vẽtis a ſummis celoꝝ vſq; ad termios eo
rũ.a. R.ſummo terrevſq; ad ſummũ celi.
iam ramꝰeiꝰtener fuerit ⁊ folia nata.ↄgno
ſcitis.R.qꝛ in pꝛoxio ſit eſtas. His.L. ãt
fieri incipiẽtibus reſpicite ⁊ leuate capita
veſtra qm̃ appꝛopinqt redeptioveſtra Et
dixit il ſilitudinẽ. Videte ficulneã ⁊ oẽs

arboꝛeð cũ pꝛoducũt iã ex ſe fructũ ſcitote

2 pe eſt eſtas. Ita. M. ⁊. L. vos. R. cũ

videritis hec fieri ſcitoteqꝛ pꝛope. M. eſt
et in ianuis ⁊ hoſtijs.R.regnum. ¶.dei⸗

Amen L. M. R. dico vobis qm̃ nõ trãſ⸗
ibit generatio hec.donec oĩa fiant. Celũ?z

terrã trãſibũt.verba autẽ mea nõ trãſibũt
Attẽdite L. ãtvobis ne foꝛte grauent᷑ coꝛ
daveſtra crapula ⁊ ebꝛietate ⁊ curis hꝰvi⸗
te ⁊ ſuꝑueniat ſuꝑ vos repẽtina dies illa.
Tanq; ei laq̃us ſupueniẽt in oẽs qͥ ſedẽt

ſupꝑ faciẽ oĩs terre. De. M. die R. ãt ⁊ ho⸗

ra illa nemo ſcit neq; angeli celoꝝneq; R.

filiꝰniſi ſolꝰpat. Sicut àt. L. fuit. xvij. in

dieb noe ita erit in dieb aduentꝰ M. filij

boĩs Sicut eni erãt ante diluuiũ ↄmeds

*

nerit vigilãtes Amẽ dico
vobis ꝙ pᷣcinget ſe ⁊ fac,
et illos diſcũbere trãſiens mĩſtrabit illis
Et ſivenerit in ſcoavigilia ⁊ ſi in tertiavi
gilia veneritꝛ ita inuenerit Bri ſunt fui il

tes⁊ bibẽtes.nubẽtes ⁊ nuptui tradentes
edebãt. L. ⁊ bibebãt ⁊ vxoꝛes ducebãt / et
dabant ad nuptias vſq; ad eũ diẽ in quo
intrauit in arcã noe ⁊ nõ cognouerũt do⸗
necvenit diluuiũ⁊ tulit ⁊ ꝑdidit om̃es

M. Ita erit aduetus filij hoĩs. Silr. ¶Z.
ſicut factü eſt in diebo loth edebãt ⁊ bibe⸗
bãt emebãt⁊ vendebãt plantabãt ⁊ edifi⸗
cabãt Qua die aut exiuit loth a ʒodomis
pluit dñs ignẽ ⁊ ſulphur de celo⁊ oẽs per
didit ſᷣm hoc erit qua die filius hoĩs rene
labit.in die illa qui fuerit in tecto/ et vaſa
eius in domo ne deſcẽdat tollere illa Et qͥ
in agro ſimilr nõ redeat retro. Demoꝛes
eſtote vxoꝛis loth. Quicũq; queſierit ani
mã ſuam ſaluã facere ꝑdet illam. Et qui⸗
cunq; ꝑdiderit eam viuificabit illã. Dico

AL. vobis M. In illa nocte erũt duo in le

cto.vnus aſſumet᷑ ⁊ alter relinquet᷑. Duo

erüt moletes invnũ in. L. mola vna afſi u⸗
meturæ altera relinquet᷑. Duo in agrovnꝰ
aſſumet᷑ ⁊ alter relinq tur Rñdẽtes dicunt

illi. Abi dñe: Qui dixit il is Abicuq; fue
rit coꝛpꝰillic cõgregabunt᷑ ⁊ aqͥle. AUigila⸗

te.L. xxi.itaq; oĩ tpe oꝛãtes vt digni babe

amini fugere oĩa iſta qᷓ futura ſunt ⁊ ſtare
ante filium hominis

7

De vigilia et oꝛa
Igdete. R. vigilate ⁊ oꝛate neſcitis
enĩi qñ ipᷣs ſit. Sicut enĩ hõ qͥ ꝑe
re ꝓfectꝰreliqt domũ ſuã ⁊ dedit

fuis ſuis ptãtẽ cuiuſq; oꝑis ⁊ ianitoꝛi pᷣ⸗

cepitvtvigilaret Vigilate ergo neſcitis eĩ

qñ dñs domꝰ veniat ſero an media nocte
an gallicãtu an mane. Ne cũvenerit repẽ/

te inueniat vos doꝛmiẽtes.Qð ãt vobis

dico. oĩbo dico. vigilate. Dint. L. lübive⸗
ſtrip̃cincti ⁊ lucerne ardẽtes in manibove
ſtris. Et vos ſiles hoĩbo expectãtibo dũm

ſuũ qñ reuertata nuptijs vt cũ venerit / et
pulſauerit cõfeſtim apeeir·
ant ei. Beati ſunt fui illi
quos cũ venerit dñs iue

Poſſunt hec
intelligi po
ſita per re⸗
memoꝛatiõʒ

li. Vigilate H.̊ qꝛ neſcitꝭq̃ hoꝛa dñs ve

ſtervẽtur?ſit. Hoc. M. ãt Laſcitote qm̃ ſi

ſcirʒ pr̃familias qᷓ hoꝛa furveiret vigllarʒ

— MU

vtiq; ⁊ nõ ſineret ꝑfodi domũ ſuã Etvos

eſtote parati quia q hoꝛa nõ putatis filiꝰ
homiĩs veniet. Ait.L. aũt ei petrꝰ. Dñe
ad nos dicis hãc pabolam an?⁊ ad omes?

Dixit autẽ dñs. Quiſputas eſt fidelis di

ſpenſatoꝛ⁊ pꝛudẽs quẽ conſtituit dñs ſu⸗

per familiã ſuam vt det illis cibũ in tem⸗
poꝛe.in tpe.L.tritici mẽſuram? BGeatꝰ ¶D

M.ille ſeruus quẽ cũvenerit dñs inuene

rit ſic faciente Amen M. A. dico. H. vo
bis ſuꝑ om̃ia bona que Poſſider ↄſtituet

eum. Si. M. autẽ L. dixerit male ille ſer
uus in coꝛde ſuo.moꝛã facit dñs meusve
nire ⁊ ceperit ꝑcutere cõſeruos ſuos.pue⸗

ros.L. ⁊ ancillas ⁊ edere ⁊ inebꝛiari.man

ducet autez bibat cũ ebꝛioſis. Ueniet. A.
M. dñs ſerui illius in die qua nõ ſperat
⁊ hoꝛa qua neſcit.⁊ diuidet eũ.partẽq; eiꝰ
cum infideliba ypocritis. M.ponet. Ibi
erit fletus⁊ ſtridoꝛ dentiũ. Ille.L. aũt ſer
uus q cognouit voluntatẽ dñi ſui ⁊ nõ ſe
pꝛeꝑauit ⁊ nõ fecit ᷣm voluntatẽ eius pla
gis vapulabit multis.Qui autẽ nõ ↄpgno
uit⁊ fecit digna/plagis vapulabit paucis
Omni autẽe cui multũ datũ eſt multũ q̃re
tur ab eo.⁊ cui cõmendauerũt muliũ plꝰ
petẽt ab eo. Ignẽ veni mittere in terrã Et

quid volo niſi vt accendat᷑. Baptiſmo ha

beo baptiſari⁊ quõ coartoꝛvſq; dũ ꝑficia

tur Putatis qꝛ pacẽveni dare in terrã. nõ

dico vobis ſed ſeꝑationẽ.Erũt ex hoc qͥn⸗

q; invna domo diuiſi.tres in duos?⁊ duo

in tres. Diuidet᷑ pater in filiũ⁊ filius ĩ pa⸗

trem ſuũ.Et mater in filiã ⁊ filia in matrẽ

Socrus in nurũ ſuã nurꝰin ſocrũ ſuaʒ.

