n bitus moꝛdinati amoꝛis ad muᷣ penitẽciã egiſti qñ peccare po
tr dñ ⁊ ad alia pncia radicati m tuiſti · Si vis pniaʒ tũc pꝛio
ma pctõꝛe impediñt multũ diſpli⸗ agere qñ peccare nõ poteſſpec
ſo cenciã ꝓ pctĩs multum nang cata te dimiſerũt nõ tu illa In
l⸗ difficile eſte ut homo affectuʒ ewe ſtaann ſe a peccato

Wv

4

noeker 2 rd,

Fren c Se

ſel

r -

„ —

rercium

eeo nνμden
Pvesner &α Cπ☛*ſt et ſancton doc:ꝓſuaſio vñ ecc-

rre a& v. ne tardel ouͦtt ad onmeæ ne

Nare 1.

,
3 2 e e Dikferas die m die ſubito em
. le,

veiet ira illi? et intpe vĩid icte
rp et te⸗ Ttẽ eccl· xxix:reꝓ⸗
miſho neqſſima multos pdidit
neq n vicz: qꝛ⸗ petoz reꝓgmittit
ſibi qde PBũu deo de fuko tepe
biſponè⸗Cotra ilò actuni-no
eſt veſty noſſe tpa vel momẽ⸗
ta 4 vr poſuit in poteſtate ſua

neqᷣoꝛ ? ꝓmiſſio illa qꝛ cũ tps ĩ

fmiti valoꝛis ſibi a deo datum

fatue expẽderit. Rdhuc tñ P⸗
ſumit q; deꝰ mult ũ tpis adici⸗
et ſibi· neqſſima illa ꝓmiſſio
qz tal is no ſolũ tys ſibidatiʒ
ꝓdidit ymo etiã imn otumeliam
ipſiꝰ largitoꝛis expẽdit a mfu⸗
tun ex põdere vuit ite tardan

tes ouerti terrere debet iliud

Sen:viea vii: vbi ticzʒ ad penite
du dati eſlent hoĩbꝰ cxx am tñ
xxãni reciſi fnerũt apter impe
ritetiã Ite lu. xij Dicit ilti 4.

ee bat ae ſue Ra mea hes mul
ta bona repoſita in ãnos pluri⸗

mos- redeſce⸗ ↄmede⸗ bibe epu
lare⸗ ſtulte hac no Cte alia; tuaʒ
repetereta te. ꝗqᷓ aũt pᷣpꝑaſti cꝰ
erut· Tteh ln⸗ ibide Et vose eſto
te pati qe qᷓ hoꝛa nõ putatis ſi
lusg Hois veniet 26 Ro ide eſt
angee mſer de innocẽtibꝰ. Plae

inde t aĩaduerſionis pena petõ⸗

pentit᷑ ut monies obimiſcar ſui

ani vjuẽs oblit? eſt dei: Et gre⸗

eece⸗ = l E a/0.

DPpꝛcceptum

= ſe , n SHmmertsdu mulciplex ſcripee

venia ꝓmiſit die eraſti
ni n5 ſpopedit Qui Pmitti Pmittit
poniteéti venia no ꝓmilit pecga

„„ vehe⸗ Bi n, a r. “

Re dor beri s tei mẽz
ab ira ſcʒ ad miaʒ. licz em veruʒ
ſit q8 8ꝛ ezec xvni Quacũq; Po

ra peccatoꝛ ĩgemuerit oim mi⸗

gquitatũ eiuſ nõ recoꝛdaboꝛ am

pli? tñ valde incertu eſt vtrum
ad vltimã egritudie pꝓnmiaz diß
fereti Sraciãa dare velitem tali
em caſu dicit gre- Qui nõ vult
cũ poteritſuſtũ n eſt vt mlligat᷑
ei nõ poſſecũ voluerit· vñ ꝓuᷣ·

i· Nocaui et remiſtis extendi

manũ meã a nõ f uit qui aſpice
ret: deſpexiſtiſ ome ↄſuiu meñ
et increpacõnes meas neslexi
ſtis- ego qͥ; m mteritu vĩo ride
bo. Bequit᷑ in iohe. ignoſcat id
eſt qs ſcit ſi ignoſcere velit qz⸗
nis certũ ſit ↄtritto ignoſci tñᷣ
mcertũ eſt an ſit vere ↄtritus⸗
do eccle· vij. Nemo p̃t hũc coꝛri
gere ques ille deſpexerit· Eti⸗

machix· oꝛauit ſceleſtꝰ vic an

thiochuſ ad dñm a quo ñ erat

miaʒ ↄlſecutꝰ.hec alber Huic cõ
ſonãt vba augꝰ· in ſer:de pma

vbi Ddicit· Si quis poſit in viti

ma neceſſitate voluerit accipe

renitetia et acci pit mox rech⸗
rilia bit ei bĩc vadit fateoꝛ non
ailli negamꝰ qð petiti ſed no p⸗
ſumimꝰ q; bene Einc exitſſi ſe⸗
cur? binc exi erit ego neſcio da
xe pniaʒ poſſumꝰ/ſcʒ exterioꝛe⸗
ſen ſecuritatẽ nõ nuquid dico
Danabit᷑ · ſed nee dico ch ſalua⸗
bitur. Bi vis de dubio liberari
age pemitetiã dum ſanus es ſi

ſic agis dico tibi ꝙ ſecurus es

i
zus
1ö1
nr

timh

8 alb.
ſicᷣ
eriy
ho
mi⸗
am
rum
dif
N
KNA
st
ertend
aſpre
mei
leri
ide
ch⸗
G
N⸗
Cen
En
ignn
one

Hip

dept

aap/
ncᷣ
enen
no⸗
ici⸗
ſand
N,
N.

i

tñ qꝛ ſatiſ factio eſt etiã in re⸗

alio viuo 1 penitenciã agere vt
8. c pe; de pa:m nij. di.xx. ſcdᷣin
D

cit omiĩa ĩeiuma que tu feceris

Terciuum. (Pꝛeceptum Cpitulum WVndecdtmum HD

quia penitenciã egiſti eo tẽpe
q̊ peccare potuiſti duę res ſut
aut ignoſcit᷑ tibi aut n ignoſct
Quid hon tibi ſit futun neſcio
ergo tene certũ· et dimitte in
certũ ið eſt age penitencia ſa⸗
nus hec aug ?NHGed quo
að terciũ pꝛimcipale dubiñ eſt
an viuus ꝓ te viuo pctõꝛe ſa⸗
tiſ facere poſſit· Rñ.thoin iiij⸗
djxx vnus apud humanã ami
ciciam ꝓ alio poteſt ſatiſ face⸗
re ergo multom agiſ apud deũ

