mns in hoc cõcilio / in cuius gremio pera ,⸗/

ioꝛa ſe querer. Dicũuturhec neduma ſim /
diotis.ſed a magnis pᷣlatis.qͥbuſ
exofficio competit ꝑatos ſemꝑ eſſedebere
ad ſatiſfactiõem omĩ poſcẽtt rõem deea q

„

in eis ẽ fide. Voxalioꝝ eſt dum ꝓpinari qᷓ

ritur vel depurani vinum ſace fidei.queri /

mus pacem.querimus vnionem ⁊ ecetur

batio.cõturbat enim vinum iſtud phimos
diuiſiones ſectas odia diſſenſiones indu/⸗/
cieper vniuerſum coꝛpus huius ſacri con
cllij diſſimulatio vel dilatio nõne ſalubꝛi /

„

oꝛꝛnone diſcretioꝛ eriſteret: Sunt alij nec
facile dixerim ſi deterioꝛes poꝛibê/ſcioq; in
ſanioꝛes Bibunt illi quidem vinum ſacre
ſaripture ſed quia coꝛruptis moꝛibq̃ſi fe/
bꝛilibus totidem humoꝛibo infecti ſunt de
lirant aptiſſimeꝛ in ipᷣis vt aiũt ianuis pn
cipioꝝ ceſpitant impigũt palpãt ⁊ coꝛru⸗
unt incurrentes illaz euangelice pꝛophete
maledictiõemſi ad allegoꝛiam traducta ſit

„

Verũ hi quoq; p vino neſcierũt ⁊ p ebꝛie/
late er auerunt/ſacerdos ⁊ ꝓpha neſcierüt

in ebꝛietate / neſcierunt videntem. ignora/

uerunt iudicium Sequituromnis eẽ mẽ
ſe replete ſunt vomitu ſoꝛdiumq; ita vt e=t
locus vltra. Hic vomit? ⁊ he ſoꝛdes qͥdap
tius q; hereſes ex indigeſtione vini ſane ſi

deiꝓdeuntes ſignificant.quisp menſa ſa/⸗

cre ſcripture reddit᷑ abominabilis ⁊ hinc
vigetur impleta de talib impᷣcatio ꝓpheti /
cfiat mẽſa eoꝝ/mẽlſa ſacreſcripture/inla
gueum ? in retributiones ⁊ ĩ ſcandalũ.ob

ſcurentur oculi eoꝝ ne videant.Et iterum
pſalmus alter. Turbati ſunt ⁊ moti ſunt ſi
cut ebꝛius.⁊ omnis ſapiẽtia eoꝝ deuoꝛata
eſt. Rurſus in Jeremia Sumecalicemvi
us.quia ſcʒ malos furerefa
cit qð patuit in iudeis inuidis ⁊ auaris ſu
rentibad doctrinam xp̃i. Sequitur erp/
pinabis de illo cunctis gentib ad qs mit /
tam te ⁊ bibent ⁊ turbabuntur ⁊ inſanient
a ſacie gladij quem ego mittam inter oos.

*

ni furoꝛis hui

Seqmitur bibite et inebꝛiamini ⁊ vomite

Sütq/

—— — — ——

no
cli

q

ſit
cte
alt.
llie
ku
nim
im.
oto

heri/
tenr
inos
jcu/
on
bꝛi/

nec

7

Diſceptatio

et cadite/et nolite conſurgere a facie gladij
quem ego mittam inter pos. Per gladiuʒ
hunc verbũ dei /ſicut ꝑ vnũ doctrina fidei
miſtice deſignatur.Exempla heu maledi/
ccionis huius nimis apparent apud non

nullos in nuptijs etiaʒ huius cõcilij poſi/
tos Cuius hanc vnam vel maximamcãm

accipe/ꝙ ad examinatiõem peſtiferarũ do
ctrinarũ multipliciter euomitarũ nequaq;
datũ eſt theologis ac iuriſpitis ſepe aclibe
re cõuenire phiberi queſitũ eſt hoc potius

vijs ⁊ exemplo nimiũ ſcandaloſis/ve deti/

mentibo veritatem in mendacio/de q̃ Yere
mias/ vero mendatio oꝑatus eſt ſtilus ſcri

barũ mendax/dũ in calice ꝓphano fit vini

theologici ꝓpinatio ( Quo circa pouatur
hic vna ex petitionib cõpoſitis/ vt ex aſſer

tionũ fieri ecaminatio ꝑ ſingulas natiões
ꝓpter cãs.xij.i Pꝛimo qꝛ tandẽ ſic opoꝛte

bit examinationẽ huius doctrine fieriſive
ra ſit ⁊ ſana/vt dogmatiſet ꝑ xpᷣianitatẽ taʒ
bpbo q; clero/et an ſit in foꝛo conſcie ſalu/
bꝛiter cõſulenda et fiat hoc in cõe ꝑ ſingłaſ
nationes et ſacrũ collegiũ pᷣuſq;ᷓ ferat in cõ
ſeſſione ſnĩa. ¶Rurſus ſecũdo qꝛ materia

talis eſt de qua poſſunt iudicare ne dũ the
ologi ſed canoniſte ⁊ legiſte? boni moꝛaleſ

imo ⁊ generaliter omnes habentes ſanum
⁊ integrũ iudiciũ rationis/cõcernũt em̃ p⸗
cepta moꝛalia que ſunt pᷣma pncipia natu
raliter inſerta coꝛdibo hoĩm/licet etiaʒ ſint
diuina lege repetita ⁊ iuſſa ꝓpter malicie nu
bẽ que ſcripturam hanc obtenebꝛãs obfu⸗
ſcat in coꝛdibo malignoꝝ. ¶ Subindeqꝛ
conſtatqꝙ aſſidue ſcandala multiplicantur
occaſione dilationis q̃ fit ⁊ facta eſt iaʒ per
annũ cũ dimidio ⁊ vltra in hoc ſacro conci

lio/dum non eł declaratũ qͥd veritas hẽat

ſupꝛa pᷣdici? (Amplius quarto ꝙ talis di
latio cedere videt᷑in grãde dedecus huiꝰ ſa
cri cõcilij dicẽtiba multis vario mõ ꝙ con⸗

ciliũ materiã iſtam determinare vel nõ au⸗

det qð eſt timiditatis ⁊ ignauie / vel neſcit
qð eſt cecitatis ⁊ ignoꝛantie/vł nõ vult qð
non eſt caritatis vel iuſticie.
ſi tanta ſolicitudine damnati ſunt erroꝛes
et errantes a pncipio concilij vſq; nunc de

