lerint. E rroꝛ ? blaſphemia. Articuluͦe

rxuij. (O pffibile pꝑ tales artes cogere
lilxrũ bvis arbitriũ.ad voluntatẽ ſiue œſi

deriũ alterErtoꝛ. Et conari facere ẽ im
piũ ⁊ nefarium. ¶ Eliticuł.xv.i x ideo
artes pᷣfate bone ſunt ⁊ a xo/ꝙ licet eas
obſuare.qꝛ pꝑ eas qñiq; vl ſepe euenit / ſiẽ
vtentes eis qᷣrũt vl pᷣdicũt.vlł qꝛ bonum
qñiq; ꝓuenit ex eis: Exxoꝛ. rticulus

xxvi. O p tales artes demões veraciter
cogunt᷑ ⁊ cellunf.et ñ otuita ſe cogi fin
Aneu

gunt ad ſequcẽdos hies.E rroꝛ ¶ Art
lus. xvij. ( pꝑ tles artes ⁊ rit impios

per ſoꝛtilegia.pꝑ carminatões.pꝑ inuocatio

nes demonũ.ꝑ q̃ ſdaʒ inuultuatiões. alia
maleficia.nullꝰ vnq; effectꝰ miniſterio de

monũ ſubſeq̃tur. Exroꝛ. Nã taha qnq; ꝑ⸗
mittit de ↄtigere.vt patuit in magis pha
raonis/⁊ alibi pluries.vel ad ꝓbatiõe; fi

deliũ.ſicut h Deuteroñ xiij.wl in q̃run

dã hoim dignã flagellatõs vl qꝛ abutẽtes

ſeu cõſulẽtes ꝓpt malaʒ fidẽ. aut alia pctã
nefaria data ſut in rxepꝛobũ ſenſum. ⁊ de
merentf ſic iludi. (rticulꝰ.xviij. ¶ D
Anf in lapidih. 1 conſe

. Er rticuluz
ecim. (x thurificatõées ſuùffumigatõ
nes qᷓ fit in taliũ artiũ maleficoꝛuʒ ex
excitio/ſunt ad honoꝛẽ dei ⁊ ei placeãt.Ex
roꝛ 7 bla nner cus alias nõ ꝓhbi

gicen
tan
n
nas
drſiss
als
mngi
ze

eiN
e
A
nole

dlmr
aſai⸗
1hae
ns s
egene
rb ercl
An⸗
meu
.48
ſir
1W
ſcigte
ngt
Ge
Amolls
waer
rai
zreéim
Ricko
Ras
nenn ſe
Ann
Aals
Wtal
ſee
Pns
a
ap
gig
Unchun
Autite⸗
lu par
m. de

ao
u

Circa artem magicam ꝛi

mia. ¶ Articulꝰ xix. ¶ Qõ ſaguis vpupe

que in is rc gene Erroꝛ ⁊ blaſfe
vel edi vel alteriꝰanialis.vel ꝑgamenu vix

gineũ. aut coꝛiũ leonis ⁊ ſilia hẽant effi⸗
caciã ad cogẽdos vel repellendos emöes

miniſterio pmõi artiũ:Erroꝛ. Articls

xx. ¶ Oð imagines dæ ere vel de plumbo

vel auro vel de cera alba vel rubea vel alia
materia. baptiſate exoꝛciſate.ↄſecxate.
ſz poti execrxate ſᷣm pᷣdictas artes.et ſub
diebecertis. hẽant vᷣtutes mirabiles ꝗ in
libꝛis taliũ artiũ recitanf. Erxꝛoꝛ in fide.
in philoſophia nat᷑ali ⁊ aſtrologia vera.(
Articulus.xxi. ¶ Oð vti talibꝰa fidẽ da

re. nõ ſit idolatria fidelitas. Exꝛoꝛ

Articulꝰ.xxij. ¶ Oð aliqͥ demões boniſũt
aliqui bynigni. alij oĩa ſciẽtes. alij nec ſal
uati nec danati: Erꝛoꝛ. ¶¶ Articulłꝰ.xxiij

Dõ fumigatões qꝗᷓ fiũt in hmõi opꝑatoit

cõuertunt in ſpũs. aut ꝙ ſint dvebue eis.
Exꝛoꝛ. ( Arricuł.xxiiij. ¶ QÆα vnus de
mon ſit rex oꝛientis.⁊ ptim ſuo merito/
alius eln d Bonr eri

diei:Exꝛoꝛ. rricls v. 8 intelli
entia motrix celi / influit in aĩiam rõnalẽ
ĩcut coꝛpꝰ celi in coꝛpꝰ hũanũ:Eroꝛ
Articulꝰ.xxvi.(¶ Dð cogitatões nxe itel⸗
lectuales ⁊ volitiões interioꝛes /ĩmedia
te cauſent᷑ a celo. ꝑ aliquã traditiõem
magicã tales pñt ſciri.⁊ p illã de eis cex/
titudinalit iudicarxe ſit licitũ.Erxoꝛ (Eix
ticulꝰ. xxvij. ( ꝑ qſcunꝙ artes magi/
cas poſſumus deuemire ad viſionẽ diuie

cta ſunt hec ? poſt maturã crebꝛãcq; in

a vel ſctõꝝ ſpirituũ:Erzꝛoꝛ.

ter nos 1 deputatos nrõs examiuationẽ
cõduſa.in nrg ↄgregatõe generali ꝑiſius
apud ſetm̃ màturinũ de mane ſuꝑ loc ſxe/
cialiter reqſitos Anno dñi. M. ccc. xcviij
die. xix. meſis ſeptẽbꝛis. In cui rei teſtio
niũ ſigillũ dicte facultatis pñtib. lris du
ximus apponendum. Finit.

Incipiüt pꝛopoſi/

tiones venerabilis cancellarij piſieñ. Jo

hãnis de gerſon ſuꝑ aſertõib fris mathei
grabon oꝛdinis Salicntor in cõcilio cõſtan
tienſi / in cauſa fidei / de vera religiõe pfe
ctione. Quibus ꝓpoſitionibꝰ tredecim do

ctoꝛes maioꝛes/quos /ꝓ tunc mundꝰ hũit

in theo ogia / de diuerſis vniuerſitatibus

contra pꝛedictas aſſerti ones adlxſert.

