culã reputãt ſuſtinibilẽ qᷓ; pᷣceden

ticalis.⁊ totiꝰ eccleſiaſtice hierarchie cir/

⁊ reſolutiuã ſubuerſiua. ¶¶ Nitunt᷑ aute⸗

ca fidei defenſionẽ/ſeu ealian, finalẽ
fundare ictũ ſuũ in aliq ibe ppoſitõiboè/⸗

quas rexꝑ cant catholicas veritates.
Pꝛima ꝓpoſitio. *

cauſis fi

eui ſentẽtie neceſſario ſtandũ eſt tanq; ve/

¶ Secunda ppoſitio.

allibilis. velq; nõ ſit deuiabilis a fide de
ege comuni/pᷣter ipᷣaʒ eccleſiã vniuerſales
vl ociliũ generaleeã ſufficieter repᷣſentãs.
Lercia ppoſitio.

determinationẽ pᷣt de ppoſitione nõ here
ica facere hereticã. ſicut nec de catholica
nõ catholicã.ita nec papa nec epᷣs ꝓpꝛie ⁊
vere loquẽdo/poſſũt ꝓpoſitionẽ aliquam

ſit heretica.⁊ B̊ iudicialiter/lſicut doctoꝛeſ

ſcholaſtice h̊ faciũt vel doctrinaliter Ec;

appellat᷑ facere articulũ.diuerſimode tñ.

q;ꝛ pape determinatio penalis extendit ſe
ad om̃es ſideles/ſʒ epᷣalis tantümodo ad

ſubditos ſuos.vt pᷣciſe eſt ealis.
NDuarta ꝓpoſitio.

„ * „

ita ſit de veritate fidei.ſicut pᷣtendit ſua

declaratio.quoniã tã papa q; ep̃s deuia/⸗
biles ſunt a fide.obligat tamen ſubditos

ſub pena excõmunicationis talis deter/
minatio.qꝙ non dogmatiſent oppoſitũ ta
lis determinationis / niſi appareat mani/
ſeſta roõ repugnãdi/vel per ſacrã ſcripcura⸗

UVUnt aliqͥ ſic dicit/q; minꝰ iſtã ꝑti/

tem. ꝗᷓlificantes eã/q eſt palã here

e dei iudiciũ inniti debet infalli
bili regule. ſic ꝙ vltimuſ⁊ ſupᷣmus iudex/
ecatholice/nõ ſit a fide deuiabilis.alio/

quin ſtaret in caſu ꝙ hoĩes obligarent᷑ al
ſentire cõtra fieemm.

cauſis ſidei nõ habet in terra iuder in
cauſis fidei nullꝰ ꝑticularis hõ ꝑ ſuaʒ

hereticare. Poſſunt tñ ppoſitionẽ aliquã
Qvidet᷑ aliquibo non heretica/ declarare

cauſis fidei/nulla determinatio iudici
lis / eßi ĩmo nec pape ſoliꝰpᷣſciſe vt eſt ebi
ſcopi vel pape/ligat fideles ad credenduʒ

— – – == S =–

.

ſtamte,
ſtöb
16.

tinhlli
iuder
Me⸗
sdin
irant,

nun
liſde⸗
mui
lti⸗,

oplu;
Ndic
6 Miar
iiguum
one ql
DeCarng
Crdoen
mlnrdi

int..

enmdtt
tüncchi
s

D
ſenckep
Ngehcnen
tendlß
nſuhes
nling
opo,
un,

7

N

a ſummo pontifice appellare

vel pꝑ reuelationẽ. vel ꝑ eccleſie ſeu genera

lis concilij determinationẽ.
Quinta ppoſitio.
cauſis ſidei ſicut poteſt declinari iudi/

iũ epi ſi appareat deuius a fide.⁊ requiri

*

cilij ſuo modo dici pᷣt. Et hec eſt ad foꝛ/
cto ꝙ apud ſummũ pontificẽ ⁊ eiꝰ ſedẽ ro
mana/pᷣt eſſe qñq; raritas peritoꝝ in ſacrꝭ⸗
litteris/⁊ ĩ vera fide ꝓbatoꝝ mag q; apð
q̃ſdã ex ipſis qͥ generalia habẽt ſtudia ſa/
cre ſcripture ⁊ aliarũ facultatũ.
— exta ꝓpoſitioo.
cauſig fideĩ illa cauſa dicit᷑ maioꝛ eſſe/⸗
õ que eſt de re maioꝛi.ſicut de trinitate ⁊
vnitate ꝑſonaꝝ.ſʒ que difficilis eſt ⁊ am/
igua ad determinandũ iuxta textũ ſcri/
ture.Exo.xviij.Deut᷑.xvij.et.ij. Paral.
ix. In quiba fundant᷑ canones dicẽtes q;
cauſe maioꝛes fidei ſũt ad ſedẽ apoſtolicã

referende ”l
. Senrima p poſito. .
NAcauſis fidei poterit vna cauſa dici ma

alium epᷣm vel dioceſim nõ reputabit᷑ eſſe

mittenda/qꝛ ſcilicet apud talẽ eᷣm vł dio
ceſim ꝓpter abundantiã theologoꝝ cauſa
talis nõ reputabit᷑ difficilis vł ambigua.
ſed per ſacram ſcripturã iam damnata vł
appꝛobaggs.
Octaua ppoſitio.
NNcauſis fidei nõ minus aliqñ occurrẽdũ
eſt ſiue per epᷣm vel per ſummũ pontifſicẽ
ſiue ꝑ generale conciliuʒ/dũ cei nunt᷑ oꝛiri
ſcandala ⁊ erroꝛes crudeles ⁊ impij cõtra
pacificũ ↄuictũ xpᷣiani ppli.qͥ maxime cõ
ſiſtit in obſeruatione mandatoꝝ dei/ð ſer
uando iuramẽta.⁊ de nõ interficiẽdo ho/
mines autoꝛitate ppꝛia.⁊ de non pᷣſtando
ad vſurã.vel de nõ rapiẽdo.vel ð nõ adul

terãdo.q; dũ inſurgũt erroꝛes ↄtra aliqs

de articulis fidei/qͥ numerati ſunt in ſym
bolo. ¶ Foꝛmãt igit᷑ rationẽ ſuã qui pᷣdi/
ctam particulã impugnãt/iuxta ꝓpoſitõ
nes pᷣmiſſas/pᷣſertim iuxta qͥnq; pꝛimas.
Fas eſt in caſiboↄcermentibo cauſas fidei
declinare illiꝰ iudiciuʒ.qͥ reperiret᷑ deuiꝰ ꝗ
ſide.vł eis q̃ fidei ſũt/cũ ſuis ↄciliarijs ve
hemẽter ſuſpectꝰ/ꝑ aꝑta ſigna nimie diſſi
mulationis / vel acceptionis perſonarum

