ſunt vnus deus creatoꝛ ommũ
rerũ⸗ in c2 trimtatis ſeu ꝓſona
rum nomme baptiſantur Itę
tenentur credere pſᷣm feſtũ na⸗
tiuit atis xpᷣi q; filius dei natꝰ
eſt ex virgine maria Ttem circa
paraſeuen q; xpus ſit paſſus ꝓ
nobis mortuus et ſepult· Ttẽ

circa paſca qꝙ reſurrexit a ꝙ; re

ſurgemꝰ vere.circa aſcenſione;

q; aſcendit in celuũ circa pente⸗

coſten xpᷣm miſiſſe ſpiritũſan⸗

ctum apoſtolis et eccleſie- Q⸗

vna eccleſia ſit extra quam nzæ

eſt ſalus·at vnũ caput eccleſie

in terris:circa coꝛpis xpi feſtũ
ꝙ; xpᷣs vere ↄtinetur in eukari
ſtia·et ↄſequenter ſacramen⸗

tum pemtentie · et omma alia
ſacramenta im medicinam a xpi
paſſione nobis effluxa circa fe
ſtũ ommũ ſanctoꝛum q fiat fi⸗
nale iudiciũ: Reſurrectio moꝛ⸗

tuoꝛuʒ · Renumeratio bonon imn

eterna beatitudme m regno ce
loꝛum. maloꝛum pumtio m et᷑⸗
na damnatione in młerno · T p
ↄſeques q bona ſunt facienda
et mala cauenda/Hec ſunt que
quilibet fidelis adultus expli⸗

Wapitulum iSecandum

cite credere tenetur-a aſſenſuſ
Debet eſſe reſpectu ommun arti
cui oꝛum ct credendoꝛum vt P⸗
mo tactũ eſt. ſed aꝓpꝛehenſio

m ſpecie non eſt mſi eoꝛũ que

lam ſut ſecundo enumerata;

BHatõ aut dictoꝛum eſt ßm
bonauẽ in ij circa diſt· xxxvij·
gqꝛ ſi ahnhqmis excuſaretur de mli

mis ſcu ſimplicibus a talibꝰ cre
dendis explicite m eccleſia o
maxime eſſet ex ignorantia- ſed
Hoc non cum articuli tales ſint
de tam mamfeſtis ꝙ nõ pñt la
tere ſine culpa:· Sũt em aliqui
articuli tam mamfeſti:qꝙ nuli2
xpianus habens vſum ratõms
ignoꝛat eos mſi om mno negli⸗
gat et ↄtemnat dei cultum ⁊ ſa

lntem aꝓpꝛiamet ꝓ ↄſequẽs ta
lium ĩisgnoꝛa ntia non eſt ſine ck

pa ·mſi foꝛte quis excuſaret᷑ de
uloꝛũ noti cia per defectum do
ctoꝛis.vel ꝓꝑ bremtatez vite p2-
mceptum vſum ratioms vel per
imbecillitate vſus ratioms na
ter vltimũ hoc dicit ſco: in
njdi.xxv. non requiritur m li⸗
bet neceſſario etiam pꝛo ſtatu
iſto. q; omnes iſtos articulos
explicite ⁊ dſtincte credat qꝛ

dDeus nullũ obligat ad impoſſi

bile · extra de regułiuris· li.vj
nemo em pᷣt ad impoſſibile ob
uigari: et ideo ſi quis rudis eſt
gqui n pt ↄſiderare qᷣd ſit natu⸗
ra et quid perſona-non eſt ne
ceſſe q; habeat actum explicitũ
de articulo ꝓtinete ad nature
vmtatẽ et ꝓſonan trimtate di⸗
ſtincte ſicut hnt clerici literati

ð . . 4 äs e l èð

4

bus et exemplis ad mimſteriũ

Drimum

—

ſed ſufficit ſibĩ ſi non pt Hmõi

Piſtinctiõʒ mtelligere-quia n'

termmos ꝙ credat ꝙ; ſicut qui

libet credit vſuũ habes ratioms
hec ſco. nõ tñ videtur aliquis
tam groſſus vtes ratione qͥ nõ
poſſit aliqualiter manuductõr⸗

trimtatis intelligendũ aptari-

ſetur apt᷑ bꝛenitate vite vnde qᷓ

rit Ritiſidioꝛenſᷣ im·ĩiij:ſuo ma

teria de fide in quo inſtanti p⸗

mo hõ teneat᷑ cred ere ſub pena
Huatõnis caritatis dabilis·Et
pemt caſũ ꝙ; paruulꝰ ſtatẽ pꝰ

aptiſmũ deferat᷑ ad paganog

ſi deus ·˖ Ex quo patet ꝙ; hoc ar
Zumentũ non valet iſte ẽ adul
tus et nunqʒz credidit in deum

et ibi moꝛetur vſq; ad adultam

etatem. Rñ:q; ᷣm aplm· Imu⸗
ſibilia dei a creatura mũdi ꝓꝑ ea
que facta ſut intellecta ↄſpiciũ

tur· g* ad hoc q aliquiſ credat
epoꝛtet ꝙq; pꝛius ↄſideret viſibi

lia et ↄferat illa ſue cauſe · ſʒ ad

oĩa iſta exigit᷑ tꝑis tractꝰ.ideo

impoſſibile eſt per ſe q aliqᷣs
pꝛimo inſtãti vſus rois credat
nullus aũt tenetur ad impoſſi

bile ꝓ ſe · vnde nullus tenebt᷑ cre
dere mm p̃ᷣmo mſtãti etatiſ adul
te · Iudex em ſecularis dat in⸗

ducias ad credendũ m ſe ß qn⸗
tum pꝛeciſe tpᷣs deꝰ det ad hꝰ
modi deliberationẽ nullꝰ ſcit m

et ſic decedit. ergo damna bik.

HRatio ẽ qꝛ nũqᷓ́; fuit in hoꝛa vł

moꝛa credendi · ideo iudicat̃ vt
paruulus donec tempꝰ delibe⸗

————
. „

Dreceptum Wapitulum ecundum

ratõis fuerit elapſum. hoc ibi.
Hicit᷑ etiã notanter mſi q̃s excu
ſaretur apter defectũ doctoꝛiſ
vnde ctho. m. ij · di⸗ xxv⸗Si quis
de miſterio mearnatoĩis credẽ⸗
do vł hmõi inſtructoꝛẽ nõ ha
beret ei deꝰ reuelaret mſi ex cul
pa ſua remaneretvñn explicatõ

eon que ſut de neceſſitate ſalu⸗

tis vel diumitus hoĩ ꝓuid eret᷑
Pꝓ pꝛedicatoꝛẽ fidei ſic patz de

coꝛnelioXctu:x· vel ꝓ reuela⸗

tionẽ qua ſuxpoſita m ptãte h⸗
beri arbitrij eſt vt in actũ fidei
exeat· Idem etia pomt tho· ij·

ij·q ij.ar.vij· v bi rcitat exepluz
famoſum qð etiã refert vmcen.

