. ctrinarum/fm alterum triuz ſi
mnmnium qui ſunt bonum bonoꝛa
ile / vtile / delectabile. Et pꝛimo de hono/

rabili vt de faſtu deſcribens Aug. hereti

cum dicit eum eſſe/qui alicuius tempoꝛa
lis cõmodi ⁊ maxime gloꝛie.pꝛincipatus
q; ſui gratia/ſalſas ⁊ nonas opiniones vł
gignit vel ſequitur. Notat ſumma de vi/
tijs ⁊ virtutibus in tractatu de fide/cau/

VTtendenduʒ eſt quis finis ſit

ſas octo confectiõis hereſuʒ. Remittamꝰ2

ad illam/quã libenter hic ⁊ alibi cõmemo

ramus ſummã/quoniã ex optimis vnde/

cunq; collecta eſt. Cuius auctoꝛ contem/
poꝛaneus ſatis fuit Guilhelmo pariſieũ.
2 ſancto thome / vir ſine gradu / de conuer
tu pꝛed icatoꝛũ lugdunen.Hic nihuin
pilatiõe de fantaſia ppꝛij capitꝭ/lec
muni aceruo ſcripturaꝝ doctrinaʒ nectit.
Cui ſi comparent᷑ nouelle viſiões noſtra

rũ vl noſtroꝝ/o ſapiẽtiſſime deꝰ/q̃ntũ ſoli

dioꝛes.nõ vmbꝛatiles inuenirent᷑/ ab eis

tñ quibo aduerſus ſapientꝭ ↄciliũ non eſt
ꝑſuaſum/qꝙ aque furtiue dulcioꝛes ſunt/⸗

7 panis abſconſus ſuauioꝛ.quiq; magis
ea mirant᷑.q̃ vel nõ intelligunt /vł inſolita

ſunt / ſeꝑatu volẽtes hre ↄuiuiũ /ſiles athe

nienſibs volentes ſemꝑ audire aliqd noui

pꝛurientes auribo. Quo ↄtra ſit caute /

la duplex. Ruminet aſſidue docẽs vl ſcri

bens / v!ſtudens / s ſuus ſit finis intentꝰ

Pauci ſunt admodũ:qͥ nõ rñdeant vt tan

dem ſaluꝰ fiam. Sed ſepe ſub generalita

te mentit᷑ iniquitas ſibi/dũ ad ꝑticulares

⁊ ꝓxĩos venit᷑ fines:⁊ ſub negocio caritatꝭ

tpis nece

agit᷑ negociũ vanitat.Tentationẽ ſuꝑbie

reputauit Augꝰ.iõ difficile cognoſcibile⸗
nõ habet hõ fas experiri/quẽadmoduzʒ
paratꝰ eſt glaʒ ↄtẽnere.ſicut nõ eſt fas ho/
mini maleviuere ne laudetur. Accipiebat
aũt ſibi qdã nr̃i tꝑis ſignũ tale.Querebat
a ſeipo coꝛã deo de doctrinis ppꝛijs/q̃s vł

ercitio/ 5 q̃ſiti diſtributiõe talenti:vł ꝓ
neceſſitate ſcribebat. Ecce fuet᷑ inte/
gra tibi merces:ait:a dño.ↄſeruet᷑ ⁊ aliun

de ſua pximis tuis ediſicatio:ꝑ alienã do

ctrinã: ſeu ꝑ tuã / velut alienã / qſi moꝛtuuſ
ſis a coꝛde.qͥd rũdes. Nũqͥd nõ adhuc in

ex officio/ vl ꝓ laudabili ↄtra ociũ iner er

publicũ pꝛodire tua cuperes ſcripta. Si

tandẽ iueniebat ĩ ↄſcĩe ſerenitate/ qꝙ equo

anio celari ſcripta ſua tali caſu vellet.gra

tias agebat deo.tanq; excuſſuſ a palea va

nitatis. Sinauteʒ / gemebat ſub pondere

gloꝛiatiõis vane. Queſiti fuerũt a btõ gre
goꝛio libꝛi ſui. Remiſit ad libꝛos auguſti/
ni/ſuadẽs in illis potiꝰ exerceri. Alaa
cautela ſuadet hr̃e pꝛomptitudinẽ.qꝙ do/
ctrie q̊s aliqͥs legit/ aut ſtudʒ / aut ſcribit/
publicũ ſubeant examen / ⁊ potiꝰ ĩ vita qᷓ;

poſt moꝛtẽ. vt ſi qͥd erroꝛis depᷣhenſuʒ fue

rit coꝛrigat viuẽs. Sonant hãc pꝛompti
tudinẽ/pꝓteſtatiões fieri ſolite in actibo ſa⸗

cre tbeologie publiò. Hoc intẽdebat qͥ di

xit.hereticare potero.ſed bereticꝰ nõ ero.
Quare. Quia
eſt. Nemo q̊z ꝑatus coꝛrig ꝑtinax eſt. Re
ſpicit hec cautela venerabllẽ ⁊ deo ſacra/

tũ pr̃eʒ.cuiꝰ occaſiõe ſũptũ eſt pᷣſens opuſ

o niſi ꝑtinax hereticꝰ

culum. qͥ libꝛos alios ſui tꝑis nouellos:

voluit examen hr̃e. Reſpicit ⁊ om̃s in cõ⸗/

muni doctoꝛes.q̃tinꝰ ea ſtudioſitate do ⸗

ctrinas cõponãt ſuas/tanq;ᷓ ptinꝰ inter/
rogãdas ab oĩbi. Fuit iſte vt arbitroꝛ nõ
ꝑuus ſtimulꝰ btõ hieronymo.qͥ ſe tot aſpi

ciebat habere obſeruatoꝛes ⁊ emulos. vt

q́;optime ſcriberet:vel tranfferret.

Quinta cõſideratio

Ttiendendũ eſt in ecamiatione
, doctrinaꝝ de fine. Si ſit ad cõ

modũ tꝑale vł queſtũ. Dici nõ

cat płib erudit ad mẽdaciũ qibet in cã.

Hoc i doctrinis vſurarioꝝ ⁊ ſymoniaco

rũ. Hociĩ q̃ſtoꝛibo publiq ſuꝑ cõfictõe mi

poſſet q; mẽdax eſt cupiditas /
nec diuinis ꝑcit nec hũanis. Hocl aduo/

raculoꝛũ vel reliquiarũ / vel indulgennag .

