ra religiõe diſ. iij. c. In ipᷣis tꝑalibo legibo.

vbi dicit ꝙ dũ inſtitute ſi unt leges nõ lice⸗
1s iudicare ſed m ip̃as/
yñ fatemur ſenſuʒ legis nõ verba facere ſẽ
ſum lrale/ſed de ſenſu ꝑiti diffiniũt noõ ali
bet ꝓ ſeipo. Deniq; cum ex ſolo ſenſu lr̃ali
ſcripture ſumit᷑ efficax argumẽtũ ſolidũ/ſi
lralis ſenſus ſcripture in aliquo falſus di⸗
ceret᷑ ꝛc. ( Tandẽ repꝛobet᷑a ſſertio.ix. ꝗᷓ i
ſcedula min dãnata ẽ rigide ĩ caſu ſocteta⸗
tis iura mẽti/heretica /ſacrilega ẽê/ ꝑnicio

ſiſſima ẽ. Pꝛimo quidẽ qꝛ ꝑiuriũ ſᷣm genꝰ

ſuũ ſi thome credit᷑ grauiꝰ eſt homicidio/⸗
qm eſt imediacꝰ ↄtra deũ ⁊ ↄtra pceptum
pꝛime tabule. Cedit inſuꝑ in ſubuerſionẽ

grauioꝛẽ totiꝰreipublice dũ inculũ ei qd

eſt iuramẽetũ/rũpit⁊ diſſoluit᷑ vñ iuramen

tũ eſt oĩs ↄtrouerſie finis ſᷣm aplm. Poꝛ⸗/

ro ſi ꝑdet deꝰ oẽs qͥ loquũt᷑ mẽdaciũ/ita
nulla adiectõe põt licitũ fieri/qͥd de ꝑiurio
cẽſebimꝰ iudicãdũ: Negetrõ aug. 2 qre mẽ
daciũ nõ recipiu ↄpẽſatoeʒ vt fieri licilum
poſſit. Rurſus exeplis ſacre ſcr piure doce

mur. iiij. regũ ⁊ ꝑalipo.iĩ fine qdð ſedechias

cu toto pplo iudeoꝝiõ ꝑempt Eqꝛ ñ tenue

rit paciũ cũ idolatꝛa nabuc.ſeduciꝰ p ſacer-

doies dñtes qð cũ ydolatre ꝑfido ⁊ iyrãno

fedꝰ initũ non tenebat ex quo erat ſine fide
Exemplũ aliud eſt de ſymeon ⁊ leui quibꝰ

lam maledixit pater quia fregerãt paciũ cũ

— æ — — .

— . —

G
l
ſe
e

dengr
ſgedi

nedefean
unlin
digotin
onaiis
lneheng
uypinge.
Aonehht
lntinp,
ne reuele⸗
licebiteri
auteneli
ndenitatoo
kupivſci
monns
tohl⸗
eninoc
anongm
chera!
Giene
daugudern
Wege
egommie
eſcinis
Nnkrt
dffnünnd
olifn
nüiliui,
ofiſnsdi/

hnorqi

Auſocctan
pwicio
rüfmger
domicdio⸗
apceptun
nſuboato
aliatt
itphimm
uptn
nicaciing
niungine
iag e
imatum
npluredoct
ſcechic⸗

eq: i eN

lucphr
idoniſßn
cratſit
1lcp
gitpau

ſichimitis initum. Exemplũ aliud apud

getiles de regulo et fabꝛicio ac multis ſimi
libus ð quibus loquit᷑ Cycero.iij. de offi.
Notetur quid recitet temꝑe hannibalis de
duobo remiſſis ꝑ romanos.Exemplũ deꝑ
fidia carthagineñ.que ſubuertit eos/ qui⸗

bus dictum eſt ꝑ quos deus iurabit ⁊ vbi.

Exemplũ de fide militũ de ſide mercatoꝛũ

de fide iohãnis regis francie/ ⁊ alioꝝ cotti

die ſine numero/oↄſtat ſeruaſſe et hodie ſer⸗

uare cõfederationes et vtra iuramẽta. Ne
dũ in pᷣiudiciũ tꝑale ſui vel ſuoꝝ/ ſed etiaʒꝭ

in pᷣiudiciũ vite ꝓpꝛie/qð eſt vltimũ pᷣiudi

cioꝝ temꝑaliũ. Nota de lũbardis. Nota ðᷣ

lothringis q reducerent captiuia ſuis ſi fu
gerẽt. Deniq; queritur ſi cõfederatus deq
loquitur hec nona aſſertio/poterat ſeruare

iuramentũ ſuũ non occidẽdo vel occidi fa
ciendo tyrãnũ illuʒ cũ quo iuramentũ ⁊ fe
dus habebat /aſi ſic/tenebat᷑ illud obſerua

re/ cum non cederet in pᷣiudiciũ anime ſue

vel ſalutis eterne. Si vero nõ potuerit ob
ſeruare cõſequetur. Pꝛimo qð tenebat᷑ de
neceſſitate ſalutis tyrãnum illũ ſibi cõfede
ratũ vel occidere vel occcidi facere/qð imp
batum eſt pꝛius/qꝛ non erat iudex eius vt
ſupponitur et qꝛ iudex etiã obſeruare fideʒ
hoſti debet. Sequit᷑ pꝛeterea qð talis pꝛe/⸗
ſentiens illum eſſe tyrannũ/ dignuʒ moꝛte
cui nec ſeruanda fides erat ſ̃m euʒ/iurauit
in mendacio/et in dolo malo. Vnde litte⸗
ralis intellectus planus ⁊ groſſus apð om
nes iſtius pᷣcepti Non ꝑiurabis ꝙ; eſt om̃e
iuramentũ deliberate etlicite factũ/ tenen⸗
dum eſt etiaʒ vſq; ad pᷣudiciũ moꝛtis tem/
poꝛalis/qm̃ plus tenetur obſeruare fidem

ſuaʒz que eſt quedã integritas etvirginitas

anime q; coꝛnus/ꝓpꝛium vel alienũ/⁊ eſt oꝛ
do rectus carłtatis.(Pꝛomiſeramꝰ indu⸗
cere rationes cũ auctoꝛitatibo et hiſtoꝛijs/
ſũmabimus illas/ plures itaq; cõtinentur

ſecũda ſecũde.q.v.⁊.q.viij in aug.⁊ biero.
Plures in ſũma confeſſoꝛuʒ ſuꝑ his voca⸗

bulis bellũ/homicidiũ /inſidie/periurium

Sanctus thomas ad idem ſcdᷣa ſcdᷣe que⸗
ſtioni.lxiiij.młcis articulis et queſtionede

inſidijs / et queſt ione de iuramento. Item
quegione penultima ſecundi. Item libꝛo

pꝛimo capitulo.vij de regimine pꝛincipuʒ

ad regem cypꝛi/determinans hanc queſti⸗
onem ex intentione / fundans ſe in hac au/
ctoꝛitate petri. Serui ſubditi eſtote in om

niitimoꝛe dominis nõ tantuʒ bonis ⁊ mo⸗

deſtis ſed etiam diſcolis. Exemplif cat de
multis romanoꝛuʒ imꝑatoꝛibus ſub qui⸗

bus xpᷣiani paſſi fuerunt ſponte/ licet eos

potuiſſent occidiſſe/vt patet de ſacra regio

ne thebeoꝛum. San eburieñ. inſuper qui
ab alijs diſtoꝛtevel truncate allegatur facit
pꝓ dictis.libꝛo tertio capło.xvi. Vbi dicit

