petuũ Alijs ꝑ vices vtamur /ꝓut ſe neceſſi
tas dederit vel delectationis cõgruitas
Atuero quoſdaʒ familiares nobᷣ aſſiduòs
aduocemus/et tanqᷓ; domeſticos fideliſſi⸗
mos intra mentis noſtre cubicula inter ſe
creta quotidianaq; colloqͥa iugiter colloce

mus ¶¶ Siqͥs aũt curioſus interrogare gx
git ꝗᷣ vel qles libꝛi ſunt q̊s alijs pponẽdos
cenſuerim Rñdebo mevnã ⁊ abſolutam re

ſponſionẽ dare nõ poſſe. Varieas ſiqͥdeʒ
ſtudentiũ ſᷣm etatem ingeniũ/et t᷑ꝑa/aliud
expoſtulat ⁊ aliud cõſiliũ. Hoc vnũ verũ⸗
tñ apli dictũ maneat apud theologos alta
mente repoſitũ/qm̃ plenitudo legis⁊ finis

eſt caritas ſeu dilectio.Cũ igitur ſᷣm exigẽ

tiam finis cetera debeãt moderari.qͥ cquid
plus ⁊ immediatius edificat caritatẽ plus
legatur:memoꝛet᷑ruminet᷑/qtũs cũ intelle
ctus refectione/affectus vbi plus eſt meri⸗
ti eſca ſapientie hoc eſt ſapide ſcientie ſicut
adipe et piguedine repleat᷑ d hec autem
dinoſcẽda ſolers ſit theologie nouus audi
toꝛ/cõſulere vnũ e multis cuius ſibi doctri
na moꝛes famaq; cõplaceãt qͥ longo mlto
q; viuendi legẽdi/ac bñ viuendi ecercitio⸗
Ddocere faciliter poſſit/quã amplecti doctri
nam interrogãtis ſtudiuʒ moꝛeſq; deſide⸗
rent.ſiue ꝓ ꝑte illa theologie qᷓ̃ inter ſchola
ſticos magis vtit᷑ſiue ꝓ illa q̃ legentis mo
res edificet regulet ⁊ componat.ſiue ꝓ illa
qᷓ pᷣdicantibo cõgruit.Heautẽ tria ſũt nõ
vſquequaq; diſparata in q bus quotidie ⁊
ſi nõ eqlitertñ viciſſim deberet verꝰ theo/
logie diſcipulus exerceri qm̃ pᷣmũ ſine ſecũ
do inflat ⁊ inquietat Scom ſine pᷣmo acu

men ingenij ſufficiens ⁊ reſolutũ nõ admi

niſtrat Tertiũ deniq; ſine duobo reliquis.
ſepe nõ tam erudit alios q; faſcidit et preci
pka⸗Ai⸗ omum iuuãt exempli gra qõ⸗
nes doctoꝛũ ſuꝑ ſnĩas etpᷣſertim illoꝛũ qui

purius ⁊ ſolidius cõſcripſerunt.interqua/

les meo iudicio dñs Antiſiodoꝛeñ.Bona
uentura ⁊ Durandusvtiq;ʒ reſolutiſſimus
numerandi vidẽtur. Excellit qdem in ſuiſ
quolibet Henricus de Gandauo. excellit
ſctũs Tho.pᷣſertim.ij.ij.Excellũt mulii in
multis.in quiba hoc vnuʒ minus placet ꝙ

RH

6⁰
bſ
enali
ucxe
Mauenn

umock

matrar
mum
Nin?
fonim
necmi
cigeri
alitere
ſpurun
barſan
lanns
igioſi
eſſedee
famm
nemfi
ſtytn
lodefen
ognon

lade

Cptad
8 mnd
les
ad
giemron
8finnien
ſeſeik
Guitas
nn
gfidekſi
nlainter ſe
Uiarcolloce
ienoeneg
3pponidos
booluemn
lenoſiqe
tiboalid
piürerü⸗/
Nogosan
Necrfind
fmer
nn det

ctee

güsinmdle
iplosckwdn
eſcnneian
waum!
Amnlig lul
glbidoctri
ongo mnlio
Hegcito/
ecidon

Woß deite⸗

Zinnerſche
Ziegnno
nar ſiue,
tem in⸗
broall
G bn
ibnüfi
pſnetpea
lnitiden
yſelgis
ſaltare
Garge
mnlrit
ntintoneu/
oreß⸗ B
luſt,
dennn
d

diderim.

nouus theologie andito: ig

pure phiſicalia / aut methaphiſicalia / aut
qð amplins pudet logicalia ſub terminis
theologicis inuoluta miſcuerũt. ꝛete⸗

rea ad ᷣm et pᷣCſumpto vel pᷣſuppoſito pmo

ſpectent hiſtoꝛie ſacre/in quibus fit rẽe vi⸗

uentiũ cõmemoꝛatio vt dialogus Bꝛego/⸗
rij/eccleſiaſtica atq; triꝑtita hiſtoꝛie.colla⸗

tio nes et vite patrũ cõſeſſiones Auguſtini
et ſacre ipᷣius alioꝝ q; meditatiões, diuĩa

rhetoꝛica Guilhel.ꝑiſieñ.legende ſancto/

rum ec ſilia.in q bus eſt ardens lectio etad

virtuoſus impetus capeſcendos vehemẽ/

ter extimulans.tmmõ pus non elatus pꝛe
ſtetur inſtinctus.vbi ſpeculationes altiſſi⸗
mas pulcerrimas atq; ſaluberrimas/ſubti

lis ſi ſimplex fuerit ſtudioſi oculuſ inuenit
Et erranxpfecto qui iſta tanq; rudioꝛa⁊ fa
cilia dicũt obſtare ſubtilioꝛibo agnoſcẽdis

dummo tte ſuo et menſurate retractentur.

