cita et honeſta inchoare / facere / opariꝛ pfi
cere. Patet ↄdluſio/qꝛ ſicut dies et anni /2„
etiam boꝛe diei / a deo creatoꝛe ꝓdeũt et du
cunt᷑ Sicet omne opꝰ ſctm licitũ ⁊ hone/

opꝑat᷑ in bene credẽtibus&
la credulitas/deo ꝑmittẽte euẽtꝰ malos in
terdũ oꝑat/vel potiꝰ demeret᷑. Pꝛimã ꝑte,ʒ
ad longum deducit ꝑ exempla ꝙ; plurima.
Apoſtolus ad Hebꝛeos.xi. Sed ⁊ de vir
ite fidei ipa euangelia multa loquuntur·
Reliq ꝑs ↄcluſiõis experittidieĩ male
edulis/s ita deꝰ punit ꝓpter malã fidem

Superſtitioſa et vana religio ac meri⸗
to redarguenda eſt / nõ inchoare oꝑari vel
ꝑficere certis anni diebꝛ opus bonũ vłſan
ctũ ab eccłia non phibitũ. Iſtud eſt expᷣſſe
de mẽte apli ad Gallathas.iiij.ca. vbi ar⸗
guit et reᷣhẽdit illos de Gallacia ita dicẽs
Obſeruatis dies ⁊ mẽſes⁊ tꝑa ⁊ anos Se

quit᷑. imeo aũt vos ne foꝛte ſine cã labo⸗

rauerim in vobis. ¶Ite ſi timet aliqs vel

recuſat bonũ aliqð opꝰ agere vel inchoare

certo die. vel hoc eſt ꝓpterreuerẽtiã ⁊ ſccita

tem diei.qꝛ vult diẽ illum ſctificare.et ſi ſic
multo magis deberet abſtinere ab inchoa
tione alicuiꝰ oꝑis dieb ſolẽnibo vt ſunt fe/
ſta ſanctiſſima Natiuitatis xpᷣi Reſurrecti

nis dñice Aſcẽſionis ⁊ Aduæetus ſpũſſcti⸗

8 nõ faciũt obſeruatoꝛes dieꝝ ⁊ annoꝛũ.·
Ael talis obſeruãtia fit ꝓpter deuotion? ad
ſctõs/quoꝝ dies agit/vel quoꝝ celebꝛitas
tali die colebat᷑.⁊ talis deuoꝛio nullũ habz
fundamentũ / nullã hẽt rationẽ / niſi ſolam
voluntatẽ obſeruãtꝭ tales dies. Ooſi dicãt
ſe tales dies obſeruare ꝓptereuetus ⁊ ꝑpicu

CLCLuiuſclam mediau 2
Quinta concluſio ꝰ

la q̃ conſueuerũt euenire his qͥ inchoãt ali

quod opus vel iter aliqꝗð / hoc vanũ eſt ⁊ ſu
perſtitioſum ac ſine aliq ratiõe. Quolibet
enĩ die anno et hoꝛa diei ⁊ bona et mala cõ
tingunt. Sic ergo periculũ diceret/qtibet
die aliqͥd inchoare. Vel dicat᷑ ratio a tali/

bus.qͥ hec obſeruãt quã nec phi/nec medi⸗
tales obſeruan

cuius talis obſemantia.
Bexta concluſio

Sicut vera et xpᷣiana fides mirabilia

tut

Emncte dũ cognoſcit dominus nimium ad

lũtaria igit᷑ eſt ⁊ abſq; apparetia ratõis ali

ic ⁊ falſa ⁊ ma

erere aliquibus vanis obſeruãtijs pꝑmit/

tit aliquos euẽtus cõtingere/⁊ ita eos pl*

conſequẽter firmari in tali opiniõe/vt ma⸗

ioꝛ fiat cecitas eoꝝ:et in laqueum cadant

quẽ ſibi fecerũt· Pꝛeterea duz imaginatio

De erroribus

taliter obſeruantiũ dies ⁊ annos/actuatur
vltra nimis circa tales dies/quicquid ma⸗
li euenit tali die imputãt malicie diei nec
aſpiciũt ad ea q̃ bñ aut pꝛoſpere ſucceſſert
tali die a deo.et occupatur vis imaginati⸗
ua circa aliquos euètus minus bonos/q;
non poteſt conuerti ad alia bona que illo
die contingũt. Quare periculũ eſt firmare
fidẽ vel Dechumatk, aut tollit omne iudici
um et oẽm rationẽ ad oppoſitũ. VUnde me
rito ꝑmittit deus tales decipi/ et in laque⸗
os ſue credulitatis vane incidere. Reij
clat ergo fides catholica aciudiciuʒ exper
toꝛum ſeu viroꝛũ literatoꝛuʒ/tales vanita⸗
tes et ſuperſtitioſas obſeruantias.

Heptimacocluſio
Victoꝛia belli nõ diei/ſed ſoli deo attri

enda eſt / Patet qꝛ attribuere tantũ opꝰ

yvt eſt victoꝛia diei/eſt tollere hbonoꝛem deo

debitũ cuius eſt vincere. O autẽ victoꝛia
ſit ſoliꝰ dei habetur in multis loq ſcriptu⸗
re ſacre In libꝛis Regũ Paralipom̃.⁊ ma
chabeoꝝ Hocteſtat᷑: rex ſapiẽtiſſimꝰ Sꝗ
lomon ꝓuerbioꝛũ.xxi.ſic dicẽs.Ee uus pa

ratur ad diem belli.dominus aũt ſalutẽ tni

buet. Pꝛopterea dauid rexdeuotiſſimus/
Quotiẽſcungꝗ; pugnaturus erat auxilium
dei et conſiliũ queſiſſe ⁊ inuocaſſe legitur.
Inge eſt pꝛouerbiũ vulgare. Les hemes
lont la guerre et dien la victoꝛie.

