de hono diumo ↄſtituit accidi

am:dicit᷑ ijide bono diumo. j.

de boms ſpũuͥalibus iſtis potiſ

ſime que Hoĩem ꝓ ſe oꝛdmant
m deñ vt ſunt ſeruituteſ do ex
hibede coꝛdeoꝛe· vel ope· de
quibꝰ dictũ fuit a pᷣmo pcepto
ꝓticulari vſq; ad ſextũ ·et ſic e⸗
tiam ſunt oĩa opa virtutum nõ
mquantũ circa talem materiaʒ

ſed mquantũ apter deũ facta-⸗

et in deũ relata · Ex quo patet
q ẽ accidia oꝛis coꝛdis n oꝑis
Qnia quis tedium et triſticiaʒ
Habere poteſt meditandi fid

ſperandi m deũ:deñ diligedĩ

quo ad coꝛ: quo ad os laudan⸗
doeoꝛado loquẽdo de deo. a ſi
milia. Et in ope młtiplici ter fit

*

Duwum 3 1 Pꝛeceptum

Dicitur ↄſeqnenter qdð homo
Debet facere ſi quis triſtare
tur de ſpuũali bono ad qð quis
non teneretur ſub pena pecca
ti vemalis aut moꝛtalis: puta
de pficiendo alquo quod ſo⸗
in cadit ſub ↄſilio non eſſet ac⸗
ci dia.Exemplũ de iuuene eua⸗
gelico qui triſtis abſceſſit · cuz
ei xpᷣc dixit· ſi vis ꝓfectus eſſe
vade et vende oia que habes ⁊

da paupibnusmatexix· B —

Sed quot ſũt radices et cauſe
tri ſticie Rñdetur q tres.· Dri
ma cũ quis nõ amat deum nec
gaudet m eo-ideo ↄſequẽter ñ
amat oꝑa ſpũalia:nec ĩ eis gau
det ſed triſtatur- Gecunda qy
quis non noſcit vł aduertit vk
non meditat᷑ honeſtate et vti⸗
litatẽ ac ſuauitatem bonoꝝ ſpi
ritualĩ ex Poc ꝓuemt ch nõ re
putat ſpirit nalia.ſed ea vilia a
quaſi mhil valentia eſtimatet
triſte ea facit/ aut ea refugit ·
Tercia quia ſenſuſ apphendit
ſpirituale bonũ vt laboꝛioſum
et p uatiuũ dele ctatõis ſenſibi
lis et ideo ſenſualitas a ſpiritu
ali bono fugit að delectabilia
ſenſualitatisg et talis ſenſuali⸗
tas mterdũ ad ſe trabit rõnez
et voluntatẽ q̃ᷓ triſtatur ð ſpiri
tualibus boms et diumis C
Bed quare accidia eſt pecca⸗
tum· Rñ ᷣm tho· triplici cã·
Drimo qꝛ in ſe malum eſt tri⸗

ſtari de boms optimis qualia

ſuũt diuma: de talibꝰ em ſũma
cõplacetia eſſet hnda. Secun⸗
do qꝛ immediatus accidie effe

ctus eſt q; facit tedioſuũ et gra
uem in ſpiritnalib? diumis ope
radis· Lercõ qꝛ muita alia ma⸗
la ex accidia ſequũtur in ſpecie
bus effectib? eius ˖ Qñ vero ſit
peccatũ nota pᷣm tho· vbi pꝛi
q; triſtici a de bono ſpirituali a
hqn nullũ eſt peccatũ ſʒ forte
defectꝰ? nature vt qn opus de
eſt ſolũ ↄſiliũ et nullo modo dð
bitũ · Secũdo aliqn materia eſt
meriti · Tercõ aliqn eſt vemale
Quarto alien moꝛtale:ꝓ quon
mtellectu notandũ pꝛimo qᷓ i
no bis ſũt duo. Drimũ eſt caro
ſiue ſenſualitas ſimilis beſti js
alijs hoc dẽpto:·q; ꝓ ratõʒ põt
frenari hec caro habet compla
centiam mluxuria in vana glo
ria.in gula ira et inſimilibꝰ· et
Habet triſticiã de ommbꝰ que
ſunt ↄtraria carm · vt patet im
jeinmo oꝛoe⸗hũuũilitate pacien⸗
tia 2Bcm eſt aĩa racionalis
a deo optimo immediate crea⸗
ta que naturaliter vellet beati
ficari :· hec deſiderare deberet
virtutes deum et beatitudĩcz
et ſpnũalia bona:et de ſolo pec⸗

cato pꝛ incipalĩiter triſtari ſieut

etiã natur aliter phi repierũt-
de hoc ſcripſerũt et fides am
plius inſtruit * DOD SBecundo
notandũ qꝙ; caro ↄcupiſcit aduᷣ
ſus ſpiritũ et ſpũs aduůſus car
nẽ · gał.v ·qdð idẽ ſenſit·ro. vij
dices video aliã legẽ in mẽ bꝛis
mcis repugnantẽ legi mentis
mee · et idẽ quilił experitur⸗
Exempli gracia rõ jubʒz diuitẽ
vel religioſum ad matutinam

ſ.xx ·

tr
Mn
bsri
hono
ſdje
ſere
Kv⸗
per
ted
ſen
pli

jetge
ns ope
ä ma:
pecie
ro ſit
pꝛi
nalia
forte
8 der
do ð
naͤeſt
vonale
Penen
Amo
eſtc.
Neſti
iytot
mplA
ago
12 et
que
tet in
dader⸗
tionalis
te de
let beri
debent
Mig
per⸗
ncn
gen⸗
desam
aunde
ſcitadt
ſus 1
we

miten
ons
⸗
ite
lum

. Dꝛeceptum

ſurgere et p̃miũ delectat rõnez
ſed mollicies lecti et caloꝛ coꝛ⸗
pus tenẽt/ q; nõ vult ſurgè. Ex
iſto canſatur quedã triſticia in
ſenſualitate · vñ ſi apter talẽ re⸗
Pugnantiam triſticia de bono
ſpuali vemat hoĩ ſubito et m&ᷣ
liberate et oĩno ↄtra aut Pter
voluntatẽ tũc eſt ſolũ pmꝰ mo

tus et mere natural- et qmdiu

manet ſolũ pꝛimus et naturatł
motus nullo modo dependenſ
a volũtate · tũc nullũ eſt petm̃
moꝛis ſed defectus ſeu pecca⸗
tum nature:quia nõ eſt m po⸗
teſtate hoĩs:dicẽte beato au.
Non eſt in poteſtate noſtra q⸗
bus viſis tangamur & &t ſ

homo ſtatim vt Hmõi motũ ac

cidie rõe ꝓPcipit.mcipit reſiſte
re rõe et volũtate tunc ilia reſi
Reẽtia eſt ibi meritoꝛia ſicut ſe⸗
Pe accidit q; hõ ſentit aliquod

tedin in exercicõ ſpũali ratõne

ſenſualitatis· quod tñ rõi diſ

plicet ideo etiã reſiſtit conan

Do ꝓ exercicia bona delectariĩ
in dinmis ꝓ poſſe talis triſti⸗
cia nen eſt peccatũ · quia m ſo
la ſenſualitate cõſiſtit ſed ẽ ma
toria meriti quia volũtas dete⸗
ſtatur eam ſi vero homo hmẽi

pPꝛimo motui accid ie nõ cõſen⸗

tit pᷣm ratio næ plenaſaltez. nec
ſufficienter ei o pomt poſtquã

— —

pm ꝓcipit ſed volũtas aliquo
modo ad ſenſuʒ inclinata habzʒ
ſe circa hoc negligeter ⁊ĩ reſiſtẽ
Do tũc illa accidia eſt peccatũᷣ
vemale ſi fuerit de ope debito

