ſuit eis nomina boanerges cit. dixit do
quod eſt fuij tonitrui. Phi cuit. Et hoc
lippum. A. R. æ bartholo/ bpen totu hu⸗
men Matheüz Thomã Ja mies vorert
cobum alphei et SGymonẽ vbi ſilia con

qui vocabat᷑ʒelotes H iungutur ha⸗

neum R. iudam. Jacobi Peat᷑ anotatũ
thadeũ. R.et indam.L· qui fuit pꝛoditoꝛ
qui.R.tradidit eum Et.L.deſcendens ie
ſus de monte cum illis ſtetit in loco cam⸗
peſtri⁊ turba diſcipuloꝛũ eius ⁊ multitu⸗

do copioſa plebis ab omni iudea ⁊ hieru

ſalem ⁊ maritima ⁊ tyri⁊ ſidonis quivene

git.· Quia et alijs ciuitatibus opoꝛtet me e rantvt audirent eũ: ſanarenta lãguoꝛib

eũ ⁊ docebat eos Et cum pteriretvidit

Actũ. L. eſt autẽ in diebus illis

locis et Pio⸗

n⸗
les
ſ
r
N
RNn
Ws
nh
rendt
peritt
cüpocr
hei nt
nek pegn
lod e⸗
1

—

mnore
nerml
ckina⸗
on..

dss
NwonRn
g femni
ſemo qrn
MWruset
nus Mit
n hiecon⸗
eatit,ſihits
minns gos
blliseſtal
den e
Wenntdan
alpro duer⸗
ſs tennmm
oes ei o⸗
ns. notl
wikbll 4
ſips
esſmnet
an
di arbi
11 nuunnd
ri whdlu

. Heski

nifurppen
Deſct
tinl

4 80 0V

ſcone
—RK

dei vocabũtur. Beati qui ꝑ

terre Oõ ſi ſal euanuerit in

lervltra niſi vt mittat᷑foꝛas Omendatio.
⁊ conculcet᷑ ab hoĩibus Vos eſtis lux mũ
di. Non poteſt ciuitas abſcõdi ſupꝛa mõ

Bnum exquatuo:ꝛ

ſuis.Et qͥ verabant᷑ a ſpiritib immũdis
curabant᷑ Et oĩs turba querebat illũ tan⸗
gere quia virtus de illo exibat et ſanabat
nes Kliden Aute Jeſus turbas
aſcendit in montẽ. Et cũ ſe⸗·
diſſet acceſſerũt ad eum di⸗ elvnde hꝛl
ſcipuli eius.⁊ L. ipſe eleua / rat. vt dicit
tis oculis in diſcipulos ſu⸗
os.⁊ M. apiens os ſuũ do⸗
cebat eos dicens Beati. à gona vaſſoꝛ
QA. pauperes ſpiritu quoni An .
am ipſoꝛũ eſt regnũ celoꝛũ. —

Beati mites M. quoniã ipſi poſſidebũt

terrã.Beati qui lugent quoniã ipſi conſo
labũtur. Beati qui eſuriũt ⁊ ſitiunt iuſti⸗

ciam quoniã ipſi ſaturabũ/

4 „ Bi guis vo⸗
tur. Bti miſericoꝛdes quo/ Segt maofa⸗

niã ipſi miſericoꝛdiã conſe/ ditarẽ er oꝛ⸗

quẽtur Beati mundo coꝛde dinẽ totius
quoniã ipſi deũ videbunt. Euwie uul⸗
Beati pacifici quoniã filij rrar dpo
98.

ſecutionẽ patiũtur pꝛopter

27— .

iuſticiã quoniã ipſoꝛũ eſt regnũ celoꝛum

Beati eritis cumvos oderint homines ⁊

cum ſeꝑaueritvos ⁊ expꝛobꝛauerint ⁊ eie
cerint nomẽveſtrũ tanq; malũ.pꝛopter fi

liũ hominis.GBeati eſtis cum maledixerĩt
vobis homines ⁊ ꝑſecutivos fuerint ⁊ di
xerint om̃e malũ aduerſumvos mentien⸗
tes pꝛopter me. Gaudete in:L. illa die et

cexultate. M. quoniꝗ merces veſtra copio

aeſt in celis. Sic M. en L. pſecuti ſunt
et pꝛophetas qui fuerũt ante vos patres.

AL.eoꝛum. Verũtamen ve vobis diuitibꝰ
qui hab

abetis conſolatõem veſtrã. Beati q;
nunc eſiritis quoniã ſaturabimĩ. Beati
qui nũc fletis quia ridebitis Vevobis qͥ
ſaturati eſtis/ qꝛ eſurietis. Ve vobis qui
nunc ridetis/qꝛ lugebitis et flebitis. Ve
vobis cum bñdixerint vos omnes homi
nes.Secundũ enĩ hoc faciebant pſeudo
pꝛophete patres eoꝛum. ¶ Vos eſtis ſal
Apo ſtoloꝛuʒ
cõmendatio.

quo ſalietur.Ad nihilũ va⸗

tem poſita neq; accendũt lucernam ⁊ po⸗
nunt eam ſub modio ſed ſuꝑ candelabꝛũ
vt luceat om̃ibus qui in domo ſunt Sic

luceat lux veſtra coꝛã hominibo vt videãt
opera veſtra bona ⁊ gloꝛificẽt patrẽveſtꝝ?

—

eſt antiquis. Non occides

vt pereat ynũ membꝛoꝛũti

qui in celis eſt Nolite u 2.

tare quoniã veni ſoluere le· Tesis imple

gem aut pꝛophetas.nõ ve/ tioo.
ni ſoluere ſed adimplere.Amẽ quippe di
co vobis donec trãſeat celum ⁊ terra.iota
vnuʒ aut vnus apex nõ pꝛeteribit de lege
donec om̃ia fiant.Qui ergo ſoluerit vnũ
de mandatis iſtis minimis ⁊ docuerit ſic
homines minimꝰ vocabit᷑ in regno celo⸗
rum. Qui autẽ fecerit et docuerit hic ma⸗

gnus vocabit᷑ in regno celoꝝ.Dico enim

vobisquia niſi abũdauerit iuſticiaveſtra

pluſ q; ſcribarũ phariſeoꝛũ non intrabi⸗

tis in regnum celoꝛũ Audiſtis qꝛ dictũ
qui autẽ occiderit/reus erit
iudicio.Ego autẽ dico vobᷣ
quia omnis / qui iraſcitur
fratri ſuo reus erit iudicio.
Oni autẽ dixerit fratri ſuo non occides.
racha reus erit concilio qauuu·
autem dixerit fratri ſuo fa⸗

