Sexto caritas facit ꝙ diligen⸗
tibus deũ oĩa coopantur in bo
nũ .No.viij:his celũ eſt Pmiuz
infernus a peccatis ꝓhibitoꝛi
um et ſimilit lymbet purgato⸗
viũ⸗: bona tꝑa ſuſtetamentũ et

ICapitulum

Muartum

ols aduerſitas luen ꝓ pacie me
ritũ: qꝛ dic⸗Gre- Nulta nocebit
aduerſitas ſi nulla dñetur miqᷣ
tas:nulla em pꝛudẽti pᷣt adeſſe
mala foꝛtuna:qꝛ vt dic.hoe· de
ↄſola.In ptate eius eſt aduer
ſis bene vti vt ꝓſperis · Septi⸗

mo in via facit ome opus leue-
iugum em mqt xpc meũ ſuaue
eſt et onus meu leue Math·xp

ymo fims pcepti eſt caritas.j·

thiĩmo: j. 2 G Tercio qualié

cadat dilectio dei ſuꝓ oĩa ſub
pcepto videndũ eſt· vbi notaã⸗
dum Put elicit᷑ ex varijs dictiſ
ſcʒ tho:et alion videt᷑ triplici
ter ditectio dei intelligiẽ ꝓ p⸗

ceptũ · Orimo placabilit ſeu fa wgtνμ
uoꝛabiliter⸗ gele . dma bilit· * απ
rImo de⸗ απ N te

Tercio appcabilit᷑· T
bet diligi placabilſiter ſuꝑ oia-

ſic ꝙ velis deo bonũ et ↄplacẽ

tiam m hoc habeas ſme relatõ
ne ipᷣius in qᷣ cũqʒ aliud boni

Dꝛacui intelle ctu notada ſut
aliqua pᷣmo qd ſit diligere Rnñ

ſßᷣm ꝓhůᷣm mn rethoꝛi ca eſt alicui

ponũ velle vt diligere hominẽ

eſt ſibi bonũ velle · ſcdo qᷣd ſit
Hoĩ bonũRnñ Bs. jet Hh· ete x.
Felicit as ſuamtutes et ſcie a hᷣ
nunqz obſut ſibi quantũ eſt de
ſe.· ſił: et bona tꝑalia ⁊ mala pe
ne deſeruietia ad virtutes k
ercio nota ꝙ; duplex eſt dile

tie que vti litatis nie gracia eſt

See m Hoibusquedã ↄcupiſcẽ

puta cũ aliquis Diligit aliqua;

rem apt er ſediligentõ: et ſic di
ligimus aſinuũ: capꝛã cibũ et ſi⸗
miha- qꝛ vtilia nob ad honoꝛe;

NJI..

Jrimum Dreceptum *Capitulum

quis diligit aliquem Hoĩcʒ ap⸗

bemus eũ pᷣmo amoꝛe ſcʒ ↄcupi

ad delectatione. vel ad ↄmog
no ſty et tali dnectõne diligit
homo ſe pᷣncipaliter nõ aliud-
alia e dilectio amicicie⸗ puta cũ

ter pm dilectũ Homĩemivt cũ

quis videt alique ſapiente⸗vir

tuoſuʒ et Hmõi. et ſibi iſta vult
meſſe T ↄplacet in eis diligit eũ
lectõe amicicie-quarto nota

W apeie deo mpil bonu eſt mſi

D qued ipſe eſt vicz ch eſt om⸗
mpotens ommſciens miſericoꝛ
diſnmꝰ· pacientiſſimꝰ ditiſſim⸗
et ſiſia: nam jeiunare:oꝛare vir
tutes acquirere.vicia vitare nõ
ſũt deo bona ſlicet coꝛã nob ei.

ſint honoꝛifica qꝛ bonoꝝn nron

non mdiget:ſed nobiſ pꝛefata
bona ſut e ꝓ ea coꝛã nobis glo
rificat᷑ pater qui in celis eſt: ex
quo patet q̃d ſit deũ ſuꝑ cĩa di
ligere · qꝛ ſibi bonũ velle videli
cet meditari velle ↄplacentiaʒ
HPabere ꝙ eſt oĩpotens:.ſapien
tiſſimus optimus et ſiłia:Et ſic
amamus ſcdo amoꝛe vicʒ amici
ciemon apter aluo nec relati-
ue ad alud. nõ aũt diligere de

ſcẽtie vicʒ vt vellmꝰ ſibi bonum
miſericoꝛdie q̊ͥ nobis dona dat

quia tũc nos plus diligeremus

vn Berñ.li. j·de diligẽdo deũ
abſq; mtnitru Pmij diligendꝰ ?
Deus: verus em amoꝛ in ſeipſo
entus eſt. et iteru licet de?

Mt abſq; intuitu Pmij dingen⸗
18 ·no tñ abſqʒ pmio diligitur

vn qnto qᷣs puriꝰ diligit deum
apter ſe ſet qnto minꝰ ha bet re

ſpectũ ad ſe diligentẽ tãto ðdo
Dilectio piꝰ? placet et amplius
omo mere?. Ro aũt q̃re ſic di⸗
ligere debem? den apter ſe e
Drima quia mſi ſicſtuc nõ dili⸗
Seremꝰ ceũ nobilioꝛi modo qm
diligimus equu:aſinũ ⁊ꝛc · quib2
bonun volumꝰ? apter nos. Ttem
naturalit᷑ mater filio vult bonũ
ſepe ſine oĩ reſpectu vtilitatis
aPBevt mcaſu quo fili? iuuems
moꝛeret᷑ ergo pi? tenemur ðo.
Ctem idẽ pʒ m a micis veris ad
quos exigit᷑ vt nõ diligãt vtili⸗
tatis aut dlectons gracia. ſʒ a⸗
micũ ꝗpter ſe· Ltm expientia ẽ
qꝛ quis diligit apter ſe eũ/ que⸗
nuq; videbit vltra mare exiſte
tem. vt ſi audis de ꝓbo milite
marmis et vtutibus vis ſibi bo
nũ et ↄplacentiã ha bes in eo ſ
cet nulla vtilitas tibi inde ſeq̃⸗
retur-Cur g* non diligeremuſ
deum apter ſe ſine oĩ reſpectu

ad aliud ab eo: Ex quo patz e e
multuũ merentur qui dei pfecti

ones ſepe meditãdo ↄſiderant
et coꝛde ĩ hoc ſibi ↄplacẽt· Op⸗

timug em actus eſt diligè deuz

/
/7

Seternã ſeu celũ. Bñ. nonſſed .

