nes et cauſe efficentes ammonẽ
tes nos vt deum apter ſeipᷣm fi
naliter diligamꝰ. &t apter hoc

ſolum quia bonus eſt/ Serũda

ratio quia ip̃ᷣe pꝛioꝛ dilexit noſ
et plus q́/ noſipos diligamus
quia ym Rug: & katheliſandis
rudibus nulla maior eſt ad a⸗
moꝛẽ muitatioſqᷓʒ puemre amã
tem: &t mmis durus eſt qui p⸗
impendentẽ dilectionẽ remea⸗
re negligit:dilexit em nos deꝰ
infimte ꝓfectꝰ2 miſeros dilexit
eternaliter dilexit neſcietes et

reſiſtentes · EH. j· de? cñ di⸗

ues eſſet in mi ſericoꝛdia ꝗpter
mmiã caritatem ſuaʒz qᷓ dilexit
nos et cũ eſſemꝰ moꝛtui pecca⸗
tis ↄuiuificanit noſ im xpᷣo cuiꝰ
gcia ſaluati eſtis·LoR.nj Bic
Deus dilexit mundũ vt filium
vmgemtũ ſuũ daret vt ommſ qͥ
credit in eũ nõ peccat ſed ha⸗
beat vitam eternãa. Tercia ratõ

qꝛ pater noſter eſt ampiiqᷓm

parentes carms ideo deꝰ? nos

et ꝓpentes creauit vt di:damaſ

li· jec.· xv · vn cuʒ na᷑ ale ſit ſius et
Diumũ paretes diligere pius

deũ tenemur diligere ꝓpenda D

im Capitultum Nuintum

mꝰ ãqnta beneficia Ztulit in ſin
gulis membꝛis coꝛꝑis et potz?

cijs amme de quibꝰ ſi oculis

uati a medico gratis reſtitutio
nẽ recipemꝰ grati valde eſſe⸗
mus ci- vnd e pl? ei dilectio ex⸗

Hibenda eſt qui totũ coꝛpꝰ de

Dit Quart a qà noſter guberna
tor regit ⁊ fouet ꝓtegitmultuʒz
diligitur rex optime regẽs 8*
ſüme diligat᷑ qui celũ terraq; ⁊
omma elemeta optimo oꝛome
regit apter hoĩes electoſ potiſ
ſune. Ro:viij⸗ Bcimus qm dili⸗
gentibus deũ omma coopant᷑
m bonũ: nam ᷣm Rusde ma
la fieri non ſineret mſi melioꝛa
mde elicere ſciret Item multũ
Diligit paterfamilias qui regẽ⸗
do cibaria et neceſſana miĩſtra
ret: plus ergo diligenꝰꝰ eſt qᷣ
apter noſtruũ ↄmodum ois cre
auit · oĩa em ſᷣm apłm nr̃a ſune

angeli nunc mmiſtrado tande?

m patria cõletando⸗mala ętiaz
ꝗꝓpter nos in bonũ vertunt᷑ma
gnũ beneficium quod geueralẽ
mfiluentiã nobis et alijs apter
nos irradiat:quam ſᷣm Gres. ſi

ad inſtans ſubtraheret m mh⸗
luz omma flueret: Qumta quia

noſter redempts eſt · Quantuz
em nobis bonũ in hoc contulit
qui eramus in captinitate dya⸗

boli:moꝛti eterne edicti· pcio

carentes redeptioms quoſ per

filiũ ſuũ vmgemtũ dilectiſſimũ
ſibi ꝓ eius vita perfectiſſmam
ꝓ moꝛteʒ; cruceq; redemit-Qui
Ho:viij·apo fitio ſuo nõ pepcit
Nʒ ꝓ nobis oĩbꝰ tradidit illum

Et qmuis oiĩa dei beneficia ſint

2

mnumerabiia / multituome zet
meſtimabilia magmtudme cre
bꝛo p ocuhs coꝛdis tenẽda / ve⸗
lut ſcintille diume caritatis ad
nos calefaciendum apta Et tm
quę moziendo ꝓptulit tanʒ m⸗
gens igms debet nos maxime
mouere ad deu diligendu⸗· Be⸗

— „

Die m eukariſtie ſacramẽto cũñ
ymolat᷑ poꝛrigit ꝓatus nos ex
audire ampli? qʒ ſi oculis vide
remꝰ directe coꝛpoꝛeis · Beati
mt qui non viderunt et credi
derut⸗ ait em de hoc· ES vo⸗

cnli Mat: viti: Seytimo quia
Pprfpiſit ſe diligentib? Pmin in⸗
excogitabile · quia · Tohᷣ·xinj⸗ Di

ſoruabit et pater meꝰ diligit
eũ et ad eñ vememꝰ et manſio⸗
nẽ apud eñ faciemꝰ· að erit m
patria ꝓfectiſſume
¶WM Capituiñ ſextum
Varto bic mãdatur
nobis ſeruit deo ex
Hibendꝰ? noſtro coꝛ⸗
poꝛe:hoc em xpᷣc cñ
Dit cũ dixit Mat᷑in · Onm deũñ
tuũ adoꝛabis et illi ſoli ſeruies
Vbi pmo videndu de ratõe ſer
uitutis coꝛpalis quã deo tene

ter deo ſeruire debem?·. Zecu⸗
do cur illa facere debemꝰ ⁊ qn
Tercõ qui ↄtra hoc faciũt Quo
ad pᷣmuũ notandũ q; ᷣm ihero⸗
m p mo mandato pci pi᷑ latria
id eſt ſeruitus adoꝛatio ſeu re

gCapitulum

xta qꝛ ſu pnaã veriſſime qti⸗

biſcũ ſũ vſqʒ ad ↄſumationẽ ſe

Qquis diligit me- ſermoné meum

mur et quot ſint quibꝰ coꝛpali

Egextt

uerentia et honoꝛ ſoli deo ex⸗
hibenda. Et hoc fit coꝛde ꝓ fi
dem ſpem ⁊ caritatẽ · Sʒ coꝛpe
fit ſicut in pcedẽti capitulo di⸗
ctũ eſt · rebus vero alijs ꝑ plu⸗
ra alia- Et de tali dicitthoe ij⸗

ij⸗ qelxxxv. q; adoꝛatio duplex

. vna mt erioꝛ m vera mẽtis
dDeuotõne:alia exterioꝛ in coæ
poꝛis exhibitone: que fit alicui
tanqz ſupᷣmo oĩm dnoet talis
cultus eſt ſoli deo debitꝰ quia
deus eſt ſumus i O ns rex et
pater rõe creatioms-vn in reco
gmti onẽ noſtre ſubiectõms ad
talem dñm ci obſequia exhibe⸗
re te nemur coꝛpalia:ſicut et ſᷣ⸗
ui dnis tꝑalibꝰ coꝛpaliter ſer⸗
um̃t et etiã reuerentiã eis faci⸗
unt corꝓalẽ: Et Hoc tagit:malł·.

