,C. ne deſipit dei famulatus: Se⸗ Sni im pediuũt.vñ in vitis pho⸗
dame xto quia multa diſſuadẽt ĩepta rum de ſocrate legit᷑ q; ceroniã
ecgehe⸗ leticiam choꝛee et alion:ſumꝰ venit populũqʒ ibi m luxuria la
tihnof em m exilio ſurſum reſpiciẽdo pſum autoꝛitate ſua a ſua fragi
di en ſunſpirandũ eſſet q; ſumus exu litate reuocauit- matronaſ a vi
onmttns les et meerti de reditue infra ris ſepataset pueros a paren⸗
e mfernus q́; mtrare poſſumꝰ. et tibus ad pudiciciã et ad debi⸗
to: terra ĩ quã ſepulti cõuertemur ta ſocietatis obſequia ſuo ſtu⸗
Scn a dextris ꝓſpera et a ſiniſtris Dio rouxite ο—itq; matr onas
1cbt, aduerſa que nos peccare faci⸗ vt auratas veſtes cetaqʒ; ſue di
lno unt illud ſm pſal⸗ Qadent a la Statis oꝛnamta.vł laxurie ĩſtiu
n tere tuo malte· R tergo ſüt no⸗ meta deponeret i innois de

tdiſi

delata ipſi dee cõſecrarẽt do⸗
ces vᷣa matronan oꝛamta pudi
ciciã eë. E Quo ad ij pncipa
le an choꝛiſare ſit peccatũ⸗-Rn-
malber. in iij diſ·xvje q) cho⸗

7

rea et huſmoꝰi ludi ſiue fiat
cãtu ſiue muſicism ſe nõ ſunt

mali quia poſſunt bene fieri ali

qn: Sed ex triplici cauſa pñt fi
eri mali ex circũſtantia:Quarũ
vna et Peipua eſt mala mtẽetio⸗
vt qñ fiũt ad oſtẽdendã ĩiacta

tiam et ꝓuocandũ libidine· ſic

vere omes modi exercẽt · et 105
etiam eccleſiaſti ce ꝓſone talia
depoſuerũt: qꝛ etiam in ſignis
gaudij nõ eſt comunicandu cũ
peccatoꝛibꝰ· Rlia cauſa eſt qñ
nõ fiũt ſuo tempe vt tꝑe triſti⸗
cie:qꝛ ſicut dicit᷑ eccle· xxij· mn⸗
ſica m luctu impoꝛtuna narra⸗
cio:Et Hoc modo mterdicit᷑ pe
niteti ne ſit in ludis quia Dum
penitet tempus eſt flẽdi. Ter⸗
cia cauſa eſt ex efficio ꝓſone ſũ
pta.ſicut clericis interdicit᷑ ve⸗
nacio:et alij ludi qꝛ in ſoꝛte do
mii electi alijs exercicijs dnt
occupari. Duto autẽ q; qiiqʒ cõ
curretibus ad choꝛeã nõ ſit re⸗
Penſibilis · Ozꝛimũ qꝙ ſit de bito

tempe ſcz gaudij ſicut m nupti⸗
is vel tꝓe victoꝛie vel liberati⸗

orms homã ſ vel patrie vel adne

tus amici & terra loginqua:· Se

cundũ eſt q; ſit cum honeſtis

pꝓſonis de quibus nõ oꝛĩat᷑ pe
ſumptio mali nõ cum leccatoꝛi

bũs vel meretricbus ·
fiat a ꝓſonis ſecularibus qa

monialibus monachijs et cleri

.

Capitulu m Tercium *

cis ꝓpter hoc q) in alijs debent

occupari omnẽ choꝛeã puto il⸗

licitam eſſe · Quartu ꝙ honeſto

modo fiat nõ geſticulationibꝰ

mmis inhoneſtis vel inoꝛdina⸗
tis:/Quintũ eſt ꝙ; cãtus excitas

m talibus et muſica nõ ſint de
ilicitis:ſed de moꝛibus vel de

Deo de melodya aũt nõ eſt cu⸗

randũ vt puto quia m talibus

ne ceſſe eſt rieri me lodiã leuẽ qᷓ

aliqualiter expᷣmat modũ cho⸗

riſandi & Quo ad in puͤcipa
le qn choꝛiſare ſit peccatũ Que
ritur vtrũ peccẽt moꝛtalit᷑ cho⸗
reatrices ducẽdo choꝛeas hꝰ

modi illicitas ſiue feſtis ſiue

ꝓ feſtis diebus: Rñ.wvil · ſup
rap · Credo q ſic ſi hoc faciant

cauſa ĩ cidãadi vel ſe vel alio ſ ad

libid mẽ aut ſi choꝛeas Ducũt
de ↄſuetud inelicet hoc nõ fa

ci unt coꝛrupta mtentõe· vt di

ctuʒ eſt peccãt moꝛtaliterſiue
in diebus feſtiuis hoc faciat · ſi

ue ꝓ feſtis cũ ĩſpiciẽteſ ado ꝓ

uocẽt ad libidirẽ dicat ĩero ·
ĩ quadã ome.q nõo credat viro

ſi dicat ſe illeſum euaſiſſe a ſpe

ctaculis talim̃ cum dauid ex co

q; vidit barſabeã lauantẽ ſe ad
libidinem ꝓuocatus ſit.ſi autẽ

aliquis vel aliqua mulier rato
et ſine aliqua coꝛrupta intetoe
immiſceat ſe hmõi choꝛeis non

audeo dicere q; ſit moꝛtale pec

catũ· ſʒ nec audeo eũ vel eã ex⸗
cuſare et aſſecurare a pcomèta
li cũ ſe ingeꝛat ꝓiculo ꝓuocadi
alios ad libid mẽet ipſo facto

videa tur aapꝛcbare ckoreas?7

ro vnde
nnberef⸗
fonente
coedekt
eſclun
Knue
Murn
ſunt A
4Gns
ch
oſuga
do ali⸗
atisn
Odebiti
eſt ad
jedde

vij⸗vy⸗
nhr
lum al
refoꝛn
neof⸗
deſt

er cium

deben
puto i
oneſto
tionide
din⸗
Rnäs
wſnrde
Byel de
9ℳar⸗
Mihns
W
duc
dpin
zi
ralktdr

horens n

ſtis ſur

nl⸗ſp

faciant
lioſad
ducut
e po fa
vtdi
merſe
emüte

dd

daca
edat N
a ly
noee–
nt ſeat
t Kant
ber n
ta mnĩ
Czeu
ortii
veli⸗
iet
4 tio
ℳ64

