aliquãtuluʒ hoꝛa comedẽdi co
medendo ex toto vel ſi pᷣlibant

putari vna mẽſa nõ credũt qui

dam docte ꝛes qꝙ; peccent · ſicut

nec peccẽt ſeruitotes mediocri

um ꝓſonan qui ſurgũt de men

ſa dnon ſuon vt vadãt ad poꝛ
tandũ vmũ vl vt poꝛtet exenia
et reueretes iten come dut/ de
regularibꝰ qui debẽet legere ad

meſam mrefectoꝛio ide dicen⸗
Dum de ſeruitoꝛes nobilim̃ du⸗

modo hoc licẽciati faciũt·· EB

Quo ad terciñ pꝛincipale no
tandũ qꝙ; multa virtus abſtine

Di eſt in homie quã pauciſſimi

experiunt᷑ niſi coꝛpus ſuũ exer
ceant ieiunijs abſtmæetijs et ſi
milibuſ qð patz pꝛimo m abſti
nentijs phoꝝ paganon. Nã vt

‚

Serxtum „[Dꝛeceptum

ſegit᷑ in vitis philoſophon de
ſocrate ·. Socrat es tam tpatus
fuit ĩ vꝛctu vt fere p omnẽ eta⸗
tem ſuã infirmitate caruerit et ĩ
pPeſte que athenaſ vaſtanit ille
ſues trãſiret. Ite cum quoſdam
hoſpites tenui cena ꝓcuraſſet
et amicus eiuſ ei hoc mtimaret
Rñſocratel.ſi hom ſunt equani
miter ferẽt:ſi mali nõ eſt curan
Dũ-Ktez docebat illos vitados
T cibo et potu:qui vltra ſitim fa
mõẽq; ſedandã ꝓuocare ſe no⸗
ſcerent᷑· Sic carneides phus: vt
eſert valerius intm cogitatio⸗
nibꝰ·a ſtudio mheſit· vt ad me
ſam ſedõs manũ ad mẽſaʒ poꝛ⸗
rigere obliniſceret᷑ ⁊ LIamula q
loco vxoꝛis habuit dextrã phᷣi
neceſſarijs vſibus apodiaret⸗
Xttñ i⸗ ca: et x: ſue etatis anno
vinendi et phandi fmẽe dedit.

vt ait Leronidiyit oleribus po
mis æt vilbus cibis vtenduega
caxrnes et exqſite epule mgenti
cura- et ſollicitudine miſera p⸗
parate maioze penã habeét mq
rendo qz voluptateſ im abuten
DdDovbi aqua et panis ſunt: et
cetera ſimilia- ibi nature ſatis
factũ eſt quicqᷣd ſupfuerit· non
ad vite neceſhtatẽ ſed volupta
tem ptmnet Hec de vita phoꝛuʒ·
„ Auod ſi getiles bhoc fecerint qn
ta verecudia eſt chꝛiſtianũ non
* abſtinere · Becũdo qntũ valeat
mnm eabſtmedo humana natura
licet in adã ſit debilitata patet
m abſtmetijs magnis et logis

yfemoα )et epicurus voluptatis aſſertoz

qnas ſuſt met muiti mn carcerib 2 een
S

¶ Capitulum 10

ũ .ù c .,õ⁹,. * .
S = õs ”Mẽc . 7 ſ ä õ . H
—
. .
„7
17 „
2

te acquireda et ↄſeruãda: Ter
cio patet in abſtmetia q; fecer̃t

viri ſancti qui nobil ſimites fue
rũt ymo a mulieres ſancte Ffra
Pilioꝛis nature. Er quo patz a
hHomies multa poſſent ſi vellet
ſe ꝓbare in abſtinẽti js · ſed ſut
beu multi qui ſe ꝓPbant ꝓijcie⸗
do lapẽ luctado ſaltã do cur
rendo pugnãdo etiã ad moꝛte
ſed in abſt metijſ pauci ſe ꝓbat
vnde dicit berhe Ignoſce dñne
ignoſce:diſſimulamus:tergiuer
ſamur et his que ad te ꝓtinẽt
vix eſt qui velit expiri q d pofß
ſit · GS Bed ꝗreret aliquis
eſt ne aliqñ ieiuniũ vel abſt inæ
tia viciũ:vel cõtra anugmentum

WMvirtutis· Rñ itho. m iiij· di:xv ·

.

qꝙ ſic in triplici caſu· Oꝛimo qnñ

quis ſibi ſubtraherz neceſſaria
in cibis/que ꝓtment ad neceſſi
tatem vite hoc em non licet . ſic
nec interimere ſeipſum.ſed hoc
neceſſariũ eſt valde modicũ· qꝛ
moditis natura cõtenta eſtde
ohoc dicit Tero· nõ differt vtruz
magno vel ꝓuo tꝑe te ĩterimaſ
Becũdo eſt neceſſariũ ad cõſer
nandu valitudme coꝛpis ĩ ſta
tu.que accipit᷑ ſᷣm ſufficientiazʒ .
Vabito reſpectu ad ea q̃ incũů⸗
bunt ex officio:vel ex ſocietate
eon ad quos quis ↄuiuit neceſ
ſario agẽda. et tale neceſſariuzʒ
ſubt rabi nõ dẽt · let de
rapina Hoſtiã offerre ſi quis ꝓ
pter iciuniũ impediret᷑ ab alijs
opibus ad que alias obligatur
ic 8rar'a holocauſtũ

1Octanum

ꝗẽMẽ

te
tan
lau

ſup
ſu

7 Dꝛimum

SBeptimum Dꝛeceptum Capitulum
tnita⸗ eòèð
Ter offert vel qui cibon nimia ese⸗ L
ſtate vel maducandi vel ſomni ſed apte totuʒ Phihere voluit
ce penuria imoderate coꝛpꝰ affli Vnde cotra auaricia hoc mãda
Sit cercio ſi ſit tata abſtmentia ⸗ tum tradit᷑ de quo vidẽda ſut

rap inã ꝓmiſit q̊ furtũ phibuit

let
it
ie⸗
A
NWN
pen
ledie
ejgiun
eptmi
et
ligrs
Mi
/
gia
ſn
W
dN
N
eſt
ſtven
teint

1ſta

tian
wcu
ſetuu
tnis
ſſan⸗

te ſubſit· Alia

leiuniũ et ſi nõ illicitũ:vnde ie

ro Dicit. Rationabilis homo di
gnitatem am mittit qui iei uniũ
caritati vel vigilias ſenſus mte
gri tati pfert.· EH ¶ Quernit᷑ ij.
an ieiunia poſſint redemi
cuma vel alio mõ- Rñn. m In⸗
noc: q triplex eſt ieiumũvnũ
ab eccleſia mandatũ de quo ſu
pꝛa · et hoc nõ poteſt redimini
ſi cauſa vel neceſſitas in ieiunã
iei unia ſunt volũ
taria idð eſt votiua:et talia ſine
cauſa que m jeiunãte ſubſit dũ

„

modo alias ſit vtile redimi poſ

ſunt autoꝛit ate ſupioꝛiſ. Tercõ

ſunt ieiunia in penitentiã miun

cta · et de iſtis dem eſt ſicut de
voluntarijs·

ucertũ vi· 1Ca. T.

