cti ſunt enĩ qui querebãt aiam pueri. Qui
conſurgẽs accepit puerũ et matrẽ eiꝰ et ve⸗
nit in terrã iſrael. Audiẽs aũt ꝙ Archelaꝰ
regnaret ĩ iudea pꝛo herode pfe ſuo timu⸗
it ůlo ire. Et admonitus in ſomnis ſeceſſit
in partes galilee.Et veniẽs habitauit ĩ ci
vocat᷑ naʒareth vt adimpleret᷑ qʒ
ictũſeſt ꝑ phᷣam ꝗqm̃ naʒarenus vocabit.
Be inuetide chꝛiſti
ueri in tẽplo a parẽtib eiꝰ.Luẽc.ij.Et de
H tatiõe iohãnis ĩ deſerto. Lu.i.Ca.xi
ibãt parẽtes cius ꝑ oẽs annos
in hieruſalẽ in die ſolenni paſche.
Etcuʒ factus eſſet ieſus annoꝛum
m. Aſcẽdentib illis hieroſolimaʒ
ſ̃m conſuetudinẽ diei feſti. Cõſummatq;
diebus cũ redirẽt remãſit puer ieſus in hie
ruſalẽ ⁊ nõ cognouerũt parẽtes eiꝰ. Exiſti
mãtes aũtillũ eſſe ĩ comitatu.venerũt iter
diei et requirebãt eũ inter cognatos et no⸗

—

uitate

duodech

tos.et inuenientes regreſſi ſunt in hierim

reqrentes eũ.Et factũ eſt poſt triduũ inue

nerũt illũ in tẽplo ſedentẽ in medie docto⸗

rũ audientẽ illos ⁊ interrogantẽ. Stupe⸗

bãt aũt oẽs qͥ eũ audiebãt ſuꝑ pꝛudetia et

reſpõſiõe eiꝰ.Et vidẽtes admirati ſũt. Et

dixit mater eiꝰ adillũ.ili qͥd feciſti nobis

ſic: pater tuꝰ et ego doleẽtes qrebamꝰ te. Et

ait ad illos. Quid eſt qð meq̃rebatis: An
neſciebatis qꝛ in his qᷓ patrꝭ mei ſuntopoꝛ
tet me eſſe:Et ipᷣi nõ intellexerũt verbũ qð

locutꝰ eſt ad illos Et deſcẽdit cũ eis ꝛvenit
nazareth.⁊ erat ſubdit illis. Et mater eiꝰ

cõſeruabat omĩia verba cõfe⸗
rẽs in coꝛde ſuo.Et ieſus ꝓfi
ciebat ſapiẽtia et etate et gr̃a
apud deũ et hoĩes. Puer aũt
iohãnes creſcebat ⁊ confoꝛta
batur ſpũ et gra.Et erat ĩ de
ſerto vſ q; in diem oſtenſiõis

Pꝛius poſi⸗
tü eſt hoca

n
☛

Uncipit ſecunda
pars pꝛincipalis huius libꝛi de pꝛogreſſi
pꝛedicationis chꝛiſti. ¶ Rubꝛica. xij. de
pꝛedicatione et babtiſmo iohannis in de⸗

no Pnsdnno Hie fule bo⸗
Tiberij Aanſonp⸗ deos en no⸗
curante pontio py hannes.
ato iudea/ Letrarcha aũt gaa
lilee herode. Philippo aũt fratre eiꝰtetrar
cha ituree et traconitidis regiõis ⁊ liſania
abiline tetrarcha ſub pꝛincipibo ſacerdotũ
Anna et caypha.Factum eſt verbum dñi
ſuper iohãnem filium zacharie in deſerto.
Et venit in omnẽ regionẽ ioꝛdanis pꝛedi
cans. L. R. baptiſmum penitẽtie in remii
ſionem peccatoꝛũ ſicut.L.ſcriptũ. R.
eſt in libꝛo ſermonũ yſaie ꝓphete. Initium
R.euãgelij ieſu xpᷣi filij dei /ſicut ſœiptum
eſt in vſaia pꝛopheta.Ecce mitto angelum
meum ante faciẽ tuã.qui pꝛeparabit viam
deſerto parate viam dñi/rectas facite ſemi
tas eius. Omnis.L. M. vallis implebit
et omnis mons et collis humiliabitur.Et
erunt pꝛaua in directa/et aſpera ĩ vias pla
nas. Et. L. videbit omnis caro ſalutare
dei. In. M. diebus aũt illis / venit iohan
nes baptiſta pꝛedicãs in deſerto iudee ⁊ di
cens/ Penitentiam agite. Appꝛopinqᷓbit

enim regnum celoꝛum. Ipᷣe. H. R. auteʒ

iohãnes habebat veſtimentuz de pilis ca⸗
meloꝛũ/et ʒonam pelliceam circa lumbos
ſuos Eſca aũt eius erat locuſte et mel ſilſtue
ſtre Tunc exibant ad eũ.R.hieroſolymite
vniuerſi et. O omnis. R.iudea.et. M.
omnis regio circa ioꝛdanem.et baptiʒabã
tur ab eo in ioꝛdane flumine.R.confiten⸗
tes. M. R. peccata ſua. Uidens. M. au⸗
tem multos phariſeoꝛum et ſaduceoꝛum.
venientes ad baptimmum ſuum/et turbas
que exibant vt baptiʒarentur ab ipᷣo. dixit
M.eis. Pꝛogenies genima.¶. viperarũ
M. AL.:quis oſtendit. L. vobis fugerea
ventura ira:? Yacite ergo fructꝰ dignos pe/
nitẽtie.Et ne ceperitꝭ.L.velitꝭ. M. dicere
intra vos. Patrẽ babemꝰ abꝛaã. Dico enĩ
vobis/quoniam potẽs eſt deus de lapidi,/
bus iſtꝭ ſuſcitare filios abꝛae. Jã enĩ ſecurs

men erat io

ad radicẽ arboꝛis poſita eſt. Ois ergo ar⸗
boꝛ que nõ facit fructũ bonuʒ/excidet᷑ et in

dicẽtes Quid ergo faciemus: Reſpõdens
aũt dicebat illis.Qui habet duas tunicas
det vnã nõ habẽti Et q het eſcas / ſimiliter
faciat. Venerũt aũt et publicani vt bapti⸗/
zarent᷑. Et dixerũt ad illũ/ Magiſter quid
faciemꝰ. At ille dixit ad eos. Nihil ampliꝰ
qᷓ; quod conſtitutũ eſt vobis faciatis. In⸗

terrogabãt aũt eũ et milites dicẽtes/ Quid
faciemus ⁊ nos:Et ait illis.Neminẽ ↄcu

tiatis/neq; calumniã faciatꝭ.etcõtenti eſto

te ſtipẽdijs veſtris Exiſtimãte aũt popuilo
et cogitãtibus oibo in coꝛdibo ſuis de iohä