alijs terris ⁊ puintijs vbi multi potẽtes de

illis terris nedũ nõ querebãt hoc/ſed totis
ſtudijs ꝑ litteras et aliter obſiſtebant/gqu

nimis videretur ⁊ ſcandaloſum in pᷣdictis

terris ꝙ erroꝛes in regno francie ſeminati ĩ

notoꝛiam ſeditionem et ſcandalũ totiuſ re

H

mpliꝰqa

gni/in ꝑniciem incredibilem tam aĩamʒ q;ᷓ
vcoꝛpoꝝ.non declararent᷑ hic vel damna/
rentur/cum hoc requirat rex franeie chꝛiſti
aniſſimus cum cõcilio ſuo toto ⁊ pclariſſi⸗
ma vniuerſitas ꝑiſieñ cũ tanta inſtantia tã
ꝑ litteras patentes q; aliunde ⁊ cũ teſtimo
nijs nimis credibilibus ſuꝑ ſcandalis ⁊ ſe
ditionibus ꝓuenientiba aſſidue ex doctria
tali. Additur hic ꝙ pꝛincipes dicere poſſẽt
Johem huß et erroꝛes ſuos fuiſſe damna/
tos/qꝛ erant cõtra pᷣlatos ⁊ clerũ/ſed dimit
tunt iſtos iohis parui qꝛ ſunt cõtra pꝛinci
pes et ſeculares.licetad veritatem tangunt
ecciaſticos cũ ſecularibo ſicut ſcribit impe/⸗
ratoꝛ ¶ Pꝛoinde ſexio qꝛ ſereniſſimus rex
romanoꝝet dũ pᷣſens erat verbis ⁊ abñs li
teris attentiſſime recõmendanit cãm iſtaʒ
et damnariꝓcurauit iſtam aſſertionẽ Oui
libet tpꝛannus ⁊c̃. In qua virtualiter ⁊ ſuf

ficienter hec doctrina.ix.aſſertionũ dana/⸗

ta eſt ſicut patet intuentibyet declarabitur
manifeſtius ex inſpectionetotiꝰ ꝓpõis pn⸗
cipal Jo.pui.pducte ex ꝑte reg frãcie coꝛã
toto concilio generali/cum inſtantiſſima
petitione examinationis diligentis de ea⸗
dem faciende. ¶ Septimo qꝛ ⁊ ſi ſoꝛſitan
fm aliquoꝝ iudiciũ hec materia potuiſſet
ab initio diſſimulari ad tempus hec dilatõ
ſeu diſſimulatio non habet mõ locũ/qꝛ ꝑ ĩ
poꝛtunitatẽaliquoꝝ ne durius qͥd loqua

mur effectum eſt vt nedũ dogmatiʒaretur

hec doctrina ꝑ vnũ ſcʒ mgr̃m Jo.parui/ſʒ
iam ꝑ plurimos iu hoc concilig et alihi/qᷓ
quauerſum ⁊ ſpãliter ꝑ totũ regnũ fraucie
cum multiplicatõe erroꝝ alioꝝ nõ minus
ꝑiculoſoꝝ/et cũ autoritate illoꝝ qui ſeſub
ſcripſerunt in modũ cõitatis ſeu cõgrega⸗
tionis ne dicamus monopolij vel conſpi⸗
rationis ſicut in ſcedula fratrum mendicã
tium de quattuoꝛ oꝛdinibus late patet.
¶Ampliuſoctauo qꝛ neceſſe eſt conclude
re ꝙ multi ſunt heretici vel ſaltem hereticã
tes in hoc ſaqo concilio ⁊ alibi/qm̃ multi
ex vna pte dicunt et conſtanteraffirmãt q;
hec doctria eſt erronea in fide ⁊ moꝛibꝰ ac
multipliciter ſcandaloſa.alij ſunt in oppo
ſitum dicentes ꝙ hec doctrina eſt vera. alij
q; eſt opiabilis.alij ꝙ eſt ꝓbabilis ad vtrã
q; ꝑtem.alij ꝙ eſt foꝛſitan vera.alij q non

iudicio fidei repꝛobandaqꝛ nõ ꝑtinetad fi
dem. Conſtat aũt ꝙ aſſertiones iſte ſic cõ⸗
trarie ſtare non poſſunt cum fidei puritate

et ſine ſcandalo manifeſto totius ceclege:

„

10

Coꝛrigendos eſſeerroꝛes

Eſt igitur de neceſſitate ſalutis puidendũ
p h̊ ſacroſctm̃ cõciliũ.Rurſus cotinnado
qꝛ ſi fieret vt aliqͥ q̃runt dilatio ad futuruʒ
pontificẽ vel cõciliũ / eſſet grauis nota hu⸗
ius ſacri cõcilij/qꝛ diceretſicut pᷣtactũ ẽ ꝙ;
materiam banc terminare vel nõ auderet/
vel neſciret vel nõ vellet / ergo et futurus ſũ
mus pontifex rõnabilius poſſet excuſatio
nem pᷣtendere regerendo cnlpam ſuꝑ pla/
tos de hoc cõcilio / ꝙ vel timuerũt vel neſci
uerũt vel noluerunt ponere terminum tali
cauſe. Et cõſtat ꝙ no babebit plures cleri⸗
cos vnus papa qᷓ; habeat hoc cõciliũ / nec
maioꝛem audaciam. (¶ Addo decimo qͥa
neceſſe eſt dicere ꝙ rexfrancieꝛvniuerſitas
ꝑiſieñ.⁊ en⸗ totus clerus francie decipiũ
tur circa banc materiam / quã tãto ſtudiop
ſequũtur vt damnet᷑aut ex altera ꝑte deci⸗
piunt᷑ illi qͥ ad oppoſitũ tendũt querentes
abſolui ⁊ iuſtificari in hac cã/poteſt autem
pñ̃s cõciliũ finem apponere/declarãdo ve
ritatem cui omnes et ſinguli dicunt ſe pa /
ratos obedire/ et ita ceſſabit oĩs diſcoꝛdia.
ubiũgatur vndecimo ꝙ; iamvidetur
dus debitus tractãdi / debet em̃ cã fidei
tractari ſimpliciter ⁊ de plano ſine ſtrepitu
⁊ figura iudicij.Et q pᷣus añ oĩa fiat inqᷣſi
tio et determinatio de ipᷣa veritate fidei et
ſuoſitereẽ q; ð itereẽ ꝑſõali ccũq; Dʒ inſu⸗
per audiri libere quilibet in denũciatione
ſine hoc ꝙ q̃ratur inuolui ꝑ lites.debet pᷣte
rea examinatio fieri nõ in abſcondito vłꝑ
ſcedulas næc ꝑ cõſpirationes ſed in publi⸗
co coꝛam ꝑitis vt habeãt ad inuuicẽ colla⸗
tionem ⁊ examen diligens frequens ⁊ libe
rum/ nec debent vota publicari ſaltẽ extra
cõciliũ maxime cũ ſigno notarioꝝ autenti
co pᷣuſq; factũ taliter extiterit. Demũ null⸗
ꝑitus pᷣſertim theologus/põt aut debet in
tali materia fidei tãq; ſuſpectus repelli qͥn
interſit examini ⁊ iudicio / niſi foꝛſan alle/
getur ⁊ pbetur ↄtra eum ꝙ eſt in fide meri⸗
to ſuſpectus vel infectus. Utrũ vero factũ
fuerit oppoſitũ oĩm pᷣdictoꝝ in ꝓceſſu hu⸗
ius cãe iam notoꝛiũ ẽ et pateret expceſſu qꝛ
et ꝓpoſitũ eſt intereſſe ꝑſonale ⁊ denũciato

