vnit ſed inſuꝑ intantũ eieuat intellectũ vt
multo bus om̃i pꝛudẽtia ⁊ cognitõne di⸗/
uinis fulgoꝛibo illuſtret᷑ q; aliquo ingenij
exercitio valeat obtineri.Et ergo non vi/
dent᷑ mihi recte ſapere qui nolunt ꝙ aliqͥs

„ „ „ „— „

de diuinis ſcientijs diſſerat niſi fuerit phi

ſicis 2 naturalibo ſcientijs pᷣditus ⁊ imbu
tus Incongruũ em̃ videt᷑ intantũ nature
deferre ſtudio artis ⁊ ſollercie hominũ/q;
plus poſſint hominibo afferre q; gratia q̃

repente agit.ſubito impꝛimit.infallibili/
ter docet. ⁊ inheſitanter ſacit exiſtere men
tes in his que docet.⁊ luce clariꝰ que alijs

vident᷑ obſcura demonſtrat. Ipᷣa em̃ ſapi

entia ⁊ ſcientia que ſola ſancti ſpũs influ/
ione percipit᷑ certiſſima ⁊ amãtiſſima cõ

pꝛobat᷑.qꝛ ſine om̃i dubitatione ⁊ opinio
ne ꝓcedit/⁊ omnẽ alteriꝰ diſcipline leuita

tem excedit. Hãc doctrinã pᷣclare ſapien-

tie ſibi ſoli ĩcreata ſapia reuare voluit vt

ſciat oĩis moꝛtalis creatura ꝙ eſt doctoꝛĩ
celo qui ſolã verã ſapientiam ſolis electis

ſcolaribo per celeſtes emiſſiones ⁊ ſuecla⸗/
ritatis radios manitfeſtat ⁊ om̃es mundi

ſapientes confutet.cũ ſimplex vetula vel

idiota ad iſti ſapientie vnitiue ↄſurrectõ

nem ꝑfecte poſſit attingere quã nulla phi

ſica ſcientia vel moꝛtalis induſtria appꝛe

hendit. Que meliꝰintelligimus melius ꝓ

ferimus. Spiritualis omia dijudicat.et
ipſe a nemine iudicatur. Rarer ergo ex

his quomodo ſanctiſſimi ⁊ excellẽtiſſili

doctoꝛes qui in vtraq; ſpecie ↄtemplatio

nis ꝑfecti fuerunt eadem docuerũt ⁊ ſenſe
runt que tercia pars libꝛi de oꝛnatu ſpiri

tualium nuptiarum dogmattfat licet ſoꝛ
te ſub alijs verbis. HNon aũt refert diuerſi

tas narrationis vbi eadem res narrat᷑ ſiẽ

dicit beatus Kuguſtinꝰ.Et ergo pᷣdicta
doctrina non eſt abijcienda ⁊ eliminanda

ſʒ vbiq; ſuſtineri poteſt abſq; periculo er/
roꝛis tanq; conſona ⁊ ↄfoꝛmis ſanctoꝛuzʒ

patrum traditionibo/vnde quia vᷣba hu/
ius libꝛi ex feruido affectu ⁊ vigoꝛe dile/
ctionis pꝛolata ſunt.non ſunt recipienda
ſim ſenſum quẽ ſᷣm ſonum vocis vidẽtur
facere/ſed ᷣm ſenſũ pꝛo quo ſiunt intelli/
genda ſunt ⁊ interpꝛetãda/⁊ ſᷣm materiaʒ

ſubiectam ſermones eius expetendi. Itta

ſunt ſpiritualia ⁊ miſtica ⁊ ideo ſolis ſpi/

ritualiba ſunt comꝑanda ⁊ cõmunicanda

— ———

——— —., —

d
P

6

AUu

1de

ter⸗

ciet
ptie
lin

NNRer
n
aüy
Mdi⸗
,
gin
lentp
timbr.
imnture
nini
atuq
Ubili,
fdenen
Gnenlis
enſpi
itl
ſinac
opinio
Ai
hien
WN
Car
diseinn⸗
es c
esnl
rpenan
ulc
moppee
nalis
Gicnt
ne
enpai
eintſan
nmmnßt
r lian
un
go jocn
Anninmnua
ube⸗
on;
ihrhon
arie
napicne
Pridiin
ntintelt
zmatenn
ndi

Johããnis ruyſbꝛoech i

nec buiuſmodi in ſcholis ſunt tractanda

Ded eſto ꝙ ſepedictꝰ autoꝛ in aliquibus
foꝛte nõ ita dixiſſet ſicut aliqui vellent. v
quoniã melius vł veriꝰdici quiuiſſet.que
cura de hoc. In opuſculis tractatoꝝ ml//
ta coꝛrigenda inueniunt᷑. Si ad abiectio

nem alicuiꝰ tractatꝰ ſufficeret aliqð dictũ

in eo coꝛrigendũ.pauci tractatus recipiẽ
di eſſent Hegare nõ poſſum nec debeo ait
Außs.ſicut in ipis moꝛibꝰ meis.ita multa

eſſe in tam multis opuſculis meis q̃ poſ/
ſunt iuſto iudicio ⁊ nulla temeritate cul/
pari Itẽ idem.noli meis litteris quaſi ca

nonicis ſcripturis inſeruire.ſed in illis et

qð nõ credebas incunctanter tibi inueni

enqdum crede.in iſtis autẽ qð certũ habe/⸗
bas niſi certum vel certe intellexeris noli
firmiter tenere. Hõ em̃ par autoꝛitas ſcri

In om̃ibus bene agere ⁊ in nullo deuiare

nõ eſt humanitatis ſed deitatis. Eſtimo
tamẽ q; doctrina eius quantũ ad intelle/

ctum ſuũ in paucis calumniã patiatur. li
cet foꝛte quedã planiꝰ ⁊ irrephenſibilius
potuiſſet dixiſſe. Hec dicta ſufficiãt con/

tra eos qui doctrinaʒ pꝛedicti viri vident᷑

calumniari ſub coꝛrectione tamẽ ſemper

melius ſentientiuz. ¶ Ded dicet aliquis
quis eſt iſte qui auſus eſt os ſuum pone/

re in celum ⁊ reſpõdere domino Cancella
rio pariſienſi diſcretiſſimo ⁊ eruditiſſimo

viro. Yateoꝛ chariſſime ꝙ ego ſum mini/
mus clericoꝛum ⁊ religioſoꝛum qui nõ ſũ
dignus vt ſoluam coꝛrigiam calciamen/
toꝛum domini mei Cancellarij qui incõo/
parabilter vita moꝛibo ⁊ ſcientis me pᷣcel
lit. Pꝛoteſtoꝛ tamẽ ꝙ non oſtentationis
gratia nec tefneritatis motus audacia pᷣ/

