remur ſ demeremur. vij occaſi
ones ſunt ad moꝛtalia pctã fa
cienda:viij quietẽ mẽtis in deũ

tollũt et ſpuale dulcedmẽ ac 8
um a nobis alienãt aliqualiter
q m mudo ꝑ venialia delecta⸗

mur:nono gr̃ᷣaʒ ſcĩ ſpũg inter 8
fugant qᷓm dehiſſet ſi nõʒ penia
libꝰ pecis nr̃e voluptati ſatiſfe
ciſſemꝰ. deci.ſcadaliſant Prim

„

vnde. in demeritũ accidẽtaie ia

ctãt aĩanꝝ ut qui docnit ioca ve
malia pticeps fiat alt᷑ius Ppceti
Quo adnj pncipale mirat

ſione mandati nõ delata ꝑ pe⸗
nitenciã puĩat ꝓpetua dDanacò
ne m iac· apoſ.ſnĩam cum tñ
ꝗdãa pétã ta cito fiant et Buit
Rñ q; dei hoc rõnabiliſſima

ſentetia agꝓparet juſta ex nou⸗

co bona prie celeſtis

]Decmum

ↄſideracõnibus ſumptis ex na
tura pctõn dicit em btũs aus-
xxj⸗de ci:dei nullꝰ e
liũ i⸗

giſ laton qui cẽſerz ta cito

nocencin finiena ee tozmẽta/

5ʒ cito factu eſt hoĩcidin uł ad
ulterin uel ſacrilegiñ vel aðli⸗
bet aliud ſcelꝰ nõ tꝑis lonsitu
die i miqtatis et ĩpietatis ma
gnitudie me ecien eſt⸗ hec ibi

et pła ibi Se hoc pormit et ↄclu⸗

dit ; qd mpil irrõnabile põt oc⸗
currere hoĩ · ſi deꝰ? cuiꝰ meffabi
lis ẽ inſticia ꝓ pcto breui tpe
dmiſſo det lõge Ddur aedis ſup⸗
pliciũ: aut etia etnaʒ infligat pe
¶ Nãtealia em egre feretes nõ cõ
ſiderat malicia et nocumentum
peccaci moꝛt ał.qð ſᷣm ꝛviſ· Piſj
imn de fide et legibus multis re⸗
ba 2pat:Dꝛimo eſt vulneracõ
ſpnñalis aĩe i6 pſal- hibera me 8
ſan. 2t. ſiẽ em nemo mirat᷑ ꝙ ex
preuj' vulneracone cozpali qs
ꝓpetue coꝛpali vita ꝑ moꝛtem

r=

pꝛiuat᷑ ſic nec miret᷑ q ꝓ moꝛta

y maneat moꝛtuus ſco petm
moꝛtale eſt quidꝗ caſus in pre
fnduwolntanus 8& que xpeait-
Mat: xvy Cecus aũñt ſi ceee du⸗
catũ pſtat ambo in foueam ca⸗
dut ſ ĩ ictu oculi qs ſe pᷣcipita

tu nunoz exire pt: Texcio pꝑctin

—

* —

mat:xix ſi vis a8ð vita; meredi

re pet mfone m weio cona⸗
moꝛtale eſt traſsreſſio pcepti
Fua madata ſ nultlus mirat

tranſgreſſione hũanan legum
tyanee factayn:furlatroet alij

malefactoꝛes reipuet᷑nalit pu
niunt᷑ ſuſpendio uel toꝛmento

ſtit Seti Aah- En ßm augvbj pꝛius/octo

penas m tulium leges malefæ
ctoꝛibus inflisunt vicq; dapum
vmculaverbera-taliõʒ: ignomi
niã · exilim · uitutẽ et moꝛtẽ · et
tñ qmlibʒ iſtan penan ↄtingit
ꝓ hoiĩes iuſte ꝓpetuo inflisi ꝓ