Odo videndũ eſt de
ſeptimo p̃cepto-
facies furtũvbi non
ſolũ deus ꝓhibet fuꝛ
tum ſed rapmã omne ijfidelez

emptione venditionẽ laboꝛem

et omes modos quibus homo
volũtarie ifert alceri damnuʒ
m rebus ſuis tpalibus: Q& no⸗

tauit augꝰ: cum m q̃ſtionib ex
odi:dixit furti nonmne in telligit
omis vſurpatio rei aliene nõ eĩ

cia ſiemp eſt pecc⸗

“ q; Homo ab opibus vtilioꝛibus tria: ꝛimo quid ſit auancia et
“ impediat᷑ quauiſ ad ea ex nece
ſitate nõ teneant᷑ ĩdiſcretũ eſt

quale petm. Secudo qz teſta
bius ſit. Tercio cur diuitie que

Put eſt ĩoꝛdinatꝰ

etitus ad dritias
qs nimis amat res
eſet apter hoc ni
as acquirere ant
m iam poſſeſſis
et ideo mimis retmet eas qzuiſ
6 ut retmere alie⸗

na et ſi oppenit liberalitati:

nodi affectões
as hec auari
vnð Heb.
vilti⸗ dicitẽ Sint moꝛes id eſt vi⸗
ta ſine auaricia ↄtenti pſentib?z
1 eſt nõ ſint cupidi nõ habito

circa ꝓpꝛias di

rumvbi glo-Kuarus eſt
nax eſt miargi SDorcnpi dus m
accipiedo ⸗ 8B‧½ Ex quo patet
ꝙ auaricia n ſolũ ẽ m dinitibꝰ
q̊ pl debito acquir ũt diuitias

ISeptimum Dꝛeceptum. Capitukum Dꝛimum· .

„, „ „,„ „“
cupita. Na; vbi ille inueris Sii

aut retinẽt ſed etiam eſt ĩ pau L
ceſſit. niſi qꝛ magnas ha bebat

peribus qui licet᷑ habeãt ſuper

flua.th ſic moꝛdmate amat di
uitias q; ex hoc mouent᷑ ad de
ſiderandũu eas ſupflue ˖ Rut ſu
pꝛa debitũ modu Rut m puis
Diuitijs ſic amoꝛe ſe haberẽt vt

mdebite m eis delectent᷑ aut
eas indebite retmeat · Nn ſup
illud pſal· lj · videbut iuſti et ti

mebũt et ſup ipᷣm ridebũt a di

cent· &cce homo qui nõ poſuit

deum adiutoꝛẽ ſuuſed ſpauit

per aphet am dicen
m multituome diui
et cẽtmue attedit p
reſpexit foꝛte iuxta ſe
natiꝰ? ii dut ũ a ait in
de ullo dicit nuquid
tia qð ſubdit aug?: nolite
exci pe: nolite ĩde ſex .
deris et timueris
deas-. Nam quid

8 fa ꝓdeſt ſi

Deas cupi

Ditate ho ergo attedite ne paſ

ſim diuites rep
ſuũ de pauptate
atil Et qzuis i
vt dietu eſtt

Datis 7 rur
ge ſtate pſu
ſit de paupibꝰ?

s8 et masis abun
utib?· qꝛ ex hoc q; ali
tias poſſidet. allicitur

ccata ri⸗

naricie ſup lu?

dimtias · Rlind eſt ein nolle in
coꝛpare que deſunt aliud ĩam

mceoꝛpata duellere⸗ Illa em ve

lut ertranea repudiat᷑ · Iſta ve

ro velut mẽ bꝛa pſc mduntk ; Et
criſ .ſupꝑ mathapoſitio diuitia

rum maioꝛẽ accedit flãmã ⁊ ve
HPemẽter fit cupido. C QOn
autẽ ille due auaricie ſint pctãa
meꝛtaba vel nõ· Notandũ ſᷣm
tho:q; auari cia · D ꝛzꝛimo m& vicz
ꝓut oꝛꝓponit᷑ iuſti cie quo ad a⸗
ctus ſuos eſt genere ſuo pec
catũ moꝛtale. quia actꝰ ci ſut
minſta acceptio· ct retẽtio alie
ni. æ ſic ꝓt mẽt ad rapmã ⁊ fur
tum que ſunt moꝛtalia vt pate
bit m ſequẽtibus· Sed ſecundo
medo auariciaca piẽdo eã ꝓut
oponi liberalitati ꝓ amoꝛe iꝶ⸗
oꝛdimnato diuitian a pꝛzian. Bie
eſt aliqn peceatũ moꝛtale: ali⸗
quãdo veniale:quia vt diẽ ſan
ctus tho.irij.q-cxvnj ſi homo
diligit dnitias ſupflue et ꝑlus

Ddebito nõ tñ plus q; deñ· Sed

citra deum nec vellet apter di⸗
uitias aliq facere að eſſet co⸗
trarium amoꝰꝝ dei aut ꝓximi·
Tũc talis auaricia eſt pctin qꝛ

Imcderatꝰ amoꝛ et cõtra rectã

rationæ- ſed eſt veniale eo q; ñ

efſt cõtrariũ caritati dei· aut ꝓ⸗
xim· ſi at amoꝛ exterioꝝn rernz
ſit tam imoderatus et magnꝰ?
c homo plus diligat diuitias D
vel rem aliquã vtilẽ qʒ deum pot· l1l
quia plus vult carere deo quaʒ
tali re ł qn apt᷑ amoꝛẽ diuitian

m eius ad ean amoꝛez. Siẽ
etiã ex cõt imua cohabitõe muli
erñ efficit᷑ quis incõtmens eo q;
vt erqʒ; materiã ſui erimis habʒ
pꝓntem-vnde ĩ epła ad paulinũ
et thercaſiã dicit augꝰ terre
na artiꝰ diligunt᷑ adepta q; cõ

