plꝰ ſaltẽ meqapolentireſtitue
2 tur:i:melic? acio obcon ut grol

—OD =

qrto· veet vj · / G Bextu pult

pale ext᷑ nſecuũ gaudum exit gu
ſus vñ m tho· vbi 5 guſt? 1
et Hebit in płia medin ↄinctu
erit m actu tñ pᷣm ſenſus a
lmẽti⸗ ſe
pon ita tñ q; iĩmuta bit᷑ ab aliqᷣ
cibo potu ſůptun fozte Dicaë
q bi guſtus erit ſn actu p imu
tacõeʒ lingue ab aliqᷓ Huiditate
adincta: et qꝛ ſ· tho.no dubitat
qn mactu fiat guſtusih mox
ſub dubio reliqnit. Fraditn ma⸗
giſ: i⸗ iob. zi K
mm pfia guſtus eriit erit i Tactu p im
mutacoʒ ſpuᷣalẽ ſ. eu mtencõnale
abſaz ſumpcõnep modũ cibi
maſticacõe facta a coꝛpe bton
medite tñ ſapoꝛe eis foꝛła ibe
rente:ꝗᷓ coꝛꝑa ſi maſti cata fuiſ⸗
ſent an głificacõnez nata f
ſent mediãte ſuo ſapoꝛe guſtu
imntare vñ inm pfia beatis Duple

grit ſm aq8 e iubdicin ſa

*

..õl

*„ — R à

— C ——

.,

——f *

N N N

Decimum Pree

— —

2

p młfluxũ ſpẽn a deo ſic ð alijſ
ſenſibꝰ dictu eſt Ab magmtu⸗
WBiné ec guſtati gaud j facient
lex Dꝛio reſticutõ ↄmodinatu
ralis qꝛ ada m ſtatu mmnocẽtie
de cõmeſtioe alicꝰ fructęꝝ vra⸗
que tm delectatꝰ .ſic mo quis
dDelectat᷑ m guſtu clareti vł zu⸗
Hare plł& aũt m pat᷑a reſti tuet᷑
; ? ada pditũ eſt. Secũ do cõ
fert melioꝛatõ obiectoꝝn m oꝛ⸗
Ome ad guſtunã ceteris pib⸗
quatũ pulcrit udo coꝛpon gło⸗
ſon excedʒ omne pulcri tudĩiez
oꝛpon nũc exñtiũ tim ad minꝰ
excedet ſuauitas ſapoꝛis coꝛ⸗
pon gloſoꝝ in ſtatu futuro om
nẽ naturale ſuauitate ſapoꝛis
tociꝰ mudi· Pta vt coꝛpꝰ mim⸗
mi ſci ſit qumq̃geſies ſuauiꝰ 3
ſapoz mellis zuſare vel cuin ſcũ
ꝙ; alteriꝰ rei ſapoꝛoſe in pñti n
th dentib maſticabimꝰ vł co⸗
teremꝰ?. ß deo mkiuẽte Pcipie⸗
mꝰ mtẽtionalit᷑:Oe reſiduis =
tuoꝛ dicondũ eſt ꝓpoꝛcõnabili⸗
terſic de viſu Hg Se Ptimũ
Pꝛmcipale extrinſecũᷣ 8audiuz
eſt actuatõ tactꝰ. vñ et xpᷣus
gloꝛificat tactꝰ eſp. et ich.xx
ait. no lime tagere · Et beata 4
gneſ ait· quẽ cũ tetigero caſta
ſiſmediũ ant tactꝰ ſic a guſtuſ
2iunctũ eſt. modꝰ aũt tãgendi
m tho · vbi p talis eſt ꝙ erit
immutatõ ſpũalis a qualitati⸗
bᷣ tangibilibꝰiſicut etiã meoꝛ⸗
poꝛa edefnit qð nec vrere nee
Zladi ſcindere potuiſtz · et tñ
honꝝ ſenſu habuiſh/impaſſibilij

₰tu“

ſanetis mherẽte - Tlio modo

( M

tatis em doſexcludit natural⸗
immutatõz· 8 ſpualis erit Etẽ

erit ſine oĩ immutatõe quã ſiib⸗

ijectũ ꝓ ſe faciat· ſ̊ ꝑ ſpes erit
ipi tactui

B a deo młluxas. Ex q̊ͥ
ſequis ꝙ; nec tactꝰ impedietur

Ddiſtãtia nec ſitu nec mt᷑ poſitio

ne huc ſenſum ec ſine mfluxis
ſpeciebꝰ oẽs pnt habere ſic et
viſum vt dic.thoerut etiã ĩ pa
tria amptex et oſcula ad pen
tes ↄgnatos amicos et natos-
vt dicit ĩohiepᷣus m ſermõe de
oĩtbus ſanctis: Tce berñem ſer.
De oibus ſctis. ſed tactꝰ taileg
et oſcula erunt ſine oi venerea
cõcupĩaſicut ec̃ m vialex na ᷑a
li pietate mater filiũ· pẽtes na
tos: aliem oſculant᷑ mfatuloſ
n maria vlſaper⸗ anierar
eſt:põterint ec ꝑ ſpes mfluxa
fieni cotaci? mutut inter difta
tes fieri ſ ad tactꝰ aũt Sauodium
Ffacient ſex pꝛmmo reſtitute co⸗
modi natalis: qꝛ m patria erũt
coꝛpa terſa polita et qualita⸗
tes pᷣme ad medĩ reducte tpa
tiſſime · Ita ut mnimꝰ fanctꝰ
in tãgẽdo habiturꝰ ſit quiqua:
geſies tantã delectatõeꝭ quan
ta nũc quicũqʒ habet de quocũ
qʒ tagibili: de reſiduisv⸗ Dice
du ſic de pcedẽtibꝰ ſenſibꝰ De
audio ant⸗ vſenſun Pfertim
tactus dicit.Anpelie de ſimili᷑··
ſicut voluptas quam Hhic rere
mtimur non mſi ꝓ anyietatem
innemt᷑ cũ ad id puenorint ho⸗
mies qð voluptatẽ putãt: non
mſi odoꝛando eadẽ frui valent
qͥ ſi nõ fuerint immediati fruiti

in anyxietatẽ vtunt᷑· poſt hãc vo
vitãa aut m oimoda voluptate
ſut aut omo repleb ũt᷑ anxieta⸗
te ſic em ferrũ igmtũ zubet ſui
pPte dtinet igne· ſic ĩ ſe bom vo
luptate· hãc voluptatẽ:qꝛ neo
B ſenſit J0 ne explanari pt ꝓfe
cte a q̊qʒ hoc ilie: exemplũ e B
fauo mellis qd momm ſui ꝓpte
melle penetrał᷑⸗ &t de buccella
mtincta vino optimo vndique
panẽ penetrante. ſic voluptas
patrie oms aĩe et coꝛpis venas
oſſa medullas. artus et ↄple⸗
xionẽ penetrat ſicnt de igne
videmus in ferro ismto
Capitulum Beptimu⸗
ctauũ pꝛicipale ext᷑n⸗
ſecũ gandi eſt dos ĩ
paſſibnitatis 1R †
mydi⸗ xliij. et· xlix· ꝙ dos eſt
ꝓpetuus oꝛnatus aĩe et coꝛpiſ
m eterna beatitud ine iugit᷑ p⸗

