yel alijs/quẽadmodu in pꝛelatis dicimus
Lonſideratio Quinta.

7 curatis. crato
KTatus dicius dũ recipi ⁊ querit
ſubuentiones ↄſuetas/in oblatiõi

nõ

currerit.qð vitiũ coꝛrigi dʒs/nõ obinde ſta⸗

bus / decimis / vel annatis/ ſilib.
6 0 eoipo de ſimoniaca pꝛauitate notari
niſi foꝛte vitiũ aliud in executionis mõ cõ⸗

tus minui deſtrui/culpari.vel iuribo alium
de debitis defraudari. Sic ab ifirmo moꝛ

bus tollẽdus eſt.nõ ſubiectũ vel coꝛpꝰ de/

ſtruendũ. ¶ Oppoſutũ vo ꝑtinaciter ĩpo⸗
o generalr de ſimonigca pꝛaui
ſ iſtũ/temerarius eſſet nec ferẽ

nens.notã

Conſideratio BSexta.

Tat pdictus pᷣt ⁊ dz ronabilrreſi⸗
mſtere ꝑ viã appellationis/ autalias
ſiaduerſus pᷣdicta voluerit aliq de.·
facto pcedere/pᷣſtim dũ ꝑſone de illo ſtato

ſubijciũt ſe/⁊ſtatũ ſuũ/ debite regulationi

ſcẽ mr̃is eccie/ſi foꝛſitã aliq fuerint ĩ eis re⸗

foꝛmãda/ agedo. nedũ no ſcidaliſanta

ctiue vel peccãt.ſz merent/tãq; defenſoꝛes

iuriũ nõ ſolũ ſuoꝝ ꝑſonaliũ / vel eccie ꝑticu

laris romane.ſʒ vniuerſalis ecciex ad vtill
tatẽ honeſtatẽq; toti reipublice xpiane/q
2ſiſtit ĩſuo ðcoꝛe mẽbꝛoꝝ max e pncipaliũ

Tatus pᷣlatiõis epalis in eccia / ſic
eſt de pᷣmanaz imediata/acſupna

turali inſtone chꝛiſti/ naturalivel huüang
ſolũ auẽte/n pgotuit ĩſtitui/ſic̃ potuit ſtatꝰ

dñationis tꝑclis.regie.vel imꝑialis.hũa⸗

Latus pᷣlationis epᷣa

mediate axpo datus pmis aplis⸗
ſiẽ ſtatus papalis Petro.Licet poſtmodũ

talis collatio veladqſitio fien potuerit ꝛfa
cta ſit ĩ ſucceſſoꝛiboꝑ hoies.ſicẽ Matthias

fact?ẽ apls ꝑ electõʒ vel ſoꝛtẽ/⁊ ſucceſioꝛes

–

ẽt Petri fiũt nẽ 1 hũanã electiõʒ dnñoꝝ carꝰ

modꝰ potuit ⁊ pᷣt variari vt ĩfra
net. Kon gaumg i⸗ HYD
Tatꝰp̃ᷣlatõis epal /büit ĩ aplis ⁊
ſucceſſoꝛib/vſum vel exercitiũ ſue
ptãd ſ̊ papa petro/⁊ ſucceſſoꝛiba eiꝰ tanq
oſb hñte vel hũtibo plẽitudinẽ fõtalẽ epᷣalis
auctatis. ¶ Vñ ⁊ qͥ ad talia mioꝛeſpᷣlati.ſ.

dinaliũ/qͥ

N

nitus gnaturaater oꝛdiani. (Conſid.j·
WM Jalus pᷣlaconis epalis in eccia
ad ſui collationẽ pꝛimariã.fuit im⸗

curati ſubſunt eis/a quibus vſus ſue po⸗
teſtatis qñq; limitat᷑ vel arcet᷑.⁊ ſica papa

poſſe fieri circa pᷣlatos maioꝛes ex certis et

onſideratio Quarra.
Tatus epᷣalis nõ ita ſubẽ ſtatui pa
pali.qꝙ illũ poſſit papa anullareſi⸗
cCut nec ſtatꝰ papalis poſſet hũanitꝰ deſti⸗
tui. Nihilominꝰ idẽ ſtatꝰ epᷣalis q̊ͥ ad adqͥ/
ſiitionẽ iſti ꝑſone/⁊q̃ ad exercitiũ/ ſubeſt rõ
nabili pape volũtati ad vtilitatẽ ecclie / vt
dictũ eſt. Hec aũt ronabilitas videt᷑ atten⸗
denda ſeu regnlanda/maxieꝑ detminatio
nes cilioꝝ generaliũ/ pꝛeſertimiã factas
de⸗ Rhürzanetemummog pontiſicum
ALonſideratio Quinta.

rationabilibo cauſis non eſt ambigendum

iſti ꝑſone/ q̊ ad exercitiũ / non it
ſubẽ mere volũtati pape/q ꝓ libito poſſit/
ſine iniuria et pctõ/circa hmõi adqͥſitionẽ
( ⁊g?eſtitutõʒ/ãpliatõʒ ⁊ reſtrigõʒ oꝑari:qm̃
datg eſt ei ptãs dicẽte aplło nõ ad deſtructõ
nsẽ/ſ edificatõeʒ;. Conſideratio.vi

pmaria.ptãtem ↄficiẽdi coꝛpꝰxpᷣ i/⸗
et miniſtrãdi ſacr̃a eccłiaſtica oĩa:ius inſu⸗
per pꝛedicãdi/ius ſtipẽdia tꝑalia ſumèdi/⸗
ius excõicandi/ius pᷣlatos mioꝛes.ſ.cura⸗
tos ĩſtituẽdi/ius eccłias ↄſecrãdi/ius bñfi
ciũ eccłiaſticũ/vel ſtipendiũ tpale ↄferen⸗
di/vel facere ↄferri miſtrãtibo ſub ſe ſpũa⸗
lia/ ius indulgetias dãdi. Et ita de reliqͥs
multis/qᷓ ſummo põtific
te. Conſideratio Geptima

S

ci cõpetũt vt in ſon

tiũ·no ita ſubeſt pure volitati pa⸗
pe. ſic ſtatꝰ puilegiatoꝝ mẽedican⸗
tiuʒ vel alioꝝ/qb eentiali oꝛdie ⁊ hierachi
igdcirco papa ſub talibo pꝛiuilegijs/ buile
giuiatis /abſq; iniuria/vel peccato/ ĩmutatõ

nes opari/reſtringedo / vel tolledo / non ſic

CLonſideratio Ocaua.
KTatus epalis lʒ eſſe poſſit in aliq̊
ſine plebe / ⁊ ſine vſu vel exercitio
boc fieri non ↄuenit.quia vanũ⁊ mõſtruo
ſum in eccleſia videret᷑/qm̃ fruſtra eſt ptãs
cui non ſubeſt operaiio.
Conſideratio Hona.

paſſim in pꝛelatis vel curatis.

vlſus vel exercitij/ paſſim/ cõmuniterꝑ par

atus epalis qͥ ad ſui adqͥſitione

Tar epalis / bʒ exſe ⁊ xpᷣi inſtöòne

G
caſu/pᷣſertim ꝑ ↄciliũ generale poſſetaufer
n.cũ ſtatꝰ papalis datꝰ ſit ecciaſtice cõita⸗
ti.que in hoc habet quid diuinum tanq;
coõmune bonũ/ad quod papalis auctoꝛi⸗
Tatꝰ epᷣalis/q̊ ad ſin vſũ vel exerci

