reuerẽter gloſanda/⁊ interpᷣtanda ↄfoꝛmi

terad inuaniabile legẽ chꝛiſti. Aut ſi vult
aliqs illa tenere ĩ ſuis terminis prerue et

SS ₰

iſtentes in hoc concilio. ſicut patet in re

rare tſi dicatur ꝙ multa iurng
canonica/multe conſtitutiones papales/

ern
lhon
tann,
Mſ
68.
egd
Aecn⸗
guen
Algin,
teſua
Wn
nin
lad
obitti
nc

z

im. ſed
woga
Meldd⸗
mnbar
noſßtse
or

Kon
N
Awr
nühnn
awun
Ax
ncnien/
an
Wld
cien
Wneng
ri
loppen
A
inaft
Cu
podan
wde,
Nanobi
lltaiun
apale
ſtutior
iunt
in

ui

Articuli ſpecigles cõtra peta de lunn

rigide nos cum omni libertate talia ſcri/
pta negabimꝰeſſe vera/⁊ ꝑ ↄſequẽs nec iu
ra canonica.qm̃ nullũ ius eſſe cenſendũ ẽ/

qð diuine legi ↄuincit᷑ cõtraire. Addat

⁊ hic clauſula cõſtitutionis qᷓ ponit᷑ ſupꝛa

articulo ſcdᷣo. In ſecũdis articulis Oẽs

⁊c̃.qui a nobis ⁊c.ſupaa.

Excerpta de articu
lis ↄtra petꝝ de luna in pꝓceſſu ꝓpductis.
ſeimo in tractatu quẽ fecit/aut fieri fe
cit ⁊ ab alijs factũ appꝛobauit ⁊ ratũ ha/
buit / intitulato de ſciſmate ponit ↄcluſio
nem ſequẽtẽ.⁊ ponit᷑ ↄcluſio ſequẽs (Nul
li cõuenit ptãti nec diuine nec humane/q;
qͥd ſit intra vnũ locũ.⁊ extra eundẽ.Dictã

q; ↄcluſionẽ ꝑtinaciter aſſeruit ⁊ ſuſtinuit

q̃ heretica eſt cõtra ſacrã ſcripturã ⁊ diui/
nã potentiã eſt.cũ deꝰ ſit intra ⁊ extra eun

dem locũ. ⁊ eſt notoꝛium. ¶ Itẽ ꝙ dixit
ſcripſit.vel ſcribi fecit ⁊ aſſeruit idẽ domi
nus vocatuſ vt pᷣmittit᷑. B.ꝙ ſi iuiſſet ad
piſanũ conciliũ/ vel miſiſſet ad illud ad ce
dendũ papatui.vt aliqui ſibi ↄſuluerunt
⁊ cõſulebant/iã nõ eſſent claues in eccleſia
niſi deus incarnatꝰ fuiſſet ⁊ claues de no/

uo dediſſet.⁊ hoc eſt notoꝛiũ ¶ Itẽ in tra

ctatu quẽ fecit/aut ſieri fecit ⁊ factũ app/⸗
bauit ⁊ ratũ habuit cõtra piſanũ ↄcilium

qui incipit.Quia e nõnulli in q̃rta par/
te via tercia. C.ſubſe

ſtinuit.ꝙ ſtante dubio huiꝰ ſciſmatis / illi

qni nõ poſſunt certificari de veritate ⁊ iu

ſticia alteriꝰ ↄtendentiũ ð papatu/pꝛimo

electoꝛũ obediendo pape Benedicto ter/

ciodecimo.ſ.ſii quo ad eũ in conſcientia
ſunt ⁊ eſſent ſecuri.Et h̊ eſt notoꝛiũ ¶ Itẽ

dicunt ⁊ pponunt dicti pſecutoꝛes ⁊ mi//
niſtri/ꝙ idẽ. P. vocatꝰ vt pᷣmittit᷑ bñdictꝰ

poſt pᷣmiſſum ꝑ eos pᷣtenſum ppinianum

conciliũ / dixit ⁊ aſſeruit ꝑtinaciter ⁊ ↄſtã/
ter.O, ſi totus mundꝰ diceret ſibi ꝙ cede

ret papatui/⁊ ſibi videret᷑ ꝙ non ſequeret

inde vnio ecdeſie.aut videret᷑ ſibi ꝙ ipſeñ
deberet cedere /ipſe nõ cederet.Et ſi totuſ
mund“ diceret ſibi ꝙ nõ cederet.⁊ ſibi vi/
geretur ꝙ deberet cedere/ ipe cederet. Per

hoc ſuum iudiciũ ĩmo potiꝰ erroꝛẽ ꝑtina

citer pᷣferendo omni humano ⁊ eccłie vni/

uerſalis iudicio.qð manifeſte ꝓpbat ꝑtina

ciam in erroꝛe. ¶ Itẽ chꝛiſt' ⁊ papa ſũt
vnum caput eccleſie / poſuit in quoda tra.

1.4 quent ⁊ alibi ĩ dicto
tractatu /dixit.aſſeruit.⁊ pertinaciter ſu⸗

ctatu cõtra decẽ ppoſitiones ſtabilientes
conciliũ piſanũ. Itẽ ꝙ conciliũ genera
le nullo modo ⁊ in

uullo caſu p̃ᷣt celebꝛari
ſine papa etiã dum papa moꝛtuus eſt Et
ita neceſſario dicendũ eſſet/q in Conſtan
tia poſt adunationẽ tot obedientiarum ⁊

regionũ/nullũ eſt aut fuit generale ↄciliũ
Cuiᷣ oppoſitũ tanq; catholicũ determi/⸗
natum eſt/⁊ pꝛaticatũ in hoc ſacro ↄcilio

Et quoniã hoc errore dato ſequeret᷑ ma/⸗
nifeſte q; eccleſia nõ fuiſſet ſufficiẽter ⁊ per

ſeuerãter pꝛo ſui cõſeruatione inſtituta a
xpᷣo. Quia deniq; nõ appareret modꝰ cõ/

demnandi vel eijciendi papã ſciſmaticuʒ
incoꝛrigibilẽ ⁊ hereticũ contradicentẽ per

tinaciter eccleſie. ¶ Ponunt᷑ conſequẽter

act pbata de pᷣdictis ⁊ alijs articulis tres

cõcluſiones ſequẽtes.(¶¶ Hec aſſertio pe/
tri de luna ꝙ conciliũ generale nõ poteſt i

aliquo caſu cõgregari ſine papa eſt hereſiſ
nunc expᷣſſe damnata.

na/ꝙ chꝛiſtꝰ ⁊ papa ſunt vnũ caput eccle/⸗
ſie eſt hereticalis.niſi reducat᷑ ad aliquem

ſenſum ſanum ſatis impꝛopꝛiũ Aduer

tendum eſt poſtremo ꝙ ſuper materia he/
reſis/fundate funt pincipaliter concluſi

ones pꝛedicte ex aſſertionibo petri ð luna.
Pꝛimo quoniã ⁊ voces ⁊ ſcrivᷣture ſigni
ficant manifeſtius cõceptũ mentis iuxta
dictum chꝛiſti Ex verbis tuis iuſtificabe
ris ⁊c̃. Cui conſonat dictum Ariſtotelis
ꝙ voces ſunt ſigna earum que in mente
ſunt paſſionum. Secundo quia conuin/
cere hominem hereticũ eſſe ex ſolis ope/
ribus ſine vocibo difficillimũ eſt. attento
ꝙ hereſis pꝛincipaliter ↄſiſtit ĩ intellectu.
Propter qð tercio dicitur ꝙ licet exr p/
dictis articulis contra petrum de luna.?