Et hoc eſt ꝓpter negligentiam

Capitulum 77. xx.

voluntatis que ei imputabilis

eſt· ⁊ ſm caſſi.de inſtitutis mo

nac honꝝn etiã imn ꝓfectos viros

cadit: ſed ſi motus ille accidie
Ptinsit vſqʒ ad ratoʒiĩta q, car
ne totalit er ↄtra ſpiritũ Pualæ⸗

te et triſticia.ſic m roe muale⸗

ſcẽte ꝙ ipa ratio ex hoc ↄſenti⸗
at in fugam et horroꝛẽ aut de⸗

teſtatõnem bom ſpualis diumi

q homo facere tenet᷑ tũc ẽ pec

catũ moꝛt ale.vt diclt · ſ. tho. c⸗
ratione aſſignat.quia illud eſt
moꝛtale ex genere quod deſe

et m aꝓpꝛiam ratione ↄtrariat᷑

carit ati · ſz accidia Hmõi eſt tał

quia ꝗpꝛius effectꝰ caritatis 5

Zaudm de deo ⁊ de diumis re

bꝰ cui ↄtrariatur accidia qᷓ eſt
triſticia de bono ſpirituali iqn
tum diumũ. exemplũ in ſiki de
cõcupiſcẽtia adulterij quod de
genere ſuo eſt peccatũ moꝛta⸗

le · hec cõcupiſcentia qz diu eſt
naturalis motꝰ? manẽs m ſen⸗
ſualitate et nullo modo depen

Dens a volũtate tũc nõ eſt pec⸗
catu·⸗ ſed ſi homo ei reſiſtit apt᷑

deũ eſt ei meritoriũ .ſi vero vo
luntas nõ cõſenciẽdo in opus.
nec ĩ delectationẽ nõ exciudit

coõcupiſcentiã ſed ꝓmittit eam
moꝛari m aĩo tunc vemaliſ fit cłᷣ

Pa·ſi vero ꝓtingat vſqz ad ra⸗
tiõz· ĩta ; rõ ſupata cõſentiat
m opꝰ aduiterij fit cłpa moꝛta

lis ita m apoſito liłe eſt de ira.

F . Quo ad· jj. pncipale notan

duũ Yut colligit᷑ ex dictis Sreg

xxxij·moꝛaliũ:et ex yſidero de

ſũmo bono.et caſſiam de · vij.

Bntmum

„

Pꝛeceptum

pꝛincipalibus vicijs: a ex wilhᷣ
mlũ ma vicion ch viginti ſunt
ſpecies vel modi peccadi acci⸗
Die⸗ Drimus eſt oꝛigo alion vi

delicz tepedit as qᷓ vomitu ꝓp⸗

uorcat via pocał. iij· xpc dicit.
ſcio opꝑa tua aꝛ nedʒ frigidus

es neqʒ calidꝰ? qꝛ tepidꝰ? es
et nec frigidus nec caldꝰ mci⸗
pia te euomere de oꝛe meoE⸗
uomitur cũ in deterioꝛa labi ꝓ
mittit᷑ · Hec fiduciã tẽptadi dy⸗
abolo pſtat· qꝛ de multis tem⸗
ptat teꝑidũ vbi n ferudu· Ex⸗
empliũ de olla feruẽti cui muſ⸗
ce nõ inſidẽt · hec etiã hoĩeʒz q̃ſi
Otractũ facit· qꝛ ſᷣm berñ·EFoꝛ⸗

ſitan iõ nõ poſſumꝰ q nõmul

tũ volumꝰ· Secndus eſt molli
cies qᷓ eſt impaciẽtia dure rei·
de qua puxvnj⸗ Qui mollis et
diſſolutꝰ? eſt mope ſuo frater
eſt opa ſua diſſipantis a repiłᷣ
ↄmuiter moelicate nutritis he
eſt culcitra dyaboli:hec fac̃ vt
hõ velut mneus globꝰ ad ignẽ

tribulatõis hiqſcat- Terciꝰ ſom

molẽtia:de qua ꝓuᷣxix pigre⸗
do immittit ſapoꝛẽ ammeta⸗
te em ſomm ꝓPbibere deberet
auicule de mane canẽetes ⁊a gal

tiet imepcia a ctus dozmiẽdi q̊

pnt eſſe mmeitas bꝛutilitaſ ſur
di triſticia impoꝛtumtas doꝛ⸗
miendi G Quart? (ſt ocio
ſitas ꝓuer.xij.Qui opatur ter
ram ſuã ſaturabitur pambꝰ qui
aũt ſectat᷑ ociũ ſtultiſſimꝰ eſt.
vbi nota q terra ſine ſolũ oꝛis
octo fructus ꝓferre pᷣt · ſczʒ dei
laud atoʒgracian actõeʒ oꝛati⸗

ICapitulum .

onẽ · Stultiſſimꝰ mãaͤt eſt ſtul⸗

tus . qꝛ in vita negligit neceſſa

ria vite celeſtis acqrere ſtuiti

cioꝛ qꝛ vitã hoſtibus expomt ·

ſtultiſſimꝰ qꝛ amma mterticie⸗
tes ſolet palcere puta coꝛpꝰ ⁊

demone-Qutz eſt dilatõ P383
Tempꝰ faciendi dne diſſipa⸗

uerũt legem tua-Tardant qui

Dam ouerti alij ↄfiteri⸗ alij ꝓfi

ci · H Ro aↄuerſionẽ accele⸗
randa mouere deberet quimmqʒ
ſcq; moꝛtis meertitudo·luce xij
Vos eſtote ꝓati qꝛ neſcitiſ qua

hoꝛa dñs veſter venturus ſit⸗
Secñdo multiplex bonũ imnð ꝓ
nemes ſcqʒ vite iocnditas maio?ꝛ

viuendi et moꝛiendi ſecuritas⸗

pene maioꝛis euaſio et Pmij mł

tiplicitis Tercõ Piculũ male
ↄſuetuomisylere⸗ i ſi muta⸗
re pᷣt echiops pelle a et vos

poteritis bnfacere cũ ddiceri⸗

tis malefacere: Quarto q; mi⸗
quꝰ eſt m deũ in angelũ m ſe⁊
in ꝓximũ: pᷣm illud aug· pecca
toꝛ nõ eſt dignꝰ pane quo ve⸗
citur. Qumto qꝛ difficile e quez
vere ad deũ ↄuerti · ambꝛ· BDlu⸗
res muem baptiſmalẽ imnocen
tiã ſeruaſſe q; veram pemtenti⸗
am egiſſet Sextus eſt tarditas
ſicut eim accidioſus differt con⸗

