vnus ex diſcũbentib. Et die azimop.
Rcũ diſcumberet venis
R. Mar. mulier Daria

J.accepit libꝛã vnguenti nardipiſtici pÿỹ

cioſi ⁊ vnxit pedes Jeſu⁊ exterſit capillis

eius pedes JeſuEt. R.fracto alabaſtro ef
fudit ſuper caput ipᷣius recũbentis. M.⁊
domus..repleta eſt ex odoꝛe vnguenti.

Erant. R.autẽ quidã indigne ferẽtes in⸗
tra ſemetipᷣos diſcipuli M.⁊ dicentes R.

ti. M.xxvi· R.xiiij. Jrij. Ka. criij

. — —
on eſt hec

fur erat⁊ loculos habens

ea que mittębãtur poꝛtabat.⁊ fremebant
R.in eam Sciẽs. M. autẽ eſus ait illis

Sinite.L. ulaʒvt in diem ſepulture mee
ſeruet illud. Quid moleſti eſtis. M. huic
mulieriopus eni bonum oꝑata eſt in me
Sempꝑ enĩ pauꝑes habetis vobiſcũ ⁊ cũ
volueritꝭ. R.poteritis eis benefacere.me

M. R. autez. J. non ſemꝑ habebitis/ qd

habuit. R. hoc fecit pꝛeuenit vngere coꝛ⸗
pus meũ in ſepulturã.mittens M.enim

becvnguentũ hoc in coꝛpus meũ ad ſepe

liendũ me ſecit. Amen M. dico. R. vobis
vbicũq; pꝛedicatũ fuerit euãgeliũ hoc in

toto mũdo et ꝙ hoc fecerit narrabitur in

memoꝛiam eius.

De ſeſſione alelli

ꝛopter Jeſum tm̃ ſed vt laʒarum

viderẽt quẽ ſuſcitauit a moꝛtuis.Cogita

nerunt autẽ pꝛincipes ſacerdotũ vr?z Ca
ʒarũ interficerẽt quia multi ꝓter illũ abi⸗

bant ex iudeis⁊ credebãt in ſleſuʒ. In cra

ſtinũ autẽ turba multa que cõuenerat ad

diem feſtũ cum audiſſet quia Ieſusvenit

hieroſolimã.acceperũt ramos palmarũ ?=
pꝛoceſſerũt obuia ei.Et faccũ.C.eſt cu ap
pꝛopinquaſſet Jeſus ad bethfage? betha
niã ad mõtem qui vocat᷑ oliueti miſit.

R.duos diſcipulos dicẽs ulis. Ite in ca⸗
ſtellum qð contravos eſt In quod. L. in

troeũtes ſtatim inuenietis aſinã alligatã

⁊ pullum.L. R.aſine alligatũ cum ea cui

nemo vnq; hoĩm ſedit. Soluite ꝛ addn⸗

cite illũ Et.L.ſiquis vos oſa.
interrogauerit quare ſol⸗

nitis. ſic dicetꝭ ei quia do

NDOgnouit. Y. ergo Tainre ex
liudeis qꝛ illic eſſet ⁊ venerũt non

Vt quid ꝑditio hecvnguẽ

xit.Y.ergo vnus ex diſci⸗
pulis ſuis Judas ſcario⸗
this qui eũ erat traditurꝰ
Quare hoc vnguẽtũ nõ
venit trecentis denarijs⁊
datũ eſt egenis? Poterat
R.eni vnguentũ iſtud ve

ti facta eſt: Di

Poteſt lalua

iudas mur⸗
murabat ꝑ
modum quo

dicũt᷑ pluꝛes

Aliquid faci

n? 5 einoſj ₰ Sequuntur
nec om ſte Diuerias
nus M. his opus hʒ⁊ cõ trãſiatõnes
feſtim dimittere eos Hoch ilbus ꝙ ha⸗
autẽ factũ eſt vt adimple ber zache e
retur qð dictũ eſt per pꝛo in puſſcũſ
phetã.R.dicentẽ. Dicite traſlatonem

filie ſyon. Ecce rex tuus

f 2

=
.

venit tibi manſuetus ſe⸗
dens ſuꝑ aſinã ⁊ pullum
filiũ ſubiugalis.Noli..
timere filia ſyon Ecce rex
tuus venit ſedẽs ſupꝑ pul
lum aſine Hec nõ cogno
uerũt diſcipuli eius pᷣmũ
ſed quando gloꝛificatꝰeſt
Jeſus:.tũc recoꝛdati ſunt he
quia hec ſcpta exãt de oo itate.
⁊ hec fecerũt ei.Euntes. M.autẽ diſcipu
li fecerũt ſicut pꝛecepit eis ieſus.Et.R.in
uenerunt pnllũ alligatũ ante ianuã foꝛis
in biuio⁊ ſoluerunt eũ.Soluẽtibus.L.

venire ad gẽ
teſ ita voluir

quibus ſep⸗

autẽ illis pullũ dixerũt dñi eius ad illos/
quid ſoluic pullũ.At illi dixerũt ſicut. R

pꝛecepit eis Jeſus.qꝛ. ¶L. dũs eũ neceſſa⸗
riũ habet. Riet dimiſerũt eis ⁊ adduxerũt
M. aſinam ⁊ pullũ ⁊ impoſuerũt ſuꝑ eos

veſtimenta ſua et eũ deſuꝑ ſedere fecerüt.

Eunte L.autẽ illo plur
ma. M. curba ſtrauerunt Gloſa .
veſtimẽta ſua in via autẽ
ramos de arboꝛib? cede⸗
bãt⁊ ſternebãt i via.Tur
be autẽ qque pᷣcedebãt⁊ q̃
ſequebant᷑ clamabãt dicẽc
tes. Oſan na filio dauid.

eſt ꝙ ſucceſ⸗
ſiue ſederit

am ⁊ pullũ

Benedicius q venit in noĩe dñi.⁊.R. bñ⸗

dictũ quod venit regnũ patris nr̃i dauid

olulanna in excelſis Et cũ appꝛopinqret iã
gꝗgagaaa deſcenſum mõtis oliueti ceperũt om/
nes turbe deſcendiũ gaudetes laudare de
um voce magna ſuꝑ omibus quas vide-/

rant virtutibo dicẽtes. Benedictꝰ.J. qui

venit in noĩe domini. paxin celo ⁊ gloꝛia

in excelſis. Benedictus qvenit in nomie
dñi rex iſrael. Teſtimoniũ ergo ꝑhibebat

turba q̃ erat cum eo quãdo laʒaꝝ vocauit

de monumẽtoꝛ ſuſcitauit eũ a moꝛtuis ꝓ
pterea ⁊ obuiãvenit ei turba quia audie⸗

runt eũ feciſſe hoc ſignũ Phariſei ergo di

xerũtad ſemetipos Videtis quia nibil ꝓ
ficimꝰ.Ecce mũdus totus poſt eum abijt
Et quidã. ¶L. phariſeoꝛũ de turbis dixe⸗
runt ad illũ. Magiſter increpa diſcipłos

tuos. Quib ipſe ait.Et ſi hi tacuerint la

pides clamabũt.

