re/quod ⁊ apłls ſepius explicuit/dum timo
theũ et titũ cariſſimos diſcipulos inſtrue⸗-
ret ⁊ alios.Actuũ.xx.dicẽs. Attẽdite vob
et vniuerſo gregi/in q̊ poſuit nos ſpũſſan;
ctus epᷣos regere eccleſiã dei ⁊c̃. ¶ Deinde

ſecũdo ſunt doctoꝛes/in ſacris lr̃i

ſtatu etiã laicali /quos opoꝛtet multa ſcire

de legib diuinis pceptoꝝ moꝛaliũ/dearti
culatim ⁊ explicite/ꝓpter ſuſceptũ ab eis of
ficium.vt qꝛ rectoꝛes populoꝝ.qꝛ iudices
eoꝛũ.qꝛ conſiliarij vel aſſeſſoꝛes ſunt eoꝛũ
dem rectoꝝ.viudicũ/in cauſis varijs //eri /
minalibo atq; ciuilib.qð animaduertene
ſalomon petiuit a dno coꝛ docile/ et int elli
gẽs adfaciendũ iuſticiã.et ad faciendũ iu/
diciuʒ.Eſt itaq; regula ꝙ nullus ea q̃ ſunt⸗
officij ſui ꝓmittit᷑ ignoꝛare/ que regula re
ſpicit nedũ pᷣlatos maioꝛes/aut pꝛincipes
ſuperioꝛes.ſed minoꝛes ⁊ inferioꝛes/i vtro
qʒ ſtatu/clericali vt ſunt curati ⁊ ↄfeſſoꝛes
in foꝛo penitẽtie.⁊ in ſtatu laicali vt ppoſi
ti vel balliui. Poſtremo ↄſurgit q̃rto gene

ralis obligatio ad credulitatẽ aliquoꝛũ ex⸗
plicitã.nò ex ſolo gradu hierarchico / ſed ex
alijs donis gratuitis.vt ſunt viuacitas in

genij naturalis.vt iudicium ſolers.vt vis
gnomica vel epieikes.vt ꝑticularis erudi
tio / vt vehemẽs applicatio ad ſcripturas

ĩ ꝓfeſſo⸗
res/quos ignoꝛãtia nõ põt excuſare/ quin
ſciãt explicite plurimas veritates cõtentas
in biblia/calias ex eis deductas. Alioqͥn
doctoꝛis nomẽ ⁊ gradũ dãnabiliter et inex
cuſabiliter vſurparẽt. Pꝛoinde ſunt alij de

Circa materiam fidei

4

ſacras canonicas vel ciuiles. Hic eni ven
tatẽ habet illud Hꝛegoꝛij.Cantũ ab vnoqᷓ
q; dñs exigit quantum dedit. Quo fit vtꝑ

ſpicua ſit conſideratio/que dicta eſt aduer

ſusirepꝛobam nõnulloꝛumſdeſidiã vel taci
turnitatẽ.qui dum fides confitenda venit
explicite.ſe ĩ implicita latere tutos putant
aut qui talentum multiplicis doni natura
lis vel gratuiti.quod multiplicandum, ſu⸗
ſceperãt a domino ſpiritualibus incremen
tis/ defodiũt in terram ſuperuacue vel no⸗

xie curioſitatis tꝑalis.ſibi blãdientes ꝙ; in

fide nõ errãt.qppe de ea nihil ſciũt.curant

vel interrogãt.· Hotetur pꝛo conſideratiõe
ſanctus Tho.ij.ij.q:ij.arti:vi Explicatio
inquit fidei ad inferioꝛes homines.opoꝛ⸗
tet ꝙ veniat ꝑ maioꝛes.quod pꝛobat auto

ritate Oyoniſij/concludẽs ꝙ opoꝛtet eos

plenioꝛẽ habere noticiam de credendis et

magis explicite credere.

Roteſtatio generalis / ſen cõditio⸗
Malis reuocatio que dicit᷑ ab aliqui
bus / ptinaciter errãtibus. Si hec

V

Conſideratio vII

eritas mihi nota eſſet/ ſcit deus ꝙ libẽter

eam coꝛde crederẽ ad iuſticiã/et oꝛe cõfite⸗
rer ad ſalutẽ.nõ excuſat tales apud deũ vel
homines. Fundat᷑ hoc ſuꝑ illud euangelij
ecce venit hoꝛa ⁊ nic eſt vt omnis quivos

interticit arbitret᷑ ſéobſequium pᷣſtaredeo
Sicaplus pꝛius errãs in chꝛiſtianoꝛũ ꝑ⸗

ſecutione iudicabat de ſeipᷣs. Sicad iude
os loquẽs dicit.et nũc ſcio fratres ꝙ hecc
ignoꝛantiã feciſtis/ quos tũ nõ excuſabat
de nece xpᷣi.dũ alibi dicit. Ignoꝛãs ignoꝛa
bit᷑. Erat quippe iuris ignoꝛãtia affectata
craſſa vel ſupina. Sic heretici dũ ſe moꝛti
tradũt/p defendẽdis erroꝛiba ſuis/ arbitrãa
tur ſe catholicos ⁊ mereri.hñt q ppe ʒelum
pꝛout dat aliqbo teſtimoniũ paulus.ſed nõ
p m ſcientiam.quare non ſᷣm ſciẽtiam? Ni
mirum quia ſcientie dei (que eſt ſcriptura
ſacra)ſuam ſophiſticã ſcientiam ſic pꝛepo⸗
nunt/q eidem nolũt eſſe ſubiecti.qᷓ;uis ali
ter ſint ſibimet conſcij/nõ tamen in hoc iu

ſtificati/qꝛ mentitur iniquitas ſibi

Conſigeratio I

WVSRoteſtatio generalis / ſeu conditio
nalis reuocatio /quandoq; ſuſfici ,/
unt excuſare pꝛoteſtatiõeʒ apð foꝛ

Deé peoteſtatione

exterius/quẽ non excuſat in interioꝛi foꝛo
de / et ecõtra. Cõſurgit hec varietas: qm̃
aliter iudicat deus/aliter hõ.deus inſpicit
coꝛda et ſcit quid intus agat᷑.cõfoꝛmiterad
pꝛoteſtationẽ ſeu reuocatiõeʒ aut diffoꝛmi
terad eã. Humanũ vero iudiciũ id ſpectat
quod foꝛis eſt.et vñ certiſicari põt ꝑ ſigna
teſtes/voces etoꝑa.Quo fit vt vere credeſ
interius ⁊ explicite.qñq; nõ poſſit h̊ oſten
dere ↄtra teſtes ⁊ ſigna/aliqñ aũt fit econ⸗

tra.vt qͥ veraciter eſt hereticus ĩ coꝛde/ ille

humano teſtimonio ꝑ allegationẽ ignoꝛã
tie vel aliter catholicus cẽſeat᷑et abſoluat᷑.
Qualiter aũt debeat aliqs ꝓbare ꝙ nõ fu⸗
it ꝑtinax ꝑ allegationẽ ignoꝛantie vel ſim⸗
plicitatis hoc mag iuribus poſitiuis cau

tum eſt/qͥ bus inter rn ſe allegans

ignoꝛantiã ꝓbare debet illã. Cradũt ſimi⸗
liter/qbus argumẽtis teſtibo? iudicijs pñt
et debent iudices eccleſiaſtici ꝑtinaciã con
nincerepᷣſentẽ vel pᷣteritam in errante.·

Conſideratio. Ix.

