tũc ſuo tꝑe perditꝰ erat:⁊ abſcõſus ab ec ETrabi in ppꝛia foꝛma tacitis auctoꝝ noo
cleſia.⁊ q̃ſi iacens moꝛtuꝰ. Rurſus ꝙ; ſta/ minibo. neſcimꝰ ſi par eſſe voluerit eſofbpi
tus iſte terciꝰ. ⁊ ciro maniſeſtandꝰ erit de/ coꝛnicule.plumis aliaꝝ volucrũ ſe oꝛnatꝭ
ſtructiuꝰ ſtatus phariſeoꝝ modernoꝝ qiss creber ſuit apud iſtũ bonauentura cũ ſuo
notat pᷣlatos cũ clero ⁊ religioſos omnes bꝛeuiloquio.ſʒ vix nominar? ex illo. Ml
maxime fratres minoꝛes q nõ viuũt vita ti ſũt pᷣterea ſermones ſub ↄtextu ſue locu
xpi crucifixi. neq; vt ſuꝰ nuncius frãciſcꝰ. tionis quos in foꝛma legimꝰ apud libꝛos
2 ſancta clara vexilliferi ihu xpᷣi/ cũ cruci / alios nõ modice vetuſtatis. Poſtremo ñ j
fixa vita ſua.E ũt ⁊ iam habite reuelatio rememoꝛamꝰ iſta detractõis malignãtis 8
nes vt dicit ſuꝑ illo. ¶¶ Rurſus attẽde or zelo quantum ↄſciẽtia teſtis eſt.ſʒ cautele 1
oculatiſſime ꝙ cepit evoꝛ iſte a ioachim pꝛudentis ⁊ cõmoneni.ſtudio q̃tenꝰ reli⸗ ſ
ponente trip licẽ legẽ ſm tres ꝑſonas.pꝛi/ gioſi ſimplices ⁊ inſcij theologie nec habẽ? 4
ma pfr̃is ꝑ mosſen. ſcda filij ꝑ xpᷣm. tercia tes ſpũm diſcretõnis ſpirituũ in deuotis
ſpũſſancti ꝑ euangeliũ eternu cui nõ erit apparentibo ſentimẽtis falli valeant in le/ —”
finis. legat᷑ ergo tertꝰ expoſitõis iſtiꝰ ſux cctura vl ſtudio ſub feruoꝛe nouitio ſub in
nüc dimittis ĩ fine. ⁊ expoſitio ſuꝑ illud diſcreto iudicio ꝙ liber totꝰ ſit euãgelicuſ
perditõe ⁊ inuentõne ieſu. ⁊ alibi pluries. qꝛ ð euãgelio loquit᷑. Sic pr optime no-
Attendat᷑ ergo ſolꝰ finis in acerrima ſati/ taſti mihi de buſdã.habẽt em aqs paten
ra ſeu tragedia magnis boatib inuehẽte tes ⁊ publicas ſancte ſapiẽtie ꝑ doctoꝛes
ↄtra ſtatꝰ omnes maxime ſuoꝝ.viderit q appꝛobatos / non eſt neceſſe ipos obedire
zelo viderit.quo edificatõnis auditu fru ͤ/ meretricule dicenti. Aque furtiue dulcio⸗
ctuoſo multi iudicãt ꝙ nõ m ſcientiã At res ſũt ⁊ panis abſcõſus ſuauioꝛ. Simb “
tẽto ꝙꝙ ꝓ cognomine vult noĩari maximꝰ hec interim ſcripſim⸗ ↄfoꝛmiter ad tracta 4
peccatoꝝ qliter ergo nõ pꝛi auferabat tra tulũ iſtũ à ð examinatõe doctrinaꝝ cõpo
bem de oculo ſuo qliter obſurduerat ad il ſitꝰ eſt ̊ ad ꝑtẽ pꝛimã.Et de reliqͥs tribuſ “
lud ꝓbrum. medice cura teipᷣm. diceret ꝗ vltroneo ⁊ deliberato oↄſilio ſi ulluimꝰ?. Hec “”M
er humilitate ſic iudicari vult. Sʒ ſi non habuimpr religioſiſſime ſim ⁊ pꝛudẽtia “R
ex veritate. quid niſi vanitas ⁊ danabilis p̃ſtantiſſime / q currẽte calamo linguã ani
vanitas. Di ex ſenſus intimitate ſe ita ia mi feruẽtis expꝛimente volui ſatiſſaciens 8
dicari volebat. attenderit ne paulus imo tue petitioni notaret cedulã iſtã. Sb an/ 3
maria plus paulo pcellebat in hac laude no oñi. M. cccc. xxvi. decimgocta. decem
vt non iam ipſe maximꝰ aut pꝛimus eſſet bꝛis demane vſq; ꝓpe meridiẽ ↄſonãs te⸗/
peccatoꝛum quia nõ humilioꝛ plus oĩbo. xtui qd exponendũ erat in manib de can 4
emo⸗ arguit de hereſi doctoꝛes do/ cico marie cantico ꝝ. Duſcepit iſrl puerũ
iſſimos cũ Innocẽtio tercio ponunt ſuũ qð inchoabã dũ meĩ capella viſitauit ni
0

