.⁊ qð ſuꝑ oẽ bo⸗

nũ eſt deus. In pluralitate aũt ſingulari /
tas.diuiſio.innidia eixa.ſuꝑbia.⁊ ois ma

— —

li fomentũ.Etↄceſio adhuc/;; iia nonẽ
ꝙoccupatio maioꝛ adeſſet in cõi veſtiario

ꝓuiſo ꝑ vnũ aut duos/q; ꝑ omnes ſingilla

tim in ꝓpꝛio.nihilominꝰtũ minꝰ malũ eſt
occupatio/q; Voti e greſſio/ regulecinꝰ

modi eſt ꝓpꝛietas. Iẽ nõ minꝰ abiurata ẽ
ꝓpꝛietas in veſtiario/qᷓ; ir cellerario/ꝑ re⸗

gulã. Ergo ſi ꝓtellario vnus ſolus iĩpedit᷑
quare etiam vnus an duo ꝓ veſtiario non
ſufficiũt/vt obſeruet᷑ regla q̊ hoctoties iu⸗
bet fieri.nã negari nõ põt qn occupatio v⸗
nius aut duoꝛum minoꝛ ſu/qᷓ; omniũ fra⸗
tfrũ.Et ſic retoꝛquet᷑ obiectio in confuſio⸗
nem obijcientiũ. Decimo ⁊ vltimo ſub⸗
dunst obiectiones btra voluntariã ꝓpꝛieta⸗
tem/quas ponit ſanctus homas inaij.
ptra getiles.
NVigilãtiꝰ hereticꝰ⁊ quidã ſeq̃ces ſui/ñ in
telligẽtes de qᷓbo loquũt᷑ neq; qᷓ affirmant.
Maturale ẽ inquiũt cuilibet aĩali vt ſibi ne
ceſſaria vite ꝓpuideat.vñ ñ q̃libʒ ꝑs ãni ap⸗
taẽ frugibo ⁊ puiſiõi ipoꝝ. YFaciũt h eſtate
foꝛmice ⁊ apes vt ↄgregẽt vñ hieme viuãt
Sůʒ hõ mltis idiget/q̃ non ſꝑ iueniri pñt.g

Hãc ſiq dez inuadit pᷣmo.

J

A(

Cõtra pꝛopꝛietatrios

opus eſtilli puiſione. ¶ Secũdo qꝛ ꝑ ſub⸗

ſtantiã diuitiaꝝ eſſe homis cõfirmat᷑.ergo
pauꝑtas eſt cõtra legem nature. Naturalit

enĩ diligit vnũquodq; ꝑmauere/⁊ id quod

neceſſariũ eſtad illud. Lertio eſt homo

naturaliter animal ſociale ciuile / vt ĩ libꝛo
politicoꝝ Ariſtotelis dicit. Societas anie
eſt in mutuo iuuamine? ſubſidio amicicie
q̃ paupertas implere non pᷣt ergo ⁊c. Nam
per diuitias ⁊ facultates liberamꝰ amicos
a malis.ergo boneſunt. ¶ Quarto paup⸗
tas eſt mala per ſe.ergo⁊c. Antecedẽs ꝓba

maloꝝ multoꝛum.
litas eſt virtus que

L Rechenakanane Zalatg aihle

nda tribuit ⁊ retinet

retinẽda. Vlitiũ illi oppoſitũ in maiꝰ eſt ꝓ
digalitas q̃ omnia largit᷑.vitiũ autẽ in mi⸗

nus eſt illiberalitas/ que retinet q̃ danda
ſunt ⁊ dat que retinẽda. Eſtergo pauꝑtas
volũtaria vitiũ in maius.qꝛ omia ſua lar⸗
gitur ⁊ nihil retinet ꝓ ſe. ¶ Pꝛo ſolutione
dictoꝝ dicit idem ſanctus Zho.qꝙ melio⸗
ra ⁊ maxima bona hominis ſunt/ſciẽtie/⁊

vᷣtutes.miuima ſunt bõa foꝛtune extrinſe-

ca. media ſunt bona coꝛꝑis In tantũ ergo
ſunt diuitie bone.inq;tum ꝓficiunt ad vᷣ⸗
tutis vſum.qꝛ que ad finẽ ſnut/ modũ acci
piunt ſᷣm exigentiã finis. Si vero per vſũ
diuitiaꝝ impeditur virtutis vſus.non am

plius bona dicenda ſunt ſed mala. Pꝛopt᷑

quod dicit/ꝙ bonũ eſt habere diui ias eiqͥ

vtitur ad virtutes.⁊ malũ qui ꝑ eas retra⸗

hit᷑a virtutei/nimia ſolicitudine vel amoꝛe

aut elatione. Hinc ticit᷑ ꝙ contemplatiua
vita perfectioꝛ eſt qᷓ; actiua.quia paucioꝛiꝰ

ccupatur autẽ hunſana ſolicitudo cir

)Bauuhamraun 89.actiua vero pluribus
ca tria. Pꝛimo circa ſe. Secũdo circa per⸗

ſonas ſibi cõiunctas ⁊ familiã domumq;.
Tertio circa res ꝓcurandas quib homo ĩ

diget ad vite ſuſtentationẽ. Paupꝑtatis er⸗
go voto abijcitur ſolicitudo rei ecterioꝛis/⸗
cõſilio diuine legis Watth.xix. Si vis ꝑ

fectꝰ eſſe ⁊ꝛc. Uoto autem ↄtinentie abijc᷑
ſolicitudo rei familiaris ↄſilio ſcpture ſctẽ

