Om̃ ĩ me ſperauit libabo eũ.nõ dicit in ce

lo.Gtũs vir cuiꝰ ẽ nomẽ dñi ſpes eiꝰ.nõ di

xit ĩ celo.ĩmo vetuit cũ addit. Et nõ reſpe/

xit ĩ vanitates ⁊ inſanias falſasloq̃ns ð cu

rioſis qͥ defecerũt ſcrutãtes ſœutinio Etſu
peraddit de miracłis tã noue q; veteris le⸗
g. Multa feciſti tu dñe de me mirabilia
opa tua Deniqh ſi paulꝰ opponat᷑ dicẽs
Auund⸗ ia. dei ꝑ ea qᷣ ſctã ſũt cognoſci Re
põdendũ ẽ ꝙ hec ſcala creaturaꝝ/nõ cẽ am

plineceſſaria ſidelibo tenẽtiba dei ſoliũ nũc
namꝰill qð rariſſime pᷣt iueniri tpib iſtis

Ponam ꝙ pkes ſcietifici ĩaſtrologica di⸗

ſciplina ↄueniãt/q ſũt graues viri ĩ moꝛibb
et honeſiate viteꝛ tales qͥ mita ſint expti in

etĩ naturali ratõ
ↄtẽnendi necaudiedi ab vno pᷣncipe coꝛ
uo ↄſilio Rndet᷑plane ꝙ; ſudiedi erũt/ſed

——

Sendae ilddteittales

in eqͥlibꝛa ponãt᷑ ratiões hũane pꝛudẽtie/

ſũpte dexpientias/⁊ circũſtatias hũani re⸗
gimiĩs inferior/quẽadmodũ etiã ſi ↄueni⸗

rẽt ex vna pte aſtrologi/tex alra ꝑte medi⸗
ci ſuꝑ curatõe alicuiꝰ egroti. Dicãt igit eæx
pli gra pꝛudetes aſtronomi ↄcoꝛditdũ fi⸗

atq̃ſtio de bello ineũdo/ↄtra hoſtes regni.
Ecce ↄſtellatio tal noxia ẽ phibẽs /nõ tmñ er
nccitate/iniri bellũ ꝑ frãcos ↄtra ãglicos.
dicaãt ex alca ꝑte pꝛudetes capitanei ⁊ mili

tes expti/ꝙ ncce ẽ vel expedit frãcos inire

bellũ otra anglicos / pẽſatj circũſtãtijs hbic

andepuener c infeioz diſpoſnoe
vel radice.Lũc oĩbi his ĩ eqͥlibꝛa poſitis/

debebit aſſumi ocuſio q ps ppõderabit?z
geqnedacrit· Hcniopoa; vtommepaine

ne hierarchico infima reducãtur ad ſuxio

iẽdi ab vno pncipe coꝛbꝛꝛ

iudiciũ ex radice ſuꝑioꝛi celi ſumptũ ↄtem

nat᷑ Sʒ nec expedit vt plꝰ põderet᷑ qᷓ; opoꝛ
tet/ vbi/ quando/et per quos ſeu pꝛopter
os non opoꝛtet.
Pilogus pꝛe/

iſſoꝝ. Epilogantes tãgamus

duogdecim radices/ab aſtronomoꝝ iudici

oꝛũ curioſitate arcẽtes. ¶ Pꝛimaè? dei glo
nioſi liba pmeuitas ĩ agẽdo.¶¶ Scda ãge
loꝛũ tã bonoꝝ q; maloꝝ ſub deo libtas in

erxeqndo. Zertia radixẽ/celeſtiũ lumia⸗

riũ ſola generalitas ĩ inſluẽdo. ¶ Quarta

eſt celeſtiũ cõbinationũ ⁊ ſituũ incõpᷣheſi⸗
bilis varietas ĩ cõcurrẽdo. ¶ Quſta radix
medioꝝ diuerſitas ĩ radiãdo. Sara le
itas ĩ con

minaliũ aclonu nicular din
pꝛincipiãdo. ¶ Septima libᷣtas hoĩm/q̃ᷓ
iucta qtlibet uſis neceſſarijs / otingeil

reddit ĩ effectu ſuo Octaua legal ? ꝓphᷣa
lis ſeueritas/talia aeencal an
ſacroꝝ inſuꝑ veteꝝ ⁊ nouoꝝ doctoꝛũ dili⸗

gẽs taliũ repꝛobatio/maxime ꝓpter fomii

coꝛruptionẽ ſcietiũ q;ᷓ ad bereſes idolatrialł
et ſuꝑſtitiões ẽ hũana ĩclinatio pꝓna Hoe
na. Raritas ſtudetiũ ? peritoꝝ i vera aſtro
logie diſciplina/cũ tñ ĩ iudicijs dãdis miti
plex ſupꝛa modũ ↄſideratio reqᷣrat vel ob⸗

ſeruatio ¶Decia. Myſtenij a ſeclis abſcoõ

4
2 „

rale oꝛdiatio

hẽt in celis quicqͥd reueniſan

—

ᷓ bo

deo Duogecima. Miraculoꝝ qlee
cõmunẽneſciũt cebꝛa epe
los ⁊ ꝓpterillos qͥ ad finẽ
ai ſunt koſtenſio.

uꝑnatur

cẽ/ꝙ nõ adbibeat fidẽ ſupꝑſtitiõibo ⁊ ſoꝛti
gijs merito ſuſpectis.de oꝑatiõe demonũ.
vel inuocatõe autde pactocũ eis ſecretovł

expᷣſſo.ſũt leges ⁊ dere
trina locis innũeris. Bcðda doctrina

xpediẽs eſt cuilibʒe

tholico diligen

gitatio/ qᷓ ni /
erit/2 falſe aſcripſenit Oui
ecima. Hois ad finẽ ſuꝑnatu
rale oꝛdiatio.⁊ iõ medioꝝ ſuꝑnaturaliũ pꝓ

ad ſalu,⸗

eta ꝛ biblia p bacdo

„

ctatn
glig
ſino⸗
ls
ktext
lete
tĩ
len⸗
do
hoſt
E
natt
lu
umpe
furib⸗
ſuaſpe
tiar
ſicoe
hecli
ſepud
mie
ci
liar
gm
int
me,
tion
ſup⸗
peri,
autnn
Ouint.
(itfuen
cen
God
ſunt
ges
pꝛob
fitde
lales

debeél
ſuloe

runt
ducto
nllen
poche

tot'ne
decdan
ſipei
Aloz
nocert
latpal

publig

nnn
giyenaſ⸗

Hanraii)
itiden

e
nmiii
uſ
nrutht
pemte
gintſcl
nicenmi,
sſen
baphacd
io diin⸗
uti⸗

doctrina
hoĩbo pꝛo

ing
alui⸗
4

etDii

pꝛochdoloꝛ dicit᷑ inueniri.

publicis. Hocet deniq; ipis negligẽtib vł

Alſtrologie theologiſate

ctatur fieri ꝑ aliquas obſeruatões/habeat

aliquã cãm naturalẽ vel miraculoſã Quia

ſi nö.tũc vehemẽs eſt ſuſpitio ꝙ talis effe

ctus pꝛouenit ex oꝑatiõe demonũ fallaciũ

et ex pacto cũ eis latẽte vel aꝑto.et h̊ ꝑmit/

tẽte diuino iudicio/in deceptionẽ ↄſulen⸗
tiũ /vel cõfidentiũ in talibo/ꝓpter curioſita⸗
tẽ noxiã aliqd habẽdi vel ſciẽdi. ¶ Tertia
Expediẽs eſt nõ adhibere fidẽ
ittẽtib ꝙ faciãt effecꝰ magnos
et mirabiles / niſi pꝛius ↄſtiterit q; ſintxpᷣia
ni/et bonoꝝ moꝝ.⁊ ꝙ velint et offerat di⸗
cta ſua vel artẽ deducere ad examẽ ⁊ iudici
um peritoꝝ in ph̊ia naturali et in medicia
iuriba ⁊ theologia.alioqͥn hr̃i debẽt merito

ſuuſpecti de fallacia/vel ignoꝛãtia/ vel here

tica pꝛauitate.nã ſicut lucẽ veritas amat.