De fletu Aeſu ſu /

Per ciuitatẽ et eiectõe vendentiũ. Mxxi.
( Kapitulum.cxvi.

ptuag na

tuaginta de
fecerunt ab
hebꝛaica ve

A ccipiendũ

duͤs lup aſi⸗

T.L. vt eppꝛopinguaret vides
ciuitatẽ fieait ſuꝑ illã dicẽs Quia
ſi cognouiſſes? tu. Et quidem in

hac die tua que ad pacẽ tibi.Nũc autẽ ab
ſcondita ſunt ab oculis tuis.qꝛ venient

Dies in te.⁊ circundabũt te inimici tuival

lo ⁊ circundabũt te ⁊ coanguſtabũt te vn⸗/

diq; ⁊ ad terrã pꝛoſternẽet te ⁊ filios tuos/⸗
qui in te ſunt.⁊ nõ relinquẽtin te lapideʒ
ſuꝑ lapidẽ eo ꝙ nõ cognoueris tempꝰviſi

tatõnis tue.Et Rintroiuit hieroſolimã
Et cum. M. intraſſet cõmota eſt vniuer⸗

ſa eiuitas dicẽs. Ouis eſt hic?· Populi at
dicebãt. NHiceſt Jeſus ꝓpheta a nazareth
galilee Et intrauit Jeſus
in templũ dei et eijciebat
omes vendẽtes ⁊ emẽtes
in illo. L.de templo.

Hec fuit e ie

2 ½— 0 E ſcolaſtica v
et meſas numularioꝛũ et aler cũ
lartegras vengenti co⸗ ulſeerr mei⸗
umbas euertit ⁊ no. R.ſi pꝛa Jo. ſco

nebat vt quiſq;ʒ trãſferre L miſcer be⸗
vas ꝑ templũ Et docebat ſtoꝛiã de Tli
eos dicẽs. Nõne.R. M. codemo.
ſcriptũ eſt.domus mea domꝰoꝛõnis voca
bitur cũctis. Rgẽtibus? VUos. M. gutez
Rafeciſtis eam ſpeluncã latronũ Et acceſ
ſerũt. .ad eum ceci ⁊ claudi in templo
et ſanauit eos VUidẽtes autẽ pꝛincipes ſa
cerdotũ mirabilia que fecit ⁊ pueros cla⸗
mãates in templo/ꝛ dicẽtes. Oſanna filio
dauid indignati ſunt ⁊ dixerũt ei:Audis

quid iſti dicut: Jeſus aũt dixit eis Vtixʒ
unq; legiſtis.Exoꝛe infantiũ deus ⁊ la

ctentiũ ꝑfeciſti laudẽ. Et.¶Q.erat quoti⸗
die doces in tempilo. Pꝛincipes autẽ ſa⸗

cerdotũ ⁊ ſcribeꝛ pꝛincipes plebis quere
bant illüi ꝑdere⁊ nõ inueniebãt an face
benſus

erat audiens illum.

De gentibus que⸗
rentib videre ꝭ eſum ⁊ de pꝛedicatiõe eiꝰ
xij. Et roreinne in bethaniam. ıι£—

„

. ¶ Kapitulum, &vij
Rant J. autem gentiles quidã erx

die feſto. Hi ergo acceſſerunt ad

videre. Venit Philippus ⁊ dixit andree

Andreas rurſum ⁊ philippus dixerüt e

ſn. Jeſus autẽ mt eis dicẽs. Venit boꝛa

cctio ſecun da
liq; hyſtoꝛia

his qui aſcẽderat vt adoꝛarẽt in

philippũ qui erat in bethſaida galilee/ et
rogabãt eum dicẽtes. Dñe volumꝰ Jeſuz

lua
n
quo⸗
cen
ſis:
Di
h⸗
ſuus,
bne

inue
terfe
reſpe
ctus
equ
Eta⸗
ho/

llii
greth

meie
lcunds
Nforis
ſia
aͦbe⸗
1 4 1
gag
Abn
N
Mo.,
nisdoc
R
Etads
mph
eh
vahi
flio
Ud,
Goord
re ſe⸗
ott
fhat
ſperte

anir
nind
gicdis
oair
ſrunte

alonge

nuo ficulnea.Et vidẽtes

Bnum er quatuoꝛ

vt clarificet᷑filius homĩs.Amen amen di

co vobis. Niſi granũ frumenti cadẽs in

terrã moꝛtũ fuerit iᷣm ſolum manet. Si
autẽ moꝛtuũ fuerit multũ fructum affert.

Qui amat animã ſuã perdet eã⁊ qui odit

animã ſuã in hoc mũdo invita eternã cu⸗
ſtodit eam. Si qͥs mihi miniſtrat me ſeq⸗/
tur.⁊ vbi ego ſum illic⁊ miniſter meꝰ erit.
Si quis mihi miniſtrauerit honoꝛifica⸗
bit eum pater me qui eſt in celis Nũc ani
ma mea turbata eſt.⁊ quid dicã? Pat᷑ ſal/
uifica me ex hac hoꝛa ſʒ pꝛoptereaveni in

hanc hoꝛã.pater clarifica nomẽ tuum ali

as filiũ tuu. Venit ergovox de celo ⁊ clari

ficaui ⁊ iterũ clarificabo Turba ergo que

ſtabat ⁊ audierat dicebat tonitruũ factuʒ
eſſe. Alij dicebant. Angel? ei locutus eſt.
Reſpõdit Teſus⁊ dixit Non ꝓpter me vox

hecvenit ſed pꝛoptervos. Huc iudiciũ eſt
mũdi.nũc pꝛinceps huiꝰmundi eijcietur

foꝛas.⁊ ego ſi exaltatus fuero a terra om⸗/
nia trahã ad meipᷣm. Hoc autẽ dicebat ſi
gnificãs qua moꝛte erat moꝛiturꝰ. Reſpõ⸗
dit ei turba. Nos audiuimꝰ ex lege/ quia

xpᷣs manet in eternũ.⁊ quomodo tu dicis
opoꝛtet exaltari fliũ homis: Quis eſt fili

us homĩis: Dixit ergo eis Jeſus.Adhuc
modicũ lumen in vobis eſt Ambulate dũ
lucem habetis vt nõ tenebꝛe vos cõpꝛehẽ

dant.Et qui ambulat in tenebꝛis neſcit
quovadit.Dum lucẽ habetꝭ credite in lu
cem vt filij lucis ſitis.Hec locutus eſt Je
ſus⁊ abijt ⁊ abſcondit ſeab eis Et relictis

Miillis ⁊ circũſpectis. R.om̃ibus cũ iaʒ

veſꝑa eſſet hoꝛa exijt in bethaniã cum.xij
foꝛas. M. extra ciuitatẽ ibiq; mãſit? doce
bat eos do regno dec

