pꝓdictam penã. Nec aliqnem I0
cum habent m iudice reſpectu
reipublice In magiſtro reſpe⸗
ctu ſcotaris- In dno reſpectu
ſerui · In plato reſpectu ſubdi⸗
ti · Ct ĩ viro reſpectu vxoꝛiſ.Ra
tio dicti eſt. vt dicit tho · vbi ſu
pꝛa:quia paſſio ire ſicut ⁊ oẽs
alij motus aꝓpetias ſenſitiui

ad hoc dati ſunt nt Bomo ꝓZün

ptus exequat᷑ iltud q racio di
ctat alioqui fruſtra eſſet m ho⸗
mine aꝓpetitus ſenſitiuus: Ex
tra pdictos aũt caſus nũquaʒ
vtendu eſt ira· q̃a mhil ꝓdeſt
wa alias obeſt plurimut mul⸗
ta mala pcipitãdo Faci lit᷑ XTer
cia regula eſt quauis ira pꝛedi
to modo aſſumi poſſit cu deii
beracoõe ꝓ inſtrumẽto virtutis
et eius adiutoꝛio iltud tn non
expedit omibus HPomibus ĩdi
Ferẽter: nõ quidẽ imꝓfectis ſp
ſed ꝓfectis: Ratõ eſt q nõ om
neſ apter diffienit atẽ bom vſuſ
ire ſcirẽt eam regere ratione et
odĩiũ et alia vicia nata eſſet ira
generare. nõ aũt ſice m homibꝰ
virtute ꝓfectis: Sile eſt im me⸗
dicmalibus: Nam aliqua medi
cmalia licita ſunt ꝓito medico
adhibẽ ꝗᷓ eit modificare ea qᷓ
ꝓhibẽt᷑ ĩperito Oiĩia pᷣdca
ꝓbant᷑ auctoꝛitate exempliſ⁊

4 Qunintum

ratõne:Kuctoritate beati gre:

v.moꝛalin dicetis: Cũ animus

P ʒeln mouet᷑ curandũ ſumope
eſtene hec eadẽ ira qᷓ ꝓ inſtru

mento virtutiſ aſſumi meti do

mmet᷑nec quaſi dña peat · ſedð
quaſi ancilla ad chſequiũ ppa⸗

rata a racõis tergo nuquã rece

dat · Tũc em robuſtius cõtra vi

cia erigit᷑ · Cum ſubdita raciom
famulat᷑:nam quãtũ libet ira ex
ſcelo rectitndĩs ſurgatſi ĩmo⸗
derata mentẽ vicerit ratiom ꝓ
tinus ſeruire cõtemmt. et tato

ſe imput eciug dilatat:quãto ĩ

pacientie vicin virtutẽ Putat.·

Exemplis phon illa patẽt nã
vt dicic valerius libxj- archita

magiſter pitagoꝛe et platoms
villico ſuo iratus : Sumpſiſſem
inquit a te ſu ppliciũ nii iratuſ
eſſem maluit em imp umtũ re⸗
Imquere qz apter irã grauius
juſto punmre: Sic Bocrates vt

dicit Beneca hi. x⸗ de ira- Cum
erunus eum offediſſet que ha⸗

bebat diſcolñ ei dĩxit · Crederẽ
te niſi iratus eſſem: Coꝛrepcio
nem ei ſerui tẽpuſ diſtulit ſa
mus nec fuit auſus ſe ire cõmit
tere: Grat aũñt ĩ eo ire ſignũ · vo⸗
cem ſubmittere et loqui partiꝰ
qꝛ aparebat ſibi tunc obſtare·

ita dyogenes ut dicit Seneca

li:iii de ira Cum de ira diſſeꝛe

ret adoleſcêétulus ꝓteruus in
eum cõſpuit Interrogatꝰ veꝛo
an iraſceret᷑ cõtra llũ·ait: non
iraſtoꝛ ſ dubito an iraſci opò⸗

teat · Sed de platone dicit᷑ · vt

Dicit valerius li Qum aduer⸗

ꝛecgptum Capitulmm PQuarkum

ſus ſerui delicti vehemẽcius ex
arſiſſz· ponere illũ ſtati tumcã
et pbere ſcapulas verberibus

juſſit ſſra mann ipſum ceſurus:
poſtmodũ mtelligẽs ſe iraſci·
lam m alto manu ſuſpẽſa. q̃ſitꝰ
e a ſpõſiꝓpo amico ſuo qͥd age⸗
ret: Exigo inquit penas ad ho⸗
mme iracũdo·oblituſqʒ iaz ſer⸗
ui qꝛ alium que pocins caſtiga
ret muenerat abſtulit ſibiĩ ſer
uum pot eſtatẽ· Tu mquit ſxon

ſiꝓpe iſtũ vbera nolo vt ſit ile

meus poteſtate id eſt m mea qͥᷣ
in ſua nõ eſt Rõe etiã in gene⸗
rali ꝓfata patẽt ᷣm tho iinq⸗
xlvi.Quia quãams hHomo ſit am
mal manſuetũ cõſideratis ĩ ge

nerali rõe rectaet tꝑpatiſſima
Huma na cemplexioe tñ cõſide

rata cclera homis magis & fa⸗

cili inflamanẽ multi ad ira quã

að cõcupiſcentiã uel aliaã paſſi
onemet etiam qꝛ ma eſt paſſio
ve Hementiſſuma-
Capitulum iy v. Pc
Sptima filia ire põt
poni maledictio que

De quo vicio tractat

è vt ſequiĩt᷑ tho · i· iiq lxxvi . Eſt
eñy pm eum maledicere impcan

do imperãdo aut optando ꝓ⸗
nunciare contra alium malum

et ſub rõe mali:et nõ ad emen⸗
dacionẽ alterius· ſ̊ ſolũ in ma

lum eius/optare aute et impe⸗
rio mouere ad malũ alteriꝰ? ſub
ratõne mali ſᷣm ſe repugnat ca
ritati · Quia debemus diligere

ꝓximũ volẽdo bonũ ipſius · Et

ſepe ex ira oꝛi.· RX:·

til
o

7d

käietn
1tum
enbin
ſurus⸗
raſci⸗
qſit?
dage⸗
d ho:
ſyſer⸗
N
Way
wauirſn
o vt ſeie
ſtnmi
mgene

Gn

isige
iſſina
coſide
ka⸗
aqn
ha paſt

Roſo

ic
eni
nctie ge
, 1
tractat
i
mp
inde/
.
inn
nr.
Nb
ca
Fe

St

umneum

m deſcripcõe maledictõis ſub

tinsit em optate malum a
ſub racione duplicis boni quã
doqʒ ſub rõe inſtũ et ſic index
inſte maledicit illu; cui pcipit

