augꝰ:m omelſup illo ᷣ bo ioh.
vj · nemo p̃t vemre ad men pat᷑
meus traxerit eñ trahit vnuqz
que ſua voluptas:ondis oni vi
ridẽ ramũ et te ſequit᷑.nullo ſcʒ
coꝛpaliter trahente: Sic criſo:
dicit ſup mathᷣ·xx: de aſina q̃;
xpᷣc equitauit·q; cũ demon vo⸗
luntatẽ hoĩis peccato poſſidet
quaſi ad libitũ trahbit quo pla⸗
cet· Exemplu dans de nam m

mari ꝓpdito gubernaculo q̃ ad

venti libitũ ꝓijcitur· ita eq̊ po⸗
tenter mſidens ita rex tiranm
Habẽs poſſeſſionẽ· S.· Que
ſtio.xiiij. Quis faciat illos ſtre⸗
pitus et tuſoꝛia illa audiuntur
aliqn et vident᷑ vt in inquieta⸗
tiombus domon nocturms vbi

—

5
„*
4

„*
4
1
5

. — ——
2
7
„ , X.

te diu ina ligati· nidiculoſi eĩ ta⸗
les inutiles effeétus Zemonuz
malignon cpa oſtendunt⸗Kii
qñ fiunt ſtudio malignon Ho⸗
mmũ qui domos volũt euacua⸗
ri hommibꝰ? vel lucrari tpalia

—

Pijciſtur lapides vel inquietã⸗
9

tur pulſu hoĩes vel videturm
cendi fantaſtici ignes vel alie
ludicre opatões Rñ ſᷣm wilßß.

et Caſſianũ in colla: patiꝝ qñ⸗
q; illa fint et ſepe ope demonu
talin qui plus nocere non pnt

HPomĩbus mſi m talibꝰ? poteſta

ſub titulo falſo apparentiũ am
man · vel ſub illo Ptextu mtro⸗
ducere luxuriã vel furtu comt

tere aliqn etia fieri pnt ex curi
olſitate hoĩm volentiuz terrere

ꝓximos ĩoco vel ex fantaſticis
et melancolicis debilitatibꝰ ꝓ

ut expientia docet in pꝛefatis

eoſ qui mundũ immundũ noue
runt. Rmme em ſiue ſint dam⸗
nate ſiue in purgatoꝛio ſme ĩ ce
lo nullatenꝰ? ſut credede talia

facere az pzimis non legit᷑ ad⸗
miſſum reliquis q in caritate

ſunt iſta trufatona inutilia nõ
uemũut vnde no eſt dubium

gqui demones aliqñ tales etiã

mòetudines faciat vt erroꝛ pa⸗
Samcus redeat quo credebat᷑ a
mmas defuncton circa tumu⸗
los vel circa aras Habitare nõ

in mferno-ſi aũt adeſſent aĩe ð

purgatoꝛio tales veriſilꝛ à vti⸗
lia oꝑa vel ſalubꝛia facerent et
oſtenderent aut auxilia a viniſ

peterẽt:ſicut beatꝰ· Gree pomt

exempln⸗m ni dyak· T ⸗

lei *αα eur Alſrler

Dreceptum

Garac rtes, HE.. La⸗

ueſtio:xv·an demões poſſint

et audeãt grauiter hoĩies lede⸗

re . Rñſio · jm thoq ſic· pnñt eĩ
deo pmittente quintupliit le⸗

. 2

Dere⸗vicz inebus. fama coꝛ pe Puen

vſuracis/e in vita⸗ De rebus
Pʒ job ··et ij· cui pecoꝛa·d omum
abſtulit et hberosde fama pz

mn legẽda heati. Iero · vt refert

—

◻ Wis⸗
ĩo· an.m hłromiano/q; dyabo⸗

lus ſe tranffoꝛmauit m Ffoꝛmaʒ

ſancti ſaluam epi m nazareth⸗
amatoꝛis hierommi-Qm dewõ
pmo femmã nobile noéte in le⸗
cto ꝓcare et ꝓuocare cepit ad
luxuria verbis:et deinde factiſ
ſolici tauit ad malũ/que ti cla⸗

maret demon m ſpẽ epi ſancti

ſub lecto femĩe ſe abſcõdit vbi
requiſitus et muetus ꝓ luxurio
ſa verba ſe metit? eſt eſſe epm
ſiluanũ: In craſtinũ igit᷑ ſanctꝰ
vir diſparẽte dyabolo diffama⸗
tus eſt grauiſſime:ꝗqᷓ imfamſa tã
dem circa ſepulen ſancti ITero

fatente dyabolo m obſeſſo cos⸗

poꝛe purgata eſt De coꝛpe
m beato job qui ꝓcuſſus ẽ a de
mone vlcere peſſimo · job· ij · De
tali refert ſigibert? · et vmcen.
mn ſpecu⸗ hyſto · li·xxv:c·xxxvij⸗
q; tpe luduici ſci impatoꝛis
in parrochia magũti na quida
demon pmo ſepe lapides iĩecit
et quaſi mallio ad domos ꝓcuſ

ſit. Et deinde publice loqque'do

furta ꝓdendo et diſcoꝛdias ſe
mmado plures inquietauit De⸗
inde oms ↄtra vnũ irritauit· c2
hoſpiciũ vbicunqʒ manebat in⸗
cendit et ob illius peccata oẽs

. W☛n WWW
7

malefici vt dicit yſid em ethi
moc ix ob facinon magmtudi

pati affirmauit · vñ tandẽ tantũ
agros ꝓ hoſpicõ habere potu
it ꝓpter qð cñ pᷣſ biteri letamaſ

celebꝛarent multos lapidũ ia⸗
ctibus demon vſq; ad cruenta
tionẽ leſit· aliqñ quieuitaliqñ
ſeuit et ꝓ trienmũ iſta cõtinua
uit quouſqʒ; wi cĩia edificia im⸗

cendio dſuͤpta ſüt Doe nocumẽ
to vſuſratois et veratõe mteri⸗
oen ſenſuu patet m poſſeſſz a a
repti cis p euangelicas etiã hy

ſto ꝛias t Me mote et ch vita eti

„

am quoſoa pꝛet patz tobie vj

ciſis quiĩ ꝗapter Inxurioſu eſffrenẽ
qꝛpetitu m virg enẽ ſarã eiuſoẽ
non crant 58m matrimomo

