q ad hieſu vemt nocte et pꝛin⸗
cipes 2c· i0· vt ſupꝛa a jioſeph
ab aromathia et gamaliel 27

N Tercõ medo awpetitus va
ne gloꝛie repusnat dilectiom
dei et hoc ex ꝓte ipius gloꝛiã⸗
tis ſez qui intentionẽ ſuã ĩfert
ad gloꝛiã tanꝗʒ ad vltimũ finẽ
ita q; gloꝛiã awpetit apter ſeip
ſũ nullo modo referendo eam
m vtilitatẽ ꝓximi aut dei hono
reʒ finaliter· Et qui eꝑa virtu
tutũ oꝛd mat vitimate m gloꝛi⸗
am ſuã tanqʒz in ſuũ et optimuʒ

.

ſibi vt ieiunat dat elemoſmã

„

et ſimilia vt alij ſciãt et eñ glo⸗

rficent et qui tantũ ditigit ea

et appetit etiã zpter ipaʒz vſe

quendã nõ ptermittit facè cõ⸗
tra deũ ſic eſt peccatũ moꝛta⸗
le⸗Qn vero gloꝛia eſt vana ali
quo mõn ſupꝛa poſitoꝛũ circa
ſecũdam apoez attn non repu⸗
gnat dilectõi aliquon modoꝛũ
nunc pᷣtacton· tũc appetitꝰ va
ne gloꝛie nẽ eſt peccatũ moꝛ⸗
tale ſed ſolũ vemale vt dic tho

üACapitulum Quindecimum

tur ppocriſis· naʒ ex
pmiſſis patet ſicut fi
mis ſupbie eſt gpa ex
cellentia quã intendit ſu ꝓbus-
ſic fims aꝓpetitõis imams glo⸗

rie eſt mamfeſtatõ ape excetlẽ⸗

NNbecimo bic ꝓhibe⸗

Primum Abreceptum (Capitulum Qumdecimum

tie qꝛ illã intendit vane gloꝛĩo
ſus ad Panc aut mamfeſtatõeʒ
mtho. ij i · q cxi ar · vèPt
qnis tendere et directe tripli⸗
citer · Orimo P verba et ſic eſt

jactantia- Secudo ꝓ facta fal-

ſa et ſie eſt ypocriſis: Tercio ꝓ
facta vera Pabentia quandam
ammirationẽ et ſic eſt pꝛeſum⸗
ptio nouitatũ· De ypocriſi er⸗
go tria ſunt dicẽda⸗Dzꝛimo 8
ſit et qualiter ↄmittitur et m
maia ſit· Gecndo qn ſit pecca⸗
tũ moꝛtale ſeu ſub pꝛecepto ꝓ⸗
Pibita: Tercõ an quis ſemmo⸗
rem poſſit oſtẽdere ãʒ ſit in re
quod vocat᷑ yromca? B Quã
tũ ad pꝛimũ notandũ ᷣm tho-
vbi gͤ· q; ypocriſis duplicit᷑ ca⸗
pitur vno modo ↄmumt a lio
modo ꝓpꝛie ↄmunmter ſeu ge⸗
neraliter ypocriſis idem eſt qq
ſimulatio“et ſic eſt mendaciuz

oſiſtens in ſignis exterioꝛũ fa⸗

ctoꝛũ vt cũ quis ꝓ aliqua exte⸗
rioꝛa ſigna ren aut facton ali⸗
quid de ſe ſignat qð in eo non
eſt· aut melius aut excellentiꝰ
q̊z m eo veraciter exiſtat ⁊ iſto
modo magnꝰ awparatꝰ? veſtiũ
eſt ſimuilatio ſeu ppocriſis lite
rature ſiue ſapĩe· Et magnꝰ ſta
tus et ſũptuoſus in equis ſer
uis et ſimilibꝰ eſt ſimulatio di
uiciaꝛzũ et potẽetie · Et ſic omms
ſimulatio ſeu ypocriſis eſt mẽe
daciũ et ideol peccatũ et alſiqñ
moꝛtale ſi eſt ðtra carit atẽe ali
qñ vemale ſicut de me ndacio
dicetur infra in pcepto:viij.c·
pᷣmoy C Cauſa aute quare

„

deänun

negdi⸗
feſiati⸗
Ar p/pt
tnpl
tſic eſt
adafal⸗
Deniop
guandam
t hein
A⸗
turcrqjn
ſtpecca:

rd .

us ſenino⸗
viſtin
HeC
pluntca⸗
mt ⸗alio
rſen ge⸗
em eſt q
endacirz
chae⸗
Pana ertr
tfachnd
om v
nulni
1r iſn
Aveſai
ab
napiſ
qns 6
nulagod⸗
tſic omd
ſis Em
menou⸗
en

ficat tũc eſt mandaciũ:Cũ aũt

ſi atio æſt peccatũ eſt illa dicit
tho ĩbidẽ: qꝛ ad virtutẽ verita

tis ꝓtinet vt aliquis talẽ ſe ex⸗

terins exhibeat ꝓꝑ ſigna exteri
cꝛaſqualis eſt.ſigna aũt ext eri
oꝛa nõ ſolũ ſuũt verba ſed etiam
factaſicut ergo veritati oʒpo⸗
mtur chaliquis ꝓ verba xt eri
oꝛa ſismficet aludjqʒ habet a⸗
pnd ſe / qd ad mend aciũ ꝓtinʒ
ta etia veritati opomtur ꝙ a

rerũ aliquid de ſe ſigmficet cõ
trariu eius quod ĩ eo eſt quod

Pre ſimu latio dici⸗. D

n ſic dicit aug· m li:de q̃ſti o⸗
mbus euansgelij:non omne q8

fingimus mendaciũ eſt eß qñ·

illud fingimꝰ quod mhil ſigm⸗

fictio noſtra refert:᷑ ad aliquaʒ

ſigmficationẽ non eſt mendas

ciũ: ſed aliqua figura veritatis
Et ſubiũgit exempiũ de figu⸗
ratiuis locutiombꝰ in quibꝰ q̊ͥ⸗
dem fingimꝰ? res. non vt aſſe⸗
ratur ita eſſeſſed eas ppommꝰ
vt figurã alterius q aſſerere
volumus· Sice igit᷑ ſe finxit dñs
lonsgius ire:Lucviti·qꝛ ↄpoſu
it motũ ſuũ quaſi volentis lon⸗
Sius ireſad aliud figuratiue ſi⸗
mfi candũ ſcʒ q; ipe ab eon ſi
de longe erat vt gredicic· Eſt

