auſan auẽte· gladio ꝑibũt Itẽ hec aſſertio vergit ſequunt᷑ aſſidue verbis ⁊ factis impugna
hügthe in ſubuerſiom totiꝰ reipublice.⁊ vniuſcu, toꝛes eius:tãſiudicialiterĩ facto pᷣtenſe ap⸗
gane iuſq; regis aut pncipis. Itẽ dat viã ⁊ licẽti peellatiõis quã ꝑſequũt᷑ coꝛã dũo Candiali
Enge am ad plura alia mala/et ad fraudes ⁊ vio de vꝛſinis / quã extraiudicialiter/ mirꝭ mo⸗
tuii latiões fidei ⁊ iuramẽti.⁊ ad ꝑditiões/⁊ ge dis.Et attẽdat᷑ꝙ non põt dici iniuria ma
ſnen neraliter ad oẽm inobedientiã ſubiecti ad ioꝛ vni xpᷣiano .ppſertim pᷣlato vel pꝛincipi
mnmiwi dñ m ſuũ.et ad oẽm infidelitatẽ ⁊ diffiden vxel ꝓfeſſoꝛi /ſeu cõſiliario pᷣncipũ/qᷓ; ꝙ ſu⸗
tnio tiã vniꝰ ad alteꝝ.et cõſequẽter ad eternam ſcitabit diuiſiões⁊ guerras ſi fidei materia
lau dãnationẽ. Atẽ ille qui aff irmat obſtinate diſcutiat᷑ atq; terminet. Illi poꝛro dicendi
Hräten talẽ erroꝛẽ ⁊ alios qͥ inde ſequunt᷑eſt hereti ſunt ſedicioſi velſcodaloſi/q doctrinas ſcã
danchh cus/et tanq; hereticus debet puniri etiim daloſas ſeminãt.nã qͥ i peſtifere ſemiatas
büͤm poſt ſuã moꝛtẽ Notet᷑ĩ decreiꝭxxiij.q.v.?c c⁊ nimis pꝛochdoloꝛ adultas/eradicare cõ⸗
iolug: Eguit᷑tenoꝛ ſcedule exꝑte epi pa, tendũt:ſciẽtes ꝙ a ſpeculatoꝛe ſilẽte.pere⸗
ſſinonn riſieñ.⁊ inqſitoꝛis pᷣſatis doctoꝛi / untiũ ſanguis exquirit᷑. Deniq; fidei veri
onigdn bus ⁊ magiſtrꝭ.anno pꝛedicto die tas vbidicet ſi in generali cõcilio ſubticen
iirle rercurij. ſeptia febꝛuarij trãſmiſſe. ¶ Da da cẽſet᷑. Nõ ne gregoait vtiliꝰ naſci ſcãda
tin⸗ gliſtri reueredi/mittit᷑ vob ſcedula ↄtinens li ꝓmittit/q; veritas deſerat᷑ Qualistan⸗
ℳ alſſertiones aliq̃s, extractas ꝑ deputatos. dẽe crudelioꝛ impietas q;ᷓ errãtib ĩ via mo⸗
⁹

ne vcritates ſunt credẽde

mm. nolle petitũ tramitẽ oſtedere veritatꝭ

Alio modo querũt euaſionẽ aliqui dicen/⸗
tes ꝙ ille aſſertões pñt exponi rationabili
ter/addẽdo gloſas aliq̃̊s /ſicut exponunt᷑ ꝓ
poſitiões moꝛales de ſacra ſcriptura/ vt il/
maleficos nõ patieris viuere/q; genera⸗
liter intellecta eſſet falſa.Addũt ꝓ regla qdð
nulla ꝓpoſitio dãnanda eſt/q̃ põt trahi ad
bonũ ſenſum. Sed illa reſpõſio cũ ſua ad
ditione ꝑnicioſiſſima eſt/⁊ ↄtra oẽm eccle
ſiaſticũ ritũ/qꝛ ſic fundabãt ſe heretici/pꝛo
ut vidimus in ꝛvicklef et huſſ/qui dum vꝛ

gebãtur / confugiebãt ad gloſas Unde pꝛo
poſitiões vniuerſales de ſacra pagina pñt
et debẽt aliter exponi/q; ppoſitiões mgri
Johannis parui/pꝛimo qꝛ ſcriptura ſaca

exponit ſuas regulas ꝑ ſemetipᷣas ſᷣm di⸗
uerſos paſſus ſcripture ⁊ iuxta ſacros do/⸗
ctoꝛes.Nõ ſic aũt inuenit᷑qð magiſter Jo

hannes parui ſe expoſuerit/imo potiꝰ op⸗

poſitũ ↄſiderãdo cauſas dicẽdi Secunda

qꝛ ſcripture ſacre debet᷑talis reuerentia/q;

non licet eã eſſe falſam in aliquo ſenſu lr̃ali
Non ſic eſt de pꝛopoſitione pꝛedicti parui
vel alterius doctoꝛis ꝛ76.· Finit

Begquitur declara⸗/
tio veritatũ que credende ſunt de neceſſita

.

ellarium pariſienſem.
Eclaratio cõpendioſa/ q̃ ve⸗
ritates ſint de neceſſitate ſalu

tate fidei reputande.et q̃ ſint
impertinẽtes iudicãde. Et G

¶Pꝛimus gradus veritatũ credendaꝛuʒ
eſt canon totiꝰſcripture ſacre ⁊ ſinguloꝝ q

in ea laliter aſſerta ſũt. Sic videlicet ꝙ nõ
ſtat cũ fide vt aliqͥs diſſentiat ꝑtinacit᷑.ali⸗

4„

cui ↄtẽto in eadẽ ſcriptura.ad intellectũ ſpi

rituſſcti.q eſt vere ꝓpꝛie ſenſus lr̃alis Si

allegatio q̃rit᷑ ſufficit illud Hath.v. Amẽ

qppe dico vob. Donec trãſeat celũ ⁊ terra

oĩa fiãt Sequit᷑ Amẽ dico vobᷣ Celũ ⁊ ter

ra trãſibũt.vᷣba aũt mea nõ trãſibũt.Con⸗

te ſalutis edita per eundem dominum can

8 credende. que de ſola pꝛo
babilitate tenẽde. que de pie

ſub diſtinctione vel gradu ſextuplici.qui
ad quaternariũ reducit᷑. Pꝛo ſolutõe dubi
tatiõis.qᷓ nuꝑ mouebat᷑i ſermone de nati /
uitate btẽ virgis marie ↄſideratiõe ſecũda

(Pꝛimus gradus

ſtat aũt ꝙ canõ biblie.lerx eſt dei ꝑreuelati⸗
onẽ habita./cuiꝰ aſſertiões Ir̃ales innitun⸗
tur huic vnico lr̃ali pncipio. Om̃e reuela

tũ a deo eſt veꝝ.⁊ ꝙ ſcptura ſacra diuinitꝰ
eſt a deo reuelata.ſic ꝙ in oĩ ſua ꝑte.eſt ver
bũ dei qð trãſire nõ põt. facit ad hoc diſti.
ix.decreti capitulis. Ego ſolis. Si ad ſa⸗
cras. Et quis neſeig..

