ſore talis miniſtratio ſacramẽtoꝛuʒ
nõ habet ꝓ materia debita res ſolũ inſen⸗
ſibiles pꝛout eſt in cõſecratiõe coꝛꝑis xpᷣi
vbi ꝓ materia debita reqriturꝛ ſufficit pa
nis triticeus ⁊ vinũ Nec refert quoad cõ⸗
ſecratõis neceſſitatẽ.ſi panis ſit ipᷣius cõ/⸗
ſecrãtis vel alterius. Secus eſt in miſtra⸗
tõne ſacramentoꝛũ vbi requirit᷑ ꝙ ꝑſona
cui fit miniſtratio ſit miſtranti ſubdita:pᷣ
terq; in baptiſmo qð eſt neceſſitatis ſacra
mentũ nõ iterabile Sir in ſacramẽto cõ

firmatõis ⁊ oꝛdinis quiba indelibilis ca,

racter impꝛimit / inde ſufficit de neceſſita
te ſacramẽti.nõ tñ pꝛecepti ſubiectõvolũ
taria ſuſcipiẽtis hec ſacramẽta ab illo qui
coſerre pᷣt illa peccãt tũ dans atq; ſuſcipi⸗
ens. ſi nõ aſſit ſubiectõ ꝑ ſuꝑioꝛẽ oꝛdĩata
Secus ãt eſt in penitẽtie ſacr̃o.vbi de ne
ceſſitate ſacramẽti? pᷣcepti reqritur pꝛedi
cta duplex ſubiectio.iuxta cõmunioꝛẽ do

ctoꝛũ ſententiã.ſic ꝙ alicui nõ dat᷑ abſolu

tio etiãſi dari temptet᷑ qꝛ materia deficit/
que eſt pctõꝛ ſubditꝰ. Subditꝰ inq; nedũ
volũtaria ſubiectõe.ſed aliena ſuꝑiorꝭ au
toꝛitate. Hoc rite ſtatuit pꝛimlegiſiatoꝛ
xps.hoc eccłia ſic elucidauit? tradidit.ne

talis diſtinctio duplicis iuriſdictõnis co
erciue.iſ.et nõ coerciue.cuiꝰignoꝛantia vel
inaduertẽtia gignit cõfuſionẽ apð aliq̊s
infinita. flam cũ vſus doctoꝝ cõis habe
at dicere ꝙ ptãs oꝛdinis.eq̃lis eſt in oibꝰ
ſacerdotibo ⁊ pᷣlatis.accipiũt conſequẽter
occaſionẽ errorꝭ.ꝙ qͥ libet ſacerdos poſſit
quẽlibʒabſoluere.poſſit pᷣdicare ũ miſſus
poſſit euchariſtiã min iſtrare. hnuenl
mus autẽ ꝙ hec iuriſdictõis ptãs pꝓmiſſa
eſt aplis añ paſſionẽ xpᷣ:. Mat. xviij Amẽ
dico vobis quecũq; alligaueritis ſuꝑ ter⸗
rã.erũt ligata ⁊ in celis ⁊c̃.Et ꝓmiſſa fuit
petro Mdat.xvi. Zibi dabo claues regni

celoꝝ. Sed pꝰ reſurrectõem ſuã collata ẽ

aplis quãdo inſufflans in eos dixit.Acci
pite ſpm̃ſcim̃ quoꝛũ remiſeritis pctã re⸗

eſt petro Paſce oues meas.O Ziddita eſt
ſeu potiꝰↄfirmata poteſtas pᷣdicãdi.cum
ptãte ↄferendi baptiſmũvel potius iã da

gennedatedrsnezer gtnet

te ptãtis executio iuſſa eſt Mat.vlt. Eun
tes in mundũ vniuerſum pᷣdicate euange

liũ om̃i ceature baptiſantes eos in noĩe
patris⁊ filij⁊ ſpũſſcti. Añ licet in caſu ne/⸗
ceſſitatis.qͥlibetviatoꝛ baptiſare poſſit.G̊
tñ faciũt ex officio vel ecciaſtica ptãte ſoli
ſacerdotes. Bulean⸗ ptãti iuriſdictõ
nis que in latitudine ſua conſiderata.ne⸗

dũ ad ſacrametũ penitentie.ſed ad alioꝛũ
ſacramentoꝛũ miniſtratõem.⁊ ad pꝛedica

tõnẽ extendit᷑annexa eſt poteſtas ius ſeu

facultas. accipiendivite neceſſaria Mat.
x.et Lu.x.qð apoſtołꝰ cõfirmauit.i.coꝛi.
ix. Quia dign eſt oꝑarius mercede ſua.

4 — —— —— —8łł

Eccleſlaſtica

B Conſequenter fundat᷑ in hac poteſtate

ſumendi vite neceſſaria.rõnabilitas do⸗

tatõis eccłiaſtice Denng do⸗ pꝛimici⸗

eniq; poteſtas fa⸗

reperit᷑ ⁊ adaptat᷑ modus eẽndi in/licʒ ad
dant᷑ ⁊ alij ¶ Subiũgamꝰiterũ diſtinctõ