ne / ne foꝛte ”õ di
cẽs omnib.Ego. E
ptiſo vos in penitentiã.M. Qui aũt poſt
me vẽturꝰ eſt/foꝛtioꝛ me eſt/cuius nõ ſum
dignus calciamẽta poꝛtare.et. R.pꝛocum
bẽs ſoluere.R.Lcoꝛrigiã calciamẽtoꝛuʒ
eius. JIe. M. vos. R. L. baptizabit ĩ ſpi

rituſctõet. R.igne.L. Cuius./ D.L. vẽ

tilabꝛũ in manu eius et ꝑmundabit ⁊ pur

gabit. L.areã ſuã:et congregabit tritictum
in hoꝛreũ ſuũ.paleas aũt cõburet igni in⸗
extinguibili. HDulta. L.quidẽ et alia exx-
hoꝛtas euãgelizabat populo.Et factuʒ.R

eſt in dieb ülis Venit ieſus a naʒareth ga
lilee in ioꝛdanẽ. M.ad iohãnem /vt bapti
zaretur ab eo Johãnes aut ꝓhibebat eum
dicẽs. Ego a tedebeo baptiʒari ⁊ tu venis
ad me? Reſpõdẽs autem ieſus dixit ei. C.
Sine modo. Sic eni decet nos adimple
reomnẽ iuſticiãtunc dimiſit eũ. Yactũ.¶
eſt aũt dum baptizaret omnis populus/et
ieſu baptizato a iohãne in ioꝛdane.R.cõ:
feſtim. O.aſcẽdit de aqua.Et:L. eo oꝛã

te. Ecce· M. aperti ſunt celi. Et vidit.R.

celos apertos et ſpm̃ſanctũ dei. H.coꝛpo

rali.L.ſpecie deſcendentẽ. .ſicut colũ

bam /et venientẽ ſuꝑ ſe et manenteʒ. R.in

ipᷣo.Et. M.ecce vox de celis facta.R.CL.

eſt dicens. . Hic eſt filius meus dilectꝰ

in quo mihi complacui.Tu.R.L.es filiꝰ
menus dilectus / in te. complacuit mihi.

geneal

—
h Oui fuit hely.

1

ioſep nut Deive Min
QAuituit leui.Qui fuit melchi. Qui fnit

Monoteſſeron ſiue

iße ieſus erat incipiens quaſi
annoꝛumxxx. v beaten filius
Qui fuit mathat.

Janne.qͥ fuit ioſeph. qui

fuit mathathie.qui fuit Quomõ J0

ſeph duoſ bʒ

amos.qui fuit naũ.qui fu kitres:,be

it heſli.qui fuit nagge:. llegalè i
fuit maath.qͥᷣ ſirmagepa aater
thie:qui fuit iemei.qui fu quere in po
it ioſeph. qui fuit iuda: q Rtllis.
fuit iohãna.qui fuit ren.
qui fuit ʒoꝛobabel.qui fuit ſalathiel.qͥ fuit
neri.qui fuit melchi.qui fuit addi.qui fuit
thoſan.qui fuit elmadan.qui fuit her.qui
fuit ieſu:.qui fuit helieʒer.qui fuit ioꝛim.qͥ
fuit mathat.qui fuit leui.qui fuit ſimeon.
qui fuit iuda.qui fuit ioſeph.qui fuitiona
qui fuitelyachim.qui fuit melcha.qui fu⸗
it menna.qui fuit mathatha.qui fuit na⸗
than.qui fuit dauid.qui fuit ieſſe.qui fuit

obeth. qui fuit booʒ.qui fuit ſalmon.qui

fuit naaſon:.qui fuit aminadab. qͥ fuit arã

qui fuit efrom.qui fuit phares.qui fuit iu⸗

de: qui fuit iacob.qui fuit yſaac.qui fuit
abꝛae.qui fuit thare.qui fuit nachoꝛ. qui
fuit ſaruch.qui fuit ragau:.q fuit phalech.
qui fuit heber.qui fuit ſale.qui fuit caynã.

qui fuit ß—
alem. qͥ fuit

qui fuit lamech.qui fuit matuiſ
enoch. qui fuit iareth. qui fuit malalehel.
qui fuit caynan.qui fuit enos.qui fuit ſeth

De ieiunio chꝛiſti
E ſus aũt plenus ſpirituſancto re⸗

reſſus eſt a ioꝛdane et ſtatim. R.

*

— W

8. M.a ſpu in deſertum vt tentaretura
diabolo Et agebatur. L. in ſpũ in deſenũ

Et erat.R.in deſerto.xl.diebus ⁊ l.nocti

caut 3 unis diehus .
H..cum ieiunaſſet.xl.die rarion⸗ tuc⸗
bus et.xl.noctibus cõſum poccupat et
matis illis poſtea. H. eſu ncerum eſt
rijt. L. Etaccedens. ο as lueri dꝛ
tentatoꝛ diaboluſ. . dirit uiar in po⸗
dic M. vt lapides iſti panes
fiãt. Dic.L. Lapidi huicvt panis fiat Et
M.rdit ad illũ ieſus. Scniptũ eſt enim
qꝛ nõ ĩ ſolo pane viuit hõ ſʒĩoi vbo dei · ¶
q pcedit. . deoꝛe dei. Tuc aſſupſit illü
Piabolꝰ ĩ ſcãʒ citatẽ ⁊ duxit.L/illũĩ bierim

bus et tentabat᷑ a ſathana et. L. nihil man

piritus expulit eum in deſertũ du

—w

S — — — — — —

— —„)Ä ͥ —
=S = =S= – -

— ——
— ——

dam
xitel

hely

s.

gran
lidco
aaſi
Aen

„

Bnum ex quatuo: Peꝛimũ

et. Miſtatuit. L. illũ ſupꝛa pinaculũ tem/ teum et ait. Ecce agnꝰ dei ecce qͥ tollit pctã

