regulas pꝛimitus inſtitutas.( Eccleſia ñ

habet efficacius medium ad generaleʒ ſui

ipſuis refoꝛmationem/q; ſi ſtatuatur gene
ralium concilioꝛum cõtinuatio/celehbꝛatõ

nem pꝛouincialium nõ omittendo.Ex
plicit. Et attendat benignus lectoꝛ/q; pꝛo
atoꝛ huius ſermonis .cancellarins pari
ſienſis pꝛeſſus nimia tempoꝛis anguſtia/

elſſet faſtidium /ſilentio pꝛeterijt qu

pꝛobationes dictatas nõ appoſuit ad has
conſiderationes/ſed pꝛout in mentẽ ⁊ linꝰ
guam ex recoꝛdatione pꝛeteritoꝛum opu⸗

ſculoꝛum/pꝛeſertim tempoꝛe concilij piſa

ni dum abſeus ab eo legebat pariſius/ in⸗
ſerens materiam hanc quam in tractatulio
quodam ſub.xx.conſiderationuʒ numero
ſcriptam repoſuit/ cuius initium eſt. Ue⸗/

nient autẽ dies cum auferetur ab eis ſpõ⸗

ſus/vbi pꝛedicte conſiderationes/⁊ in psio
poſitione vna coꝛam legatis anglie pergẽæ
tibus ad concilium piſanum tunc pariſiꝰ

habita/pꝛolixioꝛi ſolidioꝛiq;/ maniteſtate

ſunt argumentatione/qui tractatus ⁊ pꝛo⸗
poſitio ꝓdierũt in publicum / vt habeat q;

voluerit fas eſſ.

6. dttrr.
Moplius vero iuxta legationis onus
impoſitum perxpᷣianiſſimum regem
francoꝛum ac vniuerſitatem pᷣclariſſimaz

pariſieñ. pꝛopoſuerat idem cãcellarius pꝰ

verbum de eccleſiaſtica vnitate ſubiunge⸗

re de erroꝛum extirpatione/ſed impeditus

tunc partim amicoꝛuʒ ſuaſione/partim tẽ
poꝛis artatione/ ⁊ vt in pꝛolixitate non in

„

oꝝ ali⸗

qua ſummatim hic ſubiũcta ſunt.(ſR
rificationem dei/patres apoſtolici/patres
gloꝛioſi poſuimus eſſe finem huius conci
lij ſanctoꝛum/quatenus pleni ſunt celum
et terra. O deus magne ⁊ terribilis/gloꝛia

tua/quatenus non iam ambulent in erro/⸗
rum circuitu impij ſuper terram/ſed agno

ſcant.quoniam magna eſt gloꝛia / dicente

ſapiente/ſequi te dominum per ſemitas le

gis tue pacificas/ quoniam pax multa di⸗/

ligentibus legem tuamr.⁊ nõ eſt illis ſcan

dalum / et quia ſi crediteidem ſapienti/ni⸗

Ded ve mũdo a ſcandalis/ve tibi ma⸗
la voluntas/⁊ ideo mala quoniam arrogã
ti ſuperbia gloꝛiam pꝛopꝛiam querens an
teponis eam diuine / nolens ſubici legi ſue
neq; captiuare omnem intellectum in ob⸗

ſequium fidei.hinc hereſes⁊ erroꝛes impij

hinc ſcandaloꝛum turbationes hoꝛride⸗
hinc oꝛdine violato plurima fedaq; confu

ſio / hinc tandeʒ in hoibo ⁊ ex ↄñti ꝑ omnia

que ꝓpter hoĩes fecit deus/ſuboꝛit᷑ frequẽt᷑
nõ gloꝛia dei/nõ pax hoĩb/ſed tetra q̃dam
alteratio/moꝛtificãs ⁊ abiciẽs viuificantẽ
gratie ſpm̃i/⁊ cadaueroſam mõſtroſoꝝ de⸗
fectuũ nõ tam foꝛmã q; defoꝛmitatẽ indu⸗

cens. Deploꝛat hac ꝑuerſiſſimã rerum

V 2

ulcius q;ᷓ reſpicere in mandatis dei·
ol

Bermo eiuſdem

viciſſitudinẽ xpᷣianiſſimꝰfrancoꝝ rex cum

ecckia tota regni ſui /miſeret/dolet/ↄpati/

⁊z ab h̊ ſacroſctõ ↄcilio legitimas ꝓuiſiões
efnagitat.NHNon ↄfundat᷑ pꝛecoꝛ ab expecta
tione ſua / nolite careat pijſſimis deſiderio
rum ſuoꝝ affectiba/ ſed ⁊ patreʒ ſequit᷑ ſna
pꝛoles / regẽ videlicet filia ſua pariſieñ.vni
uerſitas nec tantũ ſequit᷑ ſed pꝛeit humili⸗

tate ſalua/quũq; conſilijs/ nũc exhoꝛtatõni

bus/aliquãdo doctrinis/ſciens ꝙ veritas
cuſtodit regem/ſciens pᷣterea ſe poſitã apo

ſtoli iuſſu vt potens ſit exhoꝛtari in doctri

na ſanaä/⁊ eos qui ↄtradicunt arguere/que

poſuit areſt. oꝑa duo ſapiẽtis. Deniq; ꝑpa/
ta eſt tãq; poſita in lucem eccłie ad ſatifa /
ctionem/om̃i poſcenti rationẽ/de ea quei

ipſa eſt fide / ſpe / vt in omnibe ⁊ ꝑ omnia
gloꝛificet᷑ deus. E nſurrexerunt ecce poſt

gliqua tꝑa plurime doctrine ꝑegrine varie

peſtifere ⁊ dãnate/ obtenebꝛates eccleſiam

per multa xpᷣianitatis membꝛa/ per regna guinis. Terreat anus
bilis qui gloꝛificatur in concilio iuſtoꝝ/qͥ
ſalubꝛiter ⁊ potẽter intonat. Ambulate dia

per pꝛouincias/ꝑ regiones inſignes. Pꝛo

ceſſum eſt ad expellendas hmõi doctrina⸗
rum tetras caligines nunc luce diſputatio

nis doctrinalis ꝑ doctoꝛes ⁊vniuerſitates

nũc flabello iudicialis repꝛobationis per

dyoceſanos ⁊ inq ſitoꝛes heretice pꝛauita⸗
tis / in anglia / in ſcocia/in pꝛaga/in francia
Noõdum tamen vel illuminari vel emẽda⸗

