pꝛie euangelicã. Et ita derelis duobus

ſuo mõ. Pꝛimũ fundat᷑ in titulo gloꝛie/⸗
ſcõm in titulo oꝛie
reliquis ſuo mõ.

nalis iuſticie.⁊ ita de
oſſumꝰ autẽ cõtra⸗

ctius loqui de triplici dñio quoꝛũ vnum

fundat᷑ in titulo charitatis. gratificantis.
Alter in titulo alicuiꝰ gratie ſupnaturat
ſolũ gratis date nõ gratificãtis ertiũ in

titulo doni alicuiꝰ pure naturał.ſicut eſt

electio vel naturalis ſucceſſio ad aliquem
pꝛincipatũ

i (Deſcribit᷑ aũt dominiũ qo
appellata multis enangelicũ ꝑ appꝛopa/
tionẽ quod eſt dñiũ immediate a deo ĩſti⸗

tutũ.cõpatiens ſecũ exequo q̃tlibet dños
2 inabdicabile ſeruata charitate ſe exten⸗
dẽs ad oĩa. De ̊ ðt Apls ꝙ nrã ſunt oĩa
qꝛ diligẽtib deum oĩa cooꝑant᷑ in bonũ /
qm̃ ad tirulũ charitatꝭ adijciũt᷑ oĩa abude
ad fruendũ velvtendũ qᷓ in celis ſunt ⁊ in
terra in mari⁊ in oibus abiſſis ¶ Deſcri⸗
beret᷑ ↄpꝛmiter dominiũ oꝛiginalis iuſti

.

cie ꝙ eſt donũ dei quo creatura ratõnalis
ius hʒ ĩmediate a deo aſſumere alias res

„

inferioꝛes in ſuivſum ⁊ cõſeruatõem plu⸗

ribus cõpetẽs ex equo.⁊ inabdicabile ſer

uata oꝛiginali iuſticia.ſeu integritate na⸗
turali. Hoc mõ habuit adã dñium ſuper
volucres celi⁊ piſces maris cribere
tur ꝓpoꝛtionabiłr dñium libertatis create
ꝙ eſt facultas ꝓpinqua reſultãs ex libera⸗
liſſima cõdeſcẽſione dei ſe donãtis ad agẽ
dum vel nõ agendũ cum ania rõnali in ꝓ
ductõe ſuoꝛũ actuũ elicitoꝛũvel in eoꝝ ſu
ſpenſiõe ad finẽ conſeq̃nde beatitudis oꝛ
dinata ( Poꝛro qͥd ſit dñium aliud fun⸗
datũ in gratia ſuꝑnaturali ſolũ gratis da

ta põt apparere conſiderãti naturã grẽ ta

ſticia. ius ſuũ vnicui
ctũ eſt. Juſticia⁊ pax oſculate ſunt a

lis ſicut dicit aplo. ſi pus ꝓphetaxꝝ ſubie⸗

cti ſunt eis.⁊ fides infoꝛmis facit miracu

la Cona iꝰtamẽ locuti ſumꝰ in pꝛĩia
conſideratõe dum poteſtatẽ eccliaſticã de

Pꝛeterea ciuile dñium ſen politicũ eſt
dñium peccati occaſiõe introduciu.no co
petens pluribo exequo retinibile: abdica

bile. ſeruatavel nõ ſeruatalcharitate. fun⸗

ſcripſimꝰque dñium eccłiaſticũ dici põt.

datũ in legibus ciuilibi⁊ politicis fm q̊s

poteſt abdicari. vendẽdo. donãdo. negli/⸗
gendo.ꝑmutãdo.Añ ⁊ apud eccłiaſticos

inuenit᷑ tale dñium ſuo mõ. Nec fundat᷑

in charitate.nec in fide/ qm̃ apud infide/⸗

les? iiuſtos pctõꝛes.iuſte manet tale dñi⸗
um. (Poſtremo tandẽ babito ſermone

Poli nn

de iuſticia. de iure. de lege. de iuriſdictõne

de dñio. loq̃mur aliqͥd de policia deſcribẽ

tes eam ꝙ eſt cõitas oꝛdinata ad finẽ ali⸗
quẽ pfectũ. Eſt autẽ oꝛdinatio vel oꝛdo/
pariũ diſpariũ q; rerũ ſua vnicuiq; tribu⸗
ens diſpoſitio. Cõuenit igit᷑ pꝛoꝛſus oꝛ⸗
do cũ iuſticia que dat vnicuiq; qð ſuũ eſt

Pꝛopterea diuine fuit enũciatũ p ꝓphetã

wopus iuſticie eſt pax Cur ita? Planeq
nihil aliud eſt par q;oꝛdinis trãquillitas
Hanc vero tranqͥllicatẽ oꝛdinis facit iu⸗

„

q; tribuẽs.q̃ in re di⸗

liciarũ vero alia eſt celeſtis.de q̃ nibil ad pᷣ

ſens. Alia eſt humana duplex viatoꝛum.

Ana quevulgato⁊ appꝛopato noĩe dicit
eccliaſtica. Altera ſecularis Secularis ãt
dinidit᷑ ab Ariſtotele politiſante in tres.
Quaꝝ pꝛimã vocat regnũ.ſcdaʒ dicit ari
ſtocratiã:tertiaʒ noĩat vocabulo generali

₰ℳ,

appꝛopate Barer dicere poſſum?ty

mocratiã. Deſcribit᷑ regnũ qð eſt poli⸗
cia ſubvno

. ono Vel expᷣſſius ꝙ eſt ↄgre
gatio cõitatis ꝑfecte ſub vno fm leges ſu⸗
as bonas ꝓ re publica. Dicit᷑ autẽvnille
bonꝰ. vel rervel imꝑatoꝛ ſeu monarcha qͥ
nõ pꝛopꝛiũ pꝛĩcipalr ſed cõe bonũ inten⸗
dit in ſuo pꝛincipatu.( eſcribit᷑ ariſto
cratia ꝙ eſt policia ſub paucis bonis. vel

expſſiꝰ eſt cõgregarõ cõitatis pfecte. ſub
paucis bonũ reipubliceꝑ leges ſugs pꝛi/
dalr intendẽtib vt Denat?. ¶ Deſcri /
bi policia appꝛopato noĩe ſeu tymocra⸗
tia ꝙ eſt politia ſub plimis bonis Vel ex
pꝛeſſius. ꝙ eſt cõgregatio cõitatis ꝑfecte
ſub plimis vtilitatẽ reipublice ꝑ leges ſu⸗
as pꝛincipalłr intendẽtib. Dicit᷑ perfecta

cipalłr intendẽtibo vt

4

De oꝛigine Auris

citas qd differentiã iconomice conerſa
tõnis que ſibi ꝑfecte nõ ſufficit Diciſm

G

pnatur ales debet qᷣlibet regulatiõem acci

leges ſuas.quoniã in hoc attẽditur pꝛin

cipatus duantis. ſi ßm leges ſuas ĩuen ia⸗
tur vltro regere policiã.aliena lege nõ ar⸗

tatus ¶ Omis idcirco policia eccliaſtica
ſiue dominet᷑ vnus. ſiue pauci.ſiue plures

