pit et manducat cum illis.Et ait ad illos
ꝑabolam iſtam dicẽs. Quis ex vobis ho

mo qui hʒ centũ oues etſi perdiderit vnã

ex illis: Nonne dimittit nonagintanouẽ
inueniat illaʒ:Et cũ inuenerit illã impo⸗
nit in bumeros ſuos gaudes⁊ veniẽs do
mũ conuocat amicos et vicinos dicẽs il⸗
lis Congratulamĩ mihi:quia inueni ouẽ
meam que perierat.Dico vobis qpita erit
gaudiũ in celo ſuꝑ vno peccatoꝛe penitẽ⸗
tiam agente q́;ſuꝑ nonagintanouẽ iuſtis
qui nõ indigent penitentia. Aut que mu

in deſertoꝛ vadit ad illã que pierat donec

lier habens dꝛagmas decẽ etſi perdiderit:

— ”Mẽß .— — ———

mm exquamo:

dꝛagmãꝗ vnam. Nonne accendit lucernã.
et euertit do mũ ⁊ querit diligenter donec
inueniat: Et cu innenerit conuocat ami⸗
cos?⁊ vicinos dicens. Congratulamĩ mi⸗
hi/quia inueni dꝛagmã quam pdideram
Ita dico vobis gaudiũ erit ãgelis dei ſu⸗
pervno peccatoꝛe penitẽtiam agente. Ait

*

autẽ. Momo quid habuit duos filios.⁊

dixit adoleſcentioꝛ ex illis patri: Pater da

mihi poꝛtõnẽ ſubſtantie que me cõtingit
Et diuiſit illis ſubſtãtiam Et nõ poſt mł
tos dies cõgregatis om̃ibus adoleſcenti⸗
oꝛ filius ꝑegre pꝛofectus eſt in regionem

longinqua et ibi diſſipauit ſubſtanti ſu

am viuendo luxurioſe.Et poſtq; omia cõ
ſumpſiſſʒ facta eſt fames valida in regiõe
illa? ipᷣe cepitegere/⁊ abijt? adheſitvni ci
uium regiõis illius ⁊ miſit illum in villã

ſuam vt paſceret poꝛcos. Et cupiebat ve/

trem ſuũ implere deſiliquis/⸗ quas poꝛci
manducabant⁊ nemo illi dabat. In ſe au
tez reuerſus dixit Qnãti mercenarij in do
mo patris mei abũgant panibus. et ego
hic fame pereo.? Surgam⁊ ibo ad patrẽ
meũ ⁊ dicꝗm illi. Pater peccaui in celũ et
coꝛã te.⁊ iam nõ ſum dignus vocari filius
tuus.fac me ſicutvnũ demercenarijs tuis
Et ſurgens venit ad patrẽ ſuum. Cuz au
tem adhuc longe eſſet. vidit illũ pater ſu⸗
us⁊ miſericoꝛdia motus eſt. Et occurrẽs
cecidit ſuꝑ collum eius⁊ oſculatus eſt eũ⸗
Dixitq; ei filius. Pater peccaui in celum

et coꝛã te/iam nõ ſum dignus vocari filiꝰ

tuus. Dixit autẽ pater ad ſeruos ſuos Ci

to ꝓferte ſtolam pꝛimã ⁊ induite illũ⁊ da⸗

te annulũ in mann eiꝰ⁊ calciamẽta in pe⸗
des eiꝰ⁊ adducitevitulũ ſaginatũ ⁊ occidi
te? manducemꝰ? epulemur qꝛ hic filiꝰme

us moꝛtuꝰerat⁊ reu ixit ꝑierat ⁊ inuẽtus ẽ

Et ceperũt epulari.Erat autẽ filiꝰeius ſe

nioꝛ in agro.Et cumveniret ⁊ appꝛopin⸗

quaret domui: audiuit ſymphoniã cho
rum.⁊ vocauit vnũ deſeruis.⁊ interroga⸗
uit que hec eſſent Jsq; dixit illi Frater tu
us venit ⁊ occidit pater tuꝰvitulũ ſagina⸗
tum qꝛ ſaluũ illũ recepit. Indignatus eſt
autẽ ⁊ nolebat introire. Pater ergo illius
egreſſus cepit rogare illũ At ille rñdẽs pa

tri ſuo dixit. Eccetot ãnis ſeruio tibi nũ

q́; mãdatũ tuũ pᷣteriui? nũq; dediſti mibi
edũ vt cũ amiq meis epularer. ſʒ pꝰqᷓ; hic
filiꝰtuꝰqͥ deuoꝛauit ſubaʒ ſuã cũ meretrici
dir kit denoꝛalt tae e

—

—

MNMonoteſſeron ſiue

bus venit.occidiſti illi vitulũ ſaginatum.

At ipſe dixit illi. Fili tu ſemper mecũ es et
omnia mea tua ſunt epulari autẽ gaude
re opoꝛtebat quia frater tuus hic moꝛtuꝰ
erat e adole inuentus eſt.

De adoleſcete que

QAu-xvi
yp Lapitulum xcv.
72 2Bijt W. inde Jeſus et. R. cum in
a greſſus eſſet in via. Et ecce. .
vnus pꝛinceps.Lp̃currens.R.
et accedens. M. genu. R.flexo ante eum

interrogabat. L. et rogabat. R.illum di⸗
cens Magiſter. M. bone. R.quid. Qbo

ni. M.,ſaciendo. L. vitam eternã poſſide
bo. Dixit ei Jeſus. QOuid M. me interro
gas de bono:? Unus eſt bonꝰdeus Nemo
R.L.bonus niſi ſolus deus. Si. M. au
tem vis ad vitam ingredi ſerua mandata
Pꝛecepta R.. noſti: Dixit M.illi Oue
Jeſus autẽ dixit illi: Non H.homicidiũ
R.L.facies:-Hon adulteraberis.NHNon fa
cies furtum. Non falſum teſtimoniũ di⸗
ces.NHe.R. fraudẽ feceris. Honoꝛa. M.
R.L.patrẽ tuum⁊ matrẽ tuam. Diliges

M.pꝛoximũ tuum ſicut teipᷣm.Dixit illi

adoleſcens:Hec. M. omnia. R. cuſtodi⸗
ui:L.a iuuentute mea.Quid.M.adhuc
mihi deeſt Jeſus. R.autẽ intuitus eſt euʒ

Adbuc vnũ tibi deeſt. Sivis. M. perfe⸗

ctus eſſevade et. M. vende. R.L. omnia
que habes ⁊ da pauꝑibus ⁊ habebis the⸗
ſaurũ in celoꝛ veni et ſequere me. Cũ D.
autẽ audiſſet adoleſcens verbũ.contriſta⸗
tus inverbo abijt O. R.triſtis. . me
rens R. Erat. M. R.enĩ habens multas
poſſeſſiones.et diues.L.valde. Videns
autẽ Aeſus triſtẽ factũ ait diſcipulis. M.