ſeueras Eſt eĩ inter x-pᷣm hoĩezʒ

et aiaʒ qualibet matrimonium
ſpũale teſte apło eph̊·v· Sacra
mentũ hoc magnũ eſt dico au
te in x-p
etur ſpuale matrime mũ ꝓ
coꝛpale ſigmſicat᷑: da nt᷑ ante⸗
/oe ſpõſis carnalibꝰ tria·dos:doa
tio apter nupcias et paferna⸗

Pafneta lia dos eſt donatõ facta ſpõſe

*

ex parte patris a hoc ad vſum
ſponſi apter onera matri momj

et dat᷑ ad matrimomj ſolaciuʒ

tñ ad poſſeſſionem ſpõſeet ſie
Hatur ſpõſe m apꝛietatem licj
ſpõſe det᷑ ad diſpenſatõez ſeu
vli et tradit᷑ qñ ſpõſa in domuũ

Dos Auod a απNυtτααοee ιοNn ne. 7

ο1.âα *Oana! Au Frvu aνοναι P) ** ci A Zie 24 ta D nν Loß .
— 4 SRieg⸗ agpawta VͤÆW n6 doß .
Hen Ee e, erdt dr Noa f ar n r a

T e,

—

Dre 1 De6² . —. P vrα miiWο

ahſicut ſpronſis carnalibus tria

50 et eccleſiajſex quo Ha⸗

TCapitnlu

R
ſpõſi tradncit᷑ qʒuis añ tradu⸗
ctione ꝓmittat᷑· et eſt dos nõ
cCdcũq; donũ ſpõſe ſed p̃cipue
qſi patrimomũ eiꝰ de quo viue⸗
re et ſuſtẽtari debeat et m mł
taa leges ſpõſus nõ pt dotem
muita vxoꝛe ab ea alienare-“
B 1 Sic m matrimonio ſpuali
qð eſt it᷑ xpm hoĩem et eccle⸗
ſiã ſe qualibʒ deuetã aĩaʒ vl ho
minẽ tot a trimtasqᷓ eſt pr ni
eccleſie · ſeu deuoto hoĩ dat do
na aliqua in ꝓpꝛietatẽ ad volũ
tatẽ tñ et ad oiſpenſatõeʒ xpᷣi
ſponſi qñ eccleſia vel aĩa ijn do
mũ ſpõſi introducit᷑ ð fit ĩ pa
triaqᷓmuĩs ante traductõeʒ hic
ꝓmittat᷑ qᷓ dona dotes awel⸗
lant᷑⸗ Et ſut᷑ duplices dotes· q̃⸗
dam aie de quibꝰ in tercõ pꝛin
cipali dicet᷑ · Flie coꝛpis qꝛ t.
aĩa qʒz coꝛpꝰ xpᷣo in patria iun⸗
getur· C ¶ Secũdo notandũ

dank · dos vicz de qua dietñ ẽ·

Ponatis pter nupcias qᷓ eſt l
uð qð a ſpõſo dat᷑ ſponſe · Et

eraternalia eilind að habet
põſa pᷣter dotẽ · vt ſunt mune
ra ab amicis data ſpõſe· et ſiłia

ſic in patria cuilibet hoĩ ſen de
uote aie dãt᷑ tria · dotes vt di⸗

ctum eſidonatẽ apter nnpciaſ
qᷣð erit in fnturo gaudin qð ha

bebimus reſpectu Humamtatis
x⁊pi eã cognoſeẽdo et videndo
de quibꝰ poſtea dicet᷑ Pafer

nalia qᷓ erut alia dona xpoſtmo⸗
dũ declarada D/Tercõ no

tandũ qꝙ; coꝛpꝰ et quelibet po

tẽtie ſenſitius hoĩs glorifi cati

—
—

—

1

JupaſſAkee ρα.1
27 *

”õsü

R „ , c
ü Staketee F PortEAE

rlakdte FP raEe, erecher

q̃tno: doteſ habobit iĩd eſt q̃tu tis oculis in celũ dixi t. jeozauĩit
5 oꝛ ql itates ſuꝑnaturales nobi⸗ Fater vemt hoꝛa clarifica filiũ
liſſimas:que ſut impaſſibilitaſ tuũ · ſup. reſurrectõe qua tuoꝛ
: ſubtilitas agilitas 7 claritag. dotib coꝛpis q̃ tñ PBe m xpo
2 q̃ qtuoꝛ ponunt᷑ in lr a. glo. j. non ſorciũtur nomẽ Ootis cum
Ccon· xv- et m ſequentibꝰ allega ſit ſ ponſus.licʒ ip̃e quatuoz ha
bit ſut aũt q̃tuoꝛ vt refert tho beat excellentiſſime · Et ſequis
Di · xlix · ʒ ter. nij· vtutes cardi vt filius tuꝰ ciarificet te ſußp.
e nales quan materia ſunt bona mẽbꝛiſ. vnde ſtatim addit ſicut
v coꝛpalia vt pꝛudentie coꝛrrnde dediſti mipi poteſtatẽ omms
at claritas ꝓpter emitõʒ/iuſti carms vt ome qð dediſti ei det
cie que eſt ꝓppetua et immoꝛta eis vitã eterna: Nec aut eſt vi⸗
li ſis onpaſt ibilitas/foꝛtitudini ta eterna vt cognoſcãt te ſoluz
asilitas.ex qua ↄtĩgit vt mhil verüu deu quẽe miſiſti m Hieſu
do coꝛpi poſſit reſiſtere.vñ aSili⸗ xpᷣʒ:ſunt aũt pᷣm tho⸗ jdeo
t tas notat᷑.j.con· xv.p hoc qtuoz doteſ coꝛpis qꝛ ad hoc q/
ie Ticit · Surget m virtute? Tem⸗ coꝛ pus ſit pfecte ſubiectũ aĩe.
l⸗ Perantie vero qᷓ hic coꝛpꝰ atte nee eã impediat in opibus Slo
ꝗÿ nuat ſubtilitas et ſic q̃tuoꝛ vcu rie quatuoe reqmrũt᷑Ouo pti
2 tibus cardmalitꝰ? q̃tuoꝛ coꝛrñ⸗ nont ad ſenſumt duo ad mo⸗
ij Dent dotes coꝛpis ſicut tribuſ tũ · q̃ ad ſenſu reqrit vnũ vt ſic
theoſogis virtutibꝰ coꝛrñdẽt facile receptibile ſr pirituũ ſenſi
tres dotes aĩe vt poſtea dicet᷑ᷣ biliũ · et ad hHo diſpomt claritas
“ ſunt aũt ãtuoꝛ dotes τιρρHH⅓ M Altoru ve non ſit receptibile
Alia roõe: qꝛ ſicut in pñti amma aſſionũ Sgnobilium ad qð di⸗
4 m raepe 8 mfluit auntuor qbus ſpome impaſſibilitas uo
P TLoO?pz caret ſpa abſente vIε&, Omotum duo requirutur. Vnu &
coꝛpꝰ viuũ eſt coloꝛaci dnra vt pꝓ dtrartã meimationem nOö
. biliꝰ· vt uoſiꝰ ct adi li. ſie aia be ifſiſtat ſuo motoꝛ ad quod di
a ficata coꝛ pi m pata ꝑ redũ⸗ . ſpomt agi litas aliud eſt vt cõᷣ
. Dantiã mfluet qtnoꝛ apozcõnab poꝛa per que mouetur non reſi
. liter Dot es claritatẽ.· impaſſibi ſtant ei ad qð diſpomt ſubtili
litatẽ · ſu ilitatem agilitatẽ. E48⁸ à 6£ Eſt 1gitur octaunm
. vt illis medianti bꝰ coꝛpꝰ per⸗ Saudin pᷣma dos impaoſſibi⸗
fectiſſime aĩe ſubiciat᷑. ſic anſa tas. de qᷓ &z. j· conxv. ſemma k
Deo ꝓ ſuas tres Dotes) ſut ec qᷓ in corruptõe reſurget ĩ ĩcoꝛru
tuoꝛ dotes coꝛpis. ſic in iclari⸗ ptõe· et ᷣm tho· dix iiij. Boſui
tate radij ſolans ꝗeſt clarifſi⸗ tat ex virtute amme ſuũ coꝛp2Zz
mus ſubtiliſſimꝰ agilimꝰ a in⸗ potẽter cõtinentis ĩta vt a n⸗
G paſſibilis: P tali em claritate lo exterioꝛi agente valeat ĩmu⸗
xpᷣs poſt cenã ioh.xvij:ſubleua tari Et quauis coꝛpa beaton
4

