uat caligmẽillo nara ꝓclamat
et ſeneca cõtra dyogenẽ qui cãꝗ
mus dicit᷑ vt augꝰ.dicit in & ci⸗
dei · Tercio eſt fetidũvñ iohe⸗
i· I umẽta computruerũt mſter

Drinum

infernus Babes ignem cẽcupi⸗ R
piſcentie fetoꝛ ĩmũdicieæ ver
m conſcietie:. D Becnundo
/ururia eſt qumqʒ generibꝰ no

ciua vł diſplicibins·
cuins templiũ violat et polluit
vnde i. coꝛ. in et vj· neſcitis q̃̊a
te mplũ dei eſtis vos· et ſpiritꝰ
dñi habitat in vobis. ſi qͥs aũᷣt
tem piũ dei violanerit diſpdet
illum deus· Et ſequit᷑ : em pti e⸗
ſtis pcio magno. gloꝛificate et
poꝛtate deꝝ in coꝛpe veſtro⸗:ſu
per quo vltimo verbo dicit glło⸗·
ſi non pcis ti bi ꝓpter te vel pce

* ℳ*½

ceꝛibus ſuis vbi ym gre.ſterc? c tibi ꝓpter deũ: qui ſibi fecit te

luxuria et cõput teſcere eſt moꝛi
nam etiam ad literã dicit ꝛwil⸗
de vicijs viri ſpuales fetoꝛẽ hꝰ
peccati mſurdũ ſenciũt vt ſcola
ris qui pᷣſentiam ſcoꝛti ĩ ſua do
mo ſenciebat ꝓ fetoꝛẽ. Et archi

domu⸗Becudo diſplicet anget
omĩbus:qꝛ homo rehcta ſpuᷣali
natura:ptẽ iumentiã ſociat ſibi
et eidẽ ſe copulat. vnde in vitaſ
patrũ · Angelꝰ ad aſpectũ Foꝛ⸗
nicatoꝛes“ nares obdurauit nz

N4q

—

(Sextum Uꝛeceptum Capitulum (Dꝛimum-

ras.ſed ſequie nõ creſcas· Quin
to luxuria eſt diſplici bilis quia

autem ad fetoꝛem cadaueris*
diſplicet aũt valde gpꝛio ange

io quia ym pſal. Ansgelis ſuis
deus mãdauit de te vt cuſ· te⸗
multũu em diſplicèt iunueni cui
tradiſſet ĩ cuſtodiam rex filiã
ſuaſi cuſtodis negligẽtia vio

laret᷑· dic ge ber · ĩ q̊uis ãgło ĩ ̊

vis diuerſoꝛio reuerentiã exhi
be angelo tuo·et ne audeas it
lo pᷣfente·qd me vidẽte no au⸗

valde placet dyabolo · vt patz

m demon ibus mcœubis et ſucen

bis · vñnob xl· legit᷑ vebemoth

m locis Pumidis doꝛmire naz

m iuxurie peccato demõ ſemp
bmos Hommes lucrat᷑ et emit

ꝓ viliſſimo fede et momtanee

electatõis. Lercio luxnria eſt
abhommabilis pter triplices

deres E8— Tercio luxuria eius effectus-Dzꝛimus eſt quia

miuriat᷑ multũ ꝓximo qꝛ rapit
ei nõ ſua ſed ſeipſum· Iõ ꝓnᷣ⸗
vi nõ gradis eſt cuipacum qs
furatus fuerit/furat᷑ em vt eſu
rientem impleat animã dep̃hẽ
ſus qðq;ʒ reddet ſeptuplũ · Qui
autem adulter eſt apter coꝛdiſ
mopiam pdet aĩam ſuã· inops
em ceſt adulter coꝛde. qꝛ inſipi⸗

ens ca rens dei ſapiẽtia:mops

ti a quia nulli fidem ſeruat al⸗
teri vt patet in dauid ir regũ⸗
xij· Quj fidelez militẽ Peurauſt
occidi factus adiulter.Q
nocet luxuria ꝗapꝛio ſubiecto m
rcbus · vt patz iu· xv· in filio ꝓ⸗
digo qui coſumpſit luxuria om
nem ſubſtantia ſua nocʒ in coꝛ
Toꝛe.qꝛ ſeneſcere facitvita adð
jmit · vires eneruat ; Ideo m⸗
terdũ etiam multi apter vnius
luxuriã mrerfi ciunt᷑· vt patz
ſichẽ finio emoꝛ gen xxx iiij no
cet etiã mfama- vnd Sen pent
Ruben apter luxuriaʒ · ꝓ iacob
pꝛiuatus eſt pemogenienra⸗
HRuben mquit pꝛimogenitꝰ? me
ns. Et ptuſ pꝛioꝛ in donis: ma⸗
ioꝛ m im pio ſuaple eſſe debue⸗

u.xnij. Tercius effectus eſt

luxuria eſt multũ efficax ad ca⸗
piendũ homme vnde numeri

xxiii balaam eã olegit ad vmcẽ⸗
Dum iſrael quẽ aliaſ vmcere ne
quiuit ſa pientiſſimos cecauit

vt ſalomonẽ et dauid foꝛtiſſi⸗

mos deiecit · vt ſam pſonẽ · Be⸗

cũdus eſt ꝙ luxuria eſt potẽs

ad retmendũ mmalo vn puͤ⸗
xxij· fouea ꝓfunda os ahene
ſimilis vuluecui iratus eſt do⸗
mimus incidet m eam Qui eim
Hoc vieo laboꝛat vix poteſt ca
pere ea que dei ſunt i·coꝛin ſ ·

Kialis Hemo nõ capit ea ꝗᷓ ſũt

dei Et dani. xnj: in ſem b? de
qui bns dicit᷑ declmauerũt oeu
los ſuos ut nõ viderẽt celũ nec

recoꝛdarent᷑ judicion iĩuſto ꝛũ

vnde et qui vxoꝛez duxit · nõ ſe
excuſauit cũ alij ſe excuſarent·

8S veniẽdo ad conuiui ut patz

duriſſime ſeruituti ſGijcit/aiaʒ·
aut em nobiliſſimã facit ſcrui⸗

re coꝛpi et eius turpiſſimo mẽa

bꝛo totũ coꝛpus ſiue hbommem
facit ſernire mulieri · vñ tul lius
ego nłlũ liben dico cui mulier

un
ie
daty
cen
votp
W
np
it
ee
N
RS
W
den
☛
done
rode
Nau
tos
Pa⸗
hene
do⸗
nem
N
dihe
al
vite)
Sn
om
NoN
We

inecn⸗

ſoy

R.

1.
f.

