dio anno ⁊ ampliꝰ / nulliꝰ habuerat ↄfeſſo
rũ vł abſolucionẽ vłↄſiliũ. Expaui fate /⸗
oꝛ ⁊ exhoꝛrui.diſſimulãs tñ cepi oſtende/

re demõis hos eẽ laq̃os.⁊ eaʒ ꝑiculo inſa /

nie vicinã eẽ. Naʒ ⁊ erat vultu attonito.⁊
coloꝛ ſilis iamiã moꝛiture videbat᷑. Pete/⸗
bam ſi ſciret aliq̊s q̃ꝝ auctoꝛitas fides et
pꝛudẽtia maior eẽnt ponder ⁊ reputati/
onis apud eã/qᷓ; ppꝛie eſtimatõis iudiciũ
PRñdit ilico ſuſpirabũda ⁊ gemẽſ/demiſſi
humi ocul/ſe miſerã /ſe peccatricẽ/ ſe indo
ctã plus oĩb inſciã. Subintuli q̃rens ſi
vere ita de ſe ſentiret.q̊ pacto ſine cuiuſq;
altetiꝰ cõſilio / tã inſolitã ⁊ ab alijs ſancti/
oꝛibo ⁊ foꝛtioꝛiba nõ obſeruatã abſtinẽtiã
ſeq̃ret᷑. Cepit neſcio q̃s rũſionũ ambages

voluere:quia qᷓ;uiſ euadere neſcire deerat

hũilitas:⁊ poſſidebat mentẽ eiꝰ q̃dã arro/

„

gantia: que ſe victã erubeſcebat confiteri.
Zandẽ monui eã bona fide ⁊ ſub atteſtati
one maximi diſcrimis ſui / ĩ anĩa ⁊ coꝛꝑe:
vt fatuã deſereret hanc ieiunãdi obſtinati
onẽ:⁊ abſq; pefſitoꝝ conſilio nihil ſingula
re/a abalijs inobſeruatũ ſeqret᷑ / maxie qꝛ
viro ſuo diſplicebat.⁊ peioꝛ erat edacitas
inſaturabilis ſequens. Non rũdit ad hec.
Plane diſceſſi ⁊ qd poſtmodũ egerit igno
ro. ¶ Hec idcirco introduxi vt exemplo
ꝑſpicuũ facerẽ qᷓntus eſt in qbuſdã dilcre/

tionis defectꝰ / ͥ nõ ꝑmittit flecti ad credẽ

duʒ ↄſilio. Nõ mirandũ ſi numiſma qð a
taliba fabricatũ eſt repudiat᷑/tanq; ſi ex fer

R ro ſit nõ aureũ. ¶ Qua in re ſaluberrimũ

eſt ſapient) ↄſiliũ / ne hõ ſit ſapiẽs in ocul
ſuis:⁊ ne innitat᷑ pꝛudẽtie ꝓpꝛie/ ſed agat

oĩa cũ ↄſilio.in exnũ nõ peitebit Nec ſuffi

cit qtidianis introgatõibo fatigare pꝛudẽ
tes /ſʒ ſides ⁊ obediẽtia pᷣſtet᷑ ncceẽ.alioqͥn
ſtultꝰ erit hõ hmõi ꝓut loqt᷑ ſapiẽs/ qñre
cipit ᷣba pꝛudẽtie ſeu ↄſilu/niſi ea dixeriſ

q verſant᷑ in coꝛde ſuo. Eſt ſane donũ nõ
mediocre ſpũſſcti.G̊ donuʒ ↄſilij q̃ ſeʒ dari
poſſʒ: vł hbr̃i vł credi recte ↄſiliũ.¶ Ait ita
q; Johes climaci de õẽdib ꝑtingẽdiad de
um:ꝙ hõ arrogãs ⁊ ſeipᷣm ducẽ ſui ↄſtitu/
ens / nõ indiget demõe tentãte. qꝛ factus ẽ
ſibijpᷣi demõ. Eſtimo deniq;ʒ ꝙ nũc maxi/
moꝝ maloꝝ cumuł/ quẽ in ſciſmate pati

mur ⁊ exꝑimur:ab bac indiſcretiõis peſte

ꝓceſſerit nulliꝰ acqͥeſcere ↄſilio ꝑmittentꝭ.

¶ De hac diſcretiõis vᷣtute tractat abun
de Caſſianꝰ in collatiõibo patꝝ.Candeʒ ĩ
pſona magni illiꝰ Antonij ocludit ſolam
hãc vᷣtutẽ eſſe q imꝑturbato calle deducit
ad regnũ:⁊ ab inſidijs ⁊ ſeductõiba demo/⸗
nü tutos reddit. Subiũgunt᷑ exepla ab⸗
ß aſtruit. Miſerabiles pᷣterea exitꝰ illoꝛũ
qᷣb hec vᷣtꝰ defuit mẽoꝛant᷑. Itaq; ad par

exitiũ vᷣgũt abſtinẽtia nimia et crapuloſa

voꝛacitas / niſi ꝙ irremediabilioꝛ eſt exceſ
ſus ĩ abſtinẽtia. Moꝛbos ei affert incura
biles ex leſiõe cerebꝛi: ⁊ rõis ꝑturbatiõe:q́
fit vt ꝑ maniã aut furi
melãcolicas ſic ꝓfundant᷑ ⁊ intime radicã
tur fantaſmata interiꝰ ref uata in cerebꝛo
qeſſe reputant᷑ vere res extriſecꝰ apꝑẽtes
audire ſe putat hõ viderevł tãgere quod

nllo ſenſu exterioꝛi ꝑcipit᷑. Inualeſcit aũt
hec paſſio vſq; ad hãc aliq inſaniã / vt iu/
dicet ſe hõ aliud eẽ q; eſt. Quẽadmodũ re/

pertꝰ eſt qͥ ſe marilegũ.aliꝰ q ſe gallũ.ali qͥ
ſe aſinũ.aliꝰ qͥ ſe moꝛtuũ uputaret. Unð

fuerũt nõnulli doctoꝝ qͥ hac egritudineꝑ

cuſſum arbitrati ſũt fuiſſe ißum nabucho
donoſoꝛ/vt bꝛutũ aĩal eẽ ſe crederet:⁊ non
veracit᷑ indueret coꝛpꝰ beluinũ. Pleni ſũt
medicoꝝ libꝛi poꝛtẽtuoſis hmõi apꝑitio/
nib:⁊ iudicioꝝ coꝛruptiõiba:ex leſiõe viri
um interioꝝ naſcẽtibo.De his ait hieronv
mus ꝙ mag indigẽt fomẽto hypocratis.

q; alio ↄſilio. Oultos taliũ vidi.multos

etiã examĩaui:q̃ꝝ aliqͥ in pleriſq; negocijs
ſaniſſimã videbant᷑ hre ſniam. deſipiebãt
tũ in certis caſiba ⁊ rũſionibo/vbi fantaſie
ſue leſio certiꝰ eminebat. ¶ Ceteꝝ q ꝑſcru
tat᷑ acutiꝰ artiũ magicaꝝ traditiões ſacri/
legas ⁊ impias / lacillime noſcit plima ibi
dẽ obſeruãda pponi /ſuꝑ ĩmoderatis ieiu
nijs ⁊ alijs nõ ad aliud q; ad ſenſus ⁊ rõis

