barũ ſuper doctrina xpᷣi. M.xiij. Conſo

liij. R. vi. Ca. xli.

ga docere.Et multi videntes ad/
Amirabant in doctrina eiꝰ dicẽtes:
Vnde huic hec om̃ia.que eſt ſapĩa q̃ da⸗
ta eſt illi.⁊ virtutes que ꝑ manũ eius effi⸗
ciunt᷑: Nonne iſte eſt fabꝛi M.filius? Hõ
ne. M. R. mar eiꝰdicit᷑ maria:⁊ fratres eiꝰ
iacobo ⁊ ioſeph ſymon ⁊ iudas et ſoꝛoꝛes
eius nonne om̃es apud nos ſunt:et ſcan
daliſabant᷑ ex eo Jeſus autẽ dixit illis Nõ

eſt pꝛopha ſine honoꝛe niſi in patria ſuag

et in domo ſua et in cognatõe R.ſua.⁊ nõ
poterat vllã virtutem ibi facere niſi pau⸗
cos infirmos impoſitis manib curauit.
et mirabat᷑ pꝛopter incredulitatẽ eoꝛum.

De iuſſione facta

diſcipulis rogare dominũ meſſis mittere

ED L Es. M. in ſynagogis eoꝛũ pꝛe?

dicans euangeliũ regni.⁊ curãs oẽm lan⸗
guoꝛẽ ⁊ omnẽ infirmitatẽ. Vidẽs autem

turbas miſertus eſt eis quia erãt vexatiet
dacẽtes ſicut oues nõ habentes paſtoꝛem

Tfacto ſabbato cepit in ſynago⸗

quisi
manet
gutede
domni
yenier
iuntdig
quicun
ſamon
moyha⸗
ſtriai

nſen
Ns
ꝛhocpe
Pdomi⸗
ßm fie
oaulleo⸗
odicens⸗
rünsdis
n Sg
hoinmu
denonio
luutbedi⸗
lnceah

Ronodd

N

Di C
Lun
in ſn
Gnava
dcetes.
nnida⸗
ſͤensef
füinsrh
Afamae
c. Rod
ſunraſn
dnit ſsf
inpkmin
GeRus
ſocetiiſ
wuninann

eſn

leritis in via neq; virgaz

neq; QL. duas tunicas ha
beatis ne M. calciame

Bnum ex quatuoꝛ

Tunc dixit diſcipulis ſuis. Weſſis qdẽ

multa oꝑarij autẽ pauci. Rogate ergo do

minũ meſſis vt mittat operarios in meſ⸗
ſem ſuam.

MDe miſſionexiI
oſtolozũ. M.. x. et. xi. K. vi. L. iij.
apitulum. xliij.
Onuocatis.L.autẽ Jeſus duo⸗

tere. dedit L. illisvirtutẽ: ptãtem ſuꝑ om
nia demonia vt. M.eijcerẽt ⁊ curarẽt oin

nẽ languoꝛẽ: omnẽ infirmitatẽ. Duode/

cim autẽ apoſtoloꝛũ hec ſunt nomia Pꝛi

mus Symon qui dicit᷑ Petrꝰ⁊ Andreas
frater erꝰ Philippꝰꝛ Bartholome? Jaco⸗
bus zebedei.⁊ Johãnes frater eius Tho⸗
mas? Matheꝰ publicanꝰ Jacob? alpheiꝛ

Thadeus Symon cananeꝰ⁊ Judas ſca⸗

riothis qui tradidit eũ. Hos duodeci mi
ſit Jeſus pᷣdicare regnũ dei ⁊ ſanare infir⸗
mos.pcipiens eis⁊ dicẽs. In viã gẽtium
ne abieritis et in ciuitates ſamaritanoꝛũ
ne intraueritis ſed potiꝰ ite ad oues q̃ ꝑie
runt domꝰiſrael.Euũtes autẽ pꝛedicate di
centes qꝛ appꝛopinqbit regnũ celoꝛũ in⸗

fimos curate moꝛtuos ſuſcitate.lepꝛoſos

mũdate demones eijcite gratis accepiſtis

gratis date. Holite poſſidere aurũ neq; ar
gentũ Et pꝛecepit.R.eis ne qͥd tolleret in
via niſi virgã tantum Et Äirga ſumit

L.ait ad illos.Nihil tiu bica Marco
1Luca diuer

necqpera neq; pane nec; cus ꝓut ſigni
pecunia/neq; in zona es ficat myſtice

poteſtatẽ ac⸗
cipiẽdi neceſ

ta ſed R. lciatos ſanda ſaia⸗ Malbe
lijs. Dignus. M.eſt eni as ad literã
opꝑari cibo ſuo. In quã vxr myſtice ne
cunq; aũt ciuitatẽ aut ca imnnit tei eu
trauerit Incrogate M. ctoꝛitati tem
quis in ea dignꝰ ſit et ibi oꝛalt.

manete⁊ inde.L. ne exeatis Intrãtes M.

gutẽ domũ.ſalutate eã dicẽtes. Pax huic

domui. Et ſiqͥdem fuerit domꝰilla digna

veniet ſuꝑ eam pax veſtra. Si autẽ nõ fu

erit digna. pax veſtra ad vos reuertet᷑. Et

quicunq; nõ receperit vos neq; audierit
ſermonesveſtros.⁊ exeuntes foꝛas de do⸗

mo vl ciuitate excutite Dulc de pedib⸗
veſtris in teſtimoniũ.

deciĩ apłis cepit.R.eos binos mit

D. dico vobis. Tolerabilius erit terre
Sodomoꝛũ ⁊ gomoꝛreoꝛũ in die iudicij

qᷓ́pa"fĩilli ciuitati, ecce ego mittovos ſic oues
in medio lupoꝛũ.Eſtote pꝛudęẽtes ſic ſer⸗
pentes⁊ ſimplices ſicut colũbe Cauete ãt
ab hominiby. tradẽt enĩvos in concilijs ⁊

in ſynagogis ſuis flagellabũtvos.⁊ ad pᷣ⸗

ſides? reges ducemĩ pꝛopter me in reſtio
niũ illis⁊ gẽtibus. Cum autẽ tradẽtvos.

nolite cogitare quomõ aut quid loqmini
Dabitur eni vobis in illa hoꝛa qͥd loqmi

ni.HNon enivos eſtis qͥ loqͥmini ſed ſpũs

patrisveſtri qͥ loquit᷑ invobis.Tradet ãt

frater fratrẽ in moꝛtẽ et pater filiũ.Et in⸗
ſurgent filij in ꝑentes ⁊ moꝛte eos afficiẽt
Et eritis odio oĩibus homibo pꝛopter no

mẽ meũ. Qui autẽ pſeuerauerit vſq; in fi
nẽ hic ſaluus erit.Lũ autẽ ꝑpſequẽtervos
in ciuitate iſta.fugite in aliã Amẽ dicovo
bis Hon cõſummabitis ciuitates iſri do
nec veniat filius hoĩs. Hõ eſt diſcipulus

ſuꝑ magiſtꝝ nec ſeruꝰ ſuꝑ dñm ſuũ.ſuffi⸗
cit diſcipulo vt ſi ſicut magiſter ſuꝰ.⁊ fuo