ſufficienter in facto pꝛobatis/poſſit ⁊ de/

beat ſufficienter concludi cõtra eundem
petrum de luna/ꝙ ipſe eſt notoꝛie periuꝰ

notoꝛie ſciſmaticus/notoꝛie ſcandaliſanſ

vniuerſalem eccleſiam ſanctam dei.⁊ per

conſequens de heretica pꝛauitate vehe/

menter notandus ⁊ ſuſpectus/pꝛeſertim

circa hunc articulũ Unam ſanctã ⁊c. Et

circa pꝛeceptũ hoc Nõ piurabis ⁊c̃. Ecꝑg
inde ꝑ huiuſmodi ſuſpitionẽ vehementẽ?

dec aſſertio pe
tri de luna ꝙ ſi credidiſſet aliquibi tempo
re concilij piſani/claues hodie nõ eſſentĩ
eccleſia eſt manifeſte heretica. pꝛeſuppoſi
ta duratione legis dei vſq; ad cõſumma/
tionẽ mundi.¶ Hec aſſertio petri de lu⸗/

Allius tractatus eiuſdẽ

⁊ ſcandalũ notoꝛiũ datũ ĩ materia ſciſma

tis ⁊ periurij ⁊ incoꝛrigibilitatẽ ſit ab om
ni officio papatꝰ vero vł pᷣtenſo rationa/
biliter ⁊ iudicialiter deponendꝰ ꝓut mul/
ti ſolẽniter ex iuribo allegarũt ⁊ ꝓbauerũt
nihilominꝰ ex ſolis eiſdẽ pductis ⁊ pbatꝭ

nõ videt᷑ ſufficiẽter cõcludi ꝙ ſit hereticuſ

Ppꝛie dictus / niſi confundat᷑ ex ppꝛijs aſ/

rit᷑ ſuꝑ hac aſſertione. Pꝛimo ſi ſit

bus daris nm poy; ſalpto nã ob/
rem ſtudioſiꝰ ſcriptũ eſt vł articulatũ cir/
ca hmõi aſſertiones/attẽto pᷣcipue ꝙ;non

ſertionibo ſuis/ↄſtitutionibo⁊ uto⸗
l

nulli reuocãt ĩ dubiũ an papa deponi poſ

ſit.vel habeat iudicẽ ſuperioꝛẽ in quocũ/

q; crimine /niſi ſit a ſide deuiꝰ vel hereticꝰ

pꝛopꝛie dicauaes.
inis tractat⸗ ↄtra petrũ de luna

iſcuſſio illius aſſeꝛ

tionis Sñia paſtoꝛis etiã iniuſta tenẽda

eſt ꝑ eundẽ cancellariũ. ——
¶ Caſus eſt Quidã ſe gerẽs ꝓ cõmiſſario
pape/poſuit ĩ ſuo pꝛoceſſu publico aſſerti
onẽ que ſequit᷑. Sentẽtie noſtre etiã ſi eſ/
ſent iniuſte/ſunt tenẽde ⁊ timẽde. POue
alſa et
erronea.Scðo ſi ſit iudicõ fidei repꝛobã

rationabiliter euocandꝰ. ¶ Arguit᷑ ꝙ ſit

da. Tercio ſi aſſertoꝛ ſi Pihaur fidei
ſe

vera/qꝛ ſᷣm beatũ Bꝛegoꝛiũ/ſentẽtia pa/

ſtoꝛis ſiue iuſta ſiueiniuſta fuerit timẽda
eſt. Cui ↄſonat vrbanꝰ papa dicẽs q val

de timẽda eſt ſentẽtia ep̃i licet iniuſte liget

Szʒ papa ne düũ eſt paſtoꝛ vl ep̃s.ſʒ ſuper/

nus paſtoꝛ ⁊ epᷣs.

53 9tra eſt dictü hie
ronimi ſuꝑ epłam pauli ad philemonẽ/et

fundat᷑ in dicto Iſaie.v. Si qͥs dixerit in

iuſtũ iuſtũ abomiĩabilis eſt apud deũ.Et
ſoluendi ptãte ſe pꝛiuat/qᷓ hancꝓ ſuis vo

luntatibo/⁊ nõ ꝓ ſubditoꝝ iurib exercet.
Et idẽ Tũc eſt vᷣa abſolutio pᷣſidẽtis.cuʒ

interni iudic ſequit᷑ arbitriũ Et idẽ. Nõ

debet is penã ſuſtinere canonicã in cuius
damnationẽ nõ eſt canonica ꝓlata ſenten

tia. Conſtat aũt ꝙ ſententia iniuſta nõ eſt

canonica cc. .
Ponunt᷑ ꝓ deciſione ppoſitiones que
ſequunt᷑ ad exeminandũ. HM

4

¶ Mec aſſertõ ꝓpoſita in ꝓceſſu publico
ſi ſit erronea ĩ fide ⁊ moꝛibanõ eſt diſſimu

lanter pᷣtereunda/cũ ſit ſcandaloſa ⁊ ex de

liberatione poſita.¶ Hec aſſertio eſt vna

—

ꝓpoſitio ↄditionalis/includẽs vnã ↄſq̃n
tia talẽ / ſi ſentẽtie nr̃e ſunt iniuſte / ille etiã
ſũt tenẽde ⁊ timẽde. ¶ Nec aſſertio ↄditi

onalis ſic reſoluta / ſi ſit falſa / eſt impoſſibi

lis / patet hec ppoſitõ ſiẽ ⁊ pcedẽs/ex regn

lis infallibilibo logicoꝝ/addẽdo qꝙ aſſertõ

pᷣdicta otinet iſtã vniuerſalẽ/q; omes ſñie
dicti cmiſſarij q;tũcũq; iniuſte ſũt tenen
e. ¶¶ Hec aſſertio falſa eſt/ qm oppoſitũ

*

⁊ſeqntis ſtat cũ antecedẽte/qm̃ ſtat aliq̃s

ſentẽtias paſtoꝛis vł pape ⁊ ſuoꝝ cõmiſ/
ſarioꝝ nõ eſſe tenẽdas/iĩmo nec timendas
dũ ſut iniuſte. Et h in multis caſibo. Pꝛi/

mo ſi ſentẽtia lata ſit poſt appellatoneʒ le

gitimãꝗ/vt notauit Innocẽti terci ĩ epła

ad archiepᷣm ſenoneñ. Scðo ſiↄtineat er

roꝛẽ intolerabilẽ /vt notauit idẽ. Et hoc
mltipliciter p̃t euenire/cũ nullꝰpaſtoꝛ vi/
uens ĩ terr/ĩmo nec papa ſit impeccabil/
quin poſſit abuti ſua ptãte/cũ circũdatuſ

ſit infirmitate. vt dicit ad Heb. Unꝰcaſꝰ
eſt ſi ſentẽtiet expᷣſſe vł etiã implicite ↄtra

ſidẽ ⁊ ſcripturã ſacrã.Alter ſi ſentẽtiet in
p̃iudiciũ veritatꝭ vite ⁊ iuſticie.vt ſi volẽi
raꝑe ſpõſam alteriꝰ/ferat in cõtra nitẽtes