Incipit tractatus
CclPit trac de erroꝛibus
cinca artem maglcs rarticulis repꝛobatis
Olaudãti mibi nuꝑ vt mos
hẽt venerabiles licẽtiatos in
medicina oblata eſt occaſio.
vt cõtra ſuꝑſtitioſas obſerua
U tiones/nra p nefas tempeſta
te/et minus etnimis pᷣuaſcentes/ aliq diſſe
rerẽ.Ea nũc ſeoꝛſum ad vtilitatẽ aliquoꝝ
ſepare curauimꝰ/ne ꝑmixta alijs minꝰ? pla
ceret/⁊ minꝰ cõmode pdirent in publicum
Sũpto itaq; hoc puerbio ꝓ themate Me
dice cura teipᷣm. Circa hãc inter reliq̃s me
dicũ decere retuli/vt eſſet oꝛnatꝰ ad deuʒ ꝑ
filialẽ ſubiectionẽ/ne quicq; impiũ/ vel ſij
perſtitioſuʒ/aut diuinis legib aduerſũ /ſa
nitatis adipiſcẽde cã/ſuis egnj ſuaderet/re
memoꝛer᷑ quoq; iugiter illiꝰ decretalis Cu
coꝛꝑalis infirmitas ⁊c. Incidit vt conque
rerer de ſupꝑſtitiõibo peſtiferis magicox /et

ſtulticijs vetulaꝝ ſoꝛtilegap/q ſeꝑ quoſdã
ruus maledictos medeni panetib pollicẽt
at ego data occaſiõe faciliꝰ in hoc diuerti⸗

cLuilũ lapſus ſuʒ quo vtiliꝰ ⁊ qͥ in patrociniũ

huiꝰcoꝛruptele quidãadducere nitunt᷑ in
crimẽ õ inquiũt apud ſolẽ⸗
nes quoſdã medicoꝝ tales ſupſtitioſe ob⸗

ſeruatiões inducunt/q̃s etiã ſcriptꝭ ſuis in

ſerere cura uerũt. Et ↄſiſtũt in ligaturis in

caracteriboĩ figurꝭ.qñq; ĩ verb ꝑegrinis ⁊

incognitis.OQuãuis aũt ab ipis / nulla p ta

livratio adqucat᷑naturalis.hñt nibilomi

nus efficaciã in curãdo.Alioqͥ n vane/imo

ſtulte locute fuiſſent de eis medicoꝝ ſapiẽ
tes/ ⁊ ſcriptis inſeruiſſent Vñ refert yſido
rus.iiij. ethimol.ꝙ apollo quẽ deü fecit an
tiqtas ꝑ methodica q nedã.i.ꝑ carmia ⁊ in
cantatiões. Eſculapiꝰ inſuꝑ ⁊ filius eiꝰ p

emperica.i.ꝑ experimeta/ſanautrüt hoĩes

qnęgeẽtis annis añ vpocratẽ/qà ratiocinati⸗
uã medicinã q vtimur adinuenit Deinde

vox publica vᷣtutibo hmõi carminationũ⸗
erligaturaꝝ/t empericoꝝ atteſtat. quã ex
toto falſam dicere videt᷑ inciuile. Necdeeſ

ſent argumẽta ad b /ex dictz poetaꝝ / virgi⸗
lij/ouidij/lucani/z alioꝝ/ex vanijs q́ʒ geti

liũ celebꝛibo hiſtoꝛijs Cur nõ licebit inqui
unt iſtis vti.pᷣſertim cũ deꝰ oĩpotẽs vᷣtutes
ſuas indiderit vt vulgꝰ loq
mis et verbehãc dubitation
dictis ſeu ↄſiderationibo bꝛeuiter abſolui.

NRKobabile in philoſophia natura⸗

iz fm veritatẽ fidei / certũ eſt eẽ de
mones. Pꝛimã pꝑtẽ tenuerũt elegã
tiſſimi phᷣoꝝ/hermes termegeſtes plato/=

oẽs doctrine ſue ſectatoꝛes.apuleius/poꝛ
phyriꝰ/a ceteri. Hoc libꝛi b eis editi.li⸗

bꝛi de ciuitate dei ab auguſtino palã docẽt

Hinc ẽ illa famoſa inter eos diſtinctio de

cacodemonibo ⁊ Ralodemonibo.malis ſch

⁊ bonis ſpiritib/Hecẽ poſitio de exiſtẽtia

demonũ apud philoſophãtes facilioꝛi ra⸗
tione qᷓ; oppoſita defendit/ſaluãdo effect?ꝰ
quoſdã mirabiles/qles referunt hiſtoꝛie fi
de digne in q̃libet gẽteobtigiſſe/q̃s oẽs ne

gare ꝑtinaciter pteruire eſt. ⁊ ciuilitatẽ hu⸗

manam ſocietatemq; politicam diſſipare.
quam muiua fides ⁊ credulitas vnius ad

alterum conſonat coniungit agglutinat
q;:· Poꝛro negare demones eẽ. negare eos

plimoꝝ effectuũ oꝑatoꝛes exiſtere/ dãnat

quik/ herbis / gẽ⸗
E ego tũctrib

pnd
elſac
giſun
denge
ſiciur
buan
nent
tune
foclio
ocaup
lestc
funpt
conit
tibus⸗
ronih
Hoc
tum)
nona
dag⸗
Pau
cum⸗
feſer
fitnn
lius
cud
aco⸗
guit
ſiſin
lſer
logeq
nusen

dſed⸗
MW

deg

coꝛc

ſiſtſo

Peq
mis
eriac
liusd
bysſe
lcgeri
toneg.
nsm
ſeacle
gaarn
nerggi
exglie
rumo
nanun
rioſun
mo et
ſreco⸗/

Woni⸗
chnl glü
l
hocſg i
mhn
öletn
Mpotes
ui hli.

Hn „

DiaNen

ntil
cnuerüta
riß
wfnidei
Arcode
b misß
ndechint
Ghalaing
lücſtn⸗
nrbitouefi
ſcisoire
aunütho⸗
molipere
9 Mius40
ggntine
negereen

ie dis

Circa artem magicam

apud chꝛiſtianos vt erroneum / vt impiuz

et ſacris litteris aduerſum.Qua in re ride/⸗
di ſunt.ĩmo dure coꝛrigendi qui theologoſ

derident/mox vt ſermonem de demonibuſ

faciunt/mox vt eis effegus quoſdam attri

„

buunt / quaſi fabuloſa ſi

tum exdefectu fidei.tum ex debilitate et in⸗

fectione rationis. Gerunt ꝓpꝛie animaʒ ſic

occupatam circa coꝛpus/circa res ſenſibi⸗
les/ac eaꝝ ſolicitas curas/vel ita in cauſa⸗
rum ꝑticularium ⁊ viſibilium pꝑſcrutatiõe

conſiſtunt/ꝙ de vniuerſalibus ⁊ pᷣmis en /

tibus / ac ſpiritibus / nihil credere vel ſape/
re/nihil tenuiter ⁊ eleuate cogitare poſſũt.

Hoc Plato dixit maximũ eſſe impedimẽ⸗

tum veritatis / referre ſq; omnig ad ſenſus?

non auerũ ab eis. Hoc idem Tullius hoc
Augꝰ in de vera religione.hoc Albertus ?

