cie· et quicquid a deo abducit
nos ſᷣm q; a ðo abducitſeðd na

turam fratris grati am et hmõi

OWOð

Ouint

2 terciũ vtrum peccato

„
„△D
. .*
K.
—J
.
* 2
S
„
2 7
.

Sꝛece Pꝛeceptum

cum fint adeo ſine pec cato n5
poſſumus odire: De pꝛimo dꝛ
. 1)

odit patrẽ aut matrẽ non poõt

eſſe meꝰ diſcipulus:et ro· ĩ· de
tractoꝛes deo odibiles ˖ De ſe⸗
cundo:i· io B: ii⸗ qui fratrem ſuũ
odit ĩ tene bꝛis eſt:ſed ſumma
cautela m grego ibi videnda
eſt ne ſub veſte boni odij ſe oc
cultet odiũ fratris:· Eg

odiãt · Bi · ſie · vnde pſal · qui

Diuisit miquitatẽ odit animaʒ

ſuã · ꝓ cuius ĩtelectu notat hic
tho: u: ñ· q· xxv· vbi querit/vtrũ
peccatoꝛes ſe dil ĩgat· amare ſe
ipſum wno mõ cõm une eſt om⸗
mbus alio modo apꝛiuz eſt bo
noꝛum ’Tercio modo apꝛium

eſt malon: em aliquis amet

id quod ſeipſum eſſe exiſtimat
Hoc comune eſt ommbug. Hoc

autem dicik eſſe aliquid dupli

ci ter- vno modo ſᷣm ſubſtatiã
ſaaet naturã et m hoc omnes
eſtimãt bonũ cõmune ſe eſſe il⸗
lud quod ſunt ſcz ex aĩa ⁊ coꝛ⸗
Poꝛe compoſitos: a ſic etiã om

nes Pomies boni et mali dili⸗

gunt ſeipſos inquatum diligũt
ſui pſion conſeruacione.
modo dici eſſe homo aliquid
m Pꝛmcipalité. ſicut pnůceps
ciuitatis dicit᷑ eſſe ciuitas vn
quod pꝛincipes faciunt dicitur
ciuitas facere: ſic autem non
omnes exiſtimant ſe eſſe illud
quod ſunt: Pꝛmcipale em̃ m
homine eſt mes racionalis- Se

ndarium aute

Arg eſt natura ſen⸗

Capraulan 4S eytum⸗

ſitina. et coꝛꝓalĩs· quoꝝn pꝛimũ

vocat apłus mterioꝛẽ hommẽ

vt patet i: coꝛĩ · v· Boni autem

exiſtimat pꝛ inci ipale m ſeipſis
rati onalẽ natuã ſiue mterioꝛe

Hommẽ vnð ᷣm boc exiſtimat

ſe eſſe quod ſunt mali aũt exi⸗
ſtimãt pꝛimcipale in ſeipſis na⸗
turam ſenſitiua et coꝛpalem. ſ-

ext erioꝛẽ Hhommẽ· vnde nõ re⸗
cte cognoſcẽtes ſeipſos nõ ve-
Et hoc ꝓbat

re diligut /G⸗
philołſ m ix:ethi ꝓ qu inqʒ que

Hn amicicie apꝛia vnuſquiſaz
em amicus zimo quideʒ vult

ſuũ amicũ eſſle et viuere· Becun

do vult ei bona- atur
bona ad ipſum· Quarto ai
ei delectabiliter-. Quinto ocoꝛ⸗

dat cum ipſo qna ſi in eiſdem

delectatus et cõtriſtatus. Et
pm hoc boni diligũt ſeipſos qᷓʒ

tum ad interioꝛe Pommẽ quia
etiam volũt ipſum obſeruari m
ſua mtegritate et optaãt ci bo⸗
na eius que ſunt bona ſpiritu⸗
alia:et adð aſſequendũ opeꝛã ĩ⸗

penduntet delectabiliter ad

coꝛ redeunt quia iei inuemũt
bonas cogitacõnes in pſenti ⁊
memoꝛiã bonoꝝ pꝛeteriton. ⁊
ſpem futuron bonoꝛũ ex qui⸗

bus delectacio cauſat᷑. Simili⸗
ter etiam non paciuntur m ſe
ipſis diſſencionem volũtatis

quia tota anima coꝝ tendit in

vnũn & cõtrario aũt mali nõ vo⸗
lũt cõſeruari in ĩitenioꝛis hoĩs
mtegritate: nec apetũt eiꝰ ſpi
ritualia:nec ad hoc operantur
nec delectabiles eſt eis ſecum

“M .

ſeen
nicin
diig
ite

1
bos
ſin
ſuuz
nate
ſoſt
ſeit
nos
pꝛe
nei
not.
ecot
mia
dere
lus
ſde
ſt:

nt exi⸗
ſisna⸗
Aem·
NRNre⸗
Rdo
tderpe
unar
nnuſcnix
Auiuit
iſden
8,Et
Nerch
eegni
ſonnim
ti o⸗
open
iliad
muenit
eni
nen⸗1
1g ⸗
tur . .
lüts⸗
tennn
alim⸗
Mr.
um

Qumtum Dꝛeceptum.

conuenire redeũdo ad coꝛ· qͥa
mueniũt ibi mala pñntia ptcrita
et futura q̃ abhoꝛrẽt · nec em ſi⸗
bipſis ↄcoꝛdãt apter cõſci ẽtiã
remoꝛdentẽ ſᷣm illud pſal.Ar
guãte ⁊ ſtatuã ↄtra faciẽ tuã ⁊

p idẽ ꝓbari põt ꝙ mali amãt

ſeipſos ᷣm coꝛrupcionẽ exteri⸗
oꝛis hoĩs ·ſic autẽ boni n amãt
ſeipſoſ. odiũt ergo mali ſeipᷣos

bᷣm pꝛimcipale ſui vicz anima··

¶ Capitulum vij⸗
R Tc neceſſariũ eſt ſcire
quõ mimici vel pecca
toꝛes ſint diigendi
vel odiẽdide quibuſ
xps pceptum dat mat· v dicẽs
audiſtiſ qꝛ dictũ eſt diliges ꝓ
ximum tuũet cdio habebis mi
micũ tuũ: Ego autẽ dico vobis
diligite mimicos veſtros bñfa
cite His qui oderũt vos· oꝛa

te ꝓ ꝓſequetibus et calumanti

hus vos ut ſitis filũ patris ve⸗
ſtris qui m celis eſt qui ſolem
ſuuʒ oꝛiri facit ſuper bonos ee
malos et pluit ſuꝑ iuſtos ⁊ ĩiu⸗
ſtoſ vbi dicit glo:q; inimici no