Oecimum

uint opoſita exotrarijs · tñ illa 4

Preceptr
— .

otrarietas erit ad oĩmoda eqti

adam m ſtatu innocetie habuit

Bſſer SS hee tatẽ cozdia reducta · Et Dif
LEL.0 &α& fert illa ĩpaſſibilitas ab ea am

FsE

a qua pueri in oꝛigi nali dece⸗
de ntes habebũt: qꝛ impaſſibi⸗
bilitas ſanct on erit non poſſe
pati id eſt nullo moꝰo? nuqz
poſſe pati· ſed ade impaſſibili⸗

tas fuit poſſe non pati id e ali⸗

quo modoet mterim ꝙ; n pec⸗
caret diuma potẽtia eũ ꝓt esẽ⸗
te exterius. Impaſſibilitas ve⸗
ro pueroꝛũ m lymbo erit mhil
pati · ſi tn in anẽ Pijc eret᷑ Pa⸗

terent ; ſz beati etiã in merno

exñtes non paterent Et erit il
lud donũ impaſſibilitatis m v=
no magis q; in alio qꝛ cauſa eiꝰ
eſt maioꝛ in vno qz imn alio· cau⸗
ſa em eꝰ eſt dommmiũ aĩe ſuper
coꝛpus q quidẽ cau ſat᷑ ex B
ꝙ fruiĩt᷑ aia Deo immobiliter vñ
m eo qui ꝓfectꝰ fruit᷑ eſt maiò
impaſſibihtatis cauſa

pomt anß⸗li. de ſikr viez ſam

Di pt ſcʒ cicat᷑ricũ foꝛmoſitas-

ſamt ate mqᷣt ꝓfecta hic carem2

a pꝛima natiuitatis die eſuri⸗

mus ſitim? Hic vn claud2

alter ſcabioſus ꝛc· Quibuſdam
tn delimmur medicamẽtis ne
ſũma hic ſit miſeria in futuro

autem ſũma ſamtas erit B qua

põ·ſalus iuſton a domino · Sz

„ ₰

dieis vndiq; ſanus ſum Bndzʒ

anß: Quid dicis o homo tãga⸗
ris fuſtea clamabis teq; dece

mquit vu 1 ſc
nec in xpᷣo fuerũt mquantu m⸗

Huic do

ti aſſocianẽ Duõ dona cospil

et vite lõgeuicas· Et tereiñ ad

e

(
pꝓtum qrulaberis: Tbi a longe⸗

nitas vite erit quã hic nuliꝰ? p
fecte habet moꝛiturꝰ· quãtũli

bet viuat Diutiꝰ ſommũ eſſe vi

det q vixit cũ moꝛitur · hec de

anß · (E De cicatricib? mcit

tho· dixli m in- Cicatricel

₰ „

lInerũ nõ erũt in ſct̃is
poꝛtãt aliaue defectu. ſed in⸗
quantũ ſunt ſigna ↄſtatiſſime
tutis qua paſſi ſunt ſancti ꝓ

iuſticia ⁊ fide vt ex hoc et ĩpis
et alijs gaudiũ creſcat vn dic

auẽ· li · xxij· de ciui. dei· Neſcio

quõ ſic afficimur amoꝛe martin
eaton vt velim m illo resno

m eon coꝛ pibꝰ? videre vulnen
cicatrices que ꝓ xpᷣi noĩie ꝓtu⸗
lerũtet Fortaſſe videbimꝰ: nõ
em defozmitas in eis:ſͥ digsm⸗
tas eſt quedã: q́e3uis m coꝛ⁊ poꝛe

nõ coꝛpis-ſed virtutis pulcri⸗

tudo refulgeat nec tñ ſi an qaua

martiribus amputata et ablata

ſunt membꝛa ſine pis mẽbris

grũt in reſurrectõe moꝛtuoꝛum

quibꝰ dictũ eſt capiliꝰ? capitis
eius nõ pibit G? Monũ ex⸗
trinſceũ gaudiũ pꝛincipale et
ſecũda dos ſubtilitatis de qua
j· con·xv· ſemĩat᷑ coꝛpꝰ amma⸗

le ſurget coꝛpus ſpuale-i ſpuũi

ſimile⸗ hec dos eſt que aufert

ßm thogroſſitiue coꝛpis cau⸗

ſatã ex ↄpoſitõe eleme ntalium

qualitatũ · Eſt aũt du lex ſub⸗
tilitas vna exxarit ate pciũ ſta

ti ummon pmquaet ex tali ſub

=49 b 6

“

tilitate efficitur coꝛpus facile

diniſibile et h ñ erit in coꝛpibꝰ

N „

6 2h

Decimum YPreceptum Capienlum

gloꝛioſis/ alia eſt ex pfecta vi⸗

ctoꝛia foꝛme ſuꝑ materi et ꝰ
modi ſułtilitatis eſt vmre. ſie

celũ eſt ſubtile· ⁊ coꝛpa beato
rn ſic erũt ſubtilia.eſt em ſubti
le in apoſito qð eſt facile peneę

tratiun alteriꝰ vnde coꝛpibus

beaton cedẽt abſqʒ vlla diffick
tate et reſiſtẽtia·qlibʒ coꝛpa nñ
Sloꝛificata vt dic⸗viih.de vm
.li: j. cej⸗ huic doti coꝛre
ſpõdet apte foꝛtitudo coꝛpał᷑
opoſita imbecillicitati· de qᷣbꝰ
anß · in li · de ſili. ſic dicit· foꝛti⸗
tudo noſtra hic a beſtijs ſuꝑa⸗
tur · ſʒ i vita futura mhil reſi⸗
ſtere poterit qͥn moueat.⁊ ſi vo
luerit euertatnec in hoc piꝰ la⸗
boꝛabũt qᷓʒ oculꝰ mouẽdo ſeſe.
cũ em angelis ſiłes erimꝰ neq̃⸗
q; mmoꝛis foztitudmis erimꝰ

Iſed foꝛtaſſis q̃ris ad qᷣd illa fò

titudo ꝓderit cũ ꝓtũc młil ſit
m q̊ vireſ exercere poſſimꝰ.qui

hoc dic pauca nobiſcũ q̃d in h?ꝰ

modi ha beat vſus hũanꝰ attẽ
dit ˖ Attẽdat ⁊ videbit· qꝛ n ſp

Dde oĩbꝰ qᷓ habemꝰ. ſ⸗ qᷓ nos ha⸗

bere ſperamꝰ ñ pan gaudemꝰ
Tqſi actu vtimur:ſic verbĩ g̃a
po viſi poteſtate aliquãdo v⸗
timur nõ m eaꝝn pnñtia ren tm.

et ĩta demultis ſn hũc modnz
ſic ⁊ tũc de hacqᷓ nũc foꝛtitu⸗

dine agit᷑ erit · ſola nãqʒ eꝰ poſ
ſeſſio grata nobis erit et exul⸗

tatio grãadiĩis: licet in actu neq⸗

qᷓm ſit neceſſaria nobis cunctis

vt d ictũ eſt in ſuo ſtatu Duemẽ .

ter coſlocatis.hc eadẽ.q:ſi ant

de velocitate aut de aliqua bea

eptimum

tit udinis ꝓte mouet᷑. pac ſoluti
one ſi nõ aptioꝛe ſoluat᷑ ſic git
luſtus foꝛtis erit· vt ec ſi velit
terrã cẽmonere poſſit· hec de
anß ⸗ P »Ged dubitat vtin
coꝛpus głoſũ ſit palpabile. Rñ
thoq ſit dixlinj vn io. xx.
xpc aĩt· palpate ⁊? videte cum
reſurrexiſſet/eſt tñ notanð q

palpabile dicit᷑ aliqd coꝛpꝰ ex

Duobꝰ ſcʒ; q; pʒ qualitates qui
bus natus eſt immutari ſenſuſ
tackne caloꝛe frigoꝛe ꝛ⁊c⁊ vt ha⸗
bet aer igms ⁊ hmõi:et e x hoc
q reſiſtit tangẽti:ſicut terra a
qua a poſita plura ſ tã gibi⸗
le dicit ßm ; hʒ reſiſtere tage⸗

ti· vnde aer nõ eſt palpabins.

qꝛ nõ reſiſtit tangeti· vn igms
non eſt palpabir qꝛ nõ reſiſtit
tangẽti ſʒ nec tagibił.Et ne coꝛ
poꝛa celeſtia ſut tagibilia nec
Falpabilia vñ· gre· dic. Coꝛrũ⸗
pi neceſſe eſt ome qð palpatur
Coꝛpꝰ go głoſuũ hʒ ex ſua na‚ßae
qualitates ſuas qᷓ nate ſũt m⸗
mutare tactũ· Sʒ tñ qꝛ coꝛpus
eſt oĩno ſubiectũ ſpũi· in pote⸗
ſtate eiꝰ eſt vt pᷣm eas immu⸗
tet tactũ vł nõ immutz. ſikꝛ eti⸗

am cũ pᷣm naturam ↄpetat ſibi

vt reſiſtat cuilibet alteri ccꝛpi
tranſeũte ita q; nõ poſſit eõ e uz
eo ſil in eodẽ loco · ſ miraculo
ſe h p̃t dinma vᷣtute ↄtingè ad
nutũ piꝰ ſit cũ alio coꝛpoꝛe
m eodẽ loco ⁊ ſic nõ reſiſtit ei

tra ſeunti· vñ ᷣm naturã ſuam

Palpabile eſt coꝛpꝰ gloꝛoſuũ ſʒ
ex vtute ſi uꝑnaturali: hoc emm
ANZpetit · vt cñ non vnlt non

4
1 —

Drree Bos ſagels

gloꝛioſu erit oino ſubiectũ aĩe
Sioꝛificate nõ ſolũ vt mhbil in
co ſit q reſiſtat volũtati ſpiri
tus.qꝛ ec hoc fuit in coꝛpe ade
ſed ec vt ſit in eo altiqua perfe⸗

Dreceptum

Decimum

pal pet᷑ a eoꝛpe nõ gloꝛioſo vñ
gre:di, dns palpanda carnez
ꝓbuit quã dauſis ianuis mtro
Duxit vt ꝓfecto onderet poſt
reſurrecti onẽ coꝛpꝰ ſuũ eſſe et
eiuſoẽ nature et alteriꝰ gloꝛie
Qualitates aũt tãgi biles ĩ coꝛ-

poꝛibus gloſis lic no ſint rdu

Rte ad mediũ rei m eã diſtan
tia ab extremis accepta tamẽe
ſut reducte ad medin zpoꝛtio⸗
ms pm q optime ↄpetit ↄple⸗
xiom huane i ſimgulis partibꝰ
et deo tactuſillon coꝛpm eſt
delectabuiſſim? qꝛz potetia ſꝓ

delectat᷑ m ↄuementi et triſta
tur in exceſſu:hec de tho· ꝙ T?

Decimũ extrinſecũ gaudiũ eſt

tercia dos viczʒ agilitas de qua

apłus.jcon.xv: ſe mnat᷑ im m⸗

firmitate reſurget m vtute glo

ſa· i. mobile et vuũ: Eft aũt agi
litas dos ſᷣm tho dDi · xlinj · pfe
ctio ſupaddita coꝛpi qᷓ coꝛpꝰ

ctio effluens ab aĩa głificata ĩ
coꝛpꝰ ꝓ quã abilitet᷑ ad pꝛedi

cta ſubiectionẽ vt ſic coꝛpꝰ ſit

expeditũ et abile ad obedien⸗
on ſpui m oĩbus motibꝰ a acti
ombꝰ.vn ſiẽ nuc dat natura ve

locioꝛibꝰ aĩalibꝰ inſſtrumenta

Hiuerfe diſpoſitõis in figura a
quãtitate ITta de2 dabit coꝛpi
bug ſanctoꝝ aliqm diſpoſitiõʒ
alià qzʒz modo habeãt nõ quide

H kigura et quãtitate ſ ĩ Pe⸗

oꝛ?ꝛganico EBi m mij⸗ αCne

¶ Capitulum Septimum
R

tate głe q 8ꝛ agilitas hæ tho:

₰

qDubitat r BGmo vtyi beati coꝛ
Paliter aliqn moueat᷑; BRñn: ibi⸗

Dem q; ſic coꝛpꝑpa mt Sloꝛioſa
aliqn moueri eſt neceſſariun pe⸗

nere qꝛ et ipᷣm coꝛpꝰ xpi ẽ mo⸗

tum in aſceſiõe et ſił: coꝛpoꝛa
ſancton ꝗᷓ de terra reſurget ad
celũ empwreũ aſcedent · ſ eti az
poſtqʒ celos aſcẽderũut ·˖ veriſi⸗
mi le eſt ꝙ aliqn mouneant᷑ ꝓ li

bitu ſue volutatiſ vt il quod

hñt in vtute actu exercẽtes di
umã ſapientiã cõmendabilem
ondant vtus em ꝓcedens ma
ctus exerciciũ potentioꝛ et ꝓfe
ctioꝛ axparet· qꝛ act2 mamfe⸗
ſtat potentiã:et vt ecẽ viſus eo
rũ refi ciat᷑ pulcricudĩie creatu⸗

rarũ diuerſan in quib? ſapien

tia dei emment᷑ rel ucidebit

D HDubitatur: ij vtn aĩe gloꝛifica
te

te moueãt coꝛpa ſua motu non
ſed motu ꝓgreſſiuo: nõ em m
unebit totũ coꝛpus ſuũ ſimul q;
admodũ Sraue mouet᷑ totũ ſit
deoꝛſuũ et leue totũ ſimul ſurſu
ratio eſt qꝛ ſᷣm ſanctos in ania

poſt reſurre ctionẽe nõ erit aliqᷓ
noua vrtuſ ad mouendñ pter
illã qua Habuit m coꝛpe viues
VDuhitat᷑ tereõ an mm inſtati am
Ima ꝓ tũuc moueat coꝛpꝰ gloꝛi⸗

ficatũ Hũ· thoiq nõ ſed in tye
impceptibiliavi. Ddicit vbis⸗
qꝙ; gloꝛifi catus hõ pᷣt in ictu o⸗

culi dĩiſtãtius moueri amplius

qz ꝓ mille milia mili arioꝛũ et
ꝓbat ibideʒz vñn aug etiã dicit

S

ODecimum Drecoptum
et coꝛpꝰ. Sile eſt iam &̊ ammo
P ymaginationẽ·qͥ ð roma ma
Sinata m tpe impceptibili y⸗
maginan pᷣt pariſiꝰ. Nerutamẽ
mehoz aĩa ſic habebit coꝛpꝰ p
fectiꝰ.ita ec moueri pt veiociꝰ.
h mõ coꝛpa nr̃a ſut tarda- †u
qꝛ elemta t᷑re ĩ nobis mouẽt ð
oꝛſu ⁊ lene ſurſũ.et lic dðs⸗ alijs
tũ ec qꝛ a ꝓppetitꝰ mouẽdi m no

bis ſunt interò cotrarij vt ſen⸗

ſnalitas mouet cõtra ratione⸗
deß dono di Anß.:li. de ſili⸗
nunc Ptim agiles ſumꝰ i m
ec a paſſeri bꝰ ſupamur. ſß tunc
ſicut angeli a celc ad terrã Di⸗
cto celeriꝰ mouebimur. vidos

em qnta celentate ꝑ angelum

hõ ah abacußk delatꝰ ſit dameli
a iudea mm caldeãa⸗par erit velo
citas quibꝰ ꝓmiſſa eſt equali⸗
tas: ſi em reſurrectio in ictuo⸗
culi fiet · ſic et noſtra opatõ fi

eri pt cũ coꝛruptibile mduerit

—

ſime radius ſolaris ab oꝛiente
feꝛt᷑ m occidẽs·et oculi viſus a
terra m celũ ſic amꝰ cũ coꝛpe qᷓ
voluerit· heg anß⸗ Huic etia do
ti aqpatur coꝛpis libertas de
ibꝛde dicit liber eſt · cogi nõ
Pt ad ea que nolit ne ab eo qð

velit · ſed hoc nulſus mtegre

Hic hʒ ſʒ im futuro beatꝰ quicũ
q; certe angeliſ ſilis efficit⸗ con

llbertatẽ habebit· et ſiẽ in an⸗

Selis nõ oſt ĩſtrumentũ qð ob
ſiſtet ac impedĩat aut coſtrin⸗
Sat ꝓP velle ſuo cum oĩa pene⸗

trentſicut et xp̃c clauſo Pdijt

ſepulcro qui hoſtio clauſo dDie

mcorruptione· ſicut em velociſ

IVCapitulum Septinus
Wapitülun Beptimun

ſcipulis a ꝓparuit-cuj xpo ſilłes
eximus. In illa em vita ſi bonꝰ?
fuer t mhil paciet᷑ ab eo q8 no
lit · ſʒ agere ꝓmittec quecuqʒ
voluerit· hec ile ·/ . WVnde⸗

cimũ extrinſecũ gaudii r⸗
ta dos dicta claritas. de q.j.

con: xv· ſemmat᷑ m ignobilita⸗
te ſurget in gloꝛia.qð ad clari⸗
tatem ꝓptinet. Et mat.xiij. Eul⸗
Sebũt iuſti ſicut ſol i regno pa
tris mei:hec claritas et imt᷑ᷣn
ſeca coꝛꝑi głoſo.eęt cauſahitu
ex redundatia aĩe ad coꝛpꝰ. Et
ſᷣm q; aĩa fuerit maioꝛis clari⸗
tatis m lumme głe:a fruitione
beatifica ᷣm Boc plꝰ coꝛpꝰ eiꝰ
clarifi cabĩt᷑·iĩdeo.j:con· xv.dici
tur ſtella differt a ſteila m cdla⸗

ritate ita et reſurrectõ moꝛtu⸗

oꝛuet ita im coꝛpe Sloꝛioſo co⸗
Snoſcetur głia ae·ſicut in vico
cognoſcit᷑ coloꝛ coꝛpis qðᷣ Oti⸗
net᷑ in vaſe vitreo⸗ vt dit Sreg.
ſup illud iob. nõ adequabit᷑ xi
amũ vel vitrũ⸗ Hec do tho.tiã
Patet coꝛpa głoſa erũt Puia

vt vitrũ et clara vt aun. Sunt
em nũc duo ꝗqᷓ cauſant noſtro

coꝛpe obſcuritate: ſcʒ materie
Puritas:et lumĩs paucitas ſ/ eo
vtruqʒ tollet᷑.et claritas dabie
ꝓſp icua et fulgida · ſzʒ dubita⸗
res pᷣmo · Srũt ne oms partes
coꝛpis eq̃les in claritate et co⸗

loꝛe. nßm tho:di. xliizi. . 4.
no ꝗ? copis gloꝛia nõ tollet

naturãa ſʒ ꝓficiet. vñ color qui

debet᷑ coꝛꝑi ex natura ſuan p⸗
clu remanebit in eo ·ß ſupadde
tur claricas ex gloꝛia anie »Oic

4

1.

