gati cũ ſenioꝛibo ↄſilio acce⸗ qua do vidit

„ 5 iheſum. er ꝙ
pto pecuniã copioſaʒ dede reqeudo iu⸗

rũt militib⸗ dicẽt es. Dicite xit ſe cuʒ eis

diſc.eiꝰ nocte vener̃t: furati ⁊ iterũ vidit

ſũt eũ nob doꝛmiẽtibo.⁊ ſi h xpᷣm in via.

2

N

t
Ni

mbꝛ

o
nün
Dic̃
oſa⸗
ideo
go
Wgei
nent;
zbſenne

ait
a

A

–

.

ſecuros vos faciemꝰ. At illi accepta pecu⸗
nia fecerũt ſicut erãt edocti Et diuulgatü

eſtverbũ iſtud apud iudeos vſq; in hodi⸗
ernũ diem. Surgẽs. R. autẽ Jeſus mane

pꝛima ſabbati apparuit pꝛio marie mag⸗
dalene de qua eciecerat ſeptẽ demonia.Et

R.illa vadẽs nũciauit his qui cum eo fue

rar lugentibo ⁊ flentibꝛ. Venit. J. enĩ ma⸗
ria magdalene annũcians diſe cipulis / qꝛ
vidi dñm ⁊ hec dixit mihi.Et illi audien⸗

tes quia viueret ⁊ viſus eſſet ab ea nõ cre⸗

diderũt. Erant. L. autẽ Maria magdale
na⁊ Johãna? Maria Jacobiꝛ cetere q̃ cũ
eis erant q̃ dicebãt ad apłos hec. Que re⸗
greſſe a monumẽto nũciauerũt hec om̃ia
illis.xi. ⁊ ceteris om̃ibus. Et viſa ſunt añ
illos ſicut deliramentũ verba iſta? nõ cre
debant illis Petrus autẽſi urgẽs cucurrit
ad monumentũ ⁊ pcumbens vidit lintea

mina ſola poſita ⁊ abijt ſecũ mirãs quod
factum fuerat. ¶ Et ecce .

duo. ex illis ibant ipa die lAn ru⸗
in caſtellũ qð erat in ſpa, bꝛicella
cio ſtadioꝛũ.lx.ab hierm noĩe emaus? ip
ſi loqᷓbant᷑adinuicẽ de his om̃ ibus q̃ acci
derant.Et factũ eſt dũ fabularent in via et
ſecum quererẽt ⁊ ipſe Je⸗

illis. Oculi autẽ eoꝝ tene ſſolus iuit ad
bant᷑ ne eum agnoſcerẽt ⁊ moaten r
ait ad illos.Qui ſunt hi ne † kiagfel

ſermones quos cõfertig ſu vidit x:m
triſtes: Et rũdens vnus tia apparitõ
ui nomexleophas dirit de re de
Tu ſol pegrinꝰes in hie ſymont.
ruſalẽ/ ⁊ nõ cognouiſti d —
facta ſunt in illa his die

adiuicẽ ambulãtes ⁊ eſt 1 iſta fuit ter

bus. Quibille dixit. Que? Et dixerunt.

De ieſu naʒareno qͥ fuit vir ꝓpheta potẽs

in oꝑe ⁊ ſermone coꝛã deo ⁊ om̃i populo.

Et quõ tradiderüt eũ ſummi ſacerdotes/
et pꝛincipes noſtri in damnatõeʒ moꝛtis
⁊ crucifixerũt eũ. Nos autẽ ſ erabam?ꝰ
ipſe eſſet redẽpturus iſrael. Et nũc ſuper
hec om̃ia tertia dieseſt quo hec facta ſunt
ed ⁊ mulieres quedã er noſtris terrue⸗
rũt nos que añ lucẽ fuerũt ad monumen⸗
tũ ⁊ nõ inuẽto coꝛꝑe eius venerũt dicẽtes
ſe etiaz viſionẽ angeloꝝ vidiſſe.que dicũt

eũ viuere. Etabierũt quidã exnoſtris ſad

monumentũ ⁊ ita inuenerũt ſicut mulie⸗

Bnum er quatuoꝛ

auditũ fuerit a pᷣſide nos ſuadebimꝰ? eiet res dixerũt. ipſum vero nõ inuenerũt. Et

ipſe dixit ad eos.O ſtultiꝛ tardi coꝛde ad

crededũ in omibus quelocutiſunt ꝓphe⸗
te. HNõne ſic opoꝛtuit pati chꝛiſtũz ſia in⸗

rrare in gloꝛi ſuam: Et incipiens a moi
ſeet omibus ꝓphetis interpᷣtabat᷑ illis in

om̃ibus ſcripturis que de ipſo erãtf Et ap
Pꝛopinquauerũt caſtello q̊ ibant ⁊ ipſe ſe

finxit longiꝰire. Et coegerũt illũ dicẽtes.

Hane nobiſcũ qm adueſꝑaſcit ⁊ inclina
ta eſt i dies ⁊ intrauit cũ illis. Et factum
eſt cũ recũberet cũ illis. Accenit panẽ⁊ be

nedixit ac fregit et poꝛrigebat ill. Et apti

ſunt oculi eoꝝ⁊ cogae erũ: eü T ipſe eua⸗

nuit ex oculis eoꝝ. Et di

xerũt adinuicẽ. Hõne cosꝛ Erei appa

noſtrũ ardens erat in no e.
bis dü loqneret᷑ nobis in via ⁊ aperirʒ no

bis ſcripturas: Et ſurgẽtes eadẽ hoꝛa re⸗
greſſi ſunt in hirm. Et inuenerũt cõgre⸗

atosxi. et eos qͥ cũ ipſis erã dicẽtes. q:

urrexit dñs vere et appa/
ruit ſymoni.⁊ ipſi narra⸗ Patet hic ꝙ
bãt que geſta erãt in via ⁊ cuer at ſ
quõ cognouerũt eũ in fra

cõe panis. Hec illis crediderũt. Dum
hec loquerent᷑ieſus ſtetit in medio eo

ruũ ⁊ dicit eis pax vobis ego ſum. nolite ti

mere. Co nturbativero ?z Sexta rubꝛi
colerriti extimabãt ſe ſpi,; cella.
ritum videre. Et dixit eis Intelligẽdã
Quid turbati eſtis: cogi ẽſt noõ de om
tatões aſcendũt in co nibus ſeg 8
ꝛda aliquibus i⸗
veſtra. Videte manꝰ me⸗ ter quoſ tho
as ⁊ pedes meos/qꝛ ego; maf fuit qui
ipſe ſum. Palpate ⁊ vide egreſſus pꝛo
ſ 5 —— pterea nõ vi
te qꝛ ſpũs carnẽ ⁊ oſſa nõ

dit ulo die

habet ſicut me videt ha⸗ chꝛiſtu cũ a⸗

bere Et cũ hoc dixiſſet of lijs in quita
dit eis manꝰ: pedes.Ad apparitione

huc autẽ illis nõ credetibus ⁊ mirãtibus

pꝛe gaudio.dixit. Habetis hic aliqͥd qðᷣ
manducet: At illi obtulerũt ei partem pi
ſcis aſſi ⁊ fauũ mellis.Et cum mãducaſſʒ
coꝛam eis ſumẽs reliqͥas dedit eis ⁊ dixit
ad eos. Hec ſuntverba que locutꝰſum ad
vos cum adhuc eſſemvobiſcũ quoniã ne

ceſſe eſt impleri om̃ia que ſcripta ſunt in
lege moyſi et pꝛophetis ⁊ pſalmis de me.

