falſum crimẽ aut defectũ alte⸗
ri imponere mtit᷑· Rut ſi veruz
tame occultũ:im ponit publice

no ſernato oꝛdme diumi iuris

Et facit hoc tin m malũ alteri?
vt inde puniatur uel diffamet᷑

alter eſt qui etiã benefacta ab
allo mtat oſtendere mala- aut

ficte facta· ut eũ ꝓ hoc ypocri
tam oſtendat Rut ut ad pena

2

Capitulum Octauum

catũ. Ged ſecũdo modo nõ te⸗

netur niſi quãtum debet aliqs
ſaluti ꝓximi videre vnde gre⸗
ome-ix· ſup eʒecdicit lImguas
detrahentiũ ſicut nõ debemuſ
noſtro ſtndio cxcitare ne pſi
pereãt TCta ꝓ ſuã maliciã excita

tas debemus equanimit᷑ tolle⸗
rare, ut nobis meritũ creſcat
Fliqn etiam cõpeſcere ne duz
de nobis mala diſſemĩiant eo⸗

riʒ qui nos ad bona audire po
terãt coꝛda mnocentiũ coꝛrum
pant · Et imfra hi etem quoꝛuʒ
vita m exemplũ imitacõis é po
ſica debẽt ſi poſſunt detrahen

uel malã famã apud alios tra⸗
hat · RBed dubitat vtn
aliquis peccet mfamiã nõ repel
lendo⸗Rn:tho. qð lib x · qevie
ar.ji.· Vtrũqʒ ſcʒ cẽtemptus fa

me et a petitus poteſt ceſſe lau
dabilis et vicioſis Fama enim
nõ eſt neceſſania homĩ apter ſe
ipſum ſed auter ꝓximũ edifi⸗

candũ· tere ergo famam
aꝓpter ꝓximũ caritatis eſt· Rp

Petere vero apter ſeipſum ad ĩ
anẽ gloꝛiã ſpectat- Et ecotra
rio ↄtemptus fame ratione ſui
ipſi? humilitatis eſt. Racõe ve
ro ꝓximi eęſt ignauie et crude⸗
litatis⸗ BKili ergo quibus
incumbit ex officio vel ex ſtatu
pꝓfectionis alion ſalunti ꝓuide
re poſſe repellant-Kln uero
quibus magiſ cuſtodia ſue ſalu
tis immmet poſſunt ſue humi
litati ꝓuidentes famã uel ĩ fa
miam cẽtemnere. Sed cũ m fa
mia dupliciter pellat᷑ ſcʒ occa
ſionem ſubtrahẽdo:Et imguas
detrahentiñ cõpeſcẽdo⸗Dei

modo omẽs tenent᷑ mfamiã vi
tarealias ſine ſca dalo actiuo

fieni nõ poſſet:qð ſemp eſt pee

—

tium ſibi verba cõpeſcere ne eo
rum pᷣdicatione nõ audiãt qni

audire poterãt et ĩ pꝛauis mo

ribꝰ rema netes bene vmere cõ
temnãt. hec de tho · poſſunt tñ
ſaluo ꝓfectionis ſtatu ꝓfecti
oꝛare deũ vt liberẽtur a calum
mantibꝰ?: ne in eoꝝn pſecutione
ruãt:vnde pſal · Redime me a

calũnijs hommũ ut cuſtodiam

mãdata tua · T Quo ad nj
pnᷣcipale iubemur etiã oꝛe ora
re ⁊ coꝛde ꝓ ꝓſequẽtibus ⁊ ca
lumniãtibus nos qᷓtenus ↄuer

tãtur. S&t hec oꝛacio a fideęlibꝰ
diligentiſſime eſt obſeruada.

qꝛ exaudibiliſſima eſt et maxĩe
meritoꝛia:qꝛ ex magna carita⸗
te ꝓcedit. Cõſumata eĩ caritaſ
facit ꝓ mimicis ozare magno
deſiderio ut cõuertant᷑ ab crꝛo

re vie ſue nec qui cquã vut dicit

criſ· ſic ꝗpicinm eſt ut mimicos
amare et ꝓ ꝓſequẽtibus et ca⸗

lumniantibꝰ oꝛare· Et viceuſa

ono te⸗
gre.

nSnag

bewuſ
epſi
excita.
tlle⸗
⸗
ed
MWed:
udien
tücumm
o
ss d⸗
Anber
m
itqni
jomo
re (
NW
Weat
Ataln
Lcutene

1
18
„

¶Qnmtum l DPeeceptum

inter omnes noſtras oꝛaciões
la peioꝛem et ꝓiculoſior et ir
racionabilioꝛ·qua oꝛamus vt
nos deus vmdicet de mimiciſ
noſtris/tales vt criſodicit ſa⸗
gittas ꝓmcioſas mfigũt · et di
gnos ſe efficiũt ut malũ qð ini
miciſ impcant᷑ cis deꝰ imftigatx
Et m endem Cum a ꝓximis
moleſtamur.nõ homĩ cui com⸗
pati deberemꝰ ſed demoni ho
minẽe vexãti mdiguari deberẽꝰ
Si em ipſe homo naturalĩt᷑ ho⸗
mmi febꝛicit ati grauiter cõde⸗
let nõ iraſcit᷑: Cur anĩe demo
macis infirmit atibus p̈eſſe quã

do miuriat᷑ nõ cõpateremut

Capitulum

9° Nonum⸗
Etereõ modo diligẽ
. mimicos videl icet
benefaciedo contra

tria ſunt dicẽda ODꝛimo vtruũ ex

¶ Gapitulum

eon pſecutõnes vbi

—

9 onum-

ſit ate Peetpti:Ita q; homo ĩ ta
li caſu etiã mimicos ſuos apte⸗
mimicicia a geneꝛalitate nõ ex
cipiat m modũ interioꝛi di

lectione ſupꝛa tactũ⸗Quia effe

ctus et ſig na caritatis exterio
ra debet apoꝛcionari mterioꝛi
affectui dtectio autez ut ſupꝛa

tactum fuit m cõmum etia aòꝭ

cis pfati effe tus nõ exhibere⸗

tur: ptmeret ad vmdictã miu⸗

ſtam cõtra illud leui:xĩix · no q⸗
ras vlci one et non cris memo?
nurie πm tuonEt ßmrich⸗
in nii· ſentẽ· etiam hHomo tenet᷑
mimicis ſuis effectũ ſalutacois
cõſuete et cẽmums impẽdere⸗

id eſt tenet᷑ cxhibere eis ſtam

ſalutacionẽ que ex cõmuni con
ſuet udine illius loci ab omi bꝰ

ſolet impendi mſi foꝛte in caſu

quo timerz iſtu ex hoc ꝓuoca⸗
ri vel ſemetipſ um. uel timeret
aliq aliud malũ ex Poc oꝛriri

nent pcepto teneamur mimicos no⸗
ſonn ſtros diligeꝛe effectĩe · ſic eis
o beneficia impedamus et exte⸗

