poꝛalibus ⁊ ſpiritualibus / inceperunt in⸗

truſiones ⁊ ſciſmata in romana eccleſia/p⸗

pter que dominia ⁊ poteſtates / continue
fuerunt odia ⁊ rancoꝛes/inter ſummos põ
tifices/imperatoꝛes romanos/⁊ dominos
tempoꝛales. Que ſtiſmata fuerun:viginti

ſia dei/vſq; ad iſtud nouiſſimũ tempꝰ Pe⸗ * cum pꝛeſenti ⁊ intruſiones qdragintaunũ
.

1 2

4

D
1=

In veteri et nono teſtamento.

Quoꝝ pꝛimũ ſciſma incepitanno natiui⸗
tatis dñi.cexliiij inter pꝛimũ Coꝛnelium
2 Nouacianũ:. Becundũ ſciſma fuitan
no:ccc.liij.inter liberiũ ⁊ felicẽ᷑. ¶ ¶ertiũ
anno.ccc.lxxiiij.int᷑ DOamaſum pmũ ⁊ Vr

ſinũ.Quartum ſciſma fuit anno:ccc.x⸗

xvij.inter Bonifacium pꝛimum ⁊ Eulali⸗
um pꝛeſbyterum. ¶¶ QAuintumanno dñi

xvi inter SGimachũ pꝛimũ ⁊ Laurentiuz

Bextũ anno do.ccxxiiij.inter Bonifa⸗
ciũ ⁊ Dioſcoꝝ.( Septimũ deccliij.inter
Stephanuʒ tertiũ ſanctũ viꝝ ⁊ Cõſtanti
nũ.ij.qð ſciſma ſi bñ videat᷑q̃ſi ꝑ oĩa ſimle
eſt inſtãti ſciſmati ⁊ plꝰ aſſilat᷑ pnti ſciſmati

; alia pᷣterita.¶ Octauũ ſciſma fuit anno

decexlviij.int᷑ Eugeniũ ſcõᷣm ⁊ Siſimum
onũ fuit deccœxx.int᷑ Leonẽ qntũ ⁊ xpᷣo
oꝝ pbrẽm. Decimũ fuit ãno dcccclxij int᷑
Joheʒz ſcõm nobilẽ romanũ ⁊ Leonẽ octa
uũ:xi:fuit dcccclxiiij int᷑ ꝛegoꝛiũ qͥntum
⁊2 Johem epᷣm placẽtinũ.xij. dcccœcix.in⸗
ter Bñdictũ nonũ ⁊ leonẽ pᷣdictũxiij.M
xxxvi.tꝑe benedicti octaui:q a romanis eij
cit᷑ ⁊ alius intrudit᷑ poſtea Bñdictus reſti⸗
tuit᷑xiiij.ſciſma fuitãno. Mlij.toe Budi⸗
dicti qͥ cum iã ſediſſet multis ãniſ alijq; ſũt

electi expulſo Benedictoxæv. fuit. Olxxvi

ij. int Alexãdꝝ ſcõm ⁊ Eodullũ epᷣm ꝑmẽ
ſem. Decimũ extũ fuit. O. xxxv. int Bꝛe
goꝛiũ ⁊ eᷣm ꝑmenf:xvij ſciſma fuit Ociũ

ter paſcalẽ ij. ⁊ tres pᷣlatos q nomẽ ⁊ offm̃

occupauerũt fauoꝛe heretici imꝑatoꝛis xv

iiij.fuit. M.:c.xi:inter gelaſiuʒ ſcõᷣm ⁊ bito⸗
dinũ hiſpanũxix.fuit O.c.xxxi :inter in⸗
nocentiũ ſcõᷣm ⁊ petrũ leonisæx.ãno. M.
c.xlix.inter Alexandꝝ tertiũ ⁊ q̃tuoꝛ ſciſma
ticos:xxi.ſciſma fuit tẽꝑe ¶Qudouici de ba⸗
uaria qͥ LQudouicus veniente ⁊ regnãte io⸗
hanne x.qͥ iohes aſſumptꝰfuit ad papa⸗
tum Anno dñi. Mcccxix. fecit fieri antipa
pam fratrem Petrũ de carbario oꝛdis mi⸗

noꝛum a quo coꝛonaʒ imperij recepit. Ta

toꝛis annullata ſunt infra annos. ¶¶ Vice
ſimũſeundũ ſciſma pꝛeſens eſt ⁊ melius co
loꝛatũ aliquo alio ꝓphetatũ a ſpũſancto ꝓ

men facta dictoꝛum antenn Vle⸗

punitõe cleri ⁊ refoꝛmatõe eccie.Circa q̃ꝝ

itruſionẽ ſciſmatũ ↄfictõʒ pceſſuũ oꝛdina⸗
tionẽ ablationẽ ⁊ fineʒ ex ſloꝛe ſupꝛadicto
rum notũ eſt. Et põt notari ſingulariter
qꝙ oĩa ⁊ ſingula ſciſmata ⁊ intruſiones pꝛe⸗
dicta ↄficta fota ⁊ nutrita ſꝑ fuerũt oꝑe in⸗

genio ⁊ inuidia peſſimoꝝ ſacerdotũ ⁊ ceri

dei.ſibi ſemꝑ fauentib ⁊ auxiliantibus im
peratoꝛibus ⁊ populo romano excepto ka
rolo magno.⁊tribus Ottonib pꝛimis de
ſaxoniꝗ qui eccleſiã multũ afflictã ſemꝑ ere
xerũt e⸗ notam ꝙ in omni ſciſmate ſp

ille vicit ⁊ obtinuit qui habuit ius ſiue pꝛi

pis ⁊ ſeq̃cibus male ſucceſſit.(¶ Itẽ in om
ni ſciſmate iſte papa viſus eſt habere ius ⁊
obtinuit qͥ electꝰ fuita maioꝛi parte electo⸗
rũ ⁊ habentiũ vocẽ in electionẽ papatꝰ
tẽ notamus ꝙ de cõuerſione magni Cõ

——

ãtini circa ⁊ poſtq; roma ⁊ maxima ꝑs ſi⸗

mo ſiue ſecũdo elect? fuiſſet.Et ſp antipa⸗

dem chꝛiſti agnouit ꝙ imperatoꝛes romas

ni vel populus romanus.xxv.veros ſum⸗

mos pontifices expulerunt de roma ⁊ ipᷣoſ
diuerſis penitẽtijs afflixerũt iniuſte.Quo

rum ſummoꝛũ pontificũ nomina ſunt hec

Julius pᷣmus ſimachus.Siluerius pmꝰ
Vigilius pmus. Martinus pmus. Leo

N

tertius.Eugenius ſcs. Johes octauus.

Leo aͤntus vel ſextus. Johes decimꝰ. Be

nedictus octauꝰ. Johes decimuſquartus.

Johes decimuſſextus.Gꝛegoꝛius qͥntus.
Biñdictus nonus. Gꝛegoꝛius ſeptimus.
Victoꝛ tertius. Paſcalis ſcòs.Alexander
tertius.Bonifacius ſextus. ¶ Item nota⸗
tum fuit ꝙ reges frãcie qui ꝓ tempoꝛe ſue⸗
runt nunq; in aliquo dictoꝛũ ſciſmatũ ad⸗
heſerunt ſciſmatico ſed ſemper veris ponti
ficibus.imo qð plus eſt reges francie octo
ſummos pontifices de ſede expulſos po⸗

ſuerunt ⁊ reduxerunt in romam in ſedem ꝓ

cnomina, Vigilius vel Eugeniꝰ Aeo
Zachariqas.Stephanuſ.Calixtus. Inno

centius.Alexander tertius ⁊ Paſchalis g.

