eius auxilium altera pars ĩcur
rit iſi vero m pꝛmcipio credidit

. Oreceptum .

em · F Octauo peccat ad

quia jn
juſtum eſt et ill icitũ ſcieter ali

cauſam foze iuſtam. et m Pceſ⸗

ſin apazet ſibi miuſta debʒ cau
ſam deſerere ſine aduerſarij daz
vt dicit tho: vbi pꝛius: No⸗

no peccat aonocatus aut Penu⸗
ratoꝛ ſi pa rti aduerſe cauſazʒ bo
nam aufert et eam granat. aut

4

C apienles

mnficat m expenſis: aut im⸗
Pebier⸗ executione iuſticie in
oc q; petit dilationes ſuper⸗
fluas aut ꝓducit ſcieter falſa

inſtrumet araiit falſo s aut coꝛ

ruptos teſtes: aut iudicat ſᷣm
falſas leges: aut quaſcũq; fal⸗
ſas Phibitiões et bm ray · tene
rur ꝓti aduerſe q́ʒ ſi miuſte ie
ſit ad reſtitutione omniũ que ꝓ
eius patrocimũ miuſtũ amiſit;

IDedmo peccat qui cen-

us et tallias coſuetas et cHeo⸗
lonia vectigalia vngelta s· et ſi⸗
milia iuſte mſtit uta:aut ab an⸗

tiqua cõſuetudme cuiꝰ ↄtrariũ

n5 eſt im memoꝛia mtroducta-
nõ ſoluntſſed in toto vel in pte

domis frauduleter ſubtrahuũt.·
ot tenent᷑ ad reſtitutionẽ. Vn⸗
BSecimo qui plebano et alijſ ſub

trahunt⸗ aut eon eccleſijs dein
ta· vt qn ſoluũt de cima &fideli⸗
ter- aut obiatoes cõſuetas aut

alia Pmorct tenenè ad reſtitu-

tionem. ODuodecio famuli et fa⸗

muler qui bona dñnon aut dñnaꝝn

ifidelit diſpẽſant alijs · aut ſibi aut ſibi
ipſis ĩ iuitis dnis appꝛopando:
aut qͥ nimis late m 45b20 vſus

talia aſſum it pel etia qͥ ð boniſ

dñoꝝ ſuon ĩipſis muitis elemoſi

nas faciũt ↄtra ſupius tradita

k Tredecimo mulieres ꝗ 4

. ona viron ſuon furant᷑ · aut ea
maritis neſcieti bus⸗ aut nolen⸗

tibus mmis cõſumptuoſe con⸗

ſumunt in vſus wꝛios vel etia

de ipſis bonis viroꝛum ſuoꝛum

elemoſmas faciũt cõtra eon ex
Pſſam Phibitionẽ et contra ea

LQuartum.

9

HM

2 . Beroe eaſtſe Cae Sas tatlas k en een
4 4 . H &πσπ]dTr αοα
g30

e ISeptimum ſDꝛeceptum Capiculium Quartum. .
nuſtet⸗ ᷓ ſupꝛa de elemoſima tacta ſut ſte talis peccaret et comitterz
5 ſupe⸗ „Dedmoquarto peccat muliereß ᷑ rap mã et teneret᷑ ad reſtituti
er falt S. aduicerantes: que filios illegi: tionem- ſic etiam nec furtñ co⸗-
dut co timos nutriũt ſub expẽſis eooꝝ mittit noc rapmã qui aufert fu
lcat gm qui putant᷑ patres taliu filioꝛuʒ rioſo occulte gladium ne occi⸗
c fal⸗ T nõ ſunt · et ſic faciũt filios ſu⸗ Dat no iniuſte quia nõ m alte⸗
yetene os illegitimos i uccedere ad he rius necumentũ. Deci⸗
nuſte ie reditatem legitimoꝝn quitn ſo⸗ Amolertima peccãt dm qa ſ ub⸗
ſianep li ius hint in paternis bonista Oditis ſuis ꝓp uuſtas tallias aut
ümmſit⸗ lis em mulier taliter pꝛiuat le⸗ exactõnes indibitas ſupfluuas
Adeòr. Sitimoa vel maritü m boniſ ad incõſuetas ſubditos grauãt. et
e. vtrunq; velalten ꝓtinentiobns ah eis p fata exigut, ſunt tame
ltageſ⸗ 5 um de teſtametarij qui ele⸗ aliqui caſus ſᷣm ray et hoſtiẽ.
1aähn 4 moſinas aut alia legata nõ aſſi m quibus licitũ eſt Omis vitra
enn gnant quibus ex teſtameto aſ⸗ cenſum debitũ aliað ſubſidin
todlcty ſignanda ſunt · ſcz qui ſibi reti⸗ moder atũ exigere : Dꝛimus eſt
l nd nẽtaut ꝗpꝛia volũtate alnſ do P defenſione patrie vt cum pa
na nant.qᷓʒ illis quibus nomĩatuʒ tria ſiuſte ab hoſtibus muadyt
tndne ꝓ teſtatoꝛem oꝛd inata fuern nt tuc em ſu bditi nõ ſolum tenes
Nr ꝓ hoc em miuſte damniſicant. ſuas res imptiri. ſed etiã tenẽ
ſ⸗ ꝓximũ in re ſibi debita · et tenẽ tur coꝛpaliter et totaliter iuua
debi tur ad reſtitutionẽ ei·᷑ L reæ laboꝛare⸗Secundus ſi dns
idelr Sedecimo peccat ↄtra vij⸗ p̃ce. vult ire m exercitũ mdictuʒz ab
eaut RMctiã qui rapmã cõmiſit · vdelicz eccleſialvel pꝛincipe cõtra heꝛe
Kitu⸗ rem alienã miuſte aufereédo al ticos vel paganos. nec ſuffcit
akr Cteri vi vel violetiaſalio cuiꝰ reſ ad expenſas:poteſt a ſubditis
udn eſtſciste et muito· et tenet᷑ taliſ petere ſubſidiũ: Tercius ſiĩ bel
ai vltra reſtituere qð alteri ſic ab lo ex pacto ſuo inſto fnerit ca⸗
wpende⸗ ſtulit · etiam damnũ recompẽſa ptus ab hoſtibus et nõ ſufficit
zvs i re qdð miuſte mtulit· Et illud ẽ ſe redimeꝛe abſq;ʒ damno graui
obon Senerale imn omĩbus ĩuſtis dãa Quartus ſi debeat filiam mari⸗
Aenof nificatoꝛibuſ. Et notãter dictã tare aut filiñ deſpoſareet ſi ali
tradit⸗ eſt qui miuſte ˖ qnia ſi fieret au⸗ qua alia cauſa ſimilis emergat.
lieres toꝛitate iudicis iuſte iudicãtis/ de quibus vide lacius in ſũmis
t⸗an talis occulta et manifeſta ręce poteſt licite a ſubditis petere
ut on ptõ · nec fuftũ foꝛet nec rapma/ auxiliuʒ: ſed moderatũſi vero
loſeut quia no miuſta ſicut et filij iſra ro Ons extra taleſ et ſimies ra
elti el deo bẽte egypcionꝝ bona li tionabiles cauſas vltra ↄſnetn;
ſn cite receperũt: verũtamẽ ſi tał exigẽ vellʒ teneret᷑ ad reſtiuti
Aer m publica autoꝛitate poſit2 au 5 ßᷣm ray· et alipſ· Oecĩoocta
Irte feret res alteri ꝓ violẽtiam iun 5 o peccãt ĩterdu q in cõtractn

