ramus petimus obſecramus vt benedicaſ/

huic hereditatitue/ huicfilie tue alũne no⸗
ſtre.cõcedendo talẽ in gratijs ſuis ſignatio
nem aut certe vberioꝛẽ.Qualem petũtꝛab

initio dediſſes anno pᷣmo. Nam hicẽ anꝰ

benignitatis tue.annus nouenariꝰterna⸗
rio ter in ſe ducto coꝛonatus.bũdices hu⸗
ic coꝛone anni.huic ãno coꝛõato benigni
tatis tue.⁊ campi tui replebũtur vbertate.
Hanc de te tua q; affluẽtiſſima liberta⸗
te ſpem cõceperũt hanc Grepen multis.pꝰ
modũ et magnis indicijs roboꝛatã auccaʒ
qʒ; ſenſerunt etiã heri.Tu aũt ſpem nũcĩ rẽ

ipᷣam cõuertito.tui quippe ſunt.ſed tu eos
maioꝛi tibi vinculo cõſtrinxeris.tu poſtre

mo nõ mediocriter illuſtraueris glam tuã
et famam tuã/que ſicut nõ eſt ambicioſe ꝗᷓ⸗
renda.ita non eſt negligẽda crndeliter. Et
vbinãgẽtium põt fame celebꝛitas / vel ſcri
ptꝭ/vel viuis vocib amplioꝛi dilatiõe vul
gari.q; vbi cõfluũt et reſtuũt exoĩ fere nati
one que ſub celo eſt. viri litteris oĩbo et ſtu⸗
dijs eruditi.ita vt in obſcuro eſſe nequeat
ſi grate ſi benigne reſpõderis.ſi bñdixeris
buic hereditati tue.quẽadmodũ tu benedi
ces ſperamus et obſecramus/fiat fiat.Ani
aduertis.p.b:redeo enĩ et ad tuã ſctitatẽ et

8

ad meam ꝑuitatem/aĩaduertis q̃liter trãſfſi
guraui ſub noĩe pr̃nalis dilectionis /ſup/
plicatiõem ꝓ bumili et deuota.s.t.filia?⁊ idq

quidẽ aptiſſima videoꝛ feciſſe rõne. Suaʒ
quippe ſedem vbicollocaret dilectio vbi ꝑ
oꝛaret/ſi inter prẽm etfiliã ſacratiſſima di
lectionis noĩa apð ipᷣos etiã barbaros ho/
noꝛanda etnru Atuero neq; volo ne
q; equũ iudico q cq; adijcere/qᷓ;q; aliq̃ dicẽ
da ſuꝑſint. Vereoꝛ enim ne iam multiloqͥ

um noſtrum minus ſit fauoꝛis babiturũ

dum occupationes tue celſitudinis alioꝛ/⸗
ſum te vocant et trahant.Oꝛ poſtremo ſu
per iſto et poꝛe articulo audiẽtias aliquas
obtinere clam et palam ſupplicamus ⁊ ſpe
ramus vt nõ fruſtra ſpem hanc cõcepimuſ
de benigniſſimo.s.t.ſpiritu pater ſanctiſſi
me Sic bñdicatte dñs ex ſyon vt ſis re et
nomine bñdictus.Sic videas bona hie⸗
ruſalem militantis ſponſetue.ettriumphã
tis illius que deſurſum eſt mater noſtra oĩ
bus diebus vite noſtre pᷣſentis et future
Sic pᷣterea videas filios filioꝝ tuoꝝ ĩ ſpi
rituali ꝓpagine et tandem qð eſt omne bo⸗
num et benedictionis cõſumatio et conſu/⸗
mationis finis/videas pacem ſuꝑ iſrael et
nos tecum.hic inchoatiueꝑ gratiam/et be

Propoſitio factacorãanglicis

ato cõplem̃to ꝑ gloꝛiam in futuro Pꝛeſtã⸗
te eo qͥ eſt bndictoin ſecula ſeculoꝝ amẽ.

Bequitur pꝛopoſi/

tio fac a ab eodẽ dño Cancellario coiã an

glicis ꝑiſiꝰ/eũtibo ad ſacrũ cõciliũ piſis ⁊25

ex ꝑte vniũſitatꝭ ꝑiſieñ.An.dñi.mccccviij.
. O ngratulat᷑ vr̃e deuotioni⸗
vàfro zelo feruẽti / vre laboꝛio⸗
ſe ſʒ laudabiliſſime legationi
Loõgratulat᷑ ⁊ applaudit o re
uerediſſimi ⁊ pclariſſimi pa⸗
tres/ o doctiſſimi et ſapiẽtes viri et frẽs in
xpᷣi dilectiõe cariſſimi. Cõgratulat᷑inquã
et cõgaudet amatrix ⁊ admiratrix ⁊ cultrix
bonoꝝ oĩm/ꝑiſieñ.vniuerſitas itaq; nõ e⸗
mulat᷑ nec gaudet ſuꝑ iniqtate.cõgaudʒ ãt
veritati.Quid ni cõgaudeat igit᷑ ſuꝑ veri⸗
tate/q; vt ſoletis ãplectimini ⁊ cõplexã reti
netis. et retentã ad effectũ deduceretotꝭ ſtu
dioꝝ neruis conamini Eſt aũt mõ cõgra/⸗
tulatiõis nr̃e ſpũalis/thema ſatis accõmo
dũ verbũ Oʒce ꝓphicũ.Oʒee pᷣmo. Cõgra
tulabãtur filij iirłet filij inda ꝑiter Itaq; li

bet exclamare Ecce qᷓ; bonũ etq; iocũdum

habitare frẽs in vnũ/cõuenire ſcʒ ⁊ congre
gare ad vnũ cõciliũ.nam in cõcilio iuſtoꝝ
et cõgregatione magna oꝑa dñi Et hoc eſt
cõciliũ ſacrũ et venerãdũ/ad qð legati ꝑgi/

tis.qð piſis deo duce et auctoꝛe celebꝛabit

vtinã felici ꝓut optandũ ⁊ ſperandũ eſt ad
uentu.Ait quippe veritas ꝙ omne regnuʒ
in ſe diuiſum deſolabit᷑ et a cõtrario vnitũ
in ſe regnũ manet qð vidit ſaluſtius Con
coꝛdia inqͥ t ꝑue res creſcũt.diſcoꝛdia maxi
me dilabũtur. Cur ergo nõ bñ ſperabitur
dũ adunat᷑eccia.dũ cõuocat᷑ cetus/dũ con
ueniũt ſenioꝛes/videte de verbo hoc. pᷣſer/
tim cũ teneamus certiſſimã xpᷣiꝓmiſſionẽ
dicẽtis. vbi duo vel tres ⁊c.Audiuimus pᷣ
reen letanter et gaudẽter ꝙ cõgregabũt᷑ ⁊ꝛc̃.
¶ Atue ro ne ꝓlixioꝛ vel euagatioꝛ ſermo
tecio ſit vel oneri.coartamus ſi placet totã

dicẽdoꝝ materiã totãq; deductiõeʒ thema

tis ad qttuoꝛ ſnias ſumptas exthemate ex
verbis ipᷣi ꝓtinus appoſitas. Et videamꝰ

quid in illis loquit deus.qꝛ loquit᷑ pacem
in plebẽ ſuã. Poſtq̃ʒ enĩ dixit dñs ꝑ Oʒee

