madere deputat/quos ſpiritus repleuerat
Vis ſcire q;ẽtum in vmbꝛa figuraliter do⸗
cuerit Moyſes pᷣponendum eſſe vinuʒ de
calogi/quod eſt vinum fidei/cuſtodite in/
quit mandata domini dei veſtri que pꝛe⸗
cipio vobis. Sequitur hec eſt euiʒ vr̃a ſa

pientia et intellectus coꝛam populis vt au

dietes vniuerſa pcepta hec/dicant En po 1
pulus ſapiens ⁊ intelligens/gens masna.

Pde
io/
;
ſit
no⸗
ſi
tlei
l
i
1

R
Gint
gi/
me

nee⸗

ußß⸗
npe
ſt

von
nwe

mnantiam conſolantur.

Sieclare quidem et dinina voce ferk vnns
in quodam generali concilio reſpondiſſe⸗

n quererentur conſtitutiones noue fie/

ri. Qnid ſibi vult inquit cõſtitutionum ta

iis multiplicatio ceruicibuſ imponenda fi
delium / euangelio nec cognito necobßua⸗
to/ſciatur in pmis et ſeruetur eua ngelium.

Muid ſonat aliud obſecro dictum tale q;5
iſtud.omnis bomo pmum bon umvinnm
ponit / vere ſic eſt / ſic agere connenit eccle/

le ſynodaliter congregate. ¶ Dicet aliqͥs

repꝛobas ergo decretales⁊ decreta ſummo.
rum pontificum conſtitutiones ſynodaleſ

dioceſanoꝛum/et ita ita derelinquis? Hon

repꝛobo fateoꝛ/ ſcio dictum eſſe per chꝛiſtũ

qui voꝗs audit:me audit:ſcio legem euãge/

licam ſtabilitam Inſupꝑ naturalibus pꝛin
cipijs et in regulis vniuerſalibus reliquiſ/
ſe pticnlariũ agibiliũ determiationes apo

ſtolis et diſcipulis ſi uiſq; ſucceſſoꝛibo Nuũc
vero qualis iſania eſt deſerere legẽreim regẽ
deſerere fontem vini ſapientie ſa lutaris vt
ſtabiliatur pmitus lexſi ubditoꝛum et ante
miniſtretur/non dicam vinum qualecũq;
ſed aqua ſapientie animalis et terrene AUn
de fit plerũq; irritũ mãdatum dei put ſe cõ
foꝛmans chꝛiſtus yſaie verbis phariſeos

arguebat Inuenies apud cos qui nomen

ſibi religionis appꝛopꝛiarunt/plus puni⸗
ritranſgreſſiones humane conſtitutionis

ſatis friuole ſuper delatione veſtis huius

yel illius ſuper vſu cibi talis aut talis q; ſi
blaſphemando quis deum negauerit deie

rauerit violauerit ſabbata eius etvninerſa

becalogi pꝛecepta. Quid vero de pꝛelatis

fentire debeas/curias ſuas intra ſinodalia
concilia liss punitioes excõiones tedo/

cebunt. Quid ꝙ faſtidiuntvinum iſtud ſa
creſcripture conquiſitoꝛes huius ſeculi /qᷓ
niam animalis homo non pcipit que dei
ſunt / ſtulticia em̃ eſt illi / et ſicut guſtato ſpi

ritu deſipit caro ſic carne guſtata vᷣſipit ſpi

„

ritus et fit velut in occaſu lumĩoſe verita⸗

tis.quoniam pᷣterea iumens ꝑ arrogantiã
animus decignalen tcten intellectum
Pum in obſequium fidei.quia rurſus vi
eri refugit quaſi diſcipulus ſub magiſte⸗
rio theologoꝝ quos ideo deſpicit/ne dum
ignoꝛare conſcius eſt que ſciunt/ipᷣe minꝰ

ſapiens appareat in oculis ſuis velalienis

ilta ꝙ in theologie contemptü ſuam igno⸗

1
£●

10

Conſideratioſecun =

da. (En nuptijs creſcentie eccleſie duͦ vi⸗/
num ſacre ſcripture ſeu theologicum Wia/
batur diſcumbentibus pꝛincipibusa liſs
ab architriclinis qui fuerunt doctoꝛes ihe

ologici/tunc eccleſia dotata fuit ampla te/

poꝛalitateſic foꝛmidandum ẽ ex contem/

ptꝛu vini huius/ne tollantur aut notabili⸗

ter minuantur dotes huiuſmodi tempoꝛa

les ab eadem eccleſia

Cõſideratio tertia
n nuptijs ecdleſie nunq;ᷓ deeſſe poterit
vlnum theologicum qð eſt vinũ fidei vſq;

ad conſümatiõem ſeculi/poterit tñ apð plłi

mas diſcumbẽtiũ ⁊ miniſtrãtiũ ĩ his nup⸗
tijs verti vinũ vel iſtud inconteptum vel
in nauſeam vel in moꝛbos varios iĩ inſant⸗
am et in monem (Aaae conſideratõnes
vt ĩ pꝛedicto ſermõe latiue ponaemner

De nuptiis

obmitterem purgebat ʒelus domus dei / ze⸗
lus fidei/ʒelus pꝛeſentis concilij/ʒelus pꝛo
feſſionis theoloice/qͥ videbatur tanq; po⸗
tens crapulatus a vino nil metuens/ſz ob⸗

uia queq; vicia vel errata perſequi nitens.
Gobꝛietas vero moderatrix expectetnr
git tempus aliud locus alteret acus/meliꝰ
ect nichil q; pꝛo rei magnitudine pauca di⸗

cere Mul autem dicendis vt vides hoꝛa

non ſuppetit/ſimul obſernãdum eſt ulo ſa
luſtij a hieronimo cõmẽoratũ/fruſtra niti⸗
neque aliud ſe fatigando quã odium que⸗
rere ectreme dementie eſt. ( Quo cõtra ze⸗
lus in ſpiritu vehementi neque tardandũ
eſſe/neque diſſimulãdum/ſed importune
et opoꝛtune ingerendam eciam nolentib
eſle doctrine veritatem. Liberet animam