Lvt Dic thoſilato peccatũ ſim

Pliciter qꝛ non refert vtij quis
verbo vel quocunqʒ Ffacto alij
menci atur tñ vlricꝰ? dicit · ſi ꝗs
Oat ꝓ aliquod opus vel ꝓ ver⸗

vñ duplex aliquid intelligere
Auod non eſt. non mtentione

ſiquiſ ꝓ aliqua ſigna facton v

Drmum — & Pꝛeceptum . Capitulum Qumd e cimum

fallendi·ſed intentõe vtilitatiſ
ↄſequentis tale ſimulationẽ n5

eſſe peccatũ. Circa q8

tñ not at tho·q ſicut aliqs ver⸗
bo mentitur qn ſigmficat qd ñ
eſt· non aũt qñ tacet qð eſt qð
quidẽ aliqñ licet: Tta ſimulatõ
eſt q aliquis ꝓ exterioꝛa ſigna
facton vel reru ſigmficat alicjd
quoð nõ eſt. nõ aũt ſi aliquis
Ptermittat ſigmſicare quod ẽ.
vnde aliquis pᷣt occultare ſuũ
„

Ptura ape et eſt ſimulatio ſan⸗
ctitatis ⁊ iuſticie quã quis nõ
habet ſet ſic ypocrita eſt qui ꝑ
exterioꝛa ſigna facton ſancti⸗
tatemaut quãcũq; virtutẽ quã

non habet ſimulat cũ mtentõe

vt alij credãt eũ talẽ eſſe · Et ta
lis ypocriſis ſemꝓ eſt peccatũ
ſicut ec ome mendaciũ eſt pec⸗

catũ:ipᷣa aũt ꝓpocriſis eſt mẽ⸗

daciũ m facto vnde ppocriſis
Duo dicit ſcʒ defectũ ſanctita⸗
tis et ſimulationem ſanctitatis
ipᷣius· ideo ·auẽ· dicit ſuꝑ põ
ixũijſimulata equitas nõ eſt e⸗

quitasg ſʒ dupiex ẽ miqtas.Eſt
em ibi duplex peccatũ ſcʒ in y⸗
pocrita vicʒ imquitas occulta-
gt falſitas ſanctitatis in oſten⸗
ſione E Elec añt ypocriſis
in qumq; ꝓſoms ſe mflectè ſolʒ
ſepius · Hrimo in hereticis de q̊
math vipattendite a falſis ꝓ

phetis qui vemũt ad vos in ve

ſtimentis oum:intri nſecus aũt
ſunt lupi rapaces: Secũdo in ſi

ctis clericis et religi oß de qᷣbꝰ

ccatu ſine peccato ſalio mo⸗ K-

So capitur ypocriſis m ſac ſen

4 . 7 .
.
ð 4 . . 4 . “

“

Capitulum Ouimdecimum
. 22 ypotn
dicitur.Duin oze et habitu non denoꝛant domos viduan ſimn aliw/
coede deo ſe ſeruircoſtédunt lantes lõgam osoem hi acpri- un
p xp̃mimatis. v:ppociite bene ent dammatienᷓ maiosé S
pbet auit de vobis yſa:xxix· Bed quõ ↄsnoſcitur s vpocri tit
W Popui2 Hic labijs me Ponoꝛzat Ca eſſe · Bñ. aus⸗ mp llaLae eore
toꝛz autẽ eon longe eſt a me et vi: Nõ pᷣt arbo? bona 2 etha
mathexxiij. Ve vobis ſcribe et malos facere?c ρ à tril S - Kſa
Pphariſei ypocrite qni claudi⸗ ſcutur ypocrite· Bun vk DpAdlouc
tis regnũ celon ante bommes non o ꝛeſſio vel ꝑꝓſequẽedo vl turaſe
vos em non mtratiſ ſcʒ male vi detrahẽdo Om̃s ei ypocrete & bonne
uendo neqz mtroeuntes ſimti ctractoꝛes ſunt. Beom elt faeil caina
intrare ſcʒ ꝓ exempla mala eoſ reppenſio alion q taciunt v prme

mficieændo⸗Terco m fictis iudi· videãtur habere zelu. Tercinz guis
onem

. cibus et ſcabimis ac dnis tpa-⸗ eſt impaciencia in aduerſis ſu⸗
lvbus q̊ cu iuſticiã deberent deez per oms em mouentur et offe⸗ WD H
fendere et ſe ꝶ facere ptendaͤat Dunt᷑ ad ↄtumelias ſibi dictas a,
int rinſec? ſut plem dolso et a⸗ qꝛ querũt gloꝛiã·ĩdeo Dolẽt að Ra
uaricia: De quibꝰ math·xxin· „ Stumelia⸗ vnde Die Piero n0 ätodi
ve vobis ſenibe et phariſei ypo V queras gloꝛia " no Solebis ei nunnpe
8 . cri . qui mudatiſ a defoꝛis e ms loꝛioſus fueris/qui laudem “ H
calicis et parapſidis- intꝰ aut non appetit nõ ſentit dtumeli⸗ emeteerd
plem eſtis rapma et immundi⸗ as. I — Sz diceres ſunt er— dacd
cia ve vobis leribe et phariſei 8o mali religioſi vl clerici vpe⸗ diene
ypocrice q́ ſimies eſtis ſepuili⸗ crite: Hñ:. tho habit2 ſancti⸗ Dmnn
chris dealbatis que fozis ap-⸗ tatis puta religioms vei cieri n
paret hoĩbus ſpecõſa⸗meꝰꝛ ve⸗ catus ſigmficat ſtatũ quo quis
ro plena ſut oſſibꝰ moꝛtuoꝛuʒ. obligat᷑ ad opa pfectõis. et i ,
et omm ſpurcicia? Qnarto in fi cu quis Habitu ſanctita tis aſſu . bag⸗
tis viduis et virgimb? quem mit mtendẽſſe ad ſtatũ ꝓfecti luunde
delicijs vinetes vel neqmicijs a oems traſ ferre ſi p iyfirmit atẽ ent
lijs pᷣbonoꝛari volnt vnde ſob· deficiat nõ eſt ſimulatoꝛ vely teen R
xxſi aſcoderit vſq;ʒ ad celos ſu pocrita. q non tenetun mam⸗ nen
Ebia eiꝰ et caput eiꝰ nubes te⸗ feſtare ſuũ peccatũ ſanctitatiſ ses
tigerit quaſi Rerquilim in fi⸗ Habitũ deponedo. Si aũt ad Ase
ne pdet᷑· Quĩita m pauꝑibꝰ fi Habitũ ſanctitatis aſſumeret tuʒ mea
cte mẽdicantibꝰ. bꝰ luce · xx vt ſe iuſtu oſtenderet eſtz ypo⸗ latſan
ait xpus- attendite a ſcribis q crita et ſimulatoꝛ vñ gre Oic- mnam ſo
volunt ambulare in ſtolis et a xxxj:mon ſut nonnulli qui et itoae
mant ſalutatões in foꝛo et pꝛi ſanctitatis habitũ tenent et p ſtug an
mas cat hedzas mn ſinagogis⸗ fectõis merita exequi n valet munter
Pmes accnbit2 imconmijs: qui hos nequaq;ß credendu; elt m lt dng

Pnmuam

ð

—

68 ppoci
llo⸗luce⸗
d fuctus
W W:

ebe.

