amasſcere. aniaduertamꝰ qꝛ deducitnos
dDus ſuper ſemitas iuſticie pꝛopternomeʒ
ſuum Poꝛro quia ignobilis es nobilita

ri deſideras.dat dũs ptãtem filios dei fieri

his qͥ credũt in noĩe eiꝰ. Magna planeno
hilitas.qꝛ ſi filij dei:⁊ heredes.heredes qͥ
dẽ dei.coheredes ãt xpᷣi.⁊ ex ↄſeq̃nti eius
frẽs. Qð agnoſcẽs angelꝰ.adoꝛari a ioße

noluit. Vide ait ne feceris.ↄſᷣuus eni tuuſ
ſum.⁊ fratꝝ tuoꝝ habẽtiũ teſtimoniũ ieſu

Egenꝰ es/⁊ multa te petere ncceẽ offert᷑ ti

tibi ieſus ꝓ titulo petitionis ĩ curia dei pa⸗

tris.ſic obſᷣuat eccia/inſtituta ab eo qͥ dixit

qͥ cquid petierit patrẽ in nomie meo dabit
vob. Quo noiĩe qͥ inſigniti fuerit ſaluabũt᷑
luxta figurã Eʒechiel de ſigno thau q̊ ſigẽti
ſaluati ſũt. Deniq; nẽo vᷣtutẽ.nẽo ſanitatẽ
huiꝰ noĩs nouit / niſi qͥ accipit ꝑ eꝑientiã.

⁊ guſtat qͥd illud eſt.Oleũ effuſũ nomẽ tu⸗
um. Qualiter acceꝑat qͥ dicebat.Oñe no⸗

mẽ tuũ ⁊ mẽoꝛiale tuũ in deſiderio aĩe.Et
ale. In te glificabũt᷑ oẽs qͥ diligũt nomen
tuũ. Rurſus aliꝰ.Ego ãt in dño gaudebo
⁊ exultabo in deo ieſu meo /q̃i diceret.Gau
deãt alij ĩ anxia diuitiaꝝ ⁊ ſarcinaꝝ ĩutiliũ
accumulatiõe.alij in effrenatõe ſoꝛdida vo

„ luptatum. alij in alijs noxijs atq; ꝑduris.
R ego ãt exltabo ĩ ðo ie

eo.qm̃ potiſſimũ
appuit gra dei ĩ eo ꝗSʒ ecce ᷣnuo fᷣmonẽ
inrtrũper conat᷑ ſtudioſitas ipoꝛtũa Etq̃rit
quõ ueꝝ bʒ ꝙ oĩs qͥ iuocauerit nomen dñi
ſaluꝰ erii.cũ alibi ſcptũ ſit. Hõ oĩs qͥ dic mi
.

hi dſie dñe / intrabit in regnũ celoꝝ?! Reſpõ
ſio. reqrit᷑ tertiũ dñe.qð ẽ oꝑis.ſiẽ pmũ eſt
coꝛdis.ſcom cẽoꝛis.Dic cur apls tantꝰ vir
petẽs in noie ieſu carnis ſtimulũ tolli.ex⸗
audiri nõ potuit: Rñſio.nõ petiuit ad ſalu

tẽ. Aſſociari qͥ ppe dʒ oꝛõ q̃tuoꝛ comitibyvt

exaudibilis ſꝑ fiat/ꝙ pie.i.ad ſalutẽ/ pſe
uerant ſine pci intruptõe/ꝙ iuſte H̊ eſt in
gra ⁊ p ſe. PKru qſqͥs in ipᷣo ẽt moꝛtiꝭ ar

ticulo petit h̊ puniri in curia gre.libabita

ena futura.vbi ẽ curia iuſticie/⁊ volabit
lib in celũ.ſic deducitdominꝰ Antiſidioꝛẽ
ſis mediãte merito xpᷣi ⁊ pena hita in pñti.
Vlerbũ qͥd ẽ qð dicit apłs qꝛ nemo ppᷣt dice

re dominꝰ Jeſus niſi in ſpũſctõ/cũ peſſimi

nedũ ill noĩiare/ ſed in vᷣtute eiꝰ miracula
facere memoꝛẽt.quẽadmodũ viderũt apli

quẽdã in noĩe ieſu demonia eijcietẽ/ſic ⁊ il
li repꝛobi q dicẽt in iudicio dño. Nõne in

noĩe tuo ꝓphᷣauimꝰ/⁊ in nomiĩe tuo vᷣtutes
multas fecimꝰ ⁊c̃.qͥbo dicet᷑. Neſcio vos:
Rñſio ꝙ nemo pᷣt dicere dñs Jeſus niſi in
ſpũſcõ illuſtrãte intellectũ ſic nec aliquã ve
ritatẽ/vel ipᷣo ſimul mouẽte affectũ ⁊ illu⸗
ſtrãte intellectũ vt in bonis. O aũt mali fa
ciũt miracula h̊ eſt ꝑ ptãtẽ publice iuſticie
in atteſtationẽveritatis. Pꝛopterea nõ ſuf
ficiũt oſtẽder aliquẽ ſanctũ/niſi co mes fue
rit hũilitas/⁊: ſcitas Hec vᷣo gratia miracu
loꝝ iõ datqũq; repꝛobis/ad ipᷣoꝝ ↄdẽna⸗
tionẽ/ne iuſti ꝓ magno deputẽt ſi vel habe
ant vel nõ heant hãc gratiã. Nolite inquit
xpᷣs gliari ꝙ ſpũs vob ſubijciũt ⁊c. O ſi ſi⸗

gillũ ⁊ ſignũ ꝓpꝛiũ ðᷣine ptãtis qð eſt mira⸗

culũ.adhiberi q̃ratur in teſtimoniũ falſita

tis/deus B̊ nunq; ꝑmittit/qͥn reclamauerit

vel reclamet/quẽadmodũ pᷣdisit.ne creda⸗
mus ſignis antichꝛiſti.. Et eſt h̊ ad pbatõ
nem electoꝝ ¶ Pꝛoperabat rurnſus quere
re ſtudioſitas.Cur non mõ fit baptiſmus
vt oli /in noĩe Jeſu.⁊ cur nõ ad inuocatiõʒ
eius dant᷑ genera linguaꝝ/⁊ oꝑationes mi
raculoꝝ.⁊ ſimilia.Dũ hec int loquẽdũ ſu⸗
perirruit ʒelus feruidus/filiꝰ caritatis.ab⸗
ſcede hinc/ait/o ſtudioſitas ſpeculatrix.nõ
eſt tꝑs diſputãdi ſed ploꝛãdi.Nã ſi ꝓpterea
deus appellatus eſt Jeſus.ſi in h appam⸗
itgr̃a ipᷣius vt ſaluemur.vndetot nob ma
la/tot incõmoda.qͥ in ipᷣm credimꝰ.ipᷣm in
uocamꝰ: Ecce iminuti ſumꝰ ex ira dei effu
ſa ſuꝑ nos/plus q; getes q̃ nomẽ dominiũ

. nouerunt neq; inuocauerũt.Et vt alia pᷣte

.reã.ecce qᷓ; execrãdo ſciſmate ecciam ſpõſã
ſuã cõcuti ſinit deijci/ꝓteri/rũpi/lacerari.