Tatꝰ epalis ſi nimis arretur in ſu⸗
is iuribo eẽntialibo/q ad reſtricõeʒ

pam / abſq; vtilitate maioꝛi ecdeſie/ ſiue H

eſſet in exemptionibus ſubditoꝛũ ab eo / ſi

ue in reſeruatione caſuum in foꝛo peniten
tie / ſeu in reſtrictiõe ſtipendioꝝ tempaliuzʒ
ſeu in reſeruatiõe bñficioꝝ eccleſiaſtico⸗

rum ſub eo ſeu ꝑ inductionẽ oneroſaʒ pui⸗

giawr aurmocts ſimlibo. Ille inq; ſta⸗
tus epᷣalis poſſetrõnabiliter deferreqrelã/
nedum ad papã ⁊ generale conciliũ/quod
eſt cõuenientiſſimũ mediũ. ſed ad pꝛinci⸗

pes oꝛthodoxos/implorando iuuamen o⸗
Poꝛtunum. (.Conſideratio decima

Tat epal 8 ſicut nõ adqͥrit᷑in ali⸗

quo ꝑ, ſolũ titulũ fidei / vel canitat:

ita nõ depdit᷑ per ſolã hereſim / vel
pctm moꝛtale/no intueniẽte hũana inſtõ⸗

ne vel diuina reuelatione/alioqͥn ſtatus ec
eſie hierarchic' pꝛſus eet incenꝰ cuz ſuo

vſu vel exercitio/qð nõ eſt ↄueniens dice⸗

re.de policia a ſupᷣmo legiſiatoꝛe cõſtituta

nſiderato Vindecima.
Tatus epalis ſicut põt diuerß tpi⸗
bus/2 inſtõnibo / modis varijs ad/
ri⁊ ſimłir auferri /ſic ⁊ ſtatuſ papalis in ca
ſu/per oꝛdinationes papales.aut ꝑ ↄciliũ
genera rn Ke ctũ eſt aliquando poteſt

.6 annderoti ſanadecnn.
Aat epᷣalis põt ab aliq̃ ꝓprer ſuazʒ
D malicia aufern/ licerreniteret occu
pãs.ſic ⁊ ſtatꝰpapalis/vt videt᷑ in

ſeruandum fuit inſtituta.
Conſideratio Tertiadecima
Tatꝰ epᷣalis habet rõnabiliter mo
narchã ſupᷣmuʒ ſcʒ papã.rõne vni⸗

tas con

tatis fidei ⁊ ſacroꝝ.ſed h̊ nõ ita ꝑſpicuũ eſt
eſſe debere ex inſtitutioue xpᷣi/⁊ ꝓ ytilitate
vniuerſalis ecclie:reſpectu diſpenſationis

bonoꝝ temꝑaliũ/⁊ iuriſdictionũ ↄtentio⸗

ſaꝝ ſeu coerciuaꝝ/que diuerſis legib/ſeu

decretalib/aut ſtatutis/p diuerſitateloco⸗
rum ⁊ tempoꝝ regi debẽt.ſiẽ̃ ⁊ alia meie tẽ

palia/regalia/vel imꝑalia. Hic bñ dicũ =

et pꝛouincia in ſenſu ſuo abũdat.
Conſideratio. Quartadecima.
Tatꝰ pᷣlatiõis /ſi fiat limitatio ſui
vſus in bñficijs ↄferẽdis/vel in ex

emptionibus:nõ debet rõnabiliterↄqueri

du hoc manifeſte ſit pꝛopter ſtudiũ litrera
rum pꝛeſerntim ſacre doctrie quod pertalia

— —

— — — —..

—

Deſtatibus eccleſiaſticis

pꝛomouetur/a dum ho potenter fit ad repᷣ
mendos abuſus notoꝛie puenientes / ſiue
hoc ſit ex impoꝛtunitate dominoꝝ tempo/⸗
raliuʒ / vel ex pꝛia puſillanimitate/ vel alia
quauis coꝛrupta affectione. Sea in H
capere medium conueniens/non aliter v
detur poſſe determinari:qᷓ; iuxia Ariſtote
lis ſententiã ſcilicʒ vt ſapiẽs iudicabit.

hil ãt videt᷑ in hoc ſapientiꝰ q; generale cõ/

cilium rite ⁊ libexe celebratum

e atu curatoꝛu
Lonſideratio Pꝛima. .
Tatus curatoꝛum ſuccedit ſtatui
lxcxij.diſcipuloꝛum chꝛiſti quo ad
legem nouã/⁊ figuratus eſt in an⸗
tiqua lege per leuitas Acperinde ſtatus
churatoꝛũ eſt de inſtitutione xpᷣi ⁊ aploꝛum/
ſuo/a pꝛincipio fundatiouis ecclie/q̃ inſt
twutio per declarationes ſummoꝝ pontifi⸗
cum.⁊ ſinodoꝝ tam generalium q; ſpecia⸗
lium magis ac magis innotut.
onſideratio Secunga
Tatas curatoꝝ eſt de eſſentiali ac
intrinſeca eccleſie hierarchia/ſicut
ſtatus pᷣlatoꝝ.qᷓ;uis inferioꝛ ſit/⁊ p ſua per
fectiõe variabilioꝛ. Qua ratiõe curati ſim⸗
prliceſ/nõ eque ꝓpꝛie dicunt᷑ſponſi ſicut epᷣi
liberiuſq; ſigr d cedere vel renun
. ci

7

are curis ſuis.
atus curatoꝝ inſtitutus ẽ ad re-
gimen animaꝝ dirigendax in fi⸗
nem vltimum/per cõionem ſacra⸗
mentoꝛum.⁊ peccatoꝝ r aionez pꝛo⸗

ad virtutes. Æ.a.oſideratio:iiij.

ligationẽ docendi/⁊ publicãdi ver
bũðdũdeli/ſuis parochianis/ſaltem q̊⸗
dam generali tenoꝛe legis euangelice/quo
ad credendaä/⁊ agenda/ᷣm ſtatũ ſue ſimpli
citatis/ſicut maioꝛibo pᷣlatis ↄuenit ex ob⸗
ligatione ſciẽtie/reddere rõnem ꝑticulariꝰ
de ea que in eis eſt fide/⁊ ſpe/apud omnes
tam q defoꝛis ſunt/q;ᷓ qͥ intus/fideles ſcʒ et
infideles/hec enĩ obligatio ↄſequit᷑ ad ob⸗
ligatioem pꝛioꝛẽ/que eſt de ſpũali regimie
ſubditoꝛum. ¶ Lonſideratio quinta
R atus curatoꝝ eſt ſtatus ꝑfectõis
nõ ſolũ adqrende.ſed etiã exercẽde
jcũ ſibi cõpetat tã obligatio/qᷓ; au⸗
ctoꝛitas/reducẽdiaĩas ad deũ/ ſ̃m hierar⸗
chhicos actus.qui purgare illuminare perfi
cccre nominantur ¶ Conſideratio ſexta
„ „ 60

tione./

¶ Conſideratio tertia.

