indignatio.nõ qð verũ ſed qdðᷣ audientibꝰ

placitũ.nõ opoꝛtune ſʒ ſemꝑ impoꝛtune.
nõ q̃ſi monẽs ſʒ q̃ſi potent᷑ imperãs. Qui

rurſus libertatẽ atq; foꝛtitus inẽ ʒeli ſan/
ctoꝛũ imitatricẽ eẽ.ſi lingua maledica car

pat om̃es clam ⁊ palã in ſuꝑioꝛi dignitate
ↄſtitutos.nec attẽdit ſi populũ inde ſub/

uerteret ⁊ ad rebellandũ aniabit.ſed ſi cõ/
placebit eiſdẽ tota ſolicitudie conſiderat.

Ceterũ cũ inualuerit hmõi pᷣdicatiõis ſa
uoꝛ ⁊ feruoꝛ effrenis / vix adhibere remedi
um ꝑmittet plebs indocta qn ſignis extrĩ
ſece ſanctitatꝭ.q̃ interiꝰ coꝛrupta eſt atten

dit. ⁊ quicqͥd aduerſum dicit᷑ ad iniuriazʒ

refert ⁊ odiũ.Ab hac mẽtis elatiõe ⁊ indi/
ſcretione pᷣdicandi longe fuit Joh. iuxta

inferius dicẽda.qm̃ ſᷣm auditoꝝ qualita /

tem ſᷣmonis linguã variauit ⁊ nõ ad ſedi/

tionẽ ſed edificationẽ ad humilẽq; pñiam

ſingulos ꝓ capacitate cohoꝛtans. Se

eſt
diuu
Aibe
urſ

oblig
Dõqᷣ
leſo⸗

pulrt
mop
inten
nliito
ümd
arid
hultituci
ſiſcienti
quä vti
multuz. ſt
lorerione
huhbſczbun
canaſuic
nut De
Fbüanum

croac

militasin
1 Oudn⸗
AGNd
oendüͤet
Rappae
ſcentucc
necn
ntan
inlingtsde
Rchinan.
sA
mmoe/
mainte
vguikn
iinehze⸗
diaccoſe
Wienri
myorne
nis. 0
zine eitn
nalecda
oidig⸗
lii ndeen
hirſaſcᷣ
Nonſan.
inus
arnenell
puucknnn
inin
töet ind
vobiun
al
nö
loſ,
,

S quit᷑.Et baptiſabãtur ab eo. Qualis iſte
baptiſmꝰ extiterit olim dicebat᷑.⁊ ſuꝑ hoc
remitto vos ad ea q̃ tractant᷑ a mgr̃o ⁊ do
ccoꝛib.iiij.ſententiaꝝ. Confitẽtes pecca/
ta ſua.Quẽadmodũ iohãnis baptimmus
nõ erat ſacramẽtalis.ſic nec iſta confeſſio.

Erat tñ vtrũq; ⁊ baptiſmus ⁊ ↄtfeſſio pꝛe

paratoꝛiũ quoddã ⁊ introductiuũ ad veſ/
ra ſacramẽta baptiſmi ⁊ cõfeſſionis poſte
rius inſtituta. Hec aũt ↄfeſſio vł fiebat
foꝛtaſſis in generalitate quadã.quẽadmo
dũ eccłie mos habet fieri in publico añ in

greſſuʒ miſſe. Uel fiebat de publig.ĩ pub

lico. moꝛe iudeoꝛũ in ſuis cõuentibo. Uel

ſi ſecreta erat ⁊ particulariũ expᷣſſiua pꝛo⸗

nẽ ⁊ pnñis agende ↄgnitionẽ. ¶ Hic ꝑpen/⸗

ficiebat ad gadeaalaene, gle nen⸗

ditur baptiſmũ iohãnis nõ habuiſſe vᷣtu
tem pctõꝛũ ſacramẽtalit᷑ deleturã. Querõ
eſt.qꝛ ſiue baptiſãdi ſiue baptiſati neq; cõ

feſſione altera.neq; pnia aliqua ꝓ pᷣteritis

delictis aliq̃tinus eguiſſent. Idcirco pᷣte/
rea nõ parificant᷑ ĩ oibus baptiſma iohßis

⁊ cõfeſſio cũ baptiſmate chꝛiſti ⁊ ab eo in/

ſtituta ↄfeſſione. Baptiſmꝰ enĩ chꝛiſti cõ/

feſſionẽ ñ exigit poſtmodũ de peccatis añ

actis, neq; pꝛius añ baptiſma cõferrti poõt
hmõi ſacramẽtalis ↄfeſſio alioqͥn nõ eſſet

baptiſmꝰ ſacramentoꝝ ianua.qð falſũ eſt
Se oꝛit᷑ incidens q̃ſtio. Nunqͥd pᷣla/
tus alicuiꝰ nouit᷑ baptiſati iubere poſſet
vt ſe ſummitteret ipᷣe cõfeſſiõi ſacramẽta

li obedientie cauſa.Eſtimo ꝙ nõ.qm̃ non

eſt alis obligatꝰ cõfiteri ſacramẽtalit niſi

de peccato moꝛtali ſibi ↄſciꝰ eſt. Et hec

obligatio nõ iure hũano ſed diuino ↄſur/
git. Si vᷣo alias de peccato ſuo apud de/
um ſatiſfecerit iuxta pᷣceptũ eꝰ datũ/⁊ re/

gulas inſtitutas.nõ põt iteꝝ ꝑ inſtitutio/

nẽ pure humanã ad ſatiſfaciendũ rurſus

tali pcepto inuit aſtringi. Cõſtat autẽ ꝙ

baptiſatꝰ ſatiſfecit deo de pctĩs pꝛeteritis

ſic ꝙ nõ habʒ aliud pᷣceptũ diuinuʒ adum
plendũ pꝛo deletiõe hmõi pctõꝛũ. Pꝛela⸗
tus vᷣo nõ habʒ ius obligãdi qlẽcunq; ad

ↄfeſſionẽ ſacramẽtalẽ/niſi qtinus h̊ a iure

dinino deſcẽdit. alioqn poſſz inſtituere ꝙ
qlibet qntũcũq; immũis a pcto confitere

tur ſacr̃alit᷑ totiẽs q̊tiens ſibi cõplaceret.

Sũma igit᷑ ⁊ cardo huiꝰ rõnis eſt.nullus
obligat᷑ idẽ pctm̃ bis ↄfiteri ſacramẽtalit᷑.
ODð q; abſurdũ ſit videt nemo.i Dpbo/⸗
net ſoꝛſan aliqͥs de baptiſato / vere cõtrito

poſt pctm̃ / ille immunis eſt a pẽto.nihilo⸗
minꝰ obligat᷑ ꝑ eccłiam cõſiteri. Rñũdeo ꝗq/
nõ ꝑ ecckłiaʒ. ſʒ ex pcepto diuĩo tał ad ↄſel⸗
ſionẽ ſemel fiendã de pctis poſt baptiſmũ

cõmiſſis/⁊ añ nõ/tenet᷑. Pꝛopterea quſq;
ſatiffecerit/aut firmittꝑe ⁊ loco ſatiſface/

re ppoſuerit/hmõi pᷣceptoꝝ manebit obli

gatio a q̃ poterit abſolui:⁊ nõ alit᷑ ſel con/

fitendo. Juxta hec aꝑit᷑ via ad ſcienduʒ ſi
ſemel afeſſus poſſet ĩteꝝ ad ↄfeſſionem ſa
cramẽtalẽ ſuſcipiendã artari. Sʒ qꝛ alibi