ſic odit iulſitas. ¶ Quarta doctrina ¶ Ex
pediẽs eſt pꝛo pꝛincipibo maxime/etꝓ ſua
republica/ꝙ nec ipᷣ nec ſui familiares inti
miet ſecreti/ dent fidem q buſcũq; iudicijs
etiã ſub noie aſtrologie vel alteriꝰſcie pal⸗
liatis.niſi pꝛiꝰ habitum fuerit ↄſiliũ.vel ex
aminatio ꝑ viros multos/et graues viros
in regimine reipublice/vbi pꝛudẽtia maxi
me locũ hẽt.q̃ innitit᷑ↄſilijs ex dictamiĩe ra
tionis et experiẽtia multa collectis.non ex

ſupſtitioſis obſeruatõib/q deduxerũt ſem

per in malũ finẽ pncipes ↄfidetes in eis ſi
cut nr o etiã tꝑe ſe icAui epertum eſt

Ouinta doctrina:.¶ Expedit illos qͥ ſe di⸗

cũt futura cognoſcere/vel mirabilia ſecreta
facere per aſtrologiã/pꝛius examinari dili
geter de cognitiõe ipᷣoꝝ/⁊ de libꝛis quales

unt / et qliter habiti/et vñ cõpoſiti.qꝛ non

credẽdũ eſt cuilibet dicẽti ſe aſtrologũ.ſed

pꝛobãdi ſunt ⁊ in publico audiendi. ſicut
fit de medicis artificibo alijs. Alioqͥn ſi

tales nõ audiãt ĩ publicũ offerre dicta ſua
debẽt hr̃i merito ſuſpecti de ſuꝑſtitiõe / vel

fallacia/vel heretica pꝛauitate. Aut ꝙ non
q̃runt niſi pecunias /vel honoꝛes / ſic intro
ductoꝛes vel fautoꝛes eoꝛũdẽ faciũt/pꝛout
milleſies exꝑtũ eſt ĩ curijs pncipũ.⁊ adbuc
inu Serta do⸗
ctrina ¶ Expediẽs ẽ amatoꝛibo pncipũ et
totꝰ reipublice/materiã iſtã aſtrologicoꝛũ

declarare vel declarari facere freqᷓnter/tam

ſciptis q; monibꝰ publicis ⁊ domeſticis
Alioqͥn negligẽtia ſciẽtiũ ⁊ ſcire debẽtiuʒ

nocet hoſtiliter ꝑſonis pᷣncipũ ⁊ eaꝝ ſaluti

tã tꝑaliter q; ene Nocet regnis ⁊ pollicijs

deles ⁊ idolatras / ſint a catholicis toleran

tiones que ſequuntur.

8 eripiat dũs ieſus xpᷣs Amẽ.

Ritur aur q ue/

—

Rtrilogio aſtrologie theologiſate
ꝛi cõpoſiti paſtrologos pᷣſertim infi

di vel peniiꝰ extirpãdi.¶ Pꝛo cuiꝰ diſſolu

tione/ pcedẽtiũ elucidatiõe/notent᷑ ppoſi

Aibꝛi ſtrologici in qbꝰ pla vera etvti⸗

lia ↄtinent᷑/q; inutilia ſuꝑſtitioſa et falſa/
pfñjt tolerari ſeu tolerabiliter relegi/ ſuãdo
illud apli.O mia ꝓbate qð bonũ eſt tenete
Aales aũt vt plurimũ ſunt libꝛi.qͥ de mo⸗
tibꝰ ⁊ mẽſuris et ↄiunctõibꝰcoꝛpoꝝ cele⸗
ſtiũ ſünt editi/⁊ ex geometricis demõſtra/⸗
tionihꝰ cũ experiẽtia fundati.ſic ẽ glioſus
Almage‚ſiittt.

¶ꝛopoſirio ſecunda
1ſtr.

1 ibꝛi ologici.in qͥbꝰ pła iutilia ſup

ſtitioſa ⁊ falſa imo impia ⁊ ſacrilega ↄtinẽ

tur q;ᷓ vera et vtilia/debẽt a ꝑpᷣianis oĩibus

euitari dãnari ⁊ penitꝰ aboleri. ales aũt

erãt libꝛi de q bꝰ ſeptũẽ Actuũ.xix.vbiðꝛ.

Multi aſt ex eis qͥ fuerunt cuniſa ſectati.

cõtulerũt libꝛos /et cõbuſſerũt oẽs coꝛã oĩ⸗

20

impeditoꝛibus ad diſcrimẽ dãnatiõis per
petuea q̃ no

tio cõcernẽs oĩa q̃ dicta ſuntin

bus/et cõputatꝭ pᷣcijs illoꝝ inuenerũt pe⸗

cuniã denarioꝝ qnqginta miliũ/ita foꝛtit

ꝛopoſitio tertia

—

creſcebat opoliottr e an .
4

. Tibꝛo ſtrologie mijtũ expedit diſcer
nere/q̃tinꝰ apꝑareat qͥ ſũt᷑ ⁊ qͥ nõ ſũt tolerã
di.Cõpoſuit ſũꝑ hac re magnꝰ albtꝰ opu⸗
ſculũ/qð appellat᷑ſpeculũ albti.narrans qͥ
modo tꝑibꝰ ſuis voluerũt aliqͥ deſtruere li
bꝛos Albumaſar.et q̃ſdẽ libꝛos alios. Vi
det᷑aũt ſaluo tãti doctoꝛis honoꝛe/ꝙ ſic in
exponẽdis librꝭ phicis pᷣſertĩ peripatheti⸗

coꝝ nimiã curã appoſuit maioꝛẽ/ qᷓ; xpᷣia⸗

nũ doctoꝛẽ expediebat.nihil adijciẽdo de

biaate fidei. Ita ꝛ iappꝛobatõe qꝛundãli
4

ꝛoꝝ aſtrologie.pᷣſerti de imagibꝰ. de nati

nitatibꝰ. ðe ſculpturꝭ lapidũ.ð caracteribꝰ

de introgatõibꝰ nimis ad partẽ ſuꝑſtitio⸗
nũ.ratõe carẽtiũ determiauit. Sctũs aũt
thomas ĩ ſuis oꝑibꝰ minꝰ attribuit hmõi
ſuꝑſtitõibꝰ imaginũ.caracterũ.int᷑rogatio
nũ.ĩmo ex intentiõecũ efficacia rationum
repꝛobai.
(Pꝛopoſitio quarta

