ms- ſecũdo de inutilibuſ· demũ

de noxijs· Sed ſpuᷣalis amoꝛ ꝗ
eſcit in deo euʒ q́;ᷓ vere amat co
mendat deo oꝛacõibus quieto

ꝗKtat recta. Cerciñ indiciũ im⸗

q penſo cõgaudet · Q

paciẽtia ↄdilecti ·ſi quẽ diligit

vnus lalter triſtatunwel timet
ſe minus diligi triſtat ſi bona
alieno largintur ſi familiaritaſ

ei arridet · Sʒ caritas omnẽ ho⸗
minẽ diligit et cõdiligi letatur
Honeſte et de beneficio alteri ĩ

cium carnalis amozis ſunt mu

4.

nuſcula:dulces litere ſudario⸗

la et huiuſmodi trãſmiſſa q̃ ᷣm
hiero-xp̃i amoꝛ nõ Hʒ: na talia

ↄſeruata dilectionẽ nociuã nu
triut et inſpectã mficiũt Sʒz ſpi
ritualł amoꝛ Hʒ puras ⁊ crebꝛaſ

oꝛzρεοοεktοπ᷑s allocucio

nes et pian neceſſitatũ ſubnẽ-

ciones · Quintũ indiciũ eſt ĩoꝛ⸗
dmata diſſimulacio vicion ad ĩ

uic ? dicio maĩioꝛis ꝓfectusin
caſu quo alten localiter diſta⸗

re opoꝛt eret ⁊ defenſio alteriꝰ

mn aliquo vicio vel exceſſu.Bed

caritas ᷣm illud apoſ iñ · dicit
cũ xpᷣo· Ego quos amo arguo

tu indi

4

4

Capitulum Secundum

caſtige M Becũda dilectõ
ꝓximi cupiditatis qͥ qs aliuz
Duligit apter lucrũ ſoluſſic ſerui

diligũt dños qꝛ volunt habere

iucn ſcʒ pciũ:⁊ ſic ecõuerſo dñiĩ

ſeruos: ſic etiã diligimꝰ equos

noſtros-vmæeas boues et ſimili

a. St illa dilectio nõ eſt merito
ria qn pꝛocedit ex ſolo amoꝛe
ſeu affectõe gn comodi· Ter
cia diectio eſt naturalis fuda
ta m ↄiunctõe naturalis oꝛigis
ut cũ volumꝰ alicui bonũ qꝛ co
gnatꝰ vel ↄſangumeꝰ:et ſic pa
rẽtes liboros et cognati cõſan⸗
gumeos diligũt que dilectõ p̃t
eſſe bona uel mala ſcoᷣm diuer⸗
ſas circũſtã cias: ſed nũqʒ e me⸗
ritoꝛia illa naturał dilectio anñ
gquis diligit aliũ ſolũ· iõ qꝛ co⸗
Znat? eius eſt ſic etiã bꝛuta diĩ
ligũt fetus ſuos vñn grem ome
8 aplis: iſte veraciter caritatẽ
Pʒ.qui et amicũ diligit m deũ ⁊
mimicũ apter dennã ſunt non
nuili qm diligũt ꝓximos ſcʒ ꝓ
pter affectionẽ carniſ et ↄgna
tionis quibꝰ tñ m hac dilecti⸗
one ſacra eloquia nõ ↄtradicũt
ſed aliud eſt að ſpõte impen
dit᷑ nature · liud quͤpceptis
dñicis ex caritate dent᷑ obediẽ
tie· hi nimin et ꝓximũ diligũt
et tñ iſta ſu blima dilectois p
mia nõ aſſequũt᷑ qꝛ amoꝛẽ ſuuʒ
nõ ſpũaliter ſed carnaliter ĩpẽ
dunt ſi qui tamẽ diligunt co⸗
gnatos nõ ſolum ideo qꝛ ↄgna
ti ſunt · ſed etiaz zapter deũ ⁊T ex
caritate infuſa tuc fit dilectio
meritoꝛia:gr a em non deſtruit

ä CCapieufn Tercium-⸗
. g0 uar e G¶ Dꝛeceptum⸗ ¶Capitulum 5
leq; 2 l . ctio effectĩa.· Becũdo rememo
natura ſeò eã dirigit et oꝛdĩat randũ q) bona nobis et et ꝓxi H
An natu Sec ſociaf randu q) bo P.
O”Z”M ctio ꝓximi ẽ ſocia eOU d) EoNA Aviirt.
ſer uarta Rilecti 5 ſoſ mis deſiderada ſunt triplicia
l quis alteri vult bonũ ſolũ Mmis Ooni . ali
bere qua qins alcert vnt kamic? Oda maxi ma vt beatitudo· alia
dii —Weo a: eſt Geiuſ aus iin i media et virtuteſ. tercia mfima
he 2ciuis Opatriota et familiaris ut coꝛpi deſeruiẽtia et bꝰ ma
es i poteſt eſſe bona vł matla 07N a H di
tſni⸗ ſibiꝗqᷓ pote el qn fit ſolũ ie vti poſſumꝰ vt ſcia nc⸗
Nnt m circũſtancias et qn fit uicie et ſimilia-. C ¶Terono
apPter ſocietatẽ tuc no eſt me il ta qꝙq; cũ caritas inclmet ad dili
rer toꝛia vñ mathav. Bi diigitis i gendũ diuerſa bona meliꝛza æx
ios qui vos diligũt quã merce optima q; oꝛdo neceſſariꝰ ẽ ibi
d ebitis dilectio igit ſta i O. 50, Dorenlar na⸗
. dez habebitis diecti. Stt i vñ ſuꝑ ilio cãti: pꝛimo oꝛd m
s qrta Pt eſſe mala pt m his q ſe uit in me caritatẽ ambꝛo· dicit
n inuãt ad peceatũſbona ſe nõ ulton caritas modĩata eſt-
meritoꝛia in Hhis qui ſine carica qð pꝛimũ eſt ponũt teꝛciũ ⁊ qꝛ
e te nn bonis ſe iuuãtet mertto⸗ tum- peccat qui poſtere agit
ne ria ſi fie peer deid nã ſcire quid faci as jet neicire
4 Capitulum . Tereium oꝛdinẽ faciẽdi nõ eſt ꝓfecte 140
me⸗ ond ine aut dilecti⸗ meczi 3. Oꝛdinis naq; ignoꝛa⸗ MB
qͦ is ſũt tria vidẽ da Emncos,⸗ GeSmnè foꝛmã. O0ꝛ reꝛ Sel qer drp dPon
oms ut 12 vi cia ↄturbat meritton oꝛma. a in X dea
e⸗ Waime demmeroere das EeRilige mon fjm mrm ½% 7
4 ZZradu diligedozum rfpeikais is eliett er aus
Nome Decndo de oꝛdie quo t el⸗ ti. de doct⸗cheiſtiana Rmbꝛo⸗
tat⸗ fectiue p elemoſina uet a eey vbi pꝛius et Fliero:ſup dzech· ef& Aerw-ae
jdent nbnenerit rclo n F* 42 cõ ſiſtit m irgracnbus Rapej 2err palo N
tnen toꝛes ſint diligedi „*° Qua oim deuſ diligendꝰ? e Pꝛi
in um ad pꝛimi mteilectũ notã mo afkockiue ſic ſuꝑ omlã ut di -—N—
c 4 Pꝛimo q; ꝓxrimus vel quis met 1 5 at apter ſe tantũlet alia cĩa —
D Pt intelligi ditigere tripliciter igant apter den relatiue m
1. Pem Splacẽter et de Diligant᷑ ap fi
en Deimo modo cõplacẽter . eum oꝛd mado eajet tam fi rmo
nyen lectatiueĩ. q; quis delectet᷑ et amoꝛe ei qs mhereat q; hõ 592
pti placentiã habeat m łono adᷣ cius vellet ſe et omnẽ creaturã
ddedi aliquis poſſidet. Secnoo m nõ eſſe qʒ d eũ nõ eſſe tet ; hõ
i aliqd diligit᷑ affectĩie ſeu oyta⸗ Pter nullã creaturã Sliberate
j tiue vol deſeratiue: Terꝰmo Liseer fadat alied otra pce
i effectiue⸗nã diectio eſt voli⸗ cum dei ſibi dilecti in quo th
ſ . iet la dnectio 82 dile veum Oe udn bes peepto
1 cio boni⸗et illa dilectio ? debet caueri vt habes peep
R— . tatia it! ODe : l iti —0°
ctio affectiua ſeu opta lk incapitu viii. k do diliga
1 aũt dilectõis ſunt piures effe⸗ ap omiq eomplaeeter et dete
r ctus ut elemoſina gozPalis ve ctatĩe ſic q; nulli velit bonũ ſiẽ des
0 ſpũalis et opa bona aliaet ex⸗
t

