nus hoim. Et. R.cũ introiſſent domũ di

ſcipuli eius acceſſerũt. M.ad eũ ſecreto ⁊

dixerũt ei. Quare nos nõ potuimꝰ curare
eum:? Dicxit illis ieſus ꝓpter incredulitatẽ
yeſtrã. Amen dicovobis. Si habueritis
fidẽ ſicut granũ ſinapis/dicet⸗ mõti huic
tranſi hinc et trãſibit.⁊ nihil impoſſibile
eritvobis Hoc. R.ãt genus in nullo pot
exire niſi in oꝛatõne ⁊ ieiunio.

De cenopheia et
atrv. K.

J.ãbulabat pꝰhoc ihᷣs ĩ galileã
— ec R.volebat quẽqᷓ; ſcire Hõ.J.
eĩ volebat ãbulare in iudeã qꝛ qrebant eũ
iudei intficere Erat eĩ in pxio dies feſtꝰ iu
deoꝝ ſcenopheia. Dixefrt ãt ad eũ frẽs eiꝰ
Krãſi hincvade ĩ uudeãvt⁊ diſcipuli tui
videãt oꝑa q̃ tu facis. NHemo qppeĩ occul
lo aliqͥd facit⁊ q̃rit ipᷣe in palã eè ſi ̊ facis
maitfeſta reipʒ mũdo. Nec eĩ frẽs erꝛcrede⸗
bãt in eũ Dixit ergo eis ihs.tꝑs meũ non
dũ aduenit.tꝑs ãtveſtꝝ ſꝑ eſt ꝑatũ NHõ pᷣt
mũdodiſſe vos.me ãt odit.qꝛ teſtioniuz
ꝑhibeo de illo qꝛ oꝑa eiꝰmala ſunt. NUos
aſcẽdite ad diẽ feſtũ hũc.ego ãt nõ aſcẽdãa
ad diẽ feſtü iſtũ.qꝛ tꝑs meũ nõdũ ĩpletũ ẽ
Hec cũ diriſſet ipᷣe mãſit ĩ galilea. Cõuer
ſantibo M. ãt eis in galilea docebat. R. di
ſcipulos ſuos? M. dixit. R.illis ieſus Fi
lius hoĩs tradẽdus eſt in manꝰhoĩm ⁊ oc 4
cidẽt eũt occiſi us R. tertia die reſurget. At
C.illi ignoꝛabãtverbũ iſtð.⁊ eratvelatu,ʒ
añ eos vt nõ ſentiret illð.?⁊ L. timebãt.R.
eũ interrogare de hocverboꝛ ↄtriſtati N
ſuntvehemter Ut. J.ãt aſcender̃t frẽs eiꝰ
tunc ⁊ ipſe aſcendit ad diem feſtum.non

☚ 5

Nonotelſeron ſine

maniteſte.ſed quaſi in occulto. Judei er⸗

G querebãt eum in die ſeſto. ⁊ dicebant.
UO

bi eſt ille? Et murmur multũ erat de il

lo in turba. Quidã enim dicebãt quia bo
nus eſt Alij autẽ dicebant nõ.ſed ſeducit
turbas. Nemo tamẽ palam loquebat de

co ꝓpter metũ iudeoꝛũ Aam autẽ die feſto

mediante aſcẽdit Jeſus in templũ⁊ doce⸗
bat et mirabant᷑ iudei dicentes. Quomõ
hic litteras ſcit cũ non didicerit? Reſpon
dit eis Jeſus⁊ dixit Mesa doctrina nõ eſt

mea ſed eius qͥ miſit me. Si qͥs voluerit
volũtatẽ eius facere/cognoſcet de doctri⸗
na vtrũ ex deo ſit an ego a meipſo loquar
Quia ſemetipſo loqͥtur gloꝛiã pꝛopꝛiam

querit. Qui autẽ querit gloꝛiã eius qͥ mi

ſit illũ.hicverax eſt⁊ iniuſticia in illo non

eſt. NHõne Moyſes dedit vobis legẽ.⁊ ne⸗

mo exvobis facit legẽ: Quid me queritis

interficere: Reſpõdit ei turba ⁊ dixit. De⸗

moniũ habes. Quis te ꝗqrit intficere: Rñ
dit ei Jeſus ⁊ dixit eis. VUnũ opus feci et
om̃es miramini.ꝓpterea moiſes dedit vo

bis circũciſionẽ. nõ quia ex moyſe eſt ſed
ex patribo. Et in ſabbato circũcidetis ho⸗
minẽ. Si circunciſionẽ accipit homo in

ſabbato vt nõ ſoluat᷑ lex moyſi.mihi indi

gnamini.qꝛ totũ hominẽ ſanũ feci in ſab
bato: Nolite iudicare ſm faciẽ ſed inſtuʒ
iudiciũ iudicate. Dicebant ergo quidã ex

22

hieroſolimis.HNoõne hic eſt quẽ querũt in
terficere: Ecce palam loqͥtur ⁊ nihil ei di⸗
cunt.Nunqͥd vere cognouerũt pꝛincipes

quia hic eſt xpᷣs. Sed hũc ſcim vnde ſit.
xpᷣus autẽ cumvenerit nemo ſcitvnde ſit.

Clamabat ergo docens in templo Jeſus

⁊ dicens. Et meſcitis ⁊ vndeſim ſuis ⁊ a

meipſo nõ veni ſed eſt ver qͥ miſit mequẽ

vos neſcitis.Ego autẽ ſcio eũ. Et ſi dixe

ſed ſcio eũ quia ab ipſo ſum ⁊ ipſe me mi⸗

ſit. Querebãt ergo eũ appꝛehendere et ne
mo miſit in illũ manus/qꝛ nõdum vene⸗

rat hoꝛa eius.Deturba autẽ multi credi/
derũt in eum Et dicebãt.xpᷣs cumvenerit
nũquid plura ſigna faciet q; que hic facit
Audierũt phariſei turbã murmurãtẽ de

illo hic.Et miſerũt phariſei⁊ pꝛicipes mi

niſtros vt appꝛehẽderẽt eũ. Dixit ergo ie
ſus.Adhuc modicũ tempꝰ vobiſcuʒ ſum

et vado ad eũ qui miſit me.q̃ritis meꝛ nõ
inuenietis.Et vbi ſum ego vos nõ pote⸗
ſtis venire. Dixerũt ergo iudei ad ſeipſos

Quo hic iturus eſt qꝛ nõ inueniem?euʒ:

Hunqͥd in diſpſionẽ gentiũ iturꝰeſt⁊ do⸗

ciurus gẽtes: Quis eſt hic ſermo quẽ di⸗
xlt. Queritis me⁊ nõ inuenietis ⁊ vbiſuʒ
ego vos nõ poteſtis vẽire: In nouiſſimo
gutẽ die magno feſtiuitatis ſtabat Jeſus
⁊ clamabat dicẽs.Si qͥs ſititvẽiat ad me
et bibat.Qui credit in me ſicut dicit ſcri⸗
ptura flumia de vẽtre eius fluẽt aqueviue
Hoc autẽ dixit de ſpũ quẽ accepturi erãt
credẽtes in eum. Nõdum eni erat ſpiritꝰ
datus qꝛ Jeſus nondũ fuerat glificatus.
Ex ülla ergo turba cũ audiſſent hos ſᷣmo⸗

nes eius dicebãt. Hic eſt vere pꝛopheta.
Alij dicebãt hic eſt x:ð̃s. Quidã autẽ dice

bante Nunqͥd a galilea xps venit Nonne
ſcriptura dicit qꝛ ex ſemie dauid⁊ de beth
leem caſtello vbi erat dauid.venit chꝛiſtꝰ:
Diſſenſio itaq; facta eſt in turba pꝛopter

eum. Qnidã autẽ ex ipſisvolebãt apphẽ⸗
dere eũ ſed nemo miſit ſuꝑ illũ manꝰ. Ve

£

nerũt ergo miniſtri ad pontifices⁊ phari⸗

ſeos ⁊ dixerunt eis illi. Quare nõ adduxi

ſtis eũ: Rñderũt iſti. Nunq; ſic locutꝰ eſt

homo ſicut hic hõ loqͥtur. Rñderũt ergo
eis phariſei: Nunqͥd et vos ſeducti eſtis:
Huiquid aliqͥs ex pꝛincipib et phariſeis

credit in eũ ſed turba hec n

que non nouit legẽ male Ilota ꝙ nicode⸗
dicti ſunt. Dixit nicode: mus ia venerat.
mꝰad eos Ille qͥ venit ad eũ nocteqͥ vnus

erat ex ipſis Nunqͥd lex noſtra iudicat ho
minẽ niſi audierit ab ipſo pꝛius ⁊ cogno⸗

nerit qͥd faciat. Reſponderũt⁊ dixerũt ei.

Hunqͥd ⁊ tu galile es.ſcrutare ſcripturas
et vide quia ꝓpheta a galilea nõ ſurgit Et
reuerſi ſunt vnuſquiſq; in domũ ſuam.
De muliere dephenſa in adultento Jo.
viij. Lapitulum.lxxviiij.
Eſus autẽ ꝑꝛexit in montẽ oliueti ⁊
diluculo iterũvenit in templũ et om
nis populꝰ?venit ad eũ ⁊ ſedẽs doce⸗
at eos. Adducunt autẽ ſcribe ⁊ phariſei
mulierẽ in adulterio depᷣpenſam⁊ ſtatue⸗
runt eã in medio⁊ dixer̃t e Magiſter hec
mulier mõ dephenſa eſt in adulterio. In

lege autẽ mandauit nobis dñs hmõrlapi

dare. Tu ergo quid dicis? Hec autẽ dice

bant tentãtes eũ vt poſſent accuſare eum
Jeſus autẽ inclinãs ſe deoꝛſuʒ digito ſeci
bebat in terra. Cum autẽ ꝑſeuerarẽt int
rogantes eũ erexit ſe ⁊ dixit eis. Qui ſine

ccato veſtrũ eſt.pꝛimus in illã lapidem

Die
en
leſt
eſtie
hoc
ege
Si
emi
qui⸗
loqu
goq
lort

wi
di
Dini
imme.
mo⸗
beta.
edice
Ponre
ebetb
ike
pler
Phe⸗
e
c
Wvri
Ne
mo
aicſs
enſes

wbe⸗,
nerat.
rnus
atho
oFof
in e⸗
Prurds
nat
ſcn.
Neno
.
edus
npücn
ſ
erſni
mtkene
Citene
lic⸗ io⸗ 1
pmörtke
cauti
ſaron
dgion
ai
. O
in

mittat. Et iterũ ſe inclinans ſcribebat in
terra Audiẽtes autẽvnus poſtvnũ exibãt
incipiẽtes a ſenioꝛib ⁊ remãſit ſolꝰ mu⸗
lier in medio ſtãs Erigens aũt ſe Jeſus di
xit ei Muliervbi funt qͥ te accuſabãt: Ne
mo te condẽnauit: Que dixit. NHNemo do⸗
mine.Dixit autẽ ei Jeſus Nec ego te con
demnabo.vade⁊ amplius noli peccare.
„ π –☚
Der verbis chꝛilti
in gazophilatio.J.viij. Capi.lxxxix.
erũ ergo locutꝰ eſt eis ieſus dicẽs.
Ego ſuʒ lux mũdi.qui ſetur me nõ
ambulat in tenebꝛis ſed hẽbit lumẽ
vite. Dixerunt ergo ei phariſei.Lu

de teipſo teſtimoniũ ꝑhibes teſtimoniuʒ
.
1

4

tuũ nõ eſtverũ. Rũdit ieſus ⁊ dixit eis Et
ſi ego teſtimoniũ ꝑhibeo de meipᷣo. veruz
eſt teſtioniũ meũ/ꝗꝛ ſciovnde veni ⁊ quo
vado.vos autẽ neſcitis vũ venio aut quo
vado. Vos ſᷣm carnẽ iudicatis.ego autẽ
nõ iudico quẽq;. Etſi iudico ego. iudici⸗
um meũ veꝝ eſt.quia ſolus nõ ſum/ſʒ ego
⁊ qui miſit me pater.Et in lege veſtra ſcri
ptũ eſt qꝛ duoꝝ hominũ teſtimoniũ veꝝ
eſt. Ego ſum qͥ teſtimoniũ ꝑhibeo de me⸗
metipſo.⁊ teſtimoniũ phibet de me qͥ me
miſit pater. Dicebat ergo ei. vbi eſt pater
tuus? Reſpõdit Jeſus. Neq; me ſcitis ne
q́; patrẽ meũ.Si meſciretis foꝛſitan⁊ꝛ pa

trẽ meũ ſciretis: Hecverba locutꝰeſt in ga
õ docẽs in templo ⁊ nemo app⸗

hendit eũ qꝛ nondũvenerat hoꝛa eius.
MDe alio ſermone
ꝓpter quẽ voluerũt iudei eũ lapida
L. Jo. viij.· aniuium lerr⸗
rit ergo iterũ eis. Ego vado ⁊ qᷓ
fretis me.⁊ in pctõ veſtro moꝛiemi
ni.quo egovado vos nõ poteſtis venire.
Dicebãt ergo iudei.Nunqd interficiet ſe
metipᷣʒ.qꝛ dicit quo ego vado.vos nõ po⸗
teſtis venire:Et dicebat eis Uos deoꝛſuʒ
eſtis ego de ſupius ſum. Vos de mundo
hoc eſtis ego nõ ſum de mũdo hoc. Dixi
ergo vobis qꝛ moꝛiemini in pctisveſtris.
Si enĩ nõ credideritis.qꝛ ego ſum moꝛi
emini in peccato veſtro. Dixerũt ergo ei.

