uentiones hoĩm ꝓ diuitijs cumulandis/
ſpꝛeta lege chꝛiſti ſicut nũc facere cõſpici/
mus.foꝛnicatiõe quadã ſpũali ꝑnicioſiſſi
ma.Et ad grandẽ tempeſtatẽ moderni tẽ
poꝛis ⁊ ſciſmatis.ↄſolandã poſſent appli

cari q̃ omitto.qꝛ facile eſt ex pᷣcedentibo eli

cere. eptima ↄcluſio. Uita Jo.bap.
poſt vitã chꝛiſti ⁊ mr̃is eiꝰ fuit angelica/⁊
inter viatoꝛes ſaltẽ q̊ ad aliqͥd ꝑſectiſſima
Pꝛo cu declaratione aduertenduʒ ꝙ vi
ta iohis pᷣt cõꝑari ad vitã alioꝝ triplicit᷑.
Uel q̃̊ ad ꝓphetiã vel q̊ ad auſteritatẽ vi/
ctus vel q̊ ad meritũ interiꝰ.Si cõꝑemuſ
ꝓphetiã iohiſad ꝓphetiaſ alioꝝ.q̊ ad hoc
iohes eſt ꝑfectioꝛ.qꝛ modo certioꝛi ⁊ clari
oꝛi demonſtrauit chꝛiſtũ ꝓpter quẽ ꝓphe
te oẽs illuſtrati ſunt ⁊ ſuas ↄtexuerũt p/
phetias.Et h̊ foꝛſan innuere volebat ipa
veritas cũ ait ꝙ inter natos ⁊c̃. Nec moue
at aliquẽ ꝙ iohes videbat certa exꝑientia
chꝛiſtũ:⁊ ob G̊ nõ pᷣphetabat de eo.De cer
tis enĩ ⁊ pũñtiba nõ eſt ꝓphetia. Fateoꝛ enĩ
ꝙ aliq̃ in homiĩe illo videbt reſpectu qrũ
nõ erat ꝓphetia.ſed ſcia vł exꝑientia.vt q;
hic eſſetvnꝰ homo ſic ambulans ⁊c̃. Sed
alia erant que nõ videbant᷑ vt ꝙ talis ho/
mo eſſet deꝰ ⁊ meſſias in lege pꝛomiſſus ⁊
agnus dei qui tolleret peccata mundi ⁊c̃.
Si dic at᷑ vlteri ꝙ Johãnes interrogatꝰ
reſpondit ſe non eſſe ꝓphetam.Dicũt ali/

qui euʒ hoc dixiſſe ex humilitate non ex

veritate.quaſi videlicet aliq̃ eſſet humili/
tas ſine veritate aut quaſi humilitas per
mendaciũ acqͥratur.Et ideo verius ⁊ aꝑ/
tius dicit᷑ ꝙ Johes negans ſe pphetã rñ/
dit ad intentionẽ querentiũ iudeoꝛũ.ſcie/
bant itaq; iudei ſcriptũ eſſe in lege eoꝛum

Deut.xviij.dicẽte dño. Pꝛophetam tibi
ſuſcitabo poſt me ⁊c.

Bequũtur pꝛopoſi

tiones eiuidem de ſenſu lrali ſacre ſcriptu

re.Et de cauſis errantium.
ee

6 . .

De ſenſu l̃ali

ritũſanctũ nõ habebit remiſſi/
onẽ in eternũ. Sʒ re? erit eter/
ni delicti. Dar. iij. ¶ Quedaʒ
ſunt in alijs lectõibo ſuꝑ hac ꝑticula textꝰ
marci tercio q̃ſita: expoſita.Expoſite ſũt
inter cetera ſpẽs peccati in ſpũmſctũʒ/q̃ a
doctoꝛibo cõiter aſſignant᷑ eſſe ſex:⁊ decla
rata eſt ratio. Inter illas vo ſpẽs peccati
qdðᷣ textꝰ nr̃ appellat eternũ delictũ:nume

rat᷑ impugnatio veritat agnite/nõ ꝙ veri

tas ſub õne qᷓ veritas poſſit a quoq; im/
pugnari/plus q; neqͥt ipᷣa bonitas in eẽ ta

li a quoq; oꝛdiri/neq; eni hr̃et vitas h̊ͥ mõ
rõnem aliquã malicie vł impugnabilita-/
tis.Contigit nihilominꝰ veritatẽ etiã co/
gnitã impugnari:ſub alia rõne/ vt rõe di/

centis ꝗͥ habet odio.vł rõne effectꝰ ex veri
tate ↄſeq̃ntis/vt qꝛ ꝑ eam fit homĩ dãnuʒ

aliqð tꝑale vł inhonoꝛatio. Sic iudei ve

ritatẽ de chꝛiſto pꝛiꝰ cognitã impugnaue
rũt poſtmodũ ꝓpterodiũ eiusvehemens
⁊ radicatã inuidiã.Et qꝛ veritas ꝑ eũ pᷣdi
cata culpabat auariciã eoꝝ atq; ſuꝑbiam

audiebãat inquit euangeliſtaꝝ vnꝰ:hec oia
phariſei ⁊ deridebãt eũ qꝛ auari erant.E/

rant ſilłr arrogãtes ⁊ ſuꝑbi. ¶ Et qm̃ no/

ſtris pꝛochdoloꝛ tꝑibo videt᷑ inaluiſſe ſpe/

cies hec eterni delicti q̃ ſqʒ eſt impugnatio

veritat agnite/ne dũ inenglia:ne dum in

ſcocia:ne dũ in ſtudio pᷣgenſi ⁊ almania.ſʒ

etiã qð dolet ⁊ pudʒ in francia. Pꝛopoſui

q̃daʒ adducere valentia ad impugnatio/
nẽ doctrinalẽ/⁊ ↄſeq̃nter ad eradicationẽ

bet remiſſionẽ in eternũ.( Ampliꝰ qꝛ ſe/
minatoꝛes hereſum taliuʒ ⁊ impuſtoꝛes
veritatis quã agnoſcũt vlł agnoſcere debe
rent/cũ ſe catholicos pꝛoſiteant᷑ dicũt fun
dare dicta ſua in ſcriptura ſacra/⁊ eiꝰ ſen/

iudicialẽ pẽti huiꝰ ta i,i qð nõ ha/

ſu vero lr̃ali/q; ſolã ſcripturã aſſerũt ſevel

le inſequi ⁊ admittere: reiectis et ꝓ nihilo
habitꝭ qbuſcũq; ↄſtitutionibo alijsvlł ſcri

pturis decretoꝛũ /vel decretaliũ:quas ap
pellant apocrifas et chꝛiſto aduerſas

Conſiderandũ erit in pꝛimis:qͥs dicẽdu
ſit ſenſus lralis ſcripture ſacre/⁊ qliter eſt
inueſtigãdus ⁊ tenẽdus. ¶ Conſiderãdũ

erit pꝛoinde mag in ꝑticulari de ipis erro

ribo/noſtro tge vel inuetis vel renouatis.