ventilat᷑ ea pᷣtermitto q̃ dici poterãt q̃cun

q; pſcripſerã.Totã inſuꝑ hanc ↄfeſſionis

materiã qᷓ;uis vtilẽ ſatis et a textu nr̃o nõ

⁊ ad ſcripta doctoꝝ. büjciet iteꝝ de ü

lo quẽ in moꝛt articul

abhoꝛrentẽ remitto acfi. ſniaꝝ ꝓ pᷣſenti

Fateoꝛ hic cũ durãdo ⁊ alijs qbuſdã do/

ctoꝛibo inuolutiſſimã ⁊ vix enodabilẽ tan
gi materiã. De modo ſe hndi in cõfeſſione

caſuũ hmõi reſeruatoꝝ.qꝛ difficillimũ ſal
uare videt᷑ qliter iuxta vſuʒ eccłie ñ dimi/⸗

diatur ↄfeſſio/q̃ ꝑ duos adimplet᷑.dum.ſ.
apud penitentiariũ ſolũ referunt᷑ caſus re
ſeruati. Hanc ꝓnũc difficultatẽ nõ incipi
am enodare tm̃modo ꝓ qnto ad pñs ſpe-
ctat dubiũ qdð mouimꝰ.Dico ꝙ hõ in arti

culo moꝛt aut alias ve ſacr̃alit abſolutꝰ.
nõ pᷣt abſq; ↄſenſu ꝓpꝛio obligari rurſus
hoĩem ſacralit᷑ eadẽ pcta fiteri.Det᷑ op

poſitũ. Jã ↄfeſſio pꝛioꝛ ſacralis ſuũ plene

effectũ oꝑata nõ fuiſſet/qꝛ non abſoluiſſet
hoĩem a pcepto dei qð eſt de ſemel ↄfiten /
do pctm̃ cõmiſſuʒ. Nolo tñ negare n de
ↄſenſu pꝓpꝛio iteꝝ poſſit hõ ſacr̃jm ↄfeſſio/

nis ſuꝑ eiſdẽ peccat iterare ⁊ ad h̊ ſponta
nee obligari. Nõ nego etiã qͥn publica pecc

cata aut etiã reſuata poſſit iteꝝ referre al/
teri poſt cõfeſſionẽ ſacramẽtalẽ.⁊ ad H̊ foꝛ

ſan obligari pᷣt/q̃tinꝰ pñiam ſalutarẽ cuʒ

diſcretione maioꝛi ꝑcipiat.illud tñ nõ aſ/

ſero. Aliud fundamentũ tangit Durãduſ

ad cõfirmanduʒ pᷣdicta. Supponit itaq;
ꝓ regula ꝙ nunq; pᷣlatꝰ eccłie vel alius iu
dex pᷣt circa aliud pᷣceptum iubere niſi cir
ca illud qð ad foꝛũ ſuum publicũ põt de/

duci ſi non fiat.Alioqͥn põt pꝛelatus ferre

pꝛecepta ſuꝑ occultiſſimis cogitationib⸗
ſibi remediandis. vel ſuper illis quoꝛum
tranſgreſſionẽ punire non põt neq; ſciret
09 †

i5

abſoluit ſimplex
ſacerdos ſuꝑ caſibo pape ⁊ reſeruat. obli/
gabikt᷑ enĩ talis abſolutꝰ ſi cõualeſcat iteꝝ
papã adire ⁊ abſolutiõis bũſiciũ recipere

Aectiones

et ita fruſtra lex huiuſmodi ferretur ab il/
lo.qm̃ executio ꝑ eum impleri nõ valeret.
Occultiſſimũ autẽ omniũ eſt confeſſio ſa⸗/
cramẽtalis de qua ↄſtare nõ pᷣt niſi ꝑ vni/
cũ qui cõſitet᷑.⁊ hoc etiaʒ ſi velit.Quocir/
ca dicit idẽ doctoꝛ eccłiam nõ iubere ſieri

cõfeſſionẽ ſemel in anno.niſi ꝑ inditionẽ.

ꝛ ſcʒ pcipit reciꝑe euchariſtiã.ad quã rite
ſuſcipiendã debʒ ſeipᷣm ꝓbare hõ iuxta p/
ceptum apli ab eccleſia ſic interᷣtatum ꝙ
de moꝛtalib exigit᷑ ↄfeſſio. Exemplũ ĩ ho
ris dicẽdis ⁊ intentiõe habẽda ſile ponere
tur. ¶ Scotus fundamẽto alteri innitit᷑.
lt qpe ꝙ nemo tenet᷑ aut obligari põt

pctm ſuũ occultũ ⁊ ſecretũ ſacere publicũ
ſic ꝙ de foꝛo dei cui pꝛius ſoli ſubiacebat

trãſeat qntũ ex natura facti in foꝛũ publi/
cũ. Sed ↄſtat inqͥt ꝙ dicẽs pẽta ſua duo/

bus ſacerdotibo facit illa eẽ publica qntuzʒ

eſt ex natura facti.qm̃ in oꝛe duoꝝ pctm̃ il
lud poſuit qͥ teſtificari poſſent.q;uis nõ ſi

ne pẽto/cõtra eũ. Juxta q̊ꝝ teſtimoniũ pᷣt

ſententiare publicuſiudex.nec impediret
ſniam iudiq ꝙ ſacerdotes duo peccãt con
feſſionẽ reuelãdo.qm̃ ſi dedi in ſecreto bo
ne fidei aliqdᷣ pctmn meũ duob extra ↄfeſ/
ſionẽ ꝓculdubio peccabũt ſi me pꝛodant
apud Sesmiis ur ↄdẽnabit᷑ caput
meũ.
dũ rõem quã dñs Ar.inſolubilẽ ſibi repu
tabat.ad ꝓbandũ ꝙ ſtate decretali oĩſ vtri
uſq; ſexus qlibet ↄfeſſus pꝛiuilegiatꝰ ite/

rũ tenebat᷑ ꝓꝑꝑio ſacerdoti ↄfiteri. Nõ in

quit ꝓpter defectum ſacramẽti vt dicebat
mgr Jo.de polliaco.ſed pꝛopter aliud
Dupponit pꝛio ꝙ ↄfeſſio ſacramentalis
pᷣt pluries ſuꝑ eiſdẽ peccatꝭ ſalubꝛit᷑ itera
ri. Suppoit ſcdo ꝙ due affirmatiue ꝓpo
ſitiões nõ repugnãt ad inuicẽ.ſic ꝙ poſte
rior inſtitutio poſitiua pꝛioꝛẽ reuocʒ ſi ſil
in affirmatione ſtare poſſint. Supponit
tercio ꝙ decretalł oĩs vtriuſq; ſexꝰ ſit ꝓpo
ſitio affirmatiua ⁊ ſub obligatiõe poſita.
Supponit qrto ex pᷣdictꝭ ꝙ licentia data
de ↄfitẽdo pꝛiuilegiatꝭ exq̊ affirmatiua eſt
nõ tollit pᷣceptũ pꝛiꝰ factum de ↄfuẽdo ſeł
in anno.Ex qbo ↄcludit ꝓpoſituʒ vt eſti⸗/
mat.⁊ exemplificat de miſſia audieda die
dñica.Si inqͥt daret᷑ pceptũ alicui ꝙmiſ

ſam ſel audiret in parochia ſua q̊libet die

dnico.nihilomin daret᷑ ſibi poſtmodũ li
centia ꝙ poſſet audire miſſam in lo alijs
ↄceſſio ſcᷣa nõ reuocaret pᷣcedẽs pᷣceptuzʒ