Euerendiſſimo in cpo pr̃i ac
dñno pᷣſtantiſſimo/ dnño Antto
nio cardinali veroneſi Yohẽs
cencellariꝰpiſien.huũilr obedire
euerẽdiſime pr̃ ſuꝑ ſcedula pꝑ reueren
difſimã prẽnitatẽ vꝛãm ex commiſſiõe dni
nri mibi tranſmiſſa. xrñdeo ↄſoꝛmit᷑ ad re/
ſponſionẽ/renerẽdiſſimi pr̃is ac dni mei

aæac pceptoꝛis pᷣapui dni cardinalis came

racen.quã rnſionẽ in ſcriptis ego vidi.et
huic adhereo/pat ſi opꝰ fuerit ad declara

„„e

tionẽ nõ verioꝛc.ſʒ foꝛte latioꝛẽ. Scriptũ

conſtãtie pꝛia mau die tertia Apꝛilis an

D elucidatõem vitatis ? ad obe
dientie meritũ ſexr ꝓoſitões ſeq̃n

ſ45

vobis / reuerẽdiſſimo pr̃i dño cardiali ve
roneñ. iudici ĩ hac pte/ ꝑ me Yobẽm cicel
lariũ piſien. ( Pꝛima ppoſutio. Sola
religio xpᷣiana eſt ꝓpꝛie ve ⁊ ant onoma

tice dicẽda fligio quã xpᷣs obſᷣuauit perte

ctiſſimo et ſũmo mõ. Patʒ pꝛia ꝑs.qꝛ ex⸗
tra fligionẽ xpᷣianã nõ eſt ſalꝰ. Scdaʒ pt
nullus pt negare xpian.q; ſiceaʒ cuit
xpᷣs in euãgelio.ſic ⁊ fect:qꝛ cepit facere
et docere/Scðᷣa ꝓpoſitio. Religio chꝛi
ſtiana nõ obligat ad obuantiã ↄſilioꝝ.ne
q; cũ voto neq; ſine voto. patʒ qꝛ iam no
eent ↄſilia ſͥ pcepta. ¶ Zertia ꝓpoſitio.
Peligio xpᷣiana pᷣt abſq; voto obli gaͤre ad
conſilia.pfecte.imo ꝑfectiſſime obſuari
Patʒ de xpᷣo qͥ nõ legif vouiſſe ↄſilia/q̃

fuir tñ ſue legis ꝑfectiſumobſᷣuatoꝛ. Pa

tet iſuꝑ de aplis ⁊ diſcipul? xpᷣianis i pꝛi
mitſa eccia.quoꝝ multi erãt vroꝛati.mul/

ti poſſeſſiones habuer̃t qdam in cõi.qui⸗

dam in pꝛopꝛio. multi ſubijciebantf ſolis
pꝛelatis ſiis / epis ⁊ curatis. Conſtat ita
q; g. nõ erãt de religionib baſilij vel au
guſtini. qꝛ nondũ fuerãt inſtitute.vel ꝑ ec

i
deſiã appobate. nec talibꝰregulis ſubde
banf. ¶ Quarta ꝓpoſitio. (/ eligio xpᷣia
na ñ reqrit ad ꝑfectioꝛẽ ſui obſᷣuationeʒ
tam in pceptisqᷓ; in cõſilijs. ꝙ ſupaddat᷑
alia religio.qles dicũtur obuationes in

ℳ

ſtiture ꝑ ſctõs Baſiliũ et Au.c.et qles

Anſiælmus vocat religiões facticias.ptʒ
Erbcaennin Qumnd ꝓpoſitio.¶ Re⸗
Ifact pꝛie 7

ligiones hmõi facticie ſatis impꝛopꝛie⸗
abuſiue 1 foꝛſan arrogater dicte ſunt ſta⸗
tus pfectionis.Ptʒ qꝛ ſtat hmies inpſe

.*

ctiſſimos tales religiones ꝓfiteri. n0
†

tes cũ totidẽ coꝛollarijs offerunt

*

S

ni mileſimi qdrũgeteſimidecimoctaui.

Pꝛopoſitiones incauſa fidei

tat Auꝗ. ꝙ nõ pꝑeioꝛes repit qᷓ; eos qui in

hmõ ireligionibꝰ vfecert. Sz aliũde vᷣda

rat hec abuſio vel vſurpatio noĩs.qꝛ ſcᷣm

illos qͥ nouit᷑ poſt ſcfos woctoꝛes / vſi ſũt ta
li vocabulo ſtat' pfectionis.ille ſtatꝰ non
Dicit ap religioſos ꝑfectõem habitã vel
acdqᷣſitꝗ ficut de ſtatu platoꝝ.ſj tmmodo
Dicit pfectõem adqͥrendãa. Conſtat aũt ꝙ
pfectio adq;renda nõ ẽ iam adqᷣſita. Etiõ

melinomiaret vie qᷣdã vel inſtrumta ſeu
Diſpoſitões ad ꝑfectoem adqrenda. qua⸗s
dicerẽt ſtatus pfectõis.iĩmo ⁊ ſicut hmõi
ſtatus ſic dict/ dirigit ⁊ iuuat quoſdã ad

pertectioꝛẽ obſeruatõnem vere religionis

xpiane.ſica multos impedit atq; pcipitat

quos tuti fuerat in ſeculo remaſiſſe.quia
Dilplicet deo ſtulta ⁊ infidelis ꝓmiſfſio.qᷓ

ſcqʒ vl indiſete ſumitf.wl nõ obſeruatur
W Beer röe Rein xpᷣ iana pfecti

Pteſt ⁊ elet obfuari a papa/cardin alibo

et pꝛelaſ.etiaʒ ſi nullo voto ſint aſtricti.

—

vltra legẽ vei.q; ſimplices teligionũ facti⸗

ciap ꝓfeſſoꝛes Patj qꝛ ſunt in ſtatu perfe

Hꝛimũ coꝛollariũ.

Equit᷑ pꝛimo ꝙ acceptio religio⸗
nis ſicut fr matheus iacobita de
ſcribit ĩ ſcdᷣa acceptõe vbi vult de

dlarare qͥq pꝛie ⁊ anthonomatice ĩᷣligio
eeſt nedu ſtulta ⁊ inſana. ſʒ ⁊ heretical blaſ⸗
oooc nomé religio.ſim a reugãdo ðꝛ put

hõ obligar ſe ad nque ptinẽt eẽntialcad
ſtatũ pfectõis. Eti 2 at
ce tiñ̃ de illis/qͥ ſunt in aliq de apꝛobat

lo mõ pꝛ athonomati

regulis ꝓpꝛie dich ꝓfeſſi cuiuſmõi ſũt Au
guſtini Gaſilij Bndicti Franciſci ⁊c. Ptʒ
coꝛollarnũ ex pcedentibo veducendo ad h̊
incõueniẽs/ꝙ xpᷣs ⁊ papa ⁊ p-lati ñ obſer

uauer̃t wl obſeruãt eẽntialr ſtatũ pfectõ

mis.qꝛ ſcʒ nõ ꝓfeſſi ſunt regulas pᷣdictas

imo nec delerẽt dici de vera religiõe.niſi
impꝛo pꝛie ? analogice.ↄtra pꝛimaʒ ꝗpoſi

tion eq ſolide fnndata ẽ. Nec ẽ credibile

ꝙ augꝰ. ⁊ ſeũs Th. boc ſomniauer̃t. Añ
ſi poffint in religiõe xpᷣiana afſignari duo
modi viuẽdi/ſeculariũ videlʒ or a
us

fitent religiões facticias.quos cõis v
religioſos appellat. Nõ tñ ita diſtinguũt᷑

iſti modi.qͥn multa q̃ ↄueniũt talibꝰ reli⸗

gioſis.cõueniũt ⁊ 2zuenire poſſint vere et
meritoꝛie multis ſecularibo.imo ⁊ ꝑfecti

ſicut ptʒ e pꝛelat.qͥ ſunt ĩ ſtatu pfectõis
exercende/tã maioꝛes qᷓ; minoꝛes ſic ſũt

Becũgũ coꝛollariũ
Bequit᷑ ſcõo ꝙ extra religiò es factici
as põt aliqͥs cũ voto ſimplici/vel ſine vo

to xpianã religionẽ in ſuis pꝛecepq ⁊ cõſi

lis pfecte obuare. Et dicere ꝙꝙ rale vo⸗
tũ ſimplerx ſi fieret eẽt nullũ/et p nõ voto
eleret cõputari. eſt aptiſſimꝰexrxoꝛ ⁊ inſa⸗

nus. ſic tñ iſte frater wonit circa finẽ.⁊ in fi

ne ſui ſcripti vltimi.