S

„

Septimum Pꝛeceptum.

conductõnis mercenariũ dep
cio ſuo no ſtatim ſoluẽdo dam⸗
nificant? NA Vnde dic alex-
de halis m ſumma. talis tenet᷑
reſtituere damnũ et etiam tin
quãtum mercenario nocuit- vñ

leui. ix⸗ nõ moꝛabit᷑ opus mer⸗
cenarij cui apud te vſq; mane⸗

. .-„

narij et qui effudit ſangumem
Frat res ſunt- etiaco⸗ v· dicit᷑ di
uitibus ecce merces op arioꝛnz
veſtroꝝ que frandata eſt a vob
clamat et clamoꝛ eon in aures
dni ſabaoth ĩtroiuit: poteſt au
tem ille cui pꝛeciũ ſoluĩ debeê

multipliciter damnificari non

ſolutus:aut quia tantũ tenetu⸗
cadem nocte ſoluere aut alimo
mam. et alia neceſſarta emè vei
pꝛincipi obnoxiũ fieri: aut ali
Huiuſmodi incurreꝛe ꝛpter care
tiam ſibi debite mercedis O
¶ Decimonono peccat ꝗ Sfrau
BSant dños aut ciuit at es ĩ ſteu
ris licite impoſitiſ- vmo iterduũ
illicite ꝓ tirãnos ertoꝛtis · exẽ
pli gratiadñs alicuius ci mta⸗
tiſ ſibi ſubdite im ponit ei aliqz
exactionẽ ininſtam. ſed recto⸗

„ „

res dicte ↄmunicatis Ple
munitate vt maius malũ eui⸗

Dam pecunie ſummãꝗ et ſtatuũt

quẽdã modũ recipiẽdi ſiue col⸗
ligendi dictaz pecunia a ſingsu

–

lis de lla cõmunitate imponẽ

do cuilibet certam pecumã ſol
nendam ᷣm multitudme bono
rum ſnon vel aliter· poſito eti⸗

id & opis merceset etia xxxii
Qui defranadt mercede merce

catis ꝓ ſe ⁊ cõ

.

Capitulum

q aliquis ciuium dictam ſum⸗
mam pecunie vel ſimui vel per

ptes ꝓmittẽes ſoluè dicte mo⸗

do recipiat ad firmã pecuniaz
impoſita comunitati dicto mo
colligendã demũ poſito q ali⸗
qui de dicta comunitate exi⸗
ſtimantes huiuſmodi exactio⸗
nem miuſtã et ideo nõ ſoluen⸗
dam niſi p violentiã coactio
nem aliqunãſpecurie ſumma eis

impoſita clam vel occulte reti⸗
neãt⸗Querit ergo gofredꝰ? q⸗

li.vij· q/xv. Vtru ſic ret inetes il
lud quod eſt impoſit ũ eisltene
ank illud reſtituere: et hoc illi
qui rcipit dictã collectã ad ſir
mamRndebitũ vt vnn ſquiſq;
taqᷓ;ʒ ꝓs tri buat ad cõmune bo
num conſeruandũ ſuã poꝛtõez
ſicut etiaz quiſq; ꝓ ſalute apꝛia
tenet᷑ dare tirano bona exterio

ra vel pdere pluſqʒ pPmittat ſe
Pimi ab eodem et bene ſtat ſi

apoſito caſu et in alio q alnqdo

ruſte ab aliquo recipit᷑ et tam

iuſte poteſt ab alijſ exigi ˖ vt ſi
dommꝰ a tirano capi ſi capt?
ſine ſubditon bonis redimi no

poteſt. et tñtirãnus miuſte p⸗

ciuz recipit et reſtituerę tenet᷑
ſubditi bene faciũt dñm libe
rando ſic eſt in Ppoſito · vbi om
neſ de cõmunj tate ſunt ſic vnũ
coꝛpꝰ et rectoꝛes cõmunitatis
qñ ratiõabilicer ſubditis aliqᷣd
ſoluendũ ĩponũt tenent᷑ ſoluẽ
aks cõitate öfraundãt O Vce

Mſimo pẽcaãt àᷣ ſciẽt᷑ tradũt hoĩbꝰ

zmalas pecunias vel alias res

Quartum

ꝓ boms.poſtãz ab alijs ſic ad

ipſos
dun
El
hveh
vendr
Gna que
cmum

care ỹa
netam
7tales
anoeu,
ſls nua
haitume⸗
nitari⸗eade
ſeutiſd⸗
ſtor on
RcN
N
ſſt de
msde

Mage
hubel
ſat ſe
lgalit
lemſe
ditur
nöd⸗
eſſe t
Plt’er
ſiſib
fatlon

Qnmtnn

am ſum⸗
. bel per
to mo⸗
du;
to mo
Mali⸗
reexi:
ſctio⸗
len⸗
dio
NNN
auw
N 8
tie
tü eigten⸗
ethoc ili
cti adſi⸗
nuſonſ
mo⸗/
Moi rg
zveja
rterio
tat ſ
Tat ſ
W
igedtl
imti
ſpi⸗
Mk:
ſlibe
Gio
neyni
tati
dli
eſ
N
51s
.