Sextum

s

* Dreceptum

exẽplo ſuo autoritat⸗ alijs ſimi

lia faciendi pꝛeſtare- bec le⸗

Capitulum Quartum-

Enc de actu csius ali

petuoſus⸗

¶ Dꝛimo cauſa ſuſcipiede pꝛolis

ad diumu cultũ educãde⸗ ſic
eſt in officiũ multiplicãde natu
re vnde nthi⸗ vvoio mnee
nubere filios ꝓcreare ·¶ R
Eſt igit᷑ cõcubitus m matrimo

nio meritoꝛiusa virtutis act?
que dicit᷑ caſtitas cõiugalis/qñ

Ffit ſolum cauſa Plis Pereande

ſunt alie debite circuſtantie
actus virtutis que dicit᷑ religio

„ELe eſt meritoꝛius et virtu

oſus actus matrimonialis quã
do alias eſt bene circũſtantio⸗

natus et fit ſolum cauſa reddẽ

di debitũ alteri coniugũ qꝛ tũc
eſt actus iuſticie que vnicuiqʒ
reddit qð ſuñ eſt · vnde jecoꝛĩ⸗
vije vxoꝛi vir debitum reddat⸗

ni t illicitu ternenit et fit ſo

lum ab vno coniugũ apter vita
re foꝛnicatõnẽ in altero G3 aliaſ

im eo facilit᷑ cauere nñ poſſet Et

qui fit in matrimorio
vidẽda ſẽ tria Nã m

—

ercio eſt meritonus qn ahas

2 Capitulum 1„

. —Ru . e H. bAa t A. irr r-N . Fr W A SH

Quartum ·

vxoꝛem ſuam ꝛc. vt ſi vir videat
vxoꝛem de alio temptan et ad
Pibita diligetia ſufficieti in co⸗
Pibendo adhuc timet de malo

foznicatõis eius et ad eã non

petentẽ accedit nõ apter ꝓlem
ſed tm̃ vt penat temediũ foꝛni
cationis eius- Rutr econuerſo ſi

mulier videt vin m adulteriuz

melmatũ: et ab eo petit debitũ

Sec nous a *RK in Re
Rirun äl tripline.

ot religioſe educãde ad ampli⸗ D
andum cultũ diumũ et ſi tũc aſ

ſic eſt m romedi concupiſcetie

grmunir Wnuſccdiſca habiss

27 tales merent; ſic ſic etiam mere
tur mulier moꝛodmatũ oꝛnatum
poꝛtãdo ſolum deo nec mari-
tus gpt er vxons coötenmri ad
ulteret ur- vnde icoæ vi mulier
que nupta eſt cositat que mun

di ſunt quomõ Viro plac cat·Ex
tra ulos treſ caſus eſt pec catũ
nectus cõiugalis mterdu pete
ti ſolliſ ſm. mt erdũ reddẽti
ſcenti· mterdũu veni alee mniort
moĩtale. ven vt pe· de pa· ponit
in nij ſit licitus actus.
quãdo quis petit debitũ zpter
vitanda foꝛnicatie nẽ in ſemet⸗
ipſo. Sed querik apter ſecuduzʒ
odũ⸗ Vtru vterq; coniugu te⸗
neat᷑ ſub pcepto alteri redde⸗
re 8bitũ- Gin: ſm tho. ſco: a ma
giſtn in i: drxxxijiꝙ quiliber
cõiugum tenet᷑ ex pcepto alte⸗
ri ꝓpetẽti reddere cõiugale de⸗
bitum exceptis caſibug ratic⸗
nabilibus poſtea expꝛim dis⸗

pt:᷑ ꝓ vᷣba męri dicẽtis v bi pꝛiĩ

ut⸗Cu ĩ o mibus vin pſit vxoꝛi ·
vt caput coꝛpi eſt caput mu⸗
lieris In ſoluẽ do tñ debitũ car
nis pares res ſunt⸗Tõ apłus vtrieʒ
peee ci pit in hac cauſa ſibi ĩuicẽ

dDdebitũ reddat.ſimiliter et vxoz pꝛio arbitrio pt᷑ dimĩttè vxoꝛẽ Einm
viro qꝛ mulier nõ habet pote⸗ quo ad thon debitũ videlicz ne ten,
ſtatẽ coꝛpis ſui ſed vir. ſimilit᷑ Sando:q;cito ſibi coſtat vxo ni/
vi nõ habet peteſtate coꝛꝑis ris foꝛnicatõe · nec tenet ei red E i
ſui ſed mulier· Ex quibus patz Dere debitũ niſi ꝑ eccleſiã com Gler
q; ĩ ↄtractu mat᷑monij vir dat pellatur · Quantũ vero ad co⸗ Nunn
coꝛpus ſuũ vxoꝛi ad actů ma-⸗ habitatione nõ poteſt dimitte Wehps
rtrimonialẽ et eco nuerſo mulier vxoꝛem foꝛmicariã niſi iudicio be
, viro· vnde ſicut ex Diumo Pce⸗ eccleſie · hec ille. Et ecouerſo ð ſdcd
pto et de rigoꝛe iuſticie tenes vxoꝛe reſpectu viri· de iſto loꝗt ind
Homo nõ auferre anenũ inuito chꝛiſtus math. v. Qui Oimſerit len
Ono-Lca tenec ex Pcepto ot mu⸗ 1 vxoꝛe ſuam nin apter foꝛnirati⸗ telt⸗
ſticia alienũ reddere petenti⸗ 2 onem 2c· Becũdus caſus eſt qñ AlLoco
ergo cum vnus cõmgum petit nodum acquiſiit ius petendi (oon
comv5vus alterius ab actum ma- ðebitũ vt in tempe poſt matri⸗ vé
trimoniale⸗ et hoc m debitum momũ contractũ: ſed nõduz cõ 27
vſum:t ũc tenet᷑ reddeꝛe miſi hba ſumatũ quia interĩ poteſt ĩtra s
beat legitimꝗ excuſationẽ· Fli re religionẽ.ymo ſᷣm viil⸗ pec⸗ 7
as fſac Grat Sei pceptũ n r̃ſtiin cant moꝛtaliter qui ante bene⸗ rda
endo alienũ: et ſi aliter ꝗpter h̊ dictionẽ nupcialẽ vxoꝛẽ cogno M
mci dit m foꝛnicatõnẽ etiam nõ ſcit m locis vbi cõ ſuetum eſt be (etii
rebdłti aliquo modo imputa⸗ 39 nedictiene adhiberi. Terci? ca oet
dum eſt et intelligend eſt ls ſus eſt ſmit ho· qñ maritꝰ? red⸗ ana dy
3 ſiu e explicite debitum petatur ditur impotes ex cauſa · ex ma⸗ co
„. vt ꝓ verba ſiue implicite · vt ꝓ trimonio ſecuta· puta ſi pꝛiꝰ de iiut c
= , Aliqua ſigna. B Büt autez . bit um reddidit · et ex hoc factꝰ2⸗ neate
u) Ss alen ⸗ Wij caſus m quibus ctia petetit eſt mpotes a0 lam reddendu dere⸗
. no tenet᷑ reodere ⸗ Dzꝛimug qua tuc mulier no Habet us peten feuocè
do petẽs amiſit ius petẽõdi · vot· diet tuc ipetẽdo magis ſe me⸗ dicim
qñ foꝛmcatus eſt et hoc alteri ret ri cem oſtẽderet qᷓ; coniugez Oigil
publice cõſtiterit tũc em nocẽs WV Quartus eſt qn quis maĩoꝛ vi re
Pdidit ius petediet deo ĩino⸗ culo aſtrictus eſt ad no reddẽ peder
cens poteſt eum repellere⸗ nec Dum eo q; vergit in Dile nlicer
tenet᷑ reddere niſi poſtqʒ ipſuy nocumentũ ſanitatis ſue · Tene nõ por
nocentẽ ſibi recõciliauit carnali tur homo plus ad cõſeruaciõeʒ cunita
ter ſibi cõmiſcendo⸗Batio dicti ſui qz ad redditionẽ debiti *vt gem d
eſt.quia ex quo nõ ſeruauĩt no qꝛ ꝓſona ĩ firma eſt aut ꝓhabi bitum
cens ſiue foꝛnicãs fidem alteri liter timeretur ex redoitione ſum p
no tenet ei ſeruare fidẽ · niſyt eius mfirmitas. dicit autẽ tho · biyn⸗.
nõ cõmiſuatur alteri· vnde die ſi mulier mfirmat᷑ certũ ẽ q; ex Ppel
thon mn inj- di. xx xvear. i· vir/ ꝓp⸗ carnali coitu ei periculũ ĩmmet eete,

