pite Tolle pꝛopꝛiũ de clauſtro.⁊ lãpades

extiĩxiſti inuidie.luxurie.rixe.auaricie.ce/
teroꝛũq; defectuũ Vice imooctauo ar⸗

a ꝓpe finẽ. Vt autẽ cũ

eꝑſpexerit Quãdo)/ꝰ iſeſtos 2 defect patetes/ qunbo regu
coꝛrũpit᷑: lacerat᷑ in ꝑiculũ ſalutis aĩarũ⸗

8ee⸗Li⸗ ergo ſi regulã ꝓmiſſam ſerua,
4

cta iſta ſeruent᷑. dicit aug.⁊ fiqͥd minꝰfᷣua
tum fuerit nõ negligent᷑ pᷣtereat/ſʒ emẽdã
dum coꝛrigendũeʒ curet᷑ ab eo qͥ pꝛeeſtvo

bis. Ipſe enĩ quãto loco ſuꝑioꝛe tãto in
periculo maioꝛi verſat᷑.niſi coꝛrigat vſus

manitfeſtos ⁊ defectꝰ patẽtes/quibo regula

uoniã illi?ꝰ eſt reddere rationẽ ꝓ ouibus.
Aouit abbas vitã m regulã Aug. ⁊ ſilt

coꝛ⁊ alam.nihil habere pꝛopꝛium.cõeve

ſtiariũ.⁊ tñ cõtrariũ agit᷑ quotidie.Et qð

deteriꝰeſt vſq;adeo infecit hoc virus cun
ctos vt neminẽ cõſcientia remoꝛdeat.ne/⸗
mo ex abuſib vetuſtate doleat. aut peni⸗
teat.qð indiciũ eſt obſtinatiõis⁊ irremiſ⸗
ſionis periculũ.quoniã qui cõſcientiã re
moꝛdentẽ non habet.minime penitet.ſi
nõ penitet feciſſe.nõ dolet.ſi nõ dolet nõ
conterit᷑.qð nõ conterit᷑ nõ cõfitet᷑ necab⸗
ſoluit᷑ vſq; in finẽ vite. Diſcrimẽ hoc cõe
eſt. ſed tñ pꝛĩo capitis.⁊ conſeqᷓntermem⸗

bꝛoꝛũ.capitis qꝛ regulã ꝓmiſſam nec ſer⸗

uat nec ſeruare cogit.iuxta vocatõ is offi

ciũ cuiꝰeſt ᷣm Auguſt.coꝛriꝑe inquietos.

cõſolari puſillanimes.infirmos ſuſciꝑe/⸗

⁊ patientẽ ad oẽs foꝛe. Oembꝛoꝛũ autẽ.
quia nõ tenuerũt ꝓmiſſam regulã Pudet
dicere ſed veritas vꝛget.ne in fermentum

phariſeoꝝ deſcẽdat᷑.veren dũ eſt hodie de

quo Mathxxiij.ſcribi VUevobis⁊cqͥ de
cimatis mentã.anetij:ciminũ.⁊ reliqᷣſtis
que grauioꝛa ſant lis/iudiciũ/mĩiam/⁊

fidẽ. Si bꝛeuis ꝓducit᷑ longa coꝛripiat᷑
ſi innotula cãtus / ſi in lectura vocabulo ti
tubat᷑ſi rumpit᷑ leuiter ſilentiũ.ſi cerimo⸗
nie reuerẽtiales nõ ſeruant/ſi veſtes inde
center compte. ſi ceterisq; minimis defe⸗
ctus modicus cõmittat᷑/coꝛrigit᷑ diligẽter

Due ãt maioꝛa ſunt.⁊ in coꝛꝑe reglłe pꝛo⸗

cernẽtia/cuiuſmodi ſunt ſuꝑbia:rancoꝛ.
comeſatõnes.luxurie ꝓpꝛietas auaricia pᷣ⸗
cioſe veſtes.vaſa argẽtea in camera.cetere
q; curioſitates/pꝛochdoloꝛ negligũt᷑.Ta
les increpans xpᷣs pꝛelatos /vbi ſupꝛa.ce
cos cecoꝛũq; duces appellat / deglutiẽtes
camelũ /⁊ culicẽ excolãtes. Sicefimo⸗
nono cõcludit᷑ ꝑ regule calcem.in quo di⸗
cit auguſt. At autẽ in hoc libello tanq; in
ſpeculo poſſitis ſuſpicere.ne ꝑ obliuionẽ
aliquid negligatis ſemel in ſeptimanavo
bis legatur. tvbi vos inneneritis que
3

miſſe expꝛeſſa tã frequẽter votaq; tria con

Contra pꝛopꝛietarios

ſcripta ſunt facientes.agite grãs deo bo⸗ dicit Nelius eratviã iuſticie nõ cognoſſe
noꝛũ omniũ largitoꝛi. Vbi autẽ ſibi qui re/q; poſt agnitã retroꝛſum cõuerti. Le gi

cũq; veſtrũ videt aliqd deeſſe/doleat de p· tis ergo in ruinã veſtrã/ niſi vos pꝛeꝑetis

terito caueat de futuro.oꝛans vt ei debiii admiendatõeʒ.neq; regulares vocari me

dimitat᷑.⁊ in tentationẽ nõ inducat᷑ͦ mẽé remini.aut habitũ eoꝝ gerere. ſeu de eoꝛũ
Igeo autẽ legit᷑ dicit venerabilis hugo ? bonis neceſſaria vſte ſumere iuxta inten/

legi pꝛecipit᷑ ab auguſtino ſeptimanatim tionẽ fundatoꝝ.niſi regulã ob̃netis pꝛo

vt meinoꝛiter teneat᷑ obſeruet᷑ diligenter viribꝛamodo in futuꝝ.de p̃teritis penitẽ
Ex quo igit᷑ regula bii patris Auguſtini tiãagentes. Donet autem dñs vt verbis
vobis ſpeculũ eſt o regulares / t freanter vtar aug. vt obſeruetis hec om̃ia ꝓpꝛium
vobis coꝛã facie pꝛepoſita:quõ trabeʒ in abijcietes vt vouiſtis / quicũq; regulares
oculo nõ videtis.q feſtucã videtis in alie eſtis tanq; cõcoꝛdieꝛ pacis aduerfarium.
no. Zrabes eni vt dicit Crif.ſup Math. Vos qᷣʒz qͥ pꝛeeſtis ꝓ dei miſericoꝛdia co⸗
eſt peccqꝗtũ cleri/ſeſtuca autẽ ſeculariũ Ut gitate aio. deuia reducere. obliqua indi⸗
cuncta ſeruetur dicit Auguſti.q in regula rectũ.neq; diſſimuletis vlteriꝰ Nõ eſt eniʒ
ſunt regula legat᷑.⁊ minꝰ obſeruatũ nõ pte grandis differetiavtrũ letũ inferas vel ad
reat᷑ ſed coꝛrigat᷑ Quo anuno ergo tanto mittas ait Simachus papa? Innocétiꝰ.