ſumpſi reſpondere obiectionibo tanti viri

BS duo ſunt que me mouerunt ⁊ incita⸗
uerunt ad ſcribẽdum iſta. Pꝛimum eſt qꝛ
emulatoꝛ exiſtẽs paterne traditionis ⁊ ʒe
lum gerens pꝛo doctrina patris nõ potui
patienter ſuſtinere vt ille liber quẽ ꝑ ſpiri
tumſanctũ ſpero fuiſſe compilatũ vilipẽ/
deretur abijceretur ⁊ contemptui habere
tur. Secundũ eſt qꝛ annuens pijs pᷣcibuſ

⁊ deſiderijs fratris bartholomei qui inſtã

ter ꝓut quibuſdã referentibo intellexi ro/
gauit ſibi intellectũ verboꝛum illius ter/
cie partis libꝛi ð oꝛnatu ſpiritualium nu
ptiarum exponi ⁊ reſerari inſtiti ⁊ laboꝛa

ui inquantũ potui dicta tercie partis pꝛe

pture canonice debet᷑ ⁊ eaꝝ expoſitõibus

tera eſſet efficatioꝛ via phibendi edificati

ſati libꝛi explanare ⁊ ad quẽ intellectum eſ

ſent capiẽda enodare.Si ſcripſi vt debui
appꝛoba tu ⁊ tui.Si vero nõ vt debui ig

7

noſce xpᷣe tu ⁊ tui.cmen.

uia ĩ quo defendit dicta fratris Johãnis

Rupſbꝛoech cõtra magiſtrum Johannẽ
de Berſon Lancellariu pariſienſem.

Epiſtola magiſtri io

hannis de Berſonno ad fratrem Bartho

. .

lomeum Carthuſienſem contra pꝛedictã
defenſionem. —— Hap:c

Ratia tibi

pax vir exẽplo Job ſim
plex ⁊ rectus ⁊ timẽs de
um. Oblata eſt mihi nu
per ſicut noſti grandis
evla tendẽs ſaluare mo
utionũ poſitos in tercia parte tra
ctatus cuiuſdã intitulati de oꝛnatu ſpiri/
tualiũ nuptiarũ.Quos ego modos alias

pꝓ catholice veritatis ſinceritate ſeruanda

aput animos minus inſtructoꝛũ oſtẽdi ꝑ

epiſtolã tibi direcrã nõ eſſe ſeruãdos. Sʒ
quid agimus. Qus nos inter tot occupa
tiones vertimus. Itaq; faciendi plures

libꝛos vel eplas.arguendo vł replicando

nullꝰ eſt finis. Stemus igſ: infra limites

eple pꝛime.⁊ pꝑ ↄſideratões aliquas.facili
tio ſua monſtretrur.
Obis ad certã regulaʒ loò́ fas
eſt / poſita eſt illic ſententioſiſſi/
ma hec.veriſſimaq; auguſtini
entetia/q̃ tollit barbara ↄfuſi/
va ſacra doctrina/nã qualis al

planoq; ſtilo ſumptas ex eadem /iuſtifica

onẽ turris dauitice in bonũ.q; ſi fieret no
minũ vł terminoꝝ ꝓ libito cuiuſlibet va/
riatio. Nõ em̃ tũc intelligeret vnꝰ alteruʒ

ſʒ in quadã babilonis ↄfuſiõe laberemur

Nõ ergo ſufficiẽter excuſat᷑ autoꝛ tracta/

tus illiꝰ ꝑ ſuũ defenſoꝛeʒ qͥ ſic ait.Et ſi ſit

aliqͥs erroꝛ in dictis ſuis ille ſolũ ſtat ĩ d
nominis.nomina aũt ſunt ad placitum.⁊
ideo talis erroꝛ nõ eſt magni ponden. Si
em̃ ſancti doctoꝛes vt Augꝰ.⁊ hieronimꝰ

.

Contra pꝛeſcxiptam

admiſiſſent modos loquẽdi hereticoꝝ p xigelicet publicabunt᷑ nunc ſriptis nunc
tinus habuiſſent pacẽ cum eis/ſed malaʒ verbis idioma vulgare ſeruantibo ⁊ aput
pacẽ. Notetur reſponſio magni baſilij in ſimplices adoleſcẽtuloſ/apud ſenes hebe

caſu ſimili qͥ noluit nec in ſolo verbo qui/ tes/apud iüllitteratã plebeculã/apud anuſ

dem deuiare pfitendo catholicã veritateʒ decrepitas/ nũc in ſoꝛo / nũc in angulis / et

Sic nec hieronimꝰ ð vᷣbo iſto omouſion viri doctiſſimi tam ingenio q; exercitio pᷣ

ſic alij ſine numero. Yuit quidã tempoꝛe diti/ ab alijs recte loquedis quia ſcolaſti/
meo ſcotꝰ qui reſpõdendo dicebat patrez ci ſunt arcounrrtt..
eſſe canſam filij. hoc dicebat id eſt pater Uiaaheret deo vnus ſpũs eſt
ducit filiũ. Coac?ꝰ eſt ſtatim reuocare di/ ãc vnitatẽ nullꝰſane poteſt in
ctum ſuũ nec expoſitio ſua quomodolibʒ relligere vel exponere quantũ/
admilſa eſt q;uis eſſet ad intellectũ ſuũ et Icũq; verba multiplicauerit ad
expſſionem veriſſima. MVl
Odus loquẽdi doctoꝝ ſi repe⸗
. riatur impꝛopꝛiꝰ ⁊ parabolicꝰ

, alin
Johes in canonica. Scimꝰ ꝙ cũ ille ap/
paruerit ſimiles ei erimꝰ. Om̃is em̃ mo/

dad ſen
renter exponi.Alioquin fruſtra eſſent do ratur ad hanc regulã repudiandus.Aſſi⸗
ctoꝛes in theologia cõſtituti pꝛincipali/ milatio aũt nõ tollit ſed perficit naturam
ter ad hoc officiũ elucidandi ſacrã ſcriptu neq; tollit qð habet creatura in ppꝛio ge/
ram quã magis atq; magis aliter agendo nere quoniã illud perdere niſi ꝑ annihila/
ofunderent/vnde ſi quis ad vim vocis ſu tionem anima ratõnalis nunq; poteſt/ac