ſentẽtiã excõicatõnis.Alter ſi ſentẽtiet in

pᷣiudiciũ iuſte libertatꝭ/vt ſi volens vſur/

pare ciuitatẽ vniꝰ pꝛincipis ferat ſentẽtiã

excõicatõis ĩ nolẽtes eã ſibi tradere/⁊ ita
ð mltis ſimilib/vt ſi excõicare velit illos

q̃ ſuo regi ⁊ ſuis edictis rationabilib obe

diunt. Notauit hec Innocẽtiꝰ vbi pꝛi/⁊

habet ſundamentaliter ex infallibili lege
diluſa ⁊ naturali:cuiꝰ deductionẽ hic od/
mittimꝰ.
Sequit᷑ hec ex pᷣcedẽtib. Notãdo ꝙ iura
qquibo inniti videt᷑/nõ loquunt᷑ tali modo
itionali ⁊ ypothetico.nec dicũt ꝙ ſñia
paſtoꝛis ſit tenẽda.qꝛ lõge aliud eſt dicere
wvꝙſentẽtia aliqᷓ ſit timeda/⁊ ꝙ ſit tenenda/
ꝗq tyꝛãnica iniqͥtas etiã timeri pt/ſʒ nõ te
neri debet/imo ↄtemni vel perſeqͥ. ¶ Hec
aſſertio cenſenda eſt erronea bonos mo
res/⁊ canones/patet qꝛ cũ ſpectet ad mo/
res ⁊ canones ſicↄſtat/⁊ nõ eſt eis ↄfoꝛmiſ

dec aſſertio eſt impoſſibilis.

in veritate/ĩmo nec eſſe pt /ſicẽ patet ex pᷣce
d l, ſagui ꝙ eſt eis diſſona atq; oria.
Hec aſſertio debet ĩ fide merito ſuſpe/
cta reputari/patet ex pᷣcedẽtibo.⁊ h accipi
endo fidẽ ꝓ obiecto fidei ꝓ ſcriptura ſacra
⁊ iure diuino. ¶ Hec aſſertio reddit aſſer
toꝛẽ ſuũ in fide ſuſpectũ/⁊ ita ↄſequenter
ad iudiciũ fidei rationabilitereuocandũ/

— —. — —

— — —

Miade,n
ſſenien
Erſen
niin
Fhiairrn
lenrte
rnii
iN
eltillos
bilihobe
wipn
Wſeg
R ich
ricogn⸗
niin
cdiſfit
liudenn
gſttan
iithi
.
jbopos
gaame
sgn
ug⸗
na ae
neriot'
ab

neceſſario timẽde/pᷣſertim cũ obtulerit in
facie ↄcilij general Conſtañ./ſe paratum
velle puidere ſtatui ſũmi pontificis ſicut
alij reges ⁊ regna/p ꝑte ſua.Dicit᷑ h̊ ꝙ nõ
ſũt neceſſario timẽde/qꝛ poſſũt timeri a ti ₰

ſiaſticos/fauoꝛabiles in dicta pſecutione

De ſuſceptione chꝛiſti

qͥ cõpellendꝰ erit vel ſe exponereê/vel reuo
care/vl ſi ꝑtinaciter renuerit/reliquenduſ
erit iuſticie ſeculari.¶ Cõſequẽter ad ag
grauationẽ dicte aſſertõis cũ ꝓteſtatione
; h̊ fit ad finẽ ciuilẽ ⁊ eccleſiaſticũ/⁊ ꝓ de/

maieſtat / inſerunt ppoſ⸗ itõnes qᷓ ſequunt᷑
ex xpᷣianiſſimꝰ francoꝝ iurauit ĩ ſua
oↄſecratõe defendere ⁊ tenere iura ⁊ liberta
tes eccłiaꝝ regni ſui. Rex idẽ pluries a
viginti annis citra/habuit ↄuocationẽ et
cõciliũ pᷣlatoꝝ ⁊ vniuerſitatũ regni ſui/ad
q̃ꝝ deliberatõeʒ ⁊ requeſtũ ↄcluſit ſolẽni/

ter p arreſtuʒ curie ſue ſupᷣme ꝑlamenti/q;

eccłia gallicana ĩ ſe ⁊ i mẽbꝛis ſuis/ad ſu/
as antiq̃s ⁊ legitimas libertates reducere

tur/nominatim ĩ collatõe bñſicioꝝ/ꝑ oꝛ/

dinarios/⁊ ĩ electõibo faciẽdis. Rex idẽ
⁊ legitimꝰ filiꝰ ſuꝰ nunc regẽs nouiſſime/⸗
poſt q̃ttuoꝛ ⁊ quĩiq; annos/fecerũt idẽ are
ſtũ ſolẽniter publicari cũ adiectõe penaꝝ
in rebelles i⸗ idẽ debʒ reputare ÿ ſen
tentie cuiuſq; paſtoꝛis etiã ſũmi pontific

facte vł late in oppoſitũ mediate vłimedi

ate/ ſüt iniuſte/⁊ ↄtinẽt erroꝛẽ intolerabi/

le/ↄtra publicã iuſticiã/⁊ĩ vſurpatõeʒ in/

debitã/⁊ ex ↄſeq̃nti nec tenẽde ſibi ſũt/nec

moꝛatis ↄſciẽtijs / in aliqᷓ caſu/q;uis non
ob B ſint tenẽde. Multuʒ em̃ refert dicere
ſint tenende/⁊ dicere ꝙ ſint timẽde.Et
ideo aſſertoꝛ pᷣůictꝰ qͥ addidit de ſuo ꝙ ſen
tentie paſtoꝛis iniuſte ſũt tenede/valde te
merarie ⁊ ſcandaloſe ⁊ erronee videt᷑ fuiſſe
locutꝰ/n? iura quibe inniti videt᷑loquun/
tur modo ſuo/imo lõge modeſtius/ita vt
poſſint adveꝝ ſenſũ reduci/nõ aũt aſſertõ
ſua modo q̊ poſita eſt/ſic patet ex ppoſitõ
nib antedictis Oerideßt e tueri ↄtra
ꝓcedẽtes in eũ vł ſuos/occaſione pᷣdicta⸗
ſiẽ ↄtra volẽtes vſurpare poſſeſſiones tꝑa
les regni ſui/imo mag/q;tũ ſpũalia ⁊ ec/
cleſiaſtica potioꝛa ſunt tꝑalib⸗ tterige
debet habere ſubditos ſuos pᷣſertim eccle

⁊ obediẽtes iuxta monitionẽ apłicam de
bent obedire regi tãq; pcellẽti/⁊ Gᷓ̊ pᷣcipue
du vtit ſua legitima ptãte in obſeruatõez

iz

ppꝛij lurati/⁊ eccłia ſtice libertat tuitõez.

ex idẽ debet ptegere ſubditos ſuo /

ſi pᷣmiſſoꝝ occaſione/⁊ ꝓpter obediẽtiã fi/

bi factã/pati habeãt ⁊ aſſumere cauſã ĩ ſen
leſiaſticũ/⁊ P de /· ⁊ ſub hac ptectõne ſubditi tã ſeculares ᷓ;
fenſione catholice veritatꝭ/⁊ eccłiaſtice li / is
bertat/a nõ ad ingerendũ crimẽ leſe regie

eccłiaſtici debẽt ⁊ poſſũt in quiete viuere/
nõ plłꝰ ſapiẽtes qᷓ; opoꝛtet ¶ Rex idem pᷣt
ratõnabiliter ↄqueri de ſubditis ſuis/pꝛe
ertim eccłiaſticis /ſi in pᷣdicta reductõe li

bertatũ inueniant᷑ tepidi/⁊ tergiuerſato/

res/⁊ claudicãtes/⁊ pᷣt ab eis ꝑ ſe aut ſuoſ
exigere rõnes/quibo mouent᷑ ſentire cõtra

deliberatões ne duů ↄcilij ſui ſʒ ſuoꝝ pᷣlato
rũ/ac vniuerſitatũ regni ſui.Ceteꝝ de pe

nis ꝑ eundeʒ infligẽdis iubet eccleſiaſtica
mogeſtia quieſcere/ nec hr̃e ſermonẽ.