tpe diſſimulatis pᷣterire cõeveſtiariũvt in Erroꝛ cui nõ reſiſtit᷑appꝛoba 1veritas ſi
duamini ex vno veſtiario ſicut veſcimĩ ex n0 defendit᷑ oppꝛimit᷑. E ʒechielis.xxxiiij

vno cellario? Hegare nõ poteſtis quin h̊ Sanguinẽ eius de manu tua requirã

voto ꝓmiſeritis ſolenni.qð in regula leai Hec de pꝛia ꝑte ſufficiant in qua pꝛopꝛie
tis quotidie tot in paſſib ⁊ locis Antevo tas regle bti augnſtini viſa eſt repugnare.

tuͦ dicit aug. libeꝝ erat reddere.ſed neceſſa In ſcda pꝑtevidendũ eſt qliter pꝛopꝛietas
riũ ſaluti poſt votũ. Aoto nãq; cõſilia.vo impugnatur ꝑ ſacraʒ ſcripturãz canones

bis facta ſunt pᷣcepta/ ⁊ libera neceſſaria. tam ꝗantoꝛitatibus q; eremplis.
Aliqñ ergo dolendũ eſt de pᷣterito ↄmiſſo
⁊ futurũ cauendũ vt ſitis factoꝛes verbi ⁊
nõ auditoꝛes tm.Jacobi.i.Om̃ ſiqs au⸗
ditoꝛ ẽz nõ factoꝛ.cõꝑabiturviro conſide
rãti vultũ natiuitatis ſue in ſpeculo Cõſi
derauit enĩ ſe abijt⁊ ſtati obliteſt ſuiipſi . Iſicutt epoꝝ Pꝛobatautoꝛitate
us Sic eſt audire quotidie in regula legi ſaluatoꝛis ina
(ſi tamẽ legat) vocti eſtis ⁊ cõgregativt oĩa⁊c̃.Et Lu.x Maria optimã ꝑẽ elegit
vnanimes.habjtetis in domo.qꝙ coꝛ vnũ Ad vitã eternã ingredi volentiba neceſſa⸗
⁊animavna.⁊ òm̃ia ſint generaliterꝛvni ria ſuntpᷣcepta.ad pfectõem cõſilia. Hoc
uerſalr cõia nõ dicat᷑ aliqd pꝛopꝛiũ. A idẽ dicitD ioñ.in.v.⁊ in.vi:caplis celeſtꝭ
etiã donariũ aut paternũ munꝰvel littera gerarchie. mmonachos vel theopẽtas.i.So
nõ leruet᷑.ſed ꝓhibeat᷑ in cõi.ꝙ veſtes ſub famulãtes ꝑfectosvocãs öõfoꝛmit etiã.
vno cõi cuſtode habeant᷑ ꝙ induamini ex Paulus ad colof.iij. Suꝑ oia caritatem

pars huius tractatus.

Zbo.ij.ij.q.clxxxiij.eſtpfectoꝝ

vno veſtiario ſicut veſcimi ex vno cellanrio habete. ꝗᷓ eſtvinculũ ꝑſecuiõis. Vnũqdðᷣc;
ꝙ; nullus ſibi aliqͥd oꝑetur.ſed oĩa opꝑpa in eni ꝑfectũ eſt cũ ſuo ↄiũgunt᷑ fini.qᷓntum

vnũ fiant.qꝛ quãtoplus cõe qᷓ;pꝛopꝛiũ cu poſſibile eſt. hocautẽ eſtꝑ caritatẽ.i.Jo.
ratur.tãto amplius in religione ꝓficitur. liij. Qui manetin caritate in deo manet⁊
Ocaritas/que ſua ſunt nõ querit.ſʒ poſt deus in eo Et Dioñ.de diuinis noĩbꝰ Ex
ponit pꝛopꝛia cõibus.Audire inq; hec ſſy taſim eſt faciẽs diuinꝰ amoꝛ.trãſponẽs to
nõ facere.audire paꝝ eſt aut ſcire regulaʒ

abiectõem pauꝑtatis neglexeris.quonii gętis qnime niſi a beatis.hoc eſt toto affe
apoſtolo YJacobo teſtante. Qui in vno ofj/ ccu. ſemp in deü ten dere. ſed bñ totalitate
fendit.factus eſt oim reus.Quinimo.qᷓn viatoꝛis qͥ in affectu nihil hʒ non ſolũ re⸗

to crebꝛius⁊ ſepiꝰauditis⁊ nõ impletis tã pugnans caritati.qð eſt peccatũ.qm̃ boc

to cuipabilioes eſtis, Omn. ij. Beri ij. euib inciientilvi pfictennibocouchit ied

Ancipit ſecunda =

Eligioſoꝝſtatus dicit ſanctus

xix Sivis ꝑfect? eſſevẽde

ðð 5

n ſcir 3 taliteramantẽ in amatũſaneiñ intellige⸗
niſi facere ſeq̃tur. Seruare deniq; obedi⸗ dũ Cotũ eni? pfectũ totalitate diligibilis
entiã⁊ caſtitatẽ nõ ſufficit.ſi pauꝑtatem ⁊ nõ diligi niſi a ſeipſo deus totalitate dili

. 2 ]AD0..

=

Rend
Uined
eispe⸗
8penite
tnedi⸗
peium
ges
mum.
ig co
indi⸗
cmz
1selgd
mocerd.
mu
ci
ori
wepie
pughare.
opries
nones

s

oy

loꝛuate

eceſe
ſia he
Plsceen
gens ib⸗
venitcni
niuen
pq
niätum

vNat
noibEt
Honisto
ntelige
ugbls
litedil
ioef
volalita
nſoli
igfie
ni

etiã im uũ⸗ de
mntꝑalium. poſſeſſiões. diuitie. pꝛopꝛiavo
luntas.cõiugium.et hmõi gne abijciũtur
Auguſtino ve

ptfectü habet ſtatũ. (

nibus dñi pꝛeceptũ nõ habeo.conſiliun
D autẽ do Ab hoꝛũ abſtinẽtia voto ſe aſtrin
cetee git religionis ꝑfectio. quo pꝑfectius vacet

peditiuũ eius vt ſunt ſolicitudo.cn

*£

religionis voto. Nam teſte
nenũ caritatis eſt cůpiditas. Hinc in col
latõnibꝰpatrũ inqͥt abbas Moyſes Jeiu
nia.vigilie.meditatio ſcbturaꝝ.nuditas
⁊ pꝛinatio facultatũ /nõ ꝑfectio ſed perfe⸗
ctiõis inſtrumẽta ſunt.nec in ipſis ↄſiſtit

diſcipline finis /ſed ꝑ illa deuenit᷑ ad finẽ.

