iraſimn
ſaruton
eor
nh⸗
—
mnti
ne.

Becunonm Pꝛeceptum Capitulum

ſe expurgare ꝓ iuramentum Æ£

lia cauſa eſt vt exerceat᷑ ꝓubii
ca iuſticia: ideo iudices Pabẽet
Opellere teſtes ad iurandũ in
caſibus de veritate dicẽda R
lia cauſa eſt ↄmũis vtilitas vt
cũ pꝛincipes mter ſe volunt fa
cere federa pacis: aut ſubditi

jurãt fidelitatẽ ſuis ſupioꝛibꝰ.

aut ꝓ ↄſuetudine eccleſie ßuã⸗
da Qumto vt fiat reuerẽt er et
Deucte cauſa eſt qꝛ m quolibʒ

juramento ꝓ nomẽ dei ſine li⸗
at in indico ſiue extra iudicinzʒ

adducit᷑ in teſtem deꝰ· id eo qð
libet iuramentũ dʒ cũ maxima

reuerentia fieri ꝓpter ſingula⸗

riſſimũ Honoꝛẽ quẽ hõ tenetur
tanto dño tanãʒ tremende ma
jeſtati ꝓ quãto eſt deꝰ qui no

m mat᷑ ⁊ in teſte adduciẽ omm

terreno dño a teſte reuerebili
oꝛſob cmiꝰ rei onſionẽ pueri iu
rare non ꝓmittũtur an etatem
pubeꝛtatis qꝛ ð ſiberare plene
non pſumunturpiuri etiã non
admittunt᷑ iurare qꝛ pſumit᷑ ex
pꝛioꝛi eos reuerentia debitam

luramento nõ exhibere.⁊æ. xxij.

ꝗ · v · dicit· Hon eſtũ eſt ut qui
ſanctis audʒ iurare hoc ieiunꝰ
faciat cũ oĩ honeſtate et timo⸗
re dei· Ex quibꝰ pz qzʒz male faci

ant hi quon fere ſp ſcöᷣm vbuz

eſt ꝓdeũ:ꝓ deñ ſanctũ.ꝓ cre⸗
atoꝛẽ meũ · ſient me deꝰ adiuuz
teſtis eſt mihbi deꝰ· æ ꝓ ſimilia-
ſi em famuli pꝛmcipũ audiente

eon dño nõ mſi cũ timoꝛe ⁊ re⸗
ueretia en noiare audent vt co

ram papa fit ꝓfectiſſime pater

coꝛã ſegibꝰ ambaſiatores eos

nommãdo caput et genua melj
nat o oſitũ faciendo pazui

et terciun circa iuramenti comi⸗
tes ſe tenet ex ꝓte eiꝰ qð ꝓ iu⸗

ramentũ ↄfirmat᷑.eſt em ſecun
dus comes verit as ut ſcʒ veruz Æοα

ſit id quod quis iurat iuramen
to aſſertoꝛio⸗et qd qs aponat
Facere ilud qð iurat iuramẽto
ꝓmiſſoꝛio.et vt adhibe at dili
Sentia ſibi poſſibilẽ vt adĩple⸗
at et ven faciat qð iurauit Ter.
cin eſt mſticia et requiriẽ mu⸗
ramento ꝓmiſſoꝛio vt ſcʒ illudò
quod quis ꝓmittit mediate zu⸗
ramento ꝓmiſſoꝛio ſit hcitũ n
ſit impeditiuũ melioꝛis hom ⁊
ſit nullã includẽs miqitatem
quantũ hoĩ a ꝓparere pᷣt huma
mtus qñ iurat :ꝛQñ igit᷑ vnũ de
ficit de tribꝰ comitibꝰ aut plu⸗
ra deficiũt eſt iuramentũ illici
tum et tãto peius q̃nto plures
pncipalioꝛes circũſtantie de
ſũt · Oñ vo tres comites aſſunt
juramentũ eſt licitũ et merito⸗
riũ · ymo cultꝰ vᷣtutis latrie vñ
augꝰ m ſer·de ꝓiurio qᷓntũ m⸗

5

pendere indicant dnos.Quãa-
to piꝰ? cũ ſuma reuerẽtia deꝰ in
teſtem a ſlumendꝰ? eſt · Secudn

tena:

c
„ 1E
Pavk α

Terte aime eſt
Juſene

quit ad me ꝓtinet iuro magna

neceſſitate ↄpulſus:cũ video qʒ
nõ iurẽ nõ mibicredi⸗et ei qui
mihi nõ credit nõ expedire q;
nõ credit:hac ꝓpẽſa rõe et ↄſi
deratõe deliberata cũ magno
Dico timoꝛe coꝛã deo ita aut
teſtis eſt mihi de: aut ſcit cri

ſtus c ſic eeft—!

. 4 α 7 Sagerenen,
Juſie

9

Secund um

4. Capitulum Secundum.
OIntra hoc pceptum
peccant multi· Drimo
pPiuri · D* Vbi tria
afüt pzꝛmcipaliter notã
da-Drimo qd ſit piurin· Scdo
qtuphicit᷑ fiat Piuriu et qn ſit
moꝛtale vł vemale petm· Ter⸗
cõò an piu rin ſit maius peccatũ
ꝗqʒ homici diũ. et que pene ſint

piurij· &ſt aẽ piuriũ· vt dima

giſter li.iij. dĩ: xxxix. Mendaciũ
uramento Ffirmatũ et capitur
i medaciuz large tã ꝓ eo qad
outea Dicituy mente; quãa ꝓ eo q n⸗
dicik ↄtra mentẽ du tñ ſit fal⸗
ſum qð dicit vęl m alios piu⸗
ni eſt iurament u illicitum et
mdebitũ. vnde qcunqʒ ex tri⸗

Ppreceptu[m Capitulum [Secundum

rõe impoꝛtat ↄtemptũ dei· vñ

de ſe impoꝛtat irreuerentia dei

pm ĩdncere in teſtẽ falſitatis
qꝛ p hoc ſigmficat᷑ vel q deus
vencate non cognoſcitea ſic te
ſtificatur falſũ ex ignoꝛantia/a
ſigmficatur trſtificat᷑ falſita
tem quon vtruqʒ; eſt magna Si
irreueretia · Eſt em ſic deũ ĩuo
care tantũ ac ſi deus no cogno
ſceret veritatẽ/ et ſic ex ĩgnoꝛa⸗
tia teſtificetur falſũ-vel ſi cos⸗
noſcit eã tũc eſt ac ſi ſcient᷑ ap

