cõſequẽda res agatur. Quãobꝛem vos

omnes et ſiłes hoꝛtamur in xpᷣo:et ꝑ eaʒ q
de immaculata ſpõſe ſue eccie laceratiõe fe

da.cõpaſſionem geritis obteſtamur arripi
te nobiſcũ validũ hoc et efficax ſicut expe/⸗
ctamns in dei v̈tute peſtis huius extermi/⸗
niũ vt denegatio hec obĩe vtriq; cõtenden⸗
tiũ/afferat nob tandẽ ꝑpetuam vnanimẽ/

q obĩiam ſub vno ⁊ certo xpᷣi vicario/qua
ti nus ſeruiamus deo in pulcritudine pacꝭ

et reqͥie opulenta. In quoꝝ omniũ fidẽ ⁊ te
ſtimoniũ pñtes literas noſtri ſigilli fecimꝰ
munimine roboꝛari. Datũ ꝑiſius die. xij.
Januarij. Anno dñi. Occccvij. et regni

bitus coꝛam concilio Cõſtantieũ.in domi
nica qua erat feſtum ſancti Anthonij.

ANAUlptie facte ſunt in chana gali⸗
lee et erat mater ihu ibi Scrip⸗
tum eſtoꝛiginaliter Jo. ij. ⁊ re ci
tatiue in euangelio dñice cunẽ⸗
onoꝛem gloꝛioſiſſimi pris An

1 qo a⸗

thonij cuius hodie celebꝛitas agit᷑ inferiuſ

deducetur. Sed dum nnptie facte ſunt in
chana galilee. erat mater ihu ibi / Aſſis ? tu
pia mater ihi nobiſcũ in hoc ſacro concilij

Eiuſdem ſermo ha

loco vbi eſt miſticechana galilee / vbi alle /

goꝛice fiunt nuptie Interptatur enimeha

na zelus/et galilea tranſmigratio. Eſt autẽ

hic ʒelus tranſmigratiões.ſed quo et vnde

Nimirũ ex hoc mudo ad patrem/exchana

in hierlm que edificatur vt ciuitas qꝛ pere
grinamura dño nec habemus bic ciuitatẽ
maneutem ſed futuram inquirimꝰ/que eſt
hieruſalem mater noſtra. Vides inqͥt bũñ⸗
dictiſſima mater ihu. quemadmodum cele
atur ſinodaliter in hac miſticachana ga
lilee in hoc ſacro ↄcilij loco/digniſſima nu
ptiarũ xpᷣi ieſu filij tui eteccleſie copulatio.

Ad qͥd ita: ſane qtũs eccia ſponſa agni/ne
q; laceretur amplius ſciſmate/neq; detur
ornte defoꝛmata mapeat vi⸗

cioꝝ feditate. ¶¶ Aſſis igiturad has nupti
as o Maria. Aſſit et filius tuus ihus cum
diſcipulis ſuis ſctis omnibus/inuitat pᷣci
busa nobis.quo adueniente cõmutet᷑ob⸗
ſecramus apud nos aſſidentes in his nup

tijs/aqua grauis et inſipida ſapientie ter?

rene animalis ⁊ diabolice.in vinũ optimũ

ſapientie ſalutaris/qð nos ebꝛia quadam

ſobꝛietate letificet/ coꝛ roboꝛet et ſit in novᷣ
vinum germinans virgines / hoc eſt virgi⸗

nales puras ⁊ integras affectiones.imple⸗
gntur ydꝛie coꝛdium aqua lacrimoſe com/

punctionis. Fiat hoc intercedente teo ſa⸗
cer heremi cultoꝛ Anchoni gloꝛioſiſſime

fili matris eccie ac in vniuerſa tera nomi⸗
natiſſime cuius hodie ſolennitas celebꝛat᷑

Fiat et hoc inſinuante ⁊ petente :e beatiſſi

ma et miſericoꝛdiſſima mater Jeſu mr̃ ſalu

tis/quã ideo ſalutamus/depmenteſ ſuauii

ſimũ illud gabꝛielis epithalamiũ dũ in pa

latio virginalis vteri tui nupat humanita
ti diuĩ g: uegratia plena dominus te/
cum. Shiupte acte ſunt in chana galilee
et erat mr̃ Jeſu ibi/Si dicam ꝙ ſentio pa
tres aplici patres deo amabiles ⁊ ſpectabi

les dni/tanta miſterioꝝ pñtis euãgelij ma
ieſtate tanta dicẽdoꝝ numeroſitate ſuffun
ditur et pᷣmitur mee mentis acies inualida

vt quid pmum dicam quid omittamvixdi
ſcerno Cadit in me illud narciſſi philoca⸗
pti/iuuenis apud naſonem ⁊ ad fontem in

opem me copia fecit Ecce nuper in ip̃o me

ditationis mee ſecreto dum pñntis euange

lij verbis intenderem appamit ipᷣm velut

fons ulimis ⁊ nitidus/fons vite verbũ dei
in excelſis.tanq; pᷣterea ſpeculum quoddã

—

—

.puriſſimum ſine macula. teſiſſimumq;ê/æ .

– — — — = =--r —

Bancti anthonii

tale quale dicunt aliqð eſſepſ pectini in re

lucent ex vnius coꝛꝑis obiecin qttuoꝛ ima
gines ſpeculo nonſfracto.lAiſa eſt nem⸗
pe mihi reſpicienti pᷣſens euangelium qua

dꝛuplex expoſitionis ſacreſcripture facies

q̃i totidẽ decoꝛe virgies / filie celeſtꝭ ſapien
tie/quarum nomina et officig quidam me
tro compᷣhendit dicens. ¶ Littera geſta
docet quid credis allegoꝛia. Moꝛalis qͥd
agas quo tendas anagogia.His itaq; q̃tu
oꝛ imaginibus inſignitur fons et ſpeculuʒ

ſapientie diuine/ his quattuoꝛ faciebus oꝛ
natur in vtro q; teſtamento ſacra ſcriptura

ſicut figurat Eʒechielis viſio in animalib

et in rotis. Hec nempe duo teſtamẽta ſunt
velut ſi ſit rota in medio rote.Allegoꝛia fi /
dem/anagogia ſpem/ moꝛalitas caritatem

littera ſimul tria hec docet et edificat.Pꝛu
dentiam allegoꝛia in fide. Yoꝛtitudinema
nagogia in ſpe. Temperantiam moꝛalitaſ

in caritate Juſticiam littera ſub appꝛopꝛi
atione quadam tradit. Sapientia eniʒ cun
ius ſunt filie /ſobꝛietatem et pꝛudentiaʒ do
cet et iuſticiam et virtutem.i.foꝛtitudinem
ait ſapiens. ¶ Queret aliquis quorſũ iſta
et quid obſcurum hoc ſibi velit exoꝛdium
reſpectu thematis huius (¶¶ Nuptie facte
ſunt in chana galilee et erat mater Jeſu ibi
Dicam vt potero diuerſas ſiquidem nup⸗
tias intuitibus mee cõſiderationis oppo⸗
nebat quadꝛuplex iſta ſpecies expoſitiõis
ſacre ſcripture/quaſi tetras virginalis/ſua
dens vna queq; virgo quatinꝰ de ſũis nu

