matrimomo eſſet multũ ſperã⸗

da ymo etiã Gᷓuiter videt᷑ pec:

care q̃ votiuã ducit ſcient᷑ quia

le cauſaʒ Dãdo fractõ is voti ſi⸗
militer alnñi q́ tales tradũt nu⸗
ptuiqꝛ·ro·i⸗dicit᷑ nõ ſolũ ſup̃.
excludunt᷑ a regno dei qͥ moe⸗
talia faciũt ſed etiam qᷓ ↄſenti⸗
unt facientibus vbi glo:· Con⸗
ſontire eſt tacè cũ poſſis redar
Suere vei erroꝛẽ adulando vo
uere; Bey at ne cladeſti

aueatn.

ne nupcias celebꝛet ſʒ bnojctꝗ

nẽ recipiãt m facie eccleſie vbi

nõ ſut binubi. nenter em ↄiugũ

tenet᷑ reddè debitũ alteri ſta-

tim ↄtracto mat rimomodicit

ſuper. Raymũ: peccãt moꝛtalit

q an bñdictionẽ nupeialoõ vxo⸗
rem cognoſcit m locis vbi eſt

* .
4

—

ercium Drece ptum Capitulum Septimum
gFTercium Frece ptum ASapitulum ISeptimum

ↄſuetũ benedictionẽ adhiberi
S. Valet aut bndictio matri⸗
monialis et fit ꝓpter multavt
notat hũbertꝰ de officio epit
wilhparip“ de ſacrametis-Qnz
em matrimonio annectit᷑ ſteri⸗
litas ↄtra hanc valet bndi io

men meñ ſup filios iſrael et e⸗

So benedica eis deo rona bilt

bene dicit matrimomũ aliquon

E. Quo ad terciũ notat wilhe

vbi 8' cu matrimoniũ ſit ſcẽ̃a
et ſanctificata er ꝓfecta ſocie⸗
tas maris et femme m ſpe hua

Diumapg”- Dixit cis 1 m na et ſanctit as ſit m dyoelõ⸗
tiplicati ſũt mmis-mterdũ pan Satõ ab execratioibꝰ et ↄtami
ptas- ↄtra hãc valet eadem be nacõibus vicion et peccatoꝛuʒ
nedictio- q?ꝛ pPux⸗ benebicti et adheręetia totalis ad deum-
di duutes Facit interdu diſcò idcirco ſeptuplex eſt ſanctitaſ

Dia ↄiugũ ſed bndictio dni vʒ
ad pace numeriev' noice
tis filns ifrael-Cõuertat dnñs
vultum ſuũ ad teet det tibi pa
cem Interdu demõ accipit po⸗
teſtate m ↄtrahentes vt patet
thobie⸗ni de demone q mter⸗
fecit ſepteæ viros ſare ſed ↄtra
Hoc valet bndictõ qꝛ ibi eé cru⸗

6*

cis ſignũ qð fugat demone In

terduũ mn ↄiungibꝰ caro dnatur ſi

cut equus et mulusITë malo a

moꝛe ↄiñgunt᷑ ↄtra hoc valz be
nedictõ ſancta qꝛ dat graciam
eccł· xl.gracia ſicut ꝓadiſus in

bñndictoibus- gracia aũt eleuat

mentẽ ad ſpiritualia- Interduũ
matrimonio adiũcta eſt multa
ꝓſperitas duces ad malñ finẽ
ſ bndictõ diuma eccuerſo ad⸗
ducit habundantiã ſpualium
bonon ducencin ad bonũ finẽ
põs· benedictione dabit lesiſ⸗
latoꝛ ibũt de virtute ad vtutẽ ·
videbit deꝰ m ſiõ · Qnia ge bn⸗

dictio diuma ↄcomitat᷑ muo⸗

catione diumi nõis quam facit
ſacerdos m ſua broictene ᷣm
illud numeri:v· Innocabitis.no

matrimonn leruada a otraben
tibus Prima ↄſiſtit in elonga⸗
tõe a tur pitudme et execratio
ne ꝓhibiton qꝛ ↄtrahbetes in⸗

tẽdere dñt vt ſe lõge faciãt ab
his Secuda conſiſtit m euſto⸗

Dia et retractoe ↄſoꝛtis ab ha⸗
modi tercia ↄſiſtit in ſubiecti
one ſui ad alten ⁊ im iugo ꝓppeę
te ſeruitutis quo ſe alter aitcri
ſubicit abſq; ꝓticipe: Quarta ã.
ſuſceptõe oneris vicʒ ꝓuiſionis
et ed ucatõis nõ em leue eſt o
nus viro pꝛouidere de pgnan⸗
tibus emxis et nutrientibꝰ· ſuꝛ
cuſtodire paruulos et erudire
ſil et m muliere doloꝛ ꝓtꝰ? erũ⸗
noſitas pgnantiũ quibꝰ dolzʒ

vir et miſeria nutrietiñ et ſiia⸗

Qu mta ? ex ſuſcertõe regimĩs
pPius vxoꝛis qntũ ad viru q̊ ecẽc
regere hz tota doma vbi mulie
ri ↄpetit ꝓs ſollicitudinis· non
em recepit vxoꝛẽ tantũ ad dei
exhibeda neceſſaria victꝰ et ve

ſtitusſʒ ec ad regen in ↄpoę

mon in coꝛrectõea pfectõe eꝰ
nec leuis cura et modicumef
onus cura mulieris vmus

Ane
nabaht
quo
wpilh⸗
ſchr
Pe.
wehen
ocli
torinj
tony
eum⸗
Cural
en

chaid
tes n⸗
liit
Aſto⸗
Neci
ppe
RKeri
Roris
necſto
pen.
6ee
AOyt
ten
Dh
zſhe
ntein⸗
n ae
bi nle
mior
10
ye
nct
6
eſt

2

7 Tereum PYDreceptum

—

exta ex fructu ꝓlis ad dei cłᷣ

tum nutriendũ⸗ Septima ex ip

ſo lacramento id eſt ſacre rei ſi
gno⸗ſt eĩ ſigsnũ ↄunctõis xpi.
ct eccleſie:·xpᷣi ⁊ fideligs animæ
xpᷣi et beaton patrieę: hee ſunt
ſanctificatões de q̃bꝰ vjdet᷑ lo⸗
qui aꝑłusi: theß: un · Hec eſt
volutas dei ſanctificacõ veſtra
vt abſtineatis a foꝛmecatiõe vt
ſciat vnunſquiſqʒ veſti vas ſuũ
poſſidere m ſanctificatõne et
honoꝛe nõ in paſſiõe deſiderii
ſicut et gẽt es qᷓ ignoꝛãt deum
nõ em vocauit vos deus in im⸗
mundiciã ſʒ m ſanctificatio nẽ

m xro kieſu dño noſtro-

Capitulum Octauum

E& pemtẽtie ſacramen
o cui tres ſut ꝓtes
m Criſo⸗ↄtritõ. con
ufeſſio.et ſatiſfactio