De decem virgim
bus ⁊ de decem talentis? de modo iudicij
Kapitulum. cxxxiiij.
des ſuas exierũt obuiã ſponſo et
ſponſe. Quinq; autẽ exeis erant fatue et

quinq; pꝛudẽtes.ſed quiq; fatue acceptis

lampadibo nõ ſumpſerũt oleũ ſecuʒ. Pꝛu

dentes vero acceperũt oleũ in vaſis ſuis

cum lãpadibo. Moꝛã autẽ faciete ſponſo

doꝛmitauerũt om̃es⁊ doꝛmierũt. Media

autẽ nocte clamoꝛ factꝰ eſt. Ecce ſponſus

venit exite obuiã ei.Lũc ſurrexerüũt om̃es
virgines illeꝛ oꝛnauerũt lãpades ſuas Fa
tue autẽ ſapiẽtib dixerũt. Date nobis de
oleo veſtro qꝛ lãpades noſtre extinguunt᷑

imile eſt regnũ celoꝛu decẽ

Ponoteſſeron ſiue

Rñderũt pꝛudẽtes dicẽtes. Ne foꝛtenon

ſufficiat nobis⁊ vobis ite potiꝰad vende

tes ?⁊ emitevobis.Dũ autẽ irent emereve⸗
nit ſpõſus⁊ q̃ parate erãt intrauerũt cum

eo ad nuptias.⁊ clauſa eſt ianua Nouiſſi

me vero veniũt⁊ reliq̃ virgines dicentes.

Dñe dñe aperi nobis. At ille rũdens ait.

Amẽ dico vobis Heſcio vos Vigilate ita
q; qꝛ neſcitis diẽ neq; hoꝛã Sicut enĩ hõ
ꝑegre pꝛoficiſcẽs vocauit fuos ſuos⁊ tra⸗
didit illis bona ſua ⁊ vni dedit qnq; tale⸗/
ta.alij duo.alijvero vnñn.vnicuiq; ſᷣm pꝛo
pꝛiã virtutẽ ⁊ pfectus eſt ſtati Abijt ãt qui
qnq; talenta acceꝑat? opatus eſt in eis et
lucratꝰeſt alia qqnq;. Sulr ⁊ quiduo acce⸗
pꝑat lucratꝰeſt alia duo.Qui autẽvnũ acce
perat abijt ⁊ fodit in terrã pecuniã domi⸗/
ni ſui. Poſt multũ vero tꝑis venit dñs ſer
uoꝛũ illoꝛũ⁊ poſuit ratõem cũ illis.Et ac
cedens qui qnq; talenta acceꝑat obtulit/
alia quinq; talenta dicẽs. Dñe quinq; ta
lenta tradidiſti mihi ecce alia quinq; talẽ⸗
ta ſuꝑlucratꝰſum Ait illi dũs eiꝰ Euge ſer
ue boneꝛ⁊ fidelis qꝛ ſuꝑ pauca fuiſti fideł
ſuꝑ multa te cõſtituam. Intra in gaudiũ

dũi tui.Acceſſit ãt⁊ qui duo talẽta accepe

rat ⁊ ait.Dñe duo taleta tradidiſti mibi.
ecce alia duo ſuꝑlucratꝰſuʒ Ait illi dñs eiꝰ
Euge ſerue bone ⁊ fidelis qꝛ ſuper pauca
fuiſti fidelis ſuꝑ multa te ↄſtituã intra in
gaudiũ dñi tui.Accedẽs aũt⁊ q vnũ talẽ⸗
tum acceꝑat.Ait.Dñe ſcio qꝛ durꝰes.me
tis vbi nõ ſemĩaſti.⁊ ↄgregas vbi nõ ſpar

ſiſti? timẽs. Abij⁊ abſcõdi tolentũ tuũ in

terrã. Ecce habes qð tuũ eſt. Rndes aut?

dyis eius dixit ei. Serue male ⁊ piger ſcie

bas qꝛ metovbi nõ ſemĩo ⁊ ↄgregs vbiñ
ſparſi.opoꝛtuit ergo te pecuniã meã com
mittere numularijs⁊ veniẽs ego accepiſ⸗
ſemvtiq; qðᷣ meũ eſt cũvſura.Tollite igit
ab eo talẽtũ ⁊ date ei qͥ hʒ decẽ talẽta.om̃i
eni hñti dabit᷑: abũdabit.ei ãt qͥ nõ hʒ et
qð videt᷑ hre auferet᷑ ab eo.⁊ iutilẽ ſᷣuũ eij⸗
Sorbeni d rveneneild fletꝰ⁊ ſtri

doꝛ dẽtiũ ¶ Cũ atvenerit filiꝰ hoĩs ĩ ma⸗
ieſtate ſua? oẽs angeli eius cũ eo:.tũc ſede
bit ſuꝑ ſedẽ maieſtat ſue⁊ cõgregabũt᷑añ

eũ oẽs gẽtes⁊ ſepabit eos abinuicẽ ſiẽ pa

ſtoꝛ ſegregat oues ab edis.et ſtatuet oues
qdẽ a dextrꝭ.edos ãta ſiniſtris.Lũc dicet
rex his qͥ a dextris eiꝰerũt Venite bñdicti
patris mei poſſidete ꝑatũ vobis regnũa
onſtitutõe mundiEſuriui eni⁊ dediſtis

— — — — —

= —à

1
.

iase
lo.
genn
fteb⸗
hen

nide

n
ſ

8
n
i
Nnn
ei
npo
tqui
eset
dacce⸗
ae
domi⸗
oſer
Etac
tulit/
wez
hri
Ugeſe
ifd
ncti
a
inhhi
Nioes
Nalc
min
jnle⸗
8. ne
oſr
wöin
esduſ
SWii
meian

NN

ludd
ige
leftich
ſertf

visinnn

tücſe
Gbbiti
leſip
ncta
Cic
ehiti
nn
nu

mihi manducare.ſitiui⁊ dediſtis mihi bi
bere hoſpes erã ⁊ collegiſtis me. Nudus
eram ⁊ coopuiſtis me.infirmꝰetviſitaſtis
me. In carcere erãꝛ veniſtis ad me Tunc
reſpondebũt ei iuſti dicẽtes. Dñe quãdo

tevidimus eſurientẽz pauimus.ſitientẽ?