Et de cauſis ⁊ cautelis eoꝛundẽ. Sint
incip

igit᷑ pꝛo pꝛima ↄſideratiõe nr̃a pꝛincipali
ꝓpoſitiones qᷓ ſequũtur. Pꝛopoſito b/

—r

Vi aüt blaſphemauerit in ſpi

ma. Senſus ſf̃alis ſacre ſcripture ſemper
eſt verꝰ. Patet:qꝛ ex illo ſolo ſumi põt effi
cax argumentuʒ ſᷣm Augꝰ. ⁊ Hiero.⁊ G ñ
habẽt negare etiã aduerſarij cũ qbꝰ agen/
duʒ eſt. Oppoſitũ huiꝰ eſt nuꝑ pariſiꝰ cõ/
demnatũ.Et reputata eſt expoſitio vł al/
legatio diſtoꝛta/q̃ inducit ad h̊ illud apłi.
ittera occidit ⁊c. Dernar an us
lr̃alis ſacre ſcripture accipiẽduſ eſt nõ ſᷣm

vim logice ſeu dyaletice.ſʒ potiꝰ iuxta lo/

cutiões in rhetoꝛiq ſᷣmonibusvſitatas.⁊
uixta tropos ⁊ figuratas locutiões quas
cõmunis vſus cõmittit/cũ ↄſideratõe cir
cũſtantiarũ lr̃e/ex pᷣcedentibo et poſterius
appoſitis. Habet eiĩ ſcriptura ſacra ſicut
⁊ moꝛalis ⁊ hiſtoꝛialis ſciẽtia ſuq logicaʒ
ꝓpꝛiam quã rhetoꝛicã appellamꝰ. Vnde
Auguſtinꝰ ſuꝑ hac re libꝛũ putilem ⁊ ele/
gantem cõpoſuit/quem intitulauit de do
ctyina chꝛiſtiana/⁊ĩ ttuoꝛ volumĩa cõdi
ſtinxit. Enumerauit inter alia ſeptem re/

gulas titoni quas appellat claues ad elu

cidationẽ ⁊ expoſitionẽ ſacre ſcripturene
ceſſarias.De his eẽ loqͥt᷑ Ni.de lyra ĩ pꝛin
cipio poſtille ſue ſuꝑ bibliam. Zractauit
inſuꝑ de hoc ſenſu lFali mgr̃.H.de henta
in vna queſtione pꝛologi ſuꝑ ſententias
Bardi Benl us ſcripture lr̃alis iudi/
candus eſt pꝛout eccclia ſpirituſancto in/
ſpirata ⁊ gubernata determĩauit/⁊ nõ ad

culiuſlibet arbitriũ vel interpᷣtationẽ. Un

de Auguſtinꝰ cõtra epłlam fundamenti.
Euangelio nõ crederem ⁊c. Nota ꝙ reſo/⸗
lutio finalis ſaltem declaratiua eſt ad ec/

cleſiam/⁊ ad conſiliũ eam repᷣſentãs.qꝛ q;

euangeliũ marci ſit euangeliuz chꝛiſti/ b?
q́; euangeliũ ſancti thome Nl nichodemi.

ceredimus ex traditione eccłie. Uñ ⁊ apłs

lus ðᷣ celo anathẽa fit ⁊c̃. ¶ Quarta.Den *&
ſus lalis ſcripture pᷣſertim in ſermonib
moꝛalibus vtitur plerũq; indefinita pꝛio
vniuerſal/iuxta cõmunẽ modũ accipien
di. Utitur inſuꝑ alijs locutionibo figura

Si quis aliud ikgD etiã ange /

tis/ pꝛout modo dicebat/ pꝛopterea talis
indefinita locutio nõ excuſat ſemꝑ aſſerẽ/

tem a falſitate/ſuppoſito ꝙ ſit in aliquo ꝑ

ticulari caſu verũ ilud qð indefinite poſi
tum eſt. ¶ QOuinta. Senſus logicalis ve
rus in aſſertione theologica/ non excuſat
aſſerentem/quin talẽ aſſertionẽ debeat re/
uocare/ ſi falſa ſit in ſenſu theologico litte
tali/aut ſi ſit ſcandaloſa / vel piarũ auriũ

nhöteff
ahi
Cen/
m6,
ſd
uin
1Senſe
ſcknoft
Uurralo
ſiummt
Resquas
ſdorihecir
okcius
Vnna
Ujlogia;
1 Ch.
blentce
Ndedo

AmicmGh

kaſehne,
dn
noume
Anin
n. Duun
7DN
lunnn
i,
nuoin⸗
1noͦad
vre.Un
wend.
Nacr⸗
n de
R—KZH
Anichotn
eDinc
cüne
dum !
i nunh
Ccfnah⸗
ci ahten
minfer
mannain
npaſe
rinaligbe
initepen
ogicalsn
onerai
knen
logim
Gi

dſenis. n

lſacre ſcripture

offenſiua / aut aliter male ſonans / hec ſeqᷣ/
tur ex pᷣdicti. ¶ Serta. Senſus lr̃alis ſa

cre ſcripture fuit pꝛimo ꝑ chꝛiſtũ ⁊ apoſto

los reuelatꝰ/⁊ miraculis elucidatꝰ / deinð
fuit ꝑ ſanguinẽ martvyrũ cõfirmatus / poſt
modũ ſacri doctoꝛes/ꝑ ratiões ſuas dili/
gentes cõtra hereticos diffuſius elicuer̃t
pꝛedictũ ſenſum lr̃alem/ ⁊ ↄcluſiões ex il/
lo clarius vel ꝓbabiliꝰ ↄſequẽtes / poſtea
ſucceſſit determĩatio ſacroꝛum cõcilioꝝ
vt qð erat doctrinalit᷑ diſcuſſum ꝑ docto/
res/fieret ꝑ eccleſiã ſententialit᷑ diffinituʒ.
Oppoſite ſunt tandẽ pene ꝑ iudices tam
eccłiaſticos qᷓ; ſeculares/cõtra eos qͥ pꝛo/
terua temeritate nollent eccłiaſtice deter/
minatiõi ſubiacere. Et hoc neceſſaria pui
ſione faciũ eſt/qm̃ in ratiocinãdo ⁊ alterã
do aduerſus veritatẽ nõ eſt apud multos
finis. ¶ Septima. Senſus lr̃alis ſi ⁊ dũ
expugnat᷑ tꝑibus noſtris / in bis que ſunt
iam aꝑte ꝑ eccłiam determĩata ac recepta
nõ opoꝛtet agere curioſis ratiocinatiõibꝰ
aduerſus impugnatoꝛes / ſed ſtatutis pu/
nitiõ ibus vti.patet ex vltima ꝑticula pꝛo

poſitiõis pᷣcedentis. Dctaua.Senſus
fjr̃alis ſacreſcripture ſi reꝑitur determĩatꝰ
⁊ deciſus ĩ decretꝭ ⁊ decretalibo/ ⁊ codicib
ↄcilioꝝ/iudicãduſ eſt ad theologiã ⁊ ſacrã