tuʒ ad pᷣmũ notandũ primo q

bm magiſtndi-x vn. jiii Cotri

tio eſt doloꝛ volũtarie aſſump⸗

t2 peccatis cũ ꝗpoſito ↄfitẽ
Di et ſatiſ faciedi· Dicit᷑ pꝛimo

aſſumptꝰ.opoꝛtet em m ↄtritõ
ne qᷓ mumt᷑ habet᷑/pᷣcedere q̃⸗

latrone magdalena et paulo · v
bi deꝰ fontẽ miſericoꝛdie aʒpe
ruĩt vt fieret ſubito qð in alijs

paulatim. ſicut em ſanauit qſ⸗
daʒ ſubito xpᷣe alio s quottidja

ſanat ſucceſſiue mediãte curſu

Asas es

rimo videndũ eſt de oꝛigine
Otritõĩs · Sechdo de ↄdtõibꝰ
2tritom neceſſarijs· Et tercõ ð
effectibꝰ ↄtritõis:· Quã

l

Capitulum Re Octauum

Zmum ſic et in anĩabuſ fecit vt
tho⸗dicit ↄtra gentiles Becu⸗

do dicit᷑ voluntaria nõ coacte

apter hoc piculoſu eſt in extre

L mis 0O pemtere *vt Habes e Ipoſtn ſro Perpitv
cwi. à- Terco dicit᷑ do loꝛ ſcilicʒ

qi ſit diſplicibilit᷑ maioꝛ cuiul

cũqʒ pᷣuatoe citra deum Et hic

dolor eſt volũtatis nec opoꝛtʒ

neceſſario ꝙq; ſenſualit er dole⸗
pP patre moꝛtuo
2 do leat nõ mtel

erp

lectualiteret gaudeat peccatà

De doloꝛe taliſeòd qmdin dole Qaeſee

bit. Rñ· ſp.i.qn recolit ſe male

feciſſe ⸗Quarto cu apoſito oIfi⸗

tendi et ſatiſfaciendi Becun⸗
do notandu m bona q;- v.ſut

pambula ↄtritõis vt plurimũ.

nam pemttia actuals qᷓ eſt ĩi

mediata diſpoſitõ ad graciam

oꝛit ur et incipit m oꝛdĩeʒ Dri
mo a fide cuiꝰ actus pᷣmꝰ eſt q̊

Hõ ↄgnoſcit et credĩit dei hbom⸗

tatẽ et iuſticiã. Et q lli diume

bomtati diſplicet ome peccatũ
et Om ma iuſticia peccatiſ ſie
offendit᷑ q; nullo modo dimit⸗

tit inultuũ ↄnterq; hõ ↄgnoſcit

ſe mala cõmiſiſſe ⁊ dei offenſaʒ
meidiſſe x iuſticiã ſoluendam·
Becundus eſt act? timoꝛis ſ⸗

ullis ꝗq̃ᷓ· timet ſe eternalit miſe⸗
rũ futun ꝗpter peccatũ retra

hitur iſto mõ a peccatis ꝗpter
metum gehenne in quo timoꝛe

quis ſi ſolum maneret deſpera
ret ideoſtercius actꝰ fidei eſt

quo credit deum tã mfimte mi

ſericoꝛdem vt ad veram pem⸗
tentia remittat omne offenſam

7/

9 9 chs Wnrnens Brre F 4 e rSG= WSl

⸗
G
5
NpeX
WWWBoalere Seben⸗

et m amicũ dei recipiat pemté

tem. Quart? eſt actus ſpei de
vema ↄſequẽda apter dei miſe

ricoꝛdia et bom tatẽ quibꝰ Pa⸗

tus eſt moulgere et in amicici⸗

am reaſſumere pemtentẽ⸗Quiĩ⸗

tus eſt apoſitu emen dadivita

eæt reuertedi ad deũ et ſe ei con
federãdi et ſatiſ faciẽdi ꝓ g e⸗

Der Blrgeeb; Eα
2ð riSʒ; veſiries

mitu ↄfeſſionẽe et ſatiſ factionẽ
t hec omma ynnuũtur luc: xv
P filiũ vdisu painii⸗ Di ca⸗
illi ſcz r auii

zbi⸗ Ae anene Kiseus tereik
de patris clementia p .
quartu etiã ibid vicz lurseſa qn
tum ibi
tentia meipit a timoꝛe ſeruili

vemt⸗Et ſic pʒ ꝙ; pem⸗

vt vid ebi termmat im amoꝛzꝛe fi

liali iuuat etiã ad pᷣncipiu con
tritõis mala ↄſidcrare que fac
peccatũ mortale p Pcipue & quomſpe

libꝛi habes 8 traſ

g edenti

„

Siſti m inrer bus diſt.

de pe· et tho· et ſco:q; ad hñ⸗
Dam ↄtritione vel diſpoſitione

ſufficientẽ ad eandẽ ꝓ deletõ

ne oim peccatoꝝ moztali; exi⸗

mo Diliges di

Sũtur plura- p'imo dil
ſcuſſio ↄſcĩe ⁊ diſtin (ta Pcogi⸗

tatõ omniũ peccaton moꝛtali⸗

um de quibꝰ hõ nõ eſt pᷣus ſuf
ficienter ↄtritꝰ? et cuiuſ libzʒ eo
ru cũ circumſtanciis aggrauan
tibus maxime cũ circuſtanciis
in aliud genꝰ moꝛtalis peccati
trabentibꝰ? Hhabeat aut ad me⸗

Trueptum 3 Capitulum

cleſie-ODmms vtriuſe
de pemet rem

PaX c24 B-
ALQuoad ſcom! notandu ym ma

ca:x· gt Ca: xii· E vt ꝓhat ma

Siterein. ar. di. xv et p augꝰ:

li. 8 li: de vera et falſa pemtętia et

adm mmus m pma ↄtritoe id eſt

attritõe et Pparatõe ad ↄtriti⸗
onẽ exigitur vt doleat de ſi ngu
lis que memoꝛie occurrũt moꝛ⸗
talibus et etiã de ſingulis eoꝝ
circũſtanciis que peccati ſpẽm
mutãat id eſt almd Senꝰ pecca
ti moꝛt alis trahũt quibꝰ cir
cumſtaciis clarius Dicet m ma
teria ↄfeſſiõis.Hõ Dicton qma
opoꝛtet vt in ſequeti mobꝛo di
cetur de ſingulis deteſtatõem
ſpecialẽ habere memorie ſaltez
occurrentibꝰ: vnde Pceptũ ec⸗
ſex? liev
Dicit oĩg vtri⸗
uſq; ſexus fidelis poſtq 2 ad a⸗
noſ diſcretõis vnenerit omma
ſua peccata ſalte ſemel m anno
fideliter ↄfiteat᷑.de hoc eʒechi
as rex ait. ꝓſa:xxxvii. Becogi⸗