atus curatoꝝ⸗annexã habet ob

—

Tatꝰ curatoꝝ ſupioꝛ ẽ hierarchice
ecclie. ad ſtatũ ſimpliciũ religioſo⸗

cedentis conſiderationis determinant ra⸗
CLonſideratio Septima.
Tatꝰcuratoꝝecclias parochiales
ſibi deputatas habet in tali libtate

uitis/aut ſine eoꝝ licentia pᷣdicare in eadẽ

rum pꝛelatoꝝ. ¶ Conſideratio Octaua

eagi decias ⁊ oblationes/⁊ funera
lia/aut alia emolimẽta loco illoꝛuz

ꝓ ſuſtetatioe ſufficiẽti ſtatus ſui.Et h̊ ſit tã

de iure diuino/q́; naturali pᷣſuppoſito do⸗

minio.Det᷑minatio autẽ huiꝰ vel illꝰ qᷓte/

ſolo iure poſitiuo. ¶ Conſideratio nona.
. Tatus curatoꝝ ſicut habet de ſibi
N ſubditis ouibꝰ cogitare in miſtra⸗
tioneſacroꝝ/vt ſcł ſuſcipiantur.
ſic decet maxime vt alibet parochianus ſe

vel cõmutatio in Ronndernton fieri
0

pꝛius oñdat ſuo curato/generalit᷑ vel ſpẽa
liter in foꝛo ↄſcie/q; eandem ſacr̃a ſuſcipiat.
Põt inſuꝑ edictuzʒ generale vel ſpẽale ſuis
parochianis ſuꝑ ̊ ꝑcuratos ne aliter ſe in
Lonſideratio x.
Tatus curatoꝝ ſecurius ⁊ iuſtius

erant ꝓmulgari.

9

Neligit᷑ qᷓ;tum eſt de ſe/⁊ ceteris pari

—

cienda a parochianis q;ᷓ aliꝰſtatus⸗

gatio parochianoꝝ ad curatos vñ viciſſiz
magis obligant᷑. Lolluſiones pᷣterea hinc
inde poſſibiles fieri/magis ex hoc euitan⸗

tur. Deniq; remedia ſpualia celeriꝰ ⁊ ↄſul,
tius in caſib mult echibent᷑ Poteſt nihil

potioꝛ inueniri· ¶Conſideratio.xi.
–— atus curatoꝝ ſctũs ⁊ ſalubꝛis/ñ
dz inculpari vel infamari/ꝑ q̃ſcũq;
ſi in eo qũq; ſint pſone minus ido
nee ad debitũ regimẽ aĩaꝝ.Alioqͥn nulluſ
eẽt ſtat ĩ eccia militãte/qͥ culpari ñ deberet
ſiẽ nllus abſq;ʒ macula Raria vllo ſta⸗

ominꝰ? apud pꝛi el e⸗ quandoqʒratio

tu viſus eſt diu ſtare.
Zatus curatoꝝ põt ſufficiẽter re⸗
gere ſuos pochiãos/ſi polleat bõa
caritate ⁊ ſimplici moꝝ honeſtate

rũ/ſic diuinꝰ Diony. ⁊ Hiero.in ß

ſq nulli alteri ſacerdoti fas ẽ ipis ĩ

Pꝛefti dũ pᷣdicare voluerint ipi/ſj nec con
feſſiões illicaudire:nec ſacr̃a miſtrare/ ſal⸗
ua ſꝑ auẽte vel rõngbili oꝛdinatione ſupio

Tatꝰ curatoꝝhʒ ius ⁊ titulũ recipi

bus/p confeſſione ſacramentali fa
ſertiz
qͥ non eſt ſuꝑioꝛ fm inſtitutiouẽ ecclie hie
rarchicã.pʒ qꝛ mutua ⁊ coꝛrelatiua ẽ obli⸗

Conſideratio.xviiũj.

ratur.vt ꝙ ꝓpter negationẽ temꝑaliũ ſpiri⸗

audiendi/ſi non appareat ronabilis cauſa

Deſtatibus eccleſiaſticis

etiam vbi litteratura magna deeſſet.Pꝛo⸗ in ecclia ſtatꝰ hũt. Pꝛeſtim pꝰtalẽ ⁊ tantã
pterea non leuiter ſe eis pꝛeponere debent in tꝑalibo ditatione/que ſecũ attulit multaʒ
alieni/q;uis inueniantur magis litterati. occupationẽ· ¶ Zonſideratio ſecunda.
NLonſideratio tertiadecima. CTatꝰ puilegiatoꝝ dʒ cũ bõa carita
Tatus curatoꝛũ poteſt/cum facili te lnia ſua vti.Nõ ad qſtũ/nõ ad e⸗
ſtudio habere ea ⁊ ſcirequead pa⸗ mulatoz/nõ ad ambitõz. ñ deniq;
rochiam ſuam regendã ſufficiunt. in pᷣindiciũ tꝑale vel ſpũale curatoꝝ/ſed in
maioꝛa maioꝛibus pꝛudenter nr ocber ſtãdo clã ⁊ palã apud ꝑꝛochianos:q̃tenus

Hoc auteʒ ſi agnoſcere neglexerint debet honoꝛẽ debitũ/ac ſuſtẽtationẽ ſuis reddãt
apud eos coꝛrectio epiſcopalis maxime vi curatis. Alioqͥn faciũt qð ſibi fieri nollent
il eſſe. vt aſtringantur ſeuerius.tenoꝛem Meritoq; repellunt᷑ bide qͥb alit᷑ ↄſtiterit
abere in ſcriptis eoꝛum q̃ ſcire debent in ⁊ excõicationẽ a canone nõnunq; incurrũt
punctis regiminis/tam inſtitutiones ſino nſideratio Tertia. ,
retꝰ puilegiatoꝝ ⁊ oĩm generalxr

dales Boſihenao⸗ qᷓ; ceteras.
cConſideratio decimaquaa. religioſoꝝ. ꝓhibet᷑ ſub pena excõi⸗
CLatus curatoꝝ põtobuentiones /gationis late ſnie/ne ſacrm euchariſtie mi⸗
Noꝛdinatas licenter exigere. Uerun / niſtrent,⁊ matrimonium ſolenniſent.
tamẽ tali modo/⁊ tꝑe/q; ſimonia⸗ LLonſideratio QOuara.
ca pꝛauitas/vel eiꝰ ſuſpicio nequaq; incur Tatꝰ puilegiatoꝝ bʒ/q; in ſuis lo⸗
cis ⁊ publicis pᷣdicare rftc⸗

tualium interim miniſtratio non negetur // tus nec pᷣdicat/nec pᷣdicatõʒz inſtituit. Si⸗
nec interueniat queſtuoſa mercatio. milit᷑ b̊ pñt in parochialibus de li