Roteſtatio ſpecialis de fide/ſicut⁊
abſoluta reuocatio de erroꝛee reqͥ
runt᷑ ad iuſtificationẽ illiꝰ qͥ ꝑticu⸗
arẽ erroꝛẽ abſolute tenuit in verbᷣ ⁊ in factꝭ
ſi legitime monitꝰ facererenuit ipᷣe perti

naxcẽſendus eſt. Oſtẽdit᷑ pᷣma ꝑs tali ra⸗
tione. Nulla ꝓteſtatio ſeu reuocatio q̃ cois
eſt oĩbus catholicis.ſufpicit ad iuſtificatio
nẽ errãtis ĩ fide ꝑticulariter ⁊ explicite duz

hoc ſcit aut ſcirg debet.qm̃ nõ eſt idẽ iudi⸗

ciũ de catholico ⁊ errãte/ſicut nec innocen
te atq; pctõꝛe/reſpectu cõfeſſiõis ſacramẽ⸗

talis.Cõſtat aũt ꝓteſtationẽ generalẽ cuʒ
reuocatiõe conditionali ab oibo catholicꝭ.

ſine mẽdatio.ſine diffamatione fieri poſſe
et igit᷑ p errãtiba ſpecialioꝛ reuoca⸗

tio.Altera ꝑs manifeſta eſt/qꝛ talis nõ oñ
dit ſe qᷓrere cauta ſolicitudine veritatẽ.ſed
foꝛte quadã diſſimulatiõe palliata velami
ne reuocatiõis hmõi cõditionalis q̃ ad ve

ritatẽ nõ eſt niſi quedã pteſtatio fidei gene
ralis/⁊ non ꝓpꝛie reuocatio.qꝛ conditiona
lis nihil ponit. YFacit pꝛo hoc quod dictuʒ

eſt ſuꝑius conſideratione qᷓrta circa finem

Conſideratio.x.
Roteſtatio catholica de fide/ cũ re
uocatiõe particulari ⁊ abſoluta de
erroꝛe / licet iuſtificet exrantẽ ꝙ; mõ

non ſit babendus pertinax aut bereticus /

nõ abſoluit tamen qñ talis extiterit. Pꝛe⸗

ſuppoſita notoꝛietate pꝛime paniꝭ in vtro⸗
q; foꝛo dei ⁊ homis.qꝛ talis coꝛrigit/⁊ obe
dit veritati/neq; tenet plus erroꝛẽ quẽ de⸗
ſeritꝑ abſolutam reuocationẽ. deducit al⸗
tera pars. Conſtat itaq; hocſolo pꝛiuari
deũ /’facere.ſcʒ pᷣterituʒ non fuiſſe.vt notat
Hieronimus ⁊ ſalomon. quiſquis igitur
fuerit depᷣterito ſic adherẽs erroꝛi ſuo cuiꝰ
oppoſitum tenebatur explicita fide tenere
aliquo modoꝛũ pᷣtacto.quod perſiſtebatĩ
illo erroꝛe monitus etiã legitime / vel edo⸗

ctus/ſeu fraternaliter/ſeu doctoꝛaliter ſeu

iudicialiter/ꝑ ſcripturã ſacram/ ꝑ rationeʒ

euidentẽ aut aliter.talis vere fuit ꝑtinaxi
erroꝛe.et ex conſequenti nedum hereticãs.

ſed hereticus. pꝛopterea quantũlib?temẽ⸗

detur nunc/poteſt declarari fuiſſe talis.at⸗

qʒ hereticoꝛum penis ſubijci.ſub perpetua

cancerali cuſtodia/vel aliter/ſublat ſibi qͥ⸗
buſlibet dignitatis officij vel honoꝛis inſi
gnibus. Solet tamen apud eccleſiam/mi
ſericoꝛdia ſuꝑexaltare iudiciuʒ pᷣſertim hu
militate reuocantis erroꝛẽ ſponte/palam⸗
abſolute pꝛoſpecta. ſi dixerit pꝛote
ſtans huiuſmodi/Ecee paratus fui ſemꝑ

audire eccleſiã.audire deturminationẽ ſe⸗

dis apoſtolice.vel ſacri cõcilij/qualiterac⸗
cuſoꝛ nuncde ꝑtinacia circa doctrinam ali
quã/pꝛiuſq; fuerit hoc modo declarata.dit

finita.et iudicata.Quid euĩ mihi de inſfteꝛ
rioꝛibus iudicibꝛꝛquid de doctoꝛibus. et
erroꝛum diffinitionibè/quibo obedire neqᷓ

q; aſtringoꝛ.vt qui ſubiectus ei nõ ſuʒ. ſed

pꝛelatus vt ipᷣi.doctoꝛ vt ipi. Sic blandit᷑
ꝑtinax arrogãtia ſibi/ſic ſe fallitet alludit /

tanq; videlicet nihil explicite credendũ ſit

niſi papa pꝛiꝰ.niſi cardinalis illud ſub pꝛe

ſciſa verboꝝ foꝛma ſnialiter dãnauerit Eſt
itaq; lõge alit᷑.iuxta deductionẽ illoꝝ qͥ p⸗
bãt nullã iueniri poſſe nouã hereſim qꝛ q̃/

cũq; det/illa pus erat ſcpture ſacre ↄtraria
ab ipᷣaq; dãnata.ſicut modo/dicẽte Augu
ſtino.ſi quid noxiũ eſt hic.ſciliq; in ſcriptu

ra ſacra dãnat. Yatemur nihilominꝰ poſſe

fieri declaratõeʒ nouã.tã doctrialit᷑ q; iudi

cialit ð aliq̃ hereſi/ꝙ ſcpture ſacre rppugnãſ
eſt q declaratio⁊ ſi fieri habeat pncipalioꝛi
ac ſuperioꝛi autoꝛitate generalit᷑ obligante
per ſedẽ apoſtolicã et ſacrum conciliũ/ Fit
nihilominus quottidie legittima dedara⸗
tio talis/per doctoꝛes et expoſitoꝛes ſacre
ſcipture ac ꝑ pꝛelatos inferioꝛes.q̊s opoꝛ