hibicio talin effe ctuuũ ðꝛ dile⸗

de tercio effectiune diligẽdus

Quartum Deeceptum

effectus extericꝛis caritatis ſi
bi exhibẽdi ſunt puta honoꝰ? 7
reneretia ſpecialis cõfoꝛmitas

voluntat ũ obediẽtia laus gra⸗
tian actio et ſiłia: m ille pſal⸗

Laudate eũ ᷣm młtitnomẽe ma

eſt ſuper ommĩa inaximi enim

Capitulum

Tetrcium

qʒ alteri ꝓcurare· Quuibz etia
homo tenet᷑ omẽs homes via⸗

toꝛes diligere equaliter · et ſiẽ
ſeipſu ref eredo equalitatẽ að
Pitatem boni q optat᷑qꝛ qui⸗

Smtupmis eiusEx quo patet

q; bene ſibi timere Hnt qui hoĩ

mterdũ rcuerẽcius ſeruiũt qua

deo. et ecõuerſo timere hñt pᷣſi

dentes tale honoꝛẽ ſibi fieri ꝓ

. X

mittẽteſ· ut dicit glo⸗ heſter xiii.
quã ob cãm mardocheꝰ vene⸗

rari noluit aman malũ D

qanilibet tenet᷑
feipſum diligere quatu ad aiaʒ;

ſibi bonu voledo ꝓut expoſitũ

eſt pꝛimo capitulo pl? affecti

ue id eſt inteſione affectu ſen

acth dilectino q; ꝓximo/q te⸗
netur inteſione affectu et voli⸗
cione ſibupſi velle bonũ Leati⸗

tudmis et virtutũ et a ckuũ bo⸗

noꝛzuz q; cuicũqʒ alteri pomĩ ⁊

tenet᷑ ſe firmus diuligere ad illa

ita qq wimns peſſit auerti a di
lectone ſuiqz cujuſcũq; alteriꝰ
poſt ſe:Ex quo patz q; nõ ſolũ
bonus Po ex caritate.yme ma⸗
lus dzʒ ſm legẽſſe plus diligere
et inteſinſ amoꝛe optatiuo qᷓʒ ꝓp

ximũ ſaltẽ oꝛdinato amoꝛe qui

ſcʒ eſt reſpectu pᷣdicton tripli
cium bonon no tñ q; diu e ma⸗
lus debet ſe pius ꝓximo bono
diligere cõplacent᷑ et delecta⸗
tiueqꝛ no ↄplacereſſed triſta⸗
ri d ebet de eo qð nũc eſt et de
eejare⸗y fi at bonꝰ.et ſibi qʒ
tee põt et dilig ẽci2 qᷓ; cuici

2.*

.

—

HX

Ptes natoslet eis eſſe poſt denzʒ
cnutrire et diſciplmã tradide⸗
Mune ergo ꝛc̃· Sed dicit quid ſi

libet tene᷑ ꝓxĩio cuilibet opta
re et velle eande beatitudinez
id eſt equalẽ beatitudmẽ quaʒ
ſibr optat et eandẽ ꝓfectionez
virtutũ et gratian qꝛ hoc eſt di
ligere ꝓximũ tuũ ſicut teipſum
id ẽ ad idẽ bonñ ad qð teipſu
vt vult augꝰ ſuꝑ illo galla: vi.
Opemur bonũ ad omẽs apo
ſtolꝰ dicit iĩicoꝛin-vii: Volo om
nes Homĩes eſſe ſicut me id ẽ.
ad tin bonũ.licet nõ tãto affe⸗

Etu tenear E Tercio gra⸗
Ddu poſt ſe eipſumtenet᷑ quis int
omes maxime diligere mteſiue

Pentes ſuos: qꝛ quato res diſi⸗
8ibilis ẽ ipſi diligeti magis co⸗
aucta- quato magis et pꝛius

diligebat᷑ ab ea ⁊ quãto plura
et maioꝛa beneficia ſuſcepit ad

ipſa:tato plus et mmteſius debz
eam diligere Zed pentes alic2
ſunt huiuſmodi q? pꝛimo gra
du coniũcti dilectione ꝓpueme⸗

penteſeſſent malimõne tũc ce

teri mmus ꝗꝓpmqui vet etia ex⸗

tranei bonieſſent ameze penti

hus pponendi: Rñ:q; coplacẽ⸗

ter et delectatiue debemꝰ piꝰ
diligere melioꝛeʒ:quia debemꝰ
pius complacere m bono ſuo
adepto.Et in maĩioꝛi bono pluſ
quam m m moꝛi bono Bed

Aa

ſet

4c
ſit

neded

6 ſis.

ewre
Sag

Atta

Ehe

hen
em
6 dl.
beno

int

.
do

18
tre
lam:
nbi
at
gr.
Reo.
wü

. Kmin
u

bja
ſie
ad
un.
pta
nez
ua;
ez
NR
Din
tapſi
l N
bon
b6⸗

ſte⸗

Na:
u
N
8t
ns
u
d
vge
Vne
den
de⸗
e⸗
let⸗
ntj
2
.