mornndũ diligentia ſic dicetur

tabo tibi omg annos meos m
amarituò me anie mee C⸗

Bedðme eſt diſplicẽtia ſeu dete⸗
ſtatõ ſingulonꝝn moꝛtaliũ pecca

toꝝ ſuon quoꝝn in pdicta pco⸗
gitatõne poterat eſſe memoꝛ:
eſt aũt deteſtatõ iſta nolitõ qᷓᷣ
penitẽs nollet ſe illa ſua pᷣteri
ta peccata feciſſe aut eſt voli⸗
tio ↄditõnalis qua vellet ſe ñ
peccaſſe ſi eſſz ſibi i poſſible)aut
optatiua vt vtinã nõ peccaſſez
ita ↄtra den:q; aũt ſingula qm
memoꝛie occurrũt opoꝛteat in
ſpeciali deteſtari.hoc patet. i·

ezechie⸗ xvini⸗ vbi des trad dit

1
ſo⸗
enue
lüͤtt
o
nutt.
N
ſu
la⸗
ſi
ber
bus
phe
Niea
Ctanm
uerin
ſ 1A
ſi
ope
fi
ſit
ne
m.
pi
n

ir
5 pꝛ
tu⸗
tat
pan
ſitd
ts
dh

dun 42 Tercium Dreceptum Wapitn lum YOctauum
N mno dum iuſtificandi impiñ di⸗ randu et muemendu ea Quan⸗
63 cens ſi impius ege rit pemten⸗ tum vero ad terminũ ↄtriconiſ
Au tiam ab ommbꝰ peccatis ſuis ſcʒ qn ipa diſplicẽtia foꝛmatur
get q̃ oꝑatus eſt et cuſtodierit vm caritate et fit ↄtritõ tũc ſufficit
Daè uerſa pᷣcepta mea ſcʒ Ppoſito ⁊ , fiat vna Zmums de omnibuſ
tniti⸗ fecerit iudiciũ id eſt ſcrutim̃ ꝙ ſiis D. WTerciñ requiſitum
ing ſuꝑ ↄmiſſis et iuſticiã id eſt ex & eſt vna generalis ðteſtato om
moꝛ⸗ terius effectualiter cuiqʒ quod mũ peccaton ſuon tam oblito⸗
eon ſuũ tribuendo deo ſibiet Pxi⸗ rum q́; ignoꝛaton q̃ᷓ peccatoꝛ
ſpem mo vita vinet et nõ moꝛiet· Idẽ Omiſit et nõ ſciuit et adhuc ne
pecca vult aplus. i: con.xi.vbl dicite „ ſeit quot fuerunt peccata, ꝓ in
R G DOꝛobet aut ſeipᷣm hõ et ſic de R. tellectu aũt oblitoꝝn peccaton
um pane illo edat. ĩdem vult gloſa notandũ im tho- q) obliuio 8
ngn ſupꝑ illud põ· Lauabo ꝓ ſingur aliquo pt eſſe Dupiciter· vnoꝰ?
mehnd las nocteſlectũ meũ Ricit per ſic ꝙ totaliter a memoꝛĩa exci⸗
ſtlon ſingulas noctes intetłligere de derit et q; hõ nõ poſſit illò̊ m⸗
neſie, bemus ſingula peccata ſup q⸗ qrere nec memoꝛari alio modo
ptüce⸗ bus ſinguilariter flere debemꝰ ſic q; ꝓtim a memoꝛia exciderit
Blic ad hHoc vt lauet᷑ lectus noſtre et ptim remãſerit ſicut cũ in ge
vrri⸗ ↄſciẽcie:rõ eſt qꝛ ꝑ ſingła pec⸗ nerali recolo me aliquid audi⸗
ada⸗ cata moꝛtalia facta eſt ſpealis uiſſe ſed neſclo in ſpeciali quid
omma auerſio ab mcõmutabili d eojqᷓ fuerit · Et tũc requiro in memo
aaNd ręei mutabih hõ adheſit- Itẽ cãa ria ad ↄgnoſcendũ et remmiſcẽ
ccgechi tritio ꝓ ↄFfeſſionẽ explicat᷑· ſed Dun ſic etiã dicit᷑ aliqͥ;d eſſe ob
Recgi opoꝛtet de ſingulis moꝛt alib litũ dupliciter vn modo ſic q;
mec nn fiteri:⁊ licet llud ab omĩbus in generali maneat in memoꝛia
e 1 ſit faciendũ⸗ Eſt tñ ſingularit ſed nõ in ſpecialivt cũ hõ reco
ſuder neceſſariũ iſtis qui adhuc aliq uit ſe vnũ vł plura ↄmiſiſſe æ ne⸗
in pen malicia ita mfecti ſunt vt iltaz. ſcit que vicʒ an ſupbia an auari
chiße⸗ vix vel nõ dimittere PWPonant·) cla vel luxuriapel gulaet tuc
menn⸗ indigent hi tã diu lamẽtariq dDzʒ homo cũ dilig entia recogi⸗
nolti Dam p de Sracià Seoννπbς tare vt inuemat peccatũ in ſpe
ſazen Voleant·Cõcoꝛdat pᷣfatis tho ciali qꝛ homo tenet᷑ de quolj bz
ſtl⸗ im nn: di XvI. ices quantu ad ſuo moꝛtali memoꝛato m ſpeci⸗
“ ¶Pꝛ mcipiũ ↄtritõns id eſt quan⸗ ali ↄteri ſpecialiter.ſi aut imne
iglect tum ad attritionẽ qua hoõ cogi mre nõ pt nec in pticnlari me⸗
tat de peccato et dolet et ſe moraꝛi tũc ſufficit de eo con
. 4 parat ad ↄtritionẽ opoꝛtet q; ri ſm m memoꝛia ↄtinet᷑.ſcʒ
ſit deteſtatõ de ſingulis pecca dolere ql ↄmiſit quoddã moꝛ⸗
tis que quis in memoꝛia habet tale de quo non eſt memoꝛ· Et
it adhibita diligentia ad memo.- debet nõ Hlum ſic in Senerali

—

Tercum

Holere de quod petoõ Dmiſſor
oblito ſed dʒ etia cũ Hoc dole⸗
re de oblinione que ſibi ex ne⸗
gligetia apꝛia cõtingit E/ X
lio modo pt peccatũ eſſe obli⸗

ti ſie ipᷣm oĩno a memoꝛia ex

cidit· nec alnquã de eo hʒ notici
am etiã adHibita ſ uſticisti dili
gentia et tũc nõ tenet᷑ hõ ð eo
cõt eri in ꝓticulari qꝛ impoten⸗
tia excuſat eũ a debito ⁊ ſufficit

generalis cõtritõ de omm eo?

