4 AdNe hr̃e eſt de ſe malũ ⁊ turpe ⁊T iõ .a
n a röne recta nullo mõ el gibie
n ( velle em peccare ſᷣm & np⸗ cur
1, de⸗ homo eſt mfimte fngibile
. culibet creature racõnali ſed
8 ad hũc ſenſũ qꝛ mfimtũ maluz
. P qntiſeũqz boms oſeqndis vkł
2 malis effugiedis nuz dz elgi⸗
ð vel acceptari nec rõnabilit᷑ pt
fieri vel ↄmitti ta ĩmenſa ant
iſe fugibilitas pct᷑i ſurgi t ex eo tũ
n qꝛ malũ de ſe tũ ex imenſa in⸗
g HPonoꝛabilitate dem p oĩbꝰ
15 rebus honoꝛadi:tũ tiã ex ĩdiſ
penſabili debito nr̃o et obliga
6 tõe ad eiꝰ honoꝛẽ· ꝓctm̃ ſiqui⸗
n Dem e Dei inhonoꝛato ſ pe⸗
oĩa pct᷑a ſuũt eã̃ fugibilia· ñ tũ
2 oĩa pct᷑a ſũt eque mala ſeu gra
n uia qꝛ moꝛtale eſt grauiꝰ veĩa
5 Prn lu malicia em pct᷑i attendit᷑ pe⸗
1 In es habitũ intẽſioꝛes volũtatis/
R E et Otẽprus delectatõnezqʒ vel
Difficultatẽ et laboꝛẽ qʒ hemꝰ

aDi⸗ pſaln .

/CQapit ulum. Secundum

moBibus quibus deꝰ mhono⸗
rat᷑· Qmna m ſpoliamur doĩis
affligimur pems et m naalibg

—

vulneramuret ledimur. Ze⸗
cũdo malicia pcci pʒ ex eo q;
illud deꝰ ſapietiſſimꝰ maxime
odit ymo nec dyabolũ nec pec
catoꝛe odith ꝗpter peccatum-
vñ: Sapuj. mbil odiſti eon ꝗ
feciſti:et qd ampliꝰ e deꝰ nui
lũ taz bonũ hʒ amcu qͥn ſi pec⸗
cet efficit᷑ ſibꝛ ad moꝛteæ mimicꝰ
vt pz de angelis peccantibꝰ? qꝗᷓ
m naéalibus erãt puicerrima
ꝓs mũdi.⁊ m petro eũ negate

—
—

Dũ pᷣmo q peccare vſ peca tum b vll et qð maximu v vt pcetm occi

deret · deꝰ filiũ ſun voluit occi
i⸗ apt᷑ ſcelus ꝓpłi mei
ego pcuſſi en:deũ igit᷑ pctin q̃i
iratũ ↄſtituit et funſibundu ſᷣm
illud pp: dnñ̃ᷣe ne m furoꝛe tuo
rguas erco pz pcti ma 30
licia m eo q; mbil pᷣt necè hoi
mſi pctm ſᷣm ilud qd camt ec⸗
cieſia mulla nocebit aduͦſitas
ſi nulla dnet᷑ miqtas. RBo.viij⸗
ſcimꝰ qm diligentibus deũ cĩa
coopant᷑᷑ m bonũ: dyabolꝰ em
ſi nõ peccamꝰ temptãado nobᷣ
Im berñ. Coꝛonas eternas fa⸗
bꝛicat hõ mimic2 pſeqnde noſ
purgat et adũů ſa cũcta vtutibꝰ

roboꝛat E O tcio vicʒ ð no
cumẽtis et effectibꝰ pcti nota-

qꝙ xij mala mfert.q̃ mala deꝰ
ex magna bomtate et caritate
erga nos oꝛdmauit vt viſis tot
malis að eũ redeamꝰ. &xempli
gᷣa Iſte pᷣ maxime ↄumcercet᷑
filiũ diligere qͥ ꝓcuraret vt ab
eo fugientẽ fil in nullꝰ bñ ſed

Pahlb m

Honum pꝛeceptum
Alibz male tractaret ad finẽ il
lũ vt ad preʒ rediret primũ ma
iu eſt ꝙ aĩla pꝛius pulcerrima
oim creaturan mfra angelũ ma
cłlas tot ꝓ pctm ↄtrahit q̃t pec
cata ↄmittit vt declarat᷑ ſcᷣm
t Ho⸗ j. ij qlxxvj-Bicut em coꝛ
acula ðꝛ qñ aliq coꝛ
Yus mtidũ vł pulchn pdit m⸗
toꝛ ex ↄtactu altiꝰ coꝛpis · ſic
eſtis aun argentũ et ſilia · Bic
in ſpuũalibꝰ etia fit macła quia
aia duplice mtoꝛẽ habet vnum
ex refuigetia lumĩis nat᷑ alis r0
ms ꝓ qua dinigitur m ſuis acti⸗
bus Xliñ ey refuigentia diui
m lumis ſcʒ ſapie et gr e ꝓ quã
HPomo ꝓficit᷑ ad bene et decen⸗

ter agendueſt aut quidã con-

tactus mherere aliquibꝰ? reb?
ꝓ amoꝛe:
aliqbꝰ rebꝰ? ↄtra lume rois 7 di
ume legis vn ipm detmentn
mtoꝛis ex tali ↄtactu ꝓuemẽes
macła aĩe methaf oꝛice 8ꝛ?· vñ
etiãa 8 ſalomoe ðꝛ dediſti ma⸗

culã ĩ głam tua-: RpBv.⸗Viri

Diligite vxoꝛes vras ſic xpᷣs dĩ

lexit eccleſia et ſemetipᷣm tꝛadi

didit ꝓ ea vt illã ſanctificarzʒ-
mũdans eã lauaczo aque ĩ ver
bo vite vt exhiberet ſibi gloꝛio
ſam eccleſiã non habentẽ ma⸗
culam neqʒ rugam · Süt aũt tri
ꝓlices macłe peccata ↄcomitã
tes. t qlibet iſtan multiplex⸗
Gma macula eſt pᷣuatõ mtoꝛis
aĩie ſecunda diſpoſitõis relicte
pꝓ pctãa:tercia vero eſt ↄſuetu⸗
do peccandi inducta G Be⸗

cundũ malũ peccati eſt qð toſl

—w

eeyſt eëncialit᷑ petm ſequẽs vicz

—
ss

Capitulum 5Serundum

lit vita aĩe ſcʒ deñũ et graʒ et de

nudat veſtibꝰ? virtutũ mfulan
ſcʒ ſeptẽ doms ſpũuũͦſſancti tbus

vtutibus t heologicis et infuſis
card malibꝰ? et mozalibꝰ? cara-

cteres aĩe vacuos Ffacit: et vir

tutũ acquiſitan habitus palli⸗
at vn &α pocxvj- beatus qui cu
ſtodit veſtimẽta ſua ne nudꝰ
ambulet · Math⸗ xxij· De veſte
mipciali ibidez ;

erci2 effee
peccati eſt ꝙ reatu qs mcurrit

id eſt obligatõeʒ ad pena vna

₰

remoꝛſus ↄſcie B vel m moꝛte

et poſtea de qua· ug.j· ↄfef⸗
Auſſiſti dne et ita factu eſt vt
pena ſit ſibi oꝛis ammꝰ moꝛdi-

