ad retinendos.attendat᷑ q;dtas vires habe⸗
ant ſuſpitiões ingeſte a malinolis/nec eſſe

facile illos ꝓ libito diuellere Attendat᷑ inſu

per pnĩa ipᷣius offerẽtis iam pdeʒ id qd ab
initio querebat᷑. Deniq; ſi erratũ eſt ab eo⸗
nunqͥd ſibi ianua penitẽtie/que cuilibet in
ferioꝛi aꝑta eſt/obcludetur.Nũqͥd penalis

carcer/nunqͥd innumeri doloꝛes alij ĩ coꝛ⸗

poꝛe in bonis ⁊ in fama iam plus q̃drien/⸗

nio tolerati. diluere ſufficiũt hoc erratũ Vi

derint ſi qͥ ſint mõſtrãtes oppoſitũ vᷣbovel
oꝑe / ne plus hoſtili odio ꝑſone/quam vni
tatis Paͤplicezelo ſe ꝓdant inflãmatos.
Itaq; placet hoc loco inſerere quãdã eplaʒ

quaſi noĩe ſuo ad regem francie deſtinataʒ

quę ſic contexta eeft.
PEnedictus epᷣus ſeruus ſeruoꝝ
dei/ cariſſimo filio in xpᷣo karo⸗

milerationis ſpm̃ aſſumere.Si demolitio
hierłm terreſtriſolim ꝑſtrinxit ad lacrimaſ
coꝛ ꝓphe Jeremie ⁊ ſaluatoꝛis ihiu/ſi pᷣter̃a
coꝛꝑalis ſeꝑatio ſponſi a ſponſa fideli tan⸗
te eſt moleſtie ſi deniq; ipᷣa etiã natura ſuo
docet inſtinctu/turturẽ aſſiduos gemitus
edere/dũ cõpari viduatam ſe ſenſerit.nullꝰ
mirabit᷑ ſi in deſolatiõe miſerabili ſpũalis
hierlm / et inggerbiſſe ima ſeꝑatione quaʒ in
ea ſentit aĩimꝰconqueroꝛ et ploꝛo quis igit
dabit capiti meo aquam//et oculis meisfõ
tem lacrimarum /ad deflendum iugiter lu⸗

ctuoſiſſimam ſacroſctẽ eccie labefactioneʒ

diuiſionemq;. Quis me cõſolabit᷑qͥs me⸗
debitur: Cõ ſilium q̃le mihi ꝑueniet itaq;
planctus lugubꝛis/doloꝛ et anguſtia tan⸗
gunt oẽs in cõe filios eccie Sed lõge ſeui
us atq; ꝓpfundius dilacerat infelix ooꝛ meũ
inaudita miſeria. hoc exterminiũ Iſta ꝑdi
tio / nimirũ data mihi illa eſt in ſponſã ſin
gularẽ/q̃ oim mr eſt vlis.his nihilominuſ

ocułaſpitio tã nefando ſciſmate eã q̃ mr ẽ
pacis ⁊ vnitatis/tã execrãda ⁊ atroci ꝑſecu

tione eam fedani que fons eſt pietatis / tan⸗

Plo francoꝝ regi xpᷣianiſſimoſalu
tem apłicam q; benedictõem et

dem vili deiectiõe ⁊ ignominioſa ſeruitute
eã ipᷣam ꝓteri/qͥ libᷣtatẽ et honoꝛes largitur
eternos.O pia mr oĩm. o mea ſinglar ſpõ
ſa quouſq; durabit peſſimus iſte lãguor tu

us q;diu debachabit᷑fuꝛoꝛ impiꝰ a ĩ viſce⸗
m tua.ſatis nimiſq; tuis in mẽbꝛis ꝑſeue/⸗
rat hec hoꝛrẽda diuiſio.Et heu q̃letibi mi

niſtrabo cõſiliũ tuis q̊ pacto medeboꝛ in⸗
cõmodis.Cruẽtũ hoc vulnus tuũ/i me de

ſcendit vt vides qm̃ hinc vaſtatrices cure

hinc ſolicitudines ꝑuigiles intus timoꝛes
anxij.foꝛis pũgne in tribulatiõe violentia

et diuturno indignoq; carcere qͥ mihi dep

pꝛ ia cõpat eſt domo ⁊ de ſpecioſo olim nẽ
domeſticoꝝ manu obꝛuto palatio. Quid

referã ꝓbꝛa qð diffamatiões iniqᷓs.qͥd ſini

ſtras interpᷣtatiões dictoꝝ factoꝝ q meo⸗
rum.qd mille mei ⁊ meoꝝ inenarrabiles
afflictiones.Attñ nõ eſt hec maloꝝ ſũma/⸗/

ytinã in caput meũ refluerẽt oẽs erũne tue

O fidelis ſpõſa/vſq; ad dure moꝛtis ꝑpeſ⸗
ſionẽ/ſine detrimẽto aĩe Et tu bũdicta libᷣ
tate fouereſin gremio pacis oẽs filios tuoſ
et oues paſcue tue. kes pater maxime?
optime.o ſalutifer xpᷣe vt qͥd natus ſum vi⸗
dere mala gentis mee vt qͥd datus ſum cu⸗
ſtos ſpõſus ⁊ paſtoꝛ/ſi nõ aliã opẽ/aliudſo

lamẽ.et aliud ferri dabat᷑ auxiliũ. Poꝛro ſi

ſcti pres qͥb infauſta tẽpeſtate ſuccedo ge⸗

mebant olim ſub verendo pondere cure

paſtoꝛalis/ſicuti grego.⁊ alioꝝ plurimi ẽt
dũ eccia ſua honoꝛe ⁊ ꝓſꝑitate floꝛeret/qͥd
nũc dicturꝰ ſũ in ſua ⁊ mea tã incõpabli ca

lamitate ⁊ ĩ tãta maloꝝ mole.Hincvel ma

xime ꝑſpicuũ eẽ dʒ /me in tali ſtatu afffictõ
nis ⁊ meroꝝ ꝑnicioſe retinẽdo nõ eſſe cõtu
macẽ.Alioqͥn ꝓfecto miſerabilioꝛ ⁊ ſtolidi
oꝛ ſũ oĩbo hoĩbo qͥ miſeriã certã cũ certa dã⸗

natiõe q̃rerẽ ſʒ auertat hãc iſaniã a ſuo ſuo

miſericoꝛs deꝰ.Ceterũ nõne varijs ⁊ labo

rioſis antea legatiõibo attritꝰ ſũ/ſi foꝛte re⸗

ſarciret᷑truculẽta hec rupꝛᷣa et ſi diſcuſſis te

nebꝛis ſerena vitas oꝛireẽ Sʒ nũceleuani

me dignitas guius alliſit ⁊ coõẽguſtauitvn
diq;.itaq; gᷓuis foꝛinſecꝰcernit᷑coꝛpałaffli
ctio.ſubt᷑ vᷣo ĩtroꝛſꝰplaga ſeuit acrioꝛ.dum
pia recogitatõe ↄſidero/quẽadmoduʒ oẽs
conat mei/omnis ʒzelꝰ piꝰ/oẽ feruens ðᷣſi⸗
deriũ ad pacẽ adipiſcẽdã caſſati ſnut.Eto

moꝛes o tꝑa ecce qð ſupꝛa modũ auget in⸗

felicitat cumulũ/a nõnulł ẽt de ꝑuerſa ĩtẽ

tiõe notoꝛ⁊ icłpoꝛ.qͥd dicã ad hec plãe ⁊ eõ
ſtãt negabo. Potuit aliq̃ foꝛtaſſ ſurreꝑe iꝭ