11 Si ego pater veſter vbi Pbo⸗

noꝛ mens patris em eſt ꝓduce
re et gubernare vnde aplus⸗
Ro xj. Sxhibeatis co? pa vra
Pus ſanera vinente deo pla
centẽratõnabile obſequiũ ve⸗
ſtrũ B Exhibetur aũt re⸗
unerentia et honoz ac ſeruitꝰ? do
noſtro a coꝛpe multipliciter ꝓ
geſtus-Qmoa ſuũt ↄmues: alij

gquibuſdam ſpeales- Cõmunes

ſunt indmatio capitis oꝛatõ vl
laus dei vocalis pectoꝛis tun-
ſio ꝓ manũ doꝛſi melmatio ge⸗
nuflectio ãbulatio ad loca ſan
ctatotius carms maceratio P
ijeiumũ eccleſis et totius coꝛpo
ris ꝓſtratio vel manuũ ad mo
ũ crucis extenſio: fletus ⁊ ge⸗
mit ac his ſilia qᷓ deo reuerẽt᷑
ex hiberi pnt in recogmtionem

ſ

. . . 7 4

–+

W
AoODrimum VDꝛere ECapitulum SBSextum
dede M vmuerſalis ſibi dñij · Sed not ã aliter tñ q;3 deum veneramur-⸗
edepi Dum q taliũ geſtuũ qu idã fi⸗ talia em debemus deo exhibe
coepe unt ↄmumter in eccleſia vel m re m recogmtione vmũſalis ſui
ulod publico et talibꝰ reuereri debe dommij et talis DPonoꝛ iſto mo
pplu⸗ m2 m publico· Quia de h̊ mat᷑⸗ do nullatenus exbibendus eſt
hoj⸗ v⸗ dicit᷑ ſic luceat lux vr̃a corã ſanctis ſed eoſde geſtꝰ aliquoſ
dupler hoibus vt videant oꝑa vra bo ſalcẽ exhibere poſſumꝰ ſanctis
metis na et gloꝛificent patrẽ veſti qᷣ tanqz dei amiciſ quon reſpectu
nc m celis eſt· alia vero licʒz ſint ſi⸗ ſumꝰ mferioꝛes qui ſut dni no⸗
taem gna huũilitatis et dei obſeqa tñ ſtri· ſ̊ nõ pꝛincipales potetes
et talis ſi non ſolẽt fieri a multis deuuo nos iunare⸗bi notadũ h ve⸗
tna tis in publico debeẽt fieri ſoluʒ nerari ſeu adoꝛare poſſumꝰ ali
N m ſecreto vt ſũt vema ad mod qua triplicit er:latria: dulia vet
Wed crucis expãſio magna pectoꝛis ppdulia- vt declarat ſtho · in 1
eGomsed tunſio et de his dꝛmat᷑:vj· Tu drix et ↄmumter doctoꝛes ibi
Gerbibe: autẽ cũ oꝛaueris ĩtra ĩ cubiculũ dem⸗ Latria idem eſt qð ſerui⸗
tc et cetera nam pᷣm glo:ſuꝑ uiið tus deo exhibita · et Pt fieri vl
ter ſer⸗ mat h·xvij hoc genus demom⸗ potuit licite his viczʒ trimt ati ꝓ
isfaci⸗ oꝛũ non cijcitur mſi m ieiumo ⁊ ſonan diumarũ tribꝰ angelis
itemi. oꝛatõe · Oꝛõ ĩbi capit᷑ ꝓ talibꝰ quos abrahã vidit · colube ſup
vbſpo⸗ Seſtibus: quibus deo ſeruimus xpᷣm aꝓparenti:voci pat᷑ne ſcri
pduce et eis medianti bus vtinue oꝛa Prure ſacre verbis mquantu a
alos⸗ mus alij geſtus coꝛpis ſuũt qui deo ꝓceſſerũt hũamtati xpi do
ade buſda deuotis ſpẽales vt crim vmce:cruci xpi · ymagim xpi ſa
1deo ſi um abſciſio· oculon ad celũ le⸗ cramento eukariſtie veſtimen
luün⸗ natio auriũ ad dei verba vr lau tis clauis et lancee xpi⸗ Dulia
,rn, des attentio:nariũ m hoſpita⸗ vero ſeruit? e exhibita creatu⸗
nicbod libus coꝛã mfirmis fetidis af⸗ re et veneratio q̃ honoꝛare poſ⸗
flictio ommũ ſex opum miſeri⸗ ſumus pec viq; angelũ ammaʒ
rtan coꝛdie exhibitõ qꝛ qdð minimo beatã:ymasginẽ vtriuſq; coꝛpꝰ
Kan feciſtis mibi feciſtis:mat᷑·xxv⸗ alicuiꝰ ſancti canomſati pᷣſertiĩ
imgue ꝓ abſtinenti ã aliquoꝛũ et ꝓublice pulueres eiuſoẽ oſſa
ota delectabiliuʒ liciton cruciatio talos veſtes vnsgues et ſilia co
in in veſtiũ duran induitio quibꝰ ta tracta a ſanctis canomlſatis p
matoße ctus affligit᷑.· Et ꝓ caſtitatẽ cõ⸗ ſertim et materia de qua pt ꝓci
ba in jugalẽ vidualẽ ac vrgineã coꝛ pi q fuerit in alicui talis ſcct̃i⸗
atio P poꝛis ſui ymolatõ Talia eĩ coꝛ Sʒz ypduliaũ: maioꝛ dulia:qua
score poꝛis obſequia do exhibere de venerari poſſumꝰ xpi crucẽ ma
nadw bemus · C Bed dices poſſu riam virginẽe et ſex ſacramenta
tus mus ne talibꝰ ſanctos venera-⸗ alia ab enkarſttia:hec henric
ofennt ri · Hiſio ꝙ ſic ſaltẽ quo ad alid Sgandauo in qdli· et Bernardꝰ?

nui

—

Pnimum

2

claromontenß ibidem Bz qritᷣ

pPoſſet ne aliquis licite aliqueʒ

Defectũ quem ꝓbabiliter crede
ret ceſſe m celo venerari et muo

care fin Hloſt: er Ton Nandree
mi nouellis de reliquijs et eon

veneratõe⸗ c⸗ cu ex eo⸗ Reliquie
ommno de nouo muęte nõ de⸗
bent venerari ſine licetia ſũmi
pontitkicis ſic q; publice et per
vmuer ſale eccleſia venerenktñ
ſi antique reliquie nouiter mue

mrent᷑ licet eas venerari ſecre⸗
te tñ licet deuotionẽ ad talez

de quo querit᷑ hahere et euʒz in
ocuito pꝛecaci· Ttẽ ibide capi⸗

tulo andiuimꝰ refert tn Hoſti.

