goge.adiecit dicens de eccia. Plus inſani
uit libidine ⁊ foꝛnicationẽ ſuã pꝛebuit im/
pudenter diuitibus/⁊ magiſtratibus ad ſe
venientibus.induta veſte varia.Et bene
inquit induta veſte varia/ inſaniuit libidi⸗

ne. id eſt cupiditate diuitiarũ. ⁊ concupiſcẽ
tia delitiarum. Erat nanq; futurum vt pre

lati eccleſiaꝝ non vererentur ecdeſie pꝛimi
tiue venerandam pudiciciã/pꝛecio ac pꝛe/
cibus/ ⁊ impijs actibus infamare. Ita vt

impletum ſit quod ſequit᷑. Confracte ſunt

i.ſinagoga/qꝛ ſcelus tuũ ⁊ foꝛnicationes

tue fecerunt hectibi/loquitur de foꝛnicatõ
neſuperius expꝛeſſa id eſt ſimonia.

ũ ſu/

Tertium ſign

mitur ex perſonarum diſpoſitione. ⁊ eſt im

moderata inequalitaſ/qua alius/⁊ ſepedi
gnioꝛ eſurit.Aliuſ/⁊ frequenter indignioꝛ

pꝛe multitudine ⁊ magnitudine beneficio
rum / ebꝛius eſt. Nã ſicut in bonaarmonia
requiritur vocũ ineq̃litas ꝓpoꝛtiõabilis tũ

⁊ moderata.q ſi nimia fuerit tollit melodia
Ita ſcõᷣm phᷣm ꝓpter ciuium diſparitatem/⸗
⁊ṽſertim indignoꝝ exaltationem/dignoꝝ

q; depꝛeſſione/obꝛuitur policia. Et ideo
dicit ꝙ policia in qua ſunt plures medio/

cres.eſt diuturnioꝛ. Sednon puto ꝙ vn⸗
q : fuerit aliquaꝝ gentium policia / in qua
eſſet tanta ſacerdotũ differẽtia vt hi quidẽ
eẽnt maioꝛes pncipibohuius ſeculi licet in
doctiores. Alij eiuſdẽ gradꝰ/⁊ oꝛdis lʒ do⸗

ctioꝛes ⁊ ſapiẽtioꝛes deiectoꝛeſ vulgo.õ

munitas enim talis apud eundm phᷣm vo
catur oligarchia pᷣterea videmus in coꝛꝑe

hũano.cui apoſtolus in pluribus ſuarum

epiſtolaꝝ paſſibo/eccleſiam comparat. ꝙ ſi

nutrimentũ fluitad vnum membꝝ / ita vt
enoꝛmiter ingroſſet᷑.⁊ alia nimia attenua⸗

tõne demacerentur/non poteſt diu viuere

Sic in coꝛꝑe eccleſie ſi ſupenoꝛes ſiant ita
graues attractione ſubſtãtie.ꝙ inferioꝛes

virx poſſunt pꝛe inopia ſeſuſtinere/ hoc eſt

ſignũ iam ꝓpinque ruine/Detalibus eniʒ
ait dñs Amos.iiij. Vacce pingues in hie
ruſalem.qui calũniam facitis egenis.⁊ cõ⸗
fringitis pauperes.Ecce dies venient ſuꝑ
vos.Et infra ſexto. VNequi opulenti eſtis

in ſion id eſt in eccleſia.

= —

Suartuſignũ eſtfa

ſtus ⁊ ſupbia pꝛelatoꝛũ/⁊alioꝝ ecdeſiaſti⸗

coꝛum. Quãauis ei ex naturali pꝛudentia
⁊ moꝛali phia.ſilr ⁊ theologia ↄcedit᷑/ ꝙ ec

(leſiaſtici dũt hr̃e vñ poſſint boneſtiꝰ viue

m 2

4

mamme pubertatis tue·Subiungit tũc
ruinam repetendo cauſaʒ eiꝰ. Receſſit ani⸗
ma mea ab ea ſicut receſſerata ſoꝛoꝛe eius

Tractatus

re/q; populares.⁊ pᷣlati q; ſubditi. Ex hoc

tamẽ nõ admittitur familie ⁊ equoꝛũ ⁊ ve⸗

ribus vicinis regionibus

ſtiũ ſupfſlua pompa.queraro abſq; ſuper,

bia põt duci ⁊ ſalua iuſticia ſuſtineri.⁊ ple
rũq; nõ ſine iniurijs ⁊ delictis gubernari.
Hã tantus faſtus in dei eccia potiſſime tẽ⸗
pꝑibo iſtis nõ tam paucos mouet ad reuerẽ/
tiã q; multos ad indignationẽ.⁊ plures in
uitat ad pꝛedã q ſe reputarẽt foꝛſan deo ſa⸗
crificiũ offerre.ſi poſſent quoſdam diuites
ecciaſticos ſpoliare. Tales faſtuoſos no/
tat dñs Amos.vi. Optimates capita po⸗

puloꝛũ.ingrediẽtes pompatice domũ iſra

el. Quibo in ſignũ ruine in eodeʒ capitulo

ve dicit Eſaie.xxviij. Ve coꝛone ſuperbie
pedibus cõculcabitur. Quod abbas Joę⸗

achim exponit de magnis pᷣlatis:quiꝓpter

eoꝝ ſupbiam ꝓcurãtvt fiant in eccia dei ſci

ſmata

tur ec tirãnide pᷣſidentin.q cũ ſit violẽta du
rare in eternũ nõ põt⸗ Unde ꝓpꝛietas tirã⸗
ni ẽ qᷓrere non bonũ publicũ ſubditoꝝ.ſed
utile ꝓpꝛiũ.Lales ſũt paſtoꝛes qͥ nõ paſcũt
gregẽ dñi/ſʒ ſemetipᷣoſ. Quibo dicit ve Eʒe
chic. xxxiiij.Gaudẽt de male factis eoꝝ q̊s
pecunialiter poſſunt ↄdẽnare. Nec querit

qs tum deliquerit / ſed tum qs ſolnere
poſſit. Quib dũs dicit Michee.iij. Audi

te duces domꝰ? iſrael. VUos odio bẽtis bo?

nũ/⁊diligitis malũ:qͥ violẽter tollitis pel/

les eoꝛũ deſuꝑ eis.Qui comederũt carnes
populi mei?⁊ pellẽ eox deſuper excoꝛiaue⸗
rũt. Jdo dicit domin
ſare eos faciã vt nõ vltra paſcãt gregẽ meũ

liberando eum deoꝛe eoꝛũ ⁊ non erit eis vl

tra in eſcam.

xtũ ſignü eſtcon

turbatio pꝛincipũ commotio populoꝛuʒ
quam in multis ꝑtibus exꝑimur irrecupe/

Eʒech xxxiiij. Ceſ

rabiliter deſtruere eccleſiam ⁊ deſtruxiſſe.

ita vt impleatur illud Hieremie iiij.Con⸗

tritio ſuper contritionem vocata eſt repen

te.vaſtata ſunt tabernacula mea. Ezechieł

vij. Adducam peſſimos de gentibus ⁊ poſ

ſidebunt domos eoꝛum.⁊ quieſcere faciaʒ
ſuperbiam potentum. ⁊ poſſidebunt ſan⸗
ctuaria eoꝛum. Conturbatio ſuper contur

bationem veniet.⁊ auditus ſuper audituʒ

Et iſta videmꝰ impleta in grecia. in hun⸗
garia.:in inclito oliz bohemie regno.⁊ pln⸗