Talia. M. die.
Abethania mane. M reuertens in
iuitatẽ eſurijt.Cumq; R.vidiſſʒ
ſici ſecus. M. viã habentẽ. R. fo
lia venit ad eũ. M.ſi quid. R.ſoꝛte in ea
inueniret Et cũveniſſet nibil inuenit pꝛe
ter folia. Non enĩ erat tempus ficoꝛũ. Et
reſpondẽs dixit illi. Nunq;. M.ex te fru⸗

pitulum. cxviij

ctus naſcat᷑ in eternũ Hõ
R.amplius in eternuʒ ex

te quiſq; fructus mãduc, ꝓtertia die

Et atefacta.M. eſt contt ita ꝙ ſecuda

Ccum exiret de

mirati ſunt

die ſcilicz lu

diſcipuli ficũ. R.aridam ne ficulnes
factã a radicibus mirati.
M. ſunt dicentes. Quo⸗
recoꝛdatus Petrꝰdixit ei
RabbiEcce ficus cuima
ledixiſti aruit. Reſpõdẽs
autẽ Jeſus ait. Habetei·

ſicẽ aliqui di⸗

tem.
——

bueritis fidẽ ⁊ nõ heſitaueritis nõ ſolum
de ficulnea facietis ſed ⁊ ſi mõti huic dixe

ritis.tolle teet iacta te in mare ita fſiet CPꝛo
pterea. R.dico vobis.Omia quecũq; oꝛã

tes petitis credite quia accipietis⁊veniẽt
vobis.Et cũ ſtabitis ad oꝛandũ dimitti⸗
te ſi quid habetis aduerſus aliquẽvtł ⁊c pa
ter veſter qui in celis eſt dimitrat vob pec

cataveſtra.

De queſtione ba/

Johãnis. M. xxi. Rxxi. L. xx.
Aapitulum.cxix·

in templo ⁊ euan geliſante cõuenerũt ⁊ ac
ceſſerũt. O.ad eũ docentẽ pꝛicipes ſacer

dotũ⁊ ſcribe.Acũ ſenioꝛibo populi. M.

dicẽtes. In qua poteſtate hec facis: et qͥs
dedit tibi hanc poteſtatẽ vt ita R.facias
Dic.L.nobis? Reſpõdẽs.M. Jeſus. R
dixit.L.· Interrogo vos⁊ ego vnũ ſermo
nem quẽ ſi dixeritis mibi⁊ ego vobis vi⸗
cam in qꝗᷓ poteſtate hec facio. Baptiſmus
Johãnis vnde erat:De celo an ex homi⸗
bus Reſpodete.R.mihi.At.illi. K.co
gitabãt. L.intra ſe dicetes. Si dixerimꝰ
de celo. dicet nobis quare ergo no credidi
ſtis illi? Di autẽ dixerimꝰex hominibꝰ.ti
memꝰturbam. O mes eni babent ioban⸗
nẽ ſicut pꝛophetã.Et reſpõdentes ieſu di
rũt.Neſcimus.Ait illis⁊ ipſe Heq; ego

dicovobis in qua poteſtate hec facio.

De duobus füns
vnus facit volũtatẽ patris M.xxi.
Napitulum cxx.
Aid autẽvobis videtur. Homo
NAquidã habebat duos filios ⁊ acce
ẽs ad pꝛimũ dixit. Filivade hodie oꝑari

in vineã meã.· Jlle autẽ reſpondẽs NHolo.

poſtea ãt penitẽtia motꝰabijt. Accedẽs ãt

ad alteꝝ dixit ſilr At ille ridẽs ait.Eo do
mine et nõ iuit. Quis ex duob⸗ iſtie fecit

fuit are facta
et non dñica

cur Et ly. c(öo⸗
tinuo referk
dQd doiẽ pcedẽ

Z. Mecũ veniſier templi ſactũ
eſt vna dierũ docente lo populũ

voluntatẽ patris: Dicũt pꝛimꝰ Dicit eis
ieſus. Amẽ dico vobis qꝛ publicani? me
retrices pᷣcedẽtvos in regnũ dei Venit ãt
ad vos Jobãnes invia iuſticie ⁊ nõ credi
diſtis ei.publicani autẽ⁊ mere rices cred i
derũt ei. Aos autẽ videntes nec peniten
tiã habuiſtis poſtea vt crederetisei.
De indice iniqui
tatis ⁊ de phariſeo ⁊ publicano. L. xviij.
Capitulum.cxil.
d ]) Icebat autẽ ⁊ parabolã ad illos
quoniã opoꝛtet ſemꝑ oꝛare⁊ non
deficere dicẽs. Yudex quidã ergt in ciuita/
te quadã qui deũ nõ timebat ⁊ indieẽ nõ hoʒ⸗
. reuerebat᷑. Uidua autẽ quedã erat in ciuu

tate illaz veniebat ad eũ dicẽs. Vindica
me de aduerſario meo⁊ nolebat ꝑ multuʒ
tempꝰ Poſt hec autẽ dixit intra ſe.Etſi de
um nõ timeo nec hoĩem.reuereoꝛtñ quia
moleſta eſt mihi hec vidua.vindicabo eã
ne in nouiſſimo venies ſuggillet me. Ait
aautẽ dominꝰ. Audite quid iudex iniqui/
tatis dixit. Deus autẽ nõ faciet vindictaʒ
electoꝛũ ſuoꝛũ clamantiũ ad ſe die ac no⸗
cte ⁊ patientiã habebit in ilis: Dico vob
qꝛ cito faciet vindictã illoꝝ Veruntñ fili
us homis veniẽs putas inueniet ſidẽ ſu⸗
ꝑ terrã: Dixit aũt ⁊ ad ſdam qͥ in ſeconfi
debãt tanq; iuſti ⁊ aſpernabant᷑ cetos pa
bolã iſtam dicẽs. Duo hoiĩes aſcenderũt
in templũ vt oꝛarẽt.vnus phariſeꝰ⁊ alter
prublicanꝰ Phariſeus ſtãs hec apð ſe oa
brvcat. Deus gratias tibi ago qꝛ nõ ſum ſiẽ
ceteri hoim. raptoꝛes iniuſti.publicani.
gdulterivelut etiã hic publicanꝰ. Jeiuno
bis in ſabbato decimas do oĩm que poſſi
deo Et publicanꝰ alõge ſtans nolebat nec
oculos ad celũ leuare ſed ꝑcutiebat pectꝰ
ſuũ dicẽs. Deus ꝓpicius eſto mihi pctõꝛi
Dico vobis.deſcẽdit hic iuſtificatꝰin do⸗
mũ ſuam ab illo.qꝛ om̃is qͥ ſe exaltat hu⸗
miliabit᷑ et qui ſe humiliat exaltabitur

De parabola loca
te vinee agricolis. O.xxi.R. xij. L. xx.
CLapitulum.cxxij
OQKiam. M. pabolã audite. Cepit
A R.autẽ ad plebẽ dicere pabolam
paterfamilias qͥ plãtauit vineã ⁊. R.ſepẽ
circũdedit ei? fodit in ea toꝛcular.lacũ R.
fodit ⁊ edificauit. M.turri.⁊ locauiteam /

