terim apud alios. Item ſi habuerit cauſaʒ

male ſuſpicandi in materia iſta/⁊ cautere⸗

ſpondendi/attenta variatione circa eum/⁊

Clementem/⁊ moꝛibus quoꝛundam car/
dinaliũ.Et qð ſibi negabat᷑modus pꝛacti
candi viam ceſſionis.¶ Decimoſeptimo

notet᷑ qð in pꝛima reſᷓ 6õſione ſua / in qua
baſſe ſimpliciter mo

viam ſi eſſet ineptus.Et ideo illum pete⸗
bat modum exequendi.⁊ circa hoc miran⸗
tur aliqͥ/ quomõ ̊ ſibi potuitrõnabili oᷣne
gari/cũ maxie h tãgat eũ /ꝛ ſitcaput ꝛc.

ecimoſexto noteturcirca iu⸗

☛ — ☛n —à — △ —☛☚ ☚ — 2- — –

——

= †

—
e

— —

⸗
ſ
ſi⸗
die

Nober
cnniſ
pdian
nenr;

tcne

Cer
eun
n
p
ſepcn
/r
e
ll
In

—

De ſciſinate

t Decimooctauo notet᷑/⁊ aduertat vni/

uerſitas/quõ aliqͥ ð ſuppoſitiſipꝛobãt ſim
licit᷑ ⁊ de plano vias q̃s ipᷣa reputauit vti

es/ bonas ⁊ ↄueuiẽtes/⁊ ꝑ quaꝝ quãlibet
poſſet hr̃i pax ⁊ rõnes ad h̊ dedit ⁊ ſe obtu/
lit in lr̃is patẽtibo/quãlibet illaꝝ/ↄtraquẽ
libet ſuſtinere. Et videat᷑ ſi circuimſtantie
ſic ſũt ĩimutate / vel ex ꝑſona/ vel tpe/ ꝙ o's

vie alie pᷣter ceſſionẽ ſint facte inepte/⁊ ĩſuf

ficiẽtes/imo ꝙ illaꝝ coloꝛatoꝛes/aut opi⸗

natoꝛes digni ſint punitione / vel infama⸗
tiõe:⁊ pᷣſtim oꝛ in impugtiõe dictarũviaꝝ

gliaꝝ/fiũt rõnes ab aliqͥboè/quẽ ꝓ oĩ tꝑe mi

litãt ↄtra eos.ſi qͥd vᷣtutis hẽant.⁊ ſi ſit in

bonoꝛẽ vniuerſitatis ipᷣa viderit.ꝙ Deci⸗
monono notet᷑ ſpẽalit᷑ pbatio ↄcilij genera

lis.qð tũ neceſſario fiendũ qͥdam bñ appa
renter ꝑſuadebãt/ꝓpt᷑ electionẽ noui pape
Et hec eſt radixiĩ ſnia bꝛeui. Quia magna
ꝑs catholicoꝝeſt neutra/ſic ꝙ credit q; neu
ter ſit papa.aut in dubio ſuſpẽſam ſe tenet

Iſti vo ↄñter hñt credere/aut dubitare/ðᷣ

cardinalibo vtriuſq; ꝑtis.ꝙ nõ poſſinteſſe
ſilr eligere papã nouũ.qꝛ ſi neuter ſit papa
maxia ꝑs eoꝛuʒ/nec hʒ nec hr̃e põt ptãtem

creandi nouũ papã/nec alij q cunq; a car⸗
inalibo niſi ꝑ ↄciliũ generale. Suppoſi⸗
to ꝙ oẽs catholici ꝑticulariter ↄſentirentĩ

aliq́s certos/pꝓ eligẽdo nouo papa.ſi nõ fie

ret collegialiter nihil eẽt. Alioqͥn vꝛbanus

intruſus habuiſſet maximã appentiã. Si

Ddicat᷑ ꝙ cardinaleſſoli antiqͥ creabũt nouũ

Pꝛimo dubiũ eſtapud multos an ꝑdide⸗
rũt ptãtẽ eligẽdi. Itẽ ſi alij cardinales oẽs

ſunt veri cardinales.ſi antiqͥ nõ hẽbũt niſi

ꝑtiales voces.Alij enĩ hñt ptãteʒ in electio

ne pape.ſic ip̃i. Jõ non eẽt ſm iſtã rõnem
plena pacifcatio oĩm /ſine ↄcilio generali
¶ Viceſimo notet᷑. Si papa incipiat ꝑſe,⸗
qui alios/qꝛ videt int cetera ꝙ illi qͥ ſunt p
ſe ab eis ꝑſequunt/⁊ quedã talia.⁊ vtat᷑ ex⸗
coicationib/ vtxꝝ ille erũt timẽde vel non.
Si remoneat bñficia/viꝝ reꝑient᷑alij qui
capiãt. Si illi excõicent᷑ ⁊ non curẽt. vtrũ
p̃ſumendũ ſit ſimile ꝙ alij non curabunt /

⁊ ꝙ debent cõuiuere ⁊ cõicare cũ eis ſiẽ an⸗

te. Et quod eritremediũ ĩ celebꝛare volẽte
⁊ in articulo moꝛtis/an erit aliqͥs ſic negli⸗

gens ꝓpꝛiã ſalute aut temerarius.qꝙ nõ foꝛ
midet ſniam illiꝰ quẽ tenet aut tenere debʒ

Uamen.

ẽ q nõ eſt iudicatus nõ eẽ talis.
Et qð erit etiam in vita remedium / vel rele

Beqmitur item ali /ꝰ

us tre Wus decodem.
re Reſuppoſito ꝙ pap
fieri ſciſmaticꝰ ⁊ hetic. Eo ẽt
ꝙ de his crimibo poſſet accn/⸗
ſari ſi de his eẽt vehemeter i⸗/
famatus/1 gennere uee

vtrũq; qͥdam negare voluerunt. ¶ Ouen
tur vtxꝝ reb ſtantibo vt nũc turbate ſunt in
eccia/ſit expediẽs accuſare iudicialiteroñs

Benedictũ nouiſſime in papã electũ ſuper

hmõòi criminib hereſ ⁊ ſciſmatis. Pꝛimo

ꝙ ſic/qꝛ nõ debẽt fideles ſe exponere diſcri
mini.Amans eni ꝑiculũ peribit in illo inꝰ
q̃t ſapiẽs. Sed obedire homini ſciſmati⸗
co vel heretico vt vᷣo pape eẽt diſcrimẽ pec

poſſit

5

cati moꝛtalis/vt videt᷑. Et nõ obedire eidẽ

ſi ſit ver? papa/⁊ nõ ſciſmaticꝰ/eſt ſilr diſcri

mẽ/iõ ĩ caſu dubio ſic ẽ mõ apð mitos/dʒĩ

qͥri ⁊ ſciri vᷣitas.Et videt᷑ füdari poſſe iſta

rõ ĩ regla mgr̃ali theologie.q dubitans de
aliq̃ actu an ſit pctm̃ moꝛtale/⁊ faciẽs illuʒ
actũ dʒ eẽ certꝰ ꝙ peccat moꝛtalr. Curꝰ rõ
aſſignat᷑ illa q̃ dicta ẽ᷑.qꝛ expõitſe diſcrimi⸗

ni. O ãt nẽ ſit dubiũ apð młtoſan bñdictꝰ
ſit ſciſmaticꝰ/ hereticꝰ/vłñ.pʒ ad oculũ de

multꝭ qͥ ſibi obediũt/⁊ alij ñ:ẽt de ſua obe⸗

diẽtia ẽt de eoð re/imo ⁊ ĩ eadẽ vniuerſita

te vl collegio.Tollẽdũ ẽ igit᷑illud dubiũ a
coꝛdibo hoiʒ/ne obediẽdo exponãt ſe diſcri

mi rõe dubitatõis añdicie Notet᷑.xix. diſ.

