tatis incurrũt⸗ Sic etiãa ecõtra
peſtilẽte càſtigato ſtult? ſapiẽ
tioꝛ erit·ſi at coꝛripus ſapiet?

EE

Sre

P

2

57

ab ene arszwr . e Sae aſi d Ae⸗

Dꝛeceptum

mtelliget diſcipl inã · ꝓuer xix·
C··Doꝛro ex Frat erua coꝛ⸗
rectione ſextuplex poteſt ſed
fructus⸗Dꝛzimus eſt anime li⸗
beracio:· Si mquit chaſtus te
audierit lucratus es animã fra
tris tui math:⸗xvin. Bi autẽ te
nõ audierit-ſaltem lucratꝰ es
animã tua⸗ Vñ eꝛe: ii. Tu vero
animã tuã liber aſti · ſczʒ poſtẽʒz
Dixiſti impio impietatẽ mnan.
et noluit cauere · Zecũdꝰ ?
boli fugacio· Ffugit em Rrut r
pus dum exclamat᷑: Quo ↄtra
dicit ber ſecurus accedit tem⸗
ptatoꝛ vbi nullus timet᷑ rephẽ⸗
ſoꝛ· Tercius eſt peccati cogni⸗
cio· Frequeter em committens
eulpã nõ aduertit qað fecit: aut
ſi ad uertit nõ cogitat ſe malum
feciſſe-aut ſi malũ nõ multũ ma
ite- Quartus eſt cautela de fu⸗
turis· Qumtꝰ eſt puritatis au⸗
gmentacio vas em aureum vł
argenteñ quã to plusconfrica
tur tanto magis purifi cat᷑ · Ita
vori viri et religioſi · Et deo in
telligentes hoc nõ ferũt graui

ter⸗· &cdeſiaſt.x:vir pꝛudẽs et

Ddiſciplmatus nõ murmurabit
coꝛrectus: gxemplũ de augnſ.·
qui dixit · Ego ſenex et epiſco⸗
pus patus ſum ab omĩbus coꝛ
rigi et emẽdari et illũ amicum
æumeſtimo cuius lingue bene

ficiq ante dieʒ extremi zudicij ια

aie mee maculas tergo- Sext?

eſt amicicie acquiſitio qᷓʒuiſ em̃ 5

relĩigioſus coꝛrectus interdum
ferat moleſte m pꝛincipio·
ꝛz tñ reuertes amicu intelli

EE

dD Waliane
90 peccatũ moꝛtale:aliquãdo

/ Cap itulum . Vndecimum

Sit : vnde uer⸗rxryoni
ripit hom mẽe mueniet gratiam

roſtea apud illum magis quã .
ille qui ꝓ lmgue blãdimẽta de

cipit apter iſta heatus auguſ.

quælibet hoꝛtat᷑ ad coꝛrectiõezʒ
fraternã⸗ Omeli xiiñ·ſuꝑ ĩo:ſic
Oi: O Quis comedit᷑ 3elo
domꝰ dei miſi gui omia q̃ᷓ ibi vi
dDet Puerſa ſatagit coꝛrigere ⁊

cupit emẽdari: ſi emedare non

poteſt tolerat et genuit· nõ ẽ
maioꝛ domus tua q́;3 domꝰ vbi
habes ſalutẽ eterna/ſi ergo m
domo tualne puerſum alquid
ſatagis in domo dei vbi ſalus
apoſita eſt et requies ſine f me
no debes pati quãtum mn te eſt
ſi quid foꝛte ibi Puerſum vide
ris eſſe.ver bi gra tia:vides fra
trem tnũ currere ad theatn· ꝓ
Hibe mone cõteſtareſi ʒelꝰ do
mus dei comedit te· vides ali⸗
vldes
os currere etr mebꝛiari velle⸗
aut alia que nõ licet ꝓpetrare
ꝓhibe quos potes:tene quos
potesterre quos vales quibꝰ
nõ potes biadire noli tñ quieſ
cere fac quicquid potesveniat
m mentẽ ſeruus ilte qui abſcõ
dit taletũ et noluit ſuperoga⸗
re · nũquid accuſatus fuit ꝙ p⸗
didit et nõ pociꝰ q ſine luero
ſeruauit:ſic ergo fratres mei ñ
deſcatis· Molite qeſcere lucrari
xpo· qꝛ lucrati eſtis a xpᷣo· hec
Aus· CSʒ qrereſ qñ còꝛecti

onis frne obmiſſio ſit pq; ⁊ qñ
nõ Bnem tho- ii jj⸗ q⸗
merit oꝛiaaliqua⸗

Kcr

ℳ ec α οα .. *π☚☛
Naetv&ρ. mon Pfi. „* ☚ ann 2 S H oG ohcve 2
Arr ⸗ OðOð Nt far - I. eTH
4 a ſe “ =ð T asr Srr, bar
Prle E Par⸗ P Fer T, 7 oa ſ

xxiii *

ven
(ℳ

ſye

u
n
iniſe
Gerte
qla
a’“
nio
Nta
fia⸗
pten
nic
opoetu
Cuſo
lonoreſ
os
Mta
Na
ſar
ſpen
ver
oꝛen
nel
want
Kd
mor
lau⸗
ſet
dine
40
:
nt pi
fectt
ſiod
ntio⸗

id zelo
Wemß
Ernn

doeen

miſſigy
nümſand
in ſas
ſr/ne
mmteeſt
unpde
ſdes fia
zeg do
dtzal⸗
ri dele 8
Vwre
N
vegil
Nli
Nfura
viwelun
rsMA
eluctant
en
uii

ſtpgſcn
„,ℳM*
/

ad

Ouintum Pꝛeteptum· /CapitulumVndecimum

venmiale: na tripliciter cõtingit
corꝛectioneʒ obmitti fraternã
ꝙ vnomodo meritoꝛie· vt cũ qs
lert coꝛrectione vſq; ad opoꝛ
tumi tempus vel ideo obmit
ti quia nõ ſperat eon emenda
cionẽ ſed veriſimiliter eſtimat
q; ex ho apt er impa ciencia ipſi
coꝛrigẽ dĩi dðeterioꝛes fiat· auũt
q; aliquod aliuð malũ ex hoc ſe
quũatur peius q goꝛrectõ ſit bo
na- aut ex aliquà alia cauſa ra⸗
tionabii Si tũc obmittit ex ca
ritate·tũc obmiſſio eſt merito⸗
ria · vñ ausꝰ.i de ciui:dei.Si ꝓ
pterea quiſq; obiurgãdiſa coꝛ
ripiẽdis male agẽtibꝰ ꝓeit vt
opoꝛtumuſ tempꝑpng inquiratur
vel eiſoem ipfis metuit ne de⸗
terioꝛeſ ex hoc effician ad bo
na vitã piã erudiẽdoſ ĩpediãt
alios imfirmos et pꝛiuẽt ac a⸗
uertat a fide nõ videt᷑ eſſe cupi
ditatis occaſio ſed conſiliũ ca⸗
ritatis: Et dici norãter qñ nõ
ſperat emendacõnẽ fratris ſed
veriſimiliter putat deterioꝛaci⸗
oꝛem. vt foꝛte qꝛ ꝓcuteret me
uel concipet graue odiũ cõtra
me aut aliud peccatũ comitte⸗
ret ꝓ qð peioꝛ fieret qᷓʒ ꝓ pꝛi⸗
mum peccatũ: Tũuũc em nõ ſolã
laudabile ſed etiam debitũ eſ⸗
ſet ceſſare a coꝛrectione qꝛ oꝛ⸗
dmatur ad bonũ fratris et no·
ad maluũ Eti luò vult ſe criptu⸗
ra ꝓuerix. St
vt poſtea ponet᷑⸗

niſi em ex coꝛ

rectione veriſibimiliter meliuſ X.