—
SSE £

hi benignitaſtua mihi iure colẽda.vale vale uari quãq; modeſtum lectoꝛem in multiſ
1 efflagitent.⁊ talem qui non ſit penitus ex
N(Einit epiſtola cancellarij Pariſienſis pers earum que ſecda pars loquituraf/
n de ſuſceptione humanitatis xp̃i allegoꝛi fectionum. Ceterum ſtilus ipſe libꝛi non
ca. anagogica.⁊ tropologica. ſſoꝛdidus eſt nec abiectus. Certetamẽ in/
ni W B guci nequeo credere libꝛum ipſum fuiſſe
Gom E iſt . Joh èr onfatem Ber os vdiofe duaſi netmiia⸗
. (PPI ⸗elſa! culum. Stilus enim ipᷣe magis ſapit ⁊ re
ola; de Berſon ad fratrem Bartholomeũ car Nam ⁊ poetaruʒ verba vt therentij ⁊ boe
Tpu,/ thuſieñ. ſuper tercia pte libꝛi Ruyſbꝛoech tij philoſophoꝛum ſententie ⁊ oꝛõis ei.
ri⸗ thuler tpiritlialim miptlarim tij ⁊ philolophoꝛum lententie ⁊ oꝛdis cur
nni eoꝛnatt pirttuatummn nuptlatum ſus oſtendunt palam illic ſtudioſam in/
en FFEEEnerabili p1 Receiſiſe ſlante dar valde el ſtili vi⸗
Gfi EEee n üine ſcripture pꝛophetarum t euageliſta/
6 tri ⁊ bone ſimplicitatis fra rum ab boc loquendi genere Quãuis hic
Maʒ 2 tri in chꝛiſti charitate diüle/⸗ diceret pertinax aſſertoꝛ oppoſiti.ꝙ deuſ
legnt ctiſſimo fratri Bartholo/ fſcientiarum domin eſt. habens facultatẽ
meo carthuſieſi Su? Jo/ nunc hoc.nunc illo modo ſcribendi ꝑ oꝛa
rd hãnes Cancellariꝰ indignus eccleſie pa / ſcribarum ſuoꝛum.fatemur ita poſſibile
ndn riſiẽſis Nuptiarum agni ꝑticipem fieri· ſieri.Sic autem in pꝛopoſito ſatis conti
iſenegf Pꝛidem libꝛum quendam per te habitus giſſe nõ elucet.pꝛeſertim quia teſtatur au
mma, cuiꝰ titulꝰ eſt de oꝛnatu ſpiritualium nu / / toꝛ ſeipſum latinis verbis plurimũ deſun /
r ptiarum in tranſcurſu legeraʒ.nouiſſime daſſe.Hoc vero cur opoꝛtuiſſet ſi fuiſſet
ne illum attentius relegens cõperi młta ibi/ tantũmodo calamus ſcribe velociter ſcri
Pön dem tradi ſalubꝛia ⁊ alta documẽta. Naʒ bentis/ſpiritũſanctum loquoꝛ/quitarda
WErein pꝛima pars inſtruit ad vitam actiuã. S molimina neſcit ⁊ cuius velociter currit
Nin cunda ad vitam ſpiritualem que affectua ſermo. Vlerum alia potioꝛ ẽ ratio que me
anele lis dici poteſt inducit ſub varijs ⁊ pulcriſ non ita ſentire compellit Siquidẽ tercia
reli/ ſimilitudinum manuductionibe ⁊ tropis pars eiuſdem libʒi pꝛoꝛſus repudiaãda re
echabe quoꝛum intelligentiam ſoli experti plene ſcindendaq; eſt tanq; vel male explicata.
Nnds concipient. Sunt nempe er eis quein af vel plane abhoꝛrens ⁊ diſcrepãs a doctri
Wadv ſfectu plus aguntur q; in intellectu ⁊ q per na ſana doctoꝛum qui de noſtra beatitu/
kiſut Cpiuntur amplius ſapoꝛis cuiuſdam in aine locutiſunt. Hec ſtar cum determina
W timo guſtu q; ratiocinatione vel diſcurſu tione expꝛeſſa decretalis ponẽtis beatitu
nng, Tercia pars notificare nititur que ſit e- ginem noſtram cõſiſtere in duobus acti/
. cellentia vine contemplatiue. que beatiſ·bus viſione ? fuitoͤne cum lumine gloꝛie
on ce viſioni in anima appꝛoximat. raduüt ¶ Et ſi hociita eſtin beatitudine cõſumma
e quidam ſicut accepi.ꝙ pꝛefatum libuum ta ꝙ deus non eſt viſio ⁊ claritas noſtra eſ
* ydiota vnus ſine litteris compoſuit.Ex/ ſentialis ſed tantũ obiectalis.quãto ma/⸗
inde non ſine miraculo ⁊ inſpiratione di glis erit hoc alienum in beatitudinis qua
uina ipſum fſuiſſe confectuʒ patẽter aſtru dam aſſimilatione imperfecta quã fas ha
160 unt. Exquo conſequens eſſet omnia con / beremus hic deguſtare in via. Ponit aũt
glni tenta in eodem eſſe veriſſima ſanctiſſima/ tercia pars libꝛi pꝛefati ꝙ; anima perfecte
tgrdn q;. Sed meum quale ſit ſuper hac re iuni cõtemplans deum nõ ſolum videt eum ꝑ
nch cium tibi nõ eſſe celandum decreui ne fſoꝛ claritatem que eſt diuina eſſentia ſʒ eſt ip
pntin taſſis incerta aut falſa pro veritate certa. ſamet claritas diuina. Imaginatur enim
nguin/ aut diuina amplecti contingeret. Scis ſicut ſcriptura ſonant/ꝙ anima tunc deſi
leiſicn quid iubet apoſtolus. Doctrinis varijs ?· nit eſſe in illa exiſtentia quã pꝛius habuit
peregrinis nolite Pauei: Rit vt meuz in pꝓpꝛio genere/⁊ cõuertitur ſeu tranſtoꝛ/
A interim eſt iudicium due partes pꝛiores matur ⁊ abſoꝛbetur in eſſe diuinum/⁊ in
ſni⸗ ſatis vtiles in quibus nihil depꝛehẽdi qd iülud eſſe vdeale defluit qð habuit ab eter
ah, nõ poſſit ſalua fide ⁊ moꝛum puritate ſl no in eſſentia diuia. de q̊ᷓ eſſe dicit Johes
auc
N

Contra tertiã partẽ libꝛi ruyſbꝛoech

in euãgelio. QOð factũ eſt/ in ipſo vita erat
Et hoc eſſe pᷣſupponit autoꝛ iſte cauſã no
ſtre exiſtentie tempoꝛalis.⁊ eſſe vnũ cũ eo
ſim eſſentialẽ exiſtentiã Addit ꝙ perditur

anima ↄtemplãtis in eſſe tali diuino abyſ

ſali/ita vt repibilis nõ ſit ab aliqua crea/
tura. Similitudo talis poſſʒ adduci que
nõ tamẽ ab ipſo ponit᷑.ſi gutta modica vi
ni in mare dilaberetur conſtat ꝙ mox ab

ſoꝛpta couerteret᷑ in illud. (¶ Hec poſitio
deficit in multis. Quaq; nõ facile induce
bar aliquid falſitatis ſuſpicari in illa ter /

cia parte quãdo in alijs pꝛioꝛibo tot vera

gltaq; ↄſpexerã qñ etiã legebã obteſtatio/
nes autoꝛis ne cito damnaxret᷑ a nõ intelli
gentibo ne peſſimarent᷑. Et qꝛ pfecto pꝛo⸗/
nioꝛ debet eſſe doctoꝛ omis ad pie interß
tandum dicta aliena ſi fieri poſſit abſq; fi
dei ⁊ ſimpliciũ periculo q;ᷓ ad rigide con/
demnandũ.At vero diligẽs ⁊ repetita in/
ſpectio dictoꝝ illoꝛum magis ac magis i
illis erroꝛem aperuit. Hec autem ſũt pau
ca de dictis ſuis excerpta ad litteraʒ. Ait

em̃ ſecũdo capitulo tercie partis. In ipſa

quidẽ ſui vacuitate ꝑ fruitiuũ amoꝛẽ ſpi/
ritus perdit ſemetipᷣm. Deniq; claritateʒ
nullo intermediante ſuſcipit ac ſine inter/
miſſione ipſa fit ea claritas quam accepit
Et tercio capitulo dependetq; noſtrũ eſſe
creatum ab eſſe eterno ⁊ m eſſentialeʒ exi
ſtentiam vnũ cũ illo eſt? Sequit᷑ vniuerſi
quoq; ſupꝛa ſui creationẽ in vite cõtem/
platiue altituainẽ ſublimati/vnũ ſunt cũ
Parpelftcnclatteate no iſa claritas ibi
ſit.vident pꝛoinde ſentiunt ⁊ inueniũt ꝑ