ſtri tribus modis pugnaãt ↄtra

nos.ſcʒ mẽtali odio verbali op
Pꝛobꝛio:a coꝛpali no cumẽto ſi
ne leſione m exterioꝛiĩ bono⸗ ut
notat᷑ in verbis p̃dictis: Sʒ ibĩ
ecotrario tria iubet veritas ini
micis impendẽda.videlicz dili
gere coꝛde:bñdicere oꝛe:et opi
bus ſubuemre. de quibus tribꝰ

☚„

vidẽed u erit ˖ Dꝛimo quõ coꝛde

ſint diligendi mimici vbi tria

Capitulum ꝗSeptimum

occurrũt declarãda.Dꝛimo an
mimicon dilectõ ſit nobis poſ
ſibilis· Secudo ſi ſic-cur mimi⸗
ci ſint diligendi et nõ odiedi·
Tercio an ad eon dilectionez
neceſſaria ſit ſpũalis actuacio

B — Quantũ ad pꝛimũ repe

riunt᷑ tam ceci rõe et mfecti vo
inntatẽ ut affirmẽt · Et quidaʒ
cre dat ſibi impoſſibile eſſe·q;
mimicos diligat ↄtra ques ſcri
ptura ſancton·doctrina æ ph̊ᷣo
rum ac naturaliũ exempla.naʒz
mat · v · dicit᷑ · Si dimiſeritis ho
mmibus pctã eon dimittet et
vobis pater veſter celeſtis de⸗
bita veſtra.ſuꝑ quo glo⸗vide⸗
tis fratres:qꝛ cum dei gratia
poteſt ate noſtra poſitiᷣ ẽ quõ
a dno iudicemur⸗ Tnquit em
Ons ſi dimiſeritis dimittet᷑ vo
biſ· Si nõ dimiſeritis nõ dimit
tetur vobis: In poteſtate autẽ
noſtra e dimittere et no dimit
tere · Exempla habemus gen·
xlv vbi poſt extrema miuriaz
ꝓ fratres illatã ioſeph ex ami⸗
cicia ſingulos oſculabat᷑· et ſu⸗
per ſingłos flebat · ſiq exo·xxxij
moyſes a populo crebꝛo vexa—⸗
tus cum iam ape lapidaret᷑:tñ
ait ad deũ.Si nõ dimiſeris pec
catũ populi tui dele me & libꝛo
q̊ʒ ſcri pſiſti ·⁊ ijręĩ.· dauĩid cuiĩ
ſuuſ imimicus ſe mei in faciẽ ma
ledixit·maluit ꝓcere er letales
mimicos flere nouit: et eoſdez
occidẽtes pumre· Tdeo ait ĩ pẽᷣS·
i redditi retribuẽtib2ꝰ mibi ma
a decidã merito ab micig me
8 iamsio · q́ ni ſic deꝰ dilexit

°Qumtum ¶Dꝛeceptum *Ca itulum Septimum
monẽ muoluerũt et occideret.
aac triumpho potitꝰ in pꝛinci pẽ
mitilenſiũ leuaret᷑ pꝛmcipatui
poſt decenmũ reſignauit/iam
ciuitate optime oꝛdmata⸗Cun
q; quidã oparius eius filiũ ſe⸗
curim ingerẽs mterfeciſſet:a oe
ciſoꝛ ligatus ꝓ ciues pitaco p⸗
ſentaret᷑ ipᷣm abſoluit dicẽſ.Ln
Dulgentia eſſe ſu plicio pocio
rem ſic eſcmes ꝓꝑhus: oꝛatoꝛ
mayximus cu ſua eloquetia athe
nctaeas regeret:et ibidem a demo
ſtene oꝛaroꝛe in oꝛãado victus
in indicio rodis ꝗpter ignomiã
pseretet ibidem rogat
tatis · pꝛi ſuã et demde
moſtenis oꝛacõnẽ dlariſſimã re
citaretet cunctis vtriuſqʒ elo
quẽtiam mirãtibus et plus de⸗
moſtems ſic ait longe ampliꝰ
mirati eſſetis ſi ipᷣm p oꝛantem
audiuiſſetis mimici
cõmendatoꝰꝛ excel
fectus ibidẽ habet᷑ſic etiã va
lerius de vitis phon refert de
ſemel ictu calcis per
cuſſus cu quidã eius telerãtiã
miraret᷑ ait. Si aſinus me pcuſ
ſiſſet calce: vnde m iundiciũ ↄue
Nire;. Cur igĩt᷑ nõ ſic equammit᷑
ſuſt merẽ ictus hoĩm.ſic ꝓcuſ⸗
ſuram irracionalin/q& etiã mi
micis poſſumus pcere patz a ſi
mili. nam ſi tu expectares ab
imperatoꝛe magnũ donũ ·⁊ te
impatoꝛ offenderet vel ꝓcute⸗
ret:tu ne ſumptun donũ pde⸗
res nec facto nec vbo apter ta
le donũ vĩdiĩcareſcur ĩigit᷑ ñ fa
ceres ſile ꝓ et᷑na patria imico

mundu ve vmgetum ſun daret
ut omis qui credit im eum non
pereat ſed habeat vita eterna
ad Boviiſic nos xpᷣus dilexit
q trad dit ſeipſum ꝓ nobis
moꝛte Luſtus ꝓ miuſtig cu tm
mimici eſſem? et ꝓ ſe ꝓſeauęti
bus min cruce ait: pater ignoſce
illis. qꝛ neſciũt quid faciũt qʒ
beatus ſtephanꝰ ſeque's † m
micis ſe lapidantibꝰ actu vn⸗
flexis gembus et clamado oꝛa
bat: vbi ꝓ ſeſtãado oꝛauerat di
cons:dñe accipe ſpm men C
NRd ide ſut ſcton dicta ⁊ ex
Pla. nam qꝙ; poſſibile ſit nob
icos diligere patz ꝓp aus
qui de ſerue pigro qui nõ vte⸗
batur vnibus ſibi a deo colla⸗
tis ſic dicit: Gernũ pigrũ q m
Hiſtoꝛiã euangelicã talentum
Dñni ſui creditũ fodit in terraʒ⸗
nec in eo negociatꝰ eſt nõ dam
naret deus ſi ea que nulio mõ
fieri poterãt pᷣcepiſſet. et bea⸗
tus pier- nathema ſit
cit deũ pcepiſſe ĩpoſſibile : Dꝛe
terea ſi tot młieres pueri Z ta
delicate puelle flamag ignes:
ios ymo beſtizᷣs equam
miter ptulerũt ꝓ chꝛiſto que
tñ nobis fuerũt ſimiles. Cur ñ
nõ poſſemꝰ cõuĩicia-et miurias
eqᷓmmiter tolerare et immicos
phon vt in vitis eon legit᷑ na⸗
pitacus ꝓhᷣns cum ductoꝛ eſſlʒ
mitilenſiũ cõtra athen- quoꝛu
Sux fuit:firmo ex pacto ſngu
lare certamẽ indixit pitacus et
ſib ſcuto occultato rethi cũ fir