„ tte

A
nde
Dde
ſoper
N
tioc
ithr
tpar
ndo
put
2e ſ
Gie
A⸗
NWe
po
h
G
74
m⸗
i

eH

v/
ni
N
ℳ

Pꝛeceptum Capitulum

nõ vere facere cõtra amoꝛẽ dei

aut ꝓximi⸗ tũc talig auaricia &
pꝓcetm moꝛtaleſicut cum amoꝛe
nõ neceſſarij lucri et ſine cauſa

rationabili violaret diez dmcu
aut multũ ſolennẽ diem. aut p

iurat: aut damnificat ꝓxi muʒ
et ſic de alijs auaricio filiabus-

Et hoc vult apoſto:row· vbi cũ

ꝓmiſſis repletos om miquita⸗
te: foꝛnicatẽe:auaricia:et ſimili
bus. ſubdit quia talia agũt di⸗
Sne ſunt moꝛte ·D (¶ Quo ad

ſecundñ pꝛ incipale notanduʒ
auaricia eſt valde deteſtabi

le vicium apter qnqʒ;· Dꝛimo qꝛ
eſt capitale viciumex qua filie
valde nociue oꝛiunt᷑ ᷣm grego:
xxxj: moꝛa:Differũt a uteʒ moꝛ⸗
tale viciũ et capit ale.Qunuia moͤ
tale eſt qᷣlibet pꝛ inãs hommẽ

vita anĩe · q eſt gtatia: et vita

eterna Cui peccato debetur ꝓ
pena moꝛs eterna:et talia moꝛ
talia ſunt valde multa ſed ca⸗

pitale eſt ex quo multa alia pec

cata:vt frequẽter onunt᷑ ꝓꝑ mo⸗
Dum pꝛicipij et cauſe efficiẽti ſ
vnð ſic ut caput eſt pꝛincipale

memby et tanqnã pꝛ incipiuʒ a
quo alia quodò ãmodo oꝛiunt᷑ et

diriguntet ſicut dux exercitus
ꝓpter pꝛinci paltatẽ alios regit
ſic ad ſimilitudmẽ talii: quedã
ſunt vicia que ꝓpter pꝛmcipali
tatem⸗ et dependẽtiam alioꝛũ

ab ipſis dicũtur capitalia · Et ſẽ

ſeptẽ quon vnũ eſt auaricia de

Do Ffilias auart cie quas vbi pꝛi
us enumerat gre· dicit q; auan

xvij Dectaran-

cia eſt ſupfluus amoꝛ habendi

Oiuitias et in ducbus abũdat-

Wꝛimo in retmnedo et ex hac p⸗

te ex ea oꝛitur obduracio ↄtra

miſericoꝛdia: qꝛ ſcʒ coꝛ nõ emo⸗

litur miſericoꝛdia vt diuitijſ ſu

is ſubueniat miſeris: Scdo aua

abũdat mn accipiedo: et ſm hoc
auaricia poteſt ↄſiderari dupii
citer· Vno modo ᷣm qð eſt af

fectu et ſic ex auaricia o? itur m

quietudo mʒt um ingerit Poĩ
ſollici tudĩes et curas ſu pfluaſ

effectuet ſic m acquirẽdo alie⸗
na vtitur aliqn vi.qð ꝑt met ad
violentia. Qñq; autem dolo q
ſi fiet ĩ verbo erit fallacia qztuz
ad ſimplex verbu ꝓpjurium aut
ſi ad dat᷑ cõfirm atio juramenti
Si aũt dolus cõmittat᷑ in opere

ſic q;tum ad res erit fraus quã
tum ad pſonas erit pditio. vt
patet de inda qui pdidit xpm
ex auaricia: & &

Secudo facit
ad deteſtationẽ auaricie q; na⸗
tura illud viciũ diſuadet .ꝗᷓ ter⸗
raz voluit eſſe mfimã et omniũ
cõculcari pedibus:pecunia au
tem ⁊ omia appcibilia pecunia
ſunt terra rubꝛa vel alba ſem
bern vel terrena In cu ſignũ

legit Actu:nij:q pzimitiui 8 ec

clæſia peia domon ł agron ſuon
ponebãt ãte pedes apoſtolon
q8 et ioſ eph ibidẽ fecit ſup q̊
8io· dicit· Docet calcanoũ ee an
ruũ et ſubdi pedibus apoſtolon
Ttem anima ſm naturã eſt ſub

1 imioꝛ et purioꝛ celo vt pote do
ſimilioꝛ vnde min libꝛo de cauſis

s

4 .

. —
Me

Septimum ¶ Oꝛecepiu

dicitur eſſe in oꝛiſonte eternita
tis id eſt media mt er coꝛpalia
ſeu tempalia et eterna· que ſut
angeli et deus ˖ L[dcirco debet
eſſe exaltata a terrenis et ſi ter

rems mheret tũc celum terrazʒ
taãgit cõtra naturam Item i

m bern- celum eſt m quo deꝛ

PHabitatterra vero ſcabellũ dei
gm illud apbete-⸗Celũ mibi ſe
des eſt. Terra antem ſcabelluz
pedũ meon ayſaie lxvj⸗ Rbſur⸗
Ddum eſt celu id eſt anima ter⸗
rems repleri · E Tercio fa⸗
cit ad deteſtationẽ auaricie vł
multi plex ꝓ ſcripturã comma⸗
tum vnde pſa . v· Ve qui ↄiusi
tiſ domũ ad domua agn agro
copulatis vſq; ad termmũ loci
nũqiid ha bitatis ſoli vos i me
dio terre· Rbacuk: ni: ve qui co
gregat auariciã malam domuni
ſue · Rmos vj ve qui opulenti
ſtis in ſion-Lu.vj: ve vobis di
uiti ł2 quii hic habetis cõſolati
cenem veſtrã. Lac veagite nuc
d'uites- ploꝛate vlulantes ĩ mi

ſerijs veſtris que adueniet vob

diatie veſtre putrefacte ſunt.

et veſtin ta veſtra a tmeis co⸗

reſta ſunt· argẽtum veſtrũ et
aun erug mabit et erugo eoꝛuʒ
in teſtimoni vobis erit et man
di cabit carnes veſtras ſic iss
In epka iude ij· dicik᷑ · ve his ꝗ

i via cham abierũt qͥ auaricia

ſecuti ſunt et erroꝛe balaa- mer

cede effuſ ſunt et contradictio

ne thoꝛe perierũt · Rpo⸗ viij ve
ve ve habitãtihus in terra: ha⸗

bitantes autem in terra ad ma

„ H ”
Capienlum

¶ Dꝛimum.

dum talpan ſunt auari nec mi⸗
rum cum apłlus dicat · Ephe · v·

Ruaricia eſt ydolon ſeruitus:
GSAuarto deteſtabilis eſt
quia tri a que debemꝰ dare ðdo

hdem.ſpem.et caritatẽ dat di⸗

uitijs · Fidem dat quia pius cre

dit de diuitijs q́ʒ de deo eo q;

putat ſibi diuitiaſ debeꝛe ꝓcu
rare neceſſaria:quaſi deus curã

Habeat de ſeruĩs ſuis: cõtra
illud matvj· Cõſideꝛate lilia a⸗

gri vo ucres celiſtatura agri .

