ignes/nõ ipᷣa demũ moꝛtis imania iminẽtis hoꝛ⸗

renda diſcrimina pauẽt.dũ ſequãtur q̃ ſua volup

tas quẽqʒ trahit.vel ſua paſſio rapit.hoꝝ exẽpla
tũ in aĩalibus reſpectu fetuũ/tũ in hoĩbus philo⸗

1*

captis in anaris in vanigłioſis.in iracũdis:et ce

teris hmõi q̃tidiana cernunt᷑. Si hoc(inqʒ )ita
furoꝛe vel vitio / qͥd audere debet pietatislqd poſ

ſe virtutis affectio/quã tanto vehementioꝛemad

bonũ aſſe cõuenit/q;to diuinioꝛẽ et ex cõſequen
ti foꝛtioꝛẽ illã eẽ conſtat/ꝓpterea nemo dinumera
uerit quĩ veruſ matris eccle ʒelatoꝛ neqʒ incedai
quã ſibi monſtrauerit vel ratio vel cõſcientig vel
ducctoꝛitas vel inſpiratio vel tandẽ ipᷣa neceſſitas
ad liberationẽ ſue matris ab hac moꝛtifica peſte/
eta voꝛacibꝰ beſtie huiꝰ ſciſmatice faucibus/ꝙ;' ſi
pꝛodeſſe ſoꝛs acerba vetuerit /tum pulcerrimum
erit pꝛo matre/pꝛo pace/ pꝛo libertatetali/occum
bere moꝛti.ſed neqʒ boc magnũ nob ꝗbus pꝛo p
mio ſpes fida regnandi ꝓmittitur qñ genteſque
ſpẽ noͤ hñt / ſpontanee neci ſeſe deuouiſſe / celebꝛeſ
collaudant hiſtoꝛie tũ romanoꝝ dedhobo decijs

et curtio.tũ exteroꝝ de codꝛo Ipos ſubinde mar⸗
tires nr̃os qꝛ ſinguli ſingulas aĩas ſuas ꝓ fide ec

cleſie tradentes ſaluauerunt nos in moꝛtali deuo
tionis titulo templis extollimꝰ. Quid de laboꝛe
illoq̊ nõ vna aĩa nõ pance ſed totũ eccie cꝛpusp
ſens ⁊ futurũ / ſua ſalute potiefł. X O Tace fra⸗
ter obſecro et feruẽtioꝛẽ iuſto ſpũm cõpꝛime.Ca⸗
ueto tu ſciens ⁊ vidẽs / ne nos ⁊ te in aꝑta ꝑicula
mittas Egiſti hoc pluries dũ ſuccẽſus quiſpiam
feruido ſpũ tuo /ſe mediũñ ſe veluti cõtentiones ſe
daturũ inter pugnãtes / vtriq; cõflictus oppoſu⸗

it / ita xõm comedit ʒelus domꝰ dei / dũ moꝛtueſt

vtfaceret vrraq; vnii/ſicapo poer/ſenioꝛ ille ga/
leſus occubuit/dũ mediũ pati ſe offert iuſtiſſimꝰ2

vnus qui fuit ⁊c. Et pius eneas/dextrã tendebat

inermẽ pacẽ acclamãs/dũ iaculo femur tranſfix*
eſt. hac tu recogitatiõe deterreri potueras vt ſapi
entis vſus cõſilio nõ miſceres te rixe aliene.ne vye
teet nos omnes moꝛſiboſeuis odioꝝ ⁊ infamiela
cerandos obiectares.lacerandog dixerim aut ab
altera ptium ſeu(vt freqnẽs eſt)ib vtraq; vulgati

* „ . „

dicti memineris. natans inter duas aqs / in yra

q; ſubmergit᷑ Jã exꝑientia ꝓpꝛia.hoc te docere et
ſicetera deeſſent debuerat. Nõne tutius erat cõſin

liũ ꝓphicũ amos /vir pꝛudẽs in illo tꝑe tacebitqꝛ
dies mali ſunt. Nõne pᷣterea ſalubꝛius id qð Eʒe

chiel viſio habet / lugere 1 gemere ſup cunctis ab

ominationib⸗ 3 fiunt. vt cũ Jeremia ſedere triſtez

aut cũ regio ꝓpha optare penas ſicut colũbe.vola

lare ⁊ requieſcere ⁊ in ſolitudine ſaluũ fieria puſil

lanitate ſpũs ⁊ tempeſtate.dum eſt cõtradiciõ in

ciuitate vbi ſine paſſionũ tumultibo ſeaudiant ſe

met intelligant.ſe coꝛã videãt.ſallit me expectatio

mea. ſi nõ ꝓtinus abiectis armis/ambulabunt in
domo domini cũ cõſenſu aut oſtenſo ſigno ad ſas

git
ne
Gu
af
ſ
1
lit

— — — —☛ – –

N
e
ſine
di
lain
gi⸗
tio.
tim
wo
bet
ben
ſaen
oop
nins
ſleen
ſgee
ſier
ſi
Hun
tcl.
uer
lola
o
nabe
hbap
noc
en
Nemn
hltzel

glicce

bento
ſogn
fees
Ugrcr
eo
Uu

In materia ſciſnatits 8

gittã hocẽ ſine debito ipz ſinediuinatiõe ſpuida

mediũ veritatis attingẽt.aut ſi pugnãdũ fuerit ar

gumẽtatiõiba ipᷣi exẽplo yſrłitarũ ibũt oẽs agio pa
cifico ad pᷣliũ.

nitat. ( Beniuolẽtia. Magna ꝓpꝛſus repmittꝭ fe

ſed maioꝛ in exoluẽdo difficłtas reponit᷑.ſot ſapi
entes hucuſq; nequnt id facere qð attentas ſoluſ

et iuſtus ita ne tot aloꝝ varietates.tot voto mil
le ſpẽs adunabis/qũ idẽ hõ plerũq; ſecũ diſſidet

⁊ in eadẽ domo nixe regnant incompeſcibiles.
Auid ages pꝛeſertim vbi animo deliberato/ pla

cet erroꝛ placet diuiſio.paxſola voce nõ coꝛde cõ
quiritur. vbi deniq; tãta q;ta eſſe põt.finiũ varie⸗/
tas inuenit᷑. ¶ Zelus. Vy Holitandẽ obſecco

o germana b

tudine aie mee ſine illud qð me pᷣmit euomere.do

loꝛ incluſus vꝛit acrius. Ego ſaltẽ litrerulis info⸗
diã ꝗᷓ ſentio nullũ ibi diſcrimẽ foꝛmidat Piſcre
tio. Age ergo frater / ſi detinere nõ poſſum ꝑmit /
cimus interim ſcriberete oĩa q̊ in aimveneꝛint im

mõ ab iniurioſa temeritate ab irreuerentia quali

bet abſtineto. Caue deſeras ne germanas tuas.
beniuolẽtiam ⁊ diſcretionẽ qiũs beniuolſit ⁊ di
ſcretus ᷣmo tuus. nec accuſans nec excuſans ali /
os plus debito. ſed aurea mediocritate ſy in te o?-ꝛ
natus effulgeat/c placeat/moꝛdaci odioſa dicaci

tate eiecta. Zelus. Yaciaʒ qd hoꝛtaris ſoꝛoꝛ di⸗

ſcretio Hã et tu beniuoletia ſignificas te huiꝰ eſſe
ſnie. vis enim oĩa interpᷣtari beniuole ſed in nom