V·: Queſtio. xvj. vt malefici

poſſint veracit᷑ ſuis maleficijs
Hoĩes ledere.et ſi he quibꝛĩmo⸗
dis et quibꝰ rebus dicſitur aũt

nem hy elemẽeta ſub/itoↄcuciũt

ſcʒ ope demonũ turbãt mẽtes
Hoĩim ac ſine vile vente Hau⸗
ſtu violentia tim carmmis inte⸗
rimũt vt lucanꝰ dicit. he yſi⸗
NRHin ſᷣm tho. m · ij. circa di vij ·
viij · et in · nij · di · xxxiij · Et cõ⸗
mumter m omnes theologos
ibidem ſcribentes qꝙ; malefici
omibus iſtis modis pnñt ꝓcura

re leſiones in hoĩbus et con re⸗

bus coopante demone in quibꝰ?

demon p̃t ſolũ ledere vel deci⸗

pere de quibus modis iam di⸗
ctũ eſt a pᷣncipio hinꝰ materie
de ſupſticiombꝰ pᷣſertim q̃ſtio

ne immediate pcedenti videli⸗
ccEöESEEhEeeren R** ,—2
4
„ „ „

4„

X 1 “ „X * R”YM

“ — ”M WZäl
Drimum ADiꝛeceptum 2 Capitulum HM 6., Vndecimum

cet· xv. de hoc etiã infra diceł᷑.

maleficon opa actoe aτ ⸗
mediata ſed talia fint ꝓ demo⸗

nes qui viſis maleficijs imme⸗
diate ex pacto dudũ cũ malefi

cis a p̃ᷣncipio mundi et tpe ve

teriſ ydolatrie habito ſcint qua
lem effectu debẽt ad imtentoez

maleficon ꝓcurare vt exempli

gracia.Scopa quã malefica in⸗

tingit aque vt pluat nõ cauſat

pluuiaſed demõ talibus viſis-

qui ſi deus ꝓmiſerit poteſtatẽ

Habet in omma coꝛpoꝛalia in
aerem ventos:et nubes.vt ſta⸗
tim talia ꝓcurare cauſ are va

leat:maga ſiquidẽ ſignũ dat ꝓ

ſcopam· ſed demon illud ꝓcu⸗
rat et agit vt plust ꝓ demois
actione cui maga mala fide et

ope ſeruit et ſe tradidit obſe⸗

quijs illiꝰ vel alijs· Sic qñ yma
ginem cereã vel ſiſe ad malefici
ondũ aliquẽ:maleficꝰ facit· vel

qn malełicõ alicuiꝰ? m aqua vel

plũbo ymago a ꝓparet quid qͥ d
moleſtie mfert᷑ tali ymagim ta-
le experit᷑ fieri ymaginato.id &
hommi malcfici ato· puta pun⸗

ctura vel alia leſura quecunqʒ:

que leſio realiter quidẽ ĩfertur

y magim ꝓ maleficũ vel ꝓ alinʒ
Hommẽ ſed muiſibiliter demõ
maleficiatũ Hoiem eode modo

ledit dei ꝓmiſſione ſi demeruit

reugsg X Queſtio- xvij⸗ an
licitũ eſt talia maleficia tollere

Rñ.ſᷣm doctoꝛes ſub diſtineti-

one aut tolli pnt ſine ſupſtici⸗

oſis modis vt ꝓ licitũ exoꝛciſmũ

J ʒð
SSõõ ——
„ .,
* . „ ”
* — “
——.
.

= „ — õ
.

—
—

Primum S

aut ꝓ oꝛatõeʒ vel mterceſſionez
ſancton vel p ſacramentalem
maleficiati ofeſſione vel ꝓ pci⸗
ſam oſtenſione ſeu mdicatione?
alicunꝰ qui ſcit vbi eſt vymago vł
p ſolũ motũ locale vł modo cõ⸗
gruo ſimili et ſic eſt licitũ aut
non pnt tolli mſi ꝓ ſupſticioſuʒ
modũ vei ꝓ no ua maleficioꝛuʒ
opa et ſic eſt illicitamquia ᷣm
apłm non ſut facieda mala vt
eucmant bona p Queſtio
?xviij. an ne hij qui in caritate
ſunt ledi pñnt p maleficos · ſic
Hij qui in peccato moꝛtali.Rn·
ſm Caſſianũ in colla:patrũ q
nequacz bom em m rebus p de
monem et ſuos ledi pñt in me⸗
ritũ con et ꝓbationẽ vt in bo⸗
ms foꝛtune qne ſut exterioꝛes
res fama et ſamtate coꝛpis:Si
cut ̊ heato job patuit quiĩ ta
libus leſus fuit ꝓ demonem ſʒ
m nullũ peccatũ boms homim⸗
.. prus muitis per maleficia trabi
vft licʒ; teptari valeãt ab mtra
et m carne extra-ſed nullaten?
violentari· Sic em pomt exem⸗-
plũ caſſianꝰ de duobꝰ maleficiſ
qui beatũ anthomum ꝓ tres de
mo nes ſucceſſiue miſſos de cel
ia mo uere nequiuerũt licet tem
ptatũ ſe per hoc ſentiret· Sʒ qꝛ
ſigno crucis et oꝛoe temptatio

m reſiſtit m effi cacia hommum ⸗

fuerunt maleficia- verũ m pecca
toꝛibus demon poteſtate malo
rem habet et magna vnde ve⸗
ritas aitꝭ Luc-xj· Qu foꝛtis ar⸗
matus cuſtodit atriũ ſuũ in pa
cee ſant omma que poſſidet · S

è n, R .or . e L— S: .

Brimum 3 Dreceptum Capitulum Vndecimum

en . SrE.

autẽ foꝛtioꝛ ſupuemẽſ vicerit iſ
lũ vriuerſa arma e? aufert inqᷓ
bus ↄfidebat 7 Queſtio. xix
cur malcfici mſtrumẽta ſue ma⸗

ala diuina tangi ꝓcurãt vt fili
um trahendo ꝓ criſma ſaci vl‚

ymaginẽ ceream ſnub palla ala
tis ad tpus ponendo et ſimilia

faciendo: Rndemoms inſtin⸗

tu iſta fiunt triplici de cauſa-

Drimo vt non ſolũ hoĩes ta⸗

lia pfidi fiant. ſe etia ſacrileg
diuma quantũi meſt eis ↄtamr
nando plus deũ createzẽ ſuuʒ
offendãt intim ius ammas apaſ

ↄoemnet et ꝓlures in peccata
ruere facia Vecudg vt deꝛ ſic
grauiter p Poĩes offenſus pm

beati aug ſente ntia demoi ma⸗

ĩioꝛẽ poteſtate in hoĩes malos

eribuat quibus deus concedit

iratus quoò denegaret gpici?.
Tercio vt ſi ſub ſpecie boni ap
parentis plures ſimplices faci⸗
lius deciꝑiat qui tacta diumis
rebus et oꝛo ibus a deo putat

etiã aliquid nummis obtinuiſ⸗

le vbi ſo iũ maioꝛa peccata ſunt
ↄmiſſa · Ra Queſtioxx eſt
cur plura maleficia et ſupſtitio
nes exerceri ſolent ſacracioꝛ⸗

bus anni tpibus et pᷣſertim cir⸗
ca feſtũ natiuitatis xpᷣi- Rñ · q

triplici de cauſa ſicut imn pᷣcedẽ
ti dubio ꝓ cia qꝛ feſta plus frã

Suntur peccatis moꝛtalibꝰ qm
mechanicis opibus vt aus⸗dic.

