mo eſt illatũ T Nono qui
muitilaret ſe mẽhꝛo aliquo dẽ⸗
ꝓto caſu quo mem bꝛũ eſſet no⸗
ciuuʒ coꝛpi:ſeu piculoſum rõe

putredmis niſi hoc aliqua do

ex ſpeciali imſtimctu fieret ſpi⸗
ri tuſſancti:ſicut de marco polli
cem ſibi amputãti legee. vł oꝛi
gene·qui ſe caſtranit· ut fid em

mter mulieres ſine ſuſpicõe pᷣ⸗

dicare valeret quod blicitũ fuit
ſi a deo habnit-aſias licz ſe mn
tilare:Ratio pꝛima quia nullns
mſi deus et reſpublica poteſta
tem habet aliquẽ pꝛiuare vita-
aut membꝛo viuo qui dic. Ego
occidã et ego viuere faciã. Se⸗
cũda racio qma etiã amputato
mẽbꝛo quocũqʒ ad peccatũ ĩcli
nante uel copante vicinũ in vo⸗
luntate min nullo eſt eradicatũ:
Nulii ergo ut dicit criſo· ſuper
mathelicet ſe caſtrare: coꝛ pali
ter membn abſcindẽdo.. ſz mes
caſtrada eſt· et coꝛpus ſimilit
am mulien ꝓ ieinniu⸗ ꝓ

Capitulum

cuſtodĩã/viſus et alion ſenſuũ
et maxime ꝓ vigilacõnẽ aĩe ad
expurgadas cogitacões malas
Tbi em eſt radix peccati et eſ⸗
ſencia puta m volũtate pm criſ⸗
vbi pꝛius ſuꝑ verbo⸗ GBüt enu⸗
chi qui ſe caſtrauerũt aꝓpter re
gnum celon. Nonunquã mem⸗
bron abſciſionẽ dicit:ſed cogi
tacionu· Rbſcĩdere eĩ membin

ſuos ſubditos ꝓfectam pote⸗
ſtatem cohercẽdi. Et id eo põt
eis ꝓ ſe-vel ꝓ alium qui eius

poteſtate fungit᷑ infligere pe⸗

nas etiam irrepabiles maioꝛ eſ
moꝛes ſᷣm merita delicton·
Seruado pᷣfata tria m pꝛimo
membꝛo poſita:Dater vero qui
ſolum peſt familie domeſtice-

que eſt imꝓfecta ↄmunitas ha

bet impfectam ppteſtate coer

cendi ſcʒ ſolum ᷣm leuioꝛes pe
nas qͥq nõ mferũt irrecupabile

nocumẽtũ quẽad modũ eſt ver
beracio mediocris- quaʒ iubet

ſpnᷣſſanctus ꝓ ſalomonẽ/ꝓner
xii: di . Qui ꝓcit virge odit fiſi

um⸗ Et mfra noli ſubtrahere di
ſciplmã a puero⸗: Si em pcuſſe⸗

ris eum virga nõ moꝛiet᷑tu vir

ga pcutis eumet animã eius ð
mferno liberabis-Nam pater

familias tria tenet᷑ ſibi ſubditiſ
nutrimentũ coꝛpis. Be⸗
cũdo doctrinã que coꝛrectoibꝰ

vel verbere interdũ creſcit ˖ Sʒ

ſine tercio pan valʒ· Lõ etiã dʒ

—

demomace temptacõis eſt·
E Notandũ tamẽ q; pꝛĩcepſi
qui peſt ciuitati aut regno que
eſt ꝓfecta cmumtas habet imn

4

. umtum Dꝛece

—

tum. (Capituluam Deimum 00

lion iſrahel ad me veĩt vidigzg
afflictionẽ eon qua ab egipei⸗ ðͦJMUD
Vv. Bi quis ſuon et maxie dome is oꝓpꝛimunt: Terciũ eſt pecea S”
ſticon curam nõ habet · fidem tum zo domiticũ de quo geneß· ”
negauit · et in fideli eſt deteri⸗ xviii. Clamoꝛ 3o domon et go⸗ 1 1
02 L Quo ad m pemcipa moꝛreoꝝn multiplicat? &. Quar O
ie ad ceſſandũ ab occiſiõe ⁊ le⸗ tus eſt detecio mercedis mer- AAA
ſionibus aliis nõ mmferẽdis mul cennarion· de quo iacobi v· Ec ðè
ta valet . Dꝛimo docet talia ab ce merces operarion qui meſ- ðð
homiavi naturã ome animal di ſuerũt regioes veſtras qᷣͥ frau⸗ it
ligit ſibi ſimile:Eccleſi:xii · Et Dati ſunt a vobis-clamat et cia e
racio naturalis dictat ꝓximo moꝛ eon in aures dñi ſabaoth
nõ mferendũ qð ſibi odit fieri

dare exemplũ bonũ que ſi non
Habettimeat illud apłi i · thi ·

Bec ũdo cohibere deberet ma⸗
gna pena qua ex ſcriptura legi⸗
mus mfligi muaſoꝛibus tam in

Pſenti q́; m futuro:· An mat ·

xvi⸗ Omẽs qui acceperint gla

ix.quicũq; effuderit humanuzʒ

ſangu ine fundet᷑ ſanguis ith
ꝙ pot eſt intelligi tam de futꝝ
ra q́; 8 pᷣſenti pena· Tercõ hoꝛ
voz huius peccati videlicet of⸗

fuſionis ſangnĩs: qꝛ clamat a 8
deum cõtra aduerſariũ-. Mο
Gunt aũt quattnoꝛ pctã clamã

tia ad deum quoꝝn quartũ eſt
Homicidiũ et in alns tribꝰ qꝛ
ſut quoddã homicidiñ iðo etia
ctamare dicunt᷑ ad deum. Dꝛi⸗

mũ eſt homicidin Gen in. de

Emo homie homicida dicitur
vox ſangumis fratris tui abei
clamat ad me & terra ſez ad te
vindicand- deo ſubdiè-Ma⸗
iedictus eris ſuꝑp terrã ꝗᷓ ape⸗
ruit os ſun-ſuſcepit ſangumem
fratris tui de manu tuagen:

ms egentiũ vita paupis eſt q

defraudat lum. Pomo ſangui
ms eſt. Et ibidẽ· Qui aufert imn
ſudoꝛe panẽe quaſi qui occidit
ꝓximum ſuñ. Et ibidẽ · Qui ef⸗
fudit ſangumẽ et qui fraudem
facit meꝛcẽnario fratres ſunt
N Quarta deberet ꝓphibe
re racio naturalis- vnde Bene

ca fer ma rabĩies eſt iſta ſansui
no æ vulnere letari:et hec ẽ ob⸗

jecto hHomĩe mn ſilueſtre anial
traſire · umto cohibere debe⸗
ret cuſtodia angeli ꝓximi quẽ?
muadẽs grauiter offeditmat-

xvii·Widete ne cõdẽ natig vnũ
ex his puſillis · Angeli em eo⸗

rũ in celis ſemꝑ vidẽt faci? pa

tris me qui in celis eſt· Grauit
om ofſederet regẽ fracie q̃ ſuꝰ

introiumt- In peccato eĩ contra
naturã effundĩ illud quod po
tuĩt eſſe materia humãi coꝛpo⸗
ris An oppſſione uero imnocen
tum ⁊ detencoe mercedis mer
cennarion vita paupibus au⸗
fertur.vnde eccleſi:xxxiiij. pa