Spectant nihilominus ad hec miſtice di
uinarum ſcripturarũ expoſitõs.q̃les apud
celebꝛes ſanctiſſimoſq; doctoꝛes plurime
ſunt quales apud Gꝛeg.in moꝛalib et pa⸗
ſtoꝛali quales apud Bern.ſuꝑ canti.apud

venerabilem Richardũ in ſuo de contem/

platione etalijs oꝑibo ſatis nunq; admirã
dis.quales apud. G. ꝑiſieñ.qͥ miro grato

q;; opificio ſpeculatiuã cum ſuis moꝛalib
abſq; cõfuſione ꝑmiſcuit. Teterũ ſcriptis
gentiliũ ſe non tradere ſed cõmodare/et ea
yvelut pegrinãdo ꝑcurrere nequaq; impꝛo⸗/

bauerim.tum ꝓ copia ſententiaꝝ moꝛaliũ

tum ꝓ ſtilo et oꝛnatu verboꝝ.tum pꝛo poe

matum ⁊ hiſtoꝛiarũ qualicunq; peritia.de

mum ꝓ oblectamento quodam ex varieta
te lectionis.quanq; et in ſacris doctoꝛibuſ
vt in Aug'.de cini.dei.in Oꝛoſio. in Hie/

ronimo Laclianio ⁊ ſilib iſta abundãter
nec minus ſi nõ plus vtiliter inueniẽda cre
urſus quolibet triũ ex pᷣdictꝭ
aliter et aliter tractandũ eſt. ¶Pꝛimuʒdi⸗
ſputatiua inter cõſocios diſputatione ro⸗

bur ſumit.diſputatiõem intelligo nõ ꝓter/

uam nõ ceruicoſam.nõ amaram nõ ꝑtina⸗

C aioſitate tumultuãtem.ſed modeſtã/qiẽ

eſſe decet veritatis inquiſitionẽ.que acuet
et excitet ingeniũ.que ſtudiũ renouetet in⸗

flammet.que ſtabiliat q̊ʒ veritatis poſitio

nem falſitatis oppoſitione patefacta Hinc

fit vt nõ extimeicat ſtudioſus etiã in ꝓpatu

cognouerit. Atuero pᷣexigitur in ſcðᷣo ſi

lo defend ere Anaos ſe bene didiciſſe
pfici debeat ſecre

tũ ſilentiũ/ſepoſitüũ interi

ab omni turba / non ſolu hoĩm ſed ſolicitu

dinis et cure tẽꝑalis.ĩmo et a pꝛioꝛi ſtudio

vacare tũc neceſſe eſt qm̃ ſano quietem ani

mo pſtare nequit qͥ loquit᷑ Tunc mẽs clau

ſo ſup ſe oſtio ad ea legerit diſcat affici. p/⸗
ponat ſibi q;terriblis deus ſuꝑ filioſhoim
q́;ſeuerus impꝛobis ⁊ electis miſericoꝛs.

Cõſcendat eternitatis ſpeculã.vñ videat

cũ ſapiente qm̃ vanitas vanitatũ et omia

yanitas. Hõ diſcurro ꝑ plurima qm̃ ſapi⸗/
ga eoꝝ q̃ dicta ſunt lectio/docebit de oĩbi.

Addam erontus ꝙ nihil ferme qͥeti mentis

et cõtemplationi pluſ inſidioſum.nihil ita
pᷣcioſiſſime rei/tꝑis ſq; cõſumptiuũ. nihil

poſtremo ꝑfectioni ſcholaſticoꝝ aliũde p/

batoꝝ plus obuians.quemadmodũ collo
quia nõ ſolũ pꝛaua q̃ coꝛrumpunt bonos
moꝛes.ſed illa etiam que ſuꝑfiue diuq; p/

trahunt/aut ſuꝑ rumoꝛib vulgo voluan/

tibo aut ſuꝑ ludicris pluribo/et ineptis fa/⸗
bulationibo aut ſuꝑ cõtentionib hominũ

in aduerſa tendentiũ ⁊ ſilibo quibꝛa mane

vſq; ad veſperam.imo ꝓfundam plerunq;
noctem dies ſenſim atterit ꝑ que dũ ſe ob⸗

lectauerint vel ignauie.vel indignationi/

vel faſtidio ſuo mederi putantes.triſtioꝛeſ
etinqͥ etioꝛes ⁊ mẽte diſſipatioꝛes remane⸗

bunt Falloꝛ ſi vnq; aſcendet in montẽ dñi

in arcem cõtemplatiõis qͥ non ad vanilo/

quas huiuſcemodi fabulatioões factus fue

nit ſicut hõ nõ audiens/et ſicut mutus nõ

apiens os ſuũ. e hoc bonũ /vñ in domio

gloꝛioꝛ attulit matris cura æ huiuſcemõi
cõfa bulationes frequẽter ſuſtulit/ mihiq;

loqui et vacarepaſſa eſt qm̃ rarus admoð

alius cũ qᷓ mutuoſ miſcere ſᷣmones collibe

ret tanta moꝝ erat inter nos ſtudioꝝ q; va

rietas. Pꝛoſunt tñ necnego ꝓbatoꝝ viro

rum colloquia.qͥ aſcenſum cõtemplatiõis

„

et ſue arduitatis. diſcrimina/ſuo laboꝛe ſu
iſq; ꝑiculiſexꝑti ſunt Deniq; tertiũ.i:extre
mũ ex pᷣmis duob genitũ ac nutritum vbi

p̃dicatio nũc inter paucos familiares/nũc

palam cõſummat᷑ vbi ſumoꝑe curioſuʒ oẽ
et omne ſcandaloſum ⁊ bꝛeui verbo qͥcqͥd
audientiũ caritatẽ edificare nõ hʒ fugien/
dum reijciendũq; eſt. Ad qð qᷓ;ta diſcretio

nis cautela ſit adhibenda/ paſtoꝛale vos

gregoꝛianũ ꝑdocebit bñ valete tandẽ ſocij
et frẽs pᷣcipua caritate cõiuncti.bona faci⸗
teſtudia vr̃a ⁊ me oroibo veſtris cõmenda
tũ habetote. Superueniat manſuetudo ⁊
coꝛꝛipiamur. Finit.
66 *

2NH

Gequitur alia epi/

ſtola ab eodem cãcellario miſſa eiſdem ſtu

dentibꝰ collegij nauerre pariſieñ.

bonũ pᷣcipue ↄmonens:.ꝗqᷓtinus electioꝛib⸗

doctrinis veſtrnm ſtudiũ inſudaret. Neq;
enim habetis neceſſe / inſtar virgilij in luto
aurũ querere.aut ex ſterilis doctrine peira

ſugere mel oleũq; de ſaxo duriſſimo. Sub

addidi colendũ ſic ĩtellectum eſſe.vt incul⸗
tus et aridꝰ minime deſereret᷑ affect? ſed trãa