ꝓbet et teſtificetur falſitatem

Item pPiuriñ apꝛiũ eſt moꝛtale
quia directe cõtra p̃ceptũ dei
ſcʒ non aſſumes nomen dei tui
inua nũ· St cõtra illud⸗leii·xix
CNon pinrabis m nomme

bus comitibꝰ iuramẽti defue⸗ g ſe⸗ meo⸗Ex quibꝰ ſeqmit᷑ ꝙ pinrin

rit ſcʒ veritas iuſticia vel iſdici

um Piuriũ eſt- non th codem
oꝛdine · Sed pᷣmo quidẽ et pꝛin
Aaiνα ci palit Piuriu eſt an deeſt ve⸗

r .αο Titaſ-ſGario ant an deeſt juſti

Wme cicia⸗Quncuq em iurat illicitũ

ex hocipo falſitate mcurrit· qꝛ

P obligatus eſt ad hoc ꝙ ↄtrari⸗

a
um faciat: Terco vero quando

Deeſt indicin⸗qꝛ cu morſcrete
jurat.ex hocipᷣo ꝓiculoſe cõmit⸗
tit falſitatẽ mcurrẽdĩ⸗ Et ſic ca⸗
pitur ꝓiuriũ large et no eſt ſp
moꝛtale peccatuʒ Piuriũ iſtis
modis ommb? B Becido
notandiq qui ſcieter jurat fal⸗
ſum ſcienter imquꝗ quo ad di⸗
ctui et ad inramentũu eſt vere
gpeie Piur? et eſt ſemp pec

C catu moꝛtale · Cuiꝰ? ratõ̊ aſſi᷑

ym tho· vbi pus qꝛ ꝓiuriu ð ſui

admmꝰ? noue modis cõmittie
Drimo qñ quis falſu iurat ſo lẽ
mter in pntia iudicis qui deli⸗
berauit tã de dicto confirmato
q de iuramẽto Talis Piurãas
non ſolũ moꝛt aliter ſʒ eẽ enoꝛ
mit er peccat vñn ꝓ très digitoſ
quos pomt ſigmficat᷑ q; coꝛpꝰ
aĩam̃ et fama impignoꝛat deo
derelieto ipi dyabolo-nam ibi
ꝓpter circũſtantias graui2 qs
peccat qꝛ in indicõ· Et Mια mul⸗
tũ delibeꝛate ꝓiurat vt diray
qui mquit iurat ꝓ deum młtuʒ

2

obligatur:qͥ vero ꝓ deũñ et euã⸗

geliũ magis obligatur qͥ iſtis

adiũgit ſancton reliquias ma⸗
gis obligat᷑ et ĩta ereſcentibus
ſolemmtatibꝰ creſcit obligatõ
Secuida Piunin facit qui extra
judiciu v

V piſͦi⸗

„

non ſolemmter fallu

.
4

jatd
et den
pecmn
PM£

gtiſiqun
tcgiuras
gmum ſ
ſandalen
beracio
ndepol
dda
RK
valde
ſic aſt
cutis⸗
Pcvti
dufin
ſat vent⸗
lateſtifi
ſet ea tu
het et del
cz

(mon

aduer
qð in
woec
Nma⸗
wexal
recpvor
neſit
terpt⸗
qui c
rare
ptur
piure
none
mott⸗
qmn de
dtemp

ex lap

isdei
tatis
e
te
à
ſita
adi
iuo
n
non⸗
ent 9
AWenten
tmonit
ptuͦdii
ati
nint
mwe
imrin
ttie
tſle
dee
ware
pini
eteno:
Nigir
ℳρ
.
Rs
A
dieni,
n mien
et eu⸗
ni
sN
ntibp
1

i

.

»

zur at deliberãs pꝛiꝰ? de dicto
et de iuramentoet talis etiam
peccat moꝛtaliter mmus tñ qᷓ;
Pcedens vnde tho· ij. jj · q- xc
viij:ar · iij· vult q; grauiꝰ ẽ pec⸗
catũ ſi quis ꝓ euãgeliũ ſolenm
ter iuras piuret q; ſi ꝓ deum
Omum ſermone piuret · tũ apt
ſcandalũ tum apter maioꝛe de
lberacionẽ · Qimnbꝰ equalit᷑ hĩc
inde poſitis grauius eſt ſi quis
ꝓ deũ iurãs piuret qᷓʒ iuras ꝓ
euangeliũ· Et ſut talia piuria
valde grauia peccata qꝛ cũ ðꝰ
ſic aſſumitur tanqʒ teſtis Falſi⸗
catis aſſumitur cõtra ſecunduʒ
pceptũ.&ſt em vt pauloante
Dictũ eſt ac ſi deus non ↄgno⸗
ſcat veritatẽet ſic ex ignoꝛan
tia teſtificetur falſu vł᷑ ſi ↄgno
ſcat eã tũc ẽ ac ſi ſciẽter a pꝛo⸗
bet et ceſtificetur falſitate · q̊n
vt ruqʒ eſt magna dme veritati

miuria: D Terco piurat 4
ex lapſu lnguefurat⸗ Rrhnde
aduertat ſe iurave ⁊ falſu eſſe
qð ĩurat non excuſat᷑ a peccato
moꝛcali ſicut nec a dei ðↄtẽptu
Nam ad hoc aliquis peccet
moꝛt aliter ſaltẽ non ex habitn.
requiritur q ſuũ peccatnz ple
ne ſit voluntariũ directe vel m
terp̃ᷣtatiue qð dicit᷑ ꝓpter iſtuʒ
qui cũ deliberare poſſz delibe⸗
rare ↄtẽpꝑmt. Si ex tali ↄtem⸗
ptu deliberatõis ex ſurreptõe
ꝓiurat · videt ur multis cq talis
non eſt excuſandus a pec cato
moꝛtali nõ aũt ſic ꝓ oĩa ð iſto
qui delberare obmittit non ex
Otemptu ſʒz ex negiligẽtia · ſi au

. e— hn en ſ†

mozꝛtale & *

4 c,,.
.
. ſf h
ss M

—

Capitulum Secundum

tem non aduertat aliqs ſe iura
re falſi· nec falſum eſſe qð aſſe⸗

itt tũc non videtur habere in⸗
tentionẽ ĩiurandi mſi ex habitu

male introducto foꝛte iuraret
ideo a crimme ꝓiurij excuſatur
ſicut cũ quis iurat im ↄmii ſer⸗
mone non aduertẽes que muo⸗
cet et ad quid: ſed ex quadam
cõſuetud ine mala aut alia ſur⸗
reptõe mala iurat tũc nõ pec⸗
cat moꝛtaliter ſed aapmq̃t ad
Quarto piurat
quis iĩoco falſum ſcieter cõfir⸗
mando ⁊ moꝛtaliter peccat vn
dicit ſ· tho · vbi Pus ꝙ ille qui

ioce ſe ꝓurat nõ euitat diumã

irreuerentiã ſed quo ad aliãd

adauget ea magnũ em eſt et

maioꝛ irreuerentia dei cũ mio⸗
co aſſumit᷑ teſtimomũ falſitatiſ
qʒ ex aliqua neceſſi tate homĩs
Et ſicut hõ non euitat diumaʒ
irreuerentiã ſic nec peccatũ moͤ
tale E Quinto piurat a pecc
cat moꝛtaliter ꝗ iurat aliq ve
rũ quoð tñ credit falſum qꝛ iu
rando mentit᷑ et fallere mtẽdit

me dĩãte iuramento et intẽ dit

illud qð credit falſum cõfirma
re mediantejuramento et ꝓte
ſtimomũ diuũe exempli gracia
mercatoꝛ habet dno dolia vi⸗
mad vendendũ in vno ſcit coꝛ
ruptũ vmũ eſſe m alio ſanum.
ſod a caſu tranſponũt᷑ vaſa iſta
Si igitur mercator intẽdit am
bo mequali pᷣcio vendere et ex
erroꝛe iurat q; m a ·dolio ſit ſa
num vmũ m q̊ m veritate ita ẽ
ſed mercatoꝛ putat ſolũ ſanuz

