tũc obliga in Foꝛo cõſcienti oſo
ſolũ ſᷣm imtentoncʒ iurantis nõͤ
recipientis · vñ Gre. xxvijmor·
humane aureſ talia vba noſtra
iudicãt qlia foꝛis ſonant · diui
na vero iudicia talia foꝛis au⸗
diũt qualia ex mtimis ꝓferun
tur. Sed talis ſine dolo iuras
m foꝛo ↄtentõſo vbi mtetio igs
noꝛat᷑ obligatur ſᷣm q; vba cõ⸗
mũit er accipi ſolent · Hecille⸗

St addit inramentũ nõ debet
adhiberi niſi de aliqua re de qͥ

aliquis firmiter certus eſt et
non eſt niſi cũ magna cautela
adhibendũ- Notanoũ thch w
q̃buſdã caſibus pnt aliq iurare

qubꝰ de re n ↄſtat niſ ꝓfidẽ
te· vn· mr . j⸗

ſat frigiditatẽ mari ti ĩpᷣa⁊ pe
jurabunt de eo q; nũcᷓ ↄmixti
ſint et ſine fraude cuz ſeptima
manu ꝗp inquon ſacramẽetales
em tũc iurabũt ꝙ; credũt eccie
ſie vera iuraſſe ·idẽ uris ẽ ſi ſe⸗
Pent᷑ apter artitudinẽ młieris
ſicut ec mli· v.de purgaca· xinj
Turare papa mandat ꝓ pur&a
toõne cuiſdã decani mfamatiſi⸗

milia habes in Sco. vt poſt di

cetur ſed d ubitatur quomo de
bẽt verba obligantiũ mtellis

Di⸗ xxxuiij: dic:q; ſi mulier cau⸗

— — tnn ☛☚ —

Kiun.

Octauum Dzꝛeceptum Capitulum ercum
er R⸗- co.q· penkti · qdᷣlibe · ſai⸗· per ſe et ex intentõe ſed ꝓ acci
i⸗ aud iſtud dubiũ habet rnſio ex Des contra illud quod intẽdit ·
ſ⸗ de ſpon. ex literis vbi ðꝛ ſic· ſi E Oubitatur adhuc an! de
t aiter no mtellexit qdᷣ alter po liberato in iurio et ſimiliter ĩ
te⸗ ſuit ad ↄmunem verbi intelli⸗ mendaco excuſet Peccat moͤ
ſn entia recurrat᷑ et cogat᷑ vter tali.Rñ·ſco:ſuꝑ:iij:circa fineʒ
qʒ verba ꝓlata m ſenſu iſto re Piuriũ qð e ex plieno oſenſu eᷣ
ſat tinere que ſolent recte intelli⸗ tra pꝛeceptũ pᷣme tabule ⁊ ꝑp
oh getibꝰ gare et glo:adducit. ↄſequẽs immediate aduertẽs
nd illud. ff. de ſu ple.l-laboz. nõ a fine vitimo et ita mhil ſibi
ex op miombꝰ linguloꝝn ſ ex cõ deficit de rõe pct̃i moꝛtal ſiue
ſeſt mũi vſu loquentiũ verba ſunt · priuriũ fiat ex habitu ſiue nõ ſi⸗
tden mtelligẽda addũt alij quãado ue ſenel ſine ↄſuetudinarie ſi
„NA verba ſunt dupplicia et mras aũt ꝓiuriũ fiat indeliberate qqn
don intendit in vno ſenſn.et recipi tumcũq; fiat frequent᷑ cũ actꝰ
S cia: aut plus pꝛetendunt vnrũ m eritoꝛiꝰ? requirat ꝙ; ſit plene
o G iſton ſenſuũ ᷣm ↄmunẽ vſum; Pũanus.a ita ex deliberatõne
i aut equaliter pretendũt vtrũ⸗ Plena et demeritoꝛiꝰ non mi⸗
2 q; ſi Pmũ tũc illiꝰ imtentõi ſtã nus requirat idem non em̃ de
e Duz eſt qui illũ ſenſi int ellexit: us eſt ꝓmoꝛ ad pumendum cᷓ
SS ſi ſcòᷣm tunc ſtandũ eſt iudic,z adD pmiandũ/p̃t dici ꝙ; lud ꝓ
et bonon viron q̊ pẽſatis ↄiectu⸗ auriũ ĩdeliberatũ etiam quoci⸗
N ris et rõibꝰ ↄdeſcẽdere debẽt enſcũqʒ iteratũ ñ ẽ peccatũ mò
ſanioꝛi et purioꝛ mtentõi· ſed tale. Notandũ tñ q virtuoſug
man quid ſi qu is falſũ teſtimomum bꝛeuẽ habet de beratoez que
ſoi ferrat ex ĩignoꝛãtia facti.Hnd; non videt deliberatõ· qꝛ habz
p tho jbidem m teſtimomo fere Pꝛudentiã magnã et ꝓmptus
ar do nõ debet homo pꝛo certo eſt ad deliberandu quaſiĩ tꝑe
Ip̃⸗ aſſerere quaſi ſciens illud deqᷣ impceptibiliita poſſet aliquis
jti certꝰ uon eſt ſed dubiũ debet ex habitu oꝓpoſito pꝛudentie
ma ſub dubio ꝓferre · et id de quo acqᷣrere facultatẽ deliberandi
les certus eſt ꝓ certo aſſerere ſed Pmpte de oꝓpoſito q̃ſi in tpeĩ
el⸗ qꝛ continsit ex la bilitate hũa⸗ Pcepti bili et illa deliberatõ ſe
ſe ne memoꝛie q ĩᷣputat ſe homo quẽs ha bitũ eſſet ſufficiens ad
hi ancʒ certũ eſſe de eo quod fal⸗ 1oʒ peti ſicut ſilis eliberatio
. ſu ẽ· vt ſi alis cũ debĩita ſolici⸗ in bono eſſet ſ ufficiẽs ad rõez
5 tudiĩe rᷣcogitãſ eſtimat ſe certũ meriti · no g“ diſtinguo qntuzʒ

eſſe de eo quod teſtatur illud
teſtimomum non eſt falſũ nec

peccat inotaliter hoc aſſerẽs
q? non dicit falſũ teſtimomum

ad rõez pct᷑i moꝛtalis quancuz
ad raritatem et frequentiam
perinxij ſed int er deliberatio⸗
nem et indel iberatonem ita q;

Ocauum Deece tum
deliberatio concur rens reddit
pPeccat n moꝛtaleet h̊ ſiue vmca
ſiue ex ↄſuetudĩie · Et indelibe⸗
ratõ ex cnſat ſiue ſemel ſiue qᷣci
enſcuqʒ⸗ hec ſco· Ide tenet de
mendaco ad hoc q; ſit mètale
vel vemale vide etia de h ſupꝛa