Elic querit᷑ pꝛimo an deũ di
igere poſſim vt det mihi vitaãa

plura opa alia do ſeruire poſſu
mus apter vita eterna. Na dir
(ferũt ſeruire dee et diligere ſic
ge nus et ſpẽs · vnde opa bona
deheo facere plura et conari i⸗
Plere alia pcepta:et alia apter
vitã eternã/qꝛ oꝑa talia bona
ſüt vie ad celum. Sed diligere
deum no debeo vt vita eternã

AQuartum

—

Md
in a⸗
quont,
l
it
ſa⸗
tuer
debet
nimn

den
ddit
11 e
Hia
bilem
ops⸗
ſaciende
Cerdu⸗
ſiaiaen
helut a
lndere
DdNN
gwed
miles

Ijc

ſechlar
ditsi
wihr
boge
ton
lani
unt
dan
naN

rena

dter
nro
ade

Wn 4

e ti⸗
ampfi
reſid⸗
der ſo⸗
R dili⸗,
WN im
Adg
nos tn
vplthon
1ltat⸗
Giuens
emurdo⸗
nensed
RW
radaeß
enui
/gue
eexiſts
d wlte
s ſibi bo
meo li
nde ſeq⸗
Geremad
Gec

A

onnt
tOo⸗
idenz
wadi
mwa
Nſ
mepoln
lioneli
bona
rnarii
Ptl
ha bon
dile⸗
Imd

–

—

mihi donet/qꝛ ſic oꝛd inarẽ deũ
in creaturã et m vtilitate meaz
quod illicitum eſt.tũ quia hoc
eſſet vti fruendis qð nuq;; licet
vt dicit Rus. de doctrina cri
ſtiana · Tum aꝛ ſic me pncipali
ter querere. tutia qꝛ deterio⸗
ra debet eſſe gracia melion ſᷣm

“

Capitulum

—

ligend i deum peccãt directe
quidam peccatoꝛes qͥ vellẽt q;

deus nõ noſceret peccata eoꝝn

vł vt ſibi peccata eonꝝ placerẽt
ↄtra quos in psdicit dñs· Exi
ſtimaſti mique q; ero tui ſimiliſ

pꝓhm in pollit.q hic nõ fieret

cdo querit̃᷑ poſſum ne dilige
fe deũ ꝗꝓpter beneficia ꝗᷓ mibi
dedit. Riſ
ar⸗iij⸗ Si ly apter dicat cauſam
inaleſmn debeo qꝛ ſic vterer eo⸗
Si aũt dicat cauſam occaſiona
bilem vel motinã poſſum ſᷣm il
lud ps· Inclmaui coꝛ meuz ad

faciendas iuſtifi catiões tuas iẽ

eternuũ apter retnibutõez Bene
ficia em que deus nobis dedit
velut caritatẽ dei facile nos ac
cendore debent ad deũ diligẽ

Dum et occaſionẽ pᷣſtare h aũt

queſtio ſicut et pꝛecedẽes ⁊ ſi⸗

ndit tho⸗ ij. ij. · xxvij

1

miles aut nunqz aut caute dnt

phicari ſecularibus ?1 k = Ter
querit᷑ · cur tã dun aꝛparet
ſecularibꝰ? deñ a nob ñ debere
diligi ꝓpter bñficia: Gñſio pᷣm
viih.pariſienſem li:de virtuti
bus: Hoc faciunt carentia do⸗

ctoꝝ reatiũ et ignoꝛantia ſecu⸗-

laria que ꝓ uemt ex eo q ſeque
runt jnon que dei ſũt qð caritaſ
dei non facit · ſed dilectio cur⸗
ua · Querũt em hoĩes mimis ter
rena.honoꝛes·diuicias et ſiłia⸗
q̃ ficet ſnt mmima bona tñ ĩ eiſ
ↄtentant᷑· Similes pueris qᷓ in
piro plus amoꝛe figunt q́ʒ ĩ to

arguam te et ſtatuam ↄtra faci

em tuã:tales em vellent deum
non eſſe oĩſcientem vł ſũme bo
num. Et hoc eſt deũ velle nõ
eſſe deũ qꝛ ſcia ſua eſt deꝰ met

LSecũdo tra ho faciũt odi

ent es deũ · vellent em eũ nõ eſ⸗
ſe iuſtũ pumentem ymo triſtã⸗
tur q iuſtus eſt vt facint etiaʒ

damnati · dicit aũtitho· ij· ij·
xxxiiij: q odire deuʒ inter om⸗

ma peccata grauius eſt/quia in
eo ꝓ ſe eſt auerſio ab imcoõmuta
bil bono An alijs aũt eſt auer
ſio ꝓ accñsven licet deus cla⸗

re viſus a nullo poſſit odiri · qꝛ
ſic in eo nec a ꝓparens nec vern
malum videret᷑· Vn odit᷑ a mał

tioms ſient em vides pꝓ croceuz
vitn pulc hommẽ iudicat pul
crum et bene coleratũ Pom ine
pallidũ vel croceum eſle · Sic ꝓ
uerſi per penas a deo mflictas
cũ iudicãt crudelẽ.ſᷣm illud põ

Supcecidit igms ſcʒ peccati“

maloꝛum effectuũ et non vide⸗

rut ſolem* M⁄ Becundo pe –=

ere de diligẽdo deu ſup om

ta domo.Qontra huc modnñ di

ma debet fieri oꝛdmatit᷑ ſic viczʒ
q; nos et omma alia in deũ re⸗
feramus et m ſuã gloꝛiã vltima
tenta ꝙ; quicquid diligimꝰ · vo
lumus agamus apter deum et
eius gloꝛiã diligamus agamus

et obmittamꝰ. qꝛ tunc im omm⸗
bus rebuſ plus diligimus m

res ipas qn ſuã glona m omm⸗
2 drimꝰ? vltimate · qꝛ apter að
vnũ quodqʒ tale et iᷣm magis-
j.. poſterion. N- Ee m B
mtelligi debet pceptuʒ dilige

dnñm ⁊c · Quod bꝛ euius ct clariꝰ
ſie expomt thotractatu de ꝓ⸗
vectione ſpualis vite⸗Et mes
ancti·Rusl. j. 8 doctrima cri

Niana. na d lectio eſt actꝰ vo⸗

lunt atis que ſigmficat᷑ ꝓꝑ coꝛ/qꝛ
ſicut coꝛ eſt principin materia⸗
le oim motuũ coꝛpaliũ ĩt a volũ
tas quantũ ad intentõʒ fims vi⸗

tim ia eſt obiectũ caritatis eſt
pꝛincipiu oiĩim actuum quarum

cũq; potencian que mouent᷑ a

voluntate hee aũt ſut tres ſcz

intellect2 quj ſigmfi caẽ ꝓ men⸗
temvis a ꝓpetitiua mferioꝛ que
ſigmficatur ꝓ aĩam vn ſᷣm eam
dicimur agere vitã aĩale· St vis
executiua exterioꝛ · qᷓ ſigmficat᷑
ꝓ foꝛtitudine ſiue virtuteé ſine
vires⸗ ꝓcipit ergo nobis q; to⸗
ta noſtra mtentio ferat᷑ in den.