ri ſufficienter inſpeximus/ cecam ⁊ ſtuttaz

impꝛobitatẽ aſſertoꝝ/ſectatoꝝ q; ſuoꝛum/⸗
quin erroꝛ aſſidue ſicut cancer ſerpat/⁊ ali⸗
cubi palamquaſi nudato enſe ꝑ nationes
⁊ populos impꝛudæter erũpat. Pꝛopterea
neceſſe eſt ꝑ ſpledidiſſimã ⁊ inoffuſcabilẽ
hyuiꝰ ſacre concilij lucem pꝛouida celeritate
de remedijs inſtitui/vt qui ſpꝛeuerũt pꝛela
tos ⁊ doctoꝛes diuiſim poſitos tanq; lucer
nas in domo dei reuerant᷑ eos ↄſpiciant ⁊
obediant dũ in vnã hãc eccleſie domũ col
lecti dabũt aüctis ſue robur et pondꝰ/ibũt
in ſplendoꝛe fulgurãtis haſte repbationis
iudicialis: qualem nemo qͥ xpᷣianus vide
vult audebit ↄdemnere. Eſto contemnat

concremationẽ q; ſubicit vt iuſtũ ẽ.
qm̃ charitas ſicut inoipit a ſeet a ſuis/di
ctionis exhibitione ſic in coꝛrectionis ⁊ e⸗
emendatõnis ꝓcuratõne pꝛioꝛẽ habere lo
cũ debet /ne ſubeat illud inpꝛopij ꝓuerbiũ
Medicecura teipᷣm/ Et illud deapli ſnia

Ipe tamen de ↄtemptu ſuo fulgurationeʒ
e
e

qui pꝛedicas non furandũ furaris/non oc

cidendum occidis / non ꝑiurandũ deieras

⁊ ita de reliquis. Hicchꝛiſti an iſſimus rex

nj /ſuaq; ꝑ adoptationẽ dignatiuã chariſ⸗
ſima filia/pariſieñ. vniuerſitas volnerunt

hactenus a regno eta ſuis ꝑuerſa quoꝛũli⸗
er roꝛum ziʒania/mox vt erumpere ſeu ger
minare ſentiebantur/diligẽter oppꝛimi/re

ſecari que nunc falce doctrine/ nunc ſecuri

paſtoꝛalis ſnĩe. Ita tamen vt non ſimul e⸗
radicaretur ⁊ tniticũ.Sunt plurima rei qᷓ;
loquimur documenta/e quiba vnũ/qð no⸗
uitate acritateq; pᷣcellit cenſuimus ĩmediũ
deducere. Ecce patentes regis noſtri litte⸗
ras/quas audire libeat/legi debebat hec lit
tera patens/ cuius initium eſt poſt intitu⸗
lationem Regia maieſtꝗs noſtra De hinc
ſubiungendnm erat. Aucun ſacroſan⸗
ctũ hoc concilium iuſtòꝝ/quatenas in cri
ſtianiſſimo rege noſtro ferueat zelus/ad ea

que fidei ſunt/ abſq; omni pſonaꝝꝶ accepti
one/abſq; reſpectu ꝓpꝛie etiam carnis ⁊ ſa⸗

guinis. Terreat ipᷣe deus magnus et terri⸗

lucem habetis / ſubdit monitionis cauſaʒ

Mie tenebꝛe vos cõpꝛehendant Et quales
oꝛo denſioꝛes fugibilioꝛes hoꝛribilioꝛeſq;

tenebꝛe q; erroꝛum et hereſum circa pꝛima
pᷣceptoꝛum moꝛaliuz pꝛincipia vt ſũt.Nõ

perinrabis/ Hon occides NHon inſidiabe⸗

ris. Zerreat ipos ecciaſticos paſtoꝛes ⁊

doctoꝛes poſitos in luceʒ alioꝝ/ſi non ad

exemplar tam in ſigne atq; ꝑlucidum xpᷣia
niſſimi regis noſtri/non eos illuminet ac⸗

cendat et inflãmet zelus domus dei.Uox

dicentis Clama ne ceſſes et annuncia po⸗
pulo meo peccata ſua. Si mon vrgeat eos

pꝛocedere conſtanti celeritate ad effugatio
nem erroꝛum tenebꝛoſoꝛũ/ ad illumina⸗
tionem errantiũ/neq; enĩ poteſt integra ſa
lubꝛitate/ſine ſecundo pꝛimũ fieri/quoni⸗

am dum impune ꝑtinacia manet in erran
tibus conualeſcant ⁊ ſeuiant erroꝛes neceſ

ſe eſt. (Sed in ipᷣa meditatione mea vi⸗

detur occurrere animalis homo /nõ ſapiẽs

qque dei ſunt / deum nõ inuocans. Illic pꝛe

terea trepidat timoꝛe / vbi nõ eſt timoꝛ ma
gnus/eſt inquit ſuſurratione tremula/ma⸗

gnus credite ⁊ terribilis quem tangũt ⁊ no

tant erroꝛes huiuſmodi pꝛinceps eſt. Ser
mus autem quid ſapiens enunciet. Indi⸗

gnatio pꝛincipis moꝛs/⁊ vir pꝛudens pla

cabit eam/ quid queſo ſi ſeuiat:ſi ſeditio⸗

nes cõcitet:ii bella moueat:ſi ſecũ plimos

— – — αν. W Df⸗⸗2—

ſ
it⸗
n
(obe⸗
trane

tern

(o⸗
pin

tes

roꝛ⸗
rat
tual

mul⸗
poſu
eli⸗

nß⸗
int
lli⸗
ger
re
i
nd
göne
mei
kllire
tbeclt
ntiu
Nehine
oſen
sin
gen
ccepti
Sa
Kw
chope
Nmarn
miscnt,
Eic
p
dhe
Kores
nonad
umppia
ninetac,
do Vor
uncapo⸗
neran
efgn
GAunn
tiunn
fen ohl
nanc,
norznal
nenaß
oſopis
cy⸗
timon
moh
nlin
orn,
619
*Rl
ns

Pꝛopoſitio ex parte regis francie

hos terroꝛibus / hos pmiſſis in erroꝛem ſu
um trahat. Ita vt ſi fieri poteſt mouean⸗

tur etiam electi. Dide ſedulo ac iterum

iterumq; recogita/ ait animalis homo / ne
foꝛtaſſis obinde pꝛeſtetur tam deſiderãtiſ⸗/