Beptimũ ſignü eſt
recuſatio coꝛrectiõis ſi ſoꝛſe de pꝛincipib⸗
eccleſie intelligat᷑. Oð ſcriptũ eſt Zacharie
vij. Noluerũt attẽdere ⁊ coꝛ ſuũ poſuer̃t vt
adamãtem ne gudirẽet verba que miſit do⸗
minus in ſpũ ſuo ꝑ manus pꝛophetarum
ſuoꝛuʒ.⁊ Eſaie.xxx. Filij mendaces nolue
runt audire verbum dei.qui dicunt.Noli⸗
te inſpicere nob que recta ſunt.Loquimi⸗
ni nobis placentia:.quia nolunt intellige⸗
re vt beneagant. De quibus Amos.vij.
Odio habuerunt in poꝛta coꝛripientem.
⁊ loquentẽ ꝑfecte abominati ſunt. Zales
ſalutaria monita ⁊ ſacraʒ ſcripturam repu⸗
tant fabulas.⁊ in ea meditãtes iudicant fã
taſticos. Contra quoꝛũ eccleſiã dominns
Oſee.iiij. Quia tu ſcientiã repuliſti.repel
lante ne ſacerdotio fungaris mihi.Et obli
ta es legis dei tui:obliuiſcar ⁊ ego filioꝛuʒ
tuoꝝ⁊ ſᷣm multitudinẽ eoꝝ ſic peccauer̃t
mihi gloꝛiam eoꝛũ in ignominiã cõmuta⸗
bo. Et erit ſicut populus ſic ſacerdos.Et
Eʒech.vij. Qex ꝑibita ſacerdote.⁊ conſili⸗
um aſenioꝛibus.

Sctaun ſignüẽ no /

uitas opinionũ.Ex hoc enim ſurgũt here⸗
ſes.ſciſmata oꝛta defendunt᷑.⁊ defenſa ra⸗
dicant᷑radicata vt exꝑimur fidem ⁊ eccleſi
am deſtruunt. Mogeꝛno enim temꝑe vnꝰ
quiſq; interpᷣtari ⁊ trahere non veretur ſa⸗
cram ſcripturã/iura/ſanctoꝛũq; patrum in
ſtituta/ad libitũ ſue voluntatis/ꝓut amoꝛ
odium.inuidia.ſpes ꝓmotionis/ aut vin⸗
dicta/eum inclinat.Aliqui eoruum leuiter
nimis alios hereticos dicũt.quos tamen
nondũ hereticare nouerũt. Alij verecũdia
ducti qñq; foꝛſan erroꝛes defendũt.ne leui
opinione vulgi videant᷑ inquinati.Hi in⸗
uicem vt ait aplus languẽt circa q̃ſtiones/⸗
⁊ pugnas verboꝝ:ex qbus oꝛiunt᷑ inuidie
ↄtentiones blaſphemie. ſuſpitiones male
i.Thimo.vi.Et.ij.Thimo.iiij. Erit in⸗
quit tꝑs cũ ſanam doctrinã nõ ſuſcipiẽt.ſjʒj
ad ſua deſideria coaceruabũt ſibi magros
pꝛuriẽtes auribo.Eta vᷣitate quidẽ auditũ
auertẽt. ⁊ ad fabulas ↄuertent᷑. YFabule⁊ ñ
ſane doctrine qͥ dẽ ſunt/q̃ in ꝑſuaſibilibus
hũane ſapiẽtie verb / vel in ſublimitate ſer⸗
monũ/aut ſm ʒelũ/⁊ ↄtentionẽ/aut inanã
gloꝛiã.non in reuelatione ſpũſſancti/ſʒ fm

i
idt

=
=—

— — — —
SS —

— — — —

repẽtina calamitas qñ veniet ſuper vos tri

hoc impoſſibile.qꝛ nr̃is tẽpibꝰ vidimꝰ ali

DHeclaratiois defectuũ ecde.

traditionẽ hoĩm ↄſiſtũt. A qͥbo q̃tuoꝛ nos
cautos reddit vt nõ circũferamini inqͥt oĩ

vyento doctrinei neqͥ cia hoĩm.in aſtutia⸗⸗

circũuentiõe erroꝝ ¶¶ Pꝛeter hec ſunt alia
ſigna.vicʒ receſſus iuſticie.Hec fuit cã de⸗
ſtructionis romanoꝝ/put deducit Augꝰ.
libꝛo de ciuitate dei.Oeſtructio ſtudioꝛuʒ
quã comitat᷑penuria ſapiẽtũ.⁊ hãc ſeq̃bat᷑
deſtructio grecoꝝ. Pꝛelatio pueroꝝ ac ig/⸗
rãtiũ ac pꝛauoꝛũ.Et hec erit deſtructio lati
norn ſiun alia ſunt ſcripta in ꝓphetis
de deiectione ſacerdotalis honoꝛis.Exqͥ/
bus ⁊ pᷣdictis ſapiẽs põt cõcludere ruinazʒ
temꝑaliũ eccleſie de ꝓpinquo ĩminere. Et
foꝛſan iuxta illud Eſaie xxx. Subito duz
nõ ſperat᷑ veniet cõtritio.Quia ꝓuerbioꝝ
i.ſcribit᷑. Deſpexiſtis oẽ cõciliũ meũ ⁊ oẽs

increpationes meas neglexiſtis. Ego autẽ

in interitu vr̃o ridebo/cũ irruerit ſuꝑ vos
bulatio ⁊ anguſtia. Nec debemꝰ reputare

qua/que nuꝑ erãt incredibilia. Et timẽdũ
eſt maioꝛa eẽ in poſterioꝛib. Immo veriſi
mile puto ꝙ a multis annis nõ fuerũt tot
maliuoli/tanti coꝛde rebelles ⁊ animo ac⸗
cẽſi/cõtra ecciam ſicut his diebus. Videt᷑
eni ꝙ dñs cõnuertit coꝛ eoꝝ vtodirẽt popu⸗
lũ eius.⁊ dolos facerẽt in fᷣuos eius.ſcilic
in ſacerdotes põ.ciiij.Quos in longũ con⸗
peſcere neq̃q; valebimꝰ.niſi ſignis vᷣtutuʒ
manifeſtis ad beniuolẽtiã eos inclinaueri

mus.NHec multũ ꝓderitvel foꝛſan ad mo⸗

dicũ durabit vnio /niſi ceſſẽtpᷣmiſſa ſigna.
que etiã fuerũt cã ſciſmatiſ.⁊ ſeq̃tur notabi
lis ⁊ magua moꝝ refoꝛmatio. ¶ Ad h̊ enĩ
Re.pa.⁊ dñi:deꝰ oĩpotẽs/miro quodã mõ
cũctis pas ineſtimabili/vos diuerſos qͥn
⁊ aduerſos/tãta multitudine in vnũ cõgre