et ſimiha· Speʒ dat quia put at
cõſolationes veras diuitias cõ

ferreet virtutũ diuitias triſti⸗

cias facere cõtra illud xp̃iiohᷣ:
xvi⸗ In me pacẽ habeatis in mũ

do pᷣſſuram habebitis· Et; mat:

rxix· omis qui reliquerit domuʒ;

vel fratres aut ſoꝛoꝛes aut pa
trem aut matrẽ ant vxoꝛẽ aut
filios- aut agros zapter omnen
meũ:ceëtuplũ accipiet ⁊ vitã c᷑ᷣ
nã poſſid ebit: caritatẽ diuitijs
tradit:quia vbi eſt thegaurꝰ tu
us ibi oſt et coꝛ tummat xj kᷣ

¶ Qumto facit ad deteſtatõnẽ

auaricie ĩter infirmitates ſpi

rituales ipſa vna eſt de peioꝛiĩ

bus. Vnde eccle v· eſt mfermi⸗
tas peſſima quã vidi ſub ſole ·
Omitię cõſeruate in malum do⸗

mimi ſui. pereũt em m aff lictio⸗
no peſſima.merito dĩic peſſima·
quia mfirmitas mala eſt debili
tas coꝛporis· ſed hec imn banũ

cedit anime ˖ Eſt infirmitas pe
lvoꝛ peccatũ veniale· et quedam
moꝛtalia.quia animã vuinerat

apteꝛ qᷓ vulnera chꝛiſtũ medicũ

ju⸗
lel

n tum . Capitulum /½ zmum
Septimum DHꝛeceptum ðð
. auari erant et irridebant eum.
Nh,. — venire opoꝛtuit. Sed auaricia Octauo quia bec mfirmitas ni
us. a quo ad iſſimi ama
eng.⸗ eſt mfirm itatũ peſſim q mis varia eſt · vt Piti 1 ſea
beſt pluna ſicut et ĩfirmitas magna rum medici vix eam cogno rat
do coꝛpis· Oꝛimo quia diuturna vt patz; in vſurarijs cõtra 8
tde⸗ eo q maternia vix pfecte ianene ſymonijs et meꝛcationibꝰ. H
uce atur· vt pat et m diuite nia⸗ G. eeem mueciones et modos mne⸗
o qui noluĩt relmquere omña· Se nit humana malicia in acqu
cundo quia coõtmua eccle. iif. do tempalia ꝛ?ẽ Vnde geñr
8 eſt et ſcundũ nõ habet. melech dedit ierazꝛe tres
R nraimmen⸗ nõ fratrẽ et tamẽ la-⸗ argzteos in velamẽ oculon⸗ Hlo
boꝛare non ceſſat Tercio quia no quia chꝛiſtus cõtra hanc m⸗
acerbe affligit i m retmẽdo Sra- irmitate ind ixit · q; nullꝰ eius
s9i acquirẽdo grauiſſime ve diſcipulꝰ eẽ poſſit niſi renũciet
apns niu do. iethi vi. Badix indet luce.xiiij
Ere, T0o m amittẽ e oĩbus que po le
di mi malon eſt cupieitas E ¶Quo ad tercin pncipale
tiſt Auri m ſequitur:quã quidam ap Cur diuitie nõ ſaciẽt a wetitũ
n ctentes errauerũt a fide et m ßm dicit᷑ eccle· v. Kuarꝰ? nõ
mni Peten ſo multis doloꝛibus . imple bie pecunia; g bm Bou
tnr⸗ Quarto quia peſtis eſt vruer⸗ li:poli· A ꝓpetitus Sõõ
ag ſalis:nam inuenes et ſenes Sn im mimitu⸗ Dicendñ Huie 1
epaH uites et pauꝑpesmłfirmos et ſa qumqʒ cauſe. Oꝛima eſt capac
uH nos. ſtultos et ſapiẽtes cleri⸗ tas amme mfmita que nltten
n cos ĩficit et ſecularesno ſic au dmata eſt a lNam deumre
C tem eſt de taruria vnde Yere . piẽduz ſi debet ſaciariiv
iis vj. . mmo?e vlq; ad maioꝛem guſti·ſi.cõfeſſiofeciſti nos do
AA omes ſtudent auaride-et a Ppa muie ad te et ĩquietũ eſt coꝛ *
k. pheta vſq; ad ſacerdotẽcuncti ſtrum donec requieſcat in re
ſtii faciunt dolum. Seneca:Quid ſi pien Ai Camoriuterz n
Aresi ſtultius & q3 deficiẽte via viati⸗ ante deuz quaſi gutta roꝛ 51
puci cum ausere⸗ A te lucem que deſcẽdit ĩ mer ian
Gm ſtis medicus hanc inkirmitatẽ Quomodo fmitũ polſet mai⸗
ſle. ad moꝛte quaſi iudicauit mat inf mitũ· gecuda cauſa e znti
ndo⸗ xix:dices. AR men dico vobis q neitas moꝛdmati fecfus u
ſichi Diues difficile mine in esnumn neicag re Furm mennrorgt den .
E e
ſin, celon Jerta potẽtiſſimo medi An lonen fe mneſuratur affe⸗
rden exp ura abſtulit vnn mfirmuz ctus eius qui cupit omnẽ gio⸗
ben co ac delicz. Jeptimo quia ce et gratiã habere ac ſu ple
6* i wine irriſit et ad vlti ram e defectuũ. quod tamen “
. mum interficit· vnde lu r amlio⸗ impolſibile eſter vt pat.
6 diebant veꝛba bec phari 4.

4 .

in cheiſto perfectiſſimo home
de quo ioh vij quida dicebat⸗
quia bonus eſt: abj dix erut ne⸗

quaquã: ſed ſeducit turbaſ-Cu
autem fmitũ non poſlit replere
vei gpoꝛcionari mrmto neceſſe
eſt vt deſideria tempoꝛaliun 8

—

miuamus-a tũc pauca ſufficiut
vt patet m anĩalibus bzutis et

thi- vj- habẽtes alimentũ et 4
tus tegamur his cotenti ſumulſ

Ideo ſeneca:Si vis te dmitem

facere nõ pecunie eſt ad ijciẽ S
ſed cupiditati ſubtrahendum⸗
Tercia cauſa eſt a noua tYal ĩa

acquiſita ſemꝑ vł frequẽter ali
quod vacuũ requ'rũt m quo re⸗
ipiant᷑- vel vt cuſtodiant᷑ vel

*

potius habẽt defectus annex2

exempli gratia-ſi acquires auru
mdiges lſcrinio ſera et camera
ſi faccam mdĩses ſtabulo feno
et famula ſi aditis temperalia:
plura vis habere fercula fami⸗
lamet ita de ſimiſibus ſimile
eſt iudiciñ ideo ec cleſi : v. Nbi
multe ſunt opes et multi ſuut

que com edũñ eas· Tales em fa⸗

ciunt ſicut multũ ſicient᷑ qui ad
extinguẽdum ſitim aqua lalſam
bibũt- nam m eo q aqua ẽ ſitim
Pabet extingnere ſed quia ſal⸗
fa eſt ſtim Habet ꝓuocare · Zic
tempalia aliquẽ dfectũ tollũt

ſed ad alia pins affectuʒ accen-

„w

ta canſa eſt: quia errat in ſatiſ
faciendo potetie qne ſitit m de

fectum pꝛ incipaliter patit᷑. pu
ta mtcllectus qui vult pꝛimum

dunt . deo ioh· iij. Qum biberit
erx aqua hac ſitiet iterum- Quar.