ſui teſtis 7
etiſſimus ek

ma ſit qui di

on
ſitalc⸗
nerayp
thnn
ne
fater
jm
fnate
mnmmie
nicu⸗
niste
teg
mi
mimie
uund
lendq
mim.
diuft
lm
men
ius
Run

apati
it / iam
4⸗Cum
ſtea0e
tao p⸗
teſEn
d pocio
Wato⸗
Whatbe
denedend
1 piche
FGon;
mdir
voog:
lare
ſc e
16 d
mel
Eem
eſts 4
msck
tave
adde
ärare
telenn
mepdl
üant
rmmit
ſie denf

pitf
rs b
oni te
el wrei
nine
Gifa
inco

¶Qumtum

+[ſit mimicus. Eſt aũt imien
Aille qui affectat aut optat aut

Avolũtarie infe rt aut mferre co
natur alteni malum culpe. aut

Hoc facit nõ ad coꝛrecttone ꝓ⸗

ximv noõc Ue luſticia 6 ercenoa

nec ad aliud bonu aliq&ſſed
tm alteri ad malum- uel etiam
qui mala intenciõe gandet de
malo ꝓximiant triſt as Oe eiuſ
bono.Dicit᷑ pꝛimo qui affectat

alteri malũ nõ ad co ꝛrectionez
eiusſed tantũ m malũ ſuũ pu
ta ex odio racoꝛe vł animi ama

nnmine ſi quis vellet alte⸗
ri malũ pene- ut carcvres. vor⸗
bera panpet᷑tatẽ mfir mitatem
et huiuſmodi.et ſolũ ad coꝛre⸗
ctionẽ ſu et ꝓfectum aĩe eius
aut apter cõmune vtilitatz. et
faceret illud nõ ex amaritudĩe
animi racoꝛe vel vmdicta. ſed
fraterna dilectõe.talis uᷓ eët
mimicus alterius cẽſendꝰ. ſod
amicus. qꝛ ꝓdeſſe conat᷑ quãa⸗
nis obeſſe videatᷣ · Ide aren
tes puniedos pueros ſuos- et
magiſtri ſcolares uõ ſunt eon
mimici eſtimãdi.ſed amici/ Be
uno Ditcit᷑ nõ ad juſticiã exez
cendaq? qui vult ant infert ai
teri maluũ pene amoꝛe exequen

de inſticie. no eſt winncꝰ pſo⸗

ne pumẽde. Vnde lictoꝛ n eſt
mmicusg ciuſ que occidit medi

ante iuſticia: nec iudex ſimilik
dumodo nõ ex odio vel racoꝛe

„

Dꝛ erer tum⸗ Capitulum .
parcendo- D) Quo ad ij.

pnᷣciple quõ imidi ſũ t diligedi
et quare · orandn Peimũ quis

micis noſt ris velleapter coꝛuz

M

Sepitmum
ſed ſolum ꝛpter cõmunẽ vtili⸗

tatem ia fadiat amoꝛe prlani⸗
ime iuſncie Dicit ter cio vel pp
Pter aliquod aliud tonũ.qꝛ me

Dieus qui ꝓdeſſe intedit taquã
amicus vꝛit mfirmũ qᷓʒ ſanare ĩ

tendit Dicit᷑ quarto vel qui ma
ia intecione gandet de malo P

xim aut triſtat᷑ de eius bono-

eſi intencoe bona facit ut de
triſticia muidie fnit dictũ non
eſt mimicus coõſendus. Ex ui⸗

us patet q; homo poteſt lici⸗

2 velle mn caſu amico ſno malũ

ſʒ pauptatis mfirmitatis moꝛ

tis vel hmõi: dũmodo ſine ran
coꝛe fiat et bona mtencõne ad
bonũ peccãtis vei cõmumtatis
ſeu iuſticie · vt gres: dicit· xxii
moꝛaſed ut ibide ſubdit a Do

ſezuãda valde neceſſariũᷣ e ſub

tiliſſime Diſerecõis examẽ. ne
cum noſtra odia exeqmur. fal⸗
lamur ſu b ſpẽ vtilitatis aliene

videlic; eſtimãtes nos mala i

coꝛrectõnẽ vbi ex odio volumꝰ?

racoꝛe vel mala affectione·Ee.·

ſtatim ie quit᷑ de tirano APpter
facinoꝛa pum to ſubtiliter i quo

pẽſare debemꝰ · quid debemꝰ2

rume peccatoꝛis:et quid iuſti⸗

cie dei ferẽtis. Nam eñ pPuerſuz
quequa omipotẽs deus pcuſſe
rit condolendũ eſt miſerte po⸗

reutiset ↄgaudẽdũ ẽ iuſticie.

ludicis ) & Becundüno⸗
tandum in mimico nt cẽ
ſideranda- Dꝛeimum eſt mimi⸗
cicia· od iñ ſeu racoꝛ quẽ ha bet
28 Pximũ ſun et ᷣm illa nò̊ de

duo ſunt cõ

1

.

bemg mimicũ diligere hoc eſt⸗

ꝗjy no debemus velle q ſint im⸗

mii noſtri aut alion aut vt ha⸗
beant odiũ imimiciciã et Hmon
verſas nos vel ꝓximos q? hoc
eſſet velle eon mala a pctã co⸗
era caritate: et hoc tenẽt cõiter
octoꝛes: m ii: Di:xxxi x
ei: : q:xxv:. Q
randa eſt in mimico ipſi? natu
ra ſᷣm qz ad di ymagimnẽ creatꝰ?
eſ capax gloꝛie nobiſcũ et no
ſter ꝓximus Et ſßm hoc dicenð
eE See

„

6 *

naturã ſᷣm quã ſunt nti ꝓximꝛ
ecudo qhtenemur eos mna
turã no ſoluʒ nõ odire ſed etiã
tenemur eos Piligere⸗ ta ut ve
limus eis bona fgꝗlicitatis et
ne virtuthet bona nathre F
tune⸗ maztum eos talia ꝓmo⸗
uent ad beatitud inẽ eon· Dꝛi⸗
mu patet ꝓ uer. xxv Zi cecide⸗
rit inimicus tuus ne gaudeas ½
ne foꝛte videat deus et diſpii⸗
ceat uli æ auertat irã ſua ab eo
eot cum ab illo auertit ad illum
dirigat qui ð mimici ruina gau
debat etexo:xxiii:ſi vioris aſi
num mimici tuim luto iacentez
nõ pᷣteribis mſi pꝛius eleues eũ
ſi mimici aſinus nõ eſt relinauẽ
dus in luto⸗ quato mirus chꝛi
ſti ſangume redemptus et dei
pmagine mſisgnitus nõ debz ne
gligi hõ ĩdeo i. i0 Beji. qͥ odit
Fratre ſun bomicida eſt. Et ſai
tis q omis homicida nõ habz

—

vita eternã in ſe manentẽ · qad;

6* .

