qͥd nõ animaduertit ſile aliqͥd in ꝓpoſita
queſtione.q̃ plane tanto ampliꝰ mihiviſa
eſt exaltari/ qᷓnto plus qᷓſita eſt penetrari.
Et ibi vere deficiũt ſcrutantes ſcrutinio.
Alttũ bene actũ eſt.nõ ꝑdidimꝰ operã:voſ
gaudiendo:ego loquẽdo.ſi de nob nõ de ði
munere diffidimꝰ.ſi ꝑinde iugiter hẽamꝰ
ad dñim ſurſum coꝛda/petẽtes ne fallamꝰ
2 fallamur. Nã homĩ bono in ↄſpectu ſuo
dedit deꝰ ſapiam ⁊ ſcientiã: inqt ſalomon
Si monete ſpũaliũ reuelationũ nos exa/
minatoꝛes eſſe ↄtingit/ſtudeamꝰ eſſe q̃les
deſcripſimꝰ. Adhereamꝰ deo et ſcripture
ei'è/ꝑ quã ⁊ in q ſemel loquiinob deꝰ/⁊ id/
ipᷣm nõ repetit. Debemꝰ in eo àdẽ iudi
cio tũ in oĩbus.tũ pᷣcipue in iſta examina/
tione nõ pcipitare ſnĩam/ſʒ vſq; ad plenii
ſumã examiatiõeʒ ſuſpẽſuz tenere iudiciũ
marie niſi falſitas aut fatuitas cognata⸗
falſitatis aꝑta ſit.vbi vo nihil pmo aſpe/
ctu falſum vł delirũ ↄſpicit᷑.nõ ſolũ explo
rare ↄuenit q acta ſunt ſʒ exitũ expectare. .
Hã pᷣmittit aliqñ demon veritates pluri/ MM
mas/x poſt tꝑis tractũ qñ ꝑſuaſit hoibuſ
tũc id qð fallit ſumminiſtrat.⁊ ̊ velad dð

tionẽ miraculoſaꝝ oꝑationũ nr̃e religiõi
quib ſides innixa ſubſiſtit.vł ad vitupe

Trigilogiũ aſtrologie

dum vb in modico / tuis viribo ãs fater in

pes ſuꝑbie claudicas ⁊ coꝛruis. vbi ceci⸗

ceptionẽ ſingularꝭ ꝑſone:vł ad Tttelibti

riũ totiꝰ deuotiõis/aut ad ſcandalũ verbi
diuini Eteĩ dũ cadit vnꝰ/quẽ antea mgni
eẽ nois taliũ reuelationuʒ fama vulgauit
Irrident ipᷣi deinceps ſeculares / ſeculari
ter viuentes/vnũquẽlibet q; religioſa ſim/
plicitate vitaʒ agere decreuerit.Appellat᷑
ↄſfeſtim illuſoꝛ ⁊ illuſus/clamat᷑ fantaſticꝰ
exibulatur papelardus:begoſus:⁊ begar/
dus/⁊ ſic occaſione accepta irridetur iuſti

,—

etiã theologia ſcias oẽs alias ſibi ſubdi/
tas hʒ / velut ancillas / in bo ſiqd pulcruz
eſt/ illud appꝛobat ⁊ decoꝛat.ſi qͥd noxiũ ⁊
turpe illud abijcit ⁊ mũdat. poꝛro ſi quid

ſimplicitas. Sʒ ⁊ ſimplices ꝑ talia palaʒ
decepti/aut vix aut nunq; pñjt ad viã veri
tatis reduci. Que cã eſt/qm̃ neq; audiunt
clericos q̊s hypocriſi inuidia:⁊ maligni/
tate laboꝛare credũt.neq; emendant᷑ ꝑ lai
. eeſavninm eenn eſſe cognoſcũt

ꝛzedictoꝝ oĩum hec ſumma eſt vt exa

minet᷑ numiſma diuine reualatiõis /ſi ha/
beat pondus hũilitatꝭ: abſʒ curioſitate ⁊
tumoꝛis vanitate. Si flexibilitatẽ diſcre/
tionis/aſq; ſuꝑſtitioſa eſtimatiõe:⁊ abie/
ctione ↄſilij. Si durabilitatẽ patientie in
aduerſ:abſq; remurmuratiõe ⁊ ficta emu
latione. Si veritat ↄfiguratiõem abſq;
mendoſa aut inepta aſſertione. Si coloꝛẽ
viuidũ ⁊ ſincerũ/diuine charitatis:abſq;
carnalitatꝭ ſcoꝛia ⁊ fece.Et qm̃ hec omnia
circa elyſabeth ⁊ zachariã extiterũt ĩ reue⸗/
latione eis facta de iohe ⁊ eiꝰ noĩe.Cõmzʒ

dari ñ irrationabilit᷑ dictꝰ eſt iße Johan/

nes/tanq; hñs nomẽ reuelatuʒ /qð os dñi
nomiĩauit.qð notari dignuʒ in pꝛima no/
ſtri textus ꝑticula fuit iohes ⁊c.Cui me/
ritis ab om̃i nos erroꝛe cuſtodiat ipᷣa veri
tas chꝛiſtus ieſus / qui eſt bñdictus ĩ ſecu/
la ſeculoꝛum. men.
Crigilogiũ aſtro
gie theologizate/ab eodẽ ſcriptũ lugduni
Anno dni. M. cccc.xix.ad delphinũ vni
cum regis francie filuum.

ium

VApientiã
eſt. que ⁊ dele pdicat. Per
me reges regnat / quã vſi⸗
ltato nomie theologiã di⸗/
bit oↄtrariã eẽ cuicũq; vere
tie. ome eĩ veꝝ om̃i vo ↄſonat.Quin

—

ſuꝑfluũ eſt reſecat.ſupplẽs qᷣcqd fuerit di/
minutũ. Hꝛopterea nõ eſt h negadũ ab a⸗
ſtrologia/quã eẽ ſciam nobilẽ ⁊ admirabi

lẽ pmo priarche adã ſeq̃cib reuelatã / the
ologia nõ abnegat. Uerũtũ hãc ancillam

ſuã aſtrologiã nõnulli tot vanis obfuati/
onibe/tot impijs erroꝛibe/ tot ſupſtitõib⸗
ſacrilegis deturpãtes maculauerũt/ neſci

.
4

entes in ea ſobꝛie ſapere / ac modeſte vti.