ꝙtyranns eſt qui vult contra leges domi⸗
nari.Et libꝛo viij.caplo.xix.tradit ꝙ nul⸗
lus quantumcumq; tyrannus etiã notoꝛi

us et intolerabilis interficiendus eſt con⸗

tra iureiurandum/neq; ꝑ venenuʒ.Exem

plificat de dauid reſpectu ſaul. Et tandem
dat conſilium ſimile ſancto thome. Sed
addi poteſt ꝙ ꝑ generale conciliũ poſſunt
tyranni iudicarivel depꝛimi non ꝓpꝛia pꝛe
ſumptione.Eſt ad idem allexander de ha⸗
lis diffuſe tertia ꝑte ſumme ſuper hoc pᷣce⸗/

pto Non occides.Ad ideʒ aug.libꝛo de li⸗
bero arbitrio.⁊ ſecunda cõtra fauſtuʒ.Ad
idem libꝛo de vitijs tractatu de ira capitu⸗
lo.xij. Ad ideʒ leges ciuiles. Exempla ſũt
in ſcriptura dechayn ſceleratiſſimo de q́
non licuit alteri vt interficereteum. Item
de indeis qui licet xpᷣm reputarent tęrãnũ

peſſimum / noluerunt tamẽ interficere p⸗

pꝛia auctoꝛitate. ¶ Concludamus tamen

ex iſtis omnibus veritatẽ ſcdðᷣe partis con/

cluſionis noſtre pꝛincipalis/ ſcʒ qð he no

uem aſſertiones/rationabiliter ⁊ catholice
ꝓut in ſcedula cõtinet᷑repbate ſunt ⁊ qua
lificate/ ĩmo pꝛofitéoꝛ cuʒ reuerendiſſimo
patre domĩo cardinali cameraceñ.⁊ firmiſ
ſime teneo ⁊ nullatenus dubito/quod hec
doctrina eſt heretica ⁊c̃. et damnata ꝑ hoc
cõciliũ in iſta.Quilibʒ tyrãnꝰ.⁊c. Nec ſuꝑ
hoc oꝑtʒz me Judicio cõcilij tãq; ſim dubi
us ſubmittere/qꝛ qederem me peccare fa⸗
ciẽdo de fide certiſſima/rẽ incertã. Habẽt
ecce criminatoꝛes qð intendũt/me ↄfiten⸗
tẽ qð opponũt ⁊c.Elicit ex hbis qdð nullus
a ↄmiſſiõe circa materiã fidei/repellendui

E tãq; ſuſpectꝰ/ſi dixerit hãc eẽ fidẽ ſuã/quẽ
admodũ fecit ideʒ Reuerẽdiſſimꝰ pr̃ dñs

Cardi. Camera.pᷣceptoꝛ me clariſſimꝰad
requeſtã Sereniſſimi regis romanoꝛum

Sicꝛ pᷣfulgidũ dec?canoniſtaꝝ ⁊ flos gra

tiſſimus dũs Cardinalis floreñ. Cõfeſtiʒ
vt alias me pᷣſente legit has aſſertõnes ad

miratus.Et potuerunt inquit in vomere
defenſoꝛes quin mox fuerint aliqui contra
dictoꝛes/ ꝗdeo ſibi manifeſtus erroꝛ vide⸗
batur.⸗ equitur tandem Juramen⸗

13

—

erroꝛibus. ¶ Tertia pars cõcluſionis pꝛi

Emoõoſtratis itaq; duabus pꝛimis

Inon ſit relictus dubitationis ſcru⸗
us/apud illos qui nolunt fieri impꝛu⸗

dei. Nam ⁊ ratio euidens ⁊ autoꝛitas con

uincens.et hoc ſacrum concilium deter⸗

minans multipliciter hoc credere tradunt
et impellunt ⁊c̃. Expediamus nos bꝛeuio
ri ſermone de partibo reliquis duab. Di⸗
cit tertia pars ꝙ he nonem aſſertiones po/
tuerunt ꝑ doctoꝛes ⁊ oꝛdinarios locoꝛum

doctrinaliter ac iudicialiter condemnari.

Stabiliamus hoc quadruplicit᷑.Pꝛi⸗
itus in iure diuino ſpectat itaq; ad pꝛela
tos etiam inferioꝛes paſcere gregem pabu
lo doctrine Jo.x. Bonus paſtoꝛ ⁊c.⁊ Ma
theivltimo docete omnes gentes ⁊c· Iaie
lviij.clama ne ceſſes. Hieremie.xxiij.ve pa
ſtoꝛibus ⁊c.Eʒe.xxxiiij.ve paſtoꝛibus iſrł.
Et.xxij.ſi ſpeculatoꝛ vidit ⁊c̃. Et ſile eiuſ⸗
dem tertio Si dicẽte me ad ipᷣm. Zreñ.ij.
ꝓphe tui viderunt ⁊c̃. Deut.xiij.⁊.xvi.Cõ⸗
tra hereticos pꝛima ad thim̃.iuiij.ad Zituʒ
iij.ad Galatas.ij.v.⁊.vi. Item actuũ.xx.at
tẽdite vobis ⁊ vniuerſo gregi ⁊c̃.Ex quib

omnib fundatuʒz eſt in ſcriptura ſacra qiad

doctoꝛes ⁊ pꝛelati poſſunt ⁊ debent popu⸗

lum ſubditum in docrina ſana paſcere et
ne errent pꝛouidere. Stabiliamus ſcdᷣo ꝑ

tem eãdem ei iure naturali ⁊ poſitiuo. Et
naturali quidem quo pater debet erudire

filios/ſapiens inſipientes docere/ videns

cecos ducere. Caput in mẽbꝛa inffuere ſẽ/
ſum/⁊ ita de reliquis ſimilitudinibo natu⸗
ralibus. Ex poſitiuis vero iuribo iudicat᷑
extra de hereticis ca.ad abolendaʒ ⁊ ca.ex⸗
cõmunicamus.⁊ ca.ſicut.⁊ extra de ſymo⸗
nia licet hely. et. lxxxiij.diſ.c.nil ilo paſto⸗
re ⁊c. Stabiliamus tertio partem hancet
appꝛobatione huiꝰſacri concilij ꝑ pꝛacticã
eius. Collaudant eni condemnationes fa
ctas contra erroꝛes ꝛvyvckleff/ ꝑ vniuerſita
tes oxonjeñ ⁊ pꝛageñn.⁊ ꝑ oꝛdinarios eoꝛũ
dem locoꝝ/quas velut temerarias ⁊ iniq̃s