gauit. Ad vos totꝰ mũdus tanq; ad ſignũ

ducens naufragãtes ad poꝛtum / reſpieit.
Hoc ipᷣa eccia inenarrabiliblachꝛymis et
gemitib/ a qlibet veſtrũ q̃rẽdo reqͥrit Job
xcix.Quis mihi tribuat vt ſim ſicut fui in
diebuſadoleſcẽtie mee.qñ oĩpotẽs erat me
cũ:Tunc enĩ oĩpotẽs erat ſecũ.qꝛ ĩ pꝛiſcis
pr̃ibus nullũ apparuit ↄtradictiõis ſignũ
Pꝛeſtolat᷑ etiam dies adoleſcẽtie ſue.vt
moribs ⁊ doctrinis ſanctoꝝpatrũ decoꝛata
poſſit/vt ait btũs Augu.in ſermone ſuꝑ cã
tica/exẽplo virginiſcredẽdo verbũ diuinũ
cõcipere/⁊ pꝛedicãdo parere.rebelles quo⸗

q; ⁊ contradicẽtes /vigoꝛe ſue adoleſcẽtieiꝰ

ruinã detrudere.Hoc ſignificauit virga aa

ron.quãdo dominꝰpꝛecepit Moyſi Nu⸗

meri. xvij. Defer inqͥt virgam aaron in ta⸗

bernaculũ.vt ſeruteur in ſignũ rebellium
filioꝛũ iſrael. Virga aaron floꝛida/⁊ fructi
fera q;uis nõ ſarculo culta nec humefacia.
virginẽ concipientẽ ⁊ parientẽ q;uis virũ
non cognoſcentẽ ſignat.que poſita erat in
ſignũ rebelliũ.i.contradicentiũ/⁊ ruinam
Et hoc ꝓpheta nũciauit domui dauid.vbi
thema. HNHunqͥd paꝝ vobis eſt moleſtos eẽ
hoĩbus.i.cõtradicẽtes.qꝛ moleſti eſtis et
deo meo? ꝓpter hoc dabit dominus ipſevo
bis ſignum. IFinit.

Bequiturdeclara/

tio compendioſa defectuum viroꝛũ eccle⸗
ſiaſticoꝛuum.
ꝛte ðꝛ mihi / eccia füdata ẽ
ſuꝑ firmã petrã / flauert vẽti
iundauer̃t flumia iñ eſt paſſa
ruinã.quõ tu dicis refoꝛma⸗
tione indiget. Aut dic in qui

.

genijs id eſt in eius ſtatibo/vel in nullis ꝑ⸗

gularibo ſuppoſitis hodie coꝛrectione ⁊ e⸗
mendatione eccleſia indiget /queſo vbi ſũt
tũc pꝛecedentium patruʒ/ſancte ⁊ rõnabi/⸗
les ↄſtitutiões/innũere/in eoꝛũ cõſilijs/vl
eplis papalibo tradite? quaꝝ obſeruantia
nũc oblita nedũ expediuit olim/ſed ⁊ mag
mõ fidelibo ſaluberꝛima eẽt ⁊ oꝑtuna.Et
vt de pluribus taceaʒ ⁊ grãdioꝛibb
.i.¶ Pꝛĩovbi ẽ ꝙ epᷣs bonꝰ/apbat oꝑe
⁊ doctria/eligat/ñ puer/ñ hõ carnal/ſpua⸗
liũ ignarius. .ij. Abi eſt. ꝙ clerici in
duab ciuitatib/⁊ eccleſijs/ pᷣbendas vel pᷣ
lationes nõ hẽant. 1ei biqy ſepultu
ra/ↄfeſſione/oꝛdination/ꝓmotione/ nul⸗
lo pᷣtertu vbicunq aliqͥd exigat᷑aut detur
iiijx nullꝰ pncipũ laicoꝝ/ capellanũ
hẽat niſi ab epiſcopo datum in caſu ab epi
ſcopo deponendum vel coꝛrigendum.
c v. ¶ O nullus epiſcopus aut ſacer

dos muneribus pᷣcibus ac fauoꝛibus per⸗

ſonarum acceptionibus ꝓmoneatur.·
vi. ¶ AUbi eſt/ꝙ epiſcopi extra dioceſiʒ
non moꝛentur·.viij. ¶Ex non plures
q; ſufficiant oꝛdiuentur .vuij. epi⸗

ſcopi ⁊ ſacerdotes/ſpectaculis ⁊ ludis nou

interſint/nec delectentur. ix. ¶ ſa⸗

cerdates nihil fenoꝛis.aut ruſtici miniſte⸗

m 3

bus. Sed ſi in nullis eius ꝑtibus ethero⸗-

tibus materialib/ſiue fluentibo id eſt ſin⸗

clicici nuptialia vitẽt ↄuiuia. xxxiij

Declaratio defectuũ

rij exerceãt. nec mercatoꝛes vẽatoꝛes autne
gociatoꝛes fiant x.iſx negocia cãſaꝝfe

ſtiuis diebus ⁊ in eccleſijs non tractentur. -

xi. ¶ Abi eſt hodie ne rectoꝛes eccleſia
rũ in ſuis ſtrẽnui ſint reb/⁊ in eccleſiaſtiq

curent. xij (Px non liceat dominis⸗/⁊ pᷣ

remiſſi aieEn a ꝙ; ecciaſtica inra p⸗
latis/obſeruationibus ſuꝑſticioſis gentili

um attendere.nec diuinos cõſulere aut ſtel

larũ curſus reſpicere in agendis.
xiij ¶ Abi ſunt ſinodi puinciales ſᷣm

patrũ ↄſtõnes ſemel vel bis in anno cele⸗

ꝛãde. xiiij. ¶Abi ꝙ nõ liceat quẽcuu
q; clericũ vel epᷣm die dnico abſentẽ eſſe. ſʒ

miſſaꝝ ſolẽnijs inteſſe ieiumũ. Xv. R
Oclerici ad matutinũ ſeuveſptinũ officia

nõ venientes deponant᷑.niſi epᷣo vel deca⸗
no ſatiſfaciant. xvĩ. ¶ Ox nõ liceat cleri
cis ante tertiã hoꝛam pꝛandere. xvij
(¶ O nullus ſacerdotũ a qͥnq̃geſima vſq
ad paſca carnes comedat. xviij: J&α
ſacerdotes aduentum chriſti ieiunt.
xix. derici a ſubiectione non ceſ⸗
ſent. xx. ¶ Abi eſt hodie ne quicq; ꝓ
gradibo/pꝛo dignitatibus/ꝓ diuinis ſacra
mentis accipiatur. xxi. epᷣlati
mouaſterijs / vel N:leſche Tenſandamnen⸗
ſuos vel eis fauentes pꝛeficiant. xxij.
Ox nõ oꝛdinẽt᷑qui pſalmoꝝ canticoꝛũ ſe
hvymnoꝝ ignari ſũt. xxiij. ¶ ſcriptu⸗
ris diuinis ſtudeãt epᷣi ⁊ ſacerdotes/ maxĩe

monachi ⁊ religioſi ſciẽtijs litigio ⁊ pꝛa/
cticis omiſſis. xxiiij.¶ Vbi/q oppᷣſſo⸗

res paupen/potentes ⁊ ti mmnog epiſtoni
arguant ⁊ coꝛripiant. Xxv. E
annos ſingulos epᷣi parochias ſuas circũ⸗
eant cũ effectu. xxvi. ras menſam
epᷣi ſcripture diuine legantur. xvij.
Oe epᷣs angarias/⁊ impoſitiões vel hu⸗

iuſmodi grauamina ſubiectis nõ imponat
Oe clericus ſcurrilis ⁊ verbis

turpibus plenus ab officio retrahatur.

