illi inter vbera mea cõmoꝛabitur /talis eſt
dilectus meus O filie hieruſalem/pulcer
decoꝛus/et ipᷣe totus deſiderabilis. Ad⸗
uenit et ipᷣe Symeon ſenex iuſtus ⁊ timoꝛa

mus/et ideo beatus qꝛ timoꝛatus/nam bea

tus vir qui ſemꝑ eſt pauidus aduenit eadẽ
hoꝛa in ſpũ ad templumvbi erat mlier illa
foꝛtis ⁊ annoſa que non recedebarde:ẽplo
ieiunijs ⁊ obcrationib ſeruiẽs die ac no
cte/anna ſcʒ ꝓphetiſſa filia Phanuel de tri
bu Aſſer. Cönenerunt nõ dubium eta⸗

lij multi innenes ⁊ virginca ſenes cum iu⸗

nioꝛibus dum adueniret ad templum ſuũ
ſanctum dñatoꝛ dominuſquẽ querebat ec
cleſia et ſaluatoꝛ ipᷣe quẽ volebat/ſpecioſuſ
foꝛmaß̃ f.lijs hominũ /deſideratus cunct
gentibo.nobis natus.nobis datus ex inta
cta virgine quẽ ꝓpha ſuſpirabundus opta
bat dicens. Oſtende nobis domine miſeri

coꝛdiam tuam/et ſalutare tuum da nobis /
Deus meus inquit miſericoꝛdia mea. Et

rurſus Dic anime mee ſalus tua ego ſum.
Exulta nũc⁊ exhilareſce tu qui perieras
miſerande homo.exulta ſatis iocũdare.iu/
bila et gratias age/ecce ne dum oſtenditur

ſed offertur tibi ille qui ẽ miſericoꝛdia tua

et ſalus tua Jeſus bened ictus. nam qͥd Je
ſus niſi ſalus / cui? interp̃tatio eſt ſaluatoꝛ

Hoc ſentienset grate rememoꝛans omni

eccleſia ſanctoꝝ congratulatur et congaui
det ad oblatiõem tanti doni/cõcinens⁊ di⸗

cens Suſcepimus deus mĩam tuaʒ in me

dio templi tui. ¶ Deſiderabat itaq; pecca
toꝛ et reus homo/non ſapientiam accuſan
tem/non iuſticiam cõdemnanteʒ /non po:
tentiam penitentem/ſed miſericoꝛdiam in
dulgentem ⁊ ſaluantem ¶ Homĩem nimi
rum ſub peccato venũdatum ⁊ ꝑ inobediẽ
tiam criminis leſe maieſtatis reum et miſe
rum euocabat ⁊ acuſabat ſapiẽtia Adam
vbies: Geñ.iij.Et non inueniebatur excu

ſandi vel latendi locus/dum ait Quis tibi

nunciauit ꝙ nudus eſſes/niſi ꝙ ex ligno ð
quo peeperam tibi ne comederes comedi/
ſti? Hinc Job trepidus dicebat. Di volu

crit mecũ in iudicio cõtendere non potero

reſpondere vnũ ꝓ mille.et põ. Non intres
in iudiciũ cum ſeruo tuo dñeqꝛ non iuſti
ficabitur in conſpectu mo omnis viuens⸗
NHõ onero me libenier allegationũ quota/
tionibus vbi nihil eſt ambugiũ velpbãdũ
ono iuſticia ſic accuſatum cõdemna⸗
bat /ita vt nõ eſſet locus appellatiõi.qꝛ au

diſti vocem vxoꝛis tue/et comediſti de liẽö

vite exquo pᷣceperã tibi ne comederes ma/

ledicta terra ⁊c̃. Hocattendens Job dice

bat verebar omnia opera mea ſciẽs ꝙ non
pceres delinquẽti. Hoĩiem ſic deniq; ac⸗
cuſatum ꝑ ſapiam/ſic damnatum ꝑ iuſtici
am/flagellabat ⁊ ſniam executioni demã⸗
dabat potẽtia/nec erat locus euaſiõis Eie

cit quippe Adam ⁊collocauit ante paradi

ſum voluptatis cherubin ⁊ flãmeũ gladiũ

atq; verſatilem/ad cuſtodiendam viam li

gni vite. hinc ps.A fortitndi manuſ tue
ego defeci.Et Job.Non eſt quide manu

tua poſſit eruere ⁊c̃. ¶ Nõ ergo peiebamꝰ

ſapientiam cui reſpondere neſciebamꝰ / nõ
iuſticiam cuius damnatiõem euadere nõ
poteramus.neq; potẽtiã cuius punitioeʒ

etiram ferre nemo poterat. neq; in celo. ne
q in ꝑadiſo/neq; in mundo.patnit in luci

fero in Adam in diluuio/in ſubmerſiõe pẽ

tapolis in momento. Sed miſericoꝛdiaʒ

querebamus indulgentẽ quã hodie ſuſce/
pimus o benigniſſime deus in medio tem
plitui. Aduenerat pꝛius in medio temi/
pli virginalis vteri/quo nullus in terrꝭ ſã/
ctioꝛ locus erat m Auguſtinũ.dũ reſpon/
dit maria.Ecce ancilla domini/fiat micbi

lni
di
niſe
Am

di
nod

lero

te ait ps.

gm verbum tuum ſed ſibi ſoli et virginali
ſponſo ſuo Joſeph cui reuelatio facta fue/

rattam ab angelo q; a Oaria notum erat

Apparuerunt in die natiuitas.ſed paucis

ſcʒ paſtoꝛibus. Innotuerat in die epipha⸗/

7

nie.ſed paucis regibus qui veneruntab o

rien e. hodie vero ſicut audiuimus ſic vidi

mus Dum ſuſcep imus miſericoꝛdiam tuã

miſericoꝛdiſſime deus in medio templi tui

¶Bratias tibi pater miſericoꝛdiarũ ⁊ de

totius conſolationis qꝛ celaſti ſapientiam
in infantili etate ne acculet iuſticiam in hu
manitate.ne cõdemnet quiap nobis dam

nata ẽ.potẽtiã in infirmitate ne ſeuiat? cuu

ciet quib ſuꝑatis datur triumphus gratie
datur ⁊ miſericoꝛdie vt dominetur ⁊ ſuper

exaltet indiciũ. Nam miſerationes eius ſu

. 7

per omnia opera eius.hac indigebam bãc

optabamus.hanc hodie ſuſcepimus i me /

dio templi tui deus.dum verificatum eſt il

7

lud inuẽcule timpaniſtrie ſctẽ marie Su⸗

ſcepit iſrael puerum ſuum recoꝛdatus mi⸗

ſericoꝛdie ſue/hec ſunt viſcera miſericoꝛdie

dei noſtri/quibus viſitauit nos oꝛiens ex/
alto. (¶¶ Bratias tibi pᷣexcellentia doni qð

eſt miſer:i coꝛdia quia etiam laudabilivite

hominũ inquit Augꝰ ſi ſemota miſericoꝛ⸗
dia iudicetur. Gratias ⁊ ꝓ cõgruentia loci/
qꝛ in medioltempli qð eſt locus cõitatꝭ ad
quẽ omnes poſſunt accedere ⁊ equalitatis
medium eſt qð attingere quiſq; poteſt Sã
ctum eſt templum tuũ/mirabile in equita⸗
Et quid aliud miſtice templuʒ
iſtud q;ᷓ eccia ſctòꝝ q; conciliũ iuſtoꝝ et cõ
gregatio vbi ſunt magna opera ip ex

quiſita in omnes volũtas eius ⁊c ¶ Decã
tet nũc igitur hec eccia ſanctoꝝ.hoc conci⸗
lium iuſtoꝝ. dec cõgregatio taliũ.de quib⸗
dicit apkus Jam non eſtis hoſpites etad⸗
nene. ſed eſtis ciues ſctõꝝ ⁊ domeſtici dei /