ſuis. R. Quam. R. A.difficile qui pecu⸗
niam habẽt in regnũ dei intrabũt. Amen

M. dico vobis quia diues difficile intra⸗

bit in regnũ celoꝛũ.Diſcipuli.R.autẽ ob
ſtupeſcebãt in verbis eius.At Jeſus rur⸗

ſus reſpondẽes ait illis. Filioli qᷓ; difficile

eſt cõfidẽtes in pecunijs in regnũ dei in⸗

troire. Et iterũ. O. Dico vobis facilius
M. R. L. eſt camelũ per foꝛamẽ acus trã
ſire q; diuitẽ intrare in regnũ celoꝛũ.in re⸗

gnum. R.L. dei. Auditis. M. autẽ bis

rente quid faciẽdo viti poſſideret. M. xix

diſcipuli mirabant᷑ valde. Quidã. R. qui
L. hoc audiebant magis admirabant᷑ di

M. poteſt ſaluus fieri:Et intuẽs.R.M

illos Jeſus ait illis. Apud. M.homines

hoc impoſſibie eſt/ ſed apud deũ omnia

poſſibilia ſunt.que.L.impoſſibilia ſunt
apud hoĩes.poſſibilia ſunt apud deum.

De interrogatõne

Petri Ecce nos reliq mus omnia quid er

go erit nobis xix. Rx. L. xvii.

¶ Xapitulum. xcvi· ⸗
vVnc.· M.reſpondẽs Petrus ce;
t pit. R.ei dicere. Ecce. M.nos. R
relimus. M. omnia ⁊ ſecuti ſu⸗
mus te.quid. M.ergo erit nobis. Reſpõ
covobis ꝙ vos qui ſecuti eſtis me in rege
neratiõe cum ſederit filius homiĩs in ſede
maieſtatis ſue.ſedebitis et vos ſuꝑ ſedes
duodecim iudicantes duodecim trib iſra
el.Et om̃is qui reliquerit domũ. R.L.vł
fratres aut ſoꝛoꝛes aut patrẽ aut matrem
aut vxoꝛẽ aut filios aut. O. agros.R.¶.

pꝛopter. . nomen meũ.pꝛopter. R.me

et pꝛobrerenangelun. et. L. pꝛopter regnũ
dei. centuplũ. M. accipiet multo.L. plu
ra nunc. R.in hoc.L. tempe domos fra

tres⁊ ſoꝛoꝛes ⁊ ſe et matrẽ et filios⁊ agros

cum pꝑſecutõnibus et.R.in ſeculo futuro
vitam eternã poſſidebit. . Dulti. R.
HM. autem pꝛimi erũt nouiſſimi⁊ nouiſſi

4

De operariis invi

neam miſſis. O. Capitulum xcvij
BZmile eſt regnum celoꝛũ homini
Apatrifamilias qui exijt pꝛimo ma
pne conducere operarios in vineaʒ
ſuam.Conuentiõe autẽ facta cum opera
rijs ex denario diurno miſit eos invineaʒ
ſuam.Et egreſſus circa hoꝛaʒ tertiã vidit

alios ſtantes in foꝛo ocioſos ⁊ dixit illis.

Ite⁊ vos in vineam meã et quod iuſtum
fuerit dabo vobis / illi autẽ abierunt. Ite
rum autẽ exijt circa hoꝛam ſextã ⁊ nonaʒ
⁊ fecit ſimiliter. Circavndecimã vero exijt
et inuenit alios ſtantes ⁊ dicit illis Quid
hic ſtatis tota die ocioſi? Dicunt ei qꝛ ne
mo nos conduxit Dicit illis Ite et vos in

vineã meam· Cum ſero factum eſſet dicit

4

S
2

— — — — — ——

— — —- rmr —

ð — — — .

dominus vinee pcuratoꝛi ſuo. Noca ope reextra hieruſalem.
ragrios ⁊ redde illis mercedẽ incipiẽs a no

maãaducauimus coꝛã tez bibimus⁊ in pla

5„

»

uiſſimis vſq; ad pꝛimos. Cũ veniſſent er . E E 10 rop 1C0 ſanga
go qui circa vndecimã hoꝛam venerãt ac to et de echoꝛtatõne chꝛiſti ad humilita⸗
ceperũt ſingulos denarios Veniẽtes aut tem.L. xiiij.
et pꝛimi arbitrati ſunt ꝙ plus eſſent acce⸗
pturi.Acceperunt autẽ ⁊ ipſi ſingulos de
narios.Et accipientes murmurabãt ad/
uerſus patrẽfamilias dicẽtes. Hi nouiſ⸗ Pato manducare panem.⁊ ipi ob⸗
ſimivna hoꝛa fecerũt ⁊ pares illos nobis ſeruabãt eũ Et ecce hõ quidaʒ ydropicus
feciſti qui poꝛtauimꝰ põdus diei ⁊ eſtus: erat ante illum. Et reſpõdens Jeſus dixit
At illi reſpondens vni eoꝛũ dixit.Amice ad legiſperitos⁊ phariſeos dicens.Sili⸗
non facio tibi iniuriã Nonne exdenario cet ſabbato curare: At illi tacuerunt. Ipᷣe
conueniſti mecũ tolle quod tuũ eſt et va⸗ vero appꝛehenſum ſanauit eum acdimi⸗
de.Volo aũt et huic nouiſſimo dare ſicut ſit.Et reſpõdens ad illos dixit. Cuiꝰ ve⸗
et tibi Aut nõ licʒ mihi facere quodvolo?ꝝꝛ ſtrum aſinus aut bos in puteũ cadet ⁊ nõ
An oculus tuus nequã eſt qꝛ ego bonus cõtinuo extrahet illuʒ die ſabbati? Et nõ
ſum. Sic erũt nouiſſimi pꝛimi⁊ pᷣmi no⸗ poterant ad hoc reſpondere illi. Dicebat
uiſſimi. Multi ſunt enĩ vocati pauci ve⸗ qutẽ et ad inuitatos parabolã intendens
ro electi · quomodo pᷣmos accubiteligerẽt dicens

D e interro g ar on eE ad illos:Cum innitatꝰfueris ad nuptias

Capitulumxcix.
Tfactũ eſt cum intraret in domũ
cuiuſdã pꝛincipis phariſeoꝝ ſab

non diſcumbas in pmo loco ne foꝛteho⸗

facta chꝛiſto ſi pauci fiant ſalui et ꝙ hero; noꝛatioꝛ te ſit inuitatus ab illo.et veniẽs
des querebat eũ occidere.L. xiij. qui te et illũ vocauit dicat tibi. Da huic
Lapitulum. xcviij. locum ⁊ tũc incipias cum ruboꝛe nouiſſi
Tibat per ciuitates ⁊ caſtella do mũ locum tenere.Sed cum vocatus fue⸗
cens ⁊ iter faciens in hieruſalem. ris vade et recumbe in nouiſſimo loco vt
Aut autẽ illi quidam. Domine ſi cum venit qui te inuitauit dicat tibi mi
pauci ſunt qͥ ſaluantur? Iterũ auteʒ dixit ce aſcende ſuperius/tũc erit tibi gloꝛia co
ad illos. Cõtendite intrare per anguſtaz ram ſimul diſcumbẽtibus.quia om̃is qͥ
poꝛtã quia multi dico vobis querẽt intra ſe exaltat humiliabitur/et qui ſe humiliat
re ⁊ non poterũt.Cum autẽ intrauerit pa exaltabitur.
terfamilias ⁊ clauſerit oſtiũ incipietis fo⸗

ris ſtare et pulſare oſtiũ dicẽtes. Domine D eD ocandis P9 U

ſciovos vnde ſitis. Tũc incipietis dicere magna. Qu. xiij. apitulũ.c.