Ouartum Pꝛeceptum· Capituluim Tercium⸗

Homo ſicut amoꝛe optati uo⸗ et
deſidera tio tenet᷑ ſe plus dili⸗
gSere mtẽſiueletia ſi maiꝰ⁊ ſit ita
otia optatie ⁊ deſideratĩe dẽt
hõ plus diligere ꝓpentes maloſ
q́; alios viatoꝛes quoſcũq; bo⸗
nos/qꝛ debet mtẽſioꝛi actu eis
optare et deſiderare vitã eter⸗
namſet vt boni fiãt qᷓ; cuicunqʒ
aleri viatoꝛi ec melioꝛi. Et dzʒ
etiã Homo marĩe ad hoc cona⸗
ri et co opari ſᷣm exigẽtiam ſta

tus ſunut boni fiãt et caritatẽ

acquirat et m ea ꝓmaneãt Non
aut det a pzobaꝛe eon mala fa
cta qꝛ hoc eſſet eos odire: Qnq

2 05
Xα☛ρ poſt pentes debet hõ maxi

a as.

me diligere intẽſiue filios et fi
Quinto demde fratres et

Vſoꝛoꝛes⸗Soxto conſequẽt᷑ pius

*
3*

pmquos q́; mmus ꝗpmques⸗
Septimo domeſticos pluſ quã
extraneos Octauo extraneos
Et hoc ſeruãdũ eſt ta ſᷣm oꝛdi
nem caritatis ĩfuſe/qᷓ; pm oꝛdi
nem rectũ nature queʒ caritas
nõ aufertſed p̃cipit et regulat

Et notat richar:m in· di · xxix.
ꝙ int ẽſio ſtectionis attendiẽ
ꝓꝓm ꝗpiquitate ad deũſque eſt

bomtas ipſius diligibilispõt

ergo dicit ipſe tãta eſſe boꝛĩtas

cxtranei vel minus councti:et
tam ꝓua bonitas et ꝓρmqtas

mihi magis cõiuncti utpote qZꝛ

nõ att met mihi miſ tercio vł qr
to gradujqꝙ; ex maioꝛi affectu
S beo diligere extraneũ magis

bonũſq́; magis coniunetũ nibi
et minus bonũ hoc etiꝗa innit

ambꝛo· cum dicit q domeſtici

perſſe

boni ſunc etiã malis filijs ppo

nendi⸗Nono debemꝰ? mimicos

Diligere vt bono nature eoꝛum
bonu velimus ſed mquãtũ ſunt

mimici ie miuſte nobis nocere
cupietes nõ debemus eos dili

Sere) Ex Racio ſecũdi quia
tuc peccatũ amaremꝰ. Rõ pꝛi⸗-

mi eſt· qꝛ etiã ſunt ꝓximi ſcðz
illud pceptummath.v. Diligi
te mimicos veſtros benefaci⸗

m tho notandũ ql humſmoi
dilectio nature mimici poteſt
Dupliciter cõſiderari. vno mo⸗
do m generali:et ſic diigere ĩ
imicũ eſt de neceſſitate ſalutis
vt cũ quiſm ge nerali diligit ꝓ
ximos ab illa generalitate im⸗

his qui oderũt vos·. Dꝛo quo

micuʒ excludat alias peccaret
moꝛtali contra caritatẽ· Klio

modo ↄſiderat᷑ ditectio ꝓximi

m ſpecialt vt ſcʒ quis mm ſpecia⸗

li moueat᷑ motu dilectõis actu

alis ad mimicũ ſuũ q; actualit᷑
velit et optet ſibi bonũ iilud nñ

eſt de neceſſitate peepti Exem

plum qñ cogitas de ſoꝛte umi
co nõ opoꝛtet ꝙ; ſtatim optes
ſibi bonũ actualiter.Bõ eſt da

Pceptũ de dilectione mimici ẽ
affirmatiuũ: ido obligat ꝓ ſem

nõ od ire ꝓximum eſt peeptuz
negatiuũ ideo obligat ſemper

et ꝓſempereeſt tamen ut dicit
tho:& neceſſitate caritatis pbm

pparacionem animi· vt ſez ho⸗
mo habeat aim paratũ ad hoc

O Pcepti eſt vt n odiags
eumſet vt nunqʒ velis et optes
ſibi mala intencõe nocẽdi quia

Quartum Pꝛeceptum

vt in ſingulari mimicũ affectine
diliget ſi neceſſitas occurret
ſed ꝙ; abſqʒ neceſſitatiſarticu
io homo bhoc actu impleat ꝓfe
ctioniſ eſt et adhuc maioꝛis ꝓ
fectionis ſi amoꝛe elicito accu
ferat᷑ dilectiue in imimicũ cũ alf
fectu volẽdi ſibi bonũ potiſſi⸗
me qñ mimicuſ actu offẽdit vt
chꝛiſto ĩ cruce acciderit 8 hac
materia plemus dicet᷑ in pcep-
quito de homicidio⸗ Decio vn
decimo et vltimo diligere de⸗
bemꝰ? ex caritate coꝛpa noſtra⸗
et ꝓximon eis volẽdo bonum⸗

Sũt ant co?pis bonacibus põ
tus r gaupin triſticia ſomnꝰ
vigilia abſtmẽtia et tam ꝓſpe⸗
ra qz aduùerſa mquãtũ talia d e⸗
ſerum̃t ſpiritui ĩquãtũ vero ſpꝑi
ritũ m virt utibus impediũt ta
lia et ſimilia nõ ſunt bona coꝛ⸗
poꝛis ſed noci uaqꝛ damnat᷑ ꝓ
tatia eternaliter vel ad illò di
ſponitur: Ite qtuoꝛ dotes aĩie
ſunt optima coꝛpis que ſine la
boꝛe vie nõ acquirimꝰ?. G
x Fmiſſis omibus cõcluſione
Mam nota dofcton cõmuniter
q quauis quilibet omes alios
homies ex pcepto teneat᷑ in ge
nere diligere ſient ſeipſum id
eſt ad eqnale bo nũ⸗ no tñ op
tet ĩpſum in quẽlibet ſpecialit᷑
et equatiter ex affectu dilecti⸗

o nis dirigere Sed dubitat cn
Smue alie ſint eonditões qui⸗
bus meẽbꝛa xpᷣi muicẽ cõiũgunt᷑
pꝛeter tactas ut relacio vxoꝛis
a maritũ filii ad patré ſpnũa⸗
leme ſubditi ad platum⸗ diſci⸗