res queſiti fuerũt inuolui ⁊ facte ſunt inuo

lutiones ꝓceſſuũ non ſine grauibo expẽſis
Etreuerendiſſimus in xpᷣo pr dũs cardial
cameraceñũ.ſummus inter ſuos iheologus
nõ in fide ꝑ ði grãm ſuſpectꝰ cõmiſſarꝰ ꝑ
hoc ſacrum cõciliũ repulſus eſt. Et magi/
ſtri in theologia nullũ inter ſe potuerũt ex⸗

urſus cõtinuãdo⸗

amen facere / deliberationes quoq; ſecrete

pꝛius in ſacco poſite/ſunt pᷣuſq; exaiarent᷑
bublirdten vniuerſum regnum francie⁊ a
ibi cũ ſignis notarioꝝ vbi nedũ fidei ſʒ ꝑ⸗
ſonis imminet grande ſcandalum et peri⸗
culũ cum materia hectangat magnos⁊ po
tentes. Et apparet ſatis clare ex mõ et foꝛ⸗
ma cuiſſibet deliberantis que ꝑſona ſit vł
que ꝑſone deliberãtes q;uis nõ in ſcripta
ſint noĩa ſinguloꝝ ſed aliquoꝝ et ſpeciali⸗
ter mẽdicantiũ quattuoꝛ oꝛdines expꝛimi
mur in ſcedula ſuas deliberationes conti/
nente.Attento etiam ꝙ alique deliberatio
nes loquũtur iniurioſuſſime cõtra magnoſ
et diuerſos ⁊ innocẽtes /ita vt magis ſint li
belli famoſi ꝓtinus lacerandi q; deliberati

ones recipiende vel ꝓmulgende// Dicat
poſtremo et vltimo ꝙ ꝑ literas ſereniſſimi

regis romanoꝝ et regis francie ac vniner/
ſitatꝭ ꝑiſieñ.⁊ ex notoꝛietate facti ↄſtat q; ſẽ
tentia annullationis q̃ lata eſt ad verſꝰ ſẽ⸗

tentiam ep̃i ꝑiſieñ.⁊ inquiſitoꝛis nullate/

nus explicando cauſas ãnullationis gene
rauit ⁊ generat aſſidue ſcandala cõtra fidẽ.
⁊ↄtra bonũ pacis ꝑ vniuerſum franciere/
nan apud doctos et indoctos / dum ad/
uc penderet ⁊ pendeat bncipaliſ materia

fidei coꝛam hoc ſacro cõcilio.nec debuiſſet
acceſſoꝛiũ terminari pᷣuſq; hoc pncipale.i

Pꝛeterea neceſſe eſt neceſſitate pᷣcepti diui
ni affirmatim/et ſalutis eterne ꝙ ad occur⸗

rendum iſtis et poꝛibus ſcandalis hoc ſa/

croſanctum cõcilium q; citius cõmode fie⸗
ri poterit / ſicut fieri cõmode cito põt / deter
minet iſtð pncipale declarando viq; verita
tem qm̃ hoc deciſo cetera faciliter vel deſci

dentur vel quieſcent atq; ſedabũtur. Sed

opoꝛtet vt pᷣmittitur ⁊ inſtanter petit᷑ exa⸗
minationem fieri in ſacro dũoꝝ cardinali
um collegio etꝑ ſingulas nationes ⁊c̃.
Subiungatur ſequens opuſcum ꝓ cõ⸗
emento conſideratiõis huius vltimevbi
videbit pius et ſapiens lectoꝛ qnãta neceſ⸗
ſitas incumbit apud reuerendiſſimos pa⸗
tres ac deo amabiles epᷣos cum pᷣclaris do
ctoꝛibus et ceteris ſpectabilibus dominis
de cõcilio ꝓpuiſionem apponere.Attenden
do ꝙ ad extirpationem bereſnm pᷣcipuevo
cati collectiq; ſunt.

Finit.

L.

ol

H

i
l
imi
er/
ſe
ſe
e/
Gen
ſci

natio qm̃ maioꝛes omnes cauſeqᷓ ſunt fið

VEreticoꝛum

EVEurmo ſicut cancer ſerpit.
b— itaplu .anceris autem
moꝛbida tabes / niſi caute⸗

Nrio celeri foꝛti q; colat᷑/ cre⸗

I ſcit aſſidue ſua ontagio nõ aliter heretica

peſtis que dũ ſe vult fouere fit egrioꝛ/dũ de
fenſoꝛem querit ille/mittit verbum in rete
pedes ſuos et in maculis eius ambulat/ſe
non euoluẽs ſed inuoluens ac podere/ſuo

de erroꝛe in erroꝛem means.Meru quippe

eſt illud phicũ vno incõ uenieidato multa
ſequũtur.pᷣſertim dum erroꝛ eſt in pncipijſ
qui ꝑuus creſcit in plimos/ei fit velut vna
atheng tenebꝛaꝝ qua colligant᷑ heretici.
Aiaduertere ſiquidẽ eſt q;tas hoc vnũ ĩcõ⸗
ueniens qð eſt iuſtificatio moꝛtis iniuſte/⸗

qu ales et q̃t pꝛohnefas peperit ⁊ effuderit

erroꝝ tenebꝛas / hereſes blaſphemias ⁊ in
ſanias falſas.ita vt iaʒ ſedeat hereſis velut
autoꝛiſata in cathedꝛa peſtilentie puagãs
coꝛpus eccleſie/neq; videtur remedij locuſ
niſi ꝑ cenſuram iudicialem ſacri cõcilij pu