Item ſingulariter notatum eſt ꝙ quando⸗
cunq; eccleſia in ſciſmate vel alio modo va
cillauit ſemper eccleſia erecta fuit per aliq̃̊s
pꝛincipes ſeculares vt per karoluʒ magnũ
Ottones de ſaxonia. Reges francie cõmu
ne piſis ſeu Piſanos ⁊ diuerſos alios.Nũ
q; enim eccleſia relapſa vel vacillans ſuis
operibus vel viribus ſe erexit. Item
ſingulariter eſt notatum ꝙ nũq; in ſciſma⸗
te per eccleſiam concilium generale fuit vo
catum.Sed illi qui fuerunt in ſciſmatibꝰ
veri pontifices vocauerunt concilia parti
cularia in diuerſis locis pꝛout videbatur
ſibi expedire ¶ amen non reperio aliqðᷣ
ſciſma ſine concilio aliquo fuiſſe ablamim
Item reperio ꝙ tempoꝛe Bꝛegoꝛij ſexti et

Peiam auoꝛuin ſummoꝝpontificum ſunt
e

De vnitate eccleſiaſtica

Clementis.ij.quo temꝑe eratſciſma in ec⸗
cleſia qñ Henricꝰ iꝑatoꝛ ↄuocauit ⁊ ↄgre⸗
gauit ↄciliũ generale nõ vocatis papa nec
cardinalib qͥ erãt diſcoꝛdes. Et qð ibi oꝛ⸗
dinatũ fuit valuit ⁊ fuatũ fuit in eccła no
obſtãte abſentia pape ⁊ cardinaliũ. e
notatũ eſt ꝙ aliqui in ſede aplica ⁊ tenẽtes
pacẽ iuſteſuis tꝑibus reguauerũt ſine ſciſ⸗
mate quoꝝ nomia ſunt hec Johes.x. Jo.
xxvij. Bilueſter. ij.Damaſus/⁊ Victoꝛ.ij.
Item notandũ eſt ꝙ Leo papa.iiij.dubi⸗
tãs ne eiꝰ electio eẽt bona renũciauit papa

tui.tñ Cardinales vidẽtes eius bonitatez

reelegert ipᷣm.Et idem ↄtigit Honoꝛio.ij

natione bonomñ. Sciſmata ſupꝛadicta

fideliter extracta ſunta ſupꝛadictis chꝛoni
cis que patent omnibus volentibʒ eas au⸗

dir⸗r Fiut. S

Ancipit tractatus

Eitatis eccłiaſticetracatoꝛi⸗

eiuſdẽ Joh. Herſon de vnitate eccliaſtica
bus / vn er zelatoꝛib eiuſdeʒ

ſi alligatũ coꝛpꝰ vinculis oc/
Vcupationũ/teneat᷑ ne ꝑgatad
ſacrũ Conciliũ Piſis deo auſpice celebꝛã⸗

dũ/nihilominꝰ vᷣbũ dei/ſic dicẽapłs nõ eſt

alligatũ. Pꝛoptea decreuit ſpũs pꝓmptus/⸗/

⁊ paciſauidiſſimꝰ.vᷣbũ aliqð dei litterulis

inſertũ q̃ᷓquauerſuʒ ſpargere/q̃ infirma ne⸗
It ire caro. Hon quidẽ ad determinanduʒ
Abſit hec temeritas.ſed ad examinandum.
⁊ dandũ ſapientibo occaſionẽ:⁊ offerendũ
in abᷣnaculo dei cũ hominib/ id quod ex
taleto ꝗᷓliſq; ſcientie cõmiſſum eft.
Aitas qͥ ppe eccłiaſtica.ad vnum
4 ertũ xpᷣivicariũ/ſtantiboterminis
O in qͥ be eſt eccleſia Anno dñi. Hcc
ccx?l.xxix. Januarij nõ eſt retardãda ꝓpr al⸗
legationes quaſdã ex iuriba poſitiuis/ſum
ptas ↄtra celebratiouẽ ↄcilij generaliſiaut
viã ceſſionis.vt ꝙ cõciliũ nõ põt celebꝛari

ſine auctoꝛitate pape. x ſpoliatus añ oia

debet reſtitui. O recuſandi ſunttanq; ini⸗
mici qͥ ſubtraxerũt ſe ab obedietia. Et alle
gari põt iuſtus metus. pape nemo dice

re põt.curita faciſ.pᷣſertim ſi nõ ſit expᷣſſe er

rans ↄtra articulos fidei/cũ a nemine vale

at iudicari/⁊ nemini ſit ſubiectꝰ: nec poſſit

effici ſciſmaticꝰ. O ꝑiculoſum eſt paſtoꝛi
deſerere gregẽ ſuũ cedendo. Rurſus ꝙ qui

libet fecit debitũ ſuũ ꝓ eccliaſtica vnione: .

pacis viã felicit᷑ inuenire. Et

pñt hi qui errauerũt penitere:⁊ ſiqua ſunt
ſilia. Ponunt᷑ igit᷑ aduerſus iſta ↄſideratõ
nes.xij.generales/quoꝝ explicatio ſpẽalis
ſufficiet ſtudioſis iſta reuelleer.

Coſideratio pꝛima

itas eccie generalis / ſicẽ impedi⸗

v ta eſt ꝑ diuiſiones filioꝝ ſuoꝝ/tan

mẽebꝛoꝝ putreſcentiũ/⁊ ↄtra de

um peccatiũ/ nã pctã nr̃a iuxta vbũ ꝓphᷣicũ
diniſerũt in᷑ nos ⁊ deũ. Secꝑ vnionẽ op⸗
poſitã/ſcʒ ꝑ recõciliationẽ cuiſlibet ad deuzʒ

coꝛrigendo pꝛauos moꝛes.hũiliando ſe//⁊.

oꝛando ruꝛſus debet hec vnitas impetrari
Alioqͥn manẽte cã ſciſmatis/qualis de ſua
ceſſatione poterit ſpes hr̃i:niſi tm̃ in pura
gfa dñi nr̃i Jeſu xpi/qͥ immeritis/⁊ ingra⸗
tis/ↄferre ſolet magna/nihilominꝰ coadiu
toꝛes eiꝰ eſſe nos oꝑtet.nũc pᷣcipue/qũñ pa⸗
cis inimic ſeuiet acriꝰ/ qᷓ;to reditꝰ pac p⸗
pinqoꝛ appet/ imittet qũ ſi poterit/ validiſ⸗/