li·de decẽ coꝛdis · ſuꝑſtitõ aũt

de maximis ſeruilibus opibus

demõis eſt ð diuinã reuerẽtiaʒ

pe⸗

piek
eni
lefi
vky
t Kli
ny!

mlie
ſtin⸗
il
ta⸗
E
une
iſun
at
ſie
m
na⸗
los
dſt
.
Nan
kct⸗
nis
tlt
nit⸗
int
eſt
tio
d:
gi
ede
fii
din
l⸗
üt

16G
lq;

alta

N

eιαα α O1 o ..d F"oar J Kala e)α. παhα cphen⸗
Drimum ¶ꝛeceptum Capitulum AYVndecimum
6 L

Ratio ſecũdi eſt ſpeciał de ka⸗

lendis ia nuarij/qꝛ vt yſi · dicit·
li:viij:ethimo⸗c:ij Tanꝰ a quo

lanuarius menſis dictus eſt · qᷓ

mcircũciſioms xpᷣi die mcipit·
ydolu fuit dwerſis faciebꝰ con
fictumvna tanq;ʒ eſſet fims an
m pꝛecedentis:et alia tanquaʒ
eſſet pꝛincip in futuri ⁊ immmẽ⸗
tis anm ꝓtectoꝛ et foꝛtunatꝰ
autor in cui2 reuerentiã pociꝰ
demoms m ydolo venerati ſuũt
Demones varias ↄmotões lux⸗
urioſas fecerũt ſtrenas et ioca
ha ſibĩ mutuo homies tradide
runt choꝛeas varia s duxerunt-
menſas Pparauerunt de quibꝰ
mentio fit ꝓ beatũ ſaug m mul⸗

lis locis et libꝛis: t xxvra: v-
abes fere ꝓ totũ:ſi has coꝛru

ptelas falſi xpiam imitant᷑ ho⸗
die circa eadem feſta. licet pꝛe
Dicatõe ſa nctoꝛũ extirpate ſint
m multis locis: et tñ demonuz

opatõne alicubi tranſlata ad

tempoꝛa carmſpꝛunj: qñ cũ lar⸗
uis et ludis et alijs ſuperſticio

mbꝰ ſimilia fiũt ⸗ Bb Queſti

xxj vnde Puemt q femie ſeye
m maioꝛi mititudme reperiũ⸗

tur ſupſticõſe et malofice qʒ vi

Aueſtiio. xxiij an ne poſſint ali⸗
Due regule dari ꝓ quas agno⸗
catur- vtru aliquio ſit ſuꝑpſti⸗

riRñ·triplici de cauſa. Ozꝛim
qꝛ? ꝓne ſunt ad credendn.fidẽ
autem malam demõ pꝛmci pa⸗
liter querit· vñ eccł.xix:qui ci⸗
to tredit leuiſ eſt coꝛde mino
rabitur. Secũdo quia a natura
aꝗpter fluxibulitate ↄplexioms
facilioꝛis ſunt impꝛeſſioms ad

reuelationes capiendas ꝓpim:

pꝛeſſionem ſepatoꝛum ſpirituũ

* 4 4* =ð

33

vt vuh. dicit vbi ſupꝛa qua cõ⸗
plexione cum bene vtutur mul

tum bone ſnntcum male peio⸗
res ſut.
cam Habent et ea que mala ar⸗
te ſciunt eis coparibus femmi
vix celare poſſunt · ſeqʒ occuite

cum vires nõ Pabeant ꝓ male⸗

ficia vmdicare querũt faciliter.
vnde. Ecck.xxv: Comoꝛzart leo⸗
met dꝛacom plus placebit qᷓm
Habitare cum muliere nequam
Bꝛemis omms malicia ſuper ma
liciam mulieriſ« Ce/⸗Queſtio
xxij vtruʒ credi poſſit᷑ lcite q;
Demones meubi ſint et ſuccubi

mulieribus mfeſti et femias co
Snoſcent es . Rn aus de ci: dei

ſis. li. vij⸗ et Bian e
tho:in multis locis-Quõ autez
et quibus de cauſis illa ꝓuem⸗
antquõ vel an liberari poſſit
q́ᷓs ab hac vexatõne vide in dy⸗
alogo quem collegi de foꝛmica
Tum ꝛpꝛietatibus li: v. * D.

cioſu vel non dicitur aũ

ſtitio vt pʒ colł: i ſup illo que

ſut rationẽ habentia ſapientie
m ſupſtitõne.glo: em dicit ibi

q; ſuperſtitio eſt religio ſi upra
modum ſeruata id eſt modis

vel circũſtantijs malis et defe
ctuoſis· Eſt vero religio virtꝰ
inclmãs ad exhibendũ deo ra

tione ſuc excellentie debitũ cul

tum et Honoꝛem tam mn coꝛdis

m coꝛpis actibꝰ. Bñn. m tho

3 4 re

co quia imgua lube-

.

et literatis ꝓut ex verbis elici
tur eius ſancti et ſunt qu inqʒ
QRuac s t. rrn Pꝛima eſt cu gloꝛia dei ſit fimſ
=WD W noſter pꝛmcipalis qs in ommbꝰ
qrere debemꝰ? attendat᷑ an o⸗
pus ſit ad gloꝛia dei et homo
ope det pncipaliter gloꝛiã per
ipmq; opꝰ mes hoĩs do ſubicia

tur- iux uludj: con: x.
Ducatis ſine bibitis;
quio faciatis omma mgloꝛiam
uene Oel facite Zecuda videat᷑ ano
gie ſaban Pus quod fit à& ptinet ab a
ασαι ααd Die liquã abſtinentia coꝛpalem vkl
ad coꝛpis exerciciũ vtrũ ſit re⸗
frenatiuũ cupiſceètie modoꝝ
3 tuti debito ſᷣm ri tum eccleſie vł
Fm moꝛza lem doctrinã: qꝛ apłs
icit Roxij ·Ronabile ſit obſe⸗
quin veſtru loquedo de coꝛpa

libus exercicijs:· Tercia videar
an opus ſit m ſtatutũ vmuer⸗
ſalis eccleſie vł ſᷣm ſcripture ſa
cre teſtimomu vel ſaltem m ꝓ
ticularem ecc leſie ritũ aut 8 cõ
ſuetudine generali que ſᷣm aug
ꝓlege habenda eſt. vnde bea⸗

1

12—
.„

1

l
.