*²

ideo ᷣm genꝰ? ſuũ eſt percatũ
moꝛtale. Vñ i: coꝛi vr neq; ma
ledicti neqʒ raptoꝛes res num

dei poſſidebũt· t ẽ hmoĩ ma⸗

ledictio tãto grauiꝰ petm quã
to maledicit quis perſone qua

masgis amare et reuer cri dberz
vñn leur xx. qui maledixerit prᷣi

aut matri moꝛte moꝛiat᷑. Sub⸗
dit tho: Cõtingit th verbũ ma
Y ſedictoi is ꝓlatum peccatuũ n eſſe
veniale⸗vel zapter ꝓuita teʒ ma

li quod quis iten maledicen⸗

do impcatur vel etia a ꝛpter affe

ctum eius qui ꝓfert verba ma

ledictioms cuz icʒ ex leui motu

vel ex ludo vel ſurrepciõe aliqᷓ

talia verba ꝓfert⸗petãa em ver
bon maxime ex affectu pẽſant᷑
Dictũ eſt aute notater

Dieceptum

ratione mali- et ſolum m ma⸗

lum eius cii maledicit⸗ quia ſi
quis impcetur jmpet aut optzʒ

malum alieui ſub racõne bom.
ſic e licitu nee ꝓpꝛie maledictõ

eſt eo ꝙ mtẽcio pꝛ mcipalis nõ

fert᷑ in malũ illius m bonu es
cun

inſtam penã mferri: Sic etiam
maledicit anathematizã do qn
qʒ ſub ratione vtilis optat᷑ ma
lumut quaãdo quis optat aliqʒz
peccatoꝛe pati egritudinẽ uel

ſimile ut melioꝛ efficia vel a p
ſecucione bonon deſiſtat. 4

uis maled icere bene polſtt fie
ym Pdicta th ere creaturis! ura

cie ionalibus Homieſ regulances

—

noõ debẽet maledicere tu; quia
illud comumter fit ex irra ona
bili quadã ira-tum qꝛ ſoleti m

diſcrete fieri in malũ 0 minĩ
rum ſuntthñ ut tho⸗
Maledicere rebus wracionali⸗

bus mquatũ creature ſunt dei⸗

eelt peccatũ blaſfemie: aledi
cere autẽ eis 'm ſea cõſideratis

eſt ocioſum et vanũ et pꝓ conſe
quẽs illicitu ymo maledicere „
a deo illicitũ · ut etiã dypabolo
ficri nõ debeat vn ꝓn

dum maledicit impius dy abo⸗

lum. maledicit iĩpſe animã ſuã
id maledictõ culpe ⁊ pene ſe

ſubicit· qꝛ cum dyabelus ſit na

tura bonus:peccatũᷣ eſt ſaltem

——ð

vt ſic ei malũ optare · vnde bea

tus iudas mcanonica ſua dic⸗
Cum michael archangel2 cuz

SDypyabolo diſputaſ altricaretuxr

de moyſi coꝛpe nõ eſt auſns i m
ferre iudiciũ biaſ femie. ſed di
xit impet tibi dns vbi glo: Di⸗
ligeteꝛ mtuedu eſt ꝙq ſi micha⸗
el archangel? dyabole ſibi as
uerſanti blaſ femia dicè noluit

ſed modeſto ſermone en coer⸗

cuit.quãto magis homĩbus om
ms blaſ femia eſt caueda qʒzuis

em in volũtate malus ſit demõ
t⸗ me natnra bonns eſt. S.

Rromi monere dñt exempla ſa

cre ſcripture et bonon chꝛiſtia

non Ma x xpc cũ maledicè᷑ ſup⸗

ximur et bnñdicim. pe inn

1cruce no maledi cebat⸗ vpen⸗
Dauiꝰ ec dic i: coꝛ. iij: Maledi

AAEehaeneta aſr ſfe* Lopre Cu al CPas Is eſronegAd ea a h

9Q

vrbde grego- iy dpal

inrtum gDꝛeceptum

redðẽ teſ malũ ꝓ malo-nec ma

Ercn, lepee
6
1 ½
e n D

ſtet waas peſors

–

eſt. ſic ceſarius in dyalogo ſuo

lectum ꝓ maledicto⸗ xempla dDi.v. refert ꝙ vir quida motus

. ctiã xpianoꝝ boᷣ noꝛuz ad idem
ſunt que oſtedũt q mterð ma
ledicentes ſiue muiti ſint ſiue

volẽtes in malũ eoꝝn raubdine

cum ſimplex et ſanctiſſimus

fłoꝛẽcius ꝓ paſtoꝛe haberʒ vꝛ⸗

ſum ouiculas paſcentẽ diſcipu
ſi quatnor cuiꝰ? dã ſanctĩ patris

qjui dicebat᷑ euticius: vꝛſum mim

campo occulte occiderũt. de

cum floꝛzcius valde triſtaret᷑

euticius flente frat re velit ↄſo
lari · Qui florẽcius ſpero ĩ om
mpotentẽ deũ ; ĩ hac vita an⸗
teoculos hoĩm vmdicta accipi
ent qui mnoxiũ veſum occide⸗

rũt:ſtatim ant quattuoꝛ rei di
ſciꝑuli elephãtmo moꝛbo ꝓcuſ

ſi membꝛis putreſcẽtibus mte⸗
rierũt· Vnde omi tꝓye floꝛẽciꝰ
fiebat ſe homicidã ꝓclamans-

Ftem ibidẽ refert grego:q cũ
amul? cuiuſoã ſtepham plſbi

nez nutriẽte:qui mox blaſfema

re cõſueuerat cum ei aliquid re
ſiſteret · vñ m patris ſim peſti

lencia laboꝛãs ſimile ad aꝓpa⸗
rancia demoms facicsnecatus

na cõtra vxoꝛẽ ci ait· vade dy⸗
abole mox aũt ula ꝓ auriculaʒ
SBmonẽ itrare ſencies furiebat
a eſm quidã ſanctus abbas ſuꝑ
caput eius legeret euageliũ ſu
per egros manus impon?t illa
terribiliſſime clamabat et cuz
demoni imparet vt exierit ile

reſpõdit nõdum vult altiſſumꝰ

poſtea tñ modũ quõ demon in
Atrauerat ipſa patefecit· Ltẽ qui
dam iratus dixit filio ſuo va⸗
de dyabole que mox demo ra⸗
ꝗpPuit nec vnquã cõparuit) Ttez
Ppuella quĩquẽms cũ lac come⸗
deret pater ei iratꝰ ait dyabo
lũ comedas ĩ ventrẽ tuũ“ mox
aute; vexata eſt puella vſq; að
maturã etatẽ n qua cũ limĩa
apoſtolon petri et pauli viſita
ret liberata eſt .· Sed antea de
mo nĩ ea ait me egreſſo hec nũ
quã poſt hãc vita ſenciet aliud
purgatoꝛiũ hec ceſarius. Sic