nem devſu ptãtis eccłiaſtice.Eſt eni vſus

Pꝛimũ

eſt ꝙ fim quadruplex genꝰcauſe qârupler

arũ legis antique.
cenasninena eiſi videat᷑annexa fuiſſe aliqs licitus⁊ ratꝰ Eſtvſus illicitus⁊ ratꝰ
p xpᷣm licentie pᷣd icandi verbũ dei.quan / E ſtvſus licitus ⁊ nõ ratus.E ſtvſus illici
n do miſit diſcipulos ad pᷣdicandũ/a dirit tus ⁊ irritus Exemplũ pꝛimi dũ ſacerdos
eis. Infirmos curate.demonia eijcite. ⁊c. cõſecratvel abſoluit cum circũſtantijs oĩ/
n Nihilominꝰ videt᷑ hec poteſtas donũ gra bus ad hoc reqſiꝭ de neceſſitate.vel ſacra
ſol tis datũ.cõuenire potẽs cuilibet ex fideli⸗ mẽtivel pᷣcepti.Exemplũ ſecũdi dũ ſacer⸗
de bus. put ad edificatiõem eccłie iundicabit dos cõſecrat in pctõ moꝛtali vel cũ tranſ⸗
4 expediẽs ſpũſſanctus qͥ diſtribuit ſingu⸗ greſſione pᷣcepti.Exem plũ tertij dũ ſacer⸗
ſt gulis pꝛout vnlt dos auguch in ſe eſt anafiae ienrde
3 credit abſoluere cõfitentẽ ſibi.vtens in G̊
b . onſide ratio D VI. bene clauib.qui cõfitens qꝛ mentit᷑ incõ⸗
ſee Oteſtas eccłiaſtica cõſiderari po feſſione ſua. vel obicem ſe ecreto ponin eqᷣ
M eſt? debet tripłr. VUno mõ foꝛma ᷓ abſoluit. Exemplũ quarti in caſu pꝛio
oai / liter in ſe ⁊ abſolute ſine reſpectu. riſi ſacerdos ſcieter qnit vti clauibus erga
ge Alio modo materialr ſeu reſpectiue put aliquẽ. cuiꝰfictõem agnouerit. ⁊ q neqq;
diis gitimo.quod cõmuniter fit per cõſecrat? alig diſtinctio valens ad intelligentiã pꝛe
8dee nem ⁊ electõem.qꝛ ſicut dicit apłs. Nemo miſſoꝛũꝛ ſequentiũ dũ querit an ptaͤs ec⸗
iß⸗ ſibi aſſumit honoꝛẽ.ſed qvocat᷑ a deo tan deſiaſtica ſit eqtis in oĩibus Quia q̃rit de
ir ; aaron. tas hec dicit᷑ inſtitutio miſtro poteſtaterel facrivel iuris. Facti ſic e dũů
ni rũ tam actiue q;ᷓ paſſiue.Conſiderat᷑ tert? attentat᷑ freri.ſit ſiue bñ ſiue male. Junve
ſtra eſt potetia ſᷣm ph̊m ſi nõ habeat actũ qð de iure poſſumꝰ.(¶ Redit autẽ hec di⸗
roften hec ↄſideratõ que diſtinguit ſtictio ad alterã pꝛetattã de neceſſitate du
⁊teſoluit modos loquẽdivarios.taʒ theo plici.in cõſecratõe coꝛꝑis xpᷣi.Qm̃ altera
ni logoꝝ q; canoniſtarũ de eccliaſtica pote/ eſt ſacri. Altera eſt pᷣcepti.Et hec ſilr diſtĩ
I ſtate cuius reſolutõis ignoꝛãtia.vel inad ccio põt extendi ad eccłiaſticã ptãtem ſuꝑ
In nertẽtia. falli plerũq; facitx fallere. qm̃ ali coꝛp xpᷣi miſticũ. q̃ ad miniſtratõeʒ ſacra
ng ter loquendũ eſt de eccłiaſtica poteſtate / mẽtoꝝ que caracterẽ impꝛimũt ſicut ſunt
jani dũ in ſe cõſiderat᷑ foꝛmalr ⁊ abſolute.Ali⸗ baptiſmꝰ.cõfirmatio.⁊ oꝛdo.qm ſicut in
ride ter dum ↄſiderat᷑ materialr ſeu reſpectine. poteſtate oꝛdinis ſuꝑ coꝛpus xpᷣi veꝝ ſuf
ein Aliter R conſiderat᷑ quo ad exercitijvſuʒ ficit aliqͥd de neceſſitate ſacri.qð nõ ſuffi⸗
ide vel executiue ſicut infra docebi NHote⸗ cit de neceſſitate pᷣcepti qꝛ peccat qͥ cõtra.
out mus pᷣterea modos eſſendi in/q̃s in meta vel pᷣteroꝛdinatõem ecclie cõſecrat. Sic
icion phiſica poſuit Ariſto. quoꝛũ inaduerten inuenimin poteſtate eccliaſtica ſuꝑ coꝛ⸗
otuein tia facit oberrare quoſdã dũ inquirit᷑. In pus xpᷣi miſticũ pꝛeſerti qͥad miniſtratõʒ
n quo vel in q bꝰ ſit plenitudo eccliaſtice po triũ ſacroꝝ q̃ dicta ſunt His diſtinctõi
Gttune teſtat? AUn? modus eſſendi in. eſt ſieuts busꝛ alijs que pᷣdicta ſunt attẽtis.poſſet
oir integralis in ſn⸗ toto. Alius ſicut totũ in ſtati inueſtigari qͥqꝛ in quo ſit plenitudo
ncut tegrale in ſuis ꝑtibus. Tertius ſicut ſpe· eccliaſtice ptãt ? Nihilominꝰ antea iuxta
ni ie⸗ Quintus ſicut ſoma in materia . que bim ↄſideratões ſeptimã octauã? nonã.
rs oꝛma triplex eſt. eſſentialis accidẽtalis et OQr ſt ArIRN
n⸗ mathematicalis. Sexc ſicut effectus in on iger 9 io VI I.
Husi ſua cauſa efficiẽtie. dirigentevel regẽte vvt Dteſtas eccliaſtica ſi cõſideretur
eun regnü eſt in rege. Septimſicut oꝛdinata n ſe ſoꝛmalt ⁊ abſolute ipa eſt in⸗
ſrtin in finẽ ſunt in ſuo fine.quẽadmodũ virtꝰ ⸗ usriabilis. ⁊ eandẽ a pꝛincipio na⸗
in beatitudine. Octauſicut locatũ in lo ſcentis ecclievſq; in finẽ pſeuerat Eccle
ri co EνQandpinm diſtinaone manifeſtů / ſia ſiquidẽ dũ ſic cõſiderat᷑ in ſuis ⸗R
Ceſon „

190.

Depoteſtate

eſſentialib: ꝑmanẽtiba q ſunt papatcar
dinalatꝰ pꝛiarchatus archiepᷣatus epᷣatꝰ.
ſacerdotiũ hʒ integrari ex his oibus:ſic ꝙ

ablata penitus vna tali ptãte.iam nõ ma

neret eccleſia pꝛout a xpᷣo ſeminaliter.⁊ve

lut in quodã germine ſuo.pfecte ſuit inſti
tuta.vt ſi papat? p imaginatõem pᷣſcinda
tur a reliqs ptãtibus inferioꝛibo.id quod
ſuꝑeſt nõ dicit᷑ eccleſia. Pꝛopterea qrere ſi
papalis autoꝛitas ſit maioꝛ q; eccleſiavel

ecõuerſo.redit in idẽ acſi peteret᷑.nõne to

ſꝛoinde ſeqͥtur.ꝙ ſi generale cõcili
umr

Dic de ptãte epᷣali ſic de ſacerdotio qð ẽ

ptãs curatoꝝ qui ſunt in eccleſia pᷣlat mi
noꝛes ¶ Di vero vellet aliqs curioſus in
Arere.qliter hʒ fieri talis abſtractio ptãtis

eccleſiaſtice.Etſiſit aliq vniuerſale reale

ſpecificũz ꝗditatiuũ.pᷣter omnẽ oꝑatiõe,zʒ
intellectꝰ. ſicut inqrit᷑ de anialitate.?⁊ hůa
nitate.remittimꝰad metaphiſicã.: Conce

dimꝰ itaq; ꝙ abſtrahentiũ nõ eſt menda⸗
ciũ ſᷣm Ariſt.licet negauerimꝰhec vniuer

ſaalia realia.ſicut nec mathematici menti
unkt?᷑,ſiue pucta ſint realiter ſiue nõ ¶ Cñnñ
dicimꝰquãtũ nobis hic ſatis eſt ꝙvniuer
ſalitas eſt in oꝑatõeꝛ abſtractõe quã facit
intellectꝰ ex reꝝ ſingulariũ exterioꝛi ↄvgni
tõ nevidedo qualr ipſe res adinuicẽ cõue

niüt vel differũt eſſentialiter vel accideta⸗

in hoc cũ altero ꝙ eſt aial rõnale qð intel⸗

lectꝰattendẽs.abſtrabit innata ſibivirtu⸗

teſilitudine hanc.q nõ eſt extra niſi ſin⸗
gulariter in ſingulis hoĩibo.⁊ denudat eaʒ

a loco.a tꝑe.⁊ ab om̃i generaliter aciden
tiũ ↄfuſione.⁊ ita remanetvniuerſalis / et

abſolutcõceptus hoiĩs in aia q nihilomi

noꝛiginat᷑ ex reb ad extra ſingularibus.