ℳ₰ epo dicenti. qy ſunt Diuerſe Eec2
Cclecſie ↄſuetudmes in miſſarum
celebꝛatõne · id co mquit gres
Larũ ſeu in quacũqʒ eccleſia ali

mpotẽti deo poſſit ꝑlacere ſo⸗
licite eligas- Qiuerſe inqt tho
eccleſie ↄſnetudines ĩ cultu di

umo in mullo veritati diume re

cas pterire ullicitũ eſt· Qua
inſpiciatur an opus ad habitu

tus greſcribit aus anguloꝛuz

quid muemſti quod piꝰ? omm-⸗

pugnãt et ideo ſut ſeruande et

Drimum receptum Capitulum Wndecimum

vel exerciciũ ad effectũ qui ex⸗
pectat᷑ habeat naturale pne⸗
tatem vel nõ:de quo phi medi
ci et aſtrologi mquantuʒ tales
multa idicare pnt et theologi
Qumta ↄſideret᷑ ſi opus nõ eſt
merito res alic? ſcadali dati p⸗
bens occaſionẽ rume: qꝛ tũc ii⸗
cet nõ eſſet ſupſticioſu:tñn aptᷣ
ſcandalum eſſlet dimittendum
vel differendum vel oculte ſine
ſcandalo faciendumquid quid
eſt vm ex pᷣmiſſis ↄtrariũ timẽ
dum eſt vt ſu pſticioſum vł vt
peccatũ: ꝓpter patriã ulicicum

eſt exercere m nouo teſtamen

to cerimomalia vł iud icialia vę
teris teſtamenti mſi de nouo ĩ⸗
ſtituta eſſent ab eccleſia vel gẽ
te · gpt er idem et gpter regulã
ſecundã fatue faciut vouentes
non pectinare capꝑut ſabbato·
vel ieiunare die dnico tanquã

melioꝛi die et ſimilia-apter ter

ciam ſuperſticicſe agunt qui m
ritibus alicuiꝰ? eccleſie ꝑticula
ris m ꝓceſſiombus vei huiuſ⸗
modi ſe non cõfoꝛmant ↄmum
tati mſi aliunde excuſentur · p
ter quartam ſupſticoſe agune
qui vtunt᷑ caracteribꝰ ignotig-
vel nommibus ſuſpectis vłᷓ alli
gationn moduʒ mhil coopꝑpanti⸗
bus natura liter effectm qui ex⸗
pectat᷑ qꝛ Pfata de ſe naturalit
nullius actiuitatis ſũt cum ſint
artificilia ſolum et quantitates
Idem eſt de ymagimbus per a
ſtrologos factis et annulis ac
lapidibus ſuis artificialibus⸗
Simiiter qui credũt q; celvel

N

m

Aye
WPa:

Drimum
—

Dꝛeceptr
—

ſtellarum influentia aliquẽ ne
ceſſitet ad aliquod viciũpter
qu mtam ſi res ſcandaloſa eſſet

notabiliter etia benedictiones
alique que a ſecularibꝰ ꝓ verba

deuota fiunt ſine malis ri tibꝰ

ſuper mnfirmos eſſent ſaltez nõ
publice faciende e Se/ Que

Oe xxinij- vtruz faſcinatone
ſeu iuultuatoes habeant effica⸗
cia malã ĩ pueris a vetuliſ mał

Rn · tho. jj · ij· q · xxxvj· non eſſet

illicitum cauere ſi quis timeret
nocumentũ alicui puero ex ocu⸗
lo faſcinante quã faſcinationẽ
ſic declarat:j: ꝓte:q: cxvij: nã
vt mquit ex forti ymaginatõne
amme immutãatur ſpiritus coꝛ⸗
poꝛis ↄiuncti que quidem im⸗
mutatio ſpiri tun maxime fit in
orulis ad quos ſubtilioꝛes ſpi⸗
ritus ꝓuemuntoculi em młici
unt aerem cõtinuũ vſqʒ ad de⸗
termmatũ ſpacium ꝓ quem mo

dDum ſpecula ſi ſint noua et pu

ra Otrahunt quandã impurita
teʒ ex aſpectu mulieris mẽſtru
ate vt ariſto⸗dicit in li.de ſom
no et vigilia· Sic ĩgitur cũ aliqᷓ
aĩa ffuerit vehementer comota

ad maliciam ſicut maxime m ve
tulis cõtingit efficitur pᷣm mo⸗

dum pꝛedictũ aſpectus eiꝰ ve⸗

noſus et noxius et maxime pue

ris qui habent coꝛpus tenerũ
et de facili receptiuũ impꝛeſſi⸗
oms ·poſſibile eſt etia q; dei ꝓ
miſſiõe vel ex aliquo oculto fa⸗

to coopetur ad hoc maligmtaſ

demonũ cum quibus ſoꝛtilege
vetule pactũ aliquod habent-
enee en

w. *. »„
““

24 en 4

ſa fuit viſitatio. “ Sg Que

pec tho:· e Ef-· ꝗQueſtioxrv.
Cur plus vexari vi etur fanta
ſijs vel mirabilibus aꝓparitiom
bus puerpere et purgatoĩis ſue
tempoꝛze q́;ᷓ alie mrirme pſone.
Rñ.qꝙ triplici de cauſa. Dzima
Iym alber. in de ſomno et visil⸗
ꝛter ↄditione ſue imfirmitatiſ
P tunc hoꝛrende ymasines fa
ciliꝰ naturaliter eis in cerebꝛo
pſentantur quas demones vei
ſi milia credũt eſſe cũ mhil ſit re
aliter. Secunda quia tales ſepe
vetulas pꝛo famulabꝰ Babent
que ſunt plene ſu ꝑſtiti ombus:.
vnde giadio puerperas & ſero
quodã modo benedicũt · gallinã
mgram lecto ↄĩguntſi puer⸗
pere moꝛiũtur ĩ puerperio eas
lam defunctas m eiſoẽ calcijs
et veſtimentis quibus veſtite
erant viuentibus pꝛopinquare

certo tꝑe affirmant et multa ſi

milia fatua aſſerũt· ercia qꝛ a
lie fem me ſuperſticioſe puerpa
ras crebꝛo viſitat que etiã piu⸗
ra ſuꝑſticioſa ſolent ſemmare·
apter que ſi puerpe cito talibꝰ
credũt: non mirũ ſi pluſ qᷓʒ alie
vel alij infirmi fantaſijs fatuis
a deo vexari õ il⸗

lud· Rcck. at Patii
coꝛ tuum mſi ab altiſſimo emiſ⸗

ſtio:xxvjvt rũ licitũ ſit ꝓ carmi
na ſcripta vel verba ſacra bene
Dicere mfirmos hommes vł iu⸗
mẽta· et an licitũ ſit eadem ſe⸗
cum deferre et poꝛtare qᷓ mca⸗
tatõis ſpẽʒ habere vidse Encas “

tatoꝛes em dicũt᷑ qͥ arte aliquã

ic me⸗ Uil Roiionſne ſeruatis
vna eſt vt videatur ne verba a

liquid ↄtineant quod ꝓptineat

ad muocatees demonn expꝛeſ

ſas vel tadtas“
tineant ignota nomia-quia gm
ri ſo- talia metuenda ſunt ne
aliqind ſupſtitoms lateat· Ter

cia ne materia verbon aliquid

falſtatis ↄtineat quia ſic eius

effectus non poſſet expectari a

deo qui non eſt teſtis faiſitatiſ
Quarta ne ibi otincãtur vana
et cara cteres mſcripti preter ſi
ta ne ſpes Pa⸗-
beatur m modo ſcribendi aut