ſtinere vellet ꝙ deꝰ ad liberandũ ſuſcepyltu pingde ſequitur ꝙ ſimilitudo adducta per
vter qualẽcunq; doctoꝛẽ de infuſione gutte aq
vtiq; eꝛroꝛis reus eſſet.Tolerent igit᷑ pa/ nmiͤn dolium vini ſoꝛtiſſimi ad vnionem ani
tienter homines inferioꝛis gradꝰ ⁊ ſciẽtie me ↄtemplantis cũ deo/tanq; ſit ommfimo

rus hominẽ nõ hoꝛruiſti virginis vterũ/

ſi dicta eoꝝ querant᷑ ad pꝛopꝛiũ vſum co/ da ſimilitudo/repudiãda eſt pꝛoꝛſus tan/

artari/nõ ĩ perniciẽ doctrine catholice di q́ᷓ; habens erroꝛẽ ĩmo inſaniã almarici cõ

latari. Hac cõſideratione permotos exi· gdemnati ponentis creaturã verti in deuʒ

ſtimo doctoꝛes nouiſſgnos thomã bona ⁊ in ſuũ eſſe ⁊ pꝛincipiũ ideale ſicut norat
uenturã alexandrũ de halis ⁊ ſimiles dux hoſtienſis ſuꝑ illud capitulũ damnamus
omiſſo omni verboꝝ oꝛnatu tradiderunt de ſũma trini.⁊ fi.catho.Deniq; ſimil fan

theologiam per q̃ſtiones vt ſub certis re/ taſia fuit alias pariſiꝰ tanq;ᷓ fatua ⁊ inin/⸗

gulis ⁊ ſub pᷣſciſa verboꝝ ſoꝛma tutiſſimã telligibilis aduerſus vnuʒ auguſtinẽſem

haberemꝰ theologiã tam pꝛaticã q; ſpecu damnata.
latiuam/reducẽdo doctoꝛes oẽs poꝛeſad FEuEzuotio illoꝛuʒ culpanda eſtqͥ;
vnã ſecurãq; locutionis ppꝛietatẽ. .
HNicuiq; in ſua arte perito cre/
denduʒ eſt/hec eſt ratio cur do nis inuſitatis vel eos qui ſic
ctoꝛibo in ſacra theologia erer volũt laudare atq; defendere ⁊ defendẽdo
itatis dat᷑ autoꝛitas interpᷣtãa/ ſeipos magis inuoluere q; euoluere.d/

.

di doctrinaliter ſacrã ſcripturã qðᷣ ma xie ducam h̊ loco ne mihi ſoli videar inniti ꝑ

habet fieriĩ ſcolis doctrinã imꝑtiẽdo his ticulã cuiuſdã ſermonis facti in capitulo
qui tam ingenio q; exercitatione cõtinna vno fratꝝ Carthuſieñ. Anno dñi. M. cc
capaces ſunt ad intelligendũ. Cum igit᷑t j cc. viij. cuiꝰ thema eſt. videamus ſi floꝛuit
ponit tercia pars tractatꝰ pᷣnominati ſũt vinea ⁊c̃. Quartã vᷣo deuotioneʒ falſã id ẽ
de punctis ſacre ſcripture imo de ſumma vanã ⁊ curioſã illi exercẽtqͥ ſine moꝛtifica
theologia qᷓ miſtica nominat᷑ ⁊ quã ſcola / tione ꝓpꝛie volũtatis a zelo dño ſeruiẽdi⸗

ſtico moꝛe albertꝰ magnꝰ ⁊ quidã alij cla/ vitã ſpũalem oſiſtere credũt in ruminatde

ro ꝓpꝛioq; ſermone expoſuerũt/quis nõ vel potius fantaſiatõe reꝝ ſpũaliũ/eſtimã
mirabitur audire ab hu iꝰ autoꝛis deſen / tes hãc ipᷣam fantaſiationẽ vel ſaltẽ dele/
ſoꝛe ꝙ bec in ſcolis nõ ſunt tractanda Jta ctationẽ inde ↄſequentẽ deuotio nem eſſe

nſũ q; per aſſimilationẽ. de qua diẽ

⁊ inuſitat aut figuratiuꝰ extẽèQdus alter loquẽdi metaphoꝛicꝰ vel figura
Wi vel in vſum trabi non debet tinus vł vperbolicꝰ vel emphaticꝰ docto
ſũ ꝓpꝛium ⁊ nõ figuratiuũ reue rum ſanctoꝝ vt dyvoniſij ⁊ alioꝝ ſt nõ refe

Vnituntur inuolue e ſententias
Vſermonib imperitis peregri/

vogen

konuge
Ntapn
nohebe
Manut
Mliget
amtoß
aſccki,

ns8 ſpis .
epoteſtin
equantü⸗

Cueritgad

dequa die

Nilleap,

efi no⸗/
ign
nodocto
ſnörete
dus. ,
umrara
ndee
Aarnibi
ißick
aducnn
ionegatens
Owonenn
ni ſtonn
prorſistnn
iAui
md;
athotat
Unnamus
Bfnäkinn
wnad
a unien

aloenitt
reſentan⸗
mnis enn
Acol
neldel
eutlun
GaruNa
incpiu⸗
Pdi. O
nlsſſtnun
l
e morin
foſemi,
Aſolin
Ni

vnde hi ad hanc ip̃am ↄſequendã nõ ↄten
ti modos loquẽdi ſcripture ſacre adinue
niunt ſibi vel fingũt de reb ſpualibo mo/
dos abſtractioꝛes / eo ꝙ tales maioꝛeʒ eis
delectationẽ generent. Plerũq; etiã ob h
materias ſatis faciles obſcuris modis et
abſtractis in quibo delectant᷑ obuoluẽtes
aut vocantes/ humiliationẽ vel foꝛtaſſis
etiã altã contemplationẽ.ſummerſionẽ in
abiſſali ꝓfundo.diuinũ amoꝛẽ annihilati
onem vel in nihilũ redactionẽ/charitati/
uum motum mentis in deũ/influxũ ĩ deũ
vocantes/motꝰ ad opus ꝓpter deũ/efflu/⸗
xuz a deo / ſic de alijs ↄſimilibo/qᷓ;uis tñ
xpᷣs pphete ⁊ apoſtoli ⁊ omnes doctoꝛes
ſcripture ſacre tractatoꝛes quantũ pote/
rant ⁊ expediebat ea que difficilia fuerũt
p modss loquendi fecerũt facilia. Hec re
uera falſa deuotio eſt religioſis periculo/
ſiſſima/quoniã młtos vt quotidiana heu

docet ⁊ dolenda docuit experientia/qᷣ ſpi
rituales ac religioſi apparebãt/decepit in

fatuauit vł penitꝰ excecauit/ita vt fierent
in obſeruãtijs regulariba q́s deſpexerant
deſides.ſuperioꝛib quos rudes reputa/
bant rebelles.etiã aliqͥ fugerẽt ⁊ apoſtata
rent.Alliqui etiã hereticarẽt/vel ante tem
pus ꝓphetarent/dicẽtes hec dicit dñs cũ
dñs nõ eſſet locutus. Sʒ ſuꝑba vel ſalteʒ
fantaſtica capita eoꝝ hec ipſa cõfinxerũt.
Aliqui quoq; mirabileſ fatuitates extrin
ſecus in pꝛetenſis iubilationib tripudijſ