„ *

tue reyerit gehenne ignis. Di ergo offers

Conſilioꝛum
ſuꝑ legẽ addi
tio veterẽ et

munꝰ tuũ ad altare.et recoꝛdatus ibi ſue

ris quia frater tuus habet aliqͥd aduerſuʒ
te.relinque ibi munꝰ tuũ ante altare etva/⸗
de pꝛius recõciliari fratri tuo.et tũc veni⸗
ens offeres munus tuũ. Eſto conſentiẽs
aduerſario tuo cito dum es invia cũ eo ne
foꝛte aduerſarius tradat te iudici et iudex
tradat te miniſtro ⁊ in carcerein mittaris.
Amen dico tibi. Non exibis inde donec
reddas nouiſſimũ quadrantẽ. Auadi⸗
ſtis quia dictũ eſt antiquuis 4
Non mechaberis.Ego au⸗/ Aadditio ſu
tem dico vobis quoniã om und. nõ me
nis q; viderit mulierẽ ad cõ abens.
cupiſcendũ eam iam mechatus eſt eaz in
coꝛde ſuo. ſi oculus tuus dexter ſcãda⸗
liſat te.erue eum⁊ pꝛoijce abs te.Expedit
enĩ tibi vt pereatvnũ membꝛoꝛũ tuoꝛum

q̃; totum coꝛpus tuũ mittat᷑ in gehennã.
Et ſi dextera manus tua ſcandaliſat teab

ſcide eã ⁊ pꝛoijce abs te. Expedit enĩ tibi
coꝛpꝰtuũ eat in gehennã. Dictũ eſt aũt
Quicũq; dimiſerit vroꝛem ʒ.

ſuꝑ illud.õ
iurabis.

ſuam excepta cauſa foꝛnica erruciis

tionis facit eam mechari et
qui dimiſſam duxerit adutu;
terat. Iterum audiſtis quia dictũ eſt anti

quis nõ ꝑiurabis. Reddes autẽ domino

iuramenta tua.Ego autẽ dicovobis non

. 43. l

pꝛio ad illud

um q; totũ

—

*
„
l

MWonoteſſeron ſiue

ſurare omnino. Heq; per celum quia tro⸗
nus dei eſt. neq; ꝑ terram quia ſcabellum
pedum eius eſt. Neq; ꝑ ieroſolimaʒ quia
ciuitas eſt magni regis neq; per caput tu
um iurabis quia nõ potesvnũ capillum
album facere aut nigrum. Sit autem ſer

mo veſter ẽ:eſt.nõ nõqdö 6.
autẽ his abundantius a Judicialium
malo eſt. Aualſue rdienn et
dictũ eſt oculuʒ pꝛo ocu moderatio.
lo dentẽ pꝛo dẽte. Ego autem dico vobis
non reſiſtere malo. Sed. M.ſiquis. ¶L.

te ꝑcuſſerit in dexterã maxillam pꝛebe illi

et alteram. Et quivult tecum iudicio cõ⸗

tendere ⁊ tunicam tuã tollere dimitte ei ?

pallium. Et. M.quicũq; te angariaue⸗

rit mille paſſus. vade cum eo et alia duo.

Qui. M/petit.L.a teda ei. Et volenti
M. mutuari a te ne auertaris.Et qui au
fert L. que tua ſunt ne repetas.Et pꝛout
vultis vt ſaciant vobis homines ⁊ vos fa
cite illis ſimilr. Audiia eanin diß⸗
cin eſt · dil iges pꝛoximũtu .
um ⁊ odio habebis inimi/ Inimicoꝛum
cum tuũ. Ego autem dico vileciio.
vobis. Diligite. M. L. ini
micos veſtros benefacite his qui oderũt
vos benedicite male dicẽtibus vobis Et
M.oꝛate. L. pꝛo ꝑſequẽtibus ⁊ calũni⸗
antibus vos vt. M. ſitis filij patris veſtri
qui in celis eſt qui ſolem ſuum facit oꝛiri
ſuper bonos⁊ malos ⁊ pluit ſuper iuſtos
et iniuſtos. Si enim. M. diligitis. C.
eos qui vos diligunt quã. M.mercedem
habebitis?que vobis. L.eſt gratia. Naʒ
et peccatoꝛes ſe diligẽtes diligunt. Non⸗
ne.· M.et publicani hoc faciũt: Etſi ſalu
taueritis fratres veſtros tantũ quid am/
plius faciatis- Nonne ⁊ ethnici hoc faci⸗
unt. Si L.benefeceritis quivobis bene
faciũt que eſt vobis gratia?: Siquidẽ et
peccatoꝛes hoc faciunt. Et.L.ſi mutuũ
dederitis his a quibꝰ ſperatis accipere q̃
gratia eſt vobis Nam⁊ peccatoꝛes pecca

toꝛibus fenerãturvt recipiãt equalia. CIe

runtamẽ diligite inimicos veſtros et be/

nefacite et mutuũ date nihil inde ſperan

tes⁊ erit merces veſtra multa.et eritis filij
altiſſimi quia ipᷣe benignus eſt ſuꝑ ingra
tos ?1 malos E ote. M.er⸗
go ꝑfecti ſicut ⁊ pater veſter celeſtis perfe

ctus eſt. ¶Alttendite ne raut de
iuſticiam veſtrã facigtis teſtatio.

coꝛam hoĩbus vt videamini ab eis Alio⸗
quin mercedẽ non n apud patrẽ

veſtrũ qui in celis eſt

F gui in ce Lum ergo facis
elemoſinã noli anteteti

8.

ba canere ſicut ypocrite G;mendarõ
faciunt in ſynagogis et Aemolince .

in vicis vt honoꝛificenrkt

ab hominibꝰ. Amen dico vobis recepe⸗

runt mercedẽ ſuam. Te autẽ faciente ele⸗

moſinã neſciat ſiniſtra tua quid faciat de
xtera tua vt elemoſina tua ſit in abſcondi
to.! 2 ril eAr de⸗ in abſcondito

cum oꝛatꝭ nõ eritis ſicut
ipocrite triſtes qui amãt
in ſynagogis et angulis

—

platearũ ſtantes oꝛare vtvideãtur ab ho⸗

ozꝛandum.

minibus. Amen dico vobis quia recepe⸗

ccificetur nomen tuum.
Adueniat regnũ tum.
Fiat voluntas tua ſicut in celo et in terra.

runt mercedẽ ſuam. Zu autem cum oꝛa⸗
ueris intra in cubiculũ tuum ⁊ clauſo ho
ſtio oꝛa patrem tuũ in abſcondito et pa⸗
ter tuus quividet in abſcondito reddet ti
bi. Oꝛãtes ãt nolite multũ loqͥ ſicut eth⸗
nici faciũt.putant enim ꝙ in młtiloquio
ſuo exaudiãtur. Noliteergo aſſimlari eis
ſcit enim paterveſter quid opus ſit vobis
anteq; petatis eum SGSic Blo.
enim oꝛabitis Paterno lucas hãc oꝛa

or qui ega j mRan tönem ponit
ſter qui es in celis. San inb qumpe
titionibus

Panem noſtrum ſuꝑſubſtantialem. M.
quotidianũ.L.da. M.nobis hodie. Et
dimitte nobis debita noſtra Siogit? nos
dimittim debitoꝛibꝰ noſtris. Et ne nos

inducas in tentatõnem. Sed libera nos

a malo. Amen. Si enim dimiſeritis ho⸗

minibꝰ peccata eoꝛuʒ di⸗

mittet et vobis pater ve⸗ =Y
ſter celeſtis peccata ve⸗ io.
ſtra. Si autẽ non dimi / Quonmoõ ſit

ſeritis homibus nec pas indulsendn.

ter veſter dimittet vobis

lui.
peccata veſtra. ¶ Cum Qualiter ie
autem ieiunatis nolite fi

E iunandum.
eri ſicut vpocrite triſtes MM
Exterminãt enim facies S
ſuas vt appareãt hominibus ieiunãtes.