R

Rationes arcentes a curioſis

ibꝛos altrologlcos gui tolerant et le/

gunt᷑apð xpᷣianos/ſicut Ptolomei/ Albu

maſar et Hali.nõ ideo opoꝛtet ĩ auctoꝛita
tẽ talẽ adducere/ vt credẽqũ vel tenendũ ſit
quicqͥd ex eis vel deducit᷑ vel allegat᷑ Yallũ

tur in h̊ płes aſtronomoꝝ/⁊ ſimpliciũ xpi

anoꝝ / vel alioy nõ imbutoꝛũ lr̃is ſacris/qͥ
ꝓtinꝰ vt legũt vel audiũt aliq̃ de librꝭ taliũ
credũt ⁊ aſſentiũt/cũ tũ reꝑiant᷑ illic erroꝛeſ
ↄtrarij fidei.Nec mirũ cũ etiã ĩ libꝛis Ari⸗

ſtotelis/ Auicẽne/ Auerrois /et alioꝛũ qͥ qᷣti
die legunt᷑ ſimile inueniat᷑ Sʒ cautiſſima

religioſitate puiſuʒ ẽ in pᷣclara artiũ facul⸗

tate pariſien. vniuerſitatis/taʒ ꝑ articulos
pariſieñ.qᷓ; ꝑ ſtatutũ iureiurãdo firmatũſꝑ

quẽlibet qͥ licẽtiat᷑iartibo /vbi ſentẽtialiter

ſic habet᷑. Jurabitis ꝙ dũ ↄtigit vos deter

minare q̃ſtionẽ aliquã de phia/illã ſemꝑ ꝓ

parte fidei determiabitis/⁊ ratões phi ĩop

poſitũ factas diſſoluetis. Quãto magis h̊
eſſet obᷣuãdũ in libꝛis aſtronomicis qͥ de
iudicijs cõpoſiti ſunt ꝑ infideles /⁊ idola⸗
tras vbi multa poſita ſunt ex ſuꝑſtitõibus

idoloꝝ ⁊ cultiba demonũ/⁊ fallacibo reſpõ⸗

ſis eoꝝ:ex qͥbo ꝓceſſit modus cõpoſitionis

idoloꝛũ/qͥs deos appellabãt loqᷓntes ⁊ pꝛo

phetãtes ⁊ mirabilia oꝑantes Aurloqli
Hermes trimegiſtus. ⁊ refert Auguſtinꝰ
Vnñ et multa tradunt in dictis libꝛis qᷓ nul
lã penitꝰ inducũt rationẽ/niſi ꝑ modũ nar
ratiõis q ĩ tali ↄſteilatiõe ſiceueniet. ⁊ ĩal/
tera aliter. Et tñ aſtrologi ſuꝑſtitioſi plꝰ in

uenire ſe dicũt vᷣitatꝭ ⁊ certisuẽtꝰ ex talibꝰ

regulis/qᷓ; ex illiq qᷓ naturali ratiõe fundãt
ſiẽ de vẽtis plnij ⁊ alijs impᷣſſiõibꝛ me

rheologicivel ũ aũt pauᷣci ſunt aſtrolo
gi.ĩmo nulli /ũ

damẽtalib regulis pᷣdictos libꝛoſ aſtrono
micos ⁊ ſimiles. Cõcludithᷣ pꝛo doctrina
xpᷣiana ꝙ ſalubꝛiꝰ tutiꝰ ⁊ deo acceptiꝰẽ/ cõ
tẽnere talia iudicia/cuʒ ſuis autoꝛibus/qᷓ;
dimiſſis alijs vtilioꝛibo ſtudijs/ſuãſtalibuſ

cognoſcẽdis ⁊ pꝛacticãdis curã dare.Rur⸗

ſus addit᷑ ⁊ altera doctrina/ꝙ ſalubꝛiꝰ tuti
us ⁊ deo acceptiꝰ eſt/nõ reqͥrere imo necꝑ⸗
mittere fieri iudicia publica ſuꝑ euẽtibus
humanoꝝ actuũ/quẽadmodũ dicunt᷑ aliqͥ
in italia ⁊ ſtudijs vniuerſalibꝛ attemptare
Ratio qꝛ miſcẽt multa falſa ⁊ ſuꝑſtitioſa/⸗⁊
cõtra experiẽtias inſequẽtibus manifeſtas
et terrẽt inde reges ⁊ regna/pꝛincipes ⁊ pn
cipatus/et hoies de omni ſtatu/⁊ ꝑ vanos

i.ĩmo nulli/intromittentes ſe de iudicijs
aſtronomicis/qͥ nõ inſequãtur tãq; ꝓfun;

timoꝛes vel ſtultas ꝓmiſſiones maloꝝ vel
bonoꝛũ euentuũ/eos aliter agere qᷓ; vera
recta ratio moꝛalis dictaret/iducũt (
ro magnũ faceret obſequiũ xꝑianitati col⸗
legiũ aliqð theologoꝛũ. Si libꝛis aſtrono
micis diligẽter inſpeciꝭ/notarẽt ſigilatim
paſſus ſuſpectos/aut palã erroneos ⁊ here

ticales/ↄtẽtos in eiſdẽè/quẽadmodũ factũ

reꝑitur nedũ de libꝛis Ariſtotelis auicẽne
et auerrois.ſʒetiã de quibuſdã libꝛis catho

licoꝛũ ſicut notati ſunt paſſus vel articuli
in quib magiſter cõiternõ tenet̃᷑ (Poſtre

mo ſi libꝛi magicoꝝ et ſuꝑſtitioſoꝝ alioꝛũ
ſub velamine aſtronomie vel phiie ſe palli

gntiũ qͥ iam inueniũtur fuiſſe dãnati cum

auctoꝛibus cuſtodirẽtur alicubi /ſine peri⸗
culo manifeſtationis vel abuſus / videret᷑
expediẽs.q̃tinus reſurgẽtibus vel occurrẽ
tibus materijs ſimilibus/ cõfeſtim habe⸗

ret᷑ dãnatiõis facte modus. Sicut euenit

pariſius de libꝛis Johãnis de barro magi

ciſuꝑſtitioſi/cõbuſti/qles reperiũt᷑ adoauc
in hiſpania ſub titulo ſemmafoꝛas.Sient

inſuꝑ notatꝰ eſt rotulus quidã magꝰ queʒ
ingerebat clãdeſtine quidã in veſptilionẽ

eñ.aliqͥ tales notati dãnatiq; ſunt.(
peraddamꝰ illos nedũ fatuos eſſe ſed ꝑuer
ſos xpᷣianos/qͥ ſolẽt quaſi iocando dicere.