8 pmum et potiſſimum haberet᷑ verbũ
ttera coꝛpoꝛales nuptis
llegoꝛia ſpũales et ſacramentales
Doꝛaluas ſenſulles
nagogia eternales obicctebat.

bilioꝛes eſſe q̃s dũs hodie ſignoꝝ ſuoꝛũ

exoꝛdio/ſuaq; pᷣſentia cũ matre et diſcipu⸗
lis honoꝛans conſecrauit/quarum fuit p⸗/

oꝛ inſtitutio in ꝑadiſo terreſtri:nondũ in⸗
nocentie ſtatu de ꝑdito/quandoꝓphetauit
patriarcha pꝛimus adã ꝓpterea relinq̃t hõ
patrem ſuum et matrem ſuam ⁊ adherebit
vxoꝛi ſue et erunt duo in carne vna et ceta.
er quas nuptias impletur mũdus obe/
iendo pᷣme iuſſioni.Creſcite et multipli⸗/
camini et repleteterram ¶ Dic igitur iupᷣ
dicaturꝰ/quales hodiernè et qualiũ ꝑſõa/
rum fuerint nuptie.et ſi Johes euangeli/
ſte ꝓut opinati funt aliqui qua rõne potu⸗

Dicedat littera coꝛꝑales nuptias bono

itt dici virgo ſi nubere diſpoſuit Curibi fu

erit mater Jeſu que vagari que miſceri cuʒ
ludentibus non nouerat. Cur illic inuita

ti ihns et diſcipuli/quibus ſobꝛietas ⁊ mo

rum grauitas erat amiciſſima/ et quales di
ſcipulos cum nondum pᷣdicaret / habehat.
HNunquid virginalis Marie ſponſus Jo
ſeph interfuit/et ſi non/que ratio/ ſi ſit / cur
tacetur. Cur velut auſtere / reſpondit Jeſ?
matri verecunde petenti et dicenti Vinuʒ

non habent /quid mihi et tibi mulier nonꝰ

dum venit hoꝛa mea. Hoꝛa qualis erat il/
lachꝛiſte tanq;aliqua tu fati neceſſitate te

nerer;. Expone pᷣterea quale fuerivinum
iilud et qualiter exaqua factum.et ſi rubeũ

fuerit iuxta illud.Aque erubeſcunt vdꝛie.

Cur vinum bonum et ita inebꝛiatuũ ꝓpi

nauit conuiuis Jeſus/qui poſtmodũ iuſ⸗
ſit vt non grauarentur coꝛda noſtra crapu
la er ebꝛietate/de qua tamen ebꝛietate loq/

tur hic ad ſponſum architriclinus quaſi ñ

repꝛoberes in conuiuijs ſed ſuaderet Om
nis homo pꝛimum bonum vinum, ponit
et cum inebꝛiati fuerint tunc id quod dete
rius eſt ⁊c Rurſus habet queſtionem ſi nu

Pi Joſeph et Marie fuerint tempoꝛe ſno

tiũ ſolenniter celebꝛate qð vtiq; ſaciẽdũcẽ

videtur. Nõ eniʒz fuit claudeſtinum matri

monium ſed legittimum.itaq; Joſeph p?*
deſponſationem Oarie in hieruſalem pꝛi
mo ſuſcepit eam Poſtmodum in familia⸗
rem conuictum moꝛe gentis ſue ſcðo/dein
tertio poſt annunciationem angelicam io⸗
ſeph ſuper ea ceruficatus a maria et ab an

gelo in ſomnis fecit iuxta tertum euangeli

cum ſicut pᷣcepit ei angelus et accepit mari
am cõiugem ſuum: accepit intellige ritu ſo

lenni nußciarun que acceptio diciturcon
a/ Dequa Mattheus Antequã

uentio illa / De ttheus 1
conuenirent inuenta eſt.non dubium.quĩ

a Joſeph / habens in vtero de ſpirituſacio
NHon quidem ex vteri tumoꝛe cognouit h̊

Joſeph eoꝛum honoꝛe ſaluo qui oppoſi

tum ſcripſiſſe et pinxiſſe videntur.Quid
enim ſcandaloſius apparuiſſet iudeis cõ/
nenientibus ad celebꝛitatem nuptiarũ ma
rieqᷓ; videre tumeſcentem eius vterum?⸗
Seld hec in epla quadam ſuꝑ celebꝛatiõe
virginalis coniugij Joſeph et Marie/la /
tius notata ſunt. Poſtremo q̃re ðꝛ boc ini
tiũ eẽ ſignoꝝ q̃ fec ihs.nũqᷣd antea caruii/⸗
ſe miraculis.nũqͥd ocioſꝰ fuiſſe credeẽdꝰeſt.·

r †

odierna moꝛe iudeoꝝ et pene omnigenti

Bermo factus in die

ien virgo ſẽper ĩtegerrima / quia ſem
er veriſſima/ceteris autoritate pꝛioꝛ qua
vacillante relique non ſubſiſterent/cõqui/
rere ſuadebat hec et ſimilia / dum ſoꝛoꝛ eiꝰ

allegoꝛiapfundiſſimo intelligentie ſpiritu

plena ſubintulit.pᷣferende ſunt/crede mibi
ſpũales ſacr̃ales q; nuptie/q̃ ſunt xpᷣi ſpon

lad ecciam ſponſam/quarũ fit cůuiuium

in templo eccie/cõione panis et vini in ſa⸗
cramento altaris/he fuer̃t initiate in pꝛmo

inſtãti incaruationis in thalamo vterivir /

ginalis/ratif̃icate in inſtanti moꝛtis chꝛi/
ſti ꝑ aquã ⁊ ſanguinẽ et cõſumabũtur ĩ in⸗
ſtanti eternitatis ꝑ felicitatẽ ꝑpetuã VUnde
ſicut res ꝑfectioꝛ eſt q;ᷓ ſit ſignũ eius ſic haſ
nn tias dignioꝛes eẽ q; coꝛꝑales fateri ne
ceſie eſt. Vñ quid dicit aplus de coꝛꝑalib
nuptüs audi. Sacr̃m inqͥt hoc magnũ eſt
ſignũ/ſignũ.i.rei ſacre ſʒ q̃liter et quò:i xpᷣo
dico ⁊ eccia. Yiguratur celebꝛiter hec ðſpõ
ſatio in ſolẽnitate dedicationis timpli ma

terialis/et expmitura Johe in Apocalip.