Secundus gradus

Eſt aũt hec ecclie autoꝛitas tãta.vt diceret
Augu.E uãgelio nõ crederẽ.niſi me auto⸗

poſſit. eccie nõ crederẽ.ſi non qutoꝛitas ſa

cre ſcpture impelleret Et ita diuerſis reſpe

Attẽdendũ tñ eſt.q nõ oĩa q̃ tradit vel

cqihy. autoꝛitas vtraq; mutuo ſe cõfirmat.

tolerat eccia publice legẽda.ſunt de neceſſi

tate ſalutꝭ credẽda.ſic patebit exqͥnto et ſe⸗
xto gradib veritatũ.ſed dũta xat illa q ſub
diffinitiõe iudiciali tradit eſſe credẽda.vł

oppoſita repꝛobãda ↄcurrẽti vniuerſali to
tius eccł eↄſenſu implicite vel explicite ve

re vel interpꝛetatiue.

7

Cernus gradus

¶Tertius gradus eſt veritatũ ſpecialiter

gliqͥ b reuelataꝝ.q ab illis qb reuelatio fa
cta eſt.abſq; vlla dubitatiõe ccedẽde ſunt.
Alioquin nõ eſſet reuelatio.de cuiꝰratiõe
eſt vt ſit certa. Ceteri vero ba nõ eſt huiuſ
modi reuelatio facta nõ obligant᷑ credere.
niſi ꝑ miraculũ vel ſcripturã ſacrã.⁊ pꝛeci

pue ꝑ ecdeſiã det᷑ certitudo.Sic eni iohes
baptiſta miſſionẽ ſuã oñdit ꝑ ſcripturã ꝓp⸗
pheiicã. Et apls ꝓpterea ↄtulit euãgeliũ ſu
um qð habuerat ꝑ reuelationẽ cũ petro et
alijs de eccĩa.nõ ꝙ dubitaret de illo euan
gelio.peccaſſet eni. Nec dixiſſet etiã ſi an⸗

gelꝰ de celo alið vob euãgeliſauerit anathe
ma ſit. Sʒ iðo ↄtulit euãgelium ſuũ.vt ap

pꝛobaret᷑ ꝑ eccleſiã ad credulitatẽ alioꝝ.et

nõ ad ſuã.qꝛ dixit ꝙ nihil ſibi ↄtulerũt pe⸗
trus ⁊ ceteri.ſʒ dextras dederũt cũ Se

uiſſent gram dei ꝗᷓ data erat ſibi. ¶¶ De⸗
muz triplex hmõi grad? vitatũ reducit᷑ad

vnũ ſcʒ ad vitates q̃ credi debẽt ĩmediate
et explicite a deo reuelate eſſe.

OQuartus gradus⸗

(Secũdus gradus veruatũ ab ecclia de
terminataꝝ eſt.q ab indubitata relatione
aptoꝝ.p ſucceſſionẽ ↄtinuam deuenerunt

t
kung
ela
init?
cher
Dlalſg

lus
Ackiade
Atione
genennt
ndcerer
meano⸗
lindid
blgoſ
feſpe
fmmat.
e
Rneccſt
moctſe
rii
Getidt
iuctin
Glae

is
allter
curiofa
deſw.
raröe
DDN n
ni cte
id
iccnüits
ſnuf
aniſtil
i gant
eilod
diſi u
nmanatbe
ſüxtap
ion⸗
lainn

ſchlin

¶ OQuartus gradus cõtinet veritates oẽs

uande in conſequẽtia certa in lumine fidei
vel in enidẽti lumine naturali q;;uis nõ in
pꝛopꝛia foꝛma verboꝝ illichabeant᷑. Quẽ
admodũ iſta veritas eſt de neceſſitate ſalu
tis tenẽda.qꝙ chꝛiſtus habuit neruos ⁊ ve
nas.qᷓ;uis in ſciptura ſaqra nõ habeat᷑ in
pꝛopꝛia verboꝝ foꝛma. Et ita de ſimilib⸗
ſine numero.qm iſta eſt euidẽs ↄſequẽtia
nedũ in lumine fidei ſed in lumĩe naturali
apud philoſophos xpᷣs fuit verꝰ hõ. ergo
chꝛiſtus habuit neruos ⁊ venas. Pꝛopte⸗
rea ſine temeritate fidei vel diſcrimine fue

runt aliqũñ q̃ſtiões fidei ad pᷣospaganos

perchꝛiſtianos deducte.qꝛ videre poterãt

acuti phuloſophi.qͥd ex pᷣſuppoſita lege no
ſtra.licet ab eis non credita.conſequenter

eſſet dicendũ in bona ⁊ euidẽti conſeq̃ntia
Et hic eſt ſecundus gradus pꝛincipalis.
pꝛimis tribus ad vnum reductis.
Qumtusgradus
Rurſus in quinto gradu qͥ tertius ẽ mo
do dico reponũtur veritates ille qᷓ ex veri⸗
tatib q̃druplicis gradus añdicti.vel aliqͥ
bus eaꝝ deducũtur in conſequẽtia tãtum/

modo ꝓbabili vel topica. Vel dũ in ante/
cecdłæzte ponit᷑ ppoſitio qᷓ ad fidẽ eſt imperti

nẽs q;uis ſupponat᷑ eſſe vera. Dicit auteʒ
ariſto. Illud eſt ꝓbabile qd oĩbus ⁊ maxi⸗
me ſapiẽtib veꝝ apparet.nõ aũt illud qð
indoctis videt᷑ eſſe veꝝ dicit pba ile quia
ſtultoꝝ infmitus eſt numer?. (

tur q̃ nec in conſequẽtia euidẽti:nec in cõ⸗
ſequẽtia ꝓbabili.neq; cena.ſequit᷑ vłrepu
gnat. Poꝛro dũ ppoſitiõiba fidei apponit
aliqᷓ que nõ eſt de fide.tũc totuʒ qð eſt vna
copulatiua.non põt ſimpliciter dici de ſi⸗
de:qꝛ ſequit᷑ debilioꝛẽ partẽ.vt ſi in ea eſſʒ
vna ↄtingẽs.tota eſſet ↄtingẽs q;uis eẽnt
multe neceſſarie. Dicit᷑nihilominus talis

pꝛopoſitio ad cuius verificationẽreqritur

vna ꝓpoſitio non ꝑtinẽs ad fidẽ ꝙ ſapitfi
dẽ.ſi ſit vera.vel qð ſapit hereſim ſi ſit
ſa. ¶ Et ſic põt deſcribi ꝓpoſitio ſapiens
hereſim. O eſt ppoſitio excuius conceſſio

ne.coaſſumpto aliqᷓ quod nõ põt rationa /
biliter negari ſequit hereſis in fide vt ſi s

diceret ꝙ; btũs gregoꝛiꝰ non fuiſſet papa.

qꝛ ſuppoſito ꝙ nõ poſſint rationabilit ne
gari hiſtoꝛie dicẽtes ipᷣm fuiſſe rite eletũ 2

