Facopus iniunctũ/deindevaca to tibi¶ õ̊
ſulo tñ vt iſta vacatioſit taliter pꝛacticata ĩ
deuotionis ocio. vt nõ reddatur inepta ꝑ
lacrimas.aut alia leſiua coꝛꝑis vel mentis
exercitia ad ea que in cantando legendo et
ceteris hmõi pncipalius et pᷣ cipaliſſime
ex ſctã obedientia incũbunt Dictũ ſuffi
ciat tantum de pma parte.
Eniamus nunc ad ſexalias cõ⸗
’”ßZB ſiderationes ſcʒ de libꝛis legẽdiſ
v ſeu frequẽtãdis p religioſum ſe
qulo in ſeruitio ſeu diuino offi⸗/
tio occupatum. HZ

Bequiturpꝛimacõ
ſideratio. HMDW
orro ſi pergat ſedula curioſitas aut

vl mitius loquamur ſtudioſa ſedulitae

Delil

inquirere.qui vel quales libꝛi ſint frequẽ/

landi tali religioſo ſic inſtituto.ſic q; aſtri

cto ad q̃leʒ ſermo nũc currit pꝛo admonen
do ⁊ hoꝛtando/cenſeo rñũdendum. Pꝛimo
ſub doctrina generali/qꝛ nõ omnes mouẽ
tur ſilr ex ſilib. Ciberomnis fit hiſtoꝛ icuſ
ſit moꝛalis:ſit allegoꝛicꝰ ſit anagogicꝰ. in

quo plus reꝑiet ad deuotiõeʒ ſe moueri.le

gatur interim memoꝛet᷑ et ruminetur. Ita
ti ſi ꝓbate ſit autoꝛitatis. Supꝑ q̃ reeditũ

eſt opuſculũ de examine doctrinarũ. Cui
cõſonatlibellus de laudeſcriptoꝝ

QKonlſideratio ſecunda.
Ceterũ non eſt hec regula fixe data / niſi
pꝓ hicet nunc. Om̃ ſepe variatis affectiõi⸗

bꝛis legẽdiſa religioſis

ati Breg. pape omni admiratione et vene⸗

„

ratide atq; vtilitate p̃clara.q etiã p magnii
et q;tumcunq; magnis ingenijs ſine ſeclu
ſione tñ tardioꝝ qꝛ ſingulis lac? mel mini
niſtrãt ſufficere pnñt ſua vbertate Sũt de⸗

niq; ad maioꝛẽ abũdantiã.ĩmo ſuꝑabũdã
tiam libꝛi illius venerabilis Richardi de
ſancto Tictoꝛe de. xij. priarchis de archa
miſtica Et qͥd laboꝛarẽ ꝑ ſingula:? Nihil ⁊

eni cõpoſuit niſi diuinũ et miſticũ edoctuſ
A bceptoꝛe ſuo docroꝛe celeberrimo Hugo
nede ſancto victoꝛe Cuiꝰ opuſculũ deoꝛa

tiõe qð incipit Quo affectu qᷓve ſtudio⁊c.

bus pꝓvarietate taz humoꝝ in coꝛꝑe q́; mo

rum in mẽte/ncce eſt ſtudia variari.pna ni
mirũ faſtidio eſt nr̃a nutura/tꝑe huiꝰ mu⸗
tabilitatis nr̃e. Obſernandũ eſt nihilomi
nus vt hec mutatio ſtudioꝝ nõ ſit ſolũmõ
nauſeãtis qᷓſi ſomachi cuiꝰ eſt mlia degu
ſtare ⁊ parũ digerere ſʒ veniãt ex mẽtꝭ ölcũ

“ Konſideratio tertina.
Pꝛoinde q;tũ occurrit p hicet nũc ⁊ qᷓ/
tu ad exhoꝛtatiõem pñtẽ atcinere videt᷑ ſũt
narratiões pr̃m ꝓut in libꝛo vitaſpatrum

geſte cõcinẽtur bñ ſalubꝛes qꝛ pot in q̃lib

AA nanrratione pauſa fieri dũvacat hoꝛa ex
bia ad fuitutũ diuinũ ſiue ad ad alia In
ſuꝑ(q;; mirer qͥ pacto id fiat monẽtp ce
teris ſcripturis plus ea documẽta q̃ veluti
alterius ꝑſone ſub tipo ingerũtur intellcũi
⁊ ſacile demulceſ t affectũ cũ q̃ſi ꝑſonã ip⸗
ſam in moꝛtuis litteris loquẽtẽviuacit᷑ pñ
tem ci ſua autoꝛitate imaginamur. Conſi
liũ cõſile ſit de paribus piarum hiſtoꝛiarũ

namationibus.

„CConſideratio quara.
Ampll 8 ſi qõ fiat de doctrinalibbetnõ
de hiſtoꝛiacis traditiõibo veniũt ad aim ꝓ
tinus aliq̃ q memit idẽ aimꝰ antea cõpoſu
iſſe taq;ᷓ ſibi familiariꝰ cognita.vtinã non
vaniꝰ occurætia q̃ qꝛ p hicet nũc hẽo ipſe
ſupecta.nõ qͥdẽ de nõ vitate ſ de vane glie
vera vanitate eadem pᷣtereo Sũt libꝛi plu
res beati Bern. viri deuotiſſimi Etpᷣſtim
epla eiꝰ ad frẽs carthuſieñ.de mõte dei It
ſermones eius ſuꝑ cãtica canticoꝝ vbilo⸗
quitur tanq; religionẽ pfeſſi us et ſicut expi
entia multa edoctꝰ Sut inſuꝑ moꝛalia be

RK

Subinde neſcio ſi pcipuus inter om̃s

numerãdus ſit Euſtachius.itaenĩ nomen
iſtud ſuũ vulgatũ Bonauen. videvꝛ poſſe
tradere. Ille enĩ ſingulariter interoẽs do⸗
ctoꝛes catholicos pace oĩm ſalua / videtur

ſuperatomnem laudem.
on idaati⸗ quinta.

idoneus ⁊ ſecuriſſimus ad illuminandum

intellectum. etad inflammandum affectũ.
Cuius opuſcula duo.vt lecturam ⁊ alios

.

tractat? eiꝰ interim pᷣtereã tanta ſũt arte cõ

bꝛeuſloquiũ noto et itinerariũ In qbusp
ceſſuʒ ẽ duabyvijs cognoſcẽdi deũ RPꝛim⸗

nanq; hoꝝ duoꝝ tractatuũ.pcedit a pmo
pncipio qdð deꝰ eſt vſq; ad aligs veritates
ſub deo creditas ⁊ habitas Alius ecõtra ꝓ

geditur a ceaturis ad meatoꝛẽ ꝑ ſergradꝰ
ſcalares vſq; ad anagogicos exceſſus Qui

HB ſint difficilioꝛes ⁊ rarioꝛeſ.dzʒ tñ oĩs xpᷣia

nꝰ adillos aſpirare qm̃ theologia tal miſti

ca ꝓpꝛie ẽxpᷣianoꝝ Que et ꝓpiciãte etreue

lante ſpũ xpᷣi Jeſu facillima eſt ſuꝑ omnia
et vtiliſſima ſed abſcõdita a ſapiẽtib et in
oculis ſuis pꝛudẽtibo et ipſispene inacceſ
ſibilis et impoſſibilis.iuxta eiuſdẽ dñi ſal
uatoꝛis diuinam ſententiam qua ait cõ⸗
fiteoꝛ tibi patert.