Icebat autẽ et ei qui ſe inuitaue/
rat. Cum facis pꝛandiũ aut cenã

aperi nobis.⁊ reſpõdens dicetvobis.Ne peribus ad ar ninin ct parnbole de cena

teis noſtris docuiſti? dicetvobis.Neſci
vos vnde ſitis.Diſcedite a me om̃es oꝑa

um.Cũ videritis abꝛaã ⁊ vſaac ⁊ iacob et uites ne foꝛte et ipſi te reinuitent et fiat ti
om̃es ꝓphetas in regno dei.vos aũt expe biretributio. Sed cũ facis conuiuiũ vo

li foꝛas. Etvenient ab oꝛiente ⁊ occiden⸗ ca paupꝑes debiles claudos cecos et beatꝰ

te? nanilone⸗ quſtro ⁊ accũbent in regno eris quia nõ habent retri
dei. Et ecce ſunt nouiſſimi qui erãt pᷣmi. bvuere tibi.retribuetur enĩ
et ſunt pꝛimi qꝗ erant nouiſſimi. In ipſa tibi in reſurrectõne iuſt ¶St fue
autẽ die acceſſerunt quidã phariſeoꝛũ di? rum. Hec cum audiſſet bec eadẽ pa
centes illi.Exi ⁊ vade hinc herodes vult quidam de ſimul diſcum dla cuz iſta

4 c.) 201 „4 - IU qᷓ ponit᷑ in⸗
te occidere.Et ait illis. Ite ⁊ dicite vulpi bentibus dixit illi. Bea/ Warhet
illi.Ecce eijcio demonia ⁊ ſanitates perſri tus qui manducat panẽ vicſio ſcõo0
cio hodie ⁊ cras ⁊ tertia die cõſumoꝛ. Ve⸗ in res dei At ipe dixit Hõ cabuulo gꝛe

quit ſub du

Eot me hodie a 5 , . 2 ius reli
runtamẽ opoꝛtet me hodie ⁊ cras: ſequ?ᷣ· quidã fecit cenã magnã? eun.

ti die ambulare quia nõ capit ꝓphetam ꝑi vocauit multos Et miſit bio dices ꝙ

os vnde ſitis.Di noli vocare amicos tuos neq; fra
rij iniq tatis.ibi erit fletus et ſtridoꝛ denti tres tuos! neq; cognatos neq; vicinos di

Monoteſſeron ſiue

—

ſeruũ ſuum hoꝛa cene di⸗ ſmmnur alie

. 7 „ . 1 5
cere inuitatis vt veniret voiltellaerul
uia iã parata ſunt ommſia Qere q̊ʒ con
t ceperũt ſimul omnes tentoni de⸗
ſeexcuſare Pꝛimus dixit ſeruire. et
illi. Villam emi ? neceſſe og un
habeo exire ⁊ videre illa/ dicatur ea⸗
rogo te habe me excuſatũ gem vide.
Et alter dixit. Juga born
emi quinq; et eo pꝛobare

illa.rogo te habe me excuſatum.Et alius

dixit· Vxoꝛẽ duxi et ideo nõ poſſum veni
re, Et reuerſus ſeruꝰ nüciauit hec domĩo
ſuo. Tunc iratus paterfamilias dixit ſer⸗

uo ſuo. Exi cito in plateas ⁊ vicos ciuita

tis et pauꝑes⁊ debiles cecos⁊ claudos in

troduc huc.Et ait ſeruus. Dñe factuʒ eſt
vt imperaſti.⁊ adhuc locus eſt.Et ait do:

minꝰ ſeruo. Exi in vias et ſepes ⁊ cõpelle
intrare vt impleat domus mea. Dico au⸗

tem vobis ꝙ nemo viroꝛũ illoꝛũ quivoca

ti ſunt guſtabit cenam meã.

W,

deodiendis parẽ/

Srantnten un

uerſus dixit ad illos. Si quis ve⸗
nit ad me et nõ odit patrẽ ſuum ⁊
matrẽ et vxoꝛẽ ⁊ filios ⁊ fratres et ſoꝛoꝛes
adhuc autẽꝛ animã ſuã non poteſt meus
eſſe diſcipulus. Et qui nõ baiulat cruceʒ
ſuam⁊ venit poſt me / nõ poteſt meus eſſe
diſcipulus. Quis enĩ exvobis volẽs tur⸗
rim edificare. Nonne pꝛius ſedens cõpu
tat ſumptus qui neceſſarij ſunt ſi habeat
ad perficiẽdũ/ne poſtea qᷓ; poſuerint fun⸗
damentũ/⁊ non potuit ꝑficere om̃es qui
vident incipiãt illudere ei dicentes/ quia
ic homo cepit edificare ⁊ nõ potuit con⸗
ſummare: Aut quis rex iturus cõmittere
bellum aduerſus aliũ regem. Nõne ſedẽs
pꝛius cogitat ſi poſſit cum decẽ milibus
occunere ei quicũ viginti milibus venit
ad ſe: Alioquin adhuc illo longe agẽte le
gatonem mittẽs rogat ea que pacis ſunt.
Dic ergo om̃is ex vobis qui nõ renunci
at om̃ibus que poſſidet nõ poteſt meus
eſſe diſcipulus.Bonũ eſt ſal. Si autẽ ſal

euanuerit in quo condiet᷑: neq; in terram
neq; in ſterquiliniũ vtile eſt ſed foꝛas mit

tetur. Qui habet aures audiendi audiat.