De neceſſitate ſalutis

tſingulas qᷓ concludũtur expᷣmiſſis veri/

aũt omnino impꝑtinẽs ad fidẽ.illa ſola dici

tum in papã.licet nõ ſint de fide.ſeqͥ

ſuſce
tur ic⸗
tholica ſi ſibi iungat᷑ aliqd imꝑtinẽs ad fi
dẽ.quin totũ hoc cõplexũ remaneat ad fi⸗
dẽ imꝑtinẽs.Exemplum vt iſta ppoſitio.
Biblia eſt falſa.eſt hereticalis.⁊ ſi adderet

ꝙ biblia quã hẽt iohãnes eſt falſa.nõ eſſet

hereticalis de ſe.licet dici poſſet ſaꝑe here

am niſicoꝛrectã. Poſtremo in caſibo hu
ius qͥnti gradus ⁊ ſexti ſequẽtis. Aerũ eſt
q;cauſe fidei referẽde ſunt ad papã vł ſacꝝ

ſumiſſpponedo g ohee⸗ haberet bibli

conciliũ.ſi ſuꝑ eas fieri debeat determma

tio vel articulus artãs oẽs. Secus i alijs
cauſis.q̃ tres pᷣmos gradus ⁊ quartũ reſpi

extus gradus

Semũ in ſexto gradu qͥ quartꝰẽ mõ di⸗

ciunt.niſi foꝛte ꝑ appellationem.

cto.collocant᷑ veritates ille q tantũmõ faci
unt ad nutriẽdã vel fouẽdã deuotiõis reli
gioſam pietatẽ.qᷓ ſi magis inducũtur ad in

ftãmandũ affectũ.q; ad inſtruendũ intelle
ciũ vbi pietas deuota magꝭ altici⸗ q; veri
ſi adeſſet al

tas certa.vbi h̊ vnuʒ repꝛoba

ſertõis temeritas pᷣuſq; elucidaret᷑ alio mõ
p eccleſiã vel rationẽ certã ipᷣa vᷣitas. Aut
ſi ſuꝑſtitionẽ.G ẽ religionẽ ſuꝑfluã.⁊ vanã
induceret. Vñ ſicut dicit ariſtote. Nihil re

fert quedã falſa. ꝓbabilioꝛa eẽ q buſdã verꝭ

Ita nihil refert.quedã falſa.pie credi:non
ꝙ ea ratiõeq̃ falſa ſunt.vel ſoſciunt᷑ eſſe fal
ſa credi pñt/ꝓcul h̊ a pietate fideliũ. Sed
cadit exiſtimatio.vel pia credulitas.nõ ſu

per veritate vel ſalſinaie Ctmmd ſup appa
rstia vel ꝓpbabilitate.Et h
culoſuz vel falſuz. qꝛ ↄſtat de apparẽtia ⁊ ꝓ
babilitate dũ falſitas vel vᷣitas ignota eſt.

Pꝛopterea ſapiẽtiſſime dixit hieronimus

de talib eligibiliꝰ eſt pie dubitare qᷓ; te
mere diffinire. Siẽ ſtat qdᷣlibet ↄtradicto

rioꝝ eſſe pbabile.⁊ vnũ ſtat cũ altero.non

in veritate ſʒ ĩ pꝛobabilitate. Sic diuerſis

reſpectibo.vtrũq; ↄtradictoꝛioꝝ credi põt

—

ꝑtinaci alienꝰ. ¶ Reſpicit aũt iſte gradus

cũ anenke ſ it animꝰ ab aſſertiõe

legẽdas ⁊ miracula ſctõꝝ vitas patꝝ.viſio

nes deuotaꝝ ꝑſonaꝝ recitatiões ⁊ opinio
nes ſacroꝝ doctoꝝ q̃ oĩa ſuſcipit eccla et le
gi ꝑmittit nõ ꝙ determiet talia de neceſſita
te ſalutꝭ eẽ credẽda ſʒ qꝛ ꝓficiũt ad cõmouẽ

dos affectus pios fideliũ.2 in edificationẽ

14

a hereſis.ꝙ tite electus in papã non
eſt necfuit papa. VUñ nõ eſt ꝓpoſitio ita ca

vtiq; nõ eſt peri

Que veritates ſunt credeẽde

ipoꝝ . dũ in talibus nibil decertitudine ſcei hierlm/fuit notũ eſt ꝑ experientiã. Hec ni
tur eſſe falſum.qᷓ;uis etiã neſciat᷑ illud certi hilominus ꝓut nobᷣ in ſcriptura ſacra tra⸗

tudinaliter eſſe verum quodtopoꝛtet. nec dunt᷑.tanq; appꝛobata ꝑ ecdeſiã / ſunt cer⸗
vttale credendũ pꝛoponit᷑ Ita ꝙ mag hic tafidetenẽda/qm̃ credulitas oĩm tradito⸗
attendit᷑ id qð pia recogitatiõe fien potuit mũ in ſacra ſcptura innitit huic pᷣncipio ſo;⸗
q; illud qð factũ eſt. Et hoc apud oꝛatoꝛes li credito ⁊ naturaliter ineuideti.qꝙ tota ſa
creberrimũ reꝑit᷑qͥ exalioꝝ pſonis dicunt crg ſcptura a deo reuelata eſt Remanet eui
ea nõ q ꝑſone dixerũt.ſed qͥ dicere potueft dẽs totũ ſub haccredulitatis ratõe. Cn
ſicut in legẽda btẽ Agnetis ⁊ beati Seba conſe equẽter inferri poſſet ꝙ tot ſunt arti⸗
ſtiani/⁊ſimilium continetur. (lli fidei. qt ſunt veritates ↄtẽte in ſcptura

Wonnäist Ii e üſaa. niſi foꝛte fiat reſtrictioꝛ acceptio.anti
Begquütur glie PꝛO Qloꝝ fidei piilis tmmo vitatibo orinet
poſitiones coꝛollarie que particulanꝰ ma, in ſymbolo aploꝝ ꝗᷓ ſqʒ de directo. imme⸗
lam elucidan. üAligte reſpiciüt myſteriũ gloſe trinitas 2 in

