huiꝰ mundi ſapientibꝰ purita
tis virtus fatuitas creditur-

receptum ſCa

iij. Nut non q̃rendo neceſſaria

—

pitulum

q́ʒ mente verbis ondere mhil

callida machmatoe ſimłare nui

las miurijs ↄtumelias reddere
ꝓ maledicẽti bꝰ oꝛaro paupta⸗
tem qrere.poſſeſſa relmquere-
rapienti nõ reſi ſtere · ꝓcucienti
vnã maxillã altera Pbere ſz qy
abhoĩant᷑ egi pcij iſrahelite ðo
offerũt · Su bdit᷑ iapas ↄtẽpta
apud cogit atões diuitũ i· ſup
boꝝn pata ad tp̃s ſtatutũ. O
te notandũ q; malã verecun⸗
diã multi hñt ᷣm q) multiplici
ter aliqͥ peccãt vt mvij. pecca⸗

tis capitalibꝰ.Orimo quidã ve

recũdantur hũiles eſſe aut in
veſte· ↄtra exempliũ i0. bapti⸗
ſte veſtiti zona pellicea math

—

Dubia cõtra xpi exemplũ qui m

medio docton qſnit: luce ij. à

*

verecũdãtes qn nõ ſciut reſpoö⸗

Dere ad quedã muti lia ſic ho⸗
merus vt refert policrat? qui
apleuma pediculonꝝ ſoluere ne
quĩiẽs p triſticia moꝛtuꝰ · Rut
ſac ramẽeto reuerẽtiã nõ fa ci en⸗
tes ↄtra exemplũ militis q Pci
oſe indutꝰ equũ deſcedit m lu
to genua flectẽdo ad eukariſti
am m ſuã ↄſuetudinẽ vt Ceſa
rius refert in ſuo dyalogo:Se⸗
cundo ſüt alij verecundantes
pPauꝑtatem que ẽ inſtrnmentũ

humilitatis lima peccaton et

xpᷣi oꝛnatus.lij celãt Senea⸗
logiã paupen· Quo cõtra dici⸗
tur ð wvil h. epo Pariſienſis qui
ſcobã cũ q̃ pat᷑ ſuꝰ piſtoꝛ fôna
cem purgare ſolebat imn camera

2
— *
—— —

Quid nãq; mũdo ſtultiꝰ videł

„

–
ee

ſua ſp habebat vt videret ſe

pauꝑtate eleuatũ · et pla louj .

Ecce excoxi te ſed no quaſi ar⸗
Sentũ elegi te in cammo pauꝑ⸗
tatis apter me faciã vt non bia

ſfemer gloꝛia mea alte ri nõ da
po Terco alij veretur detracti

ones caſtita tis: et ↄtrahũt con
tra oxempla virginũ que etiam
ſangumẽ effudere nõ erubuert
vnde/ ſap· iij · Multigena autẽ
impioꝛuũ multitudo non erit v⸗
tilis“ et adulterine platatões
non dabunt radices altas nec
ſtabile firmamẽtuʒ collocabũt
et ſi in ramis in tpe germmaue
rint mfirmiter poſita a vẽto cõ⸗
mouebitur et a mmietate ven

ton eradicabutur. Quarto alij

pacientiã recuſantes verccun⸗
dantur irã ſopire dtra xpᷣi ver⸗
buũ. In pacientia veſtra poſſide
bitis aias veſtras aluc.xxj⸗ Quĩ
to alij verentur ignoſcere m ſe

peccãtibus ↄtra exemplu xpi ꝗͥ

tocies pPſertim die crucifixiom
offenſus oia ↄdonauitSexto
alij abſtinentiã verent᷑ apt ob⸗
loquẽ tes ↄtra exemplũ hono⸗
rati · j· dyal · gre· vbi dicit᷑ q in
Suiuio car nes coõmedere nolẽs
miraculoſe piſcẽ obtinuit · Sep
timo alij ex inercia et puſillam
mitate timẽt moꝛituris moꝛte
anunciare cõtra exempiũ yſa⸗
Dicentis · Ezechie diſpone do⸗
mui tue: qꝛ moꝛieris tu et nõ vi

eserrvil.iij verecun⸗
dank mfirmis obſeq̃ xpᷣm fugi

entes. Rlij verecũd ant᷑ coꝛri⸗
gere vicia filion anci llaꝛũ ⁊ fa

—

Prnimum ¶Dreceptum Eapitulum Texj·

milie quos oms valde terrere

deberet foꝛmida · hec eſt criſti
ſentẽtia lnc/ix·q̊ me erubuerit
et meos ſermoes huc finꝰz ho⸗
mis erubeſcet cũ venerit ĩi ma⸗

ieſtate ſua ?? D Quo ad
tercin pᷣncipale notandũ q; adð
expellendãa verecudiã valet ſe
ptem⸗Orimo ↄſiderare xpĩi ma
ximã dehonoꝛationẽ in ſua mò
te nã ad feſtũ paſce de oĩ ter
ra quaſi aliqᷓ hieruſalẽ venerãt
xpᷣc famoſiſſimꝰ im verbo facto
et virtute fuerat:Crux turpiſ⸗
ſima fnerit pena. attñ voluit
m medio latronũ educi et mo⸗
ri et nudꝰ oĩno exui que omma
aliã et alã verecũdiã maximaz
mcutere potuerunt· Rtth ad
Heb·xij.apoſito ſibi gaudio ſu
ſtinuit cruce ccẽ fuſione cõtem⸗
pta quare vt ibide dicit᷑; Exea
mus extra caſtra imaperin eiꝰ
pPoꝛtãtes Secudo videamꝰ ex⸗
empla ſancton q verecundiaz
poſtponẽtes virtutibꝰ mſuda⸗
rũt: nã Hheb· xj· fide moyſes Sn

dis factus negauit ſe eſſe filũ
filie pparaoms · voluit em ma

gis affhgi cũ populo dei:qz tẽ
poꝛalis pec tati habere iocun⸗
Ditat eʒ ſuſanna magis voluit
moꝛi turpiter q́z purit atem ma
trimomalẽ ꝓdere⸗ dan: xiij· Itẽ
act · v· ibãt apli gaudẽtes a cõ⸗
ſpectu conſilij qm digm ha biti
ſũt cõtumeliã ꝓ noĩe hieſu pa
ti · Tercõ ponderandũ eſt q̃m
malu et ſtultũ ſit dimttere o⸗
pera bona ex verecũdia:nã ta⸗
les faciunt ſicut vir qui apter

Pfin

latr⸗
fonẽ
vmt
dons
ℳ
eia eo
zubil
ſittalin
dack⸗
volant
jare er
Wo
rcd
buer
toſ⸗
den
mabi
nte
ñ. de
Nanis
ſjo tu.
Meatiet
dooe
D
ceret
vero
time
mme
4114
geter
recds
dite
afa
et
bon
hoj
eſſer

g

G

de teiſe
ceſt giſi
erubuen
fihi⸗ ber
eit ima:
o ad

ee
dia valot l

ine in
enlan;
? oiter
livenerze
edefad
n drp⸗
attſi von
vunet
eomnt
manmi
Nttn ad
andjo ſu
e tötem⸗
ate Erea
weid ed
deamer
erecutotg
iba midr
yſis i
elli
fen n
derd
ewon
gisdolut
itatenmmt
irifli
detesti⸗
em
e hiei
nmn
nita⸗
lipter

