Reſpondeo illã eſſe quã ꝓpheta cucurriſ/

ſe gratulabatur cum diceret. Tiam man
datoꝛum tuoꝛum cucurri cũ dilataſti coꝛ
meum. De qua Iſaias. Hec eſt via domi

ni.ambulate in ea.non declinantes ad de

xteram per indiſcretũ feruoꝛẽ.neq; ad ſini

ſtram per remiſſum toꝛpoꝛẽ. Et bene ait
ꝓpheta cucurri. Nõ eſt pigritãdũ cũ dies
cſit infra para
diſum manſio ſecura. ¶¶ Atuero notande
ſunt conditões vie domini.quoniã eis co

gnitis meli ipſa parabit᷑. Habet ſiquidẽ

mundꝰ viã ſuã ⁊ hec eſt lapidoſa ⁊ vndiq;
ſpinis.vepꝛibus.vꝛticiſq; curarum moꝛ⸗
dacium ⁊ ſolicitudinum animas noſtras
ſuis aculeis lacerantium atq; diſſipanti/
um reſperſa.quãq; aurea a quibuſdam ar
genteaq; videatur.per eam ambulantes
ſuſcitant ſibijpſis puluerem impoꝛtunuʒ
oculis ſpiritalibus ⁊ ſerenitatem mentis

ꝑturbantem / neqᷣ labatur interitu valeat

Der eien) Non

ra din h s ſans

=

—

intueri. Habet caro viã ſuã ⁊ hec herboſa

iocũdaq; nitet introeuntib eã.ſʒ latet an
guis i herbis.anguis.ſ.doloꝛoſe penitu/

dinis. anxietatiſ.ſʒ ⁊ lutoſa colluuione to
ta intꝰ reſpgit. Habʒ demon viã ſuã q eſt
tenebꝛe ⁊ lubꝛicum/a pᷣeuptis circũquaq;

cautibꝰ pompaticoꝝ ſtatunz vallata. ybi
ſuꝑbi tollunt᷑ in altũ vt lapſu grauioꝛi ru

ant. Et ꝓpha. Allliſiſti eos dũ alleuarenf.

Habet aüt dñs viã ſuã hec eſt munda de
cens ⁊ pulcra. Pꝛouerb.iiij. Uie eius vie

pulcre Et Iſa. xxxv. Erit ibi ſemita ⁊ via
ſancta ⁊ nõ trãſibit pollutꝰ ꝑ eã.Et in pᷣs.

Ambulãs in via ĩmaculata.hic mihi mi/
niſtrabat. Et inſuꝑ. Ulia iſta via equitatꝭ

⁊ inſticie quã ſapiẽs expoſtulabat Eccłli.
xvij. Da nobis dñe viã iuſticie. Et ne ab
ea diuertemꝰ monebat ꝓppheta.Appᷣhen
dite diſciplinã ne pereatis ð via iuſta. Et
pᷣterea via veritat elegi iudicia tua nõ ſũ
oblitꝰ. ¶ Süũmo aũt ſtudio aiaduertẽdun
peẽ via q̃ videt᷑ homini iuſta ⁊ noniſſima
eiꝰ ducũt ad moꝛtẽ.vt ſapiẽs ait.Erube2³lÿ
ſcant igit᷑ pelagiani ſuꝑbi ⁊ inti gr̃e dei?z
reſipiſcẽtes audiãt qꝛ nõ eſt hoĩs via eius
⁊c. Qualiter &̊ obediemꝰ voci claamantis

eſt qd alibi ꝑ eundẽ ꝓphetã dicit᷑. In via

ait in qua ambulabã abſcõ.ſuꝑbi la. mihi

Et rurſus. Juxta iter ſcandalũ poſ.mihi
ODãit laqos.qᷓ; młtiplicia ſcandala ponit

⁊2 ne depᷣhendat᷑ ſpũs virtutiſ aboluit am

bulans alijs ꝑ viã iuſticie ꝓtendunt᷑ ei cõ

feſtim ſecũdo laquei.vnꝰ ad dexterã q̃tinꝰ
rigoꝛẽ ſeueritatis crudeliter exerceat/aliꝰ
ad ſiniſtrã vt ĩ degenexẽ ſecoꝛdiã ꝑ nimiãw
miſericoꝛdiã timidꝰplabat᷑. In via humi
litatis abſcondit᷑ laqueꝰ ſtulte deiectönis

⁊ deſperatõispeſſime. In via aũt magna

nimitatis laqueꝰ eſt vane pᷣſumptõnis ⁊

deteſtabilis ſupbie. Si viã frugalitat in

trogreſſus fueris.abſcõdet ilico dyabolꝰ
ſoꝛdide tenacitatis laqueũ. Si rurſuſad
liberalitatẽ greſſus tuos ↄuerteris nõ de-
viã pagrãt qͥ ad ſeipos amoꝛe ppꝛio tracti

erunt ꝓdige ↄſumptionis inſidie. Soli/

tudinis ⁊ ↄtemplationis via ſi a te queri
tur.caue fantaſticas illuſiones obumbꝛa

tas ſpecie quadã viſionũ altaꝝ ſeu reuela

tionũ velↄſolationum inſolitaꝝ q̃libs ala
nõnunq; turpiſſime deluſa ⁊ deriſa deti-

netur. Qð ſi actiua magis placuerit vide
ne curis huiꝰ ſeculi debꝛiat in omia coꝛ/
ruas inimici vincula laqueos ⁊ retia. Ne

pᷣterea illud ſcandalũ incurras ſi nõ pſpe
re cũcta ſueceſſerint.de qᷓ Hiere.xij.QOua
re via impioꝝ ꝓſperat᷑ Sic in ſingulis fa
cile eſt inſpicereq̊ ampliꝰ ſolicitudinẽ ge-

ramꝰ ad parãdũ viã dñi ⁊ laqueos inimi

Lectiones

ci vbilibet ptenſos declinandũ. (Et pſe/
cto nullü aliud ↄſiliũ eſt ſalubꝛiꝰnullum

ꝓꝛſus aliunde refugiũ q; vt parui ſimꝰ in

oculis noſtris ⁊ hũiliemur ſub potẽti ma
nu dei ⁊ timidi ſemper ac pauidi inuenia
mur. Cleriſſimũ ſiquidẽ eſt oꝛaculũ illud
diuinũ qð audire meruit Anthoniꝰ.QOui

dü vidiſſet in ſpũ tot laqᷓos/⁊ ſuſpirãs ex
pauiſſet dicẽs. Quis hos euadet. Rñſum
eſt. humilitas. Quippe humilitas tã gra /
cilis eſt tã extenuata ⁊ tã nihil habẽs qͥ te,/
neri valebit vt fruſtra iaciat᷑ rete vel laquſ

ꝓ cõpꝛehenſione ipᷣiꝰ Sic minuti piſcicu

li maculas retis tranſiliũt/a depᷣhendunt᷑
groſſioꝛes. Sic ſᷣm poeticã fabulã anthe
us ab hercule nunq; vict eſt dũ terre he-
ſit. ſz ꝑ inagne leuatꝰ ↄtinuo ſtrangulatꝰRDin

7

terijt. ¶ Quã accurata pfunda eſtimati
one cõpꝛehẽderat h̊ Hiere.ppha. Hiere.