92

CTrilogus

rantia/que tam vicina eſt humane fragili⸗
tcati.et in hoc me meaq; oĩa ꝓꝛſus iuſtitica
re nequac; audebo illud nanq; aplicũ ver
bum quẽ hoĩm nõ exterreat /nihil mihi cõ
ſcius ſum.ſed non in hoc iuſtificatus ſum
cuius dicti que alia eſt rõ?niſi ꝙ in multis
offendimus.et qm̃ nõ eſt hõ ſuꝑ terrã qͥ vi
uat ⁊ nõ peccet/et ꝙ incerte ſunt puidentie
noſtre et iuſticie omnes ſoꝛdide tanqᷓ; pan
nus mẽſtruate.deniq; quales ſumusino⸗
cyulis diuine maieſtatis nouit nullus. et ſi
iuſtuſ fuero(inqͥt Job )hocipᷣm ignoꝛabit
aia mea.verũ ſi maligna fraude / ſi cupida
ambitione. Putaui qdq; agere qð ecciaſti
ce vnioni vel obſtaret vel eam retardaret/
ſit in aiam iudex deus.qm̃ potius talia ab
initio vſq; in pnñs obtuli/que ſalubꝛia⁊ſuf
ficientia p vnitatis pſecutiõe fideliter eſti⸗
mabam.et adhuc exiſtimo/ſi nõ obfuiſſet
pater ille mẽdacij/qui oĩa iu malũ et turba
tiõem euertiſſet. Noſſe potes hecoĩa fili
ſereniſſime ⁊ xpᷣianiſſime coꝛã quo fiducia
liter querelã hanc effudi.nec habeo neceſſe
regias aures adimplere longa narratione
taliũ oblationũ ꝑ me factarũ/tam devia cõ
uentionis vtriuſq; obediẽtie/ꝑ cõſilium a
fratribus meis cardinalibuſ pᷣmitus datũ
quã de via cõpꝛomiſſi/et nouiſſime de via
ceſſionis Cnui vie imo ⁊ martirio ſicuti pa
lam teſtatus ſuʒ iugiter adheſi ſᷣm pᷣpara⸗
tiõem anĩ. Nec ab hac vnq; pmptitudie di
ſceſſurus ſum ſi et dũ verã parere vnionem

ceſſio videbit᷑ teſtes ſunt apud te harũ ob⸗

lationũ patẽtes littere mee.niſi doloſo alio
rum ſilentio cõtecte ſint. Arbitroꝛ aũt nũc
eluceſcere/ſi leuioꝛ fuiſſet ⁊ oppoꝛtunioꝛ ꝓ
ineũdo tractatu vnionis/pma cõuentiõis
oblatio qᷓ; ſubito incurſu talem arriꝑe viã

que in has truderet anguſtias.et cui nullũ—

vnq; pᷣbuerunt vnq; aſſenſum aduerſarij/
abſq; qͥ bus generalem fieri vnionẽ qͥs ex⸗
pectet.Holo tñ inclite fili ex his dictis vel
dicendis tuã inculparedeuotiõemad pa⸗
cem ecciĩe.q̃ vtinã deuotio nulla vnq; men
daci infoꝛmatione ſuꝑ meis et alioꝝ geſtꝭ⸗
queſita fuiſſet illudi et coꝛripi/ſed ammira
ri nõ ſufficio/qͥ pacto ego qui ſic egeri / ſic
tracter infamer includaret nõdũ ꝓ liberati
one ab indignis carcerib/tuũ merueriau⸗
xiliũ. HNõne tui anteceſſoꝛesppꝛiũ habuer̃t
ſuccurrere nõ ſolũ vexatiõibo eccie/nõ ſolũ
ſummis pontificibo in ſua ſede reponẽduʒ

ſed oĩb cõiter iniuſte paſſis.quaſi nobiiſ

frantie domus / templum tale eſſet mie / le

apud athenas fuiſſe memoꝛat᷑ yvbi cunctis

afflictis erat pᷣſto ſubſidium.nũc enĩ fili ca
riſſime vera regũ frantie pgenies ⁊ hereſ ex
emploꝝ inſigniũvides coꝛam oculiſtue ſe
renitatis / illůũ quem ꝓ iuſto papa coluiſtiꝛ
colis / illũ quẽ vt patrem ſummũ in terris
ale tue paſtoꝛem ſctm̃ frequẽtibo titulis ex

tuliſti Yllũ pᷣterea quẽ tu cuʒ regno tuo ſuc

ceſſiſſe cõfiteris ꝑ electiõem legittimã chꝛi
ſto et petro illũqͥ̊ʒ quẽ viuentem pꝛudentilſ

ſimus pater tuus viuens coluit vt talẽ / il⸗

lum deinceps qui etiam ſi caduci numerẽ⸗/
tur honoꝛes / nobilis eſt ꝓpſapie / illũ deniq;

gqui deo /ꝓitio vitã hucuſq; duxit innocuã

ſine quauis infamie nota defoꝛis qꝛ quid
intuſagatur / iudex erit coꝛdiũ iſʒectoꝛ de
us.tu inq; talis videſ me talem (dè me eniʒ
loquoꝛ et me laudaſſe coegit neceſſitas)vi
des modo ſic incluſum ſic cõtumelioſetra⸗
ctatũ tanq; eſſem vnus ex ſeruis abiectiſſi⸗
mus ſine honoꝛe ſinedignitate ſine ſtatu ſi
ne genereet vite ſcelerate. Nihilominꝰ aũt
diſſimilas fili aut cõtemnis/pᷣbere ſuccur/⸗
ſuʒ/neq; me expediri iubes/qui vnico mã⸗
dato tuo/ab his me incõmodis potes libe
rare.q;; comꝑtum habeo/nõ te iubẽteita
fieri.neq; ꝑſuaderi ſane põt.vt credaʒ gene
roſum animum tuũ/erga meas erumnas/⸗/
tanta duricie ſtringi/qm̃ molleſceret ad cõ
paſſionẽ/ſi ꝓfunde et religioſe cõſideratio
nis oculos ad tante rei indignitatem con⸗
uerteret. Quid de te loquoꝛ/qm̃ ipᷣos etiã
barbaros et paganos/pietas naturalis tã
geret/ſi viderent ꝑſonam nuꝑ talis aucto⸗
ritatis gradus et honoꝛis et nobilitatis re
pente deici et cõcludi intra parietes dome
ſticos et hoſtilit᷑ oppugnari.Exiſtimo q;
et in regno tuo maxima pars meecalamita
ti compatitur.ſicut et doloꝛem alioꝝ re̊ꝝ
experioꝛ.(Pꝛoinde ſi ex cõſiliarijs tuis a
liqui(vtinam boni ſint omnes et fidi)ſedu
care vellent regiũ aĩm/ne mihi meoq; ſta⸗
tui miſereret᷑/videant ſaltem tales et põde⸗