Snũ crucis:.

ligandi aut in quacũq; Pmoi va

mtate que adð diumã reuerenti
am non ꝑptineat. quia al'as iu-
diearetur ſux ſticioſu eſſe· Sex⸗
tmalle. egatone Phatõne vk

ſe cri Pt ura dinmon verboꝛu re⸗

ſpectus ſolũ habeatur ad ſacra
verba et ad intellectũ eon 1 ad
dei reuerentiã ſeu ad virtutem
diuma a qua expectat᷑ effectus

vel ad ſancton reliquias a quz⸗

bus etia ꝓꝛefata expectant᷑ ſe-
cundario licet a deo pꝛmcipa⸗

liter· Septima vt ↄmittatur ef
fectus qin expectat᷑ diume vo⸗
luntati qui ſcit vtrũ ſamtas vei
tribulatio plus ꝓſit muocanti

vel mmus velan obſit Et haãc

2ditoz

teria de gracia et di. xv· in. nij⸗
Alias erit licitũ ſi nulla dicta
rum ſepte ↄð nionũ opus infe

7
–

cerit. Pbat tho-p il marpl. 3

xpo dicente⸗ Signa eos qui cra
diderüt. et vↄſequeter: In no⸗

mime meo demoma ci jcient· im

uis loquetur nouis ſerpentel

tollent 2c· Ite nõ mmoꝛs ſan⸗
ctitatis ſunt verba dei qm ſan⸗
ctoꝛũ reliquie dicente aus: nõ
eſt mmus verbu dei qz coꝛpus

xpi ſed ſm omnes licet relidas

ſanctoꝛu ſecũ reuerenter poꝛ⸗
tare ergo qualitercuq; nomen
dei muocetur rite ꝓ oꝛatoõnem
Dnicam ꝓ ſalutatione ang eh⸗

ca vel alio modo licito ſpes ha⸗
beri Pt m eo ↄmittedo effectuz

Diume volutati Ex pdictis eli⸗

cit ſanctus dectoꝛ ꝙ; pdictis p

natis ↄditiombus ꝓ diuma ver
ba licitũ eſt arcere ſerpentes⸗

Et eadem rone vt dicit qcunqʒ
ammalis ſi ſolus reſpectꝰ Pabe

atur ad ſacra verba et ad dini⸗

nam virtute de ſerpentib2 tnñ̃
caute eſt agendu m mcantatio
mbus quia vt dicit ſepe tales
Habent illicitas obſeruantias
et ꝓ demones ſoꝛciũtur effectũ

pcipue m ſerpentibꝰ· quia ſer⸗
pens fuit pmũ demoms mſtru
mentũ ad homme decipiendũ⸗

Ph‚/Queſtio: xxvij vnde oꝛtũ

habeant benedictões et carmi
natoes quas vetuie hodie ſup
imfirmos et viri quida faciunt“

Bñn. q; pz mcipiũ hon fuit ſan-
ctiſſimũ Sed ſicut omma ðmo⸗

ms mſtinctu depꝛanãtur medi⸗

antibus demombus et malis
homnnbꝰ ita 71 diuma noia nã
apłi et ſancti viri m iilud mar
xvj:In nomme meo demoma

un * Vndecimum

. a ra A, &e B
2rEr . imu
„
m

Dnmum yPreceptum Capitulum

guan

es ſup eos per ſacra verba fu Piier⸗ mediate arceri npoſ
te derunt deinde ſacerdotes de⸗ ſit· quia ſuꝑ omma coꝛpalia 0
. oti ſimilia rite ꝓegerunt zapter ioz eſt. iuxta llud· Cob. xi
ncel uoti ſimilia rit esen 2. tentioꝛ e Xta! 2
ſan⸗ ud deuotiſſime eones 7 ex⸗ non eſt poteſtas ſup terram 4
n⸗ deciſim ſancti reperiũtur m an iroparart voſſir en P pꝛefata
ſan⸗ oꝛciſmi ſanc 1 mia ei coparari po 5
tiquis hodie eccleſijs 30 omn ue naturaliter compeſcere ha
Ve qui hoĩes facere vel pati bore⸗ dene aliquas mame vel alteriꝰ
rant per deuotos viros axp . mfirmit atis ſpecies quipus e
cati olim ſine omm ſupſtitõn mon inſtrumentalit vtit in Ppoſ
dor ſicuti etiã hodie lit eratos er ſa ſeſſo homme leuius habere põt
n cre theologie doctoꝛes aveor? vomomacus. Et ſm quoſoã to⸗
mfirmos viſitantes ſimilia ver⸗ taliter ſiberari- vñ·xxvj: q⸗ vif.
We ba egrotis a plicauernnt non dicit᷑ · Et ẽ autoꝛitas bẽi:Hiero.
Bor ſolũ de demomacis:Sed ſuper Demomũ ſuſtinenti liczʒ Hetras
Kelty ſticioſi hommes a ſe muita va⸗ vel herbas habere ſine meanta
5Ar. ſcon 10 d mſtar hon m⸗ 2 idem eſt magiſter in
2 na et illicita a 1 tõne · Ad ideme
18 5 uenerunt · qu ibꝰ hodie vtuntur Ppſtoria ſ- colaſtica ſuꝑ tho
per . firmos hommes ⁊ iumẽ „te de lyra ſuper · j. Hegũ
circa mfirmo: et Nico· de ly S
tanec c erus . ſitã⸗ De ſaubis O einO ſit 5 mo⸗
nch ſidia licitis vtitur verbis vi 5 ſtio · xxix · vtrũ licituz ſit de Eo
fni⸗ wi:dictus onranti Sloſatoz ij.i.. xcr cq ſic dũmodo mos
le, Picit talia Fran n tee en debiti expſſi ſapa
ro cerdos religioſus aut di mul⸗ xxiij: et· xxvi: Dꝛo cui? th mã
tlla aut etiam lĩaycus vir ſine muli⸗ ER ſecundum eundem thomã
ſe er excellétis vite ꝓPbate Der⸗ Oꝛimo not adũ q iurare Pmiſ⸗
, tdin kie ere poteſt·fuſa oꝛatẽne ſorie eſt ſeip̃m immobiliter oꝛ⸗
ſir. licita ſup mmfirmũ non ſup po⸗ dinare ad c agendäfuam
ru u aut ſuper cingniñ et ſimilia ille qui jurat urameto pmi 5⸗
. mu mki ates⸗inxta dictuũ ile 9 3 Diumi nomms
⸗ ſed ſupm Vrma rO reuerencti Ding .
1i mar⸗ vlti· ſup egros manus im quod ad ↄfirmationẽ ſue pꝛo⸗
n Ponent- ne⸗ ſüt hmõi ꝓſone PP iſſomſ mducit ſe eipm obligat
Pibende a talibus mſi foꝛte ti⸗ m faciendũ quod ꝓmittit· Se
atur quod ad exemplũ illo⸗ c donotanduz q adiurare eſt
8 nun indiſcreti ⁊ ſupſtitioſi alij I uandã ſimilituo inẽ iuramẽ
mmo⸗ tarininattonde ſibi vſurpent ab k Pmilſoen a ſe inducti aliũ a9
dr uſum tuẽtes ſe vrennpl alo⸗ aliqd agendũ Sanase, Pen
Ii (Queſtio-xxvnj⸗y —– adu qᷓ; ſic hõ iurad in⸗
els Ii Mueſtio:xxvi. 53s qn ſic hõ in
i poſſit licite q; demom