dedimus tibi potũ?: Quando autẽte vidi
mus hoſpitẽ ⁊ collegimꝰ. Aut nudũ⁊ co⸗
oꝑuimus te: Aut quãdo te vidimꝰ infir⸗

mũ aut in carcere: venimꝰad te: Et reſpõ

dens rex dicet illis Amẽ dico vobis q;diu

feciſtis vni de his fratribꝰ meis minimis

mihi feciſtis Tüc dicet et his qͥ a ſiniſtris
eius erũt.Diſcedite a me maledicti in ig⸗
nem eternũ qui paratꝰeſt diabolo ⁊ ange⸗
lis eiꝰ. Eſuriui enĩ ⁊ nõ dediſtis mihi mã

ducare.ſitiui⁊ nõ dediſtis mihi potũ.ho⸗

ſpes eram ⁊ nõ collegiſtis me. Nudꝰ⁊ nõ
operuiſtis me. Infirmus⁊ in carcere ⁊ nõ
viſitaſtis me.Tunc reſpondebũt ei ⁊ ipſi
dicẽtes. Dñe quandovidimꝰ te eſurientẽ

aut ſitientẽ aut hoſpitẽ aut nudũ aut ĩfir⸗

mu aut in carcere ⁊ nõ miniſtrauimꝰtibi:

Lũc reſpõdebit illis dicens. Amen dieo
vobis.q;diu nõ feciſtis vni de minoꝛibꝰ

hbis.nec mihi feciſtis.⁊ ibunt hi in ſuppli
cin eternũ. Juſti autẽ in vitã eternam.

De modo Chꝛiſti

in docendo:.A.xxi.⁊ de obſtinatioe iude
oꝛum. Jo xij. Capitulũ.xxv.
Mat.L. autẽ in dieb? docens in tẽ
plo, noctibus vo
ro eriẽs moꝛabak Er bot hoei
nonte qͥ vocafoliueti· mmn hic n⸗
Et omis populꝰ manica memoꝛatio⸗
bat ad euʒ venire in teplo nem quãdo
audire illũ. Cum. J. aut Eat nhes
tanta ſigna feciſſet coꝛã il aie lex vlel

lis nõ credebantin eũ vt paſche.
ſermo vſaie ↄpleretur quc

dixit. Dñe quis credidit auditui noſtro⸗

⁊ bꝛachiũ dñi cui reuelatũ eſt?: Pꝛopterea
nõ poterãt credere quia iterũ dixit yſaias
Et excecauit oculos eoꝛũ⁊ indurauit coꝛ

eoꝛũ vt nõ videant oculis⁊ intelligãt coꝛ⸗

de ⁊ cõuertãtur ſanem eos Hoc dixit yſa
ias quãdo vidit gloꝛiã eius ⁊ locutꝰ eſt de
eo. Veruntamẽ ex pꝛincipibꝰmulti credi

derunt in eũ ſed pꝛopter phariſeos nõ co⸗/⸗

fitebãtur vt de ſynagoga nõ eijcerẽturDi

lerut nimn glarid homind ma iach gio

credit in me nõ credit in me ſed in eũ qͥ mi

ſit me Ego lux in mundũvenivt oĩs q cre

dit in me.in tenebꝛis nõ maneat ſiquis

qudieritverba mea? cuſtodierit ego nõ iu

dico. Non eniveni vt iudicẽ mundũ/ſed
mundũ.Qui ſpernit me et

vt ſlaluũ faciã

nõ accip itverba mea habet q iudicet euʒ
ermo quẽ locutus ſuʒ ille iudicabit eũ

in nouiſſimo diec. quia ego ex meipſo nõ
ſum locutus ſed qͥ miſit me pater. ipᷣe mi⸗
hi madatũ dedit quid dicã quid loquar.
Ego ſcio quia maâdatũ eius vita ecna eſt.
Que ergo ego loquoꝛ ſicut dixit mihi pa/⸗
ter ſic loqquo. M

anpꝛopinquãte xxvi. R. xiiij. L. xxij.
Jxiij. Capitulum. cvi.

*

₰

aʒiumoꝛũ qui diiic
Atur paſcha. Erat Mec eſt dies
gutez paſcha 2 aʒzima

ſanctam.

n

Ppꝛopinqbat. L. autẽ dies feſtꝰ

mercurij añn
poſt biduũ Et. M. factũ zneris
eſt cum cõſummaſſet Je⸗
ſus ſermones hos om̃es dixit diſcipulis

ſuis. Scitis quia poſt biduu paſcha fiet

—

et filius homis tradetur vt crucifſigatur?

*

Zunc cõgregati ſunt pꝛincipes ſacerdo⸗-

tum? ſenioꝛes in atriũ pꝛincipis ſacerdo
iil qui dicit᷑ cayphas ⁊ cõſilium fecerunt.

Et.·R. querebãt. ¶L. ſummi ſacerdotes et

ſcribe quomodo eũ dolo tenerẽtet occide

rent timebãt L. vero plebẽ. Dicebãt.
Riautẽ non in die feſto ne foꝛte tumultꝰ

fieret in populo. Intranit. L. autẽ ſatha⸗
nas in iudã qui gnominat᷑ ſcariothynũin

de duodecim. Zũc.M. abijt R. L. vnus

de duodeci ad ꝑꝛincipes ſacerdotũ ⁊ ſum

mos Rſacerdotes vt pꝛoderet eũ illis E
Alocutus eſt cum pꝛincipibaſacerdotn,

et magiſtratibo queadmodũ illum trade⸗
ret eis.et ait. M.illis. Quid vultis mihi

dare ⁊ ego vobis eũ tradã:Qui.R..qu
dientes gauiſi ſunt ⁊ pꝛomiſerũt.et pacti
Q. ſunt pecuniã illi dare At illi conſtitue
runtei triginta argenteos et ſpopondit.

Et. M.exinde. R.L.querebat opoꝛtuni

tatem vt eum opoꝛtune. R. traderet ſine
Lturbis. Ante. J. diem feſtum paſche

ſciens Jeſus/quia venit hoꝛa eius vttrã⸗

ſeat ex hoc mundo ad patrem. cum dile,
xiſſet ſuos qui erant in mũdo in finem di
„ lexiteoo.