ꝑturbationẽ.ᷓ fit vt etiã plerũcq; talibo de
ditucadant in inſaniaʒ.⁊ 4 oculoꝛüq;

ttũ ne quis

hoꝛroꝛẽ terrificũ patiant᷑. neqi
aptiſtã ⁊ eius

ea q̃ dicta ſum/ↄtra ioheʒ

i9

a vł ceteras paſſiõei

De diſtinctiõe viſionũ

abſtinentiã valeat retoꝛq̃re. Hic aduertẽ/
dũ eſt diligent / ꝙ hoĩm diuerſe ſüt gre /tũ
ex naturali boĩtate cõplexiõis.tũ ex dono
illi q diuidit ſingul ꝓut vult. Quocirca
fieri p̃t ꝙ abſq; culpa ⁊ nota indiſcretiõis
arripiat vnꝰ modũ viuẽdi auſterioꝛẽ qͥ nõ
oĩbopↄueniret.Exẽplũ hẽmꝰ in Johe nr̃o
Fuit ille cõplexiõiſoptie natural/⁊ armo
niã viriũ inferioꝝ ad ſuꝑioꝛes/q̃nta natu
ra lapſa patiebat᷑ pulcraʒ integrãq; poſſe/

dit.O ſi cui foꝛſan ſit h ambiguũ/ciat q̃

niã ſm ſcripturã dei ꝑfecta ſũt oꝑa. Sed
nõne Johes nĩ baptiſta a deo miraculo/
ſe ꝓduct? eſt. Semẽ igit᷑ materiale ex quo
coꝛpꝰ cõpaginãdũ erat nec duruʒ nimis/
nec rurſuſ fluidũ abũdãtiꝰ fuit/ſʒ tle pꝛoꝛ
ſus q̃le diſponere ⁊ miſtrare talẽ ⁊ tãtũ de/
cebat artificẽ deũ.Dic aliquẽ defectũ mõ
ſtruoſuʒ incidiſſe/qͥd ſeqͥ. Jã nõ nature q̃
nõ oꝑabat᷑.ſʒ deo miracłoſe cauſanti fuiſ/
ſet imputata tal imꝑfectio qð dicere nefaſ
eſt. Ex hͥ ampliꝰ liq̃t ꝙ iohis cõplexio nõ
melãcolica ſʒ ſanguiĩea fuit.⁊ ꝙ ĩ ſua cõce/
ptiõe ⁊ ãnũciatiõe ↄſtellatõnibo celi neq̃qᷓ
ſubdebat᷑. Yefellerũt inſuꝑ aut fallere po/
tuerũt regłe aſtronomoꝝ de iudicijſ circa
eũ/nec ad ipᷣm extẽdi potuer̃t. Aꝑta eſt rõ
ↄceptõis miracłm. Exhis qͥd rurſũ ↄclu
dit᷑. Nimiꝝ vide ꝙ iohes dũ puer heremũ
cõcupiuit ⁊ introiuit.h̊ nõ ex leſione cere/
bꝛi.nõ ex melãcolica paſſiò egit/ſʒ potiuſ
a ſpũſctõ duct?eſt ĩ deftũ. Silr victꝰ ſui
ſinglłaritas:⁊ cetera hmõĩ (q̃ eẽ añ eiꝰ con
ceptõem ꝓnũciata ſũt) vᷣtuoſa ſagacitate
obſeruabant a iohe /qᷓ ab alijs ãqmirari po
terãt / ſʒ nõ cũ diſcretiõis vᷣtute penitꝰ imi
cari. Hõ oĩm auiũ par ẽ volatꝰ ad aqͥlam.
nec beſtie oẽs curſu tigridẽ equãt. Sic in
vᷣtutibo diſpar ẽ cuiq; partitio. Nõne ſan
ctus bñdictꝰ deſertũ locuʒ puer incoluit.
ipiꝰ tũ documẽtũ eſt/vt nõ ꝑmittant᷑ paſ/
ſim/aↄꝓ libito mõachi ſolitudinẽ aggredi
Nã ꝗᷣſpiã adhuc tyrũculꝰ nec exꝑtꝰ leuio/
res ĩſultꝰ pugne ſpirital/qũo tute cõmit
tit ſe bello Suioꝛi gigant. HNã qͥ cõem vitã
agũt ĩ ſocietate.mag experiunt᷑ bella mũ
di ⁊ carnis tãq; rudioꝛes potẽtioꝛesq; pi
gnarũ ↄgreſſus.Qui aũt ſolitarij degun
ↄtra gigantẽ immaniſſimũ diabolũ dimi
caturi ⁊ fraudibo ſubtilioꝛibo atq; foꝛtioꝛi
bus aggrediẽdi/ſatigãdi:⁊ niſi diſ. cretõis
gra ſuccurrerit turpit᷑ deijciẽdi exponũt᷑.
Agnoſcit igitq; neceſſaria ẽ diſcretionis

ſuis delectiby ſpoliat᷑. Nã

virtꝰ/quã parit nutrit ⁊ ſaluat bumilitas

vere obedientie copulata. ¶Expediamꝰ
eliqua ſub bꝛeuitate maioꝛi.
FErtiũ igit᷑ ſignũ ĩ numiſmate ſpũ
ali / diximꝰ eſſe patiẽtiã qᷓ dat du/
rabilitatẽ/ dũ ꝑ ignẽ tribulatiõis
examinant/⁊ dũ ꝑ contumelias ⁊ pꝛobꝛa
pulſat᷑. Doctrina viri inqͥt ſapiẽs ex pati/
entia cognoſcit. Si qͥs itaq; ex maniteſta
tiõe illoꝝ q̃ ſibi dicit fuiſſe reuelata:repoꝛ
tet ñ niſi deiectionẽ/irriſionẽ ⁊ oppꝛobꝛia
faciliꝰ inducit credere ſibi/qᷓ; vbi ſuſi pitio
de vane laudis captatiõe rõnabilis exoꝛi
tur. YFallax tũ ẽ ̊ ſignũ/nõ dubito niſi cau

tiſſima circũſpectiõe cũ alijs adiũctis exa

minet᷑. Nã obſtinatio ſepe pactẽtiã ſimu
lat. ⁊ nõnulli ex ↄtumeliaꝝ fatua ꝑpeſſio/
ne gloꝛiant᷑. Quẽadmodũ ipᷣe etiaz ſoꝛdes
veſtiũ ⁊ ciliciũ/aliqñ ſuꝑbie vermẽ moꝛda
ciſſimũ generãt nutriũt. Arbitrant᷑ iſti ſe
iuſt is et ſanct eſſe ſiles bus tot aduerſa
cõtigerũt vł qui egerũt ſilia. Im pleri rur
ſus in ſe putãt illã chꝛiſti ꝓmiſſionẽ. Bea
ti ꝑſecutionẽ patiunt᷑: qm̃ ipoꝝ eſt ĩgnũ
celoꝝ.nõ ſatꝭ aduertẽtes/qm̃ addit chꝛiſtꝰ
Pꝓpter iuſticiã/ſʒ tante cecitat eſt ipᷣa men
tis arrogãtia/tam ſilis eſſe vᷣtutibo vultvi
deri temeritas. Ceteꝝ nunqd nõ obſecro
reꝑiunt᷑ qui de ſuis etiã defectib:de negli/
gentijs ⁊ neceſſitatibs impꝛobiſſime gloꝛi
ani/abſurduzʒ dictu.ſed ita gloꝛia nt᷑: certe
deputãtes ſibi talia a deo ꝑmitti / ne cum
paulo magnitudo reuelationũ aut virtu⸗/
tũ eoſdẽ extollat.Et vide qᷓnte ↄſcietie ar/
rogant calamitas:qꝛ nec Pentarye
2 vtili diſpẽſa/
tione ſibi datos putat ſtimulos negligẽti
arũ culpabiliũ:vt eis careat nequaq; eni⸗
titur.quinpotiꝰ in ſue ꝑfectiõis traducit
4 entum.
Uartum ſignũ eſt veritas / q̃ dat
onfigurationẽ ⁊ inſcriptioneʒ le
1 Igitimã.Eſt nanq; ſacra ſcriptura
ocus vl officina/ vbi cunus regiy monete