*.
„2½

„

E c und um

vmuũ eſſe m; b. dDolio· ver ũ ñ iura⸗
80 xiuus elk. D mentit a co⸗
tra coꝛ loquie. Bexto piurat 4
4 dubitat an ſit veru vert ad rit et
tn dicit ſe ſcire qu od verũ ſit·
&ũt ſi hoc ex deliberatõne et ex
Apoſito facit eſt moꝛtale pec⸗
catũ et maius ſi eſt ſo lemſatuz
Hatia eſt q talis inrat ſe ſcirę
certu eſſe ſermonè ſic eſſe · et
eſt mendaciũ qꝛ non ſcit ſic eſ⸗
le ſed dubitat eſt ergo mẽda⸗
cin iura menteo firmatũ⸗ feita ⁊

ta ſolũ ꝓ credĩitis et dubia pꝛo

cere· Septimo Piurat ille q fal
ſu iurat quod eredit eſſe veruz
Ucet nõ tã grauiter peccet ſiẽ
qumitus cũ ulle nõ intẽdat fal⸗
lere ſicut qumtꝰ: nec mtendat
.à mendoſe ꝓ nomen dei teſtimo
ð mum eius moncere⸗ non theſt
a peccato immums qꝛ vt dicit
kanas ſur. iije di·xxxix· Qua⸗
uis talis non ↄtempnat venta⸗
tem ex certa ſciẽtia adducẽdo
eam m teſtimoniñ falſitatis cõ
tneetata ver rempmt tñ ex ipa temeritate· a
eſſe tech EE ee deo em nomen dei terribilee.
et venerabile nullus debet
ipᷣm inteſtẽ aſſumere mſi noue⸗
Arit quid loquaturet ſit certus
de veritate dicti ſui⸗nã igno⸗
rantia non excuſat in toto ta⸗
6 li iuramento G Octauo Pz

urat quis qui iurat falſu deli⸗
berans de dicto nõ de ura
mento · et ſic foꝛte pᷣt ↄtingere
ꝙ; po Piuret ſine peccato moꝛ

ſoreceptum ACapienlam

Sõ

ſu et periculoſũ et multũ a
quat ad moꝛtale peccatũ No⸗

no Cotingit alique iuraze d nor

deliwberate de dicto nec de iu⸗
ramento·ſed totũ ꝓfert ex q̃⸗

dam ſurreptõe nõ ex ↄſuetudi⸗

ne vel habitu ſiue qñ iurat in

P ſcitis pᷣt quis iurareCredi⸗

Dubijs debet qus iurare vi ta

tali th ad minꝰ eſt veĩale groſ

Dmum ſermoe nõ attédens quẽ

muocat et ad quid.ſʒ ex quada

ſurreptõe ĩurat ⁊ ſic nõ peccat

moꝛtaliter ſz vemaliter minꝰ tñ
q; ille qui deliberat de dicto ñ
de iuramento Quod em ex
ſurreptõe ꝓcedit ꝓfectẽe volũ⸗
tariũ non eſt · ARd hoc autẽ q;
quis peccet moꝛtaliter requiri
tur q ſuũ peccatũ ſit plene vo⸗
luntariũ directe vel mterptati
ug quod addit᷑ vt m tercõ pa⸗
inc? ⸗ Quante vero gra⸗
uĩtatis ſit ꝓiuriũ quo ad terciũ
patet ꝓ ſanctũ tho⸗ vbi pꝛi · et
qðᷣlij. q ĩx· ar· ij ex qumg

qꝛ in ſe grauius eſt 3 Setih⸗

diñ m tho⸗ tũ a⸗ Dinmi noin
quedã abnegatio· tuů qaꝛ dei in
ſuo nomme infamatõ K 0
ecgleſia grauiter pumttun ctiã
q;ꝛ agentibꝰ hoꝛrendũ cẽſetur

Oia Pter quartũ- paten t Ptho·

in qᷣli vbi pus vbi ſic dic apłs
ad heb · vj· FHommes ꝓ maioꝛeſ
ſui jurat et omms ↄtrauerſie e
orũ fims ad ↄfirmationẽ eſt iu
ramẽtũFruſtra aũt ĩ canſa ho

micidij ↄtrauerſie fims eſſz in⸗

ramentũ ſi homicidiũ grauiꝰ eſ
ſet qʒ Viuriũ · Ppſumeret᷑ om q) qᷣ
maioꝛẽ culpã homicidij ↄmiſit
non veèretur mmoꝛẽ ꝓiurij m-

currere vñ exykocipo⸗ vi icauſa

ban

Awerpe
to man

umn ,n i

“Rr miun

pins g denes
t olan
Crettex⸗
Getapwd
erat de
Rüaper

ide

ſaeinid
gimäe
baleche
ptũ ſici
cũ aoo
ſirlme⸗

Ndio⸗
ſi gektatk

icbiecto

ater
Köde
odd
cleha
mento

etiãer
tamen

We inspu

tor

qi du

ligen

veruc
ectl

riũ pe
re per
. pꝛed

j.z
Mtent

is aliß

ſeree

NANen

ltüapp

ri R⸗
eq ner

de in⸗
rterq;
letudu
uratm.
ens que
rqda
pecrat
Wai
NeN
Daw.
votarteg
termoun
blene ye:
Arptat
co pa⸗
0 gra:
terciũ
t

4 nos

ahin
i l
AA
Cclotus
che
dta⸗
mu
auerſte
ne eſti
anſa hy
eßin
Nan 4
*
ſane 1
ir
ſa.