Tu quis es: Dixit eis Yeſus.Pꝛincipiũ

qui⁊ loquoꝛ vobis. młta habeo de vobis
loqui ⁊ iudicare ſed qͥ me miſit verax eſt ⁊

ego que audiui ab eo bec loquoꝛ in mun⸗.
do.⁊ nõ cognouerũt/quia patrẽ eis dice⸗

⁸

xquatuoꝛ

bat deũ. Dirxit ergo eis Jeſus. Cũ exalta⸗
ueritis filiũ homĩis tũc cognoſcetis.quia

egoipſe ſum ⁊ a memetipſo facio nihil Et
ſicut docuit me pater hecloquoꝛ ⁊ qͥ miſit
me mecũ eſt.et nõ reliquit me ſolũ quia q̃
placita ſunt ei facio ſemꝑ hec illo loquẽte
multi crediderũt in eum. Dicebat ergo ie
ſus ad eos qͥ crediderũt ei iudeos Sivos
mãſeritis in ſermone meo. vere diſcipuli

mei eritis⁊ cognoſcetis veritatẽ ⁊ veritas

liberabit vos. Reſponderũt ei. Semen

abꝛae ſumus ? nemini ſeruinim vnc. q⸗
modo tu dicis liberi eritis:? Reſpõdit eis

Jeſus.Amen amẽ dicovobis:qꝛ om̃is

facit peccatũ.ſeruꝰeſt peccati.ſeruꝰ autem
nõ manet in domo in eternuʒ.filiꝰ manet
in eternũ Si ergo filius vos liberabit. ve
re liberi eritis.ſcio quia filij abꝛae eſtis.ſʒ
queritis me int᷑ficere.quia ſᷣmo meꝰnon
capit in vobis. Ego quodvidihpud pa⸗/

trẽ loquoꝛ.⁊ vos que vidiſtis apud patrẽ

veſtrũ faciatis.Reſpõderũt et dixerunt ei
Sic noſter abꝛaã eſt. Dicit eis Jeſus.

Si filij abꝛae eſtis.oꝑa abꝛae facite.HNũc

autẽ queritis me interficere hominẽ qui
veritatẽ vobis locutus ſum quã audiuia
deo.hoc abꝛaã nõ fecit. Vos facitis oꝑa

patris veſtri.Dixerũt ergo ei· NHNos ex ſoꝛ

nicatõne nõ ſumus nati:vnũ patrẽ habe
mus deũ. Dixit ergo eis Jeſus. Si deus
pater veſter eſſet diligeretis vtiq; me Ego
en im ex deo ꝓceſſi⁊ veni.neq; eni a meip⸗
ſoveni ſed ille me miſit.quare loquelã me

am nõ cognoſcitis? Quia nõ poteſtis au

dire ſermonẽ meũ. UVos ex patre diabolo
eſtis⁊ deſideria patris veſtri vultis facere
Ille homicida erat ab initio et in veritate
nõ ſtetit:quia nõ eſtveritas in eo.cũ loq
tur mendaciũ ex pꝛopꝛijs loqtur qꝛ men⸗

dax eſt?⁊ pater eius.Ego autcẽ quia verita,/
tem dico nõ creditis mibi Quis exvobis

arguet me de peccato? Si veritatẽ dico qᷓ
re non creditis mihi? Qui eſt ex deo ver⸗
ba dei audit ꝓpterea vos nõ auditis/quia
ex deo nõ eſtis. Reſponderũt ergo iudei ⁊
dixerunt ei. Nonne benedicimꝰnos quia
ſamaritanus es tu⁊ demoniũ habes: Re⸗
ſpondit Yeſus. Ego demoniũ nõ habeo

ſed honoꝛifico patrẽ meũ ⁊ vos inbono⸗

raſtis me. Ego autẽ nõ quero gloꝛiã me⸗
am.eſt qui querat ⁊ iudicet. Amen amen
dico vobis. Si quis ſermonẽ meũ ſerua
uerit.moꝛtẽ nõ videbit in eternũ. Dixer̃t
ec

Monoteſſeron ſine

ergo iudei: Nunc cognonimꝰquia demo
niũ habes.Abꝛaã moꝛtuꝰeſt et pꝛo phete
⁊tu dicis ſi quis ſermonẽ meũ ſeruauerit
moꝛtẽ non guſtabit in eternũ Nũquid tu
maioꝛ es patre noſtro Abꝛaã qui moꝛtuꝰ
eſt:⁊ pꝛophete moꝛtui ſunt.quẽ tu teipᷣm
facis? Reſpõdit Jeſus. Si go gloꝛifico
meipᷣm gloꝛia mea nihil eſt. Eſt pater me
us qui gloꝛificat me quẽvos dicitis qꝛ de
us noſter eſt.⁊ nõ cognouiſtis eũ.ego au⸗
tem noui eũ.Etſidixero neſcio eũ. ero ſi⸗
milis vo bis mendax ſed ſcio eũꝛ ſermonẽ
eius ſeruo Abꝛaã pater veſter exultauitvt

vigeret diẽ meũ vidit⁊ gauiſus eſt. Dixe/⸗

runt ergo iudei ad eũ Quinq̃ginta ãnos
nondũ habes ⁊ abꝛaam vidiſti: Dixit er⸗
go eis Amen amẽ dicovobis anteq; abꝛa
am fieret ego ſum. LZulerũt ergo lapides:
vt iacerẽt in eum Jeſus autem abſcondit
ſe et exiuit de templo.

De ceco nato AJ.ix.

Lapitulum.lxxxi.
Tpꝛeteriẽsvidit hoĩem cecuma
natiuitate.Et interrogauerũt eũ
diſcipłi ſui Rabbi.Quis peccauit hic an
parẽtes eius vt cecꝰnaſceret᷑: Rñdit Ihs.
Neq; hic peccauit neq; pntes eiꝰſʒ vi ma⸗
nifeſtent᷑ oꝑa dei in illo. Me opoꝛtet oꝑa
ri oꝑa eius qui miſit me donec dies ẽ Ve⸗
nit nox quando nemo poteſt oꝑari.qᷓ;diu