0
pli et dixit illi. Si filiꝰdei es mitte te deooꝛ mũdi.Hicẽ de q̊ dixi. Poſt me venitvir ꝗᷓ
ſum. Scriptũ eſt enĩ qꝛ angelis ſuis man anñ me faet?cqᷣ boꝛ me erat t ego neſciebã
3 dauit de te vt coſeruent. Lite? qꝛ in mani eũ.ſʒ vt manikfe aret iſr pterea veni ego
6 bus. OJ. toliẽt te ne foete offendas ad lapi in aqᷓ baptiʒãs. Et teſtimoniũ phibuit io⸗
dẽ pedẽ tuũ. Ait illi ieſus runſuʒ ſcriptũ eſt haãnes dicẽs.Quia vidi ſm̃ deſcendenteʒ
Hõ tẽtabis dñm deũ tuũ ⁊ reduxit.¶L.euzʒ qjuaſi colũbã de celo ⁊ manſit ſuꝑ eũ et ego-
K diabol?. Et. M. iter aſſumpſit eũ in mõ neſciebã eũ.ſed q miſit me in aq baptiʒare
i⸗ tem excelſuʒ valde et oñdit eioia regna mů ille mihidirxit. Sup queʒ videris ſm deę
ni di oꝛbis. Laerre in momẽeto tꝑis ⁊ gloꝛiã ſcẽdentẽe ⁊ manentẽ ſuꝑ eũ hic eſt qͥ bapti /
ind M. eoxꝝ et ait. L. OM.ei Tibi. L. ptãtem zat in ſpũſctõ. Et ego vidi et teſtimonium
ü dabo hãc vniuerſam ⁊ gloꝛiã. O. eoꝛũ perhibui quia hic eſt filius dei.
tiont mihi ralia ſir cuivldo de
ola tibi dabo⁊ꝰ⁊ erut tua ola n.C.‚caaes⸗. „
ii adoꝛaueris me. Tüc dixit illi ieſus. Vade De Vocgtionée In⸗/ H
gini Maathana. Scr iptũ. . L.eſt eni do⸗ dreep etri philippi ⁊ nathanael. Jo.i . Ca D
n minũ deũ tuũ adoꝛabis ⁊ illi ſoli kuies. Et ¶¶¶ ¶ Ltera aüt die ſtabat ite (pi. xvi.
tin cõſummata.L.oĩ tentatõe diabolus receſ· rã iohan es et ex diſcipulis ei?ẽ duo
* ſit ab eo vſq; ad tẽpus et reliqt. M. eü Et et reſpicies ieſum ambulãtẽ dixit.
ui ecce angeli acceſſerũt ⁊ mĩſtrabãt. H. R. Ecceagn dei. Et audierũt eũ duo diſcipu
illi ⁊ regreſſꝰẽ ieſus ĩ virtute ſpũs ĩ galileẽ./ li ſquente⸗ onriſgrieſt ũ. Cõuerſus aũt
e oroſtimor ieſus vidẽs eos ſeqntes ſe dixit eis.quẽ q̃
Mlah De teſtimomi 107 rnriiitis:qͥ diecerũt ei Rabbi qð dicit᷑ interpᷣta
nnat bãnis dechꝛiſto Joß.ti. Mapi.xyv.· tũ magiſter vbi habitas: Dicti eis. Neni
ifun Ohãnes teſtimonũn ʒteeet videte. Venerũt ⁊ viderũt vbi mane⸗
Angt i perhibet de ipo ⁊ cla Siurtes libi rct.⁊ apud cũ mãſerũt illo die. Hoꝛa aute,z
mut Imat dicens. Hic erat enit erat q́̃ſi decima. Erat aũt Andreas frater
tut quẽ dici · Qui poſt me vẽturus ẽ.añ me fa⸗ ſimonis petri vnꝰ exduobo qͥ audierãt a io
ℳ* ctus eſt.q pꝛioꝛ me erat. Et de plenitudie haãne ⁊ ſecuti fuerãt eũ.Anuenit h̊ ptimum
ſan eius nos om̃s accepimꝰgr̃am p gr̃a qꝛ lex fratrẽ ſuũ ſimonẽ etdixitei Inuenimꝰ mei
e per moyſen da eſt. gratia ⁊ veritas ꝑ ieſum ſiam quod eſt interpᷣtatũ xpᷣs ⁊ adduxit eũ
Vii cchꝛiſtũ facta ẽ. Deũ nemo vidit vnq́; Uni ad ieſum. Intuit aũt eũ ieſus dixit tu es ſi
ſncore genitꝰ dei fili? qͥ eſt in ſinu patris.ipᷣe enar mon filiꝰ iohãna tu vocaberis cephas qYH
nin. rauit et hoc eſt teſtimoniũ iohãnis qñ mi, interpᷣtat᷑ petrꝰ. In craſtinũ voluit exire in
denäd ſerũt iudei ab hieroſolymis ſacerdotes ⁊ le galileã ⁊ inuenit philippũ. Et dicit ei ieſꝰ
mnareurn uitas ad eũ vt introgaret eũ Tuqͥs es?:Et ſeqre me. Erat aũt philippus a bethſaida
N cõfeſſus ſt.⁊ nõ negauit.Et ↄfeſſuseſt.q ciuitate andree etpetri. Inuenit philippꝰ
SAdAnmad nõ ſum ego xpᷣs.et interrogauerũt eum d Aathanael et dicit. Quẽ ſchſit moyſes ĩle
Pihl ergo: Helias es tu? Et dixit. Nõ ſuʒ.pꝛo ge ⁊ ꝓphete. Inuenim ieſuʒ fuliũ ioſeph a
. pheta es tu: Et rũdit nõ. Et interrogaue, nazʒareth ⁊ dicit Nathanael. A naʒareth
Schr rũt eũ qͥs es vtreſpoſum demꝰ his qͥ miſe: põt aliqͥd boni eẽ: Dicit ei philippꝰ. Ve⸗
mmn rũt nos. Quid dic dete ipo:ait. Ego vor niet vide. Vidit ieſus nathanael veniẽteʒ
nune clamãtis in deſerto dirigite viã dñi ſicut di ad ſe⁊ dicit de eo.Ecce vera iſraelita ĩiqus
i xit eſaias ꝓpheta.Et qͥ miſſi fuerãt erãt ex dolus nõ . Dicit ei Nathanael vñ me no
iurt⸗ phariſeis.Et interrogauerũt ⁊ dixerunt ei ſti? Rñdit ieſus ⁊ dixit ei.pꝛiuſq; te philip
do uß⸗ OQuid ergo baptiſas ſi tu nõ es xpᷣus ne prus vocaret cũ eẽs ſub ficu vidi te. Rñdit
uibeb helyas neq; ꝓpheta: Rũdit iohãnes dices ei nathanael ⁊ dixit. Rabbi tu es filius dei
bile eis.Ego baptiʒo in aq̃.mediꝰaũt vr̃m ſte tu es rex iſrł. Rndit ieſus ⁊ dixit ei. Quia
tit quẽ vos neſcitꝭ ipᷣeẽ qͥ poſt me vẽturꝰ diritibi vidi te ſub ficu credis maiꝰhis vi
lunue, qͥ an me factus ẽcuiꝰnõ ſuʒ dignꝰ vt ſoluã debis. Et dicit eis. Amen amen dico vo⸗
nptiche⸗ eiꝰ coꝛrigiã calciamẽti.Hec ĩ bethania fa/ bis.Aidebitis.celum apertum et angelos
itnte ca ſũt trãs ioꝛdanẽvbi erat ioheſ baptiʒãſ deiaſcendentes et deſcendentes ſuper fili⸗
ui Altera die vidit iohãnes ieſuʒ adſe veniẽ/ um homiiis. “
„ .

