non eſt difficultas. Similiter necde ter⸗

necq; naturali fuerit cõtraria. Fundat᷑z il⸗
lud Areſto. politiſantis. Non eſſe dandũ

teſtas eccleſiaſtica in ſua. pleni
dine eſt in ecclia ſicut in fine.⁊X

is in abuſum verti quereret᷑. Con⸗
ſtat his tribus modis plenitudinẽ ecce⸗

ſdeatſup o r o ſiiaſtice poteſtatis eſſe in ecclia:et in gene⸗
anal ſacroſctĩ hoc Conſtaãtii.

Fundat᷑ in hac radice ſtabili

frequẽs cauſat inſtabilitatẽ. neq; pmittit
eas in cõſuetudinis fixa radice roboꝛari.
Hoc anĩaduertãt qui ad oẽm motũ copi
tis ad om̃e quod bonũ agi fantaſiatũ fue
rit/cõdere ſatagũt nouas leges/penas pe⸗

-i.

anes

=

“

De poteſtate

ecdleſiaſtice ptãtis.vbi ponit᷑ ꝙ data ẽ ad
edificatõem eccleſie.Cũ igit᷑' ummꝰ pon⸗
tifer hñs eam ſubiectiue ſit peccabilis/ et
poſſit hanc ptãtem in deſtructõnem velle
cõuertere. Silr ſacrũ collegiũ qð ei datũ

eſt.⁊ coaſſiſtit quaſi cõitas ariſtocratica.

non eſt in grãvel fide confirmatuʒ. ſupeſt
vt aliq̃ ſit relicta in obliquabił indeuia⸗

bilis regla ab optimo legiſſatoꝛe chꝛiſto.
ſm quã poſſit abuſus hmõi ptãtis repꝛi /
mi dirigi atq; moderari Hec autẽ regula

eſt vel eccłia.vel generale cõciliũ Vñ cum

mediũ virtutis aliter nõ habeat᷑ niſi put
ſapiens iudicabit.final reſolutio.ad hãc
ſapientiã fiet ad eccłiam vbi eſt itſeze
di

deuiabilis vel ad generale cõciliũ:

um ⁊ ↄſtituta ⁊ pꝛacticata ſunt.At ꝙ pa⸗
pa iudicari pᷣt ⁊ deponi ꝑ conciliũ eidẽ
in regulatõe ſue ptãtis qad vſum ſubijcit
⁊ ſibĩ pᷣt dici Curita facis.⁊ ita de plurib⸗

que recollecta ſunt in illo ſermone. Pꝛo⸗

ſperũ iter faciet nobis deꝰ ¶Poſſumꝰad
hãc conſideratiõem addere ꝙ plenitudo
ecciaſtice ptãtis.ſi cõſideret᷑ in ſua latitu⸗
dine.ipſa nõ eſt in ſolo papa.niſi quodã
modo fontalit᷑.ptãtiue⁊ oꝛigĩalit᷑ ſuo mõ
Hec enĩ latitudo ptãtis ↄplectit᷑in ſe ali⸗

as ptãtes ecciaſticas collectiue.a ſummo
vſq; ad deoꝛſuzʒ. Eteſt ĩ eis plenitudo ec
cleſiaſtice ptãtis papalis tanq; ꝑs itegra

lis in ſuo toto.⁊ ita nõ eſt maioꝛ.vel ſupe
rioꝛ ad totam eccleſiã.ſicut nec ꝑs maioꝛ

toto. Si vero conſideret hec plenitndo
in ſua ſupᷣmitate.tũc abſq;vlla dubitatõe
plenitudo ecciaſtice ptãtis papalis.ſuꝑi⸗

—

oꝛ⁊ maioꝛ eſt ad reliqᷓs /ſed iã illð quod re
liquũ eſt.nullo pacto pᷣt conſtituere gene

rale conciliũ iuxta illð qð dictũ eſt pꝛiꝰ ꝙ

generale conciliũ in ſua rõe foꝛmali incelu
dit de neceſſitate. papaleʒ autoꝛitatẽ ſiune
papa ſit ſiue nõ ſit.qꝛ ſi papa eſt⁊ vult fa⸗

cere debitũ ſuũ de conuocãdo ↄciliũ certe

debz autoꝛiſari ꝑ ipᷣm. Si vero ꝑtinacit
renuit in deſtructõʒ eccĩe.iã tũcagendũ ẽ
acſi non eẽt ⁊ remanet ĩ eccia ptãs ſeipᷣaʒ
ↄgregãdi.⁊ ſibi ꝓuidẽdiac oꝛdinandi de
ptãte papali.ſcðo⁊ tertio modis q̊ ad ap⸗
plicationẽ⁊ ad vſuʒ/ſicut de capitulo⁊ de

cano.veldevniuerſitate ⁊ rectoꝛe.ſuo mõ
diceret. ¶ Sʒ occurrit difficultas pꝛinci

fundant᷑ ea multa queꝑ hoc ſacrũ concili

—

tuere ſibi papãvnũ modo ſolito ꝑ electõös
dñoꝝ cardinaliũ/vel alio modo ꝑ cõpꝛo⸗

miſſum vel ꝑviã ſpũſſancti.ſi ꝓbabilit᷑ ita
ſperaret᷑ poſſe fieri ꝙ oẽs concoꝛdarent in

vnũ Ael foꝛte ꝑ expectationẽ diuini mira
culi ſicut fuit in electione Oathie.Et de

hac pꝛia ptãte concilij non eſt difficltas
quin ſibi poſſit facere caput vnũ. Alia

multa ſunt q̃ papa moꝛtuo vel eiecto põot
exercere conciliũ ꝑ ſeipᷣm vel ꝑ oꝛganũ ali
qð vice oĩm/quẽadmodũ ſepe pꝛacticatũ
eſt in hoc concilio de diuerf ſentẽtijs ?⁊ de
cretis reſpiciẽtib exercitiũ iuriſdictõönis
coerciue ſicut invocatõeꝛ depoſitõe pape
ſicut in excõicatione interdicto.relaxatõ
ne⁊ abſolutione factũ eſt in cauſa tridẽti-