aliq ᷣ ꝓueniret ˖ qꝛ pcauentur
maioꝛa mala q; odiũ illius ſit

malũ tũc eſſet odiũ quoꝛundã
aliqn timendũ · Et cum melius

ponũ ex coꝛ rectione ſequit᷑ qʒ

ſit odiũ malon tũc odia maion
eſt contemnendũ⸗ In quo caſu
ĩioh. Herodẽ coꝛrexit apter edi
ficationẽ alionvt vult cꝛiſo et
ſic mterdũ etiã ſancti coꝛrexe⸗
runt tyrãnos ſuꝑ ꝓſecutione
chꝛiſtianon cum tn ſciueꝛũt ex
hoc odiaqmagna generari ĩ eos
et aliqñ conſequẽter in marti⸗
res et in ſe ſequi ꝓpꝛiam moꝛte
PE. ꝗ Secũdo cotingit coꝛre⸗
ctionem fraterna obmit ti pec-
cato moꝛtali vt cum quis de⸗
ilmquẽs occurrit . ęt eſt opoꝛztu
num tempus coꝛripiẽdi⸗⁊ ſpe⸗
ratur eius emẽ dacio nec time?
aliquod aliud malũ peiunſ inde
ꝓuenĩire ęt no eſt alius pſens
cui ex officio incũbat coꝛrigere
uel ſi eſt pſens: negligẽs tamẽ
ebeier ifetic Bomm Huiuiſmo
di delmquẽtem obmittit coꝛriĩ
gere Ffoꝛte apter timoꝛẽ huma
num vel mundanñ · vt qꝛ ſic di
cit augꝰ vbi ſupꝛa/Indiciñ ti⸗
met vulgi aut carnis excrucia⸗
cionemvł etiã ꝓemptionẽ uel
aliud tale minus malũ q̃ʒ pctm̃
jllius ꝓ quo coꝛrigi de berʒ tũc
videt᷑ peccare moꝛt aliter· Quia
ex qno ſperat emẽdacionẽ fris
et obmittit coꝛrigè apter timo⸗

r6 ˖ tũc cõtẽnit diumũ pᷣceptũ.

&t videt᷑ hmoi quon amiſſionæ
timet/caritati frane et ſaluti
ꝓximi pᷣponere⸗Cu tñ m oꝛ⸗
d mẽ caritatiſ aĩa ꝓxim plſte
diligenda quã im coꝛpus

2 Quintum ſ Pꝛeceptum

⸗W

Exemplũ de elemoſina coꝛpo⸗
rali⸗video Pommẽe fameſcentez

qui nõ habet:nec ex ſe habere
poteſt vnde paſcat᷑: nec axpa
ret alius illud faciẽs:ne potẽs
facere: ego teneoꝛ talẽ pᷣm poſ
ſibilitate nutrire·q ſi negligo
pecco moꝛtaliter et eiꝰ occiſoꝛ
reputoꝛ· Sic ſi videro ꝓxi muʒ
tendentẽ ad peccatũ moꝛtale·

pꝓ qð moꝛeret᷑ in anĩa et ſpero

ipſum poſſe coꝛrigi ꝓ ammoni
cionem meã: ęt nõ eſt veriſimi⸗
le q; ſequant᷑ alia peioꝛa ·nec ẽ

alius qui eum coꝛrigat teneoꝛ

ex pᷣcepto multoplus ſubueni⸗
re anime ne pereat q;ʒ coꝛpĩi m

caſu pcedenti.vñ gre: in ome·
ſup io · Cum audiſſet iohanes
m vmculis plꝰò eſt anima leter⸗
num victurã pabulo ve rbi refi
cere q; ventre carnis moꝛiture
terreno pane ſ. aciare vel ſ. cirez
alique eſſe m peccatõ moꝛtalſi⸗

et haberẽ ſpem q; emendaret

tur eternaliter· G⸗ . ercio
huiuſmodi coꝛrectõis obmſſio
eſt petin veniale · videlicz qñ ti

ad coꝛrectõnẽ meã: nec timerẽ
aliud peius ſecutunet nõ eſt

mihi veriſimke ꝙ; ꝓ aliũ coꝛriga
turaut q; ꝓ ſeipſum emendet᷑

ſed veriſimiliter in iſto pctõ
moꝛĩat᷑ · tunc ex pᷣcepto teneoꝛ
cum coꝛrigere ne anima moꝛia

moꝰꝛ et cupiditas aliquẽ tardi
oꝛem faciũt ad coꝛrigendũ de

licta fratris: nõ tn ita ꝙ; ſi ei

cõſtaret q; fratrẽ poſſet a pec⸗
cato retrahere apter timoꝛẽ vł
cupioatẽ Dimitteret quibus

‚ 4.
ðð

VYVCapitulum WVndecimum

m anio pᷣponit caritatem frater
nam &t hoc modo aliqn etiam

viri ſancti negligũt coꝛrigè de &ᷣ
liquẽtes.t dicit᷑ m pdictis no

tanter ſi ſpe rat᷑ emendacio fra
tris ꝓcurari ꝓꝑ hujuſmodi coꝛ⸗
rectione:qꝛ fmis fraterne coꝛz⸗
rectiõis e emendacio fratris:⁊
iſta intentõe fieri debet vbi ve
r0O ꝓbabiliter timeret᷑ ꝙ amo
nicionẽe ipſe frater nõ recipiet
ſed ad peioꝛa la beret᷑ · nec aliʒ
bonũ mde ꝓueniret . vt alion e⸗
Oificacio qui ſcandaliſati ſunt
aut ſca ndaliſant᷑ veriſimiliter·
Tuc eſſet ab huiuſmodi coꝛre⸗

„

ione deſiſtendũ qꝛ que oꝛdj

nan᷑ ad fmẽ habẽt ratõne bo
nm ex oꝛd ine ad fᷣinẽ· vñ ꝓuer⸗

ix· noli arg uè deriſoꝛẽ: ne ode
rit te · vhi dicit glo: et eſt gre·
nõ eſt timendũ ne is qui argui
tur cõtumelias tibi inferat· ſed