in ſpeculo hyſtoꝛiali.li:xxinj·c·

QAlxxij. Nam m cõſtantinopoli
gquidam lammam auream imue⸗
mt et ſub ea virũ iacẽteʒ cũ hac
ſcriptura·xpᷣus naſcetur ex vir

gine maria et credo meum ſub
ↄſtantim et hyerene tpoꝛibus

O ſol iten me videbis ꝓtũc au

tem Hyerna ſiue helena mater

cũ filio ſuo ſcʒ ↄſtantino impa
uit · ¶F Tercio etiã opoꝛtet

quẽlibet ſimplicẽ mterdũ expli

cit e credere articulos ñ ex pᷣſſe
ↄtentos in ſimbolo aplon· pu⸗
ta cũ eccleſia ↄdemnat ahquez
articulũ contra hereticoſ in cer

ta terra · vnde ßᷣm tho · et ſco · in

iij Si ſit aliquio að credendu⸗

cat᷑ mn eccleſia:ſed gpomtur ſpe
cialiter in vno loco de nouo nõ

eſt illud neceſſariũ ſimplici cre

dere firmiter illi tanqzʒ vo ad⸗
herendo ymo neceſſarium eſt

—

um

.
e
kor
is
de⸗
ha
aul
10
lu⸗
get
de
la⸗
ſn
De
d

kpln

oli
ne:
ac
vir
ſub
dos
can

ter

4
. .

27
. 7

magis illi non adhere quonſqʒ
ſciat ſliud credi ab eccleſia tan
qᷓ̃ʒ ven · Et ſi hoc ſibi cõſtiterit
tenetur illi firmiter adherere.

ſient in moꝛalibus qñ ſüt altri⸗
cationes de aliquo peccato qñ

eſt peccatũ moꝛtale vt ſi vnus

Dicat exptus in ſcientia. q; nõ

licet ſic mercari.aliꝰ dicit qy ſic

tucius eſt ſice non ꝓcedere quo

uſqʒ veritas pateat alide. Sic
Dicit ſco. in foꝛma et directe cõ
coꝛdat tho · &x quo patet q ſi

quiſ inter.hereticos nut ri mil
ium habẽs doctoꝛẽ catholicuʒ

ſi errat in neceſſario credendis

non in toto excuſat᷑ quia aut m
mis cito credit alicui erroꝛi ant
Diuinũ auxilin nõ muocataut

mis peccatis exigentibꝰ mfoꝛ⸗
matoꝛẽ habere non meruit · vt

Dicit altiſidioꝛenß· G BGe⸗
α. cudo pncipaliter ſciendum eſt

gquo et qualit er credere debea⸗

mus deum colendo bi notãa
du ch modus fidei neceſſario ę
debite habendꝰ videlicet ĩ coꝛ
de P aſcenſũ· m oꝛe per verbuʒ

et in oꝑe ꝓ pcepton dei exerci
ciũſquo ad pꝛimũ de credẽdo

m coꝛde · Sciendũuũ q actꝰ habi
tus fidei eſt credere et noſcere
ſeu itelligere et firmiter aſſen
tire ac adherere his que lex cri

ſtiana nobis pomt credenda
et ſic credere ſeu fides hʒ duo

ſez axpzꝛehenſionẽ ſeh ↄgintõez
et aſſeñſum ſite adheſions. Et
quidam plus habent de pꝛimo
quidam plus de ſecundo⸗oms
tñ fideles vtrũq;ʒ habent. et ſe

—,,,.,e——

„ Primum 10 receptum %Capitulum Igecundum

cundum videlicet aſſentire ſen
adherere eſt magis meritoꝛiũ
q; peimu vicʒ enoſcere ſen ap

pꝛeehondere De pꝛimo nonnu⸗
q; ſepe plus habent literati et
de ſecũdo· econuerſo ſimplices

ampliꝰ patet ſiudquia ſimpli
ces firmius credunt nonnunqz;

dictis ſcri pture qᷓz lit erati: cꝰ

ſignũ eſt ꝙ ſimplices ſepe pluſ
opibus demõſtrant ea que ſcri
ptura ĩubet q́; literati faciant ·
ſi em lterati firmiter aſſentiret

T perfecte vtiq; m opus exirẽt

Bigsnũ em magne fidei eſt qn
fides coꝛdis m opus exuberat
P opa bona ex fide ꝓcedentia
Gignũ vero ꝓue fidei ẽ qñ mo
Dicũ redundat mvirtutũ exer
ticia:lla vtiqʒ quibus in ſpeci⸗
ali ꝓ fidem eſt aſſenciendu op
hernduntur in articnlo ſimboli.

vt ſupꝛa patuit Gecũdo ętiam

exigitur q; quis meerdũ fide
fiteatur oꝛe · vnde· Ho.x. Coꝛ⸗
de credit᷑ ad iuſti ca: oꝛe autez
confeſſio fit ad ſalutẽ· vbi pᷣm
glo· H QCorde credere ſuffi
cit ad iuſtificatione; ſed oꝛis
ↄfeſſio exigi᷑ ců quis in marti
rio de fide queritur quod mar⸗
tiriũ multi fugerunticoꝛde cre
dentes ſed oꝛe damnabili ve
ritatẽ negantes: vnde Luceĩx·

xps ait·qui me erubuerit ⁊ me-

os ſermones hHunc filium hoĩs
erubeſcet cũ venerit imn maieſta
te ſua et Math.x. Qui me con⸗
feſſus fuerit. confiteboꝛ et ego

eũ coꝛã patre meo: diẽ aut tho
ij·. ij. q/ iij ar:ij· Coõfeſſio fidei ẽ

—

Pr

*2

–

ææ L
¶Drimum

ſemp liget· non tñ Ppſemx ſed
eſt neceſſaria ad ſalute m aliq;́

loco et tpe qñ ſcʒ ꝓ obmiſſionę

p ↄf eſſioms ſubtraheret᷑ ho⸗
noꝛ debitus deo. vel etia vtili⸗
tas ꝓximis impendendaputa
ſi anquis mterrogatus de fide
taceret: et ex hoc crederet᷑ vel
q non haberet fidem vel q; fi⸗
des nõ eſſet vera vel alij ꝓ eiꝰ
taciturmtat em auerterent᷑ a fi
de. In hmoi em caſibus ↄfeſſio
fidei eſt de neceſſitate ſalutis
Etẽ Dicit ibiĩ in caſu neceſſitatiſ
vbi fides ꝓiclitatur quilibz te⸗
netur fidem ſuã apalare.vł ad