vel aliunde muli modis,. Dʒ (loquendo

udiciũ pape / ſic de papa reſpectu generał

am reſpõſiua/ſequẽs ex pᷣmiſſis. Jun/

ioꝛ apud aliquẽ epᷣm vl dioceſim.q̃ apud

maioꝛ.vel ad ſuperioꝛẽ ſicut ad papam re

ſemp cũ reuerẽtia) ſtaret aliquẽ ſummum
pontiſicẽ cũ ſuo collegio ſic poſſe deſicere
irca ea qᷓ fidei ſunt.quẽadmodũ petrus ⁊
alij apli defecerunt in paſſione.ĩmo q; mi

nus videret᷑ ſicut petrꝰ deficiebat nec re/

cte ambulabat ad veritatẽ euãgelij. re⸗-
henſibilis erat dũ paulꝰ ſibi reſtitit ĩ faciẽ
ac pinde declinabat eiꝰ iudiciuz /ergo fas
eſt interdũ ſũmi pontificis indiciũ in cau
ſis fidei declinare.¶ DHec autẽ dicta ſunt
vel argumentata magis ad veritatis inqͥ
ſitionẽ. qᷓ ad alicuius pᷣſertim ſanctiſſimi
dñi Martini pape repᷣhenſionẽ.attẽto

oſtitutio ſua quantũ ad illa q̃ fundant᷑ in

facto/nõ iacet ſub theologica repᷣhenſiõe
Etq;tum ad alia q̃ ius ↄcernunt/ſi icut eſt
p̃dicta ꝑs excepta. Dicerẽt beniuoli ſuiꝗq;
nõ obſtãtib allegatõib ĩ oppoſitũ.illã pᷣt
ſuſcipere rationabilẽ ⁊ verã interpᷣtatõezʒ.
ſicut recipiũt ↄſtitutiones poſitiue/decre
tis inſerte quiby innitit᷑. Sic intelligẽdo
ꝙ nõ eſt fas appellare a papa/vel ei? iudi
cium in cauſis fidei declinare.nõ quideʒ
pꝓ om̃i⁊ in om̃i caſu.ſʒ qñ facit id qð in ſe
eſt/⁊ qñ nõ apparʒ deuiꝰ a fide.ſed ambu
lat recte ad veritatẽ euãgelij/ſine pꝑſonaꝝ
acceptione.quẽadmodũ in ꝓhemio ⁊ nar
ratione ſue conſtitutõis dicit eſſe faciẽdũ
ꝑ ſummũ pontificẽ. ⁊ ꝙ ita fecit affirmat.
Nã ↄſtitutiones ⁊ leges ſᷣm Ariſtotelẽ fe⸗-
runt᷑ vniuerſaliter.quãuis in qtiq̃ caſu da
bili pati poſſunt inſtantiã. ¶ Poꝛro dñs
noſter tollere poterit efficaciter ſuſpitio/
nem ſiniſtrã.que cõtra ſanctitatẽ ſuã fieri
poſſet /ſi dicta ſua ſactis cõpenſet / hoc eſt
ſi ſponte nullo inquirẽte damnet doctri⸗
nam illã peſtiferã ⁊ crudelẽ ↄtra polonos
cum ſimiliba ⁊ alijs.cũ tali celeritate ⁊ ri/
goꝛe.qualẽ fidei materia vergẽs ĩ ſcanda/
lum ⁊ perniciẽ reipublice poſtulat reqè/
rit.pcul abiecta quauis acceptõe ꝑſonaꝝ

cinit tractatꝰ magiſtri Johis de Ber
ſon ſacre pagine ꝓfeſſoꝛis eximij Quomo
do ⁊ an liceat in cauſis ſidei a ſümo ponti
fice appellare ſeu eiꝰ iudiciũ declinare.
aga 2

Articuli ſpeciales

¶Beguitur libe llus
eiuſdẽ doctoꝛis / articuloꝝ theologicoꝝ .
ſcholaſtice cõpoſitoꝝ. ↄtra petrũ de luna
ad ↄuincendũ eũ fuiſſe n. enotoꝛie bere⸗
icii. 2 pertinaciter erraſſe/ errare contra oc nõ ex erroꝛe intellectꝰ. ſed ex dep:
acholecamm euangelicam veritatem / ſu⸗ tione affectus.quãuis apud eccleſia habẽ
per poteſtate ⁊ autoꝛitate eccleſie. Et ↄti ½ dus eſſet ille vel hereticus / vl de hereſi ve
her duos tractat“. In pꝛimo ponunf ge⸗ bementerſaſpecge.
nerales articuli. In ſecundo. ſpeciales. NDuint' articulus:
ſubſumpti ſpecialiter ex generali. e q ecckia ſic inſtituta eſt a xpᷣo ꝑfe⸗

(Gtẽ ꝙ culpabilis in pꝛioꝛi articulo.pꝛi
mò modo vel ſecundo vere dicit᷑ fautoꝛ ⁊
nutritoꝛ ſciſmatis.ĩmo ⁊ ſciſmaticꝰ ſi iun
gat ꝑtinaciã.id eſt ſi nõ velit coꝛrigi /q;uiſ
ſtaret ꝙ ex ̊ ſolo nõ eſſet heretic / ſi facerʒ
hoc nõ ex erroꝛe intellectꝰ.ſed ex depꝛaua

cto legiſlatoꝛe/ꝙ pᷣt ſe ↄtinuare ⁊ de facto

Pꝛimus articulus

Xpꝛimo altatciſte eſtarticu

Alica 2aplica eccleſia.
Secundłꝰ articułꝰ.

Itẽ qhänto vnitas eccleſiaſtica eſſenti
alis ſit ad pꝛimariũ caput xpᷣm. Nichilo/

minus vnitas altera accidẽtalis vel ſecũ/
daria/oſiſtit in obediẽtia ad vnũ ſummũ
pontificẽ q eſt caput ſecũdariũ in eccleſia
cũ xpᷣo.Sic videlitet ꝙ quilibet catboli/
cus debet habere ꝓmptitudinẽ ſeu pᷣpara

tionem animi ad obediendũ vni ſũmo põ

cifici / dũ ↄſtiterit ſibi aut ↄſtare debuerit /
ꝙ ſit papa aliqͥs legitime electꝰ. Et vltra
ſecũdo requirit᷑ ꝙ nõ ponat ſcienter impe
dimentũ cõmiſſiue vel omiſſiue.ne pᷣſicia
tur eccleſie dei vnus papa certus ⁊ legiti //

me electꝰ. Ideo em̃ ↄdemnatꝰ eſt inter ce⸗/

teras cauſas Jobannes huys.qꝛ dicebat

qeccleſia dei vſq; ad ↄſummationẽ ſeculi

poterat eque bñ regi ꝑ ſacerdotes diſper/

ſos ꝑ mundũ abſq; vno capite.ſicut cũ ta

li capite. Uñ ſicut dicũt theologi ꝙ ſacra

mentũ ↄſirmationis eſt ſacramentũ necei
ſitatis.nõ quidem ſimpliciter.cũ ſine illo