ſuꝑedificati ſuꝑ fundamento aploꝝ ? ꝓhe

tarum ipᷣo ſummo angalari lapidexpo Hu

ſequit̃ in quo oĩs edificatio conſtructa cre-

ſcit in templũ ſanctũ in dño.Decantet ex

ultet in iubilo coꝛdis ſui dicens. Suſcepi

mus deus miam tuã in medio templitui.⁊

ita plane ſuſcepimus vt impletũ ſit qð pꝛo
pheta pᷣd rxerat. Oia dñi plena eſt terra. et
iterũ confirmata eſt ſuꝑ nos mia eius cum
reliquis in hanc ſniam.i Dum hec in ip

ſa meditatione mea que nũcloquenda fue
rant pus ipe mecũu reuoluerem pgebaʒ ſic
erumꝑe in vocem iocunditatis ⁊ laudis in

dalum venit:

verba cõſolationis leticie ac edificationis

pti thematis noſtri.

ſpũalis iuxta ſenſum Sachan⸗ ſſum⸗/

Studebam expꝛi⸗

mere qualem in templo coꝛdis noſtri pꝛio;/

ceſſionem agere nos hodie cõuenit In qna

miſtice fuit Waria Joſeph Simeon? an

„

na/figurantes quattnoꝛ vi .
les. In qua ſint pᷣterea lucerne ardentes in

manibus ꝑ exepiũ cõuerſationes lumino⸗
ſe ⁊ honeſte in fide ſpe et caritate quas figu

rtutes cardina⸗

rat triplex ignis ꝓpꝛietas fulgoꝛ ſq; vigoꝛ ?vY

ardoꝛ/fides fulget ĩvi rõli.ſpes roboꝛat in

iraſcibili.caritas ardet in concupiſcibili qᷓ

ad tria appꝛopiata patris ⁊ filij ⁊ ſpirituſ⸗
ſancci.in patre vigoꝛem.in filio fulgoꝛem.
in ſpũſancto ardoꝛem concipimus / De

cetrurſus offerre par turturum mutue dile

ctionis in omni caſtitate/duos pullos co

lumbarum in ſancta fecunditate bonoꝛuz

oꝑationum. Adoꝛnetur templum coꝛdis

*

noſtri floſculis pi

erum Jeſum inter vlnas caſtiſſime deuoti

onis confiteamur ei cum Anna ꝓphetiſſa

noſtni flot oꝛum deſiderioꝝ et her/
bulis virentibus ſanctarum meditationũ
coſpergatur Suſcipiamus benedictũ pu

leuantes ſurſum coꝛda/et cnʒ iuſtio Sime

one depmamus quiſq; hoc cãticum Nũc

dimittis ſeruum tuum domine ſm verbuʒ
tuum in pace ⁊c̃.
bundus dictare mecum que dicerem vobi
ſcum. dum ecce ſtudioſitas ſpeculatrix aſti
tiſſe viſa eſt/tum ſatis a puero familiaris⸗

culcare queſtiunculas ⁊ effla Atare reſpon
ſiones cepit ⁊ vbi me attentum videt. d .
Dic inquit ſi maria legi purificatiõis erat
obnoxia?qꝛ ſi ſic/peccauerat/ſi non/finge
re videbatur et opere mentiri / ſimulans
quod non erat ⁊ cur non hoctempe mulie
res eidem purificationis legi ſubdite ſunt

9 ſicut dicit apoſtolus quia conſtat ſecun

duʒ dños iuriſtas/ꝙ pnceps ſolutus eſt le

eſu ꝙ hic poſitus erat in ruinam ⁊ ſignũ
cui contradicetur qualiter in ruinam poſi⸗
tus erat qui venerat ad ſalutem/quo pacto
poſuus eſt in ſcandalum qꝛ ve ꝑ quẽ ſcan
ic cur iterũ dixit ad ma⸗
riam Et tuam ipᷣius animam pertranſibit
gladius vt reuelentur ex multis coꝛdibus
cogitatiões ⁊c. ¶ Dic ſi ex verbo h maria
pᷣcosguit acerbiſſimam filij paſſionẽ ꝙ ſiſic

Hta ꝑ gebam medita/

buicanne ptinus cognita eſt. hec plimas ĩ

¶ Dic ſi puer Jeſus vere factus eſt ſub le

gibus. ¶ Dic cur Simeon dixit puero

Bermo factus in die

nonne conſequens fuit vt acerbiſſimodo
loꝛum gladio iam ex tunc foderetur.que ta
men euũ leta cernebat geſtabat offerebat q;

qui ſe pꝛius obtulerat deo patri in mecio d

virginalis vteri moxꝗbinſtanti concepti
onis ſue benedicte. ¶ Dic cur nofit feſtiui
tas apud latinos de ipſo Joſeph virgina/
li viro Marie nutricio ⁊ gerulo pueri Je/
ſi fideliſſimo cui teſtimonium dat euange
lica veritas ꝙ iuſtus erat ꝙ ei Jeſus ipᷣeqͥ
eſt deus benedictus/mira res ſubditꝰ erat⸗
et ita de plurimis eiꝰ excelletijs ⁊ virtutibo
egregijs quemadmodum etate noſtra non
nulli conſcripſerunt. Si gratitudo repen
denda eſt deo ꝓ coniunctõne eccleſie cũ no
uo ⁊ vnico ſummo pontiſice ſponſo ſuo qᷓ
retributio cõuenientioꝛ q; vt de virginali
ↄiugio ioſeph e t marie fiatiſignis aliq̃ cele
bꝛitas ĩ eccia ¶ Dic vñ mos pᷣmit ĩoleuit
ardentes hodie ferrent᷑ cerei et cãdele et ſi
ſit hoc fauoꝛe ritibus gentilium ꝓſerpinaʒ
quaſi ꝑditam cum ſacibus querentium
Di cur Maria que nuper ditata fuerat
ex donis magoꝛum non obtulit agnum qͥ
diuitum erat oblatio? ¶¶ Dic qua artequi
bus indicijs cognoſcero poterat/q; Anna
ꝓphicum habebat ſpiricum vbi grandis ẽ

deppheiijs ſermo/et ad interpᷣtandum dif

ficiis? ¶ Dic cur Iheſus dicitur nedum
miſericoꝛs ſed ipᷣa miſericoꝛdia cum tamẽ
plurimos deſerat intanta miſeria itavt plã
gendum potius eſſe videatur dicendum
Suſcepimgs deus miſeriam et non miſe
ricoꝛdiam ⁊c. Di Jualirer atenm lib⸗
tate vel meritis id qð ð miſericoꝛdia dicit a
poſtolus ꝙ non ex operibus dictum eſt E