natus⸗Et iten verte et reuͤte

oĩa in latus et m tergũ et omia

Cũ ⁊ hõ pec cat ihberz

mqetudo tu ſoſus redes Niia

pena eſt aut eterna m mferno

aut purgatoꝛij pena acerbiſſi⸗

maaut Hic pemtes vita ꝓPpopa

duraet ſic ſũt quadruplices

pene et carceres in quibꝰ? pec⸗

catũ pumtur vicʒ; ↄſciamundꝰ
męfernꝰ et purgatoꝛiũ: na ᷣm

caca mmunt melmatõez ad vir
tutes et ꝓmptificãt ad vicia ſi
milia et alia: t qtuoꝛ vulnera

aĩe ꝓ oꝛiginale pctin ↄtracta
ampliat et dilatat actuale pec

catũ mqntũ vicz rõ ꝓ peccatuʒ
ebetat᷑ · pcipue mn agendis ⁊ vo
lũtas indurat᷑ ad bonũ et diffi⸗

cultas bñ agẽdi accreſcit h ad

iraſcibile et ↄcupiſcẽtia magis

exardeſeit in concupiſ cibili vn

ð

/N

ſn
n
Ktt
fi
tate
trar
ten⸗
dis
der
K

meunit
na ma
is vi
nwer⸗
Aeß.
ſt y.
norde
nit⸗
i

no
lu
W
n
pee
ude
fäfn

“ lonum *Deeceptum
ͦͦðMU Pꝛeceptum
5* .

dilmtur mox ſuo pondere ali
ud tr ahitexemplũ in dauid qͥ
viſu pmo peccanit ſcdo volun
tatetercõ ope adulteriũ ꝓꝑe⸗
trauit:quarto Homicidiu ↄnit

yma deſcẽdit et debilitat᷑ ſc
qia peccato grauata-Qumtus
effectus peccati eſt q; alia di-

miſſa redire facit taliter q; p:o
pter mgratitudĩeʒ ſemp ſeqns
peccatũ grauiꝰ eſt⸗ vt pꝑʒ: mat᷑⸗
xvni. In ſeruo cui debitum di

miſſum reuoca tũ eſt nõ icelli⸗

Sas ea8 numero peccata re

deant ſz ſpecie⸗ vt dictũeſt H
extus effect? eſt & facit ſer⸗
uuz diaboli cui? mancipiñ eſt

qucdlibet petm n Toß; viip⸗
omms q facit pctin ſeruus eſt

peccati: Et ſic tollit libertatez
filij Dei ſumꝰ vIm tlud e

j. Dedit cis poteſtate filios 8i

fien.ã ſm vba xpi Tohᷣ:vij ·

cũ filios nos liberauerit r lib⸗
tauit vere liberi ſumus qꝛ pᷣm

aplm empti ſumꝰ p̃cio magno:

fecta eſt pctin facienti maxi

Rt. ij. pe: i: a quo quis ſupatꝰ
eſt eiꝰ ſuꝰ e.ſz a demone vmci

mur ꝓ petm 8°2c Septimꝰ? el

ma Sgaudia aufert ⁊? pmiaviczʒ
celuũ et beatitudĩeʒ angelon et
ſancton ſocietatẽ et ſimiliavñ
Math xxv: Vemte benedicti pa

cris mei poſſidete ꝓPatũ vobis

SW ð ẽ . ̃sl B OS””

Capituium. Secundum

reg nũ a ↄſti tutõe mũdi .· Et e
couerſo⸗diſcedite a me male⸗

dicti m ĩigrẽ eternũ qui patus

eſt diabolo et angelis ez. q̃re

qꝛ dimiſerũt bona facere vt pʒ

ibidem qd ergo de malefacie⸗

tib erit T“ Octauz effectus
P peccatũ meritũ et augmen⸗

tum futuron bonen mmuitur
qꝛ in eo qꝙ vemaliter vł moꝛta

Uter peccam2 mbil meremur-
ſed demeremur penasonꝰ
cffectꝰ h nocet coꝛpi· qꝛ ꝗpter
peccata multi coꝛpaliter mfir⸗

manturj Coꝛexy Ico mter

vos multi mfirmi a imbelhces

et dozmiũt multi qꝛ ſcʒ irreue⸗

tenter ↄmumcabãtt· Tohiv⸗
8ꝛ de mfirmoxxxviipannos ia
centiet circa Piſcinam cura⸗
to-ecce ſanus factus es: iam
noli peccare ne aliqiud tibi de
teriꝰ ↄtingat vicʒ m ſignum qʒ
ifirmꝰ? factus fuit apter pec⸗

catũ ⸗ vnde ex de pe et remiß⸗

Dꝛ · Diſtricte Pcipimꝰ medicis
coꝛgum vt cũ eos ad mfirmos

vocari ↄtigerit ipos ante om⸗

ma moueant et inducãt vt me⸗
Dicos aduocẽt ammaꝝ vt poſt
qꝗqʒ fuerit infirmo de ſpũali ſalu
te ꝓuiſuz ad coꝛpis medicine
remedium ſalubꝛius ꝓcedat᷑⸗
vt cauſa ceſſante ceſſet effectus

vbi dicit glo hoſtieñ· &x quo

Dicit pꝛecipimꝰ neceſſitatem

cat moꝛtaliter. Decimꝰ eſt
eccleſiã ſuffra gijs ſpoliat q fa-

ceret mterim ꝙ; peccat et aĩas
ſimili ter: et peccantem pꝛiuat

Wornum .

apkus

bono ope om̃s em aĩe hic ⁊ in
purga toꝛio cũ põᷣ:cꝛare de bet

Diceète · participem me fac deꝰ
oĩim timentiũ te et cuſtodien⸗

tiũ mandata tua:· Vndeci pec⸗
catũ beſtijs aſſimulat qꝛ psᷣ:ho

cu in honoꝛe eſſet non mtellex
it compatus eſt iume ntis inſi⸗
piẽ tibꝰ ⁊c̃· peccatoꝛ em rone

nõ recte vtitur diſcrete bonum
eligendo⸗ ad terra ind mat᷑ ter
rena amando ad celũ non exi⸗
gi diuma ↄtemplado⸗impetu
ire fert᷑ et carna li ↄcupĩa:DHuo

de: alaz quã deꝰ creauit et do⸗
tauit pulcritud mem et ſamſſi⸗

ma fecit atq; poſt angelũ oĩm
creaturan pꝓfectiſſimaſpeccatu

deturbat: mfirmat· et in Picu⸗

vnde aĩa peccatrix⸗ depingi et

magi nari pᷣt velut virgo vlł fe

Ik mina qaue eſlet inflata ꝓ ſupbi
/am · vulnerata ꝓ au aricia · p dꝛo
pica ꝓ luxu riã: fetida ꝓ Sulaʒ ·

febꝛicitãs ꝓ ramintorxicata ꝓ

muidiã olĩbns mẽ bꝛis ↄfracta
accidiã: hec ceca eſt ꝓ isno⸗

rantiã ſurda ꝓ mòeuotõnem.