Pſequedon
elypocnted
Dn Afaci
Okaciunty
midren⸗
unturetoſ⸗
siod

wöoltadn

bito⸗no
olebs en
miladen
totumeli⸗
ges unter
Aiäde
bt ſunce
ins ve ch
Muri nons
ö,lt
SauNH1
rNNe
dnrarv
enetuu nn,
iſancti
Haith
8 iin marel
ret eſß M
vñ gel⸗
mrutlin’ .
tenen⸗
Nin

ℳ
oS—&

—

. ᷣ ö; . Mẽÿß
* „
.
29
7R 2
—
5.

ppocritarũ numero currere · qꝛ
aliud eſt mfirmitate peccare

aliud malicia⸗ T /Zed iten
Du bitareſvtrũ aliquis ſimulaſ

ſanctitatẽ ad ho noꝛẽ dei ⁊ edi
ficationẽ ꝓximi peccet⸗Rñdiĩit

pe· de tharen taſia in qdᷣli.du⸗

plex eſt ſimulatõ· qued ã q̃ fit
ab aliquo vt mquitas ſua palli
etur a ipe ab hoĩbus laud etur
et bonus reputet᷑ et hec ẽ pec⸗
cat ũ alia fit ad dei ho noꝛeʒ ⁊æ
ꝓximoꝛuũ edificatõnem vt ſi ali
quis religioſus maioꝛem religi
onem oſtendit coꝛã ſecularibꝰ
q́ʒ coꝛã ſuis fratri bꝰ vt ip̃i ma⸗
gis edificentur:iſte nõ peccat
ſed meretur · hec ille. Exem plũ
in beato dñico per quadꝛageſi⸗
mam m pane et aqua cum ſocio
iciunante ut hereticos ↄuerte⸗
teret·et ſic ep̃us oxomenſis di
Dacus olim cõtra hercticos al⸗
bienſes hoꝛtabatur abbates e⸗
adem mtentõne vt pedes irẽt
m pauptate k⸗ Quo ad ſe
cundũ pꝛmci pale notano ym

tho ·q; ypocriſis ſecũdo modo
ſumpta aliqñ ẽ peccatũ moꝛta

le et aliqn vemale:Quando au

tem ſit moꝛt ale vel vemale eſt
attendenduz ex kine quẽ ipſe
fingens mmtedit:ſi nãqʒ talis fi
ms eſt ↄtra caritatẽ ſeſt pecca⸗
tuʒ moꝛtale · ſicht cũ quis ſunu
lat ſanctitatẽe vt falſam doctri
nam ſemmet in qua ſibi non taʒ

cito crederetur mſi ſanctꝰ ⁊ iu⸗

ſtus a pareret · quales ſunt cõ
mũuiter heretici: apter quod di
cit dñs:math vij attoendite a

Drimum AMDreceptum 4 Capitulum ]Quinpecimum

falſis ꝓphetis qui vemunt a50 H
vos in veſtimentis oum intrin

ſecus aũt ſut lupi rapaces vel
cũ quis ſilat ſanctitatẽ vt dig
nus adipiſcat eccileſiaſtica di-⸗
gmta tẽ vł ut adipiſcat᷑ alia tẽ⸗
poꝛalia qᷓcunqʒ cũ damno alio⸗

rũ· vł ſi àt ſanctitatẽ vt famila⸗

rioꝛ fiat alicui młieri aliene ut
eã ꝓ hoc decipiat et in ſuũ con
ſenſu alliciat:⁊ ſic ð alijs Hhmõi
fimbus qui ſunt ↄtra caritatez

Dei vel ꝓximi:hec videt᷑ eẽ meſ

ſancti doctoꝛis · vñ et vlric? li.
vj:tract.njic·xxviij· dicit. Cuʒ
aliquis ſiłat ſanctitat? quã nõ
Habet ꝗpter hoc vt detur ei a⸗
liquid ſicut illi de quibꝰ mathᷣ.
xxiij dicitur:ve vobis ypocrite
qui cõmeditis domos viduaꝝn
peccatum moꝛt ale eſt⸗qma ra
pit quod debetur ſancto quĩa
quod datur ei datur in nomĩe
inſti · Item quando t alem ſimu
lationem facit ex mſaciabili a⸗

uaricia·ſi autem aliqun pꝛò ſua
neceſſitate ſimulet amplioꝛem

indigentiam quã habeat ñ eſt
Hoc moꝛtale peccatũ:ſicuc faci
unt illi qui comumter trutanm
vocaturde his em dicit criſoſ-

talis ſimutatio pociꝰ eft cul⸗

pa diuitum 3 pauperũ quĩ ex
ſui indigentia ad hoc cõpellũ⸗

tur. LBi autem mtho.

fims intentꝰ non repugnat ca⸗
ritati tũc manet vemale vt cuʒ
quis fingit ſolũ qꝛ delectatur ĩ
ſic fingendode quo dic phus
iijethicon:q; magis videt in
vanus q́ʒ malus uel ſi fingeret

R

—

Pter iocum · Eadem em ratio
de fictõe et mendacio vt dictũ
eſt pcedenti capitulo- Tamẽe ſi
ue y pocriſis ſit vemale ſiue moè

tiaaie peccatũ eſt periculoſuz ſet

mult ipliciter nociuũ: ut patet.
Smo ex verbis xpi qui ypocri=
tas fere pꝛe alijs impuùgnauit
math̊ ·xxiij· ſepteplicit᷑ mat·

vj⸗ Extermmat em facies ſuas

a ppareãt Bomĩbus ĩei unantes
ESt incexiſ· attẽdite a fermen⸗
to ꝓphariſeon q eſt ypocriſis
t marci:vijiypocrita eice pꝛi⸗
mũ trabem de oculo tuo· Recũ
do q raro ad meuꝰ ↄuertũtuz

tum quia ſe bonos putant alio-

oꝛum launde delectari:jo b· xxx

vj Vin cti non c amabunt/glo⸗-

quia humane laudis auiditate
ſuperatiſanctos ſe eſſemiſeri e
tiam cum m peccatis moꝛetur
putanttuʒ quia ſpirituſſanctꝰ
eos fugit ſine quo conuerti nõ
poſſunt · ſapie je ſpiritus diſa⸗

pPime eff ugiet fictũ:tum etiam

quia dyabolus noſcitur eſſe m
els et doꝛmit · job. xl· ſub vm⸗
bꝛa doꝛmit m ſecreto thalami
ſcʒ imn quo nulilus fructus ſtips
vacuns et radix m limo laudiſ
eſt fundatus: Tercio quia ſunt
ſimiles ſterquiinmno mue tecto⸗
ſepulchris pulcris cadaueribꝰ
plems vulpibus quarũ pellis &
bona et carnes manes · ſimom

qui angariatꝰ crucem dOni poꝛ⸗

tauit et vulꝑi que ſe moꝛztuaʒ
fingit quo aduſq; coꝛmeem ca⸗
piat· Cigno qui exterius eſt al