ſtaret ſalus /ſed ſic ꝙ obligat᷑ quilibet ad

nõ ↄtemnendũ ſuſceptionẽ huiꝰ ſacram?æe

ti tꝑe ⁊ loco oppoꝛtunis. Ita ꝓpoꝛtio/
nabiliter de vnione vel adheſione ad vni/
cum papã poteſt intelligi. Sicut etiã di⸗/

ci ſolet apud theologos ꝙ p̃ceptũ affirma
tiuum quale eſt de habẽdo papã/obligat

ad ſemꝑ nõ ꝓſemng.
Quartꝰ articulus.

eSEtẽ ꝙq he vnitas eccleſie nõ ſic depẽdet
Aa pſona pape eſſentialiter. quin poſſet ma
nere vna / 1 maneret de facto / qñ nullus eſt

ↄtinuabit in vnitate vſq; ad ↄ ſummatio
nẽ ſeculi/⁊ hoc intelligẽdo.nedũ de pꝛima

ria ⁊ eſſentiali vnione/q eſt ad xpm. ſed de
accidentali ⁊ ſecũdaria ad ſummũ ponti/

ſicẽ.ſic ꝙ pᷣt ⁊ poterit ſibi inſtituere caput
vnũ ſecundariũ qð dicit᷑ papa.Et quicũ

ł———————

q; impedit ſciẽter cõmiſſiue vel omiſſine
ralẽ vnitatẽ eccłie.agit ↄtra articulũ iam
dictũ.vnã ſanctã catholicam ⁊c.Etiã vybi

papa in eccleſi. . videret᷑ ſtare.cũ pꝛima vnitate ad chꝛiſtũ.
, ercius articulus. Ingde patet ꝙ aliquis exiſtẽs papa legiti/

me electꝰ. pᷣt effici ſciſmaticus.ſi det impe
dimentũ ſciẽter cõmiſſiue vel omiſſiue.q
tota eccleſia nõ obediat vni ſũmo pontifi

ci Dũ / exẽpli gra.papa nõ pᷣt reducere ma

ioꝛẽ pantẽ xpᷣianitatis ad obediendũ vni
capiti niſi ceſſerit ⁊ alter ↄſtituat᷑. Ipᷣe vᷣo
hH pertinaciter renuit facere/aut in aliquo
multiplici caſu tali Simile diceret᷑ ð obe
dientib vero pape/ꝙ poſſunt eſſe ſciſma/

tidi. alij qͥ nõ obediunt ſ parati ſũt obe⸗/

dire modo pᷣdicto ⁊ apponũt diligẽtiã ſu/

am ꝙ vniat᷑ ecclia / ſut imunes a ſciſmate.
xtus artiulus.
Bteẽ ſipherve aliq ꝙ circa pᷣmiſſa ſit he
reticus / h eſt iuxta verba auguſtini ꝙ fin⸗/
gat ſibi nouũ erroꝛẽ/vel antiquũ ſequat᷑⸗

gloꝛie ſiue pꝛincipatꝰ ſui cauſa pbabit cõ

ſequẽter manitfeſtiſſime ꝙ talis eſt nedum

fautoꝛ ſciſmatis.ſʒ vere ſciſmaticus.Et
ideo ſufficiat in ſequẽtiba coartare ſermo/

nem ad hereſim.quoniã ex iſto ſufficieter
¶ Septimꝰ articulꝰ.
A ꝙ dũ nullꝰ eſt papa.vel dũ lapſus
[hereſiz manifeſtã ⁊ is damnatã.vł dũ
ↄſentire non pᷣt ecclia ↄgreget. qꝛ. l. effe⸗

ctus eſt amens ⁊ inſanꝰ incurabiliter. vel
incarceratus eſt/taliter ꝙ haberi nõ pᷣt ac

ceſius ad eü. etiã ſi neceſſitas vel euidens
vtilitas imineat pᷣt ſeↄgregare ſine papa

ohii
ntor
iun
it
tdenng
ühe
eherit

fopt⸗
Nſen
Uunnd
inm
röni
nmühoet
Werecht
Etqui
omiſſu
ioläüi
Si
muthi
pin
aoſn
woni
Rnopem
wlunn
indi
ien
Eindiquo
cat
Gnn
nifmer
indicfin

1

ii
Ainf
mmin .
aud

Etidẽ dicendũ eſt vbi papa ſufficiẽter ſũ

matus ⁊ reqͥſitus pↄgregãdo eccłiam ad
vniendũ eã in fide ⁊ moꝛibe/vel ad ↄſtituẽ
dũ ſibi papã certũ.nollet cõtumaciter eaʒ

ↄuocare. Iſte articułꝰ ſequit᷑ ex pꝛioꝛibni
Zex negatione eius ſequeret᷑ ꝙ eccleſia nõ
fuiſſet a xpᷣo ꝑfecte inſtituta ꝓ ſui ↄſerua/

tione ⁊ vnitate legitima in mẽbꝛis ſuiſ/in

fide ⁊ moꝛibo/⁊ ad vnũ caput ſecũdarium

verũ ⁊ certũ.qð apertiſſime eſt cõtra apo/

ſtolum ad Ephe.iiij.⁊ alibi multis lociſ

NHctaus articuluus.
Item eccleſia dicit᷑ catholica id eſt vni
nerſalis ⁊ apoſtolica noni⸗ om̃is homo
generaliter obligat᷑ adherere firmiter illiſ

veritatib/quas eadem eccleſia tenet. do/
cet ⁊ pᷣdicat.que veritates ſunt ſufficiẽter

in ſacra ſcriptura contente.pᷣſertim ĩ euã/

getlio / vel ex contentis in ſacra ſcriptura

ſufficienter ⁊ clare deducunt /vel per apo
ſtoloꝛum doctrinã ſucceſſiue deducte ſũt
de generatione in generationem vſq; ad
nos ꝑ obſeruationẽ legitimã. Uñ dicitur

eccleſia apoſtolica.quoniã in apłoꝛuʒ do/

ctrina fundata eſt.tã verbis q; ſcriptis
(Mionus articuluus.
tem dum eſt data in euãgelio ꝑ xp̃ᷣm
aliqua regula generalis obſeruanda.illa
obligat omnẽ hominem habentem vſum
rationis.niſi de exceptione alicuius hoĩs
ↄſtiterit per eandẽ legem euangelicã.⁊ nõ

