pꝛo infuſo ſcʒ ⁊ pꝛo acquiſuo/ſicut eſt etiiõ
vvna ſcientia habitualis infuſa/patei hoc ĩ
xypᷣo ⁊ ſalomone/alia acquiſua qualiter de⸗
ſcripta eſt qð eſt habitus firmus perdemõ
ſtrationem acquiſitus. ¶ Dicamus conſe
quenter pꝛo declaratione deſcniptionis pᷣ⸗
miſſe de fide habituali acquiſita que infu⸗

ſam pᷣſupponit / vel eigez innititur ⁊ ab ea

foꝛ matur ſi perfecta eſt/ꝙ fides dicitur ha⸗
bitus fumus/ad differentiã opinionis vel
ſuſpitionis incerte/ſicut ponebat Petrus

abelardi ꝑ beatuʒ Bernardũ in hoc redar⸗
gutus.Hec aũt firmitas vel certitudo alia
eſt a certitudine ſpei/qm̃ vnq eſpicit intel
lectuʒ/affectũ altera. Thomas dicit ꝙ cer
titudo eſt ex voluntate figente intellectum.
( Aadit᷑ in deſcriptione / verus/ad dr̃am
habitus hereticalis fixi/qualẽ habent he⸗
retici.¶ Subiũgitur tãq; ꝓ dr̃a ſpecif.ca
ad alios omnes habitus intellectuales per
auditũ verbi dei acquiſitus. Pꝛo quo no⸗
tandũ eſt qð ratio ſpecifica ſidei eſt ꝙ acci⸗

piat certitudinẽ ſuam/⁊ veritatẽ illuſtrati⸗

uam intellectus humani ab aucioꝛitate di
uina/ quia ſcz deus ita iuſſit vel reuelauit
mediate vel imediate ꝑ verbũ ſuũ inſpira⸗
tum interius vel exterius pᷣdicatũ/auditũ/
vel lectũ.Et ſic loquit᷑ Chomas ⁊ antiqui
qꝙ foꝛmalis ratio oĩm credibiliũ vna eſt ſcʒ
veritas pꝛima/ita ꝙ aſſentire aliter non eſt
ꝑtinens ad fidem. Et hic requirit̃
fuſa ad aſſentiendũ catholice ⁊ hoc fieri nõ
poteſt ſiquis errat in vna tali veritate per⸗

tinaciter/ quia iaʒ deeſt ſibi ratio foꝛmalis

E

fides in

De erroꝛibus circa pꝛeceptũ

credendi alioqͥn non eſſet ꝑtinax. inc

oꝛit᷑ dr̃a certitudinis fidei ad certitudineʒ
ſcie/quoniam illa ſumit᷑ ab extrinſecis tĩ
modo ꝑ locũ ab auctoꝛitate / altera deducit᷑
ab intrinſecis / ſicut ꝑ locũ a diffinitione et
ſimilib/ ita habemus certitudinẽ vnam
ab extrinſecis qualẽ habet fides/ alterã ab
intrinſecis qualẽ habet ſcientia.Et h̊ ſuf⸗
ficit ad ꝓpoſitum de certitudine/nõ intran

do ſermonẽ de alijs habitibo certoꝝ pꝛinci

pioꝛum tam intellectualiũ quã moꝛalium

„ 7

in quib eſt certitudo euidẽtie ex terminis

In alijs per exꝑientiã.in alijs per quãdaʒ

adherentiã voluntatis ſtabilientis ſe ac fi/
gentis in aliquo a quo non vult dirimi ſi

cut diceremus hominẽ innitentẽ muro ſo⸗
lido certũ eſſe/qualiter etiã dicimus ꝙ cer⸗
ta eſt in deo ſpes noſtra/ caritas noſtra/ ti⸗
moꝛ noſter / ⁊ ita de reliquis ad affectũ ſpe
ctantib. Foꝛtaſſis aũt qꝙ ipᷣa fides certitu/

dinem ſuã ſic accipit ex voluntate/que deo

iubente ſeu reuelante credere vult ĩmobili
ter/ credere autem non poteſt niſi volens.
EEuo fir pr fder ⁊ habeat meritum.⁊
captiuet omnẽ intellectũ in eius obſequiũ
quaticnna⸗ videant᷑ rationes phice/vel hi

ſtoꝛice ſeu grãmatice ſeu fantaſtice/fidei re

pugnantes/⁊ ꝙ ipᷣe ſint nulle ſaltem ab in⸗
trinſecis ſumpte.Exquo fit pᷣterea qð mo⸗
do viceuerſa vt ip̃am fidem neq; exꝑpientia
neq; intelligentia neceſſario tollat vel eua⸗
cuet/quoniã ſic innitit᷑ auctoꝛitati pꝛime⸗

ſiue habeat guidentiã rationis/ſiue nõ ha⸗

beat euidentiam / credens in autoꝛitatiua
⁊ non altera ꝑmanet firmitate.vnde Tho

mas exp̃ſſe ſcda ſcdᷣe.qij.arti.x.in reſpon⸗

ſione ad pꝛimũ argumentũ/ſic ait.Quan⸗
do homo habet voluntatẽ credendi ea que
ſunt fidei ex ſola autoꝛitate diuina/ etiaʒ ſi
habeat rationẽ demonſtratiuã ad aliquid
hoꝛum /puta ad hoc qð eſt deũ eſſe/non ꝓ⸗
pter hoc tollit᷑ vel minuit᷑ meritũ fidei/hec
ibi.Exquo fit inſuꝑ qð fides poteſt in pa/⸗
tria manere cũ viſione beata / vel hic in via
peꝛo raptu qualis fuit in paulo/cum intelli
gentia clarioꝛi fide/ qualis fuit ⁊ eſt in do⸗
ctoꝛibo ↄtẽplatiuis/ ⁊ per anagogicos ex/⸗
ceſſus illuſtratis mirabilitera montibo et᷑⸗

nis. Nec obuiat illud aplłi/fides eſt ſubſtã

tia rerũ ſperandarũ/argumentũ nõ apꝑen/

meritũ vbi humana ratio pᷣbet exꝑimentũ
Quoniã reſponſio patet ex pᷣmiſſis acute

monſtratione vel expientia fundata
niq; deducit᷑ ex pᷣmiſſis pꝛo re quã intendi
mus ꝙ pꝛincipia tam intellectualia quam
moꝛalia/ſimiliter ↄcluſiones ex eis demõo/
ſtrate. Silr ꝓpoſitiones phice ꝑ exꝑientiä
habite/ poſſunt cadere ſub fide/ qm tradgi
ppt a deo iubente ⁊ auctoꝛiſante / ſic qð de
tur aſſenſus eis nõ quia ſint euidentes ſed
quia ſicdeus iubet reuelat aut dicit pꝛout
eccleſia catholicavel ſcriptura ſacra nobis
tradit. VUnde ↄñter ad hoc dicit goteſt nõ
irratonabiliter/ꝙ; fides hicin via ſemꝑ eſt