ſiretis ĩ affectũ coꝛdis. Reſcripſiſtis iſta be
niuole vos accepiſſe.et vt tale aliquid plu/
ries agerẽ poſtulaſtis. Sic ur aicuͤ
te rurius aliud qð ex familiari vobiſcũ allo
cutõne/meum alleuet ſtudium/quod ani⸗
mũ idignabundo luctu plenũq; exoneret/
amaricatõnis bilem euomat.cui tamẽ vſqᷓ
quaq; ſua nõ deſit vtilitas.¶ Olim pluri⸗
es ſed noiſſime crebꝛiꝰatq; ꝓfũdius /in dã
ocio aduerſe valitudinis mee/pia medita⸗
tõue recogitaui ſtatũ alme vniuerſitatꝭ pa⸗

riſieñ. matris mee / vt abſentiã meã ab ea
ego vnus ex filijs eius min imis / ment pᷣſẽ

tia cõpenſarem. Occurrũt animo multa ſꝑ

in ea pꝛeclaris laudibꝰ attollenda. Aſpicit᷑

quippe tanq; coꝛuſcus quidã ſol ſpũalis/⸗

eccleſiaſticam machinã Nadians.erroꝛũ

quoq; tenebꝛoſas caligines / ſua nitenti pu
roq; fulgore diſpergens. Videt᷑ inſuꝑ qſi

fuuiꝰ ille paradiſi / in quatuoꝛ ꝑtes diuiſꝰ/

irrigĩs vniuerſã ſupficiem terre.( Beqd
heu hic nihil apud nos ex omni parte bea⸗
tũ. Ingerunt ſe rurſus cogitatõi meenon

pauca lugubꝛia/⁊ qᷓ ſeuerã coꝛrectõis aute

mẽdatõis manũ exigũt.q̃le ẽ illð ꝙↄtẽtõſe
opinionũ atʒ ſententiaꝝ ꝑtialitates quedã
lllic nimis pertinaces ꝑſtrepũt.que et ſtu⸗
dium veritatꝭ interrumpũt plurimũ.⁊ totũ
vninerſitatis coꝛpꝰactuoſum inqͥetũ et pa

rum modeſtum/et tumultuoſum magis q;
ſua reqͥreret ꝓfeſſio/cõſtituũt.Ab his inq

— .

etatõnũ phaſ ↄtẽtionũ q; fluatibo veli vos

qᷓntum extiterit alienos effici Neq; fruſtra
niti om̃es exupare conat? impbos puerſo⸗
rũ.pᷣſertim vbi ex altioꝛi trahunt ſue factio⸗

nis aut impbitatꝭ oꝛiginem. Capite q; di⸗

co.alioqͥn nũq; pac vobis.nũq; ſecuritas
et ſtudio veſtro nũqᷓ; decẽs tanqlitas dõa

Ecce pario votis veſtris / ſocij vx
fratres dilectiſſimi. Nuꝑ ſiqui⸗
eæ dem ad vos vnam excogitatio⸗
Apus meis litteris expoſui. Hoc

bit. Obſunt pᷣterea ptialitates q̃dã affecta⸗
te./⁊ vincẽdi ꝑtinax animoſitas.ꝑſonarũ

inſuꝑ natõnum / vel pᷣacceptio / vel cõtẽpt?

Non enim ſinunt ãbulare ĩ domo dñi cuz
ↄſenſu/ꝑ veritatis atz charitatis iter. quo.d
cõmune/pacificum/et a talibo expeditiſſi⸗/

na/ neq; ſcitha/neq; barbarus.
ſubinde in chꝛiſto cerno vniuerſita
dio defectum et hunc qͥdẽ maximum. Iſte

mum eſſe debʒ Cum chꝛiſto enĩ Biun

eſtcirca iuuenum diſciplinã in moꝛib imo
⁊ infundamẽtali pꝛimitiuoꝝ ſuoꝝ eruditi
one non mediocris defectꝰ / aut erroꝛ agẽ
te hoc vt plimum nimis exuberãti pedago

goꝛuʒ multitudine.quoꝝ aliqͥ ſalua laude

bonoꝝ/2 abſq; cõtumelia cuiuſq;ᷓ dixerim
vel ceca ignorãtia/vel ſegni negliencia. vel
queſtuoſa maleq; placẽte adulaſone: vel
inepta leuitate vel quod intolerabiliter pe

ſtifeꝝ eſt contagioſo puerſiſſime vite exẽ/

plo ipᷣis ſuis ſcholaribo noxij ſunt.aùbo nõ
extirpãt malas inclinatõnum radices.ſed
nutriunt ⁊ augmẽtãt.dum vł coꝛrigere eos
ne abeant extimeſcunt.vłqꝛ religio pietas
q; ſoꝛdẽt eis et ſuum indignum officio de
putãt talia ſuos edocere ſcholares:aut qm̃
verent᷑ ne docẽtes illð.qð negligunt/inci/
dãt illud impperinm pueris etiam notiſſi⸗

mum / Turpe eſt doctoꝛi cum culpa redar

guit ipᷣm. Sicadoleſcẽtie frena laxant᷑.ſic
eunt in ad inuẽtiõibe ſuis / dimiſſi ßm̃ deſi

deria coꝛdis eoꝝ. ⁊ ꝑvitioꝝ auia ruunt pᷣci

pites. Fiũt exide cõtũelioſi.vagi .petulan⸗
tes iobediẽtes.ꝓniad ĩimiciciaſ inferẽdas
impatientiſſimi ad illatas.irreligioſi pꝛete
rea / nihil amplius a paganis ð chꝛiſtiang
religione ꝑdocti. Poſtremo vt deqbuſdã
Judas aplus ait Macułꝑ ſunt.vel vt vnl
gus loquitur ſacci carbonum alter alterũ
peſſimis modis maculantes. Sed et qua
les.domi ſunt foꝛis in ᷣmonibo palam fa⸗
ciunt.vbi ꝓ ſũma que ibi obſeruanda eart
moꝛum mogeſtia / inſolentiſſimis atʒ incõ
peſcibilibus ſibilatiõibo. geſtibo ⁊ obmur
murationibus omnia cõfundunt et verbũ

dei cũ ſuo euangeliſante pꝛobꝛoſe ſpernũt

impediunt. turbant.et obrũpunt Nec puu
exiſtimandũ eſt illud incommodũ.quoniã
ſatis eſt ſcitum illð.Ar. Non parum refert
iuue nem ſic vel ſic aſſuefieri. Et qꝛ certeeæx
non bñ moꝛigeratis / et ex ſiniſtre inſtruch
adoleſcentibus / fiũt iuuenes / atz vini poſt
modum / non tm ĩutiles reipublice vniner

linum
tis ſtu

= =
—
2
—.

abnu⸗
nioꝛib⸗
ſchen
ſoräre
fiait

7 bltil

eſecl
etus
goꝛia
fagede
tiſign
cana
gonu
tcbie
atam
dekeereſ
nemln⸗
ſitatist
cltate
de mon
ſeerrion
vlifch
Npulſe

nai
epe⸗
ſia;
god
ddeſi⸗
r
Ain 2
ats in

m.
bine

Cdn

m age
ihetago

unde

Nmn
inerl
ohe el

Wee⸗
ar
csſ
nigores
igopaus
nofſcyn
sdntc
Donnr na
munſ
M
f del
uuml
kit
goſ
Ntdechti
menn
1Alriti

ſnunuc
Inisah
mrohn
tarobi
eſon
Gnt eche
ilon
parum
Etq
ſre n

i N

lier pe

ſitatis. ſed ipius etiaʒ totum coꝛpus fedãt/
lacerant q; et in bonoꝝ ꝑniciem crudeliter