tautẽ turbe multe cũ eo ⁊ cõ

De villico iniqui
tatis⸗xvixgx
,. apitulum. cc··
cebat autẽ ⁊ ad diſcipulos ſuos
omo quidã erat diues qui ha⸗
bebat villicũ ⁊ hic diffamatus eſt
apud illũ quaſi diſſipaſſet bona ipſius.⁊
vocauit illum⁊ ait illi.quid hoc audio de
te: Redde ratõnem villicatõnis tue. Jam
enĩ non poteris vltra villicare. Ait auteʒ
villicus intra ſe.q̃ͥd faciã quia dominꝰme

us aufert a mevillicatõem? YFodere nõva⸗

leo mendicare erubeſco. Scio quid faci⸗
am.vt cũ amotus fuero a villicatõne reci⸗
piant me in domos ſuas.Cõuocatis au
tem ſingulis debitoꝛibꝰ domini ſui dice⸗
bat pꝛimo.quantũ debes domino meo:
At üle dixit. centũ cados olei. Dixitq; il⸗
li. Accipe cautõnem tuã et ſede cito ſcribe
quinqᷓginta. Deinde alio dixit.Tu vero
quatũ debes? Qui ait.Centũ choꝛos tri⸗
tici.Ait illi.Accipe literas tuas/ et ſcribe
octoginta.Et laudauit dominꝰ villicum
iniquitatis/quia pꝛudæter feciſſet.quia ſi
lij huius ſeculi pꝛudẽtioꝛes filijs lucis in
generatõne ſua ſunt.Et ego vobis dico.
Facitevobis amicos de mãmona iniqui⸗
tatis.vt cum defeceritis recipiant vos in
eterna tabernacula.Qui fidelis eſt in mi

nimo ⁊ in maioꝛi fidelis eſt.⁊ qui in moc

dico iniquꝰ eſt/et in maioꝛi iniquus eſt.
SDiergo in iniquo mãmona fideles non
fuiſtis quod veſtrũ eſt quis credet vobis:

Etſi in alieno fideles nõ fuiſtis quod ve⸗

ſtruʒ eſt.quis dabit vobis. NHemo ſeruus

poteſt duobus dominis fᷣuire/ aus enim

vnũ odiet ⁊ alterũ diliget.aut vni adhere
bit ⁊ alterum cõtemnet. Nõ poteſtis deo
ſeruire ⁊ mãmone. Audiebãt autem om⸗
nia hec phariſei qui erant auari et deride
bãt illum. Et ait illis. Vos eſtis qui iuſti

ficatis vos coꝛã hominibꝰ. Deus autem

nouit coꝛda veſtra.quia quod hominib
altũ eſt abominatõ eſt apud deum. Lex⁊

pꝛophete vſq; ad Johannẽ. Ex eo regnũ

dei euangeliſat et om̃is in illud vim facit
Facilius eſt enĩ celum ⁊ terrã pꝛeterire q
de lege vnũ apicem cadere. Omnis qui
dimittit vxoꝛem ſuam ⁊ ducit alteraʒ me⸗

*

chatur/et qui dimiſſam a viro ducit me/

cgarurrrr“
Seauitur. ciij. capitulũ.

— — — —,,d⸗/-aen ——

— –◻⏑ „ 2 = c ———”

— — —

es
tle
nd
ns
iode
In
aure
neme
va⸗
faci⸗
ereci⸗
is an
dice⸗
meo:
cil⸗
ibe
o
otn
tſawbe
pllian
1gruf
bi
M.
ui
l
mi

nooN

eſt.
hon⸗
ddis:
Ne
ſuns
venim
acher
Gtisder
temon,
adeie
gliuii
goamen
vnnnh
n. Ln
oreo
inſa
Nenirf
nis
nat

De diuite epulo/
ei·Lxvi Lapitulum. clij
Dmo qdã erat diues ⁊ induebat᷑
h purpuraꝛ?⁊ biſſo et epulabatur q̃ti
die ſplẽdide Et erat qdã mendicꝰ
nomine laʒarus qͥ iacebat ad ianuã eius

vlceribus plenus cupiens ſaturari de mi

cis que cadebãt de menſa diuitis ⁊ nemo
illi dabat.ſed canes veniebãt ⁊ lingebãt

vlcera eius. Factũ eſt autẽ vt moꝛeret᷑ mẽ⸗

dicus⁊ poꝛtaret᷑ ab angelis in ſinũAbꝛae
HMoꝛtuus eſt autẽ ⁊ diues ⁊ ſepultus eſt

in inferno Eleuãs autẽ oculos cũ eſſet in
toꝛmẽetis vidit abꝛaam a longe.⁊ laʒaꝝ in
ſinu eiꝰ Et ipſe clamans dixit Pater abꝛa

am miſerere mei.⁊ mitte laʒarũ vt intigat

extremũ digiti ſui in aquã vt refrigerʒ lin
guam meã qꝛ crucioꝛ in hac fläama. Et di

it illi abꝛaam. Fili recoꝛdare qꝛ recepiſti
ona invita tua.et ¶Qaʒarus ſimiłr mala.
Nunc autẽ hic conſolat᷑.tuvero cruciarꝭ.
Et in his om̃ibus inter nos ⁊vos chaos
magnũ firmatũ eſtvt hi quivolũt hinc trã
ſire advos nõ poſſint neq; inde huc trãſ⸗

meare. Et ait rogo te ergo pater vt mittas
eum in domũ patris mei.habeo enĩ qnq;

fratres vt teſtet᷑ illis ne ⁊ ipſi veniãt in lo⸗

cum hũc toꝛmentoꝛũ.Et ait illi Abꝛaam.

Habent Moyſen⁊ ꝓphetas.audiãt illos
At ille dixit. Non par᷑ abꝛaã ſed ſiquis ex
moꝛtuis ierit ad eos.penitentiã agẽtAit
autẽ illi. Si moiſen ⁊ ꝓphetas nõ audiũt
neq; ſiqͥs ex moꝛtuis reſurrexerit credent.

De petitione diſci⸗
puloꝛũ t augeat eis fides.L. xvij.
Lapitulum. ciiij.
Tdixerũt apłi domino. Adauge
nobis fidẽ. Dixit autẽ dominus.
5i haberetis fidẽ ſicut granũ ſinapis. di
cetis huic arboꝛi moꝛo.eradicare ⁊ explã⸗
tare in mare.⁊ obediretvobis.Quis autẽ

veſtrũ habens ſeruũ arantẽ aut oues pa/
ſcentẽ qui regreſſo de agro dicit illi ſtatim
tranſi recũbe.et dicat ei Para ꝙ cenem et
pꝛecinge te.⁊ miniſtra mihi donec man⸗
ducem ⁊ bibã ⁊ poſt tu manducabis ⁊ bi,/
bes: Nunqͥd gratiã habet ſeruo illi/quia
fecit que ſibi imꝑauerat: Hon puto. Sic
⁊ vos cũ feceritis om̃ia que pꝛecepta ſunt
vobis.dicite ſerui inutiles ſumꝰquod de⸗?

buimus facere fecimus.

ncemis quan/
erunt Jeſum lapidare iudei.J.x.
Lapimlum. cv.

e S

ig ſunt autẽ encenia in hiero⸗
ſolimis ⁊ hyems erat. Et ambula
bat Jeſus in templo in poꝛticu ſalomo⸗

nis.Circundederũt ergo eum iudei. di⸗

xerunt ei.Quouſq; animã noſtrã tollisꝰ
Situ es chꝛiſtus dic nobis palam? Re⸗
ſpondit eis Jeſus Loquoꝛvobis⁊ nõ cre
ditis. Opera que ego facio in nomiĩe pa⸗

tris mei hec teſtimoniũ perhibent de me.