ꝛeceptum l Capitulum Quindecimam

Quo ad terciũ pꝛincipale queri

tur vtrũ yroma ꝓ quã aliqͥs mi⸗
noꝛa de ſe fingit ſit peccatum.
Hñnſio ᷣm thoij.ij· q: Cxiij· q;
aliquis d eſeipo mmoꝛa dicat
poteſt contingere dupliciter·
vno mõ ſalua veritate dum ſcʒ

maioꝛa que ſunt m ſeipſis reci⸗

tent. quedam vero mmoꝛa de⸗
tegunt et de ſe pꝛoferunt que
tñ in ſe eſſe cognoſcũt · Et ſic mi
noꝛa de ſe dicere non ꝓtinʒ ad
pyromam nec etiã eſt peccatum
m Senus ſuũ mſi ꝓ alicuiꝰ? cir⸗
cumſtantie coꝛruptionemalio
modðo aliquiſ dicic mmnoꝛa a ve
ritat e declmans puta cum aſſe

rit aliquid vile de ſe quod in ſe

non cognoſcit· aut cum negat
de ſe anquid magnũ quod ta⸗

men pPcipit m ſeipo eſſe et hoc

ꝓtinet ad yromam ct eſt ſemꝑ
pectatũ⸗vndeaug?li. de ver
bis dni Cum humilitatis cau
ſa mentiris: ſi nõ eras peccatoꝛ
anteqm mentireris:- menciẽdo

peccatoꝛ efficieris · St ſi obicis
illud gres ad augu anguloꝛuz

epᷣm bonarũ mentiũ eſt ibi cul
pas agnoſcere vbi cłpa nõ eſt
RHñq; ad bomtatem mentis p
net ut hõ ad inſticie ꝓfectiõeʒ
tẽdat· ideo in culpam reputat
non ſolum ſi deficiat a cõmum
juſticia que vere culꝑa eſt ſed
etiam ſi deficiat a iuſticie perfe
ctione que qnq; culpa non eſt
non aũt culpã dicit quod pꝛo
culpa nõ recognoſcit:quod ad
yrome mendacium pertinet

bus caro autem eiꝰ? mgara Nota tñ q; yroma ꝓ defectum

—

Pp
bo⸗
ℳz
dey

Le⸗
deri
ſun
14
un
Mtii
pmde
ena
tacnd
ſens
ſurm
catt
filie
eſt
litea
luar
ogned
cat
cati
be
del
ptõ
mer
fide
cati
facie
ſumx

(ilis

(Orimum Preceptum TCäpitulam 1Sededmum
klean Aapꝛie o omitur iactãtie· qᷓ am pPtio⸗Quinta peccatũ in ſpiritũ
derratun bo conſiſtũt in verbisim facti ſanctũ· B De pꝛeſumptio
Cxiize aut videtur aliqᷣd opomypo⸗ ne igit nonitatũ-Orimo aduer
on diezt criſi ꝓ dim mutõnẽ ſuo modo ſi tendũ ch nonitatu muentio eſt
upiiter⸗ cut de yroma⸗ tripiex · Que dã licita et virtu⸗
–— -ᷓ8 ”és ola. vt modꝰ acquirẽdi pfecti⸗
i Capitulum 1 Sedecimum onem vite ſpirit nalis ſic ſamu
Naans Vodecimo ꝓhibetur el cuneos reperit aphetarũ da
ferune m SS Pſumptõ ſiue ſit noui uid cantoz numeru- helias a⸗
rrien — tatum ſiue aha X nachoꝛeſim in veteri teſtamen

Vnde ecck· xxxvij · O

Akine pſumptio nequiſſima vñ crea⸗
Mokon ta es- glo: a mala voluntate ſcz

to· in nouo ichãnes taptiſta-
Itẽ maria a ioſeph matrimomũ

virgineũ: anthomꝰ monacha⸗
Pihiht⸗ deficieẽte · vbĩ not andũ q; pꝛe⸗ tum vel pocius xpᷣc· vel io han⸗
päionendn ſumptio quedã eſt bona qᷓ ſcʒ nes baptiſta ſᷣm criſo.Nlia eſt
emmou in quibuſdã id qð in no bis eſt vana ſuꝑflua vel modicũ pec⸗
a unal Facimꝰ et de reſiduo in diumũ catum vt mutiliter m arti bus
goomtbh anxiliũ ſperamꝰ et de deo pᷣſu laboꝛando m alchamia et ma⸗
um negat mimꝰ alia mala qua quis ſe in⸗ lijs experiẽcijs vltra q; opoꝛtzʒ
quodta: oꝛdmate et mmis ↄfidit de v⸗ occnpãdo: Tercia ẽ nonita tuz
ſſoet hot traqʒ dicit᷑ ndith· vj · qui n de⸗ muentio vicõſa quia nonꝰ pec
ſewp ſeeris pſument es de te et de ſe candi modꝰ reperit᷑ ꝑ quẽ alij
e de er pPſumentes humilias mala pꝛe ꝓficientes im malis imbuuns.
ans ci ſumptio eſt duplex quedã vo. C Secundo notandu Ho pi
mas perttn catur pſumptõ nouitatũ q̃ eſt ciũ multis ge neri bꝰ hommũ ſe
8, nencedh filia mams gloꝛie m grealia inflectit · Dꝛimo in hereticoſ q
Eeſ obits eſt Pꝓſumptõ reſpectu alion illi de ſno ngemo pᷣſumẽces noua
, cite que etia nõ habẽt nouitatẽ fingũt · Secũdo m religioſes
aſt bi u ſeu ammirationẽ ſpecialẽ· Ctezʒ qui ↄtra vel ſupꝛa ſtatuta ſem
RK quedã eſt pfſ umpto que ẽ pec⸗ orũ ſicut phariſei ſingularia ⸗
nnenieg catũ m ſpiritũſanctũ alia pec dam mterdũ ↄfingũt viſiones
e Feneg cati alleuiatina. de quibꝰ dua-⸗ ut ſancti a pareant et ſimilia.
nort b habes ſupꝛa m.j. p̃cepto vi Terxrcõ in artifices mechamcos
nl u delicet de ſpe ·˖ Eſt igit᷑ pſum⸗ vt ſutoꝛes: ſartoꝛes fabꝛoset
drachl⸗ ptõ quĩtuplex.pꝛima bona de ec homies ſe ſupbe veſtientes
lpae ſ⸗ meritis uel de dei bomtate cõ Quarto mercatoꝛes cũ ↄtracti
ſtian . fidentia humilis · Seccũda pec e raris cambijs reemprõibus
on on/ cati exeunſatiua in ꝓte: ſed bene vitalicijs et ſiibꝰ vams nã cñ
god faciendi ꝓtelatiua: Tercia pᷣ: P vſuram mamfeſtam lucrari
de, ſumptõ generalis: Quarta ſpe non audeant ꝓ auaros contra⸗
pm

fdum

cialis que dicit᷑ nouitatũ pſum

ctus tanqʒz vartjs vijs ad lucrũ

6
7

Drimum

tandunt⸗ Qu into iudices ſca⸗
bmi aduocati a hmoi nouis mo
Dis miuſticiam defendentes⸗
Gexto dñi tepeꝛales nouoſ mo
Dos illicitos exactionadi repe
rientes in tacijs: in ſteuris a ſi
miibꝰ· Septimo clerlci et re⸗
ligioſi nouos modos cantãdi
theatricos apter queſtũ vl ob
aꝓparentia repientes; D