Anaſtaſiꝰ/qͥ cõicauit fotino ⁊ archatio
Scvo ſic ũ minꝰncceẽ vel expediẽs ſcir
an ſpᷣtractõ ſit ↄtinuãda/qᷓ; fuit expediens
cogᷣſcer̃ an eẽt faciẽda/ſʒ expediẽs fuit ſcðʒ
vt nẽ ſuppõit᷑igit᷑ ⁊ pᷣmũ.Añs ꝓ pᷣma ꝑte
fũdatũ viõt᷑ i ſufficieti ſilirudie. Addito ẽt
ꝙ pꝰſpᷣtractõʒ imłta facta ſũt ⁊ aliq̃ oblata ꝑ
bñdictũ /ꝓpt q̃ młti varie ſetiũt de ſpᷣtractõe
ↄtinuãda vlł ñ ↄtinuãda.DOicẽtibo alijs qꝛ

bñdictꝰ ſatoffert. ⁊ ceſſãt cãe ſubtraciõis.

Alijs in oppoſitũ aſſerẽtibo/q; nec ceſſant/
imo necceſſare poſſunt vt vnq; poſſit ĩ pa
patu ius habere / pꝛopterea neceſſaria eſt
vyt videtut iuridica diſcuſſio. ¶¶ Tertio ſic
CLaritas obligat ⁊mandat curare de pꝛoxi
mis ⁊ eoꝛum ſalute/⁊ reductioue ad cogni
tionem veritatis.Si ergo ſnmus certi ſuf⸗
ficiẽterqꝙ; Benedicto nullo modo eſt obe⸗

diendum ſub pena ſciſmatis quia ſciſma⸗

oticus eſt/nos ex hoc debemus pꝛocurare
ꝙ alia regna vel ſingularia ſuppoſita

eidẽ nullatenꝰ obediãt:⁊ B fieri nõ p̃t abſc;
diſcuſcuſſiòe iuridica vt videt. Hã ſi nõ vo

Tractatus

carẽt᷑ alij.ipᷣi de facili ↄtẽnerẽt/qͥcqͥd agere⸗
mus.Si aũt adhuc dubitamꝰ/redit argu⸗
mentũ pᷣmũ qð exponimꝰ nos diſcrimini /⸗
ↄtinuando ſubtractionẽ ab illo.Cui auteʒ
ſit obediendũ dubitamꝰ Aaine ſicaut

cã pciſa fuit nccario via ceſſionis/ſic multi

tenẽt / dicẽteſ ꝙ ſic fuit pnũciatũ ꝑ cancella

riũ frãcie ex delibatione ↄcilij pᷣlatoꝝ/nec
glit pᷣlati iudicauerũt/aut fuerũt cum bh alie

cãe.Si pmũ/ↄſtat vt ðꝛ ꝙ offert ipe bñdi⸗
ct / dñs A.obtulit eandẽ viã ceſſionis ⁊

largiꝰ q;ᷓ petebat᷑ Si ſcõᷣm dicat᷑ ꝙ fuerũt

alie cãe/ qritan ceſſent. ⁊ ſi ſic idẽ qð pus.
Si nõ ceſſant ipᷣe/̊ Bñdictꝰ ↄtinuat pec

catũ ſuũ in grãde ſcãdalũ totiꝰ ecciel⁊ ita dzʒ

gfeſti fieri ꝓceſſus ↄtra eũ/ad eiꝰdeſtitutõʒ

totalẽ realit᷑ ⁊ de facto /q̃tin poſſit ecce me
lius de paſtoꝛe puideri.Silr tales cãe qꝛ ñ
notificate ſũtapð oẽs nec certe/ille dñt ma

nifeſtari / ne ex igrantia faciant ſibi reſtõeʒ
aliqͥ/ ꝑ quoꝝ auxiliũ ipᷣe poſſet multiplicit᷑

grauare ecciamä/⁊ pᷣcipue ſuos cardinales/
⁊ alios ſibi inobediẽtes/q̊s odit ⁊ ꝑſequit᷑/

vt multi eſtimant/odio bitali ſeuter mi

nis eiꝰ ⁊ pꝓceſſibo vt fama fert ↄtra eos icho
atis / iudicat᷑.imo ꝑ h̊ poſſet deſtituere oẽs
cardinales veteres ⁊ nouos creare.Exalta
re fautoꝛes ſuos/⁊ alios iuſticie ʒelatoꝛes
crudeliter ĩpugnare.His aũt incõuenien⸗
tibo qͥs nõ videat expediẽs eẽ remediũ ap⸗
ponere.Hoc aũt fieri nõ põt vt videt᷑ abſ⸗

q; iuridica iueſtigatione cauſaꝝ oĩm/⁊ mo

tiuoꝝ tã iur q;ᷓ facti/ſuꝑ rõnabilitate ſub⸗
tractionis ⁊ eiuſdẽ ↄtinuatiõis.
aliqͥ ꝙ oĩa q ꝓmiſit exñs ĩ carcere ſuꝑ ceſſio

(Addũt

ne/ refutabit dũ erit lib/⁊ allegabit timoꝛeʒ
cadentẽ in ↄſtantẽ viꝝ. Alij dicũt ꝙ; H̊ non
ipedit.alioqn obligatꝰ eẽt nũc ad ipoſſibi⸗
le.qꝛ nihil põt agere niſi in carcere dũ ſꝑ in
illo eſt. Nõ eſt tñ alibi ↄ̃uandus.necin re

gno nec extra/vt alioꝝ ẽ aſſertio ( Ad op⸗

poſitũ arguit᷑ſic. Diſcuſſio iuridica dʒ coꝛã
iudice cõpetenti fieri/⁊ audita ꝑte/ſʒ nulla

plſona / vel Et cõitas / niſi eccia / aut conciliũ
generale repᷣſentanſ ecciam / debet eẽ iudex

cõpetens pape/imo nec ipᷣm põt iudicare

vävyt q dam iuriſte dicere volũt/ſed ꝓ nũcop⸗
poſitũ ſupponit᷑. Concludit᷑ergo ꝙ iſta ac
cuſatio/ diſcuſſio/⁊ declaratõ/fieri debebit
coꝛã concilio generali totiꝰ eccie/ſaltẽ iſtiꝰ