. Aln ime credunt.
tium. Nec illud Gregoꝛij fides non habet

“ penſatis. Pꝛo quibo facit exemplũ illud q;
de iſta trian gul?habet tres angulos equa-/
les duobo rectis/ poteſt idem homo pꝛius

habere certitudinẽ ex autoꝛitate dicentis/

qualẽ nõ opoꝛtet eũ dimittere habita poſt
modum certitudine alterius generis gde

quodãmodo nõ appentiũ ſub ratione ſoꝛ⸗

mali vel obedientiali ipᷣius fidei/qm̃ licet
veritas pꝛima ſit deſe euidẽtiſſima ⁊ certiſ⸗
ſima cui innit᷑/ nihilomin ꝙ veritas Hh pii
ma/ tradiderit credibilia ineuidentia/ vel
alia quelibet ad credendũ / ſcitur ex ſola fi/
de eccleſie vel ſcripture ſacre/ qꝛ ſcʒ eccleſia

⁊ſcriptura ſacra nobis ita tradunt. Vnde
q; tobias habuit canẽ/⁊ abꝛahã filium/po
tuit eſſe notũ ꝑ exgꝑientiã/⁊ ita de innume⸗
ris/ſed ꝙ; iſteveritates ſunt nobis a deo tra

ite ꝑ ſcriptoꝛes libꝛoꝝ ↄtinentiũ ta lia / et
creditũ eſt/nõ ſcitũ nec euidens. tera

diſtinctio/quedã ſunt pure de fide ⁊c ⁊ cõ/⸗
tinet quatuoꝛ gradus. Quedã ꝑtinentia qᷓ
rum oppoſita ſapiunt hereſim Quedã im
ꝑtinentia tractatu de fide.c.ij. ¶ Cõſonãt
noſtre deſcriptioni deſcriptões alie vna eſt
apli ad Hebꝛeos.xi.fides ẽ ſubſtãtia.i.fũ⸗

damẽtũ reꝝ quas ſpamꝰqsunt deꝰ⁊ xp̃s2-

in q́s tendimꝰ ꝑ amoꝛẽ/argumẽtũ.i.certi⸗

tudo nõ apꝑentiũ vel in ſe vel in rõne obie

ctali ſcʒ materialit᷑ aut foꝛmalit᷑ yt dictũ eſt
Item aug. in li.de pᷣdeſtinatõe/ſides eſt co
gitare cũ aſſenſione ea que ad xpᷣianam ꝑti

„„

nent religionẽ. Item vſidoꝛꝰ.fides eſt qua

veraciter cedimid qð nequaq; videre va/
lemus. Item criſoſtom. tides eſt ſanctiſſi⸗
mereligionis ſundamẽtũ. Item magiſtra

liter. fides eſt virtus qua ea quead funda⸗
nalunad Harasnſ recte firmitera⸗

is itaq; pᷣſuppoſitis ac decla

ratis que in longius trabi pñt/dicamꝰ oſe
quẽter ꝙ in ꝓpoſito noſtro fidẽ accipimus
obiectiue ꝓp collectione oĩm credendoꝛum

e⸗E

pH

na
nius
ntis/
poſt
ade
nti
lacurn
s demd⸗
Tpienri
m tradi
ſeqöde
ennssſec
icht oat

nobis

oteltn
lenpeck
tone for,
qinlice
nace
rinsbh
enra
urcſoi

eſgzeelde

Wunt. Oe
biflung⸗
1r Noe
go

Hista⸗ .
(Aea 3

lecac
anentad
Oorläi
Eiedul
ſokäruun
nrdenc
Ooniien
dinirhe
naltenda
ile⸗
ackg
Gi; rioeen
Sctſanc
Nemmnyn
gnegst
gefn⸗
doſtine

HhHon occides

pꝛopoſitõnũ ex habitu fidei / pꝛout deſcri⸗
pſimus. ¶Ende ſtatim concluditur veri
tas pꝛime ptis noſtre ↄcluſionis pꝛincipa

lis/qð he nouẽ aſſertiones que ſpectãẽtad

diuina pcepta/ſunt de fide.notando tũ il⸗
lud ariſto.q; oppoſitoꝝ eadem eſt diſcipli

na. Deniq; p declaratione maioꝛi pla⸗

cet annotare ad quos moꝛalia pꝛecepta in
foꝛma moꝛali pᷣcepta in foꝛma vel affectu

articulos ſymboli ſpeculatõis reducant᷑ qᷓ
is ita ſit ꝙ cuilibet pᷣcepto coꝛreſpondet

dictamen pꝛacticum verum/qð ita creden
dum eſt ſicut articulus fidei in ſpeculati⸗
uis.Huic pᷣcepto diliges deü coꝛreſpõdet
iſtud dictamen, deus eſt diligendus / ⁊ iſti
non occides/pꝛoximus nõ eſt occidendus
gloſa ꝓpꝛia voluntate/⁊ ita de reliquis.Di
camus ergo ꝗꝙ iſte articulus / eſt de articul

xpᷣs eſt deus verus de deo vero qcqd igi

tur iubet faciendũ eſt Jubet aũt pcepta le
gis Hon occides ⁊c. Et Math. ij. . xxvi.
⁊ alibi multis locis ergo. Item articulłeſt
ſacre ſcriptu

P ſacre ſeripture ſunt vere/ qꝛ Hducunk in
teſtimoniũ reſurrectõnis ibi ſcom ſcriptu⸗

ras/tradũt aut ſcripture decem pᷣcepta igit᷑
⁊c̃.· Item articul? eit ꝙ ſpũſſanctꝰ locut?ꝰ eſt
per ꝓphetas qcqͥd igit᷑ phe dicunt ꝑ ipſuʒ

verum eſt. Fuit aũt moyſes ꝓpha qui tradi
dit decem pᷣcepta legis/ imo ⁊ xpᷣs fuit ille
ꝓpheta magnus de quo Deut. xviij.q fuit
plenus gr̃e ⁊ veritatis ⁊ ꝑ quem veritas fa
cta eſt. Arem in duobo pᷣceptis de dilectiõe
dei ⁊ pꝛoximi que tradidit xpᷣs multis loc
tota lex pendet ⁊ ꝓphe. Sunt igit᷑ de lege