Nualis mihi cura eſt qͥs me ſanet.quis vi

ctoꝛiã/quis honoꝛẽ/qͥ diuitias det.quis

deniq; adiuuet.ſit deus ſit diabolꝰdũmo⸗

do ꝓueniat illud mihi qð opto. ¶ Dũ er
go dicit᷑alicui ex pꝛincipibo.Ecce dñe taleſ

hoies ꝑ ſuã artẽ ſciunt multa facere magna

et mira bilia/et futura pᷣdicere.et victoꝛiam
de hoſtibus ꝓmittere/ſi credat᷑ eis et ſi fiãt
ea q;ᷓ iuſſerint. Reſpõdeat ꝑginceps plena

fide et inqrat. Sunt ne tales homies ſan/

cti dei/qͥ ex reuelariõe et gratia ſibi diuini⸗

tus ↄceſſa hoc ꝓmittũt.Et ſi tales ſunt cre

di poterit eis dũ ꝓbabũt.et dũ nihil vide/
bunt niſi ſanctũ ⁊ diuina lege cautũ/maxi
me ſi fuerit dictis eoꝝ vita cõcoꝛs et ꝓbata
nedũ vulgari rumoꝛe.ſed iudicio ſapiẽtuʒ
qui freneticas illuſiões a veris ſciũt reuela
tionibo ſeparare. Si vero tales hoĩes mi⸗
ra ꝓmittunt ſe facere ꝑ phicas diſciplinas/
vt ꝑ medicinã vel ꝑſpectiuã vel geometriã

Reſpõdeat pꝛinceps ꝙ ſtudẽtes de vniuer

ſitatibus publicis magis in tali re ſuntcre
dedi/ſi ratio cõſonet naturalis. Demum ſi
tales ꝓmiſſoꝛes mirabiliũ/neq; miraculis

oꝛ S

ſe noĩans.Et in pꝛoemio articuloꝝ pariſi

beo,
Auen
lnmn

poral
ijs⸗

lepu⸗

deait
runtl

mihit
mei

hideu

l

col;

dlron
☚
düſi
icene

risct
Hgi d.
oſre
Raliorü
eſepalli

nnam
iſtepei
/vicck
gocam
n hobe
neuenit
omagi
achac
us Gon
in
Nha
llai
cſeſäe
Moodic.
nmngussni
Aguis

dünoN

Dücr

adnerde
memaget
Vicorun
esaſifin
ſps a
bonniczn
ſibidiuin
looſuntoe
nbl noe⸗
nuün
Sdhui
ſpienz
ürrenda
oies ni
aplinag
onem
devniuc⸗
reſunte⸗
Demm
rinas

neq; ratione naturali ſe fundant.illos ha⸗/
beo ſuſpectos.ſuperſtitioſos.repellendos
Auertat dñs a me xpᷣiano ſeruo ſuo/vt ve/
lim abnegare fidẽ ſuã / vel in eius legem ⸗

modolibet peccare/ꝓ quocũq; cõmodo tẽ⸗
poꝛali con equẽdo.ſiueſit ſanitas coꝛꝑis/
ſiue victoꝛia in bellis.ſiue opulẽtia in diui
tijs. Non eni nego talia qñq; deo ꝓꝑmitten
te ꝓuenire miniſterio demonũ et hoim eis
deditoꝛũ.ſicut magi pharaonis multa fece

runt ſimiliter ad moyſen. Sed nõ eſt bonũ

meã·etiã vſq; ad moꝛtem pꝛopitius ſit mi
bi deus Amen.

tus eiuſdẽ cõtra ſuꝑſtitioſaʒ dieꝝ obſerua

ni compilatus.

es egyptios putant infau⸗
os mo ⁊ diẽ innocẽtnz

ferũ eſſe credũt.Cõtra q̊s fit talis argumẽ
tatio.Si dies innocẽtũ dicit᷑ inſoꝛtunatus
vel infauſtus ad aliqð inchoandũ.⁊ alij di

—

es ↄſequẽter ꝑ totũ annũ ſimilitem ſituati

opoꝛtet dare cãm radicalẽ buiꝰ infoꝛtunij.
qꝛ nullus effectꝰ eſt ſine cauſa faciẽte Du⸗

met᷑ ergo cã altero modoꝝ ſequẽtiũ /ſuffici

enti diuiſione. Pꝛimo vel exdiſpoſitiõe ſi
derũ ſ̃m aſtrologiã. Secũdo vel ex diſpo⸗
ſitiõe coꝛpoꝝ inferioꝛũ ſᷣm medicinã Ter
tio vel a foꝛmali cõditiõe ſen a tota ſpecie
ſᷣm naturalẽ phh̊iam. Quarto vel ex diſpo
ſitione moꝛũ ſᷣm moꝛalẽ diſciplinã. Quin
to vel exdiuina oꝛdinatiõe fᷣm theologiã.

cꝗ.

eptimo vel e ſctõꝝ innocẽtũ merito

ſeu oꝑatiõe ſᷣm religionẽ xpᷣianã. Octauo
vel ex obſernaciu fand ſia vel imaginatiõe

q allegat exꝑiẽtiã. &

Bequitur tracta
Ronem pꝛeſertim Innocentum ſimiliter
7 UAlpat apoſtolus / eos qui

dies obſeruabãt et annos
quales multi ſunt qui di⸗/⸗

per totũ anni circulũ peſti

SPo vel ex demonũ actõe ſᷣm artẽ magi

z nulla cãaꝝ iſtaruʒ
ſufficiẽs eſt/aut rationabilis.vt hec pona
tur obuatio.necoẽs ſił. Lalis ergo obſer
uatio vana ẽ ⁊ repꝛobãda. Et pꝛimo de

q̃nq; pꝛioꝛibocauſis arguit᷑ ꝑ indirectũ⁊ ꝑ
locum ab autoꝛitate.q dari non poſſint.
VUVñ ſi der cã ꝑ aſtrologiã. Interrogãdi
ſunt aſtrologi.⁊ inuenitur h̊ eſſe ↄtrariũ ſu
is regulis atq; pꝛincipijs.qm̃ aſtrologiva
riãt ſua iudicia ᷣm varietatẽ hoꝛoſcopi. id
eſt poſitiõis ſiderum.ita ꝙ nõ poſſit confi
ci almanach vnifoꝛme ꝑpetuũ.Quia dies
lune exẽpli gra q̃ mõ eſt indiſpoſita vel in⸗
fauſta ſᷣm regłas eoꝝ.ſi etiã erũt vere/erit ĩ
hebdomada ſequti diſpoſitiõis alteriꝰ. At
tẽto maxime ꝙ in eis qͥ cõcernunt arbitrij

libertatẽ/aſtra nõ imponũt neceſſitatẽ 2

xta dictũ Prolomei ꝙ ſapiẽs dñabit aſtn.
¶Et bec ratio fieri ſolet efficaciter cõtra ſi
nationẽ qꝗᷓ reꝑit᷑ in kalẽdarijs.de diebꝰ egi
ptiacis ſeu periculoſis.Cõſequẽter per lo/
cum ab autoꝛitate ſic argueretur.de medi⸗
cis.ſic de philoſophis naturalibus. ſic de
philoſophis moralibus.ſic de theologis.
Pam cuilibet experto in ſua arte vel ſcien⸗
tia magis credẽdum eſt.q; idiotis ⁊ inſcijs
Vec opoꝛtet ſatagere ad reparationẽ ſubti
lem ꝑ pꝛincipia pꝛedictarũ ſcientiarum/cõ