ſcripturã nõ minus ꝑtinere qᷓ; ſimbolum
apłoꝛũ. Pꝛopterea nõ eſt ſpernẽdus tan/
q; humana ſeu poſitiua ↄſtitutiõe funda/
tus.Et in hoc errãt pene om̃es heretici q̊

poſt cõpilatiõem decretoꝝ ⁊ decretalium

inualuerũt /vidẽtes enĩ ꝙ erroꝛes ſui ſuffi
cienter coarguũtur ꝑ ſentẽtias doctoꝛum
⁊ ſummoꝛũ pontiſicũ/⁊ cõcilioꝝ generali
um/dicũt om̃es tales ſcripturas apocri/
fas eſſe/ vel falſas niſi oſtendat᷑ / ꝙ fuit ex/
pꝛeſſe in ſcriptura ſacra/⁊ ita ↄſequẽter ne
gant q̃ttuoꝛ doctoꝛes /⁊ cõcilia/ putãateſ ꝙ;
ex ſacra ſcriptura cõuinci nõ poſſint. Ue
rũ eſt ꝙ ex aduerſo quidã inueniunt᷑ nolẽ/
tes vel neſciẽtes diſtinguere in ipᷣis decre⸗
talibo ⁊ decretis /ea q ſunt de iure diuino
ꝓpꝛie dicto / ab his q̃ ſunt de iure pure po

ſitiuo / vel de iure ꝓpꝛie naturali.ł de mix

to iure ex plurib. Suꝑ qua re tam ĩ lecti
onibo q; in colla tiõibus/ꝓ cõmẽdatõe do
minoꝛũ iuriſtarũ ſepe locutꝰ ſum/q̃ntum
mihi datũ erat /⁊ vtile videbat᷑. Siquidẽ

ignoꝛãtia huiꝰ rei turbatiõem in ecclia in

duxit plus q;ᷓ dici poſſit. ona Den⸗
ſus l̃alis q;uis ſit in multis

pꝛeſertim in.

his que ſunt neceſſaria ad ſalutẽ ſatis ex/
pꝛeſſus in libꝛis ſacreſcripture /vel ex illis
euidẽter ↄſequat᷑ apud eruditos in eiſdeʒ
libꝛis/nihilominꝰ expediuit tales ſenſus
ſub certis articulis cõpendioſe in publi/
cum tradere/quẽadmoduʒ de ſimbolo a /
poſtoloꝝ ⁊ athanaſij factũ fuiſſe cognoui
muſ.Exigit hoc maxĩe cõmunitas rudis
hominũ/⁊ capitũ ſeu iudicioꝝ varietas⸗/
pꝛout deducit ſanctꝰ Thomas in pꝛinci/
pio ſũme cõtra gentiles Decima. Sen
ſus lr̃alis ſacreſcripture rationabiliter ex
plicatur apud ſtudia generalia/⁊ in certis
dioceſibus / ne dũ ꝑ totaʒ ecclłiam/ ſed per

dioceſanoꝛũ ſententiã cũ cõſilio doctoꝛuʒ
theologicoꝛũ in eiſdẽ ſtudijs degentium.
NDue ratio:q̃nta ſcʒ effrenis quoꝛũdam li

bertas in loquẽdo ⁊ docendo/taliter cõpe
ſcatur/quoniã apud ctheologos debet eſſe
pᷣſcripta loquendi foꝛma ſicut tradit Au/
guſtinus/iiberis inquit vᷣbiſ vtunt᷑ philo
ſoppi/⁊ in rebus ad intelligendũ difficili/
bus offen ſionẽ piarũ auriũ nõ ꝑtimeſcũt/
no biaau tẽ ad certã regulam loqui fas eſt.

Nota de ſtudio pariſieñ.⁊ articulis eius.
Nota de anglia ⁊ ſcocia ⁊ pꝛaga. Nota de

godfrido de fontibo/et de q̃ſtione quã tra/

ctat/⁊ qualiter argumẽta ſua nõ ↄcludũt.

Undecima. Senſus lr̃alis quoꝛũdam
articuloꝛũ /vt pꝛeciſe declaratus ꝑ vnum
epiſcopum/etiam tum conſilio doctoꝛuʒ
ſi negetur eſſe ſcripture/non redditur ex B
pꝛeciſe ipᷣe negans hereticus Sed penas

appoſitas talis incurrit ſi ſit dioceſanus⸗
⁊ ad reuocandum rationabiliter condem
natur. Pꝛobatur pꝛima pars.quia poteſt

ad papam appellare ex cauſis rationabi/

libus in caſu.ĩimo ⁊ a papa ad concilium

generale. Ratio eſt.quoniaʒ nec papa nec

epiſcopus aliquis / eſt ſic confirmatus ĩ fi

decima.l/ Senſus litteral ſacreſcriptu/

de de iſgenſhali⸗ errare. Duo

re/ ſi negetur eſſe verus/⁊ impugneturtaʒ
verbo q; facto.per illos pꝛeſertim qui ſub

ſunt pꝛelatis ⁊ inquiſitoꝛibus qui ſenſuʒ
talem declarauerunt eſſe de ſacra ſcriptu/

ra.Conſurgit vt frequẽter vehemens ſu/⸗
ſpitio contra tales ꝙ ſint heretici/ſcilicet
;habent depꝛauationẽ ĩ intellectu ꝑ erro
rem/⁊ in affectu ꝑ incoꝛrigibilitatẽ vł per
tinaciam. Ratio eſt pꝛimo:quia pᷣferunt
ſenſum ſuum iudicio pꝛudentioꝛum ⁊ ſa

pientioꝛuʒ. Tranſgrediuntur etiam ter /

ccz

17

—ͦñů

De cauſis errantium

minos quos ponũt patres eoꝛum.Altera
ratio eſt dum ea que determĩata vel decla
rata ſunt ꝑ iudices et cõcilium fidei.ſunt
talia que debẽt explicite credi ꝑ illos ⁊ ab
illis qͥ cõtradicunt. Exempla ſunt mani/
feſta in articulis pariſius cõdemnatis.q̊
rum plurimi ſunt de articulis ſfidei:q̃s qͥli
bet adultus ⁊ capax ratiõis cõuerſans in
ter chꝛiſtianos/tenetur explicite credere.ſi
cut ꝙ deus eſt trinꝰ ⁊ vnus. ꝙ reſurrectio
moꝛtuoꝛũ erit.ꝙ foꝛnicatio eſt pctĩ moꝛ/
tale/q; mũdus fuit creatus ⁊ nõ ab eterno
Et ita de plurimis. Sic etiã tempoꝛibuſ
noſtris/cõdemnate ſunt aſſertiões alique
quaꝝ oppoſitas qlibet capax ratiõis ⁊ cõ
uerſans inter chꝛiſtianos vt cõmũiter ex/
plicite credere ↄſtringitur.ſicut ꝙ iuramẽ
tum licitũ eſt tenẽdum quãdo non vergit
in detrimẽtum ſalutis eterne/qꝙ homicidi
um nõ eſt licitũ nec appꝛobandũ quando
fit abſq; iudiciaria ⁊ legitima autoꝛitate:
p rex nõ debet remunerare homicidia ⁊ ꝑ

iuria.⁊ ita de ſimilib⸗.