⁊ ꝓphetis ⁊ ↄſequẽter omnia moꝛalia pꝛe/

cepta que deducunt᷑ ex ipis. Item finis le/
gis ſcom apoſtolũ eſt dilectio/⁊ vtvnaʒ vi
tam eterna bamun oconittaent nõ
poſſumus niſi ſeruando pꝛecepta.Si vis
ad vitã ingredi ſerua mandata.Et iterum
hoc fac ⁊ viues. Item ad aliam pꝑtem arti⸗
culi qui dicit ⁊ ꝓpter noſtrã ſalutem/qne ſa

lus nõ habet᷑ ſine pᷣceptoꝝ obſeruantia/ꝑ/⸗

tinent igit᷑ad hunc articulũ vitam eternaʒ

ſailutem reductiue. Item quodlibet pꝛece⸗

ptum includit in ſe dictamen rectuʒ ſcõᷣm

quod fit bonus actus pᷣcepti/ſicut hoc pꝛe

ceptuʒ NHon occides habet iſtud dictamẽ.

non licet occidere/ fundatũ in hoc vniuer⸗

ſali p̃cepto Non facias alijs quod tibi fie⸗
ri nonvis/quod pꝛincipium eſt de ſcriptu

ra ſacra Math. ij. ꝛc. Item articulus eſt ꝙ
eſt vna eccleſia catholica ⁊ apoſtolica id ẽ

fundata in doctrina apoſtoloꝝ quos ſpũſ

ſanctus docuit omneʒ veritatem/ ⁊ docere
non ceſſat ſucceſſoꝛes/ et ideo eccleſia non

poteſt errare/⁊ ita quicqͥd iubeteſt verum.

eis ergo ꝑtinent ad hunc articulum vnam
ſanctam eccleſiam. ¶ Amplius tertio de⸗
ducamus ꝑ exempla ⁊ hereſis deſcriptio⸗

„„

Jubet aüt decem pᷣcepta ⁊ concluſiones ex

nem / omnis hereſis ꝑtinet ad fidem/ quia
ſcðm hieronimũ hereſis eſt dogma falſum

fidei oꝛthodoxe contrariũ. Conſtat aũt ex

determinatione eccleſie ꝙ; multe aſſertio⸗
nes iudicantur heretice que ſunt circa pꝛe

cepta moꝛalia tm̃modo. Exemplũ de iſta

vſura non eſt peccatum moꝛtale. Item de
iſta / foꝛnicatio ſimplex non eſt peccatum
moꝛtale. Item de iſta / non eſt licitum tene
re vxoꝛẽ fratris ſui/pꝛo qua Johãnes mar

tyr fuit. Item de iſta licitum eſt vnicuick
non miſſo imo pꝛohibito pꝛedicare. NRem
de iſta populares poſſunt dños ſuos ad li

bitum coꝛrigere. Item quili bet tyrannus
⁊c.que nuꝑ damnata eſt vt hereticata. Itẽ

generaliter / nulla Ppoſitio eſt vera / quenõ

poſſit fieri catholica/dum ſcʒ tradit᷑ creden

da in ſacra ſcriptura/ ſicut a ꝓpoſitum di⸗/
cit hieronim? ꝙ aplus de verſu ethnico vl

poetico fecit catholicũ dum ait. Coꝛrum/⸗
punt bonos moꝛes confabulationes peſſi
me. Vnde quid minus de fide videtur q;
qꝙ thobias habuit canem/ ⁊ aaron barbaʒ
⁊ tamen qui nunc negaret ꝑtinaciter / eſſet
hereticus/ quia repugnaret iſti articulo.
Scriptura ſacra eſt vera in ſe ⁊ in ſuis ꝑti
bus. fallit igitur hec argumentacio hoc nõ
eſt decredilibus noſtre fidei explicite/ igi⸗
tur non eſt de fide ⁊c̃. Sequitur ex pꝛe/
miſſis ꝙ geometria ⁊ philoſophica poſſũt
eẽ ⁊ ſũt philoſophabilia aut geometricabi
lia. Secus de moꝛalib/quoniaʒ illa faci⸗
unt ad vnitatem eccleſie que debet eſſevna
nedum vnitate ſacramentoꝛum ⁊ credibi⸗

lium ineuidentium /ſed etiam actione ⁊ c

uerſatione pacifica in agibilibus moꝛali⸗
bus naturali lege cognitis.ita ꝙ vnitas ec
cleſie pꝛeſupponit vnitatem moꝛalẽ.(No
ta de fide que ſuꝑeminet rationi ſemper /ſi
cut oleum aque. Sic ꝙ incipit fides vbi

ratio deſinit / non poteſt tantũ creſcere ra

tio naturalis quin ſuꝑemineat fides ei ⁊c.
Ntem conſtat ſcõᷣm plurimos doctoꝛes
ꝙ expediuit tradere multa ad credendum

generaliter omnibus Dopulis ucrii ali⸗

De erroꝛibus circa pꝛeceptũ

qua ſunt enidentia doctꝭ ad deum eſſe. Et
hoc pꝛopter erroꝛes phoꝝ ⁊ alioꝛum /ſicut
in pꝛopoſito de pꝛeceptis moꝛalibus que
licet ſint euidentia bene diſpoſitis in iudi/
cio rationis/tamẽ ex ↄſuetudine ꝑuerſa et
aliunde/multi ↄtingunt erroꝛes/ vt ſtoyci
dixerunt eſſe opus maxime virtutis ſe inx⸗
ficere/ in quibuſdam regionibo dicunt eſ⸗

ſe religioſum occidere parentes ſenes ꝛc.

Item de multitudine vxoꝛum de furtis ra
pinis / de adulterijs in quibo errant hor
nes / niſi ꝑ legem diuinã docean Aena.
poſſetponi in caſu noſtro pᷣſenti ⁊c. ¶ No
ta tamen qð ad aſſentiendũ catholice/cui⸗
cũq; veritati quãtũcũq; ſciat᷑ꝑ exꝑientiaʒ

vel demonſtrationẽ/ requirit᷑ fides infuſa⸗
que monſtrat ⁊ oſtendit rationem obiecta

lem credendi/ iſtam ꝙ deus talem veritatẽ

tfadidit aut iuſſit per ſe immediate vel ꝑ ec

cleſiam aut ſcripturam ſacram. Nota q̊
modo nulla eſt noua hereſis/ ⁊ q determi⸗

natio pape non eſt niſi declaratio vel adie;

ctio pene. Nota ockam libꝛo ſcdᷣo pꝛime ꝑ
tis per totum. Nota quid eſt explicite de fi
de/illð ſcʒ quid vere ⁊ clare ſequitur ex his
queſunt pure de fide ⁊ explicite continen⸗
tur in ſcriptura. Ande ꝙ xpᷣus habuit ner⸗
nos non explicite ſub hac foꝛma.Simili⸗
ter ꝙ non omnis mulier habens capillos