ſimũ ad ↄtinuationẽ ſciſmatis impedimẽ/⸗

tũ/ diuiſiones ſcilicet int᷑ eos / qͥ ꝓſecuturi

ſunt vnionẽ/ miniſterio ſuperbie/cupidita

tis/aut inuidie. . .
Conſideratiõ ſecũ/

Aa contra

pꝛimam allegationem.
itas eccle eẽntialis ſp manet ad
v xpm ſponſũ uũ. Nam caput eccie
YArps in q̊ ſumꝰ om̃s vnũ ſᷣm apim.
ĩnõ hʒ vicariũ.dũ.ſ.moꝛtuꝰeſt/coꝛꝑa⸗

liter vel ciuiliter: vel qꝛ nõ eſt pbabiliter ex

pectandũ ; vnq; ſibi vel ſucceſſoꝛibo ſuis

obediẽtia pᷣſteta xpᷣianis:tũc eclłia taʒ diui
no/q́ᷓ naturali iure/cui nullum obuiat ius
poſitiuũ rite itellectũ/pᷣt ad ꝓcurãdũ ſibiwi
cariũvnũ ⁊ certũ/ſemet ↄgregare ad ↄciliũ
generale/repñtans eã.⁊ h̊ ñ ſolũ aucte dño
rnũ cardinaliũ/ſʒ ẽt adiutoꝛio ⁊ auxilio cuiꝰ
cũq; bncipis / vel alteriꝰ xp̃iani. Hõ eni hʒ
coꝛpꝰeccie miſticũ a xpᷣo ꝑfectiſſime ſtabili

tũ/minꝰ ius/⁊ robur/ad pcuratõʒ ſue vnio

nis/qꝙᷓ coꝛpali ciuile/miſticũ/ vel natura
le veꝝ. NHeq;.n.ẽ de imediato ac ĩimutabili

iure diuio/vel naturali/q; eccia ſe nõ poſſit

ↄgregare ⁊ vnire⁊ ſine papa.aut ſine aliqᷓ

pticulari ſtatu vel collegio.vbi in caſu ca⸗
dere poteſt moꝛs/vel erroꝛ.

Coſideratio tertia

4

nec eſt in culpa. Deniq; ꝙ inquirendũ eſt
de iuſticia vere ꝑtisiſine cuiꝰ cognitõne//ñ

B

tẽtõʒ duoꝝ de papatu/aut fautoꝝ ſuoꝝ/ſi
q̃rãt ſic manere ꝑ allegatões iuriũ poſitiuo
rũ c iuſtificatões varias.⁊ ↄqõnes q ſunt
ſpoliati⸗ ꝙ dñt añ oia reſtitui vel aliũde.

Dzʒ videt᷑ expedies. ꝙ ea q retrro ſũt obliui
ſcẽtes. Iſti de ↄcilio.iĩ ãterioꝛa ſic aplłs loqᷓ

tur/ſe excẽdãt. vt iuxta narratõz ab Aug cõ
mẽoꝛatã/plꝰqrat᷑quõ libabit᷑eccia ab hac

ſciſmatꝭ fouea gfudiſſima/q; qlit a qbĩ

eã eſt plapſa. ¶¶ Lonſideratio.iiij.cõtra
Wextam allegationen.
Nitas eccie ad vnũ cer
Ariüu ſicamãdaẽ/ vt ſua adeptione
poſſint rõabilit/płima mala ſingulariũ ꝑ⸗
ſonaꝝ dimitti/nẽ vel in poſteꝝ/ſine pena
Et q̃dã va ſingularia iura pñt differri.ſic
ꝓfiatceſſatio volũtaria de eis/vl et coacta

ꝑauctẽ ↄſilij. Hocnimiꝝ dictat nature lex
vt pꝑs qlibetꝓ ſuo toto ſaluãdo/ſe det ⁊ ecx
ponat.x ſi qͥs ↄtẽdẽtiũ iuſtificare ſe ſeu i⸗
iuſte ſecũ agi ↄtenderit//dicat᷑ei tu te tuaq;

oia debes eccie/tu qͥ paſtoꝛẽ te noĩas/q;tũ⸗

cũq; ſis inocẽs.debes ꝓ ea vel ſaluãda/vel

vniẽda/ vel ñ guit᷑ ſcãdaliʒãda/ patꝰ eẽ po⸗
nere vitz ꝓpꝛia/q;to mag q;libet dignitatẽ
q̃rẽdo qᷓ ſut ieſu xpi/x h n ſm dictamẽ ꝓpꝛi⸗

um vel ennale ſz publicũ ⁊ icoꝛruptũ ſpũa
le/put ↄciliũ qð vtiq; ſapies eſt iudicabit.
Teq; pꝛſus hͥ agedo deßes gregem.ſed pa

ſces vnies ⁊ manere diceberis

—

.

aut ꝓceſſuũ oꝛdinarioꝝ/i euocatõib/accu
ſationibo/ dilationib/aut ſilib/ſʒ ſũmarie

⁊ de bõa groſſaq; eqᷣtate/pᷣt ꝓcedere ↄciliũ
iſtð gen erale. In qͥ reſidebit ſufficiens au/

ctoꝛitas iudiciał vtẽdi epikeya.i.interpᷣtã⸗

di oĩa iura poſitia/⁊ ad finẽ celerioꝛẽ/⁊ ſalu
bꝛioꝛẽ hñde vniois/eadeʒ adaptãdi aut ſi
opꝰfuerit relinqndi.Qõ ei p ecciaſtica pa
ce ⁊ ſalute ĩſtitutũ ẽ ſi nte ⁊ ũ tirãnicaſmali⸗
gnitate fuerit inſtitutũ/ñ dʒ eaʒ militare/
ne ptas data videat᷑ ↄſtõnibahũanis in de
ſtructiõʒ eccie/ñ ĩ eiꝰ edificatõʒ. Auctas o
doctrialit᷑ vtedi epikeya. reſidet pncipalit᷑
apð pitos ĩ theologiaiq ẽ architectoꝛia re⸗
ſpectu aliaꝝ.Et ↄuũter apð ꝑitos ĩ ſcia iurꝭ

contra ſecundam allegationemn-
Vy Mitas eccie ad vnũ certũ vicariuz
Nri/qͥ qdammõ accidẽtalis atz m
tabil?/n dʒ ipediri mime vel differri ꝓpt cõo

tũ xpᷣi vica⸗

VEonſideratio Quinag
HNlitas eccẽ ad vnũ xpᷣi vicariũ/nõö
hʒ ncce ꝙ nũc pcuret᷑ fuãdo tmios
lrales/aut cerimoniales iuriuʒ poſitiuoꝝ/