☛

cpalit᷑ omiſſo- Cur ergo nõ ſiłe

ꝓ pctò moꝛtali fieret Quarte

petm moꝛtale eſt ↄtractꝰ qur
dã et empcio infernali toꝛme⸗
ten nec nõ et vendicio qᷓ pcio
bꝛeuĩis voluptatis/ſeipᷣm taʒ in
aĩa qm in coꝛpe vendit inſama
pctoꝛis vñ tales venudati ſut
ut facerẽt malũſic iij. reg: xxj⸗
diehelias ad achab⸗ ad penun
Datus es ut faceres malũᷣ nulli
autẽ dubiũ qñ ex vendicõne et
empcõe qntũcũqʒ bui tpe fiat/
jus ppetun rei empte acquirit᷑
emptoꝛi · Quite peccati motat
ppetracio eſt liis gſe excinetgᷣ
et lucerne ꝗ lueet coghichne et
ardet amoꝛe⸗Cñ aut nemo poſ
ſit de ſe iſta reaecendere ppe⸗
tue miſi xpᷣc ſm illud iohᷣ.je erit
ſux vera qᷓ illiĩũat omnẽ hoĩem
venientẽ m hũc mundũ· Dcilco
2 jllud piculñ ſe Piciens me⸗
&ι rito pumref ꝓpetue Sextoꝗ⸗
cũq; addit ſup xetm ſuu in pe⸗
nitentiã ſe u ↄtumaciã addit 8

2 „⸗—

jure etiã æ penã ⁊ iuſtiſſime ꝗ⸗

tũ durat ĩ vnoò dei miuria tim
in mferno ſup petõ ſuo addũt
impnĩiaʒ et ↄtumaciam ppetuo
ergo non ſolum inſte perpetuo

2*)

R

——

— —

4. „
=

—
2
Sr—=

☛ S

— — — b

—

Decimum

puniunt᷑ extenſiue h eti ineen

ſiue deꝰ penã eoꝝn augere poſſʒ

Septimo ſᷣm aug de ci· dei·li xx
vj. Disnꝰ pena et᷑na qᷣ ĩ ſe pĩ

mit bona et᷑na ſz pee catoꝛ moz
talis ẽ hmõiqꝛ peccatoꝛ ad P⸗
Petuũ ſᷣniciũ graꝝ actões tene
tur deo exhibend de quolibet
mẽbꝛouel dono tam coꝛpis q̊;
aĩe qð ſibi deꝰ tã Fcioſe Otulit
Hecaũt omĩa d abolo ꝓ petm̃
tradit et deo recipit:ergo Ppe

tuo pumni dʒ · ſi em ĩ hũana pOo

licia q̃ͥ furat᷑ cagpã meret᷑ certa

Penã q furat᷑ c.flo:maioꝛẽ me⸗

ret᷑ ergo qui ppetuũ cenſu So
recipit que pʒ m mebꝛis aie et

coꝛplis T que m pꝛima lete deo
eddere deberemꝰ de mẽbꝛon
obſ⸗ equijs ſp pũiri dz Octauo

Peccat m ſimplicẽ ꝓximũ eũ le⸗

Dedo alapa/meret᷑ aliqm penã
qui m pꝑncipẽ meret᷑ maioꝛẽ. ut
8ꝛ v. ethiergo qui in mfimtum
bonũ peccat mfimtã meret᷑ qd
amõ penã · quilibet em pecca⸗
toꝛ ẽ de bo e i po inget022
ſum meũ fabcaueũt peccatoꝛes
Plõgauerũt miquitatẽ ſua⸗er⸗
80 dñs iuſtus ↄcidet ceruices

Eonae pPeccatonꝝ ſp. Nono qui perdit

ex ſua negſietia aliqdʒ donũ ex
empli Sᷣa· floꝛe· uel dñi ſui me
ret᷑ certã penã. qui vero pdit
x· flor.pius Demeret᷑ergo qui

Pdit infimtũ bonũ mi infimtum
pũiri dʒ ut peccator facit·deus
em infimtũ bonũ eſtet nr̃m eſt
P Sf̃am et głiaz ſjm illud, gen.
xv vbi des ait ad abrahã. ego
ero merces tua magna nimii q3

VDreceptum Capituium

6

mercedẽ nobis tribuat qui ſo⸗

lus cũctis boms ſuphabundat

L. Be.
Vnc. ij· Pncipaliter de
pems traſgredientiũ de
dQcalogi tractatus erit 8
penis infermi ſcz qs ĩ currũt traſ

Se ſoꝛoe Pceptonꝝn vbi tria pri
cipałꝛ tractabunt᷑· pꝛimo de pe 8 2 .
8danaton ſenſibi/

ibus; De penis mtioꝛibꝰ
eon Tercio de pems qs Blrre N
ſpectu ſupioꝝn. Quatu ad j
notandũ ꝙ; dãnatoꝝ boim ab

ms extioꝛibu

autenticis docto:.ponunt᷑. xinj

pene ſᷣm q; a diuᷣſis creat᷑is ext

lus puniunt᷑ diuerſimode ut in

injelementis pꝛimo a fra quo
ad locũ mferni.ſcdᷣo ab aer⸗
a tenebꝛas tercio ab igne&r⸗