0 receptum

pceptum affirmatũ ideo licet

ê

Capitulum (Secundum

cadit ſub Pcepto ſᷣm p̃paratio
nem ammi i. m caſu ſic ſcʒ q; hõ
Habeat ammuũ pꝓparatũ ad faciẽ
Dum illud qð debitũ redditur
ex aliqua cauſa occurrente· Cũ

em opus eſſet et hoc exiseret
ſalus alion hõ debet eſſe pat?ꝰ
að hoc faciendn: ꝓ hunc naqʒ,
moduũ ſuſtinere martiriũ pter
xpm cadit ſub pᷣceptoqꝛ ſcʒ ho

debet habere ammũ paratũ vt

pꝛius ꝓmitt eret ſe occidi qᷓʒ cri
ſtũ negaret vel moꝛtalit pecca
ret· Et ſic etia relmre apꝛia bo

na cadit ſub pcepto qꝛ ð eberet

eſſe paratus ammꝰ xpiam ma⸗
8gis ſuſtinere rap ma bonon ſu⸗

oꝛzũ qʒ xpᷣm negarevel moꝛtali/
ↄfirmati onẽ vel ad repꝛimenð ter peccare · De hoc tñ multnz /
turbatio infideliũ oꝛirebe coõ⸗ deſcendere an ho pociꝰ vellet

mſtructoem alion fideliuũ ſiue

.
4

feſſione fidei mamfeſta abſqʒ;
vtilitate fidei vel fideliũmõ eſ⸗

ſet laudabile in tali caſu fidez

ublice ↄfiteri · vñ Mat h· vij ··
olite ſanctũ dare cambꝰ neqq

margaritas ſꝑse ante poꝛcos.
ne ↄuerſi dirupant vos· Sed ſi

vtilitas aliqua fidei ſperet᷑ aut

neceſſitas aſſit· ↄtempta turba⸗
tione infideliu debet ho fidez
publice ↄfiteri · m illud Math⸗

xv. Simte illos ſcʒ turbari ceci

ſuüt et duces cecon hec ibi·
1 *Si quereres tenetur ne ali
quis ſub pᷣcepto martiriũ ſubi⸗

re apter xpᷣm GBrm Tho·qᷣhbe ·

iij·q· x· ar. ij· illud qð hic que
ritur nõ cadit abſolute ſub pce

pto.i:non eſt pꝛeceptũ abſolu
te ſicut honorare parentes/ſed

tali vel tali hoꝛribili moꝛte ple
cti q;3 fidem negare vł moꝛtali⸗
ter peccare-cauere debent ſim⸗
plices pᷣſertim ne ſei pſos cogi⸗
tando vel allo quendo tept ent
ſufficit em̃ m genere de h̊ habe
re bonũ aꝓpoſitũ et ſperare ĩ dei
graciaʒ q; bene actmi eſſent ſi
neceſſitas aduemret. m neceſ⸗
ſit atis em articulo multi pꝛius
etiã in fide exigui reperti ſunt
Diumo aſſiſtente auxilio marti
riũ aĩoſiſſime tolleraſſe:vn tho
qlibe · j·q/vnj·dicit· Contrit⸗
tenct᷑ im generali velle pati ma
gis qᷓmeũq; penam qʒ peccare⸗

deo Anb · libꝛo de ſimil itudi⸗

mbus dicit: ꝙ aliquis debz ma⸗
gis eligere eſſe mmferno ſine
culpa qʒ in parad iſo cuʒ culpa

—

Primum (Pꝛeceptum

qꝛ innocens m mferno non ſen
tiret penam et peccatoꝛ in pa⸗
radiſo nõ gauderet de gloria-.
St qꝛ ↄtritio non pt eſſe ſine ca
ritate ꝓ quã oĩa dimittunt᷑ pec
cata· Ex caritate em plus homo
diligit deũ qz ſeipm· peccare
autem eſt facere ↄtra deũ.pu
mri aũt eſt aliquid pati contra
ſeipᷣm vnde caritas ho requirit
vt quãlibʒz penã hõ ↄtritꝰ peli⸗
gat culpe:Sed m ſpẽali deſcẽ⸗
Dere ad Hanc penã vel ad iſtaz

nõ tenetur qnymo ſtulte face⸗

ret ſi quis ſeipᷣm vel alin ſollici
taret ſup hmẽi ꝓgticularibus pe

ms · Mamfeſtũ eſt em q ſiẽ de⸗

lectabilia plus mouẽt m pticu
lari ↄſiderata q́; m ↄmum· Ita
terribilia plus terrent ſi in pti
culari ↄfiderent᷑&t aliqni ſunt
qui m mmoꝛi temptatione non
cadũt q̃ͥ foꝛte ĩ maioꝛi caderẽt
Bicut aliqs audiens adulteriũ
non meitat᷑ ad libidinẽ · ſed ſi
ꝓ ↄſiderationẽ deſcẽdat ad ſin
Sular es illecebꝛas magis mo⸗

ueretur · Et ſilꝛ aliquis nõ refu

geret pati moꝛtem ꝓ xpᷣo Sed
ſi ꝓ ↄſiderationẽ deſcenderer
ad ↄſiderandũ ſingulas penaſ
magis retraheret᷑· et iõ deſcen
Dere in talibus ad ſingularia ẽ
inducere hoĩem in t emptatiõeʒ
et pᷣbere occaſionẽ peccandi.B
tho· Vtrum aũt quis poſſit effi
G martir ſine moꝛte RBn q; ſic
5 ſex modis:de tribus di. Berñ-

triplex eſt martiriũ ſine ſangui
ne ſcʒ parcitas mn pbertate quã
habuit dauid largitas in pau⸗

Capitulum Secundum

ꝓtatequam exhibuit to bias
et vidua: et èaſtitas m iunentu
te qua vſus eſt ioſephĩ egipto
ſᷣm) Gresetiꝗ triplex eſt. vicz
Pacientia adubrſon vnde dicit
ſine ferro martires eſſe poſſu⸗
mus ſi pacientiã veragiter i am
mo cuſtodimus. Compaſſio ar
flicton · vnde dicit omms qᷣͥ do
loꝛ em exhibet in aliena neceſſi
tate crucem poꝛtat m młte di⸗
lectiò mnimicon vñ di. ferre cõ
tumelias odientẽ diligere mar
tiriũ eſt im oculta cogitatõe ·

Sed querit᷑ an habens cari

atem impfectam poſſit ſufti⸗
nere martirium. Hanc queſtiõʒ
mouet ſanctus doctoꝛ · qdᷣlibe
)nijjq/xxiji ſub Hac foꝛma ·vtrũ
aliquis abſqʒ ꝓfecta caritate
oſſit ſe ad martirium offerre⸗
Rnds ĩopibꝰ virtutu duo ſut

attend enda ˖ ſcz llud qað fit:⸗
meodus faclonen Aeon tinsit au
tem idẽe factũ q fit ſm aliquãa
ꝓfectã caritatẽ fieri etiã non ſo
lum ab hnñte paruã carit atẽ · ſʒ
etiã a non Habẽte virtutẽ ſicut
aliquis non habẽs ĩuſticia põt
facere aliq oꝑus iuſtũ.ſ ſi at
tendimus ad modũ faciendiãs
qui non habet virtutẽ non põt
opari ſicut ille qui ha bet/nec it
le qui habet paruã ſicut iile qᷓ
habet magnã qui opatur facili
ter et ꝓmpte et delectabiliter
quod non facit ille qui caret v⸗
tute vet qui paruam Hz · Bic er
So dicendũ eſt ꝙ hoc opꝰ qð
eſt offerre ſe martirio vel etiaz
martirin ſufferre⸗ pt facere nõ