Conſideratio ſerrt.
Onſfiteoꝛ itaq; et ego in inſipiẽ
tia mea ꝓ cõcluſione rñſiue epłe
ne vltra in lõgũ ver gat ꝙa.xxx.
annis ⁊ ãpliꝰ citra volui hr̃e fa

miliares mihi p̃dcõs tractatulos ſepe legẽ

do.ſepe ruminãdo.ẽt vſq; ad vba ne dum
ſnias Et ecce hac etate ̊ ocio velut ad vo/
tũ vix ꝑueni ad ũtiũ guſtus eoꝛũdẽ.qͥ ⁊ re/
petiti ſꝑ mihi noui fiũt ⁊ placẽt iuxta illud
flacci de poemate łlimagine ↄpoſitꝭ elegãt

pendij diuinitꝰ cõpoſita vt ſupꝛa ipᷣa nibil

cce⸗
ſpien
berarr
giume
un
laucd⸗
unt.
na
ſcgand
ſtW
Cuntea
lſtacie
caſat

Ho
imin
AM
anog
oc
nnCt
ſahun

Reun
taſon
depe
tantu
ſticeg
ticul⸗
cipal
vosh
lint
lode
dsd⸗
ſhecu
Dicl

eltm
hoßp
ſene
nutmi
necdi
venen
docen

pene
mall
neſecl
Amnini
Ar
hid
hriüd⸗
deni
Aehbi
Uedocng
no Hug
li deoꝛg
tadiore.

1
ntrofs
homen
poſe
kocs do⸗
Wianr
andam
m Meci⸗
umt alie
uſiremra
ßnbi
ibre
dei dein
utopo
Mans
guü
rgac⸗
ſusOui
sſhia
Mmii
iieara
ſugonni
ienhen
he ines
ſedi
uai

1
binunſpi
fſuecte
na
olnibfen
gſpel
z nedunn
i
etn
urul,

Ns

—

—

gioſum reſpiciunt curſim et punctatim vt
occurrunt annotaboiiuxta circũſtantias a
philoſophis et theologis poſitas Recogi⸗
tetur pmo quis ſit ille qui ſtudet in ꝓfeſſio
ne et ſtatu in ingenio et etate. Recogitet ip
ſe cur ſtudet.i.quo fine. Nam finis ẽ in mo

Decies repetita placebit. Allegauerim cõ

modius grauius dignius er veriug ulo de
ſapientia quã ille deſcribit qui ait·Nõ ha⸗

betamaritudinem cõuerſatio ilius necte⸗
dium conuictus eius ſed leticiam et ga udi

um Sicut quoq; ipᷣa eadem ſapiẽtia ſe col

laudans dicit. Qui edunt me adhuceſuri⸗/

unt. Et qui bibunt me adhuc ſitient:qꝛ ſcʒ

—

in edendo ſaturitas eſt ne quid deſit. et ĩ de

ſiderio auiditas manet cõtinua ne faſtid iũ
ſit Vñ etiam fruuntur inquit ꝓſ⸗ a nec faſti
diunt quo frui magis ſitiunt. Hec ad ſa
tiſfaciendũ ſcriptis caritatis veſtre dicta li
cetſatis curſoꝛie ſufficiant. Finit

dacpar.
verbis tuis iudicaberis notatxpᷣus

.

qͥ in verbo nõ offendit hic ꝑtect?eſt vir
Sed cũ linguam hoĩm/nemo domare pᷣt.

quid cõſultius q; tenereſi ilentiuz / mihi qo

neceſſitas vel pia cogit vtilitas rumpere.
Eſt ſuꝑ bac re fruccuoſum de ſilentio capi

tulũ in ſumma de vicijs ꝑte vltima relegat
Hoc ideo frater pᷣmiſerĩ qꝛvix euenit mihi
inire cũ aliquo colloquiũ.qui peniteat me
aliquoꝛũ Et qͥd ꝓfecerim alteri ſum igno⸗
ransqͥd autem obfuerim mihi recognoſeo
ꝓpterea conoꝛ indies dño ꝓpitio mecũ mo⸗
rari.Et ſi dandum e ſt conſilium malo per

ſcedulam q; ꝑ linguam reſpondere Tide⸗

oꝛ eni mibi reſponſionẽ ſecurioꝛẽ ꝑ h̊ dare
(eterum ſuper mõ ſtudendi/multi mul
ta ſcripſere. Summa de v̈tutibus tracine
de pꝛudentia colligit vtiles doctrinas No
tantur inſupes aliqua pꝛo theologie mi/
ſtice que ſtat in affectibus acquiſi tione.ꝑ⸗
ticulares induſtrie duodecim ꝑte ſcða.pn⸗

cipali de theologia miſtica que nũc penes

vos habetur. Tanguntur ſubinde nõnul⸗
la in tractatu de laude ſcriptoꝛũ vbi fit mẽ/
tio de dicto beati Bernardi ꝙ querc et fa⸗
gus docuerunt eum. Habetnr a Seneca

ſpecialis ſuper modo ſtudendi epiſtola.

Dicit inter cetera ꝙ faſtidientis ſtomachi
eſt multa deguſtare / et ꝙ peregrini habent

hoſpicia mulca/ ſed paucas amicicias. ſic
ſemper ingerentes animum grauant non
nutriunt/quia nec ruminando conterunt⸗

necdigerunt meditando Scripſit deniq;

venerabilis Hugo didaſcalicon.i.mgrm

docentem diſcipulũ. func aliqua qreli

X

19

ralibus pᷣmum / quaſi pncipium bmitus/
et pncipaliter intendendum m cuius exi/

gentiam debent alie circumſtantie mode/

rari vt tertio ſciat quid ſit illud quod ſtudʒ

quarto tempus.quinto locũ,ſexio cuʒ qui/⸗
bus et ad quos ſuum applicare ſtudiũ lic⸗

deq; ⁊ expedit. Alioqui ſi deſit moderatrix

diſcretio / ponderans iſtas circunſtantias

non inſtitutio ſed deſtitutio non inſtructõ
ſed deſtructio ſubſequũtur Et q; paucoꝛũ

valde eſt ꝑfecta diſcretio pꝛia datur in reli

gionibus aliena per obedientievotum qð
qui deſerit necobſeruat ſatagens ꝓPꝛia vo
luntate que ſibi nulla debet eſſe regere ſe/

nihil mirabile ſi currens incurrit et offen⸗
dit Scitum eſt quid Bernardus dicit de
talibus ꝙ; nullum machinamentuʒ effica⸗

tius habet demon ad ſeducenduʒ q;ᷓ ſi mo
um in feruoꝛe bono faciat pᷣtergredi De//

*

niq; de tali dicit Climacus Qui ſibi dux

eſſe vult ſpꝛeto duce pꝛio ꝙ non iam indi
get demonetemptante quia factus eſt ſibi
demon . Regulet igitur obedientia ſtu/

dium eius qui obedientiam pꝛofeſſus eſt.