trida labes cũ omni celeritate cauteriſetur

neq; audiatur maleſuada diſſimulatio ſua
lactatrix⁊ fautrix que ſpẽm diſcretiõis aut
pietatis ĩ ſumma deſipientia/⁊ impietate
mẽtitur. Anumenn bimus ergo nonnul
los erroꝝ ramos ab hacvna moꝛtis radice
ꝓdeũtes/iungendo quoſdam alios/in gre
mio conſtañ.huius concilij poſitos vel in
ꝓpꝛia foꝛma vel in audientiũ intelligentia⸗
vel in cõſequentia neceſſaria ⁊ certa/quate
nus euitetur erroꝛ cognitus qtũs inſuper

paſtoꝛalis ſollicitudo puidere vigilantius

animetur. (¶ OQ' phᷣicalia ⁊ moꝛalia nõ ſũt
de fide neq; ſpectant ad iudiciũ ſidei W◻R
bereſes nõ pñt aut debent cõdemnarl/niſi
ſimul euocentur ⁊ damnẽtur errantes./

ad epos nullo mõ ſpectat hereſum dã/

ſunt ad ſedem aplicam referende.(¶ Oni
hil eſt iudicialiter fidei condemnandũ niſi
cõtra fidei articulos in ſimbolo poſitos q̃
niam ſolitales articuli ꝓpꝛie ſpectant ad ſi
gen r
12f

Minplicat eandem ꝓpõem eẽ eui
denter⁊ fide credendam et aſſerens oppo⸗
ſitum eſt hereticus. ¶ Onullus habitus
fidei acquiruur ꝑ verbum chꝛiſti/ſed a ſo/
lo deo infunditur/et aſſerens oppoſitumẽ
hereticus. ¶ O, allegans iudicialia vete⸗

ris legis/eſt eo ipᷣo hereticus/Exemulũ de.

Cotra pꝛeceptũ nõ occides

iſta ſi quis ꝑ induſtriam occiderit pximu;
ſuum aut ꝑ inſidias ab altari meol euelles
eum vt moꝛiatur. demonſtrata vna
ꝓpõne affirmatiua vli vel vli poſita hec cõ
ſequentia eſt irridenda a logicis et erronea
particularis negatiua que opponitur huic
vniuerſali affirmatiue ẽ vera/ergo hec vni
uerſalis eſt falſa. ¶¶ nulla ꝓpoſitio que
poteſt ad aliquem ſenſum verum trahi vel

debet condemnari maxime iudicio fidei.

Miſte non ſunt condemnande/popu/
lares poſſuntad arbitrium ſuum coꝛrigere
ſuꝑioꝛes ſuos.Tempoꝛales dñi pñt aufer

re bona eccleſiaſticoꝝ habitualit deliquẽ/

tium. Ratio qꝛ deus poteſt cõcedere pꝛedi

ctis talem poteſtatem. ¶ O nullus alliga
tur virtute iuramenti pᷣſtiti/niſiad illð dũ
taxat ad quod tuncaduertebat / actualiter
ſe volens obligare⸗ ¶¶ Oziſte terminus pᷣ⸗

iudicium eſt analogus ad pᷣiudicium anie

quod eſt peccatnm/et ad pᷣiudicium coꝛpo
ris ſeu tempoꝛale detrimentum/ideo con/⸗

cedãda eſt iſta ſimpliciter ⁊ catholice/ Ju⸗

ramentum quomõcunq; factum ſi vergat
in pᷣiudicium iurantis vxoꝛis ſue/vel libe
roꝝ/non eſt tenendum ¶ Oſenſus gram
maticalis vel logicalis eſt ſenſus litteralis
ſacre ſcripture.et ideo ſepefalſus.( Vde
monſtratis aliquibus aſſertionibq̃s Jo.
theologus tenetur explicita fide credere fal
ſas eſſe et contra ſacram ſcriꝑturam ſi di/
cat idem Johan.qꝙ etiã angelð de celo non
crederet ſi diceret eas eſſe veras/hocẽ blaſ⸗
phema ⁊ luciferiana ſuꝑbia.¶ Dð demõ/⸗
ſtratis aliquibus aſſertionibus q̃s Marti

nus theologus ⁊ pᷣlatus/tenetur explicita
fide credere falſas eſſe/et cõtra ſacram ſcri⸗

pturam/excuſatur ab errore vel hereſi vlp
tinacia ꝑ ꝓteſtationes conditionatas dicẽ
do vel ſcribendo ꝙ vult ſtare iudicio cõci⸗
lij generalis q;dtumcunq;defendat interim
ꝙ ille ſunt ꝓbabiles ⁊ foꝛſitan vere/ Indu
cens ad hocalios et ſe opponens nedam⸗/
nentur. (¶¶ Qð aſſertiones eoipᷣo reddunt᷑
ꝓbabiles neq; iudicio fidei veniunt repꝛo
bande/ſi habuerint doctoꝛes deliberantes
ꝓ vtraq; parte.( . Oð /ꝓpoſitio habens du⸗

os ſenſus vnum verum ⁊ alium falſum nul

lo modo debet iudicio fidei repꝛobari/etiã
ſi fuerit ſcandaloſa vel piarum aurium of⸗/

fenſiua vel ad erroꝛem inductiua. 23
aſſertiones poſiteꝑ vnum doctoꝛeʒ ĩ theo⸗

*

n

8 HM

cipiat ꝙ debet occidi.