Hec heu doloꝛoſius/quo ꝑnitioſiꝰ ⁊ indi
gnius / in pdicatoꝛibo nõnullis ad ppłm/
ſuas vltra modũ ↄceſſiones / et pꝛiuilegia
dignitates pᷣiudicialit᷑ ampliſicãtib / vbi
quoq; crebꝛo videre miſerabiliter eſt/quẽ

admodũ ſathanas in ſe diuiſus eſt/habẽt

doctrinas ſuas ſuoꝛũq;/mutuo pᷣferũt/ex
altant/ꝑ fas nefaſq; defendũt.Ac pꝛoinde
quot in fide.quot in bonis moꝛib ſcanda
la.quot erroꝛel/etiã circa nobᷣ naturaliter
impꝛeſſa pꝛima legꝭ pꝛincipiaviderit etas
noſtra. Plangere nũc magis q; in mediuʒ
reducere libet:duplicẽq; notare cautelam
¶Pꝛima ↄſulit ſimplicitati deuotoꝝ:ꝗ/
rum nõ intereſt curioſos eſſe ſuꝑ intentio
nibo occultis ſcribentiũ/quatinꝰ expeditã

regiãq; viam incedãt/legendo ſcripturas

quas ſciũt ab eccłia tota receptas.qualeſ
vtiq; ſufficiũt.Aut ſi pꝛo dubioꝛũ deciſio
ne nõnunq; occurrentiũ/habendũ ſit cõſi
lium.querant᷑ ab illis tales/ quos minus

eſt pꝛobabile.fauoꝛe vel odio:queſtu vł ſfa

ſtu trahi.q̃les ſunt iam moꝛtui/ viuentes
in ſcriptis ſuis/ſi materiã que q̃rit᷑ attige/
rint.Si pᷣterea fuerint in illa tam intenti
q; experti. Hulti nimirũ multa ſcribunt
velut in tranſcurſu/multa qũq; non ſatis
ad ſuam ſpectantia facultatẽ / vt ſi theolo
gus purus vellet de punctis exquiſit ca/
nonũ pure poſitiuoꝛũ/qut purus canoni
ſta de apicibus theolog Seclarãdis ferre
ſententiaʒ. Cuilibet in arte ſua potioꝛ eſt
danda fides.ſihõ.alia ratione pactum vt
aiunt refoꝛmetur.qð medicoꝛũ eſt pꝛomit
tüt medici:tractãt fabꝛilia fabꝛi: refert ab
Oꝛacio hieronymꝰ. Grandis aũt conqͥ
ſitio caderet hic de doctrinarũ hereticaliũ

cognitoꝛiboatq; iudicibo/qualis ſit apti /

oꝛ ſcientia. Nunqͥd theologica vel canoni
ca. Ded diſtinctio ↄcoꝛdiã facit/que ſuuʒ
cyilibet tribuit officiũ theologo de veri/
tate catholica/aut oppoſita hereſi.iuriſte
de penis ⁊ modo iudicij confert ꝑtes ſuaſ
Cui declarationẽ alibi traditã/hic nõ in
ſeximus/ ſecũdã ilico cõ ponẽtes cautelaʒ
eromdendi eſt ſedulo ꝑ rectoꝛes chꝛi
ſtianitatꝭ/ne ſtudiũ theologie veritat de/
pereat:ſʒ alicubi reſideatvelut ĩ fonte..¶/
lioquin timendũ eſt ne ſuꝑſeminent᷑ here
ſum ʒiʒania/ꝓpter varietatẽ tot capitum

.

tot inſuꝑ paſſionũ diuerſarũ.vnde multi,/

plicatio ſequit᷑ iudicioꝝ / vbi ſi deſit recur
ſus ad theologos nõ depꝛauatos:⁊ ĩ vnũ

De examinatione

collectos.quis oꝛo ꝓuidebit. Si dixerit
aliquis fiet recurſus ad ſedẽ ⁊ curiã ſum/

mi pontiſficis. Nõ negabimꝰ hoc ſi theo/

logia illic habuerit ſuos doctoꝛes / nõ ꝑti
ales.nõ ſeductos.nõ faſtuoſos.nõ queſtu
oſos.aut inuidos.non ptãti ſeculari.non
ſpũali plus q; veritati fauẽtes. Alioquin
tolerabiliꝰ eſſet nullos habere q;ᷓ tales pa
ti. Acclamãtes hic ⁊ deridẽtes nouimus
hic de ſatrapis eccłiarũ.Quid nobis ⁊ ec/
cleſie de theologis. Hã ꝑ quos alios here
ſes oꝛiunt᷑ ⁊ oꝛte ſunt:certe ꝑ eis ſiłes quo

tidie.⁊ ſi nõ in pᷣdicatione ſaltem in vᷣbis

domeſticis ⁊ oꝑatione.Sed eſto pueniãt
hereſes ꝑ theologos depꝛauatos.nõ enim
theologia ſicut nec canonica ſcietia con/
ſirmat hominẽ in veritate. Nunqͥd eo ca/
ſu plus eniti cõuenit ſuſcitare cõtra tales
repꝛobos ⁊ noxios/ plures alios potẽtes
obſiſtere ſuis hereſibo palliatis/ uas ſoli
theologi vel depᷣhenderevel cõuincere ſuſ
ſiciunt. Illi vero culpant᷑ rationabilit᷑ he
reſes introducere/q ex officio reſiſtere de/
bentes:facti ſunt ſpeculatoꝛes ceci.canes
muti.naute ſtulti nauẽ eccleſie naufragijs
oĩbus exponẽtes:quã regere nec ſciũt nec

volunt. Scientibuſ deniq;. volentibuſq;

ſuccurrere.viã claudunt.ipos abijciunt.

„

infamant. ſi pernunt.

Bexla conſideratio

doctrinarum de fine. Si ſitbo
nuʒ delectabile vel carnale ſeu

pũalis luxus. Et ſicut mani/
ꝙ omnis excellens affectio tra/

feſtum eſt

hit ad ſe iudiciũ rationis. eruntamẽ ſi/

cut nulla eſt vehemẽtioꝛ qᷓ; luxurioſa libi
do.ſic ad errandum falſumq; docendum
nulla ꝑnitioſioꝛ.Patuit in ſectis turelĩpi
noꝛum/q̊ꝝ ſequaces nõ deſuntvſq; hodie
qũ ⁊ vbi latere putauerint/ſerpũt vbilibʒ
Epicurei ſub tunica chꝛiſti.qui muliercu
lis pꝛimo deuotionẽ fingentes ſpẽ tenus
paulatim eis fidem tanq; lumen ⁊ oculos
tollere querunt/quatenus eas licentiꝰ ad
deſideria ſua maligna pꝛoſtituãt. Non eſt
noſtrum feditates hoꝛrẽdas detegere.ↄſi/
derantes illud apoſtoli. Que in occulto ſi
unt ab eis turpe eſt dicere. Poꝛro luxꝰ ſpi
riaualis accipitur om̃is curioſitaſ impꝛo

6 Ttendendũ eſt in examinatiõe O£

6
l
4
.