ſau dilexi Jacob autem odio habui.et ite⸗

rum non eſt volentis neq; currentis. ſʒ dei
miſerantis. Ham ſi ſola miſericoꝛdia ſal/
uat quid agit arbitrium qͥd pꝛoficit cona/
tus eius ad meritum/cuiꝰ vult miſeretur ⁊
quẽ vult induat: ( Dic cur apud atheniẽ
ſes templum mie carebat ſimulacro nulli⸗
; indluſa metallo foꝛma dei inquit ſtatius
mẽtes hitare ? pectoꝛa gaudet loqͥ de mi⸗
encgꝛaliar iſe⸗ Multiplicata magis ac ma⸗
gis videbatur ſtudioſitas ſpeculatrix huiꝰ
modi queſtiones.vt de fructibus et vtilib
miſericoꝛdie quibus modis conquiritur⸗
quibus etiam ritibus animam purificat/
verbigenã.qlit᷑ ad eius curiam appellatur
a curia iuſticie/quid in templo coꝛdis eſt
altare quid atrium/quid ſanctaſanctoꝛum

quid cimiterium. et ita de reliquis etiaʒ vſ
q; ad curioſitatem vel garrule loquacitatii
vicium/cui dum moꝛem gerere reſponden
o pararet animus accõmode ſatis ad pꝛe
ſentis celebꝛitatis miſterium (hoꝛreſco re⸗
ferens) lamentabilis de repente vox inſo
nuit ex oꝛe ꝓphico clamans ⁊ conquerens

Coꝛruit in platea vitas. Obſtupui viſu

ſubito gelidus q; pererratoſſa tremoꝛ.HNã

o luctuoſiſſimum o lugubꝛe ſpectaculum

videre veritatem que pꝛeualet.que ſu pom
nia vincit pꝛoſtratam poſitam q; in ruinã
et in ſignum cni contradixitur/ ¶ Hãcſb/
leuare miſericoꝛdiaſoꝛoꝛ ſi ua nitebatur⸗
Ita enim miſericoꝛdia et veritas obuiaue
rũt ſibi.ſed obſiſtebat ⁊ reclama bat triplex
erroꝛ velatus coꝛtice iurium poſituoꝝ noõ
recte intellectoꝝ ad regulam diuini iunis
catholice veritatis. Eno pꝛius abicie
P1

bat pꝛelatos ⁊ oꝛdinarios /ne ſubleuarent
miſericoꝛditer veritatẽ/ Hoc inquit ad ve

ſtrum nequaq; officium pertinet/maioꝛes
eni cauſe ſunt ad ſolam apoſtolicam ſedeʒ
referende allegabat gloſa/cum concoꝛdan
tijs decreti. Pꝛeclamabat erroꝛ alterq;
non poterat ſubleuari miſercoꝛditer veri /⸗
tas niſi pꝛius vel ſimul euocaretur et aſſi/
ſteret aliquis qui pſtrauerat vitatem Sbᷣ
iungebat tertius enoꝛ non eſſe curandum
apud iudices fidei ſi veritas moꝛes reſpi/⸗
ciens coꝛruiſſet in plateis/errant enim ta/
lia ab eis que fidem reſpiciuut aliena.i .
Suhmurmurabat quatuoꝛ inter hec hu/
manꝰ timoꝛ/cauetea ſcandalis ſi ſubleua/

ueritis veritatem/ cauete necauſam et fem
verum / exquo tñ ius oꝛitur ponatis in me

medium/alioquin moꝛs inmniner credite
moꝛs. ¶¶ Atuero miſericoꝛdia vt erattota
viſceribus afffuens pietatis⁊ ʒelans ſuper
veritate et animarum ſalute q; optabat p/
pheta dicens Coꝛripiet me iuſtus in miſe

ricoꝛdia et icrepabit me/h̊ inq; iuſſitet ob

teſtata eſt quatinus aduerſus tripliceʒ hãc

erroꝛem peſtem impꝛobam / cetenss pꝛeter⸗
miſſis inſurgerem/neq; enim aliud opu 8

eſſe ſibi miſericoꝛdia gratius vel accep

affirmabat qᷓ; ad extirpationem erroꝛum?⁊
emendationem errantiũ oppoꝛtune ⁊im/
poꝛtune vigilanter intendere.exemplifica
bat de mr̃ibus quos ego inquit miſericor
dia taliter affeceram. q; tanto ſuccẽderam

veritatis ʒelo ꝙ; perſecutoꝛes ſuos toꝛto⸗

res/ tyꝛannos / et interfectoꝛes/non de⸗

ul
en
e
re
nio
ans
uſe
ſi.
aulun
Upon
mini
Dice—
bann
buiane
mpter
nrni
uns:
bice
ment
aAye
iors
Wſ
d
nl,
d
mmac⸗
n
wlin
ſeſpi/
im ,
.l/H
echu/
Wea
mafen
isint
naovin
m
ri
ha,
nennt

Prunrificationis

que cathed:ꝛa eſt pᷣdariſſima vniuerſitaſ pa

ſinebant ab erroꝛibus tetris auertere cona
ri/ qtũs ad eos veritas luminoſa venirzʒ / ſic
Petrus ⁊ Paulus Neroꝛem /ſic Johãnes

