ligentia dictoꝛũ ex cauſis aſſumatur dicen

di.ↄbinando ſcʒ concluſionẽ cum pᷣmiſſis

et pꝛemiſſas cum pꝛobationibo ad inuicẽ.
Ceterũ etſi verum eſſet id quod allegatur
de exponibilitate ad aliquẽ ſenſum verũ.
nihilominus pꝛoptercaſus longe plures
falſiſſimos ⁊ notoꝛie ſcandaloſos/redderẽ
tur cõdemnãde.vt als in quodaʒ ſermone

⁊ in ſcedulis que legentur deductum eſt.

SGeptima calũnia. Reſpondemus alte
ri calũnie.que a veritate vacua per nume⸗
roſitatem conatur euincere.dicens aſſertõ
nes iſtas plures habere defenſoꝛes qᷓ; op⸗

pugnatoꝛes.ſunt idcirco vere vel ſaltẽ opi
nabiles. O fallaciſſima ⁊ hereticis atq; er⸗
roꝛibus fauẽs calũnia. Non inſequeris in⸗

quit lex multitudinẽ ad faciendũ malum.

Duare:quia ſtultoꝛũ ⁊ etiaʒ maloꝝ inſini

tus eſt numerus. Nihilom ꝓꝰſi ad numeꝝ
⁊ meritũ placeat attendere/hõ dubitamus

multo plures/atq; grauioꝛis auctoꝛitatis
nos habere tã in hoc ſacro concilio/q; ali⸗

bi. attento ꝙ plures magiſtri pᷣſertim ſecu⸗

lares/ nondũ dederunt deliberationes ſu⸗

as vt intelleximus. ſicut illi de inclyta na⸗
tione anglicana/pꝛout fertur.quos tamen

vidimus ſtrennuos ⁊ induſtrios pugiles

aduerſus hereticaʒ pꝛauitatem abſq; vlla
acceptione perſonarum / vel patrie / etiam
pꝛopꝛie.Attento pꝛeterea modo deliberan

di/quem fecerunt fratres mendicantes de

quatuoꝛ oꝛdinibus/qui ſunt illi facientes
huuc numerum. Putamus enim non eſſe
cum eis duos magiſtros in theologia ſecu
lares/vel ſi veniant ad ternariũ totum eſt

4

iang
ſegne
plun
nno⸗
Semn
lüniä

en

ſonee
nn
ntin
o,nrel
dicen
micis
mwici⸗
Wegaen
anwi⸗
Eecr⸗
genane
Gunde
Mhsd
Mne
aſſeno
iop
Mopi
Acher
Whersin
ümdhn
Nopum
iabun
dubums
monts
Nipo
ſmnina

mmoneeft

ufea
wonune
spugh
Abſc
tne/ am
deltn
las
ifu
nie
Nn

Er parte regis francie

Attento rurſus / multas eſſe cauſas extrin
ſecas/ que mouerũt aut mouiſſe pꝛeſumũ⸗

tur / pdictos fratres ad ita deliberandũ in
modum cuiuſdam conuæęticuli / ne dicam

conſpirationis:qualis ſit ipſoꝛum habitu

do ad vniuerſitatẽ pariſienplures noꝛũt.

Seld bhoc reſerare dimittentes offendiculi
foꝛmidine.dicimus ad excuſationẽ multo
rum/ꝙ infoꝛmatione plenaria caruerunt⁊

in iure ⁊ in facto ex quo ius oꝛitur. Quid

igitur mirandum ſi ad pauca aſpicientes⸗
de facili enũciauerunt.quibus ſi collatio⸗
ni mutue maioꝛum ad inuicem ⁊ cum eis
intereſſe datum fuiſſet.quẽadmodum tan
ta ⁊ tam diuturna quantuʒ eſt inſtantia a

dominis cõmiſſarijs in cauſis fideiæxiſti⸗
mare Ahinin quin mutaſſent vota

irſus attendendũ eit/ ꝙ materia
non eſt ſicappꝛopꝛiata theologis

pꝛeſe

quin conueniat dñis canoniſtis ⁊ legiutis
apud quos materia pꝛeceptoꝛuʒ decalogi
pꝛopter applicationem eoꝛum faciendam

ad iudicia/particularius ⁊ exquiſitius enu

cleata eſt/q; apud theologos. Quales plu⸗

rimi ſunt qui canones iura ⁊ leges eiſi ſpe
culatiue ſtuduerunt.ad pꝛaxim tamen ope
ris iudicialis nequaquã traduxerũt.Erũt
igitur tales/imo ⁊ layci pꝛudentes ⁊ boni
iudicijmagiſtri inſuper moꝛalibus erudi
ti/ſuper eoꝛum deliberatione quid ſentiãt
conſulendi. ꝗ Octaua calumnia. Sub⸗
iungamus pꝛo calumnia octaua eoꝛũ qui
dicunt qꝙ aſſertiones iſte/ideo quia repꝛo⸗

bate ac damnate ſunt pariſius/⁊ hic repiso

bari querũtur.peꝑerunt infiniia ſcandala

et parient/etiam vſq; ad totalem deſtructõ

nem cõmunitatis. Yatemur cum xpᷣianiſ⸗
ſimo rege asvniuerſitate pariſien. ſicut et
experientia pꝛochdoloꝛ nimis edocuit/qꝙ
aſſertiones iſte ⁊ pꝛopoſitio continens ea⸗
dederunt infinita ſcandala.ſed ꝙ ex repꝛo

batione ⁊ damnatione ſua/ſcandalum taz

multiplex datuʒ ſit/vel negamus omnino
vel dicimus ꝙ ſcandaliſati per huiuſmo⸗
di cõdemnationes/ nedum non habuerũt
cauſam rationabilem ſcandali. ſed exhoc
reddunt ſe ac de ſcandalo in fide/ et de bo⸗
nis moꝛibus/immo ⁊ de pertinacia multi
pliciter ac vehementer ſuſpectos. Videãt
igitur qui retoꝛquent iniurias que cõtige⸗
runt ⁊ calamitates ad repꝛobationeʒ hiiꝰ
peſtifere doctrine / ne dum alios inculpare
latagunt aſſentientes damnationi.ipſi aſ⸗