rent tuam et tui regni famam.qm̃ dedecuſ

filij eſt / pater ſine bonoꝛe.et ĩſubditoꝝ in
famiam redundatpᷣſidentis oppꝛobꝛium.
quale eſt inſuꝑ illud qð ab aduerſarijs ete⸗
mulis quotidiana inſultatione iactat᷑/vel
lem ſilerent et ego digitũ ponerem oꝛi meo
ſed vox altioꝛ et populoſioꝛẽ qᷓ; vt tegi poſ
ſit et qualis vox ꝙ a gallicis teneturobſeſ⸗
us dire ⁊ hoſtiliter / papa ſuus/ vox ꝗqdño

entl
ll
jere
niq

nic
de
hi;
i
wa
⸗
tanſt
icai⸗
tar
,
Nle
hiris
r
Unnn
ℳ
.
nanß

ls
Moß
nsfe
8M
ſiwg
a
e
isue 8
en

In materia ſciſmatis

ſuo ſupᷣmo aduerſi ſunt. nec alteꝝ ſequũtur

et ſuũ ꝑſequunt᷑. vox ꝙ ꝓ libito mutãt pa⸗
pas nũc inſtituũt:mox deſtituũt.vox ꝙ fcõ
ipᷣo⁊ſi nõ verbo fatent᷑ſe reos in ſciſmate ⁊
ꝑtem coꝛrobant quã impugnant.tlłes ⁊plu
res circũuolant rumores et impperia⁊ quã
appareter id fiat viderint illi q talium ſũt
occaſio.At vero foꝛtaſſis obijciẽt aliqͥa/me
in cauſa eſſe oĩm q ligemus. Nam cur in⸗
quiũt dignitatẽ tuã ꝑ fas aut nephas reti⸗
nes/cur nõ ad ea q̃ petũtur cõdeſcẽdis.poſ
ſem huic obiectioni/planis ⁊ validiſſimis
obniti rũſiõibo ad iuſticiã meã(niſi qð ꝓpo
ſitũ hic habeo alterum.et qm̃ aduertis q;

repente ad vocẽ cuiuſſibet cedẽdũ eſſet iu⸗
ri ſuo /iure vel iniuria/ſine diſcretione/ſine
fructu/ſine manifeſta neceſſitate.ſed non
hic inſiſtendũ decreui.(/ Hoc vnũ poſtu

lo et echoꝛtoꝛ in dno ꝓ cõi bono totius ec/
cleſie.qtũs depulſis ira odio⁊ vindicta⁊ q̃

retro ſunt obliuiſcentes/extendamus nos
in anterioꝛa ad vnionẽ ꝓmerendã.tu pꝛeci
pue inter ceteros qͥ ſingularis pꝓtectoꝛ es et

culcoꝛ eccie vt ſollicite cõſulas.quid ꝓdeſt
imo qᷓ;tũpaci obẽ ꝙ includoꝛ carcere ego qͥ

tam libero⁊ ꝑato ſuʒ aio ad oĩap eadẽ pace
vbi nihilominus ꝑs aduerſa/pꝑſtat in erro

re ſuo/neq; verbo ſignificãs neq; facto vel
le ſe cognoſcere veritatẽ iuſticienr̃e.neque

offert aut recipit viã aliquã ꝑ quã intruſꝰ/

ſuã hẽat ſedẽ deſerere quã occupat ł ſalteʒ
pati pede pax q̃rat/ſcis tñ/q̃t et q;tis lega⸗
tõibo pulſati ſunt.exquibo ita eſſe nõ igẽras
ſi nõ ficticijs relationũ cõmentis/eluſuſes

Nunc q̃li ſpe ꝓſeq mur ꝑtem vlłem ſi ꝑticu

laris ſi multiplex ⁊ iugis ſit inter nos diui
ſio?: Qua fiducia reſiſtemus falſitati/ſi ve⸗

ritatem nr̃am inutiliter cõfundimus/pꝛo

deſſe qͥd expectamꝰ in nõ obediẽdo ei qͥ ca
nonice nõ dubitat᷑electꝰ⁊ eẽ tanq; coꝛpꝰ
lacerũ membꝛis a capite diuulſis/qñ cerni
mus alios ꝑtinaci aloſitate in ſua vnitate
nõ vere vna cõiunctos Nec iſta dico/ſitve
ritas tanta ſollicitudine ad liberatiõeʒ coꝛ
ꝑalem(quã etſi tũ opto qͥs mirabit᷑)q;tum

ꝓ affectu boni ⁊ honoꝛis totius eccie et di

gnitatis pontificalis ſctẽ ſedis apłice.tui p̃ᷣ

ritati · ¶ Quãobꝛem cõcludẽdo pᷣcoꝛ ⁊ob
teſtoꝛ fili cariſſime in xpo/qtũs hãc queri⸗
moniã filiali deuotiõe et xpᷣiano altoq; aĩo

ear e ni tui ⁊ totius obie adherẽtis ve

ſuſcipiẽs.iubeas carceralẽ circa me ceſſare

lubꝛicus ⁊ inſtabilis eſſet ois dñij ſtatꝰ/ſi

mo pontiſici ſubſtractiõe nondũ facta

cuſtodiam/que pꝛſus indigna eſt ſi non

„

foꝛte de meritis ꝓpꝛijs erga deũ.eccleſiaſti,⸗

ce tñ dignitati/illiꝓinde qͥ pater noĩatur ⁊
eſt talis regis qͥ demũ xpᷣianus eſt/et xpᷣus
dñi. In quẽ xpᷣianos:ĩmo filios ꝓpꝛios ab
uti ſeuicia tyꝛãnoꝝ qᷓ;tum q̃leq; piaculum
ſit:aĩaduertis.Audent quidã ſacrilega im
pietate(ſicut accepi)impurũ pcax os laxa
re/ad notandũ meꝓ heretico aut ſciſmati⸗

co qͥ vtina tam tenaces eent fidei aut religi

onis q; longe ſum ab hac blaſphemia. Er
rare vt cũ Auguſtino fateoꝛ potero ſed he⸗
reticus nõ ero.neq; eſt alia indigniuſa me
vel impatiẽtius ferenda iniuria.iõq; obni