7

perodem/et ita de reliquis /miſericoꝛdiſſi⸗

me dilecerunt/quos tamen aꝑte culpauert

nõ ſinere enĩ peccatoꝛes ex ſnia agere ma⸗/
gne mie indiciũ eſt. Aide oꝛo qm̃ crudeli⸗
oꝛ altera nõ eſt impietas/q; dum laudatur

peccatoꝛ in deſiderijs anime ſue/ et iniquꝰ

benedicit᷑ dũ iuſtificatur impius ꝓ mune
rib/dum euenit illa ꝓphe crudeliſ lamenta
tio. ꝓphᷣe tui viderunt tibi falſa ⁊ ſtulta/nec
apiebant iniquitatem tuamvc te ad penitẽ
tiam ꝓuocarẽt. Et heu iam inquit mia/ne

dum iam nõ aperitur iniquitas ꝑ ꝓphᷣas

p̃latos ſcʒ doctoꝛes ⁊ cõfeſſoꝛes ſed iuſtifi⸗
catur ſed attollitet defendit᷑ etiaʒ in medio
templiꝛin pᷣſentia ſacroſancti buius conci

iij Lõgus eſſem ſi cũcta pſequerer mie ver

ba plena gemitib/ plena ſuſpirijs / Plea ſin

gultibo.lacrimis atq; plangoꝛibo. ¶ Ego

vero reuerendiſſimi patres ⁊ viruũ celeberri
mi inſignes egregij ſapiẽtes et doctiſſimi/
qͥd dicerem:qͥd rnñderem:ſic pulſatꝰ ſic ob/⸗
teſtatꝰ in ipo meditatõis mee ſecreto/ꝑ mi

citer ⁊ fede coꝛruerat in plateis/Enitebar

ſcricoꝛdiã cõdolẽtem venienti Sen infeli

obſequi mĩe pꝛout equum eratſed de pfi⸗/

ciendo vix vlla ſuꝑerat ſpes mihi dũ omĩa
circũquaq; reuoluerem illud pᷣcipue ꝙ om
nia apud multos verbuʒ de fide ⁊ veritate
verſum eſt in fabulã in canticũ ⁊ nauſeam

obtigit q; illud apłi de nouiſſimis tꝑibus
Sanam inqͥ tdoctrinã nõ ſuſtinebũt ſʒ co
acernabũt ſibi mgros pꝛuriẽtes auribus?
a vcritate quidẽ auditũ auertent ad fabu⸗/

las aũt cõuertent᷑. Alud itẽ. Senece deeſt
eſt remedij lacus dũ quefuerant vitia/mo
res fiunt Ethõ minꝰ dũ erroꝛ veritas repu
tatur. Quid nobᷣ inquiũt de hereſibovlł er/⸗

roꝛibo/ecce nos catholici ſumus q deandem

iugiter nobᷣ cantilena repetit᷑ſatis eſtſi ce

dimus vt ꝑentes nr̃ iſimplices ⁊ idiote qͥd

expedit ꝑſcrutari ꝓfundius.hec dicunt᷑etĩ

his aliqͥ etiã magni gloꝛiãtur.¶ Iter hec
vꝛgebat mia dicẽs vetibi ſi nõ euãgeliſaue
ris/MHeceſſiias eĩ incumbit tibi neceſſitas

expꝛofeſſione ⁊ talento cõmiſſo.neceſſitas

ex legatione / nccitas ex iuramento et fideli
tate.nccitas ex veritatis periclitatiõe et ec/
cleſiaſtici oꝛdinis ꝑturbatione.neceſſitas
ex aperta ⁊ pᷣcipiti ꝑuerſione iuſticie. Ne/⸗
ceſſitas ex alliſione cathedꝛevbi vitas ſedʒ

riſieñ mater ſtudioꝝ Ve mihi qꝛ tacui aut
qꝛ nõ celerius potentius crebꝛiꝰetcõſtan/

tius / memetiſtis erroꝛibꝛ oppoſui. Fuerit

ſcio placẽtioꝛ altera multis materia ſʒ nul/
la foꝛtaſſis vtilioꝛ vel ad tꝑs vꝛgentioꝛ vñ
ſi qrerẽ ſolũ hoĩbo placereſi captare famaʒ
ppłarẽ.ſi pᷣdicare memetipᷣm. ambularem

nunc foꝛte in magnis ⁊ mirabilib⸗ ſme

verſans et reuerſans fines ꝓpoſitos.
opoꝛtet imitatoꝛẽ eſſe illius qͥ ait Ego deꝰ
docẽs te vtilia nõ dicit ſabtlia. g. Dicann
igitur cum bona venia.qualiter ſpectatad
vos pr̃es reuerẽdiſſimos dños pᷣlatos ſu⸗
per erroꝛibo cognoſcere/q̃liter erroꝛes dam
nare poſſitis aliqũ nõ damnatis errantib
q̃liter deniq; teneat᷑ vnuſquiſq; vrm ſcire
pᷣcepta decalogi ⁊ aſſertiones eius oppoſi /
tas.iudicio fidei repbare.tandẽnõ opoꝛte
retrepidare timoꝛe vbi nõ eſt timoꝛ.¶ At
tenti ſimus obſecro ꝑ miaʒ dñi nr̃i ihu cri
ſti ⁊ paſtoꝛalẽ.v.de/qm̃ vr̃a res agit᷑ ſpectãſ
ad illã q; hodie ſuſcepimꝰ mĩam in medio
templi dei. ¶Extulimus alijs ̃monibus
autoꝛitatẽ ſacri cõcilij ⁊ eroꝛem pꝑnicioſiſ/

ſimũ repbanimꝰ.quo ſciſma fouebat Nũc

efferre ſtudeamus oꝛdinarie pᷣlationis hie
rarchicã ptãtem/et aſſignemus aliqᷓ domi
nis pᷣlatis ꝓveritatis miſericoꝛdi ſubleua
tione fulcimẽta Et de q̃tuoꝛ ad pñs ſuffici
et. Ad reuerendos ⁊ deo amabiles epos
ſpectat exofficio paſtoꝛaliaſtatu hierarchi

co qͥ fundatꝰ ẽ in iure diuino cui nullũ iuſ

canonicũ rite ĩtellectũ cõtraqicit ꝙ ip̃i pñt

in ſnis dioceſibo erroꝛes in ſide ⁊ moꝛibus

palam erroneos ⁊ ſcandaloſos. iudiciliter

coõdẽnare et hereticare.hoc eſt hereticales

decernere? anathematiſare autoꝛitate tam̃
ſuboꝛdinata ad ſedẽ aplicã ⁊ ꝑticulari cir/
ca ſolã plebẽ ſuã Ad reuerendos ⁊ deo a
mabiles epos ſpectat ꝙ poſſinterroꝛes qñ
q; dãnare nõ enotatis pus iudicialłr qͥbuſ⸗
libet errãtib.¶ Ad reuerẽdos ⁊ deo ama/
bilis epos ſpectat ex obligatiõe ſnſcepi pa
ſtoꝛał officij 2 ſcere ꝙ pᷣcepta moꝛalia de⸗

calogi cũ h̊ ꝙ ſunt deiure natᷣali cionico?z
ciuili.ſunt nihilominꝰ de iure diuio ⁊ de ſi
de ꝓpꝛie dicta ꝓ q;to data ſunt in ſcriptura

ſacra ꝑ diuinã reuelatiõem ⁊ oꝛdinaut᷑ ad
vitã eternã ꝑ oꝑatiõem eoꝝ ex fide ſpe ⁊ ca
ritate ⁊ ita ſunt aſſertiões ipᷣis pᷣceptis op⸗
poſite/ iudicio fidei ꝑ eos repꝛobande ⁊c.