.
H

e
wo⸗
dde
der
in
i
no
igen
locud
lenere

tebati

Aeco⸗
lerſen
gnone,
Nngri
ncis
ani;
D
pea
ſece
wosirſ
Gumn
ſannhn
ener
sfü
poyet⸗
manoli
futn dif

de infe⸗

aſna
n
3
uſnoe
nie
itin
nefpuge
napal
koblign⸗
den
—

ℳ

tet erplicite multa ſcire ad inſtructionẽ po
puli ſui. Hec aũt declaratio erſi nõ obliget

vt pꝛeſciſe talis eſt/ alienos.obligat tamen

vt conuinciteſſe facta cõfoꝛmiter ad ſaærãa
ſcripturã/que eſt antecedẽs.quo conceſſo⸗
ſi cõſequentia negari rationabiliter neqͥt/

concedẽda eſt conſequẽter explicita cõdu⸗
ſio / que declarat᷑ ⁊ infert/qm̃ ex veris nõ ſe
quitur niſi verum. Itaq; ſi quis diceret.q;

chꝛiſtus nõ habuit neruos.aut ꝙ omis pu

er non baptiʒzatus pòt licẽter occidi/aut ꝙ;
pꝛo bono cõmuni licitũ eſt falſum dicere.
Talis ꝑſeuerãs poſt declarationẽ ſufficiẽ

tem ſibi factam/non excuſareta pertinacia

quantũcunq; clamaret.peto iudiciũ eccle⸗
ſie vel ſagri concilij. huic me lubmitto / hãc

audio. Poteſt equidẽ tali dici/quod aciuʒ
eſt ne agas.qð iam diffinitũ eſt diffinien /
dum non expectes.diffinitũ inq;ᷓ et ſi non
in eadẽ verboꝛũ foꝛma.tamẽ in effectu ⁊ in

ſentẽtia. vnde fit vt aliquis vno tẽpoꝛete⸗
ueatur aliquid explicite credere/ad qð pꝛi

us fides implicita ſatis erat.̃m homã.

1/ .

ij. ij. q.ij. vbi loquit᷑ de credendis implicite

vel explicdte. D

rre.nõ debet fieri neceſſario.dũ qͥs
errat n

rans.ſi ſe diceret errare.mentiret᷑ ſtante ta⸗
li conſcientia.Lalis pᷣterea penas hereti⸗

coꝛũ vel infamiã/etiã poſtea q; depᷣhendit᷑
erraſſe et abſolute reuocat/nõ incurrit. Pa
tuit hoc in augu.qͥ multa pꝛius neſcienter
errata / poſtmodũ abſolute coꝛrexit ſub no

mine retractatõis / vel aliqᷓ tali mõ loqndi⸗/
quẽ reuocationẽ denotabat / vtẽdo talib⸗

verbis temere dictũ eſt.minꝰ ↄſiderate di⸗
ctũ eſt.̊ impꝛobo.hoc nõ appꝛobo.h̊ mi⸗/
hi nõ placct Notet᷑ad hocideʒ Augu.ad
vincentiũ.xxxiiij.q.vlti.ca.finali et gelaſiꝰ
ibidẽ.q.ij.ca.negat᷑. ¶ Elicit᷑cõſequenter

ex iſtis differẽtia multiplex inter ſciẽter. et

neſciẽter errãtes.et inter ſciẽter ⁊ neſciẽter
hereticos.Et hoc quo ad tria q̃ ſunt crimæ
modus/et pena/iuxta qð notet᷑ dictũ augu
xxiiij.q.iij.c.dixit apłs.vbi ait.Qui ſentt
tiã ſuã q;uis falſam aut ꝑuerſam/nulla ꝑti
naci animoſitate defendũt.pᷣſertim quã nõ
audacia ſue pᷣſumptõis ceperũt:ſed a ſedu.

onſideratio. xvi.
NRoteſtatio ſpecialis de fide/vł ab
oluta reuocatio ſpecialis de erro⸗

mat neſcienter in fide. Konſtat leach y
nullus mẽtiri tenet᷑.hicautem neſciẽter ex

Circa materiam fidei

ctis atq; ĩ enoꝛe lapſis parẽtib acceperũt /

querũt aũt cauta ſolicitudine veritatẽ.coꝛ
rigi parati i inuenerinn deguacß ſunt in

ter hereticos reputãdi.( Vñn colligit ꝙ q̃̊

druplerx eſt modus errãdi circa f.dẽ. VUno
mõ qedẽdo ꝙ fides catholica ſit falſa. aut
ſcriptura ſacra.et ſic errãs dici ſcienter be

reticus/qꝛ nõ eſt paratꝰ coꝛrigi/cũ neget re

gulã ꝑ quã hẽt dirigi ſeu reuocari. Poteſt
alio mõ qͥs errare/crededo generaliterꝙ; fi

des catholica ſit vera.ſed eſtimat aliquã eẽ
fidẽ catholicã/q̃ ĩ veritate nõ eſt catholica/

ſicut arriani recipiẽtes ſcpturã ſacra.ſʒ ad

ſenſum ꝑuerſum/qͥ ſectã ſuã ſolã putabant

eſſe catholicã / hi ſunt neſciẽter heretici.Er

rãt aũt pᷣcedẽtes ĩ vtroq; mõ ↄtra fidẽ quaʒ
tenent᷑ explicite qedere. Sũt alij circa fidẽ

erꝛãtes ĩ his q̃ nõ tenent᷑ p tũc explicite ce
dere ⁊ hoc dupliciter. VUno mõ ꝑtinaciter.

ans parati ſunt coꝛrigi.ſed ꝓpter ſupbiaʒ
uã. aut aliter ꝓpꝛiũ defendũt erroꝛẽ. Alte⸗

ro mõ dũ parati ſunt coꝛrigi ptinus agni⸗

ta vitate.qꝛ nõ ꝑtinaci aĩoſitate defendũt
erroꝛẽ.ſi ex ſola ſimplicitate vel ignoꝛãtia

ſunt ĩ erroꝛe.Ceteꝝ ĩter hos qᷓtuoꝛ modos

pmi mag; peccat q; ſcðl ? ſecidi ; tenij 70

Mogdꝰ errãdi ſiłr diuerſus ẽ qm ĩ duo
bus pmis erroꝛ inuenit᷑quẽ tenẽtur expli⸗

cite diſcredere et diffiteri. tertij vo ꝑtinaci
ter errãt ĩ illo cui oꝑpoſitũ ꝓpaũc non ten

tur explicita fide tenere ſed implicita.ſʒ q·
rennuũt coꝛrigi dicũtur heretici. Qualiter
vero depᷣhendat᷑ aut cognoſcat᷑ talis ꝑtina

cia dedaratſummatim ĩ alijs duodeci con

ſideratiõibo q̃ ad hãc vnã reducũtur hic ab
augu.poſitã.ꝙ tales no q̃runt cauta ſolicio

tudine veritatẽ.ſʒ eiꝰ declaratiõi reſiſtunt/

omiſſiue vel cõmiſſiue.varijs modis/ꝑſe
vel alios / verbis aut faci / iudicialiteraut

minis aut blãdicijs/ ꝓpter depꝛauatiõeʒ af

vel incõmodi deuitãdi.circa diuitias.deli
tias vel honoꝛes. ¶ Habem ? ihis
citer errãtiba diuerſitatẽ ĩi cimine ⁊ in mõ.

