q; exactionibus ꝓ ſuſtinendo ſtatũ curie et

capitis nimis foꝛte creſcentem / ſuũ ceteros
n 3

.
3 2

„

De concilio generali

membꝛoꝝ ſtatus. (Ad ſciendum igitur

ſid aun multis appenditijs de pmſiõe
clericoꝛum ſufficientiũ ⁊c̃. ⁊ ad ꝓuidendũ

expediẽs eſt fieri determinationem ⁊ refſoꝛ

mationem vniuerſalẽ ecccleſie.nã vniuer⸗

ſale ſtatũ tangit. Sed dictum eſt pus ꝙ re

formatio talis fieri non debet in cõſilio ſo
lins obedietie iſtiꝰ. ¶ Si vero quis obij⸗

ciat ꝙ iſtud ſic ſtare non põt cũ eis que di⸗/

ga ſunt de reſtitutione obedientie quo ad
ſpũalia/quoniã eſſetita bene periculũ ino
bedientie culpabilis in vno ſicut in alio.
Reſpondetur ꝙ latiſſima eſt differentia in
ſpũalibus ⁊ temꝑalibus quo ad hoc/⁊ vti

nam fuiſſet bene ſemꝑ intellecta a poꝛibuſ

⁊ modernis.foꝛte adhuc ſtarent greci cũ
latinis. Patet enim ex poꝛe deductione q;
papa poteſt remanere papa vniuerſaliter

2

in ꝑfectiõe magna imo maioꝛi qᷓ; erat Sil

ueſter/⁊ tamen nullum habebit exercitiuz

actuale circa tempoꝛalia eccleſie vniuerſa⸗
lisper dioceſes/ q;ꝛtumcunq; habeat domi
nium vel plenitudinem poteſtatis in babi
tu/ que poteſtas excauſis certis põt cohi⸗
eri ⁊ arceri.immo debet/ne exeat in actuʒ
ſed dimittat ſingula ſingulis miniſtrare.
Nonne chꝛiſtus fuit papa perfectiſſimus
nõne ſimiliter Perrꝰ ipſi tamen omne ex⸗
ercitiũ abdicauerũta ſe in talibꝰ/qᷓ;;ᷓ chꝛi
Mcum ſumma facilitate illud obtinere po
tuiſſet. Nihil ergo de ꝑfectione ſtatus ſum
mi pontificis diminuit/ſi pꝛo cauſa ratio⸗
nali/remoueturad tempꝰ aut ſuſpenditur
ſibi/taʒ anxia ſolicitudo tot curaꝝ immoꝛ
taliũ ⁊ piculoſiſſimarũ in aj

pꝛo hmõi exercitio circa tempoꝛalia diſtri⸗

buenda aut conferenda. augetur potiꝰſua

pfectio.⁊ gratulari pfecto deberet in domi

no. idetur vlterius pꝛo hoc multis
non expedit vnũ ſolum caput peſſe in tali
exercitio adminiſtrationis tꝑaliũ.ſicut ex⸗
bedit immo ſicut neceſſe eſt vnũ ſoluʒ pꝛe⸗
eſſe in ſpũalibus reſpectu omnium. Qui⸗
ratio eſt quia ea que fidei ſunt debẽt eadeʒ
Apud oẽs:⁊ hec identitas ⁊ vnitas vix aut
nunq; ppetuari poteſt / niſi recurſus eet fi⸗
nalis ad vnũ caput. Sed de traditionib-
humanis ꝓ regimine tempaliũ ecdeſie / to⸗
caliter oppoſitũ inuenit.quoniã ſᷣm varie⸗
tatẽ tempoꝝ locoꝝ/⁊ gentiũ/ꝛ reſpectuum
variãde ſunt decretales ⁊ oꝛdinationes ſu
per collationib ⁊ regimine taliũ tpaliũ.

nima ⁊ coꝛpoꝛe

ſpüuͤalibo h

ci pbabiliter velletaliqui dicereno eſſe ecnx
pediẽs fieri conciliũ deciſiuũ ſuꝑ reſtitutõ
neyniuerſali tꝑalis admiſtrationis pape.

ed ſuꝑ hoc debet conciliũ vniuerſale ce
lebꝛari. Nec opꝑtet illos eſſe vel dici ſciſma⸗

cicos/q occaſione data ⁊ accidẽte/talem in
tempꝑalibus fecerũt aut faciũt ſubtractioeʒ
qꝛ etiq ſtante vnitate eccie/talis ſubtractio
Obtingebat vel in toto vłin ꝑte fieri foꝛtaf⸗

ſis debuiſſer. H ſi abſq; granioꝛi ſciſſura ĩ

malo ſciſmatis / alia boͤa ſciet elicere. E
ſi petat᷑ de quo viueret papa interim ⁊ car⸗
qinales. Reſpõdetur ꝙ ſi faciant debitum
ſun laboꝛãdgo ⁊ diligenter inquirẽdo finez
ſciſmatis. pſumẽdum eſt ꝙ cito inueniret⸗
⁊ tũc ꝓuidebit eis cõciliũ generale qualiter

erit expediẽs honeſtũ p ſtatu tantoꝛũ dño

ri. Similit de modis puiſionis ſufficien
tiũ dericoꝛum tũc tractandũ eſſet p ſuturo
4 Non expedit ↄciliũ pᷣfatum fieri tanqᷓ;

viꝗꝝ vnionis tm modo reꝑtiuũ. Ratio eſt

materia hmõi iã totaliter aꝑta eſt ⁊ di⸗
cuſſa. ꝗad poſſibilitarẽ viarũ ⁊ rénabilita
tẽ vel irrõnabilitateʒ eaꝝ:⁊ non reſtat niũ

cõuenire iſtã obedietiã cuʒ altera in aliqu?

viarum. Hoc autẽ fieri poteſt/ſivnq;ᷓ debe
at ſieri abſq; tali cõcilio huius obedientie

qm non videt᷑ꝙ alia cõcluſio ibidem con⸗/
cduderet/q; ꝙ ſummaretaduerſarij de aliqᷓ

„

yig aſſumenda.ſi enĩ vnaparticula ris via

limitaret᷑ incidgeremꝰ in incõueniẽs quale

patimur. (Exhis oibus nõ determinati

ue poſitis ſed tm̃modo examinatiue/ vide

tur ſeqͥ ꝙ nullo modo expedit nũc cõciliuz
iſti obedietie fieri niſi foꝛte ſolũ ad haben

dã liberã in ↄſulẽdo deliberatienẽ. plenã

ↄcoꝛdiã capitis ⁊ mẽbꝛoꝝ ad inuiceʒ /ſuꝑ
modo ⁊ foꝛma vnienduhanc obedientiaʒ
ſecũ ⁊ cũ alia⸗ꝛ hãc vnionẽ cõcoꝛditer pſe⸗
quẽdi ( Adqð ampliꝰ declarãdũ /poſſent
ꝗdduci pticulares circũſtantie ſup diuers
affectionibus intẽtionibo diuerioꝝ.⁊ ſu⸗

per piculo maxio nouaꝝ diſſenſionuʒ ſub

oꝛiendaꝝ ⁊ vix vnq; ſopiẽdaꝝ in ſpũalib⸗
⁊ tꝑalibo. Niſi pᷣus aute oĩa limitarent᷑ea qᷓ
tractada eẽnt in ↄcilio ſuꝑ qͥb fieret. Niſi
pᷣterea fieret tals puiſio ſuꝑ pᷣmiſſis nõ det
minãdis qꝗ tqgũt fidẽ ⁊ vlem ecciam/qꝙ cõ⸗
uocato ↄcilio nulli ſuꝑ ipᷣa diſceptare aut
ſaltẽ delminare pᷣſumeret. Deniq; ↄſtata⸗

Erbis omibus que latiꝰ poſſunt dedu. liqs affectaf/totale penitꝰ deciſionẽ bñdi⸗

vue ocpotuiſſetↄtingere.⁊ ita ſapiẽ
tiſſima lucet in hac pte dei ꝓuidentia
t

— —. —.