CTractatus eiuſdem

ad ꝓuincialẽ celeſtinoꝝ ſuꝑ vᷣſiculo canti

uſceptione xp̃i allegoꝛice ꝑ.xxiiij.verita/
tes Tropologice vero ⁊ anagogiceꝑ.xij.
veritateas.

ci marie. Suſcepit iſrael pueꝝ ſuũ.i De

Incipit epiſtola ¶ꝗ

cellarij Pariſieñ. de ſuſceptione humani /

tatis xpᷣi ⁊ tropologica.
VPeologus.

rrypo dño puinciali cele/
ſtinoꝝ Fraſri Johanni
Baſſandi.ſuꝰ Johãnes

Incellari pariſieñ. Ea
q̃ ad pietatẽ ſũt xpᷣiane religionis ⁊ ſurſũ
actionis iugiter meditari. Cecinit maria
Suſcepit ifrael pueꝝ ſuuʒ. Cecinit huic
notule ſui cantici canticoꝝ mater eccleſia
xpᷣo iubilãs.Tu inqͥt ad liberãdum ſuſce
pturꝰ hoĩeʒ nõ hoꝛruiſti vᷣginiſ vteꝝ.Oð
verbũ ſub hac ppꝛietate ſuſcipi debzʒ. Eſt
em̃ impꝛopꝛiũ xpᷣs ſuſcepit humanitateʒ

factũ eſt.vt xpᷣs eſſet hõ.⁊ hõ deꝰ. Quia

xpᷣs deꝰ.ſ. znõ ſemꝑ de⸗ fuit xpᷣs.qꝛ nec ſꝑ
de; fuit hõ.nec ex ↄſeqnti xpᷣs.cũ nõdum
ſuſceꝑat humanitatẽ xpᷣs deus.deq̃ ſuſce

Euerẽdo in

ptione colligamꝰ aliqs veritates accõomo

das.petitioni tue pater honoꝛde.
Incipit pꝛima veritas.

hmõi ſuſceptionẽ qᷓ dien D

Del ſuſceptione bumanitatis

incarnatio habuit ab inſtãti ſue ↄceptõis
animã rõnalẽ ꝑfecte beatã m poꝛtionem
mentis ſupioꝛẽ.hec veritas credi debet ð

neceſſitate ſalulis..
(Secunda veritgas.

nit totũ decurſũ eccłie cũ meritis futuris
⁊ demeritis hoĩm ſinguloꝝ.etiã ꝑ infuſaʒ
deſuꝑ cognitionẽ aliaʒ q; in vᷣbo.q̃lis ſuo

modo fuit cognitio infuſa ade p ſtatu in/

noceèntie.⁊ angel ꝑfectiꝰ in ſua pᷣma creati
one. hec veritas eſt certa fide tenẽda.
Ehꝛiſtꝰ vt beatiſicatꝰ in aĩa nunq ſen

ſit doloꝛeʒ ꝓ pctis hoĩm quoꝛũcunq; nec

ꝓ penis alienis aut ꝓpꝛijs ĩ coꝛꝑe ſuo vel
in poꝛtione rõnis inferioꝛe ſuſceptis/patzʒ
qꝛ ĩ beatitudine nõ eſt luctꝰ neq; doloꝛ.
Auarta veritas.
Ehꝛiſtꝰ vt beatificatꝰ ĩ aia habuit ſum
mã de pctis oĩbo ſinguloꝝ hoĩm deteſtati
onẽ.q̃ largo ⁊ tropico modo loquendi pᷣt
nolari diſplicẽtia coꝛdis de pctis.vł extẽ/
ſioꝛi trãſſumptõe doloꝛ aut triſticia qñq;

noĩat᷑. etiã in deo. Siẽ eſt illud Beñ. Ca /

ctus doloꝛe coꝛdis intrinſecꝰ/ diceretur ſi

QO

₰

mili modo de b atis. S .
OQuinta verila.

Chbꝛiſtus ab inſtãti ſue ↄceptõis q;uis
habuerit clariſſimã.noticiã ⁊ appᷣhenſio/
nẽ ſue paſſionis future Et ꝙ aĩaʒ dulciſſi
me mr̃is ꝑtrãſierit gladiꝰ acerbiſſime paſ
ſionis. Ipᷣotñ nõ habuit hmõi paſſionis
doloꝛẽ exꝑimentalẽ in coꝛꝑe q̃lem habuit

dü cepit tedere ⁊ meſtꝰ eſſe.⁊ ↄſequẽter ab
agonia vſq; ad expirationẽ ꝑtulit ⁊ ſenſit

Veritas illa ꝓ pꝛima ꝑte patet ex pᷣcedẽti

bus. Sʒ ſecundã ↄcedit cõis oĩm docto/

rũ appꝛobatoꝝ ſchola qꝛ ſic⁊ nõ aliter vi
detur poſſe ſaluari illud luce ꝙ ihs ꝓficie
bat etate ⁊ ſapiẽtia.Experiebat᷑ em̃ ꝑ aſſi
duũ crementũ.noticias nouas reꝝ.⁊ ſi no
uas noticias ſenſuales.ita nouas triſtici⸗
as aut delectatões iſto modo.
S err velizs. S
¶ Chꝛiſtꝰ voluit ab inſtãti ſue cõceptõis

titudo ſue mẽtis redũdaret in coꝛpus

ꝑ influentiã gaudioſã ſiẽ nunc facit in pa
tria Sicut ⁊ aĩa feliciſſime mr̃is in coꝛpe

gloꝛiſicato vl carne dotata.q̃druplici do/

te ſua. Ueritas hec cõcedat᷑ ab omnibus
vc catholica. Septima veritas.

Ebꝛiſtꝰ in ala beatificata vt ſicoogno/

lis. ⁊ B paſſibiliter ⁊ penoſe.licet bñ cogno
uerit pꝛiꝰ penas ſenſus intellectuałr:ĩmo
⁊ gaudioſe.alioquin nõ fuiſſet paſſus vo/

luntarie deſiderãter ⁊ ↄſone diuine volũ/

tati.veritas hec eſt catholica ⁊ ↄceſſa.
A, Octaua veritas.
⸗ hꝛiſt? voluit ꝙ pᷣcognitio ſue paſſio/
nis quã habebat ex viſione verbi. vel etiã
ex reuelatõe in rõne inferioꝛi deſcenderet
aut redũdaret in ſenſualitatẽ ſic a parte
ſenſuũ doloꝛ exꝑimẽtalis ſuſciꝑet᷑ qualis
in agonia veli tota paſſione.aut etiã q̃lis

fuit ꝑ decurſũ totiꝰ vite nũcaũt miſcendo

leta cũ triſtib. Siẽ̃ eĩ puer ⁊ inſciꝰ flebat
ſic ſugendo btã vbera ↄſolabat⁊ arridẽti
mjr̃i blandus erat. Stultũ eſt em dicereq;
nunq; gauiſus eſt aut letatꝰ expimentali
ↄſolatõe. Nõ em̃ ꝑdiderat guſtũ ciboꝛuʒ
gut tactũ ſuauiũ.ſʒ nunq; in viciũ

(Ei⸗ iſtus voluit ꝙ dilectiſſima mr̃ ſua

oloꝛes ⁊ ↄſolatões haberet ĩ vita ſua iu/

xta modũ ſue ↄuerſatõnis.ad ipᷣm filiũ ⁊
ad virginalẽ ſponſũ ioſeph ⁊ ita ppoꝛtio/
nabiliter reſpectu ꝓximoꝝ. Nõ em fuit in
ciuilis.aut agreſtis.aut lapidea.⁊ inſenſi

bilis glioſa mater ſua.

