per bos mente coꝛdis ſui.Eſt auteʒ bec bu

miluas parens diſcretionis ⁊ cuſtos/dum
non ꝓpꝛio quaſi vano/ſed ſanctoꝝ patruʒ

credit iudicio. De qua diſcretione ſaluber
rimum eſt Anthonij documentum conclu

ſum exmutua patrum collatione q ipa eſt
directrix auriga q; virtutum/qua derelicta
virtutes cetere/vix aliud oꝑpant᷑niſi pcipi/

cium caſum vel interitũ. Hinc eſt illud an⸗

thonio iſnm celitus oꝛaculũ/dum aſpi⸗

clens mirabiles mũdi laqneos exclamaſſʒ
Domine quis euadetillos:reſponſum eſt

r Dequitur

humilitas/ etlbauu nel Ge „Zn,/
im

miliatus ſum et liberauit me!
tertius effectus vini qð loqui ;/omnem
mentem conuertit in ſecuritatem ⁊ iocũdi

tatem/ iam id ipᷣm in Auguſtino memini

mus hoc in Anthonio tradit littera fuiſſe/⸗
quem non pᷣus cognitum nouiter aſpiciẽ

res agnoſcebant inter ceteros patres ex ꝗq⸗
dam angelica vultus iocunditate/2 frontꝭ

4

rer madijs oculos eius, honius oculox q; ſerenitate quemad modũ cerne/
moleſte ferens qͥd impedis o ſol mentẽme can
am celeſtia cõtemplari teſtis eſt huius ana

1

„

reęeſt carnaliter/q bomo potusvino bono

fit hylarioꝛ atq;

rea iubet in miſterio ſalomon merentibus
ſticia ſunt dari vinum.

et his qui in tri

erIas atc iocundiox/zvt apud comi
cum eſt viderur aquile iuuentus/ Pꝛopte

NMuo circa ſubdit᷑quartus effectus/non

meminit ⁊c. nõ meminit omnem triſticiaz

et debitnm. Ouo pacto ſic:certe quoniam

„7

vinum ũlud letificat coꝛ hominis/x exa?/
mare facit cum ꝓpheta ᷣm multitudinẽ do

loꝛum in coꝛge meo cõſolationes tueꝑ vi
nũ ſopientie / letificauerunt animam meã.
Sed quid de debiti memoꝛia vex exacto⸗

rio: Audiaturdñs ad Job miſtice loques
deſolitario/ qualiumpater duxet velut ini
tium fuit Anthoniuſ/ loquitur ſub onagri
ſimilitudine.Quis dimiſit onagrüſun li

berum et vincula eius quis ſoluit Culde

di in ſolitudine domũ et tabernaculũ eius

in terra ſalſuginis / cotemnit multitudineʒ

ciuitatis/clamoꝛẽ exactoꝛis non audit/cir

cũſpicit montes paſcueſue et virentia que

q; ꝑcurꝛit. Pꝛeclara eſt ⁊ accõmoda ꝓpoſi⸗

to beati Bꝛeg:ſuꝑ hunc locum expoſitõ la

ta. Deq ad quintum vini tranſeam ef⸗
fectum.et omnia pᷣcoꝛdia facit honeſta/qͥp
banihl colnquinatl eſt vhieſt

il impurum ſoꝛdidũ vel verecũdũ. Pis

„

ðU

ſapiẽtia ni

Bermo factus in die

tu laceratiõem tnam hinc denudationem

ꝑ demonũ rabidos inſultos non erubuiſti
agoniſta foꝛtis Anthoni. Pꝛopterea noia

tum eſt nomen tuum iuxta ꝓmiſſioneʒ bo

ni Jeſu in vniuerſo mundo/ꝓpterea rurſuſ
dici potes martir qui toꝛmenta ppeſſus es
eo crudelioꝛa quo truculentioꝛ erat toꝛtoꝛ
demon inferens ea Spectaculũ igitnrꝓp⸗
ut loquitur apłus. Factus es angelus dei
et hominibo imo ⁊ demonibo nec erubuiſti
tanq; bene ebꝛius ſicut nec xpᷣs nudus cru
cem nec hyppolitus ꝓpꝛiam nuditatem ne
q; Noe in miſterio/nec apli vel martires e
rubuerunt vincula carcerem ⁊ ludibꝛia. li
ceat hic carmẽ eccie ſophicũ de Johe factũ

dicere iubilo coꝛdis ad Anthoniũ / qui ſil

fuit virgo martir et vates O nimis felix me
ritiq; celſi neſciens labem niuei pudorꝭ/pᷣ
potens martir heremiq; cultoꝛ maxime va

tum/maxime quo ad cõſiderationes alis
Tieniamus ad ſextum vini ſalutaris ef

fectum quo debꝛiatꝰ homo non memit re

gem neq; mgratum Que ratio:plane qꝛ fa

cit hominem nõ timere eos qͥ coꝛpus occi
dũt et pꝰ hec ñ hñt qͥd faciant. Perſpicuũ

fuit boc in Anthonio qꝛ pncipibus ⁊ ĩꝑa⸗

toꝛibo tota mentis libertate reſcripſit poſt
bere remiſci qm̃ ſuꝑ ſe dñm habent ternibi
lem qui aufert ſpiritum pꝛincipum terribi
lem apud omnes reges terre Verũ qͥd loqͥ
mur de regib hoĩb ⁊ magiſtratibo cum nõ
extimuerit Anthonius illuʒ qui eſt rex ſuꝑ

omnes fulios ſuꝑbie et cui nõ eſt ptãs ſiſis

ſuꝑ terram qͥ; factus eſt vt nullũ timeret. de
monis enĩ certamina ne dũ nõ expauit. ſʒ
inſultans puocauit. Tradit littera Antho
nium dum adoleſcens impugnareta ſpiri
tu foꝛnicationis rogaſſe deũ vt videretim
pugnatoꝛem ſuum/qui in ſpecie pueri te/
terrimi pedibus ſuis aduolutus eſt/ qi blã
diens ⁊ ſupplicans quem Anthoniꝰ mox
irriſit ⁊ cõſpuit dicens abſit deinceps vtvn
q; te timueri fediſſime atq; viliſſime Oul
ta ſunt hmõi q̃ ſtrennuitatem oñdũt Anto