in

mttu hyi
vdelig
at d N
W A
Kcgſi t
6l
A Oinitt
aouerſo
Waloc
drſe
fofini⸗
rſeſſ⸗
us etnd
vpoſtnm
ſed nodinn

potahig

per⸗
nte bene⸗
cogno
MRbe

Tercce.

nandrede
uſe m
taſde
er hocne
n reoden
t ius pem
gis ſont
nugt
maion v
no rede
Notzit
ſue⸗M
ſeruoe,
deri/
une
anc
6/ eex
met

Cnintus eſt quãdo veriſimili⸗

debitu. Bext

N cõtra dyogenẽ · Sep

ter vel ꝓPbabititer tenet᷑ de pe⸗
ricunlo extmetionis fetus aut ab
oꝛſu· tũc neuter tenet᷑ reddere
alteri quia maioꝛi vmculo tenet᷑
ad cauendũ occiſonẽ fetus m
vtero pgnantiſ aut vt nõ naſca
tur aboꝛſus qz teneat̃ red dere

re debitũ m ſacro loco: qn nõ

ſacer locus et aptus haberi po⸗

teſt· qꝛ alias irreueretia fie ret
loce ſacro quo pollueret᷑ et re⸗
conciliatõe mdigeret · vt te nẽt
joh.an·hoſti·archi⸗de cõſe.di⸗
ieccłis:ex·ca.i. Sed qñ alius
locus quẽ ſacer ha beri nõ poſſʒ
tũc ibi teneret᷑ quis ſᷣm albred
dere debit ũ/ nec etiã licet red⸗
dere debitũ. nec quis tenet᷑ m
loco etiã nõ ſacro qui eſt in pu
blico · vt deducit aug· de ci.dei
pti mꝰ? caſuſ
qn comges pari coſenſu voue⸗
runt continentiã m domo·tunc
neuter tenet᷑ alteri debitũ red⸗
dere · ymo neuter poteſt votuz

Atenet᷑ red de⸗

Capitulum „

3

reuocarevt patet ꝓ aug ad e⸗

„2%

diciam⸗ et ponit masiſter ĩi nij·

Di:xxxii Ratio eſt qꝛ vterq; reſi

Snauit iuri ſuo. Octauuſeſt m

Pe:de pa · qui dicit in mj· gene⸗
raliter · ven eſt vbi cõiugi alicui
nõ poteſt ꝓuideri aliter de ſe⸗
curitate vite ſueniſi aliũ coniu
gem dimittẽdo.nõ tenet᷑ ei de⸗
bitum reddere.nec cohabitare

cum pꝓiculo coꝛpis ſuig ons 6
vbi vna pars copule eſt mfide

lis vel meidit in hereſm de qui
bus tamẽ iſta eſt concluſio qʒ

7

4

Luartum—

añ dus epe legis euãgelice cõ⸗

traxeruũt matrimoniũ extra le⸗

Sem chꝛiſtianon · ſi alter eon ſo
lum conuertit᷑ tũc nõ tenet᷑ con
uerſus reddere debitu mfideli

nec eidẽ cohabitare· ſed ſtatĩ
debent ſepari ſi ammonitus no

luit cõuerti· Si vero mter chꝛi
ſtianos vnus con iugũ hereſim
mcidit alter poteſt eũ dimitte
re quo adðd cohabitationẽ tem⸗
poꝛalem quouſq; coꝛrigat᷑: ſed
vt dicit tho· nõ apter vnũ actũ
mfidelitatis poteſt dimittere·
ſed apter cõſuetudmẽ que pti⸗
naciã oſtẽdit.qꝛ ex tali mfide

litas pficitur· C SEx ſupꝛa

dictis patet q; vnus coningũ
tenet᷑ debitũ redder e alteri cõ
iuguz qui ommo vult et debitũ
exigit:etiã leꝑꝛoſo licet ei coha

bitare nõ tenea?. Item maſtrua

ta qñ vir ſcit et omĩno inſtat·

Item tempe quãtumcũqʒ ſacꝛo

an maritus no vult deſiſtere ĩ
talibus aũt exactus debet per
modoerata verba ab incõtinetia
retrahere animũ alt erius ſi po
ceſt ſine ꝓiculo foꝛnicatõis alte
rius omia iſta diffuſe tãgit tho
m iii vñ ſi in talibꝰ reddẽs de
bitum no Ffaciat illudò cã ↄcupr-
ſcentie · ſed ſolũ pter reddeꝛe
debitũ ſiẽ obligatẽ met᷑ et Fuit᷑
peccarʒ ſi n reddẽèt:pʒ igit᷑ pᷣmũ
qn videlicet actus co niugalis
ſit licit? meritoꝛi2 4¼ De (Di

um eſt ſechdo q alius 5 actᷣ
fragilis matrimonmialłet fit mul

tipliciter et ſemp eſt peccatnʒ
veniale ad mmuſ. Dꝛimo qn fit

SZextum Dꝛe ceptum

cõcubitus ſolũ cauſa delectatio

AICapitulum uartum

actus eſt impetuoſus et fit cõ

ms expiende m cõiuge TLta tᷣ

q; nõ vellet ꝓ tali delectatõne
ex pienda accedere ad aliam ſi
tuc nibil alud moꝛdmatu iteꝛ

uemat eſt veniale peccat u⸗ Tte

„

qui cognoſcit vxoꝛem cauſa ſa⸗

ritatis peccat : qꝛ querit ꝓ me⸗

ptum mediũ ſanitatẽ ſicut aun
P baptiſmũ quereret ſanitatezʒ

Ftem cosnoſtes vx oꝛẽ cauſa vi⸗

tande foznicatõnis in ſe peccat

ßm aug2· Itẽ qui cognoſcit vxo
rem poſt ꝓtum ante purificati

onem ob hoc peiſe non peccat
moꝛtaliter· Ite qui m die feſto
petit debitũ ſme dtemptu tem

