– tenet. Yeiuniũ put ẽ tertia ꝑs ſatiſ
factiõis extẽſo noĩe ðꝛ a doctoꝛibo oĩs affli
ctio coꝛꝑał aſſũpta volũtarie ꝓ domatiõe

caurnis vł vice ſatiſfadtiõis q fit ꝑ doloꝛem

Nuẽadmodũ ꝑs alta q̃ ðꝛ oro ↄcludit oẽʒ
mẽtꝭ eleuatõeʒ i deũ cũ hũili ſubiectõe ⁊ o⸗
bediẽtia.Elemoſynã vo ꝓtẽdũt ad om̃eſbſᷣ
ſidiũ pxio miſicoꝛdit᷑ ipẽſuʒ.Cõſonat vo⸗
tũ pauꝑta elemoſyne.votũ obediẽtieoꝛa
tioni:votũ caſtitatꝭ ieiunio ſeu coꝛꝑis edo
matiõi.Que talit᷑ elucidata mox ꝑſpicuaʒ
faciũt hãc ↄſideratõeʒ cũ duplici pᷣcedẽte.
HNullus itaq; negauerit laboꝛioſũ eẽ ſcribẽ
bẽtꝭ exercitiũ.acceptet igit᷑ illð ĩ pniam ſeu
ſatiſfactionẽ ꝓ ſuis alieniſq; delici.ſic enĩ
directio ſpũalis ocłi reddet laboꝛẽ ſuũ ne⸗
dum vno ̊ mõ laudabilẽ ⁊ meritoꝛiuʒ ſed
tot modis quot intẽtiones bonas addu/
cet ad decoꝛatõeʒ actꝰ ſui.noĩatim imta cõ
ſideratöes duodeci q̃s ſub ſcpture pᷣeonijs
apimꝰ. Jũge ĩ foꝛo pnie põt iſte laboꝛ
ad ſatiſfactõeʒ ſacramẽtalẽ iponi:quẽ labo
rẽ ſi nullꝰ ĩponit hoĩm/ipoſuit ſane deꝰ ab
iitio cũ dixit Ade ⁊ poſterꝭ. In ſudoꝛe vul·
tui veſcis pa.t. Poꝛro qͥ ĩ laboꝛe hoim nõ
ſũt nec cũ hoĩbo flagellãt᷑ nõ itumeſcãt ſʒ ti⸗
meãt ne cũ demonibo afſligãtur. Scripſit
egregiũ volumẽ Augꝰ.de oꝑe monachoꝝ
qð totũ potuerat ad rẽ q̃ nũc agit᷑ tradua.
Om ſi monachos opoꝛtʒ oꝑari.q̃le dabit᷑
opꝰ tlið ſue ꝓfeſſiõi nedũ minꝰ aduerſũ.ſʒ
ampliꝰ ꝓmotiuũ/attẽto ꝙ nõ om̃s idonei/
ſũt ad difficilioꝛa q̃lia ſũt pᷣdicatio vłlectio
doctrial Sʒ neq; miſſaꝝ obſtat celebꝛatõ
quã finit hoꝛa bꝛeuis Neq; pᷣtereavalet er
cuſatioveſidie nõnulloꝝ dicentiũ.iĩmo q̃ſi
gloꝛiãtiũ neſcio ſcribere. Diſcãt diſcãt. ne⸗
qᷓ; verecũdẽt᷑ vł deſperẽt/qm̃ laboꝛ ĩpꝛobꝰ
omia vicit.⁊ durꝭ veniẽs ĩ reb egeſtas. ait
virgiliꝰ. Gallice beſoeng fait vieille troter⸗
id ẽ latie. Nẽcitas fac vetulas currere. OQui
ſe diẽ egere cũ ſibi poſſit faciẽdo qð ĩ ſeẽ p
uidere/ſit mẽdax.ſiſicꝰ ẽ lectoꝛ diiudicet.

.
Bexta conſideratio
Wſcriptoꝛ ſal ſapiẽtie tributt.
riptoꝛ nr̃ poſterꝭ ſal ſapſe admi⸗
niſtrat. Jubet apłus eẽ nr̃m ratio
nabile obſequiũ ↄfoꝛmit᷑ ad figurã leg pᷣci
npriẽtꝭ in oĩ ſacrificio ſalapponi. Videat ãt

7

eit vł alijs ſi coꝛruptũ ꝑ ineptias ſcrib

ſcptoꝛ ne ſuũ ſal ĩfatuet vl ſibi ſi einõ ſape
1

ſcriptoꝛũ Pꝛimũ

reddiderit. Quales vere pꝛotulit etas nr̃a
płimos q̃ꝝ mẽdoſa fuer̃t adeo volumiavt
ↄſultiꝰ fuiſſet.nullaq; talia miſtrari cũ lIrſis
incõditꝭ ſine lege ſine ſenſu vł oꝛdie. adeo
qͥdẽ vt auctoꝛi ꝓpꝛio ſeu dictatoꝛi nõ ĩtelli⸗
gibilia redderẽt quantũlibet introſpecta.
THãc exiſtimãt aliqͥ nõ minimã tribuiſſe
iacturaʒ ſtudijs ac vniuerſitatibo nr̃e tẽpe/⸗
ſtatꝭ dũ qͥlibet admittebat᷑ad ſcribẽdũ.nõ
batꝰ nõ cognitꝰ. Exẽplaria q̊ʒ dabãt᷑ icoꝛ
recta Quid ni multiplicioꝛ coꝛruptio ſeq̃re
tur. iũcta trãſcribẽtiũ vł inertia vł ignoꝛã
nai Sʒ dankt viſitatoꝛes ĩ artibo mecha⸗
nicis ne fraus cõmittat᷑i oꝑatiõibo vtĩ pã⸗
nis vl i pane vl cultellis ⁊ ceten .· Quis di⸗
gne tulerit opꝰ pᷣcioſiſſimũ expers eẽ viſita
tionis.ne coꝛruptio ſua ſerpat iugit᷑ ĩ dete
riꝰ Sic oli apñ ſcõs pres hẽbat᷑ electio ſuꝑ
ſcriptoꝛibo nec paſſim admittebat᷑ indo
vt doctꝰ.ſʒ vſq; ad pũctoꝝ foꝛmatiõem.qͥ
lucẽ dãt magnã legẽtibo examẽ hẽbat᷑. Pꝛi
ſci doctoꝛes nomĩatim hierene ſi nõ fallit
memoꝛia ſubiũgebãt ĩ opuſculoꝝ ſuoꝝ fi⸗/
ne tribilẽ dini noĩs obteſtatõeʒ.vt ſcripta
ſua coꝛrecte trãſcriberẽt᷑ ⁊ ꝑ poſteros ita fie
ri ſuaderẽt. Alioqͥ n iuxta hieronimũ quis
vel ſcripſiſſe vel emẽdaſſe fructus eſſet.