obediẽtie.Cüc vlcra arguit/ſi nõ eſt exp

diens celebꝛare hmõi conciliũ pꝛo hac can
ſa pncipaliter/nõ eſt expediẽs diſcuſſionẽ
fieri/ſed nõ eſt expediẽs celebꝛare hmõi cõ
ciliũ generale pꝛo haccauſa/igit᷑ꝛc. Sup
poſita maioꝛe /ꝓbat᷑ minoꝛ multipliciter.
Pꝛimo ex ꝑte conuocantis. Secũdo exꝑ
te ↄuocatoꝝ.Tertio ex ꝑte medij in tractã
do.Quarto ex ꝑte finis in obediendo Cre
Pꝛimo ſic ex ꝑte cõuocantis.Nulla cõgre
gatio habet vim cõcilij generalis / niſi fiat ĩ
foꝛma iuris / vel ſaltẽ non erit vᷣiſimile vel
neceſſe/qꝙ oẽs obediãt ſnie talis ↄgregatõ
nis.q̃ non erit in foꝛma iuris conuocata/et
ita erit totũ qð ibi aget᷑dubiũ/fluciuans ⁊
inualidũ.Conciliũ aũt generale nõ pᷣt ↄuo
cari in foꝛma iuris/niſi aucte ſũmi pontifi
cis.di.xvij.cũ ibi allegatis. Et pᷣſtim ſi ſit

aliqͥs talis/vel talis reputatus/ in eccleſia/

⁊ ſi non ꝑtinacit᷑ refutauerit celebꝛare ↄcili
um / dũ ſuꝑ h rõnabiliter fuerit requiſitus.
Iſtas duas exceptiones reputarẽt aliqui
luriſtaꝝ etiã ſuꝑfluas.quia tenẽt regulam
in ſuis terminis generaliter eſſe vcrã/tamẽ
ita dicimus in ꝓpoſito. Supponimꝰ inſu⸗
per ꝙ; Benedictꝰ? nondũ depoſitus ẽ de pa
patu/qꝛ nec fuit iuridice accuſatꝰ/nec audi
tus:⁊ ꝑ ↄſẽns non ↄuictus. Nam ⁊ ſi he⸗
reticus ⁊ ſciſmaticus ſit iure deponẽdus:ꝛ
apud deum ſic mereat/non eſtiñ depoſituſ

de facto ante ſniam.nota.v.q:iiij. Noue.

⁊ gloſe ſuꝑ hoc verbo.Exempla ſunt mul⸗
ta in ſimilib materijs / de eßis / aut inferio⸗
ribus pncipib/aut pꝛelatis. Quod ſi qͥs

dirxerit non eſſe expectandã ſnĩiama iudice

latamdũ ferat᷑a iure dum notoꝛiũ factũ eſt

Iſtud dicere eſt confũdere oẽm oꝛdinatio⸗

nem policie/⁊ cõtra oẽm eccie regulã. Haʒ

AIlibet ad libitũ dicere poteriũde non noto

rio ꝙ eſt notoꝛiũ.⁊ ſic qͥlibet erit iudex ĩ cã

ſua. Sicut ad ꝓpoſitũ pñs poſſemꝰappli⸗
care. Hã multa dicũta multis eſſe notoꝛia
crimina ↄtra benedictũ/q̃ alij vel negant /

vel appꝛobant. ¶ Deinde dicẽtes ꝙ papa
hereticuſminoꝛ eſt quocũq; catholico ⁊ iu

riſdictioni eccie ſubeſt.intelligũt ꝙ ab alijſ

põt vt inferioꝛ iudicari.ſed ante iudicium

debet ſemꝑ reputari maioꝛ.Hõ eni inſeqͥ/
mur erroꝛem quoꝛundam dicentium iniu
ſtũ non poſſe iuſte dominari. Jura ad hec
non allego.quia totus textus libꝛi conci⸗
lioꝛum ab Iſidoꝛo/plenus eſt ꝙ; conciliuzʒ

nullum robur habet nec poteſt conuocani
niſi auctoꝛitate pape:⁊ ꝙ etiã ante omnia

dun
me
Up
e,
Et
ai

ffari
eyl
e
o
fi
iſt
ſ
li
ws.
ucvi
Wn
ane
Finin
N
aci
zſbe⸗
1s
e.
gal
rio⸗
ſides
eice
üͤck
ingti⸗
lie
ne
agia
en
ſot
lnegnn

frẽs duos cardinales. Etan cã

De ſciſmate

ſpoliatus debet reſtitui. In ꝓlogo vocat
iſtas duas regulas duas claues ⁊ duos gla
dios ſufficiẽtes ⁊c̃. Et eſt caſus in termĩs
de ſimaco papa.qui lʒ accuſatꝰ eẽt de here⸗
ſi/ↄuocauit cõciliũ ⁊ añ oĩa reſtitutus eſt.
Poſtmodũ ſe purgauit. Reꝑit᷑ etiã q clerꝰ
romanus.ſ.cardinales puniti ſunt eo ꝙa
papa diſceſſerãt. ſuppoſitis argua
mus vltra/quõ dñs Benedictꝰ ↄuocabit
cõciliũ ſtãs in carcere ⁊ ſpoliatꝰvt ðꝛ. Qua
liter ẽt illi qͥ nõ reſtituũt obediaʒ iã ſubtra⸗
ctã ſibi parebũti Qualiter etiã ipᷣemet in cã
ſua audiet᷑ vt iuris eſt.ſi nõ relaxetur ſiue
det libtati ſaltẽ in ↄcilio. Qualiter pᷣterea
poterit młos a ↄcilio abijcere vel petere re
moueri tãq; inimicos ſibi / ſ pealt pꝛos
Eat ſuꝑ
B rõabilẽ videte qͥd pᷣſumẽdũ Secũdo
ſicarguit᷑ exr ꝑte vuocãdoꝝ. ¶ ſi veꝝ ſit ꝓ
ueroiũ. Vbi multitudo ibi ↄfuſio.pᷣcipue

h; habet vᷣitatẽ qñ nõ eſt vnio ſub aliq̊ capi

te neq; ſub eadẽ regula ſiue lege. Sʒ ↄuo/⸗
cĩdi de diuerf regnis.ĩmo de eodẽ regno ñ

cõuenient in iudicio ⁊ opinione ſuꝑ eodez

capite/ꝑ realẽ ⁊ oĩimodã obediam / vt veriſi
militer ſupponit᷑. Et h̊ eſt aꝛ ñ ↄueniũt ſb
eadẽ regula ſiue lege/q̃ eſt de ſubtractionis

ronabilitate/ dicẽtiboalijs ſubtractionem
bñ factã ⁊ continuandã foꝛe/alijs non ſic.

ſʒ ⁊ male facta fuit.Et ſi bñ facta.tñ rebii⸗
mutad nũcẽ mutãda.⁊ ita murmun erit in
ter eos.⁊ qͥs cõpeſcet illð. Deniq; nonduʒ

ſcimꝰ an alij pncipes volẽt ↄuenire nobi⸗
ſcũ/ pᷣftim ad h tractãdũ ſi pᷣſciuerint. NHe⸗
ceſſe tamẽ eſt vt pꝛeſciãt/nec pᷣumendũ eſt

In ante omia ̊ ſcir flagitent/dũ ꝓponetur
eis i tud ↄciliũ. ſi ab eis veritas celetur
⁊ mendacis ſeduci qrant᷑.q;indecoꝝ h̊ eẽt
imo piculoſiſſimũ ⁊ ſcãdaloſiſſimũ / neſcit
nemo. x dicatur eis nos velletractareau

Benedicx ſit verus papa vel ſciſmaticus/
⁊ qð certũ putãt in dubiũ reuocare. veriſi⸗
miliꝰ eſt ꝙ reſpondebũt ſe certos eẽ nec vel
le hoc diſcutere/ſicut obediẽtia ꝑtis intru⸗