29

4

meretriceas blãdiceas vel deĩ
duſtria vtitur calidis et valde
incẽtiuiſ· aut ꝓ alium modũ hꝰ
modi actũ a ſe quaſi exigit ꝓpt
ſacietatẽ delectacois. Tercõ fit
cõcubitus cõtra natnralzs mogd
vt cum obmittit᷑ debitũ vas · et

3

poꝛis et ecclcſiaſt ice exoꝛtacõiſ

ÿ

71
3
F

.
.

n peccat moꝛtalit᷑ · Irez qͥ petit
debitũ m loco ſacro qn ali lo⸗
cuʒ habere no poteſt peccat ve
maliter pᷣm al ber . ſi exigit cũ ge
mitu qꝛ ſcʒ ſine vſn matrimomij

„

eſſe no voteſt m bis caſibus cõ

munit er doctoꝛeſ tenẽt qh actꝰ
matrimonialis poteſt ſne pec

cato moꝛtali fieri E Bed

eſt· vel nõ tam ſecurũ an ſit ve⸗

(i alij caſus in quibꝰ piculnz

niale vel moꝛtale exigere 1 reno

ptialem vel antez in facie ec⸗
cleſie cotrahbat Ttem qui exigit

aà muliere meſtruata que eſt na

turalit er mẽ ſtruata: Ltẽ de me

ſtruata naturaliter que voluta⸗
rie reddit et cõplacenter· Ctes

4

qui perit in loco ſacro cum aiĩ
locum habere poſſet; Dictũ eſt

tercio ꝙ quios matrimomalis

dere debitu · Dꝛimus reddit
debitũ ante benedictione nu

4

ſi nõ eſſet coniunx eſt
peccatu: Et dicit᷑ ardetioꝛ ama

munit᷑ cũ peccato moꝛtali· DHꝛi⸗
mo qui qrit delectatõnẽ ĩ actu
matrimoriah extra limites ma⸗
trimonij-ſic videlicet q Ppatus

eſſet idem facere cũ vxoꝛe etiazʒ
moꝛtale

toꝛ vxoꝛis-Secido impctuoſuſ

eſt qui fit cauſa ſaciãdi libidĩs

et homo ſe ad hoc ꝓuocat per

hoc ſemꝑ eſt moꝛtale peccatuʒ
qꝛ ꝓles ſequi nõ poteſt et intẽ

cio nature totaliter fruſtratur
Quartao eſt ĩpetuoſus qn fit cõ⸗
tra naturale mo dũ etia ad de⸗
bitum vas nature vbi tn diſpo

ſitio coꝛpiſ bene ſuſtmerè natu.

ralem modneſt autem moduſ

talis m albmultiplex Dzimꝰ
modus eſt malus qñ ↄcubitus

lateralit er fit· Secũdus peioꝛ ꝗ

fit ſedendo-Tercius adhuc pe

/y ioꝛ qui fit ſtado · Quartꝰ ẽ peſi
mus qui fit a tergo: Nbi dicit

tho vbi obmittik debit2 mod?
cõ cubendi ſolum qui ad ſitũ nõ
eſt ſemp peccatũ moꝛtale vt qᷣ
da m dicũt · et eſt qnqʒ ſine pec
cato ſicut qn diſpoſitio aliũ mo

dum nõ patit ·˖ hec ille. Sz alii
dicũt ſm alber. ꝙ eſt cotra wte

tionem nature et impedit coce
ptioet eſt ſisnũ cõcupiſcentie

don

Nor
vun

ℳ

Ma
Cent
ſtmos
V
Rns
der
m
1,
tho⸗
wrtta
vde
tit
aſe
ante
guc
laſi
mial

OQ

4

Urtum

erhitd⸗
1.Oꝛn

lactu

8 ma⸗
datns
etiaz
Rale
Rama
wſuſ
Nad
svade
et wd⸗
nnodo

Gr
TLeroht,

im

tisAt.

ALath⸗
et inte
Wathy.
firco⸗
ſdde⸗
W
Nohrnt⸗
m W
ler ſn
dahut
e i
vbucp

Wapeſ
d

42 ne⸗
adſiin
tler
e
0
it
e
nore

tie

ISexrtum

moꝛzalis niſt Diſpo ſitio coꝛpoꝛiſ

9

Mme peccat ille qui petit· Se

49
₰

PDꝛeceptum

ali ſitum exigeret q; naturaliſ

ſicus eſvt fieri poſſet ꝓpt᷑ egri
tudme vel pmguedinẽ vel preu

lum ſufforandi feêtũ aut zpyter
aliam cauſam rationabile-
to fit cõcubitus impetuoſuſ cũ
fit tpe ꝓhibito·et tũc potiſſi⸗

cum fit m ioco mdebito vt i ſa⸗

cro vel m publico in ſcandalum

alion: Beptimo qui accedit ad

impgnatam vicmã Ptui vbiti⸗
moꝛ eſt de aboꝛſu. (

2 cuz
quĩs accedit ad menſtrua tã ſal
tem naturaliter menſtruũ ha⸗
bentẽ. vbi videt᷑ ſjm ſco⸗ q; pe⸗
tens ſciẽter peccat moꝛtalit · qꝛ
vt dicit nõ eſt veriſimile lex

noua minus intẽdat caſtitateʒ

q̊ʒ vetus · ſed leui· xx· dicit · Qui

coierit cum muliere mfluxa mẽ⸗

ſtruo et reuelauerit turpitudi

nem eius ipſaq; aperuit fontẽ
ſangumis Ini mterficient᷑ abo
de medio populi ſin: hoc aute