„
„„

puli ad magiſti T di ad ſuũ
et ecõnerſo⸗ Qur de his non fit
mẽcio ꝓ ambꝛoRñn bonauẽ⸗di.
ii. m iij ꝙ oms reducunt᷑ ad pᷣ⸗

fatas vt pꝛima vxoꝛis ad dĩle⸗
ctionẽ ſui:ſecuũda ad dilectõeʒ

patris carnalis dilectio patris

ſpnalis:et pᷣlati ſimiliter vltia

Duo ad dilectionẽ domeſticeꝝ
SBecudo dubit at᷑ vtrũ pat᷑ car⸗
alis plus ſit diligedus patre

ſpũali Rribidẽ vichardꝰ ĩ nj⸗

q; ſicqꝛ licet pater ſpũalis ma⸗
8is det nõ tñ ita vere eſt cau⸗
ſa beneficijjqð impẽedit cũ nõ
Det filio illud beneficiũ mſi mi
ſterialiter- Dater autem carna⸗
lis dedit filio eſſe nature ſicut
cauſa efficies et bencficiũ nutri
cionis et doctrme honoz tamẽæ
masgnuſ debe᷑ patri ſpnali ꝓpt
ſtatũ beneficiũ et etia apt᷑ ſlub⸗
oin m⸗ Tercoò dubitatct̃ an diu
,
4 em qz pentes · Rñn⸗ yᷣm tho · q
vxoꝛ comũgit᷑ viro ut vna caro

gatꝰ? plus teneat᷑ diligere vxo

mat·xix:crũt duo m carne vna

ideo mitẽſinſ diligit᷑ vxoꝛ:ſʒa ma
ioꝛ re uerẽtia eſt ꝓpentibus ex⸗
hibẽda rõe pꝛmci pij: Nñ ĩ qui
buſpã magis debet vir aſſiſte⸗
re ꝓentibus qʒ vxoꝛi: ſeò quãtũ

ad vmonẽ carnalis copule co

Habitacionis relictis omĩit 2 ad

herebit vxoꝛi no ſimplicit᷑ reli⸗

ctis omibꝰ qꝛ nõ his q̃ ad paꝛẽ
tes ꝓtinent quibus etiã ſubne
hiendñ eſt Quarto dubitatur
n creaturas irracõnales licite
diligere poſſumus:Gñ:tho in
ſumma q nonſtanqua ad ea ad

ſt

nmm⸗a
tiobe
tonen
dume
zend
P.
tasv
bu
jibu
cip⸗
ſin⸗
teri
et

87
ſm

uaſn.

vnu
ſbbil
que
et ne
em

lrcii.
s d
Nece

reun

dfus
nfn
i.
ie⸗
6ez
ens
tia
tar⸗
an
WE
n.
eſtear⸗
/
imi
nq⸗
ſicur
nutni
ame
pt
TW
M
nenro
to
n
mi
ſe:
0

S

e QN N

—

)

Cua ttum ꝙ]DPꝛeceptum

que amicicia habeat · ſed ſiẽ bo
na que alij volumꝰ mquãtũ ſcʒ
ex caritate volumus eas cõſer
uari ad honoꝛẽ dei et vtititatẽ
HhHommũ.At ſic etiã deuſeas di
ligit · Et hoc poteſt.xij:gradꝰ
eſſe diligẽdi· Ex quo pat ect quã
male faciũt qᷓ̊ canes aues eq̊s
veſtès pecuniã. et huiuſmodi
plus q3 animã vel coꝛpus m ſe
vel m alijs diigut H Quo
ad ſecũdũ pꝛincipale cui magiſ

ſit benefaciendu:Rñn:thoĩ uni ·

di-xv. Dices et dicit phᷣus-ix;
ethi illud facile nõ eſt deter⸗
mmare apter multas diuerſita
tos bom ⁊ neceſſarii tñ hoc eſt

Capitulum

tenenoũ q ſemꝑ magis reodẽ
dum eſt debitũq; beneficiũ im

pendũ ut ipſe ibidem dicit niſi
ex Pte altera aſſit maioꝛ boni⸗

tas vel neceſſitas et deo pare⸗
tibus et ggpmquis ⁊ benefacto

ribus et eis a quibꝰ ſpnᷣalia ac⸗
cipit Bomo magis detʒ elemo
ſinam facere ſi indĩgeãt et cete
teris ꝓPibus melioꝛibus magis

et magis mdigentibus Et ſic
ßͦᷣ m has tres co ndicões de bẽt
graðus in elemoſims pᷣſtiturſ·

ſm honeſtũ neceſſarin debituzʒ
aſſignare autem in ſingulis qn
vnũ alteri eon pfeꝛat᷑ ẽ impoſ⸗

ſibile:qꝛ ſingulares condicões

que attẽdende ſüt · mfmite ſůt

et nõ cadũt ſub arte:de his au

—KWr

ſter m in.dixxix-In peccato⸗
ribus Ono ſunt cõſiderãda ſcz
natura ⁊ culpa:ſm naturã quã
a deo hnñt capaces ſunt beati⸗
tud mis et ideo ſᷣm naturã ſut

us eos diligere ſcʒ optando

eis vitã eterna pacientiã ð pec

*Quartum

8

catis: iuſticia alia bena ad vi

tam eternã ꝓmonẽtia ſeo cui
pa eon deo eſt cõtraria et ei di
ſplicet et eſt impeditĩa eon ſa

lutis · Et ideo ᷣm illa conſioe⸗

racionẽ ſunt omẽs peccat oꝛes
odiẽdi:ymo ꝑater et mater ⁊ fi
lij et ꝓpmqui vt docet᷑ luc.xiiij⸗
Tdeo pſal:Imquos odio habui
vnde gre˖ in paſtexponẽs illò̊
pſal. ꝓfecto odio oderaʒ illos
diẽ · Immicos dei ꝓfecto odio

odiſſe eſt q facti ſunt a do di

uigereet q; Faciũt ĩcrepare pꝛa
uon moꝛes pmere· vite ꝓdeſſe
et ᷣm aug in ſermone quod am
eſto ſimũ medico:medicuſ em

odit egritud mem et ut liberet

egrotũ febꝛẽ ꝓſequitur: nolite
amare vicia amicoꝝn veſtron ſi

ametis amicos veſtros—½h

Capitul um qiiiſ ·

Oꝛro nũc quarto vi⸗
dendũ eſt de dilecti
one ꝓxĩ vt cadit ſub
Aſilio de quo tractã

