⁊ ꝑegrine trahũt aĩas ad interitũ /non q̃lẽ/

cũq; ſʒ eternũ. Turbãt inſuꝑ eccłiaʒ/poli

uapꝛopt᷑ occaſionibo intra coꝛ ab ex/
traq; ſuſceptꝭ.ꝓpoſuit nr̃a ſedulitas opu/
ſculũ cõponere.q̃druplici mõ de examia/

an oẽs tꝑales ⁊ ſpũales euertunt.

tiõe doctriaꝝ Pꝛio theologicalit᷑ſco ex

ẽplarit᷑.tccio phiſicałr.q̃rto pᷣticałr. Pꝛiꝰ
modꝰ qͥ pñt ẽ opuſculi / ſex cõſideratiões

2 frẽs/ qͥ hʒ aures audiẽdi audiat.qꝛ nulla

ð
„
.

De examinati

de examinatoꝛib idoneis docirinaꝝ/⁊ to
tidẽ de examinatiõis arte ꝑſtringet/q̃ no/
tant᷑ in his vᷣſibo.Conciliũ.papa.pᷣſul.do
ctoꝛ.bñ doctꝰ.Diſcretoꝛ quoq; ſpirituuʒ

de dogmate cenſent.Qualis ſit doctrina K

docens qͥs/quiq; ſodales.Si finis ſit fa/
ſtus / queſtus ſiue libido. ie enamur
in pmis nihil nos in docendo vł narrãdo
foꝛe dicturos/intentiõe coꝛrupta fauoꝛe ł
odio/ſed tanq; in articulo moꝛtis poſiti⸗
coꝛã iudice deo/volumꝰ cautelas inſinua
re/cõtra falſas pꝛophetias ſuſpectaſq; do
ctrinas/maxime diebo iſtis malis/qñ ſtu/
diũ theologie refriguit/quũ magna ex par/
te diſſipatuʒ eſt/ vbi potiſſime floꝛere ſole/
bat. Fiet inſuꝑ ſermo pᷣſens talibo ⁊ ꝓ tali

bus/qual fuiſie lauda᷑ iob/qͥ ſunt ſimpli

ces ⁊ recti ac timẽtes deũ ⁊ recedẽtes a ma
lo/ ne dyabolus cuiꝰ nõ ignoꝛamꝰ aſtuti/
as impꝛouiſos foꝛte reꝑiat ſeducatq; Ca
les alloqmur venerãdos pres carthuſieũ.
⁊ celeſtinos/s afflictos / vt iob / optet eſſe
in terra hus/que ſonat concilium Cõue/
it ⁊ oꝛientales eſſe/ꝓ ſuſceptiõe luminis
gloꝛioſi/qͥbus teſtimoniũ ꝑhibendum eſt
de lumine. Anĩa deniq; iuſti annũciat ali
quãdo vera.pluſq; ſeptẽ ſpeculatoꝛes con
ſtituti in excelſum ad ſpeculandũ ¶ Qui
bus añ locutis diſcurramꝰ ꝑ vnãquanq;
oſi laerationez duodecſxcr ates aliquas
qʒ cautelas miſcendo. l

iudex doctrinaꝝ fidẽ tãgentiũ
Neſt generale conciliuʒ. Deducit᷑
NANAIbhec ↄſideratio pꝛimitus aucto
ritate generalis cõciulij conſtantieñ.cui foꝛ
te parĩ duratiõe nullũ fuit/ Yoꝛma decre
ti ſui ſat habet᷑ ⁊ poſita eſt in tractatu de
ptãte eccłiaſtica/⁊ in opuſculo. An liceat
appellarea papa. Sumit᷑ inſuꝑ ab euan/
gelio cũ rõne talis ↄfirmatio. Chꝛiſtꝰ fu/
it ſuᷣmꝰ ⁊ optimꝰ inſtitutoꝛ eccłie nõ de/
ficiens ĩ neceſſarijs/qͥ ⁊ dixit.Ecce egovo
biſcũ ſum vſq; ad ↄſũmatõeʒ ſecłi.Opoꝛ
tuit igit᷑ in eccłia relinq̃re regulã infallibi
lem ꝓ fide ſᷣuãda/⁊ dubijs emergẽtibo ter/
minãdis.nõ aũt reꝑit᷑ in terrꝭ altera tal in
fallibilis regula niſi generale ↄciliũ legiti
me ↄgregatũ.nã ꝑſona q̃libʒ ſingulariſ de
eccłia cuiuſcũq; dignitat etiã papal/cir/⸗
cudata eſt infirmitate/⁊ deuiabil eſt vt fal

Pꝛima cõſideratio.

Xaminatoꝛ auctenticꝰ ⁊ finalis

4

9 . Pr £ .

he= non r

,
7 .

lere poſſit ⁊ falli. Pꝛopterea nõ imparem
poſuit Augꝰ.auctoꝛitatẽ in eccłia ⁊ ĩ euã/
gelio / dicẽſ. nõ crederẽ euãgelio niſi me au
ctoꝛitas ecclłie cõmouiſſet pponeta⸗
liqs ꝙ in agibilibo/⁊ ↄſtitutiõibo hũgnis/⸗
vVel ſentẽtijs/ vl ſctõꝝ canoniſationibo/ec

cleſia falli põt ⁊ fallere ̃m iura ⁊ experimẽ

Tis płimis. Rñdet᷑ ſecus eẽ in his q ſũt fa/

ſcti vel iuris hũani/⁊in his qᷓ ſunt iu di/

uini de neceſſitate ſalutꝭ cognoſcẽdi/cuiui
modi ſunt vᷣitates fidei/pᷣcipue articuloꝝ
ꝓpterea aſſiſtit ſpecialiꝰvbi nõ ſufficit hu
manũ auxiliũ.ſicut in determiatiõe veri/

tatũ fidei qᷓ; in alijs in àbus nõ neceſſario

ſtat ſalꝰ.Nihilomin attẽdendũ ẽ mul/
tiplicem eſſe doctrinaruz ꝑ eccłum ſeu cõ
ciliũ vice ſue appꝛobationẽ.Quedam ap

pꝛobant᷑ vt certitudĩalit᷑ vere neceſſarioq;

credende. Quedã vt vtiles ad moꝛalẽ reli
gioſamq; doctrinã /ſine mixtione falſitat
noxie/nõ tñ ſunt ſic vt credant᷑ obligato/

rie.ſed dicunt᷑ de pietate fidei. Quedã vᷣo

ſolũ ꝑmittunt᷑ vt legant᷑.nõ qͥn ſint mixte
falſitates/ſʒ hñt aliunde płimas vtileſ do
ctrinas/ſicut ſũt ſcripta multoꝝ doctoꝛũ.
Etita Augꝰ. ſua ſcripta recipi volebat.
Moli inqͥt meis lr̃is q̃ſi canoni ſcriptun

de ſe deſeruire. Et iteꝝ. Negare nõ poſſuʒ

nec debeo ſicut in ipᷣis maioꝛibo.ita mul/
ta eſſe in tÄã mult opuſcuł meis/q̃ pñt iu⸗

ſto iudicio et nulla temeritate culpari.