ſeuiunt. Quid ſane miraudũ ſi ex diſcholiſ

diſcipulis fiunt pernicioſi doctoꝛes: Heq;ʒ

gradus collatus adimit ſed nequiciam au

get potius exſuꝑbia vel latenteem foꝛis ꝓ
dit. Deniq; ſicubi nutat fundamentuʒ do

ctrine/ideo qꝛ pᷣpꝛopere imꝑfecte vel inep⸗

te collocatũ extitit.q cqͥd amplioꝛis ſciẽtie

ſaꝑedificaueris vacillareminus q; habere

ſolidi roboꝛis neceſſe eſt. Hec in ip̃a me
ditatione mea video/et cõfundoꝛ plangof
ſimul et luctu cõcutioꝛ.et vltra quid agam
qualiter ve puideam/quibovtiliter conque
rar non ſatis inuenio. Scriberem hec ip/
ſis ſigillatim pedagogis.ſed immẽſus eẽem
et apud eꝑꝝ plurimoſ nullũ habeo mutue
cognitioñis ſeu familiaritatis cõmertium
Scriberem ad omnes collectiue.ſed vide
te ne ſtulto laboꝛe cõſumerer.qm̃ et paꝛui⸗

tatis mee ʒelum plures eoꝝ moꝛe ſno vl ir

riderent vel ei ſucceſerent/vel de pᷣumptio
ne culparent. Credite mihi amariſſima eſt
veritas.ſed neſcio quo pacto apud nullos
eoꝝ amplius q; apud litteratos qui ſapien
tes ſunt in oculis ſuis.apud quos omis vł
admonitio caritatiua / vel fraterna coꝛre⸗
ctio cõtumelioſe et vindicande deputat᷑ in
iurie. Poſtremo pᷣdicarem talia adoleſcen
tibus ipᷣis.ſed me abſentem ſcitis/⁊ ipi mo
nitoꝛibus aſperi ſunt vt Flaccus ait/atʒ ob
vehementiſſimos paſſionũ ſtrepitus/ ob⸗
ſurderent veritati. NHeq; verbis rudes eru
diri pñt.ſtulitcia colligata eſt in coꝛde pue
ri ait Sapiens.ſed virga diſcipline fuga /
pit illam. virga dicit non verba. Tertiꝰ
defectus acriter vꝛget animũ qui nouit ſſ⸗
edecoꝛe in vniuerſitatis
gloꝛia maculã ponit. Pluries itaq; relatio
fide dignoꝝ mihi tam ꝓpe q; remote degẽ⸗
ti ſignitficauit deeſſe freq̊uenter ſermones ĩ
vniuerſitate.etiam dominicales ad cleruz
qð nuꝑ aliqð monſtro ſimile et pene into⸗
lerabile ſemel accidiſſe viſum extitiſſet Co

oꝛtus nõ paruᷣd

goꝛ tum ex hoc/tum exalijs quibuſdã / illã
deflere ſciſſuram miſerabilem ⁊ mutilatio⸗
nem luctuoſam/partis non modicevniuer

ſitatis ꝑiſieñ.p̃ſertim a ſacra theologie fa⸗
cultatecuius ſciſſure cãm pᷣbuerunt illius
de monte ſono erronee temerarie? impieaſ

ſertiones. Nolo putet aliquis me hoc loco

iuſtificatiõem ſeu defenſionẽ partis illiꝰ qᷓ

is

dicatoꝛes loquoꝛ. Viderint ipᷣi quid egert

ſoꝛ tunc exiſtens cũ ceteris pᷣcellentiſſimis

atq; ſapiẽtiſſimis viris ab vniuerſitate le/
gatispᷣſens interfui. Sed nunqͥd qͥ cecide

runt nõ adijcient vt reſurgant.quinetiam
pia mater vniuerſitas hec qᷓ hactenus filijſ

ego enim fidenter ⁊ cõſtanteraffirmo con
demnationẽ erroꝝ pᷣfati de monte ſono rõ
nabiliter ⁊ catholice factã.que dum deferre
tur in romana curia.egoipᷣe ba ccalart? cur

irata eſt.nũquid tandem miĩe recoꝛdabitur

aut cõtinebit in ira ſua mias ſuas: Nũqͥd

uerint/eternaliter abijciet? imo etſi redire

coõtemnerent.exemplũ xp̃i pij paſtoꝛis imi

tandũ erat vt quererẽtur.et pia quadamvi

olentia ad ouile ꝓpꝛiũ obnitentes traherẽ⸗

tot oues paſcue ſue ſi deliquerint aut erra/

tur.q;ioamplius dũ id totisvt dicituraffe

dere mihi videoꝛ quoſdam nõ ſ̃m ſcientiã

ti inquiũt ſumus eos ſuſciꝑe.pacem refoꝛ⸗
mare.ſed integritas fidei ſed vniuerſitatis

ccibus ⁊ votis expoſtulant ⁊ pᷣcant᷑. At vi ⸗

zelum habentes qui mox obijcient Para⸗

honoꝛ.ſed ipius demũ indemnitas a laabo
ribus et expẽſis pᷣtermitti nequaq; pũt At
uero non ſic loquoꝛ vt talia iudicem negli⸗/
genda.nego tñ illa tanta ſeueritatis animo
ſitate require debere/et ad viuum vt ðꝛ vul

nus ſecari qð in illo de ſillana victoꝛia di⸗
ctum eſt.exceſſit medicina modũ.¶hꝛiſtia

ni ſumus et in ſchola caritatiſquotidiever

ſamur ſub illo qui ait. Diſcite a me qꝛ mi/

tis ſum et humilis coꝛde.Et Hiſi remiſeri

tis peccata ⁊c. Ergo nõ tam qð liceat ex iu

ris rigoꝛe/qᷓ; quid expediat exquirat᷑. Cete
rum memoꝛiter teneo/cur et qualiter pᷣmi

tus ab vniuerſitatis cõſoꝛtio/via quadam

indirecta ſegregati ſunt fratres pᷣdictiSta

tutũ enĩ ⁊ còcluſum erat vt omnis gradus
ethhonoꝛis in vniuerſitate expers fieret/qͥſ⸗

quis nõ iuraret tenere cõdemnatiõem ſuꝑ

erroꝛibopᷣdictis ab vniuerſitate pᷣus.de hic

ab epo piſieñ fctãʒ Diſtulerũt hoc ager̃ bac

calarij fratribus pᷣdictis tunc expediendis
cauſantes ſea ſuꝑioꝛibus ſuis licentitiam
ab hmoi pᷣſtationem iuramenti nec dũ pe/

tiſſe vel habuiſſe.Ex hac oꝛigine neq; gra

dus neq; cathedꝛam neq; ſermones poſte

rius adepti ſunt:.Audiui tñ expoſt autom
ues aut plurimos eoꝝ ad pᷣfateconditiõis

adimpletioem pᷣſto fuiſſe.ꝙ ſi etiã nũc vel/

lent nõ viderẽtur penitus nõ admittendi.