ſtuũ.nõ tñ ita beniuole ꝙ ledat᷑ vitas ſʒ vt caritas
nutriat᷑ et veniat dies q exultãres canere fas ſit cã

ticũ iſtud cãticũ mia ſeu beniuolẽtia⁊ vᷣitas obui
auerũt ſibi iuſticia.et pax oſculate ſunt. Beni /
ſſentio fr/nil aliud ſane magis ero

uolẽtia. ud ſane magis
ſtulo. ſed ibʒ agere ſuꝑnꝰ arbiter de cõceſſerit Co

mitabimur ergo te tu id qð ſuggeſſerimꝰ tuis ver

dis expmito at vero ſuꝑ omnia vide ne ſis ʒelus

talis/ qualem aplus nominauit nõ m ſciam quI
pterea dixit zelum cõtentionis qꝛ vicʒ nec diſcreti

onem nec beniuolentiam germanas tuas audie⸗

bat ʒelus alis. elus.Fiet vtiq; ne dubites. et
quicqͥd in vtrãq; ptem dicendũ videbit᷑ illud deli
berato ſed bꝛeui libꝛamine rönis explicabo Nũc
alloquens oẽs in cõe/nunc ad ꝑticularioꝛa mede
flectẽs ꝙ ſi poſt finito verbo depᷣbẽderitis me pꝛe

uaricatoꝛẽ pacti hꝰ/vra erit ooꝛrectio ⁊ meũ vitro
ꝓcere coꝛrigẽtibo Oulta tũ (id aduentite locutu/
rus ſum noiatim ſub mõ triplicis epłe q̃lia loqui

4ðèUèDBð
èR

Zelus. Quid me aſpicitis o ſoꝛo
res/grandia videoꝛ polliceri.ſed grandioꝛa fides
poteſt. amoꝛ audet.doloꝛis materni neœſſitas in

muliercularum res iniurijs ꝑagetur. Nonne

dite mihi pax ma

iuolẽtia. noli moleſtũ ſilentiũtã ꝑ
tinaciter indicere ꝑmitte me cõfabulari in amari

9

vel poſſe vel debere pſonas introductas nõ me li
cẽtia oꝛatoꝛia cõiecturate· ein pmis omnes
in cõe cõueniã. Z S⸗ ie diuerſe ſiut inter
vos · vt hũana fert fragilitas qm̃ incerteactimiõ
ſuut ꝓuidẽtie noſtre. Pꝛeſertim vbivariat᷑narra
tio in eis que facta ſunt. Nunqͥ d ꝓpterea cõtentöõ
nes odioſe regnabunt inter vos.nunqͥd erenbla
alu
brius eſt⁊ xpᷣiano dignius vinci a bono q; malo
vincere.ĩmo hoc bel⸗ imũ eſt illud optandũ.Cre⸗
eꝑ ſciſmata queritur nõvtiliter
iniuria iiurijs/ſicut nec calliditas calliditate.nec
moꝛbus moꝛbo repellitaut ſanat᷑. Si pᷣterea cõo/
tentiones et rixe ſint inter vos nõne carnales eſtiiꝭ/
ego quidem dico ꝙ vnnſquiſqʒ veſtrũ dicit.Ego

ſum benedicti:ego ſubſtractionis/ego neutrius/
et qð venire ſolet inter oues dum ceca nocte pTda/

toꝛ lupus irruerit.fugiunt ꝑs hec fauces lupi ne

ſcia incurrit.hec in oppoſitũ parietem impingit

bec nullo incerto vagatur attonita Non alrſpiri
tu quodam vertiginis agitatur cetus eccleſieè/ ps
palpat velut in tenebꝛis/ignoꝛans que petat.ꝑs
ambulat in circuitu:pars ſiſtit expectans lucẽ ve
ritatis certam/de tenebꝛis ſplendeſcere. Pars ne
que ſcit neqʒ nouit quicẽ;ᷓ agere Nibilominꝰ iſßa
et agentes vtrimqʒ ridens dijudicat.Alios rapi⸗
unt et tranſuerſos agunt paſſiones varie peſſime
conſiliatrices.ira/odium/inuidia/cupiditas am
bitio timoꝛ et ſimiles.adeo vt pꝛo perſonis perſe
quendum.ſincerus amoꝛ pacis/et ſereniſſima ve
ritatis amicicia deſerant᷑ aut impungnẽtur quo fa⸗
cinoꝛe qle aliud execrabilius cogitari.poſſit neq̃⸗
qᷓ; inuenio. Pe r tales ſi non obuiatũ extiterit ex⸗
ponet᷑fides diſcrimĩ.ſi ſuis litteris fidẽtes.ſi eas

inſtrm ſuarũ paſſionũ efficere moliẽtes/determi

nauerint aut aſſeruerint leuius debito in hãc vel
illam ꝑtem ea que meliꝰ intractata manerent vt ſi
diceretur papam non eſſe caput vniuerſaie eccle-
ſie iure diuino.papam non expedire eſſe vnicum
pꝛo eccleſia.papepaſſim in facie reiſtendum eſſe
paſſim et ab eo appellandum.vel exaduerſoſi q s
aſſereret ꝙ in nullo caſu pape dicere licerz.cur ita

facis et ſimilia.(/ noſdaam pꝛeterea videre eſtqͥ
tanta animoſitate ſuis aut ceptis aut conſultiſin

herent vt nullis ad oppoſitum rationibus nulla
incommodoꝛum experientia.flecti poſſint Ha⸗
lunt omnia ſecum ruere/ omnia frangi vłturbari
quam pedem retroflectere a via ſua etiam inuia
et ob hoc iam non via/quoniam pꝛogreſſui ob/
ſtare reperiunt᷑ vel ſpinaꝝ.̃̊ eſt vitioꝝ ſepes hoꝛ
rida velfoſſatoꝝ ̊ ẽ coꝛdiũ pfũditas incognita ł
latrũculoꝝ malignitas.vel comitũ mutua ung