MNMonoteſſeron ſiue

Tertia pars e.

pꝛincipalis huius ↄtextus Jouis t cu⸗
de egreſſu paſſionis ⁊ reſur ius veſpere

J 2 P1 fiebat eſus
rectõis chꝛiſti. agni. er hec

De miſſione azene
Oinz dies azimoꝝ
Petri⁊ Johãnis pꝛima die
aʒimaꝛũ quã Johannesvocat ante feſtuʒ
apitulum. cxxxvij.·

quando. R.paſcha immolaba
tur. in qua. Q. neceſſe erat pa⸗
ſcha occidi.Acceſſerũt. M. diſcipuli ad ie

ſum⁊ dicũt. M. R.ei.Quo vis eamus et

paremus tibivt mãduces paſcha? Et mit

tit ex diſcipulis ſuis Petrũ.L.⁊ Johan⸗

nem dicẽs. Euntes parate nobis paſcha
vt manducemꝰ.At illi dixerunt. Vbi vis

paremus: Et dixit ad eos. Ite M. in ciui

tatem..R.ad quendã. M. Ecce.L.intro
eũtious vobis in ciuitatẽ occurretvobis
homo amphoꝛã aque poꝛtãs.ſeqͥ mini eñ
in domũ in quã intrat⁊ dicetis patrifami
lias domus. Dicit tibi Magiſter. Tem⸗
pꝰ. M.meũ ꝓpe ẽ apð te facio paſcha.vbi
R. eſt refectio mea? Abi.L.eſt dinerſoꝛi⸗

um vbi.L.R.paſcha cũ diſcipulis meis

manducẽ:Et ipſe oſtendet cenaculũ ma⸗

gnũ ſtratũ⁊ ibi parate.Et. R.abierũt di⸗

ſcipuli eius ⁊ venerũt in ciuitatẽ.Euntes
L.R.aũt inuenerũt ſicut dixit illis ieſus

et parauerũt paſcha. Cle)
ſpere. R. autẽ facto venit E fuit eſuſ
cũ duodeci.⁊ L.cuʒ facta asmi

eſſet hoꝛa diſcubuit ⁊ duodecĩ aplłi cũ eo.

De ablutioe pedũ
ohan, xiij. Capitulum.cxxxviij
cena facta cũ diabolus iã mi⸗
ſiſſet in coꝛvt traderet eũ iudas ſi
monis ſcarioth ſciens quia om̃ia
dedit ei pater in manus.et qꝛ a deo exiuit

et ad deũ vadit. Surgit a cena:⁊ ponit ve/

ſtimenta ſua.et cũ accepiſſet linteũ pꝛecin
ſe. Deinde miſu aquã in pelui et cepit
auare pedes diſcipuloꝛũ ſuoꝛũ ⁊ exterge
re linteo quo erat pᷣcinctus. Venit ergo
ad ſymonẽe Petrũ⁊ dicit ei petrus.Domi
ne tu mihi lauas pedes: Non lauabis mi
hi pedes in eternũ. Reſpõdit ei Jeſus Si
nõ lauauero te nõ habebis partẽ mecum.

p ) Rima M. R. autẽ die azimoꝛ

Dlicit ei Symon petrꝰ. Non tm̃ pedes.
ſedz manus⁊ caput.Dicit ei Je‚ſus. Qui

loiꝰeſt nõ indiget niſivt pedes lauet.ſʒ eſt
mũdus totus ⁊vos mũdi eſtis ſed nõ oẽs
Sciebat nãq; quiſnã eſſet qui traderʒ eũ
pꝛopterea dixit nõ eſtis mũdi om̃es Poſt
qᷓ; ergo lauit pedes eoꝝ accepit veſtimẽta

ſua.⁊ cuʒ recubuiſſet iterũ dixit eis. Sci ⸗/

tis quid feceri vobis: VUos vocatꝭ me ma
iſter 1 domine ⁊ bñ dicitis. Dum eteni.
i ergo ego laui pedes veſtros dominꝰ⁊

magiſter. ⁊ vos debetis alter alteriꝰlauare

pedes.Exemplũ enĩ dedivobisvt quẽad
modum ego feci vobis ita⁊ vos faciatis.

Amen dico vobis nõ eſt ſeruus maioꝛ do

mino ſuo.Neq; aplus maioꝛ eo qͥ miſit il

lum.ſi hoc ſcitis beati eritis ſi feceritis ea

De ſacramenti in/⸗
ſti eeri. Erki QLuce. xxij
NAXapitulum.cxxxir. ··

T. M. diſcubentibus. R. eis et
mMmanducãtibus ait Jeſus. Deſide
rio L. deſideraui hoc paſcha manducare
vobiſcũ anteq; patiar. Dico enĩvobis qꝛ

ex hocnõ manducabo illð donec impleat

in regno dei. ſlcenenel
bus. M. autẽ illis. Acce⸗

pit ieſus panẽ gratias X· Eigef intel
egit ⁊ benedixit. M. ?⁊ ffe enau
pulis ſuis ⁊ ait. Accipite vel eadẽ diſ
H. ⁊ comedite.hoc. OQàr nuata g
eſt L. coꝛpus. R. meũ qd bedu; torior
pꝛo vobis tradet᷑ hoc facaci luigiẽ dictu
te in meã cõmemoꝛatõez Jobannis.

Similiterꝛ calicẽ poſtq;
cenauit accipiens M. gratias it⁊ dedit
illis dicens. Accipite.L.et diuidite inter
vos ⁊ bibite. M.ex hoc om̃es Hic eſt ſan

guis meus noui teſtamẽti. Hic.L. eſt ca

lix nouũ teſtamentũ in meo ſanguine.¶
qui pꝛo vobis et. M.pꝛo multis effunde

tur in remiſſionẽ peccatoꝛũ. Dico autem

vobis quia nõ bibã amodo de hoc geni⸗
mine vitis vſq; in diẽ illũ cum illud bibã

nouũvobiſcũ in regno patris mei dei.R.

Et biberunt ex eo omnes.

De pꝛedictione ne
gationis Petri et queſtione diſcipuloꝛũ
Capitulum. cxl.

miord⸗
imüitt
ennoe
II

Kese
dae
mmnduen
nidods
Cberire

Suet n
gmüng

Aegnrſtu

talua dia
eade dif
auns
tauz ono⸗
enRicl
ligugdi

Zbanns
8ezn

diuidinir
in
Hela⸗
oingnl
Pulnec
idon
vdehocß⸗

niluf

Bgnneid

nen
edi
ai

MNñnum ex quatuo:

AUinc. M. L. dixit illis Jeſus·
t WNmnes vos ſcandalũ patiemini
in me ĩ iſta noctequia ſcriptũ eſt.

Percutiã paſtoꝛẽ ⁊ diſpergent oues gre⸗

gis.ſed poſtq; reſurrexero pꝛecedã vos in

galileam. Reſpondẽs au
tem Petrꝰait ülli Et ſi om
nes ſcãdaliſati fuerint in
te.ego nunq; ſcandaliſa⸗

boꝛ. Et. Mait illi Jeſus

Antelligeda
trina nega
tio petri ve⸗
lut vna ne⸗
gatio ↄtinu⸗

pꝛiuſq;. R. gallus bis vo/ atrad incepit
cem dederit ter me es ne/ anqz gallus

„. . cãtaret et ſic
gaturus.Amẽ. M. dico ſintelliguͦt e

tibi.qꝛ in hac nocteante? usgeliſte tri

quã gallus cantet ter me

tur ſcriptura.Qui mãdu

cat panẽ meũ lenabit cõ/ bis.nũc vt a
tra me calcaneũ ſuũ Amẽ lij ad maio⸗
amen dico vobis pꝛiuſe ranonem.