Attenderent o vninam omnes/a benigna

.

Epiſtola miſſa ſtudẽtibus

recogitione ſecum tractarent/ta qual ve
iactura ſpũalis eſt et fuit/coc hactenus ſer⸗
mones / tor lectiones / tot falubꝛes inſtru/

ctiones / in vniuerſitate ⁊ alibi exide ceſſaſ⸗

ſe. Quinetiam natural pietas exigit vt mi.

filio aberranti.et coꝛpus mẽbꝛo egrotanti
cõpaſſione moueat᷑. Deinde conſidera dã

num ꝓpꝛiuʒ in ſermonibus. in ꝓpoſitionibꝰ

et alijs .tum audi monitionem metro com
pꝛehenſam Si nõ vis alijs pcere / parce ti
bi.nec loquar vexationes.oppꝛobꝛia ⁊ car
ceres. ab illis quos loqmur ꝑlataſq̃ tñ mã

ſuetos ⁊ benignos extimatoꝛes ad miſeri /

coꝛdiã velocins impẽdẽdam deffecterent.
Paſſa eſt ex aduerſo fateoꝛ vniuerſitas la⸗
boꝝ ⁊ expenſarum damna plurima.ipᷣa tñ
meo iudicio leuiter obliuiſcenda aut cõtẽ⸗
nenda ſunt ꝓ cõmertio pacis/ ꝓ fraterna re

cõciliatione ꝓ reintegratione tante ꝑtiſab

rupte.tm̃mõ fidei ſua integritas · et vniuer
ſitati ſuus honoꝛ ꝑmaneant vel falloꝛ l ſatꝭ
eſt.¶ Exclamabunt foꝛtaſſis ad hec pluri
mi eiuſdem mecum eſſe ſnĩe.qm̃ pacis ʒela
toꝛes aut ſunt aut videri volũt. Vereoꝛ tũ

dum ad excuſationẽ ventũ erit.quibuſdaz

coꝝ nihil qð offerri poſſit ad reconciliati⸗
onem eius ſufficiat/quin aſſidue calum/
nientur vel fidei vel vniuerſitatis hono⸗
rem non ſeruari.ita demũ neq; recõciliatio
vnqᷓ; / neq; pax babebitur. Ceterũ nõ ſum
tam inſolens vt vſurpem diffinire quo pa⸗/

cto ea qͥ pᷣdiximus fides ſcꝙ vniuerſitatis
bonoꝛ illeſi manerent. Hoc vnũ apud me

perſuaſum firmiter habeo: poſſe iſta etiam
de facili contingere.ſiad hoc non dicã om
nes.nõ dicam multi ſed pauciſſimi devni⸗

„

uerſitate cum paucis fratrib recta integra

q; volũtate operam dare voluerint QOuod
ſi ex coꝛde noluerint quicqͥd oꝛa blanda lo
quantur / nulla via nullis pcibus / nulla ob

latione idipᷣm valebit obtineri.Cur ita ni⸗
mirum ſemꝑ allegabunthanc eſſe cãm fidi
nec ex ea poſſe quicq remittere. Quid igi
reliquum eſt mihi vt apud ſemetipᷣm qͥſ/
q; redeat conſtituat ante coꝛdis oculos lu⸗

ctuoſam hanc ſciſſuram cum pᷣteritis incõ

mogdis. Uideat diligenter et acriterad re⸗

parandam hanc iacturam/q;tum facultatꝭ
aut gratie donum / deſuꝑ acceperit tũc om̃i

depoſito cõtentioniſ ſtudio inquirat᷑ pacẽ
et ꝑſequatur eam:hoc eſt qð nunc agere ſa
tago . hoc eſt qð ꝓ vice mea his inſcriptꝭ of

fero Poꝛro q;tum ꝓficiam vel obero pꝛoꝛ

ſus in incerto fluctuat animꝰ/noui pub/
licos hoim moꝛeſ/noui q;ta iudicioꝝ ſni/

arum q; varietas / noui ꝙ implacabiles in
domabiles q; regnant in quoꝛũdã coꝛdib⸗
affectiones / q;tum vigeat ĩ eoꝝ lingnis ob
loquendi libertas effrenis q̃liter in oꝑibuſ
ꝑſequendi bonos/feroxlicẽtia deſeuiat.no
ui deinde quã paucoꝝ eſt bona ⁊ ſolicita fi
de que Jeſu xpᷣi non qᷓ ſua ſunt querere
Hec vt ſcripta ſtudui nõ in publicum.ſed
ad paucos traducere q̊s pdeſſe nõ obeẽ cõ
ſiderem Oblatrabantſcio ſi ad quoſdam
ſcripta hec delata fuerint ferentes indigne
ĩmo ꝓ ſcelere vel mutabilitate deputantes

ꝙ pacem iacobitarum videaroptaſſe autp

ea verbum ſcriptum ve feciſſe.ſed libera vo

ce fatebor nec illud vnq; pudoꝛideputabo

me nũc et pus olim ſp dũ mogeſte voluivl
optaui / reconciliatioem ipoꝝ in medijs ẽt
litiba optauiſſe Pereant qui de ma matris
aut miſtici coꝛꝑis feda mutilatione gloꝛiã

tur/qͥ non ſanationi ſtudent/ſed medelam

querentibus crudeliter iraſcũtur/et qͥ addi

uiſiõʒ magis qᷓ; pulcerrimã vniõem demo

niaca impietate pellũtur / quoꝝ ꝑſecutio ſi
ꝑgunt in pacificos vnitatis amatoꝛes fu⸗

ere ſonende eſt. ⁊ generoſo aioſe vᷣtut pede
calcãda hocpuiſo ne dãnoſiꝰ inde naſcat᷑i

vniuerſitati vel republica ſcandalũ / poceĩ

qð vehemẽter ptimeſcẽdu cenſeo magi

pſecutiõem ꝓpꝛiam. Nunc ⁊ alias euitaui

palam dicere ł agere aliq̃ dicẽda velagẽ/
da ſuggerebat zelus meus / niſi mihi mẽtõ
verax in eis et deuotus.veſtrũ igit erit has
quales q; lras vel ꝓdere ve obtegere/ dedu
cere rem ad q̃ſdam qui extra ſunt / vel peni⸗
tus omittere. Attñ quis ſe ſi ꝓpitius aſ⸗
pirabit deus / et dabit vociſue vocẽ vᷣtutis
ex hacrememoꝛationis occaſione/ yt audi
entes audiant /⁊ intelligẽtes intelligãt/⁊p
bono pacis adipiſcẽdo / benignioꝛi mente
laboꝛent/hocẽ qdð depcoꝛ /qð ſupplico/qd
ꝑ illũ qͥ paxnr̃a eſt obteſtoꝛ. In quo bene
valete mei memoꝛes / in oroibus vris. ſcri