ſi nunc vſq; reſpondet.Ecce igitur q;ᷓ diffi
cile ſit vel impoſſibile cõuocãdos invnam

viam cõiungere pꝛo diſcuſſiõe negocij qðᷣ

loqͥ mur. ¶ Tertio ſicarguit᷑ ec parie me⸗
dioꝝ in malmando⸗ O:eſtpponanms ita⸗
q; illud/quodnon eſt veriſunile/ꝙ omnes
vnanimi aſſenſu de iſta obedientia/velint
conuenire ad cõciliũ/ pertractando hanc
materiam/ etſi non ſolam tamen pcipue/ et

pꝛincipaliter iſtam. Conſtat ꝙ Benedia?ꝰ?
⁊Tſui pꝛo ſe audientur in ſui defenſione/p⸗

pterea videndum eſt ante omnia ſi ea que
opponunturcontra ipſum vel opponent᷑
ſint talia/que debeant facere fidem omni⸗
bus etiam ſibi obedientibus ⁊ fauentibus
quia ſi non ſintxalia ⁊ taliter euidentia nõ
ſolum fruſtra imo confuſibiliter ea ꝓpone⸗

mus/ nos qui ſubtractionis continuatiõʒ

defendimus/⁊ ponemus nos iu periculo
noteſciſmatis/⁊ condemnationis oppꝛo⸗
bꝛioſe. Addito hoc ꝙ fauoꝛ ⁊ amoꝛ multũ
impediuntiudicia hominum/ꝛ iuſtoꝛum/
licet hocnon credant vel videant. Cum &̊
maioꝛ pars inↄcilio erit ð eis qͥ ſubtractõ

nem aut ſaltem ſubtractionis ↄtinuationẽ

Hec valet hocdicere/ꝙ dominus nõ p⸗
nittet errare concilium/quoniã in eis que
ſunt facti aut iuris poſitiui/⁊ bꝛeuiter in oĩ
bus alijs/pꝛeterq; in materijs que ſunt pu
re de fide/eccleſiaſfallit ⁊ fallitur/ſeruata ca
ritate. Patet cum cõpellit aliquẽ habitare
cum non ſua. Iſte vero ꝓpoſitioneſ. Sub
tractio fuit bene facta vel male facta/ non
ſunt ꝓpoſitiones purede fide.ſed pᷣſuppo⸗
nũt alias iniurias q̃ ſunt pure de facto.
urſus ad idem ſi Benedictus accuſet᷑

lae reſtat niſi vt condẽnemur

dealiquibus/quiſ dubitat quin accuſabit

fratres ſuos ⁊ alios aduerſarios/ de pluri⸗

bus/⁊ foꝛte de maioꝛibus/⁊ magis coloꝛa

tis/⁊ fundatis tam in materia fiði⸗ qᷓ; i ma
teria ſciſmatis.Exempli gratia.Accuſabit
cardinales de rebellione ad eũ/⁊ cõſpiratõ
ne/⁊ crimine machinationũ doloſarũ / aut

de alijs criminibo/ vt ſimonia ⁊ ſilibꝰ. Itẽ

habet q̃dam ſcripta aliquoꝝ in qbus ſunt

bereſes manifeſte/dũ credũt eundem ipugꝗ
re/vt ꝙ ſoli cardinales ſint ſucceſſoꝛeſ apo
ſtoloꝝ. O eccia tota nõ poſſet creare papã
niſi per medium cardinaliũ /nec vnq; po/
tuit. O res expᷣſſe phibita a deo ſi iuret / dz

ſeruari in reuerentiam iuramenti. Je⸗/

pte occidens pꝛopꝛiã filiam meruit. de

us poteſt obligari. Iteʒ de alijs. O poſſũt

eẽ plures ſummi põtifices: decreta ⁊ de
cietales plus nocuerunt eccleſie q; pꝛofue/

runt. claues date ſunt vnitati non vni.

O omnis obediẽs vel ꝓcurans obediẽtiã
dagd ipſum Benedictũ/ſtantibo terminis in

qͥ bus ſumꝰ/eſt ſciſmaticus:⁊ perↄſequens

pꝑtinax. O ꝓbalile eſt / ſtante dubio pbabi⸗
li ⁊ notoꝛio/de alibus cõtendentibus de

n/

Tractatus

papatu / dicere. g, alteri eſt obediendũ.ẽ er/
roꝛ in fide ⁊ moꝛibo.Nã cũ caſus pñtis ſci⸗
matis ſit in tali dubio ꝓbabili ⁊ notoꝛio.ſi

vnq; fuit vel erit tale dubiũ.oẽs qͥ obediue

rũt vſq; nũc vel obediũt vni ꝑti vel alteri/⸗

errãt in fide ⁊ moꝛib ¶ Item ꝙ in eodẽ du⸗

bio qͥlibʒ ↄtendes tenetcedere iuri ſi qð bʒ

⁊ ſilia. Itẽ ꝙ a papa lʒappellare.⁊ licite

Abppellatũ ẽ in hac materia Cuiꝰ tñ oppoſi

tũ detminauit nuꝑ totũ ↄciliũ cardinaliuzʒ

vt ðꝛ. Itẽ foꝛte accuſabunt᷑ multi de multꝭ

criminib tã in fide q; in moꝛibo/q̃ dñt pu⸗

niri moꝛte.⁊ merẽt᷑ ſᷣm leges ⁊ decreta/ꝑpe
tratoꝛes taliũ ecxheredariꝓ ſe ⁊ ſuis poſter-

⁊ itavidere facile ẽ ꝙ hoꝛrẽda ſciſſura fieret

Ita tñ debere fieri in ↄtractãdo materias

añdictas / videt᷑ veriſimiliꝰ. Nã ſi bñdict⸗
accuſetad moꝛtẽ ⁊ ſui fautores.nõne credi

bileẽ/ attẽto ſuo ꝗ; alios ſimir accuſabitad
moꝛtẽ ſi poterit. Pꝛeftim ſi fautoꝛes alis
bẽat/eoꝝ q̊s accuſare voluerit/ iimicos o⸗

dioſos/imo ⁊ foꝛte accuſabit pᷣlatos regni

deſſentẽtijs excõicationis mult/z noĩatim

Liolẽt ẽt dare bñſicia
⁊ hoc foꝛte bũdictꝰ nõ volet neq; ſui cardiſ

ꝙiniuſte/ꝑcat oibus deus

quia ↄſenſerũt contra iura vt dicet:et con⸗/

tra eccleſiaſticam libertatem /ſubſidia pꝛo⸗

dominis tpalib abſq; cã manitfeſte nccii⸗
tatis ⁊c̃. ¶¶ Pꝛelati econtra volęẽt ſe tuer/⸗

re bñficia ad nutũ ſicut modo⸗

nales Item foꝛte retoꝛqbit oĩa ↄtra pᷣdecel
ſoꝛem ſuũ Clementẽ ⁊ ſui fautoꝛes/iqͥ ↄtra
ipſum allegabunt᷑.ſalteʒ qͥ ad ipſa ↄcernũt
modos diuerſos machinãdi ꝓ impedimẽ/
to vnionis:non dico ꝙ iuſte/ſed necetiam
oſtreme
q ad hoc videnda ſunt ſcöta ↄtinẽtia rões

contra Benedictũ. videãtur ſimir rñſio/

nes/atq; ponderent᷑. Et foꝛte videbimus/⸗

quicqͥd ſit in re/q; nõ poterit ſufficẽter de

S

Lotra qð eſt vſus ⁊ lex eccie Ou
arguit᷑ ex fine ↄcilij/i obediedo. (¶ R
mus itaq; fᷣm verã ⁊ iuſtã eſtimationẽ.Si
Aiter de cilio tenebit maioꝛẽ partẽ bene
ſentẽtiaſſe/q;tumcũq; ſit in ſui oppꝛobꝛiũ

hereſi aut ſciſmate ↄuici:qð tamẽ exigitur.
Eſt eni difficillimũ ↄuincere aliquẽ ꝑtina

cæ'l incoꝛrigibilem fuiſſe an iudiciũ. Naʒ
ii aliqͥs milleſies repetiuerit/⁊ ꝓteſtatus
fuerit ante ſniam/ꝙ defendet erroꝛẽ ſuum
nec reuocabit/tñ admittitad veniã in pũ⸗
cto ſnie pferẽde/ ſi ſe mõſtret penitere/⁊ vel
le ſtare iudicio ſuꝑioꝛis ſui/qᷓ;uis ipᷣe okan
vigdeat᷑ oppoſitum narecdie ſuaſiſſe.

