te in elemoſinã et ecce omia mũ

da ſunt vobis Et lo quiẽ pcepti

us. 80 chꝛiſt? ad isne et eꝛnuũ
cõdemnat eos qui eſurieteſ no

pauerũt et ita de alijs Mat:xxv

qð nõ diceret᷑ mſi elemoſinã da
re c aderet ſub pᷣcepts et nõ de
neceſſario mſi m caſu neceſſita⸗
tis igik de ſupfluo· ¶Dem vuit

beatusnoBm nj: ca: i· vbi nõ ſo
lum affirmat· ſeꝰ etiã Pbat qaðᷣ

qui in reſeruat õe diuitian ſuꝑ⸗

fluan claudũt viſcera pietatis

neceſſitatẽ paciẽtibus peccant

moꝛtalit᷑: qꝛ dicit caritaſ dei

— „ —

nõ wmanet i eis eo ꝙ nõ d lliguũt

ꝓrimũ ope et veritate· ſed tim
Sat et. verbo et Imgua Tteʒ ꝓbat tho-
ſier e pepe ij· ij· lxvj: dem ſic ea que ſunt
— 9 s .
Tatian ſv ſtq Porcſſt aerten D ſ1 —LP „
Retarpſenar. uar cανα cανM b ſudu

gara iuri natura li vel diu ino h
Fm naturalẽ oꝛd inem ex diuma

oꝛes ſunt oꝛdiate ad hoc vt ex

cis ſubueniat᷑ hoĩm neceſſitati

et ideo P ren diuiſionem et ap

ꝓc edente no impedit᷑ qum Ho⸗
m mis neceſſitati ſubueniendũ
ſit ex huiuſmodi re bus et iden
res quas aliqui ſlupabundãater
Habet ex naturali iure debent᷑
paupen ſuſtentioni· C Ete

de iſtis qui ſu ꝓflua dinitiarũ
congregat dicit aug. li-de de

cem coꝛdis.Seruat tibi

cem (oë81¹8 t tibi pat᷑ tuꝰ
ſeruas tu filijs tuis:

lij tui filijs ſuiset nulius ẽ ſer

uaturus pꝛeceptu dei Quare ii
ſi no ſeruas omia quite et alioſ
fecit ex nibilo·. neqʒ; em melms

cõmittis patrimomun tuũ filijs
tuĩs q; creatoꝛi tuo⸗ hec ille · ve

eruãt fi⸗

Tertium.

pꝛopꝛiationẽ de iure humano

rum.quia patres dicũt ſe excu

ſando tpalia ſe retinere amoꝛe
fuion: quiĩbus ꝓuidere volunt
vbi tamẽ auaricia ſepe eſt ĩ cau

ſa. Idcirco ſubdit ausuſt: Fn
tit amatoꝛ ſiue ſeruat oꝛ diuiti⸗

4 „

arum fil imm ſuũ tunc vtiq; ſi YP⸗
pteꝛ filiũ ſeruabat: mittet poſt

tenet in ſecnlo et reliqit filinz

ab anio⸗red de illi qd ſuum eſt
redde illi qd ſeruabas ſi apter
ipſum ſic agebas moꝛtuꝰ receſ⸗
ſit ad deum pꝑs illius debetur
pauperibꝰ lli em det᷑ ad quazʒ
prexit qui et dixit quod vni ex
mis meis feciſtis mihi feciſtis

illum partem ſuuʒ quare lam

,e —

2 — —

edeyg
oh
djumma
mkeni
vt ex
ſitati
et ap
mano
bo⸗
eddi
Ken
vundete
ne debene
CE
di itian;
de de
uth
it.
ile

aliol
ns
flis
leve
ſeenn
amox
rolunt
eſtiaa

eui
v⸗
tpoſt
Ma
tfili
umc
1
,
ur
16

IH

videte fratres quia mẽdacium
eſt quod hommes dicunt· ſc,

filijs meis ſeruo:quia auari ſũt

homies ideo diuitijs excecati

ſic menciunt᷑ het de augꝰ dez

patet de patre qui ſi imn diuitijſ

filium aut filiã haberet qui re⸗

foꝛmate religionis locum ĩtra⸗
re vellet pater ei min2 qʒz alteri

m ſeculo manæeti daret de pecn

nijsNec de reſiduo ele moſinã

faceret ex quo patʒ patris aua

ricia:vnde ↄcludit. Rrmicanꝰ
R 181

vbi ſupꝛa.

Pꝛe ceteris qʒtum ego ĩtelligo

ex eon ſcriptura ſentẽcialit᷑ ta⸗

li argumeto vtunt᷑ · Quicquid

eſt tibi ſuꝑfluum in bonis pau
pen computat᷑ · Qum iĩigit᷑ ſuꝑ⸗
fluum illud eis ſubt ra his tunc

ſubtrahis qð eis debet᷑ et ꝓ cõ

ſequẽs nõ eis irrogas ſolũ miu
riam ſed etiam comittis rapi⸗
nam-: et ſi ex illa cauſa moꝛiunt᷑
Paupes:ſic ſubtrahedo qð eis
debet᷑ eos occidis. Di Sed
querit᷑ quid ſit ſuꝑfluum.Gñ⸗
ſᷣm eundẽ Krmicanu et pe. de

pa:m iiijdi. xv· et alios qui etiã
micius loquunt᷑ de ꝓpoſito· Ou

perflua bona ſunt ꝗᷓ nec neceſ⸗

ſaria ſunt ꝓſone:nec ſtatui.ne

pꝓſone accomodata ad hoc.vt
Pſone ſtat us a honeſtas ſerue

tur· Ex qno patet in Hoĩe ſũt
gnattuoꝛ coſiderada quon qð⸗
libz aliquid requirit de diuitijs
ꝓ que poteſt quis rimari an et
que habeat ſuꝑflna· Dꝛimũ eſt
pPſona apꝛia q;tuʒ ad eius tpa

Septimum Pꝛeceptum Capitnlum Tercium.

lem vitam cõplexi onẽ ſenſus 7
oma nat uralia. vt Homo oſer⸗

—

4.

uet᷑ in conueniẽti habitud ine⁊

m valitudme coꝛpali.que ſuffi⸗
cit ei ad exerciciu open ſpua-
lium anie et etiã exercicio coꝛ⸗

poꝛalium open que ſibi ex offi⸗
cio: ſtatuaut ſociotate· et eoꝛuz

cum quibus viuit neceſſario m⸗
cũbunt faciẽda.neceſſaria ſunt
em aliqua tpalia vt cibus potꝰ
veſtis Poſpiciũ ꝛc̃· Huiuſmoi ſi⸗

ne quibus hec fieri noõ poſſentt

et iſte diuitie ad hoc requiſite
dicunt᷑ neceſſarie ꝓſon e. et ad
ſic conſeruandũ pſonã im bona
diſpoſitõe naturaliũ et cõneniẽ
ti valtudme vnus plus mdige
ret qᷓʒ alrer· Rq em ruſtico ſuf̃⸗
ficit:que ſola potata infirmarʒ
Diuit aut debile in compiexõe