ſpũalis recondit᷑.qꝛ ſi in aliquo vel mini/

mo puncto denariꝰ diſcrepet in ſua figu/
ratione ⁊ ſuꝑſcriptiõe ab hoc cuno regis:
abſq; vlla dubitatiõe falſatus eſt. Attamẽ
tanta eſt nõnunq; ſilitudo denarij falſi ad

verũ:vt vix niſi a doctiſſimis poſſit falſi/

tas depᷣhendi.qꝛ inter tot veritatis lineas
ad fraudem poſitas:nõ ſtatim vnus ſalſi/
rat punctꝰ ſemet aperit. Uiſi ſũt beretici

aſei,

m/

mwan
norte⸗
niſs
ppe
lenc.
reuel
latio
aut!
Jon
fml

19

veld
Ten
cren
ſdici
ich
che
dit
cepte
ſpon

nõ ſi

itade
ſuos:

ponit

hmilites
Raig

nnſpi
ia dud,
bulgri
8 1rob
Geroet/

maniſekn
rnrepon

obein
iſaſdita
Piis a
Mtoniſer
giabt
leniſin
opelſio,
ſordes
Mmord
wmiſe
totaauan
Doinr
lſini 50
horchfgi
Mairchi⸗⸗
cinn
niu
ſohlego
dnegli⸗
megoi
me
Mean
Autrim
Nſciten
niltbtr
nidiſii
vnegi
nca/
nhat

is/40t
pnoneze
ſoiurn
Gnonn
l min
ſua ſon
mo reg⸗
ſa
oſit⸗
nolus
Muid

hitur in lege Deut.xiij.⁊.xviij.(

ponit᷑ quarta ↄditio. Reuelati

qui magnos catholice doctrine cõpinge /

bant libꝛos / vt ſolam hereſim int᷑ tot ve/

ritates latenter inſererent/ ⁊ cautioꝛi effi /
cacioꝛiq; fraude publicarent. Hec res in/
dicat ex q̃nta necẽtate tal q̃libʒ moneta re

uelationũ inſolitaꝝ debet a theolog..pꝛi⸗
uſq; admittat᷑/ examĩari.quoꝝ pᷣcipue in/
tereſt inter verã ⁊ falſam religionẽ. moꝛes
q; cõcernens diſcernere. Palam eſt inſuꝑ

q;pernicioſa ſit ſcripture ſacre reiectio:et
aa antichꝛiſti ſuſceptionẽ pꝛeꝑatio certiſ
ſima. ¶ Hoc ſignũ quartũ Aerar

elucidatione maioꝛi placet hic repetere qᷣt
tuoꝛ ↄditiões vere reuelatiõis:q̊ ad veri/

tatis inſcriptionẽ alias ꝑ me poſitas:⁊ ꝓ
nüciatafi q̃dã collatõe de angeł ¶ Pꝛia cõ
ditio. Nullus angeloꝝ ſctõꝝ ſiue ꝓpheta
rũ quicq; eẽ futurũ pᷣnũciat:qͥn veracit᷑ fu/
turuũ ſit / in ſenſu quẽ ipᷣe vlł ſpũſſctũs intẽ/
debant. Sic nõ eſt rũſum demonũ.quia⁊
fallũt ⁊ fallunt᷑.⁊ hec cõditio habet᷑ Deut.
xviij.Si tacita cogitatiõe rũderis. Qũo
poſſum intelligere verbũ qð locutꝰ eſt do
minꝰ. Sequit᷑ rũſio. Hoc hẽbis ſignũ:ꝓ

in noĩe dũi ꝓpheta ille pᷣdixit ⁊ nõ euene/
rit.hoc dñs nõ locutꝰ eſt.ſed ꝑ tumoꝛẽ a/
nimi fui ꝓpheta cõfinxit. Contra h̊ videt

eſſe inſtantia foꝛtis de Jona qͥ pꝛedixit de
ſtructionẽ niniuitarũ.⁊ de Iſaia reſpectu
moꝛt eʒechie.⁊ de Nathan. ¶¶Pꝛo q̊ po/

nit᷑ ſcdᷣa cõditio.Si idipᷣm qð angelꝰ aut

ꝓpheta pᷣdixit/nõ ex modo q̊ vocaliterpᷣ/

tendebat᷑ eueniat.plus ſuꝑ h̊ a ſpũſancto

reuelationẽ accipiet:de pphetia aut reue
latione ſic vel ſic intelligenda:ↄditionalit

aut myſtice:ve lr̃aliter. Sic factum eſt in
Jona et Iſaia.alias debuiſſent lapidari
fſm legẽ Deut.xviij.ſcriptã.hoc eſt qð pꝛi
us appellaui deũ reclamare/vl ↄtradicere
vel de ſuo intellectu ſalubꝛit᷑ infoꝛmare
Tercia ↄditio.nihil bonis moꝛib aut ſin
cere fidei ↄtrariũ:angeli ſccĩ ⁊ ꝓphete veri
pᷣdicũt aut pᷣcipiũt. Hõ ſic demões vł an/
tichꝛiſtus:q̃ꝝ ſigna dicunt᷑ ſigna menda⸗/
cij.qꝛ ad mẽdaciũ credenduũ inducũt. Hec
ↄditio habet᷑ Deut᷑.xiij. Si qs inſtet de pᷣ
cepto dato abꝛae ſuꝑ immolatiõe filij. Re
ſponſio eſt: ꝙ deo iubente ſeu diſpenſante
nõ fuiſſet illicita moꝛtis huiꝰinflictio Sʒ
ita diceret ꝑtinax idolatria ĩmolans filioſ
ſuos ⁊ filias ſuas demonijs. o quo
angelica

curſu/qᷓ; in arte verſet᷑.!