Dumit᷑ hic duplex vᷣitas. Canoniſatio ꝑ
ſone nõ cõpellit firmit᷑ adherere doctrine
ſue. Patʒ etiã ĩ martyribo. vt ĩ btõ Cypꝛi

ano. Patet de plib canoniſat.q̊ꝝ qͥtidie

poſitiões a ſcolaſticis nõ tenent/ ſed palã

negant᷑/aut cũ reuerẽtia ſi tieri põt expo/

nunt᷑. ¶ Altera veritas. Debet cũ maturi
tate maxĩa ⁊ nõ ſine grandi neceſſitate rei
publice/determĩatio fieri ĩ materijs fidei
maxime cõdendo articulũ vniuerſalit᷑ ob
ligantẽ.Alioqͥn foꝛmidandũ eſt de ſcãda⸗/
lo vel ſciſmate nõ ſacilit᷑ extermiĩabili ſi qͥ
diſſenſerint. Doceat nos ſciſma grecoꝛum
Hac rõe ſacre theologie facłtas pariſien.
freq̃nter dũ q̃runt᷑ ab eadẽ deciſiões dubi
oꝛũ q̃ſi neutroꝝ.ſolet nõ ꝑ ſe totã dare de/
termiationẽ/ſʒ deputatos ꝓ cõcilio dan/
do ſuos cõ mittere.Quãto ampliꝰ hec au
ctoꝛitatꝭ guitaſ/ in generali ↄcilio/necnõ

in ſũmo põtifice ↄſeruãda. Neqʒ tñ ita de

clinandũ eſt ad nihil determian dũ /ꝙ aꝑ/
tũ in fide ⁊ moꝛiba ſcandalũ radicet ⁊c.

dare
Uerin
ner
lolbee

—

4

peni
ſürt
tiund
di i
iculon
fiitbi
Mveri/
neccheio
üemh
mnſenc⸗
eaima⸗
Alarioc
Mei
heiallirn
dig
Orti⸗
ra
etldd
Ndoavi.
ſi woch.
bin
oſſuʒ
lamul⸗
pätiu⸗/
Datil
Wauo
Donni
ön
Nt ſeri
ipomn
tcnn
ſienn
nof
erulto
Cidn,
ublliſi
rchum
parſich
öesdl
jdarede
cliodit
lisho 1
lioM
ni ℳ
.

doctrinarũ i3

cũda oſideratio

fidem tangentiũ:papa ſupᷣmuſ
eſt in terris poſt generale ↄciliũ
vel cũ ipo. Deducit᷑ auctoꝛita/
tecanonũ / cuʒ rõne moꝛali:pᷣſuppoſita fi⸗
de. Quoniã ſupᷣmus in omni policia iurn
habet dubia circa policiã emergentia de/

termĩare/ vel interpᷣtari: vł declarare cum

appoſitiõe penaꝝ in rebelles.hoc auũt ẽ iu
diciũ auctoꝛitatiuũ. iceret aliqs.nõ
opoꝛtet ita fieri:cũ papa ſit deuiabilis:nõ
eni eſt mag ↄfirmatꝰ qᷓ; petrꝰ erat. Uñ re
pꝛehenſus eſt a paulo eo ꝙ nõ recte ambu
laret ad veritatẽ euãgelij. Confirmat hec

obiectio ↄſiderationẽ pᷣcedentẽ: ſed płᷣ in

fert q; opoꝛtet. Neq; enĩ põt aſſidue cõci/
liũ generale haberi pᷣſentialit ꝓ deciſione

dubioꝝ / nec expediret paſſiʒ ita fieri. Du

pꝛemꝰ aũt in eccłia facilit᷑ adit᷑. Quiſ i nol
let oĩno ꝑtinacit᷑ ea q ſunt fidei declarare.
vel erraret declarãdo /iuꝑeſt iudiciũ conci
lij. Poꝛro nõ ſequit᷑ papa pᷣt in diffiniẽdo
fallere vel falli / igit nõ eſt iuger idoneus ſi
cut in alijs ptʒ inſtantia.¶ Concludit᷑ tũ
ex hac radice duplex veritas. Pꝛima ꝙ de

terminatio ſolius pape in his ꝗᷓ ſunt fidei
nõ obligat vt pᷣciſe eit tal ad creÄdendum.

Alioqͥn ſtaret in caſu ꝙ quis obligaret᷑ad
ↄtradictoꝛia/vel ad falſum ↄtra ſidẽ. Se/⸗
cũda veritas eſt/ꝙ ſentẽtia pape ligat oẽs
fideles ad nõ dogmatiſandũ cõtrariũ:ni/
ſi ꝑ illos ⁊ apud ulos.q maniteſtũ cõtra ſi

dem depᷣhendũt erroꝛẽ.⁊ ſcandalũ grande
ſidei ſuo ſilent fieri:ſi nõ opponerent ſe:
cognoſcũt.O ſi fieret ꝓſecutio ſentẽtiaꝝ
⁊ penarũ cõtra eos / ciant beatos eſſe p/

ſecutionẽ patiunt᷑ ppter iuſticiã. Dupeſt

q̃; remediũ cõcilij general: cuiꝰ finalis au

ctoꝛitatiua.iudicialiſq; ptãs fundata ẽ in

deſtructibiliter in illo vᷣbo chꝛiſti:de coꝛre

ctione fraterna. O ſi eccłiam nõ audierit
ſit tibi ſicut ethnicꝰ⁊ publicanꝰ.Cui legi
haud dubie ſubeſt papa / licet hactenꝰ ml/
tis hec veritas nõ placeret:ppter mmoꝛdia
tum fauoꝛẽ ad ſummũ pontificẽ. vel icri/

pta ſua male ſuſcepta/plus q; ad cbꝛiſtu;

7 euãgelia. Nuũcaut oppoſita fallitas ẽbe
reſis expꝛeſſe dãnata ꝑ concilium Cõſtan

tien. cum alis multis in vtilitateʒ totins

policie chꝛiſtiane. „

Xaminatoꝛ iuridicꝰ doctrinax

.

aminatoꝛ iuridicꝰ ⁊ oꝛdinari

Tercia conſideratio

eus doctrinaꝝ hmõi / eſt Platus
in ſua iuriſdictiõe:cui comuni

at inqſitoꝛ.Deducit hec ↄſide
ratio ꝑ canonicas monitiões:⁊ cẽſuras pᷣ

latoꝝ exhoꝛtatiuas / vt dioceſes ſuaſertir

pare ſtudeant ab hereti ⁊ hereſiboꝑnicio

ſiſq; doctrinis. Sumit᷑ pᷣterea rõ ppoꝛti/

onalis ad auctoꝛitatẽ pape:necnõ ꝑoꝛdi/
nẽ hierarchicũ figuratũ in concilio dato
moyſi ꝑ iethꝛo ſocerũ ſuuʒ. Sed notet
hic duplex veritas. Pꝛima œnullus epᷣs
inferioꝛ põt condere articulũ fidei catholi
ce / videlicʒ ad totã eccłiam ſe extendat.