NQuomõ ſit

de

lo⸗

eni
ine,

roe
entes
Lciatde
doni
condito
§.
onn ſit
andun.

robho⸗

arecepen
cmou
darſodo

edn
Wondcet

loeſiartc
inplnoe
Mnlanes

Bb.
as hico
enen pontt
bqunce
miontbus

detin⸗
den.D.

Sichnne
„
8. Bnen
5tlben
Dmiigist

n
ut⸗
“=“
QLu

bus

lo ſarobis

„

um et faciẽ tuam laua/i/ne videaris hom
nibus ieiunãs ſed patri tuo qui eſt in ab

ſconſo.Et pater taus qͥ videt in abſcon⸗

ſo reddet tibi. ¶¶ Nolite is
theſauriſare vobis the⸗ Aauter the
ſauros in terravbi erugo ſauriſandum
⁊ tinea demolit᷑ et vbi fu⸗ .
res effodiunt ⁊ furãtur. Theſauriſate au

tem vobis theſauros in celo vbi nec eru⸗
go nec tinea demolit᷑ etvbi fures non effo
diunt nec furant᷑. Vbi enĩ eſt theſaurus
tuus ibi eſt? coꝛ tum Lucerna coꝛpo

ris tui eſt oculus tuꝰ Si iz·

plex ⁊ totum coꝛpus tuñ entio virigẽ
lucidũ erit. Si autẽ ocu

oculus tuus fuerit ſim/ R in

lus tuus fuerit neq; totũ coꝛpus tuum te
nebꝛoſum erit. Si ergo lumẽ quod in te

eſt te ebꝛe ſunt. ipſe tenebꝛe quãte erunt.
Efiemo ) voteſtouobus dñis ſeruire

ut enim vnũ odio habe
bit ⁊ alterum diliget: aut
vnũ ſuſtinebit⁊ alterũ cõ
temnet. Nõ poteſtis deo
ſeruire et mãmone Ideo
dico vobis ne. M. ſo
liciti ſitis aĩme veſtre qͥd
manducetis aut coꝛpoꝛi veſtro qͥd indua
mini. HNonne aniaveſtra eſt plusq; eſca ⁊
coꝛpus plusq; veſtimentũ Reſpicite O.

licitudo ni⸗
Amia tollẽda⁊

volatilia celi quia nõ ſerunt neq; metunt

neq; cõgregant in hoꝛrea ⁊ paterveſter ce
leſtis paſcit illa. Conſiderate coꝛuos qui

bus nõ eſt cellariũ neq; hoꝛreũ ⁊ deus pa
ſcit illgs quãto magis vos pluris eſtis il
lis? Quis auteveſtꝝ cogitans pᷣt adijcere
ad ſtaturã ſuam cubitũ vnum: Si. Lier
go neq; quod minimũ eſt poteſtis.qͥd de

yeſtimentis ⁊ deceteris ſoliciti eſtis: Cõ

ſiderate. M. lilia. R. agri quomodo cre/

ſcunt nõ laboꝛant neq; nent. Dico autez

vobis quoniã nec Salomon in om̃i glo
ria ſua veſtiebatur. cooꝑtus M. eſt ſieuat

vnum ex iſtis. Si autẽ fenum agri quod

hodie eſt ⁊ eras in clibanũ mittiturdeus
ſic veſtit/q uãtomagis vos minime fidei⸗

¶Nolite ergo ſoliciti eſſe dicentes qd man

in ſinumveſtrũ.

Qualiter ſo

pulſate et aperiet᷑ vobis.

Enum ex quamoꝛ

Amen dico vobis receperunt mercedẽ ſu⸗
am.Zu autẽ cum ieiunas vnge caput tu

ducabimꝰ aut quid bibemꝰ aut quo ope/

riemur Et. L. nolite in ſublime tolli Hec
MD. L.autem gentes mundi.L. querũt.
Scit enim pater veſter quia his omnibꝰ
indigetis. Querite ergo pꝛimũ regnum
dei et iuſticiam. M. eius et. M. hec. T.
omnia adijcieturvobis. Nolite. M. ergo
ſoliciti eſſe in craſtinum. Craſtinus eniʒ
dies ſolicitus erit ſibiipſi. Sufficit eniʒ

diei malicia ſua. (¶ Eſto
te. L. ergo miſericoꝛdes 15.
ſieut et pater veſter miſe
ricoꝛs eſt. Nolite iudica H
reet non iudicabimini.
In quo enim iudicio iudicaueritis.iudi

ſeri dum nec
Liudicandum.

cabimini Nolite cõdemnareet nõ condẽ
nabimini dimittite et dimittemini.Date J
et dabitur vobis.menſurã bonam et con

4

fertam⁊ coagitatã ⁊ ſupereffluentẽ dabũt

tem erit omnis ſi ſit ſicut magiſter eius.

Quid. M. L, autem vides feſtucam in

oculo fratris tui et trabem in oclo tuo nõ

vides: Aut quomodo dic fratri tuo. Fra

ter. Sine. eijciam feſtu /

cam de oculo tuo/et ecce ren impꝛo⸗

trabes eſt in oculo tuo?

be arguédũ.
Ipocrita eijce pꝛimũ tra

bem de oculo tuo et uune Non boꝛels x
vigebis eijcere feſtucam
de oculo fratris tui. No
lite. M. ſanctũ dare cani

ctum dandũ.

bus neq; mittatis mar/
garitas veſtras ante poꝛ ð

cos ne foꝛte conculcent
eas pedibus ſuis et o/
nes conuerſi dirumpoant id
vos. Petite ⁊ dabiturvo Analirer in
. ſtanter et fi⸗

bis querite et inuenietis ducialłr oꝛan
Omnis enim q; petit ac
pit / et qui querit inue

nit et pulſanti aperietur

Aut quis elt ex vobis

Nualiter mi

menſura qua menſi fueritis remetiet᷑ vo/
bis. Dicebat. L. autem et illis ſimilitudi
nem.Nũquid poteſt cecus cecum ducere
Nonne ambo in foueã cadunt: Non eſt
diſcipulus ſuper magiſtrũ. Perfectus au

canibus ſan⸗

Monoteſſeroniue

bomo quẽ ſi i petierit filſuns p anem.nũ .
quid lapidem poꝛrigit ei. Aut ſi petierit

piſcem nũquid ſerpentẽ poꝛriget ei: Aut
ſi petierit ouũ nũqͥd ſcoꝛpiõʒ poꝛrigʒ illi

Si ergo vos cum ſitis mali noſcitis boę-
na data dare filijs veſtris quanto magis

paterveſter qui in celis eſt dabit ſpiritum
bonum petentibus ſe U17.