rufos non poteſt interfici a quocunq; / ſed

ſequũtur euidenter ex õ ꝓ
nulla eſt querela dñoꝝ tꝑaliũ quin poſſit

qd conciliuʒ deduci generale terminanda/

ſi reducatur ad licitum et illicitm/iuxta cõ

ſperum iter. ⁊c. ¶ Deinde notanduʒ eſt q;
in hoc actu plurime rationes ſunt inducte
et ad declarationem ſecunde partis. Sed
qm̃ alibi ſunt tã epilogando qᷓ; lacioꝛi ſer⸗
mone deducte/iſtic committuntur ¶ Tan
dem reuolando ad pꝛincipiuʒ recitabatur

unrael Ban illius ſermonis/ p /

quemadmodum feſtus ad paulum ſe deſẽ

dentem/dixit inſanis paule/ multe te litte⸗

re ad inſaniam cõuertunt. Non inſanio.re
ſpondit paulus optimefeſte/ ſed veritatis.
et ſobꝛietatis verba eloquens.De hinc cõ
uerſus ad agrippam credis inquit. Rexa⸗

grippa/pꝛophetis/ſcio ꝙ credis.Sic lon

ge amplius habeo fas dicerevnicuiq; vrm
O reuerendiſſime patres et domini ac do⸗

ctoꝛes omni ſapientia et doctrina pleniſſi

mi/q creditis ꝓphetis. Illi aũt teſtimoniũ

dant de decem pᷣceptis/⁊ de ſequelis eoꝛu 5

qd diuina veritate fundata ſunt ⁊ ad credẽ
dum.licet intelligãtur im ꝓpoſita. Gꝛatias

igitur agẽs qꝛ patientervt obſecratio facta

erat/me audiſtis. Sit exoꝛo merces veſtra
deus / quia quid tribuam non habeo. Cre
dite vt facitis veritati/ et tempoꝛe lib era⸗

uit vos / ⁊ in eterna tabernacula ſua luce ꝑ

dqucet. Pꝛeſtante eo ꝑ quẽ veritas ⁊ gratia
facta eſt Jeſu chꝛiſto qui eſt deus benedi⸗

cus in ſecula. Amen Finit.

Alius ſermo eiuſdẽ
Contra aſſertõnes magiſtri Johãnis par
ui circa pᷣceptum NHon occides.
Poꝛtet hereſes eſſe ſicut dicit a⸗
Ppoſolus i coꝛtß el vr qui pꝛo⸗
VYbati ſunt mãifeſti fiant in vobis
pbati inquam per fides in intel
lectu / per caritatem in affectu / ꝑ exercitatio
nem in effectu. Pꝛouidentia nimiruʒ diui
ne ſapietie / que attingit a fine vſq; ad finẽ
foꝛtiter /ſuauiterq; diſponit oĩa.ſapie. viij-
non ſineret mala fieri:teſte aug.ſi non poſ
ſet ſciret et vellet inde bona elicere / diſpo⸗
nens finem amoꝛis ꝑuerſi ad finẽ finis bo
ni atq; gloꝛioſi/quod vidit apłus dum ait.
Scimus quoniaʒ diligentibodeũ om nia

cooperantur in bonũ.Et ſic omnia inquit

Gꝛvido kartuſiẽf vt etiã aliena mala imo
et ſpꝛia dum er pec is hu
nilioꝛel Fit aũt hic ex hereſibus hoc ſalu⸗

bꝛe quatenus ſicut coꝛde creditur ad iuſti⸗
ciam/ita fiat oꝛe cõfeſſio ad ſalutẽ.ad Ro.

x.pꝛoſfitendo ſcʒ fidem ſuam extrinſecus/
quod cadit ſub pꝛecepto obligantead ſem
per nõ pꝛo ſemper / niſi caſibus certis/qui
poſſunt ad pꝛeſens quattuoꝛ nominan.
Vnus eſt coꝛam infidelibus ⁊ tyrannis ſt
cut tempoꝛe martirũ.Altertoꝛam perfidiſ
hereticis vt tempoꝛe doctoꝝ. Tertius ad
teſtificandũ vel reſpondendũ ſicut fit coꝛã
indicibus. Quartus doctrinaliter et iudi⸗

cialiter erudiendũ ſicut fit a pꝛelatis etdo⸗

ctoꝛibus. In caſu pꝛimo exercetur patien
tia vti hymnus loquitur/In ſecundo ſapi
entia ⁊ plerumq; conſtantia/iuxta dictum
auguſtini. In tertio meritum acquiritur/⸗
vt dum petrus reſpondit/tu es chꝛiſtus fi⸗
lius dei viui /dicit gloſa ꝙ fuit hoc ad meri
tum. In quarto doctrinale ⁊ paſtoꝛaleoffi
cium exercetur. Jo x. ⁊ Mathei. vltimo et
Malachie.ij/⁊ petri iij.⁊c. Ex qua diſtin⸗
ctione pꝛotinus elicitur/ ꝙ quia pꝛofeſſio

ex peccato conſurgit quis hbu

— em 1 m

lhel
no
Vͤdiul
afin
onpo
die
ſnoho
W
Wwa.
WäapddN
ün
tus
vheſali
r uſtin
leag ho⸗

menlecas /

umnuſen
Bcenisir
nonunn.
unftmn
unn ril
,Arnn
iſcrin
alintit
–
nren
imncoſeg

uner

NHNaon occides

fidei fit extrinſecus ad ſalutem ne dum oꝛe
ſed etiam geſtu vel opere vt aſſiſtendo con

fuentibus vel docentibo veritatẽ. Illi pa⸗

tres reuerẽdiſſimi ⁊ ceteri qui pꝛidie remã
ſerunt cum alijs aſſiſtentib / quiq; nunc re
manent vel aſſiſtunt/collaudandi ſunt/tã

q; beati qui audiunt verbum dei /ſiteoꝛuʒ
merces copioſa deus/quia quid retribuʒ
non habeo. Qui ex deo eſt/ inquit xpᷣs/v⸗

ba dei audit. Timendum eſt quod ſequi⸗
tur refugiẽtib ꝓpterea non auditis quia ex
deo non eſtis Sed repꝛimo. ohon⸗
autem per illud apłi in epła dominice cur
rentis oꝛiginaliter ad ephe.ij. Nolite fieri
impꝛudentes ſed intelligentes que ſit vo⸗

luntas dei/vt dicamus ei / fiat volũtas tua

ſicut in celo ⁊ in terra quod vtiq; pꝛohibet
fieri triplex ſapietia terrena/animalis / dia
bolica. Elicitur pꝛeterea/ ꝙ' ſi quis volue⸗
rit teſtimonium ſue fidei palam dicere/qͥſ⸗

quis ille fuerit pꝛeſertim eruditus/audien

tia ſibi publica dari debet / mereturinſuꝑ

dum refugit eſſe doctoꝛ nocturnus ⁊ in an

gulis/aliter qᷓ; nicodemus qui venit ad de
um nocte. Trepidos nẽpe ⁊ obſcuros ſue
fidei pꝛofeſſoꝛes arguit xpᷣs/dicens que in
tenebꝛis audiſtis pꝛedicate ſuper tecta/qꝛ

qui me erubuerit ¶LQuc ix.et ſermones me⸗

os/⁊ filius hominis erubeſcet eum coꝛam
angelis dei. Itaq; ſit fides vniuſcuiuſq; in
oꝛe ſit in oculis/ſit in fronte. ¶ Ex quibꝰ

ita pꝛelocutis pꝛotinus eliceretur veritas

duplicis vltime partis noſtre concluſiõis

Igdrimembꝛis alias poſite que talis eet.