— — ——UN

en
turö
pe.
lece
ſnng
ni
gioe;
co
ſons
D
ſpi

Lar,
ium

lret.

WVBñmus obedientie

ctci. ⁊ alij penitꝰ B nolũt, ſed totꝭ viribꝛ obni

terent.nec eſt rõ pates ad ſui deſtitutõʒ/ſta
tim ſic inueniẽda vt dicũt.(¶ Reſtat igitur
cõi ⁊ ↄcoꝛdi ↄſilio vel delibatiõe tmimodo

q̃rere cũ alijs viã aliquã /in qᷓ nobiſcũ ↄue/
niãt ꝓ vniẽdo ecciam. ſiue via illa ſit vuuen
tio / ſiue cõpꝛomiſſio / hñs vim ↄſuij gene /
ralis ĩ modificatiõe ſua/ſiue ↄciliũ genera

le foꝛmaliter / ſiue ceſſio / ſiue oẽs vie in vnũ
ſi debeat greme haberi finiſ ꝓut multi do
ctoꝛes opinant᷑·Hã ⁊ ceſſiovt dicũt fieri ne
qt q̃ vnionẽ det verã in eccia ſine ↄcilio ge⸗
nerali/⁊ ꝑ ↄũs neq; abſq; ↄuentiõe/⁊pᷣſer⸗
tim renuẽte cedere altero ↄtendentiũ/qmm
pociliũ taliter artabit᷑ qͥlibet aut artari po⸗
terit ꝙ requiret᷑ eoꝝ ↄſenſus Nã ſi diſſen

ſerint obedire ↄſilio / erũt palã ſciſmatici.et
ſi ſciſmatici erüt deponẽdi. Quibo depoſi⸗

tis pcedendũ erit ad nouã electionẽ libere

fiendã /ſicut eis a vita ſeparatis/aut libe ce

dentibo. en do iſta ſola cauſa / vltimo
tacta/ſit ſuffiens cauſa ad hoc ꝙ expediat
aut de neceſſitate celebꝛandum ſit hmõi cõ
lium cõe iſtiꝰ obediẽtie/ attẽta difficultate
in cõuocãdo/et expent/a ꝑiculis in ↄtinu⸗

ando.iudicẽt illi ad q̊s ſpectat.⁊ incõueni

entiby maioꝛiba pꝛudent occuraut./ Vt
vitat flãma exdiſcuſſionis vetilatione cla
rioꝛ emergat/ꝓponemus ⁊ ſoluemꝰobiectõ

nes ↄtra viã mediã qput expedit/tacta eſt

Gans icergliguttraſnalkeedt,
ens ꝙ abſq; diſcuſſone eoꝝ q̃ hactenus fa⸗
cta ſunt non põt ſincere/⁊ ꝓ ie ſere
natione illud fieri quod ꝓponit᷑.Nã ſi Bñ

dictus ecx vna ꝑte cum ſuis adheꝛetib/ aut

alij er altexa fiũt culpabiles de ſciſmate aut

hereſi vel de rebellione aut alio talivitio.qᷓ

liter tales abſq; recognitione ꝓpꝛie culpe⁊
poſtulatione venie indulgentiã apud deũ

⁊ homines merebuntur.non remittitur pe

na niſi ↄfiteaturculpa? ¶ Sed reſponde/

mus ꝙ hec obiectõ friuola eſt/⁊ ſophiſtica
atq; fien poſſet in oĩ materia dubia / ſicut
fieret ad impediendũ viam ceſſionis libe/
reabſq; diſcuſſione iuſticie. Dicimus igit

ſm catholicã veritat/ ꝙ in dubijs poteſt
fieri confeſſio ſub conditione/⁊ extali con⸗
feſſione veniam abſolutam peccator cõſe⸗
quet᷑. Addimus ad hec ꝙ oĩa ⁊ fere oĩa di⸗

ci poſſunt dubia in foꝛo exterioꝛique non

dũ ſunt indicialit᷑ diffinita. Pꝛopterea nil⸗
lus erit ſcrupulus obediẽdo dño Bũdicto

ctiã vbi fuiſſet hereticꝰ aut ſciſmaticꝰ ſi reſiꝰ

piſcertt / vel ſi non oſtaret per diffinitiua

ſniam ecclłie. Similr de ſubditis rebellan
tib/ſi qui fuiſſent/diceret᷑. Quis neſciat

multa apud antiq̃s patres ⁊ nũc qttidie to

lerari.vt de ſimonijs ⁊ alijs/que ſi indicia⸗
liter eſſent ventilata ⁊ ↄuicta/tolerari non
poſſent. Suꝑaddimꝰ ꝙ tota res pñs/ma

⁊ nude tangãt oppoſita fidei/qͥn magis in
factis diuerſis ⁊ diuerſimode receptis/q; ĩ

iure ↄſiſtunt. Nulli idcirco pñt antvix pñt
de ſciſmate ⁊ hereſi ꝑtinaces ↄuinci in hac
ꝑte Deniq; dicimꝰ ꝙ regula mgr̃alis theo

logie nõ dʒ nos ſcrupul inqetare vt fiat di⸗
ſcuſſio / illa. ſ. regla/cꝙ ſi illð ſit dubiũan li⸗

ceat an ſi liceat illõ fieri:ſi fiat certũ ẽ illð eẽ

peccatũ/qm̃ ꝑ pᷣdicta/nõ habebit᷑rõnabili

ter dubiũ de eis q̃ fuerint ↄcoꝛdata/⁊ pꝛe⸗
ſupponet᷑ qlibet aut nõ erraſſe/aut de erra

2

re/ aut ſaltim mia remanere. (
glijs ſcva fieret obiectio/ↄtra ſcõm expedi

tis penitere. ⁊ ita in ſuo e adu / in

ens. Crimina inqunt nõ ita generaliter re

manere dñt impunita/alioqͥn incentiuum

tribuerẽet delinqᷓndi. Sʒ nec/ſalua ↄſcien⸗

tia/foꝛſan poterit dĩũs Bñdictꝰ ea ratifica⸗
re aut nõ infringere q̃ facta ſunt /niſi pᷣßtim
venigernoniafinnacloneſſnguli ſe pe
tant.aut niſi de nouo abilitent᷑ ⁊ oꝛdinent᷑