ſolum per humanã traditionẽ vel excepti

poteſt ſuperioꝛis autoꝛitait.
[Docimus articu.·

onem.quoniã inferioꝛis lex derogare nõ

ter pmulgata Math. xviij. Si peccaue⸗/

rit in te frater tuꝰ /vade ⁊ coꝛripe eum int᷑

te ⁊ ipᷣm ſolũ Si te audierit lucratꝰes fra

trem tuũ.Si te nõ audierit adhibe tecuʒ

vnũ vel duos teſtes.vt in oꝛe duoꝛum vel
trium teſtiũ /ſtet om̃e verbum.ꝙ ſi nõ au

dierit eos dic eccleſie.ſi aũt eccleſiã nõ au

dierit.ſit tibi ſicut ethnicus ⁊ publicanuſ

Sequit᷑ continuo.Amẽ dico vobis.que

cunq; alligaueritis ſuꝑ terrã ⁊c. Ubi fun
datur poteſtas ſupernaturalis eccleſie vl
tra naturalen. ä

9

ndecimꝰ artitulſ.
tẽ
boꝛandum exalijs ſacre ſcripture paſſibs.

poſſent induci varie leges/que ſunt de iu

q; ad pꝛedictum articulum coꝛro

repꝛopꝛie diuino ⁊ erpſſo. imo ⁊ iure pꝛo

iciendo partẽ coꝛpoꝛis ſcandaliſantẽ to/

tuʒ coꝛpꝰ.ſiue ſit pes.ſiue manꝰ.ſiue ocu
lus. Mach. xviij. Et ita de reliquis. Dʒ
ſufficit ad deducendũ pꝓpoſitum hec vni/

ca lex p̃ᷣdicta. Si peccauerit. Et foꝛte di/
eer hic aliquis ꝙ quicqͥd ſit de membꝛiſ

bijciendis aut recidendis.caput tũ non
poteſt abijci vita manente. Reſpondeo
ſimilitudo coꝛpoꝛis veri⁊ miſtici non eſt
hic vſq;quaq; eadẽ.quoniã ſine capite na
turali coꝛpus nõ poteſt viuere.ſed ſine ca
pite ſecundario coꝛpus miſticũ poteſt ha
bere vitam. ſicut in caſu noſtro patet ð pa

pa quo remoto vel abſciſo.ſtat vnitas et

vita in coꝛpoꝛe miſtico eccleſie.⁊ hoc ĩ vir
tute capitis eſſentialis ⁊ pꝛimi. qd eſt xpᷣs
(W(WPDuogecimus articulus.

¶ Piem ſicut ſummꝰ pontifex quantum

cunq; legitime fuerit electus eſt filiꝰ eccle
ſie. Sic dici poteſt ⁊ debet frater vniuſcu
iuſq; hominis de eccłia Unde ⁊ ad hoc ſi

gnificãdum dedit nobis xpᷣs hanc foꝛmã
oꝛandi:Pater noſter ⁊c. Di vnuʒ ergo ha
bemus patrẽ in celis.ſi vnã matrẽ eccłiaʒ

in terris.ↄſtat ꝙ omes mutuo ſumus fra
tres. Et oppoſitũ ſentire vel dicere de pa
pa eſſet apertiſſimꝗ dementia.
redecimus articulus.

tẽ papa quantũcunq; legitime ele/
ctus poteſt peccare.qꝛ nõ ẽꝛmpeccabilis
erx aſſumptõe papalis dignitatis. Oppo

ſitum dicere. niſi ↄſtaret de aliquo per di
uinam reuelationem / eſſet intolerabiliter
Decimuſquart' articulus.

data fuerit ꝓ regimine totius eccleſie ⁊ fili

oꝛum ſuoꝝ. nihilomin appꝛopꝛiate da⸗/

ta eſt perſone petri.qui erat futurnus ſum/

mus paſtoꝛ.ſicut pmiſſuʒ fuerat Hath.

xvi.⁊ executioni demandatũ. Joh.xxi.
Decimuſquint articulus.

em ꝙ es in pꝛedicta lege Si pecca

.

Dic ecclie p ipo petro vel v ſuccelſoꝛibuſ
ſuis ſũmis pontificib.patet qꝛ petrꝰ non

dixiſſet ſibijpᷣi qũ frater ſuꝰ noluiſſet obe/

dire monitioni ſue ſeu fraterne coꝛrectio⸗
ni. Intelligebat ergo de eccleſia qᷓ eſtgre

gatio fideliũ.pᷣſertiʒ qñ frater q peccabat
ga 3

Item pᷣdicta lex. Si peccauerit.q; nis

„ %6
èð
ððð
E

Articuli ſpeciales

nolebat coꝛrigi fuiſſet talis ꝙ non habu
iſſet pꝛelatum ſupꝛa ſe / ſicut eſt papa. qur
tamen ſubiectus eſt legi pꝛedicte ſicut ip/
ſe eeſt frater peccabilis.
Derunuſſereus articulus.
SEE m xps dicendo in pᷣdicta lege. O⸗
ſieccleſiam nõ audierit / ſit tibi ſicut eth/
nicus ⁊ publicanus / docet manikeſte ꝙ ec
cleſia habet autoꝛitatẽ iudiciariã.alion
ſi nõ audiret᷑nõ eſſet contumacia vel pec

catũ.Et patet aliunde per illud. Qui voſ

audit / me audit ꝛc. Et iteꝝ. Quecũq; alli
gaueritis ſnper terram ⁊c. Sic ſubiungi
tur ſtatiz poſt pᷣdictã legẽ. Si peccauerit.

Decimulieptimus articulus.
tem ꝙ omnis qui poteſt ⁊ debet lici/
te puniri iudicialiter. poteſt etiã licite euo
cari ad iudiciũ.etiam per appellationem.-
aut pꝛouocationem.aut citationẽ᷑.pꝛout
viſum fuerit expedienſ iudici vel ülis qui
ad indicium accuſare volunt fratrem de/
linquentem.pꝛeſertim vbi non apparetꝓ

tunc modus conuenientioꝛ pꝓcedendi cõ/

tra reum/a peccatoꝛẽ fratrẽ.
Decimuſoctauus articulus.
tem ꝙ nulla conſtitutio humana po

tuit aut poteſt pꝛeiudicare legi pꝛedicte.
Si peccauerit ⁊c᷑. Cum ſit ð iure pure di

uino. de iure ppꝛie naturali pꝛeſuppoſi/
Decimuſnonus articulus

¶ Item e conſtitutiones qᷓ dicunt ꝙ pa⸗
poteſt deponi ſi labat᷑ in bereſim. non

unt cenſende ↄſtitutiones pure humane
vel poſitiue aliquoꝝ ſummoꝝ pontiſicuʒ
vel alteriꝰ. Patet q; tunc non ligarent pa
pam.aqꝛ par in parẽ nõ habet imperiũ.
Viceſimus articuluus.
Item qꝙ fundantur he conſtitutiones