x. Scio dñe qꝛ nõ eſt hoĩs via eiꝰ.nec viri

ẽq ambulet ⁊ dirigat greſſus ſuos.Quip

ꝑate.Certe ꝑ humilimtẽ oñdenſ q̃ gre mr
eſt qũo ſãcti ſancteq; om̃es Hinc eſt illud
Dirige dñe deꝰmeꝰ i ↄſpectu tuo viã meã
Et iteꝝ.Deduc me dñe i via tua.Et tho/

bias ad filiũ. Cõſilia tua in io ꝑmaneãt.
⁊ pete ab eo vt vias tuas dirigat ⁊ ſimilia
Hoc mõ ꝑate viã dñi.viã regiã ⁊ liberam

viã artã q̃ ducit ad vitã.ne foꝛte vob verũ

ſfiat illud ꝓphe.Dimiſi eos ſᷣm deſideriuz
coꝛdiſ eoꝝ ⁊c̃. NMulnetl facite rectas ſe
mitas elꝰ. Qũo rectas.Oꝛ nimiꝝ ĩ circei
tu impij ambulãt.ſʒ rectitiſo pios decet

Recurue atq; retrograde inſtar cancri illi

ↄtinuo reflectũt᷑.⁊ q̃cũq; ꝑgũt greſſibꝛaffe

ctionũ extra ſemetipᷣos ñ lõge exeũt.qꝛ cir

Ca palũ ꝓpꝛij cõmodi colligati ſüt ca t. ena
q̃dã amoꝛis ⁊ cupiditat.quẽadmodũ vr

ſos ligare ſolẽt hiſtriones. aut ſic eq ciraa
molã aſſidua agitatõe ↄuoluunt᷑.At ecõ

tra pij ⁊ iuſti rcto itinere tẽdũt ĩ deũ.⁊ ma

gis ac mag ipʒ intrãt.amoꝛiſq; pedibbad

ipᷣʒʒ ſine q̃uis retoꝛſiõe ad ſemetipᷣos facta

diũt᷑. Aliqͥ viã ad pᷣcepta referũt.ſemitaſ
ad ↄſilia. Per viã generalr oẽs incedere⁊
eã ꝑare ncce ẽ.ſemite aũt ꝑfectos recipiũt
Aut qᷣdã cõpendio ad ꝑfectõeʒ introducũt

E

lud
lhiiur
18tigen
bes ſ
wpiſcian
hant
bllͤnnthe
lenebe⸗

nglorn.

ickinati

vri
ds Ou⸗
Wiſin
it Sd
War⸗
tdewis
Ainns
ſiaiiii
DMirdäind
ninei
n Ettho,
dpnneit.
Mliſimnti
Ahe
newovei
ndeſdei⸗

Nirmm 1

ingid
niv
Furii
nonc
D
itge
iratent
Cnodi N
ſichoren
Gnt Ac
idei,
peuſht

TVel ſi viã dñi ⁊ ſemitas eiꝰ ad idẽ ſpecta

re dixerimꝰ adiuuabit nos ꝓ hac expoſiti
one Grego. à pᷣcepta dñi ⁊ multa eſſe dicit
⁊ vnũ.multa in diuerſitate oꝑis.vnũĩ ra/

—

dice charitatꝭ.qm̃ ſinis legis dilectio.ñSi

parauerimꝰ igit viã dñi q̃ eſt charitas tũc

rectas faciemꝰ ſemitas eꝰ adimplẽdo iu

ſte digneq; pᷣcepta. Uel parare ðꝛ viã dñi
qͥs faciẽdo qð in ſe eſt ꝑ attritionẽ.ſʒ poſt /
q; infuſa eſt gra.iã rectas facere pᷣt in eiꝰ x
tute ſemitas dei. Fac ĩterim qð potes pa
rando viã dñi vt tandẽ poſſis eo miſerãte

rectas ſacere ſemitas eiꝰ. Tlel vt pᷣdictũ ẽ
parare viã dñi ad pᷣdicatoꝛes reſpicit.⁊ re
ctas facere ſemitas eiꝰ cõiter ad oẽs.ſʒ oꝑ⸗

tet pᷣdicꝗroꝛẽ pꝛi in ſeipo rectas facere ſe/⸗

„

mitas dni. qᷓ inefficacit᷑ pgredi audeat ad

parandũ viã eiꝰ circa alienos.Alioqͥn cõ/
parabit᷑ cancro qͥ cũ reptãdo retroqʒ cedẽ/⸗
do hac atq; illac oberret.dicit᷑ in fabulis
aliũ cancrum monuiſſe vt recte incederet.
Cui qͥd aliud rñdendũ erat q; vt pꝛioꝛ re/
ctũ iter oñderet. Si ductoꝛ greg arieſnõ
rectas faceret ſemitas ſuas.gregi cetero ꝗᷓ

liter viã parabit.Ducet poti in pᷣcipiciũ

⁊ ruinã quẽadmodũ ſi cecus cecũ duxerit

ambo in foueã cadũt ſᷣm dictũ veritatis.
Et hec eſt pꝛochdoloꝛ cã nõ mediocris d/

re tot ꝑuuli deſerũt iter veꝝ:et amb ulãt ꝑ
vias tenebꝛoſas.difficiles ⁊ aſperas. Du

ctoꝛ nẽpe rarus eſt qͥ rectas ſaciat anteeoſ

ſemitas.ſʒ ſicut ppłs ita⁊ ſacerdos:⁊ vti/
nã nõ deterioꝛ.turpioꝛ ⁊ ꝑditioꝛ ſacerdos
q́ᷓ; ppłs. Hinc iohes vox erat clamantꝭ
in deſerto ad parandũ viã dñi pꝛiꝰ ĩ ſeipo
rectas fecit ſemitas.Caſtigauit coꝛpꝰ ſuũ

⁊ in ſeruitutẽ łedegit ne cũ alijs pᷣdicaret:

—

⁊ ipᷣe repꝛob efficeret᷑. ne qð docebat vᷣbo
diſſiparet exẽplo:ne pleno ventre de ieiu⸗
nijs diſputaret. ⁊ certe difficile eſtĩmo im
poſſibile vt qͥ viã vᷣtut bñ oꝑando nunq;
ingreſſus eſt:nũq; exꝑtꝰ eſt ſciaʒ declinan
di ꝑicula vie circũſpiciẽdiq; inſ idias: effi/
cacit᷑ doceat illos qð neſcit: nec didicit qᷣ/
dem. pferet foꝛtaſſe vᷣba plurima ⁊ de vᷣtu
tibo qſi cecꝰ de coloꝛibo.vel pica garriẽs di
ſputabit. ſed longe alit᷑ docent᷑ lecta vł au
dita.aliter ea q̃ oꝑib ⁊ experiẽtia ↄgnoui/

.

mus. ( Pꝛopterea venit iohes viã peni/

4 *

tentie docturꝰ homies. Hec eſt pꝛima ve/

niendi ad deũ poſt lapſum via.illã pꝛimi/

tus ſtrẽnue foꝛtiterq; ꝑagrari.⁊ pꝛiꝰ qᷓ; do

„*

ceret iniq̊s viã dñi.puidit ne iniqs breti

ꝓpꝛio coꝛꝑis regno ſeruos.⁊ qͥ libertatẽ a
peccato docebat: ipe liber ⁊ rex haberetur
Qualit᷑ oꝛo ꝑ doctrinã alijs recte pᷣſidebit

q̊ͥ ſeruituti ⁊ ſoꝛdiſſime ſᷣuituti ſubiacet ?

mancipiũ coꝛpꝑis effectꝰ eſt pꝛiꝰ.Jnſu-

iohes hauſit oꝛe coꝛdis aꝑto fluenta gra/
tie celeſtꝭ.quaʒ ſatageret in alios loquẽdo

diffundere:⁊ qͥ alios ad amoꝛẽ eterne feli /
citatis ſuccendere venerat.pꝛiꝰ in ſeꝑ ſan

cte meditatiõis ſtudiũ ⁊ vehem
derij celeſtis felicit᷑ exarſit.