nerti ˖ ſic tardꝰ tarde pꝛocedit
m ope iam m choare)pꝛcu ri
Bicut accetũ dentibꝰ? et fumꝰ

oculis. ſic piger moleſtꝰ? ẽ his
quimiſerũt illum.· Quo 3 terrẽ

(xx ·

orẽ ↄfeſſionẽ verbon⸗ modili⸗
catione abſtinentiã- fraternaʒ
coꝛreptione et fraterna eruditi

poſite
Mtato

ſon⸗
det
lor⸗
nor
gy⸗
Mi
or
eve
ſſt pta
iber
Eeten
Lin⸗
dane
dert
de
etf
pus
nuß.
gict
Mou
we
deauce
nubetne
libus e
dose
qu⸗
buic
inſid
eſtne
tidie
Eonid
Aseri
teme
mam
uo
mita
dit er
em v.
delic⸗

= Pnmum Dzeceptum (Capitulum ſ xx.
odß⸗ deberent tẽpoꝛis bꝛeuitas ma ſtatum arripe · T Decim
odiße loꝛũ in malis ſtrenuitas et bo⸗ eſt diſſolutio:diſſolutus eĩ dif
erng, noꝛũ viroꝛũ et mulierũ ſolercia ficultatem mnemẽs in ſuo regi⸗
nditi Septimꝰ eſt negligentia in hꝰ mme ſe dimittit ommno ab q3
Rul oſiſtens ql hõ non curat qua⸗ Zubernatõe pᷣm illnd/Puer xx
cſſa liter opus inchoatũ faciat vtꝝ inj· Eris ſicut doꝛmiẽs m medio
ulti bene vel male · ſed hoc ſolũ eu mari et quaſi ſopitꝰ gubernatò
mt⸗ rat vt ab oneꝛe laboꝛis inchoa⸗ amiſſo clauo: Talis ammũ ſuũ
ige⸗ ti E expediat puer·xxiiij⸗ Duuii non recolligit: Eſt em tanquã
N 8enter exerce agrũ tunmdere⸗ Pulnis que ꝓicit ventus a fa⸗
po Exlvnj· Maledictꝰ qui facit opꝰ cie terre et quaſi doliũ nõ liga
ſüpe⸗ dei negiigenter alia litera Ha⸗ tumhanc diſſolutõʒ gre:vide⸗
N an bet fraudulenter. Tales terre tur vocare impoꝛtumtatẽ men⸗
re deberet irracõnalm̃ vt apuz tis qua mens aꝗpter triſticiã in
acce⸗ et foꝛmican diligentia ad coꝛ ſpiritualibus ſe ad im poꝛtuna
tqung pus apꝛiũ et dei intuitꝰ· Octa tranſ fert ad deie ctabilia cò
M uus eſt impſeuerãtia quã habʒ Palĩia tedioſe ſpũalia impilẽdo
qui opus inchoatũ ad ꝓfectuʒ Vndecimus eſt meuria que ſu
s ſc⸗ non ducũtque ſaui deiecit · j· oꝛum debitã curã nõ habʒ cui
n p reẽ · xv· ad quam vitandõꝗ xpᷣus oꝛpomtur diligentia mcurioſuſ
maſor de cruce deſcendere noluit vi⸗ ſua non colit culta nõ colligit
ritas⸗ uus math. xxvij ꝓſeuerãtia eĩ et collecta non cuſto dit vnde
ni cibus eſt deiiohᷣ ni Meus ci⸗ verſus· Nõ mmoꝰ eſt virtus qz
A weN bus eſt ut facia voluntatẽ eiꝰ ꝗqrere ꝓta tueri hoc vicio labo⸗
ſ mueg qui miſit me vt pficiã opus ciꝰ? rant qui audita non curat me⸗
* huic demon mſidĩał᷑ n nj⸗ tu moꝛie tradere mente vei ſcri p⸗
odicen⸗ inſidiaberis calcaneo eiꝰ· Non⸗ to vel ope qui dilacerate am⸗
eſt remiſſio· in eo em eſt qui qᷣt bulant et immundicias ſine ra⸗
he⸗ tidie deterioꝛ efficitur:verſus⸗ tõe ſuſtinent ↄtra quos eſt q
, Feruidus in pᷣmis medio tepet oꝛd ĩate natura pꝛocedit q 02⸗
heck⸗ alget in ymis ꝓuer·x. Egeſta⸗ natus mterdũ eſt virtus et q;
de tem opa ta ſt manus remiſſa- exterioꝛa notant interioꝛe men
eeqe anus aũt foꝛtin dinicias pae riam Duodecimꝰ? eſt ig⸗
brb t Quo tra ꝓuer.ñij.Tuſtoꝝn ſo⸗ nauia qua laboꝛat qͥ cligit po⸗
mnoe, mita qual lun. ſplendẽs pꝛoce ci2? m miſeria magna ꝓmanere
enrencl Dit et creſcit vſqʒ ad ꝓfectũ di q́; aliquantũ laboꝛis ſubire et
anri em vbi nota quid ſit ꝓficere vĩ videtur idem eſſe cñ puſillam⸗
ert delicet ſimul omma peccata p mitate: nam magnammitas eſt
poſito dimittere et exercicia ꝓ virtus melimans ad opera ma⸗
vitatõe vicõn neceſſaria et acqᷓ gno honoꝛe digna ſᷣ phm.iiij.
⸗ ſitõe virtutũ apta inxta ſunm ethicon pſumptio eſt exceſſus

è

Pnmum

ſed puſillammitas defect? eſt

.

Mß

ſpecialiter ĩ his ꝗᷓ ſpecialit᷑ ca
dũt ſub ↄſilio· et ß tho· ij· ij q
cxxxiũij puſillammis deficit a ꝓ

poꝛtõoe ſue potentie dũ̃ recuſat

ad id tendere qð eſt ſue potẽ⸗

tie ↄmenſuratũ⸗ et inde eſt ad
accepta pecumaã dñi ſui fodit

vret luce· xij ſeruꝰ? qui

in terra nec eſt opatus ex ea ꝓ
pter queèdam puſulammitatis

timoꝛem pumtur a dNno L=

Tredecimus eſt indenotõ·ſq⸗
Dam ariditas ſpũalis et caren
tia feruoꝛis mentalis:de q̊ ps⸗
aĩa mea ſicut terra ſime aqua ti
bi:et mumeri:xj⸗ ala noſtra ari
da eſt mhil reſpitint oculi no⸗

fKri mſi mabhu. Orit᷑ aut aliqñ

ex ſupbia que eſt quaſi mons
gelboe ſuꝑ quẽ nec ros r plu
nia deuotois pᷣm ber· deſcẽdit
aliqn ex def ectu cibi ſpnał· põʒᷣ
aruit coꝛ meũ qꝛ oblit? ſuũ ↄme⸗
dere pane meumaliqñ ex acci⸗
Dia- nam alie creature ocio im

