bus aĩa elicit tres ꝓfectiſſimas
opatões ex pꝛimo viſionẽ dei
clarã:ex ſco dilectionẽ dei ſũ
mã·et ex terco certitud mẽ de

nõ amiſſibiitate ſupmã eqꝗᷓ tria 49
ſequit ur mexphicabilis aĩe de⸗
lectatio ·fruitõ et letificatio⸗
vñ ſicut ad dulciter et delecta⸗
biliter videnduũ aliquid.puta

Rudia ſuꝑioꝛa aĩe bti
m prĩ̃ia nuc vlti.ſũt de
clarãda qᷓ ↄſiſtũt ĩ do

. . —
receptuim Capitulum Dnobecimum

roſam tria pꝛincipaliter requi
runt᷑:.Orimũ vt oculus ſit traſ⸗
parens a mundꝰ? ꝓ humidũ gia
ciale Secũdo vt lume coꝛpaie
aduemat oculoſet medio qð fa
cit mediũ tranſparens m actu
vt poſſit moueri a coloꝛe:Et t᷑
cio ſimilitudo quedã deciſa a
roſa que ſiłitudo roſam in ocu⸗

io repñntet.qꝛ roſa nõ eſt in o⸗

culo.ſed eiꝰ ſimnitudo ĩ ſpecie
coloꝛis/Sic etiã ad videndum

Ddeñ beatifice pᷣmo requinitur
aliq lumen in ipo ocuſo aĩe·
qð eſt intellectꝰ ita vt fiat po⸗

tens ad deũ intelligendũ non

P qð ſed ſub quo potentioꝛ fi⸗

at ſicut potentia ꝓ habituʒ fit

foꝛtior m illud mathᷣ· v. Beati
mũdo coꝛde. ſcdo habitꝰ cari⸗

tatis ꝓfectus affectũ mulcenſ
vt delectabiliſſime videat᷑ ter

cio deus ip̃e loco ſimilitudimiſ

„

m copalibꝰ ſic ſe vmet memo⸗

rie vt ſic pꝛinci piũ quo deum vi
dend et nõ vmt ſe p ſimilitu⸗
ODmem.) B Bed qritur cur

ſint tres dotes anime. Rn. m
tho; et alios triphci de cauſa⸗
ODrimo vt ſic ſadet᷑ tota ymago

aĩe que ↄſiſtit in mtellectn võ⸗

luntate et memoꝛia velut in a
mme tribus ſupᷣmis potenciis-

nam ſapia ſeu lumen gloꝛie ꝓfi
cit ſüme mteliectũ: caritas ↄſu⸗
mata affectũ et ↄ phenſio dei a

me remunerent᷑ tres nobiliſſi⸗

me virtutes vie· fi es: caritas
ſpẽs:nam fides meret᷑ lumen
glorieſpes mtẽtionẽ et caritas

r Ge Sssn,. 6en rrsés dder Se

— — 7
oln⸗

ð

Rα

Wecimum TDreceptum Capitnlum ]Dnodecimum

„

”s

ſuũmam dilectionẽ. Eides tnet

ſpes nõ manebũut eſſencialiter

in patria:ſed fidci ſuccedit lu⸗
men gloꝛie et ſpei centio⸗ Cari
tas vero manebit ſz pficiet᷑ ibi
ſm illu ò apłi.ĩ. con. xiii nunc
manęt fides ſpes caritaſ:ma