ã que a dño deoo

X

n
heni
an
gi⸗
migri
Poſai

ſſiba,
ſtater
dige,
cbi⸗
nandein
ſcgem
en ab
colo
bbſ,
tomnia
Ninene,
Wmi
MWr
Prinrp⸗
Cnr
ör
Gsiſonn

ugäuni

inai

1
D
ndio
irt⸗
i i
pin⸗
Eulkin
ee
rn
Hilabd⸗
Ma
AM
noſui
Merd
iabe
mirwy
elatithe
Mal
Uſii,
Zu
ſeſig,

4

tyrern

8

apud bonos ⁊ graues reddita eſt nedũ in
famis / ſz religioni xpᷣianoꝝ / ſuiſ; cultoꝛi

—

bus peſtilẽs ⁊ nociua. Succurrendũ igt⸗
exiſtimaui huic erroꝛi/pcipne ppter tepn
ceps iülluſtriſſime Delphine / à ſupes vni/

chs beres xp̃ianiſſimi regni francoꝝ/ ⁊ in
re regẽs ipᷣm/quatinꝰ ſeduci nõ poſſit op/

tima indoles tua/ ab extranea muliere/

mollit ſermones ſuos oſtentatoe pᷣͦſciẽtie .

futuroꝝ/⁊ operatõis mira ndoꝝ. Aſtrolo
giã loq̊ꝛ q̊undã ꝓphanoꝝ ſe phüoſopha/

ri dicentiũ. Hãc ego nũc a dña ſua theolo
gia / veluti modeſte cõpoſitaʒ. mundata.?
oꝛnatã / ſub triginta ppoſitõibo qſi cũ tott

— „

dẽ monilib⸗ cioſis deducendã foꝛe/ſalun/
bꝛiter iudicaui/ coꝛã celſitudinis tue ↄſlai
arioꝛũq; tuoꝝ pꝛudetiſſimoꝝ /claro innni

tu. de qᷓ ſapiẽs / rex à ſedet in ſolio iudicij/
intuitu ſuo diſſipat ome malũ. Opto de⸗
niq; nito: ⁊ ſupplico. quatinꝰ ꝑ ꝓſpeꝝ: ve/

ligioſuz: ven: ⁊ deuotu regimẽ regni. dñs

noſter is xps: rex regũ:a dñs dñantiũ/te

4

pprio ſanguine ſuo ſedemptũ/perducart

Pꝛima ppoſitio.

Quoniã dixit? facta ſunt·

EZoõmentuʒ. Errauerũt h mirr aſtrolo⸗
gi/nõ illuminati ꝑ fidẽ/qͥ poſuerũt ꝑpetui

——

tatẽ mũdi/eo ꝙ de; agit imutabiliter. ⁊ in
de poſuerũt aias rõnales / cum nõ poſtint
actu eſſe infinite numero/aut migrare de

coꝛtib in coꝛpa / vt plato pithagoꝛas vir
gili alij płes. Aut ꝙ generant᷑ ⁊ coꝛrum
punt᷑ cũ coꝛꝑib.vt Ellexander ⁊ epicuruſ

Aut ꝙ vnic'eſt intellect⸗ in om̃ib hoibo.

vt Auerrois ĩpoͤnit ariſtoteli.vnde timẽ/

2–

dũ eſt ne nimis aſtrologiſare aut philoſo /

phari volẽtes. ſiẽ Oꝛigenes i ſine vire ſue
incidãt in pᷣdictos erroꝛes vel aliquẽ eoꝛu
vel ſequentium. äü
“ unda ppoſitio.

.*

crioſil⁊ ꝑ ipᷣm machinã mũdi

nari.

celũ nihil agere / ſ tantümodo ſignũ eſſe/
allegãtes illud. Et erũt in ſigna tꝑa. Di

citur aũt mundi coꝛruptibilis ppter aias

rõnales que regunt᷑ a deo ſmediate ſine ce
lo / auo ad natur/quo ad grati/quo ad

Elñ a deo gloꝛ ioſo libere/ otin
genter cu tpe/ aſtitutum eſſe.

Elü eſſe velut inſirumentu dei
coꝛruptibilis rgulariter guber

Eomentũ. Errauerũt hic aliqͥ dicẽtes

gloꝛiã/ꝛ generaliter ad om̃ia dona ⁊ illis
minatões ſuꝑnaturaliter infuſas.Addit᷑

aut regulariter ꝓpter miracula facca tãĩ
gatione ſolis thib⸗ Joſue Ezechie/⁊ in
eclipſi tpe paſſiois.iĩ diluuio generali.ſa
cramęẽéto alte

r. i alijſ ſine nũero miracuł
Cercia ꝓpoſitio.

mnnliüu ifluere / ipas aliter poſt /
B ante lapſum reig.
õmentu. Errauerũt y Nuicena ⁊ ſui
jces ad pꝛimã partẽ. Et q ad ſecundã

—

ſes

coꝛruptionẽ peccati oꝛiginalis/putantes

nullũ ſtatu eſſe nature lapſe.ſʒ illiꝰ tantũ/

2 .

modo que pꝛimo inſtituta eſt / vt ⁊ nũc ſu

ceſſitare ſubiecti. Cõſtat aũt ꝙ ſiada non

eſt pꝛo hominibo. nec xps fuiſſet incarna/
tus /ſaltem ad moꝛiendũ.nec ſpũſſanctuſ

fuiſſet datꝰ in varijs linguis.⁊ ita bꝛeuit

de omib noſtre reparatõis miſterijs. At /
tiamen eſt pꝛobabilis opinio ⁊ ſubtilis / ꝙ

deus pꝛeſcius futuri caſus hominum/de
ſcripſit in celo quaſdam congruentias cõ
currentes in decurſu totius mundi/ vſq;
ad finale iudicium. Et hoc intenderũt ülli

qui voluerunt concoꝛdare aſtrologiã cuʒ
7 theologia/ ſicut reuerendiſſimuſ pater do
minus cardinalis Cameracenf. illi s
inducit loquentes de ſectis/⁊ de diluuio
ſenſiſſe videntur. Yacit adehoc ꝙꝙ vix re/
peritur aliquod miraculum fuiſſe ſactum
quin in nre eneren ſil aliqua

naturalis actio. Pꝛeterea fides quã/

uis ſit ſupernaturalis / non reſutat ratio/
nes/a congruentias naturales. nec chari

tas ſupernaturalis / motiua naturalia ad

amandum / quoniam talia faciunt ad con
ſolationem fidelium atq; mundanoꝛum.

Hoc tamen obſeruare conuenit /ne fide/
lis dei amicus / vtatur talibus rationibꝰ/
⁊ obſeruationibus/tanq; pꝛincipalib/et
cogentibus motiuis ad credendum deo/
ſibiq; per charitatem inherendum. Alio/
quin meritum fidei perderetł/⁊ irriſio ma

ioꝛ apud infideles ⁊ humanos ſequeretur

ſcientibus illis ꝙ talia non conuincunt.
Et ſub hoc ſenſu dicitur in epilogo.ꝙ mi
ſterium noſtre reconciliationis nihil ha/

theologiſate 20

Elũ nihil in creatõe aĩaꝝ ratõ

—

dere debeamꝰ / vt ille qͥ naſonẽ impudici/
ſimum introducit ob hinc credidiſſe.De
niq; obſeruet᷑ ne quid nimis. ¶¶ Sed qm̃

Virgiliꝰ git. Solẽ qͥs dicere falſũ audeat

OPffert᷑ hie p ſcolaſticoꝝ exercitio ſylogiſ/
mus talis Oſtenſo itaq; celo ꝓ ſtatu ſue
ereatõis ante lapſũ pꝛimi hoĩs/arguit᷑ ſic