DPnmum

4 DPreceptum

latratum camculi caſtrũ nõ de
fenderet:ſicut equꝰ qui truncñũ
vmbꝛo ſu foꝛmidarʒ· Et ſicut vi⸗
Dent es recti et ſani irriſionem

cecon curuoꝛũ et lepꝛoſon æ in
Dicia eoꝝ falſa curare nõ dnt-.

milo em irriſices curande
ſut taliũ · Quo ↄtra leuixxvj⸗
Dicit᷑ · Terrebit coſ ſemtꝰ vonj
volantis· Quarto valet cõſide
rare erubeſcentiã quam in fu⸗

turo ſuſuinebũt bona facere e⸗

rubeſcẽtes· luce.ix:qui me eru
buerit et meos ſermões ꝛc̃· Qn
to ſexto et ſeptimo valet conſi
Derare tres radices verecũdie

male et illas extirpare: Prima

radix eſt amoꝛ placẽò mundo

Señn · deſines timere ſi ſperare

deſieris. Idem nò dũ felix es

ſi nõ turba deridet te maëev⸗

Beati eſtis cu maledixerint vo
bis hoĩes: Secũda elongatõ Si
ab aĩa:qꝛ ſi ꝑns eſſet multũ di⸗

ceret quis illud põ·Si ambula⸗

C

uero m medio vmbꝛe moꝛtis n
timebo mala qm tu mecũ es do
mme alias timeret- Eigura hꝰ
eſt a petro qui xpᷣm ſequẽs a lõ
ge ter negauit ex timoꝛe a ve⸗
retudia: Tercia cauſa eſt aui⸗
Ditas honoꝛis tra nſitoꝛij q̊ cũ

a falſis attribuit᷑ faciliter ꝓdit᷑

et apuò nemmẽ vmuerſaliter

Lonoꝛ hahbetur Si mquit apłs

hoĩbus placerem xpi ſeruꝰ nõ

eſſlem—

Capitulum xxij·
Vviia igit᷑ ſuphie vicin
eauli⸗ mobedientiaz
Eet pceptoꝛũ trãſgreſ⸗

Capitulum

ſionem atq; ↄtemptũ: Tdcir:

ije q⸗ ciii- ar

co decimoſeptimo tria pacipa⸗

liter de hmoi ꝓ nũc ſut viden

Da- R* Drimo quib exp⸗
cepta ſit obedien du. Becundo

απιſ£ rnHH

quid ſit cõtemptus et qñ moꝛ⸗

tale peccatũ· Tercõ de mobe⸗

Dientia qñ ſit moꝛtale peccatũ
Arontn a peimi Dubitat᷑ an

ſubditi teneatur p̃latis ſuis
1 Ot uS obedire · Bñð tho · ij

·v· Obediẽs mouet᷑
ad imperiũ pcipientis quadaʒ
neceſſitate iuſticie.pᷣt aũt con⸗
tingere ex duobꝰ q; ſubditꝰ ñ
teneatur ſugioꝛi ſuo in cmmb⸗

obedire· vno modo apter pPce⸗

ptũ maioꝛis· vt dicit᷑ Ro.xiij⸗

ſuꝑ ilið · Qui po teſtati reſiſtit

dei oꝛ dmatõi reſiſtit: qui reſi⸗

ſtunt ippi ſibi damnationẽ acqͥ⸗

runt vbugio aug⸗Si quid uuſſe

rit imꝓpatoꝛ nũquid facienduʒ

eſt ſi cõtra ꝓↄſulẽ iubeat:Bur⸗

ſum ſi quid ipe ꝓcõſul iubeat

et aliud im ꝓꝑatoꝛ nunqd dubi⸗

tat᷑ illo ↄtẽpto iſti eſt ſernien-

Dum ergo ſi alind im patoꝛ alið
deus iubeat⸗ illo ↄtempto ob⸗
tꝓan dũ eſt deo.Ray· addit · ſi

tn dubitat ſubditꝰ. vtrum id

quod pcipitur ſit cõtra deũ vł
non de bet obedire mii eſſet ta

le quid m quo nullo modo eſ⸗

ſet excuſabilis ĩgnoꝛantia:·pu⸗
tra articulũ fidei: Pcepta vl ꝓ
Hibitões vel generale ſtatutuzʒ
eccleſie. Rlias bonũ line quo
pt eſſe ſalus debʒ dimittere in
terdũ apter bonũ obedientie⸗

B KRlio modo dicit thono

=ð
4 .MùD

X

„

(Primum Dreceptum Capiculum yrxxij.

Dire:. ſi ei aliqᷣd Ppcipiat imn quo

ei non ſubdit᷑:dicit em⸗Beneca

iijelie de bñficijs. Errat ſi quis
eſtimat ſerii tutẽ in totũ hoĩez
Deſeedere ps eiꝰ melioꝛ excep

ta ?:· coꝛpa obnoxia ſũt a a ſeri
prtia diu mig menſ quidẽ eſt ſui

zuris et ideo m his ꝗᷓ ꝓptinẽt ad
imterioꝛ em motum votuntatis
Homo nõẽ tenet᷑ hoĩ obedĩre ſed
in his ꝗᷓ exteriꝰ? ꝓ coꝛpus ſunt

agenda-In quibuu th ſᷣm ea

ad naturã coꝛpis ꝓptinent ho⸗
mo hommi obedire n tenetur
ſed ſoli deoeq oms hoĩies na⸗
tura ſut pares- puta in his que
Ptinet ad coꝛpis ſuſtent atiõeʒ
T ꝓlis generationẽ vnde non
tenetur nec ſerui dnis nec fi⸗
lij ꝓentibus obedire de matri⸗
momo ↄtrahbedo vel virgimta⸗
te ſeruadaaut aliq̃̊ alio hmõi-
ſed mhis q̃ᷓ ꝓtinẽt ad diſpeſa
tionem vel diſpeſationẽ actuũ
æ rern huanayn tenetur ſubdit⸗