6

Dꝛeceptum

ipſos ꝓueneruñt tales em̃ nec
dant pꝛeciũ iuſtum nec fideli
ter agũti nec bene intẽdunt · ſʒ
hoc quo ad pecuniã pꝛecipue ĩ⸗

telligendũ eſt · quãdo dat᷑ pe⸗

cunia que eſt falſificatio mone
te cõmunisſecus ſi nõ eſſet fal
ſificata moneta: ſed ĩ vno groſ

ſo plus de argento a caſu qʒh imn
alio et minus de cupꝛo Q

4iceſimolma peccae m ples
ui melioꝛes denarios eligunt

de moneta nõ pure argentea;
et reſolunt margent n vel ven

Dunt pꝛecioſius · lenioꝛes eqᷓ

care vendũt · patz quia tũc mo⸗
netam reddũt mmus acceptã

tales faciũt mterdũ libꝛa de

narioꝛum ita leuẽ ſicut p̃ci ſo⸗
res monete quod tamẽ omĩino

illicitum eſt: ergo nocet cõmu⸗

nitati: eadẽ ratione interdum⸗

ſicut iſti de quibus ꝓuer:xj: di
citur:Qui frumẽta abſcõdit ma
iedicetur in populiſ B Be/

cundo pꝛmcipaliter videnduz

eſt de palliatis furtis et rpeS
ms de quibus eſt pꝛima regula

th. lr de cõtra cti⸗
bus. Qnicũcq; exhibet ſe qualez
ſcit ſe nõ eſſecui apter hoc pꝛi⸗

cipaliter ꝙ credit eſſe taliſqua

lem ſe exhibetdat᷑:mutuat · v ẽ

ditur · vlł fit aliquid bomi quod

nõ daret᷑ aut fieret ſi ſciret᷑ nõ
eſſe talis · illud ipſe muſte Pci
pit. et ad reſtitutionẽ tenet᷑: mi

ſi ſibiĩ alide cõpetat de iure· vk

ipſe ꝓbabiliter ignoꝛet:qꝙ; hac
ratione ſibi detur vel fiat. Da

tent iſta: quia ſi nõ debes aliaſ

Quartum.

de iure nõ dat᷑ ſibi voluntarie ;

ymo muolũtarie.quia ex igno⸗
rantia cuius ipſe eſt cauſa per
ſuã falſam exhibitionẽe et ſimu⸗
lacio nem ſequiẽ ipſe fraudu
lenter recipiat ſi iuxta hac re⸗
gulam diſcuterẽt ſe homães. qʒ
multi mueniét ſe miuſtiſſimoſ
occupatoꝛes qᷓ de diuitijs ſuis

gloꝛiant᷑ et aſpernant᷑ ceteros

vt malos· Damo em pꝛmcipa⸗
les qui habẽt defend ere terrazʒ
ſubd itos eiſq; ꝓuidere de iu
ſticia ad que contributõe ſi ub⸗

Ditoꝛum quaſi pꝛecio conducti

ſunt: de quãto defenſionẽ de

bitam ⁊a iuſticiam negligũt. de
tãto contributionẽ miuſte reci
piunt ˖ Becndo i idez indiciu eſt

de his qui ſe clericos verbo di
cunt vel habitu vel officio exte

rioꝛi oſtendũt et nõ ſunt taleæ
quales ratione clencatus eſſe
deberẽt· Ex quo em ille quem
epiſcopꝰ n6 acceptauit o2di
nauit m clericũ miuſte recepit

beneficia eccleſiaſtica· et fruct2

eoꝝn quomõ ille coꝛã deo iuſte
reci piet·qʒe deus nunaz m cleri
cum acceptauit: Quõ aũt ẽ cre⸗

dibile deus lum vnqz i cle⸗

ricum acceptauerit · qui nunqʒ

vt cleri cus viuè vel vt talis deo

ſeruire ꝓpoſnit · ſed ſi aliquid 8.
His que ad clericũ ꝓt ment al
ſumpſit aut facit.hoc pꝛincipa
li᷑ facit vt ꝓ h̊ facilit᷑ roditꝰ
pecunias poſſit obtmè ⁊ ꝓꝑ it⸗
las ſecłares habè honoꝛes ↄui
unia⸗ luxurias 7 vanitates ſecnii

” —MWN

4

exercè. et ſi aliqn bonũ WPoſitũ

8.

“ = eptimum

7

Aſoreceptum.

Ha het· ⁊ pꝛo tũc iure percipit

none etiam tunc quãdo mutat

apoſitu ope cõtzariũ implet

iten pꝛecipiedi iuſ pdidit- Te⸗

cio ſimiliter eſt iudicanduz de
religioſis hĩtu.æ irreligioſe vi

uentibus. Quis em credit pu⸗

to autez ꝙ; nec ipſimet credeꝛe

poſſunt homĩesideo eis bona
Dare- cõſtruere mona ſteriaele

moſinas ⁊ oblationes poꝛrige⸗

re· vt inde et de talibus cont ra
deum regulã viuatCum er⸗

o ipſi ſolum ſub pꝛe textu hꝰ
boi coloꝛe petãt et recipi. ãt
Hoc intuitu eis detur · vt vicz

pm ſtatum aſſumptũ deo ſerui

ant ⁊ viuãt· Epſi nõ habent ins
Zuertẽdi data in alind· maxie

ↄtrariũ qz ad 10 a8 qð data ſẽ

T ipſi rece perũt q́; cito ergo qſ

Piam religioſon ſdeter ↄtra ea

facit·que ad ſtatum religioſuʒ

de neceſſitate ſalutis Ptmẽt ĩin

ſte Pcepit ⁊ abutit᷑ omibuſ mo

naſterijs donatisetiam pane
vei Habit atõe · mſi mutet mten⸗
tionemet velit eis vti ſicut de

bet a8 reſtituti one teneẽce. S

41 omiter poteſt dici
qun ſcister conat᷑⸗ vt res quecũ⸗

3 venalis melioꝛ aꝓpareat/q; ẽ

bonaq; emptoꝛ ꝓpter ho emit
pꝛincipalit er quia talem crede
bat eam eſſe qualis a Parebat
cõmuni ĩudiciojtin tenent
tuere qᷓntum recipiũt vltra ve⸗
rum eiuſ valoꝛ ẽ· Et ſi redatur
eis res eoꝝn integra totũ redde
Pꝛeciũ tenebũt᷑.quia nõ 6 fiebat
emptio nß ꝓ tali re qualis pᷣm

S

Capitutum

indiclu cõmune Aparebatſim
liter ſenti endũ eſt de his qͥ reʒ
bo nam eſſe ve nalẽ oſtendunt
vt vmũ clan et ſapiòuʒ in vitro
poſtea turbidũvel alias ma
lum vaſis vmu inf undũt hec 8
Pectato math- qumto hm pdi⸗

eta miuſte agũt mercatcꝛes · vl

alij qui accom odant pecumas
ab alijs ˖ vt decipiãt veſtes ⁊

a paratus hñt ppᷣcioſos vt eis

credat᷑· cum tñᷣ Pbabiliter ſoluẽè
debita nõ mtendũut vl nequeaãat
T/SBecũñda regula eiuſdem
quicũqz indebite eſt alicui Hoĩ
canſa timoꝛis verecũdie triſti⸗
cie· vel alteriꝰ paſſio nis ſibi om
mno muoluũtarie cums quidem
paſſioms occaſione ille hõ mo⸗
uetur ad dandũ mutuandũ vl