Hoc potius ꝓuidendũ ne tra⸗

ctus ad odium inde peioꝛ fiat
&t dicit tho· vbi pꝛius diligen
ter ꝓuidendũ eſtne ex coere⸗
ctione ſequat᷑ odiuʒ ex noſtra
culpa apter indiſcretã coꝛrecti
onem. Si aut ſine noſtra culpa

ad odiuũ ꝓuoceturet ex nlo ex

quo deberet ad dilectionẽ mci
tari. nõ eſt curandũ/pᷣciꝑpue anñ
cius peccatũ indamnũ alioꝛuʒ
vergit vel etiam damnũ ſequẽſ

vel peccatũ ipſum eſt grauius

odjo quod in nos excitamus vł
uãado ſperamus q odium pau
atim tepeſcet: et tñ coꝛrectio

ſequat᷑. qꝛ ſic greg:Oelius eſt

od ium apter deũ quã amicicia

emfratr
n ian

adio fra
od coꝛ⸗

fntrg⸗r

cſam
o ſoi
ertter
tptane⸗
Nlln
ninirnn
i
tone bo
Prer⸗
near
map
nſed
a⸗
ncat
nsdoze
.
run
wareli
cutpa
erer
ioner
ſ an
müked
tgrans
ltmi
dir
ucia

.ſQuintum
—

que eſt p̃ᷣter ipſum · Cum em̃

ꝓPpter ipſuũ mamur debitoꝛes
dei ſumus · Cũ odio apter ip̃m
bhabemur - debitoꝛe eum nobis
facimus -hec ſent eci ali᷑᷑ tho⸗

Cãcellariꝰ piſienſis magiſter

jioh.gerſon tradit regulas treſ

inde floꝛibꝰ regsulan moꝛaliũ;
Dꝛima pene ſunt reſtrinsẽde⸗
ſic abſq; vtilitate reipublice
vel eius cui mfᷣligi᷑ · neq; ĩſtitui

neqʒ inſtitute exequi deberet ·

et peccãt oꝓpoſitum facientes
vei eas cum mſtituerit nõ tol⸗
ca tolerari poſſunt aut debent

vicia que abſqʒ deterioꝛi ꝓicłto

neqʒ; coꝛrigi neqʒ exſtirpari va
lent · Qñ autem illud eſt et qñ
nõ diffi ci le eſt et ſepe impoſſi
bile genezaliteꝛ diffmiꝛe niſi ꝓ
ut circũſtancijs ꝓtic ularibꝰ m⸗
ſpectis pᷣlati ſupioꝛes et ſapiẽ
tes determimabut Exempium
eſt de meretricibus · vfuris ⁊ ſi
milbus que qnq; ꝓpmittuntur
Et ita de cõcubmarijs ſacerdo
tibus ꝓ loco et tꝑe ſtaret foꝛ⸗
te eſſe faciendũ Tercia omnis
erroꝛ facit ius ad hũc ſenſum
vel inrelletũ et ſimnleſ ꝙ; plati
et pꝛincipes ſepe aliqua faciũt
aut ꝓmittunt iuſtiſſime ob er⸗
rorem ſubditon cõmunez que
alias ſi fierẽt aut ꝓmitt erẽtur
ad culpam eoſdẽ obligarent.
P: ¶ Sed cuʒ teneamur coꝛ
rigere ꝓximũ ꝓ moꝛtalieꝰ. du
bitat᷑ etiã an de venialibꝰ pec⸗
catis· Hnñ humbertꝰ mi expoſi⸗
tione regule beati angꝰ· Voni⸗

DE ittr e

.
E

146
(2090

. ₰

Capitulum 7V.

alia ſunt diſpoſitio adð moæale
BSed quedã ſunt diſpoſitio re⸗
motaquedã ꝗapmqua:vel rati⸗
one multitudmisſic ut ulle qui
aſſidue huiuſmodi ſine nume⸗
ro cõmittit · vel ratõe magnitu
Dmiſ ſicut ſunt aliqua mẽdacia
et aliqua detractiones et ſimi
lia vel ratione cõne xioms cuʒ
moꝛtali ſicut ſunt colloquia et
impudicus viſus et hniuſmõoi
circa mulierẽ · Sicut ergo alia
vidẽs aliquẽ alium mcedente
p viam p quã credit q ſtatim
mcurreret piculum moꝛtis-pecee
cCauret niſi retraberet eum. Tta
poteſt aliquis peccare moꝛta⸗
liter niſi coꝛrigat fratrẽ de h?ʒ
modi venialibus que ſunt dis
ſpoſitio ad moꝛtaleet de tali⸗
bus eſt petulẽtia oculon· Te⸗
nemur ergo interdu ad coꝛre⸗
ctionem de venialibus.nõ ĩiqze⸗
tum venialia ſed quãtum ad
moꝛtale ductiua. hec ille · gH I
¶ Quo ad ſecũdũ pꝛincipale
ſcʒ quõ fi eri debeat frat᷑ na coꝛ
rectio· Notandũ ꝙ ſex ĩ modo e= gene-

⸗

ſunt attédenda cuʒ maximad i
ligentia · Nam ibi agit᷑ de cura
anime nobiiſſime · que ſi ñ fit
vt opoꝛtet ꝓiciat᷑ anima m ꝓpe
tuam damnacionẽ et inf miti
beom dei mmiſter occi d it᷑ Agit᷑
etiã crebꝛo ibi de bono fame qꝗᷓ
eſt mter tpalia bonũ maximũᷣ
(vnð pꝛimo fieri debet cum lenm
Wtate qꝛ delmquẽtes ſunt quaſi
infirmi ad galta vi · Inſtruſe
hmõi m ſpñ lemtatiſ. Icdo cũ
Hůuilitate ſapbus em eſt amus

. ,: 79. E Ac8

AEa e &.

☚
r alas,
7516 cCV

„ cr el. sL e ee WBeASKSͤ
= arre , E ns gll S REI S,

.
1

ides cum auis e ei ſupbe loquit
ſequunt᷑ iurgia nõ fructus Lu
xta illuò ꝓuer: xnij. Inter ſuꝑ
bos ſemp ſunt nurgia . Tercio
cum compaſſioe. ne no emeſt ve⸗
re iuſticie mdignri peecatoꝛi
busſſed compati⸗et ex coõpaſſi⸗
one eos coꝛrigẽdo dirigere PS
ipiet me iuſt us in mueri⸗
eSe matazer a coꝛdia ſcʒ compaſſio's. Quarto
ved um diſtretõe. qꝛ alit er ſut cc?
r rigendi maioꝛes- aliter pares:
WV are. mmoꝛes.ali᷑ grania pec
. cata. aliter leuia aliter occulta
Sr S aliter manifeſta.- In omib? ob

2=ð, 9 e, et opoztunitas que non obſ. er⸗
2 A Gnr. uartes quidem emulacionẽ Si
Auidẽ Hnt m apoſ · ſed nõ ßÿm
rfz ſcientiã ro:r:
erreret ſe ſciẽtia ſcz diſcrecioniſ

* Pee 4
PrEie Dep/.