2

i

ſi⸗

eiuns latere tutũ muaderet⸗Ge

jnn:Secundũ eſt oppᷣſſio mno⸗ ⸗Se
xto q; fres ſumꝰ plus omipus.

centũ de quo exo:n- Ciamez fi⸗

7
. 3

M

(Qnmtum Mꝛeceptum 4Capitulum — Secundum
animalibus omés vnn paz hibicio ire · Et ſtatim rancoꝛeʒ;
75 HZ crem Habemus et im celis vnn muidie ꝓhibes ſubiũsit Bi er
. M xp̃m ſcʒ qui quẽlibet tam peõle go offers munꝰ tuũ ad altare 7
⸗ redemit vnde dicere deberet vbi recoꝛdatus fueris qꝛ frater
r illunigef vn⸗ Quis ꝓderit tuus hʒ aliquid aduerſũ te reili
⸗⸗ nobis ſi occi derimus fratrẽ no que ibi munꝰ tuũ et vade pꝛiꝰ
ſitrüet celauerimus ſangumez recõciliari fratri tuo et tüc ve
ecius. Septimo ymago dei inp mes offers munꝰ tuũ .B De
⸗ ximo quã vilipẽedit quis et ha nea isit᷑· Oꝛimo videndũ q̊z ma⸗
pbitacio ſpuſſancti cnius tẽpluʒz lum viciũ ſit Decuũdo qn viciuz
N2 eſt homo· vnde Sen-ĩx· poſt⸗ ſit qñ nõ. Texrcio de reme
a. quã deꝰ dixit. Quicũqz effude cõt ra iram Qnantũ ad peimu
dn rit bumanũ ſangu mẽ fundet notandũ ira io eſt magnu
ZM ſangmis illius ſubdit᷑ canſa a viciũ aꝛ capitale· Ex quo ſcoõm
. pymagmẽ quipe dei factuſ eſt rego:li⸗ xi·:mozaliũ Bex na-
homo⸗ Tdeo et ha bitaculũ dei ſcunt᷑ filie vicʒ ĩdiĩgnacio tumoꝛ
eſt homoni:coꝛ.ii · Neſcitis qa clamoꝛ cõtencio blaſphemia et
. tempiñ dei eſtis vos et ſpirit 2 rixa que poſtea declarabunf
dei habitat in vobis · Si quis Vnde deus ira multũ offẽdik
4. . aũt templũ dei violauerit ·di⸗ ꝛio qꝛ ꝓ talia pctã hoſpiciuʒ
1 M ſperdet illum deus: Nec valet dei tur bat᷑ Ephe: nn: nolite cõ
ſi quis diceret hoc cõcludere ð tri ſtari ſanctũ dei ſym grego⸗
. leſione iuſton· qꝛ quo ad qdaʒ dum ira aĩm pulſat ſpuiſancto
grauius eſt ledere oc cidendo habitacõnẽ ſuã turbat ymo qn
peccatoꝛẽ qʒ iuſtũ · Quia pſal⸗ qʒ patrẽ et filiũ et ſpmſanctuʒ
DD didt mozs pctõn peſſima: S de habitacõe coꝛdis cicit ⁊ dy
q ſtatim foꝛte danat᷑ · Ged pᷣci abolũ ĩtroducit: Quia ſicut ſᷣm
en oſa eſt in conſpectu dñni moꝛs pſal: In pace factꝰ eſt locꝰ eiꝰ
n J ſancton eius T—— ſcʒ dei ĩta in ira locꝰ dyaboli ·
„ Ml CSecñdo qꝛ ymagmèẽ dei V
1 Capitulum 4 Gecundum⸗ ĩ tẽplo coꝛdis diſſipat· vñ Lob

v. Vin ſtultũ mt᷑ficit iracũdia
ſup quo gre· Maſuetudo im no
vis ymaginẽ dei ſeruat; qui ſp
traquillus eſt · ſed ira diſſipae
q̃ multis vtutibꝰ pꝛmat. Ter»
qꝛ templũ dei mcedit vn ꝑpſal⸗
Intẽderũt igni ſanctuariũ tuñ

Vnc de cauſis hHomi⸗
cidñ vidẽdũ eſt · que
ſunt ira et muidia ꝓ
uvt chꝛiſtus notat ma
thei vdieaudiſtis qꝛ dictũ eſt
antiquis nõ occides qni auteʒ

occiderit reus erit dicio⸗ESo

aũt dico vobis qui iraſcit᷑ fra⸗
sri ſuo veꝰ exit iudicio· Ecce

m teꝛrã jet icoꝛ: i· Neſcitis qꝛ
tẽplũ dei eſtis et ſpũſſanctus
bĩtat in vobis· Ji as añt tẽplũ

Quintum e] Pꝛeceptum⸗

dei violauerit diſperdet illum
deus: Secũdo malũ ire oñdiĩ
qꝛ homĩ valde noeet in anima
coꝛpoꝛe et rebus. In anĩa qui⸗
Bem ꝗpter vicia ptacta. Riam

‚—

m que ad ymagme dei eſt foꝛz

Daꝛimo aꝛ irat? eſt velut homo
iisnea hñs domũ:cui qñq; ac⸗

cidit q; veſpe diues eſt:et ma-

ne nihil habet qꝛ igms totũ va
ſtauit ſic etiã facit ira domui
co?8 i quo cõtra aitapłs eph
iiij: Sol nõ occidat ſup iracum⸗
diam veſtra Secũdo aſſimula
demomaco de quo dicit᷑ mar ix
Magiſter attuli filium meũ ad
te habentẽ ſpm̃ mutũ:qui vbi⸗
cnunq; apphederit enũ. alludit
eum et ſpumat et ſtridet den⸗
tibus:Tercio aſſimulat᷑ olie m⸗
miñ Habẽti de igne que ebuliẽ⸗
do emittit qð ĩ ea erat optimũ
et poſtea crepat: vñ ꝓuerxv⸗
Os fatuon ebulit ſtulticiam.
Qnato rapno aſſimulat q̊ͥ ignõ
ex ſe ꝓducit ſᷣm ioſephũ ex im
etu vẽti et ſe et alia deſtruit.
Qunrabetziſe et a pꝛo-cam ra
bido et vꝛſo aſſimulał jra. Td⸗
circo aſſimul aẽ ſerpẽtibuſ igm
tis qui mterfecerũt filios iſra⸗
hel m deſertornumerixxi. No
cet etiam coꝛpi multipliciter.
Dꝛimo aman reodit hommẽ qꝛ
ira m damaſ: ẽ euapoꝛacio fel
lis et ſm augꝰ · in epła ad ne⸗
bꝛidiñ ira creſcẽte auget᷑ fel in
coꝛpe: Secuũdo triſtidã ingerit
ammꝰ gaudẽs etatẽe floꝛidam
facit:ſed ſpũs exſiccat cſſa p⸗

lIuer xvii. Tercõ mẽbꝛis valitu

altera tur ſᷣm medicoſ⸗Qnarto
. vſta cicius pꝛiuat: vñ ſᷣm phᷣos
mata multis malis aſſimulat