quo den offendit et Dicite Bo⸗

nauen: q) pemteg no dʒz de ob⸗

litig cõteri m generali ſub con-

ditõe vt ſi deũ m aliq; peccato
offendit . ſz dz de eis cõteri ſub
Pbabili eſtimatoe/dʒ em mm ba⸗
hiliter et viſiłe eſtimare q) im
multis offendit deum- et ſic ex
Hac eſtimatse doleat ae ſi cer⸗

tus eſſet tuc eſt vere contritus

de eis et dimittunk ſibi illa ob
lita ſicut cogmta qᷓ deteſtatur

An pticulari ⸗ E De ignoratiſ

Dreceptuam

9 ctauum

vero peccatis quõ ſit cõtereno

. vbi vicz quis peccauit ſʒ neſcit

ea fuiſſe peccata.Notanduz p⸗
mo ſ̃m tho: imeni di: xxi:qn ig⸗

noꝛantia eiꝰ qd; quis ſcire tene

tur nõ excuſat enqꝛ ipᷣamet ig⸗

noꝛantia eſt peccatũ vn cũ ali

quis nõ confitet᷑ peccata apter

Hoc qꝛ neſcit ea eſſe peccata et
ſuo modo videt᷑ ſi nõ cõteritur
apter HO

de aliquibꝰ peccatis
aꝛ neſcit ea eſſe peccata ⁊ potiſ

ſime ꝓpter ignoꝛantiã iuris di⸗
umi tuc nṍͤ excul. a aliaſ hereti
ci excuſarent᷑ qͥ aliqᷓ peccata ĩ dq
eus ſut neſciũt eſſę peccata: t

: Tercõ caueat a peccatis g&
uibus 4 5 lam cognolcit et ſi mci

etiã excuſaren? ſimpliceſ qui ex

nesligetia aut ex deſidia igno
rant: et qi Snoꝛata ex negligẽ

tia ſciunẽ ꝓꝑ diligentia: iõ tene
tur hõ facere qð ĩ ſe eſt vt pec

cata ſua cognoſcat qtenus de
eis conterat᷑ cõficeat᷑ æ ſatiſ fa

ciat· Et ſi qris ꝓ quale diligen⸗

tia ſit repelled ignozãtia- R
criſ· ſup mat omeł:xxxix:ſi
ies ſ. cripturan mgredi veritatẽ

nũc poteris oꝛoibꝰnũc q̃reres

m ſcripturis· nũc pulſareſ bomſ
opibus nũc mterrogarel ſacer

dotes nũc iſtos nuc ilos G.

x quibꝰ lm bonauen. n. iin.
et wilh. pazi fkideet!
glbus Elicit q ttuor füc jung
tia cõtra ĩgnoꝛantiã: Primo te
netur q́s diſcere ſalut aria ſibi
t hoc ꝓ verbi dei attentã au⸗

dientiã ꝓ libꝛon ſacre ſcriptu⸗

re diligentẽ le ctionẽ Pp coꝛOi

alem meditatõz dz em qlb; bßm
ſtatus ſui exigentiã calivꝰ imtẽæ?

dere nõ ſoln im q̃dꝛageſima ſen
etiã im omm die feſtiuo cũ ad h̊;

ſit inſtitutꝰ·ſi em ꝓ alios dies

tpalibꝰ ĩtẽdis cur nõ in die fe
ſto legi dei intẽdereso ſi qͥ pᷣ⸗

fata feciſſent qnta iã ignoꝛata

Didiciſſente Sc o exigit᷑ vt qs

frequenter cõuerſetur cũ bomſ

hoĩppus de rebꝰ loquat᷑ ſaluta⸗

ribus et q̃rat de eis qᷓ ad dei p

tinet ponoꝛẽ et ſuã ſalutem

dit ſtatim coteratun. alias pᷣm

gre: peccatũ q ꝓ pemtentiaʒ
non deletur mox ſao pondere

R

—
—

Tercium en A

rabit pétiñ et lums et ꝓ talibꝰ hũiliter vemq pcet

S3.Slicta
. Hoc Docet lex Dei m P82 „
dis rorhe pt glar maglſterm Hea intelligit glo.q⸗-null? om⸗
a 7018 co xvivn T0:1i⸗ KEnumera⸗ 4 mideo aebit ab occuitis.2c.
e ueSr ſoa peccatis et negli nale aliems ꝓce ſeruo tuo-Et
ne tis qui icie becreatravdu alib⸗ delicta muentutis mee et
ec 8Zecς O! Pßsos in paſſion es ab ꝛancias meas ne memme⸗
. los Pons itz deñ vgno ſcẽtes nñ SHaa R, Sed dreres qn-
4 isonomme qder icrũt⸗Qu tũ Fs Oone tata diſplicen
. CDen gloꝛifi caucrũt e = tus Dolozꝛ ſeu quata 9 P
aaden gie crebꝛo deuotis oꝛõ tia exigit᷑ ad errione Kuefw.
5 elt vt quis tos muocet· Vtia exig doloꝛ ↄtritem
. t ſanctos muo- . Ho.uplex eſt do titem
el mbus deñu et ſa .. tiſ t Hhodupi ſt pa con
. 1 u 8 neceſſariis pot vnus in volutate et eſ Pa co
6 et qtenꝰ eũ 8ʒ tlu omis vnus ſplicétia vecca
1o1 uniare qꝛ o itõ met ſeu diſplicetia pec
S ſime dignetur illt ſiceſ. tho tri to m ſeo maioz Dde pecca
oĩa a dno deo eſt. ſic ti et debet eſſe maivoꝛ de pecc:
in ſapĩa a dno d (az ab ti et debet . 9 Dolor-.
õ eol et etiaz tis qm qcuq; deliberatꝰ? do 8
le fuit illmiatus a deo et ei ſtru⸗ eis am denez Deliper ſoẽ volũ⸗
Daz dubio m 1. t qcunqʒ vohitoõ ein
ns em faciẽdo płima tatis ð quacũqʒ tx
priin ctus:hoc iã re pies m2 utas ðʒ deteſtari pec
. de hoc etiã lus volũtas dz dete Peſ.
Diſceret; de r. R apoſi plus uã nolit qðᷣ
u fra.eix: iii: ipit m bona- catng dera Den ins rebꝰ ma
tuz Sit᷑ qn ds meipit ata 4 cungqz Damnuma Sl iberat
N ſnw. Ri ſcere peccat ime qñ hõ de vtroq; 8
. olcere peccata De vtroqz 4
— eE O eis ä *D eus
ma Cosne tũc ten 5 3 kere Wian⸗ copat: de ma
au pus gmn 22 ri et cũ hoc cõ ĩa placere cũ omm⸗
coteri et c . Ddebet ſup oĩia p E 1 .
. m ꝓti culari coteri e ſibi ex Debet lupe r ſint m ipm oꝛdi⸗
tu⸗ —R antia ſua/qᷓ ſi lia fi naliter ſint in ip̃m oꝛ
teri de Sozantia ſu⸗ c iſtam alia fin. eccatũ qð ab eo
R mt et dz ec i nãda ⁊ ideo peccatũ q 0
ſua culpa euemt etd ſea naa " ibeo peccatu ſup om
Gn . ia emeédare poſſe. et eu offẽdit dz ſup .
Am as novivek eſſe ver? Nenntes mapelunest diplicere-Hee
las nov fariis ad ſ. utez j.luctuů vmgemti fac tibi
5 an eſt de neceſl liq̃ pecca eres lus (t⸗docet pemtentez
gqmdn aut. m generali 8 beat. na pecca⸗
8 diez ta dz de eis cont eri m g n uid facere debeat. na .
dieſi ta 5 hõ dolet in ↄmũi de om⸗ 9 nõ hʒz mſi vnã animã. ⁊ꝛc· et
ſiß mei ofsſa Pipm omiſſa Do lan gler npil ooteneina woee
en leat ecda in genera t voſtaz Põ nemtla e debz eſſe deteſta
ef P e tnti E pe de Hit ntet masis nolitũ q;ʒ pee ca
ſre⸗ enetns oſt m Pticu ibꝰ ob⸗ tiu it tho ot dicit qy ec
alutn ſibi cogmtis dtiſerti 6 bo eſti tum * rn eee Poĩez poc
day litis im genera „Euc Oz 50 E m caſu in ꝗ i. aut ali
riſiłe ſe etiã m młtis of R er aut moꝛr àanr .
en. mare eeiſgnat end no⸗ carne mgrr lir penã tolerare te
ne; fẽdiſſe deũ qᷓ isnoꝛa ibo O em endemnc Pend mnẽ pe⸗
a et de talibꝰ? dz „ ali caſu omnẽ pe⸗
. ſcit eſſe Eeecate et Ren Hoc de neret ata1 olin ſuſtinere
6 2teri in generaly et cñ ſeu ?ſiſia na peligere
4 ſua culpabili ignoꝛãtia ſeu ꝛſſa
4