¶ Sertum (DP zec eptume

imperat leges imponit. vocat

veniẽdum eſt abicit abeũdum

eſthunc ergo nõ modo ſeruũ
ſed nequiſſimũ ſeruũ iudico
„E- Malicia etiam huius vicij
patet ex ſeptem filiabus quas

enume rat/greg ·xxxj· moꝛa· que
ſunt cocicas mẽtis meõſidera⸗
tio pᷣcipitàtio amoꝛ ſui odium
dei affectus pſentis ſeculi:hòꝛ
roꝛ et dèſperacio futuri quarũ

apꝛietas oſtẽdit ſanctue tho-

u.iuq;clin.di. Quãdo młerno⸗
Tes pototie vehemẽter afficiũẽ
adò o biecta ſua conſequens eſt
q ſupioꝛes vires deoꝛo ment᷑
et impediãtur in ſuis actibus
ꝓ vicium aũt luxurię apetitus
mferioꝛ ſcʒ cocu piſcibilis vehe
menter mtẽdit obiecto ſuo ſcʒ;
delectabili apter vehemẽtiam
delectatõis: et ĩdeo cõſequens
eſt ꝓ luxuriã maxime ſuꝑ ma⸗
xime ſupioꝛes vires deoꝛdine

tur ſcʒ ratio et volũtas Sũt au
Kem rationiſ quatuoz actꝰ. Dꝛi

mus quidem ſimplex mtellige
tia quĩ compłẽdit alique f mẽe.
vt bonũ· Et hic actus im pedit᷑
P luxuriam ſᷣm illud damxni⸗
ſpecies decepit te et cõcupiſcẽ
tia ſubuertit coꝛ tuũ: et quãtũ
ad h ponit᷑ cecitas metis. Se
cñdus actus eſt conſili 8 his
ague ſunt agẽda apter fnẽ⸗ et
Hhoc etiã impedit᷑ ꝓꝑ concupiſeõ
tiam luxurie: et quatum ad ho
Ponit᷑ pcipitatio que impoꝛtat
ſubtractionẽ cõſuii: Texciꝰ eſt
2 — — „ — — —
udiciũ de agẽdis: Vnde dan.
xui ſenes auerterũt ſenſum ſu

3

¶Capitulum

¶Dꝛimum·

um vt nõ recoꝛdaren?᷑ iudicio⸗
rum iuſtonet qu atum ad hoc
Po nit᷑ meœõſideratio: Quartus
Pceptũ ratõiſ eſt de agedis að
etiã impedit᷑ ꝓ luxuriã ne exe⸗
quat᷑ qð decreuit eſſe faciedũ

Ex pte aũt volũtatis conſequit

dupliex actus moꝛdinatꝰ · quo

rum vnus eſt aꝓpetitus fmis.

et quantũ ad hoc ponit᷑ amoz
ſui quãtũ ſcʒ ad delectatione;
quã moꝛdmate aꝛpetit · Et pez
oppoſitũ od ium dei mqztũ de⸗
us ꝓhibet delectatione concu
Pitam⸗ Rlius eſt autem appe⸗
titꝰ eoꝝ que ſunt ad fmẽ et q;⸗
tum ad hoc pomi᷑ affect2 pſen
tis ſeculi inqʒtum ſcʒ m eo vnit
frui voluptate· Et ꝓ oppoſituʒz

ponit᷑ deſperatio futuri ſeculi

qꝛ dum nimis dectmet car nali⸗
bus delectationibꝰ. nõ curat p
neniꝛe ad ſpũ᷑ales ſed eas Faſti
dit G Qnuo ad ii. pzꝛmeipa
te notandũ eſt cõtra luxuriam
vij ſunt remedia-Nam cũ luxu

ria ſit ig nis quidã ollã ſemina

lium vaſon calefacies. opoꝛztet

vt quis vel aquã frigidãa ĩ ignẽ

Piᷣciat et lisna ſubtrahat · vel
ollam ab Bne ſe moueat. NVn8

pꝛimũ remediũ eſt contra luxu

riamvt ad aqua recurrat frigi⸗
dam ad literã: ſe in frigidado
yel lacrimis ſe rigetvel aliqnã
aqua trihulacõis ſibi intendet
vt Diſcipliaʒ bonã quis ſibi det
vel flagellet ſe foꝛtiter.vel ca⸗
Pillis ſe trahat barbe vel capi

tis vel tribulationẽ iferni vr al
ten2 ſalte imaginet᷑· iõ eccleſi·

„ ☚ ðð ℳocdben ſ⸗ ον°

mota Bane 2
3

Serxtum

Bꝛeceptum

xj· Malicia vmi? hoꝛe obliuionẽ
facit luxurie multe ſic ĩ vitaſpa
trumpater qui mulierẽ hoſpi-
tãs tẽptabat᷑ cadela acceſa om

nes digitos cõbuſſit dicẽg: ſi
Hũc ignẽe ſufferre neqͥs“ quo ſa

ſtineres infernale: vñ no miru

ſi quoꝛundã aĩe: domꝰ luxuri

e ignis cõcremat q aquã tribu

tatõis aſſumè tardat Bcom re

mediũ vt tẽptat? materiã lu⸗

xurie · vt ſunt ci bi et potus no

cui ꝓ abſtmentia ſubtrahat· et
ſiẽ deridẽdus foꝛet qui dicerʒ
ſibi diſplicè domn ſuã incinera
ri qui acceſe domui cõt mue fa
ſcicnlos fl amigeros miceꝛet · ſic
qᷣ luxuria ardet et carnes vmn
2t ſupf lua nñ vitatnã ſᷣm ligna
ſilue exardeſcit ĩims et m vir
tutẽ hoĩs ſic iracuda illiꝰ erit

vt as ſe eloget ab isgne luxuri
e. viſuaunditu: tactu·a cohabi
tatoe mulien quãtũ valz q iu
bet apłs ĩ·coꝛĩ · vi⸗ dices Fugite

Dineccxxviij- Tercin remediuz
08

nẽ pe vicijs põẽt expectari cõfnᷣ

D. fozmicationẽ vbi ambao: cn aliſſ

us hãc knsite ne a pꝛoxĩetiſ

ℳ

9z? nõ põt alter weli? vici ĩ c2

exempiñ ie ſeph fugiẽs palliũ
T manu młieriſ reliqt gen. xxxi
et ſaluabit᷑ aia ei?? Quar
tum remediũ cũ luxuria nõ ſit

Zliſcũqz ignis ſß; ĩfernans/ oꝛõe

opuſeſt · Et ſic paciẽtes ignẽ

qui infernalis 8 vel ſancti an
thonij no recedunt de eccleſia
ſancti athomi niſi tiberent · ſic
taleſ miſi iuuent᷑ ab oꝛõe nõ ceſ

ſent et adiutꝰ deberz qs ſacto

grãs atti die agere aui eũ iuuĩt
Sciui ꝙ nõ poſſuʒ alit eſſe co⸗

L— .