Erroꝛes

logia tanq ꝓ regulis / aut maximis/ aut ve

ritatibus ad inferendum conſtitutiõem a⸗
liquam / nullo modo ſunt iudicio fidei re/

pꝛobande ſi poſſintadvnum ſenſum trahi

vel gloſari/q;tumcunq; concluſio fuerit er

ronea vel impia licet bene concedatur cuʒ
hilario q; intelligentia dictoꝛum excauſis
aſſumenga eſt dicendi. ¶¶ Qð dicens ſef
cere confoꝛmiter ad legem diuinam natusa
lem et moꝛalem occidendo hominem non
eget alio mandato iudicis cuiuſcunq; qin
qutoꝛiſatur a triplici legeput nec opoꝛtetc
aſſignet expꝛeſſe talem legem. ¶ Dõ in oc
ciſione hominis non requiritur notoꝛie⸗
tas allegationum ſeu ꝓbationumq fecerit
talia ꝑ que debuerat interfici taliter et a ta/
li ſicocciſus. Qð fur nocturnus ꝙ inſi
dia oꝛ viarum ꝙ hereticus ⁊ ſortilegus oc
ciditur meruoꝛiea quocunq; ⁊c etiã ſi po⸗
teſt boꝛum quilibet duci ad iudicem ſuum
nec immineat certũ moꝛtis periculum oc/⸗
ciſoꝛi ꝓpter e eecobannnlel

re occidendo. ¶ QDõ occiſio hominis ſi fi/
at bona intentione redditur iuſta vel excu
ſabilis vocando intentionem bonam ʒzelũ
legis vel ſui pᷣncipis. ðͤ moꝛs ſubita⁊
impꝛouiſa acvillana que fit ſcq; ſine diffida
tione pᷣuia.poteſt et debet meritoꝛie chꝛiſti
anis aliquibus non iudicialiter condem/
natis aut bannitis inferri.ĩmo ꝙ hec eſt
pꝛia moꝛs aliquoꝝ chꝛiſtianoꝛum./Oð

figes Guis ſat hoſti ſeruanda/non tũ tvꝛã/⸗
no ſoꝛllegia et carmina ſine tactu qᷓ
cunq; hominis

cõtra quẽ fiunt poſſintvir

tuie ſua hominem occidere non minus q;
gladius defixus in coꝛpoꝛe

ab hac le
ge HNon occides eccipitur tyꝛannus eo ſcʒ
q; occidẽduſẽ a quocunq;/ iuxta legem il/⸗
lam Maleficos nou patieris viuere.Etẽ
tyꝛannus qui in republica non iure pꝛin/
cipatur aut pncipari conatur. Mi /
chael occidit luciferum eterna moꝛte / ſine
mandato dei quocunq; vel alterins Silr
Phinees occidit Zambꝛi ſine mandato qͥ
cunq; dei vel alterius Et ſimiliter Moyſeſ
egiptum et inde meruerunt.Et ſimiłr Pe
trus volens occidere ſeruum pontificis
facieus cõfederationes ⁊ iuramen⸗/

to firmans multipliciter excuſaturſi nõ in

tendat aut vult eas ſeruare / dnm hoc facit
vt occidendus non ſibi pᷣcaueat/neq; per⸗
ꝑquotienſcũq;

colta

pꝛeceptũ

cet iurauerit illam non facere / hoc non eſt

ꝑiurium ſed ꝑiurio contrarium. ¶¶ me
ritoꝛium eſt quãdoq; occidere hominẽvel
occidi facere ſponte abſq; autoꝛitate iudi/⸗
ciaria extra caſum neceſſitatis actualiterĩ/
ſtantis ſeu periculiineuitabilis niſi vis vi

repelleretur occidendo/et ſecluſa reuelatio

ne diuina meritoꝛium eſt quandoq;

occidere hominem vel occidi facere ſponte
non ſibi ſubditum nõ monitum/nõ diffi⸗

tet actualiter.( O meritoꝛium eſt vt pus
ce minem ex ſolis cõiectu
ris.ſeu factis que non habent euidentem/
vel notoꝛietatem iuris vel me. Eme/
e

datum.qui neq; vim neq; moꝛtem inten⸗/
ho

occidere ſponte

ritoꝛium eſt quandoq; occidere vel occidi

facereſponte hominem qui nõ intentata⸗/

ctualiter vim vel moꝛtem vbi neq; eſt accu

ſatoꝛ neq; teſtis neq; pars neq; iudex qui

hoc mandauerit. ¶¶ O meritoꝛium eſt qñ
q; occidere vel occidi facere ſponte homi/
nem modis pᷣdictis ſic ꝙ poteſt cadere ſub
voto iuramento vel pꝛecepto et ex cõſequẽ
ti ſub debito qꝙ ſic fiat. meritoꝛiũ eſt

quandoq; ꝑ inſidias falſas occidere homi
nemvoluntarie vel occidi facere ⁊ ꝑ blan /
dicias fictas in qutbus eſt vſq; ad moꝛteʒ

deceptio. ¶¶ meritoꝛium eſt quandoq;

ĩmo debitum hominem chꝛiſtianum face/

reſubito ⁊ viliteroccidi/ſicut beſtiam pꝛe⸗

cludendo q;tum in occidente eſt / ſalutem

anime ſpũalem/ eo magis meritoꝛium qᷓ
fit a pſona maioꝛis ſtatus atq; dignitatns.

meritoꝛiuʒ eſt facere occidi homineʒ
nò accuſatum qꝛ pᷣſumitur ſoꝛtilegia feciſ/
ſe aduerſus regem ſuum /ſuppoſito ꝙ non

conſtiterit legitime de actu vꝗ non effectu

huiuſmodi ſoꝛtilegioꝛum. ¶¶ O meritoꝛi

um eſt confederationes deliberate factas?
iuratas non tenere / ſuppoſito ꝙ abſch piu
dicio ac detrimento anime valeant obſer /

uari. ¶ Ox qualibet lege datur cuilibz ſub

iecto licentia tyrannum occidere. Itẽ pec⸗

cat grauiter quiltbet ſubiectus habens op

poꝛtunitatem occidereet non occidit tvꝛã

num. Et iterum autoꝛitate legis diuine et

exemplo xpᷣi / cuilibet ſubiecto ſine npeio
ri interpᷣte licitum eſt wꝛannum occidere
nulla. ix aſſertionum denunciatarũ
debet ſidei iudicio repꝛobari ĩmo quamli/
bet illaꝝ non foꝛe iudicio fidei repbanqa;
debet eodem iudicio declarari qꝛ nulla ei

—

contra ſcripturam ſacram/ Inter quas iu

ten/
dus
an
me/
edi
Nta/
u
gui
kaiͤ
M!
reſod
enn
ui
O
Mco
Itics,
npre/
ulem
ñ
uuns.
i
oco
Ntfr
NN
en
4bish
ntoN
itad
Teeo
benso⸗
dit
Diuini⸗
eſunen

ſunt iſte due ſcʒ decima ⁊ nona. Jus eſt ra⸗
tio et equitas ꝙ o mnis tyꝛannus occidat
villane / gallice velameniant ꝑ exemploꝛa⸗
tiones ⁊ inſidias.Et ꝓpꝛia moꝛs q̃ debent
moꝛi tyꝛanni iufideles/occidere ſqʒ eos per
bonas cautelas exploꝛationes ⁊ inſidias.
Ju caſu ſocialitatis iuramenti ꝓmiſſionis
ſeu confederationis factarũ ab vno milite
ad alterum quocunq; modoſiſtud fiat aut
fieri poſſit.Si contingat ꝙ iſtud vertatur
in pᷣiudicinm vnius ꝓmittentium aut con
federatoꝝ/ſponſe ſue aut ſuoꝛum liberoꝛũ
ipſe de nullo tenetur eas obſeruare.¶¶
nuillus epᷣus poteſt de queſtionibus fidei

cognoſcere q;tumcunq; ſint notarie falſe ·

ſcandaloſe oppꝛobando vel repꝛobando
doctrinam quia tuncfaceret nonos anii/⸗
culos q;uis bene poſſit et debeat hereticoſ

condemnare. O non ideo ꝓpoſitiones

ſpectant ad iudicium fidei appꝛobatiuevł

repꝛobatiue qꝛ dicitur in eis aliquid licitũ

eſſe vel illicitum/meritoꝛium vel demento
rium fieri fn legem diuinam.