Tercõ notandu qn ſit moꝛta⸗

le- nam qn aliqs pſumit aliqd

muemre de ſciẽtia vt nouos er

roꝛes ut alios m erroꝛẽ Ducat
vel neouos modos quibꝰ alios
notabiliter depmat vel exacti
onẽ mdebite muemat vel im fi⸗
nem qui tẽdit m moꝛtale pec⸗
catũ alique inducat- In his aa
tijs qñ caritati dei uel ꝓximi
repugnat ſicut ſupꝛa dictũ eſt
moꝛtale peccatũ eſt.Et qma qͥſ
Pticeps efficitur im malis ſeqn⸗
tibꝰ que quis pmo mnemt val⸗
de la tũ peccatũ eſt ⁊æ piculeſũ
nouitatũ muentio àllicita ut in
nentoꝛes veſtiũ ſupbie deſer⸗
uientiũ nounarũ cantilenan et
ſimiim · ά Quarto notan-⸗
Du ; q̃muis non ſemp ſit pec⸗
catũ moꝛtale neouitatũ muen⸗

tõ tñ piculoſuũ eſt vt oſtendũt
plura⸗Orimo vt dictũ eſt q; a

liquiſ tot malon hic ꝓ peccata
m futuro ꝑ penas pticepiĩ ef
fici tur q̃t malis alijs futuris æ
pñtibꝰ Poĩbꝰ eccaſicʒ p muen
tionem nouã admmiſtrat· Se
cudo q? oms mucntoꝛes noui⸗
tatũ illicitazũ omes mali fue⸗
runt et filij hommũ- Na pꝛimꝰ

Wꝛeceptum Capitulum 3Sedecimum

————

muetoꝛ auaricie fuit cayn qpᷣ⸗

mus ciuitatẽ fecit gen: inmiu
riam faciẽs illuc fugit: menſa⸗
ras fecitet termmos masgris

ſtatuit ab iſto cayn ſeptimo g

du deſcẽdit lamech· qui pᷣmus

bigamia repit et ſic pꝛimus a⸗
Dulter fuit hHuiꝰ filij et fihie om

nes fere curioſas artes repier̃t

vt habes geninj⸗ qꝛ eius filius
ꝓabel pater fuit Habit antin m
tentezijs Thubalchayn pm
ſculpturas mmoꝛaliũ curioſas
Ffecit:Noema filia pꝛimo variã
texturaz repit cũ a pꝛincipio a
Deo ammaliũ pellibꝰ cooperi⸗
menta fuerint oꝛdmata Tubal
ipe fuit pater canentiũ in citha
ra et oꝛgano: hec oĩa gen mj⸗
et li·ij. ſpecu · Hyſto · vmcen· Pj
etiã cũ omm ſua ↄgnatõe dilu⸗
mo interierũt· Ter cio quia om
nes qui poſtea auxerũt vel di⸗

latauerũt nouitatu muentiões
mali fuerũt milerabiliter moͤ

tui vt ex maritiana patz Pyſto⸗
ria vbi legitur q; tuliꝰ.hoſtiti⸗
tercius de pꝛimis regibꝰ roma
non ſcʒ poſt romulũ ſecundus
qui pꝛimꝰ purpura eſt vſus et
tandõ cum tota domo ſua ful⸗
mme arſit· Nero imperatoꝛ qͥn
tus ab octauiano qui piſcabat᷑
retibus aureis que ſeridis fum⸗
bus extendebantur millam ve
ſtem bis mouit ſoleas argẽte
as mulis fecit tandẽ a romamſ
de pallace fugatꝰ ex romã ſe⸗
ipʒ in ᷑ fec et a lupis 8ꝛ ↄmeſtꝰ
Kureliꝰ ĩpatoꝛ romanꝰ pᷣmũ a

ꝓud roma nos diadema capiti

inuey
ſtmn
enuil
purmmy
ſuns ca
mnommn
upnpi
ſenoper⸗
ſe ſ
mus ere
wuͦge
veve
hm
ſunt
nam
mae
marmn
unt
lwncth
Pojune
polens e
Dkracis
ccNd
audci
graun

tinum

pni.

Ipenn

38r.is

mo S

mus
us a⸗
eom
viefe
fünus
tin m
dſ
NNes
do Mi
mapw
open:
Tubel
natha
n⸗
ten⸗ bj
edilr:
maom
Mde
ertioen
liter m
hyſte
boſuily
Prom
is
ſuset
aaſu⸗
tor qn
abet
unr
m
gete
E
ale⸗
nü
piri

(Orimum (PDreceptum

inuexit · gemmis fulmme coꝛri⸗
pitur ſʒ n moꝛit᷑·tandẽ fraude

ſerui ſui occiſus eſt:·Dioclecia⸗

nus mpatoꝛ p̃ᷣmus gẽmas ue⸗

ſtibus calceamentiſqʒ immiſit
cum omnes retro pꝛmcipes ſo⸗
la purpura vterent᷑-tandez ve
neno periit · Tarqumꝰ ſuperbꝰ
rex romanoꝛũ a romulo ſepti⸗
mus excogitauit omma toꝛmẽ⸗
toꝛũ genera cathenas toꝛmen⸗
tacarceres: ↄpedes exiliũ · et

hmõi.hic ꝗpter tarqumũ filiuʒ

ſuũ qui lucreciã nobilem femi⸗
nam coꝛrupit a regno ec a ro⸗
ma eſt cxpulſus m exiliũ/hec &
martiniana: Ctem ſimon magus
volare volens coꝛruit occiſus.
Etem ethierns monachꝰ pꝰea
Bmo iunnems mgemoſus uolare
volens cecidit non moꝛtnus · ſz
ↄfractis pedibꝰ vt refert vin⸗
cencius m ſpeculo hyſto. & cee
quõ oms curioſit atũ muẽtoꝛes
grauiter pumti ſunt ·
–

Capitulũ Decimũſeptimum

T Hedecimo hic ꝓPhibet᷑

C pꝛecioſitas veſtiuz qᷓ

ex ſupꝑ bia mam gloꝛie
uel ex Pſumptõe ꝓce
dit Modeſtia em ut amb li. j. S
offi cijs dicit · Qirca ext crioꝛem
cultum ſeu oꝛnatũ conſiſtit cui
o womtur immodeſtia: Circa
quodð pꝛimo videndũu de illici⸗
tis veſtimẽtis: Secũdo de his
que diſſuadẽt talium ſuperbiã
Tercõ an vtilitas veſtiũ ſit lau
dabilis · Quantũ ad pꝛimũ eſt