du dicit ſe viſſe hierln nonam deſceẽgentẽ
celo tãq; ſpõſã oꝛnatã viro ſuo.¶ Qua

liter aũt mr̃ioniũ ade ꝓ ſtatu innocẽtie ſi ũñ

peccaſſet/quõ pᷣterea virginale cõiugiũ io/⸗
ſeph et marie nunq; cõſumatum/pᷣſignaue

rint ſacr̃aliter mrioniũ xpᷣi cũ eccia docere

paratus ſum/dicit allegoꝛia /ſi ⁊ dũ ſtudio

ſitas ſpeculatric familiaris nr̃a q̃ſiuerit ,
n/

Pauſare videbat᷑ allegoꝛia dũ verbũ ſum/
pſit ſoꝛoꝛ eius moꝛalitas pꝛudetiſſima? to
ta ſᷣm nomẽ ſuũ moꝛigera/ſuadẽs comme

moꝛari debere nuptias ſenſuales.Nõ qui

dẽ vt exerceant᷑ ꝓcul hec impietaſ)ſedvt fu

giant᷑ ab hoĩbo/q̃ in abominabili ꝓſtibu⸗
lo cõcupie/⁊ in volutabꝛo luti carnalis fe/
diſſimo ſpurciſſimoq; fiũt/dum cõtrahita

nimalis hõ cũ ſenſualitate ſeu cõcupiſcen /
tfia ſenſuali. Initiat᷑ aũt mr̃ioniũ hoc adul
teriũ in illecebꝛoſa cogitatione. Ratificat᷑ i
conſenſu vero vel interpꝛetatiuo. Conſu⸗

matur in oꝑe voluptatiſ libidinoſe/q̃ feda
eſt/q̃ defoꝛmis feralis ⁊ ſoꝛdida/exoſa tan⸗

dem ⁊ penoſa. Pꝛopterea ſingulariter pᷣce

pit Iſaac Jacob filio ſuo ne acciꝑet vxoꝛẽ

de genere chanaan. Chanaan interpᷣtatur
erubeſcens. Et qͥd erubeſcendũ q̃ſo magis
iᷣa libidinũ vili voluptate cuius ſunt exi⸗
tus odioſi triſtes et amari qui plus aloes
q; mellis habent.Figurathoc nob Amon
qui nimio amoꝛe ſoꝛoꝛis ſue Thomar ſuc
cenſſus/pꝛocuranit eius cõcubitum ſedn

fario ope cõſumato audi qͥd ſeqnit et exo /
ſam habuit eam.ita vt maius eẽt odiũ quo

eam oderat.amoꝛe qͥ eam dilexerat. Fugiẽ

daſ igit doœ tu nuptiaſ iſtas iqͥt moꝛalitai

qm euenit ſꝑ ĩ eis illud machabeoꝝ Con
uerſe ſunt nuptie in luctũ/⁊ vox muſicoꝛũ
in lamentũ.Eccetamẽ qꝙ repleuerũt mun/
dũ ſoꝛdibo ſuis qm̃ coꝛrupit oĩſcaro viã ſu
am ita vt q̃ ĩ aꝑto ⁊ q̃i occulto fiũt turpe ſit
dicere ita vt vix etia in cõfeſſiõe poſſint ex⸗

toꝛq̃ri niſi obſtetricãte manu dñi coluber

toꝛtuoſus extrahatura coꝛde. Cur em̃ ʒo⸗/

doma interpᷣtat᷑ muta:niſi qꝛ mutos ſiñ cõ
feſſione cõſueuit pᷣcipitare in ſtagnum ſul
phuris ardetis/cuius fumus toꝛmentoꝛũ
aſcẽdit in ſecula. Has a puero nuptias ſoꝛ
didas libidinis/execratus Anthoniſuſpi

rauit cũ ppᷣ. Quis dabit mibi pẽnas ſic co
lübe et volabo ⁊ requieſcã.Ecce elongaui
fugiens ſecure ſane ſicut ioſeph ꝓcacem fu

git egiptiã et manſi in ſolitudie. Ad bãc

de Anthonij ſolitudine cõmemoꝛationem

q̃ totiẽs in anagogicos raptus eſt mẽt ex/⸗
ceſſuſ exoꝛſa ẽ qrta ſoꝛoꝛ anagogia nil moꝛ
taleſonãs ⁊ diuinã in facie mõſtrans oꝛigi
nem. hec ad celeſtia libꝛãs oculoſtracto ex
imo pectoꝛis deuoto ſuſpiria / ſuggerere⸗
mihi videbatur ⁊ dicere Eya qͥd heſitata⸗/
nimus tuus/qͥd vacillat dubius/an in pᷣo
ribus nuptijs vel in meis plus hẽat inſiſte

re ſermo tuus Centũ tenenuptias meas e⸗

ternales eẽ deqboin matheo Venit ſpõſus
et q̃ ꝑate erant intrauerũt cũ eoad nuptias

Etclauſa eſt ianua Et in apocał.Gaudea

mus et exultemus ⁊ demꝰ glam deo qꝛ ve⸗
nerũt nuptie agni/etvxoꝛ eius pꝛeꝑauit ſe

et datũ eſt illi vt oꝑiat ſe biſſimi ſplẽdẽs et
candẽs /biſſimũ eni iuſtificatiòes ſunt ſan
ctoꝝ.Sequit᷑ beati qͥ ad cenã nuptiarum

agni vocati ſunt. Audi tu recogitas⁊ ſuſpi

ra.audi ſuſpenſus coꝛ ad celeſtia exemplo

Zutboni cumne interpᷣtatio ſonat ſurſum
ed qͥ ad cenam em̃ agni vocati

tenens. Deg
ſunt.ita vere beati ſi tamẽ vocat venire vel

noõ tardauerint vt fatue virgies vel nõ cõtẽ
pſerint ſicut illeqͥ emerat villã mũdaneva/

nitatis.alter iuga boũ terrene curioſitatis

alter qꝛ duxerat vxoꝛẽ de q̃ nũc ſoꝛoꝛ moꝛa

litas loq̃bat᷑ peſſima/q̃ ẽ ↄcupiĩa carnal vo
luptatis. ¶ Ita ẽꝑ meaſielſubimulit c
feſtim moꝛalitas vt erat acris in vicia) hec
carnalis voluptas peſſima eſt meretrix.
.EFigurat enim Dalida, ſedutrix que

S

E –

—
—

— ☛ =

—

N
1
t
ſile
gl⸗

48
dA
uut.