xxix. ¶ Abi eſt nunc dericoꝛum ſnigu
laris deco: co ntinenti in geliu, in veſtitu

victu/⁊ riſu / xxx. ¶ Abi /ne dlerici co⸗
mã barbã ve nutriãt:aut calciamẽta ⁊ veſti
mẽta aliter q; religionẽ deceret habeant
Txxxi. bi ſtipẽdia clericoꝝ iuxta

merita diſtribuant᷑ůſonaꝝ. xxxij. ¶ C&

clerici tabnas nõ igrediant᷑.nec iu eis dñet᷑
crapula ⁊ ebꝛietas: xxxiiij. bi ẽ il⸗

lud canaginef ↄſilij qrti/vt epᷣs vilem ſup

bi/ρhe

ee nõ leuit litiget. Xxxvi.

ant. (EClliij.
rectoꝛes ſibi ñbſtituãt. xlv. Vbiẽ hodie

pellectilẽ 1 menſam ac victũ paupem heat/

⁊ dignitatis ſue gauctem fide ⁊ vite meritis
qᷓrat.
ep̃s de loco
ignobili ad nobilẽ ꝑ ambitionẽ aut auari⸗
ciã nõ trãſeat xxvij. ſtudendũ eſt
clericis vt diſſidẽtes frẽs magis ad pacem
q́; ad iudiciũ cohoꝛtẽt᷑. xxxviij.EO cle
rici ꝑ plateas ⁊ foꝛa diſcurrere nõ dmnt
xxxix. ¶ clericus quẽlibet verbo erudi
at⁊ ne pauꝑes grauent᷑/vt Paulꝰ/artificio
victũ qrat.· xl.

mento pᷣparet. xli. ¶ Abi eſt/ꝙ clerici
in aliena ciuitate ſine cã legitima nõ moꝛc
tur extra pᷣbẽdas vł eccias ſuas. ied,
x ab his qͥ ſacris diuis infuiũt ſingu⸗

laris caſtitas cuſtodiat᷑. xliij. α*. deri
uſcipi⸗

ci actꝰ ſeculariũ vel ꝓcuratiões n
laici clericos actoꝛes vlł

illð calce doñ.ↄcilij.mõachi tmmõ intẽti

ſint ieiunijs ⁊ oꝛõni/in locisvbi renũciaue
rint ſeculo/nececciaſticis/vel ſecularibone

gocijs ꝓpꝛia mõaſteria deſerẽdo inſiſttant.
Et maxie qͥd opꝰeſt monachos euocari/cũ
infiniti ſeculares hodie ſtudeãt in faculta⸗
tibus litiũ iuris ſq; ⁊ legũ. xlvi. Ebi
eſt / ꝙ, nõ liceat epo a ſua eccia plꝰ tribo heb⸗
domadis abeẽ. xlvij. bi/ ꝙ clerici
HH venatoꝛes ⁊c coione puent᷑.
xlviij.
nõ obtineant᷑. Vtnihil ꝓ oꝛdinatione vel
pallio vel paſtillo def aut accipiat᷑ca.v.e⸗
piſtole tertie Gꝛegoꝛij pape.¶ Nunquid
vult mõ vᷣbũ illud eẽ veꝝ.ſq biĩ Hieronv.
(qð qͥ dericoꝝ audierit ambeeiꝰ aures tine

ant) Veteres inqt ſcrutãs ſcriptũras inue

nire nõ poſſum ſcidiſſe ecciam ⁊ de domo

plo oẽ malũ pcedit Si eni ſacerdotiũ inte
grũ fuerit/tota eccia floꝛet.Si ãt coꝛuptuʒ

dei ꝓpplos ſeduxiſſe/pᷣter eos qͥ ſacerdotes a
ðo poſiti fuerat ⁊ ꝓhe.Et Criſoſt.ſuꝑ illð

Matt.xxi.Et itrauit ieſus templũ /ſicut

dixit de tẽplo oẽ bonũ egredit᷑tta in de tẽ⸗

fuerit/oĩm fides ⁊ vᷣus marcida ẽ/ſicut cuʒ
videris arboꝛẽ palletibo folijſ/intelligis qꝛ

vitiũ hʒ in radice.ſiccũ videris ppłm indi

ſciplinatũ/ſine dubio cognoſce q; ſacerdo⸗
tiũ eiꝰ nõ ẽ ſanũ. VUbiẽ/foꝛte ꝓpt᷑ hê/deuotõ
⁊obedia inferioꝝ.defẽſio militũ/ pax pnci

pũ xpᷣianoꝝ:ad finẽ vt int᷑ ſe ↄcoꝛdes ipu⸗
gnẽt ſciſmaticos ⁊ infideles.recupando re

vxxxv. ¶ epᷣs ꝓ e trãſitoꝛijs

1. (e dericꝰ artificio vel
agricultura ſibi victũ abſq; ſui officij detri

officia ecciaſtica pecunia

— — — —æñfGł

—
–☛ =

co
el

Cccleſiaſticoꝛum

Sʒz nunq;d hodie oẽs ſacerdotes dñi et

ea cpᷣianis abſtulerũt ? puertert

pᷣlati in antedicq ⁊ pꝰ dicendis culpabiles
ſunt malis: Abſit. Reliqͥt enĩ dũs ſibi in iſ

rael.vij.milia viroꝝ/q̊ͥꝝ genua nõ ſũt cur/

uata añ baal.iij. Reguũ xix.ca.⁊c. xlixq
Iterũ ad qͥd expedit aut qͥd vtilitatꝭ eccle

ofert tã magnifica pᷣncipũ gloꝛia/⁊ tã ſux⸗
flua pᷣlatoꝝ ⁊ cardinaliũ põpa/vt q̃ſiſe hbo-/

mies eẽ ne cire ſaciãt. Et q̃ vtiq; abomina⸗

—;

tio/q; vnꝰtenet ducẽta/alter tricẽta bũficia
ecciaſtica.Nõne inde cultꝰinus diminui

tur.eccie depauꝑant᷑/valẽtibo viris ⁊ docto
riba buant᷑:fideliba mala exẽpla dant᷑.

Ouid ſibi voluitiq cardinales ſolũ de

1
vna natione / vel qſi de vna patria fiebant.
int᷑ q̊s de ſingulis/vel notabilib linguis/

aliqͥ eẽ deberẽt.nunqd apð xpᷣm ẽ dr̃a/gre

ci/⁊ latini ⁊ almani/hiſpani/⁊ hũgari ⁊c.

li. ¶ Quid e/ꝙ hodie vnꝰ/ vtinã medio

crit᷑ doct'/tenet q̃tuoꝛ qͥnq; vel ſex vel octo

bñficia.qꝝ vno nõ eſt dignꝰ. qbo octo ſu⸗/
ſtẽtari poſſent/doctrinis/oꝛõniboê/⁊ döinis

laudibbo inſiſtẽtes. Attendite an potiꝰ ho⸗
die ?eq/caneſ/aues'/⁊ ſuꝑflua ecciaſticoꝝ fa

milia primoniũ eccie comedere debeãt / qᷓ;
paupes xpᷣi?vel qᷓ; ad ðini culłt? ãpliationẽ
⁊ ꝓ infideliũ ↄuerſione/aut in hmõi pieta⸗

tis oꝑpibomodis ↄgruis expẽdendũ ſit

ſteria⸗/⁊ venerabiliũ martyꝝ eccie/rome/et

7

alibi / ob pᷣdicta ⁊ ex pᷣlatoꝝ incuria deſerte
ſunt ⁊ deſtructe.· Nij. ¶ Judicate ẽtſi in⸗