muta pꝓ recte locutõis carentiã
nuda p virtutũ caretiã · hec ſe
det ſup vacuo et mhilo m cuiꝰ

doꝛſo fert coꝛpus qð coꝛrũ pi᷑
et eam asgrauat ſub eiꝰ? pedi⸗
bus infir nus m quẽ poteſt ca

dere. qua circũdant hoſtes in
numerabiles- Zntus vicia co

cupiſcõtia: ex demoma: et circũ
3 mundus⸗Que videns
Dicens Tnfelix ego homo quiſ

opꝛeceptum

—

7

Capitulum Jgecundum
me libauit de coꝛpe moꝛtis 52

gracia dei Peſim en diñm
k Quo ad ſecundu

npm.

cur tam difficile ſit ad Huilita

tem puemire cñ tñ t ota nr̃a na
tura ad illud inclinare videat᷑
de quo venturinꝰ? tractatu de

humilitate tres cauſas aſſigt
Bmo illð dtingit ex ꝛia ardni

tate qꝛ virtus quãto eſt magis

ardua et ꝓfecta tãto ceteris pi

b2 eſt ia ceſſibilioꝛ nris virib 2
et tãto opoꝛtet cñũ maloꝛi cona

tu aſſurgere ad eã ſecundo ex

foꝛti impulſu et multa apeti·
bvilitate ſui ↄtrarij vehementer

ↄradicata m nata racõnaln qᷓ
nõ eſt plena ſed vacua deo et
oñs eſt inf iata et plena ve⸗

nu toſa eſtimatẽe ſunpius altitu
do em poteſtatis et pſid entie

et ſingularis pcellentie nulh

ſubeſſe nulluſq; legibus coar⸗
tari·ſed m ommbꝰ gpam volun

tatem ſequi. hic ſe exhibẽt mẽ
tali vt qd daz diumũ eſſe ⁊ poſ

ſe ·et vt quedã quaſi głia dei·1

ideo eſt difficilimũ radices ſu⸗
ꝓbie in tal medullicꝰ? ibibitas

a ſe radicare Terco ex eo⸗q co

cemptꝰ cui pfert quan da yma
i nez mmeffabilis moꝛtis ambi⸗

latõis et ã nullatõis et deo In
dem ſui ↄtemptũ hoꝛret homo
ſicut ſui ammhilatõnez tm eĩ ſe

ſentit homo eſſe et viuere 1coꝛz
dibus alion qntum ſentit ſe ap

pꝛeciari ab eis · et ſimiliter tin

ſe ſentit hõ viuere ſibi qntũ ſi⸗
bi occurrit vt gloꝛioſus et res
magna et alic? valoꝛis Quatu

undan —
— autem huiuſmodi aꝓpꝛeci acio bñt multa bona exterioꝛa ſed ĩ⸗
tig he fama tolliẽ aut mmuit᷑:⁊ a q̊t tus mmoꝛa:Quida vero Pabẽt
dñm coꝛdibus tãtum.æ a tot coꝛdi⸗ ꝓanca exteriꝰ· ſʒ hnt multa oc⸗
ndu bus ſentit ſe homo moꝛiæ anm culta mteriꝰ qᷓ pualet oĩbꝰ illis
lita hilari· Qõtemptus ctiam addit vt pote aliqs ↄiugatꝰ het habiĩ
fana vltra hoc ↄſenſum ↄculcatoõms tum martirij T virtuteé ſ ufficietẽ
deat deiectois æ tanquã abbomma ad ſufferedn martiriũ qᷓʒ aliañ
ude bilis · ⁊n hoc eſt quodãmõ pei? virgo aliqua nõ het aut nõ tmn
ſͤt⸗ eſſe qʒ mhil. hec eſt cauſa täte quãtum alius. I gre: ſup iu8
dai Difficultatiſ ad tolerandũ amã job · ſi ſimplex fuo H ipm igno
mage Ddum gradem ↄtemptũ ſui vel rabit ala mea Dicit ſemꝓ minꝰ
eii mfama-æ id eo pfecta humili⸗ debz homo eſtimare dona ſua
t c atio eſt ſummũ genus martirij q̊z dona alterius: Terciofit h
Glea holocauſtũ apud deum L. P foꝛtõ affectũ ⁊ Suſtũ ſuoꝛum
w Ous ad terciũ Dubitat᷑ quot Defectuũ· ſicut em paciẽs d olo
.“ modii homo veraciter ſ. e poſſit re dentiñ eſtimat ſe ep alns pa
er reputare omibus homibus infe tieno rationẽ videat dolo
ari rioꝛem et vilioꝛem· Rnibidẽ q) reʒ ſuũ eſſe maioꝛẽ· h qꝛ mtinn
oe qumtupliciter: pꝛimo compan⸗ foztius doloꝛeʒ ſuũ ſentit qʒ
nr do id qð eſt tibi WPꝑèium ad ala alon ſie eti ã in ꝛPoſito debz ee
W hᷣm q ſunt opa dei ·tibi eim pꝛo Hoc modo paulus docto? Sen
c pꝛium eſt eſſe de nihiio. ten tium ⁊ vas electõis jethie. di.
ntie dere in nihilũ qᷓntum m teeſt. ſe es pᷣmũ et maxim omniũ pec
ulli T ea ſũt tibi ꝗꝓpꝛia de quibuſ di caton: Quarto poteſt fieri com
E⸗ ctum eſt circa pꝛincipiũ huius parado illud q tu reddis 80o
wern capituli.Ea em que hñt ratõeʒ Iſpectu gratian qᷓs deꝰ tibi fe
been⸗ entis ⁊ boni ſũt a deo ⁊ ab ipſo cit ad illuò qð alter reddit re
te deo ꝓtici pantiaſi ergo hoc mo ſpectu eon q̃ᷓ a deo recepit aut
1 dl. do compas te illis muenies te ad illud que redderet ſi tanta
ol m mſimtũ vilioꝛe illis. Panc vi et talia ſicut ipſe a deo recepiſ
itag am docet anſel: ſecũdam viam ſet · Hoc mõ beatꝰ frãciſcꝰ.dĩce
co ponit auguſtinꝰ ſupꝑpi⸗ philip. bat ſe maximũ peccatonꝝn oĩm
m lj-ſuperioꝛes inuice arbitrãtes qꝛ eſtimabat nõ eſſe ribaldũ q̃
ambr Dicit nõ hoc debemus eſtima⸗ no eſß Stioꝛ deo ſi tãta bñficia
cogn re vt eſtimare Fimgamus. ſed Srᷣan a deo accepiſſʒ ſic ĩe acce
hono vere eſtimemus poſſe aliquod perat. Quinto mõ fit ex ↄſideꝛa
ſaͤl oceultũ eſſe ĩ alio quo nohis ſu tõe din mon iudicion: nr̃e va
eie perioꝛ ſit. ⁊ ſi bonũ noſtrũ quo riabilitatis: qꝛ ſᷣm gre.xxv· mo
li⸗ ipſo videmur ſuperioꝛes nõ ſit ra· ſuper illudii xiij. conte⸗
nn occultũ:Dicit em ambꝛo.li.de ret multos ⁊ innumerabiles.et
1 virginitate · Qð quidã plerũqʒ; alios ſtare Faciet pꝛo eis dicit
8