——

na? SGeingzi quibe om̃ibus introdu
Synodꝰloqns decernẽs diffiniẽs

Sic inuenit᷑ in pꝛimis concilijs.tꝑe apo

ſtoloꝝ ⁊ alioꝝ ꝙ conciliũ loqueba᷑ non

papa etiã dũ viuebat Vñ dixerũt apli ⁊ ſe

nioꝛes Act.xv.ſcribẽtes acta illconcilij.
Viſum eſt ſpũiſancto ⁊ nob Et ſimile no
tat᷑ actu.vi.de conuocatõe eccie ꝑ.xij.apo
ſtolos Et in concilijs generalibo tales iue
niunt᷑ modi loq̃ndi.Placuit ſccõ cõcilio.
Vel cõciliũ diffinit.vel ſtatuit ſccmm̃ cõc⸗
liũ vel ſacri autoꝛitate cõcilijvel Synoda
lis oꝛdiatio vigeat Et ita in ſimilib:¶ De
niq; tertio ſunt alia q̃ nõ pñt exerceri niſi
ꝑ ſuppoſitũ determĩatũ iuxta iã allegatũ
qactões ſunt ſuppoſitoꝝ ¶ Circa qᷓ diſti
guedũ ẽ.qꝛvel illa ſunt talia.q̃lia nullꝰ pᷣGt
exercere niſi ſit papa.necꝑ ↄmiſſionẽ nec

al i᷑ Vel ſunt talia qᷓ ↄmitti pñt ꝑ aliquẽ
vel aliq̊s ꝑ q̊s h̊ exerceri n poſſzaʒ aliꝰ ca
t oñſa

mittere ſimplici ſacerdoti ñ hũti plebaali
quã.ꝙ ĩ cura ſug celebꝛet miſſaz⁊ ↄſeget.
audiat ↄteſſiões ⁊ abſoluat:ꝙ miſtret
euchariſtia. ⁊ ita de reliqs ſpeccatiba ad ſa

cerdotiũ Poterit igit᷑ ſiłr ↄciliũ cõmittere
otibovt agãt talia qᷓ nec ↄciliũ ꝑ ſe nec
illi ſacerdotes ſine ↄmiſſioe vłlnia ↄcilij
poſſent exeqͥ ſaltẽ licite ¶ Quocirca reſtat
ↄgᷣſcẽdũ de illa cõditõnali ſi ſit aliq ptãs

ach

in papa qᷓ poſſit in aliqͥd in qð nulla alte

ra ptãs ecciaſtica pᷣt attigere neq; de facto
neq; de iure. Etvidet᷑ pꝛia facie ꝙ ñ iuxta
coioꝛẽ doctoꝝ ſentẽtiã· dicũt ptãtem oꝛ
dinis eſſe equalem in om̃ibus ſacerdoti⸗

palis qͥd moꝛtuo papa. vel eiecto. poſſit bus compꝛehẽdendo moꝛe apli epatum
ipᷣm conciliũ: ¶Poteſt itaq; pꝛio conſti ſub ſacerdotio Nõ enĩvidet᷑ ꝙ ſit aliquis

1
n

s
hpe

Eeccleſiaſtic

actus oꝛdinis in quẽ poſſit papalis auto
ritas.quin in illũ poſſit defacto poteſtas
epᷣalis. Ceterũ de poteſtate iuriſdictõnis

quõcunq; fiat ſermo videt᷑ ꝙ conciliũ poſ
ſit illã cõcedere in defectu papevt in ſubij

ciendo.A epᷣo.tales populos quales vo⸗

luerit.ꝓ ſacramentoꝛũ licita ⁊ rata mĩſtra
tione.Et ita pꝛacticauit hoc cõciliũ circa
Samaytas legatos eis dando. qui licite
poſſent ofia que ſunt oꝛdinis ⁊ ſpũalis
iuriſdictõis roinge q̃d de largitõe in
dulgentiaꝝ tenendũ ſit lectoꝛi interim cõ

ſiderandũ relinqͥ.ſi ſolius pape cõceſſiõe.

mediatevel immediate tradi poſſint. Pu
tant aliqͥ ꝙ ptãs hec reſpicit claues in fo⸗
ro penitẽtie. Pꝛopterea cõuenit in eodez
foꝛo cuilibet ſacerdoti maxime epo. ſi nõ
fuerit hec ptãs a ſupꝑioꝛe.quo ad vſum li⸗

mitata/aut cõuenit illi qui habet curã cõ

munitatis eccleſie ᷣm thomã Cociliũ ve⸗
ro talẽ curã hʒ oꝛro iuxta hũc dicẽdi
modũ poteſt occurrere ſcandalũ trahens
ad hoc incõueniẽs. q; eccleſia poſſʒ bñ re⸗
gi vſq; in finẽ ſeculi ſine papa/ vt ſi gene⸗

rale ↄciliũ daret licentiã omibꝰ epis ſacer

dotibus cuilibʒ ſupꝛa plebẽ ſuã abſq; vl⸗
la iuriſdictõis limita tõe vel reſtrictiõe. qꝛ
ſic eps poſſet conſtituere ſacerdotes.ĩme
⁊ epos licite?⁊ rnie.⁊ vti clauibo⁊ ita de reli
quis oibo hierarchicis actibo.l Rñdem⸗ꝰ

ꝓ etſi ad tꝑs aliqð gen erale cõciliũ poſſit

aliqͥd tale facere.qm habere papã eſt pꝛe⸗

ceptũ affirmatiuũ obligãs ad ſp. ſʒ nõ p

ſꝑ ſicut apparuit dũ vacauit ſedeſ p duos

nes ãanos.ſicut: nũcvacat.Nihiulomi
nus generale ociliũ neq; deberʒ. neq; poſ

ſettale devctũ capitis vſq; in finẽ ſecki to
lerare.ſtãte lege põt tñ ſupplere dũ neceſſi

las vꝛget. vel ſuadet euidẽs vtilitas.⁊ hoc
vel ꝑ vnũ epᷣm q̃ſi vica riũ.vel ꝑ plures.ſi

mul aut ſucceſſiue.Et boc mõ dicit᷑ eẽ ple
nitudo ptãtis ecciaſtice in eccleſia ſi upple
tiue ¶¶¶ Cognoſcimꝰex his ꝙ falſe ſunt ⁊ ĩ

iurioſe cõcilio generali.tales aſſertiões dq

negant ab eo vel ab eccia. executõʒ ptãtis
ſupme iuriſdictõis. Negãt inſuꝑ decernẽ
divel diffiniẽdi ptãtẽ/dũ papaẽ/reponẽ⸗
tes in eo ſolo hãc autoꝛitatẽ diffiniẽdi. cũ

ex multis cõcilijs? certa rõe cõſtet oppoſi

tũ Añ tapoſtoli miſerũt in ſamariã pet
⁊ Joheʒ tanq; ſubditos eccleſie Et iacol

ptulit diff nitõeʒ ſacri cõcilij ſuꝑ ceſſatöe

legaliũ.de quo Aci.xv.notatũ eit qñ tñ pe

4
7

SũB

ſcoꝛdes ſuꝑ laude plenitudis ptãt papa⸗/
lis rõnabiliter ad cõcoꝛdiã reuocare ſi di⸗
ſtinctõeʒ trimẽbꝛẽ acceptõis ecciaſtice po

teſtatis acute viderimꝰ Hanc enĩ poteſta

tẽ foꝛmaliter ⁊ in ſeconſideratã pꝛio mõ/
nemo iudicarepᷣt neq; Auguſti.neq; po⸗
pulus neq; totꝰ clerꝰ ĩmo nec vniuerſalis
eccleſia. Secꝰ in alio duplici mõ Añ ſicut
ex cõſideratõ ne ptatis hꝰſtupende? mira

culoſe ĩꝑatoꝛes etiãꝛ reges pcumbuntad

oſcula pedũ pape.Et inde cõſurgit aliqũ

e hũana fragilitate arrogans ſupbia in
ꝑſona pape referẽtis ad ſeqðᷣ impẽdit᷑ po

teſtati. Non aliterexiſtimandũ eſt de po⸗
ribus ſanctis patrib.extollẽtibs papã mi
ris modis Et inde ſuboꝛta eſt in qᷣbuſdã
ſummis põtificib.arrogãtia maioꝛ debi