¶Begquuntur erro

res de alia materia. ”MD
Ex miſtica et ſapientia in diuinis ſunt
foꝛmalitates realitir diſtincte. ¶ O rece⸗
ptio pmarum annatarũ per papam etdo⸗
minos cardinales nunq; fieri potuit ſine
ſymoniaca pꝛauitate ¶ Olicuit pape⁊ do
minis cardinalibus querere ſolutionẽ pꝛi
marum annatarum ab illis qui beneficia/
bantur incuria/vel alibi ſic ꝙ non expedi⸗
rentur eis bulle niſi pꝛius realiter ⁊ de fctõ
tales annatag ſoluiiſſent/licuit etiam excoꝛ
quere per arreſtatiõem bullarum vel aliter
wꝙ ſe omnibꝰ pꝛopꝛijs ſolituros obligarẽt.
nulli q;dtumcunq; multiplicati poſ⸗
ſintcondere legem obliganteʒ niſi ſummi
pontificis adueniat autoꝛitas. ¶ O con⸗

cilium generale ſine papa nũq; habere po⸗

teſt poteſtatem niſi limitatam quoniã non

eſt niſi ſue partes/que ſunt pᷣlati habentes

poteſtatem tantũmodo limitatam. Roe

gladij ſpũał ſupꝛema poteſtas eſt in papa

legitime pꝛeſidente et reſidente totalr quo
ad executionẽ talis gladij et non tũc in cõ⸗/
cilio enerali. ¶&Æ gladij ſpũal ſupꝛema
poteſtas reſidet in eccleſia inſeꝑabiliter /qᷣ
ad iuriſdictõem /ſeꝑabiliter autem quo ad

executionem. Oegladij ſpũałſupꝛema
in p

poteſtas ſic eſt in papa legitime pꝛeſidente
et reſidente ꝙ ad oppꝛobanda vel repban
da in eccleſia ſolus ipᷣe haberet diffinire et
non concilium generale. in concilio

generali celebꝛato hieroſolimis ſuper ceſ/

ſatione legalium/ Petrus non pꝛefuitne⸗
q; diffiniuit/quia ſuſpectus erat in illa ma
teria/nec erat tunc legitime pꝛeſidens et re

ſid ens. O, omnis papa conſcius ſibiq;

eſt vel fult herecicuſ poſt papatum/tenetur
eoipᷣo cedere papatui/qꝛ nullum ius habzʒ
in ipᷣo etiam ſi de nono peniteat⁊ ſecretum
fuerit et ita de quolibet epᷣo vel in eccleſia

beneficiato dicendum videretur.i in

omni concilio generali in quo papa legiti
mep̃ſidet ⁊ reſidet vox ſua ſic pꝛeponderat
vocibus totius reſidui ꝙ nihil poſſunt dil
finire ſine eo/nec ipᷣm ad aliquid quõlibet
obligare. QQ papa dum accuſatus eſt li
cet non quietus aut damnatus eo ipᷣo nõ
legitime pᷣſidet ⁊ reſidet circa quecunq; dif
finienda in generali concilio ¶ accuſa
tio pape ⁊ pᷣcipue moꝛs eius naturalis aut
ciuilis/reddunt ſaltem per indirectũ ꝙ ec⸗
cleſia vel generale concilium maioꝛum ſit
poteſtatis in executione ⁊ diffinitione/qᷓ;
papa necaccuſato nec moꝛtuo. R men
dicitas eſt vnicum vel pꝛecipuum mediuʒ

pꝛedicationis verbi dei/quoniam teſte cri

ſto Spine que ſunc diuitie ſuffocant ſem̃

quod eſt verbum dei et ꝙ ꝓfecto ſoli mẽdi

cantes pꝛedicant/quia paupues euangeli
ſantur. (¶ Q hab non eſt immediatus pᷣ
latus omniũ fi
vniuerſalis ſed ſolius romane. Alioquin

quelibet eccleſia cathedꝛalis haberet duos

ſponſos/papam ⁊ epiſcopum ¶ O papa
eſt ſic immediatus pᷣlatus omniũ fidelium
qp poteſt ꝓ libito perſe vel alios commiil⸗
ſos omnia erxercere licite/que poteſt quicũ
qᷓ; pᷣlatus vel curatus inferioꝛ etiaʒ vbi nõ
ſubeſt neceſſitas ꝓprer defectum inferioꝛuʒ
neq; rationabilis vtilitas. omnis qͥ
gloſare defendere ſeu tenere pᷣſumpſerit vn

decim articulos poſitos in pꝛetenſa bulla

mendicantium que ſic incipit. Regnãs in
excelſis. Ille tanq; hereticns eſt cenſenduſ
et per inuocationem bꝛachij ſecularis co⸗
ercendus ¶ HNon obſtanteſtatuto concilij
generalis omis vtriuſq; ſexus quoꝛum ta⸗
men articuloꝝ plures includunt ulag ſoli
3

delium nec ſponſus eccleſie

Erroꝛes cõtra pꝛeceptũ

ns facti ſunt/nec ſub fidecadunt /quos in/
ſuper ſi concoꝛdari debeant gloſare neceſſe
eſt. ¶ Confeſſi fratribus habentibus licẽ⸗

tiam generalem audiendi confeſſiones/ea

dem peccata que confeſſi fuerint iterum cõ
fiteri ꝓpꝛio ſacerdoti tenentur See ſta
tuto omẽs vtriuſq; ſexus edito in concilio
generali Romanus pontifex non põt face
re ꝙ ꝑrochiani non teneantur cõfiteri om