2 ,

minus ſolertiam diſcretionis cõtra ſuaſin

ſidias Agebat id qð alios docuit facere et

qð xpᷣus tentatus egit/adducebat teſtimo
nia ſcripturaꝝ ad omnem actiouem ſuam
Hoc autem non faciunt qui vel neſciũt vł
deſpiciunt ſcripturas ſacras.aut qͥ eas de⸗
terioꝛi ꝑuerſitate coꝛrumpunt: Exemplo

collaudatiõem ꝙ credebant in xpᷣm eosde

non eſt me dignus

nij aduerſus pncipes tenebꝛaꝝ haruʒ/nec

Ene quedep̃cepto dei firmiſſima fide tenẽ

do dubitans ait ne foꝛte moꝛiamur. ¶ Au
dinuimus de magnanimitate

mitate Sequitur in
effectu / ſeptimo de magnificentia?ꝛ omnia

2 talenta facit loqui Recte pꝛoꝛſus euenit

oc in Anthonio cuius mens ebꝛia vino

nuptiali eccie nihil puſillum / nihil vile / ni
hil exiguum cogitare dignata eſt/ſed omĩa

de celeſtibo qꝛ de ſurſum erat /loquebat in⸗

ſtar apłoꝝ qui vino hoc hauſto repẽte loqᷓ

bantur magnalia dei Sunt bec pᷣcoꝛ ma⸗

gnalia minuta nũmiſmata ſapientie terr/
ne:non/ſed talenta magna p queloqui fa /
cit ſapientia que de ſurſum eſt. efferens in
immenſam coꝛdis altitudineʒ/ſit hoc ana
gogia de Anthonio cui tanta fuit bona ge
neroſi coꝛdis elatio.q nõ dignabatur ad/

herere vel nubere ſua vis iraſcibilis poten

ti alicui niſi ſummo. Neq;ʒ ſua vis rõnalis
nubere ſapienti alicui niſi ſũmo. Neq; ſua
vis cõcupiſcibilis nubere bono alicui niſi

ſummo.dicens ex ſententia deꝰ coꝛdis mei

et pars mea deus ineternum/ iterum / mi /
hiadherere deo bonum eſt. Si loquebat᷑
igitur ꝑ talenta quid mirandum. Si diui

tias et opes hereditarias/ſi vas argenteůu/

ſi nummos oblatoſ in deſerto cõtempſerit

nullus admiretur. S neq; miretur il
lud qð ſequitur octauo

Quid ita meminerint cũ dicat pincernavi
ni buius ſponſus eccleſie xpᷣus /ſi quis ve⸗

nit ad me ⁊ nõ odit patrem ſuum ⁊ matre

d qõ ſequ ctauo/ Et nõ meminerũt
cum biberint amiciciam neq; fraternitatẽ

⁊ vxoꝛem ⁊ filios/adhuc autem animã ſuũ

“ us ¶KCt.ompleuit hoc bea/
tiſſimus Anthonius etiam ab adoleſcẽtia

relinques domum paternam ⁊ ſoꝛoꝛeʒ ve
lut immemoꝛ carnalis amicicie.ſ Luiꝓ/

pterea conuenit illud qð ſequit᷑nono.Sʒ
poſt non multum ſumunt gladios quidni
ſic fecerit athleta foꝛtiſſimus Anthonius
habens in exemplum pincermam ⁊ archi⸗
triclinum vini huius dicentem. Non veni
pacem mittere in terram ſed gladium Te
ni enĩ ſepare hominem aduerſus patrẽ ſu⸗

um /et filiam aduernſus matrem ſuam/⁊ nu

rum ãduerſus ſocrũ ſuaʒ⁊ inimici bomis
domeſtici eius. Maledicitur a pꝛopheta
qui gladium ſuum ꝓhibuerit a ſanguine.

Hunc gladium ſumpſit et exercuit Antho

nius tanq; potens crapulatus a vino He
dum aduerſus carmem et ſanguinemet ad

nerſus poteſtates acreas tenebꝛarum baꝝ.

—

=— n— – Trr-r-— —”ỹM

Bancti anthonii·

dduerſus etiaʒ paganos phos quos mira

verboꝝ ſubtilitate vincebat aduerſus inſu
per hereticos pᷣſertim arrianos peſtiferos.

dum accerſituſ eſta ſua ſolitudine in alexi

dꝛiam ciuitatem magnam qtũs fidem bea
tiſſime trinitatis quã coꝛde credebat ad iu
ſticiam/oꝛe coꝛam toto pplo conſiteretad

ſalutem/qð et faciũ eſt. Quãuis eni docu

erit ꝙ monachus extra cellam aut ſolitudi
nem/eſt ſicut piſcis extra aquam Euicit ta

men eum zʒelus fidei ⁊ obedientia pᷣlatis ec
cleſie debita vt iret alexandꝛiam.in qua ci⸗

uitate dum pᷣmeretur a turbis certatim ir⸗

mentib/vt virũ fama nominis celeberri⸗
mũ apud eos ipi vel viſu cernerent vel ma
nutangerent / rimentibo compartentibuſ⸗
8

nonullłs vt moleſte ferret/fertur reſpondiſ
ſe mibi quidem aſſueto turbis inſultibus

q demonũ / nihil affert hic pplłoſus hoim
concurſus moleſtie vel turbationis. Ecce
quomõ contempſit hiconager ſolitari mł
titudinem ciuitatis.Quippetu ſcis o ana

gogia quoniã inter hecomnia tota facili⸗
tate ſeruabat Anthonius monitõem eccle
ſie ſalutarem.ſurſum coꝛda.reſponſio po⸗
puioꝝ eſt/habemus ad dñm qui habẽt in
Patinis vel ad foꝛum. Plane ſicut euenita
iquibus vt in veſta ſolitudine turbulẽtiſ⸗
ſimam habent coꝛdis inquietudinẽ ac mł⸗
tiplicitatem/ſicexaduerſo contulerat An⸗
thonio tranquilliſſimam cordis ſe olitudi⸗
nem in medijs eciam populoꝝ circũſtrepẽ
tiũ occurſibo/ ipᷣa iugis exercitatio contem

platiouis anagogie/cooperante gratiadei

ſimplificante ⁊ ſtabiliente mentem coꝛdis
ſui.Ea demũ aa pareſt quã chꝛiſtus ec
cleſie filijs liquit. Non turbetur coꝛ veſtrũ
neq; foꝛmidet ait Guido cartuſieñn Se
quitur poſtremo vini nuptialis ertheolo/
gici mirandus nimis ⁊ apud carnales in/

comphenſibiles effectus licet de coꝛꝑalivi
no quotidie ſitexꝑtus.Etcũ a vino emer/

