ex vehementi y maginacone ve
nereon ſine actu ext᷑ioꝛi vt die

aus:ſemen deßluxiſſe m vigilia

qð eſt ↄtra nat᷑ am peccare:et

pẽtm mutum wnigarſter.Be B80

Ocupiaape loãndo eſt Pamo 4

s

petm vt dekmmaki j⸗ſe. Dixl
tũc etiã vno pcepto ꝓhi bentur
vt dicunt doct· iij· ſe: circa die·

yvl. Cum aũut Pccat᷑ m coꝛde ſo⸗

V

nerea põt duꝑłꝛ ↄſiderari-vnꝗ

lũſnon ꝓpuemẽdo ad actũ exte⸗

rioꝛ em/ apter aliqð impedimen
tũ foꝛtetũc Petin coꝛdis ſo pat
a peco opis et recipit peãlem
Plibices Ro aꝛpoſitũ igit᷑ ↄcu
piſcencia mulienis aliene ad ve

mõ ut ex ea catur et n*ι eteri
oꝛ actus mechandi et tũc Phi
bet᷑ eadẽ ꝓhibicoõne cũ ext᷑ioꝛi

actu ſexto manpato.nõ mecha
ſi

betrisſalioꝰ Oſ
ex ipa ↄcupĩa nõ ſ dai actus

*

DdDam ap etitus ſenſitim. Eſt ei
m ſenſu aapeticio alicunꝰ dele⸗
ctabihs ſenſua- abſentisigęt qn
tũ ad apoſitu ſufficit· Hmoi cõᷓ
cupiſcecaẽ duplex vna carniſ
ſcʒ awpeticio delectabilin m
tactũ ut ſunt venerea-alia ocu
lon vicz a ꝓpeticio tpalin bono⸗

rum qntum ad poſſeſſiõʒ et vſũ

vtil itatis eon· ſecunda Ptinet
ad vltimn pceptum⸗pma ad P
Ens D Tercio notandũ q

PBma Denpĩia 82² ↄcupia carms

et tripłꝛ accipit᷑ ſm tres eiꝰ mo
tus pnᷣcipales in gie-Quidam

nullu ſunt pctmatij ſunt vem

ale⸗texrcij. n mozt ale- Na pꝛimo
ahqui diuunt᷑ pemi mot? iſti?
Ocupie carnis et ſunt tales qui
Oſiſtunt mfra limites nate vel
ſenſualitatis ſic q; nullo mõ de
pendent a volũtate tſit nilm
Ppetm ſunt. Ex
em alian motus qdam nakalef

I receptum

in carne ſeqntes ↄdicõʒ natura

lium qlita tiqs frequenter nec
fenſus a ꝓprehedit nec hõ ad⸗
uertit nec delectat᷑ᷣ T tales n
lo mõ ſunt pctc᷑a · ſʒ ali qñ ſeque⸗
la pct᷑i ᷣm thovt cũ qͥs oꝛdina⸗

te ↄmedit a calefactꝰ? mouet᷑ ſi

ne ymaginatõe alicuiꝰ venerei
fit ecia aliqñ ex fomite motꝰ q
daz titillatõis in carne ad libi⸗

dinez id eſt ad car nalem ↄcupi

ſcenciaʒ qnã titillatõem aꝛpre⸗
Hendit ſenſ2. et dr motꝰ iile ꝓ

prie titillatõis ᷣm hemricu de
gandauo qðli:vj- Et eſt ta mo

tus ip̃a ſenſitiua appᷣhenſio de
lectabilĩis:vel delectacõ m ap⸗
phenſoet ſi ille motus totali᷑

dcnum Capitulum

puemat voluntate ita volun

tas non delectat in eo nec ma⸗

net nec r5 aduͦtit eñnet ſic ᷣm

bonauẽvt vemale. ſʒ ᷣm aliäg
adhuc nullũ eſt pctm. qꝛ mbil

eſt pctin mſi inᷓntum ẽ aliquo
mõ volũtari um ſᷣm augset ᷣm

eundẽ.non eſt m ptãte nr̃a qui

b viſis tangamur· ſ in ꝑtate
nr a ea libere reſpuere vel acce⸗
ptare ſiłzꝛ ↄtingit aliqñũ hoĩem
inſpicere mulere audire uel tã
gere eam.vel de ca cogitare et
ſine culpa attñ að hmoi aſpe⸗
ctũ:audĩtũ:tactũuel cogitacoʒ
mox ſequit᷑ æ naturalit᷑ in aʒpe
titu eius ſenſitiuo ↄcupĩa qdã
et delectacõuel motus deſide

rij ad ꝓſequendũ illud oꝑe re

ſpct᷑u eiuſdẽ mulieris:qᷓ ↄ cuꝑĩa
ðe apꝛia paſſio et ᷣmus motus
talis cũ ſic totalzꝛ puenit ro⸗

ms actuno eſt per̃m moꝛt ale

Quartum

rõe pꝛedicta · qꝛ nõ eſt in ptãte

nęr a affi ciamur vel ñ ſenſual?

Toms pᷣfati ↄcupie motus di⸗
cunt᷑ pꝛim vmaus. li . · SD nup⸗
ↄcupiſcæecijs:ↄcupia n ẽ pcẽm
qñ ad illicita opa n ↄſentit᷑:qð
mtellige ẽ qñ volũtas niłate⸗

¶An ↄſentit &: Sedo ſunt ali

qͥ motꝰ ↄcupĩe carnis qᷓ pct̃ave
malia fiũt: vtzʒ m poꝛi exemplo
poſtq ho hmõi ↄcupĩam iĩã in
ao oꝛtam Pcipit aliqſi rõne. et
volũtas mouet᷑ motu delectaci
oms ↄdelecta do aꝓpetitui ſen
ſitiuoſaut ſi mouet᷑ motu m de⸗
le ctacõzʒ · aut qn mouet᷑ deſidio
ↄſenſus ſurrepticij ad ꝓſeqᷓ; dã
iliud in opus licet m nullũ hoꝝn
dicton deliberate et plene cõ⸗
ſenciat · ſed ꝓmittit ðcu piam in
ammo oꝛta moꝛariicu qdam mo
roſa delectacõe: ſine th ↄſenſu
voluntatis deliberato et pleno
m opusaut in delectacoe;. In
iſtis fit pctm̃ vemale· mſi quis
Oↄſentiret interptatiue de hoc
ſtatim dicet᷑:qꝛ imputat᷑ negli
gentie voluntatis/que nõ ꝓhi⸗
bet nec excludit pfata. ſ negii
gent᷑ ꝓnnttit in aĩo moꝛari hꝰ⸗

mẽi ↄcupiam ad moꝛtale pec⸗
Gcatũ inci inantẽ· Lercioꝰ ſunt S
½ ) iij mot? qui dicunt᷑ ↄcupĩa car

—

ms:tũc accipit᷑ ↄcupia carms
P voluntatis deliberato ↄſenſa
On em 2ſequitur in volũtate

deliberatiuus ↄſenſus in opus
venereũ ꝓhibitũ ſexto pcepto/
licet nunqʒ egrediat᷑ m opꝰ. vl
etiã qñ ↄſentit m pfati opis de
lectacõz. vere vel mterptatiue ·