Omnia. M.ergo quecun / Pꝛeceptu vnt
q vultis / yt faciant vobis uverſalt legze

. „r anguſtia poꝛ
homines lta 2 vos facite il⸗ 2 unns⸗

lis. Hec eſt enim lexet ꝓphe

H. — *ſna i. tẽdite intra⸗
tam qꝛ lata poꝛta ⁊ ſpacioſa re per angu⸗

via eſt que ducit ad perditõ ſam poꝛtam
nẽ ⁊ multi ſunt qui intrãt ꝑ vide infra ca
eam. Quã anguſta poꝛta et pitu.· xcviij.
arta via que ducit ad vitam
⁊ pauci ſunt qui inueniũt eam Attendite

entrate anguſtã poꝛ Zuce. xiij Cs

aſalſis pꝛophetis quiveniũt advos in ve
ſtimẽtis ouiui. intrinſecus autẽ ſunt lupi

rapaces. ¶ Afructibo eoꝛũ iis.
tarũ noti
ſcilicet a
ibus.

colligũt de ſpinisvuas aut
de tribulis ficus:? Non. L.
eſt enĩ arboꝛ bona que facit
fructus malos. Neq; arboꝛ mala faciens
fructũ bonuʒ. VUnaqueq; enĩ arboꝛ de fru
ctu ſuo cognoſcit᷑ Heq; enĩ de ſpinis col⸗
liguntficus neq; de rubo vindemiãt vuã
onus homo de bono theſauro coꝛdis
ſui pꝛofert bonũ.Et malus homo de ma⸗

cognoſcetis eos Nunquid Falſoꝛũ pꝛio⸗
phe
cia
fr

lo theſauro coꝛdis ſui pꝛofert malum Ex

abundantia enim coꝛdis os loqͥ tur. Sic

M. om̃is arboꝛ bona fructus bonos fa⸗

rxit. mala autẽ arboꝛ malos fructus facit.

Non poteſt arboꝛ bona fructus malos fa

cere.neq; arboꝛ mala fructus bonos face⸗

re.Om̃is arboꝛ que nõ facit fructũ bonũ

excideturꝛ in igne mittet᷑. Igit᷑ ex fructib⸗

eoꝛum cognoſcetis eos. ¶ Quid.L. aũt

vocatis me dñe dñe ⁊ nõ fa ⸗ ig.
citis que dico. Nõ. O. om
nis qui dicit mihi/ domine
dñe intrabit in regnuʒ celo
rum ſed qui facitvoluntatẽ

Qualiter de
us ſit colen⸗
dus non oꝛe
tantũ Iʒ ope⸗
rũ efficacia.

patris mei/ qui in celis eet.
ipſe intrabit in regnũ celoꝛũ Multi dicẽt

mihi in illo die domine domine. Nonne

in nomĩe tuo pꝛophetauimꝰ⁊ in nomine
tuo demonia eiecimꝰ.et in nomĩe tuo vir⸗/
tutes multas fecimꝰ.Et tũc confiteboꝛ il

lis quia nunq; noui vos. Diſceditea me

om̃es qui opamini iniqͥtatem. Om̃is Z.

M. quivenit ad me ⁊ andit ſermones me

os⁊ facit eos oſtendã vobis

cyui ſit ſimilis. Similis eſt

homini edificãti domũ qui
L.fodit in altũ⁊ poſuit fun
damentũ ſupꝛa petram Et
M. deſcendit pluuia et ve/
nerũt flumina ⁊ flauerũt vẽ

20

AQualr ope⸗

ratio miracu
loꝛũ non ſal
uat ſed ſtabi
lis in petra

t12. R½R

ti et irruerũt in domũ illam ⁊ non cecidit
fundata enĩ erat ſupꝛa firmã. L.petram.
Et.M. omnis.L. qui audit verba mea
hec.⁊ non facit ea.ſimilis eſt viro ſtulto qͥ

xpᷣo Emanen

L. DM. K. ſi vis potes me
mundare Yeſus. autemi la de p̃occu⸗

coõſfeſtim muudata eſt lepꝛa
eius.Et. R. cõminatus eſt

edificauit domũ ſuam ſuꝑ arenaʒ ſineL.
fundamento ⁊ M. deſcendit pluuia etve

nerũt flumina ⁊ flauerũt venti et irruerũt

in domũ illam in quã.Lilliſus eſt fluui⸗
us⁊ cõtinuo cecidit ⁊.L. facta. M.eſt rui

na domus illius magna. Et. M. factum
eſt cum ↄſummaſſet Jeſus verba hec am

mirabãt᷑turbe ſuper doctrina eius.Erat

enim docens eos ſicut poteſtatẽ habene
et nõ ſicut ſcribe eoꝛũ⁊ phariſei. .

De lepꝛoſo ſanato
M. viüj. Ri⸗Accx.

monte ſecute ſunt eũ turbe multe
Et.A. factũ eſt cum eſſet invna ci
nitatum. Et occe. M. lepꝛso BGlo.
ſus plenus lepꝛavidens Je Tolligit ex
ſum veniens. M. adoꝛabat hof en bo

eum depcans. R. genu fle & eus geliſte

xo⁊ pꝛocidẽs.L:in faciẽ ro non ſecnti

eum dicẽs. nine ſunt oꝛdine;
gabat eum dicẽs. Domine r enenſts

vſi ſunt regu
ſertus eius extendens. M. patone er re

R. L. manum tetigit eum memoꝛatoͤne

dicens. Volo. mundare et Wareneyl
us ſequi oꝛ⸗
ginẽ rei geſte
ei. ſtatimq; eiecit illum?⁊ di·
xit illi. Et pꝛecepit. L. ei. Vide. L. R.
M. nemini dixeris / ſed vade oſtendete

pꝛincipibus ſacerdotũ ⁊ offer pꝛo emun

datõne tua munꝰ M.quod pꝛecepit moy
ſes in teſtimoniũ illis Et. R. egreſſus ce⸗

Rr realcnrer diffamare ermnone. Herc,

labat.L.autẽ magis ſermo de illoꝛ cõ

UVm MW. autẽ deſcẽdiſſet ieſus de

1

me

e⸗
Wa
ſ
nan

ctidi

kiciade
tennle
nmd
ho.
Caligi
ho⸗ u 8
Aljs punf
nale
neen
ſum ouin

ueniebant turbe multe vt audirẽt illumꝰ
curarẽtur ab infirmitatibus ſuis.ita.R.