tem vnctio docet et pꝛudentiũñ & da ſüt tria ym tria p qᷓ dilectõ

⸗

cõſiliũ hec tho · I Quo að

terciũ pꝛmcipale querit᷑ cũ om

peccatoꝛes debeamꝛꝰ diligere

ꝓximi ad ꝓfectionem tendit⸗
R. Oꝛimo de extenſione
dilectionis fraterne· Secũdo

„ * 4

de mtentione eius: Tercio de

. Capitulum 2 Quartum
æffi cacia ſeu effectu eius qᷓ oĩa cite his quĩ cdᷣerunt vos et in
ponit ſanctus tho-li:de ꝓfecti Hoc pfectione dilectõis demõ
one ſpualis vite: ca xinj·xv· et ſtrat eſſe: vñ conclu dit ſubdẽs
yxvp Quantũ igit᷑ ad pꝛimũ ſci? Eſtote ergo pꝓfecti ſicut et pa
dDum q in exteſione d lectiois ter veſter ꝓfectus eſt· an autẽ
primieſt triplex gradus· BGit mimici dilectio ſit neceſſaria n 4
em quida qui aliquos homies cõſulta ſolum m pcedenti capi
diigũt vel apter beneficia im⸗ tulo patuit Qaůt buectie mi
penſa-vel apter naturalis co mici ſumma patet qꝛ m dilecti u
gSmcois vinculũ-aut ciuiliſ-ami onibus alijs ad diligend mo⸗ 1
cicie.Et iſte dilectiois gradus uet aliq& alind bonn puta pvel
termis ciuilis amicicie coartat beneficiũ exhibitũvel cõmumo
vn dñns dicit math· v. ſi diligi⸗ ſanguĩsvł vmtas caritatis aut
tis eos qͥ vos diligũt quã mer⸗ aliq hu iuſmodi:Sed ad dui⸗
cede habebitis none et publi⸗ S8Sendũ mimicos nihil mouere 4
cam hoc faciũt· Et ſi ſalut aue⸗ poteſt niſi ſolus deus:diligũt᷑ A
ritis fr̃es veſtros tm̃ quid am⸗ em inquãtum ſunt dei quaſi ad .
plius facitis nõne et ethnici h eius ymagine facti et ipſius ca E
ꝗaciũt: Sũt alij qui dile ctõis aß paceset qꝛ heũ oĩ bus alijs bo ðð
fectum etiã ad extraneos extẽe ms caritas pᷣf ertſnon cõſiderat ð”èòèÿR
dunt dum tñm eis nõ muenia certũ boni detrimẽtũ qð ab hbo NN
tur aliquid q eis aduerſetur. ſtibus patitur ad hoc q; eos o⸗ n
Eth. quidẽ dilectõnis gradus Diat· ſed magis ↄſiderat diui⸗ de
quodãmodo ſub nature l imiti num bonũ: ſi eos diligat pnde S
b coartat᷑. Qmĩs em homo na quato pfectius viget in homĩe
turaliter eſt omis homiſ amicꝰ caritas dei.tãto faciliuſ animꝰ RðIJJ
qð oſtediturqꝛ alium errant? homis flectit᷑ vt diligat mimi⸗
in via dirigit et a caſu ſubleuat um⸗ hoc ð tho⸗· C Quo ad =Sðð”Z
2— ſed qꝛ naturaliter ſeipſum ma⸗ ecundũ ſcienduũ ſecũdo q; p⸗ DR
gis q́; alium hominẽ diligit- ex yfectio dilectõis ꝓximi cõſide⸗ .
eadem racione ꝓcedit vt aliqᷓs ratur ſᷣm mtenſio nẽ amoꝛisma
diligat᷑· et eius contrariũ odio mfeſtũ eſt ei ꝙq quãto aliquoò 71
habeat᷑:ideo cõſequæs eſt vt in mteſius amat᷑· t ãato faciliuſ alia .
fra naturalis dilectois limites apter ipᷣm contemnũtur.ex hĩis 4
mimicon dilectio nõ comphen ergo que homo apter dilectio⸗ c
ꝙ datur- B Tereins antem nem ꝓximi dimittit vel cõtem⸗ x
dilectõnis gradus eſt ut ditez mtcõſiderari poteſt an ſit pfe⸗ HWð”ð”ßD
ctio ꝓximi etiã ad mimicos exx cta dilectio ꝓximi huiuſmodi .
tendat᷑᷑ quẽ quidẽ dilectio nis Di lectõis Primn triplex grade eEa
gradũ dñs mathv· dicẽs · Di iuenit· Sũt em aliqui qui bona M i
ligite mi micos veſtros/ benefa exterioꝛa cõtemnũt apter diie 1

emg

o:
N
nd
ſ
die
e

6
—

Pꝛeceptum

ctionem ꝓximon Lñ ea vel pti
eularit er ꝓximis admĩſt rãt vł
totaliter ↄmunia neceſſitati bꝰ
erogãt ꝓximon/q vide t᷑ apłs
tãgere cũ dicit ſi tradidero min
cibos paupen omes facultates
meas· et cãti · viij. dicit · DBi ðde
rit homo omnẽ ſſſt atiã domꝰ
ſue ꝓ dilectõe quaſi mhil ðſpi
ciet eam vñ et dñs hoc comp⸗
Hendere videt᷑ cũ dicit mathei

Irix· Si vis pfectus eſſe vade et

vẽde oĩa que habes et da pau
peribus et veni ſe quere me vbi
omniũ bononꝝ exterion abdica⸗
cionem ad duo videt᷑ oꝛd mare
ſcʒ ad dilectionẽ Primi cum di
cit da pauꝑibus et ad dilecti⸗
onem dii ceũ dici t ſequere me⸗
ad idem etiã ptmet ſi quis dã⸗
num in exterioꝛibꝰ rebus pati
nõ recuſet ꝓpter dilectionem
dei et ꝓximi vnde apłus ↄmo⸗

dat quoſdã dicẽs/heb·x. Rapi⸗

nazʒ bonon veſtron cu gaudio

fſuſcepiſtis:ꝓuer. xij qni nesli

git᷑ damnũ apter amicũ ĩiuſtus
eſnt· Rb hoc em dilectõnis gra
dum dekficiũt qui de bonis que
Hhabẽet ꝓximis neceſſitatẽ habe
tibus ſubuenire nõ curat- vng

i ĩoh.iij. Qui habuerit ſubſtan

cdiam mũdi Huius et viderit fꝛa
trem ſuũ neceſſitatẽ habentẽ ⁊

clauſerit viſcerit ſua ab eo quo

modo caritas dei manet in eo·
OBecudus aut grad? di⸗

Hlectiomis et ut aliquis coꝛpus

ſun laboꝛibuſexponat apter ꝓ

Jimon amoꝛ? cuius rei exẽpiuʒ

apis i ſe oſtẽdit dicẽs ijetheſ⸗

.