Beptuma cõſidera/
tio ꝙ ſcriptoꝛ fontem miniſtrat.
Ciptoꝛ nr poſterꝭ aꝑit fontẽ aq̃ vi
e ſaliẽtis ĩ vitã etnã. Intelligat᷑ b

„

nõ vt auctoꝛ pncipalł qͥ ſolꝰ deꝰẽ ſʒ vt mini

ſtratoꝛ. Nã fons vite vᷣbũ dei ĩ excelſis Nõ
.ne libꝛi ſalubꝛes q̃les intẽdimꝰ ſunt /nõ ci⸗
ſterne qͥdẽ veteres ⁊ diſſipate.ſʒ fons oꝛto
rũ puteꝰ aq̃ꝝ viuẽtiũ q̃ fluũt ĩpetu de liba⸗
noiqͥ cãdidatio nuncupat᷑. Cui ſapie fonti
q̃nto ꝓximioꝛes ſũt riuuli ſciaꝝ tãto purio
res ſalubꝛioꝛeſq; crediderꝭ illos Quo ↄtra
dũ ꝑ tras ĩ lõgiquũ riui ſciaꝝ dilabũt᷑ nõ re
tinẽtes vᷣtutẽ ⁊ guſtũ fõtꝭ oꝛigĩialſcito ꝙ de
facililimũ viſcũq; ↄtrahũt.vñ vᷣmes peſti
lẽtes / vt rane bufones colubꝛi geniti repũt
et potãtes inficiũt aut gimũt. GBibe igit o
ſcptoꝛ de aqͥs tuis viuẽtibo veniẽtib deli⸗
bano poꝛ.Et ne dixeris.cũ heretiò.aq̃ fur
tiue dulcioꝛes ſũt ſʒ oĩa palã ⁊ in luce clare
ſcãt pꝛo quo ſit ſequẽs conſideratio.

11 ¾R11 deratio ꝙ ſcri⸗/
ctgua COli tcaacldat.
Criptoꝛ noſter lucẽ ſequit et eẽ po
ſteris admiſtrat.Lexdei luxẽ ⁊ lu
cerna. Lucerna pediba meis ̈buʒ

tuũ/ait pſalmiſta dño/et lumẽ ſemit meis
Sit opoꝛtʒ ipᷣi gaudiũ.qͥ delectabile lumẽ
oclis ĩſpicit q tidie: Heq; hẽt vt tobias ↄq̃ᷓ
ri:qle mihi gaudiũ erit.qͥ ĩ tenebꝛis ſedeo.

erlumẽ celi nõ video Zlidet planeluméee/

li ſcriptoꝛ nr̃ qð ẽ vbũ dei deſcẽdens a prfe
luminũ.dũ alij accumulat ſupꝑ ſe terrã ĩſtar
talpaꝝ defoſſi tenebꝛis ſeculariũ vel lr̃aꝝ·
vel oꝑationũ.Gaudeãt pueri tales habuiſ
ſe parẽtes vel mgr̃os qͥ taliba eos artiboſa⸗
lubꝛia ſcribẽdi voluerütinſtruere. Gaude
antqͥ talẽtũ ar hmõi ſuſceptũ nõ ignauit᷑
infodere ſʒ vt lucernã ⁊ lucẽ ſtrenuitate dili
gẽti/ conãt᷑ pñtibo ⁊ futuris oñdere. VUide
Hõ hoĩ ⁊ ars arti q̃ntũ pᷣſtat ⁊ pfer/ Dedi
tus ſcʒ ad ſalutaria ſpaliaq; / p̃ derelictis
aut ipulſis ad noxia.q̃ vł auariciã nutriãt
vel ad flagicia ꝑtrahãt nõ diſtrahãt a pctis
Demg collige tecũ ſcriptoꝛ nr q̃le ſit ti⸗
bti donũ dei.poſſe freqnter emergere de te⸗
nebꝛis mũdanoꝝ hoimcũ actib ſuis teter
rimisi ſeditiõibo/i bellis/i cõtradictiõibꝰ:

Eñmergere dixerim ꝑ obligatioez animi dũ

lucidis ⁊ trãqllis actiõibo mẽs occupatſe.

Nã vbi locꝰ ect icoꝛde tuo tenebꝛisq; lux

ſcripturaꝝ attẽtiõe ſua cõplet. QOuai re nõ
paruũ accipit fructũ ſcriptoꝛ q;uis illr̃atꝰ.

nõ minꝰ crebꝛo q; hõ nõ intelligẽs eccłe cö

ticis occupat/ Seſit hãc lucẽ. ¶ Auguſti
nus dũ obediens celeſti oꝛaculo.tolle lege

tolle lege.cõiect i ſæiptura apli oclis. mor

depulſe ſũt ab eo dubitatiois tenebꝛe / luce
ſecuritatis infuſa. Itaq; dicl no pt ; mul
tiplex olim ⁊ q̃tidie lucis ſplẽdide fulgoꝛ ir
radiet legetes ĩſcripturis/qs hri nõ poſſe
ſine ſcriptoꝛibo qs neſciat: Pꝛeſto ſũt vbi⸗

libet ſcripta tibiſi volueris.verba nõ eque

Vigdes ĩ illis defectꝰ tuos tanq;i ſpeculo ſi
ne verecũdia vl pudoꝛecuiꝰ q; inſpicietis
vel culpãtis. Potes ꝓ variatiõe palati ſpi
ritualis nũciſtis nũc illis ſcriptoꝝ refici ſa
poꝛibo. Pꝛopterea ſuꝑuacuaʒ ipᷣoꝝ multi⸗
plicatiõeʒ qͥs eẽ culpauerit. None lautiſſi⸗
mã eẽ ↄuenit ſapie mẽſam multaq; ferculo
rũ varietate refertã / Sumat vnuſqͥſq; qͥd
et qᷓntũ ſatis erit vet vſq; ad ſobꝛiã ebꝛieta⸗
tẽ ſpũs.ad quã ſpõſus inuitat cariſſimos.
Comedite inqt amici ⁊ bibiteꝛ in ebꝛiami
ni cariſſimi Qualis ebꝛietas nõ tenebꝛoſi

tatẽ obtuſitatẽq; ſz luminoſitatẽ affent inſo

litam ⁊ vere diuinam.

ona connideratio

damꝰ. Sit ſcptura laudabihłp theſauro q/
lis nõ ẽ ĩ papiris ilico pereũtibo.vbi dicũt᷑
ſił laboꝛ recte papireꝰ deperire cũ oꝑa ⁊ im

biꝛis ſctis.

ſcriptoꝛ eccleſiam ditat.
CLiptoꝛ nr ecliam ditat Refertur
Auguſtinꝰ moꝛiẽs friba inculcaſſe
eccliaſtica bibliotecaʒ magno ſtudio qꝛ
magnũ ſciebat eẽ theſauꝝ cuſtodirẽtQuo
cõtra nõ hñt tyrãni de populatoꝛes regio⸗
nũ ſeu religionũ eff caciꝰmachinamẽetũ qᷓ;ᷓ
ſi libꝛis ipᷣ̃as in pᷣmis ſpoliaueritatq; pua
uerit. Patuit ĩ regibo aſſvrioꝝ reſpectu hie

rnuſale ⁊ iudeoꝝ. Hoc pdẽ aiaduerſũ ẽincõ
modũ cepiſſe circa regnũ francie xpᷣianiſſi⸗

mũ aqͥ libꝛi diſtracti ſunt aſſidue:etſi non

B

aꝑta tñ occulta ⁊ palliata depᷣdatiõe/ꝓpter

lucrũ ad exteras natiões colligẽdũ.qq; ne

qʒ; defuerit aꝑtiſſimiviolẽtiſſimiq; direpto
res. Dicit᷑ ĩ pꝛouerbio vulgari.Les bons

liueres faut les bons cleres.i.boni libꝛi fa
ciũt bonos clelicos. Hoc ꝓuerbiũ veꝝ eſt
Mutat qʒ libn.vtpolicia mutet᷑ vno mõ
vel alcero nce ᷑. Hec adlaudẽ ſcriptoꝝ ſpe
ctãt.q̊ꝝ ſtudiũ ẽ ad oppoſitũ libꝛoꝝ vpau
perationẽ Aumsbid ſcʒ ⁊ populare li⸗

lationẽ eoꝝ. Quo vtinꝗ puocarẽt ĩfidelis
reg ecẽplo fideles põtifices ⁊ p ncipes xpᷣi

ani. Fert᷑ huiꝰ regis libꝛania qͥnq̃ginta mi
Ceteꝝ diuitigs hic

lia libꝛos habuiſſe. ¶¶ Eet gs hic
nõ accipimꝰ ſolũ ĩ decoꝛe libꝛoꝝ.qͥ t addi
tus ſi fuerit valoꝛi ſpũali/pᷣcium duplex ac
creſcit ſic ĩ oꝛnamẽetis eccłiaſticis iſta lau⸗

pẽſa: Pergamenũ durabiliꝰ ẽ.q̃ ↄditio ca⸗
nanz papirũ compẽſat abũdant᷑.