ſiue pphetica ſuꝑ aliq̃ qd bonis moꝛibus

obuiaret.niſi diuĩa interueniret iuſſio ſi/

ue diſpenſatio.talit᷑ circũſtantionata eſt

aut eſſe debet: ꝙ de ea reuelationẽ accipiẽ/
ti vel eis ꝓ qbus ſit reuelatio dubitare nõ
liceat.Opoꝛtet enĩ vt tam clare cognoſca

tur reuelatio eẽ a deo /q; clare ſcit᷑ aliquid
eſſe ſcripture ſacre vel rõni ↄfoꝛme. Et in

hoc caſu maxiĩe neceſſariũ eſt donuʒ quod

apls vocat donũ ſpirituũ. ¶Dueres. qd

agit hoc donũ qð diſcretionẽ ſpirituũ ap
pellamꝰ.Agit equidẽ vt ſapoꝛequodã in/⸗
timo/⁊ illumiatiõe quadã experimentali

ſentiat hõ differẽtias inter veras reuelati
ones/⁊ deceptoꝛias illuſiões. Hoc tradit
beatꝰ? BGre. in dyal. Hoc idẽ de ſeipᷣo bea/
tus Berũ.in ſuis miracuł fatebat᷑. Sen/
tiebat eni ⁊ vt ſie dixerim guſtabat inter /
no quodã afflatu ⁊ odoꝛe/ qũ ad faciendũ
miracula ſibi virtus aderat/ vtpote ad ſa/
nitates oꝑandũ. Quẽadmodũ de dño no

ſtro ieſu chꝛiſto dicit euãgeliſta:ꝙ ſenſit vᷣ
tutem de ſe exiſſe dum ſanata eſt młr ex cõ
tactu fimbꝛie veſtimẽti.Alioqͥn idem ⁊ a⸗/

lij ſimiles: nulla ratione viſi fuiſſent aliqñ

excuſabiles a temeritate aut a tentationiſ

diuine peccato dũ ad operandũ miracu/
la ſemet ingerebant. Aug quoq; refert in
ſuis confeſ.matrẽ ſuam iſto modo int᷑ ve/
ras ⁊ falſas nocturne quietis imagines et

viſiões diſcreuiſſe. Cur igit᷑ aliquis ſi re/

gula vniuerſals aut doctrina certa ⁊ ĩfal/
libilis nequeat tradi ſuꝑ bac materia ð di
ſcretione ſpũum:aut de reuelationũ veri/

tate:cum iſta res plus in experientia ⁊ cõ
Nideamꝰ? ſimi/
lem in re pari ĩmo longe facilioꝛi difficul/
tatem. Ridebunt ad exemplum foꝛſan a/
liqui ſed attendãt ne ſemet irrideant. Pe/
tamus ab aliquo dari nobiſ ſub arte ⁊ do
ctrina vniuerſali:ꝑ quam ſciri poterit eui
denter de ſeipᷣo vł alio ſemper:qñ ſomnijſ
illuditur:aut veris vigilijs exercetur.At/
tende in pꝛimis ꝙ viſiones ſomnioꝝ ple/
rumq; diſcurſiue ſunt:rationales ⁊ ſuber
ſe reſlexe. Haʒ querit bõ ſi ſomniat.vtrin/
q; inſuper arguit.⁊ tandem deliberate cõ
cludit ꝙ vigilat. Adde ꝙ tanta eſt ſomnij
ad vigiliam pꝛopinquitatis ſimilitudo:
vt heſitet homo etiam vigilans:ac viſa ſe
cum retractans: ſi tunc vere doꝛmiebat.
Rurſus apud quoſdam dosmicnriput

ditionum particulariũ ine ſunt cõ⸗

De diſtinctiõe viſionũ

ſcribit phᷣus ⁊ experientialoquit᷑è/vigilan

tiũ oꝑa incurſu voce ⁊ alijs plurimis repe
rire eſt. Deniq; tot ⁊ tales aliquãdo occur
runt ſimilitudines ſomnij ad vigiliam/q;
ſolum videt᷑ experientia ad diſcernenduʒ
ſufficiens. Interroga aliquẽ de vigilanti
bus / quo ſcit an vigilat. Reſpondebit ili/
co ſoꝛte inſulſam hanc queſtionẽ tuã.ſʒ vꝛ
gere nõ deſinas / reſpõdebit ſubſtomachãſ
bene ſcio. Perſiſte vltra/⁊ dic/ quomõ be/

ne ſcis.dicet ꝙ maxima eſt inter ſomnium

ſuũ.⁊ vigiliã diſſimilitudo.Si ſilłitudĩes
varias adduxeris/quas pᷣtigimuſ.eſtimo

ꝙ nullus ſue reſponſioni alius erit exitus

q; vt dicat certe ſcio/qꝛ ſicexperioꝛ. Sed
perge vltra inſiſtere/ affer/ qꝙ ſimilem cre
bꝛo habere ſe iudicat experientiã.dũ ſom/
niat/credẽs ſcʒ loqui.legere ⁊ audire.ĩmo
⁊ nõ ſomniare.Ad hec quid iſte reſponde
bit niſi dicere/ ven eſt/ tunc decipioꝛ.O/,
ſi ampliꝰ pꝛoteruire ⁊ cõtraniti voluer di
cens/ita nũc.O bone vir etiaʒ tu falleris.
qᷓ;; ignoꝛeſ. Uideat ipᷣe quid vltra obmu

tire aut ſufficiẽter allegare valeat/ad libe/

randum pedes ſuos ab hoc labyrintho.pᷣ
ter ſolam experimentalẽ noticiã ipᷣius vi/
gilie. que valde diſpar eſt a ſomnijs. foꝛti/
oꝛ ſcilicet/atq; lucidioꝛ.ꝑ quã nõ ſe tã opi
natur q; ſcit ⁊ intelligit vigilare (Tranſ
feratur hec ſimilitudo.que videt᷑ puerilis
ad rem ſublimiſſimã que tractat᷑/ compꝛi
metur ꝑ eam /ſi nõ erro/ inſolens arrogãs
qʒ; humana curigſitas.que ſidei ſacramen
ta ſi ñ penetrat indignat᷑.quãdo nec quoti
diana puerilia/⁊ ludicra/ſufficit attingere
Hec etiã nos cõſidcratio cautioꝛes effici⸗/
et/nõ in reuelationiba tm̃modo ſecernẽdiſ
ſed in omibo generaliter nr̃is actibo diiudi
candis.O quotiens ſibi videt᷑ homo ſapi
ens / ſibi iuſtus / ſibi humiliſ. ⁊ ſibi dicit. qꝛ
diues eſt in vᷣtute:⁊ neſcit ꝙ miſer eſt ⁊ mi/
ſerabilis ⁊ pauꝑ cecus ⁊ nuduſ.Pꝛeualet
in vanitate ſua ⁊ in multitudine ſpũalinʒ
diuitiarũ ſuarum gloꝛiat᷑.dicit in exceſſu
ſuo/nõ moueboꝛ in eternum. Sed ꝓ cer/
to alto ſomno pꝛeſſuſ fallitur.qꝛ om̃ia hec
aſpicit nõ in lumioſe veritatis vigilia.ſed
ſub ſimulacro ſomniculoſevanitatis expe

ritur hanc fraudẽ Tunc pꝛimũ homo dũ

deo ꝓpicio excitatur a ſomno peccati.⁊ ni
bil inuenit diuitiarũ ſomniatarũ in mani
bus ſuis. Yit hoc dum regreditur ad lu/
minoſum ⁊ pᷣſulgidum diem humilitatis