Szʒ reſpõdmꝰ ꝙ frequẽter pᷣcipue ĩ delicꝭ
tangẽtibo cõitatem aut homines grandis
ſtatus/conſultius tolerãtur erroꝛes cõies.

qᷓm vindicari ſeuero rigoꝛe quererentur.

unqͥd nõ tolerat eccla meretriceſ⸗ Hõne

hec eſt expᷣſſa pꝛudẽtiſſimi Auguſtini ſen⸗

teẽtia in ſcptis ſuis multis /cuiꝰ dicta ſicut
necalioꝝ hic nõ inſerimꝰ:iqꝛ a dericis ſatii

cognoſcuũtur.qꝛ inſuꝑ magis roõnem qᷓreta

rando diſſimulare. Sicut regulariter veꝝ
eſt ꝙ pꝛelatus non ſolum poteſt imo debʒ

aliqua agere vel omittere pꝛopter genera⸗

lem inclinationem ſubditoꝛumvbi etiaʒ

quandoq; mala eſſet/que alias agere vł o⸗

n 4†

gnis dubioꝝ inuolucriſↄtecta eſt/⁊ vtriuſ
q coloꝛata Sed nec ſunt aliqua que ꝓpꝛie

lia dicta ſunt.q; vbi dicta ſũt/nũc ⁊ alias of
ferre conamur. Hon deeſſent ratõnes ⁊ ex⸗
empla/ niſi bꝛeuitatis amoꝛ obſtaret/⁊ ſi i
experientia doctrice pateret veritas.
Pꝛeterea quod additur de conſcientia do⸗
mini Benedicti/ſatis diſſoluitur per hoc
idem dictum/q etiam vbi mala fuiſſent ꝑ⸗
petrata. illa poteſt ſalua conſcientia ꝓp bo⸗
no ⁊ vtilitate tanti negocij complendi/tole

.

eterũ ab

mittere in graue delictum ſibi verteretur.
Juxta quod inferunt aliqui/ꝙ etiam vbi
via ceſſionis minus bona fuiſſettamẽ at⸗
tentis deliberationibo omniũ ſubditoꝛum
ſuper poſtulatione huius vie/ dominus
Benedictꝰ illã acceptare tenebat /ſicut nũc
acceptauit/q́;tumcũq; alias ad eã acceptã⸗
dam nõ fuiſſet artatꝰ vel artanduſ. Sed h̊

omittamꝰ.volumꝰ eni nihil diſcuti de faci᷑
hacten vel inde. Rurſus ea qꝗᷓ facta ſuntin
pmotionib ⁊ ſimilib durãte ſubtractione
ꝗquctoꝛiſata ſunt ꝑ oꝛdinarios loco/ad q̊s

ge iurecõi ſpectabãt talia.Cur ergo nõ po
terit dñs Benedict? pᷣſumere illos/quia ſe
aut pᷣdeceſſoꝛibo ſuis fuerant ad hec electi
⁊ ꝓmoti/imemoꝛes nõ fuiſſe ſueſalutis.q
re neqͥ bit abſq; ſcruplo tolerare ne dicamꝰ
gappꝛobareq̃ facta ſunt. ¶ Deniq; ꝗð ſub⸗
iungit de venia ſingillatim poſtulãda ma⸗
gis ad verecundã multoꝝ turbationẽ qm

ad tranqͥllitatẽ ⁊ pace/ſatis cẽ debebit po⸗

ſtulatio venie generalis ⁊ modis honeſtis
executa. (Facit p pᷣdictis ꝙ oĩa ſacramẽ⸗
ta/ niſiffoꝛte pnia/vim ſuã habẽt / vt collatõ
oꝛdinũ baptiſmꝰ ⁊ ſimłia/q;tumcũq; fue⸗
rint a peccatoꝛibo diſtributa.ſtantetñ debi
ta intetione faciedi ꝗᷓ ecclia facere intẽdit/a

——

p̃cipue vbi nõ exaffectata ignoꝛatia iuris/⸗

ſed ex facti iuſcitia peccatũ exoꝛtũ ẽ. ꝓpĩ.
non erũt reoꝛdinaãdi iam oꝛdinati ¶ Dei
ge tertio obijcient alij cõtra idẽ ſecundũ et
tertiũ expedies.⁊? dicet ꝙ implicatõ eſt ĩ ter

minis/ vt dño Bñdicto fiat obedia tanq;

ſummo põtifici.⁊ nihilomin coartet eius
ptas ad certa/⁊ pꝑ ceteros modos ⁊ ꝙ ſibi
coadiutoꝛes ſocient᷑. Sed rũdemus p⸗
mo iuxta poſitionẽ illoꝝ qͥ ſubtractõneʒ ꝙ;
licite fieri potuiſſet cõfirmãt:ſic reuera aut
in iſto aut in mltis caſibypõt euenire. Dici

mus itac; ꝙ papalis dignitas nõ ꝓ extollẽ

tia aut fauoꝛeꝑſone/ ſʒ pꝓ ecclie vtilitate a
xpo ſtatuta é/quãobꝛẽ ſᷣ m exigentiã vtilita
tis eccie/tanq; finis/dʒ hec dignitas agibi
lia ſua moderari.pftim in eis qᷓ̃ nõ ſũt expᷣſ

ſa in iure diuĩo. Hoc eni dicere eẽt de iure
naturali cuiuſſibet policie qð violari non

põt aut mutari.Si & ↄtingitꝙ pᷣdicta fie⸗
ri ſit epediẽs ꝓ eccia/ attentis circũſtãtijs
negocioꝝ/aut vidʒ ꝓpt᷑ culpãdñi Bñdicti
ſeu aliqᷓs ei? ↄditioes minꝰ ciuiles ⁊ vtiles
eccleſie/ẽt vbi nõ eẽt culpabiles/aut ꝓpter
generalé affectiõz ⁊ deliberationẽ omniuz
ſubditoꝝ/etiã vbi errarent ⁊ minus bene

iudicarent / dicimꝰ non ſolũ iſta licere fieri
imo poſſe ↄſurgere obligatõnẽ ad agendũ