t dunm aliqua de cauſis erroꝛuʒ/
ꝛm cautelis errantiũ.Et dicamꝰ
ſũmatim ⁊ velut ab alto/ om
niũ errantiũ pꝛimaria radix ⁊ pꝛincipaliſ
oꝛigo fuit ⁊ eſt/inoꝛdinata affectio vel vo/
luntatis depꝛauatio. Noc vidit Auguſti
nus dicẽs appꝛobare falſa pꝛo veris non
eſt natura inſtituti homis:ſed pena dãna
ti. Declaramꝰ pterea iſtud quod nũc dixi
mus ⁊ intendimus:⁊ hoc narrãdo potiui
qᷓ; diſputando vel cõcluſiue loquendoc/
Ecce in pꝛimis/q erroꝛ om̃is in luciferoꝛ⁊
cõplicibus angelis/puenit ex damnatiõe
volũtatis vel affectus ꝑ arrogantiã et ſu/

perbiam in ſeipᷣis cõplacentiã ꝓut decla,⸗

cõmũiter in ſcdᷣo ſen. ¶¶ Ecce ꝙ eua idcir/
co errauit:quia curioſe ↄcupiuit fructum
pulcrũ viſu ⁊ ad veſcẽduʒ ſuauẽ/ita vt cõ
ſequẽter delapſa ſit in hũc erroꝛem vt cre/
deret fieri ſicut deus ſciens bonũ ⁊ maluʒ
⁊c̃.vt etiã reuocaret in dubiũ diuinaʒ ſen
tentiã/quã abſolute tenebatur credere:ne
foꝛte inquit moꝛiamur. ¶¶ Ecce adam qͥ ⁊
ſi nõ ſeductus ſit:ſicut młier.pꝛout dicit
apls/ſeductus tamẽ in hoc fuit ſᷣm docto
res:ꝙ nolens cõtriſtare delicias ſuas.ſcʒ
cõiugem credidit venialeꝛ quaſi pꝛo nihi
lo eſſe illud qð erat moꝛtale. Sic habem

rat Auguſ. in ſuo de Ma doctoꝛes

Ranſeamus ↄſequẽter ad dicẽ

tractatu de fide. Pꝛim
ignoꝛantia capacitatis intellectus huma
ni/quidam enĩ nõ attendẽtes limitatũ eſ/

ꝙ ſuꝑbia ⁊ quedã ſenſualis cõplacẽtia in/
ducũt erroꝛes. ¶ Conſideremus inuidiã

⁊ iram ipᷣius cain aduerſus abel/⁊ inueni

emus qꝙ ꝓpter eam cain cecidit in hũc er/
roꝛem/⁊ in alios multos/ ꝙ credidit pec/
catum ſuũ maius eſſe qᷓ; diuinã miſericoꝛ
diam. Sic poſt eum errauerũt płimi tam
ex iudeis qᷓ; ex vocatis chꝛiſtianis /qͥ dice/
bant nõ eſſe penitẽtiam vel ſalutem poſt
certũ numerũ:vel vices peccãdi.ſicut Au
guſti.⁊ Nico.de lyra notãt/⁊ ſicut aliqͥ ex/
poſuerũt illud apoſtoli ad Hebꝛeos. Im
poſſibile eſt eos q ſemel lapſi ſunt ⁊c.Cõ/
ſideremus pᷣterea ſicut iam tactũ eſt/ p/
pter inuidiã iudei pꝛius habẽtes noticiã
de aduentu chꝛiſti/coꝛruerunt in oppoſi/
tos erroꝛes de chꝛiſto / dicẽteſ ꝙ erat ſama
ritanus:demoniũ habens/ voꝛax ⁊ pota/

toꝛ vini:⁊ publicanoꝛũ amicus. Similir
poſterioꝛibo ⁊ etiãẽ modernis tꝑibus.Oui

dam reputãtes ſe iuſtos:⁊ cõſiderãtes vi/
tam pꝛelatoꝛũ ⁊ ſacerdotũ/ſubiectam eſſe
multis vicijs:⁊ pꝛauis moꝛibus/ accepe/
runt viam ſuis erroꝛibus.ſicut experien/
cia docuit mille modis. ( Et ad oſtenſio
nem huiꝰ ⁊ cõfirmationẽ eoꝛum que dixi
mus/inferamꝰ hic verba:foꝛmalia que a/
ctoꝛ ſumme de vicijs et virtutibo poſuit ĩ
rimacaun⸗ error eſt

ſe intellectũ humanũ /credunt eum capa/

cem eſſe omniũ:⁊ ideo credũt illud nõ eſſe

quod ab eo nõ capitur. Sicut ſi aliqͥs cre
deret circulum ſolis omnia continere. ipᷣe
crederet üla non eſſe que infra circulum il
lum non continentur. Siſhilis erroꝛ eſt ĩ
illis qui credunt non poſſe eſſe ſcientiã de
magnitutudine ſolis ⁊ lune:et ſtellarum.
quia ipᷣi non habent eam — eſt
auerſio intellectus a credendis:et ab his
que poſſunt hominẽ inducere ad creden/
dum:⁊ cõuerſio ad erroꝛes. Quidam enĩ
ſic amant erroꝛes ſuos: vt ↄtraria eis nõ

velint cogitare vel audire. Pꝛouer.xviij.

HNon recipit ſtultus verba pꝛudentie niſi
ea dixeris que verſantur in coꝛde eiꝰ. Nõ
eſt datum homini videre poſt tergum ſu/
um / nec videre intuitu: ſic nec intelligere
ea a quibus intellectus ſe auertit. Nolũt
audire qui ſunt in erroꝛibus aliqͥd de mi/
raculis:nec ſacra eloquia:nec ratiões do/
ctoꝛum:quibus poſſunt ad veram fidem

vie
in⸗
ſun
fun
ben
pecc
ſid

„ W
3 r

ſe
bat
per
Pcz.
ſu

riti
uihuicii
Wunnei
ükicer,
räne,
Mämigtn
tplinin
nigͤdie
Ullanat
talch er
n. n
n. Dö,
ücho,
häs hotai
Nihoppoſ⸗
Perotſamg
Nartpota,
1s Bemii
bns

äcie,⸗

Hſudiecunt
Eilime
un en
Genuligen
murucl
onn eſt
mmohuma
mmitatüch⸗
camcad
Wrdc
atſicliͤen
Continar i
fncifain
Hilisnu
ſeſeui
Ec kalnn⸗
Oeluntd
ione
uouen,
uuiman
ia on
Pwaptl
voCentien
ked.
teunt
Lintele⸗
tit. M
licga,
mnin
ck

De cauſis errantium

induci.ideo non eſt mirũ ſi remanẽt in er/

roꝛibus ſuis. erci eſt rerũ ſubtilitas
⁊ intellectus groſſicies/qui turbidum ha
bet viſum pilũ qui ab alijs videt᷑ non vi //

det /ſed nõ ideo cõtendere debʒ eum / ibiñ
eſſe /nõ videt viſus humanus quicqͥd vi/

det acquilinus. Ruara eſt diſtantia a

credendis.quidam enĩ cõmoꝛantur in ſen

ſibilibus / qui longe ſunt a credendis que
ſunt inuſibilia/nõ appꝛopinquãtes ad il/
la nec ſtudio nec exercitatiõe.ideo non eſt
mirũ ſi illa non vident/ipᷣi ſenſum volunt

habere ducem ad credenda qui cecꝰ eſt q̃n

tum ad ea. Unde ſic diſputant de ſpũali/

bus / ſicut ceci de coloꝛibus. Berñ. ſuper

Cañ.Quomodo lux incaſſum circũfun/
dit oculłbs clauſos vel cecos / ſic animaliſ

homo nõ percipit ea que ſunt ſpiritꝰ dei.