onſideratio decimaquinta. centia curatoꝝ. (Konſideratio quinta.
Tatus curatoꝝdebet cũ bona ga tatꝰ puilegiatoꝝ ̊ hʒ/vt idonei
tia. ſuſciꝑe ſtatũ pꝛiuilegiatoꝝ/tan pñiati ſufficient᷑ ꝑ ſuperioꝛes ſuos
qᷓ; coadiutoꝛes miſſos habẽtes a ag pᷣlatũ dioceſanũ/valeãt in locis
ſupioꝛibus licentiã pꝛedicãdi:⁊ ↄfeſſioes ſuis/oↄſeſſiones qudire dioceſanoꝝ.⁊ eos
abſoluere cũ tali ptãte.⁊ in caſib talibquẽ
aliquẽ talẽ repellendi/vtpote ſi derractoꝛ: admodũ curati pochiales oꝛdinarie fũgũt᷑
ſi colluſoꝛ.ſi coꝛruptoꝛ.ſi qſtuoſus.ſi ſedu ñ ãtr lioꝛi.niſi de ſpẽali gra pᷣlatimaioꝛ
ctoꝛ appareat.Aut parochianoꝝ multi in eis fueri largita ptas. Lonſideratõ.vi.
de veniũt in contẽptũ curatoꝝ. Aut ſi ĩc TLatᷣpuilegiatoꝝ hʒ ̊ vt quis ſa
curat ꝑ ſeipᷣm id agere circa parochianos Icramentũ pnie/poſſit pluries ſup
ſuos qð agendũ ſit ſatis potuerit/qꝛ vide⸗ eęeadẽ pctã ſuũ effeciũ ſcrtiri ſalteg
ret᷑ pᷣferẽdus niſi legitima fieret exceptio cõ daugmentü gfe / eß ſit ſacẽm iterabile / li
tra en ¶ Conſideratio decimaſerta.cct meritorie eadẽ pctã pluribo ↄfiteri / nec
Ttatꝰ curatoꝝ vix pᷣta parochia?⸗ ſit repugnãtia qn adhuc poſſit tꝑs obliga⸗
nis ſine peccato ſicↄtemni/q eoꝝ ri.nihilominꝰ ↄfeſſi pᷣuilegiati nõ tenent᷑
licẽtia neq; in generali/neq; in ſpe iuiti eadẽ pctã ãpliꝰ ↄfiten/pl? qᷓ ſi ſuis cu
ciali pꝛius qᷓrat᷑.dũ alibi ↄfiteri/aut miſſaſ trat eadẽ ↄfeſſi fuiſſẽt q;tũ ẽ ex pte efficacie

4 vel ſermones audire‚/tꝑe diuini ſuitij/die⸗ ſacri. Hoc.n.p Johᷣ.xxij.fuit declaratũ.et

bus dñicis ⁊ feſtiuis voluerint. Quelnia vſus cõis obtinuit ¶ Cõſideratio.vij.

„

ſine cãrõnabili deneget / ſufficit excuſane LZarꝰpuilegiatoꝝ h hʒ/vt a ↄfeſſiſ
freqnt᷑ eos qͥ alibi ↄfitet/lnĩa non obtenta ſibi nõ debeant curati nouã extoꝛ⸗
ſeò petigg.. 0ͤ auererokſſione drelle perie pꝛe
y. mtiit ran ſertim ſi ſecreta ſint/nec debẽt ꝓphibere pa⸗
equutur. x. conſi rochianos cũ talia voluerint eis confiteri.

derationes ꝗᷓ ponunt᷑p ſtatu pᷣuilegiatoꝝ. Fas ſit curatꝭ imo tutũ inqrerea parochia
— onſideratio Pꝛima. mnis ſuis / qñ ? qualiter:.a qͥbus cofeſſioueʒ
at? puilegiatoꝝ ad pᷣdicandũ/· receperint. Quibus vitatem rñdere ſiqͥs

Zfeſſiões audiẽd / ſtatut/ eſt poſt pꝛochianꝰnegauerit/ vixi ſtatu ſalut eẽ cre
mariã ecclie inſtõnem/rõnabilit di poſſet. Jpiq; ĩ h caſu/ peteti euchariſtie
oꝛdinatꝰ ad ſubleuamẽ eoꝝ qͥ hierarchicoſꝰ ſacr̃m/rõabilr denegaret᷑ dicẽdo.neſcio ſi

ln

De modo viuendi fidelium

conſeſſus ſis ab habente poteſtatem/⁊ an

.

decipias. vel alterte

in hoct lalterte
CLonſideratio Octaua.

ratis parochialiby fuerint reqͥſiti.ſub pena
de negãdi rõnabilitertalibus cum ſe dicũt
abſolutos euchariſtie ſacamentum.,.
Conſideratio NHona-
Tatꝰ puilegiatoꝝ ̊ habet/vt non
debeãt inducere voto vel ꝓmiſſo/⸗

ſijs ⁊ locis ſuis. Vład ꝑſiſtendũ in iaʒ ele⸗
cia ibidẽ.Et h̊ ſub pena excõicationis late
ſnie. ODebẽt pᷣterea reddere q̃rtam ꝑtẽ lega
toꝝ/ſeu funeraliũ/curato parochiali ipᷣius
defuncti/que pars canonica nominatur
—= onſideratio Decima

debet ᷣm qlitatẽ auditoꝝ foꝛmare
=ßFmonẽ/ne coꝛã laicis ⁊ ſubdit᷑ de⸗
tegat᷑ vitia clericoꝝ atq; dñoꝝ.Hoc ei eſſet
nõ extirpare vitia.ſed nutrire rebellioneʒ/

ſcʒ murmuratiõis ⁊ ↄtemptꝰ apud audien
tes.Fiat inſuꝑ pᷣdicatio pᷣncipaliter de pũ⸗

ctis noſtre religionis in fide ſpe ⁊ caritate
cum ceteris virtutib. Sed/ꝛpᷣſertim con⸗
feſſiones mulieꝝ? iuuenũ/nõ niſi locis pa
tentibus ⁊ publicis audire/nec ↄuẽticula
in cameris ⁊ angulis agere pᷣſumant.ab oĩ

ſpecie mala abſtinentes ſe.

De vtroqʒ ſtatu ſi/
mul·/(Lonſideratio Pꝛima.
Lauis vterq; curatoꝝ ſq; ⁊ puile⸗
giatoꝝ / inuigilet cognoſcere caſus

ducan

freqntiſſime cõmiſſa vix cõfitent᷑. pꝛeſertiz
per mulieres ⁊ adoleſcentulos
Lonſideratio Secunda.
Tatus vterq; ſtudeat alter alteriꝰ
onera poꝛtate ſine contẽtõe ⁊ emu

latione/de reb pꝛedicatis/ vel alijs / neſi in

uicem moꝛe coꝛnicũ ſe moꝛdeant⸗ↄſuman
tur. Ne pᷣterea ſurgat feda opinio ecliaſti⸗
coꝝ apud laicos/ viiuꝑet᷑ miniſteriũ vᷣbi
dei.· Nonne de? q̃ſo abunde diues eſt ꝓ oĩ
bus. Hõne pacis eſt deꝰnõ diuiſionis.

