rõnabiliter ↄcedendũ/vt accepto illo in
eſt cõtrauerſia:faciliꝰ ⁊ cõpendioſiꝰ ad er/

roꝛis depoſitiõem induci poſſint. Debet

eni ↄcedi ſicut ⁊ ſancta ſynodus concedit.

qꝙ aliqñ potuit fieri ⁊ factñ eſt ſine peccato
imo cũ merito:ꝙ aliqͥ laici comunicarent
ſub vtraq; ſpecie/ſicut aliqñ fiebat ↄſecra
tio in fermẽto/ne iudaiſare videret᷑ eccłia:
ſicut ⁊ chꝛiſtꝰ ⁊ foꝛſan pluries poſt eũ pꝛi/

mitiua eccłia ↄſecrauit/a dedit hoc ſaccm

poſt cenã. Concedat᷑ etiã ipis ꝙↄtra ſacrã
ſcr.pturã nec auctoꝛitas hũana/nec cõſue
tudo aliq̃ robur habet.ſed addat᷑ ꝙ inter/

—

pꝛetationẽ vel expoſitõʒ ipa recipit ſicut
in regul deductũ eſt.(/ Secunda. In ex/

pugnatõe hmõi/pꝛincipale illud circa qð

veriat᷑ diffiicultas/ſicut in pũcto centro ł
cardine/eſt. Si cõicatio talis ſub vtraq;
ſoccie ſit iuſſa generalit᷑ a chꝛiſto/ſub debi
to ſalut eterne/⁊ indiſpẽſabiliab homie/

gquẽadmodũ dicimꝰ ꝙ baptiſmꝰ aqᷓ eſt de

neceſſitate ſalut/indiſpenſabili ꝑ hoiem /

5 „ *

de coione laicoꝛũ ſub vtraq; ſpẽ. i7

ſic ꝙ nulla auctoꝛitatevł ↄoſuetudie poſſit ſequẽter reputant ꝙ ſola generaljecclia ſit
gefiern introduci vł inſtitui vt certi hoĩes nõ ba/ apud eos.ſicut olim fuit tꝑibꝰ Auguſtini
wiche ptiſarent᷑ baptiſmo aqᷓ. Diffinit aũc ſacrũ de donatiſtis.que q; hoꝛrenda ſit ſſuptio
Amde, cõciliũ /⁊ veriſſime negatiuã / ſicut nec ſů vigdere ſtupoꝛ eſt. Et valde notandũ eſt q;
ndi ptio ſacramẽti tal eſt neceſſitatꝭ añ cibum ex hac auctoꝛitate cbꝛiſti. Niſi manduca/
tnuanitl vel etiã poſt cibũ. Circa qð eſt rememoꝛi uerid carnẽ fulij hoĩs ⁊ biberit; ſanguineʒ
Migc da diſtinctio neceſſaria et notãda. ꝙ circa nõ habebit vitã in vobis Joh.vi. volunt
enbig. miniſtrationẽ vł inſtitutiõem ſacr̃oꝝ que cõcludere ineuitabiliter erroꝛẽ ſuũ/⁊ non
dã ſunt de neceſſitate ſacr̃i ⁊ de iure diuuis attendũt ꝙ in eodẽ capitulo chꝛiſtus pꝛe/
. qdam vo ſunt tmmodo de neceſſitate pbce miſit. Ego ſum panis viuus/ſi quis mã/
Wr⸗ pti ⁊ de iure hũano ſeu poſitiuo. Exẽplũ ducauerit ex hoc pane viuet in eternum.
tün in materia nr̃a fiat ↄſecratio ꝑ talẽ vbo olaihl loauit de notyer ideo mendaceʒ
riti rũ foꝛmaʒ.ꝙ in tali materia panis.ꝙ ꝑ ſa⸗/ faciũt chꝛiſtũ.ſi requirat᷑ etiã cũ manduca
Tanc cerdotẽ.h̊ eſt de neceſſitate ſacr̃i ⁊ iuris di tione ſacramentali panis.ſumptio etiam
bm uini. O, auũt fiat in tẽplo ſeu altari ſacra/ vini ſacramẽtalis. quoniã dictũ ſuum eſt
to.qꝙ cũ talibo veſtibo ⁊ cũ lumĩe.q cũ tali / vna cõditionalis.Si qͥs.cuiꝰ oppoſituʒ
elnlech bus oꝛvibo. epła ⁊ euãgelio.⁊ q ieiuno ſto coõſequẽtis ſtat ᷣm eos cũ antecedẽte ſum
nachijſe, macho.ieiunio etiã nature. Hec inq; om/ pto in ſe/a ſm verba ſua.ĩmo conſſqnens
Wrig nia atq; ſilia ſunt de ſolo pᷣcepto hůano et hoc modo repugnat antecedẽti.( Eſti
aiunde, variabili. Sicq; eccłia poſſet ex cauſ̃ ra- ſuper mirabile ꝙex illo vno verbo volũt
eni tionabilibo etiã pᷣmiſſa oĩa vel aliq̃ talum concludere ꝙ ſacramentalis ſumptio coꝛ/
ädn immutare ⁊ imutata ſub pᷣcepto tradere / poꝛis ⁊ ſanguinis chꝛiſti cadat ſub tanta
eenti, ſiic ꝙtũc peccaret hõ faciedo illud in ̊ nuc neceſſitate ſalutis ⁊ iuris diuini ſicut ba/
NNügg O mere?ẽ.⁊ ꝙ trãſgrediẽdo peccaret. Ter/ pptiſmus aque.cum oppoſitum maniſeſte
Wmun cia. In expustiõe tali declarari pᷣt ſaciliꝭ pateat ꝑ doctoꝛes/quoniam ſine tali ſum
polairzitr apud nolẽtes ꝓteruire/vłex affectu pꝛaui ptione ſtat ſalus.ſaltẽ in paruulis ⁊ pue/
Mzwran ter errare/ꝙ ſùptio ſacr̃i ſub vtraq; ſpecie ris circa perfectũ vſum rationis ſicut ob/
mput, alaiq'/ modo nõ eſt/aut vnq; fuit de nece/ ſeruat eccleſia. q;uis reperiat᷑ ex quadam
muga ſitate beent iur dĩni ſub pena dãnatõis epiſtola Cipꝛiani/ ꝙ ꝑuuli quattuor an/
Nennien . ceterne.Attñ dũ ſiebat a laiq pᷣcipiẽte vꝑ noꝛum recipiebant aliqñ coꝛpus chꝛiſti.
ogiceet mittẽte vl ↄſulẽte eccłia/bñ ſiebat. ſi ic duz Ponit᷑ enĩ pꝛo Eiraculo pueꝝ vnũ talem
Wdin 2ↄficiebãt ſ⸗ acerdo tes in fermẽtato. Nunc q oblato cibo idolis imolato nolebat aut
Nad n vero dũ certa rõne inoleuit oppoſita ↄſue nõ poterat comedere/ſed bene de pane cõ/
. Debe tudo ꝑ eccłiaʒ laudata ⁊ iuſſa/q iuſſio ptzʒ ſecrato guſtabat ſi bũ metnini JMuiala
N— ex tali ↄſuetudie ꝗᷓ eſt optia legu interpꝛes In expugnatiõe tali ridendum eſt ad au
neyanp SSüptio tal temeraria eſt: æ pᷣlumptuoſa: ctoꝛitates aduerſarioꝛũ inductas. pꝛimo
mnumn ſcandaloſ. a: ſeitioſa ⁊ eccłiaſtici ritus trr ꝙ alique cõcedunt᷑ ꝑ quãto fundamentuʒ
batiua.? exↄleqnti eterne danatiõis indu veritatis dicũt eſſe ſacrã ſcripturã ⁊c.ſʒ ri
tace ctiua. Sne⸗ valet cũ inducũt ꝙ laici pꝛ? teintellectã. Alie ſimilit cõcedunt᷑ p quã/
Keäon merent᷑ ſumendo ſub vtraq; ſpecieq́; ſub to dicũt ſacramẽtũ altaris aliqũ ſumptuʒ
Nre ſola foꝛma panis. Rñdet᷑ falſuʒ eẽ.qꝛ meli fuilſſea laicis ſub vtraq;ʒ ſpecie/q;uis pba
* oꝛ eſt obediẽtia qᷓ; victime.Et qꝛ pᷣt ecclia brilius videat᷑ ꝙ hec obſᷣuatio nunq; a tẽ/
. min pPhibere aliq̃ qᷓͥ pñt aliqũ meritũ augere in poꝛe doctoꝛum cõmunis apud om̃es ex/
Me aliqb/ ppt᷑ meli bonũ cõe adipiſcẽdũ vel titerit. Alie que dicunt ſacramentum al/
Nüter malũ declinandũ. Paner evpugtr taris integre ſumi debere ſicut expꝛeſſius
ient one tali/ dicendũ eſt ꝙ aſſerẽtes talẽ ſupci/ inter omnes allegatos tradere videt᷑ Ge/
Nhe onẽ eſſe licitã ⁊ vtilẽ laicis ſub vtraq; ſpe laſius papa de conſecratiõe diſtinctõe.ij.
araa cie/tantũ errãt qntũ uli/qͥ dicũt eam eẽ ne coõperimꝰ.debent exponi de ſacerdotibus
cenen⸗ ceſſariã de neceſſitate pᷣcepti diuini/x iuꝭ eccłie qͥ celebꝛãt ꝓ toto ppło apud q̊s ſem
eſes. indiſpenſabilis q̃ſi ſacramẽti ¶ Patet.qm per fuit ⁊ eſt de neceſſitate pᷣcepti ſalteʒ ec
ſabdn iſti ſcði dãnant aꝑtiſſime de hereſi/ oms et cleſie/ꝙ ſub vtraq; ſpecie cõmũicaret/in/
Dhaof ſingulos qͥ nõ volũt laicos talit᷑ eſſe cõca tantũ ꝙ plus obligant᷑ hoc facere q; eie⸗/
3 dos:⁊ ponũt eos extra eccłiam. Et iia cõ/ iuni celebꝛent/iuxta ↄſuliũ doctoꝝ ditetig
ee