SDiem et ſanitatẽ adimit quia
totum coꝛpus apter ſangumis

ebulicionẽ et ſpirituũ fbacõez

Rialia iracũda bꝛeuioꝛes Bñt

viodos ceteris Paribꝰ· Quinto
Demom mterdũ coꝛpus totum
2Pter wam poſndendũ tradit᷑-

ut accidit mterdũ blaſphemã
ti bus m ra⸗Nocet etiã rebꝰ qꝛ
lratis familia triſte ſeruit ami

ci tales fugiunt. et pꝛudentes
hoꝛræt. ex quibꝰ pauca tpalia
iratus ꝓcurat-. à Tercio

malũ ire oſtendit. qꝛ dyabolo
multũ placet- Dꝛimo quia val⸗

de potẽs efficit᷑ ad deſtruen&

bo na virtutũ mediãte ira.ſicut

etiã homo mediãte igne qauĩ 5
maxime actiuus multa mala fa
cit· de quo igne poteſt ĩtelligi
illud ioh.j.ad te dñe clamabo

qꝛ igs comedit ſpecõſa deſerti
et flama ſuccedit oĩa ligna re⸗
Siomſ⸗Secndo placet Oyabolo
qꝛ racois cecitatẽ ĩ ducit ira ad
quã ſequant᷑ multa mala.pnde
ſicut ꝓuer.xiiij dicit᷑ · Regi ſcz
celeſti acceptus eſt miſter ĩtel
liges Sic regi infernali cecus.
Naʒ iratus ſe in pacientẽ facit.

filios vxoꝛẽ familiã et extrane
oset illicita omĩa ſibi licita pu

tat iratꝰ.qꝛ omĩs ira a ꝛpetit vĩ
dictam ſub racõe et aparẽtia
iuſti· Ideo ꝓuerb. xv· Expedit
magis vꝛſe occurrere raptis fe
tibus qᷓz fatuo cõfidenti ſibi in
ſtulticia ſua. Tercio dyabole

7

—

piacʒ qꝛ młta bona ſibi ꝓcurat
iram.No em vnũ hommẽ per
iram luerat᷑: ſed mterdũ gene⸗
logiam totaʒ uel patria ꝓ rixas
vnde ꝓuer · xv:vir iracũdus ri⸗
xas ꝓuocatqui aũt paciẽs eſt
mitigat ſuſcitatas:· Exempiũ ð
cane iracũdo/qui omẽſ alios ꝓ

uocat · E̊ Quantũ ad ſecũ

dum quãdo ira ſit ꝓctin natu⸗
ra vel meritũ: Scienduũ qh im

tho · i. n. cy lvi . Et i· n· q· clvnj ·

Et ph̊m ĩi.Reth̊. Tra ſeptẽ gra
dus poteſt habere · ODꝛmdꝰ eſt
ꝓmagmacio vera vel falſa ð le⸗
ſione vel ꝓuipenſione facta ti⸗
bi in ꝓſona tua rebus amicis
huiuſmodi: Et ibj eſt fũdamẽ
tum omis ire: Quia qꝗ̃tibet ira a

tali mcipit ymagmacõne aue ſe
pe falſo immtit᷑ mterdũ etiaʒ ve

ro. Ex quo patet ꝙ verus hu⸗
milis qui omĩia ſibi illata putat
iuſta eſſe.et dei miſericoꝛdis ſa
lutare flagellũ difrficulter mra⸗
ſcitur:quia tribulacões nõ reci
pPit ut leſiões ̊ ſicut dei patris
medicmales inciſiones Becu
Dus gradus eſt poſtquã quis
mdicauit ſe leſum vel vilipeſuz
ab alio: cum naturale ſit nocu⸗
mẽta repellere· ſurgit quidã ve
hemẽs et ĩpetuoſus animi me⸗
tus qui eſt aapeticio vmdicte
vel motus inclmas foꝛtiter ad
vmdicte irrog acionẽ et hic ap
petitus vmdicte potẽetie ĩraſci
bilis eſt ira ꝓut eſt paſſio: Vn
de ſup illo math w·Omis qui
iraſcitur fratri ſuo dicit gloſa⸗

Tra eſt vebemẽs motus animi

W 2᷑.2aS
— — . – 2
—
. .

Drꝛeceptum Capitultum Secundum

að nocendũ hec iĩira ſi eſt tam

ſubita in aliquo ut pᷣueniat om
nem deliberacionẽ racionis et
omnẽ motum volũtatis: Dicit
pꝛimus motus. t quia nõ eſt

1 poteſtate noſtra ſicut nec ce⸗

teri pꝛimi motus Idcirco non

eſt peccatũ ſed pena poteſt eẽ

peccati⸗· Hec em ira nõ eſt pec⸗

catum q;diu nõ depẽdet a vo⸗
luntate poſitiue· ſcʒ eam volen
do⸗aut pꝛiuatine ei nõ reſiſt?=⸗

do cum poſſit · Ande aug: ſup
illo pſal:Craſcimĩ et nolite pee

care; Si ſurgit motus ire qui ꝓ

pter pe nã peccati nõ eſt im po
teſtate noſtra ſaltem maneat
conſciẽtia:ut ei nõ cõſenciat ra
tio ut mẽte que regulata ẽ ſᷣm
deũ ſeruiamꝰ legi dei ſi adhuc
carne ſeruiuimus legi peccati⸗

