ume laudis ↄtinuatõeʒ querat
et ſimul faciens citius velit eũ
liberari vt ſtatim deo furatur
et ne diu crucietur · ꝛc⸗·

¶WkBequitur pꝛeceptum Octa⸗
unum de falſo teſtimomo-
¶Capitulum pꝛimum

Vnc octauũ pꝛecep

5 Pprimũ tun falſum

faiſi teſtimom ↄtra ꝓximũ da
ti mtellisit᷑ ꝓhiberi ome in ge⸗
nerali mendaciũ ſalt ẽ ꝓmcoſuũ

qð ec mnuit textꝰ:Leuixix:d·
nõ menciemĩ ne decipiat vnuſ

quiſqz Pximu ſuu de q̊ ec intel
ligit᷑ illud Dap̃: j· os cð mentit
cccidit aĩaʒ et põ · ꝓdes om̃s qᷣ

loquuntur mendacin- ymo m

SEo:ſcda· ſe· q⸗ cxxij· B ꝓhibent
onmma peccata ad locutionẽ ꝓ

teſtimemuũ⸗ hic m Rusnoie

tũ ſic pomt᷑ Exo:xx·
et Deu:v-n loquaris

tinentia quib? ſaltẽ infert᷑ no⸗-

—

— —

tũc dicit ↄtra mentẽ et tñ non

Ipieceptum (Capitulum rimum

cumentũ ꝓximovt; mẽdacia ꝓp
mcõſa.detractões blaſfemie et
Pmoi. Oe mẽdacõ ? tria pᷣnci⸗
paliter ſũt vidẽ da · Pmo qͥd ſit
et q̊tn plex men daciũ ſit et an
ome mendaciũ ſit pcti· ſco ĩ

ſpẽali quot mõis qs peccat meę

ciẽdo · tercõ qñ ſit moͤtale vl ve⸗
male pctm, B Quantũ ad pzi
mũ notandũ q; ad mendacium

ſm Tho:⁊ doc ↄmĩnt᷑m ni- di ·
xxxviij: duo reòrunt᷑· mo fal⸗
ſa ſigmfitatõ:ij· mtentõ falledi

et accipi᷑ intentõ fallendi ꝓĩ⸗
tentõe aliũ decipiendi aut ſibi
aſſerẽdi falſuz qd ðꝛ apter mẽ
daciũ iocoſuů vbi nõ eſt ſempꝑ ĩ⸗

tentio decipiendi aliũ a kalſaʒ
ſibi opmionẽ gnandi ꝓut qbuſ
dã videt᷑ ẽx quo patet q; dria
eſt inter metiri et inter dicere

mẽdaciũ. ad hoc em ꝙ aliquis
dicat mẽdaciũ duo pdicta re⸗

quirun᷑ſed ad hoc q s men⸗

ciatur ſufficit ſcm ſcʒ qh inten⸗
dat decipe· qꝛ mẽtiri eſt Ztra
mentez ire· ſtat em q; qͥs aliq8
ven quod credit eſſe falſũ di⸗
cat c imntentõe ali decipiendi

Dicit mendaciũ cũ ſua aſſertio
nõ ſit falſa · &xempli gr̃a poſi⸗
to q; pꝛin ceps non ſit wiene:
et qͥs credens eũ ibi eſſe dicat

volendo alm decipe· pꝛinceps
nõ eſt iviẽne · tal mentit᷑ qꝛ lo⸗
quitur ↄtra mente et tn veruz

dicit · ſile eſt ſi quis dicit re
vondibil quã credit malum q
ſit bo na cũ in reiueritate ſit bo

nae Becũdo patet ex pꝛedietis

NR

———

— —

.

. Taae ar Frr aſre
RC 5 cge Rer ed e Wor
Neveaſa s K aαaa. Son e& arec le AUrf ſto P Seſamuale. eteriaer Da-Q
2òèOG
*Oetauum Y Dꝛeceptum 7] Capitulum?
omms qui dicit mendacium Otra in
mentit᷑· ſ nõ ecõuerſo· pʒ tereo ritas et mendadũ ↄtrarta: vñ ſe
dicẽs falſũ qð credit eſſe ve into amanz illa tato iſtã Oiſ & 4
rũ nec. mentitur: nec loquitur ſe debema. vn pla. m thimeo ☛☚ J
mendaciũ vt dicit Rug: cũ no Voceſim oſite ſut vt pſto fiat
Habeat duplex coꝛ nec decipe volutatis moicia-ſed mencie
mt ẽdat · exempiũ Rug. ſi alicui

? 8
“
„

cW ſ ρ
El40

Otraria ſunt.Ita inter ſe ſut vev: Nie

B
ARα

ↄtrariũ facit/et ꝓhᷣs· jnij · Eth. N

Siadiꝰ ↄmẽdet᷑ et dicat ſe redð
Ditun cũu ille qᷓ ↄmendat popo⸗
ſcerit · ſi foꝛte gladium repetat
furens mamfeſtũ eſt tũc nõ eſ
ſe reddendũ donec rſtituat᷑ ſa

mtas· nõ em̃ m iſta ꝓmiſſone

duplex coꝛ habebat᷑ im Pmittẽ
te C Secundo notandum

mendaciũ fit ñ ſolũ ꝓ verba

ſʒ pꝑ facta ſcripta: nutꝰ 7 ſigna
vt patz de ypocritis et de reli
Sioſonꝝ falñis ſigms· Nnde mẽ⸗
Daciũ min genere ſie diffimt᷑.Eſꝭ
falſa ſigmficatõ cũ intontõe Faj
lendi.ſiue go hõ ſigmſicet fai⸗
ſuʒ .voce:ſcripto.manu imgua
ſigno vł teſte:et ſi hoc facit cũ
intentõe fallendi .aut falſũ aſ⸗
ſerendi ſpeſt mendaciũ.voca
le aũt mendaciũ ſic diffimt᷑:eſł
falſa vocis ſigmficatõ cũ mtẽ⸗
cõne faliẽdi. D Tercõ no
tandũ q; nullũ mendacin pt fi
eri ſine peccato· patʒ Eccł. vij.
oli velle mẽtiri omne menda
ciũ· aſſiduĩtas em̃ illi? nõ & bo
naad idẽ eſt Rus2. li. contra
mendaciũ dicens. mendacioꝛũ
multa ſut genera. ea vmuer⸗
ſaliter odiſſe debem?. nuliũ cẽ

eſt mẽdaciũ qð nõ ſit dtrarin

veritati · Nã ſicut lux ⁊ tenebꝛe

pietas impietas.petmet re⸗

e factũ: vita et moꝛs mter ſe

quis ſi

Dicit ꝙ, mendaciñ ym ſe maluz
eſt et fugiend ũVen aũt bonũ
eſt laudabile· St rõ eſt qua⸗
re omne medaciũ eſt petm qꝛ
cad it ſup indebitã materiam.
maxime vocale ⁊ meludit a ctu
et cir cũſtatias ipᷣm actũ neceſ
ſario defoꝛman tes · ſicut eſt de