Rlia ſunt beneficia aut dilecti
onis ſigna:que quis exbibz ps
ticulatiter ſolũ aliquibꝰ ꝓſoĩis

ſN
974
Tmr.
ihe
wui
cat⸗
atenl
Med
bo
ut

—

rioꝛa ſigna dilectõiſ oſtẽdamꝰ

Becũdo an ſit magis meritoꝛiũ

mimico benefacè qʒ amico-Ter
cio qʒ maluʒ ſit rancoꝛẽ contra

ꝓximũ tenere· Æ Qnuatũ

a pꝛimũ notandũ ſᷣm thoii.

ii:q:xxv: q beneficia et dilecti
oms ſigna qne quis exhibet ꝓ⸗

ximis m cõmum vel ꝓ toto po⸗

pulo alicuiꝰ ciuitatis vel ꝓ ali
cuius monaſterij cõmumtate.
talia beneficia et dilectõis ſig

foꝛte ſibi magis famliaribus æ†
amicis·:ſiue ſint beneficia ſpuũs
ſiue coꝛpis apꝛia aĩeut oꝑa mi
ſericoꝛdie ſpnᷣalia ut ĩ vſu iſto
Otinent᷑· Cõſule-caſtiga-remit
te: ſolare: Feroꝛa.ſiue cõpis ut
in verſu veſtio:cibo: poto⸗ do
tectũ:viſito:ſoluo.ſepelio:et ſi⸗
milia⸗ ? B Daæ bis dicend u
pꝛimo qꝙ neceſſi? obligacõis

eſt talia ĩpedere tã amĩciſ quã

mimicis tpe neceſſitatis: vnde

1c- ex hibere mimieis eſt de neceſ

mathv- ꝓpter hoc chꝛiſtus ait·

2

Benofacite his qui oderũt voſ
et oꝛate ꝓ ꝓſequetibus et calũ
mantibus vos- Item iio h⸗mi.
Qui babuerit ſubſtantia Hui
mudieet viderit fratre ſuũ ne⸗
ceſſitatẽ pacientẽ ⁊ clauſerit vi
ſcera ſua ab eo quõ caritas dei
manet in eo Et ambꝛo paſce fa
me moꝛiẽtem ſi nõ pauiſti occi
diſti:ergo a ſimili- Si nõ coſu⸗
luiſti ĩ neceſſitate: uel tuc a pee
cato nõ defendiſti et huiuſmo
di occidiſti· ſed ſub Pcepto te⸗
nemur nõ occidere. ergo mne
ceſſitate ſub p̃cepto ſubuemre
etia mi micis/ Secũdo merito⸗
riuʒ eſſe poteſt ꝙ quis talia be
neficia et dilectionis ſisna ex

poꝛe 7 oportunitate ſe SKerete
1 ſed tñ extra caſum neceſſitatis
nõ eſt de neceſſitate ſalutism
ſi m pᷣparacionem anĩ: Opoꝛtʒ
em ut Pomo ꝓatum animũ ha⸗
beat ꝙ ſi occurret neceſſitas in
illo caſu mimico ſuo talia bene
ficia dileetõiſ exhiberet ꝛpoſſe
Et tenet᷑ exhibeꝛe talia etiã mi
* mieo qncunq caſuſ neceſſitatiſ
occurrerit ⁊ opoꝛtumtaſ adeſt
jet plꝰ? tene᷑ amico m neceſſita
te ſod qq; aliquis extra caſuʒ ne
ceſſitatis huiuſmodi beneficia
alieui imimieo exhibeat eſt ſup
erogaciõis et cõſitii C Quo
u mers „20 ſecũdũ an ſit magis merito⸗
e E rium mimico q; amico benefa⸗
cere · Rñ.q ſic Qñ videlicz dẽ
55 eq mtẽſis actibꝰ·et ex equa
li caritat ejet ceteris Pibus diſi

git vno tpe amicñ et: alio tepe

inimicũ et vtri qʒ benefacit vel

ſi onus diligit amicũ et alt ini
micum ꝛc· ſunt paria: ſcʒ q; dili
Sunt eque mteſis actibuſ· a ex

equali caritate.⁊ ſũt equaliter

Diſpoſiti· Tunc dilectio mimici
et benebicia ei? ſunt masis me

ritoꝛla q; dilectio et beneficia
, amici vn grego:ſeruicia quãto

ſunt minus Debita:tato ſũt ma
Sis accepta⸗Bed mimuſ dehitn

eſt mimicũ Diligere h amicnz ·

Cuius eſt racio qꝛ ßmt hoin ij

Quimtum— oꝛe ereptum pitultuum e Nouum

xxvñ· Et m doctoꝛes mn imn.·
Diarpi: Quatuoe ſu ſunt que au
Bak noſtris boms actibus

meritũ · Dꝛ imũ eſt libtas/Qnan
55 em homo opał᷑ plus ſm raci
nemęet vo lũtateminõ natura
it er mere ſed coacte · tãto cete

ris paribus pius meret᷑· ſed in

Dilectio ne mimici: nec natura;

nec beneficia mimici mouet ad

Diligondũ ymo magis ad odiũ
DBecundu eſt difficul⸗
tas: qꝛ quato actus aliquis ex
ſe eſt difficilioꝛ·tãato ceteris pa

ribus eſt magis meritoꝛius:Et
Dicit᷑ not ãter ex ſe qꝛ Duplex e *

9 difficultas in opando vna Pue
mens ex ipſo ope ex ſe ut ijein:⸗
nare in pane et aqua eſt diffi⸗

cilius quã cum vmo et piſcibuſ

&Gt pauperẽ dare denariũ ò ne
ceſſarijs eſt difficilus quã diui
t?ỹ' dare denariũ de ſuꝑfluis ⁊

hec difficultas auget meritum

9 Klia eſt ꝓuemẽs ex diſpoſitio
ne opantis ſolũ:puta qꝛ ſe ne⸗
Slexit ad bonũ diſy ponere · vel

male ſe Hituauit/ et Hecm̃ n aus

ri
we
dde
inde
lde
ſde
Kn
,S
4 iceu
not.
loro
nitc⸗
ma
ver
inb
Pu
tem
lig⸗⸗
lbus
lnc
cu⸗
ſa