= ldane bes faciẽde · ſicut faciunt illi 4
W . Docti ſunt in culpis alion asg
. Ua nandis
—W

ethaen⸗Beruu Dei cum

CLE
re r⸗ *modeſlia coꝛripientẽ ĩd eſt cũ
Prcke re⸗ debito modo ˖ Eſt aut debitus

&οmodus ve pocius ſemꝑ culpe
* E alleuient ꝗ 3 ase rauent᷑⸗Cõtra
q; qunidã faciũt cuũ frãgere cu
pientes ſocuri et ad extingnẽ
duz muſcãt querũt gladiũ · Se
xto fieri debet cum trãquilita⸗
tecoꝛrectio em que fit cũ tur⸗
batus eſt animus frequẽter ẽ 6
quedã ĩpacie effuſio mencies

m platone qui dĩixit ſeruo do⸗
minn offendẽeti niſi em̃ iratus

8 6 verberare Amonos

55 S „ ſe⸗ Se

.ref S r S a ir rr ,
uitum e ꝛeceptum ⸗ Capitulum

ſeruandus eſt locus et tempuſ

keſtucis: primon ſunt tra⸗

lacoꝛrectionẽ- exemplũ patet

fatas m

nuũt verba beatt auguſtini ſer
mone dnim mõto. lri. cum m⸗
quit neceſſitas nõr cogit aliqᷓʒ
rephendere 2mo cogitemuſ

vtrũu tale vnq viciũ habuimuſ
&t ſi nunãz habuimꝰ cogitem2

nos habere potniſſe · hom me
em ſumus· Si vero abmimz ta
Sat me moꝛia cõmums mſirmi
tas. vt rephenſione illam non
odin ſed miſericoꝛdia p Pcedat
cqhſi nos idem x vicin habemꝰ? in
quo eſt ille que rephendere vo
lumus: nõ rephendamus illuz
ſed ingemiſcamꝰ et nõẽ utũ ab⸗
temꝑpęrandũ nobis · ſed ad pa

p riter conandu m maitemus hec
SFrrKEille⸗⸗ RHR/Sed dubiñ eſt q̃ cau
ſa ſit q; tam cauto eſt m coꝛre⸗

ctione fraterna ꝓcedendũ · R.
m tho· vbi pꝛuſ. Qum qᷣs pec
cat ſſlud nocet amie· et ſi publi
cabitur etiã necet fame: Rt qͥa
Pꝛndes medicus nitit᷑ ſanare
vnn membꝛu ſine ieſione alte⸗
rius:Ideo ſic dehemꝰ ꝓ frater⸗
nam coꝛrectione conari ad ho
vt ſanemus fratris animã ſine
leſione fame quãtũ fieri poteſt
Et ſi nõ poteſt omino ſine leſio
ne fieri tũc fiat cum m inoꝛi leſi
one qua fieri poteſt ven ꝙ aia
Pcio ſioꝛ eſt fama ĩdeo ſi aliter
nõ poteſt frat᷑ ſanari tũc opoꝝ
tet enm pociuſ m tota fama dã
nif cari ꝓ publicã denñci acõeʒ
aĩa ſalua fiat peſt aũñt cribuſ
de cauſis ſumme cauendũ ĩ coꝛ
S rectione ne indebite ledat᷑ fa⸗

ma peccãtis Dzꝛimo 92 melins
eſt nomẽ bonu q; dinitie mite

jeckt

co⸗
det
vf

tn

ere
o⸗

Rden
dumir
tnili
ſede
emnde
ndih⸗
gs ret
AN
⸗Frc
Cſane,
ſodelt⸗
Apfer
en
ainitt
enpen
loi!
uiloſi

m
ſta

tuc
nmnat
zircdl
elpis⸗

3

gnng
is

d

Pu xij. Ex quo patz q qui
aufert fan aplus nocet q́z qui
tollit diniti as ſecũdadinitie

ablate poſſunt reſtitii ſed viꝝ

fama. qꝛ foꝛte poſtdiffamacio
nem ex cuſanti nõ crederet᷑· vñ
bene dicit᷑ in glo:ſuꝓ luc:q; fa⸗
ma eſt res lubꝛica: ſicut em lu⸗

bꝛicũ elapſum vix rehabere po
telt ita fama Tercio q̊ͥ mfamat

nõ ſolum reũ infamat: ſed etiaʒ
ledit omẽs audietes. ſicut quĩ
lutuʒz mouet nõ ſolũ ſe:ſed oẽs
aſtantes infi cit · vnde ambꝛoſi ⸗
tolerabilioꝛes ſunt fures qͥ ve⸗
ſtes et alia bona rapiũt·q̃ʒ qui
famã: Tum qꝛ magis recipiunt
Tum qꝛ nunqʒ reſtituũt · Tum
etiã qꝛ nõ vm ſed młtis nocẽt
vñ ſup illud lucj.ad virgmem
deſpoſa ta dic/glo.Maluit dñs

„

aliquoſ de ſuo oꝛtu qʒ ð virgis

pudoꝛe dubitare · Ecce quatũ

xpᷣs curauit de fama ahena

Capitulũ xĩ·de oꝛdine
fraterne coꝛrectionis.
oꝛdine ergo coꝛri⸗
Sendi dicendũ ẽ mõ
vei tria ſunt videda
coꝛtectio. Secũdo qͥs oꝛdo ſit
debitus ꝓcedendi m coꝛrectio
ne fraterna. Tercio qͥs ad coꝛ⸗
rectionẽ fraterna tenea?z R
Quantü igiè ad pꝛimũ no⸗
tandũ ſ̃m tho vbi pꝛius q:xxx
niret in inj· di. xix duplex ẽ

coꝛrectõ quedã eſt poteſtatĩia

quo nõ ſoiũ mtendis emẽedacõ

fratris ſed etiã intendis peu⸗

raqo boni cõmunis· Et ille fit nõ
ſolum p ſimplicẽ ammomcionẽz

ſʒ etiã quãd oqʒ ꝑ penaꝝn inflĩ
ctionemut ipſe fraterx vel alij

timeãt et a peccato deſiſtant
ęt hec coꝛrectio ſolu ꝓtmet ad

platos et ſupioꝛes ⁊ dices re
ſpectu mferion ſuoꝝ et nunqʒ
adð mferioꝛes reſpectu ſuꝑpioꝝn
et de hac nihil dicemus hic et

aliquid dictũ eſt m pꝛimo ca.

Xlia eſt fraterna coꝛrectio et

eſt ſimplex ammo nicio fratris α⁰ϑνς£
De emendacõne delicton · Et . F. 92) epE.