eicijt· infirmos viſit arũt et oꝛz

uari poſſint ⁊ melius habere xꝓ

her ban vel lapidũ aliquon ap

rie ſei pᷣm ad aliq̃ agenð oꝛdiat

2— L
Pnmum „Pꝛeceptum Capitulum

ſeu ꝓuocat ĩta poteſt alinz ad
agendum dupliciter ꝓuocare
ſuperioꝛes quidẽ depꝛecãdoꝰ⸗
mkłerioꝛes autẽ imperando ſen
compellendo ˖ Et ſic eſt duple⸗

ꝓ modum depꝛccatõnis velm
Ductoms ob reuerentiam alic?
ſacrivel per modũ amicicie ſeu
bemuolentie Kii

via imperij ſeu compulſioms ꝓ

hoc ad apo ſitũ⸗ Dzaima em. mo⸗

do non licet demones adiura⸗

re: quia videtur ad amicicia et

beninolentiã ptinere qua non

licet ad demones vti:S8 quo di
cit ozigenes ſuper Math. Non
licet 'm poteſtatem datã à ſal
uatoze adiurare demoma Tu⸗
daicuũ em eſt hoc iſto modo v⸗
tuntur mgromantici adiuratio
nib2? demonu Zecundo antem
modo adiuratõis ꝓ compulſio
nem vicz licet nobis aliqnid vti
et aliquid non: demones em̃ in
curſu hinꝰ vite nobis aduerſa-⸗
rij ↄſtituũtur non auteé eoꝛum
actus noſtre diſpoſitõi ſubdũ⸗
tur ſed diſpoſitõi diume ęt ſan
cton angelon quia vt dic. aus
ji⸗ de tri· Ipiritns deceptore

regitur per ſpiritũ juſtum poſ
ſumus demones adinrande ꝓ

virtute diumi nommis tanqm
mimicos repellere ne nobis no
ceant vel ſpiritualiter vel coꝛ⸗
poꝛaliter m poteſtate datam

a e Lucer. Lere dedi vobis
poteſtatem calcandi ſup ſerpẽ
tes et ſcoꝛpĩiones et ſuper om⸗
nem poteſtatem mimici 1 mbil

adiurandi modus Vnꝰ? quide

vobis nocebit ·non tamẽ licitũ

3

eſt eos adiurare ad aliquid di

ſcendũ ab eis vel etiã ad aliqò

eret ad ſocietatẽ aliquam cum
ipis habita: apter quod ſuꝑ u⸗
lo xpi obmuteſce ⁊ exi duit cri

ſo-mar: j.Salutiferũ nobis do
gma datur ne credamus demo

mbus quantũcunq; denunciet
veritatem mſi foꝛte ex ſpeciali
mſtinctu vł reuelatõ ne diuma
aliqui ſancti ad aliques effect?2
demonu opatoe vtantur ſicut

legitur beato Tacobo q; per

demones fecit hermogenẽ adð
le adduci · H de tho Ll Que·
xxx vtrũ licet adiurare irracio
nalem creaturam- Rñndet tho⸗
ibidem q ſic ꝓ modum cõpuiſi
oms que referri tunc debet ad
dyabolñ qui in nocumentũ no

ſtrum vtitur irra cõna bilibꝰ cre
aturis et talis eſt modus adiuu

vãdi in eccleſie exoꝛciſmis per

quos demonũ poteſtas exclu⸗

ditur ab irracõna bilibꝰ creatu
ris · ſi em intẽtio referret᷑ ad ir
racõnalem creaturaʒ quo ad ſe
que mil mtelhgit vana eſſet
„Am Queſtioxxxj vtrum

bommi liceat alm hommé ad⸗

modum depꝛecatõis licet queé⸗

libet hommẽ ymo deum et an⸗

Selum adiurare p muocationẽ?
Diu mi noĩs vł alicui2 rei ſacre

ſed ꝓ modũ ↄpulſioms licet ſu

perioꝛibꝰ? iſpectu inferion qui

SS „—

us etiã iurameta impons pnt

.

im caſu nõ tamẽ pnt inferiores

WVndecimum

an:
one
ſor

4%

i

¶rimm WMꝛee

Ex officio/ Oo

ſupioꝛibus ꝓ adiuratione; per
modũ ↄpuiſioms neceſſtatem
imponere ſieut ſe ad iuramẽta

ligare pñt qꝛ ſic vſur parent po
teſtatẽ in auũ quã non hñt licʒ

roſſint ꝓpter aliquã neceſſita⸗

te inferioꝛes ſuos ſi upioꝛes re⸗
ſtringere tali genere adiurati⸗

oms ⸗ Nn % Queſtic. xxxii-

ſecularibꝰ nen oꝛdr atiſade
ꝛciſtatũ licitũ ſit dememacos

ad iurare Bneſmthor nij.