. *]Nonum E ecept um Capitulum ACQuart um
Nuak, qui ↄſenſus ðꝛ ↄſenſus in mo⸗ ↄſenſu 7 deliberacõʒ et ̊ eſt in
di⸗ roſam delectacoʒ.tũc ille dſen fenozis partis rõig aliqn
up. ſus ẽ pct̃m moꝛt ale Et iſta phi moꝛtale aliqñ vemale et tuc dꝛ
Em hent᷑ B0 1ſto nono p·E vbi dmedere ſola mulier. Cotinsit
k netan m o.q-e vit atera ſten tercio delectan poft app
lite. xv· Et bonanẽ· ſuꝑ:ij:dixxinj⸗ henſioʒ delectabił ⁊ nOuerſiõʒ
tali q anq́; quis ꝓgrediat᷑ mn opꝰ? delectacoõis ⁊ pꝰ plenũ ↄſenſũ
awe venereũ ſexto pcepto Phibitũ deliacõis a tuc ðꝛ medẽ vir.
wdo ſcʒ nõ mechaberis vel anteqm Ttuc eſt motale ꝑccm. In hijs
ün ſenciat ſm opus tale pt qs pec gn ibus pcton quon a ctus ſüt
Stoct care moꝛtal: triplici ↄſenſu ð ̊ Phibicoe apter plenũ ↄſenſu
S nom pceeptu ↄſenciendo m ve T Deoꝛd macoʒ·vñ cũ temꝑtacõ
riſa N. /nerea moꝛoſe vnꝰ oſenſus vo- mc hoat᷑ a ſenſualitate planun &
* (cat᷑ meerptatinꝰ. alter e ſſug eſſe veniale/cũ aſuma ĩ ſupio
do ſen verus in delectacõ; Terciꝰ ri Ete roms planũ eſt eſſe mo⸗
i m opus nephariũ ſi poſt qde tale pctm⸗cũ vo ſola mulier
clarat bonaus⸗ vbi Pus ſica ſu⸗ medit pt eſſe moꝛtale vel veia
mit᷑ ab aug oꝛigi nałꝛ li. xij· de le iʒ difficile ẽ Oiſcernere qñ ſit
9 tri,·Et a mgro di.p̃fata.vñ pꝛo moꝛtale vel veniale.pᷣt tñ ̊ mo
A Sreſſug tempcacogig 2 deilecta⸗ diſcerni qꝛ cũ peipit᷑ delectacõʒ
cois dic bonaus. talis eſt· mo à ſtatim repetlt à retinetſi ſta
u em delectabie offert ſiue Pei⸗ tim repellit᷑ᷣ.tũc leue ẽ pctẽ̃m · ſi
„Pit᷑· Scdo vo delectacio aduer vo retinet᷑ h̊ p̃t eẽ tripkꝛ · vel 92
tit᷑· tęrcio in id ad quod trahbit Placz ip̃a delectacio opis (0
„ „ L — . . —
a delectacio ↄlſentit vei diſſentit, ſumacio ita q; adeſt voluntas
boe Delectabile pcipeẽ? ſenſualita⸗ faciẽdi in cogitacõe ec in ope
Ni tis delectacoʒ aduertꝭè. ẽ em m ſ facktas adeſlet · a tũc eſt ibj
phr⸗ ferioꝛis ꝓtis rõnis qᷓ interioꝛes plenꝰ ↄſenſus 7 per̃m mortale
negi motus ⁊ affectus hʒ dnudicaꝛe ſi ↄcurrente viri ⁊ mulieris co
⸗ 7 cosnoſcè. h̊ em no eſt pote n⸗ meſtioe. pel qꝛ piac delectacõ
c⸗ cie ſonſitiuediffimire añt an Ho tñ diſpſicz pct᷑ ↄſumacio:et
Nta amplectendũ an reſpuend eſt tuůc eſt ↄſenſus ſemiptenꝰ? ðe
AE ſupioꝛis ꝓtis rois mꝗᷓ reſid det mãducare mulier mhilommus
nis antoꝛitas diciarie ptatis co⸗ tñ peccat moꝛtałꝛ:cũ in iſta de
ſ NVYV/ insgit aũt Delectari ad appᷣhẽ⸗ lectacõʒ ↄſentit.vł qꝛ vt 81
tte ſ. onẽ delectabilis an Duerſioz ſplicz ſcz ipſa mt᷑ioꝛ delectacio
delectacõis B eſt ſenſualita⸗ Topis ↄſumacio.tũc aut aduer
d„ tis. abſqʒ Dubio ẽ veniale pec tit ꝓPiculũ aut n aduͦtit ſi nad⸗
catu. tingit iten delectari pYOZ uertit piculũ delectacoõmis nec
⸗ apphenſioz Delectabilis et P2 rpellit eã peccat.ſʒ nõ moꝛtał⸗
“ delectacõis pcepcõz añ plenũ Suius tam peccat qm ſi ſtatim

mulier repuliſſe et · ſi autẽ aduͤtit
piculũ ⁊ delectacoz iſtã nõ re⸗
pellit ſz mente mtalibꝰ cogita⸗

coibus ruolurſmit · tũc dicũt

9

*

męri q; peccat moꝛtalłzq; qm

nis ec ibi nñ ſit ↄſenſus veruse

th ibi ↄſenſus int erptatiuus et
ↄme dit ſola młꝛ nnommꝰ tñ
illud pctẽ̃m ĩputat᷑ vnro:qꝛ cum
eã ↄpeſcẽ debuiſſet et teneret᷑ ·
nõ tñ ↄpeſcuit h̊ tñ qð nunc vi
timo dem ẽ nõ e vſq;quaqʒ cer⸗
tum. Negant em aliq̃ͥ ee moꝛta⸗

le in negligẽcia repᷣmendi vbi ẽ

diſplicẽcia qᷓʒuis qs piculũ ad

uertat:ſʒa tn ſecurioꝛ via tenen⸗

da ẽ·qcquid ſit rei vitas.&t ſi a
licui ̊ ↄtingat:ſanũ eᷣ ↄſiliuz qn
de ipo vt de moꝛtah pemteat:

a & nota ꝙo no de qcunaz de

ar An dubijs ei ſecurioꝛ via elige⸗

ipſa qua qs delectat᷑ cogitdo
de pulcritudime mulieris de
iſta qᷓ ↄſurgit ex delectacõe illi
us opis nefarij· H bõa ſctẽs tho ·
q; de vitate vbi pus ęc ſic dicit
ſimplꝛ ↄcedimꝰ ↄſenſũ m dele
ctacẽʒ fòmcacõis vł alt᷑ius pct᷑i
moꝛtał eſſe pcẽ̃m moꝛtaleex q̊
ec ſequi q qmncqd ho agit ex
ↄſenſu talis dęlectacoĩs ad hoc

vt Hmõi delect acõʒ nint riat vr
teneat ſic ſunt ẽpes tactꝰ· actꝰ

T libid inoſa oſcula vel aliqu 08
hmõi totũ moꝛtale pet̃m ide

Di.j.ij· q- lxxiij:ar· vnj. St it erũ
vbi pᷣus de vitate declaras qd

ſit ↄſenſus mmterptatiuꝰ ſic diẽ
anquã rõ delectacõz ꝓpendat;

