collata eſt a xpo.in his que ſupꝛa naturã
ſunt In alijs etiã qᷓ leges naturabl.canoni
ca⁊ ciuilſibi tribuũt vt monarche ſußmo
ſtat⁊ cõcoꝛdat᷑ cũ ptãte cõcilij q̃ dicta è‚ q̊
niã in cõcilio papalis ptãs icludit᷑ qᷓ;uis
aliter ſit hec ptãs in papa aliter in cõcilio
Sitẽ aliter claues petro tradite ſunt. alit
eccłie. Vñ ↄciliũ in multis qᷓ papã reſpi⸗
ciũt.hʒ autoꝛitatẽ cõſiliatiuã ⁊ dictatiuã/
papa exercitatiuã ⁊ executiuã Nõ eni poſ
ſet cõciliũ ꝑ ſeipᷣʒ.vel abſoluere in foꝛo 5
ſciẽtievel pᷣſbiteros oꝛdiare.vel coꝛpꝰxpᷣi

ofſficere. vl öbellare manu armata ifideles

O

Pok

inducẽ
cilio.ſueq; diffinitiõi pꝛoꝛſus ſummitte⸗
rẽt.euiꝰautoꝛitati ipſemet rex/quẽadmo⸗
dũ tũc⁊ pluries antea.ſub atteſtatõe diui
ni noĩs ptęſtatus eſt debebat ⁊ volebat es
ſubiectꝰ.⁊ hoc in ſpeculũ ⁊ exẽplar eternũ
culuſſibet pꝛincipis catholici temꝑalis.
Qnarta directio ſi⸗

ue lex duodecima ⁊ vltimnmg.

Regis rhomanoꝛũ

huiuſmodi cõſulerevel dictare/cuiꝰdicta⸗

mini qͥ repugnat cõtumaciter/ repugnat
ſpiritui ſancto/cuius eſt ipᷣm cõciliũ in di
ctando vel cõſulendo dirigere. Exemplũ
in homine.vbi rõ poteſtatẽ habz dictati ½
uã⁊ ↄſiliatiuã volũtaſ exercitiũ⁊ executõö,z

Wertia directio.
oneilugenerae pt de diſſenſiõibus
⁊ guerris inter pꝛicipes xpᷣianos feuiẽtes

in ꝑniciẽ totius xpᷣianitatis⁊ ꝑditõis ho⸗

minũ in anĩa ⁊ coꝛꝑe.autoꝛitate legitima
cognoſcere.pꝛohibẽdo eis vias facti ⁊ af
ſuſcipiendũ vias iuris⁊ rõis ꝑ cẽſuras ec
cleſiaſticas cõpellendo Hoc pꝛacticare
ꝓpoſuit Sereniſſimus rexrhomanoꝝ ſo
Auguſt qui pusq; recederet ab hoc cõci⸗
lio ad locũ conuẽtõis cũ rege Aragonũ.et
petro de luna.oꝛõem ad deputatos habu
it.om̃i religioſa pietate.⁊vera xpᷣiana reli
gione pleniſſimã. quã his auriba nõ ſine

ia cõpunctõe letus audiui. Harrauit il⸗

lic ꝓpoſitũ ſuũ eſſe.tẽdere poſt ſedatõʒ ſciſ
matis.ad pacificatõʒ Regũ Francie?⁊ An
glie:maximeꝑ autoꝛitatẽ huiꝰcõcilij Nar
rauit de pacificatõne Regis polonie cum

pꝛutenis. Dehinc de paſſagio hieroſoli⸗

Fundamẽtũ ſeu regulã ꝓcurauit
o quãlibʒ ptiũ /vt ſe generali con

nieꝛc̃ (

gientFanda pacificatõe regis polo⸗

. Conciliũ generale pᷣt ⁊ debʒ cõſtituere
Cr.

crebꝛioꝛẽ generaliũ cõcilioꝝ celebꝛatõem
qᷓ; retroactis tꝑib fuerint celebꝛata.vt de
decẽnio in decẽniũ.pᷣfixa futuris ſummis
põtificibo iſta lege.quã trãſgredi nõ liceat
Fundat᷑ in pᷣmiſſis hec cõſideratio⁊ ꝑ ar⸗
guqmentũ ex oppoſitis.qm̃ ſi tot⁊ tã enoꝛ

mia diſcrimina puenerũt eccłie dei dũ ceſ

ſatũ eſt a cõcilijs generalibo/qᷓnta demum
erit ſalutaris vtilitas ex freq̃ntioꝛi celebꝛa
tione/pſpicuũ eſt Quis itaq; neſciat ꝙ; in
ſuꝑioꝛũ pctã minꝰ? vigebũt.dũ minoꝛẽ ſi ꝰꝰ
coꝛpꝰmiſticũ manere ſꝑvſq;ad ↄſi nmaroʒ

bi ſentiẽt eſſe peccãdi licẽtiã.vel ĩpunitatꝭ

⁊ita de multis.ſed ad ipʒ ſpectat cirea hec ſpem / dü ſcz reddituros ſerõen

coꝛã iudi

ce ſuo:generali cõcilio pſpicut. Sũt qͥp/

pe nõnulli.qᷓ etſi deũ nõ timent / hoĩes ta⸗
mẽ reuerẽter. Deniq; ſi nõ ſit aſſidue lex
veina,dirigens regẽs⁊ actuans leges moꝛ
tuas ad effectũ.ipſe nõ ſatis ꝓficiũt.vñ et
pfß's tradere ſatageẽs mediũ virtuiꝭ nõ po⸗
tuit illud efficaciꝰinuenire q; vt diceret ꝓ⸗
ut ſapiẽs iudicabit. Potuerãt ex pᷣmiſ⸗
ſis olbus velut ex fundamentalibo qbuſ/
daãa regulis directõib ſignis invia mãda
toꝝ dei leges elici ꝑticularioꝛes. ad tolle⸗
dũ ſcandala impediẽtia pꝛoſpeꝝ iter pacꝭ
fidei⁊ virtutis.ad ſedatõem ſciſmatũ quo
ad pꝛimũ.ad extirpatõnem erroꝝ q̊ ad ſe-
cundũ. ⁊ ad refoꝛmatõʒ moꝝ q̃ᷓ ad tertiũ.
ſed neq; tꝑs neq; locus ſufficiũt. Quia te
tigerũt inſuꝑ multa ex eis pꝛudẽtes ⁊ ſtu⸗
dioſi ſuis in ſcriptis Ouia rurſus debent

hmõòi leges⁊ cõſtitutões ꝑticulares.mag

mutuã collatõem oĩm de cõcilio agitari

tractari⁊ diffiniri.iuxta regionum aut pa

triarũ varietatẽ. Quia deniq; decreta ⁊ de
creta les viderẽtur abũdanter ſufficere. ſi
p legem viuã fierʒ efficaxexecutio Alioqͥn
muilciplicatio conſtitutionũ hmõi.etiam