Dʒ neq; qͥſpiã excuſauerit ſuã ĩ criben

do ſegniciẽ ſi neſciuerit l̃as artificioſe mł
tũ foꝛmare.lra ſit legibilis.ſit pũctuata.ſit
purgata.q̃lis ẽ lõbardoꝝ.nõ iuoluẽs ſetra

aib ſupfluis. Dit demum ſine macte fal

ſitatis.cũoꝛthograuia vera. Illa ſufficitĩ
ecclie theſauro reponi q́;uis paꝝ fucatide

con obtineat.nec tãtũdem pꝛecij tẽpoꝛalis
HNon autem opoꝛtet ad extremum vnũ⸗

quẽq; ſimiles ad ſcribẽdũ libꝛos aſſumere
quẽadmodũ nõ eſt par in legetibo ſtudium
Captat hic ampliꝰ denotiõeʒ vel gignere
vel nutrire/cui pama ſatiſfaciũt opuſcula.
Vult aliꝰ ĩ altum eruditiõis intellectualis
aſcẽdere/tali grãdia doctoꝝ hñda ſunt vo
lumia.qꝝ traditiões oꝛdie doctrinali ſon

„

dmirabił ſuit ardoꝛ hñdili
bꝛos ſacros apð ptolomeũ regẽ.q pcio in⸗
gẽti cõꝑauit ſibiꝑ ſeptuagita ĩterptes trãſ⸗

ur
ſſe⸗
no⸗
doe
We⸗
niſi
non
er
iöne
8dons
idif
ack
ho no⸗
r pe⸗
dpan
Uelis
R
dod
Prcgni⸗
pm
i
ho ic
macdi
Perae
ſtalu
noq
bidicit
Mi
croc
Kr
ſcdſen
ongi

De laude ſcriptoꝛũ Pꝛimũ

tet᷑. Alioqͥn rectũ ĩ addiſcẽdo deſerẽs oꝛdi⸗
nẽ letos iuxta boetiũ exitꝰnõ hr̃et. Pꝛimũ

ſimplicitati dlauſtraliũ religioſoꝝ. Alterũ
magꝗg appꝛopꝛiatũ ẽ ſtudioſitati ſapiam cũ

pᷣdicatiõis officio pfiteri q̃rẽtiũ. Tu deni
qꝙᷓ; ſi nõ potuer ãplos libꝛoꝝ maniplłos ad

aream eccłlie repoꝛtare vł ꝑuulos ⁊ paucoſ

imo ſi gregoꝛio credis vł vnũ afferre ſtude
yt in tabᷣnaculo dñi nõ vacuꝰ appareas.ſi
ſolꝰet capꝛaꝝ pilos babuerꝭ vł miuta duo

Vtio ꝙ ſcriptoꝛ eccleſiam armat
Criptoꝛ nr̃ ecdeſiã armat. Cõpa
rat ſalomõ ĩ cãticis ecdeſiã turri da
uid q̃ edificata eſt cũ ꝓpugnaculis et mille
clvpei pẽdẽt ex ea/oĩs armatura foꝛtiũ.Et

apls noiat verbũ dei nũc cypeũ ignitum.
nac la giij ancipitẽ ⁊ penetrãtẽ.nũc gladi
umſp

ũs. Et pſalmiſta ſagittas potẽtꝭ acu

tas. Quiſquis igit᷑ hẽt ʒelũ legis (⁊ hr̃e de⸗

bet ſũmus põtifexpᷣcipue cũ pᷣlatꝭ ⁊ clero)

vigilet opoꝛtet hãc armaturã libꝛis miſtra

tã augere aduerſus oẽm ſciam extollẽtẽ ſe⸗
ſe ↄtraxpᷣianaʒ religionẽ. Sʒ heu qͥd dicit
apls. Oẽs q̃ ſua ſunt qrũt nõ q̃ ieſu chꝛiſti
Qurneeopponürſe murũ nec armis ſpũa

lib induunt᷑ nec ſcripta qbo alij ſe fidẽq; di
latẽt.abũdare pcurãt Vide ſi nõ canioꝛieſt
bodie ↄſcriptoꝛ citationũ qᷓ; euãgelioꝛum

Mẽtioꝛ ſi nõ plur emunt᷑ſi non ſedulius

apud quoſdã xpᷣianos cõꝑant᷑ ſcipture fa
buloſe qᷓ; religioſe.⁊ ꝓphane qᷓ; ſacre:et lu⸗
bꝛice q; caſte. J nũc ⁊ eccleſiã iter has ma
nus ꝓſperari cõfide. Si nõ eratanimꝰ ad*
ſcrutãdũ iuxta xpᷣi iuſſionẽ ſcripturas illas
tamen multiplicare reſeruare q́; ꝓ neceſſi⸗
tatidus et opoꝛtunitatibus equum erat.
Non ipſi etiam theologi memoꝛiter om

nes incoꝛpoꝛẽt.Hoc enim nequaq; facti⸗
bileẽ vel tẽptãdũ cũ ſit ↄſultiꝰ paucis rite
digerẽdis imoꝛari. VUeꝝ expedit reponere
repoſitaſq; cogitare ſcpturas velut ĩſũma
uadã q̃tinꝰ ꝓ loco ⁊ tꝑe poſſint hrf̃i confe
im vt ita loqᷓmur ad manũ p infidelibus

vel ↄuertẽdis vel reuincẽdis.Ad erudien

dũ etiã nũc H̊ mõ nũcillo fideles. Talis ſit

opoꝛtet oĩs ſcribadoct? i regno celoꝝ ſimi

lis hoĩ pr̃ifamilias qͥ ꝓfert detheſauro ſuo
noua ⁊ vetera.Cui ꝑabolice ſilitudini nõ
ne videt᷑alludere ſpoſa blãdiẽs ſpõſo.oĩa

poma noua ⁊ vetera dilecte mi uaui tibi:

Of⸗ Ert h loco ſe ↄſiluʒ qd ꝑ cõꝑationẽ

—.

ad armaturã dei quã ee dicimꝰlibꝛos leg
ſit de armis diaboli libꝛis repꝛobis facien

dũ.Legat qͥ neſcit illud de actibicapi.xix.

multi ex eis qͥ fuerãt curioſa ſectati ↄtuler̃t

libꝛos/⁊ cõbuſſerũt coꝛã oibo.Et cõputatꝭ
pcijs eoꝝ iuenerũt pecuniã denarioꝝ qͥn⸗
quagita miliũ.ita foꝛtit qeſcebat vᷣbũ dei
et ↄfirmabat᷑. Sile factũ nuꝑ accepimus

de libꝛo magico eſtimatiõis mille aureoꝝ

4qꝗͥq vt palmes iutilis aruit ⁊ anſit. Sicolim
pariſiꝰ ĩ grauia ⁊ nuꝑ ĩ atrio maioꝛis eccłe