ſampſonẽ accenſum et debilitatũ tradidit
hoſtibus philiſteis/ac relicto eo ꝑfida /ꝓti/
nus copulata eſt alteri viro. J.nunc igitur
et ſpero fidem aliquam in tali cõiugio car⸗
nalis cõcupiſcentia contrahit ad interituʒ
Ded neq; ibi ſecurũ eſt ſed execramentuʒ
id eſt execrande rei ſiguum ſcʒ adheſionis⸗

BGancti anthonii

anime cũ demone / neq; ꝓles deniq; quoni

am qui tenet eam iuxta verbũ Job paſcit
ſterilem que non parit. Poꝛro deticit vi⸗
num deuote cõpunctionis in nuptijs eius
quia non eſt mater Yeſu ibi.neq; vocatur
Jeſus cum diſcipulis ſuis ad eas / ſed nec
vocatus intereſie dignaretur.nimirũ ſi fu
git eas Anthonius. Koguchar hec mo
raliras dum viſa eſt anagogia parum per
ferre meleſte ꝙ ſuam de nuptijs eternalib⸗
oꝛationem interruperat. Mox etiam litte
ra.moxet allegoꝛia contendere parabant.
(vt ita loquamur humano moꝛe)altera al⸗
teram pᷣueuire/locutura pus vnaqueq; de

nuptijs ſuis integro ꝓfecto q; ſermone.
Tunc ego quieſcite pᷣcoꝛ interim vos ger⸗

mane dinineq; ſoꝛoꝛes Nolite tumultuari
nolite cõtendereine foꝛtaſſis dicendoꝝ oꝛ
do turbetur.nihil egre tuleritis/ſatꝭ id mi⸗
hi fuerit hactenus vos reuelaſſe oclos me

os vt conſiderarem mirabilia de lege dñi⸗

Animaduerto quippe velut vnã eſie faciẽ
omniũ veſtrum/qm̃ nuptie tue coꝛpoꝛa⸗
les o littera ſignificant et ſacramentales ec
cleſie.et ſpũales gratie.et eternalis gle. Ex

quarum pulcerrima puritate patet execca⸗

deteſtatur moꝛalitas. Rnrſus allegoꝛia
manuducit ad anagogiam etad viranq; li
tera moꝛalitaſq; ſubſeruiunt Gimilitervi

tio nuptiarum ſenſi n nhten iure ſuo

dere eſt in ſuyulis faciebus veſtris. Relu/

cet attñ peculiariter in littera/ſacies homi
nis qm̃ ſolus inter animalia/litteris et hy⸗
ſtoꝛijs vti nouit Relucet in allegoꝛia faci/
es leonis ꝓpter foꝛtitudinem illius quã edi
ficat fidei.nonne leonina tibi videtur iſta

foꝛtitudo que vincit mundũ/hectamen eſt

victoꝛia que vincit mundũ fides noſtral
Relucet in moralitate facies bouis ꝓpter
temꝑantiam ⁊ domahilitatem laboꝛoſam
quam docet mos: Relucet tandem ĩ ana/

gogia ꝓpꝛijſſime facies aquile ſuꝑemineni

uoniam edocet ꝑ ſpem ad celeſtia leuare

ſurſum coꝛda. ¶¶ Comp̃ſſa eſt his auditis
ſoꝛoꝛia quelibet diſceptatio filiaꝝ ſacre ſa

pientie qſueſunt quattuoꝛ exponẽdi ſcri /⸗

pturam ſacrã modi/Age inquiũt vtere de /

inceps ꝓ arbitrio tuo nobis oĩbus ⁊ ſingu

lis aberit liuoꝛ omnis.neq; ſuboꝛiet᷑ mur⸗
mur vlluʒ. Deduc vt libuerit verba thema
tis tui.Nuptie facte ſunt in chana galilee.
et erat mater Jeſu ibi. ſa⸗ ego pꝛẽs ſapi
entiſſimi.p.oꝛthodoxi et honorabiles do⸗
mini decreui mecũ plus dereliquo pꝓcedere
iuxta doctrinam allegoꝛie:que quõ creden
dum eſt inſtruit ex his qᷓ littera rradit eẽ ge
ſta. Mouet pᷣcipue conſideratio ſacriſacti
huius generalis cõcilij repñtantis ecciam
quã in fide deſpõſauit ſihixpᷣus.De quo
Johes baptiſta qͥ habet ſpõſam · ſpõſus ẽ
ſiguratus in ſole qui eſt tanq; ſponſus ꝓce
dẽs de thalamo ſuo Hic ſpõſus oĩandidit

olĩa reꝑabit ꝓpter cõiunctiõzʒ nuptiarũ iſta

rum Ham ꝓpter nos homines et ꝓpter no/⸗
ſtram ſalutem deſcendit de celis. Pꝛopter
quã et alias rõnes.dictus eſt etiam a phᷣis
homo finis omniũ ſub deo. Initiantur
autem he nuptie ꝑ grãm fidem ⁊ ſpem inpᷣ

ſenti de futuris bonis. Ratificantur ꝑ ade

ptiõem pᷣme ſtole in aiabus ſanctis.Con/⸗
ſummabuntur in die noniſſimo ꝑ poſſeſſi
onem ſtole duplicis anime et coꝛpoꝛis.
Ael dic aptius ꝙ matrimonium iſtudiini⸗

tiatum eſt in pꝛomiſione facta ſanctis pa/
tribus. Hinc dicitur in Apocalipſi ꝙ ag⸗

nus occiſus eſt ab oꝛigine mundi,. Ratifi⸗
catum fuit in incarnatione quando verbũ
caro factum eſt. Conſummatũ in paſſiõe
poſtq; chꝛiſtus dixerat Conſummatũ eſt.
Vnde Augꝰ Nubit ſponſa dum ſponſus
moꝛitur/vigurat hoc Ena de Ade doꝛmi

entis latere foꝛmata. ¶ Petet aliquis qua

lecouiuiũ hũt he nuptie: Habẽt qſi pꝛan
dium matutinũ in còniuio euchariſtievbi
eſt vinũ anime puriſſimũ ſanguis xpᷣi con
uerſione mirabili. Unde Dauid exultabũ
dus in figura gloꝛiabatur paraſti in ↄſpe/

ctu meo menſam Sequituret calix meꝰ in

ebꝛians quã pᷣclarus eſt. Habent cenaʒ ve
ſꝑtinam indeficientem in conuiuio celeſtꝭ
gloꝛie vbi beati ſunt pꝛout allegauit ana⸗
gogia qui ad cenam nuptiarum agni vo⸗
catiſunt. Confoꝛmiter hoc ad legiſperituʒ
dicentem chꝛiſto. Beatus qui comedit pa

nem in regno dei. vbi etiam vinum bibe /

tur nouum teſte chꝛiſto.dum toꝛrente vo⸗
luptat tue potab eos dũe Mergebat me
ditatio coꝛdis mei allegoꝛia duce lati diſſe
rere ð nuptijsiſtis eccie ob ruerẽtiã buius