ſum in mũdo lux ſum mũdi.Hoc cũ dixiſ/

ſet expuit in terrã⁊ fecit lutũ ex ſputo ⁊ li⸗
niuit lutũ ſuꝑ oculos eius et dixit ei. Va
de⁊ laua in natatoꝛia ſyloe quod interpꝛe
tat᷑ miſſus. Abijtergo⁊ꝛ lauit⁊venitvidẽs
Itaq; vicini ⁊ quividerant eum pꝛius qꝛ
mẽdicus erat dicebãt. Nõne hic eſt qui ſe
debat ⁊ mendicabat: Alij dicebant qꝛ hic

eſt. Alij autẽ / nequaq; ſed ſimilis eius eſt

Ille vero dicebat.qꝛ ego ſum. Dicebãt er
go ei.Quomõ aperti ſunt tibi oculi: Rñ⸗
dit. Ille homo qui dicit᷑ Jeſus lutũ fecit⁊
vnxit oculos meos⁊ dixit mihi. Vade ad
natatoꝛia ſyloe ⁊ laua⁊ abij⁊ laui ⁊video.
Dixerũt ei. Abi eſt ille:Ait neſcio Addu
cunt eũ ad phariſeos qui cecꝰfuerat.Erat
autẽ ſabbatũ quãdo lutũ fecit Jeſus⁊ ape
ruit oculos eius Iterũ ergo interrogabãt
eũ phariſei quomodo vidiſſet. Ille autem
dixit eis. Qutũ poſuit mihi ſuꝑ oculos ⁊
laui⁊ video.Dicebãt ergo ex phariſeis qͥ
dam.Non eſt bic bomoa deo qui ſab ba⸗

tum nõ cnſtoditAlij dicebãt. QOuomodo

põt bomo pctõꝛ hec ſigna facere? Et ſciſ⸗
ma erat inter eos. Dicũt ergo ceco iteruʒ.
Zu q d dicis de eo qui aperuit tibi ocłlos
tuos: Ille autẽ dixit quia pꝛopha eſt. Nõ
crediderũt ergo iudei de illo qꝛ cecus fuiſ⸗
ſet? vidiſſet donecvocauerũt ꝑentes eius
qui viderat.E tinterrogauerũt eos dicẽ⸗
tes. Hic filiusveſter eſt quẽ vos dicitꝭ.qꝛ
cecus natus eſt:quomõ ergo nuncvidet:
Rũderunt ergo eis ꝑentes eiꝰ ⁊ dixerunt.
Scimus qꝛ hic eſt filiꝰnoſter⁊ qꝛ cecꝰna⸗
tus eſt.quomõ autẽ nunc videat neſcimꝰ
aut quis aperuit oculos eiꝰ nos neſcimꝰ
ipſum interrogate.etatẽ habet ipᷣe de ſe lo
quat᷑ Hec dixerũt ꝑentes eius qꝛ timebãt
iudeos. Jam enĩ cõſpirauerãt iudei vt ſi⸗
quis confiteret᷑ eũ eſſe chꝛiſtuʒ extra ſyna⸗
gogã fieret.pꝛopterea ꝑntes eꝰdixerũt eta
tem habet ipᷣm interrogate. Vocauerunt
ergo rurſum hoĩem qui cecꝰfuerat ⁊ dixe⸗
rũt ei. Da gloꝛiã deo. Nos ſcimꝰ quia hic
homo pctõꝛ eſt Dixit ergo ille.ſi peccatoꝛ
eſt.neſcio. Vnũ ſcio.qꝛ cum cecus eſſem
modovideo Dixerũt ergo illi.Quid fecit
tibi:quomodo apuit tibi oculos: Rñdit
eis.Dixivobis iam ⁊ audiſtis.Quid ite⸗
rumvultis audire: Nunqͥd⁊ vos vult di⸗
ſcipuli eius fieri: Maledixerũt ei⁊ dixer̃t
Zu diſcipulus illius ſis.nos autẽ movſi
diſcipuli ſumus NHNos ſcimꝰquia moyſi lo
cutus eſt deꝰ. Hunc autẽ neſcimus vñ ſit
Rñdit ille homo ⁊ dixit eis. In hoc mira
bile eſt. quia vos neſcitꝭ vnde ſit⁊ aperuit
oculos meos: Scimꝰautẽ qꝛ peccatoꝛes
deus nõ audit.ſed ſiqͥs dei cultoꝛ eſt⁊ vo⸗
luntatẽ eius facit.hũc deus exaudit. A ſe⸗
culo nõ eſt auditũ quia qͥs aperuit oclłos
ceci nati.niſi eſſet hic a deo / nõ poterat fa
cere quicq;. Reſponderũt⁊ dixerũt ei.In
peccatis nates totus ⁊ tu doces nos:Et
eiecerũt eum foꝛas. Audiuit YTeſus quia
eiecerũt eum foꝛas ⁊ cũ inueniſſet eũ dixit
ei: Tu credis in filiũ dei: Reſpondit ei et
dixit. Quis eſt dñe vt credã in eũ Dixitei

Jeſus.Et vidiſti eũ et qui loqtur tecum

ipſe eſt. At ille ait. Credo domine.Et ꝓci
dens adoꝛauit eũ.Et dixit ei Jeſus In iu

dicium ego veni in hũc mundũvt qui nõ

vident videãt.⁊ qui vident ceci fiant.Et
audierũt ex phariſeis qui cũ ipſo erant.et

.dixerũt ei.Hunqͥd ⁊ nos ceci ſumus:Di⸗
* xit eis ieſus ſi ceci eẽtis nõ haberet pctm̃

W

odo
ſciß
z.
dos
kn
Wwei⸗
Wens
08 R
dict
cpide
reunt
ceC
neſcin⸗
neſein⸗
deſel⸗
ntimebi
Ugeiyrſi
um ng
toüteta
uemnt
a en
auiabe
ſipeccne
(cns eſen
Oudtet
oo: Nit
Cugie
rulfd
1drreft
linofſt
nofſtlo
nswüſi

bocwira

naperit
ecenend
cke
pontdt
öhainn
dirritt.
doltsntd
u eing
ſcai
nit
ncide
locturnn
mine
us
cünte/
cifl
iſm,,
Ietſnmn

/
1

MHunc vero quia dicitis quia videmꝰ pec

catũ veſtrũ manet.

Dé ſermone chꝛi/
ſti:Ego ſum paſtoꝛ bonus. Johan.x.
CLapitulum. lxxrij.
Men amẽ dico vobis qui nõ in⸗
at ꝑ oſtiũ in ouile ouiũ:ſʒ aſcen⸗

dit aliunde ille fur eſt⁊ latro. Qui autẽ in

trat ꝑ oſtium hic paſtoꝛ eſt ouiũ huic oſti

arius aꝑit⁊ oues vocẽ eius audiunt⁊ ꝓpꝛi

as oues vocat noĩnatim ⁊ educit eas. Et

cum ꝓpꝛias oues emiſerit vadit ante eas.
⁊ oues illũ ſequũtur quia ſciũtvocẽ eius.
Alienũ autẽ non ſequũtur/ſed fugiũt ab
eo quia nõ nouerũt vocẽ alienoꝛũ Hoc ꝓ

uerbiũ dixit eis Jeſus Illi autẽ nõ cogno

uerũt quid loqretur eis.Dixit ergo eis ite
rũ Jeſus.Amẽ amen dicovobis quia ego

ſum oſtiũ ouiũ. O mes quotq̃t venerunt

fures ſunt⁊ latrones ſed nõ audierũt eos
oues. Ego ſum oſtiũ.per me ſiqͥs introie
rit/ſaluabit᷑ ⁊ ingrediet᷑: egredietur ⁊ pa⸗
ſcua inueniet.Fur autẽ nõvenit niſivt fu
ret᷑ ⁊ mactet ⁊ ꝑʒdat Egoveni vt vitã habe
ant⁊ abũdantius habeant. Ego ſum pa⸗
ſtoꝛ bonus.bonꝰ paſtoꝛ dat animã ſuam
pꝛo ouibaſuis. Mercenarius autẽ ⁊ qui