— ——U

—

tu
ii⸗
4
be
it
w
W
na
tgiin
bui
Scet
Uün⸗
oeni
veen
giciſ
Niodh
An
igen
ie
ſn
un
ſii
tmn.

*

uir ait non inq;rit clerus cũ pᷣlatis ſuis.qli
bus vijs occurrere ↄuenit tantis ⁊ tot incõꝰ
modis.Seu ꝑ ↄgregationẽ factam in no⸗

oꝛtꝰ tui ⁊ coꝛonationis tue graꝝ vbtatem
⁊ indulgentiaꝝ plenitudinẽ elargire.Sig
re dignetgra tua nr̃as expectationes ad pᷣ
bendas celeſtis illiꝰ ⁊ cathedralis eccie tue

In die circumciſionis domini 6

apls tuꝰ ſcribit appuiſſe/gra:vbi ẽ nomen

ſcm̃ tuũ atq; glioſum qð inuocatũ eſt ſuꝑ
nos: Cur derelinqͥs nos dñe deꝰ nr: Vbi

abũdantia illa paciſ quã oꝛiturã aſſeruitp
pheta in dieb tuis: quam angeli cecine/
aaa Seerbrunatane r

igit᷑ bñ viuere docẽda eẽs / non acute diſpu
tare.neq; foꝛtaſſis tꝑs docẽdi ſed faciendi.

—

qm mala raaata in moꝛes abierũt. nõ

vboꝝ fomẽetis / ſed factoꝝ ſecuribz atc fer
ramẽtis / extirpare necce eſt. ¶ Sed aſſit
potiꝰ tꝑs miſendi dñe Jeſu.tꝑs miſerẽdi

eiꝰ.qꝛ venittꝑs.ſuccurratgratua.Appare

at illa miſeris.qꝛ adiutoꝛ es in oꝑtunitati⸗/
bus in tribulatõe. Impera vẽtz. ⁊ ceſſabit
q̃ſſatio ⁊ aura ſeuenioꝛ ⁊ aſperioꝛ. Recoꝛde
ris gretue antiq̃ dñe. Recoꝛderis ifantie
ſuſuſcepte ꝓpt᷑ nos ſʒ ⁊ circũciſiõis tue’⁊ no

minatiõis ſalutifere mẽoꝛ eſto. Gñdic pᷣn
cipio anni benignitatis tue.qð pncipium

tu coꝛona mĩia ⁊ mifationibo.qm̃ illð tibi

,

dedicamꝰ nõ fabuloſo Jano bifronti. ſciẽ

tes qm̃ btũs eſt vir cuiꝰ eſt nomẽ dñi.ſpes
eiꝰ⁊ nõ reſperit Ivãitates.⁊ iſanias falſas

Zu ſum

es põtifex nr̃.des in nouitate

magne hierlin / eccie trphantis/ad quaʒ
tendimꝰ/quã tota deuotione cupimus. ex

pectantes brãm ſpem. Hõ ↄfũdas nos ab
erxpectatione.qꝛ ve patientib repulſam.ſi/

vel in ſignarioßte elin bullis / vel ꝓceſſu
vel poſſeſſione / defecerint. Sit hodierna

ſanguũs tui effuſio expectationũnr̃aꝝ va/
lida ſignatio.fit eternũ ſneere t inl.
Tal

q̃tas abũdauit.ſupabundet ⁊ gra.(

erat ĩ meditatione mea ʒeli plãgoꝛ qrulꝰ.cõ
mouẽs/oꝛãs/⁊ obteſtans.vt ſublata mala

volũtate de medio nri(illa enĩ ſola pacem
cogit in exiliũ.illa ſciſma parit.fouet ⁊ nu⸗

trit)nos coadiutoꝛes grę dei ſumꝰ. q̃ pijs
conatibo non deerit. ¶ Cui ſtudioſitas:et

SDSʒ ve tibi mala volũtasvolũ⸗
taſ ingta. Zu iſtã a nobᷣ di gratiã abſcõdis
Zu dinũ illud carmen obturbas / diſſonis
moꝛibo tuis. Zu ſurripis gliam deo ptem
ſuq. Quidni pace ſpolieris/parcetua? Cu

aulus qᷓ finem legis 1 pcepti
ctionẽ eſſe dixit/nũcieſum / intelligens ĩdi
lectione pacem / in ieſu ſalutem.yt ſit finis
pax ſalutaris.Neq; opus ẽ anxia deductõ
ne alia/cum natura nos doceat/ens quod
libet non minꝰ ſuam vnitatẽ ⁊ pacẽ appe/
tere/qᷓᷓ entitate/Fm deductiõʒ diuini Dio⸗
nyſij / auguſtini 2 Boetij / ita vt pax ſit bo⸗

mine Jeſu. q aderit in medio. Seu perſe⸗
dule diſputationis officiũ tendentis non
ad contentionẽ. ſed veritatis inqſitionem

Seu p inueſtigationẽ criminũ regnantiũ

in xpᷣianitate. vt euelli cognita poſſent:? Et
eẽt clerus / exemplo Jeſi u/ ppłli ſaluatoꝛ.nõ
lupus diſſipatoꝛ.Expedi

ne me ſtudioſi⸗

tatẽ in talibo occupari ¶ ui ʒelus.Expe

dit quidem ⁊ iã multa a tuis ſectatoꝛib⸗ cõ
ſcripta ſunt vt oĩa rite pᷣpentur.qͥ agenda
fuerint in conſilio. Alioqͥn verendũ eſtne

ſciſmati radicationẽ afferret exemplo gre⸗/

coꝝ/t neſciſſuras(qð auertat dei gra) mł⸗

tiplicaret amplioꝛes /q̃lia nucoĩia dicere re

clamat vt vides bꝛeuitatis amoꝛ c ſubdo⸗
la blãndaq; adulatio contradicit: Nihilo⸗

minus obſecratione facta ꝑ gratiam domi

ni noſtri Jeſu chriſti 1 per me zelum dom⸗
dei / vt tempus modicum detur veritati et
eius inquiſitioni.pꝛopulſo omni moꝛda⸗
citatis deſiderio.quod longiſſimum freqᷣn
rer vanitati datur ⁊ fabulationi.dic tu ſtu⸗
dioſitas radices aliquas ex iure diuino ·ſb
generalibo pncipijs / vtiles ad ſedandũ pe

ſtiferum ſciſma:.quoniã illud pꝛimũ ⁊ pꝛin

cipalius occurrit in ecclia refoꝛmandum.

Tunc ſtudioſitas viſa eſt quedam ape

G

Ons policie ecciaſtice/ cuiuſlibʒ
egis eã regulãt/eſt pax ſalutifera⸗

8 àà finem legis ⁊ pcepti/ nunc dile

nũ qð omia appetũt/adeo ꝙ pticularis oꝛ
do nature plerũq; imutat᷑ in rebo/vtvnitas
ↄſeruetur. Manikfeſtat h̊ aſcenſus grauis
ſurſum/aleuiſ deoꝛſũ/ Si in coꝛpe vo / cur
nõ ĩ miſtico pᷣt viciſſitudo talis qri/vt pꝛo
pace retinenda/fiat deoꝛſum/qᷣ ſurſum eſt/
vt pax ꝑmaneat.Cũ igitſm exigetiã finis
cetera debeãt moderan/⁊ finis eſt qͥ ĩponit

ncéitatẽ reb/neceſſitas vo legẽ nõ habet/

perſpicuuʒ eſt/ ꝙ nulla ler habeat aliquid

rire/ ſub conſideratione quadrupliei/ que
qualia ſunt.veſtrum erit iudicium.