Auguſtinus.Deus lux eſt nõ coꝛpoꝛũ ſed

mentiũ.hanc lucem qui nõ vidit /eſt qua/⸗
ſi cecus in ſole.

Fides nõ eſt naturalis/lmo eſt in electiõe
diuine bonitatis/⁊ donũ gratuitum. Si
eſſet naturalis eadeʒ eſſet apud om̃es/nec
eſſet tanta diſſenſio de ipᷣa quãta eſt/ideo

a deo petenda eſt. Mar.ix. Credo domie
adiuua incredulitatem meam. Ephet᷑.ij.

Gratia eſtis ſaluati ꝑ fidem/⁊ hoc non ex
vobis / dei eni donum eſt. ⁊. i. Joh. v. De/⸗
dit nobis ſenſum vt cognoſcamus deum
verũ /ſicut ſol nõ videtur niſi ex lumie ſuo

ſic ſol intelligẽtie nõ videtur niſi ex lumie

ſuo / ſcʒ ex luce gratie quã infundit. Sʒ a/
liqui ſunt vt veſpertiliones ſolem non vi/
dentes de nocte quãdo volant/quia tunc
ſol nõ lucet ſiꝑ terram / de luce vero eũ nõ
vident/quia tunc doꝛmiũt. Sic iſti ſoleʒ
intelligẽtie ideo non vident /quia in nocte
ſunt cum ipᷣe eis nõ luceat/luceʒ gratie in
fundendo/non pꝛopter hoc affirmare de⸗/
bent eum nõ eſſe. ern eſt obſtaculuʒ

peccati/quidam enim immũdicia operuʒ

ſuoꝛũ /q̃ſi obiectu manuum /lumẽ ſolis in
telligentie a ſe repellunt. Job.xxiiij. Jpſi
rebelles fuerũt lumini. eptima eſt ſu
perbia que eſt velut inflatio ſaciei interio

rum. Auguſtinꝰ. vij cõſef. Tumoꝛe meo
ſeꝑabar a te/⁊ nimis inflata facies claude

bat oculos meos. Berñ.ſuper Cañ.Su
perbo oculo veritas nõ videtur / ſincero

ptʒz.⁊ſuꝑ illud Hiere.xlix.Arrogãtia tua

7 ſi uebia coꝛdiſtui decepit te.dic glo.Ouũ

ecus in ſole. Quinta eſt negligentia
querendi dei adiutoꝛiuʒ ad ea credenda.

hereticus arrogans/qꝛ ſuꝑbia facit here
ticum /nõ ignoꝛãtia.uguſtinꝰ. Super
bia meretur illudi. Abac.ij. Quomõ vi /
num potantem decipit /ſic erit ſuperbus.
Vnde Gregoꝛius de ſuꝑbis.Tanto in/

quit a dei luce longe ſunt/quanto apud ſe

humiles nõ ſunt. ctaua eſt affectio ĩ
oꝛdinata.intellectum trahens ad contra /
ria fidei.vt timoꝛ inoꝛdinatus/vel amoꝛ:
vel odiũ.Affectio inoꝛdinata eſt velut lip
pitudo reſpectu oculi interiorꝭ.Auguſti/
nus. Si quis alteri digito ſolem oſtende
rit ⁊ videre nõ potuerit culpet potiꝰ ocu/
li lippitudinẽ/qᷓ; digiti oſtenſionẽę. Hanc

lippitudinem purgari opoꝛtet. Auguſti /

nus. Purgãdus eſt animus vt pꝛoſpice/
re illam lucẽ valeat. Bina multos re
traxit ne crederent in chꝛiſtum.qui enim
credebant in chꝛiſto deſpiciebant᷑ ab alijs
⁊ extra ſinagogam fiebant.ideo qui gloꝛi
am amabant/⁊ contemptum iſtum time/
bant / nolebant ad chꝛiſtũ conuerti. Jo.v.
Quomodo credere poteſtis qui gloꝛiã ab
inuicem recipitis/⁊ gloꝛiã que a ſolo deo
eſt nõ queritis.Amoꝛ etiam diuitiaruʒ/⁊
timoꝛ amittendi locum ⁊ gentem iudeos
impediuit ne in chꝛiſtum crederẽt. Amoꝛ
diuitiarum oculus eſt auaroꝛũ. Et amoꝛ
deliciarum eſt oculus voluptuoſoꝛũ.Za/
cha.v. dicitur de impietate. Hic eſt oculꝰ
eoꝛũ in vniuerſa Erra. Pꝛouerb.xxi. Lu
cerna impioꝛũ peccatum. ideo auaro vi/
detur aliquid licitum quo alijs nõ vide
tur.quia auaricia eſt lucerna ei/ ſm eã eni
iudicat. Luxurioſo videt᷑ illa quã nimis
amat pulcra/cuʒ ſit defoꝛmis/quia amoꝛ
facit eum errare in iudicio illo. Odiũ eti/
am intellectum multoꝛum a fide auertit.
multi valdenſes odientes pꝛelationẽ cle⸗
ricoꝛum / dicunt deo obediendum eſſe/⁊ ñ
homini.Aliqui etiam ex eis dicunt ſolis
pꝛelatis bonis eſſe obediendum.Dicunt
etiam oꝛdinem non eſſe neceſſarium ad h̊
ꝙ aliquis liget vel ſoluat. Et ꝙ nõ eſt ne/
ceſſe vt aliquis confiteatur peccata ſua
ſacerdoti. Et ꝙ relaxationes quas epiſ/
copi conſueuerunt facere non valent/nec
ſuffragia eccłie pꝛoſunt moꝛtuis. Iteliii
timentes erroꝛes ſuos per iuramenta pꝛo

palari dicunt in nullo caſu eſſe iurandujʒ.