. 5

Monoteſſeron ſine

De mutatiõe aque
in vinum Yohãnis. ij. Capi. xvij.
Ttertia die. Nuptie facte ſunt in
chhana galilee et erat mater ieſu ibi

vocatus eſt aũt ieſus et diſcipuli ei? ad nu
ptias.Et deficiente vino dixit mater ieſu
ad eũ.vinũ nõ hñit.Et dixit ei ieſus Quid

mihi et tibi eſt mulier: Hondũ venit hoꝛa
mea.dicit mater eiꝰ miſtris qðcunq; dixe⸗
rit vobis facite.Erãt aũt ibi lapidee ydrie
ſex poſite fᷣm purificationẽ iudeoꝝ capiẽ⸗
tes ſingule metretas binas vel trinas.Di
cit eis ieſus Implete vdrias aq̃.⁊ impleue
rüt eas vſq; ad ſummuʒz. Et dicit eis ieſus

haurite nũc.et ferte. Architriclino ⁊ tulert

Vt aũt guſtauit architriclinus aquã vinũ
factã et nõ ſciebat vñ eẽt.miſtri aũt ſciebãt
qui hauſerãt aquã.vocat ſpõſum architri⸗
clinus ⁊ dicit ei:.Ois hõ pꝛimũ bonũvinũ
ponit et cũ inebꝛiati fuerint tũc id qð dete

rius eſt.tu aũt ſeruaſti vinũ bonũ vſq; ad

huc.Hoc fecit initiũ ſignoꝝ ieſus in cha⸗

na galilee ⁊ manifeſtauit gloꝛiã ſuã et cre⸗

diderũt in eum diſcipuli eius.

De pꝛimo aduẽtu

alcha. Et ſoluite templũ boc Jo

d „ „„ . , .
dannis. ij. Capixviij .·

Et ꝓpe erat paſca iudeoen
Faſeditieſus bicoſoli Kolligit᷑ er eua
mã et inuenit in tẽplo vẽ⸗ PRei xps
dentes boues ⁊ oues ? co ind arg

lübas et numularios ſedẽ licet alij euãge
tens. Et cũ feciſſet qſi faa line ve vnico ſo
gellü de funiculis oẽs eie lum faclüt men

Eeun E tionem. et inde
cit de tẽplo. Ques quoq; ren apud ali

et boues et numularioꝛuʒ
effudit es.et menſas ſub/
uertit. Et his qͥ colũbas
vẽdebãt dixit Auferte iſta
hinc⁊ nolite facere domũ

*

patris mei domũ negociatiõis. Recoꝛda⸗

*

ti vero ſunt diſcipuli eiꝰ qꝛ ſciptũ eſt ʒelus

domus tue comedit me. Reſpõderũt ergo
iudei et dixerũt ei.QOð ſignuʒ oſtẽdis n886

quia hec facis: Reſpõdit ieſus ⁊ dixit eis
ſoluite tẽplũ hoc ⁊ in tribodiebo excitabo il

lud Dixerũt ergo ei iudeiſ.q̃draginta ⁊ ſer

annis edificatũ eſt teẽplũ hoc ⁊ tu tiiba die⸗

Oſt hoc deſcẽdit in capharnaum
ipe et mater eius et fratres eiꝰ di
ſcipuli ei? zibi mãſerũt nõ multis diebus.

elio io. ꝙ xp̃s

quos naturali⸗
ter rationis cõ
fuſio ponentes
hoc paſcha cuzʒ

—

bus excitabis illud. IJlle aũt dicebat detẽ⸗
plo coꝛꝑis ſui.Cũ ergo ſumeriſſet a moꝛtu
is recoꝛdati ſunt diſcipuli eiꝰ qꝛ H̊ dicebat.
Et credidernũt ſcpture et ſmoni quẽ dixe⸗

rat ieſus.Ci eſſet hieroſolymis in paſcha

in die feſto multi crediderũt in noĩe eiꝰ Vi

(ẽtes ſigna q̃ faciebat. Jpᷣe aũt ieſus non

credebat ſemetipᷣm eis eo ꝙ ipᷣe noſſetoẽs
Etqꝛ opꝰei nõ erat.vtqͥs teſtimoniũ ꝑhi

beret de hoĩe. Ape eni ſciebat qͥd eẽtĩ hoĩe

ſohannis. iij.

mo.

Ius noie pnceps iudeoꝝ :hic ye⸗
it ad ieſum nocte ⁊ dixit ei.Rabi ſcimꝰ qꝛ

a deo veniſti magiſter. Nemo eni põt hec

ſigna facere q̃ m facis niſi fuerit deꝰ cũ eo.

Rnqdit ieſus ⁊ dixit ei.Amẽ amẽdico tibi.
Miſi qͥs renatꝰ fuerit denuo nõ põt videre
regnũ dei. Dixit ad eũ Nicodemꝰ. quõ pᷣt
hõ naſci cũ ſit ſenex: Nunqͥd põt in vẽtreʒ

matn ſue iterato introire ⁊renaſci: Reſpõ

dit ieſus Amẽ amẽ dico tibi niſi qs renatꝰ
fuerit ex aq̃ ⁊ ſpũ nõ põt innoire in regnuʒ

dei.qð natũ ẽ excarne caro eſt ⁊ quod natũ
eſt ex ſpũ ſpũs eſt.Nõ mireris qꝛ dixi tibi.
opoꝛtet vos naſci denno.ſpũs vbi vult ſpi
rat ⁊ vocẽ eius audis et neſcis vnde veni⸗

at aut quo vadat. Sic eſt oĩs qͥ natꝰ eſt ex

ſpũ. Rñdit nicodemꝰ et dixit ei.: Quõ pñt

becfieri. Rñdit ei ieſꝰn dixit ei. Tu es ma
giſter in iſrael ⁊ hec ignoꝛas: Amẽ amẽdi

co tibi qꝛ qð ſcimus loàmur ⁊ qð vidimuſ
teſtamur ⁊ teſtimoniũ nr̃m non accipitis.

Si terrena dixi vobis et nõ creditis quo⸗

modo ſi dixero vobis celeſtia gaeris. Er
nemo aſcẽdit in celũ niſi qͥ deſcẽclłit de celo
filiꝰ hoĩs qͥ ẽ ĩ celo.Et ſiẽ movſes exaltauit
ſerpẽtẽ ĩdeſerto ita exaltari opoꝛtet filium
hois vt ois qͥ credit in illo nõ pereat ſed ha
beat vitã eternã: Hõ enĩ miſit deꝰ filiũ ſuũ
in moòm vt iudicet mom ſi vt ſaluet mũduſ
P ipᷣʒ.Qui credit ĩ eũ nõ iudicat᷑ Qui ãtnõ

credit iaʒ iudicatꝰ ẽ qꝛ nõ credit ĩ noĩe vni ꝰ

geniti filij dei. B ẽ ãt iudiciũ qꝛ venit lux in
mõm ⁊ dilexer̃t hoĩes magꝭ tenebꝛas q; lu
cẽ.Erãt eni eoꝝ mala opa. Ois eniqͥ ma
le agit odit lucẽ ⁊ nõ venit ad lucẽ vt nõ ar
guat᷑ oꝑa eiꝰ qͥ aũt fac vᷣitatẽ venit ad lucẽ
vt manifeſtent oꝑa eiꝰ qꝛ in deo ſunt fada.

.De qrela m ieſus baptiʒat. Jo.iij. Ca/tx.