pꝛincipaliter in pdicta lege. Si peccaue,

it ⁊c. Et in alijs iuribiconfoꝛmibus ſiẽ
pꝛetactũ eſt articulo vndecimo.
ULUliceſimuſpꝛimꝰ articulus.
(tẽ ꝙ ſicut hec conſtitutio xpᷣi. Si pec
cauerit ⁊c.non ſpecificat vel reſtringit de
ſolo peccato hereſiſ/ ſ ⁊ generaliter ð quo
libet peccati genere.qð poteſt deduciĩ pu
blicum. Sic qdᷣlibet peccatum pape pu/
blicum ſeu notoꝛium/pᷣt denunciari ecdle
ſie. ſi fraternaliter monitꝰ papa/nolit au/
dire monentẽ.neq; teſtes inductos. Niſi
daret᷑ ex lege ppꝛie diuina.q aliqð pecca/
tum xps iſtic exduſerit.qð vtiq; fierinon

poter.
Lliceſimuſſecundꝰ articulus.
Pem quicunq; cuiuſcunq; ſtatus fue/
rit/qui ſcripſerit vel aſſeruerit ꝙ papa nõ

poſſit p alio crimine accuſari coꝛam eccle
ſia q; pꝛo hereſi.ille negandus eſt ſimpli/

citer tani contradicens textui euangeli/
co. Uel reuerenter gloſandus eſt/ſi nõ ap
pareat ꝙ fuerit in hac aſſertione ꝑtinax.⁊
ſi in alijs bene ſenſit. Simile dicit de ſcri
pturis que ſonare vidẽtur ꝙ papa nõ ha/
bet ſuperioꝛẽ iudicẽ in terris.⁊ ꝙ ab eo nũ
q; licuit/ neq; licet appellare.⁊ ita de ſimi/
libus.que ſi excludũt autoꝛitatẽ genera/

lis concilij. ſunt hereſes maniſeſte. Sed

non eſt leuiter pꝛeſumẽdum ꝙ alij vocto/
res ſic ſenſerint generaliter abſq; om̃i ex/

ceptione poſſibili occaſione vel coloꝛe.

U iceſimuſtercius articulus.

iem q glola q dicit ;pro alio crimi /
ne q; pꝛo hereſi poteſt papa accuſari vłde

poni.non habet autoꝛitatem vł robur tã

qᷓ;ᷓ ab vno gloſatoꝛe vel homine.ſed a chꝛi

ſto ĩmediate ⁊ expꝛeſſe.alioquin non ſace/
ret fidem.ſicut pꝛedictum eſt in altero ar⸗

ticulo.ꝙ par in parem.⁊ vnus inferioꝛ in

ſuperioꝛem nõ habet iudicium.

liceſimuſquartus articulus. . .
¶ Item qde iure diuino ⁊ naturali eſlt ꝓ

pꝛia deſenſio ſuijpſius dum leditur.dum
tamen boc faciat per media nõ pꝛohibita
in lege diuina ⁊ naturali.
Uiceſimuſquintus articulus
¶ Item ꝙ ſtare poteſt in facto ꝙ aliquis
moleſtatus a papa etiam vero ⁊ legitimo
non poſſit habere ſufficientyn defenſionẽ
niſi pꝛouocet vel appellet a pᷣapa ad iudi/
cium eccleſie.⁊ niſi ſubtrahat ſe ab eo.ſic
q eius mandatis non obediat.que mãda
ta vel obedientia tollerent leſo iuſtã defen
ſionem ſuijpſius /vel ſuoꝛum.vt eſſet tui/

tio pꝛopꝛie matris vel patris.aut patrie
ſue. imo ⁊ totius catholice veritatis / aut
vnitatis eccleſte/ſicut apparuit in ſubtra

ctionibus multis legitime factiſ tempoꝛe
noſtro ⁊ per pꝛius. .=
Liiceſimuſſextus articulus.
Gtemt icut alias pᷣdicatuʒ eſt coꝛãh̊ ſa

crò concilio / p̃t haberi multiplex occaſio/
⁊ queſitus coloꝛ/ad hoc ꝙ poſſit ⁊ debeat

ꝑ eccleſiã ſeu conciliũ generale vice ſua da
ri libellꝰ repudij vero pape.quãdoq; ſine

culpa papelicet non ſine caula/qnq; cum

e culpa pape etiã ali⸗ .
d H ctiz alig e ſithereſis. M i9„
quẽ t coloꝛes ereſis. ⁊ nume
e quẽadmodũ vi vel occaſiones 7 nume M
ſns teſt odũ vice occaliones Dr e MMUU
ngil it in celeſtin repudij eccleſi põtifex po D
n kuncrlcnind ane Alcſiellicut pa
inuͤen ent hic ad im nte. Uxoꝛ autẽ it patu H ““
tunt icelmnſſepti Fico⸗ ante: virns.
ſtem ꝙ pᷣd tim? articul
donni leundker ndiclalt ſeaaſin ul articuli
Niimd⸗ Pliene Praniigi declarati/ nſtañ. ſo
bas Rarignr rin eckinn annn 0
ralis conci tis factis ſuꝑ air conſtitutioni
ſoc/ M. oncilij. pꝛeſerti up autoꝛitate ge in
D. cccc. quij elertiz ſexta ap tate gene
decreto ulitodecimo.2 apꝛilis anno
de luna / non p ꝛetenſa conſtitu. ſſime in .
Nei Ari udicat ſub tio petri rßÿMWB Nc H
unn ehnuo ⸗67. tractioni facte “MVq O”YJYUMD
eſic h alicuiꝰ ar vel allerens in ⸗
i beſtninnvamnadi nenenlenn
dr p̃dictã legẽ natã/ aſſerit expᷣſſ. it in
unn Tt cõ legtcnanger echſe con
n Pa 12. Eecotr iſtũ. Unã ſa cauerit
is P hᷣ ſacrũ ciliũ raverenninatnerbſte
ic⸗ Vieſimuſn. ut pᷣtactum eſt a expſſe
tur dum ter minans iu eccleſiaſticꝰ e us.
miſſoꝛũ articul eꝛ penalis ol odũ con,
s tinacia quom S oomitaneean 9 “
ogligi⸗ monſtrat ꝙ non olibet erentari. ſas per, ðẽð
drigen veritatẽ nocerimpie H .
R in ſe elt / per erröm glloninckacieg addim H
ſeutk. e grauiſſt iraas ienuhez alon⸗ l MV 2
ratt kl. qꝛ n0 oſtendit ſ⸗ m rurſus in eePe⸗ “”JMZd
nden ! M
uenga ” isckh
inſabnn tn tẽ ꝙ nulle pteſtatõ iculus.
gltnpen uin releuant talẽ tões facte in o
toꝛẽ. quo mi eaſſertoꝛẽ oppoſi⸗
iudicari.qꝛ cũ ebeat ĩ erroꝛe ſi ermina
D bus nn aligtalusn⸗ ptinax
cc 5 fſacto parti are ĩ fide ece vgenerali .
leo poſſ particularis erre eccleſie ⁊c.SD li⸗ DMUMU¾
1 3 lati deduci tã oꝛis aſſertio tat
ſin, oꝛũ bereticoꝝ uci tãp roes q; ſertio. ſicut “l
enu⸗ den betcaptetl wen Sherehlaon HUM
Gon 111 taciom. factu
△
8 –
*

