doctoꝛ egregiꝰ ſentiat terciã partẽ huiꝰ li/
bꝛi penitꝰ reſcindendã tanq; diſcrepanteʒ
a doctrina ſana ſanctoꝝ doctoꝝ nõ ↄſen/
tio ſibi in H. ſzʒ videt᷑ mihi eſſe appꝛobãda

doctrina huiꝰ tercie ꝑtis ⁊ aſſereda tanq
ↄſona ⁊ ↄcoꝛdãs ꝑ oia doctrinis ⁊ ſenten/

tijs ſanctiſſimoꝝ ⁊ famoſiſſimoꝝ doctoꝝ
totiꝰeccłie.ſicut ſatis declaratũ eſt capitu
lo pcedenti. Doctrina em huiꝰ tercie ꝑtis
intelligenda eſt de illa vnione extatica ſiẽ
ſuperi dictum eſt i pꝛimo capitulo.Deq̃ᷓ
vnione iſte mgr nullã facit mentionẽ ĩ epi
ſtola ſua. O, etiã dicit ꝙ tercia ꝑs eiuſdẽ
libꝛi repudianda eſt tanq; male explicata
notandũ eſt ꝙd deo meli? poſſumꝰ? cogi⸗/

tare q; loqͥ. Conãtes ergo hoĩes ſancti de

deo loqᷣ nec valetes niſi vbis.aptioꝛibus
vᷣbis q̃ dicẽda ſũt expꝛimũt ⁊ modũ loq̃n

di quẽ vſus ſanctoꝝ patꝝ tenuit imitant
⁊ ſic autoꝛ huiꝰ libꝛi in iſta materia altiſſi
me ⁊ ſũme ↄtemplstõis imitatꝰ eſt modũ

loqndi ſanctoꝝ patrũ qui de hac materia
locuti ſũt. vtedo quibuſdã ꝙbis nõ ppꝛie
ſiʒ trãſſumptiue ſicut iſta materia exigit.

Scom erigentiã materie kmones ſüt ex⸗
petẽdi.ſic em̃ dyoniſiꝰ ĩ libꝛis ſuis caligi/

nẽ vocat.qũ ſpuũs rõnales inducunt᷑ iſtᷣ
interiꝰ cenaculũ diuine claritat. vbi clau

ſis ſenſuũ hoſtijs ſecretiꝰ caſtiſſimo ãple/⸗

xu ↄueniũt cũ dilecto.⁊ tñ maxia illuſtra
tione ibi irradiant᷑. Silłr qñ mentẽ ptigit

rapi ⁊ in ſuijpſius extaſim perduci tunc
annihilari dicit᷑.quia mens in extaſi poſi
ta ſibi ⁊ om̃ibus creaturis funditus mo/
ritur inquantũ ſeipᷣam neſciẽs ſui ⁊ omni
um creaturaꝝ obliuiſcit᷑. Ideo de talibuſ
mẽtibo dicit apłs ad Col.ij. Moꝛtui eſtil
⁊ vita veſtra abſcondita eſt cuʒ chꝛiſto in
deo. Sic etiã ſpiritꝰ rationales ſeipſos ꝑ
dere eſt om̃ino non ſentire ſemetipſos ⁊ a
ſeipſis exinaniri ⁊ pene annullari vbi tñũ
meliꝰ ſecum ſũt.cũ ſic ſũt ꝙ tñ vbi ſint ne⸗

ſciant ⁊ licet bucuſq; ſeipos habent. tñ ſe

6

5*

Defe ſio contra Cancellariũ dictoꝝ

modo pᷣdicto pdiderunt. Oõ vtiq; videt᷑
ↄtigiſſe apło cũ ĩ raptu ↄſtitutꝰ an in coꝛ⸗/
poꝛe vł extra coꝛpꝰ eſſet ꝓꝛſus ſe aſſerit ig
noꝛare. Scriptuꝛa ſacra eo ſpũ exponen/
da ⁊ intelligeda eſt q̊ plata Et ſic arbitroꝛ
qꝙ ſi dicta huiꝰ pꝛioꝛis ſm illũ ſenſũ diui/
nũ ⁊ ſpũm intelligant᷑ q̊ plata ſũt ꝙ in eis

erroꝛ nõ apparebit ſz mera ⁊ clara veritaſ

relucebit. Sepe ſancti viri ð altiſſima cõ
templatõne quedã pterũt q̃ minꝰ ꝑfecti qꝛ
penetrare nõ poſſũut lapſũ erroꝛis putant
Hõ puto dici potuiſſe.qð hunc pꝛioꝛem
puto ſenſiſe. Eſt em iſte modꝰ ſentiendi
alienꝰ ab om̃i modo vſitato ſentiedi. Uñ
nec vſitatis vᷣbis pᷣt aliq̃tenꝰ explicari Et
ideo qñ viri gfecti nra inſtantia ⁊ inopoꝛ/
tunitate ac charitate deuicti aliqd nobis
de tali affectõe vel intelligẽtia temptaue/
runt reuelare ſuccubunt verbis.vel talia
vba loquunt᷑ q̃ nr̃m intellectuʒ excedunt.
Buauitas hec qᷓ deuot mentib in vnio/
ne intima dei ppinat᷑ tã ſublimis eſt ꝙ n?
vocali nec mẽtali vᷣbo eſt expᷣſſibilis ſʒ ſo/
la attingibil eſt exꝑientia/⁊ ⅝ nõ eſt mirũ
ſi illud qð dicit᷑ ð indiciali eo modo q̃ di/
ci pᷣt ſit minꝰ gratũ minꝰ placeat minꝰ ac/
ceptet᷑ ab his qͥ talia nõ ſũt experti.Et qꝛ

bhac vnionẽ intimã ⁊ extaticã in q̃ ſpũs rõ

nalis ꝑ fecta aſſimulatõe cõfoꝛmat᷑ imagi
ni ſue increate.pᷣdictꝰ autoꝛ conatꝰ eſt ex/
plicare q̃ tũ difficillima eſt ad diſſerendũ
idcirco quedã vᷣba ꝓtulit q̃ a q;pluribo ñ
capiunt᷑.Que tñ ſi recte fuerint intellecta

erroꝛẽ ſʒ ↄceſſam puto ↄtinet veritatem.

·Pꝛo quoꝝ verboꝛũ plenioꝛi intellectu
habendo ſciendũ eſt ꝙ hec vnio extatica q̃
ↄſiſtit in amplexu vnitino ſumi boni tri/
pliciter ⁊ ſub triplici habitudine ꝑcipit᷑ i
hac vita..Aliqn em ꝑcipit᷑ ex diuine clari/
tatis ⁊ eſſentie traſitoꝛia viſione ⁊ ↄteẽpla/
tione. Interdũ ex diuie ſuauitat pᷣlibato
ria fruitione. Interdũ vᷣo ex diuie immẽ/
ſitatꝭ iocũda ãmiratõe.Et de aliq̃ᷓ iſtoꝛuʒ
triũ modoꝝ ſiue ð vnoquoq; puto eſie in
telligẽda dicta tercie ꝑtis illiꝰ libꝛi deoꝛ/

natu ſpũaliuʒ nuptiaꝝ potiſſime tũ ð pꝛi

mo modo.videlicet de illa vnione ⁊ ↄtem

platione qꝗᷓ ſit in raptu Pꝛimũ hoꝝ liquet
in paulo q fuit ĩ raptu intuitiua ↄtẽplatõ