õ carnatiõis bñdicte.qᷓ;uis eadẽ ſit vtrobiq;ʒ W
4 2I U coꝛol lariunz generalis.ratio credẽdi.ſcʒ diuinꝗ reuclg⸗
Falſum blaſphemũ ⁊ hereticũ eſt aſſere tio.In tantũ.ꝙ ſub hacratione nò minns
re ꝙ ſenſus lralis ſacre ſcripture ſit aliquã aliecredẽde ſint firmiter h̊ eſt abſq; foꝛmi
do falſus.patet ex dictis.in pꝛimo gradu/ꝛ dine de oppoſito/ ꝓpoſinõcs ↄtingẽtes de
qm̃ ſᷣm auguſtiuũ.ſolũmodo põt ex ſenſu futuro qᷓ; ꝓpoſitiões neceſſarie. Sicutap
lrali ſacre ſcripture:efficax argumentuʒ ſu pgret de iſta.reſurrectio moꝛtuoꝛum erit.
mi. Non aũt eſſet efficac argumentũ ſi ſen Poſſent ↄſequẽter inferri plurima.qua
ſus lr̃alis nedũ in dubiũ.ſed in falſum ver lis ſit vel nõ ſit antoꝛitas ↄdẽdi articulos
teret᷑. Atuero ꝓpter concoꝛdantiã aliquoꝝ ficgcei.⁊ ſi poſſit fieri nouus articulꝰ. Sipᷣ/⸗
ſi videant᷑aliter dixiſſe.dicimus.ꝙ alið eſt terea poſſit fieri ꝓpoſitio heretica de nõ he·
litera.aliud eſt ſenſus Falis/Ael ꝙ de ſen retica. Sideniq; poſſit eſſe aliqs neſcien
ſu lfrali ſcripture ſacre impꝛopꝛijſſime locu terhereticus.et ita de plurimis que bꝛeui⸗
Aun Keniſaſue-alis vere: ievt tltas iubet omittere. — e
ctus ille quẽ ſpũſſanctus pꝛicipaliter intẽ⸗ orpzſ p, II 3H18
debat:et qui ex cixrcũſtaptijs lr̃e ſcriptureſa C etcin ollarin
cre trahi põt ⁊ debʒ. ſicut expoſitoꝛes ſacrii· (Falſum blaſphemũ ⁊ hereticũ eſt aſſere
fecerũt atq; docuerũt. Alioqᷣn periret om / reqꝙ pcepta decalogi nõ ſint de fide etiã p⸗

nis ſoliditas Nobatõis a ſcriptura ſacra ſi

cut arguit Auguſtinus:ad hieronimum.?
haber diſtin.ix. Si in aliq̃ ſenſu ſuo lr̃ali
eſſet falſa /qꝛ ꝑſpicuũ eſt ꝙ falſum nihil p⸗
bat.:et reſpõdens poterit ſemperdicere ad
antecedẽs ſumptũ.de ſenſu lr̃ali ſcripture

pꝛie dicta q;uis reputari debeãt euidẽtia ĩ
lumie naturali.patet ex declaratõe pᷣmiſſo
rũ. VUñ Math. v. Qui igit᷑ ſoluerit vnuz
de mandatis iſtis minimis. ⁊ docueritſic
hoĩes.minimꝰ vocabit᷑ ĩ regso celoꝛũ.Et
accipit᷑ty minimꝰ negatiue.i.nullꝰ.⁊ ita ſe

ꝙ ſenſus lr̃alis bñ eſt falſus/ ita nihil pꝛo paratꝰ a regno celoꝝ:quod eſt eccleſiaꝛ be
bat.qꝛ regula nõ tradit᷑ ab aduerſarijs quã reticus iudicãdus ſi ſe nolit coꝛrigere.

Qnartu coꝛollariũ

do eſt falſus et quando veruis.

B Ecud U C. 2ollarin Falſum blaſphemũ ⁊ hereticũ eſt aſſere⸗ ⸗
( Falſum blaſphemũ et hereticũ eſt aſſe⸗ reꝓaſſertões oppoſite pᷣcepi decalogi nö dhi
rere. ꝙ de notis ꝑ experientiã vel de euidẽ ſpectẽt ad fidẽ tanq; repugnãtes fidei Aut ſen
tibus ꝑ rationẽ naturalẽ nõ ſit fides ettiim ꝙ nõ ſint iudicio fidei repꝛobãde.Et q iu ud
pꝛopꝛie dicta.Licet nõ ſic ſub ratiõe exrpe- dices oꝛdiarij.nõ habeãt ſuꝑ his repꝛoba on
riẽtie.vel euidẽtie ratiõis naturalis fides di⁊ ↄdẽnãdi facultatẽ.vbi notoꝛie ſcãdali ec
habeat᷑.ſed alio reſpectu.innitẽdo ſcʒ diui ſant. Patet expᷣmiſſis. Addito ꝙ aſſertio n
ne reuelatiõi ꝓut fides eſt ex auditu fide“ ppoſitiõis ad vnã ptẽ notat fixã adheſiõe,ʒ Ne
verbũxpᷣiad Ro. ix. Patet qm̃ pᷣcepta de/ cũ remotiõe pbabilitatꝭ alteriꝰ ꝑtis. Et hĩ gu
calogi.euidẽtia ſunt in lumine naturali. et falſis ꝓpoſitioiboſine manifeſta temeritate pu
iſta⸗ Deus eſt. Similiter ꝙ roma fuerit ccꝑtinacia neqᷓq;ᷓ fieni põt. ¶¶Pꝛimum co . nu

Nion
Ninet
Cwwe

iagin

mobis
rd
minps
fumi.

tes de

e
ita
memaegr
nawols
denie
scin
Obebrrns

ecäd
micerni
Keßmia
nenn mn
ccloil
uu
cccrth
ner.

i

tule
nogino
gel At
regncf
jeſcitl
paſen
cheiß⸗
16
0,

Inl

ſtaſſere

Dee neceſſitate ſalutis

rollarium ſequeus ex quarto gradu qui ſe
cundus eſt ſitres pꝛimi reducunt᷑ ad vnũ.

Pꝛimũ coꝛollariũ.

¶ Obligat᷑ aliquis.certa ⁊ explicita fide.

tenere / nullaten? dubitare ⁊ ſub pena here

ſis. ꝙ aliqᷓ ꝓpoſitio vera eſt deq̃ alius põt

ad tẽpus ſine culpa dubitare. Et hoc ſpe⸗
cialiter in ecẽplo triplici põt oñdi.ſicut in
triplici ꝓpoſitione coꝛollaria ſubſequitur.

Becundũ coꝛolla.

¶Obligat᷑ aliqͥs vtputa theologus exerci

tatus in ſcripturis ſacris legẽdo ⁊ ↄſiderã
do eas.certa ⁊ explicita fide tenere ⁊ nulla

tenus dubitare multa de quib ſimplex et

idiota requiſitus rationabiliter.ſi nõ ꝑti⸗

naciter / dubitaret vt ꝙ thobias habuerit
canẽ. Vel aaron barbã.vel archa teſtamẽ

ti de pilis capꝛaꝝ coopturã. Dakenim

circa hec regula ꝙ; dubius in fide infidelis

eſt.quod intelligit᷑ vbi dubitat aliqͥs illa qᷓ

tenet explicita fide credere.ſicut opoꝛtet in
multis pᷣſertim in doctoꝛibus et pꝛelatis.

Obligat᷑ aliquis.vtputa canoniſta exer
citatus in determinatiõibo ſctẽ ecclie legen
do et ↄſiderando eas.certa ⁊ explicita fide
tenere.et nullatenus dubitare multa de qͥ/
bus ſimplex ⁊ idiota.ĩmo ⁊ theologus ali⸗

qͥs in caſu reqͥ ſiꝰ rationabiliter ſi nõ ꝑtina
citer dubitaret. Patet vt pᷣcedẽs.Et ſic di⸗
ceret᷑de exercitatis in pᷣdicatiõib et narra⸗
tionibe publicis nr̃e fidei.q;uis etiã eſſent
laici. qm̃ erm explicite credẽda tenent᷑

ceten paribee talit᷑ vel aliternõ inſtructi.