⁊ ſibi vigi lat qui vanitati doꝛmiebat.vi/

det tunc e rroꝛẽ ſuum/⁊ illũ ſecuʒ diuq; re

tractans/ ꝙ ipe patiebatur/qui ue deſipi/
at/ obſtupeſcit. Nam ⁊ vere ſuꝑbum et ar
rogantem ⁊ tumidũ aut aliter vicioſuʒ ſe

fuiſſe depꝛ ehendit/qᷓ;; aliter pꝛius exiſti

mabat. Quare ſic. Quia mentiebat᷑ iniq;/
tas ſibi. Et quid mirũ ſi mentitur iniqͥtaſ
ſibi plus q; ſi ſomnians de ſomnijs.⁊ ma
niacus de furia.⁊ ſtolidus de ſapiẽtia coꝛ
ruptiſſime iudicarint. Sic eſt plane ꝙ vi/
cioſi de ꝓpꝛijs vicijs / vtſde tenacitate par
cus.de arrogantia ſuꝑbus ꝑuerſe cõiectu
rant.⁊ tanq; acriſia ꝑcuſſi palpant ĩ meri/
die.Quãobꝛem eluceſcit quantuʒ/imo qᷓ;

neceſſariũ ſit eis alieni conſilij ducatũ ha/

bere ⁊ ſequi.quia de ſomniante anus vigi
lans ꝑfectius iudicat. Ideo ve ſoli qꝛ cuʒ
ceciderit nõ habet ſubleuantem.⁊ ve ceco
ſi ceca eum ducat impietas/⁊ illuſio.quia
ambo in foueã cadunt.O foꝛmidãdas er
go iugiter fraudes quiſ nõ expaueſcat.O
fallaces vbilibet mille deceptionuʒ tendi
culas/quis has euadet. Quis arto trami
te / ſic obſcuro / ſic obſeſſo ſecurus ambula
bit. Pꝛofecto ſolus ille beatꝰ/⁊ decies bea
tus/humilis ⁊ pauꝑculus / qui ſapiẽtio/
bediens ſemꝑ eſt pauiduſ/qui in dei timo
re inſtanter ſe tenet/ne cito ſubuertat᷑ do/
mus ſua. Putas ne fuerat boc expertuſ qͥ
dicit. Cuſtodiens paruulos dominꝰ:hu/
miliatus ſum:⁊ liberauit me.Deniq; h̊ te
ſtatur oꝛaculũ illud digne diuinũ/⁊ ſempi
terne memoꝛãdũ:de humilitate Antonio
monſtratuʒ. Confoꝛmiter ad quod iurat

deuotus Bernardus taliũ expertiſſimus

ſuꝑ cantica. In veritate inauit didici/ni/
hil eque efficax eſſe ad gratiã dei pmeren/
dam'/retinendã/recuꝑandam / q; ſi om̃i tẽ
poꝛe inueniaris coꝛam deo nõ altũ ſapere
ſʒ timere.beatꝰ homo qͥ ſemꝑ eſt pauidus

Hanc humilitatis lucem quiſqͥs intraue

rit/per medios tentationũ laqueos q̃ntũ
libet abſconditos /tutꝰ incedet.fruſtra ru/
giet aduerſarius vt leo.fruſtra circũiet q/
rens quem deuoꝛet/fruſtra inſidiabitur ĩ
ſpelunca ſua vt rapiat pauꝑem/⁊ pauper/
culum ⁊ cõtritum /quoniã tibi dñe dereli⸗/
ctus eſt ille pauper ⁊ oꝛphano adiutoꝛ es.
¶ Hoc eſt pꝛimũ ⁊ pꝛecipuum ſignuʒ in/
ter ſigna noſtre monete ſpũaliſ diſcretiuũ
r. Monitiones om̃s itaq; intrinſece/ oẽſ
inſtinctus vehementes/ omnis reuelatio

2

t
e
eſipi⸗
netar
zſe
edri
kint
inigen
6,1m
nace
necv,
unde

Geun

nimet,
Hümz
arübr
ivo i
ia;
Nec
ſoci
icese
ccd
e
Wmemni
Enh
esd
iſcpind
ino
nnoo/
benul
indcha⸗
npbie
aſeryi
Vntmn⸗
noolun
nmn
ſo
iſet
ndis
e
gpen
mnnn
isd,
ub!
pobpel/
ſederel⸗
lulores
Gvzn
ſacnu
lad 2
d

veraꝝ a falſis

onmne miraculũ / om̃is amoꝛ extatic. om/

nis cõtemplatio.omnis raptus. om̃is de
niq; noſtra interioꝛ exterioꝛ ve operatio:ſi

bumilitas pcedit ⁊ comitetur ⁊ ſequatur.
ſi nihil eam perimẽs miſceatur(crede mi/
hi) ſignum habẽt ꝙ a deo ſunt / aut bono

eius angelo / nec falleris. Si vero pᷣdicto/

rum aliquid ſumat oꝛiginem a ſuꝑbia.ſi

eam ſecum durxerit / ſuſpecta habe omnia.
Humilitatis ergo ſignum ſi gfecte noſce
retur/fruſtra multiplicarent᷑ alia.quoniã

ſupꝑbia ⁊ hũilitas numiſma ſpũaliũ oꝑati
onum ſufficienter condiſtinguunt. Hanc

nihilominus ſublimiſſimã paruitatem et

paupꝑtatem ditiſſimã /ſed in deo/ hanc ſa/
pientiſſimam vt ſic loquar inſipientiaʒ /qᷓ

ſibi deſe diffidit / que nemini ſe pꝛeponit

gqne idcirco ſuaſibilis eſt / ⁊ nemini detra/

hens aut indignans / diſponit omnia ſua
uiter. Hanc inq; quiſquis ꝓpꝛia virtute

ſtudio vel induſtria adipiſci ⁊ ſeruare cre/

diderit / errat pꝛoculdubio:etiam ſuꝑbiſſi

mus eſt. pꝛeparat ſe homo ad eam non ne
gabo:ſed ab eo ſolo gratiſ infunditur ⁊ cu
ſtoditur:a quo om̃e donũ optimũ eſt. et H

ſcire ⁊ ſentire iam magnũ dei donum eſt:
humilitatis initiũ.(¶¶ Ecce magiſtri vene

rabiles ⁊ fratres dilectiſſimi ecce quo rela

pſus ſum de quarto ſigno ad pꝛunũ.ita ẽ.
ſed nunq; pꝛofecto ſatis crebꝛo/nunq; ver
bis ſufficientibo poteſt apud noſtrã elatio

nem pꝑditiſſimã/inculcari laus huius vir

tutis.nunq; nimis ſub pedibo repᷣhenſio/
nis / valet aduerſa ſuꝑbia deijci conculca
ri ⁊ conteri.O monſtrũ hoꝛrendũ ingens
O poꝛtentuoſiſſimũ ſuꝑbie negociũ. Nã
heu calcata reſurgit foꝛtioꝛ/ inſtar ſabulo

ſi Anthei/ euulſa repullulat vberioꝛ. ſua

demum reſciſiõe velut vdre poetice caput
redit fecundioꝛ. Sic ex ſuo nedũ cõtrario
vt ex hu militate.ex ſoꝛdibo.ex palloꝛe:ſed

ex ſua moꝛte rediuiua generat᷑. O¶ Atuero
tandẽ reuertamur ſi placet ad q̃rtũ ſignuz

in q̊ eramus.QOõð diximꝰ eſſe veritatẽ/que
dat ↄfigurationẽ legitimaʒ monete noſtre
ſpũ ali. Ubi queſo animaduertere nequa/
qᷓ; omittamus/qaliq̃ ſic ſe habere pñt:vt

qᷓ;uis nõ ſint palam ⁊ directe obuiãtia ſi/

ue ↄtraria diuĩe omipotentie /que ꝑ ſcri/

pturam ſacrã extollitur/qͥn abſolute poſ/

ſint fieri.ſunt nihilominꝰ reuellenda tãqᷓ;
inania ⁊ fatua ⁊ diuine ſapiẽtie incõgrua

nec teſtimonio veritatis.legitime ſoꝛma

ta:ſed aliũde pꝛotracta:quẽadmodum ſi

quis diceret ſibi eẽ reuelatũ ꝙ totꝰ mũduſ

io

mouebit᷑ cras motu recto/ꝙ vnꝰ angelus

annihilabit᷑ poſtmodũ recreabit/non ad/

ducendo aliãvtilitatẽ/q qlibet pᷣlatoꝛum

debz ſolus:⁊ nudꝰincedere:⁊ baiulare cru
cem materialẽ ſuꝑ hũeros ſuos:alias to/
ta ꝑibit eccleſia. Talia inq; velut delira ⁊
diuina reuelatiõe indigna:ſtati abijcien/
da ſunt. Neq; eniʒ relucet tm̃modo in di/

uinis oꝑibo potẽtia:ſed bonitas:⁊ ſapien/
tia quã effudit ſuꝑ oĩa oꝑa et. Omia in⸗
q; t pᷣs.in ſapia feciſti. Ad h̊ refert᷑ ꝙ antea
Dictũ eſt de narratiõibo ſuꝑuacuis fanta/
ſticaꝝ apparitionũ:⁊ de inutili ꝑ eas tꝑis