Neq; in derogat᷑ auctati papali neq; ple
nitudini poteſtatis ſue collate ſibi a xpᷣo ſʒ
implet᷑. Fã poſſe mala ⁊ ine Fpeglenti ec⸗
cleſie facere/qͥs diceret eẽ poſie:qͥs crederʒ
hoca chꝛiſto collatũ extitiſſe. Poꝛro deiſt
tꝑalibus admiſtrationibo eccleſiaꝝ poſſeſ⸗
ſionũ/iuriũ/beneſicioꝝ/⁊ ſimiliũ xpᷣs ꝑ ſe
ipᷣm imediate nullatenꝰ ſe intromiſit/ nec

oꝛdiare curauit.ſcies ⁊ volẽs talia eẽ varia

bilia ᷣm exigentiã tempoꝝ/ꝑſonaꝝ ⁊ loco
rũ/ad cõmunẽ ecclie vtilitatẽ.nõ ad vnius
gut paucoꝝ ſingularẽ pompã/aut inutileʒ
vanitateʒ ſiue voluntatẽ. Ratio poſtulat/

nec negamꝰ/vt dño pape⁊ ſuis cardinali⸗

bus fiat ſufficiens puiſio de bonis eccłia⸗
ſticis/ſicut olim ſummo ſacerdoti inferio⸗
res/ſuas ðcimas offerebã. Sʒ hec ꝓuiſio
nonne poterat adimpleri/abſq; h̊ ꝙ neceſ⸗
ſe ſit ex toto ius oꝛdiarioꝝ caſſari vłſuſpẽ⸗
di. ¶ Pꝛofecto ſi ſ. oſtreme dicẽt alij ꝙ
hec via qᷓ dici᷑media compleri non poteſt
abſq; cõcilio huiꝰ obedietie generali/⁊ ita
cadit in illud qð videt᷑ velle fugere. Hicrũ

demꝰ ꝙ ſi ↄciliũ generale nõ qrerer fierini
ſi ſub modiſicationibotactis in hac via me

dia.non videret᷑ incoueniẽs aut periculuʒ
celebꝛarehmõi ↄciliũ.Leſſarẽtenĩ omnia

ꝗcoõtra ipᷣius vtilitatẽ audiuimꝰ allegari.

Hihilomin? ulud ↄciliuʒ neq̃q; iudicamꝰ
nccariũ ꝓ ↄplemẽto celerioꝛi ⁊ facilioꝛi hu

ius vie.⁊ abſq; impenſ innũeris/⁊ tractu

tꝑis,.qꝛ nũc interim puſq; iſta concoꝛdata
ſint/ dubia quedã oꝛirent᷑ ſuꝑ ↄuocatione

cõcilij/⁊ q buſdã ſimilibo/q hiceeſſqant.Du
bitabit foꝛte ali? ꝙ dñs Budictus audita

iſta via illã aut impediet/aut nõ cõcoꝛda⸗
bit. Pꝛopterea foꝛte tutius eſt/ vt ante oĩa
ſecreteä/q́;tum fieri poterit heatur ↄſenſus
maioꝝ omniũ iſtiꝰ obedietie/aut ſaltẽ pn⸗
cipaliũ/vt cõi conſenſu totius ſue obedien

tie/ ſiat oblatio talis/ cui vniuerſali ↄſen⸗

ſui ſi renuat aſſentire:quis nõ videbit tũc
eiꝰ modũ ꝓcedendi penit impꝛobabilem
eæẽ.quis non iudicabit ab eo iure recedẽdũ
foꝛe: HNon.n/poterit aliq̃ tergiuerſatione/
fautoꝛia ſciſmatis ⁊ ſubuerſiois eccleſie de
negari. Ex ſi quis ad extremũ dubitaue
rit ſimiliter de pꝛincipibo alijs ꝙ nõ appꝛo

babütviã hanc mediã/fatemur ; non vſq;
.quaq; certũ eſſe/niſi ꝓut in moꝛalibo ſumẽ

da eſt certitudo ex his q̃ͥ vt ĩ pluriba ſᷣm ve⸗

W *
*
7
.

riſimiles et pbabiles co uiecturas eueuiũt
Di in oĩbus pᷣdicta via nihil petit diffici⸗
le aut oneroſum vel inhoneſtum/queritur
ꝓpter quid pncipes ⁊ plati debeant impꝛo
bare/maxime pꝛo tanto bono reunitionis
obedientie huiꝰ totalis obtinendo. Quid
eni graue erit ꝙ oĩa indulgeant᷑ pᷣterita/et
non diſcutiant᷑/q;' dñs Benedictus habe⸗
at bonos ↄſiliarios nõ ſuſpectos cuicũq;
pti/fm quoꝝ iudiciũ agat qð actur eſt/q;
ipᷣe a vindicando ꝓpꝛias aut alienas iniuri
gs immunis ſit/⁊ deo committat:aut certe
vniuerſali bono eccleſie ⁊ paciſ illas donet
Igẽ dicimꝰ de ſubditis q buſcũq; erga do⸗
minũ Bñdictũ. Pꝛoſfecto nihil iſtoꝝ diffi
cileẽ niſi foꝛte apð illos/apð q̊s hũilitas⁊
caritas ⁊ ecciaſtica vnitas fuerint oneroſe⸗
ſcʒ qͥ turbationiba gaudent ⁊ querunt q ſua
ſua ſunt/nõ qᷓ Jeſu xpᷣi.Aut qͥ ſuis ſenten⸗
tijs ceruicoſa aloſitate nimis credũt. Aut
ſi difficilia eſſe iſta quiſq; contẽderit/anim
gaduertat ille obſecro ſi plures ſint in alijs
vijs / difficultates ⁊ ambages/autviam ali
quã oĩ difficultate carentẽ afferat ĩi mediũ
nos letis animis cõplectemur. O ſi ̊ vel
ſacere nõ vult.vel/qð magis credimꝰ/non
põt/tunccũ aliqͥd agere neceſſe ſit/pgat no
biſcum in hanc ſniam?⁊ attendat qͥd plus
heat dãni ꝓ ecclia.vel ſic ſtare/ imo q ttidie
magnis lapſibo coꝛruere: dñũm Bñdictuʒ
incarceratũ eſſelz cardiales ſuis honoꝛib-
ſpoliatos/⁊ pncipes ad ↄtẽtionẽ piculoſaʒ
Diſpoſitos videre:aut ꝙ ita pᷣparemꝰ nos
ꝓ bãc reunitionẽ pᷣmã ⁊ totalẽ huiꝰ obedie
ꝓ cũ alia celeriter ⁊ vtiliter tractare valea⸗
m. ⁊ q̃licer/ſi qs qſiuerit/iã in ꝑterũſum ẽ
⁊a pꝛudẽtioꝛib erit diligentiꝰ inqrendum
⁊Zinueniendum facilius. KWJ

„— imitrt Z
Decreta in leſſione

publica cõcilij generalis Cõſtantieñ. die
ſabbati.ix. ocobꝛiſ Anno. Mccccxvij. Et
bmo ꝓhemiũ ſuꝑ futuris cõcilijs celebꝛan
dis/ ꝓuiſione aduerſus futura ſciſamta

Requẽs generaliũ ↄcilioꝝce
lebꝛatio: agri dñici pꝛecipua
cultura eſt.q vepꝛes ſpinas et
tribulos hereſũ/erroꝝ ⁊ ſciſ/
v matũ extirpat. exceſſus coꝛri
PBit. defoꝛmata refoꝛmat:⁊vineã dñi ad frùᷣ
ge vberrime fertilitatis adducit. Illoꝝ vo

2
„ „
6
4

. —

ſtan. 5
neglectus pꝛemilla diſſ. em inatatch fouet⸗

Hecpᷣteritoꝝ tempoꝝ recoꝛdatiola pñtiũ
ↄſideratio/an oculos nros ponũt:.Ea ꝓpt᷑

boc edico ppetuo ſancimꝰ.decernim? atz

oꝛdinamus/vt amodo gene ralia concilia

celebꝛent᷑. Ita ꝙ pmũ a fine huius cõcilii
qnquenniũ immediate ſequẽs. Secundi
voꝗa fine illiꝰmediate ſequẽtis concilij in

ſeptenniũ/⁊ deinceps in decenniũ ꝑpetuo

celebꝛent᷑/in locis ꝗᷓ ſummus põtifer ꝑ mẽ
ſem ante finẽ cuiuſlibet concilij appꝛoban

te ⁊ ↄſentiente concilio/vel in eius defectũ
ipᷣm conciliũ deputare ⁊ aſſignare teneat⸗/
vt ſic ꝑ quãdã continuationẽ ſemꝑ aut ↄſi
liũ vigeat:.aut ꝑ mini puidẽtiã expectet᷑.