hoc deificum lumẽ ſe ̃m eſſe vitãq; ſuã in

creatam.eandẽq; ſoꝛe ſimplicẽ diuinitat

abyſſum. Sequit᷑/ atq; cũ eo quo vidẽt et

qð vident lumine ideʒ fiũt. Et pꝛimo ca

pitulo dixerat. Uniuerſi deuoti ſpiritus
vnũ cũ deo ꝓfundo amoꝛis deſluuio ſicut

deſecti nõ quomodolibet quidẽ vnũ ſʒ id
ipſum qð eſt ipᷣa in ſe eſſentia dei eo modo

quẽ beatifica beatitudo.Et q̃rto capitu/

lo expᷣſſius ait. Illuc ſpiritꝰ eſt ſupꝛa ſeip

ſum traãſlatus ⁊ deo vnificatus guſtãs vi
denſq; in vnitate viuide abiſſus in qua ſe
ſe m eſſe ſuũ increatũ poſſidet immenſas
diuitias q̃ iemet iuxta eũ modũ quo eas
deus guſtat ⁊ videt.Et his ⁊ ſimilibuſ di
ctis intentionem autoꝛis fuiſſe qualẽ di/
ximus. Neq; em de ipᷣa que latet aliunde.

.
2

ꝙᷓᷓ ex ſcriptis ſuis ſumi poteſt certitudo.
Oo ſi deficit autoꝛ in explicando ſicut pa

lam aut errat aut deficit ſibi imputet qui

etiã ⁊ rudib taliter locutꝰ eſt. ¶ Sed ne/

nõ ſolum 2=ð

q; ãmirari vel indignari quiſpiã debʒ.nec

de temerario iudicio arguere eos qͥ legen

tes eũ pᷣſertim imbuti in ſacris litteris in

tentionem ſuã ex verbis colligũt/collectã

examinãt/ examinatã ſe dicunt intellige/
re.⁊ intellectã ſi erronea eſt rephendere nõ
omittunt. Nõ enim maioꝛis ſanctioꝛiſue

gutoꝛitat eſt autoꝛ qᷓ; ſanctiſſimi diuiniſ

ſimiq; theologi doctoꝛes noſtri/qui tñ di

cta ſua alioꝝ examini libero.vt Aug. ait.
iudicãda reliquerũt. Deniq; materia ter/

cie partis nõ eſt de illis q̃ per defectũ ⁊ ex/

perientiã ſʒ per intellectũ ſanctis inſpira
tum/cognoſcuntur ⁊ ſcripta ſunt. Hoꝛuʒ
autẽ noticia ⁊ dijudicatio pᷣcipue aput ex

ercitatos theologos in ſacris litteris que

renda eſt.nõ aput deuotos ſolum. ¶ m
plius non ignoꝛo fuiſſe ⁊ eſſe quoſdam ex

theologis diſputãtes ſatis curioſe ſipoſ⸗
ſet de abſoluta potẽtia anima rationalis

cognoſcere⁊ foꝛmaliter beatificari ꝑ diui/

nam eſſentiam abſq; medio alio.ita ꝙ deꝰ

eſſet ipſi anime ſua cognitio ⁊ fruitio non

tantũ obiectalis ſʒ quaſi foꝛmalis. Hocẽ
deus nõ ſolum eſſet cognitio que cogno⸗

ſceretur ab anima.ſed per quã anima ipᷣa
coghoſceret᷑.⁊ pari modo de fruitione.
Quicquid vero ſit de poſſibili nulita

eſſe de facto pᷣſumit aſſerere Nam eccleſia

ſtica determinatio ad oppoſitũ eſt. Nul/

lum vſq; inuenio theologũ.qui non dico

poſuerit. ſed qui vllam omino fecerit q̃ſti/

onem qꝙ per talem modum qualis explica

tur ab hoc autoꝛe.anima poſſet deum vi/

gere ⁊ beatificari in eo neq; de facto neq;
de poſſibili tanq; videlicet anima deſine/

ret exiſteꝛe in eſſe ppꝛio ⁊ tranſfoꝛmaretur

in ülud eſſe diuinuʒ vdeale quale habuitĩ
deo ab eterno. Quoniã vt interim diſpu⸗/

tationem de ydearum pluralitate in deo

omittam que a multis ignoꝛãter ponitur
ſi coꝛpus xp̃ᷣi vel aliud coꝛpus beatifica/

tum hoc modo perderet animã ſuã in ſua
contemplatione ⁊ beatificatione pꝛo illa

haberet eſſentiam diuinã ipſum foꝛmali/
ter viuificantẽ. Allioquin eſſet abſq; vita.
Sed nec anima eſſet tunc eiuſdẽ ſpeciei ſi

— — —ꝑ —. — W —.

per⸗
linz
gun
lſſe

que

eſt.
koꝛt

mi

ndo.
pa
aui
N
Nn,
nellige⸗
ureno
Noeiſne
uiniſ
unfdi
zai.
me/
miner⸗
nſpira
Hoz;
WMeE
Wsce
W. D
boſcane
riote⸗
mns
dnind
ing
.α
i
lo/
inaißs
one.

Ne
.
inonnn
R
Aischl
Edennt
ehcn
inu MiN
tam
Mi
ndihe⸗
nden
rpohru
bentiigh

e poll
ſoun
biyn
in

—

ſuiinſu

cut pꝛius.quippe nõ haberet aliud eſſe et

vyiluere q; habuit ab eterno in arte diuing.
In quo eſſe ſicut erat ab eterno anima q/
libet etiã damnata vita diuina erat beati
tiido ſua. Poꝛro coꝛpus humanũ nõ poſ
ſet in gloꝛia repire animã ſuã ad ſui viuiti
cationẽ foꝛmalẽ aut ſi poſſet iã anima nõ
eſſet ꝑdita.qliter ipe loquit᷑ Alie demũ ſe
querent᷑ innumerabiles abſurditates.qᷓs
3 videbit᷑ ſoꝛtaſ/
ſis ꝓ iſta aſſertione facere illud apłi vbuz

pꝓſequi longũ eſſet. ¶

Qui adheret deo vnꝰ ſpũs eſt.Et multa

xpᷣi dicta ſũt in hanc ſententiã impᷣcantis
pratrẽ. vt fideles vnũ ſicut pater ⁊ filiꝰ ipſi
ſunt vnũ.Dudũ vero certa eſt ſanctoꝝ pa
trum ſuꝑ his expoſitio dicentiũ illã vni/

tatem nõ eſſe eſſentialẽ nec ꝑ pᷣciſam ſimi/
litudinẽ:ſʒ ſola ibi notat᷑ aſſimilatõ ⁊ par