A l ,„ . alum N Nonum.
nhrun, arereum (Caphen
Cam xxiiij· Secũdo ſunt ſicut helo⸗
fartt ii ritũ· vñ pʒ q ſepe plꝰ meret᷑ i es entilis de quo iudith
kaltn moſe⸗ Srauamie ieiunans iuiijj dicit᷑ q ferocitatẽ anĩ eiꝰ mi
ρdi religioſus q3 male aſſuetus e tigare no poterat: Tercio qdð
aleg ey reatur jeiunado cũ maioꝛe 15 peius eſt: ſunt ſicut dyabolus
uhter boꝛe · Ded certũ eſt c faciliu de quo dicit greg: q; nullo C
omict amicũ diligere qʒz mmimicũj 5 do poteſt locari obſequio · Cõ
n ciũ eſt cari taſ: Nam nuli⸗ acti tra hoſ eſt qd de 3ei:o ma
ngi⸗ ius niſi a radic lesit᷑:qui dũ offeſus
eſt meritoꝛ tis⸗æ? Sno les re uel
gin cedat carita llatenus ire cede
uo modo ꝓ Dam nu no
ſitma 4 * maiĩioꝛi caritate ſuus mir Kriſto⸗
e tãto actus ex let · ei ait ſuu
N Peedit tãto eſt Deo accoptioꝛ biiſſmu tibi adHuc vocumsti
Ngh et magis p cõſequens eo mere tradere poſſum· Alexãdꝛo aut
ni mur⸗ ſed Dil ectio mimici Eex Ccazs dicste pPſto ſum audire dlit ar
Nnni ritate cauſat᷑ totaliter. et ſoluʒ ſto⸗Qui is eſt qui regna peza
n guen Depẽdet ex dilectõe dei actua uit. none toꝛ tuũ et Hefätt⸗ *ſz
ati li vel habituali et nullã allam maioꝛẽ victoꝛĩã acquĩris hodie
15Cnn cauſam mouentẽ habet ma en ammu ꝛpꝛium ſi viceri Aae
.,. tas ali liũ victoꝛẽ habe
nna ici rero dilectio mitas i eglexeris aliũ v
natura Weuel⸗ habz puta bencficiũ X8 ans verba placatꝰ eſt * en
lia Quartũ eſt conatus ad vi qui dñat᷑ aĩo:Foꝛcio
to cete et alia eſt r·xvi qu Bbin ſic legi ẽ
* q⁊ vbi maioꝛ conatus e ugnatoꝛe v⸗ zu ſi
ſedn Lonũ qꝛ v itu expug ſaro chnuili
rd ad bonũ ibi meius eſten Ericn⸗ iſic legit᷑ de ſulio nnrias
Nſ ie vnnſqunſq; lebat oblimſci mſi
ret vnde i· coꝛ; ni· v ſuñ laboꝛẽ us ſole
. ãa ſeneca ma
n mercnisen unt talean? lchet oblirli
ad ede tũ maĩoꝛz conatũ exi⸗ Sidnnoronſs ad eum ſcripfiſſe
del⸗ ſed cer amci . Si 6 eſt m
1n ctõne mimici 33; de clemẽtia que
Arun 8im Diler Quo ad terciũ dil e libꝛum irtus ꝓ quã ammus m .J
,
mn Sſeer rancoꝛs dimit tẽtibus mlis alicuins cocitatus beni⸗
tornot ſ 1 dã ſunt taz di⸗ Beribüt natura e
““ tadum c qui tate retinet
an — ſarso q raro vel ſen nans 6 leonẽ peere raritenre af⸗
Iſti ſunt va habcreerg
t mintias apũᷣ aculeum
tiei mittu 2nñ ſut P ſt chꝛiſtiana in rã
ſidſß⸗ mali ap iungũtur re bi monarche mun
bꝛiſtiani. qui m e mamè⸗ vbi mo
piſihhl ei veit mo ad habendum co 2 di piacatur. gentilis libn ſcri⸗
nüd⸗ piumet nõ moleſcũt ad pieta⸗ bit:et animalia benta docẽt 5
uan ſed ſunt iudei dure cerui a dicit apoſt: coll.ui donã
pflußt ten e ettn coꝛdibus Et au terea Dic metipſis- ſi dqs aduer .
nern ib reſiſttes ſemp ſpirituuis t liquẽ hʒ q̃rela:Ctẽ mat.v⸗
ribus ſtephanꝰ ſus aliq ere ſed
iſpen⸗ cto· ut ait beatus ep 45 eſt nõ ſolñ vemit
⸗ ſancto be oeuluz ſe ton cẽ xᷣs
ers p oculo dentẽ ꝓ dente eniti⸗ r —
= W X

.
D
l

Ce⸗ erſ

P, ,7

frAees⸗ Syreſkenen

E

M drre.⸗ Serin Pe. e

EFE ape⸗ 9 ng, ſud! .
6 guchz c erws 3 Ortzartete 1

—— = —

A Quintum Aresmin

.

pnᷣiſſime oꝛauit ꝓ crucifixoꝛi⸗
bus lucexxni: quã longe ergso

ſunt apoſtolica doctrĩa a ſan-

cton vita et xpi exemplo⸗ qui
remittere nolũt offendẽtibus

coſ⸗Gut autem alii quidã diſen

cientes culpas olfendẽetiũ qui
multã ptendut diffi cultatez m
remittẽdo:modo q magne ſüt

effenſe:mõ qẽ multocies cõmiſ

ſe ⁊ re miſſe multociẽs nõ ſic fa
cit deus ymo masgna remittit ·
Tohe.ii:pſtabilis ſuꝑ maliciã:
malicia em ſonat ĩ enlpã grauẽ
multa etiam dimittit: qꝛ multꝰ
eſt ad ignoſcenð yſa · lv mul

2 tocios math.xvin⸗ Non diĩico ti

bi ſepcies: ſed vſqʒ ſe eptuagies
ſepcies·
Capituium “ ,„„

E tractõne que eſt fi
lia muidie· Nũc dicẽ
da ſunt tria pemcipa

liter · Dꝛimo quid ſit ·

et qñ pecca tũ · Secũdo cur fusi
enda ꝛpter eiug magnũ maluz
Terco quõ peccẽt detractoꝛes
audiẽtes. R — Quantu a0
pꝛimũ notandũ ſᷣm tho i ieq
Irxiij Stalex. in ſum. ii · ꝓpte q
detractio eſt aliene fame ꝓ oc

eulta veꝛba demgracio hoc eſt

ablacio vel dimmucio fame al-
terius ꝓ vezꝛba que dicunt᷑ ab⸗
ſente aſio uel ignoꝛãte eo ↄtra
quẽ dicunt᷑. Naʒ detrahere eſt
de aliquo toto ꝓteʒ tollere · vñ

Detrabes aliquid de bono ꝓp⸗
xim trabit· Quia ymaginẽ dei

virtutes et naturalia de Pxie
v Et.

*Capitulum

— 4 . 3 Sõ 4
Ln aA h at
O .
4 . 8
O ⸗ HS

lſa⸗ e vy Se,

40 0ab. π /
Er 4 e N. Br

nõ poteſt trabere que ſunt bo
na homĩs ſed famã eiꝰ poteſt.
dimittere aut tollere B
Eit aut tractio ſex modis hm
tho· dire cte q̃dꝛuplicit er. Dꝛi
cũ quiſ ꝓ verba ſua alteri falſuũ
crimẽ impomt ęet admuenit Et
eſt peſſima detractio de qᷓ ecc.
xi: Rttende tibi a peſtifero fa
bꝛicat em mala. Secũdo cũ pec
catũ alterius ſuis verbis adau
Set ut cum pctin 8̊ ꝓximo nar
rat᷑ qð foꝛte ven eſt et aliꝰ að
auget verbis ſuis aggrauado⸗
plus qz ſit m ſe·de quo ecclexj
a ſc intilla auget᷑ ims.et a do⸗
loſo auget᷑ ſanguiſ. id eſt pctm̃
Tercio qn quis occultũ reuel at
Tta q; pẽtm alterius licet verũ
ſed occultũ manifeſtat · nõ ſer⸗

uato oꝛdine caritatis et frater

ne coꝛrectõis a dno m euange
lio mſtituto· Cõtra nilud eccl.