—

aà nocumtũu ipſi? n bꝭ mterpta-

ectatione loquimur vt pote de

—

Capitulum

—

Quartum
tiuũ ↄſenſuũ ec ſi nõ reſiſtat.Sᷣ
qñ ĩiam ꝓpendit rõ de delecta
cõe mſurgente ⁊ de nocumẽto
ↄñte · utpote cũ ꝓcipit hõ tota

iit᷑ ſe ꝓ Pmõi delectacõzʒ ĩ pcẽ̃m

inclimari ⁊ in ipceꝑs ruere · n ex
Pſſe reſiſtat · vĩ dſentire · et tuc

pcẽ̃m ad rõz trãſfer̊ vt ꝓ actũ
eius ˖ qꝛ agè: nõ agè cum qui ½

agẽ dzað genꝰ actus reducũt᷑
m ꝙ peccatum omiſſionis ad

peccatum cõmiſſionis reducit

E ibi- cancellariꝰ nouꝰ dat qᷓtu
oz regulas de talibꝰ ⁊ alijs ſiłi
bus.pᷣma eſt:nullũ ẽ pctẽ̃m moꝛ
tale actuale abſq ↄſenſu lbro
rõis vero vel interptatiuo-In⸗
terptatiuũ ↄſenſu tũc eſſe dici⸗
mus dũ habuit rõ tꝑs ſufficiẽs
de lbandiæ refugiedi ea circa
q vitãda eſſe ꝓuigil tenebat᷑ qti
ter dic lex foꝛenſis. Quj tacz cõ
ſentire vr dů vicz repugsre de⸗

2 beret⸗ Scda ↄſenſus m delecta

caz luxurie circa obiect ũ ſibi ꝓ
hibitũ ẽ moꝛ tale peẽm ſine ſit
in cogitacõe ſmie in vbis à in vi
ſu à m tactu à nutibꝰ à opacõe
Quamohꝛẽ familiaritaſ magna
Hoĩm carnaliñ pᷣſertim ad nutũ

qᷓntũcunqʒ ſint eiuſdem gnᷣis à
ſexus diũᷣſe etatis · piculo ꝓxia

eſt⸗ iõq; vit anda e⸗ Tercia · hõ

qui tenet᷑ repꝛimè illecebꝛ a an
teqz ſit moꝛtalis pᷣmo q̊ obmiſit

repꝛimẽè et euitare ei ĩputabit᷑

ad culpã moꝛtalẽ mm pmo mmſtã
ti nõ eſſe gre ⁊ eẽ pct̃i moꝛtalis
añ nunqm fuit ven dicè iſte
moꝛtałꝛ obmiſit ·. Quarta nullũ

deſiderium rei illicite factum

tantummõ ſub ↄdicõe actuał:
vf habitualit᷑ adhibita ẽe de ſe
moꝛtale delictũ ꝓ acens tũ ꝓ
pter aꝓpetitꝰ ſenſualis ↄmoti

onẽ mmiã:q̃ ſcient᷑ dimittit᷑ ĩiua

leſcè ex taliſ deſiderij ↄtinuati
one libera p̃ iᷣm mt᷑ moꝛtalia
depntari·qꝛ qͥ amat piculũ peri
it in illo. Oubitat᷑ circa dicta-
pꝛimo ꝓ bonaueñ·: vbi pꝛi2 an
ſola moꝛa ð veniali faciat moꝛ
tale peccatũ.Et rñnmoꝛa tpis
q̃ntũ eſt de ſe nõ facit · ot qð pᷣ
us erat veniale fiat moꝛtale:ſʒ
ſeilũ occaſionalit᷑:vicʒ qꝛ ĩducit
ſenſu ven vel ĩterptatm⸗ Tuę
aut ĩducit ↄſenſũ vᷣm qñ ex diu
turnitate delectatõis creſcit ſᷣ
bido adeovt hõ velit oĩno ĩ m
terioꝛi delectatõe pᷣſiſtè ⁊æ mo⸗
rari⸗Tũc va ſaoucit ↄſenſũ iter⸗
Ptatiunũ qñ hõ adueꝛtẽs piculũ
Delectatẽis retêtenegligit eã
repꝛimèhoc aũt ñ fit abſqʒ co⸗
tẽptu ſalutis ꝗꝓpꝛie/ꝓ eo q; diſ⸗
crimmi ſe ↄmittit/a expõit/illa
q delectatio ſubitrat ſic ſerpẽs
⁊ venena diffũdit · p qᷓ rõnalis
ſpũs incurrit ⁊ moꝛtẽ culpe· ſic
— vigit̃ ſalutẽ coꝛpalez negligeret
dꝗG ſerpentẽ iuxta ſe ſcient᷑ colio
caret ſic q̊ in tali dele ctatõe ad
uertẽs piculũ a debẽſ aduertẽ

volũtane verſat᷑ · exponit ſe diſN

crimmi qñ negligit repellè⸗ et
ꝓ tãto dic mꝗr vbi ̊· Ip̃m pec
care moꝛtaliter hoc aut nõ fat᷑
moꝛa de ſeſſed fit ree coſenſus
vel cõtemptꝰ hec bona· Bed

„ dubitat᷑ ꝓ eundẽ, ij· Quãta mo

va hoc faciat ſcʒ fiat de venia

ſcit 8lectatio a libido.

Capitulum . 1Cuartum

li moꝛtale. Rñ. in generali det᷑
minat᷑ hoc in qᷓ in qua adeo cre⸗
ic Ole ſupue
nit ↄteptꝰ ↄſenſus vel adeo
eſt repellẽdi neglisẽtia vel ꝓ
pꝛie ſalutis in curiaq; ſupuemt

ↄtemptus ⁊ ↄſenſus int᷑ pꝛeta⸗

tiuꝰ.ſi aũt in ſpeèaliquerat᷑ qͥn⸗
ta ſit ila moꝛa vtn vn us Hoꝛe
vel dimidie vel aplioꝛis ſpacij
n pᷣt rnſio dari:qꝛ aliqn eſt ma

102 aliqn minoꝛ pᷣm diũͦſos ſta⸗

tus ⁊ ↄdicões ꝓſonan.vñn ̊ nõ
det᷑ minat ſcĩa:vel lectio ſʒ po⸗
cius ↄſcĩia recta ⁊ vnctõo⸗vñ an
adůͤtit ↄſcĩa recta ſe n modicũ

ledi ex moꝛoſa dcelectacoe con

ſenſus ſupuenit vł ↄtemptꝰ q;

ſi ñ adutat:aliqn apt᷑ tenebꝛas

muolncõnes affectionũ nr̃an

ſecurioꝛẽ ꝓtẽ dʒ eligè ⁊ ↄfiteri

pure ſic ⁊ dolè qſi moꝛtalꝛ pec⸗
caſſet: ꝓ qð appet etiã rñſio qᷣdo
facienduʒ ſit qñ qs dubitat an
venialꝛ vel moꝛtal? peccauit et
Aliter ei ſit ↄſutienð: hH.: Dubi
tat᷑ iij · ꝓꝑ eundẽ ſcʒ hona vtn m
aliis gunbus pet̃on ec ſit ita pi⸗
culoſuũ ⁊ duꝝ ſic iã de pct᷑o car⸗
ms dictũ eè Exempli gra de ho
micidio ⁊ hmoi qtiter ſit ei ↄſu
lend Eñ.idẽ in oĩꝑeõ pct᷑is dele
le ctacio moꝛoſa vigilant᷑ ⁊ ſtrẽ
nue vitanda e at tñ verba aug⸗
poſita qli·xij · de t᷑ᷣm ponunt᷑
E&t di.xxnij vbi diẽ ſicẽ in illo cõ
jugio Pmon hoĩm et ceteraſppci

pue vident᷑ intelligi in peccato

carms qð habet ex carms mcæ⸗
tino delectatozʒ ſibi magis ↄiun
ctã ad m hõ facilime ĩcuruat᷑