cũdo ſi eſt omĩmoda ĩ dra. cũe
iem eſt vbi grã ſi impoſituʒ ã
alicui dare pecuniã: omĩino
idem eſt ſi tu das vel alius ꝓ
te de ſuo· Sed fi ſeruus tuꝰ S
tuo daret etia te im gracia et il
lo m moꝛtali ↄſtituto ſatiſfacèt
Racõ qꝛ elemoſina eſſet in caſu
tali tibi meritoꝛia ergo hoc opꝰ
eſt ſatiſ factoꝛiũ Tercõ qñ quiſ
nõ põt ſatiſ facere ꝓ ſe tunc pᷣt
facere ꝓ aliũ:qꝛ talis videt᷑ vo
lũtas im ponẽtis qui noluit að
ipoſſibile obligare nec ad pur
Satoꝛiũ dirigere· NVñ cũ ðꝛ ipe.
nitẽcia ieiunes mtetlligit᷑ id eſt
Pteipſum ſi potes/ ſi nõlſfac ꝓ
alĩ· ſicut etia facta eſt penits
tia ꝓ nobis ꝓ xpm. Ix Sed
tam ut ſupꝛa dictũ eſt adnertẽ
tente aꝓpareat aliqͥs derfectus dum· q; qñ quis poteſt ſatiſfa
ſcꝭ coꝛ palis ꝓ quẽ fit impotens cere ꝓ ſeipſumet qñ penitẽcia
ad ſuſtinendũ ſatiſ factõeʒ vkee, data ſibi eſt in remediũ⸗Si tũc

ſpũalis P quẽ nõ fit vymptꝰ ade taliſ alio modo nõ recompẽſet
certũ eſt nõ ſufficit p almm

poꝛtandũ penã. Vn okitẽ ti p̃t
duplex ſatiſ factio miũgi· vna fieri ſatiſ factõem·vt ſi eiumũ
P pPteritis:alia ꝓ futuris ecia eſt tibi impo ſitũ ad domandũ
vnũ opꝰ põt/qapꝑpt᷑ ãbo ĩ ũgi :· Sa carnem contra lnxuriã non ſuf
tiſ facere igit᷑ põt vnꝰ viuus ꝓ ficit q; aliꝰ ꝓ te ieiunet /qñ car
nẽ tuã vis mitrire nec ahnquo e

. quipollẽti edomare· hec pet:2
ct· coiter in multis caſibus- palude·k Ged nuquid

medium cotra futun lapſuʒ in
futura peccata: Et qꝛ vnꝰ nõ p
ſeruat᷑ a pctĩs ꝓ ſatiſfacionem
alienã:ideo nõ eſt ꝓmittendũ
ut vnus viuus ꝓ alio viuo pe⸗

S .

nitenciã agat mſi m ipſo peni⸗

Dꝛimo qñ foꝛma miunctõis ſa⸗ eret᷑ ſatiſ faciens ꝓ alio-Rñ.
cramẽtaliſ il ↄtinereiſvt ſi di ho · et pe ·de palude. ꝙ quicun
cit ·0 q; in caritat e ꝓ alio ſatiſ facit
vel alij ꝓ te feceꝛit ſint tibiĩ re
miſſi onẽ pctõn ·tũc alterius ie
iumũ ꝓ me factũ·. ꝓ me ſatiſ fa
cit· ſimilit᷑ ſi tibi mmctũ eſt ire
ad ſanctũ iocobũ ꝓ te vł ꝓ aliũ
vel ieiunare ꝓ te vel ꝓ auũ· Je

returſeð nõ ſatiſ facit ꝓ ſeſſed
P alio ſolum⸗ vnde p ſe ita te⸗

eſt quia qui ꝓ alio cõmum cre
Ditoꝛi ſoluit illuʒ ſolum liberat

Pꝓ vivo vł mo ꝛtuoſſibi ſemp me

net ur ac ſi mhpil feciſſet: ſimile

A
Terceuaum Dꝛeceptum apitulum Vndecimum .
nõ ſeipſum mſi ſuo noĩe illi ſol⸗ bus Et m hoc dicẽ dũ q; ſup
uat ilz apud illũ amiciciallan poſita pari gracia vel caritate
„dẽ habeat. E Vn voletes Ppſe ieiuniñ eſt magis ſatil factoꝛĩũ
ſatiſ fieri vt pꝛudent᷑ ⁊ fidelit ¶qʒ elem oſina vel oꝛacio indire MW
1 agãt tria dñt notãter ſeruare⸗ cte tamẽ ct ↄcomitatiue elemo
P ꝛimo ſatiſ faciẽs ſit in carita⸗ ſia ẽ masgis ſatiſ fa ctoꝛia· pꝛi⸗ ”
teet tale qrat qꝛ ſm ↄmunioꝛss mũ pꝓbatur qꝛ ſu poſita carita A
tt cuciorẽ opmione⸗Rctuſ qui te uiud eſt magis ſatiſ facto⸗ . h⸗
nõ eſt deo accept? no poteſt nm q eſt magis penale⸗ qꝛ in H
elſſe ſatiſ fa ctoꝛuſ ꝓ facietinece ope ſatiſfactoꝛio fozmalĩs cõ⸗ 4“ðð
p alio. ergo qni vult penitẽcia dico ex pte epis eft p enalitas Le
fjnãa alteri imponere mſi velit ſe ſed ieiumiũ eſt magiſ penale q;
pPiculo exponere aliquali dz q,; elemoſina vel ozaco comphen⸗ ””J”JÿM
rere hommede quo cõfidat q dẽdo ſub ieiunio quicquid cſt 9
ſit mn caritate viuens cante Se cozpis affluictiuũ: ut diſciplime è
cũᷣda doctrina qni vult pemtz vislien ſimilia· ergo ieiumũẽ n
ciã ſuã alteri mingere det ſata⸗: masiſ ſatiſ factoꝛiũ- nec obſtat 22
g8Sere n ſolũ ille ſit bonns ſed illud:i· thi· iij · Qoꝛpalis exer⸗ ae
ꝗ ſit melioꝛ ſe vt no ſolumſit ci tacõ ad modĩicũ valet pietas eene
ſatiſ factoꝛiaſed etia magis ſa autem ad omia ˖ qꝛ differt meri (wie
tiſfactoꝛia · vñ hec eſt tercia cã tum ⁊ fatiſ factiomeritũ em ẽ woc
apter quã licet alteri penitẽcis ad acquirendu pmiu ad að re⸗ ete
tuã ĩ ponere etiã vbi tn poſſes quirit᷑ ⁊ ſufficit bonitas opis üdbe
met ſcz ſatiſ facere/ qn ſcz tu vi / et q melius eſt magis merito cata
melioꝛibꝰ occupariſed nõ apt᷑ rium· Ctt ſic dare elemoſinã eſt we
amoꝛẽ carnis quã bene vis al⸗ magis meritoꝛiu q; eiuni cum ad
as domare ſed qꝛ deo masis ſit opus bonũ danti et recipie-·
can vis facere- Tercia regula ti- Teiuni ant no ſie Batiſ facti D

coſulendũ eſt diuitibus nohili o aũt cum oꝛd met᷑ ad expiacõ

bus potẽtibus et Hamodi alijs nem pene requirit quidẽ opus
pctõꝛibus q querãt ꝓticipaci⸗ bonũ· ſed foꝛzmale ĩ ope eſt pe
oneʒz benon que m religionibꝰ nalitas qꝛ ꝓ penam recompaſa
ſunt. qꝛ ibi ſũt penalitateſ plu tur apter qð ieiuniũ eſt magis
res q́; alibi et magſaccepte doeoo ſatiſ factoꝛiuʒ: Indirecte aũt ⁊ ci⸗
Il‿ ubiu c tres ſint partes ſatił coꝛ ꝓ ſatiſfactõis ꝓbat᷑ ꝛ illa ut
Rfactionis oꝛacio ieiuniũ . ele pocioꝛ ꝓs ſatiſ factois ĩ q cõ⸗ gui⸗
moſina: qð eon eſt magis ſatiꝭ cont mert᷑ virtualit᷑ alie ꝓtes ſet
factoꝛiũ- Rn-durã · di xv· quã⸗ ſatiſ factõnis: vt de ſe patet· re
do aliqua ↄpantur mter ſe dñt ſed elemoſma eſt huiuſmodi“ Pr
comꝓari ceteris Pibus exiſtẽti vt patet pꝛimo quia elemoſina le
lee