——— —

do illud 38 eſt bonũ dicit ma:

oi fidem pdit. Quarto quã

la intencõe fa ctumvt cũ quis

ieiunrt oꝛat:et ſimilia facit de

Senere bonon alter nõ potẽs

acculare opus:accuſat i mtencio

nem qu e in coꝛde eſt· et quam
ſcire nõ poteſt: nec habet ad

ſigna ſufficiẽtia: Sicut luce⸗xi⸗
Tudei dixerũt x po· In belʒebub
pꝛmæœEpe dememon eiecit ᷣmo
ma · Quo cõtra eccile:xi.ðꝛ bo⸗
na m mala cõuertẽs mſidiatur

et in electis ponit macuiã In⸗
directe:aut fit Stra ctio dupłeꝛ

Dꝛimo negando bonum alte⸗

rius ut ſi de aliquo vere bona

hret

EB

S rnr
E 3 ,

Rerie r e Tagr / 1

te

Decimum

t⸗

ſunt d

vote)
8
s m

ter ao
Aten fae
menrbt
rir⸗
ſero
daee
wsu
Mnen
1a ld
Sreri
woectie⸗
e ade
Nochi
reuelat
tet vern
hor⸗
RNNN
Ncwane
tarbmm
vecüg
1KN
poti
ntenuo
encnam
betidi
loce⸗
behe⸗
ecithnd
nod⸗
nſon
4 ⸗
na

0

Aa

*

uineum W
—

—

2

Dicunł⸗q ſit doctus virgo no
bilis: v irtuoſus et ſimilia- Ego
dicam- nõ eſt talis: vel ſi a me
querit᷑ vti pfata bona m ꝓrxĩo
ſint · et ego reſp õdendo nege
cum tñ ſciam ſibi meſſe ſiqͥ o B⸗

Jiy · ILudei ne abãt· Dꝛimo mira

culum de illummacõe ceci · Be⸗
cundo bonũ alteriꝰ reticendo
malicioſe· Sicut ſi de ꝓximo fit
ſermo quõ boena fecerit: me p⸗
ſente vel a me querit᷑ de tala
ego malicioſe taceã ex odio vł
muidia:ſicut milites tacucrunt

1

Pꝛec eptum⸗ NCapitulum

2 2. P alA a Lea rtu/

li . Quram habe de bono noĩe
ho em magis ꝓma nebit ti bi qʒ
mille thezauri magni et pcicſi⸗
nam ꝓ defectũ fame a multis
bonis homo impedit᷑:tam ĩ ſpi

ritualibꝰ quã ĩ coꝛpalibꝰ. Dꝛiꝰ
dꝛ mf amati doctrina mmus ſa

pit m ꝓximo· Secudo mn

xpᷣi reſurrectionẽ et iudei:ma⸗

thei · xxvni· C Becudo no

—

—

tandu ſᷣmthe. q; pctã verbon
ſunt maxime ex intẽcione loqnẽ
tis diiudicada· Qñ quis aliqua
dicit de alio illa int encõee nt ꝓ
hoc auferat uł mmuat famã eiꝰ
tũc vere dicit᷑ et gpꝛie ei detra
here. Et Hinoi detra ctio eſt ꝓ

ſe loquẽdo pctin moꝛtale · QS⸗

ꝓbatur pꝛimo qꝛ Ro.vdicitur
Detractoꝛes deo odibiles qad
jdeo ad diĩt᷑ ut dicit glo: ibidez
ne putet᷑ leue eſſe pẽtm gpter
HhHoc q; cõſiſtit im nerbis. Brco
ſic ꝓbatur:nam pctã que cõmit
tunt᷑ cõtra ꝓximũ pẽſanda ſut
pones nocumẽta que ꝓ ea ꝓxi
mo inferun?; ſed ꝓ detractio⸗
nem maius nocumentũ młert᷑

Pximo ʒ P furtũ aut rapᷣinaʒ
c0 q ꝓ detractione auferẽè ho

mmn fama et ? furtũ diuitie⸗
Fama autez multo pcioſioꝛ eſt
diuicijs⸗ vn Puer: xxii⸗ melius
eſt nomẽ bonũ q; vngentũ pci⸗

oſum et diuitie muite⸗ Et eccb⸗

3

9
328

Decimum

— ₰

nkama⸗

matus ꝓmoꝛ eſt ad peccandũ
qꝛ cõſpicit ſe honoꝛẽ ꝓdidiſſe.

Tercie vno infamato alii mul⸗

ti poſſunt mfamar i· ut patet in
monaſterijs raligioſon ĩ domi
Bꝑus et ciuitatibus: Quarto m

tpalibus ↄtractibus matrimo

mi mercanciaꝝn · et huiu ſmodi
homi mimus credit᷑ ꝓpter q̃ ho

mines mterdũ moꝝ parati ſũt
cauſa defẽdẽdi famã:ſic in du⸗

ellãtibus · patet ergo plus eſt
moꝛtale q3 furtũ vel rapmna te⸗

gradus detracton· Quida ma

li qui detrabũt ſimplicibꝰ ꝓxi

mis alij peioꝛes qui detrahũt

—+r= —α

deuotis vel religioſis vñn mi⸗

Beg ii- Qum malo pueri loque
rentur de heliſeo zpheta q̃̊ vi⸗

tam duxit ſicut religioſi · dicen

tibus puerilſ · Fſcẽde calue ſta
tim exiuerũt duo vꝛſi ð ſilua oc

cidẽtes xlii.pueros· Tercij peſ
ſimi qͥ det rahũt platis et pa⸗-
tribus ſpũalibus vel carnalib?ꝰ

Delberate mtencõe nocediet

maxime mn his que ꝓtiẽt ad eo

rum officiũ: ut dicit aiex· S·
OQð patet exoxx: vbi dicit᷑ di⸗
is no detrahes et pꝛincipẽ po⸗
puli tui nõ maledices vbi plati
dii nomĩan · qꝛ dininos hoĩes

ð

Quintum 4 ¶ Dꝛeceptum

ſuis ſacramẽtis et doctrinis fa
cere pñt /ſiue bene ſiue male vi⸗
uant. Ete nui xinj: deus detra
ctionẽ facta plato reputat ſua
. vſq; quo det rahit mihi płs
iſte geriã ego eos peſtilencia-
teʒ eccle-x. In cogitacõe tua
Sme detrahas glo: ſimplicit
monet ne ira vł leuitate animi
ma oꝛibꝰ? noſtris maledicamꝰ