Doctoꝛes exponũt ſic qui odit

eQuintum Pieceptum Capitu

———

lum SBeptimum
fratrẽ ſuũ qd peius eſt qʒ non
Diligere eum- Pomicida eſt ſui
ipſiꝰ? ſpnaliter et fratris ſui coꝛ
poꝛali ter diſpoſitĩe tñ Bcë᷑mn
Patet aꝛ mathxxii: Pceptu eſſe
Diliges ꝓximũ tuũ ſient teipſũ
ſed minncus eſt ꝓximus tuus
ut patuĩt ſupꝛa Ttem mat h· v⸗
dñs pceptiue dic diligite immn⸗
cos veſtros vifaite His q ode
rũt vos-Item ꝓbat magiſter ĩ

iii· di·xxx· EFE Ratio aut q⸗
etenemur mimvos diligere ẽ
to tenemur/ , qꝛ dilectõ quà xps nob pci pit

mimcos noſtros nõe odire mi qua tenemur diligere ꝓximum

eſt caritas auę hñtem facit at
cendere ꝙ quilbet ꝓpximus vi
atoꝛ eſt ad imagmẽ dei/ ca pax
et beatitudmisſque capacitas
cum ſit naturaliter in mimico⸗
et mamico-omes tenemur dili
gere ad tale bonun deus enim
eſt vniuerſale bonũ nullo mi⸗
nuibilis ex comunicatoe ſui ad
alium cui bono fauere debemꝰ?
et optare ˖ ut ab omĩbus homi⸗
mbus viatoꝛibus honoꝛet᷑ · Di
ligamus ergo m imn mico omne
illud qð eſt meo a deo et odi
amus in co omne illud qð eſt a
dya bololſic ein medicus inkir⸗

ſ△½

et mater film Olligit. ſed eius

ſcabiem odit Quo a
terciũ pꝛincipale vti ad dili⸗
gendũ mimicũ exigat᷑ ſpecialiſ
a uacio metis· Notandũ ſm
thovbi ſupꝛa ꝙ; dilectio natu
re mimici poteſt dupticirer cõ
ſiderari Ano modo in generali
et ſic ẽ m pceptont eu aliq̊s in

ſo

1d

gine⸗ Qumtum Aꝛeceptum. ¶ Capitulum ꝗIle Octauum
tqz generali diligit ꝓxĩos ·ab illa D mimicus actu offendĩit. ut fece
eſt ſi Seneralitate mimicũ nõ exclu⸗ runt chꝛiſtus ĩ cruce æ ſtepha
in o? dac-Vn qui oꝛaret ex delibera nus moꝛtuns
BAN cione coꝛde vl oe dicedo dñe E. –
nid da pa cem huic ciuitati vel re⸗ 4Capitulum . Octauum
meſ gioni dempto tali immico meo „
Rü peccaret moztaliter. quia con (X Eecundo cũ ñmici noſ
nthy. tra carit atè ageret A&âοmodo Pſequant᷑ oꝛe debẽeꝰ
“ cõſiderat᷑ dile ctõ Pximi m ſpe eis dilectionis bnfi⸗
d ciali ut ſcʒ aliquis ĩ ſpeciali mo IJcia oſtẽdere nõ ſoluz
win ueatur motu dilectionis actua eoꝛde · ſed etia oꝛe qð fieri põt
= lis ad mimicñ ſuũ· ita qh actu⸗ tiipliciter de quibꝰ ꝓ pnñti tra
t aliter velit et optot ſibi bonũ. ctabitur· Ozꝛimo de receciliad⸗
edſet Elud ſm tho.nõ eſt de neceſ⸗ & on e· Gecudo & vitada caluma ena t an-oe ◻
mihent ſicate pᷣce pti ·Exẽpli gtia.C uz Torcio de oꝛõe et de impeden
epumm qs cogitat de ſoꝛte im mico ſuo da benectione-Quantũ ad pꝛi⸗ D
nkutt nõ eſt pceptum q; ſtatim velit mũ valet illud mathev· Si of⸗
Amus vel optet ſibi bonũ actualiteꝛ: fers munus tuñn ad altare re
WMapat qꝛ? pᷣceptum de dilectõe mimi⸗ coꝛdatus fueris ꝙ frater tuus
Palis conꝝ eſt affirmatinũ: Ideo non habet aliqd aduerſuũ te· relmqᷓ
imi⸗ obiligat ꝓ ſemꝑ: Sed Pceptuz ibi munus tuũ ante altare⸗ et
wundii eſt ut nõ odiat eum et nunquã vade recõciliari fratri tuo- B —
Wenmm affectet vel optet ſibi malũ in⸗ i pꝛimo nota noũ qͥd ſit
mlom. tencõe nocẽdi.qꝛ nõ odire ꝓ⸗ templũ m quo offerendum ſit
niuſua ximũ eſt p̃ceptum negatiuũ. munus ·quid altare:ſaꝑ quo.⁊?
eddoork obligat ad ſemp et ꝓſ. empfeſt quid munus ſeu ſacrificin· Tæ⸗
ibushn⸗ tn ſm tho:hoc 8 neceſſitate ca plum eſt aĩa mũda et coꝛpꝰ qᷓ
oneryl ritatis ſm Pparacione animi⸗ ſunt deo ꝓ chꝛiſti paſſioneʒ in
nuoemn Aut ſc; homo habeat auimu pa⸗ baptiſmate cõſecrata teſtelapo
o . ratuʒz ad hoc ut in ſingulari mi Iſto:i.coꝛ.iij:nęſcitis qꝛ templũ
dcdeſt micu affectiue et etiã effectie dei eſtis ves · Et iten templuz
Nnnd Diſliseret ſi neceſſitas occurre⸗ dei ſanctũ eſt q eſtis vos · Ee
eW. ret· Bed q; abſq; articulo necef alibi epti eſtis pcio magno glo
enn ſit atis homo hoc actu impleat rificate et poꝛtate deñ ĩ coꝛꝑe
0 ꝑꝓfectionis eſt ut augꝰ· ꝓbat veſtro. Altare eſt fides vera
me m enchiridion et ut ibidẽ dicit et firma de quo hebꝛe · vlti· Pa⸗
e dm eſſet ad huc maioꝛis ꝓfectõms bemus altare de quo edere nõ
vi In ꝙ homo magno conatu: et pfe pPabẽt qui tabereulo deſeruiũt
ſyratn cto amoꝛe elicito ferꝛet᷑ dilecti fundamentũ em alind ſupple.
iyr ( ne in mimicũ cũ affectu ſibivo quã fidẽ ĩeſu xpi nemo poteſt
Neral lendo bonũ potiſſime dum ille ponè pter id qð poſitũ ẽ qðd ꝰ

—

“
ð
M
.