ODus terminũ liceat ſũmo põtifici de fratꝝ
ſuoꝝ ſctẽ romãe eccie cardinaliũ ↄſilio/ob
emergetes foꝛte caſus abbꝛeuiare/ſʒ nulla⸗

tenꝰ pꝛoget᷑.¶Qocũ aũt ꝓ futuro ↄcilio cele

bꝛãdo deputatũ abſq; euidẽti nccitate nõ

mutet.ſʒ ſi foꝛte caſus aliqͥs occurrerit q̊ ne

ceſſariũ videret᷑ ĩm locũ mutari puta obſi
diõis guerraꝝ peſtꝭ aut ſilis.Lũcliceat ſũ

mo põtifici de pᷣdictoꝝ fratꝝ aut duaꝝ pti

um ipoꝝ ↄſenſu atq; ſbᷣſcptõe/aliũ locũ p⸗

us deputato loco vicinioꝛẽ ⁊ aptũ ſb eadeʒ
tñ natione/ſurrofare.niſi idẽ vł ſile ipedi/

mẽtũ ꝑ totã illã nationẽ vigeret.tũc ad ali

quẽ aliũ locũ vicinioꝛẽ alteriꝰ natõis aptũ

hmõi ↄciliũ pot᷑it ↄuocariad queʒ pᷣlati et
alij q ad ↄciliũ ſolẽt cõuocari/acceder̃ tene

ant᷑acſi a pncipio loc ille fuiſſ- deputatus
NQuã tñ loci mutationẽ vł termi bꝛeuiatoʒ

ten eat᷑ dict ſũmꝰpõtifexltime/⁊ſemelꝑan
nũ añ pᷣfixũ minũ publicare/ itimare vti

ad ipᷣm conciliũ celebꝛandũ pᷣdicti poſſin

ſtatuto termino cõuenire. ¶¶ Si vero qoð
gbſit in futurũ ſciſma oꝛiri contingeret/ita

qꝓduo vel plures ꝓ ſummis pontitficibo ſe

gererent.a die quo ipᷣi duo vel plures inſi⸗

gnia pontificatus publice aſſumpſerint.
ſeu adminiſtrare ceperint.intelligatur ipᷣo

lure terminus concilij tunc foꝛte vltra an/
num pendens/ad annũ ꝓpximum bꝛeuiatꝰ
dqd quos omnes pꝛelati ⁊ ceteri qui ad con
cilium iretenentur/ſub penis iuris ⁊ alijs
per concilium imponendis/abſq; alia vo⸗
catione conueniãt. Nechon imperatoꝛ ce⸗
teriq; reges et pꝛincipes perſonaliter vel ꝑ
ſolennes nuncios tanq ad commune incẽ
dium extinguendum/ perviſcera miſenicoꝛ
die Jeiu chꝛiſti ex nuncexoꝛati cõcurrant.
Et qlibet ipᷣoꝝ ꝓ romano põtiſice ſe gen

2 S

WWe

õ, 4 – 5

Decretũ concilii conſtantien

infra mẽſem a die q̃ ſcam habere potuit /
aliũ vel alios aſſumpſiſſe papatꝰ inſignia

vel papatu adminiſtraſſe/teneatur ſub int

minatione meledictionis eterne ⁊ amiſſio

nis iuris ſi quod foꝛte ſibi queſitũ eẽta pa
patu/quã ipᷣo facto incurrat.⁊ vltra hbocad

quaſtibet dignitates actiue ⁊ paſſiue ſit in

abilis / cõciliũ ipſum ad terminũ anni pdi

ctuʒ loco pꝛius deputato celebꝛandũ indi⸗
cere ⁊ publicare.⁊ ꝑ ſuas litteras cõpetito⸗
ri vel cõpetitoꝛiba ipſum vel ipſos ꝓuocã⸗
do ad cauſam / vel ceteris pᷣlatis ac pꝛinci⸗

pibus q;tum in eo fuerit intimare.Necnõ
termino pᷣfixo ſub penis pᷣdictis ad locum
cõcilij ꝑſo naliter ſe tranſferre.nec inde di-

ſcedere/donec ꝑ ↄciliũ cauſa ſciſmatis/ple
narie ſit finita.Hocadiũcto ꝙ nullus eoꝝ
ↄtẽdẽtiũ de papatu ĩ ipᷣo ↄciliovt papa pᷣſi
deat.Quinimo vt tãto liberiꝰ ⁊ citiꝰ eccle⸗

ſia vnico ⁊ idubitato paſtoꝛe gaudeat /ſint

ipſi oẽs de papatu ↄtendẽtes / poſtq; ipᷣm
ↄciliũ inceptũ fuerit/auctate huiꝰſctẽ ſino
di ipᷣo iure ab oĩ admiĩſtratiõe ſuſpẽſi.nec
eis aut eoꝝ alteri/donec cã ipᷣa ꝑ ↄciliũ ter
miĩata fuerit quõlibʒ a quoq; ſub pena fau

toꝛie ſciſmat obediat᷑.¶ O ſi foꝛte electio
nẽ romani otificig metũ qͥ caderet in cõ

ſtantẽ viꝝ ſeu impᷣſſionẽ de cetero fieri cõ⸗
tingat/ipᷣam nullius cernimꝰ efficacie vł
momẽti/nec poſſe ꝑ ſequentẽ ↄſenſum eti⸗
am metu pᷣdicto ceſſante/ratificari vel ap⸗
pꝛobari.Non tñ liceat cardinalibo ad aliã
electionẽ pcedere.niſi ille ſic electꝰ foꝛtere⸗

nüciet / vel decedat. donec per generale ↄci

liũ de electione illa fuerit iudicatũ.⁊ ſi ꝓce⸗
dãt nulla ſit electio ipᷣo iurẽ.· Sintq; ſic ſe⸗
cũdo eligẽtes ⁊ elect ſi ſe papatui ingeſſit/⸗
om̃i dignitate/honoꝛe:⁊ ſtatu etiã cardina