ioꝛ aut hon ẽ caritas tercõ vt

tribus pſonis diums optime
cofoꝛmemurna ꝓ lumẽe gioꝛzie

ſeu habitu ſapie ↄformabimur

fiho qui eſt ſapia p caritatem

ſpiritui ſancto qui eſt caritas-

et ꝓ tentionẽ ꝓ quã oĩa poſſu⸗

mus patris potetie) Q i Eſt

ſtaq; Sma dos aĩe lumẽe głie a&
Auidã dicũt eſſe ipm graciã cõ
ſumata⸗alii habitũ ſapie-certũ
th eſt q e quidã habitꝰ et de⸗
coꝛ aĩe vt determĩiauit eccleſia
ex de here. m cle· ad noſt rum
vbi 8 ſic anĩa rõnalis pt eſſe
beata ꝓ naturã qq; non moi
geamꝰ? lumme gSfie eleuãte ad
den vidend et beate fruend
erroz.Cui? ratoz aſſignat- ſa-
ctho: pᷣma ꝓte· qxi: d qz? omne
qð eleuatur ad aliqd qð exce⸗
Dit ſuam naturã opoꝛtet Ddiſ⸗
ponatur aliqua diſpoſitone ad
tale forma-Cu igit᷑ virt? natu
ralis mntellectꝰ creati nõ ſuffic
ad dei eſſentia ᷣm illuò: ro vi⸗
Sracia dei vita eterna optʒ q
ex diu ina gracia ſagsrere⸗ cat
ei virt? mtelligedi· Et hoc aug
mentũ virtutis intellectiue vo
camus lumẽ glone Et eſt illud
de quo dicit᷑ apoc xxj. q ctari⸗
tas dei lummabit ea ſcz ſocie⸗

tats beaton deũ videntin· Et i

1.10. ni. Qu aparuerit ſil

põ in lumme tus videbimlu⸗

men. et ym hoc lume efficimur
Deifoꝛ mes:ideo ſiles ᷣm illun

2

esS cĩi

erimus h ec lummis et dom
masgmtudo facitiq; quis m pa⸗

tria plura in deo videt òz aliuſ

et ꝙ; plus diligit et Saudet vñ
vbi S. dicit tho⸗ videntiũ deun v
nus alio pfectius videt et E*
erit p hoc ꝙ; intellectꝰ vmꝰ ha
pebit mano?é virt ute videndi

Deũ-Eacultas aut videndiden
no ↄpetit mtellectui ꝓ natura

ſed ꝓ lumen gloꝛie ad intelle⸗

ctũ m quandã deifoꝛmitatem
conſtituitivnde inteltect2 piꝰz
Participans de lumme gęłe pꝓfe
ctius deũ videbit plus and pti
cipat de lumme glłe qui piꝰ?
de caritate q́; hic meruit et aᷣ
patriã attulit.qꝛ vbi eſt maio⸗
caritas eſt maius deſidernim“
ESt deſiderin qBammobo Facit
deſiderante aptũ et patulum
að ſuſceptione deſiderativn⸗
Dde qui plꝰ hHabebit 8 caritate
ꝓPfectius eũ videbit et beatioꝛ
erit ) DSed qreres vide⸗

bit ne mmimꝰ? beatus oes ſpe

cies et genera ren et rẽes earũ

Bñidem ſic. qꝛ naturalę de

ſideriũ ronalis creature eſt aꝝ
ſciendũ oĩa que ꝓtinet ad pfe⸗
ctione intellectꝰ creati:et hec
ſut ſpecies et genera ren et rõ

nces carũ que videbit in deo qᷣti

bet vidẽes eſſentiã dinmã Cog
noſcere aut aliqua ſingularia ?
ce git atus et facta eon nõ ẽ de
ꝓfectione int ellectus ercati ne

=
2

. . . .
E — 9 — e —2 . 4 E 5
1 S „ 1
.