ſuam quiſquiſeſt inductus pꝛedicatoꝛ aut

doctoꝛ in cathedra non peſtilentie ſed reli⸗
Bionis criſtiane.Quid michi detractioneſ

quid odia: quid irriſiones:quid ludibꝛia

quid perſecutionęs: felix moꝛs quam ve⸗
ritas pepererit. ¶ Parcius iſta/reſpondit
ſobꝛietas / memineris caſuum petri thome
et alioꝛum ſine numero/ q̊ꝝ pꝛimus ad cri
ſtum/Etiam ſiopoꝛtuerit me tecum moꝛi
nõ te negabo/alterad coapoſtolos eamus
et moꝛiamur cum eo. ¶Putas ꝙ in ceella

vinariam introduxeripte rex vide ꝙ oꝛdia

uerit in te caritateʒ ſecundũ ſniam Itaque
Itaq; qͥ ſe exiſtimat ſtare videat ne cadac.
Vixtandem iſto alioq; plurimo ſermo
ne conpeſcuittunc ſobꝛietas ʒeluʒ feruidũ
non vt pacem erroꝛibus daret/abſit / ſʒ bel
lum quereret eo capitalius et efficacius q̃
moderatius tempoꝛa cõſpicit ꝑſonas ⁊ lo
ca.ita quidem neceſſe eſtvt interim erroꝛes
et vitia quos tollere nequit ʒelus a domo
dei.coleretet gemat milerans eccie vicem
hoꝛridam ſi in nuptijs eius ꝓpinare vinũ
bonum fidei conuiuis ſymbolice cõueniẽ
tibus vel non vocat vel non licet vel nõ ex

pedit dum ullud nonpdeſſe ſed obeſſe com
perit᷑eo ꝙ pars non exigua vinuʒ iſtud op/
timn mautccuz abominatione reicitnec bi

bit aut bibitum mox euomit cum nauſeat

aut foꝛte retentum viſceribus illud in felle
um virus vertit Cauſantibo hoc ira furoꝛe
odio diſſimulatione tanq; humoꝛibyno⸗

xijs quibo infecius eſt ſpiritus bibentis.
= ſtudioſitas ſpeculatrix ſhitrodn

cila tcꝓ foꝛmãdis qpibꝰpᷣmiſſis/poſtulare

videbatur in ipᷣa meditatione mea diſſolu

tione earum / conteſtanſ nihil lllic eſſe moꝛ
daq acrimonie nihil odioſe velamareveri
tatis. ¶Conſentiens allegoꝛia/accipe in
quit ꝓ ſcdᷣa queſtione.pꝛimoq; ſponſus ec

.„

cleſiechꝛiſtus deus ipam ſe dignam nõ in
uenit ſed effecit.qꝛ non Fropenibus inſti⸗
1miam ſuaʒ ſal;⸗

cie que fecimus nos ſed ſᷣm

uos nos ſecit ⁊ pꝛioꝛ dilexit nos vt qui glio

riaturin domino gloꝛietur ſeruiens ei cuʒ

timoꝛe et exultans cum tremoꝛe. ¶ Acci⸗

peꝓ ſccũdo ꝙ ſponſus eccleſie Jeſus rece/

dens ex hoc mundo. non ita dereliquit eãẽ

ſicut nec matrem ꝓpꝛiam dum viueret qui
habeat cuſtodem continnũ ſaltem ſeipiuʒ

pꝛincipaliter: miniſtenialiter ꝑ illos quibꝰ
Dixit Ecce ego vobiſcum ſum vſq; ad con⸗

ſũmatiõem ſeculi, ¶¶ Accipe tertio ꝙᷓ ſpon
ſus eccleſie Jeſus dum cõmiſit eam petro
cuſtodiendam illum maioꝛi quo ad hoc in
ſigniuit pnilegio ⁊ autoꝛitate q; iuſtũ Jo
ſeph aut Johannẽ euangeliſtã dum eis in
cuſtodie cura ꝓpꝛiam commiſit matrem ¶
Accipe quarto ꝙ ſponſus eccleſie ſibi de⸗

dit omnia in manus virtute dilectionis il
lius qua maioꝛem nullus habet/que eſtvt
animam ſuam eggdem poſuerit/quõ enã
(pꝓut arguit aptlus :ſi ſeipᷣm tradidit nõ om

nia ſimul inferioꝛadonauit Paueãt igitur

et cõtremiſcant/qui ſponſam hanc vel con
temptui vel odio vel oppbꝛio verbis aut o
penbus habuerint quiplenitudini prãtis
ſue non erubuerunt detrahere qm̃ ua viri

ſui nõ ꝑcet in die vindicte/ʒelotes ego ſum

dicit dñs exercituũ. ¶¶ Ceterũ dũ alteram
foꝛmas qõem o ſtudioſitas q̃lis ſi it hitudo
ſponſe huius ad ſponſum ſuum eius vi⸗
ſi debet eccia ſynodaliter aut nõ ſyno
cõgregata tractare ſummũ pontificẽreue⸗

cnũ.Crado tibipmo Rao honoe ſhon
odalit

rent᷑ ⁊ honoꝛifice cum omni beniuoletia ſi

landa biliter ĩmo ⁊ ſi tolerabiliter ipᷣe pon/
tifex tractat eam / dico tolerabiliter quoniã
inlmultis offendimus oẽs/ꝛ puſq; abijcia
tur/expecianda eſt iudicialis ſnia diuoꝛtij
Aukacmoda in ep̃is inferioꝛibo hacten? ob
eruauit pᷣcedentium patrum diſcretiolſ
Trado ↄñter ꝙ ob reuerentia ſponſi dz ec

cleſia vicariũ ⁊ cuſtodem ſibi datũ noiare

patrem/et ipᷣm velut dominum et caput ſu
um/honoꝛibus ⁊ obſequijs ꝑ ſe ⁊ filios ſu
os ſedulo pꝛeuenire.ſimiliter ⁊ eccleſiaʒ ro

manam peculiari quodam conſoꝛtio ſibi
lunctam/ueq; talem patrem conuenit des

— —

— — —

ee,e,.