Ro illum aũt motum qui ẽ ap⸗
petitus vmdicte vel repulſiõis
nocumẽti id eſt ire ſequut᷑ na-

turalſiter tria · DHzimo cuapoꝛa⸗
cio felliſjvnde augꝰ m eplła ad
nebꝛidiũ· Rſſiduitate iraſcediĩ
fel creſcere etiam medici affir⸗

mant. Cremẽto aũt fellis rur⸗
ſus et facile ac ape nullis cau⸗
ſis exiſtentibꝰ iraſcimur: Lta q;
ſuo motu animꝰ fecit in coꝛpe

ad eum rurſus cõme uẽdũ vale
bit ˖ Secũdo ſequit᷑ aſcẽſio et ac
cenſio ſangumis circa cozt coz

dis dilatacio: vnde materialit᷑

Kriſtoteles diffiit iram dicẽſ
ra eſt accẽſio ſangumis circa

coꝛtotum etiã coꝛpus cõſequẽ
ter caleſcit · tercio ſequit᷑ turba

cio et moꝛdinacio ſpirituuz · et

K—

õ

—

Humon que tria complectens

Damaſ. ſic dicit: Tra eſt feruoꝛ
eius qui circa coꝛ eſt ſangumiſ

ex vapoꝛacõe fellis vel ꝓ tur⸗
bacione fiens:Sicut em ad mo

tum localem naturaliter ſequi
tur m coꝛpe apto caloꝛ· ſic ad

a petit um vmd icte vel repuiſi

onem nocumẽti naturaliter ſe⸗

VTercins gradus eſt cũ racio
poſſit ꝓcipere talem deoꝛdima

cionẽ et volũtaſ poſſet modera
ri vel ext inguere et neuty fit;
ſed negligeter ambo ſe habẽt
et tamẽe poſſent vigilancia ſua
talia repꝛimere et tunc fit ira

pctmveniale quidẽ qñ ira pꝛe
uemt rationeæ ſic ut pmittitur·

et vltra nõ ꝓgreditur notabili
ter⸗vigili em amo hHomo mteri⸗
oꝛa tanquã ommũ bonon ma
lon pemcipaliſſima aſſmue cu

ſtodire debe ret ne hoſtis qua

eũq; ꝓte lederet· ſed quia hoc

pauci faciũt:idci reo veras vir⸗

tut es panci poſſidẽt-licet mul⸗
ti de cxterioꝛibus magnaʒ vim
Faciãt.vndeii:thi⸗iiij.Coꝛpaliſ
exercitacio ad modicñ vtilis ẽ
pietas aũt ad oĩia:Quartꝰ gra⸗
dus eſt quãdo racio ꝓcipit irã
et aꝓpetitũ vindicte· ſed tamen
deliberacionẽ racionis ira pue

mt et tũc volũtas poteſt in nra
coſentire ſaltem ſ urrepticie“ po
ſitiue iram volẽdo vel mm ea co⸗

pPlacendo aut pꝛiuatiue ei nõ
reſiſtẽdo. ſed eam m animo ↄti
nuat vel mualeſcere ſinit. et ſic

eſt veniale.ſed maĩus qs in ter

—

—
. Capitulum 7Secunbum⸗

cio Sradu ſaltem qn ira adhuc
recens eſt ꝙ deliberacioue ra

tioms moderari nõ potnit q8

Dicit᷑ apt er eos qui ſtatim ira⸗

ti verbis maledicis ſeu maledi

ctis vel gladio ꝓximos lodunt
qui ñ excuſant᷑: ut ſupꝛa ð blaſ⸗
phemia patuit pce · n· ca.ĩiij d·
2SGAQumtus geadus 1 duo

ſequẽtes ſunt quos chaſtuſ ꝓ

hibuit mat. v. dices· Omĩs qui
ira ſcit᷑ fratri ſuo rens erit iudi

cio Qui autẽ dixerit fratri ſno
racha reus erit cõſilio.Qui aũt

Hirerit fatue rous erit ĩehene

ignis· Vnde dicit tho⸗ ij. ijj. vbi

pꝛins dñs mat v·ti poĩt tres
Sradus ire: nõ ſpes qui gradꝰ

accipiũtur ᷣm ꝓceſſum hHumãai

actus in quo pꝛimo aliquidò imn
coꝛde ↄcipi᷑ᷣ et quantũ ad hoc

dicit. Qui iraſcitur fratri ſuo·

S ecũdo autem cum ꝓp aliqua ſi
gna exterioꝛa manitfeſtat᷑ exte

rius etiam antequã ꝓrumpat 1
effectũ et quantũ ad hoc dicit

Qui dicit fratri ſno racha.qð
eſt interiectio ira ſcetis : Terciꝰ

gradus eſt qn peccatũ interiꝰ
conceptũ ad effectum ꝓducit᷑ᷣ
Eſt autem effectus ire nocumẽ
tum alterius ſub racoõne vmdi⸗
cte· Nimin autem no cumẽtoꝛũ

eſt quod fit ſolo verbo · Et ido
quãatum ad hoc dicit:Qui dicit

fratri ſuo fatue· Vnde ſm aus
m pꝛimo gradu eſt vnũ ſq; ra
tantũ · In ſecũdo duo ſcqʒ ira et
vox: In tercio vero tria ſcʒ ira ⁊
vox et in voce vituperacionis
expꝛeſſio· Et ſic patz qꝛ ſecũdũ

(in

tu
re
ſs
nyi
e

4

Dor
ionen
hnrd
nye⸗
Nodj
nt
laſ⸗
de
R
Nd
und
nho
unt
bi
phi
re8
ade
mal
dmn⸗
WMR
ſo⸗
Mſ
terte
nnti
oedinn
had
nte
ducit
eume
vnd⸗
beti
en
F
7

¶̃ Quintium Mꝛece ptum
addit ſup pꝛimũ et terciũ ſuꝑ

vtrunqʒ: vnde ſi pꝛimũ eſt pec
catuʒ moꝛtale ĩ caſu m quo do
mimus loquit᷑ ſicut dictũ ẽ mui
tomagis alia · Cdeo ſingulis eo
rum ponũtur coꝛreſpodentia

aliqua ptinentia ad ↄdemnaci
onem Sed in pꝛimo ponit᷑ iudi
cium q mmus eſt.Quia vt au
guſti dicit · In iudicio adhuc

datur locus defeſioni.In ſecñ⸗
dDo vero ponit᷑ cõſilii im quo iu
Diceſ inter ſe ↄferũt quo ſu ꝓpli
cio damnari debeat uel opoꝛte
at: In tercõ po nit iehenna igs
que eſt cert a dãnacio · Et licet
aliquibus min videat᷑ ; aliqᷣs
ꝓ mimo nocumẽto qð fit ſolo
verho ſit re2 iehene ignis criſ;
tamẽ oſtedit Hoc nõ min eſſe.
cum qñnq; ꝓpua verba piura ho
micidia peperit et ciuitates T
regna euertermt nec tamẽ puũ
eſtimes fratrẽ ſtultũ uel fatuũ
vocare auferẽs pꝛudentiã et in
telligenti a quo homies ab ir⸗
racionalius diſtãt: Exẽpla vi
de vmẽ ſpe ·. hiſto · Oꝛimo quõ
narſes Bome patricius rũ yta⸗
liam totã ab hoſtibus liberaſſ
et impatoꝛ ĩuſtinus cũ roma.
ms ingratus ſeruũ narſetis m
patricin creaſſet:vxoꝛ iuſtini ia
narſeti cõſtantmopolĩ exultati
ſic deriſoꝛie demãdauit· In cõ
ſtant moli remea. et cũ puellis

tins in genicio femman lana;

pẽſa dinide · Rd que verba nar

ſes reſpõdit · talez ſe tela oꝛdi
turu qua dũ viueret nõ depo⸗

neret qð et fecit:nam et lõgo⸗

40 Capiĩtulum

Secundum

bardos de pãnonia vocauit 4

totam ytalia m bꝛeui obtinue
ut excepta romana et rauẽna
ſic cum ſpado impatoꝛiſ eraclij

rosςas et dona vel elemoſinas
militibus diſtribueret et ſarra
ceni impatoꝛi militates idẽ pe
terent. ſpado eis dixit vix ſuffi
cit impatoꝛ dare rogas miiti⸗
bus ſuis. Quãto magis canſib?ꝰ2
iſtis· Qui exacerbati cõuocatiſ
aliis ſarracems mn bꝛeui romaz