Tüc aperuit illis ſenſum vt intellligerẽt
ſcripturas ⁊ dixit eis quoniã ſic ſcriptum
eſt ⁊ ſic opoꝛtebat xpᷣm pati/⸗⁊⸗ reſurgerea
moꝛtuis ctia die ⁊ pdicareĩ noĩe eiꝰ pñiaʒ

Monoteſſeron ſiue

et remiſſionẽ peccatoꝛũ in oẽs gẽtes incei

pientibꝰab hieroſolima. Vos ãt eſtis te⸗
ſtes hoꝛũ ⁊ ego mittã ꝓmiſſum patrꝭ mei
invos ¶ Cum .xxi.ſero

ergo eſſet die illa vna ſabz Seprim ru

batoꝝ⁊ foꝛes eſſent cau? Multella⸗

ſe vbi erãt diſcipuli cõgregati ꝓpter metũ

iudeoꝛũ venit Yeſus⁊ ſtetit in medio ⁊ di⸗
xit eis. Pax vobis.Et cũ hoc dixiſſet oſtẽ
dit eis manus⁊ latus Bauiſi ſunt ergo di
ſcipuliviſo dño. Dixit ergo eis iteꝝ Jhs
paxvobis. Sicut miſit me pat᷑ ego mit/
to vos. Hoc cum dirxiſſet. Inſufflauit ⁊ di
xit eis.Accipite ſpm̃ſctĩ quoꝛũ remiſeri

tis peccata remittunt᷑ eis? quoꝛũ retinue

ritis retenta ſunt. homas autẽvnus ex

duodecir qͥ dicit᷑ didimus nõ erat cũ eis

quandovenit Jeſus. Dixerũt ergo ei alij
diſcipuli. Aidimꝰdñm Jlle autẽ dixit eis

Niſividero in manib eius fixurã clauoꝝ

⁊ mittã digitũ meũ in locũ clauoꝛũ⁊ mit⸗
tam manũ meã in latus eius nõ credã Et
poſt dies octo iterũ erãt diſcipuli eiꝰintꝰ⁊
thomas cũ eis Uenit Jeſus ianuis claus

⁊ ſtetit in medio⁊ dixit. Paxvobis.Dein

de dicit thome. Infer digitũ tuũ huc⁊vi⸗

de manꝰmeas ⁊ offer manũ tuam.⁊ mitte

in latus meuũ.et noli eſſe incredulus ſed fi
delis. Rñdit Chomas⁊ dixit ei.Dominꝰ

meus⁊ deꝰmeus.Dicit ei YTeſus.qꝛ vidi⸗

ſti me credidiſti. Beati qui nõ viderũt et
crediderũt Oulta quidẽ ⁊ alia ſigna fecit
deſ us in cõſpectu diſcipuloꝝ ſuoꝝ q̃ nõ
unt ſcripta in libꝛo hoc Hec autẽ ſcripta
ſunt vt credatis qꝛ Jeſus xps eſt filiꝰ dei ⁊
vt credentesvitã habeatis in nomie eius
oſtea manifeſtauit ſe iterũ Jeſus ad
re tyberiadis maniiie
ſtauit aũt ſic. Erãt ſimul Octaua ru⸗
Symon petrus ⁊ Tho⸗ bꝛicella.
mas qui dicit᷑ dydimꝰet nathanael qͥ erat
in chana galilee⁊ filij ʒebedei⁊ alij exdiſci
pulis eius duo Dicit eis ſimon petrꝰ Ua
do piſcari.Dicũt ei. Nenimꝰ⁊ nos tecuʒ.

Etexierũt⁊ aſcenderũt in nauim⁊ illa no

cte nihil pꝛendiderũt Mane autẽ iam fa⸗
cto ſtetit Jeſus in litoꝛe.non tamẽ cogno
uerũt diſcipłi qꝛ Jeſus eſt. Dixit ergo eis
Jeſus Pueri nũquid pulmentariũ habe
tis: Rñderunt ei: NHon.Dixit eis Mitti⸗

te in dexterã nauigij reteꝛ inuenietis Oi

ſerüt ergo rete? iam nõvalebant traherep
multitudine piſciũ. Dicit ergo diſcipulꝰ

ille quẽ diligebat Jeſus Petro. Dñs eſt.

Simon petrꝰcũ audiſſet quia dñs eſt.tu
nica ſuccinxit ſe. Erat enĩ nudus ⁊ miſit
ſe in mare.Alij autẽ diſcipuli nauigiove⸗
nerũt. Non enĩ longe erãt a terra ſed qua
ſi cubitis ducẽtis trahentes rete piſcium.
At ergo deſcenderũt in terrã viderũt pꝛu
nas poſitas ⁊ piſcẽ ſuꝑpoſitum⁊ panem.
Dicit eis Jeſus. Afferte de piſciba quos
pꝛendidiſtis nũc. Aſcendit autẽ Symõ
Petrus ⁊ traxit rete plenũ magnis piſci⸗
bus centũ quinq̃gintatribus. Et cum tã
ti eſſent nõ eſt ſciſſum rete. Dicit eis Jhs

Venite pꝛandete.Et nemo audebat di/

ſcumbentiũ interrogare eũ.Lu qͥs es.ſci
entes quia dñs eſt. Et venit ieſus ⁊ acce⸗
pit panẽ⁊ dabat eis⁊ piſcem ſimilłr.Hoc
iam tertio manifeſtatꝰ eſt Yeſus diſcipul
ſuis cum reſurrexiſſet a moꝛtuis
go pꝛãdiſſent dicit ſymo⸗ “
ni Petro ieſus:ſimon io W rubꝛi
hãnis diligis me piꝰ? his cella.
Dicit ei etiã dũe tu ſcis qꝛ amo te. Dicit
ei paſce agnos meos. Dicit ei iterũ ſimõ

Johãnis diligis me: At illi. Etiam dñe
tu ſcis quia amo te. Dicit ei paſce agnos

meos. Dicit ei tertio Si
mõ Johannis amas me· GSnverreer
Coõtriſtat eſt CPetr qꝛ di / papa oſtitui

xit tertio amas me⁊ dicit Ea ſua moꝛs
Dñe tu om̃iaſcis tu ſcis ei pᷣ̃dicitur.

quia amo te.Dicit ei pbo
ſce oues meas. Amen amen dico tibi cuʒ

eſſes iunioꝛ cingebas te⁊ꝛ ambulabasvbi
volebas.cum autẽ ſenueris extendes ma

nus tuas ⁊ alius te cinget ⁊ dułet quo tu

nõvis.Hoc autẽ dixit ſignificãs q̃ moꝛte
darificaturꝰeſſet deũ. Et cum hoc dixiſſet
dixit ei. Sequere me. Cõuerſus Petrus
vidit illũ diſcipulũ quẽ diligebat ieſus ſe

quentẽ.qui⁊ recubuit in cena ſuꝑ pectus

eius⁊ dixit. Dñe quis eſt qͥ tradet te.Hũc
ergo cũvidiſſet Petrus dixit Jeſu. Dñe.
hic autẽ quid: Dicit ei Jeſus Sic eũ vo⸗
lo manere donec veniã quid ad te: tu me