to ſic
Videa

vel dãnũ / vel infamiã. Nã cũ ↄciliũ etiã to⸗
tum poſſet errarevt dictũ eſt in his q̃ tractã

da hꝓponunt᷑ nonne poterit leuiter dicere
ↄdemnatꝰ in h ↄcilio:certe ↄciliũ errauit:
conciliũ male ſententiauit. Fuit hic inimi

cicia/vel odiũ/vel ignorãtia facti/vel alicu

ius ſilis. Conſideremꝰ obſecro/ ſi pars qᷓ
ſubtraxit nec vult obedire/ condemnaret᷑
male egiſſe/aut ſaltẽ ðbere obedire.An pa
reret huic ſnie.ſcio ꝙ facile ẽ dicere / ita/o⸗
bedirẽt. Scio ꝙ etiã ita obedire poſſent.
Sed an h̊ debeat ᷣm moꝛalẽ eſtimationez
⁊2iecturã credi/ex his qᷓ vt in plurib acci⸗
dãt hũanitus.viderint q ſic vidẽt/ego non
video. Si vero nihil ſententiet᷑/irriſoꝛiuz
⁊ vauũ exit ↄciliũ.Si aliqͥd ſententiet᷑ qd

non teneatur.erit pernicioſum/et ſcanda

loſiſſimum pꝛo omnibus concilijs in po⸗

ſterum celebꝛande/ꝛ erit ſcimmatum in nu⸗

merabiliũ ⁊ ireꝑabiliũ cauſatiuũ/non ſo/
lü inter iſtã obediam in ptibo ſuisſimo ⁊ in
ter iſtã obediam ⁊ alterã.qm̃ remanebimꝰ

in irriſione ⁊ in infamia apð eos ppetua/ĩ

fabulã qʒ ⁊ deriſum. Et foꝛte nõ poterit eẽ

ↄcoꝛdia in mõ reſtituedi/qꝛ alij volent ex

toto / alij ex ꝑte. Iſti volet in ſpualib/ alij ĩ
tpalibo. Aut ergo volumꝰ nos qͥ ſubtraxi⸗
mus/reſtituere obediam. ⁊ ita meliꝰ eſt q;
noſipᷣos libere faciamus qᷓ; coacti iudicio
Aut nolumꝰ⁊ ita exponimꝰnos ꝑiculis pᷣ
tactis ſi petamus concilium. Se⸗ dicet
aliquis iſtud conciliũ peti deberi/ non qðᷣ
fieri debeat/aut ſperetur.ſed quod interim
abſq;ſcandalo tempus ptrabatur/quo cur

rente moꝛietur Benedictus ⁊ ita liberabit
nos dominus.⁊ eligendi libertatem dabit

Poſſet hicallegari illud vulgatuzʒ pueris

notiſſimũ In moꝛtẽ alterius soli ſperare

ſalutem. Quis ſcit enim q;tum viuet quã⸗
do moꝛiet᷑. Et interim in quo ſtatu ſumus

immo in quos ſtatuſ coꝛruimꝰ/nemo non

vigdet. Poꝛro et ſi cras moꝛeret᷑ Benedictꝰ

attendamuſ incredibilia pericula.Pꝛimo

diceretur / ab inobedientibo ſibi q; moꝛs e⸗

ius fuiſſʒ pꝛoditoꝛie accelerata.⁊ ita ſuſpe⸗

cti de hocꝑſequerent᷑. Nẽ obedientes nũc

ſibi/obedientiam negarẽtab illo qui noui

ter eẽt electꝰ. Tum qꝛ iudicarent cardina

les amiſiſſe ius electionis/ium qꝛveriſimi
liter alium eligerent per aliquos cardina⸗
les qui non ſubtraxerũt. Aut foꝛte ad aliaʒ
obedientiã ſe diuerterẽt. Immo reboſe ha⸗

bentibus inter nos / vt ſe habent / cecus eſt

f — — —

—— — — — —

— — —

— — —

— —

4

R
e
dit
nas
ene
aali
ſumno
non
ſein
ſons
ilt
ſbtl
lpe

De ſciſinate

qui non aſpicit periculum diuiſionis ciui
lis in regno francie/qualis nõ fuit ꝗ diebꝰ

ſue inſtitutionis. Et ſane eo ꝑiculoſioꝛ eet
diuiſio q̊ magis intranea/⁊ q́ᷓ magis inter

capita regni.Et qͥ ſub ſpecie religionis fie⸗
ret. Nã tũcerpectandũ eẽtillud qð dic ſcri
ptura. Amic q vult recedere ab amico / oc/
caſiones qrit. Et illð decreti · Sciſma diſ⸗
ponit ad hereſim.qꝛ recedẽs ab eccia/erro
res fingit vt recte diſceſſiſſe videat᷑. Et hoc
iam piculũ habemꝰ in ianuis niſi celeriter

⁊cautiſſime puiderimꝰ.Addito ꝙ nlla ſit

iĩplacabilioꝛ ⁊ irremediabilioꝛ diuiſio / ; il
la q̃ fit ſub religionis pᷣtextu. In tin ꝙ in
caſu putet frater ſe obſequiũ pᷣſtare deo pſe
qᷓ̃ndo frẽz. Addito pᷣterea ꝙ magna ꝑs/ne
dicã maioꝛ nõ ſptte /ↄſenſit in ſi ubtractio⸗
nẽ. Vel nũc/dũ videt q̃ ſecuta ſunt/volun⸗
taria ⁊ pniſſima ẽ obedire ⁊ reuerti/nec ob
ſtat foꝛte ad reuertendũ niſi timoꝛ.q̊ ſubla⸗
to/⁊ data audacia/ipᷣi ẽt cũ piculo coꝛꝑis et

reꝝ ſuaꝝ/ſuã oñderent volũtateʒ Quid

ſi deſcenderimꝰ ad ꝑticularia/q̃ ſciẽt omit⸗
timꝰ/arbitramur ĩdubie ꝙ rei huiꝰ ingẽs ⁊
hoꝛrẽdus pateret aſpectus.⁊ ſtupoꝛẽ vehe
mentẽ ſola ſui cogitatiõe cauſaret. Ve ve
regno huica ſcandał.ve peſti ſciſmatice / ſi
diuiſionẽ in regno adducat.ſicut iã poſuit
in iperio. Sed ve ſupꝛa modũ ſi nob here⸗
ſes pturiat.qbo ipᷣm ſciſma irremediabilit
radicet᷑ radicatũ iugiter alatur/creſcat/di
latetur/atq; roboꝛetur.