lſic q oĩa actu vel habitu m de⸗

um referant᷑ ſicut m fine Quod

implet᷑ cũ aliquis viĩtã ſnã ad Si
ſeruiciũ oꝛdinatet ꝓ ↄns oĩia

que apter ſeipᷣm agit virtualit᷑
oꝛomant᷑ m deumſi ſint talia ꝗᷓ

2 deo abducãt ſicut peccataa “
ſic diligitur deus ex toto coꝛde

Bcdo vt intellect? noſter tota
iter ſubdatur deo ſic q; hõ cre
Bat ea q diu mitus tradunt᷑ pᷣm

illud · ij· Con · x· in captiuitatẽ
redigentes oẽz intellectũ mob

Capitulum MQuartum

ſeqniũ xpi· et etiã in meditatis

dei ꝓfectiembus ei talia meſſle

velimꝰ cĩt a memoꝛzata alia ſczʒ
beneficia dei m deũ oꝛdinemꝰ
St hoc eſt tota mente diligere
Tercio vt awpetitus noſter in⸗

ferioꝛ regulet᷑ m deũ et quecũ

q; hõ amat ſperatet ſic alijs
paſſiombꝰ m deo: amet vmuer

ſaliter omne affectionez ad dei
dile ctionẽ referens nẽ m volu⸗-

ptates carms St qui ſic perdit
amma ſuã m vita eterna cuſto
dit eãa · ToB· xij· Et hoc eſt ex to
ta aia diligere.Quarto vt om⸗
ma exterioꝛa noſtra/vba opa
ex diuma caritate deriuent᷑ et ĩ
dDei honoꝛõ dirigant;“m illud⸗i
con · vlti: Omma opa veſtra in
cari tate fiant· Et ſic diligi deꝰ
ex tota foꝛtitundme et talis per
fectio deu dil igendi cadit ſub

Peento ant oia ſint m deũ re

ferenda et ſuũ honoꝛe patz. j.

Con: x. SZiue manducatis ſiue
bibitis ſue quid aliud faciatis
omma in gloꝛiam dei facite vt

m ommbꝰꝝ honoꝛificet deꝰ⸗Sic

em fit debita recõpenſatõ deo

qui oĩia m nos oꝛdimauit vt dic

Imßgr in · ij· di. Quia. j· con⸗Om
ma noſtra ſũt· Ius id docet na

turalevt cuiꝰ eſt arboꝛ vel ag
eius etiã totus ſit fructus:Seds
totum qð ſumꝰ et poſſumꝰ et a
deo accepimꝰ et dei apriũ eſt.
ergo fructus opuʒ noſtron do
cedere debet · Sed p talia deo
nulla vtilitat eè adicè poſſumus
Cũ ſᷣm ps. Bonoꝛũ noſtron nõ
indigeat · I[deo oportet vt ad

00

ll
MM
esel
vntine
de .

(wa ſchr
ter
WV „
omma
deuc:
es
S
tet
ms
rot,
lerſoe
aded
ben⸗
gegu⸗
ficeet
v
deie

ded

nama
fine⸗
Deorn
laud
ſy
ne
om
vief⸗
Gi⸗
die
um

et ſ.
von

Am

nediſtni

in niſ⸗
dmnem⸗
dlligere
ſter m⸗
tquecũ
dalijs
tywuer

dd daei

m volt⸗
cperdit
N NNN
KRerh
ar
Ek oti
ſllud⸗j
eſrain
8ie de
alis per
adit ſub
aded
de⸗
ntatis ſie
o auidt;

e9,9r
5 deo
die
nOm
Nv6
Aug⸗9e
und eta
nlu eſ⸗
ron de
“
oſſunmg
ſoro
/4

L

2

„

rimum ſPꝛeceptum

cid fiant honoꝛẽ?· Ltẽ cui? lbet

veri ſerui omma oꝑa cedũt dño
lege ciuili· ſed dei ſerui ſumus
pꝓ ommala quo ammam.coꝛpus
et res eet quicquid m illis bom
continet᷑ habemus:g nr̃a ope
ra dei honoꝛi ſuire iuſtiſſimuʒ
eſt· Notandu th q; qmuis om⸗
ma ſint in deum oꝛdmanda vlti

mat e/ non tn de neceſſitate ſut

omma imme diate. et m ſolum

deu oꝛzomanda Quia ſut multi
fines admuicẽ ſuboꝛd mati ĩ q̊s
res recte oꝛdmari pnt vitima
te tamen totum eſt in deũ ozꝛ⸗
dmandum-Sxempli gracia cõ⸗
medere debes vt viuasinõ ecõ⸗

uer ſo· viuere vt opera licita fa
cias ad que creatus es. Opera⸗
ri bene vt vitam eternaz Pabe⸗

as· queę ſunt videre deum beati
fice et eo frui· Et vitam et ernã
habere non ꝗpter ↄmodũ ꝗpꝛĩ
um vltimateſſed ꝗpter gloꝛam

Sed queritur cuʒ non debeam
deum Diligere aBter vitã eter⸗
nam ex pꝛima cxpoſitioneſpoſ⸗

ſu ne alia bona oꝑa facè pꝛet

deum diligere videlicet deuz
laudare:oꝛare-ĩeiunare et ſimi
lia apter acquirendã vitã eter⸗
nã: Endetur q, ſic. Batio ẽ qꝛ
omma penumerata opꝑa bona
vie non ſunt foꝛmaliter dei di
lectio·ſed effectus dilectioms-
Dilectio emm dei facit quẽ de⸗
um colere oꝛare:ſanctificare ſa

batum multa peccepta ſernare

et ſimilia. &t talia tanqm mmꝰ

bona oz mantur in maius bo⸗

JCapitulum 1Quartum

num ſcilicet m vita eternam vi

delicet m dei viſionem claram

et dil ectionem.et hoc eſt rectꝰ

d0. D Gecundo queri⸗

tur an ad bomtatem actuũn no⸗
ſtron requiraturivt quis actua⸗
alit er tẽdat ꝓ res Pnommatas

m deũñ oꝛd ine tacto⸗Reſponde
tur Q ne o poꝛt et actualiter ſic

tedere ſed vt act niñi ſint vere
bomſufficit ⁊T requirit᷑ vt cadãt

ſup debita materia et vt alias

ſint bñ circũſtaneõnatiſet q; re
ferant᷑ m deũ actualt᷑ vł virtu⸗
aliter. Th qnto plus quis actu
m deũ referret.tato plꝰ meree
ſicut mercatoꝛ ad remot am ter