ſequere Exiuit ergo ſer
mo iſte inter fratres q;: di Decima me⸗
ſcipulus ille nõ moꝛitEt icclis.

nõ dixit Jeſus qꝛ nõ moꝛit᷑ ſed ſic eũvolo
manere qͥd ad te. Hic eſt diſcipulꝰille qͥ te
ſtimoniũ phibet de his ⁊
ſcripſit hec.⁊ ſcimꝰ qꝛ ve Pꝛobabile ẽ
eſt teſtimoniũ eiꝰ Andeci I młos alios

üer⸗

k.
tu
ſit
en
.
n
Ahen.
nes
Dfn
pla⸗
unti
6
darde
ges⸗ſc
1ace
Hoc

8
N

a wb

ie de
wiſe
und
Z

enoge
ens4
1Riui
na moꝛs
lant.

ic,
ahast
mdes
kaqun
isinon
hornni⸗
ſs donm
betint
iupens
D
di
Scdin
Genn

Deun
i⸗
vi

malos

Bnum exquatuo: Pꝛimũ̃

M. autẽ diſcipuli abie ⸗ pi mſe
rũt in galileã in monten PWat app
vbi conſtituerat illis Je? uit pl? ꝙᷓ qᷣn
ſus Etvidentes dasaue —
runt.quidã autẽ dubita? bus limm
nerlit. Et accedẽs Jeſus guib anticlut
locutus eſt eis dicẽs. Da birare vł nõ

ta eſt mihi ois poteſtas
in celoꝛ in terra.Euntes
docete oẽs gentes bapti⸗
ſantes eos in nominepa—
tris⁊ filij et ſpũſſancti Docentes eos fᷣua

banr.

re om̃ia quecũq; mandauivobis.Et ecce

egovobilcũ ſum om̃ihus dieb vſq; ad cõ
ſummatõeʒ ſeculi ¶ Nouiſſime R. autẽ re

cũbentibo. xi. Apparuit illis ieſus ⁊ expꝛo

bꝛauit incredulitatẽ illoꝝ⁊ duriciam coꝛ⸗

dis quia his qͥ viderãt eũ reſurrexiſſe nõ

crediderũt. Et dixit eis.

Euntes in mũdũ vniuer Endeda ru⸗

omi creature Qui crediderit: baptiſatus

fuerit ſalunus erit. Qui vero nõ crediderit

cõdemnabit᷑. Signa autẽ eos qui credi⸗
derint hec ſequẽtur In nomie meo demo

nia eijcient.linguis loquẽtur nouis ſerpẽ
tes tollent. Etſi moꝛtiferũ quid biberint

benediceret illis / receſſit

nõ eos nocebit Guꝑ egros manus impo
nent ⁊ bene habebũt ¶ Eduxit autem
eos foꝛas in bethaniã/ et
eleuatis manibo ſuis bñ⸗ aoaecims
dixit eis Et factũ eſt dum ubꝛicella.

ab eis ⁊ ferebat᷑ in celũ Et Ploſa
Rdñs quidẽ ieſus poſt; Vi nbuch
̃ᷓ; locutus eſt eis/ aſſum⸗ nca hec ap
n! ☛Eid paritõ fuiſſe
ptus eſt n celũ. et ſedet a facta in die
dextris dei Et ¶ipſi aldo poaſche vbivi
rantes regreſſi ſunt hieru gillãter intẽ
Tilom eiz air Tid n. datur alioꝛũ
ſalem cũ gaudio magno. ſimul euage
Eterant ſemꝑ in templo uſtaꝝ narra⸗
laudãtes ⁊ bñdicẽtes den“ tõ ſupplemẽ
Illi.R. autẽ ꝓfecti pdica tum copꝝ que
it vhiq dñio coonpã Luẽ. omiſit
nerũt vbiq; dño coopãäte nõ qex igno
⁊ ſermonẽ cõfirmante ſe ꝛantia ſiẽ pa
quẽtibus ſignis. Sunt ter Acruum
J.autẽ ⁊ alia multa que ſeepinarra⸗
fecit ieſus.que ſi ſcriboaon un in multif
tur per ſingula.nec ißjſm argumentis
arbitroꝛ munduʒ capere x dies qua⸗
eos qui ſcribendi ſunt li, raginta.

bꝛos.

R—è nitvnum ex quatuoꝛ
Dagiſtri Yobannis genrſonis

credidiſſe il
lis qui vide

¶ Bequitur tractat

eiuſdẽ Cancellarij Pariſieñ.de poteſtate

eccliaſtica.Et de oꝛigine Juris⁊ legũ.edi
tus Konſtantie temꝑe Concilij general.

OPteſtas eccliaſtica debz ab
eccliaſticis quid ⁊ qualis et
quãta ſit agnoſciHabz hoc

Inia. cũ deus dederit talem
poteſtatẽ hoĩbus / ⁊ vt in ſuis termĩs ho⸗

noꝛata ſeruet᷑ ne plus dobito falſe eã opi⸗

niones vel depꝛimãt vel exaltent.OQm̃ pꝛi

mü eſt ſacrilege impietatis Alteꝝ de adu⸗

latõne peſtifera ſuſpectũ eſt ¶ Cõſtat igi
tur ꝙ de poteſtate eccliaſtica diſputare vl
inqrere nedũ lʒ ſed decet ⁊ eepedit.tantũ⸗

modo ſit intentõis oculꝰſimplex⁊ rectus

itaq; fieri.vt et honoꝛet᷑ co⸗

Quidni ſic liceat.cũ de ipſiꝰoĩpotẽtis dei

poteſtate crebꝛo fiat abſq; om̃i temerita⸗
te cõquiſitio Hec me ↄſideratio mouit vt
de poteſtate ecclłliaſtica ſub pauculis cõſi⸗
deratõnibo diſſererẽ/quatinꝰ materia que
gquodãmodo videt᷑ infinita.ſicut tractari
ſolet ab aliqbus ꝑ autoꝛitates ⁊ allegatõ⸗

nes.reſolueret᷑ ad paucos certos ⁊ claros
termios ꝑ deſcptiões ⁊ diuiſiones reſolu
tiue pcedendo allegationũ cõfuſione di⸗
miſſa.qᷓles apud doctoꝛes inueire.nõ eſt
difficile. Ceterũ nonvſurpo nunc in hoc
opuſculo vel alijs.me dicturũ aliquid qð
alibi nõ inueniat᷑ ſciẽs illud comici: Nul/

lum eſt iã dictũ qð non dictũ ſit pꝛiꝰ a/

tis eſt ſi ex bene inuetis⁊ doctrinis alioꝛũ
ego meisverbis.meo oꝛdine fauũ aliquẽ

veritatis inſtar apũ ꝓpꝛia quadã arte com
pingã. VYiet autẽ initiũ a quid noĩs termi
noꝛũ.qm̃ hoc ignoꝛato ꝑalogiſant᷑ faciłr
inquiſitoꝛes veritatis. Erit vero finis de

oꝛigine Juris⁊ legdum.
— . 7

Pꝛima conlſidera.
ONOPteſtas eccliaſtica eſt ptãs que a
xpᷣo ſuꝑnaturaliter ⁊ ſpecialr col⸗

lata eſt ſuis aplis ⁊ diſcipuł.ac eo

rum ſucceſſoꝛibs legitimis.vſq; in finẽ ſe

culi ad edificatiõem eccłie militantis.vm

leges eugelicas.pꝛo cõſecutiõe felicitatᷣ
eterne ¶ Hec deſcriptio data eſt ꝑ cauſaʒ

quadruplicẽ ſᷣm quã diſtinguit᷑ poteſtas
eccłiaſtica ab alia qlibet poteſtate. Po⸗

teſtas ibi ponit᷑ pꝛo genere ¶ Eſt aũt po⸗
teſtas.facultas ꝓpinqᷓ ad exeũdũ in getuz.