äs “s

– ℳ αα ene Dehen WMWak eveſovαπιfrαα KAſ enDur Ht * .
) AMHa⸗ 6 *

7

tintn rercium 4 Cpitulum Duodecdimum⸗
ntar, ad ieiunadũ et oꝛandũ a facis xv· exigun Em n ſt. .
korii dum alia que poteſt ei qui de⸗ bare det · ꝓ et mauit ape
dine dit loquẽdo de debito moꝛtali coꝛ·xj. ſeipſum P0 mo et e de
XOe poane illo edat.ꝛ: t᷑. Oꝛimũ eſt v
ver⸗ apter deu data eſt quaſi qᷓ am 1 a11 r DOn ſe ſumern
1— cta pm eBm iiji⸗ Boc eſumere
fita oblacio deo facta ſᷣm Sn un ma tae laeramotn ke et ſpũal⸗
e epnt aeio dut de⸗ eim plus N kiten⸗ nõ angelus bonꝰ ne ma
em oꝛõis habet frequẽter em pl’ . , e ta ĩ purgatoꝛio
S Iwperfat vonñ q; ſiplicacio. inn be vei m mferwner anial
Mercccens edtplarenesir meg. pbatur q iſte ſolus ſu⸗
naer ſeru acionẽ coꝛpis o ome ⸗ I akturqae nis olng
i ractõ eon p elemoſina virtute m it p ſe ſacrametalit et ſpual⸗
an bemer teinunſf Et plerũqʒ ↄtin qͥ vtit᷑ ſacrametꝗ vt eſt ſamtũ
audch Demet do nn.⸗ At p. diuſe r ⁊ xpᷣo incoꝛpalſſt: ſed ſic milluſ
ſipe Sit Minie ancl oren na r Pfaton valz ergo ambe pᷣmiſſe
mii ſun dedic-Tgit elomoñhna r e ꝓbatur. qꝛ ille ſolus vtit
ins habet vim ſatiſ factõĩis vere ꝓbatur⸗ qꝛ ille ſolus tit
Aſr Plocins el ieiuni· Et pter ſacramẽto vt eſt ſacramentũ qᷓ
n 4 moſina indicit vt vmuerſaliſ vtitur ſpebus ſenſibiliꝰ ⁊T velã⸗
dletas modtanne cti luce xjdate ele⸗ tibus aliqð ſpũale vtentu ⸗ et qᷣ
taen Hõ ſunt vobiſ xpᷣo amplius vel de nouo incoꝛ
—— moſinã et oĩia muda unt vo xP iſt ſt Ho
nene et tbob xij⸗ Elemoſina a moꝛte porat᷑ ſed nullus iſton et
n llerare ipa ẽ que purgat pece modi niſi hpomo ex quo patet
Sop⸗ 4 ta die raphaelet facit mue⸗ maximu onu Dei⸗ naz quri Pa
S elih cet e. vitaà eternã⸗ Hec du tria ſũt xpᷣo fruunt᷑ leciꝰ qʒ noſ
. mre mamæv ca 5— — k ſur me fru
wlinſt radug⸗ — H ſed nos x pᷣm zer 4 F
tunün ienfy neonmg e us q ꝓficere poſſumꝰ? in
— ¶ Qapitulũ odreünn 8 ennnanliee ZBectoocali Pmio.be
Gtiſfn, cramato eußari ne ati xpᷣm habẽt ſecuriꝰ ſeò nos
ei Oſtremo de nobiliſi mirabilius- SieelGi
G yſtie vidẽda ſunt tria Pen wrist ab Poſtib? abi⸗
pd AE— G Peieſpalmerr⸗ aond- 2 8 oomotis vie· vñ ſi apareret
m eyigant ad coicandũ ei Geda en ñ ſancti puta pater et mat᷑
un Rcneteg bamg edien defbere patẽtes ſacramẽt uũ· ſic
ie⸗ Tercsaue er Se Quãtum dos eis miſtrare- ſeò pt ĩ miſſa
iſi. ter coicandog- acrificiũ tle ꝓ eiſofferre Ter
. RDu S cbo. r finc ciu tłe ꝓ eiſ offerre Te
e⸗ Sdocto m iiij circa materiã di. io nõ é daudũ cathecumis neæ
N“* ix⁊ ſequenciũ:Ro ſumenð eu 20 no e Bandu cath
ina