ᷣm ſco.nõ ifligit᷑ niſi ꝓmoꝛta
li⸗· Goꝛra tenet ſicut ſco. ſanctꝰ
tho- a idem decl mare vider;

m injj. nde gloſando illa an⸗

toꝛitatem dicit ꝙ; intelligit᷑ añ
vterq; volũtarie cõſentit·Nono
videtur impetuoſus i in eo q pe⸗
tit debitũ poſt votũ cõt inetie
a ſe emiſſum pari cõſenſu · Rut
ante matrimoniũ emiſſum cum

quo nõ eſt diſpenſatũ m Pfatiſ

caſibus omibus actuſ matrimo
nialis eſt petin moꝛtale vł mul
um ꝓP inquius moztali Notan

duß; tn intellectu noni modi

5Cepitalum

0 Quintum. e

ille qui vouit t raſtitats et c5
Trabir mat rimomũuũ mtentõe cõ
ſumandi ꝓ carnalẽ copulã pec

cat moꝛtaliterſecus ſi ſotũ aio

cõiugalis ſocietatis. Ite quauiſ

qui vouit contmentiã Ppetuaʒ

no peccet moꝛtaliter poſt BPmũ
actũ matrimoniale petẽti cõiu
gi imphcite vł explicite debitua
reddedo ſᷣm multos tn peccat
moꝛztaliter debituũ a cõiuge pe
rende⸗ niſi . ecu fuerit diſpenſa
tum Ctem ſicut neuter᷑ coõmguʒ
poteſt continentiã vouere ſne
cõſenſu alterius ſic etiã ꝓbabi
lius eſt ꝙ neuter poſſet voueꝛe
nolle petere debitũ ſine alteri
us ↄſenſu omia illa ſunt de me
te ſanctiſthoin inj- Ltem qni vo
uit cõtmimentiã pꝓpetnã etia pec
cat moꝛtaliter · Oꝛaimo actu ma
trimoniali ꝓ quã cõſumat ma⸗
trimoniũ:qꝛ votũ ſeruare pote

rat poſt contra ctũ religionẽ in
trando qð non fecit

Capitulu .

Quintum.

Vm ventris inzluui⸗
es fit cauſa mechie et
luxurie vt patuit ĩ p̃⸗
mis pentibus qui pa
cibum ſtatim erubuerũt; gene·

in: ct ro: xiij. nõ ambulemꝰ m

comeſſaciombus et ebꝛietatibꝰ
Et ſequit᷑ nẽ in cubilibus et in
Haniriciſe idem Varuit in 23000
mitis · & Vñ ezec: xvy hec
eſt a ſoꝛoris tue zo dome
ſupbia:ſaturitas paniset a bũ⸗

dantia⸗ et ociũ ſpſius et bfilian

Aelrenrer na granane c& 2a Wed p-A1 catan Cun

R.

*

eius· Idcirco de vicio gule tria
ſunt vidẽda:vnde ſaluatoꝛ lu⸗

xxi:aĩt: A ttẽdite ne grauentur

coꝛda veſtra crapuia ⁊ ebꝛ ieta
crapula id & cruda epula: ideo

q; de vtroqʒ; videdum eſt· Hzi⸗

mo de gula in genere · Secudo

de ſobꝛietate · Tercio 8 ieiunio
quo ad illud teneamur- Quatu
ad pꝛimũ tria dicent pꝛincipa⸗

ter· Oꝛimo quid ſit temperãtia

quið gula:Sccundo qu
ſpẽs gule · Lercio an ſi moꝛta⸗
le vel veniale peccatũ:Quãtuz

ad pꝛimũ notandũ q; ad mtel⸗

ligeduzʒ quid ſit viciñ caſtrimar

gieſcogruit ſcire quõ abſt inẽdũ
ſit. eſt aute abſtmetia ſumptio
wei ſubtractio cibi vel potꝰ ſᷣm
recta dictat ratio- vnde ij⸗

pe · j. mĩſtrante ĩ fide veſtra v⸗
tutemm virtute autẽ ſci enti ã⸗

9 1*

Sextum irteeptun Cabtulam —

pors v. .C— „ ſoααιαι νππιthoνα n ͤ

„ Quintum

ta nõ poteſt ſpũs exercere ſine

coꝛpis miniſtario· ſed cihuſ 7 %⅓
tus- ſomnus: et huiuſmodi ſuũt

nobis data vt ꝓ eon vſum con
ſeruamus coꝛpus ꝓ poſſe in ta
li habjtudine · vt ſit bene diſpo
ſitum a ſpiritu ſeruiendũ ſic in⸗

fRDÄirumentũ bonũ et aptũ deſer⸗

in ſciẽtia autem abſtmetiã · Ex

quo patz abſtinentiã fieri opoꝛ

cere ſm ſcientiã vinelze⸗ uãtũ

oꝛtet ſumẽ do· glia onozte

vbi opoꝛtet · qn pbꝛtet · et ap

——— —

quid

Pomo-. et

tudimma etatis, laboꝛis · robo⸗

in li de queſti: euãgelij: r etia
Im regione im qua quis degit
quia in vna citius ſumĩt᷑ cibꝰ q̊ʒ
m alia · et ſic de tpe · B e⸗
cundo notandũ q coꝛpus no⸗

£
=
cpoztet ꝓ cõgruentia H H
minũ bononſcum quibus vinjt
pꝓ congrueétia ꝓſone
ſue et P. valitugims coõſuè⸗

is datũ eſt vt ſeruiat ſpũi no

cꝛis et incomeditatis: neteſſi
tate. vel cõgruentia vt dic aug

ſtro ad opa bona que in hacvi

uit expedite artifici: ad labo⸗

randũ: eſt ergo regula q tung
hHomo temperate viuit m cibo

et potu:quãdo in eis talem mo
dum ſeruat in quãtitate quali⸗
tate vtibꝰ .c et ſic de alijs circũ

ſtancijs : q; ꝓ hoc coꝛpus ſuum

in tali ſtatu et roboꝛe ponit · et
cõſeruat ꝙ ipſe poſſit facere ca
que ſibi cõpetunt ſᷣm officiũ ad
vitandũ vicia et de die in diez
ꝓficiendi in virtutibus⸗/Tdẽ in⸗
telligẽdũ dð ſomno vigilia ocio
et exercicio et ſimilibus ad coꝛ
pus ꝓtmentibus vt vult aus⸗

in li de moꝛibus eccleſte⸗ dicit
autem ſisnater q; ſunt ſpicie
da etas:cõplexio cõſuetudoe ⁊ꝰ·

