meſtus eſſe pauere. R.et tedere TuncMο

ait. R.ilł. Triſtis eſt aia mea vſq; ad moꝛ
tem. Suſtin ete hicꝛ vigilate mecuʒ ⁊ L.
ipſe auulſus eſt ab eis qntum eſt iactꝰ la⸗
pidis Et ꝓgreſſus M. R.puſillum pꝛoci
dit. M.in faciẽ ſuã ſuꝑ. R.terrã et oꝛabat
vt ſi fieri poſſʒ trãſiret ab

om̃ia poſſibilia ſunt tibi xp̃us

eo hoꝛa Et dixit Abba pr ſar intel
ligi

tranffer hunccalicẽ a me. bis ita dixirt

So qð ego volo ſʒ qð tu

i. M. pat ſi poſſibile eſt trãſeat ame

calix iſte. Aeruntamẽ nõ ſicut ego volo ſʒ
ſieut tu. Etvenit ad diſciplos ſuos ⁊ MW.
innenit. R. eos doꝛmientes.⁊ dixit petro

ſic. Symõ. R.doꝛmis. Nõ. M. potuiſti

R.vna hoꝛavigilare mecum? Vigilate⁊
oꝛate vt nõ intretis in tentatõem. Spũs
quidẽ pꝛomptus eſt caro auteʒ infirma.

Iterũ ſcðo abijt ⁊ oꝛauit eundẽ ſermonez
dicẽs Pater M. mi ſi nõ põt hic calix trã

ſire niſi bibã illũ fiatvolũtas tua Etvenit

HM. Riterũ⁊ iuenit eos doꝛmiẽtes Erãt
eni oculi eoꝝ grauati ⁊ ignoꝛabãt.R.qͥd

rñderẽt ei.Et relictis. M. illis iteꝝ abijt
⁊ oꝛauit eundẽ ſermon?.⁊ poſitis Z.geni
bus oꝛabat dicẽs. Pater ſi vis trãffer cali
cem iſtũ a me.Aerũtñ nõ Pꝛobabile ẽ
mea ſed tuavoluntas fiat ꝙ fuit gabꝛi
Apparuit autẽ illi angel?ꝰ N.

de celo cõfoꝛtans eũ.Et factus in agonia
pꝛolixi oꝛabat. ⁊ factus eſt ſudoꝛ ei ſicut
gutte ſanguĩs decurrẽtis in terrã. Et cuzʒ

ſurrexiſſet ab oꝛõe ⁊ veniſſet ad diſciplłlos

ſuos inuenit eos doꝛmiẽtes p triſticia. et
ait illis Quid doꝛmitis?: Doꝛmite iã. D.

R. ⁊ reqͥeſcite. Sufficit. R.ſurgite.L.et

oꝛate ne intretis in tentatõem. Ecce.M.
appꝛopinqbit. R.hoꝛa ⁊ filiꝰhoĩs trade
in manꝰpctõꝝ.ſurgite eamus Ecce qͥ me

tradet ꝓpe eſt. Judas J.ergo cũ accepiſſet

cohoꝛtẽ a pontificiba ⁊ phariſeis miſtroo

. *„ 7

venit illuc cũ laternis ⁊ facibo? armis.Et
H. adhuc R.ieſu loquẽte Ecce iudas ſca
riothis vnex.xij.⁊ cũ eo turba multa cuʒ
gladijs ⁊ fuſtib.miſſi H.a pꝛincipibo ſa⸗

cerdotũ ⁊ ſcribis R.⁊ ſenioꝛib H.R.po
puli. Dederat ãt traditoꝛ eis ſignũ dicẽs.
Quẽcunq;ʒoſculatfuero ipᷣe eſt tenete eũ
⁊ ducite. R.caute ⁊. L. antecedebat eos ⁊

appꝛopinqᷓuit ieſuvt oſcularet᷑ en Et M.
cuũ veniſſet R. ſtati acceſſit ad eũ ait Rab⸗ ?
bi. R. Aue M.rabbi. D. oſculatꝰ R. eſt

ego ſuz abierũt retroꝛſuzʒ

cum in teploꝛ ſedeba

eum. Dirit M. ei Jeſus Amice. Ad ldye
niſti: Juda oſcło filiũ hoĩs tradis Jeſus

Jaitaq; ſciẽs oĩa que vẽtura erãt ſuꝑ eum

ꝓceſſit ⁊ dixit eisquẽ queritis? Rñnderũt
ei Teſum nazarenũ dixit eis ieſus ego ſuʒ.

Stabat ãt⁊ iudas qui tradidit eũ cũ ip
Vt ergo dixit eis ſus

ntelligen⸗
⁊ ceciderũt in terrã. IJteꝝ· d eſt poſtẽ
ergo eos introgauit Hq u⸗ asoſcns
queritis: Alli autẽ dixert qꝛ bceſſerar

Jeſum naʒarenũ.Rñt ie? regreſſus ad

ſus Dixi vobis quia ego turbaʒ ad cy
ſum. ſi ergo me qritis ſi;/ elus i
nite hos abire Vt iplerek

ſermo quẽ dixit qꝛ q dediſti mihi nõ per

didi ex eis quẽq; Tũc O.acceſſerũt ⁊ ma
nꝰ? M. R. iniecerũt in ieſum⁊ tenuerũt eũ

Vidẽtes. L. qt hi qui cũ ipſo erãt.quod

futuꝝ erat dixerũt ei. Dñe ſi ꝑcutim ĩgla
dio. Rñs ãt ieſus ait.ſinitevſq; huc Sy⸗

mon M. R.ergo petrꝰhũñs gladiũ eduxit
eum? pcuſſit potificis ſummi. R. ſacerdo
tis ſeruũ⁊ abſcidit auriculã eiꝰdexterã J.

malchus. Dixit ergo Je, Intell igen⸗

dit mihi pater nonvisvt
bibã illů: Oẽs D.eniq ſi· ⸗
acceperit gladium gladio peribũt An pu

pet rus pꝑcuſ

tas qꝛ nõ poſſuʒ rogare patrẽ meũ ⁊ exi

bebit mihi mõ pluſq; duodecĩ legiões an
geloꝝ? Quõ ergo ĩplebunt᷑ ſcripture:qꝛ

ſic opoꝛtet fieri.EtA.cũ tetigiſſet auricu

lam eiꝰ ſanauit eum. Dixit autẽ Jeſus ad

eos qͥ venerãt ad ſe pꝛicipes ſacerdotum ?-
magiſtratꝰtẽpli⁊ ſenioꝛes Canq; .I.
ad. R. latronẽ exiſtis cũ gladijs⁊ fuſtibus
cõpꝛebẽdere me.cũ q̃tidie.L.fuerivobiſ⸗

docẽs ⁊ nõ M. me. Rte Superuene
nuiſt;. ſed hec eſt hoꝛa ve eni debt ai⸗
ſtra? ptãs tenebꝛaꝝ Hoc ba. vel poat.·
NM.autẽ. R.totum factũ vel iõ dicunt᷑
eſt vt ad implerẽtur ſcri bulnctpes ve
pture ꝓphetaꝝ Tunc ρ n den.