ſaltationibo ⁊ huiuſmodi oſtenderũt. De

quitur. Quarta deuotio eſt vinũ valde fu
moſum id eſt ſuꝑbie generatiuũ ⁊ eſt libi/
dinoſum de quo miſtice ⁊ illa foꝛtaſſis in
hibitio apoſtolica accipi poteſt / nolite in/

ebꝛiari vino in quo eſt luxuria. Et reuera

in hoc ipſo eſt ſpũalis luxuria eo ꝙ ſic fal/

pꝛiam querunt delectationẽ.hec ibi.O ſi

vidiſſes quiſquis autoꝛ fuiſti ſermonis il
liꝰ ſi vidiſſes epiſtolã nouiter oſtenſã mi/
hi qͥd dixiſſes:qͥd ſtomachi habuiſſes.
Micus plato amicus ſocrateſ
magis amica veritas. Peruer
tit enim affectio nimia ad do/

de quo minus videretur/quaſi videlicet
moꝛe pitagoꝛicoꝛum non liceat aliud iter

rogare q; ſi magiſter hoc dixerit.Collẽda

ctoꝛem aliquem vel doctrinaʒ
iudicium non ſolum pꝛaticum quod ſe⸗
piſſime contingit ſed etiam ſpeculatiuuz

eſt igiture medio ſicut odioſa concertatio
⁊ inſectatio iuidioſa ſic pertinax ⁊ animo
ſa huiꝰ vel illius doctrine defenſatio. Pa
tet autem conſcientia mea aput te deꝰ.qꝛ
nullatenus odio cuiuſcunq; fueram indu
ctus ſcribere que ſcripſi. Sed quia veriſ/
ſime tunc mihi videbatur ſicut ⁊ nũc ma/
gis ac magis inſpicio modos illos loquẽ

inter cetera poſtq; de vnitate ad deũ que/

dam inducta fuerant.hoc tropo inquã p/
batboetius hominem bonũ eſſe deum iu
xta illud.Dirxi dij eſtis.non quidem ꝑ ve/
ritatem ⁊ vnitatem diuine eſſentie ⁊ locu/
tionem pꝓpꝛiaʒ.ſed participatiue ⁊ aſſimi

latiue immutatiue ⁊ nuncupatiue.O., ſi

autoꝛ iſte pari modo reſponderit ſe dicta
ſua intellexiſſe de illa vnificatione ſpiritꝰ
cum deo non contendo non contradico/
ſed explicationem aliter ſonare non dubi
to. Hec ibi. Uide queſo o lectoꝛ ſi mode/
ſtioꝛ eſſe potuerit ſermo meus.addito q;
poſtmodum tam verbis excuſare conatꝰ
ſum pꝛedictum autoꝛem poſtq; innotuit
mihi ꝙ in alio loco plus expꝛeſſerit ꝙ cre

atura nullo modo perdit eſſe ſuum qð ha

bet in pꝛopꝛio genere.ꝙ ſi idem inſeruiſſʒ
ad verha tercie partis ſui tractatus.non
ita pꝛebuiſſet occaſionem errandi ⁊ ſe cul/
pandi.non ſolum aput ſimplices ſed litte

ratos ⁊ edoctos.idebit hoc qð dico ve/
rum eſſe qui foꝛſit n inciderit in tractatu
lum vnum quem d theologia miſtica tam
ſpeculatiue q; pꝛatice constus ſum oꝛdi/

nare.habens hanc intentionem deducere

ad noticiam familiarem ⁊ pꝛopꝛiam ſcho
laſticoꝛũ ea que deuoti homines de ea ma
gis affectiua declamatõne ⁊ figuratiua lo

cutione q; litteratoꝛia pꝛopꝛietate tradi/

derunt. Notetur locus ille vbi theologia

miſtica differentiã hanca litteratoꝛia po/
nitur inter ceteraſ habere.quia vnit ⁊ trãſ
foꝛmat.

Lij qui amant.ſibi ſomnia fin
dicto cum experientijs ⁊ ratio
e Wne certa ſundat᷑ dictuʒ pꝛioꝛis
eple mee q̊ ſic ponit᷑. Sic ex carẽtia pij af
fectꝰ ⁊ mag ex infectõne eiꝰꝑ vicia/errant

nõnunq; peritiſſimiĩ ſacris.excecauit em̃

*

eos malicia eoꝝ/⁊ dati ſũt in repꝛobũ ſen

ſum. Ita ⁊ paruo lumine intellectꝰ ⁊ ꝑua
inſtructõe ĩ ſtudio ir̃ax etiam ſea erulgalum
cccccc †

gunt ait virgilius Super hoc

Iñq;/ pſertim in logica/ pꝛolabunt᷑ aliqñ iĩ

erroꝛes ꝑiculoſiſſimos illi qui magnoꝛuʒ
ſunt erga virtutes affectuũ.qᷓles apłs vo/
cauit habere ʒelũ ſʒ non ſᷣm ſcientiã.adeo
vt ſi nõ humiliter ſapiãt ⁊ niſi ſeſe contra
hant infra metas ſue cognitõis nulli ꝑti/
nacius inueniuntur neq; abſurdius erro
res confingere/pꝛopterea nõ leuiter opoꝛ

tet eos ſcribere vel docere.ſʒ n? abſq; cau 8
ſon contra dicta fratris Johannis Ruyſ
bꝛoech in tercia parte tractatus ſui de oꝛ

tela magna adherendũ eſt eis niſi pꝛeuia
diſcuſſione diligenti ⁊ doctoꝛũ examina/
tione In talibo quippe ſepe reperimꝰ plu
rima aut falſa aut male explicata ac ꝓin/
de multã erroꝛis materiã pᷣbentia ſimpli/

cibus quãq;ᷓ in multis diuiniſſima altiſſi

maq; ſint. Addo nunc id qð euenit tẽpo/

re meo de quadã que ꝓphetiſſa ⁊ miracu

loꝛum operatrix reputata eſt a mult.quã
⁊ vidi ⁊ allocutus ſum. Hec tandẽ dixit ⁊
ſcribi iuſſit.ꝙ ſpiritus ſuus deũ ↄtemplã
do fuerat annihilatꝰ/ vera annihilatione

⁊ hinc recreatus.Et dũ quereret᷑ qualiter
hoc ſcire potuerat reſpõdebat ſe expertaz
Dies mihi nõ ſufficeret ſi numerare vellẽ?

innumeras tales inſanias amantiũ ĩmo
⁊ amentiũ qꝛ nõ ſpᷣm ſcientiã quales viden
tur fuiſſe begardi ⁊ begarde quẽadmodũ
in quodã tractatulo de diſtinctõe verar
euelationũ a falſis memini pᷣdẽ ãnotaſſe
Ocendus nõ eſt vel monenduſ
erroꝛẽ ſuij defendere mauult
coꝛrigere. Hoc oꝛatiꝰ poſu/

verboꝛum impꝛopꝛietatẽ. Quo pacto ſit
vyel quo oꝛdine poſtulandũ/quippe vide/
bitur oꝛdinarij ⁊ iquiſitioꝛis iudiciũ qm̃
parua radix peregrini ſermonis ſerpit vt
cancer/⁊ modica erroꝛum ſcintilla ſicutĩ

arrio patuit dum nõ conueniẽter oppꝛi /

mitur vel artatur/magnã erumpit in flã/
mam. Sic nuper actum eſt pariſius ꝑ ſa/
cram theologie facultatem aduerſus illoſ
qui doctrinam quandã peregrinam Rav

mungdi lulli conabãtur inducere que licet

ſit in multis leigims ⁊ veriſſima quia ta
men in alijſ diſcrepat a modo loquẽdi do
ctoꝛum ſacroꝛum ⁊ a regulis doctrinalis

ſue traditõnis ⁊ vſitate in ſcholis/ipᷣa edi .
cto publico repudiata ꝓphibitaq;. Dicam

hic ſentio ſi tales locutionum modos
publicari perciperem/apud almã vniuer

larij pariſienſis.