2

Non enĩ pᷣt in eos obligationẽ ferre ůs nõ

habet ĩ iuriſdictiõe ſubiectos. Difſfert igi
tur determiatio pape: qm generał eſt. ⁊ ad

oẽs catholicos ſe extẽdit q ad pena 3. Dic
intelligere debẽt dicẽtes nullü pᷣter papaʒ

condere poſſe articulu. Ailioòn ſalleretur
qm̃ in ſuis dioceſibꝛ pᷣlati ius habent cuom

appoſitiõe cauti ↄſilij. ¶Rꝛo ̊ͥ ſit ſecun /

*

da veritas diſtinctiõe pᷣmiſſa. Oo aliq ſũt
doctrine palã hereticales apud oẽs. Alie

dubie ſimplicibo: ſed maniteſte ſapiẽtibo et

peritis. Tercie veluti neutre hũtes pꝛo ſe

doctoꝛes cũ rõibo ad vtrãq; ꝑtem pbabili

bus:nec in vna ty dioceſi vel paucis.ſed

apud oẽs chꝛiſtinos aut longe plurimoſ S

Eſt & veritas/ꝙ in pꝛimis ſecũdis aucto

ritas inferioꝝ blatoꝝ ſe extendit? ad ſuoſ
tmimodo. In tercijs vo nequaq;. qm me/

rito dicunt᷑ maioꝛes cauſe fidei/ppt᷑ diffi/

cultatẽ deciſiõis: cũ ꝑiculo ſcandali.ideo
ſunt ad ſedẽ eccłie.vł ad ſedentẽ in ea ſum
mũ pontificem referẽde. Juxta illud. Si
qͥd ambiguũ vlł difficile ⁊c. vocans ca uſaz
grandẽ. nõ rõe materie. ſed ambigue diffi
cultatꝭ in termiatiõe.Cuiꝰ diſtinctionis
ignoꝛãtia vlł diſſimulatio culpabił.ñ pau
cos depulit ĩ erroꝛes / ſ. cãdaloſaq; iudicia.
ʒ oꝛdĩariã ⁊ doctoꝛalẽ ptatẽ nka tẽpeſtate

l xaminatoꝛ ꝑtim autẽticꝰ ꝑtim
Adoctrinał bmõi doctrinaꝝ ẽ q/
libet ĩ ſacre theologie facultate
Alicentiatꝰ aut doctoꝛ. Deducit᷑
bec ↄſideratio ꝑ foꝛmã vᷣboꝝ b, dat lic/
tia mgralis Ego auctoꝛitate apkica/ dict

Nuarta ↄſideratio.

B

2 doctoꝛes: ⁊ nõ ſoli do zes.

eancellarius /do tibi licentiã legendi. regẽ
di.diſputandi.docendi in ſacra theologie
facultate/hic ⁊ vbiq; terrarũ. In noĩe pa/
tris ⁊ filij et ſpũſſancti.Amen. Cr hoc
abſq; vlterioꝛi deductione ſumit᷑ duplex
veritaſ. Pꝛima ꝙ doctoꝛes theologici nõ
ſunt arcẽdi ſine cauſa rationabili ab exer/
citio pᷣdictoꝛũ actuũ.quoniã papal aucto
ritas licentiã confert eis.nõ ita tñ/qͥn dio
ceſani ſeu locoꝝ oꝛdinarij: pñt obſiſterevł
nõ conſentireꝓ rationabili volũtate. Ex
emplũ de ptãte ſacerdotali qᷓ equalis eſt ĩ
quolibet q̊ ad coꝛpꝰ cbꝛiſti verũ. ſed diuer
ſificat᷑ quo ad myſticũ /qðᷣ iuriſdictiõis re
ſpicit poteſtatẽ. Exemplũ in mgfr̃is in ar/
tibo:qͥ nõ legũt ſemꝑ artes vbi volũt. niſi
ſcolaſticoꝝ ↄſenſus habeat᷑.¶ At vero ſu
mit᷑ ex hac declaratiõe veritas altera. Q⸗
doctoꝛes theologici nõ obligant᷑ pciſe ex
ptãte ſibi tradita/pᷣdictos actus legẽdi.pᷣ
dicandi ⁊c. paſſim exercere. Secus depᷣla
tis oꝛdinarijs:quoꝝ officio paſtoꝛali an/
nexũ eſt debitũ vel obligatio pᷣdicandi ⁊c̃.
ſubdito ſibi gregi.ſicut iungit apłus hec
duo paſtoꝛes ⁊ doctoꝛes /qð ratio manitfe
ſta cõuincit. Opoꝛtet enĩ qſdã eſſe ĩ eccłia
qui ſint ex officio inſtituti tales actꝰ exer/
cere.Alioqͥn nõ fuiſſet inſtituta ꝑfecte:cõ/
tra illud dei ꝑfecta ſunt oꝑa. Nõ aũt ſunt
alij ſic obligati ꝑ officiũj q; paſtoꝛ ſimul
vꝛes Rollenr
ↄſequẽter inferri veritates multe ſalubꝛeſ
de neceſſitate ſtudij theologici:niſi ſilenti
um bꝛeuitas indiceret.¶ Dictũ eſt pᷣciſeꝛ
paſſim/quoniã aliũde põòt doctoꝛ theolo/
gus obligari pᷣdicare vl docere/vl ſcriptu
ras interpᷣtari: vᷣbo vł ſcripto:duʒ neceſſi/
tas imminet /hereticos ⁊ hereſes repellen
di Aut qꝛ videret᷑ ingratꝰ dõis dei/quẽad

modũ loquũtur q̃rẽtes ſi ſacerdos nõ be
neficiatꝰ poſſit ſine pẽto ab om̃i celebꝛati

one ceſſare.eddit᷑ tercia cauſa dũ ſpeciali
ter mittit᷑ ꝑ oꝛdinariũ ſuũ/quo caſu tenet
ſibi de ſuſtentatiõe ſua ſufficient᷑ puidere
qua data/iã ↄtrahit᷑ obligatio q̃ſi paſtoꝛa
lis in pᷣfato doctoꝛe Neq; enĩ tũc dicere pᷣt

in ſui velamẽ ocij. Nemo me ↄduxit.
Quinta cõſideratio
Xaminatoꝛ huiuſmõi doctria/
rũ eſt:ꝓ modũ doctrine/qͥlibet
in ſacris litteris ſufficiẽter eru
ditus.Deducit᷑ hec ↄſideratio