ſerint ⁊ ſurrexerint nõ meminerunt q̃ geſſe
runt. Ita ꝓfecto eſt quoniam aplicum exẽ
lum ſecuti qᷓ;tũcunq; biberint ſobꝛiame
ꝛietatem ſpiritus/q;tũcunq; ꝓfeœrint in
virtutibus ſtrennuis atq; magnificis ipſi
ad anterioꝛa ſe extendunt ea quepoſterio⸗
ra ſunt obliuiſcentes / deputant pcedentia

opera nullius meriti vel momenti ꝓpterea
non oſtentant illa ſed cum Jeremia tanq;ᷓ
pannum menſtruate verecundius abſcon

dunt ab oculis ſponſi/ cums hec eſt iuſſio.

que geſſerunt.

in ſabbato cum reli

Cum feceritis omnia quepꝛecepta ſũt vo
bis dicite ſerui inutiles ſumus⸗: Etu deus
equiſſime quis omnia que iuſſa ſunt ĩimo
vel pauca ſe feciſſe poterit gloꝛiari:qͥs po⸗
terit certus eſſe.Quidni ꝓpterea filij homi
num qualiacunq; fecerint eccleſie vino po
tati it enter ob iuiſcanturner meminerint
thoc eſt in pᷣſenti vita per
fectionis euangelice culmen ſummũ iſtud

vere et ſine fictione ex intimo mentis ſenſu

cognoſcere/ nedum ꝓfere ſolo oꝛe. Aiad/
nerte et ſenſibus hec imis(res eſt non par/⸗

ua)repone.quemadmodũ paulus p?egre

gia tot certamina poſt introductionem eiꝰ
in ſuperna fſuenta vini vite/vbi debꝛiatuſ
quid de veſtimento coꝛpꝑis ſui factum eſſet
neſcio inquit deus ſcit/oblitus fuerat tuni
cam coꝛpoꝛis ſui in taberna celi pꝛsodama

10

bat non ex fictione vel mendacio/abſit/mi

nimus ſum aploꝝ qui non ſum dignꝰ vo⸗

cari apoſtolus. Etſiterum venit deus ſal⸗

uos facere peccatoꝛes quoꝝ pmus ego ſuz
pmus peccatoꝝ tu eso Paule: Et vbi ſa⸗

qilegi. homicide.adulteri.vdolatrie. ꝑfidi
vbi facinoꝛibus ⁊ flagicijs omibus opple/

riſſimi.· Stat ſnia pmus ſum peccatoꝛum.
Ouocirca meditandum eſt quoniã ob/
ſtentare conobatur Paulo ſily et Antonio
ſtultus pᷣſumptionis ſpiritus landes ipſo
rum merita gratias ⁊ pconia Reſpõdebat
vnuſquiſq; ſibijpi.OQuid habes qð nõ ac/⸗
cepiſti:q̃ᷓi ſi accepiſti quid gloꝛiaris qᷓi non

7

acceperis. Tu nõne demaſſa peccatrice ea

dem cum ceteris.tu nũquid non in eadem

dãnatione cum ceteris? Quid igitur extol

lerete vis aut vales pᷣ ceteris Tibigratiaʒ
multiplicem contulitdeus. Eſto neq; eniz
iugratũ eſſe obliuiſcendo vel negãdo te cõ

uenit. Sed eſſe tanto debes humilioꝛ ex

munere/q;to te obligatioꝛem eſie conſpiqꝭ
in reddenda ratione. Atuero nõ es ſicut ce
teri hominũ raptoꝛes/adulteri ieiunas biſ
quis operibus bonis?
eſto. Sed ſi tales eſſẽt hominũ ceteri ſicut
tu/ſi gratias recepiſſent a deo ſicut tu/ipſi
plus in dei laudes/plus in gratiarum actꝭ
ones ferueſcerent qᷓ; tu/neq; inaniter ⁊ luci

feriano moꝛe gloꝛiarentur vttu/deniq; no

li altum ſaꝑe ſj time Nunquid ſcis hodie q̃

lis mox ſis fut urus/ Petrus negauitxpᷣm/

quando latro confeſſus eſt/vetibi pauper

bomuncio qui neſcis an amoꝛe vł odio di
.gnus ſis. Qui rurſus tua Gtücunq; bona

7
7
1
7
/

nußtys

1enue6

Bermo factus in die

videtur opera / quia diſtrictione indicent

ab illo in cuius conſpectu nõ iuſtificabit᷑

omnis viuens/quali pᷣterea fine terminen

*

tur ignoꝛans. Attendas deniq; ꝙ hec iſen
ſibilitas tua ꝓpueniat nõex defectu peccati

ſed quia totus in peccatis obturpuiſti ſtn /

pidus/lãguens/cecus ⁊ marcidus. eij
ciebatur ⁊ obijciebaturapud beatiſſimos

Paulum ⁊ Anthonium et ſimiles qui bi⸗/

berant ebꝛiam ſobꝛietatem vini ſapientie /

ſpiritꝰ arrogantie ſub increpatione tali/ne

ſurgentes ⁊ emergentes ab ebꝛietate ſpiri⸗
rituali / meminiſſent ꝑ arrogantiam qꝗj geſ⸗
ſiſſent qui iuxta quod pᷣdiximus eſt effeũs
p̃cipuus vini theologici.¶ Sic oblit? fu
erat deuotiſſimus Bernardus qui ſenex in
ſeruitio dei dum egrotaret alñ gemebat ad

dñm / vapulem ſane / qtũs miſerearis affli⸗

cto qui nõ reperis in me bonũ quod remu
neres. Tempus meum ꝑdidi quia perdite
vixi/pꝛo quo quid agam nõ habeo / niſi ꝙ
coꝛ contritum et humiliatum deus nõ de/
ſpicies. Keierturereoathane pfe
ſancto qui pꝛoximus fuit Anthonio.Hic
veniens ad extrema vite ſtetit immotis ad
celum oculis ꝑeriduum / interrogantibus