Buiuũlhelmus ꝑiſieñ.imo et exꝑientia docu

3

erunt Tales erant apud iudeos ſaducei q́
referente Aoſepheo et hieroni.negabat ſpi

ritus eſſe. Tales inimici phi quidã/vt tul

lius loquitur/tales epicurei ⁊ alij vitaʒ pe⸗

cudum eligentes.qui nil eſſe cõcipiũt alið
a coꝛꝑalibus ⁊ extenſis In quoꝝ ꝑſona lo

quitur Ecẽs.⁊ ſapiẽs Sapie.ij. Ita qua⸗
ſi ſint incantati et dementes/nullaʒ ſibi in
elſe rõem/nullũ ſpm̃/nullos effectus ſpũa
les atq; inuiſibiles iudicare vident᷑ nõ mi
nus errantes a nabuchodonoſoꝛ q crede⸗/

bat ſe bouem eſſe/et ab alis maniacis/̊ꝝ
aliqͥ ſe gallos.aliqͥ murilegos opinati ſunt
De grege taliũ erat inſipiens ille qͥ dixit in
coꝛde ſuo Non eſt deus.qꝛ ſi eſt deusvtiq;
eſt ſpũs.et ſi nullus eſt ſpus:nullus ẽ deus

e eni ego negaueo aueſcz pleri ni
mis leuiter ea dem
eria cauſis materialiby. naturalibi roõnabi
lius dicerẽtur.nam mulcas et miras in re/
bus ſenſibilibus efficatias/multas virtu
tione alteratione ⁊ cõfiguratione/lfiũt effe/
ctus mirabiles.ſicut exapplicatione varia
ſpe culoꝝ.ſicut ex celeri motu et iactatione

onibus aſcnbere que fi

quarundã rerum.ſicut er immutatione di
uerſa imaginatiue potẽtie in hoĩbus ſicut

exalijs quidam docuerunt et opati ſunt:qᷓ

rum oꝑationũ noticia dici poteſt magica
naturalis.de qua inueſtigare q;uis ſepe cu
rioſum eſſet ⁊ maioꝛiſ boni impeditiuũ im
mo et ad erroꝛes ꝓnum / non tñ eſt fidei no
ſtre contrarium/ dummõ phia ſuis conten

. t eoꝝ rñſio. Pꝛo⸗
uenit erroꝛ iſte apud quoſdam litteratos /

ta limitibus nihil impium / nibilmẽdolũ /
nefarium ve miſcuerit.·

Blſeruatio / ad faciendũ aliqueʒ
effectũ qui ronabiliter expecta/
ri non poteſt a deo miraculoſe o

debet apud xpᷣianos haberi ſupꝑſtitioſa / et
ſuſpecta de ſecreto pacto implicito vł expli

cito cum demonibo. Iſta eſt doctrina ſctõö⸗

rum doctoʒ noĩatim Auguſtini in loò pli
bus/quib has obfuationes va lide cõdẽ/⸗
nauit.v.de ciuitate dei.iiij.cõfeſſionum.ij

ecũdum dictum

2

perante/neca cauſis naturalibb

de doctrina xpiana.Et recutur multa in
decretis.xxvi:q.v.et.q.vij.płibus ca.Hãc

coſideratiõem notauit vtiq; facultas theo

logie in multis articulis quos ad elucida/

tionem!
dos.

ius materie cenſuit condemnꝗ/
Articulus tertius eſt talis ꝙ inire

pactum cũ demonibo tacitũ vel expᷣſſum ñũ

ſit idolatria vel idolatrie ſpẽs et apoſtaſie/

erroꝛ.Et intendimus eſſe pactũ implicitũ

in omni obſeruatiõe ſuꝑſtitioſa cuiꝰeffectꝰ

nõ dz a deo / vel a natura roõnabiliter expe/⸗
ctari.

ozro ad ſciendũ qͥd vocamꝰ pa/

ctum implicitũ vel explicitũ cũ demonibꝛ·
et cur iſtud /vel nõ fiat narrabimꝰ verã fſiði

noſtre traditionẽ.⁊ hoc qdem bꝛeuiſſime.
qm̃ latioꝛ ꝑſcrutatio aliam facultatem exi/⸗

git.aliũ locũ et actum ¶¶ radit vera fides

q; demones neq;/ſunt ſpũs hũane nature

hoſtes acerrimſeuiſſimi.aſtutiſſimi.qꝛuʒ

violentiã impbiſſimamqxvꝛannidẽ:ſi nõ
compeſceret ⁊ frenaret diuina bonitas/ de

boibus actũ cẽt ꝙ ii funditẽ depirẽt. Job
xli. Nũ eſt ptãs ſuꝑ terram q̃ comꝑaret᷑ ei?

— —

attñ ſuus conatus oino vanus eſt niſiꝓ q;

to ꝑmiſerit deus.

Sed cur ꝑmittat/ ob

ſtupeſcũt inſipiẽtes coꝛde. Põt tñ h̊ ꝑmit
ti ob altera q̃tuoꝛ cãꝝ vel o bſtinatoꝝ dam
natiõem.velad peccãtiũ purgatiõem ⁊ pu
nitiõem.vel ad fideliũ ꝓbatioem ⁊ rgta
De

tionẽ.vel ad glłe dei manifeſtaiionẽ.

obſtinatoꝝ dãnatiõe ſcriptũ eſt in ps. Im

miſit in eos indignationes ſuas/indigna

tionẽ ⁊ iram ꝑ angelos malos:et hoc ꝑpẽé/

ditur in damnatꝭ.¶De peccãtiũ purgatõ

ne ⁊ punitione patuit in magdalena q ſub

iecta erat ſeptẽ demonijs.qꝛ carnalibsvaca

bat vitijs ém glo. Pꝛeterea dabant᷑ excoi//⸗
cati ab initio ecciĩe ipᷣi ſathane coꝛꝑalit᷑ ve/

xandi vt ſpũs ſaluus fieret. Vnus rſeis

—

ð

patribo magna aobannraangeriſeg

4
4

a ſeipᷣis hẽant efficaciã aliquã aut ꝙ; ꝑ eas

bus mediãtib fidẽ hẽant optata conſequi

retura demone/qtũs careret elatiõe. .
terum de fidelium ꝓbatione et exercitatio/
ne/patuit in Job ⁊ Anthonio ⁊ Paulo ſe
cundũ quoſdã cui datus eſt angelus ſatha

ne. Sicut enĩ neceſſe eſt m eũdẽ aplm be

reſes fieri.vt qui ꝓbati ſint manitfeſti fiant
ita fiunt ad hoc illuſiones ſiles miraculis.
quẽadmodũ ꝑſpicue poſitũ eſt Deute.xiij
Tem ptat inquit vos dũs ſi ex toto corde
diligatis eum. hec cã nr̃is tꝑibomagnũ lo⸗
cum hʒ. (¶¶ Deniq; manifeſtatio glłe dei pᷣt
eſſe cã talis vexatiõis ſicut in ceco nato.de

quo ẽ hodiernũ euangeliũ/ patuit Joh.ix.
et in legione demonũ qᷓ poꝛcos intrauit et
ſummerſit. nõ ad poꝛcoꝝ punitiõem ſzad

