ri quoꝝn poteſt habẽ memoꝛiaʒ
vt tactum eſt. et dicit Bco⸗ qʒ
Homo debet tanta diligtiam
apponere m ſcrutãdo coſcien⸗
ciam ſuã et mquiredo moztalia
ſe cmiſſa quatam Sitigencia
axponeret pꝛudes vir circa ali⸗
quod multum arduũ quod val
Dde eſſe ſibi coꝛdi:Ged cõſtat q;
Homĩes ꝓ tempoꝛzalib? arduiſ
querunt dilistiſſime oias ami
cos et media pꝛudetiſſime vñ
ang et allegat a masiſtro di⸗
xvi. dic ſit Pat2 facè ꝓ recupã
da vita aĩie que faceret ꝓ euitã
da coꝛpꝑis moꝛte· Et ſubdit cũ
gandio enim facere debet im⸗
moꝛtalis fue ur? que faceret ꝓ
differedan moꝛte moꝛiturus di
nturna igit᷑ édeliberacioe locum
maxime Hẽt in din nõ ↄfitstib
et ↄterentibꝰ raro et Stoſſet vi⸗
uetibus. Gd Opoꝛtz eciam
cia memoꝛata et t ſinsuls.r vm et

cidoỹ ↄfeſſoꝛi ↄfiteri⸗ Rõ q? cõ⸗

teſno fit ſacerdoti loco dei ſed
m oↄtricõe omia et ſingula deo
debet oſtẽdi⸗ergo et m ↄfeſſio

ne-:et in caſu quo cofeſſeꝛ Pᷣm2

Apter caſue reſeruatos no poſ
tens tenet᷑ pꝛimo ↄfeſſoꝛi cõfi
teri oma et ſingula et de illis

a qbus nõ põt abſoluere cõfeſ⸗

ſoꝛ dʒ eũ adſuperioꝛẽ remitte

re. Diciẽ not àter omĩa moꝛta⸗

lia: qꝛ ſine ſint ↄſenſus ſiue ‧uo

ſita ſiue verba ſiue facta ſine ob
miſſa moꝛtalit᷑ omia ſunt ↄfitꝭ
daabdit vm ex pte ↄfitẽtis qᷓᷣ
erubeſcere dẽt coꝛã xpi vicario

que facere nõ erubuit coꝛã omi

potenti deo ex ꝓte eciã cõfeſſo

ris vt ſciat de ſingulis indica⸗

rę:ſic habemꝰ q opoꝛtz cõfite
ri moꝛta lia omĩa que im memo⸗

ria haberi pnt T vni ſacerdoti

Opoꝛtet eciã tercio ↄfi
teri moꝛtalia eũ circuũſtacijs as
Grauãti bus et ĩ aliud genꝰ pec
cati moꝛtalis trahẽtibus⸗ ſicut
ſunt ille que ſpẽali ꝓhibitõe P

cepèozia ꝓhibené verbi gracia
Fccipe alhenn ꝓhibetur ibi ne

furtũ facies ſed ſi quis de loco
facro accepit vel rem ſacrã alia
ꝓhibiede ꝓhibetur ĩdeo opoꝛ
tet ambo ?fiteri vic; de furto
et de loco ſacro:ſimiiit᷑ ſi foꝛm⸗
catus es cũ a Dultera vel cũ mo

mali vel ↄſangumea Hee circũu⸗
ſtacig in allã ſpẽm peccati mos

ſic foꝛte ẽ de hoc ꝙ quis moꝛ
tal ter peccat die feſto⸗ qꝛ per

tabſoluere ab omibus: tn ↄfi

talis trapũt erso ſunt ↄfit de

moꝛt ale peccatũ pluſ violatur

feſtũ q; ꝓꝑ opus mechanicũ·de
poc habes ca iehe huiꝰ Pcepti

Pcedencia em moꝛtalia equiua
lent duobus moztalibꝰ?. T

Opoꝛtʒ eciã iiij: quottas pctõ

rum moꝛtali dicere que memo
ratur quis qꝛ quociẽs eſt circu⸗
ſtancia:vñ opoꝛtz dicere: pꝛĩa
vice feci cum talibus circũſtan
ciis et ſecũda vice talit᷑ aut ta⸗
liter: OQpoꝛtet eciã m aliqnos
Dicere quãtũ vel circũſtancias
quaſoã que licet nõ mutęt ſpe

ciemadò ſit tñ notabite qualj⸗

tate malicie et defoꝛmitatiſ vt
m furto multũ addit ad paruʒ

vn qñ quis tales circuſtancias

noſcit ex ſe vei ex ↄfeſſoꝛis inqͥ

ſicõe:eciã ſunt ↄfitede ſᷣm mul

tos.tho tñ dicit q; nõ opoꝛtet⸗

Sco- dieit qꝙ; non eſt certũ eas
oꝓfitendas eſſe· ſed tutũ eſt fie

ri et vtile· k Opoꝛtz em̃ q;

quis ↄfiteat᷑ petã que dubitat

an ſint vonialia vel moꝛtalia⸗

Quia ſᷣm bonau?⸗ qñ homo ali⸗

qð veniale ſuũ credit eſſe moꝛ⸗
tale⸗- Rut dubitat ꝓbabiliter

an ſit moꝛtale aut veniale ſic

Onbitat an ↄfiteri teneat᷑ an ñᷣ

Bi illud nõ ?litetuꝛ tũc expene
ret ſe diſcrimiet in his que ſut

ſalutis dimitteret ꝓtem ſecuri
oꝛem qua facilĩt er cõſequi poſ⸗

ſet⸗Et tho⸗ Di.xxn q) qn qͥs du

bitat de aljquo pctò an ſit mo⸗
tale tenet᷑ illud ↄfiteri dnbita⸗
cione ma nẽte · qꝛ quidquid co⸗

mittit aut obmittit in quo Du⸗

bi tat ee peccatũ moͤtale pẽcat

4Nonum

D

0

I

V
.
ni
M.
cte
pah
ſes
nus
t
hel
guit
ſuä⸗
Ni
Ge
lofon

ace

pom

dere
er
et c
keſt
ſoꝛ

Nonns

alatn
chde
cepti
n

ncto
emo
rey⸗
ri⸗
n
My.
Pcnos
Raniis
tit pe
gal⸗
al
ncias
s m
amul
Nei⸗
Waes
ckfe
hi
drbtat
oetin⸗
onoa
ewe
ablire
leAſ
Nian
Apeni
gr i
Nſom
e
1
we
1a⸗
o⸗
u⸗
af

Tercluum

—

grauiter diſcrimĩ ſe cõmittens
Debet ergo cõfiteri rem ꝓ vt

pPõt m coꝛde:nõ dicẽdo ſe pec⸗

caſſe moꝛtalit᷑:ſed iudiciũ ↄfeſ
ſoꝛide hoc relmquẽdo · L S
Tercõ aduertẽédum vbi vl cui

qͥs ↄfiteri teneat᷑· Rñſᷣm tho·
m . dixviy q9noom ſed ſa⸗

cerdoti Habeti iuriſdictione im
cõfitent ẽ. Et ſunt plati qᷓttuoꝛ
papa habet iuriſdictione ĩ om
nes: epus m dyoceſanospleba
nus in ꝓrochianos ſuos:Et p⸗
latus collegii vel monaſterij
vei oꝛdmis m ſibi ſubiectos· Et
qui libet pᷣfaton põt poteſtatẽ
ſuã altcri ↄmittere qui etiã öᷣm

ü¶Zed quo tenent᷑ ad celacoez

cõfeſſionis Homĩes ⁊ etiam ad
alia celaãda:Rn.ſᷣm docto: cõit᷑

jm niij: di. xxjiq vñi: ſunt ſigilla
Hommẽ ad tacendũ artãcia mſi

de re aliũde ſciat · Dꝛimo ligat᷑
ad tacendũ ↄfeſſoꝛ de peccatis
et circũſtancijs ⁊ ꝓſonis in co

feſnone ꝓceptis · Secũdo ↄfeſ

ſoꝛ qui audit ↄłiteteʒ a caſu vłl
a apoſito vel mterptãdo ſigna
muti vel verba yòeoma ignoꝛaâ
tis · Tero quicũqʒ andit ab ali⸗
quo pcedenciũ renelacionẽ cõ⸗
feſſioms ad huc tenet᷑ tacere⸗
Quarto ↄfites qui reuelacõe ĩe
lunctõis penitẽcie ꝓbabiliter
crederet ↄf eſſoꝛẽ ledi tenetur
celare: alioqum verẽda patris
ſui nõ coopiens vel diſcoopiẽſ

cum cham maledicit᷑· Qumto
qñ vnꝰ ab alio petit conſili re
comendãs vt hoc celet aut hoe

Wꝛeceptum Capitulum

accipit ad celandũ tenet᷑ eela⸗

re mſi alꝛmũde deobligareb · vtz
mfra peepto:viij-ca. nj. d· xiij·

c· Sexto qui ꝓcipit ab alio ver
ba que ex natura Ffacti talis ſũt
materie ꝙ reuelacõ nocerʒ te⸗
netur tacere mmuſtñ quã ſi ſe

ad hoc obligaſſet Septimo ſer

nus auſcuitas a apoſito vł a ca
ſu ſecretũ q tractat᷑ im curia

di ſui te net᷑ celare et ſi frãagit
jus ciuile grauiter en pumt et
ius dinmũ⸗Octauus modꝰ vo

catur ſigillũ ſecreti:æ vt di· pe⸗
de pa: vbi pꝛius: ꝙ omes tahna

ſigilla frãgẽteſde quibꝰ dictũ

eſt peccãt grauit᷑ mſi alide ſciĩ
ant vel oꝛdo coꝛrectõis Ffrater

ne vel denũciacõis vł pſumpcõ
boni viri cui dicit᷑ reuelacionẽ

quoꝛundã de pfatis aliter fien

Dum expoſcãt · Nq * Rn aũ̃t
poſſit fieri layco ↄfeſſio· Rñq;
m nullo caſu neceſſe eſt layco
ofit eri .qꝛ cũ clanes nõ habeat
nõ põt abſoluere. ſed qñ qͥs nõ
habʒz ſacerdotẽ ſufficit ꝓpoſitũ

cofitendi- verutamé vt dic ma

8iſt.di·xvij:⁊ alij docto: plu⸗
res pemtẽs talis ĩ articulo mò
tis nõ hñs ſacerdote nõ tenet᷑
ſed poteſt confit eri ſeculari vt
verecũdia ſibi cedat m ſatiſ fa⸗
ctione a alter ſibi cõciliari poſ

ſit.· vt oſtẽdat ſuũ poſſe face⸗

re⸗Oebet eciã ↄłfitẽs diligẽter
cauere nealteri? famã ſic aliaſ
eciam tene᷑ in ↄfeſſione ledat
mamfeſtando aiteriuſ perſone
occultum peccatũ graue et ĩfa
mans quam ꝓſonam confeſſoꝛ

actu noſcit-aut noſceret veri⸗
ſimliter ꝓ futuro-nec ↄfeſſo-
ti ſciſcitati det eam patefaceꝛe
niſi pꝛius circa iſtà ꝓſonam ſer
ualſſet ſuꝑ Eoc foꝛma coꝛrectõ
onis fraterneaut eſſent foꝛte
alique cauſe apter quas etiam
extra ↄfeſſione poſſet aut be

ret illi ſacerdoti illas res dᷣnũ
ciare aut aliaſ beferre-alias di

ces vel iubes dicere peccat de

trahẽdoet ſi cui m aouertecia
factũ eſt. aut ex ignoꝛãacia dẽt
ilud ↄfiteri qꝛ in ſacramto pe
nmiteécie muitũ eſt pctm vit adũ
vñ peccat qui in ↄfeſſione dicit

vic mi mei iſta coiter faciũt vel

cõmune eſt hoc pctin in ciuita
te vel i patria mea vel nos oẽs
ſumus tales?* O Bed dice

res quid ergo faciendũ eſt mi-

hi in pctõ cercũſtancionato ta
liter q; nõ poſſum eius ſpeciceʒ
expꝛimere niſi aliũ notẽ· vt ſi fi
lia cũ patre peccauit:Rũñ.q; dẽt
qrere aliũ ↄfeſſoꝛẽ habentẽ au
ctoꝛitatẽ quẽ ſi nõ ↄpetẽter re⸗
perit petat licẽcia alt eri ſacer⸗

doti ↄfiteri · Ec ſemꝑ talẽ qᷓ̃rat

qui nec noſcat aliũ nec veriſilꝛ
noſciturus ſit:Et ſi nullũ repe
riret q̊n noſceret alia pſonã di
cit bonauẽ.et durã: ſi ecia ĩmi⸗
net caſus neceſſitatis· vt aꝛ ſe
putat ſtatim moꝛitu ꝙ fama
ꝓximi quãtũ põt dẽt cuſtodire
ſed magis det ſuã ↄſciẽciã pur⸗
Sare-· Thomiiij⸗ diſ xvi qoe⸗
de ↄfeſſione arti.iij:dic in caſi
bus illis qñ ↄfites ſcit ſacerdo
tem ſuũ hereticũ:aut ſollicita⸗

—

toꝛem ad malũ · aut fragilẽ qui
ad peccatũ q quis ci ↄfitetur

ſit ꝓnus vel ſi reuelatoꝛ eſſe cõ
feſſonis ꝓbabuit᷑ eſtimet᷑; vel
ſi pẽtm ↄtra ipᷣm ↄmiſſum ſit ð

quo quis ↄfiteri dẽtEt ĩ caſibꝰ

in quibus ꝓbabuit penitẽes pi
culum ſibi vel ſacerdoti ex ↄfeſ
ſione ci facta timet · dẽt recur⸗
rere ad ſupioꝛẽ: vel ab eodẽe pe
tere licenciã alceri ↄfitedi Et

ſi licenciã habere nõ poſſit idẽ
eſt iudiciũ qð de illo quin hẽt

copia ſacerdotis⸗vn magis de
bet onigere lapco cõfiteri: nec
m hoc trãſgredit᷑ aliqs pᷣceptũ
eccleſie· qꝛ pcepta iuris poſiti⸗

ui nõ ſe extendũt vltra mtẽcio

nem pcipiẽtis que eſt f mis pce
pti :Hec aũt eſt caritas ᷣm aꝑpo
ſtolũ:vñ berñdĩc illud qð eſt
mſtitutũ ꝓ caritate nõ dẽt mi

litare ↄtra caritatẽ ſed ↄfeſſio

ꝓ caritate inſtituta eſt que cõ
tra caritatẽ militaret ſi homo
ad ↄfitendũ vni ſaceꝛdoti arta
retur m caſibꝰ recitatis:nec fit
aliqua miuria ſacerdoti:ſi m P⸗
cedentibuſ caſibus ab eo diuer

titur: Quia pzꝛiuilegiũ meretur

amittere qui ↄceſſa ſibi abutit᷑
poteſtate NHec de tho·. Ttẽ ↄfi
tens caueat ſᷣm pfata quãtum

pt ne ↄfiteat᷑ reuelatoꝛi ↄfeſſi⸗
onis vel ei qui ꝓnꝰ fit ad odiũ

audita ↄfeſſiõis materia vł ad
inxuri ãa:et ſic alijs:ſʒ nõ nccia
ibi abſcidat vłaliũ ↄfeſſoꝛẽ ſᷣm
pdicta q̃rat· Nã qñ circũſtãcie
mcitantes ad libid inem pecca
tum aggrauant es: nõ tame a&

2

Nenmn

4 ltetn
eſe
ee pe
mſd
caſtb
ites t
40 /ſ
Auy⸗
depe
E
ſade
wawe
ade
tene e⸗
Papti
poii
is e
mape
deſt
Rmi
deſſo
ge c
ſtono
dait
nalt
ſin⸗
o dien
meretn
habort
liec
gnitmn
1⸗
N.
iia
Sm
icie
cca

ercium

aliud genꝰ? peceati meꝛtal tra⸗
hũt tales qnq; ᷣtet et poſſune

lianda biliter retmeri adhibita
dbita diſcrecõe ſᷣm ↄſideracõʒ
turpitudmis circũſtanciarum
T ꝓmtatis ad malũu ex eius co⸗

feſſione ſiue in ↄfitẽte ſiue ĩ eõ

feſſoꝛe hHoiĩim/etiã dic bonauõ.

voleti meditari cõfitẽda de lu

xuria ↄpetit pꝛius domare car

nem ꝓ ieiunia et humſmõĩ et
ↄſiderare vtilit atẽ pctõn infer

m pe nas:⁊ huiuſmodi:⁊ ſic de
teſtari ne caro incaleſcat. Q&

ſi nõ iuuat opoꝛtʒ vtiqʒ neceſſa
ria ibi fieri ⁊ ſacramẽtũ ibi iu⸗

uare poteſt ne noceat ſᷣm illð

marci · vlti · Et ſi moꝛtifen quid
biberit nõ ꝛcẽ· DQuartus
modus in ↄfitõte dẽt ſeruari vi

delicz ut ſi vult abſolui opoꝛtʒ

de ne ceſſitate ⁊ ſub pena noui
pctĩ qð ſit in caritate vel attri
tus:vñ ⁊ Sco.·dicit ꝙ bõ tenet᷑
ↄfiteri cũ diſplicẽcia pctĩ ↄ miſ
ſi: et cum ꝓpoſito abſt mendi a
pctĩs:⁊ etiam cum ꝗꝓpoſito obe
diendi m ſeruãdo iſta ſatiſ fa
ctionẽ et penitẽciã quã ab ipo
ſacerdote ſibi impoſitã volũta
rie aſſumpſit ſine in ſe ſuſcipiet
Et bonauædic q; ſi aceedit adð
confeſſionẽ ⁊ abſolucionẽ ſine

miſſa diſpoſicõe ꝓba bili·ymo

vt qꝛ ſibi placet aliq; moꝛtale

pct m tũc peccat moꝛtalit᷑ quia

illud ſacramentũ qnãtũ ĩ ſe eſt
irritũ facit q; nõ eſt ſine ↄtem⸗
ptn.periculũ ergo eſt noletibꝰ

reſtituere · muidiã tenentib/

Pꝛeceptum

bon occultãte peccata a
cumſtãcias.ſed ↄfitẽs oĩac
fitẽda quã tũcunq; ſint turpia
expꝛimat vt p teſt honeſte et

I¶Nonum

qui nõ het ꝓpoſitũ cauendimoꝛ
taiia ſed aponit coõmitt ere. vel
noò diſplicẽt pᷣterita mozꝛtalia
néda ꝓ emolicõôe cozꝛdis. ſed
no eſt abſoluedus.q fictio ta
iis eſt ſibi peccatũ moꝛt ale. ſi
ſic vellet abſolui · Q Lteé ca⸗

ueat cõfitens vt ꝓ tũc nõ ſit in

excõmumcacõe maioꝛi qꝛ a nul
lo pctõ poteſt abſolui nõ pᷣ ab
ſolutus a ſentecia excõicacõis

maioꝛꝝis. Ttẽ cõfeſſio ſit vera ve
mhil dicat Homo ſciẽter falſuʒ

ficte ſe laudãdo vł vituꝑando

ecia ſaqꝛ tũc mẽciendo contra
mots loquo fieret pcto- Itõ
ſit nud a abſq; obſcuritate ver⸗

decẽter talit᷑ tñ ⁊ cũ talibꝰ veꝛ
Lis vt ↄfeſſoꝛ plene a clare ĩtel

ligat peccati ſpeciẽ et circuſtã
cias aggrauãteſ. Qumto qñ id
eſt tpus confitedi obſeruadũ
eſt. aD bi notandũu ch ex

Pcepto eccleſie tene᷑ homo ad

cõ feſſionẽ in omĩ anno ad mi⸗
nus ſemel et potiſſime in qdꝛa

geſima ante paſcha.qꝛ tũc qui

iibet tenck cõicare ĩuxta cre-

omĩs vtriuſqʒ ſexus⸗Secundo

diẽ Scoex pᷣcepto diuino ille qꝗᷓ
cõmiſit moꝛtale de quo non eſt

cõfeſſus tenetur illud confiteri

qncũqʒ eſt in moꝛtis articulo⸗

Terceuum PDꝛeceptum.

dãnacõis et iudiciũ miſericoꝛz⸗
die tenet᷑ ſe ad miſericoꝛdiã pᷣ⸗
parare quantũ poteſt ſed ibi ẽ
Huiꝰ moi ſcʒ ĩ ĩfirmitate vbi me

ito foꝛmidat ſibi moꝛtẽ ĩim inẽ
Scdo qncũqʒ ſe expomt actibꝰ

pPic uloſis ad moꝛtẽ· ſic in bello

moꝛtali ĩ naufragio:⁊ mi ſiłibꝰ

Tero qñ vult exercere actꝰ qui

libʒ ſpẽalit᷑ debet᷑ reuerecia · ve
qn vult coĩicare vel celebꝛare p
ↄfiteri dẽt poſt moꝛtale pctm
Hhabita ſacerdotis copia. ſub⸗
Dit ſco⸗⁊ in ſimilibus ſite eſt iu
diciũ Quarto qñ quis hẽt pᷣſen
ciã eius qui põt eũ abſoluere ⁊

veriſimilit᷑ timet᷑ qʒ nõ ſit ilius

aut abſoluere potetiſ pñnci a vn
quã m poſten hĩturꝰ· Itẽ v.te
neret᷑ qñ ↄſcĩia erronea aut du⸗
biũ ꝓbabile augerʒz ad ↄfitedũ
Itẽ ſexto qn voniſſet certis te⸗
poꝛibus velle ↄfiteri · S Ex
pcedentibꝰ omĩ bus patz ⁊æ ma
mfeſte ſequĩt᷑ q; ĩ certis caſibꝰ
eſt ↄeſſio neceſſario ĩteranda.
Dꝛimo qn quis diuid it cõfeſſio
nem ſic ꝙ ſcieter ⁊ a ꝗpoſit o re
ſeruat aliq moꝛtale. q oĩno
no vult ꝓfiteri · Rut qð nõ vult
illi ſacerdoti:ſed alteri ↄfit eri
talis tenet᷑ omia pᷣcõfeſſa itera

to cofiteri eciã tacitũ pctin qd
ta cuit ſcient · Secũdo qñ ↄfiteſ
eſt m excõicacẽe maioꝛi qꝛ tũc

dic thom iiij⸗ di . xviij non Pti⸗
ceps eſſe põt ſacrameton · ñ ſit
pꝛiuſa vimculo abſolutꝰ p̃fato

Terꝰ qñ quis ↄtemt ſatiſ factʒẽ

nem aut neglit ĩplere ſatiff acti
onẽ a ſatiſ factiõis obliuiſcitur

INonum

tuc ſjm aliquos ↄfeſſienẽ opoꝛ
tet iterare Rlias neſcirz ſatiſ fa
ctione mũgere dĩẽ tñ bonauẽ

q; pꝛimꝰ ⁊ tcius caſus ĩtelugũ
tur qñ ↄfitẽs mutat cõfeſſoꝛem

nã ſi pcedẽti cõfitet᷑ talis mo

riatur de petĩs tũc nõ opoꝛtet
it erari aut nõ⸗tũc opoꝛtz ſᷣm alt
quos iĩterari · Ctem nõ opoꝛtet
terari ꝓpter pcti obliti recoz⸗
Dacõeʒ ſed ſufficit o blitũ cõfi
teri pctm ⁊ obliuionẽ ꝓpꝛie ne
giigencie:⁊ alia Pconfeſſa ĩ ge⸗
nerali dicere puta cũ plura cõ⸗

feſſus ſum oblitus fui eciam de

uo ad terciu pñn⸗

cipale de generali cõfeſſiõe no

tandũ eſt ꝙ generalis cõfeſſio

eſt duplex· quedã generalis.1

publica que fieri ſolet m acceſ
ſu ſacerdotis ad altare pꝰ ſer⸗
monem ad populũLn religio⸗
nibus eti ã quibuſdaʒ im pꝛima
et ante completoꝛi hec valet
ad remiſſionẽ venialiu qñ quiſ
dirigit cõtꝛa ea cõfeſſionẽe illaʒ
ad delectionẽ culpe eon et pe
ne tocius vel ꝓtis ſᷣm exigen⸗
tiam denocõis et actuahs ↄtri
cionis eciã in generali:alia eſt
generalis ſacramẽtalis in fime

cõfeſſionis · vbi poſt ſcita ⁊ cõ⸗
feſſa ꝓticnlarit᷑ dat quis ſe reũ

m multis alijs ꝓut de ignoꝛa
tis ſupꝛadictu eſt. ⁊æ ecia ð ob
litis:⁊ talis valet ad delectio⸗
nem eciã moꝛtalin ⁊ venialiuz

St plus q́;ʒ pcedens nõ ſacram

talis.qꝛ ibi eſt vis camũ

Capi· x. de ſatiſ factione·

oꝛtet
zmalt
voꝛtet
decor.
aRi
Wene
raſaige
plunch.
fecian de
Aiüpit
Morn
oelſio
rahs⸗
nacceſ
N ſer⸗

e ⸗

n pema
deeſit
ugigl
Honiſu
vye
iger:
llseri
hacſt
nhme
ico⸗
eni
oe
vob
Rio
i⸗
n

Prr s afe: E

X Pras 4 Prtrelye G —☛% Af * P Ar e Pde SS

grretese Pots ſee Is te de⸗ *

Nercium

ꝛeceptum

Ktiſ factio qꝛ eſt ter⸗
cia ꝑs penitẽcie: id⸗
JN circo circa eã tria ſut
videda Dꝛimo qua 8
Kauſa opoꝛtʒ fieri · æ imn quibus
cõſiſtat· Secundo de remedns
cõtra recidiuũ pctĩ· Tercio Dda
Piculo eon qui tardat onerti †
ſatiſ facere- Aus atu ad
pꝛimũ notað ſm tho⸗. m inij⸗di
tinjad viden quo et cur opo

ciciã mquantũ ſibi affectũ de⸗
bitũ no impẽdit: et etiã peccat
Otra equalitate iuſticie maztũ

rem alteri debitã ſubtrahit, ſic

peccatoꝛ quãtũ ad effectũ pec
cati amiciciã dei violat:⁊ ꝓ ĩob
edienciaã Diume legis deo debi
tu ſubtrabit. Ex pꝛimo amittit
Sracia incurrit ołfeſam· Ex ſe
cũdo meret᷑ penã cui etia pg

act? pctĩ ceſſacione manet dbi

toꝛ et ſem ꝑ vſq; ad peniteciaʒ
de pctõ illa aute obligacio ad
penã vocat᷑ reatꝰ peti, Cotm⸗

git aũt inter hoĩes aliqn dimict

ti offeſam alicui ⁊ ꝓ hoc repa

cionẽ amicicielnõ⸗: dimiſſa pena

ſatiſ factoꝛia:ut cũ offedẽſ pla
ceat offeſam verbis et talit᷑
recipit eũ in pꝛiſtinã amiciciaʒ

attñ oleſꝰ adhuc ab eo exigit

ſatiſ factione aut dani illati re
compeſacionẽ aut rei ablate rę
ſtitucionẽ vel ſzmile aliq e Bic
ad ꝗpoſitũ qn homo ꝓ pniam
ſe deo ſubicit ꝓ peccatis cõte⸗

rendo et ↄfitedo ĩ voto ad mi

teat ſatiſfieri ðoſſimilituo ac +
cipi dʒ in huams na hõ qui of⸗-
fendit ꝓximũ peccat coõtza ami

G

(Capitulum

nata cnᷣ viribus pe mtetis m
mudoT 10

Bed que ſunt opa p que

A.an — g
S —5„ 5

—

nuſdes remittit ſibi petm̃ quo
250 offeſax/q recipit eñ ad ami
cicia reſtituẽdo ſibi gracia gra

tu facietq: noda ſibi petmoi
mittit quo ad tota penaſz ete⸗

4

nam moꝛtali d debita ſibh mutat
Dterit ipꝛopoꝛcio

om purgat oꝛio luen
Daz m tho: bo nane Du veꝛ0
Ofitet abſolme tur cad pena
vi clauin ſic mmuiẽ n⸗ fic ⸗
Poꝛcionata viribꝰ penitẽtis Hh

m toto aboleri põt ꝓ ſatiſ fa⸗
cCctione m vita phnti- vim talem
dimmuẽdi pi paſſio prie ſat ace
mẽto ↄtulit: et ſic pʒ ca qre opo
tet ſatiſ factõeʒ fieri B B3

ꝗqreres ꝓ quato tpe vel ꝓꝑ quot
opa purgatoꝛm abolet᷑ ꝓ ſatiſ⸗
factoeʒ p vł in purgatozio⸗Bin
rich·: fiſachie: ſup nij: dĩ. xvi⸗

Quis hac ꝓfunditaté imneſti⸗

garet · cu apłs clamet-. O al titu
Do diuſitian lapietie et ſcie dei
q̊ß meõphenſibilia ſunt iudicia
ciꝰ. ſ ne eſtimeſ illũ ſũme bonu

odio ł muidia ablcodille⸗z Po⸗

ci2 ox bomtate ſua nra vtili⸗

tate magna-ſcit em m illò gn.

viii. q; ienſus 7 cogitacio Doie
ſunt ad maln ꝓna vn ſi ſeiret

quata ſue culpe debeat Dtric
ut deleat reatuſ pene ekney ve⸗ 4
Purgatoꝛij la ad maioza n ten
det ſz His otet? młta purgada
coacerbaret CQn tñ purgatoꝛij
pea oez mo i penã excedat: C.
e ſatiſ⸗

2 acere Fafemus: Fnißm. doc⸗

„ Decimum⸗

H = 7

„

Tereium Paeceytum.

dð ſit ſatiſ factoꝛiũ deo ꝓ pec

catis quiqʒ; requirũtur· Et idẽ
inte lligendũ de paſſione ſatiſ⸗
ffactoꝛla. Dzimũ opoꝛtet q; ſit
opus bonũ ct benefactũ cedẽſ
ad honoz dci- oxus em maiũ

aut malefactũ quatucũqʒ eſſet

penaie nõ ſatiſ faceret· qꝛ nõ eſ
ſet ad honoꝛẽ dei · ymo ↄtra et
penã mer et᷑ illud agẽs ſᷣm piu
res etia doctoꝛes opus ſatiſ fa
ctoꝛi opoꝛtet q; ſit in caritate
fpoꝛmatũ·. Gecudũ eſt q ſit pe⸗
Xà„ Hhnale de ſui natura ita q; homo
ꝓ tale opus ſubt rahat ſibi ali⸗
quã delectacione coꝛpaleʒ aut
comodũ coꝛpaleaut vtile tꝓa
le:opus em bonũ no penalenõ
nõ ſatiſ facit· qꝛ illud peccato⸗
ri qui peceãdo plus ĩiuſto Hũit
nihil de ſuo ſubtrabit/qð tñ re
quirit iuſticia.ſed pctõꝛ ꝓ tale
opus ſo lũ ꝓficitur ideo opoꝛ⸗

tet opus ſatiſ factoꝛiũ eſſe bo-

nũ ut cedat ad honoꝛẽ dei· et
penale ut aliq ↄmodũ ſubtra

Capieulum . ¶Decimum

D Sed cõtra ſi ſic tũc quã
to quis eſſet virtuoſioꝛ et inca⸗
ritate maĩoꝛtãto minꝰ ſatiſ fa⸗
ceret.qꝛ nõ aut modicũu eſt pe
noſum aſſuetis talibus ieiuna⸗
re--te oꝛõ e adẽ rõe nõ eſſet ſa
tiſ factoꝛia.Nã iac· v · 8ꝛ triſta⸗
Ais in vobis oꝛet aut pſallat
nthoad ambo qñn diminnci
o penalitatis ꝓuenit ex Ppte a⸗
ctustũt dimmuit ſatiſ fa ctõeʒ.
nãa ceteriſ ꝓibus minus ſatiſ fa
cit quĩ ieiunat cũ piſcibꝰ quã qͥ
cũ pane et aqua: Et minus ſa⸗
tiſ facit qui dat denariũ ꝓ deo
quã qui dat floꝛenũ: ſ̊ dimmuꝝ
cio penalit᷑ qᷓ ꝓuenit ex ꝓmpti
tudine volũtatis quã cat cari⸗
tas et habit ? nõ dimmuit effi
caciã ſatiſ factiõĩis· Quelibz igiẽ
oꝛõ etiã hHẽt vim ſatiſ factõnis
qꝛ quãuis hẽat ſuauitatẽ ſpũs
tñ het etiã afflictionem carnis
ſpuũᷣi ſubſeruiẽtis · vn gre· ſuper

y eʒech·Dũ cre ſcit in nobis foꝛti⸗

tudo amoꝛis intimiſifirmamur

hat peccatoꝛi qui mmis habu⸗ ꝓculdubio foꝛtitudme carnis:

it ſequẽdo ꝗpꝛiam volũtatẽ cõ
4 tra dei Pceptũ: deo dicit aug
de vera et faiſa penitẽtia: ſunt
Digr fructus virt utũ qui non
ſukf

ficiũt penitetibus peniten

tia em grauioꝛes expoſtulatvt
dolgze et gemitibus motuusſĩ
Peridet vita. Mlia r0 qnare opꝰ
IA& ſatiſ factozin debzʒz eſſe penoſu
dq 8ʒ eſſe pᷣſeruatiuũ a fut᷑a cul
Paet ideo ne facilit᷑ redeat ad
vomitũ taqʒ afflictiuũ exptũ

et medicinale dʒ eſſe penoſum — Qum
as indebitum⸗ id eſt vt ad hoc

pene em ſunt medicine nᷣ⸗ ethi⸗

Peu we c⸗
* VTerciũ eſt vt ſit volũtarium ut

ſic ſit homĩs:vñ ſi ab aliquo to⸗
ta li᷑ muolũtario: et remittẽte
exi geret᷑ penaſille nõ ſatiſ facẽt
ſed foꝛte ſatis pateret᷑· vñn apðꝭ
deu nõ eſſet opꝰ ſatiſfactoꝛin
ſi ſſet opus mere muolũtarin⸗

νNQuartu eſt · vt ſit aſſumptũ ab
Hhomme ad hoc et apter illum

Ffinẽ· ut ꝓ ipm pumat m ſe pec
catum ſuũvt ſic placz ſibi deũ
guem offendit per peccatum
mtũ eſt vt illud opus ſit ali

—

.

D cqe
mer
liſta:
ſt pe⸗
una⸗
et ſa
ſtar
lat.
nnci
Me⸗
oo⸗
ſeüt⸗
Lai
nng
ipon
nin
yr
(.

effi
ige
Nns⸗
Ws
cris
eſten

Bfrti

mmanu
arns⸗
funut
noete⸗
ttin⸗
ſuu
5
ui
⸗
6
c
1
n
li

9
7

TPrerciun

opus homo nõ cenoat aliunde .

qꝛ ſi ſic tũc nõ ſatiſ faceret pꝛo
pctõ iſto:qꝛ nõ eſſet coꝛreſpon
dens illi ſm iuſtieiã ſed alteri-
EBed otra ſi ſic tũc nul⸗
lus poſſet deo ſatiſ facere · qa
racione creacõis. gubérnacois
redempcõnis et ꝓpter alia de
bemus deo ome opꝰ bonũ m

illud xpuluce xvij Cũ feceritis
omia que pcepta ſunt vobis di

cite ſerui mutiles ſumuſ qd de
buimus facere fecimꝰ. Hn tho

q quãauiſ homo ome qð poteſt
Oeo debeat debito decẽetie E
tñ debito neceſſitatis et pᷣce⸗
pti:qꝛ no exigit de neceſſitate
ab homĩe ome q poteſt face⸗
re. ꝓymo hoc eſt impoſſibile to⸗
tum conatũ m vnũ dirigere/ cũ
circa multũ opoꝛteat diſtrahbi
Eſt ant Homi quedã mẽſura a
So coſtituta ad quãa tenet᷑. et

ue ab eo exigit᷑ ſcʒ obſeruatia
ma ndaton Dei⸗ de reliqua ve⸗ vo⸗
ro ſcʒ de opibus ſuperogacois
poteſt facere ꝓ pctis potuiſ⸗
ſet tn deus nos obligaſſe ſie vt
quioquioò poſſumꝰ toneremur
cx maxima mia nõ fecit ſed
ſotũ obligauit vi Pcepti ad de
calogũ et as ea que pceptiue ĩ
eo cõtmende reliquo poſſu⸗
mus opa ſatiſ factoꝛzia exerce⸗

—

re-E&xempligracia dns libera-⸗

lis habet ſerun empticiũ que ſi
vellz iuſte poſſet artare vt qͥc⸗
quio lucraret᷑ Dni eſlete ſed ex
liberalitate dns miſericoꝛdiẽ
ſolum petit vt de vinea magna
xmẽſuras tin vim det annuati

6 Capitulum

pcepti · E But igit vt exr Pp⸗-
miſſis inferri poteſt ſex opa ſa⸗
a tiſ factoꝛia in genere capiẽdo
opus ſatiſ factoꝛiũ generaiiter

Decimum

et de reſiduo ad comodũ wriũñ
et t ſuon lete vin at· ſic etia deuſ
tm decatoguů nobis exigit et ꝗᷓ
m eo cõtment᷑ implicite p moëᷓ

videlicet ꝓ mteririoꝛibꝰ et ex⸗
terioꝛibꝰ laboꝛio ſis actibꝰ.Dꝛi
mũ eſt ↄtricio interioꝛ P pctis —
et etia doloꝛ ↄſequẽs m coꝛpe
PSemitus et Phumſmodi &t hæ

cotricio tãta poteſt eſſe vt etiã

omnẽ penã deleat. & x quo pa⸗
tet pꝛimo q; quilibet qnecunqʒ;
pctõ pterito recoꝛdat᷑ debʒ do
ieꝛe de eo· Etquocies hoc fac
tocies mmuit pena ſedſi Ecoꝛ⸗
der eũ dele ctacõe tuc augz pe
nã⸗ De eit vt ſea

amaritudie aĩe de pꝑteritis ſpõ H
te doteam Hee eiß⸗ faciũt ho⸗
mmẽ ſecurioꝛe de dei amicicia
delet penã magnã: humiliant

et a recidiuo pᷣſeruãtGcom —

pus ſatiſ factoꝛiũ eſt oꝛis ↄfeſ
ſio ꝗᷓ humiliat ſe q́s mala ꝗpꝛia
Dicẽdo rõe cuiꝰ? pena etiã minu
itur ꝓ pctĩs: Vñ ex pedit diſtĩ
cte ↄfiteri et nude vt hHuititas
maioꝰꝛ ibi ſit medicamẽ apciꝰ
aꝓponat᷑⸗ Terciñ ſati factoꝛiu
opus eſt paſſio penoſa verecu
die cõfeſſionẽ ↄſequẽs q̃ vere⸗
cũdia etiã młtũ tollit penã. vñ
aus et alenmasdixvii mi⸗
Aui ꝑ voſ peccaſtis ꝓ vose ern
be tigeeruboſes cecia ei ipa p
Wom Quarti
uelemoſina gti ieiuniũ · ſextũ

/

7
Ctote!

Tercium Dꝛeceptum

eſt oꝛacio⸗&t hec ſũt tria ĩ gue

q cõmumter vocant᷑ ſatiſfacto

ria- Na p elemoſinã mtelligit

r

ome illud qð ex mĩa expẽdi vl

impedi pt ꝓximo m vtilitate ꝓ

iein nin mtelligit᷑ omms coꝛpis
alfflictio ſiue ꝓ apſtinecias ſiue
vigilias ꝓpegmacoes aſperita
ſtrameton

tes veſtin:diuicias ſ
diſcalciacõnes pedũ·vel laboꝛ
coꝛpalis: ad idẽ ſunt flagella

bis nõ mfligamuſea tñ alinde
infiicta:accipimus pacieter ꝓ
pter deũ m purgacione noſtraã

t. Bovtri bulacio pacienciã opa
twur. paciecia ant ꝓbacione 10
eſt peccaton purgacionẽ vt di
cit glo- ꝓ ovadionẽ vero mtelli

gie ome opus exterilað cultũᷣ

latrie ꝓtmens et ad hoc oꝛdi⸗-

natũ: vt homo ꝓ hoc adiutus

et ſtimulatꝰ? aſcedat m deũ cõ

templatiue vt oꝛõ vęcalis pſal
modia ſacrificia oblłacões et ſi⸗

mitia. G „ Donuntk aũt tria
Pfata in gůe: Dꝛimo ut ꝓ omia

que habemus a deo bona ſatiſ
facimu s elemoſina de rebꝰ ex
terioꝛibusieinnio de coꝛpe:⁊
oꝛ acione de anĩa: Secũdo quia
circa tria ↄtingunt pctãa: Que⸗
dam em ſunt in rebus vt auari
cia · Rlia in coꝛpꝑe vt luxuria et
gula. Mlia in ſpũ vt ſupbia ĩui
Dia et accidia-ergo ꝓ omnia ꝓ
omibus ſatiſ faciendũ eſt vide
licet ꝓ elemoſinã ↄtra anuariciã

ꝓ oꝛacõne ↄtra ſupbꝛia:Et pie

mmiñ cõtra luxuriã · Tercio qa
tria bona tpatia tres radices

Capitulum Decimn

ſunt omniũ peccaton. auaricie
em radices ſunt cexterioza bo
na cõtra que grãde remediũ ẽ
elemoſina: Radix ſupbie mui⸗
die accidie ac ire eſt m ſpũ con
tra qua eſt oꝛacio: Radix vero

Zule et luxurie m carne ↄtra qᷓʒ
elſt ieiunandũ· Ex qui bus patzʒ

q; cuilibet ↄſultũ eſtnt videat
ad qð vicin plus melmatꝰ eſt.
vt contra ꝛlud aſſumat apcius
opus ſatiſ factoꝛin. FI Bz;
dubm eſt an q̊s in moꝛtali pec
cato poſſit ſatiſ facere· Rñ pꝛi
mo ᷣm Sco:qui penitencia ſibi
m cõfeſſone et m abſolucõe in⸗
iunctã a ſacerdote et a ↄfitzte
volũtarie aſſumptã abicit volũ
tarie et ſine racionabili cauſa⸗
neceſſaria noles eã implere eſt
inobediẽs et illa mobedietia &
peti moꝛtale: qꝛ ẽ traſgreſſio
Pcepti eccleſie et vicarii dei ꝓ⸗

.PEer ulun venculu eſt ſanũ cõ

ſihũ ut cõfeſſoꝛ nõ miũgat pec

catoꝛi penitentiã: mſi de ↄſen-

ſu ſuo nec aliquã mſi de q̃ ſpe⸗
rat ꝙ eam im pleatymo a ↄfeſ
ſoꝛe ammonẽdus eſt cõfitens
an ſibi eã cõpetat recipe et ve⸗-
riſimiliter poꝛtare·Gecũdo di.
thoet cõmumꝰ doc.licet Sco·
cõtrariũ teneat:q; nullus ſatiſ
facè poteſt extra caritatẽ dei
Opa tamẽ penalia extra carita
tem facta que reliquiſſent effe

cctum qui iam in ↄtrito eſſet nõ

opoꝛtet iterari vt in elemoſina
et maceracõe carnis fieri põt.

eſt em fere tm penoſum dediſ⸗

ſe vnũ floꝛenũ ſic dare nariuʒ

ATereiuum Dꝛeceptum· Capitulum Vndecdimum⸗

,

et ſimiliter vbi ꝓ abſtmenciã ef
fectus m carne reiictus eſſet.

Copfeulum Vndecimum

Vuia in ſatiſ factõis
miunctõe et apꝛia im
poſitõne ſemp Pui⸗
Dendũ eſt cõtra reci
Hinũ peccati Tdcitco hic tria
erũt vidẽda. e remedi

is ↄtra recidiuũ peccati: Secũ

do de Piculis eon qui tardant
cõuerti in ſatiſ facere:Tero an
viuus ꝓ pctõꝛe vius ſatiſ face⸗
re poſſit· et an talis mereat᷑
unantu ab pꝛimũ notã&

q p 80 ctoꝛes quoſoã m apoſi⸗

to bene exptos tres de Hoc dꝗ
tur regule· Daima eſt qñ quis ẽ
in graui peccato a quo deſide⸗
rat ſanari et pᷣſeruari·ſtatuat ſi
bi firmit er obſeruare aut ad tẽ
P2 voueat q qlibet vice qua re
cidinat vnã vł plures de tribꝰ
pPtibus ſatiſ factois velit ĩpie⸗
re videlicʒ q] poſt peceatũ cõ⸗
miſſum mrra tres dies ieinnet
m panęe et᷑ aqua⸗ vet Lpꝛi ma die
dicat vnispſal. Secnda ieiunet
in pane et aqua⸗ Lercia det ele
moſinã vnũ ſolidů · vel q; quo⸗
ciẽs dtingit eum recidiuare qq
tũc młfra vnu vel duos vel tres
Dies ſe obligat ad ↄfitendũ hꝰ
modi remediũ verus penitenſ
racionabilit᷑ debzʒ acceptare q?

v idemus multos apter penas

a vicijs ceſſare vt fures T latro
nes » B * Becuda regnia ſeu
ym vſiliũ eſt qn quis ſe ſentit

ꝓnũ ad certũ viciũ ſtatuat fir
miter uel ad tempus ſe voto ob
liget q ſi cõt ingit eun tam vehe

menter teptar 8 iilo peccato

q; etiam omino deliberet itra

ſe ſic agere tn nihilominꝰ? at ea

dicere velit ſeptẽ pſalmos pe⸗

nitẽetiales- aut flectere genua
coꝛam cruc e tociẽs vel oꝛacõeʒ
aliq; dicere velit beate marie⸗

vel aln ſancto antequa opus

illud nephariũ pficiat. Rõ qaA

ſic fieri poteſt vt deus eum te⸗
ptatione faciat ꝓuentuũ apter
oꝛacoões et humiliaciones et q;
ho mo ceſſet a malo· CTer
cia qn pctõꝛ de certo vicio tem
ptatur ſtatuat firmiter et ad
aſſuefaciat:q; qñ ſentit ſe ad ta

le peccatũ ml mari mox aĩm ſu
unm trãſferat ab cogitandũ ali

quoð te rribile ſibi futun ꝓ ta⸗
le pctm puta damnacionẽe eter
nam moꝛte immmẽtem amiſſio
nem virtutũ et coſoꝛciuũ omn iun

ſan cton et dei et regni celoꝛũ

ſocietate demonũ is nin flamaſ
1 qꝛ illa valet ut racio m pſen
cia tempt acõnis a ſenſualitate

obꝛũbꝛata et alle cta nõ poſſit

tũc ꝓfectam et ſolidã cogita ci
onem de deo et honeſtate vir⸗
tutim habere Der pfatum ter
ciũ modũ facihius reſipiſcit re⸗
Ducitur et frena a malo a8 bo
num⸗nam ꝓ illa terribilia racõ
quaſi ſopita excitari poteſt qua
ſi ad fugiendũ canſam tati ma
li. Q uantucunq; em quis tem⸗
ptaret᷑ acriterſi penalia mtoõſe

quis meditaret᷑et firmiter qs

erederet tali a ſe incur ſun deſi⸗
ſteret a cepto malo: vt ratet in
voletibus luxuriari: qñ Pcipi⸗

unt homies videre vel ſe deca

pitados: tũc em excitata racio

diceret · Quoꝛſum tẽdis· nũqd

ꝓ tam leui tm bonũ vis pdere

Hec remedia ĩ foꝛo penitẽtiali
impoſit a vl a ſe ſpõte extra fo⸗

ruz penitẽtie aſſumpta ſunt cũ

adiutozio Diumo efſicaciſſima

remedia cõtra recidiua ſed qꝛ

heu pauci ↄfeſſi talia remedia

agsgrediunt et pſeuerãter ſer⸗
uant· TOcirco pauci vere peni⸗

tentes reperi ũtur. vt m eſtate

poſt paſcha trãſacta rei cre bꝛo
pPbat euentus: D Quo

ctar & ad ſecudu pꝛmci pale notãduz
8 eſr tin&

.7. m. Au

R—tñnce judieaé ſicut repitur Bur

r P OKai
Auerli⸗ nem muitare qumnq;· Dzꝛi

ꝙ peccatoꝛẽ ↄuerſionẽ ſuã tar
Dantem terrere debet et ad X

mi eſt periculũ moꝛtis et q;
a eſt vera ſera penitẽtia- nã
ſecundu omes doc: in iiij· di⸗ xx

3 diu quiſ in hac vita vtitur ra

cione Pt ſalubꝛiter et vere peni
tere:⸗ vt ꝓbat aug.mde vera 7
kalſa pemtetia ꝓ latroneé: uce
vii Quacuũq;

masifter allegat. ſeod th ab eo

qui diu pꝛius diſtulit penitere
viy et multu dyfficulter poteſt
m extremis haberi vera peni⸗
cetia fur ficiss ab ſalute: Quia

aut homo moꝛi ita ſubito 1 n

aduertit ſe moꝛi ſiceut doꝛm⸗
do et tue expedita res eſt. qa

Capitulum

pec catoꝛ a duertit ſe moꝛiĩ · ſed
ꝓvnam hoꝛã aut moꝛulã modi
camet tuc q homo m repenti
ms opatur ᷣm habitũ. Ideo nõ

Dꝛeceptum

ra wgemuerit petoꝛ? vita vjuet
et non moꝛictym vnã litera vt

vider q; habituat? in peccatis

tam repẽte fiat bonus aut mo⸗

ritur quis lãgnoꝛe pcedente· ⁊
ſic adhuc qui pꝛius diſtulit pe
mtere vix et multu difficult᷑ po
teſt in extremo habere veram
penitenciã ſufficiente ad ſalu⸗
tem.qð ꝓbat ſco⸗ ex ver bis be
ati aug: m de vera et falſa pnia

quatuoꝛ racõibus et magiſter

allegat Oi: xxj: MÆ ad otricoem

(Morist vſus li ar: q̃ racio dilige

ter de pctis deliberet et voluũ
tate libera deteſtet᷑ ea.ſed illo
vn vſus vbi ſtatim ĩmmet moꝛs
terribiliſſima timoꝛe et doloꝛe

vehemẽter impedit᷑vñ ang?-

Ditficile eſt vt tũc ſit vera pe⸗
nitẽtia qn tam ſera venit quã⸗
do cruciatꝰ mebꝛa ligat et do⸗
loꝛ ſenſum oꝓpꝛimit ut vix ho
aliq aliò cogitare valeat: me
lioꝛ tn e ſera qᷓ; nulla: ſimile ha
bes ſupꝛa· cap· vj a· S Be
cunda racio ad verã penſtetiaz
requiri ᷑ oꝛdmata diſplicẽtia ð

peccatis· d hoc añt q; diſpli

centia valeat et oꝛdinata ſit o⸗
poꝛtet q; ſit debite circũſtanci
onata ęt maxime circuſtancia
fmis pe'mmcipn nacti ui pꝛincipa
lis ut ſcʒ ſit volntaria et apter

Seu ſed difficile eſt tũc Habeze

actu ſic circũſtancionatũ: quĩa
qui vſqʒ rũc fnit impemitẽs no
videt᷑ ex ſeipſo cxtoꝛqre diſpli⸗
cencia nouam. niſi timoꝛe pene

7 Vndecimum

unn erci um Dꝛeceptum Capitulum Vndecimum
ſe imminẽtiset ſic nõ ꝓpter deuz ſuũ quẽ toto t pe vite ſue in hꝰ
mod fit ſed apter ſe et tin apter vi⸗ modi res foꝛtit melmauit ſubi
denti tare malũ damnacois ſue. pſu⸗ to ab eis retrahat et m ↄtrariũ D
0 no mitur em ſieſſet remotꝰ a timo filectat· Vñ augꝰ dic hec ↄuer
atis re moꝛtis et damnacõis nõ ex⸗ ſio ſi ↄt mgat alicui etia m ᷑ᷣ me R
wo⸗ toꝛqueret a ſeipſo diſplicenciã deſperandũu nõ eſt de aus re⸗
te⸗ pctõnſicut nec pꝛius fecit/cuʒ miſſione Sʒ qm vix aut raro ẽ
itpe fuit ſanus. nec videt᷑ tůc mere tã iuſta ↄuerſio timendu eſt 8
Epo elicere diſplicenciã hmõiſſicut eo qui penitz ſero maxie cñ filñ
Wa nec mere libere in piculo nau⸗ quos illicite dilexit ſint p ſen⸗
Dd⸗ fragii quis merceſ ꝓicit · ſz ſolũ tes mũdus et vxoꝛ ad ſe vocẽt
erdisbe timoꝛe ꝓiculi maioꝛis ſic habẽeſ ⁊c̃· ꝗᷓ illicit e diie xit multos ex
lapie diſplicenciã pctõn ſo lũ timoꝛe hoc ſolet ſera pmia decipe. hec
nagiſtr moꝛtis aut danacõis eã vider ille · AInt ellige ſi pñtes m ſeipiſ
niom Pabere · et talis d iſplicẽtia ĩ eo aut ĩ ſuis Ffantaſmatibꝰ que re
dige no eſt mere libera · et p ↄſeqᷓ̃ns trahũt a foꝛti diſp licẽcia pec⸗ .
S nõ multũ placẽs deonec acce cat Quarta racio quãto ali- M
NO pta ſibi· Ideo ausꝰ dicit bid ẽ quis eſt mmus dns act? ſui. rte 1 A.
nen Rullus erpectctan neccareß requink mntöſi⸗ Se e
lor Ptarbitrii libertatẽ q̃rit deus 02 diſplicẽcia ut ſit ſufficieſ ad mn &nie ac anen HD
d. ve delere poſſit ↄmiſſa ⁊ nõ ne delettionẽ culpe . Sed iſte m
edd ceſſtatẽ. caritatẽ ⁊ ñ tima ge tm extremis poſitꝰ eſt mmus dñs
e g. qꝛ no ĩ ſolo timoꝛe viuit homo actuũ ſuon· qaꝛ tũc nullo modo
Nce Qu ergo ſero petet opoztz nõ eſt dñs actuũ exterion ad pec
rit. LHlũ timere judicẽ· ſed dingere cand ũ · nõ em poteſt mechari
yr bo qꝛ ſine caritate nemo pt᷑ ſaluuſ ant furari et ſimilia amplius fa
eſſe · nõ ergo timeat tin penã qᷣ cere ergo requirit᷑ in eo ſm ſtri
h penitʒ. ſed anxie? ꝓ gloꝛia hec ctam iuſticiã intẽſioꝛ actus di
be C aug. Tercia racio eſt maiꝰ? ha ſplicetie ad eius iuſtificacionẽ
ic⸗ bit us vſq; tùc ↄtmuatus ĩ cõ quã ad iuſtificacionẽ ſanicnʒ
iad ſuetudẽ verſus multũ melinat tñ vix ⁊ difficult᷑ habere poſſit
ſol ad pctã ⁊ ad eon placenciã. ⁊7 eqᷓ mtẽſum. Et ideo vix ⁊ ditfi
ſe⸗ ſic valde retrahit hommẽ ab a⸗ cult᷑ pẽ̃ tũc habẽ vera pñiaʒ · et
tan ctu vere penitẽdi ſᷣm quẽ actũ ſuffici entẽ ad ſ. alutẽ. Nñ augꝰ?
Anen penitẽdi vere opoꝛtz homimnem vbi pꝛi2⸗ Rge penitẽciã dũ ſa⸗
mipt pctã foꝛtit᷑ ðteſtari. ſimili᷑ ha nus es. Si ſic agis ſecurꝰ? es qꝛ