ſtũ qũq; ſiu/vel exatiões ab ep̃is clerico ĩpo
ni vt collectoꝛibo ſoluat᷑. Auij ¶ Quidẽ

ẽt ꝙ hodie oẽs mediũ xpᷣianitatis/pingui

bus abũdag bñficijs tanq; centrũ qet am

biñt.derelictis ꝑtibo eccie in circũitu/ vbiĩ

pij ambulãt /inuiſitatis:’x a doctoꝛibo ĩmit
tẽdis ⁊ ꝓmouendis/vacuis ⁊ icultis. Vbi

fides eſt debilis. virtꝰ imꝑfecta. ſciſmatici
abundant.infideles impugnant. vtiq; o⸗
pus eſſet in lege chꝛiſti exptioꝛibus pꝛelat⸗

7 doctoꝛibus magiſtris/atq; ꝓbioꝛi ⁊ abũ⸗
dantioꝛi militari poreſtate. lv. ¶ Ouid

eſt ꝙ gladius eccleſie ſcilicet excõicatio in
ſui coutemptũ mõ tã leuiter extrahit᷑.⁊ pꝛo

modica re.vt ꝓ debitis vel hmõi tã crudeli

ter in pauperes extendit᷑. lvi. Dui
elſtꝙ vna cauſa ſuꝑ modica redurattã mul
tis annis/qre litiũ ꝓlixitas/paupex ſpolia
trix/ conuenienti modo non reſcinditur
lyij. ¶ Quare conuerſis iudeis de eoꝛũ.

lati/iuriſdictionẽ

nit?ignaris.qu

; egeſtate ↄpulſi apoſtatet/xpᷣianos im⸗
pietatis arguãt lviij.¶ Etiam qre non oꝛ

dinat᷑/iudeos int pianos moꝛari nõ debe

re.niſi vel xpᷣianis fuiendo.vel agros colẽ
do.vel in mechanicis laboꝛando adqrant
victũ ſuu⁊ nõ vſurãdo/ieis in pctm̃/a chꝛi⸗
ſtianis in ſpoliũ. lix. (¶ QOuid etiam ſibi

vult/ꝙ qrundã ecciaſticq ꝝ cathedraliũ ca⸗

nõici calceis roſtrati/veſtibo accurtati/ ab
iecto habitu clericali/⁊ aſſũpto militari/in

armis ⁊ haſtiludijs ſe exercẽt. Epᷣiq; cap⸗

pa/ſuppellicio/libꝛoq; depoſitis/arma ſu⸗

mũt in campis armati pugnãt/vt pncipeſ
ſeculares. lx. Pinnid eſt ꝙ nonnulli p⸗/
pualem ⁊ temꝑalem qui
buſdam potẽtibus tirannis ⁊ auaris/p ce⸗

tera ſũma locãt/i grauamẽ eccdeſie/ſubuer⸗

ſionẽ iuſticie.⁊ oppᷣſſionem paupeꝝ. lxi

Quid eſt ꝙ hodie epiabbates mõachi/⸗
ſuntplꝰofficiales fiſci/q; xpi:totis niſibus
militãtes mũdo.in curijs pncipũ ⁊ ſeculari

um iudicioꝝ ſeu plamentoꝝ lxij. ¶¶ Ec

ce qͥd ſibi vult etia/q; modo potiꝰoẽs epᷣi pᷣ

bonis / mißricoꝛdit᷑ ũ dat vite ncẽtas potiꝰ

lati ⁊ parochiales ſacerdotes/per papã cõ⸗

ſtituunt᷑/qᷓ; eliganturꝑſone noteꝛ aptioꝛei

de pr̃ia.vt nõ pᷣferant᷑ eccleſijs hoĩes extra⸗
nei in moꝛib⁊ linguis/⁊ cõſuetudinibus
lxiij. Putdeſt boie dotentu⸗ nobi⸗

liũ pueri ecciaſticis dignitatibꝰ pᷣferunt᷑et

derici famoſi in vita ⁊ doctrina eis ſubijci
untur. lxiiij. ¶ Quid ẽ ꝙ nũc ſpũaliuʒ pe

bus eſt ꝓhibitũ/vacauerunt.regimẽ eccle⸗

ſie potius cõmittitur. Nunquid eccia per

mundũ gubhᷣnanda eſt/⁊ non potiuſ contra

moꝛem mũdi:eo ꝙ ſcriptũ eſt nolite con⸗

foꝛmari huic ſeculo/⁊ cetera multa. lxv.
Runs oculos aperite/⁊ inquirite ſi q̃
hodie clauſtra monialium facta ſuntq̃ſiꝓ
ſtibula meretricum. Si ve cõſecrata cano
nicoꝛum monaſteria/tfiant quaſifoꝛa ⁊ di⸗
uerſoꝛia. Si quecathedrales eccleſie facte
ſunt ſicut ſpelunce raptoꝝ/⁊ latronum.
lxvi. ¶ Gcrutemini ſi alicubi ſacerdotes
in conſuetudinem duxerunt ſub pꝛetextu

ancillaꝝ hr̃eↄcubinas. lxvij. Wud⸗

cate ſi tãta imaginũ ⁊ picturaꝝ ĩ eccłijs va
rietas expediat.et an plures ſimplices nõ⸗

A idolatriaʒ ꝑuertant. lxviij.

Aidete ſi tanta religionum numeroſi⸗

tas ⁊ varietas conueniat. ckxix.

nit ignaris. qula puero mũdane ⁊ litigio⸗
ſe ſcientie/vt legũ/qᷓrum ſtudiũ ſacerdoti⸗

Declaratio defectuũ eccle.