canonici ⁊ ciuilis/put ex pncipijs iuris di
uini ⁊ naturalis hnt accipe fundamenta
Conſideratio.vi.ↄtra qrtã allegationẽ.
Nitas eccie ad vnũ certũ xpᷣi vicari
v um'/videt᷑ ꝑ ↄciliũ nüc celebꝛãduꝛè⸗
ic pcuranda ꝙ pᷣmo detr᷑ ſecuritas /
tã ꝑ pncipes/q; ꝑ alios q̃ſcũq;/ꝓ duobo cõ
tendetibo/ſi voluerit ↄpꝑere ꝓcedẽdo ad im
plendũ iuramẽta ſua atq; vota,. O ſi nolue
rint ↄfidere qratab eis ceſſio ꝑ pcuratoꝛcs
ltimos.O ſi vtrũq; ↄtẽpſerint pcedat᷑tẽ
ptis ambobo ↄtẽdentib ad electiõʒ vniꝰ/p
cõem aſſenſũ tonꝰ ↄſilij roboꝛãtis ⁊ appꝛo
bãt illð qð due de collegia dñoꝝ cardina⸗
liũ/aut eoꝝ ꝑs maioꝛ ⁊ ſamoꝛ ↄſtituerint/
aut fecerint. ſi voluerint aliqui pentina
citer adherere alteri contendentiuz/ nec in
ſeqᷣ ſniam nis n ẽ leuit᷑ ᷣſumẽdũ /við
rint ipᷣi de ſalute ſua/qꝛ ↄciliũ iſt/a ſeq̃ces
eiꝰ ſe apud deũ ⁊ homies a ſciſmatis impu
igtione liberauerint
N¶NXõſideratio.vij.ↄtra tertiã allegationẽ
iuas eccie ad vnũ certũ xpᷣi vicari
im/ſic puilegiata⁊ ſcã ẽ.vt eã ſince
NVro ʒelo qretes/nullo mõ debeãt re⸗
putari a ↄtedẽt boſui aduerſarij.ſʒ amiciſſi
mi ĩxpᷣo/dũ ceſſionẽ ipᷣoꝝ volũtariã qrũt/
vel eis nolẽtibo cedere/petũt deiectione/q̃⸗
tinus vt ſpũs eoꝝ ſaluus fiat/nec eccia diu
tius ꝑturbet᷑. Agũt qppe tam reʒ ipſoꝝ cõ
tendentiũ.qᷓ; id qð qᷣlibet chꝛiſtianꝰagere
debet.· Immo iuſſionẽ dei hñt in tã deſpa⸗
to/⁊ inueterato mris cõis moꝛbo. Hec eſt
radix inuiolãda ⁊ ſufficiẽs pie neceſſitatis
⁊ neceſſarie pietatis:in q chꝛiſtianiſſimus
rex francoꝝ/vere ĩnocẽtiſſimꝰ/nec q̃rens ꝗᷓ
ſua ſunt.nec quẽpiam odio habẽs/funda⸗
uit hactenus omnẽ agibiliũvaritate lauda
bilẽ/circa pacii reductionẽ.ſicut littera ſua
patens indicat.cuiꝰ initiũ eſt poſt ſalutatõ
nẽ.Pax ecciaſtica ⁊c. Pꝛeclarã itaq; attu⸗
lit excuſationẽ Cicero in philippicꝭ.dũ in⸗
conſtãs in amicicia ceſaris.⁊ varius fuiſſe
culparet᷑cuiꝰeſt hec ſnia/qꝛ vᷣba nõ habeo
Ceſarẽ ait nunq; dilexi.niſi p q;to dilige⸗
re viſus eſt rempublicã. Dũ ergo mutauit
Agmoꝛẽ ad eandẽ rempubicã/factus tirãnꝰ.
S2ſeqnter aduerſuſ eũ amiciciã cõmutaui
Conſideratio.viij.Otra tertiã allegatõʒ.
NHitas ecciead vnũ certũ chꝛiſti vi
v cariũ/nõ debet impedire ꝓpter re⸗
Afflitutione obedientiaꝝ/ambobus
contẽdentib/tanq; ſpoliati ſint/ pus ſacie⸗

De vnitate eccleſiaſtica

dam. Nam qꝙ iniuſtus detẽtoꝛ vel pᷣdo ſpo
liatꝰ ſit reſtituendꝰ/ẽ mag ex inſtõne poſi⸗
tiua ⁊ iudiciaria/non pure naturali /vel di
uiua.Pꝛopterea tenetĩ ſolis caſib expᷣſſis
nec in pᷣiudiciũ iurꝭ ðini/⁊ naturalis/⁊ bõi
cõis eſt aliqtenꝰobuanda Neq;.n.reſtitu

tio dʒ fleri exẽpligra/hereticis.neq; ſcimma

ticis manitfeſtiſ.neq; furiobi/⁊ ebꝛijs/in ſui

vniciẽ neq; intruf in papatũ.neq; petẽtib⸗

vxoꝛẽ nõ deſpõſabilẽ.aut affineʒ in gradu
ꝓhibito iure ðino.neq; petẽti beneficium
qð tenere non potuit.alio iam exñte ltimo
poſſeſſoꝛe/neq; poſtremo volẽti rebo deten
tis ahuti in ↄtumeliã creatoꝛis.aut in eccie
pniciẽ.aut in hoĩs libi fuitutẽ/aut ↄtra ca⸗
ſtitatẽ alicuiꝰ ⁊ vitã.⁊ ſi q̃ ſũt ſimilia. Oul
tas aũt ecceptiones hmõi ↄtra ↄtendenti⸗

um quęlibet intuenire videre facile eſt.

Conſideratò nona

vitas echĩe ad vnũ certum chꝛiſti
V yicariũ/videt᷑ meliꝰ pꝛocuranda.ſi

modũ qrant᷑ fieri iuſtificationes /vel iniu⸗
ſtificationes eoꝝ q̃ hincinde facta ſunt.vt
de intruſione huius vel illiꝰ in papatũ. de
ꝓceſſibus pᷣmo fulminatis in alterutrũ.de
violatione iuramẽtoꝝ/⁊ votoꝝ/de ſubtra
ctione/aut neutralitate/vel libtatis ecciaꝝ

pticulariũ reductione.Deimputatiõe ſciſ⸗
matũ/vel hereſũ.de adheſione repꝛobãda

vel laudanda alterius ꝑtis obediẽtie. De
etiũs excõicationũ/aut aliaꝝ penarum
LCeſſent qͥ ppe talia ⁊ iuxta rões ꝓ via ceſ

ſiois/2 pꝛacticã e? alias płres oñſã/ꝓcedat᷑

auferẽdopce ſſus factos.⁊ iuſtificando vel

ratificãdo autẽt tolerando pᷣterita/ꝓut reꝝ

qlitas patiet᷑/aut plłima ad ſtatũ qͥ pus erat

añ ſciſma pñs/abſq; alia diſcuſſione repo-
nẽdo/pnidẽedo rurſus ambobatendetib-
de ſufficiẽti ſecuritate/⁊ ſtatu pꝰ ceſſioneʒ.

ſi eã ꝑ ſe.vel ꝓcuratoꝛes ltimos vltro facer
ẽt ſero voluerint.q̃ ceſſio eis ꝑ ↄciliũ ꝓ pur
gatione oĩm pus impoſitoꝝ tãq;ᷓ ſnfficiẽs
reputet᷑ valitura. on eratio decima
ontra ſeptimã ⁊ qntã allegationẽ
Eitas eccie ad vnũ certũ xpᷣivicari
um. tãto ʒelo qᷓrenda ẽ.vtvix poſſit

ſo bꝛia eſſe.⁊ nõ temeraria reputatio alicu/⸗
ius xpᷣiani/ꝙ ſufficientad h̊ öbitũ pegerit
cq6to minꝰ ̊ qͥ piã auderedʒ aſſerere iuram⸗
to/pptim vbi hoĩm maxĩia multitudo repu⸗

ma contra octauam allegationem

neq ante ↄciliũ neq; in cõcilio. neq; poſt⸗

4

coꝛrigibilit talẽ in erratis ꝑſiſtere.(/ Rur⸗

tat ↄtrariũ/G. n. qͥd aliud ã. q;ᷓ ꝑtinacit ꝛin

ſus occurrere pñt caſus multi in qb pad,/

eptione pac publice/aut iuſte defenſionis
ſic̃ vim vi repellẽdo. Licereta rite electo
in papã ſubtrahere obediẽtiã. Liceret in
neutralitate manere. Liceret ipſum coꝛpo
raliter incarcerare.Liceret ei adminiſtratõ
nẽ oẽm publicã intdicere.Liceret ꝑ appel
lationẽ aut ſile remediũ ſibi reſiſtere. Fie⸗
retq; ſic e obediẽtia vᷣa/potiꝰ q; ↄtradictõ

vel reſiſtẽtia.¶iceret pᷣmiſſas ſnias ſea
led

leſcũq; nõ timere.nec timẽdas aſſerere.
lacerare eas/⁊ in caput ſuũ retoꝛq̃re. Lice⸗
ret pᷣterea accuſare eũ de ſciſmate/vel hereſi
Tam doctrinalit᷑ in locis publicis/ꝑ theo
logos ⁊ ſapiẽtes.q; ſecrete in coꝛrectiõe fra
terna.cui ſnbijcit᷑tãq; pctõꝛ in foꝛo pnie.et
iuridice coꝛã tota eccia/cui ſilr ſubiect? eſt.