—

9 Nonum Dꝛeceptum 8

Capitulum “ 18 ecu ndum

— ð

Sepe cõtinsit vt ꝗᷓ vident᷑ ſta
re huano iudicio ia m ↄſpectu
dinmn indicij iaceant: qui hic
coꝛam hommdbus ĩiacet iam in
conſpectu diun ini iudicij ſtent

et exemplificat de iuda et eins

apoſtulatu.⁊ de latrone mn cru

ceæ adducit lud apocalipß⸗

tercio· Tene quod habes vt ne
mo accipiat coꝛ ona tua ill8
j coꝛ· x·qͥ ſe exiſtĩat ſtare vidat

ſpicimꝰ ·tarde pñt ĩci pe vitã

nrᷣaʒ feruetioꝛbꝰ ſtudijs pire

— Ecũð pᷣncipale 8 igꝰ
excuſat a pctco: ⁊ qn

vt ibi ec tgit · Capitulũ iij.
rãtia clarãð fuit qñ
ijigꝰ ꝛãtia ſit ꝓctᷣm · qñ
n W Oꝛo itellectu h? nota
Dum ſᷣmtho⸗⁊ duij⸗ dexx*

tho· ĩ e iy q· lxvje T ſ̃ alios taʒ

theologos q; iuriſtas ac phos
q; qntuplex e igꝰꝛãtia · Dꝛima gE

— „

igoꝛãtia electois:a H̊ qdamõ ał
fectũ pcci ↄſeqt· vt qañ ex ↄcupi
ſcẽti a pcci q;ʒ volũtas n repᷣmit
abſoꝛbet᷑ iudiciũ rõis ĩ pticuia

lectatio coꝛrũpit exiſtĩationẽ
pꝛudẽtis: ſᷣm hanc ignoꝛatia
oĩs malꝰ? ſeu peccãſ & ignoꝛãſ
Scda 8 ignoꝛãtia ↄcomitãaſ.a

ſe hʒ ad actũ ↄcomitatiue· vt

qn qs ignoꝛãs aliqd fac: ⁊ nlo⸗
minꝰ? facèt ſi n ignoꝛarʒ ·⁊ h ſe

ιιι Pzi p accns ad deun I06 n' excu

ſat pct̃m. nec alleniat nec ase⸗
uatſignũ aũt ꝙ; qs talẽ ignoꝛã

ne cadat.⁊ qꝛ foꝛtaſſe illi s 8

Si⸗

tiã hũit ẽ cũ qͥs n peĩtzʒ ł dolet

paãʒ actũ ꝓfeẽ aliquẽ · vt ſi qᷣs

=
.

efmamn Gn funntns ed s E. B, & 1.der⸗

Nonum 1Dieceptum Capitulum ATercium ·

ĩuemrz flor.quẽ putarʒ ſuũ fuiſ
ſe qͥ n fuit ſuꝰ a reuarʒ en/ m
Pilomiꝰ ſᷣuarʒ eũ etiã ſi ñ puta
ret eũ ſuũ fuiſſe.ſiłꝛ ſi aliqs cre
dẽeſaccedè adð vnã mulierẽ acce
det ad alterã ad qz tn accederz
ſi ea n ignoꝛaſſz B *à Tercia

ignoꝛatia ĩui cibil vicqz eon qꝗᷓ
n põt ds ſcire a ꝗ ſtudio vici nñᷣ

pt᷑.tał ẽ ĩ oĩbꝰ qͥn pnt vti rõe
29 tps · vl ad ſp· vt i pueris mi

noꝛembꝰ maniacis· demõiacis
ebꝛijs qͥ ignoꝛat᷑ pꝛinãt̃ rõne
ex comeſtoe cicute vł iuſqani⸗
Egnoꝛãtia iĩigit᷑ ĩnĩci bil · ſi ßm ſe
ſᷣm ſuã cãm fuerit ĩu incibilis
excuſat ĩ toto:ptʒ qz ñ ẽ volũta
ria aliq̊ mo⸗ &t i0 ne nec fuit in
pẽᷣate alicꝰ eãa repellè vt pue
ris minoꝛeẽmbꝰ.ſj qꝗᷣd ð̊ hnñtibuſ
ignoꝛatiã ĩuicibile·q̃ ĩ ꝓꝑt e au⸗
fert vſuũ rõis:Rñ.q; ĩ talibꝰ ex
cuſat ĩ tãto · vt ð pueris q ᷣm ꝓ
te ſũt doli capaces Pcepti di
umEt ĩ furioſis hntibꝰ lucida
ĩ᷑ualla: Et ð notãt᷑ ſi ᷣm ſe et
ſᷣm ſuã caz fůit ĩ uĩcibił apt᷑ ebꝛi

um ex ebetate peccãtẽ cꝰ igno
ratia ĩmicibił ẽ ᷣm ſe · qꝛ tůc no

pẽ iuDdicare qᷓd agẽð ſit łᷣ ñ agẽ
du. tñ ñ ĩuĩcibił ſᷣm ſuã cãʒ qꝛ
potuit ſe n iebꝛiare⁊ ita ñ igꝰ
rare-et iõ ñ oĩno excuſatꝰ a to
to ᷣm tho·⁊ młtos· ſz a tato · ſi
T ebetate aliũ occidit łᷣ ſiłe facit
ſi aut qͥs ĩcidit ĩ ĩgnoꝛãtiã ĩuĩici

bile puta ĩ puatione vſus rõis

pꝓ opus licitũ · vt ſi per vigilias
a abſt mentias aliquis inſanus
factus eſt vel ex debilitate cõ
plexionis · vel ex ſumptione

abi⸗
pſuſoſs⸗
cawt
faruo⸗
ime
caichin
hade
10 K!
act
tahe
io
11,
bere
leime
iht
9:
nunbea
diige
edicho
hnod
ſt
pn
(br
ſetd
ficked
utkiemn
lras
teſa
ſaren
tot
1pcẽ
1872
bno:
fnvl
ddu
linde