diſcipuli R.relicto eo om

nes fugierunt. Adoleſcẽs R. autẽ quida,z
ſequebat᷑ eum amictꝰſindone ſuꝑ nudo ⁊

tenuerunt eum Et ille relicta ſindone nu

dus ꝓfugit ab eis. Cohoꝛs. Jautẽ et tri

bunus et miſtri iudeoꝛum cõpꝛebẽderũt
g 2

eſum ? tenẽtes. M. L. ligauerũt eum ⁊

adduxerũt eũ ad Annã pꝛimũ. Erat enim
ſocer Cayphe qui erat põtifex an ni illius

Erat autẽ Cavphas qui cõſiliũ dederat

iudeis quia expeditvnũ hoiem moꝛi pꝛ’o

—

populo E t cõuenerũt R.in vnũ oẽs ſacer
dates ſcribe: phariſei ⁊ ſenioꝛes ·

De minione Aeſn
nnã. Etpꝛima negatone peri. .⸗
xxvi: R.xiiij. L. xxij. Jlxvii. a cxlin
— , re Jeſum Sim

autẽ ule erat notus põtifici ⁊ in⸗
troiuit in atriũ pꝛincipis cũ Jeſu Petrus
aũt ſtabat ad hoſtiũ foꝛis.Exiuit ergo ali
us diſcipulꝰqui erat notus põtifici⁊ dixit
hoſtiarie⁊ introduxit petrũ.dixit ergo pe

tro ancilla hoſtiaria ſum zuis di⸗

miR. ſacerdotis cũvidiſſj nerli diuerſi.
ſet · Petrũ calefaciẽtẽ ſe C¶.· cns i
ſedentẽ ad lumẽ. Et . corꝛdandi tri
tu cũ ieſu naʒareno R.ga plicẽ negati
lileo eras. Hũqͥd. J. ⁊ tu onẽ petri ita
erdiſcipulis es hols iſtitꝭ vr Bug. ſen⸗

„ tire vide atuꝛ
us: Et hic.L.cũ illo erat totã tuiſſe ĩ

At M.ille R.enegauit. ¶ domo Anne

illum coꝛam omnib⸗ di / Zße vrilor⸗
cens. MWulier. L. nõ no; nus miedut
ui illũ NõJ. ſum neq;. Rßiudicare
ſcio.neq; noui qd dicas. babuioꝛ mõ

Stabãt J.aũt ſerui ⁊ mi dicendum ſi

—1 P— ex textu poſ⸗
niſtri ad pꝛunas q: ſ ĩg ut elici ſicut
erat⁊ calefaciebãt ſe Erat eẽ videt᷑ mo

autẽ cum eis ⁊ Petrꝰſts dus bic con⸗

⁊ caleſaciẽs ſe. Et.R.exi ,/ tentus iudi⸗

nit foꝛas ante atriu? gal,; Letleckoꝛ.

lus cãtauit.Pontifex. J.ergo introgauit
Jeſum de diſcipulis ⁊ de doctrina eꝰ Rñ
dit ei Jeſus.Ego palã locutus ſum mun
do ego ſemꝑ docui in ſynagoga ⁊ in tem⸗
plo quo om̃es iudei cõneniũt ⁊ in occul⸗

to locutꝰſum nihil. Quid me interrogas

Interroga eos qͥ audierũt que locutꝰſum
ipſis.Ecce hi ſciunt qͥd dixeri ego Hec cũ
dixiſſet vnus aſſiſtens miniſtroꝛũ dedit
aglapã Jeſu dicẽs. Sic reſpõdes põtifici:
Reſpõditei Jeſus Si male locutꝰſum te
ſtimoniũ ꝑhibe de malo.ſi aũt bene quid

me cedis: Et miſit eũ annas ligatum ad

CLaypham pontificẽ.

De miſſione Jeſu

Monoteſſeron ſine

Petrꝰ: alius diſcipulꝰ.diſcipul⸗

eũ dicentes. Om̃ nos au

ſoluã tẽplũ hoc manufa-

ad cngphã O xxvi R xiiij. L.xxixviñ

Lapitulum. cxliiüiũ.
T. M. illi tenẽtes Jeſum duxef̃t

Millũ ad Cayphã pꝛincipẽ ſacerdo⸗

tũ vbi ſcribe ſenioꝛes⁊ phariſei cõuenerãt
Petrus M. R. autẽ ſequebat᷑ eum alonge

vſq; in atriũ pꝛincipis ſacerdotũ.Et in⸗
greſſus intro ſedebat cũ miniſtrisvt .
videret finẽ.Accenſo.L.autẽ igne in me
dio atrio⁊ circũſidentibo illis.erat petrus

in medio eoꝝ ⁊ calefaciebat ſe ad ignem.

Pꝛincipes autẽ ſacerdo⸗

tum ⁊ om̃e cõſiliũ quere,· Difficultas
bãt falſum cõtra Jeſuz te ¶Puenit ĩ hoc
ſtimoniũ vt eũ moꝛti tra paſſu qꝛ treſ

er euã geliſte ñ
derẽt? nõ inueniebãt uz loquuͤtur de

multi falſi teſtes acceſſii Anna iõ vi⸗

ſent? R. cõuenientia teſti dent᷑ 2pᷣhen

* WT dere factum
monia nõ erant NHouiſſi Anne ciũ fa⸗

me. M. autẽ venerũt duo tcto caiphevt

falſi teſtes?; R.falſum teſti

eſ pᷣma negas⸗
moniũ ferebãt aduerſus

te petri ꝙ
hic ponit cũ

diuimꝰeũ dicẽtẽ.Ego diſ

ctũ⁊ poſt triduũ alind nõ manufactũ edi
ficabo Hic. M. dixit poſſum deſtmuere tẽ
plũ dei⁊ poſt triduũ reedificare illð Et R.
nõ erat ↄueniẽs teſtimoniũ illoꝝ Et exur
gens ſummꝰ ſacerdos in mediũ interroga

uit Jeſum dicẽs Nõ rñũdes quicq; ad ea q̃

tibi obijciũtur ab his: Ille autẽ tacebat⁊
nihil reſpõdit Rurſus ſummꝰſacerdos in
terrogauit eũ⁊ dixit ei Adiuro M.teꝑ de
um viuũ vt dicas nobis ſi es xpᷣs lilchoel

benedicti.R.Dixit ũli Jeſus.QZu dexiſti.·

Ego. R.ſum. Verũtamẽ D. dico vobis
gmodovidebitis M. R. filiũ homis ſedẽ
tem a dextris virtu dei⁊ venientẽ in nu
bibꝰceli Tũc pꝛinceps ſacerdotũ ſciditve
ſtimẽta ſua dicẽs. Blaſphemauit. qͥd ad⸗
buc egemus teſtibꝰ deſideramꝰ R.teſtes
Eccæ. M. nunc. R. audiſtis blaſphemiã.
quid vobisvidet᷑: Qui.R.om̃es.M.con
demnauerũt eum reũ eſſe moꝛtis. Et.L.

viri qui tenebãt eũ illudebãt ei.Tũc M.

expnuerũt. R.L. in faciẽ eius ⁊ velauerũt
L. eum cedẽtes.Leũ colaphis.R.et.L.
interrogauerũt. M. eũ dicentes ꝓphetiſa
nobis Ppriſte gune eſt qui te ꝑcuſſit: Et
R. miniſtri eum alapis cedebant / et alia

multa blaſphemantes dicebant in eum⸗

n

(P)

Bnum exrquatuoꝛ

De ſecunda ⁊ ter⸗
reben erk

J. xviij.

illũ alia. M. an⸗
1R. cepit dicere circũ
ſtantibo Quia hic ex illis
eſt. Hic. M. erat cñ Jeſu

nazareno. Et, LQ. poſt pu

ſillũ alius vidẽs eũ dixit.
Et tu de illis es. Erat ꝗA.
autẽ Bimon ſetrꝰ ſtas

⁊2 calefaciẽs ſe. Dixerunt

ergo ei Hu nqd ru exdi
ſcipulis eꝰes: Et iterum

negauit cũ iuramento qꝛ

—

nõ noni hoſem. Et M.