1 Drimum 2 Preceptu m
3 —

ſolũ caritas ꝓfecta. Iuxta iil8
Kohxv. Maioze carit até nemo
habet vt amma ſuã ponat ꝓa⸗
micis ſuis: ſed etiam imꝓfecta
caritas vnde glo. ſup illud põỹ

Dilexi man data ſuꝑ aun a tho

paſio dicit᷑ minima caritas plꝰ

argenti et eadem ratiõe q́ʒ oĩa
tpalia· Et qð pius eſt ille q̃ ca⸗
ret caritate ſe offerre p̃ᷣt marti⸗

rio et ſufferre ſᷣm illudij· Con·

xiij· Si tradidero coꝛpus meuz
ta vt ardeam carttatem aut no

Pabeam mhil mihbi ꝓdeſt. Sed

caritas ꝓfecta ho facit ꝓmpte
et delectabiliter vt patz ð lau
rencio et vmcecio qui m toꝛmæ⸗

tis Haritatẽ oſtenderũt. Hhecc

aũt non pt facere caritas imp⸗
fecta vel etiam ilie qui caritate
caret· hec thomas. Ged an ex⸗
pediat imperfecto ſe ſubicere
ſponte martirio:Rñ.qy hõ diui
mtus ſit motus hoc incautũ eſt

Et tales in magna multitudie
reperiunt᷑ fidẽ negaſſe vt patʒ

.„ ₰

li⸗

Pe * 9% ◻

P euſebiũ

exigitur vt fide quilibʒ fatea᷑ᷣ

ope ſi vult ad vitã ĩgredi me
ritoꝛie agere nã fides ſine opi⸗
bus moꝛtna eſt · TLacobi ij. Et
ſi vis ad vitã mgredi ſerua mã⸗
Data: vbi the ma * L Tercio
ncipaliter vdendum quot
Senera hoĩm pꝛeceptũ 8 fidei
tranſgre diunk . Buͦt aũt quinq;
Drimo fidem addiſcè negligen

tes⸗ NHam in Decre ꝓ RKus De co̊
ſecraidi: mij. Statntũ eſt q; Pa

trim tenent᷑ filios docere ſim⸗

5*

VWapitulum Secundum

bolum apoſtolon: Et ratio eſt
qgꝛ ibi ea vel pauloplura ↄtinẽt᷑
3ʒ quilibʒz credere teneat᷑ et oꝛ⸗
dinate ibi articuli ponunt 1 me
moꝛie facilius impꝛimunt᷑: tenẽ
tur mquã diſcere neſcentes m
ſi excuſarentur vt ſupꝛa imbe
cillitate mgemj carentia docto
rum aut ꝓp mquitate puericie⸗
BSecũdo m fide dubit ãtes Nã
ta les dicunt᷑ heretici qui dubi

tant de fide catholica.vt pzʒ au

toꝛitate ex de hereticis:li ·v ·
1 Vbi dicit duhbid in fide im

fidelis eſt:nec eis oino creden

Duz eſt qui fidẽ verit atis igno
rant:hec ibinon credendũ ditc

aꝓparatus id eſt teſtimomũ eo
rum non recipiendũ⸗ Et patet

illa de thoma. ILoh.xx. cui xpᷣs

noli oſſe incredulus ſzj fideł. vnñn

et didimus 8ꝛz ideo qꝛ dubita
nit ˖ Rõe etiam patʒ qꝛ dubit ãs
non eſt in fide · eo nõ aſlen⸗
tiat aliquo articulo certo vł oĩ⸗
bus: Et qui non eſt in fide e cõ

tra fidem ᷣm illud Math.xijz

„ Eue-iOin nõ eſt mecũ contra
me eſt. Sic apli fuerũt tpe paſ⸗
ſioms xpi licʒ ↄfirmati fuerint

m aduentu ſpũſſancti na glo.

ſup illud põ;. E&go ↄfirmaui co
lũnas eiꝰ·dic · Apłus· qui paſſi
onn titubauerunt. [de dicere
videt᷑ beatus Rus· ſatis exp̃ſſle
li.de oꝛigine · Ad venatum vbi
dicit latronẽ bene ð xpᷣo æ apo
ſtolos male ð xpi diuĩtate ſen
ſiſſe · Tercio pſumptuoſe fidei
articłos ſcrutari voleétes.· Sicut
au2· ante ↄuerſiõeʒ fecit ↄtra

— — —UN

2 —

ndan
—
ͤdeſt
dtin
ot r
Erm
tene
eg m
inbe
octo
nicie⸗
N
ldabi
pyan
R
weden
ig ign⸗
on
nüeo
atet
nrps
lyñ
Abita
bitas
Wexe
NR i:
des
tn
biß
int
No⸗
(0
neent
tol
ybi
ſen
ide
r

4 DPrimum. 4 Dꝛece

—

ptum

illud Eccłiij· Alcioꝛa te ne que
ſieris et foꝛcioꝛa te.ne ſcruta⸗

tus fueris ·et qui ſcrutatoz eſt

maieſtatis o Primet᷑ a 8loꝛia.
vnde Bern. fidem ſcrutari pᷣſuũ

ptuoſe temeritas eſt: credẽè pi

etas eſt· noſcere vero vita et᷑⸗
na eſt. N Quarto fidẽ oꝛe
negantes licet coꝛde teneãt ta
les moꝛtaliter peccãt.vt 3 pa⸗
tuit: quales fuerũt Kicodemꝰ
oſeph ab aromathia et multi
ncipes iudeon in xpᷣm credẽ⸗
tes · ſed ne extra ſmagogã eice

rentur eũ non fatẽtes · de q̃bꝰ

hHabetur ohB.xij peccauerunt
em moꝛtaliter dicit ibi Nico.de
lira qꝛ pꝛincipes erãt qui pius
tenebant᷑ fidẽ aſtruere.et qꝛ
erat de neceſſitate ſalutis xpᷣm
ↄfit eri ibiiet vt ibidem dicitur
Dilexerunt gloꝛiã hoĩm magis
́ʒ gloꝛia dei:Nã vt di⸗ ſanctus

—

rho. Nija C. xxxj: quãdo quis
loꝛia ſua pᷣfert teſtimomo dei

ſicut cõtra pᷣfatos pꝛincipes di
citur· Similꝛ ⁊ pe·ter peccauit
moꝛtaliter negando xpᷣm vt ꝓ

bat tho.in qiihe. ſuis 80

umto heretici et ip̃is creden⸗
tes eonꝝ defenſoꝛes:receptoꝛeſ
n fautoꝛes: Omes iſti qͥnqʒ ſut
exceicati:qñ viciũ eon ĩ aliquẽ
actũ exterioꝛẽ publice vł occul
te ꝓgreditur vt plura iura ex⸗
pꝛeſſe diĩcunt ·
N z Tercium capit ulum

Secundo ſpes cadit
ſub pᷣcepto vt diẽ · ſ.
t ho· ij· ij · ·xxij· ar · .