ↄſumptione. Pꝛo h̊ valet qdᷣ habemuſ ex

determĩatione doctoꝝ ⁊ glo.mat.iiij.ſuꝑ
illo ſi filiꝰ dei es mitte te deoꝛſum. Mira/
culũ ſi pia vtilitate aut nccitate careat:eo
facto ſuſpectũ ẽ aut reijciendũ.ſicut fuiſſʒ
chꝛiſtũ volare ꝑ aera:⁊ vt cõiter ſunt om/

nia magoꝝ ſacrilega pᷣſtigia. Yuit noſtris

cꝑibus mulier in talibo famata reuelatiõi⸗

bus quã h̊ ſignum niſi falloꝛ deliraſſe cõ/
— Duintum ſignum.
Xpediamus nos ad poſtremũ de
quinto ⁊vltimo ſigno.Illud eſt ſi
D., meminiſtiſ. caritaſ:ſeu diuinus a/
moꝛ:q dat coloꝛẽ aureũ numiſmati. Hoc
ſignũ nõ vſquequaq; ſtatĩ ſufficiẽſ eſt:pꝛo
pter ſophiſtioi ⁊ fucatũ coloꝛẽ aureuʒ va/
ne ſeu carnal dilectiõis.Hiquidẽ exꝑtuʒ
eſt mulierculas q̃ſdã fuiſſe q̃ circa deũ vel

alios viros ſctõs magaa fficiebant᷑ dilecti

2 –21

one vicioſa ignoꝛant᷑:qᷓ; vera ſctã et ſince/
ra caritate mouerent᷑.Et de idolatris con
ſtat qꝛ deũ ſe diligere licʒ errãtes exiſtimãt
Pꝛopterea pꝛimũ hic incident᷑ infero non
eſſe tutã mulierũ qᷓntũcũq; ſanctarũ cũ vi
ris etiã religioſiſſim is: cohabitationeʒ ⁊
familiaritateʒ.Quare ſic.Quia pᷣt fieri vt
amoꝛ a ſpũ incipiat:ſʒ vehement᷑ foꝛmidã
dũ eſt ne ꝑ blãdicias ſenſim carne ↄſũma/
tur. HNõ deerit inqt Hiero.viſcꝰ diaboli.
Nã ⁊ ferreas mentes libido domat ⁊ car/
pit vires. Uritq; vidẽdo femĩa.inqͥt vxgi/
lius.Quocirca ſcripſit q̃dã deuota muli/
er:nihil ita ſe habere ſuſpectũ ſiẽ dilectio/
nẽ:⁊ plꝰ qᷓ; diabolũ:etiã dũ circa diuina et
ꝑſonas pꝛobate ſanctitat vᷣſat᷑. Hoc non

muliebꝛiter tradituʒ eſt:quoniã paſſio ſeu
motio quãto vehementioꝛ tanto beerhl⸗

=èl

tatioſacilioꝛ inuenit᷑ ⁊ regi difficilioꝛ.Am

pfrhlius hanc ob cauſam int ceceras / vident
erraſſe begardi ⁊ begarde/ob indicretam

diletiõem noiĩe deuotiõis palliatã. Argu

mentũ huiꝰ rei eſt in ãdaʒ libello/incredi/
bili pene ſubtilitate/ab vna femia cõpoſi
to/q̃ maria de valẽtianaſ dicebat᷑hec agit
de progatia ⁊ eminętia dilectõis diuĩe/ad
quã ſi às deuenerit/fit fm eaʒ ab omi lege
pceptoꝝ ſolutꝰ.adducẽs ꝓ ſe illud ab apo
ſtolo ſũptũ.Caritatem habe ⁊ fſac qdð vis:
Recolitᷣ opinoꝛ/vt apud Tlirgiliũ in bu/

coliòꝗ q̃ſitiue ponit᷑.An qͥ amant ſibi ſom

nia ſingunt. Et certe res ſic ſe habʒ.qm̃ a/
moꝛ inter oẽs anie paſſiões mag penetra
tiuus ⁊ alienatiuꝰ.⁊ ſi verꝰ eſt caſtꝰ ⁊ ſan/
ctꝰ inuat ĩcogitabilit᷑ ad cognoſcẽdũ cele
ſtia. Si vᷣo aut van ſit/erroneꝰ aut libi/

dinoſus/ varias ſibi foꝛmat illuſiões. ita

vt credat videre ſeu cogitare qᷓ pꝛſus igno
rat.Experimẽtũ huiꝰ rei in amoꝛe hereoſ

ↄſpicimꝰ.Eteni ſi pᷣdicta maria/nõ de vi/
atoꝛib vtiq; ligatꝭ ad pᷣceptoꝝ diuioꝝ im
pletionẽ /ſʒ de ſtatu btõꝝdilectionẽ quam

ſcribebat applicaſſet / vix altiꝰ quicqᷓ; ð di

nina fruitõe/q̊ ad aliq dici potuerat. ſʒ fal
lebat eã ſua tumiditas animi tãte paſſiõi

Dilectiõis ĩmixta. Putabat igit᷑ ſe frui ðo
dü vigebat hec paſſio foꝛtꝭ circa deũ in eiꝰ

aniĩo q̃ntũcũq; a diuinis pᷣcept longe eſſʒ

6

Alccepi a narrante qdã carthuſienſi. ſeab

erat./ pctin mtale ñ ſemꝑ coꝛrũpebat

caritatẽ/nec impediebat dilectiõeʒ ðᷣi ſuꝑ
oĩa/imo ad gras agendũ/⁊ diuinã dulce/

qinẽ amirãdu/laudãduũ/ↄcupiſcẽdũ nõnũ
qᷓ; inflamabat.exẽplũ dabat de foꝛnicatio

nis dilectiõe. Errabat vtiq; delirus ille.q
ſic ſantaſiaba/dũ motũ oẽm amor paſſi/

onalẽ vł ex ↄſuetudie vł aliunde genitum
ita diuinã vocabat caritateʒ/q̃ nõ gaudet
ſuꝑ iniqtate/⁊ q̃ deo ꝑ inobedientiã pꝛece
pti cuiuſuiſ nequaq; inimicatur Aout
hoĩem qͥ ex deuotiõe ⁊ ſapia plane lauda/
bili cuiuſdã vᷣginis religioſe/amiciciã eiuſ
in dño familiarẽ amplexatꝰ.deerat pꝛimo
focus oĩs carnalitatꝭ.tandẽ paulati ex cõ/

uictu crebꝛo accreuit amoꝛ/ſʒ nõ penitus

in dño / vſq;adeo vt ab ea viſitãda aut re/

cogitãda ſi aberat vix diuelli valeret. Ni/

bil tñ ꝓ tũc carnale.nihil ſubdolum.nibil
fraudis diabolice ſuſpicabat/ donec aliqñ
diſcedendũ fuit longiꝰ ab ea. ſenſit ille vir