ſentientes incidant in fon eam ⁊ laqueum
inextricabilem non ſoluʒ heretice pꝛauita⸗
tis/⁊ fautoꝛie/homicidioꝛũ/periurioꝛum/
ac inſidiarũ/ac ſeditionũ ſine numero/ſed

in ꝑtinacis obſtinationis damnabilem/⁊

vix egreſſibilẽ laboꝛintum ſe detrudant/ac

detruſos manifeſtent.Neq; enĩ certioꝛ ẽer
rantiũ ꝑtinacia q; ſiob veritatis publica⸗
tionem/vel damnationem erroꝛis notoꝛij

guerras moueat quis / ſeditiones et bella.
aut mouentibo ꝓinde faueat atq; conſenti

at / ſed in his pꝛo nũc inſiſtere nõ eſt noſtrũ
Mona calumnia. Suꝑaddit᷑ nona calũ
nia dicentiũ aſſertiones iſtas ſpectare non
ad iudiciũ fidei/ſed ad cauſam ſanguinis/

et quia cõcernunt pᷣcepta decalogi/que id⸗
circo ad fidem nõ ꝑtinent/quia continent
eyuidentiã in lumine naturali. Cõcedamꝰ
in pꝛimis ꝙ homicidiũ in ſe cõſideratum

ſpectat ad cauſam ſanguinis criminalem-
Sed homicidij iuſtificatio/pᷣſertim ꝑ ius
diuinũ atq; eanonicũ/ tanq; illud ſit licitũ
laudabile ⁊ meritoꝛiũ/pertinet vtiq; ad iu

dicium ⁊ iudices fidei.Eſt enĩ longe aliud

loqui de homicidio/aliud de homicidij iu
ſtificatione:ſicut aliud eſt furtus.aliud eſt

furti appꝛobatio. Poꝛro dum addit hecca

lũnia pᷣcepta decalogi nõ eſſe de fide etiam

pꝛopꝛie dicta.ſfallit ⁊ fallit᷑. ſicut alibi ꝑſpi

cua ⁊ irefragabili ratione monſtratuʒ eſt.

Edocuit hoc tituli foꝛmatio obinde ꝓpue⸗

niens vt ſertur/dum queſitũ eſt vtrum he
nouem aſſertiones ſint fidei iudicio repꝛo
bande/ſed hoc fieri ꝓcurans incidit in fo⸗
ueam quã fecit. Hecuma calũnia. Sub
infertur tandẽ vltima pꝛo nũccalũnia que
me pariter cum rege querit inuoluere/tan

qᷓ;; aliquid execrabile cõmiſerim. Ecce in⸗

quiũt/ iſte xpᷣianiſſimũ regẽ exponit diſcri
miniturpis note erroꝛis vel hereſis in cau

ſa quã nõ voluit nec vultaſſumere.¶ Hic
rũñdeo pꝛimo ꝙ neq; regem neq; pꝛudęẽtiſ⸗

6*

4

ſimũ conſiliũ ſuũ totũ/neq; vniuerſitates

neq; pᷣlatos/neq; clerũ ſui regni/ita in ma⸗

nu mea teneo.qꝙ eos ſufficiã vel debeã phi

bere a defenſione cauſe fidei/neq; certe vo
lo. Ob hoc eni rex dicitxpᷣianiſſimꝰ velut
anthonomatice/quia fideʒ ptegit ⁊ defen⸗

dit. ¶ Dico ſcðᷣo/ꝙ anteq; rex ven iret hic
in cauſam.aſſumpſi mibi cauſam ipᷣaʒ mo

do quo decebat theologum.a quo modo

neq; diſceſſi / neq; diſcedo/ neq; diſcedam

deo mihi pꝛopicio / ſicut reperiri debet in

Poropoſitio facta conſtantie

actis me ita reſpondiſſe. Erat modus ꝓce
dendi ꝑ denũciationẽ euangelicaʒ/contra
doctrinã erroneã in fidę⁊ moꝛibo ac multi
pliciter ſcandaloſam. Pio tertio ꝙ; duz
ſenſi cõmiſſarios in cauſis fidei aliter intẽ

dere.qꝛ citabant me vt irem diuionẽ.⁊ tu⸗

tius mihi foꝛte fuiſſet ire in babylonez / qꝛ
inſuꝑ nihil intendebã ꝓcedere contra per⸗

ſonam qualẽcunq;/ nec per ſtrepitum ⁊ fi⸗

guram iudicij/interrogatus ſi facerẽ meaʒ
partẽ.reſpondi ꝙ; hmõi denũciationẽ con
tfra ꝑſonã neq; feceram neq; faciebam.⁊ re/
tribuat deus in bonũ illis/qui contra ſata
gentes oppoſitum quibus ignoſcat deus⸗/

meã innocentiã ⁊ ſimplicitatẽ reuelauerũt
Hoc memoꝛi grataq; mente retineo. Di
co quarto qꝙ ſi materia ſtetiſſet in puris ter
minis theologicis/tractando eã ſtilo theo

logico qualis pᷣdeſcriptus eſt/iita ꝙ; de int᷑/⸗

elſſe pꝑſonali cuiuſcũq; ꝑſone nequaq; fuiſ-

ſet actũ/nõ opus fuiſſet introducere regis
qutoꝛitatẽ. NHunc aũt dum res tractata eſt
⁊ tractat᷑ per aduocatos ⁊ pcuratoꝛes/ꝛ no
tarios/⁊ per ſtrepitũ ⁊ figurã iudicij/ſenſit
aduerſa pars/credite ſenſimus ⁊ nos/ꝙ di

uitbus ? diuitijg opus erat. Et ece lras
inſtructionis miſſas per partem aduerſaʒ

ex hoc loco in burgundiã/que ſatis hoc in

dicant/ſed eas ꝓpalare iuſſio ſacri hui con
ciij cum ꝓpoſin modeſtia / nõ pmittit. Hic
vero iuridicus pꝛocedẽdi modus/qualis

peꝛdictus eſt/multos exterruit/ne manitfe⸗

ſtas hereſes bic dogmatiſatas ⁊ notoꝛiep
dicatas / velleikt vel auderent denüciare iu⸗
dicibus. Quis aũt ſit ſtilus ĩ hac fidei ma⸗

teria pꝛacticandi ſcedula poſterius legẽda

docebit. M.aoncludedo tande z ↄſtanter

affirmo/ me firmiter credere ⁊ nullatenꝰdu

bitare/ꝙ hec doctrina ꝓpoſitionis defendẽ
tis magiſtrũ Jo.pui cum ſuis aſſertionibꝰ