7 Nonam. Dreceptum Capitulum Quartum

9

ſuüfrf
euan
put cibi q; ñ tenebat᷑ ſcire guatiuũ
6s cre vſu rois/tũc iten excuſat᷑ a toto
acce NRi ec ꝗs mcidit in ignozanciã in
derz uiccibile ꝓ opns p q8 vemalit
Tande pPeccaintetiã excuſat a toto · vt
een ſi feruoꝛis exceſſu s/pctm vema
nini le fuit ĩ vigilãdo· abſtmodo et
iroe ĩ hmõi.ſi at qs ĩcidit ĩ ignoꝛã⸗
ani cia ĩuĩcibile ex culpa ſua moꝛta
möni li adhuc excuſat᷑ m mł tos a to
nrn to · ſi ſaltẽ nullů hʒ vſu rõis qñ
lir⸗ actũ facit:q̃ alias eẽt Pctẽm pu⸗
kiſnt ta ſi ccidit · St hec opmio ꝓba
zugiis bilioꝛ T verioꝛ augꝰ? · et ambeo⸗
alir ray ee vioĩbe tñ talibꝰ ſi li⸗
efii berati fueritſe pma iponẽda /ſy
lemoꝛ q; ſi ſam talia comiſiſſent
rn vtz · xv · q/i·ſi q̃s · ⁊ ̊ fit ad cau⸗
Ah tela ⁊ ne diſciplĩia ertie deſ-
rat᷑:cui ↄſonat phus · ij. eti· vbi
ver dic ꝗq; ebꝛiꝰ meret᷑ duplices ma
ny ledictões et iij · poli· u bʒ talel
ud ebꝛios pi alijſ pumri n q; pem
wid ſit Suiꝰ.ſʒ qꝛ talia fiut Freqntiꝰ
nſee T ꝓmꝰ thoexcipe vr ebꝛin vbi
hreht 81. ij. qlxxvj. Et ſi foꝛte ſic de
dizr⸗ ebꝛio dĩctũ ẽ qͥ ad culpã ſiłe eſ
inen ſet & iſto q̊ ex culpa ſua ui ef
i ficèt demo niacꝰ.vł furibũdus
ut fit interdũ ꝓ maledictões ⁊7
ig iras ꝙ tales ĩ iſama aliqᷣd faciẽõ
i teſ alias ilhcitũ ñ ĩ toto ſz excan
tiſ ſarent ĩ tãto di·tñ tho· i· ij.· q.
fait lxxvjiar · iij · ſi ggt tal i noꝛãtia
inie q̃ totalłꝛ excludẽt vſũ rois. 616
ſo⸗ a pct᷑o excuſaret · ſic ptz ĩ furio
ſi ſis T amẽetibꝰ.5ᷣ ĩbi· ꝑ talẽ etiazʒ
ĩisnoꝛatiã mumcibile excuſatux-
ſm vlri. iſte qmi m aliquo agen
do dubio magis peritos conſn

luit· de quo nullam autoꝛitateʒ

ner. . .. f-

C Quarta eſt ignozantia vm

le eſt volñtaria ſen affectata.
vt ſi aliqs ſua ſpõte neſciat vt

te yt de ſe dicit · Flio mõ põc

expꝛeſſam habet · vtrum ita ſit
vel no⸗dumo fozmeęet ſibi bonã

oↄſciẽtia poſtqʒ adi⸗ Pitos co
ſuluerit · et ſi reſ alit ſe Hʒ qᷓʒ ĩpe

ſentit excuſat᷑.qꝛ fecit q8 potu
it deꝰ at᷑ mhil ĩpoſſi bile reqrit
ab hoĩe · dicit ec wilh. ſup Hay⸗
q; in hntibꝰ vſum rois quo ad
ea ſine qui bꝰ nõ eſt ſalus:nul⸗
la eſt ĩignoꝛãtia mumcibilis ſim
pliciter et oĩno qꝛ ſi nõ muem⸗
ret hoĩeʒ a quo doceret᷑ vnctio
Doceret eñ mſi ſtaret ꝑ iᷣm.

uerſał ſᷣm phos et ſᷣm iuriſtas
Sꝛ ignoꝛantia iuris · vicz eon ꝗᷓ
quis ſcire tenet᷑ vt patuit circa
pꝛmcipiũ pꝛecedetis capli·ĩ vij/
ſciendis· vnꝰ em ſcire tenet᷑ qd

alter nõ· vt ibidem dictuz eſt. .
1n taliũ ignoꝛãtia Oirecte 1 p Var 2νρορNαù

liberi2 peccet:hec ignoꝛ ãtia in
nullo excnſat⸗ ſed eſt ſpeciaię
Peccatũet a ct aggrauat quia
auget voluntariũ ⁊ ꝓp ↄñs peec
catũ: Ex int ẽſione em volũtatiſ
ad peccandũ ꝓuemt qꝙ aliquiſ
vult ſubire ignoꝛantie Damnũ /
Apter libertatẽ peccãdi · Diſtin
Zuũt verũtñ ibi aliqui de iĩgno
ratia affectata qð p̃t haberi Ddu
Pliciter · Drimo cũ igno? antia
tentõis · vt cum quis tenec᷑ ad
aliquid· ſʒ neſcit an teneat᷑ vel
nõ· E&t hec excuſat aliqualit᷑ licʒ
modicũ et illa fuit in paulo.j.
Thi· j-miſeri coꝛdiã ↄſecutꝰ ſuz
qꝛ iSnoꝛans feci m mcredulita

)HNonum

8⅔u1 ——

iꝛeceptum

haberi cũ ↄſcĩa tentõis et in
nullo excuſat ſed dã natvñ põ

Nolnit intelligere vt bene age

ret Qñ vero tali ignoꝛatia q e
caunſa peccati no eſt dir ecte vo
lũtaria ſeu affectata⸗ ſʒz mnone

ſ cte v' Pons d 8&2 ſimplex isne

cato-ſimuiter

rantia- puta cũ quis pter la⸗
boꝛem vel ꝓpter alias occupa ti

ones nesligit illud addiſcere;
ꝓ qð a peccato retra hat᷑· talis
em negligentia facit ipaʒ igno

rantiã eſſe voluntariã et pecca⸗
tum duũmodo ſit eon que quis

ſeire tenetun et pt · Talis isne
rãtia nõ totaliter excuſat a pec
alids no vult
aberare m ſtudio vel nesgliit

diſcere vel querere vel ſermone⸗
audire⸗Ex quo ſequit᷑ en igno

rare/ vel cũ aliqs vult bibere vi
num immoderate Ex quo ſedẽ
eñ mebari et diſcretoe carere⸗
talis ĩignoꝛantia dimmuit volũ
tarin pmtho et ꝓ ↄñs pecca⸗
tum et ſic nõ excuſat a toto ſeo
a tanto em alido nõ 98no⸗

ſcitur eſſe peccatũ:non pt dici
qꝙ voluntas directe ꝑ ſe fera

tur m petm ſed ꝓ accidens vn
eſt ibi minoꝛ ↄt emptꝰ et Pco⸗

ſeauẽs minꝰ? peccatum. D —
Quidà igit de ignozatia muris

quo ad leuitatẽ et grauitatem

ponũt gradꝰ tales Drimo ſuũt

quidã qui habẽt ignoꝛantiam

ſimplicẽ talem / ꝙ ignoꝛat que

cenent᷑ ſcireſſed laboꝛãt vt ſci⸗

„ ant. Et hec habet᷑ aut ſine traſ

greſſione iuris et tũc eſt pena

g. circuſtancian i actu &

Gpeccati tm̃· Rut c tranſgreſſi

s
a EC

*

Rapiealum 1Tercium.

—

one et hec nõ eycuſat a toto ſʒ

vt multũ laꝛ⸗ inuincibilis eſt vt
nũdlicet nõ ſimplicit᷑ et ſic ſũt

Duo gradus. lii lut habẽtes
ignoꝛantiã craſſam vel lupma

„½ „ *

qui ignoꝛant et nesgligut ſcire

cũ poſſint ſz ſunt morntes ad

vt nlibet et hec min? excuſat .