tãqᷓ; deuiabilis i deuiabili.Aiceret ↄciliũ

generale:eo iuito celebꝛare. Qiceret tandẽ
ipᷣm ad ceſſionẽ cõpellere / vel renitẽtẽ deij

cereab oĩ honoꝛe ⁊ gradu.imo ⁊vita puare
¶ Hec oĩa deniq; talit᷑ licere pñt / ſub tali

noua auctoꝛiſatione dei/fieri dʒ:qͥn erroꝛiſ
intolrerabilis dãnanda ſit. An vo pᷣdicti

caſus in ſciſmate pñti ↄcurrerũt/diſcutien

do neqᷓq; aſſumimꝰ/cũ diſtinctõnes pꝑticu
lariũ caſuũ omittti debere magiſeſtimemꝰ
Coõſideratio/xi:ↄtra octauã allegationẽ
itas eccie ad vnũ certũ xpᷣi vica⸗
riũ.nõ reqͥrit vt errãtes pᷣſtim ĩ du
io ꝓpbabilicirca obediaʒ vᷣi pape

penitereñ poſſint.mec eẽ in ſtatu ſalutꝭ.ni⸗

iure ðino ⁊ naturali.ꝙ aduerſus hãc vᷣita⸗
nulla lex vel ↄſtõ puri hoĩis cuiuſcũq; ſine

ſi expᷣſſe ⁊ abſolute ↄfiteant᷑ erratũ ſuũ cum

ſepe in talibo pnĩa vel abſolutio ↄditiona⸗
ta ſufficiat. Sʒ necopꝑtet oẽs inculparede
ſciſmate.qͥ in tanta iuris papalis dubieta⸗

te ↄſurgẽte/exfactis dubijs/⁊ varijs/certaz

vo pape ñ pᷣſtiterunt obediam. Siẽ nẽpe
verus papa potuit in ſciſmatis culpã labi

ſi ꝑtinax fuerit in recuſando ea q̃ pacẽ vni⸗

uerſalẽ hẽbant reducere/vtↄciliũ genera⸗

le/vel ꝓmptitudinẽ animi ad viaʒ ceſſiõis
iurate/⁊ voti cõplemẽtũ.Sicexcuſari pote
rũt młti aduerſates ei/ſi fuerit ̊ ʒelo vniõiſ

hñde/ſi fuerit ex dubio pbabilis igrantie/

dũ tñ ꝑatos ſꝑp audire ecciaʒ echibuerit ſe⸗

metipᷣos ⁊ obedire ↄgnite veriati
gonndaane Poodecun
itas eccie ad vnũ certũ chꝛiſtivi

eſt ꝑ oꝛoõnesdeuotas/⁊ moꝝ coꝛrectioneʒ
ſic in eiꝰ refoꝛmatione a ſũmo vſq; deoꝛſuʒ
„. ꝑ oẽm ſuoꝛum membꝛoꝛum pꝛincipaliuʒ
vel non pꝛincipalium iuncturam / debet
cum facta fuerit ſtudiũ vehementiſſimũ et
ↄtinnũ adhiberi/ne iuſto dei iudicio dete⸗
rius qͥd ↄtingat ſi pꝰ ↄceſſam ði miaʒ vnio
nis lalutarẽ recidiuatio poꝛ fiat al
vo in ecciaſtica policia veniãtrefoꝛmãda.
poterũt docere tã libri exꝑientie.qᷓ; multi⸗

deſiaſticoꝝ in ↄcilio fide digne eniq;
ſi cõtigerit foꝛſitã generale ↄciliũ retardani
ꝓpt᷑ pncipiũ vel alioꝝ in diuer̃ patrijs di⸗
uiſiones / vel aliũde/ſicꝙ multi notabiles
vel neqant:vel noluerit coparerei/nec mit⸗

tiãt ꝓbabili ↄiectura.qꝙ tales młti ⁊ magni
de vtraq; pte ñ obedirẽt ſue electiõi/videre
tur expediẽs in h̊ caſu/q ipᷣi cardinales cõ
parẽtes in ↄcilioinuenirẽt ſaltẽ modũ tol
lẽdi ꝑpetuitatẽ in h̊ ſciſmate/ꝓuidendo q;
pꝰ deceſſum amboꝝ ↄtẽdentiũ/aſi nõ citiꝰ
pax hr̃etur.qꝛ melius eẽtſero/qᷓ; nũq;.et H
iuxta modũ qͥ in alio ↄcilio frãcie fuit con⸗

qretapð ambos ↄtendetes/⁊ ſua collegia

huiꝰ⁊ illiꝰcũ ceterꝭ clauſuład hͥ opoꝛtunis

Begquuntur quatu

oꝛ conſigeratiões ad fulcimentũ ⁊ declara
tionem p̃ᷣmiſſoꝝꝛ.

Nuina.ſ.vel euangelica/naturali/ca

am.i.bonã eqͥtatẽ. Hoc itaq; extraditioni
bus earundẽ legũ vltimaꝝ ↄuincit᷑/ quarũ
annotationes aliqᷓs ꝓ minꝰ eruditis ⁊ l̃a⸗
tis placet adducere. Pꝛima annotatio
ſeion dehe repᷣhenſibile iudicari.ſi ſᷣm

varietatẽ tẽpoꝝ ſtatuta qñq; variant᷑ bũa⸗

AQuonlã nulla iuris ſanctio q; tumcũq;

carium ſicut inchoanda impetrandaq; eſt

bi 9cõpꝛehẽdi:ſed cũ aliq̃ caſu ſnia legum

plices cartule/iã ſuꝑ ̊ edite:/ꝛ eer ec;⸗

tere/ſed differreſ dñi cardiales vtrobiq; ſẽ

cluſus/vt ꝑ ſuos ambaſiatoꝛes qᷓreret᷑ꝛ pſe

de nõ eligendo.ſ.quẽpiam in caſu moꝛtis

miſſoꝛ. Eenlcaanod.
itas eccie ligat᷑ qdruplici lege/di

Enonica/⁊ciuili.Quaꝝ duas extre
mas regulare neceſſe eſt ꝑ pma/ſᷣm epikey

na,.pᷣſertim cũ vꝛgens neceſſitas vel euidẽes
vtilitas id expoſcitqm̃ ipſe deus ex his ᷓ
in veteri teſtamento ſtatuerat nõnulla mu/
tauit in nouo. Hec Innocætius tertius in
cõcilio generali ⁊ habẽt᷑ in decetali Non

debet de coſanguinitate ⁊ affinitate in anti
quigs: ¶ Secunda annotatio.