Ronoteſſeron ſine

agricolis colonis ¶L. Et pfectus eſt pegre
V mulri athibng. um. E aũt
tpᷣs fructuũ appꝛopinqſſet in. .tpevin⸗
demie miſit. M. R. L. uos ſuos ad agri
colas cultoꝛes L.vt de fructu vinee darẽt

illi.Et. M. acciꝑent ab agricoł. R. fructꝰ

H.eius.Et agricole appᷣhenſis pᷣuis eiꝰ
aliũ ceciderũt ⁊ dimiſerũt.R. ¶L.vacuũ et
inanẽ.L/aliũ. M.occiderũt.aliũ vero la
pidauerũt. Iteꝝ miſit alios fuos plures

pꝛioꝛibo ⁊ fecerũt eis ſiłr.in capite R.cedẽ

tes ¶. vulnerauerũt. R. ⁊ cõtumelijs affe
cerũt.⁊ addidit alteꝝ mittere qͥ ⁊ illũ vul⸗
nerãtes eiecerũt Nouiſſime. M. autẽ ad⸗
huc. R.hñs vnũ filiũ chariſſimũ dixit.L.
dñs vinee.Quid faciã: Mittã filiũ meuʒ

Dilectu. ? illũ. O. R. miſit ad eos nouiſſi
me. olcẽs qꝛ foꝛte verebunt᷑.A.filiũ meuʒ
cũ hũcviderit.Quẽ.L.cũ. M. vidiſſent

coloni cogitanerũt intra ſe ⁊ dixerũt R.ad
inuicẽ Hic. M.eſt A. heres. R.venite oc
cidamꝰeũ ⁊ habebimꝰhereditatẽvt ¶L. no
ſtra ſit hereditas Et M. appꝛebenſum R.

L.eũ.eiecerũt eum extravineã ⁊ occiderũt

LCuʒ ergo venerit dñs vinee qͥd faciet agni
Malos / O. male gdet. et
vineã ſuam locabit alſs⸗·
agricolis.q reddẽt ei fru, Hoc eſt itel
ctũ temꝑibo ſuis Ouo ¶.· ligenañ vi⸗

audito dixerũt illi. Abſit dat dae

colis illis: Veniet. R.L. ⁊ ꝑdet colonos

—

Ille autẽ reſpiciens eos de iudeis. il
dixit. Quid ergo eſt hoc Ind aute qð
q ſeripti eſt. R.nce Me. mgerur aic
ſcripturã hãc legiſtis ¶ a vel ipſi oẽs
pidẽ quẽ repꝛobauerunt itellecta pa

edificantes hic factus eſt rabola xpᷣ
in caput anguli dno fa e

ctũ eſt iſtud⁊ eſt mirabile
in oculis noſtris. IJdeo M. dico vobis qꝛ

auferet avobis regnũ dei⁊ dabit gen faci⸗

enti fruct? L. e? Omis M. ꝗ ceciderit ſu

ꝑ lapidẽ iſtũ cõquaſſabit᷑ ſuꝑ quẽ aũtce⸗
ciderit cõminuet⁊ ↄteret eũ.Et cũ audiſ⸗
ſent pꝛincipes ſacerdotũ ⁊ phariſei para⸗

bolas eiꝰ cognouerũt ꝙ de ipſis dicerʒ Et
querẽtes eũ tenere ⁊.L.mittere in illũ ma
nus in illa hoꝛa timuerũt populũ qꝛ M.
ſicut ꝓphaʒ illũ habebãt⁊ relicto eo abiert

De veſte nuptiali.
MDxxij. Cõſonat¶. ſupꝛa.xiiijcũ Bl iij
Xzapitulum. cxxiiſ.

hi⸗

ege
git
pin,
agi
Met
N
ſace
ie
n
s
eRak
lhotfi
lün
ute
irit..
ümen;

lünen
oiſent
i
enleoc
RDN
Waeit
Gbep
ats

eek it
nal oi
chuliß
laiiqvos
vdels. l
laute g
gni wdi
arinai
lihldis

—

ün
Etdinn
unia

D
aoon

Nl

ii

.

8RoNiſtid.

Bnum exquatuoꝛ

ptias filid ſuo.Et miſit ſeruos ſuos voca⸗
re inuitatos ad nuptias⁊ nolebãtvenire.
Iterũ miſit alios ſeruos dicẽs dicite inui
tatis ecce pꝛãdiũ meũ paraui.thauri mei

⁊ altilia occiſa? om̃ia paratavenite ad nu
ptias Illi autẽ neglexerũt ⁊ abierũt alius
in villã ſuam alius ad negociatiõem ſuã.

reliqui vero tenuerũt ſeruos eiꝰ ⁊ cõtume
lia affectos occiderũt. Rex autẽ cũ audiſ⸗
ſet iratus eſt⁊ miſſis exercitibo ſuis perdi⸗
dit homicidas illos ⁊ ciuitatẽ illoꝛũ ſuc⸗
cendit.Tũc ait ſeruis. Nuptie quidẽ ꝑa⸗
te ſunt ſed qͥ inuitati erãt nõ fuerũt digni.
Ite ergo ad exitus viarũ ⁊ quoſcũq; inue
neritis vocate ad nuptias. Et egreſſi ſer⸗
ui eius in vias cõgregauerũt om̃es quos
inuenerũt malos ⁊ bonos ⁊ implete ſunt
nuptie diſcumbẽtiũ. Intrauit autẽ rexvt
videret diſcũbentes ⁊ vidit ibi hoĩiem nõ

veſtitũ veſte nuptiali.⁊ ait illi Amice quo
modo huc intraſti nõ habes veſtẽ nuptia
lem: At ille obmutuit Tüc dixit rex mini

ſtris.ligatis pedibo? manib mittite eũ in
tenebꝛas exterioꝛes Abi erit fletꝰ⁊ ſtridoꝛ
dentiuz. Oulti enĩ ſunt vocati pauci ve⸗

ro electi.

„*

De tributo redden
do ceſari M.xxij.R.xij.L. xx. Ea.cxxiiij
AVinc. M. abeüutes phariſei conſi
t oliũ inierũt vt capent eũ in ſermo⸗
ne.⁊.L.obſeruãtes miſerũt ĩſidia
toꝛes quoſdã.R. ex phariſeis diſcipulos
M.ſuoacũ herodianis.L.q ſe iuſtos ſi
mularet vt euʒ capent in verbo ⁊ traderẽt
pꝛincipatui ⁊ ptãti pᷣſidis: Qui R.veniẽ
tes interrogauerũt.L.illũ dicẽtes Magi
ſter. . Rſcimꝰqꝛ verax es ⁊ recte.L.di

cis⁊ doces ⁊ nõ. M.eſt tibi cure de aliq ⁊
R. nõ curas quenq;. Non. M.enĩ. L. re⸗

ſpicis alias recipis ꝑſonã homĩs neq;.R

vides in faciẽ ſed.L. inveritate. M. viaz
dei doces Licet. L. M. nobis R. dare tri
bulatũ ceſari an ñ dabimꝰ: R Cõſiderãs
Lautẽ dolum illoꝛñ ſciens verſuciã eoꝝ

⁊ cognita. M. Yeſus neqͥ cia eoꝛum. Ait.
Quid. R.me tentatis vpocrite? Oſtendi⸗
te mihi nũmiſma cenſus ¶ Afferto R.mi

hi denariũ. L. vtvideã: At. M.illi. Cob
tulerũt ei denariũ.Et ait illis Jeſus Cuiꝰ