Duartũu coꝛollariũ

s9 ĩ logicaliba moꝛalibo⁊ pꝛudetialibo ſciẽ
tijs certa ⁊ explicita fide tenere ⁊ nullatenꝰ
dubitare multa de b ſimplex ⁊ idiota.vł
ſic nõ exercitat.rationabilit᷑ dũ tñ ſine ꝑti⸗
nacia/dubitaret. ¶ Ratio aũt pᷣcedẽtium
oĩm vna ẽ̃.qꝛ cui plꝰ cõmittit᷑ ab eodẽ plus

exigit᷑. Añ reputari debet vna ↄſeq̃ntia de

ducta exſcriptun ſacris vni magno logico
vel pho.vel theologo euidẽs vel certa eſſe
quã aliꝰ idiota vel inerercitatꝰpoterit ad tẽ

utare. Deniq; ſequit᷑ er bis oiĩba ꝙ iu⸗
diciũ ⁊29

uſiões fidei.licʒ autoꝛitatiue ſpe

pus vel vel ſolũ pbabilẽ ⁊ incertã re⸗

rtiũ coꝛollarium

¶¶ Obligat᷑aliqͥs vtputa doctus ⁊ exercita

ctẽt ad pᷣlatos ⁊ doctoꝛes.ſpectare tñ pᷣt ad
alios qᷓ; theologos delibatio.ſic ⁊ cognitõ
ſuꝑ his q̃ fidẽ reſpiciũt. Ita etiã vt ad lai⸗
cos hoc poſſet extendi et plus aliquando
q; ad multos dericoꝛum.

Pꝛumũ coꝛollariũ
¶ Rurſus coꝛollariũ vnũ ex pᷣcedentibus
Exofficio dignitat epᷣal.tenet᷑ pᷣlatꝰↄgno
ſcere.tenoꝛẽ pᷣceptoꝝ decalogi.nedũ impli
cite ſʒ explicite.pᷣſertim cũ in cõſecratõe ſua
ꝓfiteat᷑ vtrũq; teſtamẽtũ ſe ſcire.vetꝰ et no
uũ.QOõ ſi neſciat vel dubitat vbi nõ eſt du
bitãdũ. ꝓinde reddit᷑ inexcuſabił.attẽto ꝙ;
de talib pnceps aploꝝ dixit; parati dare
ſatiſfactionẽ.oĩ poſcẽti ratiõeʒ de ea q ĩ no

bis ẽ fide ⁊ ſpe. Vñ etiã ſᷣm iura hũana.nõ

admittitaliqs allegãs ignoꝛaãtia ĩ illis q ex

officio ſuo.ſtatu vel gradu ſcire debet.

¶Exoffico doctoꝛalis autoꝛitatis ĩ theo⸗

logia.tenet᷑ doctoꝛ cognoſcere.tenoꝛẽ pᷣce⸗

ptoꝛũ decalogi.nedũ implicite.ſed explici
te/ et paratus eſſe debet reddere ſaltẽ doctri
naliter rationẽ.iuxta intellecũ cõmunem
doctoꝝHec in contrariuʒ excuſatio igno

rantie.pꝛoficere tali debet.

ℛRr

Vertiũ coꝛollariũ

Stat aliquẽ poſſe reputari vehemẽter

et rationabiliter ſuſpectũ dẽ hereſi. dũ do⸗
gmatiʒat doctrinã aliquã vel de ipᷣa dubi⸗

tat.vbi vel qñ aliꝰſimilia facies vłdogma

tizans vel dubitãs ſuſpectꝰ in fide nequaq;

hri deberet. Patet in eruditꝭ ꝓfeſſoꝛibo ſa/⸗
cre ſcbture ⁊ ſacroꝝ canonũ.⁊ in habẽtib⸗
reuelationẽ ſpecialẽ.reſpectu nõ eruditoꝝ
rudiũ.atq; ſimpliciũ ⁊ in pᷣlatis qb ãnexa

eſt obligatio iſta ſciẽdi. neduʒ implicite ſz

icte
Gnartu coꝛollariũ

Stat in hoc ſacro Cõcilio conſtañ.re⸗
peri quoſdã.qͥ circa dilatiõeʒ repꝛobatõis
nouẽ aſſertionũ denũciataꝝ.ĩ matenia ho⸗
micidij.piurij ⁊ inſidiarũ moꝛtaliũ.neq̃qᷓ;

culpãdi ſũt. qm̃ alioꝝ erxpectabãt iudiciũ.

vbi tñ nõ pñt alij de fautoꝛia ⁊ ſuſpitõe pꝛa
uitatis heretice vehemẽti.vllatenus excu⸗
ſari quoniam ad eos ſpectabat pꝛouiſiõis
modus et pondus huius negocij. 4 .
*

4

—
*.
.
. 57

dere.

De pꝛoteſtattone

iwo grauuggs.
7)Aagaſtinge ad bieronimum epiſtola.
viij.diſtin.ix. decreti. Egso ſolis illis libꝛis

ſcriptoꝝ.i.ſcriptoꝛibus qui iã canonici ap

pellant᷑/ didici hũc timoꝛcẽ.honoꝛẽq; refer⸗
re.vt nullũ eoꝝ ſeribẽdo erraſſe audeã cre⸗
dẽ ĩ epła ad hieronimũ.Si ad ſa

cas ſcripturas vl cauſas:admiſſa fuerint
vel officioſa mẽdacia.qͥd in eis remanebit
autoꝛitatis: Que tandẽ de ſcripturis illis.
ſentẽtia pꝛoferet᷑.cuius põdere.i.ſcripture
autoꝛitate cõtentioſe falſitatis cõteret᷑ im/

pꝛobitas:

baptiſ.libꝛo.ij.(¶ Quis neſciat ſanctã ſceri

pturã canonicaʒ tam veteris q; noni teſta⸗

mẽti certis terminis ſuis cõtineri:eãq; po
ſterioꝛibo oĩbus epoꝝ lris ita pᷣponi.vt de.

illa omnino dubitari ⁊ diſceptari nõ poſſit

vtrũ verũ.vel vtrũ rectũ ſit quicqͥd ĩ ea ſcri

ptũ ↄſtiterit eſſe.Epᷣoꝝ aũt lr̃as q̃ poſt cõ⸗

firmatũ canonẽ.vel ſcripte ſunt vel ſcribũ⸗

tur ⁊ ꝑ ſermonẽ foꝛte ſapiẽtioꝛẽ cuiuſlibet
in ea re peritioꝛis ⁊ ꝑ alioꝝ epoꝝ grauioꝛẽ
gutoꝛitatẽ.doctioꝛẽq; pꝛudentiã ⁊ ꝑ conci

credendũ catholicis veritatibus ¶ Fides
pꝛo actu deſcribit᷑. ꝙ eſt aſſenſus verus et
certus catholice veritatis ex infuſa fidep⸗/
nenieg ( Figen pꝓ habitu acquiſito ſicde
ſcribit᷑ cõfoꝛmiter ad deſcriptiones qᷓs dat
phÿ;ůs de ſcia.arte et ſapiẽtia. O eſt habitus
verus ⁊ certꝰ ꝑ auditũ verbi xpᷣi acqͥſitus ſi
cut dicit aplłs ꝙ fides eſt ex auditu.⁊ audi⸗

lia licere repᷣhẽdi ſi quid in eis foꝛtea veri⸗
tate deuiatum eſt· “

Hota deſcxriptiões

QUÜ’ieritas

aliquas q̃ ſequunt᷑ exr pᷣmiſſis.