ſubleuet aut pficiat.( Faciamꝰ tandẽ in
oꝛõe finẽverbis.vt co reuolet ad ci.⁊ dica
mus obſecrãtes. Pꝛoſpeꝝ iter faciat no⸗

penaliuz. qnq; kiar garane anat qGᷓu

bis deus ſalutariũ noſtroꝝ Iter nedũ ter
reſtre ſed ſpũale ⁊ celeſte.iter eternitatꝭ ad

deiüũ ſalutanũ noſtroꝛũ qui eſt bene⸗

dictus in ſecula. Amen. Finit

Libellus de aufe

ribilitate pape ab eccleſia Johãnis de ger

ſon Cancellarij pariſiein.
VEniet autẽ dies cuʒ auferet᷑ ab
vy eis ſpõſus Marci.ij Circa quẽ

NDuerit᷑. Si auferibilis ſit ſpõ
leſie a filijs ſuis vel ab ea. Et ponat᷑

hic conſideratõnes.xx.

uma oſideratõ

Aferibilis nõ eſt ſponſus eccleſie
chꝛiſt?homo. ab ipſa tota eccleſia
lege ſtãte Siquidẽ caput eccleſie
ppᷣs ẽ.ad eph̊.iiij. ⁊ colof.i.et.ij Puto aũt

nemo cõceſſerit ꝙabſq; capitevaleat ꝑma

nere coꝛpꝰaliqð veꝝ vel miſticũ Sʒ ecclie

ttertũ pꝛo materia nũc currente

.
4

— ⸗ . — —

capitis in ipᷣm Pꝛo quo facit parabola ꝗᷓ
xp̃s ſe viti cõparat diſcipulos palmitibꝰ.

Pe

*

pe auferibilitate pape

ſeculi neceſſe eſt lege ſtãte Dath. vltimo.

c ergo fiet ꝑ vinificũ influruʒ

x ſi quis dixerit oppoſitũ dicens cccliaʒ

incepiſſe ab abel iuſto m grego. quo tte

nondũ xps erat incarnatꝰ. Rñdeat Johã
nes in apoc. qui dicit agnũ fuiſſe occiſuʒ

qquia necipſis antiqͥs erat ſalꝰniſi in fide
multũ tñ umplicita ⁊ generali mediatoꝛis
⁊ capitis eccleſie xpᷣi tuc futuri.qbꝰerat ne
ceſſariũ credere ſctm̃ illud ſymbolũ qð de

/2 ꝙ eſt remuneratoꝛ in ſe credentiũ

¶Rurſus deducit᷑qð dictũ eſt ex ipſa cõ⸗

ditione matrimonialis vinculi inter xpᷣm

ſponſum⁊ ecdeſiã ſpõſam.ſicut iohßes in

apo. eccliam ſub typo ciuitatis noue hie
ruſalẽ vidit deſcendentẽ de celo ſicut ſpõ⸗
ſam oꝛ natãviro ſuo. Nã ad exẽplar celeſtꝭ
cccleſia terrena foꝛmata eſt Qð ãt de con
iunxit homo nõ ſeꝑat.ita vt lege ſtãte nõ

ter ſpõſum ⁊ ſpõſam cõiunctos legitime.
Que autẽ coniũctio matrimonialis ma

poſſet aut debeat dari libellus repudij in⸗

gls legitima q; xpᷣi ſit ad eccliam ↄfedera⸗
tio: Pꝛopterea dicit ꝑ oſee. Deſponſabo

te mihi in eternũ.⁊ ꝑ alteꝝ ꝓphetam. Si

poteſt obliuiſci mater ꝙ no miſereat filio

vteri ſui ego tamẽ tui no obliuiſcar Lod
tur de eccleſia ſpõſa ſua.Nã relinquet ho

mo patreꝛ matrẽ ⁊ adherebitvxoꝛi ſue.ſic

⁊xppᷣs eccleſie.cũ matrimoniũ carnale iðo

ſusmat indiſſolubilitatẽ. quia ſacrametuʒ

ſibile i; yts deſineret eſſe ho ſicut ſpo
tanea volũtateverbũ caro factũ eſt. aut ꝙ
deſineret eſſe nedũ eccleſia ipſa.ſed oĩs ge

4 „

gnũ eſt in xpᷣo ⁊ eccleſia/qꝛ eſt illiꝰma⸗

trimonij ſacrum ſignu.·

Aſeribilis eſt abſolute loquẽdo
ſponſus eccleſie xpᷣs homo ab ipᷣa

xps deſineret eſſe hõ ſicut ſpon

neraliter creatura · Poꝛro ſicut nõ eſt abſo

luta⁊ inauferibilis habitudo cuiuſcunc;

creature ad alterã creaturã. neq; tanq; fi⸗
nibilis ad ſuũ finẽ.neq; tanq;effectꝰad ſu

anm cãam. ſicnõ eſt hoc modo entialis vel
inauferibilis habitudo eccleſie ad xpᷣi bu*.

manitatẽ.quã vtiq; cõfitemur creaturam

Et ita ſtaret abſolute xpᷣm hominẽ eſſe et

eſtviatoꝛ.
ex pꝛiĩa conſic
⁊ oĩm collectio nihil alið eſt q; eccliaſtici
coꝛꝑis indiſſolubilis cõpago.quẽadmo⸗
dũ dici ſolet.totũ nihil aliud eſt qᷓ; ſue par
tes ſimul ſumpte. ſed hec cõpago manet
in eternũ lege ſtante. SðDMWĩ7

ccleſia Heq; eni min? hoc eſt poſ

eccleſiã ſimilr eſſe. nec tamẽ ipam a xpovt
homo eſt.vitales influxus ſuſcipere.

.
Conſideratio. III.
Ateribilis eſt ſpõſus militãtis ec
Rcleſie xp̃s a quolibet ſuoꝛũ filioꝛũ
hic in via.licet nõ ab oĩbus colle⸗

qui dicit ſuʒ Rctiue q;diu ꝑmanebit militans eccliax? le⸗
ab oꝛigine mũdi pᷣuiſiue ſcʒ ⁊ acceptatiue
gdeo. licet nõdũ coꝛpoꝛallceernihiine⸗
de⸗

ge ſtante. ſicut deinceps loqui ꝓponimꝰ,
¶Perſpicua eſt pꝛia ꝑs bui diſiunctiq̊

—

niã nullus eſt homo viuẽs qui nõ videat
moꝛtẽe/⁊ ſi hoc nõ ſufficiat qꝛ dicit apłus

ꝓſiueviuimſiue moꝛimur ⁊c.aut ꝑinde
nunq; ſeꝑamur a xpᷣo. Conſtat tñ ꝙ fit ſe
patio ꝑ moꝛtẽ talem.qᷓ deſinit eſſe qͥs via⸗
1oꝛ de ecclia militãte. Conſtat pᷣterea ꝙ

q;diu manebit hic aliquis in via.ſicut pᷣt
pꝓpficere / ita deficere culpabilr ⁊ a xpᷣo vera
vlte vt palmes aridus / et cõ buſtioni ſoli
aptus ſeꝑari.niſi tamẽ fuerit ꝑ cõfirmatõ
nem quodãmõ poſitus extra ſtatũ.pꝛout
Alan pars diſiuncti ſeqͥtur
deratõe⁊ eius deductiõe.qm̃