Er his omnibus

hincinde tactis / inſolu/ꝑſpicuũ eſt in q̃
li labyrintho vix egreſſibili poſitiſumꝰ / et
vincub vix ectricabilibo irretiti / qſi vicz po⸗
ſuerimꝰ in ſhetibo pedes/⁊ in macul eoꝛuʒ
ambulem / iurta vba Job. ¶ Cũ igit᷑ãgu
ſtie nobᷣ ſint vndiq;/ ⁊ cũ ieram qͥd agere
debeamꝰ.ego in inſipiẽtia mea h̊ ſolũ viðo

reſidui ⁊ ↄſilij/cũ ioſaphat rege.ij. Parali

po.xx. Vt oclos nr̃os ad deũ dirigamꝰ / ſi
foꝛte auertat irã ſuã a nob. Si foꝛte nõ au⸗
ferat cõſiliũ a pꝛudẽtibo/⁊ ſenioꝛibo/ſic við
tur hactenus abſtuliſſe. Quãuis h̊ fieri in
tãta pctõꝝ abominabiliũ colluuie in tam
obſtinata ⁊ icoꝛrecta flagitioꝝ nephãdoꝝ
młciv licatiõe/vixerxpecto ⁊ vix ſpo· niſi ꝙ
mie di ñ ẽ nũerꝰ.⁊ ſolꝰẽ medicꝰ/qͥ deſpatoſ
moꝛbos ad ſanitatẽ adducit.ne głiet᷑ añ eũ
ſtulta pᷣſumptio oĩs carnis.q̃ſi hõ pacẽ ef/⸗

fecerit. ¶ Si qd autẽ vel in dubio dicere

p papã.alijs dicentiboqꝛ bonus eſt/⁊ſuffi⸗

neceſſe ſit / p ̃medio pñti dicã ſub coꝛrectõ

ne. Videret᷑itaq; añ oĩa/iractãdũ h̊ nego/
ciũ int᷑ dños oẽs de ſanguie regio.cõi cõſẽ

ſu/⁊ abſq; maliuola/aut acerba cõtentiõe.

cum qbuſdã ꝑitis nõ nimis hinc vel inde
affectatꝭ. Et qͥ nõ tm̃ timerent de ſtatu ſuo

in poſteꝝ/nectm̃ affectarẽt nouã ſtat exat

tationẽ ꝙꝙ; mẽtiri velle pᷣumerent/ioꝛdina⸗

to/timoꝛe/odio/vl fauoꝛe/cuiuſcũq;. QOui

bus in vnũ ↄgregat/⁊ ambulare volẽtiboi
domo dñi cũ cõſenſu/ſpandũ eſt in illo qͥ ẽ
deus pa ⁊ dilectiõis.⁊ cuius locus in pa
ce factꝰ eſt.⁊ qͥ eſt in medio eoꝝ qͥ ſe cõgre⸗

gant in noĩe ſuo ꝙ ipſe expediẽs aliqd in
materia miſtrabit. Alioqͥn ſi ſeoꝛſũ ꝑ ↄten

tiones / ꝑcialitates/⁊ ſimultates/⁊ cõmi/⸗
natiões/negociũ ̊ de pace reſtaurãda tra⸗

ctet᷑.nõ niſi diuiſiões crudelioꝛes/⁊ multi⸗

plicioꝛes generabunt᷑⁊ erit immedicabile
vulnus.Ettandẽ qð dei pietas auertat ſu⸗
ꝑ capita nr̃a dũ ↄtẽdemꝰ⁊ rixabimur/imo
dü nos plus q;ᷓ hoſtiliter ad moꝛtẽ pſeque/
mur / irruent qquauerſũ / hoſtes alieni / inſi
diatoꝛes regni huiꝰ/ad pᷣdandũ ⁊ vaſtãdũ
patiſſimi/⁊nos iã/nõ vt hoſtes ſuos / ſʒ vt
ſciſmaticos ⁊ hereticos/⁊ ſaracenos liberi⸗
us ꝑſeqᷓndos inuadẽt / vt in fabulis aqla fe
efingitur/derana/⁊ mure/ certantibus

ciſi
S it vtinam vanꝰ iſte timoꝛ quem timeo

nectñ timere deſinã/pus q; aliqð remediã
di genus aliud qᷓ; queri video/aſpicere me
ruero. Finit.

Bequuntur quedaã

E pᷣfatum dominũ Johem Berſon edita

emnoꝛe ſciſmatis eccleſie.
Aturꝰ occaſionẽ ſapiẽtibus
vt ſapientioꝛes fiant.pono
eoꝝ examinationi ꝓpoſitões
negatiuas/q; ſequũtur ſuper
materia cõis cõſilij huius o⸗
bedientie.Ex qb patebit citius ſi ſit expe/⸗
diens aut nõ/cõciliũ hmõi celebꝛari ⁊ ſi ſic
q̃ cautela debeat obſeruari.

Mon expedit fieri

cõciliũ generale huiꝰ obedie/ad tractãduʒ
⁊ ſentẽtiandũ de criminibodñi Bñdicti ſi⸗
bip q̃ſdam ĩpoſitiſ/ vtputa de piurio / ⁊ ſciſ

mate/⁊ hereſi/ aut de ſuſpitione vehemẽeti

ſupꝑ iſtis.¶ Pꝛimo ꝛ obedia iſta in ſex in
ptibo ſuis diuiſa a iudiciũ / de actis

n 2

De concili genera

cienter obtulitpᷣſertim nouiſſime.alijs cõ⸗
trariũ aſſerentibo.Tractare igit᷑ talia coꝛi
multitudie tã multipliciter diuiſa/eſſet po

tiꝰ induratio ⁊ noua multiplicatio diuiſio
nũ.qᷓ; illaꝝ ſedatio. attento ꝙ ita rereret

rũ qͥ ſibi ſubtraxerunt. Secundo qꝛ cõ

dñs Bñdict? fieri ſuꝑ dictig hereticis illo⸗

ciliũ hmõi ad hũc finẽ.aut fieret km fſoꝛmã

pᷣſcriptã a iure.aut noua inuẽtiõe.Si pꝛi

mo mõ ↄſtat ꝙ bũdictꝰ deberet pᷣeſſe etiaz
ſub noua ſubmiſſione/⁊tũ rebaſtantibo vt