ſedvos non creditis/quia nõ eſtis ex oui⸗
bus meis. Oues mee vocem meã audiũt
et ego agnoſco eas ⁊ ſequũtur me ⁊ egovi

tam eternã do eis ⁊ nõ peribũt in eternũ/

et nõ rapiet eas quiſq; de manu mea. Pa
ter meꝰ quod dedit mihi maius om̃ibus

eſt et nemo poteſt eas raꝑe de manu pat

mei. Ego et pater vnũ ſumus. Suſtule⸗
rũt ergo lapides iudei vt lapidarẽt eum.
Reſpõdit eis Jeſus Oulta bona opa oñ

divobis ex patre meo.pꝛopter quod hoꝝ

opus me lapidatis: Reſpõderũt ei iudei
pꝛopter bonũ opus nõ lapidamus te ſed

de blaſphemia/ ⁊ quia tu homo cum ſis.

facis teipm deum. Reſpondit eis Jeſus.
Nonne ſcriptũ eſt in lege veſtra. Ego di⸗

xi dij eſtis. Si illos dixit deos ad quos

ſermo dei factus eſt:⁊ nõ poteſt ſolui ſcri⸗
ptura quẽ pat ſanctificauit ⁊ miſit in mũ

dum vos dicitis ia blaſphemat. qꝛ di⸗

„

68 D
xi filius dei ſum.

mei nolite credere mihi. Si autẽ facio et
ſi mihi nõ vultis credere.oꝑibus credite.

vt cognoſcatis ⁊ credatis/ quia in me eſt
pater ⁊ ego in patre. Querebãt ergo eum

app hendereꝛ exiuit de manibꝰeoꝛum Et
abijt iterum trãs ioꝛdanẽ in eum locũvbi

erat Johãnes pꝛimũ⁊ manſit illic. Et mł
ti venerũt ad eum⁊ dicebant/quia Johã⸗
nes quidem ſignũ fecit nullum Omia au
tem quecunq; dixit Johãnes de hoc.vera
erant et multi credide/runt in eum.

2

—

otuiſſz hic

Incipiunt Fnee

pꝛeambula paſſionis do lis quonia ʒ

mini d ratõ , inchoat occa
mim de ſuſcrenton e La⸗ ſio pꝛoxima
32fl. Johan. xi. ⸗ dñice paſſio
Xapitulum. cdi. ms.

Rat autẽ quidã languẽs laʒarus
a bechaiĩa de caſtello marie ⁊ mar⸗
D he ſoꝛoꝛũ eius Maria autẽ erat
quevnxit dũm vnguento ⁊ exterſit pedes
eius capillis ſuis cuiꝰfrater laʒarus infir
mabat᷑. Miſerũt ergo ſoꝛoꝛes eius ad eũ
dicentes. ODñe ecce quẽ amas infirmatur
Audiẽs autẽ Jeſus dixit eis. Infirmitas
hec nõ eſt ad moꝛtẽ ſʒ pꝛo glłia domini vt
gloꝛ ificet᷑ filius dei ꝑ eam. Diligebat aũt
marthã⁊ ſoꝛoꝛẽ eius Mariã ⁊ laʒarũ. Vt
ergo audiuit quia infirmabat᷑ tũc quideʒ
manſit in eodẽ loco duobus diebꝰ. dein⸗
de poſt bec dicit diſcipulis ſuis. Eamꝰ in
iudeã iterum. Dicunt ei diſcipuli Rabbi
nũc querebãt te iudei lapidare ⁊ iterũ va⸗
dis illuc? Rñdit Jeſus. Nonne.xij.hoꝛe
ſunt diei? Si qͥs ambulauerit in die non
offendit qꝛ lucẽ huius mũdi videt Si au
tem ambulauerit in nocte.offendit qꝛ lux
nõ eſt in eo. Hoc ait Et poſt hoc dicit eis
Laʒarus amicus noſter doꝛmit ſedvado
vt a ſomno exuſcitẽ illũ. Dixerũt ergo di⸗
ſcipuli eius.Dñe ſi doꝛmit ſaluꝰerit. Di⸗
xerat autẽ Aeſus de moꝛte eius Ali autem
putauerũt qꝛ de doꝛmitõne ſomni dicerʒ
Tüc ergo dixit Jeſus manifeſte.laʒarus
moꝛtuꝰeſtê/ſed gaudeo pꝛopter vos vt cre
datis quia nõ eram ibi ſed eamꝰ ad eum⸗
Dixirergo thomas qui dicit᷑didimus ad

condiſcipulos.Eamꝰet nos ⁊ moꝛiamur

cum eo Venit igit᷑ Jeſus⁊ inuenit eũ q̃tu
oꝛ dies in monumẽto iam habentẽ. Erat
autẽ bethania iuxta hieroſolimã q̃ſi ſta⸗
dijs.xv. Multi autẽ ex iudeis venerãt ad
marthã⁊ Mariãvt conſolarent᷑ eas de fra
tre ſuo Martha autẽ vt audiuit quia Je/⸗
ſus venit.occurrit ei Maria autẽ domi ſe⸗
debat.Dixit autẽ Martha ad Jeſum Do
mine ſi fuiſſes hic. frater meꝰnõ fuiſſʒmoꝛ
tuus.ſed⁊ nũc ſcio:qꝛ quecũq; popoſcerꝭ
a deo dabit tibi deus. Dicit ülli Jeſus: Re
ſurget frater tuꝰ. Dicit e Martha. Scio
quia reſurget in reſurrectõe in nouiſſimo
die. Dicit ei Jeſus.Ego ſum reſurrectõ ⁊
vita.qui credit in me etiãſi moꝛtuꝰ fuerit
viuet Et om̃is quiviuit ⁊ credit in me.nõ
moꝛietur in eternũ. Credis hoc: Ait illi.
VAtiq; domine Ego credidi qꝛ tu es chꝛi
ſtus filiꝰdeiviui qui in hũc mundũ veni⸗
ſti. Et cũ hec dixiſſet.abijt ⁊ vocauit Ma
riam ſoꝛoꝛẽ ſuã ſilentio dicens Magiſter
adeſt.⁊ vocat te.Illa autevt audiuit/ſur⸗