Celũ pᷣſignabat incarnationẽ filij dei/cuz

mult alus effectiba factis ppter reparatõ

nẽ hois peccatis.⁊ pꝛimꝰ hõ nõ peccabit/
nec fiet eiꝰ repatio cũ ſuis effectibo.ergo ce
lum ſpᷣdixit falſũ.ↄſequẽtia eſt neceſſaria.

ibile. qiñ maioꝛ eſt neceſſaria. cu ſit
de pꝛeterito vera. ⁊ ſecũda tüc erat poſſi/
bilis: ergo ↄſequẽs eſt poſſibile.ſ. celum

dixit falſũ.⁊ ita cũ celũ fuerit ĩimediate cre
hemiũ videtur.
uarta ꝓpoſitio.
Slum virtutes a deo diuerſaſ

A(planetaꝝ ⁊ motuũ recepiſſe.ſʒ
aa.s ab omnibus compꝛebedi
nonofſferr.
KComentũ. Errãt ⁊ experientiã negant
ſentiẽtes oppoſitũ / cũ celũ ſit ſiẽ hoꝛologi
uzʒ pulcerrimũ / cõpoſitũ ab artifice ſümo
cũ ſit etia liber ſentẽtioſiſſimꝰ exemplatuſ
ab exeplari libꝛo vite infinito ⁊ eterno/qͥ
nominat᷑ mundꝰ archetypꝰ.in quo id qð
factũ eſt vita erat. Horfabeſtelli dicit ꝓ
pheta. Qui numerat multitudineſtellax
⁊omnib eis ſoia vocans. Hec aũt voca
tio qd aliud eſt q; diſtincta virtꝰ ⁊ opatio
ſtelle cuilibet attributa. Nomẽ quippe ſu
mit᷑ a ppꝛietate rei. Et qm̃ innumerabiliſ
eſt hmõi ꝓpꝛietas. Exclamat magnꝰ dñs
noſter/ ⁊ magna virt? eius / ⁊ ſapientie eiꝰ

„

*

non eſt numerus.

Muinta ppoſitio.
Eluz obedire ad nutũ deo glo
rioſo.atq; ipᷣm opib humane
recreationis ſeu reparatõis in

ferius/ ſubditũ ele.
Cõmentũ.Errauerũt hic młci aſtrolo
gi ⁊ philoſophi/qͥ poſuerũt deũ agere de
neceſſitate nature/⁊ qͥ negauerũt miſteriũ
noſtre redemptõis a ſeculis abſcondituʒ
pꝓpter qð nedũ celũ coꝛpoꝛeũ/ſʒ etiã ãgeli
⁊ intelligẽtie ſunt.ſiẽ dicit apłs.in miniſte
riũ miſſi.Tradit inſuꝑ moyſes Deur.iiij.
ſolẽ ⁊ lunã ⁊ oia aſtra celi creauit deus ĩ

tum a deo / de' dixiſſet falſum ꝑ celũ/ qö

ꝓ varietate ſuaꝝ partiũ ſtellag

miniſteriũ cũctis gentibo. Vñ ⁊ deſeribeſ
creationẽ mũdi poſuit pꝛiꝰfuiſſe virgulta
terre/q; ſol vł ſtelle foꝛmarent / vt oñderet
deũ poſſe agere ſine ſole ⁊ ſtellis. Cuʒ igit
hõ ſut aSemnod finis oĩm ſiẽ Ariſto.vide
tur poſuiſſe.ij. phicoꝝ. opꝑtet ſjm variatio
nẽ hoĩs cetera variari/ſic pꝛi tangebatð
ſtatu nature integre ⁊ lapſe. Et ſic apparz
i miraculis factiſ ſuꝑnaturaliter. vt hoĩeſ
ſuꝑnaturalẽ ſuũ finẽ adipiſcerent ꝑ fideʒ.
ſpem ⁊ charitgten.

5

Elu generale influẽs eſſe et re⸗
motũ/⁊ actões ſuas in patiẽte
diſpo ſito necipi pen do nedũ
— V60.s“niuer ſaliter 2 remote. z ſingu
larhmer phinguiſſincondk⸗

Fomentũ. Errauerũt

Eomentũu. Err- aſtrologi qdã
Ft Alkindꝰ 8 radijs. ? ſiles: ponentes res
inſerioꝛes nihil agere/ſʒ tantũmodo defeꝛ
re radioſas influẽtias celi/⁊ inde fieri effe
ct? ſiles numero / pꝛis iſtũ q; ill ppt deter
minatõez celi / vt ĩ ꝓductõe graduũ calidi
tatis / quã determinatõez aln ſolũ referüt
ad diuinũ bñplacitüũ libere ↄtingẽter agẽt
ↄfoꝛmiter ad ſcðᷣaʒ partẽ ppoſitois ꝙ deꝰ
eſt agẽs ĩmediatiſſimũ ⁊ ꝓpinquiſſimũ.ñ
obſtate coefficiẽtia cauſaꝝ ſecũdaꝝ.Et h̊
errauerũt aliqͥ doctoꝛes etiã catholici.po
nentes deũ eſſe cauſã nõ ĩmediatã in om̃i
effectu.qm̃ inquiũt alie cauſe ſupꝑfluerent
Eſſet pᷣterea de cquſa ĩmediata actuũ vo
luntgti tã bonoꝝ q; maloꝝ.⁊ ita eſſet aun/
toꝛ peti. Sʒ ꝓ nobis eſt articulꝰ pariſiẽX.
dices / ꝙ de ſit cauſa remotiſſima ſicꝙnõ
ꝓpᷣinqͥ ſſima. erroꝛ. Nihilominꝰoffertur hᷣ
ꝓ ſcholaſticoꝝ exercitio ſdogiſi muſtał ad
pꝓbandũ.O, ſi deꝰ ĩmediate agat actũ vo
luntap/deꝰ ſacit ⁊ vult peccatu/ſignando
ſoꝛtẽ qͥ facit ſubſtãtiã alicuiꝰ actꝰ ᷣ phibi
tionẽ dei/⁊ vocet᷑ A.Tuc arguit᷑ ſic. Soꝛ
tes facit a.actũ.⁊ ſoꝛtes habet pᷣceptũ dei
de nõ faciedo a. actũ.& ſoꝛtes peccat cõſe/
quẽtia eſt neceſſaria.⁊ deꝰ vult ⁊ facit quã
libet partẽ antecedẽtis.ergo ⁊ totũ antece
dens/cũ ꝑtes ſint ſibi cõpaſſibiles. deuſ
vult ⁊ facit totũ ↄſequens.ſ.ſoꝛtẽ peccare

dð videt᷑ blaſphemiũ.