le

ſurgere vt ſe recogitet ſponſam chꝛiſti. In /
tercurrerunt enim pꝛotinus nuptigrũ car⸗
nalium turpes imagines que deſideria pa
riunt turpioꝛa Recogitet potius anima ta
lis Am̃ deus vltionum dominus eſt ter /

tractionibus vel iniurijs exponere ſed ope
M Wnorarertmihmalge d.
umatur exempluʒz in beata virgine que
Joſeph appellabat dñm ſuum venerans
et pꝛeponens in loquendo eum ſibi. Ecc⸗

ait pater tuus et ego dolentes querebam ribiiis in conſilijs ſuꝑ filios hominũ. Di⸗
te ⁊c̃. Xrano nihilominus tertio e ſi vy· catad eum quis nouit poteſtatem ire ue
carius huiuſmodi frigidus fuerit aut ma⸗ pꝛe timoꝛe tuo iram uamdinumerare Si
leeficiatus a deo ꝙ; ad generationem fili / milia deniq; pꝛoponat ſibi timoꝛis incuſ/
oꝛum ſpiritualem ſit inhabilis.talis exiſt ſiua.Tuncanima ſi magis interim pfec.
RW mari non debet idoneus eccleſie ſponſus init vocet ⁊ babeatchꝛiſtumvt patrem/eccle
aut ſponſi vicarius.Eſt autem generatio-⸗ ſiam vt matrem clamans in ſpũſancto Ab
i nis huiuſmodi ſemen ſanctum verbum ööᷣt ba pater/deniq; tandem veniet ad oſcula,/
6 ſeu fidei ñ varia traditio filioꝝ huiꝰ ſeculi· et amplexus ſponſi.Tradit Hicronimus
4 ¶Crado rurſus ꝙ eccleſia ſi fiat vicariui moꝛem apud hebꝛeos hunc haberi ꝙ au⸗
ſponſi ſui foꝛnicatoꝛ aut adulter ducẽs vi⸗ diendi cantica canticoꝝ nullꝰ admittatur
4 duam ⁊ repudiatam ⁊ ſoꝛdidam ⁊ meretri minoꝛ annis.xxx ne ſpalibus abutẽs cã
cem contra iuſſionem legis in leuitico ſi ſe ticis/in carnalem ea vertat laſciuiaʒ ¶ Ad
uere cractauerit eccleſiam Si ſpoliauerit geſcdo coniugium Ade/ſi non peccaſſei
eam veſtitu ſuo per dilapidationem.ſi ab⸗ lud nõ fuiſſe ſacrm chꝛiſti et eccleſe. ſed be/
n uti voluerit per ſymonia. ſi ſuffocauerit tee ne deiac rationalis creature ab eodẽ grati
tus ſuos intra vel extra vterum per exem⸗ fice deſponſate. VXTene poſtremo virgia⸗
pli perniciem ſi peremerit gladio moꝛtiſef le coniugiũ Joſeph Marie licet conſu⸗
ſcandaloſe ; ooctrine vel openis peſtifer / matum non fueri. carnali mixtione. fuitta
. vel noxie diſſimulationis in coꝛrectione menverum ſacramentũ xpᷣi eccleſie Cum
vicioꝛumm ⁊ hereſum /tali debet dari libellꝰ qꝛ fuit in hoc cõiugio cũ virginitate mater
1 repudij pꝛeſertiʒ ſivitijs ſuis incoꝛrigibili nitas vera/et plis fecunditasquemadmo
0 tatem addiderit/ne retentio ſit in dedecus dum eſt in eccleſia.nõ ſic in conſecratõevir
er contumeliam ſponſi ſui/⁊ in perniciem ginum vbi non eſt fecunditas nec in cõſu⸗
filioꝛum/et ne videatur ſue nutrix malicie matione nuptiarum carnalium vbi deſi⸗
* (] Querebas vlterius quarto pꝛincipali⸗ nit virginitas/fuit inſuper ratione pꝛolis
, o ſtudioſitas qualiter ⁊ q; vtiliter deus vera conformitas nature diuiue cũ huma
1 carnale coniugiuʒ voluit ſpiritualis ſignũ Et bic multa ſuper hoc vigmali ſacratiſfi⸗
m eſſe.ego paucis expediam. Nulia in pmis mo q; coniugio ſalubriter et deuote medi⸗
m videtur anime deuoteconſideratio ſuaui ttanda ſuppetunt purgatis qiabus in fid e
e oꝛ altioꝛ atq; benignioꝛ / qᷓ; ſi pura coꝛdis et moꝛibꝰ que pᷣtereo/inquit allegoꝛia lin⸗
n ſimplicitate ⁊ humilitate meditetur ſe ſpõo, quens ea anagogie ſoꝛoꝛi diuini ſime.
n ſam chꝛiſti uoniam ſicut in humanis af⸗ Rurſus ad aliud qð inquiriso ſtudio: y
fectibus amoꝛoſis.pꝛecellit dilectio ſpon// ſitas.quo pacto materialis eccleſia ſpiritu
i ſe coꝛpoꝛalis ad ſponſum et ecõtra recipꝛo alem ſignificer Kario patæt facilis ex inſti
i ce ſuꝑ amoꝛem patris ⁊ matris.ſic non po tutione cõſecrationis ⁊ dedicatoonis ſue.
tuit amoꝛ mutuuſanime ad deum ⁊ dei ad Vnde pſpicuũ reqditur quis et qtus ho⸗
animam tenerioꝛi vt ita dicamꝰ feruẽtioꝛi noꝛ q;tus reuerẽtiæ cultus materiali debe/
4 et intimioꝛi noĩe vel exemplo tradi qᷓ; pon tur eccie/contra begardoꝝ erroꝛem.cõtra
ſi⁊ ſponſe. hinc eſt illud epithalamium de ſupꝑbiamilloꝝ quos alloquitur apoſtolus
canticis canticoꝝ qð pꝛo cõtemplatiuis ? dicens.an eccleſiã dei cõtẽpnitis cõtra diſ
1 in anagogicos raptis exceſſus/ Salomöõ ſolutiones indecoꝛas ſeruietiũ deo cũ gar⸗
d tuncamabilis domini compoſuit ꝓut ſan ralationibo cum ineptiſſimis vanitatibug
ℳ ctiſſimoꝝ doctoꝛum ſinceritas expoſuit. et inſanijs falſis. Deniq; nõ ſine cã chꝛiſt?
orrd nulla videtur ex aduerſo perian eieciſſe legitur vendentes etementes dere
eſn loſioꝛ meditatio q; ſipᷣ̃ſumat anima fedis plo/gra uiter intonãs illud ꝓphᷣicũ. Domꝰ
r adhuc cogitationũ deſiderioꝝ q; fitama mena domofois vocabit vos aũt feciſt/ eã
ſiebus oppleta ſoꝛdida q; debere licenter ai ſpelũcã latronũ.faciũt ⁊ nũco ſalutiferxpe⸗