catholica põt deſcribi.ꝙ eſt veritas babi⸗
ta ꝑ diuinã reudationẽ ĩmediate vłmedia
te.explicite in pꝛopꝛia foꝛma verboꝛũ.vel
implicite in bona et certa conſequentia.
Fice⸗ pꝓ habitu infuſo deſcribit. ẽha

bitus ſuꝑpnaturaliter infuſus indinãs ad

—

tus ꝑ verbũ x

pturã ſacrã fides ſaluberrima gignit᷑. Dici

ur verus. ad differẽtiã erroꝝ. Certꝰ ad di

ferẽtiã opinionũ.Adquiſitus ꝑ auditũ ver

bi xpᷣi.ad differetiam ſciẽtie.artis.ſapiẽtie
ides ꝓ obiecto:qnq; di/
cit᷑ ißa ꝓpoſitio cłedita.vel aggregatio mul
toꝛum credibiliũ ſeu veritatũ catholicaruʒ

et intellectus·

utoꝛitates pꝛo

repugnat ad catholicas veritates.

dẽ eadẽ diſtinctõe de vnico

bus dictata. concluſaq; ſunt. l

diuerſas.

pi. Et auguſti.dicit ꝙ ꝑ ſcri⸗

vt hic. Hec eſt fides catholica ⁊c̃. Oñq; di

citur ipᷣa res ſignificata ꝑ pꝛopoſitionẽ cre

ditã ſen catholicam. Et ua nulla res eſt qͥn
poſſit cadere ſub fide.Qñq; dicit᷑ ipa ratio
credẽedi.et hec vna eſt oĩm credibiliũ.ſcʒ au

toꝛitas pꝛime veritatis reuelãtis q̃ nũc vi⸗
getur in enigmate.Et ſub hac ratiõe dicit̃

fides argumentũ nõ apparentiũ. Secus
erit dũ videbimus facie ad faciẽ. ¶ Aeri
tas imꝑtinẽs ad fidẽ eſt que necſequit᷑ nec
ep Vie⸗
ritas ſapiẽs fidẽ eſt veritas ↄtinens aliq ð

vel aliqᷓ que ſunt ꝓpꝛie de fide.cũ aliquo vł
aliquibo adiunctis que non ꝑrinẽt ad fideʒ
ſeu catholicã veritatẽ. Et oppoſita falſitas
dicit᷑ ſapiẽs hereſim.ſi id quod aduinctuzʒ

eſt ſit tale quod nõ poſſit vel debeat ratio⸗

nabiliter negari q;uis nõ ſit de ſfile.

ncilio conſtantienſi.

2 Eccleſia vel generale Conciliũ dumdi

ctat aliqua regitiua.eccleſiã concernentia.
Papa no el ic ſupꝛa lura poſitlna æ poſ
ſit ſic pꝛo libito diſponere diſſoluere:talia
dictata ꝑ eccleſiã.eo modo et intentioe.qͥ
Kacli
vel generale ↄciliuʒ qᷓ;uis nõ poſſit tollere
plenitudiĩeʒ ptãt papała xpᷣo ſuꝑnaturali
ter miſericoꝛditer collate.põt tũ vſum eiꝰ

limitare ſub cert regulis ac legibus in edi
ficationẽ eccleſie. Et in hoc eſt totiꝰ eccle⸗
ſiaſtice refoꝛmatiõis ſtabile fundamentũ.

Incipit tractatus

magiſtri Johãnis de Gerſon. de pꝛoteſta
tione circa materiam fidei contra hereſes

Pꝛologus
NRoteſtatio/ſeu reuocatio ge⸗
neralis/aut cõditionalis/qꝛ
querit᷑ nõnunq; aſſumi tãq;
velamẽ iniquitatis/⁊ ad excu
ſandas excuſatiões in pctis⸗

Ppſe ertim ab hereticis. ꝓpoſuimus declarare

ſub aliqͥbo ↄſideratiõibo.qͥd pteſtatio gene

ralis.qͥd ↄditionalis reuocatio iuuãt veli
poꝛtãt.maxime dũ in h̊ ſacro Cõſtañ.coci

lio / ſentim?ꝰ ꝙ hereſes vt cãcer ſerpũt.⁊ ſub
hmnõi pteſtatiõib deliteſcere qrũt/iũctis p

= ——

De termmatio in

*

Circa materiam fidei

ennn

1g

r.in
nirq

ogen
/4
nic

ihen
ch
log
nn,
ic

telatiõby qᷓ ſub terminis iur poſitini velut

in cauſis ꝓphanis ſedulo ꝓcurant᷑.vt nõ ꝓ

tinus in lucem pꝛodeat veritatis catholice
ſpecies atq; decus. Finit pꝛoemium.

AIncipit tractatus

Pꝛima conſideratio.
Roreſtatio circa materiaʒfidei/de
Haqua ſola nũc intẽdimus/eſt qdam
pꝛofeſſio ſeu confeſſio facta exteriꝰ/ad oſtẽ
dendũ qͥd de fide pteſtãs ſentiat interiꝰ.iu

xta illud apłi ad Roma.c. Coꝛde credit᷑ad

iuſticiã. oꝛe aũt cõfeſſio fit ad ſalutẽ. Et ſic
ad ſalutẽ vt dixerit xpus Luce.ix.Qui me

erubuerit ⁊ ſermones meos.⁊ filius homi
nis bhũcærubeſcet coꝛam angelis dei Quo

contra Matheo teſte dicebat Mathei. x.
OQni me cõfeſſus fuerit coꝛã homib/oↄfite⸗
boꝛ ⁊ ego eũ coꝛã pr̃e meo.Ex quib elicit

œ ſicut credere cadit ſub pᷣcepto.ſic cadit fi

dẽ exteriꝰ ꝓfiteri ſemꝑ quidẽ.ſʒ nõ ad ſem⸗
per.cũ ſit affirmatiuũ pᷣceptũ.Obligat aũt
ſemp ⁊ ad ſemꝑ/dũ er omiſſiõe ↄfeſſiõis li
bera / diſpẽdiũ fidei/vel ſalutꝭ detrimẽtũ ꝓ
babiliter imineret.vt coꝛã tyrãnis.coꝛã he

reticis. coꝛã iudicibo.coꝛã pplis. fides ẽ di
uerſimode palã ↄfitẽda.defendẽda.teſtifi
cãda.⁊ ex off cio pᷣdicãda. Notet᷑ Auguſti.

ſuꝑ illud apłi.opoꝛtet hereſes eſſe. me ad
ECoꝛin.ij. Et recitat᷑ xxiiij.q.vlti.ca.finali

Faciũt p hoc dicta ſepture Johis.x.ſcdᷣa

Petri.iij · Walach.ij. Eʒechie.iij.et · xxxiij

et alibi ſine numero.

. 1

Becunga conſide.