Conſideratio. IIII
AVteribilis nõ eſt ſpõſus eccleſie
xp̃s ab ipſa quĩ inſiuat quotidie

teris dotibo infundẽdo gratuitis. virtutũ

donoꝛũ beatitudinũ ⁊ maximeſacrame⸗

toꝝ Itaq; ſicut nõ ꝑmanet coꝛpus aliqð
veꝝ⁊ viuens.niſi habuerit q̃litatiuas di⸗
ſpoſitões reddẽtes ↄplexionẽ armoniacã
⁊ decentẽ.per manutenentiã foꝛme cũ coꝛ

poꝛe oꝛganico.ſᷣm exigẽtiã ipſiꝰ.ac foꝛme

actiuitatis.⁊ oꝑationũ ſuarũ.cur aliunde
venit moꝛs:nõ aliter ſentiendũ eſt decoꝛ
poꝛe miſtico eccleſie. Apᷣe enĩ ſpũſſctũs qͥ

elſt ſpũs xpᷣi.eſtetiã ſuo modo foꝛma coꝛ⸗
poꝛis eccleſie xpᷣi.pᷣbens ei vitã vnitatẽ.⁊

motũ hecnõ pmaneret ceſſantibo qlitari
uis diſpoſitionibꝰ pꝛenoĩatis diffuſis ꝑ
totũ coꝛpꝰeccleſie?⁊ ꝑ mẽbꝛavaria.putvni

cuiq; mẽbꝛo donatum eſt. ⁊ put op?hbʒ ad

edificatõneʒ coꝛꝑis vniuerſi.Tradit hoc

lllamp modũ meritiz impetratõis
vVt alij ſcti/⁊ plusq; ipſi/qᷓ etiã ꝑ modũ di
gnatiue cõdeſpiratõis⁊ viuificatiõis.per

ſpm̃ſctm̃ ſuũ/fidẽ/ſpem / ⁊ całitatẽ/ cũ ce⸗

₰N₰

apls clariſſime ſcribens ad epbeſiosiij‚. um qbus exofficio hierarchico cõmiſſo
oliciti inquit ᷣnare vnitatemſſpũs.in eis axpᷣoꝛ ſpũſancto/cõueniũt tales actꝰ.
vinculo pacis.vnũ coꝛpus ⁊ vnus ſpũs. itavt ab humana quis autoꝛitate neque⸗

“ ſicutvocati eſtis in vna ſpe vocatõnisve ant ĩpedin/ſuſpẽdi vel ꝓhiberiſicut nec
ee ſtre Unus dñs. vna fidesvnũ baptiſma ſtatus papalis. nec apoſtolicus. vel paſto
ai vnus detis⁊ pater oĩm.ſeqͥtur. Vnicuic; ralis.uerũt enĩ pꝛimit velut in quodaz
N autẽ noſtrũ data eſt grã ᷣm menſurã do/ ſemiario viuifico poſiti in eccłia ꝑ chꝛiſtũ
ni natõis roi. ſeqtur. æ ipſe dedit quoſdã ͥ ꝛ poſtmodũ ereſcẽte eccleſia diſcretio tali
ir⸗ dem aplos⁊c̃ Quinetiã articuli quatuoꝛ: unm magis innotuit.velut ſi ſtipes vinee
ai H neales npoſtolle ſmbol am ei ein folia ⁊ floꝛes ⁊ ramos explicuerit.
r am cõſideratõem. Vnꝰ eſt. Credo iã ſpi C 1 4 ,TI
ritũſanctũ ⁊ viuificantẽ.Quid viuificãtẽ onſie E ratio. VI.
e niſi ſanctã eccleſiã.ſicut ꝓtinus additur ? Vteribilis nõ eſt ſpõſus eccleſie
ſte vnã ſanctã eccłiam catholicã. Deinde ſe/ x xps ab eccleſia taliter / quin ſemx
quit᷑ſanctoꝝ hoe eſt ſacramẽtoꝝ cõmu⸗/ habeat in ſeviuificũ ſemẽ.quo pt
i nionẽ.ac deinde remiſſionẽ peccatoꝝ in per ſucceſſiões generatõis ⁊ generatõnis
1 tellige conſeqͥtur? vitam eternam. ſſeſe cõtinuare in coꝛpe toto ⁊ in membꝛis