De nuptiis

Domuũ tuam ſtabulũ poꝛcoꝝ grunietiuyl

canum latrantium / vel ridicularum ſimea
rum / non recogitantes animo quod excla

mauerit Jacob poſt viſionem ſcale miſti /

cein qua erant angeli aſcendentes ? deſcẽ/
dentes/q; terribilis eſt locus iſte. vere non
eſt hit alins niſi domus dei ⁊ poꝛta celii(
Hic aptiſſime ſacrum conuiuium nup/
tiarum chꝛiſti ⁊ eccleſie celebꝛatur ⁊ ſumi⸗

tur. Hic efficacioꝛes ſunt ceteris paribus
oꝛationes q;ᷓ in loco vel puato vel ꝓphano

Hoc pulcre poſt dedicatõnem templi ſaio
monis/depꝛecatio ſua fleris genib ⁊ ma/⸗
nibus eleuatis dum laudaret deum et po⸗
pulo benediceret dedit intelligi. Simili/
ter in oꝛnatu vario templi in oꝛdie miſtro⸗

rum.in cultu mult plici cerimoniaꝝ ðebet

accipi.in quibus ſinguliſtot ſunt miſteria

2.

quot verba ſigna vel opera ¶¶ Veniamuſ
ad illud quod vltimo queſitum eſt. Qui/
bus modis ⁊ locis ſacre ſcriptuire/ſiguran
tur he nuptie chꝛiſti ⁊ eccleſie. Animaduer

te triplex coniugium quale tradit foꝛoꝛ lit/
tera in tribus patriarchis.in Abꝛaam.in

IJſaac.⁊ in Jacob. Actende confoꝛmiter
miſtice quoniam nubit deus humanitani

in incamatione.nubit anime ſingulari in
fide ⁊ deuotione.nubit eccleſie vn iuerſali
in ꝑfecta cariſmatum omni dotationex in
elargitione bonoꝝ tam vie q; patrie. An⸗
de licet ſit vna ſponſa.ſunt tamen ſexagin
ta regine ⁊ xx cocubine⁊ adoleſcentularũ

non eſt numerus. (¶¶ Yiguratur hec triplex

copiunctio nuptial

lucidus.Oꝛo vide ſi non fuerit tale aliqͥd

in humana natura dum vnita ſuppoſitodi

uino facta eſt ſicut ignitus carbo ardens

caritatem.lucens per honeſtatem. Facta q

q; eſt idKiomatum cõmunicatio / virtute cu

ius homo dicitur creaſſe celos.et deuſpoꝛ

taſſe doloꝛes noſtros. Intende pꝛeterea q̃

niam habuit Abꝛgaam de Sara filiũ vni /
cum.cui nomen yſaac quod interpꝛetatuzʒ
dicitur riſus vel gaudium in quo tota ſpes
bereditatis erat repoſita. Nos vero nun /

s/in matrimonijs vtpᷣ
diximus trium patriarcharum Abꝛaham
Iſaacet Jacob. Vis ſcire quomodo Cer
te coniunctuſ eſt Abꝛaam cum Sara que
ſui nominis interpᷣtatione ſonat idẽ quod
dã carbo/puto ꝙ non extinctus carbo/ſecd
ignitus.ignis vero dum incoꝛꝑaturcarbo
ni fit velutvuum ex ambobus/quoniã car
bs ſuſcipit actiones ignis factus ardens ?

quid non exmatrimoniodei cum bumana
natura/riſum ſuſcepimus? gaudiumrepa

rationis noſtre ſpem hereditatũ perpetue
Falloꝛ ſi non hoc gaudiũ nuncianentan,
gelus in die natiuitatis ſponſi dum ait pa
ſtoꝛibus.Euangeliſo vobis gandium ma
gnum quod erit omni populo. Sed neq;
defuerunt encenia neq; donaria nuptiarũ
dum nunciata eſt Gloꝛia in excelſis deo.?
in terrà pax hominibus bone voluntatis.
Dum in miſterio floꝛuiſie perhibentur vi

nee engadi/cum ceteris miraculis. ( Ce

lelſia. ſubiungamus figuram matrimonij
aac cum Rebecca. cuius nominis inter/⸗

egebro ſecundis nuprijs chꝛiſti cum ec
ꝛetatio eſt/ multum accipit.Et que ſpon⸗

ſaſ/queiſo maiꝰ aliquid accepita ſponto q
a chꝛiſto ſuſceperit eccleſia. Potuerãt hic

dotes ſeu dotationes ſue nũerari ſuperna⸗/
turales.naturales ſpirituales et tempoꝛa⸗
les:de quibus ſupꝛa notauimus Quid q;
fuerunt ex hoc matrimonio duo filij varie

ſoꝛtis et indolis. Jacob bonus ⁊ ſimplex

Eſau malus ferox ⁊ diſcolus.de quibus a

deo dieitur Jacob dilexi/ Eſau aute; odio

habui. Per iſtos vero fratres quid aliud

datur intelligi q; in eccleſia que eſt congre
gatio fidelium.diuerſa generatio filioꝛum

quoꝛum ſunt aliqui ſolo nominechꝛiſtia /

ni.alij re ſimul ⁊ nomine.Hali ſubindeꝑ
ſequuntur bonos ſicut Jacob etab Eſau
multa ppeſſus eſt.vix eſt itaa Jacob in ec

cleſia quem non exerceat Eſau malicia.

deniq; chꝛiſti deſponſationem cuma⸗
nima ſingulari figurant nuptie Jacob cũ
duabus ſoꝛoꝛibus ¶ya ⁊ Rachel.Lya a /
ctiue vite. Rachel contemplatine typu ge /

rit in anima deuota.quarum fiᷣos ſi nue /

rare ⁊ ad figuram traducere ſtuderemuſ.re
cenſendus eſſet libellłꝰille Richardi pulcer
rimus de duodgecim patriarchis ad quem
remittimus.i Addeq ad pᷣdicta Hieſus
totus deſiderabilis trib animam ſccim ap

pellat nominibo in canticis/ſoꝛoꝛem filiaʒ

ſponſam. Soꝛoꝛem ꝓpter coniunctionem
ſui cũ humana natura.iliam ꝓpter cõiun
ctionem ſui cum eccleſia que mr eſt Spõ
ſam ꝓpter cõiũctiõem ſuip gratiam aut glo
riam cum ipᷣamet anima ſancta. ¶ Lonſi
dera tandem et inuenies nuptias omnes

iſtas factas eſſe in chana galilee.Hinc yſa

— — ——⁴⁵ F

S — ☛ = = –☛ m ☛ un — -

=ꝛ

W

roꝛes/ſua ydola/c

gnificat vide q;ᷓ mirabiliſ multiplex trãſ
migratio.dum diues fit egenus/eternus tẽ
poꝛalis/deus paſſibilis in pmo matrimo
nio. dum igitur ſcdᷣo dimiſit eccleſia ſuoſ er
ulturas deoꝝ/ cerimoni⸗
as iudeoꝝ / dum in tertio fitanima de me⸗
retrice ſponſa xpᷣi/ſit vxoꝛ regis ſummiq̃ p
us erat
agens verita ẽ allegoꝛiam vltra fatigare qs
moͤlibet aut reſpo nſis queidcirco fineʒ lo/
quendi fecit in impᷣcationepticipatiõis ha