De examinatione

ꝑ illam maximãa ſapiente ⁊ philoſopho
poſitam. O, eoꝛũ que quiſq; nouit eſt iu/
dex bonꝰ. Iterum qꝛ nullis exiſtentibꝰ q/
bus cõferret᷑ gradus licẽtie.qꝛ vel nollẽt
reciꝑe/vel nemo conferret. Poſſent nihilo
minus pᷣlati ſecũ aſſumere ꝓ plebis erudi
tione:⁊ fidei concilio ſufficienter in ſacris
litteris eruditos. ¶ Hoc tamẽ obſeruato

dignus eſt mercenariꝰ mercede ſua/con
tra illos qͥ pꝛecijs ⁊ magnis penſionib cõ

ducũt pꝛocuratoꝛes: ⁊ aduocatos:vł ſoli/
citatoꝛes cauſaꝝ pꝛophanarũ.theologos

vero vix vel gratis dignant᷑ aſſumere..A/
deo terrã ſapit anĩalis homo.adeo querit

nõ que dei ſunt ſed ſua.nec tam ſi ua frequẽ

ter ex abuſu. ¶ Jungat᷑ huic cõtideratiõi
cũ ſua declaratiõe duplexveritas. Pꝛima
ſtaret ꝙ aliqͥs ſimplex nõ quctoꝛiʒatꝰ/eẽt
ta m excellenter in ſacr litter eruditus:q;
plus eſſet credendũ in caſu doctrinali ſu

aſſertioni/qᷓ; pape declaratiõi. Conſtat eẽ

plus eſſe credendũ euãgelio q; pape. Si
doceat igit᷑ talis eruditus veritatẽ aliquã
in euangelio cõtineri. vbi ⁊ papa neſciret
vel vltro erraret: patet cuiꝰ pꝛeferẽduʒ ſit
iudiciuʒ Altera veritas.Talis eruditꝰ

deberet in caſu/ſi ⁊ dũ celebꝛaret᷑ generale

conciliũ.cui ⁊ ipᷣe pᷣſens eſſet:illi ſe oppo/
nere/ſi ſentiret maioꝛem partẽ ad oppoſi/
tum euangelij:malicia vel ignoꝛantia de/
clinare. Exemplü/ beatiſſimꝰ dedit bilari
us. ¶ UInde q́;uis ab initio militantis ec
cleſie/que cõponebat᷑ ex apoſtolis: ⁊ ime/
diatis ſucceſſoꝛibo nouiter ⁊ certitudina/
liter a chꝛiſto doctis.de multiſque nõ ſũt
ſcripta plus eſſet credendi auctoꝛitati ta
lis eccłie.q; euangelio cui cuũq;:pꝛiuſqᷓ; et
ab ea receptũ vel auctoꝛiʒatũ. Nihilomi/

nus poſt appꝛobationẽ ⁊ auctoꝛiʒationẽ

₰

qttuoꝛ euangelioꝛũ ꝑ dictã eccleſiã/plꝰ eſ/
ſet credendũ euangelio qᷓ; alteri cuicunq;
humane auctoꝛitati Non dicit᷑ qᷓ; totiꝰ ec
cleſie.quoniã illa eſt auctoꝛitas dei ⁊ euan
gelij. Nec poteſt errare in fide:lege ſtante.

Bexta conſideratio

— aminatoꝛ huiuſmõi doctria/
————

rum. Eſt om̃is habens diſcre⸗
Ættionem ſpirituũ: qᷓntum h̊ do⸗/
num ſpirituſſanctus in eo vult
extendi. Deducitur ex terminis:quoniaʒ
ſpirituſſanctus in manifeſtatiõeveritatis
itima:nec ſallere nec falli pᷣt.quẽadmodũ

tbeo

guln

hüre
e.I

le
geb
dic
U
nin
vls

h

ſoni

mmi
nle
gleg

o

J i

ſo
tt
ſi
ye
r
Niunn,
deben
ert
Pent
Wege
Ma;
mitn
ſpec
is
ſedi
ſane
dun
Ou
bitu
Hon
ſopꝛe
eltp:
Poten
bach
mane
dico
qſo⸗
hum
Ptere
ſeren
egreg
domt

ſſonde
Neſtig,
nbbi,
llit
ſonhie
aanti
erinſeci
obſenun
elingſen
ſonibydh
oeykloli
eblogog
lunge d,
Mengent
ſufi
entioi
Reina
Ans
paliſee
„orſhri
GPpe..
untii
DN
Deriinſt
Tiisende
nin.
Moppo/
toppol/
ntude⸗
Uabaci
se
s: Uine⸗
nitndine
ſgue noͤc
Coriart
Pril
Pibieni
forizmton⸗
düi
auq
mmder
datcan
getmne

nd,

ſdochin
ns diſct
umn b
inn
,
M
du

tam inſtructionẽ recipientis: quaſi pꝛiua

.DDoctrinari 1

theologi fundant /q nec fidei nec ſenſui lit
terali ſcripture ſubeſſe poteſt falſuʒ. Alio
quin nihil auctoꝛitatis ad credendum /ni
hil roboꝛis ad perſuadendũ ſibi ſie ubſiſte/
ret. Eſt autẽ ſenſus litteralis nõ ſoluʒ grã
maticalis / ſed nec ſtricte logicalis. Ueruʒ

R

ille quẽ ſpirituſſanctꝰ pꝛincipaliter inten

debat.qui ex circũſtantia littere cũ cauſis
dicendi ⁊ modis exponendi magis patet.
Vnde generaliter in parabolicis locutio
nib ſenſus litteralis eſt: nõ qui ꝑ vᷣba ſed
ꝑ res ⁊ facta deſignatur / vt de lignis cõſti
tuentibo ſibi regem ⁊c̃. Poꝛro donũ diſcre
tionis ſpirituũ/quãdoq; datur ad pꝛiua/

ta lex. Dequa canon tradit eos qui pꝛiua

ta lege ducunt᷑ generali nõ teneri. Eſt au/

tem operatio ſua facere quodã intimo ſa/
poꝛe cũ illuſtratione certa:cognitã eſſe ve
ritatem.Exemplũ de Monica matre ſan
cti auguſtini / m relationẽ eius in confel/
ſionibus. Datur aliquãdo diſcretio ſpiri
tuum pꝛincipaliter ad edificationeʒ eccle/
ſie:ſicut ⁊ donum pphetie.vel linguarum
vel gratia ſanitatũ cum ſimilibus Et hoc
reꝑitur in repꝛobis ſᷣm apoſtolũ ⁊ euãge/
lium. Quibus ſi ſemper ⁊ quomõ credere
debeant fideles: grandis queſtio eſt. Quã

vigetur ſũmatim abſoluere canon dicẽs.