ſicut dñs e? Si premfamilias beelʒebub
vocauerũt qnto magis domeſticos eius?
MNHe ergo timueritis eos Nihil enĩ eſt oper
tũ qð nõ reuelabit᷑.⁊ occultũ qð nõ ſciat᷑

Oõð dico vobis in tenebꝛis dicite in luie
et qð in aure auditis pᷣdicate ſuꝑ tecta Et
nolite timere eos qͥ occidũt coꝛpus.aĩam
autẽ nõ pñt occidete ſed potiꝰeũ timereqͥ

p̃bt ⁊ coꝛpꝰ aiam ꝑdere in gehennã Nõne

duo paſſeres aſſe veneũt ⁊vnꝰex illis non
cadit ſuꝑ terrã ſine patreveſtro? Veſtri ãt
⁊ capilli capitis oẽs nũerati ſunt. MNolite
ergo timere. multꝭ paſſerib melioꝛes eſtꝭ
vos.Om̃is ergo qͥ confitebit᷑ me coꝛã ho
minibo ↄfiteboꝛ⁊ ego eũ coꝛã patre meo qͥ
eſt in celis. Nolite arbitrari qꝛ veneri mit
tere pacẽ in terrã. Nõ veni pacẽ mittere ſʒ
gladiũ. Veni enĩ hoĩem ſeꝑare aduerſus
pr̃eʒ ſuũ⁊ filiã aduerſus matrẽ ſuã ⁊ nurũ
aduerſus ſocrũ ſuã ⁊ inimici hoĩs dome⸗
ſti eiꝰ. Qui amat patrẽ ſuũ aut matrẽ plłꝰ
qᷓ; me nõ eſt me dignꝰ.Et qͥnmat filiũ aut
filiã ſuꝑ me nõ eſt me dignꝰ Et qͥ nõ acci⸗
pit crucẽ ſuã⁊ ſeq tur me nõ eſt me dignꝰ.
Qui inuenit animã ſuã.ꝑdet illã Et qui
pdiderit animã ſuã pꝛopt᷑ me inueuiet il⸗
lã.Qui recipit vos / me recipit.⁊ qͥ me re⸗
cipit.recipit eũ qui me miſit.Qui recipit
ꝓphetã in noĩe ꝓphete.mercedẽ ꝓphete reci

ſuꝑ illos Amen piet.Et qͥ accipit iuſtũ noĩe iuſti mercedẽ
„

ſiuſti accipiet.Et quicũdq; dederit potum
vni ex iſtis minimis calicẽ aq̃ frigide tan
tum in nomie diſcipuli.Amẽ dico vobis
nõ ꝑdet mercedẽ ſuaʒ. Et. M. factũ eſt cũ
ↄſummaſſet ieſusverba hecipᷣcipiẽs duo
decim diſcipulis ſuis egreſſi L. circũibãt
ꝑ caſtella euangeliſantes: ⁊ curãtes vbiq;
pꝛedicabãt.R.vt penitentiã agerẽt.⁊ de⸗
monia multa eijciebãt ⁊ vngebãt oleo mł
tos egros ⁊ ſanabãtur CTrãſijt M. autem
Jeſus indevt doceret ⁊ pᷣdicaret in ciuita

tibus eoꝛum.

De interroga

xi.Lu. xij. Lapitulum. xliiij.

diſcipuli eius de oĩb his Johan⸗

nnes. M. vero cũ audiſſet in vinculis oꝑpa

3 Pimiteg duos de diſcipul ſuis ad ieſuʒ.
.dixit. Tu es q venturꝰes. An aliũ expe

ctamꝰ: In ipſa autẽ hoꝛa curauit multos

a languoꝛibo ſuis⁊ plagis⁊ ſpiritiba mal.

⁊ cecis multisdonauit viſum Et. M.cxrñ⸗

gens Jeſus ait illis. E ũtes renũciate Jo
hanni qvidiſtis⁊ audiſtis.cecividẽt.clau
Adli ambulant:lepꝛoſi mũdant᷑.ſurdi audi

unt.moꝛtui reſurgũt.pauꝑes euangeliʒã
tur.Et btũs qui nõ fuerit ſcandaliſatꝰ in
me. Illis autẽ abeuntibo cepit ieſus dice⸗
re ad turbas de Johãne Quid exiſtis ĩ de
ſertũ videre:arundinẽvento agitatã: Sʒ
qd exiſtis videre:hominẽ mollibveſtitũ:
Ecce qͥ mollibveſtiunt᷑.⁊ qui.L. in pᷣcio
ſaveſte ſunt⁊ in delitijs in domibo regum
ſunt. Sʒ. M. qͥd exiſtis videre: ꝓphetam

Etiã dico vobis⁊ plusq; ꝓphetã. Hic eſt

enĩ de quo ſcriptũ eſt. Ecce ego mitto an
gelũ meũ ante faciẽ tuã qui pᷣparabit viã
tuã ante te: Amen dico vobis. Hõ ſurre/⸗
xit inter natos mulieꝝ maioꝛ Johãne ba
ptiſta. Qui autem minoꝛ eſt in regno dei
maioꝛ eſt illo. A diebus autẽ iohãnis ba⸗
ptiſtevſq; nüc regnũ celoꝝ vim patitur et
violẽti rapiũtillð.Oẽs eni ꝓphe⁊ lexvſq;
ad ioſem baptiſtã ꝓphetauerũt Etſivulcꝭ

reciꝑe ipſe eſt helyvas q venturꝰeſt Qui hʒ

aures audiẽdi audiat ⁊.L.oĩs pplłs audi
ens ⁊ publicani iuſtificauerũt deũ bapti⸗
ſati baptiſmo iohis. Phariſei ãtꝛ legiſpi
ti cõſiliũ dei ſpꝛeuerũt in ſemetipᷣis nõ ba
ptiſati ab eo.Ait aũt dñs.Cui ergo ſiles

ce (De phariſeo q
one

johannis. Tu es qui venturꝰes: Mat.

nunciauerũt. LQautẽ Johani

ſunt:ſiles ſunt pueris ſedẽtiba in foꝛoꝛlo
gquẽtib adinuicẽ ⁊ dicentibj. Cãtauimꝰ

vobis tibijs⁊ nõ ſaltaſtis.lamẽtauimus
nõ ploꝛaſtis Venit enĩ iohãnes baptiſta

neq; manducans panẽ neq; bibẽsvinũ ⁊
dicitis demonẽ habet. Venit filiꝰ homĩs
manducãs⁊ bibẽs⁊ dicitis. Ecce hõ vo⸗

rax. M. ⁊ potatoꝛvini/publicanoꝝ ⁊ pec
catoꝛũ amicus.⁊ iuſtificata.L.eſt ſapien

tia ab om̃ibus filijs ſuis.
rogauit xpᷣm manducare cũ eo ⁊ de Ma⸗
gdalena. L. vi. (Capi. xlv.