& tolerãtia rõe eccleſie magm
ficũ karolum m ſola capella a⸗
quiſgram et non in alijs ecchijs
venerari ⸗hec de Ioh⸗ andree⸗
Tdẽ ꝑʒz de quibuſoã ſanctis pa
tribꝰ oꝛd mis fratn p̃ᷣdicaton.
vt de fratre merculmo ⁊ de fr̃e
ambꝛoſio qui im quibuſdã cini⸗

tatibus italie de pape licentia

feſtinant᷑ licet nõ ſint canomſa⸗
ti vmu erſaliter ꝓ eccleſiã · Sz qᷓ
reres qui geſtꝰ ſũt meliores ꝓ
deuotõe.· Bñnð. m Hubertũ q;
genuflectio manuũ aliqlis pꝛo
tenſio: et cculon in celũ leuatio
vid ent᷑ coꝛpus coꝛ et ſenſu ſur
ſum eleuare occaſionaliter piꝰ
qʒ alia vm tn ſeruit qð n alteri

uo ad ſcdmcur iſta de
bemꝰ a coꝛpe exhiberi qͥ bono⸗

ru noſtron non mdiget-Bñ 5

pꝛimo ſic deus honoꝛat᷑ quẽ ho
noꝛem nobis facit vtilẽ· Secun

8* Aicn⸗ quiſqʒ ſibi accomodũ:·⸗
O

Capitulum Sextum ſrr
do vt ꝓximꝰ edificet ꝓp hꝰ· Ter D an
cio vt per talia erterioꝛa ad m buin
tra deuotẽneʒz caleamus· Reti⸗ fſan
nent em ammũ vt mmꝰ ad ma 1
la ꝓfluat quia ſigna ſenſibilia .
plus mouẽt: de coꝛpe vero ſut
ſpeciales rões nam qꝛ deꝰ coꝛ R
pus noſtrũ creauit · rexit:aſſum Aantr
pſit redemit · ac gloꝛificabit diĩ ficmv
gnũu eſt vt ci obſequia pbeat a “
quo talia ſunt et erut · Sed qril N n
qñn tenemur ad coꝛpalia obſe⸗ el
quia dco exhibẽda- Eñ ſᷣm ſco d
mꝑ ii: Di⸗xxvii: ꝙ; die Onico et dede
magms feſtiuitatibꝰ pedibus ned
ire ad eccleſia andire miſſaʒ to⸗ De
ta ꝓpter pceptũ et reuerent᷑ in li
clmare ad eleuatoeʒ coꝛpis x pi giche
ymo hoc tenet᷑ ſacerdoſ docere .— ſeud
populũ.vt habet᷑ extra:li:nj· ð a
ce-miſſa.ca- ſane ſił: qn pòtat᷑ wptan
coꝛpꝰ xpᷣi ꝑ ciuitatẽ· Et qñ qͥs n
vadit ꝓpe locũ vbi ſituat᷑ debʒ
reuereri tantũ dnm Caute tn reo
ſco:de hac materia ſic vbi S dic ſ
OQñ homo teneat᷑ deũ diliscre No⸗
gratuĩte ex Pecpto foꝛte deter dye.
m mauit illud pceptũ diumnmm qh⸗
Babbata ſanctifices:et mane⸗ oned
at vnuſquiſq; apud ſe recolli⸗ pa
gendo ſe et aſcendẽdo ad deũ
ſuũ⸗Et eccleſia ſpecificauit qua kies
tum ad miſſaʒ audiendã de ↄſe ſee
di · .miſſas:Hec ille di.xxvij Pn
& Quo ad terciũ notandũ q; n/
ↄtra talẽ cultũ dei faciũt · Dꝛio R
male eukariſtiã ſũmentes· Se⸗ S
cũdo loca ſet̃a deſtruẽtes Ter doe
cio coꝛã eukariſtia et reliquijs cci
ſancton ac cruce irreuerẽter ſe aeot
hntes Quis em dns ſuſtinerzʒ der

bo
2 adm
⸗Beti⸗
ad ma
ſbilia
ero ſüͦt
ded cos
aſſum
bit
beat
ednl
dobſe:
Nn
det
pedibus
Myto⸗
rent n
is ti
docee

ns
de
LAte tn
phioͤdij
No
lr
mum
nane:
AE.
Ddan
zun aun
ade Ne
ni
iq
Dno
6˙ He⸗
es Te
chaus
nunl
,

„

—

nerenter ante ci? menſam am⸗
bularet- Siles exceſſus põdera
ſ̃m geſtus ſupra allegatos
Capitulum Septimum

uitus ma deo ex⸗
Hibenda ꝓp opa exte
rioꝛa tripliciter.ſacrit᷑icijs obla

vt dicit · tho· ij· ij · q'lxxxvj· gqpe
dicunt᷑ qn circa res do oblatas
aliquid fit ſi cut q; aĩ alia cecci⸗
debat᷑ a ſacerdote⸗ et pams be
nedicitur hodie. vn rerificiuʒ
dicitè/qꝛ aliquis ſacrũ eo fac̃.ob⸗
latio vero eſt deo oblatũ et ſim
il circa ĩipᷣm fiat ?* & Bed qᷓ

cia ꝗᷣe offerre · Rñ· ſic · Nbi

notandũ ſᷣm eundem qꝙ; lex na

turalis dictat deo ſacrificiũ of
ferendũ vicz; ꝙ hõ ſenſibilibus

rebusg vtaẽr offerens eas deo m

ſignũ debite ſubiectõnis et ho
noꝛis ſᷣm ſilitudime eoꝝn qui ho
die m quibuſoã regms domis
eonꝝ aliqua offerũt m rec ogmti⸗
onẽ dnij· ᷣm illudò Eccł⸗xxxv. ñ
agparebis ante ↄſpectũ dei va
cu2 B? Eſt aũt duplex ſacri
ficiũ vnũ p nci pale interiꝰ q̊ aĩa
eoffert deo in ſacrificiũ ſicut

Bnci pio ſue creatõis ·et ſicut fi

m ſue beatificatõis:de quo põʒᷣ
Sacrifi ciũ deo ſpiritus ↄtribi⸗
latus coꝛ ↄtritũ et humiliatum
Deus nõ deſpicias. Et ad h ſa⸗

crificiũ oms tenemur· Kliud ?
cxteæerius quo xpus a ſacerdote

in eukariſtia ſacrificat᷑ · et etiaʒ

(Dꝛeceptum Capitulum

a ruſtico vt lutoſis pedibꝰ irre

Vmto mãd at᷑ nob pf⸗

tiombus ⁊ decimatõe ſacrificia

itur:tenemur ne Hodie ſacrifi

alij a ctus exterioꝛes alian vir⸗
tutu que m diu ina reuerentiam

aſſumunt᷑.quonꝝn alij cadũt ſub

pcepto ·alij ſub ↄſilio:vñ quili

bet xpianus ꝓ modulo ſuo miſ

ſe ſacrif̃i cio debet co opari qðᷣ

ſacrifi cinũ digmꝰ eſt ommbꝰ ſa

crificiũ digmus eſt ommbꝰ ſaée

icijs · Quia ibi ſocietas angeli⸗
cajfons omms gracieꝭ memoꝛi
ale xpi carit atis ſu me qᷓm paci