—

nõ eſt paſtoꝛ cuiꝰnõ ſunt oues ꝓpꝛie.vidʒ

lupũvenientẽ ⁊ dimittit oues ⁊ fugit ⁊ lu
pus rapit⁊ diſpgit oues Mercenariꝰ aũt
fugit quia mercenariꝰeſt?⁊ nõ ptinet ad eũ
de ouibe Ego ſum paſtoꝛ bonꝰ⁊ ↄgnoſco
oues meas ⁊ ↄgnoſcũt me mee. Siẽ no
uit me pater ⁊ ego agnoſco patrẽ et aiam
meã pono pꝛo ouib meis.Et alias oues
bhabeo quenõ ſunt⁊ hoc ouili⁊ illas opoꝛ
tet me adducere⁊ vocẽ meam audiet et fi⸗
et vnũ ouile ⁊ vnus paſtoꝛ ꝓpterea me pa⸗

ter diligit qꝛ ego pono animã meã ⁊ iterũ

ſumã eam Nemo tollit eã a me ſed ego po
no eã a meipᷣo.ptãtem habeo ponẽedi ani
mã meãꝛ⁊ poteſtatẽ habeo iterum ſumẽdi
eã. Hoc mandatũ accepi a patre meo Diſ

ſen ſio iterũ facta eſt inter iudeos ꝓpter ſer

mones hos.Dicebant autẽ multi ex his.
Demoniũ habet ⁊ inſanit.quid eũ audi⸗
tis:Alij dicebãt hecverba nõ ſunt demo⸗
niũ habentis. Nunqͥd demoniũ poteſt ce
coꝝ oculos aꝑire:

e ſolutiõe didra

gmatis. . xvij. R. ix.

— (Eapitulum. mit. .
T.R.venerũt capharnaũ et cum
veniſſent. .capharnaũ acceſſe⸗
xunt qui didragma accipiebãt ad
Petrũ et dixerunt ei Magiſter veſter non
ſoluit didragma.Et ait Etiam. Et cũ in⸗

traſſet in domũ.pꝛeuenit eũ Jeſus dicẽs.

Ouid tibividetur Symon? Reges terre
a quibꝰaccipiunt tributũvel cenſum:a fi⸗
lijs ſuis an ab alienis? Et ille dixit Ab ali
enis Et dixit ei Jeſus.Ergo liberi ſunt fi
lij. Ut autẽ non ſcandalizemus VUadead
mare⁊ mitte hamũ.et euʒ piſcẽ qui pꝛimꝰ
aſcenderit tolle? aperto oꝛe eius.inueni⸗
es ſtaterẽ.illum ſumẽs da eis pꝛo ineꝛ te.

De contentione di

ſcipuloꝛum qu is eoꝛũ videret᷑ eſſe maioꝛ
7 de doctrina chꝛiſt/ O. xviij. R.ix.Lix
Lapitulum. Ixxxiiij.
Niüla M. hoꝛa ĩtrauit.L. in eos
cogitatio quis eoꝛum videret᷑ eſſe
maioꝛ. At Jeſusvidens cogitatõ
nes coꝛdis eoꝛũ cum. R.domi eſſet inter⸗
rogabat eos Quid in via tractabatis: At
illi tacebant. Siquidẽ in via inter ſe di⸗
ſputauerãt,quis eſſet illoꝛũ maioꝛ.Acceſ
ſerunt. M. diſcipuli ad Jeſum dicentes.
ODuiſputas maioꝛ eſt in regno celoꝝ? Et
R. reſidens vocauit duodeci. et ait illis.
Diquis vult pꝛimꝰeſſe.erit omniũ nouiſ
ſimus et omniũ miniſter. Et. M. aduo⸗
cans Jeſus paruulũ accipiens. R.appꝛe⸗
bendit. Laet ſtatuit. M. eũ ſecus ſe in me
dio. M. eoꝛum. Quem. R.cum cõplexus
eſſet:ait illis. Amen. M. dico vobis. Ni⸗
ſi cõuerſi fueritis⁊ efficiamini ſicut ꝑuu⸗
li nõ intrabitis in regnũ celoꝛum. Quicũ
q; ergo humiliauerit ſe ſicut ꝑuulus iſte/
hic maioꝛ eſt in regno celoꝛũ. Et qui ſu⸗
ſceperit.vnũ paruulũ talem in noĩe meo.
me ſuſcipit. Et. R.quicũq; me ſuſceperit
nõ ſolum me ſuſcipit/ſed eũ qui miſit me.
Nam q minoꝛ.L. eſt inter vos om̃es.hic
maioꝛ eſt.Qui. M. autẽ ſcandalizauerit
vnũ de puſillis iſtis minimis qͥ in me cre
dunt expedit bonũ.R.eſt ei magis vt M.
ſuſpendatur mola aſinaria in collo eiusꝛ
dimergat᷑ in pꝛofundũ maris. Ve mũdo
a ſcandalis.Neceſſe eſt enĩ vt veniãt ſcan
dala.verũtamẽ ve homini illi ꝑ quẽ ſcan⸗

galumvenit.SiM. autẽ.R.manus tua

ſcandaliſat te abſcide eã et pꝛoijce abs te.
e

moꝛit᷑ ⁊ ignis nõ extinguit᷑. Om̃is enĩvi?
ctima igne ſalietur? omisvictima ſale ſa⸗
lietur. Bonum eſt ſal eꝙ ſi ſal inſulſum fu

Monoteſſeron ſine

Bonum. K. eſt tibi debilem vel claudum
M.introire in vitam q; duas manus vel
duos. M. pedes habentẽ mittiꝛ ire in ge
bennã ignem. M. eternũ inextinguibilẽ
R.vbivermis eoꝛũ non moꝛit᷑ ⁊ ignis nõ
extinguit᷑. Et ſi pes tuus ſcãdaliſat te.am
puta illum. bonuʒ eſt tibi claudũ intrare
in vitam eternaʒ q; duos pedes habentẽ
mitti in gehennã ignis inextinguibilvbi
vermis eoꝛũ non moꝛit᷑ ignis nõ extin⸗
guitur.Et M.ſi oculus tu ſcandaliſat te

erue eum ⁊ pꝛoijce abs te. GBonũ. Rieſt ti⸗
bi luſco cũ M.vno oculo vitam intrare re

gnum R. dei q;; duos oculos habentẽ mit
ti in gehennã ignis vbivermis eoꝛũ non

erit in quo illõ condietis? Habete in vo⸗

bis ſalem. et pacem habete intervos. VUi⸗
dete. M. ne cõtemnatis vnũ ex his puſil

lis. Dico enĩvobis quia angeli eoꝛũ in ce
lis ſemꝑ vident faciẽ patris mei qͥ in celis

eſt. venit enĩ filius hoĩs ſaluare quod ꝑie

rat.Quid vobisvidet᷑ Si fuerint alicui
centũ oues:errauerit vnałx eis Honne re

linquit nonagintanouẽ in monte⁊? vadit

querere eam q errauerat.Et ſi cõtigeritvt

inueniat eã. Amen dico vobis:qꝛ gaudet
ſuꝑ eam magis q; ſuper nonagintanouẽ
que nõ errauerũt Sic nõ eſtvoluntas an
te patrẽ veſtrũ qui in celis eſtvt ꝑeatvnus
de puſillis iſtis.