Treſpondẽs Jeſus dixit iterũ in
Opabolis eis dicẽs. Dile factũ eſt
xegnũ celoꝛũ homi regi qͥ fecit nu

interrogauerũt eum dicẽtes Magi⸗

M.eſt imago hec ⁊ ſupſcriptio eius? cu
ius.L. habet imaginẽ ⁊ ſuꝑſcriptõeʒ:Et
reſpõdẽtes.L.dixerũt ei. Ceſaris.M.R

Zunc. M. Rait. Liillis reddite ergo q̃

ſunt ceſaris ceſari? que ſunt dei deo.⁊.¶.
nõ potuerũt repᷣhendereverbũ eiꝰ coꝛam
plebe.Et. M. audiẽtes mirati ſunt om⸗/
nes.R.ſuꝑ eo ⁊ mirati.Qſunt in rñſo eiꝰ

et tacuerũt/⁊ relicto eo.R. abierunt.
e muliere ſepte/
2

J. xxij. R. xij. L. xx. LCapi. cxxv.

ira.

ducei qͥ dicunt nõ eſſe reſurrectõeʒ ⁊

er moyſes dixit ⁊. R.ſcripſit.L. nobis:.

Vt. R.ſi.L.cuiꝰ M. frater moꝛtuꝰ fuerit
⁊ dimiſerit vxoꝛẽ⁊ filios nõ reliquerit.vt

M. frater. R.eius.L.ducatvxoꝛẽ illius ⁊

ſuſcitet ſemẽ fratri ſuo.Et erãt erge apud
nos ſeptẽ fratres Et pꝛimꝰ vxoꝛe ducta de

functꝰeſt ſine.L.filijs nõ. R.relicto ſemi⸗

ne ⁊ nõ M. hñs ſemen reliq tvxoꝛẽ fratri

ſuo. Similr ſcõs accepit. Rieꝗ ⁊ moꝛtuꝰ
eſt ſine. L. filio? nec· R. iſte reliqt ſemẽ et
Ritertiꝰ L.ſimilr. M. accepit. L.Deãvſq;

M.ad ſeptimũ.⁊.R.acceperũt eã ſeptem

⁊ nõ L.reliquerũt ſemẽ ⁊.L.moꝛtui ſunt

Nouiſſima. M. R.oĩim moꝛtua eſt? mu⸗

lier. In reſurrectõne ergo eoꝛũ cuius erit
vxoꝛ.ſiquidẽ ſeptẽ habuerũt eãvxoꝛẽ? Et
reſpondẽs Jeſus ait illis.HNõne ideo erra
tis neſcientes ſcripturas neq; virtutẽ dei
Filij.L.huiꝰſeculi nubẽt⁊ tradunt᷑ ad nu
ptias. Illi vero qui digni habebunt᷑ ſecu
lo illo ⁊ reſurrectiõe ex mo ꝛtuis nõ nubẽt
neq;. M. nubent᷑. R.neq;.L. ducũt vxo⸗

res neq; eni vltra moꝛi poterũt. Equales

M. Reenĩ angelis ſunt.⁊ . ſunt ãgeli
dei in celo.⁊ Lafilij ſunt dei cũ ſint filij re⸗
ſurrectõnis.Quiavero reſurgẽt moꝛtui.
De. R.moꝛtuis.M.ꝙ reſurgãt⁊ moiſes
L.o ſtendit ſecꝰrubũ ſicut dixit dũm deũ

abꝛaam deũ yſaac ⁊ deũ iacob Nunqͥd.R

legiſtis in libꝛo moiſi quod. M.dictũ eſt
a deo dicentevobis Ego ſum deꝰabꝛaam
de yſaac ⁊ de iacob. Deus.¶M.ãt. R.
nõ eſt moꝛtuoꝛũ ſed viuentiũ.Oẽs enim
viuũt ei. Uos. R.ergo multũ erratis. Et
M. audientes turbe mirabant᷑ in doctria
eius. Rñdentes R.autẽ quidã ſcribaꝝ di

xerũt Magiſter bene dixiſti? L. amplius
nõ audebãt eum quicq; inenozate .

illo. M. die. Acceſſerunt ad eũ ſa

W

—

De dilectõne chꝛi⸗
D. xxij. R. xij. de quo et
¶ Capitulum. cxvi.
i. M. autẽ audientes ꝙ ſi
lentiũ impoſuit ſaduceis cõuene

runt invnũ Et acceſſit R.vnus de ſcribis

leg M. doctoꝛ qui R.qudierat illos con⸗
querẽtes etvidẽs bene illis rũderit int⸗
rogauit tentãs M. eũ Magiſter quod eſt
mãdatü magnũ R.pꝛimũ M.in lege O.
omniũ. R. Rñdit. R.ei Jeſus. M. ꝙ pꝛi⸗
mũ omniũ mandatũ eſt. Audi iſrael dñs

deus tuus de; vnus eſt. Et diliges dĩim

deũ tuum ex toto coꝛde tno et ex tota ania
tua et ex tota mete tua et ex tota vᷣtute tua
boc. M.eſt R.pꝛimũ et maximũ manda⸗
tum. Scom ſimile eſt huic. Diliges pꝛo⸗

xunũ tuum ſicut teipᷣm.maius R.boꝝ ali

ud mandatũ nõ eſt. In his. M. duobus
maãdatis tota lex pendet et ꝓphete. Et. R.
ait illi ſcriba Magiſter bene in veritate di
xiſti qꝛ vnus eſt de et nõ eſt alius pᷣter ipᷣʒ
et vt diligat᷑ ex toto coꝛde et ex tota mente
et ex toto intellectu et ex tota aĩa et ex tota
foꝛtitudine et diligere pꝛoximũ tanq; ſe⸗
ipſum maius eſt omibus holocauſtoma⸗/

tibus et ſacrificijs Jeſus aũt videns ꝙ ſa
pienter reſpondiſſet ait illi Non longe es

a regno dei.

De quadã inter:o

gatone phariſeoꝛũ.L. xvij. Et alia inter⸗

rogatone cuieſt xpᷣs ſelius M. xxij. R.xij
AAAuuu r. (Kapitulum. cxxvij.