Eraminateſi religiões militares faciũt

debitũ.habeãt in honoꝛe ſacerdotium.ſer⸗
uẽt mores fidẽ.regulas et canones patruʒ
lxx ¶ Diſcutite ſi expediat qrũdaʒ tã lar
ga exẽptio/⁊ puileagiatõ/atq; ab oꝛdiario⸗
rũ coertõe ſit cõmoda ſubductio lxxi Te⸗
Si ↄueniat vꝛbanũ qntũ / bꝛigidã de ſůe⸗
cia/ducẽ bꝛitanie carolũ/nõ obſtãte nimia
ſctõꝝ multitudie canoniſari: lxxij i
deceat qᷣrundã nouoꝝ ſctõꝝ feſta ſolenius
pagi/qᷓ; pcipuoꝝ aploꝝ. lxxiij ¶ Si iu⸗
ſtum ſit poꝛes ſctõrũ ſolẽnes eccias deſeri
⁊ deſtrui/redditiboa collectoꝛibo vł cardia⸗
libꝰ leuat/⁊ qñq; poſt ad eoꝝ memoꝛiã vl
quaſi gloꝛiam/capellulas nouas edificari
lLxciiij Auni pẽſate ſi equũ eſt fatuos
peſſe/⁊ ſapiẽtes ſub eẽ iuueẽs dñari.ſenes
famlari.ignaꝛos ardua diſcutere.ſciẽtes lo
qui nõ audiri:equoꝝ famłos in ꝓmotõib⸗
preponi/eloquioꝝ dei diſcip łlos poſtponi
lxxv ( Perquirite ſi q ſcripture apocri⸗
fe/aut hymni/aut oꝛõnes/ſucceſſu tꝑis ſtu
dio vlł ignoꝛãtia in detrimẽtum fidei intro
ducte ſint Et coꝛrigite opinionum diſcoꝛ⸗
dias.vtpote de cõceptiõe virginis gloſe et
ↄſimiliũ.¶ Sedate iniquas leges.cõſue
tudines pꝛauas emẽdate Nõne in ſaxonia
reperiunt᷑ iniuſte leges a theologis impug
nate.Et quexpᷣianoꝝ cõſuetudo dãnabili
oꝛ eſſe põtea /qua iaʒ clerici layci/pᷣlati et
pncipes vbiq; inſaniũt ſanctiſſimaʒ natal
noctẽ celebꝛãtes ludo taxilloꝝ/non ↄtẽpla
tõe celeſtiũ miſterioꝝ MNoõne in liuoĩa ↄſue
tudo inoleuit/ vt nulli ruſticoꝝ ſacramẽtuʒ
euchariſtie det᷑: Hõne ibideʒ reꝑit᷑ꝙ vir du
as vxoꝛes viuas habeat ⁊ mlier plures ma
ritos: ¶ Quid plura:? Ab ep̃ᷣis ad ↄciliũ ge
nerale veĩentibo / de q̃libʒ puicia/de oĩb in
q̃rite abuſiuis ↄſuetudibꝰ/⁊ ꝑnitõſis ritib
qcũq; occaſiõe in edeſijs/ ⁊ hõm ſtatibo re⸗
gionũ diuerſaꝝ itꝛoduc / vt ſuꝑ deuiatõi⸗
bus pᷣmiſſis ⁊ ↄſimilibo/oẽs eccie ſtatꝰ /vel

in generali cõcilio refoꝛmetꝭ.aut ĩ cõciliſs

pꝓuitialiborefoꝛmari mãde/vt de auctoꝛi⸗
tate vr̃a reꝑet᷑ eclia/et purgetdomꝰ dei ab
imũditijs vitijs ⁊ erꝛoꝛibo vniuerb Hocãt

vt diligẽter fieret/ſcti poꝛes pr̃es oꝛdiaue/

rũt.⁊ oꝛdinatões eoꝝ/poſterioꝛes ſꝑ in ↄſi
lijs ↄfirmauerũt.vt ſcʒ bis in ãno/i q̃libʒ ꝓ
uintia celebꝛãda eẽt ſynodꝰ. Vñ in caõibꝰ
terraconeñ concilij.c.viij ita dici᷑. Pꝛop
ter ecleſiaſticas cauſas ⁊ altcationũ ſolutõ⸗

nes/placuit per ſingulas ꝓuincias bis in

anno concilia fieri/conuocante metropoli
tano omẽs epᷣ̃os ꝓuinciales / ita vt ad cõci
liũ ꝓcedãt oẽs pbr̃i vel diacones / vel hi qͥ
leſos ſe exiſtimãt/vt in ↄcilio cãe examina⸗
re ad iuſtũ iudiciũ ꝑducant᷑.Hec ibi. Se⸗

cuũdumq; caplim carthagineñ.cõcilij tertij

dicit ſimilit. Placuit vt ꝓpt᷑ cãs ecciaſticas
q̃ ad puincie plebẽ ſepe inuẽte ſunt / ſingul
annis ↄciliũ ꝓuinciale ↄuocet᷑. Rurſus ca
pitulũ ſeptimũ toletani ↄcilij ſexti/ q́;uis⸗

inqͥt/poꝛa neqᷓq; ſilur̃et detãto facinoꝛe cõ

ſilia / rõ dictabat / vt ea qᷓ freqnti pᷣuaricatio
ne iterant᷑/frequẽti ſnĩia ↄdemnent᷑.qᷓ;uis⸗

vt ſcribit᷑in eodẽ ↄcilioſſepe pullulãtia pꝛa

uitatis.germina ſanctoꝝ ſepiſſime patruʒ
iuſta nouerimus ſeueritate dãnata/tamen
qꝛ crebꝛis ↄſpiciunt᷑ denuo vigere radicib
iuſticie acrioꝛis vigoꝛe/radicitꝰ ea ampu⸗
tari ſancimꝰ.Ceteꝝ capitulũ tertiũ qrti ↄ ci
lij toletani ita loq tur. Nulla pene/diſcipli⸗

ne moꝛes ab eccia xpᷣi magis expellit/q; ne

gligentia ſacerdotũ/qͥ contẽptis canonib⸗
ad coꝛrigẽdos ecciaſticos moꝛes/ſinodos
facere negligũt.Ob ha nobis diffinitũ eſt
vt qꝛ iuxta antiquoꝝ patrũ decreta / bis in
anno / difficultas tpis fieri cõciliũ nõ ſinit
ſaltem ſemel a vobis celebꝛetur. Ia tamen
vt ſi fidei cauſa eſt/aut q̃libet alia eccie cõ⸗
munis generalis totius hiſpanie et gallie
ſinodus conuocetur. Si veꝛo nec de eccie
communivtilitate tractabitur.ſpeciale erit
concilium/pꝛout vniuſcuiuſq; pꝛouincie
metropolitanuſ elegerit peragendum/hec
ibi. xquibus omnibus arguitur a ſi⸗
mili/q; etiam pꝛopter defectũ concilioꝛum
generaliũ totiꝰ eccie que ſola audet intrepi
de coꝛrigere omnes / ea mala que vniuerſa
lem tangunt eccleſiam manentia din incoꝛ
recta creſcunt/ꝛinuẽta ſunt de malo in peiꝰ
donec tandem iniqua ſub fictione conſue⸗

tudinis/ reputenturlicita His itaq; per

actis vt in illo ſit noſtrũ explicuiſſe/a quo

nobis fuit inchoaſſe.inuiſibilis omnium

creatoꝛis/pncipis pacis/imploꝛo opẽ ſuf⸗

fragijs· vt meis/ vboꝝenergia/tenuibohoꝛ

tame / vi tribuat effect poptatã fragilitatẽ
q;hũanã /vitatʒ illuſtret fulgoꝛibo/vt itẽtõi

pietatis ſe non opponat pertinacem/ne

diuine ſeueritatis vltio poſtmodum coꝛni
piat contradictoꝛes ⁊ non / vt recto ratio⸗
nis libꝛamine amplectentes viam conſilij

pacis miſericoꝛdia ꝓfluens/pax ꝑpetua/ꝛ

glia ſuſcipiat ſempiterna⸗

— — ——— 2—

— — —9 —

— — —

—

iſint
en
ci⸗
e
li
it
de
Ne
NW
dom
mcpi
jfnen
nincr

Clemẽs vꝛbano liteʒ qꝛ monerat/ergo.
Explicit errantem codex vaſurus in oꝛbeʒ

Conſilij placeat nominetur epiſtola pacis

Si facit anterioꝛ toꝛpoꝛ vel deuius erroꝛ

Vt taceant lingue/mundũ tranſite libelle

Sciſme necat tale pote conciliũ generale

Clama/nõ metue montes trãſire penaltos
Per ſiluas/⁊ aqᷓs / valleſ/ laceraſq; miricss
Mon defers merces/ſed veri poꝛtitoꝛ es tu

ECt ſi diſpliceas veri qꝛ nũcius / exqᷣ.
Aſſem vic valet eẽ tuũ:qͥd ſi lacerariss
(Finit epiſtola pacis

He eodeʒ ſciſmate

alius tractatus eiuſdem.