8 .

doſtremo frater rogo te / rogo et illos 4
bus b pauculi cõicare decreuer; vt apt in
terioꝛibo oculis retoꝛqant illos ad pꝛioꝛes
collocutiões /et acriter dijadicẽt ſi frequen

ter plus inuenerint ea qᷓ mihi cõtingere fa

teri nõ erubeſco Et vt interim ſileamuſde

tractiones iras zelũ murmurationes ama⸗

rasq̃lia nemo neſcit eſſe criminalia/ꝑpen
dant fabulationes ineptas faciliter immi
ſceri cachinnos ſcurrales nugas rumoꝛuz
volatiliũ ſenſim efffuere / qd ꝙ ſurrepũt mẽ
daciacelãda pãdunt᷑temeraria fiũt in ab⸗
ſentes iudicia cum ſilib'lincõmodis inter
qᷓ volat interim tꝑs irreꝑa bile Et aĩmꝰ qͥ ſe
talibo niſus ẽ oblectare remanet inanis ſte
rilis vanuſtriſtis ⁊ ad ſerioſa neceſſaria q;
lãguidioꝛ ⁊ ineptioꝛ ſibiq; diſplicẽs guis ?·
penitẽs Magnuz Ecrede mihi magnum?
pcioſum ocij talẽtum q̊ 4 vtit᷑ młtiplicato
fenoꝛe maniplos iuſticie cũ exultationere
poꝛtabit / vo male inerter illð diſſipaue

rit. diſpdet illũ deꝰ ẽt ĩ ſeclo. Sũma eniʒ

malicia eſt ocium iners ait Barnarqus.

Et deſideria occidunt pigrum / deſideria ĩ
tellige non ea ſola que palam impꝛoba ſũt

et ſcelerata.ſed que ſpecie boni ſe velant et

pralliant.vt ſunt deſideria edificationis et
coꝛrectionis alioꝝ.ſciendi quoq; plurima

ad expulſionem tenebꝛarum intellectus.ſj
euenit ꝓfecto deterioꝛ obſcuritas ex curio

ſitate quã qui ſequitur ponitur in numero

talium quales loquitur aplus verboſaſ cu

nioſas ſemper diſcentes et nunq; ad ſcienti
am veritatis venientes ſunt cribꝛo in aqᷣm
merſo ſimillime.ſunt vas plenum rimarũ
qðõ hac illac efffuit/nec ſapientiam contine
bit/maxime dum nõ obfuant illud vulga⸗/

ti autoꝛis. Tabulis ſupᷣma notato. Gñva

Seriptum hoc mane

mercurij Qugduni bꝛeuioꝛi pꝛoꝛſi us ſpa/
cio lempoꝝ q; icio ſitad vos et redicio vti
nam ftuctuoſioꝛi/ſcio ꝙ mihi minꝰẽ mole
ſtuʒ. Tu quoq; fac ſimile/ſi tempus poſtu

lat aut res. ꝛc.

Johanannes cancellarius ꝑiſienſis

Agdmonitio quedam bꝛ euis et nece ſſa/

ria.quõ caute legendi ſunt quoꝛundam li/

.

bꝛi ꝓptererroꝛes occultos venerabilis ma⸗

giſtri Johan. de Berſon.

20 hemium

renti bonas ma garitas vt tan⸗
Nde inueniat vna/⁊ venditꝭ oĩ/
bus comꝑec eqmn. Hec me cõſideratio per⸗

banihſcen facere or̃oem in mari ⁊ iaqs

multis ſacre ſcripture nominatim hodie pᷣ
ma octobꝛis anni. M.ccec.xxv. dũ ꝑſcru⸗
tatus ſcripta. Hubertini / reiegeẽdo qd ſu⸗
per illud canticũ Simeonis Hũc dimittꝭ
ſeruũ tuũ dñe/notauerit/apparuit mihi ſic

et alias aſpectu ꝑfunctoꝛio/grande nimis

et ꝓfundũ qͥddam ſuper meditatione Jeſu
xpᷣi ⁊ pacis ſue miſterio.Et dũ mag ⁊ ma⸗
gis introꝛſus aſpexi/ſingulaq; notaui ma
nifeſtarũt ſe vulpes puule/q̃ demoliuntur
vineas maxime dũ vinea floꝛuit. ¶ Fuef̃t

tpe Hubertini illius hereſes aliq radicẽ ac

cipiẽtes ab abbate Joachim / etcõſequen⸗

ter pullulãtes in ſpuria vitulamina diuer⸗

ſoꝝ erroꝝ/etiam ꝓchdoloꝛ vſq; ad tpa no
ſtra. VUnus erroꝛ et pncipalis fuit de ſuſci⸗
tatione ⁊ publicatiõeeuangelij eterni Fin
gens ꝙ ſicut paterhabuerat ſuam legẽ tꝑe

gis grat

Mojyſi et legis ſcripte / Filius vero tẽpe le
ie ⁊ euãgelice. Ita ſpũſſanctus le/

gem inſpirarʒ cõſummatam ſub pauꝑtatꝭ

legis euãgelice. ſicut expᷣſſe notare videtur

dictus Hubertinus expoſitione dicti cã⸗
tici Nũc dimittis ⁊c̃. .
lege vel ſpũ libertat; ſub q begardi2 begar

enefanda ⁊ abominabilia ꝑpetrarũt faci
. noꝛa. Ponit eroꝛ iſte qꝙ aia pfecta reducta
ca in deũ / pdit ſuũ velle.ita ꝙ nihil hʒ vel⸗

le vel nolle/niſi velle diuinũ/ quale habuit

ab eterno ĩ eſſe ideale diuino Quo adiecto

dicũt ſe cõſequẽter poſſe agere quicqͥd car/

nalis affectio depoſcit ſine peccato vel cri⸗
mine cũ non habeant velle et nolle Diuer

ſificatur aũt modus iſte qm̃ ſufficit aliqdui

bus vt ſub deo ſolo ſuã totaliter vel tlr ab
negent volütatem In q̃ abne atione dicũt
ſummã cõſiſtere pfectiõeʒ Santal ru⸗

dioꝛes idioteet ſimplices qͥ ſeducti ꝑ aſtu⸗

tos faciũt hãc ſubnegatiõem ꝓpꝛie volũta⸗
tis ꝑ modũ pfeſſionis ⁊ obedientie in ma/
nibo ſuis. Qua facta pmittunt aſtuti tales

et ꝑuerſi ꝙ amplius peccare nequnt / ſub q̊
ptextu ꝑpetrant innumerabiles nec referẽ⸗

das abominationes. ( Fuit alter erroꝛ q

hõ pꝑfectus nullã curam debet habere dere

bus humanis quõcunq; vadant/iĩmo nec
de ſeipo ſi damnet᷑ vel ſaluetſed in omnib⸗
et ſingulis diuinam expectare volũtatẽ dz /
et in illa cõplacere ſiue ſaluet ſiue damnet.