ꝛopoſitio ſeptima.
Elũ effectꝰnedũ varios ſʒ ↄtra
rios vel oppoſitos/ĩ ĩferioꝛib
uſacere ꝓ diuerſitate materie/ra
tionilba ſeminalibus plene.

rer⸗

eius
dear

dus
Lecxx

bus
fun

cliu
ſded
cius.

minie

onẽd
uma
nihe
hrinn
ange
gem
tis⸗
veri
ums
velil

rüde

8
coſe
Cont
plinn.
tumſe
locum
ſantur.
Nternn
natoneg
notso
goongti
dichins
Inhoꝛn
per ob⸗
ſalten
anni qn
Unnoꝛn
nn con⸗
Glens⸗

mnlao
Mtälnofmn

noflnerent

Aacd
RAear⸗
panſi
ſinaſenn
ipofenm
Ginuſietn
erniv
ni ſn
Wpti
Nt
ipin
nnde
ſctco⸗
Wnee
ſisznal
enipeant

ng.
nosſrn
ſiſninn
numn

heologiſat 20

¶ Cõmentũ.Errauerũt hic aſtrologi illi

q̊ volẽtes iudicare ð natiuitatib/vł moꝛ

te vel alijs inferioꝝ ↄditionib/reſpicien/
dum eſſe dicunt ad ſolũ celũ ⁊ ↄſtellatões
eius vnde ⁊ experientia ↄuincit eos.ſicut

deducit Auguſtinꝰ.v.de ciui:dei.de duo/

bus geminis diuerſaꝝ foꝛtunaꝝ.Sicut

⁊ eexperientia docet de ter a ⁊ luto ⁊ ſimili
bus. Et de varietate ſine numero diuerſa

rum herbaꝝ ⁊ plantaꝝ in eadẽ ꝑuula ꝑte

agri.O, ſi dixerint varietates tales fieri

ꝓpter diuerſitates anguloꝝ influentialiũ
celi/qui terminaut᷑ velut in indiuiſibili/⁊
inde diuerſiticant in partib loci ſuos effe
ctus.Ex h̊ ſaltẽ habet᷑ quẽadmodũ de ge
minis ↄcludit Nuguſtinꝰ /cõtra reſponſi

onẽ de rots ſiguli mota ⁊ ꝑcuſſa/qꝙ iudici

um cuiuſcũq; aſtrologi ferri nõ pᷣt ſuꝑ tan
ta incertitudine ⁊ ignoꝛantia diuerſitatis

huiuſmodi imperceptibilis influentiarũ
angulariũ velut indiuiſibuliũ.Deniq; vi /

demꝰ regulas aſtrologie de ventis ⁊ plan

tis.⁊ alijs naturalibo effectiba/aliter ⁊ ali

verificari ſeu falſificari.ꝓ diuerſitate ſitu
um ⁊ ſigurarum ⁊ diſpoſitionũ huiꝰ terre

vel ülius. M
4 ꝛonoſrio octau.
um cũ ſideribo ⁊ planetis.in

ofibo ſuis cõbinationibo mo/
tuũ. directionũ.retrogradatio

circũſtantijs.multo plus ab hominibo ig
noꝛari q; ſciri.
mnen Eintauede hic quidã iactã
es ſe de omniba ſcire rũdere.vt Goꝛgias.
Contra quos fuit Achademicoꝛuʒ diſci

lo. cum nec minimũ foliuʒ arboꝛis tantũ
ſciatur ab hominibo quãtũ ignoꝛatur.cũ

ↄtinet numeros ⁊ figuras ⁊ earum combi

nationes infinitas. Pꝛeterea ſunt aliqui
motus octaue ſpere ⁊ planetarum pꝛius

ignoꝛati ab aſtrologis:⁊ ſe atis nouiter in /

uenti. Deniq; pꝛeſuppoſita creatione mũ
di cuius duratio nondũ eſt ſeptem milia

annoꝛum Fm veritatem fidei/ non potuit
per obſeruationes aſtrologicas / inueniri
ſaltem quo ad affectus/calculatio magni

anni quem Plato poſuit.xxxvi.milium

annoꝛum. Et ita de calculationibus alia

rum couſtellationum/que non potuerũt

totiens repeti vt facerent experientiã cer ·

num. oppoſitionũ cũ reliquis

plina. ⁊ ſi nõ veris: tamẽ plus ſobꝛia dicẽ
tium ſe nihil ſcire. Nec mirum de toto ce/⸗

tam ⁊ naturale: aſtrologis de talibus vel
talibo effectibus conſequentib huiuſmo
di conſtillationes/quarum alique nunq;
fuerunt. alique raro.alique ſemel aut bis

pꝛopterea finxerunt aſtrologiſanteſ paga

ni ⁊ infideles arabum ⁊ indoꝛum /intini/

tam vel velut infinitam annoꝛum multi/

tudinem. vt Albumaſar ⁊ Marcianꝰ ſcri
bunt Potuerunt igitur per ſolam diuinin
inſpirationem factam ade vel abꝛae vel ſi
milibus / dari vere regule / vel de tota vir/

tute celi quantũ voluit deꝰ reuelare ⁊ nos
ſcire ſine curioſitate. Ualde autem pauca
ſunt talia pꝛo ſtatu pᷣſentis miſerie/queoꝛ
dinata eſt ad viſum beatitudinis eterne/⸗
vbi videb e om̃ia in om̃ibus.
l

HNona pꝓpoſitio.
vel incõmenſurabiles motus
ſignoꝛuʒ / inſuper ⁊ certos pla/
netas huic vel üli genti domi/

nari pꝛoꝛſus incertũ eſſe. —2
(Cõmentum. Errauerunt vt experien

tia docuit certitudinẽ afferre voleẽtes.vbi

ſolam poſſe haberi rhetoꝛicã pbabilitaté/

deducit magiſter Hicolauſ oꝛeſine/⁊ poſt
eũ dominꝰ petrꝰ cardinalis Cameracen/

ſis/ ſumens exinde radicẽ vnã difficultatt

aſtrologicoꝝ iudicioꝛũ.Et inde foꝛſan eſt
qꝙ; nondum videt᷑ reperta pᷣciſa quantitas

anni ſolaris/aut ex qua radice pcedit. Ce

terum varietas aſſignantium huic vel il/
li plage terre talia vł talia ſignoꝛuʒ domi/
a/ ſatis incertitudinẽ eſſe monſtrat.
ꝛopoſitio decima·
Ium cum ſideribus et plane/
tis: ſuum lumen influrxiuum ꝓ
varietate fractionis et refracti
onis radioꝛum luminariuʒ:ex
diuerſitate medioꝛum diuerſificare:⁊ nõ
ſerds ſitus aſpicientiba ad terram mon/
r. —

Cõmentum. Errauerunt hic pauci vł

nulli qui ſciunt cum aſtrologia perſpecti⸗/
uam: vnde ſumitur radix altera difficul/
tatis aſtrologice iudicatõnis. Inuenitur
⁊ alia difficultas ex collatõe ʒodiaci:vtrũ

videlicet ſit in pꝛimo celo qdᷣcũq; ſit ilud

an in firmamento vm figurationẽ ſtellarũ
fixarum ĩ eo. Compertum eſt enim firma
mentũ moueri cõtra motũ pꝛimi mobiliſ
Et ita ↄſequẽter zodiacꝰ mutaret᷑. Dunt