que reſultat er omiby. ¶ Süt exaquerſo
policie ſi taliter appellari merẽtur. q̃ non
libero ⁊ tanq; paternali regimie ducũt.ſi⸗
cut pᷣcedentes.ſed deſpoticoꝛ ſeruili iugo

tymocratiã. Vel in g Agltauhus

trahũtur. vel ex ꝓpꝛio demerito ꝑmittente

boni.dicit pꝛopꝛie diuina.qꝛ ſᷣm leges ſu

pere. Et ita pſpicuũ eſt. ꝙ tres iſte policie

vniũtur in ecclia aliter q; in ciuili policia

pter dine legis vnitatẽ. ¶¶ Perſpicuũ eſt

conſequẽter queſtionẽ hane ſapere blaſ⸗

phemiã ⁊ hereſim pelagianꝗ.ſi in eccleſia

ſtico regimine theologia Hponi debeat al
teeri ſcientie naturalivel huane. MNon enizʒ
ſu mit᷑ hic ecclia pꝛo templo materiali qð
egilicare meli ſcirʒ lathomꝰ? q; theologus

aut iuriſta Nec de ecclia tãtũmodo debet
ſieri ſermo ꝓ ſolis puentibus 2 redditibo
⁊ iuriſdictiõibo eccłiaſticis.ad tꝑalitatem
et vitã hanc ciuilẽ reſpiciẽtibus. qm eſſet

hoc pure gen tilr ſaꝑe. Ita tñ aniales etic

de ecclia plerũq; cõcipiunt.

pꝓut opibus ⁊

veer bis inſinuãt extollente⸗ vſq; in celuzʒ.
AAfſfſiquis eps aut abbas laboꝛauerit vt ſtent
õ menia ⁊ pꝛedia cũ ſuis iuriſdictõibo ⁊ per⸗

mittat ruere ſub ditos ꝑ erroꝛũ deuia in i

de catholica ⁊ bonis moꝛibo. Sic autem

poſſet ſecularis vnꝰexpertus iconomꝰ. iu

dicari frequẽter vtilioꝛ in eccliaſtico rei
mine q; theolo gus aut inriſta. Cõſidera
ri igit᷑ d ebet ecclia put inſtituta eſt a x-pᷣo

ſupꝛa firmã petrã fidei ad finẽ ſuꝑnatura

conſtitui auditoꝛes cauſaꝝ fie 5
logia pitiſſimi nec coꝛrupti moꝛibo.quas
cauſas oẽs dicũt aliqͥ ad ſedẽ aplicã referẽ
das eſſe. licet hoc nimis generaliter intel;

rectũ eſt iudex ſui ⁊ obliqui ¶

le m. fm legẽ euangelicã. ſacre ſcripture
diuinit reuelate/vm quã debʒ regulani iu

diciũ de fide? moꝛib ſubditoꝛũ. quoniã

00 qui ¶ Pꝛo q̃ fide
conſeruãda ſi deberent in curia rhomana

*

ligant Attendat ſi hoc eque ratõnabiliter

ſum' cõſoꝛmiter ad pdictã phᷣi policia
pliciter diſtinctã in naturali regimie. po⸗

liciã eccliaſticã diuider
Alia collegialis Alia ſynodalis

fieret.ſicut auditoꝛes cauſaꝝ ꝓphanaru

ſuntoꝛdinarie IN————HHõ oſ

tri⸗
dere qy Alia eſtpapal
ſeu cõcilij

–—

general.papalis imitat᷑ regalẽ. Collegia⸗

lis dñoꝝ cardinaliũ imitatariſiocratiam

Synodalis generalis imitat᷑ policiã ſeu

lei in theo ;/

deo q regnare facit ypocritã dicente Job

Pter peccata popli. Vlel aliũde iuſto eiuſ
dem dei iudicio. Vocat aũt eas Areſtote.

pꝛimã Tyꝛannidẽ. Alter oligarciã. Ter

tiam democratiã. In tyꝛãnide pᷣſidet vnꝰ

pꝛopꝛiũ tantũmõ bonũ inqͥrens volens

ſubditos impotẽte . indoctos ⁊ diuiſos

ſimilis ↄditõis ſuꝑ alios In democracia

pꝛeſidet ſibiipſi multitudo nec; vh

eccliaſtica policia tale aliqd tripłi 7 poꝛ/
tionabiliter inueniri. D

rit vnuſqͥſq; ꝗ ſua ſunt.nõ qᷓ cõia.( Ko⸗
gnoſcet ex his ſtudioſus lectoꝛ. ſi poſſit ĩ

deniq; de poli⸗

19s mixtis nihil expᷣſſimꝰquoniã fere nul

cundũ ꝓpꝛie diuinã,fᷣm Ipꝛie natural m

uUilẽ (

cu ſ̃m leges canonicas Aliud politicũvel
QLiuile. m leges ciuiliter daras ( Ampliꝰ
yero fundant᷑ ſm pᷣdicta. diu

laeſtqᷓ mixtionẽ excludat.ſed a pdominã⸗

ti talis vel talis nominat᷑ Hecvero latius

explicata ſunt in tractatu quodaʒ de vita

ſpirituali.Et in ſermone illo. Dedit ei pa

tenomnia in manus

Epilog pꝛemiſſoen

nẽ creaturq ſpecialr in creaturã ma
tionalẽet hoc ᷣm multiplices leges. Se

canonicã,ſm ciuilẽ. Fundat᷑ iñ ꝑticipata
iuſticia imitatrix diuine Dehinc iuriſ⸗
dictio q̃druplex ſ̃ᷣm qdruplicẽ legem. p⸗
Et de qualibet harũ dupliciter ha
mo pᷣt Quoniã alia eſt coerciua in

ieArreaathetbans niee⸗ ci⸗

beri ſ.

bitraria ſeu ſpontanea/dici põt

Poꝛro
ſm leges ⁊ iuriſdictõnes fundan ur dñia
Vnü gloꝛie.Alterũ iuſticie oꝛiginał.Ali
ud gratie gratificãtis. Aliud euangelicũ
ſim leges pꝛopꝛie diuings. Aliud euãgeli

inuitũ. Alia eanaeiggrtte ar⸗
4

policie.