pᷣſertim officialibꝰ/ſimiliter⁊ in filijs Tra

Conſider⸗ tIO V. dnucifad hocillud xpᷣi Joban.xxinji Amẽ Mꝛacher erij

D Vieribilis nõ eſt ab eccleſia mili amẽ dico vobis nõ pᷣteribit generatõ hec
mun tante ſpõſus ſuus xpᷣs homo qui donec om̃ia fiant loquẽs de generatõe in
N ſeump influat in eandẽ eccleſiã ſpo ſtoꝛũ/ que cõtrariat᷑ illi de qua dictum eſt
ſ ſam ſuã ꝑ membꝛa varia.gradꝰ hierarchi Amen amẽ dicovobis ꝙ reqͥritura gene⸗
N cos /officioꝛũ/⁊ amminiſtratõnũ/⁊ digni ratõne hac om̃is ſanguis ab Abel iuſto.
lii tatũ/⁊ ſtatutum /ab ipſo conſtitutoꝛũ dũ Itach ſi dñs in reꝝ mutabiliũ creatõe ſin
HN eccłliam fundauit pꝛimitꝰ edificauit hHi gulis indidit ſe metẽ ſᷣm genus ſuũ ad ꝓ
kyr enĩ ꝑmanebit eccleſiavſq; ad cõſummat pagatõnis ſue generatõem: Si tam in le
nem ſeculi.ꝑmanebit vt ꝑfecta dei enĩ per ge nature/q; in lege moiſi ſtatus ſacerdo:
fecta ſunt opera.nõ ſolum in inchoatiõe. talis durabat/vel in pꝛimogenitis/ vel ꝑ
I ſed magis in cõſeruatõe.⁊ cõſummatõne ſucceſſionẽ hereditariã filioꝝ ꝓ patribus
Sʒ nemo dubitauerit quin ablatio vniꝰ ſuis/opoꝛtuit multo ampliꝰlegem gratie
cſe membꝛia coꝛꝑe diffoꝛmitatẽ grandem. et ꝓfectiſſimam / habere in ſemetipſa fecũdi
Nirrt impꝑfectõem inducat. Manebit ergo ſem tatẽ pꝛo ſui cõtinuatõne legitima.Ad qð
Iin p eccleſia cum ſuoꝛũ integritate ⁊ ꝑfectiöẽe inducitapoſtolus ad rhomanos.ix.textũ
Ntnn membꝛoꝝ. Scribit de his apłs.i.ad co: pꝛophete euangelici Iſaie.i.Niſi dominꝰ
zur rintheos. j. Diuiſiones inquit gratiaz exercituũ reliquiſſet nobis ſemẽ quaſi ʒo
ii⸗ ſunt.idẽ autẽ ſpũs. ⁊ diuiſiones miniſrra doma fuiſſemus? quaſi gomoꝛra ſimiles
ni tionũlſunt.idẽ autẽ dñs.⁊ diuiſiões ope eſſemꝰ.Hoc autẽ quid aliud debet intelli
DH rationũ ſunt.idẽ autẽ deꝰ qui oꝑat᷑ ommſria gi q;uis inſita ſpiritualis? ars quedã vi,⸗/
4 in om̃ibꝰ Vnicuiq; autẽ dat᷑ manifeſtar? uikica.invniuerſum coꝛpꝰeccleſie.pꝑ quaz
ſpũs advtilitate. alijs quidẽ ꝑ ſpiritũ daẽ hiaierarchicus oꝛdo ſuus.põt vſq; in finez
mi ſermo ſapiẽtie/ alijs autẽ ſermo ſciẽtie em ſubſiſtere. ¶Et er his ptinus infert ꝙ ec·
⸗ eundẽ ſpiritũ.alteri fides in eodẽ ſpũ/alij cleſia vel cõciliũ eam repꝛeſentãs põt inſti
6 gratia ſanitatũ in vno ſpiritu. alij opatio tuerevel eligereyel deſignareſummũ pon
virtutũ /alij ꝓphetia/ alij diſcretio ſpiritu; titicẽ in ſacra ſede petri. Poteſt inſux mo
um /alij genera linguarũ / alij intertatio dum determĩare vel limitare eum taliter
4 ſermonũ. Hec autẽ om̃ia oꝑat᷑ vnus at vel taliter inſtituendi ſiue deſignandi/ita
. idẽ ſpũs diuidẽs ſingulis putvult ¶ Ccj5 ꝙ non ſpectat hoc ad ſolũ pontificẽ ſum,
. cludamꝰex his pauliverbis.q aſſiduꝰ erii mũ.alioquin ipſovel moꝛtuo vel nolente
in eccleſia vſus miniſtrationũ? grãꝝ gra dare legem eligedi ſucceſſoꝛẽ poſſet eccle⸗
9 tis datarũ/quas enumerat ⁊ hoc quãtuz; ſia permanere iugiter ſine ſummo ponti⸗/
expediat ei decurſui edificatõi.ſicerunt · fiœ quod nedqt fieri lege ſtante. Oe ſiquis
ſapientes ſic ꝓphete ſic diſcretoꝛes ſpiritu dixerit. Modos qui nũc obſeruãtur pꝛo

K 2

electõne ſummi pontiticis determinatos
eeyulſſe p ſummos pontifices. Placet. Sed

eccleſia conſenſu ſuo vero vel interpᷣtati⸗

uo appꝛobauit /aut in deſeciu q̃leʒ pꝛedi
ximus.fas haberet imutare.⁊ ita fasvt in
contrariũ nullius poſſet.cuiuſcũq; põtifi
cis autoꝛitas legem dare.

„ . . * 4

xps ab eccłia ſpõſa ſua ⁊ filijs eiꝰ.
ſicꝙremaneat eccleſia in ſola mu
Liere. imo nec in ſolis mulieribꝰom̃ibus.
immo nec in laicis ſolũ.lege ſtante⁊? nõ fa

a diuinitꝰnoua inſtitutone. Da oppo⸗
ſitũ. eccleſia deficere poſſet in ſuis gradi⸗
bus ⁊ officijs hierarchicis. In ſuis etiaʒ
ſacramẽtis vſq; in finẽ. Patet hoc pᷣſup/
ponẽdo ꝙ ſacerdos a nõ ſacerdote ⁊ epi⸗
ſcopꝰa nõ epo neqͥt inſtituiimo neca to⸗

ta multitudine laicoꝛũ aut mulieꝝ ſimł

coõgregata.ſip caſum moꝛtui eſſent om̃es
ſacerdotes Additũ eſt nõ facta diuinitꝰ in
ſtitutõne noua:qꝛ ſpirituſctõ dictante et
operãte noua pꝛeſtari poſſet autoꝛitas q̃
lis nondũ collata eſt. quẽéadmodũ pꝛius

; deus inſtituiſſʒ ſacerdotiũ nouũ ſupꝛe
mũ/⁊ alios inferioꝛes gradꝰhierarhicos

in eccleſia. non dubiũ quin hoc patuerit.

Poꝛro nulla cõitasvelvniuerſitas homi

nũ moꝛtaliũ ſimł cõgregata talem aliquẽ

gradũ nullo modo inſtituere potuiſſʒ.cũ
poteſtate qualis in quolibʒ reꝑitur q̃ ſu

pꝛa naturã exiſtens ipᷣam ſibi pᷣſupponit
⁊ſubſternit quodãmodo ſicut foꝛma ma
teriã (Hec opinoꝛ ꝙ aliqͥs doctoꝛũ theo

logoꝛũ ſenſerit in hoc ↄtrarie.quãuis ver

pa quedã epiſtole cuiuſdã tractat? de con
cCilio generalivideri poſſunt aliqualr hoc
ſonare. niſi benigno interpᷣte foueantur.
Deducit᷑ pꝛoinde ꝙ nec hieronimꝰ nec
aliquis alioꝛũ dicens eccleſiã vel aplos ſi

bicõſtituiſſe Petrü. vt ſubmus eet ⁊ pꝛĩ
ceps inter eos ad ſciſma tollendũ.non in

telligunt hoc niſi ꝙ eccleſia vel apli decla
rauerũt ita eẽ conſtitutũ a chꝛiſto ⁊ hoc te
nẽdum fidelibus tradiderũt.⁊ ita ſaluat᷑
illa que videtur ſuꝑ hacre inter Hieroni

nũ⁊ ceteros varietas.

Clideratio. VIII.

ſtante quelibet politia ciuilis mo

Heratio. vII.