cio/mentiunt᷑.¶ Zerurſus inuoco fili vt

tens nenaund Kerk patrũ liberepnun

feras mihi ſic afſlicto velociter auxiliũ.qᷓm

admodũ in tali neceſſitate(qualis nectibi

vnq; nec ſanguini cõtingat tuo) nequaqᷓ;
diſſimulare ſed totis conatuũ viribꝰ obuia
re ſatagerem. Pone q̃ſo ante ꝓuidẽtie tue
oculos/qualis futura eẽt eccie facies / et q;ᷓ
feda negocioꝝ turbatio.pplexitas ⁊ inuo⸗
lutio ſcaturirẽet/ſi nüc migremus acarne ũ
habito pus alio rerũ ſtabilim̃to vel oꝛdis
ſerenitate ſicut hr̃i põt/dũ viuo ſi nõ vłne
quiter pꝛauiter abicioꝛ Poſtremo ſi huc
uſq; vt humana eſt ignoꝛantia vel infirmi
tas/quidã irrõnabilius pꝓceſſerint Nõ pu
deat vł ſero vinci rõe ⁊ ſuꝑari veritate, nec
in caſu iaceãt ſed de reſurgẽdo cogitẽt neq;
eni poterit alr efficaciꝰ oñdi ſimplex cõſcie

puritas in ꝓceſſu ⁊ ꝙ nõ pᷣceps ira non tu

mes ambicio/nõ cecus odij rancoꝛ ł edax
vindicte furoꝛ ſed pacis amoꝛ vnicus dña
batur tractãtiboipᷣm hoctãte ſobꝛietatis ⁊
reuerẽtie negociũ.Ettu pr miſericoꝛdi⸗
arũ ⁊ deus totius cõſolatiõis et pacis/qͥ ꝓ
miſiſti miam miſericoꝛdib/qͥ dimittere p⸗
cipis ſi nobᷣ dimitti volumꝰ da clemẽterve
niã delictis ꝓpꝛijs ⁊ alienis.ſis mihi ꝓpitiꝰ
vt hac vna vindicta cõtentꝰ ſum ꝙ errata
coꝛrigas ſuppleas defectꝰ ⁊ deinceps oĩim
pedes in viam ſalutifere pacis dirige.deni
q́; coꝛ regis qð in manu tua eſt/ad hoc in/
clina ⁊ inclinatũ coꝛroboꝛa cui des gloꝛiã
et honoꝛem nunc et in ꝑpetuũ.¶ His ita
ſe hñtibot allegatis/ſentio qͥd poſtulatis o
ſoꝛoꝛes cariſſime. poſtulatis itaq; netegaʒ
ſilentij velo vnam ex eplis/quales miſſevi

deri pñt ab inclitiſſimo francierege pdem

velut poſt reditum ab ambaſiata ſcã ſum⸗

pa
r

* .

rebo libẽs vos aſſiſtite a tere (obſecro
pater ſancte)ppaucis alloqui paſtoꝛalem
celſitudinistue pᷣſidentiã pater̃ rogare eaqᷓ
ad pacem ſunt hierłm.qtũs benigne faciaſ

in bona volũtate tua ſyon vt edificent᷑ mu

ri hierlm.nihil hicexpꝛobꝛãdo dicturꝰ ſnʒ
ſed te obſecraturus ſum vt pꝛẽm.tũ hoꝛtã⸗
do tũ commonefaciedo cũ inſtructiõe filij
mei vt ea ante oculos tuos ſtatuant᷑.quoꝝ

attentiõem actualem / oblitterare potuert

ſeu cure varie/turbãtes rõnis oculũ ſuo pł
uere ſeu blanda quoꝛũdam aſſentatio com
mune masgtibus malũ.nihil ad veritatem
omnia ad grãm dicentiũ.Aut ꝓinde natu
ralis quidã amoꝛ ſui/qno ſui cognitio nõ

nunq́; impedit᷑ aut deniq; ſbᷣdola machĩa

menta eoꝝ qui ſub ouina pelle/ vulpem te
guut. Que enĩ ex ſublimioꝛibo perſonis ſe
ab his peſtib ſecuram ſatis eſſe iactauerit
Vige pater ſancte/ ⁊ ſi videas non pigeat
ꝓfundius iterũ atq; iterũ circũſpicere.qua
le q;tũ ve eſt pacis bonũ.qð omnes in cõi

Appetunt.cõclamitãtes pax pax/adeo ſine

pacis pulcritudie oĩa ſuut defoꝛmia anxia
moleſtaq;. Oĩa q́ʒ pacem ſuam quandam
nõ minus quã vitã deſiderant.abhoꝛren⸗
tes diuiſionẽ q́;dto magis ignoſcere.imove
ro dignam ꝓ meritis laudem rependere te
cõuenit pr ſctẽ/omnibo et ſingulis/qͥs pa⸗
cem appetere querere pſequi q; cognouerꝭ
quos audieris ꝑſequẽtes ex aduerſo/exici⸗
ale ſciſma pñs quaquerſum via pᷣſertim q;

cõpendioſioꝛem eis vel rõ vl neceſſitas co
gnata rõis/oñdunt.Talem de te ſpem tui

moꝛes tua vita a puero bñ inſtituta/mun⸗
do pᷣbuerũt.hanc inſuꝑ expectatiõem/tua
geſta rũſa q; ĩ negocio pñtis ſciſmatis apð
omnes genuerunt vttu pᷣcipuus iudicatuſ
ſis / cui paſtoꝛalis baculus ꝓ cõterendo ne
quiſſimũ maligni ſciſmatis caput donare
tur.quẽ pᷣterea papalis ſedes ſuſciꝑet oꝛnã
do ſeſſione tua ſi pꝛeſideres in ea.nihilomi
nus vltronea ceſſio ſi ita res exigeret/locuʒ
liberũ ad poſtoꝛis vniti collatiõem appet.
Videbãtur hec ſufficere tali omni expecta
tioni:attñ ipam vallauit iuſiurandũ q̊ cõ⸗
trouerſia omnis finem capit.¶ Szo do /
loꝛ pluſq; doloꝛ/o ſcti ſctẽq; oẽs vñ maluʒ
iſtud irrupit qð ↄfunderet nos ab expecta
tione nr̃a:?heu/q;tuʒ moꝛtalia pectoꝛa cece
noctis bñt.qᷓ; terribiliter nullos excipiens
enũciauit ꝓphᷣicus ſmo/pꝛauũ coꝛ hoiĩs / et
imꝑfcrutabile:/quis cognoſcet illud Dave

niam pater ſancte / fideli mee interrogatiõi
ſi animis nr̃is hanc in veritate ſpeʒ tuijpſi

us ingenueras.ſi coꝛ in oꝛe et fronte gere⸗

bas / qd cãe qͥd ve faſtinationis irrepſit.qðᷣ

nos vel falleret kofunderet ab expectatioe
ab illa inqʒ expectatiõe q̃ pollicebat᷑nobis

te agente reuerſuram pccẽ eccĩe rediturũ ſe

culũ aureũ in terris In cuius pᷣterea aſſum
Peione ad papatũ /noua lux oꝛiri viſa ẽᷣ.in
ocq̃ʒ diluculo matutino/ſidus quoddaʒ