ne diuĩe eſſentie traſitoꝛie illuſtratꝰ.Et li

cet paulꝰ ĩ illo raptu habuerit actũ beati/

ficũ tñ ex h̊ nõ potuit dici ꝑfecte beatꝰ.qꝛ

ñ habuit ſtatũ beatificũ necetiã illũ actũ
modo cõpꝛehẽſoꝝ puto ꝑmanẽter ⁊ ĩmo/
biliter ſiẽ habẽt beati.ſʒ fluxibiliter⁊ trãſi
toꝛie ſic lumẽ ↄtinuat᷑ i aere ad ſolã pᷣſenti
am ſolis q̃re nõ debuit dici ex h̊ pfecte be/
atus. Secundꝰ modꝰ apparet in ppheta
dauid qͥ tãta dulcedie diuĩe ſuauitatis re
pletꝰ fuit ꝙ tanq; ebꝛiꝰ clamauit.Delecta
tiones in derxtera tua vſq; ĩ finẽ innuens
p ̊ᷣ ꝙ mẽſura ⁊ magnitudo huiꝰ ſuauita/
tis nullo termino vł fine poterit coartari.
Terciꝰ mod patebit ĩ regina ſaba q̃ viſa

gloꝛia ⁊ magniſicẽtia reg ſalomonis pꝛe

magnitudine ãmiratõis defecit ⁊ in exta/⸗
ſim rapta fuit De talibo mentib verificat
illud qð ſcribit᷑ Iſa.lx.Tũc videbis ⁊ af/

flues ⁊ mirabit᷑ ⁊ dilatabit᷑ coꝛ tus.qꝛ in il

lo lumĩe thearchico tibi diuinitꝰ influxo
videbis illa q̃ nec oculꝰvidit nec auris au
diuit ⁊c.in q̊ͥ excellẽtia illius viſionis ⁊ co
gnitionis deſinngnatt.
NRo amplioꝛi vero declaratõe

Voctrina illiꝰ tercie ꝑtis ũñ ſtat
(ciũ determinatõe decretal Sci
endũ eſt ꝙ quicũq; pie libꝝ alicuiꝰ eccłia/
ſtici doctoꝛis legit ſi quid ĩ eo q̃ſi dubiũ?

ſcrupuloſu inuenerit.nõ ſtatim exardeſcẽ

do inuadit.ſed inſpicit ⁊ diſcernit ⁊ retra

ctat ex circũſtantijs ⁊ ex ſcriptis eiuſdẽ au

toꝛis.⁊ ad vltimũ pꝛiꝰ eligit cõfiteri ſe ig/
noꝛare vl nõ intelligere q; illi erroꝛis no/
tã impingere niſi maniteſta ĩ eo hereſis de
pᷣhendat᷑. Cõſtat em̃ catholicos pfes qͥ di
uerſos libꝛos ↄſcripſerũt ð eadẽ ſũia nüc
obſcuriꝰ nũc aꝑtiꝰ fuiſſe locutoſ.nec h̊ du
cit᷑ p incõueniẽti. VUarietasem̃ affert pul
critudinẽ ⁊ delectat audiẽtes ſiue legẽtes
rara ⁊ difficilia bis delectãt ait oꝛatiꝰ poe
ta. Dic igit᷑ ſepedictꝰ frater Johanes de
Ruyſbꝛoech licet ĩ tercia ꝑte libꝛi ð oꝛna/
tu ſpũaliuʒ nuptiaꝝ de illa ſublimiſſima
materia ⁊ obſcuriſſima obſcuriꝰſit locutꝰ

I alijs tñ loc ⁊ libꝛis ſuis vbi ð endẽ mate

ria dogmatiſat planiꝰ ⁊ aptiꝰ ſuã intẽtio/
nẽ explanauit. Uñ i libꝛo ſuo qͥ ðꝛ de cal/
culo vl de pfectõe filioꝝ dei ipe manifeſie
ꝓteſtat᷑ ꝙ ipoſſibile ẽ nos ex toto deiſicari

nr̃amq; creatõeʒ iĩ creatoꝛẽ mutatos amit

tere. Diuĩa em natura ſic ĩ ſe ẽimutabiliſ
⁊ incõuertibił.ita nõ ſinit aliã naturã i ſe
eſſentialr ↄuerti. Impoſſibile è eĩ vt crea
fura deꝰ vł creato? efficiat. Clerütũ deo ꝑ

tp

Uacn
tnriſt
Menti
crde,
nns
Daen
hnnn
nanite
danan.
liͤviſe
spe
Wmecd,
enft
bisteß
geinl
inturo
isan
is10

int
Focc,
bßſur
S⸗
hach
giwü:
unlii
Euen
auſcega
ie
drsW

ONAsR

osſioh⸗
Weſuti
Rtolkrkr
rit
glhis
endge⸗
hine
briöon
Pinfinn
füme⸗
inate
cend⸗
zodecl
ennanit
vodeſi
gnoonn
nuch
tni
60d
i

mediũ ⁊ ſine medio vnimur per medium
vigelicet greſue ⁊ noſtroꝝ opeꝝ. Gra em̃
dei mentẽ noſtrã irradians docet nos ve/

ritateʒ. dirigitq; nos ad om̃es virtutes ⁊
ĩ eternã dei dilectionẽ.⁊ amoꝛis exercitiũ
verũtamẽ vltra has graʒ ⁊ virtutes inter
deũ ⁊ nos mediãtes deo etiam ſine medio
vnimur qñ ĩpetu ardẽtis amoꝛis excedi/
mꝰ ome creatũ vſq; ĩ ip̃as ſuꝑſubſtãtiales
dei diuitias vbi ĩ amoꝛe cũcta trãſimꝰmo

riẽtes om̃i oſideratõe in quandã inſciẽti /

am ⁊ caliginẽ ibi agimur ⁊ ſuperinfoꝛma

mur ipᷣo vᷣbo et᷑no qð ẽ imago pr̃is. Huic

ſñie oẽs pr̃es ſuperiꝰ noĩati ↄcoꝛdãt.Cũ/⸗

q; ſic deo vnimur remanet tñ ĩ nobis ſcitꝰ
viuꝰ ⁊ amor actiuus.Qm̃ abſq; ſcitu nr̃o
deũ videre nõ poſſumꝰ nec ſine amoꝛis ex

ercitio deo vniri vnitionẽq; ſᷣuare valemꝰ
Si me ignoꝛãte totiꝰ mũdi dñs eſſem qͥd
mihi pᷣſtaret ſolatij. Idcirco ſentiemꝰnos
eternałr guſtãtes ⁊ poſſidẽtes teſte xpᷣo qͥ

alit. Hec eſt vita eterna vt cognoſcãt te ſo
lũ ven deũ ⁊c. Sic ᷣpatet vitã nr̃am eter
nã ↄſiſtere ĩ diſcreta ſiue diſtinctiua cogni

tione dei ⁊ ↄtẽplatõe dei intuitiua. Vltra
oĩa tñ hec erimꝰq̃ſi expirati ſupꝛa ſpũm ſi
ne ſpiritu ĩ abyſſali ⁊ incõpꝛehẽſibili ⁊ im
mẽſa dei głia. Itẽ ſpũs dei qͥ nobᷣ flat efflu

it ⁊ inſpirat vt deũ diligamꝰ⁊ vᷣtutes oꝑe
mur/nos em̃ ad ſe⁊ ĩ ſe attrahit ⁊ intrahit
yät in ipᷣo quieſcamꝰ ⁊ eo ęruamur.Et in
his duob eterna vita ſtat quẽadmodũ ꝑ