ficiens pꝛincipal

**

um om̃e verbũ. ¶ Poꝛro notat᷑ cauſa ef⸗

⁊ obedientialẽ nõ ſanonerakalaindi

turaliter collata. ¶ auſa vero materia⸗
lis vel ſubiectiua ſignat᷑ cum ſubdit᷑ ſuis
aplis.⁊c. ¶ Cauſa foꝛmalis inſinuat᷑ cũ
dicit ſm leges euãgelicas dant eni foꝛmã
cendi. eniq; cauſa finalis cõcludit᷑
id edificatõem eccłie militãtis ꝓ cõſecu⸗
cõne felicicatis eterne. Adaditũ eſt hoc
aduerbiũ ſpecialił.ad excluſionẽ donoꝝ

ſuꝑnaturaliũ.que om̃i viatoꝛi pñt eſſe coõ
munia.ſicut ſunt fides/ſpes/charitas⸗p⸗
phetia/timoꝛ pietas⁊ ſilia. ¶ Un⁊ eccle⸗

ſia cõtracte ſumit᷑ dum loq mur hie de ec⸗

cleſiaſtica ptãte.pꝛo illis videlicʒ qͥ ſpecia

li quodã ſignaculo dedicati ſunt ad diui⸗
nũ ſeruitiũ.a clericatura que infimũ tenet
graduũ.vſq; ad ſupꝛemũ quo papa decoꝛa

tur. ( Falloꝛ ſi nõ ſit hec deſcriptio ꝓpꝛia

cõpetens omniꝛ ſoli eccleſiaſtice poteſta⸗

ti.qm̃ om̃is alia poteſtas.vel eſt naturali

ter indita/quo ad cãm efficientẽ.vel ẽ fᷣm
leges naturales aut humanas regulata q́ᷓ

ad cauſam foꝛmalẽ.vel eſt ad finẽ natura⸗

lem ĩmediate ⁊ pꝛincipalit᷑ oꝛdinata Vlel
deniq; quo ad cãm ſubiectiuã radicat᷑ in
habentib eã ſᷣm dona naturalia:etiã vbi

ſpes.? charitas ¶ VUnde poteſtas ſecula⸗
ris cõuenit alijs q; xpᷣianis baptiſatᷣ. Po

ſupꝑnaturalia nõ deſenr. qlia ſunt fides

teſtas autẽ eccleſiaſtica de neceſſitate fun⸗

dat᷑in dono ſuꝑnaturali ſicut eſt caracter

paptiſmalis de cõmuni lege.qui caracter

in viatoꝛibus.eos de eccleſia militãte red

dit.facit inſuꝑ idoneos ⁊ capaces eccleſia

ſtice ptãtis atemur itaq; ꝗꝙ charitas ſeu
gratia gratũ faciẽs valde decens eſt in ſu⸗
ſcepturis. vel iã habẽtibo eccleſiaſticã po
teſtatẽ.non tamẽ ecigit᷑ pꝛo dando titulũ
Analiſine ea negucat lalu fundari ł ſub⸗

iſtere poteſtas huiuſmodi.Hic eĩ fuit er⸗

roꝛvetus ꝛvaldenſiũ ⁊ paupeꝝ de lugdu⸗
no qui ꝑꝛzvycleff ⁊ ſequaces ſuos renoua

ri queſi eſt.ſed iuſte dãnatꝰ.Cur ita: NHe
hierarchicus oꝛdo poteſtatis eccleſiaſtice
maneat inſtabilis vagus⁊ incertus cũ ne
mo ſciatan amoꝛevel odio dignus ſit.Et
minus hoc de grã pꝛedeſtinatõnis cõſtet

qua ponunt radicẽ neceſſariã ꝓ titulo vel
iurecuiuſſibet ptãtis. Hac igit᷑ deſcri⸗
ptione pᷣſuppoſita ꝓ intelligẽtia quid ſit

dicit᷑. Axpᷣo ſuyna

De poteſtate

Pꝛopĩqua inẽᷓ; coꝛ ſᷣm facultatẽ remotã

eccleſiaſtica poteſtas in genere. deſcende⸗

mus ad ſpecies. Pꝛo quarũ noticia młti⸗/

plex animaduertẽda eſtpiſtinctio. vt dif⸗
ferentie que addite generi conſtituũt ſpe⸗
ciem innoteſcant.

teſtas eccleſiaſtica ſecernit᷑ pꝛĩa

AVn'eſt ſuꝑ coꝛpus xpᷣi myſticũ veꝝ.quo
ad conſecratõem eius.Alter eſt ſuꝑ coꝛpꝰ
xpᷣi miſticũ ſeun membꝛa ei? Et hocduplxr.

vel quo ad adminiſtratõnem coꝛpis xpi
veri.vel quo adminiſtratõeʒ vel exhibitõ

nem alteri ſacramẽti ſicut eſt oꝛdo vel cõ⸗
firmatio.vel penitẽtialis abſolutõ o
teſtas iuriſdictõis duplex eſt.vna in foꝛo
exterioꝛi.Altera in foꝛo cõſciẽtie interioꝛi
rſas poteſtas iuriſdictõnis in ſoꝛo
ioꝛi dupliciter ↄſiderat᷑. vno modo ꝓ⸗
ut immediate tradita eſt a xpᷣo ᷣm legem
euangelicã.Alio mõ ꝓut ſuꝑaddita eſt ex