18 pfectus eſt / ſy tñ
que caritati ſunt cõtraria. cõſilia autẽ im

quia nõ om̃is religio

pedimẽta actus eiꝰ. Dicit aug. in enchiri⸗

dion. Quecũq; mandat de quoꝝ vnũ eſt

nõ mechaberis ⁊ quecũq; nõ iubet ſʒ am
monet potiꝰconſilio.quoꝝ vnũ eſt.bonũ
bomini mulierẽ nõ tangere tũc recte fiũt.
cũ ad charitatẽ oꝛdinant᷑.qꝛ mox vnit᷑ q

deo.i.ad Thimo.vij. YFinis pꝛecepti cari⸗

gas. Pꝛecepta vt ait Hieroũ ad demetria

dem virginẽ.Et pꝛohibitiões de neceſſi⸗

tate ſunt ſalutis / vt colere deũ ⁊ ſabbatuzʒ
nõ occidere non mechari.⁊c.qꝛ mala ꝓhi

benturꝛ pꝛecipiũtur bonaꝑ illa.Ded cõ
ſilia de conceſſis ſunt ⁊ licitis/ vt eſt liber

tas volũtatis.vſus carnis in cõiugio poſ
ſeſſiones⁊ diuine.i.Coꝛin.vij.De virgi /

—

deo ad augmentũ meritoꝛũ victoꝛiã tẽta⸗
tionũ ⁊ maioꝛẽ vnionẽ cũ deo.Hinc Iſi⸗
do.de ſummo bono recedere inqͥt bonuʒ
eſt coꝛꝑe.ſed longe meliꝰvolũtate.Et An

ſelmꝰ in libꝛo de ſimilitudinibo.ponit de
homine vlcoib ⁊ arenulis pleno:.qͥ ſe li,·

chielẽ. Sicut holocauſtũ eſt ꝑfecti legis

ſacrificiũ qꝛ totũ incendit᷑.ſicqͥ nihil reſer

uant ſed ſenſum linguã atq; ſubſtantiam

omipotẽti immolãt ſolenni voto.vt deo

totaliter ſe mancipẽt/ꝑfectioꝛẽ hñt ſtatuʒ
cuiuſmodi eſt religio. YFinis ſiquidẽ reli⸗
gionis ꝑfectio caritatis cuiꝰſunt impedi⸗
mẽta tria/que abijciũturvoto.libtas ſui.

poſſeſſiones ⁊ diuitie ?⁊ carniavoluptates

licite ſecularibo.⁊ ꝓhibite religioſis.qua⸗
tinus ꝑ abſtinentiã hoꝛũ ꝓmiſſam oꝑpam
dent caritati ꝑfecte. Confirmat᷑ id ipᷣm a
ſancto TZho.vbi ſupꝛa.Status inqͥ treli
gionis eſt qðᷣdam exercitiũ⁊ diſciplina.q̃

ad ꝑfectũ itur caritatis Ad hoc ãt neceſſa

dei in eo. Et greg. in omel.
gquiſq; minꝰſuꝑius diligit / qntomag in⸗
ferins delectat᷑. Amoꝛ ergo ſiue cõcupiſcẽ

4

riũ eſt ab amoꝛe mundaliũ affectũ diuer⸗
tere.vt patz ꝑ aug.li.x.cõfeſſionũ. Minꝰ

9 * —

te amat. inquit. dñe deus qcunq; pᷣter te
aliquid amat. Et Math. vi. Hõ po teſtis

deo ſeruireꝛ mãmone. Et Johanes in ca⸗/

nonica. Frẽs nolite diligere mundum⁊ꝛc.

Quoniz qui diligit mũdũ nõ eſt caritas
t greg. in omel. Tanto inquit

tig carnis⁊ oculoꝝ⁊ ſupbia vite pꝛepedi⸗
unt ꝑfectõem caritatis dei? ꝓximi trahũt
hominẽ inferius Sed ꝑ oppoſitũ pau

H Etatis vori..caſtitatis quoc; obedientie

ſendit ſurſum in deũ. veluti nihil inferi⸗
habens / qo delectet ¶ Pauꝑtatẽ cõmẽda

„ —— . . .

nit xpᷣs caput eccłie naſcendo. Lu.v.qm̃

Lpaupere matre virgine naſcit᷑ in ſtabulo

annis inuoluit᷑.⁊ inclinat᷑ in pᷣſepio In

Qm̃i deniq; vita ſua relucet pauꝑtas. HNi/
il poſſidere in ꝓpꝛio cõmendat vetus te⸗
ſtamentũ NHum̃.xviij. Dixit dũñs ad aarõ
In terra eoꝝ nihil poſſidebitis.nec hẽbi

t partẽ inter eos. Ego pars ⁊ hereditas

tia in medio filioꝝ iſrael Himis auarus
t dicit Augu. cui nõ ſufficit deꝰ.Et hie⸗

b. Dũs cum iſtis infimis pars fieri dedi

gnat᷑. Et amb. Hi apti ſunt ad regnũ celo
rũ.qui nullis cupiditatibs occupant᷑. ſed
ad futura feſtinant pmiſſa vite celeſtꝭ.Et

grego. Illic cupit animaſſiſterevbi ſe ſpe

ret ſine finegaudore. Et ad magna pᷣmia

tueniri nõ poteſt.niſi ꝑę magnos laboꝛes

Sixpierte pñs ſue reſũciat matri.cũ di⸗
it Que eſt mater mea⁊ q ſunt fratres mei
ur tu dño tuo cupis anteferri: Vñ iu⸗

eni querẽti quo pacto vitã haberet eter/
nã. Reſponditveritas. Sivis inqᷣt ad vi

tam ingredi ſerua mãdata. Rurſus dicẽte

inuene. Hec om̃ia feci a iuuẽtute Adiecit
Sivis pfectus eſſe vade ⁊ vende om̃ia q̃
habes. da pauꝑibus⁊ ſequere me. Hoc
ſummope dluſtralibꝰnotandũ.Non enĩ

ait dominꝰmanduca.quieſce.doꝛmi.frue
re delicijs et honoꝛibꝰ mundi.theſauros
habeto / vaſa argentea.iocalia⁊ cetera.ſed
dicit vende om̃ia.non partẽ ſicut Anani⸗

asꝛ ſaphira.ſed om̃ia tua ſupple/que ha⸗
bes iuſto titulo. Nec ait da pꝛoximis / ſed
paupibus. Hec attendendũ dicit auguſt.
quibꝰmonaſterijs aut indigẽtibus hoc ſe
cen.quoniã oĩm chꝛiſtianoꝝres vna pub
lica eſ. Audiant pauꝑes ⁊ letetur que ſit

te plus hñdi qᷓ; opus eſt.ſᷣm gloſam magi

Contra pꝛopꝛietarios

pars hereditatis eoꝛuʒ. Beati inquit xps

pauꝑes quoniã ipſoꝝ eſt regnũ celoꝛum.
Ecõtra paulus ad Zhimo.vi. Radix in⸗
quit oĩm maloꝝ cupiditas Hac cupidita

ſtri. ⁊ diabolus cecidit de celo in infernuʒ
⁊ parẽtes noſtri pꝛimi de paradiſo in exili

um. In greco autẽ habet᷑radix oim malo

rułʒz philargiria.i.amoꝛ pecunie.Scribit᷑

etiꝗᷓ Eccl, x. Auaro nihil eſt ſceleſtius. Et
apls vbi ſupꝛa. Quã quidã inquit appe/
tentes errauerũt oĩno a fide xpᷣm deſeren⸗
tes.qꝛ in duobo locis nõ poteſt affectno
ſter partiri deſideriũ ſuũ. Hꝛeuiter diue· f

in locis ſacra ſcriptura laudat: appꝛobqt
voluntariã pauꝑtatem In religione ergo

que eſt dom dei abijciẽda eſt ois negocla

tio⁊ pꝛopꝛietatis poſſeſſio. Non ſit int
Hieroñ.in domo oꝛõnis.negociatio.nõ
poſſeſſionũ amoꝛ.nõ cupiditas.ne ingre

diat᷑ Jeſus iratus ſpeluncã latronũ/⁊ r iẽ

coꝛũ quidã ſapietiſſimus omia cõmunia
eſſe amicoꝛũ dixit. Et ſicut aer ait. aut lux
ſolis diuidi nõ poteſt aut mediari.ita nec

ſas ſubuertet vendentiũ in hoꝛa nor

ma moꝛtis Oulti inqͥ tOꝛigenes ſunt in
domo dei que eſt eccleſia non ſpualiter vt
pmiſerũt viuentes.ſed camali magis. vẽ⸗
dentes ⁊ emendẽtes.q rarius oꝛõi debete
vacat ſecularib intenti ⁊ dediti negocij’.