„

fuit angelica.⁊ int᷑ viatoꝛes poſt xðᷣm⁊ ma

trẽ eius ꝑfectiſſima.Deducet᷑ iſta ↄcluſio.

tum ex ſublimitate ꝓphetãdi.tũ ex auſte/
ritate viuendi.tũ tercio ex multiplicitate
merendi. IJtaq; ꝓphetia iohis mirabilioꝛ
fuit qᷓ; alie certioꝛ ⁊ clarioꝛ. Mirabilitatẽ

vigde dũ puer infans adhuc in vtero ſextũ

mẽſem agens ſic illuſtratꝰ in rõnali vᷣtute
vt pᷣſentiã nouit᷑ ↄcepti ſaluatoris ⁊ agno
ſceret ⁊ geſtibo exultatiõis qꝛ vᷣbo non po
terat nunciaret:nec ipᷣe tmjmodo ꝓpheta/
uit.ſed ⁊ ꝓphetãdi ſpũm vtriq; parẽti cõ/
tulit. Inde eſt canticũ illud eccłie. Uẽtrii
obſtruſo poſitꝰ cubili ſenſeras regẽ thala/
mo manentẽ. Utrũ ſᷣm vaticiniũ Hiere/
mie hinc ſterilẽ geſtãte in vtero ꝓphetãteʒ
iam pueꝝ. Ihᷣs puer erat oim qͥ vnq; exti
terũt coꝛꝑalibo lin ꝗmẽtis minoꝛ Alioqͥn
vel tumuit ſtatim vterus vᷣginal poſt nũ/
ciationẽ angeli.vel nõ viuificatꝰ ⁊ foꝛma/

tus repente xpᷣs cũ maria ridit. Fiat mi.

ſim ver.t.⁊ vtrũq; falſuʒ eſt. Nã q;uis ma
ria cũ feſtinatiõe aſcẽdiſſet in mõtana pꝰ

angelicã viſionẽ / dicta eſt nihilominꝰ mr

dñi. Et vñ mihi inqt elyſabeth vt veniat
mr dñi mei ad me.Etſi mr.iã tũc erat filiꝰ

Poꝛro iohes hũc ⁊ talẽ puerũ nõ coꝛꝑali

viſione.ſʒ illuſtratiõe ꝓphetali cognouit.
ſalutauit.adoꝛauit Et hecẽ ſingular ⁊ ſu
pꝛa modũ mirabil ꝓphetia cui par in alio
hoĩm nulla repta eſt.ppterea ̊ ad hoc ma

ioꝛ iohe nemo ſurrexit qͥ in deſerto etiã vte

ri ſterilis vox clamãtꝭ inuẽtus eſt. Attẽ
damꝰ inſuꝑ claritatẽ certitudinẽq; ꝓphe
tie ſue dũ iã ex vtero natꝰ pꝛodijt ⁊ veniẽ/
tem ad ſe dũm digito demõſtrauit.Cete/
ri tm (cantat eccłia) cecinere vatũ coꝛde p⸗
ſago. vt in illo q̊ʒ deſerto vox clamãtꝭ exi/
ſteret. =WB iohes moꝛiẽs / patribꝛ il/
la ſedẽtibs in tenebr nũciauit.qð q̃i lin/
gua.qti ve mõe factũ eſt/nõ ꝑua eſt aſti⸗

is

is felicit exarſit. ¶Quocirca re
ſumo ↄcluſionẽ alias poſitã ꝙ vita iohbis

Aectiones

Oualiter etiã vixit ipᷣa iohis anĩa cũ cete/
ris in limbo iuſtoꝝ/⁊ an alioꝝ ſciam.fidẽ.
ſpem ⁊ caritatẽ ceteraſq; vᷣtutes ſua denũ
ciatione adauxerit.aut vtrũ ſua pñtia cla

rifica eoſdẽ illuſtrauerit/grata eſt.ſed paꝝ
a doctis tradita eſt materia. Et de locuti

one ſiquidẽ cõis eſt difficultas.de angelii/

de aĩabo ſeꝑatis.ſaluatꝭ.ſeu dãnat.q̃lis ẽ
hec. Idcirco pꝛo nũc ſufficit aꝑire qð mi/

hi ꝓbabiliꝰ faciliuſq; videt᷑ c pauò ⁊ qui

buſdã antiqͥꝝ. Imagioꝛ igit᷑ qualibʒz ſi ub/
ſtantiã ſeꝑatã liberã eſſe tam q ad motõeʒ

obiectalẽ ſui ⁊ eoꝝ q̃ in ea ſunt/qᷓ; etiã q̊ ad

receptionẽ influxꝰ ſeu motiõis cuiuſlibet

extrinſece obiectalis/ ita vt rõne pꝛimi q̃li
bet poſſet dici tabula q̃daʒ lr̃is plena ſeu
liber inſcriptꝰ.q̃ tabula ⁊ qui liber ꝓ libi/
tu nũc aꝑiunt᷑.nũc claudunt᷑.nũc parum.
nũc multũ.⁊ dum aꝑit᷑ a libero arbitrio li
ber ſube huiꝰ ſeꝑate/ipᷣa dicit᷑ loqͥ. dũ clau

ditur eſt ĩ ea ſilentiũ. oco autẽ claudere

hic ⁊ aꝑire nõ ꝓpꝛie vt ĩ materialibo fit.ſʒ
ſilitudinarieê/dũ motio obiectalis intẽtio

nũ exiſtentiũ in ſubſtãtijs ſeꝑatis ſuſpẽdi

tur a volũtate.vł dũ rurſus ab eadẽ extra

ggere ſeu radiare ꝑmittit᷑. Et talit᷑ quideʒ

imaginat᷑ locutio ſubaꝝ ſeꝑataruʒ q nihil
aliud eſt qᷓ; manifeſtatio libera ⁊ intelligi/

ad auditionẽ Intelligere po

bilis ſui vel eoꝝ q̃ in eis ſunt.q̃ locutio tã

to ẽ vehem̃tioꝛ ⁊ clamoꝛoſioꝛ.q̃nto ĩtelli⸗/

rito vox clamãt vocatꝰ ẽ. ¶ Sile ꝑoĩa q̃
umꝰ ponẽdo
libertatẽ in recipiẽdo ꝑ aures mentꝭ moti
ones hmõi obiectales.quẽadmodũ ſi eſſʒ

gibilioꝛ atqʒ ong e,eSslen me

ſpeculũ vſquequaq; / ſpeculũ reſpectu cu/

iuſcũq; radiatõis lumioſe ſuꝑ ipᷣm incidẽ
tis. Hoc mõ iohis aniĩa loqͥ potuit in lim
bo.⁊ ſic audiri ipᷣe vox clamant in deſer/
to. Etañ ſancti pr̃es incole limbi de/
ſerti.⁊ bñ deſerti ⁊ a felicitate alieni.cupi/
de multũq; de ſua liberatiõe certuʒ aliqͥd
audire ſitiebãt. Interrogãt nõ ambigo io
hannẽ nouite terris ad eos deſcendenteʒ.
ſi qͥd boni nũcij.ſi qͥd ſperãde liberatiõis
afferret. at qui nõ amaro ſilẽtio ſubticuit

iohes nõ locutõiba eoꝛũdeʒ aures clauſit

vtpote qͥ pꝛeco iudicis venientis/ꝛ ſoł lu/
ciferoꝛiẽtis/⁊ nũciꝰ ſaluatoꝛis iã apparẽ/
tis in deſerto ꝑate viã dñi rectas facite ſe/
mitas eiꝰ.qꝛ veniens veniet ⁊ nõ tardabit
Jã in terris viſus ⁊ cũ homib ↄuerſatus

eſt. iam a me cognitꝰ eſt. pᷣdicatuſ.baptiſa

* .