ſacroſancti generalis concilij.dum afffuit
ſtudioſitas ſpeculatrix vna ex ancillis ſapi
entie/familiari dilectione ſibi gratiſſima/
Hoec tota videbacur alacris et leta eaʒ qp/
pe nouiter introduxerat Rex et Architri⸗
clinus in cellam vinariam. de qua pꝛo⸗
clamans inuitat ſapientia/bibite amici et
inebꝛiamini cariſſimi. Iſtic biberat ſtudi/⸗
oſitas ſobriam ebꝛietatem ſpũs/que moꝛe
ſuo multa conquirens / nominatim ſuper
his nuptijs hodierne diei nunca lr̃a nunc
ab allegoria.nũc a moꝛalitate.nüc ab ana
gogia in modum tetralogi. 0* tetit tan
dem magis quoniam ita me velle conſpe/
xit in allegoꝛia.cui verbum dirigens dicĩ/⸗
quit o doctrix optima. Pꝛimum qbus ad
oꝛnata eſt dotibuſeccleſia ſponſa a chꝛiſto
ſponſo ſuo. Deinde qualis eſt habitudo
chꝛiſti ſponſi ad eccleſiam ſponſam. Rur/⸗
ſus viceuerſa qualis eſt habitudo ſponſe
buius ad ſponſum ſuum.etad eius vicari
um quem appellamus ſummũ pontificeʒ
Amplius quarto/qualiter ⁊ qᷓ; vtiliter deꝰ
carnale cõiugium voluit huius ſpiritualiſ
ſignum eſſe. BSubinde quo pacto moꝛał
eccleſia ſpũalem ſignificat/ſicvtmutuas ſi
bi laudes et nomina communicẽt. Demũ
ſexto/quibus modis et locis ſacre ſcriptu/
re figurantur he nuptie chꝛiſti ⁊ eccleſie
Quibus expeditis pergã ad reliqual Ue
rum recte ammones o religioſa deuotio/ce
lebꝛitas eſt hodie gloꝛioſiſſimi et toto oꝛ/
be famatiſſimi patris Anthonij cuius vi/
tat tot admirandis oꝛnata virtutibus ful
ſit vt magna ſit inſtitutio magnum exem/
plar et foꝛma bone vite⁊ fidei Anthoniuʒ

ſcire quis fuerit. Quamobꝛem interſeras
pꝛecoꝛ non dicam omnia(hec itaq; fieri ne
quit)ſed vel panca laudum ſuarum pꝛeco

nia/vt in tali filio gloꝛificetur mater eccle/
ſia in cuius mirificationem manifeſtauit
gloꝛiam ſuam/chꝛiſtus ſponſus eccleſie.
Habetſcio littera geſtoꝛum ſuoꝛum que⸗

ſtiones non inutiles nec infimas.quas pꝑ/
ſcrutura ſum ego ſtudioſitas ſi et dum vac
canerit.ſicut de comparatiõe vite ſolitarie
et heremitice cum laudibus ſuis ad ceno/
bicam/et vite actiue ad contemplatiuam.
et pꝛelatice ad religioſam. Si beatus An
chonius ſacerdos fuerit. Si ſubiectus in

oꝛdine hierarchico pᷣlatis maioꝛibus⁊ mi

noꝛibus ſicut radere videtur Dyoniſius
in eccleſiaſtica hierarchia. Habet pꝛoinde

dubium ſi diſcrete ſumitur heremi ſolitu /
do in feruoꝛe nouitio qui eſt ſicut vinũ no
uum ſina ſpiraculo Hec euim repꝛobaſſe
videntur ſancti patres/quoniam plurimũ
habet hec vita ſolitaria aduerſarie ⁊ impu

ghatoꝛie tentationis/pꝛout ex his qᷓ paſ/

ſus es didiciſti o athleta ſtrennuiſſime ſa /
cer Anthoni Nunc in flagellatione etiam
yviſibili demonum. nunc in milieĩſidijs a/
ſtutiarum ſuarum /ſuper quibns aſtutijs
infallibiliter agnoſcendis ⁊ diſtinguendis
ſi dabilis eſt ars certa dignum eſt inquiſi⸗/
tione.Habet rurſus queſtionem lr̃a de hy

pocẽtauris et ſatpꝛis Satyꝛi ſunt qͥ pedes

habent capꝛinos.frontem coꝛnutaʒ nares
aduncas.hos inueniſſe memoꝛatur beatꝰ
Anthonius dum ad viſitatione; pmi be/

remite Pauli ſolus pergeret per vaſtam il

lam heremi ſolitudinem.dij fuerint vel be
ſtie et monſtra heremi.vel calodem ones/
aut cacademones iuxta platonicoꝝ locu/
tionem.authomines.ſuadetur hoc vlti/
mum/quoniam ipᷣi ſtridoꝛe quodam fren/
dentes ſe in chꝛiſtum credęxe cõfeſſos hie/
ronimi refert narratio.¶ Sed his interiʒ
et ſimilibus ſileutio pꝛeſſis queſtionibus/
illo pergas oꝛo quo ſctificata es oꝛdine/o
allegoꝛia.Quod annuẽs ipa/delectoꝛ in/⸗
quit impꝛimis o ſtudioſitas cultrix ſapien
tie.ꝙ fidem.q religionem. ꝙ deuotionem

tuam.qꝙ ʒelum ſciendi ſedula monſtras.ni

hilominus q; ana ſit hoꝛa loqueudi videſ
Expediam de ꝓpoſitis quãtum dabitur
Reliqua vero que iam apud medictata te/
neo ſcriptis interſeram. ¶ Habet igit᷑ pꝛi/⸗
ma queſtio tua quibus adoꝛnata eſt doti/
tibus eccleſia ſponſa a chꝛiſto ſponſo ſuo:

Et dotes offerunt in munereꝰ· Offen ſe

dos iugis fecunditatis.ita vt non deficiat
vſq; in finem generatioſſua. Jurauit hoc
chꝛiſtus. Amem quippe dico vobis nõp⸗
teribit generatio hec donec omnia fiant lo
quitur de apoſtolis ⁊ diſcipulis quibus et
aſcendens in celum dixit. Ecceego vobil/
cum ſum vſq; ad conſũmationem ſeculi.
gor altera eſt plenarie poteſtatis tan/
te ſiq

uidem ſi credis Auguſtino quanta

habet ſponſus ſuus et q́ʒtam decuit ⁊ vtile
fuit habere talem ſpõſam iure nuptialis co
pule. ¶ Habet licet ſummus pontifex ple
nitudinem poteſtatis eccleſiaſtice ſubiecii
ue oꝛdinatiue regulatiue et ſuppletiue ſu⸗
per ſinglos de eccianihilomin?ꝰ habet ec

–☛ = E —

4
in
Pn
ris
ndis
niſi⸗
ehy
des
res
1
/
ni
lbe
es
c
nfren
osdir
nun 7
Ulne
heo
Win
in

Bancti

cleſia ſynodalr ogregata plenitudinẽ ptãtꝭ

ẽt ſuꝑ papã oꝛdiuatiue reglatiue ⁊ ſupple
tiue qᷓ verba quõ ſint accipienda tractatu/⸗

lus quidam nuꝑ editus pandit.qui pꝛodi
et in publicum magis ad examinationem

q; determinatiõem/magis q; ad elucidatõ
nem veritatis q; oſtentatiõem vanitatis.
qᷓ;uis vltra multiplicare ̃mones qͥd opus

eſt ſuꝑ ea veritate/cuius deciſio clariſſima
ſolidiſſima q; factaeſt ꝑ hoc ſacrũ conciliũ

cui nõ licet obniti/nec ipſam in argumen⸗
ta deducere/qm̃ diſputationũ ⁊ argumẽta
tionũ ⁊ euaſionñ friuolarũ nullus vnq; eſ
ſet finis/ſʒ caſus aſſiduꝰ ĩ erroꝛes aſſurdos
inſanoſ impios Were ⁊ graniter eccleſia⸗

ſtes intonuit qꝛcito nõ pꝛo fert᷑ contra ma

los iuſticia.filij hoĩm abſq; vllo timoꝛeꝑ⸗
petrãt mala. NHunqͥd nõ iõ ſacre huiꝰ ſyno
di cõſtañ :impugnantur iudicia que ſic ha
bent.
legitime cõgregata generale cõciliũ faciẽs.

et ecciaʒ catholicã militãtem repñtãs/ptã⸗

tem a chꝛiſto immediate hʒ/cui qlibet cuiꝰ
cũq; ſtatus vel dignitat etiã ſi papalis eci
ſtat obedire tenet᷑ in his q̃ ꝑtinẽt ad fidem

et extirpatiõem dicti ſciſmatis/ac generalẽ

refoꝛmationẽ eccie dei in capite ⁊ in mem⸗
bꝛis. Item declarat ꝙ quicunq; cuiuſcun
q; ſtatus vel dignitatis etiã ſi papalis exi⸗

ſtat/qui mandatis ſtatutis ſeu oꝛdinatiõi⸗

bus aut pꝛeceptis huius ſctẽ ſynodi ⁊ cuiꝰ
cunq; alterius cõcilij generaliſ legitime cõ
gregati ſuꝑ pᷣmiſſis ſeu ad ea ꝑtinentibo fa

ctis vel faciendis obedire cõtumacitercõ⸗

tempſerit.niſi reſipuerit cõgigne penuẽtie
ſubijciatur ⁊ debite puniat᷑ etiã ad alia in⸗
ris ſubſidia . opꝰfuerit recurrẽdo li Huic
veritati fundate ſupꝛa petram ſacre ſcriptu
re quiſquis a ꝓpoſito detrahit cadit in here
ſim iam damnatam/quã nullus vnq; the⸗/
ologus maxime ꝑiſien.⁊ ſanctus aſſeruit/⸗

vidi nuꝑ ſctm̃ Thomã ⁊ Bonauauẽturã

hic reliquoꝝ libꝛos nõ habeo/dant ſupꝛe
mam et plenã ſummo pontifici ptãtem ec⸗
cleſiaſticam /recte pꝛoculdubio.ſed hoc fa
ciunt in comꝑatioue ad fideles ſingulos⁊
ꝑticulares eccleſias.Dũ aũt comꝑatio fa⸗
cienda fuiſſetad autoꝛitatẽ eccie ſynodali⸗
ter congregate ſubieciſſent papam ⁊ vſum
ptãtis ſue.eidẽ eccie tanq;ᷓ matri ſue cuius
legem dimitti nõ debere tradit ſapiẽs.tan
qᷓ; pᷣterea regule vel legi directiue ⁊ regulati

ue infallibiliter cui ſe ſubmittere tenet om

nis frater peccabilis de eccleſia/cuius au⸗

ꝛimo declarat ꝙ ipſa in ſpũſctcõö

ctoꝛitatem ⁊ iudicia ſi non audierit frater.
quilibet etiam papa/qui nobiſcum dic pa
ter noſter/audiatur quid iuſſerit omni ca⸗
tholico chꝛiſtus / ſit tibi inquit ſicut ethni

cus et publicanus.i.excõmunicatus. Vle⸗

rum hac hactenus.alias plura ſi dabit᷑.
Dotauit inſuꝑ tertio ecciam xpᷣus/am⸗
pla tempoꝛalitate/ nolens eam oppꝛobꝛio

ſe mendicitanti ſubdttam eſſe/neq; contẽ⸗

ptui/abſit Vera ſit illa pᷣdicatio ꝙ mẽdici
tas eſt ſolum vel pᷣcipuum medium fecun/⸗

i0

dandi ecciam/per ſemen verbi dei/quia di

uitie inquit ſuffocant ſemen verbi. Hõ vti

qʒ diuitie que coꝛpoꝛales ſunt ſed cura di⸗

uitiarum nimia pungeus ⁊ lacerans.adu⸗

latrix et ambicioſa que ſi cadat in mend ici
tatem nõ aliud teſtimonium q; 4 periẽtie

mentiri neſcientis exquiratur. i/Quid qr
to ꝙ dotata eſt eccleſia in filijs ⁊ in edifica⸗
tionem coꝛꝑis ſuitot ſacramentis tot vir⸗
tutibus moꝛalibus et theologicis/ tot do/
nis/tot beatitudinibus/tot fructibus ſpi⸗
ritꝰ/tot gratijs gratuitis a ſpirituſctõ ſuo
diſtribuente vnicuiq; pꝛout vult Nam ali
os quidem dedit apoſtolos.alios pꝛophe⸗
tas. ¶ Adde quinto ꝙ affert ad nuptias
iſtas vnuſquiſq; filioꝝ ferculum ſuũ/ſym/
bolum ſuum et encenium ſuum pꝓut iocun
do ſatis nec inutili ſtudio deſcripſiſſe legi
tur Cypꝛianus de nuptijs ſacre ſcripture.
Sed hanc vnam pꝛo pᷣſenti inuenimꝰdo
tem/qᷓ ꝓpoſito nr̃o et euangelio qð tracta
mus/et Anthonij laudibus videturaccõ/
moda.Hec dos eſtvini bonitas.triſtes cer
te viderentur nuptie/ſi vox iſta iugiter in/⸗
ſonaret. Vinum non habent Nolurit hoc
ſponſus eccleſie chꝛiſtus/ſed aquam con⸗/
uertit iu vinum.et manifeſtauit gloꝛiã ſuã