Monoteſſeron ſiue

rexit cito ⁊venit ad eum Nondũ enĩvene
rat Jeſus in caſtellũ.ſed erat adhuc in illo
loco vbi occurrerat eiHartha. Judei igi
tur qui erãt cum ea in domo⁊ ↄſolabãtur
eam cũvidiſſent Mariã quia cito ſurrexit
⁊ exijt ſecuti ſunt eã dicentes qꝛ vadit ad
monumentũvt ploꝛet ibi Maria ergo cũ

veniſſet vbi erat Jeſus. Vidẽs eum ceci:-

dit ad pedes eius⁊ dixit ei. Dñe ſi fuiſſes
hic frater meꝰnõ fuiſſet moꝛtuꝰ Jeſus au

temvtvidit eam ploꝛantẽ ⁊ iudeos quive

nerãt cum ea ploꝛãtes.fremuit ſpũ et tur⸗
bauit ſemetipᷣm ⁊ dicit vbi poſuiſtis euʒ:

Dicũt ei.Dñeveni etvide ⁊ lachꝛymatus

eſt Jeſus. Dixerũt ergo iudei. Ecce quo⸗
modo amabat eũ.Quidã autẽ ex ipf dixe
runt.Non poterat hix qui oclłos ceci nati

aperuit facere vt et hic nõ moꝛeret᷑ Jeſus

ergo rurſum fremẽs in ſemetipſovenit ad
monumentũ.Erat autẽ ſpelũca⁊ lapis ſu
pꝛapoſitꝰ erat ei .Ait Jeſus.Zollite lapi
dem. Dicit ei Martha ſoꝛoꝛ eius qͥ fuerat
moꝛtuꝰ Dñe iam fetet.quatriduanꝰenim
eſt. Dicit ei Yeſus. Nonne dixi tibi ſi cre⸗
dideris videbis gloꝛiã dei. ulerũt ergo
lapidẽ THeſus autẽ eleuatis ſurſum oculis
dixit Gꝛatias tibi ago pater quoniã audi
ſti me.ego aũt ſciebã quia ſemꝑ me audis

ſegd pꝛopter populũ qui circunſtat dixi vt

credãt quia tu me miſiſti. Hec cũ dixiſſet

voce magna clamabat Aazʒareveni foꝛas

⁊ ſtatim ꝓdijt qui fuerat moꝛtuꝰligatꝰma
nus⁊ pedes inſtitis Et facies illius ſuda
rio erat ligata.Dicit ei Jeſus.ſoluite eũ ⁊
ſinite abire. Oulti ergo ex iudeis qui ve⸗
nerant ad mariã⁊ viderãt que fecit credi.
derũt in eũ Quidã autẽ ex ipſis tbierunt
ad phariſeos ⁊ dixerũt eis que fecit ieſus.

De conſpiratõe fa/
cta cõtr Jeſum⁊ eius egreſſu in effrem ·
NBN.xi. (Kapitulum. vij.
Ollegerũt ergo põtifices ⁊ phari
ſei conciliũ.⁊ dicebãt. Quid faci⸗
in? quia hic homo multa ſigna facit.ſi di⸗
mittimꝰeum.ſic om̃es credent in eũ.⁊ ve⸗

nitt Romani ⁊ tollent noſtrũ locũ ⁊ gen⸗

tẽ. Vnus autẽ ex ipſis cayphas noĩe cuʒ
eſſet põtifex anni illius dixcit eis. Vos ne
ſcitis quicq; nec cogitatis qꝛ expedit vo⸗
bis vt vnus moꝛiat᷑homo pꝛo pplo.⁊nõ

tota gens ꝑeat. Hoc autẽa ſemetipſo nõ
dixit.led cũ eſſet põtitex anni illi phauit

ene
llo
ligt
itur
medt
td
Goch
umc
ifuiſes
eſus n
8ike
jet tun
bisenz.
mmatue
e guof
ipßdire
cceinati
1Jeſus
enitod
lapisſu
evi
Sefaen
wanbenin
Titbiſios
nlaitap
immornis
Nnid
uugs
tdiep
dirſſet
gifonas
ignona
nsſads
Wwirec
sbir
feck otdi
Siem
ecctici⸗

Deft
ſincfn⸗
PlunN.
fuethen
.Oudie
utncti
inchn
locitr
as no
s. Ven
ꝛchu,

nmmp

hendanteum.

in hieruſalẽ. M xx. R.x.¶.xviij.

MVBnum ex quatuo:

quia Jeſus moꝛiturꝰerat pꝛo genteꝛ non

tm̃ pꝛo gente ſed vt filios dei qui erãt di⸗

ſperſi cõgregaret in vnũ.Ab illo ergo die

cogitauerũt vt interficerẽt eum Yeſus au⸗
tem iã non in palã ambulabat apud iude

os ſed abijt in regionẽ iuxta deſertũ in ci

uitatẽ que dicit᷑ Effrem ⁊ ibi moꝛabat᷑ cũ

diſcipulis ſuis.Et abierũt multi ieroſoli

mã de regiõe ante paſcha vt ſanctificarẽt

ſeipᷣos. Querebãt ergo Jeſum ⁊ colloque

bant᷑ adinuicẽ in templo ſtãtes Quid pu
tatis quia nõ venit ad diẽ feſtũ: Dederãt
autẽ pontifices ⁊ phariſei mandatũ vt ſi
quis cognouerit vbi ſit indicet vt appꝛe⸗

De aſcenſu

apitulum. cvii
Rant. R. autẽ in auãuifr ſub
Nvia aſcendẽtes in vno cõtextu
hieroſolimã. et pᷣcedebat ponant᷑ ſeqn
illos Jeſus. ⁊ ſtupebãt / t s di fuerit
ſequẽtes timebãt Et. MM ms chriilli in
aſcendẽs M.ieſus hiero hierulalẽ tñ
ſolimã aſſumpſit iteꝝ R. ꝓbabilius ẽ
duodeci. . R. diſcipu muille diuer⸗
los.L. ſuos ſecreto cepit lechrin xp̃i
R. eis dicere que eſſent ei in quibus fa
ventura Et Mlait. R.il cta ſequũtur
lis. i Ecce nos aſcengdni en giſter
J☛ õ vco. de ly⸗
mꝰ hieroſolimã ⁊ cõſum notat.
mabũtur omnia que ſcri —
Pa ſunt ꝑ ꝓphas de fllilo
omis. Tradet᷑. M. R. enĩ pꝛincipiboſa⸗

cerdotũ⁊ ſcribis⁊ ſenioꝛib.R.⁊ condem⸗
nabũt. O. R.eum moꝛteꝛ tradẽt. M. R.
illũ gentibo ad illudendũ ⁊ flagellandũ et
crucifigendũ.⁊.L. conſi puet Et poſtq;
flagellauerint occidẽt eũ.⁊. M. tertia.R.
L. die reſurget. Et ipſi nihil hoꝛũ intelle
xerũt.⁊ erat verbũ iſtud abſcõditũ ab eis:
⁊ nõ intelligebant que dicebãtur.