Sequit᷑tertio ꝙ tota doctrina fratris
Pinnitif ſtulte inſane fantaſie. immo

er blaſplxmie. ꝛopterea ñ eſt mitandũ
ſi hoc incõuemieéti dato/multa poſuerit/2

deducere conat eſt. At ꝙ implicet cõtra

dictionẽ aliquẽ de ſeculo ſeruare ↄſilum
pauptatis vel caſtitat vl obedientie.imo
wꝓꝓ loc eſſz moꝛtale pctiñ extra religiões fa
ctidas q́s ſolus vocat veras religiones.
Et ꝙ papa ñ poſſet diſpenſare ꝙ aliquis
in ſeculo ſic obſeruaret cõſiliũ pauptatis

⁊c. Et ꝙ dicẽs oppoſitũ ẽ lxreticꝰ Necva
let ratio ſua ꝙ ſi ſecularis vouererpauper

tatẽ ageret ↄtra illð pᷣceptũ. Nõ ocades
am multis modis poſſet ſecularis ſicut et
religioſus viuere decent᷑ ⁊ ſufficiẽter in cõ

muni ſine ꝓprio.imo et nibil halendo niſi
lalvꝛes manuũ ſuax. õt enã aliqͥs de ſe

culo ſicut ↄfitef ⁊ veꝝ ẽ/ vouere ſolẽniter

caſtitatẽ.patet in ſacerdotibo. Cur noͤ ſi⸗

militer vouere woſſz oledientiã pᷣlato ſuo
ſeaulari. ⁊ cũ ſeclaribo viuere in cõmuni.

Quartũ corolariu.

(Sequit qjrto ꝙ fautoꝛes et defenſoꝛes

ſiſtere voluerint/ granit puniedi ita tñ ꝙ;

nõ laxef᷑ nimia licẽtia ad defenſionẽ begar
dox ⁊ beguttaꝑ.ſi repianf effrenes ⁊ diſco
li/aſcãdaloſi in ſuis obſeruatiẽ iba pᷣptim

in ↄtemptũ pꝛelator ſuoꝝ ſeculariũ ⁊ cura

toꝛum/ iuxta mentẽ decretaliũ.cõtra taleſ
editarumum.

Sequit quinto ꝙ dñs nrs papa qͥ ſecła

res qᷓ; minoꝛes de ſeculo debent celeriter

ertiũ corollarin.

Mͤm
Aun
Wino
igöts
dione
gans
lpkans
' ſeen
aahau

vret
erine⸗
do nid⸗
sdee
Wanne
Curnöl
plan ſn
nünn
i.
vinien
innir
Unn
S
Mlio
hffin
ü
zintie

rii.
Näſck

li nan
Ceni

odn

et vehemerter operã dare/ꝙ talis doctrina

ꝑeſtifera ac blaſphema atqʒ iniurioſa eis

extirpet᷑ iudicialr et publice/ne ſerpar in
maioꝛem pernicemm.

ert corollarium

Sequit᷑ ſexto/ꝙ ſi auctoꝛ tal doctrine

cu ſuis fautoribo inueniaf pertinax ⁊arro

gans. a lõgo tpe, tã ↄtra pꝛelatũ ſuũ:qᷓ
Imgros ⁊ doctoꝛes.tã in vᷣbis qᷓ; in ſcriptis

Abet ſic atteſtari.ꝙ nõ habeat facu tateʒ

reddendi ⁊ veterioꝛa perpetradi.ſicut iã ðꝛ
loc pluries feciſſe recedẽdo.ſ.a pᷣlato ſuo
et iudice.⁊ ↄſeq̃nt ſeł ab hoc conſilio. Alia
ſunt de validis mẽdicantib/a de actiõe
contra iura canõica que dimitto.

Begquiturtenorre⸗
ſionſionis dñi cardinalis Cameraceñ. de
qua ſupas

Euerendiſſime pr et dñe ſuper
ſcedula papirea ſigillo vro ſigil
ata mihi ad inſtigatoꝛis inſtã
ciam in qdã cauſa fidei/vñdeo

liberationẽ meã iſtam eẽ ꝓ pñti.x co

ram reuerẽdiſſima prnitate vra cõuocent

tlxojogi qui ſunt in hocſſacxo cõcilio/qbo

Aponaf materia.vt cõmunicatis inuicem
cõmuni deliberatõe ſine cõtentione dicat
tandẽe vnuſquiſq; in publico id qð ſibi vi
debit᷑ ↄfoꝛmiter ad ſactã ſcripturã. Et il
lic ego i fauoꝛẽ fidei volo libẽter intereſſe
Hon eni debet tal materia in tenebuvel ꝑp

ticulariter terminari. ſʒ cõiter ⁊ in luce/vt᷑

qᷣlibʒ qͥ intererxit poſſit vł docerxe vł voceri
dũ ſe mutuo qͥlitet itelliget.et ralẽ modũ
ſeru ari in ̊ ↄcilio in cauſis fidei mihi cõ

miſſis. Et nmhilomin qꝛ neſcio ſi occurrxe⸗
ritoccaſio ꝙ ñ poſſeʒ intereſſe ĩ uocatiõe
pꝛemiſſa. dico ꝙ; mihi occurrit vt ſequit.
¶ Pꝛopoſitões ſiue ↄclones ſuꝑ qᷣbo fit in
quiſitio.bñt fundamtũ pꝛime cõduſionis
pꝛindapale qð ẽ exroneũ.repugnãs nedũ
rõm tlxologice ⁊ moꝛali. ſʒ etiã obſuatõi
pꝛumitiue ecclie ꝗᷓ ſcribit᷑ Act.iiij. vbi ſic

in foꝛma ðꝛ. Multitudis aũt credentium

erxatcoꝛ vnũ ⁊ aia vna.nec quiſqᷓ; eoꝛuʒ q̃

voſſidebat aliqͥd ſuũ eẽ dicebat:Iᷣ nec qͥſq;

egens erat int illos ⁊c. Conſtat itaq; ꝙ ĩ
ila congregatõe pꝛimitia fuer̃t młti vxo)
rati.et alij diuerſarũ cõditionũ ſeculaxes
ui.ſ.ñ erãt aſtricti ꝑ votũ ad tria cõſilia