piguant᷑· ſed homce laboꝛe ſpi

ritnali/ ꝓuer. xiij: vult añ̃ vult
pĩiger· aĩa aut laboꝛantin impi⸗
Zuabitur“ M Decim? quar

tus eſt triſticia ĩ diumo ſcz of

ficẽ:et gre:videtur vocare toꝛ
poꝛem qui eſt circa pcepta que
ꝓtinent ad ↄmunẽ uſticiã nõ
maquit augꝰ.ex triſticia aut ne
ceſſitate ·qꝛ hilare datoꝛẽ dili⸗
git deus:ij:con:ix hoc vici uz ᷣ

quaſi abſin then poſituʒ in eſca

dei ˖ Etẽ cũ oĩa a deo ac ceperi⸗
mus iuſtiſſimũ eſt ut ei reſtitu
endo lete ſeruiamꝰ Tte⸗ ꝓuer⸗

yDreceptum Capitulum

xxv· Bicut tinea veſtimentoæ

vermis ligno: ſic t᷑ſticia viri no

cet coꝛdi· N Decimusqum

tus tediũ vite qð aliqn oꝛitur
ex dei amoꝛe et celeſtis patrie

ſicut patzʒ m apło quĩi ↄcupiuit

diſſolui et eſſe cũ xpᷣoaliqñ ex
maloꝛu pſertim alienon ðſide⸗
ratõe quibus mundꝰ plenꝰ eſt
ecc· ij · teduit me vite mee vidẽ
tem mala eſſe vmuerſa ſub ſole
et cũcta vamtatẽ et affhctionẽ
ſpiritus- aliqn ex vebementia
tribulatois e: ij con. ſupza
modũ grauati ſumꝰ et ſupꝛa v
tutẽ ita ut tedet etia nos viue⸗
re aliqn ex accid ia et tunc eſt
peccatũ et ꝓuemt ex longa tri
ſticia ꝓpoſtãz nõ ſolũ tedet deo

ſeruire; ſed etiam viuere · Deci

muſſextus eſt deſperatio quaʒ
docet apłus fugere pemtenteſ
ij coꝛ x·ne mmia triſticia abſoꝛ
beantur hmoi:· Decimuſſeptimꝰ
eſt ranceꝛ et quedã matis ama
ritudo ↄtra illos qui Pommez
volũt ad ſpinitualia exercicia
ducere · Exemplũ de monacho
accidioſo ↄtra platũ amarita⸗
to⸗Decimnſoctauus eſt mſtabi
litas apoſiti cu homo in dei ſer
uicio diuerſa pomt et maia at⸗
temptat et frequenter ꝗpoſitũ
mutat nõ ex impotentia aut ex
racõnabili cauſa: ſed apter tedi
um quod habʒz in eonꝝn ex ecutio
ne ſpiritualiũ · Decimuſnonꝰ ?

inquietudo coꝛpis et mſtabili

tas loci vt aparet ĩ multis/i
ceſimꝰ eſt malicia qñ apter tri⸗
ſticiã quã quis habet m diuimſ

Jxx.

oii
—
mta
ſpi⸗
mat.
Cu⸗
dena
Malll
iedet
gpere
“
wta
ndes
Ceucl
K
08
na
ſon
rao
dor
ymal
Namu
boibrvs
pentok
boms
6005
at de
pidt
caut
katen
Iten
gelis
ude
xap
mte
m
nea
illaz
Ter
(et
mun
mme
adi⸗

No⸗
vnde
lsqum
zit
atnie
dunt
er
Rde⸗
endeſt
e pos
bſole
kione
Non
n
hnd
nosne:
tunech
noati
t 0
Des
qua
tentel
abſoꝛ
eh
usa
pomire
reriinj
onache
manita
nſtabi
doſe
melaz.
. poſtn
auter
ten 1⸗
rec⸗
ſnon⸗
ſtanil
ine
vtitl,

mitantũ malus effici tur q; etiaʒ

ſpnalia modica aut nulia eſti⸗

mat aut etiã impugnat ? O

Quo ad terciũ pꝛimcipale notã
dum qꝙ plura remedia ſunt cõ⸗

tra accidiã Drimũ eſt ↄſidera⸗

tio deteſtabilitatis h vicij ut

aparet pᷣmo m ↄſideratẽe exz

pion ommu ren le boꝛantiũ.nã
m vita carentibꝰ ſol et aſtra q̃t
tidie girũ mũdi circueũt in ha⸗
bentib? vita vegetabilẽ herbe
et arboꝛes mmimũ miciũ Habẽ
tes m multis aduerſis ad mag

nam quantitate puemunt-En

ſenſibilibꝰ dicit:ſalo: ꝓuer · vj⸗
vade ad foꝛmicã o piger et ↄſi
dera viaſeiꝰ et diſce ſapienti ã
m malis hoĩibus quot ſut ſtu⸗
Dia mundo ſeruiend m bems
Hhoĩbus cecilia quaſi apis argu⸗
mentoſa deo ſeruit· mm angelis
boms & malis ↄtinua ſunt exer
cicia · BSecudu eſt tm diſplice
at deo vnde apocał · ñj. qꝛ: te⸗
pidus es mmeipiam te euomere

cauſa ſᷣm gloqꝛ quandã ſecuri

tatem acci piũt de boms aliqᷣbꝰ
Item luce:xv .· Gaud ũ eſt an⸗
Selis ſuꝑ vno peccat oꝛe ſczʒ fer
uido pemtentiã agente qz ſup

xxcix: iuſtis qui non mdigent pe
mtentia ſcʒ tepide viuentibus

ſm gre· Ctem ſuce · xiij· de ficui
nea dicit᷑. mfiuctifera ſu ccide
illaʒ vtquið etiã terrã cccupat
Terciũ eſt ꝙ accidia multũ plia
cet diabolo vndeamath.xij.Im
mundus ſpiritnus exies ab ho⸗
mme muemẽs domũ vacanteʒz
vadit et aſſumit a lios.vij. neqᷓ