R inquiſitiõe veritati tãgentis
ꝓximüũ ſciſma/aſtatum eius/oꝑ

fit/dum illa tantummõ que parte noſtra
faciunt aſpicimꝰ.⁊ aduerſas rõnes videre
negligimus.Etqꝛ multi/vt ſuppono/offe
rent oculis videre volentiũ/rõnes/que faci
unt ꝓ ſua opinione/in materia que nunc
ventilatur.ſcilicet de ſubtrctione obedien?:
tie a domino noſtro in toto vel in parte:de
creui q̃dam ſimiliter in aſpectu adducere/⸗
in oppoſitũ facientia. Daimonotekaue
⁊qlis ꝑſona et/cuius fama et ſtatus nũc
traciatur/⁊ q bus pꝛiuilegijs/qᷓ dignitate/⸗
⁊ ſuperioꝛitate/dotatꝰ eſt. Idcirco ſumme
cauendũ eſt ne qͥd temere aut incõſiderate

aut pcipitanter fiat. ¶ Secũdo notetꝙ;

obtulit ſemꝑ ⁊ publice in pmo ↄſiſtoꝛio/q;
vicʒ hẽbat gmtitudinẽ animi ad moꝛtem
ꝓ ouibſuſtinendã/anteq;ᷓ nõ fiet vnio ec⸗
cleſie. ¶ertio notet᷑/ꝙ ceſſio ſua ſi nunc

fieret nõ eſſet ↄueniens/ſed peſſima/niſi pᷣ

us ab aduerſa pꝑte alia ſentiremꝰ.Et ita nõ

debet accuſari de ꝑiurio ſi nõ ceſſerit vel ce

dat/pᷣſentialiter. Si dicaturꝙ nec hoc pe⸗
titur/ſed ꝙ reddat ſe voluntarium ⁊ pꝛom/
ptum ad ceſſionem.( Pꝛimo videat᷑ſi iu⸗
ramentum hoc impoꝛtat qð vocaliter nũc
iſtud offerat. Becundo aduertatur ſi il
la oblatio de pmptitudine ad moꝛtem / ſatꝭ
hoc impoꝛtat ꝙ etiam ꝑatus eſt cedere an⸗
teq; non fieret pax. ¶ Tertio videatur ſi
poſſit habere coloꝛem ſufficientem/ad ex⸗
cuſationem ſuam ꝙ vocaliterp nunc non

igitur poterit argui de ꝑiurio?: Si dicatu
p intelligit aliter iuramentũ/ꝙ cardinaleſ
⁊ alij/nõ obſtat.qꝛ nondũ vidimꝰ uecveni

et ñ eẽ monoculũ.ſicꝙ tm̃ vno
culo ad rem ipᷣam attẽdamꝰ.qð

Calit⸗ „ pa ſufficienter ſe abſoluet apud deuʒ ⁊ h
offert ceſſionẽ anteq; ſciat voluntas eoꝛuz . mines.ſi illã viam accepter ꝑ quã fiet pax.

De ſciſmate

de aduerſa ꝑte.quia eſtimat foꝛſan ⁊ non ſi
ne apparentia/q; aduerſarij magis foꝛtifi/

carenturvel indurarentur. Et dicerent in
ptantes iſtã oblationeʒ in malũ/qꝙ; diffidit

de iure ſuo/⁊ hocnon ſine coloꝛe. (¶ QOuar

to pꝛincipaliternoterur /, bullam in ra /

ſione tertia/offert ſimpliciter ⁊ abſolute/q-

vult tenere iuramentum in foꝛma

„

mus ad h/q ceſſio debeat compleri quouſ
qʒ; viderimus de rñſionihus alioꝛum alte⸗
teriꝰ obediẽtie.Et ſi tũc papa velit ſubter⸗
fugere/⁊ gloſarel ita pacem ꝑ hoc impedi
rellocum habebit interpᷣtatio⁊ ſue interp⸗
tationis ſi mala ſit/impugnatio. (¶¶ Quin

—

to notet᷑ꝙ ꝑ nuncium apoſtolicũ/qui no⸗
uiſſimevenit /’fecit multa offerri domino re
gi ⁊ alijs/ſuꝑ declaratione voluntatis ſue⸗
⁊ difficile eſſet iudicare eũ niſi talia ſcirent᷑⸗
que tñ nou eſt neceſſe reuelare vniuerſitati

vel omnibus/pᷣſertim vbi negocia nonira
ctant᷑ ita ſecrete/quin faciliter ſciri poſſint.

catur

¶ Serto notetur ꝙ in quarta queſtione

inter illa que ponuntur/ſupponitur ꝙ pa⸗

pa fuerit pteſtatus de nõ recedendo a vijs
ſuis.quod multi omnino falſum eſtimant
imo potius offert omnem viã rõnabilem.
Septimo notetur ꝙ via ceſſionis eſt in
efficax inſufficieus ſi alij de alia obedien⸗
tia nolint illam recipere.Etideo mirumvi
derctur ꝙ adtalem viam que ex vpotheſi
poſſibili/eſſet inefficax/aliquis obligare⸗
tur. ¶ Si dicatur ꝙ ſaltem papa/tenetur
ſcdᷣm pᷣparationem animi acceptareliſtam
viam. Non video qualiter iſtud poſſit ne⸗
gari/quia etiam tenetur acceptare iſto mo

do moꝛtem. Sed ꝙ non habeat iſtam pm/

ptitudinem non poteſt ſciri:cum ſit in mẽ/
te. Nec videtur ꝙ teneatur explicare voce
vel ſignis exterioꝛibus pꝛo nunc/pꝛopter
aliqua tacta circa tertium notatum.qꝛ nec

etiam hoc iurauit.Et foꝛte expediens eſt ſi
lere vſq; ad tempus renunciationis / ꝓpter

ambitiones illoꝛum.qui tenderentad pa⸗
patum / diuerſis vijs / cautelis ⁊ modis · et
poſſent impedire factum totum. n⸗
uo notetur ꝙ poſſibilis eſt alia via/conue⸗
niens ⁊ bona.⁊ que ab aduerſarijs foꝛteac
ceptabitur/alin hoc caſu qui clarus eſt pa⸗
09

Tractatus

Rã ſuppoſito qoᷣ ceſſio de ſe eẽt via melioꝛ
tñ pᷣt fieri inſufficiẽs ꝑ accidẽs. Item non
ſemꝑ meliꝰ bonũ cadit ſub obligatiõe. qͥn