AVna regalis ſeu li bera. Altera ſeruilis et
deſpotica. Etvtraq; diuidit᷑ in eccliaſticã

2⁊ ſeculare. Secularis li bera ⁊ bona diui⸗
it᷑ in Regnũ:in anſtocratiã? tymocratiã

Beruilis: mala in tꝛannidẽ. In oligar

Püogando dicimꝰꝙ a pꝛia iuſti
cia deriuat᷑. Jus generalr in om⸗

le

f

— 7TX
Et legum 2
sll
ciam ⁊ democratiã. Ecciaſtica bona dini ctiue Alioqͥn eccĩaſti. i regimẽ nõ eẽt mo
di?᷑ poꝛtionabhilr in papatũ in cardinala narchicũ ? brepoſſet multiplex caputerx .
tür ſynodu. Malaxvero reipſa mag hnic ej.q abte eſt herericũ Nec tñ plenitudo
aduerſo triplici mõ cognoſcit q; nomine. ptãtis papalis.ſic intelligẽda eſt ĩmedia⸗
M (ãdẽ ſub ecciaſtica policia cõtinet᷑ ap te ſuꝑ oẽs xpᷣianos.ꝙ ꝓ libito poſſit ĩme
d pꝛopꝛiato noie pias ecciaſtica q pꝛĩo di⸗ diate iuriſdictõʒ in oẽs ꝑ ſevel alios extra
c uidit᷑ qmvna eſt oꝛdis. Altera iuriſdictõ oꝛdiarios paſſim erercere. ſicei pᷣiudicarʒ
nhis. Ptqs oꝛdis duplex. vna ſuꝑ coꝛpus oꝛdinarijs.qͥ ius hñt imediatiꝰ. imo ĩime
Eprvenꝝ in conſeq atoe. Altera ſup coꝛpus diatiſſimũ ſuꝑ plebes eis cõmiſſas actus
EFyi miſticũ in ſacro miſtratõe. Ptãs iu/ hierarchicos cercẽdi. Extẽdit᷑ igit pleni R
lucools duplex. ina in foꝛo ertefioꝛl. tudo ptati papeſus ves iferioꝛes. ſolũ d
48s Altera in interioꝛi. Ptãs in exterioꝛi du / ſubeſt neceſſitas ex defectu oꝛdiarioꝝ ife
plexvna coertõnis ſeu coꝛrectõis ſᷣm legẽ rioꝝ· Vel dũ appet euidẽsvtilitas/ecclie
ohꝛie diuinã q eſt excõicatio Altera m gqi eadmodũ dicipõt de epis reſpectu ple
4 leges poſitiuas. canõicas ſeu ciuiles Jin banoꝝ ſen ꝓpzioꝝ ſacerdotũ.qꝝ pñt ſup
riſdictõi ſeculari ſilis eſt Rurſus poteſtas plere defect'. 2 ertia. ↄcluſio. Pleitudo
i iuriſdictõnis in foꝛo interioꝛi duplex eſt. ptãt ecciaſti. edũ ponit᷑ in eccia ſynodali
1 Aina clauiũ ſcietie 2 platis in abſolutiõe terↄgiegata cũ pleitudie executõig hmõi
R ſeu remiſſiõe culparũ. Altera in pene cõ⸗ ptati fitvariatio vel equocatio de h qd eſt
n mutatöen largitõez ngentue /o cein: a:n' eodé mo eſt plenitudo ptatis
i ſtremo tripliclter hʒ õſiderari ptãs ecle cccia icei papa? in eccia Yatedũ eit tñ ꝙ
ſiaſtica. Vno mõ in ſe foꝛmalitervel abſo eſtvtrobiq; ⁊ pꝛicipaliꝰin eccia ſuo mo et
n iInte. Allo mõ vt in hoc vel illo ſuppofito hoc qqruplici reſpectu. i. indeuiabilitat
materialt eu ſubiectiue Tertio mõ vſua⸗ ac indefectibilitatj exteſiõis. regulariõis.
n⸗ litervel exercitatiue. Vſus vero qdruplex ⁊ generalis obligatõònis. cui ſubücit etii
⸗ . eſtlicitus? ratus.licitꝰ2 nõ ratus Illicit? iße papa tãq; ĩpatrici ſpõſe reg ſummi/qᷓ
1 . ⁊ itus IYllicitus⁊ irritus. Ratus vero du põt ↄdere canones diffinire etiãſi fuerit
44 3 Pliter. vel de iure. vel de facto. papa pñs. Faciũt autoꝛitates ſubſ. zän
4 Finit tractatulꝰmagis ad inqͥ ſitõeʒ ve⸗ tes ꝓvtraq; pte ſcᷣe ↄcluſiõis cũ pꝛia⁊? ter
. rtatis qᷓ; ad determiatõʒ egitꝰ 2 pnũciatꝰ tia. Dicit ei Bonauẽtura pte. vi. ca. v. ſui
1 . onſtañ.tpe generalis Concilij p parte bꝛeuiloqᷣ exdict Aug. Sic igit baptiſm⸗
CLCancellarij Pariſi n. Anno a natiuitate pᷣt ecextra eœiam. mun?ꝰ ãt btẽvite nõ niſi

dñi. M. cccc. xvij. die. vi. Febꝛnarij. M intra eccleſiã reꝑit᷑ q̃ ſupꝛa petrã fundata

PWBia NuA4 eſt.q ligãdix ſoluedi claues accepit Hecẽ
in 7 RKM oncozdia quo4 vna enert holſichetoer in ſpani⸗ dñi
) plenitudꝗ ptaiꝭ ecciaſtice ſit ĩ ummo põ⸗/ prtraãtẽe ꝑ quã ↄiugalẽ ptãtẽ.etiã de ancillis
1c tifice. ⁊ in Tcccleſia.q;uis nõ oĩno ſimiliter bararfilios beiſit⸗ ſtephã papa ſic ſcri
ILI ⁊ hoc uib triplici oduſiõe Cui declaratõ bit Gualhᷣto pꝛiarche Nũcvero iterato ti
tuin Ppʒ ex tractatu cui?titulꝰeſt de tãte eccleſi,· bi ſcpſimꝰ.nolẽtes aliakecken uilegiũ ĩfri
r aſtica⁊ de oꝛigĩe iuris ⁊ le leei⸗ ↄclo gere. ʒ aplica pᷣꝛogatina poſſumꝰdeq̃libʒ
Nn ſtie ↄplectit᷑in eccia clericũ oꝛdiare. Notẽt decreta cij ſu

X enitudo ptãtꝭ eccia
it ſa lentudine duplic ptatj ſc oꝛdis? in is glof. etſi papal ptãs extẽdatad oẽꝛ
riſdictõis tã in foꝛo interioꝛi qᷓ exterioꝛi / imediate.ſupple in caſu neceſſitat vel eui
ti q circa quęlibʒ de eccia pᷣt imediate ⁊ abti; dẽtis ytilitat.ñ tñ vult alicꝰ eccie pꝛiuile

ig lmst e ercrcen ciaue 5 errãte Sʒz ſi giũ infringere / ſupple qꝛ necitavelle dʒ.
ſ . errat pt ꝑſo a ecciaz vnoe aliter ↄgrega⸗ dd . He d
8 lex iponi, cui tenebit hñs hmoi ptatez rey 1 Eit inqrere de eccliſtica poreſtate.
4 ueent obedire ſiẽmatri.? ſpõſe xpi.et ſii In peia ↄſideratõe deſcribit ptãs ecle
ſ regulea ſpirituſancto directe. 2:2cluf. ſiaſt cap cam qdruplice. In ſcoa di
4 . Plenitudo ptãtis eccliaſtice/ ſic ꝓpꝛie ſtinguit᷑ ptãs ecciaſtica.mltis mõis/ oñ
. ſumpta. nõ pᷣt eſſe de lege oꝛdiata.niſi in · dit᷑ ptãs oꝛdis ẽ eqlis in oĩb ſacerdoti
. vryvrnico ſummo põtifice foꝛmaliter ⁊ ſubie⸗ bus.quo ad conſecratõem coꝛꝑis chꝛiſti.