Trilogus

gnatio vel viarũ diſtrict? hũiles q̊s ceruicoſa tur/⸗
gidaq; pᷣſũptio/neq; t pᷣtergredi qꝛ neqͥt humiliari
Iraſcuni deniq; tales odio imoꝛtali ð oẽs q̊s vi⸗
n vel audierint.nõ dicã aduerſari ſibi ſed nõ

plenis vocibo et toꝶ aſſentire ſũijs.Alios ad oẽʒ

entũ inſtar arũdinis videmus mutabiles qͥ pꝛo

bucella panis iuſticiã deſereret.Alios tandẽ iue⸗
nim(et vtinã multos)qᷣ ꝑati ſunt obedire verita

ti cognite ſeqͥ pᷣterea qð ſeq ui licebitvel expediet.
munlta quide licet/qᷓ nõ expediũt Hi nullos odi⸗
unt.hullos ꝑſequũtur.qs abſq; malignitatis ad/
mixtiõe cũ puro ⁊ ſimplici oculo vitatẽ qrere coꝶ

uerint.etiã ſi nõ datũ fuerit inuenire Remiĩiſcũtur

ꝙ paulus ⁊ barnabas abſq; pctõ diſſenſerũt. ita
vt diſcederẽet ab inuiceʒ nullo tñ odio ſeipᷣos pꝑſe⸗

cuti ſunt.nullis maledictis ⁊ iniurijs ſe inuicẽ cõ

ſectati legutur Qua in re/vident᷑egiſſe nõ ſat be/⸗
niuole nec diſcrete(ne loq mur acerbiꝰ)illi qͥ ſo no
mine venerabilis vniuerſitatis tholoſane/quan/
dam nuꝑ eplam gradem ſereniſſimo frãcoꝝ regi
trãſmiſerut plenã maledictis pũgentẽ iiurijs / coꝛ
ruptã oppꝛobꝛijs.in illos oẽs qͥ nõ ſecũ ſentiunt
qui ſubſtrahedo nõ ſecũ in obia (vt dicũt) debita
ꝑſeuerant. Verũ ſepoſitis interim ꝓpꝛijs ad ſeip⸗
ſos affectionib/etodijs ad alios( obnubilãt eni
iſta veri iudiciũ)aĩiaduertãt qͥd ex oppoſito ſᷣſtra
hentes pñjt reſcribere/noĩatim illi de alma vniuer
ſitate ꝑiſienñ.q ꝓfundioꝛi nota qᷓrunt᷑ inuri: Exẽ
plar łrarũ rũſiuarũ ex ꝑſona vniũſitatis pariſ ad
epiſtolam tholoſanam

recthosl

ſunt.rupto de repẽte diutino ſilẽtio. Loquimur

ergo ſicad eos.rex ſereniſſime.te audiente te iunui

ce. 6 frẽs ſuꝑ quibꝰ accuſamura voſ. ſi talia
erant qᷓlia ecxaggerando declamat(imo ſatirica di

cacitate moꝛdet) caritatiua illa epla veſtra niſi c
nina potius appellãda erat. ꝓfecto veſtrũ vos ac/
cuſat q̃dꝛiẽnale ſilẽtiũ Cur enĩ tũccõfeſtim vtnẽ
ſero neq; arguiſtis neq; ſtatuiſtis cõtra faciẽ no/

ſtram nos frẽs vros/q tã manitfeſta et ſacrilega ĩ/

pietate veſtris iudicijs errabamus. ſed ptinaces

nos ac deſpate errãtes linquebatis. Quo pacto

igitur nũcfruſtra nosimpetitꝭ.ſi tales iudicamur

a vobis.aut ſi ad regẽ veſtrũ ⁊ noſtrũ.dũtaxat ſer
mo veſter eſt q̃ rõne ipᷣm etoẽs de generoſo ſãgui

neſuo.nõ ꝓtinus ab erroꝛe reuocaſtisqͥs iuratis

vos ſcire.vos firmiter credere/nequaq; ꝑetinaces
eſſe in ſubſtractione ꝑ eos effecta. etſic palã effcã

Oſtulata in pmis rex xpᷣianiſſime ma
ieſtatis tue licẽtia/cõuertitx ſe hũilis fi //
lia tua/rũdere tholoſanis q buſdam ꝑ
eplam tali ſobꝛietate q̃lẽ te decet audi/
1 oq cõtextã nõ q̃liter meruerãt bi qͥ male
dlictis ipꝛobis qͥ ececrandis execratiõibo infama /
re regiã dignitatẽ cum generali cõcilio ſuo conati

yt nulla poſſit tergiuerſatioue negari. teſtis eso
rex eoꝝ q dicimus.q igitur vel infidelitate vel in
ertia nõ monuiſtis eos cõtinuoſi tam certo ⁊ pꝛo

bꝛoſo ſciſmatis anathematis q;ʒ vinculo veſtris

iudicijs niſi reſipiſcerẽt ligabãtur. Atqui ſtupi /

os foꝛte vos er eliugues effeceratt timoꝛ.qͥs tioꝛ.
timoꝛ cadẽs in viros cõſtãtes. Vñ oꝛtus:indeoꝛ

tus. Quod ſicut ſcribitis.vir quidam legatus ex

veſtris fere necatus eſt in concilio pariſieñ.cele⸗
bꝛato O q; puide trepidaſtis.nam tua res agitur
paries cũ ꝓximus ardet. Poterat vnicuiq; veſtꝝ.
ſi obmutire pᷣſumpſiſſet. ſiłe cõtigiſſe.nõdũ vo ita
deſipitis frẽs.vt hec dicatis:et ſi ita loqmur. alio
quin ꝗ aio certare vos pollicemini vſq; ad moꝛtẽ

O iuſticia.qͥ nõdũ vſq; ad ſanguinem reſtitiſtis.ſi

vos plus triẽnio pauoꝛ puerilis exterruiſſet trepi

dãtes timoꝛe vbi nõ erattimoꝛ Nã alis timoꝛilo
cus fuabit᷑ vbi ta pmptos defenſoꝛes? ꝓpulſoꝛes

iniurie.epᷣus ille mox inuenit dños duces ſicut te

ſtamini.Quid ſi cerebꝛoſus.ſi capitoſus /ſi pᷣſum

ptuoſe loq̃r aut minax/erat ille veſter epus / nö eſt

noſtrũ diffinire.ſed neq; ẽ vſq; q; incredibile.cũ ſi

talis erat dum i nie
um iunuenũ incautus impegit/ꝙ exagitatꝰ ab eis

Em meritũ ſuũ et ex ibilatus extitit. Szad

ſilentiũ veſtrüregredimur. Rñdete poſtulamus/

vbi tunc erat doloꝛ ille inges / qui (ſicut exbiſto /
rijs trahitis)mutos etiã ex natura loqͥ cogit dum

recetioꝛ erat iniuria.dũ plaga noua curatiõi pxi/
mioꝛ,doloꝛ iſte veſter q́ͥ nũc eſtuarevos iactan qᷣꝛ

ſum abierat/aut vñ nũc ſubitus emergit. deniq

doloꝛ iſte dũ ab initio erat q̃ſi muſtũ nouũ abſq;

.