Nemini dicenti ſe miſſum deſuper: opoꝛ/
tere credi:niſi de ſua doceat miſſiõe:exem
plo Johannis baptiſte. Juxta qð ſu/
mitur pꝛima veritas. Oo h bendi ſunt ſu

ſpecti vel nõ ſtatim admittendi in doctri
nis ſuil/ maxime ſi ſint extranei. tales qui

ſe dicũt diſcretõeʒ ⁊ viſiõeʒ ſpirituũ:dono
ſanctiſpiritꝰ Poſſidere. Alioòn ꝗ cito cre/
dunt leues ſunt coꝛde:⁊ faciles ad erroꝛeʒ
Quid fiet igitur. Certe iudicium expecta

„

bitur m pᷣmiſſos quinq; gradus exami/
nandi doctrinas ab infimo vſq; tandẽ ad
ſupꝛemũ. Quod eſt conciliũ ſi res apparu
erit pꝛioꝛibꝛ ambigua.⁊ vegens deciſio re

putetur. Atera veritas.nemo facile de

bet eſtimare ſe pꝛiuata lege moueri.qn bhu

mano ſe paratus ſit ſubdere parereq; iu/

dicio. quoniã nõ eſt diſſenſionis deꝰ. Ne/

q; foꝛmidet /qui buiuſmodi eſt:ſi cuʒ ver
humilitate cõſilium querit alienum:ſeꝓp
pterea decipiẽdum. vel a ſpiritu ſancto de
ſerendum. exemplo pꝛedicatoꝛis nr̃e etatꝭ
egregij magiſtri vincentij. Loncludit
domin? Bonauentura / pꝛo pᷣmiſſis: vbi

cipalis

5

querit ſi quis poſſit excuſari adoꝛando di

abolum oſtendentẽ ſe vice chꝛiſti. Oo neq
quͤͦ. Ratio.quia ſuꝑeſt tali caſu triplex re/

*

mediũ. videlicet ſuſpenſio iudicij pꝛopꝛij

petitio alieni conſilij. aut tandeʒ imploꝛa
tio diuini auxilij. quod nõ deerit faciẽdo

quod in ſe eſt pꝛimis duobs modis.Exẽ/

plo beatiſſimi martini.⁊ alioꝛũ plurimo/⸗
rum.

bet conditiõem vł pꝛeſumptionẽ ꝙ ſacer

dos fecerit ſm debitũ eccłie ritum:que cõ
ditio nõ debet expꝛimi in adoꝛatiõe. Sal
uatur tamẽ adoꝛatio ne peccatũ ſit ppter
moꝛem fideliũ. Exempluʒ de adoꝛatione
imaginũ. MNon ſic de adoꝛatione panis in

menla / etiã ſi cõditio poneretur / dicendo:

agoꝛo te ſi tu ſis conſecratus. Non enim

ſunt tales circũſtantie pꝛout in altari.
Sumitur inde ↄſequẽter cautela pꝛo lai/
cis circũſtantiba altari/ ꝙ hoſtiam nõ ado

3

¶ Obijcit igẽ Bonauentura de ad,
oꝛatione euchariſtie quãdoq; nõ conſecra
te in manibo ſacerdotis. Reſpondet caſuʒ
iſtum cõmunẽ eſſe.qui ſemꝑ implicitã ha

rent quãtũcũq; videatur in manibo ſacer /

dotis.niſi cum eleuatur ⁊ poſtmodũ. Sʒ
nec ſacerdos caute facit nõ abſcondendo

viſionẽ a populo dum cõſecrat.Aut coꝛti

narũ vſus deberet opponi Aut a circũitu
altaris arcẽdi eẽnt ali/maxie populares.

Gecũda pars pꝛin

Ee 2
Pꝛima conſideratio
Etengendum ſeſt in examĩia
tione doctrinarũ. Pꝛimo et
pꝛincipaliter ſi doctrina ſit
coõ ſoꝛmis ſacre ſcripture.taʒ
uin ſeq; in modi traditõe. De
claratur ex auctoꝛitate beati Dyoniſij di⸗/
centis in ſentẽtia. Nihbil audẽdum dicere
de diuinis / niſi que nobis a ſcriptura ſan
cta tradita ſunt. Cuius ratio eſt.quoniaʒ

„

ſcriptura nobis tradita eſt tanq; reglaſ uf
ec

ficiens ⁊ infallibilis pꝛo regimine toti ec
cleſiaſtici coꝛꝑis/⁊ membꝛoꝛũ vſq; in finẽ

ſeculi. Eſt igitur talis ars.talis regula vel
exemplar. cui ſe uõ confoꝛmãs alia doctri
na. vel abijcieuda eſt vt hereticalis. aut ſu

ſpecta. aut imꝑtinẽs ad religionẽ betzſus

eſt habẽda: Hinc gloſa quedã ſuper illud
Apparuerunt moyſes helyas loquẽtes
cum eo: ſcilicet ieſu in tranſfiguratione.
Duſpecta eſt omis reuelatio quã nõ con
firmat lex ⁊ pꝛophete cuʒ eua ngelio. Oue
tria ſignificant moyſes helyas et chꝛiſtus
Alioquin deluſiones demonum. aut po/
tius pꝛopꝛij capitis fanta ſiationes/qᷓ; re/
uelationes habeantur. Talibus ideotis
obijciatur illud chꝛiſti. Erratis neſciẽtes
Et vero dicet aliquis. Ec/
ce ꝙ a pꝛincipio et vſq; nunc/doctrine ſa⸗
lubꝛes tam verbis qᷓ; ſ criptis inſerte ſunt

ſcripturas.

De examinatione

ctu. ſed abſq; plica doloſitatz. verſutie. cuᷣ
rioſitatis ſuper le. Alioquin qui ignoꝛat
ignoꝛabitur. ¶ Pꝛima cautela ſit eis.nul
lam reciꝑe doctrinaʒ abſoluto iudicio.ni
ſi altero ſex modoꝛũ pꝛime partis appꝛo/
atam. ⁊ eo magis ſi ſermo vel modus ſit
erlraneus/a cõmuni ſermone doctoꝛum.
q;uis ſententie graues agpparerent moꝛa/
lees vel philoſophice. T heologiʒat aliquã
do demon:ait climacus:2 patet in euãge/
lijs/etiam coꝛã ieſu quẽ tentare pꝛeſum/
pſit ⁊ dicere. riptum eſt. Angelis ſuis
mandauit de te ⁊c.nihilominus pꝛohibu

quas ſcriptura ſacra nõ continet. Immo it chꝛiſtus. Cui paulus 2 alij ſe ↄfoꝛmant

cõtinet reſpõdemus/ſm ali

veritatum catholicarum
niam alibi

*

tur inepta ⁊ nociua. Poteſt vtiq;. Ponit᷑
ad pꝛeſens exemplũ de doctrinꝗ raymun/
di lulli que quidẽ alta ⁊ vera copioſa mł
ta continet/nõ tamẽ in multis abſq; poni eſt enim doctrina falle
bili calumnia/de quibus nihil ad pꝛeſens
oc vnum placet inſerere temꝑibus no/
ſtris in ſacra theologie facultate pariſius
inſtitutü. Habet ipe lulli modũ traditio/
nis ſpecialem/ſub magnis voluminibus
ad certa nomina/ad car teres/2 figuras.