Item timentes ſe occidi dicunt in nlło ca

ſu eſſe bominem occidendũ. Sic tranſie⸗

runt heretici in affectum coꝛdis ⁊c. ¶

17

U

les coꝛrumpũt omnẽ oꝛdinẽ hierarchicũ/⸗
nedum in eccleſia/ſed etiã in ſeculari poli
cia. Tales nihilominus pꝛoteſtantur ſe ſi
dem catholicam tenere/⁊ cum euocantur
querunt ſubterfugia ſophiſtica/⁊ captio/
ſas rñſiones/⁊ linguis et linguis loquũt᷑.
Tales infecerunt regnum anglie / deſtru /

xerunt ſtudium pꝛagenſe/⁊ vſq; ad ſcociã

venerunt. Et pꝛochdoloꝛ experimur/in
hoc regnum qualiter multiplicati ſunt ſu
per numerũ.qui ad ſeditiones ⁊ rebellio/
nes contra omnẽ dominationẽ eriguntur
7 nolunt ꝙ infima ꝑ media reducantur in
deum / ſed ↄſtituunt ſe iudices ⁊ ſußmos.

Incipit tractatus

magiſtri J ohannis de Berlon cõtra here
ſim de cõmũicatione laicoꝛum ſub vtraq;

ſpecie.

rum huiꝰ ſacri concilij
nem generalem/ nõnul/

gnationẽ hereſum ⁊ he

reticoꝛũ noſtri temꝑiſ.

iudicialiter damnate/de heceſſitate cõmu
nicandi laicos ſubvtraq; ſpecie.panis ſci
licet ⁊ vini/pꝛoſero cum euangelica pau/

percula duo minuta/que dici poſſunt du

pler ille denarius quem ſamaritanuſ pꝛo
tulit ⁊ dedit ſtabulario ꝓ cura vulnerati.
vnus denarius decẽ regulas ſpeculatiuaſ
alter decem pꝛaticas habet inſcriptas.(⸗
Pꝛima.Scriptura ſacra eſt fidei regula.

contra quã bene intellectam / nõ eſt admit

tenda auctoꝛitas. ratio homĩs cuiuſcũq;
nec aliqua cõſuetudo.nec conſtitutio.nec
obſeruatio valet.ſi contra ſacramſcriptu
ram militare cõuincatur.hec regula fun/

damenũ eſt cõmune nobis ⁊ hereticis s

impugnare conamur. Pꝛopterea conce/
dimus ⁊ appꝛobamꝰ omes vel auctoꝛita

tes vel ratione s que hanc pꝛobant/p quã

to nõ ad aliud pꝛobandum ꝑ eos ducunt

vel induci quererẽtur. Quaobꝛẽ ſacraſcri

ptura debet conſiderari/quaſi ſit vna pꝛio

politio copulatiua/cõnectens ſingulas
tes.? vnam cõfirmans per alteram/eluci,⸗

Blaturus iuxta ſenio⸗/
Conſtantieñ. monitio

que concernũt exrpu

nominatim ſcrenouitererone⸗ pꝛotinꝰ

De cõione ſub vtraqʒ ſpẽ.

dans ⁊ exponens.quoniã ſi pꝛopoſitio a/

liqua ſacreſcripture poſita aſſertiue ꝑ au
ctoꝛem ſuum/qui eſt ſpirituſſanctus/eſſet
falſa.tota ſa creſcripture ſicut dicit Augu
ſti.vacillaret auctoꝛitas.quia ſimił eſt ra/

tio aſſentiendi per fidem cuicunq; pꝛopo/

ſitioni ſignate in ſacraſcriptura.ita vni ſi/
cut alteri.ſcilicet auctoꝛitas diuine reuela

dendi. ¶¶ Secunda. Scriptura ſacra dũ

dencd⸗ erregba cõmunis eſt ratio cre

conſideratur in aliqua ſui parte vł pꝛopo
ſitione / non eſt tenenda in ſolis terminis

illius pꝛopoſitionis/aut in illo ſenſu qu?

illa pꝛopoſitio ſic ꝑ ſe et nude conſiderata

ra.Dixit itaq; cbꝛiſtus Mach. vlti. Qui

facit. Sed conferenda eſt ⁊ concoꝛdanda
comparationem ad alios ſacreſcripture
paſſus. Patet hec regula ex pꝛecedenti/ct
exempla manifeſta/qualia ſunt innume

crediderit ⁊ baptiſatus fuerit ſaluus erit.

ſiquis voluerit in hac pꝛeciſa foꝛma ł ſen

tentia ſtare/non admiſſa quacunq; colla/
tione ipᷣius cum alijs.ſicut inuentos ali/

quos eſſe tales notat Auguſti. de ciuita/
te dei. xxi.conſtat ꝙ errabit maniteſte/po/

nendo q ſola fides ſufficit ĩ baptiſmo ad
ſalutem / ſine alijs virtutibus.ſicut trabe

rent alij ex ſimili verbo chꝛiſti Qui credit
in me habet vitam eternam. Amplius ar
guendo ad homies ſic. Induceremꝰ illud
chꝛiſti Joh. vi. Ego ſum panis viuus /

de celo deſcendi.ſiquis manducauerit ex

hoc pane viuet in eternum. Attamen ᷣm

iſtos nõ ſufficit manducatio ſolius pani

id eſt ſumptio coꝛpoꝛis.ſed requiritur bi/
bitio ſanguinis (Tercia. Sacraſcriptu
ra poteſt ⁊ debet in ſuis parabus ⁊ parti/
alibus aſſertionibus /reuerenter ⁊ humili

ter ⁊ diligenter expoſitionẽ recipere/ con/
coꝛdando paſſum cum paſſu ⁊ vnum ꝑal
terum iudicando.Sequitur ex pꝛeceden

tibus.Et quia ſic fit in omnibus alijs ſci
entijs ⁊ doctrinis/in quibus intẽtio ⁊ ſen

ſus vnius dicti trahitur ex alijs/ ex àbus

apparet intentio dicentis.quoniã ßm HDi

larium intelligentia dictoꝛuʒ ex cauſis eſt
aſſumeda dicendi.Alioquin plura eſſent

mendacia ⁊ contradictiones i qualibʒ ſci/
entiarum.⁊ pꝛecipue in ſacra et diuina ;

eſſent veritates in omni modo loquẽdi cõ

muni. ¶ Quarta. Scripturaſacra in ex/

2

poſitione partium ſuarum requiſiuit ⁊ re

quirit homincs pꝛimo pꝛeditos ingenio

— —

— —
— —

—— — —

gſtioy
epgl
mgeſſer
ldugn
ſnlatg,
onhen
tarn
Mherenen
mtoo
ſnendi
Ylpropo
wmihis
dſoinqge
lſden
Ncozdonde
cnpture
danien
tinnume

NAN

Gonsgt
1wenele
zal
mui,
Nau,
nickdn
Wn
3ce
Aumu
lusar⸗
mVillud
wiunsſ̃
erger
Numenfn
Ninspan
geinrd⸗
hoten
eben
Car
unel
S
A
pele
Aihos
R—Z
nchn
alibſd
divimn⸗
idi
une .
iſunn
en