Vtrũ vo ſit expediẽs apud pᷣlatos ⁊ inqͥſi

toꝛes tales aliqͥs reſuari ꝓpter exẽplar ↄdẽ

natiõis ſimiliũ.ipᷣi cõſiderẽt. De bonis qͥ
dẽ nulla fit dubitatio.qñ videmꝰ pꝛecepto

dñi tabulas legis in arca cuſtoditas fuiſſe
repoſitas.qᷓ cuſtodia cuʒ honoꝛe ſignata ẽ
in ecẽplari vita rpᷣi à libꝛũ leg poſtq; acce

perat ⁊ legerat arma ꝓ ſe contra ꝑfidos ex

eſaia pferẽs.plicuit libꝛuʒ referẽter miſtro
reddẽs illũ vt habet᷑uce.uij.ca.( oꝛé
rurſus eſſe iudeis ſcribit Nicolaus j
Gita ſedere alte q; alte poſiti ſũt libꝛi leg
citur inſuꝑ de xp̃ianis aliqͥ bo ꝙ ipᷣis

de lyra

par eſt deuotio ad libꝛũ aliquẽ ſctm̃ ſicad

ſcõꝝ reliqas.quẽ vt ſignaculuʒ ſupꝛa coꝛ

vel pectꝰſuũ ponũt oſculãt ⁊ ſtringũt. Nec
parũ credũt opitulari.dũ ĩſe verſant qð de

euãgelio mathei ſuper egros impoſitoltra
gunt hiſtoꝛie cum ceteris .

ratio ꝙ ſcriptoꝛ cuſtodit eccleſiam
f Criptoꝛ nr̃ ecdeſiã cuſtodit.Opi⸗

tulatio ſcripturaꝝ duplexẽ aduer

ſus hereticos. Una vt vicant SSrat
2

Altera ne viĩcãt ⁊ ſic cuſtodit.(¶ Sʒ nobᷣ ta

lia diſſerẽtibo mox occurere viðꝛ alalis hõ
7 opohere Pmo illo ecclaſtes ĩ fine. ꝙ ſcri
bẽdi płes libꝛos nullꝰ eſt finis. Deinde q;

deſũt ſcrutatoꝛes ſcripturaꝝ pᷣſerti deuota

rũ.Ampliꝰ ꝙ exlectura libꝛoꝝ multi ſuſce
per̃t occaſiõem enandi iĩmo ⁊ inſaniendi.
Sicoppoſuit paulo qͥ dicebat Multe lr̃e

faciũt te iſanire paule Rurſꝰ oꝑteret libꝛoſ

ipᷣis etiã laicis ⁊ mulierculis ꝓpinare vt do
cerent᷑ ꝑ ſe/legẽdo eos/facta tranſlatõe ad
vulgare ſuũ ſi nõ aliter ↄciperẽt
ꝛzimũ nõ impedit.vel oblitterat laudẽ ſcri

ptoꝛis noſtri.Hõ eni pgredit᷑in imenſum

ſine fine ſed finẽ conſtituit cũ eccleſiaſteti⸗
moꝛẽ dei.cũ ſuoꝝ obſeruatiõe mãdatoꝛuʒ
Quo fine retẽto nihil nimis.Nec iam erit

ecima coõſide⸗/

—

„ Dun

pluralitas libꝛoꝝ ſed vnitas. Fatemuret
plagimꝰ raritatẽ eſſe nimiã in ſcrutatoꝛib⸗
ſcripturaꝝ deuotaꝝ.Sed maioꝛ adhuc in
ueniret᷑/occaſiõe ſublata libꝛoꝝ q̊s ingere
re ꝑ ſcriptoꝛes expedit. Potẽs eſt deꝰ affe⸗
ctibus flãmam inurere cum intellectꝰ alle
ctione vt ꝑfectionẽ ſuã ĩ veri cognitiõe po
ſitã aliqũ ſcrutet᷑. Ceterũ nihil eſt tam ſan⸗
ctum ⁊ ſalubꝛe vel piũ q̊ nõ ↄtingat abuti.

ſicde libꝛis euenit quoꝝ nõ eſt culpa.neq

ſcribẽtiuʒ ſed ſcelus eſt ĩiabuſu. Poſtremũ
mag vꝛgere videt᷑.ſi nõ habeat ʒelꝰ inſtru
ctionis ſctãm ſcienti ã.ſi contẽpſerit obſer
uare nõ violandã eccleſie hierarchiaʒ que
habet vt inferioꝛes laici per ſuꝑioꝛes cleri
cos in lege dei peritos inſtructionẽ accipi
ant. Nec docere hẽt publice niſi miſſꝰõ
enim eſſe dicimꝰ oĩm vel hr̃e vel ſcrutari li
bꝛos ſctõs illos maxime:qͥ ſuã difficultatẽ
petũt explanari ꝑ alios paſſus ⁊ gloſas do
ctoꝛum. Qualiteragere nec facultas eſt in
genij/ nec eruditiõis cõmoditas apud vul
gus/q́s ab oꝛe ſacerdotũ opoꝛtet legẽ exqͥ/
rere. Neq; t arcẽdi vident᷑ ab opuſcuł mo

ralibo ⁊ deuotꝭ nullã ſe difficultatẽ necãäbi

guitatẽ nec abſurditatẽ ĩ traãſlatiõe gerenti
bus.cuiuſmodi ſunt hiſtoꝛie vel vite vel le
gẽde ſctõꝝ.necnõ meditatiões ſctẽ. Trãſ⸗

latiões ĩ reliqͥs iure culpant᷑plłꝰ erroꝛis ar⸗

rogãtis.q; deuotõis humiliſ.aut eruditio
nis ſalubꝛis materiam pꝛopinantes.

deratio / ſcriptoꝛ honoꝛat eccleſiam
Eriptoꝛ noſter honoꝛat eccleſiam
Degucũt hãc honoꝛificẽtiaʒ pᷣmiſ
WMe eↄſideratiões q̃ ſimul oſtẽdũt nõ
mediocxrẽ latrie veneratõeʒ ſcribẽdo libꝛoſ
cõſtitui. Vñ ↄſurgit ratio meriti ad deũ qͥ

honoꝛificat honoꝛãtes ſe.Qui legẽ quod;

matrꝭ eccłie ſpõſe ſue nõ dimittũt ſed auge

re ſed dilatare ſz elucidare ↄtẽdũt. Do ſi

foꝛte dixerit emulꝰ aduerſꝰlaudẽ ſciptoꝛis

nr̃i: Curlaudet illeqͥ mercẽnariccui ad
lucrũ reſpicit oculꝰ.Accipiatlucrũ qð ſuuʒ

eſt. ⁊ vadat.¶ Reſpõdebimꝰ ꝑ euãgelicã ⁊

aplicã ſniam ꝙ dignꝰ ẽ opani cibo ſuo et
mercede ſua.Cm̃mõ pncipalis ⁊ final eiꝰ
intẽtio ĩ honoꝛe dei ⁊ ecclie ĩ caritate nõ fi⸗
cta.ĩ ſua demũ alioꝝ q; ꝑpetua ſalute figat

vt ſit finis lucri ſub fine celeſti.q̃tinꝰ nõ iã

dyuo fin es aduerſi/ſed vnꝰ vtrobiq; cẽſeat᷑.
Röne ſcriptoꝛ nr̃ pᷣterea venit honoꝛan

odecima conſi-

De laude ſcriptoꝛum

dus ab oĩbqͥ Pnigh eccliam pᷣcipue qͥ re⸗
gimini ſuo pᷣſũt. Sit honoꝛ ipᷣe ibñficio.
ſit honoꝛ ĩ aliq̃ inſigni titulo.ſit ĩlargitiõe