Icut ſcriptũ⸗

elfit in ſine poetrie ſue. Exigitur
igitur coꝛrectto ſeuerioꝛ ſi ſic iterũ fuerit
pugnatoꝛ ad ſaluandã tanq; ꝓpꝛiã hanc

Aectiones

ſitatem pariſienſem vel per ſermones vel

per ſcholas deducerem pꝛotinꝰ ex officio
cui indignus deſeruio.ad cenſuram theo
logice facultatis/vt examinaretur ⁊ exa/
minata ſuum quale mereretur iudiciũ ſoꝛ
tiretur. Bene vale pater emerite.memoꝛ
mei in oꝛationibo tuis.

inij ſecũda epiſtola Johãnis de ger

natu ſpiritualium nuptiarũ.

Incipiũt lectiones

due perutiles ſuꝑ marcũ ⁊ ad cõmendatõ

nẽ ꝓpoſiti noſtri ⁊ voti multũ faqũt ⁊ va

lent doctoꝛis Johãnis de gerſon LCancel

„„ .

—
——— ————ʒ—ʒ—ðð — —

—.—

Neſt in Iſaia ppha Ecce ego

em tuã qͥ pᷣparabit viã tuaʒ

ante te.extꝰ pᷣſens hodierne lectõis ſᷣm

diuerſas punctuatões ⁊ poſtillaꝝ ſentẽti
as ad pᷣcedentia ⁊ ſubſequẽtia varie coap

takt᷑. Nã qꝛ autoꝛitas iſta. Ecce ego mitto
angelũ meũ.nõ de Iſaia ſed de malachia

HMalach.iij.ſumpta eſt referri poſſe dixe/
rũt quidã hãc ꝑticulã ſic ſcriptũ eſt ĩ Iſa/
ia ꝓpheta ad illud qð ĩmediate pᷣmittit᷑ tã
q; in eiꝰ ↄfirmatõeʒ atq; fulcimentũ.vt ſit
ſenſus. Initiũ euãgelij ihu xpᷣi fuij dei id

eſt qͥ fuit filiꝰ dei ⁊ qſi paꝝ ſibi abſq; pphe
tico teſtimonio iſtud poſuiſſe.addidit ſic

ſcriptũ eſt ĩ Iſaia ꝓpheta Pteſt em̃ ab h̊

ꝓpheta trabi xpᷣm fuiſſe deũ atq; dei filiũ.
vel qꝛ vocatꝰ eſt emanuel. Iſa. viij.et. liij.

Benerationẽ eiꝰ qͥs enarrabit.De eterna
eius a patre pꝛoductione dictũ eſt.⁊ ex pꝛi
mo capitulo ⁊ alijs ibidẽ elicit᷑. Diſſoluit
HB modo ipia Poꝛphirij heretici blaſphe/
mia q̃ niſus eſt ꝓbare euangeliſtã noſtruʒ

daãnare mendacij.qꝛ ilud qð dictũ eſt Ne

q; tñ coartat tal obiectio vt ad hãc expo/

ſitionẽ fugiamꝰ. ¶ Conſtat itaq; pphᷣas

om̃es vno ⁊ eodem ſpiritu ſuas ↄtexuiſſe
pꝛophetiaſ.ac perinde quod vnus poſuit
(quia non tam ipſe q; ſpũſſanctꝰ loq̃bat᷑)

poteſt ab altero qui ſimiliter eſt ſpirituſ/

ſancti inſtrumentum ) intelligi qðãmodo

mitto angelũ meũ ante faci

cite
ſter
vuus

copt
⸗
tio⸗
tar
qu
tae
ſit
M
cic
ſſev.
nbin
ſoſv
ſtode
ane
n
nede
dab
ua
tea
po
oogt
ſapu⸗
Nbaru
Nerehag
litaten
anr⸗
ümer
teſtone
ſſtemi
ntefi
lgnitn
rit aſe
ßmapo
gncipit
allegar
quouſa
ltatem⸗
hoiati

Leriszaleg

tiumnoi
nemoper
loquig
is toto
ltuntun/
foͤinpt
gin ppf
nmenie

Ohesvl
kofficio
n theo
dera,
Uiciͤſo⸗

iniodege
g ſuideo⸗

nes
Cömendacs
ſagüter

onCincl

O
Wh
da teg
meüante hon
nberüng
melcadsfn
Ntln ſni
emA,
ul
Mnbchia
oledixe/
ch ,
Pniän
td Kſt
fiidai
cbſch
ſeaddidiſ
nckiif
ten
bi Deem
itdiblil
illiin
Altinolru;
igfe
Ahice
impot,
gotelll⸗
nuse,
eſtſom
gc

dictũ ſeu poſitũ.⁊ ſi nõ explicite tñ impli
cite.Dicũt igit᷑ alij vel ijdem aliter / duas
ĩtextu particulas a duobꝓphetis excer/⸗
ptas. Pꝛima eſt malachie tã ſenſu qᷓ; vᷣbiſ
Secũda eſt Iſaie q̃ cũ pꝛima ſimilẽ ſatis
explicat ſententiã vbi dicit᷑ vox.Et q̊niaʒ

Iſa.pꝛincipalioꝛ fuit atq; famoſioꝛ ⁊ legẽ
tib notioꝛ.qꝛ inſuꝑ finis plerũq; rem to/
tam denominat placuit euãgeliſte noſtro
qui etiã bꝛeuitati ſtudebat nõ duos pphe
tas ſʒ vnũ ⁊ hunc maioꝛeʒ nominare.Et

ſub hoc ſenſu recepit eccłia/ſiue oꝛiginale
Marci euãgeliũ ſic habuerit vt tenet Be

da in cõmento.ſiuea quibuſdam nõ recte

ſcribentibo additũ fuerit quẽadmodũ ſen

ſiſſe videtẽ Hiero.ſuꝑ pᷣs. 4 Incipit igik

ſim hunc ęxpoſitõis modũ euãgeliſta no/

ſter ſuã texere rationẽ vbi notandũ occur

rit qdᷣ ait in cmento. Scripturꝰ inquit

euangeliũ marcꝰ cõgrue pꝛimo ponit om
niũ teſtimonia pphetaꝝ qͥ hoc futuꝝ pᷣci/

nebant / vt eo cunctiſ vera ⁊ ſine ſcrupulo

dubietatis ſuſtinẽda q̃ ſcriberet intimarz
quo hic a pphetis ſpũſancto impletis an
tea pᷣſcita ⁊ pᷣdicta eſſe mõſtraret.ſimulq;
vno eodẽq; euangelij ſui pꝛincipio.⁊ iude
os qui legẽ ac ꝓphetas ſuſceperant ad ſu