potentie xpᷣi manifeſtationẽ. Einpline
vero neq; ſpũs dum ſeuire ꝑmittit᷑.ſeuit ñ
ſolũ aꝑtis viribus.ſed frequenter aſtudo
lis ⁊ fraudibus.non tã ad ꝑdendũ coꝛꝑa
q; ad ſeducendum aias.eas in idolatrie et
apoſtaſie et inferni foueam dando preci⸗
pites.Quãobꝛem excogitauit vt ſuꝑbo/vt
fallax et doloſus.quo pacto vſurparet ſibi
ab hominibus honoꝛem diuinũ /et a vᷣa re
ligione abducere reꝑit q̊ſdã ex hoĩbus falli

magis idoneos.q̃les ſunt oẽs qui deo reie

cto nil aliud curant/ad nihil aliud ſtudent
qᷓ; ꝑ fas aut nefas ſua deſideria peſſima cõ
pleri Quoꝝ alij ad diuitias inopes. Alij

ad honoꝛes vanos / Alij ad infames cõcu⸗
bitus. Alij ad curioſitatem ibidinoſaʒ fa⸗

ciendi futuros reꝝ effectus aut alia nature
ſecreta/damna bꝛuter aſpirãt.Lales cuʒ aſ⸗
pexerit demon intendit ni occulte nunca
perte ad obſeruandũ q̃dã inſtituta ſua qui

Suaget itaq; has obfuatiões fieri.nõ qꝙ

ipᷣi neceſſitent᷑.iuxta determinatiõem facul
tatis theologie nuꝑ factã ſed ob alterã qua
tuoꝛ cãꝝ imd vt dei lex pᷣuariceẽ BGe
cũdo vt ipᷣe demon diuino cultu ⁊ ritu ve/
neret᷑. Certio vt ſpes de deo minoꝛ aut nul
la hẽat᷑. Quarto vt fraus ſua minus videa

tur. (De lege dei ꝓphibente taiia hʒ expᷣſſe

textus ¶Leuit᷑.xix.et.xx.et Deute/xviij.⁊ in
ſctõꝝ opuſculis In legibo q̊ʒ naturalibomł
ta ꝑ oẽm modũ qᷓs leges tranſgredit᷑qͥ tali
bus oꝑam pᷣſtiterit VUñ Exo.xxij. Malefi
cos nõ patieris viuere.Colit pᷣterea demõ
oroes ſacrificia et thurificationes iuſſas
eri in artib magicis Manet ſiqͥdẽ ipᷣe ne

q; ſpũs in pꝛioꝛi fantaſia ſuꝑbiſſima qua
queſiuit eſſe ſilis altiſſimo:immo ⁊ extolli
vult ſuꝑ omne qð dicitdeus ſᷣm aplin. Et

ita verũ eſt ꝙ hi ritus tanto plus habẽt de

ſacrilega idolatria s minus excuſant᷑/qᷓ;to
ſanctioꝛa ſunt q̃ in eis ad honoꝛem demo /
nioꝝ impendũturl ¶ Rurſus ſcit ipᷣe ſᷣpẽs
antiquus ꝙ beatus vir cuius eſt nomẽ do
mini ſpes eius et non reſpexit in vanitateſ
⁊ inſanias falſas et ecõtra malegiertſi unt ?
odio habentur obſeruãtes vanitates ſuper
uacue.Quid igitur mirandũ ſi talib que⸗/
rit implicare hoĩes adinuentionib-: ito
ſtremo.qꝛ demon ſemper dare qð pmittit
neq; vult neq; ꝑmittitur.adinuenit qmo⸗/
do cultoꝛes.ſuiſdeputarent illos defectus
non demoni.nõ ſne arti.ſed/ꝓpꝛie vel negli
gentie vel imꝑitie.atq; dicerent ſe nõ omia
atq; taliter obſeruaſſe qualia ⁊ qualiter iun /
bebantur. Conſtat q́ʒ falli citius hoĩes ſſᷣ
quadam boni ſpecie.et in hoc mira et pꝛoꝛ
ſus miſerabilis eſt humane cecitatis inſa
nia.qm̃ in hac re decem aut crebꝛa menda
cia ꝑ vnam caſualiter ſi obtigerit veritateʒ
excuſat.vbi mille in alia materia veritates
ꝓ vnico mendacio comperto deſpiceret S.
Deniq; tanta ad credendum ꝓhibita/no /
xia et vanam libidinem.in tam modica fi⸗/
de credendoꝝ.quis non mirabitur:Hicẽ
oꝛigo hic finis artium magicarũ.dãnabili
uimq; ſuꝑſtitionum ac nefandoꝝ rituum

Hiloſophica ant medicinalł cõ
ſideratio/nullatenus admittere
p// debet traditiones illas ſuꝑſtitio
ſas que dicuntur methodica vł
emꝑica.quarũ ſcʒ nulla pot ratio naturał
aſſignari Itaq; ſcribentes ea magis inſe/
cuti ſunterroꝛem vulgi.aut magoꝝ riꝰ im
pios q; medicine rationes Et mirandum
uomodo dudum a libꝛis medicine ñ iuſ⸗
a ſunt abradi.exquo enim de rõne natura
li nihil habent ula vel innitũtur operatiõi
diuine et ſuꝑnaturali et hoc nihil ad medi
cum vt medicus eſt ſed eſt theologice ſpecu
lationi remittendum.aut innitiunturope
rationi demouis et hoc ſilr nihtl ad medi/
cum ſed ad idolatrie cultum Si vero dicã
tur fieri ꝓ immutatione virtutis imagina
tiue in egroto.quatinus foꝛtificetur in eo
ſpes ſanationis.aut vt cogitatio ſua alioꝛ

ſum diuertatur.eſſʒ hic fateoꝛ aliqua ratio

Eertium dictum *

lere /
ncymmea
ſticere
wrals
reidr.

nesl
gno⸗
pieta
dang
agutf⸗
pbat

uhil

loo
Mon
lun
tfun
nn
Ven
opls
tent
alijn
nmeſſe

ſngn
Ricgoll
unE
Vrhede
ni
nndane
keſt
ckronedn
npin
nni
legſoper
ulb⸗
Nie D
nadmat
ucnt id
oo ine
igeleg
ſenöoni
ualterin
hois ſb
mmapoꝛ
nnns i
nhumene
nu
cna witas

deſicra

pbbitnne
Im od*
nioinabili

r tünum

Cn

Nedicinat
usadmim
S
nehwluf
R
4 npsine⸗
R
nmncun
Z
inn
mhetndt
bladnedt
RK
ninunmn.
uasnet,
imod
ns mugii
ficaur ine⸗
Nioſn
igu

dãnat/execratq;/
ꝓba

gamꝰ. ſʒ ea nega

rum ꝓbaroem demeret illudi.
alij multã in obuationib/ hmoi ſctitat
meſſe. tum in oꝛõib ad deũ deuotiſſimis