aliquod vtile ſibi faciendũ hoc
ipſe miuſte recipit de tato· de

quãto illa datio ex illa inn olun
taria paſſione ꝓcedit · Et ad re
ſtit utionem tenet᷑ mſ foꝛte ſic
pꝛetactũ eſt ili ſihi ex aliquo
mre debeat᷑: vct niſi bona fide
Pbabiliteri ignoꝛet. an muolu⸗

tarie ſibi det᷑ · ſed ꝓbabilẽ habe

at pꝛeſumptionẽ de volũtario·
Eilud patet qnia qñ iſte nõ ha
bet ins · et ſcit llum dare non
volũtarie· et vltra hoc eſt inde
bite cauſa illius datõis·quõ po
teſt res ſibi iuſte venire· dico
autem cuinſeſt indebite cauſa

q? ſi das pauꝑibꝰ elemoſinam

ex timoꝛe moꝛtis aut damnati
onis ipſi non iniuſte recipmut½
quia non ſunt cauſa illius timo
ris:y mmo adhuc ſi quis eſſet

trym
s vani
ſetad⸗
ateo
1CuN
eme
ſaner
tes
dari
in
al
plunt
tmoꝛ
pent ne
ſbilem:
ſecſdiat

1nita⸗
Tetae

Ror
tatur
coꝛan
abſol
illius
bjgm
nikan
de
ſplonr
Tetern
ſioffer
dimt
pto⸗
qui 4
ſed ei
tibus.

noꝛe⸗

H Bercdhere nucne rachet
. — H —
ẽM
Septimum Dzꝛeceptum Capitulum Quartum⸗ A
gqn; cauſa ill ius timoꝛis:ſedð nõ ĩde ne cõfuſionis ſuſt inẽt eos ali
nount bite/vt ſi neceſſe eſſet natuꝛã fa qn ioculacõeſ eonnõ ſunt ſecu
moſtro cere foꝛamẽ ĩ naui:ꝗꝓpter quod ri m coſci entia de eo qð eis dat᷑
lag ma opoꝛtet eijci vel alijs dare meꝛ de quato ex illis motiuis dat
therd ces ſi aute nõ eſſet neceſſe. ſed quon ipſi ſunt cauſa mebita⸗
ndi⸗ faceret hoc quia ſperaret ſe ob ſed hec omia ſunt mtelligenda
erg ve tentun merces eiectas ipſe ce niſi ipſis alio iure cõpetat:aut
– teris paribus nõ ſolum merces Pbabiliter appareat q; voluta
eiectas: et demuʒ muẽtas miu⸗ rie det᷑⸗ Et ſicut additum eſt ð
Ne ſte recipet· ſed etiam teneret᷑ tato · de quato et que ſequnt᷑ ce
Uluaſan refundere.dato q; eaſ nũqʒ in tera:quia aliqn homiĩes dãt noꝭ
A watti uemret? VEx pꝛemiſſis poß ſolum ex aliqua taliñ paſſionan
glaiſden ſunt multa ellci · Oꝛimo ql potẽ muoluntarian ſed etiã ex affe⸗
aiui tes a dñi qñ petũt ſibi aliquid ctu habedi bemuolentia opla
—R Dari vel mutuari a ſu bditiſ qᷣ centiaʒ· Honoꝛẽ ſolaciũ aut lau
* Ptimoꝛe mdignatõnis negare Dem ſed certe de tãto illi nõ m
Mah nõ audẽt.de tãto miuſte reci⸗ iuſte recipiũt· ⁊æ aliqñ totaliter
ne punt de quãto ex muolũtario mutat᷑ affectus. Qñn antem hoc
, timoꝛe donat᷑. Secũdo ſi quis Haberetpoſſet cont ingere qq
ee petit vel mẽdicat ꝓ tam hono⸗ pꝛiꝰ ĩ iuſte r̃cepitiuſte poſtea
2e rabilem ꝓſonam cui quis p ve⸗ ret meret:quia qð pꝛius erat in
,de recñũdia tam parnã rem negare uoluntarinũ⸗ poſtea fit aliqn nõ
ncun T vnttũ eius nõ audet cõfundẽ ſolum volũtarium ſed etiã de
e ia debitoꝛes q́ͥ mmant cre lectabile-ſicut cõmuniter ĩ bis
a ditoꝛibus mſi ꝓs debiti remit cõt mgit que monet · vel m qui⸗
ucn tatur eis ſe totuʒ velle negare bus ſurgit cõcupiſcẽtia. illa eĩ
mſde coꝛam iudice/nulli taliuz ſunt nõ facit muoluntariũet ideo qꝗᷓ
anmr⸗ abſoluti a debito qdð occaſione ex illa dãt᷑· iudicant᷑ licite pon
.bllahe illius timoꝛis dimittit᷑. Quarto ſe retmeri.nõ obſtãte q; dans
eliuno hi qͥ moleſtauerũt hoĩes ⁊ mi⸗ peccet in ſic dãdo et recipies
nsta nant᷑ amplius mimicari cis ſi ñ mereat᷑ cũ peccato ſupbie aua
e non cõcoꝛdauermt cum eis ꝓ voto ricio vel luxurie· hecmagiſima
eſt inde ipſon no debẽt credere ſe vere the· X) Quantũ ad tercuum /
gnöpr T et euagelice recõciliatos:etiã Pꝛincipale de rebus muetiſ eſt
re⸗ din ſi offenſi ex illo timoꝛe ſe ſiuriaʒ 3 pecialiter notandũ ſᷣm ſanctũ
te Dimittè 1 verbo teſtent et ſeri⸗ tho:ij.ijq:lxvj-a ſᷣm alex ſu
moſte pto·Quĩto mimi a ioculatoꝛes · iij· di xxii q queda ſunt res
dam qui ꝗᷓ vocati veniũt ad homies quę nũq́; fuerut in alicuins hom
l ſed eis penitus muitiſ 7 dolen par nis vt gemme et lapilli qni ine
e tibus; ii pꝛe verecũd ia vł ti mniunt᷑ m littoꝛe maris- et ille reſ
d⸗ moꝛe oblocutõis eon aut huma ſtati ſunt muẽtoꝛisdicit ei de

X „ .