.„

tra tales inexpertos. quia nec intelligerent

nec aſſentirent. Si autem credere nolunt
edoctis gratis errant.et vltro ſe ſeducunt.
Bupereſt igitur diſcurrere ꝑ alias tres
cAnſas.et pꝛimo de actiõe demonũ. Sial
legetur ꝙ cauſant infoꝛtunium hoc mani
feſte vergit in idolatriam.ſi querantur pla
cari per nihil agendum /tanq; plus in hoc
timeantur q; deus ipᷣe et ſancti ſui./Rur
ſus quia non iſt his tantum diebus ſed af
ſidue.ſicut dicunt petrus & paulus.aduer
ſarius noſter disbolus / circũit querẽs quẽ
deuoꝛet / cui reſiſtendum eſt foꝛtiter in fide
non in vana ſuperſtitione.¶¶ Pꝛeterea de
ducunt ſacri doctoꝛes pꝛecipue Auguſti.
tales agere illicite.et contra baptiſmalem
ſanctitatẽ.ita ꝙ euenit iam baptiſatis per
tales obſeruationes / illud de euãgelio Dũ
immundus ſpũs exierit ab homine. ſcʒ in
baptiſmo.ſequitur ꝙ reuertens adducit ſe
ptem ſpiritus nequioꝛes ſe.et fiunt nouiſ⸗
ſima hominis illius qui eos recipit/peio⸗
ra pꝛioꝛibus. Melius eſt enim veritatem
non agnoſcere q;ᷓ poſt agnitionem peruer
ſe viuere.eamq; factis aut verbis abnega
re. ¶ Rurſus attendatur hic nullam diem
eſſe que non plena ſit infoꝛtunijs / nũc iſto
rum nunc alioꝛum.pꝛo quibus tñ non eſt
dies qͥlibʒ euitandus aut timẽdꝰ. ſʒ hoim

Contra ſuperſtitioſam

infelicitas vel miſerãda eſt/ vł culpãda qꝝ
opatiões male faciũt/iuxta vᷣbũ augu. ma
los dies Deniq; nihil ẽ fallaciꝰſtulti gi
traditõibo q vt ſepiꝰfaciũt de nõ ca caulaʒ
Eempli gratia pᷣcipitabit᷑ aliqs ab equo
effrenu indomito/in via lubꝛica.vel ĩ flu
mine ſummerger. cofeſtim vulgares vt au⸗
dierint/aſſignabũt hmõi infoꝛtunij cãs di
uerſi diuerſimode/q̃ tñ nullatenꝰ cauſe ſũt
huius cauſus/ Dicet vn? ꝙ i exitu domus
obuiũ habuerat vnũ cattũ vel lepoꝛẽ. vlłq;
in egreſſu hoſpitij offenderat pedesʒ / vel qꝙ;

mane camiſiã euerſam induerat.aut calciꝰ

dexter p ſiniſtro acceptꝰfuerat.qð ſignũ ce

ſarauguſtus ſibi reputabat infauſtiſſimũ.

Dicet aliꝰ. Ego ſic ſomniauerã. Crocita⸗
bat coꝛuꝰ ſuꝑ tectũ/aut bubo cũ ſtridoꝛe ſu
peruolitauerat.vel gallus pᷣter hoꝛã voceʒ
dederat. Dicet aliꝰ. Etcce mala dies erat /et
infoꝛtunata/vel egra. Dicet aliꝰ. Luna q̃r

ta erat vel ſeptima.aut ſolĩoꝛtunubibo ob

uolut palluerat. aut ſtella decides p aereʒ
micauerat. Vel ſicutapð comicũ legit᷑. In
troijt in edes ater alienꝰ cattꝰ.anguis ꝑim

pluuium ecidit. De ceglis gallina cecinit
Interdixit ariolꝰ aruſpex(ſupple vel aſtro

logꝰ)vetuit añ bꝛumã noui negocij aliqͥd
incipe. Alij vero traducẽtad moꝛes. dicen
tes hoĩ tali non poterat bñ ↄtingere qͥ ſic⁊

ſic egerat. vel rapiendo bona vicinoꝝ. vel

fraudado.vel blaſphemãdo.aut qm̃ exin⸗

iuſtis aut repꝛobis parẽtibo traxerat oꝛigi⸗

ι

nẽ. AQongũ eſſet oĩa pſequi.qͥbo fallũtur et

fallüt homies inducẽtes ꝓ fe expientiã: qſi
fundãt confictiões inanes et falſas
i aũt alleget altera ca ꝗpter rationẽ

certã

occiſiõis innocetũ puenit iſtud infoꝛtuni⸗
um ĩtali die/nedũ in pꝛopꝛio ⁊ ſolo feſto/
ſegd ↄſequeter ꝑ totũ annũ. Iſtud caret ra⸗
ione, alioun berlog⸗ ? viri religioſi atq;

deuoti deberẽt iſta obſeruãtiã mag cogno

ſcere ⁊ cuſtodire.cui oppoſituʒ inuenit qꝛ
diſuadęet illã repꝛobãt ⁊ irridẽt.Dicũt pᷣte⸗
rea ꝙ hocagere nõ cedit in honoꝛẽ dei/ vel

ſctõꝝ innocẽtũ/vel ad ſalutẽ coꝛpoꝛalẽ aut

ſpũalem. ſed vergit ad cõtumeliã dei ⁊ ſan
ctoꝛũ innocẽetũ ⁊ ꝑniciẽ coꝛpoꝝ animaꝝ
Rurſus talis honoꝛ mag deberet᷑ ſi eẽt ra
rionabilis dño nr̃o Jeſu xpᷣo/⁊ gloꝛioſiſſi⸗

»

me matri ſue/ ĩſuis ⁊ p ſuis feſtiuitatibo/q;
in feſtis innocẽtũ. lnduk rg ꝓ cã
octaua ⁊ yltima.qtalis obſuatio ↄfingit
vel teneẽ / vel exercet/ ex ſola boim fantaſia

tione⁊ melãcolica imaginatõe. ¶ Ethec
fantaſiatio ſuꝑſtitioſa ⁊ coꝛrupta ꝓuenit ĩ
hac materia ſiẽ ⁊ ĩ mille.ĩmo ĩ mille milib
alijs ſimilib/ex varijs ſeductiõib/ſeu coꝛ⸗

ruptela multiplici virtutis fantaſtice in bo

minibo/tam exleſiãe intrinſeca cerebꝛi /ſiẽ

teſtant᷑ medici ꝙ infinite ſunt ſpẽs melãco

.