ſicut inuenta ⁊ in iſto codice continet᷑ẽ er⸗

ronea in fide ⁊ moꝛib/ac multipliciter ſcã
daloſa. Ox ſi fuerit aliquis / vel aliqui/quã
tũcunq; multiplices/ volẽtes xpᷣianiſſimũ
regem calũniari/qꝙ nõ fecerit in hac ꝑte iu-
diciũ ⁊ iuſticiã/credendo ⁊ credi mandan⸗

do ſicut modo dicimꝰ⁊ ſicut oꝑatus ẽ/ego
nedũ nomine regis xpᷣianiſſimi/ſed etiam

pꝛopꝛio nomine cõſtituo me partẽ defen⸗
dentem ad penam talionis/pꝛo me ⁊ mihi
adherere volentibus in hac parte/⁊ coꝛam

hoc ſacroſancto et vniuerſali concilio / dei
nutu congregato.Dico partem defenden⸗

tem. attendite. quia ꝑtem accuſantẽ contra

ꝑſonã aliquã neq; feci/ neq; facere pꝛo nũc

niſi quid aliud vꝛgeat/diſpoſui. Hon eni

mihi colluctatio eſt aduerſus carnẽ ⁊ ſan⸗
guinem/ſed aduerſus pꝛincipes tenebꝛaꝝ

harũ ⁊c.( Faciat igit᷑ſimiliter ꝑs aduerſa

ponat ꝑſonam ꝓpꝛiam in querela dñi ſin /
imo certe ↄſilio meo nõ faciat aut ſi fecerit
cõquieſcat.Abſit a me vt ga De⸗ iniqᷣ

tate ⁊ nõ congaudeã veritati.¶ Sed ecce

patres oꝛthodoxi/deo iure amabiles/dum

inter loquenduʒ retoꝛque mentis oculos

ad pᷣaſſumptuü thema quo diximus.Deus

iudiciũ tuũ regi da.rapioꝛ quodãmodo de

viuis ad moꝛtuos/dum id qð ſubditur in
tueoꝛ/⁊ iuſticiã tuã filio regis.Etaiaduer⸗
tite pꝛecoꝛ interim pr̃es benigniſſumi /viri

mie quoꝝ iuſticie obliuionẽ nõ acceperüt
Aduertite nũc pauliſpad me auribus vr̃e
carnis ⁊ oculis.atq; ſpũaliba oculis ⁊auni
bus.quid filius regis ⁊ frater iſtius ludo⸗

⁊vicus inclyte memoꝛie duxolim aureliañ
mãſuetiſſimus/⁊ benignus/ elegantis foꝛ
me.pꝑſpicaciſſime ſagacitatis eloquẽtie ſin

gulanis ⁊ pene incomꝑabilis.quid inquaz

nunc ipſe/ imo quid ſanguis ſuus clamet
ad hoc ſacrum conciliũ/miſericoꝛdi pieta⸗

te penſate/cõpatietes eſtote ex innata tene

ritudine miſerationis coꝛdialis.reuoluen
tes vobiſcum intra miĩeviſcera/quo clamo
re/quo gemitu/quo plangoꝛe/querat mo⸗
do iuſticiã. Nõ equidẽ ſicut exiſtimo tãtũ

dem ꝓ ipᷣa moꝛte nature.qꝛ ſcit ꝙ moꝛtuꝰ? ẽ
qnq; moꝛiturus.quãtũ/ꝓ tali moꝛtis mo⸗
do cõquerit᷑ quãtum pᷣterea pꝛo crudeliſſi

me necis ſue iuſtificatione queeſt inſamie
moꝛs altera. moꝛs cõtinua. moꝛs indigna
neq; minus fugibilis qᷓ; ſit iſja moꝛs natu

re.Hec ſiquidem infamie moꝛs ciuilis/ne
dum viuentes interimit.ſed deſeuit ĩ moꝛ⸗
tuos.non vnũ vel duos interficit ſed poſte

ritatem totã.totũ genus ⁊ affines diro la⸗
cerat ignominietelo.nos tres pꝛecipue fi⸗
lios illuſtres ac ingenuos ſuꝑſtites.quoꝝ
vnus obſes. altercaptiuus detinetur in an
glia.non vt pꝛoditoꝛes quidẽ.ſed vt regis

ac regni fideliſſimi defenſoꝛes.¶ Oſidatũ
eſſet his liberis/pupillis oꝛphanis etca⸗
ptiuis/aſtare coꝛam reuerendiſſimo acce⸗

eberrimo cetu pꝛeſenti.ſi fas alloqui.plus
planctibus. plus ſuſpirijs. plus ſingulti⸗

bus. lachꝛymis et gemitibus.quaʒ oꝛe vel

vocibus clamarent.¶ Date pati. Daie

7

— — S ð

h

(.

c
i
n/
ſa
m
i
a
dum
glos
Dens
dode
Trin
Cuen;
UViri
Rnn
nor
8im
dolun
mli
mein
Nüͤeſn
neng
de
Ligierl
Ulor
lmo
wo⸗
laͤi
w
vswo
macli
inſame
incig
pntte
uhahe
timo⸗,
Aüpoſte
dirog
eñi
quor.
nrman
Nnehe
ſide
nisa⸗
mnons
uig⸗
Gen

—,

nobis iuſticiã.Oſi ꝓcũbentes eos ⁊ aduo

lutos veſtris ſanctis pedibo cernerẽt hi mi

ſericoꝛdes oculi veſtri. concipite quibo ia⸗

culis intime cõpaſſionis vulnerarent᷑ pijſ⸗

ſima coꝛda veſtra.quia neq; verbis extrap
ferre.neq; intra me pꝛo rei magnitudine cõ
pꝛehẽdere ſufficio/quod cupio. ꝑficite qðᷣ
nequeo.Ceterũ nũquid non obſecro ſuſfi

cere debuerat / patres ſapientiſſimi atʒ mi⸗
ſericoꝛdiſſimi/nature moꝛtẽ immaturã ta⸗
liter inflixiſſe patri? ollatergo moꝛs alte
ra/quã ſacrilega impietate crudeliter infer
reac renouare nõ ceſſat tam patri moꝛtuo⸗
̃; ſuperſtiti generoſiſſime ꝓli ſue/libellus
hic vere famoſiſſimꝰ /vt rex ſcribit.vere he /
reticalis.ſcãdaloſus. humani federis emu
lus.catbolice cõdemnatꝰ.ſceleratiſſimꝰ.vi

pereus.legis decalogi impugnatiuꝰ.quin

etiam miſeramini pereuntiũ animarũ/pa
tres ac dñi miſericoꝛdes.illoꝛum videlicet

nullũ loquendo/qui damnabiliter.ita pꝛo
fecto eſt.damnabiliter /in perniciẽ ꝓpꝛie ſa
lutis ⁊ aliene/libellũ hunc letiferũ pertina
ci animoſitate defendũt / ⁊ ſeruare conten⸗
dunt ne pereat. t ego nunc in ſpiritu le
nitatis in ſpiritu ſacri concilij pᷣſentis/qui
eſt ſpiritus pacis ⁊ cõcoꝛdie.ſpiritus cari⸗
tatis que benigna eſt.que nec inflatur/nec
irritatur. cõuerto vocẽ meã ad vos/reuerẽ⸗
de pater ac dñe/dñe Attrabatenſis/cum qᷓ
vixi olim familiariter ⁊ benigne. Ad vos
ſimiliter magilte petre/vice dñi Remẽſis
cõpatriota chariſſime/quos ego diligo in