enan gelica. caſtitatobedientie ? paupꝑtat

qucadmod ſiimt pfeſi religionij, atu

Doö — ipſe exñs ĩ ↄuẽtu gronigeñ.
dioceß Traiectñ. dicte ꝓuintie ⁊ oꝛdinis
videret qᷓ; ples ꝑſoas ſex vtriuſq; noue
religionis hitũ aſſumen.a conuẽticula fa
ciẽtes.nullũ hitũ appꝛobatũ ꝓfitẽtes.ſtt⸗
tucteſq; ſibiipſis ſuꝑioꝛes ꝓ libitu volũ⸗
ta. ſb ſimulata deuotione ꝓylłm attrahẽ
tes. multa ↄ veritatẽ ſacrxe ſcripfe ac ſa⸗

e vera religione

Baſiliũ bſñidictũ ⁊ auꝗ.ac ſiles/ itroducta
rũ.q̃s iſte ppnẽs hmõi coucluſiõcs/alpel⸗
lat veras religiones tanq; extra illas non
ſit vera religio / q falſuz ẽimo lereticũ ſi
ſic ꝑ pᷣciſionẽ intelligaf. Qm xpiana vera
eſt religio etiã apð ſeculares.vt iacobꝰin
canonica ſua norgtererpeen it. Süt pꝛe
terea in dict ꝓpoſitionib? mi
aſpoſite / vltra pꝛedictũ pꝛincipalẽ funda
mmBentalẽerroꝛẽ x ſeculares ñ pñt viuere
ſine ꝓpꝛio ꝗᷓ continet magnã temeritatem
ſcandalũ atʒ ꝓteruiã.⁊ q̃ poſſent ſingillatĩ
repꝛobari. vt ꝙ dicere oppoſitu illi'qð ali
que cõcluſiones ſue continẽt.ſit herxeticuʒ
ꝓꝙ ſit implicãs contradictionẽ ꝙ ſit pctiñ
moꝛtale.ꝙ omis faciẽs contra iura cano;
nica:peccat moꝛtalr. et ita de ſilibo. Eſt igi
tur deliberatio mea ꝙ ꝓyt iſta ⁊ ſimilia qᷓ
tractatvel libellus a q̃ ſunf extracte con
(luſiones ſeu poſitiones añdicte continet
dãnand c. vt errone ⁊ temerarius ſcan
daloſus.⁊ vt dogma falſuʒ ſacxe ſcripture
contrariũ. Et ꝑ conſeqns ꝙ tactat ẽ bere
ticalis ⁊ igni tradẽdus. Ceteꝑ de cõpoſito
re tractax/delilerẽt dñi iuriſte.iſtis attẽ̃
tis:qJd agendũ. In teſtimoniũ pꝛemiſſoꝝ

multe clauſule

ꝓpꝛia mau ſubſcripſi Veſter tot Petrns

cardinalis Cameracean. Jinit.

Bequũturcõcluſio

nes fris Mathei grabon oꝛdis pꝛedicato

„

rüũ / in ſacro cocalio Conſtãtieñ. oblate ad
examinanda. conpea qs cancellari ꝑiſien.
pꝛopoſitiones ſcripſu ſupꝛa.

*

Egtiſſime pr exponit ſctitati v
ſtre ex parte vr̃i deuoti oꝛatoꝛis
frtis Mathei grabou / conuẽtus
ꝛvyſmarien ꝓuincie ſaxonie oꝛ
ꝛechcatox. ac mereburgeñ.dioce.

cros canones attẽptantes.⁊ deelẽoſinis
xpᷣifideliũ domos ſuùptuoſas ad modũ mo

naſterioxꝝ reglłariũ edificãtes/⁊ ſe inuiceʒ

in eis includetes cũ obuatõe q̃rundã ri⸗

tuum minime per eccleſiam appꝛobato⸗
rum. Cepit ſuper hoc apð ſemeripᷣm ar⸗
deter cogitare. ⁊ an hoc ſtati regul fidei

C oncluſiones ftatris

et ſacris canonibo ecdeſia diſſimulare de
leret. Reuoluenſq; diligẽtiꝰ ſacre ſcripte
ſanctoꝛũq; doctoꝝ libꝛos ⁊ ſacros canoneſ
quaſdã cõduſiones repꝛobãtes illoꝝꝛ mo
dum viuẽdi extraxit/⁊ ſcripture cõmẽda
uit. Quax vna pꝛincipalis ᷣ ex q̃ alie de
ducunf exceptis paucis. THiul. pot nie⸗
te meritoꝛie· ĩmo nec veraciter/ obedie

tie pauꝑtatis ⁊ caſtitatis.vniuerſalia cõ

ſilia cõiunctim.extra vras religiones ma
nendo adimplere. Ex qᷓ ſequit᷑ imediate
foꝛmali ↄſequentia articulus ſeu cõdluſio
nona in oꝛdine ꝙ nulłꝰ põt pᷣdictũ pauper

tat ↄſiliũ meritoꝛie.ĩmo nec vaciter obb/

uare.miſi fuerit i ſtatu ſpũal pꝑfectõis ſiue
Vre religiõis.Et dico notater de iſtis tri
bus conſilijs ſimplicuter ſeu vniuerſalit
ſumptis. Scom quid vo ⁊ in aliquo cãu
pſſunt lauda bilit et meritoꝛie extra reli⸗
giones obſuari. Qñ eni aliqͥs ſecularis
dat elemoſinã in caſu aliquo qñ eaʒ de ne
ceſſitate pᷣcepti nõ tenet᷑ implet illud cõ⸗/
ſilium pauptanis ĩ illo caſu tantũ.Et qñ
cõtinet ſe ab vxorꝭ amplexibꝰ tpe illo qñ
illud facere nõ tenet.implet ↄſilium cõti
nentie ĩ illo caſu.⁊ ſpᷣm quid tm̃. Oñ etiã
obedit alicui ſuo pᷣlato curato vll epo. in
caſu qn hoc de neceſſitate pᷣcepti nõ tenef
o bſᷣuat ilð obediẽtie ↄſiliũ in illo cãu Et

iſta pnit extra religiões viuctes voto vel

ſine voto deo offerre. Añ dicit ſcũs Tlv.
ſcda ſcde.ꝙ in ſeclo v uẽtes aliqͥd doo dar
et aliqͥd ſibi refuant.A ſᷣm dec pᷣlat eccle
ſie ſubdunf᷑. Regulares aũt optz totũ deo
qð hñt tãqᷓ; olocauſtũ offesre.et hoc fit
fieri pᷣt tm ꝑ tria cõſilia vniuerſalia pᷣdi⸗
cg.Et iõ dicit ibidẽ ꝙ ad ſecłares ptinet
m pticularia vota offerre. ad reglares ãt
vniuerſalia vota. Vn particularia vota
dicunf ſacrificia moꝛe vtexr.de cuiratõe
fuit ð offertoꝛio deo oblato ꝑtẽ dare ⁊ ꝑtẽ
retinere. Vniuerſalia vo vo ta lolocau⸗
ſtũ dicunt.de cuirõne fuit totũ deo offer
re ⁊ mhil retinere.qð ꝑtinet ad ſolos reli
gioſos ſe ⁊ ſua ĩ modũ cuiuſda holocauſti
deo dedicantes. (¶ Ex qbus ſequif vnde⸗
cima ꝙ abdicare queq; oĩia ꝓpterxp̃ᷣm ex⸗
tra pᷣdictas religiões manedo.ſeu niſi ve⸗
ram aliquã religionẽ ingrediaf eſt ſibi et
ſuis quoꝝ cura ſibi incubit vitã ſubtrabe
re/qð ẽ homicidiũ tot hoim cõ mittere / qᷣt
eins cure ſubdũtur. Hec eſt de mente ſciiĩ