Srauibus malis vexauerut Ff
Quãdo antẽ ira ſᷣm pdictos
tres gradus ſit moꝛtale vel qñ
veniale peccatuzʒ. Nota pꝛimo
ſm tho· vbi pꝛius q; ira fit quĩ⸗

tupliciter peccatũ⸗ Quz em ira

ſit appetitus vindicte · Vĩdicta
fit miuſta quadꝛupliciter · Dꝛi

mo qn quis ex ira pumt vł vult

illum pumre qui non meruit
ndo quãade maioꝛẽ penãa it

li infert aut mferre axpetit q̊z

ille demeruit. Tercio ſi tãtam
quantã demeruĩit ſeò nõ ᷣm oꝛ
Dinem iuſticie ut qꝛ vult puni⸗
re alique per ſeipſum cuius ſu
perioꝛ nõ eſt aut ᷣm pᷣtermiſſi
onem alterius ad debitũ oꝛdi⸗
nem iuſticie requiſiti· Quarta ſi
juſtãa penam et gm oꝛdinẽ iuſti

cie mfert: nõ tamẽ bona mten⸗

cione:aut no ꝗapter bonũ et de
bitum fmẽ. ODebet em intencio
pumẽtis eſſe bonũ ipſius pum
ti:aut cõſeruacio iuſticie comu
ni s.· aut dei honoꝛ: ita ut pec⸗

ca ns coꝛrigat ſe vel ali per eiꝰ

exemplum et dei honoꝛ fiat-vn

de ſemper peccat qui ex odio

Quintum

vel racoze in malum alteniꝰ vĩ
Dictam aꝓpetit:aut ut pumõs-

Dicatur ſtrenuus aut bonus in

ſticiarius-aut ꝗꝓpter lucrũ- aut

ꝗpter ſaciari vmdicta. aut t
alium malu fimz⸗Quinto ira fit
Heccatũ ꝗapter modũ moebitũ
io eſt no bene modificatũetiã
ſi pfata caneant᷑ ſaltem quedã
utpote ſi quis mmis ardẽt᷑ ira⸗
ſcitur mterius:vel ſi mmis exte
riuns manifeſtat ſigna ire- Tra
igi ſm tho: quãdo ſm q̃ttuor
modos pꝛimos vel aliquo conꝝn
Hhomo mfert aut vult inferꝛe ta
lem vindiétam alteri⸗ eſt ð ſuo
8enere peccatũ moꝛtale· qꝛ cõ⸗
trari a iuſticie et caritati·Dõoõt
tamẽe cõtmgere ꝙ; talis illacio ĩ
iuſte vmdicte et etiam volicio
mfe rẽdi. et etia ira ad hoc ĩcli⸗
nanſeſſet ſolũ peccatũ veniale

ut cum quis a petit ſe vmdica

reĩ aliquo modico· qð quaſi m
hii eſt reputandũ. ita q illud
ita modicũ ſit ꝙ ſi actu mferre

tur. nõ eſſet moꝛtale vt ſi quis
parum trahat alienuũ puerũ p

ermes vł aliquod huiuſmodi fa
ciatvł etiã ma net veniale pec

catum ꝗpter mfectionẽ actus

vt cum motus ĩire ſubito oꝛituz
m anio 7 puenit indicin rado⸗
ms ut in antedictis declaratũ
eſt⸗eQnñ autem quis qumto mo
Do raſeit aꝛpetes vindict ã / ut
ſi quis mmis ardenter iraſcitur
mterius- vł mmis exterius ma
młeſtat ſigna ireſie ira jm ſen
Pabet ex ſuo genere racionem
Peccati moꝛtalis poteſt tamen

C pituum Secundinm⸗

ere qyſit peccati mozta
utaſ ex vehementia ire ali
quis excidat a dilectene dei et

Pꝓximi hec ſentenciali ter tho⸗

Dicit quidam alius doctoꝛ ſi

Parte modi ira ſcẽdi puta qᷓʒuĩis
iſta vimdicta iuſte et debite ap
Paveat quãdo tamẽ multũ in⸗
N mat? eſt motus ire et mmmſ
vehemẽs interius et exterius
tuc credo ſi ꝓcedat ex habitu
vicioſo ſcilicʒ ex ſupbia uel imai
Dia vel ex ira etiam mhabitua
ta voſũ tate vbi habitus eſtet
Pꝛ incipia ex quibus talis mo⸗
Dus ꝓcedit ſunt moztalia Cre
do etiam q illa moꝛd macõ ire
ſit peccatũ moꝛt ale.· Batio eſt
quia refertur mn eundem mem
vicij vnde pꝛocedit. vel ſi non
pꝛocedat ex habitu vicoſo.ſed
ex hoc graue ſcandalum conci
tatur⸗Outa quia ille cõtra quẽ
iraſcitur modo moꝛdmato.vel
alijaudiẽtes vł vidẽtes ad pec
cata moꝛtalia impellũtur· per
Hhoc q; motuſ huiuſmodi iro tã
moꝛdmatus eſt qui alias ad di
cta peccata nõ mouerẽtur pec

modo committi- Si tamo t alis
motus moꝛdmatus nõ Pcede⸗
ret ex habitu vicõſo nec graue
ſcad alum generaret ſed ex na-
turali complexione iraſcentis
Pueniret qui foꝛte multum eſ⸗
ſet colericus et debilis vel infir
mus:et alias mmis colera infe
ctus. poſſet eſſe peccatuʒ vema

le mſi tũc debilitas nei motus

—
iole
er

hiat
mutt⸗
ghe
het
gtn
ſbnan
ſoad
n ſe
hobie
wpe⸗
is
qno⸗
pte
Rin
arhe
Pte
dan

as
eſt
tibn
qu⸗
nab
ſunu
lme
in

non
dſed
cei
nan.
whel
Oe
tureg⸗
diini
54d0
lrpec
dicto
eids
pece
egen⸗
Da
ſeents
lunc
Nif
ie
ni
,r6G