Pecndo ꝓ ullud ii· regũ vi vbi

oʒa a dno ꝓcuſſus eſt qꝛ manũ
ſuꝗ ad archã dei extendit. ſed
religioſi uel deuoti vel pᷣlati ſ
archa dei ꝓfectioꝛ in quibꝰ cõ⸗
tmet᷑ mãna dulcis cõſolacois
virga coꝛrectõis et ſcĩa diſcre⸗
coisnec imerico talis a dño P

cutit᷑ q̊ irreu erent᷑ manu imgue

teplũ dei tagit· Nñ greg: multi
Du pi2 vitã ſaceꝛdotu q; ſua di
ſcuciũt in erroꝛis foueã dilabũ

tur minꝰ cõſiderãtes q; nõ eos

vita ſacerdotũ lederet ſi hñilit᷑
boms ſacerdotũ ammomcõib2
aurẽ accomodarẽt ·) EN Tero
pPatet ide m cham Geñ: ix· qui
noe pr̃is ſui vereèda deteges in

ſemĩe ſuo maledictõʒ ſuſcepit

vbi alii fres bndictionẽ recepe
rur maledictꝰ mt chanaà pu
er ſeruꝰ ſeruoꝝ erit fribꝰ ſuis

Büt etia alii &82 iuidie- qz qui

dã detrahut vᷣpo aln peiꝰ? ſeri

pto- aliâ catilenis. Cu tñ aliqᷣſ
Die aliqua verba p qᷓ minnit᷑ al

teriꝰ fama et no mt encõe nocæ
Di alte: i ifama:ſʒ dĩic ex incõſi
Deꝛacoe aut am leuitate-aut PpP

Pter aliquã cãʒ ſz no neceſſariaʒ

tuc manet pctm̃ vemale.n ver⸗

bũ detractoꝛiũ adeo ſit graue
qꝙ nota bilit᷑ hoĩs famã ledat p
cipue m his qᷓ ptmẽt ad hone

ſtatẽ vite· et diſp oſitõeʒ bonaz

volũtatis MHoc em̃ ex ipſo gne

verbon hʒ rõeʒ pcci moꝛtał diẽ
Itho.Na ut dictũ eſt pcepto i.

xcxca:xin · di. Bi qmns leurit et ex ꝓp

unuiis ſigms firmit᷑ credit ð ꝓxi⸗

—.,—

mo pctmm moꝛtale. ipe ĩ ho pec

cat moꝛtalit ſed ali ð tanh mo
tali accuſa re:ec ex leuiẽateæ ſi

ne neceſſaria et rõnabili ca. pe
ius et maiꝰ nocumẽtũ hoĩs et
nõ ſolu cõtra caritat.ſed ec cõ
tra iuſticie etatẽ:ergo a Foꝛci⸗
oꝛi eſt pctim moꝛtals vñ ec te⸗
net᷑ ad reſtitut õʒ:ſic dicet᷑ ĩfra
Pce:vij:ca.vij.exeplũ eſt ad Pp⸗
poſitũ ſi em aliquis ex leuitute
anĩ in rebꝰ uł m coꝛpe magnũ
dãnũ inferret: grauis culpa ec
a ſecularibꝰ iudicijg imdicares
ut ſi ludẽdo necaret · vulnerarz
aut domũ mecineraret· Sic eſk
de det ractoꝛibuſex leuitate m
magms rebus ut dictũu eſt . Et
alex· Qnĩ aũt mala ea ꝓ q̃ mimni
tur ꝓximi fama maifeſtat non
omĩbus indifferent᷑: ſʒ debitis
circũſt ancijs et apter aliqð bo
num uel neceſſari ũ ei qᷓ pot nõ
obeſſe ſed ꝓdeſſe · et Hoc facit
cã coꝛrectonis ꝓximi nõ cã no
cendi ei talis puato aĩo cozri⸗

g8ẽdi euãgelico de quo mathei
xvm. no peccat ſed meret᷑ n
augꝰ m ſpeculo eccleſie ſi frat

tuꝰ vulnꝰ hʒ in coꝛpe qð velit
occultare dũ timet ſecari:nõne
crudelit᷑ a te ſiet æ miſericòdit

H d õ ſ ,α ” Hrale

Nen Quintimn Pieceptum eCapitulum Decimum

ſtgran mdicaretur. Quanto ergo ma?⸗

cipiũ vera eſt autoꝛĩtas. qꝛ de

ledee) gis debes mamfeſtare.ne dete tractoꝛes ex certa malicia faci- —
Dbone rius putreſcat in coꝛde. S. unt·nõ ſic crucifixoꝛes xpPm orck .

h Quantũ ad ii.pꝛincipale no
ſpſogte⸗ ta ꝙ detractõ ẽ valde deteſta
ver,o⸗ bile vicin apteꝛ ſeptẽ · ODꝛo qa
riſ. valde cõis eſt et coſueta mali⸗
ter p cia·vn ſequit᷑ illud Puer xxinio /
dor detractoꝛbꝰ ne cõmiſcaris diẽ/
Ne glo.hoc ſpẽalter vicio piclita
tur feꝛe totu humann genꝰ pᷣm
eri tho? tum qꝛ ſtulton mmfmitus
hün eſt nus: tum qꝛ pauci ſunt qui
füheis e pꝓ viã ſalutis ambulãttũ Ztiax⸗
ſed c. qꝛ pauci aut nulli ſunt.qui no
1oi : aliquo ſex⁊ modoꝝ poſiton de⸗ S
Hertf⸗- trabur ꝓximo ſuo⸗aut mtenti⸗ Cotra illud leu“xi
kifri one nocẽ diaut ex leuitate anĩ ces ſurdo nec coꝛa
dp⸗ aut ex cauſa ñ neceſſaria apter
iruee adð ac⸗ ii dicit᷑⸗ Si quis in ver⸗
virem om aut ira⸗ mmdia

ciderũt: ſed nõ debet intelligi
compacio in Sne: qꝛ genꝰ pct
xpᷣm crucifigentiũ fuit maius
Gᷓ̃ʒ datractio ſit: Secuũdo detra⸗
ctio deteſtabile eſt vicin- qꝛ ñ
ſufficit detractoꝛẽ pemtere de
pctoõ mfamie ſicut de quibuſbſdʒ
alns pctĩs· ſz opoꝛtet etiã ẽᷣ ſti
tuere mterdn cũ ↄfuſiõe vt pa
ebit in vij. pcep/Tercio q2 ma
Sne crudelitatis eſt detractoꝛ

qui cecũ id ẽ abſentẽ et ſurdũ
i eſt nõ audientẽ ꝓſequitur

nomaledi
Do nec coꝛã ceco pones
offediculũ ſed timebis d ᷣm de
um tuũ-Quãuis illa ſint ad li⸗
teram crudeliatñ ſᷣm glo⸗ Sur
do maledicit qui abſente tra