Pos. B. uſillũ interual⸗

o L. qſi hoꝛe vniꝰrurſus
M. R.qui aſtabant dice

bant petro. Vere ex illis

es. Nã ⁊ galileus es ⁊ lo⸗
quela. H.tua manitfeſtũ
te facit. Dixit J. vnder ſer
uis pontificis cognatus
eius cuiꝰpetrꝰabſcidit au
riculã.Nonne ego tevidi
in hoꝛto cũ illoꝛille.R.ãt
cepit anathematiſare de⸗

teſtari M. ⁊ iurare . R

qꝛ. Rineſcio hoĩem iſtuʒ
quẽ dicitꝭ.Et ↄtinuo L.
gdhuc eo loquẽte iteꝝ R.
gallus M. R. cãtauit. ¶

J. Et. Lcõuerſus domi

nꝰ reſpexit petrũ.Et .

recoꝛdatus. L. Rieſt pe;

trus verbi dñi ſicut dixe⸗

rat ꝙ buſq; gallus cantet

pitulum. cxlv.

êð
4

7

bis R.ter me negabis ꝑEt·
egreſſus foꝛas fleuit amare.

DHe tertia cõnentõ

apit ulũ xl vi.
Ane. M. autẽ fa

cto vt factus. C.
eiſt dies conciliũ M. inie
runt om̃es pꝛincipes ſa⸗
cerdotũ ⁊ ſenioꝛes popu

—

Feunte. M. gqutẽ petro ianuã rur
=e B ſus R. cñ vidiſſet .

JZurel
dũ ꝙ in qua
lbet negsti

one petri mł
te pione lo⸗
cute ſunt ſiẽ

fuit i ttumul

tu. ⁊ ꝙ petrꝰ?
nuc exiut nuũe
redijt vt tur
bat?. nõ ↄſi⸗
derâs 4d di
cerz aut age
ret p̊ ti moꝛe
et nüc ſtabat

nuc ſedebat

Pollür etiã

L lire lligi tres

eſſe in nocte
gallicãtꝰ cir⸗
ca mediã no
ctẽ. circa ter
tiã. circa au⸗
roꝛã. nõ aũt
videt᷑ ꝙ Yhe
ſus ⁊ petrus
manſeruũt in
domo Anne
vel ad ſcðᷣm
aut tertium
gallicantum
Et foꝛte eti
amẽpetrus ĩ
pꝛima nega
tione ter ne

gauit anteie

gallus cãta⸗

ret. qꝛ nõ ne
gat euãgeli⸗

uz plure s qᷓ
treſ fuiſſe ue
gationes:

ne ſenioꝛũ? traditõe ieſu pilato. O. xxvij
Riiij. et. xv L. xxij.et. xxiij. Y. xviij.⁊. xix

[Pꝛima rubꝛi
cella. 2

Irntelligen⸗

dũ eſt ꝙ bis

ↄuenerũt in ᷣ
domum cay⸗

li aduerſus ieſumvt eum

moꝛti traderẽt.Et addu⸗

xerũt L. eũ in conſiliũ ſu
um dicẽtes Si tu es xp̃s
dic nobis. Et ait ill. Si

—

to ibidẽ et a
ſeruis cuſto⸗
dito nõ ſine
ↄtumelijs ⁊?
flagellis.

dixero vobis nõ creditis mihi.ſi autẽꝛ in
terrogauero nõ rũdebitꝭ mihi neq; dimit

tetis.Ex hoc autẽ erit filius hoĩs ſedens

a dextris virtutis dei.Dixerũt autẽ om̃es

Tu ergo es filius dei? Qui ait Aos dicitꝭ

quia ego ſum. At illi di⸗

xerũt. Quid adhuc deſi⸗

deramꝰteſtimoniũ.ipſi eĩ
audiuimus de oꝛe eiꝰ Et
ſurgens om̃is młtitudo
coꝛũ ⁊. R.vinciẽtes .
ieſum duxerunt illũ ad pi

—

latum a caypha in pᷣtoꝛiũ

Exiuit ergo ad eos Pyla
tus foꝛas⁊ vinctum M.

4

phe reſerua

Litera aug.

babzʒ ad csy
phã.ſed hec
eſt clarioꝛ lʒ
ſaluet ſuam
vide.

nae iũ. Erat autẽ ma⸗
ne ⁊ ipſi nõ introierũt in pꝛetoꝛiũ vt non
contaminarẽtur ſed manducarẽt paſcha.

adduxerũt et tradiderunt

Pontio Pilato pꝛeſidi.
Tunc videns qͥ eum
tradidit ꝙ dãnatus eſſet

penitẽtia ductus retulit
xxx.: argenteos pꝛincipi⸗

—

Attendẽda

eſt młtiplex
acceptio pa

ſce vide ĩ po
ſtillis.
Sc&da mubꝛi⸗

bus ſacerdotũ ſenioꝛibꝰ populi dicens.

Peccaui tradẽs ſanguinẽ iuſtum. Atilli
dixerũt. Quid ad nos:? Tuvideris.Et ꝓ⸗
iectis in templo argẽeteis receſſit⁊ abiens

Maqueo ſe ſuſpendit Pꝛincipes autẽ ſacer

dotum acceptis argẽteis dixerũt. Non li
cet mittere eos ĩ carbonã quia pꝛeciũ ſan⸗

guinis eſt. Conſilio autẽ inito emerũt er

illis agrum figuli in ſepulturã peregrino
rum ꝓpter hoc᷑ vocatus eſt ager ille achel⸗
demach.hoc eſt ager ſanguinisvſq;in ho
diernũ diem. Zunc adimpletũ eſt quod

dictum eſt ꝑ JYeremiam ꝓ
phetam dicentẽ. Et acce⸗
perũt.xxx. argenteos pꝛe

ciũ appꝛeciati quod appᷣ
ciauerũt a filijs iſrael ⁊ de

derũt eos in agrũ figuli ſi

cut conſtituit mihi domi

nus Jeſus autẽ ſtetit an⸗
te pꝛeſidem.Et J.dixit pᷣ

ſes. Quã accuſatiõem af⸗
fertis aduerſus homineʒ
hunc: Reſpõderunt ⁊ di/

xerunt ei.Si nõ eſſet ma

—

— —

—
Tertia ru⸗

vꝛicella.
Quamuis
ec pꝛophe

tia ſit ma'⸗
gis in zacha
ria.nihiloĩ⸗
nus venit in
mẽtẽ hiere⸗
mie pꝛopter

aliquã ſimi⸗

litudinẽ quo
rundam ver
boꝛũ hic po

ſitoꝛum cum

g9 3

—

—

SGU—

Monoteſſeron ſine

lefactoꝛ nõ tibi tradidiſſe
mus euz. Dixit ergo eis

verbiſ ſuis 2

non curauit

mutare.quo
pulatus. Accipite ed vos mniã oẽs pꝛo⸗
⁊ m legeʒ veſtrã iudica phtee vno
te ei. Dixerũt ergo indei beruu tanch
Nobis nõ licet interfice· n vnus ſcri⸗

re quẽq; vt ſermo ieſu im

pleret᷑ quem dixit ſignifi /
cãs qua moꝛte eſſet moꝛi
turus. Ceperũt xxij. ãt
illum accuſare dicentes.