ſimplicia et modica veſtimẽta

ſuffice ret foꝛti qui nõ ſuffi cetẽt

Deobiliet ſic de alijs. Et að ſe⸗

cũdo eſt neceſſariũ:Dꝛimo eſſʒ
ſupfluũ.et ſũt pfata no ſolũ im
telſigẽda de neceſſarijs vm p⸗
ſone ſoli· ſed de neceſſarijs pſo
ne pꝛmecipali et omĩibus quoꝛũ
cura ſibi neceſſario imcum bit vt
vxoꝛis et fition et mſi ilin no

tant᷑ 8& nccio mcubit .qꝛ nõ ſic

de pſonis ſpõte aſſumptis ad

pompã vel ad aliã ſupflnitatẽ

Diget quam bhabens ſanam. . ·.

ranon eſt⸗ honeſtaf pꝓſone que

er quo patzʒ iten q; vnus pluri⸗

bus indiget q ad ̊ q́; alter. qa

Pabens mfirmã vxoꝛẽ plus m⸗
„ 1 Gecüdu m homie oſide⸗

eſt excellẽtia ꝓſone m al iqinb?z

A(t aliqmo ex he ꝙ; eſt honoꝛe

Septimum Preceptum 4Capitulum Tercium.

bonis que ei mnſunt ratoe quon
reddit᷑ pſona honoꝛe dis quia
thoen ipq-cxlv-dicit poneſtu

dignu⸗ Ande ym yſi· Poneſtaſ
Dicit᷑ quaſi honoꝛis ſtatus Sʒ
qua honeſtas bPomis maxime
coſiderat᷑ m virt ute et opa v⸗
tuoſa. Tdeo inter omia Pomis
bonaſvirtutes reddũt en magiſ
Ponoze dignu-Vnde phus i⸗
ethi· dicit ꝙ honoꝛ eſt pꝛemmn

*

virtutis. Et m inj. In veritate

—

ſoli bom ſunt Ponoꝛ adi /Tdeo

ctiam Honeſtas ꝓſone maxime

eoſt virtuſ pſonelet pa eius bo
na vnde ſi nobilitas genertsn
aliqua exterioza faciut homieʒ
excellente aut honoꝛe disnum
Boc eſt ſolum m opmione Homi
num errantinaut inqntum iu⸗
uant Pommẽ ad virtutu opera
Et dicit᷑ notater ꝙ vera Pone⸗
ſtas ꝓſone coſiſtit ĩ his que fa
ciunt veꝛe bo noꝛe dignũ · vt ſuͦt
virtutes ſci ẽtie· et opa virtutũ
Quia honeſtatem perſone non
faciunt multe diuitie grandes
familie:- veſtes pꝛecioſe, a Wa⸗

ratus menſe- domus gloꝛio ſe

ſimilia exterioꝛa: ſed magis in
Honeſtũ faciũt· et ſigna ſuũt ſupꝑ
bie et auaricie mſaciabilis ſicut
etiam moĩcia virtutuz eaſdem

cn E Tercin in homi

qð totuʒz copꝛehendit᷑ ſub ſta⸗
tu . Fo ſtatum aut ſexe multe
requirunè que officia tali exł

ne conſiderandũ eſt ſtat? eiuſ
ſen officin vel artificin vel alia
habitudo ĩpſius in comumtateę

guntvnde masgiſterciuiũ plus

1883 & ceteris pari bꝰ? ſimplex

ciuis plus dux q; comes: pius
epus q;z plebanus · et ſic de aliſt
Item mechanicus vnus idiset

— r—— . „
de inſtrumstis ſue artis & ma

teria quã faciat et de talibus
Vnde ad hoc q homo exequa
tur couementer ptmẽtia ad ſta

tum ſun neceſſaria ſunt ſibi pfa

ta vltra duo pꝛama et illa dicũ
tur neceſſaria ſtatui· S.N
Auartũ m homie conſideradũ

zelt honeltas ſtatus Et ſic ho⸗

neſtas Pſone ꝓ ea que dicta ſt

ſocũdo membꝛo nõ eſt grãdis

familia et PHuiuſmodi. Sic nec

honeſtas ſtatus eſt huiuſmo⸗
di ſed eſt virtus tali ſtatui de
bite et factio operum tali ſta⸗

tui debiton pemcipaliter opa

cxtcrioꝛa rationi recte cõmen⸗
ſurata que homĩ ra tice ſtatus
ſui vel officij faciẽda incuũhunt
ad regime alion/ et ꝓfectũ tẽ⸗
poꝛalm et ſpũalium- Et ad con

ſeruandũ talẽ ſtatꝰ Honeſtatæ?
ſepe vltra pdicta que ſunt ne⸗

ceſſariarequirit᷑ aliqualis fami

lia:alique veſteset aliqua huiꝰ

modiet diuitie ad hoc requiſi

te dicunt᷑ honeſtati ſtatus ne⸗
ceſſarie et aceomode · Et illa ne

ceſſaria ſũt dỹntia m dr̃aʒ ſta⸗

tuñn- Stat? em Hõeſtioꝛz plura 1
talibꝰ redqrit &t nota q qzto v⸗

tutes ad ſtatũ ꝓtinẽtes ſüt ex⸗
celletioꝛeſa opa ad qᷓ hõ tenet᷑
ratione ſtatus ſunt pꝛeſtãtio⸗
ra tãto ſtatus videt᷑ Honeſtioꝛ
Et ita ſtatꝰ epi cui pꝛmcipalit

R .

E

— — ——————U

üpius
impler
pius
get
Dma
ng⸗
qua
dſta

Rpfa

d
ON
ſderid
dtſthe⸗
edictelt
grin
r he
njuſ
,o.
ſte
opa
nen⸗
atus
bunt
te⸗

Wn

neſtri
ſoneſe
liolm
huk
mn
8 e-
Wav
ſ

7

õõũ

3

moderatũ⸗qꝛ ᷣm augꝰ . li.i.ðe

Is Zeptimum Dꝛeceptum

mcumbit regime omniũ m dio⸗
ceſi honeſtioꝛ eſt qᷓ; ſtatus ple
bani ·qͥ ſolũ ſu bmmiſtrationeʒ
quoꝛundã habet ĩdeo etiã hci
te epus recipit vltra neceſſita⸗
tem pſone ⁊ ſtat aliquã fami
liam a veſtes et plures qᷓʒ ſta⸗
tus pleba ni · et ſic de plebano

reſpectu altariſte· et ducis re⸗
ſpectu militis.et militis reſpe⸗

ctu ruſtici · Et ſic que epiſcopo
qntũ eſt ex ꝓte iſtius cõdicõiſ
ym rect am rationẽ ſunt neceſ⸗
ſaria in dĩuiti js eſſent ſim ꝑlici