r aπας elef e ſactatαaαοπ vs or

.
Septimum ꝛeceptum. Capitulun Quartum er
illis lex in libꝛo inſtitutionũ ð hoc eredit et accipit etiã aĩo re ,
rerum muentione gemme ⁊ la⸗ tmendi · tuc ignoꝛatia facti eũ M
pilli ⁊ ſimilia q̃ m littoꝛe maris excuſat · vt Dicit alexſi autt no N
muemunt iure naturati ſtatĩ ĩ credat eas derelictas ⁊ accipit H d
uston ſut ⁊ fint y Rlie ſüt eas ammo retmẽdi: tũc furtum S
res que aliqn poſſeſſe fuerunt cõmittit·qꝛ ↄtractat re alienãa chodn
ſed modo dreiicte ſunt. vt the de hoc mtelligic Ulud aug?:
ſauriantiquo tempe ſub terra m quada omelia ſic dicetiſ ſi qᷣd ſtten⸗
occultati quon nuc nõ eſt pol- mueniſti et n reddidiſti rapui nd
ſeſſoꝛ:et de iſtis dicenouz eſt· ſti · dicit tame/ pe · p al.m nij. dDe WDQRT
ſicut de ſupꝛadictis ſcʒ ſant cõſuetudmmetheſaurus vbicun ne⸗
muẽtoꝛis: mſi q; ſᷣm ieges ciui⸗ q; mułtus ſit eſt pꝛmcipis:⁊ ſic ſecu

ies tene muëto dare medie⸗

tatẽ Ono agri ſi in alieno agro

muemt.non data ad hoc opa-

ille ſolus poteſt facere elemoſi
nam Eſt em theſaurus vetus
Depoſitio pecume cmus memo

rja nõ extat· ſed quõ reſtituent /
ueta quãdo neſciẽ᷑ cui· Rn. pm
rap- faciat muetoꝛ pułlice dici

apter q m pabola euãgeliſima
thei xirj.dicit᷑ de nuentõne the
ſauri abſcõditi in agro q; emit

agrũ ullumvt haberẽ ius poſſi
dendi theſann ſi vero muene⸗
rit theſaun data opꝑa mhil te⸗
net᷑ dñno agri· Ande de illo diẽ
lex.li:mſti.de ren diuiſione qᷣſ⸗
quis theſauros m loco ſuo ãue⸗

mt adꝛianus naturale equitat? &α
ſecutusei ↄceſſit qui innemt ac

ſi quis m alieno loco:non data

ad hoc opa et foꝛtuitu muemt

dimidin muẽtoꝛi ⁊ dimidiũ do
mino ſoli oceſſit · 3 Flie ſut
res que de ꝓpinquo in alicumus

pmte fuer at homis? a ſunt ab eo dezꝛe

licte et ilas ſi quis muemt · et
eas accipit nõ ao retmedi ſed

eas reſtitu?di dno ean/qui eaſ

nõ Pabet ꝓ derelictiſ- ulle non
cõmittit furtũ nec in re cũ ſint
Derelicte: nec volũtate⸗ enz eas

Srelictas ſciat ant credat:ſi au

tem mveritate nõ ſunt dereli⸗

*

Hiſto. libijſmercatoꝝn apꝛieta⸗

p pꝛectrones vel p eccleſias vbi

rem muemt- m Hoſtiẽ a nzʒz

dño reſtituat᷑ ſi dubin eſt cuiꝰ
ſit certificari debet muẽtoꝛ per
ci reuſt atiaſ rei alĩias foꝛte mul

ti nõ dni ea peteret ·

pla valde illicite acqᷣ

Henda. Dꝛzimo que requirant᷑
ad talia. Gacũdo qz piculoſum
eſt habere officiũ mer catoꝛum

Tercõ qualiter ſe debeãt habe

bene vt ſaluarené mercatoꝛes:

B Quantũu ad pꝛimn no⸗

tandũ q; m vmcen. m ſpeculo

tes cham pꝛimuſ ha buiſſe vide

tur qui ſunplicitatẽ vite hoim
ad inuentionez menſurarum 7

E emptione et vedi⸗
tione cirea que ſepe

runt᷑ tria nũc ſunt vi

cte iple tamẽ muẽtoꝛ bona fide põderum permutaiit· atq;a
“ us ale à ne t⸗halse eddi i, 5Bee-at netg &nαι1πfn αdb
B ,5 Wre. . Seo⸗e ſr=D)ſr
aetdre= ſr

G dvog
desg

.
Qumm

ti aion
facti ei
ai n
4 acapit
funtum
ealiena
dang.
ubſ d
Gün apui
der
NNNN
mapeſe
negewſ
durus vetns
nns meno

lhticvene

en⸗ Bin

ublxedni
labbj
an
ſtan
woꝛ per
ewul

ne c id⸗
ce hy⸗
lhaitin
nüc ſun
nmuurant
geuloſum
C
vean ben
carolt⸗
paum⸗
hut
r 1*
Punc
iren

m
ℳ

eef

o

aͤbi 4

. 2
— „—X
. .
9H91 +☛ SS

caliditaten et coꝛruptio ne p⸗
duxit cermios terreſpaimuſ e vo⸗

duple, x. nae mutatio- Vna co
homiea qncoõmutãs intẽ dit re
cipererem nõ vt mercet᷑ m ea.
ſed vt ipſa vtat᷑ alia eſt cõmu⸗
tatio negociatiua vbi comutaſ.
mtẽ dit lucrari de re quã acqui
rit-emit em nõ ut vtatur van edè

t vendat carius/G

atꝶioné, vt ſit inſta qrunch

requirunt᷑. et ad ſecñdam vt ſit
inſta eadem. æ adhuc duo alia
requirunt᷑: DHꝛimo igit᷑ ad otra⸗
ctum emptionis venditioms
ad quemcuq; contractu reg⸗
ritur libeza voluntas in vtroqz
ſcʒ vendẽdi in vno emẽdi
tero⸗ id eſt daãas velit traſfer⸗

re et recipieẽs velit acci pe rem

traſferẽdam . Becũdo requirit᷑

libertas in vtroqʒ ita q neuter
ipſon Phiheat᷑ lege ſuperioꝛis
nec ꝓ actum alterius a quo de
Pendeat- Lt zpter 922
modi no por eſt monachus ſine
bcptia ſupioꝛis nec filiuſ fami⸗
las. ſine licẽtia patris emere vk

2mucattio ſnokrand interuem

gute boma fioe igeni tHeſaiii
bec eſt volũtas dei ne quns ſu⸗
H persrediat negq; circuuemati
nesotio fra

excludit de quo poſt Pauca di

cetur a circhuemat ꝑ fraudem.
Dikn m Per raus tripli
citer pꝛimo in ſuhi ſtatia rei v
dite vt cum quiſ rem vnius ſpe