ſcipiendũ euangelij ſacramẽta q ipſoꝝ p/
phete pᷣdixerant inſtituit Et gentiles qui
per euãgelij pᷣconia ad deũ venerãt.ad au

toꝛitatem quoq; legis ⁊ ꝓphetarũ ſuſcibi
endam venerandãq; ꝓuocaret. ¶Bic in
ſtruimur dicta noſtra ſacrarũ ſcripturaꝝ

teſtimonijs roboꝛare.quia parũ ignitum
eſt ⁊ minus efficax verbum qð nõ incalue

rit ⁊ fulcitum fuerit ab eloquio dei qð eſt

ignitum vehemẽter. ⁊ niſi viuificatũ fue/
rit a ſermone eids qui eſt viuus ⁊ efficax

Sm apoſtolũ ⁊ penetrabilioꝛ omni gladio

ancipiti. Non tamẽ eſtimo curioſitatẽ in

allegationibo huiuſmodi conſectandã.ſ,35
quouſq; pꝛoſunt ſtudioſis ⁊ edificãt cha /

ritatem.alioquin cumułꝰ ille truncatarũ
autoꝛitatũ male congeſtus/⁊ infoꝛmis cõ
geries allegationũ ſue oꝛigini nõ ↄuenien

tium / quid ꝓficit. niſi foꝛtaſſis oſtenta tio
nem operat᷑. ¶ Deg neq; ſunt inculpabi/

les qui ꝓphanas poſtpoſitis lectionibo ſa
cris toto oꝛe perſonãt totis viribꝛample
ctuntur /ſicut ſcriptũ eſt ꝓ Jſaiã pphetaʒ
HNõ in philoſophis.nõ in poetis ⁊ fabuł.
ſed in ꝓpheta. ¶ Ubi pᷣter hec elidit᷑ im/

pia manichei blaſphemia. quia ſic delira

re auſus eſt vt diceret pphetas veteris te
ſtamenti a deo tenebꝛaxꝝ miſſos eſſe. qð ſi
veꝝ eſſet ſicut non eſt.nunq; veritatis no
tarius.euangeliſta noſter eundem euocaſ

ſet in teſtimonium narratõnis ſue. Nihil

enim roboꝛis habʒ verbum illius qui pa
ter eſt mendacij. Sed in hoc loco conue/

nienter eſſent impꝛobãdi qui pphetas ve

ros/aut conſtellationib imputant/quẽ/
admodum Auicenna. Albumaſar et alij
nonnulli/aut qui execrabilioꝛi deliramen
to pꝛophetas fabulantur magicam arteʒ
exercuiſſe/tanq; medium adipiſcendi pre

cognitionem occultoꝛũ.verum ſuper bis
olim latius tractabimus ſi deꝰ annuerit.

(Hunc audiamus quid ĩ Iſaia pꝛophe
ta ſcriptum eſt. Ecce inquit ego mitto an

gelum meum. Non dubium quin Johã/
nem baptiſtã qui vt Beda ait angelꝰ vo/
catur non ſocietate nature iuxta hereſim
Oꝛigenis.ſed officij dignitate quo nomi

ne recte appellari poteſt homo ille qui fu/

it miſſus a deo vt teſtimonium perhiberʒ
de lumine ⁊ venientem in carne dominuʒ
mundo ur n oe angelus nuncius
J

appellatur.

tentis dei miſſi magna dignitas.Dehinc
pꝛeſens pꝛo futuro ponitur,quia incon/
cuſſa erat tanq; de pꝛeſenti fieret certitu/
do demõſtrationis atq; ſtabilitas. Johã
nes inſuper non quicunq; ſec angelus ſu
us ſcilicet dei.ttende pꝛoximitatem cũ

ait. ante faciem tuam. vt eius puritas. in/
tegritas. ⁊ ſanctitas cõmendaretur. Po/
ſtremo officium eiꝰ honoꝛificum deſigna

tur qui pꝛeꝑabit viam tuam ante te. Onã

viam ſi ſoꝛte queſieriſ.Reſpondet Chꝛiß.

⁊ inferius datur intelligi.Ulia domini q̃

ad homines ingredit᷑ penitentia eſt ꝑ quã

deus ad nos deſcendit ⁊ nos ad illũ aſcen

gimus. vnde angeli aſcendentes deſcendẽ
teſq; memoꝛantur ſuper fſilium hominis.

Hec eſt ſecũda loquẽdi materia.hoc vnũ
tantũ ad pᷣſens dilatemus.quo pacto Jo
hannes angelo ſimilis ꝑhibet᷑ Et pꝛimo

ſi virginitas Johãnis attẽdit᷑ ſubit llud

Hiero.ad paulam ⁊ Euſtochinʒ.q; ſemꝑ
angelis eſt connata virginitas.⁊ ꝙ in car
ne pꝛeter carnem viuere non terrena vita

elt ſed celeſtis. Konuerte oculos fideu

In hoc qð pꝛemittitur.ec/
ce.notatur ex demonſtratione grandis et
inſolita nouitas. In hoc qð ſubiungitur
ego mitto datur intelligi ex maieſtate mit

.* èõsl

Aecriones

ad vᷣtutes Johis nõ vnã tantũmodo ſʒ q̃
lẽlibet angeloꝝ hierarchiã videbis ĩ eodẽ
figurari. Inflãmauit itaq; eũ charitas vt
eſſet ſiłis ſeraphin.qnetiã al in amoꝛem
diuinũ ardoꝛe exardeſcere ſuis pᷣdicatõi/
bus ãmonuit.Si ſapiẽtiã eiꝰ attẽderꝭ nü
qͥd cherubin parẽ dices. Si ſpũaleʒ ĩ exe
cutione virtutũ potẽtiã nõne ↄſimilẽ ipᷣʒ
ptãti deſignabis. Si pacatiſſimã animi
ſedẽ.nũqͥd thꝛonos in ipᷣo reperies. FYFuit
em̃ vis eiꝰ ↄcupiſcibił inflãmata ꝑ chari/
tatẽ vis rõnalis illuſtrata ⁊ edocta ꝑ ſapi

entiã.vis iraſcibił ꝑ potẽtiã ⁊ vᷣtutes ro/
boꝛata. Charitas imꝑabat.ↄſulebat ſapi
entia.potẽtia ↄfirmabat. Hic eſt ſußmus
ternariꝰ hierarchicꝰ bñ velle ſcire ⁊ poſſe.
herc trinitat ſuꝑceleſtis imago.potẽtia.ſa
Pieria bonitas ſeu volũtaſ. Poꝛro ĩ Jo
anne fuit tanq; in dñationibo vltimitas