⸗Peepto Ptotn⸗ . 6.42 nan

vty adducens deu m teſte vt
fit in iuramento aſſertoꝛio ad
aliqd q talis credit eſſe ven ii
cet nõ ſit ven · ſz ad alidd de q́
aliquã opmionæe et tn magis aſ
ſentit oꝛpoſito peccet moꝛtali
ter · Hi Sco· vbi Pus ſup ter⸗
cio dices: dico q ille cin iurat
aut accipit ex lege poſitiua · à

ex ↄſuetudĩe iuramentũ tanqz

ſimpłꝛ: aſſertiuũ iurati aut non
tanqz ſimpł?ꝛ aſſertiuũ ſʒ ꝓba⸗
bilt᷑ mductũ ad credendu iu⸗
ramẽto:pᷣmo mõ diq iurãs q̃⸗
cuq; dubiũ ̊ eſt qð nõ eſt ſim⸗

plici᷑ certũ T 8liberate peccat
moꝛtalłꝛ:qꝛ ad ↄfirmãdũ id q d

aſſerit ſimpłꝛ eſſe certũ et ven
deũ teſte m ducit cũ nõ ſit ſim.
pliciter certũ et ̊ mõ dñt intel⸗
ligi omma inrameta illon qͥ ali⸗
Cð iurãt in iudicẽ ꝓ quo ſentẽ?
ti a aliqᷓ ↄſueuit ferri qᷓ ſent etia

oĩno nõ debẽet Fferꝛin illud aſ

ſertũ eſſz ſimplꝛ certũ · vᷣbi gcia
Sentẽtia moꝛtis nõ debʒ ferxti
mſi ꝓ crimme certo· gP mrans
iſtũ eſſe crimmoſuũ cu nõ ſit cer
tus qntumcũq; tn ꝓbabuit᷑ cõ

lectun eũ eſſe taleęet iurans

in tali foꝛo vbi ex lege poſitiua
vel ↄluetudme ſequiẽ Damna⸗

Capitulum Tercium

tõ ad moꝛte peccat moꝛtaliter
Oſimilit᷑ m foꝛo quocũqʒ vbi ex
hoc q; aliqs ↄuictꝰ? piurantes
vel iuramẽéta ↄdemnat᷑ tanqʒ;
reus ſimplicit᷑ ibi nõ tm fit irre

nerentia nom mi dei ↄtra p·p⸗

me tabule ſ eſt ꝓmcõſuʒ qꝛ no
ciuu ꝓximo » H⸗ Et ſi dicas

eſt vtde reipublice alicqͥn mali

mmis mitiplicarene-Rndns
Deu. xvj. Iuſte qð iuſtũ eſt ex
eqris ſuůt em qda mala q̃ n ſunt
pPumenda ꝓ hboĩies ſ relmqué⸗
da iuri ſonctõi diume puta em
ma in qbus hõ vt hõ nõ pᷣt ſuf
ficient᷑ docere veritatẽ eo mõ q̊

Deberet deceri ad hoc vt iuſte

ferret᷑ ſententia dehita poſiti⸗
na nec miſtis ſut ſoli teſtes cł⸗
pabiles· ſʒ etiã ijudex ſi tamen
pe ſciat ꝙ ex ↄſuetudĩe teſtes
non teſtificant᷑ ſub iuramento
ſz ſub credulitate · tunc em nõ
Deberet iſte ferre ſent entiã q⸗
lis eſſet ferẽda ſi culpacſſʒ ſir⸗
pꝓliciter ꝓbata coꝛa eo ſcit em
ex ↄſuetud me culpaʒz non eſſe

ſufficie nter ꝓbatã coꝛaz eo vt

tali pena pumat᷑ ſſi aũt ex lege
poſitiua Pabeat᷑ veil uetudi⸗
ne q; uratus nõ teneat᷑ depo
nere de certitud me ſʒ 8 credu

litate tuc etia iuras nõ peccat

dumodo ex ſigms ꝓbabiſtibus

iectun pꝓtẽ illã magis qʒ aliaʒ

ſicut habe t᷑ de ſcrutimo m oꝛ⸗

Oie faciẽdo ca:vmco⸗In pꝛo⸗

motõibꝰ go talibꝰ ſiue ad quaſ

ciqʒ; digmtates ꝓ electões· à
ad oꝛdines aut etia in alijs col⸗
legijs puta vmuerſitatibus ad

, 2

coliegium in religiombus ad
Plationẽ vł actꝰ alios ſi ↄſuetu
do a ꝓpꝛobata hʒ rnſiões rñ⸗
dentiũ ſub iuramẽto pᷣſtito vel

ſub fide data vel ſub obediẽtia

ꝓmiſſa nõ dñt intelligi nᷣ ð cre
Dulitate qntũ pᷣt huana fra gi⸗
ticas noſſe et q; rñdens nõ no
uit mdigmtate in eodnt oms
tales rnſiões mtelbigi ſᷣm ↄſue
tud inem ↄmunẽ nec rñndentes
peccãt m aliq̊ qꝛ ↄſuetudo eſt
vel lex poſitiua qytalis teſtifi⸗
catõ de credulitate ſufficiat. et

ita fit in fauoꝛalibꝰ 9 1 4Vm

hbus ſiue in odioſis iurãs 8 il⸗
lo cuiꝰ? opoſitũ magis credit
q́ʒ aliud iurãs etiã illo ð quo
ſimpliciter eſt dubiꝰ.i. nõ ma

derlatiter añt ſiue in fauoꝛabi

Sis aſſentit vm ꝑti qᷓʒ alti pec⸗
cat moꝛtaliter qꝛ adducit denz

tanẽʒ im teſtẽ illius q neutro
modo eſt ſibi certũ qð dz eẽ cer
tũ⸗· Pt em pĩuriũ eſſe abſq; men

tiri puta ſi aliqs ſimpliciter du
bitãs iurat ptim de quo dubi⸗

tat qʒ forte dndo nõ mentiret᷑
qꝛ nõ hʒ oꝓpoſitũ in mẽte. aut
ſaltem maliqͥ caſu vbi ijurãs te
net᷑ eſſe certꝰ2 dcierat ſi nõ ẽ ibi
certꝰ.et tñ ſiillud aſſereret ſi⸗
ne mramẽto credens illud plꝰ
q̊ʒ o ꝓppoſitũ nõ mentiretur peri
culoſum eſt ergo freqnter hre
juramenta m oꝛeqꝛ in multis
ſermombꝰ ſine juramento nec

peccaret qs vbi addito iuramẽ

to peceat quis et grauiter ſi fi⸗
at ex deliberatõe apter qð eſt

vtile ilio oſiliũ Mat · v ſit ßmo

Wectanun Preceptum LCapituluin J Mroercium

veſter eſt ẽ · nõ n hec de ſco

ASequie Nonũ p̃ceptũ Nõ cõ
cupiſces vxoꝛẽ ꝓximi tui
eceptũ nonũ ñ cõ⸗
cupiſces vxoꝛez ꝓxĩi
tui. Sxo-xxet Den⸗
O v ;̊ᷓ madato ⁊ ſeqnti
b in ſeipᷣo oꝛdĩat᷑ m affectibꝰ
R Sed qꝛ ſcĩa ſeu noticia pce
Dit affectũ ⁊æ carẽtia ſcĩe nccio
rũ q̃ᷓ vocat᷑ ĩignoꝛãtia cã eſt mi⸗
ton pet̃on Idcirco pᷣmo dicen⸗
da ſut de ignoꝛantia tria pᷣnci
palit᷑ · ᷣmo qð ſit· et quid ſcire
tenemur et q̃tupiex eſt. Scdo
qn eſt petin qñ auget vł dimi⸗
nuit petm̃· Tercõ q́;z piculoſa
ſit ignoꝛãtia /B/ Quantũ ad
Bmu notandũ q neceſſarin eſt
de ignoꝛatia tractare qꝛ igno⸗
Tarin eſt qñqʒ; pctin moꝛtale/⸗
ciree Pons m pceptop;
i Marß IV. Ehriu et ii de
diſtis m maducare. t ſtatim