Scöm iſta dat᷑ via ad diſſoluen/

Exq̃ſimulſtarepᷣt q iſte duas miſſas au
r Eal⸗ obligat᷑ ⁊ ſol licentiat ad a,

liã. ( Sed diligẽs inſpectoꝛ pᷣmiſſoꝝ /re/
periet rõem hanc nõ eẽ indiſſolubilẽ neq;
exemplũ ꝓ ſe penitꝰ eſſe validũ/qð addu/
cit/etiã ſuppoſito ꝙ nõ eẽt decretal expᷣſſe
determinãs ſeł ↄfeſſum ſacr̃alit᷑ nõ rurſuſ

ad cõſfeſſionẽ obligari/q̃lis tñ eſſe ðꝛ. Con

ceſſa itaq; ſuppoſitiõe pꝛĩa ꝙ iterari ſalu/

bꝛiter pᷣt ↄfeſſio ſacr̃alis ſi tũ ſemel ẽ recte

facta de licẽtia illiꝰ qͥ ius habʒ /nõ pᷣt iterũ

cadere ſub pᷣcepto pure humano /ſicut ncc
nouit inſtitui ſuꝑ inuitũ ſicut ex pᷣmiſſis

arbitroꝛ eẽ ꝑſpicuũ.Et qꝛ alit᷑loqns ĩ in/

finitas abſurditates coꝛrueret in illaʒ no/

miatim ꝙ baptiſatꝰ adultꝰ pᷣt inuitꝰ obli
gari ꝑ pᷣlatũ pẽta dimiſſa ↄfiteraĩmo mil/

leſies cõfiteri. Nõ enĩ repugnarẽt bapti

mus.⁊ ſubſeq̃ns ſacr̃alis confeſſio/ſic nec

due ſacr̃ales ↄfeſſiõeſ. Si qͥs dicat ꝙ ba⸗

ptiſmꝰ hʒ effectũ pleniſſimũ deletiõis pec
catoꝝ a pẽa ⁊ culpa. Ita rñũdeo pñiaʒ vni

cam ↄfeſſionẽ hr̃e potuiſſe.⁊ hr̃e/ſiłr ꝑ oia

cõpleta ſit/nihilominꝰ ad augmẽtuʒ gra/

tie poterit iterari.q;uis nõ baptiſmꝰ pꝛo/

pter caracterẽ ſᷣm doctoꝛes in eo ſuſceptũ
= xinde ꝑfacile eſt diuerſitatẽ inuenire

int᷑ exemplũ poſitũ de miſſa audiẽda ⁊ cõ

feſſionẽ.qꝛ miſſaʒ audire poſitiuũ eſt ius.
licet in diuio fundatũ.⁊ iõ pᷣt ad plłes miſ/

ſas ꝑ eccłiam obligari.ſic ꝙ vna audita re
manebit aſtrictꝰ ad alterã. Unica aũt con
feſſio cadit ſub obligatione diuini pᷣcepti.

q̃ expleta nõ remanet ad papã ius ad alte
rã ↄfeſſionẽ ſuꝑ eiſdẽ obligãdi.ſicut pꝰ au
ditionẽ vniꝰ miſſe pᷣt vt pꝛius ad alteram
ferre pᷣceptuʒ.qꝛ ſue poſſibilitati ſubiacet
du rõ ſubeſt numeꝝ miſſaꝝ audiẽdax re/
ſtringere vel ãpliare.ĩmo ⁊ tollere.De cõ/
feſſiõe aũt lõge diſſiłr. qꝛ iuri diuio obliga

tio pꝛincipalit᷑ innitit᷑. Jatenduʒ ẽ igit

ꝙ papa nõ pt dare licẽtiã pꝛiuilegiatis.vt
cõfeſſiones audiãt ⁊ ita ad curatos eũduʒ

erit.ſed exã lniam pᷣſtitit ex ↄſeqnti relaxa

tione/pᷣſuppoſito iure diuĩo ne pẽta eadẽ
rurſus cõfiteri ſacralit᷑ inuitꝰ alis tenere
tur. I Deniq; oppoſitũ aſſerere de papa ł

ecclia eſt dicere pplłos innũerabiles ꝑ eoꝝ
cõfeſſiões hactenus fuiſſe ſeductos inuo

lutos et deceptos.quia vel noluerunt cõ/
feſſionem factam pꝛiuilegiatis.eẽ ſacr̃alẽé᷑⸗

quod hactenus creditũ eſt eſſe falſuʒ.vlł ſi

ſacramẽtalis fuit indubitant᷑ non bñt ab

no
Sy
Clun
llulun
punre
Aucr
Qwen
46
ſedm
Aler

ſtitus

ſiaſtia
tia.re
ceder
adot
iohen
ralien
gvoo.
luur
haſu
ſubt
ſerto⸗
mo. ſc
nõ bñ
loqde
legon/
oclo⸗

Wilunn
utadn
on/n
leneg
idn,
weliſe
ltüne
eſeöin
lteraniſa
anel enen
Möptitei

ſcnte

wgßmiſſ
Uthgiinn
winlluzdo⸗
pr inuth
teninofni
retbapni⸗
ioſene⸗
SNang
nersg
dedſigt
Lahieſtni
Gangrirr

buNn

inaugi
Eitninunn
ſuutitti
uuickis⸗
oles nuſ⸗
maudirate
ncnüt
lairicdcp⸗
insn
iſionn
insaddlen
Gitniſtun
l
ilolendo⸗
Nidinioch
Emctziß⸗
ninlgng
ammwcidi⸗

Näftirdat

Pleſcnenti

ancst

ndeh
Nbileste⸗

jolucrun
is eſn,

guctos⸗
==

ſuper Marcum io

pmẽisfeſſo rurſus exigere vt pcepto diui

no de lemel ↄfitẽdo cui obediuit iteꝝ no/
lens obtempet. noles dico. qꝛ voles vltro

p̃t. Poꝛro ſecꝰ eſt de ↄtrito qͥ ad ↄfeſſionẽz

nõdũ a dei iuſſione ſemet
Segd videamꝰ vñ ſuboꝛtũ eſt
in iohãneq ſic egrediant᷑ ad eu hieroſoli/
mite vniuerſi ⁊ om̃is regio iudee ⁊ bapti/
ſabant᷑ ab eo ↄfitẽtes pẽta ſua. Statĩ ſub
iungit᷑ rõ qm̃ virtꝰ ſua ꝑtrahebat in ãmi/
rationẽ ppłos in reuerẽtiã ⁊ amoꝛẽ ⁊ erat
odoꝛ bonꝰ vite in vitam. Erat(inqͥt ſubſe
quẽs textus) Johes veſtitꝰ pilis camelo
ruũ. Ubi iohes de vᷣtutũ q̃ttuoꝛ cardinali/
um poſſeſſiõe ſił ⁊ oꝛnatu implicite cõmẽ
dat᷑. In veſtitus aſperitate tꝑantia notat᷑
Erat veſtitꝰ pilis cameloꝝ q̃ tunica erat

põt obligar

cilicina ⁊ rudis ⁊ aſpera.In lũboꝝ ſuccin
ctöõnenotat᷑ foꝛtitudo.ſuccinge ſicvir lum

bos tuos dicit ſcriptura. In mellis come
ſtione pꝛudentia cõmẽdat᷑. Oel comedet

ðꝛ de chꝛiſto vt ſciat repꝛobare maluʒ ⁊c.
Demũ in alioꝝ eruditiõe ⁊ ſuijpᷣius reſpe

cabat dicẽs. Ueniet ſoꝛtioꝛ poſt me 2
uero hec materia collaudatiõis vberioꝛ ⸗

ctu chꝛiſti hũiliatiõeↄſpicit dne ⸗
t

q́; vt nũc totũ valeamꝰ expmere. ſil ⁊ diffi

cludunt᷑.(¶ Una ẽ de abſtinẽtia ⁊ appꝛo/
pꝛiate de obſeruatiõe carthuſienſiũ ſuꝑñ
eſu carniũ.quã difficultatẽ olim a domio

cultates moꝛales ſcde pᷣ ceteris in/

Cameracẽſi in hac cathedra motã nõduʒ
ad calcẽ diſſolutiõis deductã eſſe ↄgnoui

ſed me deducturũ deo ꝓpicio ꝓxiĩa lectiõe

Altera q̊ʒ de ſuꝑfluo atq; pompatico ve/

ſiaſticis.¶ Recruat igit᷑ iſtis ad ſequen/
tia. regrediamur pauliſꝑ/⁊ ſtati finis/ad pᷣ
cedentẽ textũ.⁊ aliud myſticũ ſeu ceete