geris inſpiratõeʒ ⁊ expiratõeʒ diaſtole ⁊ ſi
ſtole nr̃a vita ꝑſeuerat materialis.Et ex
his patet ꝙ nõ cõtradicit decretali qꝛ ipſe
ponit ſicẽ decretał aſſerit btĩtudinẽ noſtrã
ↄſiſtere ĩ viſtone dei intuitiua ⁊ fruitõe di
uine eſſentie. Pꝛeterea ſcio ꝙ beatꝰ Tho/
mas de adqno clare dicit ꝙ i viſione q̃ vide
tur deꝰ ꝑ eſſentiã optet q deꝰ ſit ſoꝛma in/
tellectꝰ nr̃i/qꝛ quacũq; alia infſoꝛmaret/il
la nõ duceret nos ĩ eſſentiã diuinã.⁊ g̊i ip
ſa eſſentia diuĩa erit q̃ſi foꝛma intellectꝰ q̃

intelliget.Qð quidẽ nõ optet ita intelligi

; diuĩa eſſentia ſit va foꝛma intellectꝰ nr̃i
vł ꝙex ea ⁊ intellectu nr̃o efficiat᷑ vnũ ſim
pliciter ſiẽ in naturalibo ex foꝛma ⁊ mate⸗

ria naturali.ſʒ qꝛ ꝓpoꝛtõ diuĩe eſſentie ad

intellectuʒ noſtꝝ eſt ſic ppoꝛtio ſoꝛme ad
materiã ⁊ ꝙ fiãt vnũ qᷓ;tũ ꝑtinet ad actuʒ
intelligedi.Et vlteriꝰ dicit ꝙ deꝰ ĩ patria

nõ tm̃ erit cognitio q̃ cognoſcet᷑ ab aia ſʒ

ætiã ꝑ quã aĩa cognoſcet.Ex q̃ cõcludit᷑ ꝙ

ſuã eſſentiã eſt ↄiungibilis intellectui nr̃o
nõ tñ ſic quin ibi erit lume gloꝛie mediuzʒ
qð eleuabit intellectũ noſtꝝ ad ̊ ꝙ poſſit
ↄiungi eſſentie increate.ſʒ ab h̊ medio nõ

dicit᷑ cognitio mediata.qꝛ non cadit inter
cognoſcætẽ ⁊ rẽ cogniiã ſʒ eſt iſtud qð dat

cognoſcẽti vim cognoſcẽdi. Iſtud erit in
patria. Sʒ ĩ ſtatu vie nullꝰ intellectꝰpure
creature pᷣt in viſione deiꝑ eſſentiã ꝑueni
reꝑ aliquã diſpoſitõeʒ ſibi inherẽtẽ.ſʒ cõ/⸗

tingit aliqñ diuina vᷣtute ꝙ aliq̃ res mira

culoſe ꝑducit᷑ in aliqd in qd nullo modo
pᷣt ꝑ aliq̃s diſpoſitões ſibi inherẽtes ꝑdu/
ci.ſic ꝙ virgo pariat ⁊ ꝙ ignis in aia cõbu
rat.Et ſiłr pᷣt miraculoſe ſfieri ꝙ diuĩa vir

tute aliqͥs intellectꝰ creatꝰ nõ habens niſi

diſpoſitões vie eleuet᷑ ad videndũ deuʒ ꝑ
eſſentiã.nec tñ ex tali viſione dicit᷑ beatui
ſimpliciter.ſʒ ſᷣm qͥd tm̃ qᷓ;tũ cõicat ĩ actu

beati. Puto ꝙ bec dicta beati thome ppa
biliter ſuſtineri poſſũt abſq; ꝑiculo here/

ſis ⁊ piudicio fidei. Inſuꝑ pᷣdictꝰ mꝗr̃ di/

cit ꝙ nullꝰ theologoꝝ vnq; talẽ modũ be
atitudinis poſuerit qtis ab iſto autoꝛe ex
plicat᷑ videlicʒ q aĩa tũc deſinit eſſe in illa

exiſtẽtia quã pꝛiꝰ habuit ĩ ppꝛio genere ⁊

ↄuertit᷑ ſeu trãſtoꝛmat᷑ ⁊ abſoꝛbet᷑ ineſſe di
uinũ ⁊ i illud eſſe ideale defluit qð habuit

ab eterno ĩ eſſentis diuina. Pꝛo cuiꝰ dicti

euidẽtia eſt ↄſiderandũ q qñ aliq̃ ſcriptu/

ra eſt miſtica ⁊ obſcura tũc obſeruãdũ eſt
qꝙ interpᷣtatio fiat ſm inteſntionẽ dicentis

Nihil eſt em̃ ita bñ dictũ qð nõ poſſit ma
le interpᷣtando ⁊ narrãdo depꝛauari. Fa/
teoꝛ ergo ven eſſe 2 nullꝰ doctoꝝ moduʒ
beat ſᷣm quẽ iſte mgr̃ ſua ver
ba intelligit ⁊ recipit. Sed nequaq; arbi

beatitudĩs ponit

troꝛ autoꝛẽ huiꝰ libꝛi ita deſipuiſſe ipſe
ſic ſentiret ſiẽ iſte mgr̃ ſibi imponit necil⸗

lũ ſenſũ vᷣba ſua pᷣtendunt ſi diligenter in

ſpiciant᷑.ſʒ potiꝰ ſic ĩtelligẽda ſũt.q; mẽs
dulcedine verbi diuini illecta rapit᷑.⁊ illa
bit᷑ a ſeipᷣa vt verbo fruat᷑. Illicq; ibi noſ/
metipſos excedimꝰ in caliginẽ ⁊ in modi

carentiã inſcrutabilẽ ibi nos deꝰ ex nobiſ

beat thomas fuit iſtiꝰ opinionis ꝙ de' b

ipᷣis trahit trãſſoꝛmat ⁊ deglutit in ibſam

ꝓfundiſſimã diuinitat trâquillitatem in
ipᷣam ſui ſuꝑeſſentiã ⁊ ſui ſpũs vnitatem
gamoꝛiſq; abſoꝛptõeʒ vbi vi amoꝛis exta/
tici aſſequimur illã ↄfoꝛmitatẽ ⁊ deifoꝛmi

tateʒ quã ſᷣm rõeʒ idealẽ habuimꝰ ab eter

no ĩ mẽte diuina ibiq; vnũ effecti ſumus

SDeffſio iohãnis ð ſcoenhauia dictoꝝ

cum deo. Hec vnitas non intelligẽda ſᷣm
identitatẽ realis exiſtẽtie.ſʒ ᷣm quandaʒ
ↄfoꝛmitatis ⁊ trãſſoꝛmatõis ſilitudinem
Nequaq; ergo eſtimãdũ eſt pᷣſatũ fratrem

Johannẽ de Ruyſbꝛoech fuiſſe iſtius opi

nionis vel erroꝛis ꝙ voluiſſet aſſerere ſpi
ritũ rõnalem in beatifico vniri diuine eſ/
ſentie ꝑ trãſfoꝛmatõeʒ eſſentialẽ in identi
tatẽ diuine nature.aut q; nõ ſit neceſſariũ