ſtãt nõ videt᷑qͥs locꝰ eſſetaptꝰ ſibi ad ſecu⸗

ritatẽ cũ detineat᷑ incluſus.Nec videt᷑ ꝙ ꝑ

manetes in ſubtractiõe ſue vocationi obe

dirẽt.et ita nihil ageret᷑. Si aũt fieret ↄcili

um ꝑ nonos modos pᷣter formã iuris/non
vigdet᷑ modꝰ viſimil/añ celebꝛatiõeʒ ↄcilij/

quõ pᷣlati ⁊ pncipes invnũ ↄcoꝛdarẽt.vno
volente vnũ modũ/altero aliũ.et eẽt tracta
tus in tractãdo h̊ diſpendioſiſſimꝰ ⁊ ſũptu
oſiſſimꝰſine mag fructui ( Lertio qꝛ in de
termĩiatione huiꝰ materie ncce eſſet multa
ↄcurrere et allegare/tãgentia fidẽ ⁊ moꝛes⸗
ſed tales materias nõ expedit in ̊ ↄciliovẽ
tilare ad determinãdũ ꝓut ſtatim dictũ eſt
OQ¶Quarto qꝛ nũc oĩa pñt fieri ad vnitatezʒ

vniuerſalẽ ecciĩe/erga alias ꝓcurendã/quẽ⸗

admodũ ſi tota hec materia eẽtĩ ↄcilio iſto
terminata/ſiue papa remaneat ſiue nõ/at⸗
tento ꝙ offert oĩa qͥ nouiter electꝰ quecũq;
poſſet offerre/imo apð talem aut ꝓ tali no
uiter electo/fieri poſſent noue colligatiões
et ↄfirmatões peioꝛes poꝛibꝰ/et fieret vᷣiſi⸗
militer noua diuiſio:aut iã facta ↄtinuare
tur in hac obedia. Hon expedit fieri ↄci
liũ ad tractãdũ detenminatiue materiasifi⸗
dei.Rõ ad G̊ qꝛ eſſet dare occaſionẽ ſcãdali
⁊ ꝑiculi magni ĩ fide nr̃a.ſi alið determĩarzʒz
iſta ꝑs ſiue altera/in materia q̃ oẽs tãgit.et

q̃ ab oiba dʒ appꝛobari.quẽadmodũ patu⸗

it de latinis ⁊ grecis. Facile tñ eẽt ⁊ vᷣiſimi⸗
le ꝙ determinationẽ in hac ꝑte factazʒ/ non
appꝛobaꝛet altera ꝑs.pᷣſtim ſi in aliqᷓ tãgi
videret᷑ ſtatꝰ eoꝝ in materia hac ſciſmatis.
ſicut tñ tãgeret etiã apud iſtã ꝑtẽ. Et foꝛte
ita apud aliã dñr multe aſſertiones de fide
in qby eſſet aduerſiſſima ſnia int᷑ diuerſas

ovbediẽtias.imo ⁊ inter multos eiuſdẽ obe

dientie. Vt ſuꝑ materia appellatiõs a pa⸗
pa.Et ſuper eo ꝙ renuẽs cedere/aut ceſſio
nẽ facere eſt ſciſmaticꝰ.Etꝙ non adherẽs
ſubtractioni eſt ſuſpectꝰ? de ſciſmatice / vel

coꝛum et ita de ſimilibus multis/Conſtat

de pᷣma iſtaꝝ ꝓpoſitionũ eſt ↄtrouerſia ĩ

regno francieapud theologoſ⁊ decretiſtaſ

⁊ inter multos de ↄcilio regis ⁊ de glamen

to/⁊ alios de vniuerſitate.⁊ inter ſe mnmuuo
Et de alijs duabus aſſertionibꝰ ſimiliterz
ampliꝰ.qm̃ altera obedientia nunq; tales
ↄcederet.imo reputaret erroneas/qpterqõ
ꝑſpicuum eſt no eſſe tutũ talia determina /

reꝑ modũ auctoꝛitat ↄcilij generalis. Sʒ

nec deberẽt tales aſſertiones leuiter in ꝑti/

cularibo poni qꝛ reputat̃ ab alijs ad iniu⸗

riam ſuã.vt dicere ꝙ; erroꝛ ſit in fide ſi aſſe⸗
raturqꝙ ſtante dubio pꝛobabili de papatu
apud duos contendentes alteri ſit adherẽ⸗

dum/quia non videtur eſſe poſſibile maiꝰ

dubiũ pbabile/q; ſit in caſu pꝛeſentis ſciſ⸗
matis.et tñ vtraq; obediẽtia dixit obediẽ⸗
dũ ſuo.Et ita de ſimilibus.vt ꝙ nõ ſit alla
via humanitꝰ iuenibiliſad ſedandũ ſciſmma
qᷓ; via ceſſionis/cum iam videatur reddita

perx ſe inefficax niſi cõcurrat ſaltẽ conciliũ

generale/quod excludere non beneſaperet
⁊qꝛ certte circũſtantijs negocioꝝ variatis

pũt vie ⁊ remediaad vnitatẽ habendã/va⸗

rientia pñs notum facit.

rio modo reꝑiri.ſicut⁊ aeaage expe

eccie in moꝛiba per modũ determinatiõis.

Ratio ad h eſtq ad multa eadẽ ſicut adò pᷣce

dentem ꝓpoſuionẽ.addito ꝙ refoꝛmatõ ec

cleſievniuerſalis/fieri nõ pᷣt in moꝛib/ſine
abolitione multoꝝſtatutoꝝ ſuꝑ excõicaiõ
nibo ⁊ ceteris traditioniba nimis multipli/

catis/que necobſeruant᷑ nec obuari pñt
rõnabiliter vbiq;/ꝓpter varietate moꝝ ⁊ tẽ
poꝝ.: Et tñ tales remotiones ſetutoꝝ ⁊ ca
nonũ antiquoꝝ/aut additiones nouoꝛuũʒ
fieri neq̃unt rõnabiliter ꝓ tota eccleſia ſine
conſenſu cõmuni.alias poſſet eſſe ſtatiz di⸗
uerſitas nimia in moꝛibus ⁊ iudicijs/quo

ad ea que papa et ↄſilia ſtatuerũt. Sivero

diceretur ꝙ multa bona pñt ibi auiſari: di
ſcuti ſed nõ determinari/pauca eſſet ibi vti
litas in cõꝑpationetanti facti.nam paucivi

rilr̃ati et pbi/faciliter et foꝛte ↄgruentius

iſta conſiderarent/extraberent/⁊ oꝛdinaret

Holo tamen dicere qn in multis partibus

poſſit eccia ꝑ ſuas ꝑtes refoꝛmari/imo bᷣ
neceſſe eſſet.Sed ad hoc agendũ ſuffice⸗/
rent cõcilia ꝓuincialiaſ/⁊ ad q̃dam ſatis eſ⸗
ſent concilia dioceſana ⁊ ſinodalia/put ſu⸗

— — — —

ientia pñs notum fa⸗ Non expedit
fieri ↄciliũ hmõi ad tractandũ refoꝛmatõö, ·

— — — —

eccleſie aduerſus /vel in latitudine ſciſmati per hacre iã aliq̃ ſcpta ſunt ⁊ auiſata:. ſi qͥs

amp

ſũt. P Non expedit ꝓ reſtituẽdo obedienti
e in ſpualib/ fieri ↄciliũ hmõi ge⸗
nerale. Pꝛimo qꝛ videt᷑implicatio ſicut ta

—

ctũ eſt/ ꝙ maneat ſubtractio hmoõia papa/

mo ünekgatlepfen q̃runt oẽs q ſua
P

vellet ad opꝰ manũ mtttere ⁊ ad foꝛtia. SS
peu deſolatione ðſolata eſt oĩs terra/ qꝛ ne /