ſtitu an ſi ernn in pᷣlatis.⁊ vir eccle/

ad ↄtẽplationẽ attinẽs eliciamus. ¶ Per

iohem nullũ aptiꝰ qᷓ; ↄtẽplatiuũ virũ mo

ralit᷑ accipimꝰ.hic iohes manet in deſerto
quod nõ tã materiali q; ſpũali dũ ſedʒ ſo
litariꝰ ⁊ eleuat ſe ſup̃ ſe.q ſubleuatiõe ſuꝑ/
na ſuꝑ cunctã bãc ↄfuſam reꝝ fluctuanti/

um ⁊ exundantiũ młtitudinẽ attollit᷑.hãc
ſubtꝰ deſerit.q̃ derelicta pſecto manet ĩ de

ſerto qdam ment ſecretiſſimo ⁊ abditiſſi⸗
mo. ſolis deniq; exꝑtis agnito ⁊ ꝑuio.n

nõ bñ reliq̃rat mũdũ ⁊ habitabat in deſer

to qͥ dicebat. Wihi mũdus crucifixus eſt
⁊ ego mũdo. Qui pᷣterea a ſeipᷣo etiã deſer
tus clamat. Uiuo ego.iã nõ ego.viuit ⁊c..

àt. Hoc qlitfiat dat᷑ poſſe experiri ſᷣm
beatũ Berñ.nõ expꝛimi. nec doceri pᷣt.ſʒ
haberi.ſit H̊ no ꝑ inueſtigationẽ curioſam

aut ꝑ ſtudiuʒ q̊ntũcũq; vehemẽs neq; per

ſcrutiniũ ſcripturarũ. Ibi eni defecerunt

ſcrutãtes ſcrutinio.ſʒ obtinet ꝑ ſoꝛtẽ ↄtri/
tionẽ ſpus hũiliati ſᷣm beatuʒ Dioñ.vbi

ampliꝰ lacrime ꝓſunt q; l̃e.ſpũſiancti vn
ctio q; lectio.⁊ oꝛo qᷓ; rõ docẽt. 6ẽ tũ

reſpuenda vſquequaq; lectio vł doctrina
qꝛ etſi nõ manitfeſtũ qͥd eſt tale deſertũ qðᷣ
nemo nouit niſi qͥ incolit.anĩat tũ ad que
rendũ ⁊ viã qlibuſcũq; ſignis ãminiſtrat.

Hoc fecit eleuatꝰ doctoꝛ Greg.pᷣcibue in
moꝛalibo. Hoc pijſſimꝰ Au 7, 11 ↄfeſlio/

nibo ⁊ ſoliloquijs. Hoc deuotꝰ Berñ. ſuꝑ
Cantica. Hoc venerabil Hugo et Rich.

De ſan. vic. in ſuis oꝑibo varijs. Hoc deni⸗

q; multũ cõpendioſa ⁊ ſentẽtioſa bꝛeuita

te tradidit Bonauẽ:in libello quẽ appel/
lat ſpeculũ amoꝛis.⁊ in alio quẽ intitulat
itinerariũ ment in deũ. Iteꝝn paꝝ in rhe/
toꝛica diuĩa:⁊ ſiłes alij.Eos potiuſq; me

hoꝛtoꝛ audiat.⁊ aduertamꝰ qd ſeqtur.ſ
Du Johes iſte ↄtẽplatiuꝰ nr̃ in deſerto qᷓ
dã mẽtis inuio ⁊ ab fluxu carnalitatis in/
aquoſo.egrediũt᷑ ad eũ hieroſolimite vni
uerſi ⁊ oĩs regio iudee. Regio iſta iudee at

q; hieroſolime ad in terra ẽ ꝓmiſſionis

fluens lacte ⁊ mellẽ. Et ꝓculdubio nõ alit
efficit᷑ hõ totꝰ /regio ꝓmiſſiõis/fluẽs lacte

pie deuotiõis.⁊ melle ſapowſe eruditiõiſ

qᷓ; in ↄtẽplatõe. Nã extra eã potiꝰ eſt ſepe
hõ regio q̃daʒ egeſtatꝭ.vt Augꝰ.loqͥtur in
ↄfeſſionali.Eſt regio plena mõſtris.feris
⁊ beluis vicioſaꝝ cogitationũ ⁊ ſerpẽtib⸗
hoꝛridis atq; peſtiferis venenataꝝ ⁊ infi/
cientiũ cupidinũ. In q̃ demũ regiõe neq;
pluuia eſt aut ros deuote affectioniſ.neq;

viroꝛ herbaꝝ floꝛẽtiũ.aut fructꝰ plantarũ

ramificantiũ ꝑ vᷣtuoſaʒ oꝑationẽ.neq; de
coꝛ eſt neq; ſpecies ꝑ celeſtẽ ↄuerſationem

Atuero vbi iohanes eſt in deſerto men
tis pᷣdicto/ſolitarius in ↄtemplatiõe/vbi

comedit mãna abſconditũ. Adiacet circũ
quaq; regio iudee.regio ſcʒ gloꝛifcationiſ

cuiuſdã ⁊ decoꝛ ↄfeſſiõis.regio inſuꝑ hie/
roſolime.regio viſiõis paj.ſic enĩ iudea?
hierlm interpᷣtant᷑ Huiꝰ regiõis ſpecioſiſ
ſime ⁊ vberrime hitatoꝛes ſunt.cogitatio
nes ſctẽ. ⁊ affectiões pie.q ſunt reuera bie
roſolimite vel pacifice.⁊ ꝓpter cõfeſſioneʒ

ſus. Siue mente excedimꝰ deo in

Aectiones

laudis ⁊ gloꝛificationẽ iudee regionẽ ĩha
bitare merent᷑. O certe pulcerrimũ ob/
ſtupendũq; ſpectaculuz videre hieroſoli/
mitas tales vniuerſos/ ⁊ omnẽ iudee re/
gionẽ egredi ad iobannẽ in deſerto h̊ ha/

bitanteé. Uladant alij ſpectatũ colles altii

ſimos. alij ſiluas ⁊ flumia. alij longe patẽ
tes campos.alij maria fluctibo altis intu/
meſcentia/alij theatrales ludos aut mon

ſtra millefoꝛmia. Placeat alijs celũ cerne /

re/⁊ omnẽ ei oꝛnatũ.decoꝛãq; militiã.ni
hil pꝛoꝛſus tale.nihil dignũ cõꝑatione ad
pꝛefatũ ſpectaculũ poterit vſq; inueniri.
Eteni ibi videre eſt qͥ foꝛma.quo ve oꝛdie
egrediunt᷑ hieroſolimite tales vniuerſi et
omis regio iudee ad iohanneʒ in deſerto.
Bratũ pꝛoꝛſus inſpicere eſt omes inclitoſ
in veſtitu deaurato.in fimbꝛijs aureiſ.i va
rietatis circũamictu.egredi a receſſibab/
ditis.quos etiã habʒ myſtica regio iudee.
(Egrediunt᷑ a mẽoꝛia. egrediunt᷑ ab ĩtel

ligentia. egrediunt᷑ a voluntate.egrediun

tur inſuꝑ tanq; ſponſus ⁊ ſponſa a qdam
triclinio capaciſſimo.viriũq;.rational.cõ
cupiſcibilis ⁊ iraſcibił.(¶ Egrediunt᷑ de/
mum ab eſtimatiua.a fantaſia.a ſenſu cõ/