endo exhibuit actio ſacdotis

digmſſima et phĩa veriſſima ĩ

fimti bom · Sũut autẽ qnqʒ gene
ra hoĩm pticipantiũ de hoc ſa
crificõ miſſe · Drimo fideles ec

peccatores· Scdo fideles in ca
ritate exntes extra materialem
eccleſiã:. Tercõ aſtantes miſſe·
ſiue ſint ĩ caritate ſiue ex· Quar

to offerétes bona ſua de quibꝰ2

oĩbus patet q; m canone oꝛat
ſacerdos: Quĩto ſacerdos met

qWui ſi diſpoſitꝰ? eſt pluſ ommbꝰ
pcipere pᷣt · ſj Pcedentes plus

et mmus oꝛume quo numerati
ſũt · ERGSecũdo de oblatiõe
querit᷑ · Drimo qn ſit Pceptũ oł
offerre· Rñdz tho vbipus.q.

dDictat q; eis qui diumo cultui

mmiſtrat ad ſalutẽ totiꝰ popu
li.populꝰ totus neceſſitate vi⸗
ctus miniſtret ſic et his q̊ ↄmu

bus et militibꝰ et alijs Hmõi ſti
pendia victus debenẽ ; ꝓbat H
aplus.j· con·ix:· ꝓ Humanas cõ⸗
ſuetuomes dices quis militat
ſuis ſtipẽdijs vnqʒ :· vnde vt ha
betur · Gen· xlvij· rex gentilis

Septimum

m vtilitati muigilat ſcʒ prmmeipi

pharo- ſacerotib ſ ſ peckals ter
ram dederat et oĩbus ſec ulari-
bus pfa me poſſeſſiões ſuas ve⸗
dentibus ſacerdotes terra ſua
quiete poſſidebãt a eis cibaria
ex hoꝛreis publicis poꝛrigeba
tur. G equi᷑ in dictis tho⸗pꝰea

gere pt ꝙ; aliqs ad obla
toes te neac quadru plici rõne⸗
Drimo ex pꝛecedeti Zuetoõe ſiẽ

ſievt certis tpibus certas obia
toòes faciat quod tñ hʒ rõnem
cenſus:Secudus apter Pcede⸗
tem deputacõʒ ſiue ꝓmiſſion?
ſicut cn aliquis offert donatiõʒ
inter viuos vel cũ relmqᷣt in te⸗

ſtamento ec cleſie aliquã re mo

bile vel immobilẽ m poſten ſol
unenda⸗ Tercio modo apter ec

cleſie neceſſitatẽ· puta ſi miſtri
ec eleſie no haberet vnde ſuſte⸗
taren?᷑. Quarto apter conſuetu
omẽe tenenè em fideles in aliq⸗
buſ ſolemintatibꝰ ad aliqs ob⸗

latões ↄſuetas:Et ideo iili qui
debitas oblat ões non reddũt

pnt pumri ꝓ ſi ubtractõez ſacra
mẽetoꝛum non ꝓ ipm ſacerdote?
cui ſũt oblatões faciendenevi

deatur ꝓ ſacramenton exHibi⸗
tionẽ aliquid exigere · ſed ꝓ ſu⸗
erioꝛe aliquẽ hec ille· Ded q⸗
vitur qnte quantitatis dʒ eeë ob

q; quo ad talia m vltimis duo⸗
bus caſibus remanʒ oblato q8

ãamodo volutaria ſcʒ quo ad n

ti tatem et ſpeciem Blicubi em

offert᷑ pams et vmũ⸗ alicubi aia
lia alicubi pecũia alicubz cade

,

Wapitulum

cu alicui ↄcedit᷑ aliqſ fudꝰ eccle

latio vel cuiꝰ ſpeciei:Bñ ĩidem

leet ſika O Querit᷑ cur Por

Ferunt᷑ timmodo ſacerdotibus
qui quottidĩe dno ſeruire vidẽ⸗

turſlicet amedere et Pabere St

rato eſt pmo⸗ qꝛ ſacerdos qda

modo ↄſtituit ſoqn eſter w me⸗-

dius inter popuiu et den Bic
de ipo moyſe legitur. Deub v⸗ 3

80 mãt ſeãſter et medius fui
mter deñ et vos Et ideo ad en
ꝓti nẽt diuma dogmata ⁊ ſacra

menta exbibere populo⸗- Becu⸗

dea ea que ſut popul puta pceſ

et ſacrificia et eblatões pꝓ eaum

ſacerdotib? debeanẽ o S blatioeg
Rht bo- damaſ- Papa · di· x· q.
joblatões que mtra eccleſia of

dño dñt exhiberi m illo Heb.

vOisS pontifex ex hoibꝰ? aſlſum-
ptus ꝓ hoĩbus ↄſtituit᷑ in bis
que ſuũt ad deũ vtofferat dona

et ſacrificia ꝓ peccatis· Et iðo

oblatões que deoa populo e cx

Pibent᷑ ad ſacerdotes ꝓtinent
no ſolñ vt eas in ſuoſ vſus ↄuer

tant:verũ etiã vt eas fideliter

diſpenſent· ꝓptim quidẽ expo⸗
nendo eas m His que ptinent
ad cultum diumi ptim vero in
His que ptinẽt ad apꝛiũ victuʒ

qꝛ qui altari de ſermũt cũ alta

ri Pticipant᷑.jcon·ĩx· ptima eti⸗
am in vſus paupen qui ſut quã
tum pᷣt de rebus eccleſie ſuſten

„*

tandi quia et dñs in vſus pan⸗

perũ loculos habebat ‚vt dicit

Thero · ſup Mathſ Ea⸗ aut ꝗᷓ dan

tur alias pauꝓbus nec ſuũt gpa
ſacrificia nec oblatões licʒ den

tur apter deũ:qꝛ non immedi⸗

tes deo offerune) 8 8 Quenik

Bio
Mll
Ain ſa
Ana
ſen
iltate⸗
ſere d
wöte
Pingu
votoe
Wad.
e
cer
ns
nt
loepun
Aſtint
turqe
ſualen
deu
ds
o
En
ſay
des
gate
Pua
pur
We⸗
D.

cleſiq af
donibus
ſe pſde⸗
bere 8t
8 qda

er we⸗

den⸗ Die
eukp.
dius in
ANN
lo⸗ decr
pur,rA
pn
heb⸗
Lalum⸗
ine
t dom
opelo er
eN
ſſsdrer
8 elite
aν.
piinent
pero m
Uricty,
d N
mfüge
ſie ſten
ſus A
t at.
ſüt
ſcz den
mman
ℳu.