⁊ alie difficłtates motõis planetaꝝ ĩ ſuis

um habere cõmenſurabiles

Trigilogium aſtrologie

augibus / epiciclis / ecentricis / ßm aſcenſũ
deſcẽſum.ſtationẽ.retrogradationẽ.titu /

bationẽ.circũgirationẽ in centro ꝓpꝛio/q̃
oĩa punctaliter obſeruare poterit nemo

Z in Eat iamure⸗ diula ſe ſapiẽtia ludere

ropoſitio vndecima.
Elum cũ ſideribo planetis / il
los q;tũ ĩ ſe eſt culpare/⁊ ĩ abu/
ſum trahere/ à de ſingularibuſ
effectibo pᷣdicere pᷣſumũt cõper
eſſe 1 eos crebꝛo falli ⁊ fallere poſſe.

ex frauduletia vł ex arrogantia. Et qꝛ
nõ attendũt veritatẽ vniꝰ ꝓpoſitõnis pᷣce

dentꝭ'è/ꝙ relu eſt ſolũ influes generale. Cu⸗,
tioſi xp̃ᷣiani.ſoꝛtiligi ⁊ magici.Et eo dam

ius ratio ꝑticulariſat᷑ vel Lſingulariſat᷑ aut

a deo ſolo. auta diſpoſitõe materie

uuüt obijcit᷑ inueniunt᷑ pdicere mul a ve
ra. Rñdet᷑ q młto plura falſa. ⁊ ideo vera
dicuũt vl a caſu/vla multitudine eoꝝ q̃ di

cunt / vel a malis q pᷣſagiũt/ꝗ̃ ſũt vt in plu
ribo aput hoĩes / vl a fantaſiatõe ⁊ obᷣua/⸗
tione eoꝝ qᷓ audiũt/vła cognitõe ſecreto/⸗

rũ/maxime dñoꝝ/⁊ eoꝝ ds frequẽtant /q̃ᷓ

inueſtigãt diuerſis medijs ꝑ fautoꝛes ſu
os. B eſt frequẽs ⁊ expertũ.aut fit deniq;
ab ĩmixtione oꝑationis demonũ /ꝓpter ſe

ducẽdos tã pᷣdicentes/qᷓ; fidẽ adhibentes

in talib⸗/ꝑ damnabilẽ curioſitatẽ ſciendi
futura/ ea qᷣ patert ſolꝰ habet in ſua pote/
ſtate. Hinc vulgatꝰ autoꝛ ait. Oð deꝰ in⸗

tendit noli perqͥrere ſoꝛte.Oõð ſtatuit ð te
ſine te deliberat ipe. Hinc rurſus. Mitte

gorchana dei. Eõfoꝛmiter ad ſe apiẽtẽ. Que
tibi pcepit de illa cogita ſemp/⁊ in płib⸗

opib eius ne fueris curioſus. Hec ſi ob- s
ſeruaueris / miſcebit ſetibi tuiſq; actioni/
bvus angelus bonꝰ.Signũ aũt immixtio
nis dyabolice actionis eſt/ꝙ iuxta dictuʒ
cuiuſdam magni viri ſepe ĩ iudicijs aſtro

nomicis / vbi minus eſt de ratione natura
li/⁊ nihil de miraculo / ibi crebꝛioꝛ euentꝰ
inuenitur. qð eſſe ſignum pactionis cũ de
monibus Auguſtinus tradit/ſecundo de

doctrina chꝛiſtiana. Et ſacre theologie fa
cultas pariſien idipſuʒ alias declarauit

cõtra idolatricam pꝛauitatem. Notetur
hic Auguſtin⸗ libꝛo de ciuitate dei ſatis
circa pꝛincipium. His i inquit omnibo cõ
ſideratis/nõ iĩmerito creditur cum aſtro/
logi mirabiliter multa vera reſpondent/

occulto inſtinctu fieri 1. birituum nõ bono

“R

Cõmentũ.Errant tales/ex ignoꝛãtia

rum/quoꝛum cura eſt has falſas z norial
opiniones de aſtralibus fatis inſerere hu
manis mentibus/atq; firmare/ non hoꝛo
en notati ⁊ inſpecti aliqua⸗ arte que nul
eſt.

dꝛopoſitio duodecima.
Elum eninn aui
um volatus/1 garritus/ multã
vim habere / ſʒ nõ ob hoc ſom/

mantia. cũ ſimilibus obſeruãdas eſie.
õmentum. Errauerunt hic q̊ ad par
1ſecundã om̃es ſere gentiles ⁊ idolatre
romnanh nnben indi ⁊ ceteri.errãt ⁊ ſuꝑſti

nabilius quo per fidem verã ſunt illumi/
nati/ ⁊ per eam pꝛohibiti/ne talibus inten
dant vel vtantur. Cum etiam videant ſe

ueritatem iudicioꝛum cõtra tales per ec/
cleſiaſticos ad incarcerationem perpetuũ

per ſeculares ad ignẽ.ꝑ deũ ad gehennã
ꝛopoſitio tredecdima.
.Ngelos vel intelligentias non
animare / ſed regere celum / cuz
) ſideribus ⁊ planetis ad dei glo
rioſi voluntatem.
. Eonemum. Oppoſitum dicitur ſen/
ſiſſe plato/⁊ quidam alioꝛum / dicentium

totum mundum eſſe animal magnũ. Sʒ
tenenda eſt fide certa noſtra ꝓpoſitio/cui

s eſt philoſophia ariſtotelis.
Pꝛopoſitio quartadecima.
Igelos ſeu intelligentias per
imperium ⁊ voluntatem influ
ere in ſperanf coꝛruptibilium/
— frequenter cum celo. aliquan
doſi e celi adminiculo.

Tõmentum. Oppoſitum ſenſiſſe vide

tur maioꝛ pars philoſophoꝝ / dicentium
contra fidei veritatem.qꝙ angeli nõ agunt
niſi mediante motu celi cum ſuis oꝛbibuſ
vnge ⁊ per oꝛbem Lune dari poſuerunt
foꝛmas in inferioꝛibus virtute actionis

ſue intelligentie ⁊ ſuperioꝛum. Sedꝙ ꝑ½
. imperium ⁊ voluntatem agant intelligen
tie/ concedere videtur Auicena/ponens li
bertatem cõtradictionis in angelis/ ⁊ ma
gis q; in hominibus / ſicut eſt veritas fi/

gei. Quãuis albertꝰ philoſophiſãs cõſoꝛ
mit᷑ ad peripatheticoſ/vlł qͥſdã aſtrologoſ
voluerit 6 zumpuguate/dequckllo ad hᷣg

Via / vel auguria / vel traditöes
magicoꝛum / ſe ſuper celeſtem virtutẽ fun
gantiũ/in geomantia. chiromantia. piro⸗

Airtſuni
Rtedn
ſuntilarni⸗
Abusinen
nwant ſ.
les er
nenapeni
ludgcheni
Aigentiusnnt
Gor dunen
nenb
1
auur ſen⸗