1Ca pĩtulum

ſalute · jj ·t
ad vicula quaſi male opans-.
ſed verbũ dei nõ eſt allegatuʒ

Autem dilectionis graduse

gradũ ditectiõis inte dĩi nõ po⸗

OQuartum.

liij In laboꝛe et fatigacõe nocte

et die opantes ne quẽ veſtruʒ
Srauaremꝰ/ ide refert᷑ ſi q̊ͥs
tribulacões et ꝓſecucões apt᷑
ꝓximon amoꝛẽ pati nõ recuſet
vnde apoſt ij coꝛm.j. ſiue tribu

lamur ꝓ veſtra exhoꝛtacõne ⁊

+t

N jj 8 laboꝛzo vſqz

ideo omiĩa ſuſtineo apter elect·
ones vt et ipſi ſalute conſequã
tur ab hoc aũt gradu deficiũt
qui de delicijs nibil obmitte⸗
rent aut aliquid ĩcomodi ſuſti⸗
neret ꝓ alion amozꝛe ·Coner⸗
quos amos vj ve qui dozmitis
ĩ tectis ebur neis et laſciui eſtiſ

m ſtratis veſtris.qui comeditiſ

agnu de grege et vitulos ò me
dio armeti.quiĩ camtis ad vocẽ
pſalterij ſicut dauid. putauer̃t
ſe habere vaſa catici bibẽtes ſjn
pPhialis vinũ et optimovngen
to delibuti et nibil paciebant
ſuꝑ contricoe ioſeph. et ezech⸗

Jũi-Non aſcẽdiſtis ex à duerſo

neq; oꝓpoſuiſtis vol mun pꝛo
domo iſraei ut ſtaretis in plio
m diẽ domm· E. Tercius

ut aliquis aĩam ſuã ꝓ frat ribꝰ
ſuis ponatiiiohii In hoc co⸗
gnonimꝰ caritate dei qʒ ille ꝓ
nobis animãaã ſuã po ſuit et nos
debemus ꝓ fratribꝰ anias no
ſtras ponere Vltra huc autem

teſt· vndeioxv. Maioꝛem hac
dile ctione nemo habet vt am⸗
mam ſuã ponat quis ꝓ amicis

2

uuatum (Hꝛeceptum⸗

*

ſuis-vnde ĩ hoc Yfectio frater
ne dilectionis cõſti tuit᷑· tamen
animã id eſt vitam coꝛpalemn

y peccatñ moꝛtale ponere pꝛo

ꝓximon ſalute cadit ſub neceſ
ſitate pcepti in articulo neceſſ
tatis: ꝓputa ſi quis videret ali⸗
quẽ ab mfidelibus ſeduci debe
ret ſe moꝛtis peri culo expone⸗

re ut eum a ſeductione libera-

ret. Sʒ ut aliquis extra hos ca

ſus neceſſitatis ꝓ ſalute alioꝛũ

moꝛtis piculo ſe expo nat ꝓtmʒ
ad ꝓfectionẽ iuſticie vel ↄſ. lij
Cumus exemplũ ab apoſtolo ac
epere poſſumus qui dicit coꝛi-

jxij· Ego autem libetiſſime ipeé⸗

daret ſupimpedar ipſe ꝓ aĩa
bus veſtris glo:ꝓfecta caritas
eſt. ut quis ꝓatꝰ ſit ꝓ fratri bꝰ
moꝛi habet aute quandã ſimili
tudinem moꝛtis cõdicio ſerui⸗
tutis que mozs ciuilis dicitur-

Ideo ad eandẽ ꝓfectionem di

ſectionis ptmere videt᷑. ali⸗
quis ſeipſum ſeruituti ſubiciat
Apter ꝓximi amoꝛe ꝙ; ſe moꝛ
tig ꝓiculo exponat licet hoc ꝓ
fectius videat᷑ eſſe qꝛ hommes
naturaliter magis moꝛte refu⸗
tercin coſiderat᷑ eti a fra

„

dilectiornis ꝓfectio ex effectu

impedimus tãto ꝓfectioꝛ dile
tio eſſe videt᷑ ſunt autem circa

hoc etiã tres gradus coſider a⸗
di Gunt em quidã qui ꝓximis
obſequũtur m coꝛpalbus bo⸗

meſputa qui veſtiut nudos pa

5 Capitulnum

ne⸗

auãto em maioꝛa bona ꝓximiſ

Aduartum

ſeunt famelicos et alia opa mi

ſericoꝛdie

mmiſtrat que ſibi dñs re putat

exhiberi ut patet mat-xxv ·Se
cundo ſunt aliqui qui bona ſpi
ritualia largiunt᷑ que tn n exce
dunt conditonẽ Humana ſicut

qui docet ignoꝛãteʒ cõſulit du
bitãti et renocat errãteʒ ð quo

cõmendat᷑ iob·nij Ecce docui⸗

ſti plurimos et manus laſſas

roboꝛ aſti vacillãtes firmauer̃t
ſermones tui et genua tremen⸗
tia cõfoꝛtaſti G Tercio ſut
etiam alũ qui dona ſpũaha et

Dona ſupꝛa naturãa et racione⸗ʒ
excedẽtia ꝓximis largiunt᷑ ſcz

doctrinã diumon mannducti⸗
onem ad deũ et ſpnaliuʒ ſacra

menton cõmunicationẽde his

Donis Ffacit mencione apoſtolꝰ
galla.iii·dic. qui nobis tribuit

ſpiritũ et oꝑatur virtutes ĩ no
bis et ijt heſſt · i · cum accepiſtiſ

a nobis verbuů auditus dei ac⸗

cepiſtis illud nõ ſicut verbum
Homimũ ſed ſicut eſt veꝛe veꝛbũ
dei : Huiuſmodi igitur bonoꝛũ
colla cio ad ſinguſa rem quãdazʒ

vfgetionen Ptmet fraterne di
ectionisquia ꝓ hec bona ho⸗

mo vltimo fᷣmi cõiungit᷑ imn quo

ſumma homis ꝓfectio cõſiſtit

ꝓfectio hec oſtedie iob xxxvij⸗

vbi dicitur: nunquid noſti ſemi
tas nubiummagnas ſciẽtias ꝓ
fectas:per nubes autẽ ſᷣm be⸗

atum ausuſtinũ ſancti p̃dicato

res intelligũtur habet ille nu⸗

bes ſemitas ſubtiliſſ mas ſcilu.