De coꝛreptone fra

terna. M. xviij. LQDEvij.

Capitulum.lxxxv.

.α Ttenditevobis ſi · /autẽ pec⸗
auauerit in te fratertuus. Vade et

coꝛripe. increpa. Laillũ inter .

tIte ⁊ ipᷣm ſolum. Si audierit te ⁊ peniten⸗
tiam. L.egerit, dimitte illi. lucratus / ρο.
es fratrẽ tuum. Et. L.ſi ſepties in die pec

cauerit in te⁊ ſepties in die ad te cõuerſus

fuerit dicens penitet me dimitte illi. Si
M. autẽ non te audierit adhibe tecuʒ ad

huc vnum vl duos vt in oꝛe duoꝛũ teſtiũ

vel trium ſtet ome verbum.ꝙ ſi nõ audie

rit eos dic eccleſie. Si autẽ⁊ eccleſiam nõ

gudierit ſit tibi ſicut ethnicus ⁊ publica⸗

nus. Amen dico vobis quecũq; alligaue
ritis ſuꝑ terram.erunt ligata et in celis et

quecũq; ſolueritis ſuper terrã erunt ſolu⸗ꝰ

cepiſſet

ta ⁊ in celis. Iterũ dicovobis quia ſi duo
exvo bis cõſenſerint ſuper terrã de om̃i re
quamcũq petierint /fiet illis a patre meo
qui in celis eſt.vbi enim ſunt duovel tres
cõgregati in nomine meo ibi ſum in me⸗
dio eoꝛũ. Tunc accedẽs Petrus ad eum
dixit Domine quotiẽs peccabit in me fra
ter meus ⁊ dimittã illi. VUſq; ſepties:Di⸗
xit illi Jeſus. Hõ dico tibi vſ q; ſepties ſʒ

vſc; ſeptuagies ſepties.

De ſeruo nequam

cui oẽ

(apitulum.lxxxvi.
Deo aſſimilatũ eſt regnum celoꝝ
homini regi quivoluit ratõnem
onere cum ſeruis ſuis. Et cum
et ratõem ponere oblatus eſt ei vnꝰ
qui debebat decẽ milia talenta. Cum au⸗
tem nõ haberet vnde redderet. iuſſit eum

dominꝰ venũdari ⁊ vxoꝛẽ eius et filios et
omia que habebat ⁊ reddi. Pꝛocidẽs au

tem ſeruꝰille rogabat eum dicẽs. Patien⸗
tiam habe in me ⁊ omia reddã tibi. Mi⸗
ſertus autẽ dominꝰſerui illiꝰ.dimiſit euʒ.

et debitum dimiſit ei. Egreſſus autẽ ſer⸗

uus ille inuenit vnũ de cõſeruis ſuis qui
debebat centũ denarios ⁊ tenens ſuffoca

bat eum dicẽs. Redde quod debes.Et ꝓ⸗

cidens cõſeruus eius rogabat eũ dicens.
Patientiã habe in me ⁊ om̃ia reddã tibi.
Ale autẽ noluit ſed abijt ⁊ miſit eũ in car⸗
cerẽ donec redderet debitũ. Videntes au⸗
tem cõſerui eius que fiebãt ↄtriſtati ſunt
valde.et venerunt et narrauerũt domino
ſuo omnia que facta fuerãt. Tunc voca⸗
uit illum dominꝰ?ſuus ⁊ ait illi: Serue ne
quã ome debitũ dimiſi tibi quoniã roga⸗
ſti me. Nonne ergo opoꝛtuit ⁊ te miſeren
conſerui tui ſicut ⁊ ego tui miſertus ſum:
Et iratus dominꝰeius tradidit eũ toꝛtoꝛi
bus quoadvſq; redderet vniuerſum debi
tum. Sic et pater meus celeſtis faciet vo
bis ſi nõ remiſeritis vnuſquiſq; fratri ſuo

de coꝛdibus veſtris.

De illo qui eucie/
bat demonia ⁊ nõ ſequebat᷑ chꝛiſtü.R.ix.
LDu Lapitulum. xxxvij.

hannes dixit. Pꝛeceptoꝛ. L. ma⸗
iſter. R. vidimus quendâ inno
mine tuo eijcientẽ demonia et phibuim!

debitũ dimiſſum fuerat. M. xviij.

Eſpondens. L. autẽ illi. R. Jo-

doo
fire
neo
Ines
amen
Nam
hhefn
nerde
ſhtins

V

.

humccle⸗
1mönen
.Ktann
Skeim
Qumgu
ullteurn
flios 4
odes
kücdi De
Dmmiirn;
ſuszueſe
Uus ſnsgli
ufua

toCH

radänbi⸗

ttüin n

ennesan⸗
rikanſn
nürdotn

TuncN

San

igonige.

itteni

Ntn.

wmiien
eftotin
lizfin

ſenen
gtchrihil⸗

mtlikn
cne n
RDRK
ut

Bnum exquatuo:

eum quia nõ ſequit᷑ te nobiſcũ.Et ait ad
illos Jeſus.Nolite pꝛohibere. Nemo eſt
qui faciatvirtutẽ in nomine meo ⁊ poſſit
cito male loqui de me.Qui.R.Cenĩ nõ

eſt aduerſum vos ꝓ nobᷣ eſt Quiſqs Rvo

bis potũ dederit calicẽ aque frigide in no
mine meo quia chꝛiſti eſtis. Amẽ dico vo
bis nõ perdet mercedẽ ſuam.