ſuo ſuꝑioꝛi obedire ſᷣm ratiões

ſupioꝛitatisſicut mileſ duci ex
ercitus in his qᷓ ꝓptinot ad bel⸗

lum: ſeruꝰ dñno m his ꝗᷓ ptinet

ad ſeruilia opa exeqneda filiꝰ
patris in bis que ꝓptinet ad di
ſciplmã vite a cura domeſticã
T ſic de alijs- Vlri⸗ m ſũma ad⸗
dit laici no tenen platis eccie
ſaſticis obedire mſi m his ad
quon obſeruantiã ſe mn baptilſ⸗
mo obligauerũt ſcz vt teneant

verã fidẽ cum opibus quibus

abrenũciauerũt dyabolo et om
mbus pompis eius⸗Olerici au

tem tenent᷑ cis obedire in his ꝗᷓ
pꝓtinet ad officiũ clericale C

Oubitat᷑:ij· vtrũ religioſus te⸗

neat ur m oibus obedire plato

ſuo:Rñnſio ſᷣm tho vbi ſupꝛa:
Et pe · de thar. ſup · ij · dy vlti · q)
triplex eſt obedientia · Dna ſuf

ficiens ad ſalutẽ ſen neceſſita⸗

tem qua ſc obedit q̃s ĩ his ad

que obligat᷑:obligatur religio⸗
ſus et ad illa ſolũ obedire tene

tur ꝗᷓ pnñt ad regulare ↄſerua⸗
tione Ptinere vt ſunt Pmiſſa T
illa ſine quibꝰ religioms ꝓfeſ⸗

ſio nõ ſeruaretur vt mutua ob⸗

ſequia ⁊ officia et hmõi· Et m
Hiſpꝓlato ſuo obedire eſt neceſ
ſitatis Secũda eſt obediẽtia
ꝓfecta que obedit mm oĩbꝰ ſici⸗
tis ſed illa nõ eſt neceſſitatis.
i bem: Irde diſpen:a Pcep.

dicit ; Zubdit? nec citra ꝓmil⸗

ſa eſt mhibendꝰ nec vltra pꝛo
miſſam cogendꝰ? ꝓ lesem obe⸗
dire· Tercia obedientia eſt in⸗
Diſcreta que in illicitis ohedi⸗
ret * D Dubitat᷑ tercõ vtn
veligioſus teneat᷑ obedire pla⸗

to ſuo m his q̃ᷓ ſunt ↄtra regn⸗

lam Rñ.ſm pede thar ĩ qdli·
ESoꝛũ qᷓ religioſo a pᷣlato ſuo m⸗

jungũtur tria ſant genera Que

dãa ſunt ᷣm regulã vt ea q̃ in re
gula ↄtinetur æ ea ꝗᷓ ad illoꝛũ
debitã obſeruantiã exꝑpediunt
vel requirunt᷑: In his nõ ẽ du⸗
bium qn abbati Pcipienti tenea

tur monachꝰ? obed ie mſi excu⸗
ſetur racõabili impedimte· ⸗
lia ſunt p̃ter regulã vt que nec

ibi ↄtinent᷑ ne ad illa ex pediũt

vele
Ete
opin
Sul
ninle
ſembi
Ftenet
lupfe
entia ec
da re
upii
Don
oei
dan
bel:
lerti
ſich⸗
paucn
leute
deterot
poſſt
inphiat
hetder
obedui
muleip
ſm H
moue
mand⸗
tug peo
minus
ſaturd
obed
mmus
dony
Vir in
crileg
bente
ubet
loptu
ſtcert
Allore,

⸗

bs:
le.
ſus te⸗
piato
upea.
en
Rahf
leceſſitx
ibioed
lligo:
ltene
Nleraa
a
a Pel
nutnn de
⸗n
ℳ. nert
ijöti⸗
ſici⸗
itatis⸗
ſcep.
penſ⸗
a
den he⸗
tia ſ i
tig ohed⸗
orcoyen
rile
rvglr
ſadr
„W
ae
Aaqn
Ulori
redin
noedr

ptitenn

Mane
gint
wlut

Drimum
vel oꝛdmant᷑ vt leuare feſtucãᷓ
Et de his eſt verioꝛ et ↄmuio⸗
opmio q m leuioꝛibꝰ qᷓʒ ſit re⸗
gula tenet᷑ obedire. . ſzʒ nõ in 8-
nioꝛib ꝗᷓ aũt oĩno pᷣter regnia
ſut in his nõ tenet᷑ obedire · qꝛ
nõ tenet᷑ mſi q̃ntũ ſe obligauit
ſua ꝓfeſſio ne pfecta tñ obedi
entia ec in his obedit· Flia ſiit
Otra regula vt qͥn oapoſita ibi

Pæeipiũtur vel ꝓhibenł· de his

„ „

Diſtinguend eſt qꝛ qdam ſüt ĩ
quibꝰ platus pᷣt diſ peſare· que

2

Da m bus nõ pᷣt. eo q; regula

velo titutõ ꝓhibet. Fut ergo
certũ eſt religioſo q; platꝰ ĩ ta

li caſu in quo Pcipit non Pt diſ

Penſare et tũc nõ debet obedi

e⸗ Kut certuũ eſt Pptet tunc
debet obedire · Rut Dubi eſt

Iun poſſit et tũc rõe dubij dico

ſimpliciter q; tenetur obedire
hec de pe. & Fn Dubijs eĩ
obediẽdo alt᷑i pᷣſertĩ ſupioꝛi q̊s
multiplici ter excuſatur-DOrimo
ſm Bap·m ſũma. Subdit? qui
mouet bellum dommo ſuo ſibi
mandante. Quando em ſubdi
tn s pꝛobabiliter dubitat: an do
mmus hahe at mſtũ bellũ excu
ſatur ibi ſubditus ꝗꝓpter bonuz

obedientie. li 2 foꝛte Peccet d0

mmus ↄtra deu mala Pcipien
Do vñ aug-li. ↄtra mamcheũ
Vir iuſtus ſi foꝛte ſub rege ſa⸗
crilego milĩtet recte pt illo ju⸗
bente militare vł bellare ſi q8ᷣ
zubetur vel noneſſe contra P⸗
ceptũ dei certum eſt vel veruz
ſit certum non eſt ita vt foꝛ⸗
taſſe reum faciat miquitas im⸗

Perandi⸗Ennocentem aũt mi⸗
litem oſtendat oꝛdo ſeruiedi.
ſed mtellige m v iIH. qñ dubi
tat miles an aſſint ↄditões reqᷣ
ſite ad hellum iuſtũ idelicet
ꝓſona res-cauſa ammus a⸗
toꝛitas ¶tem pᷣm hoſti.imtelli⸗
8Se pꝛobabiliter dubitantẽ qñ
m quiſmit quantũ Potuit pe
ricioꝛes conſuluit et ſe mp du⸗
bins remanſit· ne m cõſci entia
ſit affectatoꝛ ignoꝛantie.vnde
in rebus dubijs homo pꝛo iitu
miatõne ſui laboꝛare Ddebz vt
Docet auguſt uib. lxxx iij:qᷓ ftio⸗
nũ et a betur· di xxxvij. finali
Dicens- Non omms isnorans
im mums eſt a pena ille em̃ ig⸗
norans pᷣt excuſani a pena qui
qð diſceret nõ muemt· ilis au
tem ignoſci hoc nõ poterit qui

hntes a quo diſceret opera nõ
Dederuũt Becuũdo excuſat Dubi

um aliq̃liter mn reddendo Debi

tuʒ m matrimomo m caſu quo

mulier crederet pꝛimũ virũ de
functum et iam aliũ duxit · et
nunc audit pꝛimũ virũ viuere
na vt tho· d icit · q· l al i · ſi up. inj

din xxvii· Bi poſt ſecundu cõ⸗

tractu oꝛiat᷑ aliqua dnbitatio
de vita pꝛioꝛis viri ex aliqᷓ cau⸗
ſa que certitud inẽ facere pok
ſit nec reddere dʒ nec exigere
debitum · Bi autez canſa illa fa
ciat ꝓbabilẽ dubitation ez de⸗
bet red dere ſed nõ exigere. Sj

autem ſit leuis ſuſpitio pot eſt

vtruqʒ licite facerequia deber

illa cauſa; pociꝰ abicere . qʒ ym
Hoc ðſcientiã foꝛmare hhe tho⸗

—

ſ. xxij.