doocrrinrrum is

ſan . ba ſciendi.que nõ opoꝛtʒ /vlł us q; opoꝛ cerat vnuſquiſq;.hoc enim m Auguſti⸗
ithed, tet / iuxta ꝑſone qualitatẽ. ¶ Sit igit᷑ pꝛi etiaʒ diaboli malicia ſcire poteſt et ſuis re
Mͤhti mnma cautela. nõ plus ſaꝑe velleq; opoꝛtet uelare.nõ autem ea que futura ſunt abſo/
dacn ſeg ad ſobꝛietatem. quia nõ om̃ibus oms lute.ſiueque in ſecreto coꝛdis latẽt/⁊ nul-
unn dDdoctrine cõueniũt Sed ſtudentibus alia lo exterioꝛi motu aut ſigno ſeſe pꝛodunt.
iogn J iubentur cognoſci. que vela religionũ / Habebat etiam ſupꝛadicta mulier duos
nllen ſfelſſoꝛibus.vel ab homibus parũ idoneis carbones in pede/qui eaʒ afflixerant quo/
vuinns ad apices doctrinarum ſe ublimiũ / phiben tienſcũq; aliqua a mima ad infernum de/
stn tur.quibus lacte opus eſt nõ ſolido cibo. ſcendiſſet. Quotidie tres animas ab infer
osher qui diligentius ad inflãmationẽ affectus no liberauit. vnam vel duas ſine difficul/
isan piam ⁊ deuotam /nutriedi ſunt.q; intelle/ tate. aliam ſeu alias cũ pena maioꝛi.vt di
ucis QLluus eruditionẽ. Non ꝙ ſpernẽda ſit intel cebat. Wentis quoq; exceſſus ſeu extati/⸗
tui lectus ſeu ratiõis illuminatio.ſine qua ß· cos frequẽter habebat. in quibus mirabi
an ceps in ſeductiõis baratrũ. cecus iret affe lia per reuelationem didicerat Eratq; mi
Nrincon ctus.ſed curioſitas in cõceſſa ſciendi ſuꝑ/ re abſtinentie ſingulariſſime etiam vite.
ec ba vitretur. Ande generalem finalemc Plura vero alia de ea ſcribenda foꝛẽt Nu
D ſtatuimus cqautelam. pꝛepoſitum apoſto/ per autem cum ſpirituſ almus ſancte ſue
n krx erbum. Doctrinis varijs ⁊ peregrinis eccleſie/ rectoꝛ verus / vt creditur / hüc ſpi⸗
W nolite abduci. Quod vt pꝛudẽtiꝰ obᷣua/ ritum falſuʒz detegere vellet. hec mulier ca
cebhe ri valeat nõ minimã dabũt pꝛemiſſe cõſi /⸗ pta.⁊ penis vt toꝛqueretur ẽ addicta.que
Knun derationes occaſionem. Juncta ſedulita omem veritatem ↄfeſſa eſt. qualiter pꝛedi
chleh te ſolertiaq; ſuperioꝛiſ/ in omi collegio. vx ccta cupiditatis occaſione finxiſſet. vt hoc
ſinx vniuerſitate vel monaſterio. Sed puide - mogo ſe nutriret / ⁊ ſue pauꝑtati ſubueni
G rint nõ minoꝛi ſolicitudine.quales apud ret. Aut foꝛtaſſe pꝛo hmõi / diabolo ſe mi/
h n ſuluos doctrine frequẽtentur ad anie ſomẽæ ſeram in famulã dedicauit. Inueta eſt in⸗
AKir. tum.qᷓ; panis qualis aꝑpponatur ad coꝛ; ſuper moꝛbũ caducuʒ habere/ ac eundem
rhſs poꝛis nutrimẽètum uperſũt alia plu ſub erxtaticis exceſſibo quos finxerat palli
munt. rima eo foꝛtaſſiſ accõmodatioꝛa quo ᷣmo are. De qua cũ varia opinio eẽt an tãq; e
de moꝛalibus particulariter ⁊ exemplari/ retica ↄdemnaretur.iudicatũ eſt a doctis
ter ſeu pꝛaticabiliter traditus ⁊ citius ac/ ad penitentiã gm admittendã.nec eſſe he
cipitur in eſtimatione.⁊ plus heret ĩ recoꝛ reticam/qꝛ illꝗque fecerat dimiſit.nec ob
WN datiua motiõe/ſed ad pꝛeſens iſta curſim ſtinata permanſit. „
dicta ſufficiant. HM
mingtie? M Finit tractatus de eraminatione do/

Exemplum quodda anakubinmam mocorumieo H

— de ſeductione mulieris/quod accidit An

n D. cccc. xxiiij. B 113 1 P e li 114
erec;ß Beqlumtur alique OðDðUM
iit Ecitatus eſt nuper Lugduni ↄſideratiões qᷓ ad tres modos reliquos.
gten gallie/ coꝛã clero/ pꝛoceſſus oa Upererat ex q̃ttuoꝛ mo/
Gaipi iuſdam mulieris delate ⁊ detẽ/ 4 dis examinandi doctrias
dt te Burgi in bꝛeyſſia/ que eſt no pꝛopoſitꝭ/pꝛoſequi detri
io; tabilis villa ducis ſabaudie. Circa quazʒ bas. Sed cur iſtud nõ ſit
miee eſt domus ſellionis oꝛdinis carthuſienßf. d noticiam deductũ tan
nn Hec mulier ſub pallio deuotionis ⁊ reue . gunt conſideratiões que
elin lationum fingebat mirabilia. Aſtruebat /ſequũtur. ¶¶ Pꝛima conſideratio/ꝙ in ex
encu enim ſe eſſe vnam de quinq; ſeminab miſ /daminatione octrinaꝝ non ſꝑ expeditno
Prs ſis a deo/compaſſiue pꝛo redimendis in/ tificare ꝑticłares defectꝰ/qͥ reꝑti ſũt apud
eOD numeris animabus de inſerno.Et iã ſua / eos qui ſe alios docere iactabant Pꝛione
4 colluſione ſubdola deceperat in religione/ ſecretũ datũa viuentibo ⁊ notʒ violet. De
ei illa q; plurimas ſimplices mulierculas. cũdo ne ver doctrinis ⁊ canõiò miracuł
P Sciebat videndo frontem peccata quefe ſeu pꝛophetijs apud ſimplices aut mali

gnos calumnie locus detur. Tercio ue ꝑ/
ticularis enumeratio paucoꝛũ / ſufficiens

pi.o ſingulis eſtimetur. Rurſus in exami/

natione doctrinarũ conſulẽdi ſunt exper/
ti circa pticulares caſus:⁊ euentus.q̊s ſu
is tempoꝛibus inuenerunt. Pꝛimo qꝛ cer
tius ſ̃m Ariſtoteleʒ iudicat experientia qᷓ;
ars: ⁊ expertus q; artifex. Secũdo quia
non fiunt actiones hũane circa generalia
ſed indiuiduis / ſicut medicꝰ nõ ſanat ho/
minẽ ſed hũc hominẽ.ita moꝛaliter agens
nnon dicit᷑ facere opus in genere / ſed h op⸗
in ſingulari/ſcilicet cũ circũſtantijs debi/
tis omibus iſtis ⁊ illis. Cercio qꝛ pꝛuden
tia que doctrix eſt operũ humanoꝛũ/pᷣſup
ponit experientiã tam ex pᷣterit q; ex pꝛe/
ſentibo ex qbus futura cõiecturat. ¶ Am

plius in examiatione doctrinaꝝ cauẽduzʒ

eſt ne decipiat᷑ examinans vł exa minanti
credens/ppter relatiões inſolitas/ nũc ab
illis nunc ab iſtis ꝑceptas vel auditas:p/⸗
ſertim a feminis aut a laicis vſurpantibuſ
ſibi nomẽ ſanctitat ⁊ docentis. Pꝛĩo iux

ta vulgatũ auctoꝛẽ. Rara ſides ideo /quia
multi multa loquũtur / et hoc fit ſepe ſine
oↄſequẽtia/ſine ratione/ſed ex fantaſia ca/

pitis pturbati. Secundo qꝛ multi ſunt q́

decipiunt᷑q;uis ſe decipi neſciant / nec de⸗
cipere vellent Cercio qꝛ ſunt alij multiqͥ