—

to ab aqua:qumto ab cibꝰ? mu⸗

di et elementon fetulentijs.de
mde quo ad qũqʒ ſenſus Bex⸗

to pumunt᷑ viſn quĩtuplicit᷑· ſcz
quo að fletũ.fum̃ u. obiecta dã⸗

naton Hoĩm et emonũ et Pa
cioneʒz oĩm delectabiliũ luminĩ

ſeptĩo auditu quo ad clamoꝛis
Pcepcõʒ et blaſp heĩas octauo
guſtu quo ad Pꝛinacõʒ oĩm co⸗
me ſtibiliũ ⁊ pocabilium-nono
olefactu quo a 5
reoꝝ coꝛpũ:decĩo tacqtn qᷓdru⸗
Pkꝛ. ſe cz i8 nis et 8m
demonmace et ſtrid
vndecĩo ꝓ oꝓpoſita
tibꝰ.duod- p rmοι aureolaꝝ
xiij·ꝓ ſocietatẽ peſſimoꝝ

ncia ſulphus

ptãtis ac
re denciũ
giioſi⸗ do⸗

xiiij ⸗

Secundum

Pꝛiuacõne hũanitatis xpi -B
Drima enaẽ locus mfernalis
Eſt aũũt duplex ifernꝰ ſm gre⸗

X

——

Obaaas

X.

76.

xxv· Ite malcdicti m ignẽ ek'nũ
TW

iiij· dya · Drimꝰ ẽ vlis et eſt in
media ↄcauitate tre latiſſi mus

mala egerũt ibunt in igne etnũ

et ꝓfũdiſſimꝰ oꝛbiculanis.1 1.

nobiliſſimꝰ? ac pPpetue durafuſ
q ĩfernꝰ ſit ꝓbat᷑ ſcripta pBia
et poetria · Scripta p ill mat-

ℳ.

ſymbolo atthanaſij-qᷓ vero

p.ᷓ erpuit aiam mea ex infer

—

no mferioꝛi- ide dicit na

ſocrates li· q ðꝛ fedꝛon plato
ms poſtqʒ noĩauit grades Pec

boꝛrẽda infernꝰ cũñ ſuo isne
a pncipio mundi paratus eſt
a deo vnjmat xxv· Tte maledi

cti in igne et᷑num qͥ patus E2c.
ævſa:xxxepata e abhHeri tophe
ta rege pata eſt

WðDWðWMU

ab· imcio tophet: vallis sche⸗
neiß re deus infernũ fecit· rn

J„

7 Set 83 pal aciũ Pʒ ac regnũ vni
uerſi. In quo qꝛ multi ſunt ma
lefactoꝛes ↄgruetiſſimũ fuit ut
iuſtiſſimꝰ? carcere heret tali
bus. vicz infernũ: Scoo arit ãs⸗
rè eſt ſub fra:Hñ- pꝛimo q? in⸗

catoꝛesſic ↄcludit.hos ↄpetes
eqdem poꝛta ĩacet intartan vn
nunãz exibunt Doete ſilꝛ ut vir
gilius in geoꝛgicis Ples alij 4
ponũt ibi fluuios infernales

ijiij Dya:

—

ſtũ eſt ut peſſimi maxie diſtẽc

ab optimis in pria-vicʒ

z H fit ꝓ mediu mtra crã ſco

2grun e eadẽ rõe apf

„

a btis

loci ĩgꝰ⸗

bilitate vicz ut ĩgnobiliſimꝰ l0

☛½

c2 a nobiliſſimovi
diſtet t᷑cο r affectus

terrena ꝓ deo celuerut ꝓpetu
ein fra claudant᷑ po adheſit in

(capitiuam Seinndum

fra venter nᷓ alins infern? eſt

cij: qui poſtmoð m inferioꝛe in
fernuᷣ detrudenk · ſunt emn ſup f
ram q dam loca patẽtiaevbi dã
nateꝝn aĩe luunt penas ut erb⸗

na olle vulcaind ? ym yſid· li

xij· et; ſunt montes ardentes

pleri ſ uiphureis Piamis et Hor

ribilibus q? ĩ talibꝰ? 'm poetaſ
Dicebat᷑ hitare de? quem voca

bãt vnlcanũ ſz reuera dyabol?2
ibi hĩtat cũ ſins de iſtis pticu⸗
larib mrerms narrat Seretiaz
mo q beremita ſcre
in inſul⸗
odoꝛici regis ĩ ollã vulcai ibide
Piectãà p deuotos vicz. Tohan

cSe narrat de quodãâ romano
Textrem's laboꝛãti: cm appuit
nauis Pata q ipſe et qde vicinꝰ?