Decima veritgas.

¶ MEhꝛiſtꝰ voluit dilectiſſimã matrẽ ſuã

doloꝛes ⁊ penalitates huiꝰ vite deſtitute

ſuſciꝑe. Nedũ volũtarie pure ſicut ſuſce⸗

pit.ſʒ ex ↄditõe nature viatricis deſcẽdẽ/
tis ab adã ⁊ cũ neceſſitate ↄtrahẽdi oꝛigi⸗

nale pctm̃ ſiẽ alij ꝑ generatõeʒ viri ⁊ mui
eris ↄcepti.niſi gra ſuꝑnaturabł pᷣueniſſet
caſũ in B̊ oꝛiginalis culpeppcipitiũ.factuʒ
eſt ꝑinde ↄſequẽter ĩ maria q;tũ ad natu/

re debitas ex oꝛiginali ſic in alijs ſanctifi/
catis aut baptiſatis niſi q;tum ex pꝛiuile
gijs ⁊ gratijs ſpũalibo fuit adiuuata.Ue⸗/

decima veritas.

e egnd pietate coꝛdis credi pᷣt.

Chꝛiſt ſeruãdo matrẽ ſuaʒ ab oꝛigi/

nali nõ ob bvedit dignitatẽ eqlem ſibijpi

etiã ſᷣm humanitatẽ viatricẽ. Rõ qꝛ nũq;
xpᷣs habuit neceſſitatẽ oꝛiginale pctm̃ cõ
trahẽdi qꝛ nõ deſcẽdit ꝑ naturalẽ ꝓpaga/
tionez. ppterea rõ ſumpta ex hac eqlitate
ꝙ maria ↄtraxit oꝛiginale ꝓꝛſus eſt inuali
da. Silr ⁊ altera ꝙ maria nõ indiguiſſet

vr cathe ,B redemptõe. NH valeret apli ↄſeqntia.xvs
EbꝛiſtR voluitꝙ eata mens ſua vt ſi . ꝓomib moꝛtuꝰ eſt. ergo oẽs moꝛtui ſunt

ſammererinfluxũ ptio ferioꝛis autſenſna⸗/

—, —, ——W

—, —

niun
co
rime
luo,
dd⸗

N

n Pſe
Nvti
ſcendr
gapen
Miapai
üäi⸗
miſenen
nſcbſede
Emii
nilceng
imanal
ichorr

ſimunir
N
Aülꝗ
Ntüperr
utin

mant ſui
edaſtiute
ſcnrſaſce
s
Mians
intn
uAöunn
chtin
tinn
lislei
fumerpt
Givun,0
bl ß⸗
abi
enſt
Ran
ale
wuralige⸗
rbattii
ibcien
ſͦiteſ
it n

virginẽ bñdictã

Gd nt

chheꝛiſti allegoꝛote

H inquã argumẽtũ potiꝰ eſt ad oppoſitus
Quia ſi xpᷣs fuit oĩm ꝑfectiſſimꝰ redẽptoꝛ

moꝛtẽ ꝓ oĩbo ſuſtinẽs decuit ꝙ; matrẽ pfe/⸗

ctiſſime redimeret.H̊ aũt nõ potuit ↄueni
enti fieri q; pᷣſeruãdo ne caderet potiꝰ qᷓ;
iã lapſã releuaret. Ueritas hec ꝓbabilis ẽ
pia. Duꝑ jmin l vonulli volentes
ſup limites honoꝛare pᷣdi
cant nihilominꝰ ꝙ; ↄtraxit oꝛiginale ſicut
vnꝰ de quo inra.
(Suogecima veritts.
Chꝛiſtꝰ ↄtulit matri ſue ab initio.⁊ cõ⸗
nẽter illas ⁊ tantas gras q̊s ⁊ quantaſ
cognouit eſſe ↄu eniẽtes fᷣm oꝛdinẽ ſue ſa/⸗
pientie.⁊ in hac veritatꝭ ſoliditate debʒ eſ

ſe ↄtentꝰ qlibet xpᷣianꝰ q;tũcũq; ſibi deuo
. Attàmẽ qꝛ ꝑticulariſata pᷣconia magiſ
ad deuotionẽ mouẽt.aliqũ pios animos
placet adiungere aliqs veritates ſuꝑ iſtis

ad vtrumꝗ; lib‚atas.
redecima veritas.

humanitatẽ ſuſcipiẽs doloꝛes

ſola volũtate ñ neceſſitate poꝛtauit

I coꝛꝑe ſuo.⁊ vere languoꝛes nr̃os ipᷣe tu⸗
lit pᷣſertim ĩ cruce.⁊ h̊ cũ tanta acerbitate.
quantã voluit deꝰ ᷣm oꝛdines ſue ſapietie
ipᷣaʒ humanitatẽ paſſibilẽ tolerare. Ueri

tas hec cõſonat vltime veritati tradite de

maria. Et ſufficit ad ſalutẽ ꝙ de xpᷣo tene

atur ſũmatim fide certa ⁊ neceſſaria.Ce/⸗
merariũ vo eſt aſſerere ꝙ doloꝛ ſuꝰ fuit in

ℳ₰

tenſioꝛ ⁊ acerbioꝛ qᷓlitatiue qᷓ; afflictio oĩʒ
alioꝝ h

im ſimul.imo q; ⁊ dãnatoꝝ.
[ Decimaquarta veritts.
Ch iſtꝰ nõ habuit ab inſtati ↄceptõis
oẽm illũ doloꝛẽ vſq; ad inſtãs moꝛtis ſue

Ilẽ ꝑtulit in guce aut pꝛi ꝑ decurſũ pena
lis vite ſue.Et oppoſitũ ſcribẽdo vł pᷣdi/

cando aſſerere Bangaciuni⸗ 2pſum/

MEbhꝛiſtꝰ potuit dare mitas gras huma

nitati ſue ⁊ dilectiſſime matri pure gratis
q̃ᷓs tñ actualiter ⁊ de facto non ↄtulit.Et
oppoſitũ aſſerere ẽ falſũ ⁊ temerariũ imo
hereticale. Patet hec ſecũda ꝑs qꝛ xpᷣs po
tuit ab vtero mr̃is ſue dare de potẽtia ab

ſoluta impaſſibilitatẽ ſue hũanitati q̃lem

habet ð p̃ſenti. ſilłr ⁊ mr̃i ſue ſaltẽ poſt ↄce

ptionẽ bñdicte ꝓlis ſue.Et ↄſtat certa fi/
deqꝙ neutꝝ fecit.

(Decimaſexta veritas.