ſeis vt maducaret cũ illo Et ĩgreſ

ecce mulier que erat in ciuitate peccatrix⸗

vt agnoint q; accubuit in domo phariſei
attulit alabaſtrũ vnguẽti ⁊ ſtans retro ſes
cus pedes elachꝛimis cepit rigare pedes

eius.⁊ capulis capitis ſui tergebat ⁊ oſcu

labat᷑ pedes eius.⁊ vngento vngebat Ni

dens autẽ phariſeꝰ qui vocauerunt eũ.ait

„

intra ſe dicẽs NHic ſi eẽt ꝓpheta ſciretvtiq;

—

queꝛ qlis eet mulier que tãgit eũ qꝛ pecca

trixeſt. Et rñdens ieſus dixit ad illũ Sy⸗

mõ habeo tibi aliqᷣ dicere At ule ait Da
giſter Dic Duo debitoꝛes erãt cuidã fene

ratoꝛi.vnꝰ debebat denarios qͥngẽtos et

glius qnquaginta. Non hñtibo ulvñ reld
deret donauit vtriq;. Quis ergo eũ plus

diligit: Rñdens ſymõ dixit.Eſtimo q?is
cui plus donauit. At ille dixit ei Recte iu

dicaſti. Et cõuerſus ad mulierẽ dixit Sy

moni Vides hãc mulierẽ: Intraui in do
mũ tuã aquã pedibo meis nõ dediſti Hec
aũt lachꝛimis rigauit pedes meos⁊ capil

lis ſuis terſit Oſculũ mibi nõ dediſt Hec

ãt ex q̊ intrauit nõ ceſſat oſclari pedes me

os.Oleo caput meũ nõ vnxiſti. hec ãt vn⸗
geto vnxit pedes meos. ꝓpter qð dico tibi

Remittũt ei pctã multa qm dilexit muliũ
QLui ãt min dimitiit᷑ minꝰ diligit. Dixit
ãt ad illã.Remittũt᷑ tibi pctã tua.Et cepe
rũt ꝗͥ ſimlł accũbebãt dicere intra ſe Quis
eſt hic qͥ ec pctã dimittit? Dixi ãt ad mu⸗
liere fides tua te ſaluã ſecit. Vade in pace
Deocciſi uazre Aad

Um. L. autẽ dies (a. xlvi.
opoꝛtunꝰaccidiſſet herodes nata
lis ſui cenã fecit pꝛicipibo ⁊ mibu⸗

dicã boĩes generatõnis buiꝰ cuiſimiles nis⁊ pꝛimis galilee. Cunq; intraſſet fulia

OOgauit autẽ illũ quidã de phari

IAus domũ phariſei diſcubuit. Et

conſt
ſus in
Inol

lepeccane
vphenſe⸗
ſoeo eᷣ
Mepeges
toſau
nurtd
Wrndi
minmn,
anaf
ntad i
Teut
itwuitn
ingetoset
llxü
weiles
Dmocni
ackin
gedi
Pnraminn
ödesithr
emeeg
Ncnpas
nakun
Pacddoct
Winlan
niylg
imub
Crinmnſ
doſſtu⸗

i N
8
ſabenczi

prugn

mon 4

ipſiꝰherodiadis⁊ ſaltaſſet in medio. M.
et placuiſſet R.herodi ſimłq; recũbentib

.

Rex ait puelle.Pete a me qͥdvis ⁊ dabo ti
biEt iurauit illi qꝛ quicqͥd petieris dabo

tibi licʒ dimidiũ regni mei. Que cũ exiſſʒ
dixit mr̃i ſue.Quid petã.At illa dixit Ca

put iohis baptiſte Cũq; introiſſet ſtatim

cũ feſtinatõe ad regẽ petiuit pᷣmonita
a matre ſua Volo R.ꝓtinus inqͥt.· M. da
mihi hic in diſco caput iohis baptiſte Et

ↄtriſtatẽ rex.⁊ ꝓpter iuſiurãdũ ⁊ ꝓpter ſił

diſcũbentes noluit eam ↄtriſtare ſʒ miſſo

ſpiculatoꝛe pᷣcepit afferri caput iohis ĩ di

ſco.⁊ dedit illõ puelleꝛ puella dedit matri

ſue.quo audito diſcipli eiꝰven er̃t ⁊ tulert

coꝛpꝰeiꝰ⁊ poſuerũt illo ac M.ſepelierũtĩ

monumẽto. R.Et. M. veniẽtes nüciaue

runt Jeſu.quod cũ audiſſet ieſus ſeceſſit

in nauiculã in locum deſertũ ſeoꝛſum.

De pꝛobarica piſci

na. Joh. v. apitulum xlvii⸗
,Dſt hoc erat dies feſtus indeoꝛũ

gutẽ hierlimis pꝓbatica piſcina q̃

cognoĩat᷑ hebꝛaice bethſaida qnq; poꝛti⸗
cus hñs In bis iacebat młtitudo magna

languentiũ cecoꝝ claudoꝝ aridoꝝ expe⸗
ctantiũ aque motũ. Angelꝰ autẽ dñi ſᷣm

tꝑs deſcendebat in piſcinã ⁊ mouebat᷑aqᷓ
Et qui pꝛioꝛ deſcendiſſet in piſcinã poſt
aque motionẽ.ſanꝰfiebat a quacũq; deti⸗

nebat᷑ infirmitate. Erat autẽ ibi qͥdaʒ hõ

xxxviij.ãnos hñs in infirmitate ſua.Hũc

cũvidiſſet ieſus iacentẽ ⁊ cognouiſſet.qꝛ
multũ iam tps hret. dixit ei Uis ſan?fieri
Rñdit languidꝰ Dnñe Hoiĩeʒ nõ habeo

vt cũ turbata fuerit aqua mittat me in pi⸗/
ſcinã.dũ venio enĩ ali añ medeſcẽdit.Di

cit ei eſus.Surge tolle grabatũ tuum ⁊

ambula.Et ſtatim ſanꝰfactus eſt hõ ⁊ ſu⸗

ſtulit grabatũ ſuũ: ambulabat.Erat aũt

ſabbatũ in illa die Dicebãt ergo iudei illi

qͥ ſanus fuerat Sabbatũ eſt. Nõ licʒ tibi

tollere grabatũ tuũ.Rñũdit eis Qui meſa /

nũ fecit ille mihi dixit Tolle grabatũ tuũ
⁊ ambula Interrogauerũt autẽ eũ. Quis
eſt ille homo qͥ dixit tolle grabatũ tuũ ⁊ ãꝗ⸗

bula Is autẽ qui ſanꝰfuerat affectꝰneſcie

bat qs eſſet Jeſus autẽ declinauit a turba
conſtituta in loco. Poſtea inuenit eũ Je⸗
ſus in tẽplo⁊ dixit ei.Ecce iã ſanꝰfactꝰ es

iã noli peccare ne deteriꝰtibi aliqͥd ↄtigat?

aſcẽdit ieſus hieroſolimam Eſt

eſt qũ moꝛtui audiẽtvocẽ fi

um er quatuo:

Abijt ille homo ⁊ nũciauit iudeis qꝛ Je⸗

ſus eẽt qͥ fecit eũ ſanũ ꝓpterea ꝑſeqbant᷑ iu
dei ieſum qꝛ hoc faciebat in ſabbato Ihs
autẽ rñdit eis. Pater meus
vſq; mõ oꝑatur ⁊ ego oꝑoꝛ. Hic pꝛimoce
Pꝛopterea ergo magis qᷓre/ pit dominus
bant eum iudei intficere qꝛ mudeis mani
nõ ſolũ ſoluebat ſabbatũ ⸗ſʒ nitote ſnam.
⁊ patrẽ ſuũ dicebat deũ.eq/ qꝛ patreʒ vi⸗
lem ſe faciẽs deo. Rñt itaq; delicet habe

ieſus ⁊ dixit eis. Amẽ amen tet deum.