NRctus pꝛincipaliter interioꝛes

q¶expoſicio ᷣm augꝰ· Secuũdo no
ctandũ q iſta munera no eſſent

α£ αρ†ρααταοzτ L⅝³ π6ρο7 aRurus 2 ni
rase. opus boni að eſt munus dẽõt

Quintum Dꝛeceptum )Capitulum

xp̃s ieſus ĩ⸗coꝛĩ ixqꝛ ſine fide
impoſſibil eeſt placeꝛe deo he
xj. Munera et oblaciones ſunt

amime ut meditacio bonon co
placentia Piunion affectus et
oꝛacio mẽtalis:dei dilectio et
Pyimi et his ſimilia Ex quib2
mterius in tẽplo coꝛdis oblatiſ
debet homo ꝓrumpe ad act⸗
exterioꝛes iatrie uel dulie vt
ad iubilacionẽ ymnũ⸗oꝛacione
vocëalẽ oblaciònẽ⸗opa miſericõ
die coꝛpalia et ſpũalia et ſimi⸗
lia:que ſine interioꝛibꝰ muneri
bus fere nulla ſunt et iſta eſt

7

deo grata ſi nõ eſſet in offerẽte
caritas fraterna- vñ nullũ opꝰ
eſt do acceptũ ſine caritate te
ſte aꝑlo i: coꝛ· xii dicẽte ſi lm
guis hom mũ loquar et angelo
R .
facturus a li

quie banũ apoſitũ nõ totalit᷑
dimittere- ſed munus relmqꝛe
ãte altare id eſt hmõi opꝰ dif
ferre et ad fratrem ꝓpgere pedi
bus coꝛpĩsſuel anĩe et recocili⸗
ari fratri ſatiſ faciẽꝰo verbo fa
cto uel vt roq; et tuc offerre dz
munus ſuũ: vñn augꝰ? mſermog
Dm in mõte Cum aliquid taleè 7 6
ohlaturi ſumuſ in interioꝛi tem
plo ꝓgendũ eſt ad recõciliaci⸗
onem cuʒz fratre Dimittẽdo ta
le munus ſpnale- ꝓgendũ eſt
nõ pedibus coꝛpiſſed motib?
animi-humiliter te ex affectu
ꝓſternes fratri ad quã cara co

—

Octauum

git atõe cõcurras ĩ cõſpectu ei

cũ munus oblaturus es ˖ Bed ſi

frater pſenſ eſt: a ad eñ po
tes ire nõ ſimulatoanio lenire

atqʒ in gracia reuocare veniaz

poſtulado.ſi hoc coꝛã deo pꝛi

us feceris ꝓgens ad eum non
pĩgro motu coꝛpis · ſed celerri⸗
me duectõis affectu atqʒ inde

venies id eſt mtencionẽ reuo⸗

cans ad id qð agere cepas. of
feras munus t uũ:hoc em reme

dium eſt cõtra peccatũ ire qad

m augꝰ.ſuꝑ bi amplecti nõ va

lent: Inflati enim hHoc medica

men caritatis et hũnlitatis ſub

ire nolũt * CTercio notãa
dum q tribus modis cotmgit

fratrẽ aliquid habere cõtra te

Dꝛimo modo ſi ille habeat cõ⸗
tra te wam aut odmu quauis

tu illi nulla miuriã fec eris nec

fueris ſibi miuſte et ꝓ aliquod
Ddebitũ cauſa iſtiuſ oon aut ire
Sen foꝛte ſuſurratoꝛes aliqui
ſuis ſuſurris Hoc fecerũtlaut iſt
le foꝛte frater ſponte aſſumpſit
ſibi cõtra te iram odiũ uel indi

nacionẽ ex falſa uel ſolũ eſtĩa

ta ĩ iuria quã credĩt ex leui ant
friuola ſuſpicione. In iſto caſu
nõ eſt pᷣceptum vt ad eum va⸗
das et coneris
licionẽ ſui :·cum nulla ſibi miu
riam feceris Eſſet tñ coſul et
magni meriti ſe humiliare co⸗
rã fratre mõ ſtati dicẽdo ⁊ eũ
ad pacẽ et Ocoꝛdiã reuocare ⁊

eſſet adhuc maioꝛis meriti 1 p

fectðĩis ho agẽ cũ fratre q; tu ñ
Fẽdiſti⸗ ſed ip̃e te · vnð criſo·

ꝓc urare recõci⸗

—

o
lh.
r.a
M

d⸗
0
.
W
der
ao
tin
lu
ia
/,/
pee
holal
tumk,
ſonts
Wa
am!
y
ken⸗
dir
inſ.
hal
nos
nns.
we
no
con.
tibj.

ple

der
dieg
arie
tye⸗
ifra

—
launn

vechuq
3·Beoſ

dlemre
veniaz
dope
im von
calerri⸗
wde
oddd⸗
Nemfur
atünech
Limn
c edie
tatshs
owti
tmgit
ttate
eat ce⸗

s

Gisne
Wao
diarfe
es dn
erüthri
iuelin⸗
lidi
leuiaut
Rocaſu
euen e
e reti⸗
liare
ℳ

a 4

iſ
znn
lo⸗

Qumtum

N
2

Capitulum

—

I¶ Peeceptum

Uti. Grem P 8lo ꝛia ſalutis tue
ijubet deus amicicia facere/ tu
offenſus dẽs pnemre offedotã/

vt duplicẽ gloꝛia ↄſeqris vnãa

ſcʒ quia miuſte offẽſus es caliã
qꝛ pꝛioꝛ ad amiciciaz mones
—D Eteſt aduertendũ q;
in illo caſu nõ debz homo a fra
tre ſibi ſic ſine cauſa ir aſceti ve
mam pet ere ex quo nõ m eum

Delquit ˖ Bed vadat ad en oſe

apud ipſum excuſet ſiue carita⸗

tiue declaret:q; m eum nõ pec⸗

ca uit et ſine demerito cõtra eũ
iraſciturset ſic eum a rãcoꝛe et
ira reuocet niſi fozte homo ti⸗
meret ꝙq humſmodi humilis re
uocacio veriſim i iter ĩ detri mẽ
tum fratris cederet miuſte ira
ſcentis· qui foꝛte aut ſuꝑbiret

ant audacius alns noceret. &
cum hoc timerct᷑ caucius eſſet⸗
ut mteymedie pſone rãcoꝛoſuẽ
moncẽdo ad concoꝛdĩiã pone⸗

rent. mnocentem petẽdo ꝓ
dimiſſione offenſe vnde aug2
m ſermone dom mi ĩ mõte tue
Habet frater aliquid aduerſuz
nos cum nos eum m aliquo leſ
mus Nos autem aduerſus eũ
habemus ſi ipſe nos leſit. vbi
nõ eſt opus ꝓgere ad recõcilia
cone ſed tantu dimittereæſicut
tibi ad omĩia dimitti cupis. q&
ipſe cõmiſeris/
de cõcoꝛdia fratrũ cuius miciũ

t in ſermone

Dies iſti:dicit aug:nolo ut mãa

ciaris nolo vt dicas illi. da mi
hi venia qꝛ te noſci nõ peccaſſo

m fratrẽ tuñ ſed tu ſeis q iſte

nõ dicas: mihi nocnit: non ego

Pꝛſus ex c

8

COctauum

. eccauit m te. nõ tu m tlũ. No
U vemre ad fratrẽ tuũ qui in te

peccauit et vltra ab eo petere

veniã debet tñ inter vos eſſe

alii pacifici qui illũ obiurgent.