At vero paruam hanc nec reputandam

foꝛtaſſis eccleſie dotationem.ſed bibulam
et ridiculam exiſtimabis o ſtudioſitas / ſi
vel neſcieris vel non aiaduerteris pꝛecio/
ſiſſimas vini de quo loquimur pꝛopꝛieta/
tes.Neq; enim de vino materiali quod in
ebꝛiat⁊ ĩ quo eſt luxuria litteraliter hic loq̃
mur.De quo Sapiens / multos extermi⸗
nauit vinum. Sed ſpirituale ac theologi⸗
cum vinum intelligimus pꝛoꝛſus optimũ
iocundiſſimum et ſanatiuum.hoc eſtvinũ

ſacre ſcripture ad quod iuitat ſapiẽtia Ve

nite inqt comedite panẽ et bibite vinum.
cꝰ vini foꝛtitudinẽ ex effectibo ſuis q̊s decẽ

Bermo in feſto

inuenimus poſitos in Eſdꝛa ſi miſtice lo
qui libuerit colligimus Vbi pꝛimus triũ
iunenũ dixit foꝛte viuũ ⁊ q;uis ſubdiderit
alius foꝛtioꝛ rex/et tertius foꝛtiſſime muli
eres. Veritas ta men eſt que ſuꝑ oĩa vincit
pᷣcipue veritas fidei de qua Johanes hecẽ
victoꝛia que vincit mundũ fides nra Vin
cere mundũ ꝓfecto non eſt parua victoꝛia
Sancti vero ꝑ fidem vicerũt regna/foꝛtes
facti ſunt in bello/caſtra verterunt exteroꝝ
Extqm ꝓut antea notatum eſt / dies ho
die celebꝛis agitur de gloꝛioſiſſimo matriſ
eccleſie filio/beatiſſimo anthonio / victoꝛe
ſtrẽénuiſſimo. Placzʒex oꝑibꝰ eius qᷓ tradi⸗
dit nobis littera/que pᷣterea moꝛalitas no⸗
uit et docuit/quetaudem anagogia ꝓfecit
ducens eum ſuꝑ excelſa.placet inq; etiã ex⸗
emplũ inducere ꝑ ſe ſufficiẽntiſſimũ etiam
ſi aliud deeſſet quo foꝛtitudinem vini huiꝰ
ſacre ſapientie cõcludere fas nobis eſt.
¶ VFoꝛ ſitan inquires vnde beatiſſimꝰana
choꝛitarum Anthonius/habuit vinü tale
qui litteras non didicit. Reſpondet Augꝰ
pꝓhemio de doctrina xpᷣianaſ/q non ex ho⸗
minibus neq; ꝑ humanũ litterarũ ſtudiuʒ
hauſit üllud/ſed diuine reuelationis infuſi
one ſibi collatum eſt. Cuius odoꝛ vini mi
niſtratus ꝑ litteram geſtoꝝ ſuoꝝ/ quid in
Auguſtino fecerit accipe/ Inebꝛiauit qͥp⸗
peeum pia ſobꝛietate ꝙ mox in virũ alteꝝ
mutatus eſt/et fugitab eo ſolicitudovite pᷣ
terite/tandem velut luce quadam ſecurita⸗
tis infuſa/poſt egeſtum toꝛrẽtem lacrima/⸗
rnm/ ſolidatus eſt iu ipᷣa lege chꝛiſti. Dice⸗
bat quid agimus:ſurgunt indocti ⁊ celum
rapinnt/nos gũt cum ſcientijs noſtris ſiñ
coꝛde ⁊c.¶ Quiſquis igitu r recogitat ad

miratur ⁊ gaudet auguſti tibitraditũ o ſan
ctiſſima mater eccia.Gaudeat opoꝛtet⁊ cõ

gratuletur ⁊ gratias agat Anthonio Qua

re:qm̃ ipᷣe tam eximiũ et pᷣclariſſimũ docto
rem Auguſtinũ tibi dedit.⁊ hoc ꝓpter teſta

tiſſima ſicut idem Augꝰ. loquitur in con⸗

feſſionibus ſuis/eiuſdem Anthonij mira

cula ꝓpter admirabilẽ inſuꝑ vite ſanctita⸗

tem.qꝛ deniq; cõſiderauit dotes varias ec

cleſie in hoc vno collectas fuiſſe.qᷓles no⸗
uem enumerat Aplus ad Coꝝ HH
ſapiẽtie/ſermo ſcietie.fideſ/gratia ſanitatũ
opatio vᷣtutũ in demonijs eijciẽdis ꝓphia
diſcretio ſpirituũ/genera linguarũ/interpᷣ
tatio ſermonũ/⁊ in epla pñtis dñice ad Ro

manos ſumũtur decẽ ⁊ octo/qm̃ fuit An/⸗

thonius tribuẽs ĩ ſimplicitate/pᷣſidẽs ĩ ſol
licitudine/miſericos in hylaritate/diligẽs
ſine ſimulatiõe/odiens malũ/adherẽs bo⸗
no/caritatem fraternitatis diligens/ hono
re ceteros pᷣueniens/ſollicitudine nõ piger
ſpũ ferueus/dño ſeruiens/ſpe gaudens/in
tribulatione patiens/oꝛationi inſtans/ne
ceſſitatibus ſctõꝝ cõicans.ſ.ſpiritalibo/bho
ſpitalitatẽ talibo ſectãs apud fres ſuos. Be

nedicẽs ꝑſquẽtibo bñdicens ⁊ non maledi

cens.gaudens cũ gaudẽtibo.fſens cũ flenti
bus.nõ alta ſapiens ſed humilibo cõſenti⸗