[Decmam Wreceptum

4
. „

ad hoc naturale deſideriũ ten
Di tñ vt ſupꝛa habitũ eſt m an

toꝛitate anſitalia em ↄgnoſce

mus · vnde vide bit vnuſquiſq;
cogit atõeſ alteriꝰ ꝓut ipe vult
dicente gro. vmuſc muſqʒ men⸗
tem ab alterius oculis coꝛpulã
tia neq̃qᷓʒ abſcõdet ·dato eẽ vt
Die tho q; tũc ſoiꝰ ðꝰ videret᷑ q
eſt fons et pꝛimcipiũ tocius eẽ
et veritatis: ita repleret deſiðᷣ
riũ naturale ſciendi q; mhil ali
ud q̃reret᷑ et beatus eſſet:vnde

dicit beat augꝰ. v⸗ ↄfeß⸗ LInfe⸗

lx hõ qui ſcit oĩa illa ſcʒ crea⸗
turaſ.te aũt neſcit·beatus autẽ
qͥ te ſcit etiã ſi iſta neſciat · Qm

vefo te et iſta nouit· nõ pter

illa beatioꝛ· ſed apter te ſolum
beatus · hec ille · E Sed qᷓ
reres videbit ne vnd i eſſen⸗
tia diuma plura qᷓm aliꝰ 8 his
ꝗ̃ deus facere pᷣt · Rñnĩbidẽ ho
rum que deus facit vel facere
pᷣt tanto alids mtellectꝰ plura
ↄsnoſcit · quãto ꝓfectiꝰ deũ vi
det ; In patria ergo videbimꝰ

deũ m ſe et deũ in nobis et noſ

mm3z ) deoet deuʒ in creaturis. et
PeſoραEreaturas in deo. Cosnoſcere

aũt deũ m ſua eſſentia eſt viſio
meridiana⸗Cognoſcere vo cre⸗
aturas in verboid eſt m diui⸗
na eſſentia eſt viſio matutina-

SGed ↄgnoſcere creaturas in ſeæ
Hoc eſt in aʒᷣ genere eſt ↄgm⸗

tio veſpertina:- In via aut qum

tuplex mediũ eſt mter nos et
deuz ˖: D rimũ pct̃i · pſa.lix.pec
cata veſtra diuiſerũt mter voſ
⁊ deñ/hec impediũt ne deꝰ vi

—

(Capitulum 1Duodecimuam.

deak et ↄgnoſcat᷑ delectabili
et eſt mediũ impion· Secundũ
mediu ſut creatureroi-Inuiſi
bilia dei a creatura mũdi ꝓ ea
q̃ facta ſũt mtellecta ↄſpiciun⸗
tur- ſempiterna òqz virtus eius
ac dnuimtatis ⁊ eſt medin pho
rũ: Terciũ figure: ulud mediuz
fuit patriarchan et gh̊han- vnñ

con- r: Oia m figura ðtinge⸗

quo põ · Oeclaratio ſermonũ tu
orũ illumĩat et mtellectũ dat
ꝓuulis:et hoc eſt medĩ theo⸗
logon: Qumtũ Dei⸗ vnde

temet dabo tibi coꝛona vite:
Aind ẽ mediñ fidelĩ oĩim ĩ ſpe

culo et imn emgmate ſſed in pr̃ia

ſme omm medio ſpecie et ſili⸗
tudine deꝰ ↄgnoſetur ſeipo qꝝ
immerſus toti aĩe ſuꝓplebit vr⸗
cem ſimilit ud ims· et erit q̊ met
vdemus et qð videmus vt ſie
vmatur de? toti aĩe.ſicut iam

lux oculo mel fauoet vmũ pa

m intincto·vndeincon.xii· vi⸗

demus nüc p ſpeculũ et in em
Ssðõ tunc aũt Ffacie ad facieʒ⸗
dos eſt dilectio.ĩ. ca

ritatis ha bituſ ꝓtunc m ſũma

ſui ꝓfectõe conſiſtẽs · maioꝛ et
mmoꝛ ᷣm q;m via quis mernit
Hhec caritas ſola ẽ de qua:i.coꝛ

xiñcaritas nunq; excidit· hec

caritas amplexab ĩ mfimtũ bo

nü ſine medio impdibiliter 4

in via ꝓ media et mſecura deun
dilexit · de qua caritate anß·li⸗

Pſo · c · xxii · ſic dicit · excita nũc
dia mea et erige totũ ĩteliectũ

Decmum

tuñ et cogita quantũ potes ta⸗
le ec quantũ ſit illud bonũ ſi eĩ
ſingula bona delectabil n ſunt
cogita mente qz delectabile ſit
illud bonun qð otinet ſocundi⸗
tatem oim bonon, et nõ qualeʒ

m rebus creatis ſumꝰ experti-

ſed tanto drntem quanto dif⸗
fert creator a creatura ſi eĩ bo
na eſt vita creata quã bona ẽꝙ

vita creatrix- Et capituloxv.