colere moꝛdmatam accenſionẽ
ire cauſanſ ex culpa moꝛtali ꝓ
ueriret· puta ex nimia ebꝛieta⸗
te vei gula vel aliquo huiuſmo
di vel ppſe motus moꝛd matus
ire mtantũ iraſcentem mflama

ret q; a caritate dei vel pꝛoxi⸗

mi caderet

Capitulum Terdum

Vbitatur bic pzꝛimò
quomodo iĩra ſit capi
Itale vicium· Reſpodz
tho. ñ· ni· vbi pꝛi2 Tra
Sicitur vicium capitale· eo qʒ
multa vicia ex eo oꝛlatur· tum
ex parte obiecti quod multum

habet de racione a petitus m⸗-⸗

quãatum ſcʒ vmdict a a ppetitur
ſub racione iuſti et honeſti: qðᷣ
ſua dignit ate allicit · Obiectuʒ;
em ſeun cauſa pꝛima omĩs irem

nobis awetitus vmdicte ſub

awparẽcia vel exiſtẽtia ut ſi ali⸗
quis nobis intulit miuſtuz ali⸗

quod mmimia vel ꝓpmnpedit nos

apter que merito ſit vmndicta ſi
bi infligẽdatuʒ etiam qma ira

ex ſuo impetu mentẽ habet pᷣci

pitare ad ĩioꝛpmmata queq; agẽ
da Tdeo gloſuꝑ illo/ ꝓuerbio⸗

xxix:· Vir racundus ꝓuocat ri⸗
X

**
as: Tanua ĩquit vicion omniũ
eſt iratũdia qua clauſa virtu⸗
tibus merinſecus dabĩit᷑ quies
qua apt a ad omne fac mus ar⸗
mabitur enimꝰ· Tra em dicitur
lanua vicion per accideſqdem
remouẽdo videlicz ꝓhibens id
eſt impediedo iubdiciũ raconis

*Capitulum

Tercium

per quodò homo trahitur a ma⸗
lis- Directe autem et perlſe eſt
cauſa alion ſpecialium vicioꝛuʒ
que dicũtur filie eius · Et ſcᷣm
Sregoꝛiũ lib ꝛ0 xxxj moꝛaliũn

B Sunt ſex duo in coꝛde tria

——

in oꝛe et vnum in facto. Dꝛima
filia eſt mdigna cio:qua homo
illum cõtra queʒ iraſcitur repu
tat indignum vt ſibi quid tale
fecerit · quod videtur eſſe que⸗
dam vilipenſio: ymo quidaʒz cõ⸗
temptus ꝓximi⸗ Secuda eſt ti⸗
moꝛ mentis ut cum iraſcens te
plet amimũ ſuum diuerſis cogi
tacionibus amaris quibꝰ apnd

ſe aliquando cogitat diuerſas

vias ſe vmdicandi et habz mul
ti plex apoſit um alte ri nocendi
et huiuſmodi ſunt magna peeè᷑
cata:qnia nõ ſolum m actu exte
rioꝛi peccatum eſtſed magis ĩ
voluntate etiam ſi nõ impletu?
ad extra per opus: Tercio eſt
clamoꝛ qui eſt m oꝛdmata ⁊t co
fuſa locutõ quo aliquis quo ad
modum loquẽdi exterius de-⸗
monſtrat iram ſuam-Quarta
eſt bla ſphemia cnius ſunt tres
ſpecies ut dictum fuit mij: P⸗
cepto.Qninta eſt contumelia
cum quis ex ira ꝓꝛumpit in ver
ba oapꝛobꝛioſa et miurioſa que
ſunt cõtra ꝓrimum- Et hoc fit
frequenter ex ira quia cum ira
ſit apetitus vmdicte- et nuila
vindicta ſit irato ſta pꝛompta
ſicut eõhtumetia:ideo m eaz ſta
tim ꝓꝛumpit.Eſt em ↄtumetlia
pꝛopꝛe cum Auis mamfeſte er
contra honoꝛem alterius dieit᷑

4 ZMM

Dꝛeceptum.

ſibi defectum ſuum ſoli aut co
ram alijsEt eſt maioꝛ cõtume

ha cum quis coꝛam multis di⸗

cit alicui defectum ſuum eo ch

per hoc magis Damniſicat ĩ ho
noꝛe aut reuerẽ tia ſibi ab alijs
impendẽda poteſt tamen etiaz

Dici contumelia-cum ſibi ſoli di

cit inquãtum ſcilicet ille qui lo⸗
quitur contra audientiſreuere
ti am agit quem videtuz vilip-
dere ex hoc q; manifeſte verba
contra eum pꝛofert· Et ſumun

tur quadoq; pꝛo eodem conui⸗
cium⸗ cõtumeliaa im pꝛoperiũ

Exemplum cum quis dicit tu

es fi lius meretricis-fur miſer.

vel ſimile vel cum aliquis alteri

impꝛoperatqy m paupertate

eius ſibi plura dederit m ilto

eccleſiaſtici xxexigua dabit et

multa impꝛoperabat: * C –

Vbi ſᷣm thon·ir q;lxxij⸗ notã

duũ q quãdo mtencio ꝓferẽtis

contra aliquem conuiciũ aut cõ

tumeliam ad hoc fertur vt pez

verba que pꝛofert alterius ho

noꝛem mmuattunc eſt pecca-

tum moꝛtale-non mmus q́; fu?
tum aut rapma-non em mmus
homo amat ſuuz honoꝛem quaʒ
rem poſſeſſam· Nnde chꝛiſtus
llud vol nit mathei v⸗qui dixe
vit fratri ſuo fatue reus erit ie⸗
berneignis⸗ Bi quis vero al⸗
teni verbum leuiſ cõuicij aut cõ

honozꝛandbieſen ex animi leuita

te.aut ex leui ira ſine fi rmo p⸗

Poſito aliquem dehonoꝛandi-
ſad foꝛte vnit ipſum leuiter et

modicum contriſtare tunc po⸗
teſt eſſe venmiale: Si quiſ vero al

teri dixerit verbuʒ conuicij nõ
animo dehonoꝛadi- ſed apter
coꝛrectionem tunc poteſt eſſe