tmes niſ deꝰ det et hoc ipſum
erat ſapietie ſcire cui2 eſſz Poc

donũ ad i dum et depcatꝰ? ſuũ

li. Spale aſt vsim vgmu ſer

uiendu ẽ ſz avotis ſtultis et
Diſcretis cauendu ·. I Qui
tũ remediũ eſt occupatio ſeu la
boꝛ · ſut em tria ĩ hoĩe occupa⸗
da videlicʒ mes pꝛĩicipaliſſime
ſenſualitas et coꝛpꝰ ne ocium
ha beãt· alias ꝓ has tres ptes
velut ꝓ rimas tẽptatio mtrat.

hi vital⸗ patrũ patres dixeꝛũt
/7Oac(U

occupatũ vno:ocioſu vo pluri⸗
t2 demo nihꝰ tẽptariet bern.·
oĩm teptationũ et malan cogi⸗

tati onu ſentma ẽ mers ociũ · et

Piero- ad ruſticũ ſꝓ alidd opĩs
facito vt te dyabolꝰ mueniat
oc cupatũ: mẽs em occup ada ẽ
meditatõe ſcripturan vñ iero

ad ruſticũ ama ſcriꝑturan ſtu

dia et carnis vicia nõ amabis

ſenſnalit as aliane triſta bili ca
ſtigada eſt· vt ĩ pꝛimo mẽbꝛo
Dictũ eſt ne laſciuiat“ co ꝛpugʒ

etiã coꝛpali laboꝛe graua ndũ
eſt interdũ vñ in vitaſpatxuʒ

pater cũ eſſet artifigulus et ni

mis impugnaret᷑ a foznicatõe

figurauit de luto vxoꝛẽ: coꝛ ꝓi

q; diyit · ecce nuc Yate et vxoꝛe
laboꝛare opoꝛtzʒ e t pꝰ paucos
dies cũ tempt acio nõ ceſſaſſet

figurauit de luto filia dicẽs eca⸗

ce nũc et filia nutrire opoꝛtet
cunqʒ laboꝛe nimiũ vexaret᷑ di
xit coꝛpi ꝗpꝛĩoſi hunc laboꝛeʒ

Abrre

iuſt
le co⸗
pſum
toe
t ſii
uͤſer
et
Au
NNA
Cictupi
apalſre
ties pens
dreuit
un⸗
berñj⸗
cogi⸗
et
ops
mat
Re
gnda
neh⸗
ſtabiia
omend
ocl
amou
oen,
18
nieni⸗
e
et N
pans
ac
N.
.
nez

G

Sextum ¶Pꝛecep

ferre nõ vales“ noli foꝛnicari:
quã diligentiã videns deꝰ ab
eotemptationẽ fugauit Sextũ

thi.nij pietas ad omia vtilis
eſt vbi glo.ambꝛo.ſi quis miſe⸗
icoꝛdiam ſequiĩt᷑ ſi lubꝛicuᷣ car

remediu eſt elemoſiã vnde j.

nis paciat᷑ vapula bit quidem
ſed nõ pibit ſanctus thoĩ inj⸗
dixlvn·dicit nõ pibit id eſt di

ſponet᷑ ꝑ talia opa miſericoꝛ⸗

die ad nõ peundum Be
Ptimu remediñ eſt attenta cu⸗
ſtedia memoꝛie cum muocati⸗

one diume 8gratie ne mimicus
menti cꝑgitatões luxuriofas m
ſerat: et ſe immiſent ſtatim ex-

peſlamus conatu et oꝛatõe. ſic
em caput ſerpẽtis cõterimꝰ · ſie
ſᷣm pſal:beatus qui tenebit et

allidet ꝓuulos ſuos ad petraz

hic pᷣm comune dictũ:pꝛĩcipiiſ

obſtatarde medicima patur

ſicut em fadiliter coꝛui m oꝛto
tuo nidificates expellutur ſi ꝓ
hibent᷑ tum ſola Imgua ſiue ſti
pulaſ cõpoztare inceperint dif
ficilius ſi oua genuerũt · ſz diffi
cillime cum ope pullos habue
rint ſic etiam faciliter cogitati
oni reſiſtit quis difficiliꝰ dele⸗
ctationi⸗ſed diffi cillime cõſen⸗
ſui ſeu oꝑi·optimũ ẽ ergo Sra⸗

cia ſtabilire C02 Heb·xiij· LL⸗H

QOuo ad iij. pꝛ incipale notã
Onʒz q muiti luxurioſi ſunt qui
dicũt ſe nõ poſſe cõtinere qd
ne eſt ven ſi ad pꝛef̃ata media
tenderęet ꝓbat᷑ tripliciter·Dꝛai

mo autoꝛitatibꝰ ſcripture.n a3
geneß:xiin ad cayn deus dixit

tot ₰ nhroß, nota HaatitHt+ια Pen 19 Ga 2

4

ſepen Pexpt o Be⸗ SEp⸗ b RDðZLZ e. α☚☛ 2

ſub te erit aꝓpetitus tuꝰ et tu

Duüaberis illius. Item ecclexv.·

deuſdicit homĩ a poſui tibii⸗
8nem et aquã ad qð volueris
pone manũ. ante hommẽ vita
et mozs bonũ et malũ:qʒ pla⸗
cuerit dabit᷑ illi:et apſus i: coꝛ.
xfidelis deus qui no pmittit

vos temptari ſupꝛa id qðᷣ po⸗

teſtis· et chꝛiſtusmath·xj· iu⸗
SZum meu ſuaue eſt et onꝰ? meũ
leue.Et quomo leueę: ſi impoꝛ⸗
tabile:et oh·v· he eſt caritas
dei vt madata eiꝰ? cuſtodiamꝰ
et madata eius grauia nõ ſũt.
et ie omaledictus q̃ dicit deũ
Pcepiſſe impoſſibile:et aug: neę
mo peccat in eo qui vitare non
Poteſt ·qꝛ ſᷣm eũdem peccatuz
eſt a deo volũtarium · q; ſi non

eſſet voluntariũ nõ eſſet perca⸗

tumet ne dum iſta theologia
ſed etia tradũt philoſophi-nã
vt dĩcit pHh̊ᷣus m.et hi: ſumꝰ do
mmi om niũ noſtran opationũ
a pꝛincipio vſqʒ; in fmę · Et ſone
ca:obmitte excuſationes: nemo
peccat muitus; OA Secũdo
idem oſtẽdit᷑ expientia huma
non actuũ. Nã ab actu ſuxurie
facit eeſſare verecudia: de viſi⸗
one paucon hominũ· cur ergo
nõ attẽte ymagmata-a tempta
to viſio dei et omnin angeloꝛũ
et ſancton: Tdeo boecins in fi
ne v· de cõſo:phie Magna vo⸗
bis ſi diſſimulare nõ vultis ĩ di
cta eſt neceſſitas ꝓbitatis cũ
ante oculos ĩudicis agi tis cun
cta cernẽtis. Ctẽ ab actu fonica
cionis ceſſare facit timoꝛ muti