Articuli ſpeciales

BGequitur ſecunduſ

liber eiuſdem doctoꝛis / articuloꝝ ſpecia/
lium/ſubſumptoꝛum ſpecialiter ex gene⸗/
ralibus articulis /ſuper poteſtate ⁊ auto/
ritate eccleſie/cõtra petrum de luna ad cõ

uincendum eum vt pꝛius.

KTpeimo notã

dum ſecit quandam pꝛetenſã
conſtitutionem/⁊ eam pluries ſolenniter
publicauit ⁊ publicari fecit.ĩmo ⁊ pꝛati/
cauit quantum in ſe fuit.tam contra chꝛi
ſtianiſſimum regem francie ante conciliũ
piſanum. qᷓ; nouiſſime contra illuſtriſſi/
mum regem arrogonie.⁊ generaliter con/
tra omneſ qui ſunt in hoc ſacro Conſtañ.
concilio.ſicut patet ex ſua reſponſione ad
citationem. Que pꝛetenſa conſtitutio in/
cepit In dierum ſucceſſu creſcente mali/
cia ⁊c̃. Datuʒ maſſilie quartodecimo kabł.
iunij.anno terciodecimo pontificatus no
ſtri/ita ꝙ ſunt decem anni vel circiter.
Becũdus articulꝰ.
tem ꝙ in pꝛetenſa conſtitutione po/
nitur in ſoꝛma talis clauſula inter ceteraſ
omnes ⁊c.qui a nobis vel ſucceſſoꝛiba no
ſtris romanis pontificibus canonice in/

trantibus appellare pꝛeſumpſerint.ſeu

noſtra ſeu ipſꝛum ſucceſſoꝛum noſtroꝛũ
romanoꝛum pontificum/canonice intrã/
tium obedientia receſſerint.ac ſe ſubtra/
xerint.vł in pꝛemiſſa ſubtractione aut ap
pella tione ꝑſeuerauerint ſeu perſtiterint.
ſeu eis in pꝛemiſſis impedimentis ſeu ap
pellationibus.ſubtractionibns.vel pꝛo/
uocationibus / ſcienter per ſe vel per aliũ
vel alios/quauis occaſione ſeu queſito co
loꝛe dederint.auxilium.concilium.vel fa
uoꝛem.⁊ qui pertinaciter aſſeruerint illoſ
qui pꝛemiſſa cõmittunt per noſtras ſentẽ
tias non ligari/cuiuſcunq; ſtatus.graduſ
dignitatis exiſtant / vel conditionis.etiaʒ
ſi cardinalatus patriarchali. archiepiſco/
pali.epiſcopali.imperiali.regali.vel alia
quauis eccleſiaſtica vel mundana pꝛeful/
geant dignitate.ex nũc autoꝛitate apoſto
lica. excõmunicationis ſententiam ꝓmul
gamus.a qua nullus pꝛecerq; a romanis

dum eſt ꝙ petrus de luna du /

pontificibus niſi dumtaxat in moꝛtis ar/
ticulo poterit beneficiũ abſolutionis ob/
tinere ⁊c̃. Et addunt᷑ pene depoſitõis ⁊c.
Lercius articuluus.
te dicta clauſula / ſicut patet ex foꝛ⸗/

ma ſua eſt generaliter abſq; omni excepti

one poſita/tam de petro ðᷣ luna/q; ð quo
cũq; legitimo ſucceſſoꝛe ſuo.ſiue labatur

aliquis eoꝛum in hereſim.ſiue in alið pec

catum quodlibet/quantumcũq; enoꝛme.

quia dicit quauis occaſiõe ſeu queſito co
loꝛe ⁊c. Et quia ſi voluiſſet aliquam exce
ptionem fuiſſe.illam explicaſſet. Sed qꝛ
videbat exceptionem redundarepotniſte
contra ſeipſum. pꝛopterea nullã appoſu/
it vel apponendam iudicauit. ,— .„ .„ ●’–
NOQOuartus articulus.
Pitem petrus de luna in ſuis reſpon/
ſionibus datis ad citationem contra euʒ
factam / dat aperte intelligi.ꝙ vult pꝛati/
care dictam pꝛetenſam conſtitutionem et
tenet firmiter ꝙꝙ habuit ⁊ habet robur et
vim ſuam/contra omnes ⁊ ſingulos qui
ſunt in hoc ſacro onſtañ.concilio.quia
ſic dicit in ama. Eſoteſtandum tame
ꝙ per quemcunq; acta vł facienda.dicta
ſeu dicenda/ſub quacunq; foꝛma/non in/
tendit dictam congregationem aut eius
pꝛetenſam citationem compꝛobare.ncip
ſam citationem quomodolibet exaudire/

tanq; a notoꝛie nullam poteſtatem haben

tibus emanatam/quoquo modo tribue/
re ſeu pꝛeſtare.ĩmo ipſam ⁊ alia quecunq;

facta ſeu facienda/oꝛdinata ſen oꝛdinãda

contra ipſum/⁊ romanam eccleſiam/cum

ſint de facto pꝛeſumpta per cẽos.pꝛonun/

ciauit/decreuit/⁊ declarauit/pꝛonunciat/

decernit ⁊ declarat.caſſa.nulla.⁊ irrita/ip

ſo iure vt de his etiaz / eſt ſolenniter pꝛote
ſtatus. ¶Poſtremo cum in pꝛetenſa cita
tione contineatur.q; conuenientes ĩ vnuʒ

canonice conuocati/ repꝛeſentantes ip-/
ſam vniuerſalem eccleſiam decreuerunt.
⁊c. Reſpondet idem dominus noſter pa⸗/

pa/ꝙ pꝛedicti congregati in Conſtañ.nõ
ſunt generalis ſynodus.nec vniuerſalem

eccleſiam repꝛeſentant.cum ſint excõomu

nicati/⁊ omnibus eccleſiaſticis dignitati
bus / gradibus / ⁊ autoꝛitatib/⁊ iuriſdicti
one pᷣuati.⁊ ꝑↄſequẽs nullas ꝑtes iudicij
potuerũt aſſumere.nec pñt ſicut nec etiaʒ