Nouem aſſeriones cum ſuis repꝛoba⸗
onibus iudicialiter nunciate ſpectant ad

fidem etiam explicite. Et ſunt pꝛout in ſce
dula continẽtiu rationabiliter qualificate

Potuerunt inſuper perdoctoꝛes ⁊ oꝛdina

rios locoꝛum doctrinaliter ac iudicialiter

condemnari.Sunt deniq; per hoc ſacruʒ

concilium vel per ſedem apoſtolicam ð ne
ceſſitate ſalutis repꝛobande ⁊ hoc vere vel
id elucidatõeʒ poneba

interpꝛetatiue. u eba
tur caſus longus / dans intellectum dea 2
b vaſallis Cregis.Additus eſt caſus bꝛe

nis iſte / quilibet tyrãnus ⁊c ꝓpoſite ſunt qᷓ

tuoꝛ cõcluſiones / rñſum eſt per concluſio⸗
nem hanc quadrimẽbꝛem tam firmiter in
ſermone q; certitudinaliterapud meeſt in

coꝛde/quia quod ſcimus loquimur⁊ credi

di pꝛopter quod locutus ſum. Nam ⁊ vbi

intenderis/ait iulius ceſar ingeniuʒ valet.

lice.
ne quoniãaã omnia in ſacris ſcripturis bib⸗
lie contenta/foꝛmaliter vel ſnialiter ⁊ in eſ⸗

Nemo aũt facere metutt m yegetiũ quod

optime didiciſſe cognoſcit. Vis bene loqͥ

diceris.

dixit ſo rates / nil loquere niſi quod bñ di⸗

ſufficienter pꝛobata ex pluribo foꝛ
te verbis qᷓ; neceſſe fuit eruditis in theolo⸗
gicis ſermonibo / ſed fſoꝛtaſſis non plurib⸗
qua opoꝛtuerat pꝛo nõ eruditis. Itaq; de⸗
ducta eſt hec pars ex q̃druplici radice. Ex
fidei deſcriptione que eſt habitus certus ⁊

yerus per qauditum verbi dei acquiſitus.

Ro.x.⁊ NHebᷣ.ix.Cuius fidei obiectum eſt
pꝛopoſitio credenda. vel collectio pluriuʒ
ꝗacomniũ credendoꝛũ /ſicut accipit athana

ſius in hoc ſimbolo. Quicũq; vult ⁊c. Als
fidei acceptiones reitio niſi pꝛo quanto fi⸗
ges indis Nanitur d credenduʒ catho⸗

ehinc ſcripture ſacre teſtificatio⸗

fectum. Et per cõſequens decem pꝛecepta
ſunt de fide/quoniã cũ oppoſita aſſertõe ꝑ
tinaci non ſtat fides. vnde gratianus ius

naturale eſt quod in lege ⁊ in euangelio cõ
tinetur/quo quiſq; iubetur facere quod ſi⸗
bi vult fieri/ phibetur inferre qð ſibi no-⸗
lit fieri. Dehinc ex eccleſie obſernatione/
que damnat vt hereſes nedũ illa que ↄtra⸗
riantur articulis ſpeculatiuis noſtre fidei/

vt iſta deus eſt / verüetiam ↄtrariant᷑ pꝛin⸗
cipijs ⁊ dictaminibo pꝛacticis /vt ꝙ de eſt
diligendus ſuꝑ omnia ⁊ pꝛovimus ſiẽ nos
In quibus duobus tota lex pendet ⁊ pꝛo⸗
phete/que vtiq; lex eſt fides noſtra vel ð fi⸗
de.Vnde in ſcripturis ſacris auguſtino te
ſte quicquid alibi noxiuʒ eſtdãnatur.De⸗
niq; echereſis deſcriptione quã Hieroni⸗
mus dicit eſſe dogma falſum fidei oꝛtho⸗

dorxe cõtrarium. Et illic habita eſt diſtin⸗
ctio ꝙ quedã ſunt pure de fide ſub quadru

plici gradu/quedam pertinent ad fidem ⁊

oppoſita ſapiunt hereſim/quedam ſũt im⸗

pertinentia/quia non apparet quod repu/⸗
gnant vel ſequantur ad fidem. Infereba⸗

tur hoc coꝛollarium ꝙ hec ↄſequentia im⸗

oſſibilis eſt ⁊ hereticalis/decem pꝛecepta
egis ſunt euidentia in lumine naturali/er
go non ſpectant ad articulos fidei / nec ex

eis deducuntur. Exhincrationabilit᷑ mo⸗

tus fuit reuerendiſſimus magiſter petrus
de verſa.exhibere ſcedulam quam tradidit

alij vero dicũt / volũt quibuſdã hereticare/⸗

E 3

quidẽ pꝛima pars cõcluſionis O

VHe erroꝛibus circa pꝛeceptũ

videãt ne er erroꝛiba ſe innoluãt ⁊c̃.

nem licitũ eſt vnicuiq; ⁊c̃. Ratões

in triplici quaternario ⁊c. YFundat᷑ pꝛima
ſuꝑ buiꝰ aduerbij ſaigue. Daxime iam p/

ſertim iaʒ ſpecialiter / gallici me ſinernit qꝛ
pᷣſupponũt veritatẽ illius qð pᷣcedit.Alte⸗

ra ſuꝑ hoc cõplexo abſq; mandato quocũ/⸗

q; vel pcepto deducendo ad ↄtradictionẽ⸗/

quia lex dei mandatũ eſt ⁊c. Tertia ſuꝑ in

tellectu plano ac reſoluto huiꝰpᷣcepti Hon

occides ſcʒ hominẽ ꝓpꝛia voluntate. Sed
vel iubente deo ꝑ reuelationẽ/vel ꝑ publi⸗

ce admiſtrationis admiſſionẽ. Dath.xxyv

et. xxvi. Omnes qui gladiũ acceperint ⁊c.