Coꝝ vij.Qui ſine vxoꝛe eſt cogitat q̃ do⸗
mini ſunt. Voto aũt obedietie abijcit᷑ ſoli⸗
licitudo ſui/curã ei cõmittẽdo ſuꝑioꝛi He
bꝛeoꝝ vlti.Obedite pᷣpoſi vr̃is ⁊ ſubiace
te eis.ipᷣi eni ꝑuigilãt/q̃i rõem reddituri ꝓ
alabus vris.Eſt ergo inqͥt ſcũs Thomas
ibidẽ pauꝑtas laudabilis/qꝛ liberat a viti
is.qbo homſies ꝑ diuitias iĩplicant᷑/vt men

ie deo liberiꝰ vacẽt.⁊ q;o magis hõ ꝑ pau

nes circa ho

NQuinto.nam libera

n ſt de volũtaria.

pertatẽ liberatab impedimentis vacandi
ſpũalibo.tãto eſt laudabilioꝛ. Nõ dicit tan
to melior q;to maioꝛ.ſed qᷓ;to liberioꝛ ẽ ab
impedimẽtis ſeculi pꝛepediẽtibevacare ðᷣo
¶Agd pmam obiectiont᷑. Vigilãtij hereti
ci⁊ ſuoꝝ ſeq̃ciuʒ dicendũ eſt ꝙ naturale ſit

ↄgregare neceſſariaad vitã.ñ iñ oꝑtet om

ſapientie.Vita nr̃a indiget viris ſpũalib⸗
a tꝑalibus curis alienis/qui ꝓ actiuis intẽ

dant diuinis ſacrificijs ⁊ ↄtemplationibo/
ad ſup plendũ defeciũ ſeculariũ/ↄtemplati
uoꝝ ſuſtentationi inſiſtentiũ. Sic ocłls vi
detꝓ ceteris membꝛis/manꝰ detendit ocu

luũ/⁊ laboꝛat ꝓ ſuſtẽtatõe alioꝝ mẽbꝛoꝝ.⁊

CLoꝛꝝ.ij. ¶ Ad ſcᷣm dicendũ ꝙ monachi
relingquẽdo tꝑalia nõ ſubtrahũt ſibi ncca⸗
ria vite/ſʒ remanẽ᷑t eis in cõi vita

Tarii młta vnũ coꝛpꝰ/dicit apls

ater

tiũ dicendũ ꝙ necrelinntes oĩa faciũt cõö⸗
. e ſocietatis / vt ſatis expiẽ
tia docet. (¶ Ad q̃rtũ diceſdũ ꝙ diuitienõ

—

tra caritatẽ h

ſunt ꝑ ſe bonũ. Sʒvt oꝛdinantad bonum

rõis.Vñ nihil phibet pauꝑtatẽ melioꝛem

foꝛe/ſi ad id bonũ rõis oꝛdiat ꝑfectiꝰ/qᷓ; di
nitie/qꝛ excioꝛa/bõa nõ ſũt/niſi vtad inte
rioꝛa oꝛdinãt᷑. Et ſic vitiũ ex pauꝑtate oꝛit᷑
oꝛdiata ad rõem/ſic ex diuuiijs ſilr
Aquintũ dicẽdũ/ꝙ pauꝑtas ñ ↄtrariat
tuti/ nec eſt ꝓdigalitas abijcere oĩa ꝓpter

xpᷣm/cũ H̊ facit religioſus debito ſnĩe rõnis

⁊ caritatis. Nam plꝰ eſt ſe moꝛti exponere
ꝑ vᷣtutẽ foꝛtitudis q; veuere pauptatẽ ꝓpt
liberiꝰvacãdũ vᷣo.Et cũarguit᷑ pauptate
qꝙ ſuadet ⁊ cogit furari ⁊c. Veꝝ ẽ de coata

vota qꝗ diſtinxerũt labia ſua.vt tãdẽ audir
mereãt/vos q reliqſtis oĩa ⁊c.cẽtuplũ acci

pietꝭè/2⁊ vitã et᷑nã poſſidebii/quã nobᷣ ↄce⸗

at ꝗͥ ꝓmiſitamẽ.
ꝛimaꝑs opeꝝ mgr̃i Johis de gerſon / ſa
craꝑp lraꝝ doctoꝛis reſolutiſſimi/xpᷣianiſſi⸗
miq;/ ↄplectẽs tractatꝰ/f.dẽ ac ptãtez eccia

ſticã ↄcernẽtes/finit felicit᷑. ãno dñice na
tiuitatis. Mcccclxxxviij. Menſis vero ſe⸗

ptembꝛis ydus quarto.