vt iam nõ poſſet manitfeſte intwire in ci⸗

nitatẽ ſed foꝛis in deſertis locis eſſe. Ipſe
Lautẽ ſecedebat in deſertũ ⁊ oꝛabat⁊.R
conueniebãt ad eum vndiia.
De fn⸗ ennmfonis: D. viij. T. vij.
Lapitulum xxriß.—
Vm.¶autẽ impleſſet om̃iaver⸗
NAbs ſua ad aures plebis itrauit LC.
Hcapharnaũ Centuuio
nis.Lantẽ cuiuſdam ſer: Conſideran⸗

2. „ duʒz eſt hic ꝙ
uus male habẽs erat moꝛi⸗ cẽturio fecit

Et cum audiſſerde ieſn mi/ ſt ind eos et
ſit ad eum ſenioꝛes iudeoꝝ / amicos
ad en cos et
naret ſeruũ eius. At illi cũ veniſſentad ie⸗

ſum rogabãt eum ſolicite dicẽtes ei Quia

dignus eſt vt hec illi pꝛeſtes.diligit enim

gentem noſtrã ⁊ ſynagogã ipſe edificauit

nobis Jeſus autẽ ibat cũ illis. Et cũ iam
non longe eſſet a domo miſit ad eum cen
turio amicos. Acceſſit Oautem ad eum
centurio ⁊ rogans eũ ⁊ dixit. Domine pu
er meus iacet in domo paraliticus?⁊ male
toꝛq̃tur.Et ait illi Jeſus Ego veniã ⁊ cu⸗
rabo eum.Et reſpondæes centurio ait illi.

Duiñe nolivexari· NHon. M. L.enĩ ſum di

gnus vt ſub tectũ meũ intres pꝛopter. ¶
quod⁊ meipᷣm nõ ſum dignũ arbitratus
vtvenirẽ ad te.ſed M. ¶Ltm̃ M. dic %
Lverbo ⁊ ſanabit᷑ puer meꝰ Nam et ego
ſum homo ſub ptãte conſtitutus habẽs
ſub me milites et dico huic vade ⁊ vadit.

⁊ alio veni⁊ venit.⁊ ſeruo meo fachoc ⁊ ſa

cit. Audiẽs. M. autẽ ieſus miratꝰ eſt. Et
Guerſuᷣs. ¶.ſequẽtibus. M. L. ſe dixit.
Amen. M.dico vobis non inueni tantã
fidem in iſrael. Dico autẽ vobis ꝙ multi
ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte venient⁊ recũbent cũ

S Abꝛaam? iſaac⁊ iacob in regno celoꝛum

Filij autẽ regni eijcient᷑ in tenebꝛas exte⸗
rioꝛes. Ibi erit fletꝰ⁊ ſtridoꝛ dentiũ Et di

xit Jeſus centurioni.Vade ⁊ ſicut credi⸗

diſti fiat tibi. Et ſanatꝰeſt puer in illa bo⸗
ra. Et reuerſi qͥ miſſi ſuerant domũ inue/
nerũt ſeruũ qui languerat ſanũ.

Defilio vique ſuſcitato. L. vij.
☛ Eapitulum.xxxiij.

in ciuitatem quevocat᷑ naym.Et
lbãt cũ illo diſcipuli eius z⁊ turbgj

factũ eſt deinceps Ibat Jeſus

copioſa Cum autẽ appꝛopinq̃rent poꝛte
ciuitatis. Ecce defunct efferebat᷑ filiꝰ vni
cus matris ſue. Et hecvidua erat ⁊ turba
ciuitatis multa cũ illa. Quã cũ vidiſſʒ do
minꝰmiſericoꝛdia motꝰſuꝑ eam dixit illi.
Noli flere ⁊ acceſſit⁊ tetigit loculũ Hi au=t
qui poꝛtabãt ſteterũt Et ait Adoleſcens/⸗
tibi dico ſurge.Et reſedit qͥ erat moꝛtuꝰet

cepit loqui ⁊ dedit illũ matri ſue.Accepit

autẽ om̃es timoꝛ⁊ magnificabãt deũ dicẽ
tes. Quia pꝛopha magnꝰſurrexit in nob

et qꝛ deus viſitauit plebẽ ſuaʒ.r exijt hic

ait illi. Oagiſter M. ¶.ſeq̃r te quocũq;
leris. Et dixit ei ieſus Vulpes foueas ha
bent⁊ volucres celi nidos: filius autẽ ho
mis nõ hʒ vbi caput ſuũ reclinet.Ait. ¶C=⸗
autẽ ad alteꝝ Seqre me Ille aũt ali? .
de diſcipul ei? ait illi. Dñe. M. Lepmitte
mepmũ Sehclleevare men s .
ãt ait illi Seq̃re me? dimitte M.L. moꝛ
tuos ſepelire moꝛtuos ſuos Tu ãtvade ⁊
annũcia regnũ dei Et alait Seq̃rtedñne

ſʒ pꝛimũ ꝑmitte mihi renũciare his qͥ do⸗

mi ſunt.Ait ãt ad illũ ihs. Nemo mittẽs
manũ ad aratꝝ⁊ reſpiciẽs retro apteſt re

gno dei.

BDe quietatõne maris ad iuſſum xpᷣi.

Mvviij. R.iiij. L. viij. api v.
1. Reillo die cũ ſero facti

miebat ⁊. R.erat ĩ puppi ſuꝑ ceruical doꝛ

miens Et M.acceſſerunt ad eum diſcivu
li eius ⁊ ſuſcitauerũt eum dicentes magi
ſter R. nõ ad te ꝑrinet ꝙ perim dñe R pꝛe
ceptoꝛ M. L. ſalua M. nos ꝑimꝰ. Tunc

ſermo in vnniuerſam iudeã de eo ⁊ omnẽ
turus qui erat illi pcioſus. vtrunq;. mi-⸗ (cixca regione. “
Deuobugrolel, ſeqͥ xᷣm. M.viij
(Kapitulum.xxxiiij.
de Saute Jeſns tirdas mltas
circũ ſe iuſſit diſcipulos ire trans
retu vactũ.Lieſt autẽ ambulãti
bus illis in via accedens M. vnus ſcriba

eẽt ait diſcipuk
ſuis Trãſeamꝰõ ⁊ dimittẽetes turbã aſſu⸗/
mũt eũ itavt erat ĩ nauiEt ipſe Qaſcẽqit
in nauicnlã⁊ R.alie naues erãt cũ illo Eł
NM. aſcendẽte eo ĩ nauiculã ſecuti ſunt ean
iſcipłi ei? Et A. ait ad illos Trãſeãꝰ trãs
agnũ⁊ aſcẽder̃t Nauigãtibãt illobdoꝛ
miuitEt M.ecce motꝰmoanꝰ?factꝰẽ imgari
EtA.aſcẽdit R ꝓcellavèti mgni.R.ĩ ſta⸗
gnũ Q.⁊. R.fluciꝰmittebat ĩ nauĩ ita D.
R.vt nauiclła oꝑiret fluctib. Et CL.ↄpelle
bant᷑ fluctiboꝛ giclitabãt᷑.ipᷣe M. vᷣo doꝛ