; ſenſuũ. . iges
nitatẽ exteriꝰ ad inſtar dine.ſed ad iohem
in deſerto. Noli nume ũ velle ſciſcitari q/
niã innũerabilis eſt. ita vt fas ſit dicere.mi
lia miliũ miniſtrabãt ei.et decies centena
milia aſſt ruair Ena gagen hieroſo

lomite vniuerſi.(¶¶ Sed qͥd agunt duʒ ve
niunt. Utiq; baptiſant᷑ ab eo.qꝛ purificã

tur magis et mag cogitatiões ⁊ affectio/

nes tales pacifice. Et q̃ foꝛtaſſis vł mini/

ma peccata ꝑ negligentiã aut ſurreptõem

aut vanita ꝑmixtionẽ admiſerit/illa cõ/
fitent᷑. Conſitẽtes inquit pẽta ſua.vel cer
te iõ confitẽtes peccata qꝛ dimilla ſunt / et
inde ſacrificiũ laudis offerũt ſe mutuo co
hoꝛtantes ⁊ hymnidice canẽtes. Conlite

mini dño.qm bonus. qm in ſe.mi:eiꝰ. Et

rurſus. Miſericoꝛdie dñi.ꝙ nõ ſumꝰ con
ſumpti/⁊ ſiłia. ¶ Studeamꝰ documẽtũ.
⁊ ſapiẽtes fieri ſtudeamꝰ.⁊ enitamur tale
nobᷣ intus foꝛmare ſpectaculũ et cõuentꝰ.

Affirmo.quiſqͥs tale ſibi ſabꝛicare merue
rit nõ magnoꝑe vagabit᷑ exteriꝰ ad viden⸗/

du vanitatẽ.impleuit quoq; iocũdus illð
ſatirici Tecũ habita.Hõ erit ſolus qͥ tas⸗
muneroſo oꝛdinatoq; ſtipabit᷑ comitatu.

ibus deniq; locis patentiban
Egrediunt᷑ nõ vt videant va

„½

gqui pᷣterea regnuʒ dei intra ſe ſtabiliuerit

ab om̃i ↄturbatiõe ſemotũ.Ceterũ nõ ha
bet aluid ſuꝑ homĩes ĩmo vix ſupꝛa bꝛu/
ta q nõ talit᷑ aſcẽderit ad coꝛ altũ vt ſit ta/
liter iohänes alter in deſerto mõ q̊ pꝛefati
ſumus. ( Hec vita ꝑficiatur ſemꝑ neſcio
qd erit ꝙ iſta vita nõ erit iuxta dictũ Au/
gꝰ. Nunq; alibi meliꝰ experit᷑ hõ illud qð

de ſapiẽtia pnũciat ſapiens. Ingrediens
inqͥ t domũ meã cõquieſcã cũ llla. Nõ eni
habzʒ amaritudinẽ ↄuerſatio illiꝰ.nec tedi
um cõuictꝰ lee ken lericiz z caudiut. J
Altu ero ſi delectat nos ad h̊ ſpectaculũ di

uinũ ꝑtingere ⁊ bñ diſponiĩ mult vt pꝛi
in paucis vexemur neceſſe eſt. Johem aͤp
pe moꝛeſq; ſuos imitari ↄuenieꝑ.de q̊ͥ ſub

dit euãgeliſta ꝙ erat iohes veſtit pilis co

meloꝛũ ⁊ zona pellicea circa lũbos eius.⁊

locuſtas et mel ſilueſtre edebat. ca

quẽ locũ finẽ faciens expoſitiõi l̃ali ⁊ plu
rima ꝑtrãſiens q̃ro. Utrũ vita iohis fue/

rit angelica ⁊ int᷑ hoĩes ꝑfectiſſima.q; non

Uita iohãnis fuit innatural.qꝛ ſolitaria.
Homo eni ᷣm ꝓhm.i.Polit᷑.naturaliter
eſt aĩal ciuile VUñ ⁊ ↄuerſatio dñi ieſu chꝛi
ſti qᷓ eſt nr̃a inſtructio fuit cõis ⁊ nõ ſolitca
ria.Et ↄfirmat᷑.qꝛ iohes nõ inſecutus eſt
coꝛꝑałr chꝛiſtũ in terrj ↄuerſantẽ.̊ non fu
it ꝑfectꝰ.ↄſeq̃ntia tenet ꝑ illud qð oſtẽdit
chꝛiſtꝰ iuueni Mat. xix. Si vis ꝑfectꝰ eẽ
vade ⁊ vẽ.oĩa q̃ hẽs ⁊ da pau.⁊ ſe.me.Op
itũ ptʒ ex dictis ⁊ allegatꝭ ſuꝑ litteraʒ.
Queſtio iſta pꝛincipalit᷑ eſt ad inueſti/
ndũ ð vita ſolitaria ſeu ↄtẽplatiua q̃m

tenuit Johᷣ.⁊ de cõꝑatõe erꝰ ad actiuam.

Ponã notabilia ⁊ eliciã ↄcluſiões.(/
tandũ ꝙ vno mõ vita ↄtẽ Natiua ſe

ua a qbuſdã accipit᷑ p ipᷣa ania q̃ eſt vita pᷣ

ma.⁊ ita nõ eſſe dr̃am int᷑ iſtas duas vitas
in eodẽ hoĩe niſi reducamꝰ ad hũc ſenſum
ꝙ ania viuẽs vita ſpeculatiua alit᷑ ſe habʒ
qᷓ¶; dũ viuit vita actiua. Scdðo mõ accipi

tur ꝓ oꝑatione vl cõuerſatiõe a vita pᷣma

ꝓcedęete qᷓ duplex eſt.q̃dã immanens.alia
traſiẽs. edrias een hac acceptioneʒ
eſt diuerſitas loqntiũ.Accipiũt ei qdã vi
tã actiuã ꝓ oĩ oꝑatione coꝛꝑali meritoꝛia
termiata ad obiectũ extrinſecũ.⁊ ſic gene/
ralit᷑ ome opꝰ bonũ cũ gra factũ tranſiens
ĩ exterioꝛẽ naturã erit de vita actiua q̃ntũ
cũq; ſpũale vel coꝛꝑale videat᷑/⁊ ois actuſ
imanẽes meritoꝛiꝰ eẽt vita ↄtẽplatia/⁊ pᷣci
pue ſi ſit rſpectu ði cuiꝰmõiẽ ſpeculatio ⁊

2Z

plati
QOuo
Lerit.
ſluar
ſoloe
hatlat

bliutt
münöhe
übrn,
inſttn,
mhnti
ennncih
dic
höilud⸗
Ungredtien
ln. Hoe
Ubhectet
za
Deanaläd

nnltRe?

1 henh
nlerdeijſn
tit oilsc
iboseins
. (Or
wnne
Wmidhor
wlimon
tir
noinn
tcois i
intnnsi
riunt
olkedit
fiopſecti
ſemne⸗O
ſuohbnern
Knd iut
Nelatiug
Pamn
is /
tuulin
ſtu
nnd
hieſain
iuitin
pnicdh
Elnupn
nuacsd
Püraie
Minan
ürſic⸗
aünun,
amu
trobe,
nun
N