ram paruam re postansſlucra⸗

tur plus q;ᷓ alter cum equal re

m ap inquo manens ſopoꝛtz em

ad min2 Hommè taliter eſſe di⸗

ſpoſitum in ammo per habituzʒ

acquiſitum ex actualibus rela⸗
tiombus in d eumjaut per ha bi

tum mkfuſũ aut ꝓ generale intẽ

tionẽ facidi omma apter deũ.
q; ſi ferè ſolueret et actualit᷑ co

Slitaret de deo et de relatice m

ip̃m ſtatim referret m en Exe⸗
plũ m ſiłipater amat filiũ apt᷑
quem ditandũ mercat᷑:ci r cuit
maria-terras pambulat. nõ ſy
actualiter talia oꝛd mans m fi⸗

lij ditationem: ſed ſuffieit la⸗

boꝛes pꝛenommati impati ſint

aliqñ a dilectõe filij ſcuiꝰ impe

rij virtus manet mn ſequenti bꝰ
Gimile de volente ire romã nõ

opoꝛtet q; in itinere peregrinꝰ

talis ſemper actu cogitet de fi
ne ſcilicq de roma ̊ mediante

Drimum Pꝛeceptum Capituluin Qumtum

ona einitate attingit aliã .x ſic
eſt m poſito OQ Tercort
tur an ad boc q actus nĩi ſint

bom moꝛaliter vel meritoꝛie exi
gatur qᷓ à caritate ſeu à dilecti

one dei mcipiat termmentur

oꝛiginent᷑ 7 oꝛoment᷑ ERnſio q)/
ſic:na q; oꝛiri opoꝛteat a dile⸗
ctione dei pz ꝓ aug m de ſpiri
tu et ltera· dices non eſt fru
Ens bonus qui de radice cari⸗
catis nõ ſurgit: Caritas aũt ẽ
dei dilectõ ex acquiſito habitu
vei imfuſo ꝓcedensiq etiã nul
lus actus ſit bonus moꝛaliter iᷣ
immediate tendat m deum vt
dei dilectio pꝛimoꝛdio expoſi
ta vel immediate tendat ꝑ alia
opa m deũ finallter p aug. 8
ciui⸗ d ei .li xix: vbi dicit millas
eſſe veras virtutes ſi in deü fi⸗
naliter non referant. Ex quibe
patet neceſſariũ foꝛe actus no

ſtros oꝛiginari et termiari a 80G

m deum verbi gracia ad Hho q;
Dilectio tua vel ꝓximi ſit bona
moꝛaliter exigi / vt dei dilectõ
ſit cauſa dilectõis ꝓximi et q
Prximum finatiter Diligas apt
deu et ſic de elemoſina et de a
Ulijs Jed ſint opa nr̃ a etia meri
toꝛia optet vt ex infuſa dil ecti
one ꝓcedãt vicz ex caritatiſ ha
4Capitulũ Qumtum

KDOntra hoc pceptũ fa
ciunt plurimi creatu-
ram ſibĩ ꝓ fine ſtatuẽ

do quã creaturã plus deo dili⸗
gunt vt honꝛes· diuĩcias · vd⸗
luptates ſcĩam et pła alia.Dꝛo

„
M

W

cuiꝰ intellectu notãdũ m tho.
ſ. ij. qje qy ſemp eſt aliqd in coꝛ
de hoĩs q homo ſume dilisit
et m q maxime vitã ſuã oꝛdi⸗
nat/et hoc dicit vltimꝰ fims ho
miiset ad illud habʒ hõ quaſi
ſpecialiter faciẽ aeĩ⸗ ſupᷣmã in
tentione ↄuerſam. Et ſi hoc eſt
deus tunc eſt in ſtatu ſalutis ⁊
ſi ſubito moꝛerecur ſaluaretur-
ſi vero eſt creatura iĩa eſt in ſta
Damnatzis B * Vñn resn
atalis a oct ozlo? ſacre theo
logie elicitur · t ſit ᷣ ma ad no
ſcendũ peccata moꝛtaliaja vem
alibus qn amoꝛ vel affectõ ad
creaturam ad ſe vel aliũ tin cre
ſcit vel eſt amoꝛ tam magn? cqn
in eo coõſtituitur vltimꝰ fims·
q aliquis nec actu nec Habitu
oꝛdinat ulã creaturã nec eꝰ di⸗
lectionẽ. aut etiã ſeipᷣm in deũ·

ß veller cu taln creata contenta

riet nò curare deũ offedere nꝰ
Pceptũ eiꝰ trauſgredi apter il⸗
lam creaturã eſt moꝛtale pecca
tũ qꝛ eſt aliqualis ↄtemptꝰ dei
Et licet non ſit foꝛmalis tñ eſt
fruitio creatureſet Ppomẽ cre⸗
atura deo vel etia cnahds vel⸗
let cũ creatura hic ſp manere
non curando de beatitud ine li
cerein non ſint rudes ſup hoc
tmptandi tn ſemp talis amoꝛ
eſt peccatũ moꝛtaleiqñ aũt ali⸗
quis diligit creatura Pl2 qz de
beret · ſz tn apter hoc nollet dũ
offendere nec amiciciã ei2? pde
re nec tranſgredi eius pceptuʒ
Inõ opoꝛtet tunc ſit mortale
Kua regula ſecunda videlicet

nu⸗
ſcu⸗
pusdt
dnant
ſbera

1

pta ſi

.

RE

taWe

Ullr
nje
bet.
ro
onmm
ſaſie
lt ti
t
din
del
lech

NDi

a
ate
die
mit

ms ho
oguaſt
pma m
oreſt
Auts
naretun⸗
1 nſin
e Wed
ANDN
iaaven
llo 4)
itm ae
nd
fimm'
habitu
cesdi⸗
inden⸗
(Oden
ſedenr
zin
C
tbi
ſeſt
marete
udwoli
pA&N
ſad
Meran
e
M6&
ucet

ſatis ↄcoꝛdãs cũ pᷣma eſt an
aliquid cõmittit᷑ notabiliter cõ
tra dilectione deiſhoc eſt moꝛ
taleqn non⸗tunc ẽ vemale· Qñ
aũt aliquið fit ðtra dilectionez
dei pt attendĩ penes hoc qn rę
pugnat caritati et amicicie quã
ad deũ habere debemꝰ? ſuper

„ a. QTercio modo diligẽ
dus eſt deus ſuꝑ oĩia appciabi d üt. D
6 4 SSenen faane quĩicũqz intuitu
a

licuiꝰ lucri tpalis conſequẽ?di

lit er ſic q tam care Pabeamus
et appꝛeciemur deum/q apter
nuliã creaturaʒ eo carere velile
musſſed oĩbus aljs a deoleum
eis ppommus et q tã firmo a⸗
moꝛe deo adhereamꝰ q; apter
nuliã crecaturã nec gpter omes
ſi mul aliquid faciamꝰ ant veli⸗
mus ↄtrariũ diume dilectiomiĩ