furto et adulterioæ cetenſph29
moeodi ↄuolutis cum malicia vt
dic phᷣs· ij. eth· voces nãqʒ i⸗
ſtitute ſuũt ad ſigmficandũ aſiſ
mentis ↄceptũ vnde moebitũ
eſt et ↄtra vocis mſtitutõnem
iis ſigmficet qd non bʒ in
mente. Becudo omne menda⸗
ciñ ex ſua rõe dicit intentõnem
mala ſcʒ meentõeʒ decipiendi.
et hmõi impoſſibile eſt eſſe bo⸗
nũ⸗ 8 Quo ad ſcom pnci⸗
pale notandũ. q; ßm Aus li. 8
mendacõ vnj. ſut Zenera men
dacõn Bcotꝰ tñ ſubdiuidit qn
tũ in duo· Orimũ vocat menda
cium in doctrina religioms ſcz

cñ qͥs cũ intentõe fallendi ſigm

ficat aliqdð falſu ↄtraria hijs ꝗᷓ
fidei ſunt ant ſacre ſeripture.⸗
etia coõtrarium his que ptinzt
ad bonos ⁊ xpᷣianos moꝛes Be
Kundũ genꝰ mẽdacij eſt fit
ſolñ ad nocendũ alteri miuſte
ſiue m coꝛpe ſiue mm rebꝰ. ſine
fama ſiue etiã m aĩa. vocatur

eſc quse r tacg ſpartes

S. kertattvs ſin Ai 9rnaſi & r ſulſ& Drat ſpenæg &ασ πn

Octauum AIDꝛeceptum

mendaciũ qð nulli pdeſt vali

Fgtis boms ab necumentũ vm
9 us 4pter vtilitatẽ alterius - Et

vocat᷑ mendacin q ꝓdeſt vm

“ Ve s nocat AM.α. „yn⸗

4 mendacia ↄpPhendunk ſub me⸗
daro vmciolo? Quartum vocaf

menciendi vt cũ qs mentẽt᷑ ſo⸗
lũ qin placz ſibr et delectat᷑ at
q;ʒ Saudz in menciẽdo⸗ Qumtũ
vocat᷑ iocoſũ et eſt duplex ſᷣm
ScoODrimũn qò fit ſoluʒ; cau ſa
SDelectandi alios ſicut narrare
fkfabulas de quibꝰ etia audieteſ
ſciũt nõ eſt ven nec dectpiũ
tur audiẽtes vt plurimu cũ eti
am ſermo ꝓferetis nõ ſit talis
) natus ſit credi ab audienti⸗
vus aliud qð fit cauſa ĩoci ſᷣm
9 KRusvbi ſupꝛaavt cn qs iocan⸗

2
3 „ 4
D .
.

= 8o mtendit aliu decipe ita qy
audientes vere decipiant᷑non
tñ in aliquo in quo ſibi magnũ
nocumentũ mferat:in quo iocãa
tur illi qui ſciunt eũ deci pi et fi
= naliter pᷣt etiã i pᷣe de hoc ĩioca

ſe ð mdacõ ĩoſeph q̃ vèacit᷑ vo
luit cipe fr̃es ſuos in verbis
iſtis. exploꝛ atoꝛes eſtis et cete
is ſiłibꝰ poſitis: Gn. xlij⸗/ Sex
tu e q; null i oben i al
teri a ſeet tñ alicui ꝓdeſt et R
in tpalibus rebus- Exemplifi⸗

pecumam miuſte auferendaz
cunq; int err o gante-Sey

eαραια α Hα. Nα α. Eſe co

–
2
S
l

cui nocet· Tercin eſt q; fit mp

p ſuirHvddgt nocet alteri- Et bec triplicia

mendacin q& fit ex ſola libidĩe

ri quẽ admodũ dicit · Fug fuiſ

cat Ans velut ſi quiſpia alicui 2-
friat vbi ſitſe neſcire menciat᷑

rll meat alea P eſt q8 nulli obeſt ſed alicui ꝓ

Criculum (ꝛimum

deſt in coꝛpe qꝛ ꝓ ipᷣm impedi
tur alicuius moꝛs aut alia leſio
coꝛ palis:· Exemplũ aus velut
nolens hoĩem ad moꝛtẽ queſi⸗
tiũ ꝓdere menciatur Octauum
gð nuli obeſt et alſem ꝓpdeſt
ad defenſionẽ et cuſtodiã ca⸗
Oſtitatis:pꝛima tria dicunt᷑ xym

vbł ſunt nociua ex ſe cui mecioꝛ
vel de auo mencio? alia tria jo⸗
coſa qᷓ nulli ꝓſunt notabiliter
nec obſunt ſed tria vltima offi
cioſa qꝛ vtilĩitatis gracia fiunt
et ꝓſunt alicui et nulli obſunt

E Quantũu ad tercium Pnci⸗

Pale notandũ pᷣmo dictũ Rug.
S li. de mendaco vbi ſic dicit-In
WꝘ pis:vnjgeneribꝰ tantom imus

qiiſq; peccat cum mentit᷑ q̃nto
menciendo accedit ad octauũ

jet tanto amplius quanto men

ciendo accedit ad pzimũ h ute
et tho:i:ir q:cx· Dicit · ſi qs diiiĩ
gẽet᷑ 'm oꝛdmẽ pdicte anume⸗
ratõis ꝓ octenariũ ſciet oꝛdmẽ
grauitatis culpe q eſt in iſtis
mendacijs la bonum vtile p⸗
fertur delectab ilna vita coꝛpa
ls pfertur pecunie- poneſtas
etia ipi coꝛpali vitevndeſcdo
notandũu m eunde ome me

2 Ür RG
2 daciũ de quocuch genere men

dacion ſit qʒd ðꝛ m dei miuria
et mponoꝛatõeʒz aut ↄtemptũ
eſt moꝛtale ĩtaq; apter hoc di
cit ur/no ſolũ vt quis decipiat᷑

ed vltra Poc &ꝛ ea mtentde et

aDiſtũ fine vt deus ꝓ hoc m⸗

4

tra dei caritatem Primi vero

coſa mendacia que vicʒ nocent

honoꝛet᷑ qꝛ lud eſt drecte coõ

—— — —,, —qs,e

R
an.
lnen
nt

cit

M

2Octauuam Seeceptum

gSenꝰ· viij⸗mendacioꝛum minter

cetera ẽ graniſſi mũ:vnde ome
mendaciũ de pꝛimo genere eſt
moꝛta le peccatũ·qꝛ quodũſibet
tale ↄtrariat᷑ caritati dei:nam
volunt arie falſũ ſigmficare cuʒ
mtentõe falledi aliquẽ circa reſ

diumas aut circa materiã fidei

eſt ↄtra caritatẽ dei eo q; ꝑ ta
le mendaciũ menciẽs occultat
Diumã veritate aut corrumpit
„ G Vñn⸗Rus. vbi Pus ⸗pmũ ge

nus eſt capitale mendaciũ.ſe⸗

cundũ genꝰ vicʒ qð niłi ꝓdeſt
et alicui obeſt· grauiꝰ ẽ qʒ ter⸗
ciuq tercin mimuit de grauita
te ex hoc ꝙq; damno vmꝰ mte⸗
Ditur vtilitas alteriꝰ? jtamẽ mę
dacia ſci et tercij generum m
quibꝰ viczʒ quis mtendit alteri
nocere m rebus:coꝛꝑe vł fama
ſunt etiam moꝛtalia ꝗꝓpter iſtuũ
maium fine intentum ſunt em