lie / ſicut in ſomniãtibo ita frequẽter ĩ vigilã

tib ⁊ ſemidoꝛmiẽtib.⁊ maniteſte in multꝭ

egritudinibo Pꝛouenit rurſus hecleſio ab

intriſeco / iuſto dei iudicio pmittẽte / p dia⸗
bolicas illuſiões / ſicut p auct eltates et hy
ſtoꝛias poſſet introduci. ¶ Sunt p̃terea

cauſe peiculares aliqͥ f pſe q; p accidens¶

tales fantaſias ⁊ ſuꝑſtitiões ⁊ putvulgo di
cit᷑ ſoꝛcerias/cauſant aut nutriũt/⸗ q̃ oẽs ad

duas radices pᷣmiſſas pñt trahi. Pꝛoueni

unt eni hmoi lalſe credulitates ⁊ cõficte ob

ſeruatiões qñq; ꝛimo ex demonũ ſug

geſtiõe ⁊ illuſiõe⸗ dq aniaꝝ dãnationẽ/etfi
dei piane ſubuerſiõezʒ. 2 ſ. ctõꝝ infamatõeʒ
Gel ſcðo ex getiliũ ⁊ paganoꝝ ⁊ alioꝛũ
infideliũ derelicta in hncipio ↄuerſiõis ad
fidẽ xpᷣi ſupſtitiõe.¶ WVel tertio ex poetaꝝ
cõfictiõe. el quarto ex magicoꝝ mali⸗
gna traditõe. Gel
nalis coꝛruptide.ſiẽ in vi ↄcupiſcibili.ita
et ĩ rationali ¶ Vel ſexto ex fantaſievł ima
ginatine virtutz debilitatõe. Cuiꝰ ſignü eſt

ꝙ vetule pueri puelle ⁊ idiote pnioꝛes ſũt

ad tales ſuꝑſtitiões credẽdas vel obſeruan
das. Vñ oꝛtũ hahuit illud de vetulis epi⸗

theton. Aetule ſoꝛtilege. gallice vielles ſoꝛ

ciers. Juxta qð vnꝰ pᷣdicãs aliqñ coꝛã rege

et nobilibo dixit· Solebat inqͥt appꝛopate

dicivielles ſoꝛciers.videãt dñi nobiles/ne
trahãt ad ſe vt dicant᷑ gallice nobüles ſoꝛci⸗
ers / nobiles ſoꝛtilegi.Et qͥ vidit teſtimoni
um phibuit. Attedendũ illid pſalmiſtead
dñm. In manibo tuis ſoꝛtes mee. Qui dat
hoc intelligi.nõ ĩ ſupſtitõibo⁊ ſoꝛtilegijs
huiuſmodi fictis et plerũq; noxijs/eſſe cõ⸗
fidendũ.Retrahũt eni ſpem a deo ſuſpitio

nibꝰoccupãt.in moꝛibinqͥ etãt/obſuntali

qñ reipublice /⁊ viã ad hereſes apeniũt Vr
ſeptimo pꝛouenit hec coꝛruptio iudicij ra⸗

tionis/ex pmeua a puero ꝑ ſtultas matres

et nutrices enanatiõe.Delectantenĩ dice

re fabulas ãmirabiles.⁊ puerilis etas im/

capit ĩueterata ſapit. ¶ Ael octauo exhũa
no toꝛe diffideria dini aurilij / cunoſa
ſciẽdi fula libidie ſi patuit iſauil/⁊ in alijẽ⸗

buta laagiele⸗ Bloagune teſta

elnto exfomitis oꝛigi

Mminho
etiſ

Neenti

agirgi

ſte inmng

itedn

tebethr

Dnö

N

“

Dnien

i/öd

1e Peoei

nöüfern

moniſig

noneeti.
numnde
Nie .

Merſösr
nocſen
grt
fonsng
npiſeti

Dntniehn

u ſyi
uutp ſit

hinon
euls epi

Viellesſr

acräe
tappopar
inobilesſe
obilesſcrc⸗
Gitteſtimei
pelnifrut
nee Qud
tſoenlens
hs oi/
deoſppti⸗
obinaal
peni
iucici
umm
ntenidic
geng in
wn tet
nocrhi⸗
tanm
Neut

taribo. in qb maxima ꝑsſ

onẽ q; ditatis cognitõeʒ. (
mo ex inobedietia ad diuin
dica eiꝰ reuerẽtia vel cognitõe. Cui ſignũ
eſt ꝙ tales ſuꝑſtitioſi citiꝰ crederẽt verbvel
ſcdtis. vel narratiõibo fabuloſis quãtũlibʒ

re penit diſpoſuinec omittã.Et in hacin
felicitate poſit⁊ puetus moꝛterepẽtina de
ſtitit. vellet / nollet.Nuũcagnoſcẽs qm̃ odit
dñs obuãtes vanitates ſupuacue Etecõ
tra. Brũs vir cu/ẽ nomẽ dñi ſpes eiv ñ

iuſdã medici delati in mõte peſſulano/ſen
pẽtis ĩ numiſmate figurã leonis cũ cen ca
racterib/p cu ratõe renũ ⁊c. alið opuſculũ

ſne numero. ¶ Vel nono exſupba pᷣſum⸗
ptione hoĩm/q volũt reputari ſcire mirabi

lia / ⁊ deſpiciũt eruditos in ſcientijs/⁊ indu
cũt p autoꝛitate quicqͥd imaginant᷑.⁊ maxi
meſi fuerit ĩ terris longinqs / et audierint

ſtulticias aliay ſectaꝝaut boĩm ſibi ſimi⸗

Ael decimo ex certa ⁊ excogitata ↄfi
/ad fallẽdũ alios/ irridẽdũ/quẽad/

modũ fitapud aliqs pueros ſcolaſticos vt
alios trufatoꝛes.

vndecimo exle⸗

cioneqꝛnndã romãcioꝝ/id ẽ libꝛoꝝ cõpo
ſitoꝝ ĩ gallico / qſi poeticax de geſtis mili⸗/
8

n öanmneimaf fabuloſa eſt / ma⸗
gis ad ingerẽdũ quãdã nouitatẽ ⁊ ãmirati
6 Ael duodeci⸗

ĩlege/ exmo

ĩapparẽtibo/q;ᷓ diuine auẽtati? ſuis docto

rib ĩmo ⁊ faciliꝰ inducunt᷑difficilia valde
opani / vt ĩ ieiunijs ⁊ certis oꝛatiõibo ⁊ cerj
votis / put dicũt vota ſcrẽ katherine / q; poſ
ſent induci ſuare legis xp̃iane facilia/ſicut
ſunt ieiunia ꝑ eccleſiã inſtituta.qᷓlia oĩa ci/

nationẽ aĩiaꝝ.·⁊ ſepe coꝛpoꝝ vergũt.ꝗᷓ p̃te⸗
rea faciũt ⁊ accerſiũt infoꝛtuniũ/ſicut ðꝛ q
imaginatio facit caſuʒ. ¶¶ Pꝛoꝛſus vnũ P
talibo eſt ſalubꝛe remediũ/credere peritioꝛi
bus ⁊ eis qͥ ĩ lege dei recte viuunt et docẽt⸗

alioqn talibo put ſupꝛa tãgebat fũt icaſſuz
ratiocinatiões.⁊ poꝛtabũt iudiciũ ſuũ Sʒ

vtinã ſoli qm̃ volũtarie ſe ſeducũt/et alios

duceret᷑ vt qreret oſiliũ a ſapiẽtiba / qs ſcie⸗

batectales ⁊ ſihi beniuolos.· vimi licite ei⸗
ebat Re

ſent ſupſtitoͤes as exercehatꝛ

ſpõdit. Eur inrere a talibo. Ego eĩſcio

diſcõſulerẽt mihi: ego tñ ſic agere ꝛſiccre

reſpi. in vani et inſanias fallgss.