Studioſitas his auditis gratiaſ

bende cũ his nuptijs xpᷣi et eccie nũc ⁊ in ſe

cula ſeculoꝝ. Mihi vero ad meipᷣm reuer⸗
tenti ʒelus domus dei nõ defuit qui moni⸗
tionibo ſobꝛietatis obediens cõſenſerat ſi⸗

lentio Reriri tunc declaratiõem duplic ap

po ſite cõſiderationis de vino ſacre ſapien⸗
tie/Erat enĩ ʒelus ſcõam ſcientiamꝓpterea

fugiebat ⁊ multiloquij tedium/⁊amoꝛere
dargutionis odiũ / pᷣſtolans cõmodius lo⸗

cum alterum tꝑs et actũ.Extimulauit me
nihilominus poſtmodũ crebꝛo quidem et
multum ſibi vocem dari.que ſi negaret᷑ pe
tebat omnia ſcriptꝭ inſeri/inducebat ſeruũ
fabuloſe mide qui domini vidẽs aſininas
aures quia pꝛodere palam timuit ſubmur

murauit et infodit terre/vnde ferunfarun⸗

dines exoꝛte viciũ mide ſubſibilãtes Sua
debebatʒelus in ꝓpoſito ſaltem ita fieri pꝛo
nũcians/neq; ſcientiam ſibi que temꝑa ꝑ⸗
ſonas ⁊ loca circũſpicit/neq; compaſſiõis
caritatem deeſle⸗ kecte quidem quoniam
hic demum zelus eſt laudabilis/ qui mala

nelbe auferre vult q̃ videt in domo dei

Sed ſi tollere nequit tolerat er ernl to⸗
lerat ſᷣm ſcientiam/gemit ꝑ cõpaſſionẽ Eſt
itaqʒ ſcienti ſine ʒelo languẽs E ſſet ʒelus
ſine ſcientia pᷣcipitans Eſſet vtrũq; ſi deẽt
compaſſio nimis amaricans⁊ inducẽs nõ

tam coꝛrectiõem vitij qᷓ; irritatiõem odij/ʒe

lus igiturad vim iraſcibilem / diſcretio ad

ationaleʒ. compaſſio ad concupiſcibilem

mouendas vno mutuo q; cõſenſu ſpectãt

vtoꝛdinatus in ſe ſit totus homo potens
ꝑ ʒeluʒſapiens ꝑ diſcretionem beniuolus
ꝑ compaſſionem aſſecutus in hoc appꝛia⸗
ta beatiſſime trinitatis/que ſunt potentie/

vigoꝛ/ſapientie fulgoꝛ / beniuolentie dul/
coꝛ.in quibs fundant᷑ apud oꝑationes lau

dabiles modus ſpecies ⁊ oꝛdo. Item men
ſura numerus ⁊ pondus. Rurſum vnitas
veritas et bonitas/referẽdo ſingula ſingu⸗

m vel mũdi vel caruis vel di⸗

lis q xppꝛiatis beatiſſime trinitati exq̃ om/

nia efficienter ꝑ qnaʒ omnia exemplariter

in qua omnia finaliter exiſtunt.ſicutẽ om

nibus cauſa eſſendi/ratio diſcemnendi/⁊oꝛ
do viuendi.Et quando ʒelus apud me cõ⸗
ſcium ſe fatebatur habere ſibi ſocias ſcien⸗

tiam atq; compoſſionem pᷣcipue que nibil
p iniuriam.nihil in iram. ſcandalum.liuo

rem.odiumvel rancoꝛem cuiuſuis perſone

dicere vellet autſcribere ſedad exirpatiõʒ
erroꝛũ ⁊ emendationẽ errantiũ moꝛẽ ei ge

rere diſpoſui /ſcriptis inſerens que circa du
plicis pᷣdicte cõſiderationis ꝑtractiõemde
negligentia vini ſacre ſcripture ſalubꝛimo

nitione videnturannotanda.

nuptijs creſcentis eccleſieꝛc.
Feruoꝛ itaq; deuotionis qii

ex pᷣcõcepto caloꝛe vini ſpũalis ſacre ſcrip
ture vehentis ad eterna mentes ſuas terre
noꝝ amoꝛe calcato. Nũcautem ſividerint

pincernas vini huius ſpꝛelatos et docto /

res labi funditus in inferioꝛa terre neq; vl
lam de ſpualibus ſolicitudinem gerere qd
ni repetãt que dederunt cauſa ceſſante con
ferendi aut ꝙ; a noua ſaltem donatiõetepe
ſcant.¶ Ecce iam vidimus plimos in ſa⸗
cris etiam lr̃is eruditos qͥ vitijs pᷣlatoꝝ ir⸗
ritati/ʒelantes domum dei non fm ſcienti
am / nequaq; timuerũt ſuggerere pᷣncipib⸗
et ppłis vſq; ad ꝑpeſſionẽ motꝭ ꝙ fas erat

eis tollere tpalia clericoꝝ habitualiter delĩ

uentiũ. Rurſus ꝙ bona eoꝝ nõ erant ni⸗
i pure elemoſine. Oinſuꝑ nõ erant tradi
ta niſi ſub cõditione bñ viuẽdi ⁊ vtendi q̊

deficiente ꝑibat titulus iuris.neq; q cα re

liquũ clero tali ſuij erat Addeqꝙ nõ ðᷣfuer̃t
neq; deſunt ſeculares cupidis auribo ⁊ aſſẽ