Ah. ſcða ſcdᷣe.q.xxxiij.argumẽto ⁊c. Ex

quibſequitꝙ nullꝰpᷣt abdicarõeʒ ommũ

OUMUMU

—

Arter xpᷣm facere extra vrã religionẽ ma

nendo ſine pctõ moꝛtali. qꝛ ſubtraleret

ſibi vitã. Ex quib'ſeqͥt᷑ ꝙ om̃s peccãt qui

bona ſua ſimplix in elemoſinãlargiũt extra
religionẽ verꝗ manendo. q̃ eſt tertia ↄcdu
ſio in oꝛchne. C etiã ꝙ peccent.qᷓ ſua
Apria reſignãt nõ intrantes religionè ali⸗

quã appꝛobatã q̃ eſt dcimaoctaua ĩ oꝛdie
coinoldęes cũ tertia imediate pᷣcedentt.
¶Exquibſequit᷑ vcima ꝙ reputãtes ſe
ie facere aſſumẽdo pᷣdictũ conſiliũ pau

pertatis remanẽdo in ſtatu ſeculari. moꝛ
taliter ccàt. Ratio qꝛ talis nõ eſt aflum

pio ipſi niſi fantaſtica / puerſa ⁊ nõvera
Vt docet dñs YFohẽs.xxij.in q̃dã extraua

gans. Gloꝛioſam eccliam ⁊cc. et ratio ideʒ
couinat. (Ex quib' ſequit᷑ ꝙ ſeculares
credentes ſe mereri tali abdicatõe (in ſe:
culo ſcʒ manẽdo) vitaz eternã credunt ſe

pſſe mereri vitã eternã moꝛtalit peccãdo

Ex quibus ſequit᷑ ꝙ aliqͥs ſit volunta
rie pauꝑ ꝓpt xpᷣm in ſeculo manens oĩno
nihil habendo. nec etiã ipam volũtatẽ ha
bendi ꝓpꝛia/includit om̃i tꝑe ↄtradictõeʒ

⁊c.quia includit ꝙ ſecularis ſit religioſus

et econtra.qð eſt oĩ tꝑe ↄtradictio.Ex
quibꝰ ſeqᷣtur ꝙ nõ effundi oẽs opes ſimul

ab his qui volũt in ſtatu ſeculari remane
re.reducit᷑quaſi immediate ad illud pꝛece

ptũ decalogi nõ occides.vno caſu tm̃ dem

pto m expoſitõeu ſanei vme. q. xxuiij

allegantis ad confirmatõeʒ dicti ſui Am

bꝛoſiũ dicentẽ in pꝛimo de officijs. Deuſ
noõ vult ſimul om̃s opes effundi. niſi foꝛte

vt heliſe q mactauit boues ſuos/et pauit

paupꝑes.ex eo ꝙ; hũit vt nlla cura tenere

omeſtica ſʒ vt ſe daret ꝓpxeticã diſcipli

nꝗ.qð webum.ſ.niſi foꝛte vtł heliſeꝰ expõit

ſanctꝰ Zh.mſi qͥs velit ſtatũ ſuũ ſq ſeei

larem mutare ꝑ religiõis ingreſſum. aut

pꝛicipem de extrema necefſitate liberare

⁊c.Et iohannes in ſumma confeſſ.ſub ali

is vetbis niſi quis vlit ex toto ſeculum

relinquere. Et magiſter ſumme ſummas

rum titulo de elomoſina dieit idem et lo
quitur ibi Ambꝛoſius de effuſione ſeu ab
dicatione actu habitox ergbus wſſit hõ

cõuenieter vitã traſigere m cõdirõem
ſtatus ⁊ ꝑ ſone. Ex qͥbꝰ ſequit᷑ ꝙ dicẽs

pertinaciter omĩa eſſe meritoꝛie abijcien
da ꝓpter chꝛiſtũ in ſeculo manẽti / heretic
eſt dicendus.excepto vno ſolo caſu de li:
berando pꝛinapẽ de necemitate extrema
perquẽ ꝛc. Exqᷣb ſ equit᷑ q; ꝓpꝛietas tẽ

im
deu
tän

Mei
ſorcſe

Mathei grabon.

pꝛaliũ rerũ ⁊ ſtatui ſeculari eſſentialr an⸗
nexa. Et ꝑ ↄſeqns dñs papa ſalua aucto
rirate ſua non põt diſpenſare cum ſecula⸗

hil in ſingulari baleant. ¶ Exqͥbus ſeqͥf
ſextus articulꝰ reddens pᷣcedentis quiti
articuli růnem. Si eni vñs papa poſſet
loc alicui concedere.ſeculari videlʒ /poſſz
ei concedere ꝛie vite ſubtractionem vc:
Poſſet etã qð/ꝓ omni tꝑe contradictioõʒ
implicat qð deus ſᷣm ſanctos facere nõ po
teſt. ¶¶ Sequut᷑ etiã ꝙ religioſus ſine pec
cato moꝛtali nõ põt abdicare voluntatem
habendi cõmunia. etiã qñ actu talia nõ bʒ
Quia enim illð qð nullus facere põt ſine
pctõ moꝛtali.nullłꝰ pᷣt illud velle facere.⁊
religioſus ñ pᷣt abdicare cõmunia.qꝛ ſine
ulis vinere nõ poſſet. cum ꝑ ſuã ꝓfeffio⸗
nem renũciauerit oĩbo et ſingul ꝓpꝛijs ſin

ribus. vt omib in rtaBrdl ſeu ni⸗

gularibo. ſeqͥ ergo ꝙ religioſus ?c. Quia

etiã teſte ſetõ Z b.ſcda ſcðᷣe.q.xxxiij.arti
culo ⁊c.nullꝰvebet in coueniẽter vinere tri
bus caſibꝰexceptis. Sequit᷑ ꝙ male faci⸗
ant peccãt illð abijcientes.de qͥ m ſtatũ
ſuũ ⁊ ↄditiõʒ ꝑſõe poſſint ↄueniter viue
re/ dich trib'caſib' excepij ⁊c. Null etia
coꝛꝑꝛe validus extra vera vtilitatẽ⁊ vera

neceffitatẽ exñs / pᷣt ſine pctõ xpᷣifideliũ

elimoſinas tollere. ¶¶ Ex quib ſequitur
qꝙ; pᷣdicta tria ſaluatoris cõſilia fint ita cõ
cathenata.vt vbi pauꝑtas veraciter ſeu
meritoꝛie inuenitur.opoꝛtet ꝙ neceſſario
obedientia ⁊ caſtitas vraciter ſeu merito
rie inueniãtur. Pꝛobatur iſta quia papa
ſic arguit in decxetali.Cum væe quibuſdaꝗ
OQui nõ reuũciant ꝓpꝛijs.nõ ſunt religioſi
Ergo ꝓprijs renũciates ſunt reliaioſi.Et
omnis religioſus eſt neceſſario ſimul cuʒ