Ouia etiã qͥcqͥd velit volũtas dei:fiet.Ha

beterroꝛ iſte ramos plurimos pullulantes

exdictis a pli. Auguſtini et ſiliũ male intel
ligetes ſuꝑ pᷣdeſtinationedei ⁊ ſue puiden

tie infallibili infirmitate.deqͥbus nõ ẽ hic

ſcribendũ ꝑ ſingula.¶ Euffecerit igitur

ad pᷣſens cõmonuiſſe lectoꝛem pᷣdicti Hu

bertini ſicut et alioꝝ extranea tradentium

ſub ſpecie ſubtilitatis vel excellentis dogtꝭ

ꝙomnia regulet ⁊ examinet iuxta veritatẽ

euãgelicam.et doctoꝛes cõitera ꝓpbatos.a
lioquin nouerit ſe ꝑiculis maximis erroꝝ
et hereſum ꝓximum foꝛe ¶ Deniq; nuper
ſuꝑ hacre compoſitum eſt opuſculũ de ex⸗

aminatione doctrinarum.et aliud ſup do
ctrina Ravymũdi lulli Et qui de ſinguł er/

„

roꝛibus cum oꝛiginibus ſuis particulureſ

vellet facere tractatus nuſqᷓ; finis Scrip⸗

ta ſunt inſnper dudum aliqua ſuꝑ libꝛo q

icitur Climacus de triginta gradib ꝑfe/

ctionis cuius radirx eſt erroꝛ ſtoicoꝝ ponẽ
tium virtutes eſſe iſenſibilitates.ſ.ad nibil

uit alter erroꝛ de

tegee
tns ie,
Muprat
erur
N
gennde
dtben
Marütfuc

lufenhm
hlber

Wbabnit
oadieco
dacar⸗
Ctog
ole Dir

ſiataigi

Falra
oneolcit
untaüru
paſu
aWt
nentieinn

raſtunie

mämmibl
lesnecrekri
tulgamg
abance
riw
Monni
ntedz
damnct.

eſie⸗ D.

NMwaruts
fümneine
Aſue puce
Cbusnöih
ſſhconttgn
mödiah
umnganmn
lnnodiß
uugawwiu
APbarg.
nims nog
nignuper
Nolüdeer
Aluaſuod.
leſnlle
aniculnt
ed
gſupl
rrli
ſwichs e
siil

3
. 4
““
*

quandã ſilr recẽſens / tibi germane frater
mitto. Hec lectio generali quodaʒ tropo

De diſtinctione viſionum

paſſionabiliter affici/ ↄtra illud apłi tam

generaliter expertũ Sentio aliã legem in
mẽbꝛis meis ⁊c̃.vnde etiã reperiunt᷑ i do/⸗

ctoꝛibo theologie qui ſubtileſ ⁊ pfundi no
minati ſunt quedã poſitõnes minꝰ ſobꝛie
§vyt deꝰ vult ⁊ facit nos peccare.O, in oꝛ
dine ad deuʒ omia neceſſario veniũt/⁊ ita

neceſſario peccamꝰ. O, diuina voluntas

pꝛi vult res eſſe q;ᷓ ſuꝰ intellectus indicat
eas fore. O, in eodẽ inſtanti tempoꝛis.li/
cet nõ nature duo ↄtradictoꝛia ſimul poſ

ſunt ſtare.O, multa ſũt eterna pᷣter deum

D. quicòd intellectꝰ cognoſcit vninerſa/
liter vel abſtractiue vł pꝛeciſiue/ habz coꝛ

reſpondentiã talẽ in re/ſicut in deo dũ pᷣ/

ſcindit intellectꝰ ſapientiam a bonitate.⁊

-. .

ita de feliquis quoꝝ plura damnãda arti

culi pariſiẽſes oꝛdinauerũt.

Tractatus de diſtin

ctione veraꝝ viſionũ a falſis magiſtri õ

hannis de gerſonno Cancellarij parif.

WBper vnd

ex lectionibo meis / ſuꝑ ñ
eſu carniuʒ apud ipſos
carthuſien᷑ recenſui eiſ
dẽq; trãſmiſi. Nũc aliã

aperit quẽadmodũ numiſma veꝝ diuine

reuelatõis / Efalſato denario dyabolice i /
luſionis ſecerni pᷣt.ne fallat nos angelꝰ ſa

thane ꝑ trãſfigurationẽ ſui in angelũ lu.

6 pbemꝰ ſpũ̃s ſi er deo ſüt. ⁊ q bonuz eſt
õobediẽtes apło teneamꝰ. Hec doctrina et

ſi cuilibet xpᷣiano vtilis eſt/ viris tũ religi

oni ⁊ ↄtemplatõi dedicatis/qualẽ te pr̃ ce
leſtiſ elegit / ſaluberrima ĩmo neceſſaria iu
dicat᷑. Bñ vale frater coꝛdis mei /in eo qͥ;

te iugiter cuſtodiat ⁊ in bñ valere pf̃es
⁊ fratres tuos celeſtinos vehemẽter exop

to.cõmendãs me oꝛõibo eoꝝ.atq; ea q̃ tibi

deputo volẽs eſſe ipᷣis cõmunia/vtinaz et
otilia ſiãt. Dec aũt lectio ſic habet.
Vit Johãnes baptiſans ĩ de/⸗
ſerto. In hac ꝑticula cõmẽda/

tio Johis pᷣcurſoꝛis ex tribus

oñdit/ ex fama ꝑ nomẽ expᷣſſa.ibi. Fuit io
hãnes.gloſa.gra dei.A gra incipit.nꝰ? no

—

minari ſolẽt niſi ſamoſi Scðo ex ſua oꝑa

loci ↄgruẽtia.in def̃to.i Circa nomẽ vi/
gere eſt ipᷣm reuelatũ fuiſſe celitꝰ ſᷣm hiſto
riã Luc.i.ſcriptã.Et nõ eſt hec mediocrꝭ
laus hr̃e nomẽ qð ꝑ angelũ.⁊ talẽ angeluzʒ
Ilis eſt gabꝛiel/os dñi / noĩauit. Cõcludit
nãq; mirabil vite ꝑfectio futura/ex pᷣnun
cia ſen pᷣſaga miraculoſi noĩs aſſignatõe.
Alioquin fruſtra fieret in nomĩe miraculi
opatio / ſi nõ in re ipᷣa aliqͥd magniſicũ ſuõ

tione vᷣtuoſa qꝛ dicit leiezrane ex

q;ᷓ; naturã excelſũ deſignaret.¶ Dz inſur
get ſtatim curioſus inueſtigatoꝛ.⁊ q̃ret q̊