tus ⁊ indice demonſtratꝰ. Ad banc voceʒ
noua lux oꝛiri viſa eſt in deſerto illo infe/

rioꝛi ſedentibo in tenebꝛis ⁊ invmbꝛa moꝛ

tis.gaudiũ q̃ʒ leticia ⁊ tripudiũ. Jã minꝰ

tedet eos exilij ſui.q̃nto minoꝛẽ ↄgnoſcũt
ſpei ſue dilationẽ.nã magꝭ et mag.ꝑ ſan/

ctas affectiões.parant in ſeipᷣis viaʒ dño
17 ignita deſt a caritatiſ.rectas faciũt

ſemitas eiꝰ. ¶Plura ſciſcſtant᷑ a iobanne
de celeritate ⁊ myſterio redẽptiõis ſue.de

cõditionibo redẽptoꝛiſ.de ſoꝛma.modoq;
redimẽdi.nec ſatiant᷑ interrogatiõibo/ſed
qð plurimũ delectat audire/vt ſepiꝰ itere

tur expoſtulãt. Quid agit iohes vox cla/

mant in deſerto. Rñdet ad ſingula.cõfir/
mat fidem.ſpem an mtits alenn fer⸗/

uoꝛẽ exuſcitat. (

2 eq; tñ iſta dixerim q;
ſctõs patres poſt

bitũ ignoꝛẽ fuiſſe poſi/

tos extra merẽdi ſtatuʒ /ſed quin in ſcia ⁊

qbuſdã alijs ꝑfectiõib nouiter acqͥ ſibili/
bus ꝓficere potuerint ⁊ etiã pfecerit nõ vi
deo. Ponũt qppe doctoꝛes abſq; vlla ab/
ſurditate gloꝛiã beatoꝝ accidentalẽ plerũ
q; maioꝛẽ fieri tã in cognitione q; dilecti/

oneac delect atiõe.q̃nto minꝰ abſonuz vi

deri debʒ ſi nõdũ ſaluati nec terminũ feli/

citatis adepti in cognitiõib qbuſdã amo

ribo ⁊ dilectiõib ꝓſicere potuerũt. Sed ⁊

de pueris abſq; baptiſmo decedentibus/
apud nõnullos excellẽtes nõ impꝛobabi/
le pꝛoꝛſus videt᷑ eos in phia ⁊ alijs qbuſ/

dã artibo ⁊ cognitiõibo poſſe inſtructioꝛes
ſieri tempoꝝ ſucceſſiõe diuturna ⁊ experi
entiaꝝ multitudine coadiuti. Sic etiam
Ednoch ⁊ helyas nõ ita ocioſe viuunt vtĩ
tanta etatis longeuitate nipil nouũ cogi/
tent vel addiſcant. reuertamur vn

de digreſſi ſumꝰ vbi diximꝰ iohem in pꝛo

phetia ceteros exceſſiſſe/qdð ex pᷣdictis re/
oꝛ eſſe ꝑſpicuũ:ſi tñ aliq̃s pꝛius obiectio/

nes q̃ aduerſus ea fieri pñt abſoluerimus

Et quo pacto dicit aliqͥs.iohes pphetaſ/
ſe dicit᷑ illud ⁊ de eo qdð ante ſuos oculos
poſitũ tenebat. Uidebat ieſum/tangebat
⁊ audiebat ⁊ tu mihi dicis ꝙ illũ eſſe iohã
nes ꝓphetabat. Non eniz eſt pphetia niſi
occultoꝛũ ⁊ a ſenſib humanis alienoꝛum
Sed acute cogitemꝰ qͥd iohãnes ſenſu vi
derit/⁊ quid nõ viderit/⁊ exinde qͥd ⁊ quẽ
admodũu ꝓphetauerit cognoſcemꝰ. Erãt
in homine ieſu plurima coꝛpoꝛeis ſenſib⸗
⁊ experimento cognoſcibilia.vt ꝙ hõ erat
ambulãs.docẽs/cũ publicanis⁊ pctõꝛibo

ſüölt
ſign
telis
hine
daag

hevor
loint
Wumor
hnis
Aäit

nnagN.

oviig
isſcit
iohan
lois ſue de
modo
Nöh/ſeg
nichitere
es or g,
nlochſr⸗
Umtioſen
renng
biſepoſ⸗
mninſcig⸗
rahſibili⸗
Leiitno
Nad
rlelei

Cnbug
ni
Wn
emnare

Dueen

n Oin
Neviunn

Hilnotie.d

ſtuemm
Piohenind

deröNiarn

nins chinnn
Nnnvs
hun
ſos oallo⸗
m ungeo
liͤcheit
pphent
Halichen
inesſen
ngece
ſcond/
tißle
e
G

ce agnꝰ dei. ⁊ cetera hmõi.
lij dicẽtes nõ debere iohem arguere men/
dacij.Alioqͥn ſi mẽdax qũo ꝑfectꝰ. Jpᷣe eĩ

manducans. ⁊ ad hec cognoſcẽda nõ erat

opus ꝓphetico ſpiritu.Alia latebãt plu/
rima ⁊ maxima:vt ꝙꝙ talis eſſet deꝰ.medi

gatoꝛ ↄſtitutus ꝓ redemptõe ⁊ recõciliati/
one peccatoꝝ.qagn eſſet ꝓ ſacrificio cõ/
ſummato ĩmolandꝰ/⁊ ſimilia/ad q̃ cogno
ſcenda ⁊ publicãda hoĩb Johes.non niſi

ſpũ ſuꝑplenꝰ attingere valuiſſet. Taleẽ il

ccurrũt a/

lud.Qui poſt me ve.añ ſS ⁊c̃. Et ec

interrogatꝰ. u qͥs es.⁊.an ꝓpheta es tu
Rũñdit.nõ ſum. Qõ ſi ex hũilitatꝭ affectu

às eũ ſic rñũdiſſe ↄtenderit / videat qũo hu
militatẽ verã cũ vitio mẽdacij connectet.
ODue eni ꝑticipatio luq ad tenebꝛas.q̃ cõ

uentio chꝛiſti ad belial ait apłlus: Fateoꝛ

plane iohem nõ queſiſſe hũilitatẽ ꝑ men/

dacij culpã.Abſit h̊ vt catholicoꝝ qͥſpiazx
ſic delirus inueniat᷑ qui hoc dicat. erax
igit᷑ fuit iohes mõ quo negauit ſe ꝓphetã.