ꝛima cõſideratio

Hoc ſatis expᷣſſit diuinꝰ nr̃ pᷣus

firmitatis / ſi paci faciende vel confuande/

0 3

r-

Conſiderationes quatuo:

ſun enit᷑ ↄtraria:ſed dʒ interpᷣtari vt fuiat
paci/vel penit? aboleri:/alioqͥn iuxta dictũ
comici ſummũ ins ſũma eſt malicia/oↄfoꝛ⸗
miter ad iuſſionẽ ſapieni noli eſſe iuſtꝰni
milſ/ſic atheniẽſes fecer̃t ad tꝑs leges lvcur
g. nõ eẽ/vt ſemꝑ eent/⁊ naſicaſcipio/dũ cõ
ul/inqͥt iuris oꝛdinẽ ſequit᷑/ id agit vt cum
oĩb legibo romanũ coꝛruat imperiũ.Nul⸗

lo pacto igit᷑ ſeruatlex/non obpᷣuato legis

fine qͥ eſt pax. Sicut in ſimili chꝛiſtianaʒ
doctrinã ſcribes Aug'.deducit pꝛo regula
memoꝛãda/ꝙ nullꝰ textus ſacre ſcpture in
ſua expoſitione retinet ſenſũ ſpũſſci / niſi il⸗

le caritatez edificet. Et qm̃ huiꝰ ſciſmatis

tam extranea videt᷑ eẽ peſtis/vt tale nunqᷓ;
viſum fuerit minus hnñs puiſionis hũane
remediũ/docẽte hoc ſua in dies radicatiõe
expedit ad eiꝰexpulſiouẽ iuſtitutio nouoꝝ
canonũ/cũ ea q̃ ð nouo emergũt nouo ege⸗
ant auxilio/vel iam cõditoꝝ neceſſaria eſt

moderatio. Sed q̃lis ⁊1 quid moderatio

Sane ꝑ regulã infallibilẽ ⁊ inobliqᷣbilẽ le⸗

gis diulie / cuius ſectatoꝛibus ⁊ amicis pax
multa eſt /ſi ꝓphetecreditur/⁊ non eſt uis

ſcandalum. (Ex quibo elicitur concluſio
ſaluberrima q nulla via pꝛoficiens ad ſe
dationẽ ſciſmatis repudiada eſt.q;tumcũ/
q; iura vel leges humane videant᷑opponi
yt de electtone ſummi põtificis ꝙ eſt ſic et

ſic celebꝛanda/⁊ ſimiles/dũmodo diuinuʒ

mãdatũ vł ius maneat inuiolatũ/ Quod
ſcire ad illã ſpectat ſciam ꝑ quã legũ cõdito
res iuſta decernũt/legem eternam imitan⸗
tes. Hec eſt lex euangelica que ſi ↄtemnat᷑
ab aliquibo illi ſunt inepti pacis ecciaſtice

tractatoꝛes/queadmod ũ inutiles ſunt ho⸗
mines ua adherẽteſ nudis texcibus/vt epi

Kkeyam ꝗᷓ eſt equitatem ignoꝛẽt / qᷓles Are⸗/
ſtotiles nominauit immanſiuos in opinio
nib ꝓpꝛijs. his deni; quis non vi
deat/qᷓ; impiũ eſt/pꝛeſertim apud eos qui
ſe eccleſiaſticos dici volunt /ſi peritos in e⸗
uangelica lege vel non conſultare / vel abij⸗
cere/vel maioꝛi ſacrilegio/habere pbꝛo co⸗
gnoſcant/ hinc erroꝛes / hinc pᷣſumptuoſe
aſſertiones / hinc pplexitates inexplicabi⸗

les / hincobſtinate defenſiones adinuentõ

nuzʒ humanaꝝ in xniciẽ eccleſie/⁊ pacis ſa
lutitere finis ſuiſ

urgũt.vt ꝙ nõ licet diſpu
tare de potentia pape/q; non poteſt ſibi di
ci cur ita facis/cum tamẽ ſit peccabilis.q;
non poteſt ĩ aliquo caſu eccleſia ſine eo cõ
nocari vel aggregari:ꝙ bic eſt fidei articu⸗

non poteſt in ali
vocari. O abſq; eo non ſtatſalus:⸗cum ta⸗
men ſalus eccleſie in ſolũ deũ oꝛdinet᷑ ab⸗
ſolute ⁊ eſſentialiter/⁊ in hoĩem chꝛiſtum ð
oꝛdinata lege/ſed accidentaliter oꝛdinatur
inpapam moꝛtalem/alioquin dum vacat
ſedes per moꝛtem pape vel naturalem vel
ciuilem vtputa ſi ſit hereticus depoſitus/
quis hominũ ſaluus eſſet.Alij papam pꝛe
dicant impeccabilem alij omnipotentem
alij ſine vlla exceptione credunt exira ſalu⸗
tis ſtatum quemlibet ſue parti non obediẽ
tem/quod q́;ta
rint aſſertoꝛes.

lus. Benegict? eſt papa exempli gratia?

quo caſu ad ↄciliuʒ papa

temeritate dicatur ipſivide

—

Becuũda cõſidera.

„ VWelibet in eccleſiaſtica hierachia
poteſtas in pacem ſalutiferã oꝛdi⸗
natur. Hec infertur ex pꝛima.Cũ

gigitur non ſit data poteſtas in deſtructionẽ
ſed edificationẽ teſteapoſtolo. Si qͥs abu
ſui poteſtatis hoceſt tirannidi reſiſtit / ille
non reſiſtit dei oꝛdinationi /ſed obedit qui

iubet maluʒ tollere de medio ſui/ partem

ſcandalizantẽ abijcere.ſicut ⁊ liciet cuicun⸗

q; erga quemcũq; vim illataʒ vi repellere/⸗

cum appoſitione moderate cautele. —g.—
Heccõſideratio facili deductionetraducit
quoꝛundã ſcripta ſuper obedientie laudi⸗
bus ⁊ inobedientie penis ad oppoſitũ illiꝰ

quod ꝑſuadere conant᷑. Haʒ ſi obediendũ
eſt hominibus q́;to magis deo. ꝗ Elucet
pꝛeterea/qſi ſalutifera pax tollatur/ex eo ꝙ

in Johannec(exempli gratia ꝓpoteſtas ec⸗
cleſiaſtica quedam remanet/qua repudia⸗

ta pax rediret.abijcere poteſtaem / in hoc

caſu eſt eadem bene vti:retentio auteʒ ver⸗

teretur in abuſũ.Addito ꝙ nulla poteſtas
inuenit᷑ hic in via/que non ſubijcia turlegi
diuine ⁊ naturali/⁊ q̃ nõ ſit geccabilis ⁊ qau

ab executione ſuſpenſibilis. Fundatur
in hac conſideratione/dictum illud memo

feribilis vel abdicabilis.aut ftzunchun

rabile ⁊ vere dignum ſummo pontifice/qðᷣ
his auribus pluries accepi ab oꝛe domini

noſtri.hoc ſine adulationis ſpiritu refero:
paratus ſum/inquit etiam vſq; ad moꝛteʒ;
vel immolationem pꝛopꝛij coꝛpoꝛis ſi ita
res exigat/eccleſiaſticam vnionem pꝛocu⸗

rare/q;to amplius vſq; ad pꝛopꝛijſtat ab⸗
gicationem. NHam quando daret vitã / qui
non deſereret veſtem autvitta/coꝛonaa ſeu

pa
1,
ab
mn
nr
NR
nN
oſtns⸗
inpe
enten
Uſlln
bed
ſpide

9.
rchig
ordi⸗
K
nctone
doctu
ign
nen
Mn⸗,
ct
lo
i
RN.
o
n
tii
boe
Ge
Mc⸗
ure
llotg
enpe⸗
nCan
Imon
Domn
nin
n
ie

to / innitis etiã ↄtendẽtibde papatu / q;;

gula.