indulgẽtiaꝝ nõ minꝰ q; ꝓ peregrinatione

vel eccłie materialis ↄſtructiõe ſit in pᷣuile
gijs aliq bo. Om̃ ſi duplici honoꝛedignos
diẽ apls qͥ laboꝛãt ĩ verbo/nũqͥd deſcripto
ſilebimꝰ: Nũqͥd euãgeliſte uũqͥd ꝓphe.nũ
qͥd paulꝰ ipᷣe ꝓfuerũt nihil ſcripto. Nonne
plurimi q̃tidie ſcriptꝭ edificãt᷑qᷓ vba nõ au

diũt? Hoc vnũ iniũgẽdũ pᷣmiſimꝰ.viſcri

ptoꝛ oĩs idoneũ ſe pᷣbeat.Quatinꝰ ab ĩſti⸗
tud vł iſtituẽdis pᷣncipalibo ſcribᷣ exẽplaria
q̃ ⁊ qlia ſint irrepᷣhenſibilia ſuſcipiat. Sic
enĩ iubet dñs deut. xvij. vt rex ſibi deſcri⸗

pturꝰ deuteronomiũ leg exẽplara ſacerdo

tibo accipiat.⁊ movſi ðꝛ.facoĩa ſᷣm exẽplar

ſeruãt. ¶ Ecce qnta ſterilitas ꝑ eccłaſticoſ
pᷣſertim plebanos rectoꝛes eccliaꝝ ⁊ alios

qð Larini ⁊ angeli mĩſtrãtes ob

ocioſos de ecclia.ꝓchdoloꝛ inuenit᷑. Apð
q̃s nec bꝛeuiſſimꝰ tenoꝛ vnꝰ habet᷑ diuno

rũ pᷣceptoꝝ.nec ſacramentoꝝ noĩatio.nec
numerꝰ articuloꝝ Cõpellũt᷑ hr̃e ſinodalia
ꝗ̃dã inſtituta.bñ q̃dẽ.ſz illud opoꝛtuit face

r /nõ tñ aliud omittere ¶ Deniq; nihil im

pedit(vt ad pncipiũ finis ſe referat)libꝛos
ſeu tractatulos.vel codicillos deuotionis

ſcribere dieb feſtiuis. hito moderamie q̃le

ſapiẽs iudicabit in h̊ oꝑe.qð vtiq; nõ ſᷣui⸗

le cẽſendũ ẽ.ſj ĩ honoꝛẽ eccłie płꝰ aliqñ ver
gens ; młtiplicatio vocalis oꝛatiõis.ĩmo
q; inſolẽs ĩ aliqb miſſaꝝ kurr
20

qͥd ad extremũ vobᷣ ẽ vel fidei vł ↄſil

* uideãt ſuꝑioꝛes ĩ vniuerſitatibo ſtudioꝝ .ĩ.

cenobijs ſeu monaſterijs religionũ.ĩ colle
gijs eccliaꝝ maxie cathedraliũ ne dũ libꝛa
rias hre/ſʒ ſcriptoꝛeſde ſuppoſii ſuis⁊nſti
tuere.cũ relaxatiõib oneꝝ ceteroꝝ ↄgruis
aut cũ ſtipẽdijs oppoꝛtunis Que vbi deeſ
ſent agat nibilominꝰ ſcriptoꝛ nr̃ viriliter p

cã nõ infima.q̃tinꝰ ociũ vitet.qð vicia do⸗
cet oĩa:.qð eaꝝ ſentina eſt aboĩabilis ⁊ hoꝛ

rẽda.Sperei pᷣmiũ:ſperet.qm̃ merces ſua

magna nimis erit deus iubẽs ſcrutari ſcri
pturas.ac ꝑ inde ſcribi.qͥba hẽt᷑ et᷑na vita.

——

Cuiꝰ eẽ ꝑticipes tanq; ĩ ibꝛo ſuo ſceriptos
largiat᷑ iße nob dñs ni ieſus xpᷣs liber vite
ſpecioſiſſimꝰ deꝰ bñdic? in ſecula.Amen.
¶ Finit tractatꝰ de laude ſcriptoꝛis editꝰ

achꝛiſtianiſſimo doctoꝛe Johãne de Ber
ſon cancellario pariſieñ. Lugduni.Anno
domini. O. cccc xiij. In apꝛili:·

bion

Pꝛohemium

Irca lecturã
iſtarũ concoꝛdantiarũ cõſide
randum eſt ꝙ lr̃a/ O.poſita
inter duo puncta ſignificat q;

matheꝰ illã dictionẽ ponat. O. ſequentẽ

Similiter qñ.R.ponitintelligẽqũ eſt de
Marco.Vbi.L. lucã ſignificamꝰ. Eodẽ
mõ. vbi. J. ponit / intelligendũ eſt de Jo⸗
hãne.Vnde ſi aliqñ de literis pᷣdictis duo
vel tres vel quatuoꝛ ↄueniũt cõſiderandũ
eſt ꝙ lr̃e illoꝝ euãgeliſtaꝝ in ſcriptis cõcoꝛ
dãt.Ex quo eliciuntduo.pꝛimũ ꝙ ̃e ad/
iũcte dictiõibo interduo pũcta cõputantur
ad dictionẽ pᷣcedenteʒ ⁊ ad illud qð tali di⸗
ctioni adiũgit᷑. Scðm ꝙ lectoꝛ ↄtinue de
bet iſtas ↄcoꝛdãtias legere.⁊ in legẽdo ni⸗

hil attẽdere dictiões poſitas inter puncta.

euãgeliſtaꝝ. ¶¶ Auguſtinus ¶¶ Inter oẽs
diuinas autoꝛitates qᷓ ſacris l̃is ↄtinent᷑/

Et ſic iagrt A ↄtinuũ euangeliũ oĩm

merito euãgeliũ pᷣcellit· ¶ Hieronimus
¶ Euãgelia legis impletio ſunt.⁊ in his

pᷣcepta et exẽpla viuendi/pleniſſime ſunt
diſteſta. ¶ Chꝛyſoſtomus ¶ Sicut enim

in domũ vbicunq; fuerit poſitũ euangeliũ
nõ audebat accedere diabolus:multoma⸗/

gis animã intelligẽtias habentẽ tales ⁊ cir
cũferentẽ non tanget vnqᷓ; neq; ſuꝑueniet
ei demon neq; peccati natura. Attẽdamꝰ
igitur dilecti ſcripturꝭ:etſi nullũ aliud euã
gelica ſaltẽ nobis circũſtudioſa fiãt ⁊ hecpᷣ
manib habeamus. Confeſtim eni expan

dens libꝛũ ſi ꝑmanſeris vſq; ad finẽ.omia

reſpues mũdana omnia deridebis q̃ hic

ſunt. Et ſi diues fueris /nihil reputabis di

uitias.ſi inops/nõ ↄfunderis inopia.Nõ
rapies von auarus eris.ſed ↄcupitoꝛ eris
magis inopie et deſpicies diuitias. Siye
ro hoc fiet/oĩa exterminabis mala. ¶ Et
iteʒ Quid vnq; euãgelijs eq̃le fiet: Vtiq;
de ↄuerſat᷑ in terra hõ aſcẽdit in celũ.et fa⸗

cta eſt oim vna ꝑmixtio. Angeli cuʒ hoĩbꝰ

choꝛũ faciebant.hoĩes angelis cõmunica
bãt.et alijs celeſtib ſuꝑniſq; virtutibo. Et
erat videre antiquũ repẽte pᷣliũ diſſolutuʒ
deũ hoĩborecõciliatũ.diabolũ ↄfuſum de⸗
mones fugiẽtes.moꝛtẽ ꝑemptã.paradiſuʒ
apertũ.maledictionẽ remotã.pctm̃ deme

dio ſublatũ.erroꝛẽ lapſum.veritatẽ reuer

ſam. pietatis ſermonẽ vbiq; ſeminatum⁊

vyegetatũ.celeſtem ↄuerſationẽ in terre re⸗

gione plantatã.ſuꝑnas virtutes familiari

ter nobiſcũ loquẽtes.⁊ ad terras ſepeange
los ventitãtes.exq; bis oĩbus ſpem firma
ri certiſſimã futuroꝛum.hec ille J

Pꝛohemiũ ſen pꝛo

logus in concoꝛdãtias euangeliſtaꝝ colle

ctas ꝑ venerabilẽ magiſtruʒ Johãnem de

Berſon cancellariũ pariſiẽſem qs intitula
uit monoteſſerõ aut vnum exquatuoꝛ.