ſimilia qꝛ iuuenis valet q; n va
let puer· Janus q nõ valet ĩtir
mus paupꝑ valet qð non diueg
vnde ſi diues delicate nutrit?
ſtatim vellet groſſa ſumere ĩfir
maret᷑ ideo dicit dę Dinitibus
angꝰ? m de verbiſ dni vtant᷑ di⸗

uites coſuctudine imfirmitatis

ſue· ſed doleat ſe aliter nõ poſ
ſe melius em vellet ſi aliter poſ
t. Tu ergo diues vtere cibis
electis et pᷣcioſis :qꝛ ſic cõſueui⸗
ſti iuſti et aliter no potes ·qꝛ ſi

conſuetudmẽ mutas egrotas

Cõcediĩt᷑ g tibi vtere ſubtilibꝰ

———— ———

tia
ſide
N
m
ſed
0b
ria
cie
per
ſoli
hus
ſſte

Wm Sextum Piecepeum Cäpitulum Qu intum
eſine da pauperibus ſuꝑflua. vtere faciẽda vel ſibj rationa biliter 1
Cpo Peioſis:da paupibus vilia. hee futuꝛũ ꝓ mdendo vel a i⸗ udẽe
W ille · Sic etiam ſenex moigʒ me. Dei er ad ſimilia tic virtus eſz
mten lioꝛibus qʒ iuuems foꝛtis. ſimi qyß ſaltem alie caircũſta ntie deby
ennt⸗ liter delicate complexionatꝰ m tea illi eſſent · Tercia dicit paup
tn diget ꝓ bono ſtatu ſui coꝛpis tatis que ſit ſolum ex neceſſita
m ſubtilioꝛibus et masis delca⸗ te penu ie nec iſta eſt virt? ni
ſet⸗ tis qzʒ robuſtus et groſſi coꝛpo ſi paup nõ Batẽs vnd laute vi
wo⸗ ris · Homo quẽ pams et legumi nerot abſtmeretz cõte ntus Hiſ qᷓ
N. na plus accederet &; alten car Habet. tñ cum illa intentõne qq
nche nesſſic etiam ſm officia atten⸗ ſi etiam multa poſſideret noilz
n Dendũ eſt. quia fabꝝ vel ſimilẽ lautius vinere ex quo illud ſibi
gui,. mechanicũ plꝰ et crebꝛi9 opoͤ⸗ ſufficit ꝓ cẽ uementi coꝛpis va
e tet comedereet ſihi foꝛte groſ licudme · ſed ſi vellet ſie vinere
8ſun ſioꝛa ſufficiũt q́; ĩſudati ſtud io Pter deum illa eſſet vera virt?
nit k Qut ſpũali exercicio- C Tez abſt mẽtie Quarta vocat bſti
N.ün Ko notandũ ſm qy aliqui vari⸗ nẽtia ypocriſis que fit Apter BHod
d Fas mtentões habet qui ſumunt mmũ manẽ gloꝛiã et Boc ſ- emp
d- ibum aut potũ moderate jm eſt mala. Qumta eſt religionis
e hoc etia ſunt dinerſ. e abſt men que fit ſm diectame recte ratois
tie.a ſunt ſex quan vna ſola vir Pter denũ:modo dicto in nora
der tus eſt. vnde verſus · Rbſtinet bi ſecũdd · S rtoadit cum qs/
5 eger egens: cupiꝰ2: ula ſi mea ratione gule ieiunat eſt qaug
virtus.l abſtmẽtia 8ꝛ me do quis abſtmet ſolũ vel pꝛin⸗
Dicmalis que fit ſolum gpter ſa apaliter apter hoc vt poſtea DZ
e nitatem coꝛpiſco nſeru adã aut Delecta binꝰ comedat. . D-⸗ —
gi recuperadam et nõ eſt virtus. marto notadum ch Snla e
ei qꝛ ibi dekficit optima circũſtan 1 temperatie et abſtmetie *et
Ee⸗ tia que eſt fᷣmis debitus in ſe⸗ eſt actualis duplex Suta-vna i
. cũdo notabili ta ctus dicił᷑ aut terioꝛ que eſt animaſi⁊ imode
ſolum.qꝛ ſi abſimeret apter ſa⸗ rata a ꝓpetitio ĩmoderate eden
meatem coꝛpis no ibi ſiſtèdo- di aut bibedi ꝗpter cõcupiſcen
hns ſed eam mm bonũ virtutis et dei tiam cibi aut potus delectabik
nde obſeqmũ oꝛdir ãdo eſſet merito aut ipſius deie ctationis ſed ex
nnd ria· ScSa dicif abſtinetia auari terioꝛ actualis gula eſt ĩ mode
i cie que fit ſolũ ad Pcendum ex ratus eſus ant potatio ah mte
Penſis nec virtuſ eſt · Diat etia rioꝛi moꝛdmata edẽdi qut po⸗
ſolum:qꝛ ſi abſtineret ꝛPpter mi tand' a ꝓpetitione imperatn 8
nus expẽderenõ ibi ſiſtedo k6 Dicit pꝛimo qꝙ & aiati anpetit9
4 vlteri us rofer?do m fimes debꝭ ad differentia famis et ſitis qᷓ
tos vt ꝗpter miſericoꝛdie opa ſunt axpetitiões naturales ne⸗

Sextum . [Dꝛeceptum.

ſubĩjciunt᷑ rationi Gula autem/
eſt appetitus anĩ alis qꝛ eſt ap
petitio actualis exiſtẽs in volũ
tate aut m ſenſualitate a volũ⸗
tate tamẽ aliquo modo depen
Ddens et ratiom potens ſnbici -
Dicit᷑ n. a petitio nõ delectatõ
Dzo quo notaduʒ qn circa jump
tionem clbi aut potus tri⸗ ſunt
5 cõſideranda-Drimũ eſt ipla de
lectatio que eſt m ſumptone ci
von aut potuũ:et iſtaz delecta⸗
tioneʒ; virtus tempantie ſeu ab
Rientie nõ aufert nec videk
eã moderare qꝛ naturalis ẽé H2
modi delectatioet eſt maxime
m abſtmetibus quibus panis

pPlus ſapit qz Suloſis piſces aut

carnes et HPoc ꝓpter naturaleʒ
arpetien neceſſarij ci bi ſibi - Be
Oundu eſt concupiſceétia et ilta
exſt amoꝛ et deſideriũ delectati
onis que eſt in cibon et potuuʒz
ſumptiõe et eſu delectatio em.

expta m cibis et potibꝰ cauſat

amoꝛẽ et deſderiũ ſui⸗ St iſtã
cõcupiſcentiã moderat virtus
abſt mẽtieme ſua magnitudme

faciat excedere circa ciboſæ po

tus ↄtra bonũ ratõis eos ſumẽ
do vel apetẽdo vlcra debitaz
quãtitatem qᷓntatem tempꝰ·

oꝛ et volicio ſumedi cibuz aut

erxterioꝛ actualis ſumptic ab i⸗
teriozꝛe volicione impata que

vohlicio cauſat habitũ abſtmen
tie ꝓmpte et Ffaciliter inclmatẽé?
ad debite ſumendu vietuũ⸗ vnds /
gula nõ eſt delectatio canſata (.
ex ſumptõe cibĩ aut potus ſed G