ↄtrariũ dei pceptis:que eĩ de

liberate fiunt ↄtra diuma Pce⸗
pta ſuũt ↄtraria diume Dilecti⸗
om et caritati-quia ſunt pecca
ta moꝛtalia que tollũt caritateę
Vllud etiãa videtur velle ſco in
iij · di · xxvij· vbi dicit ꝙ hõ de⸗
bet deum extenſiue diligere ſu
per oĩa.ita q; nuilũ aliud⸗ nec
omma ſimul ſint eqne appᷣciabi

lia ſicut deꝰ.ſed & oĩa alia vel

let cicius non eſſe ãʒ den noõ eeë
Et debet etiam intenſiue deuz

diligere ſup omma ita ꝙ facili⸗
Deberet inclmari ad ↄtrariu di

lectõis cuiuſcunqʒ alt erius · ʒ

ad ↄtrarium dilectõis dei :Eſt
Hutẽ ratio hon quia deꝰ eſt il⸗
ia pcioſa margarita qua negoci
atoꝛ ille inuemt qui abijt et vẽ⸗

didit vmnerſa que Habuit 71
mit eam math xiij· Item cñ d

—

*
„*
2 .

us mfimtus ſit in bomtate mvE=

ſericoꝛdia et ſiminbus attribu
tis intenſiue et extenſiue ˖ ideo
ꝓ immfimtis mũdis non deberet
offendi pmaug · Cur deus hõ
TItem ſtultiſſimus eſſet qui con
tempto theſauro grandi papi⸗
lioões mſequeret᷑ ſicut pueri qð
tñ faciũt qui creaturã plus

eum dilisüt Cotr

vt fit in emendo vł vendendo⸗
aut delectacois vt fit luxurian
do:aut honoꝛis vt fit ſupbien
do⸗ vel vane gloꝛiando faciunt
Otra dei pꝛeceptũ: Tales non
diligũt deũ ſuper omma⸗ ſʒ di⸗
ligunt creaturã plus q; deñ qꝛ

apter eam plus placet cis tanſ

creatura q; diuma voluntas in
pceptis &t appciantur vere vl
mterptatiue creaturã plus am

deũ . vnde aus li· de libᷣ. arbi.

diffi mens peccatũ moꝛtale diĩẽ:
Eſt ſpreto incõmut abili bono
rebus mutabilibꝰ? adherere vnñ
Mathx· Qui amat patrẽe à ma⸗
trem pluſqz me non eſt me di⸗
Snus- aut qui amat filiũ aut fi⸗
hlaam ſup me non eſt me Rene.
ecũdo ↄtra hoc p̃ceptũ faciũt
quĩ amoꝛe alicꝰ ꝓſone vt adaʒ
Ae ſpectu eueſet malo amoꝛe ca
pti reſpectu ꝓpſone dilecte /ne
Pſonam talem ↄtriſtent · nesli⸗
Ziũt dei pᷣceptũ et ↄtra ipᷣm fa
ciunt dei beneplacitũ nõ cura⸗
e Tercõ qui timoꝛe alic2 pꝓſo
„

nevt ſerui pter dommosſdeo

obedire in pꝛeceptis obmittüt

et ſic crcaturam vilem creatoꝛni
Pcioſiſſimo pꝛeponunt & S
Ex dictis patere pnñt docton
qnedã regule et ſit tercia in oꝛ
vdDine · Quicquid Omittit vel eb
mittit᷑ ↄtra pceptũ d ei/vel gc⸗
cle ſie vel legis nãture vel fupi
oꝛis ſi talia Pcepta ſint de ne⸗

Preceptum Capituluin

7
gZula męralis dubirans de ali⸗
quo an ſit illicitũ et ſtante du
bio illud agens peccat · ſz hac
regulã expomt Cancella par.
ioh.de gerſona tractatu & pol
lutoe vna cũ wilh.alti ⸗dic· In
telligen dam eſſe de dubio tali
qð eſt vehemens et magis aut

ccemtate ſalutis vel Otra vetuz eque ſaltem inducit mente cre

„

ſolene vel pꝛiuatũ vel ↄtra m⸗
ramentũ licit ſp eſt moꝛtale
peccatu⸗Quia eſt dictũ vel fa⸗
ctu vel ↄcupitũ ↄtra legem et᷑⸗
namſic em diffimt· Aug m alle
gat mærm:ij:diĩ:xxxv· Qñ vero
citra tunc non optet ꝙ; ſit moꝛ
tale· Item patet q; talia ſub di
mandatis pceptiuis otinent᷑.
) E Flia regula eſt quarta vi⸗
delicet qñ aliqd fit ↄtra ↄſcien
tia vere vel faiſe dictantẽe ali⸗
quid eſſe moꝛtaleeſt moꝛtale
peccatũ qꝛ eſt ſpreto vere vłm
terptatiue incomntabili bono
rebus mutabilibꝰ? ad herere vtr
beatus aug. diffimt peccatum
moꝛtale m de libero ar:et ẽ cõ⸗
tra terciã expoſitõnemet tra
apłm Ho. xij . Qui diſcermt ſi
manducauerit damnat? eſt qꝛ
non ex fide glo· id eſt m con⸗
ſcientia· vn fientia erronea
ligat non mqntũ erronea ſz imn⸗
quantũ ↄſcientia- Ttem vł qui
facit ↄtra ↄſcientiã foꝛmidan⸗
tem ꝓbabiliter vel dubitatiue⸗
an ice ſit eetde tüc ſp eſt
mo?tale peccatũ O8 aũt no fit
Otra ſcientiã adhuc pᷣt eẽ mo
tale ſi ↄſciontia non ſit ſatis in⸗
ſtructa ⁊ ſuffi cienter · vñ eſt re

dere q; moꝛtale e illicitũ ſicut

q; eſt licitũ:ymo alber: adhuc
eſt facilioꝛ· Secus eſt vbi mes
plus melinat᷑ et iudicat qð eſt

licitũ qʒ illiciti:quis non habe

at vſquequaq; certitudinẽ eui⸗
dentẽe aut fixã: qꝛ nec hocipm
requĩrit᷑.Item cancella:m de vi
ta aĩe dicit iſtã regulam.expo
nens ſe diſcrimmi peccati moꝛ
talis peccat moꝛtali᷑ debere ĩ⸗
telligi nõ de omm dub io ſed ð