beniuolũ ſereno nobis fulgoꝛe micare pu⸗/
tabamus At heu expectauimus pacem/et

ſaq; ſunt omnia.( Meruit hoc inquiens

ecce turbatio indeterius qppe verſa conſu

ſubditoꝝ impꝛobitas volẽs meipᷣm pꝛẽm
eoꝝ/ad ulluq cõpellere qð vltroneus agere
debueraz. ¶Pꝛimũ(pater ſanctejnõ vio/
lentia ſed or̃o plurima pᷣmiſſa eſt.petis a q̃
a me filio tuo:cũ tota eccĩa regni mei.ꝑ ta⸗
les quales noſti.tales quibo alij ſupplicãt.
et quo ꝝ fide ac pꝛudẽtia gubernamur.fra
ter germaaus ⁊ duo patrui.ꝙ ſi ſuſpicioſũ
foꝛſan erat oꝛare ilud ducũ q̃ſi foꝛet ſpeci/
es violẽta iubendi/facilis plane ptẽbat ex

itus.pꝛeoccupaſſes eoꝝ pꝛeces/offerẽſabi

q; vlla ꝓcraſtinatiõe illã qᷓ̃ petebat᷑. Jura/⸗
menti impletiõem oñdiſſes pꝛeꝑationem
animi ad cedendum. ſi et dũ ceſſio tua pa /
cem illatura eſſet eccie.itaq; via ceſſõis nõ
ne ab omnib q́;tũcunq; tibivel tue eſtima
tioni fauentibo eẽ ſctiſſima ⁊ cõpendioſiſſi
ma iudicata eſt:q;q; nõ eẽ te cogenduʒ ad
ipſam fuerit q̃̊ꝛũdam ſententia ſed te volũ/
tariũ te ſpõte offerentẽ eã que cõi aſſenſup

bat viã / qs oꝛo coegiſſet:· Si q igit᷑ fuerit
coactio ex reniſu tuovenit. Affirmant viri

ſapiẽtes ⁊ lr̃ati qͥ mecum ſunꝑte pꝛo ſalute
gregis aſtrictũ eſſe ſᷣm pꝛeꝑationeʒ animi
nõ ſolũ ad ceſſionẽ ſed ad martiriũ.et hoc
mõ nõ eſt relinq̃re gregẽ ſed ſaluare/qͥd qð
vltra cõem legis diuine obliuionẽ Juram̃
tũ ſolẽne ſuꝑadditũ te ligauit ¶¶ Dices foꝛ
te te neciuramẽto nec officio conſtrictũ vt
cõfeſtim papatui renũcies.pꝛeſtim nõ ex/
pectato fructu pacis.¶ Pꝛofecto/pr ſctẽ⸗
neq; hoc q̃rebat᷑ꝙ ſi de me meoꝝ q; ſince⸗
ritati/qᷓdã maliuole ſuſpitõs aliene ab hac

veritate gratis aſſumpte ſunt.audi qm̃ mł

tos ſupplãtauit ſuſpitio illoꝝ q̃libusvtiq;
ſuſpitionibo pꝛebere leuẽ auditũ nihil ma⸗
gno viro indigniꝰ.nihil ꝓ ſuo et ſue reipvᷣ
lice ſtatu incõmodius reꝑit᷑hoc q ppeagit

. .ſuſpitio talis apud rẽpublicã.qdð ʒelotipia

dſi
re⸗
a
loe
dis
ſiſe
umn
in
ac
epo/
niet
nfi
ens
em
ere
o/
4
u
RR.
WK.
Noſe
hhei/
Mädn
Pſhitf
.
otuuot
ſuts
eſtima
noſiſi
Cuzad

cvol /

ſonap
Uinet
nanen
pulr
uini
icho⸗
rl⸗
N
ein
no
G
Nete
hen

rum veritate regeret.

In materia ſciſinatis

apud domeſticam. zelotipia autem qualeſ
non domos inquietat et turbat. eas aliqũ
fnndituſ eẽntes.Eſto fuerint qui ſtillarent
auribus tuiſ/q aliqui magis ad ꝑſone tue

deiectiõem/quã eccie refoꝛmatiõem anhe⸗
lebant ꝙ papatũ ambiebãt alij.q; ꝑs vna

papam optabat de cognatiõe ⁊ pria.q; ꝑs

altera ꝓ ambitione aut vindicta/aut alijs
cãis repbis/incededat in via pacis. Exa⸗
minandũ ſane erat nõ qͥd tales dicerẽt/nõ

qᷓ̃d garirẽt incerto auctor̃ ſuſurri. ſed qͥd

veritas a dño dirigẽda poſtulabat. Neq;
eniĩ ſtaret oĩs policia/ſiꝓ adulãtiũ/aut ma
le ſuſpicãtium cõ fictioneę/et nõ ꝓ agendo
Eementncr pa/
ter ſi fefellit te talis maliuoloꝝ ſuſpitio/dũ
te ꝓpteſtatiõem publicare ſuaſit q; poſtmo⸗

dũ libens retractaſti. Pꝛoteſtatiõis autem

hec erat ſnia.ꝙ viſis modis pcedẽdi / qͥ er⸗
ga te et tuos tenebãtur (notabas violenti⸗

am)tu omne inde ſecutuꝝ ⁊ ꝑ te cõceſſurũ

inualidũ reputabas ⁊ inane.q̃ſi vicʒ te ꝑti
uacem facere cõtenderet/aut blauda adula
tio/ aut ſbdola ĩimicãtiũofictio niſi ſa gaci
retractione puidiſſes. Quinetiã/ſi qſiſſet
aliquoꝝ (vt tibi videt᷑vel arrogatia vł im

pietas/cogere tead illud/ qð agere ſponte

volueras.nõue ſatius erat te vincere in bo
no malũ/qᷓ; a malo vinci/ſapĩaʒ enĩ nõvin
cit malicia. Peſſima certe victoꝛia vincere
voluit aliqͥs hoĩes/ſi ab ira ab odio ab ipa
tiẽtia? vindicte ʒelo ſnꝑat᷑/et adeo ſuꝑatur
aliqñ vt omiſſis oĩbo q̃ alioq̃n agenda foꝛe
cognoſceret.ipᷣe ſe in aꝑta pctã ⁊ in magna
moꝛtis huiꝰ ⁊ eterne diſcrimina tradit/ dũ
frendẽs dentibo ait.ergo ne inuitus cõpel/⸗

lar ad hoc vꝗ ad illud:ergo ne malis grati

ba meis hec ⁊ illa ſum acturus. Ita ne ego
dũs obtꝑabo ſubditis tanq; eoꝝ vilis ſer
uus:quis cõtemptũ hũciqͥs mee huius di

ghitatis vituꝑiũ fere poſſit.moriſatius ẽ

eſt quã talia ꝑpetifracti ꝓꝛſus animi ⁊ ab⸗

iecti eſſet talibꝰ aſſentire. Has voces pater

ſaucte.ſcis nõ eſſe modeſtie xpᷣiãne neq; de
ſtola illa ꝓdire/ad quã inuitãs xpᷣs diſcite
inquita meqꝛ mitis ſum et humilis coꝛde
qui cũ malediceret᷑ nõ maledicebat cũ pate
retur nõ cominabat᷑. Quid ſi qͥs exemuliſ
tue dignitatis cognitus magnitudinẽ coꝛ
dis tui/aut ſuſpicãs foꝛte ꝑuitatẽ ad ſuſpi
catiões ſuꝑſerit rumuſculos tłes / ꝓ exagi/⸗
tatione turbida ſnſcitãda ꝑ quẽ oĩa ſibi ſui