Aetenus ꝓpꝛietas colliſa lapidibꝰ ſa
cre ſcripture. ſupeſt eã ꝑ canones ſa⸗
mpugnare. extollẽdo volũtariã pqu
n. Elemes quart. xij.q.i.dulcij⸗ i

mis. ⁊c ſic dicit Cõis ꝓyita oĩbus eſt neceſ
ſaria fratres.maxime hs qͥ do irrepꝛeh⸗

ſibiliter cupiũt nulitare. ⁊vitã apoſtol ½
imitari. Cõis enivſus ommũ que in m
do ſunt oiĩbus eſſe debuit.ſed ꝑ iniqͥtat

ter moꝛtales oꝛta ẽ diſſenſio. Deniq; gre

cetera quecũq; cõmunia/que data ſunt oĩ

vvnũ duxerũt vitam. Om̃ vt in eoꝝ actib

bus ex natura. Pꝛopter quod dñs ait per
ꝓphetã.Ecce qᷓ; bonũ⁊ q; iocundũ habita
re fratres in vnũ.Et apoſtoli cõmunẽ in

dicit᷑. multitudinis credentiũ erat coꝛvnũ

et aniavna.nec quiſq; aliquid dicebat ſu/

um. nec erat egens inter eos.Om̃es qͥ do
mos velagros poſſidebãt/ venditis illis

offerebat pꝛecium ante pedes apoſtoloꝝ

ſicut quidã veſtrũ cognouerũt⁊ viderunt

R—

nobiſcũ.Ananias autẽ vir auſterꝰ? Sa⸗

Auguſt. in eodẽ loco

eorde⸗ ducentes adimplere ſatagatis

bidẽ ſtatim allegatur poſt. Hieroni.
dad nepotianũ.Clericus interpᷣtetf vocabu
lum ſuũ /a eſſe nitat᷑ quod dici Cleros gre
ce ſoꝛs eſt latine.qꝛ dñs pars erꝰ. ⁊ de ſoꝛte
dñi ſunt Calis ergo eſſe debetvt poſſidea
tura dñoꝰ⁊ poſſideat ipſe dũm. ſi quiup
piã pꝛeter dñm poſſideat pars eiꝰnon erit

Dñs. verbi gratia ſi aurũ.ſi ſuppellectile/

cum iſtis nõ dignat᷑ dñs fieri ꝑs ei Hinc
leuita nõ gccepit partẽ in terra ſicut cete⸗

re tribꝰ. Ambꝛoſi? conſequẽter de fuga
ſeculi. ho⸗ in loco inducit᷑. Cui ait poꝛtio
elſt deus. nihil curare debet niſi deũ. ne al⸗
terlus neceſſitate ⁊ ſolicitudine impediat

loco Nolo⁊c. Due res
in vobis pollere dñt. cõſcia ſcʒ?⁊ fama Cõ⸗
ſciẽtia eſt neceſſaria tibi.fama pximo tuo
Seqtur paulopoſt. Nulli lics in ſocieta⸗
te noſtra aliqͥd habere ꝓpꝛiſ. Et ſiqui ha⸗
buerint faciũt qð nõ licet. Seqtur. Qui
habent ꝓpꝛiũvel haberevolũt aut de pꝛio

1¹ concilio laterañ.
erxtra. c.ij. de ſtatu monachoꝛũ Monachi

nõ pꝛecio recipiant᷑ in monaſterio. nec ꝑè

mittant᷑ habere peculiũ. Habe
vt dicit magiſter Gerardmagnin tracta
tu de ꝓpꝛietate monachoxꝝ non eſt habere

pꝛincipale dominiũ in re ipſa.ſedvt ſeruꝰ
ſub dñno. ſub patre filiꝰ / ſub gbbate mona⸗
chus. ex licẽtia ipſoꝝ ſub qͥbꝰ ſunt. Ettñ

hoc nunq; monachis cõcedit᷑ſm glo. In

no. qui eſt lucerna iuris. niſi ꝓ adiucta ad
miniſtratõ ne. vt ſi fuerit veſtiariꝰelemoſi⸗

nanus veltheſaurariꝰ/vel hmõi cõmune
habẽs officiũ.deſeruiens vtilitati cõmu⸗

nieccleſie. vt ſidelis ſit? pꝛudens diſpen⸗

ſatoꝛ nõ querẽs que ſua ſunt/ſed queoim
Qui aũt peculiũ habuerit niſi ab abbate

fuerit ei pꝛo iniũcta adminiſtratiõeꝑmiſ
ſum/a coniunione pꝛiuet altaris. Et qi
in extremis cũ peculio fuerit inuẽtus.⁊ di

t qui

eculiũ habere/

phira vxoꝛ eius qꝛ mentiti ſunt nobis P
tibus coꝛruerũt.Seqͥ tur Quapꝛoptervo
bis cauenda mandamꝰ⁊ vobis obedireß
cipimꝰdoctrinis aplłoꝛũ? exemplis vtab
apoſtolicis regulis no diſcedatis⸗ ſed cõ⸗

xyiuere cõtra pceptũ/nõ mecũ manebũt in
ſocialẽ vitam. Malo habere claudos q;
plaãgere moꝛtuos.

gne nõ penituerit.nec oblatio pꝛo eo fia

neclin ter fratres habeat ſepulturã. Quod
de vninerſis religioſis pꝛecipimꝰobſerua
ri. Abbas autẽ qui diligẽter iſta non caue

ep
dadee
nman
kbeber
m
Lone
C
0)
e
inune
Cinut
ha
cain
Non
evni⸗
S
10)
oſs

bſom
g

pꝛoijci dignus eſt eccleſia.
Innoc
lateñ.Cũ ad monaſteriũ.⁊c.firmiter inbi
bemꝰ? neqͥs decetero monachoꝝ lineis ca⸗

ſubiecit ⁊ deuouit. ¶ Vot
tatis indiſpẽſabile oſtendit ſanctꝰ Tho.
ſcdᷣa ſecũde queſt.lxxxix. Gꝛauius eni ait

diem clauſit/⁊ fuit inter fratres tradi⸗

tem ibidẽ.