pauꝑtate ad alia duo cõſimilia veraciter
obligatus vc. ⸗ et numerꝰ articulo
rum et cõcluſionũ pꝛedictoꝛũ.i.¶ Pꝛo
pꝛietas temꝑalium reruʒ.ſtatui ſeculari
eſſentialiter eſt annexa. ij (NHull'ſine
peccato poteſt illud abijcere! quo retento
en Bmars e viuere ſᷣm ſtatum ſuũ
O

iij. (Omnes peccãt qui bona ſua ſimpli
citer in elemoſing largiuntur pꝛopter chꝛi
ſtum. liij. ¶ Abdicatiõem omniũ ꝓpter
chꝛiſtũ nullus facere poteſt extra veras re
ligiones manẽedo ſine peccato moꝛtali et
dico veras religiones ꝑ ſedem apoſtolicaʒ
axppꝛobatas. v. abe nõ põt diſpẽſa
re cum ſeclłaribi.vt omibus in ſeculari ca⸗

reant. vi. Si papa wllet alicui coce⸗

*

2¹

dere boc. tunc poſſet ei ↄcedere ꝓrie vite

gi nõ occides. vij.
teſt ſine pctõ moꝛtali abdicare voluntatẽ
habendi cõmunia.qñ actu talia non habʒ
viij. ¶ O aliquis ſit volũtarie pauꝑ pꝛo
pter xpᷣm in ſeculo manẽs/oino nihil ha⸗
bendo in ſingłari.nec etiã ipᷣam volũtatẽ
habendi ꝓpꝛia includitom̃i tꝑe ↄtradictõ
nem. ir. ulbrpaupii oſiliũ me
ritoꝛie obſugre/niſi fuerit ĩ ſtatu ſpũalis
pfectõis ſiue vere religiõis.dico aũt verã
religionẽ.ſcdo mõ dictã religionẽ. x.
Reputãtes ſe bñ facere aſſumẽdo pauꝑ⸗
tatẽ q̃ eſt ſaluatorꝭ ↄſiliũ/ remanẽdo i ſtæ
tu ſeculari/peccãt moꝛtalx.. xi.(All
care oĩa etiã pꝛet xpᷣm niſi verã ⁊ aꝓpꝛoba
tã religionẽ ingrediat᷑.ẽ ſibi ⁊ ſuis ò
ra ſibi incũbit vitã ſubtrahere qð ẽ hõici⸗
diũ cõmittere tot hvĩm q̃t etiã er cuxe ſbᷣ⸗
dunf. xij. redęetes ſe mereri vità eter
nã tali abdicatõe.credunt ſe poſſe mexerxi
vitã epnã:.moꝛtalt peccãdo. xiij ¶frũdi
oẽs opes ſil ab his ꝗ volũt in ſeco mane⸗
re. reducit᷑ q̃ſi imediate ad ulð pᷣceptũ nõ

ſubtractõem.qð eſt ↄtra pᷣceptum decalo-
eeligion us nõ po

occides. xuij. Dicẽs oia meritoꝛie eſſe

abij ciẽda ꝓpt xpᷣm remanéti in ſeclo/ ẽ he
renc'iudicãd xv. Eriuneht meritoꝛie
ſᷣm veũ oledietie pauꝑta⁊ caſtita ↄſilia
extra veras ⁊ a ꝓphatas religiões manẽdo
adiplere. xvi. i ſaluator ↄſilia ſũt
ſic cõcatnata.vt vbi pauptaſ meruoꝛia
inꝗᷓ ntũ ẽ ſaluatoris ↄſiliũ.oꝑtʒ vt ncario
alia duo.ſ.⁊ obediẽtia ipueniãtur q̃ g pau
ꝑtate ſeꝑari ſ̊ pnt. xvij. ¶ Hatroõe ſeu
mlieres cõem vitã ducẽtes/ inſimł cõmo
rãtes / legutte vulgarit nücupate. qſchq;
erroꝛes nõ tenẽtes aut pᷣdicãtes.ſeu aliaſ
de erroꝛib ꝓl heretica pꝛauitate nõ ſuſpe⸗
cte / etne dãnatõis ſunt filie. Et eax ſtat ẽ

ꝓbibit' 1 dãnat. xviij.Peccãt q ꝓpꝛia

ſua reſignãt ñ intrãtes religionẽ appꝛoba
tam. õ eſt ᷣm eũ qꝛ religioſoꝝ ẽ carere
ꝓpꝛio.ſic ſecłaribo ẽneceſſariũ retineꝛeꝓ⸗
priũ. xix. Nõ licet pbr̃is ⁊ clericis cõ⸗
munẽ vitã ducere/niſi ĩ religiõe appꝛoba
ta ſub pena pcti moꝛtał. xx¶Peccãt oẽs
qui fouẽt ↄſilio ⁊ auxilio cõem vitã ducẽ
tes extra religionẽ axpꝛobatã. vxi. Er
cõicati ſunt oẽs cõem vitã ducẽtes/extra
religionẽaxpꝛobatã. xxij. ¶ Ox ſilr excõ⸗
municati ſunt illi qͥ viã cõem exxxa reli⸗
gionẽ appꝛobarà ducẽtibo pᷣbet elẽoſinas
Et qui tales fouent conſilio ⁊ auxilio vel
D

Abdi

* cus

N

defenſione ſimlr ſtant et ſunt in ſtatu pxe

tue dãnatõis.et niſi de hmõi eoꝛũ exceſſi
bus magna ↄtritione penituerint ad vita
eternã non poſſunt ꝑeruenire neq; ſalui ꝑ
manere. xxiij. ¶ Omnes vitã cõmunẽ
ducentes extra religionẽ apꝛobatã.ſunt
illi aquibo ſaluatoꝛ noſter pᷣcipit eſſe ab
ſtinendũ.⁊ tanqᷓ; a falſigpphetis attenden

dum. xxiiij.( Quilibet faciens ↄtra iu

ra canõica peccat moꝛtalit. xxv. . ul
lus coꝛꝑe validus abſq; cõmuni vtilita⸗

te et neceſſitate poteſt extra veras religio

nes ſine peccato elemoſinas chꝛiſtifideli⸗
um tollexe ⁊c.