nia peccata ſua ſemel in ãno ꝓp:io ſacerdo

ti quẽdicit eſſe ꝓgrochialem curatuʒ/nec de

cõtradictiõem. Papa non poteſt vare li
centiam generalem audiendi confeſſiones
ſed nec deus/quin confeſſus habenti licen
tiam generalem/teneatur iterum eadẽ pec/
cata conſiteri ſuo ꝓpꝛio ſacerdoti quem di⸗
cit vt pᷣmittitur ꝑrochialẽ curatum. ¶ Cõ
feſſus fratri admiſſo in ſoꝛma duduʒ tenet᷑
eadem peccata in numero iterũ curato con
fiteri/ damnatur per Johannem papã. xxij

us poſſet hoc facceq: vt dicebat implicat

in ſtatuto quod incipit Vas electionis

¶¶ Concluſiones Johannis de piliato dã
nate per Johan.xxij.ſunt ſatis vere ⁊ a q/
cunq; licite poſſunt ſufficienter ne,g⸗
Statutum Joh̊is.xxij.editũ. Vas electi⸗
onis.eſt irritũ ⁊ inane.qꝛ cũ illud fecit here
ticus erat/et ꝑ conſequens quicquid qð fe
cit dictus Johan.ſiue mendicãtibus ſiue
alijs ante reuocationẽ inane fuit. tã⸗
te ſtatuto omnes vtriuſq; ſexus nec deꝰnec
papa de potentia poteſt facere quin confeſ
ſus fratri mendicanti admiſſo.iterum tene
atur cõfiteri ſuo curato ¶ Confeſſio fratri
bus admiſſis facta eſt dubitabilis ⁊ incer⸗
ta que ꝓpter homines tenentur dimittere ĩ⸗
certum/et ſic ſolum conſiteri ſuis ſacerdoti
bus curam animarũ habẽtibus ſub pena
peccati moꝛtalis ſ Quãuis fratres admiſ

ſi habeant autoꝛitatem abſoluendi ⁊ audi

endi confeſſiones.iñ populus ſubiectꝰ nõ

habet poteſtatem accedendi ad mendican

tes admiſſos ſine licentia ꝓpꝛij ſacerdotis.
Fratres petentes puilegia ꝓ confeſſiõi⸗
bus audiendis et ſepulturis habendis ſũt
in peccato moꝛtali/et romani pontificeſta
lia puilegia concedentes mendicantibus/
aut eiſdem cõſitentibus confirmantes / ſũt
in peccato moꝛtali ⁊ excõmnnicati ⁊ nõ fu
erunt paſtoꝛes ſʒ fures et fratres latrones ⁊
lupi. ¶ Sacerdos curatus dans licentiã

mendicantibus audiendi cõfeſſiones/ma

S⸗

citum eſt vnicuiq; ſubi

gis diſpenſat enm ſtatuto eccleſie/Omnes

vtriuſq; ſexus q;ᷓ papa fratribus dans licẽ
tiam mendicantibus/iuxta foꝛmam decre
talis dudum. ¶ O nulla ꝓpoſitio ſeu con

ſtitutio infra ſcciptarum octo deuiat a veg

ra ⁊ ſana doctrina fidei ſed a quolibet fide⸗
li catholico pꝛoponi ⁊ recipi põt/abſq; eo
ꝙ potuerit vel poſſit a quoqᷓʒ ʒelũ fidei ha⸗
bente et ſane intelligente de erroꝛe vel ſcan
dalo et in ſana doctrina repᷣhendi ꝓut ex te
noꝛe earum apparet euidenter. 4 Duilibz
ſubiectus ⁊ vaſallus qui ꝑ cupiditatẽ frau
dem ſoꝛtilegium et malum ingenium ma⸗
chinatur contra ſalutem coꝛpoꝛalem ſui re

gis ⁊ ſupioꝛum dñi ꝑ tollendo ſibi ⁊ ſbtra,⸗

gendo ab eo ſuaʒ nobiliſſimũ ⁊ altiſſimam
dominationem peccat tam grauiter ⁊ com
mittit tam hoꝛribile crimen ſicut eſt cri⸗

men leſe maieſtatis in pᷣmo gradu Et ꝑ cõ

ſequens eſt dignus duplici moꝛte et pᷣma⸗
ſcda/quia quilibet ſubiectus ⁊ vaſallus ſic
faciens eſt tyꝛannus infidelis ſuo regi? do
mino ſuꝑioꝛi peccat q; moꝛtaliter/pbatur
autoꝛitate beati Greg.dicentis/Tyꝛanus
ẽqͥ in republica nõ iure pncipatur aut pᷣn⸗
cipari conatur- Ham ſicut regnum rectus

pꝛincipatus dicitur ſicut ⁊ tannus domi
nium ꝑuerſum nuncupatur. Licet in ca
ſu pᷣdicto quilibet vaſallus et ſubiectus ſit

dignus duplici moꝛte/⁊ committat tã hoꝛ
ribile crimen non poſſitmimis puniri/ta⸗
men plus puniẽdus eſt vnus miles q;vnꝰ
ſimplex ſubiectus.Et in iſto caſu Baro qᷓ;
vnus ſimplex miles. ⁊ vnns comes q; vnꝰ

baro. vnus dux q; vnus comes. cogna⸗
tus regis q; extraneus.fraterregis qᷓ; costꝰ

et filius regis qᷓ; frater naſu pᷣdicto li
o ſine quocunq;
mandato aut pꝛecepto ſᷣm leges naturaleʒ
moꝛalem ⁊ diuinam occidere aut facere oc
cidi ilum eundem pꝛoditoꝛem infidelem?
tyꝛannum Et non ſolum eſt licitum ſj hoꝛ
ribile et meritoꝛium/ maxime quando eſt

tam grandis poteſtatis ꝙ; iuſticia non po⸗

teſt de eo fieri bono modo per ſuꝑioꝛeʒ Et

quando perſeuerant in ſua malicia/ necſe
vult coꝛrigere nec emẽdare ⁊ ſpecialiterqũ

eſt periculum in moꝛa. ¶ In caſu ſupꝛadi

cto magis honoꝛabile licitum ⁊ meritoꝛiũ

eſt/ꝙ ille tyꝛannus infidelis ſit occiſus aut
fiat occidi per vnum de ꝑentibus ⁊ ſubie/