extraiudicialiter/terroꝛibo aut muneribus
fectus/cã alicuiꝰ cõmodi tꝑalis aſſeq uẽdi/

abemꝰi his tripli

pena ſiłr diuerſa ẽqͥ ad aliq Nihilominus
tertij punient᷑ſic duo bmi/ſi iudicialit euo

ſi vitatẽ oppoſitã ꝓfiteri noluerit.qꝛ relin⸗

cati ſe coꝛrigere/ ſi erroꝛẽ abſolute reuocare

quent᷑ curie ſeculari.aut ſi ſe coꝛrexerint pe
nitentie ſalutari/ Atuero q̃rti qꝛ nõ iugũt
erroꝛi ſuo pertinaciaʒ nũc vel antea.q;uis

ſint coꝛripiendi perreuocationem erroꝛis.

ipſi tamen nequaq; ſunt penis hereticoꝛũ
plectendi/nec infamia notãdi.ſicut apud
ſcholaſticos theologos in pꝛeclara vniuer
ſitate pariſien.frequẽter obſeruatur.quos

pꝛoteſtano generalis? ↄditionalis reuoca

tio iuuit/ad hocnede pertinacia notarent᷑
iuncta humilitate qua pꝛotinus reuocant
erroꝛẽ nedũ cõditionaliter ſed abſolute/q̃

reuocatio ſufficit magiſtris ad purgatiõe,ʒ

nec ab actibo ſtudij legittimis exercẽdis vł
conſequedis reuocates obinde repellũtur
Conſiderario.rii.
Roteſtatio generalis / aut cõditio⸗
nalis reuocatio / nõ obſtat quin ſic
pꝛoteſtãs aut reuocans dici poſſit
ſuſpectus de hereſi. qnq; leuiter.qũq; ve⸗
hemẽter.aliqñ violẽter. Patebit hecconſi
deratio ꝑ pᷣcedetes.ſi docuerimꝰ qͥs eſt di⸗
cẽdus de hereſi vel leuiter vel vehementer
yel violenter ſuſpeœꝰ.Et hoc alias latioꝛi
ſermone declarauimꝰ/nũc ſũmatim repeta

tur.
exterioꝛibo opeꝝ vel vboꝝ.ex quibo cogni
tis accipitiectura q̃ cõcludi põt nõ qͥdeʒ
frequẽter.ſed raro ſeu ↄtingẽter.vt in pau
cioꝛibus/qꝙ talia agẽs vel dicẽs eſt hereti⸗
cus. Itaq; ↄſequẽtia leuis eſt ⁊ thopica.ſi
cut argueremꝰ. Petrꝰnõ venit ad eccleſiaʒ
in ſolẽnitate natiuitatis btẽ Marie virgi⸗
nis ergo nõ bñ ſentit de ea. vel ſic Pemus
aſſumit nomẽ dei frequenter inuanũ.deie

Poꝛro vehemẽs ſuſpitio pꝛouenit er ſi
nis exterioꝛibo opeꝝ vel verboꝝ. ex qbuſ
cognitis accipit argumẽtũ ↄcludẽs frequẽ
ter ⁊ vt in pluribo.ꝙ talia agẽs vel dicẽs eſt
hereticus. vt ſi qs neget explicite palam.⁊
publice ea q debet exofficio ſcire plꝰ q;ᷓ alij
;uis poſſit in rei veritate negatio talis er

ignoꝛãtia puenire.vel animi leuitate?non
Heretica pꝛauitate.¶ Dicim? demuz ſu
ſpitionẽ eſſe violẽtã q̃ ſumier ſignis exte⸗

ex heretica pꝛauitate.

rioꝛilo opeꝝ vel verboꝛũ. er qbo cognitis
concludi ſolet efficaciter⁊ vtſemꝑ/ꝙ talia
ages vel dices eſt hereticꝰ/quẽadmoduʒ ſi

qs pᷣdicet publice ꝙ rpᷣs nõ fuit verꝰẽdeus.

de nõ eſt diligedus ſuꝑ oia / ꝙ licitũ eſt
paſſim hoĩes occidere ſic beſtias. ꝙ iura⸗
mẽta nõ ſũt teneda.aut ſi patẽter adoꝛet ſe
pulcrũ Machometi. vlſi deferat habituʒ
iudeis appꝛopꝛiatũ.nõ quidẽ ioco faciẽs
boc/ſed ſerio.Cõſtat nepe ꝙ poſſibile eſt

£

Itaq; ſuſpitio leuis puenit exrſignis

ris et negãs ci.ergo nõ bene credit deeo.

De pertinacie nota

talia facientem vel agentem tenere veraci⸗
ter interius fidẽ catholicã.ſicut de ſalomo

ne idolatrantce.et de marcellino idolis ſa⸗ .

crificante/dicunt multi/q; neuter eoꝝ fuit
hereticus in men te. Nihiominus eccleſia
de exterioꝛibus iudicans non de occultis/
arguet in talibus violentã pꝛeſumption ez
et m eam feret iudiciũ. Exemplo ſalomo
nis de meretnicibus.i.Regũ.iij:et hoc ni/

ſitalis violenter ſuſ pectus ſe legitime pur

gauerit.allegando vel ignoꝛantiam vel ti
moꝛem.vel fictionẽ.vel aliquid huiuſmo
di/paratũ coꝛrigi ſe demonſtrans. Duo
cinca patet valere plunmũ circa ſuſpitiões
huiuiuſmodi aſſi umendas pꝛo argumẽtis
conſiderare conſuetudines patrigrum lo⸗
coꝛum tempoꝛum.perſonarum. fmnodos ⁊
indicia. Euenit quippe ꝙ verbum vnum
dabit ſuſpitionem hereſis in vno loco vel
in vna perſona.quod in alio loco vel per⸗
ſona nihil reputabitur.Exem plum dene⸗
gantibus et deſpicientib us deũ quotidia⸗
nis verbis in certis ꝑtibo qð iu alijs ꝑtib

multꝭ hoꝛridũ iudicaret᷑⁊ hereſi pꝛoximiũ.