Bloſa ꝓpꝛia auctoꝛitate ⁊c. Vnde lex occi /
dit ⁊ nõ homo Mihi vindictã ⁊c. Quar/

ta ſuꝑ defectu iuriſdictionis vł iudiciarie

poteſtatis in occidente tyrãnũ ſicut ponit
aſſertio. Quis es qui iudicas alienum ſer⸗

—

uum ⁊c. Ad Ro.ij: ¶ Fundatur pꝛima ra/
tio ſcðᷣi quaternarij ſuꝑ ↄdẽnatione triun ar

ticuloꝝ huſ̃ ⁊ ꝛvicleff/ de pᷣdicantibo abſq;

miſſione/ de popularibo coꝛrigentib ad li /

bitum dños/⁊ dñis bona eccleſiaſticarum

rapientib ⁊c.quoniã occiſoꝛ in caſu aſſer⸗

tionis ⁊ peius facit quã in his caſibo tribꝰ

fiat. Fundabat altera ſuꝑ omni policia v-
ra vel pᷣtenſa/vt pueroꝝ ſub magiſtro/⁊ in

ter ſe vt latronum vel paganoꝛum / imo vt

demonuz pꝛo ſtatu pꝛeſenti. Math/xx. vt

omniũ bonoʒum quib omnia oꝛdinate fi

terum ꝓ ſcde partis deductione
ſunt inducte contra pꝛimã aſſertio

unt.Eſt aũt o? do parium diſpariũq; reruʒ

vnicuiq; ius ſuum tribuens iniqua non
vſurpans.Tertia ſuper ↄꝑationetyranni⸗/

dis ad hereſim ⁊ alia vicia deterioꝛa pꝛopt᷑

que nõ veniunt homines paſſim occiden/⸗

di quomodolibet ⁊ abſq; mãdato.Quar

ta ⁊ octaua in oꝛdine ſuper cõꝑatione non

habentis auctoꝛitatẽ iudiciariã ad haben
tem / ſicut eſt rex/qui quideʒ rex non poſſit

ſine iuriſoꝛdine non monitũ non vocatuʒ
non conuictũ interficere/ quãtominus er/
go cenſendus eſt dare auctoꝛitatem impli/
citam vel interpᷣtatiuam altera cui nõ man

datum eſt/imo legibus regis pꝛohibitum.
Pꝛo his loquitur feſtus Act.xxv.Et nico

demus.vije⁊ in lege. Quod iuſtum eſt iu

X

ſte exequeris: ¶ Demũ pꝛima ratio tercij
quaternarij fundabat᷑ ſuper multiplici no
toꝛietate iuris aut facti/ que requirebatur
pꝛo qualibet circũſtantia ſeu clauſula hu⸗

ius aſſertionis / vt ꝙ notarium eſſet talem
machinari ⁊c̃.quoniã ex incertis nullo pa

—

cco poteſt certa moꝛs inferri. Et ſinon p.o⸗-

teſt quis occidi ad teſtimoniũ vnius quãa⸗

tominus nulliꝰ. Altera qð hec aſſertio qui
tũcũq; circũſtantionata nõ poteſt habere

veritatem de pꝛiuata ꝑſona extra caſum di
uine reuelationis notoꝛie/vel caſum ineui

tabilis neceſſitatis ſicut ex rationib aduer

ſarioꝛum/quas quidẽ pꝛidem vidimus ſa
tis conſtat. Nec tamen caſus iſte neceſſita⸗

tis ſemꝑ excuſaret.ꝗ ũdabatur vndecima
ratio exaggerando qð hec aſſertio ſe pꝛe iun
dicialem ondit ad omne genus hominum
actiue ⁊ paſſiue licet cõtracte poni videat᷑.

Extendit ſead papã/ad epos/ad abbates
ad pꝛincipes/ad patres/ad maritos/ad ſa-

cerdotes/clericos/populares/ ⁊ addmnes
in cõmuni/patet ↄſideranti qꝛ cuilibet ta⸗
li dici poteſt. Cu es tyrãnus vel machina
baris in moꝛtẽ dñi tui.Poſtremo ꝓ quar⸗
ta ratione.xij.in oꝛdine ⁊ vltima/fſiebat epi

logus ſic arguendo. Contradictoꝛia hurꝰ

aſſertionis que eſt ꝑticularis vel ſingula /

ris negatiua eſt vera ⁊ katholica/igit᷑ iſta ẽ
falſa ⁊ nõ catholica ⁊ ↄnñᷣter heretica/qð te⸗

net ꝑ legẽ ↄtradictoꝛiaʒ/⁊ ꝑ dicta ariſto.et

dioni.qð verũ ⁊ bonuʒ ſunt ex omniba cir⸗

cũſtantijs / falſum aũt ⁊ malũ ex vnica/añs
eſt manifeſtũ in multis caſib/ vt dum occi
dens nõ habebit ſufficientẽ notarietatẽ vt

pꝛocedat ad certã moꝛtẽ nõ moniti nõ con

uicti ⁊c̃.vel dũ poteſt ſeruare iuramẽtũ fide

litatis / vel eſt ſacerdos. Et ꝓuideri põt re⸗

gi ꝑ alterũ vel alio mõ ⁊c. Exclamabit hic
aliquis ⁊ dicet ponimꝰ caſum neceſſitatis
certreme.ponimꝰqð oĩa ſunt notoꝛia qᷓ pꝛe

ponũtur. Rñſio.Quod hiqon inueſtigo

qð alij dicãt:ſed quid ponit᷑ aſſertio/⁊ in qͥ
bus termis ſe feglat: keolieohu alter di⸗
cens trũcata eſt aſſertio. Rñſio qꝛ nec hoc
pꝛonũc inquirit᷑q;uis nõ deſint teſtes hic
etiã pñtes om̃i exceptione maioꝛes ꝙ ni⸗
hil trücatũ eſt ⁊c. Suꝑſũt auctoꝛitates ſã/⸗
ctoꝝ.ſuꝑeſt multitudo exẽploꝝ ⁊ hiſtoꝛia

rũ. Sed interim diſcurram ꝑ alias ocio

aſſertões ⁊ ad hec inducẽda poſtmodũ.po

nit itaq; ſcðᷣa aſſertio ſic/leges natural mo
ralis ⁊ diuina auctoꝛiſantvnũquẽq; ſubdi
tũ de occidẽdo vel occidi faciẽdo dictũ tyrã
nũ/ dãnat᷑ vt erronea in fide ac moꝛiba? le⸗
gib naturali moꝛali ⁊ diuine iniurioſa.