õ

Primum

Tercõ extuſatur in duᷣbio etiaʒ
vbi ſupioris nõ arcet manda⸗
tum vt m ſcrupuloſis et timora
tis dictũ eſt ſupꝛa pᷣme ꝓcep⸗
to ð regula tercia peccati mor⸗
talis · Ttem. iij· Pceptode ſac⸗

mmento eukariſtie et de accide

tibus de remorſu pec cati: Quã
to excuſat᷑ in dubijs obedĩẽdeo
religioſi eo modo quo dictũ e
nũc iij· dubio. Qumto excuſat᷑
quis poſſeſſoꝛ alicuiꝰ rei quam
credidit bona fide fuiſſe ſuam
eo q habet cõtinuationẽ poſ⸗
ſeſſioms bona fide ĩuſto titulo
et rem pſcriptibile wieſſe cre⸗
Didit et ſic pſcriptione habere
locũ credit: licet iam inci piat
ex aliquo motiuo dubitare an
res ſit ſua dicit hoſt. ꝙ tal ad⸗
Huc dicit᷑ habere bona fidẽ et

vtet᷑ fructi bus et ſic pꝛeſcribit

debet tñ ab alijs mqrere veri⸗
tem vt ſic ad eã puemat et illa
ꝓbat ꝓ iura canomca et ciuilia
ITte dicit bern·m gloex de re⸗
reſcrip· ſup · c qm omen· Idem
Inno in glo:ibide E Dubi
taturiij· quõ m Dubijs quis ſi
bi reetã ↄſcientiã debeat fòͤma
re· Rñ · ßm · jo · de tãbaco · li de
ↄſolacoe theologie · xinj · c· viij·
in dub ijs · mquit bonon viroꝛũ
vita alijs vinẽdi dz eſſe regula

Eſt igitur reſpicieduʒ ad facta

bonon viron et diſcreton · Et
ſi plures tales vł vt i pluribus
caſu t ali eiſ occurrẽte ſic vel ſic
ſe habere muemres aut oſtima⸗
tione tua iudicares tũc et tu ſi⸗
militer agere nõ foꝛmides hoc

Dꝛeceptum Capitulum

—;

ille.ad idem eſt cancella·pari-
de gerſonatra:de vita aie le⸗
ctõe · vj· ſic dicẽs Generale da⸗

mus documentñ credere ſcilicʒ
faciliter ſapientũ et bonon u

dicẽ et ↄtra eon ↄmunes ſen⸗

tentias nõ leuiter ſibimet Ffor⸗

mare ſcrupulos anxios et timi

dosEalloꝛ ſi non jubet ſ. apienſ
Eili ne mnitaris pꝛudetie tue⸗

et rurſus noli traſgredi termi

nos quos poſuerũt patres tui

ho pPcipue neceſſariũ eſt apud

religio ſos reſpectu ſuꝑion ſuo
rum-hoc etiã apud ignaroſ di

umarũ legũ hec ille. Idẽ dic de
junioꝛibꝰ theologis reſpectu

ſententian ſemon in quibus vi
ta et doctrina in moꝛibꝰ bonis

cõcoꝛdat. Et cauſam aſſignat·

qꝛ virtus lõge cerciꝰ arte opat᷑
et iuuenes paſſiombꝰ obtene⸗
nebꝛantur Pfatiſ cõcoꝛdat hie
roſupꝑ illud ꝓueri · diceẽs · Ne
mmtoꝛis pꝛudentie tue ˖ prudẽ
tie ſue inquit mmtit᷑ qui ea que
ſibi agenda vel dicenda viden
tur patn decretis Pponit G
Quo ad ſecũdum pꝛmcipale ð
cõtemptu qͥd ſit· et qn moꝛtale
peccatũ· En· cancel· de vita a⸗
mme lectiõe · v vbi ſic dicit · Cõ
ſului ſũma dmi anthinodorenß

vbi loqtur de ↄtẽptu et dicit q)

cõtemptus eſt appci ari rẽ mi⸗

nus iuſto Rlio mõ eſt rẽ negli

gere et de ea nõ curare vt dum
peccãs habet circũſtantias re
trabentes ſʒ eas nõ curat ad⸗
utere·claudit quoqʒ oculũ qdᷣã
modo et vertit tergum ad eas

Orun
Torcd

Iuſß
miüi
ſini
Mato⸗
umptu
ypelinte
emntd
vonahe
Nompd
K erge
N
nnd
ch pe
catu
mnmy⸗
torqn,
guobe
Gerote
jardkie
r gnoꝛ⸗
eRe⸗
Nere
ſito
clio it
tia qn
do fie
auten.
enptu
nonth
ptosy
firmit
rantie

libidi

aliqu
th
opera
4pten
tne ne
incũſ⸗

iingit

lacr.
taziel⸗
erale de⸗
fe ſeliy
onon in
nes ſen⸗
werfor⸗
et ini

t ſapien

ototue.
di temi
wes tin
Rad
ponſe

Beſei

Tror)
ell
ulbusy
Aboms
ſñonat⸗
rteopat
lobtene⸗
D
nes
etuopnnd
ia
S
vonit 9
lipate
eN
denng.
edier
ſſodoref
et diirn
cian. Nnn
ſtri
erem
unbe
me
qda
eas

—

„
.