to. qð eſtvſurpare id ꝗð iure non poterat
DHinc cuidã gloꝛiãti ꝙ pedibo ſuis cõ

ilcaret impatoꝛis caput. retudit hãc ar⸗
rogantiã/acriter ſatis Imꝑatoꝛ hocmoꝛ
daci verbo. HNõ tibi inqͥ t ſed petro/ Bic

fit pᷣterea ꝙ abſq; mendacio vel adulatõe

papa neqͥ ſſimꝰ/pᷣt appellari ſanctiſſimus
pᷣt adoꝛari cultu dulievſq; ad oſcła pedũ⁊
ita de reliqs honoꝛibo. SS. ic eccia qᷓ ma
culã non hʒ neq; rugã que inſtar Marie
virgo eſt⁊ mr.introducit᷑qñq; tanq; pec⸗
catrix ſoꝛdida non quidẽ p ſe.⁊ in ſe.ſʒ ꝓ
peccatis filioꝝ. ſicut anima ſana fert ⁊ re
git coꝛpus egrotũ

LConlideratio. xII
Oteſtas ecc̃iaſtica papalis nõ ita
habʒdominia⁊ iura terreni ſimul

et celeſtis imꝑij ꝙ poſſit ad libitũ
ſuum de bonis clericoꝛũ.⁊ multo minus

laycoꝛũ diſponere.quis concedi debeat.
whabz in eis dominiũ quoddã regitiuũ

directiuũ.regulatiuũ.⁊ oꝛdinatiuũ e
claratõem hui conſideratõis quã diſcre
tio moderatrixatq; mediatrixponit inter

erroꝛes oppoſitos/dum facere meditarer

occurrereviſa eſt pꝛotinus in ipſo medita

tioõis mee ſecreto. duplex impꝛoba peſtis

Nomen vnius detractio liuida. Nomen

alterius adulatio ſubdola. Pꝛima pote
ſtatẽ eccleſiaſticam depmens.ſubijciebat
temꝑali · Altera ſuſtollebat in immẽſuʒve
lut ad ſilłitudinẽ altiſſimi ↄfundens iura

82*

trus p̃ſidebat. ⁊ reſidebat in eccia legitĩe
cũ eſſet in grã ↄfirmatꝰdie pẽtecoſtes.
Poſſumꝰtandẽ canones apparẽter di

5 deſniſſh ſi ne aſ

ð * —
S

Monoteſſeron ſine

chiuſſibet alterius ptãtis. Tolle tolleda ab illis etiã qui ſapiẽtes ſunt in oculis ſu

mar detractõ tpalitatẽ oẽm/ius vel domi

niũ ab eccliaſticis.Quare: Quia ſic inſti

tuit xpᷣs.euius iſta vox eſt.Niſi qͥs renũci

auerit oĩbus que poſſidet nõ poteſt meꝰ

eſſe diſcipulꝰ. Sic impꝛoperabat Julia⸗
nus apoſtata rpᷣianis.rapiens eoꝛũ facul
tates Addit detractio ꝙ eccłiaſtici nequa
;& capaces ſunt iuriſdictõis tꝑalis. etiãſi
pꝛincipes alij cõferre voluerint. Inducit
apoſtolũ qꝛ nemo militans deo implicat

ſenegocijs lecularibo. Addit detractõ. Hli
bi habere eccłiaſticoſ:neq; decimas.neq;

oblatões quãtominꝰ alias dotatõnes vel

poſſeſſiões niſi ex pura elemoſina donan

tiũ: Etꝙ ab eccleſiaſticis peccãtibo ſaltez⸗
habitualiter poſſent ꝑ ſecularẽ poteſtateʒ
optimo iure tolli.qꝛ data eſt ptãs hec ſe⸗
cularis in vindictã maleſactoꝝ. neq; ſine
cauſa gladiuz poꝛtat. Addit qrto nitens

apoſtoli verbis. Hñtes alimẽta. ⁊ qb? te⸗/
gamur his cõtenti ſimus/qꝛ qcquid hñt.

eccleſiaſtici vltra ſimplicẽ victũ ⁊ veſtituʒ.

totũ illudeſt pauperũ:cuius retentio ne⸗
dum furtũ vł rapina ſimplex eſt / ſed ſacri
legliũ ꝓut detoꝛquet ad hanc ſentẽtiã tam

hieronimiverba q; bernardi. Vult tandẽ
detractio eccleſiaſticos oẽs ad illam apo⸗
ſtoloꝝ⁊ diſcipuloꝝ pꝛimã pauꝑtatẽ.ſine
equis.ſine theſauris ſine calciam̃tis ſine
poſſeſſionibo:de neceſſitate ſalutis redige
re, execrãs in eccleſiaſticis pompã omnẽ
vel ſeruientiũ.vęl ciboꝝ vel equoꝛũvel in

dumentoꝝ. Esturuitrer duerſ blan
diens ⁊ ſubdola adulatõ. ⁊ ad aure
ſiaſticoꝝ pᷣcipue ſummi põtificis inſuſur

dulatõ.⁊ ad aures eccle

rans. O quanta eſt. q;ta ſublimitas eccle⸗

ſiaſtice ptãtis tue.O ſacer clere. q; nihil ẽ
ſecularis autoꝛitas tue cõparata. Qm̃ ſi⸗
cut xpo collata eſt omnis ptãs in celo⁊ in

rerra.ſic eam xpᷣs oẽm petro ſuisq; ſucceſ

ſoꝛibo dereliqͥt. Andeꝛ nec cõſtantinꝰ qᷣc⸗

; Silueſtro pape cõtulit.qð nõ eẽt pus
ſuum.ſed reddidit iniuſte detentũ Poꝛro

ſicut nõ eſt poteſtas niſi a deo.ſic nec aliã

temꝑalis vel eccleſiaſtica imperialisvel re

galis niſi a papa in cuius femoꝛe ſcripſit

xpᷣs. Rex regum. dñs dominantũ. De cu
ius ptãte diſputare.inſtar ſacrilegij ẽ. cui
neq; quiſq; dicere põt. Cur ita facis.Si

etiã tpalia om̃ia ſi eccleſiaſtica bona.atq;
dominia mutauerit. diripuerit diſtraxe/.
rit. Mentioꝛ ſi nõ inieniunt᷑ hec ſcripta

. .
*

ferre poſſit reges? regna ¶ Rurſus
uertẽs.adulatio.durũ eſſe multis hũc ſer

is. Si pᷣterea non inueniũtur fuiſſe ꝑ ali/

quos ſummos põtifices hec credita. No

tum eſt illð Satirici NHihil eſt qð credere
de ſe nõ poſſit cum laudat᷑ dijs equa pote