ſuꝰ deducedi erantĩ ſicinia vn
gre. ibi addit canſaʒ hon loconꝝ
d. q voro iĩlle moꝛies ſe ad ſici

liã ducenð teſtatus eſt· qͥd ali

ud ſentiri pt· niſi q; p cetis lo⸗

cis in cui? terre inſulis eructu⸗

anti igne toꝛmẽton olle patue
rũt ꝗᷓ ut ſolẽt narrare 9 nouert

laxatis quottidie fimbꝰ excre⸗
ſcũt ut mũdi tminos aapinqua

te qñ certũ eſt illuc amplius ex

uredos colligi qnto et eadẽ toꝛ

meton loca ampliꝰ videãf apz⸗

Piri qð oĩpotens des ad coꝛre
ctõz viuentiu in hoc mũdo vo⸗
luit oſtendi ut mentes infide
lium qui inferm toꝛmenta eſſe

—

non credit· tormẽ ton loca vi⸗

Pticularis quonda an die iudi

lparis vidit aiaz the

nẽ papãa ſi ma chũ priciũ quoſ
pfatuſ rex pꝛius iinſte occidat

— —
—. — -- „„ —— =

— +

‚— —,Q — —

— 4
— — —

[Dednmm. ) Dreceptum /Capitalum Secundum

Deãt qui audita credè recuſant
Landem c am aſſignat vil⸗piſi.
ð vniuerſo pte. j. c. xlvij i vbi eti
am dicit· quod in prefata inſu
ia ſicilie igms pnoĩatus viuon
mtollerabilꝛ cruciat aias aapĩ⸗
quanciũ ſibi.et tñ coꝛpa no le

5 J dit CQ Seda penaſunt tene ibĩ aliquid lms q̃ntũ ſufficit
bꝛe extiores · vñ mat:xxij· liga ad videndũ illa qᷓ aiam toꝛqre
tis manibus et pedibus ꝓicite pñt et ad hoc ſatiſfacit nat᷑alis
43 cũ ĩ tenebꝛas ext᷑ioꝛes · vbi no ſitus loci:qꝛ in terre medio vbi
1 tanð ſᷣmtho. in· nij di · vl· q tri imfernꝰ ponit᷑ non põt eſſe igs
n: plici de cã erunt et ſunt ĩ infer non fetulentus et turbidus et
D4 no tene bꝛe · vñ ſic dicit diſpoſi⸗ 7 qſi fumoſug qͥdaʒ tñ tenebꝛaꝝn
cio infer ni erit ta? ꝓut maxime nram alnenar ex ↄmeſſacõ⸗
e miſie dãnaton ↄuenit uel ↄpe ne et ↄpᷣſſione coꝛpuũ dãnaton
de tit · vñ ᷣm hoc ſunt ibi lux et te⸗ q̃ apter multitud mẽ ita reple⸗
49 nebꝛe ꝓut maxime ſpectat ad but locũ inferm q nil ibi de ae
1 miſiam dãnaton Ipᷣa aũt viſio re remanebit et ſic nõ erit ibi a
2 ſm ſe delectabił eſt.pꝛimo eĩ liqd de dyaphaneitate qð poſ

metha.ðꝛ q; ſenſus ocuion eſt
maxime diligibilis eo q; ꝓ ip̃ᷣm
plura cognoſcimꝰ⸗ Sz p acens
Dtingsit viſiõz eſſe afflictiuã m⸗

AIntũ videmꝰ aliqua nobis no⸗ depaſcet eos; DTercia pẽa

ciua uel volũtati nr̃e repugnan
tia· Iõ ĩ imferno hoc mõ dz eſſe
iocus diſpoſitꝰ ad vidend ᷣm
lucẽ et tenebꝛas ꝙ nihil ibi ꝓ⸗
ſpicue vid eat᷑iſz ſolũmõ ſub qᷓ̊⸗
dã vmbꝛoſitate videant illa qᷓ
afflictõʒ coꝛdi ĩgerere pñt·Id
circo btũs gre.in moꝛaſliix· ſu
ꝓ illo verbo ĩ mferno nullus oꝛ
Do. ſz ſem pitᷣnꝰ hoꝛroꝛ inhĩtat
Dicit quis igms ille ad ↄſolacõ

nẽ non luceat tñ ut magis toꝛ⸗
queat ad aliqòd lucetna ſeq̃ces

quos ſecũ traxerũt de mũdo re
ꝓbi:flama illucẽte viſuriſunt ·
Et ſiłꝛ ſuꝑ illud pꝛiꝰ vox dñi in