Senſit eadem facultas

ſuppoſitis.vt HNoni ſumus ad nouitates.
velle traditionẽ huiuſmodi multiplicare
p ſtudiũ. Nam ⁊ in arrogonia dicit edoce
ri.Conſtituit pꝛotinus ſtatutũ/quod pa

tribus carthuſieñ. pꝛope p
cauit ꝑ litteram. habent en

rum dicti lulli. Quo ſtatuto pꝛohibebat᷑
omnibo ſuppoſitis ſuis/ ne derelinquẽtes

„

modum doctri
eccłiam appꝛobatoꝝ. ? qui

nus in ſacra theologie ſaculta te / tranſiret
ad nouam hanc fantaſiandi curioſitatem
Elicitur ex bis cum pᷣcedentibus du/

plex cautela nedum pꝛo examinatoꝛibus
ſed receptoꝛibus doctrinarũ maxime reli
gioſis.quos ſua ſancta nõ dicam ruſtici/
ras/ cũ hieronymo/ ſed humilis? deo ama
bilis ſimplicitas/cõmendat. NHam q am/
bulat ſimplicitambulat ↄfidenter. Sim

„⸗

licauimus bꝛeuitas hic nõ
apponit. ¶ Queret alius quid ſibi vult fi
nis huius cõſideratiõis loquẽs de modo
traditionis ſcripture Nuũquid poteſt alia
ſalubꝛis doctrina taliter tradi q reddere/

nalẽ ſanctoꝛũ doctoꝛum ꝑ

pliciter intellige nõ ignoꝛanter / nõ infan/
tili ſenſu.nõ negligenti. vel hebeti intelle, e 0

.

quem graduʒ

ne teſtimoniũ quãtũlibet in ſupꝑficie veruʒ
quos gradus q̊

cclperetur a demoniacis vel phitonibuſ

vt ſibille ſunt / ꝛ ventiloqui. cum ceter ma
gicis maledictis. NHam que cõmunicatio
luq ad tenebꝛas: ⁊ chꝛiſti ad belial. Ra tio
pꝛima.quia ſunt excõmunicati.
da.quia nullũ verũ bono fine dici t. Ter/
cia quia cõtinuo aut tandẽ lalſitateʒ inge
runt.Et ſi mille pꝛemiſerint vitates. Hõ
ens que vera non mi
ſceat ̃m Bedã. (¶¶ Altera can tela eſt. Cõ/
et extraneos. vel ſententias nouas 7 Pe/
grinas.ad terminos doctoꝛum cõmuniũ
2 ſententias eoꝛum. Hoc chꝛiſtus contra
diabolum egit. Hoc magnus antoniꝰ do
cuit. Hoc paulus intellexit cũ diceret ad
diſcipulum. pꝛophanas vocum nouita/
les deuita. Hoc Auguſtinus vob inquit
ad certam regulaʒ loqui fas eſt. Hoc Hie
ronymus.Ex verbis inquit inoꝛdinate p
latis oꝛitur hereſiſ. Hoc ſereniſſime cuſto
diuit ſacra theologie facultas ꝑiſieñ. Cu/
ius vnum e multis ſit hoc exemplũ/vnuſ
licentiatus poſuit in veſi perijs. O, pater
erat cauſa filij.id eſt pater generat filium.
Konfeſtim oppꝛeſſum eſt os eius / neq; ſi /
bi permiſſum eſt talibus vti terminis.li/
cet oſtenderet exponendo ſe verum tenere
ſenſum. Dic Auguſtinus loquens de fa⸗
to iuxta philoſophoꝛum aliquoꝛum verã
ſententiam/q; deus erat fatum. Tene in
quit ſententiam:ſed coꝛrige linguam.

Becũda ↄſideratio.

nullos de ſuiſ

ariſius ſi ignifi⸗/
l copiam libꝛo

tentꝰ eſt hacte

.

doctrinarum cuius ſit ↄditionis
docens ſeu publicans ſiue ſcribẽſ

vel ſimulacris: ⁊ pꝛophetis inſanientibuſ

Becüuü

ferre pꝛotinus doctrinã que terminos ba

Ttengendum eſt in examinatiöe G

— bf —

4 2 ---
2

twerd
ieoe
bum
reſpe
null
tesy
mali
deni
wp.
Monn

ohexe
Breg
ſancti
hyinn
nis e
gppon.
lbao,⸗

hionibuf
Mennbyſ
cten ma
Nda
Rro⸗
ſtnteie
unes ſ
ſenponni
act C,
Wisl,
Mege/
nuniü
cohtra
on do
C
Woiry⸗
bingu
Hoche
ordinae,
ſineatn
iſeiil
nol
Oour
uſlun.
ugzſ/
inis,
ntenere
deſt,
um veni
enein⸗
zm.

ti⸗

inun 8
in
ſii

doctrinaru

Declaratur quia nõ modicum refert iter

doctum rei quaʒ loquitur ⁊ inter indoctũ
inter ſenem ⁊ iuuenem / inter moꝛigeratuʒ
⁊ diſſolutum. inter homĩem boni natura

lis iudicij ⁊ patiẽtem in cerebꝛo vł impꝛu

dentem. Demum inter virũ et mulierem.
Fuit Galienus in arte ſua peritiſſimꝰ me
dicine. Oemini dum puerulus ſtudereʒ

in artibus ipᷣm irriſum:quia poſuit quar

tam figurã in ſilogiſmis. Mittit inquiũt
ſalcem ſuã in meſſem alienam.quia nõ lo/
gicus ſed medicus eſt. Loquitur aduer/

ſus eundem rabbi moyſes medicꝰ. Quia

pᷣſumens de ſciẽtia medicine.pᷣſumpſit cõ

ſequẽter de multis:tanq; illa ſicut medici

nam cognoſceret/in quibus turpiter ipᷣm

erraſſe notauit. Et hic erroꝛ familiarꝭ ad/
modum ſapiẽtibus huius ſeculi/qui duʒ
ſe vident honoꝛari pꝛo aliqua ſcientia.ſit

legum.ſit canonũ.ſit induſtrie mundialiſ

laxant faciliter oꝛa de ſermonibꝰ quos ne
ſciunt.vt de theologia/quaſi vereccũdaren
tur aliquid ignoꝛare Aut aliquãdo maio
ri dementia / que nõ cognoſcũt in ſe.deſpi
ciunt in alijs tanq; ſuꝑuacua ⁊ noxia/ne/
videantur ea que ſunt vtilia/nequaq; co⸗/
gnoſcere.Quãto cõſultius iubet ſapiens