Congregabütur filij iſ⸗ rlet filij iuda pari/⸗
terꝓ pᷣma ſnia/mox ſubiũxit et ponentſibi
caput vnũ/ecce ſcðam ſniam. Et aſcendẽt

de terra/ecce tertiã/qꝛ magnns dicſiſrabel

ecce quartam./¶ Incipientes ergopſequs S

mur et nanle puto cãs qᷓ̃tuoꝛ ſufficiẽ
tes/q̃re cõgrega buntur filij iſrłet filij iuda
pariter. Jpi eniʒ q ſunt pplłs vnus dei.· fe/
da nunc diuiſione ꝓhnefas diſpſi ſunt / ve

lut olim in figura ſub roboam et Jeroboã

cõtigiſſe meminit ſcriptura.iij. G. xvij Et
eſt tanq; materialis aliq rõ et cõfuſa hmõi
cocilij celebꝛãdi.¶ Inuenimꝰ pᷣterea cãm
finalẽ luculeter expſſam in altera ſnĩa. Et
ponẽt inqͥt ſibimet caput vnũ. Deniq;
tangit᷑ cq diſpoſitiua et velut efficiens cele
bꝛationis huiꝰcõcilij dũ idcit᷑in altera ſen
tentia ꝙ aſcẽdent deterra/et qͥd terra miſti
ceniſi teerenus affectus.Quid igitaſcen/⸗
dere deternra niſi de terrenis affectibo quibꝰ
oppᷣſſi ſunt hactenus multi.ad ſpũales et
diuinas affectiones ſe potenter erigere / et

erigendo ſalubꝛiter aſcẽdere/tanq; audirʒ

quiſq; de excelſo camantẽ deũ. exurge qui
doꝛmis.Et rurſus. Surgite poſtq; ſederi
tis.(¶ Habemus pᷣterea cãm quodãmodo
foꝛmalẽ/et ad huicelebꝛatiõem cõcilij vi⸗
nifice pparantem.q̃ foꝛma eſt ſemen dei vi
uum et efficax ſemen ſpũſſancti hñs virtu
tem foꝛmatiuam et refoꝛmatinam totiꝰvni
tatis / totius eccleſie coꝛꝑis / in vna fide et
ſpeet caritate ſub vno deo erdño ꝑ omneʒ
iuncturam fm deductiõem apli ad Ephe
ſios.iiij. Qð notat᷑ in hoc verbo ieʒrahel
qð interpᷣtatũ ſonat idẽ ꝙ ſemen dei vel ſe
minauit deus.Et q̃le ſemen iſtud: Plane

illud de quo alibi ꝓpheticus ſermo diẽ Ni

ſi dñs exercituũ reliquiſſet nobis ſemẽ qua
ſiʒodoma fuiſſemus/et q̃ſi gomoꝛra ſimi⸗
les eſſemus yſa:pmo. Gratias tibi deꝰ iſrł

qm̃ acceſſit nũcdies magnus iſrk magnui

ſcʒ dies ſeminis dei.qð habet in ſe antem ⁊

virtutẽ viuificam. qua miſticũ coꝛpusec/
cleſie ſe vinificare poteſt et vnire ſalubꝛiter

in cuius efficacia et virtute congregabunt
filij iſrłet iuda pariter. ene bec iacta
ſunt füũdamenta /ſicut ex cicerone ſumit la/
ctantius Hec autem fundamẽta ſnnt ꝑfe/
ctibilitas eccie ꝑ congregationẽ/vt cã ma/
terialis.oꝛdinabilitas eccleſie vt ad vnius
capitis poſitionem.vt cã finalis.intelligi⸗
bilitas in epikeyando ſeu interpᷣtando/vt
efficiens. Inſita fecũditas in ſe conuerſan
do vt foꝛmalis diſpoſitiua ¶ Supedifice
mus fabꝛicam quadꝛangularem quattuoꝛ
conſiderationũ pncipaliũ ad erectionẽ edi

.dfitij pᷣſentis congregationis amplioꝛem

=

— — —o — 0. ——

— —

— — —

N

N
ed

—

i

Ernvꝛnntibus ad conciliũ piſis

—
Et dicamus ꝓ pꝛima cõſideratone iux⸗
ta omam cãm in verbo notatam.
rima coſideratio
Cõgregatio filioꝝ iſrael et iuda ꝑiter/q̃
ritur ab eccia.quẽadmodũ materia querit
foꝛmam.et impꝑfectũ ꝑfectiõem.et miłr viꝝ
ſiue ſponſa ſponſum:Tractat diuinꝰ Dy
oniſius et poſt eũ Boe.et Augꝰ. quibo ex⸗
eriẽtia ſuffragat/ꝙ' res q̃hbet nõ minꝰdi
ligit aut appetit cõgregatiõem ſuijpᷣius qᷓ;
ꝓpꝛiã entitatem/nimirũ qꝛ ens et vnũ con
uertũtur. Hinc eſt ille doloꝛ illa cõcuſſio il
le vehemens hoꝛroꝛ in coꝛꝑe vero/dũ mẽ⸗
bꝛatiʒ querit᷑ diuidi vel diſpʒgi. Sic nemo
dubitauerit quin eccia diuiſionẽ ſuã refu⸗
giat et hoꝛreat.cũ ſit coꝛpus miſticũ ſᷣm de
ductiõem Apli ad Eph.iiij. Et.i. Coꝝ.

xij.et ad Roma.xij.et alibi ſepiſſime Eſt ẽt

terribilis vt caſtroꝝ acies oꝛdinata. Aciei
vero qͥs neſciat ſeꝑatiöem max imũ affer⸗
re detrimentũ.Eſt inſuꝑ eccia ciuitas deq̃ᷓ
gloꝛioſa dicta ſunt.Eſtregnũ dei.Eſt hie⸗
rarchia ſubceleſtis.et ita de multis ſilitudi
nibus/̃m q̃s cõuincitur diuiſiõem ei atq;
ſeꝑatiõem ſciſmaticã eſſe penitus odioſaʒ.
Kommantho loco fieri ſermo ꝓlixioꝛ⸗
deducens ꝑfectionẽ ecciaſtici coꝛꝑis ſtare
pncipaliter in vnitate/tanqᷓ; in cõſumma⸗
tione oĩs boni. Yalloꝛ itaq; ſi nõ optabun
dus /ꝓphᷣa poſtulat hoc/impᷣcãs pacẽ ſuper
iſrael/ſciẽs qm̃ poſuit auctoꝛ eiꝰdeus fineſ
ſuos pacẽ. Vide ſi nõ hinc oꝛtũ ẽ illud xpᷣi
ad ipᷣam hierim q̃ figurã tenet eccie.Hieru
ſalẽ hierlm quotiẽs volui cõgregare filios
tuos ſicut gallina cõgregat pullos ſuos /et

noluiſti.Ad hocqppe moꝛtuus eſt Jeſus

vt filios ſuos diſpſos in vnũ cõgregaret tã

qᷓ; lapis angularis faciens vtraq; vnũ. Et

ecce heu fera peſſima/monſtrũ hoꝛrendum

ingens /mõſtrũ biceps poꝛtentũ iam.xxxi.
annos hñs/ſciſma peſtiferũ/pulcerrimam

—

hanc et ꝑfectã pacẽ/q;tum in ſe fuit lacera⸗/
uit diſſt S in exilij longinquã regionẽ

truſit. ed veniat o vtinã pax iuxtavo

tum vſaie. Veniat et reqͥ eſcat in cubiculo

ſuo/qð eſt eccia.qtũs expulſo diſcõuenien
ti ſciſmate/foꝛma pacis cõueniẽs inducat
Nam qualis eſt iſta defoꝛmitas.quał im⸗
pfectio.videre coꝛpus mille ꝑtibo/ miſeris

modis laceratũ diſſipatũ et diſpſum.Cuiꝰ

lacerationi nulla hactenus ꝓfuerũt effica⸗/
citer hũana remedia/quin potius ſciſma B