de cõione ſub vtraq; ſpecie

ꝙ vbi bõ veniens ad ꝑceptionẽ ſanguiniſ
reꝑit pꝛimo ibi aquã/quã putãs fuiſſe vi/
nũ deguſtat ⁊ ita frangit ieiuniuʒ nature.
debet ↄſecrare nouiter vinũ et ita ſumere.
Et ita dicit᷑ pplłus ſanguinẽ bibere/qꝛ mi
niſtrantes ꝓ eis / illũ bibũt ꝓut intelligun
tur auctoꝛitates inducte/ ex canonib ec/
cleſie.⁊ iuxta vbũ Auguſtini pᷣdictuʒ.cre/
de ⁊ bibiſti.Eſt eni manducatio ⁊ bibitio
iuxta cõem diſtinctionẽ duplex. Una ſpi
ritualis ꝑ fidẽ ⁊ amoꝛeʒ q̃ neceſſaria eſt in
adultis.Alia eſt ſacramẽtalis q̃ ſi ſit ſine
ſpũali nedũ nõ ꝓficit ſed officit. Cadit tñ
in pᷣcepto dũ eiꝰ ſumptio nequaq; ↄtemni
tur.ꝓut de ↄfirmatiõe et extrema vnctiõe
dicit᷑ a doctoꝛibe qᷓ dicunt᷑ eſſe ſacramenta
non neceſſitatis.Et de h̊ ſacramẽto notet᷑

quid egit venerabil hugo de ſancto victo

re in moꝛte ſua.Ex q̊ colligit᷑ ſumptioneʒ
ſacramentalẽ nõ eſſe neceſſitatis ſicut ba/
ptiſmũ.⁊ ex alijs notatis ſuꝑ quartũ ſen/
tentiarũ ꝑ doctoꝛes diſ.xi.⁊ ꝑ gloſas Jo/⸗
han.vi.Et pᷣme ad Choꝝ.xi.i Sexta.
In expugnatiõe tali ſunt inducẽde aucto
ritates doctoꝛũ ſacre theologie/qͥ ſcripſe/

runt in hac materia q̊s hic omittimꝰ/ par

tim qꝛ fuerũt ſufficient᷑ allegate in h̊ ſacro
cocilio ante dãnationẽ erroꝛis pᷣdicti.par
tim qꝛ multe ſunt vulgate ⁊ note. Deniq;
qꝛ ſtat ꝓ parte hac exꝑięntie teſtimonium
vbilibet diuulgatũ/qu Re qͥ negaret debet
nõ rõne / ſed ſenſu ⁊ flagellatiõe compeſci.
Beptima. In expugnatiõe tali ꝓfice/
re videret ꝙ ſereniſſimꝰ rex romanoꝝ in/
nocatꝰ a ſacro cõcilio/acciꝑet factuʒ illud
ꝓſequendũ ⁊ terminandũ /ſicut ⁊ alias he
reſes in bohemia/cũ potẽtia etiaʒ bꝛachij
ſecularis. Attento pᷣcipue ꝙ pñs ſuit ⁊ eſt
in ↄcilio vbi facta ſunt decreta in hac ꝑte.
Attento pᷣterea ꝙ in regno fratr ſui cuius
eſt ſucceſſoꝛ/hec hereſis hʒ exoꝛdiũ.et niſi
ꝓuideat᷑ ſerpet in longinquũ. (¶
In expugnatiõe tali videret᷑ multũ ꝓfice/
re/pᷣſertim Bn bobenos ſ ↄcilium aut

—

ſuppoſita eiꝰ /palã oñ

vel inuidia ꝓcedit᷑ ↄtra eos /ſed zelo ſolo fi
dei ⁊ ſalutꝭ aniaꝝ. Et hoc tũc fiet eiſ ꝑſua

ſibile ſi videãt ⁊ ſentiãt in factis/ꝙ queri
tur in q̊ ↄcilio extirpatio omniũ erroꝛum