ticipatio.quẽadmodũ dicit lucas ꝙmul
titudinis credentiũ erat coꝛ vnũ ⁊ anima
vynna. Et de duob amicis itidem dici vul
garis vſus habʒ. Quẽadmodũ etiã carbo
ignitꝰ/⁊ aer illuminatꝰvnũ appellant᷑ cuʒ
ſuo igne ⁊ lumine. Hoc tropo ꝓbat boeti
us hojĩeʒ bonũ eſſe deũ iuxta illð pᷣs.Ego
dixi dij eſtis / nõ quidẽ ꝑ veritatẽ ⁊ vnita/
tem diuine eſſentie ⁊ locutionẽ ꝓpꝛiã/ſed
participatiue ⁊ aſſimilatiue imitatiue et
nüücupatiue OQ, ſi autoꝛ iſte pari modo re
ſpõderet ſe dicta ſua intellexiſſe ð vnifica
tione ſpũs cũ deo.nõ ↄtendo neq; ↄtradi
co cõtra intentõeʒ /ſʒ explicationẽ alit᷑ ſo/
nare nõ dubito. qm̃ pᷣterea nihil magnuʒ

talem erroꝛem vel inſciciã vir tam deuotꝰ
⁊ inſtructꝰ coꝛruerit. Noli ſolũ mirari ſed

time ⁊ humiliter ſapere iugiter ſtude.quã

do audis nõ iſtũ tantũmodo ſed alios in/

numeros qui non parue videbant᷑ ſancti
ta circa veritatẽ deuiaſſe quoꝝ aliquos

ipſe autoꝛ iuſte repꝛehendit in fine ſecũde

partis qui blandiebãtur tamẽ ſibi de ſub
limitate cõtemplationis legis.quẽadmo
dum pꝓbat eos a demonio meridiano fu/
iſſe ſeductos. Erat aũt de ſecta begardoꝝ
que olim ꝑ eccleſiaſtica decreta damnata
eſt. Erat ſicut eſtimo autoꝛ iſte pꝛoximuſ
eoꝛum tempoꝛi.potuitq; fieri vt cõtra ſu /
am imaginationẽ de beatifica viſione vel

diceret de contemplãtibo vltra om̃es gene
raliter qui ſũt filij dei ꝑ gratiã adoptõnis
Miraberis ſoꝛte pater in xpᷣo dilectiſ/
ſime miraberis hec audiens.quo pacto in

De oꝛnatu ſpũaliũ nuptiarũ

cõtemplatiua que ſoꝛtè tunc cõmunis ſi/

is̃

bi erat cũ multis decretalis expꝛeſſa con /

dita ſit. conſtituens beatitudinem in duo

bus actibus. Pꝛeterea nõ eſt neceſſe vt iu

Ne ſubinde pᷣſumant ipᷣi theologicas ar/

duaſq; materias nouis v̈bis ⁊ ꝓ ſua eſti/
matione affectioneq; repertis ꝑtractare.

Hobis em ad cenam regula loqui ſas eſt
inquit Aug.alioquin ſecus agentes faci/⸗

lem ad pꝛecipiciũ ſibi viã ſternũt.Ad tali
um itaq; queſtionũ determinationeʒ aut
dad eas plane intelligẽdas vel explicandaſ

nõ ſufficit ꝙ homo ſit deuot? ⁊ ſit adeptꝰ

illã ↄtemplatõis ſpeciẽ ſanctiſſimã pꝛſus
⁊ optimã que verſat᷑ in affectõe ⁊ feruoꝛe

charitatis quãdo ſcilicet homo tranſit in

affectum coꝛdis ad virtutes. Hanc enim

ſpeciem contemplationis adipiſci ⁊ con/
deſcendere ſas habent etiam ipſe mulier/
cule ⁊ ydiote ſine litter᷑is pꝛeſuppoſita fi/
de ſimplici ⁊ pleruſiq; facilius qᷓ; viri ma
gno ingenio ⁊ litteris ſacris pꝛediti qui ĩ
altera contemplationis ſpeeie longe pꝛe/
cellunt. Hec autem ſpecies altera contẽ/
plationis verſari ponitur in perſcrutatio

ne diuinarum virtutum per quas fides

ſaluberrima ſicut ait Auguſtinus gigni/
tur.nutritur.deſenditur.roboꝛat᷑.O) em̃

icetur fuiſſe pertinax hereticus ante hu
iuſmodi determinationes ſi tunc ⁊ poſtea
ſempꝑ paratus erat audire eccleſiam. nunc
vero ſec eſſet in alijs.¶ Poſtremo atten/
damus pꝛecoꝛ quo patto ſibi cauere ha/
bent om̃es in ſacris lr̃is non ſatis imbuti
necq; eruditi ꝑ diuturnũ ac vehemẽs ſtudi
un / vl ne talib tractatulis inſolitꝭ nimis
agdhereãt/quãq; młta vera ſint. MHõ em̃ ꝑ/
ſuadet demon falſa ſine ꝑmixtione veroꝝ

ſecari poſſint ab inuicem he contemplati

onis ſpecies ⁊ experietia doctrix eſt ⁊ hu/
go ſignificat dicens.ſepe amoꝛ intrat vbi

cognitio foꝛis ſtat. Nullus tamen ꝓpꝛio

vocabulo dici debz ↄtemplatiuꝰ vl ſapiẽ
⁊ ꝑfectꝰ theologꝗꝰ qͥ pꝛima ↄtemplationis

ſpecie caruerit Nult ergo aliqͥs eſſe ⁊ dici
vere ſapiens habeat vtrãq;ʒ ↄtemplatõis

ſpeciẽ.illaʒ videlicet affectꝰ q̃ ſapoꝛẽ dat.

2 illam intellectus que ſcientie luminoſi/

tatẽ pᷣſtat vt cõſtituat᷑ ſapiẽtia id ẽ ſapida

ſcientia.O, ſi altera carendum eſſet eligi

bilius iudicaretur cõmunicare in pꝛima

q; in ſecunda ſicut optabilius eſt ha bere D

bb 3

ASHE

98

Defẽſio iohãnis ð ſcoenhauia dictoꝝ

pium affectum humilem ⁊ deuotum ad
deum q; intellectum frigidum ſolo ſtudio
illuminatum. Scientia quippe inflat in

tellige ſi ſola eſt. charitas edificat. Nihilo

minus vbi de veritate fidei queritur tra/

dita in ſacris ſcripturis magis interrogi
di conſulendiq; ſunt theologi vigentes i

contemplatione ſecunda qᷓ; ydiote pollen
tes in pꝛima.ſecluſo in eis patenti reuela/
tionis miraculo.⁊ niſi foꝛte manitfeſta eſſʒ
in huiuſmodi theologis depꝛauatio intel
lectus ⁊ intolerabilis moꝛum peruerſitaſ

que etiam mentiri quandoq; facit nõ tan
tummodo circa fidem:ſed circa moꝝ pꝛin
cipia vt apoſtolus ⁊ Ariſto.cum experiẽ/

tia teſtantur. Addo adhuc ꝙ ſicut ex carẽ

tia pij affectus ⁊ magis ex infectione eiuſ
per vicia errant nõnunq; peritiſſimi in ſa
cris ſcripturis.excecauit em̃ eos malicia