9 Nonuam J DPꝛeceptum · Capituluin AVuartum. ,
St iõ cũ magna diligen cia ẽ vi⸗· huic actũ vnde cũ aliquis ↄſen ”Uß
tanda.nõ ſolũ autẽ ᷓ ſj æ omne ciat in talẽ delectationẽ.hHoc m
pcẽ̃mmulta enim frequent᷑ cre HPil aliud eſt q́; ꝙ ipſe ↄſenciat ſ
Dunt eſſe vemalia que ſũt moꝛ im hoc q; affectns ſuus ſit incli è
talia ⁊ difficile eſt ĩ his tñ diſ natus in foꝛ incationæ nullà em e
cernere: Et o quaſi a facie co delectat᷑ mſi i eo qð eſt cõfoꝛ⸗ a
L lubꝛi habet Homo qui vult ſal⸗ me appetiui eius. Qð aũt alids n
uari peccatũ fugere:hec ille. ſʒ ex deliberatõe eligit ꝙ affectꝰ? K
N ſanct tho · j· 2· vbi pꝛins videt ſuus ↄfoꝛmet᷑ his qui ſᷣm ſe ſut “
Diffmire dubiũ pꝛefatũ q; ĩ alijſ peccata moꝛtalia eſt peccatuz
moꝛoſis delectationibꝰ m bis moꝛt ale · vñ talis ↄſenſus ĩ de
videlic; peccatis immozꝛzado G& lectationẽ moꝛtaliſ eſt peccatũ
m ſe ſũt peccata moꝛtalia:poſ moꝛtale:ad qumtũ argu. dĩicit S
ſit quis peccare moꝛtaliter:ſed Coſenſus m delectatione qaruuvu h.
Diſtmguit· vnde ſic dicit de fkoꝛ Pcedit ex complacẽtia ipſius
micatõe cogitãs de duobꝰ pot actus homicidij cogitatiẽ pec
Delectari⸗vno mo de ipſa cogi catũ moꝛtale.nõ aũt ↄſenſus im
tatõe:alio mo de ipſa foꝛmcati⸗ delectationẽ que ꝓcedit ex cõ⸗
one cogitata: Et ſic ſemp ſunt pꝓlacentia cogit at ois de homi⸗
. Due delectatoeſ vna de cogita cidio a m ſcripto⸗⁊ diẽ di: xxiiij
tione:alia de foꝛmcat oe cogita ſicut in foꝛmcatõe ſi quis ↄſen
ta:delect atio dęe cogitatõe pa ciat m delectationeique axpe⸗ di
ſequi inclmationẽ affectus ĩ co titũ cocupiſcibilis reſpectufoꝛ 8
Sitationẽ ipſam· Cosgitatio au⸗ mcatxois ſequiẽ/erit peccatũ mò 1
tem ipſa ᷣm ſe nõ eſt peccatuʒ tale:it a etiã ⁊ multo amplius ſi
moꝛtale: ymo qñnqʒ; eſt vemale ↄoſenciat in delectatõne que ap
tm ſicut cũ aliqͥs mutilicer cogi petitũ iraſcibilis reſpectu ho⸗
tat:Qñnñq; ant ſine peccato puta micidij ſequit᷑ erit peccatũ moꝛ
cum aliquis vtiliter de ea cogi ctalevñ phᷣs xeti · vnlt · q; idem
tat·ſicut cũ vult de ea Pdicare judiciñ eſt ð oꝑpatõe ⁊ delecta
vel dſſputara:a ideo p ons af⸗ tione. hec ibi /1 Dubitatur

fectio ⁊ delectatio que ſic eſt ð
cogitatõe foꝛmcatõis no eſt ðꝭ
genere peccati moꝛtalis βρ anñ

lectationẽ venereã cum aliqua

4. fto quid ſi quis ymag inet᷑ de⸗
q; vellet eſſe vxoꝛẽ ſuã, nulla ie

q; eſt peccatum vemale: qnq; , gSe ſibj cpulari ꝓhibitam Q m
nulluũ⸗ vnde nec ſenſus in tale hoc le cte?. noles tñ cũ ea co2ꝛ
delectatõnẽ eſt peccatũ mo ꝛta poꝛalicer Slectari mſi eët vyoꝛ
le · Q aũt aliquis cogi tas ð foꝛ⸗ ſuapõt ne peccatũ moꝛt ale bi
mcatione delectet᷑ de ipſo actu comjitti ↄſentiẽdo in moꝛoſam 2
cogitato hoc atigit ex hoc qq delectatione- B. ſᷣm pe-paſup

affectus eius eſt melmatus ads ij: diſ. pꝛius: qñ non eſt

L

Nonum Y Dꝛeceptum
vxoꝛ:tũc licet eam caſtitate ↄiu
gali vel ſim plici aĩio deſiderare
vxoꝛẽ mſi aliũde ſit ꝓhibitũ Ca
cob em ſeruinit ꝓ rahel quã di
ligebat geñ.xxix· a ſic non eſſet
moꝛtale:ſed anteq; ſit vxoꝛ ĩ eã
exardeſcere vt in cogit ado de
ea velit homo delectari videt᷑
moꝛtale· poſſz em eſſe libido ta
vehemẽs ch ſemẽ emitt ereb᷑ · q;
ne mo dubitat eſſe moꝛtale et
ad cri mẽ moll iciei ꝓtinẽs· non
minus abſoꝛbes ratione quaz ſi
exterius cõtra natura ꝓcurare
r-Dubitae quĩto quid ſi quis
pymagmet᷑ delectationeæ venere
am cũ aliqua que actu eſt vxoꝛ
ſua · ſicut em actu eaʒ cog noſcẽ
nõ eſt moꝛtaleſic nec ea ↄcupi
ſcere. In oꝓpoſitũ eſt periculũ
pollucõis.GRnpe de pa.ſiẽ non
licet cognoſcere vxoꝛẽ extraoꝛ
Omarie nec a ꝓpetere ad ſic co⸗
8noſcendũ:ſic nõ licet moꝛo
ſe delectari imn aꝓpetitu cumſcu
qʒ femĩe ex quo talł turpitudo
Otra naturã ſequi põt ſᷣm aug.
quãuis em maritus vxoꝛze illazʒ
nõ aꝓpetat mſi ſᷣm naturã ⁊ li⸗
cite· ⁊ licet nõ ſit illicitũ ex ꝓte
obiecti:eſt tñ ſlicitũ ex ꝓte me
ij modi ⁊ ſubiecti-· k Ex
pPmiſſis aꝓparet q; ↄcupiſcẽtie
carnalis et alion peccaton ſut
decẽ gradus vel xj. qui bꝰ itur
ad moꝛtẽ aĩe ſicut etiã m mfir⸗
mita tibus coꝛpis· vna eſt młir⸗
mitas moꝛti ꝗꝓpinquioꝛ qz alia

daz eſt pꝛimus vbi nullũ ẽ pec
3 4 E
2 catum · Becũdus vbi eſt vema⸗
2 le · Tercius eſt ↄſenſus interp⸗

apitulum ¶¶Quartum .