eum diſcipulis ſuis / pater vbi es. reſpõdit

ad tribunal iudicis ſto/ Et tu times pater
AIn veritate fratres timeo.et nõ cõfidis in

operibuſ tuis ꝙ ſunt fm deum: interim in

quit ſtudui q;tum valui/ſeruare mandata
dei ſed homo ſum et alia ſunt iudicia deia
lia hominũ ꝓpterea non cõſido quouſq; ve
nero ante eum. Ecce quemadmodũ ſanctꝰ
Agathon nõ meminerat qᷓ geſſerat Cei
terum quid dę te dicemus o maria pia ma
ter ihu. que impijs pᷣſens hodiernis.letici⸗
am vini boni cõmunis impetraſti:neq; ſo
lis ipis ſed vniuerſis eccie ſponſe filijs mi/⸗
ſterium cõdonaſti. QOuid de te dicemus in

q;ᷓ. nõne ſicut pᷣ ceteris humilioꝛ et gratievi

no plenioꝛ inuenta es / ſic apud te vilioꝛ in

oculis tuis extitiſti / plcamans toto humi /

litatis ſpũ cum aplo. venit deus ſaluos fa
cere peccatoꝛes quoꝝ pᷣma ego ſum Exiſti

matio qualis ſit alioꝝ nõ diffinio.Ego ãt

iſtud ſobꝛie ⁊ abſq; Zdictione exiſtimo cre
di poſſe non ꝙ pia mater Jeſu peccato fue

rit vnqᷓ; obnoxia/ vel actuali / de quo nõdu

bitatur vel oꝛiginali ſicut pie credere ſʒ pec
caſſet certeſi nõ veniſſet deus ſaluos facere
peccatoꝛes. Cuius ſaluatiõis ip̃a ꝑticeps
pma fuit pꝛioꝛitate nõ temꝑis ſed dignita

tis excellentie/ in modo ſaluandi. Itaq; di
miſſa ſunt ei peccata multa.nõdixo iam cõ

tracta vel acta ꝑ eam.ſed eſt dimiſſio q̃d az
peccati ne cõtrahatur vel agatur quõ loqui
tur diuinus Dioniſius.de purgatione an
geloꝝ quã pᷣterea dicit vnus doctoꝛ angli /
canꝰ quẽ ꝓfundum ſchola nominat ꝙ plu

res fiunt a deo nobis gre pᷣuatiue ſeu nega
tiue ꝓpter quas ei tenemur ad gratiaꝝ acti

ones q; poſitiue/qm non eſt peccatum/nõ

eſt ꝑiculumi qð ruere non poſſet homo ſi
non eſſet gratia dei pᷣſeruans/pᷣuenicẽs/ſꝛꝓ

hbihens. ec obſtat his q diximus illð xpi

tius et ſolidata: Quid q; amuma qto bi
berit amplius de vino ſapieutie ſi ſcite et
ſobꝛie fecerit tanto ꝑſpicatioꝛ eſt.iĩ vidẽdo
et delicatioꝛ atq; viuatioꝛ in ſentiẽdo turpi
tudinẽt puncturam peccatoꝝiõ ſane ꝙ a
liena peccata ſola recogitatio ſentit dolet⁊
dellet / pluſq; habentis illa. Hoc in ambꝛo

Cui plus unitrirohe diligit. pbat ea po

ſio fuit notiſſimũ hoc quotidiano docent
exemplo viri iuſti Omittamus peccatoꝛeſ

omittamus puros homines.fõnętu bo
ne Jeſu qui peccatum nõ feciſti/deffiẽs no

ſtra facinoꝛa magis q; vulnera tua.cũ cla⸗/
moꝛe valido ⁊ lacrimis exauditꝰ es ꝓ tua
reuerentia. Quid igitur putandum eſt fie⸗
ri dum talis aliquis ſctũs peccatum aliq

videtur ſibi/crede mihi q non eſt doloꝛ ſiẽ
doloꝛ ſuus / pudoꝛ ſicut ſuus/⁊ fetoꝛ⁊ hoꝛ
roꝛ ſicut ſuus/hinc deſpicit ſe abominatur

ſee excandeſcit aduerſum ſe factus q; intole
rmabilis ⁊ odioſiſſimus ſibi.flagellat ſe/ru/
giẽs a gẽitu coꝛdis ſui Non ita peccatoꝛeſ
ſterilibo ⁊ flagitijs omnibus pleniſſimi q/
rum ſenſus ſpiritalis vel obſaeipuit velob
toꝛpuit vel penitus emarcuit Vis talẽ vi /
numagnoſcere lege in lege quid dũs ĩ apo
calipf. mandatangelo leodicie qͥ neq; ca⸗

lidus erat nec frigidus ſed tepidus.Dicis
qꝛ diues ſum ⁊ locupletatus ⁊ nullius egeo
Ecce virum ſanctum in oculis ſuis virum

moemoꝛem operum ſuoꝝ. Sed quid ſequi

tur intellige Et neſcis qꝛ tu es miſer ⁊ miſe
rabilis ⁊ pauper et cecus ⁊ nudus ¶¶ Acci
pite narrationem in tanta materie ſeue/

ritate iocundam. Erat mulier incluſa / cui
ſubſeruiebat ꝑ feneſtrellam quedam ancil
la. Conueniebant alij multi / ꝑs ex curioſi⸗
tate/pars ex deuotione.pars ex miſeratõe.

Audi erat foꝛtaſſis hec incluſa ꝙ iuſtus in

.pꝛincipio accuſatoꝛ eſt ſui.Eratei mos de

ee

☛k —— — — — — — — —

— — —

E

— ——— ” —— —

— —
—

. = — — S.. . –☛% S

—
== = -

len
nbe⸗

BGancti anthonii·

miſſis oculis / rauca et exili voce cũ ſingul
tibus / ſuſpirijs et plangoꝛe ſe peccatricem
accuſare ſe indignam videre lumen celi/pᷣ⸗
multitudine iniquitatum ſuarum. ſe ꝓpte⸗

rea recluſam eſſe/audiebat ancilla frequen

tius hos ſermones Contigit tandem ali⸗

quando venire quoſdam ad locum illum/
quibus petentibus quid dña ſua hec bo/

na mulier recluſa faceret. Reſpondit ancil
la ſuſtinete pauliſper quoniam puto quie⸗
ſcit/inter loquendum vt fit queſiuerunt ab
ancilla quid ei de domina ſua videretur.