dieo vobis. Non pᷣt filiꝰ a ſe
quicq; facere niſi qd viderit patrẽ faciẽteʒ
Quecũq; eni ille fecerit hec ⁊ filiꝰſilłr facit

Pater eni diligit filiũ ⁊ oĩa
demöſtrat ei q ipſe fac ⁊ ma
ioꝛa his demõſtrabit ei ope

. el OPeE quit hic dñs
ra vtvos miremi.Sic eniʒ de patre ⁊ fi⸗

pater ſuſcitat moꝛtuos ⁊ vi/ lio. vnde iu⸗

ar ſicn ſjlſo⸗ i deorũ idigna
uificat ſic⁊ fili?quos vultvi tior odiũ ge

uificat Heq; eni pat᷑ iudicat nerai contra

quẽq;· ſʒ iudiciũ om̃e dedit ipſũ. Et hic ĩ
filio vt oẽs honoꝛificẽt filiñ xerbis xpi⸗
ſicut honoꝛificãt patrẽ.qui ſundit᷑ erro⸗
RE ſee . „„S. Arrij qui di
nõ honoꝛificat filiũ.nõ ho⸗ xirxpᷣm nõ ef
noꝛificat patrẽ qͥ miſit illũ. ſe filiũ natu⸗
Amen amẽ dico vobis qꝛ qͥ raleʒ patris.
verbũ meũ audit ⁊ credit ei neq; patri cõ
mnr K e 2 „„. ſubſtätialem
qͥ miſit/ me hz vitã etnã ⁊ in neq; coerer⸗
iudiciũ non venit ſʒ trãſit a nũ.ſed mino
moꝛte in vitã Amẽ amen di reʒz parre di
covobis qꝛvenit hoꝛa⁊ nũc

u6 ſnit filius
AH „9) eeE quaſi qui ce⸗
lij dei ⁊ q audierintvinẽt. ſi⸗ p erit ex tꝑe.
cut enĩ pat hʒ vitã in ſemet·
ipſo ſic dedit ⁊ filio vitã hr̃e

in ſemetipo. Et ptãtem dedit ei iudicium
facere qꝛ filiꝰhois ẽ.Nolite mirari hoc qꝛ

veniet hoꝛa in ꝗᷓ oẽs qͥ in monumẽt ſunt
audientvocẽ eiꝰ Et ꝓcedẽt qͥ bona fecert
in reſurrectõeʒ vite.qͥ vero mala egerũt in

reſurrectõeʒ iudicij. Nõ poſſum egoipſea

meipſo facere qcq;.ſʒ ſicut audio iudico⁊

iudiciũ meũ iuſtũ eſen qro volunta⸗

tẽ meã ſʒ eiꝰ qͥ miſit me. Si ego teſtioniuʒ

phibeo de me. teſtioniũ meũ nõ eſt veruz.

Aliꝰeſt q teſtioniũ ꝑhibet de me.⁊ ſcio qꝛ

verũ ẽ teſtioniũ eiꝰ qð ꝑhibet de me Vos

miſiſtis ad iohãnẽ ⁊ teſtioniũ ꝑhibuit ve
ritati.Ego ãt ñ ab hoĩe teſtioniũ accipio

ſʒ hoc dicoyvt vos ſalui ſitis Ille erat lucer
na ardẽs ⁊ lucẽs Vos ãt voluiſtis ad ho⸗

rã exultare ĩ luce eiꝰ Ego ãt hẽo teſtioniũ
d 2

Maifeſte lo

N

Monoteſſeron ſine

maius iohãne.Oꝑa enĩ q̃ dedit mihi pa⸗
tervt ꝑficiã ea.ipſa oꝑa que ego facio teſti
mon iuz ꝑhibẽt de me qꝛ pat me miſit. Et

qui miſit me pater ipᷣe teſtioniuʒphibz de

me.Neq; vocẽ eꝰ vnq; audiſtis/neq; ſpẽʒ
eiꝰ vidiſtis.⁊ verbum eiꝰnõ habetis in vo
bis manẽs qꝛ quẽ miſit ülle huicvos ñ cre
ditis. Scrutami ſcpturas qꝛ vos putaiꝭ
in ipf vitã eternã habere.⁊ ille ſunt que te
ſtimoniuz phiberet de me. ⁊ nõ vultis ve⸗

niread me.vtvitã hẽaᷣ.Claritatẽ ab ho⸗

minibo nõ accipio ſʒ cognoui vos qꝛ dile
ctõem dei nõ habetis invo h. Egoveni in

noĩe patris mei⁊ nõ accepiſtis me Si ali

us venerit in noie ſuo illuũ accipied. Quõ
poteſtis vos credere qͥ gloꝛiã ab inuicẽ ac
cipitis. ⁊ gloꝛiã quea ſolo deo eſt nõ que⸗
ritꝭ: Nolute putare qꝛ ego accuſaturꝰ ſim
vos apð patrẽ.Eſt ꝗ accuſat vos moiſes
in quo ſpatis. Si ei crederetis moiſi/cre
deretis foꝛſitan ⁊ mihi.de me eni ille ſcri⸗
pſit. Si eni illius litteris nõ creditquõ
verbis meis credetis:

(De Herodedicẽte Johãnẽ ſurerxiſſe ?

miracula facere Mat.xiij. R. viij. ix
„Lapitulum. xlviij.
Vdiuit.L.ãt herodes tetrarcha.
famã. M. de ieſuꝛ oĩia L.q̃ fiebãt

⁊ heſitabat ¶L.eo q; diceret᷑ a q buſdã ꝙ io
haãnes ſurrexita moꝛtuis.Aqbuſdã vero
qꝛ helyas apparuit. Ab alis ãt ꝙ ꝓpheta
vnꝰ de antiqͥs ſurrexerit.⁊. M. ait hero⸗
des Johannẽ ego decollaui. qͥs eſt iſte de
quo ego talia audio: Et qrebat vid ere eũ
ei M. ait pueris ſuis Hic eſt io h. bap. ipe
ſurrexit a moꝛtuis⁊ virtutes oꝑpant᷑ in eo

quẽ. R.ego decollaui ioh̊.hic a moꝛtuis

ſurrexit-·

Loapitulum xlix. —
Aad Jeſum renunciauerüũt ei oĩa q̃
egerãt? docuerãt.Et ait illis Venite ſeoꝛ
ſum in deſertulocũ⁊ reqͥeſcite puſillũ.Et
aſſumptis Q. illis ſeceſſit ſeoꝛſum in locũ
deſertũ ꝗ eſt bethſaida Erãt R.eni quive⸗
niebant ⁊ redibant multi⁊? nec ſpaciũ mã
ducandi habebant.
Deqnq; panib duobo piſcib M. xiiij
R. vi. L. ix. J. v. CLa. lI.
Taſcendẽtes.R.in nauĩ abierũt
Nrãs mare J. galilee qð eſt tyberia

ſcipulis ſuis Erat ãt pximũ

ab eo.maniteſtũ R.enĩ factũ eſt nomẽ ei?ꝰ-

De reditu aploꝛũ ad xpᷣm. R.vi.L.ix.

dis in deſertũ.Rdocũ.q M. ecum. L. au
diſſent turbe ſecute ſunt eũ Et R.viderũt
eos abeuntes ⁊ cognouerũt multi ⁊ pede⸗
ſtres de oibus ciuitatibo cõcurrerũt ũluc

⁊ pᷣuenerũt eos.Et exiẽs vidit turbã mul

tã Jeſus ⁊ miſertꝰ eſt ſuꝑ eos qꝛ erãt ſicut
oues nõ hñtes paſtoꝛẽ ⁊ excepit ¶.illos⁊
loqbat᷑ illis de regno dei.Et R.cepit illos
docere multa ⁊ curauit M. lãguidos eoꝝ
Sequebat᷑ L. autẽ illũ m 6PBlo⸗
titudo magna qꝛvidebãt ſi / Aidetur hoe

gna ꝗ faciebat ſuꝑ bis qᷣ in/ eẽ ſcoðm pa⸗
firmabant᷑. Abijt ãt in mon ha alte; a

S Dr mon pꝛimo iã di⸗
tem ieſus ⁊ ibi ſedebat cũ di

quo fuit oc⸗
paſcha dies feſtus iudeox. allus.