Sextum Dꝛecep tum Capit ulum ¶ Secuu Zum⸗
tacionig vel moꝛtis coꝛpalis xurie · Secũdo que ſint occaſio
ĩtenſe imagmnatus ·vt patet in nes graues luxurie · vt cãtuſta
iſtis qui fugiũt moꝛtem ad lo⸗ ctus et oſculaet qn ſint pecca
ca vbi nulla eſt mulier⸗ cur er⸗ ta choꝛee et huiuſmodi: Tercõ
go nõ idem faceret timoꝛ moꝛ qualia peccata ſint tactꝰ· oſcu
tis eterne et vtriuſq; Pommis la et hmoi:quo ad gradꝰ?· RX
vnde puerxx. doloꝛ vulneris MMOuantũ ad pꝛimũ netandũ
abſterget mala. Tteʒ ab actu lu Shm tho· i i q cimij q) piures
xurie cõpeſceret amoꝛ pecunie ſunt differetie ſeu ſpecies luxu
vävlt ſi ex continẽ tia lucrari debe rie que ponun?᷑ xxxv· q: . c. Lex
ret quiſ caſti vel mille marcaſ illa et excedũt ſe in malicia m
cur ergo nõ cõt meremus apte⸗ q gradꝰ hic annumeranł Dꝛi

resnũ celon apter q; qundam p* ma eſt ſimplex foꝛnicatio: Se
ſe caſtrauerũt:mathxix·Ideo α cunda peioꝛ adulteriũ · Tercia
vybern· dixit . Ignoſce dñe excu⸗ mncceſtus- vtrãq; agsrauat ra⸗
Her beeh ν Z famsa teri giuerſamur vix eſtali τα ptus-Quarta ſacrilegiũ⸗ Qum⸗
eaaars in eis que ad te ſunt velit ta viciũ cõtra natura omibus

ecorxvperiri quid poſſit etia quodò iſtis peccat᷑ ↄtra ſextũ Pceptũ
BPpßmtiſſime ſᷣm carnem vel ᷣm ODꝛima eſt ſimplex foꝛni cacio⸗
fſfſeculuz ſiue timoz impulerit ſi que eſt cocubitus ſoluti cũ ſo⸗
ue cupiditas traxerit· Tercio luta pꝛius corupta· a8 dicitur
patet idem a ſimii m irrationa ꝓPter ſtupꝛũ·qð ñ eſt ſimpiex
bilibus· nam piſcis ſe tem pta foꝛnicatio:mtellłigit᷑ öm aliex⸗
re poteſt ab eſca ſi hamũ ſuſpi de hal.in ſuo ni:Solutus et ſo
cacur.auis a cibo rethis ſi do⸗ luta à vmenlo matrinſonij con
lum ſuſpicat᷑ aĩalia a laqueo ca⸗ ſangumitatis oꝛinis religiõis
uent abſcodito⸗ Cur ergo ho⸗ et véti cont mẽtie· vnð foꝛnica
mo ſe nõ temperaret a veneno tio apꝛie dicit᷑ luxurioſus vſus
luxurie: a cibo delectationis ? viduan meretricũ a cõcupiſcẽ
a laqueo demonis cum talia ve cian et iam coꝛruptan alian H
re cognoſcat:vnde eccle· vi·. In Æ ſimplex foꝛnicatio ſemp ẽ moꝛ
ueni mulierẽ amarioꝛẽ moꝛte⸗· tale petmqð patet ĩi⸗tho.iñj.·
mulierẽ id eſt voluptatẽ qᷓ coꝛ vbi tho . ait filio ſuo“ attende ti

ꝓus necat et animam. — — bi ab omĩ foͤni catõe pter vxo
rem tuã nõ paciaris crimen ſci

Capitulum Secundum re· Crimẽ ant impoꝛtat pecca⸗
e “ tñ moꝛtale · Itẽ galla.v· Pmiſſa
BEPu de ſpeciebus lu foꝛnicatoe et alijs quibuſdam
Arurie et eis fomẽtis vicijs dicit᷑ q̊ͥ talia agũt regnuʒ
tria ſunt vidẽda ⸗Dꝛi dei nõ poſſidebũt · et ĩ· coꝛ· v ·

kömo que ſint ſpes in⸗ nolite errare neqʒ; foꝛnicari no

daff. ꝛereptum· (Capit ulum ¶Secundum.
eraſo q; ydolis ſeruientes neq; adua infamiã poteſt coꝛrupta ineur⸗
tuſta terari ꝛc· plura ibi po nit. et ſeqᷓ rere ; Tercõ virgo p ſtupy ſepe
becca tur no ſcʒ tales resnu dei poſ ped' a legitimo matrimonio
ercz ſidebunt · ep Heſ. v. ſcitote qm contrahedo qꝛ? pter mfamia
oſen omĩis foꝛnicatoꝛ aut imundus eã nullus ducet aciliter Quar
X aut auarus qð eſt yd oloꝝ ſer⸗ to po mèẽ m via meretricãdi.qꝛ
ndi utus no habet hereditate ĩ re fama pdita et virsmitate ꝓni
res Sno dei vn numeri xxvlegitur eoꝛ fit ad malũ u mto ĩ coꝛpe
cn foꝛuicatꝰ eſſz populꝰ ira * et ala deſtruit᷑⸗Bexto ſequitur
W hei cum filia b moab inſſit de nonunquã volũtaria impedi⸗
Aafn us cũctos pzmcipes populi ſu clo ꝓlis ꝓ venena ſterilitatis ⁊
R ſpendi m patibulis cõtra ſolez cõcubitus debitos peccati cõ
ZR et occiſi ſunt de populo, xxniij· tra natura Beptimo volũtaria
Ne milia⸗ Ex quo patet q; omẽs ſe ꝓcuracio aboꝛſuũ et occiſio ꝓł
ncht quetes ſpẽs luxurie ſunt ſem: nondũ baptiſate mterdũ. Octa
E Peccata moꝛtalia: qꝛ quelibet uo ſtupꝛãs ſic deteri oꝛat terra
in ſpecien ſ. equẽtiũ eſt maĩoꝛ 33 virgis: q; iſta que poterat red
min⸗ ſit ſimplex fornicatõ⸗ B Be dere fructũ centeſimũ.ſoſũ red
n ida ſpes eſt ſtupꝝ que eſt il Dit ſexageſimũ vk tric eſimũ No
N. legitimꝰ cõcubitus quo virgi⸗ no recipi thezaurus irecuꝑa⸗
nalis mtegritas coꝛrũpit᷑ nul bilis virgmitatiscũ quo nò di
la pactione ſcʒ cõ iugali pceden ſpeſat᷑·qꝛ a nemiĩe repatur- 2
ler te⸗Et ẽ grauioꝛ 33 ſimpiex fo⸗ pctĩ magnitudmè oſte dit ſcri
le⸗ nicatio nam valde multa mala Ptura geñ.xxxiii. d. q, ſichem
No0 6 ex ſtupꝛo ſequ unt᷑. Ozimo qui fil emoꝛ qui Dynã fil ia iacob
an miuriat᷑ virg mi ſi eam vi oꝛpꝛi⸗ def loꝛauit · ideo mterfectꝰ eſt
ihgs mit. vel ſi eà nõ opꝛimit vi. tñ cum patre ſuo et toto Popnlo
fornit eã ſeducit apter qꝗð ſi eᷓ vi on pebis ſue. CTerc la ſpẽg
ſsN68 pꝛimit vei ſeducit tenet᷑ in fo⸗ uxurie eſt adulterin· Eſt aute
AH To cõſciẽtie vt eʒ ducat aut ei᷑ adulteriũ illicitus con cubitus
,5* ſatiſ faciat vel ſe cũ ea Oponat quo cõiugalis thoꝛus violatur
or vñ exo.xxij.ſi ſeduxerit qs vir et adulteriũ quaſi accoſſus 298
ii S me nondũu deſpõſatã doꝛmie alten thon Et ſemp eſt petin·
nde It qʒ cu ea dotabit et hẽbit eã moꝛtale et ſi vtraq; pſona eſt
er xN in vxoꝛe · ſi aute pater virgimns m matrimonio cõſtit uta gra
nenſi. Dare noluerit· reddat pecuma ui2 q3 ſi ſolũ altera. ggrauaf
pet luxta modũ dotis 33 virgines etiã ꝓ violentiã. ut ſi alic2 vxo
H recipe coſueuerũt· Et ſi qs v ir⸗ vi ra piaf de domo manti⸗r ĩtæ
a Smem rapuerit et ſtupꝛzauerit rum fit grauiuſ ſi vxoꝛ rapta pi
„ nhuc grauius eſt pctin- Et ſi * violentio orpꝛima?· Tterum
. . militer vi oꝓpꝛimat: Secunda sclam aggrauaß petm p alas
—