Hunc innenimꝰ ſubuer⸗

tentẽ gentẽ noſtrã.⁊ ꝓhi

bẽtẽ tributa dari ceſari ⁊
dicentẽ ſexpᷣm regẽ eẽ Pi

latꝰergo interrogauit

trtoꝛꝛ diuerſis

alamis con

rr beret ca⸗

de viptura
videret᷑. vis

pe ĩ poſtilliſ

ñ dicẽs. Tu es rex
iudeoꝝ: At ille reſpondẽs ait. Tu dixiſti

Ait autẽ pilatus ad pꝛincipes ſacerdotũ

⁊ turbas. Nihil inuenio cauſe in boc ho?⸗/

mine. At illi inualeſcebãt dicẽtes.Cõmo

uit populũ docens ꝑ vniuerſam iudeam

incipiẽs a galileavſq; huc Pilatus auteʒ
audiẽs galileã. Anterrogauit ſi homo ga

exhoc mundo eſſʒ regnũ meũ miſtri mei

vtiq;decertarẽtvt nõ traderer iudeis Nũc
autẽ regnũ meũ non eſt hinc.Dixit itaq;

pilatus. Ergo rex es tu: Reſpõdit Jeſus.

Tu dicis.qꝛ rex ſum ego.Ego in hocna⸗
tus ſum ⁊ ad hocveni in mundũvt teſtio⸗
niũ ꝑhibeãveritati Om̃is qui exveritate
eſt audit vocẽ meã. Dixit ei pilatꝰ.Quid
eſt veritas: Et cuʒ hoc dixiſiet ad iudeos
iteꝝ exiuit⁊ dixit eis Ego nullã cãm inue
nio in eo.Eſt autem cõſuetudo vobis vt
vnũ dimittã vobis in pa

ſcha. vultis ergo dimittẽã Quita rubꝛi
vobis regẽ iudeoꝝ. Cla⸗ ella.

7

mauerũt rurſum oẽs dicẽtes. NHon hunc/
ſed barrabam. Erat autẽ barrabas latro/
qui.L.xxiij.erat pꝛopter ſeditõem quan⸗
dam factã in ciuitate? homicidiũ miſſus
in carcerẽ Iterũ ergo pilatus locutꝰeſt ad
üllos volens dimittere Jeſum. At illi ſuc⸗
clamabãt dicẽtes.Crucifige crucifige illũ
Ille autẽ tertio dixit ad illos. Quid eniʒ
mali fecit ille-Nullã cauſam moꝛtis inue

xerũt de me.
us ego ſum:Gens tna⁊ pontitices tradi⸗
derũt te mihi.quidfeciſti: Reſpondit Je/
ſus Regnũ meũ non eſt de hoc mũdo Si

lileus eſſet. Et vt cognouit ꝙ de herodis
poteſtate eſſet remiſit eũ ad hierodẽ qui ⁊
ipſe hieroſolimis erat illis diebꝰ ¶ Hero
des autẽviſo ieſu gauiſus eſt valde.Erat

, bꝛicella.

enĩ ex multo temꝑe cupi⸗
ens videre eũ eo ꝙ audie⸗ G Seiren

rat multa de illo. Et ſpe⸗

rabat ſignũ aliquod ab eo videre fieri In

terrogabat ergo illũ multis ſermonibus.

At ipſe nihil illi ridebat Stabãt etiã pꝛi
cipes ſacerdotũ ſcribe conſtãter accuſan

tes eũ. Spꝛeuit autẽ illũ herodes cũ exer
citu ſuo⁊ ũluſit indutũ veſte alba ⁊ remi⸗
ſit ad pilatũ.Et facti ſunt amici herodes

⁊ pilatus in ipſa die. Nam antea inimici

erãt adinuicẽ Pilatus autẽ cõuocatis pᷣn
cipibaſacerdotũ ⁊ magiſtratibꝛ plebe di
xit ad ilos Obtuliſtis mihi hominẽ hũc
q̃ſi auertentẽ pplin.Et ecce ego coꝛã vobᷣ
interrogãs nullã cãm inuenio in homĩe

iſto ex his in quibo eũ accuſatis ſed nec he

rodes? Paʒ remiſivos ad illũ⁊ ecc nihil
dignü moꝛte actũ eſt ei Intrauit ergo ite⸗
rũ in pꝛetoꝛiũ Pilatus.⁊ vocauit ieſumꝛ
dixit ei.Tu es rex iudeoꝛũ: Reſpõdit Je⸗
ſus.A te nenſp hoc dicis An alij tibi di

ñndit Pilatus Nunqͥd iude

bant dicẽtes. Crucifige cruci

nio in eo. Coꝛripiã er/⸗
illũ⁊ dimittã Kunct Sexta rubꝛt
xix.ergo pilatꝰ appꝛehẽé ella.
dit ieiuzʒ ⁊ flagellauit ⁊ m ¶ Bloſa.
lites plectẽtes coꝛonã de Sidenfett⸗
ſpinis impoſuerũt capiti ſiagellardes
eius⁊ purpura circũdede xp̃i vt iſta qᷓ
runt eũ ⁊ veniebãt ad eũ/ acta ad ſa
dicebãt. Aue rex iudeo; uſſfacienaus
rum et dabant ei alapas. i quedã pu
Exijt iterũ pilatus foꝛas nitio altera
dixit eis. Ecce adduco vero inetn
euʒ vobis foꝛas vt cogno Zum ï pꝛius
ſcatis quia in eo nullam flagellabak
cauſam inuenio.Exijter ſocadendꝰ
o Jeſus poꝛtãs coꝛonã “
pineã purpureũ veſtim Septia m⸗
tum ⁊ dicit eis. Ecce hõ. bueclia.
Cum ergo vidiſſenteum
põtifices⁊ miniſtri clama

fige eũ. Di⸗

cit eis pilatus.Accipite eũ vos⁊ crucifigi
te.Ego enĩ nõ inuenio in eo cauſam. Re⸗
ſponderũt ei iudei.Nos legem habem?et
ſm legẽ debet moꝛi qꝛ filium dei ſe fecit.
Cum ergo audiſſet pilatus hũc ſermonẽ

magis timuit.