EQui hoc bono fruet᷑ qͥd iiii

erit · et quid illi n erit certe qd

gquid volet erit ˖ Et qdquid nol
let nõ erit· Cbi qpe erut bona
coꝛ pis et aĩe qualia nec ocuꝰ
vidit nec auris audinit nec m
coꝛ hoĩs aſcenderũt-Cur ergo
ꝓ multa vagaris humũcio· queæ
rendo bona aĩe tue et coꝛpoꝛis
tui· Ama vnũ bonũ in quo ſunt
oĩla bona et ſuffi cit ſi delectat
pulc ritudo·fnlgebũt iuſti ſicut
Pl.ſt velocitas -ant fortitu do⸗
aut liwer tas cozpis cui mhil

obſiſtere poſſit erut ſiſes ange

uis dei · Quia ſemmat᷑ coꝛpꝰ am
male · et lurget coꝛpꝰ ſpiritua⸗
le poteſtate vtiqʒ nõ natura ſi

ionsga et ſalubais vita ibi ſana
eſt etermtas et eterna ſanitaſ

qꝛ iuſti in ppetuũ viuet ſalꝰ

auſtonꝝ a dno ſi ſidietas ſaciabi

mur cũ a pparuit gla deili ebe
tas mebabũut᷑ ab vbtate ei2 do
m2.ſi melodia ibi angelon cho
ri ↄcinũt ſine fide deo ſi queli⸗
bet nõ immũda ſj mũdavolup⸗
tas torꝛẽte voluptatis ſue po⸗
tabit eos deꝰ· ſi ſapia ipa dei
ſapĩa ondet ſeipam.ſi amiacẽa

Capitulum

diligẽt deũ plus q; ſeipos a in
nicem tanqz ſeiposa des illoſ
pluſ q;ʒ illi feipo s· ſi ↄcoꝛdia oĩ
us illis erit vna voluntas qꝛ

ſi poteſtas o
ſue volũtatis vt deus ſue · nã ſi⸗
cut poterit deus qð volet p ſe
jipm Ita poterũt illi qd volunt
p illum⸗Ouĩa ſicut ii nõ ali
volent am as ille. Tta ille nol⸗
lent quidquid illi nollet et q
ille volet nõ poterit non elle· ſi
Honoz et duicie deus ſeruos
bonos T fideles ſupꝛa bona mł
ta oſtituet · ymo filii dei et dij
vocabunẽ et erũt ˖ et vbieltt fi⸗
hus eius ibi erũt ⁊ illi heredel

nulla ibi erit mſi dei voluntas
potentes erunt

quĩdẽ dei coheredes ant xr

ſi vero ſecuritas certi ita erunt
vt nullatenus iſta vel pocius
iluo bonũ ſibi defutun ſciant
Antroga iĩtima tua ſi cape pñt
tm gaudi ſuũ de tãta britudi
ne ſua:Tercia dos aĩe eſt mteę⸗

tio ſeu ↄpheſio ꝓut oꝓponmt᷑ in
ſecutoi vie ſpes em eſt ĩ via ex
pectatõ future beatitudinis-
Et ſpes qᷓ differt᷑ affligit aĩam
qi m ſtadio currũt omnes qui
d currũt.ſʒ vnꝰ accipit bꝛauſu
ſic currite vt ↄphendatis.ſed ĩ
patria ſpes deſinet et certitu
do et ſecuritas de felici tate ꝑ

petua dabitur ꝓ dei immedia⸗

tã eſſen tiã qᷓ aĩe illabet᷑ de hac

dote dicit anß. li:de ſii.ſecuri⸗

tas oms alias ptes beatitudĩs

ↄfirmat nec haberi pnt pfecte
ſine illa: im hac autẽ vit a mhil

ES

.