Sic de ecciaſtica ptãte ſentire poſſumus
dũ in ſe foꝛmalræ abſolute ↄſiderat᷑. Oẽs
eni ſacerdotes ↄueniũt in ſacerdotio.oẽs
epᷣi in epᷣ̃atu⁊ ita de reliqᷣs. ¶ Queret foꝛ⸗

te aliqs quo pacto eccia romana dicat᷑ ea

dẽ iſto mõ cum ab initio fuerit petrꝰin an
chiochia. Rñſio facilis eſt fiat abſtractio

talis a cõ notatiõe loci.⁊ dicamꝰ.qꝙ ecclłlia

romana eſt illa dioces puincia vel ſedes/

tũ nibron ſua pte.vel ps minoꝛ ſuo to
P

ntecvniuerſalẽ eccleſiã ſufficiẽterꝛ
integre.neceſie eſtvt includat autoꝛitatez
papaleʒ.ſiue papa ſit ſiue deſierit eſſe per
moꝛtẽ naturalẽ aut ciuilẽ. Sic dicimus
de ptãte romane eccleſievel ſacri collegi .

⁊ex quibe cauf fieri po
ſculis apertũ eſt. ¶¶ Vñ ſicut papa renun
dare libellü repudij ec

eſt opuſculi pntis.ꝑ hec oia diſcurrere
Deg dicam hic aliter eſſe diſcernedu in
ecchiaſtica policia. dũ eſt oꝛdinata ↄplete

que peculiariter hʒ regi per autoꝛitatẽ pa
palẽ.⁊? eã cõplectitur. Sicveritatẽ bʒ vnl
gatavox.vbi papa ibi roma. NHec in dubi
umxerti dz qn iſto mõ romana ſedes ⁊ ec
cleſia. ſit caput, mater. ⁊ magiſtra ceteraꝝ
quia ſupꝛemã petri ptãtem includit.

Lonſideratio. III

WPteſtas eccliaſtica conſiderata re

poſitũ dici pᷣtvariabilis.⁊ auteribilis ĩ ca

fiunt ĩmutatõnes.nũc per nouã conſecra

ſiba multis.Hoc ꝑſpicuũ eſt quotidie dĩũ

tionẽ nücꝑ nouã electòem vel inſtitutõeʒ
miniſtroꝝ. Ita cõſeqᷓnter dicere poſſumꝰ
de ptãte papali ꝙ mutabilis eſt ⁊ auferibi
lis ꝑ moꝛtẽ naturalẽ ſicut ↄſtat/vel ꝑ ciui
lem videlʒ ꝑ depoſitiõeʒ. ſaltem q ad pleni
tudinẽ ſue iuriſdictõis qᷓ depoſitio qualr
ſſit latiꝰ i alis opu

ciare pᷣt papatui.⸗
cleſie etiq ſine culpa ipſi ſponſe. Licet h̊

.

facere nõ debeat ſine cauſa Sic eccia põt

huücvicariũ ſpoſi ſui dim ittere. ⁊ůei libellũ

repudij dare.etiꝗ ſine culpa ſua licet nõ ſi

ne cauſa Exeplificauim alias in ſex caſib
in ꝗbus ver papa deponi pᷣt ex culpa ſua

etiã vbi nõ eſſet realiter hereticꝰ ad intra⸗

—

quis ad extra talis iudicaret᷑. Exẽplifica
uimin alijs ſex caſibbus deponip̃t pa
pa ſine culpa ſua licʒ noò ſine cauſa. etia p/
ter liberã ei ceſſionẽ. ractatulꝰintitula⸗

ri pᷣt de auferibilitate papeab ecclea⁊ inci

pit Qeniẽt autẽ dies cũ auferet ab eis ſpõ

ſus.· ꝓpterea bꝛeuitatis amoꝛ hic iſta no re
petit. ¶ UVeꝝ ptãtem hãc eccliaſticã que
reſpicit inſtitutõʒ miniſtroꝝ eccliea ſum
movſq; deoꝛſum. cõfundit magna caligi
ne cupiditas ambicioſa/qrens ꝗᷓ ſua ſunt

⁊ ꝗ creſceẽtib bñficioꝝ dotatõibo impudẽ
ter excreuit. Itavt vix diſcerni mõ poſſit/⸗
qd ex pꝛimaria inſtitutõexpᷣi.vel inuaria
bili iure diuino tenedũ ſit in hmõi mini⸗
ſtroꝝ oꝛdinatõe Mira ſiquidẽ qͥ advſum

talis ptãtis varietas inceſſit.q̃ ex cronicis

cõcilioꝝ decretaliũ? decretoꝝ ſe oñt. Nec

pectiue ? quodãmodo materialr
pꝛout applicat᷑ad hoc vel illð ſup

2

e.

— — —

— —

ne ¶ Rurſus ſi iudi

ſub qu id explicatõe pfecta? nũeroſa mẽ
bꝛoꝝ ſuoꝛũ in miniſtris.ꝑ ſtatus gradꝰ.?-

officia. Aliter dũ ab initio firmata eſt ec⸗

cleſia in magna tã ecciaſticoꝝ qᷓ; fidelium

paucitate.velut in quodã ſemiario vł ger

mine ſeu botro. Rotuit eni tũc ronabilit
ſupꝛemꝰille põtiferpetrus hr̃e faciliterp⸗

ſentiã ↄcilij generalis.ſicut in electõe ma

thieꝛ ceſſatõe legaliũ. Potuit ⁊ inſtituere

miniſtros.ꝑ diuerſas puintias et loca de
mdato ſuo.ſicut ad eũ facilis patebat ac
ceſſus. Necvigebat auaricia qꝛ pꝛimi pꝛi
mo petebant᷑ad moꝛtẽ. Oue oĩa ceſſanc

in hac tã copioſa fideliũ multirudine pꝰ

tot iura tot leges tot decreia ⁊ decretales

ſummoꝝ pontificũ: generaliũ cõcilioꝛuz
editas ad regẽdã feliciter eccleſiã up

petit hocloco cõuenientiſſime conciliũ.