Tercium

z peccare moꝛtaliter- aut m

)

velle peccaſſe et haberevotun
tariãꝗ et deliberata Oplacenti⸗
am m moꝛtali peccato pᷣterito·
tn qn nõ immmaet tał caſus ne

7 ceſſitatis tuc nullus eſt de poe

Dus et vt etiãa Habeat

temptãadus eo ꝙ hõ nõ ſcit 8
facili affectꝰ? mnos ro mo⸗

num eſt Piculu et ſtuitiria ab

urare⸗ Bon⸗

aliqᷓ mfirmo⸗ id ẽ m vtuti bꝰ im

ꝓfecto vei ec a ſeipᷣo hoc qrere

ſcʒ an vellet moꝛi aut qmcunqʒ
penã ſuſtinere vł moꝛtalit᷑ pec
carele? hoc eſt ſe vel alin tep⸗
tare et a nullo pemtete dʒ con

feſſoꝛ hoc qrere· ſ ſi ſpote quiſ

ud dic ſignũ eſt magne pem

tentie aliꝰ? eſt polor ſen ſibi m

Pte ſcʒ ſenſibili · et talis nõ eſt
neceſſarius a ↄtritõz ꝓ moꝛta
libus primo qꝛ nõ eſt ſp in po⸗
teſtate noſtra: ſcòho qꝛ ſic pec⸗
catũ ꝓ actũ volut atis ſufficien
ter naſciturita ꝓ actũ volũta⸗

tis vicʒ ꝓ deteſtatõem peccati

volũtaria qꝗ q̊ eſt eſſencialit er cõ⸗
tritõ ſufficient er collit᷑ ſine do⸗

loꝛe ſenſibili peccatũ-laudabił

thñ eſſet ſi haberet᷑ moderate

L (Quartũu requiſitũ ad dtri⸗

Friceptum 3

toem eſt vt hõ ceſſet a moꝛtali
voſituz
ſibi cauzdi ꝓ futurojno ſolũ de

peccatis ↄmiſſis de quibꝰ nũe

dolet ſed etiã de oĩbus wmoꝛta⸗
libus et occaſionibꝰ ꝓpmnqͥs: ra
tõne quon veriſił: eſſet poſtea
iterũ caſurꝰ ſm moꝛtale pʒ illud

diffimtdez pemtetie gresq .

peccata pterita plagere 7 pla⸗

.

S

6

7 Capituium

— —

admittediad idem e masiſter

„„ 2

m.inii: di xv⸗ et. ximirõ apoſiti

iu eſt ſi ho nõ haberet ta⸗
le apoſitũ nullũ moꝛtale ſczʒ cõ⸗
mitteditũc haberet voluntatẽ

alicui2 veleompt lacentia moz⸗

talis peccati Dicit etia augeli

de vera et falſa pe:ſcio deñ mi

micũ omm crimmoſo: quo ergo
qui vnñ crimẽ reſeruat de alio
recipit vemã: nꝗelnce: in. 1oʒ
vij totũ hoĩem ſanũ fecit ĩ ſab
bato⸗Et nullũ demonẽ m eore

liqᷣt q legionẽ habuit· luce· vni
ex quo pʒ q; nõ conterit᷑ odi⸗

um Zue cõtra ꝓximũ retinʒ · K

q occaſiões certas peccaton vi

tare nõ ponũt vt cõcubmas v
ſuras et Hiõi- Ite qui nolut re
uocare ſeductos malis cõſiins
et moꝛibꝰ ꝓ eos à diffamatos

miuſte⸗ Qumtu requiſtu eſt ꝓ
poſitũ confitẽ di P loco et tpe

pm eccleſie Pc eptũ olĩla ſua moꝛ
talia Pus nõ cõfeſſa et de qͥbuſ

Bus nõ eſt legittime abſolutꝰ.

et etiã ꝗpoſitũ ſatiſ faciẽ di deo

aſiin peccatis M Bextuz.
equiſitũ eſt motus liberi arbi

rrij in deũ qui videt̃ eſſe maxĩe
Dei dilectio ſup omma· Rõ eſt
m tho.m. ii· pte⸗q⸗ lxxxv · q/

gOctauu m
6.

genda it en nõ ↄmittere ĩd eſt ·
Hhabere ꝗpoſitũ nõ ea amphus

talis dilecto dei eſt cauſa deta
ſtatõis peccaton finaliter apt᷑

deũ et inquantũ ſuũt dei offenſi
ua et cõtra honorẽ ipius facta

vt patehit ſtatim de hoc etiam
habes· i ca ·xi: pñti pcepto:h-

timu requiſicũ e vna giał

dech
plns
lſter
ta⸗
co⸗
ate
02:
18
NW
medde
re⸗pn
god:
wili
nas v
ut re
nz
WNd
dettpe
4ſuäne
bſolu⸗
ediden
entan
lenni⸗

ng

nſde⸗
terp
ofen

ak

WTercium Z

DPreceptum

— ——MN

7

deteſtatõ omniũ peccaton moͤ⸗
taliũ ad vera em pemtentiã re
quirit᷑ dicit thoibidẽ q; hõ de
ſerat peccatũ imquantũu eſt cõ⸗
tra deũ · t poſt pauca ſubdit·
ſi em diſplicet hoĩ aliqð pecca

tũ eo ꝙ ↄtra deũ ſupꝑ oĩa ſibi

dilectũ qð requirit᷑ ad rõeʒz ve⸗
re pemtẽtie tũc etiã diſplicst
ſibi omma peccata moꝛtaliaiõ
mꝗr:mnn.di:xxi: beatũ aug⸗
allegado dicit· ar bitrii ſiberta