ꝙ potẽtia intellectiua creata ſit eleuata ꝑ
habitũ ſuꝑnaturalẽ lumiĩs glie ad elicien
dum actũ beate viſionis. Sʒ ita videt᷑ ſſa
pere ꝙ qꝛ ipᷣe deꝰ ꝓpter ſummã eiꝰ ſimpli /
citatẽ mẽti illabit᷑ ideo cognoſcemꝰ eũ in
ſeipo obiectiue ⁊ etiã per ſeipᷣm repᷣſentati

ue vt ly in ipᷣo excludit mediationẽ ſpeci/

ei qꝛ ĩ patria deuſ abſq; ſpecie ⁊ ſibitudine
cognoſcet᷑.⁊ ly per ipᷣm excludat mediatö
nẽ lumiĩs extranei diuinã eſſentiã redſen/
tantiſ.qꝛ eſſentia diuina ĩ ſuo ꝓpꝛio lumi
ne videbit᷑. Hõ em requirit᷑ aliud lumẽ de
ſoꝛis ab eſſentia.ſiẽ lumẽ ſolis requirit»ad
videndũ coloꝛes ⁊ reꝝ ſpecies:q̃s in tene/⸗

bꝛis videre nõ poſſumꝰ.ſʒ ꝑ ̊ nõ vult di/

cere/quin actu nr̃o creato/ipᷣm deũ cogno
ſcamꝰ/⁊ ꝑↄſequẽs oꝑtet ipa potẽtia in
tellectiua ſit ꝑ habitũ ſuꝑnaturalẽ infoꝛ/

mata vt poſſit ꝑtingere ad iſtud obiectuʒ

ſinitũ ad qð ex ſe ꝑtingere nõ pᷣt.Et qꝛ in

„

viſione beatifica ibm Vſũ nõ videt ꝑ imi
litudinẽ ſʒ ꝑ eſſentiã efficit᷑ qdãmodo in/
tra videntẽ. Ex G̊ aũt ꝙ ipᷣm viſũ receptũ

eſt intra vi
fiat q̃ſi quedã penetratio mutua ꝑ amoꝛẽ
ſic dicit᷑ Joh.iij.Qui manet ĩcharitate ĩ
deo manet ⁊ de in eo.Ad vnionẽ aũt ma
xime ↄueniẽtis ſequit᷑ delectatio ſũma ⁊ ĩ
Hᷣ pficit᷑ noſtra felicitas.Ex q̊ patet ꝙ; gau
diũ fruitõis in actu diuine viſionis q̊ vi/
det᷑ diuina eſſentia nude in ſeipa inchoat

ſʒ in dilectõne ⁊ amplexu vnitiuo ⁊ guſtu
affectuali diuine dulcediniſ pfici ⁊ ↄſum
mat᷑. Quãuis em̃ fruitio nõ ſit ſine viſio/

ne. pfecti eſt tñ in dilectõe. Sic em̃ hic ꝑ⸗
fectiuſ eſt diligere q; agnoſcere ſic ⁊ ibi in/
tellectꝰ noſter implebit᷑ leticia viſionis:ſʒ
affectꝰ noſter implebit᷑ leticia dilectionis
cui ↄuenit ↄire ⁊ trãſtoꝛmare.ed gaudiũ
beatitudinis tria ↄcurrũt.perſecta viſio.

plena cõpꝛehenſio.inheſio amoꝛis conſũ

mati. Et ĩ iſto ſtat tota ſũma dictoꝛuʒ fra
tris Johãnis de n ibꝛoechncementinʒ
pᷣſentẽ materiã. Uñ ſicut ex ipᷣis dictꝭ ma/

deſttẽ vnit ſibijpᷣm videntẽ. vt

nifeſte colligi ⁊ elici p̃t ipᷣe ponit beatitudi

nẽ noſtrã ↄſiſtere in diſtinctiua ſiue diſcre

tiua cognitõe ⁊ ↄtemplatione dei intuiti
ua.⁊ hanc vocat beatitudinẽ actualẽ.⁊ in

fruitione dei quieſcitiua vbi ala igne diui
mamoꝛis reſoluta liq̃ſcit ⁊ deficit a ſeipſa
⁊ ſpoliata oĩm viriũ ſuaꝝ ppꝛia ⁊ natura

li actiuitate mentalẽ ſimplicitatẽ induit ?

imaginis increate aſſequit᷑ aſſimilationẽ.
GBaudiũ fruitõis eſt tante magnitudinis

⁊ tã indicibilis ſuauitatꝭ ꝙ mẽs beata vel

humana plene cõpꝛehẽdere nõ p̃t.ſʒ tota

abſoꝛbet ex plenitudine illiꝰgaudij ſiẽ ſtil

la aque abſoꝛbet᷑ a vino foꝛti.vt diẽ Ber̃.

Et iſtũ guſtũ fruitõis oẽs vires aie indici

bili gaudio abſoꝛbẽt ⁊ hãc inheſiopẽ ⁊ am
plexũ mellifluũ indiſſolubilis charitatꝭ et
abſoꝛptionẽ abvſſabilẽ amoꝛis vbi aĩa in

abyſſat᷑ ⁊ totaliter in deũ traijcit᷑ ⁊ trãſtoꝛ⸗

mat᷑ appellat beatitudinẽ eſſentialẽ.qꝛ ibi
aĩa oĩm viriũ ſuaꝝ actiuitate ſpoliatur⁊
vtit᷑ ſola ↄſolatõe diuĩe ſuauitatis. Ibi in

quit in pace in idipᷣm doꝛmit ⁊ requieſcit.
doꝛmit ĩ quietatõe plena intellectꝰ.requ
eſcit in plena ſatiatõe affectꝰ.Et ſic patet
ꝙ ſenſus eiꝰ eſt veriſſimus nec diſcrepat a
ſentẽtia ſanctoꝝ patꝝ Et ſi eſt aliqͥs erroꝛ
in dictis ſuis ille ſolũ ſtat in qͥd nois.noia

aũt ſũt ad placitũ.⁊ ideo talis erroꝛ nõ eſt

magni ponderis.O, aũt dicit᷑ ꝙ ad fruiti

onẽ ſpectat plena cõpꝛehẽſio.h̊ non eſt ſic
intelligẽdũ ꝙ beati cõpꝛehendũt totaliteꝛ

ipᷣm deũ ſᷣm omnẽ modũ q̊ eſt cognoſcibi
lis.talis em modꝰ cõpꝛehenſionis diuine
nature eſt impoſſibilis omni creature vt

patet Joh.i. vbi dicit᷑.deũ nemo vidit vn

q;. Sʒ iſte modꝰ cõpꝛehenſidnis attendi

tur q;tũ ad ĩmediationẽ cognitõnis.deq̃
ſuperiꝰ dictũ eſt. qꝛ beati verbũ eternũ et

oĩa alia in ſeipᷣo ⁊ ꝑ ipᷣm cõpꝛehendẽt ⁊ co

gnoſcent. Juxta illud pᷣs. In luminetuo

—

videbimꝰ lumẽ h̊ eſt teiᷣm qui es lumen

ſubſiſtens dicit Auguſtinꝰ.

0

fratris Johãnis ð ruyſbꝛoech
ꝗᷓ dñs cancellari in epla iue
iãda tanq; erronea vel

cat eſſe repu male

explicata quoꝝ pꝛimũ eſt iſtud q öe. Per,⸗

dit᷑ aia ↄtemplantis ĩ eſſe tali diuino abyſi
ſali.ita ꝙ non ſit reꝑibilis ab aliq̃ creatu/
ra. ̊ ven eſt ſi ſane itelligat. Sic quippe
intelligendu eſt e in h gdu ↄtemplatõnia

Eſtat nũc vlteriꝰ videre qliter
ſane intelligẽda ſunt illa dicta

la iudi-/

n
in

itudl
tdiler
Muit⸗
Main

ede

Ateſcg
Emnn
eihaut
tlgtioni.
Utudinis
dennvch
nßtota
inſiſti
tdi dẽ.