Ahat

Ocae hoĩes ꝓmptiſſimi ſunt a0 De⸗ Hitjſic Lt cecoid eſt an diẽti
ren trahendu ¹0 nocedi⸗ Quia ra Det ractionẽ offendiculũ pomt
dik eſt axpetitus vmdicte et mui credẽdo faciliter et mdicãdo
urutn dia triſticia de alieno bono.ſis temerarie⸗ et poſtea detrahen ðð
jmmi ſtatim aliena facta aponunt᷑ 4 tractoꝛ multis ma is aſſimula / ere
n caute.Ideo Puer xx⸗ dictuz Kur⸗ Oꝛimo poꝛco qui tota die
hi eſt· Cum detractoꝛibus ne cõ⸗ roſtn tenet in luto vicioꝝn: Nnñ
miſcaris: Et m pſal.detrahẽteʒ mar-v.demones dixerũt mitte
Na ſecreto ꝓximo ſuo hũc ꝓſeque⸗ nos m poꝛcos. Serpẽti aſſimu Aſin a ppsee,
* barqᷓpropter ſuꝑ illo pſal. ꝓ tatur ome ammal ꝓdicioſumm Elle Aee AE2

d⸗ vo ut me diligeret detrahebãate
a mihĩ gloterribiliter dicit· pl2
c nocẽt membꝛis detrahetes
nathe xpt qui aĩas credituron inter⸗
4½ Ffiint/quã qui eius carnz mox tia ſin
ſfA. teſurrecturã ꝓimerũt vbĩ alex dit damel · Eiuſoẽ vii⸗ t res oꝛ⸗ l
andex dicit· q; ſi comꝓacio in⸗ dines dentiũ habẽti in oꝛę· qꝛ
, teilligit᷑ quatũ ad motiuũ pꝛin necat ammã ꝗꝓpꝛiã fama ꝓxinmmn DRUD
Damal.e Depte v Crwe Deſun alea ſihe G Sit Sni ra gnoe g; reen ſt e Been

ℳ ℳ αος9.

ſilẽcio moꝛdẽs et toꝛtnole ĩ ce
dens Vndeę eccle-x. Si moꝛde
at ſerpẽs ĩ ſicio mpil eoo minꝰ E. E H
habʒz qui occulte detrahit. EGſt A e H5
etiã beſtia ſimilis vꝛſe quaʒ vi⸗ & M

Qumtum Pꝛeceptum Capitulum Decimum 4Cn
et infidt audientes detr actio⸗ ſcriptos habuĩt· Quiſqs amat utf
nem⸗Detractoꝛ em eſt ſimilis Dictis abſentum rodere vitam lon
hHomimeet eſt beſtia Pumanuʒ Vlãc menſam vetitam noucrit
ſangume id eſt peccatũ ſiciens eſſe ſibi. Quos etiam delere mi .
nũc a pta bona dimmuẽs: nune natus eſt quibnſdã epiſcopis n
occulta reuelãs nũc vero falſa detrahentibus niſi ceſſarẽt In on
impoenẽs· Eſt ſepulcrũ patens vitaſpatrum legitur· Cum fra famt
m pſal: guttur eius et imgua tres de multon abſentũ loque Gce
eius gladus acutusSunt em rentur vicijs abbas peioꝛ ſaccũ oate
detractoꝛeſ dapiferi dyaboli qᷣ pvlenum arena a tergo et mino RN
carnes humanas homĩbus co⸗ rem in pectoꝛe pedens: esre⸗ ſende
medẽ das aponunt · Vñ ſuper diebatur · R quo cum cauſam qᷓ cere
illuo puer: xxiij- Noli e ſſe ĩ c⸗⸗ ſiſſent ait. ꝓpꝛiis peccatis ma⸗ ſpod
ninijs potaton: nec m comeſſa⸗ Snis oblitus- aliena parua p⸗ ſtti
ciombus coꝛum qui carnes ad tracto- oꝛate queſo ut mihbi me 1t
veſcẽdũ ↄferũt glo · Carnes að a dimittatur⸗Quo audito tacu ſpeu
C¶ÆtMEvelcebn ↄferũt qᷓ m collucacio⸗ erũt detractoꝛes: Befert bea⸗ nesa
nib crinna prion viciſſim di⸗ tus gresoꝛi2 i- libꝛo dyalogo- done
3 ut ucen aAit An cere ſtudet⸗ PQuĩto detra Quod cum beatus foꝛtunatuſ ddett
kerdores nee ctezes młtis nocẽt-deo c2 indi epiſcopꝰ demonẽ a quoda eie⸗ do
ciñ vſurpat luce vi⸗Nolite iudi ciſſet. demõ in ſpecie peregr ini oden
4 eare et nõiudicꝗbiminolite cõ ſero clamitabat ꝓ plateas ciui ause
Mr PFi dẽnare- 2 ꝓrio noczt quẽ au⸗ tatis. O virum ſanctũ foꝛtuna Gas
jĩitu coꝛrupnt/ eni detrahũt tumſperegrmũ a ſuo ciecit ho⸗ J ecc
ſibji qꝛ fufflant in puluerẽ alie⸗: ſᷣ picio· tũc quidam peregrinuʒ ð
D S noꝛum defectuũet ſe cecãt mer iſtum hoſpicio recepit· Et cum WS
arl⸗ Nockzt etiam eccleſie quia is qui fictum peregr mũ ſuſce⸗ (
4 9 betractozes facint a boms in⸗ perat: pꝛeſente vxoꝛe puuium l iur
Der . terdum ceſſare. Sexto pumun ꝛwe ignem haberet: demon ꝓ *
STfe⸗ tur grauiter-Nam numeri xii⸗ uulum muaſit et in ignem pꝛo fite
maria ſoꝛoꝛ moyſi lepꝛa infici⸗ ie ctum concremauit: Et dicit det⸗
tur. quia ei detraxit: numeri Sregoꝛilqꝙ mala et detractoꝛia Ppi
xi iii: etraxerũt filii iſrael ter⸗ mtencõe iſt e pegr inũ Hho ſpita 3
re ꝓmiſſionis in malum ſuum. inlt:3 ſi ep̃s ĩmiſericoꝛs fuiſſet der
( danielis xiij: Ouo ſenes ſuſan⸗ Bic in vitis phon de ſocrate di lo
vnam infamates turpiter occiſi citur aliquando ſerioſe ſuis en
ð ſunt i⸗ — Beptimo diſſua detra ctoꝛibus auditũ pꝛebuit
3 — dent exempla ſancton et phi⸗ Cauſaz auũt ſeiſcitati bꝰ reddit
4 loſophon multiplicit er⸗ legit᷑ nam ſi eonꝝn que inſunt dixerint
q beatus auguſtin? in menſa erigemur⸗ Si vero non nihit Pli
cõtra detractoꝛes verſus iftes a nos oportet inquit ita fieri

beimn

sann
re vitam
Nucnit

ee e

Kepiſcopis
ceſſanit I
Cumfra
mri loqne
vſacc
RKwi
Dede ede
dunbſin,
dut mibjnt
zuojtotitl
err:
dyalogo⸗
etunatul
noda bie⸗
doeNN
end di
in ſon
d aete
n permn,
eptt dn
wee plun
,onh
nem peo
deit
etrablton⸗
hoſe
O28f
eſoand
ſerchſis
it
1 nt

nlibit

ien.