De aduentuchꝛiſti

in fines iudee ⁊ ꝙ diſcipuli nõ timeãt eos

qui occidũt coꝛpus necvult chꝛiſtus diui

xviij.⁊ ſupꝛa/x.· R.x/
apitulum. lxxxviij.
.AM. factũ. L. eſt cũ conſumaſ/
Aſet ſermones iſtos Jeſus inde ex⸗
unrgens⁊ migrauit. M.a galilea?
venit in fines iudee trans ioꝛdanẽ⁊ ſecu⸗
te ſunt eum turbe multe.Et cõuenerunt
R.iteruʒ turbe ad eum⁊ curauit. M.eos
ibi et. L. ſicut conſueuerat iterũ docebat
eos. Multis autẽ turbis circunſtãtibꝰ/
ita vt ſeinuicẽ conculcarẽt cepit dicere ad
diſcipulos ſuos Attẽdite a fermento pha
riſeoꝛũ quod eſt ypocriſis. Nihil autem
opertũ eſt quod nõ reueletur neq; abſcon
ditum quod nõ ſciatur quoniã que in te⸗
nebꝛis dixiſtis.in lumine dicẽtur ⁊ quod
in aure locuti eſtis in cubilibo.pꝛedicabi⸗
tur in tectis. Dico autẽvobis amicis me⸗
is ne terreamini ab his qui occidũt coꝛpꝰ
et poſt hoc nõ habent amplius quid faci
ant. Oſtẽdam autem vobis quẽ timeatis
timete eum qui poſtq; occiderit habet po
teſtatẽ mittere in gehennã. Ita vobis di⸗
co huncimete. Nonne quinq; paſſeres
veneũt aſſe. H. dipondio. L.et vnus in
illis nõ eſt in obliuione coꝛã deo non.
cadit.R. in terrã ſine pattis veſtri volun⸗
tate: Sz3 ⁊ capiülli capitis veſtri om̃es nu
merati ſunt. Nolite ergo timere miłtis paſ
ſeribus melioꝛes M.pluris.L. eſtis vos

dere hereditatem ¶

dico.· J.autẽ. M. vobis quicũq; me con

feſſus fuerit coꝛam hominibo ⁊ filius ho⸗
minis confitebiteum coꝛam angelis dei.
Qui autẽ negauerit me coꝛã hominibus
denegabit᷑ coꝛam an gelis dei. Et omnis
qui dicit yerbũ in filiũ hominis remitte⸗
tur illi. Di autẽ in ſpiritũ ſanctũblaſfe⸗
mauerit nõ remittetur ei.Cum autẽ indu
cent vos in ſynagogas etad magiſtratus
et poteſtates nolite ſoliciti eſſe qualit᷑ aut:

xit autem illi deus / ſtulte

quid reſpondeatis aut quid dicatis. ſpiri

tus eniʒ ſanctus docebit vos in ipſa ho⸗
ra quid opoꝛteat vos dicere.Ait autẽ illi

quidã deturba. Magiſter dic fratri meo:

vt diuidat mecũ hereditatẽ.Et dixit ei ho
mo quis me conſtituit iudicẽ⁊ diuiſoꝛem
ſuꝑ vos.Dixitq; ad illos. Videte ⁊ caue/
te ab omni auaricia quia nõ in abundan
tia cuiuſq; vita eiꝰ eſt ex his que poſſidet.

Dee dinite haben

te fructuũ abundantiã ⁊ ne diſcipuli ſoli⸗

citiſint. Qucexcri.
,) N Xapitulum.xxxir.

Irit autem ſimilitudinẽ ad illos
dicens hominis cuiuſdã diuitis
vyberes fructus ager attulit ⁊ cogi
tabat intra ſe dicens qͥd faciam ꝙ nõ ha⸗
beo quo cõgregem fructus meos? Et di⸗

xit hoc faciam deſtruuam
hoꝛrea mea ⁊ maioꝛa faccd··
am ⁊ illuc cõgregabo om Multa que
nia que nata ſunt mihi et Pis onnn
bona mea ⁊ dicaz anime ſupꝛa ſentẽ⸗
mee. Anima mea babes tielit vel et
multa bona poſita in an in verbis in
nos plurimos. requieſce ſermone in

comede bibe epulare. Di olte

7 „ „

hac nocte repetent animã tuam ate. que

gutez paraſti cuius erũt: Sic eſt qui ſibi

theſaurizat et nõ eſt in deũ diues.dixitq;
ad diſcipulos ſuos: Ideo dico vobis NHo
lite ſoliciti eſſe animeveſtre quid mandu⸗
cetis neq; coꝛpoꝛiveſtro quid veſtiamini

Anima enim plus eſt ; eica.⁊ coꝛpꝰplus

q; veſtimẽtum.Conſidergꝗte coꝛuos quia
nõ ſeminãt neq; metunt.qbus non eſt cel
lariũ neq; hoꝛreũ ⁊ deus paſcit illos.quã⸗

tomagis vos eſtis pluris illis: QOuis au/
temveſtrũ cogitãs poteſt ad ſtaturam ſu/⸗
am adijcere cubitũ vnum: Si ergo neq;

quod minimũ eſt poteſtisquid deceteris

ſoliciti eſtis: Conſiderate lilia agri quo⸗

modo creſcunt/non laboꝛant.neq; nent.
Dico autẽvobis quia nec Salomon in

om̃i gloꝛia ſuaveſtiebat᷑ ſicutvnũ ex iſtis.

Si autẽ fenum quod bodie in agro eſt et
cras in clibanũ mittit᷑ deus ſic veſtitquã
tomagis vos puſille fidei: Et vos nolite
querere quid manducetis aut quid biba/
tis⁊ nolite in ſublime tolli. Hec enĩ om⸗
e 5

nia gentes mũdi querũt.pater autẽveſter
ſcit qnoniã his indigetis. Veruntamen

pꝛimũ querite regnũ dei ⁊ hec omia adijci
ent᷑ vobis. HNolite timere puſillus grex qꝛ
complacuit patriveſtro vobis dare regnũ
UVendite que poſſidetis/et date elemoſy
nam. Yacite vobis ſacculos/ qui nõ vete

raſcunt.theſaurũ non deficientẽ in celis/

quo fur nõ appꝛopiat:neq; tinea coꝛrum
pit. Vbi eniʒ theſaurus veſter eſt ibi ⁊ coꝛ
veſtrũ erit. Dicebat autẽ ad turbas.Cum
videritis nubem oꝛientẽ ab o ccaſu ſtatiʒ
dicitis nimbus venit ⁊ ita fit.Et cum au

ſtrum flatez/ dicitis quia eſtas erit⁊ ita fit

Ipocrite faciem celi et terre noſtis pꝛoba
re.hoc autẽ tempus quomodo nõ pꝛoba

tis? Quid autẽ et a vobiſipſis non iudi⸗

catis quod iuſtũ eſt: Cum autẽvadis cuʒ
aduerſario ad pꝛincipẽ in via da operam

liberari ab illo ne foꝛte trahat te apud iu⸗

dicem.⁊ iudex tradat te exactoꝛi ⁊ exactoꝛ

tum reddas.

mittat te in carcerem. Dico tibi quia non

exies inde donec etiam nouiſſimũ minu

De galileis occiſis

et de ficulnea. Luce. xiij.

/6S CLapitulum.xxx.
RDerant autẽ quidã illo tẽpoꝛe nũ

¶ ciantes illi de galileis quoꝛũ ſan⸗/
guinẽ Pilatus miſcuit cum ſacri
ficijs eoꝛum. Et reſpondẽs dixit illis Pu
tatis ꝙ hi galilei pꝛe omibus galileis pec
catoꝛes fuerũt quia talia paſſi ſunt?: Hon
Dico vobis. ſed niſi penitẽtiã egeritis ſi⸗
militer omes ꝑibitis. Sicut ⁊ illi.xviij.
ſuper quos cecidit turris in ſyloe et occi⸗
dit eos. Putatis quia⁊ ipſi debitoꝛes fue
runt pᷣter om̃es homies habitãtes in hie⸗
ruſalem: Non. Dico vobis / ſed ſi non pe

nitẽtiam egeritis om̃es ſimiliter ꝑibitis.