Dꝛeceptum

„*

Tercõ modoeſt iraſci rei tan⸗

q; vili et eã aſpernari:pꝛimũ g

maliũ:ſecundũ peiꝰ· terciũ peſ⸗

ſimũ⸗dicamus ergo q; ſm omm
Peccato etiã vemali ↄmittatur
ↄtemptus dei: Orimo mõ ve⸗
re vel interpᷣtatiue· Secunduſ
ↄtemptꝰ interuemre pᷣt tam m

mottali qz ſolo vemali· Terci2
Otemptꝰ circa deuũ Pcipienteʒ

et erga Platũ ſuũ inquantuʒ pᷣ⸗
latus eſtnon vid etur vnqʒ fie⸗
ri cũ deliberatõe completa abſ
qʒ pecca to moꝛztali. et hoc vo
catur qe ↄtemptus· Nihilo⸗
minus aduertendũ eſt diligẽ⸗
ter qꝙ; refert plurimũ dicere ali
qnid fieri ex ↄtemptu et aliqͥd
eſſe rũ ↄ temptu· Sicut refert a
liquid fieri ĩgnoꝛzanter aliqᷣd
ex ignoꝛãtia · Dicit᷑ quiꝛpe ſie⸗
ni ex ↄtemptn qñ ↄtemptꝰ eſt

pꝛinci palis cauſa talis actonis

ſic q; illo nõ exnñte non fieret a⸗
ctio ĩta quis operat᷑ ex ignoꝛã
tia qn illa non exñte nulſo mo

do fieret illud quod fit · puemt

autem actus nõnunqʒ cũ con⸗
temptu vere vei mterp̃tatiue.
non tñ ex ↄtemptu quia ↄtem⸗
Ptus non eſt m cauſa ſed vł in⸗
firmitas aut debilitas .·à igo⸗
rantia-aut affectio vicẽſa. aut

libidinoſa dommat᷑ ſicut peccat

aliquis quãdoqʒ; ignoꝛãter ita
tn q; non minus opetur quod
operatur ſi illud cognoſceret-
apterea palam eſt ignorantiã
tñiic nõ eſſe cauſam agẽtem ſed
circũſtantẽ quẽadmodum cõ⸗

tingit in ſubditis qui dicunt ſe

„. Wapitulum 1

ſcãdaliſari de factis ſuporiorf

quos tn ab actionibꝰ malis nõ

peſceret ſcandali ceſſatio P

laton vita bona ſed ita ſibi blã
Diunt᷑ et ſup alios qᷓrunt excu⸗

ſatões in peccatis· NH Ex

His ommbus nõ videtur regła

Seneralis poſſe ſumi de diſtin

ctione inter moꝛtale et vemale

penes hoc qð eſt eſſe vel nõ eſ

ſe ex ↄtemptu · qm ſi capiat᷑ cõ⸗

temptus pᷣmo modo nõ eſt ne
ceſſe omne actum factũ ex con
temptu eſſe moꝛtale· dũ ſcz de⸗
aut p̃latus a ꝓpꝛeciatur minus
zuſto · ſolũ vemaliter et ex con⸗
temptu tali mentitur aliquis.

aut ocioſe ĩocat᷑ vel leuiter reſi

ſtit pꝛimis motibꝰ. Similit᷑ ex
ſecũdo cõtemptu pᷣt euemre q;
uis non ita leuiter et frequent᷑
Demq; actus qui ꝓuemt diibe
rate deliberatõe cõpleta ex ter
cio cõtemptu vt mihi videt᷑ eſt

ſemper moꝛtalis hoc fit em qm;;

Peccas attendit ad pᷣcipientẽ
et ad pceptũ eiꝰ licitũ ſiue deꝰ

ſit ſiue platus et apter vilipen⸗

ſionem et aſpernatione pꝛeci⸗
pientis ſuiqʒ pᷣcepti aſſurgit ef

frenate ad actũ talẽ facienduʒ

vel obmittendũ⸗ alioqum non
facturꝰ vel non obmiſſur?. He
apꝛie eſt agere ex ↄtemptu tãꝗ
quam ſi dicat vt aliqui: E&go in
Deſpectũ veſtri et quia ſic pꝛe⸗

cipitis agam oꝓpoſitum hc cãa⸗

cellariꝰ pariſienpde gerſo.Fd
idẽ eſt tho · vt Z· Pcept · j. ð ſu
ꝓbia · ſatis ec ↄcoꝛdare videk⸗
hũbertus ſuꝑ· li · cõſtitutionnʒ

è

1

S

eetundum Dꝛeceptum

2

pbi addit ꝙ; maioꝛtas et mino
ritas ↄteptus mſurgit ex młtiſ
Kliqn ex magmtudme rei con⸗
tempte aliqñ ex numero ↄtẽ⸗
pton: aliqn ex ↄtempnẽtis ma

gis debita ſubiectõe. alian ex
aactus intenſioe-aliqn ex freqn
tia- aliqan ex obſtinatoe- aliquaã

do ex cõtempnèti ſ modici tate
Eſt aũt dria inter negligenti⸗
am et ↄtemptũ ſᷣm beatũ bern
quia negligentia eſt languor
mercie. ſed cõtemptꝰ ẽ tumor
ſuxp bie I Quo ad tercin pᷣn

cipale qte ſit pẽtmn mobed ietia

Bndet vlricꝰa.li.vj cracta.iiij

Enobedientia exhibita plato

non eſt m ſe moꝛtale peccatũ

mſi ſit cotra Pceptuũ eiꝰ? eqꝛ ipe

platus ideo mandatũ tem ꝓat:
qꝛ non vult ſubditũ ꝓ qualibʒ
leuni cauſa exponere diſcrim mi

moꝛtalis peccãti⸗ Diximꝰ autẽ
ßm ſe q ex ammo non obediẽ⸗

tis ſimplic i mandato pᷣt hoc fi

eri moꝛ tale peccatũ ſczʒ cũ hoc

facit ex t ali ↄtemptu autoꝛita
tis Plati q; mtendiĩt ei nõ obe
dire etiaz ſi Pciperet id quod
mandate

¶ Sequitur Secundu preceptũ

¶Capitulum Drimum

Receptum ſecun⸗
um eſt· Non aſſu

mes nomẽ dei tui
muanu Nõ em ha⸗/

bebit deꝰ inſontẽ petin mortale vt dicet· Et h
ſſumpſerit nomen eiꝰ? fru

.

ſtra. . Circa q ponẽtur
quĩq; capitula.Drimũ eſt ð in
tellect u verbon huiꝰ pᷣceptiĩ
generali:et de iuramẽto licito
Klia vero erut de modis Hoc
unantũ ad pꝛimũ notanð ſᷣm
tho· ij· ij q cxij. Et m alexa-
de bał: in ſuo iij· di. xxxvij· qn
non eſt inteluůgendũu HhHoc Pee⸗

Feeven tranſgrediendi B

ptũ ſolũ de hoc noĩe deꝰ q; lil⸗

lud nõ ſit mmnanũ aſſumenduʒz
ſed eſt intelligendũ de oĩ no⸗
m ine ꝓ qð rõnali menti deꝰ m
noteſcit ſicut ſunt illa noĩa cre

ato?⸗ redẽptor gubernatoꝛ mũ

di et ſimilia: nõ em differt per
qð cũq; nomẽe dei piuriũ ↄmit⸗
tatur· noibus qui ꝓpedei debe
tur reuerentia ex pte rei ſigmi
cate q̃ᷓ eſt vnanõ aũt ex parte
vocum?Theo dicit᷑ m lingulari⸗
Non aſſumes nomẽ dei tuĩi m⸗
uann · C* Secũudo notandu
& ibi nõ ꝓhibe᷑ oĩs aſſumptio
Diumi nois qꝛ illa pᷣ̃t młtis mo⸗
dis benefieri vt in oꝛati omhuſ

dei laudibus et benedictõibuſ
Aac exoꝛci ſmis: et ſmn ſexr mombuſ

nec ꝓhibetur hic oĩs iuratõ ꝓ
nomen dei:qꝛ illa pᷣt etiã mui⸗
tis modis bene fieri. Sz hic ꝓ
pꝛie ꝓhibet᷑ vana aſſumptõ di⸗
uji nomis ꝗᷓ fieri p̃ᷣt vana ᷣm
tho. vbi pᷣus dupliciter· Vnoꝰ
ſß̃m ſcipam ſcʒ qꝛ nõ ha bet fir⸗
mamentũ veritatis vt qn quiſ
falſũ iurat ꝗᷓ iuratõ eſt ꝓhi⸗
bita et pᷣncipaliter eſt ꝓiuriũ ⁊

volunt gloſe· j· SRxodð xx· ſuper

.