S

Bermo pꝛo viagio

4 S imn tertia oſtendit᷑ ꝙ poteſtas oꝛdinis

non eſt ſimpliciter equalis in omibus ſa

cerdotibus et epiſcopis.

Vn quangoſtgdttquid ſit votcllaen⸗
riſdictõnis in foꝛo exterioꝛi. ”
quinta oſtendit᷑ quid ſit poteſtas
iuriſdictiõis in foꝛo interioꝛi/et de dupli
ci ſubiectöone. =MWG

¶ In ſexta ponit᷑ quadruplex diſtinctio
vlilis ⁊ neceſſaria p intellectu ſequentiũ.
n ſeptima quid dicendũ ſit de eccleſi⸗
aſtica poteſtate dum cõſideratur foꝛmali⸗
ter et abſolute.

In octaua quid dicẽdum ſit deeccleſia

ſtica poteſtate put cõſideratur reſpectiue

et quodãmodo materialr ſeu ſubiectiue.

¶ In nona quid dicẽdũ ſit de eccleſiaſti⸗
capoteſtate.dum ↄſideratur quo ad vſuʒ
vel exercitiũ.et illic fundat᷑ ſupꝛema pleni
tudo eccleſiaſtice poteſtatis.
¶ In decima oſtẽditur/ꝙ in papa eſt ple
nrngenmma⸗ poteſtatis⁊ deſcribitur

¶ In vndecima oſtendit᷑ qualiter pleni⸗
tudo eccleſiaſtice poteſtatis ſit in eccleſia

vel generali concilio.
75n duodecimo oſtẽditurde plenitudi
neé poteſtatis papalis ꝑ reſpectũ ad bona
eccleſiaſticoꝛũ atq; laicoꝛuum.
¶ In tertiadecima fundatur om̃is pote⸗/
ſtas a pꝛĩa iuſticiavarijs⁊ mitis mẽbꝛis.

¶Et ſit epilogus pꝛemiſſoꝛũ. ”

Bermo factus per
eundẽ.xxi.die Julij Anno dñi M.cccc. xv
ſuper pꝛoceſſiõòibus faciẽdis pꝛo viagio
is Rhomanoꝛũ ad petrũ de luna.

(n quo ponũtur.xij.cõcluſiões ſeu re/
gule pꝛactice in ſacro generali Lonſtan⸗
oncilio.
Roſpeyn iter faciet nobis de
u—!es ſalutariũ noſtroꝛũ Ita lo
p quit᷑ pꝛopheta in pſal. lxvij.
luius initiũ eſt. Exurgat de

.„7 5.

Fiat ita qſumꝰ/pſperũ iter. faciat nobis
deus ſalutariũ noſtroꝛũ.Auxiliãte te bea
vieꝛ veritatis.quã imploꝛemꝰ⁊ ſalutemꝰ
dicentes. Aue Maria (¶ Pꝛoſperũ iter fa
ũ noſtroꝛũ Ita fi

ciat nobis deus ſaluta

.

ust diſſipent᷑ inimici eiꝰ.⁊c̃.

tiſſima virgine. In qua eſt omnis gratia

eri credimus ⁊ ſperamꝰ.O domine de ſa
lutariũ noſtroꝛũ Nec mirandũ ſi ſperamꝰ

⁊ credimus qm̃ te donãte aſſumus. Ecce

oꝛdinatõni ſanctiſſime nuꝑ facte quaʒ in

ſpiraſti. fit conuẽtus iſte celeberrimꝰ⁊ de⸗

uotus ad oꝛandũ ⁊ depꝛecandũ faciem tu
am plenã gratiaꝝ ⁊ dicendũ. Dñe ſaluuʒ

te diſpone. (Deg qre nobis pꝛoſperũ
iter fieri petim viri patres? fratres Reue
rendiſſimi ſapiẽtes illuſtres atq; doctiſſi⸗

fac regẽ. Iterqʒ; Gen ſalutis tue ꝓſperita

mi.⁊ in oĩm virtutũ decoꝛe pᷣclari. Nobis

inq; pꝛoſperũ iter quo pacto fieri petimꝰ.

etiã qui loco manemꝰ/nec moueri quocᷓ
extra diſponimus: Sed ꝓfecto videmur
iter agere.dũ facit iter nobis hoc eſt advti
litatẽ noſtrã/ad obſequiũ noſtrũ.advni⸗

uerſalem ecclie pacẽ. Sereniſſimꝰrhoms
noꝛũ rex/ptectoꝛ eiuſdẽ eccłie fideliſſimꝰ.

Pꝛoſperũ ſit iter ſuũ /ſuppliciter⁊ ſalubꝛi
ter imploꝛemꝰ.quoniã in pꝛoſꝑitate ſua
ſalus noſtra reponit᷑. Ita enĩ pꝛoſperũ fa
cies iter nobis O deus ſalutariũ noſtroꝝ
ſi pedes eiuſdẽ regis noſtri in viã pacis di
rexeris.ſi cõceſſeris eum redire cũ exulta⸗

tõne poꝛtantẽvberes vnionis ꝑfecte ma/

nipulos. Sic eni fas habebit ex ſentẽtia

dicere cũ Abꝛae ſeruo.q; pꝛoſperũ feceris

iter ſuũ/ꝙ pꝛeterea fueris ſecũ in om̃ibus
ad que ꝑꝛexit.Ambulet igit᷑ ipſe rexvia re

gia/per arma iuſticie.a dextris ⁊ a ſiniſtr
te duceꝛ te comite:qui es via veritas ⁊ vi⸗
tate dicente ad eum Intellectũ tibi dabo

⁊ inſtruam te in via hac qua gradieris.fir

mabo ſuꝑ te oculos meos. Mãdes deus

angelis tuis vt cuſtodiãt eum in omnibꝰ
vijs ſuis poꝛtẽt eum in manibus tue pꝛo
tectõnis.vt non offendat ad lapidem cu⸗
iuſſibet obſtaculi.vel obduratõnis partꝭ
aduerſe. pedem ſuũ ʒelum ſuum. Sic eni
pꝛoſpeꝝ iter facies.nedum ſibi ſed nobis
et hoc advtilitatemr
rium noſtroꝛũ.¶¶ Potuerat ſermo noſter
pꝛolixius extendi.qui deuotas pꝛo regis
itinere pꝛoſpero fundendas. oꝛatõnes cõ

monefaceret atq; ſuaderet. Sed inſpicio
veſtrum deuotõnis ardoꝛem/qui vt con⸗

tinuetur vel in maioꝛem deſiderioꝛũ flam
mam erumpat. non eget flatu verboꝛum
meoꝛum eriguo.per ſe enim ſatis in me⸗

ditatõne veſtra exardeſcit ignis. pioꝛum

ſanctoꝛumq; deſiderioꝛum.vt iugiter le/

uatis ſurſum coꝛdibus/ vt tractis ex imo

oſtrã tudeus ſaluta

—, —, „ ————ʒ—ʒ—ẽ —

Gnte⸗
d
e

no

Regis rhomanoꝛũ

pector ſuſpirijs atq; gemitiba dicatvnuſ⸗
quiſq; apud ſemetipᷣm Pꝛoſperũ iter faci
et nobis deus ſalutariũ noſtroꝝ.facietp
faciat. nam apud hebꝛeos vt Nicolaꝰ de