t ingreſſus eſt iterũ in

pꝛetoꝛiũ⁊ dicit ad Jeſum Vnde es tu? Je
ſus autẽ reſpõſum nõ dedit ei.Dicit ei pi

latus.mihi nõ loqueris. NHeſcis quia pos

— —„ en

—- – „N⸗A

—, —

HBnum er quaruo:ꝛ

teſtatẽ habeo crucifigere teꝛ poteſtatẽ ha⸗

beo dimitterete: Reſpõdit Jeſus Hon ha
beres poteſtatẽ aduerſus me yllã niſi tibi
eſſz datũ deſuper. ꝓpterea qui me tradidit

tibi maius peccatũ habʒ Et exinde quere

bitpal atus dimittere eũ. Judei antẽ cla⸗

mabãt dicentes. Si hũc
dimittis nõ es amicus ce
ſaris. Om̃is enĩ qui ſe re
gem facit ↄtradicit ceſari
Pilatus ergo cũ audiſſet

Pꝛobabile

cifixuz inter
teruã et ſex

eſt ieſuz cru⸗

Feſu qui dicitᷣchꝛiſtus:Dicut om̃es cru

cifigatur. Ait illis pꝛeſes.Quid enĩ mali
fecit: At illi magis clamabãt dicẽtes cru⸗

cifigatur. ¶ Vlidensan
tem pilatus ꝙ'nihil pꝛsoſi Decima ru⸗
ceret/ſed magis tumultꝰ bꝛicella.
fieret accepta aqua lanit
manus coꝛam populo dicẽs. Innocens
ego ſum a ſanguine iuſti huius vos vide
ritis. Et reſpondens vniuerſus populus
dicens. Sanguis eius ſuper nos⁊ ſuper
filios noſtros. Adiudicauit.L. xxiij.fieri
petitõem eoꝛum. Tunc. M. dimiſit illis
barrabam Aeſum autẽ flagellatũ tradidit
eis vt crucifigeret᷑. Tũc H
milites pꝛeſidis ſuſcipis Endecia ru⸗

tes Jeſum in pꝛetoꝛio cõ

—

tam hoꝛũ.et
hos ſermões adduxit fo; q; me diũ ꝑti
ras ieſum ⁊ ſedit pꝑ tribu ae Wertg
nali in loco qui dicit᷑ lico ponit tertiã
ſtratus hebꝛaice autẽ ga- Alij ſextam
batha vel golgacha. Erat xxtã̃ ſexram
. J Inrelligen⸗
aut paſceue paſce hoꝛa q eſt nulta
ſi ſexta Et dicit iudeis Ec fuiſſe facta⁊
ce rexveſter. Illi autẽ cla; dicta ⁊ p pi⸗
mabãt Tolle tolle crucifi larũ etiude⸗
5 ſejroi i1 1, os quop ali
ge eü. Dicit ei pilatꝰ. Re:· quanarrat e
gem veſtrũ crucifigã? Re⸗; uãgeliſta al
ſponderũt põtifices. Nõ ter alia ⁊ ali
babemꝰregem niſi ceſarẽ quäde aais
Et.R. xv.accuſabãt eum & nmilima
ſummi ſacerdotes in m fſcut poſſepo
tis? ſenioꝛes M.populi tuerun t.
⁊ nibil reſpondit. Pilatꝰ ¶Daraua wu⸗
R.autẽ rurſus interroga bꝛicella.

uit eũ dicẽs Non reſpõdes quicqᷓ;. vides
in quãtis te accuſant: Jeſus autẽ ampli⸗
us nihil reſpõdit. Itavt miraret Pilatus
pꝛeſes. . vehemẽter. Per. R. xv. diẽ au⸗

tem feſtum ſolebat dimittere illis vnũ ex

vinctis quẽcunq; petiſſent. Erat auteʒ 4
dicebaibarrabas qui cũ ſediciopvinctus
erat qui in ſeditõne fecerat homicidiũ Et
cum aſcẽdiſſet turba cepit rogare ſiẽ ſem⸗
ꝑ faciebat illis. Congregatis. M. ergo il
lis dixit pilatus. Quẽ vultis dimittã vo
bis barrabã.an Jeſum qui dicit᷑chꝛiſtus.

Sciebat enĩ ꝙꝑ inuidiꝗ tradidiſſent eũ
ſummi.R.ſacerdotes

Sedente M. au
tem eo pꝛo tribunali.mi MMM
ſit ad euʒzvxoꝛ eius dicẽs Lans rnbꝛi⸗
Nihil tibi et iuſto illi.-m celis.
ta enim paſſa ſum hodie per viſum pꝛo/
pter eum. Prindpeant hoauatner
ſenioꝛes perſuaſerũt popułet concitane
runt. R.turbam v. W.

bus dimitti: At illi dixerũt Barrabam.

peterẽt barrabaz
Jeſum vero perderẽt. Reſpõdens autem.
pꝛeſes ait illis. Quẽvultis vobis de duꝰ

gregauerunt ad eum vni
uerſam cohoꝛtẽt exuẽtes
euʒ clam idẽ coccineã cir

Hec flagel⸗

latio videtur

eadẽ cuᷣ pᷣce⸗
cundederũt ei Et plecten denti.
tes coꝛonaʒ de ſpinis o
ſuerunt ſuꝑ caput einse t
arundine in derxtera eius ⁊ genuflexo an/
te eum illudebãt dicentes. Mrererinden

rum. Et expuentes in eum acceperũt arũ
dinem ⁊ ꝑcutiebant caput eius. Et poſt
qᷓ; illuſerunt et exuerunt clamidẽ ⁊ indue
runt veſtimetis eius: duxerũt eum vt cru
cifigeret᷑. Pilatus.R.autẽvolens populo
ſatiſfacere dimiſit ill barrabã/ ⁊ tradidit
618 ler um flagellis ceſum vt crucifigeret᷑.
Mltlites autem duxerunt Jeſum intro in
atriũ pꝛetoꝛij ⁊ conuocãt totã cohoꝛtem
et induũt purpura et imponũt ei plecten
tes coꝛo nam ſpineã/⁊ ceperunt ſalucare

eum dicẽetes. Aue rex iudeoꝛum Et pereu

tiebant caput eius arũdine⁊ conſpnebat
eum/⁊ ponentes genua adoꝛabant eum
Et poſtq; illuſerũt ei exuerũt illuʒ purpu
ra/⁊ induerunt illumveſtimentis ſuis.

De deductione ie
ſu ad crucem ⁊ eius crucifixiõe. M.xviij
Kapitulum. clxvij. .
ſceperũt J.ãt ieſum⁊ eduxerũt
eũ ⁊ baiulãs ſibi crucẽ exiuit ĩ euʒ
àq ðꝛ caluarie locũ bebꝛaice golga
tha. Et cũ ducerẽt eũ Appꝛehẽderüt Oy
monẽ quendã cyrenẽſem venientẽ de vil⸗

6 *£½

—

NMonoteſſeron

la.patrẽ.R.alexãdri⁊ rufi.Hũc Manga⸗

rianerũt vt tolleret crucẽ eius.Et:C. im⸗/
poſuerũt illi crucẽ poꝛtare poſt ieſuzꝛ Se⸗
quebat᷑autẽ illũ turba młta populi ?⁊ mu

lierũ que plangebãt ⁊ lamentabanteum.