Bangeliũ
latü eſſe et magnũ c rur
ſus cõciſuz.diuinꝰ Bar
tholomenus dixit/dyoni
ſieo in de myſtica theolo
gia teſte. Luiꝰ ratio mł
tiplex/nr̃e ↄgruẽs intẽ⸗

tioni.põt elici /dũ aliqͥd ꝓloqui volumꝰ ſu

per vnũ exqᷓ̃tuoꝛ nuꝑ edita cõpilatõe Ver

bu quidẽ qð in pꝛincipio erat apð deũ / eſt

vnũ ⁊ multiplex. ꝓut de ſpũ ſapie tradit ſa
piẽs vnũ ĩ eſſentia.multiplex ĩ effectu Eſt
vnũ rurſꝰapð nos/pgrediedo ꝑ viã nega⸗
tionis reſolutoꝛie.omnimodũ vero/pꝑ viã
attributoꝛie poſitiõis.Eſt pᷣterea vnũ ⁊ ef
ficax /cuiuſtibet accõmode ſe coaptãs ⁊ lo⸗
quẽs verbũ euãgelicũ ⁊ penetrabiliꝰ omni
gladio ancipiti.ꝑtingẽs vſq; ad diuiſionẽ
ſpũs ⁊ aĩe.vt ſpũs a qdã aĩalitatꝭ ↄcretioõe

ſolutꝰ/libet ⁊ expedit.fas habeat circũq̃q;

in circũitu leuare oclos ſuos.vbividet ⁊ af

fluet/et mirat᷑ ⁊ dilatatcoꝛ ſuũ. Abi rurſus

eſt iuxta philoſophicũ dictũ intellectus ad
eptus qͥdã Inſuꝑ habet᷑ inocẽtie ſtatꝰ.vbi
viſ? fuiſſʒ deꝰ iĩ libꝛo creature totiꝰ/claro cõ
tẽplatiõis intuitu.Deniq; verbũ qð eratĩ

pncipio ĩmenſuʒ. fecit deꝰ abbꝛeuiatũ.dũ

verbũ caro factũ ẽ᷑. Imo ſi ꝓfunde ſpecula
mur vᷣbuʒ iſtud vnũ qð erat ĩ pncipio apð
deũ.dici põt.tã ĩ creatiõereꝝ q; ĩ incarna⸗
tione quodãmodo multiplicatũ /iuxta me
thaphiſicalẽ de creatꝭ intęllectibo ↄſiderati

onẽ. Qui qnto ſunt imꝑfectioꝛes ⁊ a pᷣma

verbi luce diſtãtioꝛes.tãto mag plurificã⸗
tur pluribus egentes ſpeciebus et actibus
q; perfecti.Etcerte ſic experimur in hbuma
nis intellectib ꝙ pꝛeſtantioꝛes tã ingenio
naturali qᷓ; exercitio doctriali.ſub paucio⸗
riba ↄcept/ pla maioꝛaq; /ſub vniuerſalita
te cognoſcũt.:Sũt qͥ ad paucula vᷣba puta

ad oꝛationem dominicã.conſiderationes
velut innumerabiles per mła ſeptenaria
petitionũ.donoꝛum virtutũ.beatitudinũ
ſacramentoꝛum.dotum et ſimiliũ/ſub om
ni facilitate reſoluũt. Et tanq; in libꝛo le/

gẽtes et in ſerena mẽte conſtituti.collecta,ʒ

rerũ magnitudinẽ quaſi ſub vno ſolis ra⸗
dio contẽplantur. Cur iſta dicimꝰ Ni⸗
mirum quia ſi dignũ eſt et ſalubꝛe chꝛiſtia
nos pᷣſertim ſtudioſos in theologia q̃ mul
ta eſt ſᷣm pᷣfatum Bartholomeum et mini
ma vt ponãt ſibi reſolutionẽ et oꝛdineʒ ad
pauca:quoniã hẽt omĩs varietas ad vnuʒ
vel pauca reduci. Quid erit illud vnũ vel
paucum conuenietius accipiendũ q́; euã⸗/
gelium. Ita enĩ narratũ eſt de theologiʒzã⸗
te cecilia ꝙ ſemper euangeliũ chꝛiſti gere⸗
bat in pectoꝛe ſuo uius exemplo nũqͥd
quid non eſt vtile ſapiẽtie ſectatoꝛibo.vt ſu
um omne ſtudiũ referãt ad euangelicã vni
tatem. Pꝛoꝛſus erit hoc ad memoꝛiã vtile
et ad pietatẽ ꝑficiẽs cũ in eo reconditus ſit

cultus dei pᷣcipuus:. Cũ ſit pᷣterea in aucto

ritatis arce locatum.Pꝛo inde talis redu⸗
ctio habebitur faciliter ſi verbis ſingulis.
ſi ꝓpoſitionibus.ſi ſentẽtijs/pondus ſuuʒ

detur /cum inquiſitionibo et ſolutionibus

dubioꝝ ſicut edocent theologici tractato/⸗
res. Et hoc ſiue fuerit doctrinis pꝛacticis

ſiue ſpeculatiuis intẽdendũ. Vide totam

materiã de trinitate/locũ inuenire congru
um vbi dicitur. In pꝛincipio erat verbuʒ

et verbũ erat apud deũ et deus erat verbũ
Materiã de creatiõe rerũ ibi omnia ꝑ iſßᷣÄm
facta ſunt. Materiã de incarnatõe ibi ver.

bum caro factũ eſt. Materiã de gr̃a ⁊ habi

tauit in nobis. Poſtremo de gratia ſacra⸗

mẽti ibi vidimus eũ plenũ gratie ⁊ verita
tis. ¶ Quiſquis igit᷑ voluerit vel legere vl

ſtudete/quaſi ſaluberrimũ et ſolidiſſimuʒ

diuine legis fundamẽtũ/oſtẽſa eſt ſibi via

latiſſima qua pgrediat᷑. Et omĩa que alibi

vel audierit vel ſtuduerit/velut in vnũ pn⸗

cipiuʒ reducat colligat etreponat. Ita eni

theologiaʒ egregius doctoꝛ Bonauẽtura

in ſuo bꝛeuiloquid totã inchoauit media
uit et finiuit a pꝛimo pꝛincipio.quod ſine

dubio eſt illud qð in pꝛincipio erat apud

deũ. Ego inquit ieſus pꝛincipiũ qui etlo⸗

quor vobis.Et in apoc. Ego ſum alpha⁊

o.pꝛincipiũ et finis ¶ QOuis dignelauda

bit aureolũ.qui totã ſub paucis ↄduſioni
bus bibliã pᷣcipue quatuoꝛ euãgelia/ mira