Ad reuerẽdos ⁊ ðo amables epᷣos ſpectat

ex debito paſtoꝛalis officij habere p̃para/
tionem animi ad defenſionem veritaꝶ ca⸗
tholice/etiam vſq; ad moꝛtem / ſpectat etiã
cognoſcere cũ Bꝛeg.ꝙ vtilius ſcandalum
naſci ꝑmittitur qᷓ; veritas deſeratur. Po
ſtulemus tandem ⁊c̃. Y
antundem de hac oꝛatione repertum
fuit Lugduni in monaſterio celeſtinoꝛuzʒ

de manu ipius dñi Jo. de gerſon ↄſcriptũ

Bermofactus inlo

co ſeſſionis cõcilij generalis conſtanti. pꝰ
nouũ receſſum pape Jo.xxiij.eodem con/
cilio Anno dñi Occcœv. vigilia domini
ceramiſpalmarm.
1Dbulate dum lucem habetis
vt non tenebꝛe vos comp̃hen⸗/
dant / Jubet hoc chꝛiſtus pr̃es
oꝛtodoxi/ patres non in tabuliſ
ereisvt olim apud romanos ſed in libꝛo vi
te conſcripti. Jubet inqᷓ; xpCᷣs oꝛiginaliter.
Jo.xij.et recitatie ĩ euãgelio ſabbati pᷣſen/
tis / vos obedientes audite/ambulate non
aſſibus coꝛꝑis.ſed greſſibomentis.ambu

te de virtute in virtutẽ/dum lucẽ habet/

et qualem lucẽ Reſpõdeat lux vera cuiꝰ G̊
yerbij eſt qui ſequitur me nõ.a. in.te.ſʒ.h.
llvi. ¶ Aſſis inuocatus dñe Jeſu pᷣclariſſi
me ſol iuſticie diſſice terrene nebulas 2 põ
dera molis atq; tuo ſplendoꝛemica / abſe q;&
te enim ſeipie merſa ꝓfundo mens hebet⸗
et ꝓpꝛia luce relicta tendit in externas ire te
nebꝛas. Hoc ne fiat tu mediatrix/iu aduo
cata et exoratrix nr̃a ſuppliciter adeũda es
virgo gloꝛioꝛiſima que tui noĩs interpᷣta⸗
tione tam illuminata q; illuminatrixdice/
ris Et qͥ liine Pꝛoꝛſus lumie gratie/q ſic il
luminata es vt dicaris in apoc̃. Mulier a
micta ſole hoctu nobis lumẽ vt infundas
de plenitudinetua.ſupplici erimploꝛamꝰ?
ſalutates ⁊ dicẽtes.Aue ⁊c̃.
lucẽ habetis vt nõ tenebꝛe vos cõpꝛeqen/
dant.Lux iſta eſt iam dixi ⁊ repeto/lux iſta

eſt pr̃es celeberrimi/deus/qui gloꝛificatur

in cõcilio ſctõꝝ dicẽte p. Magnus ⁊ terri

„

bilis ſuꝑ omnes qui in ci

gat fuerint in noĩe meo /ibi in medio eoꝛuz
ſum / ſicut vidit ps.Dũ cecinit in concili⸗
iuſtoꝝ et in cõgregatione magna oꝑa dñi⸗
Et magna plãe ĩmo ingentia iam vidimꝰ
in hoc cõcilio iuſtoꝝ dei oꝑa ſpontaneam

Ambulatedũ

L nn ncincuitu eius ſunt/
cuius hanctenemus infallibilem ꝓmiſſio
nem Macth. xviij. Ubi duo vel tres ↄgre⸗

Berino factus

et vix ſpataʒ ceſſionis viam/poꝛro cum ps
pterſemetipᷣm ⁊ vt gloꝛificet᷑ fecerit oiade⸗
us.quo pacto credendus eſt pᷣclarioꝛi cele
bꝛitate gloꝛificari qᷓ; in cõcilio iuſt 1 q̃ ve
ra laus eſt in eccleſia ſanctoꝝ. ¶ Clesvos
eſſe cõuenit oꝛthodoxi ⁊ deo a abiles pa⸗
tres ac dũi vt cõciliũ ſitis ſanctoꝝ ⁊ iuſto/⸗
rũ q̊ͥs poſuit deꝰ in mũdo q̃ſi vᷣa totidẽ lũi⸗

naria/ vos inqt eſtis lux mundi/ſiquidem

in hoc conſtituti eſtis alios purgare illũi/⸗
nare atq; ꝑficere nũc maximecum ſfactus ẽ
cõuentus iſte ſacroſctũsidum adunatus ẽ
cetus dum cõgregata eſt eccia/vt de Ma⸗
chaheis ſcribitqtũs oꝛarent ⁊ peterent mi
ſericoꝛdiã a deo Er nopinuqiue eo decer
neretur qͥd facto opus eſſet. ¶ Exultat ani
mus ꝓfecto leuans in circuitu oculos et vi
dens omnes iſtos qͥ cõgregati ſuntaibi ẽ
ad vtilitatem tuam o pple xpᷣiane/congau
det admirãs ſpũs meus.:et in hãc erũpit ec
cleſiaſtici cĩẽtus vocem Ciues aploꝝ ⁊ do⸗
meſtici dei:aduenerunt hodie poꝛtates fa⸗
cem ⁊ illuminãtes patriam.dare pacẽ gen
tibus ⁊ liberare ppłm dñi.qualiter libera/

—

re:exhoꝛtando clamando q; ambulate dũ

lucem habetis vt nõ tenebꝛevos comp̃hẽ/

dant cuius delicie ſunt eſſe cũ filijs hoßʒ.ip
ſetẽbꝛe dĩſionũ ſciſmatũq; tẽbꝛetot erroꝛũ

et hereſum.tenebꝛe demũ hoꝛride totvicio

rum ꝑ ecciaſticũ coꝛpus vaſto qu

bine miſerabiliter exundantiũ.. Ambu/

late igitur dum lucem habetis vtnõ hevoſ
tenebꝛe compᷣhendant /lucem itaq; habe/
tis patres luminoſiſſimixpᷣm qͥ vereẽ in lo
co iſto vel emanuel qͥ interpᷣtat᷑ nobiſcũ de
us cuius hec eſt certiſſima Rmniſſio. Rce
ego vobiſcum ſum oĩb dieb vſq; ad con/