Tatus bᷣuilegiatoꝝ h habet dũ ðÿ
pccis publicis abſoluũt parochia
nos/vt ipᷣi debeãt facere fidẽ de ab
ſolutione/⁊ abſoluẽdi ptãte.ſi ſuper h̊ a cu

alios ad eligẽdũ ſepulturã in eccle⸗

Taus puilegiatoꝰ ad pᷣdicanduʒ

reſeruatos pᷣlatis.ne ſeducant᷑ ⁊ ſe,
tè/ſi tranſgrediant᷑ limites ſue ptäẽtis
q́;uis expediret paucioꝛes caſus pᷣſertimn
occultos reſeruarivt ſunt pctã illa carnis qᷓ

Deniq; qͥd pdeſt phariſaica ↄtentio de ſta
tus pᷣeminẽetia qn ſanctius eſt dare opam.

vt qͥs ꝑfect? inueniat᷑qᷓ ſi lacẽs in imis/de
ꝑlectõe ſtatꝰ gliet᷑. Attẽto pᷣfti ꝙↄcilioꝝ ec

claſticoꝝ bſᷣuatio/ñ pᷣtita ↄcludi ſub regu

qbuſcũq;.qͥn ncce ſit rcurrereſepiſſimead
gloſã ſapiẽtiſſimi Augu.cractã ex oꝑiboxpi
vicʒ/ꝙ talia dant᷑in obſuanda animi pᷣʒa
tione.⁊ nõ ſꝑ opꝑis exhibitiõe.ue animi
pᷣparatio pᷣt apud oẽm ſtatũ ⁊ ꝑſonaʒ xpᷣia⸗

lę religionis ſi vult iuueniri. ¶ Finit.

Ancipit tractatus

eiuſdem Cancellarij pariſieij de modo vi,

ueudi omnium fideliuiuam.
Rd nobiles Conſideratio pꝛima.

oppꝛimant eta ſubditis ſuis oppꝛimi per

Egula pꝛima que ſpectatad nobi⸗/
les potentes/⁊ ſcabinos.ne paupe
res videlicet per potentiam ſuam

mittant. Malos vſus in villis ſuis de⸗

ſtruant. Cauſas pauperum/viduarum/et
oꝛphanoꝛum/libenter audiant.⁊ cito iuſte
indicent. Muuera pꝛo iudicio faciẽdo vł
feſtinando.aut retardando.non accipiant
Nil a ſubditis ſuis extoꝛqueant.

Agd milites Conſideratio ſecunda?
Egula ad milites tangitur LQuce.

perſona per potentiam indebite.
emini calumniam faciatis in rebus quã
per militiam facere poſſetis.Et ↄteti eſto⸗
te de ſtipendijs veſtris id eſt redditibus ve

ſtris multis tempoꝛibus.accipiendo vero

addefendendam patriam.ij. Machabeo.
xv. Accipe gladium ſanctũ munus ⁊c. Ro⸗
manoꝝ.xiij. Non ſine cauſa gladiũ poꝛtat
Ald ſimplices Conſideratio tertia.
Egula ſimplicium quo ad eccleſiã
¶vyt ieiuni ad miſſam veniant. In

ciant. Ante miſſam oꝛare debent / vt gratiã
dei recipiant. In miſſa memoꝛiam paſſio⸗
nis chꝛiſti habeant. Ante euangelium ſan
cti Johannis nõ exeant. Sermones libẽ
ter ⁊ diligenter audiant.⁊ referre poſt miſ⸗
ſam gratias deo ſatagaa˖nauaunt.
. d epiſcopos ⁊ pꝛelatos.
Egula epᷣoꝝ ⁊ pꝛelatoꝝ ſatis patet
ad Tbimothe.iij. Opoꝛtet epiſco
crimine eſſe ſicut dei diſpenſato⸗

1
em.Et Matt. xx. Qui maioꝛ eſt veſtꝝ ſit
veſter miſter.i.Coꝝ.vi.Hoꝛtamur vos ⁊c

iij. Nemineʒ concutiatis ſcilicet in

miſſa non loquantur nec circũſpi⸗

En aũt officiũ epᷣi malos coꝛrigere ⁊ ar
gi

ebonos ⁊ puſuũlanimes pacificar̃. Oꝛ

ſic dũs Petro in ꝑſona cuiuſlibet pᷣlati ait
Paſce oues meas.⁊ Teſſalo.v. Fres coꝛri

pite inqetos/ↄſolamini puſillanimes. De
iſtis.ij.ad Thimo.iiij. Pꝛedica vᷣbũ inſta
oꝑtune.poꝛtue.obſeqa.argue.increpa in

tus fuerit hõ ĩ aliq̊ͥ delicto ⁊c.
PEoula clericoꝝ eſt hr̃e doctrinaʒ
ſanã.vita ſcãm.famã odoꝛiferam.

pdelictis ſuis offerre.⁊ Aug.in regula ſua
Sitvob coꝛ vnũ ⁊ aia vna in dño.po.Sa
cerdotes tui induant᷑iuſticia. Colo.iiij.

Induite vos ſiẽ̃ electi ði:viſcera miſcricoꝛ

ie pietatis hũtes. ¶ Ad religioſos
Egula religioſoꝝ eſt viuere ĩ obe⸗
diẽtia.caſtitate.⁊ pauꝑtate.Et de⸗
Eẽt deuote oꝛare ⁊ cõtẽplari.⁊ car⸗

nẽ moꝛtificare/ ↄtra vitia ⁊ ↄcupiſcentias

Vnñ Aug.in regula monachoꝝ. In oĩibo ⁊
ſuꝑ oĩia amet᷑ ⁊ honoꝛificetdeuſ.Et Hugo
deſcõ victoꝛe declauſtro anĩie. Sũma reli
gionis regula in h depẽdet vtpᷣlati cuſtodi

ant ſubditos ſuos.ſubditi pᷣlatis benigne

obediãt.deuoti ſint ſenes.iuuenes vero la

boꝛioſi. Sit honeſtas ĩ hĩitu.mediocritas
in victu. Sint in clauſtro aſſidui/⁊ ad in⸗
iuriã rari.HNõ ſint ciuiles ſed clauſtrales.
Sit intẽti pſalmis nõ cauſ. Nõ ſit rumoꝛ

in dauſtro/ſed dilectio. In capitulo non li

tes / ſed ↄfeſſio. In choꝛo ſit ſacra ſimplici⸗

tas/⁊ circa elaataie honeſtas
Egula diuitũ ne aliquid iniuſtuʒ

6

s vicinos ſuos deſpiciãt. Pau⸗
peres ſuſtineant. Operarijs ſuis bene ⁊ ci

to perſoluant. Adulatoꝛes neq; adulatri/

in mẽſa recipiãt.Diligenter ⁊ libente
a

Ad pauperes.
benter ⁊ fideliter ſeruiant.nec diui

nec ꝓpter paupertateʒ adulatione vel detr

tari cupiant:nec eccleſias pꝛopter diuites

vitent. Nihil furtia familia ſuoꝛum vici/⸗

noꝛum / nec ab alijs retineant.
Ad virgines.