Denucit bec ↄdẽnatõ ex radice q̃quplici

—

— — —

-- — —

n
4

ℳ

A

NeH
m
n
Nds
nusg
eſſitn
ccim
wenn

mhun

vidett,
bbares
ſ,
mnnex
berta⸗
Cbina
Prnn
Wed
adbes
nd
igtla⸗
naces
Wum
mmuh

NE

otrotd
niuno
maife

n öttei⸗

madadi
noccſiens
ownic
oninute
enman
cabutr
ſocened
Cecten
intsn
iuligl

HNHon occides

ĩmo qð eſt inſana⁊ ſacrilega. Pꝛima qrle

ges diuina naturalis ⁊ humana ꝓhibẽt ex

„

plicite expſſe qð nemo accipiat ſibi hono
rẽ iudiciariã vel dñandi ius in iuriſdictio/

nem /ſed qui vocat᷑ ſicut aaron patet in epi
ſtola ad bebꝛeos. Non igit᷑ auctoꝛiſant nõ
vocatum alioquin ſed ſupᷣma lex ſcʒ diſſen
ſionis deus in quo eſſet. Eſt ⁊ ↄtra apkem.
Hec daret vnicuiq; qð falſum ett / ſic eſſet
ſumma puerſio modi ſpeciei ⁊ oꝛdinis/di⸗
cit lex / iudicioꝝ vigoꝛ iuris publicituiela
in medio ↄſtituta eſt ne quis de aliquo qn

tũcũq; ſcelerib implicito aſſumere valeat
vyltioné. Hec eſt etiaʒ lex pueroꝝ Hota de

bꝛuto cur filiũ occidit. Qui inſcio pꝛinci⸗
pe / inquit lex / bellũ gerit reus eſt leſe maie⸗
ſtatis. Altera radix ẽ quoniã leges diuina
naturales 1 humana ꝓhibent ne idẽ ſit er⸗
ga alterũ pars iudex ⁊ teſtis quod ſoli deo
pꝛopꝛuũ videt᷑. Unde duʒ ex officio ꝓpcedit
iudex ↄtra erroꝛes qui ſunt ſicut leges leſe
maieſtatis pars rea ↄſtituit pꝛomouẽs vel
inſtigans tenens locuʒ partis accuſa ntis/
pꝛopterea repꝛobari nõ poteſt ſnia iudicis
in cauſa appellationis vel aliter ipo nõ vo
cato vel audito. Amplius tertia radix ẽ qꝛ
ſᷣm leges diuinã naturalẽ ⁊ humanã. Peo

debet ex incertis cauſis ⁊ cõiecturis/ velex

eis que ſecrete gerunt / ſicut ſunt machina⸗
tiones ⁊ cogitatõnes coꝛdis/publice puni

ri/pᷣſertim ad moꝛtẽ/ qꝛ cogitationis penã

nemo meretr᷑ quo ad foꝛum ſcʒ pᷣſentis vite

ſecus quo ad foꝛum ↄſcie. Nemo inqt lex

ad teſtimoniũ vnius moꝛiet᷑. Demũ quar
ta radix eſt qꝛ nemo vellet qð a non iudiceę
ſuo dãnaret᷑ ad moꝛtẽ/ pᷣſertim non vocar⸗
non auditus nõ monitus.Lexautẽ natu⸗

ralis dicta eſt ⁊ ſumpta Math. ij. Omnia

quecũq; vules vt faciant vobis homines

2 vos eadẽ facite illis.vultis gloſa velle de
betis. (roced mꝰad repꝛobationẽ ter⸗
tie ſimul ⁊ quarte aſſertionũ /qꝛ ↄnexe ſunt
2 ſic habent /licitũ eſt vnicuiq; ſubdito ho

—

noꝛabile ⁊ meritoꝛiũ ⁊c. Et dicunt in ſnia

ꝙ quilibet tyrãnus poteſt ⁊ debet occidit a
quecũq; viliter ⁊ ꝑ inſidias ⁊ quomõ hoc
eſt ꝓpꝛia moꝛs qua debent moꝛi/ occidere
ſcʒ ita eos.Aſſumit᷑ pꝛo repꝛobatõne qua⸗

druplex fundamentũ pꝛimũ ſumit᷑ ex cauf

cõdendi decretalẽ illam in concilio lugdu⸗/

nieñ.li.vi.pꝛo humani/quarum pꝛima eſt

ne quis xppianus ſubito ⁊ impuiſe moꝛiat

in periculũ danationis eterne/qð ibi dicit

boꝛrenda inhumanitas deteſtãdac; ſeui⸗

cia. Altera quoniã omnis poteſtas tribuiẽ
a dño ad iuſticiã rectũq; iudiciũ exercẽdũ.

Tertia quoniã hoc in xpᷣianitatis obpꝛo/⸗
bꝛiũ exit. Alterũ fundamentũ ex repꝛoba⸗
tione inſidiarũ / dum frater ꝑ mẽdacia aut

piuria aut ꝑ finem illicitũ ſicut notat tho⸗

mas ſcdᷣa ſcdðe.q.de inſidijs.vnde lex dicit
hominẽ homini inſidiari nefas eſt.Et exo

di.xxi.Si quis per induſtriam ⁊ per inſi⸗
dias occiderit pꝛoximũ ſuum/euelles eum
ab altani meo vt moꝛiatur. Conſtat autezʒ
ꝙ inſidijs de quibus fit hic mentio concur

runt frequenter hec tria/ mendacium/per⸗

iurium/ac finis.ſ.ſubita moꝛs ⁊ vilis alte

rius cui fides data erat.vnde et ſi quedam
poſſunt eſſe inſidie iuſte/non tamen iſte at

tentis medijs ⁊ fine ⁊ non diffidatõe. Su
mitur aliud fundamentũ ex dictis ſancto⸗

rum repꝛobantiũ in Judith hier.⁊ ſimili⸗

bus mẽdacia ⁊ fictiones falſas / licet in eis

collaudetur ʒelus ad cultum dei ⁊ ſaluatio
nem populi / ⁊ oppoſitum ſentire hereticũ
eſt vt deducit augu.ad pꝛemiũ ⁊c̃. Demuʒ
pꝛo quarto fundamento ſumitur deſcri⸗

ptio tyranni data ab aſſertione.Lvyrãnus

eſt qui in republica non iure pꝛincipatur

vel pꝛincipari conatur. Conitat enim iu⸗
xta venerabilem Egidiuʒ de roma / in ſuo

4.

de regimine pꝛincipum/⁊ experientia lo⸗

quitur/quod vix eſt aliquis dominus qui
non tyrannus in aliquo iure vel interpꝛe⸗
tatione iudicetur. Et ita debebit actiue et
paſſiue viriliter et inſidioſe per ſubditos

interfici. Cuius falſitatem veducit oꝛeſine

ſuper quinto politicoꝛum / vbi Ariſtotiles

dicit ꝙ boni non faciunt ſeditionem.