— — —

‚— =a —

3
re
n
e⸗
de⸗
io.
N
ſan
eete
U-
fun
na⸗
ire
ben
nam
com

pᷣdicti/et facit dimitti ſpacio plurium dieꝝ

RNon occiddes i

non eſt de ſanguine regali.et per vnum du
cem q; per vnum comitem. per vnum co⸗
mitem q; per vnum baronem.per vnũ ba⸗
ronem q;ᷓ per vnum ſimplicem militem. ꝑ
vnum militem qᷓ; per vnum ſimplicem ſb⸗
iectum. . n caſu allegantiarum iuramẽ/
toꝛum.pꝛomiſſionum.et conſiderationuzʒ
factoꝛum militis ad alterum.quocũq; mo
do ſit aut eſſe poſſit.ſi contingat ꝙ eas ſer⸗
uare vergat in pꝛeiudicium ſui pꝛincipis /
eius ſponſe ſuoꝝ liberoꝝ /aut reipublice

noõ tenet᷑tal miles eaſobr̃uare ĩmo ĩ tali ca

ſu eas ſuare et tẽre eẽt facere ð̊ leges moꝛa⸗
lẽ naturalẽ ⁊ diuinam i contingat q;
dicte allegantie vergant in pꝛeiudicium a⸗
nime vite aut alterius pꝑmittentium.⁊ con
federatoꝛum ſue ſponſe aut ſuoꝛum infan
tium / iße de nullo tenet᷑ eas ſeruare. ¶ In
caſu pꝛedicto licitum eſt vnicuiq; ſubiecto
honoꝛabile ⁊ meritoꝛium occidere ſeu occi
di facere ſupꝛadictum tyꝛannum ꝓditoꝛeʒ
et infidelem ſuo regi et ſuperioꝛi domino/
per aſtucias cautelas et inſidias Eſt enim
licitum diſſimulare et tacere ſuamvolunta
tem ſic faciẽdi.(¶ Quilibet ſubiectus ⁊ va
ſallus qui a pꝛopoſito deliberate machina
turcontra ſalutem ſui regis et ſuperioꝛis/⸗
domini/pꝛo faciendo ipſum moꝛi ĩ lãguo/⸗
re cupiditate habendi ſuam coꝛonam ⁊ do
minationem facit conſecrari aut magis p/
pꝛie execrari in nomine demonum / enſes

dagas / pugiones/ aut cutellos/ virgas aut

anullos aureas facit dedicari iu nomie de⸗
monum per necromanticos facientes iuo
cationes caracteres/ſoꝛtilegia/ſuperſtituti

ones/et maleficia.Et poſt facit apponi⁊ fi

gi per coꝛpi moꝛtui diſſuſpeſi de patibn
lo.⁊ dictos anulos facit poniĩ oꝛe moꝛtui

cum grandi abominatione ⁊ hoꝛroꝛe/ pꝛo
ꝑficiendis dictis maleficijs et vna cũ ho
poꝛtat ſupꝛa ſe in vno panniculo ligato
conſuto/de oſſibus et pilis loci inhoneſti
dicti moꝛtui diſſuſpenſi.ille et omnes q
hoc faciunt non ſolum committunt crimẽ
leſe maieſtatis humane in pᷣmo gradu:im

mo committunt crimen leſe maieſtatis di⸗

uine etiam in pꝛimo gradu/et ſunt pꝛodi/
toꝛes et infideles regi ſuo/et deo ſuo creato
ri/et ſicut idolatre et coꝛuptoꝛes falſarij fi /
d ei catholice ſunt digni duplici moꝛte/⁊ pᷣ

ma et ſecunda/maxime quando dicta ſoꝛti

2

habitus in concilio conſtantief.

legia/ſuperſtitutiones et maleficia ſoꝛtiun

tur ſuum effectum in perſona regis/ꝑ me⸗
dium pꝛaue crudelitatis dictoꝛum machi/
natoꝛum inuocatoꝛum ⁊ necromanticoꝝ

—

—
—
„n⅛8G——

4

—

in feſto purificationis beatiſſime Marie

Vſcepimus deus miſericoꝛ
diam tuam in medio temꝑli
tui.Scriptum eſt põ. xlvij.
et in intronu miſſe pᷣſentis io
cundiſſime ſolennitatis cele.
biiter decantatum.) Suſ/
cepimus deus miſericoꝛdiam tuam in me
dio templi tui. Adimꝰ cuʒ fiducia thꝛonũ
gratie tue/ vt miſericoꝛdiam inueniamꝰ et
ratiam in auxilio oppoꝛtuno. —
dimus et te benedictiſſima virgo/q̃ ma⸗
ter es gratie/mater et regia miſericoꝛdie/ q̃
dudum miſericoꝛdiam incarnatam ſuſce⸗/
piſti in medio virginalis vteri tui/dum do
mus pudici pectoꝛis templum repente fit
dei/quã hodie te pñtante ſuſcepimus coꝛ/

poꝛaliter/et quotidie ſuſcipimus ſacramẽ

taliter in medio templi materialis. Suſci
piamus nüc hancipᷣam miſericoꝛdiaʒ ſpi⸗

GBermo eiuſtems

Bermo factus in die

ritualiter ⁊ inuiſibiliter ĩ medio templi coꝛ
dis noſtri/qð eſt anima noſtra/templũ dei
ſanctum eſt qð eſtis vos/inquit apoſtoluſ
Fiat hoc nobis te p nobis miſericoꝛdiam
exoꝛante virgo miſericoꝛdiſſima quã iõ ſa
lutamus imploꝛantes ⁊ dicentes.Aue gra
tia plena. ¶ Suſcepimus dens ⁊c̃. Ecceæ
ꝙ apertis fidei oculis /in lumine veritatis
euangelice conſpiciendum nobis offertur
gratum et grande ſpectaculum Offertur
nulcerrima ſctiſſima q; pceſſio dũ de bech
eemvbi natus/vbi circũciſus/vbi adoꝛa⸗
tus fuerat Jeſus:epectatio gentium / deſi
derium celeſtium eternoꝝ/mia et ſalus no
ſtra/aduenit gloꝛioſa mater ſua/comitata
viro ſuo iuſto Joſeph/cui virgo vᷣgini ma
trimonialiternõ carnaliter iuncta erat.ad⸗
uenit ad templum ſanctum hierlm/ diſtãs
a hieruſalemꝑ duas circiterleucas ſeu qua
tuoꝛ milaria parua. (Bainlabat eadẽ de
coꝛa virgo/tenero letoq; cõplexu puerum
ſuum Jeſum/tanq;ᷓ ſignaculum ſuper coꝛ
ſuum/⁊ quaſi ſignum ſuꝑ bꝛachium ſuum
dicens ex ſnia. Dulectus meus mihi et ego