negauit dico nõ ſimplicit.ſʒ ad intentiõe,

q̃rentiũ.Scriptũ erat in lege dei Deute.
xviij ꝓphetã ſuſcicabo eis de medio frat=
ſuoꝝ ſiłlem tui ⁊ ponã vᷣba mea in oꝛe eiuſ
loq̃turq; ad eos oĩa q̃ pꝛeceꝑo illi.Qui au
teʒ vᷣba eiꝰ que loquet᷑ in noĩe meo audire
noluerit.ego vltoꝛ exiſtam. Interrogaue/
rũt ̊ iudei iopßem an ꝓpha eſſet.nõ q cũq;

ſed qlẽ iex ipᷣa pollicebat᷑ affuturũ.Et cõ/

feſſus eſt ⁊ nõ negauit.qꝛ nõ erat ille pphe

ta ꝓmiſſus in lege. Chꝛiſtꝰ itaq; nõ iohes

fuit ꝓpha ille quẽ ibidẽ moyſes venturuʒ
ꝓphetauit.Cui pᷣcurſoꝛ ⁊ angelꝰ iohan/
nes extitit.v gquẽadmodũ Iſa.olim añꝓ
nũciauerat dicẽs.vox clamantꝭ. Ubi lice/
at attẽdere q̃nte dignitatꝭ iohes fuerit at/
q; autoꝛitatꝭ.vt etiã a ꝓpha tali de eodeʒ
fieret ꝓphetia/⁊ ſue pᷣdicatiõis clamoꝛ tã/
to añ pꝛoderet᷑.qnetiã iohes illud eẽ pꝛo/
phetatũ de ſeipᷣo nõ hũana ſʒ ꝓphetica in

ſtructiõe cognouit. Intrauit enĩ puer de/
ſertũ vbi de libꝛis Iſaieę aut alijs ab hoĩe
nequaq; inſtructꝰ eſt. Hic oꝛit᷑ difficul
tas nõ mediocris de mõ cognoſcẽdi veraſ
ꝓphetias ⁊ de mõ diſtinguẽdi eas ab illu /
ſiõib⁊ diuinatiõibs demonũ qͥ aliqũ traſ
figurãt ſe ĩ angelos luò f̃ᷣm aplm/⁊ de cau

telis ſe hñdi/hõ in talibe ne ſeducat᷑. ſʒ ad
p̃ſens dicta ſufficiãt. Sequit᷑. Yuit io/

hanes ĩ deſerto.vbi de h̊ ⁊ ð iohis ꝑfectõe
q̊ ad auſteritatẽ vite ⁊ meritoꝝ multitudt

nem videbimꝰ dño ↄcedente pꝛophetiam
Joh.i.dũ querit᷑. Tu qͥs eſ.Ego inqͥtvor
cla. ⁊c.dirigite viã dñi.Et egrediebantur
ad eũ hieroſolimite vniuerſi ⁊ omĩs regio
iudee ⁊ baptiſabant᷑ ab illo ĩ ioꝛdanis flu/
mine ↄfitẽtes pcta ſua. Et erat iohes ve/
ſtitus pilis cameloꝝ ⁊ ʒzona pellicea circa
lübos eiꝰ.⁊ locuſtas ⁊ mel ſilueſtre edebat
Jam ꝑaliqᷣt dies iohem in deſerto tenui/

mus.dũ eni ſcrutari pia curioſitate cona/
tus ſum.qͥd ageret iohes.⁊ ſolus.⁊ ĩ deſer

to.Dũ pᷣterea ſuꝑ h̊ ammirationẽ aliqruʒ
carnaliũ/turba tumultuq; gaudentiũ cõ

tentare ſatagerẽ. inductꝰ ſum referre q̊ pa

cto verũ eſſet de eodẽ iohe ⁊ ſibi ſilibo here
micolis in ↄtẽplatiõe ſuſpẽſis.nũq; minꝰ
ſolus q; cũ ſolus.g̊ apud Ciceronẽ dixiſ/

ſe celebꝛat᷑ ſcipio ſuꝑioꝛ africanꝰ. Hacoc/

caſione in materiã ↄtẽplatiõis incidi latiſ
ſimã vtiq; ⁊ nõdũ funditꝰ exhauriẽdã vt ĩ
ipᷣa explicãda ſemꝑ ſit vltra qcq; inuenire
⁊ veniendũ cũ hieroſolimitis ⁊ om̃i regio
ne iudee.tandẽ hinc ad iohem ĩ ioꝛdane pᷣ
dicantẽ ⁊ baptiſantẽ. Sʒ tandẽ egredien/
dũ eſt ab h̊ deſerto/ↄtẽplatiõis materie ſi
lenti ũ indicẽdũ/q̃tinꝰ ſubſeq̃ns euangelij
nr̃i textꝰ loq̃tur. Spero eĩ deo ppicio me

ſuꝑ bac materia ↄtẽplatiõis certe pulcer/

rima ⁊ ſublimiſſima q̃dã poſteriꝰ locutuꝝ
atq; nõ tam ex nr̃aq; alioꝝ ſnĩa/neq; tam
mgr̃ali locutiõe qᷓ; collocutiõe familiari.
nõ demũ polito curioſoq; gmõe/ſʒ qtidia
no loquẽdi moꝛe/⁊ extra lectiões oꝛdina/
rias int᷑ audire volentes ꝓpoſui diſſerere
Placuit itaq; paterne puidẽtie ſuꝑne ma
ieſtatis.me ꝑ aliq̃t iã tꝑa in deſerto tribu/
lationis ⁊ cuiuſdaʒ ſolitudinis collocare.
vbi.q̃le mãna ↄteplatiõis in deſerto ſoli/
tudinis veri iſraelite comedũt.etſi nõ ple
no oꝛe comedere.ðguſtare tñ datũ ẽ/vt ſal
tem eiꝰ odoꝛẽ ex alioꝝ eructatiõe.qͥ mãna
cibi ſe repleuerãt.potui aſpirãdo ſentixe/⸗
veꝝ qͥd textus nr̃ dicat audiamꝰ. ¶ Egre
diebant᷑ inqͥ t ad eũ.nõ dubiũ qn ad iohã/
nem bap. hieroſolimite vniuerſi ⁊ oĩs re/
gio iudee.Ad hoc vᷣbũ ſtupet logica/ꝛ lo/
gice tractatoꝛes vel ſcandaliſant᷑ vł incul
pant locutiõis huiꝰ foꝛmã. Neq; enĩ eſti/
mandũ eſt ꝑuulos.imbecilles.aut infan/⸗

tes in cunis.imo nec hieroſolimitas ome

adultos ad iohannẽ egreſſos fuiſſe.quãto
minꝰ oẽm iudee regionẽ.Igit᷑ logice vir/⸗
tus et ſᷣmonis ꝓpꝛietas vident᷑ falſitatis
dd ꝛ

Lectiones

arguere euangeliſtã marcũ.qͥ boc vniuer/

ſali mone vſus eſt. Obiectio iſta nõ huic
loco dũtaxat.ſed innumer ſacre ſcripture
locutiõibo aduerſa eſt.