— —

d
Areis
he
udire
ighrem
N
Wa
aum
ndinid
iamn
pne
Nol
Ptimnad
nier
wimni
mes /
monun.
WMoN
Onſtann
inen⸗
. c⸗
digen
iunci
wint/
GMh⅓⅝⁹

contra pete de lungn

iuriſdictionem aliquaʒꝭ exercere. pꝛecipue

cũ minoꝛ in maioꝛ?. ⁊ pmaxime in bapa?.
quẽ nec iuꝛis autoꝛitas.nec rõnis debitů

nec alicuiꝰ obligatõis nccitas / ad h artãt·
actum imperioſum exercere non poſſit.

cce temeritatem ⁊ pertinaciaʒ aduer
ſus hoc ſacrum cõcilium⁊ aduerius om/

nes indifferenter qui ſibi nõ obediũt. Un
de ⁊ reputat ſolam eccleſiam eſſe apud ſe/

banc legem euangelicam.
⁊c. Et qui fundant᷑ in hac lege cuʒ ſuis ſi /
miliby. ⁊ B notoꝛiũ eſt ex terminis.

⁊ ſolum concilium generale/ ꝓcathedꝛa
ſua eſt archa Noe ſicut dixit verbo / dane
intelligi nullꝰ extra hanc archam ſalua

bitur. Et ita de plurimis.

ODuintus articu-
HFtem qꝙ hec pꝛetenſa conſtitutio de di⸗
recto ⁊ expꝛeſſe repugnat omnibus ⁊ ſin/

alis pꝛioꝛibus antenlla gi elucidant
i peccauerit

SBerxt articulſ.
Ptema petrus de luna non excu ſa tur
vel releuatur ab hereſi pꝛedicta ⁊ pertina

cia/ per generales pꝛoteſtationes/quas ſa
cit que ſic habentur in fſoꝛma. ¶Dicit ac
etiam pꝛofitetur/ꝙ in veritate fidei ⁊ vni/

tate catholice eccleſie ſemꝑ fuit ⁊ eſt.ſem
q; ſe fuiſſe ⁊ permanſiſſe ſirmiter credit.nꝰ

ab illis vnq; / modo aliq̊̃ deuiauit. ſic nec

ſorum. onuat enim æ cum his pꝛoteſta

deuiare intendit.nec fauoꝛem ſciſmati vl

bereſi aliquo modo dedit. ſicutn dare in

tendit. ĩmo ſemper tenuit ⁊ tenet firmiter

q; credidit ⁊ credit. qð ſctã Romana ⁊ ca

tholica eccłia tenuit / tenet / pfitet / 1 doc

nec aliquid a pꝛedictis decreuit dicere. fa

cere. ſcribexe. docere tenere ſeu credere in/

tendit in poſterum. gratia eidem diuina
aſſiſtente. nilq; pertinaciter ſeu incoꝛrigi/
biliter dixiſſe ſeu dicere voluit nec inten /

dit. Sed omnia pꝛeterita. pꝛeſentia.⁊ fu/
tura quecunq; dicta ⁊ dicenda.facta ⁊ ſa⸗/

cienda. ſcripta ⁊ ſcribenda. credita ⁊ creldẽ
da. docta ⁊ docenda ſubijcit ſubiectaq; eſ

„

ſe voluit coꝛrecti

ctioni ⁊ determinationi ca/
cholice eccleſie ſacroſancte.Et ſi contra

pſerit. aut fecerit quouis modo/qð nõ cre

dit. paratus eſt ſemp ſtare coꝛrectioni di/
cte ſancte matris eccleſie.in cuius vnita/

te viuere intendit atq; moꝛi / ſicut catholi
cus ⁊ fideliſ.⁊ facere ⁊ complere ea ad que

aſtringitur in pꝛemiſſis ⁊ quolibet pᷣmiiſ/

per hoc fiet abbꝛeuiatio alioꝛum pꝛo
ſuum iuridicoꝛum.qui verſarentur ĩ bis
que ſunt facti.quoniam per pꝛedictos ar
ticulos poteſt veraciter vno verbo dici ip
ſi petro deluna. Exoꝛe tuo te iudico ſer/

tionibꝰ remaneret particularis erroꝛ ſu⸗
non purgatus.

Septimus articunililbb
4 Item ſi nunc pꝛedictus petrus de lu⸗
na vellet a pꝛedicta bereſi ſua reuerti/ re
dire ad gremium eccleſie.ipſa poſſet non
claudere ſi ibi gremium / dando indulgen/
tiam de ſcelere. ſed non deberet ipſum im/

punitum relinquere / vel in papatu pꝛetè/

7

ſoretinere etiam vbi fuiſſet aliunde papa
legitimus. ðð

OIOIctauus articulꝰ.
Htem ꝙ ſi mittat nuncios ſi uos. vide/
tur ꝙ in pꝛimis ⁊ ante omnia pꝛoponẽdi
ſunt ipſis pꝛecedentes articuli /vt reſpon

„

deant ſigillatim q quemlibet. quoniam
„

cel
h

ue nequã.ĩmo videtur ꝙ nuncij ſimittan
tur erunt interrogãdi ſuper pꝛemiſſis ne/

dum pꝛo nomine ſeu vice petri de luna. ſy

etiam pꝛo ſe ipſis.vt videatur quid ſenti/
ant ſuper eiſdem articulis.vt ſi male/ ha /
beant ⁊ ipſi male iuxta demeritum ⁊ erro
rem. ſi bene/condemnabitur eoꝛum magi
ſter ex eoꝝ ↄfeſſione catholica ⁊ vera.

Articulatõ pꝛetacte s

conſtitutõnis petri deluna poteſt fieri cõ
tra ipſum ſub tribus pꝛöpoſitionibus ſe
quentib/cũ ꝓbatione ſummaria ⁊ aliarũ

ndam additione conduſionum.

„

de luna ppꝛie ſciſmaticum.temerariũ.ſcã

daloſum.atq; ſacrilegum.