Dicet hedi vbi vidimus te. eſu

ri entẽ quaſi dicerẽt. Ignoꝛaui
mꝰ te paſcè inm panpibꝰ .ſʒ xps
dicet. q́; diu nõ feciſtis vm de
mmoꝛibꝰ iſtis nec m feciſtig ⁊æ

iterũ diſcedite a me maledicti

m ignẽ eternũ. Idẽ patz:jcon.
xim. ITgnozãs isg noꝛabi᷑· z qui
ignoꝛatur a deo eſt puatus ſi
no caritatis ⁊ dãnatur cũ fatu

is virgimbꝰ. quibus xp̃s clauſit

iam ia nuam dicens neſcio vog

Idcirco oꝛat põ: delicta iuuen⸗

tutis mee et ĩgnoꝛantias meas

ne memmeris · Becundo no⸗

„ 1

tandum q; ignoꝛantia que eſt

Ronum. Arrereptum

xetm̃ẽ 6 5 pꝛinat ſcientie debite
m quĩs Pt hHabere ⁊ ſcaire tene
cu82 qm pt ha b/c ſi eſt im⸗
poſhibinis excuſat qᷓ inu incibil
82 ebite qꝛ ſi n cadit ſub de⸗
biton eſt pctm. ☚ ́Tercio

diuſi diiſa ſcire: ſũt aut ſoptẽ ã
quiliz adultꝰ ſcire tenet᷑ · aut

dicku eſt. c. i. S cdᷣo deſiderãda
q de oꝛoe dñica etiã mm ᷣmo p⸗
cepto dicta ſunt· Tercõ oꝑpan

.

.

1 Poſitiua - Lex nature mhil
aliud eſt z lume mtellec
bis młuſu a deo ꝓ qð ↄgnoſci⸗

debeam? Et Hanc dedit nobiſ
de? in creatõe a qua multi per
ignoꝛantiã ſe excuſari putant

nobis bona.Nñ·dauid · ſituz
ſup nos lumen vult? tui dñe
hec lex in ommbꝰ e Tudeis pa⸗

lia et ſilia ꝗᷓ vultis ſupple ſcom
“ rõez rectã vt faciũt vob ſuꝓpie
ex debito! Hoĩes eadem facitę
eis et ꝗᷓ nõ vultis ſuxꝓple ſim rõ
nem rectã vobis fieri:ſuppie m
ðbite alijs ne factarigofse lo
nũ eſt faciendũ:nuliũ malũ e eſt
faciendũ ſiłia de qbus.
getes ã ã legẽ P. ſ. mnptan n Pnt

notandu q exdebito tené tur

Paz dare ad thia addiſcendñ W

Drima tria pomt Tho cca d:x ½
Pceptis- Drimo qlibz tenet᷑ ſci⸗
S S. e credẽda qᷓ m ſimbolo tenent᷑
et docené de q̊bꝰ pᷣmo pᷣcepto

da que docent hommes leges
Eſt em homo ſub triplici lege ·
ſcz ſature. din ma et

t no

mꝰ? quid vitare quid ve agere

vn ps. Multi dicũt quis ondie

Bams et xpiams &t incliat ta

4 —⸗P5 39 4 õsõ E S .“ , . „ 8 S
7 . 4 1. „ ”
2
Z. —
. .
4 .

Drimum

.êõ

4Ca Capĩtulum

— — —

nakalit᷑ ea ᷓ legis ſut kaciũt/ hꝰ

modi lesẽ n n Hntes ipi ſibi ſunt

exqᷓ onduũt opus legis ſcriptũ
m coꝛdibus ſuis teſtimomum

eſkgen ulis ↄſcĩa pPon · Zcdo

eſt quilibet ſub lese diuma · ꝗᷓ
tradi in ſcripturis ſacris noui
teſtamẽti pᷣcpue inter ã ſũme
necelſſariñ ẽ ſci cire. x · Pcepta ad
ꝗᷓ ſcieda vt Dic. ncellari? in
triptito tenet᷑ qlibet ꝓ ſe vel ꝓ
alm tale diligétia azponere p
ↄſernatõe vite ſpual ;ʒ P vite
coꝛpalis ſuſtentatõe poneret
et eo maioꝛe q̃ immoꝛtalis aĩa
eſt pſtantioꝛ coꝛpe rõ eſt.qꝛ ſi
ne pceptoꝝn noticia null? duem
ent pct᷑a vitare põt aut ab eis
reſurgere⸗hox em ignoꝛantia
Deſiderio ꝓuemẽs nõ excu⸗
ſat.ſj accuſat et ↄdẽnatTercõ
qᷣlibz homo eſt ec ſub lege poſi
tiua eccleſie: vn. Thom imj-di.
xl: ar. vl⸗Di: Eccleſie Pceptũ bʒ
eandẽ vim obligãdi ſic diumuũ
Pcaptu·vñ Lux·qui vos audit
me audit⸗ qui vos ſpermt me
ſpermt⸗ Falis lex ꝓnunciat᷑ in
Prochijſ die dñico ieiunado
feſtiuãdo * excõicatos vitã do
Itẽ in die palmarũ qñ iudicat
quis no debeat iudicare D*
CG Dubitat᷑ hic vtn leses huůana
imponat hom mi neceſſitatem
qua ntũ ad fon coſcientie ſine
ſint iuſte ſiue ſint miuſte. Rñ⸗