Ebenſo digeſta cõſilio ad hũane nature va

rietatem/⁊ machinationes eiꝰ inopinabi⸗
les ſufficit/nec ad deciſionẽ lucidã ſue noꝛ
doſe ambiguitatis attingit eo ptim ꝙ ni⸗
hil adeo certũ carumq; ſtatuit/ qͥn ex caus
emergentibo/qͥ bus iura iã pᷣdicta mederi ũ
pñt/in dubiũ reuocet᷑ ꝛc. Hec Joh̊.xxij/ in
ꝓhemio clemẽtꝭ . ¶ Tertia annotatio.
6 pñ̃t oes caſus ſeu iuris articuli legi

manifeſta eſt.is qͥ iuriſdictioni pᷣeſt ad ſilia
ꝓcedere/atq; ius ita dicere debet.Hec hñt᷑ .
in/non poſſunt.ff.de legibus.
Quanta annotatio.
Certũ eſt ꝙ is cõmittit in legem.qͥ legis
vyerba cõplectens/cõtra legis nitit᷑ volũta⸗
tem.B hẽtur in regula iuris. Certũ in.vi.
Cõtm facit qui id facit/qð lex phibet. In
fraud legis facit.qͥ ſaluis verb legis ſi niaz
eius circuuenit.Hec hũtur in.l.cõtra legẽ
ff, de legib. ¶ Quinta annotatio.
(Hullua iuris rõ/aut eq tatis benignitaſ
patit/vt qᷓ ſalubꝛiter ꝓ vtilitate hoĩm intro
ducunt᷑/ea nos interpᷣtatione durioꝛe con⸗
tra ipſoꝛũ cõmoda perducamus ad ſeueri⸗
tatem. Hec habẽtur in.l.Nulla.ff.de legi⸗
bus. Cum quo concoꝛdat regula iuris ca⸗
nonici in vi. Quod ob gratiã alicuiꝰ conce
ditur non eſt in eius diſpendiũ retoꝛquen⸗
dum. Item ipᷣe leges cupiũt vt iure regan
tur. Item ait ſcipio naſica.Conſul dũ iu⸗
ris oꝛdinem ſeqͥtur/id agit vt cum legibus
ſuis romanũ coꝛruat imꝑiũ. Ideo iuris oꝛ
do eſt in caſu vt ſcilicet iuris oꝛdo non ſer⸗
unetur. Becuna Conſideratio
NHitas ecciead vnũ certũ chꝛiſti vi G
v cariũ/neqͥt mõ ꝓcurari cõmode/ſi⸗
Ane recurſu ad epikeyã/ſe? bonã eqᷣ
tatẽ:q̃ interpᷣtatur litterã iuriũ poſitiuoꝛũ/⸗
Fm intentionem legiſtatoꝝ:radicatã in le⸗
gibus eternis/ac imutabilibus diuine leg⸗
per quam legum cõditoꝛes iuſta decernũt
atq; ſᷣm dictamen legis naturalis.Hicau
tem ꝓceſſus antonomatice/⁊ ſumme iudi⸗
cãdus erit iuridicus/ſi innitet᷑legib/⁊ iuri
bus/⁊ canonibus/ꝓpꝛio ⁊ vero nomine ſic
vocãdis. ¶¶ Veritas conſiderationis legi
tur clariſſime in libꝛo expientie/ꝑ pꝛuden⸗
tes/⁊ circũſpectos/ nec ꝓteruos :nec mal
affectatos.dũ conſiderãt materiã pꝛeſentis
ſciſmatis/cum circũſtantijs omibus / qles
nunq; viſe ſunt cõcurriſſe/in aliq̃ caſu lege
* poſitiua memoꝛato. Quid igit᷑ miranaũ/⸗
Rſi nõ heatur in eiſdem traditionib poſiti⸗

uis/ modus ad remediandũ expᷣſſus / quẽ/⸗

ad modũ multi vigebant moꝛbi pus q; le⸗
ges nucↄdite late eſſent/qbus nõ erat expᷣſ
ſe puiſum/t cũ leges hmõti facte ſunt/oſtat
q; nõ poterũt infinitati caſuũ poſſibiliũ/ꝓ

naturalis regule tales immobiles ⁊ eterne

vl exempꝓli gratas

ꝛincipia iuris diuini ⁊ naturalis
Bedire opoꝛtet magis deo q; hoĩ
us Dedit deꝰ ptãtem hoĩbus in e⸗
giticatõeʒ nõ in deſtructionẽ eccie
Mihil poſſumꝰ ↄtra veritatẽ. Plenitudo
legis atq; finis eius eſt dilectõ.Dilectõ eſt

cauſa vnionis atq; pacis. Dilectõ nõ que⸗/

ritque ſua ſunt. Finis omis poteſtatis et
hierarchie ecciaſtice eſt dilectõ pax⁊ vnio.
Finis ĩponit neceſſitatẽ his q̃ ad finẽ ſunt
id ẽ ſᷣm exigentiã finis cetera dũi moderari
Neceſſitas nõ habetlegẽ. Felix neceſſitas
que ad melioꝛa ↄpellit. GBonꝰpaſtoꝛ ponit
giam ſuã ꝓ ouibs ſuis vniendis ⁊ ſaluãdis.
Inimici hois domeſtici eiꝰ.i.carnales ſen
ſus.Spũalis hõ omia dijudicat. Medi⸗
um virtutis accipiẽdũ eſt vt ſapiẽs iudica⸗
bit. Vim vi licet repellere. Fas eſt vnicui⸗
q; ſe tueri.⁊ rem ſuã defendere ↄtra vim in⸗
iuſtã.Qui ſuo iure vtit᷑nemini facit iniu⸗
am.Deterioꝛa ſunt anĩiarum qᷓ; coꝛpalium
vel rerum exterioꝛum detrimenta. Depoſi
tum non eſt reddendũ in depoſitarij/vl rei
publice detrimentũ. Salubꝛiꝰpanis aut
veſtis aut gladiuſab abuſiuis ſubtrahitur

̃ donetur. Vnicuiq; maudauit deus de
ꝓximo ſuo.diliges inquit pꝛoximũ tuũ ſi⸗
cut teibm. Quod pꝛo caritate inſtitutũ eſt.

cõtra carit ttẽ militare nõ debet Si pes tu
us aut manus ⁊ ita de capite ſcandaliſat te
pꝛoijce abs te.Quiecciam nõ audierit ſit
ſicut ethnicus ⁊ publicanus. Toleranda
ſnnt ziʒania:.ne ſimul eradicetur ⁊ triticum
Cõmunis erroꝛ facit ius. HNon ꝑiurabis.
Reddes altiſſimo vota tua Omne iuramẽ
tũ ⁊ votũ quod ſine detrimento ſalutis põt
cuſtodiri/ſeruandũ eſt. Cuius eſt condere
vel doctrinalxr vel iudicialiter/eius eſt ſimi
liter interpᷣtari. Intelligẽtia dictoꝝ excau⸗
ſis aſſumẽda eſt.dicẽdi/⁊ ſimilia multa.
Tertia Conſideratio.