S .

—

IWDecimum Oreceptum

ſecun exſtat totaliter· ſub eað
em ꝓte paup ex dinite moꝛtu

us ex viuo pt exiſtere· Cn fut᷑o
aũt bonꝰ qdquid voluerit ha⸗
bebĩit et mhil ex eo ſe amiſſuruʒ

timebit Hille. Oĩa pd icta gau⸗

Dia et ſingula videbit ſe habe
re beata alĩa ·et ex iſtis q̊ͥ ad ĩſfi
mtũ qðamõ ſurgʒz ĩ ea gaudiũ
de quo anßebidẽ ſic dic qd qᷓ⸗

ſo maiꝰ gaudiñ cogitari poſſit

m ex illis ↄpactũ ptactis gau
dium em erit ei mtus et ex gau
diñn ſurſum atq; deoꝛſumgau⸗
Diũ circũ circa et vbiqʒ gaudiũ
Plen ũ·hec de an· vnde ibidez

li · ꝓſobl. c· vlti · oꝛõe ſic ocludit

de meꝰ? et deꝰ? meꝰ? ſpes mea
et audi coꝛdis mei:dic anĩe

mee · ſi hoc eſt gaudiũ de q̊ no⸗
bis dicis ꝓ filiũ tuum petite et

accipietis vt gaudiũ veſtn ſit
plenũ ĩuem nãa q; gaudiũ qᷣdã
plenũ et pi? q́; plenuũ. Pleno
quidẽ coꝛde ꝑłena mẽteplena
aĩa: pleno toto hoĩe non ergo
totum illud gaundiũ mtrabit in
Saudẽtes ſʒ toti Saudẽteſ m⸗
trabũt in gaudiũ vtiqʒ tim gau

debũt qntũ amabũt: tm̃ ama⸗
bunt quantũ ↄgnoſcẽet.quantũ

te ↄgnoſcent dñe tũc et q̃ntuʒ

te amabunt. Certe nec oculus

vidit nec auris audiuit· nec in
coꝛ homĩs aſcendit in hac vita
quantui te ↄgnoſcẽt et amabũt

m ala vita Oꝛzo deus ↄgnoſcã

teamem te· vt gaudeam de te.
et ſi non poſſuʒ in hac vita ad
plenum vel pficiã in dies vſqʒ
dũ vemat illud ad plenũ· Dñe

J

WCapitulum Duodecimum
filium tuũ iubes ymo ↄſulis

petere et ꝓmittis accipere vt
gaudiũ noſtrũ ſit plenuũ. peto
domme qj conſulis pꝑ admira-
bilem ↄſiliarium noſtrũ·Recci⸗
piam quod ꝓ mittis ꝓ verita-
tem tuaz vt gaudium meũ ple⸗
nũ ſit · meditetur mterim inde
mens mea loquaturmde ims
ua mea amet illud coꝛ meum-
ſermocionetur os meum-eſuri⸗
at illud amma mea- ſiciet cearo
mea.deſideret tota ſubſtãtia
mea donec intrem in gaudium
Ddomim⸗Qui es trinus et vnus
deus bndictus in ſecula Rme

. Tobhannis mder ſacte pagims
Egresii doctoꝛis oꝛomis pdi⸗

catoꝛzum- Conuentualis nuré
bergẽſis p̃ceptoꝛi pclariſſimũ
opus Fimt felicitter —

.

————

S

õ

. .
.
.
4
. .
0
4
.
. .
.
. .
—
*
N
* 9
. *
. 8
. 3 .
.
.
*
. . .
2
* — – .