humana cõſtitutõnevel dono per pꝛinciꝰ

pes ſeculares aut aliter. Subide ptãs iu
riſdictõis in foꝛo interioꝛi cõſurgit ex du
plici radice. Vno mõ exꝑte hoĩs vltro ſe
ſubijciẽtis tali poteſtati ſicut cũ ſpõte cõ⸗
fitens ſubijcit ſe pᷣſbitero.⁊ oꝛdinãdꝰ epᷣo
Alius ſubiectõis modus ↄſurgit ex auto
ritate faꝑioꝛis.hũcvel illũ tali vel tali ſu⸗
bijcietis quod fieri poteſt nõ ad arbitriũ
illius qͥ ſubijcit᷑ Et ſic inter duplicẽ hanc
ſubiectõem differẽtia magna patet.
quoniã ad pauca aſpiciẽtes de facili enũ⸗
ciant.⁊ enunciantes ſeipſos vevicta ſua
nõ reſoluũt ſed ↄfſundunt Eoꝝ doctrina
reddit᷑vel erronea vel in intelligibilis:vł
difficilis⁊ ꝑplexa.Doctrina vero ſapietũ
facilis teſte ſapiẽte.quia reſolute⁊ oꝛdina
te ꝑ diſtinctões tradent om̃ia ſeparantes
pæꝛecioſum a vili. ⁊ pᷣcauẽtes ne lucẽ veri⸗
tatis tenebꝛoſa nubes erroꝛis inuoluat/
ſed ſit ignis ſine ſumo Declaratõeʒ multi
plicis huiꝰdiſtictiõis meliꝰaliterdare nõ
poſſumꝰq; ſi ſua.cuilibet membꝛo donet᷑
deſcriptiovel ſpecialis notiſicatio.(¶ Di
camꝰigit᷑/ ꝙ poteſtas oꝛdinis * mõ
cõſiderata eſt ptãs ecciaſtica reſpiciẽs pꝛĩ
cipaliter ⁊ eſſentialiter cõſecratõnem coꝛ⸗
poꝛis xpᷣiveriqua.ſ.põt hñs eaʒ ↄſecrare
coꝛpꝰ⁊ ſanguinẽ xpᷣi virtuteverboꝝſacra

Conſideratio. Ii

ui diuiſiõe in poteſtatẽ oꝛdiuis:
Xpoteſtatẽ iuriſdictõis Rurſus
poteſtas oꝛdinis.duplicẽ habet reſpectũ

S ==

— — —

— —%Db % —

.

mentaliũ. Ponit᷑hic ptãs ecciaſtica ꝑ ge
nere.que poteſtas qͥd⁊ qualis ſit imedia⸗

te pꝛediximꝰ. cuius deſcriptõem hic et in

om̃ibus conſeq̃nter dicẽdis abſq; alia re

petitõe ſupponimꝰdũ vtemur hoc termi⸗

no genere poteſtas ecciaſtica.Additur

hec dauſula reſpiciẽs pꝛincipalr⁊c̃ tanq;

pꝓ differẽtia ſpecifica.diſtinguẽte eã a qua

libet alia ecciaſtica poteſtate Hec ptãs de

lege cõi inabdicabilis eſt. inauferibilis.?

illimitabilis in ſua eſſentia.quoniã qſqͥs
eſt ſacerdos rite conſecratꝰ/ſi temptet cuʒ

intentõe.⁊ cũ foꝛma ⁊ materia debitis cõ⸗
ſecrare:cõſecratvtiq; / etiã ſi excõicatus/ ſi

hereticꝰ / ſi quõcunq; degradatꝰ extiterit/
peccaret nihilominꝰi hoc caſu necad vti⸗/

litatẽ ſuam ſed dãnatõnem hoc ageret
Juxta qð vtiliter diſtigui ſolet.qꝙ aliqua
ſunt de neceſſitate executõis hmõi ptãtis

duplr. Ana eſt neceſſitas ſolius pꝛecepti

cuiꝰ trãſgreſſio graue peccatũ eſt.ſicut ꝙ;

excõicatus nõ conſecret.veruntamen hec

trãſgreſſio nõ impedit cõſecratõis effcm̃
pꝛincipalẽ.qui eſt trãſſubatio. Altera eſt

neceſſitas cõſecratõnis vel ſacramenti.cõ
ſiſtens in hoc ꝙ miniſter ſit rite oꝛdinatꝰ

hñs intentõem cõſecrandi cũ foꝛma ⁊ ma

teria debitis.qð ſi alterũ deſuerit.nihil ef/

ficit᷑.⁊ peccat᷑. Hanc poteſtatẽ tradũt do⸗

ctoꝛes ↄcoꝛditer parẽ eſſe in omibus qui

conſecrati ſunt ſacerdotes.q̃ ptãs collata
fu iſſe credit᷑ in cena dũ dixit xpᷣs apoſtol⸗
hoc facite in meã cõmemoꝛatõnem. Vbi
doctoꝛes cõiter ſentiũt ꝙ Judas illic fuit
ſacerdos cõſtitutꝰ ſicut pus electꝰin apo⸗

ſtolatũ ptãtem pᷣdicandi ⁊ faciẽdi miracu

la ſuſcepat᷑ ¶ Et bicſumit᷑ argumentũ ꝙ;

ptãs ecciaſtica nõ neceſſario fundat᷑ in fi

devel gratia.ſed in caractere baptiſmali/
quẽ de lege ↄmuni neceſſario pᷣſupponit.

Conlſideratio. III.

Oteſtas ecciaſtica oꝛdĩs alio mõ
cõſeqrata pꝛout reſpicit miniſtra⸗
/ tionẽ coꝛꝑis xp̃ᷣi fidelibi.⁊ miſtra⸗

tionẽ ſacramẽtoꝝ oꝛdinis⁊ cõfirmatõis.

Conſecratõem inſuꝑ virginũ. Abbatuʒ
⁊ eccłiaꝝ.⁊ inſtitutõem miniſtroꝝ ecclie

nõ eſt eqliter in quolibet ſacerdote.Cuiꝰ

rõ eſt qm ſimplex ſacerdos iuxta cõeʒ do⸗
ctoꝝ ſentẽtiaʒ nõ pᷣt oꝛdines cõferre.neq;

ſacrm cõfirmatõis dare neq; cõſecrareyvix ·
gines. ⁊c. Etiã de facto ſic ꝙ ſi tale aliqd

5

temptet agere.nihil tũ efficit᷑.qꝛ neq; ↄfir

mat neq; oꝛdinat.Eps autẽ ſivolentẽ cõo/
firmari.ſivolentẽ pᷣterea ad oꝛdines pᷣmo
ueri.qui ſit eoꝝ ſuſceptibilis.qð ðꝛ ꝓpter
ſexũ muliebꝛẽ temptauerit vel cõfirmare⸗

vel oꝛdinare/oꝛdinatvtiq; vel ↄfirmat de
facto licʒ excõicatus.licet irregularis.licʒ

degradatus extiterit.Et in hoc par in oi /

bus ep̃is/ab infimovſq; ad ſupꝛemũ qui
papa dicit/ptãs oꝛdinis. Non autẽ in ſa

cerdotibo minoꝛiboeſt hec ptãsvt dictũ ẽ
ſaltẽ in tali plenitudine ſeu ꝑfectõe ꝙ hoc

poſſint. Licet concedat᷑ cũ maioꝛi ꝑte do

ctoꝝꝙ ſupꝛa ſacerdotiũ ſimplex.nulla eſt

altera ptãs oꝛdis.neq; ĩ ep̃is.neq; ĩ papa.