ſime iam iamq; in ianuis exiſtenti/paci ec

cleſie/grandis obex /vel totalis diruptio.
Aruero nihil hic tale timẽdũ O ſtrenu⸗
iſſimi pugiles fidei.O potentiſſimi leguʒ

diuinaꝝ defenſoꝛes. Hihil inq; tale timen

duʒ timentibo deũ/et obedientibo iuſſioni/⸗
qua dixit Nolite terreri ab eis qui coꝛpus
occidũt/animã vero occidere non poſſunt
Ia dico vobis hunc timete. timeatur de
⁊ nõ terreat Homo time deũ(ſuadet agu.)

et minantem mũdum vniuerſum ridebis.
Tollatur hec ſuſpicioſa pigri foꝛmidatio/
dicentis leo eſt in via/deuoꝛandus ſum qꝛ

ꝓfecto magna ⁊vnica ſecuritas eſt nil time
repꝛeter deum. Cuius hec iuſſio eſt. Vſq;
ad moꝛtem certa ꝓ iuſticia/⁊ iterum. Eſto
fidelis vſq; ad moꝛtem/⁊ ſimilia. ¶ Potu
eramus rem hãc in longius deducere/ꝓ q̃
interim ſatis ſint bꝛeues et paucule cõſide
rationes/quaſi tottidem radij moꝛalis/lu
minoſeq; veritatis. Pꝛouidendũ eſt he
reticali deuiationi demoni ꝑ eccleſiaſtica
membꝛa ſerpenti/non minus celeriter ⁊ ef

ficaciter q; ſciſmati ſuꝑ cõtendentia de pa⸗/

patu. Eccleſia quippe magis in fide q; in
ſecũdario capite fundata eſt. Psonäicn
dum eſt conſtantius ꝑ hoc ſacrum cõciliũ
ad extirpationem erroꝝ/emẽdationẽ errã⸗
tium qᷓnto qui errant plures ſunt/ potenti⸗
oꝛes et maioꝛes. x ſi quis dixerit ꝙ bella
ſuſcitabunt/diffamat eos nimis/neq; ei le

niter credi debʒ. ¶ Pꝛouidendũ ẽ ad emẽ
dationem err mhtiũ/ p eos qui ſe dicũt ami⸗
cos eoꝝ vigilantioꝛi ſolicitudine q; perex

traneos ceteris paribo.(Pꝛeſtantes ſcien
ter impedimentũ ne errantes reſipiſcant/⁊

coꝛde credant ad iuſticiam/⁊ oꝛe faciãt cõ⸗

feſſionem ad ſalutẽ/habendi ſũt hoſtes ca⸗
pitales errantiũ ⁊ ſalutis eoꝝ. (Pꝛeſtan⸗

tes ſcienter impedimẽtum ne tollantur er⸗

roꝛes/⁊ errantes coꝛrigantur /reddituri ſũt
rationem de damnis omnibus tam ſpiri⸗

tualibus/q; tempoꝛalibus que obindeꝑ⸗

uenerunt aut venient⸗ — io ſeu diſſi
mulatio pꝛeſtantium impedimentũ nedũ
poſitine ſed pꝛiuatiue vel omiſſiue/directe
vel indirecte/ per cantelas hũanas/ ne tol⸗

lantur erroꝛes.cauſat ſuſpitionem de fau⸗

toꝛia heretice pꝛauitatis/quãdoq; leuem/
quãdoq; vehementem/quãdoq; cõuincen

tem iuxta varietatem obligationum.(¶ Jn

excuſabilioꝛ ⁊ aliquãdo pernicioſioꝛ eſt er
roꝛ in pꝛincipijs legis naturalis / ſicut ſüt
pꝛecepta decalogi/ſᷣm planum ⁊ vſitatum
intellectum verboꝛum apud omnes vten/
tes ratione/ q; ſit erroꝛ in articulis fidei/qͥ

ſunt ſupꝛa nature facultatem. Et in agibi⸗

libus q; ſpeculabilibo. (¶ Conditionalis
pꝛoteſtatio vel confeſſio/nõ ſufficitad pur
gationem legitimam / ſuper publicatione
vel defenſione vel auoatione erroꝛuʒ/quo
rum oppoſitas veritates teneturerrans ex

plicita fide tenere.¶ Diffamatus publice

⁊ notoꝛie/ſuper publicatione aut defenſio
ne erroꝛum contrarioꝛũ recte fidei ⁊ moꝛi⸗
bus tenetur ſeipᷣm purgare/ ſi poteſt coꝛaʒ
iudice legitimo etiam nemine eum perſo⸗
naliter accuſante/ tenetur eni ſeruare famã
pꝛopꝛiam/⁊ ab alijs ſcãdala pꝛeſtita remo

uere. Warregnoꝛnmn per xpᷣianitatẽ vix
oteſt efficacius ⁊ diuinius pꝛocurari q; ꝑ
egitimam extirpationem erroꝛum/⁊ coꝛre

ctionem errantium. ¶ Querere pꝛouiſio⸗
nem ſuper extirpatione erroꝛum / et coꝛre⸗

ptione errantium non eſt impedire pꝛoſe⸗
cutionem vnionis eccleſie/ ſed eſt eam iu⸗
uare ⁊ accelerare multis attentis.ita vt ve⸗
rum ſit/q opoꝛtet vnum facere/⁊ aliud nõ
obmittere. Explicit .r
Bequitur pꝛopoſi/
tio facta coꝛam concilio generali Conſtañ
ex parte regis francie per eximiũ ſacre theo
logie pꝛofeſſoꝛem/dominũ Cancellarium
pariſieñ. Anno dñi. M.cccc. xvi.die qͥnta

maij. Rñſiua ad quãdam ꝓpoſitionẽ exꝑ⸗

tedñi Burgungie per epiſcopũ Ateraba⸗
tenſem pꝛius videlicet ſecunda dicti men⸗
ſs factam. “

ni pᷣclariſſimi/deo inſuper ama⸗

joctiſſimi atq; ſapientes. Deus qui gloꝛi
ficatur in concilio ſanctoꝛũ magnus ⁊ ter⸗
ribilis mihi locuturo.ĩmo nobis humilib
ambaſiatoꝛibus xpᷣianiſſimi francoꝛuʒ re⸗

gis / pꝛo parte ſua ⁊ veritatis catholice de⸗

fenſione locuturis/coꝛam hoc ſacroſancto
rum concilio / in ſpiritu pacis et lenitatis
congregato / in quo gloꝛificatur deus.exo⸗
randus eſt in pꝛimis/ac ſibi dicendũ cum
eetlin cene