4 terinegligẽeter ei ſeruirz clama xxi: de ciuitate dei refert augꝰ
uit pſ bĩter vem dyabole diſcal de vidua nobili aut diuite ha⸗
4 cia meſfamulo ſic loquẽs / ſtatĩ bente ſeptẽ filios ⁊ tres famel
autem demõ affuit et coꝛrigie las eis maledicẽte: Qmẽs autẽ
ſumme caligan ſe ſoluerũt in ſi ſtatimt remoꝛe omniũ mẽbꝛo⸗
gnũ demomace ſeruitutis · gEx rum terribiliter ſunt Peuſſi et
quo patʒ di:gre: Dyabolũ eſſe ciniũ ſuon oculos ferẽtes in oꝛ
ꝓmptiſſimũ ĩ maledi ctionibꝰ bem diſperſi ſunt omibus ſpe
Mad pumendũ· Simile in i re⸗ ctaculũ facti miſen Et ſi nũqʒ
fert de romano fi quimquen. maledicentis optio implereẽ⸗

tñ ſp ille q maledicit ſeipʒ pꝛiꝰ
maledicit/vt veriſicet᷑ illud Señ
xxvij· q̊ vyſaac ð iacob ait· q tibi
maledĩixerit ſit ile maledictus

1D Tercio pꝛmcipaliter

Quartum-

nſpi
e
WN
ter⸗
equ
zure
aſer
lerp
afix
nem
ite⸗
Muit

98oſ
Mots
dedy:
ienſaz
ſiebat
ſup
An ſu
hetea
et ty
telle
rd
RDN
Wd
demor
mit
clom:
dyabo
ie mor
vſq; ad
lmia
NV
WMkesde
ſobem
tiaaid
diutrde
ns
nizaltt
nebx⸗
bemet
tes ⸗
bruß⸗
ſi,
in.
en

Ounntum 1AIPieceptüm⸗

videndũ eſt de remedĩis ire.
Zunt aũt quedã remedia ↄtra
rã apꝛiam quedã cõtra alienaʒ
Remedia ire ꝗpꝛie ſunt nouem
Dꝛimũ ra dicẽ ire euellere · qᷓ
Fe amoꝛ ſui 1020 mat? W ſuoꝛn
Qui em ardẽt er dibgit moꝛdi⸗
nate ſe amicos filios tpalia et
honoꝛes · ſtatim credit ſibi iu
riam illat a eſſe · vel ſe puipẽdi
vt dicit ariſte 2
vñ eccleſi· xxviii.m ligna ſilue
ſic ĩgms exardeſcit· et m virta
tem homiĩs ſic iracundia ĩllius
erit · et ſm ſubſtantia ſuã exal
ta bit irã ſuã. Secũdũ eſt ſuen⸗
cium⸗ Nã natura ire eſt vt Pta⸗
ta magis ferueat vñ pu. xxvi⸗
Qui impomt ſtulto ſileæci ras
mitigat: vñ ſctũs parxer yſaac
reqſitus · Qur demones eũ tm̃
timeret · Bndit ex quo factus
ſum monachꝰ ſtatui apuò me
ut iracũdia extra guttur meouz
n ꝓceret ⁊ pſal:Doſui oꝛi meò
cuſtodĩa cum cõſiſteret pecca
toꝛ aduerſũ me S. ¶ Terciũ
remediũ eſt etempla paciẽtiuʒ
mſpicere pncipaliſſime chꝛiſti
paſſionẽ · de quo gre· dicit · Si
pPaſſio dni ad memoꝛiã reuoce
tur: mhil adeo dun eſt qd nõ
equo anĩo tollere t᷑ᷣ.m cuins fi⸗
8ura numeri xxi.Eil ij iſfraei leſt
a ſerpentibus ĩgmitis inſ pe cto

9

ſerpãte meo· id eſt chꝛiſto cru

eifixo ſanati ſunt· ad ĩdẽ valẽt
exempla iob: Exempliũ etiꝗᷓ illi
us mulieris nobitis · de qua re
fert caſſia nus in colla patrũ qᷓ
petiuit viduã iracundiſſimã in

IGapitulum Quartum

qua pacientia diſceret.· Talibꝰ
em exemplis velut optimo ciis
Peo ama mumri poteſt-· Quar
tum eſt cogitare quõ deũ ſepe
apꝛis malis ↄtempſim? vei P
mipendim. et q mdigem eẽ
m apꝛijs defectibꝰ a ꝓxi mis ſu
poꝛtari · vnde gre v. moꝛa. Eſt
alius ſeruãade mãſuetudis mo
Dus ut cum alienos exceſſus cõ
ſpicimus· noſtra quibꝰ exceſſi
mus delicta cogitemus. Cõſi⸗
derata quiꝓpe mfirmitas a
pctã nobis excuſat aliena· pa
ciẽter nãqʒ miuriã illatã tolle⸗
rãt · qui pie meminit q foꝛtaſſe
adhuc habeat m q̊ debeat ipᷣe
tollerari · Ideo tam faciliter qᷣ;⸗

dam ira ſcunt᷑· qꝛ ꝗpꝛios defe⸗

ctus quibus a deo vel ꝓximo
ſu ꝓppoꝛtant᷑ nõ agnoſcũt.vnde
Sꝓuer: xix:homo moigẽes miſe⸗
ricoꝛs eſt· Sene ca regũ aĩos in
mnimus ilti Ghliti ſue mfirmita
ti s aliene dele ruiũt quaſi miu⸗
riam acceperint⸗ EF ¶Quitũ
re medin eſt cõſolacõ dĩume oꝛ
dmacõisHullũ em malũ nobiſ
poteſt mferri mſi diu ma oꝛdi⸗
nacõe qð maximũ debet eſſe fi
delibꝰ. Deꝰ em ẽ vł ut medic?
fideliſſimꝰ qui aquã tribulacio
nis cuiqʒ ꝗpmat pᷣm ſue infirmi
tatis exigetiã pſal- Statuit a⸗
quas quaſi m vtre. ſ. cʒ ð celo eã
diſpẽſans filis · vñ ! coꝛ· x. Ei⸗
delis deus qui non paciet᷑ vos
temptari ſupꝛa id quod pote
ſtis ſed faciet etiam cum tem⸗
ptacione pꝛouentum vt poſſi⸗
tis ſuſtinere hãc rõem aſſignat