¶ Capitulum

Percium
vnde Tere· xvij maledict2 qui
Ofidit m Hoĩe et pomt carnem
bꝛachiũ ſuum et a dno recedit
coꝛ eiꝰ · vnde ſpe etiã coli deꝰ
coꝛde qꝛ ꝓcedit ab habitu ĩfu
ſo * Eſt aut ſpes vt dicit

męr miij- dixxvj certa expe
ctatio future beatitndims veom
ens ex dei gracia et meritis P⸗
cedentibus Pic aũt tria pᷣnci⸗

paliter ſũt vidẽda · Dꝛimo que
pꝛincipaliter ſperare et aꝓpete
re debeamus. Scdo quõ ̊ ho
mandatum excedãt deſperan⸗
tes; Tercõ quõ pſumetes. Cir⸗
pꝛimũ ꝓ intellectu habitꝰ ſpei
et exercicio eiꝰ actus eſt ſcien⸗
dum actus h ſecũde virtu⸗
tis eſt ↄfidere firmiter vel cer⸗
ta ↄfidentia quã quilibet debʒ
habere qñqʒ in actn. ſed ſ. emp
in habitu de hoc q; eternaliter
ſaluet᷑ q̃ ↄfidentia debet mmti
ex vna ꝓte ſuꝑ diuma gracia ⁊
miſericoꝛdia cui debz ↄfidere
cq ipm ſalua bit a ex alia ꝓte ſu
per apꝛijs meritis q̃ᷓ ad ̊ vult
HPabere gracia adiutrice debet
ei firmiter onere ĩ coꝛde ſuo
q; peccata vitado et bene viuẽ
do velit mereri vitã eternaz qꝛ
ſine hoc apoſito eſſet magis pP
ſuũptio q;ᷓ ſpes ·ſicut ſũt qui con
fidũt fatue q; ſaluabunt᷑·et tñ
mhil facere volũt vel dimitte⸗
re ꝓ ſalute ſua B Tlla autẽ
que ſunt ſperanda et ↄſideran
da qꝛ non poſſumus vtute 4pa
Oſequi debemꝰ ea peterè a do
Et iſta ſub mmero ſeptuplici
enumerant᷑ bꝛeuiter.vtiliter

.
—
. *
1
1

Primum „

eꝛdinatiſſime: imat hvj⸗ m oꝛõe
dinca m qua m Tho⸗ yij. q⸗*
Ixxxiij-ar- ix⸗Tnuocamꝰ pꝛimo
Den rememaꝛando quis eſt/qꝛ
pater noſter. puta fideliſſimꝰ

pijſſimꝰ - ditiſſimus⸗ſümus et

pꝛudentiſſimus pater mquam

cærcationegubernatõe⸗redem⸗

ptione · gratiſfactõe et g lo ꝛifi⸗
catõe ſed vbi eſt mn celis ſpeci

alioꝛi cffectu et ſũma poſſeſſiõe ·
Orimũ igitur ðꝛ pater roſter·
vt mhit diffidamꝰ·Scom addi

tur m celis: vt coꝛ ſurſũ Habea⸗
mus: poſt hoc ſeptem ꝓ oꝛdĩeʒ
petimꝰ · vbi ſicut eſt oꝛdo ita ⁊
dis mtas ſeptẽ bonoꝛũ·petimꝰ
em pmo:Sanctificetur nomen
tuũĩi. Hc noꝛificet᷑ et landet᷑. vt
memoꝛia tui noĩs quo deus ni
et pater diceris ſemꝑ et vbiqʒ
m reuerentia habeat᷑ · et hoc im
cũctis opibus pnci paliter de⸗
berꝰ imtendere et ꝓf ectiſſime
fict im patria · vbi memoꝛia eo
fecundabit᷑:int ellectꝰ? vmetur ·
et voluntas amoꝛe amplexabi

tur· nõ aũt ſic petitur ſᷣm · Rug

in ſermone dni m monte qſi no

ſit ſanctũ nomẽ dei · ſed vt ſan⸗

ctũ Pabeat᷑ ab horbus i· ita in
noteſcat illis dns vt non eſti⸗

ment aliquid ſanctius qd ma⸗

gis offendere timeã t ſed qꝛ ꝓ
fecte mm nobis ſanctificari non
pt nomen patris mſi in patria
tuto loco.ideo dicimus Scðo
Rduemat regnũ tuum-Eſt au
tem ſola debita via ad h̊ regnũ;
vt voluntas dci impleatur qua
pꝛeceptis ĩnoteſcit clare Ideo

„

” ,q 4

oreceptum Capitulum rercium

tercio dicitur:fiat volũtas tua
ſicut m celo et in terra · ad hec
autẽ pcepta ↄtinnanda merito
rie neceſſa rius eſt pams et ſub
ſidium tam coꝛpis q; aie quod

petimus:q̃rto dicedo· panem

noſtrũ quotidianũ ⁊c᷑· et h̊ qua
tuoꝛ bona poſitiua reſidua ſũt
liberatioms a malis: que ſunt
tria:pꝛimũ et peſſimũ eſt culpa

pterita ↄtra qua dicimꝰ dimit

te nobis ꝛc· tenemur em ad pe

nã eternamad iram dei; et ad

multa alia mala ſuſtinenda. ſe
cũdum eſt futurũ malũ· m qð ĩ
cidere poſſumꝰ?. melmate tem⸗
ptatione contra quod dicimuſ
et ne nos nmducas min tẽptatioʒ
Vltimo petimus libera nos a
malo pene ſcʒz et ab oĩ qð pᷣt ĩ⸗
pedire ſeruiciũ dei · Rmen id ẽ
fiat optamus CBed notã
Dum · ql oꝛõ qñq; eſt in pcepto
pm.thodiuerſis locis: vtĩ· imj⸗

1bi xv· et · ij· i· lxxxiij · Dꝛio ad

oꝛas canomcas tenet᷑ miſtri
eccleſie:quia medĩij ſũt mt er de
um ⁊ populum q nutnuntur
a populo⸗et qꝛ ad eukariſtie ſa
cramentũ debent eſſe diſpoſiti
amplius vnde beneficiati et m

ſacris ↄſtituti et religioſi ꝓfeſ⸗

ſi ad hoꝛas tenetur. ſcdᷣo quili
bet tenet᷑ interdũ ꝓ ſe oꝛare et
ſibi ꝓcurare bona ſpũalia: que
nec marie virgim data ſut ſem⸗

per ſine oꝛatiõe · Pſertim tñ ad

hoc tũc aliquis tenetur: qñ ali
quis grauiter temptaẽ nec ali⸗
ter ꝓt adiuuani · Tercõ ꝓ ꝓxi⸗

mo in caſu ſue neceſſitatis quo

— ——

fe ——

n

3ta
her
nito
ſub
00
em
ua
it
nt
upa
mnt
aD
e
R
cem:
nuj.