Aterrogatus L.autẽ a phariſeis
“ D qndo venit regnũ dei ⁊ reſpondit
1is2 dixit. Non venit regnũ cũ obſeruatõ
ne neq; dicẽt.Ecce hic aut ecce illic. Ecce
enĩ regnũ dei intravos ẽ. Cõgregat; .
gqutẽ phariſeis Interrogauit eos Jeſus di
cens.qͥd vobis videt᷑ dexpᷣoꝛcuiꝰfilius eſt

Dicuũt ei dauid.Et. R.rũdens ieſus dice

cebat docens in tẽplo. Quõ ergo dicunt
ſcribe xpᷣm filiũ dauid cui ipſe dauid dice
bat in ſpũſcõ. Dixit dñs dño meo ſede a
dextris meis Donec ponã inimicos tuos
ſcabellü pedũ tuoꝛũ? Quũo ergo dauid in
ſpũ in L.libꝛo pſalmoꝝ Vocat M.eum
dñm et.R.vñ Quõ.Leſt filius eiꝰ Et ne
mo. M. poterat rũdere eiverbũ Et R.mł
ta turba libẽter eũ audiebat.neq; M. au⸗
ſus fuit quiſq; eum ampliꝰexilla die inter

Ronoteſſeron ſine

rogare. M „ , “ —„
De doctrinis pha/
riſeoꝛũ audiendis. M. xxiijRxij. Lxx.
(KECapuulum. cxxviij.
t EVUnc. M.Jeſus locutꝰeſt ad tur⸗
2 ( bas ⁊ ad diſcipłos ſuos ⁊ dicebat
eis in doctrina ſua. Suꝑ M. cathedram
Moypſi ſederũt ſcribeꝛ phariſei Oia ergo
quecunq; dixerint vobis ſeruate ⁊ facite.
ſmvero oꝑa eoꝝ nolite facere. Dicũt enizʒ
⁊ nõ faciũt.Alligant autẽ onera grauia et
impoꝛtabilia? iponũt in humeros hoĩm
diglto autẽ ſuo nolũt ea mouere. Oiĩia ve⸗
ro oꝑa ſua faciũt vt videãtur ab homibꝰ.
Attendite.L. et cauete.R.a ſcribis. Dila
tant. M.eni philacteria ſua? magnificãt
fimbꝛias. Volunt.L. R.in ſcolis ambu
lare amat. M. R. L: autẽ pꝛimos recubi
tus in cenis ⁊.L.cõuiuijs.pꝛias M.¶..
cathedras in ſynagogis⁊ in pꝛimis cathe

Aris ſedere in ſynagogis ⁊ M. ſalutatões

R. A.ĩ foꝛo qui.R. ¶Q.deuoꝛãt domos vi
duarũ ſub obtẽtu R.pꝛolixe oꝛõnis ſimu
lãtes.L. longã oꝛõem. hi accipiũt dãna⸗
tionẽ maioꝛẽ et.R.plixius iudiciũ Amãt

M. vocari rabbi.vos autẽ nolite vocari

rabbi. Vnꝰeſt eni magiſterveſter. Om̃es
gũt vos fratres eſtis.⁊ patrẽ nolite vobis
vocare ſuꝑ terrãꝗ.L.vnus eſt enĩ pater ve⸗
ſter qͥ in celis eſt. Non vocemini magiſtri

qꝛ magiſter veſter vnꝰeſt xps. Qui maioꝛ

eſt veſtrũ erit miniſter veſter. Qui autè ſe
exaltauerit humiliabit᷑.et qui ſe humiliat

crxaltabitur.

De ve multiplici.
D.·xxiij. L.xi.et. xij. Lapitulũ. cxxix
LL. M. vob ſcribeꝛ phariſei ypo⸗
crite qui clauditis regnũ celoꝛuzʒ
añ homies.vos enĩ nõ intra nec
introeũtes ſinitis intrrer½
Ve vobis ſcribe? phari / Quͤuis iſts
ſei vpocrite qui comeditꝭ “ ſub eo cõtex
domos viduaꝝ lõga oꝛöe ſtu dicta per
oꝛãtes ꝓpter hec amplius euãgeliſias
accipietꝭ iudiciũ. Te vo/ borent tame
bis ſcribe ⁊ phaniſei ypoę ſis temponi⸗
crite q circuii mare?⁊ ari? bus fueruus
dam vt faciatis vnũ ꝓſeli pꝛedicta.
litũ ⁊ cũ fuerit factꝰ. facisar
eũ filiũ gehenne duplo q; vos. Ve vobis
duces ceci qui dicitis quicũq; iurauerit.

4

= äs

= = = —– — — — r⸗rC ſ ſfv ———SSSe ——— — -—

1

.

r
n
Lag
ſacn.
Utenz
guige
hoin
iare
mibe⸗
Nlſicit
ambe⸗
ecubi
.
ce
NW
mosy
misſi
iüt din
nüdni
leren
Dis
b
erve⸗
glri
daio
guteſe
W

lin

mmlaſo⸗
Nicß

—2
fft
inu
codi
aap
igellss
Nel
A
tentn
1s
ntci

—

lens

J ſugietis a indicio gehẽne: ꝓpterea.L.⁊
piẽtia dei dixit. Ecce M. ego L. mitto ad.
vos ꝓphas? aplos L. ⁊ ſapiẽtes H.⁊ ſcert

templũ nihil eſt Qui autẽ iurauerit in an
ro tepli debet. ſtulti ⁊ cci.qͥd enĩ maiꝰ eſt
aurũ an templũ qð ſanctificat aurũ:Etqͥ

cunq; iurauerit in altari nihil eſt. qui aũt
iurauerit in dono qð eſt ſuꝑ illud dʒ Ceci
Ouid enĩ maius eſt donũ an altare quod

ſanctificat donũ:qui ergo iurat ĩ altari in
rat in eoꝛ in omibo queſuꝑ illð ſunt Etqͥ
lurat in templo iurat in illo ⁊ in eo qͥ habi

tat in ipſo.Etqͥ iurat in celo iurat in thꝛo
no dei ⁊ in eo qͥ ſedet ſuꝑ eũ. Ve.M.vobᷣ

ſcribe.L. ⁊ phariſei ypocrite qͥ decimatis

mentã⁊ anetũ rutã. L.⁊ ciminũ. M.⁊ oẽ

Lolus ⁊ relinquitis. O. L.q̃ granioꝛa

ſunt legis.iudiciũ? mĩam.⁊ fidẽ⁊ charita
tẽ dei. Hec autẽ opoꝛtuit facere⁊ illa non
omittere. Duces M. ceci excolãtes culicẽ
camelũ autẽ glutiẽtes. Ue.L. vobis pha
riſei ꝗ diligitis bmas cathedras in ſyna⸗

gogis?⁊ ſalutatões in foꝛo. Ve vobis qui
eſtis vt monumẽeta que nõ apparẽt ⁊ bo⸗
mines ambulaãtes neſciũt Rũdẽs aũt qui
dã ex legiſpitis ait illi. Wagiſter. Hec di⸗

cens etiã nobis cõtumeliã facis At ille ait
Etvobis legiſpitis ve qui oneratis hoĩes
oneribus q̃ poꝛtare nõ pñt⁊ ipſivno digi

lo nõ tangit ſarcinas. Ve M. vobis ſcri

be⁊ phariſei vpocrite qui mũdatis qð de⸗
foꝛis eſt calicis⁊ para bſidis.intus at ple⸗
ni eſtis rapina immũdicia. Phariſee ce⸗
ce munda pꝛius qõ intus eſt calicis ⁊ pa⸗
rabſidis vt fiat illud qð defoꝛis eſt müdũ

Vevobis ſcribeꝛ phariſei ypocrite qui ſi
miles eſtis ſepulcris dealbatis q̃ foꝛis ap
parẽet homibe ſpecioſa intus aũt ſunt ple