8gieinicad

ſopetan
untnger
pbiaiain
inniſſcn⸗
adeſdi
uarur
ns Pin
uineanicſe:
tllegnnn
Aſehn
Noe:
uipen
A
nhöͤck
AAfrici
ickſi
rhis
N
Wsdane
Cenmen
ndid
dismt
öns
chidan

—

qßñ mens rapit in diuini luminis abyſſũ
oĩm exterioꝝ obliuiſcit᷑neſcitq; penitꝰ ſe

inn am / ſeipᷣm exuit ⁊ diuinũ induit quen/
dã affectũ ⁊ ſuꝑmundanũ/totaq; trãſit in

deũ ſuuʒ /⁊ in aliã gloꝛiã quã creatura ſub
eſſe creaturali nõ attingit.qꝛ in tali ſtatu

eſſe ſuum creatũ ⁊ ſue nature hõ excedit/
ſub eſſe diuĩe gre ita ſublimiter diuie ſub/

ſtantie vnit᷑ ꝙ oẽs vires ⁊ potẽtie rõnaleſ
ſupꝛa ſe eleuant᷑ ⁊ in diuinã claritatẽ traãſ/

foꝛmant᷑/⁊ ſic non eſt reꝑibilis ibi ab aliq̃
creatnra. Supꝛa intellectũ em̃ ⁊ mentem

ibidẽ deũ cognoſcit. Intellectꝰ em noſter
⁊ ſenſus coꝛpoꝛeꝰ intra terminos creatu/
re exercent᷑ nec etiã intellectuſ excedit ens
aut ſpeculũ. Unitio aũt excedit ſublimiꝰ

intellecuũ theoꝛicũ qᷓ; intellectꝰ imagina/

tionẽ vel ſenſuzʒ. Mens em̃ in hac vnione

diuina ⁊ extatica tranſcendit omnẽ crea/

turã ⁊ ſeipᷣaʒ ⁊ omnẽ actũ viriũ appᷣhenſi/⸗
uarũ.Et ꝓ tãto dicit᷑ ꝙ nõ eſt reꝑibilis ab

creatura.Ald hanc abſtractionẽ dyoniſi
inuitabat thimotheũ ĩ miſtica theologia
dicẽs. Tu aũt amice thimothee/circa mi

ſticas viſiones foꝛti ↄtritõe ⁊ ſenſus relin

que ⁊ intellectuales oꝑatões ⁊ oĩa ſenſibi

lia ⁊ intelligibilia ⁊ oĩa exiſtẽtia ⁊ nõ exi /
ſtentia.Et ſicut eſt poſſibile ignote ↄpſur,/
ge ad eiꝰ vnitionẽ q̃ eſt ſuꝑ omnẽ ſubſtan /
tiã ⁊ cognitõeʒ.etem̃ exceſſus tuijpſiꝰ ab
om̃i irretẽtibili ⁊ abſoluto mũde ad ſug/
ſubſtantialẽ diuinaꝝ tenebꝛaꝝ radiũ ſur-
ſum ageris. vide aũt vt nullꝰ indoctoꝛuʒ
hec audiat. In h̊ vxbo dioniſij ſapiẽtia ſũ

ma includit᷑/⁊ culmẽ totiꝰ ꝑfectõis vt poſ
ariopagite. ¶ Dð pᷣterea ſubiügit ꝗ intẽ
tio autoꝛis pᷣati videt᷑ eſſe aĩa delinit eſ
ſe in illa exiſtẽtia qua pꝛius habuit claret

ſibile eſt / via Begt labner cnins u—

ex ſupꝛa dictis ꝙ intentio autoꝛis talis ñ
fuit qlis expꝛimit᷑ a pᷣdicto magiſtro.ſʒ ex

abundãti licet nõ incõueniẽter poſſumuſ

dicere ꝙ intentio autoꝛis talis eſt ꝙ excel /

lentia rationalis creature in h̊ ꝑficit ⁊ cõ/
ſummat᷑ qñ ↄſurrectõe amoꝛis extatici in

illud pꝛincipiũ reuertit᷑ vnde pꝛimoꝛdia/

liter exiuit.⁊ q aĩa intrat in iſtud diuini/
tatis archanũ ⁊ in illud intime quietis ſe
cretũ.tunc non opoꝛtet ꝙ ibi fiat coꝛpis ⁊

aĩe diſſolutõ/ſʒ in hmõi trãſtoꝛmatõe aia
diuidit᷑ a ſpũ ꝑ hũc modũ vt qð aĩale coꝛ⸗/

pulentũ ⁊ fetulentũ eſt deoꝛſũ remaneat.

Sladpüs aüt ⁊ qð ſpũale eſt ad ſũma euolet

is tuyſbꝛoech .

1

tur/a in eandẽ imaginẽ trãſtoꝛmet᷑. Nibil

in creaturis vt dicit Richarq in libꝛo de

lius cernitur / vbi iſtud qð eſt eſſentialiter

vnũ atq; indiuiduũ /in ſeipᷣm in quandaz

poꝛtionẽ diuidit/neq; in hoĩe vno alia eſt
eſſentia eiꝰ ſpũs atq; alia eiꝰ aĩa ſʒ vna ea

demq; ſubſtatia ſimplicis nature. Hlõ eim
in h gemino vocabulo gemina ſubſtantia

intelligit /ſʒ tñ ad diſtinctõeʒ ponit᷑ gemi/

na poꝛtio eiuſdẽ eſſentie. Uñ ſupioꝛ p ſpi
ritũ.alia inferioꝛ ꝑ aiaʒ deſignat᷑ S— n p
planioꝛi intellectu iſtoꝝ habedo eſt ↄſide

randũ ꝙ ſpũs noſter qũ; intantũ coꝛxe

⁊ aĩa diuidit᷑ vt ſpũs in ſpiritu ⁊ aſſerat᷑ et

qñq; ſpũs ſupᷣ ſpũm eſſe dicat᷑⁊ qũq; ſpi
ritus ſine ſpiritu eſie credat᷑. Pꝛimũ patz

in Johãneq de ſeipſo dicit Alpoc.i. Ego

fui in ſpũ duico die. Oð exponẽs haymo

ſuꝑ apocalipſim dicit ſic. Johãnes ſic in
ſpiritu fuit ꝙ tñ ipᷣaʒ carnẽ ſundit nõ de/
ſeruit ſʒ ſpiritui eternitatis ſpũs ei adhe

ſit ⁊ a ſpũ docẽte aſſumptꝰ fuit ſpũs docẽ

dus. ideo tã mirabilia ⁊ pfunda vidit. Ri
chardꝰaũt exponẽs idẽ verbũ dicit ſic/an
H eſt ſpum in ſpũ eſſe ſemetipᷣm intra ſeip
ſum totũ colligere ⁊ ea que circa carnẽ ſeu
etiã ĩ carne gerunt᷑ interim penitꝰ ignoꝛa/

re. Secindũ liqt in petro ð qᷓ in actibo ci.

Dõð exponẽs Richardꝰ libꝛo.ij.de ↄtẽpla

tione. Hoc ſane non inſipicer dicit᷑ ꝙ pe/

trus lõge ſupꝛa homiezʒ fuerit. qꝛ loge a ſe

metipᷣo ⁊ ſupra ſemetipᷣm receſſit.Alioqͥn

nõ erat a q̊ ad ſe reuerteret᷑. Hoc idẽ oſtè/

dit hugo ſuꝑ ſeptimũ hierarchie dicens.
Acutũ ꝗamoꝛis eſt cũ oĩia trãſcendẽdo de/⸗
ſpicit Suꝑferuidũ aũt amoꝛis eſt cũ etiã

ſemetipm ntemplado relindt. : in otepla
tione dilecti ſe ðſpicit ⁊ miro modo fit vðt

p dilectõis ignẽ in illũ ſuſtollit q eſt ſupꝛa

ſe ⁊ ꝑ vim amoꝛis expellit᷑ ⁊ exeat a ſe nec

ſe cogitat dũ deü ſolu amat. erciũ appa
rebit in regina ſaba de legit ij. Reg. ilij.