repꝛobare debuerat ſi nequaq; eũ condem

natio talis licuiſſet. Inducerent᷑ ſilia plu⸗
ra de pꝛioꝛib concilijs tam generalibus qᷓ;
pꝛouincialibus/etiam ante nicenũ conci⸗
tium ⁊c̃. Stabiliamus deniq; quarto par

tum fuiſſe licſaun de repugnando talibus

artibo noſtre concluſionis/ita vt

dentes / ſed intelligentes que ſit voluntas

Ve erroꝛibus contra pꝛeceptũ

tem eandem ex ↄſuetudine laudabili in di

uerſis dioceſibo pᷣſertim in pariß. Illicenĩ

dãnati ſunt articuli ⁊ dãnant᷑quotidie per

——

doctoꝛes ſacre ſcripture ⁊ ꝑ epos/⁊iurant

baccalaurij pꝛiusq; legant ſentẽtias/i ma⸗
nu cãcellarij par̃.ꝙ ſi quid audierint dici ĩ
fauoꝛẽ articuloꝝ parit ↄdẽnatoꝝ/reuela⸗
bunt infra octo dies epo vel cãcellario par
qui erũt pꝛo tꝑe.Scripſit ad hoc idẽ ſacre
theologie facultas in par.vniuerſitate in
tractatu quẽ miſit ad clementẽ ſeptimũ ſol
uens rationes vel allegatões in oppoſituʒ

ſũptas ex iuribo male ĩtellectis. Cuiꝰ facul

tatis autoꝛitas maioꝛ eſt in hac pte/quam

vnius gloſatoꝝ/qꝛ decreta ſũt dicta docto

rũ ſanctoꝝ iheologoꝝ/que meliꝰ intelligi
pñta theologis q; ſolis iuriſtis ſicut archi
tecta iudicat de ceteris.l¶ Concedemꝰiñ q;
nulli inferioꝛes ad papã vel ad generalecõ

ciliũ/ſaciunt determiationes in fide que li

gent generalit omnes xpᷣianos vt pᷣciſe ſũt
taliũ/pᷣterea dicunt᷑ inferioꝛes pᷣlati cauſas
fidei magis ventilare q; termĩare/ qꝛ reſer⸗
uat᷑ autoꝛitas ſuꝑioꝛi qui ptãtem hʒ vlem
diffiniẽdi ⁊ obligãdi.QOð ſi dicat᷑ qꝛ pᷣla⸗
ti inferioꝛes ⁊ inq ſitoꝛes qñq; ſunt ignari
ſacraꝝ lr̃aꝝ/ ſicut arguit occam/ plane ita
fuerũt qũq; ſmi pontifices/ꝓpterea conce
dimꝰpᷣlatos inferioꝛes nõ debere q̃ſtiones
fidei iudicialit᷑ decidere/niſi ↄcurrentibus
iſtis cauſis. Pꝛima q; ſcandalũ fuit oꝛiuʒ
ex aliquib aſſertionibo in ſua dioceſi/qꝛ ðᷣ
his q̃ foꝛis ſũt nihil ad eos niſi foꝛte reqͥſi⸗
ti ſint in fidei ſubſidiũ. Scðᷣa ꝙ aſſertões

tgles ſunt qᷓ ſine ꝑiculo nõ pñt diu admitti
vl tolerari nec eoꝝ falſitas ignoꝛari ſeu du

bitari. Tertio dũ habet᷑ ſufficiẽs copia do

ctoꝝ in ſacris lr̃is ⁊ hoĩm ſꝗẽtiũ diſcerne⸗

re ſi tales aſſertões ſunt expłicite ↄtra fidẽ
⁊ ꝑ ſacrã ſcripturã repꝛobate in ſnia vel af⸗
fectu. Poſſunt itaq; ĩmo ⁊ dñt pᷣlati ⁊ do⸗

ctoꝛes ſcire multa eſſe ↄtra fidẽ explicitã/qᷓ

lia pplus neſcit niſi implicite. Vñ regula
riter nec papa nec generale ↄciliũ debet fa⸗

cere determiatões f.dei niſi ↄcurrãt he tres

cauſe.x ſi dicit pᷣlatos ⁊ doctoꝛes poſſe ſa
cere de aliquiby aſſertionibo declaratões qᷓ
ſunt ↄtra fidẽ/ nõ tñ pñt determiare. Hoc

nihil eſt qꝛ papa vel generale ↄciliũ deter⸗

minãdo de fide ſecluſa reuelatõe ſpẽali/nõ
faciunt aliud niſi declarare talia eſſe ð fide

niſi cum penarũ adiectione. Deniq; non

poteſt allegare ↄtra pᷣlatos vel docioꝛes ſi

in
eni
fal⸗

pat

es-

ndi
ceni
eper
nnt
ma⸗
ii
Muln
nof
unnn
Nimüͤſc
ppoſing
ufgal
oquan
uudoc,
ihreligi
tonchi

nlig

ec
degnen
oſeſ
Kcauſes
Aar
mNe
ntgi⸗
oner
in Pone
.
Nihota
mnnos
itoꝛnz
ceſ
mereſi⸗
AWendes
uadmin
unſonn⸗
ſiscohinn
üdlen
eiteyntil
inſtütt
töunc
giaglu
Viru
Hübattt
mitbeire
nshoſet
Adaratocs
mniare⸗
alin
beſi
lt⸗
Dongt
4 ul

Hon occides

pꝛius dãnent aſſertões doctrinalit᷑ ⁊ indi⸗

cialit᷑ q; euocẽt ⁊ dãnẽt aſſertoꝛes. Exẽplũ
multiplex de nũmiſmate fallſo / ⁊ de moꝛbo

canceris ac ſiłibj. Hoc inſuꝑ pꝛacticatum
eſt in hoc ſacro concilio de erroꝛib ꝛvicklef
⁊ de iſto quilibet tirãnus ⁊c. Et in alijs cõ

cilijs ⁊ de hereſibo ⁊ apocriphis dogmatt/
bus / ſine actione danatis⸗ Eſt enĩ pꝛiꝰ di

nare hereſes q;ᷓ dãnari poſſint errantes/p⸗
pterea puerſiſſim ac ꝑnicioſiſſimꝰ?eſt non

quidẽ oꝛdo iuris ſed illius confuſio nolle

quolibet tractare pꝛius de intereſſe fidei qᷓ

diſcuſſum yel deciſum fuerit de intereſſe ꝑ
ſonali. Et hic locuʒ bʒ dictũ criſti Dath
xv. Irritũ feciſtis mandatũ dei/ꝓpter. tradi

tiones veſtras. Nũquid nõ eſt iudiciũ ſut/

ficienter fundatũ vbi erroꝛ nũciat eſt/ reus

pꝛomotoꝰ / accuſans/iudexdamnans. Ad

2

uertant pᷣlati ea que ſequerent incõuenien

tia paſſim ac libere aliqui pᷣdicarent quic⸗

quid vellent. feq; poſſent coꝛrigi niſi refe

rendo cauſas ad ſedem aplicam / vbi plerũ

q; pauci ſunt theologi/ niſi foꝛte tales qui

pnjit eſſe rei ⁊ pars audenter nõ arroganter
affirmo qð̈ in dãnationẽ nouẽaſſertionũ/
plures fuerũt magiſtri in theologia ac licẽ