Roteſtatio generalis vel ſpecialis
e ipafide.nõ infert q; pteſtans er
rauerit/ſimiliter nec reuocatio v-di
tionalis. Hoc eſt itaq; pſpicuũ.qm̃ hõ qn
tũcunq; fidelis.dicere põt.ꝓteſtoꝛ ꝙ nihil
intẽdo dicere necputo dixiſſeↄtra fidẽ. et
ſi oppoſitũ ↄtingeret vel ↄtigiſſet.illud ex
nũcreuoco/vel retracto. Sic inueniuntur
doctoꝛes catholici qũq; dixiſſe.imo ⁊ quot

tidianꝰ mos apud exercitãtes ſe in actibuſ

theologie ſcolaſticis ſic ſe hẽt/in q b freq̃n
ternullꝰẽ aut fuit de erroꝛe notatꝰ qͥ ſic ꝓte
ſtataut reuocat. Nihilominꝰ aduertẽdũ ẽ
qꝙ refert pteſtari vel cõditionaliter reuoca⸗
re/circa ea q cariſſime ⁊ explicite ſunt de fi

de.ſicut ꝙ deeſt oĩpotẽs.q; pximꝰ ẽ diligẽ
dus. Aliter vo circa ea ꝗᷓ diſputabilitatẽ vl

difficultatẽ bñt aliquã. In pꝛimo ſiquideʒ ·.

quis vobis aliud euãgeliʒauerit etiã ange

lus de celo anathema ſit. Quo circa veni⸗

unt irridẽdi qñq;/imo ⁊ coꝛripiẽdi nõnul⸗
li qͥ ↄcluſiones theologicas poſituri/dicũt
Pꝛoteſtoꝛ ꝙ nihil volo vel intẽdo aſſerere
ſed tm̃ diſputatiue loqui. Deinde ponunt

talẽ aliquã concluſionẽ. Deus eſt oipotẽs

deus eſt trinꝰ⁊ vnus.quaſi videlicet cõclu
ſiones tales nõ in certiſſima credulitate.ſʒ
ſub pꝛobabilitate tradi poſſint Deniq; ſic
eſt iudicandũ de oĩboad q;̃ pꝛofitẽs fidẽ ſu
am / obligat᷑ explicite crederevel ex officio
vel ex eruditiõe/vel ex diuina reuelatione.

yel ex aliq̊ tali mõ Alioqͥn ſic dubiꝰ in fide
infidelis eſt.ſic⁊ dubie pꝛofitẽs certã fidẽ.

Heq; tñ negãdũ eſt qͥn pꝛoteſtatio ſeu ſub

miſſio reuerẽtialis/ fieri poſſit.ſic egit apo

ſtolꝰ cõferẽdo euãgeliũ ſuũ.de qͥ ꝑ reuelati
onẽ certꝰ erat cũ peiro ⁊ alijs aplis.qbota
men oppoſituʒ ſi fieri potuiſſet /dicẽtibus
nequaq; credidiſſet.

Conſideratio. III.
NPoteſtatio generalis ð fide ſtat cũ

OH oꝛe ꝑticulari circa eã.⁊ ſimiliter

NRcoditionalis reuocatio Cidimus
hoc ⁊ videmus in ipᷣis hereticis.q errãt vi

„

gelicet pertinaciter contra fidẽ circa ea q te

nent᷑ explicita fide tenere/exteriꝰpꝛofiteri.

p eſſe volo bonꝰ catholicus ·et ſi ſcirem ali
quid eſſe ↄtra fidẽ.illud ſtatem vellẽ reuo⸗
care.ſic Arrius.ſic Sabellius.ſic heretici
nr᷑̃i tꝑis pleꝝ q; dixerũt.qͥs tñ dãnatio iudi
cialis interemit/vel ꝑdidit. Dat᷑ ad cõſide

qno nihilominus vox iſta eſt/ pꝛoteſtoꝛ
ꝙ eſſe

rfagatio nẽ hãc ratio talis.qꝛ ſtat ꝙ aliqͥs cre⸗

dat aliqͥd in generali.vt ꝙ fides catholica
vera eſt/⁊ ꝓ hac moꝛi vellet.qͥ nihilominꝰ
in ſpeciali credit de aliq̃ vitate catholica q
nõ ſit de fide/errãs ptinaciter circa illã Si
mile dicit Ariſtoteles ↄtingit aliqͥd ſcire
inigen erali/⁊ illud vel neſcire.vl de illo du
bitarein ꝑticulari.Exeplũ eſt de iſta.Oĩs
mula eſt ſterilis.̊ aial nõ eſt ſterile demõ⸗
ſtrata mula quã aliqͥs putat eſſe pꝛegnan⸗
tẽ ob turgidũ vẽtrẽ.⁊ neſcit vel nõ aduertit
hã eſſe mulã.⁊ ita ſicut in h̊ caſu iſte neſciẽ
ter errat.ſio⁊ alij de quibo loquimurdicun

tur neſcienter heretici pꝛout infra docebi⸗

Conſideratio. iII.

5
.

ccaſu fas eſt dicere cũ apło ad Balla.ij. Si

De pꝛoteſtatione

Aufficu ad purgationẽ errãtis per⸗
tinaciter.ſic nec conditionalis pꝛo
teſtatio. Sequit᷑ hoc ex pᷣcedẽti.Cuiꝰ etiã
ratio talis eſt.qꝛ debet errãs particulariter
et explicite circa ea q̃ ſunt fidei/q̃rere cauta
ſolicitudine veritatẽ fidei.et obedire que⸗
ſite/ac ſufficiẽter edocte.tam credẽdo inte⸗

rius/qᷓ; exteriꝰ pꝛofitẽdo. Alioqͥn oſtendit

ſe nõ paratũ coꝛrigi.Oſtẽdit quoq; ſe non
credere ſacre ſcripture catholice/du nõ cre⸗
dit eis qᷓ ſufficiẽter cõtineri mõſtrant᷑ in ea
dem ſcriptura/foꝛmaliter /vel in cõſequen
tia euideti ſeu certa.qm̃ ſi non coꝛrigit᷑per
hanc regulã ſcripture/ nihil reliquũ eſt per
quod ad viã veritatis reducat᷑ſecluſo mira
culo.Deniq; talis ꝓteſtans ſeu cõditiona
literreuocãs/dum facit vel dicit oppoſituʒ
ſue pꝛoteſtatiõis ac reuocatiõis.patet ipᷣm
non inde iuſtificari.ſed magis infici:cũ ſit
ipᷣe ſibimet cõtrarius. Rurſus talis alios
per huiuſmodi pteſtationes etreuocatões
ab erroꝛe non reuocat.neq; ſcandalũ datũ
tollit.neq; captiuat intellectũ ſub deo ĩ ob
æquiũ fidei.Stat enĩ talis pteſtatio cũ in
ſridelitate.cum ſcãdalo.cum tumoꝛe etar⸗
rogantia.Pꝛopterea ſtatutũ inuenit᷑ in ſa
cris canonibo.ꝙ errãtes dũ coꝛrecti recipie
bant᷑/dabãt libellũ ſue cõfeſſiõis abſolute

de fide et abiuratiõis de enoꝛe. Recte qu-
dẽ.ſicut ⁊ in foꝛo penitẽtiali nõ ſufficit ſub