.
/

Pttter

mes
geanſ⸗
miulin
S
fommm
Uten gun
cicate e
onget ti
citn mo⸗

et dape
Toco⸗

vader

pcept
ptopt
m⸗
ru/
aldeo
ſeoppiſt
ſſeadde
Hd
Pueddd
ca pd
ue et
ſut pir
habeb
ſüpſon

Drecentam ſSasiemun
4 18 ecundum WDꝛeceptum fQCapitulum Drimum
i Heoc pᷣcepto · qne dicit non aſſu⸗ ciũ· et m ſermõe dñi in monte.
. 1RHr mes ſcilicet iurando ꝓ mhilo. et in ſermõe de verbis apoſto⸗
iten Becundo deutro⸗v. Non aſſu⸗ li. Tercõ pʒ ex bona oꝛigine iu
liit⸗ mes ſcʒ iurado ꝓ re ꝗᷓ non eſt. ramenti et fine: mtroductũ em̃
i hot Secundo dicit̃ aſſumptio diui eſt ex vera fide qua credũt ho⸗
W m nomims vana ex pte iuratis mines habere młallibilẽ verita
dm vt qn quis iurat ven et tñ ex tem deũet vmuerſale oĩm co⸗
glen⸗ leuitate et ſine indicõ diſcreti⸗ Smtionẽ et pᷣuiſio nẽ· et iõ ĩp̃m
pe oms et tũc licet non ſit ſp pec⸗ in teſtez Dicton ſuon mo ucut
epre⸗ catũ moꝛtale eſt tñ ſꝑ peccatũ tanq; eum qui nec fallere nec
chi⸗ et diſpomt ad lapſu et Piurin falli pt quem mhil latet/ Eima =n
wardy- Terco notandu q; dei nomen aa etiã iuramenti eſſe debz ad cer
Nüw valde honoꝛiĩfice eſt tractand tificandũ hoĩeſ de dictis ad fi —
adn 1pter cauſas recitatas. pꝛimo mendũ ↄtrauſias. vt dic apłs As ſeles vi lona
l li Pcepto circa finẽ in tercõ pce⸗ ( heb vjſ nec obſt at illud math⸗ Juecrſe KxX Rs h,ßer
nutor ni pto pticulaꝛi· &t qn aliter fit v. Ego aut dico vobis non in= Ta⸗o limttu
Fer, Suiter peccare ↄtingit Addis rare oino- qꝛ cũ ibi negatio p⸗
ſqnnt⸗ aũt huic ſicut ⁊ mo pcepto pe po nitur ſigno vmuerſali affir⸗
idede na-Ideo q ad ea ad que homi matio eſt ſenſus ſᷣm bonauen.
ſigmie nes ꝓni ſut pene tanqʒ medi⸗ nõ iurare oĩmode et nõ imn om⸗
parte cine addende ſut mphm nj. m caſu qð ven eft gꝛ⸗ non deb⸗ ha⸗
Gulari⸗ eth⸗Rd ydolatriam aũt pꝛimi fieri leuiter et ſine vmitib? e rr⸗
Aw. fuerũt iudei quia inter vei cir⸗ cdis ſi at xpᷣs dixiſſet omm⸗-⸗ latat=
worandi ca ydolatrias degeban tjex Imm neo nõ jlurare cũ ibi negatõ ſeqͥ
Mumpie gue ec lubꝛicitate hoĩes pꝛom tur ſenſus eſſet q; in nullo ca⸗
minsnd ſut ꝓiurare⸗id eo dicitur · nõ em ſu eſſet urandinec inramen—-
torh Pabebit deus mſontem qui aſ tum deſiderandu taquam Ple
Nöbil ſüpfe erint nomen eius fruſtra bonii ſedð tanqʒ medicina que⸗
nombi OD Dubitatur pᷣmo an licitũ Dam cotra malũ ꝓximi · ſine ã
ir ſit inurare · RBñ. m tho.· ij· · q· lx non curat᷑ ꝓximus vel iurat vt
tiäam. ) xxix · Et hm alios doctoꝛes co⸗ dicit aug ſuꝑ epłam ad gał E
Gber mumter ſup iij: di:xxxix: ITura math· v· ſit ſermo veſter eſt ẽ *
mptid⸗ mentu ßm ſe non eſt maiuz. ſ3 non nõ⸗qð aũt bis abnndanti
penuft Pt eſſe licitũ et honeſtũ Patet Us eſt a malo eſtè 8 Secun
ter Deu⸗ vj Dum deñn tun timeh⸗ 22 dubitatur gqund ſit iuramen
tabef⸗ et ꝓ nome eius iurabis- tem tum-BRñauga iurare per den
Nn apłus iurauit in epiis ſuis: ijj. eſt deũ teſtem muocare· Ray.
e con·j· Ego den teſtem muoceo dicit Turamentũ eſt affirma⸗
lie. m aĩam meam re. j. Teſtis eſt tio vel negatia de ali uolacrę
ſb⸗ mihi deus cui ſeruio/S ecundo rei atteſtatiõe fir mata⸗ dic ec
rlben ad idẽ eſt aug liotra menda⸗ hoſtieñ:q; ꝑ fidei mterpoſitẽ⸗

17
1
7

ebligat᷑ quis ſicut ꝓ iuramẽetuʒ
Sʒz qrès qo eé iuramentüũ licitũ
2 sio t eA. Rn. qꝙ iurare licite eſt reueren
4 aere e ter deum teſtem mnuocare ad
eierifrs ger

3 a 9

ofirm atione veritatis/ de qua
audiens noõ eſt certet cui no
aſſentit ſimplici aſſertoe⸗m cau
ſa vtili ei qui iurabvel ei cui iu
ramentũ pſtatur vel ↄmumta⸗
ti · Ex quo patet pꝛimo male iu
rare en qui irręuerenter iulat⸗
ꝓuta m loco tpe vl verbo inde
cẽti diu mũ nomen aſſumendi
m teſtimomũ: Secũdo male in⸗
rat qui de certis alteri iurat vt