ſummatiõem ſcli. Deus iſte eſt qᷓ gloꝛificx

tur in cõcilio ſctõꝝ magnus ettemibilis ſu

per omnes qͥ in circuitu eius ſunt/it beneĩ

circuitu tno dñe res omnel eſſe dicũẽ queʒ
tu velut ſpera intelligibil cui centrũ vbi⸗
q; eſt. circũferẽtia nuſq;.tu vbiq; es extra ñ

excluſus.intra nõ cõcluſus.ſupꝛa nõ elatꝰ
infra nõ ꝓſtratus.iõ magnꝰ valde.terribił
gloꝛioſus ⁊ ſuꝑexaltatus in ſecula.(¶ Ecce
patres oꝛthodoxe ꝙ; ad hocipᷣm vt gloꝛifi /
cetur deus ⁊ illuſtret᷑ eccia/nũc celeberrina

piſieñ vniuerſitas cultrix?⁊ amatrix eoꝛuʒ

oĩm q p̃iane religionis pietatem q ſanam
doctrinã reſpiciũt ipᷣa a relar aPianiai

mi regꝭ frãcoꝝ pfis ſui dignãti mi legat
onẽ mittit q̃rens pꝛimo ea que pacis ſun

—— —

.B D

Coꝛam concilio conſtantienſi

Deniq; ſecũdo q̃ fidei ſunt. Deniq; tertio

q̃ virtutis et eccleſiaſtice ſit libertatis/qmm̃

ad hec tria pᷣncipaliter ſynodus hec ſacra
tendit. ¶ Inſſit heſterno veſpꝑe ꝑ ambaſia

toꝛes ⁊ nũcios ſuos hic pᷣſẽtes q̃tenus hoc

matutino tempoꝛe/eſſem habiturus oꝛati
onẽ noiĩe ſuo/p veritatis elucidatõnecirca
ea q̃ ꝑ hoc ſacrũ ↄciliũ agẽda vident᷑ occur
rere/ Nullus opinoꝛ mirabit᷑ ſi ad hãc iuſ⸗

ſionẽ ego fragilitatis mee pſcius ⁊ temꝑp is
artatiõe pᷣſſus expaui Hihilominus ĩ deo

cuius gloꝛificatio querit᷑ fiſus / ⁊ de ſtudio
pᷣterito ſuꝑ hacvitatis inquiſitiõe memoꝛ
regis pᷣterea ⁊ eccleſie regni ſuivoluntate ꝑ

inſtructiões cognita. Juſſioni deniq; ma⸗

tris inclitiſſime/cuius legẽ dimittere neqᷣo
monitus a ſapiente/ego tanq; obediẽtie fi

lius parere deſiderans conatus ſum aggrre

di cũ hũili dicendoꝝ oĩim ad hoc ſanctoꝛũ
concilium ſubmiſſione vt iure ſuo dirigat
omnia vel acceptet vel coꝛrigat. r i pꝛi
mis quatenꝰ habeat᷑ oꝛdo dicendoꝝ luci⸗
dus ⁊ bꝛeuis/qꝛ vel eſt qð texitoꝛdine lon
gus/ↄuertamꝰ interim dilato themate ocu
los noſtre ↄſiderationis ad hoc qð dictũ ẽ
deũ eſſe qͥ gloꝛificat᷑ in cõcilio ſanctoꝝ qui
magnꝰeſt ⁊ t.ſ.o.qͥ.cir.e.ſunt. Defigamꝰ
in hoc pſalmate verbo mẽtis intuitũ ne ꝑ

multa vagemur/falloꝛ ſi nõ ibi videbimꝰ

huiꝰſacro ſancte ſynodi cãm quadruplicẽ
efficientẽ/ videlicet foꝛmalẽ finalẽ ⁊ mate⸗
rialem ⁊c̃. Vult aliqs cognoſcere cãm ef
ficientẽ plane illa eſt. Deus magnꝰ⁊ terri⸗
bilis / cui?ꝰ inſtinctu miſeratõne afnatu ⁊ at
tractu collecta eſt nũc eccleſia ſicut eleuatꝰ

ſpũ pᷣcecinit pſalmiſta. Deũ eſſe qui diſʒ⸗
ſiones iſraelis ↄgregabit/qui ↄgregat ele⸗/

ctos ſuos a qtuoꝛ ventis/a ſolis oꝛtu ⁊ oc/
caſu/ ab aquilone ⁊ mari.immõ qui cepit

oꝛandꝰeſt vt ipᷣe ꝑficiat/ leua ĩ circuitu tuo

o ſacer cetꝰ/ oculos tuos ⁊ vide/omnes iſti
ↄgregati ſũt venerũt tibi Quidni ↄtingat
tibi qdðᷣ idem ꝓpha loquit᷑yſaias.Lunc vi

debis ⁊ afffues ⁊ mira bit᷑⁊ dilatabitur coꝛbꝛ

tuũ.Et ſi dilatet/nũquid nõ implebit illð
ſpũ ſuo deus.¶¶ Poꝛro cã foꝛmalis eſt hec
ipᷣa collectio ſeu ↄnexio ↄcilij ſanctoꝝ /vel

ſpũſancto foꝛmãte ⁊ exemplãte.qui ẽ neꝰ

⁊ vinculũ ↄpaginans in vnũ diuerſa mem

bꝛa ſanctoꝝ/ſic agnoſcit eccłia petens ꝓ ſe

nus incurſione turbet᷑.¶ Querit aliqᷣs pᷣ⸗
terea finalẽ huiꝰſacre ↄuetus cãm/ſane illa

ipᷣa vt onena dek / Juau la

tur flumie.
ceps/quo titulo relucet in cã efficiẽte ac re
ſidet infruſtrabilis auctoꝛitas/q̃ cã eſt deꝰ
magn“ꝰ ⁊ terribilis ex quo oĩa in menſura:

eſt vt gloꝛificet deus magnꝰ⁊ terribilis/iun
xta vocẽ apli dicentis oĩa in gloꝛiã dei faai

te.hec itaq; recta hec efficax ſemita ad oim

que voluerim' adeptionẽ/ſi pꝛimo queſie-

rimꝰgloꝛiã ſuã/dedit hoc intelligi dum ait
Pꝛimũ queriteregnũ dei ⁊ iuſticiã eius/⁊
hec omnia adicient᷑ vobis.l Omnes po⸗

1

ſtremo qͥ in circuitu dei ſunt/ accipiunt᷑ ve

luti ꝓ cã materiali ⁊ de ſe infoꝛmi.Nam ſiẽ
hoĩbo ꝑ ſciſmata peccantib/ↄſequẽs ẽ vni
uerſa ſub deo qðãmõ defoꝛmari/qm̃ hõ fi⸗

nis eſt oĩm / dicentibo platone et ariſtotele
neceſſe eſt aũt ſᷣm exigentiã finis oĩia mode

rari/ſic ex aduerſo veniũt oĩa ꝑ hoc ſancto

rũ cõciliũ dño efficiẽte foꝛmãte ⁊ finiẽte re
ſoꝛmãda. Ita eni de pᷣcioſo ſanguĩe x pᷣi a

nit eccłia/terra pont? aſtra mũdquo lauã⸗
Quo circaviderefas eſt dein

Relucet in cã foꝛmali exẽplaris vnitas/vt

ſint oẽs vnũ/ſicut eſtis nũc in ↄcilio ſãcto
rũ/⁊ hoc in deo ꝑ quẽ oĩa in numero. Relu