ſum deniq; tanq; fabuloſa hydꝛa redit ex

ſucciſione ſua fceũdius/Hincſcãdala po⸗-
puloꝝ ſine numero/aduerſus fidẽ noſtraʒ

religionẽ nrãm moꝛes ſanctos/aduerſus
ſpem q̊ͥʒ future beatitudinis.cõtemptũ ſe⸗

culi/ſanctitatẽ immobilẽ iuriſiurãdi/voti /
ſacramẽtoꝝ virtutẽ obedientiã ad deum ?

ad oẽm diſciplinã Quare?: Quia ſeuiſſima
dñandi libido mr̃ infauſta ſciſmatis buiꝰ
peſtiſeri cõfundit hecoĩa/ſasq; nefas q; ve
lut hianti voꝛagine mergit ſoꝛbet ⁊ obꝛuit
Quid poꝛro de paganoꝝ infideliũ q; fa

cos. Demũ tota illa febilis hieremie lamẽ
tatio ſi ad calamitatẽ eccie pñtem deſlectat

neſcio ſi ſatis üllã vt dignũ eſt expᷣſſerit duʒ
ait. Quõ ſedet ſola ciuitas plena pplo ⁊c̃.

NHNequit ꝓꝛſus equari verbis/ q;tã res ipſa

hoꝛrendũ velut inſanabilis cancer egreſcit
medendo. vt de trano loquit᷑ virgilius. Ip

huler ꝓbꝛo et irriſione aduerſus cacholi/

videat᷑indigna. Pꝛo q̃ refoꝛmãda celeriter.

expeditiſſimũ eſt ꝙ cõgregentur filij iſrael
H et filij iuda pariter. 8MẽVBM

Becunga conſig
ratio ꝓ cauſa ſecũda.
iſrael et iuda ꝑiter q̃renda exequẽda q; eſt/

yt ponant ſibimet caputvnũ. Iſte eſt finiſ
hec intetio imminẽtis ſacri cõcilij piſis ce
lebꝛandi.ad qð vos cũ ceteris religioſa ⁊ fi

liali ad mrem ecciam pietate ꝑgitis ⁊ ꝑue⸗

gregatio filiox

niatis oꝛo feliciter. Hõ ignoꝛatis ſcio o do

ciſſimi et ſapieẽtes viri ꝙ caput eccie pma

niũ et pncipaleſꝑ vnũ eſt/inuariabile et ꝑ/

manẽs ſicut teſtatapls. Caput inqͥt eccłe

xpᷣus.pᷣ̃us aũt manet in eternũ vt idẽait.

ſempiternũ hñs ſacerdotiũ ⁊ papatũ. Ita⸗

q; ſalutifer xpᷣe caput nr̃m esia quo fluunt

in eccia ſenſus oẽs/et motus viuifici.ſpũa

les ac gratuiti:ac pinde nunq; eccia tua e

poteſt acephala.neq; te ſponſo ſuo vidua⸗

ta. Nibilominus tu quondã aſcenſurꝰ ad

patrem reliquiſti ſibi vicariũ ſuꝑ terrã/tan

qᷓ; caput aliqð ſecũdariũ,.fluens et refués

ſumatiõem ſeculi/quando euacuabis om
nem dñatiõem pncipatũ et ptãtem.et tra⸗
dideris regnũ deo patri. Nũc aũt pꝛohdo
loꝛ/viri pꝛẽs et frẽs.nunc ſcandaliſantad/

uerſus hoc caput pmariũ /duo cõtendẽtes
. dum ſimul illud/qð fieri nephas eſt/repn-

.tare volunt / vel vices gerere / vel in ſuũ locad

q 2*

in ſtabili loco tui ſacerdotij ⁊ papatus een
tialis indefectibilis ⁊ manẽtis vſq; ad con

5

Propoſitio facta coꝛãanglicis

ſuccedere. Sic in impiam cedimus male/
dictiõem hanc ꝙ facti ſunt eius hoſtes ec/⸗
deſie in capite. Opoꝛtebat quidẽ ad vnita
tem papalis ſacerdotij vnicũ ſacerdoteʒ et
certũ vicariũ xpᷣi ſuꝑ terrã aſſumi/ſucceden
tem petro.⁊ nõ phariſaica cõtentione dice
re ſicut olim cõqueſtus eſt aplus / ego ſum
gregoꝛij ego ſum bñdicti. Sanctius quo/
q; et filiali q; ad mrẽm caritati cõuenienti

us eſt relinqre papalẽ dignitatẽ petri ſedẽ

9

vni tertio ſub pace poſſidendã ſub ↄgre
gati eſſent filij iſrael ⁊ ſilij iuda vnus ppls

dei. ; fediſſima ſeditione partiret obedi/

entia ⁊ ſꝑgeret grexqſi nõ eſſet vnũ ouile et
vnus paſtoꝛ.(¶ Quaſi rurſus indecẽs eet

q; cõgregarent᷑ filij ifrael ⁊ filij iuda piter.

Heditabar hec nuꝑ in abſcondito ſe cruti
nio coꝛdis mei puſq; pꝛoferret᷑.dũ ecce ala

lis hõ nõ ſapiens q̃ dei ſunt ſed ea q̃ de ter

—

ra ſunt loquẽs.numeratus quippe eſt iter
filios agar. de quibo dicit ſcriptura q exqᷣſi
erunt ſapiam q deterra eſt.cõiungit᷑ quip/⸗

pa ipᷣi ſapie terrene aĩali ⁊ diabolice nõ ei q̃

deſurſum eſt / ꝓpterea obſcuratũ hʒ intelle/
ctũ.ipᷣe inq; aialis hõ vt impatiens hebes

et pᷣceps.⁊quo pacto inquit opus eſt cõgre

gatione filioꝝ iſrael et iuda/q̃ſi res iuncta

ſit ſuꝑ iure pcium ãſi pᷣterea liceat vel expe
diat nunc cõciliũ generale nouũ celebꝛari.