Aetro datũ moiſi Exo. xviij. qð ſic habet

Btulto laboꝛe ↄſumeris.tu ⁊ ppls tuus

qni tecũ eſt.vltravires tuas eſt negotium

ſolus illõ ſuſtinere nõ poteris. Sed auni regimiĩe.quale fuit ſub moiſe gubernata /

verba mea ⁊ cõſilia mea ⁊ erit dñs tecum.
Eſto tu populo ĩ his q̃ ad deũ ꝑtinẽt vt
referas q̃ dicunt᷑ ad euʒ/oñdasq; populo
cerimonias.⁊ ritũ colendi.viãq; p quã in
gredi debeãt? oꝑꝰqð facere debeã t. puide

autẽ de oĩ plebi viros potẽtes? timentes

deũ.in quib ſitveritas.⁊ qͥ oderint auari

ciã. ⁊ cõſtitue exeis tribunos centurio⸗
nes qnquagenarios? decanos.qᷣ iudicẽt

populũ in oĩ tpꝑe. Quicqͥdq autẽ maiꝰ fue⸗
rit referãt ad te.⁊ ipſi facilioꝛa tm̃mõ iudi

cent.· Aeui qʒ tibi ſit ꝑtito in alios onere
Di hec feceris implebis imꝑiũ dei. ⁊ pce⸗
pta eius potuer ſuſtinere.⁊ oĩis hic popu

lus reuertet᷑ cũ pace ad loca ſua. Quib au

itis moyſes fecit oĩa q ille ſuggeſſerat
Edocemur ex hac ſcriptura calamo dei

ſcripta de multis. Specialiter ꝙ ſi moy⸗

ſes loquẽs deo familiariter ſicut amicꝰad

amicũ/obediẽter audiuit cõciliũ gentilis
hois in regimie toti? ſynagoge. qntoma⸗
gis dz hoc ſummꝰ pontiferad dictamẽ to

tius eccie vel generalis concilij ſuo nomi

„

⁊ curia ſua/qͥd de totaphaniſſimis? indi⸗
gniſſimis cauſaꝝ⁊ litigioꝝ cõtinuis⁊ an

xijs occupationibo: Quid de beneficioꝛũ

quoꝛũcũq; etiã minoꝛũ collatõibo ⁊ ſigna

tiõibo manu pape. Quid de annotaꝝ exa
ctionibo: Quid de innũeris ſimilibo dicẽ⸗

i iudicia minoꝛa repꝛoban
tur i moyle / videam? in ſummo poͤtifice

dum indicabit᷑ relicta omni cura ſolicitu

dine vel ſtudio de om̃i eo quod ſpũale ẽ.

quod diuinũ eſt.qð deniq; fidẽ cõcernit.

⁊ relgione xpᷣianã (
ex dato moiſi cõſilio ⁊ pᷣcepto legis deut.

oncludimꝰ tandẽé
rFviij.et ec inſtitutõe xpi Mat. cviij. ynul
la fuit hactenꝰ.nec erit in poſterũ.pnicio⸗

ſioꝛ peſtis in eccleſia qᷓ; omiſſi io generaliü

coõcilioꝛũ? ꝓuincialiũ.vel in re ipſavel an

ctoꝛitate. ARutoꝛitas itaq; nulla erit, ſi ſio⸗
lus ſummꝰpontifex oĩa velit inferioꝝ ec⸗

cleſiaſticoꝛũ vſt urpare in ſtitutõn es. iura.
ſtatus. grad.? officia. Meminerit itaq;
ſummꝰpontitex.datã ſibia deo ptãtem ſu

pꝛemã in eccleſia ad edificatõem eiꝰpꝛout

ſapiẽs iudicabit. Judicatautẽ ſapiẽs de

—

ptãtis vſu variabiliter/inuariabilis er’s

ſicut eſt generale conciliũ.⁊ hoc pꝛo tem⸗

poꝛũ locoꝛũ reliq uq ꝝq; circunſtãtiarum

diuerſa qualitate. Teneat ergo ſuũ indici

um.⁊ maneat eccleſiaſtica policia optimo

Im mixta fuit ex triplici policia Regali in

moiſe.Ariſtocratica in.lxxij.ſenioꝛibus.?

in timocratica dum de populo⁊ ſingulis

tribubyſub Moiſe rectoꝛes ſumebantur.

ed opponũt plurimi nolẽtes adoꝛ

dinarios remitti miniſtroꝛũ eccleſiaſtico⸗

rũ inſtitutões neq; ꝑ electõem.neq; p col⸗

latoez Expertũ eſt inqunt q' turbarẽt oĩ

vẽderẽt diſſiparẽt.ptim cupiditate carna

li. ptim ſeculari ptãte tracci. de literax q́ʒ

ſtudijs aciũ eẽt. Aeꝝ in pmpto eſt ruſio⸗/
coꝛrigeret ſummꝰpontiſex abuſus hmõi.
⁊ autoꝛitatis ſeueritate ſupᷣma vigilanter
adhibita. poneret aſpera in vias planas
deponeret potentes intruſos de ſede. 1 ex
altaret humiles.ſine pꝛecevel müere Hoc
eſt eni architectoꝛis officiũ Duz vero pec
cat in his ſummus põtifex/qͥs miniſtroꝝ
coꝛrigere.vel pꝛeſumetvei poterit: Dices
hoc poterit generale conciliũ. Viide qꝛ
nec crebꝛo. nec faciliter habet᷑. Aix enim

ſtatuit libenter aliquis ſibi coꝛrectõis iu⸗

diciũ. Deniq; ſi pꝛopter abuſus oꝛdinari
oꝛum in miniſtroꝛũ inſtitutione putent
aliqui ſublatum eſſe ab eiſdem hoc exerci
tium. ſimile in papa ratõnem . ab eo de/
beat vſus tolli nũc inueniri dicit᷑ ab alis
marime dum recipit annatas/ quoniã ec
hac copula q;diu ꝑſeuerauerit oꝛiet ineui
tabiliter/ lepꝛoſa peſtis ſymonie / inficies
ſua cõtagione.nedũ caput.ſʒ pene üngi

—

ès ”s

⸗

eccleſie membꝛa. Suꝑeſtvt apponaturſi fſciſma⁊ ad exẽplardandũ poſteris.limita
cut apponi querit᷑ in refoꝛmatiõe ꝓuiſio. tio facta talis ptãtis quo advſuʒ/⁊ hoc ꝑ
onſi G er ati O. IX petz ſummũ pontificẽ de cõſenſu totius
labiO H. eccleſie pꝛimitiuevel generalis concilij. vt
Oteſtas eccliaſtica ſi cõſideretur non quiulibet poſſet in quẽlibet vti ptãte
uo ad vſum vel exerc tium. illa ſua atteta xpᷣi oꝛdinatõne pꝛimaria/q̃vo⸗