Tereiuum PDꝛeceptum ,*Capitulum ¶ Duodecimum. Ge⸗
videre dñt mfideles q nullns la:poſſumuſ dare eukariſtiã tẽ meii
mſi ad xpi populi aſcriptuſ ta poꝛe lucido: demo niacis aut · ſ. de
ptiſmatis ſac ramto dẽt admitt poſſeſſis a demo ne ſi habẽt de i⸗
ti ad fſanctãa eukariftia Quartũ uocionẽ ad cõicandũ dari det nuu
eſt vt quis ſit adultus: na ma⸗ eis m tho. Nam caſſi collaci irb
ſculus xiiij: et femia xij. ſed ꝓ nem ſereni dic q multi p illGö ati
tũc pꝛius vel poſteriꝰ qn pecca liberati ſüt a demone· Ppdictis Pa
re pnt moꝛztalit: diſcernè cibuʒ omibus ↄcoꝛdat tho-= D⸗Se ſeetat
coꝛpalem a ſpuali deuocionuz feum eſzyt ſit ieiunus ieiunio ivt
dẽtibus hoc ſacrametn maſti⸗ nature-Racio pꝛima q? ſic pla Ars
care m ſeptimo octauo vł alio cuit ſpniſancto qui ho ꝓ apłos rn
quocũq; debito annoet hoc iu eccleſie fiendũ tradit · vt dicit i
dicõ boni viri relimquendũ eſt auguſad inquiſicões ianuarij- u
et ſtatuto ſynodali vel ↄſuetu⸗ Secuda apter reuerẽciã coꝛpa de
dmi bon nõ Pudicare debet⸗ lem. dignu em eſt vt panis ce⸗ 17
C Quintu eſt vt quis ſit ieſtis Pcedat omnẽ terrenũ pa 5
mẽte pditus gpter demoma⸗- nem. Tercia vt maioꝛ deuocio nſ
cos et amẽtes Rbi ſcienduũ qy habeat᷑ que ſoltz ipediri ſepe ꝑ Ma
ſi faciut geſtus ꝓiculoſos ⁊ ſũt ci bũ vel potũ: omĩs iĩgit᷑ pocio unn
furi oſ de quibus poſſit ꝓpen⸗ vel cibacio ꝗpꝛie quocunq; fine nan
di ; ei cerẽt coꝛpus xpᷣi vel tra fuerit ſumpta impedit dignam din
tareét impudice vł irreuereéter enkariſtie ſumpcionẽ · vt dic pe deſdl
m hoc caſu nõ eſſet eis eukari⸗ de palude⸗Excipiunt᷑ tres ca⸗ ede
Nia mĩſtranda apter reuerẽciã 6 ſus in quibꝰ nõ ieiunꝰ põt cõi⸗ venci
furioſus ſed tñ loquẽs mama quoꝝn ꝓrculo timet᷑ ne ſine via⸗ ſaee
et alienꝰ a ſenſu diſtinguedum tico vadãt:t ales coicandi ſunt et 4
eſt qꝛ aut p̃tẽdit actꝰ :et ſigna eciã n ieiuni · Secũdo ſacerdos des
deuoccis ad ſacramentũ Et ſic qui ſumit aquã purã ꝓ erroꝛeʒ E⸗
detmĩat c· de ſe · dit i · c de in ꝓ vio pꝰ eukariſtiã tet᷑ ĩ tegnʒ biei
firmitate. talĩ euhariſtia n eſt ſacramentũ poſtmedu pficere tſn
negada · Rut uullũ ꝓ tũc pte⸗ Tercio in Paſceues ↄtingè poſ no ir
dit actũ⸗ vl ſig nũͥ deuocionis ſet q; antequã eukariſtia quis ex qᷣ
tũc currendũ eſt ad tpus pce⸗ deglutiret vmũ pcederet ĩ ſto o8 a
dens paſſionẽ vł em tuc pecijt machũ · Idem in eſtate ↄt inge ſine:
et deuocionẽ ad ſacramẽtu p⸗ re poſſet cõicanti cuilibzʒ cuius unt⸗
tendit ſi alias no immeret pi⸗ palato adherere poſſet nec de⸗ miſu
culn poſſet quidẽ ſibi licite da glutiri niſi delueret᷑ vmo vł aqᷓ ſelpe
ri· Sed nõ video dic pe:ð̊ pa Pue ſtomachũ intrãte · Ex qui lm a
neceſſitatẽ magnã- ſed ſi talis zus patz ꝙ; ſi cibꝰ aut ꝓotus ꝓ naie
amẽs haberet lucida mterual⸗: peꝛie ſumat᷑ rõe med icĩe ſoliꝰ/nñ dop

inen.

ſtiät
aut
lt de
der
ollati
b d
ſctis
Ge
la
N
N
Wre
tate
pemsce
rrenup
ocn
lepep
k poc

nq;fin

dignan
Kdp
mes
APeti
fimade
eſneyr.
wihn
cerdos
ero
k ſteg
pure

5

wn
ſtia ns
retiſ
eotie
bz cnnn
tm
wN
Su
*
n

Verciium Pꝛeceptum

intoncione ſe nutriendi impe:⸗
dit euſariſtiã: LCtem ſi quis he

traiciat ĩpedit eukari ſtia. Tteʒ

qui ꝓbando vmũ ſeu guſtado

vel cibũ ant aquã caſu degluti⸗

ret: licet ſtatim enomeret non

alt eratũ m aliquo adhuc ĩpe⸗
Diret. qꝛ eſſet comeſtio vel bibi
cio niſi m alm ↄDuctu gutturis

tranſiſſet et ſtatim eiectũ eſſet
tũc n pediret· Qñ vero fieret

degluticio caſuał ſaliue vel re⸗

liquian cibi vel aque remanen
tes poſt locionem dentiũ vel

oꝛis nõ impedit dicit eciã rich;

& ſi ſacerdos ante miſſam lauʒ
os ⁊ caſu gutta aque mtrat ſto
machũ nõ credo q; ideo tenea
tur dimittere miſſam:maxĩie m
Die ſolẽm cũ nõ videat᷑ impedi
re dignã pparacionè nec reue⸗
renciã ſacramẽti. Et de ſimilibꝰ
ide in diciũ habeat᷑ Ate ſi quis
ſale et ace to ꝓfunderet detes
et quicquid faceret d tñ non

deglutiret⸗ ſine medẽdo ſine la

uãado nõ eſſet comeſtio nec bi⸗
Pieio⸗ Et licet os nõ ſit ieiuniãũ
thn ſtomachus iei unꝰ eſt ideo
no impedit-Beliquie cciã aque

ex quo caſualiteꝛ nõ ex apoſito
os abluẽdo traiciun᷑ ſicet non

ſint ouerſe in ſaliuã nõ impedi
unt. Ttem coci vel tabern arij vł

miſtrantes ad mẽſam qui cibhũ

vel potũ ponut ſupꝛa lingua ſo

lum ad ꝓbandũ et ſtati piciũt

quãuis apter renereciaʒ pꝛimi
duo ꝓtuc deberẽt a talibus ſe

cõt mere et tercius alteri ꝓbaʒ

Capiculum D ¶Duodecimum

cõmittere tñ nõ impediũt. Si
aũt quis talia deglutirz licʒ ſta
tim euomeret nõ alteratũ ĩpe⸗

diret· hec omiĩia pe⸗de paDici

tur aunt ieiuni nature · qð inci⸗

pit ab abſt mẽcia pnomĩatoꝛũ
a media noctedicit etiã lãdol
fus niſi cibus vel potꝰ digeſtꝰ
fuerit ſano iudicio mĩſtrantis

vel recipietis eukariſtiã nõ de
bet ſumi hoc ſacramẽtũ dozmi
cio tñ poſt cibu nõ exigit᷑ mſi t
quatũ quis ſine ſomno mdeno⸗
tus efficeret᷑ nõ multũ eciã de⸗

cet bibere poſt matut mas ſero

dictaset multom mꝰ comede⸗

e mſi neceſſitas vrgeat: SGepti

mũ eſt vt ſit ſine ↄſciencia pctĩ
moꝛt alſ poſt diligente diſcuſ

ſione ↄſciencie ſue: vn apłus i.

coꝛ·xj.ꝓbet aũt ſeipſum homo

et ſic de pane illo edat·¶ EN

Vbi notandũ ſᷣm tho⸗diĩx pe
de thar ſco. q Duobnus modis
poteſt cõt mgere alique cu pec
cato moꝛtali accedere⸗pꝛimo
cõſciencã de hoc habẽdoſecũ
do nõ.Dꝛimũ fit triphcit᷑: pꝛio
ſic aceedet es cũ cõſciencia pcti
moꝛtalis quon cõſciẽcia cõſur⸗
git ex certitudĩe ſuffitiẽti vt qͥ
ſcit ſe foꝛnicatũ vel ſcit ſe ma⸗

ctu peccati moꝛtalis ĩteri oꝛi vł

exterioꝛi puta qui ſibi ſunt cõ⸗

ſcii peceati moꝛtalis non de co

dolẽtes: tales accedendo pec
cãt moꝛtalit᷑ qꝛ ↄtemmũt⸗SEt qꝛ

mdigne manducãt iudiciũ ſibi

manducãat qꝛ abutunt᷑ ſancto
ſancton· Et mẽciunt᷑ ſe incoꝛpa
ni xpᷣo qð eukariſtia figurat

l

–—
—r 8
we ff
””äs 7 E
.