Secundum

libet peccati defert᷑ iuramẽe⸗

to mamfeſte oſtendit᷑ q Piuri⸗

um ꝓ maximo peccato dz ha⸗

Dreceptum

berien ameri . rar

uomẽ dei vid et auedẽ Diuĩ no

minis denegatio vñ ᷣm locum
poſt ydolatriã peccatũ ꝓiurij
tenet vt ex oꝛdine Pcepton pz ·
ſed et apud gentiles iuſiunran⸗
dñ erat honoꝛatiſſimu vt dici⸗
tur in pꝛincipio metha Ttẽ ᷣm

bern nec deꝛ nec hõ pᷣt diſpe
lare · in Pceptis pᷣme tabule · ſed
ꝓiuriũ eſt ↄtra Peeptũ pᷣme ta
bule :homicidiũ aũt cõtra pᷣce⸗
ptũ ſecũde tabule· nõ occides
cũ quo deus vel hõ pᷣt diſpen⸗
ſare ergo in eſt grauiꝰ ho
micidio⸗ Ei piuriũ ex obiecto
õ
eſt peccatũ m deũ · homici diũ
ex obiecto in ꝓximũ ſed ex ob
iecto attendi grauicas pecca
ti pᷣncipaliter ergo ꝛc·. Q autẽ
homicidiũ graui? pumé mec⸗
cleſia. Ratõ eſt· qꝛ grauiꝰ nocu
mentũ interdũ hoĩbus immimz
etiã ex mmoꝛi cłpa/fᷣm iudiciũ
tamen dei maius peccatũ gra⸗

c homicidiũ ſit Zrauiꝰ Piurio
qꝛ Otra caritatẽ ꝗᷓ ꝓximꝰ eſt di
lisendꝰ · ꝓinriũ vero eſt cõtra

e da nus pumẽ/hec tho· Rich· tenz

virtutẽ latrie⸗ piur2 em iurat

verũ quod falſũ eſt·/¶ Quartum
e eccleſia grauiter pumat ꝓpiu
riũ patet qꝛ ꝓĩiurus debet age

re pemtent)ã · vjj: anmis· xxij q

j·pꝛedicandũ · Et hoſti ·dic.li.

j. 47 pPum⸗ q̃ntuncũqʒ agat pe
mtentiã teſtificare no p̃t Qua⸗
uis alij nenkren le cet fnerit

= Ee, Ftas
WoantaE 1 xe S r⸗
, . ne 5° E SE an dis 4 Gn
eA ei vτ α Pρανα Vaae dor 26 de⸗ ſehn
K . TE . Wra, d F. .

v„τι Pοα „Jdaro a

R e

¶Capitulu m

4

crimmoſi poſſint teſtificari i in⸗

e Secundum

tellige qn ſemel contra pĩurib

Pbatũ eſt· rõ dicti eſt qꝛ alias
mmis Piuriũ fieret⸗Et qꝛeipm
juramentũ eſt de ſe ſubſtatia
teſti monij Enfamis eſt Piur2

juramento ꝓmiſſoꝛio qñ piu⸗

rat ſolenmter · et qñ pꝛo tali ꝓ⸗

jurio fert ↄtra eũ ſentetia Diffi

mtiua in cauſa accuſatõis ꝛc

TRd deteſtatione pimij fa

ciũt qᷓtuoꝛ aliaſDrimo q? peioꝛ

eſt qdãmdo dDybolo qꝛ? demẽ
res ſacras timet et quaſi veret᷑

demones em credũt et ↄtreme

ſcũt:iacobi:ijet ꝓhilł·ij· In no

mine hieſu flectat᷑ ome Sernuu

celeſtiũ terreſtriũ etmfernoꝝ
ꝓiurus vero nomẽ dei ſacratiſ⸗

nſmũ nõ reueret/Scdo ꝓiurang

qdðamodo peioꝛ eſt fure qꝛ ꝓ⸗
zurãs fur et ſacrilegꝰ eſſe vide
tur · ſacrilegꝰ em̃ eſt qui rẽ ſa
cram furat᷑ muito dño ſic piu⸗
rans ꝓbibẽte deo· nõ aſſumes

nomen dei tui mua nũ et jacri-⸗

legiũ qd ãmodo cõmittit Ter⸗
cio piurꝰ q̃ſi falſariꝰ eſt ſi quĩs
ſigiſiũ alicuiꝰ dñi ad cõfirman
dã aliquã veritatẽ ſibi ↄmiſſaʒ
inferret ad aliqd cofirmanduz
falſũ ĩpe falſariꝰ iudĩcaret᷑ · et
ſi hoc faceret de ſigillo pape ̊
facto eſſet excõmumcatꝰ · ſic cũ
deus pꝓmiſerit hommibꝰ vt aſ⸗
ſumãt nomen ſuũ ad cõfirma⸗

tionẽ veritatis.ſi vtant᷑ nomie

ei us ad cõfirma tio neʒ falſita⸗
tis: falſarij ſunt quo ad deũ et
excõ mumccate iſta mexcõmuni
catõe de au e triharknntn

—

7

S=è=

(SBecundum

=W tn

ſi quis non amat dñũm mbieſum
anathema ſit: Quarto qui lid
te iurat quaſi la quen ad colluʒ

ſuũ pomt ſm illud puer. vj· Il⸗

laqueatus eſt verbis oꝛis tui 7

captus peijs ſermombꝰ?. jura⸗
mmentü aut tranſgredie s quaſi
ſe apꝛijs mamb m aĩa iugulat
Apter hec picula. ſicut ſcriptu

ra æcccł-·xxiij: vir multũ iuras e
plebitur miquitate et nõ Diſce

det a domo eius plagaet ps:
quis: aſcendet mmonte drn.id

eſt in celu⸗ et ſequĩiè᷑ Qm non
iurauit in dolo ꝓximo ſuo er⸗

So a ſenſu ↄtrario:doloſe iuraſ
non aſcẽdet ſed deſcendz m in
fernũ et eccxł· xxiij.· Turati om
non aſſueſcat os tuũ multi em

ſint caſus mn illa. k Beme⸗

dia ergo cõtra ꝓpiuriũ quiſqʒ ſi
bi debet adhibere p̃ſertim aſ⸗
ſuetus Piurare pᷣmo vt no dir
fidð at qn cũ ꝗpo conatu dei gra
cia hoc vicin poſſit eradicare.
Exemplũ nom militẽ in Piurijſ
aſſuetiſſimũ tandẽ ↄpunctu ꝑ
ſermonel qui cũ dediſcere non
valeret Piuria tandẽ ſibi mfli⸗
xit tociẽs a carnibꝰ vna die ab
ſtinere quociẽs ꝓĩiuriũ faceret
et fecit licet in curia foꝛz magm

pꝛ incipis et plene ſanatus eſt;

NRudiui de quodã alio qui quo
ciens iurauit guttã ſui ſangui⸗
s ꝓ puncturã de coꝛꝑe extoꝛ

ſit pt quis tociens quociens iu
yrat ſi diues e denariu m clemo⸗

ſinam dare alias non dandu-
vel ſi Paup eſt aliqd oꝛare· Se
eudo debet ilhetin m aĩo ſtaz-
S. VtI Pe es n

tα
6

2 L,
BWert v*α * Papes
= n

(Capitulum

20 Eu

Sasch lrze PrrE

tuere poci⸗ velle emolimẽto cò

poꝛali carere qʒ in cõſuetudye
Piurij pſeuerare ſm iſtud xp̃i
math · xvjequid ꝓderit homĩ ſi

vmuerſu mundüt lucret᷑· aie ve
ro ſue detrimentũ paciat᷑ et ſic

tandẽe habitũ malũ deponet ⁊

lucn tpale habere poterit· Ex⸗
emplũ ceſarij in dyalogo duo

colo nieſes mercatoꝛes ad quẽ

Dam cõfeſſoꝛẽ venerũt de ha⸗
bhitu ꝓpiurandi cõquerentes· q⸗
bus ꝓſuaſit · vt ꝓ annũ vende⸗
rent ſine iuramẽto fecerunt et