3 1 tabilis eſt ⁊ multiplicitervari⸗ luit eccleſiã ſuã re pꝛicipaliter ſubyno.
. abilis Hecconſideratio cũ duabo pꝛece et ab vno monarchice.ſicut eſt vna fides
. gentiba ſoluit pꝛotinꝰqueſtionẽ hãc. Si vnũ baptiſma.⁊vna eccleſia.vnitate capi

ptãs eccleſiaſtica ſit imediate a deo.vł me tis.tam pꝛimarij q;vicarij.qm̃ iſte eſt op⸗

diate ab hominib. Nã conſiderãdo eccle timus pꝛicipatus.pᷣſertim in ſpũalibꝰ ad
ſiaſticã poteſtatẽ pꝛimo mõ concedendũ cõſeruatõemvnitatis fidei ad quã obligã
eſt abſq; vlla dubitatõe ꝙ illa fuit ⁊ eſt im tur om̃es.· NHon ſic autẽ eſt de legiba ciuili
. mediate a deo hoie xpᷣo.ſic ꝙ a nullo alte⸗ bus ꝙ debeãt eſſe ſimiles ⁊ eedẽ apð oẽs
ro fuit inſtituta. Nec cõgregatio totiꝰvni nationes pꝛoptervarietatẽ moꝛũ⁊ condi⸗
uerſitatis hoĩm.ſecluſo xpᷣo potuiſſet ſib tionũ in diuerſis puincijs.Quoniã inſu
ptãtem hmõi inſtituere.quẽadmodũ po: per gladius eccleſie/ſpiritualis eſt videli⸗
tuitvel poſſʒ inſtituere ſibi ptãtem ĩperia cet excõicatio/que poteſt extẽdere ſe qntũ⸗
lem ſuꝑ oẽs.ptãtem regalẽ.ptãtem duca⸗ libet in longinqs nationes. Aliter eſt de
tuũ.comitatuũ ⁊ baroniaꝝ⁊ ita de reli ggladio materiali.Pꝛopterea nõ opoꝛtuit
ptãtibus pure ſecularib Non aũt potuiſ nec foꝛſitan expediuit ꝙ in tpꝑali poteſta⸗
ſet ſibi inſtituere ſacerdotiũ.nec papatũ ſi teeẽtvna ꝑſeuerãs monarchia ꝑ oꝛbẽvni
cut habet eccleſia. NHec ſi militer deſtituere uerſum ſicut de ſpũali ptãte pᷣdiximꝰinſti
ſicut nec mutare legẽ xpᷣi:que mutatio ſeqͥ tutũ fuiſſe iure diuino pꝛimiti ꝑſona pe
tur de neceſſitate put arguit Apls.ꝙ trãſ⸗ tri Jo.vl. Paſce oues meas ꝓut ſci docto
lato ſacerdotio neceſſe eſt vt legis trãſſlat res⁊ eccleſia tenẽdũ tradidert. ꝗSnuma
fiat. Sivero ptãs eccleſiaſtica cõſidere mus exm̃ materiale.cõfoꝛmevt tradit dio
turſcòo mõ tunc in pꝛincipio naſcẽtis ec ni.ſpuũali qð inuenit᷑ in ſole.q fons luis ẽ
cleſie collata eſt immediate a deo tã pero nõò ulluiat ab alio coꝛꝑe ſed illuians.De⸗
qᷓ; apłis ⁊ diſcipulis.qͥ bus ĩmediate xpᷣs inde ſunt aliq̃ que ab eo illuĩant᷑: cõſeãnt᷑
cõtulit ſacerdotiũ ſuper coꝛpus ſuũveꝝ? illuiant.nõnulla vero qꝗᷓ illuĩant᷑ ſed illu⸗
ſuꝑ miſticũ vñ ⁊ apls dicit ſe recepiſſe euã minãdi virtute carẽt.qm̃ in ipſ lux occũ⸗
geliũ nõ per hoĩeʒ.⁊ ſiłr miſteriũ ⁊ miſtra bit ¶Exemplũ alið eſt in Angelica tripli
tionẽ coꝛꝑis xpᷣi:· Ego inqꝛt accepi a mrdno ci hierarchia vñ licet quo ad naturã grʒ
qð ⁊ tradidi vobis ⁊c̃.¶¶ Et ita conſequẽ ⁊ gloꝛiã.ſit quilibʒ angelꝰĩmediꝗte foꝛma
ter ꝓbabile eſt ꝙ ſicut xpᷣs imediate cõtu⸗ tus a dᷣo.nihilominꝰ q ad exercit ũ actuñũ
lit hanc ptãtem pꝛimitſuis aplis⁊ diſci hierarchicoꝝ q ſunt purgate illuiare? pſi
pulis applicãdo:ſ.eã iſtis ⁊ nõ alijs.ſic ⁊ ce tres pꝛimi oꝛdies hierarchiſant nõ hPie
immediate cõceſſit vſum.actũ vel exerciti rarchiſatiab alijs.res medij hierarchi⸗
um.qꝛ dans foꝛmã dat cõſequẽtia ad foꝛ ſant᷑: hierarchiſant. Tres infimi hierar/
mi Oinm tande his nõ obſtãtibusy chiſant᷑.⁊ nõ alios angelos hierarchiſant
ita ſe hñtibus ꝙ ſucceſſoꝛes petri et alio⸗ ¶Papalis autoꝛitas ſuo mõ cũ cerdiali
rũ apoſtoloꝝ de cõi lege.ſecluſo miraculo bimitat᷑ triplicẽ pꝛimã Alterãvero medi B
vel noua reuelatõne.fuerũt⁊ ſunt inſtitan / am.imitat᷑ Patriarchał Archiepᷣalis.epa
ti mediate ꝑ hoĩes.vt ꝑ conſecratiõeʒ⁊ ele lis⁊ ſacerdotalis autoꝛitas ĩ hñtib ſubie
ctõem vel aliã inſtitutõne. Vſum ſimilit ccos ſibi Qõð ðꝛ ꝓpter curatos.vel etiã ꝓpr
vel exercitiũ receperũt atq; recipiũt medi ſolos titulares epos carentes plebe. Vlti b
ate ꝑ humanũ miſteriũvel conceſſionem. mi ſunt iſtar tcie hierarchie.q hierarchi a
A Et foꝛte qͥ ad vſum vel exercitiũ ptãtis ſant᷑in eccleſia ſed nõ alios autoꝛitatiue al
cleſiaſtice. ſic euenit ipp etiã apoſtolis ? hierarchiſant quẽadmodũ ſunt populi? “”Jè”M
dlſeipulls poſtnmediats coceſſione; . ſimplices religioſi ᷣm dioniſiuũT.
vtriuſqʒ.ſ.ptãtis⁊ vſus.ſactã a xpo/pꝰmo C X G ePariN l
Aderedkete nuro tdelid intt ad olenga Conliceratto .X.

S

E
——
—
——
☚
R

teſtas ecciaſtica in ſua plenitu

p ine eſt foꝛmalra ſuhieciue in ſo
loromano põtifice/ Supponi
tur itaq; pꝛio ꝙ licet aliqͥs poſſit eligi in

papã nõ ſacerdos.ſicut eligitaliqs in epi
ſcopũ. Ipſe nihilominꝰ appellari nõ põt

aut dʒ ſummꝰpõtitex niſi fuerit ĩ ſacerdo⸗

rõ nõ mala q̃tinꝰ honoꝛet᷑ in interpᷣtãdis
iurib ⁊ emergetib quotidie dubijs circa

regimẽ eccłiaſticũ/quia facilioꝛ eſt recur

ſus ad papã cum curia ſua:.q; ad ipᷣm ge⸗

nerale conciliũ.Quecauſa mouit ab ini /
tio.reges inſtituere.⁊ eis a Pdn cõ
2

dendi ⁊ interpꝛetãdi tribuere.

endi? danc at
diſtinccionẽ non attendẽtes al

putaue⸗

tum nempe decretumq; cee ſinck⸗
t

pa generale concilium conuocari.