Cõuerſus autẽ ad illas ieſus dixit. Filie

bieruſalẽ nolite flere ſuꝑ me ſed ſupervos
ipſas flete ⁊ ſuꝑ filios veſtros Quoniã ec
ceveniẽt dies in quib dicent. Beate ſteri
les ⁊ ventres que nõ genuerũt⁊ vbera que
nõ lactauerũt.Tũc incipiẽt dicere monti

bus cadite ſuꝑ nos ⁊ colliba cooꝑite nos.

quia ſi in viridi ligno hoc faciũt in arido
quid fiet: Ducebant᷑ autẽ et alij duo neq;
cum eo vt interficerent᷑. Et. M. venerunt
in locum qui dicit᷑ golgata qð eſt caluarie
locus.Et dederũt ei viin·
mirratum M. R. bibere Dis datñ eſt
M.cũ felle mixtũ ⁊ cum ver hi eſ p
D. patio p.
guſtaſſet noluit biberel et W. B. er. L.
nõ R.accepit. Ibi.L.cru 2
cifixerũt eũꝛ latrones vnũ a dextris ⁊ alte

rũ a ſiniſtris hinc. J.⁊ hinc mediũ autem

Jeſum.Et.R.impleta eſt ſcriptura q dic.
Etcũ impijs deputat eſt Jeſus L.aũt di

cebat. Pater dimitte illis Non eni ſciunt

q̃d faciũt. Scripſit.A.autẽ⁊ pilatꝰ.L.ti⸗
tulũ cauſe. R.eius ⁊ poſuit ſuꝑ crucẽ ſuꝑ
caput. M.eius. Erat.L.autẽ ſuꝑſcptio
ſcripta ſuꝑ illũ literis grecis latinis ⁊ he⸗
bꝛaicis Hic M. eſt Jeſus naʒarenꝰ ¶Q. rex

lum multi legerũt iudeoꝝ quia ꝓpe ciuita

tem erat locus vbi crucifix eſt Jeſus⁊ erat
hebꝛaice grece ⁊ latine ſcriptũ. Dicebant
ergo pilato pontifices iudeoꝛũ. Nolli ſcri
bere rex iudeoꝝ ſed qꝛ ipſe dixit rex ſuʒ iu
deoꝛum. Rũdit pilatus qð ſcripſi ſcripſi
Milites ergo cũ crucifixiſſent eũ accepe/

runt veſtimenta eius ⁊ fecerunt quatuoꝛ

partes vnicuiq; militi partem ⁊ tunicam
Erat autem tunica incõſutilis deſuper
cõtexta ꝑ totũ. Dixerũt ergo adiuicẽ.HNõ
ſcindameã ſed ſoꝛtiamur de ea cuius ſit-
Vt ſcriptura impleret᷑ dicẽs Partiti ſunt
veſtimẽta mea ſibi⁊ in veſtẽ meã miſerũt
ſoꝛtem. Et milites qͥdẽ hec fecerũt. Erat
autẽ hoꝛa tertia⁊ crucifixerũt eum-

De itriſione Jeſu

in cruce ⁊ deverbis eius ⁊ ſignis pꝰmoꝛtẽ

2 .xix Ccxl viij dicta videa⸗

Mat . xxvij. R. xy Lxxiij Altra glo. p̃
p r tur Aug. qu

ine

blaſphemabant eum mo

refert hoc di
uentes capita ſua / et di 6Radee.
centes Vach qui deſtu none lin

is templum dei et in ti⸗ nt bie pie⸗
duo illõ reedificas.ſalua mẽoꝛatiõem
teipᷣʒʒ ſi filius dei es deſcẽc⸗/ .
de de cruce. Silr ⁊ pꝛincipes ſacerdotũ
illudẽtes ad alterutrũ cũ ſcribis⁊ ſenioꝛi⸗
bus dicebãt. Alios ſaluos fecit ſeip̃ᷣm nõ

poteſt ſaluũ facere. Si rex iſrael eſt/ deſcẽ

dat nũc de cruce ⁊ credimꝰ ei.Conſidit in

deo liberet eũ ſivult.dixit enĩ qꝛ filius dei

ſum.Idipſum ãt ⁊ latro⸗
nes qͥ cruciflxi erãt cũ oo ſſ
impꝛoperabãt ei⁊ ↄuicia ane cs
bant᷑. R.⁊.L.ſtabat ppls ccuerſus eſt
expectãs ⁊ deridebãt illu Sei ẽ modꝰ
pꝛincipes cũ eis dicẽtes. Loãndi quo
Alios ſaluos fecit ſeiyſßm ctuz vniun
ſaluũ faciat ſi hic eſt xpᷣs
dei electus Illudebãt alta⸗
ei ⁊ milites accedẽtes ⁊ acetũ offerẽtes illi
⁊ dicẽtes Si tu es rex iudeoꝝ ſaluũ te ſac
Vnus autẽ ex his qui pendebãt latroni⸗
bus blaſphemabãat eum dicẽs. Si tu es
xpᷣs ſaluũ fac teipm⁊ nos. Rñdẽs ãt alter
increpabat eũ dicẽs. Neq; tu times deuzʒ
qꝛ in eadẽ dãnatõne es.⁊ nos quidẽ iuſte
nã digna faci recipimꝰhicvero nihil ma⸗
li geſſit. Et dicebat ad ieſum. Dñe meme
to meidũ veneris in regnũ tuũ.Et dixit il

li Jeſus.Amẽ dico tibi hodie mecũ eris ĩ

padiſo. Erat aũt fere hoꝛa ſexia: Stabat
J.autẽ iuxta crucẽ Jeſu Maria mater eiꝰ

⁊ ſoꝛoꝛ matris eiꝰmaria cleophe ⁊ Maria

magdalene. Cũ vidiſſet ergo Jeſus ma⸗

trẽ ⁊ diſcipulũ quẽ diligebat.dict matri

ſue Mulier ecce filiꝰ tuꝰ Deiñ diẽ diſcipu
lo. Ecce mr tua.⁊ ex illa hoꝛa accepit eam
diſcipulꝰin ſua.A. M.ſexta.R.L.ãt ho⸗

ra tenebꝛe facte ſunt ſuꝑvniuerſaʒtrãvſ;

ad hoꝛã nonã⁊ obſcuratꝰẽ ſol.Et M.cir
ca. R.hoꝛã nonã exclamauit ibs voce ma
gna dicẽs.Heli heli lamaʒabathani Hoc
eſt de me? deꝰme vt qᷣd dereliqͥſti me:qui
dã ãt illic ſtãtes ⁊ audiẽtes dicebãt Heliã
vocat iſte. Et ↄtinuo currẽs vn ex eis ac⸗

ceptã ſpõgiã iĩpleuit aceto ⁊ ĩpoſuit arũdi

ni ⁊ dabat ei bihere. Ceteri vero dicebãt.
Sine. videam an veniat Helias liberãs
eũ Poſtea ſciẽs ih̊s qꝛ iã oĩa ↄſũmata ſũt

evt conſummaret᷑ ſcriptura dixit. Sitio.