eoꝛum ⁊ dati ſunt in repꝛobũ ſenſum.ita

ex paruo lumine intellectus ⁊ parua logi
ca pꝛolabuntur quandocq; in erroꝛes peri
culoſiſſimos illi qui magnoꝛum ſũt erga

virtutes affectuum.quales apoſtolus no
tauit habere zelum ſed non fſᷣm ſcienti/
am adeo vt ſi non humiliter ſapiant.⁊ ni/
ſi ſeſe contrahant intra metas ſue cogniti
onis nulli pertinacius inueniuntur neq;
abſurdius erroꝛes confingere Pꝛopterea

non leuiter ſcribere debent vel docere. ſed

nec abſq; cautela magna adherendum eſt

eis.non pꝛeuia diſcuſſione diligenti ⁊ do

ctoꝛum examinatione. In talibus quip/
pe plurima ſepe reperimꝰ aut falſa aut ma
le explicata.ac pꝛoinde multã erroꝛis ma
teriam pꝛebẽtia ſimplicibus quãq; in mł
tis diuĩa altiſſimaq; ſint. Inter tales ſcr
pturas narrantur alique narratõnes ai
regule vel doctrine particulares aliquoꝝ
patrum veterum que magis admirande

ꝙᷓ; imitande dicuntur. QOuẽadmodũ Jo/

hannes qui clymachus dicitur ponit vir
tutes eſſe impaſſibilitates ⁊ quedam val
de auſtera ſuper penitẽtia ⁊ peccatis.Et
caſſianus de libero arbitrio notatus.Et
alij alia parum examinata aut nimis rigi
da tradunt que cõmunis ſchola theologi
ce veritatis merito non admittit aut rei/
cit. Quãobꝛem bonum eſt mel cum fauo.
ſapoꝛ ſcilicet deuotionis cum lumine eru
ditionis aut ſi alterum dumtaxat obtige
rit.vtatur quilibet dono ſuo.ambulet in

vocatione ſua abundet in ſenſu ſuo.⁊ co/

ſ ieñ. de libꝛo Ruyſbꝛoech. W
Incipit libellus fra

de Beny

medat mel quantü ſatis eſt. non plus ſa/

piens q; opoꝛtet. Rectum quidem verbũ
enunciat Oꝛatius qð ab ipio poſtea Hie
ronimo non longe a materia traductum

eſt. Qð medicoꝛum eſt pꝛomittunt medi/

ci tradunt fabꝛilia fabꝛi. Conſfſoꝛmiter ſa/

tis ad illam logicoꝛum maximã. Unicui
q; in ſua arte perito credendum eſt Bene

me oꝛationũ participem fac Amẽ.

vale pater ⁊ frater in xpo apud quẽ tuarũ

Eplieitepiſtola ma iſtri Johanis de

Berſon ad fratrẽ Bartholomeũ carthbu/

tris Johãnis de ſchoenhauia qui nititur
defendere quedam dicta fratris Johãnis
Ruyſbꝛoech cõtra magiſtrum Johãnem
ECancellariũ parienſem.

riſienſis artis theolo/

in libꝛo ; intitulat᷑ ðͥ oꝛnatu ſpũalium nu

7 ptiaꝝ minꝰ iuſte vt opinoꝛ calũniat᷑ ⁊ rep

bat aſſerẽs doctrinã eiuſdẽ viri ĩ qͥbuſdã
paſſib ⁊ ſpẽaliter ĩ tercia ꝑte pᷣfati libꝛi eſ/

ſe erroneã a regula theologice veritatꝭ ac
traditione ſanctoꝝ patꝝ ⁊ doctoꝝ diſcre⸗

pantẽ.⁊ ob ̊ nõ eſſe recipiendã ⁊ abijcien
da. Idcirco vt veritas huiꝰ doctrine quã
a ſpſancto arbitroꝛ effluxige ⁊ emanaſſe.
qͥ mgr eſt veritatꝭ ⁊ nõ erroꝛiſ/planiꝰ eluce
ſcat.inq;tũ tenuitas meiĩgenioli ⁊ exigui
tas mee ſciẽtie appetãt.tria ꝑ oꝛdinẽ face⸗

re dei gr̃a aſpirãte attẽptabo. Pꝛimo intẽ

tionẽ vᷣboꝝ ſuoꝝ q;tũ ad ea q̃ ibi arguũt᷑

⁊ repᷣhendunt᷑ ⁊ tãq; erronea iudicant᷑ ex

plicabo.ſcdᷣo q̃liter hec doctrina nõ ſit no

ua adinuẽtio ⁊ ſuꝑſticioſa.ſʒ om̃ino ſũijs

noĩatiſſimiſ doctoꝝ catholice fidei ↄſona

⁊ ipoꝝ autoꝛitate cõmẽdata ⁊ appꝛobata

ꝓut dũs dederit explanabo.Et tercio q̃li
ter rõnes obiecte minꝰ efficaces ſũt necpᷣ
dictã doctrinã euacuãt declarabo.
Uantum ad pꝛimum eſt ſcien
dum ꝙ frater Johãnes de Ru
FVylbꝛoech autoꝛ pꝛedicti libꝛi

Boniã qui

dam doctoꝛ eximiꝰ pa/

gice/quedã dicta fratr
Johis de Ruyſbꝛoech

n

inittur
Minis
Winen
o.

„

ſian
Rerind,
mbtfhen
iien fen
Mß
umdu
nutarp
icpuſdi
filbuich⸗
NWnd
aor en
dündtien
Doniegi
etennt⸗
Gpbter
molitat⸗
gorineir
Penoht
ibimmi
iunoſtno
iroſſs

endagen

ponhu
Et tanc/
es ſütt
abo.
un 4
inmnie
nir

de oꝛnatu ſpiritualiũ nuptiaꝝ ĩ tercia ꝑte

eiuſdẽ libꝛi nõ loquit᷑ de illa vnione q eſt ꝑ
identitatẽ realis exiſtẽtie.ðᷣ qua dicit xps

Joh.iiij. Ego ⁊ pater vnũ ſumuſ. ĩmo in
om̃ibo alijs libꝛis ſuis ꝓteſtat᷑ ie ꝙ crea/

tura nõ pt fieri creatoꝛ. NHec loquit᷑ etiã 8
illa vnione.ꝗᷓ eſt ſolũ ꝑ conſenſũ ⁊ ↄfoꝛmi⸗

tatẽ volũtatis.qꝗᷓ eſt omibo ſpũalem gratiã

habentiby. quemadmodũ legit᷑ Acx.iiij.ꝙ
multitudinis credentiũ erat aĩa vna ⁊ coꝛ

vnũ in dño. Sʒ loquit᷑ de illa vnione qẽ

ꝑ amoꝛẽ liqfactiuũ ⁊ exceſſũ ↄtemplatõiſ
extatice.q̃ p nimia ſuauitate ⁊ magnitudi
ne interni dulcoꝛis ⁊ vehemẽtia amoꝛis.
animã liq̃facit ⁊ reſoluit ⁊ totã virtutẽ ra/
tionis abſoꝛbet ð q̃ dicit paulꝰ.i.ad Cor᷑.
vij. Qui adheret deo vnꝰ ſpũs eſt. Ex ꝑce
ptione em̃ diuine pᷣſentie ⁊ deguſtatõe in/
terne dulcedis aĩa deuota in ſeipᷣa quieta
tur.⁊ ſibi ac omibo reba creatis ꝑ deſideri /
um inflãmatũ ⁊ in deũ totaliter expanſuz
ſunditꝰ moꝛit / vt ve poſſit dicere cũ aplo