tercedẽtis flãmam igms. dicit

baſiliꝰ m virtute dei ſepabitur
claritas ignis ab eiꝰ virt ute ad

uſtiua et cedet in gaudiũ ſan⸗

ctonet vſtinũ ignis in toꝛmen

tũ dãnaton · vñ ſimpłꝛ locꝰ eſt

tenebꝛoſus ſʒ th exdiſpoe Sdina

ſit eſſe ſubiectũ lucis:niſi oculi
danaton qui erant obtenebrati

heq tho:Qui ↄcordat pPS: ſicuc

eues ĩ inferno poſiti ſunt mors

calor ſũmꝰ ꝓ ignẽ: vñ mat/ xxv
Ite maledicti in ignẽ eternũ ⁊ꝛc̃

deu.xxxiy di· moyſes ignis ſuc

cenſus ẽ m furore meo ida pnᷣ⸗
cipio mũdi primo ↄtra demõeſ
T ardebit uſqʒ; ad inferm nouiſ
ſima deuorabitq;ʒ terrã id ẽ ter
re nos cũ germĩe ſuo et funda⸗
mẽta monciũ id ẽ ſupbonꝝn abu

ret h̊ ienis ut di.al:ſup ꝓu vl.

li:e m ufortiſvret in᷑ius aĩaz

ext᷑ius coꝛpꝰ Qui igms in unæ

ſum ẽ calidior nro ĩgne. B igmi
nt m ſecuda pena dictũ eſt cali
diſſimꝰ tenebꝛoſus ſimplꝛſſe
cundũ qͥd luci dusãſi fumoſus

Dec.mum . receptum & Capituium *]Secundum

et vtute Sma ⁊ nat᷑ali actiuiſſi
m.et t hom niij.di. xlinj· dicit
Esnis merm coꝛpeus ẽ ut ꝓ⸗
batigrę:nii dya:⁊ maxime acti⸗
u2 eſt eiuſde quidẽe ſpai cũ nro
isne. ſ bʒ aBetates multas dif
feretes a nr̃o:tũ qꝛ ſucceſione
nõ mdigz nect lignis nutrit᷑. tũ
qꝛ⁊ deꝰ eũ regit:vmyſa.xxx.Ela
tus dni ſic toꝛrens ſulphureus
ſuccedens eana deo e accẽ ſus

q̃ natam eins mſtituit nõ ab hbo 1ES

mie: ignis etia ibi erit foꝛtiſſi⸗
me caliditatis.qꝛ caloꝛ eius erit
vndiqz ↄ8resgat? apt frigꝰ? ter
ręe vndiq; ip̃m circuſtãs hec 8

the:Quarta Pena fris? pa ⸗KE

qua de ꝗᷓ et pcedete pea ðꝛ iob
xxiiij:traſibut ab aqs niuiũ ad
caloꝛẽ nimiũ· et in põ. ignis ſul
phur ⁊ ſpũs ꝓcellaꝝ ꝓs caliciſ
eon· et tho· ꝓ ĩtellectu hoꝝn di
cit vbi pus di· vl.dãnati tranſi
bunt ex vehetiſſimo caloꝛe ad
vehemẽtiſſimũ frigus ſine ů q
m eis ſit aliqd refrigeriumet qꝛ
eoꝝn paſſio ab extioꝛibus nõ e⸗
rit ꝓ ſpes ſenſibiles eoꝰ quo H
ſß p actõnes ſpũales ĩpꝛiment
foꝛmas leſtuas. vñ ſequit etiaz
ſic im febeel tãtibus ſtrid 2
tiũ de quonluc.xij et vt al. vbi
pꝛius dic frigꝰ intus et ex¶ da⸗
natos ꝓſequit᷑· Quĩta pena q l
pacient ab oĩbꝰ elemeton fe
tulẽcijs. vñ tho· vbi pꝛius mqᷣt
ſm baſiliũ in vl. mo purgacoe
fiet qᷓdaʒ ſepacõ in elem̃tis vt
quicqd e pun et nobile remane
at ſupins ad głiam btõn. qcq̃d
vero ẽ ignobile et fetulentũ in

multipłꝛ.Fietu pꝛio-vn lu⸗xiij⸗

inmfernũ piciat᷑ d penam dãna
ton ut ſicnt oĩs creata dei ẽ be
atis matia gaudij ita dãnatis

ex oĩlbꝰ creatis toꝛmetũ accre⸗
ſcat ᷣm illud ſap.v·pugbit cum
ilio oꝛbis tran ↄtra mſenſatos
hoc em eme juſticie ↄpetitvt
ſic ab vno recedẽtes ꝓ pctm̃ in
rebus matialibus ꝗᷓ ſunt multa
et varia fine ſuũ ↄſtit uerũt.ita
etiã ma tialit᷑ affigant᷑ ex młtiſ
to puni ent᷑ q̊ ad viſum