ſubiectõis ⁊ iocũdiſſime ac ſideliſſime ſer
uitutiſ ad deũ.liberaqʒ magnificẽtia oĩm

ſubiecta alteri pꝛſus aduerſa Yuit pᷣterea
ſiẽ in pꝛincipatib ita ⁊ in Johãne eminẽ/
tia incoꝛruptibił rectitudinis in ſuo regi/
mine.eminẽtia etiã inuincibilitatis tanq;
in ptãtibo. Poꝛro vltimitas quedã virtu/
oſitatis eũ ſimilẽ reddidit virtutib Deni

q; ꝓuidentiſſima cura quã in pᷣparatione

vie dñi ad hoĩes exhibuit oſtẽdit q; ratio
nabiliter archangelis ⁊ angelis comꝑek.
q̃ in re xpᷣs infallibilig autoꝛ veritat pꝛo/

phetiã hãc textꝰ noſtrt ad Johãnis cõmẽ
dationẽ inducebat. Math.xi.⁊ Luc.xij.
Hic inqt dei ſcriptũ eſt.Ecce ego mitto
angelũ meũ qᷣ pᷣpa.vi.tu.añ te. 6
ca nõ penitꝰ abſurde videri poſſe

ꝙ charitas inſuſa ⁊ ſapietia.cetereq; vᷣtu /
tes enumerate abundãtiꝰ a Johe ꝑticiba

te ſunt qᷓ; ab angeł. Nã q;to potetia natu
ralis debilioꝛ ĩ ſe eſt ⁊ minoꝛẽ habẽs capa
citatẽ.tãto ad ipᷣiꝰ eleuatõeʒ ⁊ dilatatõem

q̃ndã ſpũales virtꝰ infuſa copioſiꝰ exiga’ß.
Do aũt iohis vtpote hoĩs iferioꝛ angelis
natura ſit ꝑſpicuũ eſt.vd qð foꝛſan tédit
illud xpᷣi Luc.xij.vbi cũ dixiſſet.nõ ſurre
xit maioꝛ int᷑ natos mulieꝝ iohe bap.ad/

didit Qui aũt minoꝛ eſt ĩ regno celoꝝ ma

ioꝛ eſt illo.quãq; aũt ⁊ de gtuitis id itelli/

gi poterit. Neq; em charitas vie ſeu virtꝰ

altera vᷣtutibo patrie coequat᷑. Et de Jo/
hãne qͥdẽ gloꝛiſicato nũc lomur quẽad
ſupᷣmũ oꝛdinẽ ſplimatũ neminẽ arbitroꝛ
doctoꝝ ãbigere. Huic ſũie ſuffragat᷑ illud

Quo cir
t alib

extra pducibiliũ.

Hiero.vbi pꝛiꝰ. In carne angelicã głiam
qᷓ̃rere maioꝛis eſt meriti q; habere. cñ aliꝰ
nitit᷑ obtinere cũ gr̃a qð habʒ ãgelꝰa natu
ra.Addo aliud nõ pᷣtereũdũ quẽadmodũ
nõnulli Johannẽ eſſei pᷣma hierarchia ſu
pmuʒ ſic venerari conant᷑. Ruina inqͥunt
angeloꝝ ex hoĩb reꝑat᷑.⁊ ↄſentaneũ eſt ra

„

ctionẽ ⁊ apoſtaſiã luciferi.illi cõtulerit al
tiſſimꝰ q̊ inter natos mulieꝝ nemo ſurre/

xit maioꝛ.Si igit᷑ lucifero dũ ſtabat ſup/

—

mã in vltimo oꝛdine ſedẽ Bꝛeg. attribuit.

ſupᷣmã illã nũc obtinet is quẽ in ipᷣiꝰ locũ

ſrneinnu⸗ veritatis aſſertio.

Kxp öm⸗ lectio. Incipit ſecũda.

te viã dñi.rectas facitę ſemitaſ
gna eſt pphetlaxꝝ inter

locuti ſũt ⁊ ad vnũ finẽ qͥ Cxpᷣs eſt reſpexer̃t
Finis em̃ leg ſᷣm apłm eſt xvpᷣs.Quãobrẽ
Acxt.iij.dicebat petrꝰ de xpᷣi tꝑe qoẽs pꝛo

phete a ſamuel ⁊ deinceps qͥ locuti ſũt an

nunciauerũt dies iſtos. Itaq; nõ opoſuʒ

ẽ intueri q;tũ int᷑ ſe ↄueniãt h̊ verbũ a.

xl.⁊ illud pᷣmiſſũ de malachia. Illic iohes

dicebat᷑ mitti añ faciẽ xpᷣi ad parandũ viã
ei. hic. ecce inqͥt ego q̃i iã miſſionis ſueex
ecutoꝛ ait. Uox clamãtis in deſerto para
te viã dñi ⁊c. Sʒ cur Johes vox dicat᷑ et
nõ verbũ. Beda aꝑit.Cõſtat inqͥt q; vni/
genit? dei ſiliꝰ verbũ vocat᷑ pr̃is. Johãne

atteſtãte qͥ ait. In pncipio erat verbũ ⁊c.

Exr ipa noſtra locutõe cognoſcimꝰ ꝙ pꝛiꝰ
vox ſonat vt verbũ poſtmodũ poſſit au⸗
diri. Johãnes ergo vox a ppheta dicitqꝛ
verbu pᷣcedit.Aduentũ ite& dñicum Jo
hannes pᷣcurrẽs.vox dicit᷑ q ꝑ eiꝰ miniſte

riũ patris verbũ ab homibaudit᷑.hec ille
Vnigenit ſiqͥdẽ dei filiꝰ ꝑ modũ vᷣbi ꝑfe

ctiſſimi ⁊ ſentetioſiſſimi a patre in eterna
generatõe ꝓducit᷑ in quo pater det ſeißm

qui ⁊ exemplar eſt Dun iſſimuʒ oim ad
in ſua maieſtate abſconditũ ꝑ Johanneʒ

reuelatũ eſt hominibo. ipſe nõ abſq; ratio/
ne vox dicit᷑ q̃ per exteriꝰ ſignũ pᷣdicatõis

interiꝰ ſignat miſteriũ generatõis. Hinc
pꝛeco iudicis.hinc lucerna ardens et lu/
cens.hinc nuncius vel angelus.hinc pꝛe/

curſoꝛ appellatnr. Hec officia tunc ſuſce
pit ⁊ peregit dũ viueret pᷣdicando nũc illõö

tioni vt ſedẽ ſuꝑioꝛis loci vacãtis ꝑ deie

xclamãtis in deſerto para/

uia igit᷑ verbũ hoc

B

A⸗ oꝛdia.⁊ cõcoꝛs in diuerſis
etia ꝓPphis ſentẽtia.eodẽ qppe ſpũ docẽte

chale
hanatn
Unodi
whaſu
miane
nnn
nsder
ötnlerig
mo ſum
tbatſuj⸗
Abmt
nißbloei
.
uſecid.