ſi ſine maximo ſcãdalo fieri Hiant⸗ ipᷣa
nuẽtui ſub

tertius abbati ⁊

miſiis vtat᷑. Pꝛohibem diſtricte ſub atte
ſtatõe diumi iudicij ne quis monachoꝛũ

pꝛopꝛiũ aliqͥd poſſideat ſʒ ſi qͥs aliqͥd pꝛo

pꝛiũ habʒ totũ incõtinenti reſignet. Et in
fra. Si pꝛopꝛietas.⁊c.apud quenq; inuẽ
ta fuerit in moꝛte.ipſa cuʒ eo in ſignũ ꝑdi

tio nis exta monaſteriũ in ſterqͥlinio ſub
terret᷑.̃m ꝙ beatꝰ greg.in dialogo ſe nar⸗

rat feliciſſe Unde ſi quicq; alicui fuerit de

ſtinatũ.nõ pᷣſumat illud accipere.ſed ab⸗
bati aut pꝛioꝛi qut cellerario aſſignet Se
q unuit᷑ in fine. Nec eſtimet abbas ꝙ ſuꝑ pꝛo
prꝛietate poſſet cũ aliquo monacho diſpẽ⸗
ſare. Quia abdicatio pꝛopetatis. ſicut et
cuſtodia caſtitac/ adeo ſunt annexa regn
le monachali.vt circa e nec ſummꝰ pon⸗
fer poſſit licentiã indulgere. ¶¶ O&a autem

votũ ſolenne religionis indiſpẽſabile ſit

patet ¶euitici vltimo. vbi dicit̃qð ſemel
ſanctificatũ eſt dño nõ poteſt ĩ alios vſus

cõmutari. Nec facere poteſt pꝛelatꝰ quin

deo cõſecratus pervotũ religionis oblige
tur ad hoc qð vouit.( Ide it Ber
nar.in libꝛo de pᷣcepto ⁊ diſpẽſatõe. Quic

dem ſentit Ber⸗

quid ait in ſpũalibus in regła eſt traditũ

in manu nõ relinquit᷑ abbatis. Et paulo
poſt. Neq; enĩ abbas ſuꝑ regulam eſt cui

ſemel etiam ipſe ſpontanea pꝛofeſſione ſe
tum etiã pauꝑ⸗

eſt q; periuriũ votũ fractũ.ex eo qdeo ſo⸗
li votum fit ⁊ pꝛomittit᷑ Juramentũ autẽ
deoꝛ hominibus. Secundo quia votum

obligat ex fidelitate reddendi deo pꝛomiſ
ſum. Juramentũ vero ex reuerentia veri⸗
tatis que eſt ipſe. Gꝛauioꝛ eſt autẽ infide⸗
litas q;ᷓ irreuerentia.ergo⁊c.Et confirma

Pars Becunda

JMU ui iacturam nouerit ſe incurſu/
rrum. (Conſequenter Clemens tertius
paulopoſt ſuper quodam canonico regu
lari qui in articulo moꝛtis agens/licet a
pꝛioꝛe ſuo monitus/ pꝛopꝛiũ quod ↄtra
egul latenter habuerat noluit reſignare
⁊ ſic
tus ſepulture.Et infra Inqͥſitioni tue re⸗
ſpondem ꝙ ille canonicus nõ tantũ fue⸗
rat xpᷣiana ſepultura pꝛiuãdus.verũ etiaʒ

tur pereundẽ in eodem libꝛo in materia

de voto / vbi dicit ꝙ ſi votum fiat ſolenne
etiam de impoſſibilibus /verbi gratia Pe
regrinatio egrotis/elemoſina pauperibꝰ.
et huiuſmõi.nihilominus debʒ ſemꝑ ha⸗

berni pꝛomptitudo volũtatis.quotiẽs oc⸗

currit memoꝛie/⁊ facere quod in ſe F.
In his etiam que ꝑ ſe mala ſunt⁊ bene fie
ri nequeũt.diſpenſatio non cadit ſecũduʒ
Bernardũ in epiſtola ad Adaʒ monachũ
et in libꝛo de pꝛecepto ⁊ diſpenſatõne.cu⸗
iuſmodi eſt habere pꝛopꝛiũ monacho /qͥ

aa non habendũ ſe aſtrinxit pervotum re
ligionis Pꝛopꝛiũ inquit poſſidere homi
ni ſeculari licitũ eſt. monacho autẽ puruʒ
malum. Nam vbi pꝛopꝛietas ibi ſingula
ritas / vt dicit Bernard?'ad Carthuſien.

vbi ſingularitas ibi angulus.vbi angulꝰ

ibiſoꝛdes. vbi ſoꝛdis ibi rubigo ⁊ diuiſio
Benedictus.xij. glis inquit quibꝰin⸗

mbit onus de ve ſiarijs/calciamẽtis.⁊

Alijs coꝛpoꝛis neceſſarijs pꝛouidendi. ſta
tuimus vt hoc decẽter faciant temꝑe con⸗
gruo/iuxta ſuppetentiã facultatũ/et con/

ditionẽ regionis.Et ſequit᷑ modus.Etil

lud quod erit dãdum ſingulis canonicis

pꝛo veſtiario/ taxetin annuali. Hõ eſt in

telligẽda huiuſmodi taxa in pecunijs dã⸗
dis cuilibet ſingillatim. ſed magis ſm lit⸗

teram regule/ magiſtro veſtiarij qni debet
iſta pꝛouidere in cõmnni pꝛo omibus il⸗

lis inquã quibũᷣs intumbit onus de ves⸗
ſtiarijs:⁊ calciamennis:⁊c Nam diſtribu

ta cuilibet poꝛtione pecunie/vt iſti falſo
opinãtur.ſequitur ꝙ nulli incumbitonꝰ

iſta pꝛouidendi in cõmuni pꝛo ſingulis.

Eſt hoc de anathemate Iherico aliquid
cum Achoꝛ reſeruare.Achoꝛ id eſt peruer
tens pꝛomiſſum votum:tria de anathema

te pꝛohibito contra deum furatur.regulã

auream/palliũ coccineũ/⁊ trecentos argẽ

teos id eſt pꝛopꝛiã voluntatem.carnisvo

luptatem/et diuitias ſeculi Tot enim mo

dis religionis frangitur ſacramentũ. Sʒ

non eſt tacenda punitio huic ſceleri infli⸗
cta. Mox enim derelicti ſunt filij iſrael a

domino / et pꝛoſtrati ab hoſtibus vꝛbis

Hay.iia vitijs cunctis deducti in pꝛecipi
tium moꝛũ. Cum autem fferet Joſue ſtra
gem iſtam.ait dominꝰilli Peccauit popu
lus iſrael.⁊ pꝛeuaricatus eſt pactum meũ
tuleruntq; de anathemate/ et furati ſunt/
⁊ mentiti!et abſcoderũt uitcr aſe S