Quintum

chꝛiſt? petro ĩo h·xviij. Calicẽ
quẽ dedit mihi pater non vig
vt biba ulũ⸗ Sine quo nec fih
zebedei poſſunt ſede ad dexte
ramet ſiniſtram ĩ regno: pote⸗
ſtis mnquit xpus bibere calicem
quẽ ego bibiturus ſ um: math⸗
xx· deus eſt velut pat piiſſumꝰ?
qui fntlium quẽ duligit caſtigat
a poiij ego quos amo arguo
et caſtigo ne videlicet ſecudu
apłm ſimꝰ adulterim kilijſi in⸗
quit extra diſciplinã eſtis cui2
pPticipes facti ſunt omnes So
adulteri et non filij eſtis: heb⸗
xij: deus eciam ẽ velut mater
miſericoꝛdiſſima que licet caſti
get filiolũ tñ non ſupra modu
nam.iſaxlix: Nuquid obliuiſci
poteſt mater mfatemſuum vt
non miſeretur filio vt eri ſur et
ſi il a oblita fuerit: ego tñ non
obliuiſcar tuy- Sextum eſt cõſi⸗
Deracio vtilitatis ipſius tbula
cionis-nam vexato res nrĩ ſunt

ſicut apes que licet pungãat tñ

dinguntur-quia mellificant:
Bic mimici licet rodant tamen
penam pꝛ?o peccatis minuunt
pꝛudẽtes faciũt decoꝛat paciẽ
ti am augẽt hic meritu et in ce⸗
lo pᷣmiũ pſal.Circumderut me
ſcʒ mimiĩci dĩxit xpᷣs ſicut apes
et exarſerũt ſic ĩgnis in ſpmis
Geptimũ eſtaſideracio noſtre

4ℳ- „

impotetie⸗Zunt em quidã qui
verecundant᷑ ſi no tribulantes
eos verbo vel facto ledũt · Ded
ſciat Pomo etiã mĩmis o poꝛte⸗
re ꝓcere vñ aug? homo tibi cõ
uicin dicit:et tumes et iratꝰ es

Pꝛeceptum . Capitulum

pulcibus reſiſte ſi potes æ do⸗

mias-Oct auũ e pcere miſere

ri mſano: Naʒ matus aliquẽ im

pugnãsrõe in Pte vel imn toto

nõ vtit᷑ et ſic cec2 eſt ſtultus ⁊
quodammõ mſanus quibus na
turaliter clemẽt es ſumꝰ vnde
Puer.xiiij: qui impacies eſt ex
altat ſtultictia ſua· Nonũñ eſt p⸗
uia cõſideracio ommiũ maloꝛuʒ
que ſibi poſſent inferri· vñ gre

gov.moꝛa:mes ſollicita ante⸗
quã qdᷣlbet agere incipiat ces
ſibi quas pati putat ↄtumelias
aponat qtenus ſui redẽptoꝛis
ꝓbꝛa cogitãs cõtra aduerſa ſe

—

to fortioꝛ excipit· quãto ſe cau⸗
cius ex pᷣſcia armauit:qui vero

impꝛouidꝰ? ab aduerſitate de⸗
phendit᷑ quaſi ab hoſte doꝛmi

ens inuen't᷑: hec remedia ſunt
ire apꝛie· Sed pꝛincipalit᷑ muo

candũ eſt in omĩbus auxiliũ di

ume gratie ſmne quo mhil poſſ⸗

mus. G /4 Hemedia aũnt otru

aliã irã ſunt tria· Oꝛimũ molk
reſpõſio hoc eſt mirabile natu

rale vnũ vbi molle frãgit durũ

vñ ꝓuer:xv: reſpoſio moll fra
git rã . Exemplũ in vit aſpatrũ

vbi diſcipulꝰ macharij eũ pce⸗

dens ait ad ſacerdotẽ ydolon
ligna poꝛtantẽ· Quo vadis de
mon: qui iratꝰ? vulnerauit gra⸗
uiter diſcipulũ: Qũ aũt macha

rius ſuxuemẽs ſacerdoti dice-
ret:Saluerig laboꝛatoꝛ h ver

bo lemtus ꝓ machariũ duerſu
eſtin monachũ vñ ca vnlnera⸗
cionis reddita vnlneratu am⸗

Quattum ·

Pparet: Que mmin veniẽtia tã

üte.

87 d
miſen

ms im im

ntoto
leus †
us na
vnde
eſt ex
K⸗
Wo
nind
Hatamn⸗
mäpti
Otumete
diptord
Werſſe
iinata
ecan⸗

pero

de⸗
wi
t
Winno⸗
.
Mit
niene
in
t dunn
itt Etri
htni
geüpee
eyden
dide
aut ne
mnne

4Onmneum

7

bom! monaſteriũ poꝛtanerunt
hõ em iratus eſt velut olla buli
ens:cui aqua frigida ſupꝑfũ udẽ
da eſt· vñ Puer. xv . Os Ffa
ebulit ſtulticia· Secunduũ reme
dum eſt ſuenciu⸗ verba enim
ſunt velut ligna: ſi ſalt em ſint
verba irato diſt plicibilia . ſz ad

extinguendũ ignẽ opoꝛtet ma⸗

teriã lignon minuere vñ eccle

Pꝛeceptum

Ix· nõ litiges cũ homĩe ſititi git⸗·

oſo et nõ ſtzues in ignẽ iliꝰ li
Sna⸗ Securius ergo eſſet interð
ab irato re cedere qui nollʒ cõ⸗
buri ſicut et ab ĩgneroxii: non
vos defedẽtes taniſm. 6 da⸗
te locum ire⸗ Tere
be neficiñ· beneficia e em zrato 2
penſa ſuũt velnt carbones igm
ti valẽtes caritate ꝓximi · iõ

lanr ciba ulũ⸗ ſi ſitierit da ili
aquã bibere. pꝛunas em cogre
Sabis ſuꝑ caput eiꝰ et ons red
det tibi⸗,

ri mũ eſt cauſa homi⸗
ciò ij de qua iob v·p⸗
uulũ occidit muidia:
Tria ſunt pꝛicipalit vidẽda
quid ſit. 50 quãte

noceat· Tercio de remedijs

R Quantũ ad pꝛimn⸗ [nui⸗

dia dicit beatꝰ ausꝰ eſt od inz

felicit atis alien e.dam.li.n die

videre bona alion- vñ ambꝛo⸗
lde offi · Inuidus bono dege

£
Se 4.