—

Tho:· jij: q: xcvjar· nij ·leses

impoſite humamtꝰ vel ſunt iu

ſte vel miuſte ſi qdẽ juſte ſint

habẽt vim obligãdi in foꝛo cõ
ſcĩe a lege eterna a q̃ deriuant᷑

Nonum Dreceptum Capitulum Drmum
unt vnde ꝓuͦ bioꝛũ.viij . p me reges cũ eo alia duo et qui abſtulit
btu regnãt et legũ ↄditoꝛes ĩuſta J tibi tumcã da ei et paliũ. lis
um decernũt · Dicunt᷑ ant leges in modo leges pn eſſe miuſte
do ſte et ex fine qñ ſcʒ oꝛd inantur trarietatem ad bonn diu inuz
ad bonũ cõmune · et ex autoꝛi⸗ ſic leges tyranon inducentes
u tate quando ſcʒ lex data nõ ex a yd olatriã vł edlibet alind
me cedit poteſtatem ferentis· et qð eſt ↄtra legẽ diumã ⁊ tales
ad ex fema qñ ſᷣm eqlitatẽ Woꝛ⸗ nulio mõ licet obſeruare qꝛ ſic
tõis imponunt᷑ ſubditis onera 82 Kct. iij · obedire optet deo
A ad bonũ ↄmune Cum em vn masis q́ʒ hpoĩbus hec Thomaſ
erep hHomo ſit pars młtitudĩs qtibzʒ ECSed ꝗqliter peccat leges m
brr homo hoc ipᷣm quod eſt jet qð iqs ſtatuẽtes· Rn. Bay· m ſuü⸗
eet habet eſt muſtitud mis ſicut a ma q ↄdũt leges mis vel ſta
Hai⸗ qlibet pars eſt id qð eſt tociꝰ tuta ↄtra lege dei vel ↄtra libᷣ⸗
aeſ vñ ⁊ nat᷑a aliqð detrimentũ in tatẽ eccleſiaſti cã vt ſolent fac?
en fert pti vt ſaluet totuʒ · Et ᷣm pleriqʒ pᷣncipes et mũuũitates
has hoc leses hmõi onera ꝓpoꝛcõ⸗ cairca vſuras ſoluẽdas vel nõ re
nabiliter ferenda imponẽtes petendas coꝛã iudice eccłiaſti
iuſte ſunt et obligãt m foꝛo cõ co et muita alia equ ipollentia
2 ſciẽtie ⁊ ſũt leges legales · S ipo iure no valẽt leges ſuecõ⸗ P
Iniuſte aũt ſut leges diplicit᷑ tra maiorẽ ſcʒ den: Eacientes =
Nno mo ꝓ vtrarietatem ad bo et ↄſencientes peccat moꝛtali
. nm umanu econtrario pᷣdictis ter ⁊ eon heredes nõ ſuccedat
ſcz vk ex fine · ſic cu aliqs pᷣſidẽſ nulla ↄſuetudĩe obſtãte yme
hwm leges impõit oneroſas ſbᷣditis mſi ãmomtitales leges obmiſe x*
d nõ ꝓtinetes ad vtilitate ↄmu⸗ rint excõicati ſut.Ttem q dãm⸗ ⸗
tme nem· ſed magis ad Ppꝛiã cnpi⸗ ficati ſunt occaſiõe talium legu
n ditatem aut głam vel etiam ex tenent᷑ ſtatuentes/et heredes
o autòitate ſic cñ aliqͥs lege fert coꝝn ad reſtitutõeʒ · Tenentur
o vltra ↄmiſſam ſibi autoꝛitatem ecia in ſolidũ qui mouxerũt pn
4 ſiue poteſtate vel etiam ex foꝛ cipẽ ad condendũ tales leges
ma:puta cũ inequaliter onera ITtem oss ob̈ſeruates peccant
nt multitud mis diſpenſant᷑ etiã moꝛt aliter et tenent᷑ ad reſtitu HZ
em ſi oꝛdinent᷑᷑ ad bonum ↄmune- tõeʒ oĩm eon que talium leguʒ
e Et hmõi ſut magis violẽtie q occaſiẽe lucrati ſunt.hec de ſi
⸗ leges/ Tales non obligãt in fo ioh.li. ij. ¶ & (Quareo ſcire te
6 ro ðſcientie mſi foꝛte aptervi: Æ nent ſinguli hoies dicit Tbo-
tandum ſcandalũ vel turbatoz O

1

.

ℳ.ℳ „

ꝛpter qð etia hõ iuri ſuo cede⸗
re debzʒ · fm iliꝭ.Mat. v· Qui te

angariauerit mille paſſuſ vade

Iijꝗ· lxxvij·ar·ij· ea qᷓ ad eon
ſtatu ꝓtineñt vel officin vt reii

Gioſus ea q̃ ſunt religionis ſa

cerdos epus:iudex ſcabmus

Honum⸗

PDꝛeceptum ;

artifex mechamcꝰ æ ſmiles ea

que ad eon oſficiũ ꝓt inent ſine

quon ſcientia non poteſt qᷣſqʒ;

debitu actum exercere⸗ Fi:

e tenet᷑ ali⸗

umto«
4 qual' iter N 3 vult eukariſtiã

cancellarius dicit tractatu de

recipe an ſit ſine peto moꝛztati
vei no q alias i mdisne maãdu⸗
cans ſibi iudiciũ manducat et
bibit · de qua ſcia loquit᷑ apſ's
·Qoꝛz: xj- ꝛzobet aũt ſei pᷣm hõ
⁊ ſic de lo pane ed at· ĩ exami
net ꝑ diſcuſſione ↄſciaʒ ſ unaz; q
liter fieri opoꝛteat habes ⸗
iij · pcepto de ↄmumone · Et vt

pollutoe necturna ſufficit ta
lis ctitudo q̃lẽ in mat᷑ia moꝛa

li ↄſneuimꝰ? expetere ꝗᷓ certitu⸗

do vocatur moꝛalis ſiue cimlis

Et ad hac certitudmẽ moꝛalez

ſufficit vt płimu ſi homo ac⸗

cedens abd miſſlam celebꝛanda

Diſcuſſerit ↄſ cientiã ſuaʒ ſicut

Ffeciſſet P magna re lucranda.

ant mcõmodo graui deuitãado

Et q; non ſit ſibi conſcius poſt

hanc diſcuſſionem de peccato
moꝛtali aut de ꝗapoſito peccã⸗
di moꝛtsaliter. d mſuꝑ non no
ſcat ſe aliqd impedimentũ le⸗
Sittimũ ꝓ excõicatõneʒ aut irre
gularitatem habere hec ille ad

idem tradit idẽ tres regulas i

ſuo triptito ꝗs ha bes ſnpꝛa 8

ſaerameto pnyne IL; Bexto d

tenet᷑ ſcire bñficia mamfe⸗

ſt⸗ ſibi a bnfactoꝛe ſuo impꝑti-⸗

ta qꝛ alias viciũ ingratitudiniſ

incurrit. vbi Emo notandu⸗ 0„²
opoꝛtex ꝓ virtutẽ Sratitudis

Capitnlum.
2 n

bnfacienti aliqs retribuere að

fieri neqᷓt mſi bñfici agnoſcat᷑
vt ꝓbat Tho in nijdi: xxij:

j. ege vj⸗ et ſeqnti 2 quãuis
iſte qͥ doat liberalit᷑/ñ intẽdat
Sbitoꝛẽ ↄſtituẽ illñũ cui Stiſ do

nat debito ciuiliiſeu legali.vicʒ .

vt pacto firmet᷑ ch tm ꝓ tãto
buał᷑th ↄoſtit uit en bitoꝛẽ de
bito mòôaliſen hõeſtatis.qꝛ ad
vt utẽ Stitudĩs ꝓtinz ret᷑butio
q fit ex ſolo bito hoeſtatis qʒ

852 alhiqs ſpõte fac ꝛẽᷣ · Scdo no⸗
tãað ꝙ tres ſüt S82.n dico ſpe

cies Stitudis⸗ Primꝰ?e

bnficiũ acceptũ rcognoſ. cat. Se
eude alaudz &ras agat- Ter
loco ⁊ tpe ᷣm

retbuat
ſia facultat?/ Sed dubi
tat᷑ vtn q̊s plꝰ teneat᷑ ad tes
reddeédas deo iess qm m⸗
nocens Rnd3. Tho mini- d.
xij· ſc a ſe· vbi pꝛi2 q; gran
ael actio reſ picit a quantitatẽ de
nik modum gratuite da tõis