Nbicentiun

mmg S
Mde
Res.
naccin.
nclicetir
lintnit
Monppiin
mchtni

õ
Gor Nannmm
naiinn.
msobbl
igüci

nnute Cinnis

un Hunnt
arii

emnhoſn⸗
nangeis in
cſenn,
äam
uibt 6e

/α
◻

tunc nõ poſſunt haberi determinate regu

le de actionibus vel influẽtijs intelligẽtia⸗

rũ/ex quo libere cõtradictoꝛie agerẽt. Hoc

aũt eſſe incõöueniens reputaſſent aſtrologi

et philoſophi/quos ſequitur. Et ſimiliter

idolatre oẽs/qui per earminatiões ⁊ magi
cam artẽ poſuerunt demones in idolis cõ
cludi vel alligari poſſe/quẽadmodũ tradit
Hermes trimegiſtus de egyptijs/qui non
habẽtes quõ crearet animas/ inuenerunt
artem quõ ſpũs includerẽt/et inde miracu
la facerent acreſponſa darẽt. Aeritas autẽ
fidei concedit còſequentiã ⁊ conſequẽs il⸗

latum ꝑ Albertũ. Addens demones non

cogi ꝑ artes magicas.ſed ita fingere cogi⸗

vt colant᷑ ſicut di / et homies fallacia multi⸗
plici decipiant. ee .

Dꝛopoſitio. xv.

Agelos ſeu intelligetias / ad crea⸗

Commentum

DODoppoſitum ſenſerunt aliqͥ philoſophanti
um et hereticoꝛũ/ponentiũ anias rationa
les extraduce fieri vel coꝛrũpi. Ceterũ qͥc⸗
quid dixerint aliqͥ de energuminis /lunati
cis/et ſimilib.ꝙ demon oppꝛimit aĩias eo
rum qſi ſubintrans eas. Quicquid pᷣterea
dicat veritas catholica ꝙ demones ſüt in⸗/
cẽſoꝛes vitioꝝ/et boni ſunt illuminatoꝛes

animaꝝ / nihil iſtoꝝ fit ꝑ ulapſum qui ſoli

deo ꝓpꝛius ett/poſſidẽs aĩam ad ſuũ plenũ

imperium.

Algelos vel intelligẽtias ad immu
( tationẽ humane libertatis/natura
·liter ⁊ imediate ꝓ ſtatu vie nequa⸗
Zattinger

ommentum

ppoſitũ videtur poſuiſſe Auicẽna ⁊ ca

tholicoꝝ aliqͥ‚dicẽtes aiam rationalẽ ſug

irradiari/et ſuꝑilluminari ĩmediate etiã ꝓ

ſtatu vie/ꝑ lumia ſuꝑioꝛa dei ⁊ angeloꝛum

non cõcurrẽti ſenſuali vel fantaſtica viſio⸗

ne Et inde conati ſunt pꝛophetias tam in

ſomno q;ᷓ in vigilia/ꝛ pᷣuiſiões multas oc/⸗
cultas p energuminos. Et ita ſe ſaluabat
machametus epilẽticus/q; cadebat nõ po
tẽs ferre iluminationẽ angelicã. Sed an

tioneʒ anime rationalis nequac;
attingere.ſed nec eidẽ illabi poſſe.

Trilogiũ aſtrologie ꝛo0

ſtoteles. cui fides ↄſentit eſt p nr̃a ꝓpoſitio

ne/ dices neceſſe eſt quãcũq; intelligente,z

fantaſmata ſpeculari/dãs ſignũ hui ꝙ de
ficiẽte nobis a natura vno ſenſuũ /deficit ⁊
nobis ſciẽtia de illo ſenſu. Stat nihuomi

nus ꝙ aĩa rationalis in ſui creatione ſuſce
pit foꝛmationẽ ſeu illuſtrationem deſuꝑ a
deo/ in qua ⁊ ꝑ quã cognoſcit ventatẽ pn/
cipioꝝ pꝛimoꝝ/ſine pᷣuia acceptiõe ꝑ ſen⸗/
ſus ſeu fantaſmata/qᷓ;uis in actũ nõ exeat
fantaſmatibus nõ pꝛeuiſis. Ad qo refeni
poſſet Goecij de aia verbũ ex platone.ſum
mamq; tenens ſingula perdit.

Dꝛeopoſitio. XVII.

Ngelos omnes eſſe adminiſtrato
toꝛios ſpirit/ eta deo gloꝛioſo bo⸗
los in miniſtenuz p hoib q here
ditatem adepturi ſunt ſalutis / datos eſſe.

NNCommentum
Ooppoſitũ qui dicit / eſt heretic' ſi ſe gerat
pꝛo chꝛiſtiano/ↄtradicẽs expᷣſſis verb apki

Et hec eſt magna ↄſolatio illoꝝ q tenẽi ve

raciter ⁊ ſine fictiõe fidẽ ieſu xpi/et qͥ capti⸗
uãt oẽm intellectũ in obſequiũ fidei/quia

ſi fiduciã capimus de hoĩbo peritis in me⸗

dicina vel aſtrologia/aut arte alia/q adiu
uare nos poſſint/ qͥnto magꝭ h̊ facere poſ⸗

ſumus de angelicis ſpiritibus.
Dꝛeopoſitio. X VIII
gelos bonos et malos/ inter cau

ſas liberas ei alias qs de ſic inſti⸗
nit vt eas pꝛopꝛios motus agere

ſinat numerandos eſſe.

Commentum

Oppoſitũ nullꝰfidelis aut aliqͥs rite phi⸗
loſophãs dicet/Et inde fit ꝙ abſq; tẽiatio

ne dei poſſumꝰ ad angelicũ ſubſidiũ recur

rere / ſicut ad peritũ medicũ/⁊ eum qͥ põtiu
uare nos in neceſſitatiba nr̃is de curſu cõi

et naturali.Excipit᷑ angeloꝝ maloꝝ cõſul
tatio ⁊ inuocatio qm̃ nõ eſt licitũ pticipare
cũ eis tanqᷓ; excõicatis a deo ⁊ ecclłlia tota ⁊
qꝛ fallaces ſunt/ſallere ſemꝑ cupiẽtes.nõ
iuuare niſi ficte. Añ iuxta ꝓpuerbium vulgi
luduntad falſam ſocietatem.

Pꝛopoſitio.xIXx.

. 4

AAgelos celũ ⁊ terraʒ/iuxta qð exigit

ii

electoꝝ dei depcatio / ſal? 1 oꝛdo / deo

₰

ppoſitũ poſuerũt negauerũt demoneſ
eſſe

iubete vel ꝑmittete / poſſe mutare vt ſolem

facere ſtare et ignem non ardere.
Kommentum.

Oppoſitũ putãt oẽs aſtrologi infideles et

7

pagani / negates vera miracula poſſe fieri/

nec illumiĩati cũ ꝓpha dicete. Oĩa qᷓcũq; vo
luit fecit deus in celo ⁊ ĩ terra in mari et in
oĩbo abvſſis. Neſciẽtes pᷣterea vel negäates
miracula veteris legis et noue/qlia legere
pꝛõptũ eſt in biblia/et autenticis chꝛiſtia⸗ 4

noꝛum libꝛiss

Nobſeruatões ↄſtellationũ.poſſe cõ
tiliari/1 ipos opẽ hoib dari. Vñ ⁊ ꝑ fi⸗

dem ſancti vicerũt regna non ꝑ celum.