vt a te pꝛius veniã petat/ Tu

Aautem eſto paratus ignoſcere
oꝛde dimittere jam
Sim dabeſ adhuc quio fa
cias oꝛa ꝓ illo ut petat a te ve
mam.qꝛ ſcis ei nocere ſi nõ pe⸗
tit· GBecũdo cõtmgit fra

trem aliquid habere contra te

— t⸗ —
ut ſi habet cõtrã iram vel odiũ
Xdeo qꝛ tu ei miuriã feciſti. et
ci miuſteſcã ⁊ occaſio illiꝰ odii

fuiſti· An illo caſu debes obmiſ

ſis alis actibꝰ tuis fratri a te
leſo ꝓ mjuria ſibi illata ſatiſfa⸗
cere-actu aut volũtate:⁊ ei mo
do ſupꝛad icto- ut melius pote
teris recõciliari vñ criſ.ſup il⸗
to⸗ vade pꝛius re cociliari fatr

tuo dicit m pſona deiſego libe
ter cõtemnoꝛ eso libẽter hono
ris mei pacioꝛ Damnũlibenter
eso dñs expecto ſeruos.tmmo
do vosym amicicia veniatiſ· va
de ergo vt ſcias:qꝛ plus diligo
concoꝛdia fide liũ meon. quaʒ
munera: qꝛ munera hoĩim nul⸗
lum faciunt deo lucn Caritas
vero illon⸗dei gloꝛiã opatcur ꝓ
Pter hoc itaq; omia facta ſunt
Ater hoc deus homo factus ẽ

etpter hoc vmuerſa negocia⸗

tus eſt- ut homies ad caritati⸗

uam cõcoꝛdiam m bono cõgre
aret· Et iten q́ʒ diun hommes
Hoeles int er ſe aliquam diſſen
hᷣonẽ habuer int mnuus coꝝ nñ

————

ri . Wr ge pey ern,

Quintum

—
— — — ʒ

Dꝛeceptu

ſuſcipit oaciâοo exaudit nec
deus vult eſſe amiceus fideliuʒ
&z din inter ſe fuerint mimici:
Et ↄoſe quet er dicit· Quał autẽ

gceſſit offenſio tans debet ſeq;

1

ecociliacio: ſi opibus offe diſti
epibus recõciliare⸗ ſi cogitatu
ef endiſti cogitatu recõciliare

ſi verbis offendiſti⸗ verbis re⸗

cõciliare⸗· Ideo etiã xpᷣus mat⸗
vſtatim poſt pᷣfata verba vbi
docet recõciliacionẽ fraternã
dicit · Eſto coſentiens aduerſa
rio tuo cito dũ es m via cũ eo⸗

ne foꝛte tradat te aduerſarius

tuus indici· a iudex tradat te
mmiſtro et in carcere mittariſ

Finnẽ dieo tibi · nõ moe donec
rvedò as nouiſſim quadzante⸗

xbi m auguſ⸗ ꝓ aduerſariũ in

via mt elligit᷑ ille cui miuriã fe

ciſi. Oer iudicẽ xpus; Der mi⸗
mſtin demõ⸗Der carcere mfer⸗

nus et donec capiat᷑ nõ ꝓ di⸗

ſrancia tpis fimta ſed infinita
poenas em ibi poſitus ſemꝓ red

—

det et nunqua pPſoluet · E

tio mo cõtinsit q; frat᷑ tuꝰ

habet aliquið aduerſum te ut

ſcz cum tu ſibi miuria feciſti·hꝰ
habet cõtra te a licet ſciat q ſi
bi ĩiuriã feciſti ſiue neſciat nul
lum tñ cõtra te habʒ apter ho
irã odiũ vel racionẽIn iſto ca

ſu non opoꝛtet led entẽ petere

vemã et ao cõeoꝛdiã redncere
vmo in caſu no expedit ut ſi le

qꝛ hor faciẽdo ſibi manifeſta:
occaſio rãcoꝛiſ daret᷑ tam dcbi

to iuſticie opoꝛtet ut leſo ſatiſ

ſus ĩgnoꝛaret ſibi miurià factã V.

fiat cuĩ abſtuliſti honoꝛẽ vel
res ꝓ ver ba uel facta ſatiſ faci
endovnde aug' in epła að ma
cedomu⸗ Bi alienũ qm pctin ẽ
cũ reddi poſſit nõ reddit᷑: no

pemtẽtia ſed ſingit᷑ · Si autẽ ve

raciter agit᷑ · nõ dimittit᷑ pctin

mſi reſtituat᷑ ablatũů. G·

Junt aũt circa pcede ntia xñ⸗
Ddubia que mouet hHumbertus
i expoſitõe regule beati augꝰ:
et ſoluit · Dubitat᷑ pꝛrimo quem
modũ tenere debet qui recõci⸗

liare vult fratrẽ quẽ, offendit ·

Rñ.tri plicẽ verbo placzʒ · clto ⁊

mã ſuêëtudine Dꝛimo quidẽ qui

lbet tenet᷑ ad ſatiſ factõnẽ ilii.

aus leſit verbo m rixãdo argu⸗
mentũ ad hoc eſt. Exo/xxi: vbi

dicit᷑ q; ſi aliqui rixati fuer int
et Pcuſſerit alter alten et moꝛ⸗
tuus nõ fuerit-ſed ĩ lecto iacue
rit tenebit eidem ad expenſas
in medicos: Si hoc ven eſt de
leſione taliſergo et verbo ſatiſ⸗

„½

facere debet qui uerbo leſit cuũ
uerbis aliquãdo grauius quis

netur etiã að ſatiſ factionẽ· qᷣa
in reſtituciõibus qñ ſine die de
benk. omi die debent᷑ · ta et H
vnde eph. imi⸗ Sol nõ occidat

ledat᷑ qʒ plagis · Secũdo cito te

ſup iracũdiaz voſtraſ: ercs etia
in ſatiſfaciedo ſic debz cauere

a mo ſupbo vel aſperitate ꝙſa

tilſfactio ꝓſit ad curatõnẽ ire

fraterne: apter illa dicit aug2

m reguia: Qui conuicio vel ma⸗
ledictione ue
cbiecto aliquem leſerit memi
nerit ſatiſ factione quanto e⸗