Debet tñ illnd qadð impendit᷑ ꝓ
Honeſtate ſtatus et ꝓſone eiſe

Peterthikiac⸗ et econuerſo;

ciui:dei· De ratiõe honeſtatia/
eſt vſus ren modeſt? et recte
rationis moderamĩie menſura⸗
tus.qꝛ augꝰ ibideʒ exponit ho
neſte vti rebus ꝓ vti modeſte
ſobꝛie tpanter et pie: Etiaz ho
neſtas vtriuſqʒ videlicʒ ſtatus
et ꝓſone paucis contentat᷑-.Cu
rioſitati vero pompeet varieta
ti vtriuſqʒ ſtatus totũ minus

eſtſiſta omia deuoꝛãt·et paupꝑi

bus nihil rel mquũt et faciunt
qꝛ multi djuerſis modis iliicitiſ

laboꝛãt quo congꝛegẽt diuitiaſ
quibus ſuꝑbias et voluptates

ſuas nutriãt et dilatent: Hſtis
isit᷑ quatuoꝛ pẽſatis ea tpalia
que re ſultãt ex iſtis qua dꝛupli⸗
cibus neceſſarijs dicun᷑ neceſe
ſaria homĩ ad trãſigendũ ↄue⸗

nienteꝛ vitam ſuã ᷣm exigentiã

ſtatus ſui:et conditionẽ ꝓpſono

ceſſario mncũbit. Et de illis ne⸗

2

ces abetes alimeta et quibꝰ?
tegamur his cõtenti ſimus. Ee

ſalomon ꝓuer.xxxj:di· ODñe di

uitias et mendicitatẽ ne dede

ris mibi ſed tm victii meo tri⸗

bue neceſſaria ꝓ qinbꝰ m aug

ad ꝓbam oꝛamus panẽ noſtn;
quotidianũ da nob hodie

Et homo qᷣdquid ſup illa q̃t⸗
tuoꝛ habet ſuꝓfluũ reputet et

ceſſarijs loquiaꝑolſi.thi: vj⸗di

Al Capieulum 1 Tercium

—

impios vſus diſtribuat:qꝛ pᷣce

ptum eſt · Et dicit pe · de pal ·

diixvm iiij⸗q; Pñs talia ſupeꝛ
fina nõ ſolum tenet᷑ ſubnemre
pauperi extremã pauptatẽ pa⸗
ti enti: ſed etiam patiẽti neceſſi
tatem m vite Poneſtate: Ratio
eſt qꝛ anliber Dere velle ex ca

ritate ꝓximo qð ſibi vnde con

tra caritatem faceret ſi ſeipſum
dehoneſtaret eo qð crudelis ẽ
qui famã nrglicrtiſoen etiã cõ
tra catitatẽ ꝓxi facit ſi eius ho
neſtati:de ſic ſuꝑfiuo non ſub
uenit jdeo beatarnisorwdane
qui ſe dehoneſtare voluit ꝓſti
tuendo fihas ſubuenit; Sxem⸗
plum de latrone qui liberauit
vxoꝛem vnius detẽti 8 carceꝛe
2cqzuis viderez maĩoꝛ neceſn⸗

tas vitãdi peccatũ· Et ĩ neemi

a et eſdꝛa quaſi de moꝛtali rep⸗

hendunt᷑ iſ rahelite · de hoc q)/

fratres poſſidebãt in ſeruos et
ancillas dãt es eis victũ ⁊ veſti
tũ:qꝛ nõ tenebãt eos p m decen
tiã ſtat ſui cũ eſſent liberi ⁊ ñ
fſui a ð ſupfluo q̊ eos tenebat

£ι
ISeptimum X RKE ꝛeceptum

liberos vł mutuado vt thobiaſ
fecit gabello de ſua abudantia
dando ꝓximo vel ad decente?z
filias ſuas maritãdas ſicut fec
pbeat nico. ᷣm pe pa · Ve
rum cũ mediu temperãtie non
coſiſtat ĩ idiuiſibili: ſed m lati
tuòme quadã nõ opoꝛtz q; pu
ctualicer pdicta neceſſaria ſciã
tur- Sed exepli gratia.ſi centũ
floꝛem ſunt neceſſarij p̃ciſe ad
SIcttuoꝛ pfata th qui ſine dolo
a ᷣm rationẽ recta et ĩueſtiga
tionem diligent cẽtum et ij.
Ffloꝛenos putarẽ neceſſarios n
masna vis eſſet. quia puctuale
meiñ non eſt neceſſariũ ſcire.
9 ex quo patet qz multi ſint miu⸗
ſti poſſeſſoꝛes te mperaliũ fu⸗
res ant raptoꝛes qᷓ ſupflua Ha⸗
bpyot de quon numero fuit epu
io diues qui no legit᷑ ilticita ac
quiſiſſe attamẽ eſt in mferno ſe
pultus. q; ſupflua nõ dedit· p⸗
di
3 rxxij: art:v-et addit q; nõ opoꝛ
tet &; diuꝑs vel alter cõſideret
vad omẽs caſuſ qmi poſſunt ↄtin
gere ĩ futun·hoc em eſſet ð cra
ſtino cogttare qh dñs ꝓhibet
mathvj: ſed debet iudicari ſu
perflun æ nereſſariũ ſm ea que
ꝓbabilit᷑: et vt plurimuũ occur⸗
rnt-Sed diceret aliquis dines
Enilibet licet re ſua vti) ⁊ eã rã
retmere-ſed recipiedo rez ſuam
aliquis elemoſinã nõ dabjt· er
So nõ eſt pꝛeceptũ dare elemo
ſinam.Beſpodit tho vbi ſupꝛa

cõferunt᷑ eiusquĩdẽ/ ſunt qtũ

C * ” l õ P 6 CPα

bona tpalia que homĩ dinmitꝰ?

4 .

aa ber Pe Ana, u, ,
ht -,an. Earse nat (vecn

Capitulum Tercium.

ad wWꝛietateé ſed quatũ ad vſu
v nõ ſolu eſſe debet eius· ſed etia
alioꝛuʒ qui ex eis ſuſtetari pñt
ex eo qð quid ei ſupfluit · Vn
baſilius: ſi fateris ea diumitus
Htibi ꝓueniſſe ſq; bona tpalia-
an muſt? eſt deus mequalit᷑
nob diſtribues. Cur tu abũ
daſ ille vero medicatmſi vt tu
bone diſpenſatois merita cõſe
quaris- Elle vero patietie meri
tis decoꝛeteſt panis famelici
q̊z tu tenes.nudi tunica quã cõ
claui conſeruas · diſcalciati cal
cius qui penes te marceſcit. In
digentis argentũ qð poſſides
inhumath quo circa tot muri⸗
aris quot dare vales Hec ẽ xpᷣi
menalucxvj: dicetis facite vo⸗
bis amicos de mãmona miqta⸗
tatis · vt cum defeceritis reci⸗
piant vos im eterna tabernacu⸗
ae vn augꝰ. omia bo na ſua de
iſt deus duob? homĩbus Siui
tibug terrenapaupibꝰ celeſtia
ſed deus voles vtrũqʒ ſaluare
cõſtituit· vt hic diuites ĩ ſua he
reditate reipiãt paupes⁊ pa u
peres eos ĩ ſua hereditate col
locent: vt vterqʒ ꝓ alium collo
cetur.) K Eſt aur elemoſnaz .

dare aliqñ ſ m tho ibi pecca
Itumet ꝓhibitu videlicz de ne
ceſſario certo dare vbi notat q;ʒ
neceſſari ũ dicit᷑ ali d duplicit
Vno modo ſine quo aliqd eſſe
nõ poteſt ð tali neceſſario om
mno elemoſinã dare nõ debet
quis puta ſi aliquis in neceſſi⸗
tatis articuſo cõſtitutus habe⸗
ret ſolũ vnde ſuſtetari poſſent

“””õ
—

èðð .