Has mterim conſi⸗
deratiões duodecim poſuiſſe velut in trãſ⸗
Curſu ſuffecerit.cix.menſis octobꝛis anni
M. cccc. xv.in ciuitate Conſtañ. vbi ſa⸗
crũ agebatur generale concilium.pꝛeſta ñ
te eo qui eſt deus benedictꝰ inſecula Amẽ

Bequuntur. xii. cõ⸗

derationes ſm totidem ſigna quibus ſo⸗

let aliquis de pertinacia notari vel cõuin⸗
ci.circa materiam heretice auitatis.pꝛe
mittendo qualis ſit pertinacie diffinitio
velrattttioo.

rantem in fideſeu hereticantem
efficit hereticum. conſiſtit in de
,paeꝛauatione voluntatis per ſuꝑ⸗
iam aut aliud officium.dum non vult er

rans cauta ſolicitudine querere veritatem

aut dum perſpecte monſtrateq; renuit aſ
ſentire vel erroꝛeʒ dimittere. Dicitur enim
pertinax fᷣm yſidoꝛum quaſi impꝛudenter
tenax.qui perſiſtit in illo ſcilicet quod de
beret dimittere. Ceterum pertinacie ſignũ
exteꝛius multiplex inuenitur. ( Cũ quis
ſuſtinet excõicatiõeʒ vltro.nec põtſe ſufi
ciẽter excuſare.Et h ſumit᷑ ex iun pᷣſũptõc.

Ertinacie pꝛopꝛia ratio que er⸗

.
— —¶0.....n»ih0n

— — — ———MN

— ——

te
onn
loſe⸗
dfun
Wc
lts
Mine
ſ
thoen
mehe
mn veli
uuſne
O
ſpindes
rhe
m
YIwnum
N
Mpen
unden
dgbon
ae
Ani
0

Mga
i.rbiſa
reſtan⸗

gaibes⸗
niddtin
Gediin

ratoce
barcmna

vniktimA

gopee
onvultck
ceann
, man!
Hicure
Nprudel
ca an

i⸗
citi/

17

ſequatur

ag⸗=
i⸗

Conſiderationes duodecim i⸗

Alterum dum citatus pꝛo leui / ſuper fi⸗
de etiam ſuſpitione / indicialiter renuit co
parere / vel reſpondere/⁊ amplius ſi ſit pꝛe
ſumptio vehemens aut violenta et hec ſi/
militer oꝛitur ex iuris fictione:¶ Alterum
eſt pertinacteſignum / dum quis aſſerit et
defendit erroꝛem/cuius oppoſitã veritatẽ
tenet᷑ explicita fide tenere. enetur. Ini;
vel expublica obſeruatione/⸗ vł excõmuni
doctrina ecdeſie/vel ex officio ſeu ſtatu ſuo
vel er infoꝛmatione ſufficiẽti / vel ex natu⸗
rali iudicio rationis/quẽadmodũ quilibet
capax ratiõis tenet᷑ xeplicite credere neduʒ

articulos fidei ſi ſit chꝛiſtianus /ſed etiam

pꝛincipia legis naturalis/que ſunt de pꝛi⸗
mis imõſſionibus et inſcriptiõib indeli⸗
bilibus / x ſũt pᷣcepta decalogi/recepta ſᷣm
planũ ⁊ vſitatũ intellectũ apud oẽs vtẽtes
ratione.Non depꝛauata in quacunq;llege
Alterum ꝑtinacie ſignũ dũ quis verita⸗

tem fidei nedũ non querit cauta ſolicitudi

ne/ ſed declarationeʒ eius impedit ne veni
at ad lucẽ/ maxime ſi conſiliũ fidei ſpeciale
vel generale ꝓpter hoc in ſe vel ĩ ſuis impe⸗
dit/directe vel indirecte moleſtat atq; per⸗
lterũꝑtinacie ſignũ / dũ quis
veritatẽ eccie docẽtes ſeu determinantes
odire ſe mõſtrant /et pꝛoſe qͥ verbis atq; fa⸗

ctis etiam ſi dicat ſeu pꝛoteſteturſe velle te

nere quod eccleſia tenet vel determinabit/
et ꝙ paratus eſt ſtare iuri/quia ſi facta con
tradictant hocẽ equitas ſimulata/que du

„ „

et heretici taliter pꝛoteſtari/ſe catholicos
eſſe qõ eos ab hereſi nõ excuſat ⁊c̃. ¶ Alte⸗

eet iiutitne ſolent etiam quantumli

rum pertinacie ſignum/dum quis negat
veritatem q; pꝛius docuit.vel cõfeſſus eſt
nec eſt pꝛobabſie ꝙ ſit aalideder l

niam ſm iura pmo dicto credi debet S
terum pertinacie ſignum / dum quis peti
declarationẽ veritatis a peritis doctoꝛib⸗

ſeu iudicibus que dum facta eſt nihilomi⸗
nus repudiatnulla penitus aſſignata ra-

tione · ¶ Alterum pertinacie ſignum. duz

quis potens cõmouet ſeditiones / ſuſcitat

bella in populis et regnis / ideo quia facta
eſt alicuius veritatis catbolice declaratio
vel erroꝛis repꝛobatio ⁊c̃. ¶ Alterum per⸗
tinacie ſignum / duz quis iurat ſe male mo
ri quoniam contra honoꝛem ſuum quicq;
permitrere fieri / vel erroꝛem aliquem reuo
care.ponit enim obicẽ pꝛime atq; veritati
Alterum pertinacie ſignum.dum quis

chꝛiſti

am rei memoꝛiam / facta et pꝛomu

fouet errantem et defendit iudicialiter vel
extra iudicialiter ſciens nihilominus.aut
ſcire debens hunc errare. ¶ Alterum perti
nacie ſignum.dum quis non reſiſtit erroꝛi
bus dum poteſt et debet / debet inq; vel erx
officio ſicut iudex/vel ex fraternali carita⸗
te ſicut vniuerſi / quoniam agentes et con
ſentientes ſᷣm apoſtoluʒ pari pena puniũ
tur/conſentiunt autem qui alios dum poſ
ſunt (vt dicit canon jab erroꝛe non reuocãt
Deniq; iſta latius declarat ockam quarta
parte pꝛimi dyalogoꝛũ ſᷣm que ſigna pote⸗

rit applice io particulariter fieri ⁊c·

Epliciunt duodecim conſiderationes.
ſm totidem ſigna quibus ſolet aliquis de
pertinatiaʒ notari vel conuinci.circa ma⸗
teriam heretice pꝛauitatis.pꝛemittendo qᷓ
lis ſit pertinacie diffinitio vel oꝛatioo.