Dere momwbul iſtis vmuerſa

m vendẽdo et emẽ doealias i iu
ſtum fit Sðo deutro⸗

dera maius et mmus nec erit

noꝰꝛ abhommat᷑ em dñs eñ qui

in qualitate- puta cuʒ nis gat

ex iduſtriaa ſind ioſe obte

trẽ ſuñ p li ſuꝑgꝛe⸗
diatur iequalitate iuſti pꝛzꝛecij

it re alterius
ſpeciei· aut eDrrenn mus p⸗
cia ſe vt auricalcũ: ꝓ auro- aué

aqua ꝓ vmo· aut mixtuũ ꝓ puro
aut de narin cupeen p aureo:

titur fraus m quãtitate que p
menſurã cognoſcit᷑ ſiue res me⸗
ſuret᷑ ꝓꝑ pondus ſiue ꝓ alia me
ſuram coꝛpalem vt modinz vel
ſextarũ ſine fit in anidis ſue
aridis· Et ſ ſimiliter in li bꝛa po

liter opoꝛtz eſſe inſtaà menſura

a xxv SiciE
E habebis ĩ ĩ ſaccunlo dinerſa po

in domo tua modi? maio? a mi

Hor facit:et aduerſat᷑ omnẽe in
ſticiam Tercio comittit fraus

mfirmuvendit quaſ ſann aut
vmũ co ꝛruptũ quaſi ſann et ꝓu
neaut crocũ mixtũ cũ re vilio⸗
ri: Ex à pʒ q faciut res muti
les et Ifectnaß 8Ser e2

“ð

Iseptimum

occultãt tenent᷑ ad reſtitutiõ⸗

illiꝰ qð occaſise tal occultatois
eisg datur ꝓ rebus mſi res non
obſtãte defectu tim valeat qua
tum dat᷑. Et ſimiliter eſt de ha
bentibus res venales indic a8⸗
omia iſta ꝓbant᷑ extra de miu⸗
rfijs et damno Pato qui em dat
ccaſione dãmdammũ dediſſe

videt᷑:ſed defraudãs alium in

ſoſtãtia qualitate ⁊ quãtitate ·
dat ei occaſionẽ damalias em

nõ ꝓmutaret: m his omibꝰ di

cit tho· nõ ſolum peccat quis ?
jluſtam venditione; faci ẽdolec
ad reſtitutionem tenet᷑·. E

Beun , ſherQuarto iSié qad mmus babi⸗
, AQuartogieha minns

ualiter ite datſſi veracit᷑ agno
uerit rem non fuiſſe talẽſqualis
m contractuʒ eſſe debuerit'/q
hoc velit ſicut rationabile fuͦ it
emẽdare ſi em venditoꝛe igno

rante aliquis pꝛedicton defe
ctuum m re vẽdita fuerit · vedi

toꝛ quidẽ nõ peccat tenet᷑ tam

cũ ad eius noticia puenerit ve
raciter ſaltem damnu recopen
ſare emptoꝛi t qað dictu⸗ eſt

de venditoꝛe etia intelligendũ
eſt ex ꝓte emptoꝛis Ot ingit ei

qnq; venditoꝛẽ credere rẽ eſſe

m mus pcioſam quãtum ad ſpe
ciz.puta ſi quiſ aun vẽdat loco
auricalci emptoꝛ ſi ilnd agno⸗
ſcat imiuſte emit· ad reſtituti
onem tenet᷑. Et eadẽ ratio eſt

ð defectu qualitatis quãtita
tis · vt ſi quis ſimplex pegrimnus

credes equũ ſun valde mfirmn

exhibet en venalẽ· ẽptoꝛ aſin ꝗ

tus quãuis noſcat defectũ eſſe

—

paruũ aut foꝛte ꝓ noctẽ ſana bi

—

Capitulum 3 1 Quntum.

lemet th emit eum ꝓ Puo pꝛe
cio quaſi valde mfirmũ ille ſciẽ
ter a miuſte däãmficat ꝓximuz
ſuũ:et pecc at cõtra hoc manda
V Ttenet᷑ ad reſtitution-
valoꝛis inter reſ ꝓmutatas ant
it er rem emptã aut venditam
pꝛecin nam re carius vedere
aut vlmſ emere qz valet m ſe vl
eſtimatõe hommu eſt ↄtrã in⸗
ſticiam ᷣm phm· j/ poli· ⁊ ↄtra
math · vij · Omia quẽcũq; vultiſ
vt fadãt vobis hoĩes et vos fa⸗
cite ĩllis.ſed nullus eſt qi ſibi
vellet re carius vedi q́ʒ valeat

qꝛ ſic damnificaret᷑ · vt plurimũ

vel ſemp· vñ augꝰ:xiij·li· de ci·

dei . velle vile emere et care ven

dere reuera viciu eſt· icit ant
qꝙ; nolicet rem carius vendere
vel vilius emere q́z val eat in ſe
m eſtimacõe hpomma In tribuſ
m caſibus licet rem carius ven
ðere q́ʒ ſit empta · i0 aꝛ aut res

melioꝛata eſt in ſe veln eſtima
tione hommũ aut ratoe Fuſcij

circa rem emptam exhibĩti· Dꝛi

mo em res empta poteſt meli⸗

oꝛari aljqñ naturaliter · vt quãdo
fit de impuro vino puru⁊ 8 8⸗=

cili ligno foꝛte · et de equo tnũ
annonꝝn octennis· Mian artifici

aliter fit empte rei melioꝛacio⸗
vt melioꝛ e ſt pãnus m tumcam
foꝛmatus q; ſimplex pannꝰ. ali