ꝛedictoꝛũ articuloꝝ ⁊ conduſionũ:.

frater matheus grabou oꝛdi

Conuẽtus: vyſinarien. Oſerv
burgen. dyoceſis/ ꝓuintie ſaxo
nie.cõgnoſcens veram catlolicam ⁊ apli⸗
cam ſedem anathematiſo abiuro omnẽ
hereſim. omnemq; falſam⁊ exroneã doctri
nam/in quodã meo opuſculo tractulo ſeu
libello incipiente Suppono me pꝛimo q;

non intẽdo infraſcripta neq; quomodo/

libet alia ꝑtinaciter defendere ⁊c et ſic fu⸗
nientẽ.Et aliam ſpecificat JYobãnes an⸗
Adree. cuius inuentrices ſeu aſſumptrices
conſcientiã peccatũ reputabãt vt inuenit᷑
in gloſa vtriuſq; ſuꝑ victũ capłm. Et per
hec patet reſponſio ad cims maxime ad
decem ⁊ ſeptẽ congluſiones puerſas ſiue
aſſertiones.quarũ alie ſuns beretice. alie
erronee et alie ſcandaloſe ac piarũ auriũ
offenſiue / per me editas et manutentas/
in dicto peruerſo opuſculo ſiue tractatulo
aut libello contentas de qua hacten in⸗
famatus cõuictus/⁊ſentẽtialiter cõdem⸗
natus ſum. Cöſentio ſancte Romane ac
cdleſie loſtoliet ledi Ac coꝛde etoꝛe pu⸗

ris/pꝛofiteoꝛ eandẽ fidem et doctrinam
me tenere et credere.qua ſancta mi accle
ſia tradidit firmauit. Jurans ꝑ ſanctaʒ
trinitatẽ ⁊ per hec ſacroſancta chꝛibi euan
gelia/eos qui ↄtra hanc fidem oꝛthodoxã
veniunt cum dogmatib“ ſuis.eterno ana⸗
themate dignos eſſe. Pꝛomitto etiam ꝙ;
ſi egoipſe aliquãdo contra hec aliquid ſen
tire docere aut pꝛedicare pꝛeſumpſero/ca
nonum ſeueritati me ſubmitto. Pꝛeſenti
abiurationi per me lecte et ꝑlecte mau ꝓ⸗

pꝛemiſſoꝛum.

Henocatio et abin/

uis fratrum pᷣdicatoꝛũ ꝓfeſſus

pꝛia me ſubſcripſi.hancq; meam cõfeſſio
nem et abiurationẽ coꝛam veſtra reueren
diſſima paternitate dñe cardinalis aqui⸗
legeñ.iudexet cõmiſſarie.reuerẽdiſq; pa
tribus dominis heelaris Doctoꝛibus et

magiſtris hic pꝛeſentibus ad hoc ſꝑciali
ter vocatis ⁊ requiſitis feci ⁊ appꝛobaui/
ad fnturam rei memoꝛiam in teſtunoniũ

—

Tractatus eiuſdẽ
Cancellarij pariſieñ. contra ſectam ffagel
lannum ſe ⁊c.ſub aliquibus conſideratio⸗
Ex chꝛiſti dicit᷑ lex amoꝛis quã
qua dominus / ſicut dicit Aun⸗

lUcramentis eſſe contentam
Et indeculpat eos qui ſeruilis
bus eam pᷣmunt onerib/confoꝛmiter ad
illud pꝛimi paſtoris Petri Actuum. xv⸗
Quid temptatis veũ. Imponere iugum
ſup ceruiceʒ diſciploꝝ/qð neq; nos neq;
patres noſtri poꝛtare potuim.ſj̊ ꝑ gratiaʒ
Dñi nir̃i ieſu xpᷣi cedimꝰſaluari.quẽadmo
dũ ⁊ illi.O piũ verhũ certe.verbũ oĩ acce
ptovigni imũ. exxpᷣi nõ minꝰdeber
in cultu ſuo vitare ſuꝑſtitiões gentilium
et idolatrarũ/pᷣſertim crudeles ⁊ lvꝛren⸗
das q; antiqua lex. iu qua tamẽ pꝛohibi⸗
tio fit per expꝛeſſum DHeuteroñ. xiiij vbi
dicit᷑ fil ij. Eſtote oñi dei vñ nõ vos inci⸗
detis. Gloſa.nõ telvtis in aliq̃ ydolatris

gſimilari. Et in hebꝛeo hr. Non vos lace
rabitis lvc aũt faciebãt ydolatre.ſicut bẽt

uij. Reg.xviij. Vbi ðꝛ Finadebi ſeür
ta ritũ ſuũ cultr lãdeolis/wonec pfunde
rent ſangule. Cõptũ ſiqdeseſt et traditũ
lvmicidas illos aſtatas vemões eẽ cui
pidos effuſionis ſanguis.pᷣptim bũani.

¶ Mex aliq̃ qnto Einiquioꝛ ⁊ vmonijs ob
ſequetioꝛ.tato ſp inuenit crudelioꝛ ⁊ ama

rioꝛ. Patʒz ĩ illis qͥ filios ſuos ⁊ filias imè
molabãt demonijs. Hinc dñs ait ꝑ ꝓphãʒ
Seruietis dijs alienis/qͥ nõ dabunt vob
requiẽ.xpᷣs aũt ex gra ſua.ſiẽ notaf iĩ dicto
petri pꝛius allegato /voluit nos mipᷣicoꝛ⸗

diter ſaluate ꝑ ſanguinẽ ſuũ ſeł effuſuʒ/⸗
qu fact'eſt nobis a deo ſapia. iuſticia.ſa

chſicatio redẽptio.¶Zex xpᷣi maxima;
ſoꝛtit vᷣtutẽ ex mia ⁊ ga ſua.cuiꝰ gre vaſa
ſunt ſacr̃a noue legis/ex vᷣtuete opꝑis opꝑe

1I (guſtinus voluit paudfſimuz

cie: ac ſcripturas fidedignas.

Contra ſectam ſe flagellantiũ.

pꝛeſtim a ſacramento confeſſionis. debet

reij ci fideliter. Conſtat autẽ per expenen
tiam. ꝙ talr ſe flagellãtes nõ curãt ð ſacra
mẽto ↄfeſſionisvel penĩe ſacramẽtalis di
centes ꝙ hec flagellatõ potioꝛ eſt ad delen
dum peccata q;ᷓ quecunq; confeſſio.imo
eam equiparant nonnulli/vl pꝛewnunt
martirio. qm faciminqunt vltro fũdẽdo
ſanguinẽ ꝓpꝛiuʒ qð ab alijs martires pa⸗
ti ccgebant. Foꝛmidandũ tamen iſtic eſt

ne apud perſonas dlericales. ⁊ in locis ſa

cris / cauſet hec pollutio ſanguis. vl excom
mudcationẽ wi irregularitatẽ vel cõtami

nation em et pꝛofanationẽ in eiſdeʒ locis

ſacris. ¶ Lex chꝛiſti pꝛohibet ſollicite / xe
nitentias publicas dandas eſſe clericis
ſacerdoubus et pꝛelatis.pꝛopter reuerxen
nam ſtatus clericalis.quanto minus de⸗
bent tales perſone ſuſcipe penitẽtias bu
iuſmodi publicas.ſicut ſunt vt fert᷑ multi
de numero ſe flagellantiũ.qui licet videa
tur celare ſe.tamen ſatis ↄgnoſcũtur. Si
militer diceretur de perſonis inſignibus
in vtroq; ſexu/de ſeruanda inſuꝑ verecun
dia iuuencularum. et iuuenum illic ſe de

nudantiũ /et de nõ infrigenda grauitate

vixoꝛum/vl auctoꝛitate minuenda parxẽ
tum. ¶¶ Lex xp̃ᷣi.ſi videatur flagella indul