ↄtra caritatem ꝓximi. qꝛ ſic no

cere alteri m aliquo illon e co⸗

tra pcepta dei:et moꝛtale pec

catum vt patuit in- vij· Pcep⸗

to·. Cta etia vel le ſibi nocere vł

mentiri apter ſibinocere ẽ mò⸗
tale- Toem intelligit᷑ demeda⸗
cio quo quis mt ẽdit alteri no⸗
cere in aia vt ꝓ mendacium m
ducere eũ peſſit ad aliqð moꝛ⸗
tale peccatum aut ad erroꝛem
m fide:aut vuit eũ ꝓ hoc impe
Dire macquiſitõe ancꝰ? ſcientie
vtilis et bone· aut impedire eũ
vult m emendatõe mon aut re
trahit eũ ab mmtroitu religiomſ
bone · aut a ↄuerſione ꝑ pemtẽ
tiamet ſic de alijs ſemꝑ ẽ moꝛ

tale qꝛ multo magiſſit dammnn
m his ſpualibus qm im dammfi
catõe reꝝn aut bonon coꝛpis.qꝛ
aia eſt melioꝛ coꝛpe et rebus.

vñn. Sco.inenij⸗ di mendaciũ p⸗ grt ſa
mcioſuũ ſᷣm q; plus vel minꝰ? no⸗

cet q penſat᷑ ex bono cꝰ ẽ ab⸗
latiuũ ſᷣm hoc peſat᷑ magis aut
minus graue mendaciũ vltra
omne tale mendaciu ex delibe⸗
ratõe dictũ eſt moꝛtale pecca⸗
tũ:cuicũqʒ em ꝓbibet᷑ ſimplici
ter illo pcepto-non dices tra
ꝓximũ tuñ falſũ teſtimomum
pciſe eſt teſtimomũ qð dat᷑ ĩ iu
Dicio· ſed qñ q̃s ex certa delibe

ratoe aſſerit q ignoꝛat: vel c2 7
nouſt o woſitũ Dicit falſu teſti
momũ ↄtra ꝓximũ⸗vtn aut m⸗ α

deiliberatõ excuſet diceca⸗ ſe
quẽti de piurio⸗hec ille.- QCon.
vuh.m ſu⸗ vicion dicẽs q; treg
pꝛime ſpẽs ſũt peccata moꝛtas
lia ſi ex deliberatõe dicantur.
VF- Scdðo ergo et tercõ gene-
re menciẽs nõ ſolũ peccat dtra
Hoc pꝛe:vnʒ: ſʒ etiã ſi damnum
mtutit ſic ꝓxĩio tenet᷑ ſibi illud
recõpenſare: de ĩiſtis mẽdacijs
intelligit᷑ illud poe perdes on–
qui loquunt᷑ mendaciũet Bap
Os q& mentit᷑ occidit aĩam.
„Mendacia vero alion quiq; ge
nen no ſut de ſe ⁊ de ſuo gene
re moꝛtalia peccata i ſolũ ve⸗
malia eo ꝙ; nõ fiũt ꝓpter finem
aliquẽ q̊ͥ ↄtrariaret᷑ caritati dei
aut ꝓximi vt ꝑz de mẽdoſo vbi
intendit᷑ ꝑꝛia delectatõ et de
iocoſo vbi mtendĩi᷑. aut aliozũ
leuis delectatõ aut iocꝰ aliqs

ct anuum.

ꝛeceptum

et de offi cõſo m quo intendit᷑

Aliqua vtilitas ꝓximon/ Qua⸗

uis aut m Rus vbi pus bmoi
nq; medacia nõ fint moꝛztatia
de ſe et ex ſuo genere qn in eis
no mtend it᷑ fims qui ſit cõtra

caritate: pñt tn ſᷣm thovbi pᷣ2

et ſco⸗m njfieri moꝛtalia ꝓ ac⸗
eidẽs roe ſcadali-aut alic? da⸗
maut alt eriꝰ tatis nati ſeq̊ vt
du ꝗs ſuo mẽd acio nõ mtẽdit
malũ at tn eft veriſiłe ꝙ ex mẽ
Dacio ſuo oꝛiat᷑ ſcandalũ etiaʒ

puſillon aut notabile damnuʒ

ꝓximolet thᷣ apter vitandũ b
modi ſcandalũ aut ꝓximi dã⸗
num nò vult mendaciuũ obmit

tere · Ltem pᷣt fieri moꝛt ale roe

mmie libiomis vt cũ hõ ſuã .
alt eriꝰ? delectatoez qᷓm Habet

aut intedit m mendaco ppomt
Dilectõi dei aut madato eꝰ? ita

qꝙ anteqʒz velit iſta deſiderata
delectatoi mẽdacio carere pa
tus ẽ pociꝰ facere ↄtra dei mã
Satum- Et ita pᷣt inteilligi lud

)Kus.⸗Nutlum peccatũe adeo

vemale q no fiat motale ſi pla
cet)3 T) ITtem qᷓmuis menda⸗
cinm iocoſuʒ et officioſuz de ſe

nõ ſint moꝛtalia.nec viris imp

fectis · ne etiã ᷣm tho: ꝓfectis
qui ſunt m ſtatu ꝓfectõis acq̃ᷓ
rende vt religioſi ſunt mſi foꝛ⸗

te rõe ſcand al-tamen m Sco.
vbi pꝰ ſunt inòtalia vtraq;ʒ mẽ

dacia viris exntibꝰ in ſtatu p⸗
fectõis exercẽde. In exercẽdo

actus qͥ petũt eis rõe tał ſta⸗
t? ꝓfectõns puta docere- judi
care pdicare · Rõ eſt qꝛ ꝓ vtra⸗

C pitulum

Dzimum

qʒ mẽ dacia anfert bomtas 80
ctrine quã pdicant· Tu illuò

Rusg: in epla fundameti-ſi ad

ſcripturas ſacras admixta fue
rint qᷓntũcũq; iocoſa mẽdacia
mhil remanet m eis ſcliditatis
puta ſi ptatꝰ pᷣdicet et miſceat
mendaciũ iocoſum mhil rema⸗
net ſoliditatis in doctrina illa
pPt cem quicũq; dubitare de q̊cũ
q; dicto ab eo ſicut de alio · vel
qrõe non aſſentire illi mẽdacõ

iocoſo pari rõne nec alij.t ita

perirʒ autoꝛitas docton eccłie

m doce ndo:pirent etiã vtilita
tes populi audjentis:ↄſiłꝛ ĩ iu

Dicõ ſolemet intelligo ita q ñ
Pcipiat᷑ illud mendaciũ eſſe di

ctũ ſeoꝛſum ab actu docẽdi vl
ludicand dũ em aliqs ſedz ad

indiciũ pt aliquã trufaʒ admi⸗
ſcere q̃ ex mõ loquendi ſcit᷑ nõ

eſſe de ĩudĩcõ · hec ſco · Et ſic pz
ntũ piculũ ſit pꝛelatis et Pfa

tis viris in ſtatn ꝓfectõis exer⸗
cende qñ exercẽet actus tał ſta⸗
tus pꝓfectẽis · vt ſunt pᷣdicare

iudicare docere publice ꝓtũe
mẽtiri ĩocoſe vel officõſe qꝛ plu
res d octoꝛeſ ↄcedũt q ſint mà

talia.et videt᷑ idẽ tencre ſcẽ̃us

cho · vbi ꝰ. Cũ eĩ vt dic ponãa

m ſtatu vitatis pᷣnãde· qꝛ vita⸗

tẽ tenẽt ex ſuo offico m iundicio

vel m doctrina ↄtra qᷓ ſi men⸗
ciatur erit pctm moꝛtalealijs
aut non opoꝛtet · hec/tho · diẽ