Incipit tractatus

magiſtri Johannis de Berſon.quomodo

et an liceat in cauſis ſidei/a ſummo ponti
fice appellare/ſeu eius iudiciũ dedinare:

Aeritur vtruꝰhec aſſertio
ſit catholica. Tam iure di
uinitꝰ pꝛomulgato.qᷓ; eti⸗
am humano / quibus ſa⸗
croꝛum canonum autoꝛi⸗
tas innititur.nulli fas eſt
a ſupꝛemo iudice videlicet
olica ſede ſeu romano pontifice / ieſu
vicario in terris/appellare.aut illi⸗

2

us iudicium in cauſis fidei/ que tanq; ma

ioꝛes ad ipſum et ſedem apoſtolicam defe

rende ſunt dedinare. ¶ Arguitur ꝙ ſic au
toꝛitate ſanctiſſimi domini Martini pa⸗
pe quinti / in ſua conſtitutione a pernern
gata in
conſiſtorio generali celebꝛato Conſtañ · ſe
xtovdus marcq / pontificatus ſui anno pꝛi
mo. vbi reperitur hec aſſertio ſicut dicitur

et videtur in canonuʒ littera manifeſte fun

dari:

Iin liceat in cauſis fidei

ERguit᷑ in oppoſitum pꝛimo autoꝛita ſet. fuiſſet ab ecdeſia condẽnandus.Con⸗
te determinationis ſiue conſtitutio; ſtatautẽ petrus eratſummus pontifex.⁊
nis generalis concilij Conſtañ. que deter fm doctoꝛes confirmatus in fide et gratia
minatio mlipliciter facta ẽ/⁊ pꝛacticata⸗? poſt penthecoſte/ Pꝛopterea dicũt ꝙ petrꝰ
ſpecialiter in leſſiõe publica.celebꝛata die nõ errabat in fide/nec! dereticabat. ſed tan
ſexta apꝛilis/anno. M.cccc. xv. que ſicha tumodo nimis diſſimulãter ſe habebat cir
ber intercerem. Et pꝛimo declarut ꝙ ipa caobſ. eruationẽ legaliũ,dicebat ideo pau
lancta ſinodus in ſpuſancto legittime con lus ꝙ non reete ambulabat ad verirateeud
gregata. gen erale conciliũ facies/ et etcleſi gelieet e rebenſibilis erat. Ex quibo pa⸗
am catholicã militantẽ repᷣſentãs/ptãtem lam elicitur ꝙ ſimmus pontifer qui ſucce
a chꝛiſto imediate het.cui quilibet cuiuſcũ dit petro in apoſtolatu/repꝛehẽdi õt pub
q; ſtatus vel dignitatis / etiaʒ fi papalis erꝭ lice ꝑ doctoꝛè theo logũ.qui in tis pdi⸗
iſtat/ obedire tenet in his qᷓ ꝑrinẽt ad fidẽ ? cationis ſuccedit paulo.etiã vbi non dere
extirpationẽ dicti ſciſi matis / ac generalẽ re ticaret vel erraret in fide/ Et hoc ſi imiliter
ſoꝛmationẽ eccliedei in capite ⁊ in mẽbꝛis elicitur generalius et inconuincibilius/er
Item declarat ꝙ qcunq; cuiuſcũq; ſtatus auctoꝛitate pxime allegata Si peccauerit

vel dignitatis/etiã ſi papalis exiſtat/qͥ mã in te fratertuus.quẽadmodũ pliyies in ſa

huius ſancte ſinodi/⁊ cniuſcũq; alteriꝰ con eſt / inñſermonibus publicis et multiplicib
ungee alis legittime cõgregati/ſuꝑ pieꝛ ſqi uris.quoꝝ copie ſunt apud multos.
miſſis ſeu ad ea pertinetibo/faciꝭ vel faciẽ/ ☛ Eaquereturtertio/ ꝙ papa quieſt mẽ⸗
dis obedire ↄtumaciter ↄtepſerit / niſi reſi bꝛum coꝛpoꝛis eccleſie ſicut homies
puerit cõdigne penitẽtieſi ubijciat᷑ ⁊ debite alij ſi ſcandalizaret totum coꝛpus ipᷣe non
kuraundarc, iuris ſubſidia ſiopꝰ .7 eſſet reſcindendus. vt totũ coꝛpus ſanũ fie

fuerit recurrẽdo. Deinceps arguit᷑ratio rei.contra doctrinã chꝛiſti euangelicã/fun
nibus ducẽtiboa inconuenientia manife dataʒ in ſimilitudine iun naturalis. Ma⸗
Mius diuinũ pariter et humanum. thei.xviij.cum gloſis et determinatõibus
Eguererenim pꝛimo ꝙ papa non doctoꝝ in materia de ſcandalo/ſe fundan
ſubijceret legi diuine vel eugelice aium in haclege diuina etnaturail.
q generaliter abſq; omni erceprte Equeretur quano/œ petrus ſummꝰ

S Promulgaͤta eit achꝛiſto. Dath. vitj. duͦ Bpontifer non debuiſ. ccompelli red
fpoqueret᷑ad perſonã perri/ſicut tradit ecſl»e Icxe

tad per dere rationem ab apoſtolis et fratribus q
ſia/ ccircuſtantia tertus ſatis indicat/Si erant in iudea.quia viſitauerat coꝛnelium
peccauerit in fratertu? ꝛc. Sequit dicec gentilem. cuius tamen oppoſitum dicitur
aeeſie/ꝙ ſi ecclẽſiaʒ nõ audierit.ſit tibi ſicut expꝛeſſe.Actuũ.xi.cum adiſſet petrus hie
. ethnicus ⁊ publicanꝰ⁊c̃. Hocaũt ↄſejne roſolymã ſq; vbi erat ecdeſia / diſceptabãt
eſt ker en man fele gn papa eſt ſrater aguerlus illum qui erant ex circũciſionedi
noſter. Alioquin nõ deberet dicereprt̃ no⸗ cẽtes.quare introiſtiad viras pꝛeputium
ſter. ſi nõ ſimus fratres ipe et nos. Sʒ hoa; habentes et manducaſti cũ illis: et ſtatim
beret dicere pater meus / vel pater mi. Sʒ ſubiugitur obedientie petri reſponſio.däs
neccardinales nec epos fratres appellare in hoc ſucceſſoꝛibus ſuis foꝛmam debite
deberet. Deniq; cõſtat ꝙ; eſt primꝰnoſter humilitatis.quam expꝛeſſit epiſtole ſunep
et ex cõſequẽti frater nõ obſtate ꝙ pater ſit me.ca.iij. Parati inqnit ſemper ad ſati
ſt inſup papa peccabilis. qm circũdatꝰ ctionem ommi poſcenti vos mtionem de
infirmitate. ſicut notat ad Zeb. qnito. ea que in vobis eſt fide et ſpe.x ſiĩdeſtru
Equeret᷑ ſecũdo ꝙ paulus egiſſet cöo; ctione fidei ſummus aliquis ponnfex vo⸗
ira ius diuinü et humanu/ dum reſti lens ſur erbire / nollet hoc facere/ conſtat q/
tit peno in facié. poc eſt publice⁊ coꝛaꝭ e atribo eque poſſeraccuſari ſicut ⁊ petr.-
eſie ↄgregatoe.ſicut habetad Galathas queretur quinto ꝙ alicui iniuriato
ij. Hec eni reſiſtentia n fuit mino? pꝛsouo per papam ſicut poteſt euenire taʒ in
ctio pauliconi petrũ/q; finſſet appella coꝛpoꝛe q; in membꝛis ĩmo et in fſama/cir⸗
tio ad ecceſiam. imo fuitequiualenterap; ca en queſidei ſunt. nõ pateret in caſu dabi
pellatio. Unde et ſi perus deſiſtere noluiſ 9 li aliqua defenſio vl grauamis ſubleuatio