Dicebat autẽ hanc ſimilitudinẽ. Arboꝛẽ
fici habebat quidã plantatã invinea ſua:

⁊ venit queres fructuʒ in illa⁊ nõ inuenit
Dicxit autem ad cultoꝛẽvinee.Ecce anni

tres ſunt exquoveni querens fructũ in fi⸗
culnea hac.⁊ nõ inuenio. Succide ergo
illam / vt quid etiã terrã occupat:? At ille
reſpondẽes dixit illi. Domine dimitte illã
et hoc anno vſq; dum fodiã circa illam et
mittam ſtercoꝛa.⁊ ſiquidem fecerit fructũ

Monoteſſeron ſine

e

muliere incur⸗/

uatg. 1 xiij. apiuliſrei

at autẽ in ſynggoga eoꝛum do⸗
cens ſabbatis Et ecce mulier que
habebat ſpiritũ infirmitatis an/

nis decem ⁊ octo ⁊ erat inclinata nec om̃i

no poterat ſurſum reſpicere. Quã cumvi⸗
deret Jeſus vocauit ad ſex ait illi Mulier
dimiſſa es ab infirmitate tnua.⁊ impoſuit
illi manus ⁊ cõſeſtim erecta eſt⁊ gloꝛifica⸗

bat deum. Reſpõdens autẽ archiſynago⸗

gus indignas/ quia ſabbato curaſſet Je⸗
ſus/ dicebat turbe ſex dies ſunt in quibus
opoꝛtet oꝑari.in his ergo veniteꝛ curami
ni ⁊ nõ in die ſabbati. Reſpondit autẽ ad
illum dominꝰ⁊ dixit Ipocritevnuſquiſq;

veſtrũ ſabbato nõ ſoluit bouẽ ſuũ aut aſi

num a p̃ᷣſepio⁊ ducit adaquare:Hanc au
tem filiã abꝛae quã alligauit ſathanas ec⸗

ce deceʒ ⁊ octo annis nõ opoꝛtuit ſolui a

vinculo iſto in die ſabbati? Et cũ hec di⸗
ceret.erubeſcebãt omes aduerſarij eius: et
omis populus gaudebat in vniuer que

gloꝛioſe fiebant ab eo.

De interrogaroõne

iudeoꝛũ an liceat vxoꝛẽ dimittere. M. xix

Kmtes eum atq; dicentes SDilicz hoĩ
dimittere vxoꝛẽ quacunq; ex cau

ſa: At.R.ille reſpondẽes ait. Quid vobis

pꝛecepit Moyſes: Qui dixerũt Moyſes

piſit libellũ repudij ſcribere ⁊ dimittere

Dui. M. reſpõdens ait illis. Nõ legiſtis
quia qui fecit hominẽ ab initioxreature.

R.maſculũ. M. R. ⁊ feminã fecit eos de⸗

us.Et dixit pꝛopter hoc relinquet homo
patrẽ ⁊ matrẽ ⁊ adherebit vxoꝛi ſue ⁊ erũt

dDuo in carne vna. Itaq; iam nõ ſunt duo
ſed vna caro. Quod ergo deus coniunxit

homo nõ ſepet. Dicũt. R.illi.Quid. M.
ergo moyſes mãdanit dari libellũ repudij

⁊ dimittere: Ait ill.Quoniã. M. R. moy
ſes ad duriciã coꝛdis veſtri ꝑmiſit vobis
dimittere vxoꝛes veſtras.⁊ ſcripſit vobis
pꝛeceptũ iſtud. Ab initio. M. autẽ nõ ſu⸗
it ſic.Et.·R.in domo iterũ diſcipuli eius
interrogauerũt eu. Et ait illis. Dico. H.

autẽ vobis quia. M. Rquicũq; dimiſe⸗

bene. Sin autẽ in futurũ ſuccides eaam. o ritvxoꝛẽ ſuam niſi ob foꝛnicatõem. ⁊ aliã

Eapitulum.xcij)
T. M.acceſſerũt phariſei tentan

–G — — —M

— — — — —.—— —— - — — „*

ge

qu
lie⸗

6
nie
G
nit
Nie
poſet
ifie
nago⸗
t
uibus
carani
red
ſgunſs
Ataſi
ancan
as
G
dderdr
Whense
nüncfer

o

D
ntu

tentan
lighoi
Gercnn
CWds
Bors
dimiter
gölegte
Cata
fectaete
pcnnhen
wilrn
imn
Pe
Cüechocn
dn
dew

Chiens
iiß⸗
Nſogits

E
SS

=à4

tiem
im

DN..

1

4

duxerit mechatur.et. R. adulteriũ cõmit⸗

tit ſuper eã.et.R.qui L. dimiſſam a.L.vi

ro duxerit mechat᷑. Et ſi vxoꝛ dimiſeritvi

rũ ſuum ⁊ alij nupſerit mechat᷑. Dicũt

ei diſcipuli eius. Si ita eſt cauſa homis
cum vxoꝛe non expedit nubere. Qui dixit

Non om̃es capiuntverbũ iſtud ſed quib
datũ eſt. Sunt eni eunuchi qui de matr
vtero ſic nati ſunt. Et ſunt eunuchi qui

facti ſunt ab hominibo. Et facti ſunt eu-

nuchi qui ſeipos caſtrauerũt vel eunuchi
ſauerũt pꝛopter regnũ celoꝛũ.Qui poteſt
capere capiat.

De paruulis obla⸗
tis. M. xx. Rx. Luc xviij. C. a xciijſ
D Vnc Mioblati. R. ſunt ei guuli
t yinfantes. vt. L.tãgeret- R. eos

2 manus. Mamponeret ⁊ oꝛaret

NODuod Qcum viderent diſcipuli increpa

bant D.illos ⁊ cõminabãtur. Koffe
rẽtib. Quos cũvidiſſet indigne tulit Je

ſus.Oautẽ cõuocans illos dixit M.eis

R. Sinite. M. R. L. punlos venire ad

me/et nolite pꝛohibere eos taliũ eſt enĩ re
gnum celoꝛũ Et dixit. R. Amen. R.dico

Lvobis quicũq; nõ acceperit regnũ vt
puer nõ intrabit in illud. Et complexãs
illos et imponẽs manus ſuꝑ eos benedi⸗

cebat illos. Et. M. cũ impoſuit eis ma
nus abijt inde.

Be hilio pꝛodigo

1

Fv. Xapitulum. xciiij.
KRant autẽ appꝛopinqntes ei pu
S vlicani et peccatoꝛes vt audirent
llum. Et murmurabant ſcribe et
phariſei dicẽtes / quia hic peccatoꝛes reci