.

ommentum.

Dꝛopoſitio. X K.
rngelospꝑ deuotas ad deum pᷣces /
2 porhch prurioſas inſpectiões/ vel

Oppoſitũ dicẽtes ↄuincunt᷑ expᷣmiſſis

iuncta pmiſſiõe dei dicẽtis.Quecũq; oꝛi⸗/
tes petitis credite ⁊ fiet vobis. cũ ſimilibꝰ .
multis.iũcto ꝙ non ſemꝑ expedit nob hfe p
pꝛoſꝑa qᷓ petimꝰ.ſʒ mag aduerſa q fugimꝰ

HNec opoꝛtet in recurſu ad eos et deũ/⸗tẽpꝰ

oꝛatiõis ꝑ cõſtellatiões obſeruare/vt Huil

helmus pariſiẽſis notãter ait ⁊ deducit.

20Poſitio. XXI.

cnlũ veꝝn habent/ſed ex pacto noto vel oc⸗
culto/nõ dubiũ oꝑari/⁊ eſfectũ ſoꝛtiri.
Lommentunmn

—

/tra expᷣſſam ſacre ſcripture lr̃am i ve⸗

7 .

Egelos pᷣſertim malos in artibus
magid ⁊ oĩbo ſuꝑſtitioſis oꝑatõibꝰ
q̃ nec rationẽ naturalẽ/nec mira -

magis q; illius. niſi vel er volũtate ſeu au⸗

toꝛitate inſtituẽtꝭ.vel a deuota quadã ima
ginatiõe faciẽtis.q̃ nõ recedit a deo.ſʒ in e
terioꝛibo ſignis aliqͥ ba ſe exercet.vt ĩ tali nu
mero oꝛationũ.in peregrinatõibo.in noue
nis.et oblatiõiba nũccaãdelarũ.nũc panis.
nũc galloꝝ.nunc in geſtatiõe reliquiarum
et bibitiõe ab lutiõis earũ. In quibo pia fi
de factis/nõ minus põt ſe imiſcere bonus
angelus/q; malus in impia ⁊ phibita fide
factis. Yoꝛtaſſis et emperica medicoꝛũ to⸗
lerari pñt.Hãc generalẽ habẽtia rationẽ/
foꝛtificationẽ.ſ.imaginatiue virtutꝭ. Mẽ

gax aſſertio tamen deſit.

diſpoſitiue / poſſe ſuꝑ intellectuʒ et
yoluntatẽ ꝑ ĩmutationẽ ſenſuũ/tã
interioꝝ q; exterioꝛum/pꝛo dei iuſſu vel ꝑ
miſſione multipliciter operari.
Lommentum

logis phis ⁊ catholicis.qͥ ↄſenſerũt ange⸗
los vel intelligẽtias eſſe NHã ⁊ ſuꝑ hacradi

ce fundãt aſtrologi reglas interogationũ
etreſponſionũ.⁊ alias multas.ſʒ fallunt᷑Rin
pluribo.ex pᷣtactis cauſis.qꝛ ponunt ange
los influere pure naturaliter.nec ſatis attẽ
dunt liberi arbitrij poteſtatem. dei volũta

tem et materie diuerſitatem.

ub certis regulis coartari.tradi⁊

ccognoſci.temerariũ ⁊ impiũ.necnõ a vera

teri et nouo teſtamẽto.uerũt etiã experiẽ philoſophia ⁊ theologia alenum eſſe.

tie multe ĩ oppoſitũ/⁊ etiaʒ doctrine ſcõꝝ·
noĩatim. Auguſtini.qͥ notãter dixit. Oẽs

tales obſeruatiões tãto magis ſuſpectas ·

fugiẽdas eſſe.qᷓnto ſepiꝰ vidẽtur ſuũ ſoꝛtiri
effectũ. ¶ Etſi alleget᷑ ꝙ frequẽter multa
iubent᷑ illic obſeruariĩ artibb magi vłſoꝛ
tilegijs/q̃ ſunt ſctã ⁊ honeſta. vt ieiunare.
caſtũ eſſe.dicere pr nr.⁊ euãgeliũ.Reſpon
debat vnꝰ vere ⁊ catholice.ſuꝑſtitionẽ tan
to peioꝛẽ eſſe.qnto plura miſcent᷑bona.q

niã vñ deberet honoꝛari deꝰ.honoꝛat᷑ dia⸗
bolꝰ. Nemo tñ ex ̊ intelligat obᷣuatio⸗
nes chꝛiſtianoꝝ repꝛobatas eſſe. q̃ vel ab
eccłia ↄſtitute.vł ab eadẽ rationabiliterto
lerate ſunt:qᷓ;uis nõ appareat ratio huius

=”M”M Lommentum ”
ppoſitũ dicẽtes ↄuincunt᷑ expᷣdictꝭ.ma

ime ꝓpter arbitrij libertatem in angelis re
gentibus et in hominibus gubernatis.

20 PoOſi. XXIIII.

occaſionem dari non debere.
Lommentum

(Mppoſitũ dicẽtes ↄuincuntur expᷣmiſſis

Dꝛopoſitio. xXXII.

Ngelos me diate ⁊ inclinatiue ſeu

poſitũ pauci vel nulli ſenſerũt exaſtro

Dꝛopoſitio. XXIII
Algelos vel intelligentias in ſuis
actiõib ⁊ influxibo liberis.ponere

emtd

mMHNgelos et deũ cuiꝰ miſtri ſũt.illos
offendere.qͥ regulas ⁊ traditises.
Pingicãtes infiuxui libero dei van
geloꝝ.ĩmo ⁊ hoĩm libᷣtati/tradũtet palliãt
ſub noie aſtrologie vel alteriꝰ naturalis ſci
entie.⁊ talibo autoꝛitatẽ vel appꝛobatiõis

n
s
lir
llded

lionet
ſcaue

biußee
coꝛi ſoj.
tione/

.⸗De
XI.

haniveſen
Aeme

Ni1

uypag

itantn
ſeirne
ioboend
onnorii
lluriin
oontane⸗
neeſaneu
,dainä

XIIII

s

ris Ponen
riemad!
öa
nunche

ugcler⸗
MS

U.

firlos
dri.
Ndünin
itapalin
muntlsſi
nobako

mgins

—*

Aſtrologie theologiſate

iuncta lege dei tam vetere q; noua Juncto
pꝛeterea ꝓ ſecũda ꝑte illo qð dicit apoſtolꝰ
Ab omi ſpecie mali abſtinete vos.hoc eſt
b omni ſcãdalo dãte occaſionẽ ruine.