mitra!: (ellent aliqui rurſus obijcere

contra eplamanglicanã/ ꝙ via ceſſionis
effectu reddi poſſit pꝛacticabilis caſu ꝓpoſi
ſi habeat hicallegationẽ rationabilem co⸗
actio ipſi viderint velint itaq; :nemo cogit

At vero quicqͥd de hocſic ↄſtat viaʒ ceſſio

iis eſſe poſſibilẽ/immo in caſu neceſſariaʒ
ad cuiꝰlaudem ſpectat qð ſcribit Dionyſi

us(non ille ariopagita )ad donatũ.recita⸗
tiue in eccleſiaſtica hiſtoꝛia. Dionvſius do

nato fratri ſalutem. Si inuit? vt ais in h
veniſti/offendis in eo ſi dimiſeris volens
opoꝛtuerat quidẽ etiã pati omia pꝛo eo ne

ſcinderetureccleſia dei/ erat non inferioꝛ
gloꝛia ſuſtinere maꝛtyrum ꝓ eo ne ſcindere

tur eccleſia/q; eſt illa ne idolis immolet᷑im

mo ſm meã ſententiã maius hoc puto mar
tyrũ eſſe q; illud/qꝛ ibi vnuſquiſq; ꝓ fua tã
tum anĩa.in hoc vero ꝓ omnieccleſia mar⸗
tyriũ ſuſtinet Hecille.Deniq; plura ſeque

rentur de quibus non eſt dicenduʒ perſin⸗

ertia cõſideratio
Vilibet rationis capax obligatur
ſm vocationẽ ſuã/pacẽ eccleſie ſa⸗
lutiferam ꝓcurare. Ille oꝛando/h̊

diſputando/hicpꝛedicando/hic exhoꝛtan
do/hicagendo.vel quolibet mõ alio. Su

merentur argumenta pꝛo hac conſideratõ

ne ex radice filiationis ad eccleſiamä/t exra
dice dilectionis ⁊ iuſticie ad pꝛoximum:ex
radice pietatis ſeu religionis ad deum.
Nulla ſiquideʒ in pꝛeſenti ſciſmate poteſt
ſerpere deterioꝛ labes/q; iuertia querendi
pacem.ſu illa pueniat ex ambitione. vel
adulatione.vel timoꝛe:aut alia occupatio⸗
ne non admittente curam hanc ſalubꝛioꝛẽ
pectoꝛa noſtra duas nõ admittẽtia curas
ait ſatiricus.Audiamꝰa ſapiente quid pi⸗

gricies ſtulta/operat᷑ in agro vel vinea ec⸗

cleſie. Per agrum inquitviri pigri tranſiui
⁊ vineam viri ſtulti.⁊ ecce totum repleue

maceria lapidum deſtructa erat ( ſi pe
ſtiferum eſt ⁊ maledictioni pꝛoximum ne⸗

rant vꝛticeioperuerãt faciem eius ſpine/⁊

gligere opus hoc diuinum q; criminoſum

eſt/q́; nepharium laboꝛantib non applau
dere/ſed iraſci: ꝛopterea ſtat aliquem
agherentem iuſte parti plus eſſe deſciſma⸗
te culpabilem/q́; alterum qui adheret par*
ti falle.vt ſi pmus aliqua paſſione vitioſa

mo non deſperat.
dis offertur ad loquendum materia/ſuper
laudibus pariſien. vniuerſitatiſ pꝛeclariſſi
me ſtudioꝛum.ſuper ʒelo feruido ipſius q̃
non ceſſauit hactenus eniti pedibus vt di
citur ⁊ manibus.aliterq; deſides aliqui et
inutiles/qui facere nihil volunt:vel neſci⸗
unt / obſtrepunt tamen facientibus / ſolis
contumelijs foꝛtes ⁊ armati. Sed ſilenti⸗

tractus obſiſtat quo min' fiat pax/ necau⸗
dire paratus ſit eccleſiã.Aliꝰ querit cũ om

ni ſolicitudine vias pacis. pmptum habeſ

6

animũ obediendi eccleſie iudicio ſeu veri⸗

tati/ dum ſihi clareſceret. Ea nanq; qͥ diſſẽ

ſionẽ afferũt in pꝛeſenti ſciſmateſunt talia
que in facto maxime ↄſiſtunt.in quibo enra
re ſine ꝑiculo ſalutis põt non ſolũ iſte vel il
le.ſed etiã in talibꝰ eccleſia fallere dicit⁊ fal
li ſicut dũ imlto tempoꝛe feminã pꝛo papa
coluit Poꝛro maniteſtari poteſt eſt exra
dice hac/qles excuſantura vitio ſciſmatis:
Etꝙ ſtat ſcireqꝙ ſciſma eſt in eccleſia ⁊ tam
neſcire qͥs in ea ſit ſciſmaticꝰ & h̊ ↄſequẽ⸗
ter aperit᷑fquales ſuntanathematizandi et
vitandi/⁊ quales nõ. Nam velle oẽs indif
ferenter ptis falſe extra eccleſiã ⁊ ſalutẽ tru⸗
ere/quale ſit/iam tetigimus. ¶ His ex re
bus pſpicuũ fit deincepſ/qᷓ;ta laude/quib
pconioꝝ titulis/cõmendanda reddit᷑ par⸗
tis noſtre diligentia/pꝛeſertim in inclitiſſi⸗
mo francie regno/⁊ q;tum a ſciſmatiſ obſti
natõne pꝛocul exiſtat/vbi queſita eſt hacte
nus pax ſalutifera tanto laboꝛe/tot expen/

ſis / tot legationibus / aſſiduiſq; conſilijs.

MNMeceſt ꝙ aliquis opponat quaſdam vel

ʒiʒanias vel paleas malarum actionum in

quibuſdam oꝛtas / inter hanc virtuoſe o⸗

perationis ſegetem / vel ꝓꝙ non ſatis effica⸗
citer diligentia reſpondit ad votum. Aſcri

batur hochumane fragilitati. Raro enim
naſcitur granũ virtutis ſine palea aliqᷓ de⸗/
fectuoſitatꝭcHihilominꝰ hʒz ꝓfecto plꝰ ve

laudis ʒelꝰ ille diligẽsq; alio n uegligẽs roꝛ

poꝛ/quoniã ſciſma ſi dimittit᷑ abſq; agita-⸗

Quo in loco gran⸗

um imperat tum benignitas/tum mode⸗

ſtia/ ne in eius laude videamur pꝛopꝛiam
querere. 4 Ecce autem quis eſt/qui non

dicat/qui nõ clamet/pax/pax/fiat pax/pa⸗

cem volo/ paceʒ ſuper omnia concupiſco.