ſine acceptiõe gent alicuiꝰ vel ꝑſonaruʒ.
Et ꝙ nõ ſolis eis fiat ſicut nec fiet dño cõ
cedente ꝑſecutio/⁊ nõ alijs deteriꝰ aut nõ

—

Octaua.

voſ ẽt nedũ verbis
epiſtolis.ſed factꝭ ⁊ exẽplis.ꝙ nõ ex odio

minꝰ errantib detur fauoꝛ / diſſimulatio /
aut ec defenſio. ¶Nona. In expustione

talivideret᷑ maximũ eſſe pᷣiudiciũ /ſi nõ li/

bere ↄuenirẽt theologi collatiões mutu/
as cũ caritare ⁊ abſq; ↄtentiõe frequenter
babituri/cũ p cauſis minoꝛib ⁊ pꝛopha /
nis/fiat q̃tidie alioꝝ ↄuentio. Rurſus o/⸗

poꝛtet ꝙ ſtilus pcedẽdi theologicꝰ obſer/

uetur.nõ litigioſus aut pphanꝰ. Super
q̃ re alibi ſcriptũ reꝑit᷑ ampliꝰ.¶ Decima
In expugnatiõe tali/viderent᷑ idonei eſſe
qntũ ad expugnationẽ doctrinalẽ/ theolo
gi vniuerſitatũ illaꝝ que nõ debẽt a dñis

bohemis de odio vel inuidia haberi ratio
nabiliter ſuſpecti.⁊ q̊s cõſtare põt in alijs

materijs ſinceriter ⁊ veraciter ⁊ cõſtanter
hactenꝰ decertaſſe / ſine nota hereſis vler⸗/
roꝛis in alijs materijs.Et ad hoc non du

biũ eſt parati ſunt inter ceteros/ theologi

de alma vniuerſitate pariſienſi/ qͥ magno

in numero pᷣſentes ſunt in ̊ ↄcilio. SDunt

de alijs vniuerſitatibo pᷣclaris/tã nume/

ro q;ᷓ merito /theologi pᷣcellẽtes. ¶¶ Unde

dicũt eoꝛũ plurimi/qui ſuꝑ hoc fuerũt ſi/

mulↄgregati/q;ↄſuetudo licite ⁊ rationa

biliter fuerit introducta/de nõ cõmunicã
do laicos ſub vtraq; ſpecie.pᷣſertim pꝰ mł

tiplicationẽ fideliũ. Et hoc pptereuitati/

onẽ multiplicis periculi/irreuerẽtie/ ⁊ ſcã
dali/circa ſuſceptioneʒ huiuſmõi benedi/

cti ſacramẽti. Pꝛimũ ꝑiculuʒ in effuſione.
Scõm in depoꝛtatiõe de loco ad locum.

Terciũ in vaſoꝝ ſoꝛdidatione q̃ deberent

eſſe ſacrata nec paſſim tractata vel tacta a

laicis. Et multo minꝰ deberet vinũ conſe

cratũ vendi apotecis / ſicut fit apud tales

vt dicit᷑. Quartũ in barbialongis laicoꝝ

Ouintũ in ↄſᷣuatiõe ꝓ infirmis/qm̃ poi/
ſit in vaſe acetuʒ generari/ ⁊ ita deſineret.
ibi eſſe ſanguis chꝛiſti /nec ſuſcipiẽdũ eſſet
nec nouit᷑ ↄſecrandum ſine miſſa.Et fieri
poſſet ꝙ daret᷑ acetũ purũ ꝓ ſanguĩe chꝛi⸗/
ſti. addito ꝙ in eſtate bibiones aut muſce
generarent᷑ qͥntũcũq; eẽt vas clauſuʒ.qñ/⸗
q; eẽ putreſceret aut fieret velut abomina
bile ad bibendũ.⁊ hec rõ eſt efficax valde.
Et ex alia ratiõe q alij multi pᷣbibiſſent.

Et queritur in quo vaſe fieret cõſecratio

tanti vini/quantũ requireretur in paſca/
te pꝛo decem aut viginti milibus ꝑſonaꝝ
Dextum damnum eſſet in ſumptuoſita/
te vini/ſaltem apud multas ꝑtes in quib⸗

virx inuenitur vinum ad celebꝛandum.et

lhn
liröli⸗ h
e
1rd,

Rürtun
o

.
n

Dexim
Goneieſte
Wtheolo
WNis
Phheint⸗
epörinäis
: Clante
cſio ſer
bochond
No
Kdwage
rs iͤun
odori,
denoͤinu
eiſennyt
nalan,
Mitſc
nöibenedi/
heffuſone.
Aborm.
ddeder
adnn
narinücn
ftapotc⸗
oNgoli
uundein
lagiiii⸗
niſi
inauchn
Guhue
Cſiz ſ⸗
nmonmn⸗
undi
nhbick

t

mmr npl
hs h⸗
DA
gegien

alibi chare comꝑatur. Eſſet pꝛeterea peri

culum in congelatione. Eſſet rurſus peri
culum in falſe credulitatis inductione/et

hoc multipliciter. Pꝛimo ꝙ tanta eſſet di

gnitas laicoꝛum circa ſumptioneʒ coꝛpo/

ris chꝛiſti. ſicut ⁊ ſacerdotum. Secundo
ꝙ boc facere ſemꝑ fuit ⁊ eſt neceſſitatis / et
ita perierunt omes.⁊ pereunt aliter ſenti

entes facientes aut docentes. Et om̃s ge

neraliter tam clerici qᷓ́; doctoꝛes ⁊ pꝛelati
qui non poſſetenus oppoſuerũt ſe tali cõ
fuetudini/verbis ſcriptis aut ſententjs.
⁊ ſacramſcripturã om̃es illi peruerterẽt

Tercio ꝙ virtus huius ſacramẽti non eſt
pꝛincipalius in ↄſecratiõe q; in ſumptio/

ne. Quarto qꝙ eccleſia romana nõ rite ſen/

tit de ſacramẽtis nec in hoc eſſet imitãda.
Quinto ꝙ concilia generalia ⁊ ſpecialiter

Xonſtañ.errauerũt in fide ⁊ bonis moꝛi/

bus. Dexto multipliciter occaſio eſſz ſe⸗

ditionum ⁊ ſciſmatuʒ in chꝛiſtianitate no
ſtra / ſicut experiẽtia nüc manifeſtat in bo
hemia/que ſeditio nedum ad ſpiritualem
ſed tempoꝛalem diſſipatiõem tendit:niſi
dei pꝛouidẽtia ⁊ regis romanoꝛũ pꝛuden

tia pꝛouideant ⁊ pꝛediſponant.

Finit tractatus aduerſus hereſim no/

uam de neceſſaria cõmunicatiõe laicoꝛuzʒ
ſub vtraq; ſpecie.raptim editus Cõſtan/
tie Anno. M. cccc. xvij. die. xx. auguſti.