—
Ainnn

30 fl
ctia
pñt
Vnd
nitug
Alia.
li⸗
nabu
nttu
We
KAWe
kamele
nni
lle la l
lelit l
voſſdes
e mur
rö t
w⸗
nite
reci⸗
cu:⸗
ade
8Dun
Ma
ſaune
iſuade
884l
tate l

n oROH⅓
pecca

de nn
vtt
duphar
o
noch
e⸗
Nt

¶Septimm Dꝛeceptum /Capitulam 7 Tertium

filij ſui et alij ad eum pt inẽtes
ð hoc em elemoſmã dare eſſet
ſibi et ſuis vitam ſubtrahere· ſzʒ⸗
hoc dico mſi foꝛte talis caſus ĩ
mmeret · vt ſubtrahẽdo ſibi da
ret alicui magne ꝓſone ꝓ quam
r B 2
Eccleſia vel reſtu: ſuſtentaret᷑
quia ꝓ talis ꝓſone liberatione
ſeipſum et ſuoſ laudabili᷑ moꝛ
ti exponeꝛet cum bonũ cõmune
ſit pꝛio pꝛeferenduvñ ur Be.
xvin vidua victui ſuo et fi lij pꝛe
poſuit victn helie dicentis fac
mihi ſubcinericiũ pane·ti bi aũt
et filio facies poſteallaudabiłꝛ
em pferre poterãt vitaã helie ꝗ
currus fuit ifrael et auriga eiꝰ?
et moꝛti ſe exponere · et ſic paz
q; etiam duo caſus ſunt in qui⸗
vus elemoſina eſt m ꝓhibitõe
eimus ratõe dãtis qui equali
ter mdiget vel plus in apꝛia p
ſona.ratio eſt quia caritas oꝛ⸗
d mata meipit a ſeipſavñ̃ ecc.
xxx-miſerere aĩe tne placẽs 8o
ecndꝰ? caſus qn idiget ꝓ ſuis
vñ ĩ.thi·v. ſi quis ſuon et maxi
me domeſticon curã nõ babet-
fidẽ negauitet eſt inkid el de
terioꝛ: vnde augꝰ.ſi quis vuit fſi
iios exbhe reditare et eccleſiã in
Rituere aliũ qᷓ̃rat q́; angꝰ ꝓ co
ſilio: et intelligit᷑ caſus mſi alia
ratio vtilitatis publice ↄtrariũ
ſuaderet vt ſupꝛa dietuz eſt.

2

LQOn vero etemoſina daz

re ſit conſiliũ:et qn quiſ poteſt
de neceſſario elemoſina dare il
lud docet vbi tho d· q; ſecũdo
modo aliquid dicit᷑ neceſſariuz
iſine quo nõ poteſt cõueniẽter

trãſigi m condiĩitionõ vł ſtatu⸗

pſone apꝛie et alian pſonan ꝗᷣ

rum cura ei mcubit Pmõi neceſ
ſarij termin? nõ eſt mdimſibili
coſtitut2. ſed muttis additis nᷣ

poteſt dnudicari eſſe vltra taz-
ie neceſſariũ młtis ſuberactiſ

adhuc remanet vñ poſſit coue

mienter vitam traſigere m ſta

9

7

tum ꝓpꝛin de hmõi ergo eiemo
ſinaʒ dare eſt bonũet no cadit
ſub pᷣcept o ſed ſub cõſiliolmoz
matũ aũt eſſz ſi aliquis tantu
ſibi de bonis ꝓpꝛijs ſubt rahet
vt alijs largiret᷑· q; de reſiduo

nõ poſſet vitã tr aſigere cõueni

mencer vmere debz. ſed ab Pboc N

enter m gpꝛiuʒ ſtatuũ et nego⸗
cia occurretia:nniiꝰ? em mœoue⸗

—

ria ſunt excipiẽda quon pᷣmuʒ

. eſteqn aliquis ſtatũ mutat Pu

ta ꝓ religionis in greſſum tunc
em omĩa ſna largiẽs ꝓpter xpin
opus pꝓfectionis facic/ſe ĩ alio
ſtatu ponendo-Secuo

que ſibi ſubtrahit ⁊ ſi ſint necel
ſaria ad cõue mentiã vitetñn fa⸗

ciliter reſartiri poſſunt· vt non
ſequat᷑ maxi mũ inconuemens-
Torcio qñ ocurrèt extrema ne

ceſſitas alicuiuſ pꝛiuate ꝓſone

vel eti a aliᷓ magna neceſſitas
reipublice· In hiſ em caſibꝰ lau
dabiliter aliquis ptermitteret
id q ad decentiã ſui ſtatus ꝓ
t mere vidret᷑ · vt neceſſitati ma

3

ioꝛi ſubueniret- hectho- ℳA
¶ ’ üecudo pꝛincipaliter ſciendũ⸗

Quiſ dare poſſit elemoſinã Rñ.

„

ſm omes qʒ iſti q habẽt dnium
ulben tpalm vol ammiſtratoe;

. T uipe CE α
E eg A S r

4 4
4

PE

Septimum

—

Pꝛe ceptum

ta hũ et poteſtatẽ erogandivt
religioſi qui hñt diſpenſatõnẽ
a plato ſibi cõmiſſam dare poſ

ſunt elemoſina m cõmiſſum vł

pꝛeſumptũ· Bi vero nõ habent
Diſpenſatõʒ; ſibi comiſſaʒ: ñ poſ

ſunt dare coꝛ palem elemoſinã

ſine licentia plati expᷣſſa vel P⸗
ſumpta mſi in neceſſitatis caſu
cxtremeRatio dicti eſt.qa ni⸗
Hii Pnt ꝗpꝛium-famuli etiã do
mmoꝝn no poſſunt dare elemoſi
nam de rebus dñnon niſi pane
ct ſuꝑflua coqume ⁊ huiuſmo
Di que nõ młerũt ſenſibile nocu

mentũ de quibus eis ↄſtat:aut

voriſimiliter p̃ſami᷑ q; non di

ſpliceat dñis ſuiſſi em aliaſ da
rent:-tũc contractaret rem alie

nam muito dñnoet ſic furt ũ cõ

cuinſtrei eſſet fibi comiſſa diſpe

mitteret filiuſfamilias: quia ea
que habʒz ſunt patris:nõ poteſt
dare elemoſina · niſi foꝛte aliqʒ

modicã qua poteſt ꝓſumeze

q; patri placeat · niſi foꝛte ali⸗

ſatio a patre· vxoꝛ ctiam nõ po
teſt de omibus ſibi æ marito cõ

mumbꝰ· ſed ſᷣm thoray· ⁊ pe.