E muidia que vt plu

ſticia de alienis bonil/
1 t dicit᷑ muidia qꝛ nõ poteſt

Capitulum

8res:

„ℳ „ yn

alieno. nnllus aſ̃t poteſt vide
re equammit᷑ illud de quo toꝛ⸗
quet᷑. Oꝛzo cuius int ellectu no⸗
tandũ mtho.i. ii· q:xxxvi· q
ĩuidia e triſticia ð alieno bono
ĩiquãtum quis aliũ excedit ĩ bo
no aꝓparẽti Pcipue de quo eſt
gloꝛia uel im quo homĩes ape
tũt honoꝛari et m opmione ee
Lnqz tum alienũ bonũ dimmu

ere vndet᷑ apꝛiam excelletiã · vñ
umoza⸗- B Inui

Dia ex iam gloꝛia vł ſupbia na

ſciturqð ſic pat; · Nam cũ ſuꝑ

bus mamter gloꝛioſus apetit
ſup alios excellè et masnꝰ ap⸗
parere· te cognoſcit in alio alis
qð bonũ.tũc timet q im ̊ ipᷣm

alt er excellat vel ſibi equet᷑· et

tunc triſtat᷑ mquãtum hoc mi⸗
nuit gloꝛiã ſuã et excellentiam
quã haberet in opmione hoĩm
Ex hoc em q alius i aliquo bo

no ſibi equat᷑ aut eum excedit
ipſe minus gloꝛioſus eſtimat᷑ ·

qꝛ tuc nõ ſuꝑ alios ipſe excel⸗
lens putatexemplũ tu ſais ar⸗
tifi ciũ ĩ cimtate vemt pegrinꝰ
qui equaliter tibi vel melus te
patur de quo ipſe laud at᷑ · ſʒ
tu times eum tibi cequari aut

te excellere · et doles de fama

eius vel bono: qꝛ fama tua mi⸗
noꝛ erit·hec triſticia de alieno
bono eſt muidia vera:et videt
rzmcipaliꝰ eſſe triſticia ð glo⸗
ria alteriꝰ?ꝰ inquãtũ mimuit glo⸗
riã tua quã awetig ſic ſumilit
eſt int er diuites nobiles. pdi⸗
catoꝛes.n Ziſtros et ſimileg ·
aͤ ad pulcritudmẽe foꝛtitudinẽ.

Fsnper e

7 Quintum

N
I Saknk ee 04 aca,

3 Papzug r S

te! H i L,

ſcientia vocem deuocionz. 78
quocunqʒ vero vł eſtimato bo
no E* quis gloꝛiã qnenit⸗

Gecudo notandu ſm

tbo. vi pꝛius q; cũ muidia ſit

.

denplex eſt triſticia ãᷓ ð aliems
borg m alio cogmitis pt oꝛri ſo
lum. quarta eſt muidia · Dꝛzꝛimo
em quis tri ſtac de bono a teri?

mentũu vel ſibi vel alijs bem
talis triſticia no eſt muidia · ſ⸗
mæagis timꝛis effectus et 27
eſſe ſine peccato et laudabilis⸗
vnde ꝓuer.xxix: Zn multitudi
ne iuſton letabitur vulguscuʒ

met populus: et gre:xxiimoꝛ.
Suemre plerũqʒ ſolet ut no a⸗
r 2rdrone miſſa caritate/et mimici noſ rui
ee „2.na letificetet rurſus eius glo⸗
2 Ee ſe
, ria ſine muidie culpa cõtriſtet ·

S= ei et ruẽte eo quoſdã bene eri⸗

1 gi credimus ſet ꝓficiente Ulo.

E⸗ orek 4 pleroſq; miuſte oꝓpꝛimi foꝛmi
Firzäi damus. Secũdo modo põt q̊s
cõtriſtari de bono alterius nõ
—„ rF eo qꝙ; ipſe bhabet bonũ ſed ex

eo q; nobis deeſt bonũ illð qð
Habet ipſe· et hoc apꝛie eſt ze⸗
lus. ut Dicit PpBs n⸗rHetho⸗ Lt
ſi zelus iſte ſit circa bona hone
ſta laudabilis eſt· vnde i:coꝛ⸗
xiiij· Eᷓmulamim ſpũalia ·et ie⸗
vomm epła ad alet ham· de in⸗
ſtructione filie dicit ha beat ſo
cias cuʒ quibꝰ addiſcat-quibꝰ
innideat et quan laudibꝰ moꝛ

lo quo quis debet meitari 30

BDꝛeceptum.

triſtieia de alieno bono Qua⸗

impij ſumpſerint pꝛĩcipatũ ge⸗

Deatur vbi ſum muidia P 3e⸗

lendk re 4

pꝓfici endum cũ mel ioꝛĩbus. Bi

ante ſit de boms tpalibus pot
eſſe cũ peccato et ſine peccato⸗

*D- LKme⸗ modo alias tri⸗
ſtatur de bono alterius mquã

cum illela accipit bonũ eſt eo m⸗

dignus que quidẽ triſticia nõ
poteſt oꝛiri ex bonis honeſtis
x quibus aliquis iuſtus ef ficit᷑
ſeue philoſophꝰ dicic nᷣ.rhet:

mquãtum ex eo timetur, no arcy ſed de diuiciset de talbus ꝙ

pannn ꝓuemre digris et idi⸗
nis- Huiuſmodi triſtic ia ſm
eũ vocat᷑ nemeſis et ptmet ad
bo nos moꝛes Sed hoc iðo diẽ
quia cõſiderabat ipſa bona tẽ⸗
poꝛalia ſᷣm ſe ꝓut poſſunt ma
&na videri nõ reſpiciẽtibus ad

eterna. Sed pm doctrma fidei

bona tempalia que Puenmiunt
ind ignis ex iuſta deci oꝛd inaci⸗

one diſponunt᷑ ad ceon coꝛrecti

onem vel ad eon damnacione
et huiuſmodi bona quaſi mhil
ſunt in compacione ad bona fu
tura que ſeruant᷑ bonis · Et iõ
Huiuſmedi triſticia ꝓhibet᷑ in
ſacra ſcriptura: ſᷣm illud pſal.
Noli emulari in malignantibꝰ
neq; jelaueris facisteſ miquita
tem⸗ Et alibi pene effuſi ſunt
greſſus mei: quia zelaui ſupꝑ miĩ
quos pacem peccaton vides⸗
uarto modo aliquis triſtat᷑
de bono alicmus in quãtũ alter
excedit ipſum in boms et hoc
Pꝛie eſt muidiam hoc eſt ſem
Per pꝛauũ · vt dicit
et hico:Quia dolet de eo ð quo
eſte Saudendũſcʒ de bono ꝓ⸗
ximi m caritatẽ cni ec directe