ſine peccato ſi aliaſ ſit bene cir
cumftancionatu. Sicut em lici

tum eſt aliquem ſibi ſubiectum

verberare-aut m rebus damni-

ficare cauſa diſcipline ſic æ ver
bum ci conuicioſum cauſa diſci
pPlme dicere: ſic chꝛiſtus luce
xxiiij vocat duos de diſcipuus

tardos et ſtultos. Et apoſtolꝰ

gallatas nij: diſcipnlos ſuos vo

cat mſenſatos et ſtultoſ.Dicit
tamen beatus anguſtmꝰ mſer

mone dommi m monte qꝙ; raro
et ex magna neceſſitate ſut ho⸗
modi obiurgacõnes e xhibẽde
m quibus non ut nobis ſed do

m io ſeruiat᷑ iſtigemus. Rd⸗

Dit tho.q; in vſu talium verbo⸗

rum masgna diſcrecio ſeruada

eſt neceſſariovt videlicet quiſ
talibus verbis caute ⁊æ modera
te vtatur in coꝛrectione ⁊ alias
quia poſſet eſſe tam graue ↄui
cium q; ꝓ mcautelam ꝓlatum

auferret honoꝛem eius contra

quez ꝓfertur et tunc poſſet ho
mo peccare moꝛtaliter etiaz ſi

non mtenderet dehonoꝛacioez

Sicut etiam ſi quis alium ex in
do incaute ꝓiciens grauiter le
Dat nõ caret culpa⸗Sexta filia

eſt rixa per quam mtellisun⸗

tur omia nocumæeta que ex na
ꝓ ximiſ ĩ ferũtur exterioꝛi facto
ſiue in coꝛpe ſiue in rebus qð
multipliciter fit ut ↄſtat patꝭ

Tercium. .

. 17

iin ¶Qumtum ꝛeceptum. Capitulum Tercium⸗

* .êòẽM - ——
R

tmnr igitur quãtis malis iratus pa⸗

ſvent

nei nõ ſufficit dicere actus et ver⸗ SDe ſecũda ſpecie ſut ama
e⸗ ba exterius ꝓlata et percepta. ri quon ira multo tempe durat
okeſtaſe ſed opoꝛtet etia mterioꝛa gra⸗ et manet. In quibus triſticia
lavaj, nuia cõfiteri et plagere./ D. Difficnlter abſoꝛbet̃ mii diu⸗
xi DDubitar ſecũdo quot ſint ſpẽs turmtate tempis que nõ ꝓrũ⸗
tun ire · Rñ ſm tho.ĩr i. vbi pꝛius pit ad exterioꝛa ſigna ira cudie
umn⸗ Et humbert· tum in expoſicio Fales tardius iraſcuturet ad
er ne resule beati n e n et ppi venia petendã tardius melmã
Rdä injet hi· q; tres: Nã ea que do tur:ſimłes ferro qð tarde igno
We mmus mathv:ponit. ſunt gra ſcit et difficulter mfrigid at᷑ qd
dſipis dus e ut dictum eſt ĩ alio ca peius eſt·tales tripliciter pec⸗
apeſ pitulo: &ſt pꝛima ſpẽs:ira acu⸗ cant· Qz imo quo ad ꝓximum-
ſtes g ta· ſocũda amara⸗ tercia dirffici 2 poſt. offõſam caritatẽ frater
Dct lis. Damaſ:li:i. vocat eqs fel⸗ nam quã turbauerũt differũt
Gmſer leam maneã et furiorẽ · Scdm repare · Secũdo in ſe q ſatiſfa⸗
tar pꝛima quidãꝗ acuti ſunt qð ꝑti⸗ ctionem ſaluti ſue neceſſariazʒ
ſüte⸗ net a8 onsme ut qui nims ci⸗ ꝓtrahunt facere⸗ Nerciũ ĩ den
bibe to iraſcũtur ex cauſa qualibʒ le⸗ qꝛ iram dei cõtra ſe exoꝛtã occa
(Or mi. Yales ſi cito iraſcũtur et ci⸗ ſione offenſe cõmiſſe in ſeruum
no to vemia petũt ſunt ſicut aqua ſun cõtemnunt placaretales
te gue (lto caleſ. elt et ſtatim frige Cplici laboꝛ at vicio: Quo ad pri
m ſcitquod eſt mmus malũ:hi ñ mũ accidie:qꝛ tardi ad bonum
n ſunt melioꝛes apter ire frequẽ Quo ad ſecundũñ ire que nõdũ
hckgn ciam: cum omig homo debeat ĩ eis ſedata eſt· Ex quo ad ter
e eſſe tardus ad iram:iac i.ſedð cium ſuꝑbie · qꝛ ex ſuꝑpbia ꝓce⸗
411 Pter cetlerẽ ſatiſ factione⸗:cto dit q; ledens ſatiſfacere dedi⸗
en ei culpam ſuam recognoſcunt· gnatur ho triplici funiculo coi
Cun ALtem ſicut ſignũ eſt bone com⸗ lo eius aꝓpeſo im baratrũ mer⸗
ntn. plexionis ſe cito purgari a ſu⸗ gitur amarus. Quo cõtra pſal⸗
ſap perueniete mfirmitate ita eſt Diſrupamꝰ vmcula eonꝝet ꝓrł
ginf fignũ bone cõſciẽtie. ſe ſtatim ciamus a nobis iugum ipſoꝛũ⸗
oung veme peticõe mũdare · Tts deli De tercia ſpecie ſunt difficiles
mmnnn cta ſunt tato grauioꝛaquanto qui ita obſtinati ſunt ꝙ no di⸗
terle Oiucius tenẽt animã ergo a cõ⸗ mit tũt ᷣſideriũ vĩdicte mſi pu
anfl trariotãato leuioꝛa quãto ciciuſ niãt·tales nũqᷓʒ volũt petè ve⸗
AMs ea dimittũt · Eſt ergo pᷣma ſpe mã ſiłes lapidi albeſtoꝛ: ð quo
NNRaH cies leuius peccatn. tum qꝛ ea dieit aug · m de ci· dei ꝙ ſemel
to moti culpã fſuã ciciꝰ cognoſeũt acceſus nũqᷓʒ extĩguihoſtres
. 15 tumqꝛ cito ſe purgãt ab illa in gradꝰ aug ponit ĩ regła dices
va —/

ceat.patet etiã q; in ↄfitendo

juria:tum etiã qꝛ miuriã in al-

ten comiſſam no ꝓlongant.