Mentiri in iudicõ ↄſcientie · iim
ꝓfeſſione ſacramẽtali ſemp eſt
moꝛtale ſic et ꝓiunũ de libatuz

di

¶Os⸗ uum ꝛeceptum Capitulum gSecundum
Fm. dei irreuerentiã ãnexa;: quid pecij a dñoſine moꝛa cõ
d ſic aũt in foꝛo exteri oꝛi ſim ſecutus ſui·
piex mendaciũ eſt peccatů mo Capitulum Becundum
eele mſi an leoit Pximumveſ VBonmde videnda ſilt
. anocatus ad vanã głiam fal⸗ tria pꝛ incipalit᷑.pꝛi⸗
1 ſo mducat legẽ ad verã ↄcluſi⸗ Tmo de peccatis oꝛis
. one hec illes Eſt autem mqinb quis facilit᷑
la omne mendaciũ qnqʒ de cauſis mentit vel ſemp · Scdo de me⸗
Deteſtandũ.Dri 70280 e⸗ Dacio m ope vel geſtu:Tercio
eſt Diabolic a .vn Gen. ij: neq⸗ dubiuz de Pplexitate; RX
, qua moꝛiemĩ· Tohᷣ:viij⸗ du loq⸗ Quantn ad primũ pᷣt quis men
tur ſcʒ demõ mendacin:ex Wiſ daciñ meurrere Pmiſſo· iacta⸗
4 loquitur.qꝛ mendax eſt et pat᷑ tiea et adulatõe Imgue· pᷣmo ꝓ
lce ei2 et ibidemvos ex prᷣe dya miſſione vnde ᷣmſt ho. ij· ij. q.
t⸗ bolo eſtis:et deſideria patris cxſi ille qui aliquid ꝓmittit ñ
in veſtri vultis facere· Scao qꝛ Pabeat ammũ faciedi qd ꝓmit
Gn qumat membn qð maioꝛi decẽ tit mentit᷑·ſi vero habeat m ma
1o tia eſſi diĩgnũ ſcʒ os vꝓuͤ⸗xij· ahb tit᷑ · non loquitur ↄtra id qð
1 vommatio eſt domĩo labia mẽ gerit in menteſi vero nõ facit
6 dacia.Exemplũ de hñte os pie qð ꝓmiſit tunc videtur mfide⸗
. nũ muſcis fetidis: Tercõ quia liter agere · ꝓ hoc ꝙq ammũ mu
oĩis mẽdax quaſi quidã pꝛodi⸗ tat· pᷣt tñ excuſari ex duobus.
3 toꝛ eſt. vult eĩ ille cui menti vno mõ ſi ꝓmiſit id q eſt ma
tur fidẽ ſibi ad hibeat. et tñ fi⸗ mfeſte illicitũ qꝛ promittendo
an. Dem nõ ſeruat ei ·ymo vult de peccauit: mutando aũt ꝓpoſi⸗
ſ. cipe vt xz in rõe mẽtiri qð eſt tum bene facit.alio mõ ſi ſint
eu Otra mente ire · Quarta·qꝛ val mutate ↄditõeſperſonaꝝ ⁊ ne
ptit de nocinũ eſt toti eccleſie facit Sgocia ad hoc em q; homo tene
pin em vt vix alicui fides adhibeat᷑ atur facere q ꝓmiſit di ſene·
vOG05 vnde gpter mẽdacia multipli⸗ lide beneficijs requirit᷑ q; oia? —
68 cant᷑ ꝓPuuria:diffidentie lites: mitata pmaneant vñ apͦts
ꝗ“ hymõrvñ de mẽdacibꝰ. Cere.ix. ron eſt mentitꝰ? non implens
tx ſasitta vulnerans imgua eoꝝ qð ꝓmiſit cum non iuit cor ij
o dolũ locuta eſt· Quinto qꝛ eiꝰ con· j· et hoc ꝗpter impedim̃ta
vitato oꝛëc cito facit exaundiri que ſupuenerut: hec tho · B—
iGH exemplũ m vitaſpatn vbi fribꝰ Et vident᷑ in pꝛomiſſo ſimplici
N angelico mmiſterio tranſiatis multe vditões intelligi · ſicut
per fluujũ ad quendã heremi⸗ m hoſt. in ſimplici iuramento
. tantẽ ab eo querentibꝰ de eius na ꝗqn iuro qð faciam mtelligi

ð”ðVM vita · Rji a tpe ↄuerſioms nũqʒ

pe ouerſioms nuq́; tur ſi deo placuerit: ſi pape vł
de oꝛe meo mdaciũ exiuit et qͥe

plato placuerit vł ñ diſplicuii

òð

Octaunñ Preccptum Capituluin Secuudum .

tia paaimo modo tn masgis ape

ſi res in eodẽ ſtatu ꝓmanſerit
vñ ſi apud me depems Sladin et oOaπ†pomk iactantia veritati⸗
et ti bi ꝓmitto reſtituere ſi po On aut ſit iactantia pctin moꝛ
ſtea furaris ros in alio ſtatu ẽ·

es in alio ſtatu ẽ · ¶⸗⸗tale · et qn nõdicit bidem ˖ du⸗
Tte ſi mibi fide ſeruaueris no / pliciter iactantia ↄſiderari pt:
ſeruati em fidẽ non opoꝛtet fi⸗ 4 vno mõ ſᷣm ſe ꝓut eſt memdac

qð ꝓmiſiſti· nõ tibi teneoꝛ eyỹ
Deiu⸗ iura⸗ ꝓuemt · Ite ſi ſupioꝛz
rvon õ dixerit itẽ ſi Facultas ſeu
poſſibilitas ſe obtulerit vñ ex⸗
«uſet neceſſitas vel impoſſibili⸗
tas tn non potes ſoluere pꝛi2

Dz bems ced ere vel cũ alio pꝛo

poſſe concoꝛdare vicʒ cum illo
cuĩ obliga? Q* See 6
titur quis iacta ntia· de q̊ vide
in tercia ſpecie ſuꝑbie · Pcepco
Smo caj
Dicit p;s- mje getH⸗ li neit de ſe
maio?a exntibus/anq; ulſius
gra: qauãdodʒ ant &ra gloꝛie vel
honozis qnq; aut gra argenti
vnde thoej: ij· q⸗cxi)⸗ dicit· Ta⸗
ctancia ae i mpoꝛtare videtur
hõ verbis ſe extollat· illa em
q hõ longe vult iactare m altũ

eleuat · tunc aut quis ape ſe ex
tollit qñ de ſe ſupꝑꝛa ſe aliquio

„ ☛„

undo me

.a Tactatoꝛ aut vt

H

Dem ſeruari vn ſi non facis i

um qðdam-et ſic eſt qnqʒ moꝛ
tale peccatũ qn vale- moꝛta
le quidem qn q̊s iactant᷑ de ſe
Pfert qð eſt ↄtra głiam dei ſi
cut ex pſona tiri regis dicitur
ech: xxv nj. Eleuatum eſt coꝛ

carit at em ꝓximi ſic cũ aliqs ĩia

ctãdo ſeipᷣm ꝓrũpit in ↄtume⸗

lias alioꝝnſic habet᷑: Luc:xviij:

8 phariſeo q̃ dixit n ſu ſic cete

i hoĩm raptores adulteri miu
ſi.velut etiã hic publicanns:.
Qñnq; vero eſt pctm veĩale qñ
ſciliq; quis de ſe iactat q̃ neqʒ
ſut ↄtra deũ:nec ↄtra ꝓximum
alio mõ pᷣt ↄſiderari m ſuã caʒ
ſcʒ ſuꝑbiã vł aꝓpetitũ lucri aut
mams głe et ſic ſi ꝓcedat ex ſu

ꝓbia vel mam gła ꝗᷓ ſi ſit pctin
moꝛtale ·tũc pa ĩiactantia erit

peccatum moꝛtale · alioqn erit
petm̃ vemale .· z ſi qs ꝓru pit in
jlactantia apter aꝓpetitũ lucri⸗

hoc videt᷑ iã ꝓptinere ad ꝓ ximi

ſe eſt. ſed ſupꝛa illud qð de eo

„ dicit Quod an iae (Stinsit or
Rteg, ꝓAWV. pliciter qnqʒ em loquitur de

jactatia magis eſt peccatũ mo

deceptõz et damnũ Et iõ talis

fugiens dienieen. ri, paoc⸗
ſtimet me ſupꝛa io

ne quis exi 4
quod videt in me aut audit ex

melalio mõ quis ? verba ſe ex
tołlit loquẽs de ſe aliãd ſupꝛa
Niud q8 m ſe eſt ſᷣm reiuerita
ctemet vtroq; modo 8 iactan

tale vñ dic phᷣs· in. eth· qykpi⸗
or eſt q̃ ſe iactat cã lucri qz qui
ſe iactat cã głe vel honeꝛis nõ
eſt tñ moꝛtale pcẽtin ſemꝑ qnia

poſſ et eſſe tale lucn ex quo ali
us nõ dammficare D Ter
cio quidã menciunt᷑ adulatone

Eſt aũt vt quidam ait adulatꝰ

—

Octauum Dꝛeceptum gCapitulum 7Secundum

peruerſa laudatõ · vñ nomen
laudò at õis adulatõis ciſò li⸗
teris ↄſtat nõ eode mõ oꝛdi
natis Rex· de hał.im ſüma dic
Rdulato ſic deſcribiẽ · Eſt pec
catũ ex ſermõe vane laudis ail
teri exhibitũ mtetione placẽdĩ

Oubitat᷑ qñ adulatõ ſit pecca⸗

tũ moꝛtale vł no.Rñ iDom ibi⸗
dẽ · Queda adulatõ eſt qᷓ fit in
fouendo peccatoꝛẽ in peccato
he eſt ſꝑ mòtale pctmi· Quedã
vero fit mtentõe vt ꝓſit alicuĩ
et nulli obſit · a hec eſt vemale
peccatũ: Quedã vero eſt q fit
ex ſola mtentõe placendi-non
vt pꝛoſit vei obſit· et hec aliqn
vemaſe peccatũ eſt aliqñ moꝛ⸗
tale · Qñ em fit ex ammi leuita⸗
te· vemale eſt.qñ vero fit ex cõ
ſuetudime ducete in ↄtemptũ
et libidine moꝛtalẽ tũc eſt moꝛ
tale· hec ille.hoc viciũ xpᷣs me⸗
xime fugit vñ glo·ſup llo mat

xxj: relictis illis abijt foꝛas ex⸗

tra ciuitatẽ qꝛ paup erat nulli
adulatus.nullũ m tata ciuitate
muemt hoſpitẽ.hſ apnd lazaruz
receptus eſt· etaꝑo.j· Tep· ij·
neqʒ aliqñ fuimꝰ ſermõe adi
latois ſicut vos ſcitis: nec ccca

ſione auaricie deꝰ teſti 8 6 ς

ant adulatõiſviciũ teſtãꝗ
du multiplꝛ · Dꝛĩo qꝛ adulatoꝛ
nutrix eſt dyaboli lactas dya⸗
boli filios lacte adulatoõiſ.tre.
nij lamie nudauerunt mãmas
lactauerũt cattuloſ ſuos:lamia
em ðꝛ quaſi lama ſuis fetibus

crudelioꝛ · qꝛ eos lamat q̊s vi⸗

det᷑ lactare ſic adulatoꝛ quem

mulcet laud ado in pect̃o lamat
in ꝓtinacia Secudo eſt locuſta
q eſtate pꝛoſperitatis camt et
HPyeme aduerſitatis ſilet· Ecck⸗
xiij: diues locutus eſt et omes
tacuerũt · et verbum eiꝰ vſqʒ a8
nubes pducet: pauꝑ locutꝰ ẽ
et dicẽt quis eſt hic· Tercõ ſut
adulatoꝛes ſirene · ßm Boe · vſqʒ
ad extmmiũ dulc es voce · ob
ſtructis auribꝰ fugi?de · Quar
to ſũt lotoꝛes capitũ p oleum·
psð · Coꝛripiet me iuſtꝰ m ma.
et merepabit meæoleũ aũt pec⸗
catoꝛis n impiguet caput meũ.
ſunt ſacerdotes diabo
li hoĩes viuos ſepaliẽtes: vnde
Gre· ſup illo· mat᷑ · vij. dimitte
moꝛtuos ſuos.moꝛtni moꝛtuoſ

ſepeliũticum peccatozꝛ peccato

reonere adulatõis pᷣmit apter
illa xp̃s ait· Luc.vj ve vobis cũ
bũdixerint vob hoĩes glo. mag
PS8 pPene qᷓ eſt peccatoꝛi ſna ſceę
lera nõ argui. ſ mſup ãſi bene
eſta laudari:et ſuꝑ illud põ⸗

Deus m adiutoꝛz ium meũ mtẽ

de dicit · Rug plus nocet lm⸗
Sua adnlatoꝛis q̃ᷓ; manus pſe⸗
cutoꝛis·yſaiiij:popule meꝰ qui
te beatũ dicũt ipi te decipiunt.
EB, Dubitatur quale remediuz
ſit adhibendũ adulatõi.Rndʒ
Klex. vbi pꝛius q; triplex ſpẽ?a
liter vnũ intra.ape fragilitatiſ
ↄſideratõ que hoĩem perfecte
Humiliat· vnde Treñ. iij. ego
virvidens pauptatem meam
Et miß. vj. Huilſatõ tua mme⸗
dio tuinalia duo ſunt extra. vnũ
eſt ex ꝓꝑte iuſti hoĩs et dicitur