0*½

tione/pꝛoferetradiceſ malas altius ⁊ ieuul
ſibiles/⁊ pꝛoductaſroboꝛabit. Nam mala
perlongas cõualuere moꝛas. Doceat nos
ſciſma grecoꝝ quod Ano inioro g⸗

2 4

CLoonſiderationes. IIII. de pace

Atvero nonne irridetur deuſ/quoniã ſimi
ieen Pacem non velle ⁊ illam vel inutiliter
dioſe velle / vel impoſſibiliter velle /

72 delt

boceſt medijs ad eam impoſſibilibus con

tẽderevt ſi queratur vnio aliqualiter qua
liter haberi non valet / neq; via debellati⸗
onis/neq; via rõnis ſeu reductõnis/ neq;
via anathematiʒationis ſeu ſeꝑatiõis/ ne⸗
q; via ↄdeſcẽſionis aut ſiłr. Cũq; itaq; pa
ſtoꝛ teneat᷑nõ minꝰ reuocare oues q̊s iudi

cat errãtes q; fuare nõ errãteſ nõnedʒ / vt fi

at vnũ ouileö/modũ poſſibilẽ ⁊ veriſimileʒ
h agedi /velle pſeqͥ/et cũ dimiſſiõe greg p⸗
pꝛij ⁊ obedietis/ſi ꝑ f̃uat᷑⁊ vuit᷑grex vter

q;.· NHNec eſt h̊ defere gregẽ moꝛe mercẽnarij

⁊ fugere/ſʒ ſaluare/⁊ vt vere ſic dicamꝰ / fu⸗

giẽdo manere. Sʒ hec ceſſio dic̃ aliqͥs fie⸗

ret ꝑnitioſũ poſterꝭ exẽplũ/fatemur id poſ⸗

ſe ↄtingere. Hã qͥborebo nõ ↄtingit abuti:

attñ ꝓ incerto maloꝝ euẽtu / nõ eẽt tã certũ
⁊ optandum pꝛeſentis pacis bonum repu

dig ndum / vel negandum. „
Guarta conſidera.

ratio poſita ẽ ↄtra illos qͥ dicũt.Obfuetur

honoꝛ ꝑtis nr̃e.hẽamꝰ victoꝛiã ↄfuſioneʒ

euitemꝰ.Ecceq̃lia ſuſtinuit oppꝛobꝛia ſũ/⸗

mꝰ põtifexxpᷣs /vt faceret vtra vnũ/recõcili
ans ĩ ſuo ſanguie ea qᷓ in celo ſũt ⁊ in terral
factus oppꝛobꝛiũ hoĩm ⁊ abiectio pleb/et
noõ dicẽs fuet᷑ honoꝛ meꝰ. Sufficiebat ei
teſtimoniũ bonũ ↄſcie ad deũ. Igit᷑ vt pax
hẽat᷑/ nulla plane via repudiãda ẽ q̃ pᷣt abſ

qʒ pctõ deduci ⁊ q;to bꝛeuiꝰtãto ſalubꝛius

Quãto inſuꝑ patẽtiꝰ/tanto acceptiꝰapud
oẽs/qm̃ res tãgit oẽs ⁊ vᷣitas lucerni amat

Aruntũ eſt pad ſalutifere bonuʒ / vt
vp erꝰ adeptõe neq; mũdanꝰ honoꝛ
¶Anecqq; ſtatꝰ neq; gradꝰ/neq; ꝓpꝛia v/
tilitas debeãt aliquẽ deterrere/⁊ nihil ꝓꝛſꝰ
niſi pctm̃ ↄtra legẽ dei eternã. Hec ↄſide/

¶ Duo circa vie ꝑ dñm nr̃m oblate( ꝓferã

p; ſine adulatiõis oleo q̃ nõ indiget ⁊ ſalua
pace oĩm) qꝛ nunq; mihi viſe ſũt iuri ðino
palã ↄtraire/nũqᷓ; viſe ſũt ſiłr penitꝰ repꝛo
bãde.niſi foꝛte ſtruat᷑ calũnia ex iuramẽto

ſuo. ertoti obedie ſue ↄſenſu/ iudicio et

req̃ſtis/alioꝝ tende
ſus nõ ipꝛobabile vide/attẽtis circũſtan⸗
tijs offerẽtibo ſe ĩ pñti ſciſmate / ſi ꝑs iuſta
poſſit a iuris ſui ꝓſecutiõe deſiſtere/vt ad ĩ
iuſtã ius ſuũ trãſferret/⁊ fieret iuſta ſeu per
nouã electõʒ ĩtruſi/ſeu ꝑ aliã viã ĩ iur ſcpto

tibꝛ. ¶ Pꝛopterea rur⸗

nõ bĩtã/dũmõ ius vᷣinũ vtrobiq; iuiolatuzʒ
maneret/⁊ hec via ꝓpt᷑ timoꝛẽ ĩhonoꝛatõis
mũdane nõ eẽt penitꝰ abhoꝛrẽda. Naʒ qͥc⸗

qͥda maliuol interpᷣtib diceret᷑.deſuꝑ reſi⸗

derqʒ iſpectoꝛ coꝛdiũ deꝰ/.⁊ iudex.vitas⁊ ca

ritas abũde remunerãs. Nonne laudata.

nõne victrix effecta ẽ mr illa vᷣa ifanttapð

ſalomonẽ /q̃ filiũ maluit integꝝ abijcere.
illoq; carere/qᷓ; diuiſus in ſuã cederet poꝛ⸗
tionẽ. Deniq; in laude. Q.fabij maximi
pᷣclariſſimã dixit Ennius ꝙ; non ponebat

rumoꝛes ante ſalutẽ.Nõne ſanctiꝰ ẽ vliro
dare gre.dare caritati frat᷑ne.⁊ paci hono⸗
rẽ fũũ caducũ/imo vitã ꝓpꝛiã cũ merito/iq;
ſine laude ⁊ pace mox naturalis neceſſitas
vtrũq; diripiat. Concedat᷑;̊libent᷑ gre/id
qð / velit nolit obtinẽs / ptinꝰ relinqf natu⸗
re. ¶ Ampliꝰnõ videt᷑ ipꝛobabile/ qn ex
pediat in caſu eccam ad tꝑs ſũmo paſtoꝛe

carere/vt interi ꝑ tractatũ vel alit᷑ adeptio

pacis celerioꝛ hẽret᷑. O ſi canones oppoſi

tũ ſanxerũt/lex ðina nõ diſſonat. Nã exdi⸗
cto/pᷣt abſc; papa moꝛtali ſtare ſalꝰ. Qð ſi
timet᷑ infamatio ꝑtis illiꝰ vł illiꝰ. Jã rñſuʒ

poſuimꝰ. ¶ Cõſeqnt᷑ deducimꝰ/q; ꝓpr tio⸗

. „

rẽ ſuccũbẽdi aut inhonoꝛatiões hũane / qᷣ

vtiq; vitioſa nõ ſũt/ↄeiliũ generale vlis e

cleſie nõ videt᷑repudiãdũ.ſ. piũ ẽ credere⸗

c in tractatione pñtis materie nõ erraret.