ſe decipi nõ credunt/alio amẽ decipevo
lunt / fingendo mirabilia ⁊ llla que ſciũt eſ

ſe lfalſa. Et iſtoꝛſi infinitus eſt numerus/⁊
ꝗ mequi loquoꝛ frequẽter expertus/ita ꝙ

ex iſtoꝛũ relatiõeſi i credere:ſ iĩ referre:ſi ſcri
bere voluiſſem/grandis effectus fuiſſet li

ber atq; mirabilis apud curioſos. Bene/⸗
dictus deꝰ qui ꝑ taliũ irriſionẽ et ↄtẽptuʒ

me totiens a ſeductione ſeruauit. Yui pꝛi
dem fateoꝛ ꝑ relationes aliquoꝛuʒ magne
merito reputatõis ꝓximus ſeductioni.de

quadã heremina remenſi/ niſi modũ reſpõ
ſionis ꝓpꝛie deo volente temꝑaſſem. Cir

ca quod tempꝰ opuſculũ compilaui ſeu le

ctionẽ vnam de diſtinctiõe reuelationum

verarũ a falſis. Subinde in examinati
one doctrinarũö/maxime circa doctrinam
theologie myſtice que ↄſiſtit in affectibo et
ſpũalibus ſentimẽtis nõ eſt fas homi ma/
giſteriũ aſſumere ſibi in omib/ſʒ ſpiritui/
ſancto debet hec gratia pꝛecipue relinqui
Pꝛimo qꝛ ſpiritꝰ vbi vult ſpirat/⁊ vocem
eius audis/a neſcis vnde veniat aut qͥ va
dat/ pꝛopterea nõ debet eiꝰ inſpiratio ſub

De examinatione

certis regulis aut terminis cõpꝛehendi /ſi

cut nec gratuita viſitatio/que ideo gratui
ta dicit᷑/ qꝛ pure grat, datur/q́;uis vt plu/

rimũ nõ conferat᷑ niſi pꝛeꝑatis ⁊ facienti/
bus qð in ſe eſt/quales ſũt qͥ exemplo mu/
lieris foꝛtis ↄſiderant ſemitas domꝰ ſue.
Scõðo qꝛ diuiſiones gratiarũ ſunt/⁊vni/
cuiq; dedit deꝰ menſurã fidei /ſolitarijs a/

liter/aliter ſcolaſticis:⁊ ita de reliqs. Ter/

cio qꝛ ſemel loquit᷑ deus ⁊ idipᷣm nõ repe/

tit. dedit itaq; deus ꝑ ſcripturã ſuã ſacraʒ

⁊p expoſitoꝛes ſuos:habere ſufficient᷑ in/

tellectũ in om̃ibus/iuxta vocationẽvniuſ

cuiuſq;. Ceterũ vocatio ſolitarioꝛuʒ ⁊
monachoꝛũ iſta eſt vt plus ſtudeant affe/
ctui deuotiõis/qᷓ; intellectus eruditioni.

nihpilominꝰ quia dedit deꝰ mundũ diſpu/
tationi homini tanq; occupationeʒs peſſi/

mã /ſaltẽ malicia pene:ne ꝑ ocium deteriꝰ

homies toꝛpeſcerentſ/ ne pꝛeterea pꝛe faſti

dio deficerent:abominãtes manna celicũ
condeſcendendũ eſt hu mane fragilitati.ꝑ
mittendũ eſt idcirco religioſis aliquib in
quirere de doctrinis ſcolaſticoꝛũ/que tra/
ctari ſolent circa libꝛos ſententiarum.
Poꝛro ſi querat᷑ a me quis int᷑ ceteros do
ctoꝛes/plus videat᷑ idoneus. Reſpondeo

ſine pᷣiudicio/q; dominꝰ bonauentura/qͥ/

niam in docendo ſolidus eſt: ⁊ ſecurꝰ.piꝰ
iuſtus ⁊ deuotus. Pꝛeterea recedit a curi
oſitate quantũ poteſt:nõ immiſcens poſi
tiones extraneas: vel doctrinas ſeculares

dypaleticas aut philoſophicas:minis the
ologicis obumbꝛatas moꝛe multoꝛũ.ſed
dum ſtudet illuminationi intellectꝰ /totũ

retert ad pietatẽ ⁊ religioſitatem affectus.

LVnde factũ eſt vt ab indeuotis ſcolaſtiq

quoꝛũ pꝛochdoloꝛ maioꝛ eſt numerꝰ/ipſe
minus extiterit frequẽtatus:cũ tamẽ nul

la ſublimioꝛ:nulla diuinioꝛ:nulla ſalubꝛi
oꝛ atq; ſuauioꝛ/pꝛo theologis ſit doctria
Quãto deniq; diligentiꝰ in ſenectute maa
ſum reuolutus ad ſtudiũ ipᷣius.tanto fa /

cta eſt amplius cõfuſa garrulitas mea.Di
xiq; mecum:ſufficit hec doctrina.vt quid
ſtulto laboꝛe conſumeris.quid dictas.qͥd
ſcribis. Multiplicentur potius et tranſ/
ſcribantur opera doctoꝛis iſtius.De quo
vere dicitur üũlud chꝛiſti de iohãne. Erat
lucerna ardens ⁊ lucenſ. Pꝛeterea ſicut a/
pud grãmaticos/ donatꝰ de ꝑtibo oꝛõis/⁊
apud logicos ſũmule petri hyſpãi tradũt᷑
ab üitio nouiſ diſcipliſ ad mẽoꝛit᷑ rcolẽdũ

——ZMW

ldiſi
tui
,
Nanti,
Don
n.
Arhe
6.Ter/
ofepe/
iſaagz
arkin,
Mdrda
monz
antaſe⸗
viton.
ndiho/
Sd⸗
wderd
aweſt
Wacaii
nglin,
nümm!
ansd
pvuv
nn ,
urd oo
itaanri
nspoi
ares
ministbe
Olcriſe⸗
Necr/ wi
naffens
s ſchliie
unen i
iuninn
uſtubt
ſtoan
uceme
uanrotr⸗
adi
ungui
gicnbit
atnin

minoꝛi.