--- ¹--ʒ—ʒ—

¶ Settum (LPꝛeceptum
circuſtãtias vicz ſi vna Pſe onan
fuerit rengioſa et alia imatri⸗

monio cõſtituta aut vna fue⸗

rit m ſacris oꝛd mibꝰ et alia in
matri momo-aut ſi fuermt aodm
uicem coↄſangumee⸗viri ctiã vt
ſupꝛa patuit ceteriſ ꝓibus plꝰ

peccãt qz mulieres quaꝝ debe

Capitulum 3

—.—— —

S ecuudum⸗

re ſacramẽta omia fluxerunt.
Rdulter em quo deus cõiñ xit
ſepat: Tercio ax adulterio ſe⸗
quun?᷑ homicidia ſepe vñ n re
gum xi: ſtatim poſt quã dauid
adulterin comiſit ꝓcurauit oc⸗

cidfidele vꝛia milite ſuũ Quar

rent eſſe rectoꝛes. D Qua⸗ R

tum auũt maiñ ſit adulte rin paʒ
exo:vn: Lzimo qaz aſſimulat᷑ ho
micid io quodammõ et eſt ma⸗
zus omm pecunie furto; et ſic
fit miuria ant cõiugi ꝗpꝛie aut
aliene. Cũ em vir at mulier ſint
vna caro qui aufert vxoꝛem ſua
alicm· idẽ eſt ac ſi ei ſeipſum au
ferret. vn adult erin exſupat
omne furtũ. quia qd aufertur
videlicʒ creatura rationaliſ me
lius eſt qz quecũq; terrena ſub
ſNantia idcirco ꝓhibicio ad ul
terij ĩmediate ponit᷑ in decalo
go poſt ꝓhibicionẽ homicidij
et ante ꝓhibicionẽ furti: vnde

clewmes Papꝓao Dicit quid m omi⸗

bus peccatis adulterio graui

m in penis tenet locũ · ſed fur
ſuſpenditẽ ꝓ Pua re et adulter
quaſi mibil patitur⸗ Stiã adul⸗
ter qui peccat cum ſoluta ſe fu

W

ratur vxoꝛi legitime;

deo. cuius ſacramentñ violat᷑⸗

et maculat᷑. q m ꝓadiſo inſti-
tuĩt ĩcarnat? a wꝛobauit 7 paſ
ſus ſanctificauit Cõtra il col

locen. iñ⸗viri diligite vxoꝛeſ ve

6 cun 50
fit ꝓ adulterin minria magna

ſiras ſicut et xpᷣus cccleſia ſua

dilexit. ꝓ qua videlicz ſangui⸗

1

to taleſ mfoꝛt unati ſt ſepe m
traſito?ns rebus vt patz m eo
dem dauid cmi nzreg xii: Deus
poſt adulterin dixit· non rece

det de domo tua gladius vſqz

ĩ ſempiternũ: eo q; deſpexeris
me et tuleris vxoꝛe vrie et Hei⸗
Qumto mterdũ ex adultenio ſe
qutur exheredit atio filion ie
git timon in malũ magnũ tepa
le eon:et m malũ aĩe adultere
que tenet᷑ reſtitueres vnd ecc⸗

xxin-ulier omis reimquens

vin ſun pecca bit·. ſtatues Hec
rebditate ex alieno matrimoni:

o zapter hec omi lege ꝓhibek
aoniterin⸗et Suib? pemſ pumẽé
Tdeo ſexto adulter cotra cem

legem peccat⸗Ozimo cotra le⸗

gem nature que dicit·q; tibi ni
vis fieri alteri ne feceris- ull2?
aut eſt qui vellet vel velle de⸗
beret ꝙq alius cum ſua vxoꝛe vk

fi lia luxuriaret᷑· Ideo /ge ñ· xxv·

Abimelech ſtatuit qui no fuie

de lege circũciſon vt quicunqʒ
vxoꝛem abꝛahpe tageret occide
retur et lex romanon fuit vſqʒ
ad theodoſij cheiſtiani tpaad

ulteram ꝓvetuo antro clauſaz

manere-etF. no-.x. ca: ni Lex
humana punit adulten pena
capitis:qd hodie ſeruat᷑ mn qau
buſoã xpianon terris· lex etiazi.