tẽ q̃rit deus nõ neceſſitate ·ca
ritatẽ et nõ ſolũ timoꝛa ſub⸗
Dit · optet ñ ſolũ timere iuniceʒ
ſed et diligere ergo optz q hõ
deũ ſuꝑ oĩa diligat et q; actu⸗
alis dei dilectio ſit ſibi cauſa
eũ moueat vt deteſtet᷑ peccatũ
finaliter ꝗpter deũ ſcʒ mntuʒ

eſt dei offenſiuũ et ↄtra eiꝰ ho

noꝛem·/ N- Ex q̊ patz cq ſi hõ
peccata ſua deteſtet᷑ ſolũ quia
ſut o poſita virtuti moꝛaliaut
ſolũ qꝛ reddũt eũ mdignũ ⁊ vi
tupgabile qualiter etiã phᷣi cog
nonerũt teſtãda eſſe peccata
aut ſi ſolũ deteſtaret᷑ ea apt᷑ ti⸗
moꝛẽ pene amiſſioms vite eter
ne mquantũ ſibi illud eſſʒ incõ

modũ ihi ſiſtẽdo/ſine viterioꝛi

relatõe in deũ tũc hõ ſolũ qrèt
ſnũ ↄmodũ et fugeret ſuũ meõ
modũ et nullo mõ q̃reret deuʒ
et illius honoꝛẽ ↄtra illud apłi
jcon:x:ſiue maducatis ſiue bi
bitis ⁊cnec talis deteſtatõ eſ⸗
ſet actus vtutis qꝛ nõ circũſtã
cõnata debito fine et ꝓ ↄns nõʒᷣ

—— gracia nec fieret con

ritõi nuilũ tolleret peccatũ

tur ad terciũ pꝛmcipale qn;

7

Capitulum 0 ctauum

ymo ſĩpa eſſet vicium et actuale

peccatũ qꝛ circuſtancõnata in
debito fineet ꝑ ↄns ctia nõ eſ⸗
ſet attritõ vera qᷓ de ↄgruo me

ret᷑ gracie imnfuſionẽ et peccato

rũ remiſſionę:ſed eſſet actualit᷑
offendẽs et ita meret᷑ pena Ex

empliũ pꝛimo de anthiocho 8

quo- nmach ix⸗ ddem peccato
qð cõmiſit in dei fideles nõ eſt
a deo miſericoꝛdiã ↄſecutus · qᷓ
vt dicit tho·vemã fuiſſʒ aſſecu⸗
tus ſi vere pemtuiſſet nõ autez
vere pemtuit qꝛ n ex amore iu⸗
ſticie de peccatis comiſſis dole
bat· ſed ex timoꝛe pene q̃m ex⸗
pectabat vł ex doloꝛe pene qm
ſuſtinebatſic demones et daã⸗
natt pnĩam agũt magnã ꝓ
peccatis ſno qꝛ deũ offenderũut
ſed qꝛ mcõmodũ eonꝝn maximũ
eſt· ſed licet iſta ſeptẽ puncta
ſint ꝓbabiliter ex doctoribug
ſacre theologie dicta tñ qui de
talibus pᷣſertim · ii. et · vi · cõdi⸗
tõibus vult pdicare caneat ne
populũ ſcandaliſet vel deſpe⸗
rare faciat · ſed moꝛe pꝛudẽtis
medici et ᷣm pa:beati gre- cau
te loquat᷑ ita vt duros et diſſo⸗
lutos terreat et emolliat .puſii
lammes aũt deſperare de veĩa

nõifaciat · O⸗ Quant igi⸗

„

gi⸗
56

p ila ſeptẽ ſupꝛa dicta ſe ppa

rauit et deuemt ad illã vnã ge⸗
nerale ommũ ſancten moꝛtali
um deteſtatõeʒ bene circuſta⸗
cionatãa maxime circũſtãtia de
biti fims ſᷣm dicta· t qñ hmõi
deteſtatõ eſt ſatis magna pꝛo

JTerdum

6
e

,

f'Ppave

1 r⸗

ctot et tãtis peccatis tũc mox ĩ
foꝛmat?᷑ caritate et fit ↄtritõ.Et
in eodẽe mſtati deus multa bo⸗
na confert pemtentimnõ ex valo
re cot ritõis pciſe ſeu attritõms
ſß ap ter meritů paſhõ is xpᷣi/qꝛ
mecipit ia aliq̊ mo ſe vmre xpo ·
apter qua vmonęe paſſio et me⸗
ritũ xpᷣi ſibi ſuffragat᷑ x moduʒ
mfluxꝰ ſᷣm tho· m.ni.ꝓ· nã m⸗
; ex valoꝛe cõtntoiſ ꝓPciſe quia

bꝛeuis et pua eſtet nõ ſufficieſ

ſatiſfactõ ꝓ peccato moꝛtali.
q8 eſt aliquo mõ infimte mali⸗
cie eo q; P ipᷣm mfimtuũ bonum

Otempmt᷑ ſů dimittit peccata æ

ana bona ↄfert apter meritum
xpi ꝗͥ ſua paſſiõe nobis meruit

q; qñ hõ m fide xpiet apt᷑ deũ

Deteſtat᷑ peccata ſua ſm modð

Pmiſſum tuc deus dimittit ea
apter hoc q dei filiꝰ? ſibi dile⸗

ctiſſimꝰ peccatis iſtis ſicut

ꝓ oĩbus aliis moꝛtuꝰ eſt do
patri hoſtiã ſe obtulit piꝰ ſᷣm
anß: Cur deus hõ deo placet
q; petm ſit maluyet nociuuz⸗
uüt ant effect? cõtritõis ſen bo⸗

5 ne attritõis etiã a nq; qs cõfi⸗

teatur· m xbi exempiũ

Ppemteti in inſtati dimittũtur
pater celeſtis ei tanqʒ filio ꝓ
digo reuertetimiſericòͤdia mo
tus occurrit cieternaz penã in
tpalẽ cõmutãdo. Secndo ami⸗

cꝰ dei effi cit ita qan n miquitatuz 4

eiꝰ? ampliꝰ nõ recoꝛdet᷑ ad ira
ßm Sae: xviii:q ſigmficat oſcu

iu patris Nercõ Sracia caritas
Eet cetere virtutes in baptiſmo

luce. xv- oĩia Peccata moztalia

TPrceptum JF. 5„ Capitulum

R

infuſe et ꝓ peccatũ ꝓdite anĩe

mfęfundũtur. &t hec eſt ſtola p 5

ma· Quarte heres eterne pat᷑e
effici᷑ ꝗ Heredtas ꝓ fidei anu⸗
lum m baptiſmo dat᷑ ei ſet nunc
fides carita te foꝛmata certa ẽ

de et erna felicitate. Quito oĩa

opa viua olim et moꝛtificata ꝓ

peccata reuiuiſcnt vt velut cal
ceamta pedes effectuũ amodo
mumet D- Hꝛzeatas: vn. cõ
Ditoes vere ↄtritois bꝛemꝰ? ꝓ
ſtringes cancella- pariſien- 10656
de gerſona mtriptito ſuo mter