qn fit naturaliter a artific ialit᷑
vt melius ad ignẽ valẽt hgna

ſieca q́; bumidSecũdo pᷣnci⸗
paliter res empta pt᷑ melioꝛari

mto requirié᷑ equalitas

WtactWαα Dre raers. 4 SS ð

utn 2 Capitulum AQumtum.
anzi nõ m ſe. ſed ĩ op inione hominũ matiõe ↄſiſtit ita q modica a 9d
pee aut q neſciebat᷑ ꝑpꝛius q; bona ditio vel mimcio nõ videt᷑ toll-?
lle ſie⸗ eſlet · aut q eſt ljam moigentia equalitẽ iuſticie vt itho: dic: et
primiz eius que pꝛiuſno fuit· vt patet addit ſcotus:q añ ↄmutantes
nande de pillulis peſtueci ahbꝰ extra pe ſata neceſſitate mutua repu⸗
ohe⸗ tẽpus peſtilecie.⁊ in tpꝑe peſti tant hincinde equiuales dare
nlitag lencie in multis alijs modis⸗ acci pe ita ꝙ vterqz cõputat
aa ant t tam in pꝛimo q; ĩ ſe cudo me tm dare qᷓntuʒ recipit a ecõuer
ndtam lioꝛationis modo poteſt reſ ca ſo recipe qntum dat · ſi tũc ali⸗
gidbe W rius vendi qz empta eſt. Terc⸗ qd modicũ deficit ab mdiuiduu
anſen Peicipaliter ẽ fieri poteſt ex ali equalitate non erit miuſticia
Rtdaiir Pte vendentis vid eligz roe ſer⸗ reputãda/qꝛ qñ ex tali eſtima⸗
hetden nicij qð circa eam fecit vel offi⸗ tione de datione receptione
igpyt cij q circa eam habet:⁊ hac ra⸗ equiualẽtis mutuo ſunt cõten⸗
erpoztr tione collectoꝛes hoſpitũ cam ti tũc mutuo ſibi volũt remitte
ſan n pſoꝛes · inſtitoꝛes· caipones pe reveriſimiliter ſi mm aliquo defi
Pnela neſtici a qcũqʒ ſtàtionarij. poſ ciũt ab illa iuſticia requiſita. ⁊?
mn; ſunt reʒ etia nullo modo mutua ſic iſton ↄtractuũ quẽlibet 2c0
n tam nec in ſe nec m eſtimatiõe mitat᷑ aliqua donatio ↄditiona
woen hoĩm vẽdere carius q; emerũt lis. vt ſi aliquid ſit amplius in
⸗ 2 hoc apter ſ umptus⸗ labozes. re data. H Ven tñn ſi alids
ͦ iduſtrias-curas: pichla. a aliaſ mulſtũ indigeret de re aliqua et
dae occupatões rationabiles mul alius ledat᷑ ſi ea careat ꝓ ma
enſe topins qui adducũt res a on gnam mſtantiã:· ille moucit
Wi⸗ & mquo iratio eſt:qꝛ j· coꝛm nj. ad vendẽedum rez ſuã vel ad Yꝓ
un vnuſquiſ recipiet mercedem mutandũ ꝓ re alterius· tuc cũ
neus fm ſuũn ꝓpꝛium laboꝛẽ· eadẽ em poſſit ſe ↄſeꝛnaꝛe mndemnẽ erit
t ratio eſt de mercatoꝛe ſicut de m caſu tali iuſtũ pciũ nõᷣ reſpe
ni alio laboꝛatoꝛe:q; merces det᷑ ciendo ſolũ ad re que vendit
ini ꝓ ſuis·labbꝛe· imduſtria· cra ſed etiam ad damnuũ qð vendi
mali⸗ 7 ſimilibus G Vñ tam m toꝛ ex veditõe mdicõe incurrit
,vt quad diumã q́3 natnralẽ legeʒ illicitũ Tꝓ ſic licite ꝑt᷑ aliꝰ cariꝰ vẽdi q̊ʒ
inde⸗ reputat᷑ ſi in emptõe a vẽdicio valeat ſm ſe qʒuis n vẽdat᷑ piꝰ
no tni ne nõ ſit equalitas iuſticie ſer⸗ q́; valeat hñti ſi vero aliqſ mui
nmiiti unata ſciẽter. ule qui plus het cam jiuuet᷑ ex re alterius qua ac
Arus poſtq; ĩnotuerit ſibi ilð tene⸗ cepit· Ille vero qui vendidit ñ
ruunn tur recompẽſare ei qui damm⸗ damnificetur carendo re iſta
nn, ficatus eſt ſi ſit notabile dãnuʒ non debet eam ſuper vendere
rtikr ð dico: qꝛ inſtũ pꝛeciũ rerum nia vtilitas que alteri nccre⸗
ſt e qñnqʒ nõ eſt pũctualiter demi ſcit nõ eſt ex venditione · ſed ex
ws⸗ natum ſed magis ĩ quadã eſti oditõe ementis· nullus aũt 83
Mafr

Purss ₰ Fen ◻ Serr- õ 2WDe ee 3 E

=Ds

2ò 4
R
* .
YSeptimum DPꝛeceptum 4
vsdore alteri quod nõ eſt ſuuz ꝓilli qui frumẽtavel alias xXes .
ülicet poſſet ei vendere damnuʒz vtiles cõmunitati. vel neceſſa⸗ 45
quod patit᷑. Llle tn qui ex re al⸗ riaset bonas ad hoc pꝛmcipa .
terius accepta multu inuat᷑ ˖ pr liter emut · vt no deſint ciuitati
apꝛia volũtate vendẽti aliqaui Patrie · vł aliqua alia bona inte
inperogare að pꝓt met ad eius tione. nõ mtędentes cariſtiam f⸗
hHoneſtatẽ?) T Et ſic patet a) moucere. ſed quandocunqʒ ne 4
quinq; requirunt᷑ ad vmntatio ceſſitatem vel nota bile graua
conomicaiſeo ad negoci men pauperum vidermt ven⸗ e
tinam adHuc ſup pfata requi dere iuxta communem ratio lcv⸗
runt᷑ alia duo:· Dꝛimo ſi debeat bilem eſtimatione. Tales enim de
eſſe iuſta opoꝛtet q;talis ↄmu licite æ meritoꝛie pnt hoc facè er
tatio ſit vtilis reipnubliceſic eſt ⁊ aliqñ cariſtiã impedireſſed il E
de merc atoꝛibus iliis qui affe⸗ hqui m cogregando talia nec te
runt res de patria vbi habun: cõmmitati ꝓſunt nec vtilitate 1
. dat að pria m vbi deficiñt· qua = eius mt ẽdunt. ſed ſolum lucruʒ; ſ
rum tñ vſus eſt vbi neceſſarius, ſuũ nihil mſi cariſtia expectan t
etiaʒ qui res emptas ↄſeruut „ 90 gꝛauiſſime peccat Bo e quia .R de
vt ꝓmpte mueniant᷑ venales a ber m cõmunitate vmens G;
voletibus eas emere⸗tales ha ratione caritatis ꝓrximi ⁊ ratõe
bpot actu vtile reipublice · Opoꝛ Vemolimẽti: vt pote ſolacij defen .
tet em qꝙ nec aliquis credat n“ ſionis ſimiliñ debet cõmunita⸗ GGen
credodi rationẽ habeat empti-⸗ ti eſſe vtilis a maxime nõ noci⸗ (e
onẽe eſſe ↄmunitati vł reipubli uus- m inra turpis eſt pars ”
ce pᷣiudiciale/apter Sfectn illi. que ſe nõ ↄformat ſuo totijpnt d
Sditõis ſunt aliqui vitupabinẽ autem vtriq; pꝛemiſſon ſe ex B dD
negociatoꝛeſputa qui nec traſ coſiderare ; Quia qui int ẽdit ca t⸗
Ferũit· nec oſeruãt: nec eon iᷣn ri ſtiam dolet de frumẽton co e
ſtria melioꝛat᷑ res venalis: noece peioſo ꝓpuentu⸗ Kius vero ex K
certificat᷑ anus ſimplex de valo vel letus eſt vel cotentus· ⁊ nõ na⸗
rexci emẽde: ſed emit modo vt triſtis · ¶ k Gecndũ requiiſi⸗⸗:— un
ſtatim veẽdat ſine omibus iã di tum ad cõmutationẽ negociati ALa
. ctis ↄditiombus: Talis eſſzʒ ex uam eſt vt vendẽs ꝓ re vẽdibi
termmãdus a republica tãquaãa iirecipiat iuſtum pꝛeciũ conſi- en
nocinus coõmumtati: eo α h deradum m q res vedibiles m
bet immediata cõmutationem valiẽt ad vſum hommũ pluſ vel K
volentiũ yconomice cõmutare mmus ſm neceſſitate ren mter di
ſic faciũt quodlibz venaie vſu dum ſm deſideriũ hominũ qð ria
ale carius emẽti q́; debere eſſe Hhabent ad nes Et licer Diffici le En
vilius vendeti · ⁊ ſic damniki⸗ ſit dare de valoꝛe rei ſufficien⸗ ach
cant vtragz Ptem patet. tiam tom ⁊ generalẽ regulãtñ hanc mies