Incipit tractatus

eiuſdem magutri Johannis de Berſon/

de pꝛobatione ſpirituum.

quẽ diligebat Jeſus. Ne/
q; enim neſciebat illaʒ co/
aoapoſtoli ſui ſentẽtiaʒ. An
gelus ſachane tranſfigu/

rat ſe in angelum lucis / ſic vt fiat demoni

um meridianũ /dum ꝓ tenebꝛis erroꝛum/⸗/
quas ad tempus celare pmittitur/lucẽ ve

ritatis claraʒ ſe fingit offerre. Patuit hoc
apud ſanctũ Martinum viſibiliter / patz
apud alios płimos inuiſibiliter / duz teſte

berñ.ſub ſpecie magni boni ⁊ ardui/gran

de peccatum operit ſuggerit ⁊ inducit
Pꝛobare ſpũs ſi ex deo ſũt / nõ cuilibʒ da /

tũ eſt.ſed aliqᷣbus ꝑ ſpũmſactm̃/quivnus

De pꝛobatione ſpirituũ

PRobate ſp iritus ſi er deo
ſunt / iubet diſcipulus ille

eriſtens diuiſiões gratian diſt buit ſin/

gulis pꝛout vult/ad edificatiõem coꝛpon
chꝛiſti /qð eſt eccłia/ cui nũq; detuit in ne/

ceſſarijs. Sicut igit᷑ nõ omniũ eſt pꝛ-ophe
tare/ nec euãgeliſare omniũ eſt/nec omniũ

interpᷣtari ſermões.ſed aliquoꝝ ex officio

vſq; in finẽ ſeculi. Sic nõ omniũ eſt pba/
re ſpũs ſi ex deo ſunt.ſed buſ datum eſt.

quales ſunt ſpũales quos vnctio docʒ de

omibus / qui ⁊ de om̃iby iudicant etiã int
diem ⁊ diem. Quale donũ beatꝰ martinꝰ⁊

anthonius ⁊ plures alij legunt᷑ habuiſſe.
EPꝛobare ſpiritus ſi ex deo ſunt ↄtingit
multipliciter. Uno quidẽ modo ꝑ modũ
artis ⁊ doctrine generalis/ſicut ꝑ eruditi/

onẽ ſacrarũſcripturarũ / diligẽti pioq; ſtu
dio acquiſitã. Sunt nimirũ ſcripture in
quibo putamꝰ nos ſidem habere ↄtinẽtes
artẽ/falſos pꝓphetas a veris/ et ab illuſio⸗-
nibus reuelatiões cognoſcẽdi. Alius iue
nitur modus ꝑ inſpiraciõem intimã/ ſeu
internũ ſapoꝛẽ/ſiue ꝑ experimẽtalem dul
cedinẽ quandã/ſiue ꝑ illuſtratiõem a mõ/

tibus eternis/effugãtem tenebꝛas omnis
dubietat.hoc aũt eſt mãna abſconditũ et
nomẽ nouũ in calculo ſcriptum/ quod ne
mo nouit niſi qui acceꝑit.hoc Gregoꝛius

in dyalogo. hoc Augꝰ. in de confeſſiõe de
ſeipo ⁊ matre.hoc Hugo de arra anie. cuz
pluribus alijs notauerũt Pꝛobare ſpi
ritus ſi ex deo ſint/ꝑ regulam artis gene/
ralem ⁊ infallibilem/pꝛo particulari caſu
aut nõ põt/autvix põt husnanit fieri.ſed

reqritur donũ ſpũſſancti.qð apłs nomi/

nauit diſcretiõem ſpirituuʒ/quo do no fit
vt mens nedũ in ſe⁊ de ſe ſciat pbare ſpiri
tus ſi ex deo ſunt.ſed etiã de alijs ⁊ i alijs
noſcit. Hic aũt eſt modꝰ terciꝰ alius a pᷣdi
ctis/pꝛobandi ſpũs.qm̃ pꝛimuſeſt doctri

8

nalis.ſcõus eſt experimẽtalis.terci
cialis ex officio hierarchico atq; ſpiritua/
li dono ↄceſſus. Itaq; ſicut nemo nouit q̃

ſunt ſpus niſi ſpũs. Ita nẽo ↄgnoſcit ĩſal
libili certitudie ea q̃ ꝑ ſolam experimẽta/

lem noticiã vel ſentimẽtũ interius etc ſen/
ſum aguntur in alterius anio. Quemad/
modum ergo tradere regulã generalem/q̃
diſtingueret infallibiliter inter viſionem

ſomnialem ⁊ ũlã que ſit in vigilia/ nullus

facile poſſet/pꝛopter varias ſiłitudies in/
ter vtraſq; viſiones.multo magis in pꝛo/
poſito. Scit nihilominus homo vigilãs

ſe certitudinaliter ⁊ experimẽtaliter vide

i7

offi /

coõpoſitos inuenimus:quos nũc manua

De pꝛobatione ſpirituum

re.q; uis nõ ignoꝛet ſe habuiſſe in ſomnijſ

viſiones valde vicinas ⁊ ſimiles ſue vigi/
lie/adeo ꝙ ſomnium ſuum narrare ſomni
ando quãdoq; videatur.qᷓ;uis dicat ſene/
ca eſſevigilantis ſomnium narrare.Scit
ſimiliter homo ſpiritualis in vigilia vere
lucis diuine poſitus.videre ſe diuina que
videt.vere ſentire/odoꝛare ⁊ ſaꝑe. Quare.
quia vigilat. Poteſt nibhilominus recogi
tare ex ſevel alijs ꝙñ nũqᷓ ponitur in quo

dam ſomnio natural ↄgnitionis/ aut dia

bolice illuſiõis.qui dũ ſic ſe habet ⁊ quod
ammodo doꝛmit ad diuina.putare poteſt

ꝙꝙ vigilet ad ea.ſicq; falli. Vidit hec beatꝰ

Bregoꝛius aſſerens ſpiritus pꝛophetarũ

non ſemꝑ eſſe in poteſtate vel diſtincta co

gnitione pꝛophetaꝝ. Pꝛobans h̊ per Na
than/qui ad dauid cogitantẽ edificare do
mum dei reſpondit Omne quod eſt in coꝛ
de tuo vade ⁊ fac.quoniã dominꝰ tecũ eſt.
Cuiuſ contrariũ ipᷣa nocte reuelauit ei de
us. Pꝛobare ſpiritus ſi ex deo ſunt ex
pꝛimò modo(qui magis eſt ad pꝛopoſitũ
videlicet ꝑ ſcripturam ſacram ⁊ eruditos
bonos in eadem/quia de ꝑuerſe viuenti/
bus quale iudicium niſi ꝑuerſum ⁊ illuſo
rium repoꝛtare ſperabimus cõtingit mł/
tipliciter ⁊ ſufficienter quantũ ad pꝛeſen/
tem ſpectat militiam/⁊ ad ſtatum cõmu/
nem viatoꝛũ.Qua ſuper re/nedumvnum
⁊ ab vno / ſed plures a MWierſis tractatus