Hõ itaq; licet cũ nõ poſſit cõciliũ generale
ſine papa celebꝛari/et niſi pᷣmitus añ om̃a

ſpoliatus ab obediẽetia ſua reſtituateidem
Duõ pterea decens eſſet ea q̃ certa ſunt/et

tam ꝑ longiſſimos tꝑis tract in conſuetu
dinem verſa.rurſus iu diſcuſſionẽ tãq;ᷓ du

bia reuocari.Et ꝙ; vera ⁊ iuſta pars expo/

nat ſe diſcrimini cõdemnatiõis. Hã euen/
tus iudicioꝝ varij ſunt qͥ fallunt᷑ ⁊ fallunt.
Deniq; qͥd expedit cõtra niti volũtati diui
ne ſueq; pꝛouidentie / qᷓ iuſto iudicio ꝑmit
tit hereſes fieri. et dicit eſſe neceſſe vt veni /
ant ſcandala. Qni etiã ait. Nolite arbitra/
riꝙ venerim pacem mittere in terra ſed gla
dium. Qui demuʒ olim pꝛohibuit fieri cõ

diuiſiõem ab eo factã eſſe.
raq; ꝑabat aialis hõ delatrare aduerſus ce

gregatiõem fili x iſrl krcAben aſſeres
4

lebꝛ atiõem concilij/aſſerens ꝙ nec licebat

nec decebat necexpediebat illud fieri Duʒ
exhoꝛrui fateoꝛ. nihilominꝰ aio ad eũ Om
muteſce impoꝛtune ſtulte/aut expecta do

nec cõſiderationuʒ ceptarum numerusim.
pleatur. Audies ſoꝛte ea qᷓ cõtradictioni/.

Dulta maio

bus tuis imponere poſſint ſuentium Ex/⸗

toꝛſi velut ab innito dilatiõem vt tertia et
quarta cõſiderationes liberioꝛi ſermõe cõ/
plerentur.

ECertia conſidera

to Cogregario filioꝛum iſrael? iuda pa

riter/ habet fieri tanq; a cã diſpoſitiua q̃ re/
mouet pꝛohibens. dum ipᷣi aſcendunt de
terra/ hoc eſt m moꝛalem intellectuʒ dum
de terrenis affectibꝰ aſcenduntad celeſtes

et fiunt de animalib ſpirituales.dumq; lit

tera dimiſſa q̃ occidit/ipᷣi ſpm̃ qͥ viuificat

amplectunt᷑ hoc tñ obſeruato ne qͥd nimiſ

ne dum nimis obſeruari q̃ritur ſpirit/ob⸗
ruat᷑ ſimul caro cum ſpiritu. ¶ VUndeque

ſo tãdiu viri patres.tardata eſt fiericõgre/⸗

gatio concilij generalis ⁊ ſacri:.niſi tam
diu nõ fuerunt auditi ſpiritules viri qua⸗
les ſi aplo credit/ dijudicant de omnibꝰEc
ce qͥd pclara vniuerſitas oxonieñ.vnde ſi⸗/

bi meruit cõgratulari / pdem ad hoc conci/

lium petendum determinauit ſe et miſit iu

franciam /ſcio qͥ pᷣſens interfui dum ꝓpone

retur hec cõcluſio cõpendij ſub hocthema

te Joelis pᷣmo. Vocate cetum/coadunate

ſenes Sed pᷣdem antea parif.vniuerſitas

ab exoꝛdio naſcẽtis diuiſioniſdeliberauit
ſolenniter et cõcoꝛdi ſententia cõcluſioneʒ

hanc petendã ⁊ pꝛoſequendã eſſe.quã ex ꝑ

te ſui ꝓpoſuit reuerendus pater ac pᷣceptoꝛ

meus pᷣcipuus/dñs nunc cameracen/coꝛa

ludoꝛvico duce andegaueñ tunc regenti

in frãcia. Circa qð tꝑs ſcripſit pꝛo eadem
cõcluſione clariſlime memoꝛie mgr Hen/

ricus de haſſia mgr in theologia parif ꝛvi
cecancellariꝰ ſub mgr̃o ſoß e caloꝛe tũc
it inſuꝑ dñs pᷣpo /
ſitus? voꝛmaceñ.magnus ⁊ deuotꝰ ⁊ licen
tiatus in artibo pari. Scripſerunt quoq;
alij ſicut ex eoꝛum tractatibo adhuc cõſtat.

cãcellario pari Scrip

Ampliꝰ vo ſcripſit pꝰmłtoſ ãnos vniuerſi

tas piſieñ.epłam grãdem cõtinentem tres

vias / inter qs cõcilium generale numera/
tumeſt. (¶ Ecce qt viri ſpirituales ⁊ erndi

ti non innitentes ſoli littere / aſcendentes
de terrenis affectib et in liberum atq; pu/

rum ether lucidiſſime veritatis / deſigerio /

rum q; ſplẽdidoꝛũ / ſeſe attollentes / qſiuert

olim multo ſtudio concoꝛditer ꝙ congre/

garent filij iſrael ⁊ filij iuda ꝑiter Et hec eſt
non ꝑpua congratulationis materia q'in
vnã conuentum eſt ſententiam / per duas

i

n

4

☛ £

= =–=RZ
☛

E

òè

nniueiſitates toto oꝛbe celeberrimas / et ib
ſis nõne fides dari dʒ.cũ illicſint viri ſpũa

les ⁊ ſapiẽtes/ſm q̃lia iudicia mediũ vᷣtutꝭ

acctꝑe iubet ph̊s. Illic pᷣterea ſunt idonei
coditoꝛes legũ doctrinalłr ⁊ inſtructiue/qͥ⸗
bus ſilis interpᷣtatio ꝑ epikeyam debita ẽ.
Illic ſunt qͥ mẽtiri neſciũt/de quibo noue⸗
runt⁊ mẽtiẽtes edarguere pñt.dũ a vo fal

ſum / a licito illicitũ ſciunt ſecernere.Cũ er⸗

go cõueniunt cõgregatio multiplex ſapien
tũ/ in celebꝛationẽ huiꝰcõcilij generalis tã
iᷓ;ᷓ in rem expediẽtẽ vt in pᷣma cã dicebatur
In rem pᷣrcrea decentẽ ſiẽ̃ viſum eſt ĩſcõa.

NHi qᷣd decẽtiꝰ q; vt vnũ coꝛpꝰ hẽat caput
vnũ. Poſtremo ſuꝑeſt oñdererẽ hãc eẽ ꝑſe
licitã atq; legicimã qð in qrta⁊ vltima con

ſideraliõe videbimus que talis ee.