cecta fierent. ac pinde certũ diſcrimen in-

trares.ſic apꝛum vani catuloꝝ latratꝰ a tu

to cubili remouent.⁊ offerũt enecandũ: ſic

quitimet pꝛuinam / irruet ſuꝑ eum nyx. ſic
poſtremo trepidãtes auicule/in veros laq̃ᷓ

os cadũt obinanem motarũ plurimatum

foꝛmidinẽ g vero ſuſpitionibo his reie
ctis ne ab eis dũ repꝛobamus capi videa⸗
mur/audire te videoꝛ ⁊ dicere.q viã equiſ⸗
ſimam obtuliſti. viam cõuentiõis in quaʒ
totus etiam cetus cardinaliũ pmitus con⸗
deſcendit Viam pᷣterea quꝗ appellas iuſti
cie.viam pmã pr̃ ſctẽ nõdũ q;; repudiaſ⸗

ſecognoui/niſi ꝙ ꝑ ſe inſufficiens appar

bat ꝓpter qð vlterioꝛ oblatio vie ceſſiõis q̃
rebatur.ad qͥd ita:nimirũ vt tantus apꝑa
tus cõuentionis nequaq; fine cõgruo frau
daret᷑qui finis exoĩm qͥs cõſulimus ⁊ alio
rum peneoĩm iudicio/non alitercõmode/
quã ꝑ ytriuſq; cõtendetiũ ceſſionẽ hri ſꝑa

batur DSufficiebat aũt (vt tibi viſum ẽ)ob
latio tua generalis ne eadẽ facta ĩ pticałri

coꝛnua darʒ aduerſe ꝑti tanq; diffideres ð
iure tuo/qui tam leuiter cedere ſpopondiſ

ſes / ſed nõ fallit/ nõ irridetur inſpectoꝛ coꝛ

dium deus.ſapiens (vt qͥdam ait)vitã ſuã
nõ pplari rumoꝛe ſed conſcie veritate.me⸗
titur. Quid ſi quidã impiti/aut ſuꝑbi aut

maliuoli tuam hãc humilitatẽ ſanctiſſimã

tuam caritatem xpᷣi imitatricẽ/tuũ ʒelũ fer

„

uentiſſimũ /in oblatione ſpontanea vieceſ

ſionis ſiniſtre detoꝛſiſſent vt foꝛmidas alij
ſupꝛa numerũ plures/grauioꝛes inſuꝑ. tũ

fide tũ amicicia tua/tum pietaie catholica
te hec agente collaudaſſent vtẽtes ſalomo⸗

nis iudicio/ꝙ veram hũiſſes maternaʒ ca
ritatatem/qui infantem xpᷣm viuũ in eccia
ſtice ſeqe ſua alteri cedere maluiſſes quãdi

uidi.( Ceterũ vero nõ parũ vꝛgebat tepᷣ⸗
ſtitũ iuramentũ /niſi gloſis coꝛruptis / ali⸗
quis illud ſedare voluerit. aut dicereq; qꝛ ĩ
detioꝛem exitum vergebat/nõ erat obvᷣuã⸗
qum / abſit pater /vt nos oẽs tue obie filij
iudicauerimus vnanimiter vt qui diſcoꝛs
ſit neſcio/ꝙ via ceſſiouis ceteris emiebat.

eratq; ſctã ⁊ deo accepta/ſi ipᷣa ſub iuramẽ

to ꝓmiſſa nequiret ſalubꝛiter vel offerrivł
exeqͥ.qͥd veriſiłius ẽ decipi vel vnũ vł vni
uerſos.qͥd ꝓbabilius falli paucoꝝ cõſcias
vel oĩm. Addo ꝙ ſi erraſſet vniuerſitas o⸗
bedientietue in hac ſnia.nihilominus pa
ſtoꝛalis pietas aſtringebatte.potius cõde
ſcendere nohis pie errantiba qᷓ; omnia taʒ
certe turbationi exponere.quippead hũc
r 2

*
õ S

intelletũ /vere enunciatũ eſt/q; cõmunis er

roꝛ facit ius. Non eniʒ pᷣſumere debueras/
omnes ad tuam ſniam citius attrahendoſ
foꝛe/qᷓ; ad alioꝝ iudiciũ te vnicum/ velad
modum paucos tecum poſſe cõuerti: Haʒ
hoc vltimũ liberũ tibi erat nõ alterũ / obſi⸗
ſtentibo tot capitibo q̊t tamen coueniſſe in
vnam vie ceſſionis oblationẽ nonne mira
culũ eſt ⁊ pene diuinũ.( Opponet demuʒ
aliquis patere ſatis nũc qua inutilis ⁊ caſ⸗
ſa fuerit hec via ceſſionis.que nihil hacte⸗

nus ꝓ pace valuit oꝑari. Hoc argumento

viam cõuentionis aut illius quã nominaſ
iuſticie. liceret inculpare.quã nihil adhuc
ꝓfeciſſe cognoſcimꝰ. Sed nõ accepte ſunt

rũdebis he vie iõq; non temptate, ita certe
nec viam ceſſionis acceptaſti.cuius intere

rat eandẽ bmitus offerre. Eandẽ dico.toti
ens ante papatum ꝑ te pater ventilatã/lau
datam ⁊ fere ꝓ vnica cõmendatam. ꝙ ſi pᷣ⸗
ſumitur ꝓ via cõuentionis aut altera ſi fu⸗
iſſent acceptate qꝙ; dediſſent pacem ecdleſie
multo amplius hoc exiſtimare cõuenit de
acceptione libera via ceſſionis.qꝙ ſi pꝰob⸗
latiõem tuam caritatiuam.altera ꝑs contu
maciter renuiſſet pagere.ipᷣa de ſe ſuaq; ſa⸗
lute vidiſſet.tu liberatus nobiſcũ.tu gloꝛi⸗
oſus.tu ab omnibuſre ⁊ nomine bũdictus
eua ſſiſſes. Larum ignoſce pater ſãcte / ſi
nimis vꝛget celſitudinem tuam multiloqͥ

um ʒeli mei.talia ego nõ ad damnandũ ſed

hoꝛtandũ pnuncio.qtũs qui pacem eccle/
ſie ꝓſequũtur/non inculpes ſiniſtris inter
pᷣtationibuſ.q̃ſi de pꝛauato nimo erga tevł
dignitatem tuam moneantur.qtũs pᷣterea
cõdeſcendente te capite nr̃o ad hũilẽ mem