fiat vt cuzʒ fuerit factũ cre⸗

nan negati⸗

es negaturꝰ. At R.illeam gqᷓ; gallus
plius lobatur Et. .ſi aunlarerſed
Raopoꝛtuerit memoꝛite ¶bſumata eſt
cum te nõ negabo. Sil· anq; ſeenn
⁊ om̃es diſcipuli dixerüt Sr poĩt Mar

MNon. J.de omnibus voę/ nec repu⸗
bis dico: Ego ſcio quos gnar g ſßs
„ . „ e⸗
elegerim.ſed vt adimplea Memer

cus ponit ð

ouem factaz

datis qꝛ ego ſum. Amen amẽ dico vobis

qui accipit ſi quẽ miſero /me accipit. qui

autẽ me accipit.accipit eũ qͥ me miſit. Cũ
hoc dixiſſet Jeſus turbatus eſt ſpiritu⁊ ꝓ
teſtatus eſt ⁊ dixit. Amen J. R.dico vobis

quiavnus ex vobis me trade mã
ducat mecũ. Aſpicientes. J. ergo adinui⸗

et qui.R.mã⸗

cem diſcipuli heſitãtes de quo diceret. Et

M. contriſtati.R.valde ceperũt ſinguli

dicere. KNiquid ego ſum domine: At ille
reſpõdens ait. Unus.R. ex duodecĩ qui

M. intingit R

mecũ manũ in parabſide

M.in catino. R. hic me tradet. Filius qͥ

dem homis vadit ſicut ſcr

. „.

Ve autẽ homin

i illi ꝑ quẽ

iptũ eſt de illo.
filius homĩs

tradetur. Bonũ erat ei ſi natus nõ fuiſſet

homo ille Reſpõdẽs. M.

aũt iudas qui tradidit eũ

dixite Nunquid ego ſum

Rabbi:ait illi Tu dixiſti

Erat Y. ergo recübẽs vnꝰ
ex diſcipulis eius in ſinu
ieſu quẽ diligebat Jeſus
Innuit ergo huic ſimon
Petrus⁊ dixit ei. Quis ẽ

–

Intelligẽdũ
E&ꝙ iohaãneſ
pꝓpiquus ie

faciẽ ſuaʒ ad
facieʒ iheſu

riteri ſilẽter

ip̃m familia
interꝛogans

ſu inclinauit

*

7

de quo dicit? Itach cuz ee ſcui xpᷣus ſub

cubuiſſet ille ſuꝑ pec Je miſſe rnaͤr.
ſu dicit ei· Domine qͥs eſt: Reſpõdit Je/

ſus. Ille eſt cui ego intinctũ panem poꝛ⸗

rexero.Et cum intinxiſſet panẽ dedit iu⸗

de ſymoni ſcariothis. Et poſt buccellam
Jeſus.Quod ſa fac cit
us Hoc autẽ nemo ſciuit Dirxit hocꝑ
diſcumbentiũ ad quid di mitrendo nõ

tũc introiuit in eum ſathanas.Et dicit ei

gerit ei Quidã enim puta
bant qꝛ loculos habebat
Audas qꝛ dicit ei Jeſus⸗

iubendo nec
ſcelus aperi

en do.
—=

Eme ea que opꝰſunt no⸗
bis ad diẽ feſtum.· Aut egenis vt aliquid

daret. Cum ergo accepiſſet ille. exiuit con
tinuo. Erat autẽ nox. Cum ergo exiſſz di
cit Jeſus. Nucclarificatus eſt filiꝰ homi⸗
nis⁊ deus clarificatus eſt in eo.ſi deus cla
vt poĩt Mar ſicaene eſt in eo ⁊ deus nbirell. B

ſemetipſo ⁊ cõtinuo clarificabit eũ. ¶ Fi⸗
lioliadhuc modicũ vobiſcũ ſum. queritꝭ

me et ſicut dixi iudeis quo ego vado vos
nõ poteſtis venire.Et vobis dico modo.
Mandatũ nouum dovobis vt diligatis
inuicẽ ſicut dilexi vos.vt ⁊ vos diligatis

inuicẽ. In hoc cognoſcẽt om̃es quia mei

eſtis diſcipuli:ſi dilectõem habueritis ad

inuicẽ. Dicit ei Symõ petrus. Domine

quo vadis.Reſpõdit Jeſus quo ego vado
non potes me ſequi modo.ſequeris autez
poſtea. Dicit ei Petrus. Quare non poſ⸗

ſum te ſequi modo? Ani⸗
mã meã ꝓ mepones Rñt
ihs/ aiaʒ tuã p me pones

cãtabit gallus donec ter telligi eleua

Amen amẽ dico tibi.Nõ E oe poteſti

me neges. Et ipſi cepeft Evel debſe

querere inter ſe quis eſſet

qui eum traditurus eſſen:

Facta eſt autẽ:ꝛ contentö

. 7 —

tur eoꝛum :?et qui poteſtatẽ habent ſuper

eos benefici vocãtur. Aos autẽ non ſicſʒ
qui maioꝛ eſt in vobis fiat ſicut minoꝛ/ et
qui pꝛeceſſoꝛ eſt ſicut miniſtratoꝛ. NHam
luis maioꝛ eſt.qui recũbit/ an qui mini/

ſtrat: Nonne qui recũbit: Ego autem in

medio veſtrũ ſum ſicut qui miſtrat. Uos
autẽ eſtis qui ꝑmãſiſtis mecũ in tentatõi

bemeis Et ego diſpono vob ſiẽ diſpoſuit

mihi pat᷑ me regnũvt edatis ⁊ bibatꝭ ſu-

inter eos.quis eoꝛũ videretureſſe maioꝛ
Dirit autẽ eis. Reges gentium dominã⸗

thꝛonos iudicãtes duodeci tribus iſrael.

MNonoteſſeron ſiue

mẽſam meã in regno meo.et ſedeatis ſuꝑ

Ait autẽ dominꝰ Simoni.Simon ecce
ſathan expetiuit vos vt cribꝛaret ſicut tri⸗
ticum. Ego autẽ rogaui pꝛo te vt nõ defi⸗
ciat fides tua Et tu aliquãdo cõuerſus cõ
firma fratres tuos.Qui dixit. Dominete
cum ſum paratus ⁊ in carcerẽ ⁊ in moꝛteʒ
ire.Et ille dixit. Dico tibi Petre. Non cã
tabit hodie gallus donec ter abneges noſ
ſe meꝛ dixit eis Quando miſivos ſine ſac
culo ⁊ pera ⁊ calciamẽetis. Nũquid aliqͥd
defuit vobis: At illi dixerũt. Nihil. Dixit
ergo eis ſed nũc qui habet ſacculũ tollat/
ſimilr⁊ peram / ſed qͥ non habetvendat tu
nicã ſum et emat gladiũ. Dico enĩ vobis
quoniã adhuc hoc quod ſcriptũ eſt opoꝛ

tet impleri in me. Et cũ iniuſtis deputat?
eſt. Eteniĩ ea que ſunt de me.finẽ habent.

At illi dixerũt. Ecce duo gladij hic. At il /

le dixit eis.ſatis eſt.