pa:poteſt facere elemoſmã· et
alienatõnẽ ſine licetia viri ĩ mul
tis caſibus N Dꝛimo ſi vxoꝛ
Habet res ꝓafernalibes:id eſt
apꝛias res pter dotcʒ vbi huĩiꝰ
modi de cõſuetudme locũ hñte
Scðdo ſi ſit lucratiuanta qꝙ; exhĩ
bĩita debita gubernatõe domuſ

opibus ſuis lucrat᷑ poteſt ð iił

elemoſina dare nec illud intél

ctus ſniiquia vir tenet᷑ ad om⸗

(Capitulum (NTercium.

nia huiuſmodi onera aꝓpter do

tem et obſequiũ ab vxoꝛe exhi-

bitũ:Ratio dicti eſt:qꝛ tal mu
lier virago eſt ⁊ qſi viril is-Ter
cio de rebus viri vt de pano vi
no et huiuſmodi que de aapꝛo
bato moꝛe ſolet ad diſpenſa tio

nem vxoꝛi ꝑt mere poteſt a de

bet dare elemoſinas modera⸗
tas tenet ᷣm facultatez viri et

maĩioꝛem vel mmoꝛe multitudi

nem et neccſſitatẽ paupen. In
tellige etiã de rebus dotalibuſ

et ſi vir aliq; ꝓbibeat pꝛefata

vbo. poteſt tñ ꝓbabiliter cre⸗
dere ꝙ; nõ intẽdat om ino ꝓhi
bere elemoſinas dare · ſed ſup⸗
fluitatẽ niſi aꝑte contrariũ ap⸗
pareret. tũc nõ t eneò dare mſi
m articulo nec eſſit atiſ.Quarto

ſi vxoꝛ ꝓegr inat᷑ · et vir expeſas
taxatas ðdit·ſi vult ſibi ſubtra

here:pceteſt pauꝑpibus dare·
umto m extrema neceſſitate-
quia tũc omia ſunt ↄmunia ·; Se
xto poteſt alienationẽ ren facè
ſine ticẽcia viri ad vitandũ dã⸗
num viri · ſicut abigail ſre⸗xxv.
q; mulier habet ꝓpꝛietatẽ in cõ
munibus bonis ſicut et vir · vñ
ſi ꝓꝑ negligentiã vel maliciã viri

im meat piculumpoteſt ip̃a ob

uia re· NHeptimo ſi vir ſit fatuus
tũc em diſpe ſatio domꝰ ꝓtmet

ad vxoꝛem niſi aliter ꝓ ſuperio

rem fùuit oꝛdimatũ. O Ocha

us ſi vir abſens n poſuit diſpẽ

ſatoꝛem domus ſue loco ſui ſed
quibus dãda eſt demoſina Bñ

Im rap·Iſte qui poſh dare om⸗

mnb idigetib· talis inoĩſtĩcte

A EEEHEE -⸗
ð —

— — GN — ——U

e⸗

gai
düdi⸗
/.
ni
ien,

zob

¶ Septimum A1 Dꝛeceptum

omĩbus dare deberet⸗ vt docz

criſo:ſuꝑeplam ad heb. Exem⸗
plo lothet abꝛahe qui qm oẽs

mdifferẽter recipiebãt int alioſ

etiaʒ angelos reci pe meruerũt
ſi em no omẽs recepiſſent Ffoꝛſi
tan et angelos repuliſſent- ĩ B
em caſun addit criſ. Quieſcamuſ
ab Hac ſurda ac dyabolica ⁊ ꝓ⸗

emptoꝛia curioſitate ſcʒ diſcer⸗

nendi mter pauperẽ et paupe
reʒ: no em ex vita eon quos re
cipis mercedẽ tibi retributurꝰ

eſt deus· ſcd ex volũtate æ⁊ ho

noꝛifi ceétia multa et miſericoꝛ⸗

dia et bonitate ymo m græs.
excõmunitaco danda ellet ele⸗
moſina cuilibet mãifeſte pec
catiſmſi ex ſecurit ate abi vt eie
moſine negligerer auſticiã In
quo caſu dicit angꝰ vtilius pꝑa
nis eſuriẽti tollit᷑ ſi de cibo ſe⸗
curus iuſticiã negligat:q; eſu⸗
rienti panis frangat᷑:vt miuſti
cie ſeductus acquieſcat- Inteb
lige tamẽ hoc niſi talis eſurirʒ
ad moꝛtem· Ande dicit pe de
pał.Bibaldo panis: n pecunia
dãda eſt.ne luxuriet᷑· Luſto er⸗

gSo et ſancto eſt danda elemo⸗

ſina iuxta illð xij: da miſeri coꝛ
di et ne ſuſceperis peccatoꝛem
mſi ſolum vt foueat᷑ natura nõ
culpa apter decem em̃ inſtos

ſolum ꝓcepiſſet deus pentapo

leoſ geneß⸗ xviij.Bona ergo bꝰ

ſecnduʒ auguſt mũ creata ſunt

peccatoꝛ antem pane dignus
nõ eſt quo veſciẽ· PDꝛopiĩ
quit as etiam ſᷣm auguſti· li· ·
de doctrma chꝛiſtiana debʒ m

¶Capitulum Tertium. .

ſpici:quia illi qui ſůt nobis ma

te nobis obuenint:vt eis magiſ

ꝓuidè debeama vtilitas etiaz

mſpicienda eſt: que expectat᷑ a

(ES

ꝓſona cui ſubnentt᷑ v ab eis da
ta eſt poicatoꝛibus-naqʒ et P⸗
latis ex debito ſubuenit᷑· Nnde
ſacerdotibus et phariſeis anno
na olim dabat᷑ de publico/quia
multitudo ſapientn ſanitas ?
oꝛbie terran ſapie: vje a leuite
etiam nutriebant᷑ de bonis cõ⸗
munibꝰ?· vt patet leuiĩ multis
locis:magis autẽ pᷣdica toꝛi ſub
neniendu eſt vnde coꝛmix.
nõ alliga bis os bouis trituran
tis: TOeo dicit tho vbi pꝛiuſ m
ſumma q; cir ca hec eſt diſcre⸗
tionis ratio adhibeda ſm din⸗
ctionis differentiã ſanctitatis
et vtilitatis :* QQ Cui autez
magis ſit dada elemoſina ⁊ plꝰ
benefaciendũ dicit thoem nij⸗
vbi paus no eſt facile determi
nare ꝓpter multas diuerſitatei
bori et neexſſarij- vt dicit pHus.
uix: thi:tamẽ hoc eſt tenend z
ſemp magis eſt reddenduz

ebituqz beneficiũ impendeð
vt ipſephus ibidez dicit niſi ex
ꝓte altera aſſit maioꝛ bonitas
vel neceſſitas et ideo parẽtibꝰ
et inquis et benefactoꝛibus
et eis a quibus ſpiritualia acci⸗
Pit magis debet homo elemoſi
naz facere ſi mndigeãt et ceteris

paribus melioꝛibꝰ magis ma

gis indigentiba. et ſic ſm has
m elemoſina cõſticui:ſci licʒ pm

*

„ .