Vas ergo poſitum erat aceto plenũ. Ali
ãat ſpõgiã aceto plenã iſopo circũponẽtes

otuit ſie

HBrnum ex quatuo:

obtulerũt oꝛi eſus. Cum e vo gecepi ie

ſus acetum dixit cõſummatuʒ eſt.Et.¶L.
clamãs voce magna ieſus ait pater in ma
nus tuas ↄmendo ſpm̃ meuʒ.⁊ hec dicẽs
expirauit.R.L. et inclinato J.capite tra
didit et emiſit. O.ſpm̃ Et M.ecce. R. ve
lum templi ſciſſum eſt in duas ꝑtes a ſum
movſq; deoꝛſum. Ec M. terra mota eſt et
petre ſciſſe et monumẽta apta ſunt Et mł

ta coꝛꝑa ſctõꝝ qͥ doꝛmierãt reſurrexerunt

Et exeũtes de monumẽ⸗/
tis poſt reſurrectiõem eiꝰ Dubiũ ẽ an
venerũt in ciuitatẽ ſctem modoveidie
et apparuerũt multis Cc reſurrexiõis

PPS E 1 reſurrex e rĩt
turio. M. R. Laautẽꝛ qͥ eetſi rurſuſo

cũ eo erant cuſtodientes bedierũt vi⸗

Jeſum. viſo terremotu ? ge docc.

his q fiebant.⁊ qꝛ ſic clua
mans expiraſſet timuerũtvalde.Dicẽtes
Vere filiꝰdei erat iſte.Et gloꝛificauit.L.
deũ centurio dicẽs. Vere hic homo iuſtꝰ

erat ⁊ omis turba eoꝝ qui ſimł aderãt ad

ſpectaculũ iſtud videbãt q fiebãt ꝑcutiẽ
tes pectoꝛa ſua reuertebant᷑. Stabãt aũt
om̃es noti eiꝰalõge Erant M.ãt. R. ⁊ ibi
mulieres delõge aſ piciẽtes. Inter q̃s erat
Maria magdalene ⁊ Maria Jacobi mi⸗
noꝛis⁊ Joſeph materꝛ ſalome ⁊ mat filio
rũ zebedei.Et cum eſſent in galilea ſeque
bant᷑euʒ⁊ miniſtrabãt ei ⁊ alie multe que
ſimul aſcenderãt cũ eo hirłlimam.

De ſepnitura do⸗

LCapitulum.cxlix.

Ugei. L.ergo qm̃ paraſceue eratvt

noremanerẽt in cruce coꝛꝑa ſabba⸗
to. Erat enĩ magn dies ille ſabbati⸗
rogauerũt pilatũvt frãgerent᷑crura eoꝛũ⁊

tollerent᷑ Venerunt ergo milites ⁊ pꝛimi

quidẽ fregerãt crura⁊ alteriꝰ qui crucifixꝰ

eſt cũ eo. Ad ieſum autẽ cũveniſſentvide⸗

ruteum iã moꝛtuũ nõ fregerũt erꝰcrura.ſʒ
vnꝰmilitũ lancea latꝰ eius aperuit ⁊ cõti⸗
nuo exiuit ſanguis ⁊ aq̃. Et qͥvidit teſtio

niũ ꝑhibuit⁊ veꝝ eſt teſtioniũ eiꝰ.Et ilile

ſcit qꝛ vera ðtvt⁊vos credatis.Facta ſunt
enĩ hec vt ſcriptura impleret᷑. Os nõ ↄmi
nnetis exeo.Et iteꝝ alia ſcptura dicit Ai
debũt in quẽ trãſfixerũt.Cũ. M. ſero. R⸗

autẽ factũ eet qꝛ. R. erat ꝑaſceue qð eſt añ
ſabbatu. Venit. . quidã homo diues?
ab arimathia noĩe Joſeph nobilis. R. de⸗

rvi R.

curio.Air.L. bonꝰ? iuſtus. Hic nõ con⸗
ſenſerat cõſilioꝛ actib eoꝛũ qͥ expectabat/⸗
et ipſe regnũ dei.Et. M. diſcipulꝰ J. erat
Jeſu.occultꝰ L. autẽ ꝓpter metũ iudeoꝛũ.
Et audacter introiuit ad pilatum ⁊ petijt

coꝛpꝰ Jeſu. Pilat? aũt mirabat ſi i obiſſz
t accerſito centurione introgauit eũ ſi

iam moꝛtuꝰeſſet ⁊ cũ cognouiſiʒ a cẽturio

ne donauit ⁊ iuſſit M.reddi coꝛpꝰieſu io

ſeph ãt mercatꝰ ſindonẽ ⁊ deponẽs eũ in⸗
uoluit ſindone mũda. M. Vẽit J. ãt? ny

codem ͥ venerat ad ieſum nocte pꝛimuʒ

ferẽs mixturã mirre ⁊ aloes libꝛas q̃ſi cen
tũ. Acceperũt ergo coꝛpꝰ Jeſu ⁊ ligauerũt
linteis illð cũ aromatibo ſic mos eſt iude⸗

is ſepelire.Erat ãt in loco vbi crucifixꝰ eſt

oꝛt? in oꝛto monumentũ nouũ.Et M.

poſuit eũ ioſeph in monumẽto ſuo nouo
qð excidit in petra in.C. J. quo nonduz
qſq; poſitꝰfuerat. Ibi ůe R. ꝓpter ꝑaſceuẽ
iudeoꝝ qꝛ iuxta erat monumentũ poſue⸗
rũt ieſuʒ.Et aduoluit M.ioſeph ſaxũ ma

gnũ ad hoſtiũĩ monumẽti ⁊ abijt maria R
at magdalene ⁊ maria ioſeph aſpiciebant

vbi poneret᷑ſedẽtes M.õ̊ ſepulcꝝ.EtC.

dies erat ꝑaſceues ⁊ ſabbatũ illuceſcebat.
Subſecute ãt mlłieres q̃ cũ ipᷣo vener̃t de

galilea viderũt monumẽtũ: quẽadmodũ
erat poſitũ coꝛpꝰeiꝰ Et reuertẽtes pauer̃t

gromata⁊ vnguẽta⁊ ſabbato qͥdẽ ſiluerũt

m mãdatũ.Alxa M. ãt die q̃ eſt pꝰ ꝑaſce
uẽ. Cõuen er̃t pꝛicipes ſacerdotũ ⁊ phari

ſei ad pilatũ dicẽtes. Dñe recoꝛdati ſumꝰ
qꝛ ſeductoꝛ ille dixit adhucviuens pꝰtres
dies rſurgã Jube g̊ cuſtodiri ſepulcꝝ vſq;
in diẽ tertiũ· Ne foꝛte veniãt diſcipłi eiꝰet
furent᷑ eũ ⁊ dicãt plebi ſurrexit a moꝛtuis

Et erit nouiſſimꝰerroꝛ peioꝛ poꝛe. Ait ill

pilatꝰ. Habetis cuſtodiã ite cuſtodite ſicẽ
ſcitis Illi autẽ abeũtes munierunt ſepul⸗
crum ſignãtes lapidẽ cum cuſtodibꝰ.