VUViuo ego iã nõ ego.viuit aũt in me xpᷣs.

id eſt ego totꝰ tranſfoꝛmatꝰ in deũ ꝑ amo-

rem nõ ſum ĩ me ſʒ in xpᷣo.⁊ ideo ꝑ amoꝛẽ

totꝰ deificatꝰ loquoꝛ vt xpᷣs.Oðõ etiã idezʒ
apls dicit Coꝛinthijs. An experimentuz
Aritis ei qui in me loquit᷑ xᷣs.QOð aũt li
queſcit ⁊ reſoluit᷑ in ſeipo nõ exiſtit.ſed re/
currit ⁊ tranſfoꝛmat᷑ in illã imaginẽ q̃ ſibi
pᷣſentialiter exhibet᷑. Ex quo patet qima
go anime rõnalis ꝑ efficaciã diuini lumi/
nis in ſuã imaginẽ increatam deifice pote

rit trãſfoꝛmari ꝓut docʒ apłs.ij.ad Cor̃.

iij. Nos aũt reuelata facie gloꝛiã dñi con /

templantes in eandẽ imaginẽ tranſfoꝛma
mur a claritate in claritatẽ tanq; a dni ſpi

ritu.qꝛ a claritate imaginis createꝑ quan
dã ſimilitudinẽ trãſſoꝛmabimur in clari/
tatẽ imaginis increate. Et in hac tranſtoꝛ
matione imago rõnalis oↄſtituit᷑ ĩ tãta cõ/

ſoꝛmitate diuĩe aſſimilatõis q̃ eſt inexpli

cabilis omi lingue Oð ſubtiliter videt in
nuere apls cũ dicit.i.ad Coꝝ.ij.Oculuſ
nõ vidit nec auris audiuit nec in coꝛ hoĩs
aſcẽdit. bonũ.ſ.inenarrabile qð pᷣparauit/
dey diligentib ſe. Hoc em̃ bonũ inenarr
bile qð pparauit de diligẽtib ſe pᷣt dici p

fecta ↄfoꝛmitas ⁊ indicibil charitas diui/⸗

ne aſſimilatõis qᷓ omi lingue indicibił eſt

incõpꝛehẽſibilis eſt om̃i mẽti /nec vnq;

pfecte cognoſcit᷑ niſi in ſpeculo eternitatiſ

qð eſt verbũ diuinũ a elſſentia oiuina ⁊ er/

dex.vt ait

go de iſta vnione ⁊ trãſtoꝛmatõe credẽdũ

eſt magis noticiã affectua le ⁊ expimenta/
lem habentibo ; ſolu intellectualẽ.qe ne/
mo hec ſcit niſi qͥ accipit ꝑ experiẽtiã vl re
uelationẽ. Et de iſta indicibili claritate di
uine aſſimilatõis locutꝰ eſt frater Johes
de Ruyſbꝛoech in tercia ꝑte libꝛi de oꝛna/
tu ſpũalium nuptiaꝝ ⁊ de hac vnione ex·
tatica intelligẽda ſũt eiꝰ xba ⁊ recipienda

Deq̃ vnione loquit᷑ beatꝰdyoniſiꝰ libꝛo ðᷣ

diuinis noĩbo capitulo ð amoꝛe Et amoꝛ
diuinꝰ extaſim faciẽs ⁊ nõ ſinẽs ſunjpſoꝝ·
eſſe amatoꝛes ſed amandoꝝ. Pꝛopter qdᷣ
paułꝰ magnꝰin ↄtinẽtia diuini amoꝛis di

uino amoꝛe ꝑticipãs. Lliuo ego iã nõ ego

viuit vo in me xpᷣs tanq; ſui amati vines
vita ſic valde diligibiliter. Hec dyvoniſiꝰ.
vſi patet ꝙ amoꝛ extaticꝰ duo ſupponit.
ſcilicet eſſe nature noſtre ⁊ eſſe gre qᷓ intro/
ducit in tanto gradu vt aĩa potiꝰ xpᷣm ſen
tiat q; ſeißam. Gra em̃ tanq; deifica habz
mentẽ deo aſſimilare ⁊ ipam deifoꝛmi di/
ſpoſitõe induere.Ad hos deiſoꝛmes habi
tus tã excelſos tã a nr̃a infirmitate tã lon

ginquos ⁊ viſui noſtro tã abſcõditos ex/

ponendos omino minores ſumus.qꝛ iſta
ſüt miſteria regni dei qᷓ vt exiſtimo nõ cõ/
muniter oĩb ſed puritate intelligẽtie ⁊ di
uinis illuminatõib ⁊ gra puilegiatis cõo/

municãda ſũt. Intèaudiunt᷑ ibiq; dicũt᷑.

quã ꝑfectõeʒ aſpirare deberẽt. Hec em ar
chana ⁊ pfunda ſi ñ guſtant᷑ nõ amant᷑.et
ſi nõ amant᷑ nõ itelligunt᷑.⁊ &̊ dijudicãda

nõ ſunt ab his qͥ nõ guſtauerũt/vnuſqͥſq;

ideo is qͥ foꝛis ſũt dici nõ debuerunt. Ne
tiñ̃ hi qͥ foꝛis ſũt derelinꝗrenꝭ ſi ab his qͥ in
tus ſũt nõ vocarent᷑.aliqliter erãt innote/
ſcẽda vt diſcerẽt ĩfirmi q;tũ eis deſu.⁊ ad

em̃ bñ iudicat q̃ nouit ⁊ hoꝝ eſt bonꝰ iu /

iloſophꝰ. ⁊ B̊ de pꝛimo.
VEcundo videndum eſt quali/
ter doctrina pᷣfati viri a ſenten

pat.ſed per omia ipᷣis cõſonat

7
tus Bernardꝰ in epiſtola ad fratreſ ðð mõ

te dei. Unitas ſpiritus cum deo. homĩs

cor ſurſum habentis pꝛoficientis in deuʒ
volũtatis eſt ꝑfectio.cũ iã non ſolũmodo

vult qð deus vult. ſz ſic eſt nõ tm̃ aflectuſ

ſed etiã in affectu pfectus vt nõ poſſit vel/

le niſi qd deus vult. velle autem qo vult
deus hoc iam ſimile deo eſſe eſt. nõ poſſe