cetera ſic dicit. Scies mſericoz

Diſſimꝰ pf doꝰ?/ et cognoſcens
noſtra fragilitatẽ P maximãa T
ad malũ ꝓmtatẽ multiplicibuſ
v is moꝛtali vita durate patiſſi

mus eſt nobis delicta remitte⸗

reet graciã conferre ſi dntavat
veracit᷑ æ ex coꝛde tres ſibi ſub
ſcri ptas veritates Poꝛrigamus
Prima veritas dñe ſic vel ſic cõ

tra tuãa bomtatẽ peccaui vt mi

hi diſplicet roe c2 pemtentiaʒ
ago qꝛ te offedi qᷣͥ totus es ve⸗

nerandꝰ? et colend? qᷣqʒ man

datu tuñn traſgre ſſus ſu Sa

veritas dne bonũ habeo apoſi-

tu et deſideriũ tuo iuuamie me
diantemihii m futun pᷣcauẽdi.

ne mcidã in pctm et occaſioneſ

iuxta poſſi bilitate viriũ euitan
di tercia veritas dne bonã ha
beo voluntatẽ peccaton meon
confeſſione integlit᷑ faciendi ꝓ

loco et tpe ſᷣm tuũ ⁊ ſancte ma

tris eccleſie mandatũ et pcep⸗

tũhas veritates ſi aliqs qticũ⸗

; loro et tpe ſincerit᷑ nõ ficte

FYo0O6 auum—

lert.

ä ð D l öööööööööööö õõ n

en

iteatie
ſtoltt
n0 Pa t
elan⸗
tnune
erta
dta p
ut cal
nodo
Wy
–☛
mlencn
hoſeeng
Inmi 1
Maluſ
ace
itte⸗
tarat
iſub
WN
Aſecd
mym
ftenie,
tre:
nn

ſe⸗

Hmene

alboi⸗
aioneſ
guitin
onia
n
N,
.
i⸗
te

.

ſ

erci

4

—

auent ſcurus exiſtat ſe in ſala
tiſet grade ſtatu ↄſiſtere vi
taʒ et ernã mereriquãuis omia

crimiĩa omſſiſſetſi etia talis abſ

q; al ja ↄfeſſione ↄtmuo dcede
ret in a bſencia ſacerdotis doꝛ⸗
mvdoſaut alio que uis mõ moꝛ
te ſubita Puentn sſidem fmalit᷑

ſaluaret᷑ acerbiſſima pena pur

Satozij mediãte “Q: Ex quo
notandũ et ſalubꝛe conſu m eli
c' vt xpianꝰ quilibʒ ſingłis die
bus bis aut ſemel ſero vel ð ma

ne aut ſaltẽ feſtis disbusrede

at a coꝛ ſuu ↄſcieciã exammãſ
an tres pmiſſas veri tates ꝓfer
re valeat cũ coꝛdiſ ſinceritate
ſi ſic tunc intra ſtatum ſalutigs
ſe eſſe cofidat ꝙ; ſi aas pura mẽ
te fateri no ualet obſtante vo
luntate peccadi qua actuali ter
clectat; aut miquo apoſito q̊
quis occaſiones peccaton vita
re renuit/queæadmodũ illi qui
peccatis carnalibꝰ? merſi reſur
Sere noiñt aut vſuras ſuas aut

miuſtas mercacoes et luera cõ

t muat vel nulte retmet alienũ/
quiqʒ alteriꝰ odio vł vmdicte
deſiderio flagrateſin nocedi ꝓ

Capitulum

Drereptum

.
aut mendatit ex coꝛde ꝓnunc

Capituuum Honum
VVnkeſſio eſt ſecũda pgs
pPprenitecie 8 qua tria ſur
vidẽda⸗Dzimo qui eius

ad delectaconẽe vemaliũ nõ exi

Situr actualis ↄtricõ de omibꝗ

nec ſufficit hahitualis coõtricio

P delecione omniñ ſemp ſz ſuf
ficit media ↄtricio ſcʒ quoꝛudã

Diſplicenciã in ſpecialimſi q uiſ
m deum feruide ferretur- vbi
P tunc ſibi implicite omia ſua
Diſplicerẽt venialiaſtñ opoꝛtet
ſp q aius nec ĩplicite / nẽ expli
cite illi vem ali ĩhereat qð ſibi
vult dimitti alias volutas cur⸗
ua eſſec· hec mtellige quo ad
reatũ peccati⸗ ſed de pena piꝰ
7 minꝰ dimittit᷑ ſm q; plus do
let vel apciꝰ deuotũ remediuʒ
ſuſcipit vt aqua benedictã diſci
pPlmã et alia hHᷣmõoi

libus⸗ Bñ̃. tho. in iiij. di. xvij. q

—⸗

fruct? ſeu effect2. Secũdo quõ

qlihʒ ⁊ q̃lit᷑ ſit ↄfitendũ Teꝛcoõ

de ↄfeſſionis generalis effecti
bus et apꝛiet atibꝰ? & Quan
tum að pꝛimũ notadũ pᷣm thoe

et ſco-et honaue:di⸗xvii⸗ ij.qn

nous ſunt effect feſſiois ee
ſcramẽtalis ab ſolncois⸗ Dꝛiꝰ

poſito pſeuerat certiſſime ſciat eſt magnũ meritũ tõfitentis/
Hhi æ oſimiles nõ ep̃m aut pad i traſgreſſionis iſtius Pce⸗
eos aꝶſoluere ꝑoſſe quaquã ta pti:de quo in hoc pcepto chꝛi
libus ſalutare coõſilin det᷑ vt p ſtus aitz ioh·xx· Quon renmſe⸗
ſeipᷣos vel alios bona qᷓ potert ritis pctã remittunt᷑ eis⸗Obe⸗
pentur oꝛado vel elkemoſinas Dit etiã qs hoc Peepto eccleſie
Oano ; deus eon coꝛda illu quonꝝ pPcepton trãſgreſſio è gra
miet et ad bonn d'rigat et cos ue petm- undo valet ad au
gmentũ gracie ſi quis eã pꝛius

uertat: hec cã col· E Seo m ea pꝛii
qua ↄtricio eſt khabeda & vema Hüuit⸗ Ter valet ad gre noug