ſ pene
Uſenin

Ar inte
ndiuerſis
ſüdocde
Krcheren
Wchi
Wodidn
ooni
gngis
1mini
nsle
Mnoparn
ordicnt et
natcrnd⸗
Wane

Ndod..

Nngo
ü r
Nbmnu
n
une
thol
miſik
eigenm
r
nnzoinas
ehöboe
NWomne
abſchtnn⸗
idian⸗
rbis. 01
ensa!
no⸗hie

AnH

nnun

idẽ in ſuis deuotꝭ oꝑat᷑ ſuis meritꝭ ⁊ oꝛati
onibo ad xpᷣi graz noticiãq; ſuſcipiẽdã ſalu
bꝛiter ĩſpirãdo. Ulis noſſe verbũ qð aput
patrẽ manet abſcõditũ qð lucẽ habitat in

aeceſſibilẽ. Dices volo. Cõuerte pᷣees ad

Johannẽ. hic nẽpe vox eſt vbi ⁊ index eiꝰ
⁊jpco.O vox delectabił ⁊ pereũti mundo
ſupercellẽter amabilł Uoces pꝛioꝛes erat

luctꝰ ⁊ gemitꝰ ꝓ calamitatibo ⁊ anguſtijs.

*

aut erãt inſani freneticoꝝ riſus inter peſti
feras voluptates ⁊ in puncto deſituras/⁊
abituras iĩ infernũ delectatões. Hec vox
fuit penitẽtie ſalutar.vox doctrĩe ⁊ liber/⸗
tatis. vox turtur poſt imbꝛẽ.vox confrin

gens cedros.i.ſuꝑbos phariſeoſ. Sʒ vox

dulcis ⁊ ſuauis/hũiles alliciẽs.vox abſqʒ
balbucie mendacio. vox abſq; raucediniſ
ſimulatoꝛie vicio/deinceps vox ꝑ omnez
modũ vᷣtuoſe reſonatõis canoꝛa.viuax.?
iocũda. vox ad poſtremũ foꝛt vehemẽs ⁊
audibił qm vox nõ eſt quecũq; ſʒ vox cla/
mant. Obſurduerãt nẽpe iudei q́s alloqᷓ
bat᷑ ⁊ obturauerũt aures ſuas inſtar aſpi
dlis ſurde vt nõ audirẽt vocẽ incantantis
ſapiẽter. Nil ꝓpterea mirandũ ſi vox cla⸗

moſa ad eos mittebat᷑. Clamoſa dico nõ

tã ſtrepitn ⁊ aeris verberatõe exterioꝛi/q;
ppter latentẽ energiã in ipᷣius viue vocis
actu reconditã. Sciebat em̃ dictũ eſſe pᷣ/
dicatoꝛi cuilibet.clama.ne ceſſes.q̃ſi tuba
exalta vocẽ tuã. ¶ Qualiter fiat.rñdeo q;
vite meritũ ⁊ ꝑ vim interioꝛis gr̃e ⁊ fer/
uige charitat. ex quibo reddit᷑ qãmodo

vox ipa viuax ardẽs ⁊ fſoꝛtis ⁊ lucens ⁊ ꝓ
ſui intelligibilitate clamoſa.O q;młti no
ſtre etatis vł nõ clamãt.facti canes muti.
nõ valẽtes latrare / vl ſi clamor foꝛſan eſt ĩ
voce / plus ackaures coꝛꝑis demulcendas
vel exaſperãdas exchibet᷑/q;ᷓ ad aures coꝛ/

dis exꝑgiſcendas.inſtruendas ⁊ leuãdas

ꝓficiat. Diſſilis vox Johis qᷓ vox eſt cla/
mantis a q̃ cõmota ſũt ſuꝑliminaria car/

dinũ ꝓut de ſeraphin aput Iſaiã ſcriptü
eſt. Jla. vi. Suꝑioꝛa cardinũ miſtico ĩtel

lectu ĩ hoĩe ſuꝑioꝛes ꝑtes acciꝑe poſſumꝰ

q̃ ſũt ratõ ⁊ volũtas.⁊ hec ſuꝑliminaria a

voce clamãtis cõmouent᷑ dũ ad bñ agẽdũ

vtuoſa cõcuſſione ſpũſſancti impellunt᷑

ſancto caſtoq; timoꝛeↄtremiſcũt. ( o/

tandũ ꝙ iy clamãtis pᷣt referri ad xps cu i
clamoꝛ triplex repit᷑ in ſcriptura In reſur

rectione Laʒari/in expiratõne / ⁊ dũ inui

taret ſitientes ad aqs ſpiritales.In tripli

moꝛali aie rõnalis.ſʒ qm̃ alia m
cet expoſitio hanc nõ ꝓſequor
mus igit᷑ de voce Johãnis ⁊ eiꝰ foꝛmatio
ne clamoſa.audiamus de loci q̃litate vox
clamãtis in deſerto Eſt aũt multipliciter
intelligere h̊ deſertũ.⁊ pmo ſm litteralem

ſit parua ⁊ dieta magna.

ci em̃ deſerto clamauit.in vtero virginis.

in mũdo h̊ litterali.⁊ in mũdo miſtico ſeu
4/
Mudiui

ſenſũ. loc' eſt materialis ⁊ ioꝛdanis.miſti
ce vo ẽ ipe ppłs iudeoꝝ quẽadmodũ Be/

de⁊ Hiero.verba declarãt. In deſerto in

quit Beda.iohes clamat.qꝛ derelicte ac

deſtitute iudee ſolatiũ redemptõis annũ

ciauit. Et Hiero. Clamabat ad iudeos

ſurdos ppter peccata lõge poſitos ita de/
ſertos indignatõe clamoꝛis dignos.Deſ
ti quippe erãt a ſpũ dei ſic domꝰvacans ⁊

ſcobata.⁊ deſerti a ꝓpha lege ⁊ ſacerdote.
Poſſumꝰ deinceps foꝛſan deſertuʒ aliud

inuenire vbi Johãneſ vox clamãtis audi
ta eſt. ⁊ h eſt limbo patꝝ ad quẽ moꝛiẽs io /
haänes deſcẽdit vt eũ inferis nũciaret qu?z
in terrꝭ poſitꝰ indice monſtrauerat.

qm̃ ſuberit locad loquẽdũ ampliꝰ de de/

ſerto. trãſeo ad id qðᷣ ſequit᷑. Parate viam

dñi ⁊cc. Parat viã dñi qͥ bñ docet ⁊ pdicat
Sʒ ſi vicioſe diſtoꝛteq; vixerit nõ rectas
facit ſemitas eiꝰ Parabãt viã dñi ſcribe ⁊

phariſei.de quibo ait xps.Que dicũt faci
te. Sʒ ex eo qð addit᷑.Et q̃ faciunt nolite
agere.Cõcluſio ꝙ nõ rectas faciebãt ſemi
tas eius ꝙ ſi quis Interrogat q̃ via eſt dũi