⁶

boc opus intendere.qꝛ ſicutapei
nõ oẽs eidẽ oꝑi vacat.ſed qdã mella ↄfici
unt.quedã conſtruũt edes.reges autẽ non
vacãt iſtis. Ita homibus multa ſunt neceeiu᷑(
ſaria/que ab vno fieri non poſſunt/ſeda
multis ⁊ diuerſis m diſtributionẽ diunine

e; Sileat & vigilatiꝰ? he⸗
reticꝰ cũ ſuis cõplicib ⁊ fautoꝛibo.Sileãt
qͥʒ amõ ꝓpꝛietarij/eoꝝq; defeſoꝛes ⁊ ſauto:
res/ↄuertantq; ab erroꝛe vie ſue/ ⁊ ſoluant

S
—
S

— — –– —

Ndd
In
nb
do

e

16
gd.
ſon
cee
de
ine
lb
ne
le
toan
.¹

30s

NRe

nie
Soter
Nciütah
sa
niners
bonvnr
clioren
nN
ate
rori⸗
r
Wwariel
apen
ſietons
ner
pnegt
pun
oN
lithe

uo
ſun
igoif
nin 6
noboce

7 onſt
. finſt
Hi⸗ liteze ch
ſt

Gi

E Rctt uεαυρο1αα Volans .6 *πa r ier⸗

ℳ.

aſlig u⸗

Ns4 ρναου n .ee — 5

☚ vege nmrs pagen mule⸗ yle ewe.

gboc nen = es rrre

— r ι½ſαſ+½ ραk

ð
ur lee⸗ gtRe N

rachu

aduali Locla I-Ras

— —
Hhrr auß hine aſte upes gaminip miu
Pnalun ſlopuli quũt ſluhucctue lae
Cquom num ſilent iq ſulus ſlcia ce
ααhοααυ panat nemg nemet vmbia
Ewns ſubadeeh ſtopulas ponenuby wwen
Dnque Nulhes DHirc ſeſſas non Vmcula naus
Va t vno non alliaat anchovn e⸗
Hurſyumn onaus cvllartid nauulh om
Eyunumec ſudt ac mago tellits wnoe

6 Aalusta E Nar eae hebacr.

Eyne opiam toes r —Barena
Ar pern ſalias ſpi ll cns
Juſlapitï ignem ſolyjs. aupcidac c*
NMavir Adte aßuußrfrreftom
Tiut aveexez ceupt Widis ce arct
Zyradeu-ſeſi vat feuges , weieptas
AIr loeceve pavat ommis. &,fennge ſa „*.⁸
EZnaas ſeralec niecca Ren re οςα.
pai las alag Nus anttaρa „
Aur apn aut celſts ruppib Ama men.
Mauen mſpertu nullg. neis lu tmee νααοαα
. ä oxnſeia ſtanr
Nonſluir Hir: aαα naνα alexea ſagutas
Cowipuu. fid que ela gerelar achas
Qucweea os penm apia aln ſuos
Qovnb achoxeis ſtexnir uiz eg oναde

a & ſonòa ſperualles agmen .
. 4

HNHfnt wc peure & ſocos puxit᷑ zn omed
Vma bonq que Rune onemvar aſles
AYute hemaccio- adecat aabheros
OQuudit. a Neus mocena parpen mulr
Oyuſſi aluca: Daba dey is quogy s
Narſus ſoyulos Vos ncloyes ſwa·
Oxpevi Veuonie uροναοαααοτα
Tendnn nilaiũte ſxdes ve ſua quuetas ðð
Oſelt· li ſas cegia veſmege W
Auucate c & Nos mer ebo puata aind
Talia Wwe veſoct·uciεα0ροααα agee

Diapei aemgut Japl A. 4
TvaxaIra aſ⸗ ſeanae
OPaeæs mſeiſtva ſcste wxulip thicnaſi
Autve ona ſoant alij flnaſi miber
Cunc Wut veuoiat Vices. fuſi pexleel.
Omplen? accis bachi ? Pniguisq; ſexme
par genpa fmnus cyula⸗
Vniſſos longo /daos ſmone vequltut
Dpenm maͤnag miter Jubij ſeu Viucee ncdkr
due dyreom a- noc n a⸗

aarapnatnanssonn
Nac ama enſi genmne eudela ſtad
Fatra lu ⸗ õ

Qutovaq; i& lams yulis · ſic vera ali

ððð
.

SJ 2ðð
””ðMM 2ẽ

ASe

—

1e8O ele'sonln-

2

61

„plepuels 100eesqe1e A

81

O oueſeg

.

*

ℳan

14

1

33

1

—

.

nue

—

81 vI

snooꝗ

ulOO leAlseHAXANMAMAMA HUHO TA1SeE MAXA 666 MBULAdO

9 8 8

☛

20
△
*

. 6⁶
. .
$△
£ .
O●
ι
* .
4
59
△ . »„
. .
. 0ε
5 1
. .