Ano enoluto ad cõfeſſoꝛẽ rede
untes ſe dixerũt valde depau⸗
pPeratos eoq ſine iuramento

nulius eis credere vellet qbus

ſecũdo cõfeſſoꝛ ꝓſnaſit demõiſ

illud eſſe negociũ nec curnad.
ſed ſco anno ceptũ cõtinuare
qð cũ facerẽt maioꝛẽ fidem ho
mmes i ip̃is ſine iuramẽtis ha

bentes q́; antea 08 multũu di⸗

tauerũt · Tercõ inſpicienda ſut

teſtimoma paganon iuramen⸗

ta in maxima reuerẽtia hñtiuz
et ſine iuramento verba eoꝛuʒ
tam firma tenuiſſe vt eis crede
retur⸗ Sxemplũ. j jᷣmetha · vt S
Item in vitis phᷣon· Solũ płᷣs

aſt ne meciaris ꝓhitatẽ jurein

ra ndo cercioꝛe haberi · C ꝰ2 em

Dictũ non Pʒ ſine inreiurando
pond2 ei2 q iuſiurandũu vile ẽ.

Tte; ibidem xenocrates phus
platonis diſcipulꝰ fuit qui vt
valeriꝰ ait tatã autoꝛitatẽ ſue
ſapientie attulerat vt cũ de re

aliĩqua teſtinomũ coactꝰ? a iudi

ce diceret et ad „ara arrand vt
W.en 2 tanonwic &α& o nala-

,

Secundum

Ceyi

zurare
hibitn
Quw
nto
tN,

Vded
rone
ite
tupl
lerhfi
ſined⸗
mon
Doreti
gnozmt
inram
fate wre
deded
ſetet
tenet
rauit
oblig
Ducen
Lriſ!
beratc
q; ⸗
impo
etej
ymo
bi po
poſſi
total
diumn

rame

qua fi
defici

nde

iner⸗
uetude
tud
bomi f
die pe
bet ſie
dhet 7
it· Ex⸗
0 duo
d que
deha⸗
Na:
vende
erunt e

ſon Ne

bederan
nameynn
r gbas
detnoi
nad⸗
inuare
dem ha
is
WRnde
iendeſt
iuramen
tin hinn
ba on
As edt
hedti
te inen
ti Ca
eiurand⸗
düͤpii
es his
je t
tiM⅓
e
oi
ijnt
2

4

juraret oĩa ſe vere retuliſſe ꝓ⸗
Hibitus eſt a ſenatu iurare-
Quarto ᷓ oĩbus cõſideret quiſ
q; mala pnotata pPius ꝓiurij-
quito oꝛet deũ vt hoc vicium
euadat··
Capitulum terciũ

Ontra hoc p̃ceptum
faciũt ſecundo mcau
te iurãätes A& * Vbr
videndũ erit an et qñ et quan
tum incautũ iuramentũ liget-
Eit autẽ imncautũ iuramentũ qͥn

tuplicit er · Oꝛimo qñ irreueren

ter fit iuramentũ vel leuit᷑ v el
ſine cauſa ratõnabili qꝛ tũc co⸗
mes iudicij ſeu diſcretõis offẽ⸗
Dditur etiã ſi ven ſit ⁊ licitũ pꝛo

quo ĩurati· Secũdo fit incau-

tñ iuramentũ qñ quis indelibe
rate ĩurat ex impetu ſic ſi ple
ne deliber aſſet illud nõ iuraſ⸗
ſet · et tũc m wih· quiſ ſeuare
teneturſi licitum eſt quod iu

rauit;Sufficit em ad hoc q ſit

obl igatꝰ? ꝙ; mtenderit deũ in⸗
Ducere teſtẽ illiꝰ rei quã dixit
Ctẽ ſi hõ ꝗpter obmiſſionẽ deli
beratõis ſuffi cioõter aut vndecũ
q; iurat ꝓmiſſorie aliquid ſibi
impoſſibile tuc deeſt iudicinz
et ẽ illicitũ et ſic iurãs peccat
ꝓmo ſi illud qð iurat credit ſi
bi poſſibile foꝛe cũ tñ ſibi ſit ĩm
poſſibile non excuſat᷑ a peccato
totaliter qꝛ pter renuerentiam

Dium teſtimonij nõ deberz iu
xramentuũ adhiberi mſi m re m

qua firmiter certꝰ eſſet vñ ibi
Deficit iudiciũ diſcretoms mſi

Secundum Dreceptum H ſCapiculum

4 Tercium

fòte quoð erat ei poſſibile qñ
inrauit reddat᷑ ei poſtea ĩpoſſi

pile. puta ſi quis iurat pecumã

ſe ſolitun · que poſtea eci vi vel
furto ſubtrahit᷑: tuc vi det᷑ excu

ſari a faciendo qð iurauit· licet
teneatur facere quantũ in ſe e

vt ſo luat et impleat qdð ꝓmiſit

Ltem ſepiſſime meaute ↄtra
teptu ſecũdũ faciũt hĩ qui can
ſa lucri de facili iurant vt om̃s
vendẽetes a emetes tales ſepiſ
ſime faiſu iurant et ſic ꝓiuriuz
incurrunt et moꝛtale peccatuʒ
Qnod maius erit ſi m damnuʒ
ꝓ rimi ſic iurant et qnqʒ ꝓ par
ua re ſe nõ remiſſiꝰ? dare iurãt
Ltem ſepiſſime ↄtra hoc ij pce
ptum mceaunte iurat et peccant
qui ab ſoꝛpti paſſiõe ire:aut ex

ebꝛietate aut in ludis etiã pꝛo

Hibitis vt taxillon enoꝛmit᷑ali

qn falſa aliqñ mhoneſta vel ec

minuſta ct de ſe peccata m tali
Diſpoſitõe ĩurant· qꝛ voluntas
tunc vehemẽes eſt ad velle iu⸗
rare et paſſio ratõeʒz abſoꝛbet.
vt non poſſit ꝓtunc dſberare
De his que iurãtur- ideo cõtra
Hhoc pceptũ ſepiſſime peccant
ex ꝓuerſa ↄſuetudine et faiſi 3
jurant et ꝓinrãt etiã ex lubꝛa⸗
co lingue et ſi aliqñ non deiu⸗
rant id eſt falſe iurãttñ ſemp
peccant quia leuiter ſine cau⸗
ſa et irreuerenter iurant. Ter⸗
cõ mcautũ iuramentũ fit rõne
eiꝰ quod iurat᷑·nã ſᷣm thomã
Rich.et cõmumter omnes the
ologos et iuriſtas ſic incaute
lurat quis quandocũqʒ iurat