ætiam crimmis

tercit
eqt
üfa
dene
n
ſi.
vper
iiſf⸗
iitat,
q
ra
fen
abt
tur
po
ner
ar
ſye
ſfer

HZ

Z

Moꝛe
ſatiſfan
fa2 mè
pm 5
dit. no
lautẽ ve
it petm
6 —
Wstas
NN
1der
et alee
Mes ofend
9 1g
di
toni
oarg⸗
Txvb⸗
fuerm/
et M
W
erpens
denkde
venkiſ⸗
naninsgs
oni⸗ 4
moe
N et!
0 cude⸗
terta
3 c
itnſe
at ene
diel 1

Ge⸗

1 nmns
ℳ*

cicius curare qð fecit P. Du

„ Pꝛeceptum⸗

— —— —,

bicat᷑ i· ꝓ quot quis ſatiſ facere
debetRñ. ꝓ tria poteſt Pmoi
ſatiſ factio eſſe· vna P verba vt
cuʒz quis petit veniã de offenſa
ab offenſo. Sic faciebat augꝰ.
ſcribes Hieronimo· Obſecro te
ꝓ manſuetudmẽ ie ſu chꝛiſti · ſi

leſi te ignoſce mihi⸗ ARlia eſt xꝓ
coꝛpis Huilitatẽ · ſic fecit ſemei

daumd cui maledixit i ureg⸗xix
Gemei ꝓſtratus coꝛã rege ad
eum diyit· nõ reputeſ mhi ad
miquit atẽ neq; moemmeris iin
riam ſer uitui 2c Tercia eſt ꝑez
obſequia · ſic iacob muneribus
voluit placare fratrẽ ſuũ eſau⸗
ro·xiſi eſurierit mimicus tuuſ
ciba illuʒ ſi ſitit potũ da illi ·q·
O p hoc placabis illũ et redi⸗

bit amicicia ?I Oubitatur⸗

tercio an quil bet offende s te⸗
neat ur ad omes huiuſmo di ſa
tiſ factiones· Rn.q nõ· ſicut le
dens alm in rebus; nõ tenetur
mſi að certã quãtitatem rei re⸗
ſtituende · Lta et offendens i m
verbo. nõ tenetur ad omẽs ſa⸗
tiſ factões: ſed ad certã ᷣm q;ʒ

titatem offenſe· Dubitat qua 15.

to qz ſtatim offendeſ teneatu⸗
recõcil'are offenſuz· Rñ̃aut of
fenſus eſt bſeng aut Pſeona: ſ
abſens ſufficit offendeti Poſi⸗
tum ſatiſfaciẽdiſine moꝛa cuz
poterit ſicut in reſtitucionibuſ
nec opoꝛtet ꝙ vadat in hoc ca
ſu pedibus. ſed ſufficit animo⸗

ſi vero eſt p̃ſens·aut fnit leuis

offenſa· Tta q nõ crediẽ offẽſus

gran iter turbatus vel grauis⸗

4Ca pitulum

Si leuis poteſt differri ſatiſfa
ctio vſqʒ ad tempus modicũiſi
vero grauis dehet ſine moꝛa ſa
tiſ fieri · Tum racone debiti qð
omni die de bet᷑· Tu eti am ra⸗

tione caritatis fraterne. debet
em opera dare. ne ira creſcat ĩ

odium et trabẽ faciat de f eſtu

ca et animã faciat ho micid am

ut angꝰ. vbi pꝛius dicit. k-
1 Dubitat᷑ qumto vtrũ leſus
in ca ſibus pᷣdictisteneatur di

mittere offendẽti ĩperitẽti ne

ſatiſ facie t. Quʒ deus n mi

ſericoꝛdiahumanã cραμ¼ t 1m
finitũ nunquã dimittat impe⸗

nitenti⸗ Hnq ſic quatu ad re⸗

miſſionẽ mtr mſeca coꝛdiſ. quo ſt
ad rãcoꝛem veli iramſnõ ra cide

illius qa impenitẽ eſt ſed ra
tione ſui ipſiusine peccʒ nõ eſ cee erg. üra-

autem ſim le de eo cuius ira n
eſt petm impeniteti/tñ peccãti

m noſ nõ tenemur dimittere di .
miſſione exterioꝛi · vnde lu·xvñ
Si ſepcies m die peccauerit m

te fratertuus· et ſepcies in die

ad te cõuerſus fuerit.dicẽs pe

nitet me dimitte ili dicit glo⸗

nõ iubemur paſſim pctã dimi
rere ˖· ſed peritẽti que intelligẽ

Octa uum

da ſunt · impenitẽti peccãati

m nos nõ tenemnr pctãà dimit

tere dimiſſone exte rioꝛi · vel qy
nõ tenewur m foꝛo penitẽtiali
impe nitẽti dimit tere LDu

bitat ur ſexto quid ſit illa dimiſ

ſio exterioꝛ quã dimittit offen

ſus offendẽti· no eſt pctm da
Hhoc tm deus dimittit. nec ſiti½
factio:qꝛ illa ſoluit᷑· tũc Hñ·

4
7

rr. .

4

Jzas-Huees remota ap in-

B

, „e en⸗ aeceptacio ſatiſfactiomis:

vel mdicacio reconci liacõis V2

bo vel facto expſſa ut cum of⸗

fenſus offen dentẽ flect kentem

genua eleuat.vel dicit dñs ꝓ⸗

cat tibi vel ꝓco: vel ſatiſ factũ
eſt mihi uel ſimilja Mα Du
bitatur ſeptimo an poſt huiuſ⸗

modi ſatiſ factionẽſuei etiã an⸗

tefacta dimiſſione mtr inſeca⸗
8 re etinere:⸗ Bñ-
ignon Humuſmodi queda ſunt

qua qne merut ꝓbabilem ſu⸗

ſpicionem de rãcoꝛe ut cum a⸗

liquis nunqua vult alteri loqᷣ⸗
et toꝛuo vul tu ſemp eum reſpi

cit et ſimilia: St iſta nulli licet
ret mere: qꝛ ab omm ſpẽ mala

abſt mendũ eſt m apoſt. Et ſi
cut eleazar us abſtmuit a car⸗

e mbus que ſimiles erãt poꝛciniſ

ne ſcandaliſaret. Ideo nemo

debet illa ſigna facere: p que

ꝓbabilit crederet᷑ eſſe odio⸗

quon et ſimilia:
tinere omibus dũmodo nõ fi⸗
at malo animo ymo poteſt eſſe
interdũ meritoꝛiũ· cũ fit apter
bonũ alterins Quod aute iter⸗
dum dicit qaꝛ hoc nõ debet fa⸗

cere pfecti: ſi ĩtelligat q Ppoc

nõ eſt ꝓfectionis · ven eſt· Fli
ter nõ videt eſſe en Dubirat.
octauo vti miuriat? teneat᷑ qᷓ
rere reconciliacionẽ miuriãtis

ipſo nõ petãte. Rñnqꝙ nõ tene

emota ſunt que nõ mserunt
argumentũ de odio. licʒ odiũ
ſubſequat᷑: ut ſunt ſubtractio
familiaritatiset ſernicion ali⸗