He. x. lepꝛoſis ſa

natis invia. L. xvij. CLapitulum. cix.
-factũ eſt dũ iret in hieruſalẽ trã

tei decẽ viri lepꝛoſi.qui ſteterũt

glonget leuauerũt vocẽ dicentes. Jeſu pᷣ⸗
ceptoꝛ miſerere noſtri. Quos vt vidit di?
xit· Ite oſtendite vos ſacerdotibo. Et fa⸗

q dixit ei. Quid vis. Et

ctum eſt dũ irent mũdati ſunt. Vnꝰ auteʒ

ex illis vtvidit quia mũdatꝰ eſt regreſſus
eſt cũ magnavoce magnificãs deũ.⁊ ceci⸗/
dit in faciẽ ante pedes eiꝰ gratias agẽs.et
hic erat ſamaritanꝰ Reſpondẽs autẽ Je⸗
ſus dixit. Nonne decẽ mũdati ſunt.⁊ no⸗
uem vbi ſunt? Hon eſt inuẽtus qui redi⸗
ret⁊ daret gloꝛiã deo niſi hic alienigena.⁊
ait illi. Surge.vade quia fides tua ſaluũ

„

te fecit.

Dee non receptioe

chꝛiſti pꝑ ſamaritanos.Luce.x Eg.c.

aſſumptõis eius ⁊ ipſe faciẽ ſuaʒ
firmauit vt iret in hieruſalẽ ⁊ mi⸗

Actũ eſt autẽ dum cõplerent᷑ dies

ſſit nũcios ante conſpectũ ſuũ.Et euntes
intrauer̃t in ciuitates ſamaritanoꝝ vt pa

rarẽt illii ⁊ nõ receperũt eum qꝛ facies eiꝰ
erat eũtis in hieruſalẽ Cuʒ autẽvidiſſent

diſcipuli eius Jacob ⁊ iohan nes dixerũt

Dñe ſivis dicimꝰ vt ignis deſcen gat de ce
lo⁊ cõſumat eos ſicut⁊ helias fecit. Et cõ
uerſus increpauit eos dicẽs.Neſcitis cu⸗
ius ſpũs eſtis.filius homis nõ venit aias

pgdere ſed ſaluare ⁊ abierũt in alið caſtellũ

De petitione filio/
im zebegei. M. xx. R. x. Lapitu. cxi.
Vinc M.acceſſit ad eũ mater fili
t oꝛũ ʒebedei cũ filijs adoꝛãs ⁊ pe⸗
tens aliqͥd ab eo —
3 Potuit vtrũ
q; fieri ꝙ et
mater pete⸗
ret ⁊ fulij. vł

Raccedũt ad eũ filijʒebe
dei Jaco.⁊ Johan. dicen

tes Magiſter volumꝰ vt dicũtur pett
quodcũq; etierimꝰfaci⸗ e e mene
as nobis. Arille dirie eis erenanz 10
qͥd vultis vt faciã vobis. dominus re
⁊ dixerũt da nobis vtvnꝰ ſpondiu eis.

ad dexterã? alius ad ſininn

ſtrã tuam ſedeamꝰin gloꝛia tua.Ait. M.

illi mater. Dic vt ſedeant hi duo filij mei

vnus ad dexterã tuam ⁊ vnꝰ ad ſiniſtram

tuã in regno tuo. Reſpondes. M. R. qau

tẽ Jeſus dixit eis. Neſcitis quid petatis.
Poteſtis. M. R. bibere calicẽ quem ego
bibo. Rbibiturus. M. ſum aut baptiſ⸗
mo. R.quo ego baptiſoꝛ baptiſari.At M
illi. R. dixerũt ei Poſſumꝰ Ait illis Jeſus
R. M.calicẽ quidẽ meũ bibetis et. R.ba

ptiſmo quo baptiſoꝛ baptiſabimĩ.ſedere

D. R,autẽ ad dexterã vel ſiniſtrã mneam

Monoteſſeron ſiue

non eſt meũ darevobis ſed quibꝰparatuʒ
eſt a patre. O. meo. Et audiẽtes. D.R.

decem indignari ſunt de duob fratribo ia

cobo R.⁊ Johãne Jeſus M. autẽ. R. vo
cauit eos ad ſe ⁊ ait illis. Scitis. M. R.
quia. M. pꝛincipes gentiũ hi. R. qui vi⸗
dentur pꝛicipari gẽtibus dominãt᷑ eis. et
M. qui maioꝛes ſunt poteſtatẽ exerce t
in eos · Non ita. O. Reerit inter vos. ſed
M.quicunq;. R.inter. .vos voluerit
maioꝛ. R. fieri ſit. O. veſter miniſter. R.
Et R.quicũq; voluerit intervos pꝛimus

eſſe.erit. O. R.veſtru. O. omniu . R. ſer

uus. M. R. ſicut. O. filius. R. hominis
nõ venit miniſtrari ſed miniſtrare ⁊ aiam
ſuam dare regemptõem pꝛo multis.

De illuminatione

ceci ⁊ de ʒzacheo ⁊ de decẽ mnis ¶.xviij ·

xix·Rx. (KXZapitulum cxij.
Actũ.L.de. c.xviij ·eſt autẽ cũ ap

pꝛopinquaret Jeſus iericho. Ce⸗
cus quidã ſedebat ſecus viã men⸗
dicans ⁊ cũ audiret turbã pꝛetereuntẽ in⸗

ꝙ Jeſus na ʒaren trãſiret.Et clamauit ie

ſu fuli dauid miſereri mei.Et qͥ pꝛeibãt in

crepabãt eũvt taceret. Ipᷣe vero multoma

gis clamabat fili dauid miſerere meiſtäs
autẽ Jeſus iuſſit illũ adduci ad ſe.Et cuʒ

appꝛopinquaſſet interroganit illũ dicẽs.

„

quid vis vt faciã tibi: At ille dixit. Domi

ne vtvideã. Et Jeſus dixit illi. Reſpice. fi⸗
des tua ſaluũ te fecit Et confeſtim vidit.⁊
ſequebat᷑ illũ magnificãs deum.Et om̃is

plebs vt vidit dedit laudẽ deo ⁊ veniunt.