ſu talia recipiẽtes / nihil aũt facilius q; per
ſuadere volẽtibo ſpolia clericoꝝ/dũ vł aua

ritia vel odiũ vel inuidia vel ʒelus indiſcre
tus trabit eos.(¶ Opponũt alij pᷣlatꝭ ⁊ cle⸗

ricis pauꝑtatem eccie pᷣmitiue in aplis:di

ſcipulis/ autenticant e celo miſſam vocem
dũ a Cõſtantino dotata eſt eccia magꝭ di⸗
uino iuxta ꝓphiam danielis de regno chꝛi⸗
ſti quã humano cõſtituto. Hodie venenũ
effuſü eſt in ecciaʒ dei Que oĩa qͥd alind q;
ſpoliãdam eſſe loquũtur ecciam. Verũ qͥd
antiq qͥd ſola lectiõe ↄgnita ↄmẽéoꝛamꝰ:pᷣ

dicatũ ẽ ſolẽnit aꝑtiſſis vᷣbis ꝙ mdicitas

Rat igitur ſcða pſideratio ꝙ in

Apꝛincipes ⁊ alios dotãtes eccle
ſiam mouit vnde queſo genitus fuit:ſi nõ

Mendicitatisetpꝛopꝛietatis

erat ſolum vel pᷣcipuum mediũ pᷣdicatiõis
yerbi dei/quia ſpine diuitiarum ſuffocant

verbum Et Paulo añ dum quereret ipep
dicans qui ſunt pᷣdicantes. Rñdit ꝓfecto
ſoli mẽdicantes quoniam pauꝑes inquit
euangeliſantur Taceo ꝙ dixerat antea qͥ/
dam ex mendicantibus pᷣlatis nos ꝓ nobᷣ
Pncipes habebimus aduerſus pᷣlatos.ſuꝑ
addidit alius/acetiam mulieres/ſubintu/⸗
lit alter minacivultu nos tale ſeminabimꝰ

ſemen in vno die qð eradicare ꝑ annuʒ ne

ſcietis neq; poteritis.hec et ſimilia ſi nihi⸗

lipendũtur a plaris ſecularibus / ibi defen

ſoꝛes ſuos ſeculares theologos vinum ſa

cre ſaplentie miniſtrantes in puritate. vel

abijciunt. vel negligunt: vel oppꝛimũt.qͥd

ↄñtius eſt q; vt pncipes dicant et ſtatuant
apud ſemetipᷣos.ſi mendicitas ſolum vłpᷣ
cipuum medium eſt ad pᷣdicatiõem verbi
dei. cum nihil magis incumbat eccliſie pꝛe

latis q; huiuſmodi pᷣdicatio ꝓpter quama

poſtoli dixerunt nõ eſt nos equum relinq̃
re verbum dei et miniſtrare menſis.et pan
lus ait/non miſit me dominus bapniſare.

ſed pᷣdicare. quid eligibilius nobis eſt q; vt
pꝛelatos reducamus ad mendicitatem ſub

latis tot diuitijs ⁊ dotationibo/in quibus
ocioſi gloꝛiantur neq; ſuperbiunt ſupꝛa re
gum et pꝛincipum poteſtatem. Nihilo/⸗

minus hec et ſimilia cum pᷣdicantur dota /

tionis eccleſie ſubuerſiua fit applauſus.ſi⸗
gnificatur vt excurrat ſ̃ᷣmo.dum vero ꝓ fa⸗
uoꝛe debito pᷣlatoꝛum ꝓ libertatibus eoꝝ
ꝓ fidei quã iferi ꝓfeſſi ſunt ſad moꝛtez
defenſione pᷣdicatio fit.moxoſcitant. inqͥ⸗

etantur ſubmurmurant:exibilant tumul/

tuantur finem vigent.Attendat paſtoꝛaliſ
ſolicitudo.ne per impunitatem talinm ce
ſcat in eccleſiaſtica hierarchia deoꝛdinatio
hoꝛroꝛ atq; confuſio. VUnde ſi mendicitas
poſt apoſtolos⁊ ſanctos doctoꝛes nouiter
ſubintroducta. miniſtraret hodie ſolavinũ
p̃dicationis ꝑ populos in eccleſie nuptijs

In multiſ itaq; nũc male eſt fateoꝛ eccleſie

ſed in multis deterioꝛa venirent/quemad/
modũ ſumi poterit exdicendis in ltera cõ

ſideratione patens argumentũ. ( Ecce ve

ro dum talia maditatio coꝛdis mei ſecũ re
uolueret.cõſpicere viſa eſt hinc mendicita
tem religioſoꝝ.hinc ꝓpꝛietatem pᷣlatoꝝ q̃/
rum vtraq; pᷣdicabat laudes ſuas.alterius
altera ſtatui pᷣferre ſecõtendens. Pꝛeoc
cupauit mẽdicitas ⁊ quis dubitauerit/in/⸗

cello quidem in multis.ſe

9

quit / meferendam eſſe ꝓpꝛistati vel aap /
pꝛiationi temꝑalium.que volens eſſe ꝑfe/

(ca abij iuxta conſilium chꝛiſti. et vendidi
oninia que habui.et dedi pauꝑibus.vt nu

da ſequerer expedite nnduʒ chꝛiſtum Pꝛe
ello qun inq; proga/
tiuas eũeraſſe ſuffecerit.·¶ Mens nonne
mihi liberioꝛ eſt ad cõtemplationem quo /

niam egena ſum.nõ potens epulani quoti

die laute ⁊ ſplendide ꝓpterea neq; cibo ne⸗
B vino gratioꝛ in qapula ⁊ ebꝛietate.neq;
ſomniculoſa iaceo ſomno vino qʒ ſepulta
ua inſuꝑ aptioꝛ ad pᷣdicatiöem quo

niam doceo nedũ verõᷣ ſtudioſiſſime hau⸗

ſtis ex innmo fonte ſacreſcripture.ꝛ artifi⸗

cioſiſſime cõpoſitis in allegarionibo in ri/

gmis in rõnationiba miſcẽdo ſecularesau
toꝛes poetas ⁊rhetoꝛes.Sed exemplo ꝓ⸗
pꝛio quod efficaciſſime doctrine genus eſ
pꝛedico contemnendas eſſe ſeculi diuitias

pompas honoꝛes atqʒ delicias.ſequẽs cri
ſtum qui pus cchi facere:poſt docere.
Nuid tertio q e

ongãtioꝛ ſum ab adulati
oneqꝛ nõ temꝑalelucrum.nõ fauoꝛem di⸗

uitum.nõ applanſum pploꝝ ſed ſpũalem

dumtaxat aiarum ſalutem exquiro.qͥd enĩ

mihi eſt ſuꝑ terram. ¶¶ Duid pᷣterea quar/

to ꝙa ſoꝛmidinereſiſtentium verbo deili⸗
berata ſum.dum ab eis maioꝛ effici nõ am

bio ſed refugio.querens in nuptijſ. eccleſie

—

locũ noniſſimũ nolẽs pmos recubitus ĩ ce

nis.nec ſalutatiões in foꝛo.nec vocariab

boibus rabineqʒ pᷣmos cathedꝛas in ſina
gogis / ſeuiat müdus vniuerſus aduerſuʒ
mead qua mepoterit ſoꝛtem vilioꝛem de/⸗

ijcere q; mẽdica queram panem meum.⸗
Coõſtat deniqʒ meliberatam eſſe abomni
ſolicitudineturenĩ decraſtiſo cogitare;
que habens alimenta vndecũq; queſita et

uibus tegar etiam viliſſimis reſarcitꝭ qʒ

*

ſaccis cõtenta dego.cõſiderans aues celiqͥ

neqʒ laboꝛant.neqʒ nent.neqʒ cõgn ãt in

hoꝛrea et pater celeſtis paſciteas. ¶ Pꝛo⸗

pꝛietas ex aduerſo contendebat/pꝛimo iu

ka ſniam Areſto.argumẽtis policiã ſocra
tis ⁊ platonis q; erat expedientioꝛ apð hbo