vV
Aeriũ/dũ ꝓcurat᷑ ꝑ epikeyã/ſeu bonã
equitatẽ/nõ exigit in ſic epikentibo / ſeu le⸗

gum voſitiua interptibo/ꝙ hẽant euiden

R itas eccie ad vnũ certũ xp̃ᷣi vica⸗

„ „7

De vnitate eccleſiaſtica

tiam mathematicã/ſeu demõſtratinã/ſq ſa⸗
tis udnunt 1 Nonnc ſeu ciuilẽ ⁊ poli

ticã atiulerint. ¶ Conſiderat qppe bonꝰ
epiekes circũſtãtias oẽs ꝑticulares.qlco ñ

caſuũ poſſibiliuè/p potuit legiſiatoꝛ pᷣuidere/nec exbmere/qui
uidere. FEunraurz ihttn⸗ iuris diuini ꝰ

bus attens aſpicit finẽ qͥ ſeret᷑ frigoꝛẽ lr̃a⸗
lis expᷣſſionis obfuaret/qͥ duʒ videt ex hac

obſeruatione/leſurã foꝛe ex legibo diuinis

veleternis/ contra intentionẽ debüã legiſ⸗
latoꝝ/dictat vel doctrinalit᷑ vel aucioꝛitati

ue/ꝙ lexſcripta ſic vel ſic/applicãda eſt ſeu
deſerenda/lm imaginationẽ phᷣi de regu⸗
la leſbia/q̃ erat plumbea ⁊ non ferrea.i.ſie⸗
xibilis non ĩmutabilis. EKonniaramien
q de circũſtantijs moꝛalibo non põt habe⸗
ri certitudo niſi moꝛalis.ſᷣm phi ſniam in

ethicis Exepli gfa: Pviannue pſequetur

rẽpublicã cautelis doloſ/ſiclupus rapax.
nihilominꝰ ipᷣe teget ſe veſtimentis oniuʒ.

q̃ ſunt tã vba q; facta apparenter ſciſſima⸗/

in bus eſt freqᷓntereuocatio/vel ipocriſ
Ago inquiet iſta ꝓ republica/ago ꝓ ſalute
ppli/p qb ꝑatus ſũ etiã moꝛi:nec dicẽtib⸗
opoſitum quõlibet fides detur. Ita mẽtiet
tirãnus/⁊ multos ex ſimplicibus ſeducet.
Pꝛudentes vero ⁊ iudices quoꝛũ eſt epi⸗
keva vti.legent in ꝓꝑibus ſuis oppoſitum
ſm arteʒ xpᷣi. Ex oꝑibus eoꝝ cognoſcetis

eos. ¶ ult dicereↄſideratio/ꝙ pꝛudẽtiꝰ

bus ipᷣis credeudũ eſt/etiãſi neſciuerint ra

tiones euidentes/⁊ incalũniabiles addu/⸗
cere/alioquin periret confeſtim omnis po⸗

licia. DODemiq; apte ſunt hoc loco paraboli⸗

ce narrationes de lupo ⁊ oue:’quam luꝑus
diuerſis fraudibus nuncoſtendendo ſimi

litudinem ⁊ amiciciam:nuncfalſam impo

nendo calũniam/querebat fallere vt voꝛa⸗

tenditea falſis pꝛophetis.
Marta Conſideratio.

ret. (Pꝛopterquod monuit chꝛiſtus.At

ſti vicarium/ nunc per concilium
Pyſanum domino concedẽte pꝛo
curanda/debet ſolidius inniti ſententis/⸗
deliberationibus huiuſmodi concilijê/⁊ꝛſꝗa
pientum in eo venturoꝛũ/etiamſi nõ offe/⸗

rãt rönes euidentes/qᷓ; allegatioib / vel aſ⸗

ſertionibo / vel excuſatõnib/aut iuſtificatõ
nib/ vel ↄtendentiũ de papatu vel fautoꝝ
ſuoꝛum. ( Deducit᷑faciliterconſideratio

.ex hoc ꝙ medium virtutis accipiendum

eſt vt ſapiens iudicabit: et vt ſpiritualęs
qui omnia dijudicat dicet/nonvt carnalis
1 5

Nitas eccleſie ad vnum certuz chꝛri

ð

qͥſqͥs impure/vel diminuere / vel galicui ec

homo gui non ſapit que dei ſunt / ſibi fingit.
Ouis.n.dubitauerit:qñ plures cãe cõ⸗

Q

currere babeant pꝛo omnibo de concilio vt
eis fides det?/qͥ laboꝛãt ad vnionẽ dandam
qᷓ; p alijs ↄtẽdentiba ad ſuã pᷣſidentiꝗ taleʒ
qlẽ occupandã.
nalis adſeipᷣm ⁊ ad ſuos:nõne fallere ſolet

⁊ in errores ĩpios traducere/ẽt vſq; ad imi

tatiõʒ luciferi/vt adꝛari velint ſic dij/neq;
reputẽt ſe ſubditos eẽ cuiq;/ſic filij belial/
ſine iugo necſibi poſſe dici.cur ita ſad:qui
nec deũ timẽt.nec hoĩem reuerẽt/cũ tñ bũi
lioꝛes eẽ debeãt/⁊ ad ffuiendũ ꝓmptioꝛes

ↄſpiciũt in reddẽda rõe/ olk eno tñ B
ſüũmoꝑecauẽduʒ ẽ iudicibꝰ.ne vſ epikeye
paſſim ⁊ abſq; mãifeſta rõe fiat/ trãſmutã/⸗
do legẽ ſcptã.Alioqn tollere ptinꝰa legi⸗
bus ſua ſtabilitaſ qb nutãtibo/ſotã reipub
lice diſciplinã initentẽ eiſ collabi.⁊ ex ↄñti
rẽpublicã coꝛruere vel ↄturbari ncceẽ. In
de ↄtigit apð romanos iſta ſeueritas.ẽt in
nece ꝓpꝛioꝝ filioꝝ/ne labefacerẽt optimaʒ
reipublice diſciplinam. ¶Finit.

Quatnoꝛ coſidera
tiones ꝗᷓ ad toburpdiaon faciũt:reꝑiũtur
poſtea ĩoꝛatione ZFlpparuit gratia.õ.

Incipit tractatus

eiuſdem de ſtatibus eccleſiaſticis

p

oĩboitñ maxiĩe circa miſteriũ reli
giõis xpᷣiane/nũq; ſolidiꝰ ſubſi
ſtit. q; ſi vitate ⁊ iuſticia tãq; ſo⸗
roꝛib fulciat᷑Hã ſi nõ ĩ vᷣa iuſticia/ iuſta
vitate/reddat᷑ vnicuiq; qð ſuũẽ/nõne ſciſ⸗
tinꝰ irrũpẽs pacẽ ecturbabit. ¶ Au⸗
idcirco ſub bꝛeuiũ ↄſiderationũ nũe⸗
ro.qͥd ſtatꝰſũmoꝝ põtificũ/qd pᷣlatoꝝ/qͥd
curatoꝝ qͥd mẽdicãtiũ poſſit/ qlibz de ſuo
miſterio vᷣacit᷑ offerr/ne traãſgreſſio finiũ p
poꝛum / ſeu dilatio nimia / ſepet iuſticiam
ab oſculo felici paciſpꝛoinde lites fedasvt
aſſolet intꝛoducat. M

Bequũtur ſex con/
deratões ſuꝑ ſtatu ſũmi põtifiq. Cõſið.i.