ſuper Marcum i6

Alij aliter diſtinguunt dicentes o vita

. . 1.. ,„ è
lgatheroie ſeu fruitio habita ð öo

actiua eſt conuerſatio coꝛpoꝛał meritoꝛia
ſm quã ꝓuidet᷑ eccłie vł ꝑti eiꝰ pꝛio ⁊ pꝛĩici
paliter qᷓ ad coꝛpus.vt ẽ exercitiũ in ſeptẽ
opiby mie exterioꝛibo ſicut Martha pui⸗

uidebat coꝛꝑi xpᷣi. Uita aũt ↄtẽplatiua ẽ

ↄuerſatio meritoꝛia ſm quã pꝛĩo ⁊ pꝛinci/

palit ſuffragat᷑ eccleſie q̊ ad mentẽ ⁊ bona

⁊ oꝛo ſpectãt ad ↄtẽplatõeʒ.Et iſte eſtꝰ ue

nientioꝛ modus. Jgno circa adhuc põt
fieri diſtĩctio ðᷣ bõis ſpiritalib⸗ q;; videa
tur ĩpꝛopꝛia.ex abuſu tñ loquẽtium/qũq;
ſic accipit᷑ vt dicamꝰ generałr bona ſpũa/
lia q̃ ſp tãt ad ꝑtẽ clericoꝝ ⁊ ſacerdotũ q̃ſ
antonomatice appellamꝰ.⁊ ſic pᷣdia ⁊ poſ
ſeſſiões eccłie ⁊ eius iuriſdictiões erunt qᷓ
dã ſpũalia.Talia vo ſunt q̃ in ꝑtẽ laico/
rũ ceſſerũt.⁊ ſic eadẽ bona erũt pꝛiꝰ⁊ poſte

riꝰ tꝑalia⁊ ſpũalia.⁊ ſᷣm ̊ diſtinguit

cio notandũ ꝙ in eadẽ eccia pᷣt imaginari
q̃druplex modꝰ viuẽdi.Quidã viuunt vi
ta q̃ nec eſt ↄtẽplatiua nec actiua ꝓpꝛie ſiẽ
pueri baptiſati nõdũ capaces rõis Scða
eſt vita pure actiua.Tercia ẽ ſpeculatiua
NQuarta eſt mixta ex vtraq; Stalto no

tandũ ꝙ aliqd ðᷣꝛ meliꝰ alterò dupłr.vno
mõ abſolute⁊ abſq; rſpectu ad aliud.alio
mõ relatiue ſeu ↄditionalit. Exẽplũ phᷣi
ad ̊ eſt de h̊ qð eſt phari. Nã ſimpłr me/
lius ẽ phari q; ditari.⁊ tũñ in caſu extreme
neceſſitat; vł indigẽtie meliꝰ eẽt hr̃e aut ac
Arere vnũ panẽ q; illo deficiente.pulcram
phie cõcluſionẽ addiſcere. Siłr ĩ ſtatu in
nocẽtie vel glłie multa eſſe poterãt bona q̃

ſub pᷣpoſito pẽto mala eẽnt ſi obſeruaren
tur. Ut in coꝛꝑe ſano aliqͥd ꝓdeſt qð ob/
eſt pᷣſuppoſita infirmitate vł crapula pᷣce/
dẽte. Et iſtud dʒ notãt attẽdi dũ fit cõꝑa
tio aliq̃ꝝ in bonitate vł vtilitate.⁊ ſilibus
vel dũ qrit᷑.qͥd expediat in regimĩevite hu
mane.Dicamꝰ pmo ꝙ ſtat in q̊libet iſtoꝝ
qᷓ̃ttuoꝛ ſtatuũ hoĩem ſaluari. De pᷣmo nõ
eſt dubiũ de puerꝭ baptiſatis.decedentib⸗
añ vſum rõnis.De q̃rto nõ eſt dubiũ de pᷣ
latis ⁊ alijs ſctis qͥ diu vitã mixtã ex cõtẽ/
platiua ⁊ actiua exercuerũt ⁊ ſaluati ſunt.
Quo ad duo mebꝛa eſt difficultas.Et di/
xerũt qͥdã impoſſibile eſſe aliqm adultum

ſaluari q nõ vixiſſet vita ↄtẽplatiua.qꝛ oʒ
qꝙ oĩs capax rõis diligat deũ ſuꝑ oĩa ſi de·

beat ſaluari.⁊ in tali dilectiõe qᷓ ↄſequitur

ſpiritalia.⁊ ſic pᷣdicatio/ſacr̃oꝝ mĩſtratio/

dictio ſpũalis ⁊ coꝛꝑalis ſiue tꝑał. ¶er

d

ex ↄgnitõe dei reꝑit vita ſpeculatiua. Sʒ
caſus ẽ dabilł ſiẽ̃ dat holkot vbi hõ dũ pꝛi

mo incepit vti rõe exercebit᷑ ſtatĩ in oꝑibi

mie coꝛꝑalib/vl alijs bõis exercitüjs exte

rioꝛib abſq; ̊ ꝙ actualit᷑ ⁊ ſoꝛmalit᷑ elici/
at actũ dilectiõis dei ſuꝑ oĩa.⁊ in agendo
talia poterit ꝓ fide a tyranis repẽte interfi
ci. ⁊ ita ſaluabit᷑ tał qͥ nũq; vixerit vita ſpe
culatiua.&̊ tñ raro euenit. Eercyde vi /
ta ſpeculatiua nõ ẽ difficultas qͥn hõ poſ/
ſit ſaluari in caſibꝰ multꝭ qͥ nũqᷓ; vixerit vi
ta actiua.qꝛ ad hãc nõ eſt vocatꝰ.vł qꝛ ca⸗/

ſus nõ occurrit exercẽdi illã vitã. Patʒ eẽ
de chꝛiſto ĩ vtero vᷣginis. de Johe bap. ſi

habuerit ↄtẽplationẽ ialutando. Raro tñ
hõ manet ĩ vita iſta diu /qn vtat᷑ vita mix
ta.pᷣſertim ſᷣm pmã diſtinctõʒ. als.pᷣſentẽ
diſpoſitõʒz. ſSerng loquẽdo ab ſolate
nõ hñdo reſpectũ ad lapſuʒ hoĩs.talẽ oꝛ/
do int᷑q̃ttuoꝛ modos viuẽdi pꝛioꝛes ĩ bo

nitate ⁊ eligibilitate/ꝙ pꝛĩa vita bona eſt/
ſcdᷣa melioꝛ/⁊ q̃rta q̃ ẽ cõpoſita melioꝛ ẽ qᷓ;

ſcðᷣa/⁊ tercia optia intoẽs. Hec apꝑebũt
ſi qͥs diligent᷑ aduertat vitã ade ꝓ ſtatu in
nocẽtie. Nã ſi qͥs ibi vixiſſet ex bũplacito

dei abſq; vſu rõis actuali ⁊ tñ in gra bñ vi

xiſſet ſi vixiſſet vita actiua laboꝛãdo ⁊ co/⸗

lendo ꝑadiſum terreſtrẽ ex iuſſu dei / meliꝰ

vixiſſet/⁊ ſi cũ ̊ fuiſſet aliqũ in ↄtẽplatõe

dei. meli habuiſſg. Dʒ qꝛ oĩs indigentia

remota erat nec exigebat᷑ tũc laboꝛ extriſe
cus ad ſubleuationẽ q̃rũcũq; indigẽtiarũ
vita eiꝰ ſpeculatiua optinſa tũc extiti
qð ampliꝰ ꝑſpicuũ erit ex ſeqntibo ¶ ZTer
cio/ꝑ accidẽs ⁊ ex ſuppoſitiõe ſtat in ca ſu

—

vitã actiuã vita ↄtẽplatiua ꝓ tũc melioꝛẽ

⁊ eligibilioꝛẽ exiſtere. Põt eni tanta indi/
gentia eſſe in ꝓpximis coꝛꝑałr ad iuuãduʒ.