tiuis q̃ vſitato noĩe ⁊ q̃ſi antonomatice lo

viaz hfe deſcribit ab eRanre⸗ ſermoci⸗/

nalis a qbuſdã noiat Poꝛro altera ẽ lo
gica qua appꝛopꝛiato

cam dicimꝰ q̃ pꝛincipalit᷑ ancillat᷑ ſeruit ⁊

amminiculũ pᷣſtat ſcientijs moꝛalib/poli
ticis ⁊ ciuilibo ad intellectũ pꝛaticuʒ ſpe/

ctantẽ. Habet aũt vtraq; logica hmõi ſu

as regulas in loquẽdo.modos inſuꝑ pꝛo
pꝛios qbo docemur. erudimur.? diſcimus

ven a falſo diſcernere Pꝛima reſpicit lo
gica potiſſime fᷣmonis ppꝛietatẽ alienã a

methaphoꝛis ⁊ àbuſlibʒ trãſſumptionibb

explicando adeq̃tionẽ rei ad intellectũ/et

iuxta regulã ſuppoſitionũ. ampliationũ
⁊ appellationũ.vim locutiõis aut ᷣmõis
ſtrictiſſima pᷣciſione diiudicando. Heclo
gica exulat a ſe ⁊ abdicat oẽm fere figura3ßl

tã locutionẽ/oẽmq; locutiõis oꝛnatum/⁊

qntũ põt pximiꝰ ⁊ bꝛeuiꝰ ↄceptib interi /
oꝛilo cosreſver gjen⸗ vᷣitas ꝑ eas ĩ ſpe
iq atq; lucidioꝛ ha/

culatiuis ſciẽtijs pᷣciſiq ioꝛ
beat᷑.¶¶ Atuero rhetoꝛica quã logicã alte

ra dicimꝰ potiſſime figuris.et tropis atq;
ſcematibo vtit. koloꝛibo q̊ʒ floꝛibo nõ tã ne/
ceſſarijs q; decoꝛis locutionẽ ſuã exoꝛnat
X· eterũ vulgari vſitateq; locutiõi płlimũ
ↄad eſcendit/q̃rens ex ſua quadã tũ ſamilia

ritae/tũ ſpecioſitate vt auditoꝝ affectus

impellat qͥ vult.⁊ vel in irã vel indignatio

nẽ odiuũ vł amoꝛẽ cõcitet audiẽtes. Dicta

eſt idcir co logica hec neceſſaria ad ſciẽtias

moꝛales.qꝛ ad affectꝰ cõcitãdos generan/
doſq; ſi boiii ſunt/aut ad ſedãdos. aut cõ
peſcendos ſeu tollẽdos ſi mali reꝑiant/lo

gica pᷣcedens nõ ſufficit. Illa enĩ inquirit
tmmõ veritatẽ in rebo ꝓut vitas eſt adeq̃/
tio rei intellecte ad intellectũ ſpeculatiuũ
iſta aũt put eſt adeqtio qdaʒ ad affectũ ſeu

pꝛaticũ intellectũ. ¶ Dicamus g duũ qrit
de veritate ꝓpoſitiõis alicuiꝰ ſᷣm vim vo

cis aut ꝓpꝛietatẽ fᷣ monis.aliter iudicad¶un
eſt ⁊ rerendũ in ſpeculatiuis ſcientijs ad
quas peſeruit logica pꝛioꝛ.aliter in moꝛa
liba atq; politicis.vbi rhetoꝛicã vigere do

Pꝛo qᷓ diſſoluen
da notandũ ſũmoꝑe arbitroꝛ etiam iuxrta
phi ſniam/ꝙ du plex eſt logica.q̃dã ſubſer
uiens ſciẽtijs naturalibo ac pure ſpecula //

ocabulo rhetoꝛi ⸗/

cuimꝰ. Et quiſqͥs iſtas logicas duas vel /

let cõfundere.ita vt rhetoꝛicã in ſpeculati
uis.⁊ logicã pꝛioꝛẽ in pꝛaticis ſciẽtijs ex/
igeret.ille in abſurdiſſimos ineptiſſimoſ/
q; erroꝛes coꝛrueret totus Hinc eſt ꝙ a
Tullio ĩ rhetoꝛica veteri ⁊ alijs politiſan
tibo irrident᷑.⁊ inculpant᷑ illi q fm logicaʒ
pꝛioꝛẽ enitunt᷑ legeſ atq; cõmũes hoĩm lo
cutiones interpᷣtari. Uocant᷑ ſiquideʒ ta/
les verboſi.ſophiſte.garruli.de ſolo nomi

ne ↄtrouerſiã nectẽtes.inciuiles deniq; et

ceruicoſi fantaſtici ⁊ ad nullum ciuile ſeu

politicũ negociũ regimẽ atq; conſiliũ ido

nei vſq;adeo vt vix ipᷣi qͥ tales ſunt.loqui

quicq; audeant./vix aliqͥd audire pñt/qdð
nõ ſtatim calumniandũ aut negandũ aut
diſtinguendũ eſſe ↄtendãt.Sed fallit eos

plane ignoꝛãtia pᷣmiſſe diſtinctiõis inter
logicã atq; rhetoꝛicã.⁊ qꝛ logicã pꝛimã in

troducere ſatagũt vbi ea non opus GRK
qͥ du

Illi ex aduerſo nõ parũ aberrauerũt qͥ d
ſpeculatiua veritas ſola cõquerit᷑.rhetoꝛi

cos loquẽdi modos pꝛincipalit᷑ ſecuti ſüt

Innumeris itaq; ⁊ infinitis vinculł:

nitunt abſoluere ſemet ↄſtrixerũt Neq;ʒ

tamẽ nego qn viciſſim logica vna.
opem qñq; requirat.Et quin pari quodã

ſenſu ad veritat vniꝰ inquiſitionẽ.plerũ/

qʒ ↄcurrant.Sed quãdo.vbi ⁊ q̃liter hoc

fit nõ cuiuſcũq;.ſed ſapientis ⁊ artiſiq eſt
iſtud diſcernere.⁊ eius inſuꝑ qͥ vtrãq; ꝑfe.,
cte cognouerit.et qui ſciuerit ſᷣm materie

exigentiam. cognatos inferre fᷣmones.⸗

NHinc fit vt aliqui carentes logica pꝛioꝛi.

reperiunt᷑ in tractatibo aut doctrinis paꝝ
reſoluti.ſed rudes ⁊ indigeſti/ſicut ecõtra
dictum eſt ꝙ ſoli logice innikẽtes ſophiſte
ſunt.leues ⁊ garruli.⁊ in ciuili cunctatiõe
parũ aut vix tolerabiles inuẽti.ĩmo ad p/
dicationes aut deliberatiões poſitas ra/

ro vident᷑ eleuati.qꝛ nec in illoꝛũ exercita/
tione ſeipᷣos tradiderũt. arta hoc nöõ

operoſuʒ eſt obiectionẽ pꝛetactã diſſolue
re.dicẽdo ꝙ nullo modo in hyſtoꝛicis nar
rationibo.ſicut nec in ꝓphetijs ⁊ documẽ
tis moꝛalib exigit᷑ vel attendit᷑ veritas di

cctoꝛũ confoꝛmiter ad ſtrictas regulas pꝛi

oꝛis logice. Sed ſufficit ꝙ modus loquẽ
di cõmunis cui maxime ſe cõſoꝛmat rhe/
toꝛica ſeruetur.vbi figurate locutiõeſ tro
pice ⁊ tranſſumpte ꝑ parabolas ⁊ ſilitudi

nes admittunt᷑ et ampliꝰ qᷓ; relique.Ethᷣ
eſt qð quidaʒ non irrationabilit dicunt

— ———61

——

—

1
itea
at
tue
lie
w

n

tice
poſ
but
mee
mer
bed
ge/

Pven⸗
lu
Wex/,
finn
ed 4
pwiln
nloge-
boimb
niceztn
blonomi
deniqz er
nleſen
iliäiso
fuprtoegi
repine
üaut
llrews
ois inter
Wmai
el
moitdi
umii hm
Ait ſn
dnini
Ami

–
Gcaptot
insos
ſatuin
uſil
unde
ion
Ninon
igont,/
nheh
iniſole
ncstar

MN .