Dꝛeceptum

oꝛes ſea in trantes hatl itãt ibi
tem math' viij. Demones dixe
runt criſt oſi eicis nos · mitte
os m 8reges poꝛconet job.
xl·doꝛmire ſeʒ demõ m loco ca⸗
lami ꝓ quod vacuitas deſigna⸗
tur · Secũdum remediñ eſt ra⸗
tionabilis diuerſitas occupati
onũ ſed oꝛdmata debet eſſe et
racõnabilis vt docet exem plũ
m vitaſpatrũ vbi beato antho⸗
mo accidia temptato angelus
a ppar uit que vidit pᷣmo funicu
lum toꝛquentem.deinde oꝛan
tem⸗ deinde ſpcꝛtas texentem
et iterũ oꝛõi vacantẽet ſic fa⸗
cere ant homũ in bentẽ ↄtra ac⸗
cidiam. Terciũ eſt vt cũ ſentit
triſtici ã accidie quis in terduʒ
qrat bonã ſo cietatẽ cũ qua ve⸗
riſimiliter ſoln de deo et liciciſ
tractet lete⸗ Exemplũ m vitaſ⸗
patrũ vbi ſepe illud fecerũt in
cuiꝰ? figura legitur exoòë. xvij.
q; ioſue pugnte ↄtra amalech
oꝛabat moyſes leuãs manꝰ adᷣ
deu⸗ cui2? manus erant graues
ſed hur et aaron ſuſtentabant
manus eiꝰ ex vtraqʒ; ꝓpteQuar
tum vt hõ ſe cogat ad exercici
um ſpiritualiũ q faſtidit· nam
HPabitus delecta bilis nõ niſi ꝓ
actus mterdũ triſtes multipſi
catos acquiritur:exi ethicon
Qumtũ vt cũ magno conatu qᷣs
m emoꝛetur dei tot heneficia et
ſi ᷣm ps; · Rẽmiit ↄſolari anima
mea credat qð ſequit᷑ memoꝛ
fui dci et dclectatns ſũ opoꝛtʒ
uũt hHunc conatum magnũ cſſo
quia homo m triſti cia ↄſtitutꝰ

Drnimum Preceptum

—. õo

diſficulte r talibus immoꝛatur

SZe xtũ eſt exctuſio P poſſe triũ
radicu accidie in pꝛincipio ca⸗
pituli politarũ. In cuiꝰ figura

Dicit᷑ eui vj“igms ĩ altari meo

ſp ardebit que nutet ſacerdos
ſubicies ligna mane ꝓ ſinguloſ

dies. Septimũu e ↄſideratõ pe

ne mferm et purgatoꝛij et bea

titudinis qᷓ expectamus ſᷣm no

ſtrũ meritu vel demeritũ· vnd
m vitaſpatrũ quidã pater con
queſtus eſt patri achilli accidi
am Rñndit alter ideo pateris
qꝛ nondũ vidiſti requiẽ celi nẽ
penam mferm- Octanũ et ſum
mũ remediũ dei gracia eſt põ·
viam mandatoꝛu tnoꝝ cucurri
cu dilataſti coꝛ meũvñ m cant̃
Trahe me poeſt te eurremus in
odore vngenton tuon cã· j. pã
Erraui ſicut ouis qᷓ perijt ⁊ẽ

Capitulum ſxxj-

Kcimoſexto pꝛohibe⸗
tur erubeſcentia xpʒ
ſequendi et eius do⸗
ctrinaz m neceſſarijs
ad ſalut em- vnde lnce ixait.
R Qui me erubuerit et meos
ſermoneſ hũc filius homĩs eru
beſcet cuʒ venerit m maieſtate
ſua et xatris ⁊ ſlancton ansgelo
rũ id eſt ad modũ erubeſcẽtis
ſe habebit dicens-neſcio vos-⸗
ſicut ait virgimbꝰ fatuis mat᷑·
xxvet clauſa ẽ ianua:Tria ſut
hic dicenda videndaDrimo
8 vecudia ſeu eruheſcẽtia bẽa

Becũudo demala de quibꝰ dici

Capitulum = J.xxj⸗

tur ecck.iiij Eſt ↄfuſio adducẽſ
pecrata er eſt ↄfuſio graciam

et gloꝛiã adducẽs: Terco ð re

medijs male erubeſcetie⸗ à B —

Quantũ ad pꝛimu notandũu ſᷣm

tho. ij· ij· ꝗq cxlij.q verecudia

eſt timoꝛ de actu expꝛobꝛabili
facto vel fiendo dĩcitur pmo
timoꝛ q eſt reſpectu ardin poſ
ſibilis reſpectu cui? non eſt tri
ſicia. Ex quo patz q ꝓfecti ñ
eru beſcũt faciliter de futuris

malis ꝓpctrabilibꝰ qꝛ non ap⸗

pꝛehendũut mala opꝑa vt Diffick
ter ab eis mediante gracia vita

vilia. Item patet ꝙ malicõſi nõ
ſunt verecũdi qui ex habitn fa

cilia ꝓputant mala dicitur de a⸗
ctu turpi in quo includitur co
gitatio · verbum vel obmiſſio K
pis dicit᷑ turpis ſeu expꝛobꝛa
Pilis. Sed que ſüt turpia exꝓp⸗
bꝛabilia ſeu inboneſta. Rnſio
nuditas coꝛpis im adulto re
ſpectu alteri2· Ttẽ diſcoptura
membꝛi mmundi puta gemta
hũ poſterion et vberũ: Ex quo
pʒ qz male faciant veſtes cur⸗
tas poꝛtantes quo ad viros ct
vbera nudantes quo ad muhe

res et tumcas lenãtes ſine ceu
ſa. Ratio iſton eſt q a natura
talia veremur vt die beat? an⸗

li:· de ci·dei cõtra dyogenẽ· Ite
ome peccatũ eſt erubeſcibile p
cipue thñ luyxurie furti ſeu ſub⸗
tractõis aliem bom et menda⸗
cij:de quibus mter cetera dici⸗
tur.Eccł·xljj Erubeſcite a patre
et matre de foꝛmcatõe et a pᷣſi

dente et potẽte de mendacõ ⁊?⁊q

ſpamm

apinn
406
nie
Mall
e
ggtudus
Ntroern
neccti
avltar
Gmene
Kno
vrw
Poin
hom
dien
ad.
booe⸗
Au n.
Piemi
fohenen
ſtellenun
Ntkecen
Wder
cemde
ddam
Dican
ruben
Pertat
ntur
cewde
mapin
eſtmn
bjilia
mari⸗
gran
hile
retur
eſt re

opat

nund

deoꝛe

)

ſrn⸗

Ddnif
Sracian
rco dð
ge AB
dan
ecudꝛa
tur pno
Din po/
tri
fectiñ
Urunis
e
DN.
Raayer
naicch
lubitnſ
r den
itur
mnſſok
pꝛobꝛa
a exp⸗
Piſio
dorde
Koprun
tagent
i⸗Eran
ſtes ar.
piros
dwule
ſmecen
aAVWW
veatlan
gefi hn
ſalbiep
ſen ſub⸗
mene
ga M⸗
a
lßi

rimum

— —

. Drec eptum

permnci pe et a duce de delicto
CQQ- Qz aũt turpe ſit ome pec⸗

catũ patz tripliciter.· Drimo qꝛ
peccatũ nuditatẽ fecit erubeſ⸗
cibilẽ·Na ge n ij. 82. Erat vter⸗
q;ʒ nudus adam ſcʒ et vxoꝛ eiꝰ
et nõ erubeſcebat: rõ qꝛ nullũ

peccatũ fecerãt et futum facili

ter vit are poterãt ¶nterim em

q; mens ſupioꝛi obediebat cre

atoꝛi quidq̊d infra mentẽ erat

vt mẽbꝛa coꝛpis et etiã beſtie

hoĩm obediebãt·: ſʒ eoĩpᷣo quo
homo deo mobedĩiẽs fuitobe

Dientia multon heĩ eſt ſubtra

cta-Tdeo gennij& poſtqz am
bo de fructu vetito guſtaueĩr̃t.
apti ſunt oculi amboꝝ vicz ex⸗
perientiã hñdo q; malũ pᷣꝰ mẽ
te nouerũt· Qũq; ↄgnouiſſent
ſe eſſe nuos ↄſnerũut folia ficꝰ