Rmme m purgatoꝛio an paciẽ
ter ſuſtineant penam vii: pre.
caviij: h. m pꝛmeipio
Rmme dãnatoꝝ an qnqʒ infer

num exeant et an tunc penas

ſecũ poꝛtent p·:ca·xj· · ad fi⸗

nem x1· P·ca · ij · h· poſt medium
mmã ꝓ ꝓximo ponere quũo
liceat ⁊ qn cadit ſõᷣ P.· nij· P· ca

iij: e · poſt pꝛincipium

Rmman ſex ſunt loca vij.p̃. ca.
Lvn aem pemcipio

. tranſmuta

KRmmas purgatoꝛio quis pu⸗
mat an angeli boni vel man vij

Knimalia- fera vtrũ demonesg
foꝛmare poſſint ↄpulſi ꝑ mean

tacionẽ j. P· ca · xj· L. et modus
P que fit deo ꝓmittente poni
tur ibidem L. p totũ et qua de

cauſa demones faciũt illa ibiz
ðꝛ· Et q̃ res opificio demonnm
ri poſſunt et qui nõ
Frs notozꝛia 2 ſit j. P·. ca xj· 33.

Irs ſaliſa ton que ſit et an hci⸗

ta ſit · j· P· ca·xj· OO.·

Frte notoꝛia an licitũ ſit ſcien

ciã acquĩrere et an poſſibile ſit
pPrimo P: ca.xj. 33· Per totum
IFrtifices qnq; cõdicõnes pᷣua⸗
re tenent᷑ ut eon opa ſint licita

ni. . ca.xiini· H.ꝓ totum

Krtificia ſupfluon oꝛnamẽto⸗
rũ fa ctina an ſine peccato poſ⸗

ſint exerceri vᷣmo Pca · xvm. gG·

principio r
diſtinguat᷑ pꝛimo pᷣ ꝛca· niea in

mediĩo vſq; ad finem —.
Frticuloꝝ oꝛdinata diſtinctõ

an cuilibet fideli ad ſciendum
ſit neceſſaria pꝛ imo Pcep:ca·n-·

„ „

rticuloſ fidei de quibꝰ pubiſi
ce feſtiuat᷑ ecel eſia quilibʒ fide

lis tenet᷑ ĩ ſpecie cognoſcere et
eos explicite credẽ iep:ca· ij· b.
circa mec.in pꝛm·
KRſtron aſpectu an licite futu-

ra cognoſci poſſint. et que et qᷣ;
modo quottupiciter, i. P.ca „xj

itt ꝓ totum-

ſtrologon de futuris vera vre
lacio ex quibus cauſis ꝓuemat
11. P cax vpv⸗pto.-.
Ruaricia a quo pꝛimo admus⸗
ta ſit ĩ· p· ca:xvi:e poſt pꝛin·
RKuaricia deo fidem retrahit.
ſpem mmuitcaritatẽe falſificat.
vij · P· ca.iꝛg ꝓ to·
Ruaricia quottuplex ſit et quo

modo diff miatur vn. pcep cai

a m pem-
Ruaricia eſt vicium abuũdancie
in malo Ddupliciter ibidem d im
medio⸗
Ruaricia in quibnus reperiatur
vñn P. ca·ĩ ·b. ꝓ to.

Ruaricia quando et quomõ ſit
moꝛtale peccatũ vii· pcepto/ca.
*P totum?
Ruaricia òeteſtat᷑ per naturaʒ
et per ſcri pturamibidem f per
totum
Kuaricia ſeptem de cauſis cſt
valde deteſta bilis vn · Pce · c· i⸗
dpertermm
Kuaricia oĩm infirmitatũ ſpũa
lium eſt periculoſiſſima nouem

de canſis vn.pcepto capitu:il.⸗

per totum⸗

15 20

10

5

en

s O v

BR

Balance Q

N Focus O

H J K 1

G

E

10

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard*

. Copyright 4/1999 VXVMaster Gmbi WWW.yXyVmaster. Com