Ermine)
Wloo
uslo⸗
umnart
gtiöt
1ſin
ud

.

ſuper

theologia ſuã habʒ logicã ⁊ modũ loquen

diꝓpꝛiũ/⁊ in ea nibil eẽ falſum de virtu
te fmonis debʒ admitti.ĩmo dictuʒ hmõi

tanq; irreligioſum impiũ ⁊ blaſphemuʒ a

catholicis auribo reijci cõgruit.Si qͥs ve

ro dixerit oppoſitũ/⁊ recte ſenſit/ille dũta

xat ad vim loquẽdi pꝛioꝛis logice oculos
cõ geine uis nõ vſquequaq; rõnabi/
liter. ¶ D
tũ in locis płimis.tũ ſpecialiꝰ in li.de do

ctrina chꝛiſtiana reglas ꝓ expoſitione ſa -

cre ſcripture dedit ⁊ ab alijs dataſ collau

dauit. Inter qs vna eſt ꝑ ſynodochen vbi
ꝑs ꝓ toto ſumit᷑.Alia ꝑ hyꝑbolen vbi ve /

ritas ad exaggerandũ excedit᷑.Alia vbi lo

catũ ꝓ loco accipit᷑. ſᷣm quas regulas ter·

tus nra falſitate defendit᷑ Nã dicẽdo egre
diebant᷑ ad euʒ hieroſolimite vniuerſi/ſi/

milis eſt locutio ſicut cũ dicimꝰ.oĩs pps⸗
vel totꝰ mũdus.vadit ad tale ſpectaculũ.
Dicit᷑ eĩ ̊ nõ ꝑ pᷣciſioneʒ.ſʒ ad rei magni /
ficationẽ adaugẽdã. Siłiſq; ẽ locutio cũ
ſubdit᷑.Et oĩs regio iudee.niſi ꝙ vltra
locus ꝓ locato.regio ſcʒ pꝓ habitãtibo regi
onẽ ponit᷑/⁊ in talib iuxta quoꝛũdã expli
cationẽ attendit᷑ ſenſus.nõ quẽ vᷣba faci /
unt.ſed pꝛo q̊ fiunt. ¶¶ Juxta pᷣdicta ſumi

tur ↄſideratio moꝛał ꝙ pᷣdicatoꝛes in ſer⸗/

monib publicis deteſtãdo vitia ⁊ collau

dando vᷣtutes auctoꝛitatẽ hũt vtẽdi locu

tionibo trãſſnumptiõis ſᷣm regulas ͥb ex
ponit᷑.⁊ iuxta licentiaʒ rhetoꝛice artis.ita
vt qũq; dicat᷑ ali dvniuerſalit vicioſũ qð
pꝛo pauqò aut nõ oĩbus pᷣt verificari.vła /

liud tale ꝓnunciat᷑ qꝗð de vᷣtute ⁊ regla lo/
gice pꝛioꝛis eẽt falſiſſimũ ⁊ ſcãdaloſum et

iniurioſum./Nõ habeo hic exẽpla mul

ta curioſe ſcrutari vł adducere.legant᷑ oẽſ

ꝓphete q fuerũt.quidã ſᷣmocinatoꝛes iue
hentes in vitia/⁊ vitioſos arguẽtes.atten

dat᷑ pᷣdicatio chꝛiſti. Johis bap.pauli.ſte

phani ꝓthomartyr.⁊ alioꝝ reuoluantur
ſᷣmones ⁊ epłe doctoꝝ.reꝑiet᷑ q̃ſi vbilibet
licentia tał loquẽdi vniuerſalit᷑ vt dixiumꝰ
Iſaias dicit.i.c.Om̃ecaput languiduʒ ⁊v·
ome coꝛ merens a plãta pedis vſq; ad ver
ticẽ capitis nõ eſt in eo ſanitas.Et paulo
poſt. Om̃es diligũt munera ſequunt᷑ retri

butiones. Jere.ij.ſcriptũ eſt.Quidvultis

mecũ iudicio cõtendere.om̃s dereliquiſtꝭ
me dicit dñs. Eʒzechieliſ.iij.Oimis quip/
pe domꝰ iſrael attrita fronte ẽ ⁊ duro coꝛè/
de.Chꝛiſtus ⁊ Johãnes phariſeos incul

inc eſt ꝙ egregiꝰ doctoꝛ Augꝰ.

rephendi q̃rebant.
rationẽ cõtra illos qͥ in locutionibꝛ moꝛa
libus ponũt captioſos loquẽdi modos ĩ
logica pꝛioꝛi ſeruatos licet veros. In qui
bus tñ eſt falſitas aꝑta aut ſcãdaloſa iuxx

pabant generalit. Chꝛiſtus vocans eos
pocritas.ſepulcra dealbata.ſuperbos et
auaros. Johãnes ꝓgeniem viperarũ. Et

Actuũ.vij.dicit ſteppanꝰ.Dura ceruice ?ẽzc q

rituiſancto reſtitiſtis.ſicut ⁊ patres veſtri

ita ⁊ vos.Apłs deniq; vocat galathas in

ſenſatos.⁊ in cretenſiba appꝛobat dictum

incircũciſi coꝛdibo ⁊ auribo vos ſemꝑ ſpi (

poete. Cretenſes ſemꝑ mẽdaces. male be
ſtie.pigri ventres. Pꝛimo etiã vocat apłs

poetã hunc ꝓphetaʒ. Et apud gẽtiles poↄo
ete ꝓ ꝓpbetis ⁊ vatib atq; theolog habe
bant᷑.⁊ poeſes eoꝛũ ſicut methaphoꝛicas

locutiões veritatẽ continentes/occultas
tñ/attentabãt. tales ſunt in ſcripturis ge
nerales in docendo locutiões innumere.
¶ Ex his ſequit᷑ alia ↄſideratio ꝙ inciui /
liter agerẽt.ĩmo inſipient᷑ ⁊ cõtra arteʒ p/

pꝛiam clerici qui locutiões hmõi moꝛaleſ

in quibo foꝛte tangerent/vellent generalit

inculpare.aut vtentes eis moleſtare. niſi

foꝛſan vbi manifeſta ⁊ ꝑticularis iniuria

(que mag eẽt detractoꝛia ⁊ cõtumelioſa
q́; ad ediſicationẽ valens depᷣhenderetur

qð ſi fieret coꝛã quibo nõ opoꝛtet. QOð vbi
⁊ qñ cõtingit nõ eſt poſſibilit ꝑ artẽ doce
re.ſed tũc agendũ eſt vt ſapiens iudicabit