Drimum

pꝓ aliũ non iuuaret᷑ in tempta⸗

tiombus ſuis m moꝛtalibꝰ me

ſciente hoca cũ nec ſe alio mõ
zuuare poſſet · Tũuc em locũ ha⸗
bet lud ARmb· paſce fame ſcʒ
ſpuali moꝛientẽ.ſi non pauiſti
occidiſti:ſed hoc difficile e ſci⸗

re.Quarto dnicis diebus et im

feſtis pcipuis ad ↄformanduʒz
ſe mmiſtris eccleſie⸗hoc ſente⸗
cialitentho·:ſuꝑpaii:di.xv·ꝰ D
Qumto qn quis vouit aliquid
oꝛare. Sexto ſi ſatiffactionẽ in
pemtentie ſacramento ꝓ oꝛatio
nez recepit ꝓ ſe· Septimo ſi ſa

tiſfactionẽ oꝛationu ꝓ alio pꝛo
miſit · Octauo ex beneficio rece

pto in elemoſma ſpuũali vel coꝛ:
poꝛali ꝓ dante beneticiũ · ſicut
paupes ꝓ dintibꝰ a quibꝰ ele⸗
moſinã reci piũt et diuites pꝛo
clero-a quo ſermone ⁊ ſacramẽ

ta recipiũt: mſi aliunde refun⸗

Dant· Orefati aũt vltimi quatu

oꝛ modi ſunt ſalte debiti et ſi

non pᷣcepti ſp quo ad omsCõ
tra hoc mandatũ ſpei excedit᷑.

Drimo ꝓ deſperantes·E

Vbi ſciendũ ſᷣm· tho⸗et bona.
ſup· ij· circa finem ꝙ deſpera⸗
tio non eſt ſemꝓ peccatũ m ſpi
vritũſanctuù⸗RXliqn em quis de⸗
ſperat ᷣm bonauen:ex puſilla⸗
mmitate ita ꝙ; in pᷣa deſpera⸗
tone non vemt ↄplacentia ſeð
Dolet et remtit᷑ ↄtra ipam et ſic
nõ eſt m ſpirituũſanctum qꝛ ex
tali deſperatione nõ ꝓijcitur
Hõ in ꝓfundupt em hoc ex ve
Hementi demoms temptatiõe
ꝓuemre⸗vel aliqn ex naturali

Capitulum T'ercium

mfirmitate⸗ vt ex mama vt cre⸗
bꝛo ↄtingit repire in femĩs. vñ
bonauen-ſup.ij. dicit ·deſperat
aliqñ qͥs ex puſillammitate ita
q; in ipa deſperatõe non vemt
ↄplacen tia: ſed dolet et remtit᷑
Stra ipam et ſic nõ eſt peccatũ
in ſpiritũſanctũ:hec m ſcõo.di
xhij· Eſt aũt alia deſperatio qᷓ

quis deſpeꝛat diffimtiue abſchd

dens ſe quaſi a facie diume mi⸗
ſericoꝛdie· ſᷣm q; cayn fecit qui
dixit a facie tua eiciſ me hodie
et Hoc ſimpliciter eſt peccatuʒ
m ſpiritũſanctũ qꝛ eſt ĩ ↄtume
liam Diuine miſericoꝛdie · cni ſu
am pfert miquitatem.ſicut ait

cayn. maioꝛ eſt miquitas mea

q vt vemam merear · Ex hoc tñᷣ
non ĩiudicatur infidelis: aut qꝛ
talis bene ſentit de alijs et ma
le de ſe aut certe qꝛ eſtimat de
um miſereri velle · Et tale pec⸗
catum in ſpiritũſanctũ ſemper

habet ↄiunctã maliciã ꝓ eo q

q̊ͥ ſic deſperat in tali culpa vult
vit am ſua fimre vnde tales de

ſperatiſſimi freqnẽt᷑ ſibi inferũt

moꝛtem. St tho⸗dicit ꝙ deſpe
ratio m quantũ deſperatio eſi
ſpecieſ peccati m ſpiri tũſanctũ
que non ꝓuemt ex hoc qᷓ aliqt
neget remiſſonẽ peccaton ſed
remiſſione peccaton qua fieri
credit vt liberiꝰ? vacet peccatiſ
ſponte a ſe abicit · du non vult
tendere m Hoc ꝙ remiſſionem
peccaton ↄſequatur· Cauſa au

tem quare deſperatic eſt pctin

ſᷣm tho· vbi pꝛms· Quia oĩs mo

tus aꝓpetitiuꝰ confozmiter ſo

rmu

TN

habes mtallectui falſo eſt gm
ſe malꝰ æ ecouſo bonꝰ de vo ð
deo eſtimato⸗ Sed circa deum
vera eſtimatio mtellectus eſt-
cq ex ipo ꝓuemt hoĩ ſalus a ve
ma peccatoꝛibus dat᷑ ſᷣm illud
Cech. xviij: nolo moꝛte pecca⸗
toꝛis ſed vt ↄuertat᷑ et vinat⸗
Falſa autẽ opimio peccatoꝝ eſt
q; homim peccatoꝛi pemteti ve
mam deneget vl q; peccatores
ad ſe non ↄuertat ꝓ graciã ĩu⸗
ſtificantẽ· &t deo ſicut motus
ſpei qui ↄfoꝛmiter ſe habet ad
eſtimationẽ veram eſt laudabi
lis et vtuoſus:ĩta op oſitꝰ mo⸗
tus deſperateis qi ſe habʒ cõ⸗
fozmit᷑ eſtimatiom falſe ð deo