„%

Dixxiiijeq: nj: ar.j: ar. nij)
ſic nõ tñ tanqʒ ex officõſicut ec

qð maiꝰ eſt mmiſtrare ad miſ⸗
ſam pꝛiuatã p̃ſertim licet ſecu⸗
lari puro candelas acesdere et

hmõi · que accolitatꝰ ſut oꝛdĩs
T tn laycus pᷣt ea facere ſq non

QAueſtio xxx

ni⸗ vtn verũ ſit malelice alie

nas vaccas lacte puare valeast

T ſi ſic quale remediũ poſſit ap

plicari- Rnñ. ym pdi cta ꝓ pᷣma
ſic vt pz qſtionei x

queſtiõe q
vj.· Qu em ſm albin de aĩał:iac
de natura ſit menſtruũ m aĩali

quolibet: Sicut fluxꝰ talis hu-
moꝛis mfirmitate aliqua reſtri

gitur vt dicunt medici de feĩa
idẽ pᷣt demon ſi a deo pPmittit᷑
in beſtia facè Hotandn tñ ꝓ ſo

lutõe ſecũde queſtiõis q; iſtins
fluxus ſcʒ lactis reſtrictio tri⸗

pliciter fieri põt.Vno modo ex

ditõe naturali ſicut poſt ↄce⸗

ptũ fetũ · Xlio mõ ex mfirmita
te accidentaſi ſicut foꝛte ex cõ⸗
meſtione alicꝰ herbe que lac re

ſtringẽ habeat et alterare vac⸗
cam. Tercõ modo ex maleficio

Drimo modo remedio nõ mdi⸗
Set. Becundo mõ ſi quis ſci ret

nat᷑ ale remediũ a plicare poſſz
Sicut etiã ↄtra alias mfirmita

tes pᷣt ſecluſis ſupſticõibus ta

ctis.q:xxiij.et.xxvj. Cõtra ter

ciũ modũ diuma rmedia aꝓpli

cari poſſent · ſicut dictũ eſt.q.

xxvj-vnde a deuotis pſoms et
virgimbus exptũ habeo q; ad⸗

hHibito ſigno crucis et dmica o⸗

ratõe cũ ſalutatõe angelica tri⸗
ms vel circiter ceſſat opꝰ dᷣmo
ms ſi eſt ꝓ maleficiũ:de ho ha⸗

◻
4

bes.c:ix. ſupꝛa.E- non autem li
cet aꝓplicare ſuꝑſticõſa vt que

dãa faciũt ſeruãtes qnoddã bꝛo
Om de die carmſpꝛiuij quod no

tat ſupſtitionẽ demoms ⸗ Op/
neſtio. xxxiiij· vtn ꝑ ſacra v⸗

da modis antedictis et etia li⸗

natis licct ↄtra grandines ſeu
Dtra tẽpeſtates ꝓcedere. Rñ.
qj ſic Certũ em eſt ſicut beat⸗

tho⸗ di j. moes Sn
Omes fulmma et tempeſtates

deo pmittete peurare poſſunt
e

ſicut ↄtra Tob fecerunt cꝰ oues

igne conſuũpte ſunt celeſti ĩd ẽ

de aere deſcendente ꝓ demo⸗
nes ꝓcurato etiam ad conſum⸗
ptionem paſtoꝛũ:Similiter ve⸗
Hementem fetum qui domũ de

iecit et ſeptem filios et tres fili

as mterfecit ruma vnde licitis
remedijs demom reſiſtere pẽt
quis hanc em ob cauſazʒ vmuer⸗
ſaliter vel ↄmuniter in eccileſia

cãpane ↄtra aurã pul ſant· Tnz

vt tanqz ꝓ tubas deo ↄſettas

demões rcedaãt a ſuis malefic᷑

Capitulum WVWndecimum

—

ꝗAOnmum Mreceptu

Tum etiam vt populus excita
tus deum contra tempeſtates
muocet: Et eandẽ ob cauſaz cu

altaris ſacramẽto et ſacris ver⸗
bis ad aurã ſedanda ꝓpceditur

mumter ex antiquiſſima ↄſue

tudine eccleſian in Sallia et in

germama-Fiant ergo talia n

dtra ea que dicta ſunt queſtio⸗

ne:xxiiji· Et in alijs his ↄ coꝛda

re vdent᷑ iura ciulia-c de ma⸗

leficis⁊c vbi notanter dicitur
q; qui faciũt illuð ið eſt impe-⸗

Dientes ne laboꝛes hommũ vẽ

toꝛũ grãdmiſq; lapidatõe ſter
nantur nõ pena ſed pmio dig-

.

m ſut· l. eozus: ibidem Qq:
4Ouneſtio xxxv· de genetaliacis
et foꝛtuna vtn alqui Pommes

ſint a natura bene vel male foz
tunati · Et qnid de foꝛtuna te⸗
nendu ſit ˖ dicuntur autẽe gene⸗
taliaci: vt dicit vſi:vnj: ethi·

ciix· ꝓpter natalin conſiderati⸗
onẽ ſiderum qui vulgo mathe⸗

matici vocantur. Foꝛtuna vero
vt ibidẽ ditit · ca: ij a foꝛtuitis
nomẽ habere dicit᷑ quaſi d eam
quandã res hũanas varijs caſi
bus et foꝛtuitis illudentẽ · vn⸗
de et cecam aꝓpdliãt eo ; palſ⸗
ſim in quoſ libet mcurrens ſine

vllo exam ine meritoꝝn et ad bo

nos et ad malos vemt · H̊ yſi⸗
Sed talem deam credere ydo⸗
latria eſſet nec ita de foꝛtuna
loqui᷑ axiſt: ijxhicon· nec inð

foꝛtun a bo nanec theologi vñ

ſtiom p WDet ſanctꝰ? tho

lie ii. ſume dtra gẽtiles · ꝗ·
vij et ſe quentiba· Dꝛo quoꝛum

4Cap itulum Vndecimum

4

intellectu notandũ pm eñ · Hꝛ

mo alicni tũc bene dicit᷑ a fo

tuna ↄtingere qñ aliqð bonum

accidit ſibi pᷣter intentõi aPam.

ſicut qui fodit vmeã mtentioe
vites nut riendi muemt theſau
rũ.potuit tñ talis intentõe ali
ena vicz Dni ſui qͥ ſcruit wi the⸗
ſaurũ abſconditũ ex intentone
dirigi⸗ male aut foꝛtunati dici
tur ſi Fodiẽdo fransit tibiã Be
cundo notat qin hoĩe ſut tria
que a tribꝰ celeſtibus cauß d'-

nigũt᷑ volũtatis actꝰ mtellectꝰ
actus et coꝛpalia:quon pmuʒ

a deo tm et immediate· ſecun⸗
dũ ab angelo-et tercium a cele
cti coꝛ pe dirigi nam electões
et voluntates mmediate a do
dirigunt᷑⸗ dicente Půᷣ · xxj: ſcri⸗
ptura · coꝛ regis mmanudm.T
quocũqʒ voluerint mclmabit it
lud · Et ꝓphus:deus eſt qui opa
tur in nobis et velle et pficere⸗
ꝓ bona voluntate · Cogmtõ ve
ro Hũana in intellectiua a deo
mediantibꝰ angelis oꝛ dmatur-