—

neceſſarii boneſtũ debitum
aſſig nare aũt ĩ ſingulis:qn vnũ

alteri pferat᷑ eſt impoſſibile· qꝛ

.

””ÿM

ſingulares conditoes qne atte⸗

Dende ſunt- ſunt imfmite- et nõ

cadunt ſub arte-de his aut vn

qð exhibet᷑ eſt nobili ns ſcz 8 0

num ſpuᷣale qð pemmet coꝛpa

li Gecndo ratione eius cui ſub⸗
uenit᷑ qꝛ ſpũͦs nobihoꝛ eſt coꝛ⸗-
poꝛe vnde ſic homo ſibiipſi ma
gis debet ꝓuidere q;tũ ad ſpm

ctio docet et pꝛudetie cõſiliu; q quatũ ad coꝛpus:ita etia ꝓ
hec tho· B Tercio pimec ximo que debet tanq;; ſeipſum
paliter videndũ eſt de elemoſi Djiligere · Tercio quatñ ad ipſoſ
na ſpirituali que vt dicit tho-ĩ actus ꝓ quos et quibns ſubuem
ſumma vbi pꝛi2 eſt ſeptuplex tur ꝓximo:quia actus ſpuales
et ſunt docere ignoꝛãtem ↄtra ſunt melioꝛes coꝛpalibus qui
defectũ intellectus ſpeculatiui ſunt quodammõ ſeruiles S
cõſulere dubit ati ↄtra defectũ v Ex quibus patet q; ditioꝛes
intellectus pꝛactici: coꝛrigere ſunt pdicatoꝛes et docẽtes ſa⸗ D
peccantẽ ↄtra moꝛd matã volũ craʒ ſcriptura ex cõpaſſione ꝓ
tatem ꝓximi Bemittere offen- pter deum pure et quibꝰ aurũ
Denti mztũ ꝓximus peccat m et argentũ deeſt.qꝛ de ſpũali⸗ .
noſ.cõſolari triſtem cõtra paſſi bus o pibus miſeric oꝛdie plura RM
onem a ꝓpetiue ꝓtisinter quas facere poſſunt· vnd plus merẽ
maxĩa eſt triſticia-Doꝛtare one tur tales nobil es euangelici ca
roſos et graues cõtra ſequelaʒ nes vlcera lazʒari · ĩ. peccatoꝛis
peccati:E moꝛd mmato em actu ſanãdo q́; diues epulo mereri HßMB
grauant᷑ ei conuiuẽtes etiaz p⸗ poterat micas dãdo et ecõuer⸗ SꝗJ”
ter peccãtis imtentione ſᷣm ilið̊ᷣ ſo plus peccat abſcõdens tale⸗ .
to vj⸗ Debemus nos firmiozes tum dni ſqʒ verbũ dei · qz diueſ
męirmitateſ alion poꝛtare imo negãs micas tpalis ſubſtantie
nõ ſolũ taleſ ſᷣm ꝙ mfirmi ſunt vnde eze · ſangume eins vicz
graues et moꝛd matis actibus:· peccatoꝛis de manu tua reqraz
ſed etia quelibet eon onera ſüt Quãdo ergo medici viſitãt in⸗
ſuꝓpoſita ſᷣm illud gallat.vjalt᷑ firmosaut aduocati defendũt
alterius onera poꝛtare · vlti mũ pupillos et doctoꝛes legũ do
Ppim ſat opa an: eſt oꝛatio· ꝓ quã poſcimus au- cent mſcios:quis nõ ſit pcẽm · R
Se eeleale kxilium a deo vnde verſus.Con tn nõ eſt elemoſina ſi ſit pter —
4 ſule.caſtiga·remitte:ſolarefer lucrum:quia no fit ex copaſſio-
oꝛa.et ſub ſi cõſule comphendi ne ct apter deu. ſi autem gratii
tur doctrina et conſui· Queriꝭ boc facerẽtet ꝓpter deum⸗ eie
aũt vtrũ elemoſine ſpũales ſint moſma eſſet nõ ſpiritualis:ſed
melioꝛes q; coꝛpales: En.tho⸗ coꝛpoꝛ alis: quia ille ſciẽtie ln⸗
ibidem ſimpliciter loquẽdo q cratiue ſunt pꝛĩcipaliter ꝓpter
ſie · DHꝛimo ex pte doni qꝛ lluxꝰ mdisẽtias coꝛꝑales ſuppledas

.
jlub.

bſoſ
nem
Wes
8
Mine
tegte
vory
Lauti
ſpinlt
ln
nir/
nca
is
eri
l ej⸗

l
taneie

1

it n
Wit
do
⸗
pte
1

Septimu Preceptim 9Capitulum 9) Quartum.

Sn

poſſent tñ ſpirituales elemoſiẽ
compari coꝛpalibus ſᷣm aliquẽ

ꝓticularem caſum.et tũc pferri

coꝛ⁊palis ſpũali.puta magis pa
ſcenduſeſſet fame moꝛies quã
P eo oꝛand · ſicut etia ᷣm phᷣm

Welius e m 1

ſit melius T. Querit᷑ etiaz
quõ elemoſine ſint dãadevt fru
ctnuoſe debet᷑.Rnñ·i.ſunt ex ca⸗

rit ate dãder coꝛmxiij·ſi diſtri
buero m ciboſ paupen cmes fa
cuitates meascaritate aũt nõ

Habeã nihil mihi ꝓdeſt ſcz ad
eſſentiale pᷣmiũ ĩ celo-licʒ alias
multipliciter ꝓſit:· Gecũdo daã⸗
de ſunt ex bona intentõe nõ ꝓ
pter manẽ gloꝛiã:ſed tanãʒ ðᷣo
qa qð vni ex mimĩs chꝛiſti fit

rpo fitimat h:xxvevnde mathß.

vjiqñ faciſ elemoſinã ne ſciat ſi
Nſtra· id eſt inanis gloꝛia/qo
faciat dextra tua i recta inten
tio no im pediat᷑ ꝓ ſiniſtrã in tẽ
tionem njvt oꝛomate fiat pꝛi

mo tibiꝛij: ꝓximis nij· alienis.