veritate/ dilexi / 1 diligam dño / ꝓpicio. Naz

qui nõ diligit manet in moꝛte.optabilius

autẽ eſſet ꝑdere vitã carnis q; in tali viue,⸗

re moꝛte mentis. Interrogo vos nunc ali⸗
qua.Rũdetepcoꝛ.ĩmo tacentibo vobis rñ⸗
debo ipᷣe pꝛo vobis.Noõne diligitis ſalutẽ
tꝑalem ſimul ⁊ ſpũalem illuſtriſſimi pꝛin/
cipis dñũi ducis Burgũdie. Diligitis ſcio
Fon diligitis ſecuritatẽ inclyte poſterita⸗

tis ſue in dominijs hereditãdis.Diligitis

ſcio· Nũquid pᷣierea nõ aĩaduertitis vero
iudicio rõnis moꝛtẽ quaʒ loqͥmur/pꝛauo

cõſilio ꝑpetratã.qualẽ ⁊ qualiter nunq;ᷓ pr̃
pꝛudæẽetiſſimus recolende memoꝛie philip⸗

pus attentaſſet. Ku ꝙ ſic aĩaduertitis:
neq; ſi affuiſſetis (eratis enĩ tunc in italia)
dediſſetis tale conſiliũ/de quali dũ aliquã
do viuẽte patre pᷣfato/ fuiſſet aliquis ſᷣmo

habitus ꝑ nõnullos/ↄtinuo camerã exis⸗
et medicu ſuũ inuenies / meſtus ac turbidꝰ

Er parte regis francie

cdamauit. Beatus vir qui nõ abijt in con/
ſilio impioꝝ.Deniq; cognitũ eſt/q; moꝛtẽ
banc mox vt patefacta ẽ ⁊ annotata / ſic ipe
dis dux pñs exhoꝛruitdeteſtatusq; eſt vt

diceret dñis de regio ſanguine. Diabolus
inquit mihi ꝑſuaſit. ſi moꝛs ĩiuſta fuit/

ſit iuſtiſicatio peioꝛ.ſit defenſio iuſtificatõ

nis peſſima ↄñs eſt. Vincat igit᷑ vos.non

ego ſed veritas. ſed ratio ſed pietas per ſa⸗
luitem animarũ veſtrarũ/⁊ per illã quãvos

expaueſcere ac refugere cõuenit penam er⸗
rantiũ.per illa deniq; ſeueritatẽ ſententie⸗
qua xpᷣianiſſimus rex francoꝝ/ſupꝛemus

noſter dñs coĩs/per lr̃as patẽtes ſuas/cre⸗
dite dicenti/his oculis vidi.his manibus

palpaui eas.damnat hunc libellũ tanq; in

iurioſum regie maieſtatis ſue. mandatq;

plecti defendẽtes illũ pena crimini tali de/⸗

bita/ que qualis ſit nõ latet vos ſcio.⁊ hec

cohibeat tꝑalis pena/ſi nõ retrahere ſuffi⸗

cit canonica vel eterna. onde egoipſe

12

. .„

reuertoꝛ ad vos patres oꝛthodoxi/ſuppli⸗/

cans petens ⁊ obteſtans per deſiderium ilł

lud qð habent reuerendiſſimeac deo ama⸗
biles paternitates veſtre ad ſalutẽ aiaꝝ ad
extirpationẽ erroꝛũ/⁊ coꝛrectionẽ errantiũ
ſiquid mouet illa Eʒzechielis ĩmo dei per
ezech expaueſcenda hoꝛribilis tuba/queꝑ

euntiũ in erroꝛiba ⁊ peccatis intonat ſãgui

nem a ſpeculatoꝛe mutuo requiri/tollatur

per iudicialẽ huius ſacroſancti cõcilij ſen

rentiam/ libellus iſte famoſiſſimus/moꝛti
fer/⁊ hereticalis/ ⁊ eradat nemoi eius a
etlaz mẽbꝛanas
occupat: vt quid legentes ⁊ audientes ſua

populo xpᷣiano. Vt quid

cõtagione fedat inficit cõculcatq;: Hoc

in receſſu ſuo queſiuit ſereniſſimus fex ro⸗
manoꝛum. Supeſt ſcedula patens cui ſi⸗

gillum ſuum impꝛeſſum eſt. Et quid pari

ſius egerit/ fame vox inſonat. Hoc ipſum
petit. boc ſuadet.hoc obteſtat᷑ chꝛiſtianiſſi

mus rex francoꝝ.Hoc pꝛeclariſſima pari⸗
ſienſis vniuerſitas/⁊ alij q; plurimi. Hoc

nos poſtremo huimiles ſui ambaſiatoꝛes
ſupplicibus votis exoꝛamus/quatenus ĩ
hoc adiutoꝛes ſitis.dando regi iudicium/
et iuſticiã filio regis.ſequẽdo veſtigia xpᷣi⸗

qui ad hoc venit in mundum / vt oues er⸗

rantes ad ſe reduceret. ¶ Sic itaque de
pꝛius errantibus ſi non obdoꝛmiuerint.
ſi non in erroꝛe cepto ꝑtinaces qð abſit/ex
titerint dicet᷑ ex ſentẽtia illud de epla dñice
currentis.Eratis aliqũ ſicut oues errãtes

Bermo de erꝛorib circa

ſed nũc ↄuerſi eſtis ad paſtoꝛẽ ⁊ epᷣm aĩarũ
veſtraꝝ. Ad hoc quippe tendit oro ꝓpoſi⸗
ta vice thematis.deus iudiciũ tuũ regi da
et iuſticiã tuã filio regis. Termiabimus ĩ
hoc pꝛimã pᷣſentis actus ꝑtem:.reliqua per

lecturã lr̃aꝝ quarũdam ⁊ ſcedulaꝝ quãtuz

audire placuerit finietur. init ꝓpoſitio fa
cta a dno cancellario pariſienſi coꝛam con
cilia generali conſtanex ꝑte regis franeie.
Et tunc poſtmodũ dictus cancellariꝰpa
riſieũ. Ac magiſtri Joꝛdanis moꝛini G.
puch.nepotis/ ⁊ p. de verſailles ambaſia⸗
toꝛes pꝛefati xpᷣianiſſimi francoꝝ regis/et

eius noie ꝓducerunt coꝛã toto concilio ge
nerali.⁊ in manibo ꝓthonotarij Januen.