conditiõe facta confeſſio.dũ aliqͥs ſcit vel
ſcire debet abſdlute ꝙ peccauit.ſecꝰ vbi nõ
habetur certitudo.ſed ſcrupulus aliqͥs ti:
midus/et vacillãs/neſciens ſi hoc fecit.vel
malo modo fecit:quẽadmodũ circa cogita
tiones carnis.quas incontinẽs ſenſit.tre⸗
pidat/vel ignoꝛat ſi conſenſit.quo caſu ſuf
ficit cõditionalis confeſſio et ſalua venita⸗
tedoctrina Gꝛego. Gonarum mentiuʒ eſt
inquit agnoſcere culpam vbiculpa nõ eſt.
Hoc eſt penitentiã quaſi pꝛo culpa recipe
requaſi reus eſſet. Sed opponitur contra
conſiderationẽ de neſciẽter heretico.qͥ mẽ⸗
tiretur cõtra conſcientiã/ſi reuocaret. Re⸗
ſponſio plana eſt.quia tenet̃conſcientiam
depon ere.ex quo ſupponiiur ꝙ ptinarx eſt
ſecus vbi quis errat non imputabuiter.qꝛ
pꝛo tunc non tenet᷑conſcientiam dimittere
ſed bene poſtmodũ dum mouet᷑legittime.
Facit pꝛo conſideratiõe.Calixtus ſicut ha

.

bet᷑ extra de pe.etre.ca.i. Manikfeſta pecca

7

ta non ſunt occulta coꝛrectione purganda

Roteſtatio generalis de fide. non

nec ſu beonditione.

RNoteſtatio generalis ⁊ cõditiona⸗
lis reuocatio/veraciter facte /ſuffi⸗
ciunt ad excuſationẽ aut purgatio

nẽ / duz pteſtans cõditionaliter reuocãs
errat circa ea que nõ tenent᷑ explicite cede

re/vel abſolute confiteri.Declarat᷑ ̊ in ił⸗
lis/qͥ pꝛomptũ hñt animũ/ſtatim obedien
di veritati cognite.vt ſi theologus aliquis
vel nõ theologus emaret circa vnã pꝛopo⸗
ſitionẽ in biblia poſitã Exẽpli gr̃a ꝙ ſamu

el vnxit in regeʒ ipᷣm ſaul /vel qꝙ; dauid fuit

paſtoꝛ ouiũ.nõ ideo diceret᷑ ſtatim bereti⸗
cus.qꝛ foꝛte nunq;ᷓ vidit vel audiuit textuʒ
ilius ſcripture.ſed poſtq; oſtẽdit᷑ in tertu
ſic haberi.cõtinuo credit ⁊ aſſentit/⁊ ita p⸗
teſtatio et conditionalis reuocatio ſaluant
eũ / ne ptinax eſſe vel fuiſſe condẽnet᷑ pᷣſer⸗/
tim dũ de ignoꝛãtia ſua põt afferre ſuffici⸗
ens documentũ/ alioquin foꝛte iudicaret

apud hoiĩes ꝑtinax fuiſſe. apud deum vero

conſideratiõe hoc aduerbiũ.veraciter.per

quod excludunt᷑.qui non exanimo /ſed fi⸗
cte et inaniter pꝛoteſtantur diſſidentes in

N¶NQAonſideratio ſerar.
Raoteſtatio gen eralis de fide / q̃ dicũt
gliq ſufficit mihi fides ecclie / ſufficit
ꝙ ſalueri fide parentũ /ſufficit mihi dicere
credo ĩdeũ/nõ ſaluat ſy hmõi ꝓteſtãtes eti
am ſi nõ errãt.Deducit᷑h.qꝛ nõ ſufficit ſo⸗
la fides general ⁊ iplicita ſʒ explicita reqͥrit
ud iſtos q dẽ minꝰ/apud alios amplius
Vnñ ſymbolũ generale apð oẽs capaceſ
ratiõis ẽ ill/qð poſuit apłs ad Hebꝛe.xi.
Credere enĩ opoꝛtet accedẽtẽ ad deũ.qꝛ ẽ ⁊
inqͥrẽtibo ſe remũeratoꝛ ſit. (¶ Poꝛro apð
xpᷣianos q bo ſc ẽ aꝑtioꝛ reuelatio ð credẽ
dis/nõ ſuffic h̊ ſymbolũ/ſqO»init explicite cre
dere ſymbolũ aploꝝ/x illð addiſcere ptinꝰ
vt veniũt ad ãnos diſcretiõis.ſicẽ ab initio

igAoniannte opere.

dũ baptiʒabãt᷑ adulti fiebãt pꝛiꝰcathecumi
pfitetes explicite fidẽ ſuã quẽadmoduʒ p
puulis patni nũcrũdẽt. Deinde ſũt multa

de fide ꝑ vniuerſos penexpᷣianos pmulga
ta in pᷣdicatiõib/iĩ picturꝭ/i mutuis relatio
nibo ſeu collationib/in obſ̃uatiõibo auten
tẽcis celebꝛitatum ſanctoꝛum.et ita de reli
quis.Hec autem talia que publice fiũſtnõ
eſt licitũ ſicut dicit canõ ignoꝛare. Nõ eni

gen
gno⸗/
lo/p

.

na⸗
ſack⸗
o⸗
kuocis
eacde
Hinit
bechen
liquis
Nopo⸗
Olann
nid fui
bean
ttang
te
titap⸗
uvant
.iſen
Kſuſfa⸗
dn
Num
ſince
Winge
noſeß
mi

excuſarent᷑ laici/ſi nõ qederẽt infernũ eſſe.
ſinõ bonoſ angelos.ſi nõ malos:ſi nõ ſan

ctos et ſanctas/ Si nõ pᷣterea decez pcepta

legis / iuxta planũ ⁊ textualẽ eoꝝ intellectũ
vt ꝙ nõ eſt idolatrandũ.ꝙ nõ ꝑiurandum
ꝙ nõ occidendũ.ꝙ nõ furandũ.ꝙ non me

chandũ.et ita dereliqs pꝛimis impᷣſſioni⸗

bus.legib.ac inſcriptiõibo nature/q̃̊s ne⸗

mo capaxratiõis maxime poſtq; ſibi gadi

teſſunt ꝑ doctrinã/ꝑmittit᷑ignoꝛe. ¶ Am
plius vero ſunt alij quos vltra ſimplices ?
cõmune vulgus hoĩm / neceſſe eſt hr̃e fidẽ
explicitã de plurimis/multiplici et ſpecia⸗
liter quadruplici ratiõe. Pꝛimo ꝓpter offi
ciũ paſtoꝛale ſuꝑ alios/vt paſcãt eos in fi⸗
de et dactrina/⁊ ab hereticoꝝ argutijs ſapi
enter defendãt. Cõſtat enĩ ꝙ aliqͥ ſunt ĩ ec⸗
cleſia ad hoc obligati ex officio.alioqͥn nõ
eſſet ſufficiẽter inſtituta.· Iſti aüt ſunt pᷣla
ti/iuxta qð ꝓfitent᷑ vtrũq; ſe teſtamentũ ſci