Nuid vultis dicam vobis /hec eſt peſſima

peccatrix peſſima omniquaſ tera ſuſtinet
Subaudiẽs hunc ſermonem recluſa /exi

lijt de repente furens ⁊ inſaniens/ mentir

viliſſima mentiris venefica/Ego bona ſũ

mulier Poꝛro ancille non defuit vafra ⁊ a
cuta reſponſio Oꝛo ꝑ veſtram fidem o do⸗

mina / ne turbemi / exiſtimabam vos hacte

nus vera dixiſſe ꝙ eratꝭ maxima peccatrix
Quid reſponderet domina non habuit ni
ſi ꝙ eſt qui ſe nequiter humiliat Et iterum
Eſt qui coꝛde loquitur ⁊ oꝛe. ¶ Redeamꝰ
ad Anthonium quem nõ meminiſſe arro⸗

gãter eoꝝ que geſſerat in ebꝛietate vininu

ptialis eccleſie cõijcimus tum ex multis q̃

littera tradit/tum ex hoc quia moꝛiens ce⸗
lari voluit ſepulcrum ſuum/fecit hoc exkhbu
militate quaſi diceret deo/qui laudatur ab
hominibus vituꝑantete/nõ ſaluabiturab

hominibus damnante te Holuit igitur ab

noluit ſepulcrũ ſuum egiptiato rituvenera

ri poſt moꝛtem. Aerũ aliter ꝓuidit qui hu /

milia reſpicit deus immenſa illum ꝓut cer

nere eſt tumulauit gloꝛia.O felicem dixeri
Dienne ⁊ Burgüdie regionem que vene⸗/

randis huius coꝛꝑis ſacro ſct reliquijs de
coꝛatur.O felices qui religioſo ⁊ peculiari

quodã tanti patris obſequio dedicari me/⸗

ruerunt,c Nuid glorioſiſſimna iſte
cius poteiltiſſimꝰ in miraculis pᷣſertim ſu⸗

perobſeſſosa demonijs / ſimplicitatẽ hu⸗

milem ⁊ nociuam in diſcipulo ſuo paulo
ruſticano tantum coluit tantũ venerat eſt
vt ad eum remitteret energuminos diffici⸗

lis curatiouis/ſe nõ ad hocipᷣm deputans

vdoneum Hec nõne grãdis/humilitas vi

7„

ri tanti⸗ cuius vita omnis fuit aſcendendo

oꝛ vel eo amplius annns.Errant qͥ ſobꝛie

tatem a carnib/ caſtitatẽ veneris non vten

de virtute in virtntem/ꝑ centum ⁊ quattu⸗/

tem crniminantur abbꝛeniationis vite.ĩmo
et quãdoq; moꝛtis cauſas eſſe in religione
viuentib. Pꝛoinde notetur hoc ⁊ maneat

alta menterepoſium.nemo tam peccatoꝛ ẽ

qui non veniam conſequi/qui non ſaluari
poſſet ſi cõuerſionem haberet ad deũ pau⸗
culo temꝑe vel momento qualem velut aſ⸗
ſidue p tetannos habuit intbonius Er
quo ꝑpendite q;tin eo fuerit cumulꝰmeri
toꝝ in via/quãtus modo pᷣmioꝝ in patria

O viri num pᷣcellet vinum qð ſic cogit ſa⸗

Cere vel put habetaltera lite ,0) virini
pcellet vinum qui ſic cogitat faeere ſic An
thonius.h̊ ẽ vinum diuine ſapientie/vinũ

fidei: Non illud in fame quod fabulam et

ꝓu erbium fecit in hoc concilio/ſed vinum
fidei pᷣcioſiſſimum quo dotauit eccleſiam/

chꝛiſtus ſponſus ſuus in nuptijs hodier/⸗

nis ſi ad miſticum ſenſum traduxeris QHð
iuxta pᷣmiſſa⁊ tanti patris Anthonij certii
ſimum documentum / ſi rite ppinatum fuc⸗/
rit non in aureo calice babilonis terrene a
nimalis ⁊ diabolice ſapientie ſᷣm traditio⸗

nes hominũ veritatem in mendatiodetinẽ

tium /ſi pia/cum ſobꝛietate bibitum extite

rit/ mentes potantium ſeducit pᷣmo hoceſt

ſeoꝛſuʒ ducit.quod humiliat/quod aſſecu
rat/qð iocundat/quod honeſtat quod dat
magnanimitatẽ/qð confert magnitficenti⸗
am/quod tollitamiciciam noxiam/quod
attollit inſtrennuitatem/mirabilem.Et tãa

beſcant igitur detractoꝛes ſacre ſcripture qͥ

gem poſterioꝛum cogens oblimſti extéde/
re ſemper in anterioꝛa mentes facit (¶. Eru

vinum ſuum miraculoſe miſtratũ nuptijs

eccleſie:pᷣſertim die penthecoſtes quando

docti ſunt apoſtoli omnem veritatem non
voluit pmuʒ poni ſed illud vł abominant

⁊ nauſeãtvel ſpnũt vlł negligũt aut certe mi

ſerabiliter dum biberuut in ſuroꝛem ſunm
et inſaniam vertunt.quemadmodnim vide

re eſt in febꝛicitantibus/quibus vinũ quo
melius eo nocentius/ febꝛis autem altera

qualis eſt deterioꝛ ipᷣa peccati malicia:De
qua ſapiens ⁊ excecauit illos malicia illo⸗

neq; ſperauerunt mercedem inſticie.(E/

rubeſcant pᷣterea qui landibus tuis o glo/⸗/

rioſiſſime ⁊ vſq; ad vltimum terre nomina
tiſſe pateranthoni/non applauduntſʒ de/
tra hũt/qͥ miſtros tuos vel non reuerenter
ſuſcipiunt / vel irridentes abijciunt / miſcẽ/
tes contumelijs ſuis impietatem bereticaz
ſi veritatem habet accuſatio ane udſcialik
1acca

Bermo factus in die

facta eſt nuper in hoc ſacro concilio.inuem.