latus ⁊ põtificali/ipᷣo iure pᷣuati.⁊ inabileſ

de cetero ad eaſdẽ/ac etiã ad papalẽ/ neca⸗
liquis eidẽ ſecũdo electovt pape ſub pena
fautoꝛie ſciſmatꝭ obediatquoqͥ modo. Et
eo caſu cõciliũ de electione pape puideat il
la vice.Sed liceat imo ⁊ teneant᷑ electoꝛes
omẽs aut ſaltẽ maioꝛ ꝑs ipſoꝝ/quã cito ſi⸗
ne ꝑiculo ꝑſonaꝝ pñnit/etia ſi ꝑiculũ omniũ
bonoꝝ immineret/ſe trãſferre ad locũ tutũ
⁊ metũ pᷣdictũ allegarecoꝛã notarijs publi
cis ⁊ notabilibꝰꝑſonis in multitudie po⸗

puli / in loco inſigni:ita tamẽ ꝙ allegantes

metũ huiuſmodi habeãt in ipᷣius metꝰ al⸗
legatione expᷣmere ſpeciẽ ⁊ q̃litatẽ dicti me

legatus eſt verus:⁊ ꝙ credunt ſeip̃ᷣm poſſe
pꝛobare:⁊ ꝙ per maliciã vel calumuiã hu⸗
iuſmodi metũ non ꝓponũt. Hec vltra pꝛo⸗

ximũ futuꝝ conciliũ vllo modo poſſit dif⸗
ferri allegatio dicti metus.Tenenant᷑ inſu

per poſtq; ſe tranſtulerint ⁊ metũ allegaue
rint modo pꝛedicto ꝓuocare ſic electum ad
concilium/quod cõcilium ſi vltra annum
pendeata die puocationis buiuſmodi/in⸗
telligaturad annum vt ſupꝛa ipſo iureter⸗

minus bꝛeuiatꝰ/ ⁊ nihilominus teneatur
electus ipᷣe ſub penis pꝛedictis ⁊ cardina⸗

les ꝓuocantes ſub pena amiſſionis cardi⸗

nalatus ⁊ omniũ beneficioꝝ ſuoꝛum.quã

ipᷣo facto incurrant/infra menſem a die ꝓ⸗
uocationis/conciliũ ipᷣm vt ſupꝛa dicitur
indicere ⁊ publicare/⁊ qᷓ; citiꝰ poterit inti⸗
mare/cardinales ipᷣi/ceteriq; electoꝛes ad
locũ concilij tempoꝛe conuenienti perſona
liter ſe tranſferre/⁊ vſq; ad finẽ cauſe expe/
ctare. Teneantur quoq; prelati ⁊ ceteri vt
ſupꝛa ad cõuocationẽ cardinaliũ im̃/ſi foꝛ
te ſit electꝰ? ↄuocare ceſſaret/accedere.x ẽt
ſic electꝰ in ↄcilio ipſo non pꝛeſideat:/quin
imo ſit a termino initiandi ↄcilij ipſo iure
ab omni adminiſtratiõe papatꝰ ſuſpenſus

nec ſibia quoq; ſub pena fautoꝛie ſciſma⸗

tis quomodolibet obediatur. Ex ſi ifra
annü ante diem indicti concilij ↄtingant
ſupꝛadicti caſus.vicʒ q; plures ſe gerãt pꝛo
papa vl ꝙ vnꝰ ꝑ metũ ſeu impᷣſſionẽ eligat
cẽſeat᷑ipo iur tã geretes ſeꝓ papa q; elecꝰ
ꝑ metũ ſeu impᷣſſionẽ/⁊ cardiales ad dictũ
ↄciliũ ꝓuocati/teneãtq; in ipᷣo ↄcilio cõpa
rere ꝑſonalr cim exponere ⁊ iudiciũ ↄcilij
ecpectare. ſi dictis caſib gccurretib⸗
otingat foꝛte caſus aliqᷣs q̊ͥ nccariũ ſit locũ
ↄcilij mutare vel obſidiõis vl guerre vl pe
ſtis vel ſilis.teneãt᷑ nihilominꝰ tam oẽs ſu
pꝛadicti qᷓ; om̃es pᷣlati/ceteriq; quiad con
ciliũ iretenentad locũ pximioꝛẽ vt pᷣmittit
qui ſit abilis ad conciliũ ↄuenire.poſſitq;
maioꝛ pars pᷣlatoꝛum qui infra meſem ad
locũ certum dedlinauerint/illum ſibi⁊ ali⸗
is pꝛo loco concilij deputare.ad quem cete

ri conuenire teneanturacſi a pncipio fuiſſ-

ſet deputatus. ¶ Cociliũ aũt vt pᷣfert᷑ ↄuo

catũ⁊ ↄgregatum de hmõi ſciſmatis cauſa

cognoſcẽs/⁊ in ↄtumaciã electoꝝ ſeu gerẽ

tiũ ſe pꝛo papa vel cardinaliũ ſi foꝛte veni/

re neglexerint.litem dirimat/cãmq; diffini

2 . — . —
tẽ dictume at/ac culpabiles iſciſmate pcurãdo/ſeu nu
tus:x iurare ſolenniter/ꝙ metus taliter alꝰ⸗

triendo/vł in adminiſtrãdo/aut obediẽdo

1

G

vel adminiſtrãſtibo fauẽdo/ſeu otra inter⸗

dictũ ſuꝑius eligẽdo.vel calũnioſos in al⸗
legãdo metũ:etiã vltra pᷣdictas penas. cu⸗
iuſcũq; gradus ſtatꝰ ſeu pᷣeminẽtie exiſtãt

aũt metus ſeu impᷣſſiois moleſtia in electõ

eccleſiaſtice vel mũdane.ſic puniat/vt
dicte rigoꝛ trãſeat ceter in exemplũ.

ne pape eo foꝛmiduloſiꝰ euitet᷑.q̊ toti xpᷣia⸗

nitati lamẽtabilius eoꝝ incuſſio ſeu factõ

ppetret.vltra pᷣdicta ſpẽalit᷑ duximꝰ ſtatuẽ
dũ.ꝙ ſi s hmõi metũ vel impᷣſſionem aut
violentiã electoꝛibo ipſis vel alicui eoꝝ in
electione pape intulerit.ſen fecerit aut fie⸗

ri pcurauerit. vel factũ ratũ habuerit.auti

H cõſilium dederit vel fauoꝛẽ.facientem ve
ſcienter receptauerit vel defenſauerit. aut
negligens in executione penaruʒ inferius

memoꝛatarũ extiterit.cuiuſcũq; ſtatus gra

dus vel peminentie fuerit.etiamſi imperia
li regali pontificali aut alia q̃uis eccleſiaſti
ca aut ſeculari pᷣfulgeat dignitate/iulas pe⸗
nas ipſo facto incurrat.q̃ in ↄſtitutione fe⸗

licis recoꝛdationis Bonifacij papeoctaui

que incipit Yelicis.ↄtinentillis effectua⸗
liter puniat᷑. Ciuitas vero etiã ſi qd abſit
vꝛbs Romana fuerit vel alia queurs vni⸗
uerſitas/que talia facienti conſiliuʒ vel au
xilium dederit aut fauoꝛem.vel infra men⸗
ſem ſaltem taliter delinquẽtem pꝛout tan⸗
ti facinoꝛis enoꝛmitas exegerit ⁊ facultas
ei affuerit non duxerit puniendum/⸗ eoipᷣo
ſubiaceat eccliaſtico interdicto. Et nihilo⸗
minus/pᷣter dictam vꝛbem /põtificiali ⁊ ſu