Veſꝑʒe M. at facto acceſſerũt ad eum di⸗
ſcipuli eiꝰ dicentes. Deſertus eſt locus et
hoꝛa iã pꝛeterijt dimitte turbas vt eũtes
in caſtella.A. villasq; qᷓ circa ſunt diuer

tant vt inueniãt eſcas vt emant. R.cibos

quos maãducet qꝛ in loco A. deſerto ſumꝰ

Jeſus M. aut dixit eis. Non hñt neceſſe
ire date ulis vos mãducare. Cũ. ſuble
uaſſet ergo oculos ieſus ⁊ vidiſſet qꝛ mul
titudo moxima veniſſet ad eũ dixit ad phi

lippũ. Viñ emem panes vt mãducent hi
Hoc autẽ dicebat tentãs eũ Ipſe eni ſcie

bat qͥd eſſet facturꝰ Rñt ei philippꝰ Ducẽ

toꝛiũ denarioꝝ panes nõ ſufficint vivnuſ
gquiſq; modicũ qd accipiat ER. dixit eis

Quot panes hẽtis: Ite ⁊ videte.Dixit ei

vn ex duodeci· Andreas frat ſymonis pe

tri.Eſt puervnꝰ hic hñs qͥnq; pances oꝛ⸗
deaceos⁊? duos piſces. Sʒ ⁊ hecòͥd ſunt
inter tãtos: niſi.L.foꝛte nos eamꝰ ema⸗

min oẽm banc turbã eſcas.Dicit J.ergo

leſus.ſacite hoĩies diſcũbere ꝑ qinia.L.

quingetos. Erat aũt fenũ multũ in loco.
Diſcubuerũt ergo viri q̃ſi numero qͥnq;

milia in ꝑtes. Rp centenos. qnquage/
nos.Accepit. Jergo ieſus panes ⁊ iniu⸗
ens.R.in celũ benedixit ⁊ fregit. Et cum

gratias Jegiſſet dedit R. diſcipulis ſuis
vt poneret an e eos. Diſcipuli. M. autez

dederunt turbis. Similr autẽ ⁊ de piſci⸗

be diſtribuu diſcũbentib qntũ volebant
Viautẽ impleti ſunt ¶L.oẽs ⁊ ſaturati di
xit diſcipulis ſuis. Colligite que ſuꝑaue⸗
runt fragmenta ne pereãt. Collegerüt er⸗
go ⁊ impleuerũt duodecim. R.cophinos
fragmentoꝝ ex quinq; panib oꝛdeaceis⁊

1 duobus piſeibus que ſupfuerat bis qui

cto ⁊ ab illo

— — — —

—

imo ii di⸗
d abülo
anroc⸗
ans.

cumde
Aloger
rt eites
int diner
Aches
N.
Rrade
GN
öcacrn
didinteß
Cmicyaentt
Miſe
Daé

ürvernrſ

Rerites
e Dirtei
ſcmonispe
Gdanese
becèfund
Scann ten
Dicr e
egcinu
wotüinbe⸗
ſinomev

nosd cee

,

6
4

us alisnl
trftg⸗
Koilpaols
optl. Dan

— +
☛ ☛ =

lraute1 deſt
esſund
igteqbei/
1. Colleg
n. Rann
unhlen
ſugeikel

cto ſolus eratibſi.
¶ De ambulatõe xp̃ᷣi ſupꝛa

:

manducauerãt. Manducã
tium. M, autẽ fuit nüerus Siaut augu.
quinq; milia viroꝛũ exceptꝭ bic notat Si
mulieribe? puulis Et R.ſta no ſierz ber
tĩ coegit diſciplos ſuos aſcẽ geliſta men⸗
dere in nauim vt pᷣcederent tio ð ſcᷣa re
eum trans fretũ a bethſaida fectõe ſeptẽ

dü ipſe dimitteret populuʒ. pa nũ videre

InE Rafjog ſ; vidiſi tur eẽ inter
Illi ergo hoĩes cũ vidiſſent euz geliſtas
iy fecerat ſignum dicebgnt. contradictõ
Duia bic evere ꝓpheta qvẽ quaſi narra⸗
turus eſt in mũdũ Jeſus au enttegẽ
tem cũ cognouilſet vẽturi werectionem
eſſent? rapent eũ⁊ facerẽt eũ ⁊ hoc videli
regẽ.fugit in montẽ iteꝝ ip cer ꝓ pco:dã
ſe ſolus oꝛare Veſpe autẽ fa

tia taliuʒ vt
ries facta ꝗᷓ
nõ niſi ſp vi
dẽt᷑ eſſe nar
Kapitulum. li. Mta⸗:
y LJ. autẽ ſero factu
eEeſt deſcẽderũt diſci
puli eiad mareꝛ cũ aſcendiſſent nauĩ Ie
niũt trans mare in capharnaũ ⁊ tenebꝛe
iã facte erãt⁊ nõ venerat ad eos ieſus Da
re autẽ vento magno flate exurgebat. Na

uicla M. autẽ in medio mari iactabat᷑ flu

ctib. Erat autẽ vent?ↄtrarius eis.⁊ vidit
eos laboꝛãtes in remigãdo.Cũ.L. ergo

remigaſſent ſtadia qᷓi vigintiqnq; aut tri

ginta circa R.quartã vigiliã noctis venit
ad eos ambulas ſupꝛa mare ⁊ volebat pᷣ⸗

terire eos. At illivtviderũt eũ ambulantẽ?