ꝓbabili et vehemeti ꝓbat᷑ per

illud ccck⸗ i iij Qui amat piculũ
Pibit in ulo⸗exemplũ pomẽ de
Kient ponente ſe doꝛmitũ ape
ſerpẽtes qui ſe piculo ↄmittit
ateree Oro mte een ta
lĩ unt notande regule⸗xinj⸗
q̊s pomt i diuerſis locis Ei:
in floꝛibus regulan moꝛ aliñ et

Iibꝛo. iiij: de ↄſolatõe theolo⸗

gie „Drima equitas quã nomi
nat phus epißeya pᷣponderat
juris rigoꝛi · Eſt ant equitas iu
ſticia penſatis oĩbus circũſtan
ajs particulari bꝰ dulcoꝛe miſe
ricoꝛdie temperata: hoc mtelle
xit qͥ dixit Epe ec leses cupiũt
vt iure regant- Et ſapiens noli
eſſe juſtus mmis alioquin ſũma
iuſticia ſũma ĩiuſticia fit ⁊ po·

in V TE— f H

Brimum Dꝛeceptum 7 QCapit ulum JQuintum
n Omma mãadata tuà equitag 8i . ſecunda certitudo ſuꝑyn aturak
te ß pi ſcz iecũ eqnitate penſanda ſe⸗ que eſt nobinſſima clare euidé
4 paj. cũda ambulandũu eſt m via vir tie ꝓut videtur deus mgloꝛia
dpol tutũ doctrinavia regia vt nec nec aphalis reuelatio vt ĩ aphe
dien ſtrictiꝰ fiat dei mandatũ ne la cie dono nec ad herentie que
biotalj cius q́; ĩpᷣe madauerit zims m⸗ diume autoꝛitati immtit᷑ vt iar
g aut de ſümere poſſint aliqui à ma⸗ ticulis fidei · et ſacre ſcripture
tire licie velamẽe aut ecõtra in ðᷣſpe nec tercia certitudo exigit᷑ na⸗
* rationẽ ccꝛruere nõ tn ommbꝰ turalis que ha bet᷑ ex demoſtra
Dr P omm tpe et loco pdicandaʒ tõe vt pꝛima pꝛmcipia. Eſt aũt
. ir aſſerimꝰ qmlibet veritatẽ · Ter moꝛalis ſiue ciuit certitudo ꝗ
ſe cia bonan mentiũ ẽ ibi agno⸗ tangitur ab ariſtotele in pnci⸗
ceſt ſcere culpã vbi cuipa nõ eſt a⸗ pio eth. cuius ſententia eſt di⸗
o gnoſcere m quã nõ ꝑ aſcenſum ſciplmati eſſe im vnaquaq; re cer
tadnein firmũ hoc em ſtultũ periculoſuũ titudmẽ querere iuxta exisenti
lxnp qʒ foꝛet: Sed ſic vt doleat aut am materie · Eque em vicioſu ẽ
moon emteat homo poſtmodũ qua mquit ꝓſuadentẽe querere ma⸗
mexrpo ſi veraciter in culꝑa teneretur thematicã et moꝛalem demon
atn mo⸗ Hhoc mteltigit᷑ de pteritis Ratõ ſtrare non em conſurgit certi⸗
eberei⸗ Dicti eſt qꝛ certiſſimũ eſt q ſi⸗ tudo moꝛzalis ex euidentia de⸗
ſoſd ð ne dei gracia dãnati ſumꝰ· Et maſtratoms led ex gbabilibuſ
bar per q; nullus oĩmode certus eſt ſe 2iecturis groſſis et figuralibꝰ
1Pui eſſe m gracia:- mhilqz noſtruz ẽ magis ad vnam pꝓt em q́z ad al⸗
dt et a noë peccata· Quarta lo⸗ te ra-hec certitudo moꝛalis ſuk
nwrip quẽdo de futuris agibilibꝰ vr Fficit vel non ſis in peccato dum
anti credibilibus nõ reputet᷑ culpa facis quod in te eſt id eſt dum
lecyt, vbi culpa nõ eſtalioqn cauſa⸗ bene vteris doms iam habitis
ani⸗ retur erronea ↄſcientia hic cõ⸗ aut ſaltẽ peccatũ non meurris
. tra quã ſi aliquid attẽptetur fi nouũ ꝓ temeritatem· Exempli
aüet eri iam culpa eſt ſi flu ctuet am gracia in celebꝛanda oꝛta efſt
weclo⸗ mus:Qumta ſub hac dubitatio emm ex diligentia tua pꝛepa⸗
ind ne fluctuãs velut vtrulibet ne ratõis excuſatio Beptima regu
ondere ſcies quid dicturus ſit · Conſi⸗ la certitudo moꝛalis ꝓ doctri⸗
guitzsn lium eſt vt non agat q; exponeę nam colligitur altero triũ mo⸗
iniiſan ret ſe diſcrimmi quo caſu certũ doꝛũ quoꝛzuũ vnus Puemt cex al
emile habeat q; peccet: Sexta ſi vis terius antoꝛitate alius ex apa
intele⸗ quicqʒ ſecurus agere certꝰ ſis eruditõetercius ab expimẽta⸗
cupi illud eſſe bonũ neqʒ virtuti cõ⸗ ii certitudme· ſub pꝛimo viuũt
ensf trariũ Bed refert qua certitudi mſipiẽtes et aiales qᷓ aũt ñ hñnt
nbe ne ſufficit nempe certitudo mo clarã ſue ↄplexioms armomaz
ralis que eſt infima nec exisie vel aliam graciã Sratis datam

ii et integro coꝛde·

Primum VBreceptum 4 Capituluim

qua faciliter ↄcipiunt᷑ agenda
ab eis qui ſcripturas intelligũt
vt aug Tates ab alijs recipere

pabet intelligentiã ſcripturan
et alijs credere et obedire ira⸗
cioꝛibus ; Sub ſecũdo ſut ꝓfici
entes et roönales qui ꝓuemut
ſcz ex apꝛia eruditõeet oꝛitur

hic modus · nutriturqʒ ex ſtu⸗
dioſa ꝓſcrutatõe diumon man

daton m ſacra ſcriptura ↄten⸗

toꝛũ que legi debẽt Puro fide⸗
ub tercio
ſuũt ꝓfecti et ſpũales ſcz ſub ex
perimentali ↄſuetudme · de qͥ⸗
bus aplus: Spũalis homo om
ma iudicat et ip̃e a nemme ju⸗
dicat᷑ · St alibi dicit᷑ mhildulci