4

—

Seranpum ſDrereptum

aliquid quod rogat cãritatis

actui Et pᷣt fieri m quinqʒ caſi

bus Dꝛimo cũ quis iurat face⸗
re vel obmittere qð alias eſſet
moꝛtale peccatũ vt q; aliquem

Aapa autoꝛitate guiter velit le⸗
Dere vel mimiciciã ad eũ gere⸗
re cũ rãcoꝛe in quo caſu peccat
Piurando et peccat iuramẽtũ
implendo ſicut et in ſecũdo ca⸗

ſu qui ſequit᷑·Exemplũ de da⸗

mid qui iurauit temerarie vel

le nabal occidere ſed retracta⸗
uit bene vt dicit ambli⸗8 offi.
Secũdo qñ quis ĩurat aliquid
facere vel obmittere q alias
eſſet vemale ſolũ vt q; velit mẽ

tiri officõſeiocoſe vel ſiłe. Ter

cõ cũ iurat᷑ aliquid indifferens
qð ex circũſtantia effici poſſet
vemale vel moꝛtale vt cũ iurat᷑

aliquod qð vergit in deterio⸗

rem exitũ apter aliquod qð de
nouo emeręgit qð fuit mpme⸗
Ditatũ ſicut patet in iuramẽto
herodis qui iurauit puelle ſal⸗
tanti ſe datun qð petiſſet:hoc
em iuramentũ potcrat a pꝛinci
pio eſſe licitũ mtellecta debita
Oditõe ſcz ſi peteꝛet q dare li⸗
ceret et deceret ſed impletio
ſuramẽti fuit illicita vt dic bea
tus amb · li. e de offi· Quarto cũ
iurat᷑ aliquid qð eſt ↄtra cõci⸗
licũ euangelicũ vel notabił bo⸗
ni impeditiuũ:ſicut cũ aliquĩs
aurat ſe nõ mtraturũ religionẽ
vet q; non fiat clericus: aut 9
nõ accipiet p̃lationẽ in caſu qᷓ

expediĩit eũ accipe.et m hoc ca

ſu peccat quide iurando · dicit

“

—

ICapiculum

Frercium

tho. qꝛ degerat et eſt gue pec⸗
catũ et nõ tenetur ſeruare in⸗
ramentũ pomt em obicẽ ſpiri⸗
tuiſancto: ſʒ multo meliꝰ facit
non impledo hmõi iuramentũ

ſimiliter qui iuraret ſe nõ con⸗

tinentẽ pmanſun cũ extra mat᷑

moniũ eſſet· vn pe.depał.ſup

„

Iiij.di·xxxix: dic qn aliqs Pmi⸗
ſit non moꝛtale vel vemale nec

aliq bonũ ſed purã pPꝛiuatoez
melioꝛis bomi· vt ſi aliqͥs iurat
ſe non intratun religionz. aut
non ſernatun virgimtaté vel
non f actun bonũ alicui mſi m

quantu caritas vel pceptũ co⸗

gSet talis peccat jurament ũ em
Debet cadere ſuꝑ materiã de⸗
bitam et ſupꝑ bonũ ex ſe et feꝛ
maliter/et tuc licet puet maius

bonũ valet tn vt iurãate aliquo

ſe velle ↄtrahere cũ aliqᷓ matri

moniũ. qn aũt nullũ bonu inrat
ſed ſolũ malũ cuiuſmodi ẽ pu⸗

ra Puatio melioꝛis boni nõ va⸗
let· ſed peccat quis in iurando
mbligat ad cuſpa C Qui
to qñ quis iurat quod eſt maio
ris bom impeditinũ.vel cũ iun⸗
rat id facere qð meliꝰ eſſet nõ

facere q; facere vel iurat nõ fa

cere id qð melius eſſet facè qʒ
non facere· Exempliũ qñ iurat
quis ſe nõ ieiunatim vel nõ vel
le iuſtũ m indicõ· vel nõ acco⸗
modare pecumã vel nõ intrare
domũ ſoꝛtis vel nõ vẽdere rez
ſuã ꝓ minoꝛi pcio vel nõ cõme⸗

Dere ſecũ vel nolle reti nere fa⸗

mulũ quẽ melius eſſet retinere
vel non loqii ꝓximo vłñ facẽ

nnind⸗.
end.
Giſ dite

indef

adectet
eQms
bord
tadere
P cari
tra car
et tñ ⸗
ecne
imii,
don tem
tpefe
itged
bet odn

medas
mncaude
reread
quuiata
vere ip
foꝛe ob
corni di
Sat my
atio⸗
do mar
iite dt
qodljl
ſpicit

ritati

enent

oape
tatis

2
—
S.