ſtas.Et illð comici de adulatoꝛe Hic ꝓfe
cto ex ſtultis inſanos facit ¶ Sentiẽs ãt

adulatio.quãdoq; nimis ſe cognoſci.ſtu
det quaſi modeſtioꝛi ſermone depꝛeſſius

vti.vt credibilioꝛ appareat.Cõcedit ſecu

lari poteſtati poſſeſſiões ⁊ iuriſdictões p
pꝛias q́s tollere neqͥt pꝛo libito papa. Re
cognoſcit Conſtantinũ vel alios pꝛinci
pes aliquid eccleſie nouiter contuliſſe Ni
hiulominꝰ? tradit ꝙ ſummus Pater ſupꝛe

mus eſt monarcha nedu in ſpũalibus. ſʒ
temꝑalibo habens poteſtatẽ hanc imedia
te a xpo.ſed alij reges oẽs ⁊ pꝛincipes ſuã

recipiũt dñationẽ ab eo.⁊ ſolum mediate

a deo.Alioquin vt monſtruoſus eſſet hic
mundus.ſi haberet tot capita que nõ ſub
vnico regerẽtur. Rediretq; manichei deli
ramentũ ponentis duo pꝛincipia. VUnũ
bonoꝝ⁊ ſpiritualiũ.Aliud maloꝛũ ⁊ tem
paliũ.vnde ⁊ ſicut coꝛpus eſt ꝓpter aiam.

⁊ ab ala viuit⁊ regitur.ſic poteſtas ſecula
ris pꝛopter ſpũalem a quarrecipit ſuũ eſſe

legitimũ.Quã autoꝛitate ſpũalẽ qͥ negãt
vel impugnãt ſint intꝰſint fſoꝛis eccleſiaʒ
pñt gladio vel ſpũali excõicatõis ſicut ca
tholicivel debellatõis ſicut infideles feri⸗
ri: Et eoꝝ dñiavel bona in alios trãſferri

¶ Bãic exiſtimatõʒz habuiſſeviſus eſt Bo

nifaciꝰoctauꝰin quadã decretali.Et ĩ hac
fundari putat᷑ ab aliqbo dñoꝝ pꝛuteno
aduerſus infideles debellatõ.ſuoꝛũq; bo
noꝝ ⁊ dñioꝛũ cõquiſitio. Pułat᷑ ab alijs
depoſitio vniꝰ Regis frãcie ꝑ papam ʒa⸗
chariã.hic eẽ fundata tãqᷓ; papa ſit q trãſ
Pirl us aiad/

monẽ.⁊ ideo minꝰ credibilẽ ſtudet loqᷣ re
ſtrictius/cõcedens ꝙ ſicut ante petrũ fue

rũt apð infideles vera dñia quẽadmodũ

irrefragabilis autoꝛitas ſacre ſcripture et
euãgelice narratõis teſtis ẽ Sic nõ opoꝛ

tet nũc poſt petrũ.vt oĩs ptãs imperialis

Regalis vel altera ſecularis ſit immediate
robur hñs a ſummo põtifice ſicut rex frã
coꝛũ xpᷣianiſſimꝰ ſuꝑioꝛẽ hoc mõ non hʒ

nec recognoſcit in terris. Idcirco trãſtert

verbũ ſuũ adulatõ loqͥ de dignitatibooffi
cijs⁊ bonis ecciaſticoꝛũ q̃ oĩa ſic ſubijcit

—

„

Eccleſiaſti

„* (

„*

ſummo põtifici vt quicqͥd circa ea placue

rit diſponere mutãdo tranſferẽdo. appꝛo

e⸗ iando hoc poſſit hoc teneat ⁊ ratum ſit
icet hoc ſine cauſa.licet cũ peccato ſuo pe

gerit/q;uis pctm̃ circa hoc vult adulatio

longe a papa ſit facere.vt eũ ſymoniã poſ
ſe neget cõmiitere.quoniã ſua ſunt om̃ia
eccłiaſtica bona Cõcedit inſuꝑ ꝙ ſuꝑ ius
eſt/potens ab altero ius ſuum tollere ⁊ q;
nec ab eo appellari/ neq; euʒ iudicialiter
euocari.nec obedientiã ab eo ſubtrahi.pᷣ
ſertim excra caſum hereſis ſit aliquatenꝰ
poſſibile. Hic ſolus ſymbolũ fidei cõde⸗
re hic ſolus cauſas eiuidem fidei.⁊ maio⸗
res ceteras tractare poteſt / ſolus vt iaʒ ta
ciũ eſt.diffinitiões.regulas.leges.⁊ cano
nes condit. Alioquin quicqͥd ꝑ alios dif
finitur.decernit᷑.cõditur.ſtatuit᷑.irritũ eſt
⁊ inane. Nec aliqͥd ex eis que ſtatuerit.pᷣt
niſi per ipᷣm quõlibet caſſari vel infringi.
Falloꝛ ſi nõ ante celebꝛatiõem huiꝰ ſacro
ſancte Conſtañ.ſynodi ſic occupauęrat
mentes płimoꝝ.literaliũ magisq; litera⸗

toꝛũ iſta traditio.vt oppoſitoꝝ dogmati

ſatoꝛ.fuiſſʒ de heretica pꝛauitate vel nota
tus.vel dãnatus.Huiꝰ rei ſignũ accipe/

quia poſt declaratõem ex theologie pꝛin⸗

cipijs luce clarioꝛẽ.⁊ quod vꝛgentius eſt
poſt determinatõem⁊ pꝛacticatõem eiuſ⸗

dem ſeẽ Synodi/inueniũtur qͥ talia pa
lam aſſerere non paueant.tam radicatũ ⁊
vt cancer ſerpens tã medullitꝰ imbibituʒ

fuit hoc pꝛiſce adulatiõis virus letiferũ.

Zandẽ miſerãte deo moderatrix diſere
tio.colluſtrata luminelegis euãgelice. me
diam ac regiãviam tenẽs inter deuios er⸗

roꝛes extremos.detractõnis⁊ adulatiõis
ponit dictã hanc cõſideratiõem duodeci
mã cum pꝛioꝛibo.tanq; ſignũ aliqð oſten
ſiuũ itineris recti.ne foꝛte offendãt ad la⸗
pidem erroꝛis.pedem ſue inqͥ ſitiõis ſcru⸗

tatoꝛes veritatis. VUnde dicim ecclia⸗
ſticos ⁊ capaces eſſe bonoꝛũ temꝑaliũ. et

multa eis ex debito.nõ ex elemoſina pura
cõpetere.⁊ nõ debere eos coerceri.vel ſpo
liari ꝑ ſecularẽ poteſtatẽ.niſi vocata ſit in
ſui iuris ſupſidii. qugdviatbꝛopfer ho
reticos⁊ rebelles. Poſſunt ipſi deniq; cũ
diuitijs aliter q; apoſtoliviuere cõuerſari
vel incedere pꝛo tempoꝝ locoꝝ ⁊ aliaruʒ

circũſtantiaꝝ varia qlitate/pꝛout ſapiẽs

iud cabit. Hec ita ſunt hieronimi vel ber
nardiverba.generaliter ad om̃es eccleſia⸗