— „

Aaoaliſiuanarndepanialive⸗
Di

ſolet poni. ¶ Diuertat nũc paululũ⁊ per⸗

q; off ert᷑ in ipſa meditatõe mea iter qZddia

non terreſtre qð agit᷑ pedibocoꝛꝑis.ſʒ ſpi
rituale⁊ celeſte iter eternitatis qð pagrat
pedibꝰmẽtis/qͥ ſunt cognitio pes ſiniſter

in intellectu. ⁊ volitio pes dexter ĩ affectu
Hoc iter q̃le eſt ſi qͥs introgauerit/rñdeat

ꝓpbeta id eſſe viã mandatoꝛũ dei.quã ne

dum ambulaſſe ſʒ cucurriſſe gloꝛiabat᷑ ip

ſe cũ ait. Viam mandatoꝝ tuoꝛũ cucumri
cũ dilataſti coꝛ meũ.Et rurſus. In via te⸗
ſtimonioꝝ tuoꝝ delectatꝰ ſum ſicut in oĩ
bus diuitijs. Et talia ſunt in hanc ſentẽ⸗
tiam abſq; nũero.Etenĩ tu qui ꝑegrinarꝭ

hic a dño.ſi ꝑgendo vis ad vitaʒ ingredi⸗

ſerua mandata. Hec eſt enĩvia regia.hoc
iter ꝓſperuʒ.hec cõpendioſa ſemita.q̃ du
cit ad vitram. ¶ Atuero videre mibi vide
oꝛ conſeq̃nter in ipſa meditatõe mea.col

lectũ eſſe ſacroſanctũ pñs cõciliũ vtyiam

iſtã pꝛeparet⁊ dirigatvt pſperum hoc iter
oſtrũ faciat. cõcedente deo ſalutariũ no
oꝝ Nãve mũdoa ſcãdalis.ve hoſtilibꝰ
inſidijs.ſuꝑ quib eſt illa ꝓphete ↄqueſtio
In via hac q̃ ambu.abſcon.ſuꝑbi laq̃um
mihi. Et rurſus iuxta iter ſcãdalũ poſue.

mihi. Quis ãt oĩa iuxta iter mãdatoꝝ dei

poſita ſuꝑboꝝ/demonũ carnis.⁊ mundi
ſcãdala dinumeret: Quis oẽs laq̃oꝛũ no
dos.artes modos agnoſcat: Quis non
cũ Anthoĩo paueſcẽs exclamauerit. Hos
dñe laqueos oẽs.hec ſcãdaloꝝ retia quis
euadet? Atqui benedictꝰ deus ſalutariũ

noſtroꝝ qui ꝓſpeꝝ nobis fecit iter ſpũale

mandatoꝛũ ſuoꝛũ.dũ voluntatẽ faeultatẽ
q; cõtulit cõueniendi ſenioꝛes in vnũ.cõ

uocãdi cetuʒ.congregãdi eccliam.vtvide
rent qͥd facto opus eſſet.ad tollenduʒ tot
ſcãdala poſita in vijs ſyon ita vt lugerent.
eo ꝙ non eſſet qͥ veniret ad ſolennitatẽ

Hinc offendebat ſcandaluʒ ſciſmatice di
uiſionis. Hinc ſcandalũ multiplex hereti

ce pꝛauitatis. Hinc multiplicata ſuʒnu

merũ ſcandala/offenſiões ⁊ retia cuiſtibʒ

vicioſitatꝭ ¶ Obſidebat pᷣcipue.hoc iter.

ſpuale/moõſtrũ hoꝛrendũ ingẽs / molepo
tens /ſuꝑbia ⁊ filia eius impꝛobiſſima.di

ra dominãdilibido.phibuerat toto mali
gnitatis ſpiritu ⁊ aſtu/ne celebꝛaret᷑ gene
rale conciliũ/qð efficaciſſimũ erat.⁊ pene
vnicũ.aduerſus hecoĩa ſcãdala remediiũ.
Exultetvero nunc om̃is fideliũ turba.

FHuc magnifice grãs referat deo ſalutariũ

nr̃oꝝ ͥ pſpeꝝ fecit iter mãdatoꝝ ſuoꝝdũ

ↄtnlit celebꝛari ſacroſctm̃.h̊ gnale ↄciliũ

ſufficiẽs ad ſciſmatũ ſedatõʒ Ad hereſũ ex

tirpatõʒz⁊ ad moꝝ rfoꝛmatõʒ Et h̊ ex pau

(is in hoc eodẽ pꝛacticatio ↄcilio.ũ tã de

clarare.qᷓ; ſummatĩ narrare vel annotare

curabo. HNon accurato quidẽ ſed doctria

li quotidianoq; ſermone. Sats erit ita lo

qui vt intelligar. ndaran itacr mẽé
enerale conciliũ ⁊ acta

eius Inuenio ꝙ ipm ab itinere ſpirituali

remouit pꝛĩo quadruplex ſcãdalũ obſtẽs
ſciſmatis ſedationi. Remouit alið q̃dru

plex ſe candalũ nocẽs hereſum extirpatiõi.
Remouit alteꝝ quadruplex ↄtrariãs mo
rũ refoꝛmatõi.⁊ ita contrariãs.vt iam nõ

eſſet pꝛoſperũ ſed infauſtũ iter pacis fidei
et virtutis. ¶¶ Cöfoꝛmiterad hanctripli
cem qternitatẽ ſcandaloꝝ numeremꝰ.xij.

cõcluſiões.regulas aut leges.q̃ in hoc cõ

cilio.vl explicitevel ĩplicite ſtabilite ſunt
quaſi totidẽ directiões ſalutares.ꝑ quas
pꝛoſperũ iter fecit nobis deꝰ ſalutariũ no
ſtroꝛũ.vt in hoc itinere ſit vnitas rõe pmi
ſitveritas rõe ſcðᷣi.ſit bonitas reſpectu ter

tij. Sit inſuꝑ mod?ſpẽs⁊ oꝛdo. Sit de /

niq; mẽſura nüerus⁊ pondꝰ. Cõfoꝛmiter

ad potentiã ſapiam ⁊ bonitatẽ patris ⁊ fi
lij et ſpũſſcti. Hoc modo ꝓſperũ iter facit

nobis deꝰ.ſcʒ vt ſit iter planũ iter lucid—u.

iter pulcrũ.dum iuſticia ponit in via greſ

ſus ſuos / dũ veſtigia ſua relinqͥt impᷣſſa/

quaſi certa totidẽ ſigna/ne oberremus vel

exoꝛbitemus.nobis data.