Deſermone domi/

ni poſt cenã ⁊ cõtinet multas rubꝛicellas

pꝛo mltitudine doctrinarũ vbi ꝑ totũ de
myſterio trinitatis Jo.xiiij.xv. xvi.xvij.
Capitulum.cxila
Tait diſcipulis ſuis. Non turbe
tur coꝛveſtrũ. Creditis in deum ⁊
ecredite. In domo pa⸗/

Se

tris mei manſiones multe Pꝛĩa rubꝛi⸗
ſunt. Si quo minꝰ dixiſſeʒ cella.

vobis qꝛ vado ꝑare vobis locũꝛ⁊ ſi abiero
et pꝛepauero vobis locum.iterũ venio ad
vos ⁊ accipio vos ad meipſumvtvbi ego
ſum⁊ vos ſitis.et quo ego vado ſcitis. et

viã ſcitis Dicit ei homas.Dñe neſcimꝰ2

quo vadis ⁊ quomõ poſſumꝰ viam ſcire⸗
Dicit ei Jeſus.Ego ſum via veritas ⁊vita
Nemo venit ad patrẽ niſiꝑ me Siↄgno
uiſſetis me ⁊ patrẽ meũ vtiq; cognouiſſe⸗
tis.et amodo cognoſcetis eũ ⁊ vidiſtis eũ

Dicit ei philippus. Dñe oſtende nobis

patrẽ ⁊ ſufficit nobis: Dicit ei Jeſus.Tã

to temꝑevobiſcũ ſum⁊ nõ cognouiſtꝭ me

hilippe quividet me. videt ⁊ patrẽ me⸗
um. Quomõò tu dicis oſtende nobis pa⸗/
trem? Non credis qꝛ ego in patre⁊ pater
in me ẽ: Verba q̃ ego loquoꝛ vobis a me⸗
ipſo nõ loquoꝛ. Pater autẽ in memanẽs
ipſe facit oꝑa.Nõ creditis quia ego in pa
tre ⁊ pater in me eſt. Alioquin ꝓpteropera

ipſa credite. Amẽ amen dico vobis qͥ cre⸗

dit in me.opera que ego facio ipᷣe faciet et
maioꝛa hoꝛũ faciet quia ego ad patrẽ va⸗
do Et quodcũq; petieritis in noĩe meo B
faciam vt gloꝛificet᷑ pater in filio.ſi d pe/

tieritis in noĩe meo hoc faciã.¶ Di dili⸗

gitis me mãdata mea ſeruate.⁊ ego roga⸗
bo patrẽ ⁊ alium paraclitũ dabo vobis vt
maneat vobiſcũ in eternũ ſpiritũ veritatꝭ
quẽ mũdus nõ poteſt ac/
cipere.qꝛ nõ videt euʒ nec Scda rubꝛi⸗
ſcit eũ. Vos autẽ cogno;: cella.
ſcetis eũ.:quia apud vos manebit ⁊ in vo⸗
bis erit. HNon relinquã vos oꝛphanos. ve
niam advos Adbuc modicũ? mũdus me

iam nõ videt. Vos autẽvidetis me. quia

ego viuo ⁊vos viuetis. In illo die vos co
gnoſcetis.qꝛ ego in patre meo⁊vos in me
et ego invobis. Qui habet mãdata mea⁊
ſeruat ea ille eſt qͥ diligit me. qui autẽ dili⸗
git me diliget a patre meo ⁊ ego diligã eũ

et manifeſtabo ei meipᷣm. Dicit ei Judas
non ille ſcariothis. Dñe
quid factũ eſt qꝛ manife⸗-

Queſtio in⸗

ſtaturus es reign nabis⸗ de Apoſtoli
⁊ nõ mundo? Reſpoudgit ·
quis diligit me ſermong

meũ ſeruabit ⁊ pater meꝰ diliget eũ/et ad
eum veniemus ⁊ manſionẽ apud eũ facie
mus. Qui nõ diligit me ſermones meos
nõ ſeruat. Et ſermonenm
quẽ audiſtis nõ eſt meus Implendus
ſed eiꝰ qui miſit me patrꝭ. Hermo xpi.

DHec locutꝰ ſum vobis apð vos manens.
Paraclitus autẽ ſpũſſanctus quẽ mittet
pater in noie meo illevos docebit om̃ia ⁊

ſuggeret vobis om̃ia quecũq; dixero vob

Pacem relinquo vobis pacẽ mêz do vob

nõ quomõ mudus dat ego dovo bis·/ Nõ
turbet᷑ coꝛveſtrũ neq; foꝛmidet.Audiſtis

quia dixivobis vado⁊ venio ad vos.ſidi

ligeretis me.gauderetis vtiq;.quia ad pa⸗
trẽ vado qꝛ pater maioꝛ eſt Et nũc dixivo

bis pꝛiuſq; fiat vt cũ factũ fuerit credatis
Jꝗa nõ mlta loquar vobi 3

ſcũ. Nenit eni pꝛin cpps
mũdi huiꝰ in me non hz Qua na zu⸗
quicq;.ſed vt cognoſcat cundum ali⸗

mũdꝰqꝛ diligo patrẽ ⁊ ſid quos hicin⸗
mandatũ dedit mihi pat cipit ggpleu⸗
ſic facio Durgite eamus ar. Jon
hinc. ¶ Ego ſum vitis ve geliſta quo

Aa ⁊ pr meus agricola eſt. (ment dno

Nri
len⸗/

lort

pbe
qguis⸗
ſiſecn

dici⸗
dis
que
bis.
710
clue
pat
doy
cem
ſcit
odise
dus
don
Ppten
nis
maie
ſegus
tiſ⸗
errn

Zarn
ell.

ttinn
Ahos
hnüigusn
ne,gui
devos
Vosinte
tmmen
lauredili
vdllgiei
tei adas
Auias
E Byt⸗

tella
—

riel
uaiii
ones meos

Irplendus
lemoßpyr
smanens⸗
que müne
witoſtint
dirtron

emkidonn

doyobie
ide. Adin
vonden
gnunt
Ptnicnr,
oto

Qur
buuliß
CunduRt
ror
cpnen
n
mu“
gll
umm

—

ferentẽ fruct ete
omnẽ qui fert fructũ pur tem cedron.
gabit eũ vt fructũ pł affe nec erat ym

Omnẽ palmite in me nõ
fuctũ tollet eũ. et

dirxerit ſein.

ierat toꝛen⸗

rat. Jãvos mũdi eſtis pꝭ? nus dictus.