liter habere faveſſet/⁊ diligenter inſpicere

4

dũ in hoc lacro concilio ractari de
canoniſatione lanctoꝛuʒ/⁊ exa minatione

doctrinarũſ tim vnius ꝗᷓ Bꝛi
gitta nominat/ aſſueta viſionibquas ne/

WAee

dum ab angelis/ ſed a chꝛiſto ⁊ maria/⁊a/

1„* ⸗ ⸗ .
gnete/ꝛ cet eris ſanctis familiaritate iugi

ſicut ſponſus ad ſponſam loquitur/ſe aſſe
rit diuinitus ſuſcepiſſe. . Eſt autẽ vtro/
biq; vel in appꝛobatione vel in repꝛobati
one periculũ.Appꝛobare enim falſas ⁊ il/

luſoꝛias aut friuolas viſiones pꝛo veris

⁊ ſolidis reuelationibi.quid indigniꝰ.qͥd

alienius ab hoc ſacro concilio. Repꝛoba/
revero nũc eas que multifarie młtiſq; mo
dis quaqua verſum/ꝑ diuerſas nationes
pꝛobate dicunt᷑/nõ parua exinde ſcanda/
loꝛũ in chꝛiſtiana religione ⁊ deuotiõe po
puloꝛũ foꝛmidatio.Deniq; in ipo etiaʒ ſi /

lentio ⁊ diſſimulatione.exquo res in medi
um poſita eſt / nõ nihil eſſe diſcriminis ꝑti

meſcimus. Inuenire vero mediũ aliqð vł
expediens inter hec extrema.laudabileqͥ/
dem ſit aut affectabile ſit nec dũ ſatis cer/
nimus exploꝛatũ. Jiobare ſpiritus / ꝑ
modũ artis ⁊ doctrine/ſicut tota deĩceps
verſabitur intentio: nemo ꝑfecte poteſt ꝑ
ſolam ſacreſcripture eruditionẽ/ qui non
etiam expertus ſit in ſemetipᷣo variam aſ/
fectionum ſpiritualiũ pugnam / tanq; aſ/
ſcenderit nũc in celos /nunc deſcenderit in
abyſſos/⁊ viderit mirabilia dei in pꝛofun

do. Nam qui nauigant mare hoc myſticũ

diuerſarum affectionũ quaſi collidentiuʒ

ſe fluctuum.enarrant mirabilia eius. n

expertus autẽ taliũ quid nouit eoꝛũ. Hic
autem eſt quartus moduſ pꝛobatiõis ſpi
rituum. Ceterum puto differentiaʒ inter
hom ines quos loquimur /vnum theolo/
gum/alterum contemplatiuuʒ / talem eẽ.
qualis eſt inter peritum in arte medicine
et inter expertum ſeu pꝛaticum in eadem

qui duo poſſe conuenire in eodem nullus

dubitauerit. Sic fit ⁊ fieri poteſt domio
pꝛopicio/vt idẽ ſit in ſcripturis ſacriſ eru
ditus/qui ſimul in contemplationis exer
citatione pꝛobatus eſt. Hunc vero talem
habere vult materia pᷣſenſ.ſicut alias ſcri
pſiſſe dum de tractatu quodam ſpiritua/
lium nuptiarũ ſermo fieret meminimus.

¶ Pꝛobare vero ſpiritꝰ iſto modo doctri
naliter/dum querimus in alienis ꝑſonis:

quarũ coꝛda neq; videri neq; ſcrutari da

tur.opoꝛtetvt ab oꝑibus ſigna ſumamuſ

dicente chꝛiſto.A fructibo eoꝛũ cognoſce/
tis eos. Yallit tamẽ vnum ſignũ vel pau/
ca/ſi non in vnũ plura couglobauerimus
Ita enim tradit Tullius.ca Boetiꝰ.ita
Mriſtotiles in cõiecturali cauſa faciendũ.
Ded quoniã infinita eſt qdeʒ hmõi ſigno

ꝛũ cõfuſio/coartemus ad paucioꝛa ⁊ dia

mus ſub h̊ metro.Tu qͥs.qͥd.q̃re.cui.qua

liter.vñ reͥre.Quis eſt cui fiat reuelatio.

Quid ipᷣa ↄtinet ⁊ loqͥtur.Quare fieri ðꝛ.
Cuiꝓ cõſilio detegit᷑. Qualit᷑ viuere/⁊ vn
de venire reꝑit᷑. ¶ Pꝛobatio ſpirituũ duʒ
q̃rit fieri/ↄſideret᷑ in pᷣmis ꝑſona ſuſcipièi
viſiones / ſi ſit boni ⁊ diſcreti iudicij/rõis
natural/qꝛ leſo cerebꝛo turbat᷑ iudiciũ rõ
nis. Si leſus fantaſias patiatur non ma
gnoperequerẽdũ eſt a quo ſpũ veniãt me/