Aaus doctrine bonauenture. is

2 ſi ñ ſtatĩ intelligãt/ſic apud theologicos

diſcipulos / bꝛeuilloquium Bonauenture
quod ĩcipit.flecto genua. videretur valde

ſalubꝛiter imponẽdũ/iũcto itinerario ſuo
mẽtis in deum.quod incipit.in pꝛincipio

pꝛimũ pꝛincipium. Itaq; laus om̃is infe
rioꝛ eſt his duobus opuſcul/qꝝ vĩ agno/

ꝓfectus. ¶ Deniq; ſermo de ſentimentis

ſcere etiaʒ Bainin te non paruus eſt

ſpũalibo / in ↄtẽplatõe/ in deuotiõe recept⸗
nullatenꝰ intelligit᷑ ſi nõ exꝑiat᷑.Et ſi non
intelligit᷑: nõ amat᷑.ſi nõ amat᷑ nõ libenter
audit᷑:ſʒ negligit᷑ ł ſpernit᷑:niſi qͥſ ita fuerit
inſtitutꝰ ꝙ firmit᷑ ⁊ pie credat/ ſe pꝛepans

vt ſapiat ⁊ nõ intelligat.nec; ſequat᷑ fanta
ſias ppꝛij capit balieni. Sʒ doctoꝛes ap/

pꝛobatos ⁊ eruditos in vtraq; theologia⸗
ſcolaſtica⁊ myſtica pꝓ duciba amplectatur.
HSut induſtrie q̃dã notate ſuꝑ hmõi nego
cio theologie myſtice/q́;uis ſepe maxĩa ſit

induſtria/deſerere quãlibʒ induſtriã / et ꝙ;

hõ ſecũ habitãs magiſterio ſpũſſcti/ tota

fide.tota ſpe.tota caritate.tota ſe demum

deuotiõe cõmittat Süũt aliq̃ ſcripta ð im
pulſibo ⁊ de ↄceptibi:⁊ de ↄcoꝛdia theolo/
gie myſtice cũ ſcolaſtica/ ⁊ ſilia młta/q̃ ꝓfi

ciũt ad examĩatiõeʒ doctriaꝝ. Sʒ hec in⸗

terim ſuffecerit ad ↄſũmationẽ hꝰ opuſcu
li ſubnotaſſe.

Erpren de examiĩatione doctrinarũ a

ohanne cancellario pariſieñ.

Epiſtola laudas mel
lifluã ⁊ igneã eni Bonauẽture doctrinaʒ

a pᷣfato Johʒe cancellario pariſieñ. Anno
M..ccc xxvi.lugdunũ.miſſa cuidã fratri

SSnem veni mittere in terrã
dicebat chꝛiſtuſ. Et qd volo
niſi vt ardeat. In dextra nẽ
pe dei ẽ ignea lex/cuiꝰ eloũ
ignitüu eſt vehemẽt / cui ocli
ſunt ſiẽ flama ignis/cniꝰ pᷣco iohes dictuſ
eſt lucerna ardẽs ⁊ lucẽs inſtar helye.Cõ/⸗
ſiderãs iſta nr Euſtochiꝰ dñs Bonauen/⸗
tura/voluit eẽ doctoꝛ ardẽs / ſciens qm̃ lu
cere paꝝ eſt ⁊ ſepevanũ/ſepe noxiũ/qm ſci
entia inflat ⁊ demonẽ facit.qͥd eĩ demõ in/

terpᷣtat᷑ niſi ſciẽs / ſz abſq; caritate. Soꝛri
tus ẽ idcirco ſᷣm laudẽvite ſue ꝑit᷑ ⁊ doctri

ne nomẽ/ipᷣe Bonauentura vt anthono/

matice doctoꝛ ſeraphicꝰnoĩet᷑. Docet h̊ in

ſpeciali ſuũ itinerariũ mẽt in deũ. Cuiui

opuſculi ĩmo oꝑis iĩmenſi/laus ſuꝑioꝛ eſt

oꝛe moꝛtaliũ.Docet ⁊ ſuũ bꝛeuiloquium
theologie/ꝓceſſuʒ ppꝛie theologicũ reti/
nens/⁊ q̃i ↄuerſũ ad pꝛioꝛẽ/qm̃ a pᷣmo pꝛi
cipio deſcẽdit ad alias vᷣitates. Docet de/
niq; lectura ſua grãdioꝛ ignẽ ſuũ cũ lumie

Uñ mirũ imo miſerũ ⁊ miſerabile videtͤ/
ne dicamꝰ dãnabile/qͥ pacto pᷣlate ſunt do

ctrine qdã alie/ſub ſpecie ſubtilitat: plus
inqetãtes/qᷓi cinifes egyptie/q́; ſabbatum
ment incẽdio terre geſſem afferẽtes. Se/
cutꝰ eſt doctoꝛ iſte/ ſe teſtãte/ooctrinaʒ cõ/

4

munẽ ⁊ ſolidã q̃ pariſiꝰ vigebat maxie tꝑe

ſuo. Uñ ⁊ allegat ad ↄfirmatiõem doctri⸗/
ne ſue/pariſieñ.articłos q̊s ꝑ B. pariſieñ.

de ↄcilio ⁊ aſſenſu mgroꝝ oĩm dicit fuiſſe
dãnatos ⁊ excõicatos. Uiuẽte tũc ⁊ cõſen

tiente fratre alexãdro de halis/cuiꝰ doctri

na qnte ſit vbertat dici ſatꝭ nequit. Deq̃ᷓ
fert᷑ rũdiſſe ſctũs Tho.duʒ inqreret᷑ ab eo⸗
q̃s eẽt optimꝰ modꝰ ſtudẽdi theologiam.

Rudit exercere ſe in vno doctoꝛe pᷣcipue.
Du vltra peteret᷑/ qs eẽt tał doctoꝛ:/alecxan

der inàᷣt de halis.Teſtoꝛ ita me legiſſe pꝛi
dẽ in tractatu q̊dã deviſiõe btã ↄtra ioheʒ
vigeſimũſecũdũ.Teſtant᷑ ſcripta eiuſdem

ſcti Tho.maxĩię ſcdᷣa ſcde/qᷓ; intimuʒ ſibi

fecerat ⁊ faĩliæ?/illũ quẽ laudabat docto/
rẽ alexandrũ.Et ecce pꝛachpudoꝛ docto/

res iſti duo/halis ⁊ bonauẽtura/ vident᷑
ſi ſepulti cum illis quoꝛũ non eſt memoꝛ
amplius/pꝛeſerti in coꝛdis amoꝛe. Erx ◻D

tolluntur alij quidam/quoꝛũ ſint vtinam
nomia in libꝛo vite/ non enĩ ſtudioſis in/
uidemus. Sʒ multe aliquos ipſoꝛũ litte
re/fecerunt ſub nomiĩe ſubtilitatis inſani/
re/cũ ſequacibus ipoꝛum. Nunquid non
inſania concedere ꝙq duo ↄtradictoꝛia ſũt
ſimul vera pꝛo eodẽ inſtanti temꝑis/licet

non nature/qꝙ pꝛeterea multe ſunt verita-
tes ab eterno/⁊ multa eterna que nõ ſunt
deus. Iſte eſt vnus articulus inter pᷣmẽo

ratos damnatꝰ/ anno dñi. M. cc. xl. e
gatur ſecũdus Bonauẽture.diſ.xxiij.cir/⸗
ca finem / vbi recitatur hec damnatio. Et
ponitur alter articulus/q; pꝛimum nũc/⁊
creatio paſſio/non ſunt creatoꝛ vel creatu
ra. Erroꝛ. Repetita ẽ eadẽ dãnatio eiuſdẽ
articłi de etnitate vᷣitatũ/ꝑ dñm ſtephanũ
ꝑiſieñ.int illos.cc.xix.articłos ſamoſioꝛeſ