¶ Kõoõgregatio filioꝝ iſrael ⁊ iuda ꝑiter /ſu

it ſnã eff caciã ⁊ vtutẽ a diuino ſemie qð

ecciaſticũ coꝛpus tane ſanguis viuific⸗

inſertũ. Donamus ꝓ ſolido fundamẽto pᷣ
ſentis cõſideratiõis ⁊ alioꝝ tã dictoꝝ q; di

cendoꝝ/textũ apli ad Eph.iiij. Soliciti

ſeruare vnitatẽ ſpũs in vinculo pacis vnũ

coꝛpuũ et vnus ſpũs.ſicut vocati eſtꝭ ĩ vna

ſpe vocatiõis vre.vnꝰ dũs vna fides/vnũ
baptiſmna vn de c pr oim qͥ ſup oes ⁊ ſuꝑ
oĩa et ĩ oĩib Seqͥ Et ipᷣe vedit q̃ſuã qͥdeʒ

apłos. q̃ſdã gũt ꝓphᷣas.alios vo euangeli⸗

ſtas.alios aũt paſtoꝛes ⁊ doctoꝛes ad con

ſũmatiõem ſctõꝝ /in opus miniſterij/ĩ edi
ficationẽ coꝛꝑis xpi/donecoccurramꝰ oẽs
in vnitatẽ fidei ⁊ agnitiois filij dei in virũ
ptectũ.in męnſura etatis plenitudinis xpᷣi.
SDequit᷑. Veritatẽ aũt faciẽtes in caritate
ceſcam in illo oĩa qᷓ eſt caputxpᷣus / erq̃

totũ coꝛpꝰ cõpactũ ⁊ cõoexũ ꝑ oẽm iunctu

ram ſubmiſtratiõis ſᷣm opationẽ in mẽſu
rã vniuſcuiuſq; mẽbꝛi/augmẽtũ coꝛ

cit in edificationẽ ſui in caritate (¶ Elicia⸗

m er his pauciſſimis ſed ſentetioſiſſimis
apli verbis aliqs veritates. ( CPꝛima Aõ

et cõglutinat᷑ ꝑ vinculũ amoꝛoſuʒ ſpũſſcti

megdiãtibo qlitatiuis diſpoſitiõibo/redden

tib in coꝛꝑe miſtico cõplexionalẽ armoni

am viuificã ⁊ decent?. Hecaũt dona ſunt

yirtutes theologice fides ſpes ⁊ charitas.

ſunt etiã ſacr̃a ecciaſtica.ſunt diuerſe diui⸗

ſaluatus Job oñdit. Tertia.
gatio ecciaſtica ad vnũ caput ſecũdarium/
multiplicioꝛ eſt ⁊ maioꝛ q; ſit cõgregatio ci
uilis ſub vno rectoꝛe vel imꝑatoꝛe vłrege.
Lõnexio q pe talis politice ciuilitatis fit
leges 2 bananaruekuctpallcert in illis
coſtituit ſuã vnitatẽ. Eccia ver
etoꝛdinata/ bʒ hãc vnitatem ⁊ yltra hanc

cõſũmationẽ ſeculi. ¶ Sexta. l/.
gatio ecciaſtica ad vnũ caputxpᷣm leg
te nõ remanebit ĩ ſola muliere. imo nec in
ſolis laicis/ſʒ erũt vſq; ad cõſũmationẽ ſe⸗
ep̃i ⁊ ſacerdotes aliqͥ fideles ꝗꝙᷓ Gepti

abſtuliſſet ſciſma peſtiferũ / ſi de pace refoꝛ

=

mando nihil actũ eẽt/ꝓut alias phit ip⸗

ſis romãis bieitpnineiſtragic Scöa
CLCoõgregatio ecciaſtica ad vnũ caputxpᷣm
copioſioꝛ / atʒ fecũdioꝛ/qᷓ; fuit cõgregatõ
ſynagoge Hõ ei hũit ſynagoga talẽ i ſacriſ
et alijs multis cõmutationẽ adiũctiois ſic

eccia.nã extra eã ſtabatſalus.quẽadma
Loögre⸗

ccĩa vero vt policia

——

hʒ alterq ſupnaturalẽ ⁊ diuinã qᷓ dẽa ẽ. Et
ita ſequit᷑ cõſequẽter q; ecciaſtica pluribus

legibo regit q; alrera policia. Quarta¶¶

uogregatio ecciaſtica nõ hʒ vel hũit

tio cõſurgẽſex ſolo bũplacito liberaliſſimi
cõditoꝛis. NHec vt opinoꝛ voluiſſʒ vnq; op

politü ſentirepſat? mgr Henric de haſſia

. » — „

mũ pontificẽ ſi nõ fuiſſet ĩmediate cõſtitn⸗

tus a xpᷣo.Addit enĩ ꝙ hoc potuiſſet eccia
a ſpũſctõ edocta ⁊ auctoꝛiſata qð ẽ ꝓbabili
ter ſentiendũ. ¶ Quinta.
coꝛꝑis miſtici ad vnũ capu

LCoõgregatio

ogre⸗
lege ſtã

culi e

ma. ¶ Cõgregatio ecciaſtica dici pᷣt habe

re duplices ꝑtes integrãtes eã.q̃dã ſũt fluẽ
tes.qᷓdã ꝑmanẽtes et vt ita loq̃mur eẽntia
les Pꝛime ſunt ipſe ꝑſone moꝛtales cõſti⸗
tute i graduũ varietate. Alie ſunt ipſimet

gradus dignitatũ ⁊ admĩſtrationũ.Exem

ptãatẽ oꝛdinãdi et coſumẽdip gradus vari
os atʒz hierarchicoſdignitatũ? admiſtratõ
nũ:iꝗles in ipᷣa repimꝰ a ſũmo pᷣſulatuvſq;
dd infimũ adminiſtratiõis gradũ qͥcunq;
ſit ille. Ptz qꝛ ſuꝑnaturalis eſt hec inſtitu⸗

miſticig xpm ſo hẽbit
ꝑ oẽm iunccurã grad dignitatũ ⁊ officioꝝ
⁊ admiſtrationũ de quibo dictũ eſt.ptʒ exil
lo verbo donecoccurramꝰ oẽs ⁊c̃. Pꝛopte
rea ðꝛ eccia deſpõſata xpᷣo in ſempiternum
Dzee pmo. Dicit᷑pᷣterea br̃e ſꝑ in ſe ſemen
ad ſuiꝓpagationẽ ⁊ cõſeruationeʒ vſq; ad

eſt ſemen in q coueniũt ambeobie / qlens

—
=

lũ in papa ⁊ papatu.in epᷣo ⁊ epᷣatu ⁊ ſili⸗
bus nupe fluit papat ſtabilis eſt⸗ Se

. ☛

taaa. EFeregaci ecciaſtica cõſtituit᷑ in
ſiis ptib fluetibo ⁊ qdãmõ materialib mi
niſterio hoĩm/in legẽ pᷣmit inditã et inſi

taim ipi coꝛpi ecciaſtico/⁊ put ipᷣm hʒ in ſe
ſmẽ vinũ ⁊ eſtcax ſeipim multiplicãdi atʒ
cõſern di in ſucceſſione ſpecificatã ad ꝑteſ