cet in cã finali ſpũalis vtilitas/qꝛ vt gloꝛi⸗
ficet᷑deꝰin quo oĩa in pondere.l D

emuz

ↄcludit᷑ in cã materiali generalis viuendo

rum refoꝛmãdoꝛũq; vniuerſitas/oĩm ſcili
cet que in circuitu dei ſunt/quatenꝰ oĩia re⸗

foꝛment᷑ in nſero pondere ⁊ mẽſura.Con
cedente deo.Ex quo oĩa/hinc modus vni
tas ⁊ mẽſura.Perquẽ oĩa/hinc ſpẽs veriꝰ
tas ⁊ uumerꝰ. In quo oĩa/hinc oꝛdo boni
tas ⁊ pondꝰ/quo ponderereffuũt oĩa ĩ cim

que dedit eſſe.Ceteꝝ pꝛima triplicitas ap
pꝛopꝛiat᷑ pri/ſcða filio / tertia ſpirituiſãcio

bene habet/iacta ſunt fundamẽetra ſolidita

te quadrãgula/ſuꝑedificare poſſumus te⸗

tras pytagoꝛicũ / hoc eſt quadruplicẽ con⸗

ſtructionũ ꝑietẽ vel ſtructurã/⁊ dicere pꝛo

pꝛima arncclone Des magn? terri
bilis ſic gloꝛificat᷑in hoc cõcilio ſanctoꝛũ/⸗

ꝙ eidẽ ſufficientẽ pᷣbet ⁊ infallibilẽ aucto⸗

ritatem vt cꝗ efficiens/quo ad pꝛimũ fun⸗/

damentũ.(¶¶ Rurſus ꝓ ſcdᷣa oſtructõe Deꝰ
magnꝰ⁊ terribilis trahit ⁊ allicit oẽs in cõ⸗

mune xpᷣianos/ad vniꝰveri capitis vnita⸗

tem/tãq; cã foꝛmãs ⁊ exemplãs/quo ad ſe⸗
cundũ fundamẽetũ pꝛimũ in refoꝛmatione

Ampliꝰpꝛo tertia ↄſtructõe Deus ma⸗

gnus ⁊ teribilis ſic gloꝛificari vult in h cõ

cilio ſanctoꝝ ꝙ oĩa pᷣcipue fiãt ad honoꝛrẽ
⁊2pſeruatõneʒ ſue legis ac fidei ſine qua ei

V

2

Bermo eiuſdem

placere nemo poteſt/ quo ad tertiuʒ funda⸗

mentũ/ſcõm in refoꝛmatõe.Demũꝓ quar

ta ↄcluſione Deus magnꝰ ⁊ terribilis/ꝑa/⸗
tus eſt rebomnib/maxime hominibo cõ⸗
cedere ꝑ hoc conciliũ ſanctoꝝ/quãdam re⸗
foꝛmationis pulcritudinẽ/gioꝛificationeʒ
oꝛdinẽ ⁊ decoꝛem cum ꝓuiſionibo idoncis
aduerſus eos qui nõ in rectitudine moꝛũ⸗
ſed in circuitu ꝑgunt vicioꝝ/⁊ hoc ꝓ quar
ta ↄſtructione ſuꝑ vltimũ fundamentũ qð
eſt tertiũ in refoꝛmatione. orernt hic
oꝛdo teneri ſub his terminis/ſed aliã ꝓgre
di viam ſuaſerũt verba thematis/q̃ in me/

thaphoꝛa lucis fundata ſunt Reuertamur

igitur ⁊ ponamus lucẽ diuini pᷣcepti/quia

pꝛeceptũ dñi lucidũ illuminãs oculos Lu
cernam inſuꝑ diem legis ſicut petrus loq,

tur vt iubente deo poſita ſuꝑ candelabꝛuʒ
luceat omnibo que in dome ſunt / que do⸗

mus eſt ecclia vel hoc ſacrũ conciliuʒ vice

ſua. Diffundat⁊ ſpargat ↄſequẽter lux ipᷣa

veritas euangelica.xij conſideratões qua

ſi totidem effulgentiſſimos radios verita⸗
tum ꝑticulariũ/ſplendidos ⁊ coꝛuſcantes
ethonamus in pꝛimis imo iam poſitam
digito ſicut aiunt demõſtremus luceʒ apo
ſtolici ſymboli/quo dicitur credo in ſpiri⸗

tumſanctũ ⁊ vinificantẽ quid viuificantẽ

Certam vnam ſanctam catholicam ⁊ apo⸗
ſtolicam eccleſiam vnã pꝛopter colligatio⸗
nem ad vnum caput pꝛimariũ xpᷣmi/⁊ vica

rium ſummũ pontificem ſanctam pꝛopter
ſanctoꝛũ ↄmunionẽ ⁊ remiſſionẽ peccato;
rum vt infra ſubditur/ catholicam hoceſt

vlem/quoniã ab eius obligatione nullus
viatoꝛ imun is eſt apoſtolicam/quoniã in
apoſtoloꝛũ ⁊ pꝛophetarũ ꝑ quos ſpũſſan⸗
ctus locutus eſt doctrinis fundata eſt ⁊ ſi⸗
mtliũ fulioꝝ ſucceſſione duratura. ¶ Certꝰ
ſum ꝙ nullus qui vel haberi vel dici vult

—

xpᷣianus caligare ſe dicet ad hanc lucem.
Buzachmas lucẽ alteram apoſtolici
verbi confoꝛmẽ huic luci.Solliciti ſerua⸗
re vnitatem ſpũs/in vincula pacis/vnum
coꝛpꝰ ⁊ vnus ſpũs/ſicut vocati eſtis ĩ vna
ſpe vocatõnis veſtre/ vnus dñs / vna fides
vnũ baptiſma/vnus deus ⁊ pater oĩm qui
ſuꝑ omnes/per omnia ⁊ in omnib nobis.
SDequit᷑ ⁊ ipe dedit quoſdã quidẽ aplos/
quoſdã aũt ꝓphas/alios vero euãgeliſtas/
alios aũt paſtoꝛes ⁊ doctoꝛes ad ↄſũmatõ

uẽ ſanctoꝝ in opus miſterij/in edificatõeʒ

coꝛꝑis xpᷣi/donec occurram omnes invni

tatem fidei agnitionis fil̃ dei / in virũ pfe

ctum/in mẽſuram etatis plenitudinis ⁊pᷣi

Sequit᷑ veritatẽ aũt facientes in caritate
creſcamꝰin illo ꝑ omnia qui eſt caputxpᷣs

ex quo totũ coꝛpus ↄpaciũ ⁊ ↄnexũ ꝑ om⸗

nem iuncturã ſubmiſtrationis ſᷣm oꝑatio
nem in mẽſurã vniuſcuiuſq; mẽbꝛi augm̃
tum coꝛꝑis facit in edificatõneʒ ſui in cari
tate,.hec aplus ad Eph̊.iiij.⁊ in hanc ſniaʒ
multa ad Coloſſeñ.i.et.ij.et.i. Coꝝxij.et
ad Ro/xij.poſita ſunt. Hec aũt ↄpatio ve⸗

ri coꝛꝑis ad myſticũ multũ lũis affert in q̃

ſitoꝛibo veritatis/nedũ apud phos ſic ari⸗

otelẽ ⁊ plutarcũ/ ſed apud theolo.paulũ

pᷣcipue.(¶ Diffundunt᷑ vero ſicut pꝛemiſi
mus,xij Oſideratões ex hoc ſimboli ⁊ apli
doctrinali luce q̃ſi tottidem radij vexitatis