—õo

SS . “ õ è w
2 .H

RrZ”Z

de A&ARArrſen is utraltt, mäeß e wn Set e
¶Becundum Preceptum apitulum Tercium
nan ei ↄſolationẽ q omnia eſſ melz ſufficienter 8liber auit vel ilte
ics ſp us facere q́z obmittere et ſic d8 98 Pmittebat erat res indrns
e ſimilibus t al nõ eſt obligatus ſeu Pan vales vel pl2 noces vo
menfij 28 ſeruandũ qd lurauit P⸗ uett 93 exp eO e8 vl ſic pñt alie
6e. bantur omma quinqʒ ꝓ yſid m circũſtancie muemri circa iura
ame ſinommis li „Sicentem Lal⸗ mentu que reddut ipm ican tuz
bſa legat masiſter. dixxvxiii. di. non eſt tutu q tale mramentu
pmp tercije dicens. In malis Pmiſſz mtmittat ſine autortate ſu pi
lenee reſcinde fidẽ:m turpi voto mu e Potetis m talibꝰ diſpenſa
tse c Oecretũ-et tho aſſi snat ati de .D. Quarto Pncipalit
n one⸗ Quia ꝓ ſe mala et maioꝛis ramentũ mcautũ fit mterduz a
e N bonmi impeditiua ſub iuramẽto coactis et ꝓ metũ vbi ſut plu⸗
dii cadere nõ pñt et ſm berñ: qð res caſus-Drimꝰ? dee c5
itin P caritate inſtitutum eſt con⸗ pulſus p metũ iu ramt ſe aliqᷣd
eptic⸗ cra caritatem militare nõ debzʒ facturu vel Datun Bñ. dura-
mric ec tn ſicut rich.e dicit et ꝛviſh. Dexxxvuij-et. xxxix:circa terciũ ”l
, abter reuerentia ſacramẽti di⸗ uramentů Pmiſſoꝛiũ aut ẽ coa WMers 4— ſee W
um nois muocati et ad Pumti ctũ ꝓ metu auie Olim Atan⸗ geae ca r, ee.
r e onem temeritatis ſic iurantiuz tez viruaut pmęeta q̃ͥ no ca & “ Gacnddα W
mans et apter reuerentiaã eon qui p̃⸗ min cõſtante viru: ſi mo mo ſic 2* ge⸗ de
lignv ſunt et ad tute ambulandũ nõ nõ eſt obligatoꝛiũ in foꝛo ↄtẽ⸗ õñü
maen debet quis autoꝛitate apꝛia ve tioſo ar cogeti non ↄpetit actõ met Pee. B
Aät mre ↄtraqdlibet jur amentum cõtra coactũ vt obß uet⸗ jnram⸗ Frc.n
W incautũ ꝓ aliqnibꝰ debz recur tũ vo ad foꝛũ cõſcistie.tale ju⸗
W. rere ad aliquę ſi uperioꝛeʒ ſuumm ra mentũ eſt obligatoꝛiũ ſi illae
qui a tali iuramẽto debʒ ab ſol⸗ ð Pmittit᷑ eſt licitũ et ſi iurs
Le uere ip̃m vel declarare eũ non conſenſit in pꝛomiſſum qntum
Ntn foꝛe o bligatum maxime qñ pe cũqʒ fuerit ꝓ metũ juſtum coa⸗
cn oꝛmi dubiumvtrũ obſeruatʒ v ctus vñ ſi 18 ne implet q&
ſeen⸗ Sat in peioꝛẽ exitũ qᷓ3 non obſ⸗ ctus iurauit ſurameto Ppmiſſo⸗
troſ uatio: Tñ ↄtra tria pꝛima quã rio dei erat et percat moꝛtalitrm
kacke Do manifeſta ſut gpꝛia autozi nen talis ſit coa ctꝰ? ꝓ metuʒ ca
nime tate ↄtrauemre poteſt. Cõtra dentem in conſtãtem virũ fue
roe quodlibet vero iuramentuʒz qð rit ꝓ habentẽ poteſtatẽ ab ob⸗
6c⸗ re ſpicit reiueritatem a rogat ligatõe abſo lutꝰ qꝛ P nullo tẽ⸗
nrinl caritati vel eiꝰ peꝛfectõi vłᷣ d poꝛali debet homo facere ali⸗
Nlſ, ſpe nentibꝰ ad eã pᷣt homo ve⸗ qua reuerentia dei vĩ deo ſz
x2H mre apꝛia autoꝛĩtate in caſu ne H fieret mſi impleret᷑ Pmiſſuz m
ℳ ceſſitatis:hec ſentencialit᷑ rich Hilom mꝰ talis habzʒ remediu⸗
e durand? erit Bi iuramentum et poteſt repetere in iudicio
. Allet incautũ ex eo q iurang no coactus ĩurauit et ſoluit/ ꝑõt

n, NHogeen e Prs oerars roztf ale J Pera mra⸗de ene ee eſt ra
ð FraeHer

SSecunbum greceptum

etis petere ab epo v trogat il⸗
lũ abſoli ipᷣm a iuramẽto ſi no

potent ad hoc induci ſoluat ⁊

repetat/quia licet iurauerit ſol

nere non tn iurauit no repete⸗

re q ſi iura nit etiã nõ repeterę

tüic denundet ecdeſie m For⸗

mam euangelica· ſi peccauerit

m te frater tuꝰ vt eccleſia illuz

Opellat ad pemtentia mꝗq vem
et abſolntio ĩiuramenti vl reſti
tutio male acquiſiti vel accep⸗
ti Ttem pᷣt iudici denũciare· et
ille ex offi co tenetur aliũ ↄpei
lere ad reſtituendũ:ſi vero iu⸗
rauit non denũciare iudici ta⸗
le iuramentũ eſt illicitu ne ob
ligat:et ideo non obſeruandũ
cum vergat m deterioꝛ? exitũ
vtpote exns cõtra iuſticiam et
cotra vtilitatẽ publica et pꝛe⸗

ſertim Poc P denunciare dum

modo hoc faciat pzꝛincipxaliter
mtentoëe ſalutis eterne: ſi vero
juramẽtũ ꝓmiſſoꝛiũ ſit coactuʒ
p metum qui nõ cadit in oſta⸗
tem virũ tunc iuramentũ e ob
ligatoꝛiũ in Foꝛo ↄſcientie foꝛcõ
ri ratone q; ſit iur amentũ coa⸗

ctũ ꝓ metum cadentẽ in ↄſta⸗

tem virũ et iten in foꝛo ↄtenti
oſo qꝛ pᷣm jura talis metꝰ? non
zudicatur ſufficiens ad aliquid
cũ uramẽto ꝓmittendu. Et ſie
aaparz quid ſit dicenbũ de co
actõne ad ꝓmiſſoꝛiũ iuramen
tũ aug?: m ſermone de Piurio
ſic diat ſi quis coactus vita

vedimenda vel qualiwet canſa

vel neceſſitate xmrat q? plus
coꝛpꝰ qʒ atam dile

Sucit Pomme ab iurandũ que

rit tres quà

tulum

cant tres ãnos vru m paneet
aqua- Ex quo ſequit᷑ Mülle aui
non mtenderet ſolnere coa=

ctus ꝓmitteret cñ ſcienter fal
ſüu iuraret teneret ad pemten⸗

tiam illa de rigoꝛeſſz e aller⸗
toꝛio ſeu ꝓbatorio urametoe
ſecundus caſus vbi dicendu ch
quicũqʒ faceret juramentũ al⸗
ſertoꝛiu iurãdo falſu vel mcan⸗
te ſic peccaret ĩurando et periu
rin meurreret et ad hoc Cacien
Dũ nullꝰ cogi pt· ſi t quis op⸗
poſitũ faceret ex metu tũc coa

ctio excuſaret a tãto ſed non a

toto q a Peccandu nulla coa⸗
ctio fieri pt ſufficiẽs libero ar⸗
bitri o nã omne malu pene ſu
ſtinendũ Ffoꝛet a quolibʒ ante⸗
qᷓ; minimo peccato peccare de
beret-eſt em mimmũ pctm ma
jus omm malo pene pſciſe · vn⸗
De qñ ſeruꝰ iurat aliað falſum
vel ulicitũ dñno cogente · ambo
ſüt ꝓmri · nolite ait xp̃c timere
illos qui occidũt coꝛpꝰ S/
crum vero ille peccet qui m⸗

W —

ꝓbabiliter credit Pĩuratnzũ qᷣ
eſt terciꝰ caſus vel ſic recipit
ab eo iuramentũ· Bñnñ̃ ᷣm tho-
bonauẽ. et richar du Induc?s
aliũ ad iurandũ aut hoc facit
ſicut ꝓſona publica a m oꝛdi⸗
nẽ iuris aut B Tacit nõ tanm
ꝓſona publica ſed pꝛiuata⸗Pri
mo modo ſi quis inducit alium
etiam pꝛecipiendo ad iura ndũ
q uis credat eum iuraturũ fal⸗
ſũ non peccat⸗quia facit illuʒ

ercium

dꝛigeſimas pemteat alii indi⸗

W
paneg
Ullegi
co
ter fal
mten⸗
aller
meta?
nduq/
mu al
Ainca

ADenn

ie
Pcusor⸗
tn nit
o on
ſla*
vront.
ene d
vz ante:
tare de
m m
N
felin
tennb⸗
e ünn
6
di
6
t nipt