Aferibilis nõ eſt ſponſus eccleſie fſaseſt.
fſfſcopus

De auferibilitate pape

narchicà ſen regaris · vt fiat ariſtocratica⸗/
et nõ ſicde eccleſig que in vno monarcha

ſuſ ꝑvniuerſum/fundata eſt a chꝛiſto

Poſſet deduci cõſideratio tam a poꝛi⸗

à poſterioꝛi / deducendo variatoes que
fuert in alijs politijs/quia nullã aliam

politiã inſtituit xpᷣs imutabiliter monar
chica ⁊ quodmodo regalem. niſi eccleſ
am. Etoppoſitü ſentiẽtes de eccleſia ꝙ.ſ.
fas eſt eẽ plures papas.aut ꝙ qnilibʒ epi
us eſt in ſua dioceſipapa. vel paſtoꝛ
ſupꝛem equalis pape romano. errant in

figde.2 vnitate ecclie. contra articulũ illũꝛ

invnam ſanctã. ⁊c.et ſi ꝑtinaces maneãt
iudicandi ſunt heretici Sicut martinus
de padua⁊ qdam alioꝛũ. (¶ Lonſonat ra
tio quia ſicut ad vnã fidem ⁊ ad eadem ſa
cramenta obligant᷑ om̃es viatoꝛes. Sic
opoꝛtetvt nõ eſſet ſciſma.reductõnem fi⸗
nalem fieri ad vnũ ſupꝛemũ. Secus vbi

coiias regitur legibo ſolis naturalibus et
traditõnib- humanis / que p varietate tẽ⸗

poꝛũ⁊ locoꝛũ laudabiliꝰ⁊vtilius variant

; vtvno tenoꝛe ligent om̃es/quẽadmo⸗
dum tradit Ariſtoteles exemplificãs de

regula leſ bie.Quocirca dicamꝰex inci⸗
denti conſequẽeter ꝙ nec ſummꝰ pontifex

nec aliqs alioꝛuʒ debzʒ conari vt canones

poſiti/vel alie raditõnes huane. obſeruẽ
turvbiq; ꝑ totã eccleſiã ⁊ p om̃es inuaria
biluer natõnes. Oppoſitũ ſatagere dedit
foꝛte occaſionẽ grecis diſcedẽdi a latinis

Ddat pꝛeterea qtidie materiã multã.litium

ſcrupuloꝛũ grauiũ/dum equali tenoꝛe q

ritur obſeruari lex huana ſiue fit illa cano

nica ſecularis vel ciuilis.quẽadmodũ cu
ſtodiri diuinã abſq; vllavariaone neceſ⸗

ſe eſt. Inde venit illa chꝛiſti queſtio ρa
thei.xv. Irritũ feciſtis mandatũ dei pꝛo⸗

pter traditõnes veſtras.

onſideratio Ix.
Vſeribilis eſt vicariꝰſponſus eci⸗
cleſie ꝑ voluntariã eius ceſſionẽ/
aut renüciatõeʒ a papatu. yuerat

eni olim dubitatio poſt renuciatõem. Ce

leſtini nũquid talis renuciatio iure ſubſis

ſteret. Tum ꝓptervotum quo ſe papa ob⸗

ligat ad eccleſiã. Tum ꝓpter deſponſatõeʒ

⁊ matrimoniũ quodã ſpirituale int pa⸗
pam ⁊ eccliam Tum pᷣterea quia papa di

.uino iure ſtatutus eſt in hocgradu.Et ſi

que ſunt alie rationes. Ocoſionecuius

N

.
ipi
ſte
tin
in
ney
Noo

ſigderatõne ex veritate pꝛecedẽtis. Nam ſi
vicarius ſponſus poteſt reſignare ſponte
ipſi eccleſie dando ei libellũ repudij.cum
ſpõſus et ſponſa nõ debeant quo ad hocꝰ

Ailb eccleſiia

dubitatõnis facta eſt decretalis determi⸗
nans affirmatiuã ꝙ hoc licet. Et ita licet
q; ex hac humili renũciatõne cum ceieris
parribus Celeſtin annumeratus eſt ca⸗
talago beatoꝛũ. ui autẽ caſus ali⸗
qui etiã per iuriſtas e
dere ſtatui ſuo.vnus eſt grãde ſcandaluʒ
ſubditoꝛũ.quod non expectat᷑alio modo

pꝛobabilr terminandũ q ꝑ ceſſionẽ. Ali⸗
us caſus eſt dum occupatio ſeu retẽtio pᷣ/

lature patenter vergit in detrimentũ ſalu
e. Nam qd pꝛodeſt homini ſi

.

tis pꝛopꝛi

vniuerſum mũdũ lucret/ anime vero ſue

detrimentũ patiat᷑.aut quaʒ dabit homo
pꝛo ania ſua cõmutatiõem. Alius caſus
eſt vbi manifeſte talis retentio impediret

4

Dultiplices eſſent caſus in ꝑticulari

gmillud triplex genꝰ. Sed bꝛeuitati no

ſtre ſatis ſint iſta pꝛo nũc. Per que diſſol/

nitur pꝛima ratio que fiebat de voto / qo
noõ obligat dum vergit in detrimentũ ſa⸗

lutis / vel exitũ deterioꝛẽ. Altera rationeʒ
ſoluit diſſimilitudo q̃ eſt inter matrimo⸗
niũ carnale ſpũale.licet cõueniãt in mul
tis Diſſimilitudo eſt quantũ ad hocꝙ in

ſpirituali nõ eſt ſacramentũ/ex quo còſur

gat indiſſolubilis nexus ex inſtitutõe di⸗
uina. Quemadmodũ de carnali eſt expᷣſ⸗
ſa lex.quod de cõiunxit homo nõ ſeꝑet⸗
⁊ ſacramentũ hoc magnũ eſt. Dico anteʒ
in chꝛiſto. ⁊ eccleſia inqͥ t apoſtolus.Acꝑ
inde ſoluit᷑ratio tertia/qꝛ ſolus chꝛiſtꝰ eſt
pꝛopꝛie ſponſus eccleſie. Alij ſunt tantũ⸗
modovicarij quos ꝑ humanã deſignatõ⸗
nem vel blectõem voluit inſtitui.q́;uis of
ficiũ ſit dininũ.⁊ ſola autoꝛitate diuina pᷣ
mitus oꝛdinatum.
Cöſideratio. X.
Vferibilis eſt in caſibꝰdabilibus
vicarius ſpõſus eccleſie. ab ipᷣa ec
laeeſia/⁊ hoc ꝑ eam / vel ꝑ conciliũ
generaie repᷣſentãs eam / vel peraliquos

aad hocꝑ eam inſtitutos / ſiue cõſentiat ip
ſeyicarius.vel nõ cõſentiat ſue ceſſioniſ

Sumit᷑ in pꝛimis argumentũ ꝓ hac co

222.

expꝛeſſi quando lici /
tum eſt plato.immo quãdoq; debitũ.ce⸗

s bonũ vel in pꝛelato vel in ſubditᷣ.