¶Xhꝛiſt? potuit dare ſue humanitati. et
matri ſue ꝓ ſtatu vie,gras alias qᷓ; cõtule⸗

ecimaquinta verias

rit de facto. ? ſi ↄtuliſſet vtiq; fuiſſet de/
cens dare vl dediſſe qliter tũc facereñ erat

decẽs ſm oꝛdinẽ ſue ſapiẽtie. Cleritas h
ſilis eſt pcedẽti. Sʒ addit aliud de decen/

fit veritas ſeqdues.
Decimaſeptima veritts.
(Chꝛiſtꝰ potuit ⁊ pᷣt młta facere ⁊ de/
cet eũ ergo fecit aut faciet.ↄſequẽtia talis
q̃ fit a multꝭ ſepe fallit ꝑ fallacia petitõnis
pꝛincipij.qꝛ videlicet pᷣſupponit ĩ minoꝛi
ꝓpoſitõe.qð eſt eque ignotũ vel ignotius
qᷓ; pꝛincipale Rõ qꝛ nihil decet deũ facere

niſi ſm ꝙ vult fieri / recte ꝑ oppoſitã ↄſue

tudinẽ ad volũtates creatas ꝗᷓ ideo volũt
tione boni aut ↄueniẽtis ⁊ ideo agunt qꝛ

vigdet eis bonũ. ⁊ nõ ideo illud eſt bonum

i

aut decẽs. Cauſa eſt. Non em ſunt regule

pꝛime ſʒ regulate a pꝛima bonitate.
((¶Decimaoctaua veritas.

¶ Chꝛiſt? neſcit᷑ aliqd velle qꝛ deces niſt

a ſeipᷣo.aut ſi ab altero h̊ ẽ ꝑ reuelationẽ.ł

opis exhibitionẽ.⁊ h̊ argumẽto a poſteri
oꝛi ⁊ nullo modo a pꝛioꝛi. Uñ ſic xpᷣs ſolꝰ

nouit patrẽ ⁊ ſe ⁊ ſpũmſanetũ.nõ excludẽ

do ipos patrẽ ⁊ ſpuũm pꝓpter vnitatẽ eſſen/

nie. Sic ſols ſcit qd deceat ei ad extra pꝛo

ducere.qꝛ ſolłꝰ ſcit qͥd vult agere ⁊ cui vo/
luerit reuelare De
Chꝛiſtus ſi aſſerit᷑ aliqd ad extra facere

dobere qꝛ decet eũ ſic facere fallit᷑ aſſerens
modo tacto qꝛ pᷣſupponit qð eſt eque vel
plł?ignotũ.vt ſi qͥs ita ꝑalogizet xpᷣs potu

it cõicare mr̃i ſue ĩ vtero ꝙ glioſa ⁊ ↄoſum
mate felicitat naſceret᷑.⁊ decuit ipᷣm fa/

cere.qꝛ decuit eũ matrẽ honoꝛare gͤſic ſe/
cit. Coſtat acluſio hereticalis eſt. ⁊ tñ p̃
miſſe cõiter aſſumunt᷑.a nõnullis in aſſer

tionibo ſuig ofirmädqis.
((VUiceſuma veritas.

ↄcepta vel nata ẽ vſum ꝑfecte rõnis q;uis

H potuiiſſet.⁊ ſi feciſſet decuiſſet. Et oppo
ſitũ aſſerere ſcribẽdo vł pᷣdicando eſt peni
tus temerariũ ſic ⁊ ꝙ nunq; ſomniauerit
aut qð in omi ſomno ſemꝑ actu deuz ↄtẽ
plata fuerit h̊ in via. Oð aut ex ſcripturis
ſanct autoꝛitatẽ nõ habet iunge nec er p/

babili roe. eae

(NQiceſimaprima veritas.
Xbꝛ

b 2

Zecimanona vitas.

nõ cõicauit mr̃i ſue ſtatim dũ

dẽ facilitate ↄtemnit᷑ q pbat᷑.

ſtꝰ potuit ↄferre dilectiſſime mri
ſue cognitionẽ lucidiſſimã totiꝰ decurſus
vite ſue ⁊ filij. cõfeſtim dũ nata eſt: 8 hoc

E

—wñ᷑ * ð

De ſuſceptione bumanitatis

feciſſet ̊ vtiq; deeuiſſet ergo fecit. temera
riũ eſt ⁊ ↄtrariũ ſanctꝭ doctoꝛibo h̊ inferre.
Cõtrariũ inſuꝑ videt᷑ euãgelice doctrine
ſic aſſerere factũ eſſe. Siqdẽ ꝑditus ſuit

ih̊s ignoꝛãte maria ⁊ ioſeph/ideo dolẽtes

ꝑ triduũ qᷓſierũt ipᷣm/⁊ nõ intellexerũt re/⸗
ſpõſuʒ pueri ihu. Neſciebatꝭ inqͥt ꝙ ĩ bis

Zofis de ſüt optet me eſſe ⁊ ita in multiſ

3 nõ ob h̊ dicẽda fuit ignoꝛãs btã vᷣgo

ſi nõ ſcierit oĩa. Dicit em̃ ignoꝛãtia pꝛiua/
tionẽ ſciẽtie debitã ineſſe.⁊ ex ↄſeq̃nti cul/

pingſeneſtietia din angekrenit.
Uiceſimaſecunda veritas.

bꝛiſtꝰ etiã ſi dederit acceleratõeʒ vſꝰ

rònis mr̃i ſue ſic opinant᷑ aliq pie de exul

tatõe Johis ĩ vtero.nõ opꝑtuit tñ ĩ talib⸗

gratijs ꝑſeuerãtiã eſſe q́;uis ſine pñia ⁊ re
tractatõe ſint dona dei. Süt eĩ ſine pnia

ſupplẽdũ eſt q̊ modo q̊ donant᷑ quedã ad
moꝛulã paruã.q̃dã ad tꝑs maiꝰ.q̃dã ĩ euũ
tijs ſanitatũ qᷓ durat ad tꝑs.
N¶ Wiceſimatercia verittas.
(Ehbꝛiſtꝰ ſi ꝑquirit᷑ a taliba cur matrem
ſuã honoꝛauit ĩ gratijs iſtis.⁊ nõ in alijs
oĩboqͥb poterat. Rñdeas qͥs es o hõ vt in

patet ĩ gratijs gtis datis ĩ ꝓphetijs ⁊ gra

ueſtiges ſenſũ dñi s es vt ↄſiliariꝰ eiꝰ fi/

as. s es vt pᷣſumas dicere cur ita fad. po

„

nat gᷓhũana loq̃citas digitũ oꝛi ſuo ⁊ ter/

minis Pkrſfmaan

¶ Chꝛiſtꝰpoſuit termios nr̃e ↄquiſitõis
vt nõ liceat ð eiuĩs alia vel aliter aſſerere
qᷓ́; q ex diuĩis ſcriptur habent᷑.vł euident᷑
ↄcludunt᷑ vł ab eccłia q̃ ſpũſctõ regit᷑ cre⸗/

denda tradunt / hec eſt regula btĩ dyoniſij

plies repetita. Ceteꝝ ð opinione temera/

ria vł pbabili vł de credulitate pia latiꝰpᷣt

dici ꝓut alibi notauimꝰ. Et h̊ vnũ placet
repetere hᷣ qͥd ſit piũ credere aut q̃ ꝓpoſiti
ones ð pietate fidei ſũt cenſende.Oẽs ille

ſcilicet qᷓ nec euidẽter ſequunt᷑ ex ↄtentis ĩ
ſacra ſcriptura.n? etiã euidẽter repugnãt
⁊ edificãt charitatẽ.vł ðᷣuotõeʒ pij coꝛdis

temerarie nihil aſſerẽtis/tales ſũt narrati
ones ſctõꝝ patꝝ/tales deuote recogitatõ
nes circa totũ euãgelij decurſũ.erga xpᷣm
⁊ matrẽ ſuã.ↄſiderãda młta nõ explicita/
quẽadmoduʒ fieri potuerũt vł qͥd egerint
ihs ⁊ ioſeph ⁊ maria ab initõ vſq; ad moꝛ
tẽ ioſeph/q̃liter pceſſũ eſt ĩ ioſephino car/
mine heroice.Qualiter etiã ĩiducũt docto
res illud miſcdᷣia ⁊ vᷣitas obuiauerũt ſibi

Wiceſimaqua?ta verias.