ciati/ abſq; bacc foꝛmatis ⁊ alijs / q; ſunt in
boc ſacro ↄcilio/⁊ trib menſibodurauit eo
rum deliberatio que fiebat publice? libere

pꝛoteſtãdo ꝙ ſolũ ad extirpatõe; enoꝝ ſiẽ

ua ꝓfeſſio requirit intẽdebãt. Pꝛopterea

non euocata eſt facultas decretoꝝ tota ſiẽ

theologi oẽs vocati ſunt / qꝛ deſolo fidei in

tereſie querebat᷑. Addo ꝙ nullus vnq; in⸗
uentus eſt me ſciente ͥ auderet dicere ꝙ al/
ſertiones iſte ⁊ ſiles eẽnt vere ;uis aliqui

Diuerticula ↄfingerent nerñderentad rem

iſtã. Rurſus executio facta eſt nõ ꝑvnũ aut
duos / ſed Iſedecim magiſtros ad hoc iu
. dicialiter deputatos.

peſt declarãda quarta pars ⁊ vl/

uem ſunt ꝑ hoc ſacrũ conciliũ vel ꝑ ſedem
aplicam de neceſſitate ſalutis repꝛobãde/

⁊ hoc vere vel interpᷣtatiue. Reddit᷑ hec ꝑs

ꝑſpicua tam ex pꝛioꝛibo repꝛobationiby q;
eæx pbationibo partis pᷣcedentis. videlicʒ ex
iure diuino / ex iure naturali ⁊ hũano. Nõ
enim minus ĩmo amplius conciliũ gene⸗
rale obligat᷑ vigilanter intendere ad extir/
pationẽ erroꝝ ⁊ emendationẽ errantium/
quã pꝛelati inferioꝛes vel etiam ipᷣi ſecula⸗
res pꝛincipes qui qualiterobligant᷑ notuʒ

cima dicens ꝙ he aſſertiones no/

eſt/ mittite me in mare ⁊c ꝛime
¶Zum hbec ita ſe habeant de tantis ſcan

5

eſt expꝛioꝛibo ⁊ ſcientibslegemloquoꝛ.De

inde patet eadem pars ex verbis huiſaeri

concilij poſitis in condẽnationẽ huiꝰaſſer
tionis. Quilibet tyrãnus ⁊c. vbi ſic dicit /
Pꝛecipua ſolicitudinevolens ſacroſancta

ſynodus ad extirpationem erroꝛũ in diuer
ſis mundi partib- inualeſcentiũ pꝛocedere
ſicut tenetur/⁊ ad hoccollecta eſt. Nuꝑ ac⸗
cepit ⁊c̃. Deniq; ſumitur pꝛobatio partis
huius ex notoꝛi etate multiplicis ſcandali
qð veriſimiliter tolli nõ poteſt niſi ꝑ deter
minationẽ huiꝰſacri concilij. Scandaluz
vnum eſt inter pᷣlatos etiaʒ eiuſdemregni

pluribo diffinientib vnã alijs murmuran

tibo ⁊ virtualiter repꝛobantibo dicendo qo
de opinione fidem facere volunt ꝙ ſenten⸗
tie pariſius late ꝑ regem ⁊ vniuerſitatẽ ap⸗
pꝛobate/ac per regnum accepte/ſunt iniqᷓ

pꝛidie dicebatur in publico. Reuera bene

dixit apoſtolus de hereſi / ꝗ ipſa ſicut can⸗
cer ſerpit/quoniam ex vna iam centum ex⸗/

oꝛte ſunt / ita ꝙ ſanguis ſanguinez tangit
Scandalum aliud eſt inter doctoꝛes ⁊ ſco
laſticos aliquos ſicut patet eoꝛum quãuis

non expꝛeſſe repꝛobent ſentẽtias iſtas/ſed
pꝛoſecto ſeducunt ſeſe diffamant /nec iura

menta cuſtodiunt. Scandalum aliud eſt

et fuit multiplex ⁊ hoꝛrendum inter ſecula

res. Sed ve per quos / quia non per fidei

defenſoꝛes / neq; per hereſum repꝛobato⸗

res / viderint ipſi qui fecerunt ⁊ faciũt op. /

re vel conſilio vnde ſcandalum tale venit/

quia pꝛofecto non datum fuit ſed acceptũ

Eſt enim pax multa diligentibus legẽ do
mini/⁊ non eſt illis ſcandalum.Ego fidẽ⸗
ter pꝛo mereſpondeo ꝙ nec tam potẽs ſuʒ
q poſſim operari deſtructionem talem to⸗

tius cõmunitatis aut regni. NHec tam per/

uerſus ⁊ neq; vt hoc vellem deo pꝛopicio/⸗

et ad veritatem perſqutandam eſſet vigi⸗
lantius attendenduzʒ quod impoꝛtent vo⸗

ces tales / vt occurreretur deſtructionis ꝑi

culo ſi tale ſit et vnde ſit hec percuſſio / eſt
inquiunt in deſtructionem cõmunitatis
totaliter c.· Dicere habet omnis bonus ci
uis.Ecce ſi pꝛopter me tempeſtas hecoꝛta
ed repꝛimo.

dalis/dum ſacrum hoc generale conciliuʒ

poteſt occurrere/ et opem ferre ſi diſſilet / ſi

ꝓcraſtinet /ſi in ꝑſonaꝰ acceptõeʒ velit ha
bere fidẽ ihu xpᷣi. Nõne iudicabit᷑ in ſe ⁊ in
ſuis mẽbꝛis rephenſibile? Hone dereatu

apud deum? homines arguet᷑ curita quia
vnico ſnie diffinitiue verbo/tantis malis
occurrere poteſt/deuios ad ſe reducere ⁊ er
rantes reuocare/qð quanti meriti ſit iaco⸗
bus oſtendit. Dicunt itaq; omnes diffini

te ꝑibimus recte qð non phibitis. Yaciũt

pꝛo hac parte dicta ſcripture ſanctorum.
extra de hereticis ca.ij. Qui alios cum po/
teſt ⁊c. xxiij.q.iiij.c.ita plane. lxxxiij.diſ.c.
erroꝛ cui non reſiſtit᷑ appꝛobat᷑ extra de ho
micidio. c, ſicut dignũ. Qui potuit homi⸗
nem liberare ⁊c. Wath. xviij. de tollendis
ſcandalis? membꝛis nocentiba in coꝛpoꝛe
myſtico / ac de illa lege dic eccleſie ꝙ ſi eccle
ſiam non audierit ſit tibi ſicut ethnicus et
publicanus / debet etiaz ibi loqui ſic vt au⸗
diatur/ pꝛime Petri.iij.parati ſemꝑ ad ſa
tiffactionẽ omni poſcenti ⁊c̃. Obſecro/pe⸗
to ⁊ obteſtoꝛ per matrẽ omniũ beneviuen⸗