„

na oſſibs moꝛtnoꝝ⁊ om̃i ſp ureicia. Sic?
vos qd a foꝛis appareꝶꝭ hominib⸗ iuſti.
intus ãt pleni eſtis ypocriſi? iniqͥtate ¶e

D.wvobis AQſcribet phariſei vpocrite q

edificatis ſepulcra ꝓpheta ꝝ. patres. L. ãt
veſtri occiderũt illosꝛ oꝛnatis DH.monu
mẽeta iuſtoꝝ.· Et dicitis ſi fuiſſemꝰ in die⸗
bus patrũ noſtroꝝ.nõ eſſemꝰſi ocij eoꝝ in
ſanguine ꝓphetaꝝ Itaq; teſtimonio eſtis
vobiſmetipſis.⁊ C. ꝓfecto teſtificamĩ q/
2ſentit opiba patꝝ veſtroꝝ qꝛ M. filij eo
rũ eſtis qui ꝓphas occider̃t.qm̃quide.L.
ipſi eos occiderũt Vos autẽ edificatis eo

rũ ſepulcra.? M. vos ĩplete mẽſurã prfm

veſtroꝝ Serpẽtes genimiaviperay⸗ gn
ſa

bas ? M. ex illis L. occidetis ⁊ crucifige⸗

tis ⁊ er eis flagellabitis in ſinagogis vris

⁊ pſeqmini de ciuitate in ciuitatẽ vt veni

0

E

at ſuꝑvos⁊ inqͥrat᷑ L. om̃is. M.ſanguis

iuſtus ſanguis C.oĩim ꝓphaꝝ q effuſus ẽ

ſuꝑ M.terrã a cõſtitutõe L. mũdi a gene
ratõne iſta a ſanguie abel iuſtivſq; ad ſan

guinẽ zacharie filij O. barachie quẽ occi

diſtis et. L. perijt inter templũ ⁊ edẽ. R.=

ltre gr dico vobis redret᷑ ab hac gene⸗
mẽ. M.dico vobis veniẽt hec ola

ratõe
ſuꝑ generatõem iſtã. Vevobis legiſpitis

ꝗ tuliſtis clauẽ ſcie et ipſi nõ introiſtis et
eos qui introibãt ꝓhibuiſtis. Cũ hecad

illos diceret ceperunt phariſei ⁊ legiſpiti

grauiter inſiſtere ⁊ os e ᷑oppꝛimere de mł

tis.inſidiãtes ei.⁊ qᷓrentes aliqͥd capere ex
oꝛe eiꝰvt accuſarẽt eũ Hierlm. M. hirlm
Lxiijque occidis ꝓphas et lapidas eos
q ad te miſſi ſunt. Quotiẽs volui ↄgrega
re filios tuos quẽadmodũ gallina congre
gat pullos ſuos ſub alas ſuas? auis ¶ni

duũ ſuũ ſub pennis ⁊ M.noluiſti L. Ecce

——

relinquetvobis domꝰ veſtra deſerta Dico

eni vobis nõ me videbitis amodo donec
veniat.L. M. boꝛa cũ dicetis. Benedi⸗

ctus quivenit in nomie domini.

utaofferente. Rxij. L. xi. api.cxxx.

MNphilaciũ aſpiciebat eos qni mitte
baãt munera ſua in gazophilaciuʒ
R. turba iactabat es ⁊ multi diuites
iactabãt multa. Cumveniſſet aũt vna vi⸗

dua pauꝑ. miſit duo minuta qò eſt qua⸗
drans. Uidit. L. autẽ Jeſus pauꝑculam
illã viduam mittentẽ era duo minuta. Et
cõuocatis.R.diſcipulis ſuis ait ilł. Amẽ

vere.L. dico vobis quoniã.R.L. vidua
hec pauꝑ plus oĩb miſit qͥ miſerũt in ga⸗
zophilaciũ.Oẽs enĩ ex eo qd abundabat
illis miſerũt in munera dei. Hec aũt exeo
qð illi deeſt ⁊. Rde penuria ſua ola q̃ ha⸗
buit miſit totũ victũ ſuum.

De edificio templi

rnatgge euerſionis hierlm. M.
riiij. R.xiij L. xxi. ¶Ca.cxxxi

cip

C-R.ſedens Jeſus contra gazo⸗

egreſſus M. ihs de teplo ibat.
R.cũ egrederet᷑ cceſſert O. di
uli evt oñderet ei edificatõʒ tẽpli Et
qͥbꝰdã ¶Q.dicetib ð tẽplo ꝙboĩs kpidit⸗

„

MNonoteſſeron ſiue

et donis oꝛnatũ eſſet. Ait. R.illi vnus ex
diſcipulis ſuis. Magiſter aſpice q̃les la⸗

pides⁊ quales ſtructure Ipſe M. autẽ re

ſpondẽs ait eis. Videtis hec oĩia?.R.ma

gnas edificatões.Amen M. dico. R.L.

vobis veniẽt. L. dies in qbus nõö. M. re

linquet᷑ R.¶L. hic lapis ſuꝑ lapidẽ qͥ non
deſtruat. Gedente. M. R. autẽ eo ſuper

montẽ oliueti contra templũ. Acceſſerũt

MH.ad eũ diſcipuli eiꝰſecreto.⁊ R.interro
gabant eũ ſeꝑatim Petrus ⁊ Jacoboꝛ An

dreas? Johanes dicẽtes. O. Dic nobis
pᷣceptoꝛ.¶Q.qũñ hec erũt ⁊ R hec fientM.

quod R.L.ſignũ aduẽtus tui⁊ cõoſumma

tõis ſeculi:et.R.qð ſignũ.LQ. cũ hec fieri

incipiætꝛz cõſummari R:Et. O. Rndeẽs
R. ¶.·Jelſus dixit Aidete ne qs vos ſedu
cat. młtiveniet in noĩe meo dicẽtes. Ego

ſum xpᷣs ⁊ multos ſedncẽt.⁊ L.tempꝰap⸗

pꝛopinquabit. Holite ergo ire poſt illos.

Audituri. M.eni eſtis pꝛelia ⁊ opiniões
pꝛelioꝛũ.Cum autẽ. R.L. audieritis pꝛe

turbemini opoꝛtet. O. R. enĩ pꝛimũ hec
fieri ſed nondũ ſtati finis Tũc dicebat il

lia⁊ ſeditiões nolite treri. Aidete. M.ne

lis. Surget gens cõtra gentẽ ⁊ regnũ ad/

ſeducẽt multos.Et quo/

uerſus regnũ⁊ terremotꝰmagni erũt ꝑ lo-

ca ⁊ peſtilentie ⁊ fames terroꝛesq; de celo

⁊ ſigna magna erũt. Hec M.autẽ.R.oia
initia ſunt doloꝝ Videte Rautẽ voſmet
ipſos Sed L.an hec om̃ia inijciẽtvobis

manꝰſuas ꝑſequent᷑ tunc. M.tradẽtvos

in tribulatõem⁊ occidẽtvos Tradent R.