gere/iuxta illud. Ecce ego in flagella pa⸗

ratus ſum/nihilominus circunſtatie de⸗
bent apponi.quibus rationabile fiat obſe
quium noſtrum. Vna ꝙ huiuſmodi ffa⸗
gellatio fiat iudico ſuꝑioꝛis imponentis
talem penitentiaʒ et ꝙ ab altero fiat / et
moderate et ſine ſcandalo ⁊ oſtentatione
ac ſine ſanguineiuxta traditiõem G. pa⸗
riſienſis.quensadmodũ fit huiuſmodi fla
gellatio in religionibus appꝛobatis.⁊ ab

aliquibus deuotis perſonis. Sed aliter

longe videmus in ullis que repꝛobamus
flageluis obſeruari. ( Lex xpᷣi declara
ta per eccleſiam. cuius auctoꝛitas maioꝛ
eſt in ſua ↄſuetudine / dicente ſancto Tho
ma/qᷓ; ſi auctoꝛitas vnius doctoꝛis.ſicut
Hieronimi vel Auguſtini ſemꝑer ſectam
fiagellantium ſe repꝛobauit/poſtq; inſur⸗
gere videbatur in diuerſis mundi parti⸗
bus.et hoc de memoꝛia pluruum lvminũ
viuentium. taʒ in lothołingia qᷓ; in alma
nia/ et in francia pluribus in locis. iuxta
narrationes hominum et chꝛomcas fran
Ke⸗ chꝛ

ſli frequenterphibuit multas obſeruatõ

nes begardoꝛum et begardarum / que in

pꝛima ſui introductõne pᷣtendebant ſeci

em magne religiõis.ac multi fructus ſpi⸗
ritualis in animabus/⁊exempla ſalutis

atq; auſteritatis.Pꝛohibuit inquam pꝛo
pterſequelas malas et młtas.que ſub hoc
aererte fieri ſunt inuẽte. Non eni ẽma
1

im quod ſubſiſtere poſſet ſi nõ aliquã ſpe⸗

ciem haberet in ſe lboni. Pꝛopterea fallit
hec argumentatio. Pꝛoueniũt ex hac ſe
cta flagellatoꝛũ multa bona.non igit᷑ tol⸗
lenda vel repꝛobanda. (Rerchuſt/ne
dum oꝛdinat hominẽ ad deum. ſed etiam

ad pximum/et ad pꝛincipem ſeu pꝛelatũ
ſuum. ꝓpterea non debet qualiſcunq; ti

rus introduci per opulos/ qui poſſir cau
ſare ſeditionem /vl partialitarem vel ſup

ſtitionem. ſed debent omia regulate fierxi

et oꝛdinare/ de madato ⁊ oꝛdinarione ſu⸗
pioꝛis. vt nullaten oꝛdo hierarchic con
fundaf.qð fieret ſi qnibet ad atbitriũ ſuuʒ

poſſet inſtituere wel fouere nouuz ritu ſine

duce / ſine lege ſtabili/ ſine oꝛdie. vbi ſunt
iuuenes et / vrgines / ſenes cum iunioꝛi
bus ſimul in vnü diues et pauper/ ⁊ illoꝝ
turba magna. de quibus ait Eccleſiaſtes.
Sultoꝛum infinitus eſt numerus.Tex
Tex chꝛiſti ſufficiẽter data eſt in pᷣcptis
decalogi/quoꝛum obſeruatõ facta cum bo
na ſimpliatate. et vt ita dicitur groſſa fi/

de/ ſatis eſtag ſaluyem pꝛeſertim laicoꝛũ

et wopularium̃/abſq; noua grauiſſimoꝛũ

vis ad vitam Tugredi.ſerua mandata.
Hec valet ſi dicatur ꝙ populares ſuſcipi

onerum impoſitõe. Auxea illð chꝛiſti. Si

unt volũrarie tales ſt agellationes fine p

cepto alio. dum inuenitur ꝙ; ipſi diuina
pꝛecepta liberius in multis inde contem
nunt. Eſt enim contumax humana natu

ra/que poſtqᷓ; deſtituta eſt ab onſßiais iu

ſticie ſtatu. cupidius fertur in illa q ſunt
adinuẽtiois ſue qᷓ; que ſunt diuine iuſſio
nes. Et hic eſt vnus ſuperbie gradus.quẽ
apud religioſos loquitur Bernardus in⸗
ueniri. dum plus gaudent in abſtinentia
vel oꝛatiõe particulari ſpontanee ſumpta
8 in tota regulari diſeplina. ¶ Tex chꝛi
iſufficienter ab apoſtolis et ſacxis docto
ribus explicata / non inuenitur tales no
uitates flagellantium ſe conſtituiſie pꝛe

dicando vel aliter. ſed wotius repꝛobaſſe

Cractatus.

tanq; ſüſpectiſſimas A piciloſiſſimas. etꝗᷓ

vergere poſſunt in ſcandalũ chꝛiſtianoꝛũ⸗
apud iudeos.ſaracenos ? paganoſ.tanqᷓ;
lexchꝛiſti ſit auſtera.crudelis.et in ſangui
mbus:· non in miſerationibus enutrita.

Texxpi docet ex pᷣmiſſis ⁊ ſilibus muli
pꝛelatos ecclie paſtoꝛes ⁊ vctoꝛes.imo et

pꝛincipes/ꝙ ſectã hmõi cruentã ⁊ ſangui/
nolenta (gallice ſanglate ſtudeant et lab
rent deſtruere ſeu compeſcere. tam bonis
pꝛedicatõibus ⁊ bonis ſuaſiõibus/qᷓ; cen/⸗
ſuris nedũ eccleſiaſticis/ ſ etiã temꝑali
bus:moꝛe pᷣdeceſſor.attento ꝙ ſub oc ve

lamine ac pᷣtextu penitẽtie.fiunt inuũera

mala.ſicut expti teſtant. Inſurgunt here
ſes. vilixenduntꝓprij ſacerdotes/cõtẽnun
turofeſſones et pnie ſacram̃tales.extoꝛ
quent᷑ doloſis modis ꝑecunie/ocia que pi
gros occidũt nutriunf. Silemus ð furtis
de ſtupꝛis ⁊ adulterijs.de periculis q ſunt
in falſis fratribꝰ fraudulentis ſolicitatõi
bus.ad om̃e facinꝰ atʒ flagiciũ.ita vt bo⸗
mis ⁊ malis hincinde ſtatera iuſta vel eq̃
lance penſatis/ mala multo pła qᷓ; bona
parturire cognoſcaf hec ſecta/ſe flagellã/
tium/pride pluries iã dãnata. Pꝛopte
rea dũ repullulat vll excreſcit to to ſtudio
fundit euellenda ꝓterendaq; cenſetur.
¶Verũ qm̃ opoꝛtʒ in hoc malo iã radica⸗
t e geinime leipipeedete xedetẽtim
et caute dum qrunt᷑ eradicari ʒpʒania fla
gellatoꝑ hmõi/ſimul vuellat triticũ pri
us ſemiatũ bonʒ ſalubriſq; vrrbi dei. No