Epiſtola laudãs doctrinã

anno. M. cc. lxxvi. ſcʒ p duos annos poſt

felices obitꝰ ſancti thome ⁊ vere ſcti ⁊ glo
rioſi dñi Bonauẽture / äru pꝛi obijt ſepti
ma marcij/ alius ydus iulij ſeqnte/ tꝑeↄci
lij general lugduñ.ꝑ gregoꝛiũ decimũ ce/
lebꝛati.Dãnata eſt nouiſſime ꝑ celeberri/
mũ Conſtañ.ↄcilium inter erroꝛes huſſ⁊
hieronymi.poſitio iſta de vmuerſaliũ re/
aliũ ⁊ eternoꝝ poſitiõe/⁊ maxĩe ꝙ aliq ſit
entitas realis eterna cõmũis deo ⁊ creatu
re.qꝛ tũc nulla creatura potuiſſet creari q̃
ſi de nihilo / ſed nec poſſet annihilari. Ita
fuit tüc argutũ me audiẽte ⁊ a dicto hiero

nymo ſtatim ↄceſſum / ſed dãnatuʒ/nuper

eęæc̃ pariſiꝰuocatũ. Dãnauerat pꝛiꝰ ipᷣe idẽ

ſtephanꝰ paucioꝛes articuloſ/viuẽtibbad

huc pᷣfatis doctoꝛibo ſcʒ anno dñi. M. cc.
lxx.die mercurij poſt feſtuʒ btĩi nicolai hie
malis/cuiꝰ nüc craſtino ſcribimꝰ hãc ſce/
dulam. Cauſa hmõi dãnatiõis faciẽde fu

it tũc introducta/fuit ⁊ poſtmodũ ↄtinua
ta. Quia ſicut tradit Augꝰ.viij. de ciuita

te/nobis ad certam regulã loqui fas eſt / li

beris aũt vᷣbis loquũtur phᷣi/ſed inde mi
ſerabiliꝰ q̊ liberiꝰ errant. Sic Augꝰ. ⁊ ce/

teri doctoꝛes antiqͥ ſic inter recentioꝛeſ be
atus Bernardus/ꝛ mgr cũ relis ptinus
obſtiterũt errantib.ſicut Petro abelardi
ſicut beregario / ſicut Johi ſcoto de theo /

phanis/ſicut gilberto poxetano / aͤ gilber
tus ſi minus errabat ĩ mteria de relatio
nib diuinis/qᷓ; ꝓlurimi poſterioꝛis tꝑis⸗
patebit euident᷑ uli qͥ ſubtilit᷑ ⁊ abſq; ꝑſo/

narũ acceptiõe voluerit ⁊ ſciuerit iudica/
re ⁊ argumẽtũ beati Bernardi a petro de
R tarẽtaſia recitatũ/ponderare. ( anaka
nuꝑ ꝑ pᷣdeceſſoꝛes meos / in ſacra theolo
gie facultate ſub pluribo articul/doctrina
quã nõnulli ſolã impune/ſubtuẽ garriũt/
q; ignoꝛãtes vocẽ ꝓpꝛiã nõnulli / veluti pi
ce loqᷣciſſimc/ſtabilire nitunt᷑/cuʒ ſit mera

inſania ⁊ vanitas falſa. Unus articulꝰ in

ter ceteros eſt/qꝙ aliqͥd ſit deus realiter qðᷣ
nõ ſit foꝛmalit᷑ deus. Erroꝛ.Aliꝰ ꝙ in di/
uinis ſint ponẽde pꝛioꝛitates ⁊ poſterio/
ritates alie q; oꝛiginis. Erroꝛ.Aliꝰ ꝙ ꝑſo
ne diuine diſtinguant᷑ ꝑ abſoluta. Erroꝛ.
Conſtat autẽ ꝙ nulla eſt maioꝛ diſtinctio
realis nec ex natura rei/in diuinis / q; triũ
ꝑſonaꝝ. Nulla eſt igit᷑ diſtinctio ĩ diuiniſ
abſoluta/oe q̃ nõ eſt dubiũ ꝙꝙ maioꝛ ẽ qᷓ;
ꝑ relatiua ſolũ. Deniq; qꝗᷓ põt ſidei pieta/
te chꝛiſtianꝰ aſſerere/ꝙ eſſentia diuia ſit ex

pte rei /ſeu realiter diſticta ab intellectu di
uino ⁊ volũtate/q̃ſi poſſit eſſentia diuina
eſſe ⁊ nõ eſſe vniuerſalit᷑ ꝑfecta/nec intelli/
gens nec volẽs. Quãto ſalubꝛiꝰ eſt aſſere/
re nec offendere pias aures/etiã gentiliuʒ

phoꝝ/qꝙ eſſentia diuia vnica ⁊ ſimpliciſſi

ma/ſuꝑeminẽet᷑ ↄtĩet oẽʒ ꝑfectionẽ/quã dũ
q̃rit᷑ ſeꝑari ⁊ ſcindi a ſuis ꝑfectionib/ipſa
remaneat monſtrũ quoddã infoꝛme/cha/
oſq; ↄfuſum. Egregie dudũ mihi tũc ado
leſcentulo/dixit vnuſ in theologia doctoꝛ
⁊ famatiſſimꝰ/dũ q̃ſiuerit/ inquit aliqͥs /ſi

pᷣſcindat᷑ eſſentia diuĩa ab intellectu diui/

no / d eſt illa eſſentia / dic ꝙ eſt deus / ꝛ oñ
eſt deus. Eſt itaq; deꝰ.qꝛ nihil eſt ĩ deo qð

nõ ſit deꝰ. Et tñ ñ eſt de. qꝛ de eſt ſuꝰ itel
lectus / nec eſſe põt ſine ipo. Hoc eſt ſentẽ/
tialit argumẽtũ beati Berñ.cõtra gilber/

tuʒ. Dic tñ/addebat ipᷣe doctoꝛ ꝙ intelli/

gi põt eſſentia diuĩa/nõ intelligẽdo intel

lectũ ſuũ/ſicut ⁊ de attributꝭ diuinis. Eſt
eni ſᷣm Ariſtotelẽ ⁊ eiꝰ cõmentatoꝛẽ et ex/
perientiã tanta vis intellectꝰ nri/ꝙ cõiun
ctiſſima ĩmo penitꝰ eadẽ põt ꝑ diſtinctos
cõceptus ſeꝑatim accipere.ſed ſeꝑatio di
citur rõnis nõ rei exteriorꝭ. d accla
mant alij ꝙ de entib rõnis nihil curãt/va
damꝰ inquiũt ad reſ/q̃ſi de reb poſſit ſine
terminis eſſe ſᷣmo/quaſi logica fruſtra ſit
tota.Addut ꝙ; ficticij ſunt hmõi cõceptuſ
ſi nõ ita ſit in re ſicut ſignificant /q̃ſi res ſꝑ
ita ſit/ſicut eſt ſua cognitio in nob/imo in

deo q cognoſcit materialia immaterialit᷑

ſm Dyoniſiũ ⁊ Boeciũ.Tradũt nõnulli
vnde mirandũ videt᷑ ꝙ ↄceptꝰ ⁊ entia rati
onis / nõ ſunt vere res nec ecia.ita ꝙ ens