pꝛedicationis vias perfectas

huiuſmodi mrirmis

Sͦ — —

e. . . ..e
. f ̃.̊ ̃ . C,. . . J

m NNQuartum Wꝛeceptum ‧Capitulum 41[Quintum⸗
ſcistias dum ſe ſuis meritis ni⸗ dum docet pꝛimo violanciũ di
I. Hil eſe ſcitmt. quia ea que ꝓxi⸗ va malectio- nam geñ- ix. Cham
16 mis impendũt ſupꝛa iſtos exi⸗ derides patris ſii vereda ĩi ſe⸗
4 ſtunt · Addit᷑ autem ad hac x mme ſuo maledictus eſt gene⸗
6 fectõnem ſi Huiuſmodi ſpuaha xtix⸗Rubẽ licet eſz pꝛimogem⸗
bona nõ vm tantũ vel duokbus tus iacob cũ benedictur aluiſ
ſed toti muititudini exhitetur iſti dixit:nõ creſcas quia aſcen
C6 quia ſm ph̊m bonũ gentis ꝓfe diſti cubile patris tin Sfau ve
2 ctius eſt et diumius q̃ʒ bonum natoꝛ et pan ĩi tabernaculis m
vmus hec omĩa tho⸗ — habitãs benedict anẽ pꝛaimoge
A. R — mcure perdidit quã iacob obe-
s Capitulum Qumtum diens mueintgenexxvet xxvij
dt Secũdo idem ſuadet vite feho
ner. Vartum p̃ceptuʒ ad rum abbꝛeuiacio- Nam deutro .
i pꝛimo loco ſub pꝛece Jxj: Si genuerit homo fulm con
t pto dilectionis ꝓxi⸗ tumacẽ et ꝓteruũ qui nõ audi⸗
g mi cont imet᷑:cxo- xx . at patris aut matris imperiuʒz
3 ſic poniẽ & Honoꝛa patre apphendent eum et ducẽt ad
. tuũ ⁊ matrẽ tuã vt ſis longenꝰ ſenioꝛes cinitatis iliꝰ et ibi ac
ſup tertrã. Abi notandũ pꝛimo cuſabut eum comeſſaciombz
q; pᷣter patrẽ noſtiũ que quet⸗ luxurijs et cõumijs et lapida⸗
tidie muocamꝰ m oꝛacione do⸗ błt eum omĩis populus fenten⸗
4 mmica adhuc triplices ſuũt pa⸗ cia eſt ibidẽ· Sic duo filñ hely
5 tres quos honoꝛare debemus corꝛrepti a patre nec emendati
Diimo car nales hic· Secundo foꝛtes vna die occiſi ſunt ĩ bei
1. ſpũales plati- de quon nume⸗ io capta archa i regũ ij· C =
hin 10 fuit apoſto:dices iecoꝛin · v. Tercio idem ſuadet multiplex
. Eg ꝓ euãgeliũ genui vos Ter natoꝛum benedictio- Nam hic
. c'o poteſtates gnales ſen domi m p̈cepto illo ſperialiter longi⸗
, m· vnde ym naaman nij reg v. tudo viuẽdiim pꝛemin ꝓmitti
dj ei dixerũt⸗Oat er ſi rem gradẽ tur ſu pie ſi filio valet ad ſaiu⸗
8 dixiſſet ꝗpheta certe facere de tem vel ad comodum maius Si
1 bueras-De pꝛimis pentibꝰ pꝛi em nõ ad hoc valeret diu viue⸗
mo tria ſunt notada: Dꝛimo qᷣ⸗ te plaga eſſet diu viuere: non
bus motinis fili pentes debẽt pꝛemiũ quia din in peccatis vi

Honoꝛare:Secũdo qnibus mo⸗
dis honoꝛe debẽt eis exbibe⸗
re.Tercio quottupliciter cõtra
pceꝑptum hoc ↄtingat peccare
— B Quantũ ad pꝛimũ qnuaʒ
ſtricte hoc mandatũ ſit ſerna⸗

uentes peius damnãtur. Et p
o Poſitum din bene viuere be⸗
nefi ciuz dei magnũ eſt· Bic ſem
filius noe qui patrem honoꝛa⸗
uerat. qui Sem videtur fuiſſe
ſcdm multoſ meichiſedech rex

xlii multiplicit D=

Quartum [Pieccptum) Capituium

ſalem quem conſtat diutiſſime
vixiſſe videlic; annis pluſquaʒ
lexcẽtos:eqgen.xj:qð etia pa
tet in benedictionibus ioſeph
quẽ pater omĩbus filijs pᷣdile⸗

xit eo q; obediens fuerat mm ar

Ouis ut patnit m exitu vltimo

ad paſcua verſus fratres hic in
quaãa uoſeꝑp quãtam materiam

Paciẽtie caſtit atisquãtam po
tetiam adeptus ſit et ſemẽ eiuſ

Patet gene:xxxvii:xxxix. x.

idem docet filion iude

Diu in ꝓſecutione manſuruùs m

eiuſdem pꝛ mcipio ſollicite ma
trem et patrẽ commẽdauit regi
ri rechabite cũ

moabi⸗Beg.
liberis ad iuſſum patris eozuz

Xodanap in ꝓpetuum nõ bibe⸗
runt Domũ non edificauerunt

ſemẽ nõ ſerebant vimeã nõ plã

tauerunt et ſolu; in tabernacu

lis maſerunt mſi in neceſſitat e
Suerran Lere.

hieſus erat ſubditus illis ſciliʒ

paretibułſ· Et im moꝛtis agonia

dematre ſollicitus virgine vir

gmi cõmendauit Lohxix· E =

Quinto idem docet pagano
rnm multiplex erudicio: vt do⸗
cet valeriug liev-per plura ex⸗
empla:Nam filia quedam cuiꝰ
mater mearcerata a fame necã
da indicis cõſenſu obtmuit vt

matrem viſitaret ꝓ cuſtodes·

tame pꝛius queſita ne alimetuzʒ

on et er
Sa parẽtes pia bonon Puiſio⸗
aut humiliacio-Na Dauio ſaul

. eideο pꝛe ců
ctis iſrahelitis laudatur a deo
GBic etiaʒ ꝓfectionis exemplar

afferret:que filia matrẽ din la

ctanſ tadem ꝓ cuſtodes expio

rata eſt matrem alere qd cum

ludex ꝓcepiſſet vite matrẽ filie

Donanit impietatis munns et
locus ↄſecratus dijs a populo

vt alij ſcribũt· Ctem ibidẽ vale⸗
rius dicit de Coꝛaliano roma⸗
no qui cuz a romanis ꝓſcriptꝰ
rex alion factus eſſet et roma⸗

ms nullatenus nec pꝛecio nec

dotibus recõciliari valeret · ve⸗

mente ad eum de roma matre
ſtatim a filio obtmuit romams
pacemTtem ibidẽ & fi lio creſi
regis refert q; cum fitius eius

mutus vid eret ab alio quodaz
patrem de bere occidi. nec lm⸗
Zua nec viri bus huc patrẽ eſſe
demoõſtrare poſſet· impietatis

munus lmgua eius ſoluta eſt æ
locutus eſt hñc patrem et alia

clare eloquẽs in multon ſtupo

rem ESGexto ideʒ ſna dent

creature irracionales celi aues
Nam ut dicit ambꝛo exameron
v: Ciconie pie aues paretes ſe

nes nudatos plumis tegũt fo⸗
uent alis et nutrint alimentis.