—

ligatis pedibꝰ ·⁊c᷑.q̃ at᷑ fletus
m dãanatis eſſe poſſit· docet al
ſupꝑ eodẽ m fletu mqt · pꝛimo &
cehrictio coꝛdis ex triſticia et
ſenſu pene.ſcm e oſtrictõ pa

menulon cerebꝛi puemes ex coꝛ
dis ↄſtrictõne. qꝛ paniculi ce⸗
rebꝛi ꝓ telas neruos et venas ↄ

curuant᷑ ad coꝛł cũ coꝛ ext᷑mi⸗
tates ſuon vetriculon ↄſtrigit

tũuc ↄtrabunt pãniculi cerebzi

et alia mebꝛa in qͥ paniculi ner⸗
ui et vene diffüdut · ex quo fcio

ſequĩt ĩoꝛdĩata diſtractio figu

re et ſitus in facie.hec tria ſunt

m fletu ĩfer nali/quartũ aũt nõ

vicz effuſio laẽman qᷓ G ſolũ hʒ
locũ .⁊ tho⸗vbi pꝛiꝰ ſic di.ĩ fle
tn coꝛpali duo iuemut᷑ quon
vnũ ẽ lacriman reſolucõ q̃n⸗
tũ ad hoc fletus coꝛpalis ĩ dã⸗

natis eſſe nõ pot.qꝛ pꝰ die ju⸗
Ddi. quieſcete motu pꝛimi mobi
iis nõ erit aliqua ghacio uel coꝛ
rupcio vel coꝛpalis altacio.in
lacriman aũt gnacõne optet ili
lius huoꝛiseſſe gnacõzqui p la
qmas diſtillat/vñ qᷓntũ ad h-

— — gçg — —— =

an

—
☛ =

ty

AWecimam e] Dreceptum

in dãnatis co⸗
non pot/aliud

m ↄmocio et
Pacio capitis et oculon et q̃n
tu ad hoc fletus eſſe poterit in
Danatis pꝰ reſurrectõz. C oꝛzpa
em dana ton nõ ſolũ ab ext᷑ioꝛi
afflient᷑. ſy etiã ab ine
coꝛpus imutat᷑ ad Paſſiõz aĩime
m bonu et malũ et q̃ntũ ad hoc
fletꝰ carms reſurrectõ; ĩdicat
et rñndet dlectacõj culpe q̃ fuit
in aĩa et coꝛpe oculi etiã pu 1.
ent fumo ut m ſcda pena tactu
eſt de obĩecto quo coꝛpa dãna
ton multũ punient᷑: qꝛ turpia e
rut coloꝛe et bacone faciei et
ſtridoꝛe denciñ. pzinabunf ec
luie ſolis.lune.ſtellan.jie et a
lioꝝn E Sepri

Palis fletus eſſ-
81 n kle⸗

NHono pumiit in olęfactu viſiki

coꝛdis ex qᷓ exterio: blaſphoims
ſequi põt 8 Octauo punmit
BZuſtu quo ad pꝛinacoʒ oim de-
lectabilin:potuũ.et cibon. vñ
Hiu·xvj. Diues i inferno ait- mit
te lazan ut miingat extremũ dj
Siti ſui ĩ aquã ut refrigeret lin
Suã meã · ſʒ nemo Hhẽbit cũ eodo
q8 Deſiderat· exquo ſᷣm 8re:eln
clit᷑ q; in illis mebꝛis ccozes in
inferno plus pumient in qbus
pluſ peccauerũt ut choriſanteg
in pedibꝰ?tangen tes luxurioſa
ibidẽ· lux unioſi in genitalibꝰ 2c?

us em putat᷑ a doctoꝛibꝰ nt ta
u e in qͥnta pena pꝓtiĩ poſt iu⸗
Diciũ infernug repiendus eſt
imũdicijs. ſpurcicijs · ſterq̃limſ