Dꝛeceptum

qualiter ſint oblatões dande-
Rindet oñs albertꝰ ſuꝑ miſſaʒ

Drimum

Capitulum 4 Sep timum

Oblatio exterioꝛ dzʒ eſſe vtilis

valoꝛe· ꝓpmsguis deuotoeobla

ta m caritatis dilectõe et mun
da in acquiſitõqvtilis quide vt

poſſit mmiſtris dei ↄuerti ad v

tilitate vñn Malach. j. male of⸗
ferre dicit᷑ · qui debile offert ſi
milit᷑ qui falſaz monetã offerũt

mgue aũt vt piꝰ de coꝛdis de

uotõe ꝓcedat de manu. Sic vi⸗

citer viciat᷑ et refuta. Orimo ſi

merces meretricis eſt ꝗapter ſca
dalũ ne eccleſia videat᷑ fouere

peccata ſi ð lucro peccati obla⸗
tionẽ recipiat · Secũdo de illi⸗
cite acquiſitis: qꝛ d tua ſubſtãꝗ
tia eſſe debet· Tercõ ſi oblatio
vergat in detrimentũ alterius-

vt ſi filius offerat de q̊ pre; nu

trire dz · q im ꝓ bat xpᷣus Mat᷑

xv:· FTercio de decimis q⸗

Dua duo era.Lucxxj/Mοun? em

extrinſecũ recogmtio debz eſſe
cenſualis · vt ipe qui offert mu⸗

nus recognoſcat q; dñs deꝰ in

ipᷣm habeat dominiũ cui aĩam
coꝛpus ⁊ res ſub dit ⸗Bile factũ
eſt m tpalibus.Luc.ij·vbi dici⸗

——MN

ritur quibus rebus ſint dande
n. ſᷣm doct.q ð ꝓſona apꝛia
ſi eſt conſuetũ · et de rebꝰ apjs
extrinſecis ſᷣm q; ↄſuetudo iu⸗
bet · vñ diẽ tho· qoli · ij. q . iij.

ar iij- Nulla ↄſuetudo cõtraria

ſoluit hoĩiem ab obligatõe red⸗

tur quẽlibet dediſſe denariũ cæ?

ſualem imꝓatoꝛi romanonpõt

etiã intendere ꝓ oblatione ſac᷑

dotiſ ꝓmotione ꝓvite accomo
dis reuerentiãa exhibendã ſan⸗

cto cui2 ſolemmtas agit᷑ ꝓfe⸗

ctum viui vel moꝛtui ꝓ q̊ miſ⸗
ſa valebit · De deuota oblatiõe
8 Ecck:vij· De negligẽtia pur
gate cũ paucis vbi glo⸗Qnauis

ꝓua cłlatio multoꝝ delictoꝛuz

purget negligentiam ſuꝑ que

tho. ij ij · q/liijar. iij· ſic dicit ·
Darua oblatio cũ humili mete

et pura dilectõe facta vt ibidẽ
Dicit᷑ nõ ſolum purgat peccata
vematlia ſed etia moꝛtalia · De

terciomat h- vj⸗ Bi offers mun-

tuũ ad altare et ibi recoꝛdatꝰ

fueris ꝛc· De quarto: ꝓuᷣ. xlnj

lonoꝛa dñnm de tua ſubſtatia

et ſ̃m tho vbi S. oblatio tripli

dendi decimas. qꝛ hec obliga⸗
tio fundatur ſup ius diumũuũ et
ſup ius naturale· vnde ſp tenẽ
tur hoĩes reddere decimas ſi

eccleſia exigat etiã ↄtraria cõ⸗

ſuetudine non obſtate: et ĩ ter⸗
ris im quibus ↄſuetudo q; de
cime ſoluant᷑ ipᷣa ↄſnetudo qua
ſi expoſtulat decimas/vñ pec⸗
caret qui nõ redderet ⸗ſß in ter
ris in quibꝰ nõ eſt ↄſuetudo cõ
mminms ch decime denkt et eccle
ſia nõ petit vibdet᷑ ecclia remit
tere du diſſilat alias hoĩes ita
lie et oꝛientalin ꝓtiũ damnarẽ
tur qui decimas non ſoluũthe
tho· Et poſtqʒ ꝓ bauit q; m ſiłi

———

17

apłus non poſtulauit victũ ab

bis quibus pdicabat apter ſcã

dðalũ tollendũ · addit tho⸗ Be
ctoꝛes mqt eccleſian non bene

facerent ſi in terris ta libꝰ dec
mas exigerẽt in quibꝰ non eft··

SrSr

4

T.————— ẽ

Erimum

oſuetũ dari quãdo Pbabiliter

crederet q; ex hoc ſcanbaln na

ſcereł· hec ille. GS Dubitat

vtrũ paupꝑ teneat᷑ ſoluere deci⸗
mas dimiti ſacerdoti: Rn ym
tho. qdᷣiib:vj. qvar. mj· Ded⸗

dere de bitũ eſt actus uſticie
et ideo ad hoc q alicui reddat᷑
qd ei de bet᷑ non refert vtrũ ſit

diues vel paup· Decime aut ſa

cerdotibꝰ debent᷑ in ↄmũi qui⸗
dem ym ius naturale- naturał
em rõ dictat q illi qui ꝓ popu

lo m ſpiritnalibꝰ laboꝛat a po

puls ſtiꝑendia ſue accipiãt ſu⸗

ſtentat oms· Et ᷣm hoc etiam

m nouo teſtamento eſt jure di

umo ſanxitn· Na j. Conx· do
mmus oꝛð mamit his qui eunuan

Selin annũciant vt 8 euãgelio
viuãt · AIn vet eri auᷣt teſtameu⸗
to qntitaſ fuit determ imata ſcʒ

Decima et m ſtatuit eccleſia ĩ
ſouo teſtamento ſolueudũ vñ

cñ ſacerdotibꝰ decime debean
tur tã de ĩure naturali q́; Diuio
ESt ec ex ſtatuto eccleſie qʒuis

ſacerdos ſit diues mhilommꝰ?

Ddebet de decima Bcðo q) effe
ctũ eſt alicui debitũ ꝓ ſtatutũ

paup tenet᷑ ei decimas ſolnere ·

Seð dicis alias hʒ vn ſuſtente
tur⸗Cur g& ſibi dabit᷑: Eñ pꝛi
mo q; decim an ſolutõ ec apter
paupes eſt inſtituta ſuſtenta⸗
dDosſz his ſacerdos pꝛouidere

eccleſie: mhulommꝰ ei debetur

zuis ſit dines Qui em in ſimili
emit re aliquã dʒ ſoluere tãtuʒ

õntũ vic ſiue a paupe ſuie a di⸗

uite emat: addit Raym ſu· cle

7

rici hñtes ſuffici?s patrimomu
vel redditus recipiẽtes adhuc

decimas ſi tales dſeruiũt eccie

ſie et decimas pcipiũt non vt
eas in malos vſus ſed i pios co

ſumãt:non peccãt alias ſa crile
gin ↄmittũt xvj· q· j. qm alie dil
ficultates hic ſut· ſcʒ an layci ſi
ne feudo poſſint decimas hre⸗
ſed hoc ad pnñs relimquo- —
„ [Capitulũ Octauum
Exto madatũ eſt ne⸗
gatiuũ:ſicut et ſequẽ
tia & J Ron habe
beis deos alienos co⸗
ram me⸗ Contra hoc facerẽt q̊
etia ſine vmagimbꝰ ſolẽ aut lu

nam vel aliquè aliud ꝓ 8ο co
lerent · ſit quidã fecerũt · S3

Hic erroꝛ etiam inter paganos
multoa extinctꝰ? eſt ideo mhit

de iſto iam opus eſt dicere.
B Ged oſequenter ſeptimo
mandat᷑ ꝙ nec ymagines deon

habere debemus eas veneran⸗
do deitatis cultu · Etem ↄtra h̊

faciunt ymagimbus abutentes

vnde qꝛ hic mouemur adorare
deũ et cauere ab ymaginu cui⸗
tu malo. I[deo hic tria videnda