L

eſt vicioſus ct peccatũů. F

Secundo peccant ↄtra ſpem p
ſumentes.vbi notandũ ſᷣm bo⸗
nauen; Q) pſuptio dupiex eſt·
vna eſt de meritisalia de im⸗
pumtate.Prima ẽ qᷓ quis ð me⸗
ritis ſuis pſumit et eſt ſaupbie
Secunda eſt qua quis pᷣſumit

de impumtate dans tot u diui
ne miſericoꝛdieet auferens ei

cto rigoꝛẽ iuſticie ⁊ hoc eſt pec
catũ m ſpiritũſanctũ qꝛ dlaudit
via ad graciã et ad culpa appe
rit · Et ᷣm tho⸗preſumptnoſus
non peccat ex hoc q; miſericoꝛ
diam dei mmis magnã arbitrat᷑
cum ſit infi mt a-ſedquia inſtici
am eiꝰ? ↄtemmt ·et in Hhoc etiam
miſericoꝛdie derogat abutens
æa ac ſi non eſſet iuſta. Et vt di

cit ijaj⸗ * ij·ar · ij· Plumptõ E
peccat ũ eſt·qꝛ ſicut falſũ eſtq

deus pemtentibus nõ indulge

Capitulum

at vel peccantes að pemten
tia nõ reuocat ita falſũ eſt ꝙ in

peccato ſeuerantibꝰ vemã cõ

cedat et a bono cpe ceſſantibꝰ

gloꝛiã largiat᷑ cui eſtimatoĩ cõ

Tercium

.
—

foꝛmiter ſe habet Pſumptiom/

motus- et ideo pᷣſũptio eſt mi⸗
nus peccatũ qz deſperatio qnz

to magis eſt ꝗpꝛiũ dee miſereri
et parcere qzl pumre apter eiꝰ
mfimta bomtatẽ⸗ Iud em m
ſe ↄuemt deo⸗ho aut apt᷑ pec⸗
cata noſtra- vnde peccare cum
Woſito ꝓſeuer andi in peccato
ſub ſpe veme ad Pſũptionẽ ꝓti
net · et hoc nõ d immuit ſʒ aug⸗
G * Oeccare aũut ſub ſpe veme
qnaq; pcipiende cũ ꝗꝓpoſito ab⸗
ſtinendi a peccato:et pemten
di de peccato: hoc nõ eſt pᷣſum

ptioms· ſed ho petimn dimmuit

q? ꝓ hmõi videt᷑ habere volũ⸗
tatem mmus firmata ad pecca
dDuũ.Cdeo męr dicit· li ij · di· xxij

q; adam mmus peccaut qꝛ ſub
ſpe veme peccauit: hH tho · Ca

ueant hic pꝛimo ioꝛdmatã ſpẽ
m quoſdam ſanctos ponentes
q ſeruiũt beate barbare- kathe
rine ⁊ ſimilibꝰ qui licet bn faci

ant his ſeruiendo videãt tñ vt

ſpem ſuã cũ executõe dei voca⸗

tionũ et mandaton roborent ·

Secũdo caueant ſpem in Hoĩe⸗
aliquẽ mmis ponẽtes ſicut fa⸗

ciũt parentes interdũu apter li
beros: negocia et oꝑa ↄtra p⸗
cepta dei actitantes contra q̊s
dicit There · xvij Maledictus qͥ
ↄfidit m Boĩe et pomt carnem
brachiũ ſuum. ⁊ a dno recedit

D

vente
7491
mnq co
ntibe
toicõ
tiomſ
ſimm⸗
n⸗
ſereri
er ei⸗
am ſin
por⸗
Kcum
RN
orep
thaug
peme
toab⸗
emten
pfum
nmuit
volü⸗
vecca
der,
nt geſib
w⸗C
hi
AMces
athe
faci
tvt
Nca.
Nent⸗
nhois
ata
ler li
gaß
Cnun
imn
At

Drimum

)

coꝛ eiꝰ·.Caueant tercio pemtẽ⸗

ciã ꝓcraſtinantes. et ſic deſpe

rantes tandem ↄuerti in fine
qd diffici le eſt nõ im poſſibite
ꝓpter ſex vicʒ apter mfirmitatẽ
vſu voluntatis et rẽis tardan⸗
temapter doloꝛẽ mentem pꝓpe
diente· gpter habitũ vicioſum
að mala melmantẽ· ꝓpter timo⸗

rem moꝛtis naturã terrentem-

apter familiam relm quendam
P ſtrepente et demonẽ temptã
tem. Tercio peccant ↄtra hoc

Pceptũ oꝛoõem dĩncam et ſimbo

lum apłon non addiſcentes qꝛ
ibi ↄtinen ſperanda

apitulum qnartum
Ercio dilectõ cadit
ſub pᷣcepto.qua ſibi

aqua dilectõe p̃ᷣmo vi
debitur qz ſtricte pcipit᷑· et q̊ʒ
neceſſaria eſt. Gecundo ã̊z vtik.
Terdcio qualiter cadat ſub pᷣce⸗
pto: Quarto q́; rõnabiliter et
cur p̃cipitur· Qumto q̊t modis
contra eã pecce᷑. & Quan⸗
tum ad pꝛimũ q̊ʒ ſtricte pcipi⸗
atur dei dilectio patz ꝓ plura
Nam E xo.xx:deũ diligentibꝰ
et dðcu codientibꝰ terribilis pe
na indicit᷑ et pᷣmiũ ꝓmittitur.
cũ poſt pꝛimũ pꝛeceptũ ĩmedi
ate additur.ego ſũ dñs deꝰ tu
us foꝛtis ʒelotes viſitans miq̃⸗
tatem patrũ m filios m terciam
Iquartã generatione eon qui
ederũt me ct faciẽs miſericoꝛ
diam m milia his qui d ligunt
me et cuſtodiunt pceptamea⸗

Wꝛecepeum

4 Capitulum

ſeruĩire debemus de

KNQuartum

Ori ma pars vt ditho ij⸗ ije q.
cviij⸗ hʒ veritate de pena tꝑaii
qua fi pumunt᷑ qui ſut aliqᷣd

parentũ et ſic de ↄgnatis qui
ſepe viuũt vſqʒ ad quarta gna-
tionem· ſco mmgrm m. ij · di
yxxxiij: habet veritatẽ de filijs

et ↄgnatis imitantibꝰ peccata

parentũ. Sed tercio nunqʒ m⸗

telligitur ꝙ; filius vel alius pu
matur pena culpe vł eterna ꝓ
peccato alteriꝰ?· Secũda ꝓs pʒ·
q; ſepe tota terra vna meliꝰ ha
bet ꝓ ꝓfecto in caritate homĩe
vt pzʒ de ioſeph dauid abrahã

n de heha celũ apiente ad plu

endum B Ktem neceſſitas
onditur Deu.vj· vbi ſic ðꝛ · dili
ges dñm deum tuũ ex toto coꝛ
de tuo et ex tota aĩa tua et ex

tota foꝛtitud ine tua: Mat᷑.xxij
Rddit᷑ ex oĩ mente tuaErũtqʒ

verba he que pcipio tibi ho die
m coꝛde tuo et narra bis ea fi⸗
lijs tuis et meditaberis ſedẽes
m domo tua ⁊ ambulãs in itine
re doꝛmiẽs atq; ↄſurgẽs ⁊ liga
bis ea quaſi ſignũ m manu tua.
erũtqʒ et mouebunt᷑ ante ocłos
tuos ·˖ ſcꝛibeſgz ea m lim me et
oſtijs domus tue nõ tñ debent
ad literã dic glo⸗im manu coꝛ⸗
poꝛali ligari ſed ſpũali i.m oĩ
ope adiũgi· ideo ðꝛ quaſiRli⸗
as ſic phariſei faceremus ſi im
mambꝰ coꝛpoꝛeis ea deferemꝰ
nec ſcribere ad l'az m lim mibꝰ
et oſtijs oꝑpoꝛtet ſʒ m oĩ egreſſu
ad opus dñt ſeruari- nam ᷣm