pacto ſcit᷑ hãc pᷣnunciatõeʒ nois iſtiꝰ fuiſ/
ſe angelicã pł q; illuſionẽ dyabolicã. Ete
nim angel; ſathane ſm aplm trãſtigurat
ſe nõnũq; ĩ angelũ luò. Iſta eſt dubitatio

q̃ in nouiſſima lectõe eſt tacta/⁊ dilata ad

tꝑs alten/ã petit artẽ diſcernẽdi reuelatio
nes angelicas / ab illuſionibo demoniacis

uocirca dicamꝰ ĩ pᷣmis ſic vᷣa religio
nis aſſignatio / ꝑ ſophiſticas ⁊ fallaces he
reticoꝝ argumẽtatões impugnat᷑.ſic per

mendaces angelos miraculoꝝ veroꝝ. ſan
ctanq; reuelationũ autoꝛitatſ/ factis qbui
dã ſophiſticiſ ⁊ magoꝝ pᷣſtigijs q̃rit᷑ infrin

gi. dicit Petrꝰ aput clemẽtẽ ĩ itinerario
ſuo. Cur ita:q̃tenꝰ ꝑ q̊ abducant᷑ hoĩes ꝗ
ſpũalis veritatꝭ cognitõe q̃ ꝑ miraculoꝛũ
aut reuelatiehũ media tradita e/qñ ad fal
ſitatẽ ſiłia vident᷑ introduci. Dicamꝰ pᷣ
terea qm̃ nõ eſt humanitꝰ regula generab

vb ars dabil/ad diſcernẽdũ ſemꝑ ⁊ infalli

biliter /q̃ᷓ vᷣe ſũt ⁊ q̃ falſe aut illuſoꝛie reue/
lationes.Lũc em̃ nõ haberet᷑ ſolũ fides ðᷣ
noſtris pphetijs / ⁊ ↄſequẽter de tota reli/
gione / ſʒ eſſet euidẽtie certitudo. Nã qͥ ſci

ret euidẽter aliqd eſſe a deo vł eiꝰ angelo

reuelatũ /ſciret ꝓfecto aliter q; ꝑ ſolã fidez

illud eſſet veꝝ.Quẽadmodũ ſi qͥs haberʒ

ſcientiã clarã de diſſolutõe fallaciaꝝ ⁊ ar/

gumẽtationũ ↄtra veritatẽ fidei peccãtiũ
eandẽq; impugnantiũ.haberet vtiq; noti
de fidei articulis euidẽter. Cõſtat igit᷑ nõ
eſſe querẽdũ a catholico vt ſibi fiat eluci/

datio ꝑſpicua ⁊ euidẽs de pᷣnunciatõe hu

iuſ noĩs Johes facta zacharie / qliter ꝓba
biliter ſciet eſſe reuelatio angelica De h̊ ei
fides eſt ⁊ nõ ſciẽtia.Et ſic nõ oĩm eſt fideſ

fm aplm / ſz eſt donũ dei / ſic nõ ces vr a

ciã nõ tm̃ certã ex fide/ſʒ ex demõſtratõne

——
d

falſa reuelatone ſecernũt. ſ 5 aut verã ſper/⸗
nunt/⁊ falſã amplectunt᷑.vel ſacrilega im

pietate ⁊ incredulitate/talia negant repꝛo

bãt ⁊ ↄptemnũt q NHihilominꝰ alia eſt que
ſtio q̃liter pᷣſuppoſit eis q̃ ſidei ſũt/cogno

ſcere nos fideles poterimꝰ/⁊ ſ̃m doctrinã

Johãnis pbare ſpũs ſi er deo ſüt ne falla
mur.Et ĩ hãc q̃ſtionẽ ſciẽs incidi ppteril

luſiones plurimas q̃s nro tꝑe cognoui cõ

tigiſſe. Er etiã in h̊ ſenio ſeculi. In hacho
ra nouiſſima/in pᷣcurſione antixpᷣi/mũdꝰ

tanq;ᷓ ſenex delirꝰ/fantaſias płes ⁊ illuſio

nes ſomnijs ſimiles pati habʒ.⁊ multi di
cent:ego ſũ xpᷣs/⁊ recedẽtes a veritate co⸗)
uerſi ad fabulas ſeducẽt młtos.De multꝭ
iã audiui/qꝝ qlibet ſibi reuelatũ eſſe ꝓ cer

to iã habebat/ꝙ erat futurꝰ papa. Inter

q̃s quidãꝗ bñ lratus ⁊ famoſus/ᷣ etiã ppa

manu ĩ ſcriptis ꝗ̃ legi reliqͥt/⁊ argumẽtis

ↄiecturiſq; plurimis aſſerere conatus eſt.
De alio ſiłr lr̃ato/ꝑ relationẽ accepi.bᷣmo
pſuaſũ eſſe ſibi ꝙ foꝛet papa.dehinc anti /
xpᷣs ſaltẽ pᷣcurſoꝛ antixpi.nouiſſime vt ſe/
ipᷣm perimeret inſtigatꝰ eſt vehemẽter/ne
vigeret᷑ tm̃ afferre nocum̃tũ ppło xrpᷣiano
Tãdẽ dᷣo miſerãte ad ſanioꝛẽ mẽtẽ ↄuerſꝰ
iſta de ſe ſcripſit ad eruditionẽ ⁊ cautelaz
alioꝝ. Poꝛro de alijs mult in religione ?
auſteritate vite ↄſtitutis.incredibilia fere

ſt utend idoneis teſtibo referẽtib agnoui.

Di veniat igit᷑ aliqᷣs qᷣ leguclationem
du zacharias
⁊ alij ꝓphetaꝝ cognoſcunt᷑ ex hiſtoꝛia ſa⸗

habuiſſe ↄtendat quẽadm

cra recepiſſe/qͥd agemꝰ/qͥ pacto nos habe

bimus. Si ſtatim negemoia / vel irridea
mus / vl inculpemꝰ videbimur infirmare
autoꝛitatẽ diuine reuelatõis q̃ nũc vt oliz

potẽs eſt.neq; em̃ manꝰ eiꝰ abbꝛeuiata eſt

vt reuelare nõ poſſit. Scandaliſabimꝰ p
terea ſimplices dicẽtes ꝙ ita de noſtris re

uelatõib ⁊ ꝓphetijs poterũt eſſe calũnie/
⁊ cenſendo erũt ſantaſie vel illuſiones Te

nebimꝰ ergo mediũ.⁊ ſᷣm apłi Johannis

documentũ. Nõ credemꝰ omi ſpiritui/ſʒ
ꝓbabimus ſpũs ſi ex deo ſint/⁊ obediẽtes

aplo qðᷣ bonũ eſt teneamuſ.Erimꝰ ſiẽ nu
mularij ſeu campſoꝛes ſpũales/ad ſoler,
ter ⁊ acute exraminandũ numiſma pᷣcioſũ
⁊ extraneũ diuĩe reuelatõiſ/ne foꝛte demo