) .
2 —
S .

nt ſi bñdicũt/coꝛrigamur ſi ma

le nihil ad nos; Sic eum quidã

cE

dyogeni diceret de amico ſuo
quõ dyogeni male diriſſet-Rñn
dyogenes: an amicuſ iſta dixe

rit nõ iudicio: ſed certũ eſt te

iſta mibi 8 amico meo retuliſ⸗
ſe.Sic etiã xenocrates ph̊s tm
a ſenato honoꝛatꝰ vt teſtis nũ̊
quã iurare cogeret᷑:· QCum in ⸗
ſentia quoꝛudã detracton ta⸗
ceret eis cauſam queretibꝰ?⸗ Re
ſpõdit me dixiſſe aliqn penitu
it.tacuiſſe vo nuncqʒ · LQuc
ad terciũ ſciendũ q; nõ ſalum
peccãt ötrahẽtes ſed alũ plu
res et interdũ plus qᷓʒ detra⸗
ctoꝛes ſᷣm tho :Dꝛimo qui aliũ
ad detrahendũ imducit Secun
do qui detractoꝛẽ audit · et ſi⸗
bi detractio placet apter odiũ
eius cui detrahi⸗ vel apter ali
quã aliam maliciã vterqʒ illon
peccat:et nõ minuſqz detrahe
tes· vn ro:i.: nõ ſolum qui talia
agũt: ſuꝓple ſunt moꝛte digmi⸗
ſeò etiam qui facientibus ↄſen
ciunt y tem induces et copia
rens detractoꝛi facit cõtra ca⸗
ritat em ꝓximi⸗quia pꝛimus le
dit famaet ſecũdus cõp lacet ĩ
Pximi malo· vnde bern· ij· li · D

cõſecracõe ad eugemiuz detra

here aut detra hẽtẽ audire qͥd

Hon dã nabili2 ſit nõ facile di⸗

Pap xerimꝭ Qñq autem cõtingit q

aliquis audit detrahente no
placet ſibi detractõ nõ tame re

pellit detrahẽtẽ nec ei reſiſtit ·
et hoc apter aliquẽ humanũ ti
moꝛa⸗auit apter negligentiãa vł

õ S 4 õ

1 ⸗ ——

₰°Quintium Pꝛeceptum 0 apitulum Doe cimum. D

verecundiatũc adhuc peccat.

Quia ea ratione qua quis tene

tur ſubleuare aſinũ alterius ia
centem ſub onere vt Peipitur

deutro⸗xxii: Radem ratoõne te
nemur no pati detrimentũ fa⸗
me ꝓximi ·Et ideo ſi ꝓpoſſumus

juuare tenemur Vñ Hero. ſi eſ

Par 5

–

ſet in nobis diligetia ne paſſimCcneer

ob tractatoꝛibus crederemus
lam omes detrabhere timeret⸗

Et m epiſtola ad nepocianum

TLero.dicit · Nemo muĩito andi-

toꝛe libeter detrahit· ſagitta ĩ
lapide nõ figit᷑·ſed inte rdũ re

ſuiedo ꝓcutit dirigentẽ/ diſcat

detractoꝛ dũ te videt nõo liben

ter audireſ/nõ facile detrahereg

Et dicit tho. q talis ñ reſiſtes
ex cauſis iam dictis peccat ple⸗

runqʒ venialiter · qnqʒ etiã fit
peccatũ mòta le vt cũ alicni ex
officio incũbit detra hente coꝛ
rigere ut foꝛte ſuꝑioꝛi r ſpectu
inferi on/ uel cum ex t ali detra⸗
ctione natuʒ eſt ſequi magnũ
periculũ mſi ꝓhibeat᷑ uł zpter
radicem ſcʒ timoꝛẽ humanũ qͥ
poteſt eſſe peccatũ moꝛtale-

tribus de cauſis qͥ detrahbẽteg

unt aute rephenſibiles

audiũt. et eis nõ reſiſtunt et e⸗
benter audiũt:Dꝛimo q vidẽet

fratres ſuos a canibus dilace⸗
rari et nõ reſiſtũt/ſalt ez clamo
rocũ poſſuntivel lapidibus coꝛ
rectionis·quod ſi nõ faeiũt be
ſtie viden᷑· vñ eccleſi.xini· Que