tibus pꝛinilegijs quibuſcunq;. ¶ Volu⸗
mus inſuꝑ ꝙ in fine cuiuſſibet cõcili
ralis hoc gecretũ publicetur ſolẽniter/nec
nõ quãdocunq; ⁊ vbicunq; romani ponti
ficis electio imminebit facienda/ ante in⸗
greſſum conclauis legatur/⁊ publice inti⸗

pꝛa.eoipſo ſit puata kancrr d,al⸗

—— —

¶Bequitur ſermo

eiuſdẽ cancellarij factus in die circũciſiõis

dñi

S

coꝛa papa apud taraſconam.
Pparuit gra dei⁊ ſaluatoꝛis
nr̃i omiba homib/ erudiens
nos.vc abnegãtes impietatẽ
⁊ ſecularia deſideria/ſobꝛie⁊
No Tiuſte/ ac pie/viuamus in hoc
ſeculo.⁊ reliq̃ qu

llij gene

ecualg. ne nicgudiuit ex epla pau⸗
li/veſtra deuatio. ¶ Am̃ apparuigradi⸗
7

⁊ ſaluatoꝛis nr̃i:adeamꝰcũ fiducia thꝛonũ

gratie eius.vt miam eius cõſequamur⁊ ꝗ/

tiam / in auxilio oꝑtuno. Nã qꝛ finiſn oſter

ſuꝑ nos.⁊ nos debilitati cõfractiq; iacemꝰ

in imo/ꝛ limo ↄſigimur.cõfundat᷑ pelagia
na hereſis.qᷓ gratiã dei ꝓpſi ubleuatione ne-

ceſſariam/abnegare pᷣſumit. Rurſi us qꝛ de

gra dei ſermo habẽdus eſt 1 de noĩe Jeſn/ H
quẽ nemo põt dicere niſi in ſpũſancto vt
ipſe Jeſus m nomẽ ſuũ ſit nobis Jeſus/

Vt pᷣterea condenatos in curia iuſticie gra⸗

tie nos cunia ſuſcipiat. dum internim ſegerẽ

thꝛono ſuegratie.puſq; legitimũ tempꝰ cõ

parendi p̃tereat/appellemꝰ ad cuniã 2 thꝛo
nũ greillicnos pᷣſentemus in ↄfeſſionib⸗

vbi ſoꝛoꝛ noſtra mater eſt eiuſdẽ gratie. et

aduocata noſtra, que plane deſpicere nos
non poterit. Caro enim ⁊ ſanguis noſter
eſt/ ⁊ cunie ſue iura defendet/iura gre. Sʒ
quis eſt iſte thꝛonus gratie. Ille ꝓculdu⸗
bio puer hodie circumciſus.cuius vocatũ

eſt nomen Jeſus. vt perieſum gratia fierz
ſicut ler per moyſen data eſt. vt ſaluaretur
mundus per ipſum.quem vidimus plenũ

.

ſericoꝛdia mea, inquit pꝛopheta. Et quid

miſericoꝛdia niſi gratia. Seg dicet for

taſſe timidioꝛ aliquis.Ego apertos habẽl

oculos coꝛdis in lumine fidei.⁊ lucerna e⸗

uangelice veritatis hodierne/intueoꝛ in H
puero ſeueritatem diuine iuſttcie ſeueram
valde.que etiam pꝛopꝛio filio dei non pepꝑ

cit.quin eum nuditati ⁊ frigoꝛi ⁊ duro vutł

neri dũ tenellus circumciditur/ exponeret
Et tu mihi apud ipſum puerum inuenire
thꝛonum gratie repꝛomititis. Si in viri⸗
di hoc fecit deuſ.ſi innocentiſſimo filio nõ
pepercit/in ſicco quid fiet/peccatoꝛibꝰſea er⸗
uis qualiter ignoſcet. Quin etiam mater
eius.mater benedicta.quibus oculis pec⸗
catoꝛes inſpiciet/qui tota hodierni dolo⸗
ris ſui cauſa ſunt. qui totam ſue grandis
anxietatis materiam pꝛebuerunt/dum pé/

pter eos vnigenitum dilectiſſimum / exa⸗

qi vulnerecuentum/ex nuditate ⁊ frigoꝛe
vaglentem cognoſcit? dolentem:? Atuero
quiſquis hoc dixerit ſciat nil tale timendũ

ſatiſfactum eſtiuſticie / ſatiata eſt/ non pu⸗

pueri flagellati meruit:qui factus eſta deo
nobis iuſticia atq; redeptio/in qͥ et ſi iuſti⸗

niet bis in id ipſum eum qui gratiam huiꝰ

cia appareat in ei attritiõe ꝓpter pctãnfa
ſuꝑeminẽter tũ apparet gra dei:qͥ vt ſeruũ

Bermo factus in die

redimeret tradidit filiũ ã̃ſi pecatorẽ puni

endum. Sed ⁊ tu virgo digniſſima non

abhoꝛre peccatoꝛes.ſine quibus nunqm

foꝛes tali digna filio qui licet ex te genitus

eſt. attamen nobis natus nobis datus.

Adimus ergo cum fiducia te.⁊ filium tu⸗
um. In quibus talis apparuit gratia dei
vt tu mat dei fieres iueniẽdo gratiã apud

deũ /⁊ ipſe hõ fili dei diceret᷑. Ita vt nõ du
bitauerit Aug. aſſe. erere. nullã iu reb ꝑ tys
oꝛtis maioꝛẽ iſta eſſe gram/dũ verbã caro

factũ eſt. De q̃ verbo locutur det ipſe nob

gratuita benignitate vbũu efficax ⁊ fructuo

☚, ——

ſum:meritis ⁊ pcibo tuis vᷣgo gloꝛioſa/que

ab angelo vocata es gra plena ãtonomati
ce.⁊ ðᷣina ſqalutatiõe quã repetim dicẽtes.
Aue ⁊c̃. (¶ Apparuit gra dei ⁊ ſaluatoꝛis
noſtri.⁊ reliq. Exhilareſce tu q perieraſ/mi
ſerãde bõ/erige aureſ/audi:⁊ gras age/qm̃

apparuit gra dei.datũ certe optimũ ⁊ do?⸗
nũ pfectũ.qm̃ gratia dei vita eterna.⁊ ſi do

min dat gram dabit 1 gliam. Nõ igi t᷑ in⸗

uanũ hãc dei gratia accipias / no p ingrati

tudinẽ in huiꝰ anni pncipio enceniũ tam

inſigne ꝑuipẽdas.Et attẽdas vigilant. q

nõ dixit apłs.apparuit ſapia dei.apparu⸗

it iuſticia dei.apꝑuit potetia. Illas qppe
magi⸗ extimeſcebat hõ re / pditoꝛ/⁊ dam/
natꝰ.quã ðᷣſiderabat Om̃ ſapia accuſabat
⁊ nõ hẽbat locũ negatio.nec valebat excu⸗