Audiamꝰrõem/ↄſtat itaq; ꝙ in materijs
fidei terminãdis erroꝛ nõ cadit in generali
ↄcilio. Rõem dãt doctoꝛes ex ſpẽaluaſſiſtẽ

tia ſpũſſci.⁊ xpᷣi regẽꝭ ecciam/nec ꝑmitten⸗

tis errare in his ad qᷓ huana ĩueſtigatio ꝑ⸗

uenire nõ põt. Secꝰ in his qᷓ vel facti ſunt
vyel hũana ratione terminari poſſunt.Nũc

autem ſciſma pꝛeſens q;ᷓ in His que facti
ſunt plurimum hereat/eius nihilominus
terminatio tam perplexa cernit/tamq; dif⸗
ficilis/ vt ſupꝛa hominum vires ingenia !⸗
uentiones ⁊ conſilia/videatur. Vbi vero
deeſt humanum / poteſt ⁊ debet abſ; teme
ritate diuinũ auxilium etiam miraculoſuz

expectari. Ita enim de ſoꝛtibus mittendis

in caſu determinat auguſtinꝰ/ dum ſeuien⸗

tibo tirãnis inquirit᷑ quis de multes pᷣlatis

pꝛo gregis ſalute remanebit/qui recedent:

HNonne igitur abſq; periculo cauſa illa cõ⸗
mitti deo ⁊ vniuerſali concilio poſſet abſq;
foꝛmidine qᷓ; maloꝛ pars vinceret ſi eſſet in
iuſtioꝛ/⁊ maxime in perniciem eccleſie/qðᷣ
addo quoniam in caſu cõmunis erroꝛ face
ret ius pꝛeſertim erroꝛ facti / vel ex facto

–? ———— ——, —. —. ——— w—

— —

— „ k — — — —

—,

tia dei ſaluatoꝛis nr̃i.

In die aſcenſionis

oꝛtum habens. Auxilium tale miraculoſũ

nonne in bello coꝛpoꝛali iudas machabeꝰ

nonne moyſes / none fideliũ alij talit expe⸗

ctauerunt/qñ pſequebat᷑ vn mille ⁊ duo fu

gabãt x. milia? qto ſecurioꝛi fið ꝓ H̊ ſciſma

„

te finiẽdo/põt in opitulatiõis ðᷣine aſſiſtẽ⸗

tia ſpãli / ꝑ tractatũ vniuerſalis ↄcilij ſpes

br̃i: Et qͥ obſecro tãte pᷣſũptiõis inueniri

poterit/ vt detminatis ꝑ tot viros celebꝛi⸗

mos/ꝓpꝛiã opinionẽ vel pᷣferret/vel eoꝝ di

ctamẽ nõ imitaret᷑. Piũ qͥʒ ſentire eſt vt nõ

niſi viã mediã/viã pacificã/⁊ vtrobiq; ho⸗

noꝛabilẽ/ſentẽtiaret ↄciliũ. Neq; tñ igno⸗

ro multas circa hec ⁊ alia/ſuboꝛiri difficul

tatũ nebulas. Sʒ eas oẽs lux vᷣine legis ſu⸗

is radijs faciliteijceret / ſi nõ vltra ceruico

ſa ↄtradicẽdilibido oſtiterit Si oculos ra

tionis neq; ſegnities inqrendi clauſerit'/ne
q; ruditas obtuderit/ neq; eos lippitudo

carnalitatis / neq; curaꝝ puluis/ neq; fumꝰ
pᷣſumptõnis ſuffoderit/neq; poſtremo ma

ta ſtudioſitas ꝑ
ʒelũ ſtimulata ꝑgebat in lõgius. Cuiꝰ ego
ſmoneʒ interrũpens/ꝛ finiens/exclamaui
Appareato vtinã bone ieſu paxnr̃a.ſalus

litia cecauerit q̊ minꝰ eed poſſit gra⸗

noſtra.appareattandẽ aliqũ gratia tua/vt

pꝰilluſtrationẽ ſincerã/⁊ agẽda videamus

⁊ ad ea q̃ viderimꝰ ĩplẽda ↄualeſcamꝰ.Reſ

qppe ĩ obſcuro nimis demerſa ẽ nã ⁊ nob
caligines/puluereſq; difficultatũ ãbulan⸗

do ſpõte ſuſcitamꝰ. Deeſt inſuꝑ apð miłtoſ

gratia hũani auxilij/q̃ ſil apparere ⁊ coope

rare debuerat gratie dei.Obfuſcat eã pᷣte⸗

rea vel abſcõdit amoꝛ ꝓpꝛius/q̃rens qᷓ ſua
ſũt/⁊ incircũciſo coꝛdeãbulãs pꝰ deſideria

carnalia/au; ſecularia/neq; ſobꝛie neq; iu
ſte neq; pie viuẽs in h̊ ſeculo/q̃ſi non expe⸗

ctaret btãm illãſpem q̃ ſola deſiderãda ẽ.ſo
la velut enceniũ ðine gratie iugit᷑ poſtulan
da. Pꝛouideat melioꝛa vicinioꝛaqʒ ſaluti

gratia eadẽ dei ⁊ ſaluatoꝛis noſtri h̊ nos iu

ſtificãs/gloꝛificãs in futuro amẽ.

¶ Finit ſᷣmo de circũciſiõe coꝛã papa apð

Laraſcongm. Znno. Mecccciij

⸗—
e-

Epiltola eiuſdéad E

dominüauxianeu de ßmonepᷣcedent.
FEFreniſſimo pncipi ⁊ militi re⸗

gis poli/ dño aurelianẽ. Suus
Johes cãcellariꝰeccie ꝑiſienſ̃ in

dignꝰobſequiũ hũile.paciſq; ß tempoꝛelegationis mee pꝛo parte almevy·
ſentis cũ erna/donũ felicit adipiſci. Oul. niuerſitatis Pariſienſis matris mee

ta hactenꝰ ſcpſi ſtrenuiſſime dñe. Plima
diri qᷓ ad ecciaſticã pacẽ vtilia videbãt/pſe
quẽs pacẽ exulãtẽ/latratu qᷓ potui/ego de

generecatulꝰ/ offerẽs inſuꝑ ꝓ virili poꝛtoe
ad opus ta hnaculi dei/cũ hoĩb/ea q ð ma
nu ſua videbar ſuſcepiſſe. NHec igro poſſe

ea a tot capitibo/ivarias faciletraduci ſniaſ

⁊ foꝛſan aduerſas/ q̃ tũ oĩa ſi cũ diſtictiõe

tꝑm circũſtãtiaꝝ qʒ ſeſe offerẽtiũ młtiplici

tate pẽſari dig fuerint/arbitroꝛ ea iuenturi

nexu ↄcoꝛdi vita int ſe iũcta eẽ/vtpote ꝗᷣ
circa idẽ cẽtrũ eundẽq; cardinẽ pij ðſiderij/