LContra bereim i

ſcdᷣo exercitatos ſtudio.tercio hũiles ĩ iu

dicio.q̃rto ĩmũeſ ab affectato vicio.pʒ qm̃
ex oppoſito alteriꝰ iſtoꝝ q̃ttuoꝛ /ſolʒ facil/
lime falſus intelleciꝰ ſcripture ſuboꝛiri.vt
ſi ſit hõ hebet ingenij / ſi iners ⁊ neglectoꝛ
ſtudij.ſi ſupbi ⁊ arrogantꝭ iudicij.ſi deni⸗
q; fuerit infectꝰ ⁊ depᷣuatꝰ ex affectu alicu

ius vicij · qm̃ excecat tales malicia eoꝛum.
Poſſent iſta ⁊ iſtoꝝ quodlibʒ tã auctoꝛita

tiba q;ᷓ exẽplis ⁊ rõibo multiplicit declara
ri.q̃ qꝛ nota ſunt doct/ alibi ſatis inueni
untur / bꝛeuitat amoꝛ linquit.¶ Quinta

Scriptura ſacra in ſui pᷣmaria expoſitio

ne habuit hoĩes eruditos nõ ſolũ huma/
na ratiocinatiõe vł ſtudio/ſed diuĩa reue/
latione ⁊ inſpiratiõe ſpũſſancti. Patet de
apłis culijs / de abus loquit᷑ lucas in acti

bus aploꝝ. c.xiij. Et paulus plures enu/
merat diuiſiões grãꝝ/inter qs interpꝛeta

tio ᷣmonũ/⁊ ſᷣmo ſcientie/ ⁊ ſᷣmo doctrĩe.
Cõpandi igit᷑ ſunt doctoꝛes in expoſitõe
ſacreſcripture cũ doctoꝛibe/⁊ illi s cõſtat
hr̃e ↄditiões poſitas in pᷣcedenti regula/pſ
ſerendi ſunt nõ hñtibo.Silr hũtes reuela
tionẽ.nõ habentibo eã.Et dona grat da⸗
ta poſſidẽtes nõ poſſidẽtibo ea.ceterꝭ pari
bus. Et pꝛoinde ↄuincit᷑ ac reᷣhendit᷑ q̊/

rundã arrogãtia modernoꝝ/vſurpantiuz

ſibi illa de pſalmo. Suꝑ oẽs docẽtes me
intellexi Et iteꝝ. Supꝑ ſenes intellexi Et
terũ. Suꝑ inimicos meos pꝛudẽtẽ me fe
ciſti. Sed vtinaʒ aduerterent ſi vere ſint
eis cauſe q̃ iungunt᷑.qꝛ teſtimonia tua exqͥ
ſiui ⁊ lex tua meditatio mea eſt.⁊ reliqua.
erta Sonnhitd ſacra nõ ita recipi

da eſt nude ⁊ inſolidũ/ↄtẽptis alijs tra

ditioniba hoĩm qn debeat ad intelligẽtiã
verã ipᷣius hñũdam / iuribo hũanis ⁊ cano⸗
nib/⁊ decretis ⁊ gloſis ſctõꝝ doctoꝝ fre/
quẽter ⁊ hũiliter vti.Ptʒ ex pᷣcedentibus.

ptz etiã ex modo quẽ tenẽt heretici ſ nũc

impugnamꝰ/qͥ doctoꝛes valde diligenter

allegant ꝓ ſuis aſſertionibus coloꝛãdis ⁊

coꝛroboꝛãdis.Et tales/qͥ ſunt aliqũ nulli

us auctoꝛitat vł ponderis.ſicut ſunt ali/

q̊ gloſatoꝛes decretoꝝ ⁊ decretaliũ.et non

ſancti nec multũ in theologi eruditi.Et

ſilr aliqͥ q̊s de numero trahũt theologoꝝ

vñ ſic arguit᷑ aduerſus eos. Si doctoꝛibꝰ

⁊ peritis in ſua arte credendum eſt/cur do

ctoꝛibo ꝑ nos allegatꝭ non vultis credere.

Quos allegatis bene intellecti ſunt ꝓ no

H bis / ⁊ alij qui abſq; vlla cõꝑatione pluxeſ

ſunt/a clarioꝛi p̃ᷣmone dicẽtes noſtraʒ ſen

tentiã. Si vero nõ talibo in aliquo credẽ/
dum eſt. cur eos ꝓ vobis in ↄfirmatiõe er⸗

roneoꝝ ſpirituũ ⁊ ſenſuũ veſtroꝝ tam cu⸗/
rioſe ⁊ exqſitiſſimo ſtudio queritis allega
re.vndecũq; colligẽtes ⁊ diſcerpentes q̊n/
tũlibet renitatur. ¶ Septima. Scriptu
ra ſacra recipit interpᷣtatiõem ⁊ expoſitio
nẽ nedũ in ſuis vᷣbis oꝛiginalib/ſed etiaʒ
in ſuis expoſitionib.patet ex pᷣcedentibi.
vñ ſi allegat᷑ Mugꝰ.exempli gr̃a / ꝙ direrit
in vna gloſa ſua ſumẽdum eſſe ſanguineʒ

chꝛiſti in cõicatiõe laicoꝝ.⁊ hoc de neceſſi

tate ſalutꝭ. Et alibi dicat vel obſeruet op/

poſitũ / m intellectũ qͥ pꝛima facie collige

retur ex vᷣbis/attendẽdũ eſt ex dictis alijſ

q̃liter eſt ↄcoꝛdãdus ſibijpᷣi. Inuenit᷑ eniz

dixiſſe. Crede ⁊ mãducaſti.⁊ ita dicere po

tuit. crede ⁊ bibiſti. ¶ Octaua. Scriptu/
ra ſacra dũ ꝑ nouellos hoĩes inducitj/tan

q;ᷓ credenda ſit ĩ ſuis nudis terminis/ abſ.
qʒ alteriꝰ interp̃tis vel expoſitoꝛis admiſ

ſione. exponit᷑ grauiba ꝑiculis ⁊ ſcandalis

niſi ſolerter puideat᷑ ⁊ ↄfeſtim occurratur
Patet ex pᷣcedentibo.Et qꝛ ad veritatẽ ta
les implicãt ſemetipᷣos in dictis ſuis/ꝓut
deductũ eſt in ſexta regula. Dũ aliqñ ꝓ ſe
inducũt doctoꝛes/⁊ inductos cõtra ſe nõ

admittũt. Dum ppᷣterea vitare volũt gloſã
oẽm / incidũt aꝑtiſſime in multiplicẽ ↄtra

dictiõem/⁊ vltram; iudei litterales iudai/
ſant/qui recipiũt in antiqͥs traditiõibus
legis expoſitiões ſuoꝝ dactoꝝ multas et
varias/vt rabi ſalomonis/⁊ rabi moyſi⁊
alioꝛũ.quẽadmodũ traditũ habẽt in lege.