zie
m⸗
es
joh
is
Ner
prl
tun
rur
2d
fon
ſii
tron

ut

ineete
mn
nnerr
Ge
di
ien
te
67
gu
tun
W
fox
ſoꝛ⸗

Py /
nit
ſo⸗
xe
id
oc⸗
EA
emn
meo
Dos
M
sn
L erde⸗
lkenob⸗
ne
utiy
e
al
ens

vetus diuina ſic dicit leui. xx.
ſi mechatus fuerit quis cũ vxo
realterius ⁊ adulteriũ ꝓpetra
uerit: cum vxoꝛe ꝓximi ſui:moꝛ
te moꝛiatur:et numeri v. ꝓ iu⸗
dicũ zelotipie adultere dicitu⸗
ſi ðcl maſti a viro tuo ac ſi pol

luta es et cõcubuiſti cũ altero
viro his maledictionibꝰ ſubia

cebis det te deus in maledicti

onem exẽ plum cunctoꝝ in po-

Pulo putreſcere faciat femur
tuu⸗ et tumes vterus tuus dis⸗
rumpat᷑ · Septimo quod ammõ

mjfames inficiunt᷑ adulteri et

adulcere · vnde ut ſupꝛa apud
romanos vſq; ad tꝑa theodo⸗
ſij Adultera ꝓpetuo clauſo an
tro tenebat᷑ et ea vt ſcoꝛto leo⸗

nes uti poterãt · ſed theodeſiꝰ

imꝓatoꝛ hac penã in aliam cõ⸗
mutauit· & Quarta ſpẽs
luxurie eſt inceſtus:qui eſt ulli
cit? cõcubitus conſangumeonꝝn
ad inuicẽ in gradu ꝓhibito ſi⸗
ue ſit mter cõſangumeos ſiue ĩ
ter aff ines · et petm hoc tãto ẽ
Grauius quãto gradus cõſan⸗
gumitatis eſt ꝓpmquioꝛ.Quan
tum aũt peccatũ iſtud ſit dete
ſtabile patet ꝓꝑ apłm ĩ· coꝛin.
vi. qui tradidit ſathane illum
foꝛnicatoꝛẽ qui cũ nouerca ſua

Ffoznicatus fueratet ii · reg⸗ xiij

man qui ſoꝛoꝛẽ ſuã coꝛrupe⸗
rat a fratre ſuo abſolon interfe
ctus eſt. EQu inta ſpẽs ẽ

ſacrilegiũ qð eſt illicitus cõeu

bitus quo cont inẽtia deo ſacra
ta leditur ſiue violaturet dicit

allex.de hal:q; contmetia deos

Sextum Jorrepkumv. 2Capitulum Serundum.

ſacrata dicitur continentia de

fligioſis ꝓfeſſis ſiue viris ſiue

mulieribꝰ et in his qui ſuſcepe
runt ſacros oꝛdines et qui vo⸗
tuz cont inẽtie emſerũt · omniũ

ersg taliũ concubitus ſacrile⸗
gium eſt. Diciẽ em ſacrilegium

violacio ſiue leſio: uel rreuerẽ⸗

cia illicite uł uſurpacõ ſacre rei

muito dno Et dicit᷑ ſacrilegiuʒ
quaſi ſacrilediũ · id eſt ſacn le⸗
dens⸗Quelibet aũt dictan cõ⸗
tinentian eſt res ſacra qꝛ deo
oblata. Et eſt actus religioniſ
ipſe obſeruacio talis caſtitatis
quia ad diumũ cultũ ẽ cꝛdina
ta et ꝓ concubitũ violat᷑ ĩuito
dño ſcʒ deo cui oblata eſt. Eſt
aũt h pctim ualò grãde ct gra
ue pter quinq;:Oꝛzime quia fit
ſemp cum circũſtantia notifra
ctiõis et pᷣm apłm pꝛimã fidẽ
tales irritã faciũt · Secũdo qͥᷣa
ibi ſemꝑ committit᷑ furtũ uł ra
pma:qꝛ deo ſacratũ eo ĩuito⸗au
fertur qð tãto peiuſ eſt quãto
ſubtractum donũ eſt in coꝛpa⸗
bilius:vnde eccle: xxvi:· omms

põderacio nõ digna eſt anime

continẽtis· Tercio qꝛ uaſe deo
ſacrato immũde quis abutitur
ſicut em in loco ſacro quis luxu
rians nel peccãs aliter piꝰ pec
cat qᷓ extra talem ſimilia faciẽſ
ſic etiam plus peccat qui cũ pꝓ
ſona deo ſacrata peccat quã ma
culat.ↄtra illud pſa:lij. mũda⸗
mmi qui fertis uaſa dni vnde
ſicut qui calicẽ m intũ ꝓceree
ſic iſti coꝛpus deo ſacratum m

iutum poccati ꝓneiunt Quarto

de anselo dommi qui deo ſer⸗
uire deberet faciüt demonem
ſpurciſſimum vnde malachi⸗
n-labia ſacerdotis cuſtod iunt
ſcietiam et legem requirunt ex
oꝛe eius quia angeluſ dñi exer
cituum eſt · Qumto de diumo
facit hommẽ beſtiale: deo em

ſacrata ꝓſona·vocat᷑ deus vn d

exo·xxin dĩis n trabes poteſt
em ſacerdos conficiẽdo quoð
nullus valet angelus et ſimili⸗
ter dimittẽdo peta G Be
xta ſpecies luxurie eſt pẽtm cõ
tra naturã· ꝓ quam mtelligitur
omĩs inoꝛd mata effuſio ſemis
extra vas ſibi debitũ in oꝛd ine
ad generacionẽ· Pꝛedicando
aũt de hoc vicio publice debet
quilibet cautus eſſe et tm m ge
nere de ipſo loqui taliter tam
q qui rei ſunt ex hoc ualeant
cog noſcere culpam ſuã ſed ſpe
cies et modos huius turpitu⸗
diis non expedit coꝛam popu
lo particularit᷑ explicare ne pu
re aures maculentur et ne quiſ
facere diſcat quod ignoꝛa bat
quilibet tamẽ diſtmcte im con⸗

feſſione ſi reus eſt ſe debet ac⸗

cuſare· et confeſſoꝛ pꝛudẽs de
Hhoc caute vbi opoꝛtet rimari
ſunt aute m huius nephãdiſſi⸗
mi peccati multi modi ᷣm tho.
ubi pꝛius: Dꝛimus vocat᷑ ĩimun
dicies ſiuę mollicies ꝓputa qnñ
ſine cẽõcubitu: uolũtarie ꝓcura
tur pollucio cã delectacois ve
neree. et fit ꝓ contactũ aꝓpꝛii

gSenitalis ſiue alieni/et ꝓ quoſ

cuqʒ alios modos llicitos qui

xtum Dꝛeceptum Capitulum Secundum.

bus hmõi pollucio ꝓcurat᷑ uo⸗
lũtarie ꝗapter expiri delectati⸗

onem venerea Gecũdus mod?
et peioꝛ fit quãdo nõ ſeruatur
modus naturalis cõcubendi2
Hoc fit quatum ad mſtrumẽtũ
vel quia no ad debituʒ vas ſcz
q a natura ad generandum
Depntatũ eſt- aut quatum ad
alios cocubendi modos beſtia
les aut mõſtruoſos-. Tercius
eſt peioꝛ ſecudo et ꝓpꝛie voca

tur zodomiticũ pctm· qð fit ꝓ

concubitũ ad nõ debitũ ſexuun

puta cũ maſculus concubit cũ
maſculo· Rut femma cum femi
na de hoc pctõ loquit apłus

orO.. Quartus eſt peſſimus qui
Dicit᷑ beſtialis: et fit ꝓ concu⸗

bitum rei · nõ eiuſdẽ ſpẽi · vt cũ
quis cõcubit cum beſtia·h̊ pec
catũ ſexte ſpẽi videlicʒ viciũ cõ
tra naturã eſt grauiſſimuũ inter
omia pcta carris ᷣm augꝰ. de
adulterinis cõ iugijs· et patz B
tri pliciter · Dꝛĩo qꝛ grauiſſime
Hhoc deus pumiuit qꝛ cã diluuij
fuit ſᷣm methodin· vñ geñ· vi.
omiĩs caro coꝛrupat viam ſuam