ſtfficiat minꝰ bonũ acceptare. Duobo eniz
ꝓpo ſitis bõis maioꝛi ⁊ minoꝛi ſtat ꝙ ad nł
lüũ obliger. Stat ẽt ꝙ ad min? obliger/ ⁊ñ
ad maius.⁊ ſtat ꝙ ad vtrũq; obliger / ſub
diſtinctione.Et in caſu illo eſt qõ apud do
ctoꝛes/an tenear acceptare maiꝰ bonũ.⁊ñ
eſt dubia illa qõ ſi maiꝰ bonũ ſit mihi diffi
cilius/ſz ſi ceteris ꝑibo ⁊ ſtãte eq̃ facilitate.
in caſu iſto ſi dimittã maiꝰbonũ /dicũt ali
ꝙ pecco ꝓpt ↄtẽptũ /apud alios oppoſi⸗
tũ ẽ multũ ꝓbabile. VUñ ꝓpt exꝑiendã libᷣ⸗
tatẽ meã / vel aliqð tale / poſſũ / vt videt / lici
te maiꝰ bonũ deſerere mioꝛi acceptato.Tẽ
applicet᷑ in caſu nr̃o/⸗⁊ ↄſtat ꝙ papa dicere
poterit de iſta via/⁊ alia minus bõa/q cete
ra nõ ſũt paria. ¶ Hono notet᷑ꝙ papa nõ
põt teneri ad ceſſionẽ/ſecluſo iuramẽto/ni
ſi iſte tres ↄditiones ponant᷑. Pꝛimo ꝙ ꝑ
ceſſionẽ hẽatur vnio. Scðo ꝙ alit᷑ nõ poſ
ſet hũanitꝰ hr̃i. Lertio ꝙ malũ illud ꝓpter
qð ſit ceſſio faciẽda.ſit moꝛtifeꝝ aĩiabꝰ:⁊ ;
ceſſionẽ nõ augeat᷑. Nũc bñ attẽdamus
ſi reba adhuc ſtãtibo vt ſtãt/pᷣptim apud ad

uerſarios nr̃os/q̃ͥꝝ opiones igramꝰ.poſſʒ

dici apparẽter aliquã triũ ↄditionũ deeſſe/
nũc in ceſſione.(¶ Decimo notet᷑ ꝙ ẽt de ꝑ
te nr̃a:rex hiſpanie.⁊ rex arrogonũ.⁊ pᷣftizʒ
eiꝰ ppłs/nõ ſũt adhuc detminati ad iſtam

viã ceſſionis/imo dicũt multividiſſe młtafſ

lr̃as/qͥ bo oppoſitũ clare ppẽdit᷑.Et iſtis ſic

ficiẽs.ĩmo multi foꝛmidãt /ne iã ſit foꝛma⸗
tus vnꝰ rãcoꝛ ⁊ qdᷣdã ſeminariũ diſcoꝛdie ĩ
ter illos hiſpanos ⁊ arrogoñ.ex vna pte/⸗ )
gallicos/⁊ interpᷣtant᷑ ꝙ in odiũ eoꝝ volũt
papã deponere/qꝛ depatria. Eh dedio
notet᷑ q̃liter ꝑ determiationẽ iſtaꝝ qönnm

ſi nẽ fierẽt/ poſſet poni ſciſma ĩ fide int᷑ vni

uerſitatẽ ꝑieñ/⁊ papã nr̃m ⁊ ſibi adheren⸗

tes ex vna ꝑte.Eundẽ ⁊ alias vniuerſitateſ
alteriꝰ obediĩe/q̃ ſũt emule eiꝰ/⁊ in qbo ſunt
clerici ⁊ vigit vniuerſitas. ¶ Duodecimo
notet᷑ modus qͥ tenet᷑ ð ſceduliſ/⁊ mõ vocũ

ſeu opinionũ / vel delibationũ / qꝛ in ilis qᷓ

fiũt ꝑ modũ vniuerſitatis/facultas theolo

gie ad quã ſpectat pncipaliſſime illud ne/⸗
gociũ.nõ hʒ niſi q̃rtã vocẽ.⁊ facultas medi
cine tantã.¶ Tertiodecimo notet᷑/quõ pᷣt

reqᷣri ſalua ↄſcia/q; a papa q nõ ẽ iudicatu“
ſciſmatic/aut heretic/ poſſet remoueri o⸗.

gliqui dicunt eũ repꝛo mplis
dum ceſſionis:non poteſt hoc expꝛeſſe ha⸗
beri/quia illud quod ponit deſcandalo ⁊t
nicie ⁊c̃.referturad modum exeqnendi illã

bedliẽtia/circa ea q̃ ad eũ ſꝑ ſpectare ↄfeſſa

ſunt.Et aduertere debẽt talia agẽtes/ſuꝑ
penis expᷣſſis/⁊ de pctõ ad deũ notat᷑ q.iiij
noue.cũ ibi allegatꝭ. Si dicat᷑ papa oñ⸗
ditſe ſciſmaticũ.̊ nõ eſt claꝝ per pᷣcedẽtia
Item non eſt talis iudicatus ab habenti⸗
bus ptãtem/⁊ nõ eſt in ptãte libera cuiufli⸗
bet ſic iudicare de papa.⁊ ab erꝰ obedia re/
mouere.aut cõtemnere ſnias ſuas vel iuri

dictionẽ diminuere. Et videat᷑ſi tales ſint

ſuſpecti de ſciſmate ↄtra papã. Itẽ notent

pncipes qͥd tales facerẽt cõtra eos ſi ivbune

auderẽt ⁊c̃.Et quã fidelitatẽ ſeruarẽt.quia
ſic dicere poſſent ꝙ eẽnt tiranni.¶¶ Quar⸗
todecimo notet᷑ ſi expediret ſimplicit᷑ eccie
qꝙ; pᷣlati darẽt bñficia.⁊ ſi meliꝰ diſtribuerẽ
tur attẽto ſtatu eoꝝ ⁊ familiariuʒ ⁊c.Et an
ſtudioſi in vniuerſitatibo hr̃ent bñficia.Et
an mali pᷣlati fierent peioꝛes.qꝛ magis ho
noꝛarent᷑.⁊ eis adularetur in peccatis ¶
Quintodecimo notet᷑ꝙ ſi expediat pᷣnci⸗
pes iucitare/ad remouendũ vel diminuen
dũ iuriſdictionẽ/vel redditꝰ ecciĩe/ſiue rõne
ſiue alterius auctoꝛitate/⁊ſi bona meliꝰ di
ſtribuerẽtur/ ſi licite facerẽt.Et ſi totus
clerus finaliter infra bꝛeuetꝑs ꝑderetur / et
affligeretur/maioꝛibus pꝛimo deſtructis⁊
afflictis. 1
ramentum pape.Si factum ante papatũ
liget eũ poſtq; eſt aſſumptus. Item ſi poſ⸗

ſet ſecum diſpenſare. Item ſi iudicet ꝙ ver

gat in de rimẽtũ ſaultꝭ ⁊ totiꝰ eccie obᷣua⸗

lan tio iumm̃ti. Itẽ ſiſterpᷣtatõ ſpectet ad euʒ.
ꝓvgdurãtibo ↄſtat ꝙ; ceſſio ñ eẽtvia totalit ſuł Itẽ ſi maſ ꝑs cłicoꝝ ſpẽalit᷑ doctoꝝ vtriuſ
q; iuris diuini ⁊ humani/ſit ſecum/ꝙ ob᷑⸗
uatio illa iuramenti eſſet in detrimentũ ſa⸗
Intis ⁊c. An excuſetur. Itemvt iam dictuʒ
eſt offert ꝙ; vult obfuare.Et ꝙ laboꝛetur i⸗