De diſtinctione viſionũ

tũc pᷣmũ.qꝛ nõ pura ⁊ oĩno ſincena et caſta

fuerat hec dilectio.et ꝙ magno malo niſi
deꝰ ꝓpiciꝰ auertiſſet appꝛoximabat.Oĩis

q́ppevehemẽtia eſt ad vᷣtutẽ ꝑiculoſiſſima

comes / vt ad dilectõeʒ.ad ʒelũ.ad coꝛrecti
onẽ ⁊ ſiłes. leriſſime ꝓpterea qͥdã enũci
auit/q dixit male cũcta miſtrat impetus.
demũ fraus apud illos freqns eſt/

q in cultu aut dilectiõe pximoꝝ/ decoꝛem

coꝛꝑis.floꝛẽ etatis.aut diuitias/aut alias

foꝛtune dotes attẽdũt. Ac inde vehemẽti

us ad eoꝝ dilectiõem accẽdũt᷑ Oni pfecto

cauere hñt ne ſoꝛdide aut ⁊ carnalit᷑ exurã

tur. Alioqͥn ſi tm̃modo vᷣtuteʒ diligũt. ſe/
dem eiꝰ vnicã ſpũm videlicʒ /qlecunq; coꝛ

Puſculũ inhabitet eque ament colant ⁊ fre

quẽtent. Non aduerſoꝛ tamẽvſquequaq;

poete dicenti. Gratioꝛ et pulcro venies e
coꝛꝑe virtꝰ Adiuuat. Sʒ affirmo ꝙ ſi gra
tioꝛ. non ob hoc tutioꝛ aut ſincerioꝛ inue⸗
nitur. Deniq; vt ſentias q;ᷓ nihil tutuʒ ſit
in ipa etiã di dilectione/ dũ ꝑegꝛinamura
dño recogitatiõe pꝛofunda circumſpiceq;
gapud exercitatos in amoꝛe⁊ ceten virtu/
tibus ſuboꝛiri põt hoꝛribił deceptio. Et

qualis deceptio.Talis q ppe vt ipᷣi deuo/

tiiiuſta ſed occulta dei ꝑmiſſione/aut pꝛo
erudiendo:aut ꝓ perdendo eludant᷑ a de/
monio meridiano ſuꝑbie/ tranſfigurante
ſe in angelũ lucis:ſub ſpecie grädis boni.
declinat tũc ab eis deus:et veſte nuptiali
caritatis ſpoliat. Omia tamẽ pꝛiorꝭ deuo

tionis⁊ dilectiõis indicia ſentire ⁊ habere

pſumunt/errantes vtiq; in via ⁊ experien
tia moꝛũ/quẽadmodũ ſi quis aberret ag./
tis oculł invia pedũ.arbitrant᷑ itaq; ꝙ agã
tur ſpũ dei dũ ex ſolo infoꝛmi habitu ⁊ v/

ſu vᷣtutꝭ pꝛioꝛis nõdũ abolito/ mouentur

Etq;s nõ obſtupeſcat h̊ audiens.Quis ñ

vehement exhoꝛreſcat.Ouis nõ obtempe
ret aplo dicẽti.Qui ſe exiſtimat ſtare vide
at ne cadat.Credo ↄtẽplatꝰ hoc fuerat ſa
piens qͥ dicebat. Eſt via q̃ videt᷑ homi iu/
ſta:⁊ nouiſſima eꝰ ducũt ad moꝛtẽ.Et il/
le qͥ ait. Heſcit hõ an amoꝛevł odio dignꝰ
ſit. Suꝑ hanc abyſſum multam iudicio/
rũ dei verterat aciem cõtemplationis ſue
qui paueſcens exclamat.O altitudo diui
tiarum ſapietie ⁊ ſcientie dei/qᷓ; imcõpꝛe/
henſibilia ſũt iudicia eiꝰ. Et alter inq ens
Terribilis in cõſilijs ſuꝑ filios hoĩm.Et
ad hũiliationẽ nr̃e miſerie hec cõſideratio
ſi nõ ſufficiat qͥd qaliud erit ſatꝭ ignoꝛo

—— — –

9

’ —edsss

tcckh
oni
lii
ſpem.
gnoeſ

rn

egligs
henei
ian
kerui
icnſe⸗
nnchce
lantife
chag
micoe
Nigea
wumſi
inmu
nhien
ſmn
l
R
Nwrpe
ntnde
nnte
bboni.
uptiali
w dend⸗
Wrder
crpena
benugg
160 4
iut/
um
Ousi
ben
Nene
nn
niit/
S
adc
iocico/
nioſie
odiun
cop:
qens
ein
em

clinare in vitiũ/⁊ rurſus a malicia in iuſti
ciã ↄuerti.Sic poſſibileẽ eandẽ ꝑſonam
nüc ver reuelatiõibo viſitari.nũc fatigari
vl tentari ſłis illuſiõib. Nã ⁊ ꝓphe nrivt

Veraꝝ a falſis

oꝛro nõ ẽpᷣtereundũ ꝙ eadẽ ꝑſona ſiẽ
nũcpt eſſe bona ⁊ oꝛnata caritate/nũc de/

dauid. heliʒeꝰ ⁊ nathã/nõ ſꝑ ad nutũ pᷣ ſto

hẽbant vᷣm Brego. ⁊ hiſtoꝛiã ꝓphet icum

ſpũm. Clũ nathan ex fr eq̃nti vſu ꝓpheti/

ce viſiõis/credidit ꝓpꝛiã eſtimationeʒ eſſe

reuelationeʒ. dũ ipᷣi dauid q̃renti de ediſi/
catione tẽpli:rñũdit.ſac q̃cũq; hẽs in coꝛde

obre
arte v
ret.qm̃ ſi pᷣſũptiõis ſpũs obꝛepſerit:ſub/
itrabit faciũle vaĩtas illuſiõis
audiẽs ⁊ paueſcẽs ne deterioꝛẽ infidelita/

tuo/dñs tecũ eſt. Ualet h̊ exẽpluʒ ad ea ᷓ
de viu dilectiõis diuĩe pᷣcacta ſũt. Qaam
14 in talibo ſe exiſtimãt ꝓpꝛio ſenſu⸗
induſtria/diſcernereö/videat ne er/
aue tũ H

tis aut deſperatõis foueã incurras/ tanqᷓ;

videlicʒ nila ſit aut fuerit ĩ ſctis reuelatio

nib / bone ſpei / certitudo Sicut de reue

latiõe dicit apłus. Scio hoĩem ⁊c̃. Et de

ſpe inqt. Certꝰ ſum qꝛ neq; moꝛs ⁊c̃. Ha/
bet᷑ ſane certitudo ſʒ a diuio lumie/ nõ hu
mana ſolũ inueſtigatiõe aut eſtimatione.
Scis pᷣterea qꝛ nõ ſequit᷑.cadit deceptio
⁊ illuſio ĩ iudicãdo de ſomno ⁊ vigilia.igi
tur niła ẽ de vigilatiõe certitudo.nullaq;
adhibẽda vigilãtibo fides indubia.vigila
bãt ſctĩ ĩ diuĩo lũie.nos pctis obꝛuti ⁊ ob

uoluti/plerũq; poꝛtẽta vitioꝝ aut illuſio

nũ ſomniamꝰ/nimiꝝ ſi fallimur.illi neq̃q;
oui hoĩem qͥ pꝰ młtũ tentatiõis inuo
lucrũ/ſuꝑ vng ex fidei articuł.in tãtã ſubi
to lucẽ veritatꝭ ⁊ certitudis introductꝰ eſt
vt nulli pꝛoꝛſus reſiderẽt dubietat reliqͥe
nulla vacillatio.ſʒ ſerenitas imłta.iubente
eo qͥ fluctibo imꝑat.Addebat nõ ex rõne