ſpiraculo nõne inſtrepitꝰ vaſtos foꝛtiꝰ erumpere

nõne damoꝛes hoꝛridioꝛeſextoꝛqre debuerat At
vero ſcandalũ vobᷣ erat foꝛmidini Qualeſcanda
lũ: paſſiuũ an actiuũ/datũ /ſcʒ an acceptũ/etrũo

rem qlemcunq;paueritis/damnat grego/qͥ tradit

non eſſe deſerendã ꝓpterſcãdalin veritatẽ vitedo/
crrine ⁊ iuſticie q̃lẽ hic aſſerit Sʒ exitũ ſubtrac
tiònis aut (ſicut ſᷣmo veſter lomur) partum in

felicẽ pᷣſtolabamiĩ.qͥd ita qſumus:nunqͥd ab euẽ/

tu negocioꝝ/metiri iã actoꝝ bonitatẽ/cõgruũ v
neceſſariũ iudicatis:videte ne fallami Quãta ſũt
optimo initiata pᷣncipio q;ta ĩ q ba nihil virtuoſe
⁊ moꝛalis pꝛudẽtie defuitq tũ ſucceſſu pꝛoſpovel
intento caruerunt.ad qð põt violate traduci iloö
careat ſucceſſibo opto:qͥſqͥs ab euentu facta notã⸗
da putat Noſtrũ eſt platare/ noſtrũ eſt rigare fßm
pꝛudẽtiã a deo nob inſitã:hec vᷣo nihil ſuntomſa

ſz qꝗ incremẽti cõſũmatiõeʒ dat xpᷣs eſt. Narrat iun

dicũ lib.filios iſrael pugnates dũi mõitu bis ma

gna ſtrage coꝛruiſſe.qs tñ dixerit eos de aggreſſi
Pugne ꝑꝑ h̊ iculpãdos At ſoꝛte plix mo eple
veſtre talem tempoꝛis tractum. vt elaboꝛaretur

nturbã alacriũ ingenioq; viuaci

br⸗b — — — ⸗iil] ꝝ äs

Ain
1p

tuni
8uon

inden

lsg
agar
nn
Uſig
un d
non
iſks
lunnt
norilo

lose

lun
öſum
noct
lecͤſi

Vinact

ches
ſ
ro⸗
hikot
rdun
r;
nnc⸗
denig
abis
umnper
rad
leſant
Miͦati⸗
wanun
Uipie
üſcber

mn.

hochen

= .—

Sligiſ
Ouu

S
— ☛ =ü *

l
o N
nmdul
ſn
tynſt
MℳA

GSma.

ſu
Gat
aeiur.

exigebatvtqʒ coaceruaret᷑ iterĩ grãde 9geri S
esmaledicoꝝĩ nos boꝝ vt iſuꝑ grãdiloqʒ

—

tragediã cõtũeliaxꝝ / vt ſales aſpſos ſatirice

vra dileciio Sʒ pfecto ſi fuiſſʒ iniq taſno

ſtra vt talia audire meruiſſet (quod libera
voce refellimꝰ/certe tñ vra amicicia ex ſini
litudie q̃dazʒ ſtudioꝝ nodᷣ obnoxia/vr̃ac
pꝛudẽtia et Suitas Mis deceret ſtudioſos
digna appebat q̃ pulcrioꝛi ⁊ non illoro ob
ſcenoq; ſermone/vteret᷑.dignũ erat illõ ſpe

culu/q̃le vos eẽ gloꝛiami/qð radijs purio/

riba rutilaret/digna deniq; vinea vra/q nõ
in his maledictoꝝ lãbruſcas degeneraret.
Poeticũ eſt inuolucrũ/muſas agreſtes/iõ
in picas cõuerſas eẽ/et q̃ſdã agreſtes in ra⸗
nos/⁊ alios in ſimeas.aragnes in araneauz
nioben in ſilicẽ.et alios ĩ alia.qꝛ liguiſ ab
uſi ſunt.eas i maledicta lãtes. Pꝛeclare de⸗
mũ ab Areſto.dictũ ẽ/ Honoꝛẽ eſſe ihono
rãte.ita pculdubio illiberalis ⁊ cõtũelioſa
vituꝑatio ſoꝛdidat expꝛobꝛãteẽ. HNã qlis
dicit. ſicut qͥ de terraeſt
Sed vituꝑare nos / ſicut
dit/vra nullatenꝰ erat it?⸗

„

vnuſquiſ; eſt tal
de terra loquit
tñ eple facies o

tio.q́lis ergo nimiũ laudare obediẽtiã/in

obegistie ſcelus deteſtari.cãm pᷣterea defen

dere pape ⁊ eccie.deniq; a deuio nos iufau

ſte ſoᷣſtractiõis auertere.eſt ne igit᷑ vr̃a fres
pꝛudẽtia tã oblita ſui.vt arroget ſibi docẽ⸗
di nos officiũ.in re pᷣſertim notiſſima ꝙ o⸗-

bediẽtia bona ẽ.ino bĩa mala guiterq; ple⸗
ctenda.qͥs hoc ignoꝛare pᷣſumi põt/maxie

tam nũero q; merito ⁊ autoꝛitate ſꝑ extitiſ⸗
ſe nec ipe negaretis Ham ⁊ inimici nr̃i ſũt
iudices.q; tm̃ ceteris ſuꝑeminet vniuerſ⸗
tas nfa/ quvinter vi gulea cupꝛeſſ. Am
plius vo/p inobiĩa(ſi ita neceſſe fuerit noſ

edocẽd a.erat ne diſpẽdioſiſſimusmo tra

hendus ꝑ autoꝛitates emendicatas/inge/

apud nos qrũ ſtudiũ antiquiꝰ ſolenniuſ

ſtas q; ſine oꝛdine ꝑ pueriles periodos aſſi

due ſiles ct plus equo/ſonoꝛos.ꝑ ſaſtidio⸗

ſam nugacis repetitiõis eiuſdẽ ſiniſterita⸗/
tem / deniq; iraſcẽdo dẽtibo fredẽdo ⁊ tabe⸗
ſcẽdo in noſqſi beluina feritate mor cõcul⸗
candi lacerãdi deuoꝛãdiq; videremur. do
teratis frẽs/ poteratis alr vam iactare eio
quẽtiam.aliter vr̃m off: ciũ / vel docẽdi vel
monẽdi vel coꝛrigedi vetilare. Nimis ela-
pſum eſſea memoꝛia vr̃a mõſtratis illð ci⸗
ceronis documẽtũ/cui ſcriptura ſepe coꝛ
dat/ſit monitio ſine cõtumelia vel expbꝛa?⸗
ttione. HNam et michaeldiſputãs cſi diabo-
ler coꝛꝑe moyſi. ¶ Rurſus fres / elucutio⸗

nis vre accuratio vel deſerẽda erat penituſ
vel accuratius incoꝛruptiuſq; ſeruandaq;
q;ᷓ dictãdi vitiũ nõ magnoꝑe culparemus
ſi nõ vicioſiſſimo et ꝓꝛſus intollerabili ge⸗
nere cõfutatiõis vteret/illa elegans eloqn/