—

NMonoteſſeron ſine

ſurgens imꝑauit ventis ⁊ mari⁊. Ricom/⸗
minatus eſtvento Increpauit.L. ventũ

tempeſtatẽ aque⁊ dixit.R.mari Tace ob

muteſceꝛ ceſſauitvẽtus ⁊ H.facta R.c.¶

tranquillitas magna. Dixit. . autẽ eis.
Vbi eſt fides veſtra? Quid. M. R. timi⸗

di eſtis modice. M. fidei? nec.R.dũ habe
tis fidẽ? Poꝛro. M. homies mirati ſunt:
timuerũt. R.timoꝛe magno.Etdicebant

ad alterutrũ.Quiſputas eſt iſte: Qualis.
M.ieſt hic?qꝛ L. ventis M. R.⁊ mari im

⁊ obediunt ei·

Deduobus demoniacis curatis. M.

4
„ 4

Auigauerunt. L. autẽ et. R. vene
nem. R. L. gerazenoꝛũ que eſt cõ
a gali

bentes demonia de monumẽtis exeũtes/⸗

ſeui nimis ita vt nemo trã/ LCõiter tene⸗

ſire poſſetꝑ viã illam. Sta pinolia aus⸗

tis homo in ſpũ immũdo Marhe non
habebat demoniũ iam tpi/ facin mend
bus multis⁊ veſtimto non demontaco
induebat᷑/ neq; in domibꝰ eratfamoſioꝛ
manebat. Qui. R. domiciliũ habebat in
monumẽtis.Et neq; catenis illuʒ quiſqᷓ;

potuit ligare quin ſepe catenis⁊ cõpedib

vinctus dirupiſſet catenas/⁊ compedes

cõminuiſſʒ⁊ nemo poterat eũ domareEt

ſempꝑ die ac nocte in monumẽtis erat ⁊ in
mõtibus clamans ⁊ cõcidens ſe lapidibꝰ

Videns autẽ ieſum alõge cucurrit?⁊ ado:⸗
rauit eũ.Et.L.pꝛocidit ante illũ Et. O
ecce ambo clamauerũt voce L. magna di

bi. L. Jeſu R. M. fili dei al aꝛ ſit reditus

centes . Quid nobis ⁊ ti errahe

g rõʒz math.

.

tiſſimi? Cur. M. vẽiſti huc

ante tempꝰ toꝛq̃re nos: Adiuro. R.te per

deũ O bſecro. L. te ne me toꝛqas Pꝛecipi
ebat enĩ ſpiritui immũdovt exiret ab ho⸗
mine.multis enĩ temꝑiba arripiebat illuʒ
⁊ vinciebat᷑ catenis⁊ cõpedibus cuſtodi⸗
tus.Et ruptis vinculis agebat᷑a demoĩo

iſto in deſertũ. Dicebat. R. enĩ illi YFeſus

Exi ſpũs immũde ab hoĩe Interro ganit

L. R.autẽ illũ ieſus dicẽs. Quod tibi no

mẽ eſt: At ille dixit egio.R.L. mihi no

men. R.eſt qꝛ multi ſumus.qꝛ.L. demo⸗
nia multa intrauerũt in eum Et.R.depꝛe
cabatur eũ multũ ne ſe expelleret extra re⸗

R. v. L. viij. XLapitulũ.xxxvi.
runt trãſfretũ maris in. M.regio

eã Et. M. tuc cũ veniſſet ⁊ cũ. C.
egreſſus ad terrã occurrer̃t. M.ei duo ha

gionem Et. R.rogabãt illum ne imparet
illis vt in abyſſum irent Erat M. autem
nõ longe ab eis grex poꝛcoꝛũ multoꝛũ cir
ca R.montẽ paſcẽs in agris in monte ¶.

Demones. M. autẽ rogabãt illum dicen
tes. Si eijcis nos hinc/ mitte nos in gre
gem poꝛcoꝛũ vt in eos introeamꝰvt L. p
mitteret eis in illos ingredi.⁊ ꝑmiſit illis

Et cõceſſit M. eis ſtati ieſus Et ait M.il
lis ieſus Ite.At illi exeũtes abierunt.⁊ R.

introierũt in poꝛcos Et. M. ecce magno
uUnpetu abiit totus grex ꝑ pꝛeceps. L. in

ſtagnũ Et R.pcipitatꝰ eſtin ¶ Blo.
mare ad duo milia ⁊ ſuffo? Idẽ ẽ hic ſta⸗

catiA. ſunt in mari Et. ο Snũ et mare.
moꝛtui ſunt in aquis. Quod.L. vt vide⸗
runt factũ paſtoꝛes M.qͥ. R.paſcebãt ¶C.

eos fugerüt M. R.L. ⁊venientes nũcia⸗
uerunt M. L. in ciuitatẽ R. ⁊ in agros et
in villas. Lehec omnia M. et de his de⸗

monia habuerãt Etecce tota ciuitas exijt

obuiam ieſu Exierũt L.autẽ videre qð fa

ctum eſt ⁊ cõuenerunt ad ieſum⁊ R.vidẽt

illũ qui a demonio vexabat᷑a quo.L. de⸗

monia exierũt ſedentẽ R.L. ad pedes L.

eius veſtitũ.R.⁊ ſane mẽetis⁊ timuerunt.
Nunciauerũt.L.autẽ illis ⁊ hi qui vide⸗

rant quõ ſanus fact eſſet a legiõeꝛ de poꝛ

cis. R. Etviſo. M. eo rogauerũt.L. M.