lancolice uluſoꝛieq; viſiones / vt ptz in fre

neticis/in egrotis varijs/ qui vigilãtes ſe

talia videre putãt.audire:guſtare ⁊c.qua⸗

ſu
hen

batione ſpirituu i7

1.
lbie, lia ſomniãtes patiuntur. Habet pꝛeterea cipere tanq; ab oꝛe dei pꝛolatas / ac deino
tuce, quelibet paſſio pꝛofundata/ſuam leſion certiſſima fide credẽdas. Sicq; demũ no
N ſuam ebꝛietatem. ſuum vt Oꝛigenes loqͥ/ ſtra fides noſtraq; religio quaʒ deus / teſte
negs tur demonium. Patet in philocaptis. in Auguſtino / voluit ſub pauciſſimis conti
rne zelotipis/⁊ iracũdis.iĩ inuidis/ et auaris. neri articulis/ redderetur plus abſq; vlla
in VUngde poeta. An qui amant ſibi ſomnia cõpatione q; lex vetus oneroſa. Hinc cla
Mrung fingunt. Queritur ergo ſi ꝑſona ſit noui · tre memoꝛie magiſter Henricus de haſſia/
ntaniz tia in zelo fidei.quia nouitius feruoꝛ cito compꝛimendã eſſe tot hominũ canoniſa/
ſmnört fallitur / ſi regente caruerit / pꝛeſertim ina / tionem ſcripſit. Hinc alia ratio ſumitur/⸗
Kipnn doleſcẽtibus ⁊ feminis/ quarum eſt ardoꝛ ꝙ omiſſo diuinarũ ſcripturaꝝ ſtudio/ma
denftri, nimius.auidus.variꝰ.effrenis.ideoq; ſu gna pars chꝛiſtianoꝛũ/ad has viſiones iõ
cglcnri ſpectus. Rurſus plurimũ refert attendere placentioꝛes.quia recentioꝛes cõuerterẽt
in , qualis ſit ⁊ fuerit pſona.qualiter ernditta. oculos et aures pꝛurientes ſicq; neceſſa⸗/
RZ quibus aſſueta.quib delicata.cũ quibus ria neſcirent. quia iuxta DSenece verbum
obnfisf coõuerſata.ſi diues / vel egena. In pꝛĩa ſuꝑ ſie nperuacua didiciſſe ent. Sint opoꝛtet in
tigin biam yel ſecretam voluptatem. in altera om̃i reuelatione Moyſes ⁊ Helyas / h eſt
W fictiõem timebimus. Hoc ſuꝑ omia con/ ſm venerabilem Richardum teſtimonia
itlcni ueniet obſe eruare / ne lateat interioꝛ ſuper/ legis ⁊ pꝛophetarũ/ꝑ totum alioquin ſu/
mencli bia ſpũalis / quã Bernardus vere nomi ſoecta eſt. Et inde fit perſpicuum q; neceſ
minein nat ſubtile malum / quoniã ⁊ hec de humi ſari ſint theologi in canoniſationibo ſan/
binnes liatione ſua naſcitur / de ſoꝛdibuſ/⁊ cilieio ctoꝛum/ examinatione doetringrumg
nten⸗ de ieiunijs ⁊ virginitate.ĩmo ⁊ de ſua moꝛ? Pꝛobatlo ſpirituuʒ requirit vt ꝑſona cui
Vin te/ſuoq; cõtrario trahit oꝛiginẽ. Quid igi viſiones huiuſmodi recitantur/ habeat ſe
r tur erit tutum a fuꝑbia/cũ nec ipa virtus pꝛudenter ⁊ cautiſſime.pꝛeſertim in pꝛin/
a tuta ſit ab ea. Eſt autem ſuꝑbia quedã in cipio cõſideret acriter quare mouetur hec
nomn ĩtellectu / dum nõ vult ſubijci alieno iudi· prerſona ſecretum ſuum pandere.ſuꝑ quo
ſanliusſe cio/ſed innititur pꝛopꝛio. Quedã in volũ ſiet iſta cõſideratio. Caue ergo qſqᷣs eris
nſinne, tate/ oum renuit obedire.⁊ hec citius depᷣ auditoꝛ aut ↄſultoꝛ.vt ũ applaudas tali
minds. hendicur/ideoq;ʒ facilius coꝛrigitur qᷓ; pꝛi ꝑſone.nõ obinde laudes eam. nõ mireris
odocnn ma. Pꝛobatio ſpirituũ reſpicit ne duʒ quaſi ſanctam/ dignamq; reuelationibus
is onis: pꝓſonam que viſiones patitur.ſed viſionũ atq; miraculis Obſiſte potiꝰ.increpa du
onrarde qualitatem / ſi vera ſunt om̃ia/etiã vſq; ad re.ſperne eam.cuius ſic exaltatum eſt coꝛ
alaman minimã pꝛopoſitionẽ.quoniaʒ in ſpiritu ⁊æ elati ſunt oculi/vt ambuet in magnis et
vyeritatis fallitas non eſt. in ſi piritu autem mirabilib ſuper ſe / vt digna ſibivideatur
nü n mendacij mille quãdoq; ſunt veritates a/ que nõ humano alioꝛuʒ moꝛe operetur ſa
banenn perte/ vt invnica latenti falſitate decipiat lutem ſuam /per doctrinam ſcilicʒ ſcriptu
Boct Hac ratiõe pꝛohibuerũt a teſtimonio ve rarum ⁊ ſanctoꝛũ/cum dictamine ratiõis
utcld ritatis quã fatebantur/chꝛiſtus demonia naturalis.niſi conſilium habere pᷣſumat/
ghnih⸗ cos/et paulus phitoniſſas. Sipᷣterea ſit ⁊ putec nedum ab angelis ſed a deo / nedũ
RK in viſionib ſapiẽtia / que de ſurſum eſt ca ſeinel in neceſſt itatib/ ſed pene iungiter / ve⸗
rat ſuis titulis quoſ Jacobus enumerat. pꝛi lut in quotidianis collocutionib.Talem
nmddh mũ inquit pudica eſt. deinde pacifica. mo admone non ſublime ſapere.ſed ſapere ad
nind. deſta. ſuadibilis. bonis cõſentiens. plena ſobꝛietatem. quoniã veriſſime ait q dixit.
“ miſericoꝛdia/⁊ fructibus honis.iudicann Suhperbia meretur illudi.⁊ eo dignius/q̃
trid, ſine ſimulatiõe. Di rurſus excedãt he viſi inſtar phariſei latentem herentemq; oſſi⸗
R ones cõmunẽ intelligẽdi modũ / vel iſe cri/ bus ſuꝑbiam / ſicut nec phiſicus ſebꝛilem
iutiti ptura ſacra poſitũ / vel in ratione naturali caloꝛem/ſuꝑbus attendit.Quid enim fa/
iudit vel moꝛali collocatũ.quia ſi nõ / videretur cilius q;ᷓ ſe viliſſimũ peccatoꝛem dicere: ſʒ
one illud aſſcribi fruſtra reuelationi. Quod ĩ veraciter ſimpliciterq; ita ſentire ex inti/
u. . ſcriptura ſemel locutus eſt de/ ſicut Job mis / hoc diuini muneris.nõ humani ſoli
wma loquitur / idipᷣm nõ repetit. Oneroſuʒ p us exercitij. Enarrent᷑ exepla ſanctoꝝ pa/
noe pe eſſet ne dicamꝰ vanũ viſiones ſuꝑ viſio trũ qͥ curioſitatẽ hmõi viſionũ vł miracu
i nes in immẽſum multiplicatas / debere re loꝝ ꝑnicioſiſſimã fallaciſſimãq; refugerũt

Agqua ſe Auguſtinus liberatũ ĩ ſuis ↄfeſ
ſionibus gloꝛiatur in domino.quã pꝛete/
rea domin? Bonauẽtura abhoꝛrendam
nimis eſſe determiat.totoq; conatu repel
lendã.nũc oꝛõnibo.nũc increpatiõib/ ſeu
flagellatiõibe ꝓpꝛie mẽtis ⁊ coꝛꝑis.exem/
plo illiꝰ qui vt temptatiõe careret ſuꝑbie/⸗
qſiuit et obtinuit a dño/vt ꝑ tres menſes
demoniaca vexaret᷑ obſeſſiõe. Alter ſctõꝝ
patrũ dũ ſibi demon trãſfiguratꝰ in chꝛi/
ſtü diceret. Ego ſum chꝛiſtꝰ ꝑſonalit᷑ te vi
ſitans:qꝛ dignꝰ es.ↄfeſtim clauſit oculos
vtraq; manu /vociferans. Nolo hic chꝛi⸗
ſtü videre. ſat eſt / im in gloꝛia ſi videro.
moxq; diſparuit.Alter ſub alijs verbis ſi
milẽ in hmõi illuſione fuauit humilitatẽ
Llide inquit ad queʒ miſſus ſis.ego certe
talis nõ ſum q dignꝰ ſum hic videre chꝛi/
ſtũ.Alterũ qꝛ nolebat intrare templũ/di/
cens ſibi ſatis eſſe.qꝛ oculis coꝛpoꝛeis a⸗
ſpexiſſet chꝛiſtũ.colligauerũt catenis. ſol/
uere ieiuniuzʒ. carnibo veſci. vinũq; bibere
cõpulerũt.ſicq; tumoꝛe oõpꝛeſſo ſanatus
eſt. ¶ Opponet foꝛſitã aliqòs ex aplo iubẽ
te. Nolite inqᷣt ſpũm extinguere. Si ſit g̊

viſio a ſpũſancto/que nihilominꝰ repelli

tur.qͥd hoc eſt niſi ſpũiſancto reſiſtere/ ſuã
qʒ naſcentẽ grãm ſuffocare. Sed pꝛoſecto
ſpũſſanctuſ/qͥ ſe dat humilibo/nequaq; ex
humiliatiõe quã pᷣdiximus ſe ſubtrahet.