tatiuus et moꝛoſus in delecta⸗

tionem venereon; &t m aliq̊s
eſt moꝛtale peccatũ:In hoc et
ſequẽti moꝛtua eſt aĩa vel ago
niat vel moꝛiĩ᷑ vel eſt moꝛti ꝓ⸗

ο pmquiſſima. Quartus eſt aſen⸗
ſus veꝛus expꝛeſſus ſeu moꝛoſ2
m delectationẽe et ille etiã ſᷣm

theologos ↄmumter eſt pctẽᷣm

49 moꝛtale ; Quĩtus eſt ↄſenſus im

opꝰ nephariũ qð fieꝛet · ſi opoꝛ
tunitas haberet᷑ et m omes il
lud eſt moꝛtale peccatũ:⁊ cer⸗
tum eſt ; ix: pꝛece.· ꝓbhibetur/
ſe quẽtes vero ſunt ↄtra vj:Pcæ.

ℛo vnde bic ama & mort ua. Sext?

„

⸗

99

eſt opis inteti ꝗperatio exteri⸗
oꝛ vbi facultas adeſt hic extra
ad monumentũ poꝛtat᷑: Septiꝰ2
eſt ↄſnetudo que cauſat᷑ ex fro
quẽtia actus hic fetet·. Octauꝰ2
eſt deſperatio de nõ poſſe di⸗
mittere hoc peccatũ hic ſepeli

tur clauſa duro lapide. Nonus

eſt obſtmatio et obduratio m
peccato tali.qꝛ peccatoꝛ cũ ĩ ꝓ
FfFundũ peccaton venerit ↄtemt
vt patʒ ĩ phaꝛaone.hic a memo
ria hommũ quoꝛundã ſanctonꝝn

]labit᷑ · Decimus eſt f malis ĩ pe

nitõẽtia m quibuſda hic triplici
moꝛte moꝛit᷑ coꝛꝑis ⁊ aĩe ⁊ iĩfer
nalin demonũ apꝛia efficie· Nn

I deci mus eſt ingreſſus actualis

peo ſt moꝛtẽ in mfernũpᷣfati gra

dus ſic ſe hñt q; ſemꝑ ſequens

Poteſt eſſe peioꝛ pꝛioꝛe.hi ſunt
Sraous ambas ſtur ad mfernũ
ergo pꝛiĩcipijs obſta. tarde me

dicina parat᷑· qui vult pfata pᷣ⸗
Dicare vulgo caut? ſit ĩ multis

Nonum Freceptum. Capituluim [Quartum

ne conſentiens ledat moꝛdima
te timoꝛatas bene ergo decla⸗
rat aut literacioꝛibꝰ talia ↄmit
tat L. Oe ſecũdo pꝛicipali

☛ ad q̃t ſe extedat ꝓhibitio noni

pcepti notandũ mm m hoc man-⸗
dato ꝓbibet᷑· pꝛimo omis volũ
tarius ↄſenſus volũtatis m qðᷣ
cunqʒ opus vene reũ ſexto mã⸗

dato ꝓhibitũ vbi volũtas non

exit in actũ exterioꝛe · qꝛ volun

tas tunc ꝓ facto reputat᷑Sx

patz q ſunt multa peccata ve⸗
nerea mtus m coꝛde tot qt

fuerũt enumerate ſpecieſ a mo

di exterioꝛeſ veneꝛei ĩ ſexto ma
dato.qꝛ reſpectu cuiuſ libʒ po
teſt haberi voluũtas deliberata
illud faciẽdi ſi nõ timeret᷑ mła⸗
mia vel aliud hmõi aduerten
dum oſequẽter q& ſicut ſunt g&⸗
Dus m grauitace peccaton lu⸗
xurie:quo ad actus exterioès
ſexto mãdato ꝓ hHibitos: q ex⸗
terius adulteriũ grauius pccm
eſt q́z ſimplex foꝛzmcatio· ⁊ ſic
de alijs vt m ſexto mãdato di⸗
ctum eſt. Et ſimiliter meeſtus
tãto eſt gramoꝛqᷓnto fit mè p⸗
ſonas gradu ↄſangumitatis
D pmquioꝛes: T ita de alijs Eta
etiam ſunt gradus in gꝛauſtate
peccati luxurie quo ad act? m⸗

terioꝛes hic ꝓhibitos vnde vo

licõ adulterij grauioꝛ eſt qz vo
licio ſimplicis foꝛnicatoĩs qua

uis vtra qz ſit moꝛtale peccatũ
ſic intelligendum eſt de alijs

Secũdo hic nõ ſolũ ꝓbibet᷑ vo⸗
iũtarius ↄſenſus in opus veone
eum mſexto madato ꝓpipiti

,

nòõ matrimonnaliter ſibi acta

ſed ꝓhibet᷑ etiã volũtarius cõ
ſonſus in delectationẽ ad tale
opus de ꝓſe melmante tigit
em homo nollet extrinſecuʒ
opus aliquo modo ppetrare ·

attamẽ deliberate vult illa de⸗

lectationẽ libidmoſam ꝓ quaʒ

affectus ſuns eſt de ꝓpſe ad hꝰʒ

modi opus ꝓhibitũ melmatus/
vt ſi quis Nollet foꝛmicari foꝛte
apter timo ꝛe aut verecundiam
aut apter aliã talẽ cauſaʒ vult
tn cogitare de foꝛnicatõne aut
de alijs libidinoſis ad eã meitã

tibuse vt de oſculis ⁊ tactibus
alijs Pmõi impudicis impu
dice ſcz ectari in obie

ter delectari in

cto cogitato·
pec catũ moꝛtale ſᷣm tho:⁊ au⸗
guſtmũ ·xij:lii:de trim· Tõ etiaʒ
ile ↄſenſus eſt hic ꝓhibitus ·
MTercio nõ ſolũ hic ꝓhi⸗
betur ↄſenſus mopus ⁊a m dele
ctationẽ· ſed omes modi ge⸗
ſtus mali quibꝰ vna pſona alia
ſibi nõ matrimonialiter ↄincta
tr ahitet ſolłicit at aut ſollicita
re mti᷑ ad luxuriã: ſiue Hoc fi⸗