rae

õl “
apit lum PDuodecimum.· dolt

—
„

—

Bechds ſunt quida hñntes vſci nat diligenciã qꝛ foꝛte diuciuſ t
enciã pétimoztalis- quon ↄſci nõ eſt feſſus et minꝰ ĩ animu i

encia oſurgit ex certitud me ꝓ ſuum poſuit pctaà ſuavt ea me⸗ tati
dadbili puta qui diu moꝛoſe de moꝛiter retmeret a ſuo tpe di⸗ e
lectaci ſunt a ceimet fniſſe moꝛ ſtincte cõfit er et ᷣmiſſa mſiup 2
talem ↄſe nſum- et tũc ſic acce⸗ cõtnicõe et cõfeſſione ſufficien ſSſ
dDéo ſine otricone adhuc pec ti fm pbabilitaté cor ndenter avi
cãt moꝛtalit᷑: qꝛ diſcrimi ſe co⸗ ad pᷣdicta mquiſicione ſi tũc co
mittũt cir ca ta cũ miſterin⸗ Ter mumcz no peccat ymo ſi aliquo e
cio quis hẽt cõſcieciã p ct moꝛ⸗ alia pPeccata lateãt p ulnd ſ. ac⸗ adan
aſig enjug pfciccia e con S motu bdimittent⸗RKin ſunt qui M 4 N
talis caius ↄſciecia ex leui con metudimttene⸗⸗ ein lunt aun ᷓ”ð” te
ſurgit· ut hõ ſcrupuloſus qui ti cõſcienciã ſuã exam mat ꝓbabi⸗ 15
met de leuĩ dilectoe ne fnerit Uiter 7 ↄfitẽtur Et tal eſ dic pe · ſi
pctm moꝛtale et talit᷑ accedes de tharaccedetes no peccant ibu⸗
Dicit pe· de thar n peccat moꝛ ſed tñ remiſſionẽ peccaton no cqu
taliter q verũu eſt m pe · pa accipiut nec merem⸗ Beo tho⸗ ipo⸗
qñ firma cõſciẽciã nõ hẽt ſ ti⸗ ꝓbi pꝛius Dicit Bi quis p qua iene
moꝛꝛõ qnendã vel vacillacionez α% tu oꝛ ſigna facta diligẽti mqui in
zui remittié- vn pe de tha dic ( ſicoe ſue cõſciencie quauis foꝛ⸗ K
m pꝛimo caſn quis ↄtemnitm te n ſifficrbei ad co?pꝰ xPi ac
ſecudo ſe diſcrimĩ ↄmittit ſed cedit aliquo mõ pcto moꝛtali K
„tercio nõ. Secũdo quidã ſunt mipo remanéte q ei? cogmci d
YgAnĩ nõ Habet eõ ſcienciã peccati one pterfusi t)non peccat ymo il
mozꝛtaliſ. tn ſunt m pcto moz magis ex v ſacramẽti pctimmſ Au
tali rgnoꝛãter. Et ho ectã fit ti „ ſonẽ leanek. An augsæ. Dic m in⸗
plicit᷑· St pꝛimo em quis ppara quopãa ſermõe q; qn coꝛpꝰ xp ꝭÿ
nit ſe Diſcuſſſit Pparacoe ſuf manducat᷑ viuificat motuoss N
4 2 ͤ„G- Que aiũt ſunt illa qtuoꝛ: p
iünusna dir tho· Certit udo heri uin
no p̃t an aliqs ſit ſmne pcto moꝛ ͤdt

ficiẽti dĩligẽtiſſime cõſcieciã ex
aminadoſt Pitos coſule 50 ta
miſſione peccaton ſi que latet tali.ĩ.coꝛ. injenibil mihbi oſaiuſ

flap⸗
accipit a meret᷑ videbk aut iſta. ſum ſʒ nõ in hoc juſtificat? ſuz (

amiacio dfligstiſmma traz⸗ Pe thͦ ii alii siectura hd
Dit fſeo-icẽs Diligẽti mquiſii Pue P in ſigna ſic dic bernpꝛn KW
one habita pᷣm poſſibilitate no mo cu q́s Suote vba dei audit. [Re⸗
ſtre fragilitatis quãtã ſczʒ dili qꝛ q ex Oeo e vba dei aud it io un
Senciã faceret pꝛudes vir ĩ arr-⸗ vñnj·ocũdo cũ quis ſe Pmpru⸗ n
Dua re q; vellet exammare ſer ad bñ opandũ ĩuemt⸗ Qma P⸗ V
oſe. Qua eciã mauiſicionẽ opo? bacio dilectõis exhibicee hee ü
tet differetez eſle m dinerſita ris · vt dicit Sre-tercio en qins R
te; penitentn ut maioze ape abſtmendia petis in luturum

Dinci
onimi
eq me:
pe di⸗
mſn p
fficien
denter
tücco
Wn.
d.
ann
ppyr
leſdie
opecmr
Tonn
Otho⸗
a
mai
8 for.
pi a
GN
dod
cat ⸗
pcifn
ots⸗
llaärn
ndobel
pbom
ieat hy
ann
loſc
t
u;
⸗
mis
awN

Tercium

. ſe dſcutiũt iz negligent

Dreceptum

Dolz qꝛ ĩ his vera pnia ↄſi
a gre terco ſut d neutze

S

talit᷑ acce

maxiĩe ſi negligẽtia ſit magna.

o. trit? q̊ hʒ copia
ↄfeſſon tenet cõfiteri ſub iſta
lege viczʒ · ꝓhet autẽ ſci p̃ᷣm hõ:
auũn redſitũ e vt qͥs non ſie

Sũſatõe m crimie notatꝰ ut du

ẽdo et demerentur

5

4

R

.
– *

te nõ ĩpedit celebꝛare-Quar⸗
ta e& mornsnõ lotis em mam⸗
buſ maducare ñ coĩqnat hoĩeʒ
apf reueręetiã tñ mudicia dz

uari quantũ ↄmode fieri pᷣt.