us q́; re ſpicere m mandatis dei
Habẽetes em virtutũ habitꝰ ex

eiſdẽe melmant᷑ að recte iudicã⸗

dum de asgibilib2 eon non ex
Habitu ſcie ſoluũ ſed ex naturali

virturis melmatõe puto q; re⸗

ligionũ mſtituendan pᷣncipaliſ

cauſa fuit autoꝛitas regimmis
cui obedientia pᷣſtaretur plus

q Pꝛie rõm que plurimis du

via eſt valde et debilis et in⸗
certa⸗humana em agibilia tan
tam Pabent variabilitatem di
cente ariſto· et teſte expientia
vt viſu magis qʒ arte ↄſtare vi
Ddeantur. Octaua eſt certitudo
moꝛalis non ſemp ſcrupuloſos

onms abicit ſufficit vt ↄremnat

vl ſupet ſic oꝑando q̃ſi nõ ſint
Eſt aut ſcrupnlus m ꝗꝓpoſito va
cillatio ſen dubitatio quedã cõ
ſurgẽs cũ formidine ex aliqui⸗

bus diecturis debilibus et in⸗

—

Quintum

certis· alioqn ſi ex vehementibꝰ
arsgumentis et ꝓbabilioꝛibus

ꝓ hac pꝑte q́; ꝓ altera dubita⸗
tio cõſurgeret.iam nõ ſerupu⸗
ius ſolus vel eius dubitatõ cuz
trepmdatoe dici opoꝛtet· h̊ mo⸗

ralis detranſgreſſione certitu

Do⸗ Nona regula eſt moꝛał cer⸗
titudo nõ pᷣt ſub vna regła tra

Di que ſufficiat i omm caſu cõ⸗

ſcientia agentis reddere ſecu⸗

rzã ſe non deliquiſſe ·id ex euẽ

tu ren ppendi ſepius ſolet ap⸗·
terea conſtitute ſunt m figura

tres ciuitates rfugijfides ſpeſ

caritas:cõtinentes lauachꝝ pe
mtentie et ĩimumtatis aſilum-
quatenus pax cõturbata ꝓ ea
qᷓ ſe feciſſe foꝛmidat homo re⸗
foꝛmetur · Oecima regula ẽ oĩs
agens cõtra ↄſcientiã edificat

ad gehẽnã ſi cõſcientia ſit fixa
q id qð agitur eſt moꝛtale vel

vemale ſolũ quantũ eſt ex ꝓte

vmus circumſtãtie que eſt face

re cõtra ↄſcientiã ſi ↄſcientia ĩu
Dicet illud ſolũ eſſe vemale·Vn
decima exponere ſe piculo pec

cati moꝛtalis eſt peccatũ moꝛ⸗
tale.vel ſic agere meertu et di

mittere certu m materia moꝛa⸗
li eſt peccatũ moꝛtale ſi tale ſit
mcertũ:q; ſit mortale nẽ ſolum
pꝓ diecturas leues aut ex ſuſpi⸗
tione trepida aut ſcrupuloſa ꝓp

uemete ex mmio timoꝛe caden⸗

di m via dei · ſed intelligitẽ duz
tale eſt vehementer et ꝓbabi⸗
liter incertũ eque ſic oꝓpoſitum
vl magis tũc em illð agitur no

carebit moꝛtali culpa aliter

„ /
/

Pi

non
albe
lin
M
Inl
1 d
ien⸗
Gediti
ſtm.
ed
rron.·
dem
WW
N
389
tre
M,
ſuctue
ſoldie
ſpvahn
flbus
nna in
Inse
a

c(at
ſee
ron
noui
do⸗s
enor
ſtati
dat
R
Pie
g.
ſo⸗
M

ho

qui⸗

ment
iloribin
dubitz
cmupi
eo cuʒz
uhmo⸗
etitu
Wcer⸗
Saa
ncaſn
Mrln⸗
lai
n
derſde
machyp
lum⸗
apes
wo re⸗
la ecis
edincat
ſit fixa
Ndeve
Rer e
meſtkue
limiti
male
noper
ümoe⸗
Aedi
anon⸗
ſitaeſe
ſeſdun
e ſiſor
ulel
git dir
woſtn
glun
1/ ℳ

7*

non opoꝛtz idẽ dĩic altiſiodor.
albertus adhuc eſt bemgmoꝛ ĩ

libꝛo ð Hoĩe · vbi ſic querit vti

oſcientia ſp ob liget ad facien⸗
dum. Bn ſine piudicio loquen

do dicimus qꝙ;; non obligat ad

faciendũ mſi ſit opmatu vel vt
creditũ velut ſcitũ iiludò quod

eſt in ↄſcietia · Et tũc o bligat ſi
ue ↄſcientia ſit erronea ſiue nõ
erro nea nõ aũt obligat ſm eun
dDem ſi eſt vt dubitatũ aut vt a
biguũ. Duodecima regula eſt

conſil ſalubꝛe eſt frequenter

agere ↄtra ſcrupuloſoſ leues ⁊
tropidos citande eos ad alio⸗

rum iudicinquatenus ex con-

luet udme fiat homo robuſtus
ſeolpus tranquill? m exercicõ
ſpuali · Exemplũ m domificato
ribus et fumbularijs: Tredeci⸗
ma m nullo caſu eſt ꝓ plexꝰ ali

quis mter duo peccata quado

ei pateat exitꝰ? abſq; nouo pec⸗

cato⸗nam ſi iuzauerat quiſpiaz
ſe occiſun petrum in nocentem
non occidat eũ ipe nõ peccauit

nouiter:ſed ia peccauerat iurã
dDo⸗ Bi aut dictet ſibi ↄſcientia

erronea ꝙ; petrus mnoces eſt

ſtatim occidendꝰ ab eo dimit⸗

tat hanc ↄſci entiã et liberatꝰ &

SDi poſtremo mcidãt duo pce⸗
pta incõpoſſibilia ex culpa ſua
agat id qð de ſe eſt magis ob⸗
ligatoꝛiũ et a noue peccato im⸗
mums exiſtet G ; Dubia piu

Hhomo teneat᷑ diligere deũ ſuꝑ
ĩa· Bn ꝙ non ſemp / et qñz ſp
quia ẽ Pceꝑtu affirmatiun· RBõ

ions occurrũt : Drimo quado

Drimum Peeceptum

eſt · quia actualit᷑ den diligere
ſpſeſſlet impoſſihile apter hu

manã mfirmitate neceiſitatem

et pter multa impedimetadſi
it tn ſcomiij⸗ dxxxvij ; ad
actualit᷑ implendũu obligat die
bus feſtiuis. Cta ꝙ oĩ die feſti
uo et potiſſime dnicis diebus
m pᷣncipalibus feſtis teneatur