mus alium tibi fuiſſe deuotionis honoꝛeʒ
o ſacro ſancta mater caput et magiſtra fide
lium omniũ romana ecdeſia que conſtitui
ſti vt vnus ſemꝑ eſſʒ oꝛdinis beatiſſimi pa
tris Ancthonij qui romanam cuniã ſequẽs
ipᷣe et fragmenta a menſa pape colligat in

elemoſinam pauꝑm.⁊ curatus ꝓpꝛius ⁊ qi
ꝑrochialis omniuʒ qui vulgari vocabulo

curtiſani nominantur exiſtat. Souit ad
hoc pius religiõis chꝛiſtiane ſpiritus/reco
gitans quot miraculis in vita/q̃t poſt moꝛ

tem beneficijs ⁊ opitulationibe refulſit idYe

Anthonius/pᷣſertim in hac quadam ſpãli
ꝛerogatiua ꝙ ignem ſacrum fugat ex coꝛ
poꝛibus in ſignum ꝙ ignem concupiſcen
tie libidinoſe ꝑnicioſioꝛem inuocatꝰ refri⸗
gerat in coꝛdibus.Exclamat ad odoꝛẽ ig⸗
nis huius infernalis.temptatus.O ſacer

Anthoni adiuua me.Cõfutauit hereticoſ

Anchonius / iam dictum eſt / ⁊ repeto qͥ ſe⸗

nex ⁊ ſolitarius neq; populũ habes ſubdi

tum/neq; litteras didicerat/exiuit heremũ

et venit ad alexandꝛie ciuitatis magne con
uentum Attendant obſecro(pꝛecoꝛ ⁊ abte⸗

ſtoꝛ)in ſpiritu lenitatis attendant exeplnʒ

hoc ꝓfunda cogitatione qui conſtituti ſũt

habere curam gregis dominici habere ſub
limitatem ſimul cum obligatione paſtoꝛa
lis officij/quiq; ſaluteʒ animarum qui pa/

cem regnoꝝ/qui pullulantium aſſidue er⸗/
roꝛum extripatioõem/qui catholice verita/

tis elucidatiõem querũt/ qui pᷣterea robur
decus ⁊ honoꝛẽ huius ſacroſancte ſynodi
cupiunt integrum ſeruare. cupiunt ab be/
reſibus in ſinu ſuo quotidie naſcentibo ob
uiare. ꝓuideant celeriter ne pontifices ſui
ne doctoꝛes ⁊ vocem habentes vel de igno
rantia ſi neſciant vel deculpabili vecoꝛdia
et acceptione ꝑſonarum ſi negligant argu
antur. rgebar hoc loco zelus domus
dei /zelus eccleſie/ʒelꝰ honoꝛis et debiti hu
ius ſacri concilij.foꝛtitudo vini nuptialis.
declamatoꝛiam ĩmo ſatiricam vel tragicaʒ
inuectiõem in hereſes et erroꝛes cum ſuis
defenſoꝛibus cum diſſimulatoꝛibus qui
non minus damuoſi qᷓ; culpandi ſuntde /
latrare.Sed aſtitit moderatrix ſobꝛietas
expectetur ait tempus aliud oppoꝛtunus
locus alter aptioꝛ ⁊ actus capacioꝛ Neque
eni deſperandũ imo ſperandum eſt equa/
nimiter.qꝙ hec ſacroſancta ſynodus pꝛout

cepit hereſes excirpare/ſicꝛ ꝑficiet que radi

pꝛimi vel inſcriptis diſtribui.

telligi conſe equenter ra moꝝ adulterina no

cem doctrine peſtifere ſuccidendo/dedit in

xia q; genimina debere ſuccidi Pꝛopterea

compꝛimatur vt ꝓpoſuimus ſermo noſter

ne vel loquacioꝛ effluat vel ꝓlixioꝛ attediet

vel moꝛdacioꝛ ⁊ ſatiricus exacerbeſcat. na,z
quid opus teneres moꝛdaciraderevero au

riculas/ ait ꝓlſius. Succenſeatlicet oſten

iatrix ſui iaclantia ſubmurmurãs illo eiui
dem ſatirici. Scire tuũ nihil eſt niſ teſc/

re hoc ſciat alter. Feret nibilominus eqᷓ
animo ſtudioſitas ſpeculatrix /queſtiuncu
las ab ea motas cum ſolutionibus vel ſup
el inſcrip iat ergo
tandem finis in obſecratiõe qualem ab in
itio pᷣmiſimus Conuenatur queſumus o
ſalutifer chꝛiſtus nunc apud noa in eccle/
ſie nuptijs congregatos turbida grauis et
noxia aqua ſapientie terrene agnimalis ⁊di
abolicè et fiat vinum ſapienrie ſalutarꝭ in

ſobꝛietate et ſanitate potatum. CLonſeque

mur autem iſtud miraculum patres religi
ſiſſimi.pr̃eſdeo digſſimi.ſi miſtice fuerimꝰ

in chana galilee hoc eſt ʒelum habuerimul

rum conuertet aquam hanc in vinumita

tranſmigratiõis ex hoc mundo ad patrem
ſi pꝛeterea noſtri Jeſu mater ſalutꝭ iſtic af
fuerit/ſi dixerit pia inſinuatiue oꝛationis
voce ad Jeſum ꝑ oꝛationes hic vocatũ cũ
diſcipulis/vinum non habent. Si ſubin /
de miniſtri qui ſumuſ nos obſeruauerimꝰ
monitionem eiuſdem matris JYeſu quod/
cunq; inquit dixerit vobis ( non dubium
quin Jeſus)facite/quiavinum ſapientie ꝑ
virtutem datur obedientie. Nam initium
ſapientie timoꝛ domini. Si demum ydꝛi
as ad purificatiõem poſitas que ſunt coꝛ⸗
da noſtra repleuerimus vſq; ad ſummum
aqua contritionis ⁊ lacrimoſe compuncti

onis/que haurienda eſt de puteo pꝛofun /⸗

de conſiderationis hinc miſeriarum nr̃aꝝ
quia coꝛ contritum ⁊ humiliatum deꝰnon·
deſpicies.hinc miarum dei quarum nonẽ
numerus.Tunc faciet Jeſus initiũ ſigno

qʒ licebit vnicuiq; noſtrum dicere cum p⸗
pheta Nnnc cepi nunceſt initium qꝛ cum
conſiderauerit hõ ſupple vineus hictunc
incipiet.hec eſt mutatio dextre excelſi. Cu
ius mutaclonis ſerntiſſime et beanſſme
nos ꝑ gratie ſue miraculum participes ef⸗
ficiat geſus chꝛiſtus eccleſie ſponſus deco
rus gloꝛia qͥ eſt deus bñdictꝰ in ſecla amẽ.
PFniriama factus coꝛam ſacroſanco