tho.:dilectio dei et ꝓximi debʒ

eſſe regula oĩim hũanon actuũ-

ð ⸗J

apitulum Quartum

Tt math.xxij· Exñs ſine veſte

caritatis licet im mupcijs ſit ec⸗
cleſie q̊ ad fideth ligatis mam
bus et pedibꝰ ꝓijcitur m tene⸗
bzas exteriores vbi erit fletus
et ſtridoꝛ dentiinè C Ttem
j-Conriij oſtendit᷑ ꝙ; nila elo⸗
qntia nec ſcia: nec miracula nꝰ
elargitio elemoſinan nec paſſio

valet ſine caritate · Si mãt lm⸗

guis hoĩm loquar et angeloꝛũ

caritatẽ aut nõ habuero factꝰ
ſu velut es ſonans et cimbaluʒ
timẽs: et ſi habuero ꝗpheciã et

nouerim miſteria oĩa ſcʒ ſcrip⸗

ture et om nẽ ſcientiã⁊ ſi habiu
ero fidem ĩita vt mõtes tranſfe⸗
ramcaritatem aut nõ habuero
mhil ſu ſcʒ qꝛ vita caritatis ca⸗
reoet ſi diſtribuero ĩ cibos pau
perũ oẽs facultates meas et ſi
tradidero coꝛpꝰ meũ ita vt ar⸗
Deam-caritate aũt nõ habuero
moil mihi ꝓ deſt . I[tẽ· j. Con·
vl·ſi quis non amat dñm iſᷣm
rIxpz ſit anathema ſcʒ maledictꝰ
m glo·qꝛ maledicet᷑ m indicõ
illa maledictẽe⸗de qua: Math.

22ðð

xxv: Ite maledicti in ignem et᷑⸗
nũ ·; DOQ vtihs vero ſit dei
Dilectio patet ex ſeptẽ · Orimo
filiñ dei ↄſtitnit caritas· qꝛ mi
ſit deus ſpiritu filij ſui in gela⸗
mamus AAbba pater · Bo.viij. et

galł: nij et Toh.j. Dedit his qᷓ

eũ receperũt ꝑtatem filios dei
fieri: qui credũt in nomĩe eius-
nam caritas peccatoꝛẽ de infi⸗
mta diſtantia in quã cecidit ꝓ

moꝛtale peccatũ a deo in q̃ fuit

in regione longinqua filiꝰ ꝓdi

us eleuat adð vmonẽ cu patr
celeſti hoc em gracie officiũ eſ

dicit R6. ij· de mira bili ſciẽti.

dei · Secudo facit mereri quol

bet ope moꝛaliter bono vitan

eternã aut eiꝰ augmentũ .qꝛ ſi
filijet heredes · vt ðꝛ Gal. nij ·
et Ro·vii· Tercio facit qq ꝓ mo

dica bona tpalia m caſu ꝓ deo
Ddata ⁊ ſic de alijs tim meret᷑ qͥs

quantũ aliꝰ ꝓ multa tꝓalia da
ta vt patet de vidua cũ duobꝰ
mmutis miſſis in gazophilaciuũ

Luce:xxjꝗᷓ xpi teſtimomo plus
q́ᷓ; oms miſit· St de ſct᷑o petro qͥ

licet modicũ reliqnerit cum ait
at H· xix· ecce nos reliquimꝰ

oĩa et ſecuti ſumꝰ te:quid ergo

erit no bis:Rñdit/:amẽ dico vo⸗

bis: ⁊c᷑. centuplũ accipietis ⁊ vi

tam eternã poſſidebitis nõ em

vt dicit ſup eodẽ · Gre · quantũ
ſed ex quanto:id eſt ex quanta
carit atequis dat deꝰ? põderat
tunc ſcʒ qn non adeſt facultas

exterioꝛ. Quarto facit inter⸗

Dum mhil habentem de boms
exterioꝛibus tin mereri de pꝛe
mio eſſenciali quantũ aliꝰ mere
tur q̃ multũ dat vt pʒ in eo viczʒ
qui m pauptate exnſ ex magna
caritate vellet dare c entũ florᷣ.
et nõ pᷣt dare tantũ m caſu pᷣt
mereri:ſicut qui centũ floꝛenoſ
dat · Exẽpli gracia pauꝑp mhil
Habens m caritate tñ exñs vt
duo quo ad gradũ qui ꝓfectũ
ammũ Habʒ dandi alteri medi

co decem florenes tin meretur

ues ex equali caritate dãs actꝝ

— = —

2 ⸗

Wt

p
knus
ſaöti
quol
vitam
1gꝛ ſi
—
pme
Pdeo

eret es

a 1 dz
duob?
acin
madus
opetfoe
anait
guuin
dergo
co do⸗
tis
noan
nantu
Nata
Ddoe
faaltas
ritr⸗
Nons
pee
were
dz
nag
cdapt
orerl
p if
is yt
fectũ
medi
eret
tumo/

Drimum Pꝛeceptum

Ae

7 K

· floꝛenos- ſcðus thᷣ pmiũ accñ
tale habebit aꝛ gandebit de eo
q; volũtatem dandi habuit · et

q dedit ⁊ paup mendicꝰ pꝛo

eo mtercedet ſed hec modice
ſũt reſpectu eſſencialis pꝛemij
qð erit de creatoꝛe:hoc ꝓbat
ſentencialiter: ſitho·pᷣma ſcde
ii — Qninto im⸗

pe trat et meret᷑ ſcientiã magnã

m patria ⁊ gaudĩ· Sic ſi ſim
plex vetula in caritate decedit
Je baber caritatõ vt quatuor
t mær m theologia ſi decedit
in caritate vt uo vetula habe
bit clarioꝛẽ et ꝓfectioꝛem ſciẽe⸗
tiam de viſis m deo q́; theolo⸗
loguslicet de habitibꝰ ſcienti
ficis acquiſitis mær pi2 Pabitu

rus ſit de ſcientia.ſʒ hoc mòdi

cum eſt reſpectu ſcie de deo im
mediate hnd e⸗Rõnez aſſignat
tho · in ᷣma ꝓte qxijar vj· qꝛ

magmtudme caritatis vie ſeq⸗

tur m patria magmtudo tumi⸗

ms gloꝛieet magmtudimé lu⸗
mmis gloꝛie ſequit᷑ mtimioꝛ v⸗
mo et viſio diume eſſencie ⁊ q̃n⸗
to intimius videt᷑ deus et vmẽ
alicui mtelle᷑tui:tato plura et

intenſinſ ſciet qs ea qᷓ relucent

m deo et p vñs maioꝛ? delecta
tio ſequit᷑ et maiꝰ gaudiũ⸗Cari

tas em ſmũ coꝛdis p mo aperit

id eſt capacioꝛe reddit F