et fecerũt ſibi ꝓizomata plura

ĩibi de verecudia vicʒ q ad vo⸗
cem dei fugierũt qn deꝰ qſiuit
adam vbi es: qꝙ; deus aiĩt qs iu
dicauit ?2A * Becudo cu e⸗
rubeſc ẽtia ſit fuga rei turpis ⁊
peccatũ ſit opus dyaboli cõtra

natura ymo eo remoto oĩa de⸗

centia foꝛet cõſtat peccatũ eẽ
maxime erube ſcibile et qð piꝰ
eſt m eiꝰ cõꝑatoe alia erubeſci
bilia nõ ſuũtteſte gre:dicete ð
maria magðalena qꝛ ſemetipᷣaʒ
gra uiter mtus erubeſcebat ni⸗
Hil eſſe credidit q verecãda⸗
retur foris: Tercõ erubeſcentia
eſt reſpectu immudon ſed in
cõgꝓatõe peccati alia immũda

munda ſunt vnde math⸗ xv. qᷓ

de oꝛe ꝓcedũut de coꝛde exeũt

--—NW6 —2
QCapitulum Vxxj.

et ea comquimnãt hoĩem:de coꝛ
De em exeut cogitateces male-.

Homicidia adulteria-Fozꝛmeati⸗
ones furt a⸗falſa teſtimoia bla
ſfemie: hec ſüt que comnant
Hoĩem põ⸗ Coꝛrupti ſunt et ab
hoĩabiles facti ſunt ſcʒ miqin-

Dicitur facto vel fiedo qꝛ plu⸗
ra fecimꝰ que erubeſcere debe
mus et neſcimꝰ? an de facto ln⸗
ere coꝛã deo habeamus. ptura
etiã ſũt que ꝓpetrare poſſemꝰ
turpia &* Notaou ſcòo pᷣm
tho⸗vbi pꝛius:et phᷣmĩj · nij.
etH. q; verecũdia quauis nõ ſit
virtus eo q virtus dicit ꝓfecti

onẽ habitus. ꝓfectꝰ aũt vir nõ

timz aliqd vt futun arduũ Poſ
ſibile vel difficuiter vitabile ſʒ
ꝓpter habitũ faciliter vit abile

turpe: Tñ verecũdia eſt bonũ

quid a landabilis paſſio et ha
bitꝰ cõſiłis eiꝰ acquiri Pt · Lau
Dabilis mquã quĩtupꝑpnci rõne⸗
Drimo qꝛ frenũ eſt ſenſualita⸗
tis qd dũ quis habet a multis
malis pᷣſeruatur actibꝰ ⁊ ſpes
eſt de eiꝰ coꝛrectõe· vñ quidaʒ
phs dicit· Ernbuit res ſalua e.
Becundo eſt oꝛnamentũ preci
oſum quo decoꝛat᷑ iuuentus et
muliebꝛis ſexus vñ eccł· vij· S⸗

cia verecũdie eius ſcʒ mulieris

ſenſate et bone ſuꝑ aurũ: Ter⸗
cõ eſt oculus quidã mẽtis oſtẽ
dens opus de qno qs verecũ⸗
datur eſſe exam mandũu an bo⸗
nũ et tũc erubeſcẽetia eſt expel
lendaſi malũ tunc eſt dimittẽ
da ſᷣm illuòmath⸗ vj . Grocu⸗

tuꝰ ne quã fuerittotũ coꝛpꝰ

2 —

Orimum PDreceptum Capitulum

tuũ tenebꝛoſu erit· Quarto eſt
uilegiũ hua ne cõ ditõis ĩ hac

vita quo caret oĩa aĩalia irraci

onalia⸗ q? nullũ eon verecuũda

tur ꝗpꝛie:qꝛ turpe non ꝓcipit

vt patet m eon actibꝰ. Qumto

Sraciã a deo mer etur:vñn geñn ·

ix ſem verecũdus benedicitur
et cham ma ledicit᷑ et Luc: j· ad
ingreſſuʒ angeli maria verecu⸗
da timida audiuit:ne timeaſ
maria muemſti graciã apò do⸗
minũn B-Quo côtra vemala

mcurrũt muerecuũdi ꝓ oꝓpoſi⸗

tuʒ que faciliter cõſiderare po
tes: vñ hiere-nj EFrõs meretri⸗

—

cis factaeſt tibi noluiſti erube

ſcere· Cte ibide:vj: cõfuſione n
ſunt cõfuſi et erubeſcere neſci⸗
erũt Tercõ notandũ q; verecũ
Dia que etiã nõ eſt peccatũ re⸗
peritur im multis Drimo in ꝓfe
ctis et ſembus quo ad habituz
mult ũ et pan quo ad actũ ·qꝛ
non app̃ᷣhendũt turpia vt poſ
ſibilia ſibi et difficulter euaſibi
bilia ſʒ tñ ſunt ſic diſpoſiti vt ſi
m eis eſſet aliqd turpe de h ve⸗

recundarent᷑ vt dicit pꝓhus. jnj

eth. Scdo repitur piꝰ? m medi
ocriter boms · qꝛ m eis eſt ali⸗
quid de amoꝛe bom- attñ non
ſunt totaliter immuneſ a malo
Tercõ plns repiendũ eſt ð ve⸗

recũdia in femmis-Quarto piꝰ

m innembꝰ adultis· Quĩto ma⸗
xime m virgimbꝰ vtriuſq; ſexꝰ.
poſtqᷓ; venerint ad vſum romſ
verecuũdia aut caret qui ſuut m
patria: Itẽ vſurois carẽtes in
via adam et eua caruerũt in ꝓa

xrj·

diſe o; Et malicõſi qui nihil ap⸗
pꝓbhendũt vt turpe nec malũ ti⸗
ment ˖ Eſt p̈terea triplex vere⸗

cudia:quedã naturalis vſuũ rati

oms puemẽes ſicut alie paſſio⸗

ones alia eſt materia merendi

vt iſta que mſursgit rõe mfamie

mnocẽtig⸗Tercia eſt meri toꝛia

eæt ſatiſ factoꝛia vt iſt a quã Ha⸗

bemꝰ in cofitendo peccata vñ

bverñn. Quantũ diſpcet deo im

pPudicicia peccatoꝛis tin placet
Deo erubeſcetia pemtetis. G
Quo ad ſcoòm pꝛmcipale notã⸗