voluebãt᷑. Viã itaq; ceſſionis bũ pꝛactica

tã/ego bꝛeuiſſimã ⁊ optimã cẽſui/iudicanſ

ad erꝰ receptõʒ ſᷣm pᷣꝑatõeʒ animi/ãbos cõ

tẽdẽtes de papatu iure dine ↄſtrictoſ. Fec
erat ꝙ allegarẽt coactõz. Vellẽt itaq;. coge
bat nẽo. Poꝛro in ↄcluſiõe ſubſtractionis

nõ affui/quã tñ ↄ duſã ipugre ꝑtinaci aĩo⸗
ſitate nõ pᷣſũpſi. Sʒ poſtq; dñs ñ Bene⸗
dict?viã ceſſionis/⁊ alia q̃ petebãt accõmo

daꝓ pace’/t refoꝛmatõe eccie dict? ẽ accep⸗
taſſe/ opponit ſe ꝑuitas mea/cũ odijs ⁊ di⸗/
ſcrimibo nõ modi'èvt ipᷣe neq; papatũ de
facto irreuerſibilẽ amiſiſſe/ neq; hereticus

gaut ſciſmaticꝰ iudicãdo eẽ cãret᷑. Placuit q̊

qʒʒ reſtõ quã ⁊ pᷣdicaui coꝛã celeberrimo ce⸗

tu pplłoꝝ. Per hãc itaq;/ab ea nr̃a ſecũvni

ta/poꝛtũ pacis general attigere faciliꝰ ſꝑa⸗/
bat᷑ Deniq;ʒ nõ tã miſſuſ quã coactꝰ legatꝰ

ad dominũ nr̃jm ſuꝑ hac materia/p pꝑte v⸗

niuer ſitatis pᷣclariſſime ſtudioꝝ/cui ego fi
liꝰ negare potui nihil/ꝓpoſui pmo maſſilie
De hictaraſcone ᷣmonẽ hũc/quẽ decoꝛꝰp
ſentie veſtre nobiliſſime fulgoꝛ illuſtrauit.

Hũc ſᷣmonẽ ſic ⁊ pũñtẽ ꝓpoſitõʒ/poſtulare

dignata ẽ celſitudo vra ab exiguitate mea/

qlis ãt ego ſũ vt łh̊ vel alið qppiã denegar

pſũpſeri:accipite itaq; ſᷣmonẽ q̃liſcũq; ille

E/vbi aliqᷓ ſed pauca ex dictat/in margine

poſita ſũt/q̃ bꝛeuitas pᷣceps eripuit ne ꝓfer
ré. Bñ valeat pᷣclara dñatio vr̃a/ ad cõòem
pacé/⁊ ꝓpꝛiã ſalutẽ ↄſequẽdãa/ſcptũ taraſto
ne Ann do. Mcccciij.ĩ vigilia epiphauie

pla dño cameracenſi exiſteti in curia.

Ecreuerã ruerendepat᷑.⁊ pᷣceptoꝛ
ſingularis accuratiꝰſi vacaſſet per
dictatũ/qᷓdã ſcribere ↄq̃ſturꝰ ð ſini

abito taraſtone coꝛam domino noſtro⸗/

2
7
2
7

ſtra vel interpᷣtatõe / vl relatiõe dictoꝝ imo
Plnriuner dicioꝛum in ßᷣmone circũciſiõiſ
9

.*
.
= “ —H
.

==

Bermo coꝛã aleaxndro papa

Experioꝛ itaq; verã eẽ comiti ſniam nihil
eẽ qͥn male narrãdo poſſit ðᷣterioꝛari. Hãc
ego eẽ vnã ex maxis difficultatibeſtimo / q̃
reddũt offm̃ pᷣdicatiouis oneroſiſſimũ.q̃s
difficultates atʒ diſcrimia Bꝛeg. ⁊ Criſo.
qͥlibet in ſuo paſtoꝛali/⁊ Aug.iiij.ð doctri⸗
na xpᷣiana/copioſiſſime narrauerunt. Fit
eni plerũq; (roq̃r centies exꝑtus) vt pñtes
in fᷣmone aliqͥ/non ſolũ depꝛauẽt bñdicta
ſed ea q̃ nullo mõ dicta ſũt/oſtant᷑ affirmẽt
ꝛ0 platis. Stultoꝝ quið infinitꝰ eſt nũe⸗
rus.Eſt tñ ſapiẽtis aſſertio/Stultꝰ ñ capit

vba pꝛudẽtie/niſi ea dixerꝭ qᷓ vſant᷑ in coꝛð
ſuo. Vleꝝ q̊ʒ ẽ dictũ apuley miłtos eẽ qͥ ſoł

guribo coꝛpis philoſophant / intellectũ vᷣo

vel nullũ hñt/vel illũ vanãt ꝓvarietate paſ
ſionũ ⁊ affectionũ/quẽadmoduʒ in ſonitu
cãpanaꝝ ſumimꝰ argumẽtũ/ Dicunt eĩ(vt
vulgari moꝛe loq̃r)qð volumꝰ. Poꝛro mi⸗
hi ↄſciꝰ ſuʒ/nibil ptuliſſetũc/qð ñ eẽt ſacre
fiði/monitiſq; ſalubꝛibo accõmoðd.⁊ exami
nata vitate ſtabilitũ. Nihiominꝰ q̃t bõe ie⸗
ſu ſuꝑ eodẽ ſᷣmone mihi relata ſũt/q̃ ne dũ

nõ dixerã/ſʒ nec cogitauerã. Quot peruer⸗
ſecapta ⁊ ꝑuerſius ipugta audacter aſſere/

re q̊ſdã poſtmodũ pñtes/viderint ipᷣi quo

ſtudio vel ↄᷣdicendivel vane cõplacẽdiſeu
zelo vel igrantia moti/q̃ſiſſe veritates pei

me poſitas ĩpugnare/⁊ ꝑ rões palã errone

as / ſz nolo ſeq relationes ſolas hoĩm in tã⸗
to negocio defendẽde veritatis/ne pugne⸗

mus / vt dicit in tenebꝛis. Habuiſſent igit᷑

dictoꝛũ meoꝛum foꝛmã ꝓpꝛiam/⁊ limitatio
nẽ/adeovt tranſpoſitõ ſepe vel omiſſiovni

us vocabuli ſniam variaſſet/habuiſſent in

qᷓ; foꝛmã ipᷣam /habuiſſemviceuerſa ſolide

3 dixiſſent / nuq; refugiſſem ꝓ veritatis de⸗

fenſione ↄgredi.ſj qͥd agerẽ / nihil obiectũ
eſt qð ſtruerim/dũ eſſem pñs/potenſq; ver
botenus rũdere/ſed longo poſtmodũ int᷑/
uallo me abſente ⁊ ſurdo vocib eoꝝ pluri⸗
ma/variaq; in oppoſitũ dicta pꝛedicataq;

epgo ſolis rumoꝛib accepi/qͥbo curnon ma

gno conatu rũdere pauerim iaʒ expᷣſſi. No

uiſſime ãt heſterno veſpe ſcpſit exvnꝰamicꝭ

fideliſſimiſ/ſe audiſſe ab altero/qͥ ſimiliter

audierat ab alijs grauibo(vt dicebat)viris
me dixiſſe in ter cetera ꝙ homie in articulo

moꝛtis exñte qlibet ſacerdos hʒ eq̃lem ptã⸗
tem cũ papa in indulgẽtijs dandis/a pena