Per cõ vane iurat qñ ſine iura⸗
mento alter crederet dicenti.
Quarto vane iurat qn aliquis
dicenti nõo credit mcauſa nul⸗
lius vel modice vtilitatis ⁊ tñ
jurat:patent omma ex deſcri⸗
ptõe· Quinto ſequitur q; omne
uramentũ a malo aliquo occa⸗
ſione pz patet/quia a malo igꝰ⸗
rantie alterius quẽ certificare
opoꝛtet ideo dñs aitſit ſermo
veſter eſt eſt :non nõ.quod au
tem bis abundantiꝰ? eſt a ma⸗
lo eſt ſcʒ ignoꝛãtie non ſemp a
malo peccato apij · E Ter⸗
cõ dubitatur quot modis ęet ꝓ
que verba fiat iuramentũ-Rn-

onem pᷣſentiũ aut pᷣteriton et
vocatur aſſertoꝛiũ vt cũ dicit-
Teſtis eſt mibi deꝰ? cita eſt
vel ch ita fuit · aut dicit per de⸗
um ita fuit et ſic de alijs· hoc

Dꝛeceptum ICapitulum

HHHww cras dies erit et ſimilibus ½

m genere triplex eſt uramen-
tum Drimo qn homo inoncett
Diumũ teſtimoniũ ad ↄfirmati

“

em eſt ita ſient deꝰ eſt mihi te
ſtis · vt dicit aug · in quoda ſer⸗
mone de Pumo ˖vel dicit de

ſcit q ven toquoꝛ.⁊ ſic de alijſ

ſimilibꝰ? locutionibꝰ Secunduũ
inramentũ dicit᷑ ꝓmiſſoꝛiun · cũ
quiſ diumũ teſtimomũ mducit
ad confirmandũ aliqð futurũ
vt cũ dicit quis ꝓ deu ita faciã
vel teſtis eſt mihi deus q vo⸗
3. l cras ſoluere Terxciũ eſt exe⸗
ascratoziu c quis ſe aut aliquid
ſui vel ad ſe pertines obligat
dDeo vt iudiciũ ſuum m illð ex⸗
erceat ſi nõ eſt verũ qð dicit·a
ſi non faciet quod ꝓmit tit ⁊ ſi⸗
milia:et hoc vocatur exccrato⸗
rin iuramẽtum qñ homo crea⸗
turã aliquã vel magis ape bo⸗
nũ quod ex aliqua creatura ꝓ⸗
cipit deo obligat vel impigno
rat vt ſcʒ m illo pumatur mſi e⸗
uemat illõ ꝓ quo iurat. aut ita
ſit ſicut iurat vt cũ dicit: ta vi⸗
uat filius meus eſt ſenſus· mſi
ita ſit ſicut dico aut mſi impie⸗
uero qð ꝓmitto non viuat fi⸗
lius meus:aut cũ dicit: Sic me
deus adiuuz eſt ſenſus mii ita
ſit ſicut dico aut faciã qð pꝛo
mit to non adinuʒ me de? aut
cũ dicit ꝓ ſalutẽ meã eſt ſenſ2
mſi ita ſit non ſim ſ aluꝰ · et ſic
jurauit ioſeph· Geñ· xlij· P ſa⸗
lutem pharaoms vt ſit ſenſus:
mſi ita faciã vt dixi non ſit ſa⸗
lus ꝓharaonraut cũ iurat quis
iurat ꝓ aĩam ſuã aut ꝓ alià reʒ
quã diligit · ſicut apłs iurauit·
ij·con:j·dicens Teſtem deum
muoco in aĩaʒ meã. et ſm alex.

Drimum

San

rbip⸗
tumé
ibide⸗
pt i
dat M
cſinom
zunid
Nrxr.
nolclte
megtue⸗
fonden
eerd
Wat
Putar⸗
tnon
ſolemt.
deud,
diizut
Ccre ete
deitbeat⸗
gedeiſer
Frcie we
dRww
üt Ne
jzurin ne
cton re
laed
iſta a
riſtiiye
i t
cerene
phan
at eor
hoc q

tuur bi

ctũ p
do dzʒ
vt ma
ſo iny⸗
e 7 ſic

u

nodaſg.
Meitdeg
de aſſſ
decunda
ſeai
dut
Gfun
hci;
yo⸗
ieſ ke:
qd
Woc
eddith
mttite⸗
trate
no cro
Ppe o:
tura p.
mpisne
r wſie:
Wa
aterant
ſenſug⸗nn
minpe
npinet
,Hitn
omß t
ver
1NA
zeſtſon
ird af
Pliypd⸗
ſit ſenſoe
non ſth⸗
imnatan
pal 9
i⸗
moE
ſylex⸗

ISecundum

nam ciꝰ?. Tte notadũ m docto

. —

vbi pus execratoꝛiũ iuramen⸗
tum eſt graue uramentum qz
ibi deꝰ mducit᷑ ⁊T ut teſtis ⁊ ec
vt iudex ſcʒ vt in pumedo oſtẽ⸗
dat alique mendaceę ſic det
teſti momũ ↄtra iurante ꝓ pe⸗

res dixxxix tercij non eſt ma⸗
jus ſalte ᷣm ſe vel ad min? ita

magrnũ ẽ iuramẽtũ qð fit ꝓ ſo⸗

lum deũñ ſicut qn ↄtingit mura⸗
re ꝓꝑ euangelin aut ſupꝑ coꝛpuſ
xpᷣi aut ſuꝑ crucẽ. Lte non eſt
ꝓutandu q; paruũ ſit uramen
tũ qn fit extra indiciũ aut ſine
ſolemtate ymo iuramentũ per
deñ eſt maximũ qñ fit extra iu
Diciũ aut ſine ſolenmtate ut di
cit gre: et aug; ad pubticola:iõ
Dicit beatꝰ hero⸗habemꝰ? m ie
Se dei ſcriptũ. Non pꝓiurabis
m neĩie mec nec pollues nomẽ
Dei muanũ⸗ I deoqʒ ãamonendi
ſut vt oms dĩiligent᷑ caueãt p⸗
zurin non ſolũ m altari ſeu ſan⸗

cton reliquijs ec m ↄmui lo⸗

laſ. Sed diceres quare tuc facit
iſta eccleſia ſcʒ ſuꝑ crucẽ euka⸗
riſtiã vel ſuꝑ euange liũ iurare
2c· St qre iuramẽta publica cũ
ceremonijs plꝰ? reputat. Bn.t᷑⸗
plici rõe rimo vt ĩiurãs time
at eo magis falſſitatẽ dicere ex
Poc q ſibi ad memoꝛiã reduci⸗

tur bnficiũ redemptõis nre fa

ctũ ꝓ xpm apter qd nullo mo⸗
do dz offedere deũ Secundo
vt magis et expſſius recoꝛdet᷑
ſe nmaſſe et ſciat pluri bꝰ ↄſta⸗
re ⁊ ſic nõ faciliter tranſgredia
iur · Tercõ vt ex hoc aꝛpareat