De reſurrectõe dñi ꝑ totũ Et ↄtinzʒz mł

rubꝛicellas ꝓ młtitudine geſtoꝝ. M.
i R. xvi . xxiiij. .xx et.xxi. C.d
ſpe M.ãt ſabbi q̃ luceſcit ĩ pꝛia

terremotꝰfactẽ monꝰ Angel at dñi deſcẽ
dit de celo. Et accedẽs reuoluit lapidẽꝛ ſe

debat ſuꝑ eũ Erat ãt aſpect eiꝰſiẽ fulgur-

£ „ „— „ . 2 0 2.
veſtimẽta eiꝰſicẽ nix. Pꝛe timoꝛe ãt ei ext

riti ſunt cuſtodes⁊ facti ſunt velut moꝛtui
97 Et.R.cũ trãſiſſet ſabbᷣm

v ſabbᷣivenit maria magdalena ⁊ al
Ltera mariavidere ſepulcꝝ Et ecce

ua rubꝛi⸗

HNonoteſſeron ſiue

Maria magdalena ⁊ maria iacobi ⁊ ſalo⸗

me emerũt aromata vtvenientes vngerẽet
Jeſum.Et valde mane vna ſabbatoꝝ ve

niũt ad monumetũ oꝛto iã ſole. Et dice/⸗

bant adinuicẽ. Quis reuoluet nobis la/

pidem ab oſtio monumẽti: Et reſpicien⸗

tes viderũt reuolutũ lapidẽ. Erat quip⸗

pe magnꝰ valde.Rũdens. M.autẽ an ge⸗

lus dixit młierib.Nolite timere vos ſcio

enim ꝙ Jeſum qͥ crucifix eſt q̃ritis nõ eſt

hic ſurrexit eni ſicut dixit. Et introeũtes
Riin monumentũviderũt iuuenẽ ſeden;
tem in dextris coopertũ ſtola candida/et
obſtupuerũt.qui dicit illis. Nolite expa⸗/
neſcere Jeſum q̃ritis naʒarenũ crucifixvuz
Non eſt hic Ecce locꝰvbi poſuerũt eũ.ſed
ite.dicite diſcipulis eius⁊ petro.qꝛ pꝛece
detvos in galileã ibi eũ videbitis ſicutdi
xit vobis. Et.L.factũ eſt dũ mente eſſent
iſto. Ecce duo viri ſteterunt

cõſternate de

ſe indlinaſſet vidit linteamia poſita nõ ta
men introiuit. Aenit ergo Simõ petrus

ſequẽs eũ: introiuit in monumentũ ⁊ vi
dit linteamina poſita⁊ ſudariũ quod fue⸗

rat ſuꝑ caput eius nõ cũ linteaminiba po
ſitũ ſed ſepatim inuolutũ in vnũ locum.

Tüũc ergo introiuit ⁊ ille diſcipulꝰqui ve⸗

nit pꝛimꝰad monumentũ ⁊ vidit ⁊ credi /
dit.Nondũ enĩ ſciebãt ſcripturã qꝛ opoꝛ
tebat eũ a moꝛtuis reſurgere. Abierũt er⸗
go iterũ ad ſemetipos diſcipuli ¶ Maria
autẽ ſtabat ad monumez
tũ foꝛis ploꝛãs. Dũ ergo Certia rubii

fleret inclinauit ſe pſpe Eella.

xit in monumentũ ⁊ vidit duos angelos

in albis ſedentes.vnũ ad caput ⁊ vnũ ad
pedes vbi poſitũ fuerat coꝛpꝰ Jeſu Dicũt

ei illi. Oulier qͥd ploꝛs (GBloſa.

Foꝛte ideo

Dicit eis.qꝛ tulerũt dnñũ”ũã Foꝛte ideo
ↄnerſa ẽ quo

meũ ⁊ neſcio vbi poſuert

niam angeli

ſecus illas in veſte fulgen

eũ. Hec cũ dixiſſet cöuer

ſa eſt retroꝛſum⁊ vidit Je

ſum ſtantẽ⁊ nõ ſciebat qꝛ

Yeſus eſt. Dicit ei Jeſus

aſſurrexe ⸗

—

Mulier qͥd ploꝛas:quẽ queris:illa exiſti

mans qꝛ oꝛtulanꝰeſt dicit ei. Dñe ſi tu ſu.
ſtuliſti illũ dicito mihivbi poſuiſti eum ⁊

runt pᷣſentie

ti. Cum autẽ timerẽt ?⁊ de Angell erat
ansrnn eſy ſz, ry eJ /, vel illi de qͥ⸗
clinarẽtvultũ in terrã dij/ bus pꝛiusvv
xerũt ad illas Quid qᷓritꝭ aiij.⁊ haben
viuentẽ cũ moꝛtuis? NHõ do eſt ↄgni⸗
eſt hic ſed ſurrexit. Recoꝛ: tio de modo
HH ſepulcri ⁊ fi⸗
damini ꝗliter locutus eſt gura eins vi
vobis cũ adhuc ĩ galilaa ge in poſtilt
eſſet dicens qꝛ opoꝛtet fi⸗

—☛

linz hoĩs tradi in manꝰ hoĩm peccatoꝝ ?
crucifigi ⁊ tertia die reſurgere.Et recoꝛda

te ſunt verboꝛũ eius. At ille exeũtes fugie
rũt de monumẽto. Inuaſerat eas enĩ tre⸗

ego eum tollã. Dicit ei Jeſus Maria.Cõ
uer ſſa illa dicit ? Rabbo⸗ “
ni qð dicimagiſter. Di ns appa

cit ei Jeſus Noli me täge ttio.

re. NHondũ eniʒ aſcẽdi ad patrẽ meũ. Ca
de autẽ ad fratres meos ⁊ diceis Aſcendo

mebãt enĩ.¶ Vna. J. xx
gutẽ ſabbatimaria mag⸗

moꝛ ?7 ieAin⸗ qcquã dixerũt.time⸗

dalene venit mane cũ ad/

fSecunda ru

eeen pꝛẽʒ vꝛm deũ meũ: deũvẽm

IEt M. mulieres exiue
rũt cito de monumẽto cũ

timoꝛe ⁊ gaudio magno

Quarta ru-
bꝛelleaz.

currẽtes nüciare diſcipuł ſuis. Et ecce ie

acceſſerunt ⁊ tenuert pe⸗
des eiꝰ ⁊ adoꝛauerũt eum

Lic ait ill ih̊s.· Nolite ti

ſus occurrit illis dicens. Auete Ille auteʒ

Secũda ap⸗

QZigdet᷑ ꝙ ma
huc tenebꝛe eſſent ad mo mna magdaie
numentũ.Et vidit reuo; na eſſet nna
liutũ lapidẽa monumen etis d tñ
to. Eucurrit ergoꝛ venit chrint ubla
ad Simonẽ Perrũ ad tum Sed in
aliũ diſcipulũ quẽ dilige telligẽdũ eſt

bat Jeſus⁊ dixit eis.Cu/ as neini ibi

vbi poſuerũt en. Exiuit cut cuſtodib?-
ergo petrus ⁊ ille alius di Pꝛincipuum
ſcipul?quẽ diligebat Je,) frar aucut
ſus ⁊ venerunt ad monu; mul tenebꝛe

mentũ. Currebant ergg lux ſolis.

dyuo ſimul ⁊ ille alius di⸗
ſcipulꝰ pᷣcucurrit citi?ẽ poo
troꝛ venit pꝛimus ad monumẽtũ.Et cũ

bꝰvenerũt in ciuitatẽ ⁊ nun

mere. Ite nuciate fribo meis vt eant in ga
Poteſt intel
lgi ꝙ ille mu

lileã ibi me videbũt Quecũ
abiſſent ecce qͥdã de cuſtodi

lieres ſatis
pꝛope erant
ad mariam
magdalenaʒ

ciauer̃t pꝛicipibſacerdotũ
oĩa q̃ facta fuerãt. Et cõgre