tia veſtra.que enim vicioſioꝛ cõfutatio ſaeun

argumentatio adduci potuerat q; que ad

vtrũq; flecti poteſt:quẽ defectũ/ſi ꝑ totum

hoc terminũ oculis videre nequiuitvr̃a ſo

lertia totlitteris erudita/quo auſu nos in
obſcurioꝛibo cõmonere pᷣſumpſerit cõſide⸗/
ret. Hoc itaq; qð dicimus moſtrabim? di,
gito/tmmõ oculos aperire nõ pudeat. Di
obediẽtia laudãda eſt(vt toties inculcatis

quaſi nõ ita ſentiremꝰ)ſi hec ſit gladius ve/
ſter acutiſſimꝰ quo nos iugulare imo cuz

tis vulneribo cõſodere ſatagitis/ attendite

;ᷓ facili retoꝛſione/gladiũ vrm in inguluz
vrm cõuertim obedire ſiquidẽ optet deo
magis q;ᷓ hoĩbo.nõ hoc inficiabimĩi.opo
tebat ergo vt deo iubentirecedere a conſoꝛ

tio vel heretici vel ſciſmatici vel in talibyve

hemter notoꝛie diffamati/autlin nocumen

tũ eccie pᷣſidenti /voſipos pᷣſtaretis obediẽ

tes/qð qꝛ nõ feciſtis/fas habemꝰ ex conſe

quẽti moꝛe veſtro cõcludere/ꝙ inobia hec
veſtre/ plecti dʒz pena tali.imo maioꝛi q;no
ſtra facta/ vt fieri dicitis/eius vicario.nam
coõtemnenda Eher ptãs / vt altera ſuperi/
Scimus/his auditis quid

agitis qͥd obſtrepitis.qͥd rugatis faciebus

ſto machantes acclamatis. Nos certe nul⸗

lũ fonemus in hac ꝑte ſciſmaticũ.nullũ he

reticũ.nullũ depplatoꝛẽ eccie.nullũ de his
vehemẽter et notoꝛie diffamatũ. Ita excu⸗
ſatis vos frẽs/nos ecõtra ꝓponimus accu/⸗

ſamus ſuademꝰ.purgãtes nos ſilrꝑ nega-⸗/
tionẽ eoꝝ qᷓ nob imponitis:erat idcirco ra

dix bec difficłtai ⁊ cõtrouerſie ad q; euelle?

damitotis eloquẽtie illius veſtre tulliane /

neruis incũbere debueratcaritas veſtra.qᷓ

radix: p bare viq; dãm bñdiciũ nõ eſſe ſciſ/
maticñ.nõ hereticũ.nõ aduerſantem eccia
ſtice vnitati.qaut nõ dehis merito vehemẽ/
ter infamatũ.aut ellæ talẽ qui nõ conuertit

obedietie ſue honoꝛẽ.in inſtrumẽtũ deſtru

ctiõis eccie. hoc eſt ꝙ in cõtentione verſari
qõ vnicũ coᷣfutari coueniebat.nõ de obedi
entie pᷣconijs et inobediẽtie ſupplitijs imo
de ꝑcialibus maledictis membꝛanã occu⸗
pare. Et iſtud tam/cur modo /et nõ antaa
citius effecerit veſtra fraternitas/ nondum
pſpicua rõ inuẽta ẽ/niſi foꝛtevtivoluerimꝰ
ſuſpitiõibo maliuoł in vos/qlr abutimi in

nos. Di. eĩ foꝛſan ſuſpitioſꝰ aliqͥs ꝙ liuida

pꝓpmotionis auidã rupiſſe hoc vr̃m ſilẽtiũ

Erilogus

emulatio vr̃a ob pᷣclariſſimaʒ ſtudij noſtri

famam/aut aliũde male parta/nũc tandeʒ

nacta an dortllcateegeſta Eq̃i ſi aperiatur

ſepulcrũ patẽs intus ſpurcidũ ⁊ olidũ Su

ſpicabit᷑ aliꝰ nõ inuidiã nõ odiũ nõ ranco⸗

rem /ſed vel adulationẽ vel ambitionẽ ſue
dũ ſpes arriſit nouaꝝ ꝓniſionũ hñdaꝝ / ſi

noua reſtitutio fieret/pᷣſertim vobᷣ petenti,/
bus ⁊ altercãtiba/⁊ vſq; ad ꝑiculũ capit de
certare pollicẽtib/longe vo ſinta nob iter
pꝛatiões hmoõi maliuole ⁊ incerte/frẽs ca⸗/

riſiimi. Nunqᷓ; idagere nos cõtingat qð ĩ

nos fieri rõabłr inculpamꝰ. Iſta qdeeſt ri
atio vel feminea vel cania ſeu puerilis/dẽ
tib⁊ vnguibo iniuriaꝝ cãm ducere iſta pu
gna goli

da cõtumelioſo cõtẽptu/ certam̃

inire. (

nullis intetionis coꝛruptio (qm̃ qͥs pᷣt glo

riari ſe mundũ hr̃e coꝛ/cũ nõ ſit hõ ſuꝑ ter

ram iuſtus qͥ nõ peccet Nihilomin? qua⸗
leſuꝑ hac coꝛruptela adducit efficaxargu

mtũ vt tã certo/tã abſoluto / taʒ in generali

vos feriatis iudicio qᷓſi vocis illiꝰ immeo/⸗

res intonãtis nolite iudicar̃ ⁊ nõ iudicabi
mini ¶ Eſto ſint inter nos aliqͥ ãbicioſi ad
bñj ficia/aliqͥ leues ad iudicia/ aliqͥ odioſi

—

ad dñm bñdcm̃.vñ tñ cõſtat ſubtractiõʒ .
tales emerſiſſe. Bmireamus nos rũdere
quõ talia fingere hʒ vra diſcretio ? de rege

is.de baronibo regni:pꝛeterea de cõſilio re

gis/ de pꝛelatis ⁊ toto clero francie. Poſtre

mo de toto regno hyſpanie. Exclamabitis

hic pᷣmo iã exclamaſtis ꝙꝑ nos ſeducti ſũt

excecati ſunt.alienati ſunt.mirũvero ſivoſ
ſoli ⁊ abſentes ⁊ pauci/aꝑtos hetis oculos
in eoꝝ regimine/ſi voſᷣ ſolis ſua illumiua/

tio ſuaq; directio dẽat᷑. Attendite ne intole

rabiliternimis arrogetis.Scitis et credi⸗
tis firmiter ꝙ rex ⁊ dñi de ſuo ſangnine ge⸗
neroſo nõ adherẽt ſubtractioni ꝑtinaciter
hocẽ vr̃jUm verbũ.Certe neq; nos pꝑtinacit
adheremꝰ. Adheremus tñ ſicut et ipſi / do⸗

nec interim nobᷣ ꝑatis coꝛrigi ſi erramꝰ cla

rius aliqͥd cõmodius q; ꝓ eccia diluceſcat.
Aut igit eos oẽs pari nobis cõcrimie pari
q; reatu cõuoluite qꝛ ſubtraxerũt/ſicut nõ
vultis qꝛ nõ audetꝭ/ aut nos ſicut ipſos ha
betote excuſatos/qm̃ ꝑtinaces eſſe nõ volu
mus qð tñ oĩo facere refugitis.ſed dicetꝭ ſi
non eſtis ꝑtinaces/cura damnate ſubtra⸗
ctiõis cõtinuatione non ceſſatis: Interro