Capitulum 7 Duodecimum ðð

atts Kars-c Shn

. . „ „ 22 e —Fs ſic tener οkas.
iſta coꝛrectio apꝛie oꝛdmat᷑ m tae⸗

emendacionẽ fratris delinquẽ æffrt, c Racttaf ad

tis et eſt actus caritatig. qᷓ ma*

xime malũ ꝓximi id eſt pecca⸗
tum ꝓ coꝛrectõis limã tollit:et
Ptinet coꝛrectõ hec ad quẽlizꝭ
adultũ m caritate exiſtetem m
caſu ſiue ſit ſupioꝛ ſiue mferiò
et etiam reſpectu ſuperion et
mferion B. Secudo notan
Dum oꝛdinẽ coꝛri piedi poĩt

chꝛiſtus math.xviii.b- Zi frat᷑

tuus peccauerit mn te et pᷣm do⸗
ctoꝛes p̃ᷣ notatos et alios ↄmu
niter intelligit᷑ ſi pctin ꝓximi
tni-aut eſt occultũ:ant manife
ſtum⸗Si eſt publicũ ſic ꝙq non

peccat in me ſoſũ id eſt me ſo⸗
lo ſciente:ſed etiam aliis ſcien⸗

tibuſ tũc illud peccatũ eſt coꝛꝗ
eiſ coꝛã qbꝰ faetũ ⁊ eſt ad quo
rum noticiam venit publice ar
guendũ: vnde ithie ve peccãtẽ
coꝛam omibus argue vt ceteri
timoꝛem habeãt quod ĩtelligiẽ
de peccatis publicis pm augꝰ.

RK
S
Dð

31 Quintum
m ſermone dommi m mõte · Ra

—

tio dicti eſt·qꝛ coꝛreptio talis

famã nõ mmuit rei coꝛa eis co

ram qmibus fit/cum pꝛius ſciãt
et etiam ꝓuidet᷑ eon ſcãdalo·
Bi autem pctm ſit occultũ tin-

tic qꝛ etiam et peccatis occul⸗

tis poteſt parari offeſa ꝓximo

rum. A hoc dicendũ eſt· quia
aut eſt m nocumentu comum

tatis ſeu multon aut pPau coꝛa

Si m multon ſeu cõm unitatis
coꝛpale vel ſpuale: puta cuʒ qͥs
occulte tractat cum aliquibus
qualiter ciuitas ſit tradẽda ho
ſtibus· vel ſi heretieus pꝛiuate
PHomies a fide auerteret· tunc
nõ eſt expectada ſecreta amo⸗
nicio: ſed ſtatim aut alteri qui
ꝓdeſſe poteſt: plato vel alte

ri ſu pioꝛi qui tale periculñũ pca

uere poteſt/eſt denuncianduʒz
conſeruãdo fama iihius quatu
poteſt cum ſalute reipublicea
nõ aliter vt ſi ille cui rectoꝛ ci⸗
iſtatis plus coõfidit cui claues
tradidit eſſet illa nocte eã tra⸗
diturus hoſtibus vel aliquod
Huiuſmodi:et nullo modo vult
deſiſtere nec poteſt iſti picło
aliter ꝓuideri tũc eſſet iſti no⸗
minatim dicendũ Caueatis ne
claues illi hac nocte tradatis
qꝛ ꝓditurus eſt ciuitate ratio
dicti eſt qꝛ bonũ comumtatis
Pferendũ eſt bono pꝛauato · ſic
cumfama ſit de maximis bois
religi oſon· vñ ſi vnus religio⸗
ſus ſcãdaliſat alios: et ſecreta
amoricio nõ wuuat pᷣlato diceò

eſt ut ꝓuideat fame cõmumta

Dꝛeceptum Capitulum ½) Duodecimum.

tis. ſic etam de hereti co eſt in⸗

telligendũ nõ aliquis foꝛte fir

miter eſtimaret ꝙ; ꝓ ſecꝛeta am

monicionẽ poſſent Hmoi mala
impedni · et idẽ iudiciũ eſt ha⸗

benduũ de ſimilibꝰ? caſibuſ· vnð

biero-qua imſericoꝛdia eſt pce
re vni et muttos indiſcrimẽ ad

Ducere·polluit᷑ populꝰ ex vno
peccatoꝛe ſicut ex vna oue vni⸗
uerſus grex ſemꝑ igitur bonũ
multon debet pferri bono vni
us· C Siauüt peccatũ ꝓxi

mi occultũ eſt mn nocumẽetũ vm

vel paucon· tũc ſi in nocumen⸗
tuʒ tam paruũ qð melius ſit il⸗

lud paruũ pati q; al in diffama

ri · qu ia ſi
gitur poſtea foꝛt e coꝛriget᷑· vt

ꝛte modo nõ coꝛri

ſi eſſet ei facturus d amnũ mo⸗

dicuz et in modico valoꝛe · tũc
Debet coꝛrigere ſi conuemẽter

poteſt.ſed nõ debet reuelare

Di autez eſt norabue nocumẽ⸗

tũ⸗ vt quia vult occidere nocte
vel hommẽ ſpoliare cuʒ ĩiaceat
in camera vel vult decipe filiaʒ
vel vxoꝛem abducere domũ cõ
burere · vel huiuſmodi ſimilia

facere-v nõ ſperat q; ꝓ ſecretã

ammonicõnẽ poſſit huiuſmodi
damnũ impediri⸗ nec ꝓ aliquẽ

aliũ modũ:tũc melius eſt imno

ꝗ Siautem peccatũ fratris ſit

cente ſeruare ĩdemnẽ qᷓʒ illi cõ

ſeruare fa mam- Tllud tn ſic di

cendũ eſt in ſecreto.et ſub ſigil
lo ſecreti q; nõ poſſit agere ad
illius mfamiã reuelado:nec ad
penã ipſum denunciando· ſed
ſolũmodo ad ſui cautelãa·D

li
jhau
ion
Frd
ſhoc
ſed
des
coꝛ
mo
inr
xo
cun
ſei
Mö
pbab/
orni
lltere
aos
ſnie
ſer
en
bt
mo
jun
o

ſeſae

.

fard
ten
Dei
coꝛr
oine
yt n
nica
un

aut
nhe

derimn
—

iceſtir
oeteff
etzan
oimala
eſt ha⸗
ul vnd
ſt pee
nmead
Avno

de
n

n donon
dercttig
vumaim,
naner
alus ſel
jidifan
oni
Gr ht
nuſw-
*
mitn
belre
doume:
oe
cyet
ipefie
edon 0
oinin
plami
ſulnodi
P Rani
eſt iml
tiio
4d
do NO
rſ
i⸗
ult