impari iure cenſeri/ poterit ſimiliter repyuꝰ

diare ſpõſum talem ipſa ecckia ſponſa. dũ
par ratio vel potioꝛ adducit᷑ pꝛo ipſa cõ/⸗

tra ſponſum / vel quia pſtituere querit eã

qᷓtum in ſe eſt / vel tꝛannide ſeua tracta⸗
re/laniando eam / vel placitãdo bona ſua

diſſipando. vel qꝛ abuti conat᷑ea in perni

ciem füioꝛũ.Nullũ quippe ſtatũ nullum

gradũ dignitatis / nullũ miniſtratiõis ge

nus dedit deꝰ niſi in edificatõem ſuã⁊ vti

litatẽ cõmunẽ/ patʒ ad epheſios.iiij.⁊ ad

coꝛinthios.vi. Dedit vtiq; ad pacẽ eius

cuiꝰfines poſuit pacẽ ſᷣm pſalmiſtam. Et
banc oꝑatur dilectio/ pꝛopter qð finis le
gis ab apko ponit᷑ dilectõ in qua etiã fun

dauit xpᷣs officium paſtoꝛalis. Si dilig⸗

me/inquit xp̃ᷣus petro/paſce oues meas/
Johãn is.vltimo. Sed quis nõ videat
caſus multos eſſe poſſibiles. quoꝛũ aliqᷣ
nũc tacti ſunt in quiba eccłia nõ edificare

tur ſed deſtrueret᷑/nõ vniret᷑ ſed diſſiparet

nõ paſceret᷑ ſed depaſceret. ſi non cederet
volũtarius vel eijceret᷑ inuitus hic qui in

vicariũ ſponſum eccłie rite canonice fue

rat oꝛdinatus. Nec ſit cuiq; illð ammira⸗

tioni qꝗð dicimus q̃ſi contrariãtes illi iuſ
ſioni Holite tangere xpᷣos meos/quomõ

etiam vni ſingulari perſone fas eſſz in ca
ſu violentie attentate ꝑ papãverũ.contra

caſtitatẽ ſuam velvitã vim vi repellere.cũ

appoſitiõe inculpate tutele.⁊ ita licite ſta
bit ꝙ tangat papã violenter. vel in mare
deijciat Cur ſimiliter in caſu nõ liceat idẽz
toti eccleſie pꝛo defenſione ſua:⁊ violẽtie

. .

attentate cauta repꝛeſſione:

geſie p conciliũ generale eo non
coſentiẽte / vel inuito celebꝛatuz.
(Garcomur pꝛius ꝙ regulariter concili

„(Fateamin pꝛun gularitere
un generale nõ eſt celebꝛandũ de iure eti
am diuino nonvocãtevel appꝛobãte pa⸗

legitima. Ded regule generales bene ſu⸗

ſcipiũt exceptiões. ſicut in grãmaticalib
ita⁊ in moꝛalibꝰ/pꝛeſettim bieaſus pt⸗
tis / ad quas exceptões oꝛdinata eſt lex ſu

culares incidũt modis variabiles in

perioꝛ interpꝛes aliarũ quam Ariſtoteles

vocat epikeiã.v.ethicoꝛum.Et alia diui⸗
nioꝛ quamgnomi appellat in.vi. ethico⸗
rum. Hec autẽ lex ſemꝑ habet locũ in in⸗
terpꝛetatõne legum aliarum pticularium

„

De auferibilitate pape

vbideficere cernit᷑ ratio ⁊ finis inſtitutio gat ipſe nedum eccbie ſed ſibimet tanqᷓ fre⸗
nis ipſaꝝ. Finis autẽ legum oim nedum neticus. velvt peſſima malaru paſſionuzʒ
bumanarũ ſed diuinarũ.eſt dilectõ.qvni ebꝛietate ſeductus. ſic eni tradit areſtoti⸗
tatem oꝑatur. Sit ergo caſus vbi leg ali les. v.politice.q ad cõitatem totã ſpectat
cuiobſeruatio diſſiparet vnitatẽ. ⁊ obeſ⸗ pꝛincipis vel coꝛrectio / vel totalis deſtitu
ſet publice ſaluti. Quis ratõne vtens di/ tio.ſi inemendabilis ꝑſeueret.⁊ hec ptãäs
ceret eam tenere opoꝛtere.Nimirũ nec ſi⸗ inauferibilis velinabdicabilis eſta cõita
biipſi quiſqᷓ;vellet hoc fieri:quanto minꝰ te libera.que de rebꝰſuis facere põt ad libi
totꝗ cõmunitas ratõnabiliter hoc fugiet tum.necꝑ appꝛopꝛiatiõem vel aliquã le⸗
s ſi qs interrogaret qᷓ autoꝛitate ſtul gem põt ſuſpẽdi.quãtomagis hoc habe⸗
ciectur velvtetur buiuſmodi conciliũ ace bit ecchia =Bð olim petrꝰ ꝑ diſſi
. phalum vt videturſi ine papa. Reſpondẽ mulatõnẽ paulus ei reſtitit in faciẽ ad ga
dum qꝙ autoꝛitate xpᷣi capitis ſui ⁊ indefe lath.ij. ntroducebat Penus rem nonñã
ctibilis ſponſi/autoꝛitate pᷣterea legũ ſua in eccleſia dei/ad cẽmrionẽ gentilẽ intra⸗
rũ tam diuine q; naturalis.q̃ hanc licen; uit actuũ.xi.ſuboꝛtũ eſt murmur in eccle⸗
tiã/ vel neceſſitati / vel manifeſte caritati. ſia ita vt cõpulſus ſit petrus doctrinã in⸗
vel religioſe pietati concedũt Pꝛo quo fa ſe. ui quã tradidit ſcriptis. vt ſcilʒ patus
cit textus Oar.ij. De excuſatoͤne diſcipu eſſet coꝛã tota eccłia rationẽ reddere de ea
loꝛũ vellentiũ ſpicas in ſabbato /per lege que in ipſo erat fide ⁊ ſpe.alioqͥn nõ ſibi

neceſſitatis/confirmatã exemplo Dauid cedidiſſetecclia. Quanto foꝛti: rõnabi

qui comedit panes pꝛopoſitönhis. lius.poſſunt duo cõtendentes.diffamati

WRnſidoeratidg ee apud bonos ⁊ graues de ſciſmate de ꝑiu⸗
Con ſideratio. XII. no . de hereſis ſuſpitõe cõpelli ratons rc
IAVleribilis eſt in caſu vicariꝰ ſpo⸗ gereſi ſe cognouerint innocẽtes. Sicſi⸗ R
ſus eccleſie / veccleſia vel conciliñ mnachus ſicbtüs marcell ſic ipſe grego⸗
generale nedũ cõciliatiue.aut dis rius.ſic alij plures iudiciũ ſubiere cõcilij.
QCcatiue vel denüciatiue. ſeg qutoꝛ itatine nequaq; er humilicondeſcẽſiõe ſicut fin⸗
iuudicialiter/atq; iuridice Raeſipong gunt aliqͥ.ſed ex debito ⁊ obligatõne.qrũ
mus iuriſdictõ idẽ eſt iy iris ditio ſen multos ꝛ cõciliũ nõ reꝑit ↄuictos de cri
poteſtas vel iuriſdictioꝛ facultas pꝛopin mine reliqͥt cauſam eoꝛi examini iudicis
uaneginee. Er bletreſrmnet elcog⸗ deiterminanddd.—
ter enam inuiti. Gequik pꝛotim er bar — 0l 1 erano. XIII. R
deſcriptõne.conſideratõnis veritas.quõ AUteribilis nõ eſtvicariꝰ ſponſus
eccleſia ſeu conciliũ habet in caſu faculia a ccliep ecchiam aut conciliũ gene