ſub cuſtodia concilij tradiderũt lr̃as.⁊ alia
munimẽta ſubſequetiũ ↄpꝛehẽſina inſtru
mentoꝝ ab omnib ꝓthonotarijs ⁊ nota⸗
rijs.de⁊ ſuꝑ dictis datis ⁊ pꝛoteſtatis. Pꝛi

mo quẽdam paruũ ſexternũ papireũ con⸗

tineñ tres ꝑtes pꝛincipales. In pꝛima po⸗
nebant᷑ ſex ↄcluſiones theologice contra ꝓ
poſitionẽ cuiuſdam Johis parui ⁊ doctri
nam in eadem ↄtentaʒ/⁊ incipit Quia ex
patentibo ⁊c. In ſcõᷣa erant octo regule ſu⸗
per ſtilo theologico tenẽdo in ↄdemnatio
ne erroꝝ cum certis requiſitis. Et incipit

ſuper omnia vincit veruas. In tertia exrat
bꝛeuis ſcedula petitiua exaĩationis ftacien

de de deliberatione quatuoꝛ oꝛdinũ mẽdi
cantium ſuꝑ.ix aſſertioniba ⁊c. Et incipit
attendens xpᷣianiſſimus. Cuius quaterni

magna pars init tunc lecta ⁊ ſpecialiter re,
queſte. Item magnã lr̃am regis patentem

ſuꝑ ↄdẽnationedicte ꝓpoſitionis O. Jo.
paruiä/⁊z incipit Regia maieſtas noſtra.

Item quendã magnũ quaternũ papireuʒ

ſignatũ ſignis duoꝝ notarioꝝ ↄtinentẽ p
poſitionẽ magiſtri Johis parui. Item in

ſtrumentum aduocationis dñi cancellarij)
pariſienſis ſuꝑ ꝓpoſitione ꝑ eum ex parte

vniuerſitatis pariſieñ.als facta coꝛam re⸗
ge francoꝝ. Item ſcedulã papireã ↄtinen⸗
tem appellationẽ a indicibo fidei ſuꝑ pub⸗
licatione votoꝝ ⁊c. Item lr̃am patentem

vniuerſitatig pariſien.ſuꝑ appꝛobatione

ſententiaꝝ dũi epᷣi pariſien. Item quẽdam
quaternu papireũ in quo ↄtinebat᷑ delibe⸗

ratio fratrũ de quatuoꝛ oꝛdinib⸗ mẽdican

tiũ ſuꝑ nouẽ aſſertionib. Finis.
Sermo eiuſdẽ coꝛã ↄmiſſarijs fidei,de er
roꝛibus contra fidem ⁊ moꝛes circa pꝛece
ptum/nõ occides è

.,patrũ ac ceteroꝝ dñoꝝ/ in om̃i
ſapientia ⁊ doctrina ac moꝝ honeſtate ful

gentiũ. Eſtimo inq; me beatũ apudte/cuʒ
ſim me defenſurus hodie/maxime te ſcien

te oĩa/nedũ que apud iudeos ſed xpᷣianos

ſunt ↄſuetudies ⁊ queſtiones ꝓpter qð ob⸗
ſecro vt patienter me audias. Unit᷑ verbis

illis beatiſſimꝰlucas cuiꝰhodie natalis in

ſtat celebꝛitas/qui comes indiuiduus fuit

egregij doctoꝛis pauli/lucas inqͥt eſt mecũ
ſolus ⁊ alibi. Salutat vos lucas medicꝰca
riſſimus. Cuiꝰverba oĩa ſ̃m hiero.languẽ
tis aie ſunt medicina. VUndecũ paulꝰ fuiſ⸗
ſeta feſto traditus in vinculis aguppe re⸗

gi. Dixit idẽ rex ei⸗ ꝑmittit᷑ tibi ratõeʒ red⸗
dereꝓ temetipᷣo.Tũc paulꝰextenta mann-

Eſtimo me beatũ/inqͥt/apud te rex agrip⸗

pa cũ ſim me defenſurus hodie/maxime te

ſciente oĩa qᷓ apud iudeos ſunt cõſuetudi⸗
nes ⁊ queſtioneęs/ꝓpt᷑ qð obfecro vt patiẽt
meaudias.(¶ Sic ego de materia.ix.aſſer
tionũ reuerẽtiſſimis pr̃ib ac ceteris dñis
ↄmiſſarijs in cauſis fidei ꝑ me nüciaturũ/
ex ipoꝝ nũcoꝛdinatõe rõem reddduurus.
Eſtimo me beatũ/ꝓpt᷑ qð obſecro vnũquẽ
qʒ vt patient᷑ me audiat. t in ᷣmis qͥdẽ
donãdꝰeſt oꝛdo dicẽdis/⁊ euitãda ↄfuſio.
hñdꝰẽ inſuꝑ ſᷣmo doctrinalł abſq; vlla cir⸗

cuitõe vlapparatu vboꝝ/q̃lis ẽ materie q̃ᷓ

tractataccmodꝰ.Deniq; remẽoꝛãda ẽ nẽ
diſtictõ.ne fallat nos equocatõ q; diſtictõʒ
memi me notaſſe dũ pᷣdictas.ix.aſſertõnes
cũ ſuis repꝛobatõiba nũciaui. TPoſſumꝰ
itaq; mat᷑iaʒ bãc duplr ↄſiderate.vno mõ

puretheologice ⁊ abſolute ꝑſideratõʒ ad

ↄſoꝛmitatẽ vl defoꝛmitatẽ ſcõm leges diui
nas traditas ĩ ſeript᷑a ſacra.Alio mõ magꝭ

reſpectiue ⁊ ſcðᷣm ᷑ᷣmiĩos iur poſitiui.in pᷣ/

mo tractat᷑ ð inteſſe ipiꝰ ſidei.in ſcdᷣo ð int⸗
eẽ ꝑſonali.vel ita dicamꝰ poſſie nos vno mõ
ↄſiderare aſſertões.vel alio mõ ipᷣos aſſer⸗

toꝛes aut repꝛobatoꝛes Pꝛimũ hactenꝰob
ſeruaui in om̃i iudicio taʒ ꝑiſi quã in hoc
ſacro ↄcilio.( Recogitãs pꝛimo ꝓfeſſiõe;
mea ⁊ officiũ cãcellariatꝰ ꝑiſiꝰ cui indignꝰ

deſeruio / qm ꝑiſi ſictractant᷑ vie fidei / ꝑ ſa
crã theologie facultatẽrdũ deferũt frequẽt᷑

a diuerb mði ꝑtib ĩmo ⁊a romana curiañ

nũq; q̃tẽꝰhẽeat᷑e dẽ facultat doctriale iudi
cii vbi nihil vnq; agit᷑ ð ꝑſois niſi pᷣ taltẽ

Stimo me beatũ apud te Oſa A
croſanctũ onſtañ. concilium
B O cetus celebꝛis reuerendoꝛuz

— - — — —‚———

— — — ——

—. —
= — — —-ʒ

=☛ = =

ll
ſ⸗
obl
ſefil

ſG

liſan
an
ſest
diln
ta⸗
fide
clal
lis
foꝛe
bilo
70
„ep
ſden

e 1
um

dſni

efl

laz
an
lands
gch
perbis

tglisn

ls fit
tmeci
di
ulefuit
Ppe /e
6no/

Dh.