I . Decimũ ẽvt ſit as ſine pe⸗
ricnio vomitꝰ? et ide ẽ de eo qͥ
fſfſtomachu herz talit diſpoſitu
q a ſe ſumpta cruda egereret᷑

pPtuc em ec fieret irreuerentia
ſaẽmeto et ðdmuicare qͥs nõ de
beret · di · pe · de · pa · Yndecimũ

ellare voles pſertim impetens ½-t qmis nõ ſit a paritoe mira

&t publicã pniaʒ agentibꝰ nõ

dz dari nᷣ ↄplet a pria nec hy⸗
ſtrioibꝰ neqcio ſis nec ſuſpẽeſo
ribus ꝓpuerſis.Int ellige ð ſamſ
et quouſq; aꝓpareat emẽda ali
q̃ ꝓpꝰ ecn ↄuerſiõeʒ· Monn ẽ vt
ſit mn coꝛpe mund? P/ WI
notandò q ãdꝛuplex ẽ ĩmũdici

cia ſpnali ᷣm veritatẽ ſicut ĩ vi
ilia foꝛmcãtes qͥ im craſtinum
celebꝛat vel ſtatim · Scda ẽ coꝛ
palis ↄcta immuũdicie ſpuali
m quand a ſimi litud mẽ vt m
ſommis fit ſoꝛdidis cũ polluti
onibus⸗ Lercia eſt immũdicia
coꝛpalis hoꝛrore cauſans in ꝓ
ximiſ ſz nec in re nec ymagie cõ
incta peccato vt lepꝛa meſtruũ
fluxꝰ ſemis ex debilitate nat᷑e
cauſatꝰ. Quarta e morns vt ee
ſoꝛdidũ pedibꝰ lutoſis vł fuli

„w

dit · ſeda ſi ex cã pcedẽti in visi

ebus illis ar

piatur a mmiſt ro ydoneo non

„2
a pᷣma coꝛpał ↄiũcta cu imudꝰ e 3
acono vbi pt copu ſacerdotis

D pore debito vvt ad min? ſemel

6

„

gine tactu à ſudantẽ Pꝛia ipe

.Di em m ſpeci
areret fruſtũ car
ma puer vel aliquid hmõi. non
eſſent tunc ſpẽs ille ꝓcipiede
Natio qꝛ vxpᷣc mſtituit q ſume⸗

retur cukariſtia in ſpecie pamſ

et vmi · Duodecimũ eſt vt reci⸗

a muliere nec a layco:nec a dy

Paberi:nec a quolibz ſacerdote
ſed a papa epo et plebano pꝛo

pꝛio vel a plato apꝛioivł ab eo

cui aliquis talin licentiã dede
rit y doneo ſacerdotiſſcʒ nec et

a quocũꝗ; platolſ a nõ excõmu
meato ne mterdi cto nõ ſuſpẽ⸗

—

o⸗ Tredecimũ vt recipiatur t e?

mannoet ſecundum diuerſos

ſtatus a dinerſis dinerſimode

Quartũdecimũ ẽe vt fiat recta

2 intentõne m quã xpᷣc mſtituit
2 ꝓ medicina vicz aĩe non co: po

lia vel pauloan ꝓ moꝛtale pec⸗

catũ ẽ egreſſa ĩpedit ec· terda
impedit vt nõ pnublice as cele⸗
bꝛet aut crebꝛo dmuicet ſʒ occkł

ru m nec ad maleficium· QAum⸗

tumd ecimum vt fiat cum acti⸗

an deuotoe q? cum enßkariſtig

G

datur vere in cibum et potum-

⸗ cencnae!

¶(Tercium

VV— 5

oſiderada mãducatio noſtra
realis ꝗᷓ ↄſiſtit m ſpecien attri
tõne ſacramet alis auũt oſiſtit in
mterion mte llectus et affect
rummatone ꝓ fidem ↄſideran
Do xpi paſnonẽ digmſſimã: ciꝰ

mcarnatione et ſimilia benefi⸗

cia et ſpe vulti ad amoꝛẽ eiꝰ ac
cenſi eiꝰ? v monẽ deſideremꝰ qꝛ

E6Eßßecut nocet aut pan ꝓdeſt cibꝰ

coꝛpis in ſtomachũ traiectus
Ane maſticatõe oꝛis et caloze
ſtomachi. Sic nec eukariſtie ſa
cramentũu niſi nim met᷑ vt pꝛe⸗
mittit ur et caritate in xpᷣm ca⸗

leſcãmus. A.ctualis em deuo⸗

tio cauſat᷑ ex timoꝛe et amoꝛe.
timoꝛ mſurgit ex ↄſideratione
noſtron defectuũ et xp̃ᷣi mag⸗
mtudie aut iuſticia-Sʒ amo?z
zungendꝰ eſt quo xpᷣ̃m ne duzʒ
velut piiſſimi patrẽ et benefa⸗
ctoꝛe ymo vitam c oꝛdis deſio
remus amplexibus.) K Qua
O ſcom pꝛincipale de ceffecti⸗
hus eupa riſtie thoſut· vneno
tabil es: dixii . n· t recipiun
turad ſimilitud mè cibi coꝛpa
lis- Drimus et pẽ incipaliſſimꝰ
q) nos d eo ꝓ ãmoꝛẽ amplius
vimt iſte em cibus non xpᷣm in
nos facit mutari ſed nos in cri
ſtũ⸗ m illud xpi ad augcibꝰ
ſi grandiũ creſce et manduca
bis me nec tu me mutabis mte
ſicut cibũ carms tue⸗ ſed tu mu

ta beris imn me· eſt reſtaun

ratio de ꝓditon in repatoe c?
cuq; defectus pcedentis⸗Ter⸗

cius eſt augmentũ oĩm virtu⸗

kum Qnartus remiſſio peccato

NDreceptum

—

SCabitulinn ,Nucdecimum

rũ vemaliũ oĩm aut multoꝛũ q̊

a cnlpã- yᷣm ꝙ deuotio moꝛ

et maioꝛ ibi fuerit· Qumt? eſt

remiſſio peccatonꝝ moꝛtaliũ ſi ĩ

uemt m ſubiecto:nõ ĩ ↄſcia mõ

ſupꝛa dicto vel tacto· Sextꝰ 5
fremiſno pe ne de bite ꝓ moꝛta⸗

lſi a vemali m toto velm Pte ſʒ

N

Hi dic tho:fac eukariſtia ſolum
qn eſt ſacrificiũ vt in miſſa pꝛo

—

aliquo lecta qᷓ certũ valoꝛ? P3

ad ſatiſfaciendũᷣ· &t vltra illu
Pʒ efficaciã ex deuotõe miſtri.
et ꝓcuratiſ miſſa:Septimꝰ eſt
remiſſio fomitis vt mmus ꝓm
ſimꝰ ad vicia · Pacilius em canʒ
38,futura ec moꝛtalia roboꝛatꝰ
hHpane hec tho vbi p 2.· La
Quo ad terciñ pncipale de fra
Sntatoe eukariſtie qrit:ſ.tho.
mni.dixii· An qualibet die
poſſit s cukariſtiã ſũmẽ rñ·
m hoc ſacramẽto reqͥritur ex P⸗
te recipiẽtis deſideriũ mũctio⸗
ms ad xpᷣm qð fac amoꝛ.⁊ reue
uerẽtia ſacrameti qᷓ ad dontʒ
timoꝛis ptinet: ρ rimũ meitat
ad frequentationz h ſacramẽz
ti quotidianãe ſcoʒz retrahit
vn ſi alids ex pimentalit᷑ ↄgno⸗
ſcerz ex quotid iana ſũpt ge fer
uoꝛe caritatis augeri reueren
tiã ñ m mui dẽrz qtidie ↄmũica
re⸗Zi at ſentirz ꝓꝑ quotidiana⸗
freqntatõz reuerentiã mmmui †
feruoꝛẽ n młrũ augeri· tal de⸗
beret mterò abſtinere vt cum
maioꝛi reuerentia et deuotione
poſtmodũ accederet vñ qᷓntuʒ
ad hoc vnuſquiſqʒ; relinquen-
Dus eſt iudicõ ſuo · ¶t hoc ẽ qadʒ