Eremplũ iſton trino illo qᷓ ne
Tcit clandeſtinn matrimomum

eſſe ꝓhibitũ vel non eſſe duce⸗

Dã in matrimomũ quam polluit

p adulteriũ· Flij ſut qui habet
ignoꝛantiã affe ctata ſine ↄſci⸗
entia tentõis: vt Paulꝰ · 5mi⸗
nus excuſat qz tercia· Rlijvero
Hñt affectatã cñ ↄſcĩa tentõis
illa m nullo excuſat ̊ omnio
dãnat Et ſic ſüt qu inqʒ Sdus
Qu mta ẽ ignozãtia. ꝓticularis
a a pis ; a iuriſtis 82 Fa

81
cti qᷓ eſt ignoꝛantia ꝓticulariuʒ
o xempli
graci a in illo ſulo giſmo⸗ nullus

pater eſt pcuciendꝰ. iſte prẽ·

7 27. Ignoꝛantia maiozis eſſet
ignoꝛantia iuris ſiue vmuerſal⸗
ſed ignozantia mmons eſß ig

nozantia facti ſiue Pticularis-

ſimiłz ignoꝛãtia pticularis ſiueę

Facti eſt. vt ſi necis hac rẽ qua

tollis eſſe alienã vl neſcis hãc

„ —— —

mulierẽ tuã hic diſtinguend
eſt qꝛ aut ibi eſt adhibita æ p⸗
miſſa debita diligẽtia Datur

opa rei licite· tũc ĩgnoꝛãtia fa⸗

ℳr

tq oĩ no excuſat. qꝛ talis isno⸗
raantia eſt oſſa facti taliter ꝙm
ſi ſciret hanc circũſtan ciã ĩ pec
catũ trahentẽ nõ faceret actũ ·
ca ſignũ eſt q poſtea dolet qn

16

opmi
Fnſe
ntebad
cuſat⸗
qre
womun
ſedare.
npoltet
Chm:
torids
gortio
,os
lans
de
larig

Nns

ſtepte⸗
o78
vmaft
zse

bitily
1 den
Ninir

Nonuam Dꝛeceptum Capitulum

ger ſi⸗ Xfectata · vn non excuſat᷑ jn to⸗

mtelligit pctm̃. hc mmqʒ excuſat
a toto vt iacob qͥ ↄgnouit lyam
eam putãs rachei m quã ſoluzʒ
dſ enſerat · ſi aũt ñ eſt adhibita
debita diligẽtia licet aliqualĩis

adhibita ſit · vel nõ datur opa
rei licite· hec no excuſat a toto

ſed a tanto.pt tñ pius T mmg
alleuiare ſi nõ fuerit Directe af

to lamech qͥ occidit Cayn pu⸗
tas ſe feram occidere ſi aut ez

null a adhibita 6 Diligẽtia · tuc
m nutlo excuſat de ignoꝛãtia-

pomt Cancellariꝰ.vij. regłas

m fioꝛibꝰ regularum moꝛzalĩ-
Hrima ea qne tibi p̃ᷣcepit deus
cogita ſemꝑ· Rato qꝛ quilibet
obligat᷑ ſcire illud abſqʒ c2 no

ticia non pt euitare peccatum-

dunda culpabilis ignozatia
iuris dium n cadit/m facientẽ
illud qð m ſe eſt.
rituſſanctꝰ tale hoĩeʒ de neceſ
ſarijs ad ſalutẽ que vires ſuas
exced üt docere imediate patꝰ?
eſt Tercia ignoꝛantia mumcibi
uis excuſat m eis pꝛeſertim que
ſunt facti: non autem craſſa vł
ſup ina qᷓ ꝓuemt ex negligecia
ſciedi vel faciẽdi qdᷣ in ſe à⸗ Di
cit᷑ aũt inumcibił.non qñ poſizʒ

vmci: à q; ex ea neceſſe ſit tunc

opari·ſi qꝛ oꝓans ſufficient᷑ ᷣm
caſus euentuũ diligẽcia appo⸗

ſuit ſci ẽdi illð qð neſcit. Qnar⸗

ta ignorãtia iuris hũ ani ſuffi ci⸗

ent᷑ ꝓmulgati·ñ liberat ſubdi⸗
tos a pena mfoꝛo ext᷑ioꝛ· licet

frequent᷑ q̊ͥ ad deum excuſet a
culpa q̊ſda ignoꝛãtes Quinta

5 eſt qꝛ ſpi

5

„

Tercium.

n q̃libz tenet᷑ ſcire de q̊libʒ pctᷣo

moͤt ali an ſit tale licʒ expediat
illð imquirè ſcire ux vmuſcu
juſq; vires ⁊ ſtatũ:⁊ piꝰ eccle⸗
ſiaſti cos q; laycos.Et mt᷑ eccia
ſticos/pᷣlati ex officio tenent᷑ q
ſint ꝓat i oĩ poſcenti reddẽ roeʒ
de ea qꝗ̃ᷓ m eis ẽ fide ⁊ ſpe· Sex⸗
ta nulli faciẽti qð in ſe ẽ/H e bñ
vtenti doms dei ia habitis 88
talẽ hHoiĩem ꝓatus ẽ docè in ne
ceſſarijs ad ſalutẽe ſine ſint illa
credenda ſiue opanda.Septi⸗
ma nemo vtẽes rõe diu ab igno
ra ncia pnᷣcipion moꝛaliu excu⸗
ſat᷑.qꝛ foꝛte moꝛulã ad ↄſiderã
Dum apponẽ phas hʒ. ᷣ cãcel.
EF Dubitat᷑ hic mo de emen
te rẽ aliqᷓ; furtiuã vel rapta vel
Pditã qᷓ; ignoꝛat eſſe talem vel

alias vicioſaʒ ſiłꝛ Rñn.rap ꝗ ſcie⸗

bant vel ꝓbabilꝛ credebant eẽ
de iuſto/ſimpłꝛ n tenent᷑ ad re
ſtitucõʒ in ali̊ durante ſcʒ bo⸗
na fide qntũ ad illos q̊ͥ crede⸗
bant · Qui vo temè credebãt vł
ignoꝛabat ignoꝛãcia craſſa vel

ſupma vel ex negligẽcia vel apt

fatuã ſimplicitatẽ nil ſuꝑ h̊ cogi
ta bãt tenent᷑ ad reſtitucõeʒ 182

aunt ignoꝛacia craſſa vel ſup ma

P methaphoꝛam hoiĩs craſſi vł
ſupmi:qui non videt ec ea q co
rã o ſut· qꝛ nulla diligentiam
Ffacẽ vult·ſic qui publica ⁊ ma⸗
meſta ſe dicit ignoꝛare.ei etiã
nõ facile credit᷑ xvj. di. q; dici

tis Exempii gracia ignoꝛanciã
craſſam ⁊ ſupma Haberz. q eme
ret re ſpoliatã ab eo qui ſpolia

uit in bello miuſto taliter qn

tlenum 41 Dreceptum

audiuit oẽs vicinos vel ꝓ ma
1021 Pte vei etiã pancioꝛes · h
ſapientioꝛes audiuerat dicere
illud beilueſſe miuſtu ⁊ cõtra
Deum vel foꝛte qꝛ eccleſia ꝓhi
bebat vel excõicabat publice
auctoꝛes et pticipes iluꝰ bel⸗
li:talis teneretur ad reſtitutõ

ne· q em de tali vel ſili furto vk
rap ina emerint m mdicõ aĩenñ
excuſantur ſiue dicat ſe habuiſ