tem ꝓpinqua vel autoꝛitatẽ ſeu poteſtateʒ aale.quo ad ea q̃ ſunt qdinis ſa⸗
dicendi ius. etiã in alterũ qui in papã fu⸗ eri cuiuſcũq;. quin ſemꝑ remaneat vel ſa⸗
it rite ſuſceptus⁊ electus.Nolumꝰtamen cerdos vel eps.ſi in talẽ fuerit gliqñ conſe
impugnare quin ſumm pontifer habeat cratus. Silr etiã de papatu.ſi diceret oꝛ
poteſtatẽ regitiuãà ⁊ autoꝛitatiuã.reſpctũ dinęæ a ſacerdotõ vel epiſcopatu diſtinctũ
om niũ hominũ.quantũ chꝛiſtꝰ voluit et Bud ncpe bent Ligkianimarnn⸗
cognouit expedies ſibi dare pꝛo exercen; i lafrica dũ ſcins Coꝛnelius papatũ Ro⸗/
dao eam. nõ pꝛo ſe tantũmodo. ſed magis me gerebat.fuit enoꝛ mlioꝝ.etiã magno⸗
A vtilitatẽ eccleſie.qualẽ autoꝛitatẽ ecle rũcq; ſciſmatici? heretici eccõicati ⁊ ſimo⸗
ſie nõ habet totũ eccleſie reſiduũ.niſi vni, niaci deijciebankab om̃i gradu ⁊ dignita
tiue quodãmodo vel electiie Et ex iſta di te ⁊ oꝛdie.ita ꝙ nõ remanebãt ſacerdotes “
õ date ſunt nedu,; nec epi retinebãt epiſcopalẽ gradũ.nec di
vni ſedvnitati. Ex hoc tamẽ nõ babetur aconi diaconatũ ⁊ ita de ſilibus. Immo
ꝙ eccleſia tota vel conciliũ.abſente puapo vſq; ad hoc deuẽtũ eſt vt diceret̃ab eis ꝙ
pꝛeſertim ſuo demerito nõ poſſit autoꝛiia tales niillo modo valebãt baptiſare.ſʒ ba
tiuã iuriſdictiõem exercere ſicut lex q̃daʒ .ptliſabanthi quos baptiſauerãr. Similr
diuina 7 indeuiabilis ad reducendũ ipᷣm „ nec conſecrabãt nec oꝛdinabãt quin totũ
vel coꝛrigendũ vel compeſcendũ.ne noe poſtea diceret iterandũ. Introducebãtur

fe
ſonn;
ſori
iſrent
Wim
deis
aei

linilr
oc bebe
rpdil
deadg
emnoui
Minmn
rinecde
mninn,
ooms
gedeez
nöſci
rönchi
Dſfuman
e dege
Möne
8f
Na
Cili

rti,

vorſes
üge
Cins⸗
unt
lcice
dunrt
inem
guiſ
inme
ntſrr
1de
ans
inmd

ötidn

Aib eccleſia

pꝛo ſeip multos paſſus ſ bturax vt illo

.

Daledicã benedictõ ibus veſtris.⁊c. Af⸗
ſirmabãt deniq; ꝙ tales ſpiritũ ſanctũ da
re nõ poterãt quẽvtiq; nõ habebãt.Nota

ta ſunt hec in decetis cauſa pꝛima? in qr

„

ne.xiij.vbi magiſter nõ tenet᷑ licet loquat

„

ſtriſſimus vero doctoꝛ anguſtinꝰ.

magis recitatiue q; determiatiue ( Allu⸗

oſt Ci

lebꝛata.⁊ bũc inſecuti ſunt doctoꝛes theo
logi/ dicẽtes ꝙ en q ſuntoꝛdinis. ſtabilia
ſunt/ indelebilia.pꝛopterea dicũt hi im/

tia diuerſarũ ſent ntia ꝝ in hac ꝑte.pꝛoſi⸗

cit duplex diſtinctio.Epᷣs itaq; hereticus

⁊ degradatus ab eccłia aut intendit dare:
2” ere cõfoꝛmiterad intentionẽ eccleſie.
vel baptiſat vel cõſecrat vel oꝛdinatvel cõ

firmat materiã inſuꝑ ⁊ foꝛmã debitas ob

ſeruat. Aut deficit in aliquo iſtoꝛũ, Intẽ

tione ſq; coꝛrupta⁊ erroneavel in materia

pꝛocedũt mlie autoꝛitat i. qu
rum aliqͥ dicẽtes ꝙ ſacerdotes heretici ni⸗

„ ☛

hil agãt. intelligũt de his qui ſecũdo mo⸗

do deficiũt. quales erãt plurimi heretico⸗
rum vt arriani ⁊ errãtes in ipſa ſubſtãtia

to ſententiarũ diſtinctõe.xxv.⁊ di ſtinctõö

pꝛianũ materiã hanc declarauit cõfoꝛmi⸗
ter ad cõcilia generalia.anteeum⁊ poſt ce

pꝛimi caracterẽ quẽ ppellant indelebilẽ=
72 nõ iterabilem. Alramẽ 20 cõcoꝛdan

vel in foꝛma. Scom hanc diſtinctõnem
tates ſanctoꝛũ.quo

ſacramentoꝛũ. Alij dicentes oppoſitũ ſi⸗

cut auguſtinꝰ? eccleſia de pꝛioꝛib intelli⸗
cacia ſa

Rurſus alia eſt diſtinctio deeffi

efficacia doteſt intelligi:vel quo ad vtilita

tem vel quo ad veritaté. Si pꝛio mõ illa
dicunteſſe nulla.qꝛ neq; pꝛoſunt facienti
bus. neq; ſcienter recipiẽtibo/ſ. ed obſunt
potiꝰ. Si ſecũdo modo. ſic cõſecratõnes
hereticoꝝ ſacerdotiũ
ritatẽ.farendũ eſt de
ratõne cũ ſuis pꝛobatõnibus que latioꝛi
deductõne ponũtur ab autoꝛibus.ſeqͥtur
ꝙdurante pñti ſciſmate nõ opoꝛtet dubi

ii. efficaciã habereꝛ ve

andẽ ex hac cõſide

vſq; in pñs. Nec eſt difficultas in colla
tõne ſacramentoꝝ niſi de ſacramẽeto peni

tentie in quo iuriſdictio quedã reqͥritur⸗/

quã non habẽt heretici ciſmatici vel ex

cõmunicati ſacerdotes. Sed hec difficul

tas redundat ſimiliter in illos qͥ ante ſciſ/

cramentoꝝ collatoꝛũ ab indignis
ſacerdotibo. ⁊ ab hereticis Nã ꝙ talia ſunt

tare qͥn vtrobiq; fuerint cõſecrati ſint ve
ri epy ⁊ ſacerdotes per mutuã ſucceſſionẽ

dicere ſicut ali

E

mllis amminiſtratõnis. .
hec obedietie ſubtractiovel ſuſpẽſio vale/
at ꝑ aliũ qᷓ; per eccłia:m vel generale ↄciliũ

ma fuerũt oꝛdinati.? m eſtimatẽem illo

mnmum /qui iudicarẽt hancvel illã partẽ eſſe
ſciſmanica. ? ex cõſequẽti nõ habere ſacer
dotes niſi exrcõmunicatos/et ſuſpenſos.