KR.eum om̃is multitudo regionis geraʒ3e
noꝛũ.vt M.trãſiret.R.a finibus eoꝛum?z

A. deſcenderet ab ipᷣis quia magno timo

re tenebãtur. Apſe autẽ aſcendẽs in nauĩ
reuerſus eſt Cumq;.L. R.aſcenderet na⸗/

uim cepit illuʒ depᷣcari qui a demoniove⸗
xatus fuerat vt eſſet cum ülo Jeſus auteʒ
non admiſit eum ſed ait illi. Nade⁊ redi
in domũ tuam ad tuos⁊ nũcia ill quan
ta tibi dominꝰ fecerit⁊ miſertus.R.ſit tui
Et.L. abijt pervniuerſam ciuitatem. Et
R.cepit.L.pꝛedicare in decapoli.R.quã
ta ſibi feciſſet Jeſus Et. R.om̃es mirabã⸗
tur. Et cum aſcẽdiſſet Jeſus in nauim et

rurſum trans fretum cõuenit turba mul/

ta ad eum ⁊ eratcirca mare Factum L. eſt
gutem cum rediſſet ieſus trans fretum ex⸗
cepit illũ turba. Erant enim omnes ex⸗
pectantes eum. .
De parolutſcaſe a ſci⸗T.r
(Mapitulum/ xxxvij..
T. M. aſcendẽs in nauiculã trãſ
fretauit ⁊ venit in ciuitatẽ ſuam ⁊

NAiterũ. Riintrauit in capharnaum

Me
lten
liar
e1.
Men
W
eſis
unneig.
emage
8. Din
Blo.
ihieſie
da mare,
ſbirl.
wrnüͤin
ngoser
hiocde
iinsecnt
oead

Re

Aodesl
ünvonn
hioninis
Niendene⸗
i1
niogerhze
georum
Wotimo⸗
SSintant
dad
emodiove
usame
derte
dac
mos Nin
Cum
NCle
Tofeenin
isinn
venttwten
anl
msfennt
nimonnuf

dichi
nN,
naniui
cinuti
napn

publicani? peccatoꝛes veniẽtes diſcũbe⸗
bant cũ Jeſu⁊ diſcipulis eiꝰ.Erãt.R.ent

1

poſt dies octo Factũ. L.eſt autẽ vna die⸗
rũt ipſe ſedebat docens ⁊.R.auditũ eſt ꝙ

in domo eſſet ⁊ ↄuenerũt multi itavt non

caperẽt neq; ad ianuã ⁊ loquebat᷑ eis ver⸗

bum. Et erant phariſei ſedentes⁊ leg do

ctoꝛes qui venerãt ex om̃i caſtello galilee
et iudee ⁊ hirm. Et virtꝰ domini erat ad
ſanandũ eos.Et. M.ecce offerebãt para
liticum iacentẽ in lecto qui Ria quatuoꝛ

poꝛtabat᷑ Et.LQ.querebãt eũ inferreꝛ po⸗

nere ante eũ ⁊ nõ inueniẽtes qua parte eũ
inferrẽt pꝛe turba Aſcenderũt ſuꝑ tectum
⁊. R.nudauerũt tectũvbi eratz patefacien

tes ſubmiſerũt. ¶. R. eum in lecto in me⸗

diũ ante Jeſum Videns. M. R. autẽ Je⸗
ſus fidem illoꝛũ dixit ꝑalitico. Fili homo
LD. cofide remittũtur. L. M. R. tibi
peccata tua Et Lceperũt cogitare ſcribe
et phariſei dicẽtes intra ſe. W. Quis. ¶
eſt hic qͥ loqtur blaſphemias. M. Rꝛ qͥs
põt dimittere peccata niſi ſolꝰdeus: Vt

autẽ cognouit Jeſus in ſpũ.R.ſctõ cogi⸗

tatões. . M.coꝛũ Rñdens.L. dixit ad
illos. VUt.L. M. R. quid cogitatis mala
M. in coꝛdibꝰveſtris?: Quid eſt facilius
dicere ꝑalitico.R.dimittũtur tibi peccata
tua. An dicere ſurge tolle grabatũ. R. tuũ
⁊ ambula. Vt autẽ ſciatis quoniã filiꝰho
minis habet ptãteʒ in terra dimitted ipec

cata. Ait ꝑalitico. ibi.L. R. dico ſurge

tolle lectũ tuum et vade in domũ tuã.Et

L.cõfeſtim coꝛã illis ſurgẽs tulit lectum

ſuũ in quo iacebat ⁊ abijt in domũ ſuam.
Et ſtupoꝛ appꝛehẽdit om̃es?⁊ magnifica⸗
bãt deũ gloꝛificauerũt. O. qͥ dedit pote
ſtatẽ taleʒ hoĩbus et.L.repleti ſunt timo

le magno dicentes qꝛ vidimꝰmirabilia.⁊

R.· nunqj ſic vidimus. 2ðð
De cõuiuio in domo mathei M.ix. R.ij

Ev, ([Zapitulum xxxij.

— —

ſt diſcũbente eo in domo ſua ecce multi

multi qui ſeqbant᷑eum Et. M.videntes
phariſei.R.⁊ ſcribe qꝛ mãducaret cũ pu⸗
blicanis ⁊ peccatoꝛibw murmurabant.¶.

dicẽétes ad diſciplos eius. Quare.R. °ι
cũ publicanis ⁊ peccatoꝛib manducatet
catis ⁊ bibitis: Et rũdens ieſus ait illis.
Hion.Liegent.R.M:qui ſani ſunt me?

Ecit .autẽ ei conuiuiũ magnũ K
euii domo ſua. M. Et factũ.R

Bnum ex quatuo:

dico ſed qͥ male babẽt Eũtes M. autẽ di⸗
ſcite quid eſt: qꝛ miſericoꝛdiã volo? nõ ſa
enĩ. R.veni vocare iu⸗
ſtos ſed pctõꝛes ad peniten tiã.L. Et. R.
erãt diſcipuli io hãnis ⁊ phariſei ieiunan
tes Tunc. M.acceſſerũt ad eũ dicentes.
Quare nos⁊ phariſei ieiunã ?freqnter Et

L.obſecratõem faciũt diſcipuli ioßis ſi⸗

milrꝛ phariſei eoꝛũ/tui aut edũt ⁊ bibũt
⁊ nõ. M.ieinnãt. R. Et. M. ait illis Je⸗/
ſus. Nunqͥd pñt filij ſponſi? n uptiarum
R.qᷓ;diu cũ illis eſt ſpõſus ieiunareꝛ luge
re? D. R. Quãto. LM. Rithe habent

ſecũ ſponſum nõ pñt ieiunare. Veniet ãt

dies quãdo auferetab eis ſpõſus ⁊ tũcie⸗
iunabũt in dieb illis. Dicebat. L.autẽ ⁊

ſumnilitudinẽ ad illos. OQnia nemo ↄmiſ⸗

ſurã aveſtimẽto nouo mittit in veſtimẽtũ
yetus Nemo. Reni aſſumentũ panni mu
dis aſſuit veſtimẽto veteri. Alioqͥn affert

ſupplemẽtũ nouũ aveteri Tollit. M.eni

plenitudinẽ eiꝰaveſtim̃to nouũ.L.rũpit

⁊ peioꝛ HB).⁊ maioꝛ Rſciſſura fit ⁊. ¶ ve

—

teri nõauenit ↄmiſſura a nouo.neq; M.
mittut vinũ nouũ in vtresveteres. Alio⸗

quin rũpunt᷑ vtres ⁊vinũ effundet᷑: vtres
pereũt Sʒ vinũ nouũ ĩ vtres nounos mit
tunt.⁊.· R. mitti dʒ mittẽdũ.¶L. eſt vtvtra
q; cõſeruetur. OEt L. nemo bibes vetꝰ