Huetes/et ĩ ſucceſſiõe eadẽ materiali q́;ad

eentia les. Pptʒ vitas exillo vᷣbo apli NHeo
ſibi aſſumat honoꝛẽ ⁊c. Et de pᷣdicatoꝛibꝰ
dicit.Quõ pᷣdicabunt niſi mittant᷑ ⁊c.Et

hec veritas ſiłr poſſet inflecti ad depoſitio

nes ⁊ degradatiões ⁊ reſecatões ptiũ ſcan⸗
daliſantiũ ſed ꝓ nũc omittat᷑. Hona,⸗
(Coõgregacio ecciaſtica hʒ claues oꝛdis
iuriſdictiõis /lalio ⁊ alio mõ in ſe ⁊ in ſuis
pꝓtib ſuẽtib Vt exẽpli gratia/claues da /

te ſunt petro auctoꝛitatiue ⁊ exercita tiue ſʒ
coti eccle vłr ⁊ ſuſceptiue. Uel date ſunt ec/⸗

cleſie vt in actu pᷣmo.et petro vt in actu ſe/
cũdo.Decima. ogregatio ecciaſti/

ca ſic inſtituta eſt vt caſtroꝝ acies oꝛdina/⸗/

ta.vel vt coꝛpus integerrime ꝑfeciũ.ſic ñ

eſt in ptãte pape vel alteri cuiuſcũq; / deoꝛ
dinationẽ vel multitudinẽ in ſuis ꝑtibo eſ⸗
ſentialiter inducere. Vñ nec papa poſſʒ in

ducere ꝙ nulli eſſent epi/nec curati nec car

dinales. p q;to ſunt ſucceſſoſes aploꝝ ĩ ec/
cleſua ſancta dei. Sunt eni gradus oes ſe/⸗
minatia xpᷣo in eccia pᷣmitiua q;; ꝑuula⸗
in qᷓ nodũ erant ſic explicati gradus eccia⸗
ſtice hierarchie vt nũc inſpicimꝰ/quemad
modũ ſpica totos numeros ſuos hʒ in gra
no.⁊ nux arboꝛ in nuce virtualiter cõtinet.
Has vocãt phi inchoatioes foꝛmaꝝ ĩ ma
teria. Vndecima.i Cõgregatio eccia⸗/

ſtica lʒ nõ poſſit in ſtituere papatũ vel deſti
tuere ihilominꝰ põt ꝑ ſe vel ꝑ cõciliũ eaz
repũñtans ſtatuere aliũ modũ eiigẽdi papiᷓ

qᷓ; mõ ſit / vt alias viſum eſt. Põt inſuꝑ re/

mouere papã eẽt rite electũ ⁊ aliũ cõſtituere

ſi ita viſui ſibi fuerit expedire ad edificatiõʒ
cccie.vt in caſu grauis ſcãdali.vel indubio
gliter interminabili qᷓ; ꝑ ceſſione; vel deie/⸗

ctionẽ pape aut alio tali caſu. Ipᷣe eniz pa

ſtoꝛ inſtituit᷑ p vtilitate gregis:⁊ dũ pᷣſiden

— tia ſua cedit in graue detrimentũ mercẽna⸗
rius reputãdus eſt.ĩmo latro.ĩmo lupuſra

* 7 — „

pax.ſi qᷓrit in pᷣſidẽtia tam damnoſa rema⸗/
nere. Et hic fundat᷑ poſſibilitas pꝛactiean
di viã ceſſionis ſaltẽ q̊ ad effectũ ſuũ cõtra
dicẽtibo cõtendẽtibo ⁊ inuitis.Hic fundat᷑

pᷣterea quõ in caſu vᷣitatis iſtius.cõgrega⸗
tio vꝛges papã ad ceſſionẽ deijciens euz ſi
ꝑtinaci libidine dñandi mot renuat.non

eſt iudicanda ꝙ eum ꝑſequatur.ſed ei poti
us et deo ⁊ eccie toti rgno el :

am ſi ñ vult eã ↄgregare.

coꝛãanglicis

tur. odecima.

tiue Cõſtat de pᷣmo cõgregandi mõ ꝙ ſine

papa poſſibilis ẽ.iĩmo fuit ſepiſſime pꝛacti
catus tã apð aplos/q; apud imꝑatoꝛes ſã
ctos ⁊ catholicos.qͥ ſepe ↄuenerũt in vnuz
puſq; eẽnt euocati vel auctoꝛiſatia puapa.
Patet de q̃ttuoꝛ pmis cõcilijs memoꝛatis
in actibaꝛaploꝝ.De pmo nõdũ erat adhauc
petrus factus papa.qͥn ſil erant cõgregati
ad examinationẽ teſtimonioꝝ de reſurre/
ctione. VUñ et q̃libet ↄgregatio libefa non
ubiecta tyꝛãnidi hʒ hanc facultatẽ ſeipſaz

cõgregãdi. Ptʒ in cõfraternitatibꝰ

multis cõuentionibꝰcaritatiuis.( Se⸗/
cũudus modus cõuocationis hʒ maioꝛẽ ꝗ
ſtionẽ. nihilominꝰ oꝑtet eũ cõcedere poſſi
bileʒ. Alioqn piclitaret᷑reſpublica eccie/ ſi
neceſſe eſſet autoꝛitatẽ pape pus interueni
re.Exẽpli gratia Immineat caſus pri
clitationis eccie ſit intꝑalibuſ.ſit in ſpũali
bus.et ꝙ tunc nullus eſſet papa nec poſſet
pus inſtitui q; eſſet ꝓuidẽdũ eccie ꝑ aſſen /
fum cõem= (]¶ Itẽ in caſu q̊ papa ꝑdidiſſet
vävſum rõis ꝑpetue. ¶ Itẽ in caſu qͥ papað
pꝛauatus eẽt in intellectu ꝑ hereſim. ⁊ inef

fectu ꝑ enoꝛmes ⁊ ſcãdaloſos moꝛes ꝙ ad

deſtructionẽ eccie patẽter laboꝛaret Itẽ
in caſu q reqͥſit ſufficiẽter ⁊ monitus dare
i
caſu.qꝛ ſignũ eſt ꝙ non täene ecclefſ

nollet autoꝛitatẽ ↄcilio vt foꝛte ẽ in p

biliter duhitat᷑ ꝙ fideles n

Ommuteſcat igir aialis ſiue litteralis

arnalis homo. et ſpũali magis credatde/

Aucẽti pbanti ꝑ poꝛa/ꝙ expedit ꝗᷓ ad pꝛi
nſiderat one et decetdadlſecundi
et lz q̊ad hãcqᷓrtam q; congregent᷑ filij irra

mam conſid

7

7

heletiuda niter Zd dzmnimiz vr bonane
.qſibimercaput vnũ.non ad diſceptadũ ?⁊ di
ſcutiendũ ⁊ arguendũ ⁊ litigandũ ſicutftk·

ceptaduũ di

Jum vbi ppba
; ei pꝛeſtabut
obediẽtiã qlẽcũq; aut non ſatis vtiliter at
q ; ↄcoꝛditer. ¶ In talibꝰ et ſilib? eaſib?*PP
gregatio ecciaſtica ſumit autoꝛitatẽ ꝛvirru
tẽ ſeipſam vniẽdi ex dinio ſemie. ꝑ vniuer/
ſum coꝛpus ſuũ diffuſo.vt dictũ eſt. Etad
hoc eſt textus legis Deut᷑. xvij.et notat xᷣj /
Math. xviij reſoluẽs tandẽ oĩs ad eccle/

ſie iudiciũ Si inqͥt ecciam non audierit.