ſe ignoꝛantiam jurisſiue facti

ſiue ignoꝛa ntiã craſſaz· ſi vero

ſcit venditoꝛẽ iuſte vel ex iuſto
bello habuiſſe. licite pᷣt emere
nec tenet᷑ ad reſtitutoʒ ſi ec nę
ſciebat ð iuſto bello eſſe ſu cre

debat ꝓbabiliter · na oes vici⸗
m ſui vł maioꝛ ꝓs vel ad mmus

ſapiẽtes ĩita credebãt. ꝓut ipi
veditoꝛi videbat᷑ ip̃e no tenet᷑
reſtituere durãte hac bona fi⸗
de ˖ Bz ſi poſtea ſciat re eſſe de
raꝑma dʒ reſtituere et im foro
pnĩali tenebiĩt᷑ ſibi vẽditoꝛ ad im

¶ereſſe ſententia eſt Rapiſi vo
eyñmit bona fideſſc volũt ate re

ſtitnẽdi⸗ tunc et poſtqᷓʒ ↄperit
rem fuiſſe vicõſam pᷣt retinere
expenſas qᷓs exns m bona fide

fecit circa rem ↄpuandã vł me
liorandã et n tenet᷑ de fructi⸗

bus tpe bone fidei perceptis
Tenet᷑ tñ de fructibꝰ illis qui
no eſſent adhuc conſũpti ſi ex

tarent ex quo incipit hab? ma⸗-

lam fidem · Con. AHoſt.vlri · et
vil. Et ſi durate bona fide r es

Perijt nõ teneł qꝛ nõ erat ĩ mo

raſſimilit ſi alienauit eã· qꝛ nõ
IDolo deſijt poſſidere ſed nuᷣd

5Ca pitulum

ille q̊ emit bona fide ſcʒ credẽs

tia nñ!
culoſe valde peccat qꝛ q̊ neſcit

9Tercium

rem nõ eſſe furtiuã ſi poſtea m
uemat rem eſſe alienam pᷣt petẽ

cea dno pꝛeciũ:· Rnñ art᷑: piſan⸗

m ſuma certe no:C. de fur.il.in
ciuile: ſed agat ↄtra venditoꝛẽ

G= Dubit at vty ignoꝛ ãteſ ex

uſentur ꝑ igno ꝛantiã a ſtatu

tis oꝛdinarion- Rñn ignozan
tes no excuſant᷑ ↄmumter loqn
Do a ſtatutis ⁊ obſeruãtia legũ

mſi ſic dictũ e ſupꝛa diſtingue⸗⸗

do de ignoꝛantia juris et facti
ſed tha ſentẽcijs ꝓlatis p ſta

tuta oꝛd marion excuſant᷑ i no

rates qꝛ ñ liga nt᷑ illis mſi eonꝝn
ignorantia fuerit cr aſſa vel ſu⸗
p ma·li vj· de ſtituti: vt aĩan.
uo ate

Suiſſime peccet tñ pi⸗

moꝛbñ nñ q̃rit remediũi ſup il
lo.Bo. ij· Ignoꝛas qm bemgm⸗

tas ad pniaʒ te ad ducit diglo
et eſt A m-grauiſſime peccas

ĩ· piculoſiſſime ſi ignoꝛas· p
83 dubitat pmo vn vemat qs
m ignoꝛantiãaRBnqꝙ cauſe eius

ſut płes:vna eſt natalis ebetu
do mtetilect.ſed illa eſt pena
n cłpatale ignoꝛantiã Bñt mi
noꝛẽnes ⁊ pueri de qnibꝰ dñs
ait ad ionã.TCone vlt᷑:tu doles
ſuꝑ edꝛã ĩ q̃ nõ laboꝛaſti neq;
feciſti vt creſce rzʒ qᷓ ſub vna no
cte nata eſt ·et ſub vna nocte
perijt· et ego non parcam m⸗
mue ciuitati magne m q̃ᷓ ſut pi⸗
q;ʒ Cxx:milia Hommum qui ne
ſciunt ·quid ſit inter dextram

rcin pncipale notan

7 du qy zu pPeccates ex ignoꝛãa

= — —(

——
=—

— — — — —

—
— —°
—. — *

K— Nenune e e . ercium
⸗=⸗ cit dili iã diſcuciẽdo ↄſcĩaʒ
di er ſimſtram ſuam et iumẽta mi emeden iüve⸗ tactis penj· c·
n ta tia e moſidacio 7 neglisẽ⸗ de ↄtricõne· debet eẽ m ean ali
vet⸗ cia Diſc iyſa:xxvj Impi? von dolere de ignoꝛatis ſi aliq Ha⸗ D
lan diſcet facè uſiicia in terra c49 beret pcta ignoꝛãacie: q; põ di.
twis Skiaz dm̃ ſtercia e ꝑ Aſsne . tis meis ꝛct tũc ignozanciaʒ
iſo ſibitĩ pturbacõ· vñ ß̈m pf. mer. Intüu eſt petin p pniaʒ quo ad
iti ethe iunenes paſſionũ m reatũ delet᷑· manet tñ ignoꝛan
toꝛes nõ ſunt bom ſcĩe fkector cia actu.qꝛ qn deſimt eſſe volu
vn auditozes-Quarta eſt a ſ. d taria deſimt eſſe Ppetme non th
lag et cura mma de boms tra l deſimt eſſe ſimplꝛ de hoc hes
pue ĩ8 t ra q matvj-gmu . Enk j. p·c· de ↄtricõne; L Dubi
Teggu Dei et mſticaa deſioattſe ae uior is qs poſſit ig no
H ta eſt cura carnis in de n n agete viciũ exire · rñ. hm cri · ſn
m Nfpt⸗ apoſe qꝛ talia vias ymagi Dui em poſſe fini Far erat ad ſci⸗⸗
r er fantaftlice bourant beſo endu dam virtutũ et vicion H D
n. veiabal Poruie ebꝛie ̈mo deũ ꝓ iſto oꝛaret: vñ iat.
rus ⁊ peſſimꝰ. et im nomẽ ſuũ AAeo ann Dat omibus affluent᷑
4 ſult us eſt et ſtulticia cu eo . et non ĩaperat et dabit ei Be⸗
nir vroz Inn Ae Gabegen. cũdo libens legeret uel audirʒ
QM1ma: re⸗xxv-» T àDub — U. erba ma de neceſſaris docẽ
ä
n ctat ne ſemꝑ hõ q; diu ĩgnoꝛat ſti ege qaue dico. dabit
ige ð ad qð ſciend tenet · Et ſi nõ eſt ißi »na in ombus mtelle⸗
ans ſp· qñ gꝰ qn n Peccat 18 noꝛaſ 1. tercõỹ ne ſcit eſſe bona fa⸗
Bñ it ho · Pceptũ affirmatiunm corer ge mala dimirret moꝛtali
uiobmnino opomtur obligat a· qꝛ ᷣm gre: Non ẽ dignꝰ dan⸗
A ſx · ſ non ꝓ ſempor o oms die ui non gratus de datis
na cnin in actu mn quo qs p pceptft’i m. Et ſi moꝛtaliẽ peccaret ſta
ni obligat᷑ et quociens illud tpus 5 debit penitere. qd quartñ
dis reiterat᷑ tociẽs pctin multi pli⸗· unr eſſe egürum. vñ ſᷣm endẽ
les cat᷑· Ex quo Pz c ille qui P agkE Fre. p ctin qð p pnĩam nõ dele
e ſe ĩgnoꝛaſſe ĩ ↄfeſſione Dot Ol⸗ ſnr mox malind ſuo pondere
in rere Onimtatem tfna 8 33 trahĩt.peccatum omm cecat
4 ignoꝛancia ſtetit k⸗ Dubitas obouraSnom meret᷑. vnde pz.
j j· quẽ rbiimtnm domnet eg nteilectũ tibiĩ dabo ⁊ mſtru⸗
rancia ꝓ pnĩa .nis oo- e m via hac qua gradieris
isnotars⸗ n:q; poſtqz quĩs fe⸗ Aam te mvi a Pae Srad