oi patia⁊ doctria.Et Bal.vi. Si pᷣoccupa
clicos

Heh. v. Sacerdotes hñt hoſtias

eccleſiam ſua

adqͥrãt. Ne ꝓpt᷑ diuitias ſuas pau⸗

raͤmvlen ſuoꝛum laboꝛent

Egula pauperum /vt diuitibus li⸗

bus ꝓpter diuitias ſuas inuideãt

ctione peccent. Necimpatienter ſed grati ꝑentib aliqñ ad eccliam vadãt liberer / in

ter paupertatem ſuſtineant:nec iniuſte di⸗

De modo vitendi

Eſgula virginũ.Non ſint loq̃ces.
ſed ſimplices coꝛde ⁊ bitu. Ad vir⸗
ginitatem matris chꝛiſti cogitent.
⁊ eã diligant.Choꝛeas vitent. Inter iuue⸗
nes non ſedeant:nec ſe abeis palpari ꝑmit
tant. Non ament aliquem illicito amoꝛe.
Adulatoꝛes neq; adulatrices recipiãt nec
audiant. Dꝛationes libenter dicant.Soꝛ
dida verba ⁊ inhoneſta fugiant
. d vidues.
Egula viduaꝝ eſt vt ↄtinentiã di⸗
ligant.⁊ in veſtibo humiliter ſe ha⸗
NJaant ⁊ oꝛõnib libenter inſiſtãt.Ho
mines ſũſpectos in hoſpicio ſuo non reci⸗
piãt.Oe ↄſilio ꝓboꝝ ſe gubernent ⁊ viuãt
Sanctã Annã ⁊ Eliʒabeth viduas cogi⸗
tent. Familiã caſtã habeant. Paruʒ per vi
cos currant. Ad nuptas.
Egula nuptarũ eſt thimo. hono⸗
rare ſuperioꝛes.diligere maritum
egere familiam.diligẽter guberna

re domũ.⁊ ſeipam honeſtam ⁊ irrepᷣhenſu⸗

—

bilẽ oñdere ſiue exhibere. d mulieres
Egula mulieꝝ eſt ꝙ nõ ſe indecen⸗
teroꝛnatas oſtendãt.Aures.collũ
ttur ⁊ caput tegant. Humiliter
ia ⁊ vybiq; ſe habeant.nec alias mu

in ecd

d maritos ⁊ vxoꝛes:.
la viroꝝ ad vxoꝛes ⁊ ecõuer⸗
o ponit᷑ Ephe᷑.vi. Viri diligite
ꝛes veſtras.ſicut ⁊ xpᷣs dilexit
vxoꝛ autem timeat virum
ſuum.ij. Coꝛintheoꝛum. Viricobabi⸗
tantes ſᷣm ↄſcientiam.quaſi infirmioꝛi va
ſculo muliebꝛi impertientes honoꝛeʒ.
Parentum ad filios.
Egula parentũ ad filios Eph.vi.
Et vos pfes nolite puocare ad ira
ndiã filios veſtros.ſed educate
eos in diſciplina ⁊ coꝛreptione.iij.Coꝝ.
xij. Nõ debent filij Tibn parentib.

lieres PeAimarl ſuagm iuuent
gu

entes filijs. ilioꝝ ad parentes
Egula filioꝝ ad ꝑentes eſt ꝙ ꝑen⸗
tes honoꝛẽt/⁊ eis in bonis obedi/
ant /nec eis ſua furent᷑. Ante eos ñ
aledictõibo oĩno ſe caueãt.Cũ

negocijs pentũ ſuoꝝ fideliter laboꝛent.
VDominoꝛum ad ſeruos.
Egula dñoꝝ ad ſeruos Ephᷣ. vi.
Vios dñi eadẽ facite illis/remittẽ⸗
minas, ? ſoluite dño qð iuſtuʒ
△⬤

—
+

. —
— = =

Omniũ chꝛiſtifideliũ

eſt. ⁊ equũ ſuis pᷣſtate.ſciẽtes ꝙ ⁊vos dĩũm

in celis habetis ecci:vij.Ne ledas ſeruũ tu
um in veritate oꝑantẽ.· Seruus ſenſatus
ſit tibi dilectꝰqᷓſi aia tua.nõ defraudes illũ
libertate.neq; inopem derelinquas illũ
Geruoꝛum ad dominos.
Egla ſeruoꝛũ ad dños Colloſeñ.
iij. Berui obedite dñis carnalibs.

centes.ſed in ſimplicitate coꝛdis/ timẽtes

deum ſcientes ꝙ a dño accipietis retribu/

tionẽ hereditatis.i.Petri.ij. Serui ſubdi
ti eſtote in omni timoꝛe dñis veſtris non
tm bonis c. Se familiam.
Egula ad familiã. Ne fraudẽ dñis
ſuis in ſeruiẽdo.negligendo. faci⸗
ant. Fideles ſint in rebus ſuis cu/⸗
ſtodiendis. Nihil ab eis auferant occulte/
nec alios facere ꝑmittant. Nunciũ malum
non faciant.vxoꝛi vel filijs dñi ſui.Oe ma

le rũdendo caueãt. Malos rumoꝛes fugi⸗

ant. vñ in domo malum oꝛiri poſſit / ſed di
ſcoꝛdias etiã repoꝛtare vitent. Miſſi cito

reuertant᷑. Oercedẽ ſuã in ſuꝑbia veſtiuz

nõ expendãt Ita viuãt in humilitate.vt la
boꝛ eoꝛum ſit eis in remiſſioneʒ peccatoꝝ
ſuozum. ¶ Ad mercatoꝛees.
g7 Egula mercatoꝝ eſt vt non in die
dñica mercent᷑. Nec ꝑiurent. Ab
illicito ſibi caueãt lucro. Necad di
— em vendant vel carius ꝓpter dilationem.

entes mentiant᷑. Equã ſtaterã habeant:e
pondera/ Aae menſuram.

Ad tabernatoꝛees.
Egula tabernatox eſt/ ne ꝑmittãt
ludere ad taxillos in tabula ſua.ne
& in tabna ſua. Deũ blaſphemar̃
nõ ꝑmittãt. Nec meretrices recipiãt de no⸗
cte. Plenã menſurã dent omibus. Vinuʒ
cum aq̃ᷓ ad vendendũ nõ miſceãt. Nec aliq̃ᷓ
pocula vel fercula aliquo modo ad vendẽ⸗
dum defraudẽt. Ad hoſpites.

hoſpitio ſuo nõ ꝑmittãt /vel ſciẽter
recipiãt. Nec hoſpitibo ſuis furent᷑
auenã vel fenũ. Nec ſuſtineãt ꝙ; hoſpites
ſciẽter foꝛnicent᷑ in hoſpicio ſuo. Juſtã bo
nã rõnabilem computationem cum hoſpi
tibus ſuis faciant. ¶ Ad ſenes
Egula ad ſenes ẽ. In eccia libent᷑
iaceãt. Juuenibo bonũ ecẽplũ pᷣbe

nõ ad oculũ ſeruientes.quaſi hoibus pla⸗

Egula ad hoſpites ẽ / ꝙ malos in

Vt debitũ ſuũ tpᷣe ꝓmiſſo ſoluant. Necſci

—
—

tetie
ctiõis ⁊ ruine.Contradixit enĩ achaʒ pete⸗
reſignũ qð ꝑ ꝓphᷣam ſcʒ Eſaiã a dño ſibi e⸗

rep̃ᷣhẽdãt. Turpia vᷣba nõ hẽant. Neclau/

dẽet malicias coꝛã iuuenibo. Mulierculas
a bono nõ retrahbãt. Nec iuueneſ laudẽt in

ſuꝑbijs ſus. ¶ Ad omnes.
Egla ad oẽs ẽ.vt excõicatos vitẽt
HNõ ſe iebꝛiẽt Pauꝑes ꝓ poſſeſuo

ſuſtineãt. Sacdotes ⁊ religioſos / ⁊ ecciaʒ

vbiq; honoꝛẽt.Etdeuote ab eis doctrinã
audiãt. Feſta bñ cuſtodiãt.Decias rite ſol
uãt. Detractionẽ caueant. Ab adulatõe/a
blaſphemia/a mẽdacio/a periurio / ab aſſi

duo iuramẽto/a turpib verb/⁊ maxiĩea lu

xurioſ verb ſe abſtineãt/qꝛ circũſtãtes ⁊au
diẽtes ab eis inflãmant᷑. Pꝛecepta eccie ce
neãt/pniĩas ſibi iniũctas diligẽter iĩpleant

Alt᷑ alteꝝ ad bonũ opꝰinuitet/⁊ de malo re

pᷣhendat Dentlibẽter elemoſinas.qꝛ ſicut
aq̃ extinguit ignẽ ita elemoſina extinguit
pctm̃. Miſſas / mones / ⁊ ↄfeſſiones libẽ⸗/
ter colãt ⁊ freq̃ntẽt. Ablata reſtituãt.qꝛ nõ
dimittit᷑ pctm̃.niſi reſtituat᷑ablatũ vt dicit
Aug. In veſpe.i.in fine vite toꝛmẽta infer

ni.⁊ gaudia paradiſi cogitent.