lalinstt
naſ
vemelpe
initatt

ona mte

Aiſtiam
unq; ne
legraua
nver.
NaN
RW
Rthetfat
bedneſedil
do tala de
erpeckan
Bos ann
toms
atoe
ocken
unta⸗
o doi
Kds
cw.
ſn ſeun
imtedtet
umetope⸗
gerock
ntus,
rqnit⸗
egoclati
e vedi
cin o⸗
vedihle⸗
phuſre
renn
omm⸗
1 dit
c

„ Septimum Dꝛeceptum

;B————

regulam quidã do ctoꝛ tradĩt.
Sicut ęſtimacio que veriſimiliè
bona fide credĩt᷑ erronea eſſe ñ
eſt ſequẽda:ſic cmunis eſtima
cio m qua nullus erroꝛ veriſiłr

aꝛparet ſequeda eſt. ſiue ĩ ſpe

cie · ſiue ĩ ſingulari· vbi vero nul⸗
la eſt· vel no vera eſtimacio: i

recurrat᷑ ad ratione penſndo

laboꝛes ſumptuſ ⁊c᷑.ſtatĩ dicen

da bona fide ꝓut melius pt᷑ᷣ fi

eri necnõ melioꝛatõnẽ vel peio
rationẽ ſiue reale ſine eſtima⸗
taʒ. iuxta hoc res vendat᷑. Ca
lis negociatoꝛ iuxta diligentia
ſua ⁊ mouſtriã ⁊ picula accipi⸗
at m comutatoe Pceiu coꝛreſpõ
des: qð declarat ſco: qꝛ vnuqᷓ;
q; m ope honeſto ſezꝛuiente rei
pub.opoꝛtet de ſuo laboꝛe vi⸗
uere:ſed talis afferes vel etiam
cõſeruãſ honeſte ⁊ vtili᷑ ſeꝛuit
reipu.ĩgit᷑ ꝛ᷑· Gecũdo qꝛ vnuſ⸗

quiſq; mouſtriã ſuã a ſollicitu⸗
Oie poteſt inſte vendere. In⸗

Dduſtria em magna requirit᷑ in
tali traſferete de pria in pfiaʒ
ergo poteſt iuſte ſuſtetationeʒ;
ſuã ꝓ ſea familia ſua ad ilam

neceſſitatẽ deputata recipe p⸗
cLium coꝛreſpõdẽs ſue ĩduſtrie

rcio etia cozꝛreſpodẽes ałliqd
ſuis piculis. Zemp tñ lucn det
eſſe moderatũ ne talis cupies
nimis diues fieri viciũ aua ricie

mimcnrrat L R boc vo ꝙ; ven

Dicio vel emptio ſit᷑ bona mate

rialiter requirunt᷑ 2sitones

circũſtantie cõmunes ſiẽ ĩ aliſſ

actibus moꝛalibꝰ/ potiſſime fi⸗

nis eſt: q nõ ſit in ſcadalũ i ma

Capituluum Qumctum

lum exemplũ.ↄtrà votũ. v eleèx
quaricia- vñ dicit ſanctꝰ tho. q/
emęes no debet lucn ſtatuè ta⸗
quã fiẽ ſuũ·vel ſuon open· Sʒ
lucn q querit vlteriꝰ m aliũ fi
nem neceſſarin vel honeſtu.vt
ad ſuſtentionẽ doſnus ſue vel
20 Inubueniendum moigenti⸗
vus ſi ſit negociacio licita: vél

etia cum quis negociationẽ m⸗
tendit apter publicaz vtilitatẽ
ne ſcʒ res ad vitã nccie deſint
Prie:⁊ tũc lucꝝ expedit ne tan
quã fᷣmęſed quaſi fuipendiuz
aboꝛzig? MX Bed eſt dubin
vth veditoꝛ teneat᷑ dicere viciu
iieq x: ii: ij.q⸗ Ixxvij⸗ arti:nj⸗ ſi

reg vedenda aꝗpter vicin qð H3z

reddi mmoꝛis valoꝛis/vel eiüſ

vſus reodit impeditus vel no⸗
xiusſcʒ cum equus claudicat.
vel domus eſt rumo ſa:aut cibꝰ
coꝛruptꝰ vel venenoſus ſi tuc
hmoi vicin eſt occnitũ vendinone

cin detegit- ſi tam care vo-

ditsc ſi nõ eſſet vicioſa: erit ve⸗

Dicio doloſa-æ venditoz teneé

àa58 damni recompenſatione ſſi

vero viciũ ſit ma nifeſtuʒ . puta
cum equus ſit monoculus vel
tale manifeſtũ viciũ habet res

vendẽdayel eum vſus rci. licet

nõ ↄue niat vm veditoꝝ pẽt tn

conuemens eſſe alt eri· ſi tunę

ipſe venditoꝛ ꝗꝓpteꝛ Huiuſmod
viciũ ſubt rahat de pꝛecio quan
tum opoꝛtet tũc non tenet᷑ ad
manifeſtadũ vicium rei quia

plus ſubtrahi de pꝛecio qᷓ; est 6

1

ſubtrahbendũ · vnde poteſt lici⸗
ce venditoꝛ mdemtati ſue ↄſu⸗
lere viciñ rei retmedo verbi gra
tia. exemplificãt doctoꝛes alij
Yu vẽdis mihi equũ om ino ma
lum qui mhil valet ad equitã
drum æ das m hi eñ ꝓ tãto pꝛe
cio:qntum ſola cutis valet· mhil
miuſtũ facis mibich equus nõ
valet adð equitandũ·. mſi eso in
cõtractu interrogarẽ- an equuſ
valeret ad equitandu· Ttu di⸗
ceres ſic· tůc em ↄtractus in

iuſtus eſt et fraudulẽtꝰ· ſi aſnt

ego ex ſimplicitate vel in adu⸗

—

tontia nõ ↄſide rarem illũ defe 8 18 P
ergæ lwen. et omi tali impulſu