ſit:-Primo de mſtitutõne vma
ginum · Secundo de venerati⸗

one reliquiarum · Tercõ verſus
quas mũdi ꝓtes adoꝛare debe
mus Dro pᷣmo notandũ ꝙ; ado

rare eſt ſe totũ adoꝛato ſubice⸗

re apter emmentiaz virtutis et
ſanctificãs totãq; ſpem in ipᷣm
ponere · vnde et cultus ſine ſer
uitus dicitur et ſic deo ↄpetit

ſoli: nam ſine eo mhii poſſumꝰ

.

ln

inoff
1hue
eccle
pé
co
cnile
edil
heiſi
pke⸗

—

ſtne:
oe
e
Eensc
Mmit
ur
do co
zanos
mbil
e⸗
d
Adeon
veneran-
worn!
ms
are
ſal⸗
da
a
merni⸗
perſe
ned eb⸗
igo
ſbce:
utis e
nin
ſuel⸗
N-

Jonmum

Tohb. xv·venerari vero ſanctos

poſſumus nos eis ſubiciendo

tanãz dei amicis et noſtris in᷑
ceſſoꝛibus. ⁊ hec ſpẽs ẽ ſuffra⸗
Sij· Sed diceres.cur faciũt cri⸗
ſtiam ymagines ↄtra illud Pce

ptũ · Non facies tibi ſculptile/

hHñ· pᷣmo q deus abſolute non
ꝓhibuit fieri ymagines qꝛ iuſ⸗

ti a apiciatoꝛiũ⸗ L xoxxv· Sz Pz⸗
hibuit modo qui ſequitur ſcʒ ñ
ad oꝛabis ea neqʒ celegs ea:nõ

ſit cherubm e gian oonmblaa⸗

„

vicz ſicut gentiles qui putabãt

aut aliquid di umi m ymasine
ee à creatũ q̃ͥd dũ effigiare C

Hibitũ fieri ymagines maxime

dei · Tũ apter ꝓmtatẽ populi
adð ydolatriã ꝓtũc et int᷑ ydola
tras ↄmoꝛantis.Tũ etiã qꝛ deꝰ
nõ dum hõ factus fuit vnde
nec effigiari debuit⸗:hodie aũt

pꝛimo a xpᷣo qui ſuã ymaginem

citationẽ deuotõig-

Capitulum Ndauum

canſa ſ̃m tres ptes ymagims a

mme ex pte memoꝛie ad freqᷓn
tem recoꝛdationẽ ſalutis rr̃e qʒ
inſtrumenton ſalutis. Ex parte
intellectus ad imfoꝛmatoceʒ ru⸗
dium q̊ lr̃as ig noꝛãt qui docẽ

tur ymagimbus loco literarui;

Ex ꝓte volũtatis ad maioꝛẽ ex
lus emm
mouęẽt viſa q́; audita · Et ſic in⸗
ſtitute ſũt pter memoꝛis labi

litate mtellectus ruditatẽe et

affectus tarditatẽ · Itẽ notanð
q; ſᷣm doctoꝛes ↄmũiteꝛ diix·
tercij adoꝛatur deꝰ? m quibuſ⸗

crea Cdam ſigms latria puta eukari⸗
Fuit tñ in votert teſtameto PPS ſtia ymagine crucifixi ymagine

ab agaro regi pãano impreſſm

miſit · vt refert euſebiꝰ m eccki⸗
aſtica hiſtoꝛia:et damaſus li.

vnde lucas ymasines virgims
marie et filij cius ſculpſiſſe legi
tur et apoſtolon tꝑe ſanctus

ſentencian ſuan· Sco ab apo
ſtolis nã tꝑe eon hec fuerunt

ſeruacius vmaginẽ xpᷣi crucifixi

ſecũ detuliſſe repitur in ſua hy
ſtoꝛia Tercẽ a continuato ritu
eccleſie que aꝓpꝛobatõneʒ yma
ginu in ↄſilio romano fere mil⸗
le ep̃on ↄgregato diffinnit

D Sed cur muente ſunt. Rñ̃

mtho · in· ij. di · ix· triplici de

crucis et in ſcri ptura ſacra po⸗
tiſſime in euãgelio poſſet a pꝛu
dẽ te adoꝛari: veneramur etiam
ſanctos m quibuſoã dulia vt ĩ
ymagimbus ſancton alion ec⸗
cleſijs altaribus reliquijs et ſi⸗
milius & Quo ad ſecun⸗
du ; Cur venerande ſint reliqe
ſancton. Rn ᷣm damaſ.in hy⸗
ſtoꝛia barlaam vbi recitat᷑ de ꝓ
ceſſione ſancton patn poꝛtan⸗
tiũ reliquias ꝙ; qᷓdꝛuplici ð cau

ſa. Orimo vt ex veneratõe eoꝛun
auziliũ ſenciamꝰ?· Scdo vt exx

mme eoꝝ ſut ſperemꝰ· Quarto
vt nos m puluere redigendos

memoꝛemur E- Quo ab ſae

cundũ ſᷣm tho⸗vbi S⸗ ad oꝛien
tem adoꝛamꝰ et altaria ↄſtru⸗
untur qntuplici de cauſa-Dꝛĩo
mi ſignũ q; a xpo eſt nr̃a illumi
natio qui eſt lux mũdi ſicut ſol