umn arira ein perillam ine qua deo neʒ
4

mo placere poteſt neq; ſaluari fidem.ſ.ca⸗
tholicã/ per beataʒ deniq; felicitatis ſpem.
Holite fieri ſicut monet aplus Impꝛudẽ⸗/
tes / ſed intelligentes que ſit voluntas dei.
Konſtat aũt quãtũ eſt ad pñs dicere ta⸗
lis intelligentia in quatuoꝛ ↄſiderationib⸗
in quibo mox finis erit. Pꝛoteſtoꝛ nihilo⸗
minus ſoleniter ⁊ ſuppoſite quod mihiñ
piudicet modeſtia mea/quaʒ hactenus te/
nui coꝛam dñis cõmiſſarijs ⁊ hic nolendo
quicq; dicere vel reſpondere circa mateniã
barum.ix.aſſertionũ pꝛeter id qð ad repꝛo
bationẽ earũ theologicã ſpectat/⁊ ad apꝑ⸗

tionem theolggicã materiã pꝛecãdo q; alire

ra pars ſimilit ſe habeat / aut ſi ↄtigenit qd

fiat deſcenſus ad pſonalia qualicunq; tan

gentia vel xp̃ianiſſimũ regem francie/cuiꝰ
legatione fungoꝛ/vel ſacrã theologie facul

tatem/aut illã cuiꝰ pars eſt vniuerſitatẽ pa

riſieñ.aut ꝑſonã meã/in fama/do ctrina vel
aliter / det ⁊ pateat mihi legitime defenſio⸗
nis ⁊ rũſionis locus.Sic ſpero firmiter in
dño ꝙ potétiſſima veritas vincet/2 fides ĩ
qua eſt mũdi victoꝛia. Habet veritas ſimi
liter ⁊ iuſticia dicente ang.quãdã lucẽ ſuã/

que velut oꝛbicularit ſe diffundit/⁊ termi⸗

natur in vmbꝛã/a qua luce dum quis refu

dimergit. ¶ Intelligam?igit que ſit volũ⸗

git rgre Bn ac magis in tenebꝛoſa

tas dei ſub conſiderationib pauciſſimis.
Intelligere conuenit ꝙ hereticus eſt(ſi⸗

cuit dicit aug.in de vtilitate credendi ⁊ ha⸗/

betur. xxiiij/q.iij.) Qui alicinꝰ tempoꝛalis

Diryi me nõ dubitare.

ccoꝛes ſcire ne dũ implic
te veritatẽ nf̃e legis/tam ĩ ſpeculabilib q
imagiabilibo/ qᷓ neceſſarie ſunt ⁊ vtiles ad

cõmodi ⁊ maxime gloꝛie pꝛincipatꝰq; ſui
gratia/falſas ac nouas opiones vel gignit
vel ſequit᷑. Ecce qð dicit. Et n edũ aſſenti⸗
ens/quoniam dubius in fide infidelis eſt
dum vigelicet dubitat in eis que explicita

⁊ certa fide tenetcre gere / pfiteri/ vel docere
ratione ſui ſtatus ſcie Sgahte Apterea

6 Intelligere conue⸗
nit ꝗð hereſis ſola nõ facit de ꝑle hereticũ/
niſi dum ↄiungit᷑ depꝛauatio ꝑtinax ipᷣius
voluntatis.iuxta illud aug. Errare potero
hereticus nõ ero/⁊ hic locũ habet pꝛoteſta

tio ac ſubmiſſio ↄditionalis/que ꝑtinaciã
erxcludit. Hoc verũ eſt in dubijs / ſeh in cer

tis illa inquinat potius quã ſaluat/⁊ẽ du⸗
plex iniquitas ⁊c patet in hereticis dicen⸗
tibo ſe fidẽ catholicã ſemꝑ velle pfiteri. In

2⸗

telligere ↄuenit ꝙ; ille cenſendus èſt ꝑtinax

qui nõ dimittit erroꝛẽ ſuũ/ nec querit cau⸗
ta ſolicitudine veritatẽ/ vel queſite ⁊ docte
nõ obedit/cui ptinacie multa ſunt ſigna ſi
cut enumerat okam pꝛima pꝑte dyalogoꝛuʒ
libꝛo quarto ponit decẽ ⁊ nouẽ ſi igna. Ego
redigo ad duodecim/inter que illud eſt pci

puũ ⁊ peſſimũ/dũ erroꝛ defenditfactis ⁊ x
bis / minis ⁊ terroꝛib/cantelis2 ambagib⸗

Aliud ſignũ eſt in eis qui ↄſentiũt erranti
bus ſicut dicit ad Ro.i.quãto ampliꝰ/qui

erroꝛes vel errantes defengere ſataguũt ma⸗

lis modis. Intelligere poſtremo ↄuenit
ꝙ nõ licet homines ea neſcire que ſpectãt
ad officiũ ꝓpꝛiũ/ſicut oꝑtet iudices cogno⸗
ſcere ea de quib iudicare hñt / vt de homici
dijs furtis ⁊ ſilibo. Siłroꝑtet pᷣlatos ⁊ do

„

mplicite/ſed etiã explici

—,D

docendũ ⁊ arguendũ/ ad coꝛʒipienduʒ/ad
erudienduʒ in iuſticia/ſicut dicit aplus vt

ꝑfectus ſit homo dei/ad opus bonũ inſtrn
ctus. Hihil aut magis ſcire ↄuenit ĩ ppło
xpᷣiano ⁊ in om̃i republica/qᷓ; ꝙ ſeruanda
ſunt pacta ſeu iurameta ad deũ 2, prcimu/et
qũo nõ inferẽda ſit ininria ꝓxio/pᷣſertim ĩ

re ſibi cariſſima/q̃ eſt vita coꝛpalis 7 ſpũa⸗

lis ſcʒ aĩe neq; occidata nõ vero iudice ſuo

neq; impediat᷑ per ſubitam moꝛtem cterna

ſalus ſua. Quod deniq; nõ vſurpet/quib

nõ eſt ↄceſſa ſibi poteſtatẽ/neq; velit eẽ iu⸗
dex teſtis ⁊ pars/⁊ ſibi ius dicere qð nefas
eſt. Et ita de ſimilibo pceptis moꝛalibo ⁊c.
Hoc attendentes nolite fieri impꝛuden
les ſed intelligentes que ſit voluntas dei⸗

— — — —

— ——

gi
Nonit
enni
liseſt
hlcitg
Mere
Peea
keanne,
hanni
riö
epoteo
Moteſtz
Mingci
ſincer
WMede⸗
boan,
khume
dncau
Rcte
ücpaſi
Wogorng
Aackni
ühan⸗
unbegh
rüm
plee
in,
0Nen
thenit
Gogo
Wn
Gand
Venüc
Ghlablb;
12 nl
piendts
citapeen
borinmt
ennigcn
gſaumt
igunii
nmi
lstſpua⸗
iudiceſ⸗
lemctan
Penge⸗
Velite
egot⸗
orlhin
npu
i