at ꝓ internũcium ſine ꝓ miſſiõz

Literan ſiue ꝓp minàs niſſio⸗
nes · mmnibra:mẽ dacia · a dulatio

nes. aut ꝓ ſu ꝓfluũaut laſciuu;
veſtimenton oꝛnùtũ ſiue ꝓfuca

—
.⸗ Wῶ e

tum ⁊ mendacẽ Faciei coloꝛzẽ

em talia fecerit potiſſiine tali ĩi⸗
tentione: vt ꝓ hoc alia pſona⸗

attrahat in ſui ↄcupiſcẽtiam ꝓ
hibitaz peccat moꝛtalit᷑ a ↄtra

hoc nouũ mandatũagit etiam
ſi nunʒ fiat ꝓgreſſus in aliqʒ

ſte ↄſenſus eſt

—

dun

1 0

tale

t

ti

e⸗
de⸗
R
tus/
Re
N
lednt

„„

melta

S
it⸗
ſi⸗
ſie:
go
u
uce
iei
lii⸗
ner

Itenen Npieceptum

extrinſecũ et ꝓhibitũ opꝰ. vñ
cri · ſupeꝛ illo mat.v⸗ Qui vide⸗
rit mulierem ad cocup iſcendũ
eam i am mechatꝰ ẽ eaʒ ĩ coꝛde
ſuo.ſi mulier aliqua oꝛnando ſe
oꝛnatu ſailtẽ ſuꝑfluo aut ĩ pudi
co vt oculos hĩm ad ſe attra
Hat et viron aſpectibuſ placeat
ad concupiſcendũ etiam ſi mi
lii plagam mtulerit pena extre⸗
mam paciet᷑. vnenũ em cõfecit
et ſi nullꝰ muetus ſit qui bibat
ſimiliter intellige de viris ĩſpe
ctu mulic; N, Quarte etiã
N.0 hic ꝓhibent᷑ oſcula. aſpectus.
amplexus affatus:tdctꝰ et ſi
milia.impudica- actũ carnalis
copule pᷣcedentia ·et ad eũ alli⸗
cientia:qꝛ talia ſunt ꝑpctã moꝛ⸗
talia cum int er ꝓſonas nõ cõmi⸗
ctas matrimomialiter fiũt lidi⸗
Dmoſe et ſe tali intẽtõę. vt vna
ean aliam ꝓ PHuinſmodi maitet
m ſui concupiſcentiã aut ad il
licitũ aut ꝓhibitum venereum
actum- aut ut in ſe ꝓuocet de⸗
lectacionẽ ad huiuſmodi actũ
mclmantẽ de quo etiã dictũ ẽ

ſexto mãdato Qumto nõ ſolum
Wpr ꝓbit entur exterioꝛa talia ſi
bidmoſa .ſcʒ oſchia tactꝰ et ſimĩ
la:ſed etiam ꝓhibet᷑ voluntas
talia faciedi ſiue volũtarius cõ
ſeonſus m ea. qꝛ ſicut ext erioꝛa
illa oſcula:ta ctus⁊ huiuſmodi
ſunt grauia peccata ut dietũ &
ot hoc manda to pꝛohibita.ita
etiaz volicio deliberata talia fa
ciendi eſt graue pctm et hic ꝓ
Hibitum· etiã ſi effectus nũquaʒ
„ſequeret᷑ exterins O Qune

loſum ſit delectabilibꝰ malis ĩ
moꝛari pfertim luxurioſis. llg
pꝛ imo patet ꝓ ea que tacta ſut
m pꝛiꝰᷣ mẽbꝛo pnᷣcipali.ſco pa
tet ex eo quia volũtas valde fa
ciliter curuat᷑ ad peccandũ⸗ et
ratioms iudicin cecatur ꝓ dele
ctabilia · vnde phus ĩi⸗ethi- ca.
vlti· Enter regulas ꝓ virtutibꝰ
acquiredis et vicijſ vitadis po

nit inj regulas-Drima eſt vt

magis fugiat illnd vicin qð qs
Plus virtuti certe contrariatur
vt tgancie piꝰ cõtrariat᷑ ĩtꝑpan
cia qʒ ĩſe nſibilitaſ.et ꝑlꝰ libera
litati re pugnat ſeu mie auari⸗
cia quaʒ prodigalitas ratio eſt
quia ta le uicium pluſ inficit vir
turem · Exemptum eſt de volẽ
te ſanari qui plus nociuum ma
Sis Habet vitare Becunda eſt

vt quis conſideret ad quod ma
lum plusſit inclinatus a natali

conſuetudine et cõtra ui ꝑxiz
coneturjratio eſt quia ad quio
cõplexio inclinat uel conſuetu⸗
do faciliꝰ trahit ad tranſgreſſi
onẽę/medij virtutis ad quod at
quis ſit plns inclinatꝰ? patere
poteſt ex delectatõne uei tiſti
cia quam quis circa viciũ certũ

habet.Iſta ſecunda via effica⸗

ciſſima eſt contra vicium ſed
via ſtopcoru m vt tulius narrat
fuit minus efſicax qua docebãt
lente a vicijs ceſſare debere ·
quod aprie eſt tepidorumoꝑ⸗
tet enim ſecundum theologos

ſimui omnia mortalia vicia di

mittere· h nõ optz oĩa pfeonis

vericu⸗

.“.l õo . .
= õ . 7 c S
3

„ 6 . ” 4
( . 7
5 2
4

HNonum Areceptum Capitinluam Tauattàùm ſo
ovpa ſtatim opari exemplũ de andiũ · ſed in inferno tin pena 4
volentibus beſtias aliq docè o Anarto idem docet tpus⸗ Na R 4
ꝓret q cum magno conatu ope Im bern vmuerſum tempꝰ? eſt
rent᷑ ↄtra naturalem mc lmaco Pemten cie ⁊ vigil ia queda ſolẽ 6
nem. ut qui vult canem docere mtatis magna ſabbati ĩ celoſvi uua
ambulare duobꝰ? pedibus-Ter gilia aũt exigit ĩeiumn et tribu⸗ 5
P. tcia regula eſt mter omma maxi iacex-Qumto de do cet exẽplũ dor
me delectacõ et delectabile d xpi qui ꝓ omia elegit m bern⸗
cunq; cauendũ ro eſt. q natu⸗ penoſa opa et virtuoſa· ut patʒ ti
rvaliter ad delectabilia melma⸗ m eius pauptate multiplici qm
mur et talia aꝓpetitui pꝛopoſi⸗ Pabuitnaſcendo- cõuerſando⸗ di
ta ſtatim placent et ſic c upĩa moꝛiendo· &o mquit pſal/Aæe dn
ſ pnt ant᷑ malaſtatim mouetur / dicus ſum et paup: qð m glo-⸗ me

volũtas curuat᷑/et ro cecat ſicut
etiam exempli gra ꝓ exterioꝛa
munera indicia iuſton Puertut
Tta etiam ꝓ delectacõzque hẽt
ſpẽem mterioꝛis muneris ſimkh⸗
ter fieri põt faciliter·⁊ differt
illa regula a ſecũda·qꝛ ſecũda

ſumit᷑ penes id qð eſt apꝛium

vmcuiqʒ ſz iſta tercia penes id
/S omibus Zuemt:Quarta re⸗

.„

.
„
7*

Gula e ut quis ↄſideret ſupha⸗
bundanciam et defectum que

opponunt᷑ virtuti· et ꝓpendat
qualia ſint et qzʒz mala ſint pec⸗
cata et ſic facilius medĩum vir-

P

X.