Gono Aens

i en i Ben-o S 2d,⸗ sled
AVrlrs. Wehiss 7 Baen Lee , “ ea rkel

rmjrvb Prtss A⸗

—,— = — —
— — S
—

ve
put
I
F

g⸗
Qußeum 4 Daeceptum Capituluw Qumtum
tnit E arFiitacolees S. Ouo dirit aurenlus ſup ui·dixxj q
bug oncrdriat ue muidia vemale iſ quaſi duaòa naturali meli
modo autẽ fiat muidja v duũn nacione a& paſſione muidie
rri , peccatũ vel moꝛtale Norandũ BGunt em ut mquit m awetitu
cdee⸗ rco q; tres ibi ſunt graduss· ſenſit ĩo a petibilitates quedã
Ete Dꝛimuſ vbi materia ongo erß facstelm coꝛpe reales trãſmu
mcus mudie eſt cog mcio boni e aciones tõſequẽtes com plexio
tojr excelletis in honmie vane de e coꝛpon naturales. vñ qui
orl oſo:talis em fadit er teeeiſa une complexiõis fri gide ⁊ hu⸗
ſti dimmucone ſne Sloꝛie· et en⸗ äiß umide. ſune natnraliter magis
fict tur faciliter de bono ꝓximi vñ mclmati ad muidiã ut patet ð
E m gro. xxr: mo?a“ Pnuidia multis pueris mulieribꝰ qui
don mam gloꝛia naſcit᷑ et ex eade buſdam homĩbus flegmaticis
un radice etiã ſm ꝑhm n hetho- Et ratio eſt quia tales qualita
Rrafe multe ſunt canſe muidia- Pꝛi⸗ tates paſſiue ſunt:ĩdeo ẽ ĩ coꝛ
a mo ſimilit udo aliquon nKe⸗ Poꝛe aptitudo ad caſum et de⸗
ededi nus cogmcionẽ aelra⸗ r⸗ pſmonemapter að in a etitu
wnut tum. aut opinio ns⸗ Racio ⸗ ſbus ſenſitiuo oꝛizpoꝛcionalis que
ma a iſtos tin eſt minden n Dam aptitudo ad depᷣſſonem
8s ad Homo ſe vult equare ſeu Prerre et ad caſu ut faciſter depꝛima
fidei hoc aũt nõ eſt mſi reſpectu nõ tur et cadat ad apꝛeſionẽ bo
niunt multu Diſtanciũ⸗Nullus em ni alteri2· ANnde ſie eſt q; ma
wac⸗ mlſanus ſtudet ſe quare le⸗ alia quedã reputãt ſu pioꝛa re⸗
mci pfene in gloꝛia his qui multo ſpectu ſmn · id eo timẽt cõfundi
neini maioꝛes ſunt· puta p epenen naturaliter et dephondi.ratõe
rhit 8i vł ecõuerſ. D deo Eis An 1 igit᷑ talis compiexiõis qñ quis
wuft mulcũ diſtat loco ue an videt bonũ mn aliquo ſtatim m
vhi ſtatu homo nõ muidet · ſeð qni elimatur ad mnidendũet tunc
ibetn bus eſt ꝛp manns m Fre ſit cõfoꝛmĩs trãſmutacio ĩ eoe
Pinqni Bmeant i ſlor⸗ dor ex poꝛe puta quidã caſus mamfe
mnis re eos mtimur excelt noſt ſve ſtus in vultu et ꝓpendit᷑ mmui⸗
t tuntatẽ pollent triſtari mai⸗ uidiã ſcʒ ꝓ natur ali aptitudie
mus⸗et ſic mnidere· E⸗ e et paſſione vł etiã nt talis paſ̃
N cnndo faciliter muidẽt puſi la ſio eſt pꝛimuę motusut ſic n0
Ne gna et gloꝛioſa qunõ habent. e . R tũ largo modo cũ ſit
8 Tercio ſenes faciliter mujdent Dena peccati oꝛĩg inalĩs. hec ð
e ĩumoꝛibus quoſ putãt poſſide Wareolo⸗ vnde auguſtiu? eliej
N re que ipſi nõ habuerũt vel no cõfeſſi · dicit pPuulum quendaʒ
pabent Capit᷑ Se idiaß collactanen ſuum tozuo vultu
ent cetere poſſides qñq;· ſicut
1.
.

aſpexiſſe et illud inuiie· attri⸗
bmit⸗ Vide mquit ego et exper
teus ſum zelantẽ puen nondũ
loquebatur et imtuebat᷑ palli⸗

Secũdꝰ gra
dus eſt quedã ſubita et nõ de
liberata triſticia de bono ꝓxi⸗
mi inquãtum excelies eſt· Ter
cius eſt triſticia talis modi de
iiberata ſeu ꝓfe cta-Pai
veniale peccatũ· ſed tercia eſt
moꝛtale peccatu· vnde tho: vbi

pꝛius de vtroqʒ dicit· muidia

ex genere ſuo eè moꝛtale pecca⸗
tum-ena em peccati coſidera
tur ex obiecto · Inuidia autem
im rationẽ ſui obiecti cõtrari⸗
atur caritati ꝓ quã eſt vita aĩe
ſpũalis ſᷣm illud ĩ:ĩoh nij· nos
fcimus quomã tranſlati ſumus
8 moꝛte ad vitã quã diligim
fratres vtriuſqz em obiectu et
caritatis æ muidie eſt bonũ ꝓ
ximi ſm contrariũ motũ· nã ca⸗
ritas gaudet de bono ꝓximi ſe
rundũ illud iecoꝛin xiij: n Sau
det ſup miquitate congaudet
aute veritati· Innidia autẽ de
bono ꝓxim triſtat᷑· vn er ſuo
geneze conuſcit᷑ peccatũ moꝛta

eſſe muidia ideo jobv. Puuluz
occidit imidia ſed mhil occidit
ſpiritualiteꝛ mſi pecc atu moꝛta
le. ſed ſicnt dictũ eſt ſupꝛa im

quolibet genere peccati moꝛta⸗
lhis muemunt aliqui impfecti

meèus m ſenſualitate exiſtẽteſ

qu ſunt peceata vemalia ſieut
m genere adulteru primꝰ mo⸗
tus cõcupiſcẽtie et in genẽ Ho⸗

dus amaro aſpectu collacta-⸗ ta veĩalia hec tho

) .

Capitulum

₰

in vnis pꝓfectis qui ſunt pecca⸗

dus imuidie eſt pẽtin in ſyni⸗
tumſanctũ qð diciẽ muidetia

fraterne gratie vnde thonn⸗

quedã que eſt de ꝓſperitate vł

cxaltacione homis· t quedaʒ

que eſt de exaltacõne gra tie ſi
cut ꝙ multi ad deñ conuertãt᷑
vel aliquid huiuſmodi. Et taliſ
muiĩdia ſolũ eſt peccatũ in ſpni
tumſanctũ: vñ ibidẽ bonauẽtu-
dicit dupliciter poteſt aliquiſ
muidere aliene gratie: vno mõ

quja ex hoc minuit᷑ bonũ apꝛin
cuius ꝓmocionẽ a wetit ſingu⸗

lariter et ſic eſt peccatũ capita

le.alio modo:qꝛ viſus ame ſic

eſt depꝛauatus ut ſic nõ vidz
bonu in ſe · ſic etiã nolit videre
bonũ m aljoet tũc eſt peccatũ
m ſpmſanttũ· hoc autem eſt in
illis maxi me qui vix poſſunt m
alio videre bonũ:et ita alio mo
do ẽ capit ale viciñ et alio mo⸗

do peccatũ ĩ ſpmſanct ñ: ⁊ iſto
modo nõ ꝓcedit mſi ex magna

coꝛrupcione et malicia volunta
tis que adeo guſtũ puertit · vt
vonũ faciat aꝓparere malũ ⁊ e⸗
cõuerſo⸗- Fl ¶Secũdo pꝛinci
paliter videndũ eſt & muidia

quãtũ noceat· et q ſit deteſta⸗

bilis apter nous⸗ Dꝛimo nocet
apꝛio ſubiecto in coꝛpe multi⸗

. Plici ter q? eſt triſticia · SGed tri
ſRticia m thodiiiq'x

q xxxvijlaltẽ

Quintum.
micidij pꝛimus motus ire. Ita
etiã m Senere mudie mucmuk
aliqui pꝛimi motus qnñq; etiaz

vydicit. Inuidia duplex ?