7

diise
Menn
Nwint
Nun
alicte
wohos,
We
honis
S ſe
Nhit
ki
mahe
W
Ml

nsnn
pelin
mbus
dmdiu
wdider
orus di
Wcchuni

SPenun
ligiin
Cponiois
ſtebe
ut
nonen de
Nfideſmn
ornfero

nſt

ſantpen
niiniunnd
nenirengn

ſuis pꝓfeſſea

quit᷑ oppoſitum. Si em papa pᷣt iudicari
vl deponi ꝑ generale ↄciliũ.ipᷣe poterit de
nunciari per aliquẽ vel aliquos coꝛã cõci

a ſummmo pontifice appellare

qʒð eſtↄtra ius naturale.cui ius diuinum
nõö rehußnar. Later tñ ↄſequẽtia.dato ca

ſu tali vł ſimili. Sit Petr qͥ pᷣdicet coꝛã

papa ⁊ multitudie populi copioſa: xppᷣs

ſuit verꝰ ppheta.iubeat tũc papa ꝙ detru
dat᷑ in carcerẽ.eo ꝙ pᷣdicat iſtã veritatem.

Sentiat petrꝰ ꝙ ſi appellet ad ↄciliũ ge/⸗
nerale ſummittẽdo ſe eidẽ.ꝙ popułꝰ ꝓte/
get eũ nec ſcandaliſabit᷑ in doctrina eius.

ſʒ manebit ĩ recta fide: xpᷣs fuerit verꝰ ꝓ
pheta.ſi aũt nõ appellauerit.populꝰrepu
tabit ꝙ papa veꝝ dicat ⁊ bene faciat.⁊ ita

deſeret fidem cũ pᷣdicatoꝛe ſuo.Querit᷑ in

caſu ſi petrꝰ dicere poterit ↄciliũ appello:
ageadmodu paulꝰ timẽs a ſedicioſis oc/
cidi.clamauit ceſarem appello Hãc autẽ

materic latiſſime ⁊ ſtudioſiſſime ꝓſecutuſ

eſt ⁊ fundauit okam ĩ dyalogo ſuo.cuiꝰ ſo
liꝰ autoꝛitati nõ opꝑtet inniti.quãuis fue/

rit egregiꝰ theologꝰ.ſʒ innitendũ eſt ratio

unib ſuis:p quãto robur ⁊ autoꝛitatẽ acci

piunt a ſacra ſcriptura.cuiꝰ ↄtemptus cũ
ꝛibo:ſepe duxit ⁊ ducet ĩ erroꝛeſ
Equeret᷑ ſexto:q in nullo caſu
papa poſſet iudicari:vel depo
ni ꝑ generale ↄciliũ:qᷓ;tũcunq;
criminoſꝰ eſſet vel ſcandaloſus
le. patet ↄſequẽtia.qm̃ ex oppoſito ſe/⸗

lio pᷣſenti vł futuro.Qui ſi velit grauamẽ

inkerre talibs denũciare volẽtibi.nõne po
terunt ipſi ſe ponere extra manꝰ ſuas vel
poteſtatẽ:ne de facto grauet eos ⁊ oppꝛi/

mat iniuſte. ̊ aũt facere eſt vere ⁊ eualen
ter ab eodeʒ appellare.Et hoc pꝛaticatũ

eſt in cõcilio piſano ꝑ vtrũq; collegioꝛum
duaꝝ obedientiaꝝ.ſ. Gꝛegoꝛij ⁊ Bñdicti

ſic in ſuis obediẽtijs nuncupatoꝝ Hoc
etiã pꝛaticatuʒ eſt ꝑ quoſq; reges ⁊ pꝛinci
pes.qͥ ſe ſubtraxerũt ab obediẽtia illoꝛuʒ
quos iſti vel illi iudicabãt eſſe ſũmos pon
tifices:q̃ tñ ſubtractões appꝛobate ſuntꝑ
ſacrũ Conſtañ.cõciliũ.quedã expᷣſſe.que/
dam implicite vel equiualetter.
Equeret᷑ ſeptimo et magis ad
hominẽ.qꝙ ↄciliũ generale non

eſſet ſupꝛa papã:vł iudex pape
legitimꝰ. cuiꝰ oppoſitũ deter/

à

minauit ⁊ pꝛaticauit ſacꝝ Conſtañ.cõci/

lium. ¶ Nõ em̃ ꝓceſſũ eſt ad inchoanduʒ
depoſitionẽ Jobãnis / quouſq; fuiſſet are

rationabilis ⁊ vꝛgens imineat cauſa f.
gppellatio ad eundẽ iudicẽ. ¶ Et ſi dicat

ticulꝰ iſte declaratꝰ. ſicut apparet ex actis

eiuſdẽ ↄcilij.quoniã aliqͥ videbant᷑ ſuꝑ
heſitare-. Conſtat aũt ꝙ ab om̃i homine
qui habet legitimũ ſuperioꝛẽ iudicẽ/ an⸗
i