ꝛdat.De hac em̃ vnitate dicit bea

tijs ſanctoꝝ patrum nõ diſcre

velle niſi qð vult deꝰ. eſt iã eſſe q de⸗ eſt
cui iaz velle ⁊ eſſe idipᷣm eſt. vñ bñ dicit qꝛ
tũc videbimꝰ eũ ſicuti eſt cuʒ ſic ſimiles ei
erimꝰ Gq̊ erimus qð ille eſt. Quibo em̃ ptãs
data eſt filios dei fſieri data eſt ptãs non qͥ
dẽ vt ſint de.ſʒ ſint tñ qð deꝰ eſt/poſtmo/
dũ loquit᷑ ð triplici ſimilitudine hoĩm cũ
deo. ⁊ deinde ſubiũgit. Dicit᷑ aũt hec ſimi
litudo dei vnitas ſpũs nõ tm̃ qꝛ afficit ſpi
ritũ hoĩs ſpũſſanctꝰ. ſ qꝛ ipa eſt ſpuſſan/
ctus de charitas qͥ cũ ſit amoꝛ pr̃is ⁊ filij
⁊ vnitas ⁊ ſuauitas ⁊ bonũ ⁊ oſculũ ⁊ am
plexꝰ ⁊ qcqͥd cõmunepᷣt eſſe amboꝝ in ſũ/
ma illa vnitate veritatis ⁊ veritate vnita
tis.̊ idẽ homi ſuo modo fit ad deũ qð cõ
ſubſtantiali vnitate filio eſt ad patrem vt
patri ad filiũ.cuʒ in amplexu patris filij
mediã qdᷣamodo ſe inuenit hominis btã
ↄſciẽtia/cũ modo ineffabili incogitabili/

ʒ fieri meret᷑ hõ dei/nõ deꝰ. ſʒ tñ qð ẽ deꝰ.

Ecce qũo iſta ſũigꝗ bñ omino ↄcoꝛdat do/
ctrine fratris Johis ð Ruyſbꝛoech ⁊ mu

tuo ſibi ↄſonãt. Hoc idẽ patet ex epła in,

feriꝰ annotata.quã qͥdã vir deuotiſſimꝰ ⁊
doctiſſimꝰ cõpoſuit in q̃ ſub bꝛeuibo ver/
bis deſcriptꝰ eſt totꝰ ꝓceſſus libꝛi fratris
Johis Ruyſbꝛoech ð oꝛnatu ſpũaliũ nu
ptiaꝝ/cũ his ↄcoꝛdat gilbertꝰſuꝑ cantica

„2

ſmone.ij.vbi diſtinguit ð triplici lectulo
Pꝛimꝰ eſt ꝓpꝛiꝰ ſpõłe. Scds eſt cõis ſpõ
ſex ſpõſi. Terciꝰ ppꝛiꝰ eſt ſpõſi. Sponſe
lectulꝰ eſt cũ quietis ⁊ pacatis ⁊ cõpoſitiſ
moꝛibo intrèſe collecta reqeſcit. Cõis eſt
cũ iq incipit oblectari ĩ ſpõſo. Sʒ ppꝛius
ſpõſi eſt qñ ſui oblita penituſ ⁊ ex ie exuta
ota trãſit in ip̃m ⁊ q̃ſi induit᷑ ipſo dilecta

ipᷣiꝰ. In lectulo ſuo nõ effluit ſpõ ſa extra
ſe nec turbat᷑ ĩ ſe. In lectulo cõmuni aft flu
unt illi delicie qda de pᷣſentia ſpõſi. In il/
lo lectulo q ſolꝰ?eſt ſpõſi amoꝛis exagitata
incendiũ ebullit ⁊ excreſcit.effuſa ⁊ efſtuẽeſ

tota trãſfundit᷑ in iᷣm.⁊ ĩ ſimilẽ abſoꝛber

qlitatẽ. In pꝛimo penes ſe eſt. In ſecũdo
penes illã ſpõſus. In tercio penitꝰ eſt ipᷣa

Defẽſio iohãnis ð ſcoenbauia dictoꝝ

ſi ſup ſe eptimũ angelice hierarchie dicẽs.
Sic intelligas qnta eſt vis veri amoꝛis ⁊
dilectõis ſi tñ intelligi pᷣt qm̃ dilectio ſuꝑ

7 .*

de ſancto victoꝛe cõmentato: p̃fati dyoni

em diligit᷑ q; ĩtelligit. Intrat dilectio ap
Pbpinq̃t vbi ſciẽtia foꝛis ſtat. Et reddit ra
tionẽ iſti. Quia verꝰ amoꝛ ſiue charitas
nullũ patit᷑ mediũ inter ſe ⁊ obiectũ qð eſt
de. ſzʒ vehem enter tendit in ipᷣm ĩmediate
Et ideo nunq; quieſcit donec oĩa trãſeat

„

⁊ ad ipᷣm dilectũ ⁊ in ipᷣm veniat. UVñ ſub

dit ibide. Dilectio ſiue amoꝛ impetum ſe/
quens ardẽtis deſiderij ſui nec diſſimula
re valeſdonec ad amatũ ꝑuenerit/amato

Appꝛopinqt q;tũ pt/⁊eo amplis ſities in/

trare ip̃m cupit⁊ eſſe cuʒ ipᷣo'/ꝛ eſſe tã ppe
vt ſi fieri poſſet h idẽ ipm ſit qð ipe Nibil
em velociꝰ nihil acutiꝰ nihil ſubtiliꝰ amo
re aut penetrabiliꝰ.qꝛ natura ſua nõ quie

ſcit donec naturaliter amabilis totã pene

trauerit virtutẽ ⁊ pfunditatẽ ⁊ totalitatẽ
;tũ pᷣt. Huic etiã ſentẽtie alludit ʒ omia
vercellẽſis ſuꝑ cantica dicẽs.q affectꝰ⁊ in
tellectꝰ ſimul coambulãt vſq; ad nouiſſi/
mü defectũ intellectꝰ vbi habet ſue cogni/
tionis ⁊ ſui lumĩis ↄſummatõeʒ. Affectuſ
aũt adhucↄtinet pꝛincipalia in deũ ſuſpi
ria ⁊ ſuꝑintellectuales extẽſiones ⁊ imiſſi
ones/feruidos vulgares ⁊ fulgidos feruo
res ad quoꝝ oĩm ſublimes erceſſus ⁊ ex/
cedẽtes ſublimitates intelligẽtia trahi nõ

—

aimoꝛis ⁊ pulcritudiniſ ꝙ nõ ſolũ facit ho
mines ⁊ agelos excedere neturã ppꝛiã vt
in deũ aſcẽdant.ſʒ etiã deũ q̃ſi naturam ꝓ

priã egredi vt ad creaturas qſi inrra natu
ram ſuã pducendo deſcendant.Ecceqũo
oss iſti excellẽtiſſimi doctoꝛes in ̊ ↄueni/
unt ꝙ aĩa qñ rapit᷑ i diuini lumis abiſſuʒ.