ꝙ pctm̃ eẽt omittere eos ⁊ eoꝝ ſubleuatio
nẽ ꝓ ſpeculãdo ſeu cõtẽplãdo Patʒ in pᷣla

tis vel in caſiba neceſſitatis. Et ſi dicatur

ꝙ homo nõ debz omittere maꝰ bonum ꝓ
pter minus bonũ.Dicit᷑ ꝙ in caſu illo cõ/

mam diſtinctionẽ de duplici vita.

templatio nõ eſt iſti maius bonuʒ ſᷣm pꝛi/
de ⁊ quarto quãdo licite poteſt vtraq; vi⸗/

ta exerceri ſpeculatiua ſcʒ ⁊ actiua.ſpecu/
latiua eligibilioꝛ eſt/⁊ dignioꝛ/⁊ ſtatui glo
rie ſeu innocentie confoꝛmioꝛ. Uita enim

q̃ digniꝰ ⁊ excellentiꝰ habʒ obiectũ.⁊ q ex
dignioꝛivirtute pꝛocedit eligibilioꝛ eſt.ſic
eſt de intellectione dei ⁊ dilectione ſeu frui
tione eius. Nam iſte ſunt operatiões op/

timarũ potetiarũ in hoĩe reſpectu o ptii

Aectiones

obiecti. ſm G̊ poſuit phᷣs felicitatẽ in hoĩe
i. Ethi. in ↄtẽplatiõe pᷣme cãe/⁊9foꝛmiter
(licet mag eleuate ponũt theologi btitu/
dinẽ in fruitiõe ⁊ ↄgnitiõe dei/ ⁊ etia dele/
ctabilioꝛ. vt ptz.i. Ethi. Silig cluſi
pt poni ſm alia diſtinctionẽ ⁊ ex iſta dedu
ci ⁊ ꝑ aliud mediũ.ſic. Quãto anĩa melioꝛ
eſt q; coꝛpꝰ tanto vita regulãs aĩam ⁊ diri
gens in finez. melioꝛ eſt ⁊ dignioꝛ ; illa qᷓ
tm̃mõ reſpicit coꝛꝑale regimẽ / ſic eſt de vi

ta ſpeculatiua reſpectu actiuei eccia. ⁊c.
Duinto / ſuppoſito pẽto ⁊ indigẽtijs
varijs in eccłia dei ex pẽto oꝛiginalit᷑ veni
entibo ceterꝭ paribe.melioꝛ ẽ vita q̃rta ſcʒ
cõpoſita ex actiua ⁊ ↄtẽplatiua/qᷓ; ſimpłr
actiua vel ſimpłr ſpeculatiua.̊ eſt q;; vna
earũ ſine immixtiõe alteriꝰ. ¶ Pꝛo q̊ ad/
uertendũ eſt ꝙ tota multitudò opeꝝ meri
toꝛioꝝ vniꝰ hoĩs imaginat᷑ q̃i coꝛpꝰquod
dã ⁊ bomogeneũ ad modũ loquendi xpᷣi:
Mat. vi. Si oculꝰ tuꝰ fuerit ſimplex to/
tũ coꝛpꝰ tuũ lucidũ erit. Glo. Si intẽtio
ſimplex. bona q̃libʒ oꝑatio erit ¶ Pꝛoba
tio. Uita illa melioꝛ eſt q̃ eſt vite xpᷣi ↄfoꝛ/
mioꝛ. ſʒ xpᷣs ↄuerſatꝰ eſt ᷣm totũ coꝛpꝰ vi
te ſue ad regulã. ⁊vitã cuiuſcũq; mẽbꝛi ſui
ſcʒ tã actiue qᷓᷓ ſpeculatiue.̊ ⁊c. Cõfirma
tur.qꝛ coꝛpꝰ alicuiꝰ gfectiꝰ viuit dũ ꝓ lo/
co ⁊ tꝑe vtit᷑ q̃libʒ mẽbꝛo ſuo.nũc iſto.nũc
illo.q; ſi ↄtinue vno vxœret᷑.qð eſſʒ ꝑfectiꝰ
vtputa oculo.pᷣſuppoſitꝭ indigẽtijs ad q̃
rũ reuelations quodlibʒ mebꝛoꝝ vtile eſt.
⁊ ꝓuiſo ꝙ oclłs ſit in ſuo vſu ad directõeʒ
manꝰ ⁊ pedis ( Et ex h̊ ſumit᷑ rũſio ad in

ſtantiã qᷓ fieri pt ⁊ moueret paꝝ:ↄſideran/
tes qꝛ vita ↄtẽplatiua fm ſe ↄſiderata me

lioꝛ eſt ⁊ dignioꝛ ſᷣm dicta. melioꝛ eſt hõ
dũ ſm eã viuit qᷓ; dũ viuit ſᷣm actiuã. Sic
eni argueret᷑ ꝙ hoĩm coꝛpꝰ eẽt nobili ſi eſ
ſet totũ oculł? qᷓ; hñdo varietates q̃̊s ad pᷣ
ſens obtinet / pictura pulcrioꝛ ſi tota eẽt
albedo q; dũ varijs coloꝛũ appoſitionib⸗
decoꝛat᷑. Silr dicendũ eſt h̊ ꝙ coꝛpꝰ o/⸗
perationũ hũanaꝝ qð imaginat᷑ qſi et ho
mogeneũ ⁊ diuerſaꝝ rõnũ / ꝑfectiꝰ eſt dũ ꝓ
qlibet ſui ꝑte eſt ĩ exercitio (pᷣſuppoſito ſꝑ
ꝙ vita ſpeculatiua eſtvelut üluſtratio ⁊ di
rectio / ⁊ viuiſicatio anĩe ſit in ſuo actu ſuſ
ficienti); ſi dimiſſa actiua eſſet ↄtinue in
ſpeculatiõe ſub gdu intẽſioꝛi/ pᷣſuppoſitiſ
indigẽtijs pximoꝝ. Speculatiuꝰeni vt qͥ
dã ait vidẽs fris inopias ⁊ toꝛpẽs a inua
mine. deſicit a fraterna dilectione / 1 ſe⸗/

quẽs a dilectiõe dei cõnexa.⁊ tũc nõ viuit

ↄtẽplatiue ã cõplet᷑ in diula pilectõe.ſʒ in
curioſa phoꝝ ſpeculatiõe. ¶ Et ſiqrit᷑ qũ

de neceſſitate ⁊ ſub pena pẽti tenet᷑ hõ vi/

uere ᷣm vità actiuã. Dico vel ex ſuſcepto
officio / vk dũ videt fris neceſſitateʒ extre/

plũ de elẽoſina. ¶¶ Ex his ha
ſtatꝰ pᷣlatoꝝ eſt ꝑfectiſſimꝰ in eccłia ſcã di/
qꝛ eſt ſtatꝰ reqrens vtrãq; vitã ꝓ loco ⁊ tẽ/
poꝛe inſtar xpᷣi ⁊ moyſi ⁊ alioꝝ.nã xpᷣſ nũc
in monte oꝛabat.nũc pᷣdicabat.nũc ppłoſ
cibabat. Silr moyſes in mõte ſyna ↄtem
plabat᷑ ea q̃ poſtmodum ppło miſtraret/⁊
deſcẽdẽs iudicia dabat ppło.⁊ arce fabꝛi/
cam oꝛdinabat. Ita qͥ libʒ eoꝛũ dʒ eſſe bi/
nomiꝰ ad modũ Jacob ꝗᷣ et iſrł ðꝛ. Eſt eĩ
pᷣlatꝰ iſrł in ↄtẽplatiõe/⁊ iacob in vicioꝛũ
ſupplãtatiõe tam ĩ ſe q; in ſubditꝭ. Eſt ei
Duplici vxoꝛi SbatedS ⁊ rachel.appli

mã ⁊ nõ na Ke ſuccurrat.Exem/

catio myſtica cõis eſt. ¶ Sexta ↄcło. Ce/

terꝭ pariba vtilioꝛ ⁊ fecũdioꝛ ẽ in eccłia dei

ſpeculatiuꝰ q; ſit actiuꝰ. Pꝛo q̊ aduerten/
dũ ꝙ duplex ẽ vtilitas ⁊ fecũditas ĩ ecclia
ꝗ̃dã eſt groſſa atq; palpabił q̃ a vulgo eta
viuẽtibo moꝛe vulgi pcipue reputat᷑.⁊ illa
ↄſiſtit in młtitudie ⁊ ↄſeruatiõe bonoꝛuʒ
foꝛtuitoꝛuʒ/⁊ coꝛꝑis/⁊ pompa extrinſeca