Capeulam Ri

t ipſa OHW%

ſimilia-Terciũ eſt actus interi

eſt animalis a wetitio ſeu cõcu
piſentia moꝛdmata- Dicit᷑ tercox

eſt axpetitio moꝛdmata: nS
em omis a wpetitõ edẽdi aut bi

bendi animalis eſt gula⸗ ß ap⸗

petio moꝛdinata vt cuʒ quis vo

luntarie vult et a petit cibu vel

potum aliter êz m dictamen
recte rationis-vt ſcʒ plus quaʒ
opoꝛtet ante tempus et ſic de
alijs circũſtanti jDicié qauarta
apteꝛ concupiſce ntiã cibĩ d eie
Ctabilis- nam ſi quis excedit in
qualite ĩ quãtitateaut ſᷣm alia
circũſtantiã- ĩta q; aꝛperat aut
ſumat cibũ plus debitoſaut de
licatioꝛẽ q;3 neceſſarium ſit aut
ante debitã hoꝛã: ⁊ hoc nõ ꝓP⸗
pter concupiſcentia: ſed eſtima
tis ſibi neceſſariũ nõ pt inet h
ad gulamvt dicit tho: iij
cxlvii ſed ad quadam imperi⸗
ciam. nec eſt ſemꝑ peccatũ da
nõ poteſr ſemꝑ ab homĩie vita
ri. vnde dicit gre ij: moz Quia
ꝓ eſum volnptaleceſſatati mi
ſcetur.quid neceſnitas petat
quid voluptas ſuꝓpetat igno⸗
ratur et augn.x: cofel- Quis eſt
dñne qui aliquatulũ extza metaſ
neceſſitatis cibũ nõ ſumat· ſed
ſi quis apter concupiſcentia d
eſt amoꝛẽ dᷣſideriũ delectatois
que hHabet᷑ in edẽdo et pot ãdo
hoc eſt guleſſiue ſit exterior ſu⸗
ptio ſiue ſola interioꝛ volicio vl
a petitio et ſemp eſt peccatũ-
8S ¶Becundo pzincipaliter
Rdendu eſt que ſint ſpes Sule
ſunt autẽ plures qumq; pomt
glo:et gre:ſuꝑ illo Señ xxv· vbi

. ð ð “ èMc .

—

elſe
ctie
fi
ſden
P.
die
pa

me
vut⸗
vßr
N
dy
30
lite
lcia
var
mu
fun
cit
e

A

bcu

n06
tbi
ty
bel

WV

Din
ma
t e
it de

t aut.

op⸗
ima
po
9.
eni⸗
a
RA
un
etat?
„3n.:
tal
ſed
lad
atonf
tin
iori⸗
cio
m⸗
n,
1

Daßfea ſpaa⸗

3

f

Sextum

5

eſau ait:Tacob da mihi de hac
coctõe rufaEt ſumunt᷑ ex xxx·
mon et omes ſunt ſᷣm obmiſſi⸗

onem et defectũ circũſtantian

pꝛmcipaliũ que requirunt᷑ ĩ vjr
tute abſt mẽtie · vñ verſi us⸗Dre
Pe laute· nimis ardẽter ſtudi⸗

bant ab offerentib2 crudãa car⸗
nem vt lautius ſibi ꝓcurarent

tales ſunt ſicut beſtie rumman

oſe: Oꝛima eſt cum ante debita

hoꝛam ſumit᷑ cibus aut potus
ſine rationabili cauſa/ſed ſolũ

ex moꝛdmata coõcupiſcetia cibo

potus eſt· Secũda eſt qñ; pomo

36

rum aut potuũ de talibus diẽ
apo“ phi.ni: quon deus venter
eſt. qꝛ pꝛimo querũt regnũ dei
ſin:·Gegnũ aũt dei eon eſca et

querit laucioꝛes et pcioſioꝛes
cihoſ.quos nõ requirit ſupꝛadi
cta ſin coꝛpis valitudo.nẽc hõ
neſtaſſtatꝰ pſone·ſj hoc ĩ eo
cauſat inoꝛd inatus amoꝛ de le⸗
ctationis que m talibus ẽ⸗ Bie
filij ĩfrael numeri:xjecarnes de
ſiderabãt et puniti ſunt: ⁊ luc⸗
xvj· diues epulo epulabat᷑ q̊tti
die ſpledide. Quo cõtra ſeneca
pala tũ tuũ fames excitet nõ ſa⸗
poꝛes.Terxcia qñ homo ea que
m cibis aut potibꝰ? ſumẽda ſũt
vult et aꝓpetit ea mimis accura
te ppararifri gẽ dojaſſandoſeli⸗
xando et ꝓ diuerſa exquiſita cõ
Ddimenton genera ; vt hommez
ad ſupflue ſumendũ nõ ſolũ im
citont giſtu p diuerſos et de⸗
licatos ſapoꝛes:ſed etiã viſũ p
varios coloꝛes.et olefactn per
muleti modos odoꝛeſ·ſicnt fece
runt filijhelij⸗i:re:n⸗ qui vt dis
cit magiſter m hiſtoꝛia ſcoł an

tequã adolerẽt adipem tolles

X

2 . õ Woe
ſe ſit aut con uen's magis ꝗpt᷑ e
delectationẽ ſe implẽs i; mfiSs-
ciꝰs hec vna fuit cauſa ſubuer

tes ſtudioſe videtlicʒ meditateſ
8 accuratis: Sed duffeꝛuͦt ab eis
quia beſtie poſt cibum-Tſti au⸗
tem ante rummant-Quarta eſt

qn homo nimii m quatitate ex “H”MẽW

cedit in cibo vel potu plus ſu⸗
mendo mi quãtitate q́;ᷓ ſibi neceſ

Quintum

Bl Dſtinene

ſiõis zodome vñ ezexviecce 1
fuit miqnitas ſoꝛoꝛis tue zodoꝛ
me ſuꝑbia ſaturitas panis T a
bũdãtia et ociũ ipſiꝰ et filiaru

eius et ma num egeno ⁊ paupi
nõ poꝛrigebãt. Quĩta cuũ homo
nimio deſiderio et auiditate vi
ctuj quodammõ foꝛat ſicut liu
pus vel canis famelicꝰ ſicut fe
cit eſaun gen:xxv.Nam iĩiacob co
quẽte pulmentũ:venit eſau laſ
ſus de agro dicẽs: da mihi de
coctione hac rufa⸗Et ſeqmt᷑ en
moꝛioꝰ: et ſic accepto pane ⁊ ie

tiſ edulio vẽdidit pꝛimo genita
ſuaideo dicit angꝰemelius eſt

piſcibꝰ veſci moꝛe domm q; le⸗

ticulã moꝛe iumenton Ctez ðdẽ

6

mallem piſcẽ comedere cum ðDo
minoqʒ lenticulã cum eſau- Se

Eta ſpecies eſt eum qnis ninn
frequẽter ſumi᷑tibum aut po⸗

tum:hec fuit dna cauſa damna
cionis diniti s lu-xvj⸗- quia epu
labatur quot tidie ſpledide · ſuf
ficit em homĩ ſano qui non eſt

in die ſamere ceibuz alitez facere

Arr

H “
trder we ab. &aπναπ ι ρα ααυ nrα e erte r don

4 Dreceptum Capitulum

2

are ſemel ſumere cibũ eſt dini
num bigs Dumanua“ ter et vlt ra

icoſueta ſumere-HPec eſt em cau

ſa quare m ſuam periodũ be-
ſtie diutius vinũt qʒ hommes

qu idam viuãt quon perioðdꝰ is
eſt ſpacium vite-eſt ᷣm pſalm
ipſis ſeptuagita anmmi ſi autem
m potetla cibus octuagita an

mamplins eoꝛum laboꝛ et do

102 quia bomes quidam nona
et imonkbt⸗ ta ſaumut cibaria be
ſtie vero ſemꝑ fere eadẽ vt vac
ca fenu: vnde eccleſi x: omĩis po
c ꝗ tentatus bꝛeuis vita· Octaua ?