Sed aliter eſt in ep̃ᷣis⁊ papa aliterin ſim
pliciby pꝛeſbiteris.ſicut exẽplificãt.ꝙ ea⸗
dem eſt hũanitas in hoiĩie dũ eſt puer.⁊ ea
dẽ dũ factus eſtvir.vir nihilominꝰgenera
re pᷣt ſibi ſiłe.puer nequaq;. Cũ igit᷑ fuerit
inter apłos ⁊ diſcipulos tal diſtinctio.ſi⸗
cut int ep̃os⁊ ſimplices curatos ſacerdo⸗
tes.ſicut notat yſi:⁊ magiſter in.iiij.diſtĩ.
xxiiij.ca.vij.allegans Ge eſt veri⸗

tas huiꝰconſideratõis. i vero loqre

mur de ptãte iuris.iuxta qð dici ſolet. Il
lud poſſumꝰ qõ de iure poſſumꝰ/certioꝛ
adhuc eſt iſta conſideratio.qꝛ nullꝰ ſacer⸗
dos rite miniſtrat aliqð ſacr̃m.ſecluſo ne
ceſſitatis caſu niſi iuriſdictiõeʒ habeat ſu

ꝑ illũ cui miniſtrat. ed ſuꝑ hac re da

bitur cõſideratio ſequẽs.ſatis ſit interim
aperuiſſe.q̃liter ſitvel nõ ſit eq̃lis ptãs oꝛ
dinis in oĩbopᷣſbiteris qꝛ q̊ ad conſecratõ
neʒ coꝛꝑis xpᷣiveri/eandẽ hũt ſacerdotes
osẽs ptãtẽ. Quantũ vero ad ſacramentoꝝ
miniſtratõem.diſpar eſt in epᷣis ⁊ ſimpli⸗
cibopᷣſbiteris ptãs ſeu facultas.tã de iure
q; de facto. Similxr in miniſtroꝝ eccleſia
ſticoꝝ inſtitutõe.queeſt ptãs cõpetẽs p⸗

mis hierarchijs.de pꝛio oꝛdineꝛ ſcdᷣo.nõ

gutẽ inferioꝛibb quẽadmodũ ſunt curati.

qui licʒ purgare uluĩare ⁊ ꝑficere poſſint

plebẽ ſuam. ꝓut inferioꝛ angeloꝝ hierar⸗
chia purgat illuĩat.⁊ ꝑficit ſubceleſteʒ vel

humanã hierarchiã. nihilomin?hec pote
ſtas curatoꝝ non extẽditur ad hierarcha
rũ ſgeciale inſtitutiõ em.de inſtituto cõi.

Addam ꝙ etſi pꝛimꝰ hierarcha ſum /
mus pontitex / vel alij conſeqnter ſuo mõ

poſſint p rõnabili cauſa vł neceſſitate. da
re ſuis inferioꝛib adiutoꝛes ad exercẽdũ
hierarchicos act?q ſunt purgare lluſare

Pꝛumũ

De poteſtate

ct pf cere plebes ſibi ſubditas ſicut inue/
nit de penitẽtiarijs⁊ puilegiatis.hoctñ ſi

ne manifeſta rationevel neceſſitate facere
non debz vel cũ eoꝛundẽ deiectione. irre
uerentia⁊ vilipẽſione apð illos qbusho
noꝛi dñt eſſet a qbus debitã ſuſtẽtationẽ
reciꝑe pꝛo ſuo ſtatu⁊ miſterio pñt. Quis

enĩ tutoꝛẽ dederit adulto/ pꝛudẽti ꝓuidẽ

bes eximũtur: libertant᷑(ſi iſta libertasñ
iniqͥtas eſtduʒ eligere ſibi pnt hierarchi

ſantes eos in foꝛo conſcie.vel in pᷣdicatõö

ne. aut ſacroꝝ alioꝝ miniſtratõe Pꝛelati
vero maioꝛes vel mioꝛes remanẽt hacob

ligatõe conſtricti/vt nõ liceat eis plebibꝰ

ſuis negare quicqͥd in pᷣdictis q̃ſiuerint/⸗
tanq́; nedum deo. ſed eis rõem reddituri
ſint. etiãſi peſtilẽtiali ſi epidimiali ſi qua⸗

uis alia abominabili cõtagione moꝛbila

boꝛauerũt. Pꝛeterea ſi tales vice paſtoꝛũ
dati.lupoꝝ accipiãt officiũ.ſi ſeducãt ſub
ditos.lacerẽt ⁊ deuoꝛẽt.nulla reliquit᷑ eis
obuiandivel ꝓmouẽdi ptãs.niſi foꝛte di⸗
cat᷑ ꝙ hi ſuꝑioꝛes hñt ꝓ iudicib Sʒ aper
ta eſt rñſio pᷣlatoꝝ de quibuſdã. Inimici
noſtri ſunt iudices itendat lectoꝛ cir⸗
ca cõſideratõnem iſtã de epᷣatu.ſi ſit oꝛdo
vl ſacerdotiũ.q apð theologos⁊ iuriſtas
eſt cõcoꝛdia in re.bene cõcipiẽdo.ſʒ expli

catio diuerſa eſt. Quia iuriſte vocãt eatũ
eſſe oꝛdinẽ.quoniã põt vltra ſacerdotiuzʒ.

Theologi vero cõcedũt ſcõᷣm ſcʒ ꝙ epᷣatꝰ
eſt ptaãs hierarchica ſupꝛa ſacerdotiũ.ſed
qꝛ nihil addit ptãtis ſupꝛa coꝛpꝰxpᷣiveꝝ.
ꝓpterea nõ dicũt ꝙ ſit nonus oꝛdo ſed bñ
noua ptãs ⁊ hocredit inidẽ. ¶ Rurſus

attendat ꝙ de cõfirmatõe dicit ſctũs tho⸗

mas eã ↄmitti poſſe a papa ſimplici ſacer

doti.ꝓpter btĩ greg:q̊ddã dictũ.pluribus

tamẽ hoc nõ placet.⁊ dicũt illos de quib
loquit᷑ greg.nõ fuiſſe confirmatos tolera⸗
ti autẽ ſunt ſic manere.qꝛ cõfirmatõ.non
eſt neceſſitatis ſacr̃m: 58

cuiuſcũq; oꝛdinis quoniã ſubiectiõis ſe⸗

D xus eſt. non hierarchice dominatiõis.

Conlſideratio. IIII
teſtas ecciaſtica iuriſdictõis in
foꝛo exterioꝛi/ eſt ptãs ecciaſtica

hoc noie poſito ꝓ genere.ptãs eccĩaſti
ſicut in deſcriptoeſua notatũ eſt. ⸗
de ti puidẽ dat᷑ autẽ ꝙ iuriſdictio dicit᷑ noĩe gen
ti ⁊ potẽti.ſe nolẽte? NHec tandẽ claudica
re dʒ.obligatio mutua epᷣoꝝ vel curatoꝛũu
ad plebes ſuas. Claudicat autẽ dum ple

(Deniq; datur rõᷣ
per doctoꝛes cur mulier nõ ſit ſuſceptibil

coerciua.quevalet exerceri in alte

.

ttẽ⸗

rum etiãa inuitũ / ad dirigendũ ſubditosi
finẽ btitudis eterne velut in finẽ pximũ?
pꝛincipaliter intentũ Addita eſt fatemur
hec vltia clauſula deſcriptõis ad expᷣſſiõ,3
magis q; neceſſitatẽ/ qm hec indludit᷑ in