ſit vnus homo / ſiue vna cõmunitas / ßt ſi
ſa fieri

pꝓut aliqͥ fingere volũt ꝙ ↄcilium nõ eſt ſu
pꝛa papã.niſi quãdo eſt hereticꝰ ſeu deui/
us a fide/in quo caſu nõ eſt mirum inqui

unt ſi cõciliũ ſit ſupꝛa talẽ papã.qꝛ deſijt

eſſe papa ⁊ eſt inferioꝛ omni homine.⁊ ita
nitunt᷑ etiã euadere illã ineuaſibulłẽ xpᷣi le⸗/
gem.SDi peccauerit in te frater tuus ⁊c̃.
Hoc bꝛeniterad pᷣſens reuellit᷑.Pꝛimo
uia Johãnes nõ eſt accuſatus vel cõui/

ctus de heretica pꝛauitate/⁊ tamẽ ↄciliu,-
vocauit ⁊ iudicauit ipᷣm tanq; ſuũ ſubdi/

tum. Unde ⁊ in toto ꝓceſſu vſq; poſt ſen/

tus eſt ab eodem ↄcilio verꝰ papa./ Am

tentiã diffinitiuã ſue laltabaifr
plius nõ eſt veꝝ/ꝙ papa eo facto quo ca/

dit in hereſim pᷣſertim latentẽ /ſit depoſi⸗/
tus a papatu.ſicut neſt veꝝ ð alijs epis
quẽadmodũ iſta materia ðclarata ẽ alibi

latius. Reducẽdo hanc opinionẽ ad mul

tiplex incõueniens /ſicut ad incertitudi/

neum eccleſiaſtice policie/ ſuſceptõnis ſa/
cramentoꝝ.Et ad fauoꝛabilitatẽ dãnate
doctrine Joh. ꝛ vicleet / pꝛincipaliter in
nitebat᷑ tali fundamẽto.qꝙ nullꝰ exiſtens ĩ
pẽto moꝛtali erat papa vel epᷣs necↄſecra
bat ⁊c̃.Et qui bene põderatauſas repꝛo
bationis huiꝰ doctrine ꝛvicleef in hac ꝑte
Ille vel ſimiles cauſe concludũt ꝙ pecca/

tum hereſis licet reddat vnũ pᷣlatum di/
gnum depoſitione iuncta ꝑtinacia.nõ ta

men reddit eũ depoſitũ eo facto.ſʒ requiri
tur hüana depoſitio. Sicut em̃ nulla ſan

ctitas quantũcunq; magna cõſtituit ali/

quem in ſtatu papali vel epᷣali. niſi per ele
ctionẽ humanã de lege cõmuni/ↄtra opi/
nionem ꝛvaldenſiũ. Ita nulla iniqͥtas re/
mouet aliquẽ ab epiſcopali gradu vel pa

pali de cõmuni lege / ſi nõ interueniat hu⸗
mana depoſitio. ¶ Amplius tercio quo

ad hoc arguit᷑ ꝙ concilium ſit iudex pape
nõ heretici.ĩmo ſancti.aſſignando caſus

multos in qub aliqͥs epiſcopꝰ verꝰ papa

poterit ꝑ multos teſtes diffamari de here
tica pꝛauitate/ſeu fautoꝛia hereſis.aut ꝑ

vehementes coniecturas ex operib ⁊ cõ/
uerſatione diſfamabitur apud multos et
dQda

i

granes populos ꝙ non recte am bulat ad
veritatẽ euãgelij/aut ꝙlapſus eſt in here⸗/
ſim iam damnatã.aut nouã velit ↄfin/
gere. cõſtat ꝙ exiſtente generali ↄcilio vel
Feorinefuteno vorgi idẽ papa iudicia

iter cõpelli vt purget ſe.quẽadmodũ exẽ
plificatũ eſt de petro.O, ſi nollet hoc ſa /
cere put facere noluit marcellinꝰ ſineaccu

ſatione ſua de vydolatria. Nõne conciliuʒ

poſſet ↄſequẽter ad depoſitõis ſue ſenten
riã ꝓcedere.Et ſi dicat᷑ ꝙ non.exã non eſt
hereticꝰ. Reſpondet᷑ ꝙ apud iudiciũ eccle

ſie / vbi circa ea factiſunt fallere poteſt ⁊
falli.ſimile eſt iudiciũ de his que nõ appa
rent ⁊ quenõ ſunt. Etꝑ h̊ elidit᷑ manitfe/

ſte friuola reſpõſio dicẽtiũ papã nõ ſubij/
ei coꝛrectioni fraterne/ aut iudiciali iuſſe
us. Si peccauerit cc.

a xpᷣo vbi pꝛi

lAicte aſſertioni/nullatenꝰexiſti
mana

adhuc papa ſicut pꝛiꝰ.⁊ ita ꝙ ſanctiſſimꝰ

domin' noſter papa Martinꝰ / nõ eſt legi
time electus neq; papa. O, idem dominꝰ
noſter ⁊ ſuũ collegiũ noluit ea q̃ conciliari

ter facta ſunt ꝑ ſacꝝ Conſtañ.couciliũ in/⸗
uniolabiliter obſeruare/cuiꝰ tñ oppoſituʒ

idẽ dominus noſter pluries palam dixit.

D, imꝑatoꝛ nõ eſt conſirmatꝰ in imperiũ
O, grauiter peccant attendẽtes pᷣdicta/qͥ

dant obedientiã dño noſtro ſummo pon /

tiſici tanq; pape.Deniq; petrꝰ de luna fu
iſſet iniuſte ⁊ perperã accuſatꝰ in concilio

de materia hereſis pᷣcipue ⁊ pꝛincipaliter
Quoniã in quadã cõſtitutione queð ver
bo ad verbũ ponit᷑ in actis concilij/ipᷣe co

natus fuit determinare/ꝙ nunqᷓ; licitũ eſt
aut fuit facere ſubtractionẽ ab eo/neq; ab

aliquo vero papa/fundans ſe in q̊ ꝙ papa
non habeat ſuperiꝰ iudiciũ in terris.ncc

p̃ht ab aliquo iudicari. Hec autẽ reputata
ſuit hereticalis ↄſtitutio/⁊ ita ð plurimis
inconuenientib dicerekk.
Oſtremo dimiſſis illis que ſũt in
— appellatõis dñoꝝ po
onoꝝ. Hã multa hinc ⁊ inde diuerſa imo
aduerſa ⁊ cõtraria vident᷑ aſſeri.circa que

ſub re

cheologicũ negotiũ nõ verſat᷑.niſi p qnto
Sles. generalibo autenticis daret

2

Edqueret᷑ octauo ⁊ ad homineʒ
multiplex incõueniẽs in eis ꝗ
facta ſunt/⁊ que adherẽtes pꝛe

ndi ſũt ↄcedere velle. Et pꝛimo ꝙ Jo⸗/
hãnes olim viceſimuſterciꝰ reputandꝰ eſt

acto/ circa iuſtiſicationẽ vł iniu/

—

Qũo ⁊ qñ liceat in cauſis fidei

ars / ſicut ⁊ data eſt / conuincẽdi aliquẽ de
pertinacia ⁊ fautoꝛia heretice pꝛauuatis.

Conuertat᷑ tandẽ inquiſitõ ꝑticulate q̃ſti
onis/circa vltimã ꝑticulã ſuã q̃ ſic habet.

Oy nulli ſas eſt ⁊c. Illiꝰ / videlicet aplice

ſedis/ſeu romani pontificis / iudiciũ ĩ cau

ſa er aue tanq; maioꝛes ad ipᷣm ⁊ ſedẽ

icaz defereẽde ſunt declinare.

O