X

—
— —
–

Septimum (Preceptum. (Capitalum 4DPaiimum.

verum m Ruerroim ſup illo j.

metha. Omis bomo natura ſci
re deſiderat Et pꝛemiũ bonuʒ

ßm illud i· eth Omĩa bonũ ap⸗
petunt· Sed auari ſi ſitim pem⸗
cipalem vellet extinguere ſcien
tiam et virtutes deberẽt pᷣmo

acquirere et tuc ceſſaret ſitis re
ſpectu alion ym illud ioß nñ⸗

Qui biberit ex hac aqua quam

ego dabo: nõ ſitiet ineternum ·

quĩa vero auari ñ ſic faciũt ſed
tempoꝛalia que nec intellectũ

nec m affectu poſſunt ponere

ſed bene m ciſtã vel ſtomachũ
ideo nunquã ſaciãtur · ſicut nec
ille coꝛ palem ſitim ſedaret qui
potum m calciſ dolum pedes
aures vel Huinſmodi poneret⸗
Quĩta cauſa eſt quia anima eſt
ſpnitnaliſ et tem palia ſunt coꝛ
poꝛaliatalium autem nulla eſt

woꝛcio· Ande ſicut ciſta nõ po
teſt eſſe ꝓpoꝛcionata ſapi entie
ſic nec amma tempalibus · k

Tercõ pꝛincipaliter queritur
vnde Pueniat tãtus affectus
ad diuitias cum tamẽ tot curis
et malis acquirant᷑ et poſſideã

tur et amittant᷑⸗ Rñ·q ex tribꝰ

Dꝛimo quia Homĩes multũ dili
gunt coꝛpus:honoꝛespᷣſiden⸗

tias et huiuſmodiet ſcᷣm hu⸗

manam eſtimationem putatur

₰

q v pecuniam talia adipiſcant

2

diuitis qui multis Diuitijs con
gregatis ait anĩe ſue iã gaude
opulare et letare: q; repoſita ha
bes multa bona in annos pluri
mos.· ſed ei 8ꝛ· ſtulte hac nocte

ſed videant hi exempiũ lu · xij ·

ura ſcj
vonuz
iap:
pem⸗
ſaen
bmo
tis re
d⸗
A
gerun
Aaid ſe
meleci
ponen⸗

tonacbi
ſarnen
Wrerori
ℳs
lret/
neſt
t c
aeſt
opo
Perde

rentr
fechs
teteni⸗
eſte
renb⸗
tüdil
ouden
enbr
penn
ſplin
be⸗
ℳ

. 8 W „
.
7 . .* .
7 . 2 —
7
. 7
. . 7
7 . .
.—— +

(Septimum

repetent animã tuã a te et que

cõgregaſti cuius erũt: Secuũdo

qꝛ homĩes nõ cogitat mala ꝓ⸗
uenientia ex diuitijs pꝛius ta⸗
cta· vnde apoſt · i. thi · vi. rad ix
omniũ malon eſt cupiditas id
eſt auaricia· Et iten ibidez qui

volüt diuites fieri meidũt in tẽ
ptationes et m laqueos dyabo

li et m deſideria inutilia ⁊ noci

ua que mergũt homies m mte⸗

ritum et in ꝓditionẽ· Exemplũ
de cotractibus laboꝛibꝰ et hꝰ

modi Tercia eſt cauſa qꝛ vt pꝛi

us tactũ eſt.nõ cupiditati tra
here ſtudẽt homĩes ſed pecu⸗
ma adijciũt· Vn de fere ta ĩpeſ
ſibile eſt quẽ cum auaricie obie
cto carere auaricia ſicut luxurie
ohiecta habõdo id eſt mulierũ
frequentiã et caſtũ eſſe·Tdeo ſi

eut ignis nõ extinguit᷑ ſed mcẽz

ditur ſi materia lignon aptoꝛũ
ſibi mmiſtret᷑ ſic et auaricia: nõ
ergo min c dñs dnutias ſpmiſ

compatmathxnpdi ſollici tu⸗
do ſeculi ⁊ fallacia diuitian ſuf

focãt vᷣbũ dei:diuitie em pm au
guſti ·velut bitumẽ auin ſut· et
ſi eas nõ capiat:tñ multan cõ⸗
templationũ pennis pꝛiuatvn
de ceſarius diuites in ſuo ſta⸗
tu compat aptiſſime nam ĩ ima
ri tempeſtatibꝰ quaſſate q̃ aut
Perit:aut mergituꝛ:aut iactura
onen vacua ad lituſvenit ſie re

uera diuitũ ſtatus: aut ad mf̃er

num trahitaut in ꝓurgatoꝛiuʒ
mergitaut plurimn gloꝛie gra⸗
Dibus pꝛiunat —
Cavpitulum Zacundum ⸗ .

—
g

ſit elemoſinã dare · qu

tho:m iin

α Lobduratione à eſt
filia auaricie:et 8 mi
ſericoꝛdia que opo⸗
nitur obduracõni vi⸗
debütur pꝛmcipaliter tria. Dꝛi
mo quid ſit obduracioquid mi
ſericoꝛdia:quid elemoſina·et qͥ
eius fruétus. Becũd quis poſ
debz da
ri et quipus. Tercio que ſut ele
moſme ſpũᷣales: quot a quomõ
coꝛpaljbiis elemoſinis ſunt me
loꝛes · — Quantũ ad pꝛi
mum notandũ ql obduracio ẽ
quedã a miſeri coꝛdie opib2 ob
ſtmacio⸗ Eſt aute miſericoꝛdia
ſm augꝰ.ix li de ci.dei aliene
miſerie in coꝛde noſtro cõpaſ-⸗
ſio cui cum poſſumuſ ſubuenire
copelliemn. Diie autem dupli⸗
ces ꝓximonꝝn defectus:quidem
ſpñ̃ales qmbus ſubuenit᷑ ꝓ ſpi

rituales eclemoſinas de quibug

in tercio pꝛinci pali dicet᷑ Rin
ſunt coꝛpales:quibus ſubueni
tur ꝓ coꝛpales elemoſinas. vt
ſunt vijoꝓa miſericoꝛdie coꝛ⸗
poꝛalia contentamath. xxv· et
hoc verſu· Viſitoꝰ cibo· poto re⸗
dimotego-colngo condo· Mo
do anaricia qne eſt moꝛdmatꝰ
amoꝰꝛ diuitian facit coꝛ dun et

non pcipere miſeron dekectus

nec cõpati· aut nõ tin quãtũ de
beret quis ꝓ tempalia effectu
vel ſaltem affectu. B Eſt
autem elemoſina ᷣm/tho jj. ij.
· xxxij:arĩ. Opus quo mdigẽ
ti dat᷑ alidd expaſſioeapt᷑ deũ
et ſunt eiemoſine effectus ſcðz