tutis dilgit et medium imnem
etz virtutis;) OD Tercio chfu⸗

Sienda ſint delectabilia mundi
Docet locus in que ſumns val⸗

„ ls miſerie et lacrimarum- Non

om̃ jm augudeus eiecit homi⸗

nem ð padiſo ut hic Padiſum

habeatſed ut laboꝛemus et in
ſudoꝛe vultus cum adam veſca

mur pane-vel cum eua erunas

paciamur ut hic mereamur et⸗
meꝛozet gaudiñ in celo ſolumẽ

ibi ad literã chꝛiſti ꝓſona di
xit·: hoc inquit glo-chꝛiſtus di
cit de ſe in ꝓſona ſeruia Sexto

dem notet exepla ſancton ve

eris t noui teſtameti multipli

ciahheb xj· Circ mierũt ĩ melotis
m pellibus capzmis egẽtes an
guſtiati afflicti quibus dignuſ
no erat mudns: docẽt
Dem nocumẽta que Pomĩbus
ex voluptatibus ꝓuenerũt utz
in eua:circa eſum ꝓhibitum de
ſalomone qui mfamis moꝛtuuſ
eſt de dauid et ſampſone 8
multis alns-QOctauo idem do⸗
cent penurie cõfratrũ xpianon
quot em ſunt vidue tribulate⸗
paupes egẽtes deuoti tempta
ti : laboꝛibus pſſi:capti et ſimi⸗
les quibus compati deberemuſ
no mamt᷑ vo gaudè vñ ber ˖ nõ
decz chꝛiſtianũ delicias q̃reꝛe

cũ ſciat xpᷣm ĩ tot mbꝛis ſins ne
Keſſitat⸗ HabereNono docz il⸗
lu

d voluptatũ bꝛeuitas laboꝛ ⁊
ꝓ ↄtraria mixtõ vñ boe · ðD oſo·
O quantis amaritudmibus hu

mana felicitas ee

tuu
458
de
on
Nte⸗
pta
mi⸗

W.

rn
ſen
ſane
16

4

cillam. no
non vniuerſa

4

„

9 Decmuam 4 receptum

qꝛ ne mo ſine ↄſolacõne diu 2
euerare pot.conari erso debe
mus ut delectemirr de ſpe cele
ſtis pr̃ie · Sð da aPꝛietatibus vi
delicz bonitate mĩã et hmõi &
xp̃i ꝓfectõibus de ſuis bñficijs
de virtuͦtibus et alijs ſm illud
pſal: Delectare in dño et dabit
tibĩ peticõnes coꝛdis tui:1 bᷣm
illud apoſ.phili·nij. gaudete m
dDño ſemp iterũ dico Saudete
modeſtia veſtra non ſit ꝛ?··

Oecimum Dreceptum-

G On ↄcupiſces rem
Prximi tui- non do⸗
mumnon agrum⸗
non ſfᷣuum. non an
ouem.non aſinũ

mandatum de quo tria pncipa

liter ſunt videnda. primo quzõ

debet intelligi· ſecũdo de man
datis dubia queda ſoluẽt ter?
videbit᷑ de pena tranſgredien
cinũ mandata; X Dro mtel⸗
lectu pꝛimi notandum· primo
ſicut dictum Pcep· pcedenti ſca

—

ſuo mõ h eſt. q pꝛimi motus co

cupiſcencie rei aliene ꝓut conſi

ſtunt mfra limites ſ⸗ enſualita⸗
tisſiue ut p̃neniunt totaliter
del iberacõʒ rõms et nullo mõ
a voluntate dependet non pꝛzo
hibentur aliquo mandato nec
illo modo ſunt peccata · ſod vo⸗
luntatis deliberatiuꝰ ↄſenſus

1 damniſicationẽ ꝓximi P ulici

tam vſurpacionẽ tꝓaliuʒ bono

2 —

que illiꝰ? ſunt/ exo
KXxeet den v. Iilud eſt decimũ

7 * 6 4 „
.

. 3 . ———,iꝓ—
— —

rum ciꝰ ꝓhibet᷑ vltimo iſto mã
dato⸗ B Seci

ti mãdato etiam tactũ eſt ita ſi
militer cõcupiſcẽetia rei aliene a
ꝓPximo poteſt dupliciter vſide
rari· vno modo ꝓ ex ea oꝛit᷑ et
cauſat᷑ exterioꝛ a ctus illicite ſi⸗

bi vſurpadi rem ꝓximi ſui ſiue
rem alienã· et illa cõcupiſcẽtia

Phibet᷑ eade; ꝓhibicione qua
Phibetur actus eins exterioꝛ
vielicz ſeptimo pᷣ.nõ furtũ fa⸗

cies: alio modo interioꝛ illa vo

luntatis cõcupiſcẽtia delibera⸗
ta cõſiderat᷑ mqztum ex ca ñ ſe
quitur actus exterio⸗ vſur pãdi
ſibi rẽ alienã· qꝛ foꝛte timet ve
recundat᷑· aut nõ habet opoꝛtu
mtatẽ· et ne quis illã cõcupiſcẽ

ciam interioꝛe ſola ſine exterio

ri actn eã committẽs crederet
nõ eſſe peccatũ.ipſam dñs ſpe
ciali p̃cepto ꝓhibuit ſcʒ x· non
cõcupiſceſ rẽ ꝓximi tui.Cũ igt
m ſeptimo pᷣce· fint multi modi
miuſte Pom inẽ damnificãdj ꝓ
exterioꝛẽ tpaliũ illicitã vſurpa⸗
cionẽ ſuon vt ibi dictũ fuit Ptz
etiã qt et q; multiplicia ſin pec⸗
cata quibꝰ cõtra hoc xᷣ᷑manda
tũ treſgredimur qꝛ ſũt omis
liberata volicio furti uł rapine
⁊ ſimiliũ · vbi tñ ſequi᷑ exterioꝛ
furãdi aut rapiendi actus.⁊ ſic
eti à mmtelligat᷑ de multiplicib2

aliis hmõi cõcupiſcẽcijs volun

tatis et Sliberatiſ eiꝰ ↄſenſibꝰ
m tales ĩiuſtas ꝓxĩ damficõeſ

Drimum

ecudo notand
q; ſicut aliene mulieris cõcupi⸗
ſcencia ad actũ venereũ poteſt
Dupliciter cõſiderari · vt pcedẽ

ꝗtamen implent᷑ ope exterioꝛ

Tercio no tanduũ q; pnᷣcipalꝛ B
auaricia mterioz ꝓhibet qᷓ̃ eſt
moꝛdmatus amoꝛ hẽndi tꝑali

a ð q̊ hẽtur circa pnᷣcipiũ ſepti

mi mãdatiſi quis aũt videret
bona extioꝛa mcuria alncꝰ diui
tis et talia hmõi et noliz ea ha
bere ↄtra dei mãdatũ nec ↄtra
ꝓxi bonũſʒ ↄſideret ea nõ ĩor

dĩate ⁊ feruide nõ ꝗpt᷑ boc oꝑp

imum Precep tum 4 Caxitiulum

illud qð eſt petm̃ veĩale ex gůe

rõe ſui obiecti fit moꝛtale ex ꝓ l
te agẽtiſuł qꝛ ĩ eo ↄſtit uit fᷣmẽ
vltimũ· vł qꝛ oꝛdĩat ipᷣm ad ali⸗ 6
dð qð ẽ pctm moꝛtale ex gne 5
ꝓuta cñ qͥs oꝛdĩat verbũ iĩiocoſu 3
ad adulteriu ↄmittẽdũu ſilꝛ etiã d
ex ꝓte agẽtis cõtmgit q aliad 2
pctm qð ex ſuo ghee eſt moꝛtale ““
fit vemale apter hoc ꝙ act2 E ſe