Pument᷑ au Eet cetis penoſis abhoĩacẽibug
Dicu ꝓ clamoꝛes Puitoꝝ lazcma 6 n fez

vñ diꝛtho. j. ij. q. .Credibi⸗
le eſt q; pꝰ reſ in ert⸗ m dãna
tis erit vocalis blaſ Phemia ſic
in ſcĩs vocał dei lauset de inti
oꝛi blaſpheĩa nulli dubiũ · vñ ð
vtraqʒ ðᷣꝛ apoc. xvi. Eſtuauert
hoĩes eſtu magno et blaſpbheD-
mauerũt nomẽ dei Hñtis ptãtẽz?
ſuꝑ has plagas · et tho. vbi pꝛi

u3 Wẽ oñdit ad rõz mquit blaſ
pPhemie ptinet Seteſtaes 8me
bonitatis. Clli aũt qui ſunt ĩ m
ferno retinebũt pPuͦſam voluta⸗
tẽ al ſam a dei iuſticia ĩ poc 9
diligũt ea in quib⸗ puniunt᷑ et
vellent eis vti ſi pPoſſent.et odi
unt penas q ꝓꝑ hmõi pcãs ifti
gunt · Tat t deteſtacio dᷣme iĩu⸗
ſticie eſt intioꝛ in eis blaſpheĩia

. s pceitm fec ex elemẽtis ghᷣari.
biliſſimos et blaſt Phemias eon

Cocirco ut hoĩes qui in hac vi-
ta floꝛibus elemeéton in optig
eFribus et fructibus abuſi fne
rũt/viliſſimis eon fecibꝰ æ ſter.
quil ims pumont⸗ Quis eſtia
re poſſit.di:heinricꝰ de haſſia
ſnp Se abhoĩacõne mfernalimn
flaman ſulphureũ ac fetoꝛz eo
rũ/qᷣ ſi exirent mfer nũ coꝛrũpe
rent totũ elemetatũ 8ilobũ. nꝗ
ergo nũc exibit nec P2. ſi relle⸗
ctit᷑ ex toto ↄcauo ĩ fermi et ter

re:declarat illð al.in de muli.
foꝛti.allegãs illud iob.xvij. pu
tredim dixi pfr mes es. mß mea
et ſoꝛor mea vermibus nõ mãt
fiet fetoꝛ ex alacõe alicꝰ putre⸗
Dims. qꝛ non Putreſcũt ibi cor

Pa ſ ignobilitas illa ibj ↄ8re⸗

₰„

Sata dꝛ putredo ⁊ pũcture pe

Decimum

le e in elemtis fern ðluciet

nan vmes vñ ſ ap̃ ˖ v· pusbit cũ

ilio oꝛbis terraꝝ 5 mſenſatos
iʒqᷓ̃tuoꝛ elemta·

kra artãdo iss
vredo-aer obſcurado et aqua

—

młrrigidado qdãd em iĩignobi⸗

cimo 1 nigms a⸗

4

cerbiſſimi et a 8 ma iuſticia m

tralet e medullas cremãte a
molbus toꝛqntibꝰ a denatis

ↄmẽtibꝰ ut tactũ oſt ꝓtim ſe

cũda pena · vñ cri⸗ dic · de rexa
tõe lapſi ad amãticũ:ꝙ acerbi⸗
tatẽ b? igms nulla lingua ex⸗
plicare v;,) HVndecio pu
ment P opoſita dotibꝰ brẽon⸗

coꝛpa eĩ eon erũt qᷓdꝛuplꝛ m?

ſera pᷣmo defoꝛmia· eſt aut m
tho · me nij· di.xlinj· duplex de⸗
fozmitas- vna ex defectu ali⸗
2 mebꝛi et tal m nuilo dãnato
rũ erit ut nulli dubiñ eſt ; oẽs
mtegris mebꝛis reſurget aha
eſt defoꝛmitas ex ind ebita paꝛ
cin diſpoſitõe in qntatibꝰ q̃dẽ
ut febꝛe uel podogra et hmõi-
nec talis defoꝛmitas ĩ dãnatiſ

erit. H coꝛ pa eonꝝn erũt ſenſibi⸗
WIiſſima et viuẽtia · qꝛ mſi ſic tũc

minꝰ ſentirẽt mala pene in m⸗
fernoſic etiã ſi mutilati rema
nerẽt q nõ ↄc edit ˖ Bũt de⸗
fozmes defectibꝰ illis: qᷓ ex na
turalibꝰ pncipijs m hunano cõ
poꝛe nat᷑aliter cõſequunk utẽe
põdevoſitastarditas: aſſibi
litas et opcitas; palliditas et

hymõi: vñ: q vi · dic. qh e a da

naton erũt turpiſſima. Secun
Do t coꝛpa dãnatoꝝ erũt paſ⸗
ſibuia valdetũ hm tho ubi p2

preceptum )Capitulum

,—

2 .
qꝛ? mnteg mebꝛis tu aꝛ caretia m
Pceptibilibꝰ moꝛbis· tui qe di⸗

„

uina inſticia reset in eis mate⸗
ria ĩgmstu ka eo
incoꝛ uptibil paſſibilia eĩ erũt