Circa artem

naturalis.qm̃ vim imaginatiuã plurimũ
trum conferre. tũ obeſſe regiminiſanitatis

quis neſciat? DHinc eſt illð vulgatu. Ama

ginatio facit caſum. Nerũ caueat obſecro
medic ne volendo

necic ne do ſcuare coꝛp' alienum

cietur: Nimip ꝑ mẽdacia. dũ ſuis patien)
tibus afſerit tles obpuatiões efficaces eẽ
pꝛo ſanitatis obtentu.qᷓs oĩno imptinen

tes/ aut fabuloſas: aut foꝛtaſſis illicitas
eſte ↄgnolſcit.q̃nto rectioꝛi fide ſem i deo
figenda eſſe docerʒ. q vite hʒ 7 moꝛt impꝑe
riuũ. Nam inculpat
vmenon. xvi. ꝙ in ifirmitate nõ queſiuit
fim. ſa magis in medicoꝝ arte ↄfiſus eſt.
OQuis nõ videat maioris crimis eẽ.ſi q̃s

in taliby ſupꝑſticioſis ſpem apponat: O ſi

hec emperica ⁊ methodica ſuꝑſticioſa. repe

riantur eſſe vtutis alicui.tato pnicioſio⸗

ra ſunt ſᷣm aug.qnto ſunt ad ſeducenduʒ

validioꝛa. Ille ſiquidem effect.cũ neq; a

miraculo pero/ neq; a cã natali fieri ↄgno
ſcaf. vt a ſeductoꝛibꝰdemonijs pueniat cõ

ſeq̃ns cẽ. A¶ ſeductoꝛibaſt fallacibꝰ.a pa
tre medacij / ab hoſte crudeliſſimo/qͥd bo⸗

ni/qͥd veri.quid cõmodi ſperes/tu vider.

Pꝛofecto demões et ſi ſanarent coꝛpa/ul

la ſanarẽt veo irato. Quõ deo irato/quia
certe necarent aias, /adeteriꝰ tãdẽ varijs
incõmodis ſuos cultoꝛes ⁊ inuocatoꝛes

afficerent. Deniq; odienda eſſ(vpꝛſus coꝛ

poꝛalis valitudo/ꝗ aſe pᷣcio ⁊ moꝛte vende

retur. (Hec pauca ſi qͥs religioſa fide di

——

ligẽter aduertit.nõ eũ turbabũt obiectio

nes ille (opinioꝛ) quibꝰiperiti/a ſpũ mali
gno. turgidi / obſtrepere ſolent / ↄtra fidei
pieratẽ que hꝗs oms ſuꝑſtitiões impias
danat/e (MDicut aliq; nõ vanã eẽ
aut Hll um talin noticiã / qm ſua vrritas
ꝑ effect'.qᷓi videlʒ negare ↄtẽdam
nipil a demonijs 1 ſuis cultoꝛibo poſſe fie
ri dno pmittẽte. Adlexſit Nos itaq; ⁊ ma
gos pharaõis / et phitoniſſam ſaulis/2 ſy
mone magũ/phitoniſſam in actib aplõ
rum/et exoꝛciſtas iudeoꝝ/⁊ idola gentiũ

et futura antixpᷣi poꝛtenta.nõ ſolũ non ne

—

m'. ſ ea negtes repꝛobamꝰ. Sicut ei
vera fides mereref dotari miracuł /dum

„*

opusẽ ad edificatõem.ita falſa fides poꝛ

tentis ⁊ figmẽtis in ſui dãnatõeʒ.vl alio
Dicunt
i ſctitatẽ

ipſe rex aſa. ij. Parali

tum in ieiunijs.in caſtitate.⁊ vigilijs.in
thurificatõibo.iĩ euchariſtie etiã ſumptiò
tione.in ceteris deniq; religioſis obſequi
is. Si plane hic mentit᷑ niq̃tas ſibi.q̃ſi
videlʒ rex optimaꝝ ſanctiſſimanq; nõ eẽ
poſſit abuſns/qꝝ nequioꝛ ule ẽ ⁊ flagicio⸗
ſioꝛ q;ᷓ alia / qſi pterea demõ talia qꝗreret
ad ſanctificatõem.q̃ ſpurciſſimeſt.⁊ñ po
tius ad ſiun adoꝛatõesad malicie ſue tegi

men.a ad ſacrificiũ ſacrilegũ.alioqᷓn nun

qᷓ; vus/nũq; ſancti viri ꝗͥ deo inſpirante
locuti ſunt.hec fieri tãta ſeueritate vetuiſ

ſent. Hunq; inſup tiæologia talin eſſ; ad

uerſata. cui tñ in hac re ⁊ ſuis ꝓfeſſoꝛibꝰ
credi delet.nõ indoctis mulierclis.nõ im
pijs idolatr.nõ hominibo datis in repꝛo
bũ ſenſum. Quililbet ei in ſua arte ſapiẽs
eſtaei credi delet. iuxta maximã topicã
Bicũt ſe rurſuʒ p hec omia intẽdere ob
equiũ dei ⁊ nõ diaboli Cerre ita idolatre
ita inð necaroꝛes aplor arbitrabat ſe ob
ſequiũ pꝛeſtare deo/nec ꝓinde ſaluant᷑.

Ouanta queſo eſt illa cecitas. dicere ſe

ſeruire deo / ſuis maxime ↄtrariando pᷣce

ptis? Ceteꝝ quiſquis relegerit has obf⸗
uationes nefandas / videbit eas e ue ad
malos ſicut ad bonos effectus itroductas

Pꝛopter qð potiſſime teſte Aug.de ci. dei
circa mediũ/magici in omni ſecta plectũ
tur. Illic videre eſt impietatẽ. illicvtutis
impugnarõem / in vocendo furta ſtupꝛa

fieri.in volẽds ſcire tpꝑa ⁊ momẽta que pt

poſuit in ſua ptate. Denuß pᷣfigit᷑ ibi ter·

minus opandvipᷣi dine omĩpotentie.pᷣſti
tuit᷑ modus quoq̃ſi compellaf operari ipſi
diuine ſapientie / ſtatuit᷑ etiã finis ipᷣi di
uine bonitati demẽtie. Nas qͥd aliud ſo

nant iſte traditões.ſcribat᷑ hoc in pꝑgame

no virgineo. poꝛtetur iufigura triangula⸗
ri/ cũ caracteribus incognitis thurificef
ſuſpendaf᷑ ad collum. fiant iſta certis boꝛiſ

tunc infra triduũ aut qdriduuz/ꝓueniet

abſq; vlla dubitatõne effect ille quẽ q̃ri⸗
mus.imo hoc ſub periculo capitis aſſerit᷑.