Naa eon quon ſũt hic ymitemur
ercõ vt requiem pat rie vbi a ””MRMD

*)DPrimum Dreceptum 9 Capitulum I Nonuim W
eſt ab oꝛente: Secundo qꝛ oꝛi⸗ ta ariolon id eſt in aris ydolo⸗ 20
ens eſt nobilioꝛ pars oꝛbis m rũ rñſa dantes Silꝛ geomanti⸗ ð” eiſ
ſignũ nos ibi vertimꝰ ꝙ creda⸗ ci in terreſtribꝰ iudicantibus- mt⸗
mus cĩa nobis a deo cõterri et vt in iſpectõe vnguis calibis m
nobilioꝛa vt gratuita immedi⸗ politi ſpatula manu et in ſimili⸗ En
te. Tercio ſicut mot? meipit ab bus futura vel ſecreta pᷣdicen⸗ Ind
piente p angelum- ita ois no⸗ Sταtes-Bexta auguria Pꝛacti canti⸗ Nns
ſtra actio a deo⸗Quarto qꝛ ꝓa⸗ um auditũ Icz in cantu et vola⸗ umf
Diſus eſt ibi a quo cecidimus⸗ cn et motn auin iudicantium- pecce
1deo mem oꝛemur vt in celi va⸗ Sρ Beptima carminaton p verba wes
radilũ mtremus Quĩto q? abo et exoꝛciſtan demones et illici pal
rꝛi ente ad iudiciũ vemet x-pc Om te ſerpentes adinrates⸗Octa⸗ Du
— Capitulum Nonum ua fit ꝓ remedia ſupſticioſa a⸗ tty
☚ ctauo ꝓ hibet᷑ hic oĩs lia ꝓ ſamtatibus vel alis exer⸗ i
upſtitio⸗ diumatõ T cendis vt in ligaturis verbis ¹ 4
ſikra in quib lud qahd oꝛdmatis vl muſitatis caracte⸗ 4
a ſolo deo vł a ſanctis expecta na Tibus et hmon. Nona auruſpi⸗ „
re debemꝰ a creaturis ilticite cũ id eſt Hꝛan et dieru vam ĩ z
requirimus no mquit adorabil ſpectores· Decima mgromanti ni⸗
ea neq; coles: Cica hac mate⸗ con- i moꝛtuos ſuſcitantiũ vt p⸗ S
viam videndũ· Orimo de ſpẽbꝰ mo-Res xxvii et hodie ex du⸗
ſupſtitionn· Scdo de grauita- bio fidei moꝛiruros ad reden⸗ tion
te Puiꝰ? peccati Tercõ de reme dDdum muitantin-Nndecima tra N
Dijs licitis et illicitis B Quo vedαſfοιRantinñ ſe vel alia m ſimili⸗ 8.
ad pꝛimũ yᷣm pſidò viij ethimo.q tudines ammaliũ vt i lupos 4 8
et ſᷣm tho . ij· ia. lxxxxijet cer⸗ Dusde beſtias alias Duodecima foz⸗ d
,„jdte ſüt capitalesixinj. ſpẽs. Pri⸗ on a meulpantiũ à eufoꝛtumũ 1
3 — „ Wa eſt phitonũ Hhorim vicz m qͥ⸗ teedeTredecima artem illicitã ad⸗
ng Pe bus demon loquĩt᷑ ad quã redu diſcentiu vt diumatoes artem 5
F I. e & ci videntur putantes ſe localit NotOzi et qᷓ ſint ſimles Quar⸗ 4
ol ad berodiana traduci· Itẽ que⸗ α tadecima maleficon qui mtun?
LEE dam mulieres m atnor tpibus immutare coꝛpora a ſamtate cer⸗
8 extaſim ꝓ demonem pacientes ta generationẽ impedire am⸗ꝛ 1
. SEen ee Jecude eſt ſomma habentinz mu in amoꝛẽ vel odiũ ↄcitare 1 1
ſi nH 6ει Deceptozie ibi iubicantium- Pis ſiłlia C Quo ad ſecun⸗ “
Sn & Tercia mathematicoy q ſᷣm na dũ de grauitate huius peccati 4
matleſis tiuĩtates hoĩm et m mjfluxꝰ ce notandũ hoc pꝛimo Phibituz
leſtiũ iudicant diffimtiue ð vo eſt in ſacra ſcriptura multiplici
luntarijs humams: nã mathe⸗ pena etiã ſub pena moꝛtis am⸗
matici iudicant ym conſtella⸗ me et coꝛpis vñ ·. Leuit᷑ · xix · aĩa 1
a es⸗Quartaſ. oꝛtilegion· Quij que declmauerit ad magos et la
t . cacio SS .
eKr Ca J,GETN-IEfSK: Tae Dre A s ſogan

aus αHHnnα r Wcse X S,

de:
ni
ni
tp:
du⸗
en:
a
a⸗
oset
for
o⸗
m

P. ut

Jorimum ¶receptum

Capitulum

að ariolos ⁊ foꝛmcata fuerit in
eiſ ponam faciẽ meã ↄtra eã vt
interficiã eam ð medio populi
mei · Ttem ibidem-xx·vir vl mu

lier in quibus phit omceꝰ? vel di

umus ſpiritꝰ fuerit moꝛiat᷑ lapi
dibus obruent eos ſanguis eo⸗
rum fit ſup eos · vnde apter hꝰ
peccatũ ochoſias mfirmꝰ mor
tuus eſt· ij · Regũ· j. Et ſaul· j⸗
palipo x· Item ᷣm canonesſi
Diumaton et maleficon pecca
tum occulſtũ ſit impomt᷑ pemtẽ
tia· xl· dienex eodẽ · c· .· Si no
toꝛi eukariſtia negat᷑ deↄſe·
di·i p dilectõe Si ſit cleric S
ponendus eſt ⁊ in monaſterio
detrudend? ˖ Zi layc2 excõmu⸗
mcandus · xxvj·q · v non optet ·
Tales etia młames ſut et q ad
eos ↄcurrũt · vn nec að accuſa⸗
tionẽ debent admitti · ij · ꝗ vñj
Quiſquis n- Item tales ᷣm ie
ges debent plecti pena carpitil
Et ſi accedãt ad domũ alterius
Ont cremari et bona eon omia

debent publicari codice de ma

leficis:l·nemo ·l:culpal:nulla.
Contra oẽs diumatores a ma⸗
leficos iura ciuilia ſeuiſſima ſũt

Vñn. lix · C. rubꝛica de maleficiſ

et mathematicis et ceteris ſimiĩ
libusvt dic aſon im ſũma diui⸗
nãtes circa ſomma vel m garri⸗
tu aum̃ et in ſimilibꝰ talibꝰ non
Pmittitur ad limẽ alteriꝰ acce⸗
dere alioquin ↄcreman᷑/nec ali
quis debet eos ſuſcipe vel vſu⸗
lere alioqum depoꝛtat᷑ in inſu⸗
lam omma bona publicantur-
Qui autem arte masica vite in⸗

—

nocentũ inſidiant᷑ ammos mu⸗

lieerum ad libid ine flectut et hj

beſtijs obijciũt᷑ · vt ·l· militi ¶ c⸗
nemmi ꝓmittit᷑ diuinare alio⸗
q̃n ſuꝓplicio capitis feret gla⸗
dio vltoꝛe ꝓſtratꝰ· vt in ſupꝛa

dictis legibꝰ pzʒ Ltẽ beatꝰ? ang

dicit · et habet᷑· xxvjqe vije non
obßuabitis · vbi enumeratis mł
tis ſuꝑſtitiombus ſic cõcludit.