4
ſs

Nit
iht
w60

ſiee
dad
nd
“
Ale
Ri
bus
terc
deo
pꝛi
qu
ſaye
nei
nnqt
or
effit
ans
dul
tiag
odod
lua⸗
gat
aner

rm. Tercium VDreceptum VCapituinm Tredecimam
dli IM aug· dicit · Dixit quiſpiã nõ eẽ ſignat dices vt ſi foꝛte aliqui p
40 acci pienda quottidĩe eukariſti ter hoꝛas ↄſtitutaſ ſi eig vacat
S am · Xliꝰ affirmat quottidie ſü oꝛare voluerint nõ ſint eig im⸗
iN mendaʒ; faciat vnuſquiſq; qð ped imẽto qui ibi aliquid agen
Dia m Fm fibẽe ſuã pie credit facienꝭ du putauerut / C⸗Bed du⸗
dethe eſſe · Hec angꝰ · t ꝓbat exem⸗ bitatur an tpe gracie debeat
non pryliis zachei et centurionis qn elſſe locus oꝛadi ſpecialis · videt
1ptuß vnus recipit dñm gaudẽs aliꝰ q no q? mulieri loe innde o⸗
un dixit· non ſũ dignus vt mtres co oꝛandi qrenti i;s reſpõdit.
⸗ ſub tectũ meũet vterqz miſeri vemt hoꝛa in qua veri adoꝛato
bz coꝛdiã ↄſecutus eſt hec tho⸗· res adoꝛabũt in ſpiritu et veri
W JCapitulnum Tredecimum tate · RBñ. Hiñ ule ex⸗
Wſ. m aut mter ea qᷓ ſan⸗ Paſece Non eſt m loco ponen
K O ctificada ſut locꝰ dei da talis fiducia q; credat aliqͥᷣſ
nNuSN ↄtineatur. Ideirco de alibi ſe nõ poſſe exaudiri ſicut
enan ſanctificatõe et vener atõe ſan fecerũt aliqui iudei ſed curan⸗
volont⸗ cton locoꝝ ꝓuta altaris eccle⸗ Dü eſt ex alijs tribus cauß de
,/ r ſie et cimiterii tria ſunt viden⸗ loco· Drimo qꝛ ſi nõ eſſet alids
e da ⸗ Drimo cur ecclelie ſanctifi⸗ locꝰ deputatꝰ oꝛõi tũc neſcire⸗
ſtho⸗ cari debeant et ꝓ q· Zecundo tur vty hoĩes oꝛarent vel nõ ⁊
et die cur oꝛo vel alij cultus latrie m multi obmitterẽt oꝛare ſecun⸗
neefß⸗ accłeſia facti deo piꝰ placeant do qꝛ vadẽs ad locũ oꝛzaãdi pi2
aap⸗ et cicius impetrẽt ceteris pari laboꝛado amptiꝰ meret᷑ · er⸗
e⸗ bus qʒ ſi extra locũ ſaci fierẽt. co vt oꝛois locus ad oꝛzand ex⸗
ene tercõ ꝓ que dehoneſtent᷑ loco citet et moneat · ſicut locꝰ com
n Deos ſacrata· B- Quantu ad medendi exci tat a ꝓpetitu cibi
iut Pꝛimũ notandũ q; eccleſia fre⸗ et menſale ad ĩdem et ſic de a⸗
lom quentãada eſt ſex de cauſis· qͥs iis · Dꝙ Dubitatur ſecundo
ner ſanctꝰ tho. poſuit ſuꝑ ill iohd que in ozatoꝛio poſſint fieri lici
gw. li: Molite facere domũ patris te · Rn.· ym eundem q tripliceſ
e⸗ mei domũ negociatois. Scclłia ſut actiones in gen ere· Quedã
erm inqt freqntanda eſt apter ſan ſut ſpũales vt Ppicacõĩs audie
iet cton reliquĩas· ſacramentoꝛũ tia et ea que noj'ata ſuũt ꝓ tho .
“ efficacias· officion freque ntias et talia regulariter poſſunt ibi
, angelon reſidentias: multas ĩ fieri·hoc em mmuit nomen oꝛa
uut dulgẽtias· et moꝛtuon indigẽ toꝛn quod ab oꝛatione dicitur
ilde ti as· hHec tho.in poſtilla: Idcir accipiendo oꝛationẽ Senerali⸗
an co dieit beatus aug. in reguia ter pꝛo omm exercicio quo ani⸗
nen ſua-In oꝛatoꝛio nemo aliquid ma erigitur m deum ſecundũ
W agat mſi ad quod factu eſt.- pR q oꝛatio a Dam-diffimtur oꝛa⸗

10

et nomen accepit: et cauſaʒ aſ⸗

tio eſt aſſenſus mentis in denʒ

vnde et ſup illo

4 4
neceſſitatis et ſine peccato poſ

c s
òð 6 ? M 4
7„
.

Cap itulum Tredecimum =

ereium Oreceptum
Mathei⸗xvxu⸗
Hoc genz demomon no ei cit
mſi ꝓ oꝛadonęe et jeiumũgloſa
Dicit cꝛzato generalis non ſoluʒ

eſt in verbis ſed m ommbꝰ? ꝗ
imn obſequiu dei et fidei deuoti

onẽ gerimꝰ. Simile dietũ fuit
ſupꝛa de partibꝰ ſati ſfactõis
tribus · . lie vero acta

ſunt ibi fieri diſpenſatiue nam
eccleſie cũ oiĩus oꝛnamẽtis ſiu

is dñnt teneri mũde nec debẽt

ibi ↄniuia fieri vel hoĩes ĩbi ia
cè à ſna ſuꝓp ellectilia mittere
mſi apter hoſtiles ĩcurſus/aut
ince dia repentina/ſeu aliaſ ne

ceſſitates vrgentesſic tñ vt ne

ceſſitat e ceſſante res in loca pᷣ

ſtina repoꝛtentur. Id ꝓ bãt ſu
miſte extra de cuſto:euhariſt-

He. di- xli: ca: penultiet vlti⸗
Item apter metũ paganoꝝ bhe
reticon piratan ſeu pdonum
pt eccleſia ĩcaſtellari ſeu muiri
Et pnt habere ibi refugiũ nõ
ſolñ clerici ſed etiã layei et de⸗
fendere eccleſiã et qᷓ m ea ſunt