Dꝛecep tum

q oĩno deliberate jurauit vt

Capitul um

4

poſtea ſe excuſare nõ poſſit ꝓ
Hoc q; mopmate æ ſurrepticie
aꝓplicatus fuit. G Quarto
Dubitatur dietuũ eſt iurare ẽ

deu teſte muocareet cũ aliqs

mducit᷑ in teſte ·fit illo fine vt

ipe teſtis mamfeſtet veritateʒ

circa ea qᷓ dicuũt᷑ mã deꝰ nõ ma

mfeſtat veritate que ꝓ nomen

eius iurat᷑ · REnſio ſᷣm tho· ijj ·

qlxxxix ; ymo deꝰ ſepe mam

feſtat an verũ ſit qð dicit᷑ etiã

m pñtiialiqn etia p internã in⸗

ſpirationelalian p facti nuda⸗
tionem dũ ſcʒ ꝓducitur m pub
licũ qd o cultũ fuit aliquando
etiã mamfeſtat᷑ ꝓꝑ penã menci⸗

entis · qñ quis execratoꝛie ijura

uit vbideus ſimul eſt index et
teſtis:· Rd ꝗꝓpoſitũ refert vmcẽ

cius in ſpemhiſto·li: xxiiij: c·x
Inij: q; ad harolũ magnũ vene
rũũt due ſoꝛoꝛes ducis cuiuſdã
francon ↄtra eũ de tpalibꝰ re

bus querẽtes:karolus igit᷑ ne
gantẽ ducẽ iurare fecit ꝓ ſan⸗
ctũ ſumũ martiro⸗· q; mhil tene

retur ſoꝛoꝛibꝰ de his in quibꝰ

Otra eum agebant qui cũ letꝰ

juraſſet crepuit mediꝰ ſtatim
et ꝓ ali ſtercoꝛa ꝓruperumt⸗

ſanguiſqʒ poſtq; exiuit oculos
aures os et eiꝰ nares vitam in⸗
fra duas hoꝛas termmauit. Ttẽ

refert idem: li·xxij·c· hxvnj. et

—

greturonenp· q; ad ſepulcruz

bei pagacrij martiriſ ꝓ dyocle
ciann martiriſati anoxv. at atiſ
ſue q̃ſqᷓs falſũ iurare volùit nũ
qʒ ad cãcellã choꝛi ecłie vcit ejn

—.——

Secundum PDreceptum

ant ſtatim a demone captꝰ in⸗
ſamtaut cades in pauitu pꝛoti

nus expirat:Itę idem li. xxiij·

cxc Quidã noie bermn? mre
bus eccleſie ſancti qumtim mar

tiris falſũ ferebat teſtimomũ

volens auferre quanda ſiluam

Quẽe martir m ſomms redargu
ens eiꝰ naſũ tenendo fFalſato⸗
rem ꝓclamauit: expgefactus
qʒ cũ vi ſum vxoꝛi reœitaret a fa⸗

cecidit:quo cerritꝰ ad placitũ

ſans naſum aureũ cũ cathems
aureis artificialiter a pendit⸗
Quẽ iterũ mmis ſanctꝰ ꝓ viſu
cogit vt naſum artificialẽ peio⸗
ra non paſſurꝰ deponeret mite
Rimonm falſitatis quodð et fa

ctum eſt m eccleſia ſancti pf a

ti · Etem idẽ li.xxiij:c· cix· Qui⸗
Dam ſolioun argenteuz a patre

mutuauit que iuramẽto poſtea

negauit accepiſſe a patre. cui
pater iura mihi ꝓ ſanctum an⸗

domanũu te veritatem aſlerere ·

qð cũ faceret erecta manu ſta
tim oculi eius crepuerũt et die
tercia miſerrima mète deceſſit
Item lvxc cxv·refert quõ in a
lexandꝛia vidua ditiſſima me⸗

lantia accuſanit iudicialit er eu

gemmi virginem que ſe veſte mo

nachi induit . Reccuſauit imnquã

melancia eugemũ quẽe iuuencu
lum putauit eo q; ſine copulis
iunngi nollet- St famuli famuli
qʒ vidue teſtimomum dederũt

bidem falſum dicetes ſe vidiſ

ſe eugemũ velle vidue vim m⸗

Fr

tuliſſe Engemus ĩgitur cum ſe

virginẽ oſtẽderet patri ſuo iu
Dicl liberatus eſt Bed nõ din

poſt vidue domus cũ ommbufſ

mibi exntibus celica flama co⸗
buſſit/phibebit aut deus telti
monin veritatis oculte: m iudi
co finali mamfeſte qn illumma

bit abſcõdita tenebran et ma⸗

młeſtabit cõſilia coꝛdiũjcoꝛ·

Cinj- ulud teſtimomũ nulliiu⸗

cdem aqua lauarz naſus m aqm &α☛ rãti deficiet? HH Qumto du⸗

de bita᷑ que et quot requirunt᷑ að

quo eade cancitatꝰ erat ire re- &&a boc q&; iuramentũ ſit licitũ· Rñ;

q; tria·iere· inj· poſita vbi di⸗
citur iurabis viuit dñs in veri⸗
tate iudicõ ⁊ ĩuſticia: ſugꝓꝑ quo
dicit hiero; tres eſſe debent co
mites iuramenti: iudiciũ vide⸗
licʒ veritas a inſticia. Erimum
iuratiſ

HhHoꝛũ qd ſe tenet ex pteiĩ
eſt iudiciũ diſcretõis vt ſcʒ nõ
auret leuiter ſed cuũ diſcretõne
diſcuſſione qu intuplicit/Dri
mo q illud qd iurare vult poſ
ſit facere Secũdo an ſit facien

dum. et quid ex hoc ſequi poſ-

ſit ⁊ accidere/Tercõ locꝰ debi
tus ⁊ tpus de bitù m ↄuiuio ei
æ loco ſolacõſo et ſic de tempo
re: periculoſum eſt jurare quia
ibi minus ↄſueuit hõ delibera⸗
re.- Similiter qñ quis iraſcitur

Cuarto an ſubſit cauſa ratõna
BPins et neceſſaria quan vna &

vtilitas ꝓximi qui nõ credit m

ſi quis iurauerit vbi tñ ꝓximo

non expediret nõ credere:· F⸗
lia cauſa apter qua quis pt iu
rare eſt vtilitas ſin ſ; iurantiſ

vt in caſu quo opoꝛtet hommẽ

libet
roun.
imi.
tartodi
ſſtat
pnat“
tareve
ducd⸗
1ey
pube
non
adm.
pꝛio:
jram
ſand
faci.
re d
ant
eſt.
qgto.
teſt
ſi eñ
ron:

ueret

fam .

romn
l ſu 1
edndi
vommbi
na c
Gteſti
in ſudj
lumma
letwa⸗
ſecoꝛ⸗
uliu⸗
mode⸗
Wended
a
Rtapdd⸗
s n
ſip
enta,
n vde⸗
juratiſ
eſez no
rewoe

dhätſdi

neyrlepe.

in ſtfeann
ſpiwl
0ρ⁰
uinio .
tewho
Naech
dehbern