c. ꝙ regina ſaba vidẽs ſapiẽtiã ſalomonis

2 domũ ⁊ habitacula ⁊ oꝛdinẽ miniſtran/

tiũ nõ habebat vltra ſpũm.Oð exponẽs

Richardꝰ lib.v. ð̊ ↄtemplatõe.c.xij. rete
nõne dicit᷑ ſpũs ſeipᷣm nõ habere.qũ inci/

pit a ſeipᷣo om̃ino deficere ⁊ a ſuo eſſe ĩ ſu /

nũ ſtatũ trãſire/in mirabili trãſſiguratõe/

cc

permundanũ quendã ⁊ vᷣe plus q; huma

Deffẽſio iobãniſ ð ſcoẽhauia dictox

ſpũs ille ab humano videat᷑ in diuinũ de
ficere ita vt ipᷣe iã nõ ipſe eo dũtaxat tpeã
dño incipit altiꝰ inherere. Qui aũt adhe//
ret deo vnꝰ ſpuũͦs eſt. Et ſic totũ ĩ iſtud di/
uinitatꝭ archanũ ĩtrat clamãs cũ pᷣs.defe
cit ĩ ſalutare tuũ aĩa mea.hec ille. Iſto ha

bito ⁊ intellecto facillime oĩa illa dicta hu

ius tercie partis de nuptijs intelligunt ⁊
exponunt᷑. ¶ Ex iſto patet facillime intel
lectꝰ clauſule illiꝰ q̃ ſ ubiungit. In ipa qui

dem ſui vacuitate ꝑ fruitiuũ amoꝛẽ ſpũs

ꝑdit ſemetipᷣm deiq; claritatẽ nullo inter

mediãte ſuſcipit. Spũs ſemetipᷣm ꝓ tãto
dicit᷑ ꝑdere.qꝛ ĩ tali ſtatu vbi ſpũs huma/
nus intantũ amoꝛis feruoꝛẽ ſupꝛa ſe rapi

tur vt merito ſine ſpũ eſſe dicat᷑.factus eſt

tanq; vas pditũ.eo ꝙ ſemetipᷣm nõ ſentit

ſʒ penitꝰ a ſeipo exinanit᷑ abſoꝛbet᷑ ⁊ deli⸗
cit.luce clariꝰ ↄſtat ꝙ ↄgrue dicit᷑ e regina
ſaba ſpũm ſuũ ꝑdidit q̃ vltra ſpũm nõ ha
bebat. Sic ſilr paulꝰ ↄueniẽter dicit᷑ ſpi⸗/

ritũ ſuũ ꝑdidiſſe qñ in raptu ↄſtitutꝰ vtꝝ

in coꝛpꝑe vel extra coꝛpus eſſet ignoꝛauit.
Oñ aut mens humana hũc ſupmum ver.
ticẽè id eſt mẽtis exceſſũ attigerit tunc dei

claritatem nullo intermediate ſuſcipit qꝛ

ab omib imaginib ⁊ ſimboliſ abſoluit ⁊
ab oĩb opatõib oĩm viriũ appᷣhenſiuarũ
tã inferioꝝ qᷓ; ſuperioꝝ ociat᷑ atq; in ſuper

ſubſtãtialẽ radiũ diuine luciditatis ducit᷑

remoto om̃i velamine: iĩmediate deo vni

tur. ſicq; dei claritatẽ nullo intermediãte

ſuſcipit. Iſtus autez qð dicit ac ſine inter
miſſione ip̃e fit ea claritas quã accipit ſatꝭ
claret ex pᷣdictis nõ ſic intelligendũ/⁊ qua
liter doctoꝛes ſancti idẽ ſentiũt. Uñ ĩ epi
ſtola inferiꝰannotata ſic habet᷑. Hac hoꝛa
incæéſi ſiẽ aqᷓ gutta vniat᷑ infuſa multo vi/
no. Sic iſta efficit᷑ lux in dño optimata ĩ

optimo. Optima quippe ac omipotẽs ef

ficit᷑.qñ in optimũ ac in om̃ipotentẽ tota
traijcit᷑ Cui ſatis ↄcoꝛdat ſuꝑ ſeptimũ an
gelice hierarchie dicẽs. Contẽplatio ẽ dei
fica ſibitudo qꝛ dũ ꝑ eã illuminati lucẽtes

fiũt qdᷣãmodo ipᷣiꝰ lumĩis lucẽtis ſibitudi

nẽ accipiũt.Qũuũo em̃ aer ſolis luce ꝑfuſus
in eandẽ trãſtoꝛmat᷑ lumĩs claritatẽ adeo
väyt nõ tã illuminatꝰ q; im lumẽ eſſe vide/
atur. Et ſic ferrũ in ipᷣm ignẽ miſſũ magiſ

efficit ignis q; ignitũ. Dic viri ꝑfecti cha

ritate induti ſiue imbuti charitas vident᷑

potiꝰ vt emphatice loq̃r q; charitate ſuc/

cenſi. Induimini ergo dum ſic aer lucẽ ſi

cut ferrũ ignẽ. ⁊ eritis lux in dño. Siẽ em̃
ferrũ inflãmatũ accipit ĩ ſe foꝛmã ignis et

dat ſe totũ ⁊ nõ partẽ ⁊ eripit ſe ſibi/rema

nendo ĩ ſe ſubſtatialiter inflãmatũ /ita aĩa
vnita deo ꝑ ignẽ diuini amoꝛis q̃ſi totam

dat ſe ⁊ mittit ſe in deũ ⁊ in deũ trãſſoꝛma
ta nõ mutata ſubſtãtia ꝓpꝛia trãſſoꝛmat
ſe totã in deo amoꝛeq eſt vita ſua ⁊ amo
rẽ fit qſi tota diuia. Naturale nãq; eſt qñ/
cunq; aliqð trãſſoꝛmat᷑ in aliud iſtud acci
piat ꝓpꝛietates ⁊ ↄoditõnes illiꝰ nature in

quã trãſfoꝛmat᷑. Sic igit᷑ mẽs deuota cũ ĩ

mmethearch ie Nnreaa qdᷣãmodo
claritas quã accipit.¶ Itẽ qð ſequit᷑ depẽ
detq; noſtꝝ eſſe creatũ ab eſſe eterno ⁊ fm
elſſentialẽ exiſtentiã vnũ cũ illo eſt /ſic acci

piendũ eſt.q; mẽti nr̃e diuiĩa eſſentia realit

⁊̃ſentialiter cõicat᷑. Ubiqʒ totꝰ eſt deꝰ ꝓ
exiſtentiã ſʒ nõ in ſingulis eq̃liter ꝑ efficiẽ
tiã. Et licet ex toto ſe vbiq; oꝑet᷑ tñ nõ to

tũ qð potẽtie ſue ẽ vbiq; ĩmo potiꝰ nuſq;

opat᷑. Un qꝛ ppꝛiũ eſt diuine nature reb

illabi ⁊ eoꝝ intimis cõmoꝛari ⁊ ꝑ ſui illa⸗/

pfſum oſeruare reꝝ naturas ne decidãt in
noõ eſſe.idcirco dicit ꝙ nr̃m eſſe creatũ de/

pendet ab eſſe eterno.iuxta illud qð phᷣs

dicit ĩ libꝛo de celo ⁊ mũdo.Ab h̊ quides⸗
ente.ſ.deo depẽdet celum ⁊ terra.Etqꝛ ex

nature ſue ꝓpꝛietate cõpetit ipᷣi deo vt in

hHabitet intimo aie rõnalis. ppter qð diẽ
Aiußs.tu intimioꝛ intimo meo ꝓpterea di /

cit ꝙeſſe noſtꝝ creatũ ſm eſſentialẽ exiſtẽ
tiã vnũ cũ illo eſt. diuerſe ſubſtãtie ſũt ſpi/

ritus dei ⁊ ſpũs hoĩs ⁊ ergo ſpũs hoĩs nõ

eſt ita vnꝰ cũ ſpũ dei ſiẽ fil cũ patre vnui
eſt deꝰ. Sʒ qꝛ illapſu ſue pᷣſentialitat in/

babitat aĩaʒ rationalẽ quã inter oĩa crea/
ta imagine ſua inſigniuit.pᷣenes quã ima

ginẽ tranſfoꝛmat᷑ trinitati ꝑſonaꝝ ⁊ ꝑtici

pabilis eſt diuine nature ⁊ beatitudiniſ il

lius.ideo dicit ꝙ om̃e noſtꝝ creatũ ſᷣm eſ/

ſentialẽ exiſtẽtiã vnũ cũ illo eſt. Oe em̃ ſa
ctis ſuis triplicẽ vnionẽ tribuit.ſ.nature.
gr̃e.⁊ głie.Et de hac vnione naturali per