JOccdarau Dreceptum

fidelis a diſcreta coꝛre ctio· vnñ

ſup illud ps· Olen aut pctoꝛĩis
noò impinguet caput men · 8lo-
ſuſtinet tidelis argui a viro in⸗
ſto m mia et nõ laudari a pec⸗
catoꝛe aliud eſt ex ꝓte pctoꝛiſ
ſcʒ detractio que eſt remediũ⸗

nõ ꝓ cauſam ſʒ ꝑ occaſione· vn

Bre- Beiendu ch ne im modera
ti laudibꝰ elenemur plerunqzʒ
miro rectoꝛis ni moderammeę
detractõibus lacerari pmitti⸗
mur vt q vox laudã tis eleuat
limgua detrahetis humiliet
S Quo ad ſcom pꝛincipale
ſcʒ de ſimulatõne⸗Notandũ q;
Orñt ſimulatõ ⁊ ypocriſis ſicut
ſu pius et mferiꝰ?· ſimulatõ eſt
aBe mendaciũ qð m exterioꝛib⸗

ſfſisms factoꝛis Oſiſtit. vt Dicit

no autez refert

vtny aliq
alio facto:ſumulatõ tñ largius
capĩt᷑ ſepe ꝓ quacũq; fictõe ſʒ
ypotriſis e ſt nõ quecũq; ſimu⸗
latõ ſʒ ſolũ illa qᷓ quis ſimutat

ꝓſonã alteriꝰ·ſicut cũ pctoꝛ aſh
mulat ꝓſonã iuſti.· de hoc ha⸗

beſ quedavᷣmo pᷣcepto/ypocri

ſi de ſimulatõne ⁊ di.ſco·in ii ·

)dDi.xxxviij: aliqs pᷣt ſimulare ꝓ
argumenta babilia aſſumen
do aliqᷓ bona ſibi ĩeſſe q̃ n mſũt
pnta ꝑꝓ genuflexiões et adora⸗
tees d euotiõeʒ ſibi im eſſe q̃ nõ
meſtet talis ſimulatõ eſt vpo
criſis et pcẽ̃m·aliq̊s pᷣt etia ſilła

re mala nõ ineſſe vel ondendo

ſisna oꝛpoſita his ꝗqᷓ ↄſueuit vr
owoſita mał vel no ondendo
ſisna q ↄmumt᷑ ↄſueuerũt ſeq

s meiat᷑ vbo vł q̊cunqazʒ

Capitulum Secun dum

illa mala et pꝛimu iſton vider

ſi s iuxurioſus audiens 8 mu
heribus ſpuat m ſignũ caſtita
tis excreans tñ habeat opo
ſitu in coꝛde · Secundũ nõ eſt

malũ aliqd ymo ſi pt eſſe ĩ ma
lo eſt iaudabile: q vitupabile

publicare eo mẽ quo de de q
buſoã ꝙ peccatũ ſuũ publica⸗

nerüũt et nõ tacuerũt æa ſi malũ
ſit in coꝛde mterius tñ add ere

malũ ſignũ exteri eſt addere
malu malo-In Differeti bz aũt
aliquis pt aliqᷓ facere ꝗᷓ ex na⸗

tura ſui ſut ſigna alicꝰ· aliqs em
pt facere ala que ñ ſunt ſigna

ex natura ſui ſed ſcit ea concipi
a pñtibus tanq; ſigna puta ex
na tura rei fncare eſt ſignũ fati
gatõis vel ahcꝰ? reſolutõis coꝛ
Pal ſpumare aut ſaliua cur⸗
rat per barbam non eſt ex na⸗
tura ſignum mſame mentis pt
em compos mentis emittere ſa
liu am vt currat per harbam th
a circũſtantibꝰ poteſt aliquis

ſcire hoc iudicandum ſient ſi⸗

gnũ furie puta quia illa con⸗

ſueuerunt ſigna eſſe furioſoꝛuzʒ

m terra illa: vmuer ſaliter ergo
De limulatõ i bus pꝛima et ſecũ

da dicosq; ſunt peccata et fre⸗

quenter moꝛtalia: quia ypocri⸗
ſis et ſimulatõ⸗tercia duůmodo
malũ non concomitet᷑ eſt iau⸗
dabilis ita q homo nõ oſtedat
vnuũ malum ꝓ aljud malum:et
m drñtibus ſimulatõ pᷣma ſi eſ
ſet m aliquibꝰ eſſet foꝛte mala
ſed non grauiter puta ſi quis

Rn

ſde
ta
mu

bile
ec⸗
Rer
i
Nor
Vai
ena⸗
gen
ſg Sn
nur
7e

W⸗
RR
el⸗
ſ⸗
n
anſ
lor.
ban
rgo
ſec
fre
ocn
ln⸗

0 ctauum

Prtcertum

poſſet ſe facere ſudare licet ñ n
ia boꝛaſſet/qʒ admodũ quidã io
cnlatoꝛes vtunt᷑ coꝛpibus ſuis
ad alis motꝰ? ſigmficates ali⸗
as diſpoſitões que no mſũüt ciſ

nec pceſſerunt ſimulatõ alia qᷓ

eſt ſcdᷣa in mndrntibꝰ nec pec⸗

catũ eſt et talis fuit ſimulatio

Eirca terciũ Pclpaſe 4 68 ſit fa

4 Cebienlem

m teſtimomo ferẽ do dʒ

ciendu m tali caſu et ſimilbus

aliqs querit᷑ ad moꝛtem quẽ ab

ſcõdit pfectus vir vemũt appi
toꝛes et querũt ab abſcõdente
vbi ſit latitãs· aut rñdet ibi · e.
tũc erit ꝓditoꝛaut rnñdet ſe ne

ſcire et ſic mentit᷑ aut tacet et

ſic ꝓdere videt᷑ ergo e pplexꝰ

rndet altiſio doxẽ· debet delu⸗
dere appitoꝛes ſicut d icebat
Ppoſitinus ſic dicendo: Credi

tis ſi ipe eſſet hic/
vchis vel 83 rere ſic rndit
ilie ſer̃us epns de q̊ exemplum
pomt beatꝰ?· Aus: li otra men
daciũ qui abſtõdit quendã mi
ſerum qui querebat᷑ ad moꝛtezʒ
dũ ab ip̃o epo qrerent appi
toꝛes vbi ille eſſz. Rñ. ne Poſlu.:
mẽtiri nec poſſum eſſe ꝓditoꝛ.
4Capitulum tercium
& falſitate hactenus
dictu eſt ſz mõ de te
ſtificatõe vidẽ da ſüt

tri a · Pmo m abꝰ caſi⸗

bus qs tenet᷑ teſtifi cari · Gcdo

an falſu teſtimomũ ſꝓ ſit mor⸗
tale peccatũ: Tercõ qus ãs te⸗
ſtificaãdo vł allas aſſerẽdo poſ
ſit iurare et q̃ ſcire debeat qͥ iu
rat teſtificãto ¶K Quo ad

primum notat tho⸗ ij.
tingué
du E qꝛ aliqñ r requiriẽ teſtimo

mũ alic2 aliqñ no reqrit᷑. ſi red

rit᷑ teſtimoniũ ſubditi autoꝛita
te ſuꝓĩoꝛis cni m his q̃ ad iuſti

ciã pti nẽt obedire tenet᷑ a tũc
non eſt dubiũ qn teſtimomuz
teneat᷑ ferre m his in qbus m