Cogregatio ecelej/ R
ſie licite et meritoꝛie põt in caſu fieri ſũ pi /
pa vel autoꝛitate ſua. Itaq; cũ poſſit dupli
citer fieri ↄgregatio.vno mõↄcoꝛdatiuer
aſſentine ſeu caritatiue.alio mõ auctoꝛita⸗/

CcCuntibuũs ad conciliũ piis 8

taſiari videbat᷑aĩalis hõ/hocenĩ foꝛtaſſis induce
re poſfet indecẽtiã ⁊ multã turbatiõis materiã
Ceterꝝ qͥ ad allegationẽ q̃ fiebat ab aiali homie
qꝙ; ncce ⁊ expediẽs erat eẽ ſciſma.ſic olim dñs vo/
luit diſſentionẽ eẽ inter filios iſrł ⁊ filios iudal/
Solutio facilis eſt/qm̃ nõ ſunt faciẽda ꝑ hoĩes
mala vt eueniãt bona. Neq; eni ſciẽt ex malis bo
na elicere.ſicut dñs ex nr̃is pctis.⁊ ſcãdalis potẽ/
ter elicit bona/tanq;ᷓ attingens a fine pctõꝝ vſq;
ad finẽ cõpꝛehẽſoꝝ foꝛtiter.⁊ diſponẽs oĩa ſuaui
ter faciẽti.vt oĩa cooꝑent᷑i bonũ hiſqͥ fᷣm ꝓpoſitũ
vocati ſant ſc.Deniq; nõ põt lege ſtãte policia
fit ecciaſtica q̃ ẽ mõarchica ĩ aliã trãſfoꝛmari:ſic
in alia policia.O LZandẽ multis pᷣtermiſſis neq;
enĩ locꝰneq; tꝑs nõ ſtilꝰ neq; ingeniũ ũ memoꝛia
patiunt᷑oĩa dicereq̃ dicẽda eẽnt:fiatad opnuſeula
et tractatꝰ ſip his cõfectos recurſus liberioꝛ.
CLõcludamꝰ ̊ ex q̃tuoꝛ cãis ꝑ totidẽoſideratões
tactis potiꝰ q; deductis/q expeditdecet ⁊ lʒ/ cõ
gregent᷑ filij iſrael et inda ꝑiter. Cõgratulat᷑ ama
crix bonoꝝ oĩm ꝑiſieũ.vniuerſitas/mr̃ mea/vtdi

cere cepimꝰ/cõgratulat᷑ vr̃e deuotiõi.vro ʒelo fer⸗
uẽti.vre religioſiſſime ad mrẽʒ ecciaʒ pietati/⸗ vrfe

tãdẽ laudabiliſſime legatiõi.o äü
lun

ctabiles viri prẽs ⁊ frẽs det auxiliũ deꝰ in ꝓgre

egreſſu feliciſſimũ ⁊ votiuũ.Deniq; offert ſeiaʒ
totã/⁊ in mẽbꝛis ſingulis eadẽvniuerſitaſad oia

cõi cõſenſu ⁊ deliberatiõe auiſanda/tractãda/coi
cãda/cõcludẽda/pſeq̃nda cũ oĩ hũilitate: fauoꝛe

nihil qᷓrẽdo qð ſuũ eẽ videatſʒ qð oĩm.vt hẽatur
vnũ ⁊ certũ caput ſcdᷣariũ in eccia ſctã dei:poſtpo

ſitis cõtẽtioniba oibo ⁊ diſcuſſionibo odioſis/que

ad hãc rẽ nõ ſatis attinẽt ſʒ mag ad diuiſioneʒ et

pꝛacticãdo viã cõpẽdioſiſſimã ⁊ ſctiſſimã ceſſiõiſ
amboꝝ cõtẽdẽtiũ vt iurauerũt ſolẽniter ⁊ vouer̃t

—

¶Neq; pᷣterea ſit cõtẽtio qͥs in hocnegocio ꝓſe/

nẽdo videat᷑eẽ maioꝛ vel potioꝛ łdoctioꝛ SGcit

eadẽ vninerſitas q ſtabimꝰ oẽs añ tribunal dei.
illic videbit᷑q̊ q ſq;ʒ aĩo/q̊ ʒelo/q̃ intẽtiõe pacẽverã

ſue ſpõſe q̃ſierit Sit igit᷑ hec gla nr̃a teſtimonin
cõſcie nr̃e.fit gla deo.Nã denũciãs angelꝰpacem

hoĩbo Bla in excelis deo ¶ Deniq; ſi filij irl ꝓut
ſcriptura loqtur ibãt aĩo pacifico ad pᷣliũ/ q̃li aio

eniq; ſi filij iſr put

et q; pacifico eũdũ erit ad hoc pacis cõciliũ/ſinee

mulatiõe ſine cõtẽtiõe ſicut decqʒ cõgregrationẽ ſã

ctoꝝ ſine iraſcẽdo ĩ via quẽadmodũ monuit Jo⸗
ſeph frẽs. Pꝛeterea nullꝰdet᷑ locꝰ diabolo qͥ in ſe⸗

ditiõibo hĩtat. Fiat ĩ pace locꝰ deo qui dirigat p-
des nrõs ĩ viã pacis.⁊ doceat viã pꝛudẽtie/ ipeq
eſt via vᷣitas ⁊ vita et deus bñdictꝰ in ſecula amẽe.

Trilo

õ ſupꝑ oẽs vicio
ſarũ paſſionũ nebulas poſiteo qᷓʒ oĩaꝰ

in materia ſciſmatis eiuſdem cãcel.
Epenũero.ſublimẽ rõis ſpeculã (nec

Oe

ſupgreſſus/ ́tii ſas habui qᷓ aſpectui vo obſtare

crederent᷑ ego liberioꝛes mẽtis ocłos hac illac q;
verſarẽ ſuꝑ ̊ mare magnũ ⁊ ſpacioſũ hũane fluxi
bilitatis pᷣſerti ad vidẽda q̃ ꝓ ſedatiõe pcellaꝝ ſu⸗
arũ ⁊ elationũ ↄ nauẽ eccie hactenꝰagitant᷑.Ho⸗
neſto memoꝛãs/cõſpicio naucleros eccleſiaſtice
nauis hꝰ /ſtrictis q̃ſi gladijs vboꝝ acutoꝝ decer
tare mutuo/ faces inſuꝑ ardẽtes cõtũeliarũ ⁊ exp
bꝛationũ ſcriptꝭ inftarũ iactare. Oes ſe viciſin
ĩpetere ita demũ cõfligere.ita collidi:q oĩſſis ho⸗
ſtibo exteris ⁊ ſpꝛetis ſalutariba ſtudijs/id vnũ ſa⸗
tagere credi pñt/vt qlibʒ quelibʒ extra nauẽ eccĩe