jre le
muemit
perig
pecca⸗
tgr
n ſomi⸗
uidetia
oin⸗
dplexe
te
dranedy
egrate
üconmnit
0; Ettilt
tüum hn.
mudku⸗
Falimſ
vyno mo
upprin
t ſingw⸗
cait
Seheſie
Kwnd,
wrndere
eſtcäti
Aterid,
tiadhn
etalons
KAi,Y
ig wagn
ia Ount
puentin

vemd

1 min

ſr oole

nn et

.
mala:multa mala facit qꝛ ag⸗
granat anima ut mterduũ mot?
coꝛpis exterior impediat᷑ ⁊ fit
homo ſtupidus.⁊ mtẽſa triſti
cia p omĩbus anĩe paſſionibus
ma ius nocumentũ mfert coꝛpꝑi

vnde ꝓuer xxv· Sicut tinea ve

ſtimento et vermis ligno⸗ ita
triſticia viri nocet coꝛdi· quia

animꝰ gaudẽes etate floꝛidam

kacit·ſpiritus triſtis exſiccat oſ
ſa et eccle · xxxviij.ð triſticia fe
ſtmat moꝛsſed hoc ven eſt de
triſticia que ſpem noõ habet an
nexam ſicut cõtricio habet ſpeʒ
et gaudiũ de remiſſione ⁊ ĩtui
tu diume miſericoꝛdie Becudo
Damnoſa eſt muidia:qꝛ recipit
eaʒ habẽti ſocietatẽ eccileſie pʒ
Darticeꝑpſ ego ſum ommũ timẽ
cin te et cuſtodientiũ man.tua
Ousꝰ peſent inuidi qtũ bonũ
it caritas que ſine laboꝛe npᷣ o
aliena bona noſtra facit· Tero
ĩuidia nulli ꝓcit· ODe nocẽti no
tum eſt de mnocẽtibus patet·
Cum kayn inuidꝰ abel fratreſ
ipſius ĩoſoph endeʒ.et ſaul da
nid ſine cauſa ſint pſecuti. Ta⸗
les peioꝛes ſunt pilato· de quo
mathxxvi· Sciebat q; ꝓ mui⸗
Diam tradidiſſent eũ. Quarto ĩ
imdia vaide difficulter curatur
qaꝛ eſt velut igms grecus qui ĩ
aqua tribulacionũ ardet et dit
ficulter extingui᷑ Tdeo galla.
venõ effitiamur ĩanis gloꝛie cu
pidi muicẽ ꝓuocãtes iuicẽ ĩui
detes ſupꝑ q̊ cypꝛianꝰ ʒelus iſte
moð n hʒ ꝓmanẽs iugit᷑ ſine fi
ne cuʒ alia fimane ſcelera. Quꝗ

toq; ille cui muĩdet᷑ creſcit ĩ ſue

ceſſu melioꝛe · tato muidꝰ liuo
ris ignibus mardeſcit. Qumto
muidia oſtẽdit hom mẽ puſla⸗
mmẽ et infimis rebus compat
ĩob/v· ꝓuulum occidit imuidia

nobiles ſunt cõmunicatiui⸗ vt
patet in hoĩbus mleone · m aq̃⸗

la: cõtrario ĩgnobilos ſunt m
uidi· Sexto ſignũ eſt per quoð
demon ſuos cognoſcit ſicut ca
ritas ecõtrario iohᷣ xiij: In hoc
cognoſcũt quia mei eſtis diſci⸗
puli ſi dlectonẽ habueritis adò

muicem:Septimo ſocij ſunt di

abol i m lucro et in damno. qͥa
quãado dyabolus lucra᷑ æ maieę
ſuccedit hommi. muidus hoc
lucrum ſuũ putat et ecõuerſo.
vnde cum ᷣm tuli · Rmicoꝛum
ſit dem velle et nolle patet ꝓ
poſitum. Octauo ꝓditoꝛes pie
runqʒ efficiunẽ· ꝓuerb· xxiine
comedas cum homĩe muido eot
ne deſideres ciboſ eins quomã
m ſimilitudinẽ arioli et coĩecto
ris eſtimat quod ignoꝛat.co⸗
mede et bibe dicet tibi et menſ
eius nõ eſt tecum:· Nono mui⸗
Duſ grauiſſima ame mfirmitate

tenet᷑:guſtũ em anime adeo im

fectum habet ut bonũ mimici
pntet malu:et ecõnerſo yſa· v·
Ve qui dicitis bonũ malũ ⁊ ma
lum bonũ⸗ponẽteſ tenebꝛas lu
cemet lucem tenebꝛas:ponen
tes aman m dulce et dulce m
aman L· (Tercio pꝛincipa⸗
liter de remedijs muidie notã
dum q; cõtra eam valent quin
ut ho ponat dilectoe;

muidie carere deſide
rat illa hereditatẽ awetat qʒ

numerus poſſidenciũ nõ angu

ſtat: vir em iuſtus ꝓ hoc q; in
terris mhil a petit aliems ꝓfe

ctibuſ inuidẽ neſcit · Becũdo in
ſpicere debemꝰ? quãtis frater⸗

natibus ingimur omĩs em Pxi

m eſt frat naturalis aut quo
fum omniũ vnus fuit pat ada

multi ſunt fratres noſtri ſpũa

les quon omni vnus pat᷑ xppᷣs

eſt: et mater vna virgo beatiſ⸗
ſima maria · ſicut et mater vna
unecta eccleſiaGumus em mo⸗
bꝛa vniuſ co 2 pis eccleſie i. coꝛ·

xijſi quid patit᷑ vnũ membꝛuz ·

eompaciunt᷑ cetera mẽbꝛa · Ter
cio cotra in a valet eradica
cio apꝛie kbio⸗auia ex ea oꝛi⸗
tur vnde &cta cõtra ſupbiam

ſHei mane gloꝛia valẽt etiaʒ hic

Muarto valet otra muidia me
tacio multiplicis damni ·q

e ea ꝓuemt ut in ſecũdo me⸗
bꝛo patuit: ſicut em grecꝰ? igsmſ

arena ct acceto ſolz extĩgur ſic
muibia conſideracõe mfructu
eſi ſtatus aue et: amaritudĩie 7
conſumpeée virin n poteſt extin

8m⸗Qumnto valet cot ra muidia

exerciciũ in opibus 3 miſerico?⸗

die cir ca Pxrimos u uel i mimicos

vnde Puer⸗xxv. Sienn ri erit mi
mieus tuus ciba illum⸗ Bi ſicie⸗
rit potum da ilti paunas em cõ

m eabona que poſſunt ſimula
multis haberi et a ſinsulis ple
ne ſient eſt pdicatio eukariſtie
comumo dei ſuꝑ omia dilectio

Et et resnũ celon vnde greg⸗ qaui

hHabeant⸗ — RN
pꝛimũ norandn m thoeii 1j.
Eee xxi moza.