Intrabit potiꝰ/et ĩ bñp ito ſuo deducʒ

victoꝛ ſuꝑ excelſa aniam hãc in oculis ſu/
is vilem/⁊ abſqyvlla ruga fictiõis humilẽ
⁊ ſimplicẽ. Poꝛro dici nõ põti/ q̃ntum hec

curioſitas/vel cognoſcẽdi futura et occul

ta/vel miracula vidẽdi /vel faciẽdi /fefellit
plurimos/⁊ a vera religiõe frequẽter auer
terit.hinc ſuꝑſtitiões in pplłis q religionẽ
inficiũt chꝛiſtianã / dũ ſicut olim iudei ſo/
la ſigna qrũt.duʒ imaginibo exhibẽt latrie
cultũ. dũ inſuꝑ hoibus nec dũ canoniſat⸗
ſcripturis q̃;ʒ nõ autẽticis/plus q; ſanctiſ
in euãgelio pᷣſtant fidem. brabar⸗ ſpi
rituũ cõſiderat quare fieri dicunt᷑ viſiões/

pſertim q̊ fine/nedũ pꝛoximo.nedũ aꝑto/

ſed occulto ⁊ longiquo. Poteſt itaq; finis
pꝛimus apparere bonꝰ ⁊ ſalubꝛis ⁊ deuo
tus/ad edificationẽ alioꝛũ/q tandẽ pꝛola/
betur in multiplex ſcandalũ/ dũ vel nõ re/
ſpondebũt vltima pꝛimis/vlł aliud falſuʒ
fictuq; dephendet᷑ in ꝑſonis fuiſſe ⸗/quod
reputabat᷑ ſanctitatis ⁊ deuotiõis.Docu
it boc etas nr̃a/de pᷣdicatiõibo dñoꝛũ Jo⸗/

De pꝛobatione ſpirituum

hannis de varẽnis ⁊ Johãnis huſſ ⁊ ſimi
liũ. Rurſus dũ aliqͥd fieri poteſt ꝑ hũanaʒ
induſtriam.ſit hoc in vita.ſit in doctrina.
quare neceſſe eſt vel q̃rere vel expectare di
uinã celitꝰ allocutionẽ. Hoc nẽpe tentati
oni dei qᷓ; honoꝛatiõi apparet ſimilꝰ. Ce
terũ finis attẽdẽdus eſt qre fit cõmunica/
tio taliũ viſionũ alteri ꝑſone.vtrũ ad oſtẽ
tationẽ vel ad neceſſitatẽ/vtrũ ad danduʒ
vel recipiendũ conſiliũ.vtrũ fiat experto ł
inexperto taliũ.qꝙ ſi videat᷑ hec ꝑſona q̃re/
rere tm̃modo conſiliũ ne fallat᷑‚ videnduʒ
eſt ſi parataʒ ſe monſtrat obedire conſilio
alioquin iam de curatione vix ſpes erit.q̊
niã vt dicit Johãnes climachus / non iaʒ
eget egen tentante ſe/qꝛ factꝰeſt ſibi de

mon. (¶ EAtuero dicit aliquis.he᷑ idcirco

pſona non credit alieno iudicio/qꝛ de ſuo

certa eſt/ꝑ reuelationẽ intimã ⁊ ſecretam.
Ded ꝓfecto nõ eſt diuiſionis deus vt vni
timenti ſe reuelet vnũ/⁊ ꝑ alterũ ſimilit᷑ ti
mentem eũ / vt dicat vnũ contrariũ. Ita/
q; ſi viſio ex deo fuit/nõ diſſipabit᷑ ĩ humi
liante ſe ſub alieno iudicio ppter deũ / ſed
vigoꝛabit᷑ amplius ⁊ vincet. ¶ Quocirca

tradimus ꝓ cautela/q; in huiuſmodi viſi

onib/ nedũ ſuſpenſum teneat᷑ iudiciũ ex/
empꝑlo beati Ambꝛoſij ⁊ Luciani pᷣſbyte
ri. Sed dicat᷑ reuerenter cũ Petro. Exia
me dñe/qꝛ peccatoꝛ ſum/qꝛ vilis ſum.qꝛ
viſionibotuis indignus ſum/quas hic ne
q; quero.nec accepto.ſed repello. ſit in ceo/
lo nõ in hoc ſeculo viſio tua / tota merces
mea dñe deus. 1 ſufficit/quid ad me de vi-
ſionib tuis in hac vita.quid de ſuperioꝝ
meoꝛũ monitionibus: mitte potius obſe
cro quẽ aliquãdo miſſurus es.⁊ me meus
ſpiritus hũili tegat obſcuroq; loco. Al
tera poteſt addi ſuꝑ huiuſmodi viſionib⸗
recipiendis cautela/qualẽ de ſomnijs tra
didit vnus dicens. Si monitiões alique
bone inquit fierivideantur in ſomnijs/vlł
ex perſona defunctoꝛum /vel aliunde/reci
piantur.eas non quaſi ſomnia penitꝰ ab/
ijciendo.neq; eis ex aduerſo velut auten/
ticis vel diuinis adherendo/recogitentur
potius tanq; rememoꝛationes alique ad
faciendum bona/vel mala declinandum/
iuxta ſomnioꝛum qualitatem. ¶ Pꝛoba 2Z
tio ſpirituum conſiderat qualiter et quo/
modo perſona que viſiones ſe habere di
cit conuerſatur.an in ſecreto vel in publi/
co.an in vita actiua vł ↄtẽplatiua.ani de

u
ll

nooo.
ſelteo
eheroe
Cgne
dichi
liadem
ciſſine
recog
meytr
videlie
ſe Qu
ſeccata
gici

im
m;
ng.
di !
i
nien
doſ
Andu;
enol
are,
enduz
Nſio
Sd
oris;
ſtſbide
Gcirco
deſuo
wadm.
8Ryyl
ſmiti
rü. J
hiibon
deil
Pan
noäni
iuciciien
E
Eria
ſum. ge
bicne

ſtien⸗

AWe
weden
eſupen
otinsct⸗
Umere
U
iviſcin⸗
nnisn
oe
hisN
we ei
nic ab⸗/
gamten-
giten
lpen

notione nimia ꝗᷓ notã affert in veſtimẽtis
⁊ ceten.aut ſi cõmunẽ habʒ cõuerſationẽ
accõmodã his bus cõniuit. Hoc pꝛeci/

pue ↄſiderare neceſſe eſt ſi ſit młier/qualit᷑

cũ ſuis cõfeſſoꝛibo ↄuerſat᷑ ⁊ inſtructoꝛib.
ſi collocutionibo intẽdit ↄtinuiiſ/ſub obtẽ
tu nũc crebꝛe cõſeſſiõis.nũc pꝛolixe narra
tionis viſionũ ſuarũ.nũc alterius cuiuſſi
bet cõfabulatiõis.Expertis crede/nomi⸗/⸗
natim Auguſtino ac dño Bonauenture:
vip eſt altera peſtis vł efficacioꝛ ad nocen

dũ vł inſanabilioꝛ.Qõ ſi nihil hr̃et aliud
detrimẽti niſi tꝑis pᷣcioſi latiſſimam hanc

oↄoſumptioneʒ. abunde diabolo ſatis eſſet.