Alſiertiones magiſtri Jo. parui

et ſicut coꝛde creditis ad iuſticiã/ſic potẽs
et conſtãs veſtra ſit oꝛis confeſſio ad ſalu⸗
tem.quatinus qui pꝛobati ſunt manifeſti
ſiant.Et pax dei que exuperat oẽm ſenſuʒ
cuſtodiat coꝛda vra/⁊ intelligentias vr̃as

in chꝛiſto ieſu dño oro/ qui eſt deus bene⸗

dictus in ſecula amen.

a iſſertiones conten
ſte in pꝛopoſitiõe defuncti magiſtri Johã⸗
Inis parui et foꝛmacondẽnationis earun⸗

d que facta fuit ꝑ ep̃m pariſienſem.
Icitü eſt vnicuiq; ſubdito abſ⸗

P.⸗ quocũq; pᷣcepto vel mãdato

ſoꝛtilegiũ/vel malũ ingeniũ/machinat᷑ cõ⸗

tra ſalutẽ coꝛpoꝛalẽ regis ſui ⁊ ſuꝑpioꝝ oim
pꝛo auferẽdo ſibi ſuã nobiliſſimã ⁊ altiſſi⸗
mã dominationẽ. Nedũ licitũ ſed honoꝛa
bile ⁊ meritoꝛiũ/maxime qñ eſt potẽtie tã⸗
te/ꝙ iuſticia nõ põt bono mõ fieri ꝑ ſupꝛe⸗

mũ.Eronea infide et in moꝛiba mulapli⸗
citer ſcãdaloſa. ¶ AQeges naturalis moꝛa⸗

lis ⁊ diuina autoꝛizant vnũquẽq; ſubduũ
de occidẽdo vel occidifaciẽdo dictuʒ tyran
nũ. Erronea in fide ⁊ moꝛibo ac legibjʒ na
turali moꝛali et diuine iniurioſa. Tici
tũ eſt vnicuiq; ſubdito/honoꝛabile ⁊ meri
toꝛiũ/occidere vel occidifacere ſupꝛa noĩa
tũ tyrannũ/pꝛoditoꝛẽ/⁊ infidelẽ ſui regi.et
ſußpmo dño / exploꝛatiões et inſidias.Et
ꝓpꝛia moꝛs qꝗ dñt moꝛi tyrãni / occidere ſcʒ

eos villane.i.ſine diffidatione/ꝑ optimas

cautelas/ exploꝛatiões ⁊ inſidias/ et eſt lici
tũ diſſimulare et ſilere voluntatẽ ſuã de ſic
faciẽdo.Falſd erronea et ſcãdaloſa ( Jus

eſt / ratio ⁊ equitas/ꝙ oĩs tyrãnus occidat᷑
villane/ꝑ exploꝛatiões ⁊ inſidias/it eſt pꝛo

pꝛia moꝛs q̃ debẽt moꝛi tyrãni ⁊ infideles.

occidere ſcʒ eos vilane Bbonae cautelas
exploꝛatiões ⁊ inſidias.Erronea qudelis
et impia. ¶ Ille qͥ occidit vel occidi facit

tvrãnũ ſupꝛa noĩatũ modis pᷣdictis/nõ de

bet de aliq̊ repᷣhendi/et rex nõ debet ſolũ eſ
ſe ↄtẽtus/ſed debet hr̃e factũ acceptabile⁊
auctoꝛiſare quantũ opus vel neceſſitas eſ
ſet.Erronea in fide et moꝛib ac regie dña⸗

tioni iniurioſa.Rex debet pꝛemiare vel

remunerare illũ q occidit/mõ qui dictꝰ eſt
vel occidi facit tyrannũ ſupꝛa nomĩatũ.in
tribus reboſcʒ in oꝑibo/honoꝛibus/et diui

ſm leges naturalẽ/moꝛalẽ/etdi
uinaʒ/occidere vel occidi facere
quẽlibet tyrãnũ/qui ꝑ cupiditatẽ/fraudeʒ

tijs/ Exemplo remunerationũ factarum.

ſancto michaeli archangelo/pꝛo expulſioe

luciferi a regno paradiſi/et nobili hoĩ phi/

nees ꝓ occiſione ducq ʒambꝛi/Erronea in
fidez moꝛibus ſcãdaloſa acregie domina⸗
tioni iniurioſa. Rexdebet plus amare
q; pꝛius/illum qui occidit vel occidi facit

tyrannũ ſupꝛa noiatũ/modis ſupꝛa dicitis

et debet facere pᷣdicari ſuã fidẽ ⁊ bonã fide
litatẽ ſuã perregnum ſuum / ei extra facere

publicari ꝑ lr̃as in moqũ epłe ⁊ aliter. Er

ronea in fide ⁊ moꝛib ſcandaloſa ac regie

dñationi iniurioſa/⁊c. ¶ Litera occidit

ſpũs auũt viuificat/hoc eſt dicere ꝙ ſemper
ſenſum lr̃alem ſeruare in ſatra ſcriptura eſt

occidere giam ſuã.Expoſitio diſtoꝛta ⁊ er⸗

ronea.(¶ In caſu ſocietatis/iuramẽtis/p

miſſiõis ſeu confederatõis factaꝝ ab vno
milite ad alteru/quocũq; mõ illud fiat aut
fieri poſſit. Si cõtingat qð illud vertatur
in pꝛeiudiciũ vnius ꝓmittentiũ /ad confe

derationẽ ſpõſe ſue/aut ſuoꝝ liberoꝝ/ipᷣe

de nullo tenet᷑ eas obſeruare/hoc ꝓbat᷑ ex
oꝛdine caritatis quo quilibet tenet᷑ ſeipſuʒ
plus diligere/vxoꝛẽ/et liberos/Falla erro
nea ſedicioſa et ad periuria viam pꝛebens
ꝛo declaratiõe pꝛime aſſentiõis/place

at attẽdere qð cum bonũ et ſimiliter veruʒ

ſint ec oĩbus circũſtantijs vt dicit Ambꝛo
ſius.ſi deficit vna circũſtantia/ pꝛopoſitio
vniuerſalis reddit᷑ falſa. Requiruntauteʒ

multe circũſtantie ſi pᷣdicta pꝛopoſuio de⸗

beat reddi vera/ſꝛima circſtantia requi
ritur ad verificationẽ eius ꝙ ille de quo lo
quit᷑ ſit notoꝛie tyrannus talis ſicut deſcri⸗

bit᷑/et hoc notoꝛietate iuris vel facti/ Alio

quin quilibet fingere poſſet de quolibz qðd
eſſet tyrãnus. VUbi notet᷑quid ſit notoꝛiuzʒ
iuris/qꝛ ſi reus ↄfitet᷑in iudicio/vel ꝓfert