Alia vtilitas reſpectu bonoꝝ aie vlł meri/

toꝝ vł alioꝝ donoꝝ õtuitoꝛuʒ. Scðo ad/
uertendũ ꝙ pꝛia bona nõ ꝓſunt.ĩmo ple/
rũq; nocẽt niſi ꝓ q̃nto oꝛdinãt᷑ ⁊ diſponũt
ad ſcdᷣa bona.vñ nec capiũt bonitatẽ ali/
quã moꝛalẽ aut gtuitã. niſi a bonis hmõi
tanq; a fine ad quẽ dñt oꝛdinari/ vł tanq;
inſtrumẽta ea adipiſcẽdi/xl tanq; obiecta
circa q̃ fit hmõi oꝑatio vᷣtuoſa.imo qnq;
talia bona ↄcedunt᷑ deo iratovt Kug'. ait
qꝛ videlicʒ vtiliꝰ eẽt illa nõ hr̃e dũ obſunt
bonis moꝛib quẽadmodũ ⁊ obſunt diui
tie ꝑiture.generãt eĩ vermẽ peſſimũ qͥ ẽ ſu

bia vl voluptas effrenata. Et ſic in vno

hoĩe h̊ hʒ veritatẽ.ſic ⁊ hr̃e pᷣti toto coꝛꝑe
myſtico eccłie.ita ꝙ nũerabit᷑ merito inter
magna diuie mie dona pauꝑtas ipᷣꝰ/ĩta⸗
libs bonis foꝛtuitꝭ.⁊ iuriſdictiõib ciuili/
bus. Juxta qð dicũt hyſtoꝛie.⁊ legi in po
ſtilla ſuꝑ bibliã ꝙ dũ dotata eẽt eccłia bo/
nis tꝑalibo ꝑ conſtantinũ/audita eſt voxi
aere. Hodievenenũ effuſuʒ ẽ in eccłia ſctã
dei. Et qͥdqͥd fuerit de h/ potuit eĩ tũc do/
tatio hmõi eſſe vtil ppter bonitatẽ⁊ ſide/

bet᷑ radix qre

litatẽ diſpẽſantiũ / ⁊ dilatationẽ eccie poſt

lente
Ghiu⸗

vint

giehin
erii
und
fadirin
clinſcidi
plocoꝛti
Mͤrſnüͦ
ücpptol
Neſetagtem
☚
t aneeſcbi⸗
eiͦ zeſebi
ſloͦ Ekei
din Mcori
dac. Ri
mcddarl
Niinace
eocunn
Aüctnitti
lämme
neſputtin
ir
mnla
Nentnen/
ooo/
inode⸗
ddrn
drindidi
dorihi,
ari Nur
nßt
nold inſß
Not
hirdü
1olur
iſinifil
Eirne
itwocoee
ncantoiute

ötc
1gi
Ctecci/
Gnst⸗

ſuper “

aduerſitates habitaſ/nihilominꝰ nũc ant
alias poterit ſpoliatio ſilłr eſſe vtilis/ pꝛo/⸗
pter maliciã eccłiaſticoꝝ talibo bonis ab/
utentiũ /vt claudat᷑ via malignantiũ.ſpi/
nis aduerſantiũ ne cadãt in pcipitiũ viti/
oꝛũ. Juxta qð ait dñs. Depiã viã tuã ſpi
nis.Nüc ad ꝓpoſitũ ↄcluſiõis ↄſtat ꝙ
ↄtẽplatiuꝰ vt ſic ꝓficit eccłie in bonis ſpi/

ritualibo.q̃ſi de ꝑ ſe ⁊ imediate.actiuꝰ aũt

in bonis tꝑalib. Uñ moyſes plus ꝓfecit
in monte adoꝛãdo dũ alij pᷣliarent᷑.q; mul
titudo magna bellantiũ. Sic de qͥ nõ de
ſtruxiſſet penthapolim peccatricẽ ꝓpt de
cem iuſtos / ſi reꝑti fuiſſent. pl⸗ miſeret᷑ ec/
cleſie ⁊ eidẽ parcit ꝓpteroꝛões paucoꝛuʒ
ↄtẽplatinoꝝ q; facit ꝓpt᷑ laboꝛes ⁊ diſcur/⸗
ſus ⁊ turbatiões multoꝝ actiuoꝝ. Juxta
qð dicebat Jero.de heremitis antiòs / eoſ
eſſe vitã mũdi.⁊ ipᷣm ꝑ eos ne coꝛrueret ſta
re. Joe infert cõtra illos qͥ terrena ti/
modo cogitãtes dicũt iuriſtas ⁊ pꝛaticos

terrena tractãtes. ⁊ diuitijs vel ediſicijs ł

epulis aggregandis occupatos /vtilioꝛes

in ecckia q; ↄtẽplatiuos bonevite ⁊ ſpũali

bus exercitijs intendẽtes / äs deliros vel
fantaſticos vel inutiles reputãt.qꝛ alalis
hõ nõ ꝑcipit ⁊c̃. Et allegãt ꝙ ſpũalia abſ/
qʒ tꝑalibo diu ſtare nõ pñt.qð dictũ abſq;
dubio niſi ſane intelligat᷑ blaſphemiũ eſt.
Nunq; enĩ eccłia fuit melioꝛ q; duʒ vixit
in pauꝑtate.qð etiã Jero.poiĩt ĩ vita mal
chi. ⁊ de Romano imperio dicunt hyſto/
rici ⁊ recitat Aug. ⁊c. Potius ⁊ veri di/⸗
ceret᷑ ecõtra/ꝙ tꝑalia ⁊ pᷣſertim in eccleſia
diu abſq; ſpũalibo eſſe nõ pũt.Et certũ eſt
ꝙ cũ eis nõ adeſſe nõ pñt. Alioqn falleret
chꝛiſtꝰ qͥ dixit Pꝛimũ q̃ri.re.dei.⁊ hec oĩa
adij.vo.nõ dixit ecõtra.pꝛimũ qrite dita/
tionẽ ⁊ poſt hec regnũ dei ⁊ iuſticia eiꝰ vo
bis adijciẽt᷑:ĩmo ſicut alias memini decla
raſſe nimiũ ſtudiũ in multiplicatõe bono
rũ tꝑaliũ ⁊ iuriſdictionũ in eccłia nõ ꝑua
cauſa eſt ſue deſolatõis tam in ſpũalibo qᷓ;

tꝑaliba ⁊ B manuducebat᷑ ꝑ ſiłitudinẽ coꝛ

poꝛis myſtici eccłie totalł ad coꝛpꝰ verum
hoĩs. Nã intẽdere nimis regimini ſenſua/
litatis.ſpꝛeta directiõe rõis/eſt vtrüq; taʒ
ſenſualitatẽ videlicʒ q; rõem extinguere.
Hinc eſt ꝙ multi ꝓboꝝ ⁊ ↄtẽplatiuoꝛũ in
eccłia/parũ curãt ſi depauꝑet᷑ eccłia vł cõ
culcetur in tꝑalib iſtis vocatis bonis / vi
dentes tot vitia ⁊ abuſus ex his ꝓuenireĩ

cõuiuijs ſuꝑfluis.invenationibi.in ſymo

Barcom i/

nijs/ pꝛedis/⁊ violentis.ꝓmotionibo in
digniſſimoꝛũ/in ambitiõibo pᷣlaturaruʒ ⁊
beneficioꝝ/in ſuꝑbijs diſſolutiſſimis.ĩvo
luptatibo effeminatis.ceteriſq; innumera
bilibo ⁊ nefandis abuſionibo/in qbus ſere
putant gerere vitã actiuã.dando onera ꝗ̊
uia ⁊c.Et hec oĩa ceſſarẽt/aut nõ ita ſaltẽ

abundarẽt / in pauꝑtate modeſta. Ampli

us nõ ita diuerterẽt eccłiaſtici etiã de pri/
monio chꝛiſti dotati ad traditiões ⁊ adin