tota deficit a ſeipᷣa ⁊ ĩ illũ quẽ diligit tota
liqſcit ⁊ ſuꝑintellectualr ei vnit᷑⁊ vnitiſſi
me trãſfoꝛmat᷑ in ipᷣm ita vt aĩa dũ a ſeipᷣa

eminet ſcietie ⁊ maioꝛ eſt intelligẽtia plus

poſtea ibideʒ dicit. Tanta eſt virtus veni

penes ipm. v ſi dici t non eſt niſi ipe. n alienat᷑ dũ iſt dinini archani ſecretariũ
pmo qrit. In ſcðo adheret. In tercõ vnik rapit᷑ dĩ ab illo diuini amoꝛiſincẽdio cir
illi. In pꝛimo tranqllitatẽ ꝓpꝛiã poſſidet. cuũdat᷑ itime penetrat᷑ ⁊ inflãmat᷑ ſeipᷣaʒ pe
In ſecũdo quandã meret᷑ cõmunitatẽ cũ inſi

dilecto. In tercio abſumit᷑ ⁊ abſoꝛbet᷑ i q̃n
dã charitatis ⁊ gre vnitatẽ. Hec gilbertꝰ
vbi ſupꝛa.Cũ pᷣdictis ↄcoꝛdat dyvoniſiui
magn ſic patet in autoꝛitate ſuꝑius alle/
gata ⁊ pluriba locis libꝛoꝝ ſuoꝝ Et hugo

nitꝰ exuit ⁊ diuinũ qᷓndã affectũ induit et
inſpecte pulcruucini ↄfigurata tota ĩ ali/
am gloꝛiam traälſitt.
Is pᷣlibat rũdendũ ẽ tercõ ad ob
iectõnes ⁊ rõnes qͥb dñs cancel/
rius doctoꝛ venerabilis et vir

—

echatie
Crüͤ⸗
n
utriſen
Diſa
naumſe
diſtimn
maro
nſinicvin
ſetippe
ſe idil
rlgno
mrg
Siiper
atoli
luleni⸗
gichn
aſecg
A
iſihpi
Grimiſi
losſerno
dus ter/
ad Mir
Wrer
ſoläfd
turipen
inm
Niinnm
Nt Eaud
giten
nonnſi
Mrwrt
emiiſi
minſei
niſcoan ,
ſincintoc
kſeiint
iindi⸗
toni?
giu

uut,
ſir

Zobinis tiy ſbrocch

eloquentiſſimus doctrinam pꝛelati viri

videlicet fratris Johis ð ruyſbꝛoech vi /

det᷑ aliqliter calũniari ⁊ repꝛobare.Seiẽ/
dũ eſt ᷣ autoꝛ pᷣfati libꝛi ð oꝛnatu ſpua/⸗
liũ nuptiaꝝ nõ ſiẽ ille mgr arbitrat᷑ homo

ydiota fuit ⁊ ſine lr̃is in ̊ male erat infoꝛ/

matus.ſi erat ſacerdos vt ſpero deo acce

ptiſſimꝰ pꝛimꝰ pꝛioꝛ ⁊ fundatoꝛ cuiuſda,ꝝ

monaſterij canonicoꝝ regulariũ in bꝛabã
tia appellati viridis vallis cameracenſis

dyoceſis ⁊ ſiti ĩ quadã ſilua q̃ vocat᷑ ʒonia

iuxta ciuitatẽ famoſã que dicit᷑ bꝛuxella.
Oui doctrinã ſuã nõ latino ſermone ſed
theutunico cõſcripſit licet em̃ cõpetentis
ſciẽtie fuerit nõ tñ tã eminẽtis ſcietie erat

pfatã doctrinã latino mone tã cõpoſi/
to ⁊ ſtils tam elegãti ſcribere potuiſſet niſi

ſpeciali dono dei ſibi datũ h̊ fuiſſet. Ded
quidã frater eiuſdeʒ monaſterij vir valde

ingenioſus ⁊ lr̃atus poſtmodũ ob ꝓfectũ

oĩm nationũ quoſdaʒ libꝛoꝝ ſuoꝝ latino

ſermone tranſſerre in ꝑſona ipſi curauit

Ammirãtes ergo doctrinã eiꝰ laico fᷣmo/
neↄſcriptã faciliter ꝑpendere poſſũt ipᷣm
nequaq; hãc didiciſſe ab homiĩe vt ab hu/
mana ſciẽtia.ſʒ accepiſſe a deo 1a diula ſa
pientia ⁊ mgr̃a vnctione.a fratrib em̃ ei
cognoſci pᷣt ꝙ fuit hõ miſſus a deo.cui in
his nouiſſimis diebo hec deuota archana

2 pfunda atq; diuĩa de diſpenſanda lar/

gitꝰ eſt vt noua admonitio ſuos meliꝰ at/⸗

traheret auditoꝛes. ⁊ vt ſectã illoꝝ libero

rũ ſpirituũ q tꝑe vite ſue multũ in bꝛabã/

tia ⁊ illis partibo pullulabãt extirparet et

erroꝛes ipoꝝ denudaret.ixit em homo
iſte dei poſtq; illud lamẽtabile ſeiſma ĩ ec/
cleſia ſurrexiꝑnã a tꝑe moꝛtis ſue.xxv.an

ni fluxerũt vel circiter. Hac ergo occaſio-

ne ⁊ neceſſitate cõpulſuſ bec ꝓfunda ⁊ ſub
tilia theutunico ſᷣmone ↄtexuit.Qui qui
dem hãc doctrinã abſq; aliqͥ laboꝛe ſtudij
ſola gra ſpũſſancti eiꝰ mentẽ docente⁊ ꝑ/
inſtrante eructauit ſiẽ bene comꝑtuʒ eſt il
lis qͥ ſecũ ↄuerſati ſũt ⁊ ſecretoꝝ ſuoꝝ con

ſcij fuerũt. Si ergo ſtilꝰ libꝛi ĩ latinũ traſ/
lsti magis redoleat humanã eloquẽtiã q;

diuinã p̊ nõ imputandũ eſt autoꝛi ſʒ trãſ/

latoꝛi.Quiquidem trãſlatoꝛ ꝓ eo ꝙ orna
tui ⁊ eloquẽtie ſermonũ plus oꝑam dedit
qᷓ; foꝛte expedit ⁊ quedã ꝓ arbitrio ſuo ad
didit in pᷣdicti libꝛi trãſlatõe multũ deſu/
dauit.licet autoꝛ ab hac deſudatõne liber
⁊ experſfuerit cuioĩa q̊ ocuit ꝓut pie cce

dimꝰ ſpũſſanctꝰ inſpirauit ⁊ ãminiſtrauit

licet etiaʒ doctrina iſtius viri in latinum

traſlata ſit multũ gratioſa cõpunctiua et᷑
deuotõis excitatiua.tñ ignitũ eloquium
dñui vehemẽter qð in verbis illius theutu
nicis inuenit᷑ mito gratioſi eſt. mag mo
uens afficies ⁊ accendes legentẽ ita vt du
riſſimꝰ coꝛde ſit qͥ nõ ex eoꝝ lectione com
pungat᷑ ad deuotionẽ excitet᷑ ⁊ ad melio/
ra ꝓuehat᷑ ⁊ ſublimet᷑. Uerũtamẽ ꝙ dictꝰ