Hhomo ſe recolligere et deũ ſuꝑp
oĩa actualiter diligere vt pate⸗
bit de ſanctificatõe ſabbati cla
rins ſet licet ꝓ tũc teneat᷑ ex p⸗
cepto ſtñ oĩi momento tenemur

peccata vitare et bene agere :æ
Fozꝛtemmis mxpianũ eſſet ſiue
foꝛet no quotidie de mane ſal⸗

tem aliqualiter coꝛ ad deũ cõ⸗
uertere · et quis pꝛepeditus le
Sittime excuſetur B audientia
miſſe mterdu die drico ſtamen
nuq́; videt᷑ quis excuſari q̃n in
Die tali teneat᷑ deu diligere ſu

per omma quia ſolo coꝛde im
pleri pt vnde dicit, ſco: in ii di

xxvij: ſi aliqua neceſſitas excu⸗
lat ab executõe audientie miſſe

dommico dieſneceſſe eſt ſmpie

re m aliquo equmalente vt ſal⸗

tem die illo deputato in ſpeci

ali cultui ð iumo aliquis actus
Habeat᷑ relatus immediate ĩ de

um ad eius reuerentiame kk

ubitatur ſecũdo an pceptum
Hoc de dilectõe m vja poſſit ĩ

pleri a nobisRñſio ᷣm tho⸗im

li:de ꝓfectone ſpiritualis vite
triplex eſt gradus deun drigen
di. Primus vt diligatur quan⸗
tum diligibihs eſt/ et hic a ſolo

So attingit᷑: Batio qꝛ ſimplicit᷑

64

»

Drtimum Dreceptum

ſinfimte bonus diligibilis et a⸗
mabilis eſt. et ſic nec im patria
àA creatura quacunq; diligitur-
Secudus vt diligatur deus ſᷣm
totãa virtutem alicui? diligen⸗
tiset ſic ſolũ in patria a nobis
Pficieturet ad hoc hic ſuſpira
rec debemus⸗ ibi em omma no⸗
ſtra ſczʒ cor ið eſt intentio: mẽs
id eſt intellectus. amina id eſt
omms noſter aapetitꝰ? et fòꝛti⸗

tudo id e exterioza noſtra teo⸗

taliter in deũ ferent᷑ dilectine⸗
Terciꝰ gradus eſt deũ diligẽ⸗

diſicut expoſitũ eſt triplicit GB
pꝛeceptũ:et ſic ĩ via im pleri po

an deum plus amare deberes
ſi ꝓ te ſolomunduũ creaſſet. re⸗
Demiſſet et gloꝛificãturꝰ eſſet-

n I Dubitatur tercio

te ſolũ im pçatria et nõ alijs vel

alijs hec faceret vel factu⸗

rus eiſet: Rñ· hugo:li⸗ ſolilod:
ſui vbi hõ cum ſua amma loqui
tur· Quod ymo plus qꝛ plura

ſic ſingulis cõtulitnã amma di
“ . . — —
cit. Ecce vmce dilectũ et electũ

diligo; Bed hãc huĩ? dilectois
mee miuriã pacioꝛ q; ſolum di

ligesſſola non amoz · vbi vndet
homo caue amma ne qð abſit ñ
ſponſa ſed meretrix dicaris ſi
munera dantis id eſt dei bene
ficia plus q́ʒ amantiſ affectum
diligas et poſt hoc oſtendit
ꝙ tria velut arras quaſdã que
libet amma a deo ſpõſo ſuo re
cepit· Primo quedã cõmumter.

Becundo quedã ſpecialit᷑. Ter

ciο quedã ſingulariter? Comu⸗

—

mter vt celum et terrã et eoꝝ

1 Capitulum Muintum

oꝛnatum quo ꝓpticipant piſces

aues et beſtie· Specialiter ij⸗
tellectũ memoꝛiã · volunt atem
do mmiñ terre:· redemptionẽ in
paſſioneet gloꝛificatione⸗Sm
gulariter vero q; m vtero moꝛ
tuus non fuiſti ꝙ peccantẽ te
expectauitpemtentia dedit . et
mnnmerabilia alia- Comuma
inaliter deus apter te creauit
ſque licet deus amet· piꝰ tamen
tequia in tuũ obſequium quæę

ſi deus non creaſſet quot oble-⸗

ctamentis careres-Sperialia

Pter ſe m via fecit vt ꝓ ſocie⸗

tatem ſine qua nulliꝰ bom iocũ
da eſt poſſeſſio ꝓ ꝓximos ho⸗

mmes haberes im patria vero

quot mdicibilibꝰ careres gau⸗
Dijs ſi ſola ſaluareris Plus er⸗
So tibi cõtulit alia diligẽdo qʒ
ſi ſola amareris: nec putes di⸗
rabi den qui mfimtusnõ mi⸗

nus te diligit · plures diligẽdo
a em vt dicit Rpłus nr̃a ſunt

Hhec eſt ſententia ĩbi:hugo ñᷣ
uarto videndũ eſt q́ʒz ratona⸗

5 e ſit deũ diligere ſup oĩa. et

W quare teneamurDrimo qꝛ ſim⸗
pliciter ſũme bonꝰ eſt ymo bo⸗

mtas ipaet ſic eſt amabilis in
fimte et deſiderabilis ideo ſi
pPoſſibile eſſi infimte a nobis di
iigendus foꝛet · vnde Berñ. de
diligendo deuz in qualibʒ alia
affectione noſtra opoꝛtet ſer⸗
uare moduet term mũ ↄſtitue⸗
re/ vltra quã aſcendendo fierʒ
aff ectio vitupabilis vt patet ð
doꝛmitõe et vigilia:gaudio tri
ſticia ⁊ ſic ð ſilibꝰ aĩe paſſiõibꝰ

1
‚—

4 *

pprin

Ind
man
vm
M!
aur
Iu i
onſtt
ſthec
e fi
dos
busd
Lset
EV.
nale
ſoln
rit
Atl
Guia fn
ehr
noꝛe
lefne 8
inpen
ee
i
cter
reſi/
nege
nimia
os et
S8
cia

de⸗

vm
cre⸗
beat⸗
y
par
Et
di
deñ

diltes
er in
tatem
onoõm
woꝛ
nte te
ditet
Wur
geae
tamen
n que
K E
epſoce:
v vei
rs lo⸗
yero
Sar⸗
lus er:
do
es du
Wo
wddo
Baſent
⸗/
män
A
ſm⸗
oſon
ded
ſobsd⸗
ya
b⸗
ſtitue⸗
pite,
deo/
ſit

Prinm ꝛeceptt

„

In dilectione auteʒ dei ꝓ quam

maxime attingimꝰ finẽ noſtrũ

vltimum non pt eſſe exceſſus ·

Item naturale eſt vt bonũ dili

Gatur et meli? ampliꝰ ergo op
timũ ſüme diligendum eſt. de⸗
monſtratio em naturalis iſta ẽ

Et hec ſcʒ bomtas diuma debz

eſſe fims et cauſa noſtre dile⸗
ctõis ſed omma que m ſequenti

bus dicent᷑ debent eſſe occaſio