ſto tñ fuerit in nob aut nr̃m nõ

dine dñandi/autnũca

ſi purgetis qrentes rõem / noſtra eſt cõis
rſio.qm noſtram interim cõſcia m ſequi⸗

mur. nam etum licet dubitare de dño bñ

dicto an ꝑdiderit ius in papatu/aut q; obe
dientia ad ipſum/eſt eccleſie peſtifera/tan⸗

G enim negabitis qm̃ ꝓ culpa hereſis aut

Ano.· Jura ſuntad hoc planiſſima neq; pꝛe

terea latetvos. ptatem papalẽ dataz eſſe in

„

edificatiõe ecclaſie non deſtructionẽ Quo

Abuſu in deſtruct onẽ eccleſie notoꝛio exñ
te. Nonne exeplo pauli reſiſtere in facie ge⸗
renti ſe p papa liceret. Nor

E hapa hceret. Honne ſibi dici poſ
ſet cur ia facis: Anaſtaſius ſũmus oliʒ põ
ufex? alioꝝ nonuulli ſup hocſunt in exem

plü Etodeus arbiterequiſſime etiͥ pacto

ligibilis ſit hecabſurditas Cüu in reb loge

minoꝛibo ic licere fieri magno aſſenſu con
ccderet. Si enim palaciũ ſnu /ſi ciuitatem

ſuam/papa facibaccenſis p ſua libidine
quererer concremare / l paganos armatos
liagroꝝ depopulatoꝛes moliret apuõ xpᷣi

anos intromitrere/etiã vbi nihil fidei pꝛe⸗

dicaret᷑aduerſi i/ſi vᷣgines ĩgenuas aut ma
tonas honoꝛabiles violare ſatageret/qs
tã indulgetiſſimus vnq; aut blandus adu

latoꝛ ad papã fuit/qui negaret bis auſibuſ

obniandũ eſſe qui papã ipᷣm ſi verba non

ſufficerent diceret non debere factis arceri.
Juie naturali concedit᷑vim vi repellere iõ

q; concedit᷑ vt ꝑſone ſingulari fas eſſʒ pa⸗
pam aut regem vel ligarevel carceri manci
pare/ſi eis iniuſte ꝑſequẽtibus hanc perſo
nam / ſibi non aliüde pateret ꝓpꝛie moꝛtis
aut impudice violationiſeffugiũ.ſi hoc in

damnis coꝛꝑalibus tam liquidum eſt/qͥd

de ſpiritaliby incõmodiſlonge grauioꝛib-
relinquitur eſtimandũ. Zung

eunquirue nus hanc
rationẽ ad rem queagitur. Si ſubſtra⸗
cti habuerunt pbabiles vehem̃tes q; con⸗
ĩiecturas/aut certas rationes ex his que fa
cti ſuntꝙ dñs benedictus aduerſebatur ec
cleſiaſtice vnitati/ nunqͥd non bono finez
intentione poterat hec fieri ſubtractio:q̃/
retis quo pacto/ſicqͥppe vt non aſſumeret
obedientiam ſibi facta/in velamẽ aliquod
neqͥ cie aut ptelatiõis ſciſmatice pꝛauitatiſ
Exquibns medijs mille medijs/aut conti

nuãdo honoꝛes ſuos/ſine pcuratiõe vnio

nis/aut ꝓmouædo ſibi fauẽtes in haclibi⸗
ſauetes ſibi pſequedo Videtſ are ſid

mirant᷑iſtud quidã bominũ/qſi non intel

t

+- –. —, mm e ss

=

— — — SE — .
☛ = = . S

—
—
—

00
io

ne

In materia ſciſinatis

videtʒ ꝙ nullis hoc loco vtimur ſophiſmma

tib.ĩmo ne ſophicũ ꝑalogiſmi vos decipi
ant(ſicut fefelliſſe vident nos ipamad nu

dũ difficultatẽ reuelamꝰ cũ ꝓpꝛiũ ſu ſophi⸗
ſtarũ ſe celare ⁊ poſitiões ſuas vel inuolue
re vel trãſferre.Nullas pᷣcerea legũ interpta
tioões ſubdolas aut fictas adducimꝰ. ſolis
innitimur regulis iuris diuini naturalis
qᷓs ꝓ vobis aſſũitis qᷓ̃ſq; imntabili verita⸗
te ſubſiſtere nequaq; ignoꝛatis. he ſũt re⸗
gule.qᷓ ſũm eccie pᷣlat ꝓpter cccie vtilitatẽ
ſtabilit? eſt. pape ſi apoſtatz a fide reſiſtẽ
dũ eſt in facie ⁊ ſi nõ recte ambulecad veri⸗

tatẽ euãgelij.ꝙ vim vi licet repellere ꝙdeo

magis obediẽdũ qᷓ; hoibus.qꝙ boniũ p65
licũpferẽdũ eſt bono ꝑticulari.qð ad pub⸗
licũ oꝛdinatũ eſt. Iſtis inq; innitimur nõ
vt fallo crimiamĩ tlibꝰ faciẽda ſunt mala
vt bona eueniãt ꝙ ꝑſequẽdꝰ eſt papa verꝰ

vt ſciſmati ſalꝰ det᷑. Nõdum ita vri ſiles

ſumꝰ vt ita deſipiam? Quid młtos turpi
ter plane inuoluũt ſophiſmata/ dũ nimis

fugiunt᷑qꝛ ei videre neqũtqlẽ papa verus

aut p tali bit/ deſinere poſſit eẽ phapa/ aut
hñdꝰ ẽ p tali /ipᷣinõ capiũtqrõe ſubſtractõ
poſſitlmo et dẽat in caſu) iuſtiſſima repu

tari.hoc ẽinqͥunt iobedietẽ eſſe.h ẽ ꝑſecu⸗
toꝛẽ capitꝭ exiſtere.cũ tñ nulla ſeceſſio a ca⸗
pite dici dẽat inobediẽtia neq; ꝑſecutio ni
ſi legi diuĩe fuerit cõtraria.Eſt aũt diuina

lex iubẽs recederea tabernacul impioꝝ.in

bens frẽm poſtqʒ audire noluerit ecciaʒ ha
bendũ eẽ ſiẽ echnicũ ⁊ publicanũ.iubẽs pᷣ⸗

terea oculũ aut mẽbꝛũ aliud eruẽdũ eẽ / ne

totũ coꝛpꝰ ſua cõtagione depꝛauet.q diuia
iuſſio q̃liter ad rẽ qͥ tractat̃adoptari dẽat⸗
ſinuatũ ẽ. Scimꝰtñ qͥdadhucrũdeſ ne
gatis ĩ h negocio cãs tłes ĩ facto.