⁊culpa. ¶ Hanc vo aſſertionẽ certiſſimꝰ
ſum necſenſiſſe nec dixiſſe/quãquã ſi de po.

beat
rarum/⁊ ceteri domini ſapientia clara ful⸗

cutio/ſcitũ eſt ſatis/qd doctoꝛes ſententiẽt

Deniq; quid dixerim/vñ erroꝛ taliſ potue

rit/in aliquibo paꝝ foꝛſon aduertẽtib ad v
boꝝ foꝛmã/el ici. Pono diffuſioꝛi fmone ĩ
cartula colligata pñtibb.Lu pᷣtextoꝛ ſapiẽ⸗
tiſſime coꝛã tuis oculis toiꝰ palam ſũ / tibi
intꝰ⁊ in cute notꝰ. Digneris acciꝑe baculũ
defenſionis mee in h̊ articulo/q̊ͥ appᷣhẽſo/⸗

voces oppoſitas / ſi ita dignũ viſuz fuerit⸗
valeas cõpeſcere. Poſtremo totũ ipᷣm ſer⸗
monẽ quẽ hactenꝰ recõditũ ab ſq; młnpli⸗

catõe in alias manꝰhabui/mittere(ſi ita cẽ

ſueris )patꝰ ſum: intẽtione talis finis. Det
dyis ipe bñ valere iugit in dño/ad ↄſecutõ
nẽ btẽ ſpeiä/⁊ ad vnionẽ celerius remeandã
in regionẽ eccleſie ſancte dei.

Bermo factus co⸗/

ram Alexandro papa per magiſtrum Jo⸗
bannem de BGerſon cancellariũ pariſten.

In die aſcenſionis domini. .
diuua rex celeſtis ⁊ tu regina genitrix vᷣ⸗

go Ranpereme mmopem de regno iſraeliti⸗

Omine ſi in tempoꝛe hocre⸗
ſtitues regnum urael. Oꝛigi⸗
naliter ZRictuũ.i.ca.⁊ recitati
ne in epiſtola pꝛeſentis feſti⸗
uitatis.· MHon ſum neſcius
ime parer/voſq; cardines oꝛbis ter⸗

gentes/me ſubire ſermonis onus pꝛoꝛſus

impar exiguis viribus. Idcirco pulſabo

ianuas deuote / regis celeſtis/ vt impfectuʒ

meum ſuppleat.humili det gratiaʒ.linguã

infantis faciat diſertam. Et quo facilius
exaudiar oꝛetur pariter eius via genitrix⸗
illiq; ſalutatio pꝛeſentetur angelica. Aue

gratia plena ⁊c. Domine ſi in tempoꝛe hoc

⁊c̃. Queſierunt hoc apoſtoli ab aſcenden⸗
te domino.eiſdem quidem verbis.ſʒ ſenſu

vario.qua varietate bꝛeuitatis ſtudio pꝛe⸗

terita.quoniam duplex eſt regnum iſrael.

hoc eſt videntium deum.alteruʒ celeſtetri⸗
umphantis eccleſie/cuius ciues deum vi⸗
dent per ſpeciemalterum terreſtre miliran
tis.cuius ciues deum intuentur per fidem

Dicã pꝛimũ quõ celeſtis/deinde treni rui⸗

nas aſcẽſio dñica hodie reſtituerit. Hanc
mihi ꝑtitionẽ ñ meꝰ ſenſus ſʒ diuinꝰↄtulit

apls.a qͥ ſcptũ memi deũ preʒ ꝓpoſuiſſe in

diſpẽſatõe plenitudis tꝑm iſtaurare oĩa in

teſtate oꝛdinis in caſu neceſſitatis fieret l o . xpo q̃ in celis ⁊ que in terra ſunt.Ecce me

R ”M

— — ,,—,. ʒ—

ier
ine
dy
nei
wie⸗
Wi
ſi
bi
fen
Pn e
lnptn
ſilaci

18, de

ſſecnti
neandi

.

hch

nii
indite

Nehen
O
ui
nns ſthl
ncſaus
bioten
Nful⸗
norius
lcbo
NNfeca;)
Wiogi
0 heli⸗
Agonn
ia
hoc
bt
disſ⸗

In die aſcenñonis

docet apłs tuꝰ vas electionis tue dñe Jeſu
que tibi rñũdere licuerit qᷓrentibdiſcipulis

dñneſi ĩ tꝑe h̊ ⁊cc. Nã ſi ꝑ te eẽnt inſtaurãda
q̃ ſũt in cel/vti affirmare illũ ꝑſpicio:qͥd ti⸗
bi leuiꝰ qᷓ; hãc illis veritatem rũdete ꝓprea
ſcãdere celos vt ciuitatẽ diminutã ⁊ maʒ̊ ꝑ

te ſua ꝑ ſcelꝰoꝛbatã turpe/reintegrares. P

ſa maloꝝ oĩm pma pares ſuꝑbia/ luciferũ
itlũ qͥ mãe oꝛiebat/cũ tertia ſtellaꝝ ꝑte tra⸗

xit ad tenebꝛoſũ occaſũ. Et qͥs crederet nõ

inde regni ſuꝑni claritatẽ obũbꝛatã?ol⸗

lite ex H̊ celo viſibili lucifeꝝ / ⁊ cũ eo tertiazʒ

ꝑtẽ ſtellaꝝ/cui dubiũ ẽ noctes obſcurioꝛes
futas: Quis neſciat iĩpfectã remãſiſſe ſcõꝝ

qgeloꝝ ſocietatem ſuo numero diminuto?

OQuis in dubiũ vocabit coꝛpꝰ ciuitatꝭ illiꝰ
pſtãtiſſimoꝝ mẽbꝛoꝝ auulſione ſenſiſſe le

ſionẽè/⁊ itegritatẽ pulcerrimã amiſiſſe? Hil/
lus opinoꝛ. ¶ Ergo claudicabit ſcoõꝝ glo⸗
ria.nec dᷣi ciuitas de ſui integritate letabit᷑.

Si natura tanto tꝑe vacuũ inſectet᷑ ⁊ ſic ex⸗

Hoꝛreſcat.q̊ pacio ſuꝑnas ſedes vacuas/o⸗
chlis eqͥs aſpicietſcoꝝ glłia: Deniq; gau⸗
Aẽt angeli ad pniam pctõꝝ. O ſi gaudiuʒ
ingerãt angelis lachꝛyme mee. qͥd delicie
mee. Etſi delicie mee gaudiũ ſit ageloꝝ.q̊ſ
mõ magis fuiſſet eoꝝ qͥ ceciderũt pꝑmaſio?:
At illð ciuitati celeſti deeſt. Fuiſſet igit ali⸗
ꝗ ſcõꝝ iocũditas ſtãtibo ãgelis q̃ ruẽtibſbſᷣ
lata e. Ergo inqes ↄfirmati ſpũs cetero

rũ ruinã meſti deploꝛauerũt.⁊ q̃ ꝑte brõꝛũ

ciuitatẽ luc igrederet᷑. Hõ dico fleuiſſe.ñ

meſtos / ñ triſteſ extitiſſe/viderũt culpã pec
catiũ.nõ inð letati ſũt ꝓpt᷑ caritatẽ/neq; cõ⸗
triſtati ꝓpt᷑ ↄfirmatõʒ Uiderũt deinð penã