deijciat ⁊ deturbet Geoꝛſũ vos acclamãt iſti hoꝛ

rifico boatu.ſeoꝛſũvos ĩ malã hoꝛã vrãʒ pcul ab
ſcedite/qm ſciſmatici eſtis vipꝑarũ genimia eſtis.
Infelix cuculi ples eſtis.vos deniq; oĩ mulctatõ
ne ⁊ anathematedebito paricidis ⁊ prie ꝓditoꝛi⸗
bodigni eſtis. Alioꝝ ex aduerſo ⁊ ſi mitioꝛ ſit res
tñ acerba ẽ.iĩmo vos inqͥunt diſcedite anobᷣ vt ſci
ſmatꝭ nutritoꝛes ⁊ fautoꝛes vt crimĩs ꝑticipes cũ
ſciſmatico cũ ꝑiuro cũ heretico cũ eccie ſubuerſo⸗
re certiſſimo. Inter has belligeratiũ voces in⸗
ter lr̃as maledicas hincinde volitãtes/timoꝛ⁊ tre
moꝛ venerũt ſuꝑ me et cõtexerũt me tenebꝛe.ma⸗
la ſunt ⁊ valde mala q̃ video ſʒ neſciẽs interi qᷣꝛſũ
res euadat deterioꝛa pᷣſagiove ve ſi hereſes caput
xtulerint. Jã tñ qões fidei iactãt infFeos. multa
,p ſolidis veris hactenꝰ hito pᷣponũt᷑ vt dubia //
⁊ qͥs nouit ſi coꝛruptꝰ paſſione pñiti aĩ errabit( vt
ſolet)a vero ſeu determiando q̃ fla ſũt.aut q̃ ũ ex⸗
pediũt ſeu repudiãdo ea q̃ ab alijs ve det᷑minata
cognoſcẽt.eterũ a nõnullis pugnat᷑ veluti tene
ꝛis/ita aĩcos nõ ſecernũt ab hoſtiby.ita qͥd ferẽ⸗
dũ qͥd ve ipugnãdũ ſit/ñ vidẽt/oculos peter̃ hũt
et feriiit tales palpãtes velut ceci.⁊ ãbulãtes ĩ cir
cuitu Exẽplo q̊; eoꝝ qͥ domũ loth circũuallabãct
ipᷣi tãq; acriſia ꝑcuſſii/viã neq; egrediẽdi neq; in⸗
grediẽdi iueniũt. Ipᷣi rurſus machinas maõs gè

uiſſimarũ infamiarũ cõgerũt ex iuriũ allegatione

gñali.Sʒ infirmo vel deficiẽte vᷣita füdamẽto
Teis qͥ facti ſunt nutabũde reddunt᷑ he machĩe im
mo coꝛruũt ⁊ ĩ edificantes ⁊ egeſte eoſdẽppꝛia mo
le ſternunctalis eſt de gigantibo poetica fabula,
hodie pᷣterea velut oli in iſa babiloniceturris e⸗
dificatiõe fit ĩ in eccia cõfuſio liguarũ.vt ſe nõ ĩtel
ligachi vel edificãt vel edificare ſe dicũt turrim
eiꝰ. ¶ Quid acturꝰſũ miſer hecaſpiciẽs.qͥd moli
ar hecaduertẽs.obſiſtere neq; fas neq; vires hẽo
nõ moueri ipꝰibile N¶ Siclugebã meſt ſic an

guſtiabar anxi. ve ⁊ ve crebꝛis plãgoꝛib ingemi

nãs/dũ ex ſecreto metis triclinio/due comiteſger
manecũ frevterino aſtitiſſe mihi viſe ſunt/famili
ariter ſatis note.nomẽ fris zelꝰ cuiꝰhitatio in ca⸗

R— R . „* *. ——— 5
.„ . „
7 Sð 2 * 4
5 . J41— .. .

merula iraſcibilis. nomen vnius ſoꝛoꝛis / beniuo
lentia cuiꝰ locus eſt in cõcupiſcibili.Altera voca

tur diſcretio reſidẽs in ronali.he ſibi mutuo date
erãt iu adiutoꝛiũ tanq; vno germanitatꝭ nexu cir

cũplectẽtes ſe cũ fratre.qm̃ ʒeiꝰ abſq; beniuolen⸗
tia nimiũ rigidꝰ eſt. grauis ⁊ auſterus. Beniuolẽ
tia. abſq; zelo mollis ⁊ languida.zelus demũ ⁊ be
niuoletia ſunt abſq;diſcretiõe ad ſeductionẽ erro
rẽq; valde pꝛone. Poꝛro abſq; eis diſcretio quid
poſſit quid pdeſt. Hec trina ſocietas die noctuc;

luries altercata ẽ intra ſecreta domꝰ mee cubicu⸗
a. meũ qᷓ; frequẽter rupit ſilẽtiũ. zelus pᷣcipue cuiꝰ

aliqñ vehemẽes adeo impbuſq; fit impetꝰ /vt nüc

„

verbis nũc ſcriptis erumꝑe geſtiret extrinſecꝰ/nõ

hoc nõ illud diſcrimẽ aduertẽs / neutri ꝑti ſatis ꝑ

cens. dũmõ pax/paxfiat / acclamaret. Ac vcro be/
niuolẽtie tractus qſi cõrrarius etſi ſuauioꝛ/ñ mul
to minus validꝰ erat ad ignoſcendũ oibꝰ et ð eis

fauoꝛabili interpᷣtatione iudicandũ. Quibo ſicde

certantiba/ diſcretio ſe mediatricẽ moderatricẽq;

pᷣbebat Operoſum magis vero impoſſibile mihi
cęẽét hoc certamẽ deſcribere. nibilominꝰ aliqᷓ ſtilo

mãdare curaui/tũ ad obliuia vite ſolicite / etenim
dulce loqui miſeris veteres q; euoluere queſtus/
tũ pᷣterea ad exercitium q̃lecũqʒ ocioſi ſtudijpᷣ mi
hi ſi dabitur ſatis erit.et ſi nemini ex alijs ſim illa
turus qͥdpiã cõmodi.atiñ ſi quos iunat adeſſe in

ſi pauliſꝑ ſecedant a me.et zelũ beniuolẽtiam q;
et diſcretiõem nõ me loqui putent.ʒelũin pꝛimis
¶Zelus. Quid ſupereſt cõſilij o ſoꝛoꝛes?: Quo⸗
uſq; nõ pudebit inertie/vſqueqͥ tandẽ mens pla
cida cõtenta qͥete ẽ. Qualeq;tumq; ſit concoꝛdie
bonũ qua ꝑue res creſcũt/ſicut diſcoꝛdia maxime
dilabuntk / dũ etiã atqʒ etiã recogito/quibꝛ nonan
xietatiꝰ vꝛgeoꝛ/qbus nõ moꝛdeoꝛ doloꝛibus.qũ
pꝑ qᷓ̃tuoꝛ luſtra ⁊ amplꝰ.ꝓpꝛiã ego mrẽm intueoꝛ.
Eto q̃lẽ mrẽm xpe/illã tuãſpõſam vnicã ecciam

intu eoꝛ (dico)nõ ĩ vna ſui ꝑte nõ vno letalivulne

re ſauciatã/quin inſuꝑ eamipᷣam nõ barbarica tã
tum debachatione ledi cõſpicio ſed ꝑ ſuos introꝛ
ſum in viſceribꝰ ſuiseo acerbiꝰ q̃ delicatõꝛ locꝰeſt
video (heu )his oculis/ꝑ ſciſmaticã beluã infini/
toꝝ capitũ illã piã mrẽm deici lacerari ⁊ ꝑ omẽs
artus/truculẽta rabie ac pluſq; beluina feritate di
ſcerpi/ferre neqo credite/etſi ferreꝰ eẽt animus.ſi
naturales affect? etiã in beſtijs ſi paſſiões vitioſe
in repꝛobiſtanta audẽt quãta receuſere ſtupoꝛ ſit
nõ minas/non ictus/non vᷣbera/non fuſtes/nõöõ