ſum vobis.manete in me anticipatio⸗

⁊ ego invobis Sicut pal

metipſo niſi mãſerit in vi
te.ſic necvos niſi ĩ memãa DU
ſeritis.Ego.J.xv.ſum.vitis⁊ vos palmi

tes.qui maner ĩ me⁊ ego in eo hic ſert fru⸗
ctũ multũ quia ſine me nihil poteſtis face

re Si quis in me nõ mãſerit mittet᷑foꝛas

ſicut palmes.⁊ areſcet ⁊ colligẽt eũ ⁊ in ig

nem mittẽt⁊ ardet. Si mãſeritis in me et
verba mea in vobis mãſerint.qðcunq; vo
lueritis petetis ⁊ fietvobis. In hoc clari⸗
acusec Pae meꝰvt fructũ plurimũ af⸗
feratis⁊ efficiamini mei diſcipuli. Sicut
duexit me pater ⁊ ego dilexi vos. Mane⸗
te in dilectõe mea. ſi pᷣcepta mea ſeruaue/
ritis manebitꝭ in dilectõe mea ſicut ⁊ ego
pꝛecepta patris mei ſeruaui/ et maneo in
eius dilectõe. Hec locutus ſum vobis vt
gaudiũ meũ in vobis ſit ⁊ gaudiũ veſtrũ
impleat᷑ ¶ Hoc eſt pꝛece
ptũ meũ vt diligatis ĩui⸗ Pꝛeceptũ di
cem ſicut dilexi vos Ha lectionis.
ioꝛẽ hac dilectöem nemo ¶ Quinta ru⸗

habet vt aĩiam ſuã ponat beicella.
quis ꝓ amicis ſuis. Vos amici mei eſtis

ſi feceritis que ego pᷣcipio vobis. Jam nõ
dicã vos fuos/quia ſeruꝰ neſcit qͥd faciat
dñs eins. Aos autẽ dixi amicos qꝛ om̃ia
quecũq; audiuia patre meo nota feci vo⸗
bis. Nõ vos me elegiſtis ſed ego elegivos
⁊ poſuivos vt etatis⁊ fructũ afferatꝭ⁊ fru⸗

ctus veſter maneat vt qðcunq; petieritis
patrẽ in noie meo detyobis Hec man⸗

dovobis vt diligatis ĩiui
cem Si mũdus vos odit Ji rubꝛi
ſcitote qꝛ me pꝛioꝛẽ vob cell.
odio habuit.Si de mũdo fuiſſetis mun

dus qð ſuũ erat diligeret.qꝛvero de mun⸗
do nõ eſtis ſʒ ego elegivos de mũdo.pꝛo⸗

pterea oditvos mũdus. Memẽtote ᷣmo
nis mei quẽ ego dixivobis NHõ eſt ſeruus
maioꝛ dño ſuo.ſi me ꝑſecuti ſunt⁊ vos ꝑ⸗

ſequẽtur.ſi ſermonẽ meũ ſeruauerint? ve⸗
ſtrũ ſeruabũt. Bed hec om̃ia facientvobᷣ

ꝓpter nomẽ meũ qꝛ neſciũt eũ qͥ miſit me.

qꝛ nõdũ trãſ

tpal nis vel reme
mes nõ pᷣt ferre fructũ a ſe moꝛationis

Bnum exquatuoꝛ

Sinoõ yeniſſez? locut eis fuiſſem pecca⸗

ui non haberẽt.Nũc autẽ excuſatõem nõ

hñt de pctõ ſuo Qui odit me ⁊ patrẽ meũ

odit. Si opꝑa non feciſſem in eis q̃ nemo
alius fecit. peccatũ nõ haberẽt.Nũc aũt ⁊
viderunt ⁊ oderũt ⁊ me⁊ꝛ patrẽ meũ ſedvt
impleat᷑ ſermo qͥ in lege eoꝝ ſcriptꝰ eſt qꝛ
odio habuerũt me grat. WUM
Zũ autẽ venerit pacli ¶ Septima ru
tus quẽ ego mittã vobis Pzicella.

a patre ſpm̃ veritatis qͥ a patre ꝓcedit ille

teſtimoniũ ꝑhibebit de meꝛ vos teſtimo/
niũ phibebitis quia ab initio mecũ eſtis.
Hec locutus ſumvobisvt nõ ſcãdaliſemi
ni.Abſq; ſynagogis faciẽt vos.ſed venit
hoꝛavt om̃is qui interficitvos arbitretur

obſeqͥum ſe pᷣſtare deo Et hec faciẽ᷑tvobis

quia nõ nouerũt patrẽ neq; me. ſʒ bec lo⸗
cutꝰſum vobis vt cũ venerit hoꝛa eoꝛum

reminiſcamini qꝛ ego dixivobis Hec aũt

vo bis ab in itio nõ dixi qꝛ vobiſcũ eram.

Et nũcvado ad eũ dauuu··
me miſit ⁊ nemo exvobis Eerala
interrogat me quo vadis bbiicella.

Sed quia hec locutꝰ ſum vobis triſticia
impleuit coꝛveſtrũ ſed ego veritatem dico
vobis. Expeditvobis vt ego vadã Si eĩ
nõ abiero ꝑaclitus nõ veniet ad vos. ſi ãt
abiero mittã eũ advos.Etcũ venerit ille/⸗
arguet mundũ de peccato.⁊ de iuſticia.et
de iudicio. De peccato quidẽ qꝛ nõ credi
derũt in me.de iuſticiavero qꝛ ad patrem
vado ⁊ iã nonvidebitis me De iudicio ãt

huc multa habeo vobis dicere / ſed nõ
poteſtis poꝛtare modo Cũ autẽven erit il
le ſpũs veritatis docebit vos oẽm verita⸗
tem. Non enĩ loquet᷑ a ſemetipᷣo ſed q̃cũ⸗
q; audiet loq̃tur⁊ que vẽtura ſunt annun
ciabitvo bᷣ. Ille me clarificabit qꝛ de meo
accipiet ⁊ annũciabitvo⸗ 2ðD
bis ¶ Bodicũ ⁊ iã non ona rubꝛi⸗
videbitis me.⁊ iteꝝʒ mo⸗ cellg.
dicũ⁊videbitis me qꝛvado ad patrẽ Dixe
rũt ergo ex diſcipulis eiꝰadinuicẽ. Quid
eſt hoc qð dicit nobis modicũ ⁊ nõ vide⸗
bitis me⁊ iterum modicũ⁊ videbitis me:
qꝛ vado ad patrẽ? Dicebãt ergo qͥd ẽ hoc
qꝙ; dicit nobis modicũ: Neſcimꝰqͥd loqͥt᷑
Cognouit autẽ Jeſus qꝛ volebãt eñ inter
rogare⁊ dixit eis.De hocq̃ritis intervos
qꝛ dixi modicũ⁊ no videbitꝭ me⁊ iteꝝ mo

A pꝛinceps hniꝰ mũdi iam iudicatꝰeſt

dicũ ⁊ videbitis me. Amẽ amẽ dico vob.