cg 2

ſticos tanq; pꝛopꝛiũ habeãt nihil.detoꝛ⸗
quẽda. Monachis autẽ quib Aoqueban
tunalia lex ec Eliram er aduerſo ſtul⸗
tas⁊ falſas adulatõnis inſanias.attribu⸗
entes ſummo põtifici plenitudis poteſta
tem.qᷓlem deſcripſimꝰque tãta eſt quantã
ſapientiſſimꝰlegiſſlatoꝛ xpᷣs pꝛeuidit ſuffi
cere ad edificatònem continuam eccleſie
dilectiſſime ſponſe ſue:quã pꝛopꝛia moꝛ
te firmauit⁊ dotauit.Cui ptãti detrahere
eſſet impietas ſacrilega indigniſſimaq;.
Sed gloꝛificent deũ qui poteſtatẽ talem
dedit hominib.miſericoꝛdiſſima pietate
ſua.que poteſtas q;to ſublimioꝛ eſt pul⸗
crioꝛ ⁊ dignioꝛ.tanto ne vertat᷑ in abuſuʒ

vilẽ.turpem.et indignũ.pꝛouidere debet
ſummꝰpontifext eamvt ſapiẽs iudicabit

regulare.Quid autẽ ſapiẽtius in ter ge
nerali cõcilio quod⁊ ſpũſancto regitur.⁊
cuius agifrenis ſumma libertas eſt. Pꝛe⸗

dare dixit Areſto. HNon eſſe ſeruitutẽ obe

dire legibus. Addamꝰſummũ pontiti⸗
cem cũ collegio ſuo ita pꝛeſidere bonis ec
clcſiaſticis.vt de eis ſtatũ habere ſufficie⸗
tem ⁊ decentẽ opoꝛteat. Sed nõ itavt ca⸗
put grauiduʒ membꝛa reliq̃ obꝛuat mole
ſua.neq; velit vſurpare ↄtra naturã ſingu
laris mẽbꝛi om̃ia officia mẽbꝛoꝝ/quibꝰ
ſingulis vt ait apoſtolus ꝓpꝛiũ datum eſt
officiuʒ.Nam ſi om̃ia oculꝰvel caputvbi
pes:?vbi manꝰ? Cõcernit hoc collationẽ
beneficioꝝ/miltiplicitatẽ exẽptionũ odio
ſiſſimã.plenã erroꝛis⁊ ↄfuſiones in eccle
ſiaſtica hierarchia⁊ ita de reliqͥs. Reſernua
tionẽ pꝛeterea tot caſuũ.tot excõicationũ
in foꝛo cõſcientie.euocatõem tã facilẽ om
iũ cauſaꝝ ab oꝛdinarijs ſint cauſe ille p
phane ſint ſacre fidei quales fidei cauſas
om̃es ab oꝛdinarijs ſingulis pᷣſerti in do
ctrinis notoꝛie ſcãdaliſantibo dioceſes ſu
as/ ⁊ vbivigent ſtudia literaꝝ velle phibe
re quid aliud eſt.qᷓ; ianuam grandẽ erro/⸗
ribus aꝑire: Boiema ſuis ſe termis
ita poteſtas eccłiaſtica coerceat.vt memi⸗
nerit poteſtatẽ ſecularẽ etiã apud infide⸗
les.ſua habere ꝓpꝛia iura ſuas dignitates
ſuas leges ſua iudicia.de quibs occupare
ſe eccłiaſtica poteſtas nõ pᷣſu macvelvſur/
pet.niſi dũ redundat abuſus ptãtis ſecu⸗

laris in impugnatõem fidei ⁊ blaſſemiaʒ

creatoꝛis⁊ in manifeſtã eccłiaſtice ptãtis

.ꝰ* iniuriã.tũc enĩ attendere cõuenit vltimã

huiꝰcõſideratõnis duodecime ꝑticulãq
.i.

orne is vtatk fanta ſin

õ

.

(er ALinm (2 1*rA Kä gmus ſei D ſ.
7 5 4

De poteſtate

in his eccliaſtica ptãs habet dominiũ qð
dam regitiuũ.directiuũ.regulatinũ.⁊ oꝛ/
dinatiuum . Concludũt hoc⁊ nihil fere
aliud rõnes allegatões oẽs induci ſolite
ꝙ plenitudo poteſtat papalł ſuperioꝛ eſt
ad oẽm aliã eccliaſticã ⁊ tpalem. Quãuis
ſub hoc reſpeciu poteſtas vn iuerſal eccie
vel generalis cõcilij legitime ↄgregati. di
ci poſſit maioꝛ in amplitudine vel exten⸗
ſionc.maioꝛ in infallibili directõe.maioꝛ
in moꝝ refoꝛmatõe in capite ⁊ in mebꝛis
maioꝛ in coerciua poteſtate.maioꝛ ĩ cau
ſarũ fidei difficiliũ vltimata deciſiõe. ma
ioꝛ deniq; qꝛ copioſioꝛ.cõplectit᷑ eni ſaliẽ
virtualiter omnẽ ptãtem. ⁊ om̃e politicũ
regimẽ. papale.imꝑiale.regale. ariſtocra⸗
ticum? tymocraticũ pꝛout alias deductũ
eſt ex deſcriptõne cõcilij generalis que ta⸗
lis eſt ¶ Lonciliũ generale eſt cõgregatõ

legitima autoꝛitate facta ad aliquẽ locuz.

ex om̃i ſtatu hierarchico.totiꝰ eccleſie ca⸗

tDpPpolice. nulla fideli ꝑſona que audiri reqᷣ⸗
nIrIrat erxcluſa/ ad ſalubꝛiter tractandũ⁊ oꝛdi

ſie in fide? moꝛibꝰ reſpiciũt.¶¶ Dicamus
hic aliqua circa diffinitõem hãc cõcilij ge
neralis.Et pꝛĩo ꝙ cõgregatio legitia au⸗
toꝛitate facta dicit᷑regulariter a papa. ſic̃
ſonant decreta⁊ decretales innũere. Exci
iũtur tamẽ tres caſus.vbi ↄgregatio cõ⸗
cilij generalis fit legitimeſine papa Vnꝰ
dü deſijt eſſe ꝑ moꝛtẽ naturalẽ vel ciuilem
ſeu canonicã. que eſt depoſitio. Vel ſi ca⸗
dat in ꝑpetuaʒ maniã. Aut ſi ad eũ capti
uatũ nõ pateat acceſſus.Alius dum ſuffi
cienter reqͥſitꝰ de cõuocãdo cõciliũ.renuit
cõtumacit᷑ in ꝑniciẽ eccleſie pᷣſertĩ ſi tãgat
ipᷣm. Lertio ſi cõciliũ poſtq; eſt a papa le
gitime cõgregatũ ſtatuat certũ tpᷣs⁊ locuʒ
ꝓ celebꝛãdo generali ↄcilio ſicut infra tri
enniũ vel de decennio in decẽniũ. etiã vbi
papa renueret.Nec refert in pꝛĩoꝛ ſecũdo
caſu ꝑ q̊s euocet᷑conciliũ.dũmõ cõgreget
quẽadmodũ fuit pi Nibilominꝰexpedit
decernere p futuro modũ ↄuocatõis ſicut

nandũ ea que debitũ regimẽ Se⸗ eccle⸗

in refoꝛmatõe ſalubꝛiter eſt auiſatũ. Ati⸗

nãꝛ ſynodaliter iã eſſet diffinitũ Dica⸗
mſcdo iuxta pbabilẽ valde ſentẽtiã ꝙ de
ſtatu hierarchico eccie nõ ſunt ꝓpꝛie niſi
duo ſtatus. Pꝛelatoꝝ maioꝝ videlʒ qͥ ſuc
cedũt aplis.⁊ ſunt epᷣi archiepᷣi Et ita ſur