Qumtum

occultum ql nõ eſt infamatus
de illo- nec poteſt ſufficienter
ꝓbari coꝛam mdicio illius qui
Habet coꝛrigere · et ſi eſt ſolum

mimnocumeutũ peccãtis et foꝛte

eius m quẽ peccat· qꝛ ab eo le⸗
ditur vel ꝑ ſolam noticiã.tunc
ad hoc ſolum tendendũ eſt vt
fratri ſubuemiat᷑ et emendet᷑ ·
ideo ſi ſperat᷑ ꝓ coꝛreptionẽ
coꝛrigat᷑ · vt eſt Pmiſſuʒ:tũc pꝛi
mo coꝛripiendus eſt ſecrete vt
mnocentiã recupet et famã nõ
dat · Et hoc voluit dommimus
cum dixit/Qoꝛripe eum ĩterte
et ipſum ſolum.nõ ſemel ſʒ plu
tieset ſempꝑ ſecrete ? quadiu
Pbabiliter ſpes habet᷑ q; ꝓ eaʒ
coꝛrigatur· Quãdo autem ꝓba
biliter eſtimat᷑ q; ſecreta amo⸗
nicio nõ ꝓficiat. nec eſt ve ali
ſimile ex teſtiũ mductõeriſi
quod peins ſequat᷑· ſed veriſimi
liter ꝓficit ad Ffratris coꝛrectio
nem tũc eſt viterius ꝓcedend
vt pꝛ mo paucis vm vł duobꝰ

monſtret᷑ pctin fratris · qͥ poſ⸗
iunt ꝓdeſſe.et de quibus non

credit᷑ q; obſint diffamãdovt
ſic ſaltem ſine multitud inis in⸗
famia emendek.⸗ Cst illi
teſteſ adhibẽtur pꝛincipaliter
Dꝛimo vt fratrẽ ammo neãt et
coꝛtigat · Secũdo vt ammo nici
onis fratris ſint teſtes Tercõ
vt negantẽ coꝛã ſu pioꝛe comn
nicant de actuſi actus ĩteres᷑⸗

Sunt em teſtes inducẽdi vt a⸗

ctum iteratũ videãt m augꝰ?:

ſſiautem ĩterati oſtẽdi teſtibuſ
nõ poſſunt: debẽt tamẽ adhr

——

Dꝛeceptum Capitulum gDuodecimum

beri vt coꝛaʒ ipſis recognoſcat
vel ſaltem vt ipſi euz ãmoneat
et vt obiurgacõ plurimon ip̃ᷣm
coꝛrigat ⁊ has duas cauſas tã
git gloſa ſuꝑ verbo adhibe te⸗
cum vnum vel duos teſtes· Si
autem ad taliũ teſtiũ moucti⸗
lem nõ coꝛrigit᷑ · tuc quia cõ⸗
ſcientia pferenda eſt fame.de⸗
bet m publico denũciari ſupio
ri vt ſic tamẽ cum diſpẽdio fa⸗
me a peccato liberct᷑. t ho vo
linit chꝛiſtus cum dixit dic ec⸗
cleſie id eſt p̃lato:uel alteri ſu⸗
pPerioꝛi ꝓ publicam denũciatio
nem et ile poteſt peccatũ eius
publicare.ut alii ſciẽt ſe ab eo
cuſtodire ne mficiãtur · Et po
teſt eum pumre m rebus vel in
coꝛpe vel ꝓ excommunicaonẽ
vt reſipiſcat a peccato et ꝓpteꝛ
commu nẽ iuſticiã: ut alii vidẽ⸗
tes pena illiuſ caueãt ſibieti ꝗ
timoꝛe pene a ſimuibus pecca⸗
tisquia pene ſunt medicmaleſ
vnde m angem regulaſi quia
oculi petulenciã mm aliquo ad⸗
uerterit · Oꝛimo ſtatim debet
ammonere fratrẽ ne cepta pꝛo
grediant᷑.Secũde ſi nõ emen⸗
dat p̃lato tãquã patri ſi habeẽ
ĩdic ãdũ ẽ · ut ſecreciꝰ coꝛrectꝰ
non mnoteſcat ceteris: F/
Tercõ ſi nõ iunat teſtes debẽt
adhibern⸗ Quarto in publicum
ꝓduci conu meeëdus eſt ſi nega
uerit: ſed duo media dommus
in vno compꝛehedit · Jed tho⸗
in tractatu de fraterna coꝛre⸗
ctione ſic ꝓcedere docet. et P⸗

ceptum de coꝛroctione frat᷑na

D—

Qumtum

.
—

Pꝛeceptum⸗

ym q; pertinet ad omẽs ſic de

bet ᷣm euũdem docto · qauis exe
qui · Cum dicit · Si peccauerit
in te ideſt (etra te · tũc eſt Pee
ptum de dimittendolvel m te
id eſt ſaeste te: &t hoc poteſt
fieri dupliciter: vel te ſolo ſciẽ

te.tunc coꝛripe eũ inter te ettã⸗

eum ſolum- Si te audierit lucra

tus es animã fratris- Si te no
audierit nõ debeſ vlcra ꝓcede

re· nõ em potes addere vnũ uł
duos cum nullus alius ſciat-
tamẽ poteſei dicere qui poteſt

ꝓdeſſe nõ obeſſe: Si autem co

tigat q; alij poſtea ſciat et ſit
adhuc in illo peccatotunc de
bes vnũ uel duoſ adhibere ad
eum coꝛripiendũ · et ſic eſt ꝓce
dend ũ ſi peccatũ eſt occultum
Bi aũt ſit manifeſtũ ita q plu
res ſciant·tũc eſt ſic ꝓcedeng
Si peccauerit in te ite ſci ẽte ñ

tamẽ ſolo · coꝛripe eum ante te
et remaneat. Si te audierit ln⸗

—,— „ — — ⸗ ⸗
cratus es animã fratris tuiĩ⸗Bi

autem te nõ audierit: adhibe

tibi vnũ uel duos ſcz de illis qͥ

ſciunt · nõ ſcz ꝓ auditũ ſed ꝓ vi
ſum ut dicit glo:ut quiĩ ad vmꝰ
monicionẽ coꝛrigi noluit· mul⸗
ton obiurgacione reſipiſcat. ſi
te nõ audierit · die eccleſie id ẽ
platetuc potes ea dicere de⸗

nunciẽdoet tũc vnus ad hibẽ

dus eſt· quia in denunci acõe·
vt quidam dicũt ſufficit vnns

teſtis· Sed ſi ſic· vdet q publi

cet peccatũ occultnRn: q pec
catum dicit᷑ occultũ tripliciter
ODꝛimo ſi homo ut ſolus deꝰ et

8-ui

O⸗

Capitulum Duodecimum ·
è

nô alio modo vel ut homo lo⸗

co di ſicut ille qui ex ſola ſacra

maentali ↄfeſſione ſcit tũc non

poteſt coꝛrigere vł aliquid fa⸗
cere ſeð tacere · ſicut qui neſcit

Secũdo modo ſi ſcit peccatuzʒ

vnus ſolus Pomout homo tuc
debet eum coꝛripere mter ſe =
ipſum ſolum · nec debet vltra