—

ctũ iſtud eſt intelligendũ. ¶ Qualiter aũt

quã deꝰ cõmoꝛat᷑ in intimo rõnalis di

illud ſit accipiendũ. Uniuerſi quoq; ſupᷣ
ſui creationẽ in vite ↄtẽplatiue altitudĩe
ſublimati vnũ ſũt cũ hac deiſica claritate
ĩmo ipᷣa claritas ipᷣi ſũt.atq; in eo q̊ vidẽt

⁊ qð vidẽt lumine idẽ fiunt.ſatis patet ex

Sgictis ⁊ ſpẽaliter ex his ꝗᷓ dicta ſut in illa
cauſula.ic ſine intmuſſioe fit ipᷣa clarital

—.—, —

— - —

— „ — —

ſcn/
ſbi
ſe
ſcc

—— — — — — — = =

—

Ri⸗
Men
ilnei
enm
enlen
iſt
tn
igeſi
ſkudge
naturein
wotachi
Winoco
enidede
nendefn
bſcaci
harenlt
Sckde
crocfie
Ain
NW oſz
Muwen
Wahſir
nedunin
checrix
ninaß
Dohat⸗
EiN
wiß
nrcödi
Nendi⸗
nnilleult
fdeſinſhi
Wswös
Günanen
ſentalin
ingnn
benesge
ionutn
5hanmm
Eoriinl
Nuiu
vuumtipe
i nag⸗
tiue Ain⸗
eiicncnn.
ineoiit
ſtspi
ſi

IJobãnis ruyſbꝛoech

quã accipit. Nõ em̃ vult autoꝛ iſte dicere

ꝙ ſpũs adherẽs deo ꝑ amplexũ vnitiuũ⁊
ſupꝛa ſe raptꝰ virtute extatici amoꝛis ꝙ fi
at vnꝰ? vel idẽ cũ deo ſimpliciter ſubſtãatie
identitate qꝛ h̊ eſt impoſſibile ſʒ fit vnꝰ cũ
deo / trãſfoꝛmatõis ſiłitudine/greq; ⁊ bea
titudinis participatione/feruidi amoꝛis
amplexu ⁊ inheſione Et h̊ ſatis innuit in

his vᷣbis qᷓ poſtea ſubiũgit vniuerſi deuo

ti ſpũs vnũ cũ deo ꝓfundo amoꝛis deflu⸗

uio ſũt effecti nõ quomodolibet qͥdẽ vnũ

ſʒ idipᷣm qð eſt ipᷣa in ſe eſſentia dei.eo mõ
quẽ deiſica beatitudo reqͥrit.Et iſtud idẽ
mlłti ſancti doctoꝛes dixerũt.ſ.beatꝰ dio/
niſiꝰ. Bernardꝰ. Hugo.ſic patet ex ſupꝛa
allegatis.Siẽ in ipᷣa beatiſſima trinitate
a patrefiliꝰ egredit᷑ ab vtroq; ſpũſſanctuſ

amoꝛ verꝰ pꝓcedens ↄnectit patrẽ ⁊ fliuum
ſica fonte bonitat ſuꝑne ſapiẽtia vnitiua

ꝓcedens mẽti deuote illapſa tanta vnio/

vt vnũ dicat᷑ eſſe cũ ibo Hãac vnitatẽ pete

bat xpᷣs cũ dicebat. Rogo pr xt ipᷣi vnum
ſint ſic ego ⁊ tu vnũ ſumꝰ ¶ Pꝛoinde his
verbis q̃ ſequunt᷑.vidẽt inſuꝑ ſentiũt ⁊ in

ueniũt py h deificũ lumen ſe km eſſe vita gq
ſuã increatã eandẽ foꝛe ſimplicẽ diuinita/

tis abyſſũ ſatis mihi ↄcoꝛdare videt᷑ ſen/
tentia ſancti auguſtini in. vi. lib.ↄfeſſionũ
vbi dicit. Inde ãmonitꝰ redire ad meipᷣim

intraui in intima mea duce te ⁊ potui qmm̃
factꝰ es adiutoꝛ meꝰ ⁊ intraui ⁊ vidi q̃licũ

q; oculo aĩe mee ſupꝛa eundẽ oculum aĩe

mee ſupꝛa mentẽ meã lucẽ dñi incõmuta//

bilẽ nec ita erat ſupꝛa mentẽ meã ſic oleuʒ
ſupꝛa aquã.nec ſicut celũ ſupꝛa terrã ſʒ ſu
perioꝛ qꝛ ipᷣefecit me ⁊ ego iferioꝛ qꝛ factꝰ
ſũ ab ea.Oni nouit veritatẽ nouit eã.no/
uit et᷑nitatẽ charitas nouit eã.Ad cuiꝰ
euidentiã eſt ſciẽdũ ꝙ creature pᷣexiſtũt in
mẽte diuina ſiue ĩ deo ſimpliciter ⁊ vnice
⁊ B qᷓ;tum ad tria exẽplaria ſᷣm rationẽ di
ſtincta. Pꝛimo pᷣexiſtũt creature in diuĩa
eſſentia ſm rõnes ſuas pfectionales ⁊ qꝛ

om̃es ꝑfectões ſũt in deo vnitiſſime ideo
ſic ſub om̃imoda diſtinctõe in eſſentia p/

exiſtũt diuina eſſentialit᷑ potẽtialit᷑ ⁊ cau/

ſaliter. Scðo pᷣexiſtũt in mẽte pr̃na oꝛigi

naliter ſm rõnes ſuas vydeales ⁊ iõ ibi pu
to apparet creaturaꝝ diſtinctio ſᷣm rõneʒ
intelligẽdi.Tercio pᷣexiſtũt in ᷣbo eterno

tanq; in exẽplari ꝓpꝛio q;tũ ad rõnes ſu /

as factiuas ⁊ exemplares.⁊ ideo ibi appa

rent ſititndinee rex ſub diſtinctöe pfecta
Eſt autẽ intelligendũ ꝙ cũ creatura dicit

in deo pexiſtere m ſilitudinẽ ſuã exepla/⸗
rẽ nõ eſt intelligendũ ꝙ illa ſiłitudo ſit ali

qð additũ eſſentie.qꝛ ſic aliqð accidẽs ca/
deret in deũ. Sʒ illa ſiłitudo eſt realit᷑ i/
ſa diuina eſſentia ⁊ ipᷣm verbũ intellectuʒ
tñ cũ habitudine put eſt imitabile ⁊ ꝑtici
pabile a creatura. Uult ergo autoꝛ in ver

bis pᷣtactis dicere ꝙ qũ mẽs rõnalis rapi
tur i diuĩe lucis abyſſũ ⁊ ſupꝛa ſe eleuatur