ens. Hec oĩa oꝑatus eſt vnus ⁊ idem ſpũs
in Anthonio quẽ figuraliter vidit Johes

in apocalipſi filiũ eccie raptũ in celum a fa
cie dꝛaconis/de qua quidẽ eccleſia pᷣmittit
ſignũ magnũ apparuit in celo/mułier ami
cta ſole iuſticie/⁊ luna totius mutabilitatꝭ
ſub pedibeius/et in capite eiꝰ coꝛona ſtel⸗

larum. xij. que ſunt vel.xij.apli /vel. xij. arti

culi fidei / vel vniuerſitas gratiaꝝ /Libz
hic exclamare felix iſta dies tanti patris an
thonij in q̃ natus eſt olim illuſtriſſume me
moꝛie Philippus dux quondã burgũdie
pꝛinceps pacis pꝛudentiſſimus/memoꝛã
dqus cũ reuerenti ſemꝑ ſuſpirio.nedũ mihi
ſed toti gallie.ĩmo et eccie.pᷣdicaui ſepe nu
mero pariſius in hac die natiuitatis ſuedi
cens inter cetera/diem hanc celebꝛem eſſe/
ſibi debere non.qꝛ natus erat in mundum

filius ire de matre que cõcepit eũ in pecca⸗

tis/maledicẽda potius exemplo Job ⁊ Je
remie. Recolenda vero dies hec qꝛ baptiſ⸗
mi regeneratiõem qꝛ natus eſt denuo me⸗
ruiſſet.qꝛ rurſus patronum talem ett antũ

uotione dñs deus noſter ofuerit tibi
tunc et nunc tua hec deuotio pnceps illu/
ſtriſſime ad ſalutem anime ꝑpetuam. Pꝛo
fecerit tnſuꝑ ad inclite pſteritatis tue bo⸗
num ⁊ acceptum deo ſtatum Sic opto. ſic
pᷣcoꝛ atq; deſidero. ſine fictionis aut adu⸗
lationis ſpũ teſtis eſt ĩ celo iudex meus co⸗
ram quo eſt omne deſideriũ meũ/ſcis quo/
niam ita mihi ſum cõſcius in veritate.per
eat ergo falſitas et veritas vincat.veritatẽ
enim vinci falſitate/peſſima ẽ victoꝛia/vñ
et ſi iubet ꝓximũ diligi deus ſicut ſeipᷣm/ qͥ
vero diligit iniquitatem odit animam ſuã
et ſeipᷣm/ conſequens eſt ꝙ ille pxrimũ odit
qui iniquitatem in eo nutrit ⁊ diligit/ꝓut
vidit philoſophꝰ in ethicis tollens omnẽ

quaſi kenabenanalate oin ſui de /

ab impio amiciciam / etiam cum ſeipſo.

s
0
no⸗
e
En
de
lohe
.e
faledi
ſenri
un
pus
hes
laſfa
itnif
ami
litat
Aſah
arn
!
wom
mene
üdr
nonvi
linh
enn

Bancti anthonii-

¶ Sed videat vnde captus eſt ſermo do⸗

ceamus foꝛtitudinem vim ſacre ſapientie
ex effectib q̊s oꝑatum eſt ĩ Anthonio:ita/ .
q; dicit᷑ in Eſdꝛa ꝙ ſeducit mentem.i.ſeoꝛ⸗
ſum ducit. hoc nunqͥd nõ in Anthonio ꝑ/

ſpicue monſtratũ ẽ. dum ad vnicam euan

„7 „ „ „ —

gelici vini pᷣguſtatiõem ad vnã vt ðꝛ gut/
tam ſi vis ꝑfectus eſſe vade et vende omia

que habes ⁊ da pauperibo/ipᷣe ptinus a ter

renis ad ſpuũalia/ab imis ad ſumma/a viſi

bilibus ad inuiſibilia/a caducis ad eterna
ſeoꝛſum ductus eſt/qm̃ ſedens in ſolitudi⸗
ne leuauit ſe ſuꝑ ſe viq; adᷣo vt viuẽs doeu

erit non eſſe ꝑfectam oꝛatiõem quenon ita

raperet᷑in deumqꝙ ſuijpᷣius nequaq; memi

nerit. Nonne bona tibi videtur ⁊ optanda
mentis hec ſeductio/hec ſeorſuʒ ductio/qᷓ;
inducit ſapientie ſacre vinũ radidit ſuꝑ
bac m̃tꝭ ſeductiõe doctrias ꝛiduſtrias diui

nus dyoniſius in de miſtica theologia/me

moꝛabile eſt id qð littera refert/de Antho⸗

nio qui occurrente ſole faciem vertebat ad
oꝛientem vbi tamdiu fixus ſtabatſuſpen/

ſus mentem ad celeſtia/quouſq; ſol oꝛiens

feriret radijs oculos eius/qð Anthonius

gogia ſoꝛoꝛ noſtra/qm̃ ea duce cernebatin

pu lucem/ dequa Boetius hanc quiſqui
poterit notare lucem candidos phebi radi

os negabit. ¶ Sequitur alter effectus vi⸗

ni nuptialis ettheologici/qꝛ reg ⁊ oꝛpha⸗
Item ſerui ⁊ liberi/pauperis et diuit: Tol

litur hic acceptio ꝑſonarũ qꝛ puſillũ ⁊ ma⸗

gnũ fecit deus.Nunquid ſoli diuitesaaan

geliʒantui.euangeliſantur etpauperes yn

ge in Heſter iſuptijs. dabatur vnicuiq; vi

nũ m magnificentia regiam/ non iuxta di
uitias ſedentium vel pauꝑtatem Eſt au

cem vanitas aliqua mala vt ibi vani ſunt
omnes homines in quibus non eſt ſapien
tia dei.hanc non affert ſed tollit ſapientia /
et addit vanitatem laudabilem que exbu/
militate fundatur.quemadmodum tu felir

heremi cultoꝛ ⁊ incola Anthomi/ſuperfu⸗
ſus hoc vino ſapientie tete reputaſti quaſi
nihilũ ⁊ inane in cõſpectn diuine maieſta
tis / ex cõſideratione ꝓpꝛie fragilitatis dicẽſ
cũ põ.Ego ad nihilum redactus ſum/ꝛite

——

rum ſubſtãtia mea tanq; nihilũ eſt ante te

Beata pꝛoꝛſus etrara vanitas hmõi⸗ quã

docet tradit ⁊ efficit ꝑ viuum ſacre ſcriptu

re ſummus pincerna chꝛiſtuſ Diſcitea me

*

„½

10

quia mitis ſum et humilis coꝛde. Alion

euenit illud de marie cantico Diſperſitu