ſuꝑ terram -omnis caro. id eſt
Homo et/ geñn· xix·dñs pluit ſu⸗
P ʒodoma et gomoꝛra ignem⸗
et ſulphur & celogexxxvin⸗
Onã fundebat ſeme ſapꝑ terrã
idcireo ꝓcuſſit eum dñs. Secũ
do leges pena moꝛtis hoc ple
ctunt vndelleui· xx: qui doꝛmi
erit cum maſculo coitu femieo
moꝛiat᷑· Tercio mfra beſtia ho
mmem mergit nuila em beſtia
ſinꝛa facit: nõ ge min ſi vt ſctĩ

din
n⸗
1.
M
Mi
zunte
nan
fften
jürwcs
cutio
la⸗am
ſolum
luxur
ſed a
carna⸗
lialii
lnmufu
llerer
ſuittali⸗
mereen
Ments
RDinc
tetce
ſitne
came
ſcat⸗
ri ſoli
dmi⸗
mi⸗
Gnis
etiad

ennn

N.
elechit
1s mod⸗
ruatur
dendia
umetũ
as ſcz
mdum
um ad
deſtia
ins
Myoa
ec fi⸗
ti ſen
onenbirc
Acumhe
k apt⸗
lmusn
Conc⸗
yt cũ
bpec
in co
jinter
. de
e
doii
, Zennn
un un
idh
r
eme
min.
oten
3 n
bon
drn
fen⸗
l.

.

ODreceper

dicunt · St hiero· p̃ſertim in no
cte natiuitatis chꝛiſti omes ʒc=
domite occiſi ſunt:et fere mcar

trimentis ſpecien luxurie · ⁊ ſüt
pꝓlura que vix ſine peccato luxu

rie fieri poſſunt: vt viſus mulie
ris mcautus:auditus:catus:lo

cutio & venercis.et tactꝰ.oſcu
la.amplexus: huiuſmodi non
ſolum aũt foꝛnicatio et ſpecies
lnxurie ſunt peccata moꝛtalia *
ſed etiaʒ pfata im pudica a ctũ
carnalis copule p̃cedẽtia a ad
eũ alliciẽtia ſunt peccata moꝛta
lia qñ fiũt libidinoſe cum aliena
muliere: vt qn quis cum nõ ſua

facit talia: illa ĩtentõe vt ꝓ hoc

m ſe vel m muliere excitet cõcu⸗
piſcentiã eius aut pſam ĩclimet
ad ſui concupiſcentia quod pa
tet:qꝛ math:ve dicit qm vide⸗
rit mulierẽ ad concupiſcendum
eam-id eſt eo animo vt cocupi
ſcatillud em nõ eſt iam titilla⸗

ri ſolũ ſed plene cõſentire libi⸗

Dmiet ſequit᷑ mechatus eſt eaʒ
m coꝛde ſuo:ſuꝑ quo diĩtc criſo
q; viris domĩs hic loquit᷑ Poc
etiam de femĩs dicit ergo mul⸗
tomagis oſculũ libid moſum ta
ctus et ſimilia ſunt moꝛtalia et
cõtra pꝛeceptũ nõ mechaberis

Inde cipꝛianus mn de virgmita

te certe ipſe cocubitus pſe am

plexus. ipſa ↄfabulatioet oſcu
la:⁊ feda dezmitatio-crimen ẽ&

Item nõ ſolum deliberatus cõ⸗

ſenſus m actũ pęccati moztalis

Capiculum

Wercium
. .

eſt moꝛtale ſed etiaʒ coõſenſus
deliberatꝰ? m delectatio nẽ pec
cati moꝛtalis ĩ venercis eſt ſpe
ciale moꝛtale peccatũ· vt pate⸗
bit in nono p̃cepto &rgo piꝰ p

dicit tñ tho. n.neꝗ· cliui pctin
moꝛtale dicit᷑ aliquid duplicit᷑.
lvno modo ſᷣm ſpeciẽ ſuã et hoc
modo oſculũ: amplexus vel ta⸗
ctus ſm ſuã ſpeciẽ nõ nomĩant
Peccãatũ moꝛtale:po ſſunt enim
hec abſq; libid me fieri · vel p⸗
Pter conſuetud mẽ patrie · vl ꝓ
pter aliqua neceſſitatẽ aut rati
ona bilẽ cauſaʒ ꝛalio mõ dicitur
aliquid eſſe peccatũ moꝛt ale ex
ſua cauſa ſicut ule qui dat ele⸗
moſmã vt alique mducat ad he
reſim:et iſto modo tactus ⁊ hꝰ
modi vt dictũ fuit pꝛius ſunt
mòͤtalia peccata que fiũt apter
delectationeæ moꝛoſam m vene
reis: ercio pꝛincipaliter nota⸗

dum q ſicut maiꝰ? petm eſt ad

ulteriũ qʒzʒ ſimpilex foꝛnica tio⸗et
ſacrilegiũ maius òz adulteriu m
vt pꝛius dictũ eſtſic etia tact 2
oſcula et hmõi mter adulteran
tes vel quecũq; alia ĩpudicicie
maioꝛa peccata ſunt q́;ᷓ mter ta
lia que fiũt ſoluti cum ſoluta:et
ſic de oſculis ſacrilegion maio⸗
ra ſunt qʒ adulteron H

Capitulum Tercium

St pᷣterea aluud mul
tum peccato luxurie
deſern iens videlicet
choꝛea ð qua videẽda