oꝛdinẽ juris teſtimomũ ab eo
exigit᷑ · puta in mamfeſtis et in

pis de quibus mfamia pᷣceſſit

ſi aut ab eo exigat᷑ teſtimomuʒ

in alijs puta m occultiſa de 4

bus infamia ñ p̈ceſſit nõ tene
ad teſtifi candũſi vero reqrat᷑

eiꝰ teſtimomũ · nõ autoꝛitate

ſupioꝛis cui obedire tenet᷑ tuc

diſtinguendu ẽ⸗ aꝛ ſi teſtimo:

mũ reãrat᷑ ad liberandũ hoĩeʒ

ab ininſta moꝛte ſeu pena qcuũ

qʒ vel falſa etiã infamia vk etiã
ab miq̊ͥ dano.tũc tenet᷑ hõ ad
teſtificadũ · Sz ſi e? teſtimomũ
nõ requirat᷑ tenet᷑ faccre eð in
ſe eſt vt veritatẽ denuciet ali⸗
cui q̃ ad hoc poſſit pꝓdeſſe · diẽ
em· ps eripite paupem ⁊ ege⸗
nũ de manu peccatoꝛis libera⸗

te⸗ et ꝓuᷣ xxinij· Erue eos q du
cunt᷑ ad moꝛt emet HRo.jdigem
ſunt moꝛte non ſolũ qui faciut

ſod ⁊ q̃ͥ ↄſentiũt facientibꝰ. vbi

glo.ↄſentire eſt tacere cũ pol⸗
ſis redarguere · ſuꝑ his vero 4

ꝓtinẽt ad damnatẽeʒ alicꝰ nõ

tenetur quis ferre teſtimomm ·

mſi cũ a ſupioꝛe opellit᷑ ſm oꝛ

d inẽ imis: quia ſi circa hoc ve

ritas occultetur nulli ex hoc

ſpeciale damnum naſcitur vł ſi

aauum Dꝛeceptum JCabitulum ercium

im ineat pi culũ accuſatoꝛĩ⸗ nñõ
eſt curaudũ q ipe ſe in h̊ picu⸗
lum ſponte ingeſſit·alia aut ra
tẽ eſt eo cui ꝓiculũ ummmet
eo nolente hec tho · B d S3
Dubitat᷑ an teſtimomum poſſit
Licite fieri de Pis: ꝗqᷓ alicui ſub
ſocreto ſũt ↄmiſſa. Dro c? ſolu⸗

tone notandũ q triplex eſt ſe

cretũ: vnũ q ſub ſigillo ↄfeſſi⸗

cms caditaliò qð ſigillo ſecre
o α&

ti tegitet fit duꝑpł᷑e · Vnod ꝗᷣ

—

ↄmittens exp̊ mat ſe dicere ſub

ſigillo ſecreti⸗alio mõ ꝙ nõ ex⸗

Pmat ſed tñ nat᷑a ſermoms vel
rei illud expoſcat: vicz ; tone

atur ſub ſigillo ſecreti: de his G

tribus dicit ꝑpe· pa:ſup iiij: di⸗
xxi:qmuis franges qdlibet ho
rũu-vicʒ pꝛimo mõ ⁊ ſcdᷣo modo
ſigillon peccet moꝛtalit᷑ tñ ⸗

mus frangẽs ſigillũ ↄfeſſioma
nec ſolũ eſt fractoꝛ ſigilli et ꝓ

ditoꝛ cui eſt aliqᷣd expſſe ↄmmi⸗
ſuʒ vt archanuũ:. ſʒ ec ex nat᷑a fa

cti ſi videat᷑ tale q; reuelatõ no

ceret minꝰ? th ceteris paribꝰ qᷓ;
ſi ad hoc ſe obligaſſet:nã ſeruꝰ
auſcultans a c aſu vel a ꝓpoſito
ſecretũ q tractat᷑ in curia dñni
ſui et poſtea id reuelat foꝛniſe
cus ↄmittit crimen ↄtra dnm
ſuum et curiam eiꝰ vnde talis

ſeruus pᷣm ius ciuile grauit᷑ pu

mret᷑ ſacramentũ aũt pemtẽtie
ſeu ↄfeſſiõis eſt qᷣdam ſecretũ
qð ſecrete tractat᷑ ĩ curia ſũmi

regis qꝛ tractat᷑ coꝛã nllo qͥ re⸗
Pntat ꝓſonã ei. QAnini3 vero
ergo ille ꝗ

homo ſeruꝰ dei ei
audnet a ↄfeſſore peccata con

feſſa teneret᷑ ea celare⸗ hec pe.
St eadem rõ videtur de illo a

ↄkiten tis alicꝰ peccata audiſſʒ

a caſu vel a ꝗꝓpoſito⸗alij docto⸗

res addũt qui doloſe audit cõ⸗
fitentẽe moꝛtaliter peccat ſ; nõ

ͥ a caſu:ambo tñ tenent᷑ celare
Hato pᷣmi qꝛ ↄtra legẽ nat᷑e fa⸗
cit et ↄtra caritat ẽ ꝓximi vmo
ↄtra dei ſacramentu⸗Et addit
pe· de pa:pemt ens etiam ſi ex
reuelatõe miunctoiſ pemtẽtie
ꝓbabilit er crederet ↄfeſſoꝛem
ledi:tenetur celare⸗ alioqn eſſʒ

maledictꝰ ſicut cham⸗ qᷣ diſco
opuit vel non oꝑꝓuit:ſed deriſit

verenda patris ſi em ex hoc ſe
queret᷑ vel deriſio ſimplicis vł

offenſio qꝛ ꝓhibuit loqui cũ ꝓ⸗

ſona ſuſpecta nõ debz dicere

talis hoc mibi minxit qa⸗ Foꝛte
ille mterficeret en Hec lle §°◻e

d Poſitu d nbiñ rndit Tho-
vbi Pus ſic de ulis qᷓ hoĩi ↄmiſ⸗

ſa ſunt in ſecreto ꝓ feſſioneʒ
nibo mõ dʒ teſtimomũ ferre · qꝛ

bmõr nõ ſcit vt hõ ſʒ tanqʒ dei
miſter · tmaiꝰ eſt vmculũ ſaẽ
menti quolibet homĩs pᷣceꝑto

irca ea vero qᷓ aliter hoĩ ſub

ſecreto ↄmttunt᷑ diſtingueng

eſt qnq; em ſut talia qᷓ ſtatim

cũ ad noticiã hoĩs vennumt hõ
ea mamfeſtare tenet᷑ puta ſi ꝓ⸗
tinet ad coꝛruptionẽ multitu⸗
Ds ſpũaleʒ vel coꝛpalẽ vł ĩ gra
ne damnũ alicꝰ ꝓſone vel ſi qᷣd
aliud hmõi ẽ ꝓpalare teneðs᷑ᷣ vel
teſtificando vel denũciando·⁊
Otra hoc debitum obligari noõ

poteſt ꝓ ſecretũ ↄmiſſum quia

„

—

— —
=ẽ =—

S

R

*) Octauum

D eceptum
ieeceper
m hoc frãgeret fidẽ qᷓm alteri
dz: Qñnz vero ſunt talꝛa qᷓ qs ꝓ
dere non tenet · vn pᷣt obligari
ex hHoc q ſibi ſub ſecreto ↄmit⸗

tuntur⸗St tũc nullo mõ tenct

ea aliquis ꝓdere etia ex pcep⸗
to ſupioꝛis:qꝛ ſeruare fidẽ eſt
de iure natah.nihil aũt pᷣt pᷣci
pi homi ↄtra id qð eſt de iure
nat᷑ali hec tho · ſʒ diceres qzdin
te net᷑ celare qᷓ aliquid im cofeſ⸗
ſione audiuit Rñ· ſp et ꝓ ſ[pꝓ·;
Atem qreres qua pena mcidit
qui archanũ alicꝰ ꝓpdit illecite
Hiñ- ſi quis pubiice reuelat ali⸗
quod ſecretu crimẽ imponitur

ſibi aliqᷓ pena ſcʒ mfamia-impo

ſitoꝛ eĩ crimmis cuiuſcũñqʒ qð ꝓ
bare nõ pᷣt ꝓ calũniatoꝛe habe
tur- E de calumia et talis eſt
ille qᷓ reuelat quodcũqʒ ſecretũ

crimen q ꝓbare non poteſt.