Egula oĩm ponit Matth.xxviij.
Baptiſantes oẽs gẽtes/ in nomie
pr̃is /⁊ filij/⁊ ſpũſſancti:vt ᷣm illð

de aũt oẽs vnanimes. In oꝛõne eſtote cõ/⸗
patiẽtes.fraternitatꝭ amatoꝛes.miſericoꝛ⸗
des.modeſti.hũiles.non reddentes maluʒ
ꝓ malo.neq; maledictũ ꝓ maledicto.ied e⸗
cõtrario bñdicẽtes ⁊c. Eccs vl .Deũ time/

⁊ mãdata eius obfua.h̊ eſt omnis hõ ⁊c̃.

Vñ ad Gabvi.Qui hãc regulã ſecuti fue⸗
rint.pax ſuꝑ illos ⁊ miſericoꝛdia. Finit

Bermo eiuſde doc
toꝛis / de tribulationibo ex defectuoſo eccia
ſticoꝝ regimĩe/adhucecclie puentur/⁊ de

ſignis earundẽ/ex ſnia ꝓnũciatꝰ de ↄceptõ

ve glioſe vᷣgis Oarie in ↄcilio Cõſtãtieñ

Ominꝰ dabit vob ſignü. Ec
ce vgo ↄcipiet ⁊ pariet filiu⸗
ſaie.vij. recitatũ ⁊c Nuũc
q̊ ad ſcõm· Reue.pr̃es⁊ dñi⸗
reſtat oñdere quõ ſignũ oĩpo
me clemẽtie/factũ ſit ſignũ ↄtradi⸗

rat pᷣceptũ.Hõ petã inqͥt/⁊ nõ tentabo dñʒ

Hocqd emadddidit/ꝛnõtentabo dũimfoꝛ
ant. De maledicẽdo ſiue malefaciedo iolꝰ ma quidẽ pietatis ſed non vᷣtus. Colebat

achaʒ idolũ qð deſerere noluit/⁊iõ ne dñs

eraltaret/1 idolũ vilipẽderetſignuʒ petere

recuſauit.Et ꝓpter h teſte be. Hiero.ĩ glo.
in grauẽ ruinã incidit/qꝛ totalit᷑ a dño ðᷣre/⸗
lictus fuit.(Veꝝ qꝛ ipᷣius achaʒ ↄtradi⸗
ctio/ſigni aduẽtũ lõge pceſſit. Cõſideremꝰ

illð qð iuſtꝰ Simeõ ⁊ timoꝛat/poſt ſigni

oꝛtũ ꝓphauerit.Ecce inqͥt poſit eſt h̊ in rui

nã multoꝝ in iſrłê/⁊ in ſignũ cui ↄtradice᷑

Add vᷣginẽ vo/tuã inqͥt ipius aiam ꝑtranſi
bit gladius Luc.ij. Oõ vtiq; oꝛto ſigno
herodes ĩpleuit/qꝛ mox pueri aĩam q̃ſiuit.
Poſtmodũ ↄtradixerũt iudei/ↄtradixerũt
pſecutoꝛes.ↄtradixerũt heretici/q̃ꝝ aliqui

Sginẽ nõ de ſuba carnis xpᷣm edidiſſe dog

matiſabãt. Alij filiũ non peꝑiſſe ſʒ reꝑiſſe
ſibilabãt. Alij vo cognitã blaſphemabant
Alij dei mĩeʒ audire nõ ſuſtinẽtes/magnũ
illud nomẽ theotocõ ipijſſime ſuggillabãt

Begd cũctas hereſes in ſuis auctoꝛitati

bus ſola virgo in ruinã detruſit/quãdo ar⸗
changeli ſignũ nüciantis credidit. ¶ Sʒ
pᷣter hos magis cõtradicũt alij.ſ. moderni
ecciaſtici/qͥ nedũ ſigno ↄtradicũt/ſi gladio
virginis aniam crudeliter trãſfigũt. Per
virginẽ noto ecciam/cuiꝰ typũ gerit virgo
Maria/quã trahũt in ruinã ꝑ mala exem⸗
pla.Neq; enĩ hereticoꝝ atq; ꝑpſecutoꝝ con

tradictio/tantam eccie intulit ruinam/qn

ipᷣa ſemꝑ in ſobolem creſceret nimiaʒ/imo

q́;to maioꝛẽ ↄtradictionẽ ſuſtinuitê/tanto

plures ſue virginitatis defẽſoꝛes peperit.

Tales pꝑgebant intrepidi in eius adiutoꝛi

um.galeam bonoꝝ exemploꝝ ĩponebant
capiti.⁊ accingebãt gladiũ ſpũs/qð eſt ver
bũ dei:Poꝛro ſi quãdoq; hic videbat᷑ cal⸗

cari in ſanguine tamẽ viuebat/⁊eo ampliꝰ
creſcebat ex dei virtute/dño de eo loq̃nteſſᷣ

noie hieruſalẽ Eʒech.xvi. In die qᷓ nata es
inqᷣt / vidi te ↄculcari in ſanguĩe tuo / ⁊ dixi
tibibi. In ſanguine tuo viue/ ⁊ loqtur de

tꝑe martyꝝ.Sequit᷑ ⁊ multiplicata es / q̃ſi

germẽ agri ⁊ grandis effecta es/ emũdaui
ſanguinem tuũ exte ſcilicet ceſſante perſe⸗
cutione.Gꝛandis qͥdem effecta erat multi
tudine credentiũ.grandis ſpecioſitate vir

tutum/grãdis copioſitate temꝑaliũ.eodeʒ

ꝓpheta ſubſeq̃nter dicente Dedi inqͥt coꝛo
nã decoꝛis in capitetuoä/⁊ oꝛnata es auro⁊ꝛ
argẽto. Decoꝛa facta es nimis vehement /
1,,pfeciſti in regnũ/⁊ egreſſum eſt nomẽ tu⸗
um in gentes ꝓpter ſpeciem tuaʒ qꝛ ꝑfecta

eras in decoꝛe meo/quẽ poſuerã ſuper te.