Deut. xvij.ſub moꝛtis intermĩatiõe / lacer
dotib leuitici generis eſſe credendũ ⁊ obe
diendũ. Ex hac pᷣterea radice peſtifera oꝛ/
ti ſunt /⁊ q̃tidie creſcũt erroꝛes begardoꝛũ

⁊ paupeꝝ de lugduno/⁊ oĩm ſimiliũ.qruʒ
multi ſunt laici hñtes ĩ ſuo vulgari trã ſia
tionẽ biblie/in grãde pᷣiudiciũ ⁊ ſcandalũ
catholice veritat/q̃le ꝓpoſitũ eſt in refoꝛ/
matoꝛio eẽ tollẽdũ Klona Szerib tura

ſacra in ſui receptiõe et expoſitiõe auten/

tica finalit᷑ reſoluit᷑ in auctoꝛitatẽ.recepti

onẽ ⁊ ap pꝛobationẽ vłis eccłie.pᷣſertim p
mitiue/q̃ recepit eã ⁊ eiꝰ intellectũ imme/

diate a chꝛiſto. ⁊ reuelãte ſpũſancto in die
penthecoſtes. 1 alias pluries. Patet. qe
Matthe ſcripſeritveracit᷑ enãgelium:et
HNichodemꝰ nõ.ſolũ habemꝰ ab auctoꝛi//

tate eccłie. Juxta illud Aug. Kuaͤgeli⸗
e

Contra hereſim

nõ crederem / niſi me auctoꝛitas eccłie cöõo/

puliſſet. Hec enĩ eſt ineffabilis reglła a ſpũ
ſancto directa/q in his q̃ fidei ſunt nec fal
lere põt/nec falli. Pꝛobatiões omitto.Et
qꝛ hoc eſt pꝛimũ ⁊ pꝛincipiuʒ in fide tenẽ/
dũ.quo nõ credito/nõ ſuꝑeſt arguereↄtra
ſic negãtem / ſicut nec cõtra negãtem pᷣma
pꝛincipia in moꝛalibo/⁊ ſpeculabiliba ar/
guendũ eſſe tradit Ariſto.Addit᷑ ↄſecuti/
ue ꝙ ſacraſcriptura ĩ expoſitiõe habʒ ⁊ ha
bere debz in reuerẽtia ⁊ auctoꝛitate maio
ri/ↄſuetudiem vlis ecclłie/circa ea q̃ fidei
ſacramẽta reſpiciũt/a diſpenſationẽ ipoꝝ
q; qauctoꝛitateʒ doctoꝛis vniꝰ ꝑticularis.
etiã ſancti. Et ſic tradit ſctũs Tho.in il⸗

la queſtiõe.qua q̃rit.vtrũ pueri infideliuʒ
qua q

ſint inuitis parẽtibo baptiſandi / in ratiõe
dqd oppoſitũ. Uñ valde mirandũ videtur

abpugd aliqͥs ↄſideratiuos/ dũ vidẽt ꝙ; ſtatẽ

vt doctoꝛ aliqͥs cõpoſuit vnã lecturã/velł
vnã cõpoſitionẽ/aut gloſam ſuꝑ decreta/
libus aut decret redegit in ſcriptis. habet᷑
illa gloſa ſeu lectura in reuerẽtia tali/ ꝙ al
legatur autetice in ſcolis et iudicijs. Qui
doctoꝛ ſi viueret /nõ eſſet cõpandus mille
⁊ miulleqͥ iam ſunt ĩ vita.Et tñ ſi tota vna
vniuerſitas.exempli gra.q̃ habʒ doctoꝛeſ
in om̃i facultate peritiſſimos / declararet
aut determĩaret vnã expoſitõʒ/ circa vnũ
paſſum ſcripture ſacre/vł decretoꝛuʒ/aut
decretaliũ / vix reputabimaut recipiet᷑ hu/
iuſmõi teſtificatio.qſi videlicet ſcriptura

moꝛtua ſit maiqn auctoꝛitat q́; viua. Et

ſi opponat᷑ ꝙ in viuis ꝑuertit᷑ iudiciũ pꝛo

pter ꝑuerſionẽ affectꝰ.cur nõ ſiłr pᷣCᷣt dubi/

tari/q in moꝛtuis regnauerint dũ viuerẽt
hmõi paſſiões iudicij ſubuerſiue. De/
cima. Scriptura ſacra patit᷑ in ſuis lecto
ribo/ꝑmittente deo/q; errent ⁊ ꝓterue agãt
qtinꝰ q pbati ſunt fiant maiteſti. ſicut diẽ
apłs.Et vt ſtudia doctoꝝ multiplicitex/
citentur. put notat Eugꝰ. ⁊ vt ꝑticulares
veritates qtidiano exercitio inueniantur

⁊ eliciant. Juxta illud. Pertrãſibunt plu
rimi ⁊ młtiplex erit ſciẽtia. Et illud. De/

claratio fmonũ tuoꝝ ũluinat.cũ ſimiũlib⸗
mult. Hihilominꝰ dũ ſacra ſcriptura pa
ti? in ſuis lectoꝛibo aut allegatoꝛib ꝑuer/
ſum ⁊ ꝓteruũ intellectũ/aduerſus illa que

maifeſte ſunt ĩ eadẽ ſcriptura tradita/etq

declarata ſunt ꝑ eccłiam vlłem/⁊ ita rece/
pta ꝑ fideliũ obſeruationẽ/dʒ hfe defenſi
onẽſuã/mag iudiciali ſeneritate/⁊ execu/

ita de plurimis.

tione punita tiua/q; ratiocinatiõe curioſ. 4
p ſcripturas aut vᷣba. Patet ex pᷣcedẽtibe.
Uerificat᷑ enĩ in talibo ꝙ ſtultꝰ vᷣbis ñ eru

diet.qð ⁊ experiẽtia q̃tidiana manitfeſtat᷑.

Illa qppe tales negant/ꝑ q̃ ſola pñt ⁊ de/
bent ad viã veritatꝭ reduci/⁊ ſi nolũt aliqᷓ
credere niſi q̃ reꝑiũt in biblia. inueniãt il/
lic ſi poterũt foꝛmã ſacramẽtoꝝ/⁊ qꝙ chꝛi/
ſtus miſcuit aquã cũ vino qð ↄſecrauit.et

»

Bequit᷑ alt denari

us regulaꝝ pꝛaticaꝝ ĩ expugnatiõe erron

⁊ errantiũ circa materiã de laicoꝝ cõmũi/

catiõe faciẽda ð neceſſitate ſalut ſubvtra

Gꝙ; ſpecie. ?JMBWU
R Ebet potiꝰ h̊ ſacrũ gefferale cõ
iliũ iuocare auxiliũ bꝛachij ſe/
ularꝭ ſi opꝰ fuerit/q;ᷓ ꝑ ratioci/
Onatiões/õ tales/ attẽta ſua det/
minatiõe q̃ iam trãſit in rẽ iudicatã. Nihi
lominꝰ in expugnatõe tali pñt aliqͥ docto

res de ↄcilio vel aliũde ſcribere vł alitage

reↄtra tales erroꝛes ⁊ errãtes/ꝑ rõnes ⁊ p
ſuaſiões/⁊ allegatiões/ quẽadmodum ſit
nũcꝓ erroꝝ ↄfutatiõe pñs opuſculuʒ ſub
generalibo reguł.q̃ pñt latiꝰ trahi ⁊ ꝑticu/

larius applicari ꝑ rones deductas añ de/
cretũ dicti cõcilij. eein In expugna

tione hmõi/ debz in Pᷣmis ocedi ꝓteruien
tibe aduerſarijs/quicqͥd eſt theologice et