Euerendiſſimi patres ac domi

biles egregij ac ſpectabues vi

12

—

8Poꝛopoſitio facta

pꝛopheta.Deus iudiciũ tuũ regi da. Accõ
modũ ſatis eſt quod ſequitur / ⁊ iuſticiam
tuam filio regis. Juſte quidem ſic expoſci
mus.rite ſic exoꝛdimur.quoniam dicente
cgodem ꝓpha. Honoꝛ regis indiciũ diligit.
Oue ratio: Nimirũ quia conſtitut eſt rex
a deo iudex oĩm in vindictã malefactoꝛuʒ/
laudem vero bonoꝛuz/ neq; eniĩ ſine cauſa

gladium poꝛtat.Confitet᷑ hoc ipᷣm pia gra

taq; recognitione/idem rex ſuis patentib⸗
literis pꝛout infra docebimꝰ. Sed ve mũ⸗/
do a ſcandalis/ve calũniantibus xpᷣianiſſi
mum regem ſuperbis/ita vt exclamare fas
habeat tam apud deum qᷓ; apud hoc con⸗
cilium dei nutu congregatũ.Yeci iudiciuzʒ
⁊ iuſticiam ne tradas me calüniantibo me.
Et illud quod ſequitur. Suſcipe ſeruum
tuum in bonum/non calũnientur me ſuꝑ⸗
bi.Eta quibus oꝛo calũniantibus querit
rex eripi/quales ſunt iſte calũnie. Dicemꝰ
pauca pꝛo re tanta.vt pꝛotinus ad rem ve
niamus quã exponere atq; deſfendere miſſi
ſumus nos humiles ⁊ deuoti eiuſdẽ regis
ambaſiatoꝛes.Ecce calũnia dicentiũ etiaʒx
in hoc concilio/quam auribus his accepi
Ouid queritis: Rex veſter nõ fecit iudiciũ
et iuſticiã ſuꝑ nece luctuoſiſſima vnici fra⸗
tris ſui/quaʒ vel diſſimulauit vel indulſit.
QLQalũniantur ex aduerſo plurimi dicentes
Rexvtiq; iuſtificationẽ moꝛtis illius non
iuſte damnari fecit vel ꝑmiſit.quã moꝛteʒ
nõ repꝛobare/ſed appꝛobare debuerat.au⸗
ditis calũnigs quaquauerſum dextroꝛſum
⁊à ſiniſtroꝛſum/quas quomõ diſſoluemus
Attendite patres oꝛthodoxi.Allegatũ nu⸗
per hic audiſtis.⁊ ĩ epiſtola dominice cur⸗
rentis ſcriptum eſt. Sequamini inquitve
ſtigia eius/qui peccatum non fecit.⁊ bic ẽ
chꝛiſtus ieſus quem inuenimus pꝛopꝛias
iniurias equanimiter indulſiſſe/ qui cum
malediceretur ſicut ſubdit petrus non ma
lecicebat cum pateretur non cõminabat᷑.
Toſum vero patris ſui dei/diuineq; legis
ſu

ſue contumelias acriter repuliſſe legimus
ſemper. adeo ꝙ referente Marco dictü eſt

qpdͤdog de eo pꝛopter feruoꝛem defendẽ⸗
de legis dei/quoniã ĩ furoꝛẽ verſus ẽ.No⸗
tat iſta Chꝛyf ſuꝑ illud mat. Vade retro
ſathanas / ybi nos inculpat qui mites ĩ in⸗
iurijs dei ſumus/acres vero et implacabi⸗
les imo crudeles in noſtris vindicãdis in⸗
unenimur. Non ſic moyſes qui manſuetiſ⸗
ſimus exiſtens omniuʒ qui erant in terra⸗

———DU‧

mira ſcueritate pꝛeuaricatoꝛes legis dini⸗

ne vindicare curauit. Rex igitur xpᷣianiſſi⸗
mus ⁊ vere manſuetiſſimus atq; totꝰ ama⸗

bilis / ſequẽdo veſtigia eius qui peccatum
non fecit/ pꝛonus fuit ac indulgentiſſimꝰ
in perſonalibus iniurijs / ſicut ⁊ fuerat ipᷣe
frater ſuus quo iubente nemo vnq; vita p
uatus eſt. Recogitat ideʒ rex velut ad ſedi
ctum/ ꝙ reges iſrahel clementes ſunt. Ex

illund Salomonis. Miſericoꝛdia ⁊ veri⸗
tas cuſtodiunt regem/⁊ clementia roboꝛa⸗
tur thronus eius. Quãobꝛem ſicut tradit

in his patentibus lr̃is miſericoꝛdia in eo
ſupexaltauit iudiciũ.dum de fratris aman
tiſſimi nece vindictam nõ accepit.Atuero
dum ad iniurias diuine legis ac fidei/ duʒ
in adulterationẽ ſacrilegã verbi dei pꝛoceſ
ſum eſt. ipᷣe nulla ratione potuit hactenus

induci/vt diſſimulanter eas ferret. appꝛo⸗

bando iuſtificationẽ ſceleratã hereticalem
⁊ impiam buius execrande necis. Tenuit
miſericoꝛdiã in pꝛimo.veritatem in altero
cuſtodiuit. Kaie patres ↄſcripti me

moꝛiter quẽadmodum collaudauit. gra-

tias egit ipᷣe rex / huic ſacro concilio.ꝙ bãc
aſſertionem Quibus tyrannis ⁊c̃.damna⸗
uerat vt hereticaʒ.Que quidem aſſertio ſi⸗
cut referunt pꝛedicte litere inuenta eſt exte
ſtimonio fide digno /ſuſficienter contineri
in damnata /ꝓpoſitione defuncti Ma. Jo⸗
parui/qui iuſtificare moꝛtem hanc nititur
bhoꝛribilem. Et ecce teſtimoniũ.xvi.magi⸗
ſtroꝛum in theologia in his literis quales
ſunt apud iudices. Lectura vero tam iſta⸗
rum q; aliarũ literarũ atq; ſcedularum pla

ceat vt reſeruetur in finem / ne fiat interim
noſtra veluti cicatcoſa narratio. ao

licet habeat paruitas mea/oc loco patres
celeberrimi/ grandem ⁊ multam aduerſus
calũniantes mereſpondendi materiam ni
hilominus pudet me ⁊ pudere debet qͥ ſuʒ
puluis ⁊ cinis.ſi non ad imitationem xpᷣi
capitis noſtri.ſi non exemplo xpᷣianiſſimi
regis vt pꝛefertu

celo ſonantem libens accipio / ſi nõ inquã
nunc agam diſſimulanter circa pꝛopꝛias ĩ

iurias/quatenus illas dei ac fidei moꝛoſi⸗

us.⁊ eo efficacius quo patientius/poſſim

pꝛoſequi.Decreui pꝛeterea nõ inſiſterecir

ca relationem eoꝛum que iunt in facto.de
quibus conſtare poterit ⁊ poteſt/quis ve⸗
ra vel falſa dixerit in pꝛoſpectu tam ſacri

1 tur. ſi non ad publicam hu⸗
ius ſacri concilij iuſſionem.quãq; velute

1.,
veri
born
raat
ineo
man
Muer.
alde
ſproct
Tenus
ppꝛo⸗
Alen
Gmun

nan
Nhin

nngn
gbi
Anſ
Udge
Mne
J
nituar
magi⸗
goles
am
Won

Kin
lohens
nuemni
ðZ

.