tagip
Wete
dWennd
dipens
ar
csis
nücni
ociane
vidii

d

tofuſo⸗
cir;
nene
daene
dM;

Genones
oin.
mon

ſbanut
nlegrtu
tonöng
oſtivin)
ſcront
Moo
osaſe
clenbo
näinho⸗

lineg
efcaſ⸗
ſifunns
ma
nile

pfeſicf5

Pꝛeceptũ nõ occides

diſcuſſuʒ fuerit de doctrinis. Eon cius

ſum pᷣterea mihi ipᷣi / ꝙ finalis intẽtio mea

7 —

eſt ad excirpationẽ erroꝝ que fieri pꝛ vpo⸗
teſt ⁊ debet/ꝑ eoꝝ repꝛobationẽ doctrina⸗

urſus tertio conſtat qð liberius/puri

lem ſeu iudicialem q́; damnetur errantes.
S

us / verius ⁊ citius exquirit᷑ veritas ⁊ falſi/

tas repꝛobat / dum conſtituit᷑ ſola lex diui⸗
na iudex/iuxta cõſiderationẽ ariſto.in po⸗
li.qui ponit inq; legem iudicem ponit de⸗

um/qui autẽ addit hominẽ/addit ⁊ beſtiã

echoc dicit pꝛopter ſenſualitatem beſtialẽ
De quo virgilius in.vi.Hinc metuũt cu/⸗
piunt/gaudentq; timentq; confoꝛmiter ad
illud pꝛoſaycum. Confuſa ſunt hicomnia
ſpes metus meroꝛ gaudium. Quo circa cõ
ſulit apud boetium ph̊ia.Zu quoq; ſivis
lumine clàro cernere verum/tramite recto
carpere callem/gaudia pelle/pelle timoꝛeʒ

Spemq; fugato/ nec doloꝛ aſſit / nubila

mens eſt/ vinctaq; frenis Hec vbi regnãt.
(MDeniq; per hunc modum ſalubꝛius ob

ſeruatur illud Augu. in regula ꝙ fiat coꝛ)
rectio cum dilectione ꝑſonaꝝ ⁊ odio vicio

rum. Hec inde videtur queri qualiſcunq;
turbatio pacis dñi q́ʒ iudices facilius ſe ex
pediunt ſi pꝛius inſtituti erunt circa inter

eſſe fidei/quã qui ſcõᷣm terminos iuris po

ſitiui/pꝛius diſcutiant materiã tanq; pꝛo⸗
phanam/ſuꝑ intereſſe ꝑſonali.Quod mõ
ſtrant aꝑte quinq; menſes in tali diſcuſſio
ne ſola fere iam occupati. VUnde ⁊ nõnulli
ex dominis cõmiſſarijs / ſicut reuerentiſſi⸗
mus pater dominꝰcardinalis Cameracẽ.
et ipe pꝛomotoꝛ concilij/ et hoc intendere
quãlibet voluerunt.

ſe fidei /ſed fame que diſcutit᷑ affic at vl ob⸗
ſit. Sciunt enĩ plurimi quẽadmodũ cona

ti ſunt aliqui iugiter hanc materiã trabere

ad ꝑſonalia in piudiciũ ne dũ cauſe fidei/

ſed fame ꝑ l̃as ⁊ aliter falſe leſe/in quibus

diluendis ſi ſermo flecteret᷑ cognoſceret᷑ aꝑ

ta veritas in elucidationẽ clarioꝛem cauſe

fidei/⁊ in laudem nõ mediocrem ipᷣam tra
ctantium / aduerſus obtreciantes. nna
uis pꝛeterea nõ ſufficienter excirpantur er
roꝛes vbi notorie ꝑſeuerant errantes. Ni⸗
hilominus ſperandũ eſt qð coꝛrigẽturom

nes ad ſententiã concilij. Ouid igit᷑ neceſſ-

ſe puocare vel accuſare ꝑſonam errantis

C ſdamnare ſatis eſt erroꝛes. Dis itaq; 5

uis ſub his lr̃is A.b. c.
rex ſupmus habet a et b vaſallos ſuos/x

Hanc ego mode/
ſtiam conaboꝛ in actu pꝛeſenti poſſetenus
obſeruare qðᷣ opſecro neq; mihi neq; cau/

locutis veniamus ad materiã que nouem
aſſertiones cũ ſuis appꝛobationibo habet
Pꝛo cuiꝰ intellectu facilioꝛi ponat᷑ velut in

Laſus eſt ([ C

vnus nõ erat ſubiectus alterius/qui faciũt
cõſiderationes ad inuicẽ iuramentis terri

bilib firmitas B ↄducit hoĩes pᷣce ⁊ pᷣcio

qui ꝑ inſidias pᷣmeditatas interſiciũt ſubi

to A non diffidatũ nec de hoc pᷣmonitum

neq; tale aliquid timenteʒ/ ⁊ hoc inſcio C.
rege/tandem B factum auoat/⁊ pꝛoponit

ſe laudabiliter egiſſe/imo feciſſe debuũ ſu⸗

um erga deum ⁊ regem. Pꝛo cuiꝰiuſtifica⸗

tione ponit vel poni facit tanq; ꝓ quibuſ⸗
dam regulis ſeu maximis nouem has aſ⸗

ſertiones. Itaq; ꝑ pꝛimã iuſtificat moꝛteʒ
ipſius A/quia erattyrannus vt dicit ma⸗
chinans ꝑ fraudes ⁊ ſoꝛtilegia ac malũ in⸗

geniũ in moꝛtem ſui regis ta maxime qꝛ
per ipſum regem non poterat bono modo

de ipſo fieri iuſticia. Per ſcõam aſſertionẽ
dicit ſe auctoꝛiſatũ fuiſſe vt ſic ageret ꝑ le⸗
ges diuinã naturalẽ ⁊ humanaã. Deindeꝑ
tertiam ⁊ quartã iuſtificat ſub regula gene
rali tyrannoꝝ ꝙ; A debebat viliter ⁊ ꝑ in⸗
ſidias moꝛi. Rurſus per quintam ſexctam
et ſeptimam iuſtificat ꝙ rex debet eũ auo⸗
rare remunerare ⁊ benefamare per epiſto⸗
las et aliter vbicunq;. Perinde iuſtificat
ſe nihil egiſſe contra pꝛecepta dei bene in⸗
tellecta/non ſcõᷣm literam ſed ad ſenſuʒ ſu⸗

um/et hoc in octaua. Poſtremo iuſtificat

ꝙq in nullo periurus fuit confederatiomib⸗
non obſtantibus et hoc per regulam gene

ralem in aſſertione nona datam. Æ◻aſus

bꝛeuis (Quilibet tyrannus poteſt ⁊ de⸗
bet licite et meritoꝛie occidi/per quẽcunq;

vaſallum ſuum vel ſubditum. Etiam per

inſidias et blandicias vel adulationes.