ga vero que ad coꝛpalia perti

nent ſine ſint exterioꝛa ſiue in⸗
terioꝛa m vſũ hoĩs vementia a

Deo mediantibꝰ? angelis et ce⸗

ieſtib us coꝛpibus diſpenſanẽ⸗

dicit em beatus dpoec: njede
Diu iis nomibus ꝙ; coꝛpa cele
ſtia ſunt cauſe eon que imn hoc

mundo liũt · Cum igit᷑ hõ ſit oꝛ

dinatus ſᷣm coꝛpꝰ ſub coꝛpibꝰ

celeſtibꝰ. ſᷣm mtelle ctum vero
ſub angelis · ᷣm voluntatẽ aũt
ſub deo pt ↄtingere aliqnid p⸗
ter intentẽez hoĩs qð tñ ẽ ᷣm

ei
Eaß
Mum
Pa me
tioe
an
oe al,
bithe⸗
ntone
diei
e
tria
RNe
Qec
p
ſaumn:
dals
toes
ado
m.
bit it
Rope
Rlern
nroe
4060
nitin
erti
em⸗
ſaa
Cce⸗
alk⸗
ace
toe
ſtot
ie
ℳ
n
;

oꝛd inem celeſtiũ coꝛpuʒ vel di⸗

ſpoſitionẽ angelon vel ec dei·
Tere notat q mhi ꝓhibet q
etiã aliquis hõ habeat ex imp
ſione coꝛpis celeſtis aliquã effi

caciã mn aliquibꝰ coꝛpalibꝰ faci

endis qua alius non ha bzʒ· pu⸗
ta medicus in ſanando et agri
cola m plantãdo et miles in ex

ꝓugnã do. hanc etiã efficaciam

multo ꝓfectiꝰ deus hommibꝰ
largit᷑ ad ſua opa efficaciter ex⸗

eæquẽeda hec tho- vn wuh m &

vmuerſo dicit q; ꝓ expientiam
Pabet᷑ · Si meretrix mtit᷑ ꝑplata⸗
re oliuã nõ efficitur fructifera qᷓ
tñ ꝓ caſtũ plantata fructifera

efficit᷑ · aduertendũ tñ hic dicit
tho:q Pfata coꝛpis diſpcſitio

et etia angeh ꝓſuaſio nõ neceſ⸗
ſitet hommẽ ad eligendũ quili
ber eſt · pt em homo nõ ſequi ĩ
clmarõeʒ qualitatis coꝛpaliſ ⁊

angeli pſuaſionẽ · Quarto notã⸗

Dum q; aliqð bonũ pt accide⸗
re homi et pᷣter mntentõeʒ ꝗpꝛiã
et ꝓter inclmat õem celeſtiũ coꝛ
pon et pter angelon illumma⸗
tionẽ· non aũt pᷣter diumã ꝓui
dentiã que eſt factiua ⁊? guber
natiua cui? libet entis vñn reſpe

ctu dei ſimpliciter mhil dicit᷑ᷣ.
nec pᷣt eſſe a caſu vel a foꝛtuna
ſed reſpectu noſtre vel angeli⸗

ce nature⸗ Br ⅞ůäQueſtio ; xx

xvjvt ruũ vel quõ differt aliqueʒ

eſſe bene natu vel male bñ foꝛ⸗
tunatũ vel male bene guberna

tum et bene cuſtoditũ: Rñdet

thoibidẽ:qlxxxx: Ex diſ poſi⸗

tõe relicta a coꝛpe celeſti ĩ cꝛo

litatẽ apa rõe non ↄgnouit· t

Jämum Prꝛeceptum VCapitulum MVndecimum

poꝛe noſtro dicit᷑ ali̊s nẽ ſolũ
bene foꝛtunatus aut malce.ſʒ eẽ
bene natꝰ· m veroqq ab ange⸗
lo illumi atur &ꝛ bene cuſtodi⸗

tus Bed ſm a deo in bonuz

inclmat᷑ dici᷑ bene gubernatus

&t qñn aliquis ex impſſiõe cele⸗
ſtiũ coꝛpon inclinat᷑ ad aliquaſ

electões ſibi vtiles quan tñ vti

cũ homo ex lumine mintellectua
liũ ſubſtantiaꝝ ulumm at᷑ eius
intellect? ad eadẽ agenda ⁊ ex
diuma opatõe inclmat᷑ eiꝰ volũ
tas ad eligendũ aliquid ſibi v
tile cuiꝰ ratẽʒ ignoꝛat didtur
bene foꝛtunatꝰ · t econtrario
male foꝛtunatꝰ. qñ ex ſuꝑioꝛi⸗
bus cauſis ad ↄtraria eius ele⸗
ctio melmat᷑ ſicut de quedã di
cit᷑· Ierxe· xxij.· Scribe iſtũ ſterilẽ

virũ qui m diebꝰ ſuis nõ ꝓſpe

rabitur- Ss 4 Queſtio.xxx
vij · vtrũ Homo poſſit eſſe bin foꝛ

tinatue vmuerſaliter id eſt vt
aliqs Habeat in natura ſua ali⸗

quã diſpoſitõeʒz vt eligat ſp vel

vt m pluribꝰ aliqua quibꝰ ↄiũ⸗
cta ſint ꝓ accidẽs aliqua ↄmo⸗
da vel incõmoda⸗ Bñ: thoibi⸗
dem ex coꝛpe celeſti hõ p̃t ha⸗
bere talem impſſionẽ .qꝛ natu⸗
ra tim ad vnũ oꝛdmat᷑iea autẽ
que homĩ accidit bene vł male
ym foꝛtunã non ſunt reducibi⸗
lia m aliquodð vnũ· ſed ſunt m⸗
determĩata et mfimta.ij: phiſi⸗
Sed p̃t eſſe q; ex incl matõe ce⸗
leſti inclmetur ad eligendũ a⸗
liquid cui ↄiungit᷑ ꝑ accidẽs ali
qd ↄmodũ et ex ana mel matõe

Wwrwednam ℳ.
aliud et ex tercia terciũenõ aũut ſitiue obediũt rõm ex:iii:de aia
o ex vna melmatõne ad emma v eth ideo nulla neceſſitaſ er „s
Ex vna aũt diuma diſpoſitione poc libero arbitrio impomt᷑⸗ ſʒ
pt homo ad omma dirigi hec Stra mcelinatiõez celeſtiñ coꝛpo ,
tho ⸗ Tt Queſtio. xxxviiv rũ homo p̈t ꝓratõneʒ opari· Si gi
trum p aſtra licite futura mmno ꝗIs vero vtat᷑ ↄſideratõe aſtro⸗ nti⸗