– ððßð

—

Se ptimum

magni-Dzimus z mus n ſatiſ facit ꝓ
peccatis qᷓ hic aut m purgato=

rio luere deberem vn m doc⸗

dur . pe . pal. et etiã alios m mi⸗
Di. xv. Eiemoſina mter tres Pa?

W.

.

tos ſatiſ factõis:qᷓ ſunt ĩeiumn

ct oꝛãtio. Eſt comu ritati ue ma
gSis ſatiſ fa ctoꝛia. ſupoſita pa

ri gratia et caritate⸗Ratio quia

„

m elemoſina virtualter cotmé

tur alie ꝓtes vt ieinnin oꝛatõ

triplici de cauſa Dzimo de cun
Dã elemoſina cẽſtitiit en de⸗

Pitozem ad ieinnandi et ozan

Dum et ad f⸗ ciendũ alia bona-

que poteſt qui dedit/loquedo

cundo q elemoſina apt er deuz
Data eſt quaſi quedam oblatio

de debito moꝛali nõ ciuili- Be⸗

Deo facta: vn in niſee hit Oiark
n dona

ch dona Hnt aliquid ſiledeo ſa⸗
cratis Oblatio ant facta deo vi
026¹8 Pz frs rem pl?ape

trat donũ &s ſu plicatio- Terco

.

cñ bona exterioꝛa ad coſeruati⸗

ons co⸗itoromene ſubt acts

le moſinã cõtinet Stute

eon pe mer
cõtĩgit qꝙ; ali

ieiunm jet pleruũ
qͥs artius vmit ex
Dit ergo elemoſma cõ pieti? Pʒ
vim ſatiſ fectcis qz oꝛatio vl ie
uniũ/Et idcirco elemoſina idi⸗
cit etiã P ſcriptura vt vlis me⸗
Picina peccati lu. xp date ele mo

fnã ct omĩa mũda ſunt vobis
et thob⸗ nij⸗ lemoſina ab omm
pcto lberat et a moꝛte et n pa
ciet᷑ aĩaz ire ĩ tenebꝛas C Ge

tumdꝰ effect? ſeu fruct? elemo
ſine q miſeri codes p ora wie

requt a magiiſ y

4 ꝛeceptum⸗

Hoc ꝙ ſua Dde

tis urgute

vñ mat:v:Peati miſericoꝛdeſ qaimn

céat mat- xxv- diſceptato fiet 8
mie pb q ibi enumerat⸗ j*
cthuyinp pietas ad ia-valz dicit

„8lo abꝛo. O mis ſuũma diſci plie

xpianejm mia et piet ate ſz alii
ꝗs ſeqns ſi carmis lubeicu patit

.„

ſine dubio vapulabit ſed no pi
pit Quam autoꝛitatẽ thoĩ nij·

Diexloj oxponens dicit ꝗq) ſic in

telligi poteſt q) in vita iſta exi⸗

ſtentes illi qui ex fragilitate
caznalia peccata incidũt· moꝛta
lia ſeu venalia p opera miſeri⸗
coꝛdie ad penitentiã diſponũt᷑
vñ talis nõ pibit ide duſpone
tur ꝓ talia opa aò no peundi
ad ioẽ eſt augꝰ? m epła ad euo

PHiumivbi refert aug ſe a gima⸗
dio medico audiuiſſe qui Sima
dius cum iunioꝛ eſſet elemoſiaſ

magnas daretet cum de vita
poſt moꝛtem dubitaret/doꝛmi
entem gimadio a waruit ei iu⸗
ueris puicherrimus et ſe feãn

tem duxit ad ciuitatem in qua

ſonos andinit ad dexteram ſu⸗
pꝛa modum ſuaues/quos cum a
zuuene audiſſet foꝛe gaudĩia bea
toꝛum euigilauit gimadi2. lia
autem nocte in uenis iterũ doꝛ
mienti apparens querit an ſe