⁊ ꝙ fiat ↄciliũ. Secũdo qꝛ faciliꝰ iſta reſti /

tutio ⁊ reductio tractari poterit in ſolo res
francie/ ſi veꝝ ſit ꝙ oẽs ali iam tel
obedientiã. aut in ea ꝑmãſerũt/ſi veꝝ ſit ẽt
ꝙ ſubtractõ nõ eſt facta pape etiã in regno
niſi ſub ↄditione explicita/ vt qͥdã dicunt/

aut ſaltẽ implicita ⁊ q

——

ſte / niſi ad finẽ vnionis /tanq; mediũ ad B

nccariũ. Alioqͥn tiñ malũ ⁊ inſolitũ nullo

modo poſſeta culpa defendi. SDi ergo nüc

videatur ꝙ ſubtractio non ꝓdeſt ad vnio⸗-

nem. vel nõ eſt neceſſaria / ꝓpter ↄdeſcenſio
nem pape ad ea que petebant᷑:ceſſare ipſa
debet. qꝛ ſi reb ſtatibus vt ſtant erga pape
ꝓmptitudinẽ de cedendo/nõ põt de nouo
fieri ſubtractio. ſiẽ ↄcedere hñt aduerſarij/
vt videt᷑ non pᷣt aut debet eiſdem rebusſtã
tibus eadẽ ſubtractio ↄtinuari. Tertio qꝛ
reſtitutio huiꝰ obediẽtieqᷓ ad ſpũalia / fieri
cõmodius ⁊ bꝛeuiꝰpᷣt per aſſenſum cardi/⸗

de iure ⁊ eqͥtate debʒ
intelligi. Hec ↄditõ eſt/quſq; papa fecerit
debitũ ſuũ / ⁊ conceſſerit ea q ſibi petebant
⁊ ꝓpt q̊ꝝ negationẽ fiebat ſubtractio. NHaʒ
ceſlante cã ceſſare debebet effectus. Addi⸗
to hoc ꝙ; ſubtractio nilło mõ potuit fieri in

ij iam reſtituerüt

naliũ / 1 reconciliationem mutuã/indulgẽé/

do pᷣterita / ratificando que ratificãda eẽnt

rioꝛẽ pteritoꝝ/⁊ ↄſcientiaꝝ ſerenationem
ad abolendam omnẽ infamie aut rebel⸗/

9

lionis noti / ⁊ qtinus in viã pacis cõi anio

⁊ eodẽ pede pceder; hoc obediẽtia ↄcoꝛdi⸗/

us/ qm faciendo reſtoõem debitis modis/
nec ſubtrahẽtes / nec illea quo facta eſt ſub

tractio / remanerẽt notati detalibus?:quod

difficilius eſſet euadere.ſi pecconciliũ ali⸗

qoõ /łeret determinatiua deciſio.
Pon expedit cõciliũ tale celebꝛari ꝓ re⸗

ſtltuendo obedientiã pape/ in adminiſtra⸗
tõibo bñficioꝝ/ ⁊ alioꝝ hmõi.qꝛ h; annexa
fint ſpñalibo.tñ pñt tꝑalia noĩari. Pꝛimo
qꝛ rõnes alique poꝛes de non expediendo
refoꝛmationẽ eccleſie vniuerſalem in moꝛi

bus tractare/ ſaciũt p hacpte ? ꝓ altero pn⸗

cipali argumẽto ad hãc ptẽ. Lamẽ aduer⸗

tendũ eſt/ꝙ ⁊ ſiↄcederet᷑ papã hre de iure

ag cautelã futuroꝝ/⁊ emendationem ſecu⸗ .

vigeret᷑ꝙ ſit expediẽs eccie vniuerſali/redi

Zino dĩium vniuerſale ſpũaliũ ⁊ tpaliũ/re

ſpectu oim. ñ ↄſtat ꝙ ꝓ diuerſitate tpm⸗

⁵

locoꝝ ⁊ ſtatuũ.nec papa/nec eccia habue⸗
rũt aut hredñt / in talibo diſpenſationibus
aut adminiſtrationibo bñficioꝝ/tꝑaliũ iu⸗

riſdictionũ / ſiłe exercitiũ aut executionem

aut vſum. Itaq; notũ eſt ꝙ eccia tbe xpᷣi et
aploꝝ nullũ habuit exercitiũ aut executio⸗
nẽ iuridicã ⁊ ciuilit᷑ circa hmõi tꝑalia:imo
xpᷣs plus videt᷑ facto ⁊ vᷣbo tale exercitiũ iu

riſdictiõis ciuilis phibuiſſe/q; ꝑmiſiſſe. lzʒ

nõ dicã ꝙ phibuerit aut oppoſuũ ↄſulue⸗

rit / niſi p loco ⁊ tpe. Quia eni eccia tũc ml⸗

tiplicanda erat per diſcurſum aploꝝ 2 fio⸗

liũ.iõ talis iuriſdictio tꝑalis ⁊ poſſe eſſioneſ

fuiſſent eis ad impedimẽetũ/ tales ſunt ad
H ↄgruentie multe. Sed ꝓ tꝑe Silueſtri

2 Cõſtantini magni placuit dño ad dilata

— 9

tionẽ eccie inſpiraretum ↄſtantino / ꝙ ta⸗

les poſſeſſiones daret. tũ eccie q; recipe: et
durauit bmoõi dotatio ecdeſre vſq; ad tẽpa

nr̃ᷣa ꝑ ſucceſſiones ſanctiſſimoꝝ patꝝ Pꝛe
goꝛij ⁊ Ambꝛoſij ⁊ alioꝝ/qs non eſt credi⸗

ale in retentione taliũ erraſſe coõtra xpi iuſ⸗
ſionẽ. Sed longe aliter in pᷣmitiua dotatio

ne diſtribuebant bona talia/q; poſtmodũ

tꝑe pᷣlatoꝝ/qͥ ceperũt paulatim refrigeſce⸗

rea ſanctitate poꝝ/tandem abuſi ſunt tali
ter collationib⸗ bñnficioꝝ ⁊ hmõi admiſtra

tione / qꝙ pape paulati ⁊ ſucceſſiuead ſe mk

ta reuocauerũt / vſq; adeo / ꝓfinaliter datis

occaſionibo ⁊ accept/q̃s no eſthᷣ opꝰrecita

re/q̃ſi tota collatio ⁊ iuriſdictio talis/ peneſ

. — .

pap ⁊eiꝰ curiã remanebãt. Ila vt vix eẽt

plat? qͥ poſſet minimũ bñficiũ ↄferre. Co⸗
currebãtad h̊ exactiones multiplices ꝓ ſta
tu pape ⁊ cardinaliũ:⁊ ſi fraudes ⁊ abuſus

⁊ ſimoniecõmitterent᷑/ relinqᷓ iudicanduzʒ

exptis.¶ Hec idcirco dixi qm foꝛte aliqb⸗

re oĩa ad pᷣſtinũ ſtatũ eccie.ſeu illiꝰ/q fuittẽ

poꝛe aploꝝ etũ fieri ↄgrue poſſet/ abiec

talibo iuriſdictioniba ꝓ magna ꝑte/q reddi

derũt ecciam totã bꝛutalẽ ⁊ carnalẽ/⁊ nihil

fere ſapientẽ de his q dei ſunt erga ſalutem
animaꝝ / non exſe qdem ſed abutentiüũ vi⸗

tio. Ael redeũdũ eſſet ad ſtatũ eccie tpe ſil⸗
ueſtri ⁊ gregoꝛij/qñ qlibet pᷣlatus dimitte⸗

batur in ſua iuriſdictione ⁊ ſolicitudinis

parte/t papa tenebat que ſua erant / abſch

„

tot reßuationibus tot ⁊ continuis magn iſ

7 7