—
–—
–

Percium

q; & attrito cotritũſi em doloꝛ
actricois penitecie n fuiſſ ſuf
fici?s Diſpoſicio ad ↄtricionem
tũe cõfeſſio et abſolucio ei ſup⸗
adiucte ſu pleret ei? befectuʒ
dũ mõ penites ipe tuc n poat
obice gracie p ↄmiſſione actua
lis peccati moꝛtalis-Quarto ch

feſſio et abſolucio mfmite lon⸗

gam penã inferni et aceꝛbã vai
De mutat in tpalez pena pur⸗
gatoꝛii:et hoc faciut ↄFfeſſio et
abſolucio habite m apoſito ec
ãtequã hõ ↄfite· ſcz qn dterit᷑

vere. qꝛ ſic an ↄfeſſionẽ moꝛiés

fmaliter ſaluaret᷑. Et aꝛ pfata
pena quaquã ſit f mita tame i⸗
apoꝛcionata eſt viribus penite
tis in hoc mũdo viustis ꝓ vim
clauiũ in cofeſſione et abſoluci
one itm illa pena ꝓ cõfeſſione;
æ abſolucõeʒ mmuit᷑ q remanz;
apoꝛcionata viribus pemicetis

ta en ſatiſ faciẽdo põt ſe ab ea

in hac vita totalit᷑ quis libera-⸗
re- ĩocirco qumto ↄfeſſio ⁊ ab⸗
ſolucio ſacrametalis ĩpꝛopoꝛci
onatã homĩs viribꝰ? penã dtri
to debitã reddit hic apoꝛcõna
tam hei 1 p ↄns pena f mitam
m muit aplius⸗ Be

abſolucio ec penã ꝓ pctis ᷣbi⸗

cam apter verecuũdiam plꝰ? mi⸗
nuñt qz plus fuerit immuta Et
ĩideo quato plus &s ↄfitet᷑ · tato

ſibi pl? pena mmuit᷑ et tocienſ

Ofiteri poſſet q; omis pena ſibi
dimit teret᷑ ꝓ pfata: Septĩo coꝗ

feſſio valet ad peccati cognici

onem qñ fit diſcreto confeſſoꝛi

infuſionẽ ſi ea pꝛi caruit facir

exto ↄfeſſio1

Octauo valet ad ↄſciencie aſſe

curacione. vñ cũ damd coꝛã

pheta cofitebatur petim ſuum-

Ratim aubiuit ab eo traſtulit

ons petm ſuũ n reg-xie vn ij⸗

cozmei. Glozia noſtra bec eſt
teſtimonin ↄſciecie neſtre·No
pꝛimit faciei aſe deo honoꝛifi⸗
cu ꝓxio exeplare et demoi ter⸗
ribulem. C CQuantun ad u. pn
cipale de qumqʒ circuſtancijs
ſatis neceſſariu eſt dicere · vicz
quis vbi qn et quõ xpianus te
neatur cõfiteri· Oꝛimo quis cõ
fiteri teneat᷑: Bñ.ſᷣm pnoĩiatos
doctoꝛes q adulens qͥ hẽt vſu
racionis et qui poſt baptiſmuʒ
ſuſceptũ peccauit mottalit᷑/ p
adultũ aũt mtelligit ſco:nõ ali

qu tate etatis ſed homine qui

Pabet etatem ſufficiente ad co

Snoſcendũ quid iuſtũ et quid

miuſtu cõtra legem dei-Et qui

peius mſtructꝰ et interrogatꝰ

oꝛdĩate pcipit quid iuſtũ ⁊ qd
muſtũ m lege dei q in vno ci
cius fit q; im alio- In nõnuilis
eciâ malicia ſuꝓplet etate ita 7
pt fieri m bonis D ¶Sed ſüt
q̃ttuoꝛ dubia hHic⸗. Oꝛimũ qᷣd 8

rate ydeo ma certu⸗ Rñ· coiter

pm doctoꝛes q tales ꝓ ſigna 7
nutus cõfiteri poſſunt notatã
cConlitenti q́;ᷓ confeſſoꝛi. Si aut
non habentur ſigna vtriqʒ no⸗
ta · tunt fiat p mterptem eciam
ſecularem qui tacere tenetur ſi

cut cõfeſſoꝛ vꝛincipalis· Scoto
tñ videtur nõ eſſe neceſſarium

muto· ſ tẽ ſecudo quid digno⸗

n

aſe
p
um⸗
ulit
W
K
re⸗
tm,
k.

n
s
N
W
nst⸗
ins
ti
mg
tp
bal
qui
d00
d
Etai
dorr
ucd
yvi
ulis
ſa1
dli⸗
6od
o:
oter
eu⸗
te
,
n
ſi
to
.

Aercium

confiteri p interpꝛetem ſed ta
lis qui habʒ ſacerdotẽ ydeoma
ſcientẽ·habet impoſſibilitateʒ

cõfitendi Homi ydoneo * Pꝛc: D
ſukficit
ſibi cõfiteri deo cũ apoſito iſta

pter qð vt dicit Scotꝰ?

pctã confitendi etia ſacerdoti

opoæumtate oblata &—
Yercin dubin nuquid nõͤ 6 habẽ
ti ſacerdotẽ poteſtate licʒ mit
tere et cõfiteri peccata ꝓ ſeri⸗

ꝓturam ſcoto et ſancto docto⸗

ri m qlibetis videcur qy ſit cõ
tra racione ↄfeſſionis ſacramẽ

talis ſcripeura miſſa ſac erdoti
abſentitũ qꝛ ſeriptura talis &
ſua natura ſemp eſt pat ula cui
cuq; legoti- tũ quĩs abſenti tel⸗
leretur verecũdia que eſt eciaz
pars maxima ſatiſ factõis·tum
etiam apter pericula que ſequi
poſſent m reuelado pctã boc
chꝛſtꝰ docuit ſamere ſacrame
ctumvt videtur Smaug? ℳ ma
giſth diey

ſac erdoti · uid de illo
qui nullum moꝛtale ſed ſolum
vemale peccat uz haberet-Bi⸗
bm multos ꝙ noõ cenetur cõfi⸗
teri racide diumi Pcepti q8 cõ⸗
tra moꝛtale ſoluz latum ẽ· Bed

racione peepti eccleſi *Omnis
veriuſq; ſexus tenetuz ſm quoſ

net aliqnns cofiteri· Rr q moz
talia peccata cum qumqʒ; cõdi⸗

cio nbus videlicz omtà moꝛta⸗

lia et circ-umſtancias ad moꝛta
le trabetes⸗ Dubia quedã qt
tas mostalin em anoſas n

Pꝛecep tum

j⸗Quado lu xije P⸗
cepit lepꝛoſis vt ſe pſentarent

¶Capi tulum

titatez quãdam. moꝛtalia tene⸗
mur cofiteri que quis pꝛins no
eſt rite cõfeſlus · et de quibus

poteſt habere memoꝛiaʒ dicit
ſco:pmiſſa maniſicõne diligeti

vm poſſibilitatem fragilitatis

HhHuma ne· Racio ẽ qꝛ ꝓ adlibet
pctin moꝛt ale efficitur ẽs dei
mimicus et ſepatur ab vmtate
quada eccleſic cõfeſſio autem

Directe mſtituta eſt vt quis 02

ſtisdatur deo et eccieſie recõci
lꝛiatꝰ- Etem ꝓ ome moztale nau
Ffragatur homo et ꝓ tabulã ſe⸗
cudam penitencie poſt baptiſ⸗
mũ ſolum ſalus acquirit᷑- ſed eẽ
dictum eſt moꝛtalia illa cofite