g

quia ploꝛabitis ⁊ flebitis vos.mũdus au

tem gaudebit:vos autẽ cõtriſtabimĩ. ſed
triſticiaveſtra vertet in gaudiuʒ. Mulier
cum parit triſticiã habet qꝛ venit hoꝛa ei⸗
Cum aũt peperit puerũ.iã non meminit
pꝛeſſure ꝓpter gaudiũ qꝛ natus eſt homo
in mundũ Etvos igit᷑ nũc quidẽ triſticiã
habetis. Iteꝝn autẽ videbo vos ⁊ gaude/
bit coꝛveſtrũ gaudiũveſtrũ nemo tollet
avobis.Et in ſllo die nõ rogabitis quic/⸗
quã. ¶ Amen amẽ dico —

vobis ſi qͥd petieritis ſa Decima ru⸗

trẽ in nomine meo dabit iicella.
vobis. Vſq; mõ nõ petiſtis quicq; in no
mine meo. Petite ⁊ accipietis vt gaudiũ
veſtrũ ſit plenũ.Hec in ꝓuerbijs locutus
ſumvobis. Venit enĩ hoꝛa cuʒ iã nõ in ꝓ
uerbijs loqrvobis ſed palã de patre meo
annũciabsvobis. Illo die in nomĩe meo
petetis. Et nõ dico vobis qꝛ ego rogabo
patrẽ de vobis. Ipſe enĩ pater amat vos⸗/
qꝛ vos meamat ⁊ credidiſtis qꝛ a deo exi
ui.Exiui a patre⁊ veni in mundũ Iteꝝ re
linquo mundũ⁊ vado ad patrẽ.Dicũt ei
diſcipuli eiꝰ.Ecce nũc palã loqueris ⁊ ꝓp⸗
uerbiũ nullũ dicis. Nunc ſcimꝰ quia ſcis
om̃ia ⁊ non eſt opus tibi vt qͥs te interro
get. In hoccognouimꝰqꝛ a deo exiſti Rñ
dit eis Jeſus. Modo creditis.Eccevenit
hoꝛa ⁊ iãvenit vt diſpergamĩvnuſqͥſq; in
ꝓpꝛia ⁊ me ſolũ relinqtis.⁊ nõ ſum ſolꝰqꝛ
pater mecũ eſt Hec locut? ſumvobis vt in
me pacẽ habeatis. In mũdo pᷣſſurã habe
bitis ſed ↄfidite egovici mũdũ ¶ Hec lo⸗
cutus eſt Jeſus ⁊ ſubleua —
tis ĩ celũ oculis dixit Pa Andecia ru⸗
tervenit hoꝛa clarifica fili bucella.
um tuũ vt filiꝰtuꝰclarit̃icet te ſicut dediſti

ei ptãtẽ om̃is carnis vt om̃e qð dediſti ei
det eis vitã eternã Hec eſtvita eternavt co

gnoſcãt te ſolũveꝝ deũ⁊ quẽ miſiſti ieſuʒ

xpᷣm Ego te clarificaui ſuꝑ terrã.opus cõ

ſummaui qð dediſti mihivt faciã.⁊ nunc
clarifica me tu pr̃apud temetipᷣm clarita⸗
te quã habui pꝛiusqᷓ; mũdus eẽt apud te
Maniſeſtaui nomẽ tuũ hoib quos dedi
ſti mihi de mũdo.Lui erãt⁊ mihi eos de⸗
diſti? ſermonẽ tuũ ſeruauerũt: nũc ↄgno
uerũt qꝛ oĩa q̃ dediſti mihi abs te ſunt qꝛ
verba q dediſti mihi dedi eis.⁊ ipᷣi accepe

rũt⁊ cognouerũtvere qꝛ a te exiui ⁊ credi⸗

derũt qꝛ tu me miſiſti.Ego eis rogo nõ
ꝓ mũdo rogo ſzꝓ his quos dediſti mihi⸗

Monoteſſeron ſiune

qꝛ tui ſunt. Et mea oĩa tua ſunt? tua mea
ſunt ⁊ clarificatꝰſum in eis.Et iã nõ ſum
in mũdo ⁊ hi in mũdo ſunt ⁊ ego ad teve⸗

nio Pr ſancte ſerua eos in noĩe tuo ò̊s de
diſti mihi vt ſintvnũ ſicut? nos.Cũ eſſeʒ

cũ eis ego ſeruabã eos in .
noĩe tuo.q̊s dediſti mihi Duodecima
cuſtodiui? nemo ex eiſ pe Lmubꝛicella.
rijt niſi filius ꝑditõis vt ſcptura impleat᷑
Niüc autẽ ad te venio⁊ hec loq̃r in mũdo
vt habeãt gaudiũ meũ impletũ in ſemet⸗
ipſis. Ego dedi eis fmonẽ tuũ ⁊ mũdus

eos odio habuit qꝛ nõ ſunide mũdo ſic ⁊
cgo nõ ſum de mundo. Hõ rogo vt tollas

eos de mũdo ſed vt f̃ues eos a malo. De
mundo nõ ſunt ſicut ⁊ ego nõ ſum de mũ
do. Sctifica eos in veritate.ſᷣmo tuꝰveri

tas eſt.ſicut tu me miſiſti in mũdũ.et ego

miſi eos ĩ mũdũ⁊ ego ꝓ ipf ſanctifico me⸗

ipᷣm vt ſint ⁊ ipſi ſccificati in veritate NHon

ꝓ his aũt rogo tantũ.ſed⁊ ꝓ eis qui credi
turi ſunt ꝑ verbum eoꝝ in me.vt oẽs vnũ
ſint.ſicut⁊ ego pater in te ⁊ tu in me.vtes
ipſi in nobis vnum ſint.vt mund?credat

qꝛ tu me miſiſti Et ego claritatẽ quã dedi
ſti mihi.dedi eis.vt ſint vnuʒ ſicut ?⁊ nos
vnum ſumꝰ. Ego in eis⁊ tu in me vt ſint

cõſummati in vnuʒ et cognoſcat mũdus
qꝛ tu me miſiſti.⁊ dilexiſti eos ſicut et me
dilexiſti Pater q̊s dediſti mihivolovtvbi

ego ſum et illi ſint mecũvtvideãt claritatẽ

mes quaʒ dediſti mihi:qꝛ dilexiſti me añ
cõſtitutiõem mũdi.Pater iuſte mundꝰ te
nõ cognouit. ego ãt cognoui et hi cogno

uerũt qꝛ tu me miſiſti et notuʒ feci eis no
men tuũ vt dilectio.qua dilexiſtimne.in ip

ſis ſit et ego in ipſis.
De oꝛatione Jeſn

Jxviij. Lapitulum. cxlij.
Ec Jcum dixiſſet Jeſus et. .
hymno. R. dicto exierunt in mõ
tem oliueti et.QL. egreſſus ibat ſᷣm conſue
tudinẽ in montẽ oliuaꝝ trãs toꝛrentẽ.ꝗ.
cedron in villaʒ.M.in pꝛediũ.R.cuino
men gethſemani.Secuti.L. ſunt autem
eum et diſcipuli e? Sciebat J. et iudas qͥ
tradebat eum locuʒ.qꝛ freq̃nter ↄuenerat
ieſus illuccum diſcipuł ſuis et. M. dixit

. R. Sedete hic donec M. vadã illuc.ρ
et oꝛc̃. R.Et coaſſumpto.M. R. petro et

duob filijs ʒebedei cepit. M. ↄtriſtari et

ſua capcione. O.xxyvi. Rxiiij. L. xxij.

bin

e
n
e

de
6G
an
l.

let
hüo
men
jdng
ſie⸗
As
Ne
ndend⸗
nncen
ge
ſcome
Nſon

n

Roignii
nnen
Whur
iginc
Atles
ri
nücus
kanme
henb
lrtnd
nmte
jaboge
gſonen
lſtmnd

õ
Muuct
rutiute
R

gmmih

tnn
cna
r
in⸗

4
/
7

=
= .

—,,
—

—
—

MBmum exquatuo:

