et ſunt extra fidem catholicaʒ
nam ſarraceni ᷣm ſuã legem ꝓ⸗
petuo abſtmnẽt a vmo⸗ Ttẽ iere⸗
xxxv.rechabite ĩ veteri lege nũ
quã bibebãt vmũ. Item tercio
illud qð dicit᷑ numeri vj⸗ Naʒ a⸗

rei temꝑe conſecraccis ſue non

bibebãt vinu vel aliud q) mebꝛi

rie q; harolus magnus nõ bibe⸗

bat niſi ter imn mẽſa:ſimiliter q̃̊n

to legitur q; ludowicus rex frã
coꝛum in vaſe ex quo bibit ha⸗

ad qð ei mmiſtrabat᷑ vmũ et re
ſiduũ totuʒ implebat᷑ aqua: ſi ta

buit tempe hũberti ſignũ vſq;ʒ

les gẽtiles iudei et reges mode
rate biberũt quãta verecundia

eſt ſimplices chꝛiſtianos in po⸗

tu excedere C * Tercio no⸗

andũ ꝙ vmũ multa mala facit
abutẽtibuſ· Dꝛimo mcit at ad li

bid mez ꝓuer·xx. Lurxurioſa res
vmũ.et ſic cont mentiã deſtruit
Seęcũdo facit turbacionẽ ad ali
os quia audaciã generat eccle ;

toʒ fac.et ſic pacẽ tollit et ami

ciciam. Tercio facit blaſ phema

re :vnde ſup illud i coꝛ.·x ſiue

Ixxxjiv imũ multũ potatũ irrit a⸗

comedatis ſiue bibatis dic glo-
ſi volentia te in gurgites quaſ

cunq; laudes ligua ſonet. vita

blaſphematet ſic dei laudem

tollit· Quarto facit fatue loqui

ſecũdo eſdꝛe · Et ſic tollit liguã

Sextum Dseceptum

diſciplmatã· Cuito vinũ ĩcitat
ad vanam leticiam Beneteifl.
omnẽ mente couertit in ſecuri
tatem et iocũditatem et nõ me

m init omne triſti cia et ſic tol⸗

lit luctum qui eſt queda beati⸗
tudo vie⸗ Sexto abſcurat intel⸗
lectum eccle-ĩ:dĩicit ſalomon vt

animã meam melius traſ ferem
ad ſa piẽtiã:cogitaui a vino ab⸗
ſtrahere animã meam· ſicut etia.

ecit et ſic tollt deuotionẽ. Be
ptimo apoſtatare fecit ĩterdũ
ad litera religioſos 7 nõ Pſeue
ſi⸗

ſtatare facit et ſic tollit pſen e⸗⸗
rantiam. D. Quarto notan
Dum q; circa potum vmi mulſta
cõt mgũt rephenſibilia· Oꝛzimo
in quãtitate · ideo vethi . v· modi
co vtere vmo· ber:ſi tamẽ vobig
placet autoꝛitas apoſtoli de bi
bende vmum obſecrone trada
tis obliuioni ꝙ dicit modico
Secũdo in numero a varietate
vinoꝛumnam m nobiſliſſimo cõ
muio quod aꝑð getiles legitur
Habitum fuiſſe:heſter i:no legsi
tur ꝙ diueꝛſa vina fuerint mmi⸗
ſtrata: ſed vmum⸗ abũdans wmi⸗
niſtrabatur ibi nõ vma ibidem
pꝛimo⸗ Tercio im qualitate Ecio.

ſitatis vnde vox peſſimon ſap ⸗
i dicit vino aeeſoſon nos imple

ad foꝛtian vma eccleſi xxxji⸗Qua
ſufficiẽs eſt Pommi vmum exi⸗
guum id eſt debile;
tempon vicib ertraozomarie

. Garitulum

bĩbendo⸗peioꝛes aſinis qui cer
tis vicibus adaquant᷑ de his ꝓ
uerbĩon xxini. Qui ve ane hHis
uĩ moꝛatur in vmo p̃fata om⸗

Sextum⸗

SG moecæetia ſunt m ſeculari⸗

vpſertim m muliere vel puero·
peioꝛa in clerico ſed peſſima im
rengioſe o⸗Hec quidem de immo
deratia vm ſumpti dicta ſunt
que cõtingere pPoſſunt in ebꝛijs
et etiam m no nebꝛijs ſed cbae
as ſpecialiter malum eſt viciũ
St m tho. n· ii· q- cl: Qapit du⸗

plicit er Vno modo Pvt dicit

quẽdam Defectum homis· qui
accid it ex multo vmo- aut alio
potu fumoſo potatoſex quo fit
vt homo nõ ſit compos ratõĩs
¶ Iſto modo nõ eſt cuſpa cumiſit
voluntaria:nemo em vult huiꝰ?
modi ebꝛietatem ſaltem per ſe
vel ſolam· ſed eſt defectus qui
dam culpam conſequens⸗
modo actum dicit quo quis in
Hunc defectum mcidit. vt eſti⸗
terioꝛ volicio potationis immo
derate aut e eſt ipſamet exteri⸗
oꝛ pota tio immoderata et me⸗
bzians- Et poteſt iſta ebꝛietas
cotingere tripliciter· zimo q;
homo neſciat potum eſſe immo
deratum et mebꝛiare potẽtem·

quia foꝛte ig noꝛat foꝛtitudmez

vmi et credit ſe tanto indigere

potu et ſic mehꝛiat᷑ · ſicuc 8 noe

videt᷑ eſſe factũ gen· ix: et ho⸗
die cõt ingere poſſet· vt ſi quis
in it mere pereermãdo multuz
fatigatus et calefactns neſci⸗
ens loꝛtitud ine vini illi⸗ terre

quicg
his p
de t3
Weome
lplen,
M
immo
ſunt
ncis
ee
e
Lcide
rdir
noi
t
abt
s
nſte
bos
er ſ
ui
lo
Wi
nswn
et aten
ti er e
Boetis
o 9q
mmo
tetem⸗
tuden
dign
cd&
tſian

¶Sextum

biberet in quantifate quantum
crederet ſe indigere. Et tamen

apteꝛ mmiam foꝛtitudinem vim

quã ommo ignoꝛat mebꝛiat᷑ ali

qualit er· ſimiliter ↄtingere poſ

ſet de aliquo ſim plici qui puta

ret ſe debile vmũ bibere · q tůᷣ

ſibj ꝓ mduſtriam foꝛti vmo lim

phatum eſſet eo penitus igno-
rante:⁊ ſic poteſt eſſe ebꝛietag
ſine peccato⸗pcipue ſi nõ ex ali
qua negligẽtia homĩs cõtĩgat ·

Becuũdo modo ſic ꝙ homo pci⸗
piat eſſe immoderatn potũ nõ
tamẽ eſtimat ipᷣm in ebꝛietate
potentẽ· et ſie poteſt eſſe cum

peccato veniali eo modo quo ſu

perins dictũ eſt de gula. Ter⸗

cio modo poteſt ↄt mgere a⸗

liquis tin ꝓcipiat potum eſſe ĩ⸗
moderatũ et mebꝛiantem. atta
men magis vult ebꝛietatẽ ĩ icur
rere qʒ abſt mere· Et ſic eſt pec⸗
catũ moꝛ tate: q talis voles et

Diereptum Captulum,

ſciens pꝛiuat ſe vſu rationiſqd
eſt optimũ homĩs et ſine qug
nec virtutes opaturnec vicia
dDeclmat. St hoc vult augꝰ- m

ſermone de purgatoꝛio vbi die
q ebꝛietas ſi ſit aſſidua eſt pe⸗

catum moꝛtale- no mtendes pP

Hhoc q; ebꝛietas fiat moꝛtale ꝓ
ſolam iterationẽ· ſed ideo qma
nõ poteſt eſſe q Homo aſſidue

mebꝛiet⸗ qu in ſciẽs et volens

ebꝛietatẽ mcurret Dum ſepe ex
ꝓeritur foꝛtitud inẽ vmi et ſua

abilitatẽ ad ebꝛietat?· E
Auos⸗ ad ſecũduz pꝛmcipale no
O.tandũ q) quinqʒ pomit Fre xxxj

6

moꝛal. filias que ex . Snl le vicis

Sertuu

geneꝛat᷑ que etia n unñt cauſe vel
occafiones alion multon matlò
rum coꝛpoꝛis et anie· Dzꝛima eſfft
ebetu do ſenſus ciꝛca mtelligiti⸗·

laacies em ratois obtuditur +

ebetatur ꝓꝑ immoderatã cibon
et potuũ ſumptonẽ aꝓpter ſumo

ſitat es inde ſurgẽtes et caput
Pturbanteſ. mam ſicut feneſtꝛa

obſtructa limo obtenebzat᷑ ſic
intellectus cibis et potibus ob
ſcurat᷑:· Secuda eſt mepta leticc
a cum em ꝓ mmoderantia cibi
et potus quaſi ſopitũ eſt ratoiſ
gu bernacuiũ tũc ſequũt᷑ · vt Pin
rimũ multe deoꝛd macõ es ĩ ap-
petitu et male m oꝛd in ate paſ
S et ſpecialiter va a qdã
leticia et mepta Tercia ilia eſt

multiloquiñ p q mtelligi pot
moꝛdiatio locutõis ſine quo aò

ſupfluitatem verbon· ſiue quo
a8 honeſtate eon· vtrunq; em
ꝛit᷑ ex inoꝛd mata ſuũptione ci⸗
bon et potuũ: vnde gre in

Muii gule deditos immoderata

oquacitas capetdiues ille quiĩ
eynlatus quottidie ſplendide
Dicit m lensud Srauius no arde
ret: Qnarta filia dicit᷑ ſcurilitaſ
id eſt qᷓdam leuitas m exterio⸗
ribus motibus a geſtibus ſiue

quedã iocularitas que riſu m
uere ſolet vt dicit glo·Epyp-·
vnde dicit gre ome de dinite

a male cõuinand

ns culpa Fabulat loquacitas Perkan

loquacitatẽqʒ; ludẽdi ſequiẽ ie⸗
nitas: ſcribit᷑ em ſedit populus
maducare et bibere et ſuxrexit Qe. 32
ludere. Quita filia? Limund icia E-

=WLl
1†

3

. .
.
—
R

coꝛpoꝛis que poteſt attẽdi ſᷣm

moꝛd matã emiſſione quarucu⸗
qʒ ſuꝑfluitatũet maxime ſemi
α plura mala amme et coꝛpis ex

Sula-

Oꝛimo auaricia qꝛ pła ker
cula voletes habere vel delica

ta victualia facilius conant deſideria oceis
runt em quicz manus eiuso⸗

phas et nephas acquirere tpa⸗-
ba. vnde iero⸗Oelidie et epula

ptionem ſenſit. Terc
nidia vnde j. re. xiij.

fecit cõuiui rfecit fratre
ſun aman cũ temulẽtus eſſet vi

rum varietas auaricie fomenta

7

ſunt Becndo ſequit᷑ luxuria vn
iero· quãdiu eua in padiſo ab⸗
ſtmuit· virgo fuit· quaci to pce
ptum abſtmetie violauit coꝛru⸗

u mterfeci

— .

. . „

t fratrẽ

à regauiez

„

gregez poꝛcon: oð dñs pꝓmiſit
eis m ſignũ ꝙ; Suloſi ſunt ſcom

glodemonũñ Pabitacula-
to grauat ſpiritũ et ab omi

de
uotione deiecit vñ lu:xxj: Ettẽ
dite ne grauẽtur coꝛda veſtra

crapula et ebꝛi etate· Crapula

aut eſt cruda epula qñ tin de ci
bo ſumĩit᷑ caloꝛ naturalis nõ
ſufficit ad eiꝰ decoctõeʒz ·

ſequit᷑ ccꝛpis ĩfirmitas ymo ĩ
3

Preceptum

ſRat demombus ideo legio de
monũn dixit mar- v' mitte nos ¹

8

firmitates plinres- Iõ ec:xxxvij

In mltis em eſcis erit ĩfirmitaſ

mie⸗vng⸗

ibidem zpter crapula multi pe

rierũt · E Quoad tercium
pꝛmci pale notandu⸗ q; contra

Sulii ſitt plura remedia· Dzimũ

ſermo diumꝰ hoc dat dñ̃s

¶Capitulum 4s Sex tum ·

mat.iiij · d. Dyabolo de gula tẽ⸗
ptanti nõ ĩ ſolo pane vmit ho⸗
mo-ſeo ĩ omĩi verbo qð ꝓcedit
8& oꝛe dei ad lhiterã em freques

ſpiritualis cibi ſtudium gulam

reſtringit⸗Gecundũ eſt mode⸗
rata occupatio:vnde ꝓuerxxj
deſideria occidũt pigrũ: nolue

peraritota die cõcupiſcit de
ſiderat ad hiterã nanqʒ aures o

cioſi deſider at rumoꝛes oculi:

vanitates et os guloſa- Terciun

eſt elõgatio ab his que dãt oc⸗
caſione ercedendi m cibo et po

tu · ſic ſũt delectabilitas · varie

tas vł mmeitaſ cibon⸗fugere eĩ
in vicio gule ſicut luxurxie victo
rioſum eſt· vnde geñ n dicituꝛ

mulier vidit lignũ qd bonũ oſ⸗

ſet ad veſcendu et pulchꝛzꝛñ ocu
ſis aſpe ctuqʒ dele ctabile tulit
ͤ fructu uli et comedit-Quar

tum eſt cõſiderare frequẽter qᷓ
lis plus moꝛtẽ caro ſit futura-

qð docet gres· dicẽs nil adeo

valet ad domandũ carnis deſi

deria Teutcoitevv qlis ſit fu⸗
tura moꝛtua:Qumtũ eſt medi⸗

tatio eternecene quã nõ vł tar

de guſtabũt qui ĩ pꝛãdio huiꝰ

ſeculi ſe ſil iq̃ſ poꝛcon reficiunt
ſicut etiã cenã auið Suſtare ne
quit qui in pꝛãdio ſe repleuit·
vnde mat ·˖ v.beati qui eſuriũt ⁊
ſitiũt iuſticiã qm ipſi ſaturabũ⸗

tur ſi beati qui eſuriũt/ergo bea

cioꝛes qui ſaturabuũtur· Sextuz⸗

eſt ↄ ſideratio malon que gula
facit m ſecũdo mẽebꝛo tactoꝛuʒ·

nã triplicẽ infert moꝛtẽ·culpe

4

Npn
iist
e
to
ſo⸗
tat⸗
yn
dei
dei⸗
ule
ſtare⸗
naecr.
ſete
mune

mi⸗
R
1de
tio;
hote

vict
mu
eſt
haͤbe

en

enie
mt bo⸗
Peedi
Recgnis
im nlam
node⸗
ytrj
nolue
ius 0²
it de
WNR
Koca
eeci
neditat
aboerge
tas u
fugerii

nepihn

aar
onu el⸗
Mocu
tuljt
Orer
tterq
wW⸗
Rde⸗
umne
dis ken
eſt nn
nyylu
nobui
ckicunt
Raren
eplen
eſunit/
ſtunti⸗
e
ℳ
e
ℳe

Seene D

nam ſicut cũ pꝛudẽtiſſima men
ſura ſumit᷑ medic ma vl tiriaca

ſicut ſumi der diſcretiſſime vi⸗

ctualia · Se timu eſt cõſideratõ

penurie zf ſe et membꝛis
ſuis tre. ii⸗Hero,: care paupta⸗
tis et traſgreſſionis et fellis qͥ

ad j. Quis etiã quo ad alterum

cogitare poſſz paupen ꝓ victu
ſollicitudines.laboꝛes : modici⸗
tateset exiguitates quas paci⸗

untur captiunmẽ dici · vidue et

dei amci. Octanũ et optimũ ẽ

dei gratia · vnde qui laboꝛat 6

gule vicio debet oꝛationibꝰ in⸗

ſtare: ideoioh. ni Qui biberit
ex aqua qua ego dabo ei: nõ ſi⸗
tiet meternũ et/heb⸗xi i· opti⸗

mum eſt gratia ſtabilire coꝛ m

eſcis que nõ Pfuerũt ambulati⸗
bus in eis:

S abſtinẽtia 7 ĩeiunio
tria ſunt nuũc vidẽda
Dꝛimo que ſunt vtili⸗

iuniũ· et que ma la ſeqnãtur nõ
jeinnãtes: ui teneantẽ
ad ieiunandũu qñ et qliter. Ter
cio de potẽtia abſt mẽdi in ho⸗
mine · R Quantũ ad pꝛimũ

notandn⸗ pꝛimo q ieiuniũ ſcʒ

t ij⸗ dixv· eſt ꝓ ſymonia
vietus abſt mẽtiaqʒ cibon:· Dꝛi

mũ ſcʒ p ſymoniã victus ſoap

eſt neceſſaria ad vᷣtuoſum actũᷣ

habendũ in ſumẽdo et axpete⸗

Dirreptum

coꝛpis et eterne damnationis.
vnde iob · vj⸗ guſtare quis pote
rit qᷣ Suſtatũ afferre moꝛtem.

S pitulum

do cibum ſed hm ſcz abſt inẽtiã

a vi „De abſt mecia 4 ĩeiunio⸗

tates coſequentes ĩ ie

ASeptimum

m certis cibis et poti bus certii
boꝛis nõ ſemp neceſſe eſt ſerua
re.ſed qn ieinnin mdicitis . vt
poſtea dicet᷑ · Secũdo notandũ
ꝙ qumtuplex ieiuniũ ſeu abſti⸗
netia eſt ſcʒ nature ꝓ ſacrame⸗
co eukariſtie imn ſano neceſſariũ
Gecundũ eſt ſpũale videlicʒ ab
ſtmere a vicijs m iero⸗ etiã ad
eiectionẽ demonũ neceſſarium
Torcin eſt meroꝛis vt diſcpu⸗
lon chꝛiſti in triduo moꝛtiſ xpi
Et etiaz alion quibus dulcedo
ſpualis ſubtrahbi᷑. Quartuʒ eſt
Saudij vt diſcipulon chꝛiſti in
æius pᷣſentia et deuoton in pꝛe
ſentia conſolatõis ſpnñalisQuĩi
tum eſt ieiuniũ eccleſie quo tin

ſ emel certa hoꝛa et certis i⸗
quis abſt met: Et quis eſt fru⸗
ctus de hoc ſolum eſt ad apoſi
tum. B Tercio notanon KneRe

97 guloſi quidam Dicũt iei uniũ
m mimũ virtutis eſſe actũ quo

cõt ra ſmho:m iiij: di⸗xv. Fru⸗ S
ctus xij· et vti litates ĩeiunij m

ſumma ponit⸗Dꝛimus eſt dimi

nutio fomitis quẽ ab ad ã et pa
rentius ↄtraximꝰ qin lic pec
catũ nõ ſit tñ valde ĩici mat að
peccatũ niſi ieiunijſ et alijs opꝑi
buſ virtuoſis ſibi reſiſtat᷑⸗hoc fa

mes iss ẽſvirtutñũ opa ſtrues
ſi ligna cibon ⁊ potuũ ĩoꝛoO ma
te ſibi miſtrant᷑io apoſt rait i⸗
coꝛ. ix: caſtiso coꝛpus meũ et in

ſeruitutẽ redigo ne cũ alijs pᷣdi
cauerim- ipſe repꝛobus efficiar

caſtiga? eti am et domat coꝛpꝰ

vt ſerniat aĩe faciliter et viclis

Dreceptum apitulu m Septimum
võ laſciniat · Secundus eſt de quo ad quintũ:virtutẽ largiris ſ
caro leta nos traxit ad culpaz & quartũ: Gextus eſt coꝛpꝑis ſa⸗ 1
afflicta ducat ad veniãideo fi nitas vnde huso de ſancto vi⸗ 1
lij iſrael ꝓ peccatis ieiunau ert ctoꝛe“ natura bumana m modi 4
iudi.xx. Tercius eſt acquiſiti co cõtenta eſt.cõſuetudo veꝛo n
virtutũ et augmetatio nunau multa addidit voluptas pliu hmndo
em tempantie vtutiũ obtmemꝰ rima aggregauit et ad iteram W.
niſi tempate ꝓ abſtmentiã ite⸗ ieiunates ſamiones ſunt q; Oiui nd
ratis actibus mſudemusvt dic tes crapuloſi:in quibus natura Nwd
phᷣus in nii. ethi et . domato lis ignis tot victualia nõ vales Don
etiam coꝛpe faciliter ſeruit ſpi cõſu mereſcito ſicut materialis nie
ritui ad virtut es· obedit᷑ ctiaʒ G ignis ertinguit. Septimus eſt Qn
—d ob hoc eccleſie et ſic meremur atiſ factio notabilis ꝓ peccato ſti⸗
Saa ſe P obedientia⸗ Quartus eſt co⸗ ſicut i. revij⸗Eilij iſrael qui of⸗
Palis totis ĩ patria augmẽtato fenderãt dñm ieiunauerut dr. uitr
xopus em reſurgẽdo erit luci ibi peccauinꝰ dñne · ſelisẽdo nis
„du ſubtilempaſſibie et agile· et ĩ regem-Ratõe cuius eſt ꝓs pe⸗ las
cozpali pulchꝛitud me⸗ et alijs nitentia ipſa abſtinẽtia· Et ce⸗ bſti
Aſimilibus vnus erit alijs excel⸗ teris paribuſtato plus de pur Npen
lentioꝛ· hi aũt q ui ſunt xpᷣi coꝛ⸗ Satoꝛij pena minuit qn ato pi kenge
pus ſuũ crucifixerũt cum vicijs ipſum coepus ledit . Octauus ẽ iter
Ccocupiſcẽtijs ĩeiunado· gala· v· I ieiuniũ abſtmẽ tia ẽè ad cau 2?
veriſimiliter ercellẽtioꝛes m ta telam ꝓ peccatis futuris peni c
libus dotibus que ſunt accidẽ? tentiſem̃ citiꝰ? recoꝛdant᷑ ne of
tale pmiũ. vnde apoſto:. i coꝛĩ: fendãt de fnturoſqui taʒ pena ſte
ni vnuſquiſq; g pziam accipiet licer pumti ſunt de pterito vt Sef
mercedẽ ſm ſun laboꝛ? Quĩit 2 patuit ione iij ieiunio minuita den
n ſeſh oſt metis elcuatio⸗ vt patz in he rum a rege mincto- Nonus eſt ſ
lia qui poſt ieiuniũ xl· dien vi quia ꝓ ieiuniũ fit determ matio zoie
Ddit viſionz magnani- Be-xix⸗ tpis quedã vñ beatus grego- iame
Teiuni em ad literazꝭ mtellectu dicit in omelia: duct eſt ĩeſus WRl
acutioꝛes ſuntquia ꝓ gulã aĩa m deſertu⸗dignũ eine eſt vt qui bam
coꝛpi nimiũ immergit᷑: que peꝛ tot diebꝰ? vltra ſemel refici poſ arm
ſicut vdemus q ᷣm phᷣm aueſ.. iteꝛdũ a coꝛpalibꝰ vt rcteemu: *
paucaꝝ carmũ aptius et altiuſ apid wete⸗ D ecimꝰ & qhad ſacmẽta ipſe
volat et vident. Et illa quĩq; ta PSperat vt fructuoſiꝰ ſuma?· Tõo *
Suntur in pfatione-Qui coꝛpo tota quadꝛageſimaĩ einnat᷑ vt ritn
tali ieiunio vicia copzimis quo TI die paſce deuete cõicetur ꝓp doi
38 peimn et Im mente elenas pter qð etiam eccleſia p̃cexit a dir

S

in Settam ſDPreceptum Capiculum Septimum-

Ggig
no ad

tintpd
donto
p
tetam
diui
wa
NNW
MRenais
ppeta
uerni N
ie⸗
ye⸗
r⸗
depyr
zuns4
Daan
NN
ni
Ptenton

mmmalid

greso⸗
Kos
Kyrgi
reſii
meun
d ℳ

ſclo

6

5

nõ ieiunãdo ſine neceſſitatiſar

ticulo nullũ debere cõmũicari

Vndecimus q p ieiuniũ xpᷣo
paſſo muitũ cõfoꝛmamus qui ſi
cut ad hoꝛã nonaʒ m cruce eſt
ꝓ nob paſſus·ſic nos apter euʒ
vſqʒ ad eandẽ hoꝛamnos cru⸗

ciando ieiunemus. vt dicit tho

m nij· di · xp · Duodecimuſ eſt ꝙ-

acilius ꝓ nobis et alijſ ea que
petimus a deo obtmemus ſie
DdDaniel oꝛarurus ieiunauit da⸗
nielis x·et ſancti multi. C
Quod aũt ieiunia ab eccleſia in
ſtituta ſunt nigide obſeruanda

ad hoc multa mducũt · Dzꝛimo

ritus iudeon quoꝛimdã qͥ ado
rigide ſeruabat ſuas abſt men⸗
tias vt potius moꝛi eligerẽt qʒ
abſtinentiã indictã ſoluerent
vt patetnj:mala.vj- et vij· Qnan
ta ergo verecũdia eſt chꝛiſtia⸗
nũ tẽpe gratie faciliter ſoluere

jeiunmi. Secndo qꝛ nõ muenit

aliq pctin humanũ graui? pu
nithᷣ qʒ fractio abſtmetie impo
ſit e vt pat: in pꝛeimis pentibꝰ.

geñ̃.jij. Quãta ergo pena infti⸗
Soenda eſt facilſter abſtimentiã

nõ ſeruãtibus:Tdeoʒachanj⸗
adã exemplũ meñ ab adoleſce⸗
tia mea-Tercia abſtinetia mul⸗
tos males Habet ĩpugnatoꝛes
vam caro impugnat-Item cre⸗
ature viſu puichꝛe⸗et ad veſcẽ
dDum ſuaues· Itẽ dyabolns vtz
m xpo et pꝛimis ꝓpentibus vmo
ipſam impugnat ratio q e ma
ximum que facile cõtra eã repe
rit multa argumẽta·itẽ ſocietaſ
hoĩm ideo tãto vᷣtuoſioꝛ eſt a⸗

ctus abſt inentie quato plures

Pabet ĩpugnatoꝛes· vñ pã. viri

liter agite et cõfoꝛtetur coꝛ ve⸗
ſtrum omes qui ſpatis in dno.
O Becũdo pꝛzincipaliter

magis m ſpeciali videbit᷑ quan
do ſit Pceptum ieiunare et ab⸗

ſtmere qualiter teneamur ieiu

nare:et an ieiuniũ ſit diſpeſabi

lie de pꝛimo ſᷣmthoij. ij. q. cxl⸗

vn.ieiu niũ cadit in cõmuni ſub
pcepto legis nature · Dꝛimo min
q3tum ꝓtmet ieiumim ad neceſ
ſariam cohibitionẽ a pctõ· Se⸗

cũdo mqʒtum ꝓtmet ieiuniũ ad

ſatiſ factionẽ m penitẽtia·⁊ ſic
cadit ſub pce pto diuino ſeʒ pꝛo
ut nunctũ eſt in penitetia ſim⸗

pliciter et ſic eſt ꝓs ſacramenti
Tercio cadit ſub Pcepto eadez

abſtmetia mqztum p cibuz ali
quã ꝓbabiliter qͥs ſanitate coꝛ
poꝛis et vite pꝛinaret᷑:· Qnarto
cadit ſub pꝛecepto legis diume
qñ quis vouit ieiunare· Qu mto

ſub pcepto eccleſie cadũt ĩeiu⸗

ma ab eecleſia mſtituta et pei⸗
pue ieiuniũ qdꝛa geſime tuoꝛ
temponvigilian oiĩm apłoꝛuʒz
pPter vigilia s i0o B· euã⸗ Philip.
laco ſimilia ieiunia que ab ec
cleſia mſtituta ſunt⸗ vel ꝓ sia

ii cõſuetudme eceleſie tanqʒ ie⸗
iunia neceſſario abſemãada app

bata ſunt· Iſta cadũt ſic ſub p⸗
cepto:q; qui cea ſine neceſſitate
et legitima cauſa trãaſgreditur
peecat moꝛtaliter modis imme
dietate ꝓ ſanctũ tho. expꝛimẽ
dDis vñ j:q:vijſi quis omne eca⸗
eleſiaſtieã traditionẽ ſcriptam

. 4

vel nõ ſ. criptam violac⸗anathe
ma ſit · mulius aut mſi ꝓ moꝛta
l anat hematiʒat᷑· St tho· vbipᷣ
us dicit. ꝙ ſi quis autoꝛitatem
iegiſ latoꝛis cõtemnit Pceptuʒ
eius traſgredies ex cõtemptu

vel ſi quis trãſgreditoz homo⸗
do impediat᷑ f mis quẽ inte⸗

Cit legiſ latoꝛ tũc peccat moꝛta
liiter ſi aũt aliquis ex aliqua ra
tionabi cauſa ſtatum nõ fucet⸗

Pcipue mn eo caſu in quo legiſ la

102 ſi pᷣſens eſſet decerneret n
eſſe ſeꝛuãdum-talis nõ peccat
moꝛtatiter:et m cripto ſuper

uiat qui ex contemptu

vel ſine alqua rationabili cau

ſa oꝛdmationẽ no ſeruat· S au
temm aliquo caſu oꝛdmationẽ
nõ ſeruat m quo ꝓ babiliter cꝛe
Ddi poteſt ſi legiſ la toꝛ adeſſz eñ
obuigari nõ vellet talis non eſt
reputadus trãſgreſſoꝛ pcepti
et ideo nõ eſt neceſſariũ q; qui⸗
cunqʒ aliquẽ Ddiem abeccleſiaa
ſtitutũ ĩeiunare obmittit q; mò
taliter peccet Doteſt em Ho ali
qñ anio ſme peccato cõtingere
aliqn autem ſine moꝛtali cũ ve⸗
mali:q; intellige qn ratõnabi
lis cauſa ſubeſt aliqñ autem cũ
moꝛtali æ hoc ſᷣim diuerſas oc⸗
caſio nes quibus Hhomo ducitur
ad ieiuniuũ frangendũ Pe tho.
Cocoꝛdat pe· de pa· in un · di ⸗

xv· dicẽs· Teiunin eccleſie cadit

ſub ſure poſitiuo· vnde eiꝰ trãſ

greſſio ſine cauſa eſt pétm moꝛ

tale.vt in adam et olim- &nia
Adue ſe nõ afflixerit vielic Sr

i· di xv · dicit intetiom legiſ la

„„Capituluum Septimun
di vij abſtinẽdo a fermtato pe

ribit de populo ſuo. Qñ aate

fractio eſt cum caula nõ ex to:
t0 ſufficieti eſt veniale vt 8 Hi
qui leguũt matutmã mm cõpleto⸗
rio.qñq; ſimpliciter nulta cul:⸗
pa eſt· vt in nereſſitate ·¶ R!
Qus aũt icinnare teneamur no
tandũu m eunde q ieiuni pli

citer poteſt· Oꝛimo qñ quis (.£
medè do etiã ſemel · ꝓ tota mẽ⸗

ſam iraſcit᷑ male vel guloſe co⸗
medit p tot ũ vel huiuſmodi fa
cit qð eſt cõtra virtutẽ tempe⸗
rantie · Secũdo qñ quis etia ſe
mel comededo⸗nõ cot mue ſed
in pte excedit peccãdo vt mfi:
ne guloſe comedẽde vel im pte
iraſcẽdoet ꝓ tãto ſolum pon
ieiuniũ nõ ꝓ toto.Tercio qͥ dñ
qu ieiunãt circũſtantial nece!
ſarias violat Teiuniñ em debet
fieri cum ſeptẽ circũſtantijs:.

Hꝛimo vt quis die ieiunabilivl

tra ſemel nõ comedat ea p que
alias mãaducatio ſolet cõpleri:
An aut peccet totiẽs quis moꝛ
taliter quotiens die ieiunabili

pluries q́ʒ ſemel comedit ſine

rationali cauſa · Quidẽ dicunt

q; ſic·alĩ ql nõ· Iu tamõẽ tene

2. certũ et dimitte ĩicer⸗
tum⸗ Poc tñ certũ eſt 'im vtro⸗
runq; opmionẽ q) peccatũ ex
piuralitate comeſtionũ ãplius
poteſt grauari vt plus peccet
qui die eiunnabili quater come⸗
dit q; qui ter ceteris pibus qᷣa
ſtaret q; quis hoꝛa pꝛima diei
comedit ficus cũ modico pane
et ſic ſecũda hoꝛa tercia ãrta

(Sextum O Areceptum Capitulum 8 VGSeptimum. K
Naan quĩta · ⁊ð ſic qu inquies comedat accedendũ eſt ſi quis vero aliqᷓ
er te modicũ ſemp. Tlius vero come neccſſitate cõſtrictus fuerit vt
tdß dat poſt pꝛandiũ ⁊ m cena eã ad miſſaʒ vermire nõ valeat eſti⸗
Nlete dem cenã vſq; meraſt mũ ꝓte⸗ mata veſꝓtmma hoꝛza et cõpleta
ac lando in cibis et potibꝰ· ARꝓpa oꝛatione ſi ua; Leiumũ ſoluat ·˖ B
4 ret ꝙ ſecũdus plus peccet qʒ p ibi · Additt hom niij. de hoꝛa
ne N mus:qꝛ ſcᷣus plus cõtra inten leiun ij ρπza ieiunij m comedẽe
ſepe tionẽ legiſlatoꝛis facit q; pᷣmꝰ onõ opoꝛtet ſtricte cõſidera
ſe qꝛ pꝛimus plꝰ laſciuias coꝛpo⸗ re: ſed ſufficit groſſa eſtimacio
we: ris repꝛemit qdð mtẽdit legiſ⸗ ſcz q ſit circa Hoꝛã debitã · nec
Ju latoꝛ q3 ſecũd faciat· Secudo multũ nocet ſi ex aliqua cauſa ii
Nodf nõ debet ieiunãs hoꝛam pꝛãdij la hoꝛa aliquantulũ pueniatur
dene Puenire notabiliter ſine cã rati vel ſi foꝛte apter infirmitatẽ vl
igetiſ⸗ onabili &ſt aũt hoꝛa pꝛãadij in ætatẽ vł aliquid hmõi tali hoꝛa
mneſd zeinnio eccleſie alicubi xij· Ali⸗ comedere crederet alicui ĩ ma⸗
nk cubi foꝛte aliter ſm cõſuetudi gnum grauamẽ eſſet cũ eo ð ie
An nes varias a ma ioꝛibns platis uunio diſpenſa ndũ vel vt aliqz
unp bene aꝓpꝛobatas: in pꝛimitiua tulum pneniret hoꝛã pe· S pa ·
ſogdi tñ eccleſia fuit hoꝛa nona diei: etiã dicit ieiuniũ frangit᷑ no
ſmee que eſt ſecũda poſt meridiẽ · aꝛ tabili hoꝛe antici patõe ſme cã
debet p tũc ᷣm plureſ doctoꝛes vide dico notabili nõ de illa que vo⸗
nris⸗ tur pꝛimo chꝛiſtũ moꝛtuũ fuiſſe cat᷑ ſpẽs gule· dico etiam hoꝛã
wüvl in cruce· in cuius recopẽſaʒ nos nona omi tpe. tardius t debx
ane cruciamur ieiunio ˖ ſn qdꝛaseſi⸗ edi in ꝗdꝛageſima q; malij- ie⸗
di⸗ ma ta n ſtrict2 videt ieiuniũ iunijs qdꝛageſima ergo poſt
eſſe ſeruã dum · Vnde ĩ calcedo officiũ veſpan ante hoꝛa veſpti
ſose nenſo cõſilio ſic dicit᷑ mqᷓdꝛage nam nõ licet edere⸗ Ex quo co⸗
eund ſima nullatenꝰ credẽdi ſunt ie ſtat q; hoꝛa nena traſt ſicut m
ditht zunare. qui ante mãducauerint alijs ieiunijs. poſt officiũ em no
den qʒ veſpt mũ celebꝛet᷑ offi ciñ qᷣ ne ante hoꝛã none· dum tamẽę
nilnt Adꝛzꝛageſimali tpe poſt nonam cõſtat hoꝛam ſextã trãſſiſſe vel
te en⸗ dicit Et de ↄſe · di· j· Solẽt piu eſſe:hec pe· vocãt at᷑ doctor eſ
a We reſ qui ſe ieiunare putãt in qna pnoĩati hoꝛã vj· meridie · Terꝰ
Can/ dꝛageſima mox vt ſignũ audie ſm thovbi pꝛius m ſuũma ⁊ ſcri
EE Y mt ad hoꝛã nonã manducare pto:eſus carniũ generaliter in
8paln qui nullatenꝰ ieiunare credẽdi omi ieiunio ꝓhibitꝰ? ẽ⸗ Rõ ẽ·qᷣa
ns ſunt:ſi ante mãducauerĩt q;3 ve generaliter magis eſt delecta⸗
bien ſpert inũ cclebꝛet᷑ officiũ· Cõcur bilis et ad humoꝛẽ Inxurie ma⸗
we rendũ eſt em ad miſſaſ et audi gis ceteris opatur. Concoꝛdat
te tis miſſan ſolenijs veſptinis of mno et hoſti vnde etiã ĩ ſexta
a ficiis: largit᷑ elemoſinis ad cibñ feria neceſſario eſt abſtinsdonz

*] Sextum

lum: dele

R—————

3 carmbus et etia in ſabbatho
ym quoꝛũdam cõlſ uetudies An
qdzageſima vero interdicunk
vnii ſalit᷑ ona et oĩa lacticmiaũ
alns aut ieiunijs circa heç co⸗
medẽeda. vel dimitteda diuer⸗

ſe coſuetud mes exiſtut apðò di
Lees⸗ auas ſeze oblernare

jeiunio Dici vnaqueqz Pumcia
abudat m ſuo ſenſu et Pcepta
maion leges aplicas arbitret᷑⸗

cd nuquid diebus ieiunion

Psereſt dis de caſtoꝛe comenè

a ai 1 uétus- Cum⸗ qui
Pabeteſer vna

Pte foꝛma quadꝛ upedis alaliſ
ex altera piſces⸗vt binet? m ie
junijs poſſunt comedi⸗ ex ꝓte
qua piſcis. ex alio vero mime
Hec ille tñ L
ſic de ieiunio- nequaq; ſumptu
oſioꝛa mar man beluan d eſt

O eniq;⸗ Dicie

mõoſtruon et cetu
paret·
cibon que alias cõn

couiuia pꝛe
a vſum Kton
miter non

ſumunt᷑ vt electuarioꝝ et ſpẽn
ſic quis ſe debz ha bere · vt ſi mo
dicum ſumat. nõ tñ in hoc dẽt
exoꝛt itare · videlicz q qrat ſo⸗

eie tationẽ m eis vt mul
tho .

Pt electu⸗ arion modica etiaz
ad delectatione ieiuniũ eccie nñ
ſoluit· quãuis homo poſſit to⸗
taliter vel m ꝓte ex hoc meritũ
ieiunij pdere vł etiã moꝛtaliter

peccare ſi ſit ĩmoderata libido

E eſt traſgreſſoꝛ pcepti ec⸗

Pꝛeceptum 8

eſien nõ 5 ĩ fran ſumeret · aut
ſi eis qnaſi alijs cibis vteret᷑ ad
fame exringuendâ⸗ Der electua
ria em vt m ſumma dicit nõ ſol
uitur jein nin ſicut nec ꝓ alias

medicmas miſi quis in fraudes

electuaria ſũmat mmagna ꝗn⸗

tit ate ꝓ modũ cibi Qumto poe

ſeript a obligat di. xij. ca

tunõ Deb⸗ s exoabi Pitare na

mnij. . potus etia ante et poſt

ne ſoluit jeiumn riſi m fraudẽ

fiat qn aute dicit q) potus nec

ante nec poſt ſolimit Und itel⸗

ligo dicit pe · qan nõ conficit᷑ ex
iiniſ que cõſueucrũt ſummi m ci
bum vt potus ce ruiſie. Qñ aũñt
potuſ confici ex illis que Oſue

uerũt ſüumi m cibum vt m ami⸗

gdolatuſ t bꝛodiũ et Pmõi q̃ etiã

ante in ci bum ſumunt᷑ ſecꝰ foꝛ
te eſt. vt m pur reta: hec itle et

alber de ni. co· ei? tenet q po

tus ante pꝛandin ſumptus ſot
uit ijeiunm̃⸗ Tnno-:

enet q; nõ ꝓ
pter conſuetud mẽ pe · de pal·
vbi pꝛius addit Si quis nõ ꝓ
pter famẽ vel volunptate. ſed

timoꝛe ne oficeret p̊ manitate

ficus aut purretã aut aliqd hꝰ

modi plibaret ꝓ modũ mediciĩe
ſic⸗ nõ 5 eſt fractu iei uniũ· 4 E.

jleiunãas locũ a ter⸗
raʒ cõſiderare m qua foꝛte vult

ieiuniũ ſoluere vnð dicit pe· S

pa· vbi priꝰ ſi cõſuetndoẽ ĩ ali
q̃ dyoceſi ch ieiunet᷑ certo die
illi de dyoceſi tenent ieinnare

ſient tenent ſi epᷣs indiceret r

qꝛ ↄſuetudo rationabilis e pie

Cäͤ
mo⸗
ibi⸗
iſt
ma
nit.
tuc
por
lege
dit

Zünm
er a
5
loch
noſo⸗
dliag
audez
an⸗
ne⸗na
aho⸗
NR
nhad⸗
Poteg er
lndir⸗
onftckt
mnine
,Qiat
gne e
nant
qeti
lleet
po⸗
s ſol
Rp
depk⸗
is ſ
tate ſo
naninte
o
nMXſι
u
tinß
it ed
lr
n⸗
,
1

7Sertum Dreceptum

nõ autem ſic faciũt conſuetudi
nemribaldi ⁊ mali licet plures

ſint numero qui nec ceteꝛa ieiu

nia obſeruãt.qꝛ nõ eſt ↄſuetu⸗
do rate obteta ſed coꝛrupte
le-alienigine vero ſi vemũt aĩo

mmhabitãdi ligatis etiã ieiunio

cõſuetudmario ſicut et ſcripto

hec pe:ſi autẽ ſolũ tranſeunt ꝓ

terram tutiſſimu eſſet vt ſeꝛua
rent ꝛeiumia terre ape te aliena

et ſᷣm pꝛefatũ doctoꝛe tenent᷑

ſeruare ieiunia apꝛie terre ĩ ali
enis locis:et ſi ieiunia cõſuetn

dimaria alienenè re quã ꝓtranſ
eunt ĩieiunare nolũt tame tenẽs
nõ ſcãdaliſare bis eomedendo

vnde publice nõ debẽt bis co⸗

medere: ideo i:coꝛ in· viij⸗ ſi eſca

ſcandalizat fratrẽ men dic apo

ſtolꝰ nõ mãducabo carnes ĩiet

nũ ad illud eſt lu q habeᷣ

diſ · xij· lla vbi augꝰ. mterroga
unit ꝓ matre beatũ ambꝛo:qͥ re-
ſpõdit· Cũ romaʒ venio ſabba
to ieiuno cũ melionã ſum· nõ ie
juno:ſic et tn ad quãcunqʒ ec
cl eſfiam veneris eius moꝛa ßua

ſi euiqʒ nõ vis eſſe ſc ãdalnz nec

quẽqua tibi ex quo ſunt vᷣſus

Cũ fuerig rome romano viuito
moꝛe: Cũ fueris alibi viuito ſiẽ

ibi⸗ Beptimo debet a ieiunanti
inſpici tõpus:Nam ſᷣm tho· ĩ ſiu

ma de dnica ieiunare non ↄue⸗
nit · qꝛ dies eſt leticie · vnd ſi qͥs
tũc ieiunaret cõtra coſuetndĩeʒ
populi chꝛiſtiani facerzʒ que ꝓ
lege ᷣm augꝰ · habẽda eſt · Rd

Dit bonaue ly de eunãgelica p⸗

¶ (Capiculum IOctauum

fectione. niſi val itudo aliud re

quirat vel familiaris inſtinctꝰ
ſpuſſancti aliud reqᷣrat pepa-

egt tho· Ddicut etiã in feſto n0

tiuitatis dni quis ieiunare põt

vt patet mm multis reli gionibus
et qui voniſſent pius tuc tenen

tur. Que dicta ſunt de ieiunio
m alie na terra ſeruãado ctiã in⸗

telligeda ſunt de abmętia a ca⸗

nibus vel lacticinijs ne ſcanda

lizet᷑ quis· Ande extra de obſeꝛ
ieca.Explificare dicit᷑ qq m fe

ſto natiuitatis chꝛiſti ſi ĩ ſexta

feria venit a carnibꝰ abſtmere
tenent᷑ qui ad hoc obligant᷑ vo
to vł regulari obſeruãatia · Et q;
etiaʒ hi nõ ſunt rephendẽdi

ꝓ tũc ob deuotioneʒ voluer int

abſtinere·

¶ Capitulum viij⸗

⸗
————

teneãt᷑ ĩeiunare ⁊ qñ
min iei unio diſpenſari

ſua debet ſoluere ieiuniũquia

nullus eſt iudex in ſua canſa ſi

ↄmode haberet poteſt recurſu
ad ſuperioꝛẽ ſuũ · Et ᷣm hoſti·

nõ ſufficit licetia ſimplicis ſacez?

dotis ſi pot eſt haberi epsRii

as ſi nẽ poteſt comode haberi
epᷣs:pẽ curatꝰ diſpeſare. Tni

ſũma tho⸗addit ĩ talibꝰ recur⸗

re noũ eſt ad ſupioꝛis diſpeſa

tionẽ niſi foꝛte vbi ita ↄſuetũ e·

ex bhoe ipſo ꝙ; Plati diſſimu⸗

lat annuere viden? B Due

—

”ãs ä

Aa.- poſſit et quis NRNR—
Vbi notandum m dur: tho⸗ et
pe·de pa:q; milus autoꝛitate

—

St ſunt etas mfirmitas neceſ
ſitas laboꝛ et miſtenü⸗ .

9
—

Sextum Ptu
autem quimnq; ca auſe Punᷣ icipales
rationabiles et legitime apter
quas poteſt quis diſpeéſare ije
iunio vel in pnemedo hoꝛavel
mcomede do alin cibum qz jeiu
nantes foztes ꝓ tue comedat⸗

eima

— —

vſq; ad kmem m xxj. annino tenẽ
tur ieiunare juuenes: q-= Diget D

vt plurimũ ante illud tempus

de nutrimẽtolduplici de cauſa

videlicz vt nutriank⸗et etiaz vt

creſcãt th mrra pdictũ temp?z

deces eſt vt ad aliquã abſtmẽ
tiam ſe exerceãt plus et mmus
m moduũ ſue etatis. Bed quia
quãto ad tmmũ pdictũ apꝛo⸗
pmquatt᷑· tato virt? nature ma⸗

gis roboꝛatet augm entũ tardi

us ꝓcedit cum in pꝛimis quin⸗

qʒ annis pueniat puer ad me⸗
dietatẽe augmẽti· vt phᷣus dic ·
Ideo ſᷣm ꝙ; magis axpꝛop mãt

ad pᷣdictũ termmũ ſunt eiſieiu

eN

nia magis cõmenſuranda: die
tho Tdem credit᷑ tenendu de
ſenibus vaide zpter debilita⸗
tem virtutis digeſtiue ſi tanta
ſit q nullo modo poſſunt dige
rere tin cibum vna digeſtione
quãtus ſufficeret ad coſernati⸗
onem nature: pluriũ etia terra

. Dꝛeceptum 2 Capitulum 4

dicit pe; ain jiij · . Tutelligi n
ipſo jure. ſed diſpeſatiue ˖ vnde
nõ dicit q/ tales nõ ligen? ſed
q; eis nõ piudicet᷑ Debet autẽ
eſſe euides mkirmitas· vn etiaz
canones pꝓmittuut neceſſitate
exigente cum ĩfirmis m eſu car
min Oeſaro⸗ exrtra de obſer⸗
ieiu⸗Conſilin. St vider etiaz

—

Debiles qui nõ poſſunt tm ↄme
dere vna vice ꝙ natura conſeꝛ

uet᷑nõ tenean? ſtricte Diu ſal⸗
tem ieiunare eadẽ ratõe qua ſu
pꝛa de etate dictũ eſt · Iſte ca⸗
ſus cõt mgit ſed in paucioꝛibus
quata autẽ mfirmitate v'de
bilitate ſolui poſſit ieiumũ ab
infirmis vel debilibus arbitrio
bom viri potius limitandũ eſt⸗

q; ꝓ aliqua doctrinã Senera
Opt dicüt doctoꝛes muliert

ESnantibus et nutricibus· ſi ti⸗
meat᷑ ꝓbabiliter de piculo ea⸗

rum ſi jeiunauerit de fotni 1vte
ro vel de puero. ad vb era non

ſolũ poſſunt· ſed etiam tenent᷑

rum coõſuetudo habet qꝙ in ieiu
nijs Pfatis vſq; ad ſeptenium

Pueris dat᷑ oua et lacticmmia di

cit quidã doctoz · Secũda cau⸗

ſaeſt mfirmitas vel debilitas-

q) autem dicit decretalis· debi
libus et infirmis nõ Piudicet᷑·

es cauſa eſt enides neceſſitas pe⸗

3 ſoluęgre i ieiuni. „ C Tercia

nurie mimie que poteſt eſſe du
plex Vna masne pauptatiſ vt
qñ aliquis cogit᷑ hoſtiatĩ men
dicare: et nõ poteſt habere tã
tum de cibo q; ſufficiat ꝓ vna
refectione⸗ ule poteſt pluries
comedere · alias ſi poteſt habẽ
ſimul ſatis ꝓ vna refectõne⸗te
net ieiunare · Cõcoꝛ tho. ſcrip
et in ſumma· Et addĩit qñ qs

pter pcedentẽ mediã ita de⸗

bilitatuſ eſſet ꝙ ieiumu ſuſtinẽ
nõ poteſtjetiam excuſat⸗ Xlia

2 Oaunm.

ſu

tunn.
—

st
e
ſod
aute
etiaz
tade
Icar
ſer
tiaz
dwe
Wen
dequſt
N .
Dl
kerfoe
unid
b

ſiti⸗
ea⸗
awe

non
nen
Tena
ſtiep⸗
ſle
tiin
inen
cre ta
p w
Plnn
er
⸗

1

D

—

Sexeuum Dꝛecept um *Capitunlum Octauum

penuria poſſit eſſe ex magna ca
riſtia:vt ſi mxl:vel m pfatis ie⸗
junijs nuilus alius cibus Habe
re poſſet: niſi carnes-vel in ex⸗

ercitu: vel alias ſi nõ poſſet ſił
habere cibũ ſufficiẽtem · ſʒ ſoluʒ

ſucceſſiue æ mterpellatĩ In ta
libus caſibus pluries comedẽs

vel carnes edes a peccato moꝛ

tali excuſaret᷑ qui tñ ſufficietiaʒ

carmũ habe ret. m tali caſu m
quoſdã tenere᷑ ieinnare ſ. cilicz
tm ſeimel comedendo « D

Quarta cauſa eſt laboꝛ neceſſa

2Qus

rius et pius quẽ homo vſqʒ ad

aliuðd tempus differꝛe nõ põt
que cogit᷑ cum magna fatigati⸗
one cõtmuare. In talrlaboꝛe ñ

tenent᷑ ad dicta ieimia maxĩe
gui nõ ſunt ita foꝛtes ꝙ; ſił poſ⸗

ſunt ieiunare et laboꝛare: Sx qᷓ

patz quid teneant᷑ pigr inãtes ·

itmerates laboꝛãtes in vineis⸗
agris et artib2? mechanicis. vñ

m injj· dicit tho. ſi ſit talis peri

&r inatio que poſſet ſine incomo
Do Differn ſi ſimul cũ ea no põt

ĩeinnare. Ji autẽ pigrmatio co

mode differre nõ poteſt · vl qa

tempus ieiunij hommẽ mvia p

occupat vel quia dies feſtꝰ ali
cułi ĩm met ad quẽ ex deuotõe
homo pgere cupit:vel qꝛ moꝛa
m pemtẽtia periculũ habʒ ſpi⸗
rituale vł coꝛpale poteſt m di
ſpenſatione ſui ſupioꝛis omibꝰ
Pdictis pẽſatis ꝓegrinari et ie
jumũ ſoluere · hoc tamẽ intelli
it᷑ de his qui laboaire it meris
a deo affligunt᷑ ſimul cũ iein⸗
nio it inerare nõ poſſunt· n ob

—

ſtat ; pᷣceptũ debet p̃poni eõ⸗
ſilio⸗ qꝛ cõtẽtio huinſmodi Pce

ptum dãtis nõ eſt alias pias ⁊
masis neceſſarias cauſas exclu

derenec mtẽtio maioꝛis lucri ñ

neceſſarij ſaboꝛãtes coꝛpalite⸗
eoſ a pctoõ excuſat ſi ieiuniũ fra

Sunt nec illi iten et pctõ immu
nes ſunt qui operarios ↄduce⸗

re nulũt mſi tali pa cto vt ijeiu⸗

mum ſoluãt: mſi foꝛte cauſa ſit

riſ ꝓ quo laboꝛat expoſcat bec

tho E/ Quiĩta ca pueniedi ci

bum eſt miſteriuũ vñn ſernientes

nobiliꝰ diu mẽſam ꝓtrahẽtibꝰ
ſi ex cauſa neceſſa ria pueniant

modicu ne deficiãt in ſeruiẽ do
et hoc faciãt poſitis iam mẽſis
vel paꝝn ante · Ita qʒ ap ter cõti

nuationẽe tpis totũ debeat re-