20poſitio. XxvV.
UVmanã rationem poſſe et debere
aſtris cognitis vel incognit dñari
necab eis in vitium trahi.
EKCommentum

oncedũ
FPoncaneici ahie de ſapiẽte / qͥ pᷣcogno⸗
ſcit celi ↄſtellatiões incdlinatiuas.qm̃ põt
adhibere remediũ cõtra noxias /ſicut faci⸗
mus regulariter ↄtra hyemẽ ꝓuidẽdo ð ca

lefactiõe ⁊ domibo.⁊ ↄtra caloꝛes eſtatis ꝓ

uidẽdo de refrigeratiõibꝰ.⁊ ita de peſtilen
tijs. diluuijs.bellis⁊ ſilib Tradũt itaq; ve
reet bñ iudicia aſtronomie tenere mediũ ĩ
ter neceſſariũ ⁊ impoſſibile/qꝛ ſq; ſũt decõ
tingẽtibo/x poſſibiliba aliter ſe h̃e. Sʒ eri

trahat᷑ i vitiũ ꝓbat᷑ er libertate arbitrij.⁊ ex

adiutoꝛio dei libero/qð dat᷑ timẽtibo eũ/et
exlibero angeloꝝ miſterio.qð adiutoꝛiuz
dei ⁊ angeloꝝ impetrãt ſuꝑ oẽm diſpoſitio
nẽ ſtellaꝝ fides ſpes et caritas / àby dereli⸗
ctis euenit freqnter vt volẽtes infoꝛtunia
vitare/i ea ipᷣa ſe trudãt ⁊ inuoluãt/vt com

re/z melacolijs
Eocegit hoe pti ? inter alios i

a actiõe ſe captiua

it hoc e?pil ? interalios Tullifi.
li. de diuin atiõe. Et h dicebat dñs petrus

inal cũ obfuatões hmõi
repꝛobaret. Addẽs ſe timere reg adoleſcẽ

. „„

tie / ne talib imbuerex/ et poſt ab eis nõ poſ

tiones ꝓbatoꝝ et erptoꝝ viroꝝn ꝑ

7

tiſtã ſapiẽtes aſtronomoꝛum / vt

ꝛehendantur ſapietes in aſtutia ſua.
H miate⸗ 2 inſanias falſas.aut ſaltezʒ

anxijs et pericu⸗/

ſulta⸗
lkleges inſuꝑ moꝛales ⁊ dinas/ſe in
ſuis actiõibo maxie in gubernatiõe reipub
lice/ſpꝛetis ſupꝑſtitiõibo fallacibo/regulare.

cno fruſtra dedit

noſᷣ de rationẽ liberã/plꝰ q; bꝛuꝭ.Ded it
inſuꝑ leges diuinas naturales ⁊ politicas
pꝛudetiã qͥ ꝑ experietias mł as generatã.
Ex ergo huana ratio/libᷣtas/⁊ pꝛudetia cẽ

2

*

iñũ vel mille hoĩm imo vniꝰregni derelinqn

tur ad inſequẽdum opinionèe vel deliratio
nẽ vniꝰ vel duoꝝ aut pauciſſimoꝝ / fingẽ

tiũ ſe ſcire mirabilia ex aſtris vel aliũde(ne

ſcio quõ)p fantaſia capu ſui/ſuꝑ euenibꝛ
agedis republica / vt , nõ e belldu vſq;
ad tres meſes / vel vn annü cuz boſtib/a
tñ deſtruũt oĩa/ita de ſilibo abſq; nuero.

na ratio ⁊ pꝛudẽtia/indigniſſimũ ᷑/fatuũ/⸗
et delirum/imo merito dei iudicio punien
dum / et in ſtultum finẽ pꝛecipitandum.
Mꝛeopoſi. XXVIII.
AQAumanam rationẽ/ꝓpter hoiĩes vi
les ⁊ ignotos/⁊ de coꝛruptela iudi
lij mltciplicit᷑ſuſpectos. peſſimeq;
vtĩ plurimũ foꝛtunatos/ꝛ ſine fide/q̃les in
tenebꝛis ſuſurrãt/indigniſſimum captiua

Lommentum

Söcedũt iſtã ͥ pcedẽtẽ attẽdũt/⁊ ex

uis ſe verã eẽ demõſtrat.pᷣſuppoſuꝭ his q̃

AUlmanã rationẽ ꝓpter ſui cõcauſa
ſtionẽ liberã / nõ poſſe vel debere ꝑ
leſeug expientias cuiuſcũq; tꝑis
ſub neceſſarijs euẽtuũ reglłis vł ante ↄcludi
Lõcedut iſta/qrν »nexiées altedut/ hi
qͥ didicerũt ex logica ꝙ oĩs ꝓpoſitio copu⸗
latiua cpoſita ex płibo neceſiarijſ cathego
ricis vl ypothetic reddit᷑ ↄtinges/ſi ↄtine
at vnicã ꝓpoſitiõeʒ ↄtingẽceʒ. Ac ꝓinde ſu
mit efficar argumetu 2tra regulas aſtrolo
gie ſũptas ex qntiſcũq; exꝑimẽtꝭè/ſi liberuʒ
rbitriũ ↄcurrebat vt cã ↄiũcta ad effectuʒ

li/q indifferẽs erat ad ſic fieri vel nõ fieri.

Deopolitio. XXX.
AAUVUmanã rationẽ / ad deũ gloꝛioſuʒ
dqà nutu libero cũcia tẽperat? ad fi⸗
nsã ſuꝑnaturalẽ hoim genꝰ pᷣcipue

YVMD DZ i ren

inq; ꝓpter paucos tales/derelinqt᷑ hũa

poit/q tñ ſũt ꝑ exꝑietiaſqtidianalſ maifeſta

oꝛdinat / debereſ. edulo ↄuerti /ꝑ fidẽ ſpem

eqͥſita. Potuit eni ſemꝑ dici de effectu ta

nec inde ligan alterius arbitrium potuiſſe

et ſanctoꝝ/quos liberaliter ⁊ libere vult de

us agere/tad eos recurſuʒ hr̃e.qtinꝰ oꝛdi⸗

[Commentunm“
Loõcedũt iſtã oms veri:⁊ nõ ſolũ noĩe xpᷣia
ni /reputãtes talẽ pꝛouidẽtiã dei ⁊ ita libe⸗
rãq̃lẽ inſinuauit xpᷣs dicẽs. ꝙ nec foliũ ar⸗
boꝛis / nec paſſer vnꝰ cadãt ĩ terrã.ſine pr̃e
deo.dũ rurſus ait. Petite ⁊ accipietꝭ. Et ſi
habueritꝭ fidẽ ſiẽ granuʒ ſinapis ⁊c̃. Imo
ettota veterꝭ teſtamẽti ſeries/legal⁊ hiſto⸗

rica atq; ꝓphetalis/pᷣcipue ĩ pſalmis ⁊ oꝛa⸗

tioniboſctõꝝ ſctkꝝꝑq; / vix alið nob iculcare
vel pfiteri vidẽt᷑.vñ Jacta ĩ dño curã tuã ⁊
ipe te enutriet. Nõ dic.iacta curã tuã ĩ celo