Habet aliud ſcitote.babʒ inſanabilẽvidẽ
di loquẽdiq; (interim de tactu ſilentiũ ſit)

pꝛuriginẽ. Euenitq; illud de didone apð
poetã/herent infixi pectoꝛe vultꝰ. Uerba

qʒ nec placidã mẽbꝛis dat cura qeteʒ. Cũ

tñ in pace ſit dei locꝰ. Nullus idcirco mi/

rabit᷑.ſi tales ad fſabulas ↄuerſi auertunt᷑
a veritate. Si pᷣterea mulieres he curioſe

agentes ſunt/qles notat apłs / ſo diſcẽtes
2 nunq; ad ſciam veritatꝭ ꝑuenientes.vbi
aũt nõ eſt vᷣitas ſit vaĩtas ⁊ falſitas neceſ/
ſe eſt Pꝛobatio ſpũum ↄſiderat vñ ſpũſ
veniataut q̊ vadat. Itaq; Berñ.teſtatur
h in ſe nũq; ſciri datũ eẽ.qͥ tñ exꝑtũ ſe plu
ſub.xij.ↄſiderationibo cõpꝛehenſus.

ries aſſerit hũiliter ſanctiſpũs pñtiam ex

intimo motu coꝛdis ſiue mẽtis. Mirabi

tur igit᷑ foꝛtaſſis aliqs.q̊ pacto ꝑſona ſta/

tus inſerioꝛis/dicat ſe freqnter agnoſcere

vñ ſpũs veniat:pᷣſertim cũ dixerit chꝛiſtꝰ
nichodemo. Uocem int eius audis ⁊ ne
ſcis vñ veniat aut q̊ vadat Quid poꝛro qꝙ
in ſpiritib diuerſis multa in inſpiratõib⸗

inuenit᷑ ſilitudðᷣ. Eſt enĩ ſpũs deꝰ.ſpiritꝰ

angelus bonꝰ.ſpũs angelꝰ malꝰ.ſpus hu
manꝰ tam rõnalis q; aialis. Poteſt aũt ſi
milis viſio ſpirari ꝑ quẽlibʒ hũc ſpũʒ ſuo
modo.longeq; tũ diuerſo/ſʒ diuerſitatem
facilit᷑ ꝑcipi qdaʒ ſilłitudo nõ ſinit apð in/
expertos taliũ/qͥ neq; ꝑ ſeipos ex acumieĩ

genij.neq; ꝑ eruditõeʒ ĩ theologicq bphic

diſcipls.neq; ꝑ alioꝝ traditionẽ ſciüt ta/

lia diſtinguere Certe nec mirandũ cũ pau
ciſſimos inueniamꝰ. qͥ plene ſciũt ſecerne

re cogitatiões ⁊ affectiões ſue rõnalis ani
me vt rõnalis eſt/ab illis q̃ ſunt animales
videlicʒ in ſenſu cõmuni vł oꝛgano fanta⸗/
ſie. Quẽ inuenies pᷣcoꝛ ex timẽtib deum/
peccataqʒ fugientibꝰ/qᷣ ſemꝑ ⁊ in oĩbo ad li

quidũ ꝓſpiciat dũ tẽptatiões vigẽt / ſi ſen

De examinatione doctrinarũ iz

ſus eoʒ ſit tm̃modo in imaginatiõe v ccõ
ſenſus in rõe. Adeo non facile ẽ diſcernere

ſenſuz a ↄſenſu. Quãto plus hʒ difficulta
tis ꝓbatio q̃druplicis pᷣnoĩati ſpũs/dum

videlicet inſtinctꝰ vnus/vł inſpiratio ve/

hemens tangit mentẽ / ſi ſit a deo / kab an/

gelo bono/aut malo/ vel a ppꝛio ſpũ hũa

no.Cuiꝰ rurſus ſenſus poꝛtio duplex ſu/
perioꝛ ⁊ inferioꝛ aſcripta eſt. Cuiꝰ ſentire
diuiſionẽ ꝑfecte dat illud vᷣbũ dei:qð per/

tingit vſq; ad diuiſionẽ ſpũs ⁊ aĩe.Qua⸗

lẽ in ſe diuiſionẽ paſſa erat q̃ exclamauit.

Magniſicat aia mea dñũm. Dehinc ſecer/

nens ſpũm ab anĩa:ſubiunxit.Et exulta/

uit ſpũs meꝰ in deo ſalutari meo. 8. Bec

interim ſub cõpendio curſim notata ſint

Itinꝰ dũ ad ſingularia deſcẽdendũ erit/fa

ciliꝰ hac occaſione ſapiẽtioꝛes diiudicent
ꝑſuaſum bñtes viuere hoĩem/ cuiꝰ nomẽ
ſit in libꝛo vite/cui pluries ⁊ in plłiba ꝑſo/

nis huiꝰ tꝑis:datũ eſt experiri ⁊ pꝛaticare

mnia que dicta uunut. .
Einit tractatꝰ de ꝓbatiõe ſpũuʒ magi
Johis de gerſon cancellarij pariſieñ.

in Conſtantia. Anno dñi. M. cccc. xv. in

die ſctĩ Auguſtini tge generab ↄcilij inibi

celebꝛati/editꝰ pꝓpter aliq̃ q̃ de canoniſati/

one Brigigde in pᷣfato cõcilio oꝛiebantur/

Cractatus ejuſdem

Cancellarij pariſieũ.de examinatione do

trinaru

Ttenditea falſis ꝓphetiſ
clamat chꝛiſtꝰ ſũmus do/
ctoꝛ nr̃. Cui cõſonat apłs
ſuꝰ doctoꝛ in vitate. Do/
ctrinis inqͥt varijſ ⁊ ꝑegri
Anis nolite abduci. Patreſ

monitio ſalubꝛioꝛ.nulla ſi negligat᷑ pote/
rit eẽ ꝑiculoſioꝛ.Quia ſicẽ venenũ coꝛpus
enecat.ſic pphetie falſe/ ſic doctrine varie