ꝓcedere · ut dictum eſt · Cercoõ

modo dicitur occultũ ſi pauci
ſcint· et tũc occult um et mani⸗
feſtum nõ cõtradĩcũt:Si tunc
te audierit nõ eſt ꝓcedendũ⸗
i nõ tũc adhibendus eſt

lium. ſed dicitur eccleſia:platꝰ
cui poteſt dici · eo q poteſt ꝓ⸗
deſſe nõ obeſſe · vñ nõ eſt publi
cacio crimmis. hec de tho vbi

pꝛius. liter autẽ eſſet Pcedẽ
dum quãdo coꝛrectio eſſet po

teſtatiua.p̃lati videlicet · ut ibi⸗
dem di · Ge

vnz
uel tres⸗Si nec vnum nec tres
audierĩt't plures neſciãt qu?
tũc dicet eccleſie.qua ſic videt᷑
alterius peccatũ publicare· di⸗
cẽdũ q; eccleſia nõ dicitur Hic
cõgregacio ſiue multitudo fide

uo ad tertiuũ

pꝛinci pale quis co?ripere tene

—

atur. Gnñ: pᷣm tho: fraterna coꝛ
reptio ꝓt inz ad quẽlibet adul
tum regulariter qui caritatem
habet ſiue ſit pᷣlatus ſiue ſub⸗
ditul apter qnod dicitur xxiiij

q: iij Tam ſacerdos czlreliqui

omes fide les ſummã debẽt ha

bere curam de his qui pereunt

quatenus eoꝛuʒ redargutione
aut coꝛrigatur a peccatis ant·
ſi meoꝛrigibil es axpareant ab

ſ⸗
ſei

.
B
9

ſ
f
in
eſrs
dern
dus
lor
ſ
a
ſia
inꝛ
lle

Dw
W
ſpie
nat

cul
fot
pfu

ee

mo le
ſca
Anon
udfe.
mneſat
Aratuz
no tüc
erſe
Nra
Rp
netmane
t⸗Hid
eny.
9 t nd
Mer es
lituo
pidet
re . di⸗
r bie
dde
Vlt
teſ p⸗
eſtnbti
ethheti
ſet pec⸗
eſſttr
outh
oton!
re tene
a*
et 20
Niten
ter
ditt
Ment

n

,Nt
ntab

eccleſia ſepẽturpmo ſic ĩferioꝛ
debet coꝛripe Platum ſuũ: aut
alium ſupioꝛemquia eſt opus

miſe ricoꝛdie:q maxime pꝛela

to debet᷑ vnde eccleſi.xvn: vni
eniqʒ madauit deus de Pximo
ſuo: Tamẽ cum modeſtia debz

fieri ad platos.ſm illnd iethi⸗·

nii. Senioꝛẽ ne increpaueris ſʒ

obſecro ut patrem. Dictũ eſt

autem notãter q; coꝛreptio ꝓ⸗
tmet tegulariter ad quẽlibet
quia in caſu nõ ꝑtinet ad quoſ⸗
Dam vnde goꝛra ſup matxviii
q; in quinqʒ caſibus quis abſol
nitur a p̃cepto fraterne coæe⸗
ctio nis⸗Ozimus cum nõ eſt ali

qua ſpes coꝛectionis: vnde ie⸗
re-fruſtra niti et nil aliund quã

odium q̃rere extreme demecie
eſt · St ꝓuer. ix. Moli coꝛrigere
deriſoꝛem ne o derit te⸗ Decun⸗
dus cum timeb defectus ꝓba⸗
cioniset crimmaliter agit᷑: vbi
ſczʒ o bligat᷑ actoꝛ adð talionem
ſi in Pꝓbacione defecerit vel de⸗
ficiat: Nexcius cum pᷣlato tãqʒ

indici notum eſt factum quia

ille notoꝛins vel coiunctus eſt.
Quartus cum melſioꝛi ope vei
ad minus eque hono vacat ſit
monachi qui nõ obligant᷑ in di
ſpẽdi animan ſuaꝝn extra mo⸗
naſteriũ vagari. Qumtus cum
multitudo vel poteſtas eſt in
cuilpa·vbi coꝛreptio plus noce
ret eccleſie q́;ʒ ꝓdeſſet.vnd ver

ſus.Non ſpes nõ teſtis plebs.
pſul ſcit monachus ſum-

Qa-xiii de ſcandalo⸗

UR

* Capitulum * Tredecimum MU

Xpedita materia còᷣ
rectionis fraterne. qᷓ
quis ĩtẽdit alm̃ eme
«Rdare et manima vi⸗
uificaretractandũ eſt de ſcan
dalo quod directe contraria?
coꝛreptioni fraterne:quia per

ſcandalũ quis vere nel interp̃⸗
tatiue mt edit alium in moꝛali

vita coꝛrumpe de quo ſcadalo
tria ſunt pꝛmeipaliter dicen⸗
da . PHꝛimo quid ſit quãtum et
quottuplex.Secũdo quãado ſit
peccatũ moꝛtale uemale vei
nullum. Terci ſint zpter
ſcandalũ vi tãda uei facienda-
Quantũ ad pꝛimũ no
tanduʒ ſᷣm thoilnqxl iiie Et
mn ni dixxxvii- q ſcandalum
ſcm hieronimũ ſuꝑ:matheuʒ
xv eſt dictum uel factum vel
obmiſſum minus rectũ pbens
occaſionẽ rume.dicic᷑ idictum

nõ cogitatũ.quia cogitacio nõ

o wonit᷑ alicmi: ut offend ieulnz
Ncit᷑ ſecndo dictum uei factũ
uel obmiſſum⸗quia iſtis modig
poteſt ꝓyximulſ rumã pati a no
bis.Dicitur tercio mmuſ rectũ
non q ab aliquo ſuꝑꝓatur in re
ctitudme · ſeo q habet alique⸗x
rectitudinis defectum uel qꝛ
eſt ſᷣm ſe malum ſicut peccata.
uel quia habet ſpẽm mali · licet
de ſe non ſit malum pᷣbet tam
occaſionem rume.ut patet de
mcimãte ſe ydolo nõ peruerſa
intentione · vnde apoſtolꝰ ñ·
theſſalo ·v· Ab om ni ſpecie ma
la abſtmete vos· Dicitur quar⸗
o pꝛebẽſ occaſionem rume⸗ nil

—

S.

ruina:niſi apꝛia volũtas ideo

Dict a vł facta alterius poſſunt
eſſe cauſa ĩ ꝓfecta et occaſio pet
candi- vocatur autem ſcanda⸗

lum grece:latine offenſio· im⸗
pulſio.uel ruma:quia ſicut con

tmgit q; aliquis obex ponitur

alicui in via coꝛpoꝛali cui im⸗

pigens diſ ponit᷑ ad rumãa et

talis obex dicit᷑ ſcan dalũ · ſic ſi⸗
militer ĩ ꝓceſſu vie ſpũalis cõ
tingit aliquẽ diſponi ad rumã
ſpirituale: ꝓ dietum et factum-
uel obmiſſum alterius/inqztuʒ

ſcz aliquis ſua am moniciõe vel
muctione aut exemplo aliu;
trabhit ad peccandu et hoc ꝓ⸗

pꝛie dĩici tur ſcãädalum. 1B·

AEſt autem ſcandalũ valde de⸗
O teſtabile peccatũ: ut oſtendit
2* 2 * . 3 . „
chꝛiſtus qumtuplicit᷑mathei⸗

xviij⸗ vbi dicit· Qui ſcãdailiſaue

fit vnn ezsgo pluſ peccat qͥ mui

tos de puſillis iſtis· id eſt ĩſfir
mi ibi dicit ꝙ recte dici
tur puſillus- quia qui magnus
eſt id eſt robuſtus mn fide ca
ritate moucri nõ poteſt ꝓueꝛ.