Capitulum ¶ Decimuſeptimi

dubiũ vtrũ circa exterioꝛ em oꝛ⸗

natum poſſit eſſe virtus et viciũ

Rñ.tho.i. ij·q:clxix In ipis re
bns exterioꝛibꝰ qinbꝰ homo v⸗
titur non eſt aliquod viciuʒ . ſz
ex ꝓte homĩs qui immoderate
vtitur eis· ſed quia quidam di

cunt q cum mn coꝛde ſit vtus ñ

aũt in veſti bus pᷣt quis eque 8
ferre tumcã pꝛecioſam et ĩ ha
bitu ſeculari latere coꝛ humile
ſicut m Humili ueſte. ecõuerſo
et couili:coꝛ lupmũ pt latere·
Edcirco tria ſunt notanda: B
rimo q; circa exterio ꝛzẽ veſti⸗
tum vtutes ↄſiſtunt ſiue exer⸗
centur quia licet oms virtutes
ſubiectiue ſint m aĩa et eſſenci⸗
aliter:tñ circa actus exterioꝛoſ
exercẽtur qui eon ſunt matia:
xempli gracia miſericoꝛ:dia &
mentis habitꝰ. ſed in diſtri bu⸗
tõe pecumarũ exercet᷑ ſic fides

ↄfeſſione· Bic eciã humilitatez

et ſimplicitatẽ nommat and?ꝛo
mcus ·dicit tho· hHabit2 mode⸗
ratiuus veſtimenton · vnde ſiẽ
ſtultum eſt dicere ſi coꝛ eſt mi
ſericoꝛs nulla vis de opibꝰ mi
ſeri coꝛdie exterioꝛibꝰ.ſic etiaʒ
diciturmij. et B· ent ropelia po⸗
mtur habitꝰ mod iſicatiuꝰ ver⸗
boꝛũ uel factoꝝn ſolacioſcꝛum-
Secũdo nota q ꝓ exterioꝛẽ ve
ſtitum vtutes mẽti adeſle 2ↄ p
bantur·vnde ſi humiliter ĩ ve⸗
ſtimẽto ꝓcedis ex còde h̊ mana
nit. dicente· berñ. m apologe
tieo Ex coꝛde theſauro ſine du
bio ꝓcedit qdd foꝛis aꝓparʒ
vicionꝝ · ſcʒ ſiue vrtutum· vñ ſi

Breceptum

pꝛecioſuũ defers veſtitũ de coꝛ
de vicioſo ꝓceſſit · nã ſm phᷣm
ij·ethicon habitus ſemp incli
nant ad actꝰ? ex q̃bꝰ generant᷑
Tercio notandũ q; ꝑ exterio⸗
rem veſtitu virtutes acquirun
tur patet quia ſtudedo et le⸗
gendo ſcientia acquiritur. Et e
adem rẽne humilia veſtimeta
poꝛtãdo humilitatis Habitus
acquiritur · patʒ igitur q; fatne

PDrimum

Dicant qui mquiũt ſi cez bonuz

eſt nulla vis erit m veſtimento
CQꝘ Dunbitatur ſecũdo vtn ve
ſtes pcioſas deferre ſit pecca⸗
tumBñndet᷑ q; ſic· vnde ſuper

illo/iluc xvj⸗ Induebat purpu⸗

ra et biſſo:dicit glo:gre. ſi cul⸗
tus Pcio ſan veſtiũ in culpa nõ
eſſet ſermo dei non tã vigilant᷑
expmeret q; diues purpura et
byſſo mdutus apud mferos toÜ⸗
quebatur et ꝓbatur rõe: quia
pꝛecioſuũ dicit᷑ relatiue · et ĩta ſo
nat pꝛecõſitas ĩ exceſſuʒ apꝛij
modi ymo mncludit coꝛruptõeʒ
modi circa ꝓpꝛ ium ſtatumſed
coꝛruptõ vei exceſſus modi eſt
peccatũ dic aus; li-:de na᷑a bo
mpeccatũ ↄſiſtit in coꝛruptõe
bom quod ↄſiſtit in modo.ſpe⸗

cie et oꝛdine D Dicit tñ

tho vbi ſupꝛa ſi illi qui im dig
mtatibus ↄſtituntur uel etiam
minſtri altaris pcioſoꝛibꝰ veſti
bus q̃m ceteri mouũtur hoc ñ
eſt apter ſui gloꝛiã ſʒ ad ſigmfi
candã excellentiã ſui mmiſte⸗
rij vel cultus diumi et ideo in
eis non eſt vicioſu· Et m pe ;
De P

pa·ĩ. inj·di·xxinj pᷣcioſa ve

QCapituluim Decimũſeptimũ

ſtis ad pompã mũdi eſt in cul⸗
pa-ſed ad honoꝛẽ dei poꝛtata
eſt latria: hac materia dicit
alexan. de halis in ſũma ſic v
ti pcioſis veſtibꝰ eſt in ſe malũ

eo q vſus veſtis debet eſſe ad

neceſſitatem non ad curioſita
tem vel voluptatẽ. pꝛecioſitas
aut veſtis curioſitate dicit:et
ideo m ſe malũ eſt · vnde · j. thi·

vj· habot es alimenta et quibuſ

tegamur his cõtẽti ſumꝰ·glo·
qm vltra tendit malum muemt
pt aũt bene fieri vt cũ aliquis
vtitur Pcioſis veſtibꝰ ex officõ

digmtatis vt reges et nobiles

et eis aſſiſtẽtes qui licʒ paupe
res ſint vtunt᷑ tñ pcioſis ñ ad

oſtentationẽe ſui vel honozem

ſed ad honoꝛẽ dñon ſimiliter
et mulieres cuz vtutur Pcioſis
veſtibus nõ ad oſtentatõʒ ſui
vel ad voluptatẽe carms-ſ tan
tũ vt placeant viris ſuis vti p̃ᷣ⸗
cioſis non eſt eis peccatũ.Et ſi
Dicis ꝙ oĩa facta ſũt apter ho⸗
minẽ· Dicendũ licet Hoc veruʒ
ſit· tñ pci oſitas ueſtiũ nonẽ fa
cta ꝗꝓpter ſtatũ oĩm hoĩim · ſed

apter eos quibꝰ cõuemt ex of⸗

ficio digmtatis:hec alexan de
Hhałl. Et poſt pauca dicit et li⸗
cet mulieres oꝛnari auro ⁊? mar
Saritis in ſe malũ ſit ꝓpter ↄiũ⸗
ctionem actꝰ ad materiã mde
bitam eo q; mulier cũñ ſit facta
að ymaginẽe dei non debz que
rere decoꝛẽ ex artificõ· Tn qnã

do de volũtate maritoꝛũ faciũt

ut uẽt eon gr̃aʒ uł ut morẽ ĩ
Sionis vł ciuitatis obſeruẽt cũ

nen
nul
rnon
ben
000
dom
oena⸗
pera
tene
gat
gite
Ili
quo
muß

iſehini

. ſ na
1 porie
na dit

ſmaſcx

ſe mali
eſſe d
nioſite
cloſitas
Neiteet
ejthi⸗
tquibul
W.
wiaent
n Wars

N ercicd

et nobie
4 vanp
ſoñ 0
onoꝛem
imiliter
Pcioſis
tatoz ſuj
aohden
is viiß⸗
ccan Er⸗
ppterhe
boc en
noné
im⸗
ntero⸗
lexand
Nciteetl⸗
no
pteryi
niä me
ſittkachi
ebz
Tos
uüt
iir
litcu