—

eſt qð in diſceptiõenr̃a vſat hocphare qð

negam / aut impbare qð eſtimamꝰ debue

rat caritat vre pꝛudẽtia.ant nõ notiſſima

ingerere.nõ nos mille ↄuicijs inſectari.nõ
vbare latratiboauras nõ nos puſq; intelli
geretis arguere. Et qm̃ idipᷣm nõ peroꝛatꝭ
et res lõgioꝛi diſputatiõe eget qm vt ſub e⸗
ple bꝛeuitate poſſit coartari.qꝛ deniq; iam

pluries tam ſeniptun⸗ tã viuis vocib rõna
bilitatẽ nr̃e ſub is ſi nõ
diffamatoꝛiꝰ appellari meruit.· Nec latet

nos quã multa alia poſuiſtis q̃ ſi rigidũ ex

amẽ iĩtrarẽt illa de erroꝛe in fide.de crimine

in bonis moꝛibo.de inobediẽtia leſe maie⸗
ſtatis regie/⁊ alijs plurimis/dãnãda pate⸗⸗

Hocveꝛo

tractiõis ſi nõ potiꝰlibellꝰ

rẽt/que oĩa oñdere ſicutet pncipalẽ cãʒ no

ſtrã iuſtificare ꝑatos nos offenimꝰ q;tuʒ et
quẽadmodũ tu rex ſapiẽtiſſime iuſſerꝭ qui

bactenꝰnos indiuiduos coadiutoꝛes tuoſ
aſſumere dignat?es. neq; eni diuerſuʒ ate.

qͥdq; agere fas putat diſcretio nr̃a Et ſi im

ꝓbe puocari ad certamẽ impar min?nũero
⁊ virtute/ſufferre moleſtũ ſit. ¶ Potuerat
iſta ſufficere ſi nõ viciſſitudinẽ referrevelle

mꝰ/reddẽtes ꝓ malo bonũ⁊ bũdictone mo

nitoꝛiã.ꝓ expbꝛatiõe maledica cũ illo qͥ cũ

gloꝛificãdꝰ ait/ maledciimuret bñdicimꝰ.

——

itaq; petimꝰrõeʒ frẽs qͥ frcũ qᷓvevtilitate cõ

placuerit ſe iũgia cõi regis ⁊ regni cõcilio.
erie qppe oĩs politicꝰ oꝛdo ſi ea q̃ cõi
unt a ſenſu cõcluſa q libʒ ꝓ ſuo motu capi

tis vel inculpare vel ad nouã cẽſurã reuoca

re cõtẽderet. VUbi enĩ fuit vnq; tã apta tam
ↄcoꝛs ſnia q̃ nõ aduerſ calũniãtiũ linguis
carpi poſſʒ.alijſamoꝛe/alijſ igãtia alijs ſo
laotrariãdi ꝓteruia aut pꝛuritu nouas res
moliedi vexatis ſʒ neq; cõcilijs generalib⸗
pſtitꝰ ẽ olim aſſenſusvnanimis ilłr vt ñ ex
Nliqnte gdictoꝛes iuenirẽt Equũ ẽ idcirco
egi

bet aſſidue fas eẽt obniti nihilo plł? ageret
q́ ſi inter naucleros eiuſdẽ nauis/ odioſũ

cotinuaret᷑ iurgiũ ilł velũ tẽder/iſtis laxat
alijs dextroꝛſũ alijſſiniſtroſũ exadũſo cõa

ri ĩplacablłi aioſitate tractãtibo/ibæratiõe
eĩ maiorꝭ ꝑcᷣ ecceptata/ᷣne ↄſultiꝰẽ eivos

opẽ ferre l neq̃q; paacit aduerſari⁊ ita poꝛ

tũ q̃lẽlibetaingere quã ſub dubia ſpe me
lioʒie poꝛ?· cõfũdere interi oĩa ſeditiõe cer
tiſſima.młta pinde tolerari debẽt iã facta⸗
quoꝝ inceptis pdicere dignũ erat E ſto vo

bis appareãt ł foꝛte ſint ſanioꝛa cõſilia.ni⸗

hilominꝰ apð cõitatẽ c eſtis ꝑs ꝑua/ãbu/⸗

lantẽ in oppoſita ſnia qͥd ꝓdẽe tractꝰ vr ꝑti
nax alioꝛſũ.ĩmoqͥd aliud oꝑat᷑quã cõtẽtio
nes ſcãdala aĩoſitates ⁊ diſturbia ad rẽ oẽʒ
qᷓ agit᷑ ſaluberioꝛ finiẽda Hegociũ aliogrã

ibocq; 1 cõſuetudie ſccitũ vt in oꝛe maiorꝭ
ptis ſtet oẽ cõitatis iudiciũ Alioqn ſi cuili

—

de buſq; certa ↄcluſiõe firmetopꝰ bẽt ↄſul

tatiõe in qᷓ ſit aimꝰ i cõſulendo lib poꝛro ac

di. (

Oðõ ſi oppoſueritis pᷣceptũ dñivt nõ

ri Deon tẽẽ tꝑs faciẽdi nõ dijudicã

peceet aliqͥs ſequẽdo multitudinẽ.bocde

criminibus q̃ benefieri nequeũt / intelligi
neceſſe eſt.nõ enĩ talia vnq; licere faciet q;/

tuſſiibet numerus peccantiũ ⁊ ſtultoꝝ quo

rum infinitus eſt numerus. Atuero ſec eſt

ĩ eis q̃ fieri bñ pñt in quiba cõſciam ꝓpꝛiam

9

Trilogus

ad alioꝝ foꝛmare iudiciũ/qũq; licitũ qũq;

debitũ eſt q̃liter eſſe dicimuſin ꝓpoſito vbi
ea q̃ in facto ſunt.nõ q̃ fidẽ imediate reſpi-

ciũt vẽtilãtur Obicietis foꝛtaſſis ꝙ; nõ ſin

ceris ais/nõ medijs vſq;quaq; iuridic nõ
ꝑ ꝑſõas oĩ vitio ↄcluſio ſſtractõiſ excepta
eſt/qſi nõ ita poſſit fingi in oĩ negotio pub

lico qᷓi pᷣterea ꝑ ſolos bonoſ bñplacitũ ſuũ

oꝑet᷑deꝰ opꝑat᷑ ⁊ ꝑ malos/qles etiã int vos

aliq ſunt etſi cõfirmatos vos phariſeace ia
ctetis pᷣ ceteris hoĩbo/et exceptos ab illa re
gula ſi dixerimus qꝛ pctm̃ nõ hẽmꝰ.Quot
pncipes infidele s.q̃t tꝛãnos ĩiqᷣs legimꝰ⸗
et vidimꝰ a qbeqſſimas leges? edicta/qͥs
neſeiat emanaſſe/q̃ in re pſpicuũ eſſe dʒ/q;
negocij q̃litatẽ magꝭ attẽdere cõueniet ſi iu
ſto fine / ſi pia intẽtione fieri potuerit/qᷓ; ſu