xii. Non triſtabit iuſtũ quicqͥn
ei acciderit:qui in me credunt

quia magis fidel ſcandalum
eſt cauendũ.Ecce iam peccatũ
ſcandali poſitũ eſt · Nũc ſequit᷑
pꝛimo pena⸗ Expedit ei id eſt
mmus maiũi ei foꝛet · vt ſuſpen⸗
datur mola aſmaria in collo ei2
et demergat᷑ in ꝓfundũ maris

m Hiero- lcoquit᷑ ᷣm ritum

paleſtinoe vbĩ ꝓ maioꝛibus cri

em poteſt hom ini eſſo ſufficiẽs
cauſa peccati:quod eſt ſpealis

Capitulum GTzedecimum.
— —

minibus ligato ſaxo ad colluzʒ

ſolebat homo m mari ꝓijcimo

la aſinaria id eſt quicunq; gra
uis lapis vt eſt aſinus vel qui
onerat aſinũ:et dicit᷑ mola quãa
voluũt aſini uel equi cum rota

in molẽd inis. Jecuũdo alia pe⸗

na mnuitur ue mũdo a ſcanda
lis. Nam tot animan moꝛs ꝓ⸗
curatur quot ſcandala fiunt-
Bernar.illud iſa:xxxvni- In pa
ce amaritudo mea amariſſima.
amara m nece martin Ptyran⸗
nos amarioꝛ in ꝓſecutione he

reticon.ſed amari ſſima in ſcan

daliſantibus falſis ehꝛiſtianis

tercio ponit ſpeciale malũ pec
cati moꝛtalis ibi: ve Pommi ꝓ

que ſcandalũ venit: Quarto o⸗
ſtendit malum ſcandalri mul
tiplici pena et ſpecialiter igniſ
eterni-vnde ſequit melius eſt
tibi ⁊c.qʒ mitti m igneʒz eternũ
Qumto atlia pena addit᷑ ver
me mathex. vbi de materia i⸗
lius ſcandali dicit᷑ · vbi ſceʒ mie
Henna vermis conſcietie ſcq; eo⸗

rum nõ moꝛietur.ſed potuiſſet

quis a chꝛiſto queſiſſe· Si ita
malum eſt alios ſcandaliſare⸗
cur ꝓmittis ſrandata euenire
Tdeo reſpodit chꝛiſtus neceſſe
eſt id eſt expedies ad alioꝛzuʒ
ꝓbacionem uel neceſſe ſi mun
dus vult male vinere Se
cundo potuiſſet quis iten que

liſantes nõ ſunt pumendi Rñ
q; vmo· quia ve hom ini illi per
quem ſcãadalum venit. St iſta

omma dicta ſunt de ſcandalo

ſiſſe. Bi eſt neceſle. erso ſcada

hpel
ſird⸗

del
ſynm
ndoc
te un
catun
wiln
n
&

lun
bin
u
done
cior
ſed
dur
nis
citt
alte
alin
dair
ſte⸗
vne

innr.
5 col ln
ja my
q; Sra
el qui
la quꝗ
nrota
la pe⸗
ſanda
p⸗
N,
WMnp
mariſn.
nph.
tone
naman
riſtins
lu per
mmi p
too⸗
muj
N
wuseſt
geteni
natent
hiſane
eſt
potuie
ℳ
Mne
erire
neccht
er
ſim
ſtam
li.
oiff,
i.

.Quintũ m
õ

.

actiuo ſen dato/ quia illud eſt
aliquãdo ſpeciale peccatũ ᷣſt
autem duplex ſcandalũ:vnum
actiuũ ſeu datũ q diff mitum
eſt et iſto dicit᷑ quis ſcandali⸗
lare · Kliud eſt ſcandalũ paſſi⸗
num ſeu acceptũ in eo qui ex di
cto vel alterius facto ruit· et
iſtud no eſt ſpeeiale peccatũ⸗
ſed generale et ipſo dicit᷑ quis
Kandaliſare TItem notandũ q
Dictũ uel factum alicuius pot
alteri eſſe occaſio peccandidu
ꝓlici ter ·VYno modo ꝓſe. Xlio

— —

modo pꝓ aceidẽs· Deꝛ ſe qñ quiſ

intedit ſuo malo exẽpilo verbo
veł facto aliũ ad peccatũ indu
cœre-vł etiã ſi ipſe hoc nõ mtẽ
dit ĩpſum factũ eſt tale ꝙ de
ſui natura rationẽ habet.ut ſit
muctiuũ ad peccandũ. vtpo⸗
te cum aliquis publice fac pec
catum uel aliquid qð habet ſi⸗
milituòmẽ peccati: Et tũc iſte
qui ho facit ꝗpꝛie dat alteri oc
caſio nem rumepotiſſime quan
Do hoc mtẽdit. ⁊ vocat᷑ ſeanda
lum actiuũ⸗Oer accidẽs vo ver
bum vel factum vniꝰ? eſt alteri
cauſa peccãdi quãdo pᷣter intẽ⸗
cionem operãtis:et pᷣter condi
cionem operis aliquiſ malꝰ ma
le diſpoſitus inducit᷑ ad peccã
dum puta cum quiſ inuidet bo
nis alion · Et tũc eſt iſte qui fa
cit talem actuʒ rectũ: non dat
alteri occaſionem peccãadi. ſed
alius ſumit · St ideo hoc ẽ ſcan
dalum paſſinũ ſine actino:quia
iſte qui recte agit nõ dat occa
ſionem ruine qʒ alter patit᷑ · Et

Peeceptum

de paſſiuo ſcandalo loquitur
chꝛiſtus vbi pꝛius matſi oculꝰ
tuus ſcand aliſat te ſi manus ſi
pes⁊c· Qõtingit ergo quãdoqʒ
q ſimul ſit ſcandalũ actiuũ in

vnoet paſſiuũ in altero-pnuta

cuʒ ad mductionẽ vnius alter
peccat: Qñnqʒ ẽ actiuũ ſme paſ⸗

ſiuo:puta cũ quis inducit ahũ

verbo vel facto ad peecãdum·
et iſte nõ ↄſentit· Quãdoqʒ ve
ro eſt paſſiuũ ſine actĩo: vt pꝛi
us dictum eſt de dicto vel fa⸗
cto ꝓ accidẽs ĩ malicioſo ¶ O

Qnantũ ad ſecundũ pꝛinci

Pale quado ſcandal ũ ſit pecca
tum veniale et quado moꝛtale
quot modis fiat peccatũ hec
eſt cõcluſio ſᷣm tho:et alios q;
ſcandalũ actiuũ:ſeu ꝓ ſe nunãʒ
eſt ſine culpa ſcandaliſantiſ⸗æ
ſcandalũ paſſiuũ nunquã eſt ſi
ne culpa ſcandaliſati· Actiuuʒ
tamẽ bene eſt ſine culpa ſcãda
liſati.et paſſiuũ ſine culpa ſcã⸗