Si quidẽ reuelauerit deus eis.ipſi vide⸗

rint. nos ſcimus qm̃ reuelatiões diule nõ
tales ſunt/ nec ꝓpibet us,. credere illud
quod dignat᷑reuelare.( Arguüt iterum
et nos in ſimilẽ cãm trabere ſatagunt. Hõ

ne inquit talia ſimiłr fiunt aut, toleratur

ab eccleſia / in geregrinatiõibo certis in cul

tu imaginũ. in cereis aut ceris aut as læ
dictis/⁊ in exoꝛciſmnis. Hõne dicit quori

KkK 2

De erroꝛibus.

die ſi nouẽ diebus pdurat in hac eccleſia
ſiex aqᷓ illa ꝑfundat/aut ſi tali ſe voueat

imagini. aut ſi aliquid talium faciat. ipſe
moxſanabitur vel optato worietur. Fate
oꝛ abnegare nõ poſſumus.młta inter chꝛi

ſtianos ſimplices ſub ſpecie religionis in⸗
troducta eſſe. quoꝝ ſanctioꝛ efſzomiſſio.
Tolerantur tñ quia nequeunt funditus

erui.et quia fides ſimpliciũ quanq; min/

in aliquibus lene ſapiat.xegulatur tamẽ
quodammodo rectificaf.ſaluaturq; in fi

de maioꝛum.quã fidem generali ſaltem

intẽtione in omnibus ſuis obſeruatiõibo

pꝛeſupponũt.ſi pie et humiliter. hcẽ chꝛi

ſtiane ſapiunt.et ſi ad oſtenſam vritatis
noꝛmã olxdire parati ſunt. Hec aute; eſt
intentio.vt talia ſuſcpiãtuxr aut fiant no
tanqᷓ; neceſſatio effi acia. auxr tanqᷓ; ſpes
principał in talibo poſita ſito poſtpoſito.
dꝙ pietas fidei er iſta nutrif.et auget
et exaudiri meref. Secus vbi fides ledi⸗
tur ⁊ diuina lex violat. Aane igitux ⁊ pꝛo
terue ſumit᷑ in hac re vłexemplũ vll aren
mMẽtũ.ex his q̃ vulgus indoctũ nõ que ce⸗
tus tlęologoꝝ ⁊ ſapientũ doq; obſeruatq;
Quid mirũ ſi thologia ⁊ fides coꝛrupto
es quoſdã patiatux vt hereticos ⁊ ſuꝑſti
cioſos.vt temerarios aſſertoꝛes.quãdo 2
medicina ⁊ p hiloſopbia ⁊ aſtrologia wra
et omis deniq; ars vt ſciẽtia:pan tali ali
quid cognoſcafi ſed fundamẽtum ſtabile
ſtat. Zandẽ oppoſitionẽ ſaam ↄuertunt
alij in qrelam dicentes. Ecce talis infir⸗
mus eſt/in grandẽ ⁊ luctuoſaʒ totiꝰ gẽtis
vnius pꝑditionc.ipᷣe deſpat᷑a mediq;. Cur
nõ inqͥ unt per ſupſtitioſa curabit᷑.pᷣſtim
ſi ꝑ ſupſtinoſa pᷣſumif in egritudie tene

ri ⁊ per ſimilia ꝓ mittit᷑iberati:? Nõne va

na vanis.ſicut clauũ clauo licʒ rexllere?
Nonne ſanitas ⁊ auxiliũ vndecũq; queri
pſſunt.ſicut ab herbis ita a verbis ⁊ a vir
cute ſpirituũ.ſicut a virtuie lapidũ vel coꝛ
wꝛum. Cur poſtremo phibebit aliqs co⸗
gere demonem ad obſequendum ſibi in
lonis.quãdo ſctõꝝ plurimos vt anthidiũ
archiepiſcopũ byſontinũ:/⁊ exoꝛciſtas ali⸗
os ita feciſſe cõmendãt hyſtoꝛie. Rñdebi
mus ad hoc dicentes pꝛio ad vltimũ.ꝙ de
mones pfp̃ᷣit ⁊ licite pnñt ꝑ veũ ⁊ ſctõs eius
ad hoc inſpiratos ⁊ electos cogi.ad pᷣſtan
dum hũana ala⸗ obſequia. Ita eniĩ recta
fides tenet feciſſe xᷣm ⁊ moyſen ⁊ rapha
elem angelũ et dauid reſpeciu ſauliset

tiombꝰ. ſz pijs obſecratõi

ſanctos quaſi innũeros demonia⸗
coꝛum.imo et ſalomonẽ ⁊ q̊̃ſdã exoꝛciſtas
iudeoꝝ:ſic egiſſe videt᷑ ſenſiſſe Joſephus
quanq; de ſalomone qui poſimodũ idola⸗
tra fuit.magis dubi ſit ſententia. an vij
delicet de peccato in pctũm.de erroꝛe ydoi
latrie in erroꝛẽ magicaꝑx arnum velapſus
extuerit. an do reuelante dũ bonerat ta
lia cognouerit. At vro ſi coactio demõis
aliter expecter qᷓ; p miraculũ deo ſxaalx
coopante.iſtud falſe cedit ⁊ piculoſe q̃ri
tux. Falſe qͥdem ꝓpt libertatẽ demomibus
inſitam. q nec ab iſtis coꝛpalibo quibv ꝑfe

ctioꝛ eſt. nec a canminibcogitur. Iſto au

tem periculoſe q̃ri.qꝛ lvſtis eſt doloſimi⸗
mus.et nunc fin git ſe cõpelli ꝑ tales ritꝰ
impios qͥ b honoꝛari quent. ⁊ aias ꝑdere
Nüc perplexit reſpõſis iuoluit ſentẽtias
vt tulius loquit bone teſtant᷑ nunc ſe
mitas toꝛtuoſas ſue fraudis mille modis

tegit. Nobis pꝛopter hoc interdicta eſt ſo

agetas ſua ne queramab eo veritateʒ qui
mendax eſt.ſicut xpᷣs ⁊ apls eius paulus

ipᷣm etiam vera loqntẽ ommuteſcere pᷣce

rerũt. Nõ ſxerem inſuꝑ ꝓſteritatẽ ab eo

qui boſtis eſt. nec pactũ ineam cũ eo qui

infidus eſt.nec ↄſoꝛtiũ cum excõmũicato

nec fidem ꝓditoꝛi perfido adbibeam'. Fe

fellit reuera om̃s et fallet:quos ſibiaut ĩ
ſtituizſuis deditos inuenerit. Hiſtoꝛias
boc docentes qꝛ innumere ſunt.nõ nũera
mus de Yuliano apoſtatade zoꝛoaſte pri⸗

mo inuctoꝛe magice artis.xe neptenabo

et ceteris abſq; numero. ¶ Affirmamus

conſeqnt cũ apoſtolo ꝙ nõ ſunt faaenda
mala. vt bona eueniãt. Nõ igit ſunt male⸗

ficia maleficijs repellendas Aliter ſapere
eſt vtra fidem deſipere. Supeſt igit in om̃i