Drimum

9)

– .

modeſtia tamẽ vel vt gradũ di

gmtatiſ obſᷣuẽt excuſant᷑ a pec

cato· Sicut de heſter legitur
Heſt · vech induta eſt reganbus
mdumẽtis habebat etiã coꝛo⸗
naʒ in capite ſuo quã nõ geſta
bat cauſa ſuꝑbie:ſed vt gradũ
digmtatis obſeruaret · heſt · x
inj· hec ille & Bed quid
de virgimbꝰ vel de illis qᷓ mari
tos nõ hnt· Bñ idẽ ſi virgo ñ

aponat nmubere peccat grauit
ſe pcioſis oꝛ nando mſi hoc faci

at vt ↄgradũ digmtatis qꝛ in
tali virgine debʒ; eſſe oꝛnatus
ſimplex nõ pcioſus:ſic dic hie⸗
roque ſcʒ neſciat eſſe ꝓpulcra æ
que negligat foꝛme bonũ ⁊ ꝓ⸗
cedens ad publicũ nõ pectus
aut collũ denudet: nec pallio
reuelato ceruicẽ a ꝓperiat · ſʒ q̃ᷓ
celet faciẽ· vrgo em dũ virgo

eſt cogitet.ꝗᷓ dei ſũt vt ðꝛ: j coꝛ

vijeſi aũt qpomt nubere n pec⸗
cat ſe pcioſis oꝛnando placeat
illi cui omt nubere:modera⸗
te tñ vt non ꝓuocet ad libidi

nemeqiß m ſe habeat decentiam

muliebꝛẽ: vnjeconvij· Virgo
non peccat ſi nubat· ergo nec
oꝛnãado vt nubat:hec illeAuic
ↄcoꝛdare videt᷑ aug · að poſſi⸗
domũ m epfa:· Nolo mquit de
oꝛnamẽtis auri vel veſtis per⸗
peram habeas in ꝓhibẽdo ſen
tencia mſi imn eos qui neqʒ; diu⸗
gati neq; ↄĩugari cupiẽtes co⸗

gitare debẽt quõ placeãt deo·
Iili aũt cogitãt que ſunt mũdi

quo placeãtvel viri vxoꝛibꝰ vł
mulieres maritis· mſi ꝙ capil⸗

los nudare femmas quas etia
velare caput apłus iubet · nec

maritatas decet. F-= Exp:
miſſzʒ pz ꝙ; pcioſitas veſtiũ no⸗
uem generibꝰ hoĩim plus ⁊ mi⸗
nus ↄcedit᷑ · Drimo ſacerdoti⸗
bus in diu ino officõ ↄcedit᷑ a m

eis eſt cultus latrie et quibus
petit ex officio digmtatis. ſi⸗

cut dñs papa vt alexader vbi
Pꝛiꝰ vtitur pcioſis ex officõ di⸗
8mtatis ſcʒ romam imperij qm
digmtatẽ cõſtantinus dicit᷑ ro

mane eccleſie ↄtuliſſe. vñ in ſi⸗

gnũ huiꝰ dñs pa pa detert ſi⸗
&na imꝑgalia-Secũdo reges et
nobiles et cis aſſiſtentes etiã
ſi ſint pauꝑes · Tercõ quicũqʒ
alius qn hoc exigit ↄſuetudo

regiõis et moꝛes eon inter qs

aliqui viuut⸗ tũc em pñt pcio⸗
ſis veſtibus vti ſᷣm t ho⸗ec ale⸗
xanð · vnde di · xlje dicit᷑ ſicut ĩ
cibis moꝛes eonꝝn cũ quibꝰ viui
mus obſeruare monemur.ſic

mdumentis mntelligendu eſt.

et loquit᷑ ſpecialit᷑ de clericis:
Clerici etia qui nõ Pabet &̊ pa
trimomo crucifixi · ſy tin vinũt

de aꝓpo patrimomo pnñt vti pei

oſis veſtibus ea mtentoe vt ſ⸗
uët gradũ ſue nobilitatis⸗Qui
autẽ vuũt pat rimomo crucifi⸗

xi vel ſũt m ſacris oꝛdmibꝰ cõ⸗

ſtituti peccat vtẽdo veſtibꝰ p

cioſis mſi eis ↄpetat ex officio

digmitatis vt de papa dictũ fu

it vñ ſuꝑ illo math· iij⸗· io hes

Habebat veſtimentum. gloſa-

ſeruus dei non debet habere

veſtimentum ad decoꝛem vel

ll

. rimutn

„ . õsäs H ððð

29 Belectationẽe ſed em ad te⸗

liij⸗ omms iactantia et iactura
cozꝛpalis aliena & a ſacrato oꝛ⸗

dime⸗Oms ergo epos et cleri⸗
cos qui ſe fulgidis et claris ve

ſtimetis oꝛnãt emẽedari oꝑo⸗
tet· Tte di. xlj. ꝓcimomaã cum

veſte Puili no reꝓgbamuſ ſicut

et oꝛnatu pter coꝛpis diligen
tiam infucatũ laudamꝰ diſſolu
tes et fractos veſtibz nõ reci⸗

pimus nec obſtat illud. j pet᷑

yvos eſtis genus electũ rega⸗
le ſacerdocin⸗ Ex quo videt᷑ q
¶n Habeãt dommatoõz m popu⸗
lo rẽe dnatõis pñt vti veſtibꝰ
pcioſis: Rn q licet aliqui ha-
beant dnatoʒ m apło q? tame

cis data eſt in elemoſinã non

tenent᷑ cauſa dommatoiſ taliſ
vti veſtibꝰ Pcioſis:pnt th cleri
ci vt Pmſſſum eſt veſtibꝰ pꝛeci
oſis vti ex officio digmtatis vł
Im patrie ↄſuetnomẽ modera

te tn et his exceptis que e xpſ

ſe ꝓpibentur extra iij: de vi⸗
et clerv bi bicit᷑ pams rube
is aut viriò ibꝰ clerici nõ vtan⸗
tur. Coꝛrigias auri vel argeti
02 natu babentes non kerat ſʒ
neqʒ annulos mſi òbus ↄpetit
ex offico digmtatishec oĩa ale
xan⸗Quarto Ziugate pnt vti
veſtimentis nobilib m ſuunz
ſtatu⸗Qumto virgines nuptu
re vt dictuũ eſt⸗Sexto virgines
nobiles etia nõ nupture vnde
cecilia mtus cilici o et extra au⸗
reis veſtibꝰ tege bat᷑ Geptimo
vidue nupture eade rat one ſi⸗