Ert

concilij. Nam conari oĩa falſa reuellere.et

moꝛdentes remoꝛdere. cõtentio potius ca⸗
nina eſt. muliebꝛis pcax ⁊ indigna/q; gra⸗
nitas x piana. pᷣus iam dixi ⁊ repeto / cuʒ
malediceret᷑ nõ maledicebat/cũ pateret᷑ nõ
ↄminabat᷑. vbi ſatis qͥd ſequamur admo⸗
nuit Legi qͥ dixit ba iniq̊ꝝ pᷣualuer̃t ſuꝑ
nos. Seq tur fructus.et impietatiba nr̃is.
tu ꝓpiciaberis. fruct' plane ſalubꝛis vber
rimus. Fuit ni falloꝛ rer dauid cuiꝰhecver
ba ſunt qui cũ maledicereta ſemex dixit ad
abiſay nolentẽ eü cõfodere Dimute vrma
ledicat mihi ſi foꝛte reddat mihidũs bonũ
maledictione hodierna.Poꝛro ſi quẽ v⸗

5 —

is ↄſtringam / puſillũ vel magnũ / neq; eĩ

gloꝛioꝛ me ꝑfectũ eſſe qualẽ iacobus loqᷣt᷑

dicens. qui verbo non offendit hic ꝑfectuſ

eſt vir. veniaz ſupplex peto. Deniq; quali

zelo vel intentione materiã hãc fidei / caſtiſ

ſima mentis integritate tractandã ꝓſecut
vſq; modo fueriʒ / ſcis o coꝛdiũ deus inſpe
ctoꝛ/teſtimoniũ mihi ꝑhibente ↄſcientia/
ꝙ; nihil mihi oſcius ſũ aliud intendiſſe pᷣn
cipaliter deliberato ⁊ recollecto iu ſe alo ni
ſi dilectionem ⁊ emendationẽ hominũ /cũ
o dio et extirpatione vitioꝝ c erroꝝ. etiam
vſq; ad certa diſcrimia coꝛpꝑis et vite. Hoc

odiũ habebat qͥ dixit / Perfecto odio ode⸗/
ram illos Gloſa ꝑfectũ odiũ eſt diligere na

turã vel ꝑſonã.culpã odiſſe. Sed quid ſe⸗
quit᷑inimici focti ſunt mihi ꝓpterea ſi tale
mihi ↄtigerit ãmirari nõ debeo. Vetus ei

⁊ tritũvulgo ꝓuerbiũ eſt Veritas odiũpa.
rit O eiſi nihil mihi ↄſcius ſum.nihilomi

nus ꝓclamo tremẽs ⁊ pauidus cũ aplo / ꝙ
non in hoc iuſtificatus ſum. Nam qui me
iudicat dñs eſt.dominus ille magnus⁊ ter
ribilis. aniècuius tribunal ſtabimus oẽs
Illic aꝑte videbitur quo quis ʒelo qua ſin
ceritate ⁊ ſimplicitate/fidem ac legem ſuaʒ
ſeruauerit / defenderit/ p eadeʒ certauerit.
Felix qui tũc dicere poterit ex vo coꝛde Fe⸗/

ci iudiciũ ⁊ iuſticiã..Felix qui imitatus fu
erit modo quo pᷣdiximus xpᷣm/ꝓpꝛias tole

lerando ⁊ diuinas abſq; vlla miſerationeĩ

iurias pſequendo. Felix deniq; cui ꝓ ʒelo

domus dei dici potuerit. Iſte ſanctus pꝛo
lege dei ſui certauit vſq; moꝛtem. et a ver⸗

bis impioꝝ non timuit.fundatus eni erat
ſupꝛa firmã petrã. Nis itaq; pꝛelocutis

liberatus videoꝛ ab oneroſiſſima inutili⁊

foꝛte ꝓbꝛoſa ↄtentione/reſpondendi pun

ctualiter vel articulatim ad omnia que ſũt

qua ſic

in facto circa pꝛoceſſi um Reuerendi patrio

epiſcopi pariſieñ.et inquiſitoꝛes heretice

pꝛauitatis in toto regno francie/ Qui pꝛo
ceſſus ſi ſit in hac ciuitate Conſtañ.poſtu⸗
lamus atq; requirimus ꝙ ponatur in ma⸗

nibus concilij conſtanter affirmo ſalua cu

iuſcunq; reuerentia et honoꝛe/ ꝙ aliter pꝛi
die multa dicebantur q; habeat in ſe verui
ꝓceſſus.qualem autenticatum ſperamus
in bꝛeui recipere. Pꝛoinde quo ad pꝛoceſ⸗

ſus alios hic habitos/intendimus dũ po/
ſtulatos iudices habuerimus/copiam pe⸗

tere/ac deinde pꝛocedere:et cauſam inſtru⸗
ere ꝓ parte chꝛiſtianiſſimi regis/ pꝛout ra⸗
tionis oꝛdo poſtulabit/⁊ cũ oĩm debita ce⸗
leritate. qꝛ pꝛocraſtinatõnes nõ querimus
ſed quod iuſtũ eſt querimusiuſte fieri/ qoᷣ
iuſtuʒ eſt inquit lex iuſte exequeris Credi⸗
teꝙ talis obinde fuit ad deum depꝛecatio
pꝛemiſſa. Deus iudiciũ tuum regi da. Ve
rum ſubmiſimus ex perſona regis eiunſdeʒ
Feci iudicium iuſticiam/non tradas me
calumniantibus me. Illis itidem addidi/

mus. Redime mea calumnijs hominum /
vät cuſtodiam mandatatua. DSuperſũüt
itaq; plurimi ſecundaʒ fouentes calumni⸗

am / vlinterim de pꝛima ſueamus / cuius i⸗
pugnatio litteris iſtis inſeritur. Hec eſt ca
kuonia ſicut audiuit cetus iſte ſanctiſſimꝰ
q; pꝛopoſitionem defendentem Ma. Jo.
parui/ et aſſertiones nouem excerptas ab
ipſa/ rex idem chꝛiſtianiſſimus nõ recte dã
nari ꝑ oꝛdinarios indices fidei fecit/ ꝑmi⸗