ſpitõibo duci ex agetiũ hac vel illa volütate

aeteren frẽs ceſſent cõtumelie.abeãt ſi
niſtre de nobis ſuſpitiẽas q̃les hr̃i de voſᷣ
nec vultis nec volumꝰ. Credite frẽs/ nos
bñ cõſcij nobis ſumus de ꝓceſſu H̊ ad pa/
cẽ eccie/qui vtinã tã ꝓſperũ ſucceſſũ caꝑet.
quã pie ſꝑ optam optareaũt hoc mag no

ſtrü eſt qᷓ; illud echibere.Tandẽ qꝛ res

(vt arbitram viſcuſſionẽ exigit ãplioꝛem
(nõ enĩ ꝓpter aliud nos ad certamẽ ꝓuoca
re deberetis )obſeqramꝰ? te rexſereniſſime ſi

cut iã obſecrauimꝰ p cõcilio totiꝰ obie iſti⸗
us celebꝛãdo in qͥ còneniãt ſenioꝛes/videß
de factis et de inure(qðᷣ ex factis exoꝛit)exa⸗
minatiſſimã veritatẽ.quã ſꝑ amplecti ꝑa⸗
tos nos offerimꝰ in noie e qͥ eſt vitas.in

bũ valere et ſobꝛia modeſtia ſaꝑe.oẽsopta

mus frẽs nr̃os in eodẽ dño ilimosi

alia in alioꝝ ꝑſonam tranſfigurata ſint

(o ſoꝛoꝛes)p recuſſiõe eoꝝ qui nimia acri

tate ſniam ꝓpꝛiam defendere/et alienã car⸗

pere reꝑti ſunt Et qm̃ ita tibi placitũ eſt o
ſoꝛoꝛ beniuolẽtia hoceuĩ nutu tuo ſigniſi
cas)cõuertatur oro nr̃a ad eos qͥ acta oim
pᷣſertim ſuꝑioꝝ tota ſeueritate recenſent at
q; dijudicant nullü eis refugiũ ad coꝛrecti
onẽ/nullũ looũ adveniã vel excuſatiõem re
liquẽtes.cũ pfecto male nimiſeẽnt res hũa
ne/ſi ſemelpeccãtibsclauderetur mie ſinus

ꝙ; ſi mĩa cõceditur hominibo / illa obſecro

quib rationabiliter iudicio pᷣſtabitur/q̃ʒ
hoibo occupatis qᷓ; hoĩbꝛad regimẽ reipb
lice cõſtitutis/ſi quidẽ ad eos ex omni ꝑte

fallendos inuigilat aſſidue ſubditoꝝ quo
rundã malignitaſ nüc mẽdacioꝝ fuco nũc

tas tolerat.reſeruãs ea diui
cij idem fieri de pᷣncipatũ delictis nccitas
maio: expoſtulat Vt nõ ꝓtinus ꝓ q̃libʒer
rato ſonatur eoꝛũ pncipatꝰ.cũ aplłs domi
nis etiã diſcolis et xpᷣus phariſeis vpocritꝭ⸗

fictioniba nunc ingeſtione ſuſpitionũvtvł
ſic rapiant ſpolient et detrahant velvtamo

rem ſimilant tanq; ſolliciti de ſalute domĩ

ſui /ſi multos accuſauerint/ſi mendacibus

nouitatib aures prurietes pncipũ fricaue

rint/ſi accenſos odijs / ſi ſtimulatos ira ani
mos noꝝ magis inflammare vꝛgere q; ſtu
querint. Quaobꝛem non abſre videtur di
xiſſe Seneca cõſulendũ eſſe bone mẽti ſua
et qua inquit bonam menteʒ/nemo oc

cupatus inuenit.et alibi tradit hacroõne eẽ
vel difficile vel impoſſibile / vt igem ſit pn

——

ceps et vir bonꝰ Ipᷣi ꝓfecto ſupiores non

tam ſuꝑ hoĩes/qᷓ; homines ſuꝑ eoꝝ capira

—

poſiti ſunt etnõ tam inuidia q; mia digni
habendi/tanq; miſerabilioꝛes ceteris ho/
minib ⁊ velut poſitiad ſagittas canſas de
ceptoꝛie iaculatiõis.quoꝝ multoꝝ ſtulti⸗
ciam/adulatio in inſaniam vertit.alioꝛuʒ
iracundiam in furoꝛem /alioꝛũ beniuolen

tiam indulgentemq; naturã trabit ad pdi/

galitatem crudeliſſimã. Rapiũt enĩa pau⸗
periba qð apud ditioꝛes effundãt. Parcũt
deniq; delinquẽtibo languida quadã ſpe⸗

cie benignitatꝭ illecti.ſed redit hec mĩa ſtul

ta/ad innotẽtũ ꝑniciem truculeẽtam.quan

tus erat ille rexet pha dauid/quam ſagax/

quã puigil/ ipe tũ ad vnius ſerui mẽdoſaʒ

vocem ſeduetus eſt/vt heredicatem cuiꝰ pp

de dauid optime meruerat ad eũdem ᷣuuz
reſtituit ſed diuidẽdam imperauit. Quoꝛ⸗

ſum hecomnia nimirũ vtcõmonefacerem

tolerãdos eſſe pia cõpaſſione defectus ſu/

perioꝛü magis quã dijudicatiõe ſeuera pꝑſe
quendos Heq; mihi quiſq; oppoſuerit il/
lud ſapiẽtis/exiguo cõceditur mia. Poten

tentes aũttoꝛmenta poteter palientur. ꝓ

ſi vere pncipes in hoc exigui ſuut eo am

pliꝰ ſi ex ignoꝛãtia foꝛte ſua ipᷣi ſibi grädes
ſibi foꝛtes et beati videãtur. Rurſus ſi plu
ra in hominib vicia coꝛrectionis impoſi/
ni cenſure iudi

„

obedire pᷣcepꝑit et Areſto.diffinit pncipem

nõ debere reꝑcuti Vidit hoc tragicus ille
qui monuit atbenieñ.neleonẽ inmoduce/
rẽt in ciuitatẽ. introductũ vero eũ cũ omni
mãſuetudine ⁊ lenitate tractarẽt qᷓ ſilitudo

blanditijs adulationũ nücaccuſationũ cõ ſatis eſt accõmoda rei quã agimꝰ.Qð ſi d

1

n

Super materia ſciſinaticis

gquolibet pncipãte hec vera ſunt/ipᷣi domi⸗
no oim / et eo ſeruo oĩm/quo dũño oĩm. pa⸗
pam loquoꝛ quis nõhoc cõe mie debitum
impendendũ arbitretur: Eſto dñs bñdcũſ
errauerit in nõ offerendo celeriter viã ceſſi

onis/attendatur in eo potuiſſe cadere dece

ptiões q̃les numeramus/ Pꝛoueniẽtes ex

ſubditis. Attẽdatur humane coꝛdis fragi⸗
litas ad honores q̃rendos auida:et ptinax