„

poterit ſtare ante hoſtes ſt uos. quia pollu

tus eſt.Et nõ erovltra vobiſcũ/donec cõ/

teratis virũ qui hui ſceleris reus eſt In q
innuit᷑ ꝙ dñs in totã eccłiam iraſcit᷑ pꝛo⸗-

pter vnũ pꝛopꝛietariũ /vt dicit autoꝛ ſum
me vitioꝛũ. pꝛopterea ꝑſequendeſt talis
ne pꝛopter vnũ ceteri patiantt mm̃es Qm̃

vt ait apłs ad Rho.i.Qui talia agũt ſcele⸗/
ra ſupple pꝛius enũerata digni ſunt moꝛ/
te.Non ſolũ qui faciũt ſed qͥ cõſentiũt fa-/

ciẽtibi.lxxxiij.di·dicit. Symachus papa
in decretis Hõ eſt grandis differẽtia an le
tum inferas vel admittas Et Innocentiꝰ

ibidẽ. Erroꝛ cui nõ reſiſtit᷑ appꝛobat᷑. Ppi

us etiã papa.Quid ꝓdeſt ſuo erroꝛe non

pollui.qui cõſenſum pꝛeſtãt errãti Etam
bꝛoſius in libꝛo de patientia inqt. Quia
ſocio ſi pᷣt iniuriã nõ epellit.tãtus in vi

tio eſt qᷓ; ille qͥ facit.Ofoꝛmidanda ſentẽ⸗/

tia religioſ que ſequ. Joſue.vij Anathe
ma.i.ꝓpꝛietas in meqo iſrael eſt id eſt con
templatiuoꝝ. Non poteris ſtare coꝛã ho⸗-
ſtibus tuis.donec còterat᷑ qui cõtamina“
tus eſt hoc ſcelere.⁊c̃. Seqͥtur in fine ca

pituli. Etlapidauit Achoꝛ / omis multi⸗
tudo filioꝛũ iſrael.⁊ cuncta que cõtulerat
de anathemate igne cõſumpta ſunt. Po⸗

tius ꝓpꝛietarius in ſeculo cõ terat᷑ lapidi⸗

bus coꝛrectõis. ꝛ cremet facib charitatis

? zeli dei q;ᷓ poſt moꝛtẽ ſupplicijs diſſima
4 Bonbikad pro

lando deputet᷑ eternis.

ceciderãt in bello cõtra Hoꝛg
poſt diẽ ſeptimũ Judas pararet ſepelire/
inuenit ſub tunicis occiſoꝛuʒ de denarijs
idoloꝛũ.qui apð Janiã ceperãt cõtra legẽ
⁊ eos cõperit coꝛruiſſe ob hanc cãʒ Si er
go iudeis viris popularib tam grauisvl

tio cõtigit pꝛo acceptis ſemel⁊ retẽtis cõ⸗

tra legẽ eoꝝ denarijs.quid ꝑfectisviris fi

et trãſgreſſionevotoꝝ ſolenniũ.nec ſemel

ſed ꝑ totã vitam eoꝛũ ¶ Apoſtaſia quedã
eſt dicit autoꝛ ſumme vicioꝛũ pꝛopꝛietas
monachoꝝ maioꝛ/qᷓ; relinq̃re habitũ aut
exire metas eccłie pꝛeter pᷣlati licentiã / qꝛ
paupꝑtas voluntaria magis eſt de ſubſtan

tia religionis q; habitus. Religio enĩ oꝛ⸗
dinat᷑ ad ꝑfectõem caritatis.que eſt amoꝛ

dei vſq; ad cõtemptũ ſui. Habere ergo ꝓ⸗

pꝛiũ vt dicit ſctũs Thom̃.ij.ij.q:clxxxvi.

arg. vij. repugnat ꝑfectõni religionis Vo
luntaria pauꝑtas pacis eſt fundamẽtũvt

tres inqʒ
ritatis fraterne.cũ nihil habetvn? qð non
omnes. Ecõtrario inter pꝛopꝛietarios ir
xe qtidiane.inuidie.ſuſurratio.detractio.
nulla pax.nulla ccritas.nulla ſalꝰopinio
nes ⁊ bꝛige.adeo vt quicqͥd placetvni dii
plicet alteri. Hinc ſciſſure ⁊ diſcoꝛdie. ine
qualitates inhabitu et victu.hic abiecte.
hic curioſe induit᷑. hicvt dñs.ille vt ſernꝰ.
hicyvt pater.illevt diues incedit.bhic eſurit
ille ebꝛius eſt. hic aurũ cõtra votum poſſi
det.ille debitis multis obligat᷑⁊ oĩa dila⸗
pidat ⁊ expẽdit.Et ſic fraudat᷑ intẽtio ſfun
datoꝝ. cõtemnit᷑ ecdeſie inſtitutio.vilipe
ditur euangelica inſtructio.negligit᷑ pꝛsoꝛ-
pꝛia ſalus.⁊ lumẽ ꝑfecte religionis quon
dꝗ in ecclia radians pꝛo maioꝛi parte ma
dernis tꝑibus pꝛochdoloꝛ obſcuraturne
dicam extinguit᷑. Et hecde ſecundo memn
bꝛo dicta ſunt. .

Se

iã y'dumeuz

Contra pꝛopꝛietarios

huius tractatus.
Xcuſſis vtcũq; telis duobexpha

riꝰautẽ ꝓ ſe ſolo curat. Itẽ ꝓcuratoꝛveſtia

rij ꝑ regulã dicit᷑ eẽ cõis ꝓ oĩb.iſti aũtpſe
tm̃. In qͥ ↄꝛiant᷑regle necnõ⁊ voto paupʒ
tatis. In deut. xxiij:ca. ſcribit᷑. Cũvotũvo
neris dño deo nõ tardabis reddereqꝛ re⸗
q̃quiret illð dñs deꝰtuꝰ. Si moꝛatꝰ fueris
reddere imputabit᷑tibi in pctm̃ Et paulo
poſt Qd Enelegreſſuz edelabij⸗ tuis ob
Fuabis?ꝰ: facies ſic

.

bi ꝓmiſiſti dñoꝛc̃.Et ma
lach.i.Ad vos o ſacerdotes qͥ deſpicitꝭ ⁊c̃.

Et infra.Et offertis ſuꝑ altare meũ panẽ
pollutũ. Et paulopoſt. Non eſt mihi vo⸗
luuntas in vobis:dicit dñs exercituũ.⁊ mu
nus nõ ſuſcipiam de manuveſtra. Seqͥt᷑
in fine. Maledictus doloſus qͥ hʒ in gre⸗-
ge ſuo maſculũ ⁊ votuʒ faciẽs immolabit

debile animal. Maſculũvouit dño regu⸗

laris cum pauꝑta tẽdeſponſauit.ſed debi
le reddit/qͥ adhuc ſeruat pꝛopꝛiũ. ¶ Irri⸗

dere ne eſt auguſtinũ patrẽ dicẽtẽ in exoꝛ⸗

mrari Ppaut elt dior gule. Hec ſunt que vt obſeruens p⸗
dicit aug· in li.xix.de ciuitate der Interfra

cipimꝰ.⁊c,Et ſeqͥ?.Et nõ dicatis aliquid

uit cõcoꝛs ⁊ amica conſonãtia ca·

Incipit tertia parſ ⸗

retra.incultiꝰ q; expoſceret oꝛdo ꝛ
dignitas materie.ſuꝑeſt accedere ad terti
um. qᷓ ꝓ viriba reuellẽde ſunt ꝓpꝛietarioꝛũ
obiectões. Pꝛio ſiqͥdẽ loco qdã palli
amẽto fallere vident᷑ dicẽtes veſtiariũ nõ
eſſe ꝓpꝛiũ.ſʒ mag ꝓcuratio.qð abuſio eſt
nois. Hã ꝓcurare ẽ curare ꝓ alijs ꝓpꝛieta/