nes qͥ monetã quãlibet dininã/⁊ bonã qm

libet falſare ſatagũt/ſubintroducãt ꝓ va

moneta ⁊ legitima falſatã ⁊ repꝛobã.eſſʒ Hj

in detrimentũ nõ mediocre eccliaſtici ſiſci

De diſtinctõe Verarum viſionũ

vel erarij/ſeu theſauri imperialis dei. Et

tanto ampiiꝰq;to moneta pcioſioꝛ eſt ⁊ ra
rioꝛ/quẽadmodũ ſunt actꝰ virtutũ heroi

caꝝu/atq; ſuꝑnaturaliũ viſitationũ. Tan/
to igit᷑ vigilantioꝛ adhibẽda eſt ad diſcer ,/
nendũ cautela/quãto eſſʒ iactura dammno
ſioꝛ. JEt qm̃ ſimilitudo hec ſat idonea
eſt ad id palpahilius oſtendẽdũ qð intẽdi

mus /ꝓſequamur eã dicẽtes. Pꝛimũ.q ex
aminatoꝛ huiꝰ monete ſpũalis/debet eſſe

theologꝰ/ arte pariter/vſuq; peritus.non
Ules ſũt q ſemꝑ addiſcẽtes nunq; ad ſciẽ/
tia veritatis pueniũt.q̃les garruloſi/vᷣbo

ſi/ ꝓterui/otẽtioſi.moꝛibo deniq; peſſimis

dediti/tplus ad epulas vanaq; guſtu di/

ſcernẽduũ/q; actꝰ ſuos dijudicandũ indu/
ſtrü ⁊ ſeduli/quib om̃is ſermo de tligio/

ne fabula eſt ſiue onus.poſtremo quicd

lingua magniloqua oñdit / vita q̃ mentiri
neſcit ↄtradicit ⁊ blaſphemat. Aput taleſ
numularios noua q̃libet moneta diuine
reuelatõis ſic incognita eſt ⁊ barbarea.vt
cõfeſtim ad ſe deductã.cũ grandi cachin/
no ⁊ indignatione reijciãt irrideãt ⁊ accu/
ſent. Alij ſunt / nec nego / qͥ ex aduerſoĩ op

poſitũ ruunt viciũ /qͥ ſuꝑſticioſa etiã ⁊ va
na ⁊ illuſoꝛia deliroꝝ hoĩʒ facta ⁊ ſomnia

necnõ egrotantiũ ⁊ melancolicoꝝ poꝛten/
tuoſas cogitatões/reuelationib aſcribũt
Iſtis leue coꝛ nimis ad credendum/alijs
nimiũ intractabile ⁊ aſperuʒ eſſe videns/⸗
ſcio certiſſimũ eſſe ꝙ aput NHaſonẽ ſcribit᷑
medio tutiſſimꝰ ibis. SE autẽ moneta
iſta ſpũalis reuelatõis tanq; aurea/in qn/
qꝙ; pꝛincipaliter examinãda.ſ.in pondere.
in flexibilitate/in durabilitate / in ↄfigura
tione/⁊ in coloꝛe.Et h̊ f̃m qiinq; vᷣtutes

ex quibo ſumit᷑ argumẽtũ monete ſpũalis

legitime. Humilitas dat pondꝰ.diſcretõ

flexibilitatẽ. patiẽtia durabilitatẽ. veritaſ
Afigurationẽ.charitas dat coloꝛem. Has
quinqʒ vᷣtutes legimꝰ Mariã habuiſſe in

angelica reuelatõe ſibi facta. ſiłr in ʒacha
ria ⁊ eliſabeth cõcludunt᷑ extitiſte ex ſerie

euãgelij Luce. dũ Johãnis nomẽ fuit re/

nelgtDuum.
XLadqʒ quo ad pꝛimã ↄditioneʒ

tis / cupidꝰ ſit habere reuelatões inſolitaſ

q ſe dignũ iſtis reputet / qui in talibo de ſe

namandis gloꝛiabund delectet᷑ ſcito qmn

ſicognoueris aliquẽ qͥ ꝑ ſu /
ban curioſitatem ⁊ vanã laun /
gdaem atq; pſumptionẽ ſanctita

D☚

pul
Eto⸗

.Et
tann
heroi
Dn⸗
N
DAnn
donn
Zintili
e
bereſſe
1s hon
uſcie/
Pchinis
uſtud,
ind
ſligo⸗
Nicd
nentiri
utlel
Ne
dareg
Niachin⸗
ittacch,
aſion
eit
nonn
rumen,
Mt
alis
idens
ſorit
Woden
Alinqfn
honder
noion
Aelpds
Poen
Li enin
en hs
oiſein
nch
eaſ
nfunte

Winone
zoſun
mälan
inſole
pe
ſ

lludi meret fleq; magnipendas ſi aliiům
habuiſſe reuelationẽ iactãter affirmet: de ſt

eſt em̃ pondꝰ humilitatis. Pꝛeterea ð ſan

ctis patrip habem narratões plurimas
ſuꝑ tanta humilitatis obſeruatõe cõpoſi

tas. Luidam ex patribo demon apparuit

trãſtiguratꝰ nõ ſolũ in angelũ lucis / ſed in

xpᷣm dixit ſe ad h̊ veniſſe in mundũ /vt ab

Hᷣ patre videret᷑ ⁊ adoꝛaret᷑. Cogitabũduſ

aliqᷓ;diu mãſit ſanctꝰ ille pater/inſtar ma
rie virginis/⁊ cogitãs qualis eſſet iſta ſa/
lutatio.Dicebat intra ſe. Nunqͥd nõ ado
ro quotidie xpᷣm.qͥd ſibi vult talis appa/

ritio. Et ad humilitatẽ ilico ↄfugiens ait

ad demonez. UVide ad quẽ mitteris.Non

en nifnns ſum hic videre xᷣm. Quo di

cto tam humili demon ↄfuſus ⁊ pudibũ/⸗
dus abſceſſit.Aliꝰ pater clauſit oculos in
re ſimili. Nolo inquit videre xpᷣm in terr⸗
illũ in celis videre ↄtentaboꝛ. Et beatus
Martinꝰ ex ſuꝑbo demonis oꝛnatu /lal⸗