ſplendidiſſimi. ¶¶ Eccleſiaſtica vnitas ad

vnũ caput xpᷣm fit ⁊ agglutinatꝑ amoꝛoſũ
ſpũſſancti vinculũ mediantibo diuinis ca⸗

riſmatib/tanq; qualitatiuis diſpoſitioni⸗

bus / reddentibo in coꝛpoꝛe myſtico cõple⸗
xionalẽ armoniã vinificam ⁊ decentem ad
opera viteſſpũᷣaliter ſufficienter exercenda⸗
denaſte nus ad vnũ caput ſecũ
darium qð dicit᷑ ſummus pontifex xpᷣi vi⸗
carius fecundioꝛ eſt multiplicioꝛ/cupioſi⸗

oꝛ ⁊ maioꝛ q; fuerit ↄgregatio ſynagogeet

q; ſit ↄgregatio ciuilis ſub vno rectoꝛe re⸗

ge vel imꝑatoꝛe. ¶ Eccleſia habet poteſta
tem ſeu facultatẽ/ ex viuifico germine ſibi

inſito ꝑ ſpiritũſanctũ/ ꝙ ſeipam poteſt cõ⸗
tinuare in integritate ⁊ vnitate mẽbꝛoꝛum
ſuoꝝ/tam eſſentialiũ ſeu foꝛmaliũ q; mate
rialiũ atq; fluentiũ. ¶¶ Eccleſia hʒ ſpõſum

indefectibilẽ xpm / ſicy lege ſtante nec chꝛri

ſtus poteſt ipᷣi ſponſe ſue eccleſie dare libel
lum repudij/ nec ecõuerſo. ccleſia nõ
ita ligatur matrimoniali vinculo ad vica⸗
rium indefectibile ſponſi ſui quin mutuo
ſe poſſint abſoluere et dare libellum repu⸗
dij. eclena vel generale cõciliũ eã repñ
tãs eſt regula a ſpn‚ſancto direcia tradicta
a xpᷣo vt quilibet cuiuſcũq; ſtatus etiã pa⸗
palis exiſtat eam audire ac eidem obedire
teneatur. Alioquin habendus eſt vt ethni
cus ⁊ publicanus. Patet ex immutabili le
gediunina Math. xviij. pꝛomulgata Con
cilium generale ſic deſcribi poteſt. Conci⸗
lium generale eſt aggregatio legitima au⸗
ctoꝛitate facta ad aliquẽ locum/exom̃i ſta
tu hierarchico totius eccleſie catholicenul

la fideli ꝑſona que audiri requirat excluſa

N
n
mnp
he
ve⸗
mnij
an
muli
enli
oli
uns
gad
oſi
di
Ge
nd
NCnde.
vunrſi
nhhin
pion
ogee
rr
voleſtz
he ſbi
eſtco
wom
Gee
ſWon
eneccht
drebe
cC
nn
lunth
üci
1N
gipa
obeene
Nteht
urabl.
t. ℳ
ing
gli⸗
ini
.

Coꝛam concilio conſtantienſi

ad ſalubꝛiter tractandũ ⁊ oꝛdinandum ea

que debitũ regimẽ eiuſdem eccleſie in fide
et moꝛibus reſpiciunt. ¶ Eccleſia vel ge⸗

nerale ↄciliũ dũ dictat aliq̃ regimẽ eccleſie

ↄcernentia/papa ñ ſic ẽ ſupꝛa iura etiã po⸗

ſitiuaꝙ poſſit ꝓ libito diſſoluere talia di⸗/
ctata ꝑ eccleſiã/eo modo ⁊ intentione qui⸗

bus dictata ↄcluſaq; ſunt. ¶ Eccleſia vel
generale conciliũ q́;uis non poſſit tollere
plenitudinẽ poteſtatis papalis a xpᷣo ſuꝑ⸗
naturaliter ⁊ miſericoꝛditer collate/põt ta⸗
men vſum eius limitare ſub certis regulis
ac legibo/ in edificationẽ eccleſie ꝓpter quaʒ
papalis auctoꝛitas ⁊ alterius hominis col
lata eſt. Et in hoc eſt totius eccleſiaſtice re
foꝛmationis ſtabile fundamentũ.(Eccle
ſia vel generale conciliũ potuit et põt con
gregari ſine expꝛeſſo conſenſu vel mãdato

pape etiam rite electi/⁊ viuentis in multis
caſibo. VUnus inter ceteros eſt/ qꝛ accuſatꝰ
⁊ euocatus ſit vt andiat eccłiam iuxta legẽ
euangelicã allegatã /cui legi ſubiectꝰ eſt/ et

ipᷣe renuit cõtumaciter eccłiam conuocare

lius caſus vbi materie grandes cõcernẽ

tes regimen ecclłie veniũt terminande per

Generale conciliũ/⁊ papa renuit cõtumaci
ter illud euocare. Alius ſi etiã dictatũ ſit

generale conciliũ q; debeat tali vel tali tꝑe
cõuocari. Alter caſus eſt vbi ꝓbabilis eſt
dubitatio ſuꝑ cõtendentia pluriũ depapa
tu. Nerteil ſen generale conciliũ ſi viaʒ
aliquã concluſerit ſeu dictauerit acceptan⸗
dam eſſe a papa pꝛo terminatione ſciſma⸗

tis ipᷣe tenetur illam acceptare/⁊ ita ſᷣm pꝛe

parationem aĩ tenetur ad ceſſionem ⁊ duʒ
vltro offert eam ⁊ pꝛeuenit ipᷣe reddit mul⸗
tipliciter cõnendadus. ccleſia ſeu ge⸗

nerale concilium pꝛecipue debet intende⸗/
re cum pꝛoſecutione vnius perfecte ad er⸗
tirpationem erroꝛũ/⁊ emendationem errã
tium ſine perſonarum acceptione.Simili
ter ad hoc ꝙ hierarchicus oꝛdo eccleſiaſti⸗
cus pꝛelatoꝛum ⁊ curatoꝛuʒ multipliciter
turbatus refoꝛmetur/ad ſimilitudinem di

uine celeſtis hierarchie/ ⁊ confoꝛmiter ad