ꝓbatur vt pꝛius: At ad idẽ eſt

rayet hoſtieñ: nõ ergo licet

eccleſia ↄmedere bibere vel ia⸗

cere regulariter ſed diſpenſa⸗

tiue et ex cauſa:. Tercõ di.hũbᷣ

ſut actõnes qᷓdam que vix aut

nunqm ſine peccato łfiũt·et ta⸗

les nunqʒ ibi fieri:- mſi foꝛte im

neeeſſitate ꝓegrinandi · de qui
bus dicet᷑ m tercõ membro-

(OQuo ad ſcm pꝛmcipale

notandũ q; ſᷣm Huber vbi p9.

uauis oꝛões et alia ſub oꝛõe

tenta m omm loco pñt fieri-

m illud. iethi· . In omm lioco

leuates puras manꝰ.tñ ↄpetẽ

tius et fructuoſius in ozatoꝛio

effandunt ſeptẽ de cauſis vel

rẽõibus-Drima qꝛ pie credeno

eſt ꝙ deus facilius exaudiat ĩ
loco ſibi deputato ad hec q̃m

malio vñ. u. pał vn oculi mei

erũt apti- et aures mee erecte
2 oz203 eins qui m loco iſto o⸗

rauerit· Secund
eſt ꝙ angeli ſancti liocũ talem
ſanctũ magis frequent ẽt qmi ẽ

domꝰ dei: vñ m hb rei arguma

tũ. Tacob. gñᷣ.xxvin: vioit an⸗

gelos dei aſcendẽtes et deſcẽ
Dẽet es in loco qui 8ꝛ. Bethel. i

Domũ dei:Epi aũt ſunt qui ne⸗
ceſſarii ſunt ipis oꝛãtibꝰ ad fe⸗
rendũ oꝛões noſtzas coꝛã deo
Tercio ꝓbabile eſt q; de mões

qui libentiꝰ impediũt oꝛatões

non audeãt ita accedere ad hꝰ

mdi locũ ſanctũ ſicut ad alia
pter terroꝛem que incutit eis

locus ſanctus:vnde gen:vbip
us Quda terribilis eſt locꝰ? iſte
qdð ven eſt pci pue de demoni⸗

pus:Quarto qꝛ oꝛatoꝛnũ conſe

cratum eſt m honoꝛe alicꝰ? ſan
cti· pium autem eſt credere q
ſanctus patronus eccleſie ſpe⸗
cialẽ curam habet de ↄuemen
tibus ad locũ ſui patronꝰ ſicut
pꝛ inc eps terre de his qui ↄue⸗

munt ad loca dommi ſui.ſicut

muemtur de beato iacobo ⁊ de

mttis alijs ſanctis ſpẽéał: iuuã

ti bꝰ ſua loca viſitateſ.⁊ qꝛ oꝛã

tit? non modicũ neceſſariũ eſt

ſe⸗
4
ten
dẽ
Co
ter⸗
nſea
Lleſe
ſoro⸗
toüͤf
fon
pore⸗
(uc
ſeas
lee
Nn
,
ti lt
ſyemn/
pnvice
ndſt
toati
derad⸗
bqme
oope
is
guo?
zpier
Nſitan
bane
et ro
taer
ſüt y
zime
froqn
züt ſ
ducũ
ducte
tital
nan

Winn

t fi
mmln
nopen,
coꝛ
ſis del
dend
diat
ocm
imei
crecke
ſo⸗

Wtden
ntirg⸗
Agni
oeey:
AN
Erbe
gujv:
1dſen
23 Deo
emoes
es
d
tade
naltids
thete
deme
licin
e
enen
Pie
nar
1%
ua
1Na

TTereium

eecleſia excellit templũ pꝛimũ
ſalomo nis in quo nunqz tantũ
bonũ fuit in pñtia aũt xpᷣi ſi 48

foꝛti fide oꝛat cicius exaudiri
poterat · ſicut latro ꝗpe xpᷣm in
cruce et magdalena et chana—
nea cito exaudiebant᷑ xpᷣo pn⸗
te ergo m fide accedendo que
plus mereri pᷣt qᷓ; pñtia coꝛpa
lis xpᷣi faciẽtis mracula hod ĩe
tã cito exaudiri poſſumꝰ q̃m o
lim vnde ioh̊·xx:xpc iilud tho
imuiſſe videtur dicens: Quia

vidiſti me thoma credidiſti-

beati qui non viderũt et credi
derũt · Sexto in eccleſuis ſut re
liquie ſancton.nec dubiũ talia
cooꝓari ad efficaciã noſtre oꝛa
tõis qñ fuerint venerate·ideo
quo ad quintũ ęt ſextũ helix.
ðꝛ: Mãna qð figurabat coꝛpuſ

xp̃i et virga aaron et tabłe mo
vyſi tanqʒ eon reliquie cuſt odie

. „

bant᷑ in ꝓpiciatoꝛio ſine oꝛacko
et no alibi tanqm ↄpetẽtia oꝛa

tõi et apiciatõni:Sep
ſũt ymagi nes crucifixi beate vᷣ

frequenter q̃ſi libꝛi lapcon: he

aũt ſenſibiliter m mentẽ mtro
ducũt hon memoꝛiã que mmtro

Ducta multũ valẽt frequẽt᷑ ad

excitandũ denotionẽ · deuotõö⸗
ms aũt affectus ſũme facit oꝛa

Wreceptum yCapitulum

adinutoꝛium ſancton qui ſũt po
tentes apud deũ ſm illð iob.v
ad aliquẽ ſancton conuertere.
Conſulciꝰ oꝛatur ĩ locis ſacrig
qᷓ alibi: Qumto ibi eſt frequẽ⸗
ter coꝛpuſ xpᷣi ↄtinueaut boꝛa
miſſe ad minus· Rõe cuiꝰ q libʒ

tio nẽ efficacz. vnde aug. ad ꝓ⸗

bam de oꝛa ndo deun digmoꝛ ſe

—☛

quitur effectꝰ qn feruentio: P
cedit affectus ym illud. i con ·
i ad affectũ coꝛdiſreſpicit deꝝ
Piculoſũ eſt depingere ymagi⸗
nes luxurioſas. ꝗzech vin. In
oratorio ec fit ↄcurſus multon
Gicut eĩ ferrũ ferro acuitur ſic
Deuotio fideliũ mutuo excita=
impoſſibile em eſt pces multo⸗

rũ nõ exaudiri: It xvin
vbi duo vel tres 2?./ E ꝙQuãa

tum ad tercin gncipale ſe ho
neſtantibꝰ eccleſias aduerten⸗
Du ꝙ de eccleſia qualibet mtel

liud mſi domꝰ dei et poꝛta ce

li vere etem dñs eſt ĩ loco iſto
vnde irreuerẽtes eccleſias peo
ioꝛes qdᷣaãmodo ſũt qᷓ; demoneſ
qui terrent᷑ a locis ſacris: h nj
hoĩes illi malĩ· vnde ↄtra ta-
les terribilis legit᷑ hiſtoꝛia ii.
machjni.de heliodoꝛo pꝛmci⸗
pe cui irreuerenter templũ mn-⸗
tranti aꝓparuit equꝰ terribilez
hñs ſeſſoꝛẽ· o ptimis adoꝛnatꝰ⸗
iſqʒ cũ impetu heliodoꝛo pꝛio

res calces eliſit:qui aũt mſide⸗