ſtatim deũ ſentit ⁊ inuenit ⁊ experimẽtali

ſuauitate deguſtat. ꝙ ipᷣa creatura non eſt
aliud in deo fm ſuũ vydiale q ipa creatrix
eſſentia put dicit An. ¶ Poꝛro illud vl

timũ dictũ ꝙ ſepedictꝰ męꝗr᷑̃ cenſet calũni
andũ ⁊ repꝛobandũ videlicet. Illic ſpůg
eſt ſupꝛa ſemetipᷣm trãſlatꝰ ⁊ deo viuifica
tus guſtãs vadẽſq;ʒ in vnitate viuide abiſ

ſus in q̃ ſeſe ſ̃m eſſe ſuũ increatũ poſſidet

immẽſas diuitias q iemet eſt iuxta eum
modũ q egs de guſtat ⁊ videt. non diſcre
pat a veritate ſi recte intelligat᷑ ⁊ pie inter

ptet᷑. Intellectꝰ em̃ hoꝝ verboꝝ talis eſt.
ꝙ qñ ſpõſus celeſtis introducit ſpõſã ſuã

in cellã vinariã id eſt abyſſũ ſue dulcedis
ei ↄcedit deguſtare tũg plenũ gaudiũ ⁊ ꝑ/
fecta delectatio ſpõſe id eſt mẽti deuote p
pinant᷑ ex qb totũ deſideriũ eꝰ ꝑfecte qe⸗

tat᷑qꝛ tũc introducit᷑ in gandiũ dñi ſui.et
in cubiculũ genitec ſue qð nihil aliud eſt
qᷓ; ipſa diuina eſſentia ſub rõne obiecti be

— .‚—⸗ 6 „—ð

atifici ⁊ vt exẽplar ⁊ ydea ronalis creatu/

re.qꝛ vt ſic habz mentẽ rõnaleʒ pꝓpꝛie qui

etare tuc aſſequit vbertatẽ ⁊ affluẽtiã di
uine grea qᷓ ois ſatietas ⁊ gre fecũditas in
aĩam diriuat᷑.qꝛ in claritatẽ verbi diuini

tranſtoꝛmata deificat᷑.vbi guſtat imenſas

diuitias q iemet eſt.qmquidẽ aĩa inſini/

tatẽ illiꝰ gaudij nõ compᷣhendit.ſʒ tñ bea

tificã eius identitatẽ raptim appᷣhendit.

iuxta modũ ſupꝛa expoſitũ. Iſtud maxie
fit in raptu. Pꝛo declaratõe aũt illiꝰ di

cti qð ſubiungit᷑ guſtãs ⁊ vidẽs immẽſas
diuitias iuxta eũ modũ quo eas deus gu
ſtat ⁊ videt eſt diligẽter aduertendũ ꝙ ver
bũ eternum eſt quedã refectio mentalis ⁊
qdam gaudiũ intellectuale ipſoꝝ ange/
loꝛum ⁊ omniũ beatoꝝ qͥ pari voto ⁊ con

coꝛdia plene poſſidẽt omnẽ theſauꝝ cele-
ſtis ſapiẽtie ⁊ bonitatis diuĩe.qͥ ð toꝛrẽte

diuĩe volupta ↄtinue potant᷑.⁊ ab vber/

tate ſuauitatis in ea deguſtant puritate

cc 2

Defẽſio iohãniſ ð ſcoẽhauia dictoꝝ

obiectiua qua deus fruit᷑ in ſeipo/ideo di
cit ꝙ guſtãt ⁊ vident immẽſas diuitias iu
xta eũ modũ quo eas deus guſtat ⁊ videt
t aũt finẽ loquẽdi faciã ⁊ textũ cũ glo
ſa pꝛoferã. cõcluſio finalis oim pᷣdictoꝝ ⁊
explanatio pᷣclara dictoꝝ illiꝰ tercie pꝑtis

deoꝛnatu ſpualiuʒ nuptiaꝝ ſtat in iſto/p
ſancti iuxta vaticiniũ Iſaie pphete in ter

ra ſua duplicia poſſidebũt/qꝛ ſancti ĩ pa/

tria dupliciter reficient᷑ ⁊ beatificabunt/

hoc modo.qꝛ vires ⁊ potentie rõnales ad
imaginẽ pertinetes.ſ.inemoꝛia intelligen
tia ⁊ voluntas bibet de fonte viuo ĩ ea pu
ritate obiectiue ſicut deꝰ ſua fontali boni

tate fruit᷑ in ſeipo.⁊ iſte eedẽ vires ſatiabũ

tur ⁊ inebꝛiabunt᷑ ⁊ hoc eſſentialiter gau/⸗
dio fruitionis ⁊ guſtu intellectuali diuine
dulcedinis / vbi ꝑ efficaciã diuini luminiſ
abſoꝛpte in diuine ſnauitatis deguſtatõe
⁊ amplexu ⁊ inheſione ↄſummati amoꝛis
ſopient᷑.⁊ requieſcẽt ab om̃i oꝑatõe intel/

lectuali:⁊ ſic iſte vires ſemꝑ erũt actiue et

operoſe cũ hoc quieſcentes ⁊ ocioſe/ſemꝑ

famelice ſemꝑ ſaturate / diuerſis tñ reſpe/

ctibo. Iſtud donũ quibuſdaʒ ſanctis licet

pauciſſimis ↄcedit᷑ in hac vita.ſic Paulo

datũ fuit in raptu.ſʒ hoc nõ fixe non imo

biliter ſʒ raptim trãſitoꝛie ⁊ fluxibiliter ſi

cut ſupꝛa dictũ eſt. Iſtius opinionis fuit

autoꝛ iſtiꝰ libꝛi ð oꝛnatu ſpũalium nupti
arum ⁊ eiuſdem opinionis arbitroꝛ fuiſſe

beatũ dioniſiũ. ſicut patet inſpiciẽti libꝝ
ſuũ de miſtica theologia.⁊ huic opinioni

ego adheꝛeo ſʒ nð pertinaciter. Si qd em
hů dictüũ videt᷑ qd appareat repugnare ve⸗/

ritatibo articuloꝝ fidei.hoc totũ reuoco ⁊
coꝛrectioni ſancte matris eccłie ĩ qua xpᷣs
ſuã ſanctiſſimã autoꝛitatẽ trãſfundit me ⁊
⁊ quicqͥd hic dictũ eſt ſũmitto Ad excre

mum hoc infero ꝙ magiſtra intelligẽdi efſft
experiẽtia put ſancti teſtant᷑.Et ille opti

me veritatẽ iudicij nouit qui eã nõ audiẽ
do ſolũ ſʒ guſtãdo ⁊ faciendo didicit.Qui

em̃ veritati vnitꝰ eſt ex ipſa vnione bñ no

uit ꝙ bñ ſentit.q;uis eũ multi coꝛripiant
tanqß mentis exceſſum paſſũ In tali ergo

gnoſcit᷑.magis eſt credendũ his qͥ noticia

experimẽtali hec guſtauerũt q; his qͥ ſolo

lumine intellectꝰ ⁊ litterarum ſtudio pol
lent. Hec autẽ ſapientia vnitiua ⁊ anago
gica q̃ omnẽ rationis appᷣhenſionem tran
ſcendit ſola diuina ĩmiſſione percipit᷑/q

materia q̃ ſolum ꝑ experientiã ⁊ guſtũ co

nõ tantũ affectũ ſupꝑꝛa ſe erigit ⁊ amoꝛeex

tatico ſponſo altiſſimo creaturã perfecte