L. eni vos in cõcilijs ⁊ in ſinagogis ſuis

vapulabitis.⁊ añ reges ⁊ pꝛeſides ſtabitꝭ
pꝛopter me. ꝓpter Qnomẽ meũ· Contin
git autẽ vobis in teſtimoniũ illis R.⁊ eri⸗
tis. M. odio om̃ibus gentibo pꝛopter no
men meũ.Et tunc ſcãdaliſabunt᷑ multi⁊
inuicẽ tradent ⁊ odio ba
bebüt inuicem. Et multi
pſeudo ꝓphete ſurgent et

mocvidetur
tangere pe⸗
nas Beo;
EEirO.—r u nouiſſimoꝛũ
niã abũdabit iniqͥtas re⸗
frigeſcet charitas multo⸗

rũ. Qui aute pſeuerauerityvſc; in finẽ hic

tfttempoꝛum.

ſaluus erit. Et pꝛedicabit᷑hoc euangeliũ
regni in vniuerſo mũdo.et in oẽs gentes

pꝛimũ opoꝛtet pꝛedicari euãgeliũ in M.
teſtimoniũ om̃ibus gentib. Et tũc veni
et cõſummatio Et. R.cũ duxerintvos tra
dentes ponite.L.in coꝛdibꝰveſtris no p

meditari quẽadmodũ rñũdeat;. HNolite R.

. ℳ

pꝛecogitare qd loqmini. Hõ enĩvos eſtis
loquẽetes ſed ſpũſſanctus.Ego. L. enim

dabo vobis os⁊ ſapientiã cui nõ poterũt
reſiſtere ⁊ cõtradicere om̃es aduerſarij ve⸗/

ſtri. Cradet. R. autẽ frater fratrẽ in moꝛtẽ
⁊ pater filiũ ⁊ cõſurgent filij in parẽtes.et
moꝛte eos afficient. Trademĩ.L. enima

parẽtibo ⁊ fratriba ⁊ amicis ⁊ cognatis et
eritis.L. Rodio om̃ib hoĩbus pꝛopter
nomẽ meũ et.Q.capillus de capiteveſtro
nõ peribit.Qui.R. autẽ ſuſtinuerit vſq;
in finẽ hic ſaluus erit. In patiẽtia.L. ve
ſtra poſſidebitis aias veſtras. Cũ M.er⸗

go. R.videritis abominatõem deſolatio⸗

nis que dicta eſt a danieleꝓpheta ſtantem
in loco ſanctovbi R.nõ debet qui. M. R
legit intelligat.Cum.L.autẽ videritq cir
cũdari ab exercitu hirlm tũc ſcitote/quia

appꝛopinquabit deſolatio ei? Tunc M.
R.qui.L. in iudea ſunt fugiãt ad mõtes/

et M.qui.R.in tecto nõ deſcendãt aliqͥd

tollere de domo ſua/⁊qͥ in agro nõ reuer⸗

tat tollere tunicam ſuã ⁊ Q. qui in medio
eius ſunt diſcedãt/⁊ qui in regionib nõ

intrent in eã / quia dies vltiõis hi ſunt vt

impleant᷑ om̃ia que ſcripta ſunt. Ve autẽ

H. R. L. pꝛegnãtibo ⁊ nutriẽtib in illis
dieb⸗. Oꝛate H. R. ne fiat fuga veſtra hye
me vel ſabbato.Erit.L.eni pꝛeſſura ma

gna ſuꝑ terram et ira populo huic.Et ca⸗
dent in oꝛe gladij ⁊ captiui ducent᷑ in om

nes gentes ⁊ hieruſalem calcabit᷑ a genti⸗

bus donec impleant᷑temꝑa nationu.·
De ſignis iudicii.
M. xxiiij.R.xiij. .xvij·et.xxi.ac.xviij.
Capitulum.cxxxij.

²Eäf.LQ. ait ad diſcipulos ſuosveni

er tps qñ deſiderabitꝭ videre vnũ
diẽ filij hoĩs et nõvidebitis.Erit M.eni
tunc tribulatio magna Erũt R.autẽ dies

ltli tribulatõis et tales quales nõ fuerunt
ab in itõ creature quam cõdidit deusvſq;

nũc neq; fient.Et niſi abbꝛeuiaſſet domi
nus dies illos nõ fuiſſet ſalua omnis ca⸗
ro ſed pꝛopter electos quos elegit domi⸗
nus abbꝛeuiabit dies. EtL. dicẽtvobis.
Ecce hic ecce illic. Cũc M.ſi. R.quis vo

bis dixerit. Ecce hic eſt chꝛiſtus aut illic/

nolite credere nolite.R.ire neq; ſectemini
Surgẽt M. R.eni pſeudo xpᷣi et pſeudo
ꝓphete et dabunt ſigna magna et ꝓdigia?
Boꝛtenta.R.ad ſeducendos ſi fieri poteſt

8
Mie
et
GſG
e
Ner
tio⸗
gtem
es
icr
gula

2 —

e.

Nis
wer
wetio
nn
ſunr
ui
ſllis
nhr
nni
on
ni
M.
.
eren
Lernn
uide⸗
öfuont
sng
ſadon
nnis
don
imohs
gbion
1
gin
r

etiã electos Ita M. ytin ochnt kee HZ
erroꝛẽ ducant ſi fieri põt ca diuerſis
etiã electi Ego pꝛedixivo vicib? licet

bis oĩa. vos ergo videte.

ſonent.
Si ergo M. dixerint vo

vobis. Ecce in deſerto eſt nolite exire. Ec
ce in penetrabilibo nolite credere. Hã. ¶L.

ſicut fulgur exit. M.ab oꝛiẽte coꝛuſcans
L. de ſub celo in ea que ſub celo ſunt ful⸗

getꝛ apparet M. vſq; in occidentẽ.ita L.

erit filius homis⁊ aduẽtus M.in die L.
ſua. Vbicũq;. O. fuerit coꝛpailluc cõgre
gabunt᷑ ⁊ aquile.Pꝛimũ L. autẽ opoꝛtet
illum multa pati ⁊ repꝛobari a generatõe
hac. Stat M. R. aüt poſt tribulatõʒ die
rum illoꝝ ſol obſcurabit᷑.⁊ luna nõ dabit
lumẽ ſuũꝛ ſtelle cadent de celo Et.L. erũt
xxi.ſigna in ſole ⁊ luna ⁊ ſtellis ⁊ in terris

peꝛeſſura gentiũ pꝛe ↄfuſione ſonitꝰman⁊

fluctuũñ areſcẽtibo hoĩ bopꝛetimoꝛe ⁊ expe
ctatõe q̃ ſuꝑueniẽt vniuerſo oꝛbi.Et .

virtutes.C.celoꝝ et.R. que ſub celo ſunt

mouebunt᷑. M. R. L. Et tũc. M. appa⸗

rebit ſignũ filij hoĩs in celo ⁊2. M. tũc. R.

plangeẽt ſe oẽs tribeterre. Et tũc vide⸗

bunt fili boĩs venientẽ in nube cũ ptãte

magna. R. L.⁊ gloꝛia.R.et maieſtate L.
M. Et mittet. . R.angelos.cũ tuba⁊
voce magna⁊ cõgregabũt electos a q̃tuoꝛ