D Dubitat oſequent᷑ an às
teneatur accuſare ꝓximu-⸗Rn.
tho:ij: q-lxvnj- Oria eſt mter
Denunciat deʒ et accuſatiõ eʒ m
pꝛimo attendĩ᷑ emendatõ fra

tris⸗ m ſecundo puitio crimĩs.

pene aũt pñtis vite nõ ꝓ ſe ex

petunt᷑· qꝛ non eſt hic vltimuz

retri butõis tempnus:ſed mqua
tũ ſũt medicinaleſ ↄferẽtes vł᷑
ad emendatõcʒ; ꝓpſone peccan
tis vel ad bonũ reipublice cuiꝰ
quies ꝓcuratur ꝓ pumtõnem
peccantiũ quen pꝛimũ intendi
tur mde nunciatõe· Zecunduz
aũt ꝗpꝛie ꝓti net ad accuſatõeʒ;
et ideo ſi crimen fuerit tale q

vergat in detnimentũ reipubli⸗
ce tenetur hõ ad accuſatõnem

Capitulum Teraum
dũumodo ſufficienter poſſit P⸗
bare 98 ptinet ad officiũ accu⸗
ſatoꝛis puta cũ pctm alicuius
vgit in multitudis coꝛruptelã
coꝛpale ſue ſpuũalem. ſi aũt nõ
fuerit tale pctim qð in multitu
dimẽ redũdet vel etiã ſi ſuffi cis
tem ꝓbatõeʒz non poſſit adhi⸗

bere non tenet᷑ ad accuſandnz
qꝛ ad hoc nuliꝰ tene qð ñ pt
debito mõ pꝓficere: ſz ↄtra nõ
licet renelare q̃ qs in ſecreto re
cepit qꝛ hoc eſt infideliter agẽ
ſz ſtat ſolũ in ſecreto quẽ ſcire
Pxĩ maiũ · &* 2c· Bñ ·reuelare
ſecretũ in malũ pſone mkideli⸗
tas eſt. non aũt ſi reuelet᷑ ꝓpt᷑
bonũ ↄmune qð ſp p̃ferenduʒ

eſt pꝛiuato bono et ideo ↄtra
bonũ ↄmũe nullũ licet ſecretuʒ
recipe nec tñ eſt oĩno ſecretuʒ

qð ꝓ ſufficiẽtes teſtes pt ꝓba

ri⸗ HPec tho· ſed nũquid ſubditi
pnt accuſare ſuos platos . Rñ.
ihde ſubditi platos ſuos accu

ſare ꝓhibent᷑·qᷓ non affe ctione
caritatis ſʒ ſua pꝛauitate vitaʒ

eon diffamare. et repꝛehendè

querunt vei ſi ſubditi accuſare
volẽtes fuerint crimicſi vt ha⸗

betur. ij· vij alioqumn ſi fuerĩt
alias ydonei ad accuſandũ licʒ

ſubditos ex caritate ſuos pᷣla⸗
tos accuſare 4 & Quo 487
Pꝛimcipale.vtn falſũ teſtimoni

um ſit ſp pctm moꝛtale. Rñdʒ
tho.ij.ij:q:lxx: falſu teſtimom

um t᷑plicẽ hʒ defoꝛmitatẽ·pnoꝰ

de piurio qꝛ teſtes non admit
tuntur mſi iurati:et ex hoc ſpy
eſt peccatum moꝛtale · Rlio

9Octauum Dzcceptum

mõ ex violatõne iuſticie et hoc
mõ eſt peccatũ moꝛtale m ſuo
genere ſic et qlibet minſticia-

et ideo in Pcepto decalosi ſub

hac foꝛma int dicit᷑ falſu teſti
momũ:cñ 8z: Exoxxj: no lco⸗

ris ↄtra ꝓximũ tuũ falſu teſti

momũ. no em ↄtra alique fecit
qu eũ ab miuria facienda im⸗
pedit ſʒ ſolũ qͥ ei ſuã inſticiam
tollit· Tercõ mõ ex ipᷣa falſita
te ᷣm q; ome mendaciũ ẽ pec⸗
catũ et ex hoc nõ pʒ fal ſů teſti⸗
momũ qꝙ; ſit ſemp moeꝛtal e pec

¶ catu⸗ Dubitat᷑ vtn iuramentn

obliget ſm mtentez; recipien⸗

tis · Rñ:tho⸗:ſuꝑ·njdi xxxix: et
ijiij:q lxxxix:ar:vij· Turamen⸗
tu ꝓmiſſoꝛiũ obligat 8 neceſſi
tate vt culpa euitet᷑ · vnde obli⸗
gat ad ĩllud eſſe faciendũ quo
no facto mcurrit᷑ culpa diſtin
guendũ eſt g* m eòo qui ei iurat
aut ei ſimplicit᷑ aut doloſe iu⸗
ratſi iurat doloſe ex duabꝰ ꝓ
tibus poteſt culpa ſequi ſcʒ ex
fractoe iuramenti et ex dolo⸗
Quauis g“ ex ipᷣa rõe mramẽti
mquantu iura mentũ non obli⸗
get᷑ ad ſeruanduʒz ipᷣm niſi ᷣm
ſuã intentõez ad obligatõnem
emvolũtas requirit᷑ · ſicut etiã
ad votũ tñ ex neceſſitate iura⸗

mẽti mquantũ doloſuũ f uit ob⸗

ligat᷑ ad ſeruandũ taliter q; ex
dolo eiꝰ aliꝰ nõ ledat᷑ et h ẽ qn

ᷣm intentõʒ recipietis iurame-

tũ implet; vñ dz fuari ᷣm ſanũ
mtellectũ eiꝰ cui iuramentũ p

atur/ vñ vſiꝭ Quacunqʒ ar⸗
te verboꝝ quis iuret de? tñ qui

„Capitulum
1

oſcietiõ teſtis eſt hꝰ ĩta accipit
ſicut ille cui iurat᷑ mtelligit et
illa verba intelligant᷑ de iu-
ramento doloſo patz ꝓ ea ꝗ ſi⸗

cut ſubdit duplicit᷑ reus fit qᷣ

et nomẽ dei mn vanũ aſſumit et

ꝓximũ dolo capit:ſi auteʒ ſim
plicit er ꝛdem abſqʒ dolo iurat