. 1 do/ runt om̃ia que nũc ſummis põtificibꝰ cõ
tem ⁊ epm cõſecratꝰ. Et q;uis er electöne nueniũt.cõpetere ex pꝛimariaxpᷣi inſtitutõ
L poſſet aliqͥd iuriſdictõis hfe. nõ tñ habet ne/⁊ imutabili iure diuino qð falſum eſt/⸗
i conſecratoem in epm plenitudinẽ ec,· am ſtaret aliquẽ eſſeven papã? pfectũ/q
cleſiaſtice piãtis tam oꝛdis q; iuriſdictio careret actualłr multis talibo pꝛiuilegijs et
nisytnuſch as pſpicuũ eſt ec terminis. honoꝛiba in qbus nõ conſiſtit plenitudo
Hic autẽ cõſurgit equiuocatio nõ mo;⸗: eccliaſtice ptãtis.qualẽ in petro fuiſſe de/⸗
dita ꝓpter dños iuriſtas qui loquẽtes de ſcripſimꝰ ⁊ quã nullꝰhoĩm pᷣter xᷣm ĩmo
1 plenitudine ptãtis papalis ſolũ loq vidd nec eccleſia tota cõferre potuit/ita necau
tur de ptãte iuriſdictõis ex qᷓ locutõe vide ferre ſicut in conſideratõne.ix.notatũ eſt
i tur hec abſurditas ſequi ꝙ pure laicꝰ imo Tontendũt nũc aliqui pollẽtes literis
i ⁊ femia poſſet es papa⁊ hr̃e plenitudinez poſt inſtitutas ꝑ generalia cõcilia regau
R eccłiaſtice ptatis —— inſup ex las ſuꝑ electõnibo faciẽdis.⁊ bñficijs ꝑ oꝛ
wit iam dictis ꝙ ex inſtitutõnexpᷣi nullꝰin ec dinarios cõferendis iuxta fundatoꝝ intẽ
kr cleſia dʒ darevel ſuſcipere gradꝰ hierarchi tionẽ.quẽadmodũ obſernat᷑de iure pꝛo⸗
eni cos qͥ ſunt purgare illuĩare? pficere.ſinõ natus apð laicos.nequaq; licitũ fuit pa⸗
lren interuęiat verevel interpᷣtatiue autoꝛitas pe tales caſſare regulas.pꝛeſerti ita gene⸗
upe ſupᷣmi hierarche⸗ vel mon ache in eccleſia raliterꝛ paſſiʒ ꝑ renatões⁊ aliter ſientvi
ven ſancta dei quatenꝰin eavitet᷑ cõfuſio⁊ op⸗ ſum eſt a centũ annis velvltra.Non licuit
ne nmo regimiĩe gubernetad exemplar eccle⸗ pᷣterea facere.tot ⁊ tales nõ obſtãtias eoꝝ
i, ſie triũ ſghatis pter qð dicit Jo. in Apo. que ↄſtituta ſunt in generalib cõcilijs.qᷣt
gi ſevidiſſe nouaʒ ciuitatẽ hierim deſcẽdiſſe et qualibonõ obſtãtijs vti ſolet paſſim in
de de celo. Et moiſi dictũ eſt Aide vt oĩa fa⸗ bullis ſuis.adeo quidẽ.vt Alexãder qͥntꝰ
ne cias iuxta exemplar qð tibi oſtenſum eſft inductſit in pᷣtenſis qbuſdã bullis pone
n in mõte. Supponit᷑ rurſus ilð phi renõ obſtantiã huius ſaluberrimi ac cele
rc actões ſunt ſuppoſitoꝝ Tandẽ his bꝛiter obſeruati ſtatuti.Oisvtriuſq; ſexꝰ
gih pꝛecedentibe poſſum deſcribendo dicere Atvero mdent alij.nõ ad oꝛiginẽ eccle
io plenitudo ptãtꝭ eccliaſtice eſt ptãs o26 ſiaſtice ptãtis poſitã a iure ðino tantũdẽ
tſert dinis? iriſ crois guea cpo collata eiſu cõſiderãtes.qᷓntũ reſpiciũt decretales cuʒ
iun ꝑnaturaliter petro ſicutvicario ſuo ⁊ mo- gloß allegatõibo cõcoꝛdãtijs ſine numero
in narche bꝛimo /p ſer ſuis ſucceſſoꝛib legi doctoꝝ vni; ad alteru. vt ouiũ gregi mos
mnik timis vſch in finẽ ſeculi. ad edificatõem eceſt. Rñdet inq;ᷓ pervnicũ verbũ ſemper
end cleſie militãtis.pꝛo conſecutõe felicitatis intellexit cõciliũ generale.antoꝛitatẽ ſum
nihn eterne.c Dicit in hacdeſceriptõne ſuyna. mipõtificis erceptã eſſe in omi cõſtitutöe
l mraliter. ad differentiã ptãtũ vel iuriidi, ſuaq ualicũq;. Nimirũ quia poſuerũt iſti
ici ctionũ, que ſucceſſoꝛibo petri potuerũt cõ papalem autoꝛitatẽ ſupꝛa cõciliũ. aut ſal⸗
wott uenire ſm lege hurnanan elullegꝛpoliti tem nõ imparc. Eſt autẽ certũ apud eos/⸗
cas.vel diccamẽe iuris naturalis.qð vult ꝙ par in parẽ.⁊ minoꝛ in ſuperioꝛẽ nõ hʒ
rit vt ſupᷣmus in aliq̃ policia gaudeat multꝭ imperiũ (¶ Benedict? aũt deus qui p hoc
1 i Z honoꝛibo ⁊ pꝛiuilegijs ſuꝑ aliosvel ex ſpe ſacroſanctũ Conſtañ.conciliũ illuſtratũ
e ciali dotatõne ſeu donatione pꝛincipũ/⁊ diuine legis luĩe.dãte ad hocipᷣm. vexatõ
i alioꝛũ ſeculariũ/vel tandẽ ex ipſiꝰ ecdeſie ne pꝛeſentis ſciſmat intellectũ.· liberauit
hien 4 ſeu concilioꝛũ generaliũ fauoꝛabili cõceſ⸗ eccleſiam ſuã.ab hac peſtifera.pnicioſiſſi
min ſione.ſicut cõitas pfecta.ſuo capiti natu maq; doctrina.qua ſempꝑ manẽte. perſeue
n. raliter dare põt Cuiꝰcõceſſionis vna fuit · raſſet ſemꝑ ſciſma nutritũ ab ea. Declara