„

mines pꝛeſuppoſito peccato ſecus in ſtatu
gle Secus in oꝛiginalis ſtatu iuſticie vbi
miſſent oĩa cõia.vbimullus aꝓpꝛiando di
g bocmeueſt poce vᷣo tnüũ qm̃vnicui
zfuiſſent omnia ſubiecia ſub pedibus eiꝰ
Omittat de ſingulis hominib fiat ð pᷣlat
cecleſie tantũ ſᷣmo/quib ego pꝛietas młiũ

— — — ——

— – —

— ſ — — — — 0 — —.—

d

ficatiõeʒ ſbᷣditoꝝ

. Diſceptatio 1

offero frucũ Geecner qntuplicẽ ĩ edi

ñt ex me pmo ſubſ⸗
dia tꝑaliũ.vnde miam exerceãt apð ſubdi

tos egẽtes afffictos ⁊ debues pupulos vi/

duas neq; ſub ſpecie pieratꝭ ⁊ q̃ſt/ſpolia q̃

runt onium neq; lac emungũt vſq; ad ſan

guinem. qð vt exercere poſſet ſctũs Tho⸗
mas cantuarieñ/ſtuduit vſq; ad moꝛtẽ pꝛo
ſeruatione reddituũ ecciaſticarũ decertare
Pabentcrme pᷣlati ſcðo decẽtem ⁊ ho⸗
neſtum ſtatum fulgentem ⁊ reuerendũ co⸗
ram pplis/qui ſicut aĩiales neq; ſatis capi
unt celeſtia neq; virtutes interioꝛes plene

coõſiderant / ꝓpterea faciliter egenos ⁊ pãno
ſos homines pᷣcipue ſioppoꝛtune⁊ ĩpoꝛiu

ne queſtuati fuerintvertunt in oppꝛobꝛiũ
vel cõtemptum / maxime dum non aſſunt
eis oꝑationes heroyce ⁊ miraculoſe.quem

admodũ fuit in ſanctis apłis ⁊ płlimis ſuc

ceſſoꝝ.alioquin ſiquis oꝛnatum exterioꝛẽ

ſplendidum culpat in pᷣlatis/tollat ex con⸗

ſequenti pᷣcioſiſſimos ⁊ pᷣclariſſimos quoſ

libetritus ⁊ oꝛnatus ab eccia que incedit ſi
cut regina in tunicis caſulis cappis ⁊ cete⸗/
ris veſtimẽtis deauratis circũdata varieta

te Adde tertio ꝙ tyꝛannis incutio foꝛmi
dinem ego pᷣpetas.dum attendunt me pa⸗
ratam ⁊ potentem ⁊ talem eſſe que ſufficiã
eis reſiſtere. ¶ In ſubditis pᷣterea diſcolos

et inſolentes ego diſciplinatas punatiões

potens exerceo/ne ſua contra ꝓboꝝ vitam
tam quietam pᷣualeat effrenis iniquitas
et vt regẽtis conſerueturauctoꝛitas Po
ſtremo ſollicitudinem anxiam ⁊ quando⸗/
qꝙ; fraudium ſectatricem ego ꝓpꝛietasa pꝛe
latis et domeſticis ſuis excludo.diſtribuẽſ
vnicuiq; ꝓut opus eſt /ne vel rapere vel co
gitare ſupꝛa moduʒ.de craſtino compellat
eos egeſtas cui parum eſſe fidei dicit ſatiri
cus et lex.hec eſt eccleſie pmitiue inſtitutio

bec aurea mediocritas/quã Salomonop

tando deſcripſit Diuitias inquit ⁊ pauper

tatem ne dederis mihi / ſed tantum victni
meo tribue neceſſaria / puſilli animi eſt diẽ
Seneca non poſſe pati diuitias et indice/
re ſibi odiũ auri vel Kunrharaaber cu⸗

piditas·et ſufficit
dicitas contentioſa voce reſponſionem ad

ijcere pᷣponens ſe talem eſſe cui mediocri/
tas amica eſt.quoniam nihil habens ipſa
inre ꝓpꝛietario / poſſidet omnia caritatis ?⁊
ſufficientie titulo/querit enim pꝛimum re⸗
gnum dei ⁊ iuſticiam eius/omnia ideirco
apponuntur ei/nibil inſuper ſe timere des.

um pꝛelatoꝝ et doctoꝝ.

arabat ad hec men

fendit/ nimirum quia nihil pdere babet. in

cultans illud ſatirici Cantabit vacuus co

ram latrone viatoꝛ Concludit ꝓpꝛietatemi
eſſe tumidam/elatam/pompoſ⸗

cem ſui.deſidioſam.cecam.inſciam ⁊ hebe

tem.que quia tangit picem diuitiarum in

quinatur ab ea.⁊ ſpinarum aculeis cruen⸗
tata ſuffocatur.neq; paſcit quia mercenna
ria eſt oues ꝓpꝛias pabulo doctrine / ſz emũ
git vſq; ad ſanguinemet excoꝛiat vſq; adĩ
terioꝛa oſſium ⁊ diſcrimem vite. ¶ Ceierũ
bas impatienter ferens mendicitatis con/
tumelias ipᷣa ꝓpꝛietas dici non poteſt qua⸗
lia quanta q; reddere verba parabat/Vo/
cans eam in pmis apoſtatam a lege quali/

bet nature ſcripture et gratie.nec deerat al⸗

legationum multiplicatio / Seductricem
inſuper arguebat eam / fallacem girouagã
que penetrat ſub obtentu /ne dum pꝛolixe
oꝛationis / ꝓut loquitur apoſtolus.ſʒ con⸗
feſſionis domos captiuas ducens mulier
culas oneratas pctis /que rurſus nomẽ bu
mile paupertatis facit inſtrumentum ſibi

et medium ſubvelamine puilegioꝝ ad om

nes diuitias.delitias.pompas.cum ſũmo

ocio ſinelaboꝛe plus ceteris hominibbaſſe
quendas. Pergebat vltra ꝓpꝛietas indu⸗

cere teſtes autenticos ꝓ ſe vitaſpatrrum au
guſtinum. de opere monachoꝛum libꝛum
de ſancto amoꝛe/ꝓpoſitiones domini Ar/

macani cum ſimilibus multis Que demũ
ſectas habens inter ſe p diuerſitate habitu
um et doctrinarum. coniungiturad impu