Pꝛologus

35

ſubtilitate cõpegit. ¶Honne ſanctꝰ Tho
mas.totã pene theologie pꝛacticam (pꝛo⸗
lixioꝛibo licet verbis)in ſecũda ſecũde con

cluſit.Quã ſummã ſi tanto qᷓreret impen⸗

dio theologicoꝝ ſobꝛia ſtudioſitas/quãto
conterit᷑in ſuꝑuacuis multoꝛuʒ heu vana
curioſitas haberent ꝓfecto theologi /vnde

quoꝛundã ſapientiũ in oculis ſuis inſulta

ceſſaret. ¶ Conatus eſt nrjUm vnꝰ extheo⸗
logie ꝓfeſſoꝛibꝰ/notare ſemitam per quam
nouus theologie diſcipulus haberet pꝑge⸗
re.Sed dũ etiã atq; etiã recogitauit/tot ĩ
uenit ingenioꝝ varietates.tot pᷣterea ꝓ di

leihrer⸗ Lonbhac⸗ theologos / retuſa

uerſitate finiũ multiplicitates medioꝛũ. p
loco. pꝛo tꝑe.et ſocietate. deniq; ꝓ occurrẽę
tibus exercuijs.nũc in iſtis doctoꝛib.nũc

in ilis.vt vix aut nuſqᷓ; valeat vnifoꝛmis
regula conſtitui. Veniebat rurſus in ani⸗

mum/cudere quedã noua opuſcula ſuper

ynũ ex quatuoꝛ.ſed repꝛeſſit modeſtioꝛ cõ
ſideratio/et pauculis annotatiõibo voluit

eſſe contẽta. ¶ Pꝛoſpice quot et quãta pa

teant a ſummis ingenijs elaboꝛata ſuper

euãgelia/ꝑ gloſas oꝛdinarias. interlinea⸗
res:ꝑ marginares:ꝑ omelias.ꝑ poſtillas.
per determinatiões.ꝑ concoꝛdantias ma/
giſtrales. ꝑ ſermones et tbemata.per cõpi
lationes.nũcſummatim.nũnccũ ingenti

coaceruatiõe eralioꝛum dictis.quis cũcta

dinumeret: Cõſultius idcirco viſum eſt/re
linquere pꝛopꝛiũ cuilibet ſtudiũ/laboꝛem
oꝛdinẽq; querẽdi.qᷓ; gloſas iteꝝ ſuper glo
ſas addere.q;̃ nec ſufficerẽt curioſis. et ne⸗

gligẽtes vel onerarẽt vel non ſatis inſtrue
rẽt. Veſcẽdus eſt panis ſed nedũ materia
lis ſed doctrine/ in ſudoꝛe vultus noſtri.

Mos iſte nõ viroꝝ eſt.ſed infantũ. non

poſſe vel nolle cibũ reciꝑe niſi aut pᷣmaſti⸗
catũ aut minutatim diſciſſum. Vanitasq̃
qʒ nõnulloꝛũ ex ſcriptoꝛib/myſtice notat
ab ecckaſte.qm dieb ac noctibs nõ ceſſant
et ſua ſummo laboꝛe q̃ſita dimittũt hoĩ ex⸗
traneo et ocioſo:qͥ vel nõ vtit᷑vel in ſuper
biã abutitur derelictꝭ.Quid ꝓderit oꝛo ce⸗

cis vel auerſis oculis/ſi digito(vt aiũt)lux

ipa mõſtret᷑. ¶ Ceterũ ſinò inſpicit᷑ Augu
ſtinus in ſuo de doctrina xpᷣiana.ſi hugoĩ
didaſcalicõ.ſi documẽta ſummatim nota⸗
ta ab auctoꝛe de virtutibo et vitijs/ſuꝑ mo
do docilitatis tã in doctoꝛe qᷓ; in diſcipulo
Quid hẽt exiguitas pᷣſentiũ ſperare ſcripto
rum / vt legi mõ digna putet / ne dixerimus

— — — —

J
uen
oe⸗
ſtori
apdi
ni.
(um
weüc
fomis
inani
ſuper
fioꝛco
volnit
aſhe
Micninen
oſtls⸗
nausn
perdint
Inenn
iscin
meſtre
horen
ago
6/etner

☛ ☛☚ —

Zincne

immwil
s woſi⸗
mW.⸗w
nt
nſhen
intind
wnn
Pürk.
naun
indin.
pem

=
=e=
S

S=

=

0

1

=Sv..ʃ(nR o
———

=

DPoeologus

imitani(q;q; minꝰ inutile ſit noua q; nulla
ſectariduʒ optima queq; vetera ꝑ negligẽ

tiam intereunt: Nũquid non hec eſt cauſa
nõ infima cur opiniones totiẽs ⁊ ſᷣm ariſtꝭ

infinities reperiuns et voluunt᷑.qꝛ nimis

eſt faſtidioſum coꝛ humanũ/quodam inſa
tiabili pꝛuritu noua ſemꝑ appetẽs/⁊ vete⸗

ra ſeu que ab alijs dicta ſcriptaq; cognoue

rit etiã melioꝛa/faſtidiens.Cur aliunde ſi
nõ er hoctot lecturaꝝ ſuꝑ ſentẽtias ⁊ alibi
pꝛegrũdes ſarcine? Hõne ideo/qꝛ quod in
in vna pte altertractauit/idẽ mox in alterã
ab illo retoꝛquet.dũ tritã alteriꝰſemitã pu⸗

det ſequi:et placetcontẽtionib intendere

lihilominus quiſquis exercitationis
gratia / voluerit in hac cõpilatõe noua que
dicit᷑ vnũ ex q̃tuoꝛ/nouã expoſitõis ſemitã
inuenire vel pꝛogredi vel oſtẽdere non cul
pamus Heq; enĩ paucioꝛ eſt ſpũaliũ qᷓ; coꝛ

poꝛaliũ guſtuũ varietas.Et ſuꝰcuiq; mos

eſt nec voto viuit᷑ vno. Alternis poſtremo
natura gaudet.donec venerimad illð vni
cũ verbũ qð erat in pꝛincipio apud deum.

ꝛologus

Euſebius.Ceſarieñ.in greco.

tuj/latinis tradidit.referens de
Amonio alexandrino/q ediderit vnũ exq̃

tuoꝛ.Et ipᷣm ſe dicit Euſebius imitatum
Seld vitio ſcriptoꝝ/et ꝓpter varias trãſla⸗

tiones euãgelioꝝ/cõtextus illius amonij(
Jero.teſte)falſe fedeq; laceratꝰ inuenieba

tur. Vt igit᷑ maneret euãgelioꝝ integritas

nihilominꝰ notũ fieretſtudioſis in quibo⁊
in qbus nõ/euãgeliſte ↄueniebãt/inuenta

eſt canonũ pᷣdicta cõpoſitio.q̃ iam penere

ceſſit ab vſu: Foꝛte ꝓpter nouã in euãgelijs
(pꝛout ⁊ in alijs ſecre ſcripture libꝛis)ꝑ ca⸗

pitula quotationẽ. Vt aũt laboꝛ veteꝝ tã⸗

tus/nõ ex toto periret/placuit tradere mo

dum:quo poſſet quilibet ſtudioſus vti pᷣ/
fatis canonibus in libꝛis etiã nõ habẽtibd
eos.vel ipos nouiter inſcribere fas habe⸗

ret. Pꝛo cedũt aũt canones euãgelioꝝ per
concoꝛdãtias nedũ reales vel hiſtoꝛicas.
ſed qñq; ꝑ vocales.vbi cõſtat nõ eſſe eãdẽ
doctrine vel hiſtoꝛie narrationẽ.ſicut ð pa