impfectꝰ? i. nẽ deliberatꝰ rõne/

teret eũ ↄtra hoc madatũ egiſ q̃ eſt pᷣncipiũ ꝗpꝛiũ mali actus
ſe.ſ tñ affectõnes tales ſũt m⸗: · Secũudo notat ꝙ pẽtm veniale
ntiles intoũ et ocioſe de qbus /Poſſe fieri moꝛtale triplicit᷑ pt
ſe ·O· Cũ oĩa edificauis vacuus cõtingere · Dꝛiꝰ q vnd et idẽe a⸗

remanebis Ci Quo ad ij: půà ctus mio pꝛi ſit pctm̃ veniale
cipale du⸗pꝛĩo circa decaloãũ poſtea moꝛtaie ; ſzʒ ho eẽ ñ pt/
vtrumveniale pcẽtm poſſit fier q pꝛincipłꝛ pctm ↄſiſtit ĩ actu
moꝛtale.R.ſᷣm tho· jiji q lxxxo volutatis · ſic ⁊ qͥlibʒ actꝰ moꝛał ,
iij⸗ pꝛimo notandũ dr'am pcti vñ nõ 8 vnus actꝰ moꝛalit / ſi
moꝛtalis a veniali et quõ fit a volũtas mutet᷑· q;uis etiã actio 6
liqð moꝛtale tripłꝛ.· ſic =V dẽnt Fm naturã ſit cõtmua- Si aũt vo A
(Q.tz E veniale moꝛtale petinena an lũtaſ nõ mut et᷑ nõ pt ee cih ð ve ne⸗
ne dſer⸗ ρvuntas Ffert᷑ in aliq qad vm ſe niaſe fiat moꝛtale: ſcòomõ pt d
repugnat caritati ꝓ m hoor⸗ ĩtelligi · ut id q; ẽ vemale ex ge N
dmat᷑ in vltimũ finẽ pctin ex ſu nere fiat motale · et ho qdẽ poſ mt
a ſpẽ· gůe· ſen obiecto hʒq ſit ſibile ẽ mõztũ ĩ eo ↄſtitinẽ᷑ fims ta⸗
moꝛtaleſſue ſit ↄtra dile ctionẽ uk iqztũ refert᷑ ad moꝛtale pem die
dei. ſic blaſpheĩa.ꝓiuriũ et h?ꝰ ſic ad fme ut dictũ eſt· tercioꝰ. 18
mõi:ſiue ↄtra dilectõcʒ ꝓxĩ:ſi p̃tt intelligi ita q; multa pctã ve go
adulteriũ et ſimnia. Qncun malia cõſtituãt vnũ pctimn moꝛ ⸗
vere volũtas peccãtis fert mi tale.qd duplicit᷑ pᷣt ĩtelligi· pꝛi R
lud qð m ſe ↄtinet qndã inoꝛ⸗ mo q; ex mitis pctĩs venialibꝰ ſn
dmacõʒ· nõ tñ ↄtrariat᷑ dilects mtezli᷑ cõſtituat᷑ vnũ pctin mõᷣ
ni deiet ꝓximi ſicut verbũ ocõ taleet illud falſũ ẽ/qꝛ oĩa pcca 5
ſum.riſus ſuꝑfluꝰ.et alia hmoi veniaſia mundi nõ pñt habere l
talia ſunt pctã vemalia ex ſuo tm ð reatuð pẽa dãniinẽ ſen d
Ge. ſ qꝛ actus moꝛales recipi ſus quãtum vnũ moꝛtale Habz f.
unt roʒ mali æ bonm non ſolũ ex reatus em pctĩ moꝛtalis eſt e⸗
obiectoſſz eciã ex aliqᷓ diſpoſicõ ternuſvenialis vero tẽperaß B
ne agentis. Contingit qñqʒ q motale meret᷑ carentiã diume 1

viſiõis ꝓpetuã nõ aũt ſic venia
le.moꝛtale etiã meret᷑ vm oſci
encie ꝓpetuũ nõ vcniale ſmter
qᷓ omia nulla ẽ apoꝛciojſalio mõo
põt intelligi muita pctã vei
alia faciũt vnum pctin moꝛtalę
Diſpoſitiue et ſic ven ẽ. qꝛ qui
pPeccat ve nialit᷑ ex gne ptermit
tit ali quẽ oꝛdinẽ ęt ex hoc q;G

ſuenit votũtatẽ ſuã m mioꝛibꝰ),

Debito oꝛd mi nõ ſubiacere di⸗
ſponit᷑ ad hoc q etiã volũtatẽỹ
ſuã nõ ſubiciat oꝛd ini vltĩ fims
eligendo id qð eſt petim moꝛ⸗
tale ex gSenereet ſic libido pec⸗
caãadi introducit᷑ ꝑ actus venia
les ut ꝓrũpat facilius ĩmoꝛta
lo-ex quibꝰ et alijs ſupꝛa. 1 et
mij⸗ P. poſitis et m nono ptz q;
cx venialſi põt fieri moꝛtale q̃n
tupłꝛ.primo qñ in venali ↄſti⸗
tueret᷑ fims:ſcoc qñ veniale or
Dmaret in mertale actu. tercio
qñ veniale fit ↄtra ↄſcĩaʒ diffi⸗
mtiue indicantẽ aliqd eſſe moꝛ
tale uel otra ↄſcĩa; vohement᷑
Ddictantẽe vel dubitantẽ et pła
argumẽta hẽtem q ſit moꝛtaie
qz ſit venialeq̃rto qñ veĩale
dDiſpomt ad moꝛtale ſiue fiatp
Greſſus in moꝛoſam delectacõ
ſiue ex diſpoſicõne malon hĩtu

um⸗Qumto qñ fit ex ↄtemptun *

guĩi de hijs intelligit᷑ aug o nui
dũ placeat ſup vno ex v. moõn
fiat moꝛtale D Dubitat. ij⸗
quot mala faciat petm vemale
Biq xj. łmo ad penã obligat
aut ætnã ſi quis cũ eo danat᷑ pj.

thoaut purgatoꝛiã ſi h̊ nõ ſati

1 qdam et murmurant᷑- Cur deꝰ
lũ petm eſt adeo vemale quin miſericordiſſimꝰ ꝓ vnius tranſ

Wecimum Preceptum e] Capitulum PDrimum

facit aut tpalẽ q faciendã. Se⸗

Kudo macuiã qᷓndã cat ĩ aĩa ut
tacti eſt 3, .· ix· c. ij. F. q́; etiã

gnsaccain ſm tho· hʒ delere.
CTercio feruorẽ caritatis miuit

ſic aq ĩiecta ĩgni. lieq; nõ exting
uat tñ feruorẽ minit. q̃rto pe⸗

nas aĩe laſſat in bonis opibꝰ ſiẽ
qñ ponit᷑ onus ſup equuù minꝰ?
ꝓmpte ambulat· Qumto a głia
retardat opꝑtet eĩ ut mmimꝰ qᷓ
dras pctĩ venialis ſoluat᷑ h uk
in purgatorio uel ꝓ mdulgen
tias. Sexto! 0 £.
dimmuit non qdem ea q ibi ha
hemꝰ repoſita ex merico · ß qᷓ 8

berent᷑ opibꝰ qᷓ venialia faciẽ⸗
do obmiſimns - venmialit᷑ nanqʒ

peccãdo nõ deo puimꝰ nec me