„

Puers rer 4 „ e Sar ſn 4 EEE
get ☛☚ 6* Frren E= Fa
Bet ðð T S = TEE& Seas „„ Nk e . S
fure an Pacn tevein

y 4* ReAS 5„ r1. „ õ 2
44. ſez Se nraß owrovr
E 29TE – gear Q₰ oc-d⸗ .ℳ Aake 6 rGE0 A⸗ I, a ſer, e Pren

Octauum

Joretcptun ANCa Capitulum

‚—

Pecimum
₰ —

aie ptate erit alias nõ eſtz co?⸗
pus gloꝛioſu mſtrumentũ ſu⸗
me obedies pzꝛmcipali agenti ·

etiã vid entolpa coloꝛata ex
ſui na᷑a ſplendoꝛe ſolis reſple
dere vel ex ali cauſa ext᷑ᷣnſeca

vel intrinſeca et ſic claritas gle apitulum Octauum
redudat ab aia ſupᷣ· p cauſali⸗ odecimũ gaudiũ ex
tate in coꝛpꝰ ſᷣm ſuũ moduũ · ⁊ e trinſecũ eſt aureolan
ibi alio mõ qz ſit in ania ita m— et fructun datio que

pyñt circa aiam a& co?⸗
poꝛa beata ſicut Pafernalia iĩ im
mat imomo AVLi

quãlibet ꝓPtem co 2Ppis reduda⸗
bit bm fun modu vnde nõ eſt
in cõöuemes qy dinerſe pPtes HPa

beãt Diuerſimode clarit até m Du ſᷣm tHo·et ali 8 mein Di⸗ .
q ſũt diuerſimode diſpoſiti ex Freliien a aur .
uct2- Na aurea eſt uian

We natura ad Paʒ vna em ꝓs A5
Pʒ maiore diſpoſitionẽ ad clari
tate qz alia ſicut oculi qʒzh ma⸗
Dus et ſpus &; llar⸗ et huoꝛes
q; caro vel neru2 Dubi
tat i- an claritas cozpon Sio⸗
rioſoꝝn viſu ena D 5 radiuſ

qð ð deo immediate DHʒ amma
m ſupioꝛib? viribꝰ? ſcz ð viſiõe
dei clara: de fruitõne et certi⸗
tudine tentõis ˖ ᷓ tria ſequũtur
gZaudiũ aĩie et ilud eſt aurea-
aurea hanc meremur hic ꝓqð
cun q; certamen cuiuſcuqaz tem

cczpus głioſu no pᷣt pati alidd pt atõis q; ex caritate vincimꝰ⸗
paſſiõe nature- ſz paſſione aĩe⸗ m illud apoſ⸗ nemo cozona?
.receptõe ↄu ementis ſolũ · Ita Ma q̊ legittime erthnerit! Be
x PBetate gloꝛie nõ aget mſi a Kureola: vero eſt aie gaudium
toe aie ſzʒ ?m Poc magis dele⸗ 7 ab opibꝰ? a ſe factis· ꝗ Hnt roez
ctat offendit aut mmquatum a⸗ victoꝛie excellentis xPi foꝛmit᷑ D

Git act Se nature mantũ agit ca
lef aciedo a diſſoluedo oꝛganũ

viſus et dgregado ſpus· 10

facta vel ſic· Eſt Pmin de opi⸗
bus pfectõis qui jb? bo marime

xpᷣo ↄfoꝛmat᷑ jᷣm Xiecta vielorr
am et Hanc aureola me r.
aut matrtirio aut SArinaraur Leon
irgimtate⸗Fru ctꝰa aũt eſt gau⸗

Pt

Aclaritas giozioſi cozpis licz ex⸗
cedat claritat?; ſols en de ſui
natura no offedit viſů ß deml⸗

—
— —
—

cet apter að daritas illa ↄpafk diñ et delectato de ſpuabh ex⸗ W
claritati ia ſdis apocalxx- ercicio in ſpernẽte delectatõis d
Dubit at tereõ anm Ptate coꝛ⸗ pſertim venereas: a huc mere⸗
pis Sgloꝛioſi ſit videni vel nor vi⸗ muraunt ↄti nentia Ziugali laut
deri: En: idẽ qn ſic ꝗ claritas vionali aut vir Anali. ex quib2?
Puemt ex impio volutatis cui patet &n tam aurea 33 aureola .
fubdct᷑⸗ vñ in ptãte aĩe gloꝛifi⸗ ſunt Ppncipaliter in aĩia ſed ſie ſic
cate erit q videat᷑ vel nõ vid ea ex Sandio eſſencialis pᷣmij qð .
tur ; ſic et qlbet actio⸗ coꝛpis im aurea 8 deo ĩmediate habiti

Sea i s=a oree*
eG = Orn⸗ d = aarrlkare
=ð er. Hef T Peiſe.
Warc eſ⸗ Arrn Wahe W

n

☛

S —.

WH

Decimum Drece tum

redũdat fluit et cauſat᷑ in coꝛ⸗
pus beati/quidã decoꝛ q̃ẽ głia
coꝛpis ſeu dos coꝛꝑĩis quadꝛu
plex· de quibꝰ dictñ eſt. ſic e
ex gaudio aurecle reſuitat ali⸗
qs Decoꝛ in coꝛpꝰ repnñt atiuꝰ

.—½ aĩaivt Pdicatozis moe viSIS
m illa pte: martiris m ci atrice
vel m alia pte coꝛpis ſᷣm genꝰ
martirij Ita vt ſtatim ex aſpe⸗
ctu coꝛpis ſci ał᷑ qlisquiſqʒ fuit
martir aut v85 ut decto⸗ ſeu
pdicator/&x quibꝰ patʒz q; au⸗
rea eſt Sandĩu de deoauſ eolꝗ
de trium ꝑpłho excelleti: et fru⸗
ctus eſt gaudiũ et delectatio
De exercicõ ſpũ alipatʒ ec oy ſi

qurea eſt pꝛmcipali᷑ mata ſe

cudario m coꝛpe p redundan⸗
tiã · Et ſic due ſunt qd amõ au⸗
ree ſic etiã due ſunt aureole de
eęadẽ victoꝛia. vna m aĩa alia 1
g coꝛpep redundantia · Patz ec
bet bona.vnũ qꝛ ex cari tate fit
Kliuðõ qꝛ excellent᷑ et victoꝛio
le puta martiriũ ꝛc Tocirco ec
Duplex pᷣmiũ habebit. Aureaʒ
apter pꝛimũ · et aureola apt ſe
Acundu-En pmin coꝛrndẽs me⸗
rito rõe caritati ſ qᷓntũc unqz ſit
Paruũſeſt manꝰ q̃libet pᷣmiorñ⸗
Dente actui rõe ſui Seneris· gt
is aureola dimmutiue de reſpe
ctu nuroe⸗d ci aũt aureola di
mmutiue ab aureamnà eſſencia⸗
le Ppmiu dici aurea ſiue coꝛõa⸗
tuʒ qꝛ dat᷑ victoꝛibꝰ et victorie

Oebetur coꝛona · vnde. job. jj⸗
milicia eſt vita hoĩs ſup terrã

Wapit eulum Octannn⸗

tũ etiã qꝛ ꝓ ipᷣm hõ efficie par⸗
ticeps diumitaet pons re⸗
Sie ptãtis· m ilud apocal. v.
Feciſti nos deo noſtro regnuz
Sotes Nubit at᷑. jevnd
abeat᷑ tres ſut aureole Rn
q ex glo oꝛ marij⸗ et ſanctoꝝ
dictis de virginũ enuchig ꝛc᷑.
Dabo eis nomen meli? a filijs
et filiabꝰ· glo⸗meliꝰ nomzẽ P⸗
pꝛiam gloꝛiã excellen tẽqʒ ſism
ficat ſed ꝓp enuc hos Pz pſᷣm yſa
lxvj hec dicic · deꝰ qui ſe caſtra
uerũut aꝗpter resnũ celon vᷣgineſ
Deſi gnant᷑et ſuꝑilloexo. xxv.
acieg alterã coꝛonã aureoſam
gto. Coꝛona ptinet virgimb? ·
Ad hãc etiã coꝛo nã ptinet cã⸗
ticũ nouũ q virgines tm coꝛãâ
agno cõcinũt · &t que ſequũtur
a8 nu quocuqʒ ierit:Deę mart
eez e aug G. De ſa rnn
dicẽs: Nemo quantũ puto au⸗
ſus fuit p̃ferre virginitatẽ mar
tirioſed vgimtati debeeᷣ. ergo
martirio · de docton p ſup il⸗
iud ephe· .ſciatis ꝗᷓ ſit ſu pemi
nens magnitudo vtutis eig Di
cit lo·crementũ habebũt Ddo⸗
ctoꝛeſ ſancti vltra ĩd quod alij
Ominter habebut · Dubitat ſe⸗