Dum q; ſᷣm tho:vbis · Mala vo

recũd ia eſt timozꝛ moꝛdmatus

De actu non vere ſed apparen⸗

ter ex ꝓbabili ſeu turpi facto
vel fiendo⸗ꝓ cinꝰ declaratõne
aduertendũ cum timoꝛ ſit de eſ
ſentia verecũdie quantũ ad ꝓ
Poſitũ ſuffi cit timoꝛ vel metꝰ? · q

m tho m nij· di · xxxix · eſt ĩſta

tis vel f uturi pericuh cauſa mẽ
tis trepidato. Et ẽ duplex me⸗
tus quidã qui cadit m ↄſtante
virũ al ius qui nõ cadit m con
ſtantẽ virũ:· Conſtãs em apꝛie
eſt virtuoſus et mcõſtans vici
oſus: metus aut cadẽes moſta⸗

tem virũ eſt qn minꝰ malũ ſu⸗

ſti noendũ cogi tur metu maio⸗
ris mali-hHic timoꝛ cadit m cõ⸗
ſtantõ virũ: Cuius ratio eſt qꝛ
vm pBmij eth- ↄſtans et vir⸗
tuoſus eſt menſura oĩm operũ
ſuoꝝn· Scit eim quid fugienduʒ
et quid faciendũ ſit· Idcirco e
ligit magis ſuſti nere minꝰ ma
lũ qm maius malũ mcidere vbi
vnum fieri opoꝛtet · et differt

umdo

lene m⸗/
Cgiunn
ſimatoe
rjeltima
doved
Rd
Dſtar
woꝛti
occid
crutii⸗
tiotoe/
erci
mod
dz t
prüp
tusſe
peet
hee

pꝛi⸗

vxoꝛj
vel fu
benſa
Fuſt:
Ltim

c maliji⸗
blexpen⸗
8 pſii er
e paſſo:
werend
de mfam⸗
mexito
kagni be⸗
cata pñ
et deo im
wplacet
Wd. G.
apaewe⸗
15,Phabre
eoman
varer
pifack
laratone
ſit de eſ
ntu ad p
Amed.

=

Rin

hcauſani
duplerm⸗
tm oſtani
oirm
m avii
tans vi⸗
nD
meli l
etu ni.
ditin i
tioeſte⸗
ns
in
g
denst
nima
ybi
ſfert

5

Preceptum

ↄſtans ab meõſtanti duplicib⸗
Drimo electõe qꝛ eligit qcun
q; malũ pene pꝑati puta pꝛiua⸗
ti one bonoꝛũ exterioꝛum FfFame
vel vite q; peccare · de quo dic.

Knſhel. li: Cur deus Homo q;

P infimtis mundis ſaluandis
ſcʒ coꝛpaliter nõ eſſe ↄmittenð
peccatu:Enconſtas aũt et vici
oſus eligit pocius ſubire maiꝰ
maiũ ꝑputa peccatũ apter dele⸗
ctatione anexam q́ʒ vitare mi⸗
nus malũ puta ꝓdere tpalia.
nam m mimũ peccatũ eſt maiꝰ
malũ q́ʒ maximũ malũ pene ſit
malum⸗Hlia differetia eſt quã
tum ad eſtimationẽ piculi vł
pene immmẽtis qꝛ cõſtans nõ
cogitur mſi foꝛti et ꝓbabili e⸗
ſtimatõe · Inconſtãs aũt ꝓ ie⸗
ui eſtimatõe et fugit qdammo

do nemme pſeq̃nte ł Eſt
ant quadꝛuplæex metꝰ q̊ cadit ĩ

Oſtantẽ virũ · Drimus eſt metꝰ?
moꝛtis ab eo qni intedit et põt
occidere · Secundꝰ eſt grauis
cruciatus coꝛpĩis puta verbera
tio toꝛſio:in carceratio et hmõi.
Terciꝰ eſt metuſ ſtupꝛi qui bo
ms viris maio?z qm moꝛtis eſſe
dz Ite ſi qs dedit aliq̊d ne ſtu
prũ paciat᷑ vir vel mulier Qua
tus ſeruitutis metꝰ.et di·tho-
peet alber:qꝙ nõ differt vtrum
hec pdicta q̃tuoꝛ fiãt in ꝓpſona
apꝛia ſiue ĩ ꝓſona liberonꝝ ſiue
vxoꝛis:LCtęe ſi quis m adulterio

vel furto vel flagicõ alio dep̃⸗
henſus dedit aliqͥd vel ſe obli⸗

Sauĩt ad pdicta q̃t uoꝛ Ptinet ·;
qꝛ timuit moꝛtem vel pericula

2

W Rr’”M

vel vmeula. Itẽ ſi dep̃ᷣhenſus

dit quid dephenſoꝝ vel ꝓmi⸗
ſit ne ꝓderet᷑ ꝓtinet ad quatu⸗
oꝛ Pfata: qꝛ ꝓditus pnomata

potuit pati· Metus aut cades

m ↄfſtan tẽ virũ ẽ q̃ fit ꝓ minas

verbon · vt mſi hoc feceris non
habebis graciã meam vel non
diligã te et ſiłia · Stiã ßᷣm legi⸗
ſtas timoꝛ imfamie et vexatois
non taderet in ↄſtante virũ et
ſub quatnoꝛ prefatis qꝛ tal ibꝰ
młtis modis ſubuemre poteſt

t nota q; metus cadit imn vnũ

qu no diceretur cadere m aliũ
Non em eſt veriſile rege time⸗
re debuiſſe mil itẽ paruu.⁊æ mi⸗
noꝛ metuſexcuſat in caſu femi
nam qz virũ · Metus igit᷑ ca dẽs
m cõſtantẽ virũ facit q/ ꝓmilſ⸗
ſa vel data tali metu nec coꝛaz
Dec nec coꝛã eccleſia tenent vt

matrimomũ tali metu ↄtractuzʒ

et alia da ta vel ꝓmiſſa· rõ eſt-
qꝛ cẽſcenſus in talibus non eſt
liber mere ſed coactꝰ2. mpil er⸗

8o dedit libere· ymo metꝰ ca⸗

dẽs in cõſtantẽ virũ impetrat
reſtitutionẽ m mtegrũ¶ T
Bed queritur vtn ille qui p me
tum cadente m ↄſtante virum
Opulſus aliqᷣd ꝓmittit de tem

poꝛalibꝰ teneat᷑ illud poſtmo⸗

dũ adimplere · Ri alber. in · inj
Credo q; vbi eſt indiciũ ꝓ qð
muemii pt defẽſio a iudicantæ
etiã coactus debet ſoluere ꝓ⸗
miſſum et cõpetit ei actio ex le
ge et ex canone et iudex debʒ
eũ reſtituere m integrũ:Si aũt
defectus ſit iudiciũ puto q; nõ