quãdo Pomo muilitis et variis

ferculis et potibus vult vti· nõ
ad ſuſtedandu nat urã · ſed ad
irrit and ũ gulam ſic feciſſe vide
tur aſſuerus rex gẽtilis Heſter
1ede guo fa cto cõuinio ſoleniſ⸗
ſimo dicit: bibebãat qui muitati
erat aureis poculiſ et alns atqʒ;
alns vaſis ſibi merebãtur/ No
na eſt cum Pcieſa vel ſumptno⸗
ſa mmis quis ꝓcurat nõ habeſ
reſpectũᷣ mſi ad hoc q ſint ma
Sis ſapczoſa Pter qad dommꝰ?
videß qumq; milibus nõ rara-
ſed cõmunia in iſta terra ĩ qua
fuerũt ꝓcuraſſe· cum de qumq;
parnibus oꝛdeaceis et duobus
piſcibus ſaciauit eosnõ em le⸗
Situr ꝙ potum vim dederit .
carnes aut de pane tritico- da

cõmunibus comumia ſuffi ciunt
et plus nonunëz Pficiũt · E-

moze poꝛcoꝛũ et beſtiarum eſt
ſeruare eſt eim ꝓuerbium vul⸗

beſtian. Septima eſt nona et

*
„ .

ℳ

Capitulun 7Qumenm⸗

bitatur:qñ gula peccatũ ſit mo

tale vel nõ· Bñ̃ im tho · vbi ſu⸗
piꝛa Quado hHomo tm amat ?7 8

ſiderat delectatões m cibis· vt

Apter eos coſequendos deum

cotemnit patus agere vel eti az
agens cõtra diuma pcepta⸗ vt

quis amat huiuſmodi delecta⸗

tiones coſequat᷑ tũc eſt moꝛta
le peccatũ:quia Pponit huiuſ⸗
modi delectationẽ deoQuan⸗
do vero plus debito citra tam
deu: quia licet amet et deſiderz
plus debito Hmoi delectatoes
tamẽ nequaqz vellet ꝓpter eas
agere cot ra legẽ dei · tũc ẽ veni⸗
le petmet hoc vult auguſti · in
ſermone ð igne purgatoꝛn vbi

Dicit quoties alias lin cibo aut
potu plus accipit qᷓʒ neceſſe ſit

ad mmuta peccata nouerit ꝓti
nere. et hoc mtetligit᷑ cuʒ apter
amoꝛe delectatioms hoc cõtin⸗
Sit q́; ꝓlus debito amat · licet ci

ytra deum. Quã do autem gula q̊

ad potũ ſit moꝛtale patebit ſta

tim· Ex Pmiſſis patet q Zula ẽ 6„

peccatũ moꝛt ale an aPter, cra⸗

Hulam jeiuhig eccl eſiè vel miſſa
m n diebꝰ dnñiczs vel magnis ſeou

pcipuis feſtis nes ligitur· Se⸗
cundo poſſit eſſe moꝛtale: quã
Do conſcietia alicui ꝓbabiliter
dictaret⸗q; comedere vel bibe⸗
re vltra talem meſuram eſſz de⸗
ſtructio nature vel ſoluere ieiu⸗
nium tali die et comedere ta⸗
les cibos eſſet cõtra p̃ceptuʒ ec
cleſie: vel ſcandaliſaret notabi⸗
liter ꝓximũ⸗ Tertio poſſet eſſe

moztale quãd o quis comederzʒ

. ℳ*
ð . 5 „* 4 „.
. „. „ „ „ „
N—ʒM ½ . —J ——
. 4*

* Oeblre

7

Sertum 8 ¶ Dꝛeceptum-

vel biberet ſine diſpenſatione.
vel neceſſitate cõtra illud q;
vouit · patent iſta.qꝛ imn omibus
iſtis ho mo patus eſt facere cõ
tra dei pceptum ꝓpter gulam-

¶Cap itulum Bextum

tibuſ de vna ſpecie tẽ
perantie videlicet de
pſimoônia ſeu frugali

vel ſubtractio cibi ſᷣm rectaʒ ra
tionem- Tam dicendũ & 8 alia
ſpccie videlicet de ſobꝛetate qᷓ
eſt vntuſ diſporẽes hHo m mẽ ad
habẽdum ſe bene circa vſuz po

tãgent᷑ · Oꝛime qʒ neceſſaria ſit
ſobꝛietas et quid ſit vicium ſibi
oꝓpoſitũ ſcʒ ebꝛietas.Secundo
de filialibus gule · Tercio ð re
mediis vide b' gule taʒ quo ad
ꝓſimoniam qʒ quo ad ſobꝛieta⸗
tem * ℛ — Quantũ ad pꝛimuz
nota ndũ q; ſobꝛiet as eſt virtꝰ?

6 inclmãs Habẽtem vt dictũ eſt.

vt vtatur potu tempate in qua

litate in quãtitate: et ſic ð alijs

vt dictũ fuit ĩ pꝛimo et ſecũdo

notabili p̃eedentis capituli. Etx
eſt virt? multũ neceſſaria eo q;

vſus moderatus hmõi maxime
vim plurimu cõfert coꝛpi a aĩe
Et modicus exceſlus mult no
cet· qꝛ ſua fumoſitate turbat ca
put et impedit vſum rationis·
magisq; exceſſus cibi. vñ eccl.
xxxi· Equa vita homis vmu ĩ ſo⸗

bꝛietate potatum · Et ibidẽ ex⸗

Capitulum

ALctum eſt in Ppceden⸗

tate que eſt moderata ſumptio

tus mebꝛiâre valẽtis/& qua tria

ultatio aĩe et còdis vmũ mode
rate potatumę B Scudo

notandũ chad modeérate ſume

dum potũ⸗vexempia mducũt
Oꝛimũ abſtmeria eonꝝn qui fuer̃t