cõicatio ſancti homis ad canẽ

Secudo nõ reſiſtẽt es:et placa⸗

viliter/ſe ad detrahẽtes hndeilufon

Qumtuaum
falſam eis miniſtrãt. q̃ fr̃es rem oſtẽdit faciẽ·facit eum pu
comedũtqꝛ detractoꝛibꝰ ſiſſe tare q; placeat ſibi detractio
audieontiũ leto vuitu comeſtio ſua et ſic audacioꝛ fit ad tra⸗
carniũ humanan in detractiõe pendũ · Qui aũt triſtem ſibi ex⸗
νααο mſipida fozet VYnde bhiero- He Hihet faciẽ facit eũ citiꝰ obmu⸗
mo mutto auditoꝛe libẽter nar teſcere apter Hoc dicit᷑ ꝓuer⸗ mwot
rat: Vn ꝓuer.xxv · Vetus aqui xFv.-Vetus aauilo Diſſipat plu nonee
lo diſſipat plumas facies tri uias et facies ttiſtis imgua de pwome
ſtis linguã detrahentẽ⸗ Terco trahentẽ⸗ ſed cõtra pdicta fa⸗ ſchede
andiẽtes detractoꝛes libẽter aiunt quida- Nam qn aliqui 8 iN
iuſte agũt:ꝛc᷑.legẽ nature · ſcri tractoꝛs coꝛri piunt᷑ a bone cõ gne
pture et humana qꝛ frequẽter ſcientie viri s ſtatim r eſpodẽt· gacie
credũt vni teſti:Cum tñ ĩ oꝛe Ego veritatẽ dico de iſto ·et ſi ſOe
Duon vel triũ ſtet omne verbũ pſens eſſet cui detraho ſibiin Pen
Et qð peius eſt· Cicius interð faciem dicerẽ· Rñ̃:q; tales gra eme
S bono viro credit᷑ vni ribaldo uiter errãt· qꝛ ꝑutãt m in facie fiie
q̃s dece ꝓbis ad contrariũ vbi aliquẽ cõuiciari leuius peccatũ ntan
eſt veritas mera- apt᷑ hoc berñ ſit. cum th peius ſit vicin q́; de gii
Dicit imgua detractoꝛis è vip⸗ trahere et oſtẽſum eſt de tua nchl⸗
pera verociſſima que letaliter melia in materia de ma-Secun nitonat
tres mterfecit vno flatuſ· de⸗ do reſpondendu eſt talibuſ cn de
trahentẽ cui detrabitk: et iPſuz nõ ſufficit ad vitandũ peccatuũ Deme⸗
qui det ractioni bꝰ dclectat᷑. dicere veritatẽ· ſed opoꝛtz vt age pea
N:. ¶ Sed dubitat᷑ quõ homo debitis circuſtancijs dicat᷑ ſIm di
debeat renſtere om detrahe⸗ illud· Quod iuſtũ eſt iuſte exe⸗ dectt
ti · Qum dicat mij⸗ nõ cõ⸗ quaris deutro⸗xvi: Tercio re⸗ A
tradicas verbo veritatis vllo ſpõdetur q; ran eſt apud quoſ vem
modo:qnqʒ; autem aliquis de⸗ dam detractoꝛes · illa eos au⸗ et al
trabit verba veritatis dicẽdo⸗ dere in faciem dicere que a ter⸗ ge
Rñnꝙ ſi detractoꝛẽ ſcio falſluu g80 euomunt tilte
Sð alio dicere poſſum ſibĩ ſic re Oͦ “ . np
ſiſtere q; eum ꝓ verba arguãa 8 Ca.xj .de fraterna coꝛrectoe· ſicen
falſitate:ſi autem ſcio eum ven = vulne
dicere 8 alio tũc nõ debeo eũ Via fratna coꝛrectio ſbe
falſitate arguere⸗ ſed deben pſernat interdũ mfa⸗ toe
verbis coꝛrigere · de hoc ꝙ pec „ mantẽ q nõ dicit de nre
cat fratri detrahẽdo ſuel ſaltez tractoꝛ ſ Pociꝰ aĩe ꝓ *
Debeo oſtẽdere qq mihbidiſpli: /imi ð moꝛte pctiĩ ſuſcitatoꝛ· ⁊ am;
cet detractio-et hoc debeo pñ qꝛ ocidĩ᷑ frat᷑ ĩ eiꝰ dimiſſiõe ut e
ipaliter oſtedere ꝓ triſticiam ausg · dicit · TCbcirco nũc tria ſũt
facieci. Qui em detractoꝛi hila⸗ dicẽda de fraternacarcctiẽe⸗ di
—
H de E otne —
BESES

dernch
ad tra

m ſibi exr⸗
obmu

ityn puer.
lat plu
nguade
Wafa⸗
Köand
iadee
emreſpöh⸗
odeiſtogt
Etrabo ſor
s arti
nauq; de
1 de den
-Secan

e

aecti
ln
is dirſen
Kilee⸗
Tene
frne
Al s
urati

terdiir⸗
no diid
pec ip
ſſine7
inſint
mllit
iẽe⸗

—

Dꝛimo quãtum noceat obmiſ⸗
ſio eius et ꝓficiat eius exerci⸗
cium debitü.Secud a0 aus fien fieri
debeat · Tertio ꝗ
neatur

mum notandu pꝛimo qy pefmo qh Fazi

na coꝛrectio eſt pm doctoꝛes

ammonicio fratnis de emenda
cione delicton ex fraterna ca⸗
rit ate/dĩicit᷑ pꝛimo ammonicio

quĩa obiurgacio verbi et caſti=
Sacio ver boꝝ ꝓtinetad pPlatuʒ

e ammonicio ꝓ ſolũ verbum
ꝓt met ad omẽs dicit᷑ etiã de
emendacõe delictonꝝn quia ille

fmis eius eſſe debʒ.dicit᷑ ex ca⸗
ritate ex qua ꝓcedere debet⸗
Secũdo notandũ valde pe⸗
ricłoſe peccat dimittõtes ſme
racionabili cauſa fraternã ceoe
rectionẽ· qð patet tripliciter⸗
Pꝛimo &ꝛ ſicut loquedo qs pec

care poteſt. ita tacẽdo: &ſt em

vt dicik eccle · nitempus tacen

di· et t empus lo quedivñ yſa·
vi: lamenta? ſe tacuiſſe dicens.
ve mihi quia tacuiglo. qꝛ oʒ iã
et alios hbere nõ repꝛehendi⸗
Secũdo quia ſancti de hoc ter
ribiliter ſentenciãt⸗ vnz gre.
Qui ꝓximi mala conſpiciũt et
ſuecio ptereuũt qu aſi cõſpectis
vulneribus vſum medicammis
ſubt rahũt. et ideo moꝛtis au⸗
toꝛes fiũt · quo vulnuſ quod cu
rare poterat nolũt· St ansuſe
VYn vulnus fratriſ contẽnis.tu
eum Pire vides et neglisis pe

ioꝛ es tacedo·q; ille committe

do· Tercio omẽs doctoꝛes con
coꝛditer tenẽt q; reus eſt cum

ACapitulum * Gwecimmm

fure · qui ſcit furtu⸗or nõ ĩdicat
coꝛrigendu: &t eadem racio vi
del de pticipatione cuiuſlibet
delicti:· Qum ergo tãtus ꝓpłbde
ta peiteat ſuꝑ huiuſmodi⸗ Qũ
ſancti tam graue hoc iudicent
Et m omes magiſtros hoc re⸗
pPpute᷑ cõſen ſus m dehctisdit
beatus ni

pe non eſtis ſi vetto os fratres

quos mdicãdo coꝛrigere pote⸗
ſtis· tacedo ꝓĩire ꝓmittis:· ¶ B

4 St vere noõ ſunt tales mno⸗

centes/triplici de cauſa⸗ dtnen⸗ no⸗
cent ſibi peccãti et ſccijs · Mꝛĩio

necent ſibi labia pol luẽdo Si⸗ —*„
licto alie novt nõ ſint dig ni de

um laudare ; pſarvi· Ve mibich
tacuiquia vir pollutus labijs

egd ſum ſcʒ ex iſta taciturnita
te.glo:qꝛ oꝛiam et alios ñ coꝛ⸗
rexi: I deo cum angelis deum
ſaudare nõ merui ne dicat᷑ mi
Hi. Quare tu enarras iuſticias
meas et aſſumis teſtamentum

meun Poſtuũ ⁊c ¶ Secũdo nocẽt

ci qui eſt coꝛrigẽdus:vñn augꝰ·
in epła ad hiero⸗Obſecro te p

manſuetud mẽ ĩieſu chꝛiſti· ſi le

ſi te dimittaſ mihi nec me viciſ
ſim iedẽdo reddas malũ ꝓ ma
lo.ledes auteʒz ſi tacueris mihi
— – —
erroꝛe meu m factis meisvelĩ
dictis imue neris/Xnterpᷣtatĩe
ergo tot occidimꝰ quot ad mò

tẽ ire tepedi et tacẽtes vide

te C Nocet ſocijs qͥ eon exẽplo
tãacetes idẽ peccatũ taciturni⸗