Rat autẽ hõ exphariſeis Hicode/

—
—

eſe⸗
Nn
re,
ſh
Wi
Ron
ſcds
mü
iho⸗

0.
r.
Picoce
rhecye
Nſnda
nipordee
decien
6t went
. quoßt
N
or Re,
üdsren
teinneg⸗
huuli
h⸗
nnf
moerens
nwdette
Ooöpe
Tnesma
miamedi
Srihnu
Naöhins⸗
cdinis g
CCdrdenn
Nicserin
ohonammn
föpeuten
nirdofin
6rhnl
Viatin
Gentinorn
ientt

bannis. M. xiiij. R. vi.L. iij. ¶ Ca. xxi.

Bnum erquatuoꝛ

DODIDtſt hoc venit Jeſus in iudeã ter
p rã ⁊ diſcipuli eius ⁊ illic demoꝛa⸗
dbatur cũ eis ⁊ baptiſabat. Erat
autẽ iohãnes baptiſans in Non per ſe
ennon iuxta ſalim quia aque ſed per di⸗
mkrte erãt illic ⁊ veniebãt mul⸗ deber diar⸗
rat miſſus Johãnes in carce⸗

rem. Facta eſt ergo queſtio ex diſcipulis

Johãnis cũ iudeis de purificatõne.⁊ ve/

niebãt ad Johannẽ ⁊ dixerũt ei Rabbi qͥ
erat tecum trãs ioꝛdanẽ cui tu teſtimoni⸗
um ꝑhibuiſti. Ecce hic baptiſat ⁊ omnes
veniunt ad eum. Reſpõdit io hes ⁊ dixit.
Non pᷣt homo acciꝑe quicq; niſi fuerit ei
datũ de celo. ipſi vos mihi teſtimoniũ ꝑ⸗
hibetis ꝙ dixerim/ego nõ ſum xpᷣs/ſed qꝛ
miſſus ſum añ illum. Qui habet ſpõſam
ſpõſus eſt.Amicus autẽ ſpõſi qͥ ſtat ⁊ au⸗
dit eum.gaudio gaudet ꝓpter vocẽ ſponſi
Hoc ergo gaudiũ meũ impletũ eſt. Illuz
opoꝛtet creſcere me autẽ minui.qui deſur

ſuz eſt ſuꝑ om̃ es eſt. qͥ eſt de terra de terra

eſt/ ⁊ de terra loqͥtur.qui de celo venit ſuꝑ
om̃es eſt ⁊ qð vidit⁊ audiuit hoc teſtat᷑ et
teſtimoniũ eius nemo accipit Qui auteʒ
accipit eius teſtimoniũ ſignauit:qꝛ deus

verax eſt.quẽ eniʒ miſit deus verba dei lo

quit᷑ Non eni ad menſurã dat deus ſpm̃
Pater diligit filiũ ⁊ om̃ia dedit in manu

eius. Qui credit in filiũ habetvitã eternã

qui antẽ incredulꝰ eſt filio / nõ videbit vi⸗
tam ſed ira dei manet ſuꝑ eum.

Erodes.L.autẽ tetrarcha cũ coꝛ
riperet᷑ a Johanne de herodiade
vxoꝛe philippi R.fratris ſui quia

duxerat eaʒ.⁊ L. de om̃ibus malis q̃ fecit
herodes.Dicebat. M.enĩ illi iohannes.

7.

Non licet tibi habere.R.vxoꝛẽ fratrꝭ tui:
Adiecit.L.⁊ hec herodes ſuꝑ om̃ia tenu

it. M. iohannẽ ⁊ alligauit eum et poſuit
M. L.eum in carcerẽ pꝛopter. M. hero⸗
diadem vxoꝛẽ fratris ſui Herodias .

autẽ inſidiabat᷑ ei⁊ volebat occidere eum

nec poterat Herodes autẽ metuebat Jo⸗
hannẽ.ſciens eũ virũ ſanctũ iuſtũ.⁊. O
volens eum occidere timuit populũ qꝛ ſi
cut pꝛophetã eum habebãt ⁊ cuſtodiebat
R.eum⁊ audito eo multa faciebat ⁊ liben

tereum audiebat. 9

De indea relicta a

([CLa. xrij.
AVim. M.:autẽ audiſſet Jeſus ꝙ;
cC ſiohãnes traditus eet.et vt. J. co
ggnouit ꝙ audierũt phariſei ꝙ Je
ſus plures diſcipulos facit et baptiſat q;
iohãnes qᷓ;q; ieſus nõ baptiſaret ſed diſci
puli eius.ſeceſſit. M.reliqͥt. J.iudeam et

abijt et L. regreſſus eſt in virtute ſpiritus

et.L. R. venit in galileã. . R.. J.
Opoꝛtebat J. eum autẽ trãſire ꝑ ſamariã
Venit ergo ieſus in ciuitatẽ ſamarie que
dicit᷑ ſichar iuxta pᷣdiũ qð dedit iacob io⸗

ſeph filio ſuo. Erat autẽ ibi fons iacob ie

ſus quoq; fatigatus ex itinere ſedebat ſic
ſuꝑ fonteʒ. Hoꝛa autẽ erat quaſi ſexta Ve
nit mulierde ſamaria haurire aquã Dicit
ei ieſus. Da mihi bibere. Diſcipuli auteʒ

eius abierat in ciuitatẽ vt cibos emerent.

Dicit ergo mulier illa ſamaritana. Quo⸗
modo tu iudeus cum ſis /a me bibere po
ſcis que ſum mulier ſamaritana: Nõ eniʒ
coutũtur iudei ſamaritanis Rñũdit IJTeſus
et dicit ei. Si ſcires donũ dei ⁊ quis eſt q;
dicit tibi da mihi bibere tu foꝛſitan petil,
ſesab eo ⁊ dediſſet tibi aquãviuaʒ. Dicit
ei mulier. Dñe neq; in quo haurias hẽs⁊
puteus altus eſt. VUñ ergo habes aquã vi

uam?: Nunqd tu maioꝛ es patre noſtro ia

cob qui dedit nobis puteũ iſtũ.et ipſe ex

eo bibit ⁊ filij eius⁊ pecoꝛa eius.Rñdit ie

ſus ⁊ dixit ei.Omnis qui bibit ex aq̃ hac
ſitiet iteꝝ.qui autẽ biberit ex aqua quam

ego ei dabo nõ ſitiet in eternũ.ſed aq quã
ego dabo fiet in eo fons aque ſalientis in
vitam eternã. Dicit ad eũ mulier. Domie

da mihi hanc aquãvt nõ ſitiam neq; veni

am huc haurire Dicit ei ieſus VUadevoca
virũ tuum ⁊ veni huc.Rñdit mulier ⁊ di⸗

xit.Non habeovirũ.Dicit ei ieſus.Bene

dixiſti quia nõ habeo virũ.quinq; eni vi⸗
ros habuiſti ⁊ nũc quẽ habes nõ eſt tuus
vir. hocvere dixiſti. Dicisei mulier. Dñe
vt video quiaꝓpheta es tu. Patres noſtri
adoꝛauerũt in mõte hoc.⁊ vos dicitis qꝛ
ieroſolimis eſt locus vbi opoꝛtet adoꝛare
Dicit ei Jeſus Mulier crede mihi qꝛ ve⸗
niet hoꝛa quãdo nec in mõte hoc neq; in
ieroſolimis adoꝛabitis patrẽ AUos adoꝛa
tis qð neſcitis.nos adoꝛamꝰ qð ſcimꝰ qꝛ
ſalus ex iudeis eſt. Sedvenit hoꝛa ⁊ nũc