id eſt iuuenẽ cognoſcat· Qui re

ſpodit ꝙ ſic · Et iunenis p que
Biñn.gimadiꝰ viſionò alterius

noctis Et uuenis nuc videsS
me i ſomnoRn.gima di? qꝙ ſie ·

Et juuenis vbi eſt mõ coꝛpus

tuñ⸗ Rñ̃- gimadiꝰ ĩ cubicło meo

Et juuenis Gcis ne m coꝛum
ccpuſculo ligatos ocłos etuos

S

— 5 6r,Deen r, , m Secundum
i⸗ te recipientiſiſic maĩoꝛ efficacia
deſgn Habè et nihil ao. ſe atib n . m maioꝛi dato cõſiſtit· Inquan
.“M mia g de ei uib? tũ ꝓ hoc plures et magis debi
r, cene vior. Er ilg no meenn toꝛes effi ciunt᷑· Ex pte aũt dan
3 Neit⸗ tuc me vdes⸗Lt i lenom E eſpectu Pmij eſſentialis
deit .112 tis ſic reſpec u Pmyj
ſiol ens quid reſpõderet·obmutu⸗ 15 EI agis peſat
ſeͤli⸗ EIIS n hicar⸗ efficacia elemoſine magi Pela
r/ it⸗ St uenis ait: ſicut oc 1,a12 —J KuS: at olſed reſpe
eh ms tue me no vwẽt:ſed ocui ex affectu q; er datolſed reſp
lane TWsenmtinhic oft eenn n kremn accidétalis vrputa.
vopt tue emetigſic poſt enoete⸗ mz. remiſſionis pene. vł alic9 Hui?
inf. ecte⸗ania vinit ot oculis ere masfica efficacia elemoſine
ſenm tis videbis.noli eſſe amõ 18 ex magnitndie datfniſi ex alte
A Duius Qua ex viſione ied ra ꝓte mteſio volũtatis magni
D bitatio a gimadio receſſit 19 tudmi exterioꝛis dati pponde
irt ri bus mi ſericoꝛdie dicit aug * ret· poteſt tñ tam mtãſa eſſe v .
Anſe ι. Dintus⸗vnde in eretiit n luntas:q; etiẽ omnẽ penã ab⸗
une memi me legiſſe malũ moxzt ſoꝛbet et reatũ ſicut dici᷑ de cõ
Dllponn am libe ercuit oꝓa pieta⸗ e ——. —-
qm Uwbeter x rItIone⸗ NE 1 ESt vm Hoc mi⸗
Men is hHabet em multos mterceſſo nittone. 1 Pit 1
eundi ns⸗Pabet am ile eſt multon telhgit᷑ nla glo.ſup illud pſal.
es et impoſſibile e leo vapa Qin ſemĩat m lacrimis magna ĩ
n ees zeraudirilet leo Papa quit volũtas multũ dedit: mul
an quicquid in opa pietatis 6. ker tum ſemiauit . An hac volutate
ie Oitur m mmuñt ſed 380 8 illa viona que mmuta duo mi⸗
i vnc apud den pie potun ſit nõ paꝝ ſemia uit· hec glo:et
viti fidelis benignitas erogaui 21 tho⸗Et ſux ii: Di: iiij: dic-ARctuſ
ani 8 cuiq; tribuit id ſibi ad pmi⸗ rcenioz il a wi ad Pminũ
ii⸗ 4 Gm vecotie: Terc ef⸗- eoneial RTS— antdos
id fectul elemoſiẽ eſt meritn H pfectam voluntatẽ aliqd
znet eſſentialis et aeirtalis r hoe vonu faci enduſquãatũ ſi fac eret
cnen⸗ m magis dat᷑ de tyaln 5. „ illud. ideo vbi ſupꝛa idezʒ tho.
semt ſm q; ex maioꝛi caritate dat Ur⸗ Dicit in inj Nuliꝰ ab elemoſina
di vn dicit tho. m n diſer;. tras⸗ excnſat᷑ · qꝛ ſi pecunia deeſt ob⸗
ctando queſtionꝰIn plus me ſequin poteſt facere: vel opus
i e⸗ reat de pmio et fructu rn l mrorf coꝛdie ſpũale:et ſi hoc
anſe multu de tpalibus vel an eſſet volũtas cõpleta ſufficeret
Qun en Oee moolch ex magna ca⸗ hPec tho⸗Ex pdictis patzʒ q ele⸗
pe rnitate ſic reſpõdet⸗ Elemoſina ſi oſina bʒ tres effecta. 8 quibꝰ
eme efficaciã habet Ex ipſo fa clente ne ix P De pPecuniã ꝗpt᷑ Frem
4 α mq;tum eſt quoddãa opus me⸗ deeganre 1 tis altii
d B , ot or ro a — ne thezauros i Pceptis altiſ
ae J. & ritoꝛiũñet ex reci elle gein T Pderit tibi magiſq̃ʒ aun
4 obligat᷑ ad oꝛandũ ꝓ illo qᷓ ele quo ad pꝛimũ effectu, quo a ½
ng 1 edit⸗Bi ergo dſide⸗ Ino an Peimn effectu. a
4 moſinam dedit Bi erge dſide⸗ upu ſequit᷑ ibide· Conclude
s retur elemoſme efficacia ex p⸗ ſecũpu ſequit᷑ ipidẽ · Cone

sSeptimum oꝛe ceptum Capitulum

tur ibidem et curabit te ab om

ä

elemeſinà in ſinu paupis·r ip̃a
P te oꝛabit: Quo ad cerciũ dici

ni malo: ven quia hos effectus
elemoſine potiſſime diuites ne
gligunt ſepe· F Notanduz
ᷣm armcanũ ſermone 8 ephia

—

xpᷣo augmentũ gratie· et p oſe⸗

quẽs gloꝛieſſed quilibet ſolu m

q tria ſunt genera hoim habz ſibi. licet aliq alt eri mereri poſ

Diti citra notale pctin Rlij ſüt

tium diuitias pzꝛimi qui in vita
ſua nil poſt moꝛtẽ ĩ elemoſina
dandũ oꝛd inatt in vita modi⸗

ſit dimmutions pene ˖ de ſtulti

cia ergo pꝛimon et ſecudoꝝn li⸗

cet m moꝛ ſic dicit ſalo mo eccł.

caʒ elemoſinã aut nullã donãt inj. Co nſideraui et reperi aliaʒ

puenti moꝛte Rut alias ppe⸗

qui m vita no dant- ſed m vita
oꝛdmat:vt elemoſine poſt eon
moꝛtẽ Sent᷑: Tercij ſunt qui in

vita dãt elemoſina
pꝛudetes oe pmis et terds

S

ſciendũ q; vtiliis eſt Homi vt

det quis denariuz vnũ in vita
ſua q; vt tociuſ mũdi diuitie al
terins oꝛd matõe ſolñ poſt eiꝰ
moꝛtẽ det᷑ ꝓ eo ĩ elemoſinã · qꝛ
Pꝓ vno denario dato ex carita⸗
te im vita wans meret᷑ vita cter
nam vel ſpecialẽ gradũ eſſenti⸗
alis ꝓpetui gaudij teſte math;

x vbi dicit xps· Quicũqʒ dede⸗ D

rit potũ vm ex mimis illis cali
cem aquefrigidetmmnomme
diſcipuli: àamẽe dieo vobis no pꝓ
det mercede ſuaſq;to ergo ma⸗
gis meret᷑ qui ampliuſ dati no

mie diſcipuli: ie ex caritate ꝗ

pꝓ nuliũ aũt bonũ datũ ꝓ eo pꝰ

quiſq; chꝛiſti diſcipulus eificiẽ

morte alterius Dono- etiã ſi da⸗

ret᷑ muò us coꝛpoꝛeꝰ poteſt de

functo mereri gradus Ppetu?

varitatẽ ſub ſole · vnus eſt et ſe
cundũ nõ habet.nõ filiũ n fra

troem et tñ laboꝛare non ceſſat

nec ſaciant᷑ oculi eius dinitijs
nec recogitat dicẽés:cui laboꝛo
et defraudo animã meã bonis:
De ſecũdis etiã patzʒ quo aĩam