bꝛoꝝ voluntatẽ inſtar xpᷣi. ambulemꝰ om⸗
nes vno animo.vno paſſu.vna via.donec

occurrat nobᷣ pax vera / in eo qui fecit vtra⸗
q; vnũ.dño nro ihu vpᷣo.qui eſt deus bũ⸗
dictus in ſecula. Aun ſapeſt agere o ſo
roꝛes.dum pars inuenit vtraq; cauſas.tũ
excuſationis ꝓpꝛie tñ accuſationis aliene:
Qua ratione poteſt hoc fieri etiam ſi tu be
niuolentia tanto niſu conareris vt ꝑs ex⸗
cuſanda cenſeret᷑ ſed neq; in tã orijs iudi⸗
cijs videri pñtaccidi.Et o ſctiſſima mater
eccia.cui ſnĩie interim ceſſura es:quã ãple⸗
xaberis:quã ꝓbabis ⁊xpᷣiana reſpublica/
inter has cõtentiones aĩoſas ⁊ incertas qͥd
aget:interea quo ſe vertet/quali poterit re
gimine gloꝛiari. Dudum cotentionibv põ
ptio ⁊ Julio ceſare ciuilibus armis roma

na reſpublica neutrius ꝑtem pbans remã⸗
ſerat in medio deſolata cũ Cathone qͥ nul

li ſimiliter ꝑti fauens erat.ita enĩ dicit Se

neca. Vtrũ vero ſile ſit in ſciſmate nr̃o tan
to deterioꝛi q́;to anime moꝛs quã coꝛporꝭ
plus hoꝛroꝛis habet nõ determino.vtinaʒ
veniardñs / qui ⁊ illuminet abſcõdita tene
bꝛarũ.et poſita in lucem cõpleat in opere.
parũ quidẽ videre eſt ſi non datur operari
Hoc quidẽ ſolũ relictũvideturvt qꝛ cogno
ramus qͥ d agere debeamus humano con
ſilio ↄfugtamꝰ ad ad diuinũ niſi vobis ali
udo ſoꝛoꝛes videatur. Beninolenti
Mihi beniuolentie idem pꝛoꝛſus eſt iudi
cium frater vt nullis accuſatis maliuole ſi
cut obſeruare niſime fallit amoꝛ tui ſtudui
ſti/ cõuertamus nos ad dñm.qtũs æd nos
cõuertatur.ambulans ſuꝑ aquas pñ flu⸗
ctuationis:ventiſq; ĩpetrant᷑et mari ⁊ fiat
eo iubẽte tranquillitas.quid tacita recogi

tas ſoꝛoꝛ nr̃a diſcretio.dicet tu qͥd cenſes a

endũ. Diſcretio. Ego vero hoc idẽ.ni
ilominus ne temptari videar̃deus.cona
ri decet nos ad laboꝛem ſi foꝛte pijs attem
ptationibo aſpiret deus vires. e Ge
riſſime ſnades ꝑ meã fidem o ſoꝛoꝛ diſcre⸗
tio/ ſaluberrime ⁊ diuine.vis igitur vt ea pᷣ
lia q̃ penes nos ſeruamꝰ recõdita/ſuꝑ hoc
negocio ꝓferamus in mediũ.tũ de medio
pacis inueniẽdo.iũ de cõcilio ſic vel nõ ce⸗
lebꝛãdo.tũ de pape accuſatiõe ⁊ excuſatiõe
cũ reliquis.illoꝝ eniĩ inſpectio dare poſſet
occaſionẽ ſapiẽtibꝓfundioꝛa cogitandi.
diſcretio. Video te frater ad ingenium
redis. totus flamma es neqͥs nõvelle foꝛaſ

erumpꝑe ſcio q̃ loqueris illa tu quodaʒ im⸗

petu magis piecta ſunt quã d geſteoꝛdia⸗
ta/ ſine ſtilo ſine limitatiõe. Atiñ ſi ita fert
animus tuus nec cõpeſci põt/tu in alia no
biſcũ cõtiõe ea ꝓpone.nos ſecederead alia
tꝑs vocat.et vᷣba tua(vt aſpicis)iam ppla
ris cõtio.iã ſcolaſticꝰ cetꝰ/iã curia regalis
expectat.tuã rem ergo age et bñ habe D
lus. Polliciti memoꝛ obĩa vltro.et tu bene
hẽeas ſoꝛoꝛ.nec vllo vnq; in negocio me de
ſere.tuo q̊ʒ ſpũ o germana beniuolẽtia pꝛo
cul oĩs a nobis et ceteris.maligna puerſi⸗

tas exturbetur c. Finit.

Bequitur epiſtola
Chꝛiſtianiſſimi regis francie iuſtificatiua
ſubtractionñ factaꝝ a Petro de luna / non
obſtante obedientia ſuo pᷣdeceſſoꝛi / etſibi

NWtw —

8
N
o
n
li
adi
eſ
Cui
s
u,
N
8
eni
m

Nun
e
o
ce⸗
toe
Nſer
nai.
w.
eida
du
cau
ſu
un

R

In materia ſciſinatis

qña; peſtim. Rarolus dei gratia frãco:
rum rex/vni uerſis xpᷣifidelib ſalutem ĩ do

mino/et ad eam quã ſumoꝑe deſideramns
eccleſiaſticam vnionemvnanimiter aſpira
re/ Pax ecciaſtica q̃ ſub vnico ⁊ certolchꝛi⸗
ſti vicario cõiungere debet vniuerſa mem⸗
bꝛa ppli xpᷣiani ᷣm ipᷣius xpᷣi et apłi ſuido
cumentũ/dum olim poſt moꝛtem felicis re

coꝛdationis Gꝛeg pape vndecimi contur

bari cepiſſet/dumq; ſciſma ꝑnicioſum mõ
ſtrum hoꝛrendũ ingens in eadẽ eccia ſubo
riri cerneret ex cauſis toto oꝛbe notiſſimis
xpᷣianiſſimus tunc ac pᷣdariſſime memoꝛie

vgenitoꝛ noſter Karolus qͥntꝰ ſuaſus mul

tis vehemẽtibus q; rõibus deliberauit ad
herere obiam pᷣſtare illi quẽ collegiũ cardi

naliũ iureiurando aſſeruit in vita ⁊ in moꝛ

te atq; publicauit ſe canonice in ſummum
pontificem ⁊ verũ xpᷣi vicariũ ſponte ⁊ con

coꝛditer elegiſſe Arbitrabatur nanq; veri

ſiblłr idem ꝓgenitoꝛ noſter vt erat totus fer/

uens in ʒelo domꝰ dei /et ex ſua fide pia ali
os diindicans ꝙ ceteri pncipes ac pᷣlati cũ
vn iuerſo clero ⁊ pplo/ptinus obedirẽr cõ
ſilr.dũ elecꝭ em hmõi ꝑ collegiã pᷣfatũ car⸗
dialiũ ſufficiẽter eis innoteſceret/rite fuiſ/