Dtnde⸗

Hms

berhit
fne
NeA
uh
Mum
nO
llud

qð ex officõ tenetur facere.vñ

non tam dici debʒz illum ad in
randũ oↄpelleroquẽ pPars adu⸗

ſa qᷓ hoc petit a ludice:ſi autẽ⸗
iſte qui inducit ad iura ndu ſit

uata ꝓſona aut publica. ñ tñ
HP facies vt pꝓſona publica pn⸗

ta ↄtra oꝛd mẽe iuris peccat mò

taliter quia talis eſt ſcient᷑ ꝓxi
mo ſuo cauſa peccati moꝛtalis.
et ſic ſpnaliter homicida paʒ
animãa et alteriꝰ necãs cui gla⸗
diñ deierãdi tradit/&xemplũ
refert augꝰ in ſermone quodã
q; quidã fidelis mnocẽs rẽ ac⸗
comodauit cuidã quã ille red⸗
dere negauit Compulſus ge
P accomodantẽ iurare deiera⸗

mt et alter rez ꝓdidit · Cui ra

Pto m nocte iĩpe iudex ait. Cur
ꝓuocaſti hoĩem iurare quẽ ſcie
bas fãlſũ iurare- ille rndit. qꝛ
rem mea negauit et iud ex · Me⸗
lius erat vt rem tuã ꝓderes 63
vt aĩam eius ꝓiurio perimeres
ꝓſtratus ĩgitur tam grauit᷑ ce⸗

ſus eſt vt ĩ doꝛſo vigilãtis pia

San veſtigia a ꝓparet· ſj indul⸗
tum eſt ei poſtqᷓʒ emendatus
eſt · Id eo idem aug.m ſermag
de decollatoe ĩo;ÿe baptiſte. Il
le qui hommẽ ꝓuocat adð iura⸗
tionem et ſcit eum falſũ iuratu
rũ vmcit homicidã qꝛ homici⸗
da coꝛpus occiſurꝰ eſt.ile am

mã ymo duas animas Tto taliſ

qui aliũ Degerare ꝓcurat debz
pPemtere xledies m pane et aqᷓ
et ſeptem annos ſequætes et

nunqz debz eſſe ſine pemtatia

—

Siquis ſe · Quĩto pn⸗

Capitulum FVrorcium

cipaliter iuramenti meautũ fit

a doloſis de quo dicit tho.mn ſũ

ma ſic ar. vii et m ſcripto q; iu⸗

rans ſimpliciter ſine do lo ĩ fo⸗

ro ↄſcientie non tene mſi m
ſuãꝗ mtentionæ In foꝛo aũt co⸗

tentio ſo obligatur ym q/ vba
Omumter ſoſẽt acci pi. Gi autez

Dol oſe jurat᷑ ſer uari debet m

ſanũ mtellectũ illiꝰ cui jurał.
Et licet rõne iuramenti nõ ob
ligetur mſi ſᷣm ſuꝗ mtentionez
Tamen tenet᷑ ad hoc vt aliꝰ ex
tali dolo non ledat᷑. Et hoc fit
quando ſecundũ int entionem
recipiẽtis impletur.⸗ FDu
bitatur circa p̃di cta ̊mo vtrũ

8 poſſit Diſpenſari

m luramẽti
et ꝓ quẽ.

—

In iurametis Pmiſſoꝛijs diſpe
ſari poteſt ſicut ⁊ in votis- quia

in aliquo caſu pot eſt eſſe licitũ

pel nociuũ uramentũ ſine i0

qð inraturæa ꝓ ↄſequæs nõ eſt
debita materia mramẽti *Et 10
notandu illud qo cadit ſub

uramento ꝓmiſſoꝛio aliqñ eſt

manifeſte ĩpugnãs ĩufticie ut⸗
pPuta ·qꝛ eſt peccatũ vel maio⸗
riſ boni impeditiuũ vt ne itret
religionẽ et tale iuramentũ di
ſpenſatione non indigʒ· Qnq;
aũt aliquid iuramẽto ꝓmittit᷑ᷣ

O quo dubiũ eſt vtrũ ſit licituʒ

vel illicitum pꝛofi cuũ vei noci⸗
uũ·aut ſimpliciter aut ĩ aliquo
caſn et in hoc pᷣt qmniibz epus
Diſpenſare⸗ uandoqz vero ꝓ
mittitur aliquid ſub iurameto
quod eſt mamfeſte licitum et v

„

tile· Et in tali iuramento non

/
.
1

*

—

4Secundum gDrecchtun

videtur locuũ habere diſpẽſatio
vel ↄmutatio mſi aliquid meli

us occurrat Faciendu ad omu

ne vtilitatem quod maxime vñ

detur ptinere ad poteſtate pa
pe qm habet cura vmuerſalis

eccleſie vel etiã abſoluta relax⸗
atic. nam ad vnũ quẽqz Ptinet
irritare iuramentũ quod a ſibi
ſubditis fact ũ eſt circa ea que

ſubduntur eiꝰ poteſtatiſicut

pater poteſt irritare iuramen
tum puelle vel vir vxoꝛns nu⸗

meri-xxx- Durandꝰ? dicit vt ſu⸗

pꝛa- G / (Mubitatur ſecudo
an iurans poſſit licite obtinere
Dilationẽ vł abſolutionẽ ab eo
cui mrauit- Rñne r vbi p⸗
us: et rapx- Si uramentu factũ

eſt mfauoꝛe dei et ꝓ illud ho⸗

mo intendebat ſe obligare deo
vel cultui dei vel ad pietatis o⸗
pus tũc non pᷣ?t abſolui ab ho⸗
mme mſi ꝓ ↄmut atione m meli
us vt dicetur de voto vt q ve⸗
lit intrare religi onẽ cum ſocio

ire ad ſanctũu iacobũ cum ſocio

pt abſoluere aliñ mquantũ co⸗

ireotra mfideles cũ co et ſic 8
dicendo pſalteriũ ſimul tuc no

cernit dei fauoꝛ? vel pietatis
opusſed bene mquantũ aliu;
tangit vnde quaſi duo iurame⸗
ta ſũt ire ad ſanctũ iacobũ et
hoc aliter non pᷣt relaxare:⁊ cũ
ſocio ire quod ſociꝰ pt relaxa⸗

re fi vero fit in fauoꝛẽ Poĩis iu⸗

ramentũ alteri ſi ille ſ pote ab⸗
ſoluerit poſtea nõ tenct᷑ · et ið
de dilatõe et etiã ſi non mten⸗
debat ſe obligare deo ſed tin

Capitulum Quartum

„ CaPu
homini mhilominꝰ? nõ ᷣt abſol
ui ab hoĩe qñ iuraret ſe ali d

facturũ in fauoꝛẽ dei ſicut ſi iu
raſſem tibĩ darẽ ticõ⸗x· Floꝛ