qui has et quaſcũq; drumatio⸗

nes aut fata aut auguria obſer
uat aut attẽdit aut ↄſentit ob⸗
ſeruantibꝰ aut talibꝰ credit · à
ad domũ eonꝝn vadit aut in ſuã
Domũ mtreducit aut ĩterrogat

Sciat ſe fidem xpianã et bapti

ſmũ pᷣuaricaſſe et paganũ et a⸗
poſtotã et dei mimicũ iram dei
grauiter in eternu incurrere m
ſi eccleſiaſtica pemtẽtia emẽda
tus deo reconcilie᷑ D SZen
Dubitat᷑ an ſp ſit peccatũ moꝛ⸗
tale talibus eſſe implicatũ· Rñ⸗
ſm quoſoã q; actũ diumatõis
et Hmõi pᷣt quiſ tri pliciter exer
cere ·Drimo ſic ꝙ; credat ꝓ ulũ
actũ realiter aſſequi q minten⸗

dit puta alicꝰ? amoꝛẽ vel furti

reuelationẽ· vel furti euet S co
gmtionẽ de ↄtingentibꝰ· Cer⸗

tum eſt qꝙ qui talia credit con⸗

ſequi poſſe ꝓ actũ illũ optet q
credat in ilio actu aliquid exi⸗

ſtere diumi nummisque aut a
deo ſolo expectare debemus à

que ſoli deo ↄuemũt: vt immu⸗
tare voluntate aut ↄtingentia
futura certitudmalit᷑ pdicere-
Et tũc talis fidem abnegat vt ĩ
autoritate aus ĩmediate tactũ

tx

P cELEC

SS H . .
Qoo ge

.

—

(MAN*

6

—

rimum

eſt. Et ſic de Srauiſſimis pecca
tis moꝛtalibꝰ vnn eſt· qꝛ fidezʒ

tollit debita & cο modo ſic li

eri pt q; licet aliquis no credat

p actũ illñ realiter aſſequi q ĩ
tendit tn vult curioſe experiri
vtru aliquid efficacie fit m tali
actu vei non. Et hec iteruz eſt
peccatũ moꝛtalemmus pꝛimo

Ratõ qꝛ talis eſt dubiꝰ? et flu⸗

ctuãs in fide poſtqʒ õ vitatẽ a
fir mitate fidei ꝗpõit expiri ta⸗
lia que ſcit vel ſcire deberet ꝓ
fide catholicam eſſe repꝛsobata

Tercõ modo ſi ex ſola leuitate

vel ſimplicitate pec exerceat m

Hil tñ in hoc credẽs eſſe virtu⸗

tis ct efficacie nec etiã experiri
mtendit an m hoc aliqua effi:

cacia exiſtat ſed ſolũ leuitate æ

ſimplicitate Hoc facit. Et h vi

det᷑ quibuſoã eſſe vemale pec⸗
catũ maximę apuoò laycos a y⸗

Deotal. Ged qntu ad clericos qͥ
tenetur hoc ſcire iure ꝓhibitu
ſp eſt moꝛtale peccatu. Quia
excoõicandi ſut m iura-Excom⸗
mumcatio aũñt a iure ſolu ꝓ moͤ
Ttali mfligitł E Quo ad ter⸗

cin dubitatur que ſunt rmedia

licita hommi ꝓ adeptõe bono
rum quoꝛumcuq;ʒ; et ꝓ euitãdis
malis quibiſ cũqʒ· Bñ · v. Drĩo
Faciat homo id qð pᷣt ex a ĩ⸗
Ouſtria ex ꝗꝓpꝛia potentia a vi
riũ ſuarũ exercitatõe q apłuſ
ij. con: iy jubet dicẽs Habun⸗
detis min ome opus bonũ · Becuũ
do homo recurſu habeat᷑ P co⸗
ſilio ad alios hoĩes qui ſint m
hoc pꝛudentioꝛeset ſuꝑ im

dr recaptum Capitulum

ploꝛet auxiliũ potentioꝛĩs · vt

cui perito m arte medicandiſit

eſt młfirmitas naturalis· Ideo

eccłxxxviij. Honoꝛa medicum

apter neceſſitatẽ etem eũ crea
uit altiſſimꝰ· ⁊c· a deo em ẽ oĩs

medela · Tercio ſe uomendet P

cibus iuſton h vie vnecc⸗xxx

wij. Qũ viro ſancto aſſiduꝰ eſto

quemcũq; agnoueris obſeruan

tem timoꝛẽ dei:cuiꝰ aĩa eſt hm

aĩam tuã: Quarto deuote muo⸗
cet ſanctos patrie de quibꝰ job

v.dicit᷑ · Voca ſi eſt qui tibirn⸗
deat et ad aliquẽ ſancton ↄuer
q tere· Quimto ad deũ immedia⸗

te ꝓ adiutoꝛio ad deũn reurrat
Humiliter ſicut m veteri teſta⸗
mẽto ſct̃a virgo ſꝗ fecit· tobie
nij que ait hoc ꝓ certo hbʒ om⸗
ms qui colit te · qꝛ vita eiꝰ ſi ĩ ꝓ
batõe fuerit coꝛonabitur ſi aũt

m tribulatõe fuerit liberabitur

et ſi in coꝛreptõe fuerit ad mi⸗

ſericoꝛdiã tuã ꝓuemre licebit·

Et ioſaphat rex inda in tri bu⸗

iatõe mimicon exñns · ij. parali-
Ixx ait· Cũ ignoꝛemꝰ quid age⸗
re debea mus hoc ſolũ habemꝰ
reſidui vt oculos noſtros diri

8amus ad te · Et ſi intentũ nõ
adipiſcit᷑ quis ꝓ pꝛima viã ad⸗

Ddat ſecundã et ſic ſi opoꝛtʒ ter⸗
ciam vſq; ad vltimã qð ſi ꝓſeue
ra uerit ct ſi ad ſalute eſt vtiq;
exaudiet᷑ aut in ꝗpꝛia petiti foꝛ
ma aut in equiualẽti· exẽpii g⸗
cisaã ſi vis carere vicio aut occaſi⸗
one eiꝰ aut habere virtutes · de

uotionẽ et hmõi ſpũalia bona⸗

ſiue habere tꝓalia vel carẽ malł

òèð

nan

10
No
W.
uer
.
1t
za⸗
ie

t

my.
blt⸗
bu:
,

2*

370

Drimum

—

mũ arripe Secundo adde ſecũ
dum et ſic cõſequenterſſed a⸗

lia remedia querere ſupſticoſa

bent virt utẽ OG qua ratio ßᷣm

naturales et medicos reddi p̃t

vnde beatus · Iero dicit et po
nẽti licet petras et herbas ha⸗
bere ſine meantatce. Item ver

bis ſacris que alicꝰ auto zitatiſ

ſut et alijs ſacris rebꝰ : vnde ſi

aliqi is colligat herbam medi-
cinalẽ cũ ſimbolo diu ino vel o⸗