ſum. Et minoꝝ:qͥ ſucceſſoꝛes ſunt.lxxij.ꝰ

diſcipuloꝝ Et dicũtur pᷣlati ſcðᷣi oꝛdis di

gnitatis vcl honoꝛis.q̃les ſunt curati qui

bus ex ſtatu ⁊ oꝛdinario iure.conueniũt
tres act?hierarchici.pmarie.eẽntialiter et
ĩmediate a xpo.qͥ ſunt purgareꝑ coꝛrectõ
nẽ.Illuiare ꝑ doctrinã⁊ pᷣdicatõem Per⸗
ficere ꝑ ſacramẽtoꝝ miſtratõem. Fundat
hec ſentẽtia Dat. xviij.vbi poſtq; xpᷣs di⸗/
xerat dic ecclłie.ſubiũxit de qblobat᷑ dũ
ait Qdcũq; ſolueritis ſuꝑ terrã⁊c̃. Cõſtat
autẽ ꝙ nedũ apłis ſʒ⁊ diſcipuł loq̃bat᷑ iu⸗
xta gloſas doctoꝝ in hoc loco.Et Matx
et LQu.x.vbi fit ſᷣmo de miſſione.lxxij.di⸗
ſcipuloꝝ ⁊ Mat.xvi.vbi xpᷣs petro dixit ꝓ

oibus. QDõocũq; ligaueris. Et iterũ ſuper

hanc petrã edificabo eccliam meã.⁊ poꝛte
inferi nõ pᷣua.aduerſus eã ¶ Concoꝛdãt

Aug. Hiero.yſið. Beda. Magiſter vbi p

us.⁊ expꝛeſſe multũ Damaſus papa.Hõ

ampliꝰinqͥt q; duos oꝛdiĩes inter diſcipu⸗

los dñi eſſe cognouimꝰid eſt. xij. apłoꝝ et

lxvxij. diſcipuloꝝ Vñ iſte ꝓceſſerit ignoꝛa,/

mꝰ.⁊ qð rõe caret extirpare neceſſe eſt loqͥ
tur contra coepiſcopos.¶¶ Dicamtertio
naturã generalis cõcilij talẽ eſſe / vt null⸗
fideł qͥ audire voluerit.debeat excludi ab
audientia q̃tenus vel doceat᷑ vel doceat ſi
cut legitur in pꝛincipio cõcilij Diſtin⸗
gui tamẽ ſolet de hñtibovocem in cõcilio.

DQDuidã hñt cõſultiuã. Alij diffinitiuam.

Pꝛimi ſunt quibo ineſt noticia taliũ que
tractant᷑ etiã vſq;ad mechanicas artes At
ſi querat de mõ reparatiõis eccliaꝝ mate⸗
rialiũ /eſſe poterit in lathomisvoxcõſulti

ua. Sic in aurifabꝛis ⁊ fabꝛis. Sic dum

fit queſtio de philoſophicis ⁊ moꝛalibus
diſciplinis vt ſunt pᷣcepta decalogi.pñt ſe
culares eruditi in phia legibo moꝛiby da
re conciliũ.⁊ aliqñ ſalubꝛiꝰ qᷓ; nõnulli pꝛe
latoꝝ vel curatoꝝ vel etiã theologoꝝ vſq;

ſaded⸗ in generalib cocilijs 2a Arrinʒ
tꝑe Athanaſij fuerit interrogat getil phi

loſoph de materia nedũ pure moꝛali.ſed
ꝗᷓ tangebat btẽ trinitatis eandeeſſentiaʒ.
Ceteꝝ devocediffinitiua q̃les eãẽ habe
ant nõ eſt dubiũ de epis ⁊ ſupioꝛib pᷣlatꝭ
ſicut iuxta pᷣdicta pꝛacticatũ ſepiꝰinuenit
in pꝛioꝛibo cõcilijs Sed neq; videt᷑ambi
guitas eẽ de minoꝛib p̃ᷣlatis qͥ ſunt cura⸗
ti? hierarche Neq; de üllis qͥ ad hũc dupli
cem pᷣlatoꝝ oꝛdinẽ reducũtur.qͥbus non
ex pꝛiuilegio ſolo ſed ex ſtatu ⁊ oꝛdinario
iure competit animaꝝ cura/quẽadmodũ
ſunt multi Abbates decani ppoſiti cum

ub

tua? c

ſimo pꝛie iuſticie. deſe
tur ius eſt ptãs ſeu facultas pꝛopinq con
Poꝛro dictamẽ hoc lex dicit / qꝛ lex eſt.
regula cõſoꝛmitateʒ hñs ad dictamẽ recte
rõnis. Dictamen vero recterõnis pꝛime-·

6.

”Mã Eccleſiaſtica

ſimilibo ¶ Facit ad hoc determĩatio ſacre
facultatis theologie pariſieñ nuper edita

contra temeritatẽ extollentiũ pꝛiuilegia⸗

tos ſuꝑ curatos in pꝛedicatõibus ⁊ cõfeſ⸗
ſionibus.vbi ſic dicit᷑in duobus pꝛimis

articulis.¶ Dñi curati ſunt in ecctia mi⸗
noꝛes pꝛelati ⁊ hierarche ex pᷣmaria inſti⸗

tutõne xpᷣi.quibo cõpetit ex ſtatu ius pᷣdi /

candi /ius cofeſſiones audiẽdi/ius ſacra⸗
menta eccliaſtica ſᷣm exigentiã ſui ſtatꝰ et
parochianoꝝ miniſtrãdi/ius ſepulturas

dãdi/ius inſuꝑ decimas? alia iura paro⸗
chialia recipiẽdi. Scõs articulꝰ ius

pꝛedicandi⁊ cõfeſſandi cõpetit pꝛelatis ⁊
curatis pꝛincipalr ⁊ eſſentialr ⁊ mendicã

tibus deꝑ nccides er hanegio din ſunt

introducti.vel admiſſi ex cceſſione ⁊ bñ⸗
placito dñoꝝ prciarozeſ icamꝰ poſtre
mo q licet ea que ſtati dieta ſunt ↄſonare
videant᷑ iuri vino⁊ obf̃uationi pꝛioꝝ cõ

cilioꝝ atq; ratõi. Nihilominꝰcõciliũ põt
certis de cauſ ⁊ ad tꝑs ↄſtituerevoces dif⸗

finitiuas in pluribs.vel paucioꝛibus.⁊ in
alijs qᷓ; dictiſint / ſatis ſilr ad illa q̃ facta
ſunt ⁊ fieri poſſunt vario mõ circa inſtitu
tionẽ pꝛelatoꝝ eccłiaſticoꝝ maioꝝ ⁊ mi⸗
noꝝ que quãdoq; fiebãt a toto pplo ⁊ cle
ro.qñũq; a toto clero ſolũ qñq; a ſol cano⸗

nicis eccleſie cathedralis.⁊ nouiſſime cre
bꝛiꝰ ꝑ ſolũ papã ſicut plimoꝝ eſt iudiciũ

Conſideratio.xxII

bet oꝛiginat᷑ a pꝛima iuſticia ſᷣm
Aquã iura om̃ia leges iuriſdictões
atq; domtnia pulcra oꝛdis varietate fun⸗
D
ſta

dant᷑ Deſcribit᷑ itaq; iuſticia ꝙ eſt ꝑpe⸗

ſuũ eſt.ſuũ inq; nõ ex debito rigoꝛis.ſʒ ex
liberaliſſima⁊ dignãtiſſima donatõe crea

toꝛis Sic in q̃libet retantũdẽ eſt de iure.

q̃ntũ de entitate.Hʒ enĩ res quelibet ius

us vero ſic deſcribi

ſen titulũ id hñdi exdictamie rectiſ
J

Es alicui m dictamẽ pꝛime iuſticie.