St ex vtroqʒ mentuna recipit
qꝛtã maioꝛi dono q; mag gtis

Dato maioꝛ gran actio debet ·

Conſiderado ergo quantitat?
dom ſic mnocens magis tenet

Fũ q; maius dénũ ei dat᷑ vicz
m nocentia qz ſit reſtitutõ iuſti

cie· Tum etiam quia magis cõ⸗

ti nnatur gracia in ee ne cadat
ceteris paribꝰ? li⸗ loque⸗
do ⸗ de Pmo dicit·
Quis pPommum cogitans nam

mfirmitatem/audet viribus ſu
is attribuere caſtitatem atqʒ ĩẽ
nocentiam ſuã vt minus amet
te quaſuminꝰ füit ei neceſſaria

Dꝛzꝛimum

okfeß

äl Nonum Deecertum. Capitulum WDeimum

miſeri coͤdia tua donans pecca
ta ↄuerſis ad te ⁊ ſubdit 4 Ee

nera hoĩm quibus poſſi videri Gos, ,

di
tis

LCercio notandu mitis te

ideo tantundem ymo ampliu 8
te diligat qꝛ ꝓ quem me videt

tantis peccaton meon languo

ribus exun·ꝓ eum ſi videt tan

tis peccaton languoꝛibꝰ ñ im⸗
piicari· de ſeo ibidẽ : ge tue

deputo et mee tue pct᷑a mea
tanẽʒ glacie ſoluiſti. gr̃ e tue 8
Puto et quecũqʒ non feci mala

Quid em nõ facẽ potui et oma

mihi Dimiſſa eſſe fateoꝛ et qus

mea ſpõte feci mala et q̃ te du
10&α° Pt Dici maie

Sr a qꝛ magis datur gratis. et
m bo magis tenet᷑ a8 g aruʒ
actas pomtés q; mmnocëS quia

masis gtis dat᷑ id qð ei dat᷑ a

deoCũ ei dien? eſſz pena da

tur ei grᷣa ſet ſic licet illuꝰ do⸗

te ↄſideratũ magis/th donum

qð dat᷑ pemteti eſt maiꝰ m cõ⸗

paratõe ad ipm.ſicut etiã par
uu donũ paupen datu eie ma⸗

ius q́; diuſti magnũ- t qꝛ act⸗

circa ſingularia ſum ĩ Pbis que

agẽõd a ſunt magis dſideraturp⸗⸗

quod hic eſt vel nunc tale m
98 eſt ſimpliciter tale vt die
PhHus:iij· eth de volũtario t ĩ
uolmitario Vnde L u-vij. Cui

plus dimittitur plus diicte -·

nemur grati eſſe⸗ Flic
dictan retnibutde. D

n 8e0

Secũdo parentib?· Tercio P⸗

latis ſpralibꝰ. Quarto platis
tempoꝛalibꝰ⸗Qumto glijs qui

nobis benefecerut⸗ Et mt pꝛe

q beneficia eis eſſent tocaliter
ſu btraheda et tñ ſũt eis ↄmum
cada in pte v in toto.· Drimoꝗ
dãt cu ↄtumelia et tard tate vl
cũ triſticia-nam bom aĩ eſt vt
magis attẽdat qᷓs ad bonũ 33

buit no oĩno debet recipies a

Sracian actoue ceſſare mmꝰtñ

Sen dcit. li. ij: de bñficijs At

tum celeritas f ecit multu ab⸗
e its qaui

ſtulit moꝛas Sco de iſtis
aliqᷓ beneficia dant ꝓpter ſuaʒ
vtilitate de qbus dic. ſen- ly vj

ſua cauſa: an ſuaſet nra ille G

totꝰ a

deſt aꝛ alit er ſibi ꝓdeſle no pᷣt

.

eo loco mihi pabendꝰ videtur

rme m esſercti aomiſie i
duos cogitauit mtus ſu 1 m
iuſtus mſi Saudeo hoc illi Pzo

ligmtatis eſt noõ vocare bnfici

um ñ qð dante aliq̊ incõmodo

non eſt neceſſariñ vt eis aliqe

det vt diuitibꝰ. Rñ. ᷣm ſene

li. ij.ð beneficijs q; qntumcũq;

quis feli ſit tn poteſt ſibi fieri

recõpeniatio beneficij p exhi⸗

bitoe, reueretie et honoꝛis. vjᷣ

di phs· vuj. eth·q ſupexcelle⸗
ti quidẽ debz fi eri honoꝛis re

zſi mõ debito pſtitiſſet· de pt

fuiſſe q p derat mibi.ſümema

—

74

enun

Ncenum

lucri · vt · v. li.· diẽ· ſene· Redde

re poſſumus felicibꝰfidele ↄſi

liũ aſſiduã ↄuerſatõʒ: ſermonẽ
Omunè et ſine adulatõe iocun
du. Stia q̃ gratꝰ benceficiũ acci
vt i.lieijelnd
ſoluit qᷓʒ grate aũt ad nos bñfi
cia ꝓue nerint iudicemꝰ effuſis

affectibꝰ qð non ipᷣo tm audĩẽ⸗
te ſed vbiqʒ teſtemur Hec ille

Quarto de peccatonbꝰ.az ſi
te qͥ beneficiũ dedit in peius
mutatus eſt.debet tñ ſibi fieri
recõpenſatõ ſᷣm ſtatũ iſtiꝰ vt
ſcʒ ad virtutẽ reducat᷑ ſi ſit poſ
ſibile ſi aũt ſit inſanabuis apt᷑
maliciã tũc alter eſt eff ect2 qᷓʒ

Bus erat/et iõ nõ debet᷑ ei recõ
penſatõ beneficij ſicut pᷣus · At
tamẽ qntumcũq; fieri pt ſalua

Honeſtate memoꝛia debet ha⸗

peri pſtim bñficij · vt pz ꝓ phᷣm
iy eth· Je erui
Dnon.Rh ſeneli. nij- de bñfici

ſeruis reſpctu

ig quãdiu ſeruꝰ pꝛeſtat qð a
ſeruo exigi ſolet mmiſteriũ eſt.
vbi plus qz a ſeruo neceſſe ẽ be
nelicin eſt· et ideo ſeruis vltra
debitũ Ffacientibꝰ gracie ſũt hñ
de· M Beptimo de ingratis

vbi diſtinguendũ e:nam m in F
to dno penſanda ſut: Mrimo a⸗

dem q; disnꝰ ſit ip̃e pati ⁊ ſic
certũ eſt q; meret᷑ beneficij ſub
tractõeʒ · ¶lio mõ ↄſiderandũ

eſt quid opeꝛteat ſcʒ beneficiũ
Facere· rimo nãqʒ debʒ ñ eſſe

facilis ad imgratitudmẽ iudicã
Dam.qꝛ frequẽt er aliqs vt dic

ſene: qui nõ reddit nõ ſemꝑ in
Sratus oſt’qꝛ foꝛte nõ occurrit

rimã eiꝰ penſionẽ

Pꝛeceptum Capitulum

ei facultas Kut debita opoꝛtu

mtas reddendi ˖ Scdo dz tẽdẽ

ad hoc q; ð ingto gratũ faciat

qd ſi nõ pt pꝛ imo beneficõ fa⸗
cere foꝛte faciet ſcdo: vñn Luc·
vj· Xltiſſumns bemgnꝰ eſt ſuꝑp
igratos et malos · ſi vero ex be⸗

neficijs multiplicatis ingratitu
dDinẽ augeat et pë fiat · debz

a beneficion exhibitõe ceſſare·
Octauo de iſto cui beneficium

impenſu mutile foꝛet aut noci

uũ ſi ſibi fieret · Bndet᷑ · Recõ⸗
penſatio beneficij pcipue pen⸗
det ex affectu⸗ Et iõ eodez mo
debet fieri recompenſatõ quo
masis ſit vtilis · ſi tñ peſtea ꝓ