ſit vel appꝛobauit. Que qftidem pꝛopoſi⸗

tio iuſtificare nititnr moꝛteʒ fratris ſui /iu
bente domino duce burgungie per alios ĩ
ffictam Qua ſuper re conqueritur ipſerex
in his patentibus litteris. Leſtoꝛ attamẽ
deum in pꝛimis / me non leto ea ſed meſto
oꝛe recitaturũ que continent /niſi ꝙ ita fie⸗

ri defenſio cauſe regis.ĩmo catholice veri /

tatis et fidei nunc umpellit. Pꝛoteſtoꝛ igit̃
q non ad iniuriam cuiuſcũq;/ n ou in cau⸗
ſam criminalem vel perſonalem recenſebo
vnam pꝛeſentium litterarum particulam/
habetur ex perſana regis / ſubinge
inquit. Quid iniuſtius iuſtificationecri/

minis: ⁊ talis criminis / in quo quid laude

mus quid remuneremus perpendite. Hũ/
quid auctoꝛeʒ laudabimus.ſed in eo defu⸗
it iudicialis autoꝛitas. et regiam noſtram

ſ pernens/ inualidamq; pꝛedicans/et eno?-z
miter ledens / vſurpauit. tot abutens gene
VvVy

—

—

S

Peꝛopoſitio facta

ſicijs / tot neceſſitudinibus / quibus maie⸗
ſtati noſtre etiam ipſo iactante tenetur ob⸗
noxius. HNũquid miniſtros laudabimus:

Sed eoꝛum impietate pꝛoditione vecoꝛ⸗
dia crudelitate ſeuicia cupiditate nihil ex⸗

ecrabilius fedius tetrius excogitari poteſt
uquid facti modum laudabimus: Sed
hic per pꝛemeditatas diu inſidias/per cõ⸗
federationem plurium/per ſimulationes
blandas/ per mille amiciciarum ſigna fal⸗
lacia/ ad ſubitum fraterni regijq; ſangui⸗
nis exitium/tanq; de beſtia pꝛoceſſum eſt.
⁊ hoc hoꝛa tenebꝛarum / ⁊ in tali ciuitate/⸗
vbi ſecuritas/plebeis etiam ⁊ aduenis eſſe
debuerat. Nũquid operis rationem ⁊ cau⸗
ſas laudabimus: At nihil ibi pꝛobabile
pꝛius/ nihil poſterius inductum eſt pꝛo te
ſtimonio/ꝙ tali notoꝛie conſtet qualeʒ ßm
leges diuinas et ciuiles eſſe neceſſe eſt vbi
viliſſimus etiam homo rite vita pꝛiuatur.
Oualis nempe lex non pꝛemonitum/non
auditum/non conuictum/ moꝛte damna⸗
uerit ſicut ait nicodemus.ſicut ⁊a feſto no
tatum eſt. Nunquid tandem facinoꝛis hu
ius euenium laudabimus/⁊ remuneratio
ne dotabimꝰ⸗ Sed obinde ffoꝛentiſſimu
iſtud pꝛidem regnum noſtrum/iam per ſe
ptennium tot calamitatibus infandis at⸗
tritum eſt/tm̃ in eo ſanguinis humani fu⸗
ſum fuit/ vt eſtimationem omnem effugi⸗
at. ¶ Hic plane eſt verus caſus/patres eqͥſ
ſimi atq; ſapientiſſimi/hiceſt caſus cũ acu
to / bꝛeuis ſed valide repꝛobatõis / telo po⸗
ſitus autentice. Quo cognito quid adhuc
egemus teſtibus/quid ambagibus verbo
rum:quid circũitionibus friuolis euaſio⸗
num fruſtra niti neceſſe eſt. vbi moꝛtẽ hãc
comitate ſunt leſa maieſtas regia.aſſiſino
rum crudelitas impia. iuramentoꝛuʒ vio⸗
latio fallax ⁊ blanda.legum omnium dini⸗
ne naturalis ⁊ humane pꝛeuaricatio noto
ria.deniq; regni totius infanda calamitas
et feda. Nihilominus o moꝛes,. o tempo
ma: ſunt etiam in hoc ſacro concilio/qui ta⸗

les circũſtantia rum notas vel non aduer

tentes / vel neſcientes / vel diſſimulãtes (ne
gari quippe non poſſunt) calumnias ſirue
re non ceſſant aduerſus damnationem re⸗
pꝛobiſſime iuſtificationis huius latam.
Pꝛima calumnia. lumniant᷑ ali⸗
m pꝛimo dicentes aſſertiones iſtas aſſer
toꝛe caruiſſe.nec ex conſequenti veniũt iu⸗

dicio fidei repꝛobande. Sed reſpondemꝰ
pꝛimo/ꝙ in erroꝛuʒ damnatione nõ opoꝛ
tet aſſerioꝛem dari. vbi notoꝛium eſtet pa⸗
tens ſcandalum ex doctrina tali. Et vtinã
nec haberet nec babuiſſent huiuſmodi aſ⸗
lertiones aſſertoꝛeʒ.ſed habuiſſe pꝛoceſſus
indicat/⁊ nunc plurimos habere in hocſa
co concilio aduerſam non pudet partem

gloꝛiari.A qua factum eſt vt a loco hoc ſã⸗

cto ⁊ celebꝛi/vnde veritatis elucidatio ſpe⸗

rabatur inde pꝛochdoloꝛ falſitatis tenebꝛe

depꝛeſſioꝛes per populum chꝛiſtianum re
ſperſe ſint. Dedit occaſionem decretũ pub
licationis votoꝛum ſeu deliberationũ / pꝛi⸗
uſq; examinarentur inter magiſtros/⁊ con
ſerrentur ad inuicem cauſe⸗ rationesq; di⸗
cendi. Quibus aſpectis et libꝛati pars
aduerſa nihil pꝛobabilitatis/ nibil ſolidi
fundamenti.nullum deniq; robur aucto⸗

ritatis comperta fuiſſet habuiſſe. Et. hoc

perſpicue videbitur domino pꝛopicio.ſed
egre ferimus ꝙ nõ citius atq; pꝛius. Se

cunda calumnia. ¶ Calumniantur alij ſe

cundo ꝙ aſſertiones iſte ſunt infideliter et
perperam/pꝛefato magiſtro Johanni par

ui per einulos attribute. Monſtrant beli⸗

tere regis contrarium.quod monſtrabitur
in pꝛoceſſu.ex ipſa pꝛopoſitionis inſpeciõ
ne liquefit quam hic examinãdam ⁊ dam⸗
nandam iudicialiter offerimus. Hec illa
eſt vel ſimilis / quam in camera ſua ſe pꝛe⸗