Pꝛudentie tue pone modum.quoniã ma

gna pars ſciẽtie eſt. dicit hieronꝓymus ſci -

taliter agnoſcere. ¶ Poꝛro differentie pa
tent relique.De ſenibus expertis.quibus
ideo eſt ſapiẽtia.De bene moꝛigeratis q̃ſi
humilibus.De naturaliter pꝛudentibus

re quid nor. dhonanin mogeſtie

reſpectu iuuenum.quos ait Ariſtoteles.

nullus eligitcum cõſtet eos nõ eſſe pꝛudẽ
tes pꝛopter inexperientiam. Reſpectu q̊s
maliuoloꝝ qs excecat malicia. Reſpectu
deniq; melancolicoꝛum/qui ſeipᷣos regere

vel pꝛopꝛiam domũ neſciũt / deſipiẽtes in
manifeſtis. ¶ Poſtremo ſexus muliebꝛis

ab apoſtolica pꝛobibet᷑ auctoꝛitate.ne pa
lam doceat. doctrinam intellige ſeu verbo
ſeu ſcripto/nomĩe ſuo publicatam/maxi

me ſi fuerit ad viros.nec qualeſcũq; ſed ſa
pientes ſed eruditos ſed ſtatus in deuoti

one vel religione pᷣcellentis. Dentẽtia eſt

Gregoꝛij/pꝛeſumptiõem eſſe / velle docere
ſanctioꝛem doctioꝛemq;. Culpat Hiero/

nymus eos qui diſcũt(pꝛohpudoꝛ a femi
nis qð viros doceãt. Quid ſi talis ſexus
appoſuerit ambulare in magnis⁊ mirabi

libus ſuꝑ ſe.viſiones quotidie ſuꝑ viſid /

nes addere.leſiones quoq; cerebꝛi ꝑ epilẽ
tiam vel congelatiõem.aut aliaʒ melanco
lie ſpeciem/ad miraculũ referre. Nihil de⸗
niq; dicere niſi vice dei.ſine medio reuelã/
tis.Appellare ſacerdotes dei filios ſuos.

docere eos pꝛofeſſionem ſuam in qua nu/

triuntur aſſidue/qualiter obedire ſuꝑioꝛi
bus deberẽt etiam vbi diabolus eẽt incar
natus.O) ſi dolent in aduerſis pꝛo ſeuſu
alitatꝭ amoꝛe/ ſunt impertfecti.cũ nec pau
lus nec maria ĩmo nec chꝛiſtus haud du/
bie perſectiſſimi fuerint doloꝛis expertes

imo ſi deſunt pene ſenſus. qualis erit pa
tientie virtus. Dicit altera ſe annihbilataʒ

fuiſſe pꝛo moꝛula tempoꝛis.Alteta ꝙ mi⸗
rabilioꝛi vniõe deus vniebatur ſibi/qᷓ; hu

maniar ſuſcepte chꝛiſtus iũgebatur.cuʒ
ta

ibus ſine numero/que nec magnis vo
luminibus plene referẽtur.aut relate con

uincerẽtur ꝑ ſingula. Dictum eſt grauiter

a poeta.varium ⁊ mutabile ſemper femi/
na. Quales deſcribens apoſtolus vitare

docuit curioſas ⁊ verboſas ductas varji
deſiderijs. Et ve parẽti noſtre pꝛime.que
pꝛimo verbo ſuꝑ relatione diuini pᷣcepti
bis mẽtita eſt Pꝛecepit inquit deus ne co

mederemus/æ netangeremus. hoc addi/
dit ne tangeremus.ſequitur ne foꝛte moꝛi
amur. Ecce incertuʒ retulit qð erat certiſ
ſimum. T ytamẽ iſta dicẽtes deroga
mus gratie dee neq; mulieruʒ quas elegit
pꝛiuilegiate ſanctitati.ſeꝗ nobis vigilan/
qum eſt aduerſus aſtutias diaboli iam ab
imtio ceptas. ¶¶ Et cautela duplex inter
alia ſumẽda eſt. Pꝛima om̃is doctria mu
lierum maxime ſolennis verbo vl ſcripto
reputanda eſt ſuſpecta/niſi pꝛius ſuerit al
tero ſex modoꝛuʒ quos pꝛima pars refert

diligẽter examinata/ ⁊ multo amplius q;

in doctrina viroꝛum. Cur ita. Patet ra/
tio.Quia lex cõmunis nec qualiſcũq;.ſed
diuina tales arcet. Quare. Quia leuiꝰ ſe⸗
ductibiles.quia pertinacius ſeductrices.
quia non conſtat eas eſſe ſapientie diuine
coguitrices.Aliud quoq; eſt garrire que
venerint ad fantaſiam. Aliud de ſcripturꝭ
ſanctis proferre ſermonem.iſtud cum ar/
tis ſtabilitate ſubſiſtit. Aliud dilabitur ſi
ne firmitate. Ubi ſunt ſcripta tot deuotii
ſimarum eruditiſſimarumq; feminarum
ſicut paule ſicut euſtochium.Certe nulla
ſuꝑſunt.quia nulla pꝛeſumpſerũt. SDe
cũda cautela que tacta eſt.Cõferat᷑ſ atim

De examinatione

doctrina ꝑ ſingulas ſententias ⁊ verba /ſi
ſit confoꝛmis ad doctoꝛes appꝛobatos/⁊

ſi ſic/quid addit ad illos in pondere ſentẽ

tiarum.vel religionis edificatione penſet
Sunt enim doctrine quedam habentes
folia verboꝛũ q̃i ſpecioſiſſima.que ſi diſcu
tiantur inueniuntur ſimiles ficulnee/cui

maledixit dominus.quia ſunt ſine fructu

aut pꝛo fructu reddunt inſtar pomoꝛũ ʒo

dome ſolum cinereʒ.quo turbatur ſenſus

nõ reficitur affectus.nec tandeʒ illumina/

tur intellectus. ¶Notetur ad extremum
ꝙ ſancti pꝛophete/⁊ doctoꝛes iam vniuer
ſaliter appꝛobati/recipiunt in ſuis verbiſ
obſcuris vel ambiguis interpꝛetationem
qualis non debetur nouellis pꝛophetan/

☚

tibus de coꝛde ſuo/aut pꝛius qᷓ; conſtite⸗/

rit quaſi de ſuo/qᷓ;uis diuino.