ſitatem loquele dyabolice /qꝛ ſe xpᷣm dice/
ſt igi᷑ hominibo ſaluber
ↄtra tales demonũ illuſi/
ones põdus humilitatis obſeruare.ſe re/

bat agnouit
rimum conſiliũ

putare ĩtellectu pariter ⁊ affectu indigniſ
ſimum/qui ſuꝑ alios homines reuelatio

nem accipiat.qui pꝛe alijs a deo mirabili

ter viſitet᷑. Et ſi que talia pᷣter ſolitũ eueni
re circa eum ↄtigerit reijciat a ſe cũ ſancto
humili verecundoq; pudoꝛe.Deputet ta
lia vl leſioni ppꝛie fantaſie/⁊ ſe habere ali
qð ſimile freneticis ⁊ maniacis aut melã/
colicis refoꝛmidet Uel caueat ne pꝛopter

enoꝛmitatẽ pcedentiũ peccatoꝝ/datuſ ſit

in repꝛobum ſenſum vt talib illuſionib⸗
ſeducat᷑. Siꝛalia ſint dyaboli machina/
menta ſeu tentamenta ex humilitate hu⸗/
iuſmodi euaneſcẽt.Aut ſi velit deꝰ ꝙĩ hiſ
tolerandis exerceat᷑/nõ nocebũt Si vero
ſit diuina reuelatio non ficta/humilitas

pie renitens/magis pᷣparabit locũ ad ipſi

us ſuſceptionem ⁊ audire merebit/amice
aſcende ſuperiꝰ.quãto ĩ loco plus infimo
recũbere conabit᷑ Habes in exodo/quoti
ens Moyſes a ſe repulit diuinã iuſſioneʒ
dũ ad pharaoneʒ mitteret.Obſecro inqͥt
dñe mitte quẽ miſſurus es ⁊c̃.Et hieremi
as clamat MHa a dñe deus.ecce neſcio loqͥ
qꝛ puer ego ſum. Et Johes baptiſta non
audet ſanctũ verticẽ xpᷣi tangere.ſʒ eũ a ſe
repulit dicens. Ego a te debeo baptiſari.

Et apls paulꝰ ſe pꝛimũ inter peccatoꝛes

1

ſtol?. (Et ſi quis obiecerit ꝙapl's ſuas
reuelatões iactanter aperuit atq; diuul/

gauit. Reſpondet ſancti octoꝛes int qs

Rhꝛiß.ſub hac ſentẽtia. Aliud eſt inqͥunt

erx quada neceſſitate vel habendi alilij. vel
ad vtilitatẽ audientiũ / ſecretas gras ſuaſ

aliud ſine quauis ſua aut alioꝝ vtilitate

talia ꝑ inanẽ gloꝛiã ventilare. Uñ maria

virgo que ↄſeruabat om̃ia verba hec cõfe

tens in coꝛde ſuo.poſtmodũ aplis pᷣſertiz

Tuce ſacra miſteria ſibi ſoli credita diſſe⸗
ruit.nõ ad iactantiã/qꝛ nõ tantũ tardaſſʒ

cũ viciũ omepᷣceps ſit.ſʒ ad eccleſie religi
oniſq; edificationem. Quinetiã deuotus
Bernardꝰ qͥ totiens iuſſit vt hõ virtutes
ſuas plus abſcõdat etiã familiariſſimis ?
deuotiſſimis/qᷓ; alij vicia ſua occultare ſa

tagunt. pluries de ſuis donis ⁊ gratijs p
ↄtemplationẽ adeptis palã nedũ loqui ſʒ
ſcribere nõ eſſe ſuꝑbiã arbitratꝰ eſt.Quo
pacto ſic:qm̃ h agere cõpellebat nõ vani/
tas ſʒ charitas.⁊ ia in humilitatis terra
radicẽ vᷣtutis:ne iactantie aura velleret a

te demiſerat. Hec charitas ⁊ edificatöis

neceſſitas a pᷣumptõis ſuſpitõne beatuz
paulũ abſo mit P pptel. ſubintroductoſ
falſos apłos/qͥ glioſos ſe monſtrabãt/au
toꝛitatis ſuè pondus impulſus ẽ ppalare

quãq; pla ſin in eiꝰ etiã laudatõne plena

—

hũilitatis ⁊ rẽcognitõis ppꝛie fragilitatiſ

⁊ ignoꝛãtieAn in coꝛpe inqͥt vył extra coꝛ
pus neſcio.de ſcit. Etr᷑ iteꝝ: Factꝰ ſũ inſi

piẽs ⁊c. Eſt igit᷑ nõ quelibet manitfeſtatio

q; fructu edificatõis vl acilij/ſz fit ad exo/

nerandũ tumoꝛẽ animi a vento iactãtie q
plen en A ſcalpendu demi; pꝛuniente
Auuires aſtantiũ curioſa hmõi narratõe va

nitatũ.Et ſi nõ aliud afferret hec loquaci

tas incõmodũ. abũde illud eſt/qð magne
reiꝛ inappciabilis fit oſumptio. di.ſcꝑs

rẽ attinet ſi res de q fert eſſe reuelatio / ſit
vtilis ad moꝛeſ.ad rẽpublicam.ad diuini

cultꝰ honoꝛẽ vł augmẽetũ.aut ſi ſit ſupua/

reuelatõis ſibi facte arrogãs vel ſuperba⸗

cuis reb ſeu narratõibo ĩmixta. Pꝛoinde

ſic reperire cõmiine eſt/⁊ laudare ſe pᷣt hõ

abſq; culpa iactãtie/dũ ſue defenſionis vꝛ

get nece

b 2

itas. Dic Tullius Eö:ande ne

ſtabilitate nixa conſiſtit. ¶ Habes exh
peꝛimi ſigni qualẽcunq; de ucidatione;/p
dʒõ dijudicari pᷣt ſpũale numiſma vere re/
nelatõis a falſato denario dyabolice illu /

pelleret᷑ in exiliũ ↄſeruationẽ eiuitatis ro

mane a ſe lactã aliaq; egregia opa ſui ↄſu
latꝰ cõmemoꝛauit. Sic africanus ſcipio
triumphũ quẽ de cartagine ſubiugata re

poꝛtarat in defenſionis ſue patrociniũ cõ
tra accuſatoꝛes ſuos allegauit.⁊ vtrolibʒ

Abſq; imputatõe ad iactantiã. Refert de/

mnmniq; plurimũ ſi s nouicius ſit ĩ exercitio
virtutũ aut veteranꝰ.qm̃ virtꝰ dũ incipit

leuilſſimo flatu ↄuellit. Inueterata ãt ſua
abes ex his

fſionis / qo ſignũ eſt pondꝰ humilitat. Et
noöne ſ̊ pond/hec habuit reuelatio facta
zacharie ⁊ Eliſabeth ſuꝑ Jobãnis nomi
natione. Lege hiſtoꝛiã ⁊ videbis ꝙ vicini
cognati vocabant pueꝝ noĩe pr̃is ſui ʒa
chhariam/qꝛ nõ garrula ⁊ vana curioſitate
ſup noie pueri parẽtes vulganerũt. Jllaz
dicere ſola extoꝛſit neceſſitas dũ in circũci
ſione puer eſſet nomẽ accepturꝰ. Sʒ ⁊ eli
ſabeth ſancto humili verecũdoq; pudoꝛe
oenata/ occultabat ſe mẽſibo ſex Et zacha

rias tãte humilitatis ſuiſſe ↄuincitè/vt ad

verbũ aſpectũq; angeli ſtupiduſ/⁊ gelido
gaehe us/ vix crediderit nuncianti.
E

(Eddendũ tñ eſt qdᷣ vult beatus ꝛeg.
dyal. Humilitatẽ verã nõ eſſe ꝑtinacẽ/ſ-

obtꝑantẽ cũ tremoꝛe/quẽadmodũ dedã

libertino retert/à rogabat᷑ ⁊ ddinrabat᷑ e

nitens ſuſcita re huen. Clirtutis inat pe/⸗
ctus nõ eſſet ſi ̊ charitas non viciſſet. Et

plane nõ iã hũilitas ſʒ ſupbũ ð ſua eſtima

tione eſt iudiciũ.ſi às pᷣtendẽdo hũilitatẽ
ↄtemnat pᷣlatũ aliqd oꝑis ardui ſᷣcipiẽteʒ