cudo Cur tm tres ſint aureole S

vicz martin virginũ et docton
n.pmo q tmn tria ſunt opa ex

cellentiſſima triũ potenciarũ⸗

nam excellentiſſimũ opꝰ ratio
nalis oſt veritatis pditcatõ. cã
cupiſcibilig obſerũatio virgini⸗
tatis· et iraſci bilis ꝑpeſſio mõ⸗
tis· Secũdo qꝛ tin tres ſunt ho
ſtes q́s excellentiſſime vmcere

r⅞αα.αſιαιÜNzταρ. zα☛

„

Pecimam Dreceptum „Capitulum Octauum

poſſumꝰ vicz mund?- caro dẽe⸗ quã palma martiri) martinus
moma martires vmcut mundu habet et dñicus qui auide deſi
vgines carne7 icatòzes de derauerũt martirin ne tñ actũ
monõ in coꝛdibꝰ? ſuis et aliozu. martirij Pa bueruũt 4D (Du
C⸗ Terco qꝛꝝ pᷣo m opibꝰ tri⸗ bit at᷑.vein ſpeciali de aureola
bus pfectiſhime cõfoꝛmamur- martirn aue exigant᷑ ad hoc qq
in pdicatõe in puritate et mar⸗ aliquis aureolã marti WBedirr:
tirio-Dubitat terco que aureoo ctã habeat-Rn m tho:

t pfectioꝛ Rn-tho- Di⸗xi P

al. q) tria neceſſaria ſunt · vicz
bamhune mnter tres auree penacauſa et volutas·/ pPexigi⸗

las martin eſt pocioꝛ qa? vu g tur th caritas in hnte aureo
martirij eſt foꝛtioꝛ m ſeipſam Pla· Orimũ ergo eſt pene n qcu⸗
et vebementi? affligens · et 'm qʒ ſed moꝛtis vt opoꝛtz recep⸗
pe· de paĩbid empoſt hoc au ca· &x quo pʒ pꝛimo ꝙ; nõ de⸗

r la docton · vt patz mcatho be tur aureola martin obedien
logo ſanctonꝝ ꝛ etia eccleſia m tibus ſolu· licet m eis vſqz etiã

letarijs pfert martires ðo cto⸗ ad moꝛtẽ mactet᷑ pꝛia volun⸗
ribus/et doctoꝛes virg imb? P⸗ tas.Secũdo q nec pauꝑpibꝰ ſo
ut etiã tho⸗ allegat quan-⸗ lium qzuis moniant᷑ mudo Ter⸗
tũ ad aliquid tres aureole hHt cio ch nec pemtentibꝰ licet car
ſe ſicut excedẽtes et exceſſe pze nemſi uã crucifigãt · Qnarto n?
emmet ei m aliquid aureola martiriũ ſolũ ſici entib2 vt mar
virginu alijs mquantũ pugna tino et dñico; Qumto nec ijohHB⸗
carms eſt piculoſioꝛ et viciS euãgeliſte licet in olei dolium
ſed nõ ſic eſt de martirio ⁊ de feruëtis miſſus ſit· nõ moꝛtuꝰ:
Doctrina- pemmet ec aureola Sexto nec pueris in ca mĩo iss
docton alijs q? pugna docto qꝛ illeſi exiuerũt · nec ſeptio ſil⸗
rũ verſatur circa mtelligibilia ueſtro et anathaſie licet mag⸗
Dde qua apłys eph: vj. nõ eſt no nam pſecutionẽ ſint paſſiſa tñ
bis colluctatõ aduerſus carnez quilibet xpianꝰ? qui in caritate
a ſangumẽ ſed aduerſus pote moꝛitur ꝓ obedienticvel volũ
ſtates 2c· E¶lie ve ſut circa paſ⸗-⸗ tatẽ hʒ moꝛiendi ꝓximo vl qð
ſones ſenſibiles Dubitat᷑· ij· cunq; alud opus facit bonum.
Can Differetia ſit inter aureolaz de tali ĩ celo hebit ſpẽale pPmiuũn
Ret palma- Rn ꝙ ſic qaꝛ aurcola et gaundiũ · ſed no ome tale me⸗
eſt premiñ accident ale nõ qad⸗ rect dici aureola · Exẽpli gracia:
libet ſed pᷣmiũ coꝛrñndens pug ꝓlacti paupes voluntarij Habe
ne vel victoꝛie Pcellenti Ded buũt i udiciaria poteſtatẽ et ſic
palma ẽ pᷣmiũ accntale qd nec carms maceratio aliud ſpeale
radici videhcet caritati nec o⸗ gaudiũ · et ſic intellige de aljg
peri Pcelleti debet ſz volutati ſimile eẽ ĩtellige de alijs opibꝰ

——

.

Joeai mum

*

oꝛem moꝛtẽ hẽret apcioz vena

—

Fym tho · ymo interdũ plꝰ & au⸗
rea qᷣſ mereri pt in talibꝰ vt pꝰ
Dicet᷑: Nec octauo lucrecia ꝗ ſe

eneca qui apt ſe vt tolerabil⸗
rũ i balneo elegit apt᷑ qð ſan⸗
ctulꝰ vt refert gres un dyalo-
occidẽdꝰ ⁊ opcione ſibi ð̊ moꝛ⸗
te eligebda data nłlã eligere vo

De Pmittet quẽ tn des moꝛ
te eripuitiſed mazti rii aureolãa

NPt. D

Pñnt·Dꝛio quedã ꝗᷓ ſe ne coru⸗

perẽt᷑ feieſſubmerſer ũt.qꝛ ſpẽa
li mſtictu ſpũſſctĩ h f ecerunt
vt lij. ð ci· dei: refert augꝰ ſikꝛ
ſampſon eað ð ca I[(tę btuᷣs pe-
qui moꝛte ſibi elegit euerſis pe

dibꝰ crucifigi · no apt ſe ſz apt

xp̃i hõoꝛẽ·: ne c refert vtn mozs
ſtatĩ an poſt ea ſeq̃t᷑ dũ tñ ap
ilið cauſet᷑ vł acceleret᷑.vñ moꝛ

tui m carcere et ĩ ſtabuł vt mat
cellꝰ papa. Etę moꝛtui m exilis-
murtires ſũt·qꝛ Pmõ ĩi moꝛte m

eis acceęleraſſe pſumũt᷑· E Be
cun dũ qò ad martiriũ reqrit᷑ ᷣ

ca qꝛ em martir teſtis ẽ ĩ cã fi
dei ꝓ eccĩa ł ꝓ quocũqʒ articło

fidei vel iute eccĩe · aut Pqcu⸗
qʒ virtute ifuſa:qꝛ ᷣtutibꝰ de

ſpõ ſat᷑ eccia criſto·q cũq; ſic mo
rit᷑ martir ẽᷣ· vnnoh.bapti⸗ꝓ ve

ritate pdicacõis: Rgnes ꝓ vtu
te caſtitatis et tho⸗ catua· ꝓ iu
ri bus eccłe occiſi talit᷑ martireſi

ſüt · ſilꝛ ta mr 33 filiꝰ? ĩ vtero eiꝰ

ſi ab infideli ĩ vto ledẽt᷑ ĩ odiũ
fidei · qn vt rũqʒ vel alten moꝛi
cõtingeret · ſimilit᷑ q̊ vuinꝰ nõ le

EFa⸗ inffecit pagana Nec nono

martir nõ eſſetmſi fieret pꝛius ée

A

.„.