æ meuriã in damnũ ipius vta

tur non imputat᷑ recompeſanti

¶ſed quid ſi quis iuuit ali pec⸗-

cando tenct᷑ ne gratꝰ eſſe· Bñ⸗
tho.gtitudo iſpicit bñficiũ · ille
at᷑ qͥ alicui auxiliat᷑ ad peccanð
nõ ↄfert bñficiũ:ſʒ magia nocu
mentũ.⁊ iõ non debet᷑ ci graꝝ

actio nu forte apt᷑ volũtatẽ ſi ſit

decept? dũ credidit adiuuare
ad bonũ et adiuuit ad peccan

dũ · ſz tũc nõ debet recõpenla⸗
tõ talis vt adiuuet᷑ ad peccan⸗
dũ qꝛ hoc nõ eſſet recõpenſare
vbonũ ſjʒ malũ qð ↄtrariatur g⸗

titudin Nono an ſibi qs debe

at bñficiũ pᷣſtare. Rñ q; reſpe⸗
ctu ſui nõ eſt apꝛie beneficiñ h
methaforice mqntum vicz m
phm p · Cth. accipiunt᷑ diuerſe
ꝓtes hoĩs ſicut diuerſe ꝓſone

vñ miſerè aĩe tue placens deo
Eccł. xxr. N Quarto notanò
q multi ſũt gᷓdus mgratitudis

Itercium
Itercim

i

1

ſer
ſen

—, —

Vetu
e
iat
73:
1
.
itu
e
dum
ei
er.
mo
no
ap
yta
t
.

*

D
i
i
t
c
nli
mn⸗

e.

*) NMonnm 70 ꝛeceptum.

.

— —

Dnimꝰ m eo qͥ nõ rtribuit bñfi⸗
ciũ acceptũ ope aliqli:Secũdꝰ
m eo:qͥ retribuit brfico⸗mala.
Teraꝰ in eo qͥ diſſimulat qᷓi nõ
demõ ſtras ſe beneficiũ accepiſ
ſe vt verbo nõ grates referẽs

nec taudãs:Quartꝰ m eo qͥ be

neficiũ vitnꝑat · Qumnes in es
qui non recognoſcit ſiue ꝓ obii

monem ſiue quocunq; alio mõ
vntellige non quidã de o bliui
one que ꝓnemt ex naęali de⸗

fectu qꝛ illa non eſt peccatum

R non ſubiaect voluntati · ſed
De illa que ex negi
mtde qua ſeiijde bñfi:a pa⸗
ret iliũ ñ ſepe de reddẽdo co⸗
Si taſſe cui obtexit obliuio. hic
qumtus gradus reſpectu pᷣ̃ce
Dentiũ eſt grauiſſim2. Sextus
eſt in eo qui beneficiũ ãſi male
ciu reputatpᷣ mi duo oꝓponũ
tur/tercõ/gradui gratitudis ſu
pꝛa recitato:medij duo ſco-a
vltimo duo pᷣmo.Eſt alius mo
dus mgratitud mis imꝗpize dĩ
cte qñ q̃̊s bñficiũ ſcipit ⁊ igno⸗
rat q̊s dedit ñ em talis peccat
nec imgratꝰ eſt ſi bñficiũ nõ re⸗
cõpenſat dũmodo ſit patꝰ bñ
ficiũ recompẽ ſare ſi noſcat Eſt
aũt laudabule qñʒ; vt ille cmi da
tur beneficiuʒ ĩgnoꝛet quis p̃⸗
ſtet· Tũ apter mams gloꝛie vi

tatõeʒ ſicut beat Mico- aurum

m domũ vicim ſui furtim ꝓijci
ens qꝛ vitare voluit humanum
fauoꝛẽ· FTũ etiã qꝛ in hoc ipᷣo ꝗ̊
pliꝰ bnficiũ facit qd ↄſulit ve

recũdie ei? qᷓ beneficiũñ accipit ·
Ideo ſeiij:de bnñfi:interdũ qui

igẽtia ꝓue⸗

VCapitulum Primum
4 — —,, äs

iuuat᷑ fallendꝰ eſt vt habeat.
nec a q cepit ſciat. Qumto notã
du q; ingratitudo aliañ eſt peèc
3 catu moꝛtale.vñ Hjt hie iij. pen-
tibꝰ non obevientes ingti Ke⸗
leſti · eſt etiã aliqñ vemale· naʒ
vt tho.vbi ſupꝛa.die q: cvij In
Sgtꝰ 8 aliq̃̊s dupliciᷣ· no mõ
ꝓ ſolã obmiſſonẽ· putà qꝛ nõ
recognoſcit vel nõ laudat vel
nõ retribuit vices ꝓ beneficio
accepto et hoc nõ e ſemꝓ moꝛ⸗
tale qꝛ debitũ gratitudis ẽ vt
ſupꝛa dictũ eſt vt hõ etiã libe
raliter tribuat ad qd nõ tenet᷑
et ideo ſi illud Ptermittit non
peccat moꝛtaliter eſt tn petm
vemale qꝛ hoc ꝓuemt ex negli
getia quadã anut ex aliqᷓ Diſpoſi
tõe hoĩs ad vtute · Pt tñ otin⸗
Zere q; etiã talis mgtitudo ſit
petm moꝛtale · vel apter interi⸗
oꝛẽ Otemptũ vel ec apter ↄditi
onẽ e2 qð ſubtrahie bñfico qd
neceſſitate ei debet᷑ ſiue ſim
plicit ſiue ĩ aliqͥ neceſſit atis ca
ſu.Rlio mõ & aliqs i grnt⸗ qꝛ
nõ ſolũ ptermittit imp ere gti
tudĩs debitũ ſz ec ↄtrariũ ius
agit et h̊ ec ſm ↄditõez eis q8ᷣ
asit᷑ qñʒ eſt petm̃ moꝛtale qnʒ
vemale⸗ ſciendu tñ q mgrati⸗
tud oqᷓ ꝓuemt ex peccato moz
ꝗtali habz pfecta ĩ gratitud inis
rõnem Iſa vero que ꝓuemt ex
Peccato vemali impfectã· Hec
oĩu ab mido illiꝰ materie de gS⸗
titudmne ſunt de mẽte tho. vbj