ſea

iuſticia ⁊ pax oſculate ſũt qᷓſi ſint res aĩate

inuicẽ colloquẽtes ⁊ ↄcludẽteſ dũs dabit

benignitatẽ terra nr̃a dabit fructũ ſuũ qd

vtiq; ↄſtat factũ dũ ſuſcepit de iſrł pueꝝ
ſuũ. ¶ Alie veritates duodecim,

? Ubiügunt᷑ alie duodecim verxi
nẽ tuã pr amãtiſſime terminoſ
einze ſuſceptos.
— ([Pꝛima veritas.
Suſcepti

giã ſuſceptio ſcti iſrł pueriſui eſt hoĩs peꝛ

graʒ iuſtificatio.⁊ ipᷣiꝰ ad ↄtemplatõeʒ co
leſtiũ eleuatio. Nũc ꝑ intelligẽtiã‚/nũc per
ſimplicẽé fidẽ. cũ deuotõe q̃ mentẽ eleuatiĩ
deũ ꝑ piũ ⁊ humiiẽ affectũ nũc ꝑ vrrũq; ꝑx
intelligẽtiã. ſ. ?⁊ deuotõeʒ ſide ſpe.charita/⸗
teq; ſubnicrãÖ. Bernch veritas.
¶ Buſceptio tał miſtica nutrit᷑ maxiĩe et
robo
chariſtie ſacr̃i q̃ deus ipᷣe ſumit᷑ recolit me
moria paſſionis eiꝰ.mẽs implet᷑ gra.⁊ fu⸗
ture głie nob pignꝰ dat᷑.q̃ ſuꝑ re tractatus

ꝛat᷑ p ſuſceptõeʒ dignã benedicte eu/

eſt ſpẽalis ĩ notulã cãtici marie.Eſuriẽteſ

Suſceptio iſrł pueri ſui dei q;uis poſ
ſit agnoſci ꝑ ꝓbabiles ↄiecturas ab illo qͥ
ſuſcipit᷑ nõ tñ euidẽter reuelatõe ſuꝑ h̊ nõ
habita. Signa q̃dã ſũt ſi qͥs ſit iſrł ꝑ cer/
tã fidei illuminatõeʒ ſeu viſionẽ.ſi ſit pu/
erñ ſenſibo ſʒ malicia ꝑ humiliatõeʒ.ſi ſit
poſſeſſio dei.i.ſeruꝰ ꝑ dignatiuã adoptio/
nẽ ĩ charitateq̃ patiẽs eſt ⁊ mitis ſub ſua/
ui iugo xbi. Muarta veritas.
Baſenti⸗ ꝑ graʒ gratũ faciẽtem nos
mnꝑ

Sn bonis. Tercia veritas.

latet ad certũ q̃tenꝰ impleamꝰ illud
Seruite dño ĩ timoꝛe.Et ne ſeruit me/
ſta ⁊ qᷓuis videat᷑. Exultate ei. Ueꝝ ne ſit
exultatio diſſoluta iungit᷑ cũ tremoꝛe.Et
ſubſequit᷑ gppᷣhendite diſciplinam.
ò Bnnta veritas⸗ 8è
Sun⸗ ceptio gratificãs videt᷑ hic in via
potiſſimũ cognoſci 9 coꝛdis ſentimẽta ſu
mnendo coꝛꝓ toto ei
cenaculũ mẽtis.ſ.⁊ oꝛõnis ⁊ aĩe iuxta tra/
ctata ſuꝑ hac de cacoꝛdi pſalterij marie fi
dicula.Diſꝑſit ſuꝑbos mẽte coꝛdis ſui.p/
ſentiã int vᷣbi Bernardꝰ ex motu coꝛdiſ
accepi. Sic alij fere oẽs ↄtemplatõi vacã
tes ſigna tradiderũt.nũc hec:nũc üla mul
tiplicia valde variaq; coꝛdis ſentimenta
yſq; ad ꝓfuſionẽ lacrimaꝝ de qbenõ eſtb

tates ppinquiꝰ ad interrogatõ

incarnatio v̈biꝑ tropologiã vo ⁊ anago/

triclinio fᷣm triplez

cleuari
nig
mnu⸗
n.
des

cn⸗

wlke
ſind
m
ets
iönod
5d
lebo
tpar,
iſtoo⸗
glſt
N

c,

Geitts
cüren
en
n
en

nn.

Muru
ineraſui
wipier
upaV
inni
Gisſun
dh
latofn
ſun.

76

chhiꝛiſti allegoꝛice

dicendũ p ſingula. Sʒ ſ⸗ ub ca utele gene⸗

ralis monitione ſiſtendũ.

= Serxta verias.
Suſceptio gra tificãs ſtat frequẽter ſi/
ne quibuſdã ſentimẽtis actualibo coꝛdis.
patet in puer baptiſatꝭ.patet in iuſtꝭ doꝛ/

mientiby aut in ſolo gre habitu ſine quis

actione grat deo ſimul ⁊ acceptis.
Beptima verias.
¶ Suſceptio gratitficãs ſepe ſit T eſt ĩ ſuo
actu intrinſeco ⁊ ſoꝛmali elicito vel exteri
us imꝑpato ſine ꝑceptibiliba certitudinalr
gre ſentimẽtis ĩ coꝛde vel ſenſib.patet in

actiuis ꝑ varia diſtract.nullã ĩ coꝛde ſuo
ſpũalium ſentimẽtoꝝ molliciẽ.aut liq̃ſa/

ctionis ſuauitatẽ habẽtibo.ĩmo maxima
xpᷣianoꝝ ꝑs.abſq; talib ſentimẽtis alias
ſeruit deo.q̊s iudicare damnãdos vel ex/
tra ſtatũ ſalutꝭ.ob B eſſe/puerſiſſimecſt te
meritatis ⁊ intolerabilis arrogãtie.apud

illos qͥ ſentimentis hmõi crebꝛo gaudent

q ſuã ĩ illis totã ſalutẽ ponũt ⁊ gloꝛiã Sʒ

heu ſepe q; pfunde fallit eos ſtulta pᷣſum/

ptio coꝛdis ſui.qᷓ; frequẽter illudunt᷑ a de
monio meridiano.qꝛ ſuꝑbia meret᷑ illudi
deniq; meret᷑ etiã dũ euchariſtiã ſuſcipit
illud impᷣcatũ ꝑ pſalmiſtã fiat menſa eoꝛũ

coꝛã ipſis in laqueũ cũ ceterꝭ que ſequunt
ſub e Ben numero maledictis.
i

=–Dctaua verias.
Sale tio euchariſtie gratificãs q;ui

nõ fiat niſi ſit aliqs in gra gratũ faciẽte nõ
tñ inducit ſemꝑ nouũ peccatũ niſi in cõ/
temnente. Cotẽnit aũt qͥ ſe ſcit habere im
pedimentũ legitimũ ne ſuſcipiat aut qͥ nõ
babuit pbadile i ueↄſciẽtie eraminatõeʒ

iuxta modũ cõmuniter requiſitũ vt ſunzʒ

cognoſceret impedimentũ ⁊ ceſſaret a cõ/

munione vel tolleret nexũ ſuũ ſiẽ ꝑ ↄfeſſio

nẽ ſi ↄſcius eſt ſibi culpe moꝛtalis. Aut ſi

Eꝑ ſtatutũ regule ſue ſit artatꝰ de venialib⸗

2ſiteri licet dura vigeat᷑ hec hoꝛtatio niſi
foꝛte ꝓ grauibo ⁊ młtis venialibo valde di
ſponẽtibo ad Ponu⸗ aut ꝓpinàs multũ.