9 cto um exhoꝛrui
fateoꝛ in ipᷣa meditatione mea quando ta
lem ſuboꝛiri contentioſam hoſtilitatem p⸗
pꝛietatis et mendicitaris animaduerti i
pꝛius in audiendis laudibus vtriuſq; ſe⸗
dulus delectabar. Exclamo pꝛotinus.abi⸗
te pꝛecoꝛ hinc/neq; iurgijs iſtis me fatiga⸗

ueritis Itaq; non noſtrum inter vos tan/

gnationem ceteroꝝ ſe lagnn ⁊regulari⸗

tas componee lites. Ite potius ad experi

entiam / hec ſiquideʒ mentiri neſcit de qui⸗

bus nonit.nouit autem omnia ⁊ mentien⸗

tes non patitun non redargui /bec ideo te /
ſtis idonea hec iudex incoꝛruptiſſima que

ſi querebam hanc ſuſceperit/ſuggerat ⁊ in

ſinu et ſacro ſancto generali concilio
Quid ſentiendum inſuper allega vtri
q; quid demum faciendum. Etenĩ ſi men⸗

dicitas pꝛobare voluerit teſtimonijs ope⸗

rum dilucidis ꝙ ad illa ꝑ eaʒ pꝛopoſita ſit
efficax mediatrix ipᷣa pꝛoꝛſus ſuſcipienda

ſiactatr

Mendicitatisetpꝛopꝛietatis

fouenda qꝙ; iudicabitur. Similiter et pꝛo /

pꝛietas laudabitur ⁊ in pᷣlatis /ſi tales ĩ eis
quales ꝓponit effectus ogꝑetur. Verũ pᷣcla⸗
re dictũ eſta quodam reſpublica vel eccĩa/

ſtica non regiturꝑ ſi.ſed nec ſolo dictamie

ſpeculatiue vel imaginarierõnis guberna
tur/executio requiriturin pꝛacticatione o⸗

peris q;dtum res humanep iocis temꝑibuſ

etꝑſonis paciũtur. Deniq; eſt inuenire ſta
tum ĩmo nec homineʒ vuicũ niſi rariſſime
in quo granis virtutũ mixte nõ ſunt ples
numero palee defectuũ· Nam et cuʒ tritico
creſcũt ʒiania/qualia tolerare cõuenit /vel

ſic eradicare ne ſil euellatur ⁊ triticũ. Sily
vinũ deuotionis ſecũ fert acinos ⁊ fecxes ᷓ
rundam defectuũ humane coꝛruptiõis E

nitat ſtatus quilibet eſſe talis qualem vult
ſe eſtimari. atq; reſpectu finis ſue cõſtituti
onis cetera conet᷑moderari. Sit mendici
tas vtpᷣtendit/ad cõtemplatiõem liberioꝛ/
ſit ad pdicatiõem vtilẽ aptioꝛ / ſit ab adula
tione longioꝛ / ſita foꝛmidine ⁊ ambitione
remotioꝛ/ſit ab omni temꝑaliũ ſolicitudi/

ne quietioꝛ. Pꝛopꝛietas vero ſicut gloꝛiat᷑

hoſpitalitatem exerceat. decẽtem ⁊ venerã
dũ abſq; faſtu ſuꝑfluo ſtatũ teneat/foꝛmi/
dinem tyꝛannis incutiat ſubditos inſolen
tes coerceat/ſollicitudinem noxiam et an/

xiam ꝓcul a ſe ſuis q; ſamiliari abijciat.
Hemminerittande; vtraq; iuxta comici ſe
entiam/quoniam hec omĩa in mẽdicita-/

te ⁊ ꝓpꝛietate talia ſunt qualis eſt animus p̃ᷣ ebꝛietate abſoꝛpti ſunta vino. errauerũt

vtentis.hoc cernere eſt in vino bono ſapie

ſalutaris. Ciuus odoꝛ ſapoꝛ ⁊ vſus fitalijſ
in egrirudinem ⁊ moꝛtem.alijs autẽ pficit

ad ſanitatem ⁊ vitam ꝑpetuã. Cõſumma/
ta eſt dictis iſtis ſexũda cõſideratio / ſit trã⸗

ſitus in tertiam ⁊ poſtremam.

nuptiis ec/

cleſie nunc deeſſe oreritc. .
EKPꝛimã huius ↄſi eratiois ptẽ
firmat xpᷣus ſacerdos in eternuʒ/cuiꝰ lex

nam falſa eſſet ſed verilſima eẽ nimis exꝑi

ri datũ eſt.alioqui nunq;. tot erroꝛes totin
ſanias falſas / tot hereſes menſtruoſiſſimaſ
cõſitas fuiſſe etiam vſq; ad adulteratiõe p

moꝝ pncipioꝝ moꝛaliũ que ſunt de pmis

plicibo⁊?i

ſideſiceret ſacerdotiũ non ſubſiſtere conſe
quẽs eſſet / ſicut ecõuerſo dicitt apls ꝙ trãſ
lato ſacerdotio neceſſe eſt vtlegis manſia/
tio fiat:¶ Altera vero ꝑs cõſideratiõis vti

„ .

liquos fouentur nutriũtur multiplicantur
et augentur ſicut infra mirabim
bus vinũ ſacre ſapientie ⁊ odoꝛ eius vertit᷑
tn abominatiõem quoꝝ iſta vox eſt Quid
ad nos ᷣmo de fide ſatis eſt ꝙ xpᷣianiſumꝰ
credimus vt ꝑentes noſtri in ſimplicitate
bona / hoc ſufficit ⁊ ſatis ẽ/qꝛ ſcrutatoꝛ ma

ieſtatis oppꝛimet᷑a gloꝛia necopus eſt al /