ſentẽtia cõtra eũ/Et quid eſt notoꝛiũ facti

quod ſcʒ nulla põt eccuſatiõe negari.qꝛ ſic
ſemꝑ euenit extalibus argumẽtis. TVinde
nõ eſt pꝛocedendũ ad certã moꝛtẽ ex incer⸗

tis ⁊ leuibo cõiecturis /vel ſuſpicatiõibo nõ

pꝛobatis. Itẽ requirit᷑ꝙ ſit notoꝛiũ talem

dequo loquit᷑/nõ poſſe cõpꝛimi ꝑ ſuꝑioꝛeʒ
ſuũ/et hoc notoꝛietate iurisvelfacti⸗vt pꝛi

us / alioqn quilibet poſſit fingere vt pꝛius

et ita periret omnis pollicia et dñatiõis au

toꝛitas/et in regno/⁊ in ciuitate:et genera
liter in omni ſocietate. Itẽ requiri qð nõ
ſit ꝓbabile talẽ de quo loquit᷑ poſſe occidi
per aliũ eque bene.Alioquin mille ⁊ zile H

7 .(2
k. dendt Se kER

WH

Ceaſus cõtra pꝛopoſitionem

la / vt ſunt ficte confederatiões/imo execra
tiones/et falſa iuramenta ⁊ mẽdacia/quo
niam non ſunt facienda mala vt eueniant
bona ᷣm apoſtolũ.Et quia ſimulata equi

cto/ pꝛoponere publice ⁊ aſſerere ac defen⸗
dere/ hec moꝛs fuit iuſte facta⸗/⁊ ꝓ bono
regis et regni francie/et ꝙ eaʒ rex debebat
habere gratã/et laudatã/ ac remuneratiõe

deberẽt concurrere ad occiſionẽ vnius ty foꝛſan aliter ſentiunt in factis velin ſcri⸗
ranni ſine lege et oꝛdine/exquo ponit aſſer ptis/quẽadmodum iudicabunt eſſe opus
tio cum ſuis coꝛollarijs ꝙ a quolibet debz foꝛtitudinis ſemetipᷣm occidere/ et multa .
talis tyrannus occidi. Item requiritur ꝙ ſimilia que lex chꝛiſtiana condẽnat.Atten 4
non ſit pꝛobabile quod expediat tolerare datuxr ꝙ vlira pdictos erroꝛes / ſunt alij plu L
talem tirannũ Ne deterioꝛ exitus pꝛoueni res iſtoꝛũ occaſione ſeminati/plus q; ſexa
at / alioquin periret conſiliuz chꝛiſti de nõ ginns quoꝝ repꝛobatio nõ eſt iudicialiter
Sdicantgeluunfs sre uninrc n acta/ſed doctrinaliter annotata :ꝛ c. “
it pꝛobabile talẽ tirannuʒ eſſe faciliter coꝛ ons ⸗—18
rigibile / vel poſſit aliter cpꝛimi. cĩ faci Beq. niturx calus g
litate maioꝛi alioquin nõ daretur locꝰ coꝛ bꝛeuis ſententie / late pariſius contra ꝓpo⸗
rectioni et timoꝛi domini. Iteʒ requiritur ſitionẽ magiſtri Aohãnis pamui/quã inti
quod non fiat occiſio talis tiranni inſidtio tulauit iuſtificationẽ duq Gurgundie ⁊c̃. .
ſe/ et ſubito cum certo detrimento anie ſue NReſuppoſitis circumſtantijs
vbi poteſt aliter fieri/pꝛoutrequiritur vtili moꝛꝭ impꝛouiſe ludouici du
tas reipublice/et anime ſalus quoniam in cis aurelaneñ.fratr vnici re⸗
hoc fundatur/decretalis pꝛo humani/d gis francie/et ↄfederatõibus
aſſeſſimis. Itẽ requiritur ꝙ ad occiſioneʒ acum eoꝑ iohannẽ ducẽ Bur I
talis tiranni nõ aſſumant᷑ media de ſe ma gungdie iuratis/t alijs ꝗᷓ ſunt notoꝛia in ſa

dignam / eſt ſcãdaloſe et pernicioſiſſime er⸗
rare in fide ⁊ moꝛib/et ſpecialiter pua hec
duo pᷣcepta/Non occides ſq; abſq; autoꝛi
tate iudiciario/Et illud nõ ꝑiurabis Ubi
omne iuramentũ. Jubet᷑ obſeruari qð nõ
vergit in detrimentũ aie/et cõtra ülud exo.
xxi.Si quis ꝑ induſtriã occiderit ꝓximuʒ
ſuũ ⁊ ꝑ inſidias/ab altari meo euelles eum
vt moꝛiat᷑/et ↄtra illud.xxiij.q/v.ca.Nõ oc
cides.Oð ſumit᷑ ab Auguſtino libꝛo deci
uitate dei. vbi dicik. His igit᷑ exceptis q̊s
vel lex iuſta generaliter / vel ſpuũſſanctꝰ Ju
ſticie deꝰ ſpecialiter iubet occidi/quiſquis
hoim vel ſeipᷣm vel quẽlibet ꝗcciderit/ho⸗
micidij crimĩe innectit᷑. Et.lij.q.viij.ca.
Quicũq;./quod ſumit᷑ ab eodẽ augu.eo⸗
dẽ libꝛo.vbi dicit qui ſine publica aliq̃ ad
miniſtratiõe malificum /furere/ſacrilegum
adulterũ/et ꝑiurũ vel quẽlibet criminoſuʒ .
interfecerit/aut trucidauerit/vel mẽbꝝ de
bülitauerit velut homicida iudicabit/ et tã
to acriꝰ quãto nõ ſibi a deo ↄceſſaʒ ptãtem
abuſiuevſurpare nõ timuit/Eſt deniq; cõ
tra rationẽ cõòdẽdi decretalẽ illã ꝓ hũani de
homicidio libꝛo.vi.editã ĩ Cõcilio lugdu
nẽſi.vbi ↄtra interfectoꝛes ꝑ aſſeſſinos po
nit᷑ penã excõicatiõis ⁊ dep oſitionis.a di⸗
gnitate honoꝛe oꝛdine ⁊ bñficio ipᷣo facto
Et ꝙ qcunq; talis fuerit.a toto xpᷣiano po
pulo ꝑpetno diffidatꝰẽ.ſicꝙ poſtq; ꝓba⸗