Morne
owenn

ohen
Noo
gendten
Picanoi
ci l.
buſio e
3Piet
orycki
GKiaüͤtpe
toper,
Cinom̃n
doren
nar ſion
Ep⸗
iomoob
Em
neiun.
nihiwo⸗
ninn
1Geit
hznge
nmolobi
oreg

m

dia caſtitatis adeo eſt anne
nachali:vt nec ſummꝰpõtifex poſſit circa
eã diſpenſare:ergo a foꝛtioꝛi nec generale

ſtatẽ inferioꝝ poſt xpᷣm. vt habet᷑ dilxciij.
an“7. c ( autẽvotü hoc
nõ ſeruetur multis in locis/a plib annis
⁊ magnis viris nõ excuſat.ſ,z mag aggra/
nat. Inoleuit autẽ hoc ex negligentia pᷣla

ſtris git tpibꝰmul

vt nõ ſolũ nõ occultanda. veꝝ etiã pꝛedi⸗

canda diffamãda videãtur (rem idẽ ſup
illud ad gal. Timeo ne foꝛte ſinecauſa la⸗
boꝛauerim in vobis.exclamare inqͥt ↄpul
ſus ſum. Ve peccatis hoĩm. qꝛ ſola ciuſta
exhoꝛreſcimꝰ Uſitata vero pꝛo qbo ablu⸗
endis filij dei ſanguis effuſus eſt. quãuis
tam magna ſint vt oĩno claudi cõtra ſe re

gnũ dei faciãt.ſepevidendo oĩno tolerare
⁊ ſepe tolerdo etiq facere cogimur (Itẽ

in ſermone qrte dñice aduẽtus. NHolite in
quit petã contenere in qb foꝛte iã ↄaſuetu

dinẽ feciſtis.Ome eni pctm cõſuetudine

vileſcit.⁊ fit hoĩ quaſi nullũ. Ilico vt ob⸗
duruit iã doloꝛẽ ꝑdidit.⁊ putre eſt nec am

pliꝰdolet.qð autẽ nõ doler nõ pꝛo ſano ha
bendũ eſt.ſed magis pꝛo moꝛtuo cõſ utã

dum. Cu vlcus pungit᷑ ?⁊ dolet ant ſanuz

eſt aut adhuc ſpem hʒ ſanitatis. Cũ autẽ
pungit᷑ ⁊ nõ dolet ꝓ moꝛtuo hñdum eſt.⁊
de coꝛge pᷣcidendũ Dicant igit᷑ pꝛopꝛieta
tis defenſoꝛes q vouerũt panptate ꝗqn con
ſuetudo iſta eos excuſet. Sz dicẽt foꝛte
ꝙ papavl ecclia cũ eis ſuꝑ hoc diſpẽſauit
Audiãt Hotagmocenen expꝛeſſe dicẽtẽ
Abdicatio inqͥt to

annexa regule mo⸗

1

capitulũ oꝛdis.nec abbas pᷣt indulgere li⸗

centiã.cũ papalis ptãs excedat oẽm pote
ber 2õäü

77

cipꝛianꝰ⁊.xij.nõ decʒ

toꝝ/in ſalutis eoꝝ piculũ Nihil mag diſ

ſonũ rõi q́;habitũ oꝛdinis gerex exterius

in oculis hoĩm ⁊ ſtatũ pfectiõis ſimulare
interiꝰautẽvota ſaluti neceſſaria infringe

re. Rõnalis eſt cõis cõſuetudo quea iure

appꝛobat᷑ dicit Joh.in ſumma cõſfeſſ.li.ij

ti. vi.Et quã romana ecclia ſernat. aut pᷣ/
cipit ſeruandã. Irronabilis aurẽ vei iniq̃

tot vinculis in mete ſua colligat ¶ Sci
bit quoq; Hiero.ad Celantiã. Aſperã in

pꝛopetatis. ſicut cuſto⸗ ꝛibe
nõ fuare ea a lõgo eſt cõſuetũ.

pꝛopꝛiũ. (Seenao obijciũt conſuetudi
nẽ tanto tꝑe.⁊ a ꝑſonis tam diſcrec ⁊ eru⸗/
ditis/⁊ in tot monaſterijs obpᷣuatã.Qui⸗
bus rũdet regula iuris dicẽs. ꝙ poſſeſſoꝛ
male fidei nullo tꝑe Karib. Et augu.in
enchiridion.lxxxvi. Noſti
ta mala ita in aptam cõſuetudinẽ deuene
runt.vt aut parua.aut nulla eſſie credãtur
que magna atq; hoꝛrenda ſunt.vſq;adeo

non p̃ſcribit Innocentiꝰ dicit.ꝙ rõnabil
iilla dicitur q̃ nõ obuiat canonicis inſtitu
tis:.aut quã ius ſuſtinet Irratõnabilis ãt
que cõtra canonũ inſtituta ⁊ a iure ipꝛo⸗/

bat᷑ cuiuſmodi eſt pꝛopetas inter religio⸗
ſos· Ait eni Gꝛeg.cuidã epo.Si cõſuetu
dinẽ opponis.tibi eſtaduertendũ.ꝙ dñs

dicit in euãgelio Joh.xiij. Ego ſi um veri
tas. Hõ ait. ego ſum ↄſuetudo. Qm̃ Cip/⸗
gani mortiris ſentẽtia eſt.ꝙ q̃libet ↄſuetu⸗

do quãtauis vetuſtate vulgata.ſp eſt veri⸗

nequaq; etiã ſurgere poſſit cuʒ velit:et qᷣt

vicibus ginenardrdolte.Sen

quit⁊ inſuauẽ fecit nobisvirtutũ viã lon

leri difficulter pᷣt.⁊ aſſidua cõſuetndinevi

tiũ in naturã cõuertit. Anim ſceleriby irre
titꝰ vix diuelli pᷣt dicit Beda:in li.de tem/

plo ſalomonis. NHon eſt ꝑuꝰlaboꝛ a cõſue

tugdine ſeſe peſtifera reuocare. Inanis er⸗

go eſt hec excuſitip in pctis.⁊ friuola q̃ p⸗
tendit᷑ pꝛopter cõſuetudinẽ malã.q̃ſi dice
ret᷑.ꝙ abolita ſunt pᷣceptà legis/qꝛ iã a ma
ioꝛibo ⁊ maioꝛi ꝑte hoĩm nõ ſeruant᷑ ⁊ qꝛ
Tertio
obijciũt pꝛopetatis deſenſoꝛes.ꝙ in capi

tulis eoꝝ de hmõi ppꝛietatꝭ vſu diſpenſa
tũ eſt vſq;adeo ꝙ ãpluꝰnõ fit timidũ Pace

ſalua dicẽtiũ:vt dictũ ẽ ſupꝛa.⁊ allegatuʒ

p decretalẽ In nocẽtij.iij.extra de ſta.mo.

cũ ad monaſteriũ votũ pauꝑtatꝭ adeo

annexũ eſt regle monachali.vt nõ eſtimet

abbas ꝙ ſuꝑ hñda ꝓpꝛietate poſſit cũ ali

2

cri

5

tati poſtponẽda.⁊vſus oĩsveritati ↄꝛius
abolẽdus eſt. Cõſuetudo q̊ʒ ſine veritate
vetuſtas eſt deteſtabilis erroꝝ. Fruſtra er
go.cũ hic abuſus pꝛopꝛietatis.euãgelio⸗
rũ:canonũ⁊ ſctõꝝ patrũ autoꝛitatibus re
pꝛobat᷑ cõſuetudo dicit᷑iſed magisvſitata
culpa debet vocari:q̃ obligat mentẽ pon⸗
dere ſuo vt ait greg.in quarto moꝛaliũ.vt

ga cõſuetudo peccãdi. Iſið:.etiã in li.ſoli
loquioꝝ pꝛio Pꝛauus inq tviteyſus abo

8

quo diſpenſare.ĩmo nec ſummꝰ pontifer.

de voto ſolenni/ꝙ eſt indiſpenſabile. cõ5
foꝛmiter ad decretalẽ.quoniã minꝰ eſt cõ
mutare votũ qᷓ; abſoluere vel diſpenſare.