Finit

„

Obſernarionẽ dierum

49. dꝛima pꝛopoſitio.
plurimũ de ſuꝑſtitiõeet idolatria/ſeu ma⸗
gica
fabꝛicatio ⁊ vſus.rationab
ſacros doctoꝛes ⁊ eccleſiã ¶ ertiapo⸗
ſitio ¶ Imaginũ hmõi fabꝛicatoꝛes pñt ?⁊

tius frãgerẽt.q;ᷓ dimitterẽt ſuas ſuꝑſtitões

longe difficilioꝛes / q̃ nec vtiles ſũt ſʒ in di / ſuſpecta.S

clano. viü, decembꝛis.

„ —-*

20

N Aius eſt imago hecet ſuperſei A

qlio. Cofoꝛmiter ad caſum po
ſlſuũ de leonis imagine pꝛo cura
ione renũ/ dicuntur duodecim

a pꝛopoſitio. Imaginũ ꝗᷓ aſtro
ce noĩantfabꝛicatio ⁊ vſus.ſuſpecc eſt

elnner cum additis que ſequuntur.
ogi

ecũda pꝛopoſitio

SaanagliaodeSnagntng
ꝛicatio 1 vſus. rationabiliter ꝓhibit?ẽ

p ſuos ſupioꝛes ꝓphiberi/inqͥri ⁊ cul

pari.⁊ ſi parere noluerit.ↄdenari.nõ obſtã
tib palleatis allegatiõil
ſub titulo aſtrologie. maxime qñ nõ ſũt hu
ius ſcie multũ periti.ſ̃ᷣm terminos a veris
gaſtrologis.nõ idolatris cõſtitutos.¶ Po⸗
dã regule fundamẽtales.Et eſt quarta pꝛo
poſitio in oꝛdine. ¶ Omnis obſeruatio
cuius eſfectus expectatur aliter/q; ꝑ ratio⸗
nẽ naturalẽ autꝑ diuinũ miraculuʒ.debet
rationabiliter repꝛobari.et de pacto demo
nuũ erpꝛeſſo vel occulto vehemẽter baberi
Sic determinauit tpenr̃o ſamga
eologie facultas a Biriſau
8

atiõibus ſuis ſub titulo

ad iſtarũ ꝓpoſitionũ dedarationẽ q̃⸗

E

Pꝛopoſitio quinta.

quãtũcunq; ſctã ⁊ ſalubꝛis videat᷑ in deceʒ

cã pticulã de idolatria. vel de hereſi, vel de

apoſtaſia ſi uſpects aut inlecra debet tota
ſuſpecta ⁊ infe

ſta 9 pcioſi a vili. ꝛopoſitio ſe

pta ¶¶ ODis obſeruatio pticularis ſuꝑ eſfe⸗
irabilibo ⁊ extraneis ſub titulo vera
rũ artiũ palliata. debet examĩari ex circũſtã
tijs libꝛoꝝ ⁊ autoꝛũ qͥ obᷣuatiõeʒ hmõi ꝑ⸗
Ponunt 2ſeqᷣnter pꝓ
ſitões ſeu regule ad declaratioeʒ pᷣmiſſo
rũ.⁊ ad ꝑticularẽ applicationẽ ſuꝑ imagie

ctib⸗

ticularẽ tradiderũt.
poſitões ſeu regulea

. . 4.

leonis deq fit inqſitio.Et eſt pꝛima.ſepti/
a in oꝛdine. Caracteres ſeu figure vel
lfe nõ bñt vel ſoꝛtiunt᷑ excã pure naturali ⁊
coꝛpoꝛali efficaciam.ſicut nec entia matbe

ma in oꝛdine.

matica. cuiuſmodi ſunt figure ⁊ caracteres
ſunt de potetijs actiuis, ct in eis m pᷣm

maginũ hmõi

Dis obſeruatio

aut vigiti aut centũ pticulis.ſi babeat vni⸗

eda reputari,niſi fiat manife

na. aracteres ſeu figure vel literenon

bñt de ratiõe ſua q; oꝛdinet᷑ ad aliq̊s effectꝰ

niſilmed ite ratiõali vel intellectuali ſuba

Significare eni ẽ re intellectu ↄſtituere.

Contra ſuperſtitionem

Nꝛopoſitio nona Caracteres huiuſ

modi ſi habeãt vel habere credant᷑ efficaci
am/opoꝛtet ꝙ; boc ſit a cauſa ſpũali/non a
pure naturali et coꝛpoꝛali/qualis cauſa eſt
celũ cum ſuis influentijs in coꝛpoꝛa
cipiatur ex pꝛecedẽtibus regulis conſiliuʒ
quid agendũ ſit in materia pᷣſenti de ima⸗
gine leonis cũ circumſtantijs. Et ſit he
Pꝛopoſitio pꝛima.decima ĩ oꝛdine( Cõ
ſtat in pꝛimis ex inſpectiõe ꝙ ibi ſunt cara
cteres.litere.fi
effecrũ habent naturalẽ pure coꝛpoꝛalẽad
curationẽ moꝛbi renũ/et ſimiliũ/ſm ꝓpoſi

tionem ſeptimam pꝛecedentem. Juxta qðᷣ
notet᷑ in ſpeciali ſanctus bomas quitri

buit aſtrologie/quantũ rationabiliter dari
põt/ad exemplar Alberti magni magiſtri
ſui conſone tamæ ad fidẽ catholicã. Notet᷑

inquã in. ij. et. iij. contra gentiles i multis

Nꝛopoſitio. xi. ¶ onſtat ꝙ talis ob

Rropofcoi. Banieriitseoi

doctoꝛibus/tanq; eueniat effectus ſperatꝰ

per miraculũ diuinũ.imo nec ꝑ ſanctos an

gelos dei.quiſunt adminiſtratoꝛij ſpiritꝰ
pꝛopter electos dei ad vit eternam magis

; ad curã coꝛpoꝛalẽet medicus er aſtrolo

actionibus ſanctoꝛũ angeloꝛũ circa bomi

Rꝛopoſitio. xij Lonſtat ꝙ ſi talis ob

ſexuatio nitatur et expectet effectuz a ma⸗

lis angelis ſeu demonibus, illa eſt mani⸗
nis bonus/ vtilis vel honeſtus. quãto ma
gis ſi eſſet malus vel ſuſ⸗ pedus / ſicut eſt in
ter alios.finis queſtꝰ ꝑ ſimulationẽ aſtro⸗
logie aut mirabiliũ effectuũ/ſup quib ad/

ruͦtamen circũſtantie p̃dicte magis appa⸗
ſi reperiat᷑ coniũctio iſtius obſeruatõis de

imagine leonis cum alijs obſeruatiõibus
contentis in auctoꝛibus vellibꝛis tradẽti
bus buiuſmodi figurationeʒ. Et hoc ideo
dicitur. qm tpibus nr̃is inuentus eſt liber
magnus/continẽs tales obſeruatões.qua

rum alique videbant᷑ pie et vtiles. alie ve⸗

ro mameſtiſſime erant condenande/ꝛ ſu⸗
perſtitioſe/et idolatrice/et de hereſi ſu ſpe⸗

cte vehemeter. et vt tales fuerũt etiam igni

tradite pioelo.7

gure et dictiones/que nullũ

„BeOi cie Homi tholicã traditioné//
nes. patet ex immediate pᷣcedenti cum inꝰ
ſpectiõibus iuriũ.⁊ ratio ſatꝭ eſt manifeſta

is ſenu demon illa eſt mani,/ poterit dec
eſte penitus repꝛobãda/etiam ſi videatſi

mirãt hoies pauce religiõis aut fidei. e

erant condẽnande/⁊ ſu

tiones apud hiſpanos in libꝛo ſenafoꝛas

ales apud iudeos innumere.talcs aprd
xpᷣianos ſuꝑſtitioſos ſicut de Neſcio quo

ſydrac. Tales deniq; pꝛacticari querũtur
ne duʒ ꝑ vetulas ſoꝛ cenias/ſed per multos
arma ſequẽtes ↄtiſuet᷑. ¶ Poſtremo toti⸗