Mon obſtante quocunq; in armento ſeu

confederatione factis cum eo/ non expe⸗
ctata ſententia vel mandato iudicis cuiuſ
cunc (Kiccaſ us q;uis ſit deciſus ꝑ hoc
ſacrum concilium quod eſt hereticus/⁊ ſe⸗
quatur ex tertia et quarta iunctis pꝛima et
vltima.NHihilominus videiur aliquibus
diminute poni. 1 Pꝛimo quia non lo⸗
quitur de auctoꝛiſatione per leges diui⸗

nam naturalem et humanam vt in ſecun⸗
da. ¶ Secundo non ponit pᷣdictos caſus
quod viriliter vł ignomioſe? ſubito.iiſine

vnga decretali caſus ansci⸗ bꝛe⸗

Bermo eiuſdem

diffidatione debeat occidi /vt in tertia 1 qr

ta. Deinde nõ ponit qð rex debeat auoꝛa⸗
re remunerare ⁊ honoꝛare vt in quinta ſe⸗
xta ⁊ ſeptima. Quarto dimittit aſſertioneʒ

octauaʒ de falſitate ſenſus lr̃alis ſcripture
ſacre/⁊ ꝙ quilibet ſit interpꝛes vel epyekes

eiꝰ. Deniq; ſilet ꝙ Crex ſupᷣmus nõ habet

talem potentia in ed earle

ſuo nõ poſſit facere iuſticiã.( Querit᷑ nũc
ſi he nouẽ aſſertiones in foꝛma ſicut ſunt/⸗
veniũt iudicio fidei repꝛobande:Et qᷓ;uis

qqueſtio hec materia determinata ſic ꝑ iudi

ces fidei inferioꝛes de conſenſu appꝛoba
tione ipſius Qregis et fere totius cleri ex
his nouem aſſertionibo tanq; cõtentus in

eis ſufficient licet diminute ſicut paterevi
detur intuentibo diligenter pꝛimã tertiam

quartam ⁊ vltimãa aſſertiones/noſtra que⸗
ſtio deciſa eſt ꝑ hoc ſacrum conciliũ/dum
dãnauit iſtam quilibet tyrannus ⁊c.velut
hereticam. Nihilominꝰ ponetur hec qua⸗
drimembꝛis concluſio/ Nouem aſſertio

nes cum ſuis repꝛobationibo iudicialit᷑ iu,

dicate ſpectant ad fidem etia explicite. Et
ſunt due pꝛout in ſcedula continetur/ratio
nabiliter qualificate. Potuerunt inſuꝑ ꝑ
doctoꝛes ⁊ oꝛdinarios locoꝛum doctrinali
ter ⁊ iudicialiter condẽnari. Sunt deniq;
per hoc ſacrũ conciliũ vel ꝑ ſedem apoſto⸗
licam/de neceſſitate ſalutis repꝛobande/et
hoc vere vel interpᷣtatiue. Lraunns con
cluſionis pꝛobatione que ſpectat ad theo⸗
logiam maxime ⁊ intereſſe fidei/poterit fa⸗

ciliter apporere/quid de intereſſe perſona⸗

li ſentiendũ vel agendũ erit per ſcientiã ca⸗
nonicam. ¶¶ Sed pꝛiuſq;ᷓ ſermo pꝛogre⸗
diatur vlterius tollendum eſt quadruplici
ter ſcandalum/quod nobis rationationis
iter agentibus poſſet obſiſtere.⁊ aures ali

rent veritati. Ecce inquit querela vna/

quoꝛum querelis oppilare vt obſurdeſce⸗/
fr

quanta vilificatio fideiquanta depꝛeſſio

catholice doctrine:vt in quolibet verbovł
actu dicatur hic eſt erroꝛ in fide / hic eſt he⸗
reſis. Reſponſio bꝛeuis/deputetur hocer⸗
rantib qui pꝛius ad ea que falſa erant ſcri
pturam ſacram ⁊ fidem pꝛotrahere conati
ſunt repugnanteʒ. Hinc iſta fidei vilifica⸗
tio/ hinc conculcatio veritatis catholice/

cetur. ¶ Ecce inquit alioꝛuʒ querela ꝙ ni
hil hic ſit amoꝛe fidei ſed odio perſonali vł
rancoꝛe/ſed fauoꝛe inoꝛdinato / ſed ꝑciali⸗

non :)Karrinaukal ne taliter concul⸗

nobis tam numero qᷓ; merito.

tate. Sed pꝛofecto omnium ille infelicini /

mus iudicandus eſſet/a miſerabilioꝛ om/
nibus hominib / qui cum certiſſimis in⸗
cõmodis ne dum bonoꝛum tempoꝛalium
ſed pꝛopꝛie vite periculo tenderet in infer

num/ quomodo tenderet vtiq; per pecca

tum odij vel fauoꝛis inoꝛdinati quia ſtipẽ
dia peccati moꝛs/non quecũq; ſed eternga⸗·
Ceterum non quis in hac re loquitur vel
quo animo loquitur/ſed quã verum ſitqGBGd
loquitur attẽdere vos ↄcernit. Eccerur E
ſus querulant alij/ videte quia ihil H cuz
modeſtia vel pꝛudentia talis aut talis agit
ſed innititur fantaſie pꝛopꝛie ⁊ famoſitati

Maledicius furoꝛ eius quia pertinax / et

emulatio quia dura/ cui tales ⁊ tales deil⸗

la natione vel facultate/ per liteas ⁊ aliter
contradicunt. Atvero conſolatur exemplũ

chꝛiſti/quẽ ob pꝛedicationis feruoꝛem ſui

etiam parentes dixerunt in furoꝛem verſũüſ
eſte. Et de pꝛopheticis pꝛioꝛibus viris in⸗

uenimus dictũ vni/quid querit inſanꝰiſte
Deniq; pꝛofecto/qui dicere poteſt cũ pꝛo⸗
pheta domino Conſiliũ meum iuſtifica⸗
tiones tue. Ille iam non pꝛopꝛio capiti fa
moſitati vel impꝛudentie initi dicendꝰeſt/
ſed ſolidiſſime veritatis auctoꝛitati/q;uis
in hac parte ſi teſtimoniũ hominum reci⸗
pimus. Illud abundantius longe eſt pꝛo
oahe⸗
runtur ad extremũ quidam. Ecce inquiũt
quanta regni cpianiſſimi diffamatio in q̃