Sed aial deo votũ cõmutari nõ pᷣt¶eui.
xxvij. Sanctũ erit inqt lr̃a ⁊ ↄmutari nõ

poterit pꝛopt᷑ meliꝰ aut peiꝰ. Cãʒ aſſignat
doctoꝛ ſanctꝰ. Quoniã moxvbi vonebat

nõ cadit.

—

Contra pꝛopꝛietarios

deo. ſanctũ reputabat/ quaſi diuino cul⸗
tui mãcipatũ. Sicut nec modo calix aut
alia res cõſecrata deo poſſet cõmutari in

meliꝰaut peius.Si ergo nõ pᷣt ſummꝰpõ

tifex ſanctificatiõem rei inaĩate tollere. vt

lapidis altaris calicis.aut veſtimentoꝛũ.
ergo multominꝰ ab hoĩe deo ſanctificato

pervotũ ſolẽne religionis Ideo facere nõ

poteſt papa ꝙ qͥ religiõis pfeſſione ſctiſi⸗

bus votis qᷓ;diu ſtat in religione.( Rur

catus eſt deo. nõ teneat᷑ tribus eſſe ur

ſus qꝛ votũ eſt ꝓmiſſio deo facta dicit ſan
ctus Tho.⁊ nõ reddere deo votũ.ſpẽs q⸗

dam rs Erſkuen ſub diſpenſatõne

ſctũs Berñ.in li.de pᷣceptoꝛ diſpenſatõne

dicit. In ꝑ ſe malis nõ cadit diſpẽſatio/2

que bñ fieri nõ pñt.cuiuſmõi eſt hr̃e pꝛo⸗

pꝛiũ ei qui om̃ia abiecit in voto pauꝑtatꝭ
Hoc inq; t Berñ.ad adã monachũ ſecula

purũ malũ.¶¶ Deniq; ſi diſpenſatũ eſt iu

ri ꝓpꝛiũ boſſidee licitũ eſt.·monacho vero
re aut facto.nõ deberet hocvotũ exigia p⸗

fitẽtib nec ꝑmitti in regula.Dicit quoq;
Berñ · in li.de pꝛecepto⁊ diſpẽſatõe qy qᷣc
quid in regula traditur. in mann nõ relin

quit᷑ abbatis.Neq; abbas ſupꝛa regulaʒ

eſt. cui ſemel ipſe ſeſe ſpõtanea pfeſſione
ſubiecit ¶ Quarto abijcist ⁊ dicũt ꝙ; tra
ditio illa lauiij excuſat que fieri ſolet q̃li⸗

bet anno in manu ſupioꝛis. Iſtud repu⸗

gat obiectõni pꝛecedẽti. Nã ſi diſpenſa⸗

tũ eſt de hoc ꝓpꝛietatis voto /vt obiectio pᷣ

cedens pᷣtendit. fruſtra eſt ciauis tradeda
abbati in ſignũ oſenſus.Eſt etiã ↄtra de⸗

getalẽ ſepius allegatã.quevotũ indiſpen
ſabile ponit pauꝑtatis ſicut⁊ caſtitat?ꝭ Er

go ſicut abbas nõ poſſet diſpẽſare de foꝛ⸗

nicatõne. ita neq; de poſſeſſione in ꝓpꝛio
niſi dũtaxat in cõi. ratõe alicuiꝰãminiſtra
tõis vel officij.⁊ nõ pveſtiario vel neceſſi⸗

tate ſingulari.Teſte decretali ex ↄcilio la

teraneſi extra de ſtatu monachoꝝ que ait
Donachi pꝛece nõ recipiant᷑ nec peculi⸗

eſt q; ꝓpꝛiũ.qꝛ ſ̃m iura qͥ res hñt in pecu⸗

lio nõ hñt plenũ aut pꝛincipale dominiũ
ſibi.ſʒ ſuo ſuꝑioꝛi.vt ſeruꝰſub dño. filius
ſub parẽtibo.⁊ monachſub abbate. ſed ex

.

St ſicut nõ pᷣt abbas pꝛecipe
re malũ ſuo monacho / vt dicit idẽ ſanctꝰ
ſcdᷣa ſcdᷣe in materia devoto:ita bonũ deo
debitũ noõ p̃t phibere.Et in manifeſtꝭ ma
lis diſpenſatio nõ excuſat aculpa. Hinc

yendendi.⁊c.Et hec potẽtia nõ eſt liber
ſed limitata ⁊ ſubiecta.⁊ tñ ↄciliũ ¶ aterg

neñ. hoc ꝓhibz monachis.a foꝛtioꝛi ergo
pꝛopꝛiũ.O biectio ergo pᷣdicta abuſus ẽ:

*„ „

in idere deũ qui fñ nõ irridet᷑ vt ait apo-
ſtolꝰad Hal. vi. Solũ ergo licitũ eſt illis
⁊ pmiſſum claues abbativel ſuꝑioꝛi refer

re/qui hñt ammiſtrationẽ. vt magiſterve
ſtiarij. theſaurariꝰ cellerariꝰ ant elemoſy⸗
narius.in ſignũ ſubiectõis ⁊ ãminiſtratõ

ritati

nis. Dendoſa quoq; eſt.⁊ deluſoꝛiave
pᷣtenſe.clauẽ abbati referre. qꝛ cla⸗
uem referunt.ſed retinẽt oꝑeꝛ affectu.que

ſunt ſub claue recluſa. Duo ſunt inqͥtHu
go de ſan. vict. que relinq̃re opoꝛtet ꝓpter

deũ. vYacultas retinẽdi quicq; ꝓpꝛiũ.⁊ vo

luntas hñdi.Et tũ tradẽdo clahẽ neutrũ
relinqtur hoꝝ. Dic q̃ſo defenſoꝛ ꝓpꝛieta⸗
tatis/ qð ſ̃uas in ciſta.tuũ eſt an nõ?: Zu
um dicere vetat regula in pꝛĩcipio Nemo
inqens dicat aliqͥd ꝓpꝛiũ.Ergo tuũ nõ eſt
ſed omniũ.nec tibi ſeruare debes/ aut in

vſum acciꝑe qð tuũ nõ eſt. Quid ergo ca⸗/

„

ſtodis nõ tuũ: Repone.repone in cõi qðᷣ

tuũ non eſt ſed oĩm in cõi.neq; c
ras/qͥ clauẽ habere nõ debes.
obijciũt defenſoꝛes ꝓpꝛietatis dicẽtes nõ