Finit.·

Incipit apologeri

ca ſiue rñſiua venerabilis mgr̃i Johaͤnis
de Berſon ſacre theologie doctoris egregi

et cãcellarij ꝑiſieñ ad quẽdã monachũ do⸗

mus carthuſie maioꝛis querenteʒ Dtrum
licitũ foꝛet ꝓ ſtudio leci

onis ⁊ exercitij ſpi

e
ſni
Gin
hnib⸗
acd
oe⸗
dun

do coꝛꝑis ⁊ foꝛmi
bẽtẽ.· Sane ſuadeo pmũ totũ religiõis

ritualis conuentum pꝓlixitatem diuini of
ficij dimittere. Et qᷣ libꝛi eẽnt fructuoſius
frequẽtandi In qua qdẽ rñſiua pᷣmo epla
ris Pmitlient plogus boſt ubnectũtur de⸗
cem ⁊ octo cõ ideratiões In q̃rñ pmis.xij.
ſuadet᷑ cenobitica ſtabilitas. arguit᷑ ſuſpe
cta loci ſeu cõuentus mutatio pᷣtextu ſeu co

loꝛe maioꝛis qͥetis ⁊ ꝓfectus. In reliqsvo

ſex cõſideratiõibo agitoe libꝛis a mona cho

in diuino officio ⁊ reglaribs obſuãtijs c /

tinue occupato frequentandis.
ARacia vobis et pax Si inimi
cos iubemur diligere/ qto ma⸗
gis eoſqͥ nos diligũt i veritate et

ita debitũ / nihil plus nature cõſentaneum
uihil efficacius ad diligi q; redames ſi a /
maris. etames vt ameris. hoceſt eniama⸗
toꝛiũ poculũ S eneca teſte / ſine veneficijs
ſine carmine. ſ. Si vis amari ama. Durũ
idcirco videri potuit verbũ illud vrecari⸗/
tatis de me et ad me.quis phibet etiã non
amantẽ diligere. ſed fuerit hoc dictũ licen⸗
tia monis amoꝛoſ qͥ legẽ neſcit.necſe ca
pit ſepe.· VWeniã ad alia ſuꝑ qb ilico ra⸗
puit aĩmꝰ me ſtilo currẽte cõſideratiões vi
delicet aliqſannotate pñtiba ãnexas Sup
petebãt alie cõſideratiões płes ſed laſſitu⸗
do tedij cõpeſcuerũt ſcri⸗

ſtudiũ tranſire in affectũ coꝛdis.nõ tamen

caſtũ Nã tranſibantilli de qb ps. loquit᷑ ĩ
affectũ pꝛauũ.dũ ꝓdijt qſi ex adipe iniqui
tas eoꝝ Hzʒ autoꝛ de ſpũ et aĩa / bꝛeuẽ inter
ceteras magnas multasa laudabiles / cõſt
deratiõem iſtã· Affectus inqt q; eſt ſponta
nea et ſuauis inclinatio ad aliud / triplici /
ter in noſᷣ attẽditur.ſiin ſi npiotipre rõis.⁊
in inferioꝛi ⁊ in imaginatione i ſpũs nr
ſeqͥtur affectũ pmũ ðꝛ hõ ſpũalis.ſi ſcðʒ ðꝛ

hõ rõnalis.ſi tertiũ ðꝛ hõ aialis. Roteritii

„

in oꝛiginali ſi placet videre latius Nemq;
in epła beati Bern.ad vr̃os frẽs de monte

dei. Fuit opinio celebꝛis ꝙ tota theologia

nx̃a deberet ma is cẽſeri affectiua q; ſpecu
latiua Rõem aſſignat vnus validaʒ.qꝛ iu⸗

bemur redigere oẽm intellectũ in captiuita

tem in obſequiũ xpᷣi. Plus eſt igit oĩs itel/

lectus theolo gie ad cultũ xpᷣi ꝑ carita ob
dum maxime cuz fi⸗
nis legis ſit caritas Rurſum cire moni
tionẽ infra delectura doctrinaꝝ /Placeth

ſequiũ q; ad ſpecula

addereq; ſermones ingrales qui fiũt ſucci
cteꝑ diſtinctiones valde illuminant intel⸗
lectũ et ſine laboꝛe graui demulcẽt etiã affe

ſinceritate ſalutis Nihil quippe

ctũ cũ inſpicit fmo dei viuus ⁊ efficaxduʒ
ad modũ loquẽtis et cõtinẽtis eidẽ ſe infũ

dit ſuauiter ꝑ ꝑticulas oꝛdinatim. Habet

q̃vberrim materia circa pene ſingula pſal

moꝝ ⁊ alioꝝ diuinoꝝ vᷣba p exercitio me⸗
ditationis Exẽpli gra. Beatus vir 4 non

19

abijt in in coſilio impioxꝝ. hic põt aſſumi
diſtinctio de beatitudine Item de viro Itẽ

de abire Item de cõſilio. et ita de reliquis
emũ nõ eſt cõſiliũ meũñ vt difficiles qõeſ
et ꝓpfundasſi peculatiões occupatus in aſſi
duo pᷣino ſuitio ſibi aſſũet ĩtelligẽdas vbi

requirit᷑ ociũ maximũ ac ingenij viuacitaſ

cũ diſpoſitione vegeta cerebꝛi / qeta et ſere

na ne foꝛte freneſis aut alia incurrant᷑ incõ/

5„ „

moda. Sufficiũt igitur tractatuli faciles?

„ .

ad pietatem idonei Scriptum Lugduni

Anno domini. M. cccc xxvi.ix. Julij. p

Zob cancelani ied
ä Finit epla. ”M

Ancipiunt cõſide//

rationes ad/ ꝓpoſitũ q̃s bñ cõſiderare debʒ

religioſus in diuinis multũ occupatus/P
ſerenatione conſciente

Eonſideratio pꝛima.

dei ꝓuidẽtia qᷓ in ſua diſpo/
ſitione non fallitur deduxerit ip
ſum ad oꝛdinem celebꝛem et ap

Eligioſus ille cõſideret in pmiſ

pꝛobatũ iqia ita pꝛofeſſẽ pꝰ ꝓbatõeʒſoliẽ
tã vt reſilire faſñ ſit Yaciat ꝭð pia nckitac