—

¶ Capitulum qnartum-

qð directe cõtrariat᷑
ðÿcepto ſeptiĩo · tria pᷣn
cipaliter vidẽda ſüut
Oꝛimo vbi expᷣſſe cẽõmittat᷑ fur
tum vel rapma et quot modie:

Secundo vbi talia committant

velate · Tercio quõ in rełus ĩuẽ
tis · R„ Quantu ad pꝛimnz
diff mit ray:⁊ vl· in tractatu nij:
Eurtũ qð eſt cõtractio rei alie⸗

Efurto apꝛie dictio

₰ £ — . 27
ſa muitodno lucrifaciendi Sra
tia.vel ipſius rei· vel etiã vlut

cius poſſeſſioni ſue· Dicit᷑ pᷣmo

cõtractio:quia ſine ea nõ eſt fur
tum ꝓpꝛielicet interueniat vo⸗
luntas verbũvel ſcri ptura ali
as ſi coõcupiſcat quis res alieas

illicite et ſine contractõeſẽ tral

greſſoꝛ alterius pᷣcepti:ſcʒ non

cõcupiſces rem ꝓximi tii Dicit

rei ahiene- quia m com mittit
furtũ in re pleniſſime aꝓpꝛiaple
niſſime dico:quia ſi alterius ha
beret in re llaſus puta credi⸗
toꝛ/cui res eſt pignoꝛi obligata
vt comodatarius id ẽ ille cui e
aliquid comodatũvel ſociuſ.vł᷑
ſimiliſ pſona alia et dñs furtĩe
ſurripienſ alicui tali ꝓſone fur

— .

nobilis- co? palis- Ere vrſoen hes fasnn
ne· mobilis · coꝛ palis· frauguie SdS

97 20

tum cõmitteret · Qicit᷑ mobilis α—

coꝛpalis:qꝛ in rebus ĩmobilibꝰ
vcl mcoꝛ palibꝰ· vt ſunt Actões

T ſeruitutesfurtũ nõ ↄmitti᷑.·

qꝛ talia n pñt ↄtract ari apteꝛ
ſui ĩmenſitate et m coꝛpeitateʒ
Dicit᷑ fraunduloſa: qꝛ ſi aliquis
credebat rẽe eſſe ſua ⁊ credebat
ſibi licere rẽ ſuã ſurripe nõ com
mittit furtũ licet alias tenea

S

tur reſtitueꝛe ſi nõ fnit ſna iò aαιπνια

ſi credebat ſe facere d no vole⸗
te nõ facerafurtũ: qꝛ nõ fac do

lum. dꝛ imuito dno qꝛ ſi crede⸗
bat dñm ꝓmiſſun et ſubeſt ca/

q̃re debebat credexe de hoc te

net᷑· Et dñs imutꝰ. Etiã ſi vidde

at rẽ auferri qzuis ñ cõtradicat

ſi ant putat facere ĩuito dnoet

tñ dns vult ·furtũ quidẽ facit:

qᷓ;tũ ad intentionẽ· T moꝛtalit᷑

Rſeyt

peccat · ſed nò tene ad reſtitu

crxriFaciedĩ grã: qꝛ ſi ͥs alienam

cet. Dicit᷑ ipſius rei: vł vſus ei?

thoijij. q. lxvj qh ſic ut furtuzʒ

eſt ſacrilegiũ aut alia ſpẽs aut

Rn. p̃m tho- vbi p̃us q; in tali⸗

Septimum Apꝛeceptum )Capitulum MQnartum.

re hoc nõ eſſe ↄtra eiꝰ volũtatẽ

cuiꝰ tes eſt · et ſi eſ pñs ipe nñ
diſſentiret 8* ſi quis hmõi res
furtiue id eſt alio neſciẽte acci
pi pt excuſari a peccato moꝛta
liſi aut habeat ammũ furandi
et alteri mferẽdi damnũ· p̃t m
tłibzminimis eſſe petm motale
ſic et i ſola volũtate furandi
eſt motale⸗V bi etiam extrinſe
cus nuliũ nocumentũ mfertur

tionem⸗nec dns poteſt petere
obſtate ſibi ſua volntate⸗ Sꝛlu

ancillã vel meꝛeticẽ rapuerit vł
relauerit nõ ca lucrifaciediſed
cauſa libidis exercéde nõ ↄmit
tit furtũlicet alias grauit᷑ pec

poſſeſſom ſue:qꝛ noõ ſoiũ ↄmit⸗
cit furtũ:qui rei ðn ſum vult lu
crifacere ſic furtiue ſed etia qui
vſum vel poſſeſſionẽ rei · add it tis mod is ↄt ra ſepti mũ mãda⸗
Omittit᷑ in occulta acceptõe rei
aliene Ttaa moccuita det tõe
minſta. B Eſt aut tam fur
tum q́; rapma vt docet tho · v bi
Pꝛius pẽtin moꝛtale· qꝛ 2tꝛza Di
umũ pꝛeceptu vt patuit ſupꝛa
et ↄtra iuſticia qᷓ vnicmqʒz red⸗
dendu eſt as ſuñ eſt. Et otrꝗ
caritat em de dĩligendo ꝓximũ
qꝛ rapma et furto huma na ſoci

to · ſic q; ſi hoc cognoſceret ·ſibi
diſpliceret · et nõ ſolũ ↄtra hoc
ſeptimũ pceptũ peccat· ſ etias
tenet᷑ reſtituere miuſte ablatũ
SES Berũdo ſequit᷑ m tho ;
q qui rem ſua apud alm̃ ĩiuſte
detenta occuite reciꝑpet. pecca
ret quidẽ furtĩ auferẽdo. n qꝛ

etas periret. et ta furtu ãʒ rapi grauat illũ qui der mmet⸗ nec te⸗

na agsgrauat᷑ ex circuſtatijs lo⸗ net᷑ ad reſtituendũ aliqᷣdł ad

ci tpĩs et ꝓſone et ſimiwꝰ vt ſi
rẽ ſacrã ĩ loco ſacro aufert tuc
rei ſu eindicid iuris oꝛdine pꝛe
ſi debito tpe Fonfeutert alie⸗ ca termiſſo: Et ido tenet᷑ deo ſatiſ
nam rem. ſi eti a pſona damfi⸗ facè · et dare operã vt ſi mde oꝛ
cata paup fnerit mſe vel m ſuo tuʒ fuit ſcandalũ ꝓximon· q) il
ſtatu aut in ſiis heredibꝰ? ex 5 lud ſedet᷑:ſed:pe:aurioli qðᷣli.
graue damnuũ paciat᷑ CXSz nii: qxxi· dicit q; hec oꝑmio vi⸗
qreres e ne peccatũ moꝛtale ſi
quis alteri furet᷑ acũ vel penna
ad ſeribendu vel tale parua re;