uelioꝛ autẽ eſt qui quãuĩs ira

DPaꝛeceptu

ſepe temptet᷑⸗ tñ venia feſtĩat
vt ei dimittat cui ſe agnoſcit fe
ciſſe miuriã quã qui tardiꝰ ira⸗
ſcitur et ad veniãa petẽdaʒ tar
dius inclinat⸗ Qui aute nunq;
vult petere veniã ſine cauſa eſt
in monaſterio etiã ſi mde no ꝙæ

iciatur E Qnñ auũt ille tres

ſpẽs ſunt pctã mo ꝛtalia-Gñ⸗qᷣ
dam doctoꝛ in eo caſu vbi acuti
qui mmis ſũt mali peccãat moꝛ⸗

taliter nõ eſt dubiũ amaꝛos et
Difficiles peccare moꝛtaliter· ⁊

tãto grauioꝛi reatu:quãto peio
res ſunt in moꝛibus ſiue motuſ
ire ipſon ſit ex miuſta vĩdicta
deſiderata uei illata- uel ex ioꝛ
dinato modo iraſcẽdiet h pa
tet ꝓ augꝰ m regula qꝛ ira acu
ton m grauibus creſcit in odiũ

et mtantũ reatuſ eius aggraua

tur q; facit trabẽ de feſtuca/⁊
facit anim ã homicidã· Qui em
cdit fratrę ſuũ homicida eſt⸗

i. j0 Be ii · In difficilibus ergo q

rum ira nõ ceſſat donec ĩiuſte
pꝓuniãt patet q; ira ſem ꝑ ẽ pec⸗

catũ moꝛtale· mſi vindicta illa⸗

ta eſſz mimma minria ſic ſic qs
modicũ ð̊ mue uel guttã aque
ſup aliquẽ ꝓiceret vel puerum

aliquẽ mdebite ꝓ capillos tra

heretin amaris aũt qꝛ ira con
uertit᷑ in odiũ ſᷣm reatũ ſuũ tra
hit in ſpeciẽ peccati moꝛtalis.

In acutis tñ a wetitus vmdi⸗

cte indebite poſſet mdelibera⸗
tus eſſe et puenire iudicin raci
onis qð in alijs nunqua uei ra

riſſime cõtingere poſſet G.

Capitulum Tereium

Dubitat᷑ terdo⸗ qñ ira ſit licita

et merito? ia Rndeo ſᷣm tho-

——

duplex eſt ma:vna vocat᷑ ira ꝓ

viciñ· de qua paus dictn eſt-

alia ꝓ zelum cum quis ex amo⸗

re dei ꝓximi:aut uuſticie iraſcit᷑

peccato apꝛio aut ꝓximi: et ap
petit vindictã iuſta ſeʒ in eum
qui peccauit: et tãtam quãtaʒ
Demerunit et m oꝛdmẽ iuſticie

ad honoꝛẽ dei: modo debito
et tali ira nõ ſolum licitũ ẽ·ymo
expediẽes et debitũ aliquando

tentẽ · Qui ſine cauſa iraſcit᷑ re⸗
us erit· Qui vero cum cauſa nõ

erit reus : Nam ſi ira nõ fuerit.

nec doctrĩa ꝓficit:nec iudicia
ſtant. nec crimia compeſcunt᷑
Itaq; qui cum cauſa nõ iraſcit᷑
peccat Daciẽtia em irracionabi
us vicia ſemĩat et negligentiaʒ
nutritet nõ ſolum malos ſed ⁊
honos muitat ad malũ ttẽ gre
Sgo· v· moꝛ · ſi nulla ira ex virtu⸗
te ſurgeret diuine anĩo aduer⸗
ſioms ĩpetũ ꝓ gladiũ phinees
nõ placaſſet· hãc iram qꝛ hely
nõ habuit in ſe et in ſuis graui
ter pumtus fuit de hoc tradit
pſal.Traſcim mi et nolite pecca

vbi pꝛius ᷣm beatũ gre in mo⸗

reqð quidam male ſolũ intelli
gũt ſi bupſis ir aſci licitũ foꝛe ſ-
ſi ꝓxi mos ut nos amare pꝛeeci⸗

pimur reſtat vt ſic pꝛoximoꝛuʒ

errati bus ſic noſtris vici js ira⸗
ſca mur.hec ſentẽcialit᷑ gre idẽ
die ari ſt· nj· et nj: ethiſic exo⸗
xi: en loqueret᷑ moyſes phara⸗
em et ille nolnit audire; Sxi⸗

2

i
9
—

nt
nb.
Ntees
Fires
Kulae
Frc⸗
ſeohs
War
wer
nat
lit⸗
bita⸗
it
linen
nort
Mlive
e⸗
ſeca
ſegul
K.
ſatin
ſter
zliq
mus
rad
habe
lbber
ari.
que
quc
ſipit
ono
lcte
aͤßm
net,

iralſcis
wetap
Weum
Nanata
⸗
wdodeti
letüi
aliand⸗,
pmnutej

te

o
lenit⸗
ditia
ſeunt
n
niq,
ſed
wge
tr
ſocdu⸗
phnes
nG
iga
4 ndit
ſte petan
imdi
iluß
ll⸗
noru
Pa⸗
de
*
ma⸗
Gri⸗

Dꝛeceptum.
uit a Dharaone iratus mmis.
Sic etiam exoxvijicũ ꝓhiberz
aẽoyſes ne vſq; mane ſeruaret
mãna ſſfrahelite⸗ Ilis im mane
ſeruanti bꝰ. et mane ſcaturieteę

vermibus iratus eſt moy ſes cõ

tra eos· Sic vidẽs vitulũ ⁊ cho
ros ratus ꝓiecit de mambus

tabulas decalogi: gxodi xxxij

Simile de eodem Moyſe legit
leui:x· &t numeri xvi:Sic xpus

marci.ij · Cũ circũſpexiſſet do⸗

mina.cum ira ſudeos qui obſer
uabat eñ cõtriſtatus eſt ſup ce
citat e coꝛdis eoon:· /Du
bitatur quarto qñ licitũ ſit᷑ vti
ira · Rn ſ m grev-moꝛza:q; du
plex eſt ira vna racionẽ Puem⸗
ens ut patuit m ſecũdo pꝛmei⸗
pali vſq; ad quartũ gradũ m⸗
eluſtiue⸗ Xlia eſt racionẽ ſu ꝓple
rectã ſubſequẽs: Gũt ergo tres
regule.Qma homo nõo debet

vti ira racionẽ puemẽtes ſed q̊z

ſtatim Pcipit eam debet ei re⸗
ſiſtere totaliter exdludẽdo nee⸗

aliquã penã iĩferat quouſqʒ am
mus totalit᷑ qmeſcat⸗Ratio eſt

q ira racione Pnemensgs trabit
ra cionẽ a ſua rectitudĩe. vnde
Ha bet racionẽ mali-Tra em dᷣe
liberacione rõis puemẽs cecat
racionẽ ut ſudicet muria itlat q
que nõ eſt miuria.vel maioꝛem

quã ſit· et ſic in alia vicia-ira pᷣ⸗

cipit at:Secũda regula ira raci
onẽ ſequete eſt aliquado vten
duʒ · Exõpli gratia qn homo p⸗
fecte cognoſcit peccatũ alteri⸗
us ſᷣm omẽs circũſtancias ⁊ q⸗

ete et mmtegre deliberauit ð ſa

Capituluni

enciume⸗

—

ſalubꝛĩ pena et vmdcta p illo⸗
peto mfligẽda: attame adhuc

ſe pcipit homo tumẽtẽ aut ne⸗
gligentẽ in exequẽdo dictataʒ
pena tũc aſſumere poteſt ram

tat am quantã poteſt regere ra

cone · ideo ut exequat᷑ mel ius