Magis videtur hiſtoꝛia hec qᷓ ꝓphetia.

de pſperitate ecclie. Sed qͥd Reue. pa. X*

⁊ domini de moderuo tẽꝑe idẽ ꝓpheta ſub⸗
iũgit audiamꝰ.Et habẽs inqͥt fiduciam in
pulcritudine tua.ſ.in tpaliũ abũdantia/et
ſeculari potẽtia/ſoꝛnicata es in noie meo.
loquit᷑ſimilitudinarie de foꝛnicatione.ſiẽ
mler pᷣbẽs venale qð nafᷣa feẽ nõ venale ðꝛ
foꝛnicari.Sicẽt ðꝛ foꝛnicari ſᷣm doctoꝛes
pᷣbẽs venale pᷣce.pᷣcio.vel inoꝛdinato ſauo
re.qð gratis erat dandũ ꝓ virtute.( Seqͥ/
tur.Et poſt oẽs abominationes tuas nõ
es recoꝛdata dieꝝ adoleſcentie tue.ſ.de tẽ⸗
poꝛe martvꝝ ⁊ ſanctoꝝ patrũ.ſed in cunciꝭ
plateis ad oẽ caput vie edificaſti ſigna pꝛo
ſtitutionis tue.⁊ obominabilẽ feciſti deco
rem tuum. Tunc ſequit᷑ punitio ⁊ grauis
ruina.Ecce ego inqͥ t dabo te in manꝰ odiẽ
tium te/⁊ deſtruent lupanartuũ.⁊ demoli⸗
ent᷑ pſtibulũ tuũ /id eſt locũ in q̊ exercebat᷑

iniuſticia ⁊ ſimonia.⁊ denudabũt te veſti⸗

mentis tuis/⁊ auferent vaſa gloꝛietue/⁊ re
linquent te plenã ignominia.Hecdicit do
minus oĩpotens Eʒech.xvi. Sed foꝛ

ſan aliqͥ blandientes ſibi putant hec ſic di⸗

cta de futuro/ꝙ nõ ſinttimenda/aut ꝙ ve

nire debeant de ꝓpinquo. Et iõ q;uis non

ſit nrẽ̃m noſſetꝑa vel momenta q pater po⸗
ſuit in ſua ptãte.tamẽ ꝓpono ex dici docto
rum/⁊ ſacra ſcriptura aliq̃ contradictionis
⁊ ruineſigna adducere/exquibo poſſumus
ꝓpinquitatem ſuſpicari vel conijcere. iz,
Pꝛimum ſignũ eſt rebellionis ⁊ inobediẽ⸗
tie.Et hoc ſumit᷑ ex verbis apli.ij.ad Teſ⸗
ſalañ.ij.Et niſi venerit diſceſſio ᷣmum ⁊c

Duod beatus Hiero.xi.q:ad inqſitioneʒ

algaſie exponit de romani imperij deſola⸗
tione/inter quã ⁊ eccie ꝑſecutiones pꝛeui⸗

as antixpᷣo quaꝝ vna/foꝛſitan efit pꝛima /
temꝑalium ablatio/nullum ponit mediuʒ

Quegam gloſa dicit ꝙ erit diſceſſio aliarũ

eccleſiarum ab ipſa romana ecdleſia. Ma⸗

giſter ſuꝑ verbo pꝛemiſſo has ſimul ↄiun⸗

git. Completa inquit hacacceſſionead ro

manum imperiũ ⁊ ecclie obedientiam.ad⸗
erit diſceſſio ab vtroq; imꝑio.Acceſſionez
nouimus fuiſſeante huius ſciſmatis oꝛtũ
poſtmodum cõpleta videt᷑ fuiſſe diſceſſio
UEtpꝛimo ab imperio temꝑali. Hoc ſatꝭ
euidenter apparuit.quia vix ciuuas baro
aut miles/ante huius gloꝛioſe virginis aſ⸗

ſumptionem romano imperio obedirecu⸗
trauit.Et ſi aliqui videbant᷑obedire.h̊ erat
vel in ſanguinis ꝓpinqtate: vel pᷣſidentis

— — —

—

* N

—

BGigna rnine eccleſie

ꝓpꝛij dominij ptãte. ¶ Diſceſſio aromana

eccia/videt᷑ in eccia cõpleta.Nam ſi pꝛimo
vel ſcõᷣo electus in exoꝛdio ſciſmatis fuerit
põtifex vere/tũc ab vtroq; / vel ſucceſſoꝛ ib⸗
receſſus videt᷑ cõpletuſ. Nam ad tantãam
biguitatẽ vniuerſalis eccia deuenit.qð iꝗ⸗
rat apud quã ꝑtem vera ſedes romana erat

niſi foꝛſan de alicui reuelaſſet. aut Salo⸗
monis iudiciũ de puero diuidẽdo.⁊ vera?
falſa matre.hoc ꝑſuaderet.

Becundum ſignuz

deſolationis eſt inuerecũdia. Ethocſi umit
x illo/qꝛ efficitur moꝛib⸗ kaelAgtin

goga cũ imminebat eiꝰruina:¶ Vnð ᷣm
beatũ Hiero.triplex erat peccatũ phariſeo
rum qui ⁊ dicebant᷑ clerici iudeoꝝ.ſ.auari⸗
cia/quia columbas in templo vendi ꝑmit⸗
tebant. Solũ labijſ deũ honoꝛabãt. Ettã
q; ipocrite docebant que non faciebãt.
Sed nunq;) peiꝰ eſt ſacrilegiũ. ecciaſtica

beneftcigeſpi ſes poteſtates pꝛece.pᷣcio

aut inoꝛdinato fauoꝛe diſtribuere /q;ᷓ colũ⸗
bas in templo vendi ꝑmittere. An ne mi⸗

nus mali ſit ſolũ labijs deum honoꝛare/ a⸗
lioſq; ꝑ ̊ͥ ad deuotionem ĩducere/ qᷓ; locuzʒ

miniſterij/ſolum ſpe queſtus ſuſcipere / et
ceſſare ob ſuperbiã a laudedei/⁊ ſilere.De
talibo Eſaie.lvi.Canes muti non valẽtes
lacrare. Canes impudętiſſimi neſcientes

ſaturitatẽ.· Venient dies ſuꝑ vos ⁊c̃. De⸗

mũ nunqͥd minus nociuũ videt᷑ eccie ꝓpꝛi⸗

am maliciã ipocriſis pallio cooperirel⁊ ve

lut es ſonans ⁊ cymbalũ tinniẽs/alios per

ÿ5dicatiõis officiũ docere/q; inuerecunde

ꝛauis moꝛib⁊ exẽplis ſubditos ſecum in

ruinã trapere.Eſtimo enĩ ꝙ nemo boni in

dicij ↄtrariũ diceret/ſed illud Hieremie.iij
Poti?ꝰcompletũ ↄcederet. Juſtificauit ani

mã ſuã auerſatrix iſrael/id eſt ſinagoga/cõ⸗

nes/de nobis/inquit/hec intelligit ¶ Eʒe
chiel.xvi. Oñs loquẽs eccie. Soꝛoꝛ tua
ſamaria.i.ſinagoga/dimidiũ pcõꝝ tuoꝛũ
non peccauit/ſed viciſti eam ſceleribus tu
is. Sequitur ruina. Ergo ⁊ tu poꝛta cõfu

paratione pᷣuaricationis ei gr Uer
3

ſionem tuã.( Et infra.xxiij. Poſtq diffu

ſe deſcripſit maliciã ⁊ deſtructionem ſina⸗