Conſtitutio illa eſt hereticalis

lice. de coꝛrectione fraterna / 1 de coꝛrecti⸗/
one iudiciali ꝑ autoꝛitateʒ eccłie.ſi frater
na non ſatiſſecerit que habetur Math.

xvii. Si peccauerit ĩ te frater tuꝰ ⁊ꝛc. Dz

bec conſtitutio petri de luna eſt huiuſmo
di igitur eſt hereticalis Deducit᷑ maioꝛ

.⸗ *

per deſcriptionẽ bereſiſ q eſt dogma px

ℳ—

¶ Mec conſtitutio petri de luna eſt here/
ticalis que incipit. In die ⁊c. ¶ Hec con
ſtitutio cum ſuis circumſtãtijs reddit pe/
trum de luna bereticum. ¶ Hec conſtitu
tio cum ſuis circumſtantijs reddit petrũ

gnꝓue directe ⁊ expꝛeſſe pꝛeiudi/
cat ⁊ contrariatur legi euange/

tio/nunc ad denunciati

Articuli ſpeciales cõtra petꝑ de luna

uerſum fidei catholice contrariũ. Cõſtat
aũt ꝙ euangeliũ eſt fides oꝛthodoxa obie
ctiue.ſicut dicit᷑ in ſimbolo. Hec eſt fides
catholica ⁊c. Sed minoꝛ in quo ſtat diffi
cultas deducitur ſic. Lex pꝛedicta.de coꝛ
rectione fraterna ⁊ iudiciali.aut compꝛe/
hendit petrum deluna ⁊ ſuos ſucceſſoꝛes
quos reputat ſummos põtifices futuros

legitime/vel non compꝛehendit. Non po

teſt dici ſecundũ.quoniam ler fertur gene

raliter de omm fratre dum peccauerit ta.

li peccato qð poteſt deduci in publicum.
Conſtat autem ꝙ quilibet chꝛiſtianus eſt
frater noſter etiã ſi fuerit papa. quia pꝛo/
pter hoc ñ deſinit dicere pater nf. Si igi/

tres. Di vero detur pꝛimum ſicut dari ne
ceſſe eſt. ꝙ ſcilicet papa com pꝛehenditur
ſub lege hac eua ngelica ⁊ immutabili que
conſonat etiaʒ iuri pꝛopꝛie naturali.
quitur ergo ꝙ ſi peccauerit in nos.etiam
frater noſter debʒ fra ternaliter pꝛimo coꝛ
ripi/iuxta regulam generaliter ita poſitã.

O ſi noluerit audire.adhibendi ſunt te/
ſtes. O), ſi audire noluerit/denuncianduſ

eſt eccleſie. quã ſi contempſerit. habenduſ
eſt tanq; ethnicus ⁊ publicanus id eſt exr

cõmunicatus ⁊ extra eccleſiam poſitus.

Sequitur ergo conſeq uẽter ꝙ eccleſia eſt

iudex pape duz peccauexit peccato publi

co ⁊ eccleſie denunciato: Et poteſt ecclddia
talem papam excõmunicare ⁊ eicere a cõ

ſoꝛtio/multipliei occaſione/et multiplici
queſito coloꝛe. Conſtat autem ab infe/
rioꝛi ad ſuperioꝛem legitimum / poteſt fie
ri appellatio/ſeu pꝛouocatio ſen deductõ
in cauſam.ſeu iudicialis citatio euoca/
lonem alteriꝰ. nũc
ex puro iudicis officio. Sed manifeſtum

eſt ꝙ hec conſtitutio tollit omnia iſta me/

dia dum fert generalem excõmunicatio/

nis ſententiã ⁊ penas depoſi itionis in om
nes qui quacunq; occaſione vel quocũq;
queſito coloꝛe pᷣſumpſerint a perſona pe/
tri de luna vel a quocunq; ſucceſſoꝛe ſeu
appellare ſeu pꝛouocare.vel ab obedien/

tia ſe ſubtrahere ⁊c̃. ð vtiq; repugnat et

Zrradicit maniteſtiſſime hnic legi euãge
lice ꝓput modo deductum eſft.

Robatur ſecunda concluſio fa
ciliter ex pꝛecedenti. Ille enim
pꝛopꝛie dicitur hereticus qui
pertinaciter aſſerit/imo deter/

MM

minat hereſim. ſed petrus de luna perti⸗/
naciter ita facit. Eſt em̃ pertinax qui non
eſt paratus coꝛrigi.⁊ qui non querit cau/
ta ſolicitudine veritatem /ſed impugnat/
etad impugnandum omnes inducit ſub
henmis terribilibus quantũ ipſo eſt. Sic
eſt in pꝛopoſito. lddendo maxime phic
unpugnatur regula veritatis de directo.
per quã errans frater habʒ coꝛrigi.que re
gula ẽ autoꝛitas ⁊ poteſtas iudicialis ip/
ſius eccleſie vl concilij generalis vice ſua

Inde tollit quantũ in ipſo eſt omia me/

dia per que debet errans ad viam ⁊ regu/
m reduci verita tis. Poſſent addi circũ/

init er nr. D ſſtantie quaſi ſine numero quepꝛobãt hãc
tur eſt ꝑpater noſter. nos pariter ſumꝰ fra

hertinaciam in petro de luna reſpeetu cõ⸗
itutionis huiuſmodi ⁊ alioꝛum erroꝛuz
multiplicium/⁊ ſcandaloſiſſe imoꝛum. ſed
hec pꝛo nunc ſufficiũt. attento ꝓtam erga
regẽ francie/qᷓ; erga regem arrogonie / vo⸗/
luit pꝛaticare conſtitutionem iſtam bere/
ticalem atq; peſtiferam. ĩmo ⁊ in om̃es ex

ſponſione ſua ad citationem.
RKobatur tercia concluſio con/
ſiderando materiã circa quam
eſt hereſis predicta.que de ne/
ceſſitate infert peccatũ ſciſi ma/
tis quoniã tendit ad impoſſibilitandum
reunitionẽ eccleſie/ſub vno certo paſtoꝛe
ſupꝛemo.quia tollit medium conuenien/
tiſſimum ĩmo neceſſariu m/ſcilicet autoꝛi

latem iudicialem eccleſie/ſeu concilij ge⸗

neralis vice ſua/dum pꝛohibet eccleſiam
congregari ⁊c.⁊ dum remouet omnem pa
pamaſi Alerriontautonbart⸗ iudicialis

t

eccleſie (Konkirn antur omnla pꝛedicta
per conſtitutiones h
ctas ? publicatas pluries. Confirmätur
etiam per ſubtractiones licitas illoꝝ pꝛin

uius ſacri concilij fa/

cipum qui ſe ſubtra xerunt. Opoꝛtet eniz
concedere pꝛemiſſas tres cõcluſiones.vł
dicere ꝙ hoc concilium generale errauit/⸗

aciendo queſtiones tales / in appꝛoban
me ſubtractionem dominoꝛuz

*

go nouiſſime . .
Arrogonenſium.abſit autem hoc a nobiſ
ita delirare. ¶ E

⁊ alie/videntur ſonare pꝛo conſtitutione
petri de luna Reſpondetur ꝙ illa iura ſüt