„

rans iter noſtrũ a pꝛimo ſcãdalo.que da

ta eſt in ſeſſione publica.v. Apꝛilis anni

pꝛeſentis ¶ Conciliũ generaile poteſtatẽ

a chꝛiſto immediate habz. cui quilihzen
ipa

iuſcunq; ſtatus vel dignitatis.etiam

palis exiſtat obedire tenetur/in his que
pertinẽt ad fidem / ⁊ extirpatiõem ſciſma
tis.ac generalẽ refoꝛmatiõem eccleſie dei
in capite/ ⁊ in membꝛis. Conſcribenda

MMꝛima lex in via
(Alſſignet᷑ pꝛo pꝛima ꝑteque eſt (pac
de via pacis.pꝛima lexſiue directio libe/⸗

–
* 4 .

pꝛoꝛſus eſſe mihi videretur in eminẽtio⸗
rib locis.vel inſculpẽda ꝑ oẽs eccłias.ſa⸗
luberrima hec determiĩatio.lexvel regula/
tanq; directio fundamẽtalis.⁊ velut infal
libilis aduerſus mõſtruoſum. hoꝛrẽdũq;
offendiculũ.qð hactenꝰ poſitũ erat ꝑ mul
tos de eccleſia in itinere mãdatoꝝ dei. de
terminãtes ex textib groſſe. nõ ad regulã
euangelicã? eternam acceptis.papã non

eſſe ſubiectũ generali cõcilio.neq; iudica

ri poſſeꝑ ipᷣm.Ox pꝛeterea generale conci
liũ totũ ab ipſo robur ĩmediatũ ſumebat
Hiec poterat ſine eo caſu quocũq; vel con
uocarivel ſtabiliri: O nemo poterat ei di
cere. Cur ita facis.quoniã ſolutꝰerat legi

bus⁊ ſupꝛa ius.Et ita de plimis ꝑ q̃ blã⸗

da fallax: ſubdola adulatio fouebat libi⸗

dinẽ dñandi/⁊ tyꝛannidẽ eccleſie deſtru⸗

vt nõ pateret via reductõis ſeu pacis.

Scripſit ſuꝑ hoc erroꝛevel ſcãdalo Reue

rẽdiſſimꝰpr̃ dñs Cardinal cameraceñ.pᷣ⸗
ceptoꝛ m

nitetes ſuis iuribo poſitis ãnotauit.Nũc
exq iam lex poſita eſt nec iã licet dubitare
pꝛobatõnes omittamꝰ. Sola hec pꝛoba

tio ſufficeret. Si eccleſiam nõ audierit ſit

Lociliũ generale po (ſiue lex ſalutarꝭ
teſt eũ quẽ reputat ſummũ põtificẽ.nedũ
cõſultiue inducere.ſed autoꝛitatiue cõpel
lere ad offerendũ viã ceſſionis vel ad cedẽ
dum papatui etiã ſine culpa ſua licʒ non
ſine cauſa. Qualis cauſa mltiplex eſſe pᷣt/
dukadenodi in publicis fmonibtactuʒ
fuit in hoc cõcilio. Mec lexꝑ hoc ſacrũ
cõciliũ.determĩatiue ſtatuta eſt.⁊ in papa
Johᷣ.xxiij.pꝛacticata.qͥ viã ceſſionisvꝛgẽ

te cõcilio pꝛimũ obtulit.deiñ ceſſit Lollit

ex hoc ſcãdalũ dicetiũ viã ceſſionis pꝛacti

cari nõ poſſe inuit cõtendetiba de papa⸗
atoö

volentiũ inuito generali cõcilio vel eccłlia

ꝑnicioſe papatũ detinere. nuũc aut quõli⸗
bet in futuꝝ Etenĩ ſi pᷣt ſummꝰ põtifex da

Celeſtinꝰ⁊ laudat᷑.cur nõ viceuerſa pote⸗

rit ſponſa chꝛiſti repudiare nõ dicã ſpon⸗
ſum ſuũ.ſed ſponſi vicariũ.pꝛeſertimvbi

ptoꝛ me inclitꝰ? dudũ ⁊ nuꝑ anteq; fierzʒ
bec cõſtitutõ reputãs eẽ pꝑnicioſiſſimũ ſic
aſſerere.ſicut⁊ de multis dictis ꝑ q̃ſdã in

rectio

pꝛo viagio

“ ſubeſt vel culpa vel cauſa:

CCertia directio.

¶ Tonciliũ generale ſic eſt ſupꝛa papã ꝙ;
ei bullas⁊ ꝓceſſus vel oꝛdiatões⁊ ſtatuta
pᷣt irritarevel annullare. Põt inſuꝑ trãſſa
tionẽ curie romanea loco cõcilij ĩpedire.
Loõpellere rurſus papã ſtare cũ cõcilio et
ita de ſilibꝰ. Hoc determĩiatũ eſt in publi⸗
ca ſeſſione⁊ młtipłr pꝛacticatũ.Tollit᷑ ex
hoc ſcãdalũ quo ꝑ indirectũ q̃reret᷑ nunc
aut alias di ipari generale concilium.
uarta directio.
onciliũ generaleſic eſt ſuꝑ leges oẽs
poſitiuas.vel a ſummis põtificib.vła ge
neralib cõcilijs editas/ꝙ eas pᷣt interpᷣta⸗
ri mutarevel tollere.pꝛo qᷓnto viderent᷑im
pedimentũ vel ſcandalũ eſſe ad iter eccia-
ſtice vnionis.Hoc pꝛacticauit pñs cõcili
um tollẽdo pẽas oẽs⁊ inhabilitatões.⁊c̃.
Suſpẽdẽdo inſuꝑ futurã ſummi põtifi⸗
cis electõem. Recipiendo deniq; ad cau⸗
telã: humili q̃dã cõdeſcẽſiõe.pᷣtenſam cõ
firmatõʒ cõcilij a dño papa.cũ młtꝭ ſilib⸗
qꝗ⁊ q̃lia iuriũ poſitiuoꝝ rigoꝛ ñ admittit.

Becũda pars pꝛin
Vcipalis devia veritatis.
vpoſuimꝰ in hac parte pꝛia qua⸗
dtuoꝛ ſcandaloꝛũ genera quibo ob/
ſtitit pñs ↄciliũvt ꝓſpeꝝ iter faceret nobᷣ
de ſalutariũ nrõꝛũ/ad dirigendos pedes
nrõs ĩ viã pac.⁊ ad ſedatõeʒ ſciſmatice di
uiſiõis. Lrãſeam p ſcõa ꝑte ad deſtructõ
nẽ alterius q̃drupliqò ſcãdali qudᷣ videbat
impediri declaratio veritatis.et beretice

4 .

pꝛauitatis deſtructio.
Pꝛuma directio ſa⸗/
lutaris in via catholice veritatis.
4TRongna generale poteſt ⁊ debet circa
omnẽ ꝑſonã cuiuſcũq; pꝛeeminẽtie vł ſta
tus exiſtat/abſq; fauoꝛevel timoꝛe.vel per
ſonarũ acceptõne/ indiciũ in cauſa hereß
exercere.patet ex tenoꝛe cõmiſſionis date
Reuerẽdiſſimis patriba dñis q̃tuoꝛ cardi
nalibus.⁊ alijs de qᷓlibet natõe.Hoc inſu
pꝛacticatũ eſt circa inquiſitiõem factom
de papa Johãne.xxiij. ⁊ circa Johannem
puſſi.qui q;uis eſſet ſtatus parui:habuit
tamẽ fautoꝛes plłimos foꝛtes acres.et po
tentes. Hoc autem eſt ꝓſperum et efficax