2

——— — L22

—

7

7 .
õ

Nenum

ESptimo dz quilibet
ſcire aliqs ſuas mfir⸗
mitates et miſerias
„ dQg2 alias ſupbiret Yn
Ber ſermoe·xxxvij. ſup·ca ne
mo abſq; ſui ↄgmtõe ſaluayi Pt
de qᷓ mmn mater ſalutis Huili
tas oꝛĩi et timoꝛ dniq et ipe ſi
cut miciu e ſapĩie ĩta et ſalutis/

nemo dĩco abſqʒ illa vmtõne
Jaluat᷑ qͥ tñ etatẽ PHʒ et faculta⸗
tem ↄgnoſcẽdĩ · qdð apter ꝓuu⸗

los loquoꝛ et pter fatuos/ q̊n
alia eſt rõ.· Quid ſi ignoꝛas de
um poterit ne ſpeſeſſe ſalutis
nec hoc quidẽ nec em eũ poteſ
amare q;3 neſcias: aut habẽ quę
nõ amaueris· Noueris ꝓmde

te vt deũ timeas- noueris ipᷣm

vt eque eũ diligas: n alt᷑o mi⸗
ciaris ad ſapĩaʒ: m alt᷑o et ↄſu⸗
maris qꝛ miciũ ſapĩe t moꝛ dñni
et plemtudo legis eſt caritas-
Pam g vtraq; ignoꝛãtia cauę
da eſt tibuqm ſine tim oꝛe et a

more dei ſaluꝰ eſſe nõ potes
Et q;admodũ ex noticia tui ve

met i te timoꝛ dei · Atqʒ ex dei

noticia dei itidẽ amoꝰſic econ
trario de ignoꝛatia tuiſſupbia

et de dei ignoꝛatia deſpatio·

tuigꝰ ĩgnoꝛãtia et dei Bae

fugienda eb de Ber/B

ↄgnoſcendũ aut ſe notãada ſut
fluunt diuma dona- Exemplũ
de vmco fõte mũdi exnte nullꝰ
ene aqm Habrt man de ⸗ fõte/
aliund exemplu eſt de iole qun
eſt fons lumis. er igit nõ il⸗
luminat ſʒ lumẽ defert · XFlind

tria pᷣncipaliter· Orimo quanti
ſint defectꝰ nr̃i · Scdo cur tam
difficile ſit Hailiare ſe-· Tercio

quo ſub oĩibꝰ nos debemꝰ hu⸗
mliare Quantũ ad pmũ notãa⸗

Da ſuũt tria ꝓ mo de ancedenti

—

bus pct᷑i actualis malicia. S

4Dꝛeceptum VCapitulum VBecuudum

cũdo de ĩpᷣo peccato· Tercio

de ↄſequẽtibꝰ maheig⸗Pe Pil
mo aduerte ꝙ pmu nr̃m tuda⸗

mentũ eſt mchileitas et vam⸗

tas ex ꝓte nr̃aqꝛ ſic coꝛnꝰ no⸗
ſti hʒ pr̃eʒ et matrẽ· Sic a aia

ſimilĩt᷑ preʒ et mſeʒ q̊damodo

Pzʒ -In aĩa em uo ſut. vicz ea qᷓ

ſüiit bona et ꝓfectois illa a ſo

lo deo patre emanauerut· Et

eas q̊ ſunt impfectõmset Ua a

m̃e noſtra q eſt mhileitas ꝓ⸗
uemũt · de vtroqʒ ðꝛ Io; Qa
pꝓ ip̃m facta ſũt·et ſme ipo fa⸗

cuũ eſt mhil. Orimũ eſt dei · nõ

nrumſi mqntũ de dedit · m
illud· Caco: mne datn opti
mũ et omne donũ pfectũ oſur

ſim eſt deſcedens a pr̃e lumi⸗
nũ voluntarie em genuit nos

verbo veritatis vt ſimꝰ micium
aliq creat᷑e eiꝰ· vñ· vil· pariſi.
li.ſuo de aĩa · Et mr · · ð caup
et al · ſup ecodem ꝓbãt ymo de
3 —
monſtrat q cũ des ſit ſolu vn⸗
et vmcus fons eſſendi bomta-⸗
tis ſcĩs potentie et ſimiliũ Pfe
ctionũ Idcirco nullibi alias im
uemtur min quacũqʒ creat᷑a eſſe·.
borũ virtus · ſcĩãà a talia hmõi
mſi a ᷣmo fonte habeat· vnde
dicit ſaluatoꝛ nemo bonꝰ mſi
ſolus deus vnde creat᷑e omes
ſut cãnalia qdã· ꝓ que ad nos

exempiũ de vmco diuite oibꝰ

— — —

+Z0“ – — —

Nonum· Pꝛeccptum

exntibꝰ miſeris ꝓtunc nuilus
Siuicias hr̃et ⁊ mſi ab eo qui ꝓ
nucios dona dirigeret- vnde
apłus: j·. Thi.j.regi ſeculoꝝn im
moꝛtali muiſibin ſeli deo ho⸗
noꝛ gloꝛia: Exempin ſiłꝛ & vm⸗

1021
tn

pꝛimn fundamentu om nran
opꝓationũ mquantũ ſut impfe⸗
cte et deſficientes æ moſtruoſe
vt ꝓbat dñs al.m li:ſno·ð cau
ſis hoc põ.vidit cñ ait:go au

tem tanqʒ mhil ſum ante te veo-⸗

rutamen vmuerſa vamtas om⸗
ms ho viuesihhoc exꝑtus eſt ſa
pientiſſimꝰ ſalomon- cuiꝰ Pmũ
verbn. li⸗ ccłleſt iluno-Nam⸗
tas vamtatũ et omma vamtas
ſuaple ſunt: ecce mateſj quid
de boms a deo ſenſerint clu⸗
Dit in vl; verbo eiuſoe li: fineʒ
loquendi omnes piter audia⸗
mus · Deum time et mandata
eci? ohbbᷣuahoc eſt oĩs komo cũ⸗
cta que fiunt adducełm iudicj
um ꝓomm errato ſiue bonũ ſie
ſiue malum· C. EGbi notan
dum q vbicũq; nos mſpicim
uc repim? nos mbil es In no
is em quigz 9
mus vſcz fieri eſſe cogitare vei⸗
le et opari cu ꝓficere quon ni⸗
lum eſt ex nobis· mantũ aliòd
hom ibi eſt ſʒ inqntũ defectao
ſi ibi aliqd ẽſt. de fieri patzʒ· j.
Roviij vamtati ereatura ſubie
cta eſt · vn creare diffimt p ali
qͥd de mhilo facè de ſco vicʒ

ic ſapiẽte potes aplirarejfm.
G lmnhil aliua eſt pꝛeciſe no⸗-
cũ oĩbus impfectõibꝰ mhi
li ſequentibꝰ · &t eſt ſm tho.