R.iericho.Et.L.de.c.xix.ingreſſus pam

bulabat iericho. Et ecce vir nomie ʒache

us⁊ hic erat pꝛinceps publicanoꝛũ ⁊ ipſe

diues. ⁊ querebat videre Jeſum qs eſſet et

nõ poterat pꝛe turba qꝛ ſtatura puſulus

erat.⁊ pᷣcurrens aſcẽdit in arboꝛẽ ſicomo⸗
rũ vt videret illũ.quia inde erat traſiturus
Et cũveniſſet ad locũ ſuſpiciẽs Jeſus vi⸗
dit illũ ⁊ dixit ad illũ:zachee feſtinans de⸗
ſcende qꝛ hodie in domo tua opoꝛtet me
manere? feſtinãs deſcendit ⁊ ſuſcepit illũ
gaudẽs in domũ ſuã.Et cumviderẽt om⸗
nes murmurabãt dicentes ꝙ ad hominẽ
peccatoꝛẽ diuertiſſet. Stans autẽ zache⸗
us dixit ad dominũ.Ecce dimidiũ bono

rũ meoꝝ dñe do pauꝑibꝰ ⁊ ſiquid aliquẽ
defraudaui reddo quadruplũ.Ait Jeſus

terrogabat qͥd hoc eſſet. Dixerunt autẽ ei

ad eũ.quia hodie domui huic ſalus facta

eſt eo ꝙ et ipſe ſit filius abꝛae. Venit eniz

filius homis querere ⁊ ſaluũ facere qð pe

rierat. Hec illis audiẽtibus adijciens ꝑa⸗
bolã dixit eo ꝗ ppe hieruſalẽ eſſʒ Et qꝛ eſti
marẽt ꝙ confeſtim regnũ manifeſtaret di

xit ergo. Homo quidã nobilis abijt in re
gionẽ longinquã acciꝑe —
regnũ ⁊ reuerti. Nocatis
autẽ decem ſeruis ſuis de
dit ũlis decẽ mnas⁊ ait il
lis. Negotiamini dũ ve⸗/
nio.Ciues autẽ eius ode
rant illũ ⁊ miſerũt legatio

la parabola
cũ illa de ta⸗
lentis infra

nẽ poſt illũ dicentes. Nolumꝰ huncregna

re ſuꝑ nos.Et factũ eſt cũ rediret accepto
regno iuſſitvocari ffuos quibꝰdederat pe
cuniã vt ſciret quantũ quiſqᷓ; negociatus

eſſet. Venit autẽ pꝛimꝰdicens.Dñemna

tua decẽ mnas acq ſiuit.Et ait illi. Euge
ſerue bone qꝛ ĩ modico fidelis fuiſti.eris

poteſtatẽ habens ſupꝛa decẽ ciuitates Et

altervenit dicẽs. Dñe mna tua fecit qnq;
mnas.Et huic ait ⁊ tu eſto ſuꝑ quinq; ci⸗

nitates Et altervenit dicẽs dñe ecce mna
tua quã habui repoſitã in ſudario.timui

enĩ te quia homo auſterus es tollis quod

nõ poſuiſti? metis quod nõ ſemiaſti. Di
cit ei de oꝛe tuo te iudico ſue nequã Scie

bas qꝙ ego homo auſterus ſum tollẽs
non poſui ⁊ metẽs quod nõ ſeminaui Et
quare nõ dediſti pecuniã meã ad menſaʒ
⁊ egoveniens cũ vſuris vtiq; exegiſſem i⸗
lam: Et aſtantibus dixit. Auferte ab illo

mnã date ei qui decẽ mnas habet.Et di

xerũt illi. Dñe decẽ mnas babet.Dico au

tẽ vobis quia om̃i habẽti dabit ⁊ abũda⸗

bit. Ab eo autẽ qui nõ habet ⁊ 4ð hʒ au⸗
fert᷑ ab eo. Veruntamẽ inimicos meos il

los qui noluerũt me regnare ſuꝑ ſe addu⸗

cite huc ⁊ interficite añ me. Et his dictis
pꝛecedebat aſcendẽs hieroſolimã·

De duobus cecis

in egreſſu iericho ſanatis. .xx. Rx.
apitmlum cxii 4

cho ⁊ pꝛoficiſcen

ſecuta. M. eſt eum turba minat hune
multa. Et ecce duo ceci ee ſolum qe ar
detes ſe- I6 erſir moſioꝛ erat
detes ſecus vis audierũt vk non eſſet
Weſus tranſiret? cama timpꝛobabile

Conſonat il⸗

ceſimoàânto.

Tegrediẽtibus. M. illis ab ieri⸗

—

— — —

+, — — —,.. —————.— — — —

— — —

= = -

ma
rabon
deig
ſnin
eint⸗
ino

negne
Ccpto
rpe
ns
enni
ge
S
ad
cch
tatenn
Asgol
Wae
8
aui
nenſa;
ſſenu
W—

. SEe.
=

aE

Dion
1 h
ddr
Cslec

10

oſud⸗

.

nundari multo. M. R. fre qñ̃ vnꝰ ex

uerũt dicentes Dñe miſe ⸗

rere noſtri fili dauid Fili⸗
us. R. autem thymei bar
thymeꝰcecus ſedebat ſecꝰ
viam mendicãs. Qui cũ

audiſſet qꝛ Jeſus naʒare

nus eſt cepit clamare ⁊ di
cere. Jeſu fili dauid miſe⸗
rere mei. Lurba. M. aũt
increpabat eos vt tacerẽt
⁊ cõminabant᷑.R.multi.
At. M. illi magis clama⸗

bant dicẽtes. Dñe miſere

re noſtri fili dauid.et. R.

dicere ali

a ſit hiſtoꝛia

Mathei. ſi⸗
cut diuerſis
vicibus po⸗
tuit Jheſus
egꝛedi de ie⸗
rahe ſana

re nũc duos
nuncvnũ ce⸗
cũ IJ9deo ſup
pleat hic in⸗

telligẽtia le

ctoꝛis modũ
loquẽdi nũc
advnũ nunc
ad duos.

Marci alta

plusq; trecẽtis denarijs⁊
dari pauꝑibus. Dixit. J.
autẽ hoc nõ.quia de ege⸗

nis ꝑtinebat ad eũ ſed qꝛ

cit vei ꝗꝛ ſo⸗
lus male mo
uebatur. alij

pie.

eis mae fa-

ſtans. OM. Jeſus vocauit
M.eos⁊ vocabãt R.cecũ

dicentes ei. Animeqͥoꝛ eſto Surgevocat
te.Qui ꝓiecto veſtimẽto ſuo exiliẽs venit

vultis vt faciã vobis. Dicũt dñe Raboni

R.vt.M. apiant᷑ oculi noſtri. Miſertus
autẽ eoꝛũ Jeſus tetigit oculos eoꝛum Je⸗

ſus autẽ dixit. Nade fides tua te ſaluũ fe/
cit.⁊ cõfeſtim 0. viderũt ⁊ ſecuti ſunt eũ

De alabaſtro vn

Eſus ꝗJ. ergo añ ſex
ieſ paſcevẽit betha

iãvbi fuerat laʒarꝰ Hrltoꝛia 5
moꝛtuꝰquẽ ſuſcitauit Je? . viſer urs
ſus. Fecerũt autẽ ei cenaz euangeliſte
ibi in. R. domo ſymonis laaauneur
lepꝛoſt i? Martha. J. mi⸗ vtoeg vor
niſtrabat laʒarꝰvero ergat referũt pꝛĩo