Et ibidem dicitur q; admiran⸗

da eſt coꝛnicis clemẽtia:. Nam
cum parentes ꝑ longeuã ſene⸗

ctut eʒ pluuian tegimme et ala
rum regim me mmoari contin

Sitcoꝛmces iunioꝛeſ ꝗpꝛijs pẽ
ms eos fouent et collecto cibo

paſcunt quãdo eti am parotes

eon ſeneſcũt eos fultro alaruʒ

ſuarum ſubleuat et ad volãduzʒ

exercẽt vt in pꝛiſtinos vſus meæ

bꝛa diſſueta reuocẽt ⁊ reducat

—

— KKr — —

paret es fame perire ſinut: ⁊ vt

ĩgert wilbel. de apibus pte ſe
cũda apes mmoꝛes nõ m ope

tantũ ſedò etiam m fetu quoqʒ

illud docẽt mſenſibiliũ exẽpla

Vnde petruſrauẽ tolle radiũ
a ſole et non lucet:riuñ a fonte

æt d eſiccaturramũ ab arboꝛe †

areſcit'membzn a coꝛpe et pu⸗
treſcet · ſic ſega filium a deuoci
one paterna et iam nõ eſt filiꝰ
ſed collega iſtoꝛum de quibus
Dicitur · voſ a patre pabolo e⸗
ſtis et opa patris veſtris vul⸗
tis pficere· H Quo ad ſe⸗

cũduʒ pꝛincipale nota ndũ ſᷣm
tho · n· n . q. cxxij:licet in hoc p⸗
cepto expꝛimat᷑ ſolũ ſtonoꝛacõ

ꝓentum m ula tame honoꝛaci⸗
one mtelligitur madari ſuſten
tacio eon⸗et quicquidò aliud a
ſuis liberis ipſis debitum eſt.
Sic interpꝛetat cheiſtus mat ;̊
xv·et ſuper illo ephevi Hono⸗
ra patrem tuum et᷑ matrẽ tuaz
dieit Slo Tubemur pentes ho⸗
noꝛare: ið eſt obſequin pieta⸗
tis et reuerentiam exhimbere ac
neceſſaria mmiſtrare. Coſiſtit

0α

tribus. Dzimo ĩ affectu ut libe
ri parẽtes amẽt eis bona optet
P eis oꝛẽt et exide timeãt eos

ac reuerea n᷑ et offenſam eoꝛuz
caueaãt ꝓpter poteſtatẽ quaʒ a
deo m filios habẽt quon ſunt

.

autem reueretia exhibẽda pa⸗
rentibus ſm allex, de halis m

Quartum a Pꝛeceptum Capitulum Quintum

vt dicit Bartholus m de apꝛĩe
tatibus rerum &t ſolum vt hi
ſt oꝛio graphi ponũt vultures

pꝛircipia poſt deum· Secũdo
cõſiſtit mſigno exterioꝛi et re⸗
uerentia que fit aſſurgendo ſu

pꝛa ſe locãadoverbum poꝛrigẽ
do loquedi et ſimiibus⸗Terco
cõlſnſtit meffectu ut eis obedi⸗
ant imn omibus ſalcem que pti⸗
nent ad otilitatem ac neceinta
tem rei familiaris et que pe rti⸗
nent ad bonos mozes que ſalu
ti ſunt neceſſaria ſcdᷣm illud c⸗

pheſe·vjobedite fiin parẽtibꝰ
veſtris mdommo id eſt m iu
ſticiã et fidem dommi dei ⁊ col
lo.iijEun obedite parẽtibuſ vᷣ
ſtris m omĩ bus id eſt ut pꝛius
expoſitum eſt · Quarto cõſiſtic
m ſuſtencione eoꝛu fienda per
tria verbo per conſolacones fa
cto per mmiſteria coꝛpabilia

vbt opus eſt et dono tempah⸗

qna iuſtum emeſt ql parentes
pueros debiles nutriat taz di
Snuʒ eſt ut fiti ſoꝛtes parẽt es
debiles iuuẽt * * Dubitatur
circa Hoc pꝛimo vtruũ Homo ma
gis debeac duigere patrem qᷓʒ
mat rem hãac queſtione mouet
ſeneca libꝛo declamactonũ vicʒ
an fulius rocins teneatur ale:e
patrem q; mat rẽ ſub hoc caſu⸗·
quidam pater a piratis captuſ

ad filium mittit ꝓ auxilio ha⸗

Lvedo ſed matre ceca domi ma
nens nee habenſ aliud auxiliũ
qnã filium eum Peipit manere
eo ꝙ vtrunq; iuuare nõ poſſet
quem ergo nuabit filius. Ge⸗
neca foꝛtiter ambas partes rᷣ
boꝛat:ſed non ſoluit· Legiſte
tamen reſpondent miſtitu⸗

pe patria poteſtate in glo: q;
cicius Pabeat patrem alere-qᷣa
ex legis pſumpcione vt commu
mcter plus filius ſperat Hahere

a patre· Et tho. nij· qxxviar

x dicit q; magis tenetur dilige
re patrem- quia dicit beat Hpie

ro· ſup eʒech· qꝙ poſt deũ om⸗

nium patrem duligẽdus eſt pa

ter · et peſtea addit de matre
— 6 *° bi notanbũ quia iſtiſ

opacionibuſ vt quidaʒ dicunt

quos tho·nõ repꝛobat hoc qd

hic dicitur intelligendi eſt p
ſe vt videlicz ĩtelligat᷑ eſle aue
ſtio de patre imquãatum pater ẽ
Kn ſit plus diligẽèdus matre in
quatum mater eſt poteſt enim
ſuboit thoim omi buſ huiuſmo

di tãta eſle diſtatia virtutis et
malicie vt am icicia ſoluatur vł

mmuat᷑ ut dic philo ſophꝰ viij⸗
ethico“ et ideo ambꝛo· dicit q;
bo ni domeſtici ſunt malis fili⸗
is pꝛeponedi ſed ꝓ? ſe loquẽdo
pater magis diligedus eſt quã
mater: Rmant᷑ em pater et ma⸗
ter ut pꝛmcipia quedã natura⸗
lis oꝛiginis: pater autem Habet
exceilencioꝛẽ pꝛincipii racionẽ
ẽʒ mater quia pater eſt pꝛinci⸗
Pum ꝓ modum asetts⸗ mater
antem ꝓ moonn padietis et ma⸗
torie: et ideo pater ꝑ ſe loquẽ
do eſt magis diligedus tamẽ
Pee ſpecics amicicie qua nũc
loquimur eſt amicicia que obe⸗
tur patri et matri ſcom genera
cionis racionẽ· Eſt em alia ſpe⸗
ties amicicie qua diligimꝰ amã

teme alia qua Seneratem/ zi⸗

[Capitulum