ſente partim pꝛonunciauit. partim pꝛonũ

ciari fecit/ multis ranſcribentibus idem

Johannes parui. que ⁊ poſtmodum ꝑ ex⸗
emplaria multa venditioni pnblice fniter

poſita. Veritas eſt nec negamus/ꝙ de cõ⸗

cluſione finali pꝛopoſitionis iſtius ſcele⸗
atiſſime. que concluſio eſt domini ducis
Burgungle / ſicut aſſeruit ſepe et loquitur

ſingulariter de ipſo ꝙ in nullo culpari de⸗
bet dum fecit interfici ducem Aurelianen:
ſumpte ſunt quinq; ſex ſeptem aſſertiones
non pꝛoꝛſus dolo malo vel ad veritatis im
mutationẽ.ſed vt honoꝛ ipſius ducis bur⸗
gundie quantũ fieri potuerat/celando no⸗
men eius ſeruaretur. Qualeẽ igitur ea que

in obſequium facta ſunt/in maleficium re

toꝛquere: Poꝛro non ſecus euenit in hoc
concilio dum aſſertiones abſq; aſſerentis
nomine nunciate ſunt/quod verſum vidi⸗

mus in grande pꝛeiudicium cauſe fideiet·
catholice veritatisquia non ita potuitins

2=òͦJ-è

iſtie
ague
cali
nia

aſſen

lis/
ſaci
lelo⸗

— — — ðð
— „ — —
= E ☛ ◻

Aauctoꝛ vel non auctoꝛ extiterit.

Er parte regis francie

telligentia dictoꝛum ex cauſis aſſumi dicẽ⸗
di.(¶ Tertia calumnia. Weauunr alio⸗
rum calumnia tertia idem dicentiuʒ quod
pꝛioꝛes/ſed ex alio capite. Contendũt enĩ
magiſtrum Johannem parui veritates o⸗

cto pꝛo ſua maioꝛe poſuiſſe.que ab ipᷣis aſ

ſertionibus plurimum ſunt diſſimiles. At

uero calumnia talis non releuat in aliquo

ſed aggrauat.et gladio pꝛopꝛio facientem
iugulat. Pꝛimo quoniam pꝛetenſe verita⸗
tes iſte quedam reperiuntur in fide et mo⸗
ribo erronee/ vt tertia quarta ſexta ⁊ ſeptia.
Alie / vel falle / vel iniurioſe/ ſcandaloſe et

piarum aurium offenſiue/imo et ſacrilege

ſi examinatio debita fiat.: Fatemur pꝛoin⸗

de aſſertiones iſtas nouem non eſſe totali

ter extractas ex pꝛetenſis octo veritatibus
quia ex concluſione pꝛincipali tres vt pꝛe
mittitur ſumpte ſunt.reliquas vero cũ plu
ribus alijs continent articuli quatuoꝛ hac
illac ſparſim inducti pꝛo maioꝛe cum ſuis
pꝛobationibus. Quis pꝛeterea neſcit po⸗
tuiſſe pꝛopoſitiones plures et varias /ſcri⸗
ptas fuiſſe pꝛo eadem concluſione inſtifi⸗
candaſimo et ſic actum eſſe bis aut ter foꝛ⸗
ſitan inuenietur teſtimonio ſide digno.

it autem vna variationis occaſio/pꝛo⸗

poſitio facta pariſius in caſtro lupare pꝛo
arte domine tũcduciſſe Aureliañ.ad im⸗

bagnaaonem pꝛefate pꝛopoſitionis Jo⸗

an.parui. Ita ꝙ non eſt verum ſalua pa⸗
ce dicentis/ꝙ illa ſua pꝛopoſitio non fue⸗
nt ipſo viuente quomodolibet impugna⸗
ta. Cur autem non damnata iudicialiter
fuerit/plurima dici poſſent.ſed amica bꝛe⸗
uitas et loquendi ſobꝛietas non patitur.
Hotum eſt illud ciceronis. Inter arma ſi⸗
lent leges.quAudit intelligat. Deniq;
hanc cum pꝛioꝛibus calumniam /vnũ ver
bum diſſoluit.quia nihil actum eſt / nihil

pꝛoceſſum iudicialiter contra perſonã ali ,/
quam. ſed dũtaxat contra quaternum iſtũ
et alios ſimilis tenoꝛis.damnando doctri

nam in eis peſtiferam / cum aſſertionibus
iſtis nouem / et alijs illic poſitis. uiſquis

calumnia. (¶¶ Sequitur alioꝛum calum⸗
nia quarta. Veritatem inquiunt habent

gſſertiones iſte ſpecialiter pꝛima Nnet
3

lis/et hoc in caſu diuine reuelationis.

facilis eſt reſponſio / dicere/ doce me de re

nelatione. Ham abſurdum et blaſphemie

narta

pꝛoximum eſt detoꝛquere diuinam reuela

tionem paſſim in caſibus aſſertionis illi⸗

us Bullas e celis ſuper hoc non recepimꝰ

mus autenticas. ¶ Quinta calumnia.
Veniamus ad alteram calumniam qͥn
tam. Aſſertiones iſte / dicunt multi / vere

ſed in oppoſitum ſg turas de celis habe
4

ſunt in caſu ineuitabilis neceſſitatis. Dic

eſt pꝛincipalis locus refugij partis aduer⸗
ſe / deliteſcunt in hoc antro ſubdole ⁊ ober⸗
rantes ratiocinationum vulpecule. Do⸗
cuit hoc lectura quaternoꝛum eta llegario
num/fulcire conantium partem iſtam In

loco hoc publice ſeſſionis conuincuntur.
et hoc per inſpectionem omnium tere ſce⸗

ne huiuſmodi aſſertionum. ¶ Atuero cre
dite patres oꝛthodoxi/defecerunt ſcrutan/
tes ſcrutinio:.et meditati ſunt inania. Re/
peremus hic pauca pꝛo plurimis/quead/
uerſus calumniam iſtam et allegata et ſcri
pta ſunt. Suntnimirum aſiertiones iſte
pꝛeter octauam vniuerſaliter poſite.neq;
ad caſum ineuitabilis neceſſitatis coarta/
te. immo potius excluſe/quo caſu etiam in
enitabilis neceſſitatis/ negaremus eas er
foꝛma loquendi veras eſſe.ꝙ ſcilicet meri⸗
toꝛium eſſet nedum occidere ſed occidifa
cere per inſidias et villane ſine dinſama/
tione ⁊c̃. ¶¶ Omiſſa vero contentione ſu⸗
per hoc.conſtatvt pꝛediximus aſſertiones