ꝓſona pᷣuat a põt ꝓ iudicẽ ſiue
p ꝓſonã cõmune ſatis de facili
recupare rẽ ſuã: ſed ĩ caſu vbi
talis ꝓ iudicẽ nõ poſſet rẽ ſuaʒ
recupare bono mõrvł q iudex
non eſt pñs.quia factũ ad eiuſ

bus rebꝰ mmimis hõ cui aufer
tur res nõ reputat ſibi damnu
inferri ⁊ ille qᷓ accipit ꝓt Pſũme

*

D SEx quibꝰ patet q mul

tũ peccãt hoĩes· Dꝛimo qñ qͥs
re alienã ĩiuſte aufert alteri: i-
gnoꝛãte illo cuiꝰ eſt:et eo mui

recõpenſandũ ſed peccat dtra
ↄmunẽ iuſticiã duů pe vſurpatð

det᷑ habere veritatẽ ĩ caſu m q

—

90
qy/
vll
de
G
nle
is
fe
ſid

na⸗
Aleener
c mu
etiſbi
l

ASeptimum Oreceptum

noticiã puenire nõ poteſt aut
quia iudex nõo audet mquirere⸗
vt nle cuius res detmet᷑ nõ an
det alm̃ accuſare vł alio modo
ↄſimili m tali caſu vnuſaſqʒ fit
quaſi miſter iudicis: et execu⸗
toꝛ legis: Lta q; rem ſuã vł equi
ualẽs accipe poteſt. ne peccat
m re accepta nec m modo acci
piẽdi. hec ille et ꝓbat ꝓ aug2
m epła ad macedonmet ꝓ rati

onem eande opmionẽ pe paf.

eccat ↄtra ſeptimũ Peceptum

bien nec ea ĩipꝛobat. Lercio

aqui ꝓximo ſuo nec mſe nec m
re ſuaeaz nõ quidẽe ſibi vſurpã
do et retine do⸗ ſed ſine occulte
ſiue maifeſte deſtruedoet coꝛz
rumpẽdo vt qaii bunit alteri?

domũ interfi cit amalia aut de

ſtruit agrũ eins et ſilia vaſtat.
Quauis em nibil de illa re apo
eum maneattn qꝛ ꝓximũ miu
ſte damniłicat- peccat cõtra 6
pꝛeceptu et teneẽ damnu recõ
penſare; Quarto peccat contra

R

ſu añ ſcz credebat dnñm nõ fo
S e muitu ſi ſciret al ſi aliq 8 e

rem ſibi ad vtẽdũ cõceſſam alij
cõmodauit Rn. rap: ꝙq furtum
vtiqʒ comittit· qꝛ nõ erat ei cõ⸗

ceſſa a vſum iſtũ alius caſuse

vtrũ creditoꝛ cõmittit furtũ ſi
pignoꝛe ſibi obligato vtat᷑: Rn⸗
ray.· ſic. In hoc aute caſu et ſi
miibus ſcʒz cu furtũ cõmittit᷑ in
vſu rei:tenet᷑ fur ad eſtimatio⸗
neʒz vſus rei:etiã re ipſa dñno re
ſtituta ſᷣm rayet hoſtien. F

—

ptũ qᷓ vinea agrũoꝛtũ. aut qd
cunq; aliud ſue culture ↄmiſſuzʒ
mfideliter aut fallaciter colit⸗
et ꝓ hoc ꝓximũ ſuũ damificat
et tenet᷑ ad damni reſtitutionẽ

Quĩto peccat ↄtra hoc pꝛece

Tde mtelligendũ puto de quo-

libet mfideli frauduleẽto labo

ratoꝛe ſcz carpẽtatoꝛe· murato⸗
re ꝓximu damnificantẽ⸗ Bext

Peccat qui termios agron ſuo⸗
† um-vmean ozꝛton-pꝛa ton veli

° pzꝛeceptũ qui humſmodi da

num ꝓximo miuſte illatuʒ ſibi
nõ recompẽſat qztum poteſt⸗
q vtiqʒ tene᷑ niſ alter qni dã
nificatus eſt ſibi illud volunta⸗

rie ᷣmittat aut ab eo habeat vo

luntariã dilacione aut ĩpoſſibi.
ſitatem rveſttiusdi:vel ſimile ex

cuſationẽ licita · Ex quo patz re
ſpõſio ad quoſdaʒ alios caſus

vnꝰ eſt· ꝙ ſi aliqs accipit equũ
del aliãa re accomodatã vſqʒ; ad
certũ locũ: et ipſe vitra illu lo⸗
cum ꝓcedat cu lla re- Rn-pᷣm
ray·q furtũ cõmittit mſi in ca⸗

8)

Vſimilin poſſeſſiornũ ſciẽter dila⸗
tat in damnũ ꝓximi ſui⸗ p h̊ ali⸗
quid ſibi de ſua poſſeſſione au⸗
ferẽdo-a tenet᷑ ad reſtitutione
ablati:ſed etiã frué᷑tuũ quos in
de pcepit et quos ꝓcepiſſet do
mimus rei ſi eam poſſmiſſet de⸗
ductis tamẽ expenſis factis ꝓ

fructibus querẽdis cõgregan⸗
dis et cõſernandis : ‚Be⸗
ptimo peccat index qui ex cupi
Dit ate:timoꝛe· dioamoꝛe aut
ex quacũq; alia cauſa ſcien ma
le iudicat et ſentẽtiat im dã nũ
ꝓximi ſui:a ſᷣm ray: tenet᷑ illi qᷓ;ᷓ
ſic miuſte leſit ad omne inteſſe ·

R r D
.
.
5

—

. Septimum

(ſmilite⸗ intelligendu eſt 8 illo
qui licet ſit ignarus ct ad talez

„

cauſam. mdicandãa mſufficiens

tame pſumit eam indicare ſine
coſilio alion masiſ peritoꝝn qui
ſ ufficietes reputati ſẽ⸗ Et ſic co
tingit euz p ignoꝛantia miuſte
udicare et ꝓximum damnifica
re. peccat em talis cõtra Hoc P
ceptuũ miuſte iudicãdo⸗et ꝓ B

ledẽdoꝓximũ: et m foꝛo oſci⸗ cie

tie tenet᷑ leſo ad reſtitutionem

CEodẽ modo dicedum eſt de n⸗
lo qui ſufficies fuit ad iudican
Dum. ſed neglexit adhibere di

ligentiã debitã· qꝛ no ſtuduit

etvidit que ſtudere et videre
debuit · et ſic ex ſua negligetia
male iudicauit m ꝓximi leſio⸗

ſocatus aut ꝓcuratoꝛ qui ſcie⸗
ter defendit cauſam miuſtam⸗
vt dicit tho· ij. ii. q. lxxi

cui coo pari ad maluʒz faciendũ
ſiue conſi uledo ſiue adiuuando
ſiue qualitercũq; conſenciẽdo-
vnde roma:j· digni ſunt moꝛte
rõ ſolum qui faciũt. ſed etiã illi

quj coſenciunt facietibus tene

tur etiam ad reſtitutione eius
Damni quod cõtra iuſticiam ꝓ