tas non eſt equitas.ſed duplex iniquitas/
quia iniquitas ⁊ ſimulatio. Pꝛo hac eſt il
lud quod iuſtum eſt iuſte exequeris Item
Item requiriturconfoꝛmiter ad pꝛeceden
tia circũſtantia quod bono animo fiat hec
occiſio. Non ex vidicta vel rancoꝛe vl am
bitione /ſed intuitu legis diuine ⁊ ciutlis /
ac pꝛo rei cõmunis vtillate/ cum omibus
circũſtantijs alijs moꝛalibus/quãdo ⁊ vbi
opoꝛtet. Ratio eſt ſicut ad pᷣcedentẽè/vnde
non debet occidi ꝑ ſacerdotem / in loco ſa
cro ⁊c. ¶ Sed quare non oppoſite ſunt
conditiones pᷣmiſſe ad aſſertionẽ illaʒ. Re
ſpondetur quod ſubſumptio in minoꝛiba
buit inſtantias ꝓ qualibet circũſtantia re
quiſita ĩ moꝛte domini aurelianẽſis. ymo
etiã ſi pdicte conditiones oẽs concurrerẽt
,. quod ſcilicet aliquis notoꝛie eſſet tiränus
et incoꝛrigibilis ꝑ ſuperioꝛẽ/⁊ intollerabi
lis ꝑ ſubditos/ NHihilominꝰ ſtans thomas
in ſuo regimine pꝛincipũ ad regem cipꝛi /
et magiſter Nicolaus oꝛeſineni/tranſlatio
ne ſua circa pꝛincipium quinti pollitico
rũ.et alioꝝ plures dicũt et deducũt ex intt
tione.ꝙ talis tirannus magis eſt iudicio
dei reſeruandus.quam ꝑ pꝛiuatam autoꝛi
tatem vel ſeditionẽ occidẽdus videantur
eoꝛum reſponſiones.Conſtat autem ꝙ in
hac parte magis credẽdum eſt catholicis
doctoꝛibus.q; philoſophis infidelibus.ſi

Ragiſtri?

bus bilibus conſtiterit argumẽtis aliquod ſce? ad hoc.ordinatos ꝑ nos ex deliberatiõe cõ
a lus tam execrabile cõmiſiſſe.nullateꝰ alia clij fidei:ex quaternis plurib ꝓpoſitiõib⸗
unn excõmunicatiõis vel depoſitiõis vel diffi/⸗ magiſtri Johãnis ꝑui/quã ipᷣe vocat iuſti
ng derationis aduerſus eũ ſnĩa reri᷑ ¶ Se ficationẽ dñi burgundie.reqͥrẽtes vos ĩ fa
ſ quit᷑cõcluſio quaʒ epᷣs pariſieñ.miſit non uoꝛẽ fidei /vt die lune ꝓxima de mane com
GH e nullis doctoꝛibo ⁊ magiſtris ĩ theologia al pareatis in camera nr᷑a epᷣali/ ad dandum
. melvniuerſitatis pariſieñ.cũ ſuis repꝛoba nob ſalubꝛe ↄſiliũ ſupꝛapᷣdictis aſſertioni
9 . tionibo in die veneris.ſeptima decẽbrꝭ an⸗ bus an ſint erronee ⁊ rationabiliter condẽ
* ni.iaizʒ.ad reddendũ deliberatiõeʒ ſuã die nãde/vt ↄſequẽter ꝓcedere valeamꝰ ſic oꝛ⸗
1po⸗ mercurij.xiij.ſequẽtibo.in foꝛma q̃ ſeq᷑ ⁊c do iuris poſtulat ⁊c̃. Rrereqiͦcalid de⸗
ainti⸗ Ex parte dñi epᷣi pariſieñ.⁊ inqͥſitoꝛis ⁊ c fenſoꝛes doctrine hereticalis nouẽ aſſertio
er. cilij fidei ſolẽniſſime ↄgregati. magiſtri re nũ condẽnationẽ eaꝝ/quã directe nõ pñnt⸗
hanis ferẽdi mittit᷑ vob ſcedula.ↄtinẽs aſſertůes per indirectũ impedire.Turbaret inquut ł
aidid aliqᷓs cũ ſuis repꝛobatiõibo.quare requiri pacẽſctãʒ⁊ diuiſiões induceret illa damna
mare, mus vos ſub penis iuris / vtdetis delibe / tio. Sed reſpõdet᷑ in oppoſitũ/pꝛimo.qꝛ
ibus rationẽ vr̃am publiceĩ ſcriptis vel verbo⸗ doctrina hec radix eſt diuiſionũ/q̃ remanẽ
Bar⸗ tenus. Si huiuſmodi aſſertiões exquib tenõ ſucciſa magis ac magis diuiſiones
ginta oꝛtũ eſt notoꝛie ſcandalũ /ſicut notet᷑ ciliñn pullulabũt.Secũdo qꝛ doctrina hecpeſti
No fidei/ſint erronee ⁊ taliter condẽnande. vt fera tollit ⁊ eneruat oẽm pacꝭ ſtabilitatem
dwn cõſequẽter pcedere valeamꝰ ſicut oꝛdo iu duũ homicidia inſidias ⁊ piuria fouet / ſicut
dchen ris poſtulat / eth infra diẽ mercurij. xiij. hu patet intuẽti/pᷣſertim in nona. vbi dicitur
manie ius mẽſis decẽbꝛis ⁊c. Quilibet tyrãnꝰ po qð nullus iurãs tenet᷑ ſeruare iuramẽtũ in
ilen teſt ⁊ debet licite ⁊ pmeritoꝛium occidi/a qͥ ſuũ pᷣiudiciũ/vxoꝛis vłliberoꝝ.Tertio qꝛ
rmmbe cunq; ſuo vaſallo aut ſubdito/⁊ ꝑ quẽcũ; materiã hãciã in cõtradictiõe poſita ſolen
e modũ maximeꝑ inſidias ⁊ ꝑ flaterias. Nõ niter ĩ hoc ſacro ↄcilio nõ cõdẽnare / eſt ẽ&
RK obſtãte q̃cunq; iuramẽto aut ↄfederatiõe patẽter appꝛobare Juxta illð canonis Er
RKl facta apud eũ.nõ expectãdo ſniam aut ma roꝛ cui nõ reſiſtit appꝛobat᷑. Attẽto ꝙ hec
Au Natũ iudicis cuiuſcunc; materia moꝛalis ſub pꝛobabilitate relinqͥ
in ☛ Equit repꝛobatio huiꝰ cõcluſiöis nõ põt/qꝛ ſub pꝛobabilitate nõ ſunt hoĩes
waun Jin foꝛma. ( Hec aſſertio ſic gene, occidẽdi/neq; inſidiãdũ ẽ neq; ꝑiurãdum
Ppoo rmaliter poſita.⁊ ſm acceptionẽ huius voa Quarto qꝛ ſic ↄſueuerũt heretici/poſti; ef
ne buli tyrãnus.eſt erroꝛ in nr̃a fide.⁊ doctri fuderũt venenũ ſuoꝝ enoꝝ dicere/ Ecce ſi
Noded⸗ na bonoꝝ moꝝ⁊ eſt ↄtra pᷣceptũ dei-Non valeamus ne turbemꝰ pac/ ſicut patuit ĩ
Ns occides.glo.ꝓpꝛia aucte Et ↄtra h̊ qdð dicit arrio ⁊ fautoꝛibus eiꝰ.ſic in pꝛopoſito.qꝛ
tnc dñs nr̃. Omeẽs qͥ gladiũ acceꝑit:glo ꝓpꝛia defenſoꝛes aliqͥ huiꝰ doctrine moꝛtifere ꝑ