Sendy nuditateEt xxx*H

4receptum Capitulum Decimũſeptimũ

cut virgines nupture⸗Octauo
HPumili Dhabitu et decẽti vti de
bent virgines et vidue mcaſti
tate viuere voletes nõ ſuꝑpbo⸗
Nono religioſi mmime . G *
Dubita tercõ quot modis ĩ ve
ſtitu quis peccare poſſit· Rn⸗
m tho:muitipliciter ta m im⸗
moderãtia &z mn defectu mter
que virt? med in tenet ꝗqᷓ mode
ſia dicit᷑· I giẽ pcccat᷑ · xij· mo⸗
dis in imoderantia Drimo mõ
P 9patione ad ↄſuetuoine ho

—n

mmu cu âbꝰ' alids viuit⸗ vn Ddic

beat?. augnij⸗ ↄeſß⸗ Que cõtra

moꝛem hoĩm ſut flagicia ꝓ mo

rũ diuerſitate vitada ſut vt pa

ctu mter ſe ciuitatis et gentis
ↄſuetudine vel lege firmatum
rnulla ciuis aut peresrim tibidi
m violetur Turpis em eſt parſ
omms vmuerſo ſuo no ↄgrues
Ex quo ꝑʒz qꝙ; peccãt nouan m⸗
ciſionũ muentoꝛes in veſtibꝰ⸗

alijs pegrims modis ſe veſti

entes qꝛ ↄtra ↄſuetudmẽ faci⸗
unt⸗et ſub iſto ↄtinetur extra

neitas veſtium- i. c quis vult

Habere veſtes alijs diſhłes vn

ſoph̊.j. Viſit abo ſuꝑ pᷣncipeſa

ſup filos regis et ſuꝑ oms qui
veſtiti ſüt et mduti veſte pere

grina BSοσ°d pt eſſe immode⸗

ratio im vſu tali ren ex moꝛdi
nato affectu mentis ex quo qnʒ
ↄt ingit homo mmis libidmoſe
vtatur talibꝰ ſiue m ↄſuetudi
nem eon cũ quibꝰ viuit ſiue eti
am pter eon ↄſuetudinẽ Et fit
ꝓ ſuphabundantiã tribus mo⸗

dis· Vno modo ꝑ hoc ꝙ homo

tang
ti de
aſti
bo⸗
.
ve
n
iw⸗
nter
006
Wo:
W
edo
nN
ctr
ymo
P
ntis
tum
bidi
varſ
Sis
AN.
ſtibe⸗
faci
Xtraà
ult

bann
8 0
pert
ode⸗
01

.

*

Dnmum Dꝛeceptum (Capitulum Mecimuſeptimũ

ex ſuꝑfluo cultu veſtiũ gloꝛiazʒ
Hoĩim querit ꝓut ſcʒ veſtis et a
lia hmõi ꝓtinẽt ad quendã oꝛ
natũ vt patuit mn ꝓbatõne per
Sre m ſecũdo dubio· nemo qᷣp
pe veſtimẽta pcipua vel pcõſa
ſcʒ excedẽtia ſtatũ ꝗpꝛiũ mſi ad
manẽe gioꝛiã querit: nemo vult
etiã ibi pcioſis veſtibus monui
vbi a nemme pᷣt videri.Quarto
modo m hõ ꝓ ſuꝑfluũ cul
tũ veſtiũ querit delicias ſᷣm qʒ

veſtes oꝛd mãtur ad coꝛpis fo

mentũ:&t ideo mollicies veſti
um eſt viciũ: de quo mat h· xj.

Qui mollibꝰ veſtiunt᷑ m domi⸗
bus regũ ſuntvbi gre-Nemo e

ſtimet mfluxu atqʒ in ſtudio p
cioſan veſtin pctin deeſſe qaꝛ ſi
hoc culpa nõ eſſet nulio modo
Dñs iohannẽ de veſtimẽti ſui
aſperitate laudaſſet hac molli
ciem criſo-ſuꝓ apłm etiã im mu

lieribꝰ repꝛobat eas oſtendes

nõ ſemꝑ naturaliter delicatas
eſſe ſed ex ↄſuetudme mala vt
a waret mruſticis fem mis du⸗
re ſuſtinẽtibꝰ et m deticatis v
gimbꝰ que cilicto coꝛpꝰ doma

bant: Quimto modo ſᷣm q; mmi

am ſolicitudinẽ qͥs apomt að
exterionꝝ veſtiũ culturã etiã ſi
non ſit aliqua mordmatio ex ꝓ

te fims vnde m vitaſpatn qui⸗

dam pater vides oꝛnatã mere
tricẽ fleuit.et querentibꝰ cau⸗
ſam ait: due res me flere faci⸗

unt iſtius mulieris ꝓditõ a q/

deo meo nunq; tato ſtudio me
am ammà oꝛnaui- ITtem deſan
cto nono epo ibidẽ ſic legitur.

q; viſa oꝛnatiſſima mereèce mà
Sareta nee fleuit ob ſecũdam

cauſaʒ dictã has: v pomt tho.

Sexto ſuꝑfluit as in quãtitate
Otinua vt ſunt qui mmis lõgas
veſtes poꝛtãt terrã coopietes
pulueres ſuſcitãteſ pulices col
lisẽtes et demones mterdũ ve
hentes exempliũ de patre vidẽ
te dyabolum ridere a quo cau
ſam querẽs: Eñ.demon ſociuʒ
meum in cauda mulieris equi⸗
tante vidi et in tractu lutũ mci

Dere:et 8 alioſoutario legim

q; P panptate matta veſte ꝓ⸗
lo ngauit et vocẽ audiuit ſi am⸗

Plius poſſes gradioza faceres
Bic quidã viri vt lõgioꝛes ſint

faciũt et colopedia alta mdu⸗

unt. ↄtra quos ps: neqʒ m tibi
is viri bñpiacitũ erit eis et: j.xre
IlIxvj cũ pater dauid pñtaret eli
ab pꝛimogemtũ taq; regno di-
gnũ ſamuel dixit deꝰ ad ſamu
el· ne reſpicias vultũ eiꝰ et alti
tudmẽ ſtature eꝰ qm abieci eũ
nec iuyxta mtuitũ hoĩim iudico.

Septimo ſuꝓfluitas imn quãtita

te diſcreta q volũt habere diuũ
ſa paria veſtin:et pociꝰ a tineiſ

Omedi q; xpᷣm ind ui ↄtra quoſ
Taco bi· vagite nũc diuites et
ploꝛate vllulãates in miſerijs ve

ſtris que enuemẽt vobis diunicie

veſtre putrefacte ſut et veſtim
ta a tineis ↄmeſta: Ber:clamãt
nudi clamãt famelici ↄquerũ

tur vobis frigoꝛe et fame mira

bilit laboꝛãtes · qd ↄferũt tot