Ge bet ſoluere ſed aliquã leuem

Breceptum

ꝓpter cautela facere pemtenti

am de ꝓmiſſopcipue ſi fides

uramentũ non mteruemt ſi au
teʒ iuramentũ interuemt dicut
multi et etiꝗ mipĩ ſatis ꝓbabi⸗
le videtur eſſe ſoluendũ ſi aũt

no ſoluit iuramentũ violanit

et poſtea vemt ad pemtentiam
videt᷑ mibi nõ eſſe cogendꝰ ad
ſolutione ſʒ tmm ad fracti mra⸗
menti emendationẽ. hec albᷣ⸗
k Dubitatur an timoꝛ in ge⸗
nerede timoꝛe loquendo excu⸗
ſet a peccatornſio ſᷣm thHo. ij⸗

ij:q- cxxij:ar iij⸗ Wimoz mtan⸗

tũ Habet ratione peccati mnquã
tũ eſt ↄtra oꝛd me recte ratõiſ
que eſt regula huũanon actuuz
Recta aũt rõ iudicat qᷓdã ma⸗
la magis eſſe alijs fugiẽdaet
ideo quicuq; vt refugiat mala
que ᷣm rationẽ magis ſunt fu⸗
gienda nõ refugit mala q ſunt
minꝰ? fugienda nõ eſt peccatũ
ſicut magis eſt fugienda mozs
coꝛpalis q; amiſſio rerũ vnð ſi
quis ꝗpter timoꝛẽ moꝛtis latro
mbus ꝓmitteret aut daret ex⸗
cuſaretur a peccato qð incurre
ret ſi ſne cauſa legittima pter⸗
miſſis boms hommibꝰ quibus

magis eſh dandũ peccatoꝛibuſ

largireturſi aut alis ꝓ timoꝛẽ
fugiens mala que pᷣm ra tionez
ſint mmꝰ? fugiẽ da incurrat ma
la q̃ ſᷣm rationẽ ſũt magis fugi
enda nõ poteſt a peccato tota
liter excuſari.qꝛ talis timoꝛ in⸗

otꝛd matus eſſet. ſuũt aũt timen⸗

da masis mala anie q́z coꝛpis:

Capitulum

et mala coꝛp is ʒz exterion rer

Et ideo ſi quis mcurrat mala a

mme id eſt peccatafugies ma⸗

la coꝛꝑĩs puta flagella vel moͤ
tẽ.aut mala exterioꝛuũ puta dã
nuz pecume aut ſi ſuſtineat ma⸗
la coꝛpiſ vt vitet damnũ pecu
me non excuſatur t otali᷑ a pec
cato:diminuĩt̃ tñ aliqð eiꝰ pec
catũ qꝛ mmus volũtariũ eſt ad
ex tim oꝛe agitur · Impomt᷑ em
homĩ queda neceſſitaſ aliquid
facied ꝓpter immmentẽ timo⸗
rem vt raciat voluntariũ mix⸗
tum pm p̊ᷣm L Bed an*

tmoꝛ peccatũ moꝛtalerñdar.

jnj · Timoꝛ eſt peccatũ ſᷣm q; ẽ

moꝛdmatus ꝓut ſcʒ re ugit qͥs
c ſm ratione nõ eſt fugiendũ
Hec ant moꝛdmatõ timoꝛis qñ
qʒ quidẽ ↄſiſtit m ſolo aꝓpeti⸗
tu ſenſitiuo nõ vemete ex ↄſen⸗
ſu rationalis aꝓpetitꝰ:et ſic nõ
eſt peccatũ moꝛtale ſeð vema
le ſolũ.Qnq; vero Pmoi moꝛdi
natio timoꝛis ꝓtingit vſq; ad
aꝓpetitũ racõnalẽ qui dicit᷑ vo⸗

luntas⸗que volũt as ex libero

arbit riꝑ rfugit aliqᷣd nõ ſm ra
tionẽ. &&t taliſ moꝛdmatõ timo

ris qnqʒ eſt pec catũ veĩale qn

doqz moꝛtale ſi em s zpter ti
moꝛẽ quo refugit quis piculũ
moꝛtis vel qdᷣcũqʒ; aliud tpꝑale
malũn ſic diſpoſitꝰ eſt vt faciat
aliq ꝓhibitu vel Ptermittit
aliqð qð eſt p̃ceptũ m lege di
uma talis timoꝛ eſt peccatũ mõ
tale alioqn erit peccatũ veĩale
vnde apocałxxj· Timidis ⁊ in=
credulis et excecatis pars erit

ſbinn
in ſta⸗
ade⸗
qdoud
oo
ℳ.
dia ft
nomnote
ſpcteine
nas eſt
zmittere
Uus auc
Os
creat
lt tin
di c
Mom⸗
omts
dannütt
Ptarſſt⸗
Itn atio
iſeethed
1dad
e dg⸗
modi
nas
mtoe:
rotere⸗
tadn
veieer⸗
capitw
pbabj
ſeculi⸗
ridetr

ion fe
enaht
leg ma⸗
pelm;
nta di
at ma.
ipecu
à pece
eid pec
on em
Wapid
e⸗
Aid i
dedmi
leyßden
iſn gi

Gir

emi
s on
ppeti⸗
roſen:
theno
Oveme
medd
trſaye⸗
idickve⸗
erlben
m
tot⸗
deen
wter
8 pionn
nd thie
yt fci
termut
mlegl
cuim
me
vefl⸗
Hellt

¶rimum

in ſtagno igms et ſulphurig.
qð eſt moꝛs ſcda:hec detho⸗-
qdquid ĩgsit᷑ de timoꝛe dictũ ẽ
illud as verecũdiã aꝓplicand
eſt % Od ſciendũ qñ ve
recũdia ſit pctim vemale vel mo
tale notandũ ßᷣmtho. ij ij · q · x
ĩix ar · iij · et· ij · q; timoꝛ munda⸗
nus eſt q̃̊ qs inoꝛdmate timet
amittere bona exterioza-Hũa⸗
nus quo qs timet ape pſoneet
Etinet ad vnu timoꝛẽ m re quo

qus a deo recedit ꝗapt᷑ amoꝛeʒ

creature et coꝛpis detrimentũ
et timere taliũ ꝓditionẽ. imter
Dũ eſt nat urale.mterdũ viciuz
Naturale eĩ eſt q; refu git 4Pij
coꝛ⁊pĩis detrimentũ.vel etiam
Damnũ tpaliũ rerũ· Sed ch bõ
apter iſta recedit a iuſti cia eſt
tra rationẽ naturalẽ· vñ phᷣs
nj· et H. dicit qh quedã ſut pec⸗
catoꝛzuũ oꝑa ad que nullo timo⸗
re dz quis cogi:qꝛ peiꝰ eſt hꝰ⸗
modi peccata ↄmittere q̃ʒ pe⸗
nas qſcũqʒ pati: Dicit᷑ in diffi⸗
mtõe de actu non vere ſzʒ aꝓpa
rẽter ex ꝓbabili? N: bi no
ta q; duplices ſuũt actus qnidã
vere ex ꝓba biles vt ĩ pꝛmcipio
capituli patuit A&lij nõ vere ex
ꝓPbabiles· ſz apud filjios huĩus
ſcculi de qᷣbꝰ dicit᷑: job. xij· Oe⸗
ridetur iuſti ſimplicitas. ſuꝑ qᷓ
gre · lix· mon.ſic dicit. Fmmꝰ
q Pe viri iuſti nõnunq; opi re⸗

cto ↄſtanter mmtit᷑ et tñ Huma

ms irriſiombꝰ? vrget-· Miranda
agit et obꝓbꝛia recipit · qꝛ ab