—

—

—

An monachus pꝛo ſtudio

virtutem gratuitam et meritoꝛiam. qꝛdux

eſt ſi cõtra ſtimulũ calcitret Sacrilegiũ q̃ʒ

ſi volũtatem ſuam rurſus vſurpet/quaʒ in

ſuꝑioꝛis ſui vice dei reſignauit manus.
onſideratio ſecinda

eſt non ꝓpꝛia ſed aliena lege.nõ ꝓpꝛia ſʒz ali,/
ena volutate que tñ oꝛiginalitera ſua volũ

—

rate ꝓceſſit. Nõ enim quiſpiam ad ꝓfitẽdũ
cogebat Sequenda eſt igitur deinceps a

ena volitas non poccupanda.non docẽ

Conſideret tertio dictus religioſus qm̃
dens bonoꝝ nr̃oꝝ nõ eget.Ac pinde meli
oꝛ eſt obĩa q; victima Pꝛopterea cenſeri de

beat preguia generali/illud eſſe melius/il

lud pulcrins/illud nobilius/ illud vtilius
delectabilius et honeſtius / qd eſt obie pxri
mus.ſit illa res in qua obeditur vilis.abie

cta.turpis.in

q;tũlibet inhoneſta.ſolo peccato excluſo.
Exemplũ habemus in dno nr̃o ihuxpᷣo qͥ
ſacerdotali et regio genere acſpiritu ꝓpheti
coiinſignis/nudis abulabat pedib/alijſq;
maxime humilitatis geſtis ſe deiecit hãc ex
iſtimans vt beatus Hiero.finaliter innuit
ſummã nobilitatem vicʒ deo pr̃i obedire.
Vñ et beata Agacha ꝑ iudicẽ ſuũ inculpa

ta eo ꝙ ſeruilem ꝑſonã ꝓpter xpᷣi ſeruitium

gereret:rñdet pꝛudẽtiſſime theologiſando
dicẽs Summa ingenuitashec eſt.q̃ ſerui

tus chꝛiſti compsobatur.
Quarta conſideratio

RKonſideret quarto ꝙ ſicut in domo pa/

tris mei mãſiones multe ſunt/⁊ vie multe
Eueniendi ad eã/et in via dei ̃m qð loqui

tur biũs Aug alius ſic alius ibat Jõq; cõ

foꝛmiter iuxia apłm In q̃ vocatione vo/

catus eſt ambulet Deq̃ idem aplus exem/

plum poſuit alio in loco de varijsi veri coꝛ
poꝛis officijs.Quo exemplo ad ꝓpoſitum

nullum accõmodatius eſſe põe/ſi pꝛofun /

da cogitatione ruminerur·
VLonſideratio quinta
Coſideret qnto/ꝙ aduerſarius nr̃ dia/

bolus iuxta beati: Petri verbũ ilio mane le

ctũ in eplła ad miſſam q̃ quo hec poſt meri
diem ſcribũtur/tanq; leo rugiens circuit

rens quem deuoꝛet.nõ habet aũt efficat

utilis.laboꝛioſa.vana.ſtulta

malignandi machina mentum q; ſi poſſit

bmõiſuadere diſplicentiã ſtatus ſui iaʒ aſ

ſumpti iam q; pfeſſi. Ethoc facere conaz 2
nunc ſubvelamine maioꝛis vtilitatis inX—K
liea vocatione vt in pᷣdicando.nunc ſub fi
AIumneto quietudinis cõtemplatiue. nune
ſub arrogantia ſcie amplioꝛis.nũcſubum
bauuculo quaſi omnia ſint inutilia que agit
Conſideret ſvoiam ſibi viuendum invocatione ſua. pſequedo ſingula ⁊ anni
huando Jeiunia / vigilie / plixitas cantus
et hoꝛaꝝ ſolitudo grauis/ iuge ſilentium
cũ ſiſibaſint p exemplo Subiungẽs ꝙꝙ de
us ſolum inſpicit coꝛ.et coꝛpalis exercita⸗

tio ad modicũ vtilis eſt. Addendo vt quid
deniq; pditio hec. Poterat em̃ vngentũ ſu
um vt ſibi videt᷑ venũdari multo ⁊ nõ ſicð
Piret.Dicit hoc qũq; ſpũs ſeductoꝛ inſta/⸗

bilibo cellicis.qͥ ſe ᷣſumũt idoneos ad do/
cendũ alios vt ſeducat ⁊ eos ita finaliter

. *

cella ſalutig in mũdũ pditionis reducit. D

¶Sexta conſideratio.

Eonſicererctia ſertoc oia ſuſpeea ſüt
etranſti /
gurat in angelũ lucis)immiſſa et ſuggeſta
que loci vel ꝓpoſiti ſemel arrepti ⁊ ſuſcepti
mutationẽ ingerũt ⁊ ſuadent directe velin
directe.pᷣcipue niſi manifeſtꝰ ſit in via ud

tanq; a demonio meridiano(qð

ambulat poſitus obexetarne ſalutis qͥ po

ni tuncſolũ creditur/dum cum hacvia?⁊in

ia nonſtatſauus.
Septima conſiderati

ſid ret ſeptimo q; ſchola religionis
valde diſtat a ſchola ſecularis inquiſitiõis
Dicebat hoc vnus fratrũ meoꝝ alteri fra⸗fß
tri ſuo et meo dũ ſimul in oꝛdine celeſtino
ruz moꝛarent᷑ Frater hec religio nõ ẽ ſcho
la theologie vel phie ſed xpᷣiane feliciratis
et diſcipline.nõ veniſti ad doctrinã et ſeiꝛ
laris ſcie vanitatẽ ſed ad diſciplinã:ꝛ humi
lis vite bonitatẽ ¶Linq̃ qões ſcholaſticj vo.
ris qᷓ erudiũt intellectũ/tibi ſatis ſint regu
lares ñe obſuantie que inflãmare ſuffici

unt tuũ affectũ.Et verei

eſt quod ditit..
— Koaſdenno octaua

„

Coſideret octauo ꝙ viatoꝛes hic ſumꝰ9

nõ comp̃henſoꝛes Sit igit viatoꝛ vt via /

toꝛ nec qrat hic ea in via que ꝓ pᷣmio queſi

ta debentur in patria. Comphenſio.ſ.di /⸗
uinitatis ſine fantaſmatibo et ſine laboꝛe·
vbi nec languoꝛ nec ſeniũ ⁊c̃.Et dicmus
cñ aplo Nihil iudicaui me ſcire inter vos
niſi Jeſum xpᷣm ⁊ hunc crucifixũ. Suffi
ciat hic nobis coꝛpoꝛaliter ambulant ibu/
per coꝛpoꝛalia/tranſire perfidem per ;

Aba⸗

ſnẽ.
an
ſcen

cto
col
he
nüc
ber
ana.
ſn
noe⸗
t
entie
N
ei
ſege
pin
endt
mal
luit
inc

ſco
niging
ſubſ⸗
Wnune
Kin
cet
m
Bcns
ſlenmun
gesgde
ereraita/
oNquid
hoentüſa
danöſcz
Corinſtn
Dld do/
inglin.

cn

—
Nanſk
giugocr
uaſtſon
R
kinrugi
ſalnns
nbaorurn.