Et itavanũ eſt⁊ foꝛte ſcandaloſum gloꝛia

ri ꝙ pꝛeſbiteralis vel epiſcopalis oꝛdina

tio ſuſcepta fuerit añ ſciſma pñnñs.potiuſq;
hoc tempoꝛe Si per hoc velint hmõi glo
niantes vocare ſe veri eſſe ſacerdotes? eyi
ſcopos qᷓ poſterioꝛes. Sivelint pꝛeterea

„

ier qui dixerũt ⁊ ſcripſerũt tem
pibus iſtis ꝙ vera ſacramenta ⁊ veri ſacer

dotes ⁊ veni epi? verũ coꝛpus chꝛiſti et ve
rus baptiſmus cũ ſimilibꝰnon ſint in bac

parte obedienticvel in illa.

cleſie. ꝑ ipſam eccleſiã.aut genera
Ae conciliũ quo ad executõem lici

lam eoꝛũ omniũ que poteſtatẽ oꝛdinis re

ſpiciũt.id eſt ꝙ non licite talia aget. Data

quippe eſt papal

„

modo. Sua eſt inquã ⁊ pape.ad edifica
tionem ecleſie.nõ ad deſtructõnem. Po

teſt ergo vſus talis poteſtatis tolli.vel ſu
ſpendi ꝑ eccleſiã ab eo quivellet vtimani
feſte in perditiõem ecclie aut m embꝛoꝛũ

.

ſuoꝛum tali dignitate. vnge ⁊ ſi poteſtas

oꝛdinis ſit immediate a deo. ſit etiã inde

lebilis.tamẽ vſus ipᷣius multü dependet

exequũtur. ic fundabilis eſt poſſ.

ab eccleſia Erbicnag⸗ quivices eius
Et
biulitas ſubtractõis vel ſuſpẽſionis obedi

entie ab aliquo in papã rite electo. Naʒ q;

obedientia tali pꝛeſtet᷑ eſt pꝛeceptum affir
matiuñ.quod nõ obligat pꝛo ſemper, nec

in ꝑniciem eccleſie. Si viderit ergo cccle
ſia pꝛeſtare nüc obedientiã pape in am
miniſtratõneoꝛdinum.ſacramentoꝛũ ⁊ ſi
miliñ fieret eccleſie pernicioſuʒ/⁊ pape in

inſtrumẽtum malicie. cur nõ ſuſpendere
borel bninſnot obedientiã.quouſq;nul

um in obediẽdo cadat periculum: Hec
autem ſubtractio obedientie magis ad/
huc fundabilis:eſt in his queſi ttempo

Foꝛtevideretur reſpondendũ negatiue.pᷣ
ſertim ſi fiat ſermo de ſubtratiõe gencrali
K

ſideratio. xIIII

Areribilis eſt vicarius ſpõſus ec

lis poteſtas ipſi eccleſie. -
ſua eſt. ſiut eſt ipſi pape.qᷓ;uis alio ⁊ alio

„

0.

‚
. 4

De auferibilitate pape

⁊ autoꝛitatiua.⁊ que ligat om̃es de eccle⸗

ſia in hoc ſtare ¶ Secus eſt de ſubtractõ
ne ꝑpticulari/quo ad hosvel illos / que nõ
fert᷑ autoꝛitatiue.ſed vel doctrinaliter⁊ in⸗
ſinuatiuei/vel neceſſitatis quadã inductõ
ne (Hubebit (Exempli gratiajſummus
pontifex coꝛã theologis expertis ꝙ; fide⸗
les credãt ſpiritũſctin nõ pꝛocedere 9 pa⸗
tre ⁊ filio/ dicimus ꝙ theologoꝛũ erit do⸗
ctrinalite r atrerechntr nõ obe⸗

Jubebit alter ſummꝰpõtifex ꝙ

egnũ francie igne ⁊ gladio.dici⸗

vaſtetur

mus ꝙ regis eritreſiſtere ⁊ iubere ꝙ ei nõ
obediatr ſed reſiſtatur.hoceni fas eſt age/
re cuicũq; in quẽ vim illicitã vellet inferre

etiam verꝰ papa. ¶ Non eſt pax iubebit
ipſe idẽ ꝙ vnio ad pacem ecclie.nõ quera
turvijs cõuenientibꝰ.⁊ cõgruis.aut etiaʒ

peum iuratis aut ꝙ ecdefla nequaq; con
greget ne foꝛte ipᷣm eijciat. Dicimꝰ ꝙom
niũ catholicoꝛũ erit reſiſtereet nõ obedi⸗
re ( O& ſi ſit aliquis qͥ totã pꝛeſidentiã ſu

am:⁊ papalẽ dignitatẽ/ cõuertere velit in

inſtrumentũ nequicie.⁊ deſtructõnis ali

cuiꝰpartis eccleſie in temꝑalibusvel ſpũa
libus.nec pateat ſufficiẽs remediũ aliud

niſi ſubducendo ſe ab obediẽtia talis po
teſtatis ſeuiẽtis.⁊ ſeipſa abutentis.⁊ hoc
ad tempꝰ. vel quouſq; ecclłia vel conciliũ
ꝓuiderit.hoc fas erit.dum tamẽ illud age

re pia quedã impellat neceſſitas.nõ libi⸗
do.ſeu cupiditas aſſumẽdi impꝛobevela

men malicie libertatẽ Earemur eniĩ duo
illa nullo modo debere fieri. niſi manife⸗

ſtis cauſis vꝛgẽtibus.ne in toto coꝛꝑe ec⸗
cleſie deterioꝛ ⁊ generalioꝛ ſciſſurafiat:et

inducat᷑dum ꝑticularia membꝛa conſue
ſcũt non obedire Sicut notat ariſtoteles

in politicis peſſimũ eſſe conſueſcere non

obedire pꝛincipi ſiue regi. Quãtomagis
erronea? dãnanda eſt aſſertio.ꝙ licʒ vni⸗
cuiq; ſubd

toꝛũ.mox vt aliqͥs eſt tirannꝰ.

ipm vijs omibus fraudulẽetis⁊ doloſis ſi
ne quauis autoꝛitatevel declaratõe iudi⸗

ciaria.moꝛti tradere.pᷣſertim ſi addat hec
aſſertio ꝙ tirãnus ille om̃is eſtjqui nõ pᷣ⸗/

eſt ad vtilitatẽ ſubditoꝛũ ſed de hac re ali

bi.de qua viderint aſſertoꝛes.

2

Conſideratio xv.
Vfteribilis eſt vicarius ſpõſus ec.
cleſie ꝑ ecclæſiãaut generale cõci
lium ꝑpetuovel ad tempꝰ.quoad

ea om̃ia que ſunt iuriſdictõnis Satis in
directe. deductio conſideratõis iſtius pa
tet ex pᷣcedenti Nam poſſunt ab aliquo ri
te in papaʒ electo tolli tam de iure qᷓ; de fa