ſtatim vult nouũ.dicit eni vetꝰ meliꝰ eſt

De ſuſcitatõe filie
rchiſynagogiꝛ d emoꝛoyſſa M. ix. R
bRE M. eo loquẽte Ecce pꝛiceps
v de archiſynagog. R. noie yai
rus cui: ¶L.nomẽ vairꝰ.⁊ ipᷣe pꝛiceps ſina
goge erat Et cecidit ad pedes ihu rogans
eũ Videns R.eũ acceſſit. pcidit R.ad

4

pedes e?⁊ depcabat ei mltũ Et adoꝛabat

filia erat illi fere ãnoꝝ.xij.⁊ hec moꝛiebat᷑

adoꝛabat M.eũ dicẽs Dñe filia mea mõ

deſuncta ẽ ĩ extremis R.e. ſʒ M. veni. R.

ĩpone manũ tuã ſuꝑ eã vt R. ſalua ſit vi⸗
uat Et M. ſurges ihs ſeqbãt᷑ eũ ⁊ diſciplłi

eiꝰ? R. turba mita Et ↄtigit L. dum ireta

turbis ↄpmebat᷑ Et M.ecce mulier q̃ flu⸗

xum ſanguinis patiebatur dnodecim an
nis que R.fuerat multũ ꝑpeſſa cũ medicꝭ

plurib. erogauerat. L. oẽm ſubam ſuã.

Monoteſſeron ſiune

ab vllo potuit curari ſed magis.R. deteri
us habebat. Cuz audiſſet de ieſu venit in
turba retro⁊ tetigit. . R.L. fimbꝛiã ve
ſtimenti ei?ꝰ Dicebat. O. R. autẽ intra ſe
Sitetigero tantũveſtimentũ eius ſalua
ero Et.L. cõfeſtim ſtetit fluxus⁊. R.ſicca
tus eſt fons ſanguinis eius Et ſenſit coꝛ⸗
poꝛe quia ſanata eſſet a plaga Et ieſus ſta
tim agnoſcẽs in ſemetipſo virtutẽ que exi
erat de illo.cõuerſus ad turbam ait Quis
L.meꝛ. R. veſtimenta mea tetigit: Negã
tibus. Lautẽ om̃ibus petret qui cũ illo
erãt dixerũt. Pꝛeceptoꝛ turbe.L. Rete cõ
pꝛimũt ⁊ affligũt.⁊ tu dicis quis me teti
git: Et.L. dixit ieſus.Aliquis me eisi
HNam ⁊ ego noui virtutẽ de me exiſſe.Et.
R.circũſpiciebatvidere eã que hec feciſſʒ
Videns ¶autẽ mulier quia nõ latuit eũ
timens. R.⁊ tremẽs ſciẽs qð factũ eſſʒ in
ſe. Venit⁊ pꝛocidit ante eũ pedes.L. eiꝰ
⁊ ob quã cauſaʒ tetigerat eũ indicauit co⸗
ram om̃i populo ⁊ quẽadmodũ confeſti
ſanata ſit. At. M. ieſus cõuerſus ⁊ vidẽs
eam dixit. Cõfide filia fides tua te ſaluuʒ
fecit. Vade.L. R.in pace ⁊ eſto.R.ſana a
plaga tua.Et ſalua M. facta eſt mulier ex
illa hoꝛa.Adhuc. R.eo loquẽte venerunt
nũcij ad archiſynagogã dicẽtes. Quia fi⸗
lia tua moꝛtua eſt qͥd vltravexas magiſtꝝ
Noli.¶Q.vexare illum Teſus audito hoc
verbo rñdit patri puelle.NHoli timere.tan
tũmodo. R. credeet ſalua.L. erit.Et.
cum veniſſet ieſus in domũ pꝛincipis nõ
NM.admiſit quenq; ſe ſequi niſi petrũ⁊ ia
cobũ ⁊ iohannẽ fratrẽ iacobi.Etvidit tu⸗
multũ et flentes⁊ eiulãtes multũ.⁊ tibici⸗
nes M. Flebãt ¶L. autẽ om̃es⁊ plãgebãt
illam.At ille dixit. Nolite flere.qd. R.tur
bamini⁊ ploꝛatis:recedite O.nõ eſt moꝛ
tua puella ſed doꝛmit⁊ deridebãt eum.A¶.
ſcientes ꝙ moꝛtua eſt Apſe. R.vero eiectꝭ
turbis aſſumit patrẽ.R.L.⁊ matrẽ puel
le que.R.ſecũ erãt⁊ ingrediũtur vbi puel
la erat iacens.⁊ manũ puelle tenẽs clama

uit et L. ait.R.iuli Thabitacumi qð eſtin

teurpꝛetatũ. Puella tibi dico ſurge.Et.¶.
reuerſus eſt ſpũs eius ⁊ ſurrexit cõtinuo⁊

R.ambulabat et.L. iuſſit illi dare mdu

care⁊. R.obſtupuerũt ſtupoꝛe magno.¶
parẽtes eius. Quibo pᷣcepit vehemẽter R
ne. ¶L.cui dicerẽt:ꝙ factũ nemo. R.illud
ſciret.Et M.exijt fama hec in vniuerſazʒ
terrã et: Regreſſus inde abijt in patriam

ſuam. Et ſequebant᷑ eũ diſcipuli eius.

BDe duobus cecis

illuminatis ⁊ de muto demoniaco Meix
—apitulumxl.
trãſeunte inde ieſu:ſecuti ſunt
eum duo ceci daman Solus ma
tes ⁊ dicentesmiſerere noſtri theꝰhecnar

E

fuidauid. Cum auteʒ veniſ, at de cccis

ſentdomũ acceſſerũt ad eũ ce Com Aus.

ci. Et dixit eis ieſus Creditis qꝛ hoc poſ

ſum facere vobis: Dicũt ei Utiq; domĩe.

Tunc tetigit oculos eoꝝ dicens.ſᷣm fidẽ
veſtrã fiat vobis.Et aperti ſunt oculi eo⸗
rum. Et cõminatus eſt eis ieſus dicens.
Vigete ne qͥs ſciat. Illi autẽ exeũtes dif⸗
famauerũt illũ per totã terrã illam Egreſ⸗
ſis autẽ illis.ecce obtulerũt illi hoĩem mu
tum habentẽ demoniũ ⁊ eiecto demonio

locutꝰeſt mutus.Et mirate ſunt turbe di⸗

centes.Nunq; apparuit ſic in iſrael Pha
riſei autẽ dicebãt. In pꝛincipe demonio⸗
rum eijcit demonia.··

Deadmiratoe tur⸗