7*

ens occurit iſta materia/quod ſi ꝓ quoli⸗
bet caſuſcribendũ eſſet.ſenbẽdi nullꝰ eſſet

finis. Poterit interalia videni tractatulus

ca finẽ. ¶ Concludit᷑tandẽ ex oibus pꝛa
ctica ſuꝑ hoc caſu ꝑticulani/poſtq; facta fu

de aſtrol Londahetana ſpecialiter cir⸗

erint q̃ dicia ſunt ſũmarie ⁊ de plano ſinei

uolutõe ꝓceſſuũ/marxime ſi delatus reddi

derit ſe obedire paratũ/ſine ꝓterua defenſi
one ꝓhᷣibeat᷑ ei de futuro ꝙ nõ ampliꝰ vta
tur.ſed antidotis medicine cuius dicit᷑ pꝛo
feſſoꝛ. Depᷣteritꝭ aũt ſufficiat ſine quis in⸗

famia delati/ꝙ honoꝛ iudicij fidei.cũ pla⸗

to et officiarijs ſuis maneat ſtabilitus. Et
ita in catholica et fraterna caritate conſulẽ

dum eſt/ꝙ delatus taliter obediat ſine ſtre

pitu ⁊ figura iudicij.⁊ ꝑ iudicẽ ita fiat Si

aüũt inueniat?᷑ pterua defenſi.
goꝛ.ſed iuſticie vigoꝛ fiat.
modus reparandi poterit eſſe talis.poſtq;ᷓ
melius ⁊ pleniꝰ infoꝛmatus ſuʒ /de fabꝛica

hõ ꝓpteruieni

muto bona fide/q; de

inceps nequaq; vtarillis Aut ſi mitius iu

dex velit agere / dicat hoc tp aliũ i terria pſo
na. Poſtq; talis delatus ⁊c. fuit melius in

„

foꝛmatus ⁊c.pꝛomittit ⁊c. Juder finaliter
oterit declgrare ſnias excõicatiõis cõtra
oẽés igales. ⁊c. Pꝛoinde non valet allegatio
quoꝛũdã ex hiſtoꝛia ſcolaſtica qꝙ moyſes

.
4

arare ſnias

ccit imaginee. vns obliuoec: alteri pio

memoꝛia. Et ſalomò exoꝛciſmos/qꝛ vinis
ſanctis cõcurrebat miracmũ. vel ſi ſalomõ

2

naſces niſi poſtea magicaſ anes exercuit

rationalis i materi extenioꝛe/ꝛ faſcinatõe

.
„

eann encinmoc ponendi.

cplicit Augauni viij decebꝛis 1428
er Jo

coma magiſtru Jacob angeli

ſÜ„„„ 1

ij inſignis ville/ moͤtiſpeſſula⸗
ntü adopa.

medicũ ſtud

Paniculanis

iam erat puerſus ad idolatni ꝑ vxoꝛes/po
tuit dar in repꝛobũ ſenſũ excogitare magi
cos nit/ ſicde nectanabo legit: zoꝛoaſte/q

buog.
meer,

No
poturae

ſereſtdi

malice

O

unm

4

lge
len er

unt
ſii
diod
Iin
euig
ſunt⸗
dſio
inhib
boꝛio
beren

„

giotg
ont
ngüur
ulve
maneti
lhani
nuld
Nae
Nteon.
ſnem
ſnn
o ſinei
nsreodt
Ndend
mn
sdoko
eqhnisnn
CG
lins. Et
Loonſuls
üneſte
iuia S
penn

öſnne

n

Nꝛima concluſio

e Pꝛobatur ratiõe ⁊ autoꝛitate. Ratione
ſic. quia a bono et optimo non exit aut pꝛo
cedit niſi bonũ.deus alaſſimus omnium
qeatoꝛ eſt ſummũ et optimuʒergo oĩa eiꝰ

opa bona ſunt. Autoꝛitate pꝛobat᷑ conclu

ſio ꝑ illud ſacre ſcripture. Geneſis pᷣmo.ca

Vidit deus cuncta que fecerat et erãt va

de bona. ⁊c.

—

Omnes dies anni ſunt opera deialtiſſi
mi.deducitur cõcluſio extexiu ſaoc ſcriptu
re. Geũ.pꝛimo.vbi per totũ capitulum de⸗
ſcribuntoꝑa ſer dierum. Et qualiter pma
dei opa fugrunt dies et anni. Pꝛimum au

teʒ bonũ a bono incepitoperari. Hoc idẽ
teſtatur regius pꝛopheta Dauig . ita pſal/

7

lens domino: uus eſt dies·et tua ẽ nox
tu fabꝛicatus es auroꝛam et ſolem. Quo⸗

circa canit ecdleſia. Eterne rerum cõditoꝛ
noctẽ diemq; qui regis /et tempoꝛum das
tempoꝛa / vt alleues faſtidium ·

Tertia conclnſio

ſio

ma adducere. Dicere ergo aliquẽ dieʒ eſſe

natura ſua malum eſt iniuriari deo / q arti

fexeſt dieꝝ ⁊ annoꝝ· Opus nanq; maluz

7

maliciam arguit opificis et artificis.

7

ſtũ/quod oĩdie et hoꝛa inchoat ⁊ pficitura
dno dirigit / inchoat ⁊ pficit᷑. Dicentexpo.
Sine me nihil poteſtis facere.Et rurſus

euãgeliſta Johãnes ait. Oia ꝑ ipᷣm facta

ſunt ⁊ ſine ipᷣo factũ eſt nihil. Intellige cõ⸗
duſionẽ niſi pcepto dei vel ecclie illud opꝰ
inbibeat ſicut in diebe feſtiuis aliqᷓ oꝑa la
boꝛioſa phibentur.alias bona / niſi pꝛohi⸗
berentur operari feſto die.

Dmne opus dei ſanctum eſt / etlaudabi

ecũda concluſio

Oines dies anni boni ſunt. Ita cõodu
clare apparet et ſequit᷑ ex duabus pꝛioꝛ
bus. qꝛ dies ⁊ anni ſunt oꝑa ſingularia/ ſũ
me et infinite bonitatis.optimi aũt ẽ opti

ci/imo nec aſtrologi docẽt. tales obt
tias de feſto innocentũ vel alijs feſtis. NHo

marta concluſio
Omni anno/dmni die/et hoꝛa diei / bo⸗
num ⁊ laudabile eſt oꝑa quelibet ſancta li