ſupꝛa mare putauerũt fantaſma eſſe ⁊ ex/
clamauerũt pꝛe timoꝛe. M.Oẽs.R.eniʒ
viderũt eum ⁊ ↄturbati ſunt. Stati. M.
q; ieſualocutꝰeſt eis dicẽs. Habete fidu⸗

ciã. Cõfidite.R.ego ſum. Nolite timere.
Rñdens M.autẽ petr dixit.Dñe ſi tu es
iube mevenire ad te ſuꝑ aquas At ipſe di⸗
xit Veni.Et deſcendẽs petrꝰ de nauicula

ambulabat ſuꝑ aquas vt veniret ad ieſuʒ
Vidẽs autẽ ventũvalidũ timuit Et cũ ce

piſſet mergi clamauit dicẽs.Dũñe ſaluum
me fac. Et cõtinuo ieſus extendẽs manũ
apßhẽdu eũꝛ ait illi Modice fidei q̃re du
bitaſti: VUoluerũt J.ergo eũ recipe in na⸗

uim Et M.cũ aſcẽdiſſet in nauiculã ceſſa

nit vẽtus⁊ R.multomagis intra ſe ſtupe/⸗
bãt. Nõ enĩ intellexerãt de panibo Erat eĩ
coꝛ eoꝝ excecatũ Qui M. autẽ in nauicu
la erãt.venerũt? adoꝛauer̃t eũ dicẽtes T᷑
re fili?dei es EtJ.ſtatĩ nauisuiracren

7

ad quã ibãt Et M. cũ trãſfretaſſent vene⸗/

rũt in terrã geneʒareth⁊.R.applicuerunt.
Lũq; egreſſi fuiſſent de naui.ↄtinuo co⸗

gnouerũt eũ ⁊ ꝑcurrentes ꝑ vniuerſam re
gionẽ?ẽ illã ceperũt in grabatis eos ꝗͥ male
babebãt trãſferre vbi eũ audiebãt eſſe.Et

quocunq; introibat in vicos vel in villas
gut ciuitates in plateis ponebãt ifirmos

⁊ depcabant᷑ eüvtvel fimbꝛiã veſtimeti eiꝰ
tangerẽt. Et q̃tq̊t tangebãt eũ ſalui fiebãt

Depdicatõe euchariſtie J. vi ¶ Ca. lij
NAtera aũt die turba qᷓ ſtabat trãs

ibi niſivna.Et qꝛ nõ introiſſʒ Je
ent. Alie vero ſuꝑpuener̃t na

rant panẽ grãs agẽtes deo Cũ ergo vidiſ⸗

ſent turbe qꝛ ieſus ñ erat ibi neq; diſcipu

pharnaũ querẽtes ieſuʒ. Et
cũ inueniſſent eũ trãs mare Augn. dicit
dixerũt ei.Rabbi qñ huc ve ꝙ capharna
niſti: Rñt ieſus⁊ dixit Amẽ um eſt iuxta
amẽ dico vobis q̃rit me nõ
qꝛvidi ſtis ſigna ſed qꝛ man
ducaſtis ex paniba ⁊ ſatura⸗
ti eſtis. O ꝑamini nõ cibũ qͥͥ perit
pꝑpmanʒz in vitã eternã quẽ fili ꝰhoĩs vobis
dabit. hũc eĩ pr ſignauit deꝰ Dixerũt ergo
ad eũ. Quid faciemꝰ vt oꝑemur opa dei:
NRñt ieſus⁊ dixit eis Hoc eſt opꝰdeivt cre
datis in eũ quẽ miſit ille.Dixer̃t ei Oð er
go tu facis ſignũ vt videamꝰ⁊ credamꝰ ti⸗
bi?: Quid oꝑar: Pr̃es noſtri mãducane⸗
rũt mãna in deßto ſicut ſcriptũ ẽ Panẽ de
celo dedit eis mãducare Dixit ergo eis Je
ſus Amẽ amẽ dico vobis. Hõ moiſes de⸗

li eius aſcenderũt nauiculas⁊ venerũt ca

5„

ſar qð dicit

ditvobᷣ panẽ de celo.ſʒ pr̃ me dat vob pa
nẽ de celo ven. Panis ei dei eſt qᷣ deſcẽdit
de celo⁊ datvitã mũüdo Dixer̃t ergo eiDo
mine ſp da nobis hũc panẽ Dixit aũt eis
ieſus. Ego ſum panis vite.qͥ venit ad me

nõ eſuriet.⁊ qui credit in me nõ ſitiet vn⸗

q;· Szʒz dixivobis qꝛ⁊ vidiſtis me⁊ nõ cre
didiſtis Om̃e qð dat mihi pr.ad meveni

et.⁊ eũ qui venit ad me nõ eijciã foꝛas.qꝛ
deſcẽdi de celo.nõ vt faciãvoluntatẽ meã

ſedvolũtatẽ ei qͥ miſit me Hec eſt ãtvolũ

tas eiꝰqͥ miſit me pr̃is.vt omne qð dedit
mihi nõ ꝑdam exeo ſed reſuſcitẽ illõ ĩ no
uiſſimo die.Hec eſt enivolũtas pr̃is mei

q̃ miſit mevt oĩs qͥ videt filiũ⁊ credit ĩ euʒ
d z

3

marevidit qꝛ nauicula alia ñ erat

ſus cũ diſc gols nis in naui ſʒ ſoli diſci⸗
ues a tiberiade iuxta locũ vbi mãducaue

ſtagnũ gene

cibũ q perit ſed qui

—

habeat vitam eternã ego reſuſcitabo eũ
in nouiſſimo die Murmurabãt ergo in⸗
dei de illo qꝛ dixiſſet Ego ſum panis q de
celo deſcẽdi Et dicebãt Nõne hiceſt ieſus
filtꝰioſeph cuiꝰnos nouim patrẽ matrẽ
OQuõ ergo dicit hic qꝛ de celo deſcẽdi: rũ⸗
dit ergo ieſus⁊ dixit eis Nolite murmura
re inuicẽ. Nemo pᷣt venire ad me niſi pat᷑
me? qͥ miſit me traxerit illũ. Et ego reſuſci
tabo eũ in nouiſſimo die.Eſt ſcriptũ in ꝓ
phetis.Et erũt hoĩes docibiles dei. Ois
q audiuit a patre ⁊ didicitvẽit ad me.ñ qꝛ

patrẽ vidit quiſq; niſi is qͥ eſt a deo hicvi

me. hzvitam eternã. Ego ſum panisvite.
Patres veſtri mãducauerũt mãna in deß,
to⁊ moꝛtui ſunt. Hic eſt panis de celo de
ſcendẽsvt ſi qͥ ex ipſo mãducauerit non
moꝛiat᷑. Ego ſum panis viuꝰq de celo de⸗
ſcẽdi.ſiqs mãducauerit ex hoc paneviuet
in eternũ Et panis quem ego dabo. caro
mea eſt ꝓ mũdivita.¶itigabãt ergo iudei
adinuicẽ dicẽtes. Quõ pᷣt hic nobis dare
carnẽ ſuã ad manducandũ Dixitergo eis
Jeſus Amẽ amen dico vobis Hiſi mãdu
caueritis carnẽ filij hoĩs ⁊ biberitis eius
ſanguinẽ non hẽbitis vitã in vobis Qui
mãducat meã carnẽ⁊ bibit meũ ſanguinẽ
hʒzvitã eternã Et ego reſuſcitabo eũ in no
uiſſimo die. Caro enĩ mea eſt vere cibꝰ et
ſanguis meꝰvere eſt potus Qui mãdncat
meã carnẽ ⁊ bibit meũ ſanguinẽ i me ma⸗
net⁊ ego in illo. Sicut miſit meviuẽs pr
⁊ egoviuo ꝓpter patrẽ.Et ꝗ mãducat me.
⁊. ipſeviuet ꝓpter me Hic eſt panis q de ce
lo deſcẽdit:NHon ſic mãducauerũt patres
yveſtri mãna? moꝛtui ſunt.Qui mãducat
hunc panẽviuet in eternũ er dixit in
ſynagoga docẽs in capharnaũ Multi er⸗
go ex diſcipulis audiẽtes dixerũt. Durꝰẽ
hic ſermo⁊ qͥs pᷣt eũ audire? Sciẽs ãt Je⸗
ſus apð ſemetipᷣm qꝛ murmurarẽt de hoc
Diſcipuli eiꝰdixit eis Hoc vos ſcãdaliſat:
Di ergo videritꝑis filiũ hoĩs aſcẽdẽtẽ vbi
erat pus. Spũs eſt q viuificat.caro nõ p
deſt qͥ cq; Verba q̃ ego locutꝰſumvob.ſpi
ritꝰvita ſunt. Sʒ ſunt qͥdã ex vobis qͥ ñ
credũt Sciebat eni ab initio ieſus qͥ erãt
credẽteſ⁊ qͥs traditurꝰeẽt eũ⁊ dicebat ꝓpte
rea dixivobis qꝛ nemo pᷣtvenire ad meni
ſi ei datũ fuerit a patre meo Ex h̊ multi di
ſcipuloꝝ eiꝰabierũt retro ⁊ iã nõ cũ illo ã⸗
bulabãt. Dixit ergo ieſus ad duodeci Nũ