⁊ ꝓut edocebit vnctio.Cõſtat enĩ ꝙ plerũ

q; fit ſermo generalis ad pꝛincipes qui ſci
unt ſe ⁊ ſtatü ſun grauiter increpari tan

gi in modis loqiłdi generalib.tolerãt tñ

Qua igit᷑ fronte et temeritate nollent cłici

de iſto vel illo ſtatu ſuꝑ eoꝝ vicijs genera
liter moꝛderi vel culpari. Iſta pꝛoꝛſus eſ/
ſet phariſaica e A rephendere nõ

ta locutiones vſitatas ⁊ ſᷣm rhetoꝛicaʒ in

materia tali ſeruandaʒ.Exempli gra.po⸗
netur vna indiffinita q̃ apud moꝛales eqͥ/

ualet vniuerlſali q̃ tũ indiffinita de vi logi

ce vera erat.apud rhetoꝛicũ ⁊ politicũ fal
ſiſſima. Pꝛopterea nõ impꝛudent cõdem
nate alique ꝓpoſitiões tanq; articuli er/
ronei aut reuocandi.in quibo tñ erat veri
tas de vi vocis ⁊ logice pꝛioꝛil/ vt iſta.Ec
cleſia manens eccłia põt errare.deꝰ ⁊ crea
tura nihil ſunt.⁊ ſimiles multe.⁊ alie etiiẽ
que in philoſophia fuiſſent recepte yt ve
re vel ſalteʒ ꝓbabiles ſicut ſi ur artlctd t
d 3

erciã addo cõſide/⸗

. AKectiones

de loquuturotra meritoꝛia.
Et maxime cõſideratio hec locuʒ hʒ vbi
audiẽtes nõ ſunt triti vł vſitati tales locu

tiones audire vel admittere.ſed vulgares
ſunt aut puri moꝛales.legiſte vel canoni//
ſte. Et ſane impꝛudent᷑ agunt.ne dicã im/
pudent/qui coꝛã talib in actib publicis

talem logicã purã adducũt aut phiaʒ ſeu
methaphiſicã. pᷣſertiʒ vbi materia talis ꝗᷓ
nihilominꝰ moꝛes reſpicit ⁊ apud eos ſcã

dalum.Obſeruandũ eſt enĩ ilud Grego.

Juxta moꝛes auditoꝝ foꝛmet᷑ ſermo do/
ctoꝛũ. Huius oppoſituʒ creberrime ſieri
dicit᷑ in anglia.⁊ pꝛochdoloꝛ niſi ꝓuideat᷑

inualeſcet in francia.qᷓ; vero apta eſſet ⁊ la

ta feneſtra ad erroꝛes ⁊ ſcandala ſeminan
dos talis ꝑmiſſio liquet ex pᷣmiſſis ⁊ expe

rientie vox ↄclamat.Deniq; cur ob aliud
appellant᷑ cheologi nr̃i tꝑis ſophiſte ⁊ ver

boſi imo ⁊ fantaſtici.niſi qꝛ relictꝭ vtilibo ĩ
telligibilibo ꝓ auditoꝛũ qlitate tranſferũt

ſe ad nudã logicã vel methaphiſicam aut

etiã matematicã vbi et quãdo nõ opoꝛtet

nũc de intenſione foꝛmarũ.nũc de diuiſio
ne cõtinui.nũc detegẽtes ſophiſmata the/
ologicis terminis obũbꝛata.nũc pꝛioꝛita
tes quaſdã in diuinis.mẽſuras duratões
inſtantia.ſigna nature ⁊ ſilia in mediũ ad
ducentes.q̃ ⁊ ſi vera atq; ſolida eẽnt ſicut

nõ ſunt.ad ſubuerſionẽ tñ mag audienti

ſepe pꝛoſiciunt. ed detinuit ecce nos
aliq;diu modualoq̃ndi euãgelicꝰ ſpero tñ
nõ pꝛoꝛſus inutilit ad rem accedẽtes vide
amus qnte auctoꝛitatꝭ atq; dignitat ĩmo
vᷣtuoſe attractatiõis Joh̊.bap.ſuerit.qĩ
ad eũ egrediebant᷑ hieroſolimite vniuerſi
⁊ omiis regio iudee.tam valida erat ⁊ tam
efficax ſua ſolitudo/ſua viuẽdi auſteritas

um vel irriſi rcesder edificatiõeʒ

ſua demã ſinceritas ⁊ libertas pꝛedicãdi.

Da mihi aliquẽ de occupatis.⁊ accurſis⸗
ſolitarios irridentibo.qͥ ꝑ om̃es totiꝰ eta/

tis ſue diſcurſus ⁊ ſudoꝛes anxios tantũ/

dem ꝓficiat.q̃ntũ ſolitarius iſte manẽs in

deſerto fructificauit. Mirari ⁊ colere ſo/
lent homĩes pᷣſertim ſimplex vulgus eos
viros quos invita ſublimes/⁊ ſibimet au
ſteros aſpiciũt.ob hoc maxime ꝙ nlla cu /

piditatꝭ aut ambitiõis nota reſpergũtur.

nulla pꝛoinde cõtra eos fallendi ſuſpitio:
aut mentiendi ſuboꝛitur quãdo deſpiciũt

quicqͥd terrenũ eſt.quicqͥd vtile vel iocũ/
dum.Ex oppoſito pꝛedicatoꝛes nr̃i tꝑis.

qꝛ talibus inhiare vehementer popularit
⁊ ardenter ↄgnoſcunt᷑.fit ſermo eoꝝ in op
pꝛobꝛiũ.fit de mendacio aut pꝛaua inten
tione ſuſpectũ.Dicũt cõfeſtim eis audito
res voce vel anĩio.medice cura teipᷣum.(

Ulidimꝰ noſtra etate ⁊ nuꝑ quẽadmoduʒ

vnus ꝓpter huiuſmõi vite auſteritatẽ pe/

ne incredibilẽ in ſuis ßᷣmonibo multitudi/

nẽ aggregabat cui vite ſue ⁊ zelo ſi ſcienti⸗
am ⁊ diſcretionẽ humilẽ ſociaſſet.quã vti

nã ſociaſſet.feciſſet vtiq; fructũ multuʒ.ſi

verũ eſt ilud Berñ.ʒelus ſine diſcretione

p̃cipitat. Diſcretio aũt eſſe nõ pᷣt abſq; hu

militate nec hũilitas in cõplacentia ſui et

innitendo ꝓpꝛie pꝛudẽtie cõſeruat᷑ ¶ De/

niq; difficile eſt ⁊ plus diuinũ qᷓ; hũanum

⁊nõ abſq; diuturno virtutũ exerciio acq;
ſibile. vt in duob his ſeruet᷑ humilitas in
ſolitudine.ſ.⁊ pᷣdicatiõe.Cur ita.Quoni/
am ſolitudo facit hoĩem leuiter ceteroſ oc

cupatos diuiudicare ⁊ eis ſe pᷣponendũ eſti

mare. Pꝛedicatio autẽ vbi eſt applauſus

ↄcurſuſq; populoꝝ verba dicent in celuʒ
ferentiũ/ꝑtemptat grauiſſime atq; pericu

loſiſſime pᷣdicatoꝛis animũvt gaudeat / vt

ſibi cõplaceat/vt poſtremo in linguis ho/

minũ famã ſuã foꝛis ponat.ſe eſtimet ma⸗/
gnũ aliquẽ eſſe qualẽ ſe audita ceteris/ac

pꝛoinde cõtemnit ab alijs edoceri mone/
ri vel eoꝛũ duci cõſilio. Ruit ꝓpterea in te
meritateʒ quãlibet.impꝛouidꝰ loquit᷑.nõ

iam ex rõne ſed ſuroꝛe.nõ ex hũilitate ſʒ e/
latione.nõ quod dictat rõ ſed qð ſuccenſa