ſatio Adã vbi es ⁊c. Si voluerit mecũ cõ⸗

tendere(dicebat Job afflictꝰ)nõ potero ri

dere vnũ ꝓ mlle.
nabat. ⁊ nõ inueniebat᷑ appellatio.qꝛ au⸗
diſti vocẽ vxoꝛis tue ⁊c. Rꝛopterea idem
Job verebat᷑ oĩa opa ſua.ſciẽs ꝙ nõ ꝑcerʒ
delinauẽti . Hinc eſt ꝓphetica ſupplica⸗
catio.nõ intres in iudiciũ cuʒ fᷣuo tuo do.
qꝛ? nõ iu.in con.tuo om.viuẽs. Potẽtia ð
niq; accuſatũ ⁊ ndemnatũ puniebat/⸗ nõ
erat enaſio. A facie man tue.i.poſẽtie ego
defeci / ploꝛabat pſalmiſta. Et rurſus quis
nouit ptãtem ire tue/⁊ pᷣ timoꝛe tuo.i.t.di⸗

numerare: Et nemo eſt ꝗq de manutua poſ
ſit eruere.Hõ & qrebam ſapiam accuſan/

—

tem. nõ iuſticiã ↄdemnantẽ.nõ potentiaʒ

7 „

erecutioni ſniam demãdantẽ/atq; ſeuien⸗

tem . Abi ſeuientẽ. Seuientẽ nũc in celo
ↄtra apoſtatas ãgelos.nũc in ꝑadiſo ↄtra

parẽtes bmos. nuc in turri babelꝑ cõfuſio
nẽ linguaꝝ.nũc in terra ꝑ diluuiũ aquarũ

multaꝝ/nũc in pẽtapoli pecca trice.ꝑ ſub/e

Juſticia accuſatũ ↄdẽna /

dia iudicium:

ſionẽ oĩm. Sʒ ſolã gratiã miſantem ⁊ ab⸗
ſoluẽtẽ petebamꝰ.q̃ ſalui eſſemꝰ/nõ ex ope

ribo iuſticie qᷓ fecimꝰ nos.Et hec hodie no
bis apparuit. dum celauit deus potentiaʒ

in infirmitate. ſpiam in infantia. iuſticiam
in pietate ⁊ circũciſionis ſatſfactõne.Ta

q; impoſuerit deus ſilentiuʒ eis.⁊ ded erit
audientiã totã mie. Ita ſuperatis omibus
datur triüph gratie. Et hec apparuit ho/
die nobᷣ valde neceſſaria. HNam qͥd ageret/
q̊ ſe vteret bõ condẽnat in curia iuſticie / ſi
nemini datus eſſetlocus appellationis ad
curiam gratie/ſi non ſuperaret miſericoꝛ
Dicamus iterum q;' pꝛi
ſempiterna dei virtus atq; diuin itas (teſte
apoſtolo exeis que facta ſunt intellecta cũ
ſpiciebatur. ſicut antea dixerat ſapiens/
ex magnitudie ſpcciei ⁊ creature/ oteſt vi⸗
ſibiliter earum creatoꝛ agnoſci. S£ ed ⁊ ſa⸗

.

pientiam eius exoperibus agnouit que ex

—

clamans dixit. q; magnificata ſunt opera
tua domine: omnia in ſapiẽtia feciſti. Po
terat quoq; dei beniuolentia vtcũq; agno⸗
ſci in rerum dignantiſſima conſeruatione
et directione in ſuos fines. ſicut potentia
ex creatioge.⁊ ſapientia ex gubernatiõe vi
debatur. Quapꝛopter foꝛte gratiaz appel⸗

lat ſapiens nutricem omnium. Sed exre
paratione lapſi.exrecreatõne deperditi.ex

iuſtificatione impij maxime apparui ra

tia dei. NHam que gratia maioꝛ / que libera

lioꝛ. vel dici vel exiſtimari potuerat/qm
vttantum daret deus homini. vt pauper
fieret: quis hoc crederet.ſi nõ ↄſcius ſecre⸗

toꝛum dei Paulus aſſereret.quia pꝛo no/

bis egenus factuſ eſt / vt illius inopia diui

tes eſſemus. Gratia inſuper qualis mira/

bilioꝛ/ ꝙ; vt taliter compateretur. homiui
milero deus. miſer fieret. oppꝛobꝛium et
abiectio plebis.
ſericoꝛdie dei noſtri.in quib viſitauit nos

S

jſta nõne ſunt viſcera mi

—

deus oꝛiens exalto. Juquibus apparuit

gratia dei ⁊ ſaluatoꝛis noſtri hodie circũci
ſi. .. mplus vero domina natura. vt hu⸗

mano moꝛe loquamur.quauis in ſuo crea

turarum ſpeculo pulcer imo.in libꝛo capa

ciſſimo. in carmine ſonoꝛo. ⁊ armonico/
monſtraret potentiam dei efficientem / et
ſapientiam exemplantem. ⁊ bonitatem en
ctca finientem.pꝛimum exvnitate. ſecundũ

er vitate. tertiñ ex bõitate creaturaꝝ. Rur
ſus pmũ exeaꝝ mõ.ſcõm ex ſpecie.tenti ex

nerſionẽ ꝑuerſoꝝ. Zandẽ in ifer ꝑ inclu/. oꝛdie. Silt excreaturay menſura pot?tiã

Circumciſionis domini

Exr earũ nũero ſapientiã. Ex põderetrabę
te in ſuos fines bonitatẽ.vt q̃dã circulo in⸗

telligibili ex ipᷣo creante/⁊ ꝑ iᷣm exemplan

tem/⁊ in ipo finiẽte ſint oĩa/ nihilominus
mũdꝰbãc ſapiaʒ dei potẽtiã ⁊ bonitatẽ cogᷣ

ſcere hũs/nõ glificauit deũ neq; gras egit.

Sed voluerãt ſibi oĩa⸗/⁊ obſcuratũ factũ ẽ

inſipiẽs coꝛ eoꝝ/⁊ defecerũt ſœutãtes ſcru;

tinio.Quãobꝛẽ oꝛdinauit deꝰfacere opus

noue gre ſupꝛa naturã.vt eſſet gra dña re⸗

inaqʒ nature. Hã gra eiꝰq̃ ⁊ mia.ſuꝑ oia
9 9

opa eiꝰ.Quegr̃a lʒ ſupboꝝ oculos ſua lu⸗

minoſitate cecauerit.illuſtrauit mẽtes hũi
liũ.ſicexultãs ieſus in ſpũ. Cofiteoꝛ inqt
tibi pr celi ⁊ terre.qm abſcõdiſti heca ſapi

entibus ⁊ pꝛudetibo/⁊ reuelaſti ea ꝑuulis.
Ita pr.qm̃ ſic placitũ eſtapð te. Placituʒ
nõ meritũ.vt nõ głietur añ eũ ſtulta pᷣſum⸗/
ptio oĩs carnis.q in ſapietia deũ nõ cogno