Suſcepti e
P

ona verittas..
ſpit acceſſur) ſentimẽta deuotõis actu
alis ĩ lacrimis ⁊ ſimilibo ſi ñ aliunde ſit ſi
bi bñ oſcius de carentia impedimẽti ſtul

te agit ſi ſit tempꝰ a⁊ locꝰ aliunde.ratio efſft

qq; magnis bonis ſe ⁊ ſuos pximos pᷣuat
? deſfaudat damnatõeʒ incunẽs / de ſuſce
pto talento oꝛdinis nõ multiplicato. Si

—

tis ſuis q:

uchariſtie ſi dimittat qꝛ ñ

N

bitñ abſit gloꝛiari ſi ſentimeta nõ ſenties

deuotõis / ſi ſicce'taridꝰ animo ſit mons
gelboe ſine roꝛe ⁊ pluuia ſi ñ timeat lapſũ

qualẽ aliq patiunt᷑ gloꝛiantes ð ſentimẽ
ns qꝛ ſi demones in viridi dei ꝑmiſſi
Z one h faci in arido qͥd fiet

=,,, Decima veritas.
1 Suſceptio gratificãs ſi querit᷑ piculo
ſe cognoſci ꝑ curioſitatẽ in quolibet hoĩe
tñ h maxime periculoſũ eſt in feminis ⁊ te
nacis appᷣhenſionis ⁊ auiditatis temera/

rie penetrãdi ſecreta dei Sunt ⁊ lapſus ⁊

illuſiones pcliuiſſime.diligũt tales aliqñ

deiũ velut adulteꝝ cõcubitu ſoꝛnicario.qᷓ
re: ſane qꝛ delectatõeʒ ſenemenron ipſiui
dei ſolã nõ plurificationẽ bonoꝝ ut ope/

rum reqrẽtes Sʒ perdes omes deus qui
foꝛnicantur abs te. ́YUDK
=Undecima verits.
¶ Suſceptio gratificans apud tales de
vtroq; ſexu ſepe fit in laqueũ nõ data ſed
accepta occaſione ſcandali.dũ fiũt idigni

oꝛes ſuſceptõe digniſſimi ſacramẽti quo
ſcilicet poſt talia ſentimẽta. ⁊ nõ aliter di/
gnos ſe ad ſuſcipiendũ ſemet exiſtimant /
longe facti de ̊ legi᷑ Neminẽ iudicãs ne

minẽ ↄdemnans.oiĩbo cõpatiens ſanctus
martinꝰ? erat. Nec aliter ꝑ agathon vłl pa

ſtorẽ eſt pᷣceptũ M inqͥt in om̃i re dic Tu

q es.⁊ ne iudices quẽqᷓ;. Sed nec atten/
dunt aliud ſue temeritatiscepſſiuũ ↄſiliũ
Nõ accipe fiduciã imo accipe fiduciã.ſed
de ſola dei miſericoꝛdia.nõ de tua ſentim̃

toꝛũ iuſticia/ſoꝛdida nimis ex ſe ſicut pi/

nus menſtruate.quẽ nõ exterꝛeat illð apo

ſtolicũ. Nihil mihi ↄſciꝰ ſum: ſʒ nõ in hoc

iuſtificatꝰ ſũ.ſʒ nec meipᷣm iudico:qͥ me iu

dicat dũs eſt. Sic habita in adiutoꝛio al

tiſſimi ſecure dices deo Suſceptoꝛ meuſ
es qꝛ quẽ ſuſcipis in ſacramẽto ipᷣe magiſ
te ſuſcipit mãducat: bibit incoꝛꝑpando.
S Duodeama veritas.
Duſceptio gratificãs dũ viſa eſt apud
multos colligi ꝑ meditationẽ aſſiduã paſ
ſionis ihu xpᷣi cauſaliter de ꝑ accidens de
ſuꝑbo vſu ſuo homĩby ð vtroq; ſexu dure
multũ auſteritatis in vita/plurimas he/
reſes ⁊ deliramẽta.⁊ tandẽ in abominan/
diſſima carniſ ſentimeta plapſi ſunt ⁊ in/
nominaliter maculati/ſunt in exemplum
veteres ⁊ noui fratricelli ⁊ ſoꝛelle begardi
⁊ begarde ſeu begute dequibanõ eſt h di/
cendũ ꝑ ſingula. Suffecerit tãgere uds

b 3

De ſuſceptione bumanitatis

paſſus ſcripture muiuſa nõ ĩom̃iba ſa ſubſtantiã paniſ poſt deſitionẽ coꝛtis xpi
tis ſobꝛie videt᷑ eſſe locutꝰ q;uis ĩ hac ſce / deſtructis panis ⁊ vini ſpeciebo iteꝝ ð no

„

lerata ſecta iam tacta fuerit. ſeueriſſim?ꝰ no creari. Sunt alie ſuꝑ hac re poſitõnes
laudand ſicut in alijs multis.verutame ſʒ iſta quicqͥd difficultatis habeat ſeu ha/
in multis ↄtra pdictas veritates ſpeciali bere videak. non eſt heretica appellanda.
ter de pꝛiuilegis xpᷣi ⁊ marie ⁊ penis ſuis poteſt em̃ deỹ creando reparare deſtructũ
min ſobꝛie ſcripſit ⁊ docuit Et qs eſt hõ idẽ in numero.⁊ ſi nõ generãdo modo na
à viuat ⁊ nõ peccet.Quis eſt hõ qͥ nõ patit ture. Quicqͥd ð paruulis affirmare pluum
enter reßhenſionẽ debeat accipe charitat· plit cõtra omniũ doctoꝝ cõmunẽ ſcholaz
qualẽ ↄſcius ego ſum mihi velle fieri⸗ hẽᷣ wpueri in limbo nõ baptiſati acriter pu/
ſcribo. Rurſus ꝑ eũ null extollit᷑ ſtatꝰ ni /½ mantur pena ignis ſenſuali.ponereq; vi /
ſi ille qualẽ notat ſe tenuiſſe ↄfoꝛmiter ad getur ꝙ in afflictõne carent omino ratõis

femmas aliq̃s magne vt aſſerit eleuatöiss iudicio ⁊ libertate arbitrij. Ded nõne do
⁊ ꝓphetici ſpũs.quaꝝ tñ doctrine ſunt ſu cumenta plura ſcripſit bona:⁊ vtilia ⁊ de 1

ſpecte iubẽteapło qui habebat ſpũm dei. uota ſcripſitc Yatemur imo libere Cõfite⸗
mulierẽ docerenõ permitto. Scdᷣo addit mur a nund ſtetiſſet in iſto ſalſua/ Stinaz H
iren licet nõ ſemꝑ eo oꝛdine quo ponunt 2foꝛmalſet ſe doctrinis illoꝝ quoſ allegat KRſ
iſta / ait inquã tales inuenirer rps qui qnq;. Sepe em̃ magnas partes excerpbit