Monoteſſeron ſiue

qd⁊ vos vultis abire? Rũt ergo ei Symõ
petrꝰ Dne ad quẽ ibimꝰ? Verba vite eter
ne hẽs⁊ nos credimꝰ?⁊ ↄgnouimꝰqꝛ tu es
xps fili dei. Rñt eis Jeſus Nõne egovos
duodeci elegi⁊ vn?exvobis diabolꝰẽ⸗Di
cehat ãt de iuda ſymonis ſcariothis. hic
eni erat traditurꝰeũ cũ eſſetvnex duodecĩ
De miſſiõe ſeptuagintaduoꝝ diſcipu⸗
ſt hoc autẽ deſignauit dñs⁊ ali
os. xxij.⁊ miſit illos binos añ fa⸗
ciẽé ſua in oẽm ciuitatẽ ⁊ locũ quo erat ipᷣe

a deo hicvi /ventur? Et dicebat illis Meſſis qͥdẽ mul
det patrẽę. Amẽ amẽ dicovobis q credit ĩ

ta:oꝑarij autẽ pauci Rogate ergo dñʒ meſ
ſisvt mittat oꝑarios in meſſem ſuã Ite ec
ce ego mittovos ſicut agnos interlupos.
Nolite poꝛtare ſacculũ neq; perã neq; cal
ciꝗamẽta? neminẽ ꝑ viã ſalutaueritis. In

quãcunq; domũ intraueritꝭ pꝛimũ dicite

pax huic domui.Etſi ibi fuerit fili ꝰpacis
reqeſcet ſuꝑ illã paxveſtra Sin ãt advos
reuertet᷑ In eadẽ ãt domo manete edẽtes⁊
bibẽtes ꝗ apð illos ſunt Dignꝰẽ eĩ oꝑariꝰ
mercede ſua Holite trãſire de domo in do
mũ Et in qncũq; ciuitatẽ intraueritꝭ⁊ ſu⸗
ſceperitvos mãducateq̃ apponũt᷑vobis⁊
curate infirmos q in illa ſunt⁊ dicite illis
Appꝛopinqbit invos regnũ dei In q̃ncũ
q; at ciuitatẽ intraueritis.⁊ nõ receperint
vos exeüutes de plateis er dicite Etiã pul⸗

uerẽ qui adheſit pedib noſtris de ciuita⸗

teveſtra extergimꝰ in vos.LZñ hoc ſcitote
qꝛ appꝛopinqbit regnũ dei Dico vob qꝛ
zodomis ĩdie illa remiſſiꝰerit q; illi cĩtati
De maledictõibo ciuitatũ in ꝗba pᷣdica

t tibo in qbe facte ſunt płime virtu⸗
tes eiꝰqꝛ nõ egiſſent penitẽtiã Ve
qꝛ ſi ĩ tyro ⁊ ſydone facte fuiſſent virtutes
q;̃ in vobis facte fuerũt.oli in cilicio⁊ cine⸗
re ſedẽtes peniterẽt Nerũtñ dico H.vob
tyro⁊ ſydoni remiſſiꝰ erit in die iudicij qᷓ;
vobis Et tu Capharnau. Nunqdvſq; ad
celũ exaltaberis.vſq; ſad in fernũ deſcẽdẽs
qꝛ ſi in zʒodomis facte fuiſſent virtutes q̃ᷓ
in te ſacte ſunt foꝛte mãſiſſent vſq; in hũc

diẽ Verũtñ dico vobis qꝛ terreʒodomoꝝ
rem iſſi? erit in die iudicij qᷓ; tibi Quivos.

QA.audit me audit/⁊ qͥ vos ſpernit meſꝑ⸗
„nit Qui ãt me ſynit.ſpernit eũ qui memi
ſit.Et Rwveniũt ad domũ.⁊ ↄuenit iterũ

58. „R. a. liiij.
Unc. M. cepit expꝛobav ciuita

QLitibi. M. coꝛroſaym ve tibi bethſaida

l

ten
ve⸗

i⸗
0

„

ſſth

ſye,
QAuu
nie⸗
nin i
ceoret
Dde
wooren
gmniin
N hin
erent
rebt
usan
diſtridr
ndeſt
gutme
oladir
qb bl
it in
hüſed
rttüin
bücot
xeritca
neq in
learbo

cs
ws
NWerd
o
nitir
obie
i
nint
ſpal⸗
nita
ctote
oben
lad
hain
vchin
meymn
glinilt
babſu
upme
loctons
eincig
ſorin
üdcti⸗
Pinun
ſchne
zun
s
n
NM

„

Bnum ex quatuoꝛ

turba ita vt nõ poſſent neqᷓ; panẽ mãdu⸗
care.Etcũ audiſſent ſui diſcipuli exierũt
tenere eũ. Dicebãt enĩ quoniã in furoꝛeʒ

Blatus. M. eſt ieſu demoniũ ha
ens cecꝰ mutꝰ.⁊.L.erat eijciẽs

demoniũ ⁊ illud erat mutũ. Et cũ eieciſſʒ

demoniũ locutꝰeſt mutꝰ Curauit M.aũt
eũ ita vt loqueret᷑ ⁊ videret? admirate ¶Q.
ſunt turbeꝛ dicebãt. M. Nũquid hic ẽ fi
lius dauid Phariſei at⁊ ſcribe R.qͥ ab hie
roſolimis deſcenderãt audietes M. dixe
rũt qm̃.R.beelʒebub hʒ. Et.Liin beelze⸗
bub pꝛincipe demonioꝝ eijcit demonia.
Alij tentãtes.ſignũ de celo q̃rebant ab eo
Et R.cõuocatis eis ipſe.L. vtvidit cogi⸗
tatões eoꝝ in ꝑabolis R.dicebat ilł Quõ
pᷣt ſathanas ſathanam eijcere O m̃eL. re⸗
gnũ in ſeipᷣm diuiſum deſolabit᷑ ⁊ domus
ſupꝛa domũ cadet ⁊.R.nõ pᷣt ſtare regnũ
illud. Et oĩs. M.ciuitas vel vomꝰdiuiſa
cõtra ſe nõ ſtabit SiL.ãt ſathanas in ſe⸗
ipᷣm diuiſus eſt.quõ ſtabit regnũ ipſius:
Si R.ſathanas cõſurrexerit in ſeipᷣm di⸗
ſpertitꝰeſt? nõ poterit ſtare ſʒ finẽ habet.
Quig dicit in beelʒzebub eijcereme demo
nia.Si ãt ego in beelʒebub eijcio demo⸗
nia.filijveſtri in q̊ eijciũt: Ideo ipſi iudi⸗
cesveſtri erunt Poꝛro ſi in digito dei.ſpũ
M. dei eijcio L. demonia ꝓpfecto puenit ĩ
vos regnũ dei.Cũ foꝛtis armatꝰcuſtodit
atriũ ſuũ in pace ſunt oĩa qᷓ poſſidet. Ne⸗
mo R.pᷣtvaſa foꝛtis ingreſſus in domũ di
ripere nii pᷣus foꝛtẽ alliget. Si.L. qt foꝛ
tioꝛ eo ſuꝑueniẽsvicerit eũ.vniuerſavaſa
eius aufert in q bus cõfidebat ⁊ ſpolia eiꝰ
diſtribuet ⁊ R.tũc domũ eiꝰdiripiet.Oui

.
mali:Ex abundãtia eni coꝛdis os loqͥtur
Bonus hõ de theſauro bono ꝓfert bona.
⁊ mał homo de theſauro malo ꝓfert ma⸗
la. Dico autẽvobis quoniã de om̃iverbo
ocioſo quod locuti fuerint hoĩes reddẽt
rationẽ de eo in die iudicij. Exverbis enĩ
tuis iuſtiſicaberis ⁊ exverbis tuis condẽ⸗

naberis. Cũ M.ãt.L. immũdꝰ ſpũs exie

rit ab hoĩe ambulat ꝑ loca arida qᷓrens re
quie⁊ nõ inuenit Tũc dicit Reuertar ĩ do
mu mea vñ exiui.⁊veniẽs inuenit eãvacã

tem.ſcopis mundatã? oꝛnatã.Tũcvadit
⁊ aſſumit ſeptẽ alios ſpũs ſecũ neqͥoꝛes ſe

⁊ intrãtes hitãt ibi Et fiũt nouiſſima ho⸗
minis illiꝰpeioꝛa poꝛibo.Sic erit⁊ gene⸗
ratõni huic peſſime. Yactũ.L. eſt cũ hoc
diceret. Extollẽs vocem quedã mulier de

turba dixit illi. GBtüs venter qᷣ te poꝛtauit
et vbera q̃ ſuxiſti.At ille dixit. Quinimo

Beati qͥ audiũtverbũ dei ⁊ cuſtodiũt illᷣ
De matre Jeſu⁊ fratriba queretibo loqͥ
ei Mat. xij. R.iij. Qu. viij. (¶¶ La. lvi.
Dbuc.· M.eo loquẽtehd turbas.
EaE Ecce mater eiꝰ⁊ fratres eius foꝛis
ſtabãaãt querẽtes loqͥ ei. Hõ enĩ po

vocãtes eũ ⁊ ſedebat circa eũ turba.Dixit
Mautẽ ei quidaʒ.Ecce mater tua ⁊ fres
tui foꝛis ſtant qᷓrentes te ¶.videre AtM.
ipſe rñũdens dicẽti ſibi ait. Que eſt mater
mea? ⁊ qͥ ſunt frẽs mei: Et R.circũſpiciẽs
eos qͥ in circũitu eiꝰſedebãt Et. M. exten

dens manꝰ? ſuas in diſcipulos ſuos dixit.

Ecce mater meaꝛ fratres mei. Quicunq;
enĩ feceritvoluntatẽ patris mei qͥ in celis

eſt ipſe me frater. ſoꝛoꝛ⁊ mater eſt. mat CQ.·
mea⁊ fratres mei ſunt hi quiverbũ dei au

diunt ⁊ facuunn.bʒ
De petentibo ſignũ de celo. M. xij. ¶.

nò eſt mecũ aduerſum me eſt.⁊ qͥ nõ colli⸗/

git mecũ diſpget.Amẽ R.dico vobis qm̃
oĩadimittent᷑filijs hoĩm pctãꝛ blaſfemie
q bo blaſfemauerũt. Qui aũt blaſfſemane⸗
rit in ſpmſctm̃ nõ hẽbit remiſſionẽ in ex⸗
nũ ſed re erit etni delicti qm̃ dicebãt ſpi⸗
ritũ immũdũ hʒ QOuicũq; M.dixerit ver
bũ cõtra filiũ hoĩs re mittet᷑ei. Qui ãt di⸗
xerit cõtra ſpm̃ſctm̃ verbũ nõ remittet᷑ ei
neq; in hoc ſeculo neq; in futuro Aut faci
te arboꝛẽ bonã⁊ fructũ eiꝰbonũ.Aut faci⸗
ex fructu arboꝛe cognoſcit. Pꝛogenies vi
perarũ quomõ poteſtis bona loqͥ cũ ſitis

te arboꝛẽ malãꝛ fructü eiꝰmalũ Siquidẽ .

xi. Capitulum.lvij.
t nc Wedant ei quidã de ſcri⸗

volumꝰa te ſignũ videre.Concurreẽtibus

QA.autẽ turbis cepit dicere heneratio hec

generatio neq; eſt. Generatio. O. mala ?
adultera ſignũ querit.et ſignũ non dabit
ei niſi ſignũ ione pꝛophete.Nam .¶. ſicut

Hongs fuit ſignũ niniu itis ita erit filius

omis generatõni iſti. Sicut O.enĩ Jo

nas fuit in vẽtre ceti trib diebo trib no⸗

ctibus ſic erit filius hoĩs in coꝛdeterretri
bus diebꝛ tribo noctib Viri niniuite ſur

gent in iudicio cũ generatõe iſta ⁊ conde⸗

d 4

bis⁊ phariſeis dicẽtes Magiſter

Monoteſſeron ſiue

nabunt eã qꝛ penitentiã egerũt in pᷣdica

tionẽ ione Et ecce plusqᷓ; ionas hic Regi
na auſtri et ſurget in die iudicij cũ genera
tõne iſta⁊ condẽnabit eã quiavenit a fini
bus terre audire ſapientiã ſalomonis.Et
ecce plusq; ſalomon hic.Nemo.L.lucer⸗
nã accendit⁊ in abſcõdito ponit neq; ſub
modio ſed ſuꝑ candelabꝛũ.vt qͥ ingrediã
tur lumẽ videãt.Aucerna coꝛꝑis tui ocu
lus tuus Si ocułꝰtuus fuerit ſimplex to
tum coꝛpꝰtuũ lucidũ erit. Si aũt nequã
fuerit etiã coꝛpus tuũ tenebꝛoſum erit vi⸗
de ergo ne lumen qð in te eſt tenebꝛe ſint.
Si ergo coꝛp?tuũ totũ lucidũ fuerit non
hñs aliquã ꝑtem tenebꝛaꝝ erit lucidũ to⸗
tũ ⁊ ſicut lucerna fulgoꝛis illumiabit te.
(Dediſcipulis qbus demonia ſubijcie
bant Mat . xi. Lu. x. Capi. viij.
EñnerſiL.ſunt aũt oẽs.łxxij.diſci