Heq; em̃ h̊ ageret /ſi n eſſet ſapiẽs I ocut

ſuis.ſi nõ pꝛudentie ꝓpꝛie innites potiuſ

*

qᷓ; ſuperioꝛis ſui indicio ſenſui ⁊ arbitrio
ſubijci paratꝰ exiſterʒ. Uide ́ quẽadmo
dũ puſülanimitas ex ſuꝑbia generetur.
C Hadit ipe Bꝛeg.p regula ꝙ miraculuʒ
X hũilitas duo ſũt ſigna/qᷓ ad maniteſtan

dã alicuiꝰ ſanctitatẽ ſufficiũt Neq; em̃ mi

racula ꝑ ſe valẽt / cũ a malis iuſto dei indi
cio ꝑmittuntur fieri ĩ edificationẽ ecclie.
WNMens q diuio ſpiritu implet᷑ inat gres.

Habet euidẽtiſſime ſigna ſua.veritatẽ.ſ.et

humilitatẽ.qᷓ ſi vtraq; in vnã mentẽ perfe
cte ↄueniũt/liq̃t ꝙ de pᷣſentia ſancti ſpũs
teſtimoniũ ferũt Quãq; refert multũ ſi
miraculũ fiat in atteſtatõeʒ fidei vere.aut

.

2 4 *

De diſtinctõe verarum viſionũ

ad ſanctitatꝭ alicuꝰ manifeſtatõeʒ. Nãa ?⁊·

mali pᷣmo mõ faciunt miracula vt ſcribit᷑

Mathß. vij. Om̃ veritas a quocũq; dicat
a ſpũſancto eſt. nec eã vincit malicia. S
in appꝛobatõeʒ ſanctitat ꝓpꝛie/ mal abſ/

qʒ dei ↄtradictõe publica ⁊ ſufficiẽti/nllło
modo ↄuenire pᷣt miraculoꝝ oꝑatio.alio/
quin de eſſet fallax teſtis mẽdacij.Qua/
re ſic:qꝛ ſignũ ꝓpꝛie manus.i.potẽtie/a ſe

ſolo factibile/ appẽderet lr̃is falſis pᷣtenſe

ſanctitatis/nec reclamaret. Addit᷑ ̊ nꝰ re

clamaret/ꝓpter antixpᷣi miracula nõnul
li va foꝛe ↄtendũt/ad ꝓbatõeʒ electoꝝ ⁊ re
pꝛoboꝝ ſubuerſionẽ. Licʒ tũ antixpᷣs mi
niſter miraculi mẽdaciſſimꝰ erit/⁊ in vita
ſceleratiſſimꝰ. Sʒ de ipi ſuiſq; miracul
ne crederet/ ꝑ ſuas alioꝛũq; pᷣnunciatões
innumeras reclamauit atq; ↄtradixit.p/
ptere

r.

ð inexcuſabilis erit ſibi credes.
Ecundũ ſignũ in legitimo nu/
miſmate ſpñali / eſt diſcretio qᷓ

ptitudinẽ ad credendũ ↄcilio/
ſt humilitatis filia. Si videris aliquẽ

exẽplo zacharie ⁊ eliſabeth incedẽtẽ via re
gia ⁊ coꝛde ſimplici in oĩbo iuſtificatõnib⸗
dei qͥ nõ vult ambulare in magnis neq; in
mirabilib ſuꝑ ſe. Sʒ medio quodã teno/
re/regulas viuẽdi ſequit᷑ a pr̃ibo inſtitutaſ

nec trãſgredit fines qs pr̃es ſui poſuerũt.
Stali noli credere leuiter/ꝙ fallat᷑ x demo
nũ illuſiones/quẽ ⁊ credere ↄſilio/⁊ĩ oĩb⸗
ceter moderamẽ diſcretõis obfᷣuare ꝑſpe
xeris. Atuero ſũt alij/quibo placet ꝓpꝛia
ſentẽtia duci/⁊ ambulat in adinuentõibꝰ

ſuis. Ducit eos piculoſiſſimuſ rectoꝛ/aut

veriuſimpellit ꝓpꝛia opiniovieiunijs ſupᷣ
moduũ ſe macerant.pꝛotendũt vigilias.la
crimis pluſq;ᷓ opoꝛtet cerebꝝ turbãt ⁊ ex/
tenuãt. Et inter hec nullius credunt mo/
nitis. conſilio neminis adquieſcũt / vt tẽ/
perati ſe habeãt Doctoꝛes pᷣterea ⁊ ĩ lege
peritos audire ſeu conſulere non curant.
2 conſultos ſpernũt imirum qꝛ magnũ
iam aliquid eſſe perſuaſerũt ſibippᷣis.⁊ qd
eos agere conueniat plus omibus ſapere
grbitrantur. De talibo pꝛonuncio qꝛ cito
pꝛolabuntur.in omnem demonum uülluſi
onem. cito impingunt ad lapidem offenſi

onis.quia ceca pꝛecipitatione ⁊ nimia ve
locitate rapiuntur. Popterea quicquid
de reuelationibus inſolitis pꝛonunciaue

rint habeto ſuſpectũ. ¶ Pauci ſut meles

dat flexibilitatẽ. Intelligo pm

die
e,
Noe
nebe

lii⸗
ren
Men
orlbye
ſccſet.
Wen
Wa
gon
Ta
one
vtſe
onẽ:
re
Viro
inſat

Pn
ſo,

font

z⸗

tolib
koſit
eſtſa
ſuis:
biac.
aitqᷣ
ſes/ß
kulc
chitß

afalſis

dũ eram Attrebati.audiui de quadã mu/

liere ↄiugata ⁊ bñte liberos /ꝙ aliq;diu ꝑ

duos dies. nõnunq; ꝑ qttuoꝛ⁊ ampliꝰ ma
nebat abſq; cibo.erat ꝓinde muli amira/
tioni. YFeci vt loq̃rer cũ ea.examinaui eaʒ
multꝭ ſᷣmonibo. reperi hãc abſtinẽtiã ũ ſo /
bꝛietatẽ ſed vanã ſuꝑbãq; ꝑtinaciã. Naʒ⁊
poſt tale ieiuniũ dira ſame excruciata/in/
explebili voꝛacitate comedebat. Nullã in
ſuꝑ aſſerebat ſolidã cãm q̃re ſic ageret / niſi
qꝙ ſe indignã dicebat q pane veſceret᷑. YFa/⸗
tebat᷑ p̃terea neq; a ↄfeſſoꝛe ſuo/ neq; ab al
tero hr̃e hanc viuẽdi regulaʒ. Nãa dimi/