Capitulum Bextum

gregabis ſup caput eius et 8do
minꝰ reddet tibi miſeri coꝛdia
em directe Ponit᷑ muidie · q⸗
rum pꝛioꝛ dolet miſeria ꝓxi
mi poſtero vero & felicitate ꝓp
ximrvnde De mĩia dicit᷑ ij: coꝛ·
xquis mfirmat᷑ et ego nõ ĩfir⸗
moꝛ de muidia vero Tude· iohß.

xii.q, indas murmurauit 8 ef⸗

fuſione vngẽti ſuꝑ caput ieſu:·

4 Ca apitulum VI.

nc de efiliabus i inui
die diſlerendum eſt
Dꝛimo que occaſiões
ſunt Homicidij coꝛpa
lis · Jecundo de odio m ſpeali
quid ſit et de eius apꝛietatibꝰ.

Tercio an peccatoꝛes ſe odio

umqʒ ſnt filie qui ex muidia
oꝛiri poſſunt videlicet ſuſurriũ
detractio exultacio in aduerſis
afflictio ·ĩ ꝓſperis ꝓximi et o⸗

dium⸗ qð ſic patet·naʒ mn cona⸗

tu muidie eſt aliquid tanquaʒ;
pꝛmcipium et aliquid taquam

termin? · Dꝛincipiñ quidẽ e vt

aliqu's dimmuat gloꝛiã alteri⸗

us vel in occulto-et ſie eſt ſuſur

racio ueęl manifeſte et ſic de⸗
tractio · Mediũ aut ez eſt ali
quis intẽdat dimmuere gloꝛiã
alteriusaut poteſt.⁊ ſic eſt ex
ultacio im aduerſis aut nõ põt
et ſic eft afflictio in ꝓſperis
termmus autẽ eſt in ipſo odio

quia ſicut bonũ delectans cau

fat
u
be

nut
on
e

Abugin
dumch
Calus
ant
hoal
tibe
odio
N
W
inui
dens
umie
mncN
nun
ſqnam
eyt
Ar⸗
ſtſut⸗
itin
ſtli
grin
t
is
o
H

—
—

odiũ ſᷣm tho:⸗ ii. ij.· qclvnj Tra
em eſt ꝓ quã a petimus malũ
ꝓxim ſᷣm quadam mẽſuram ꝓ

ut ſcz habet racionẽ vindicte.

Odium autẽ eſt ꝓ quod ðᷣ ſide
ratur malũ ꝓxim abſolute · et
ira eſt mterdu cauſa odij quia
P hec q aliquis a ꝓpetit malũ
vmdicte ſub ratione iuſti⸗æ cũ
hoc frequẽter facit puemẽ ad
apetitũ maſi abſolute in ꝓxi⸗
mu quoð eſt odiũ Tuuidia ve
ro eſt triſticia de bono alieno
vnð ſicut triſticia o ꝓponit᷑ gau
diumſic odio amoꝛi et cauſat᷑
odiu tam ex ira q́; ex muidia hᷣ
directius ex mmuidia:quia ex eo
vquis triſtat᷑ de bono ꝓximi
ſtatim diſplicentiã ſeu odiñ fa
ciliter capit CVDubitatur
pꝛimo vti deuſ poſſit odiri ab
aliquo⸗Rñndet tho ibidem de
poteſt dupliciter ab homĩe ap
pBendi.Vno modo pſᷣm ſeipſuʒ
puta cuʒ ꝓ eſſentiã videt᷑.Alo
modo ſm effectus ſcʒ cum mui
ſibĩlia dei ꝓ ea que facta ſunt

Qumtum DPꝛeceptum YCapitulum
ſat amoꝛem ita triſticia odĩum
B(Quo 2 ſecundũ ſcien⸗
dum q; differũt ira muidiaet

tellecta conſpiciunt᷑ deus p eſ

ſentiam ſuã eſt ſumma bonitas
quãa nulluſ poteſt odio habeꝛe
ſie viſam quia ſic nõ habet niſi
rationẽ dĩligi bilis nõ odibilis
quia ibi mhil mali a paret ĩitei
lectui· Sunt autẽ el fectuũ di⸗
umon duo genera: quida qua
nullo modo poſſunt cõtrariari
volũtati ut eſſe viuere · et intel

ligere · et talia ſunt oĩbus etiã

7

appetibilia. † ꝓut deugs eſt ta
num effectuũ autoꝛ etiã nõ po

teſt odiri· Alij ſunt effect? dO
qui repugnãt moꝛdmate volũ

tati ſcʒ mflictio pene et co Hhibi⸗
cio peccaton ꝓ legem diumam

repugnantẽ volutati peccatoꝝ

t quatum ad tales effectus

deus poteſt odiri ab aliquibus

mquãtũ videlicet deus a ꝓpꝛe⸗

hendit᷑ ut peccaton ꝓhibitoꝛ
et penan mflicto⸗ DO-⸗ § Se⸗
cundo dubitat an odiũ dei ſit

grauiſſimũ peccaton ſimplicit᷑
Riñ gm tho ibidẽ q; ſic quãdo
eſt deliberatũ. racio qꝛ optĩo
ovponit᷑ peſſimũ ꝓꝑ phm. viij⸗
ethi· ſed amoꝛi dei qui eſt opti

mum opont᷑ odium dei:Tdeo

cum pꝛimũ ſit optimũ· Secũdũ

eſt peſſimũ ymo odiũ dei ex
liberacõe eſt maxime peccacũ
in ſpmſanctũ ſᷣm ꝙ peccatum

m ſpiritũſanctũ nomĩat aliqʒᷣ
Senus ſpeciale peccati nõ tam
computat᷑ mter ſpeci eſ peccati
m ſpiritum ſanctũ quia genera
lit muemtur in omi ſpecie ꝓctĩ
in ſpiritũſanctũ.vnde odiũ̃ dei
maius peccatũ eſt infi delßta⸗
tis peccato/ quia ex eo oꝛit᷑ ve
elfettus ex cauſa · E; Dubi⸗
t atur tercio que poſſumꝰ et de
beamus cedire· Rñ. ſᷣm tho⸗ ibi

dem · licet od io habere illud qad

a dyabolo deriuatur ut pecca⸗
tumet omne illuò quodò per⸗
tinet ad defectum diume iuſti