C

eſt quãdo veri adoꝛatoꝛes adoꝛabunt pa
trem in ſpiritu⁊ veritate. Nam⁊ pater ta⸗/
les querit qͥ adoꝛent eũ. Spũs eſt deus ⁊
eos qͥ adoꝛãt eũ.in ſpiritu ⁊ veritate opoꝛ
tet adoꝛare.Dicit ei mulier. Scio qꝛ meſ
ſias venit qui dicit᷑ xpᷣs.Cuʒ ergovenerit
ille nobis annũciabit omia. Dicit ei Je⸗
ſus Ego ſum qui loquoꝛ tecũ Et cõtinuo
venerũt diſciplłi eius⁊ mirabant᷑ quia lo⸗
quebat᷑ mulieri: Nemo tamẽ dixit qd que

ris aut qͥd loqris cũ ea Reliquit ergo vdri

am ſuam mulier ⁊ abijt in cinitatẽ ⁊ dicit
illis hominibo. Venite ⁊ videte hoĩem qͥ

dixit mihi om̃ia quecũq; feci- Nunqͥd ip⸗

ſe eſt xpᷣs: Exibant de ciuitate ⁊ veniebãt
ad eũ Interea rogabãt eum diſcipuli dicẽ
tes. Rabbi manduca Ille autem dixit eis
Ego cibũ hab eo manducare quẽ vos ne
ſcitis Dicebãt ergo diſcipuli eius adinui
cem. Nunqͥd aliqͥs attulit ei manducare:
Dicit eis ieſus Mecibus eſtvt faciã vo⸗
luntatẽ patris mei qͥ miſit me vt ꝑficiam
opus eiꝰ. Nonne vos dicitis qꝛ adhuc qᷓ
tuoꝛ mẽſes ſunt ⁊ meſſis venit?: Ecce ego
dico vobis leuate oculosveſtros ⁊ videte
regiões qꝛ albe ſunt iam ad meſſem.⁊ qͥ
metit:mercedẽ accipit ⁊ congregat fructũ
in vitam eternãvt ⁊ qui ſemiat ſimul gau

det⁊ qui metit. In hoc eni verbũ eſt verũ

quia aliꝰeſt qui ſemĩat alius eſt qui metit.
Ego miſivos metere qð vos nõ laboꝛaſtꝭ
Alij laboꝛauerũt ⁊ vos in laboꝛes eoꝝ in
troiſtis. Ex ciuitate autẽ illa multi credi⸗

derũt in eũ ſamaritanoꝛũ ꝓpter verbũ mu

lieris teſtimoniũ ꝑhibẽtis quia dixit oĩa
quecũq; feci.Cum veniſſent ergo ad illũ
ſamaritani rogauerũt eũ vt ibi maneret ⁊
mãſit ibi duos dies.Et multo plures cre
diderũt ꝓpter ſermonẽ eius.Et mulieri di
cebãt quia iã nõ pꝛopter tuã loquelã cre⸗
dimus.ipſi enĩ vidimꝰ⁊ ſcimus qꝛ hic eſt
vere ſaluatoꝛ mundi Poſt duos autem
dies exijt indeꝛ abijt in galileã Ipſe enim
ieſus teſtimon iũ ꝑhibuit quia ꝓpheta in
ſua patria honoꝛẽ nõ habet. Cu ergo ve⸗
niſſz in galileã exceperũt eũ galilei cũ om
nia vidiſſent que fecerat ieroſolimis ĩ die

feſto.Eteni ipſi venerãt ad diem feſtum.
de filio reguli.· Jo.iij. ¶ Ca.xxiij.
Enerat ergo iterũ in chana gali⸗
leevbi feccrat de aqua vinum. Et

rat quidã regulus cuiꝰfilius in⸗

firmabat cpharnaũ. Hic cuz audiſſet ꝙ

4

Monoteſſeron ſiue

ieſus adueniret a iudea in galileam abijt
ad eum.⁊ rogabat eũ vt deſcenderet et ſa⸗
naret fuliũ eius Incipiebat enĩ moꝛi.Di⸗
xit ergo ieſus ad eũ Niſi ſigna⁊ pꝛodigia
videritis non creditigs. Dicit ad eũ regu⸗
lus. Domine deſcende pꝛiuſqᷓ; moꝛiatur

filiꝰmeus.Dicit ei Jeſus. Vade filius tu

usviuit.Credidit homo ſermoni quẽ di⸗
xit ei Jeſus ⁊ ibat. Jam autẽ eo deſcendẽ⸗
te ſerui occurrerũt ei⁊ nũciauerunt dicen⸗
tes qꝛ filius eius viueret. Introgabat au
tem hoꝛã ab eis in qua meliꝰhabuerat Et

dixerũtei.quia heri hoꝛa ſeptima reliquit

eum febꝛis. Cognouit ergo pater qꝛ illa

hoꝛa erat in qua dixit ei Jeſus filius tuuns

viuit/et credidit ipſe et domus eius tota.
Hoc iterũ ſcõᷣm ſignũ feit ieſus cum ve⸗
niſſet a iudea in gallaam.
Seibꝛ⸗ traditiõe ipſi Jeſu et eiectõne
eius extra ciuitatẽ.Et relicta naʒareth ve
nit apk arnaũ. M. iiij. R.i. Leiiij. Niiij
¶NLapitulum. xxiiß.
Tfama. L. exijt pervniuerſam re
gionẽ de illo. Et ipſe docebat in
ſynagogis eoꝛũ⁊ magnificabat᷑ ab omni⸗
bus⁊ venit naʒarechvbi erat nutritus Et
intrauit ſᷣm cõſuetudineʒ ſuã die ſabbati
in ſynagogã Et traditus eſt illi liber yſaie
pꝛophete.Etvt reuoluit libꝛũ inuenit lo
cum vbi ſcriptũ erat. Spũs domini ſuꝑ
me pꝛopter qð vnxit me.euãgeliſare paus
peribꝰmiſit me/ſanare cõtritos coꝛde.⁊ p
dicare captiuis remiſſionẽ ⁊ cecis viſum/
dimittere cõfractos in remiſſionẽ / pꝛedi⸗
care annũ domini acceptũ⁊ diẽ retributõ
nis. Et cum plicuiſſet libꝛũ dedis minu
ſtro ⁊ ſedit.Et omniũ in ſynagoga oculi
erant intẽdentes in eũ. Cepit autẽ dicere
ad illos quia hodie impleta eſt hec ſcptu⸗
ra in auribus veſtris.Et omnes teſtimo⸗
niũ illi dabãt ⁊ mirabãturĩ verbis gratie
que ꝓcedebãt de oꝛe illius⁊ dicebãt.Non
ne hic eſt filꝰioſeph: Et ait illis vtiq; di⸗
cetis mihi hanc ſimilitudinẽ. Medice cu
ra teipſum. Ouanta audiuimꝰfacta in ca
pharnaũ:fac ⁊ hic in patria tua.Ait autẽ
Amen dico vobis qꝛ ne ,„
mo ꝓpheta acceptus eſt Folligit ex hoe
in patria ſua. In veri,/ ia bm antes mr
tate dicovobis multevi lncafſe no marral
due erant in diebo helye ſe ſciebat. fecit eĩ
in iſrael/quãdo clauſuʒ multaqᷓ non ſunms
eſt celũ annis tribus et bt.