n· a neceſſitate ſentire cũ Yoſaphat rege
deo dicere. Cum ignoꝛam qͥd agere de⸗/

beamus.hoc ſolũ hẽmꝰ reſidiu.vt oculos
nrõs dirigam ad te. Tentetur via natu
ralis rõnis ⁊ prudentie ⁊ artis.quantũ ſa

uerunus. Hoc vocatur facere qð in ſeeſt
ne videatf tentari deus.q̃ via naturali ve:

ficiente.ſolum reſtat in dei miſcðia refu⸗

——

gium. Hec aũt mia nõ nſinoſs obßua

nõ demonuz.
inuocatõibus.ſed vite emẽdatõe.nõ ꝑ bvx
mines repꝛobs. ſj ꝓbatos cõparaf. Di
deum volum mutare ſententiã ſuã.nr̃aʒ
inm meli mutemus vitã.: ¶ Cetex ſi per

mutẽte iuſto dei iudicio ii occulto. flat

Circa artem magicam

in aliquo vexationes et immiſſiões ꝑ an

„7

gelos malos/ mediantibo pactis qzundaz

——

perfaſcinationes. aut carminatões. qnq;
de ſe pꝛoꝛſus ad hec inefficaces. Dicit vn⸗

coctoꝛ talia ſi repiant poſſe veſtrui.quibꝰ
amotis et diſipatis/neq; ſpũs diſſipare
poterit a vexatione.ad lvc vt pactũ ſuũ ſer
uare. ⁊ artẽ ſuã ↄfirmare videaf᷑.aut qꝛ bo
na fides deſtruentiũ opera hec dyaboli ſic
meret᷑ exaudiri. Ata egit philippus qndã
rex francoꝝ de imagine q̃dã cerea quã di⸗
cebant baptiſatam/ execratam taliter no
mie ſuo.qꝙ ea deſtructa ipᷣe rex moꝛeretux
Et videbimꝰinqͥt pius vex fide plenus / ſi
potentioꝛ erit demon ad ꝑdendũ me.q; de
us ad ſaluandũ Et hec dicens cerã ꝓiecit
in ignẽ Ita conciꝑe eos arxbitroꝛ q dicũt

vana vanis eſſe reuellẽda.⁊ ꝙ nõ malefi

cijs contra maleficia liceat abut. Sʒ bua

nam rurſus impatientiã audire videoꝛ
Obſecrauim inq̃t deũ necexaudit.ieiu⸗
nauimus.pegrinatões multas fecimꝰ/et᷑
pꝛocefſiones.nec attendit.ſic murmur re⸗
ſonat / ſic querimonia.quaſi gens que fece
rit iuſticiam. quaſi populqui nõ auerſus
fuerit a veo ſuo.ſic execta ceruice deũ ſuis
petitionibo olbus volũt eſte obnoxiũ/cum

tamen veriſſime ſint populꝰ q labijs ſuuis

deum bonoꝛat(vtinã ⁊ loc inuenixef. nec
verius diceret / hic blaſphemat ) coꝛ aũt eo
rum longe eſt a deo. Lonticeſcat xecob⸗
ſtinatio dialvlica/ frendens ? tabeſtẽs cõ
tra diuinã ꝓuidentiã/qͥn potius patiẽter
expectemꝰ/ non pfigentes terminũ diuſe
miſcᷣre iuxta cõſiliũ ſancte Audith. Nos
in deũ totiens deliquimꝰ in oẽm iuſticiaʒ
ĩmo in oẽm ctłeaturã ſuam/cur nõ tolera⸗
bimus fagel la pij pr̃is. HNos filij nequã/
dum p filios clientes etiã repꝛobos/pla
cuerit nos punire/durũ ſane ẽ ↄtra ſtimu
lum et talem ſtimulũ dei calcitrare ꝑ ipa⸗
tientiaʒ. qꝛ duplici cuſpide moꝛtis in aia
et coꝛpe recalcitrantes feriũtur. ¶ DHec in

terim de tota collatõe ꝓ mediꝗ antedicta

libuit excerpere. Ghlsano up determi
nationéẽ ſacre facultatis theologie/ cuius
mentio facta eſt huic opuſculo cõnectere
quia ad dictoꝝ firmitatẽ/etiã nõ medio
criter vtilẽ iudicaui. ¶ Datũ ꝑ copia ſub
ſigno et ſubſcriptione meinotarij publi⸗

Aci ſubſcriptt.
ANiuerſis oꝛthodoxe fidei ʒelatoꝛi

jacrilegor cũ demõib / vt p inuultuatões

bus · cancellari eccłie pariſienſis.⁊ facul
tas theologie in alma vniuerſitate piſieñ.
matre nr̃a/cum integro diuini cultus ho
noꝛe ſpem hr̃e in dño.ac in vanitates ⁊ in
ſanias falſas nõ reſpicere.Ex antiqͥs late
bris / emergẽs nouiter exroꝛis feda collu
uio. xecogitare cõmonuit.qꝙ plerunq; veri
tas catholica ap ſtudioſos.in ſacvis litte⸗
ris aꝑtiſſima é que ceteros latet.ninuxũ
cum loc ꝓpꝛiũ hʒ oiĩs ars / manifeſta eſſe ex
ercitatis i ea.ſic ꝙ exinde ↄſurget illa ma

xima. Cuilibʒ in ſua arte verito credendũ

eſt. Hinc eſt. Oꝛoõnũ illud qð Hieronim
ad paulinũ ſcibens aſſumit. Quod mecdi⸗
coꝛũ eſt ꝓmittũt medici.tractant fabꝛilia
fabꝛi. Accedit ad hec ĩ ſacris litteris aliud
ſyeciale qð nec expientia nec ſenſu ↄoſtant
vt alie axtes:nec pñt oculis circiuolutis

eos malicia eoꝝ. Ait ſiq dem apoſtolρ
pter auariciã multi errauerũt a fide. pꝛo
pterea nõ irrõnabilit᷑ idolor ſeruitus ab
eodem nomiĩaf. Alij ter magnitudinẽ. qᷓ
cum cognouiſſent den nõ ſicut veũ glifica⸗
uerũt/ in omnè idolatrie impietaté. ſicut
idem cõmẽoꝛat coꝛruerũt. Poꝛrxo ſalomo
nem ad idola. ⁊ didonẽ ad magicas artes
pt raxit effrena voluptas.Alios ad vocip
ſum intoꝛſit ſupba curioſitas. inueſtigan
doꝛũq; ocultoꝝ dira cupido Alios poſtre
mo miſera timiditas.tota ex craſtino pen
cens/ in obßuatõnes ſuꝑſtitioſiſſimas im
piasq; depuut quẽadmodũ apð Qucanſi
de filio pompei ma gar gaps hiſtoꝛicos de