tionis ſunt huiuſmodi doctri/

niſtros habet impios. Quid nempe eſt et/
ficatius ad coꝛrumpẽdã ofiem doctrinã/
quam adulatio ſubdola.vdconſulentiũ.
vel conſcribentiim.vel audientium.vłre
cipieutium/cũ indiſcreta laude ⁊ iexami
nata gloꝛia/ſimul cum admiratione.Oq̊

tiens vidimus impletum illud comici de

adulatoꝛe/hic pꝛofecto ex ſtultis inſanos

facit. Ouod in de amicicia vetuit cicero:
dicens hoĩes adulationis impletos ven,

to ſibi ſumere ſpecies impꝛobiſſimas vel

erroꝛe ſuo fundatalſ / vnde nihil ſupeſt ipiſ
nili diſcrimen et perditio / dum tales hi ſe

reputant quales audiunt / doctos.ſapien

tes. deuotos.eloquentes. Quo ↄtra nihil
eſt optabilius ad virtutem humilem/qᷓ; li

benter nedum audire.ſed inquirere diligẽ
ter.qui dicat ei cum omni libertate verita
tem. Sint in exemplum nobis lucifer cũ
angelis ſuis.quos quid aliud qᷓ; pꝛopꝛia

ſeſellit adulatio. Sint homies qui ſetan

toꝛſeruntq;.

q;; deos hac 74 veſania/coli iuſſerũt ex
ctat que nüc agi

tur queret aliquis. Mul

tum certe per omnem modum/quod ſub

Cerxcia conſideratio
WLtengendum eſt in examinati
one doctrinatum/cuius condi

‚Nnas vel audientes/vl conducẽ
tes/ vel recipientes. Dixit ſapiens de pꝛin
cipe/id quod ad om̃s trabi poteſt. Quili
benter audit verba mendacij/ omnes mi/

At vero quid ad rem ſpe-

cautela duplici notabimꝰ. Sicut nul-
lum habet vir vel mulier efficacius apud
ſe remedium pꝛo deluſionibus euitandis
quam eas cum humilitate ſedula ſugere.
nec q̃rere per miracula/vel reuelatiões re/
gi / ſpꝛeto humano ſapientum concilio.ſic
alioꝛum reſpectu nihil fugibilius habere
debet/q;; adulationem indoctoꝛuʒ vł pꝛa/
noꝛum / nihil quoq; deſiderabilius qᷓ; he/
rere comitibus. ſint confeſſoꝛes. ſint alij.
qui ſine plica doloſitatis ingerũt aſſidue
ſumpliciter ⁊ humiliter ſapere. Talem ha
buiſſe beatum Bernardum fratrem ſuuʒ
gerardum referunt.qui nec in maniteſtis
ſignis applaudebat beato bernardo. Sʒ
cum aſpernatiõis cachinno reijciobat.nõö
ad nequiciam pꝛoteruam.ſed humilitatẽ
piam agens. Sunt confeſſoꝛes qui de nõ
nullis quos vel quas audiunt. verba faci

unt in bonum. O q; pura mens/q; itegra

qᷓ; ſine moꝛtali delicto. Eſſem ſelip vtinã
cum mei ſimilibus.nõ aduertenteſ qui ta
liter agunt ſe ꝑ indirectum culpare reliq̊s
confitentes eis.quos nõ ita pꝛedicant/ſi-
mul ⁊ occaſionem dant ſuis laudibus.nõ
qualitercunq;:ſed in confeſſione mentien
di. Eſſet hic habẽdus ſermo latioꝛ. pꝛeſer
tim in materia canoniſatiõis ⁊ teſtiſicati/
onis ſumpte ꝑ confeſſoꝛes. Sed ſuꝑ his

⁊ alijs particularioꝛ erit inquiſitio faccien

da/duʒ modus exemplaris/id eſt per nar
rationes exemploꝛuʒ tractabitur. Se
quitur altera cautela pꝛo pꝛelatis:⁊ ſpeci
aliter doctoꝛibus/apud inferioꝛes pꝛeſer
tim ideotas/ac ſine litteris muliereulas.
Caueant qui dati ſunt in regynen ⁊ erem
plum / ne leuiter ſuis verbis aut factis ap
pꝛobent doctrinas earum/vl miracła ſeu
viſiones inſolitas /ipᷣis maxime ſcientibo/
ſeu coꝛaʒ eis. Nulla plane poſſet altera da
ri talibus ad fingendum foꝛtioꝛ occaſio.
Expperti pluries loquimur.⁊ Gregoꝛius
xi.teſtis fuit idoneus/ ſed tardqus nimis.
hic poſitus in extremis habens in mani/
bus ſacrum chꝛiſti coꝛpus. pꝛoteſtatꝰ eſt
coꝛam omnibus vt cauerent ab homibuſ
ſiue viris ſiue mulieribe/ſub ſpecie religio
nis loquẽtibus viſiones ſui capitis.quia
Etales ipᷣe ſeductus.dimiſſo ſuoꝛuʒ ratio
nali cõcilio/ſe traxerat ⁊ eccłiaʒ ad diſcri/
men ſciſmatis imminẽtis/niſi miſericoꝛs
ꝓuideret ſponſus ieſus/qð hoꝛrendus vi
q; Huc nimis heu patefecit euentus ⁊c̃.

——,

6/
Gn,
tise
ſoooalh

lllan

famus
(unode
poꝛan
1ſanc
tupꝛ
pilat⸗
munt
Luit

füyl

dioꝛe
tiige
olix
1panie
eamer
ſunr
nienti
peune
lade
bens/
Pauc
gem ſa
lemmen
1prios

nub⸗
pod
dis
e.
dann
liofe
haben
lpen
he/
tali..
ſiae
ba
Niu,
batn
llinn
dero

Ati

ziun
in
gin
b
V
We
nrcr
ſinen
en

.

eci
ce
rlles
een
o
nci
9
uſs.
Nens
nis.
hani⸗
ck
nibul
clige
guu
tune
diſe⸗
fie⸗
en

E

k

BDPic papa cũ eẽt ĩ auinione ꝑ Ratherinaʒ
de ſenis inductꝰ eſt qliter ſe romã traſfer/

ret. cardinalibo ⁊ ceten diſſuadẽtibʒ. Quo
cũ veniret circa dimidiũ annũ obijt. Ex/

tũc cepit ſciſma qð circa.xl.annos dura/
uit vꝛbano.vi.⁊ ſuis ſucceſſoꝛibo in roma

videlicet.bonifacio.ix.innocẽtio.vij.gre/

goꝛio.xij.alexãdro.v.iohãne.xxiij.⁊ mar⸗

tino.v. vſq; ad ↄciliũ Conſtatieñ. In aui
nione vero clemẽte.vij.⁊ bñũdicto.xiij.qui

⁊ petrꝰ de luna electis. Hoc cancellarius

nõ ponit nec vſq;ᷓ eã nomiat. Sʒ dũñs ſte⸗/
phanꝰ olim pꝛioꝛ carthuſie in ſeits / poſtea
papie / aſſerit ppꝛia manu ex Ratherine p
pꝛio oꝛe/eaſdẽ ir̃as ſcripſiſſe ad papã ⁊cc.

Qugarta cõſideratio

huiuſmodi publicationis do/