dit dotatam

Bancti anthonii

generali conſtañ.cõcilio.ꝑ dñm cancellari
um eccleſie pariſienſis Anno dñi. Meccc
xxvij.die dñica.xvij. Januarij qua diefuit

feſtum beatiſſimi patris Rntbonj

ractatus einſdeʒ
in quo ſoluit queſtiones in pᷣcedenti mo⸗
ne motas et iunc bꝛeuitate temꝑis vꝛgen⸗
AAVptie facte ſunt in chana ga
ilee/et erat mater Jeſu ibi ⁊c
(Aſſis et tu nobiſcum pia
ater Jeſu/ qtüs te petente
KKmihniſtretur nobis hodie LUi
ium ſapientie ſalutaris ſancteq; deuotio/
nis qð vt fiat te ſalutamus dicentes aue
MNuptie ⁊c. Suꝑ quadꝛiprita thematqhu
ius deductione coꝛam ſciã conſtañ. ſyno/
do tenuimus alias modũ non dialogi ſo⸗/

lius ſed tetralogi quemadmodũ quattuoꝛ

eſſe filias ſacre ſapientieeo tunc notatum
eſt quoꝝ nomina ⁊officia duplex hoc exa

metrũ pandit. Ara geſta docetdd cedas
allegoꝛia Moꝛalis quid agas/quo tẽdas

anagogia. Poꝛro ſubiniroducta eſt ſtudi/
ſas peculatris ancilla ſapientie non in⸗/
duſtria que multas ab his ſoꝛoꝛibus que/
ſtiones ſuꝑ nuptijs hodiernis/ab allego/
ria pᷣcipue potuerat Et quãdo de gloꝛioſi/
ſimo anacboꝛitatum Anthonio cuiꝰ tunc
celebꝛis erat dies extoꝛſit deuotio verbum
fidei/qm̃ inſuꝑ bꝛeuita amoꝛ plurima iã

dictata linquere iuſſit.repetit ſepe ⁊ multũ

eadem ſtudioſitas auida ciendi quatinus

in medium ꝓdeant omiſſa.hinc moꝛẽ ge/⸗
rere ꝑſuaſit ſis
traducta/ (E.
goꝛiam ſtudioſitatis queſtio ſeun qui⸗/
bus adoꝛnata eſt dotibo eccia ſpo
ſponeo ſuo? Altera qualis eſt habitudo cri
ſti ſponſi ad ecciam ſponſam. Rurſus vice
uerſa qualis eſt habitudo ſponſe huiusad
ſponſum ſuum ⁊ ad eius vicariũ quem ap
pellamus ſummũ pontificem: Amplius
quarto qualiter et qᷓ; vciliter deus carnale

liaritas ſecũ veluta puero
rat autem ſextuplexad alle/

onſa axpᷣo

coningium voluit huius ſpualis ſignũ ecẽ.

BSubinge quo pacto materialis eccia ſpi⸗
ritualẽ ſignificat ſic vt mutuas ſibi laudes
et noia cõicẽt. Demũ ſecto quib modis et
locis ſacre ſcripture figurãtur he nuptie cri
ſti ⁊ eccleſie? Etquidem allegoꝛia tradi⸗
c

eſiam a xpᷣo vini bonitate.

quod vinum eſt non materiale/q multuʒz

potatum ſicutloquitur ſapiens iritatiõeʒ
et iram ⁊ ruinas multas facit ⁊ in nouiſſi/
mo moꝛdebit vt colubera quo ꝓpoſuit ſapi

ens abſtinere carnem ſuam vt animũ ſuuʒ

tranſfenetad ſapientiam Ninum igiturta

le ſed electiſſimum ſpũale ⁊ theologicũ ĩtel

ligimus/pꝓꝛſus optimum iocũdiſſimũ ⁊ ſa

natiuum quod ſenſit ſemiuiuus a ſamari/

tano curatus / hoc eſt vinum ſage ſcriptu/
re reqeans viuificans atq; letiſicãs coꝛ bo

minis mira iocunditate ſpũs.ſi fuerit in ſo
bꝛietate potatum iuxta monitiõeʒ qpoſto/
li Non plus ſaꝑe q; opoꝛtet ſaꝑe/ſed ſape/
read ſobrietatem que ſobꝛietas eſt humi⸗
Defſecerat olim vinum iſtud i nu/

ptijs quas ab Abel iuſto imo ⁊ ab Adam

deus bm ꝓpoſitum voluntatis ſue diſpoſu
erat celebꝛare.ita vt iure dici poſiet vinum
non habent/habebant nec negamus pau/
ciſſim i agmodũ vinum iſtud ſapientie ſa
lutaris. Sed quid inter tot ⁊ tantos illud

erat:potabant paſſim plurimi vinum pꝛoe
ſtitutionis deaureo calice babilonis quo

meretrix illa magna vanitas ſecularis ina

pocalipſi inebꝛiabat reges terre Dequo a

pud moyſen fel inquit draconum vinũ eo/
rum et venenum aſpidum inſanabile. Et
antea vua eoꝝ vua fellis/⁊ botrus amariſ
ſimus. Vinũ iſtud ſi neſcis eſt ſapie terre
ne animalis ⁊ diabolice mixtnin erroꝛibui
impijs / hereſibus ⁊ blaſphemijs quaſi to/⸗
tidem reptilibus venenatis.cuius toxica⸗/
ta fex non eſt exinanita bibent ex eo omẽs
peccatoꝛes terre. Atuero dum aduenit xp̃s
cum diſcipulis ſuis ad miſticas eccie nup/⸗