4

ne

i⸗

Regis rhomanoꝛũ

iter ad extirpatõem erroꝝ dũ nullis parci

tur.ſed cõſtanter ꝓcedit᷑ ſd emendatõem
vel ſi coꝛrigi noluerint ad punitionẽ ⁊ ex
terminatõem errantiũ.Alioquin non ſa⸗
tis deſtruũtur erroꝛes.ſi ꝑmittũtur liberi:

⁊ impuniti patentes⁊ notoꝛij.verbis aut

factis hereſum defenſoꝛes. Si pᷣterea pꝛe
dicatoꝛibe catholice veritatis non ſubeſt
lena libertas elucidãdi legẽ ſanctã. Zol
itur ex hoc pñticoncilio dictũ phᷣi illiꝰ.qͥ
leges compabat teł araneaꝝ.eo ꝙ; debilio

res muſcas retinent trãſmittũt foꝛtioꝛes.

Becunda directio
ſiue ſexta lex in oꝛdine.
Conciliũ generale p̃tꝛ debet aſſertões
hereticas⁊ erroneas in fide⁊ moꝛibo q̃ fue
rũt⁊ ſunt in ſcãdalũ publicũ diligẽter exa
minare repꝛobare ⁊ dãnare.etiaʒ nõ facto
pꝛiusvel ſimł pceſſu aduerſus aſſertoꝛes.
NHoc pluries pꝛacticatũ eſt in hoc cõcilio
vt de aſſertõnibo ꝙ cõicandi erãt laici ſub
vtraq; ſpecie Et de iſta aſſertione quilibʒ

xbpᷣianus poteſt⁊ debet.⁊c̃. Deniq; tam rõ
nes qᷓ; ſilitudines manitfeſte.⁊ exẽpla ſan

ctoꝝ ꝓbant idẽ.vt de falſo numiſmate / et
famoſo libello.Tolliturex hoc ſcandaluʒ
vel tolli debet eoꝝ qui ꝓ bono acceſſoꝛio

quod in facto cõſiſtit.elucidatõem verita

tis vel impediunt vel ꝓcraſtinant.hoc ãt
pꝛocroſtinare quid niſi impedire eſt:
Certia directio.
Coõciliũ generale pᷣt dãnare ppões mul
tas.cũ ſuis autoꝛib.liq; hr̃e gloſas aliq̃s

vel expõesvel ſenſus logicales veros poſ

ſint. Hoopꝛacticatuʒeſt in hoc cõcilio de
multis articulis ꝛvicleff ⁊ Joh̊.huſſ.quo

rũ aliqui poterãtvel de vi logice vel gram
matice. defenſionẽ aliquã recipe.vt in ar⸗
ticulis qͥ ſunt indefinite traditi.vel qui lo
quũtur.de poſſibilitate put poſſe logicuʒ

eſt? nõ phicũ Vel qͥ poſſent ad aliquẽ ſen
ſumveꝝ trahi.ſi ſeoꝛſum ponerẽt᷑ 3

cõciliũ hoc ſolerter attẽdit/pꝛio qꝛ iuxra

hilariũ Intelligẽtia dictoꝝ excauf ẽ aſſu
mẽda dicẽdi. Iterũ illð Auguſt.Aiberis

verbis vtunt᷑ phi: in reba ad intelligendũ

difficillimis offenſionẽ piarũ auriũ non
ꝑtimeſcũt.Nobis ãt ſcʒ theologis.ad cer⸗
tã regulã loqͥ fas eſt Allð deniq; vulgatuʒ

fundamentũ in Ariſtotele q̃mones ac⸗⸗
cipiẽdi ſunt ſᷣm materiã ſubiectã Uñ mo

loq iuſſit ⁊ cõpulit

ralis ſentẽtia ſumit?᷑ Ea eſt enĩ öine foꝛme
ſubſtãtia vt ꝙ nec in extrema dilabat᷑ nec

in ſe extraneũ aliqð ipᷣa ſuſcipiat.ſʒ ſic de

ea ꝑmenides ait. Aerũ oꝛbẽ mobilẽ rotat
vüũ ſe ĩmobilẽ ipᷣa ↄfuat.qð ſi rões q̊ʒ nõ

extra petitas ſʒintra rei quã tractabimus
ambitũ collocatas agitauimꝰ nihil eſt qð
ammirere/cũ platone ſanciẽte didiceras/⸗

cognatos de qbꝰloq mur rebo opoꝛtere eẽ

ᷣmones.iij.de cõſolatiõe vlti.pſa in fine.

Silær cheologia ſuã hʒ ꝓpꝛiã logicã ⁊ ſen⸗
ſum literalẽ.alrq; ſpeculatiueſcie. er

directio vel lex pᷣfnauit hactenꝰpᷣclarã vni
uerſitatẽ pariſieñ.a pluriba erroꝛibꝛ dum
ſcholaſticos ſuos ſp ad certã regulã fidei
Uiina in alijs ſtudijs
hec diſciplina ſimiliter teneatur. Mala li
bertas eſt male erronee loqui poſſe.·

Quarta directio

ſiue octaua in oꝛdine.

¶Lociliũ generale pᷣt ⁊ dz dãnare ꝓpões
nltasvel aſſertões hmõi/qᷓ;nis nõ poſſẽt
ex ſolo⁊ nudo textu expᷣſſo ſacre ſcripture
patẽter repꝛobari.ſecluſ expõiba doctoꝛũ
velvſu celebꝛi eccie/⁊ ceter Hoc pꝛactica

tũ eſt in h̊ ↄcilio in młtis aſſertõ ibꝰ Jobã

nis ꝛvicleff ⁊ Jo.huſſ.ĩmo⁊ de iſta ꝙẽ cõi

candũ ꝑ laicos ſubvtraq; ſpẽ panis⁊vini

Hec directio vel lex pſperũ facit iter ad he
reſim⁊ hereticoꝛũ extermĩatõʒ.qm̃ hereti
ci q̊s vidimꝰ defenſiõeʒ ſuãvt płimũ acci⸗

piũt qꝛ nolunt hereſes abſolute reuocare

ſʒ tm̃ ↄditionalr ſividelʒ ex rigoꝛe textꝰ ſa
cre ſcpture cõuincant᷑errare.dicẽtes ꝙ ex⸗
pões doctoꝛũ.decreta decretales ſint apo
crife.neq; deill curãdũ ẽ Hec ãt pᷣumptõ