naturalit᷑ ⁊ imediate.tãq; pᷣmatuʒ
hñs monarchicũ/⁊ regale/in eccia

ma

Axquã oẽs obſᷣuare ↄnenit cuz

at? papalis ĩſtitutus ẽ a xᷣo ſup

Amoꝛ qppe nimiꝰ? car

er pᷣlationis mũeie q;to ſe ohligatioꝛes eẽ

ciaſtico ſtatui ꝑticłari coeqre pᷣumit’ſ h ꝑ

tinacit faciat:hereticꝰẽ/ſciſmatic ĩpiꝰ at
ſacrileg. Cadit.n.in hereſim totiẽs cpſſ⸗
dãnatã a pᷣncipio naſcentꝭ eccie vſq; hodie

tampꝑ inſtõnem chꝛiſti de pncipatu Petri

ſuꝑ alios apłos:qᷓ; ꝑ traditõʒ totiꝰ cccie in
ſacris eloquijs ſuis/⁊ generalibus cõcilijs
Lonſideratio Secunda.
S Latus papalis lʒ non oĩno vacet
ſeu deficiat ꝑ moꝛtẽ pape naturalẽ
vel ciuile/necꝑ ↄñns ecclia deſinit eſſe vna
nihilomin? eniti debẽtxpᷣiani ſub pena ſciſ

matilſ/ꝙ ĩ h ſtatu ↄſtituat᷑ ⁊ pᷣſideat aſſidue

vnicus/⁊ certus ſũmus põtifex.qtuʒ fieri
põtꝓ loco ⁊ tꝑe.ſic ꝙ nõ eſt licitũ ſcienterĩ
pedire/qͥ minus ſit vnus talis ſumus põ
tifex in eccla/ in q;́ ſit eccleſiaſtice ptãtis ple
nitudo/⁊ ꝙ nõ ſint plures in q̃ tãq; ecclaſti

cũ regimẽ deſiner eẽ poſſete monarchicũ/2

in aliã policie ſpẽm / vt in ariſtocraticã/aut
tamocraticaʒ verteret᷑.q;uis papatus bas
policiaꝝ ſpecies non excludat ſʒ aſſimmat/
quẽadmodũ de ſacro dñoꝝ cardinaliũ col
legio ⁊ de gen erali concilio videre eſt
Lonſideratio ertig.
☛RN-Tat papalis non eximit papãa le
.— gib pure ðinis q̃ vel in euageli
el generalibo concilijs poſite ſunt. I/Et
ex b̊ ↄſeqnter ps/ papa ſubijcit᷑legi llli de

coꝛrectione fratna. Si peccanerit in te fra

tertuꝰ ⁊c. Sic ꝙ pᷣt fraternalit᷑ coꝛripi duʒ

peccat. Etſi tandem nollet audire eccleſiã

Pconc

quã generale cõcilium repũtat/dʒ hr̃i ſicut
ethnicus ⁊ publicanuſ.Et ita põt ̊ modo
ũ vel iudicari vel coerceri vel ꝓp ex⸗
haberi· ¶ Conſidesatio:iij.
Catus papalis/nõ eximit papam

turali.quẽadmoduʒ ſunt pncipia

dicat ꝙ bonũ cõetanq; aliqͥq diuinũ pᷣferẽ
dum eſt ꝑticulari bono. Deducit᷑ex h̊ q ad

bonum totiꝰ eccleſie/quã conciliũ genera⸗

le repñtat.reducẽdũ ẽ bonuʒ ꝑſonale pape

ſicꝙ in pᷣiudicium boni cõis/ꝑticulare bo

nũ pape ſeu cõmodũ vel ſtat/retentio vel
dilatatio / pualere nõ debet / cum vm exigen
tiã finis ceteradebeãt modergri.finis autẽ
at eſt vtilitas eccłlie. ¶ Cõſideratio.v
Tatꝰ papalis/qᷓ;uis eximat papã

a iuribo q;ᷓ ſunt pure de diccamie na

iuris naturalis. Pꝛopterea cũ lex natura

ſtica hierarchia/m quẽ ſtatũ vnicũ ⁊ ſup⸗.
, mũ/eccia militãs ðꝛ vna ſbxpᷣo:quẽ ſtatuz

*l

a legibopure poſitiuis/canõiovl ci
niliba / ſic ꝙ, ßm eaſcoerceni puitiue

non põt / vt pciſe tales ſunt/nihilominꝰ? pa
pa nõ debet aut põt leges poſitiuas pᷣftim
p cõciliũ generale/ad qð ſufficient ſpectat
diſcernere vel dictare ſi papa palã ↄuertat
ptãtem ſuã in deſtructionẽ eccleſienõ ĩedi
ficatiohnnem.
onſideratio ſexta
Tatus papalis obligat papã tãto
ampliꝰ/q;to maioꝛ eſt in eccia/ ſbij
cere ſe legib diuinis/naturalibo!z
canonicis ad vtilitatẽ eccie. Pꝛopterea ciũ
magis videãt oculi/q; oculus/ videt᷑ ꝙ nõ
ſine grãdi diſcrimine ſalutis/ papa poſſit
dDdelibationes vel inſtituta generaliũ ↄcilio
rü pↄtemnere / vt nõ fᷣm cõem ſed ꝓpꝛiã deli⸗

bationẽ ↄtendat in eccliaſtico regimineß/

ſidere. Pꝛopterea bñ dictũ eſt/ꝙ papa nõ
poteſt generalem ſtatum eccleſie immuta⸗
re vel tollrer.

ſiderationes deſtatu ſummi pontificis et
dominoꝝ ſcte romane ecciecardinalium

Conſideratio Pꝛim.
ETat ſummi põtificis ac ſacri col⸗
legij dñnoꝝ cardinaliũ ſibi collate⸗
raliũ/fũdatꝰ eſt in ecciaſtica hierachia ſub
celeſti/imediate a xp̃o/nec hũana inſtõne
ſeu pᷣſumptione põt deſtitui. Cui ſtatui qͥ
ꝑtinaciter derogat/cẽſendus ẽ iuxta ſacroſ
canones hereticus/atq; ſacrilegus.
Conſideratio Secunda.

qdus / p debita ⁊ honeſta ſuſtetate
thaliũ/ſine q b in hac vita miſera/ſpũalia
dinu nõ ſubſiſtũt/quẽadmodũ alter ſtatꝰ qͥ
cunq; ecciaſticus ĩferioꝛ ſeu ſubditus dota
18 eſt/ vel dotandus iuxta ſui qualiratem.,
Vonſideratio Teria.
on ſdians no valt lura ſibi
Hauenietia/q poſuit ꝓpoſitõ duplex
heeches i foꝛte fuerint abuſus aliqͥ ꝑſona⸗/
les/oli/vel nücinuẽti.Alioqͥn ſic argueret
Qqdg—„uerſus oẽm ſtatũ nedũ ecciaſticũ/ſʒ tpa⸗

qm̃ in mutilis offendimus onmſes
Lonſideratio Quarta.
Tatꝰpdictꝰ potuit/⁊pᷣti ſubuẽtio
nibi/tpalis ⁊ honeſte ſuſtetatiöis
pᷣſcribere de certo mõ /vel q̃ta ſubuẽtionis/⸗
ſicut plati vel curati inferioꝛes reſpectu ſbᷣ⸗
uentionis facte ꝑ ſubditos/in oblatiõibo/

. lẽ ꝙ diſſipadus e/defendus/⁊ ꝑdendus/

Deſtatibus eccleſiaſticis

Tatpdictus/ dotãdus ẽ vel fon;

*

–

decimis / ſimilibo. etiã vbi ſtatus pdictus
aliude dotat eſſe et erpatrimonialib bonis