nõ dicit᷑ vniuoce de ipᷣis ⁊ de reb ad extra

cũ tñ accidẽtia anĩe/tam habitꝰ q; vᷣtutes
⁊ oꝑatiões immanẽtes/tã naturales qᷓ; ſu

pernaturalel /ſint entia longe ꝑſectioꝛa:qᷓ;

albedo vł nigredo/ſaltẽ qᷓ; relatiões ſex pᷣ/
dicamentoꝝ. Ded pgredit hec ſcedula
latiꝰ qᷓ; ppoſituʒ fuerat ab initio:ſuꝑ lau/
de nr̃i euſtochij bene foꝛtunati ⁊ doctor ſe

raphici/cũ de ploꝛatiõe ꝙ ita poſtpoſitus

eſt:nõ dicã abſq; canoniſatiõe.viderint h̊
ſummi pontitices:ſʒ abſq; ſcolaſticoꝝ fre
quẽtatiõe in vſu ↄtinuo ſtudioſitatis ſue.
Sint alij doctoꝛes/qͥ dicant᷑ cherubici.h̊ᷣ
veriſſimo noĩe ſeraphicꝰ ſił ⁊ cherubicus
qꝛ inflã mat affectũ ⁊ erudit intellectũ/re/
ducit ⁊vnit ad ðũ ꝑ amoꝛẽ excitatiuũ/dũ

alij multi ſolum diuaricant et diſpergunt

otis
gaut
wone⸗
ſend⸗
fen
pud
doſ
inter
inha
fragi
ophi⸗
mih
ior
densa
nodll
whr⸗
meig.
menſa
Pputij⸗
Den
erimij
amin
Craa,
laue

nd
dinine
mll/
le,
Cendig
mplef⸗
nidi
lio
nechi
ticado
adocto:
liigi
nd,
ensg
tideyc
tſite
tſmc⸗/
a
rl
Kdoin⸗
iuinss 6
umminn
r un
es
ſ
a
Wain
Vſitſine
ſtm ſit
ceptul
Kresſe
dſmoin
naterult
ͤtnönel
1ntorr
.itages
ae
c;ns
lon
cnaug
ſasle/
i
ſglun/
Nad
ſoſus
genith
ſicor ſ⸗
tis l
nbii
cvbie
iuh

Eypiſtola eiuſgem

intellectum / ꝑ pciſiones poꝛitateset poſte
rioꝛitateset ſigna et contingentia.cũ tamẽ

Fnumſtnerenanum. Deim fere ſuos

imitatoꝛes reddunt inflatos/ſine caritatis
igne/ ac ꝑinde ſuꝑbos ⁊ indigeſtos q̃les di
ſpergit dñũs mẽte coꝛdis ſui/iuxta canticuʒ
Mirie iuuẽcularũ tympaniſtriaꝝ pᷣcellen
tiſſime/in cuius cõceptionis ſctĩficate/per
pᷣuentiõem puilegiatam /vigilia/matutia⸗
volui nõ ꝑ ſatyꝛam.ſed ꝑ elegiam potiꝰex/⸗

hoꝛtatoꝛiã tue caritati ſtudioſe cartulã bãc
ſcribere frater dilectiſſime in xpᷣo.in q̊ bene
vale Et itinerarium qð hẽs cõicare pluri/

bus ſtude/ſimul et libꝛũ tuũ recipe/ſeruãs

illud apłi.OQð bonũ eſt tenete.ab om̃i ſ pe

cie malaabſtinete vos ꝛt.

S (Epiſtola einſdẽ ad

patrẽ Oſꝛvaldum cartuſieñ. Gra ⁊ pax
¶ Spũs eſt qui viuificat.⁊ caro nõ ꝓdeſt
quicq;. vñ et epłe Pauli foꝛtes dicebantur

qꝛ ſolũ ſpm̃ ſapiebãt pñtia vero qᷓ carnem

oñdebat reputabat infirma. Hinchabuit
oꝛtũ illud xpᷣi/ꝙ nemo ꝓpha acceptus ẽ in
patria. Rurſus aliud metricũ/ Minuit p/
ſentia fimam.Certiſſime hic verũ ẽ pater
⁊ʒomiĩe xpᷣiana caritxate colende/deſiderat

veſtra caritas vt accepi a litteris eiuſdẽ ca⸗
ritatis/ videre faciẽ meam/et miſcere collo

quia ſuꝑ multis/oꝛo qͥeſcite dedit deus ſer
mones dari poſſe ſpũs interpᷣtes/ Precoꝛ
ſe nõ immiſceat carnis infirmitas/ q̃ nihil

pᷣſertim in me niſi ſcandala pᷣfert/⁊ qᷓ;uisa

pud ꝑfecte cõpoſitos ⁊ oꝛnatos coꝛpus eẽ
poſſit ſimulacrũ quoddã lucidũ ⁊ pulcruʒ

interiorꝭ hoĩs ?ſpũs/fateoꝛ imꝑfectũ meũ

in hac pte/ cõſcius aſſidue ⁊ totiẽsex perte
fragilitatis. Poꝛro ſuꝑ cõicatiõe q̊ꝛũdam
opuſculoꝝ meoꝝ poſtulataê/ſuggerũt mul
ta mihi dicẽda in vtrãq; ꝑtẽ q̃ coartãs in p
mis grãs ago/⁊ hẽo beniuolẽtie vr̃e/confi

dens ab ea ſine fictione diligi/deinde ꝓpo

no diligẽs eſſe copias miniſtrare/ vr̃jm fue
rit cũ reuerẽdis patriba et dñis fratribuſq;
meis.in xpᷣo cariſſimis/ad foꝛmã cõpletaʒ
menſuram q; redigere cũ multiplicatione
pꝓut ipᷣoꝝ ſolicitudĩ viſũ fuerit oppoꝛtunũ

Deniq; doctrinã theologicã ꝓpꝛie dicẽdaʒ
eximij ⁊ ſeraphici doctoris dñi Gonauen.
cardinalis/offero melaboꝛaturũ ꝙ habea
tur ad tranſſcribendũ ſi ita cũ effectu po /
ſtulauerit ſaceroꝛdo veſter/cuius oꝛõibus

me cõmendo ſcriptũ Lug. M.cccc.xxiiij.
in Apꝛil.