Certia pars pꝛinci
palis devia moꝛum velvirtutum
d ) Ecaratꝭ vel narrad ſcãdał q̃ttuoꝛ
obuiãtibo erroꝛũ extirpatõni.loqᷓ

mur ꝓ t᷑tia⁊vltia ꝑte aliqͥd de remotõe tot

idẽ ſcãdaloꝝ obſtãtiuũ moꝝ reſoꝛmariõi
in capite ⁊ ĩ mẽbꝛis narrãdo q̃druplicẽ le

gevel directõʒ pꝛacticatã in ̊ ↄcilio.vt p

ſpex iter faciat nob de ſalutariũ noſtroꝝ
Dꝛima directio ſa⸗
lutaris in via moꝛum et virtuis.
Eanculum gener llent eſt ſuper pa⸗
pa

q;ᷓ late pateat ad erroꝛeſ.nemo ñ intelligit

⁊ aliuʒ quẽlibet de ecdleſia.ꝙ ipſum

2ð

—

Bermo peo viagio

papã poteſt deponere pꝛo quocũq;crimi
ne.de quo notoꝛie⁊ incoꝛrigibiliter ſcan⸗
daliſat᷑ ccleſia. Hoc eſt pꝛacticatũ duduʒ

de papa. Johᷣ. xij. et nüc de Joh. xxiij. In

cu us deiectõne nõ inſerit᷑ ꝙ fuerit hereti
cusvel a fide deuius Et ſi ita actũ eſt de ce
dro libani.quare nõ timebit humilis her
ba deſerti? Accuſatus tamẽ inter cetera fu
it ⁊ cõuictus ꝙ fuerat notoꝛie ſymoniacꝰ.
Ex quo cõfunditur illa quoꝛũdã temeri⸗
tas.qui papã in collatõne beneficioꝝ nõ
poſſe cõmittere ſymoniã vel diſputabant
vel diffiniebanrt.

Becunda directio

Konciliũ generale q;uis nõ poſſit nec

debeat plenitudinẽ poteſtatis papalis cõ
miſſam a xpᷣo petro ⁊ ſucceſſoꝛibo eius tol
lerevel minuere ſʒ de ea gratias agere deo.
qui cõtulit eamq; reuereri debet ⁊ ample/
cti. Põt nihilominꝰ vſum ptãtis illiꝰ cer⸗

tis legiba⁊ ſtatutis limitare in edificatõeʒ

eccleſie.Hoc pꝛacticauit pnᷣs conciliũ.tũ
in multis.tum ſpeciałr in hoc ꝙ legem pᷣ⸗

fickit in eligendo papã futurũ ⁊ ſuis electo

ribus ꝙ Reuerendiſſimũ patrẽ dñũm An⸗
geluʒ coꝛario.ob laudabilitatẽ ſue ceſſio⸗
nis ſpontanee.nullus papa futurꝰpoſſet
eum a collatis.cardinalatu ⁊ poteſtate le⸗

gati ꝑ hoc cõciliũ/deponere.nec eũ ſup p̃

teritis quibuſcũq; factis quõlibet impe⸗
tere vel punire. Jure quidẽꝛ indulgẽticõ
deſcenſiõe hoc factũ eſtvt exemplũ poſte/⸗
ris detur vltro cededi/ dũ illud efnagitat

ecclievel piavtilitas.vel vꝛgẽs neceſſitas

Expedit autẽ nũc ante ſummi pontiti
cis electõem ita fieri circa multa generalẽ
ſtatũ eccleſie cõcernẽtia. In q bus ſummi
pontifices vſuʒ plenitudinis ſue poteſta
tis paſſim nimis verterũt in abuſum. vt
qꝛ noluer̃t generalia celebꝛare ↄcilia Nec
inferioꝛib pᷣlatis oꝛdinaria iura relinqre
Nðq; in ſtatutis generaliũ cõcilioꝝ nũc

caſſando ea.nũc mutãdo.nũc ad libitum

interpᷣtando. nũc pꝛiuilegia ⁊ exceptiöes
largiedo.palã⁊ abſq; manifeſta rõe vłvti
litate deuiarũt ¶ Vñ ſiẽ in vſu diſpeẽſatio
nũ.ↄceſſione pꝛiuilegioꝝ. innouatõede⸗

cretaliũ nõ expedit vſum poteſtatis papa

lis ſic reſtringi.vt in om̃i caſu tali.fiat ad

cõciliũ generale recurſus. ꝓpter difficulta

tẽ? raritatẽ ſue ↄuocatõis.qualis nõ erat

in pꝛimitiua eccleſia.qñũ cõi cõſenſu dicẽ⸗
te hieronimo fiebãt om̃ia. Sic non expe
dit talẽ laxatõem fieri q̃ vim ⁊ robur gene
raliũ cõcilioꝝ in ſuis cõſtitutõibo paſſim
tollat ⁊ eneruet. ͤNdera poſſet in H
loco Areſtote.traditio de triplici policia
Regali ſcʒ?⁊ monarchica In qvnus bene
pꝛeeſt cui tꝛannꝰopponit᷑. Altera eſt ari⸗
ſtocratia.vbi dominãtur pauci et boni.
culi opponit᷑ oligartia Tertiã ponit tymo
cratiã in qua ppłs benedñatur q̃ oppoſi
tã hʒ democratiã Eſſʒ aũt ĩter iſtas po⸗
litias illa melioꝛ q;ᷓ aliqua ſingłaris.que
ex Regali⁊ ariſtocratia cõponeret᷑.vt in re
gno frãcie vbi rex inſtituit plamentuʒ a q̃
iudicari nõ refugit. Eſſet vero oĩm optia
⁊ ſaluberrima policia.q̃ triplicẽ hanc bo⸗
nã complecteret᷑: regale/ariſtocratiã/⁊ ty
mocratiã r autẽ generale cõciliũ po⸗
licia talis cõpoſita hñs ſuã directõeʒ. ma
gis ex aſſiſtẽtia ſpecialiſpũſſcti.⁊ ꝓmiſſio
ne Jeſu xpᷣi.qᷓ; ex naturavel ex humana ſo
la induſtria.(i/ Hinc eſt illð qð pᷣdiximꝰ/
ipʒʒ eſt ſaluberrima? efficaciſſima regla
ad regimẽ totiꝰeccłie trãquillũ.vel ↄſeruã
dũ vel refoꝛmãdũvel inueniedũ.tanq; ſu⸗
pꝛemꝰ ⁊ ſufficiẽs legiſſatoꝛ vniuerſalis et
potẽs epiekes. Pꝛeterea legitimꝰ? ſecurꝰ
nec ſuſpectꝰrõnabiliter ab aliq bo xvᷣianis
cũ pcedat oĩm vel q̃ſi oĩm cõi cõſenſu vel
aſſenſu.¶ Quid ãt eſt generale cõciliũ ali
as deſchtu eſt ⁊ repeto? Cõciliũ generale
eſt cõgregatio legitia autoꝛitate facta/ad
aliquẽ locũ.ex om̃i ſtatu hierarchico.toti
us ecclie catholice.nulla fideli ꝑſona que
audiri reqrat excluſa/ad ſalubꝛiter tractã
dum ⁊ oꝛdinandũ:ea q̃ debitũ ægimẽ eiꝰ
dem ecclie in fide ⁊ moꝛibo reſpiciũt.De⸗
duci poſſet ex hac deſcriptõne cũ pᷣcedẽti⸗
bus qualiter plenitudo poteſtatis papał