ſe celebꝛatam/ſed aliter eueniſſe/dudũ iam

deploꝛamus.neq; em̃ potuerũt vſq; hodie
dicti cardiuales hocipᷣm. Hos idcirco cer⸗

nentes/exꝑientia tꝑe q; docẽtibo/ꝙ heco⸗

bediẽtia pᷣſtita inualida erat ad tollẽdũ fũ⸗

ditus ſciſma peſtiferũ.qð in exiliũ grauiſſi

mum/pacem deſideratiſſimã ⁊ optimã de⸗

truſeratdeliberamꝰ eãdẽ pacẽ ad ꝓpꝛiũ cu⸗

bile ſuũ qð eſt eccia velut ad ſuam regionẽ
3 alias vias totis conatuũ viribo reducere

inc cõcilia ebꝛa/hinc legatiões laboꝛio

ſiſſime ac ſum̃ptuoſiſſime/ꝑ oẽs penexpᷣia
nitatis regiones frequẽtate/tãdẽ aſpirante
deo via ceſſionis vtriq; cõtendentiũ pꝛo re

uerſione pacis turpiter exulãtis inuenta ẽ

cõpendioſioꝛ abſq; vlla dubitatione expe⸗
diẽtioꝛ iudicata.Hanc pinde viã cũ omui
ſolẽuitate pñtari fecimui ſucceſſoꝛi illi? cui⸗
ꝓgenitoꝛ nr (ſicut diximus )obiam pᷣſtite⸗
rat/quã obĩam/iõ maxime poſtmoduʒ ab
eodem ſucceſſoꝛeꝓ tꝑe ſubtraximus.qꝛ nõ
ſatis aꝑte ꝑ vie ceſſionis cõpendiũ videba
tur velle pacem reducere/poſtpoſitis diſce

ptationũ interminabiliũ anfractibus ⁊ in

greſſibilibus aliaꝝ viarũ labyꝛinthis. At
vbi viſus eſt nobis ad ſalubꝛioꝛa ſe cõuer⸗

tiſſe cõſilia.rurſus abſq; omni mutabiliia

tis culpabilis nota/obedinimus eides/ita
tñ animo noſtro gerẽtes/ſi ⁊ q;diu hec obe

9

diẽtia nr̃a nõ obſtaret ecciaſtice vnioni qʒ

admodũ in cõcilio vltimo eccie regni nr̃i⸗/
meminimꝰ ſatis datũ intelligi/neq; enĩ vo

luimus vnq; ſciẽter(neq; fas eſſe credimꝰ)

obediẽtiã pᷣſtare cuiq; moꝛtaliũ in pacvni
uerſalis pᷣiudiciũ in ſciſmatis fomitẽ.in di
ſcoꝛdie inſtrumẽtũ.Eto ſalutifer xpᷣe pꝛin
ceps pacis/q;din iam q̃ſiuimꝰ pacẽ ⁊ũ ve
nit Expectauimus tempus medele/tꝑs.ſ.
iurate cõuentionis vtriuſq; cõtendentiuʒ
ꝓ ceſſione celebꝛanda.Et ecce turbatio

Animaduertite hec dñi pncipes xpiani q

bus eſt doloꝛi talis tantaq; mr̃is diſſipatd

Attẽdite inſuꝑ vobis ⁊ vniuerſo ppło xpᷣi
ano vos ſacri põtifices in q̊ poſuit vos ſpi
rituſſctũs epᷣos regere ecciam dei quã acqͥ/
ſiuit ſanguine ſuo.Attẽdite qᷓſumus.noli⸗
te diſſimulãter agere/vbi depopulat᷑ gregẽ
ſp miſeris modis/tẽpeſtas hec ſeuiſſima
hoꝛrẽdaq; voꝛago.Erurgat in vuũ ppłui
vniuerſus/tollere de medio ſui defoꝛmiſſi⸗
mũ hoc poꝛtentũ vñ ſit in obpbꝛiũhoſtib⸗
incredulis ꝓpꝛijſq; aiabo damnationiſ eter
ne diſcrimen aꝑtũ / decidat vel inuitꝰ vnꝰ

aut alter.ĩmo vtriq; cõtendẽtiũ ab occupa

ta ſede petri/potius qᷓʒvnitas eoꝝ conten

tione depereat Ham dũ neutri ppls obedi

et.neuteramplius de pᷣmatu vel fruſtra cõ
tendet neq; audiet᷑ vltra voxilla crudeliſſi⸗

me femine/nec mihi nec tibi:ſed diuidatur

ſed illa pie matris/date illi infantẽ viuum

Nos vero qͥ nihil ita poſt anime ſalutẽ de
ſideramus/qᷓ; videre ſereniſtimam paciſfa
cies/nf̃is effulgere tꝑibo/iudicamꝰ expᷣmii
ſoꝝ ⁊ ſiliũ cõſideratiõe nullũ ad pũs pater

validius in tam daſpato malo remediũ/qG

ꝙ; neuter cõtendẽtiũ aut ſibi foꝛte ſucceſſo
ano / deficiẽte ſiquidẽ fomẽto tantus ignis

iſte infernalis ĩ ſe tadẽ deficiẽs dãte deo col

labetnr. Qua ꝑꝑ pᷣcedentib et hitis ſuper

hoc vicibo repetitis.magnis ⁊ maturis de

liberationũ cõcilijs cũ ſapiẽtibo ꝑitis et de
uotis hoĩba / deuz ⁊ eoꝛum ſalutẽ gerentiby
pᷣ oculis. Hos vt eccia regni nr̃i ac delphia
tus vieneñ.ꝓ nobᷣet ſubditis nr̃is eoꝛũdeʒ
regni ⁊ delphinatus/decreuimus talẽ am/

plecti neutralitatẽ in feſto aſcẽſionis ꝓpxie
vẽturo/niſi interea nob vltro paxaduene/

rit. pceſſuri nihilominus vlterius aſſidua
ſollicitudine cũ alijs pᷣncipibo ⁊ catholicis

=
W S —U

Bermo factus in die

omnibus.donec euulſo ſciſmate/pax plan
tetur Oõð ſi mirabũtur foꝛſan aliq ex aliter
affeccatis vñ nob iſta licent/attendant po
tius ꝙ hãc nobis legem facit ipᷣa q̃ legẽ ne
ſcit/dura neceſſitas.iĩmo et filialis pietas q
medios etiam ignes ⁊ gladios/mrẽm ta⸗

em ita collaboꝛãtem / eripe conaret. Ecce
moꝛbus inueteratus ⁊ putridus qͥ ex fom̃

tis euioꝛibo indetrioꝛa quotidie velut can
cer ſerpit.ſi ergo arnecnhanene ſBe
e

adhibeatur /nullus recte culpauerit

mum cũ ꝓ hac neutralitate in vnũ tractan

da / pꝛincipes ac magnates vtriuſq; obie/

cõmoda celeritate congregari non poſſent
nłlos ſuo queſumus cõtẽptui deputet ius

ptis nr̃e/quã ꝓbabiliſſima rõe pᷣlibat pge
nitoꝛ noſteret nos hactenꝰ fuimꝰ inſecuti/
in hac neutralitate cõdemnatum vel depᷣſ⸗

ſum / cũ nüc ñ de iure huius vel illius / ſed
decedendo iuri vero vel pᷣtenſo/ꝓ vnione