ſm tho.vbi pꝛiꝰ q; hntibꝰ tria

—ðDœͦ m dÜ—Ge öö——— —OOòèòGð . . ..ͥs HZ
W
5 . .
„*

½

pitulum

6

que ne eſſet moꝛtale péetm mo⸗

reret m vulnere neslecto. Sit:
qui pocius vellet occidi q́ʒz ma⸗

imititer qͥ crnce ſignat i ĩ bei⸗

to pugnando peunt martires
ſunt· quia non ſe. ſj xpᷣm defen
Dut et eccleſiamet ſic moꝛinnt᷑

vnde moꝛtẽ non fugiunt ſ̊ eli⸗

gũt· Similiter ſi quis apter bo⸗
nũ ↄmune no reilatũ ad xpᷣm/ſu
ſtineret moꝛtem/aureolã non
meret᷑.ſʒ ſi hoc referat ad xpᷣm
anreolaz merebit᷑ et martir e rit

vtpote ſi rem publicam deęfen
dat ab hoſtium mpugnacone

qui fidem xp̃ᷣi coꝛrupere moliũ⸗

tur et in tali defenſione moꝛtẽ
ſuſtinent· Tercio

(Octauum“
tale ſuſcipet et ꝓ negligenciaʒ

lo hoſtiũ xpi apter xpᷣm ſuſcoep

guiritur

voluntas vnde qui doꝛmiendo

occideretur nunquam pꝛiꝰ vo

lũtate ad martirium ha bita/m
uit?ꝰ occideret᷑ · aut fugiẽs · aut
ſe defendẽs muitus occideret᷑ᷣ

Dictũ ẽ de cruce ſignatis apter

qð mauriciꝰ cũ ſocijs ſuiſ arma

ꝓiecit ut fieret martir.Inno⸗

centes etiam non ꝓfectamrõeʒ
anreole habent m ut quidam

tenent vſus rõis in eis miracu⸗
loſe fuerint ſicut et de iohanne
baptiſta in vtero ꝓbabile eſt.
E — Dubitatur ſexto-quibuſ
debeatur aureola virginu⸗Rñ-

Pꝛio ĩ expiẽtiã hintibꝰ veneree
voluptatis volũtarie hoc eligẽ

tibus et finałꝛ in ſiłi ꝓpoſito 2

–—

—

Capitulum. 9 Octauum
ſeuerãtibꝰſſꝓ tñ pᷣſuppoĩ t᷑ cari et ĩnocẽtes q peccare potueft 4
taſ q ſt aures meriroais vñ pz Rortt ſpalt Faud bůt ſ⸗
geHWMx ſunt na hoim virginu au ulðò gaudm no e aureola- S
rer Bi⸗ da⸗ reola eain ßm lc nij. P ſ&“Decia qᷓ moꝛoſis delectacõib?z
† mo frigidi enuchi quivolun pileno ↄſenſu et liberato ĩmo
tate hñt ducendi ↄiuge ſi poſ rat eſ ſine tactu viriluapo motu
ſfſent: vñ augꝰ li:de ſancta vgi⸗ aĩalis ec coꝛpisũ vigila ad pol
mtate quibus ipᷣm virile mebn lucionẽ vel ad ſilez expienciam
debilitat᷑ ut generare n poſſint veneree voluptatis ꝓgrediñt .
non ſunt enuchi · ſufficit tůᷣ ec ſaluis ſignacuł coꝛpee ĩtes⸗ .
xpiam fuerint: dei pcepta cu tatis 8 quo hes p: ix: Güuͤt
ſtod iũt eo tñ ꝗꝓpoſito ſũt ut ðiu ec ſex gůa heim dq vera aureolã .
ges ſi poſſent Paberent ↄiuga virgmu poſſidebũt · Dꝛio btiſſi ·
tis fid elibus adeãri⸗ Scdo qui ma maria vgo virg mũ· q̃ vt tho
ſolũ ad tpus quo intrabũt ma Dicit. q3uis non habuit pug⸗
tmo niũ ↄtinere aponũt ⁊ ſic ð⸗ nam ꝓ temptacõnemique fit a
cedũt nõ mutato apoſito. Ter carne Pabuit tamẽ pugnaã que
2 cio qui pꝛimo aponunt ppetue fit ꝓ tẽptacionẽ ab hoſte · *
Stinere attñ poſtea mut ant᷑ in ec ipm xpᷣm reueritꝰ temptare
e. 2poſito et ſic decedũt⸗ Quarta = fuit. vtz mat- nin. Gecudo ierp
qui in veteri teſta. virgitatem te venerea voluptate vigilia
ffuauerũt adulti-ſine ſpeale in cũ apoſito ꝓpetue cõt inẽditer
Jꝓrſtinctu ſpũſſancti · Qumto vio 7= cio mexꝑte venerea voluptate
lent᷑ oꝓpꝛeſſa a ↄſenciẽs delibe cũ poſito mtrupto tinẽdo
gο rate ſtatim: Bexto inexptes ve Æσ quo fmalit penituerũt Quar
neree voluptatis cũ ꝗpoſito p⸗ to qũ; mveti teſtamto ex ðᷣmno ĩ⸗
petue caſtitatis in moꝛtali de⸗: ſtmctu vginitate fnauerũt ſiẽ
cedẽtes que ſunt vere fatue v⸗ credit ð iere · eze· et helya qrnz
gines: Septĩo infidelis ucl fi⸗ Ziusia nõẽ legũt᷑:Qumto vi op⸗
delis nibil cogitãs de vginita-⸗ pſſe ã m venereã voluptate nũ
te uei ↄingio uel motinencia† quã ↄſenſerũt dliberate · qꝛ c?
Su ſic decedẽs- Octauo baptiſati pꝛmcipiñ ẽᷓ totalit extra ñ ẽ oꝛ
mrantes ante vſum rõnis dece dinabile a roe vnñ delectacio ꝗᷓ
dentes-Nonoifantes an ba⸗ cñũ ſemĩs emiſſiõe virgimtatẽ
ptiſ· decedentes; G Sz äͤre n tollit i ſomno facta. SZilis r0
res nũquid in coꝛrupti aureo;: ẽeð mulzerib? õ
lam nõ merentes ⁊ in caritate in ebꝛietateaut ametesla viris
decedentes ſpẽeale gaudiũ ha cognoſcũt᷑ niſi foꝛte illa ĩtẽcõe
bebũt de innocentia coꝛrupcõ doꝛmitũ ierĩt ut a viro cogno⸗