Vteſtaa eccliaſtica ſicut ⁊ alia q̃ti

ſtans volũtas.ius ſuũvnicuiq; tri
buens.Hec autẽ deſcriptio cõpetit pꝛici⸗
paliter iuſticie diuine.in oꝛdine ad ſuas
creaturas. Deus nẽpe ſolus eſt qͥ volũta⸗
te ppetua⁊ conſtãti.datvnicuiq; rei quod

2z iuſticia cõueniũt in deo ſynonime Pꝛo⸗

inde dictũ eſt in deſcriptõe iuris ꝙ eſt fa⸗
cultas ꝓꝓinqua⁊c/ ꝓpter illa que in poten
tia obediẽtiali cõuenire poſſunt cuilibet

creature/quod poſſe dicere poſſumus vel

obediẽtialevel logicale ſ̃ᷣm quale nõ dicit
ꝓpꝛie res habere ius vel legẽ / ſicut nõ dici
mus.qꝙ dãnati ius habeãt ad beatitudi⸗
nẽ eternam. Nec ꝙ ſtella ius ſuũ ſeu facul
tatẽ habeat in tanta luce quãta refulget ĩ

ſole licet in potẽtia obedientiali creature

vel abſoluta dei poſſint hec om̃ia fieri
Conſeqnter ab hac ampliſſima iuris⁊ le⸗
gis acceptõe.ſicutvtit᷑ ſcriptura dũ aitHe
ſunt leges celi et terre⁊c.⁊ alibi pluries et

apud boetiũ. Zegẽq; pati ſydera cogis/

ram rõnalẽ reſpiciũt vt rõnalis eſt. Fit
ſubinde diſtinctõ de iuſticia qꝛ quedã eſt
eſſentialis?⁊ pꝛimaria. q̃lis pᷣdeſcripta eſt
Altera eſt participata ſeu deriuata ⁊ attri
butiue dicta que ſic deſcribit᷑. Juſticia eſt
habitus vel tanq; habitus cõfoꝛmis ðine

fit deſcenſus reſtrictioꝛ.ad ea que creſen⸗

iuſticie.eiusq; imitatiuꝰꝑ participatõeʒ.

quo babitu inclinat᷑ habens eã.facere ius

vel effectus vel titulꝰtalis iuſticie ¶ Rur⸗
ſus de iuſticia ſic accepta ꝑticipatiue dici

vel reddere. Ita ꝙ ius ẽvelut aeſe

mus ꝙ quedã eſt iuſticia oꝛiginalis q̃daʒ

regni celeſtis vt ibi.Pꝛimũ querite regnũ
dei⁊ iuſticiã eius Et hec duplex eſt qdam
loꝛie.quedã gratie.¶¶ Altera iteꝝ eſt iu⸗
ſticia legalis.alia ciuilis. Juſticie vero ci⸗
uił alia diſtributiua alia cõmutatiua.Et

ita de reliqͥs acceptõibo iuſticie ſpecialibo.

¶ Iuſticia legalis eſt oĩs virtus ſicut ca /
ritas eſt tota lex xpᷣi ·

. oꝛro iuſticie di⸗
ſtributiue cõtrariant᷑ pmotões indigne⁊

intruſiones in officijs reipublice benefi
cijs eccłie Cõmutatiue autẽ ↄtrariant᷑ cõ⸗
tractus uülliciti.vſura ⁊ fraus in tpꝑalibus.

Simonia:⁊ gieʒia in ſpũalib de qbo non
eſt hic dicendũ p ſingula ¶ Dicam pꝛete
rea tot eſſe legũ varietates.qt modis iura

variãt᷑ ſim dictamẽ ꝑticipate iuſticie.Pꝛo

pterea ſunt quedã leges ꝓpꝛie ðine qdam

ꝓpꝛie naturales.quedã poſitiuevel hũane

Quaꝝ aliq̃ ſunt canonicevel eccleſiaſtice

alie ſunt ciuiles ſeu politice Et q;uis pau
ce repiant᷑ leges.quin mixte ſunt ex ꝑtici⸗

patõe diueriaꝝ.nihiloĩnꝰ denoĩat᷑ lexa pᷣ
dyiñanti ſeu a pꝛicipalioꝛi qð in ea reꝑitur

Quib pᷣſuppoſitꝭ dicãꝰ vlteriꝰ deſchtões
1 22

. D.n

huiuſmodilegum. Et auoniã lexdici turalẽ euidentiã. ¶ Lex cinilis deſcribit

a ligando id eſt obligãdo vel a legendo id weſt ſignũ habitũ ꝑ humanã traditiõem

eſt dictando qͥd agendũ ſit. Cõfoꝛmi᷑ ad poſitiuãvolentẽ ꝙ homo teneatſen liger
aliqd agere.vł nõ agere ꝓ cõſecutõe finis

hanc obligatõem ſeu dictamen recte ratõ
nis deſcribem pꝛincipalr ſeger obligato ſui naturalis qui eſt humana felicitas. vł
rias.qꝛ de cõſultoꝛijs⁊ pꝑmiſ
ſint alie.facilis habebit᷑ ex his cognitõ (

tet deſcriptio ex pꝛioꝛibs ( VUñ diligenter

Lerx dina obligatoꝛia eſt ſignũ verũ reue attendendũ eſt q ſicut in ſpeculabilibus
ia naturaliter nota.Sũt

latũ creature rõnali notificatiuũ recte rõ⸗ ſunt pꝛĩo pꝛĩci
nis diuine voletis teneri ſeu ligari ilam ſecundo cõcluſiones euidẽter ab illis pꝛĩ⸗

creatura ad aliqᷣ agendũ. vel nõ agendi cpijs demõſtrate. Sunt cõſeq̃nter tertio
pꝛo cõſecutõe filicitatis eterne. Dicit hic cõcluſiones tantũmodo pbabiłr deducte
⁊ifra Signũ notificatiuũ/qm̃ꝓpꝛie nul expdictis veritatibo circa q̃s eſt ſolũ opꝛiꝰ
nio.Landẽ quarto ſunt alie ꝓpoſitões ſic