Aliqᷓ noua/ſic̃ tũc ſe int᷑rogabat/⁊ optie me

minit. ſʒ ex ſola hũiliatiõe ⁊ captiuatõe in
tellectꝰ in obſequiũ fidei/⁊ oĩpotẽtie dei⸗

iſtud meruerat/vt nõ płꝰ dubitaret de illa

fide qᷓ; de ſui exiſtẽtia.qᷓrebat rõem tãte ſo
liditatꝭ ⁊ pac in credendo. Nihil aliud re
periebat niſi ꝙ ſic exꝑiebat᷑ ⁊ ĩ aliũ tranſfu
diſſe neſciſſet Hõ credẽt foꝛſan mũdani ſa
piẽtes tales fieri illũiatiões/qm̃ veriſſime
ꝓnũciatũ eſt ad deũ ꝑ ppham. Illuminãſ
tu mirabilit᷑ a mõtibo et᷑niſturbati ſũt oẽs
inſipiẽtes coꝛde. Quiñ ſapiũt vicʒ q̃ coꝛ/
dis ſũt/t ſpũs/qͥ nec ſecuʒ hitant in coꝛde
ſuo.ſʒ for in plateis vanitatũ. Sie cõ

ſtat iuſtos ĩ ſpem ſue ſalut? certã erigi.cer/

tã dico nõ in ſe.ſʒ in eo q afflatu ſecreto di
cit anĩe.ſalꝰ tua ego ſuʒ/qͥ in medijs ĩcertꝭ

qʒ tentatõnũ hũanaꝝ fluctib/ancoꝛã ſpei

firmã figit.qui etiã dilectã in trãquillita/⸗
tis cubiculũ/ex tot irruentibo hũaneviciſ

ſitudinis turbinibo introducit. Hec ſunt
plane mirabilia dei in ꝓpfundo hũani coꝛ/
dis/q̃ vident iũlli qui deſcẽdũt mare ↄtriti/
onis amare ⁊ fontis in manib virtutis/⁊
pstemplationẽ ⁊ meditationẽ ſedulã non
curioſam / ſed piã ⁊ ſidelẽ faciũt oꝑationẽ

in aquis mul /tam diuinoꝝ iudicioꝝ/qᷓ;
humanoꝝ affectuũ. Uis videre hanc viſi
onẽ magnã /vis ad iſta ↄſcendere/nõ oputi

eſt viribo hũanis / tuũ poſſe nõ eſt poſſe/tu
um ſcire vt ſocrates dicebat eſt qð neſcias
tua iuſticia nibil de iuſticia tua confidere
Quüo ſic. Accede ad coꝛ altũ ⁊ tibi exalta/
bitur deꝰ. videbis ꝙ nõ tu ſolus/ſʒ oẽs gẽ
tes.iuxta dictum pꝓphe.q̃ſi nihilũ ⁊ inane

ſunt in ↄſpectu eiꝰ/ecce tuum nihil poſſe.

Exrclamabimꝰ nihilominꝰ cũ ꝓpha. Hi
rabil facta eſt ſcia tua ex me.ↄtoꝛtata eſt ⁊

nõ potero ad eã. Ecce tuũ ſcire nihil fate/
ber. Deniq; cũ alio ꝓppha.Om̃es iuſticie

nj̃e q̃ſi pãnus mẽſtruate ſic ſunt añ te.Ab
hac imbecillitatꝭ tue valle.Ab hac inſipi⸗

entie caligĩe.Ab h̊ puluere hũilitat ⁊ ſter
coꝛe vilis reputatiõis.vocabit te deꝰ i mõ

tẽ / loq̃ns tibi de caligiegtq; ſuſcitãs ð pul

uere egenũ/⁊ de ſtercoꝛe pauꝑem erigens

Szʒ dicel.ſcio iã me nihil poſſe nihil ſci

re.nihil deĩceps hr̃e iuſticie.nihil tñ tale q̃

le pollicer experioꝛ. Uerũtñ pᷣcoꝛ attẽde/
qũo ſcire dixerꝭ. videto ne audias illud im

pꝛoperiũ.Ex oꝛe tuo te iudico ſᷣue nequã

MHäã ſi vᷣa ⁊ abſq; vlla dubitatõe ita eẽ iudi

ces foꝛte ꝑ ĩtellectũ ⁊ ꝑ rõem/t fere om̃s.
cur affectio.cur oꝑatio ↄtradicũt.cur vłñ

ↄſoꝛmirt afficerꝭ ⁊ agis.aut cur ſic afficerꝭ:

⁊ ſic agis/q̃ſi poſſis tuis viribo.tua indu/

ſtria.tuaq; iuſticia dignũ aliqd oꝑari.lau

do iudiciũ tuũ q̃le dixiſti/ſʒ exꝑimẽtalem
guſtatiõʒ coexigo.Alit᷑ qppe iudicãt ſe ne

ſcire ideote/qͥ difficultates ſcie alicꝰ nũqᷓ;

attẽdũt.alit᷑ ſapiẽs ⁊ exꝑtꝰ qͥ ſciẽſi impoſ
ſibilitatẽ ex ipᷣa rei ↄditiõe aut rõnũ ꝑple/

xitate ↄſiderat/ſentit⁊ maſticat Nullo pa
cto inſuꝑ culpo neq; ꝓhibeo te conari. te

oꝑari.te totꝭ virib exerceri.ſʒ arrogantiã

in iſtis penitus execroꝛ ⁊ exulo.Alioquin

noli mirari ſi tua ſpes nutat et fluctuat/⸗

i9

ualidas innitit᷑. Si pᷣterea cũ venerit tibi

gerüt om̃es q oꝑant᷑ iniquitatẽ. In deo qͥ
ſolus eſt immutabil / ſpes dutaxat figẽda
eſt /cũ illo qui dicit mihi adherere deo bo⸗
nũ eſt ⁊c ¶ Intellige pᷣterea vt ad cepta re
grediar vñ diuerti longiꝰ: ꝓſequendo ſuꝑ
biam. intellige inq; qd ſalomon reꝑit duʒ
ſolo hũane induſtrie ſtudio ad cognitõeʒ
diuinoꝝ niſus eſt ꝑtingere/qliſ eſt pũs in
quiſitio de veris atq; falſis reuelatiõibuſ
Ciüũcta inqͥ t tentaui in ſa pĩa/ dixi ſapiens
cefficiar: ⁊ ipa longi receſſit a me/młto ma
gis q; erat/⁊ alta ꝓfunditas.qͥs inueiĩet eã
Et nunqͥd nõ afpicitis doctiſſimi viri.nũ