9Sertum ſpꝛeceptum

ſunt tria . Dꝛimo ꝗʒ piculoſus
ludꝰ ſit · Secũdo an poſſit fieri
ſine peccato· Tercio quãdo ſit

peccatũ moꝛtale &à Quãa

tum ad pꝛimn notandũ q cho
riſare eſt piculoſus ludus valò

apter ſepte: Dꝛzꝛimo qꝛ choꝛea

Oyabelicũ habet exoꝛdium · vt

refert magiſter hiſtoꝛian- naʒ
a ſarept hauro quoda demone

ſic dĩiéto exoꝛdin habuit qui de
mon ĩ ſimilitudĩe thauri geren

tis in humeris ſignũ lune coꝛni

culate albe egrediẽs de flumĩe
ab egipcijs in die quodã feſto
cum tympa nis et choꝛeis ẽ ve⸗
neratus-at ſarepthaurus iſte
in flumme nili ibidem geſtus-
oſtẽdit ſaltado quos egipcij ſe⸗
cuti ſunt in terra choziſando
poſtquã autẽ ſarepthaurꝰ eos

excitauerat ad choꝛiſanòcua

neſcebat ˖ vnde et nũc loco ſa⸗
repthauri vetula aliqua · ið eſt
puella aliqua pᷣ ceteris ducituꝛ
„B Gecundo quia ſcriptura

de maximis malis refert qᷓ̊ cho

reas ſecuta ſunt vt plurimũ: nã

lexo:xxx·: cum moyſes a ꝓpꝛo pin

cquaſſet ad caſtravidit vitulum
et choꝛeas-iratus valde et pie
cit de manu tabul aset confre
git eas ad radicem mõtis dem
de aſſumptis ſecum filijs leui
interfecit:xxiiij milia hoim na

hodie in choꝛeiſ vitulns ꝓ quæ

ðſignat᷑ laſciuia venerat᷑ negie

cto dei ſeruicio ſic· math xiiii ·
ſaltatrix fecit amputari caput
jlohannis baptiſte- quo maioz

inter natos mulien nõ ſurrexit

Capitulum Prercium. .
et ezec. xxv· dicit᷑ ꝓ eo q; plauſi⸗

ſti mau ⁊ Pcuſſiſti pede ⁊ Saui

ſa es ex toto affectu ſupꝑ terraʒ

ecce ego extẽèdam mann meam

ſup teet tradã te ĩ dĩreptioneʒ

et mterficiã te de po pulis Ter
cio diſſuadẽda eſt choꝛea· quia

ibĩi demon habet valde multa

arma ad occidendũ anĩas mu⸗
lier em vt ait hiero-gladius eſt
igneus · ibi em videlicer in cho⸗
rea tot ſunt gladii quot ad ca⸗

ienduʒz veſtibus ſunt oꝛnati ·
bi em gladij accucioꝛes quia

ad aſpectũ ante retromfra· er

ſurſum pa cioꝛel· Ibi etiã gladij
flamei luxuria m accidẽtes · Tbi

inſuper arma foꝛcioꝛa ad vmcẽ⸗
dum quia mulier quã demõ ele
git ad adamſampſonedauid·

ſalomonẽ · iob· thobiã · ad filios
iſrael ſe ducẽdos · Mulier enim

oꝛnata eſt ſagena dyaboli per
quã multitudme infmita ſtul⸗

toꝛũ capit ad interitũ. Dic etiaz
ecõuerſo de viris eſt intellisen
dum: dyabolꝰ? em in zꝓpꝛia ſpẽ
nimis hoꝛribilis eſt. ideo ꝓ vi⸗
rum vel mullerẽ ſeducit·. v
Quarto qꝛ in choꝛea quodãmõ
cõtra omia ſacramẽeta eccleſia⸗
ſtica excedit᷑:Nã ĩ baptiſmo pa

tr in? ait loco baptiſandi abꝛe⸗

nuntio dyabolo⸗ et omnibus

põpis ei2 · ſed i choꝛea e ꝓceſ⸗

ſio diaboli vbi fiſtulatoꝛ eſt cã
toꝛ ſcolares peccatoꝛes et trãſi

tus ad ſiniſtram: cõtra oꝛdineʒ
fit cuius cauſa veſperas ſermo

nes et hmõi:tales nesligut ma

—

cni⸗
1 M
t
Ns
mine
te
imil
cherat!
in
RW
niſtate
toto⸗
pedit
ſante⸗
lt men
deli
ſiorauè
iam p.
Prliaſi⸗
Unnaib
domd
hoes er
Wpen
dan
mars
ſequn
ſicutg
nis 12
necyhi.
oepie
leüc
ein m
ſuſpir
les et
wkern
lerya
dextt
duert
t ill⸗

Ktiien, Sexrtum „ Dꝛeceptum: Capitulum .) Tercium
yplnſ⸗ violatur confirmationi que peꝛ ſtra peccata que fecimꝰ ante ĩ
7 80 criſma ſignũ cruci ſimp̃ſſit fron que cadè poſſumus-Intra moꝛ
d terna; ti muria fit ꝓ ſerta et pepula⸗ dens cõſcientia cum carne mife
mwerm et cetera illicita que ſunt ſigna ccta: St extra demonũ mltiplex
nehudi demoms⸗ penitetie ſacrameto pugna:vnde iero· gladiñ tenet
Nulp miuriant᷑ qd in q̃dꝛageſima re⸗ hoſtis vt me perimat:ex omni
Megi ceperãt et iam ſe demonũ exer⸗ ꝓte ſunt pericula· E (Septi
ilt⸗ citui im iſcent: eukariſtiã qᷓ;ᷓ ſuſ mo diſuadet choꝛeas- ſanctoꝝn
l ceperat ſic iudas peccatis ſta⸗ pꝛudentu exempla nã refert
ench⸗ oni hi qui ſuſceperũt mgrati ſa Deuote maria virgo a paruic
redi nitate collata abutunc m coꝛpe nocte oſtedens ei coeuas al⸗
meng. toto.et ſpecialiter manibus et bis. puellas quibus cum virgo
tirdn pedibus. D(¶ Quinto choꝛi ſe adiũgere vellet: maria aĩt vt
waͤfet ſantes omibus qu inqʒ ſenſibꝰ nihil vltra leue agereta riſu et
etüger et membꝛis peccare poſſunt · vi iocis abſtmeret · ſicqʒ triceſimo
irh delicz greſſu:oꝛna tu⸗cantu⸗vi Die eis iugeretur · Qð et factuʒ
gumni, ſin et auditu. Nam ſup bia aua eſt· nam viſio diſparuit virgo ſe
oͤah riciam ꝓuocant m nõ habẽtibꝰ a pfatis abſtmuit- parentibus
Nuti⸗ ſimilia ſicut chꝛiſti veſtimenta mutationẽé mirãtibus viſionez.
fios luxuria ibi cõmunis eſt in coꝛ⸗ aperuit: xxv. die febꝛe coꝛripit᷑
* de:moignatione ꝓcurat cũ mu St xxx.die in hoꝛa exitus mariã
Ei lieres et puelle volũt a maritiſ cum pnuellis pnommatis vidit.
ie. vel pentibus ha bere pcioſa: m⸗ Quã virgò me cum maria vocarz
li unidia mbi ꝓcurat᷑ cõtra eos qui moꝛit᷑a clamauit vt potuit Ec
ein magis exccllũt · Gula nõnunqʒ ce domma venio: ecce dña ve⸗
mnlint ſequĩ᷑ ⁊ potiſſime accidĩa: quia nio⸗ et ſic eadem voce ſpm red⸗
peuſe ſicut Suſtato ſpiritu dᷣſipit om⸗ didit Ex quo patet ꝙ choꝛee
op nis caro ſᷣm greſic guſtata car et mepte leti cie ab ingreſſu re⸗