;

quaſi iuris ditio.i.ptãs dicẽdi ius.vel eſt

iuriſdictio qᷓſi iuris dictio.i/pmulgatöyk

notificatio ſeu ꝓnũciatio. Pꝛopꝛie vero

dicit᷑ iuriſdictio facultas ſeu ptãs ꝓpĩiquae

dicedivel ſentẽtiandi ius in alteꝝ etiẽs in
uitũ. Et hec duplex eſt. Cꝑalis ⁊ ſpũalis
Talis exercet᷑ 'm leges ciuiles ad finem

qetecouerſatõis hũane pꝛo hacvita Spi
ritualis autẽ exercet᷑ſm leges canonicas

quende (

ad finẽ pꝛincipalẽ eterne btitudinis cõſe-
quendge rerüptas hec iuriſdictöõnis
ecciaſtice.adeo vicina eſt iuriſdictõi ſecu⸗
lari⁊ politice/ꝙ laicis imo⁊ mulieribo ple

rũq;⁊ in multis caſibo cõicari pᷣt executio.

vel cõmitti a ptãtẽ cõtulitxps mat.
vij petrovice oim. Si peccaue
rit in te frater tuꝰvade⁊ coꝛripe eũ.⁊c.Se
quit᷑ ꝙ ſi te nõ audierit dic eccie. ꝙ ſi eccle
ſiã nõ Bant tibi ſicut ethnicꝰ⁊ pub

xviij.dũ dixit
lican?
frater noĩat᷑ interv

nec cibũ ſumere. ¶ YFundatrurſue
om̃i calũnia ponibili in hoc tetu pleni⸗

tudo ptãtis gladij ſpũalis ⁊ executio eius
in ecclia ſuꝑ quẽlibet xpᷣianũ qui eſt frat
noſter.etiãſi papa fuerit. Nec accipiendũ
eſt hic. dic eccĩe.i.pape.Qm̃ xpᷣs petro lo
quebat᷑.qui nõ dixiſſet ſibiipſi Itẽ qꝛ ſub

iũctũ eſt plaliter. Quẽcũq; ligaueritis ſu⸗
ꝑ terrã⁊c.¶ Deniqʒ ſi nõ hr̃et ecclia talẽ
ptãtẽ⁊ exechtõʒ fruſtra dixiſſet xpᷣs.dic ec⸗
cleſie/quia potui
tra illð qð ſequit᷑. Si eccleſiã nõ audierit
ſit biar⸗gun atenin hoc textu ne⸗
dũ ptãs exercẽdi ſed ptãs diffiniẽdi deter
minãdi ſtatuẽdi decernẽdi / conſtituendi
pꝛecepta leges ⁊ canones. Pꝛocedẽdi de⸗

niq; cõtra nõ obedientes vſq; ad ſentẽtiã
excõicatõis incluſiue.immo ſ᷑ᷣm canones

OQuo in loco fundat᷑ iuridica po
teſtas eccõicãdivel interdicẽdi ab ecciaſti
cis ſacramẽtis ⁊ cõione fideliũ / rebelles ?
inobediẽtes eccleſie.ſicut vſus eſt aplłs ⁊
idẽ hoꝛtatꝰeſt ad titum.iij.ſcribẽs hereti⸗
cũ hoĩem poſt pꝛimã⁊ ſcdᷣam coꝛreptõnẽ
deuita. Et ſile dixit pꝛĩe ad coꝛi.v. Siq s
8. 2c. ſequit᷑. Cũ hmõi
Fundat᷑ rurſus abſ

WAmdpunkno andifnc .

ſiat

cech

lis

Zi
ſas
6*
nis

N
w
ne
.
pſea
1r⸗

nune inſtitutos.vſq; ad inuocatõem bꝛa
chij ſecularis:quia dicitur in textu ꝙ ſi ec

cleſiã non audierit.⁊c. Audire igit᷑ debet

eccleſiã quilibet frat᷑ noſter qͥ dicit ad deũ
Pater noſter ſicut explicat alibixpᷣs Qui

vos audit me audit. blnr⸗ hãc ſen
tentiã.ſtatuta ⁊ pꝛacticata in h̊ ſacrxo Cõ⸗

ſtañ.cõcilio pᷣſertim vi Apꝛilis anni .
cccc.xv.in ſeſſione publica.Cuiꝰinter ce⸗
tera ſunt hec decreta duo pꝛĩa. Et pꝛimo
declarat ꝙ ipſa in ſpũſancto legitie cõgre

gata.generale conciliũ faciens.⁊ eccleſiã

catholicã militantẽ repꝛeſentãs ptãtẽ im
mediate a xpᷣo hʒ cui qlibʒ cuiuſcũq; ſta⸗
tus vel dignitatis.etiam ſi papalis exiſtat
obedire tenet᷑ in his que ꝑtinent ad fidẽ.⁊
extirpatõnẽ dicti ſciſmatis ac generalẽ re
foꝛmatõem ecclie dei in capite ⁊ in mẽbr
ete declarat ꝙ ꝗqcunq; cuiuſcũq; ſtatꝰ
vel dignitatis etiãſi papalis exiſtat qͥ mã⸗
datis ſtatutis.ſeu oꝛdinatõnibo aut pᷣce⸗
ptis huiꝰ ſancte Synodi/⁊ cuiuſcũq; al⸗

terius concilij generalis legitie coõgregati

JNNEN

O claues eccleſie date ſunt vnitati.(

ſuꝑ pᷣmiſſis.ſeu ad ea ꝑtinẽtibo.factis vel
faciendis/obedire cõtumacit᷑ ↄtempſerit.
niſi reſipuerit cõdigne penitẽtie ſubijcia
tur.⁊ debite puniat᷑etiã ad alia iuris ſub
ſidia ſi opꝰfuerit recurrẽdo. ¶ Loncludi
tur autẽ ex pᷣmiſſis ꝙ ſi ptãs pᷣdicta. ſit ec
cleſie data cõciliũ generale repñtans eccle

ſiã. hʒ illã.immo videt᷑ ꝙ ecclłiavt ſparſim

ↄſiderata nõ hʒ illã ptãtem niſi in quodã
materiali ſeu potẽtiali.ſed cõgregatio ſua
⁊ vnitio que fit in concilio generali dat ei
foꝛmã ſiait in alijs cõitatib exẽpluʒ dari
pᷣt. Et fundat᷑ pꝛedicta ptãs eccleſiaſtica
iuriſdictõis in vnitatevelvnione tali.quẽ
admodũ notaſſevidet᷑ eleuatꝰ Auguſtin⸗
Ae⸗

rũtamẽ hoc nõ impedit quin date ſint pe
tro tanq; monarche. legitimisq; ſucceſſo

ribus ſuis pꝛicipalius tñ ecclie. Pꝛio rõe

indeuiabilitatis.qꝛ poꝛte inferi nõ pᷣnale
bunt aduerſus eã nec deficiet fides eiꝰ.nõ
ſic de papa. Secũdo rõne regulabilitatꝭ.
qm̃ hʒ regulare vſum ptãtis papalis.nõ
ſic ecõuerſo.Tertio rõne multiplicitatis
qm̃ eccleſia cõtinet ptãtem quãlibet eccle
ſiaſticã.etiã papalẽ nõ ſic papa pᷣſertiʒ in
extenſiõe. Quarto rõe obligabilitatꝭ.qm̃

eccłia pᷣt cõdere leges obligates ⁊ regulã⸗
tes etiã ipᷣm papã tam q̊ ad ꝑſonã q; reſpe