concilio papa iudicari certis caſibo p̃t. Oe

inſuꝑ habet autoꝛitatẽ generale cõcilium

pꝛeſcribere leges ſeu regulas ſm qᷓs pleni

tudo ptãtis papalis nõ quidẽe in ſeqᷓ ſem
per eadẽ r kfan u ſuo moderãda regu

landaq; eſt.E cõ
cilia generalia ſic eccepiſſe papalẽ autoꝛi
tatẽ in cõſtitutõibus ſuis.vt eidẽ ꝑmitte⸗

ret effrenis libtas / ea deſtruẽdi leuiſſime /
que tãta grauitate ⁊ digeſta ſapientũ ma⸗
turitate condita ſunt. Intelligit ergo pa⸗

palis autoꝛitatis exceptio facta/pꝛoutoc
currẽs neceſſitas.vl euidẽsvtilitas poſtu
labat. vbi ꝓptuncrecurſus ad generale cõ⸗
ciliũ non patebat.Alioquin non erat ibi
vti plenitudie papalis poteſtatis/ſʒ abu⸗
ti pteniſſime.(Vtrũ vero validũ fuerit ⁊
ratũ quicqͥd ex abuſu tali pꝛoceſſit diffini
re ſubvna generalitate/ nõ audeo. Scio
ꝙ multa fiunt iniqᷓ multa inexpedienter.
multa in defoꝛmationẽ eccłie.que tamen
facta tenent. Ceterũ videt᷑ apponẽda per
hoc ſacroſanctũ generale conciliũ talis de

claratio ꝑ quã appareat quo pacto auto-

ritas papal? quouſq; cognoſcat᷑ eccepta⸗
in conſtitutõibus vel iã factis/vel de no⸗
uo cõdendis.quonia vt aiũt non eſtad pᷣ
terita lex. Oim denic male geſtoꝛũ pᷣteri⸗

tis temꝑibus ceſſatio vel annullatõ.neq;

facilis neq; foꝛte iuridica.⁊ inexpediens
plane videret᷑. Jantendatnt regule qᷓ ſes
quũtur faciẽtes àd elucidatõem pᷣcedenti
um de legu vel conſtitutõem interpᷣtatiõe

ꝛima leges humane dãtur ſᷣm illa qᷓ

vt in plurib accidũt. Quoniã omnes ca
ſus ꝑticulares enumerare.⁊ remediũ ſpe⸗

cialis legis apponere neq;poſſibile eſt hu

mano legiſſatoꝛi:cũ ſint in infinitũ varia
biles.ſed nec expedit ꝓpter confuſionẽ fa⸗
ſtidioſiſſimã immo ⁊ perplexã:.que ex illa
multiplicitate cõſurgeret.Erit autem lex

ſm yſi.honeſta iuſta poſſibilis ſeruari/ et

ſᷣm conſuetudinẽ patrie.loco temꝑiq; cõ
ueniens neceſſaria. vtilis manifeſtaq; ne

aliquid ꝑ obſcuritatẽ in captõe cõtineat.

nullo pꝛiuato cõmodo.ſed ꝓ cõi ciuiũvti
litate conſcripta. ¶Altera regula. leges
humane que ferũtur generalx/pñt ⁊ debẽt

exceptionẽ reciꝑe dum deficit rõ legis.qñ

videlicet legiſſatoꝛ ſi adeſſʒ.vel alius pꝛu
dens introgatus/exciperet a generali con
ſtitutõe caſum ꝑticularem.qͥ taliteraut ta
liter occurreret. Hec autẽ exceptio multi

eq; putandũ eſt inſuꝑ cõ

dum dici ſolet.Cuiꝰeſt cõdere ei

pliciter nominat᷑. qũq; Epikeia. ſicut ab
Ariſtotele/quãdoq; Auris interpᷣtatio. ſi
cuta legiſtꝭ quãdoq; diſpẽſatio ſicut a ca
noniſtis/quãdoq; bona fides ſicuta poli
ticis.dicentibo bonã fideʒz eſſevbi nõ Re

vnũ⁊ aliud agit᷑.qñq; dicit᷑ e tas ſicut ait

ꝓpheta dño.Omia mandata tua ęquitas
hoc eſt ᷣm equitatẽ implenda. Tertia
regula.Triplex inuenitur iuris interpᷣta
tiovel exceptio. Quedã eſt iudicial ptãt.
ſpectãs ad legiſlatoꝛẽ⁊ iudices quendmo
eſt inter
pꝛetari:Quedã eſt doctoꝛalis autoꝛitat/
ſpectãs ad illos quib data eſt autoꝛitate
ſummi põtificis licentia interpᷣtandi ſco⸗

laſtice iura vel qͥ ſuꝑ his interpᷣtãdis.ſcia
pollẽt arte vel expientia iuxta illð Qnili⸗

bet experto in ſua ſcia credendũ eſt Et ite
rũ. Anuſqͥ ſq; bñ iudicat de quibo nouit.
Quedã interptatio eſt ineuitabil neceſſi⸗
tatis.potẽs cadere circa quelibet.dũ certi
tudinalit᷑ videt iĩminẽs ꝑiculũ ſuũ niſi vi
vi repulerit.⁊ egerit cõtra generaliaverba
legis.q̃ͥ caſu eſt ſine culpa apð deũ. qᷓ;uis
dolere debeat eꝙꝙ incidit in hãc neceſſitatẽ
Etſi docerepᷣt legitimis teſtionijs apð iu
dicẽ hũanũ abſolutꝰ erit.alit᷑ nõ.quoniã
apð illũ idęeſt de illis qᷓ̃ nõ ſunt.⁊ q̃ non
apparẽt. ¶ Quarta regula.Juris interpᷣ
tatio.ſeu diſpẽſatõ.vel exceptio q̃ eſt iudi
cialis ptãtis hoc oꝑatur.ꝙ agẽs.ↄtra ver
ba leg nõ punitur apð hoiĩes in exterioꝛi
foꝛo Sed apðo deũ in foꝛo ↄſciĩe.peccabit
vterq;.ſcʒ diſpẽſans.⁊ cũ quo diſpẽſatur
ſi talis nõ fuerit qͥ diſpẽſat:qualo deſcbſit
xpᷣs/fideł? pꝛudẽs.Fidel ne ↄmodũ pꝛo/⸗
pꝛiũ fauoꝛẽ vel honoꝛẽ qſiuerit derelicto
dino vel cõi bono Pꝛudẽsvt circũſpiciat
vndiq; rõ leg.⁊ legiſſatoꝛis intẽtõ ¶ Eſt
eĩ diſpenſatio.ↄmẽſuratio ſeu diſtributo
boni cõis.q̃leẽ lex.ad ſinglos ſᷣm leg in
tentõʒ. ꝓut circũſtãtiaꝝ varietas occurre
rit/q̃ diſpẽſatio ſi nõ fidelit᷑ ⁊ pꝛudẽr fiat.
eã appellat Berñ.diſſipatõem nõ diſpẽſa
tionẽ. intellige q̊ ad deũ: conſciaʒ.ſi hoc
cõſtiterit aut cõſtare debuerit Tenet vero
freqᷓnter apð hoĩes ſᷣm exterioꝛa iudican
tes hec diſpẽſatio ſi nõ cõtineat erroꝛẽ aꝑ
tũ.Aut niſi fuerit ſuꝑioꝛi lege ꝓhibita/q;

dicitur pꝛopter ſtatuta fieri poſſibilia/cir
ca papal vſum ptãt ꝑ generale cõcilium.