tias/ dum affuit ibi mater Jeſu que illumi
nata vel illuminatrix interpᷣtatur ꝓpinatuʒ
eſt vinum bonuz lape gue deſinſi um eſt ꝑ
reuelatiõem hahitum qð reſeruatum eit vi
q; adhuc.i.dum aduenit plenitudo tempo
ſs duauo gati et veritas ꝑ Jeſum chꝛi
ſtum facta eſt/quando pᷣterea triſticieꝛ tri⸗
bulationis aquam conuertit in vinum le/⸗
ticie ſpũalis Audi quomõ. Sed quia in/⸗
quit hec locutus ſum vobis triſticia ĩple/
uit coꝛ veſtrum/ecceydꝛias plenas aqᷓ vſ/⸗
q; ad ſummũ. Sequitur admiranda con/
uerſio dum ſubiungit Sed triſticia veſtra
conuertetur in gaudium/hoc antea pᷣdixe/
rat ipᷣe dum ait.Beati qui lugent quoniaʒ
ipᷣi conſolabuntur. Hũc autem luctũ has

lacrimas inducit vinum ſacre ſapientie cõ

14

io

punctiuum / eo in multa ſapientia mul/
ta ſit indignatio ait Eccleſia ſtes / et qui ad
dit ſapientiam.addit et laboꝛem Oſtendit
quippe ſapientia et ſapere facit quẽadmo⸗
dum naſcimur natura filij ire / filij moꝛtis
eterne / neſcientes introitum ⁊ exitum no⸗
ſtrum quia nemo ſcit an amoꝛe vel odio di
gnus ſit in hac vallelacrimarum/quantu⸗
cunq; aſcenſioneſ diſpoſuerit in coꝛde ſuo
Verum ſunthec abſcondita a ſapientibuſ
et pꝛudentibus huius ſeculi pꝛopterea dui
cunt in bonis dies ſuos/querunt hic con/
ſolationem ſuam / id ſequitur/quod eſt om
nium peſſimum atq; miſerrimũ tranſierũt
in affectum coꝛdis/dum dulceſcit iam ĩ eis
acerbiſſimum iniquitatis vinum doctriaſ
bibunt erroneas impias et blaſphemas ꝓ
veris quibus aque furtiue hereticoꝛũ dul⸗
cioꝛes ſunt/et panis abſconſus qui ſe palã
pꝛodere non audet ſuauioꝛ. (Nunquid
iſtud eſt vinum ſuper cuius defectu cõque
ſta es o miſericoꝛdiſſima mater Iheſu/di⸗
vens et inſinuansvinum non habeut.nõ
vtiq;/ſed poſtulabas vinum aliud pꝛo nu
ptijs chꝛilti filij tui et eccleſie / vinum ſacre
ſcripture vinum theologicum/quod ab in

itio pꝛopinauit ecdeſie ſue filius tuus fra/

lis ſcientia violẽto potn ſuo generat q toꝛ

Oenuptiis

ſiones.et enecat coꝛda ſuperboꝛuʒ/hinc ex
cogitatio magicarum artium/hinc adiuẽ⸗

tio ⁊ defenſio nouarum peregrinarũ q; do

ctrinarum. Quo cõtra vinũ ſacre ſcripture
liberat a curis /’ideo liber dici poteſt. Pu/
riſſimum eſt mundans abinquinamentis

ſobꝛium eſt ſuppꝛimens omnem ſuperbi /

am mentis dum in obſequium fidei omnẽ

netur ſub conſideratione triplici queſtiöilis

pꝛime ſolutio.

Pꝛimacoſideratio
n miſticie chꝛiſti et eccleſie nuptijs de
bet vinum theologicum tanqᷓ; optimuz at

q; ſalubꝛiter inebꝛians anteponi. Ratio⸗

nem dat architriclinus in euangelio vt cuz
inebꝛietati fuerint non curent neq; querãt

id quod deterius eſt/contenti ſuauiſſimo

pꝛioꝛis vini guſtu/quod ſatiat /quod letifi
cat/quod in conſolationem etiam amara
conuertit.Juſticie enim domini recte leti
ficantes coꝛda. Senſerat hocſapiens qui

ait. Nihil eſt dulcius q; reſpicere in mãdaè⸗
tis domini / hinc eſt illa pꝛophete exclama

teret ſponſus. „ρàzd eccepꝛochdoloꝛ visꝭ ele tio quam dulcia faucibus mei ſuper mel

num iſtud euangelice doctrine merum/fa⸗
ctũ eſt quaſi plenum mixto /multiplici mi⸗ ⸗

xtione. Miſcet auaricia turbidam ⁊ ſceno
ſam aquam ſapientie terrene quã exquiſie/
runt filij Agar m traditiones hominum
Hec eſt ardens cautela ⁊ aſtucia conquirẽ
di diuitias accumulando ſibi denſum lu/
tum / in auro ⁊ argento:iure vel iniuria.ſp⸗
ſeruientibus ei dolis fraudibus/ periurijs
vſura/ſymoniaca q; pꝛauitate Hanc aquã
a biberit ſitiet iterum vehementius quidẽ
et acrius Cauſat enim ydꝛopicam ſitim a⸗
uaricia apud quam pꝛofecto quo plus ſũt
pote plus ſitiunturaque.( Eiſcet luxu⸗
ria fedam bituminoſam atq; ſulphuream
aquam ſapientie animalis que eſt ardens
aſtucia pertingendi ad illecebꝛoſas carnis
voluptates nõ extinguentes ſed augentes
ſitibundam carnis pꝛuriginem ſicut dyp/
ſas ſerpens que medijs ſitit in vndis: ait
Lucanus ¶ Pꝛopinat et miſcet ſuperbia
aquam ſapientie diabolice/que eſt curioſa
libido cognoſcendi ſubtilia.ſeq inutilia.ſʒ
ſuperuacua ſed nociua quoniam inflar ta/

oꝛi meo. Quo circa bibite amici clamat ſa
pientia et inebꝛiamini cariſſimi Obediue
rat anima que gloꝛiabũda dicebat in epi⸗
thalamio ſponſi ⁊ ſponſe. Introduxit me
rex in cellam vinariam/et ꝓpha. Calixme⸗

ns inebꝛians quampclarus eſt: Hincde /

mum eſt illud eccleſiaſticum in perſona fis

delium/bibamus ſobꝛiam ebꝛietatem ſpi⸗
ritus. Biberat hanc ebꝛietatem petrus in
monte qui factus eſt inde neſciens qͥd dice
ret. Bibebant hanc apoſtoli die pentheco
ſtes in taberna cenaculi grandis/et ſtra⸗
ti/dũ ſupabũdantiſſimo pfuſi ſunt vino ſu
parnaturalis ſapientie/omnem edocti ve⸗
ritatem ſalutarem Sed ſtulta gens muſto