pluribo notati eſt Ita fit vt recedens pꝑec

*

2¹

nube vicioꝝ facile vep lendi.excecauitenix

catoꝛa deo/ declinet in vanitates inſani⸗

as falſas.et ad eũ qui pr̃ eſt mẽdacij.tan⸗
dem impꝛudẽter palã apoſtaſiado ſe ↄuer
tat. Sic ſaul a dno verelictus Peaanie a;
cui pꝛius aduerſabat ↄſuluit.ſic octvʒias
co iſrlſpꝛeto. miſit ad ↄſulendũdeũ acca⸗

ron. ſic deniq; om̃s eos/qͥ fide vel oꝑe abi

q; vo wro ſunt / vta deo falſo ludiicẽtur

neceſſe eſt. ane igit nepharia; peſtife
ram mõſtriferãq; inſaniaꝝ falſaꝝ cũ ſuis
hereſibo abvminationẽ plſolito nraetate
cernẽtes iualuiſſe / ne foꝛſan xpᷣianiſſimũ
regnũ qð olim caruit mõſtro.et veo pꝛote
gente carebit. inficere valeat tã hoꝛrẽde
impietat ? ꝑnicioſiſſime cõtagionis mon
ſtrü. cupiẽtes tot? conatibo obuiare. De
moꝛes inſuꝑ nr̃e ꝓfeſſionis.pioq; leg ʒe
lo ſuccenſi paucos ad bac rem areilog,

De erroꝛibus.

damnationis cauterio/ ne deinceps fallãt
incogniti:notare vecreuimꝰ Remẽoꝛãtes
int cet era innũera.dictũ illð ſapiẽtiſſimi
voctoꝛis Aug.de ſuꝑſtitioſis obſuatiõibꝰ
ꝙ qꝗ talibꝰcredũt/aut ad eoꝝ dmũ eũtes
aut ſuis domibo introducũt aut iterrogãt.
ſciãt ſe fidẽ xpᷣianã ⁊ baptiſmũ pᷣuaricaſſe
et paganũ ⁊ axoſtatã.i.retro abeũtẽ.⁊ dei
inimicũ ⁊ irã de grauiter in eternũ incur
riſſe. niſi ùs eccliaſtica pnia emẽdat do re
coõalier. Hec ille.Neq; tñ intentio nr̃a
eſt in aliquo verogare qbuſcũq; licitis et
vris traditõibo/ſcientijs ⁊ artib. ſed inia
nos erroꝛes ⁊ ſacrilegos inſipientiũ. rit

ferales ꝓ qnto fidem oꝛthodoxã ⁊ religio

ne xpᷣiani ledũt cõraminãt.inficiũt.radi
citus qᷓntũ ſas no bᷣ eſt extirpare ſatagi⸗
mus.et honoꝛe ſun ſincere relinqre vitaſ
¶Eſt aut pꝛim articulꝰ ( ꝑ aro magi
cas et maleficia ⁊ inuocatiões nefarias/
querere familiaritates ⁊ amicicias ⁊ au⸗
Eilia demonũ nõ ſit idolatria. Exroꝛqm̃
mon aduerſariꝰptinax/a implacabilis
i ⁊ vvis iudicaf. Hec ẽ honoꝛis vel womi
nij cu uſcũ q; wre ſeu ꝑticipatiue wl apti
tudinalt ſuiceptiu. vt alie create rõna⸗
les nõ dnate.nec in ſigno ad placitũ in⸗
ſtituto.vt ſint imagines ⁊tẽpla. deus in
ipſis hunoꝛaf.(Articulꝰſcðᷣs. ¶ O dare
wl offere vl ꝓmittere demonib qlẽciq;
rem. vt adimpleat deſideriũ lomis.aut in
honoꝛẽ eoꝝ aliqͥd oſculari ve poꝛtare. ñ ſit
idolatria:Exroꝛ. (¶ rtici'tertius.

.inire pactũ ei d momb tactũ vel er
ꝛeſſum. nõ ſit iolatria Vlpes idolatie

et apſtaſie.Erxoꝛ. Et intimꝰ pactuʒ eẽ
umplicitũ in oĩ obfpuatõe ſuꝑſtitio a. cui
efectus nõ dbet g do vel natura/ronabi⸗
liter erxpectari ernat lꝰqrtus. xer
altes magicas demões i lapidibo. qnulis
ſpeculis. aut imagimibnoie eoꝝ ↄſecratis
Wl potiꝰ execratis /indludere / cogere vl ar
tare. vel egs velle viuifcare.ñ ſit idolatuia
Exrrxoꝛ.( Articulus.v.l¶ licitum ſit
magicis artibus vel Alis buſtnc ſupſti
tiombus a vo aut ab ecclia ꝓhibitis. ali
qua facere ꝓ qcq; bono fine:Exroꝛ.quia
ſcom apłm. Hõ ſunt facienda mala vt bo
na euemiãt. ( Eirticulſextus.c Ex licitũ
ſit/ etiam pmittendũ maleficia maleficijs
repellere: Erroꝛ. ( Articulſeptimꝰ?.
aliq̃s cũ aliq o poſſit diſpenſare in q̃ᷓ
unq; caſu. vt lidie talibꝰ vtat. Exrxoꝛ.

boni angeli indludanf in conſ
crent imagles vl uſtimta. autalia fact

Artian vctauus ex arteg magice⸗/⸗1
ſiles ſupſtitiões ⁊ eax obpuatiões ſint ab

eccł ia irrõnabilr ꝓhibite.Exroꝛ.’i Arti
aulus non’. deus per artes magicas
et maleficia/inducat᷑ demões ↄpellere ſuis
ann rezrtſenker⸗

beret wl pumret. (¶ Articul?. xi. qX talt
bus ⁊ talrvti nõ eſt ſacrifciũ ſeu molare
demõibus.⁊ exↄſeq̃nti dãnabilr idolatra

re. Erroꝛ.(Articulꝰ.xij. x vᷣba ſctã 7

oꝛõnes qdam deuote/aieinnia/a balnea
tiões/⁊ cõtinẽtia coꝛꝑal in pueris ⁊alijs
et miſſaꝑꝝ celebꝛatio et alia opa de genere
bonox q̃ fint ꝑ exercẽdo hmòi aræs excu⸗
ſent eos a malo ⁊ nõ potiꝰ excuſent.Exrxoꝛ
Nam ꝓ talia ſacre res.imo ipſe deꝰ in eu⸗
chariſtia demõibꝰ temptaf immolari. 2 B
ꝓcurat demon. qꝛ vult in hoc honoꝛari ſilr
altiſimo. vel ad fraudes ſuas occultãdas
Vl vt ſimplices illaqat facilius ⁊ danabi
lius pdat.(Articułꝰ. xiij. ¶ O ſcti ꝓphe
te ⁊ alij ꝑ tales artes habuerũt ſuas ꝓpbe
tias et miracla fecerint aut demões expu