Dg ꝓfectionis opPa fuerũt N

terne caritatis poſſet teneri m
caſu.ſcʒ ſi credere Pbabiliter
q; ꝓ hoc liberaret animã eius
ab odio moztali- et nõ eſſet oc⸗

caſio mali in eo uel in alis h2⸗

modi excellẽs Hu miliacio ,Q8S
aut em dauid miuriatus ãſiuit
reconciliadonẽ a ſaule noõ pem

tente et ſimilia opa ſancton· i

opoꝛtet q imitemur:qꝛ magne

Dubitatur nono Eſto q, aliqs
offendat aſin verho inſe ecreto⸗

in publico. nũquid tene ad h
modi ſatiſ factionẽ offendens

vel vel ecouerſo offedat aliquis ali

quem m publico vult ſatiſ face⸗
re tm in ſecreto nũquit ſufficit
ei.Rñſio ad pꝛimũ q; nõ tenet᷑
mſi foꝛte q factũ fuit in ſecre⸗

to. publicum fuiſſet · Bicut fur

qui latẽter accipit⸗ nõ tenetur
publice ſatiſ facere · Rdð ſecuũdũ
dicendũ q; nõ ſufftcit· argumẽ
tum eſt ad hactu xvi pau
lo cui publice cõdẽnato ad car
cerem non ſuffi cit occulte libe
rari ſed publice · Dubitak decĩo
ponatur q aliquis impoſuerit
alteri culpã · et leſus non vult
accipe ſatiſ factionẽ a ledente.
mſi dicat ſe mentitñ fuiſſe:nũ⸗
quit tenetur ad hoc ledes Rñ
ſi ledẽs ſeit ſe dixiſſe ven nullo
modo debet dicere contrariuʒ
nec hoc debet ab eo requiri · ſi
autem ſcit uel credit ſe dixiſſe
falſum nel dubiũ · ᷣm q; Habzʒ in

conſciẽtia ſua:ſic dicere debet

3 Octauum
tur er Poc lo ſed racione fra-

et petat offenſus ſatiſ factionẽ

neke
enq
lter
M as
ſete⸗

%

edem
K
Rmage
eN
i
nſſcern
actieni
lcl⸗
wens
nis a
ſface:
ufficit
WN
Weere
ent i
n
dſe
ni
14) 4
dap
dont
iſſen
des
nn
n
Nl
t

¶Dꝛeceptum

ſicut reſtituere tenetur qͥs reʒ
tñ adicere aliqᷓ alleuiancia cul⸗
pam ſuã.videlicʒ q ex an tur⸗
bacione illud dixit nel ita an
dierat ul credebat tũc licʒ mo

do reputet falſum Aà hoc aut
q dicat ſe mentitũ fuiſſe nõ te

net᷑. ꝗqꝛ ꝓ hoc reuelaret ſecretũ

mẽtis ſue pctm̃ qð ſibi multum

noceret et alijs ꝓdeſſet.qꝛ ita

reſtaurat᷑ fama alteri ꝓ hoc q/

cognoſcit ſe falſum dixiſſe· ſiẽ ſi
Diceret ſe mẽtitũ fuiſſe·h om⸗

nia hñbertus O Dubit 2
xj:Quid facere debeat offẽdẽſ

qui petit vemã a leſo ſed leſus
nõ vult dimittere· Rn. ausuſ.
min quodã ſermone ſic.Si fratri

tuo p te offenſo in coꝛde in ve

ra humiljitate et caritate nõ fi
cta dicisdimitte mihbi⸗ et ille
noluerit tibĩ dimitrerenoli eſ
ſe ſollicitus: ſerui eſtis/ ambo
vnuũ dñm habetiſ Cõſerno tuo
debes eum rogaſti: noluit tibi
Dimittere:mterpella dñũm am

bon. et tibi dimiſit dñs · ſi pt

exigat ſeruus vult auguſech pe
tedo veriã a ſeruo tali. ⁊ poſt
uel ante a deo lwer eſt. licet ſj

intulit damnn ꝓ jllo ſatiſface

re debet leſo/Et leſus grauiter
pęccac cuius ut dicit aug:oꝛõ
no exaudjitmunus nõ accipiè
nec djmittit᷑ petim· O· ODubi
tatus xiis vtrũ platus aut aliꝰ

ſuperioꝛ· ratõe ſſtius pᷣcepti

reconciliacõe fratriſteneat᷑ ve
niam petere ſᷣm modũ dictũ a

ſubdito ſuo· qui eũ minſte leſit

¶ Capitulum

——,f,

Octauum.

aut ĩ coꝛrigendo modicũ leſit
Hmaug m ſermone pᷣdicto di
cens· ſunt ꝓſone humiles ꝓoꝛ
diem ſecuii huius a quibus ſi
petimus venia extollunt᷑ in ſu⸗
ꝓbiam · Et ſubdit dun videtur

vt iubea:ꝙ ſi homo dñnſ peccat
m ſeruũ ſuũ⸗miuſte litigãdo m

iuſte cedẽdo.a ſimilia q; dicat
ille iſti · I gnoſce da mihbi veniã
nõ qꝛ nõ debet facere. ſed ne
ille mcipiat ſuꝑpbire. Quid er⸗

So faciat dñs ſi ãte oculos de

peniteat eũ: Et ſi nõ poteſt di
cere ſeruo ſuo:qꝛ non opoꝛtet
da mihi venia; blãde tn illum
alloquat᷑· błlada em a ꝛꝓpellacõ

venie eſt poſtulacio: in regu
la dicit augꝰ· Qñ neceſſitas di᷑
ſcipl me vos dicere dura verba

compellit ſi etiã voſipſᷣ exceſſiſ
ſe modũ ſentitis nõ a vobis exi

Situr ut a vobis ſubditis veni
am poſtuletis:ne apud eos qs

opoꝛtet eſſe ſubiectos:dũ ni⸗

mium ſeruatur humilitas reg?
di frangat autoꝛitas Q –
Quo ad ſecundũ pꝛincipale ſci
ndũ ꝙ; chꝛiſtus alio modo iu⸗

bet oꝛe benekacere ; videlicz
mimicis benedicẽdo· eis ñ de⸗
trahendo:vñ ro·xij nemmi ma

lum ꝓ malo red dẽtes: ſed bñ⸗
facite ꝓſequentibus vos bene
dicice et nolite maledicere. t
idem chꝛiſtus jubet mat v. di

cẽs: Oꝛate ꝓ ꝓſequẽtibꝰ vicz
P opa et calſmantibus vos:ſ.

ꝓ uerba: Calũmari ctem̃ ẽ mti

efettũ m alauo muemre uel
crimẽ ſibi imponere · Et eſt du

uintum . Deꝛoceptum

plex talum niatcꝛ vnuſ eſt quĩ