¶ Ueniamus conſequenter ad quintam
ſextam ſeptimam ſimul aſſertiones / que di
cunt regez debere amare remunerare ⁊ glo
rificare talem moꝛtem ⁊c̃. He tres ſimul ex

incõuenienti quadruplici repꝛobantur.
Pꝛimo quidem/quia rex tenereturamare

remunerare et gloꝛificare peccata/qui ideo
poſitus eſt in yindictam maleſactoꝝ. Nõ
enim ſine cauſa gladium poꝛtat ſicut dicit

apoſtolus. Vnde⁊ ſi poſſet ad tempꝰdiſſi
mulare vindictã ſicut fecit dauid ð Joab.

Nõ tñ põt abſolute remittere culpaʒ⸗ pſer⸗

—

tim in nõ penitẽte ſed pctm̃ iuſtificãte pa⸗

lam / v in eo pſeuerãte/in ſcandalũ ſubdito
rum / que iuſtificatio neq; in Chavm/⸗ 4

in anthiocho ſceleratiſſimo/neq; in Juda
ꝑfido inuenta eſt/quia dixerunt peccaui.
Amplius ſcðo quia rex ꝑ has aſſertiones
deducitur nedũ ad peccatũ moꝛtale ↄmit/⸗
tendũ/ſed ad hereſim dum dicitur qð tene
tur tanq; licite laudabile ⁊ meritoꝛiũ ama
re remunerare ⁊ laudare id qð deſe iniquũ
eſt. Et quia dicente ſapiente. Qualis eſt re
ctoꝛ ciuitatis tales ⁊ habitãtes in ea/⁊ clau
dianus ait Regis ad exempinʒ totus ↄpo
nitur oꝛbis/ſequeretur hereticatio omniũ
fere ſubddttop. Atfendant hic omnes pᷣſer⸗
tim domini cõmiſſarij/ qualiter hec mate/
ria tangit plures ⁊ magnos imo maximos
quia regem cuʒ toto clero ſuo/ quibo impo
nitur nedũ hereſis ſed qð ſunt heretici⸗dũ
eoꝝ ſnia pꝛonõ catholica repꝛobat/qꝛ de⸗
terminare falſaʒ doctrinã pꝛo vera nequit
fieri ſine ꝑtinacia/ vt deducit okam quarto
pꝛime. Rurſus tertio includit᷑ hic blaſi phe
mia cõpatio de michaele ⁊ phinees / quaſt i.
michael occiderit luciferũ ſine mãdato dei

⁊ pᷣcepto quocũq;. Similit᷑ ⁊ phinees ipʒ

zambꝛi quoꝝ patet oppoſitum tam exrõe
quã ex epla iude de michaele/qui nõ eſt au

ſus inferre blaſphemiam ⁊c.⁊ de ppinees
Numeri.xxv. Vnde ſi phinees occidiſſet
licite ſine mãdato adulterũ vel ydolatram

zambꝛi/cur nõ ſimiliter tũc ⁊ nũc alter ideʒ

poſſet. Sic argueret᷑de moyſe reſpectu liti

tia/ ſicut enaʒ res ſe habet/qð hec peſtifera

doctrina multiplicata eſt ꝑ ppłos? regna

tinentibo.
ocſaue aſſertionis ad intellectũ ponentis/⸗
quoniaʒz ſi liceat vnicuiq; iudicare de lege
diuina / vt de iſta Non occides/⁊ eam int⸗
pᷣtari fᷣm epykeyam ſuã ⁊ ↄſciaʒ relinquen
do planũ rotundũ ac ſolidũ ſenſum poſitũ
per doctoꝛes ſanctos epick ⁊ ↄſcia quilibʒ
poterit ſcripturã intelligere ſacra 3 gliter qᷓ;
ſpũ̃ſſanct?effla gitet/qð eſt hereß m deſcri

ſub eplis ⁊ ꝓoſitionibo has aſſertiones co
d
0

ptionẽ hieronimi/Et he incõueniẽtie ↄſe,⸗

quũtur. Pꝛimo ꝙ poterit quilibet interpᷣ .
tari pᷣceptũ illud NHon unaperto, Sient i
uentus eſt vn?ꝰ dogmatizans qð p nutritõ
ne pueri bone indolis ad eruditõʒ theolo
gie vel vtilitatẽ reipublice / poterit rapi pe
cunia a diuite.alij qð licebat ↄmittere vſi
ramꝓ ſubleuatõe paupeꝝ. Alij qð ſymo⸗
niq ꝓ neceſſuate eccłie. Alij qd rapina pꝛo
fundandis eccleſijs vel hoſpitalib nemo

bit etiã iudici de ei

educamus ꝓpterea falſitatẽ

De erroꝛibus circa pꝛeceptũ

aſpiciẽs ad malũ ⁊c. Ampliꝰ ſcdᷣo idem ar
guit de hoc pᷣcepto HNõ mecha beris.qꝛ di⸗
ceret aliquis rex vel ppotes⸗ ſterilis ẽ vxoꝛ

mea / recipiã alteram ne ſucceſſione defrau

der heredis. Alter ideʒ faciet ꝓ multiplica⸗
tione plis ad cultũ dei. Rurſus tertio ↄtin
git hoc idẽ circa pᷣcepiũ hoc NHo mentieris
Hentiar inquit aliquis vt ſaluẽ ꝓximuʒ
vel meipᷣm a moꝛte ſeu dãno ſeu vitupio.
entiar ad ſalutẽ alioꝝ coꝛꝑalem vel ſpi
ritualeʒ. Mentiar vt licenti? ꝑdant᷑impij

tyrãni vel heretici/imo ⁊ ↄfeſſionẽ reuela⸗
bo ne ꝑdant᷑ reliqui. Poſtremo licebit eti⸗

am ſic parentes occidere in ſenectute ne lã
guet diutius ſicoccidere ſeipᷣm ad euitqtio

nem indigentiã ſeruitutis vel ſtupꝛi vl cõ⸗

tumeliã dei/ſic fuerit tempꝰ dum omnis 4

interficiebat xpᷣianos arbitrabat obſeqᷣ⸗

um pſtare deo. Jo. xvi.⁊c̃. dquertitis ãt
; late pateat hec ruina/ſi cnilibet non ſm
legẽ viuere ſed de lege iudicare licuerit/cõ⸗
tra illud decretũ vulgatũ Eius eſt interpꝛe
tari cuiꝰeſt condere legẽ ⁊ illud a ugu. de ve