dularum/ratiocinantium eluaoce
A

iſtas octo ſumendas eſſe pꝛo vniuerſalib

ex quadruplici radice. Pꝛime ex vſu com

muni et vulgaris acceptionis. Secundo

ex foꝛma ſue locutionis.Tertio ex modo

7

ſyllogiſtice applicationis. Et quarto ex

teologicis ſermonibus ac moꝛalibus regu

lis/ in quibus indefinita pꝛo vniuerſali ſo
let poni. Declamationes omittere faſtidij

timoꝛ cogit. Nam in pꝛima multiplex di/

ſtributionis ſignum ponuur dum ait. li⸗/
cituʒ eſt vnicuiq; ſubdito ⁊c̃. Sed et quar
ta palam eſt vniuerſalis dicens.qꝙ quili/
bet tyrannus debet interfici per inſidias
⁊c̃. Poꝛro quid dicemus de nona que ſic
habet. In caſu ſocialitatis/iuramenti pꝛo
miſſionis / ſeu confederationis factarum

ab vno milite ad alterum quocunq; mo/

do id fiat aut fieri poſſit. Si contingat q;
iſtud vertatur in pꝛeiudicium vnius pꝛo⸗
mittentium/aut confederatoꝛũ/ſponſe ſue

aut ſuoꝛum liberoꝛum, ipſe de nullo tenet

V 3

Propoſitio facta con

eas obſeruare. Oꝛo quid vniuerſalius / ac
pꝛoinde quid abſurdins/quid falſi/quid
dementius dici poteſt: Sed non minus

inepta eſt defenſio qua dicunt aliqui/iſtaʒ

ideo veram eſſe/quia pꝛeiudiciũ capit᷑tan
tũmodo pꝛo pꝛeiudicio anime qð eſt pec⸗/
catum moꝛtale vel veniale. Atuero foꝛma
pꝛopoſitionis vulpeculã hanc interimit.
quoniã homo non iurat in pꝛeiudiciũ ani
me vxoꝛis ſue vel liberoꝛũ.Confutatur et
ex cõmuni modo loquendi apud vulgus/
ꝗpud iuriſtas ⁊ indices. VUnde et papias
dicit pꝛeiudiciũ eſſe impedimentũ in cau⸗
ſa. Rurſus eque turpis et friuola eſt fuga⸗
dicendo ꝙ pꝛeiudicium analogice dicitur
de pꝛeiudicio ſpirituali ⁊ tempoꝛali. Po⸗
ſtremo etiam vbi pꝛeiudiciũ concederetur
non poſſe dici niſi de pꝛeiudicio anime/⸗
quod eſſet contra ius. erũtamen homo
pꝛo conſeruatione iuramenti deberet hu⸗
iuſmodi pꝛeiudicium non quidem facere⸗
ſed ab alio factum pati/pꝛo conſeruatione
FramanfRun in iuramentis per metũ
extoꝛtis. ¶.
ſte / ſcandali materia aduerſus hoc concili
um/⁊ conſtituentes ipſum/bonos et gra⸗
ues literatiſſimos ⁊ peritiſſimos vtroq; iu
re.qꝙ iam per vndecim menſes vel eo circa
ventilari viſa eſt hec doctrina tam paten⸗
ter hereticalis/ imo et ſacrilega/ tanquã de
pꝛopoſitõne dubitabili/vel opinabili/aut
foꝛſitan vera que ſecularibus illiteratis ne
dum chꝛiſtisnis / ſed ⁊ iudeis/ paganis/et
barbaris debet eſſe notiſſima pꝛout in his
patentibus literis rex peroꝛauit. (¶ Habe

ret hoc loco paruitas mea iuſtiſſimam in⸗/

uehendi cauſam aduerſus famoſos quoſ⸗
dam libellos/innitentes ſuper hoc caſu in

euitabilis neceſſitatis.qui traditi ſunt per

pꝛimum ex iudicibus in iudicio.et pꝛoti⸗
nus data copia eſt habere volentibus. In
quibus quot atroces iniuriedicantur ad/
uerſus hoc concilium ſuper cõdemnatio⸗
ne erroꝛum/aduerſus xpᷣianiſſimum regeʒ
francoꝛum/⁊ enoꝛmiter ſupꝛa modum ad
uerſus pꝛefulgidũ illud iubar eccleſie pari
ſieñ vniuerſitatem. demũ contra perſonas
diuerſe dignitatis ⁊ gradus:recogitare ne
dum legere pꝛoꝛſus hoꝛroꝛ eſt. Quibus ta

men addita eſt hec iniuria/qꝙ reſpondendi

locus negatus eſt vel nõ datꝰ. Illic auctoꝛ
inter cetera cadit in foueam quã fecit:.dum
damnat ⁊ irridet ignoꝛantiaʒ logice apua

Aanta eſt igit᷑ o ſalutifer chꝛi

illum qui ↄſequentiã iſtam facit. Tontra⸗

ſtantie

dictoꝛia iſtius licitũ eſt vnicuiq; ⁊c.eſt ve⸗
ra/ ergo ipa falſa/per legem cõtradictoꝛiaꝝ
qua nulla melioꝛ eſt cõſequẽtia.Nulla vo
fallacioꝛ illa quã ipᷣe facit ex aduerſo ſalteʒ

implicite/dum arguit ſic. Verũ eſt in aliq̊

caſu poſſibili/vtputa ineuitabilis neceſſi⸗
tatis/qꝙ licet occidere tyrannũ.ergo licituʒ

eſt vnicuiq; ⁊c. Nam oppoſitum cõſequẽ⸗
tis ſtat cum antecedente/in caſibus pluri⸗
mis centũ vel mille. Sed hec interim mo⸗
deſtie ⁊ bꝛeuitatis ʒelus pᷣtereat. ¶ Sexta
calũnia.

Aeniamus ad ſextam calüniã
dicentiũ q; aſſertiones iſte ſunt ſatis expo⸗
nibiles ad aliquẽ ſenſum verũ. Reſponde
mus negatiue:ſi iuxta regulam hilarij pᷣal
legatam/⁊ in ſcedula fratrũ mendicantiuʒ
poſitaʒ perſpicue pꝛo noſtro ꝓpoſito / intel