ſuã defraudat com pãdo actũ

donacõis denarij m vita et oꝛ⸗
dmacois ren poſt moꝛtẽ· Nam
virtus vt dicit phs ij · ethic · eſt
circa difficile et ĩgnũ celon vim
patit math·xj-et math vij. Iu
trate ꝓ anguſtã poꝛta qa lata
poꝛta et ſpacoſa eſt via que du
cit ad ꝓpditionẽ et multi ſunt qᷣ
intrãt eam-Que anguſta poëta
a arta via eſt q̃ᷓ ducit að vitam
et pauci ſunt qui inue niũt eaʒ⸗
6G ⸗ Ex qauo patz qh etia me
ritum e xigit actũ difficilẽ ſaltẽ

ex ꝓPte opis · ſed m oꝛdinatõne
tue pecunie dãde poſt moꝛteʒ

nihil eſt difficile tibi · Quid em

pateris cum poſt moꝛtẽ pꝛimo
diſtribu᷑ ꝓ te: quo neceſſario

●

velis nolis carebis dacio ant?

volutaria vnius denarij imn vita

ſal tem aliquam moleſtiam tibi

gaudij in vita eterna ſed tãtũ̃
dimiutio purgatoꝛij aut eius
totalis pene ablatio- Quia ᷣm
omes doctoꝛes theologie nul⸗
12 poteſt alteri mereri excepto

tie
Een

ſed ta
e Aug
niahm
6 nul⸗
epto
poſe⸗
ſolum
poſ
n li⸗
ce
den
Seſtert
dints
laben⸗
⸗
aun
tti
oe⸗
Em
eſt
z
le
daN
ce d
ſume
lapett
jtan

ja me
ſalt:
atR.
ren
iom
hw⸗
Ai,
ℳ

Zlch

mfertquia amatuʒ tradis mui
tũ ergo aĩam defraudat boms

qui in vita dare potens oꝛdĩiat

Pꝛimo poſt moꝛtẽ dandũ. &ſt
tñ alten meritoꝛiũ.ſed tñ lon⸗
ge mmus pꝛimo· Raro em here
Des ꝗpter auariciã exequun? fi
del iter oꝛdinationẽ.
¶ Capitulum tercium-

neamur dare elemoſi

dDum q dare elemoſi
Ho: ij: ij qexxxii: Rliqn
eſt pꝛeceptũ⸗RRliqn eſt cõſuiũ⸗
Niiqñ ꝓhibitum de quibus tri
hbus videndũ erit ½ ℛπ ⸗ Dꝛee
ceptũ eſt · DOꝛimo qñ ꝓximus ẽ
ↄſtitutus in vꝛgente neceſſita
te et picnlo vite aut grauis ĩtfir
mitatis· et iſte qui videt ñ hẽt
tũc illam neceſſitatẽ:ſed ſuper
fluũ quo ad illam neceſſitatem
mdigenti tũc dare:et ſᷣm poſſi
bilitatem ſubuenire iſti m ſua
neceſſitate t victu ⁊ veſtitu ca

dit ſub Pcepto vt cũ q̃s occur⸗

rit in tali articulo ↄſtitutus qp
circa eum a ꝓpareãat ꝓb abilia ſi
gna extreme neceſſitatis futu⸗
re niſi ei ſubueniat᷑:ſi tũc nuliuſ
a paret ĩ ꝓmpto qui poſſit aut
velit ei ſubuenire⸗tu teneris q̊ʒ

tum tibi eſt poſſibiie & tuo da

do⸗ aut aliũ de oꝛdinãdo· qð ſi

negligis peccas moꝛtaliter cõo⸗

tra pceptũ de dilectõe ꝓxim.

vnde ambꝛo paſce fame moꝛiẽ
tem ſi non pamſti occidiſti:ita

„—

et la de qualibet alia neceſſita⸗

Idẽõdũ eſt nũc qñ te⸗

nam vel nõ. Vbi ſciẽ⸗

te mtelligendũ eſt · Kdeo baſili.

eſt panis familici que tu tenes

tunica nudi quã ↄſeruas-Indi
gentes aun vet argentũ quodð
poſſides q circa tot miuriaris
qð exhibè valeres. addit tho

di · xv:obligat pᷣceptum qn ap⸗

neceſſitatiſ future: niſi ei ſubue
niat᷑· vt cum quis videt aliãs
impotẽtes vel pigros ad ſubue
mendũu et pauperẽ indigentez
cibo et potu et alijs vite neceſ-
ſarijs: nec ſibi ſatiſ facere poſſe
nõ em eſt expectãda vltima ne
ceſſitaſ:qꝛ foꝛte nõ poſſet iuua
ri natura iam fame vł ſiti ↄſum
Pta · qicit em criſ:- ſuꝑ io hnon
opoꝛte pauperẽ vlulantẽ dece
ptoꝛez vocare:Ratio aũt dicto
rum eſt.qꝛ caritaſ plus diligit
vitam ꝓximi q3 omia bona tpa
lia.etia decẽtia ſtatũ·vñ beatꝰ
marti. cum mdecæétia veſtitus
ſui veſtiuit paupere· et hoc eſt
pꝛeceptũ ĩoh̊ ·ba p:lucæ:nj: Qui
habet duas tunicas qð eſt de
neceſſitate det vnã nõ habenti
qð eſt nature.qꝛ extra ꝓadiſuz
nõ poteſt viuere nudus:Vid e⸗-
mus eętiã bꝛuta naturaliter ſub
uenire patiẽtibus neceſſitatem
vn gallma nutrit aliéos pullos
catti quidãa alienos fetus · ſic
etiam beatꝰ dñnicus neceſſaria
quo ad ſtatum ſuũ: et ſupꝑflua
quo ad ꝓſonã libꝛos · et omne:
ſuꝓpellectilẽ vẽd idit gpter fa⸗
men paupen palẽcie ˖ Oð qa et
epuio nõ fecit ð quo lu:xvj:Iòꝭ

circo ſepultus eſt m inferno⸗

—

Septimim Deeceptum

B: Secudo elemoſinã dare
eſt pꝛeceptũ qñ quis habʒ ſup⸗

flua: duplicia eĩ ſunt tempalia
qdaʒ ſunt neceſſaria homĩ/lalia

ſnpfluajneceſſaria ſunt adhuc

duplicia quedam ſimpliclter ſi⸗

ne quibus homo eſſe no poteſt

aut viuere RKlia ſunt neceſſaria

nõ ſimpliciter ˖ ſed ſine quibꝰ cõ
uerienter vita traſigi no pt᷑ m
ſtatum et conditionẽ ꝓpſone ꝓ

pꝛie: et alian ꝓpſonan qu an cu⸗

ra ei mcũbit.Et tũc ꝗᷓ vltra ne⸗

ceſſaria hec ſuntDicut᷑ ſupflua
vrde quãdo quis talia habz ſu

pꝓflua iſta m armicanũ ſub pᷣ⸗

cepto tenent᷑ diſtribuere in ele
moſinã paupen aut in alios pi
os vſus:q ſi quis nõ facit traſ⸗
gredit᷑ mandatũ dei et peccat
moꝛt aliter · Qð patet quia tuce

xj· dicit chꝛiſtꝰ.quod ſuꝑeſt da