tot erroꝛes exoꝛti dicunt᷑ ꝛ famantur. Im⸗

mo vero reſponſum habeat quiſquis hoc
obicit ad obpꝛobꝛiũ quod ad ſingularem
⁊ incomꝑabilem laudem eiuſdem regniet
incolarum cedit iſta erroꝛuʒ non quidem
publicatio ſed virtuoſiſſima debellatio / qᷓ
nedq; pꝛopꝛio ſanguini/ neq; diſcriminib-
innumeris/neq; pꝛopꝛie parcit vite quan
do pꝛotinus vt erroꝛes in eodem regno ca
put vt ita dicamus exerere vel in noxium
germen erũpere ceperint. Obſeruetur illõ
de pſalmo / filia babylonis miſera beatus

qui tenebit ⁊ allidet paruulos ſuos ad pe⸗
tram/⁊ illud de naſone/appꝛime dum no⸗

na ſunt pꝛaui mala ſemina moꝛbi.Eſt eni
humanũ peccare ſed vere diuinum confe,e

ſtim a peccatis reſurgere/ eaq; pierere vir⸗

tutis foꝛte pede. ¶ His itaq; ſcandalis ne
pergentibo nobis ad veritatis inquiſitõeʒ

noceant eiectis. Deducemus pꝛimã pantẽ
ↄcluſionis ex multiplici radice ⁊ pꝛicipalr

E-
£
— —w—, — — —. 888———

lc
Rom
nisin
haliun
Ninr
n
Ktie.
Nhin
eunſtn
e
nbiin
htalstg
fumott
enire
ules der
Stalie
recenpli
oenni
enelſi
Ssin
Kinſundſe.
oachaigg
wnutte
Mocnn⸗
Wrind
cte
Loor
ingut
nanoinq
Nnur. Jm
opsdoe
ſingenen
Gemrepe
ongutn
debclnn
ditn⸗
ratrena
gennhe
Annen
eweuri
n ben
ſos0
nedunmnt
Nbi⸗Eli

71

inum.

plomg

vny,
ili

Coꝛam cõmiſſariis fidei

inueſtigando pꝛincipaliter doctrinaliter ?

radicaliter quid pꝛopꝛie ſit fides / et vnde

quis denominatur fidelis catholicus: Et

ex oppoſito quid ſit erroꝛ in fide vel here/⸗

ſis.Et quis denominatur errans in fidey'
hereticus.(Etpꝛimo reiectis pꝛo nũcac

ceptionibo alijs de fide/quia fides aliquã⸗

do dicitur ſponſio.i. Chim̃.v.quia pᷣmaʒ
fidem irritam fecerunt. Et quandoq; fide⸗
litas.puer. Et virũ fidelem quis inuenit.
Quandoq; cõſcientia Ro.ix.omne quod

non eſt ex fide eſt peccatum. Quandoq; ſa

cramentũ fidei auguſ.ad bonifaciũ.Quid
eſt paruulos ha bere fidem niſi fidei ſacra/

mentum. Accipiamus deſcriptioneʒ ſidei
de qua locuturi ſumus ex verbis apoſtoli

ad Ro.i.vbi dicit/ꝙ fides eſt ex auditu/au

ditus autem per verbum dei. Vnde ſicut
Ariſto. deſcribit ſcientiam ꝙ eſt habitus

firmus per demonſtrationem acquiſitus /

ſic poteſt deſcribi quid ſit fides/ꝙ eſt habi
tus firmus ⁊ verus per auditum verbi dei
acquiſitus.Et vocatur hic verbuz dei ſcri⸗

ſcripta ſeu lecta. Pꝛo cuius deſcriptio/⸗
nis declaratione ſciendum ſicut ſcientia
multipliciter accipitur ſic ⁊ fides/quantuʒ
ſpectat ad pꝛopoſitum. ¶Accipitur quã⸗
doq; enim ſcientia pꝛo habitu vt deſcri⸗
deuin eſt/quandoq; pꝛo aſſenſu ex tali ha⸗
ditu pꝛocedente/ quandoq; pꝛo obiecto il

ptura ſacra / vel eNrocnub daten vel

lius habitus vel actus/⁊ hoc dupliciter ſi⸗

cut eſt duplex obiectum qð ſcimus. VUnuʒ
eſt cõcluſio demonſtrata mentalis vocalis
vel ſcripta.Aliud eſt res ſignificata per cõ⸗
cluſionem. VUnum vocatur obiectum ma⸗/
teriale.aliud foꝛmale ̃ᷣm thomam. ( Am
plius ſcientia quocũq; pꝛedictoꝛuʒ modo

rum accipiatur ſolet ſumi duplicit᷑. VUno

modo pꝛo vnico vel ſimplici tali habituvł
actu vel obiecto. Alio modo pꝛo collectio
ne multoꝛum huiuſmodi habituũvel actu
um vel obiectoꝛum.Quẽadmodum dici⸗

mus phicam eſſe vnam ſcientiam / ſic me⸗

thaphiſicam/ſic medicinam/⁊ ſic de alijs.
Confoꝛmiter ad pꝛedictas diſtinctio⸗
nes dicimus/ꝙ accipitur fides quandoq;
pꝛo habitu/⁊ ſic data eſt deſcriptio. Quan

doq; pꝛo actu ex tali habitu pꝛocedente/et

pꝛopꝛie pꝛo interioꝛi aſſenſu fidei/impꝛo⸗
pꝛie pꝛo actu exterioꝛi qui ex hoc interioꝛi
pꝛocedit. Quẽadmodum dicimus iſte fi⸗

deliter agit. Rurſus accipitur fides pꝛo ob

iecto fidei ſcilicet ꝓpoſitione credita ſicut?

iſte articulus Deus eſt trinus ⁊ vnus/aut

etiam res per hanc ꝓpoſitionem ſignifica⸗
ta ſicut dicitur deus eſt fides mea.Et hicð
complexe ſignificabilibo haberi ſermo poſ
ſit quem obmittimus. ¶ Poſtremo fides

accipitur quolibet modoꝛum pꝛedictoꝛuzʒ

quãdoq; pꝛo vnico habitu vel actu vel ob
iecto.quandoq; pꝛo collectione plurimo⸗

rum vel omniũ.quẽadmoduʒ in ſymbolo
apoſtoloꝛum /vel athanaſij/vel concilij ni
ceni/vel ſacre ſcripture/ dicimus fidem ca⸗
tholicaʒ contineri.Vinde ⁊ ſic loquitatha

naſius dicens. Quicunq; vult ſaluus eſſe
ante omnia opus eſt vt teneat catholicam
fidem.Et de particulari fide ſubiungii/fi⸗

ges autem catholica hec eſt vt vnum deuz
in trinitate ⁊c.¶ Conſequenter notanduʒ
eſt ꝙ' fides pꝛo habitu dupliciteraccipitur