uita regla Jur lterptatõ vel excepto
qᷓ eſt doctoꝛal autoꝛitat releuat płimũ.ñ

A—

———-= nrã —— ,—ñã.. — —

—, ⏑ — —☛ ☛ , — — – = r ☚

i

goꝛ ecclaſtice.iĩmo⁊ euan gelice diſcipline

obedie ntes nudo legis verbo.tã quo ad

iudicia foꝛenſia.ſicut eſt ab expẽſis relenuna

rio.q;ᷓ in foꝛo conſcie ⁊ diuino iudicio /pᷣ/⸗
ſertim dũ ſunt doctoꝛes famati. plures et

Eccleſiaſticc

2

pꝛemiũ inuenietibo nouas leges.qᷓ;uis in

experti in arte ſua.⁊ in moꝛũ honeſtate p
bati. Alioquin ſepe mentit᷑ iniqͥᷣtas ſibi.

dum coꝛrupta eſt pᷣcevel pcio Excecãt enĩ

Ereſtotili expientie verba loquẽti Mali⸗

cia facit errare.nedũ circa cõduſiones elõ

—

gatas a pꝛimis pꝛicipijs ſʒ in ipᷣiſmet pꝛiĩ

cipioꝛũ moꝛaliũ ianuis.queadmodũ re⸗

munera.etiã oculos pꝛudẽtiũ Etſi credi᷑

putabar olim latrociniũ apud almanos/
licitũ teſte Julio de bello gallico Ac pecca

tũ innaturalez ſoꝛdidũ apð romanos ſᷣm

aplm ad eoſdẽ. Et ita de plibs hoĩb dat;

ſe melioꝛes extiterint.qm̃ mutatio legum

nis adijcere.q̃ſi ſuꝑ om̃i re que bona eſt ſi

in repꝛobũ ſenſum. ꝓ vanetate dãnatöls
viciox. ¶ Sexta regula Juris interpᷣtatö
vel exceptio.diſpẽſatio.ſilr exigit dũ fit al

tero pᷣdictoꝝmodoꝝ iudicialitvel doctri

naliter ꝙ habeat᷑ duplexintuitus. vnꝰ ad
bonũ diuinũ ⁊ publicũ. Alter ad ꝑticula,/
re cõ modũ nu quo fit iuris interpᷣtatio

vel diſpẽſatio

uenit itaq; ſepi dũ paſ

ſim laxat᷑ rigoꝛ legis ex quadavt fingit co

paſſione.? miſericoꝛdi cõdeſcẽſiõe ad ali⸗
quos ꝑticulares poſitos/ſub lege/deperit

ec altera ꝑte ſtabilitas? rigoꝛ diſcipline qͥ
rigoꝛ eſt pcipue in oĩ legeſeruãdus Docu

erũt hoc romani q ꝓpꝛios etiãſfilios occi⸗

derunt. qͥ in ſeipſos rigoꝛẽ legũ ſuaꝝ exer

cuerũt.quatinꝰdiſciplina militaris.⁊ obe

diẽtia legalis inuiolata maneret. Docent
boc frẽs Carthuf.qͥ ſuꝑ eſu carniũ.vł nũ tiionẽ eccleſie ſue ſi
ſtolũ./ ponit deſcriptio

tur Auguſt. cum alijs qͥ uſdam.ꝙ claues

„ 1

q; vel rariſſime diſpenſatõem recipiũt Ac
ꝓinde diſciplina regularis viget apð eos

alias paſſim diſpenſatiõibovtẽtes/ videre

ſtupoꝛ⁊ doloꝛ eſt. Suꝑ qua re iã Bernar

di pꝛo tẽꝑe ſuo q̃rela naſcebat. Quid mo

„

dicendũ putabi

. „
„

totꝰ vere languit.emarcuit.euanuit: Pꝛo

tas legũ.ꝙ conſuetudo eſt optia legũ po/

licet quo ad applicatõem ad hanc vel illã
perſonam.Et quo advſum regulandũ /ſi

mde tã facili vt appellůit
diſpẽſatõne ꝑ papam ⁊ pᷣlatos ſuꝑ iuram
tis licitis. Sup votis rônabilib. Super
Imenſa bñficioꝝ plalitate. Suꝑ generali
concilioꝝ nõ obſtãtia. Duꝑ pꝛiuilegio⸗
ruũ? ecemptionũ cõe ius pꝛiuantiũ ↄceſſi
89ola dinumeraret ꝑ que-nũcvi

tio ſi cõſideremus deſcriptiõʒ plenitudis

foꝛtaſſis i

fieret. bonũ ſit? expediẽs legem penalem
addere. Non eniʒ res publica regit per ſi.
(Fundat᷑ in eadem radice.rõnabilitss

abolitõis vel abꝛogatõis:quarüdam legũ

poſitiuarũ ꝑ oppoſitos moꝛes ſubditoꝝ
quiverſi ſunt in naturã ỹundat᷑t röÖòna
bilitas ꝑmiſſiõis quoꝛundã maloꝝ.non
vt appꝛobent᷑.ſed ne punita ruant in de⸗ .
undat᷑t ius pᷣſcriptõis puniẽ⸗

terius Fund nn⸗
tis ne fiat incerta dñia/neglectoꝛes reꝝ p

pꝛiarũ ac iuſte trãſferẽtes etiã apud deũ ?
conſciam tale domiuiũ in bone fidei poſ⸗
ſeſſoꝛẽ? pꝛeſcriptoꝛẽ legitimũ.

ſicut in regulãte applicatõnem et

vſum huiuſmõi plenitudinis eccliaſtice

poteſtatis.ꝑ ſeipam vel ꝑ generale concili
Dater ſufficiẽter ⁊ legitime repñtans.

Coſtat vtiq; datã fuiſſe petro plenitudi

ẽ eccliaſtice poteſtatis a xpᷣo ad ediſica⸗

cut cõfoꝛ miter ad apo⸗
Pꝛopterea loqͥ

eccleſie date ſunt nõ vni ſed vnitati:et
date ſunt eccleſie. Et hoccõnenienter po
teſt intelligi modis quos explicat cõſide⸗
ratio.quoniã claues date ſunt ꝓpter eccle⸗
ſiam⁊ vnitatẽ eius/ tanqᷓ; pꝛopter finem.
4 Koteſt etiã dici in eccleſia vel in conci

ec plenitudo eccliaſtice ptãtis nedũ
in ſe finaliter.ſed alijs duobꝰmodis vide

„

rali concilio tanq;ᷓ in gerente vices eius.
Et quidẽ de duplici modo/pꝛiĩo ⁊ ſecũdo