ſcha ſicut de filio reguli.et de ſeruo cẽturio
nis.ſicut de ceco ſanato ĩ ingreſſo iericho.
et de cecis:in esreſſu ſanatis.⁊ aptiſſimeĩ
piſcatiõe petri q fuit vocat ad ſequelam

Vangelicos canones cõpoſuit

quos hieronimꝰ/Damaſi roga

et de piſcatiõe quã exercuit poſt reſurrectio
nẽ qñ manifeſtauit ſe iteꝝ ieſus. Joh.⁊ꝛi.
CLoſtat enĩ nõ ecandẽ ſed diuerſam piſcati⸗
onẽ fuiſſe.et ita de plurimis qð expedit co

gnoſcere.ne diſſonãtia difficilis et poſſibi

lis ad cõcoꝛdandũ textualiter oꝛiri videat
Vtrũ vero liber amonij.vnũ ex q̃tuoꝛ/re⸗

periat᷑ vſq; apud latinos.ignoꝛo.Egregi⸗

us aũt doctoꝛ Augu.libꝛũ edidit pᷣclariſſi⸗

müũ de cõſenſu euãgeliſtaꝝ.in q̃ moduʒ ex

oꝛſus eſt cõponẽdi vnum ex quatuoꝛ.Cui
nuper exoꝛdio/datũ eſſe credimꝰin reliqͥs
auctoꝛe dño cõplementũ.qð opꝰ eo faciliꝰ
poterit incoꝛruptũ ſeruari qᷓ; in pꝛincipio
naſcẽtis eccłie/quo ſuſcepta multiplicata

WR vnica euãgelioꝝ Jeronimi trãſlatio

z heu nr̃a hac etate miſera.qͥs leget hec

quis ſtudebit:qͥs trãſcribet: Cernis ⁊ ſen

tis frater cariſſime/quãtus mõ belloꝝ pluſ/

qᷓ; ciuiliũ hoꝛroꝛ circũtonat.quãta ſuccre⸗

ſcit hereſum infelix pullulatio.quantũ in⸗
ſuper pᷣualẽte iniquitate refriguit caritas.

quẽadmodũ rurſus ſacre legis ſtudium in
termiſſum ne dicamus irriſum. Verũ ↄſo
latur nos pollicitatio xpᷣi dicẽtis. In mun
do pꝛeſſurã/in me pacẽ habebitis:de q̃ lo/

quit᷑ ad dñm ꝓpheta dicẽs pax multa dili⸗
gẽtibus legẽ tuã.Et iterũ btũs hbomo quẽ

tu erudieris dñe ⁊ de lege tua docueris eũ.

Vt quid ita:vt mitiges ei a dieb malis ⁊ꝛc̃

hinc de ſapiẽtia głiat᷑ aliꝰ/ꝙ erit allocutio

tedij ſui.qꝛ nõ hẽt amaritudinẽ ↄuerſatio

diũ. (¶¶ Hãc amplectamur frater cariſſime
vt tan; altera ſunamitis/ſuo caloꝛe viui⸗
do caſtoq;/nr̃am refoueat in miſericoꝛdia
vberi ſenectutẽ. Deniq; iuxta verbũ Jero

u hi ↄuictus illiꝰ ſed leticiã ⁊ gau

ni.ſe cõſolãtis.et inducẽtis himmeneum ca

namus nob et muſismo deo ⁊ angelis ſi
aures ſurde fuerit ceteroꝝ.Siue vt epicu
rus amico loquit᷑.duo nos/magnuʒ ſatis
theatrũ ſumꝰ.Aut certe ſedebit ſolitariꝰ et
tacebit.qꝛ leuauit ſeſupꝛa ſe. Nunqᷓ; minꝰ
ſolus/q; cũ ſolꝰ.nec magꝭ actuoſus qᷓ; cum
ocioſus.Siquidẽ regnũ dei intra nos eſt.
qð pꝛoꝛſus eſſe qͥs dubitet ampliſſimũ.cõ
pellẽs ibi ratiões ⁊ canones oĩim ſeculoꝛũ.
Abi deꝰ ola in oĩbus.in quo hic et nunc⁊

iugiter deambulemꝰ animo. Vale frater.
Pꝛohemiuz ſu per
vnuʒ de quatuoꝛ.cuius titulus eſſe poteſt
tetramonum vel monoteſſeron.

⸗um er quatuoꝛ euangelijs cõpo

ſuo de cõſenſu euãgeliſtaꝝ /ſubtiliſ

q; ad tẽpus q̊ͥ pdicare ⁊ baptizare iohãnes

exoꝛſus eſt.qtinꝰ h̊ exẽplo / ſiue vt a me fa ⸗
ctũ eſt inqͥꝛt /ſiue alio mõ cõmodoſius fieri
poſſit / videat vnuſquiſq; ⁊ in ceteris talibꝰ⸗

locis fieri poſſe qð hic factũ eſſe fieri ꝑſpe⸗

xerit. ¶ Tentamus ergo ↄtinuare ꝓut in /
choauerat. UWiſus ẽ ptinꝰ laboꝛ vix exple⸗
bilis.maxime ꝓpter oꝛdis reꝝ geſtaꝝ incer
titudinẽ. Marcus eni(teſte Jero) nõ oꝛdi
nẽ rerũ geſtaꝝ ſed oꝛdinẽ leuitice electiõis
cõplex ẽ. Lucas ſiłr in multis Johes vo
ſeoꝛſum plura poſuit/ab alijs pꝛetermiſſa.
pauca iterãs q tradiderunt. u igit᷑tri
plex ſit oꝛdo narratiõis lr̃alis. VUnꝰ rei ge
ſte. alter ãticipatiõis tertiꝰ.rememoꝛatöõis

ꝓut ſpũſſcũs voluit nũc ad hũc.nũc ad illũ

oꝛdinẽ mouere ſcriptoꝛes ( Hon eni refert
iuxta traditionẽ Auguſtini:qbus verbis
vel oꝛdine/eadeʒ ſnia vel vitas/ nota fiat)

Sufficiat pbabilis collatio facta/ſine pꝛe

iudicio aliter vel ſentientiũ vel ſcribẽtiuʒ
Nõ etiã tali auſu temerario/qͥn inteme
ratũ velimꝰ manere q̃druplicis euãgeliſte
narratiõis ſacramẽtũ. Quis enim neſciat
ſpm̃ xpi/potuiſſe ſub vno eodẽq;ʒ penitus
verboꝝ ſnia q; ↄtextu/tradidiſſe geſtoꝛũ
ſuoꝝ verboꝝq; ſalutarẽ hiſtoꝛiã: Sed cũ
magno ſacxamẽti miſterio ſibi placuit ſub
quadã ↄcoꝛdiſſima(ſi ita dici poſſit (diſſo
nãtia/mẽtes fideliũ cõmon ere ad humilio
rẽ vigilãtioꝛẽq; / necnõ multiplicioꝛẽ inue
ſtigationẽ veritatꝭ.palã q; fieret qtuoꝛ euiã
geliſtas.nõ mutua cõſpiratiõe/ſed diuina

inſpiratiõe fuiſſelocutos. (¶NHec offendat

(petimꝰ)aliquẽ /ſi ↄtextꝰ q̃tuoꝛ euãgelioꝛũ
in vnũ cõpactꝰ/nõ potuit ſonoꝛitatẽ ſuuam
cuſtodire/ab oĩ pꝛſus ſpecie nugatõis ⁊ cu