7

ſiderare Poſſu-

— „

VCapitulum.
2

eſſe Gak.⸗ vj. q ſe
eæẽèẽ cũ nͦt ſit ipe ſe ſeducit &t m
Sre:omms creatura im quolibz
mſtã ti im mhilũ decideret miſz

mann dei ſubſiſteret. Iſaye·xl

omnes getes qſi nõ ſint ſic fũt
coraʒ; Deo-et qᷓſi mpilũ et mane
reputate ſunt ei De tercõ vicz

cogitarei⸗Con. im-n ſum? ſuf
fidentes cogitare alid a nob

„

qſi ex nobis: de quarto et
ſczʒ velle et pficere. plili ij. deꝰ
opat᷑ in nobis velle ⁊ perficere
axxvj: Oia em opa nr̃ᷣa opat⸗
es O ne /&᷑t ſi velle habemꝰ .tñ

Pficere bonũ nõ muemo⸗

de facè pʒ IToh̊.xv.ſi memhil
poteſtis facè Ex qͥ pzʒ pᷣmo q; ꝓ

mhilo nfr̃i ſaluamur-Dg · Iv. P„
mhiio ſaluos facies illos: ncdę
ſperare debemꝰ? qꝛ· ij. Con.ii.

vHDucia talõ habemꝰ ꝑ xpᷣm ad

deñ nõ q ſufficiẽtes ſim? cogi

tare aliqᷣd a nobis q̃ſi ex nobis

ſed ſufficientia nrᷣa er deo eſt.
/ Et plena eſt ſcriꝑtura q ĩ LDeoco

ſpe ponamꝰ. vn Oſee: xiij: Per⸗

ditio tua iſrael ex tetimmodo

5 m me auxii tuũ· Xð idẽ

Ioh. xv. Ego ſii vitis vera ⁊ pt

meꝰ agricola eſt et poſt pauca
vos palmites qui manet imn me

et ego m eo hic fert fructũ mł⸗

tuz q? ſine me mhil poteſtis faz-
8 mmeno manſerit

cere⸗Si
mittetforas ſicut palmes et
areſcetſhec Duo vic amtõ ſuij
et dei ſunt cauſe vere deuotõ⸗
ms ſm.tho. ITterum vere huili
tatis· hec quicunqʒ frequenter

VSecnndum
Secnndum

ſe exiſtimat aliqᷣð

—

N

49

W

al

lonum preceptum

quĩid em ſuꝑbiret q mhi
Habet mſi mhil/quid auare cu⸗
Pere t cuiꝰ omma bona ſut dei⸗
quio voluptati opam daret. q
ſ. e pct̃a m mhHilu tendere cre
deret ᷣm· Aug: quando iraſce⸗
retur qui deum iuſt e pm Pmittere
omma credit et ſe ren dgnoſcit
quniðd demq; toepebit qſe 1 cö⁸%
oms pꝛiuatu credit; ne

kanon t valde ga weſck aan
lcit talia ſoio mtellectu gno
ſcere vicʒ imꝑfectõnes et mala

noſtra mſi etia voluntatem m mo
neamꝰ? ad ↄtẽptn nria ad deũ

„ρ graet⸗ adiutoꝛio recurramugs

cũ gemitu et ad Huniliatõis ſig̊
ꝓt operaopaʒ Dem?2 ½ R 4 Se

cndo Huiliari et ſcire debemus

ꝙ totaliter m peccato oꝛigina
ti in vtero ammati fuimꝰ na
ti. Eſt ant perm onginale carẽ
tia ozιSans juſticie cu debr
to habendi eã vel eqͥuatẽs vicz
glaz
mfici mur⸗na adãa et eua Padi
ſo poſiti a So ĩĩcepũt donũ oꝛi

ginalis iuſticie ꝓ ſe et ſuis po⸗

ſeris iure hereditario ſub ta
l pacto vt ſi obediẽtes deo eſ⸗

ſent in ſuis madatis etiam po-

ſteri idẽ donũ HaberẽtBi non
tunc ipi et heredes dono oꝛi⸗

ginalis iuſticie puati eſſent ⸗-
petuojmſi dei filius recuparet.

Quia ꝛuſticia oꝛ ainali pᷣmi pẽ⸗
tes et nos fniſſem iĩmuneęs a

culpa:vtutibꝰ decozati. d ο I
fame ſiti ec
benta neb obebiſſent mhil neS

teſ erinetes ſie

nrüomma vi

uo peccato oꝛiginali ſi-

* , aard-S E s; e
W w- eh Tge,

Secunoußh

bĩs nocuiſſent . tandẽ ſiſe mo
tis pena m celũ traſlati fu iſſe⸗
mus· Zed heu hoc donu ipi p
diderũt ꝓthoplaſti: et nos eo
rũ filij nati eodẽ dono caremꝰ
t ideirco ᷣm apim⸗Oes naſci
mur filij ire et miſerie · et ſit am
amur nõdũ nati · Tercõ hui⸗
co liari debemꝰ? apter fomite ↄtra
ũ ꝓ oꝛĩ ginale pctin qͥ fomes
eſt qdã adhuc relicta mfectio
oĩa mẽbꝛa copig T aie inclmaſ
a8 vicia et a vtutibꝰ retrahes
no tn eſt fames iſte pctm qꝛ o
riginale petm ꝓ baptiſmi ſaẽ̃⸗
mẽtũ xp paſſide coopante de
letũ eſt ſ eſt ꝗda debilitas re
licta m hoĩe · Hore etiã iã lna
to⸗ ſic relide febꝛis:feb
te manet m artubꝰ · ab erpeo-
to motu retrahẽtes et in iner⸗
ciã quandã inclinãtes coꝛpus
ſ. anatũß xs in Pabola an dit⸗
debat ab jeruſalem 1 oncoa
doe Padiſo in ter rã jumenton;
qui mcidit in latronesĩ· ſauſu
demonn⸗ qui ſpoliauetut eum
ſuple gtnitis vicz iuſticia oꝛzi
gi nali que qᷓtuoꝛ? aĩe potentias
pfecit: volũtatem iuſticia intel
lectu peudenti a. iraſeſbile foꝛ
titudĩie et ↄc cubiſcbile tpan⸗
tia. et plagis impoſitis ſupple
nataubꝰ doms vulneratis ab-
jerunt ſemiu iuo relicto · vbi ſm
bedã et tho.j· ij·q: lxxxv· q̃tu⸗
02 Pzicipalia vulnera qᷓlibʒ aĩa
moꝛigĩ ali pctõ mõ ↄtrahit ſcz
mialiciã in Yolũtate · Tgnoꝛan
tia in mtellectu⸗ Infirm ntatem

.

fwaſu

di 9) Monum- NℳNꝛeeceptum
n in iaſcibili ⁊ intẽpântiã ĩ Zcu
Ile piſcibili: ꝓ iuſticia eĩ oꝛiginalẽ
1 ꝓfecte rõ inferioꝛes aĩe vires
eo ↄtinebat · et ipᷣa rõ a deo ꝓficie
n batur ei ſubiecta.Pec autẽ oꝛi⸗
Ni ginahs iuſticia ſubtracta e ꝓp
An petm pᷣmi hoĩs:Drimo ſibi/de
i⸗ mpe oĩbus ade filijs: et iõ ces
na vires aĩie manent qda mmodo
W ꝛPꝛ io oꝛdĩe deſtitute· quo oꝛ⸗
piant᷑ na᷑aliter ad vᷣtutes p⸗
nif fatas et ad alias- Ipſ a antem
tis deſtitutõ nature vulneratõ dꝛ
S¶ De ſedo vicz de ipo pꝑctõ in
6 Ae et m apmqs effectibꝰ ſcien⸗
Ne H 1 mn 2.