Bequitnurepiſtola

ig

eiuſdem.quid et q̃liter ſtudere dẽat nonus

theologie quditoꝛ ⁊ cõtra curioſitatẽ ſtudẽ
tiũ ad ſtudetes collegie Nauerre.
Linmulauit me pluries / tum co
gitatio mea minus ſoꝛte ſobꝛia
tum familiaris amicoꝝ ſuaſio/
qtũs ex auditis lectis⁊ intellctis

qjuedã electioꝛa cõſcribẽdo ceteroꝝ vł eru

ditõi vel edificationi deſeruirẽ Acuet᷑/in/
quiũt ex hac re ſtudioſum ociũ tuũ. Imita
retur pᷣdeceſſoꝝ induſtria cõſecraret᷑nomẽ
tuũ memoꝛie poſteroꝝ/deniq; foꝛtaſſis ñ

pauci qͥ nihil interim ecturi erãt.in ſcripta
Iua vel amoꝛe vel ex nouitate/vt fit/incidẽ

tes pinde ꝓficerẽt. Atuero modeſtioꝛ alioꝛ
ſum me rapit cõſideratio.recogito illud ſa/
piẽtis.qm̃ faciẽdi plures libꝛos nullus eſt
finis. Elideo itaq; tãta volũina ab egregijſ
⁊ ſũmi ingenij atq; ſapie viris cõſcripta ne
glecta tñ a plimis.ita vt vix nudo noĩe co/
gnoſcant᷑. Uideo inqᷓ; ⁊ gemebũdns dete/
ſtoꝛ/vel ignauiã vel arrogãtiã nrãm ſimul
q; cõſidero cuius momenti eẽnt q;tulacun

G;ã; ſcripta mea ſi pcellentiſtima ſic calcãtur

Vereoꝛ pᷣterea me idipᷣm intrare viciũ/⸗qð
in alijs vehem Er inculpo. Et q́le petes:

Sunt qͥ neſcio ꝗbus nugis ineptiſſimis

q; nouitatibo/mẽbꝛanas/?auditoꝝ pᷣſer⸗
tim inexꝑtoꝝmẽtes occupant Implẽt eos
ſterilibo vtinã nõ peſtiferis doctrinaruʒ lo
lijs et memoꝛie ventrẽ nõ cibis ſed ſiliquiſ
onerant.Agrũ inſuꝑ coꝛdis ſpinis inſerũt
ꝓ frugib. Incidũt q; auditoꝛes vel lecto/
res in ilud Sene. leceſſaria neſciũt/qͥa
ſuꝑuacua didicerũt. Vera heu nimis hec
eſſe recognoſcet q ſquis ꝓpius obᷣuare vo

lueri: Oſi tandem reſipiſcãt lectoꝛes tliuʒ

vel auditoꝛes ümeliorihhanſpiris p i
eptias hmõivertant oculos ad ſalubꝛioꝛa

documẽta/lugebũt affirmo ſoꝛtẽſuã tpsq;

cõſumptũ/q̊ tabulã aĩe ſue q̃vtilioꝛibo inte

rim pingenda erat/⁊ vixadhuc ſui exigui⸗
tate ſuſpectura qͥbuſdã litteris in nullo ꝓ/
futuris oppleuerũt/nõ dicẽdũ erat/ defoꝛ /⸗
mauerũt.¶ Sed dicãt eandẽ nobᷣ q̃ et an⸗
tiqͥs ſcribẽdi lniam eſſereliccam. Miſeruʒ
inſuꝑ eſſe cauſant᷑ vti ſꝑ inuentis/⁊ nunq;
inueniẽdis. Hinc incidit in omnes Ciluc
9

Quig ſtudere debeat

Oꝛatij de poetis Scribimus indocti do⸗
ctiq; poemata paſſim/ Scribim us / abſ/
q; põder̃ ſniarũ/abſ numero⁊ menſura
verboꝛũ.E ſt enim illud ꝗð ſcrimus ffocci
dum illiberale fluidum. Scribimus non
noua ſed antiqᷓ:nouiterq; verſando ⁊ tranſ
mutando dũ noſtra conamur efficere/pꝛa
na reddimus et inepta.quaſivicʒ iuxtavul
gare foſſatoꝝ veterũ q̃ ſolida ſunt/non taʒ
reꝑatoꝛes q; demolitoꝛes. Quaſi pᷣterea ſ/

miles illis qs notat heren:qͥ ex bõis co⸗

medijs grecis latinas fecerunt non bonas
Sicquidã excerpentes aut magis ꝓpꝛie la
cerantes ex libꝛis optimis et ꝓbatis ꝑticu⸗
lis/indigẽtia tendũt volumina.obnubilã
tes et ꝑ incuriam ſcribẽdi legendiq; reddẽ
tes oꝛiginaliavelut ſuꝑffua?⁊ moꝛtua a coꝛ
de. Vides in ſnĩaꝝ lecturis/dũ pudet quẽ
libet etiam maioꝛes ſeqͥ q; facilis lectur
varietas in immẽſam ſucceſſerit 2r0
q;to cõſultius erat vti bene inuentis qᷓ; dũ
querũtur inueniẽda nec illa afferre.qnetiã
ſubuertere bñ iam inuenta.q̃ non a loqua
cibus iuuenibus leuiter/qꝛ ad pauca aſpi/
ciunt.enũciantibo nõ ab argumẽetatoꝛibu⸗
dialeticis/nõ ab impꝛobe ſoꝛdide ꝑditeq;
viuẽtibus.ſed a ſanctiſſimis ⁊ exꝑtiſſimis
qui faciebãt q̃ docebant ſolidiſſima cautii
ſimaq; traditionefulcita ſubſiſtunt Juxta

qð memoꝛandũ valde eſt dictũ viri qͥ mul

ta vidit legit atq; ↄſcripe Buridanũ loq̊ꝛ
q in egregij ſenpn ſui ſuꝑethicã ingenuop
hemio fatetur ſenouis rõibo nequaq; adhe
ſurũ/q;tũcunq; apparẽtibo qꝛ ab illis plu/

;/pᷣſertim in moꝛalidꝰ.Pꝛopter qð etiam
dicit Areſt. viij. ethic. Opoꝛtet excendere
exptoꝝ et ſenioꝝ vel pꝛudẽtũ enũciationi
bus nò minus demonſtratiõe. ꝓpter habe⸗
re eniĩ exꝑientiã viſum vidẽtur pnci pia g
Rũdens igit᷑ rũdebo ad cogitatiões meas
et amicoꝝ ſuꝑ nouoꝝ cõſcriptione exhoꝛ⸗
tationes Bufficiat interim mihi mei ; ſi
milibus/ſobꝛia in humilitate vti bñ inuẽ⸗
tis.Abſcedat oĩs pompoſa ſuꝑ inſolitꝭ ar⸗
rogantia.ne multiplicemꝰ loqͥ ſulimia glo

ries deceptus eſt.ex egrotre dich nũ

riãtes. Et cõmuni vt ita dixerim mineruan

cõtẽtemur Seq̃mur trium iter cõmodius
plaue et ab erroꝝ ſcandaloꝝ q; diſcrimine
remotius Tot habemꝰ ſapie ſalutaris fon
tes viuoſ ne qᷓſo ciſternas diſſipatas fodiẽ
do nos caſſo.ĩmo ſtulto laboꝛe fatigemus
Hoꝛtoꝛ veruntñ et repetẽs iterũ q; monec⸗

Poꝛro

bo qtũs electioꝛa examĩatioꝛaq; ſcripta cõ
plectamur.Eſt itaq; nr̃a capacitas nõ mõ
finita.ſʒ exigua et q̃ ad tot libꝛos vtiles q̃t
occurrũt euoluẽdos nõ ſufficit Quoſdam
in tranſitu raptim videamus /q̃ſi eos non
penitus ignoꝛaſſe ſatis ſit.vt eis fiat valeꝑ