la lex obligat liberũ arbitriũ ſi notificara
nõ fuerit. Hoc autẽ ſignũ triplexeſt qdᷣdã elongate a pꝛimis veritatibo ꝙ nõ apparʒ
mentale/ qdᷣdã vocale/quoddã ſcriptũ / ſi? ꝙexüllis ſequant᷑ vel repugnẽt. vt ſi aſtra
cut eſt lex ſcripta/plata/indita/literal/vo⸗ ſint pariavel imparia. Pꝛopoꝛtionabilit
calis/mẽtalis De mẽtali ſcribit᷑ in pſalmo ſuo mõ dicendũ eſt de veritatiba moꝛalib-
Signatũ eſt ſuꝑ nos lumẽvultus tui do ſub hac diſtinctõe q̃druplici Et iuxta du
mine.Et ad Rhoma.ij.pulcre ꝑ totũ. Et plicẽ pꝛimũ gradũ accipit᷑ ius pure diui⸗

iterũ in pſal. Legẽ tuam in medio coꝛdis nũ ſiveritates ſint certitudinaliter reuela/

mei.(¶ Zex naturalis obligatoꝛia deſcri⸗ te.vel ex reuelatis manifeſte deducte.Sʒ
bit᷑ ꝙ eſt ſignũ naturalr habitũ.notificati ſicognoſcant᷑ ꝑ euidentiã. naturalẽ.acci⸗
uũ recte rõis diuine.volẽtis creaturã rõ pritur ius ꝓpꝛie naturale.Circa tertiũ gra⸗
nalem hũanã teneri ſeu ligari ad aliquid dum⁊ quartũ ꝓpoꝛtionabilr ſumit᷑ ius ca
agendũ vel nõ agendũ.pꝛo cõſecutiõe fi?ꝰ nonicũꝛ ciuile.addita legiſlatoꝛis gutoꝛi
niꝛis ſui naturalis/qui eſt felicitas huma⸗ tate.que facit vt ꝓpoſitio moꝛalis aliunde
na ſiue monaſtica ſiue iconomica ſiue o ſolũ pꝛobabilis vel imꝑtinẽs legiboꝓpꝛie
litica. Dicit᷑autẽ ſignũ pure naturalr ha⸗ diuinis vel naturalib/robur habeat:⁊ vĩ

bitũ.illud qð inditũ eſt cuilibet hoi. non obligatõis/ad alterũ finẽ vel ſuꝑnatura⸗

impedito in vſu debito rõis. Impedit᷑ au lem. et ſic eſt lex canonica/vel naturalẽ.et
tem ꝑ coꝛ ns. Reroteg ppicamulta . ſic lex ciuilis vel politica nomiatur. Reme
Notificat ex hac duplici deſcriptõe.diffe⸗ moꝛandũ eſt tamẽ id ꝙ iam dictũ repetit᷑.
rẽtia ⁊ cõuenientia diuine leg ad natura⸗ pauciſſimas inueniri leges que nõ ſe mu
lem pꝛincipalłr ex mõ acqͥ ſitõis.⁊ ex ꝑte fi· tuoꝑ entſeg rõ diſtinguit eas⁊ ſecer⸗
nis.Lex eniĩ diuina de rõne ſua habet pꝛi nit. rãſeam?cõſeq̃nter pꝰſemonẽ de
mo vt acqͥrat᷑ ꝑ reuelatõem. Deinde ꝙ; oꝛ/ inſticia deliure.de lege. loqͥ de iuriſdictõe
dinet de pximo⁊ ſe ad felicitatẽ eternazʒ. de dominio.⁊ de policia. Juriſdicio de⸗
Lexvero naturalis etſi poſſit ſic acqͥri. et ¶ ſcribit᷑vel interpᷣtat᷑ ꝙ eſt iuris ditio.i.po⸗
oꝛdinariſicut patet in dationẽ pꝛecepto⸗/ eſtas ſeu facultas exercendi ius Vel dici
rũ decalogi.in vtraq; lege veteri ⁊ noua.h tur iuriſdictio quaſi iuris dictio id eſt p⸗
tamẽ nõ habet derõne ſua vt naturalis ẽ. nũciatio ſeu pmulgatio iuris. Que iu⸗
ſed trãſit in diuinã ¶ex canonica deſcri
bitur ꝙeſt ſignũ habitũ ꝑ humanã tradi gem. Diuina.ſ.naturał canonica ciuilis.
tionẽ notificatiuũ recte rõis diuine.volẽ Itaq; iuriſdictio diuia eſt ptãs exequẽdi
tis creaturã rõnalẽ hũanã teneri ſeu liga⸗ ius.qð ↄpetit alicui ſᷣm legẽ ꝓpꝛie diuinã

ri.ad aliquid agẽdũ vel nõ agendũ pꝛin? ⁊ hoc in alteꝝ vel tanq; in alteꝝ. Nõ enizʒ

cipalr pꝛo cõſecutiõe felicitat eterne Per cpꝛie dicit᷑ hre qͥs iuriſdictõeʒ in ſemetipᷣʒ
hancvltimã clauſulaʒ cõuenit lex canoni niſi foꝛte cõſideret᷑ tanq; alter ſit /vt vellẽt
ca cũ diuina.⁊ differt a naturali.Et ꝑ pꝛi / aliqui de penitẽtia dicere Pꝛopoꝛtõna
mã abvtraq; ſub ſua rõne:q̃ eſt vt habeat᷑ bilis eſt deſcriptio triplex triplicis alteriꝰ
eius cognitio ⁊ roburꝑ humanã traditõ iuriſdictõnis ſᷣm eriplicẽ legẽ Diuuit
nem magis q;ᷓ ꝑ purã reuelatõem. vel na-⸗ dautẽ qnq; iuriſdictio in coerci

„
△ °$
J. Pe.
/

ñ que ſczʒ

—R—

iuis.etſi que monaſtica vel En udte ouerter

riſdictio q̃druplex eſt iuxta q̃dtupliceʒ le

.
i⸗
ne

ſe
3

1

Et legum

fertur in innitũ. Et in directinã ſeu regu⸗
latiuã ⁊ oꝛdinatiuã qualis fuiſſet etiã in

ſtatu innocẽtie. ⁊ qualis eſt ſapiẽtis ad in
ſipientioꝛes.⁊ ꝑfectioꝛis ad im fec

ioꝛẽ/
vt in angelis etiã poſuit dioniſiꝰ Sub

iungam de dominio.qð ita deſcribi põt.·

Dominiü eſt poteſtas. inqua aſſumẽdi

rss alias vel vt alias in ſui facultatem vel
vſum dPhn iura vel legrs rõnabilr in

ſtitutas Inuenit᷑ autẽ hoc mõ dñium
ſextuplex. eatificũ.oꝛiginale.gratificũ:.
euan gelicũ canonicũ politicũ. Beatificũ
eſt dominiũ ᷣm leges gloꝛie.Oꝛigĩiale do

miniũ eſt m leges oꝛigialis iuſticie. Haa
tcificũ eſt dominiũ ſm leges grẽ gratificã⸗

tis. Euangelicũ eſt dominiũ ſm legẽ pꝛo