1

vemiſſe var n aier-

E

α☛πtα Jn ,hra a entta drtric⸗ 2

9Nonum “

õä 5eâosõ 5 ☛ 8

◻ ſe ſælli cα. oCπ

a ſoorJerb

—

gonvi

Item ſernus tuus ſum ego⸗da
mihbi intellectũ ut diſcam man
data tua. Quarto in dubiis bo
non malon ſibi nõ ↄſideret.
ſß dei ſacerdotes pꝛndẽtes et
timoꝛa tos qᷓreret exemplo xpi
luc · n· qui ec ſedẽs in medio do
cton pꝛimo mt᷑rogabat ⁊ pau⸗
li q ananiam acceſſit coꝛnelij
peti de hac matcria hes ſupꝛa
P-ipc vnj f· . Mοα¾ Dubitak
nij. cũ negligetia ſit cã ignoꝛan
tie qn neg ligẽtia ſit pctim moꝛ-
tale æ qn non· Rñ: m tho:ij: ij.
q⸗ lnij· ar: iĩij· nes ligetia 1

P qm ↄtingit q; rõ nõ ſohcit at
ut Pficiat ea qᷓ debet uł ec mõ
quo debẽt · põt aut dupꝑlꝛ ↄtin
ge ꝙ negligentia ſit petin moz

tale vnoꝰ ex ꝓte eius að pter-
mittiẽ p negligetia qd quidem

„ „

ſi ſit de neceſſitate ſalutis ſiue

ſit actus ſiue circuſtancia e pec

ſi eci voluntas mitm ſit remiſſa

circa ea ꝗᷓ ſunt dei: ut totaliter
a caritate dei deficiat.talis ne⸗
gligentia eſt pctim moꝛt ale et
Poc pᷣcipue ðtingit qñ neglien⸗
tia ſequĩt᷑ exↄtemptu vn ꝓu xix
qui negligit vitã ſua moꝛtifica⸗
bie alioqn ſi negligetia oſiſtat
m ptermiſſione ahcuius actus
uel circũſtantie qͥ nen ſit de ne
ceſſit ate ſalutiſ nec hoc fiat ex
dtemptu ßh ex aliqno alio defe⸗
ctu feruozs q mpedit mter
p alic veniale pctin tũc nesli
Bentia non eſt pctin moꝛtale ſiʒ

veniale Hec tho N Quã ma

4

—
C

cl
Tad & hrle

t .α„W S

W Ser

4 Oreceptum . Capitulum

Pueit

&αcx quadã remiſſione volutatis

catũ moꝛtale a lioꝰ ex pte cae

—

–

5 Eps enniſſa, P.-

Tercium

la ſit negligẽ cia tepiditas æc
q̃ eſt veniale pctin ondit bernᷣ
m bmone de aſcenſione dñi di⸗
cens ꝓnicõſa nimis et moleſta
tepiditas: mferno em ꝓxima 7
vmbꝛa moꝛtis iure cenſet · ſane
eſt vidè hoĩes puſillanimes ct
remiſſos deficiẽtes ſub onere
virga et calcaribus mdigẽtes⸗
quon bꝛcuis et rara opunctio
aialis cogitacio tepida ↄuerſa⸗
cio obediencia ſine deuocõne
ßmo ſine circũſpectõe · oro ſine
coꝛdis mtencoc locucõ ſine e⸗
dificacõe:quos dermiqz ut vide⸗
mus viy gehbenne met? mhibet

vix pudoꝛ cohibet vix frenat

racõ· vix diſciplina cohercet· et
hmõi ſi diuata Pmaſerint aut
opꝛimunt᷑ ſub oncrę et ſuccũ⸗

buit aut iam qdammõ m iyfer⸗-

no ſunt ut nunqz ad plenũ re⸗

non mubtate ſpus ſol facit
jugum ſuaue et onus leue · inde
aut pnicõſa tepiditas manat
qꝛ volutas con nõ dum purga-⸗
ta enec bonũ ſibi volunt nec
ncuer̃t a ꝓ;a ↄcupĩa abſtra cti
et ulecti amat em cũ carne ſua
frenas ↄſelacinculas in ver bo
ſigno vel facte et ſi hec int᷑rum

puũt aliqn non tñ penitus rum

put hĩc eſt ꝙ raro affectões ſu

ctio non tinua ſed Hoꝛaria e
Impleri aut mifaceibꝰ dni aĩa
hmoi non rõt et qnto magis il

—

as dirigũt in denũ: et een pun

lis euacuabit᷑ tanto wasis iſtiſ

iople bie vel ſi fſoꝛte magi s ꝓbas

nũqz iſte ilł miſceni pote nit · no

j
E

N

8⁰⁹
ſe
one
ine
e:

—

Konmn

PDreceptum

— — —

em ſpũs ⁊ caroiĩgnis et tepidi

tas m vno dnicilio ↄmoꝛant-p̃

ſertim cũ tepiditas dño ſoleat
vomitũ ꝓuocarehec Beri.
Feare Capitulũ Quartum

Stis de ignoꝛan

ſces vxoꝛz ꝓximi tui: ct ſuo mõ
eſt mtelligendũ ꝙ; nec fcia vin
ↄcupiſcat alienũ t pomt᷑ exo⸗

xx et deu·v · Circa que tria pnᷣͤ̈

cipaliter ſunt viden dapaimo
mtellectus h2 mandati ſco
a8 quot actus ſe extendat am⸗ am:⸗
bitus hꝰ madatitercio qm x
culoſum ſit delectabib? ĩ imo⸗
rari B Quantũ ad pꝛrim m
teliectu notandũ vrio pctm
mteriꝰ min volũtate 82 ctm coꝛ
dDis⸗et pctin ext᷑tus ðꝛ petm o⸗
peris.⁊ qñ iſta ſcʒ p ctã coꝛdis
et oꝓis 2gunk re rẽ ſunt ſic vnñ

7Capitulum Quartum.

L0V[NAV —deOßwͤRͤR—

ext᷑io;: qꝛ foꝛte impedit et ne
i8 putaret Hoc deſideriũ nõ

es petm Debuit ſpẽale p pceptũ

cia pᷣmiſſis: Decla⸗
randu eſt peeptuũ
nonun⸗Non ↄcupi

vicz nonũ dari⸗ vñ ſic ut ꝓ pce⸗
ptum ſextũ non mechaberis ꝓ
hibet᷑ omis vſus illicit? mẽebꝛo
rũ ext᷑ion ad venerea ſic ꝑ illiò
nonũ non ↄcupiſces vxoꝛe Priĩ

tin ꝓhibet᷑ oĩs illicita ↄcupia
venereoꝛu turpiu jqꝛ ptüu eſt