6
gonis
niſtiöis
ltenfra?
(Ackino
wdeſcho⸗
fdictans
winäalan
hinünbun
nsſint
nurrſuft
Wini

bieſun?

NN

nſioc/
ſelbor⸗⸗

△

ſpem et caritatem in eterna. Et videamus

tamdiu in ſpeculo ⁊ enigmate quſq; veni⸗

at dies illa qᷓ ſponſus paſcit ⁊ cubar in me
ridie daritatis ererue. qñ videbim eũ facie

ad faciẽ ſicuti eſt. etſiles ei erimus.
WVLonſideratio nona.

7 „

Coſ ideret nono ꝙ in illa die pmiſ päliſ

7 7

minis nri.et in die etiã examinis ſecun

di ſeu nouiſſimi? generał nõ interrogabi⸗
mur q;tũ fuerit intell⸗ cutus ?e
ditus.ſed qlis fuerit affectus nr ad dñʒ de/

um nr̃ m. hoc ẽ q; ſimplex/q; rectus/q; piꝰ/

humilis et deuotus / ; ſpontaneuset fi
delis in dei ſeruitio ᷣm eam vocatidem ꝗ

vocat? fuerit dininitus. Hoc diligẽter pẽ/

ſabat q dicebat Omnis cõfũmatiõis vidi
finẽ.latũ mãdatũ tuũ nimis. QOõð quidem
mandatũ certiſſime eſt caritas non cogno

ſcendi vonias
ecima conſideratio

»„

– õſide et decimo ipe religioſuſ expmiſ
ſis ex q̊ͥ omne ſtudiũ ſuũ reſolui dʒin affe/

ctũ vt nihil ſtudeat / nihil legat / nihil cãtet/
nihil meditet᷑/qð nõ imediate aut mediate

oꝛdinet᷑ad infã

gie miſtice. tradite ꝑ dioniſiũ ac reuelate ſi

—

bi a alijs ꝑ ſpm̃ſctm.ſed neq; fugabunt᷑fa/

taſmata ꝑ ſtudiũ:ſed ꝑ deſideriũ / ꝑ affectũ
ſcʒ nõ intellectũ.qm̃ neceſſe eſt intelligete,

Vndecima conſideratio
on deret etiã vndecimo ꝙ hec inflã/
tio affectus nõ expectã

fantaſt ie ſpeculari.

tio affectus noe tada eſt ab homie.
Pꝛopterea nõ ſuſpiret ad hũc vel illum do

ctoꝛẽ pᷣſertim viatoꝛẽ vt dicat felix eſſem ex

cõuictu talis vniꝰ Suggeſtiões hmoͤi ſe⸗

pe ſunt diabolice / inducentes mentis 1nõ

„

nũq̃; etiaʒ coꝛporis inquietudinẽ. Scio
ꝑ experi

ardetis ſtudij in ſeclo de pgenie ne du ulu

ſtri ſz et regali ↄquerebat qualiter tẽꝑe ſuo
nõ eẽt alter Hieronymus / quẽ poſſet adi⸗
re / vt ſic perueniret ex ſua eruditione ad ſci
entie ꝑfectionẽ / qſi ſcz nõ eſſet tẽꝑe ſuo do⸗

ctoꝛ. etiam in ianuis / qui ſufficeret docere
eũ. q̃ſiẽt religionẽ intraſſet nõ adlamentũ

ſed ad documẽtũ.Recolo triſtis ꝙ dũ ego
pia ſolicitudine dicerem me timere talẽ ſci
endi ardoꝛẽ nõ foꝛe ab inſtinctu bono. ſed
malo.rñdit ille indignabũdus mihi q̃ᷓ vo⸗
lnit et receſſie Eto pijſſime? ternbiliſſime
in cõcilijs ſuꝑ filios hoim dñe deus mens

ntellectus nr̃ acutus ⁊ eru

ꝛdinet ad inff⸗ matiõem affect?.qm̃ ĩ hac
inffãmatiõe cõſiſtit ſußmus apex theolo⸗

ẽtiam de quodaʒ ꝓfeſſo qui prius

Pooſſit negligere dunina 19

quo receſſit quo abijt Vtiq; heu paulo pꝰ

factus eſt apoſtata ſub ſpecie q̃ſi artioꝛis re
ligionis.ĩmo tandẽ abſq; omni verecũdie
velo totũ religionis omnis habitũ abiecit
Wiſereat᷑ ſui imo et mei acoĩm nrjm dens
Hmoõi etenĩ par vel etiã maius ꝑiculum ſe
cluſa dei pietate imminere põt ceruicibus
noſtris. niſi a curioſitate ⁊ vanitate ſcien di
plura q; opoꝛteat caueamus. Sit hoc idu
ctum nõ ad cuiuſq; cõtumeliam ſeu imp⸗
periũ ꝓpitius ſit mibi deus. ſed oĩibo nobis
ad cautelã ⁊ in exemplũ.vt nõ qᷓramꝰ plus
ſaꝑe q; opoꝛteat / ſape cum ſobꝛietate Et vt
meminerimus illud ps. Dñe non eſt exal⸗
tatum coꝛ meum ⁊c. ¶ Nota quõ paucis
tangit execrabile factũ.f. Ja. de boꝛbonio
qui ſub pᷣtextu pfectionis oꝛdinem celeſti⸗
noꝝ reliqͥt et ad frẽs mĩoꝛes de obſeruãtia
trã ſit et paulopoſt miſerabiliter apoſtata
nit ad ſeculũ rediens et vxoꝛem accipiens
ꝓpter qð crudeliter a xntibo vxoꝛis quã de⸗
ceperat cũ roma rediret interfectus eſt tꝑe

Manrtini paope. H
Buogecima conſideratio.

Loõſideret.xij.⁊ poſtremo iuxta pᷣmiſſa
qualis exercitio ſibi ante omnia tenẽda ſit
pꝛima Etiueniet pculdubio ꝙ nihil ſit p⸗

mum / nihil ſic pᷣncipaliter incubit ſic hoc

vnicũ vt ſqʒ ſernitiñ dei adimpleat. Serui
tium dei quippe pſepe in regulis moacho
ruʒ noĩatur ecciaſticũ officiuũ Deinde ſiqd
tꝑis in reſiduo fuerit oꝛdinet᷑ hoc ad vacã⸗
dũ q;tũ obĩa ad miſerit ſi ibipi / poſt neceſſi
tates coꝛꝑis qſe multe ſunt. Hoc documẽ
tũ bꝛeui verſiculo quidã cplexus eſt dicẽſ