—

— —

bi
tſa⸗
di⸗
igia
eant
un
e
di⸗
i
tdicen
Gbaten
jeratkt
ftliqnit
rgeil
ustuus
ustotg⸗
ne

ciegöne
nebne
Feiin

eſamee
Wn
Datadonn

tnumimee .

idee ſbbe
Ulerli
nvenerh
ominiſup
linepoug
code
coriſum
e pedie
dedit wt
Agog dal
anedan
Kbecſeer
moestn
rieheg
grdichüſt
tarllenhn
Gri Dain
Gvin onhe
nuts Aa
in

Iſeſtaba hetv
duas naues ſtantes ſecus ſtagnũ. Piſca⸗

Bnumexquatuoꝛ

menſibo ſex quãdo facta eſt fames magna
in om̃i terra ⁊ ad nullã illaꝝ miſſus eſt he

lias niſi in ſareptã ſydonie ad mulierẽ vi⸗

duã.Et multi lepꝛoſi erãt in iſrael ſub he
lyſeo pꝛopha⁊ nemo eoꝛũ mũdatus eſt ni
ſinaamã ſyrus Et repleti ſunt om̃es in ſi
nagoga ira hec audiẽtes.Et ſurrexerũt et
eiecerũt illũ extra ciuitatẽ⁊ duxerũt illum
vſq; ad ſupcilium mõtis ſuꝑ quẽ ciuitas
eoꝛũ erat edificata vt pᷣcipitarẽt eum. Apᷣe
autẽ tranſiẽs ꝑ mediũ illoꝛũ ibat.Et reli
cta. M. ciuitate naʒareth deſcẽdit.L. ve⸗
nit. M. ⁊ habitauit in capharnaũ ciuita⸗
tem.L.galilee maritimã. H. in finibus
zabulon ⁊ neptalim.vt adimpleret᷑ qð di

ctũ eſt ꝑ vyſaiã ꝓphetam. Terra ʒabulon et

terra neptalim via maris trãs ioꝛdanẽ ga
lilee gentiuʒz populus qͥ ambulabat in te⸗
nebꝛis vidit lucẽ magnã.Et ſedentib in

regione vmbꝛe moꝛtis luxoꝛta eſt eis Ex
ingde cepit ieſus pꝛedicare euangeliũ R.re

gni dicens Quoniã impletũ eſt tꝑs peni
tentiã. M. agite ⁊ credite.R.euãgelio.ap
opinquabit. M. R.enĩ regnũ celoꝛum

tatem. L. v. (LCa. xxv.
Actum eſt autẽ cũ turbe irruerent
in ieſum vt audirẽt verbũ dei⁊ ip
t ſecus ſtagnũ genezareth et vidit

toꝛes autem deſcenderãt ⁊ lauabãt retia.
Aſcendẽs autẽ in vnã nauĩ que erat ſimo

nis rogauit eũ a terra reducere puſillum.
Et ſedẽs docebat de nauicula turbas Vt

ceſſauit autẽ loqui dixit ſymoni. Duc in
altũ ⁊ laxate retiaveſtra in capturã.Et re⸗
ſpondẽs ſymon dixit illi. Pꝛeceptoꝛ ꝑ to
tam nottẽ laboꝛãtes nihil cepimꝰ Inver

bo autẽ tuo laxabo rete. Et cum hoc feciſ
ſent cõcluſerũt piſciũ multitudinẽ copio

ſam. Rumpebat᷑ autẽ rete eoꝛũ Et annue

runt ſocijs ſuis qui erãt in alia nauivt ve

nirẽt et adiuuarẽt eos⁊ venerũt? impleue
runt ambas nauicłas itavt pene mergerẽ

tur. Quod cũ videret ſymon petrꝰ pꝛoci⸗

dit ad genua ieſu dicens.Exia medñe qꝛ
homo pctõꝛ ego ſum. Stupoꝛ enĩ circũ⸗
dederat eum⁊ om̃es qui cũ illo erãt in ca⸗
ptura piſciũ quã ceperãt. Similłi autẽ et
iacobũ et iohannẽ filios zebedei qui erãt

ſocij ſymonis Et ait ad ſymonẽ ieſus No
li timere.ex hoc iã eris hoĩes capiẽs ⁊ ſub

ductis ad terrã nauib/ relictis oĩbus ſe⸗s

De vocatõne ſcða ie familiari

ritus immũdus⁊ exclamãs

cuti ſunt illum. ðJ
De tertiavocatõne ad ſequelã. M.iiij.
7Ri. anulam kru 1
—— teriens iuxta. M. mare R. galilee
vidit duos. M. fratres ſimonẽ. M. R.qͥ
vocat᷑ petrus⁊ and reã fratrẽ eiꝰmittentes
rete in mare.Erant enĩ piſcatoꝛes.Et.R.
Zir H. Uis Be us enlte on erꝛo⸗
voſt me faciam vos fieri pi vobule dicere
Patoreo bomindi.At. AP. voeeroz i
illi R.ↄtinuo relictis retibꝰ pꝛecedẽti licʒ
⁊ naui ſecuti ſunt eũ Et.R. ſcðo modo fi

3. M. j III, at narratio.
ꝓgreſſus. M. inde puſillũ. no ramen co

vidit. M. R. alios duos fra trario. quã qᷓ

—

tres Jacobũ zebedei ⁊ iohã ſiuleat᷑ hic de

nem fratrẽ eiꝰ in naui cũ ʒe⸗ captᷣa piſiũ.
bedeo patre eoꝛũ reficiẽtes cõponẽtes.R
retia Aeon Et. D. ſtati . vocnuit eos
Illi. M.autẽ. R.ſtati relictis retiba ⁊ pr̃fe
M. R. ſuo zebedeo in naui cum mercena
rijs ſuis ſecuti. O. R.ſunt eum,.
De expulſiõe immũdi demonij⁊ ſana⸗
tione ois languoꝛis. M.iiij. R.i.L.iiij.