ctuvſus ptãtis.Non ſic ecõtra pᷣt papa iu

dicare totã eccleſiã vel vſum ſue ptãtis li⸗
mitare.imo ſi papa condat leges ⁊ cano⸗
nes videf obſeruandũ illnd qð ſentẽtiali
ter dicit Augu.L eges inſtituũtur cũ pꝛo
mulgant᷑.firmant᷑ autẽ cũ moꝛibus vten⸗
tium appꝛobant᷑. Hoc eni dicitad repꝛi⸗

mendũ pᷣiumptõem quoꝛundã ſummoꝝzꝝ

pontificum:vel eis adulantiũ.quivident᷑

voluiſſe debere ſeruari ꝓ regula imutabi⸗
li de papa reſpectu cuiuſſibet ꝓuincie vel

totiꝰeccleſie. Quod placuit pꝛincipi leg
habʒ vigoꝛẽ. quaſi nullũ ſuꝑeſſet examen
ſupꝛemũ (¶¶ Addita eſt vero ꝓ inobedien
tiũ coertione penalis excõicatio:. Et ſunt
qui dicũt penã hanceſſevltimã quã infli
gere poſſit eccleſiaſtica ptãs iuriſdictiõis

ex inſtitutõe xpᷣi ſola pꝛimaria.ſic ꝙ nõ ex

tendit᷑ ad inearmatoeu necvt aliòs adiu⸗
dicet᷑ moꝛtivel flagello coꝛꝑali:ſed facit h̊
ecclłiaſticus dũ facit:ex cõceſſione pꝛinci⸗
pũ quẽadmodũ multã ob eoꝛũ deuotõeʒ

iuriſdictõis temꝑalis autoꝛitatẽ cler? ac?⸗

cepit:q̃ᷓ nihilominꝰiuriſdictõ vel cenſura
dicit᷑ ſpũalis ſicut et eccliaſticoꝛũ bona tẽ
poꝛalia.ꝓpter dedicatõem ⁊ applicatõem
ad eos qui miniſtrãt eccleſie ſicut panes
pꝛopoſitõnis.hmicie.⁊ decime.vaſa ĩiſu⸗
p templi.veſtes⁊ ſilia dicebant᷑ in legeve⸗

teri cheyel ſancta.ſic ⁊ noua lex hoc re⸗

tinet.
ca cẽſura quã xpᷣs contulit⁊ ꝓmulgari vo
luitvbi pꝛius Mat.xviij.conſeq̃nteroſt
dotatõem eccleſie in bonis temꝑalibꝰ ap
plicata eſt ad defenſionẽ coerciuã volenti
um vendicare ſibi.vł impedire tẽꝑpalitatẽ
hmõi.ꝑ excõicatões videlicʒ⁊ interdicta/⸗
que pena vel cenſura videt᷑ pꝛimitꝰ inſti⸗

tuta cõtra ꝑtiaces ſciſmaticos⁊ hereticos

et alios incoꝛrigibiles vicioſos. Cui legi

tanq; diuineꝛ naturali papa ſubijcit᷑ſiꝛ

frater eſt. potens delinqre.Hec autẽ ap⸗
plicatio.gladij ſpiritualad defenſionem
tempꝑpalium.ſi confuſionẽ magnã in eccdle

ſia. ſivilipenſionẽ. vel contemptũ euange

lice huiꝰcenſure ſue que eſt excõmunicatõ
nis gladius extreme foꝛmidabilis Si de
niq; laqueos aniabns multoꝛũ magis qᷓ;
ſalutem ſpũalem induxerit vel inducat/

expientiam teſtem voco. Itaq; ſicut tem⸗
poꝛalitas addita eſt ecclie pꝛo dote ſua vi
deri poteſt aliqbus/qꝙ ad eius defenſionẽ
ſimilit᷑ addere ſuffecerat aduerſus impeti
toꝛes:penaʒ vel cenſurã tempalen vt eſt

3

cpꝛoinde cõſurgit:qꝙ eccliaſti⸗

Peꝛimũ

mi arir trvn,

2 — ⸗
2 „* *

. VeKepoteſtate

—

mulctuatio pecuniariavel coꝛpalis detẽ⸗
„” tio / vel arreſtatio bonoꝛũ pꝛopꝛioꝝ.

Oteſtas eccliaſtica iuriſdictõnis
in foꝛo interioꝛi qᷓ nõ eſt ꝓpꝛie co/
erciua. ſʒ magis ſpõtanea qus ad
ſubijcientes ſe eiſdẽ. eſt ptãs eccleſiaſtica
ſupꝑ coꝛpꝰxpᷣi miſticũ illuiandoet ꝑficien
dao ipᷣm ꝑ doctrinã ⁊ ſacramentoꝛũ mini
ſtratõem purgãdo ꝑ baptiſmi ⁊ peniten
tte ſacramẽta. ¶ Aduertendũ eſt itaq; ꝙ
bpec ptãs iuriſdictõis qᷓ radicaliter funda
tur in ptãte oꝛdinis ſacerdotalis ⁊ epalis
G . dum in ſua generalitate conſiderat᷑ reſpi
Jeaaeſhii h* AͤKiuake cit multipliciter coꝛpꝰ xpᷣi miſticũ. qð eſt
3 ifideliũ eccleſia. s fideles opoꝛtet ſm tres
actus hierarchicos regere qͥ ſunt ſᷣm dio

cõfunderet᷑ ecclaſticũ regimẽ. ⁊ ne hierar⸗
chicus oꝛdo quẽ tradit dioniſiꝰtalem eſſe
vt infima reducãt᷑ ad ſupᷣma ꝑ media/tur⸗
baret᷑ ¶ Videre eſt igitur quẽadmodum
ptãs hec eccliaſtica iuriſdictõem quandã
exigit cui ↄuenit ꝙ libera ſit ⁊ ſpontanea
verevel interpᷣtatiue circa pſonã in quam
exercet᷑ hec iuriſdictio.aut ſaltẽ ꝙ nõ fera⸗
tur in inuitũ.QOuis eni diceret ꝙ aliqͥs in
uitusvel baptiſat᷑.vel confirmat᷑ vel abſol
uitur in foꝛo conſciĩe.vel oꝛdinat᷑.⁊ ita de
relis: Hinc eſt ꝙ papa qui nulli ꝑſone
ꝑticulari ſubeſt vt coerceri iuridice poſſit
in exterioꝛi foꝛo.ſubeſt tamẽ quo ad iuriſ
dictõnẽ hãc annexã oꝛdini ſacerdotali cõ
feſſoꝛi ſuo.⁊ oꝛdinatoꝛi ſuo.ſi antea ſacer
dos nõ fuerat vñ ⁊ ab hoſtieñ ↄſecrat᷑epᷣo
q minoꝛ eſt ¶ Pꝛoficit autẽ ſupꝛa modũ

☚

7
9

niſiũ.purgare illuĩare.⁊ ꝑficere. Purgare
inftictiõem penalem excõmunicatiõis
vel interdicti.ſi rebelles ĩueniant᷑/quod
ſpectat ad iuriſdictiõem coerciuã de qua
pꝛedictũ eſt.q;uis hec purgatio fiat ꝑ ba⸗
ptiſmũ⁊ ꝑ ſacramẽtalem abſolutõem.nõ
tñ coerciue.Opoꝛtet inſuꝑ illuĩare.ꝑ pꝛe
dicatõem? doctrinã.Opoꝛtet demũ pfice
re per alioꝝ ſacramentoꝛũ miniſtratõem.