Aapitulum. xxvij. .
Tingrediebat᷑ ca⸗ enar
Apharnaũ Et ſtatim ibi phies fuit
abbatis ingreſſus in ſynagogã docebat
eos.Et ſtupebãt ſuꝑ doctrina eius. Erat
enĩ docens eos q̃ſi ptãtem habẽs ⁊ nõ ſi⸗
cut ſcribe.qꝛ.L. in poteſtate erat ſᷣmo ip/
ſius. Et in ſinagoga. R.coꝛũ erat hõ. ¶.
R.demoniũ habẽs immũdũ.Et exclama
uitvoce magna dicẽs. Sine. qͥd nobis et
tibi ieſu naʒarene Veniſti.L. añ tempus
ꝑdere L. R.nos. Scio ꝙ enĩ ſis ſanctus

dei. Et cõminatus. R.eſt eũ ieſus⁊ incre⸗

pauit euʒ dicens Obmutelce. L. .
ab illo Et diſcerpẽs illũ ſpi Aug dicit li⸗
bꝛo vltimo.
voce mona exiuit ab eo. Et ſcerpeo. id æ
L.cũ pieciſſet illũ demoni/ mẽbꝛa nõ de⸗
um in mediũ exijt ab illo ni bilitanitſicut
hilq;ʒ illi nocuit.Et factꝰ eſt aliqndo ſolet
pauoꝛ in om̃ibus ⁊.R.mirati ſunt om̃es
ita vt ꝑquirerẽt interſe? colloqᷓbantur.¶
adinuicẽ dicẽtes.Quidnã R.eſt hoc:que

nã doctrina hec noua:qð eſt hocverbum

quia in ptãteꝛ virtute imperat immũdis

ſpiritibus? exeũt ⁊ obediũt ei. Et ꝓceſſit
rumoꝛ eius ſtati Et.L. diuulgabat᷑ ſama

de eo in omnẽ locũ et. R.regionẽ galilee.
Et circũibat M:ieſus totã galileã docẽs
c 2

R

in ſynago gis eoꝛũ et pꝛedicãs e uangeliũ
regni ⁊ ſanans omnẽ languoꝛẽ⁊ omnem
infirmitatẽ in populo Et abijt opinio eiꝰ
in totam ſyriã Et obtulerũt ei omnes ma
le babẽtes varijs languoꝛibo ⁊ toꝛmentis
comphenſos⁊ qui demonia habebãt⁊ lu
naticos ⁊ paraliticos ⁊ curauit eos.Et ſe
cute ſunt eũ turbe multe de galilea ⁊ deca⸗
poli et de ieroſolimis ⁊ de iudea ⁊ de trãs

ioꝛdanenn
De ſocru ſimoms

Virgens autẽ Jeſus de ſynagoga

ga venerũt in domũ ſymonis pe
tri. . andree. Ricum iacobo ⁊ iohan
ne. Decũbebat autẽ et ſocrus ſymonis et
tenebat᷑. L. magnis febꝛibus.Et. M. vi
dit ſocrum eius iacentẽ.⁊? R.ſebꝛicitantẽ:
Et ſtatim dicũt ⁊ rogauerũt.Leum ꝓ il⸗

la.Et ſtans ſuꝑ illam Imꝑauit febꝛi et R.
accedens eleuauit eã appꝛehẽſa manu eiꝰ
et cõtinuo dimiſit eam febꝛis ⁊ Maſurre⸗
xit ⁊ miniſtrabat.L. M. R.eis. Veſpere

R.autẽ facto cũ occidiſſet ſol L.omnes qͥ
habebãt infirmos varijs languoꝛibꝰdu⸗
cebant illos ad eũ.Aſferebãt ad eum om/
nes male habẽtes ⁊ multos MH.R.demo
nia habentes Et erat omis ciuitas cõgre⸗
gata ad ianuã. Et ille ſingulis manꝰ im⸗
ponẽs curabat eos.multos. Rquivexa⸗
bant᷑ varijs languoꝛibꝰ? demonia multa
eijciebat et ſpiritus. M.immũdos verbo
Et om̃es male habentes curauit vt adi/
pleret᷑ quod dictũ eſt ꝑ iſaiam ꝓphetã dicẽ
tem. Ipſe infirmitates noſtras accepit et
egrotatões noſtras ipſe poꝛtauit Exibãt.

L.autẽ demonia a multis clamatia ⁊ di/
centia.Quia tu es xpᷣs filius dei Et incre

pãs. nõ..· R. ſinebat ea loqͥ quia ſciebãt
eum eſſe xpᷣm Et.R.diluculo valde facto
die ſurgẽs egreſſus abit in deſertũ locum
ibiq; oꝛabat Et.L.turbe reqrebãt eũ Et
R. pſecutus eſteum ſymon et qui cũ illo

„

omnes querũt te. Et dixit FFnirinier .
illis. Eamus in ꝓrimos vi Ault inter b⸗
cos ⁊ ciuitates vl ⁊ ibi pᷣdi, cc domt⸗
. 1 ſermo domi⸗
cem.ad hoceni veni Et.L. ni in mon: et
venerũt turbe adępᷣin⁊ deiit

nebãt eum ne diſcederet ab eis Quiby ille

erãt Et cũ inueniſſent eũ dixerũt ei Quia

—

et ꝓtinus egredientes de ſynago⸗

onoteſſeron ſine

euangeliſare regnũ dei quia ideo miſſus

eoꝛum et in om̃i galilea⁊ demonig eijciẽs

De vocatiõe mathei que ᷣm auguſt. fa
en enre ſermonẽ dñi in monte. M. ix

2 Rapitult xrir.
X. A.poſt hocexijt Et. M. dum
E trãſiret inde Egreſſus.Rirurſus

ſad mare omnisq; turba veniebat
90
LMiihs R. publicanuz

nomie leui alphei·RMa⸗ Repetit poſt

theum. .,ſedentem. K. marbel vr e,
in teloneo Et Zu illi. Se⸗ mẽoꝛet pꝛan
quere me.Et.Lrelictis oĩ quod fe⸗

bus ſurgens. L. M. R.ſe teMt.

cutus eſteum.
De electiõe. xij.apoſtoloꝛũ et ſermone
dbmini in monte thaboꝛ qui cõtinet mł⸗

Iaos rubꝛicellas pꝛo multitudie doctrina⸗

NM. v. vi. vij. capitulis.per totuʒ.R
xi:et. xij. ¶¶ Capi/ xxx.

exiens aſcendit.R.in montẽ oꝛa
re. Eterat.L. pno?½PBlo.
ctans moꝛatone dei. Et ci Piobabile ?
dies fact'fuiſſe vocauit di⸗ uerit ia
ſcipulos quos voluit ipſe ? Wathens
1089 ple 7 Watheus et
venerũt ad eum.Et fecit vt lucas nartãt
eſſent duodeci cum illo. Et ſteut Hia con⸗
vt mitteret illos pꝛedicareꝛ ectit. l,
e UOE Leeit ominus pꝛo⸗
degit ilis ptãtem curandi dbabilis eſt al
infirmitates ⁊ eijciendi de: tera pars ꝙ

monia quos.¶ct apoſto/ fuerint viſun
los nominauit Symonez

cti pꝛo diuer⸗
„ — ſis tempibus
quẽ cognominauit Petrũ⸗
et Andgream fratrẽ eius. Et mis. non eni
iacobũ zebedei-R iohan, mieabile et
nem fratrẽ iacobi Et impo c ſimilia fe
n es ſimilia fe