S. tũ ec q;ᷓ nata eon eſt

coꝛpa eon ſů meoꝛruptibilia

ſyes caloꝛis qui mat᷑ialit᷑ ſũt in

igne recipienèẽ ſi pũalit in dana

to coꝛpe et ſic igms aſſilabit

ſibi ea:-nec tñ ↄſumet ea apter

qᷓ apoc ix Sꝛ· ĩ dieb? ulis que
rent Hoĩes moꝛtẽa nõ muemẽt
eamet deſiderabũt moꝛi et fu
giet moꝛſ ab eis· Tercõ erut põ
Deroſa et tarda.ſ q̃rit; v· ne a⸗
liqn iã dãnati mfernũ exire poſ
ſint B hoĩbꝰ aꝛparẽdo Rñn ym
tho in ni di . xlv· dãnati exire
nt apa inferm recept acula m
diſpoſitõez d ine ꝓuidẽtieæ a⸗
ſpectibus hoĩm a parè nñ cn il⸗
lud vnt pa litate ſz öma p⸗
mdetia ad eruditõnez boĩim et
terroꝛẽ · ſilꝛ qᷣͥ ſũt in purgatoꝛio
eadẽ rõe et ut ſuffragia petãt⸗
ſz qui m celo ſũt vnt aPa liber⸗

☚

tate głe danati tn ſecu miſeria

erunt⸗ite ibidẽ addit ⸗qmuis

₰

aũt aĩe damnaton pᷣncipaliter

aſſint vbi aParẽt ; nõ tñ creos

—

dum eſt hoc ſp accidere alian

em̃ hmei apari toes fiut uel im
doꝛmiẽdo uel in vigilado opa
tõe bonon ſpirituñ uel maloꝛzũ
ad inſtructione uel deceptiõezʒ
viuentiñ · ſicut ec viui hoies ali⸗

qñ alijs axparẽt ⁊ eis multa Di

cũt in ſommjs cũ tñ cõſtet eos

noneſſe pñtes ·ſic aug: ꝓ multa
exempla ꝓbat lið cura mo⸗
ruis agẽda · Quato danati erut

Nlery

—

— 2

9)Deeimum Capitulum

Sroſſi et nõ ſubtiles et ſicut o⸗
q̃s moꝛs depaſcet· ¶ ¶ Duo⸗

decima pena eſt defoꝛmitas q Sed

dã oꝛpoſita auree et aureoł vñ
quidã antiquꝰ doctoꝛ ſuꝑ· iiij
mouet hãc:q:cũ ratõe actnum
excellentiũ debeat᷑ aureola ad
decoꝛẽ coꝛpis et aĩe: utn etiaa

ꝓ actibꝰ excellẽter maſis et ẽ⸗

pibꝰ debeat᷑ ipᷣis malis ꝓ pe⸗
na ahquid ꝓ modũ defoꝛmita⸗
tis et turpitud imis:qð rñdeat

aureole in boms et veriꝰ? dicat

lutecla:Rñderi pᷣt ꝙ; ſiẽ dam
caracteres ſiue quedã dekoemi
tates rñdeãt in quibuſo dam
natis reſpectu aureolan m bo⸗
ms viciñ em ſiue pctm oꝓpom⸗
tur vtuti:et ſiẽ aurea habet᷑ ʒp
ter vtutẽ⸗ iĩta lutea apt᷑ vicium
habebit᷑ qd ſtatim no pncipali
ter oꝓpomt᷑ ſʒ illa vicia ubi non
ſolũ vtus coꝛrũupĩit᷑ ̊; etia ſtatꝰ?
cui debebat᷑ aureelatalia vicia

demerent᷑ luteolã- vñ bigi⸗
2

m ipᷣis coꝛruptoꝛibꝰ vginũ.

ſiłꝛ m ipᷣis hereticis qui fidem

coꝛrũpũt m alijs · et ſiłꝛ in his qͥ

P defẽſione ſui erroꝛis pacin⸗
tur moꝛtẽ · Et ponũtur ille de⸗

foꝛmitates non ſolũ qꝛ ſe aure

olis pᷣuauerũt male opando ſpʒ

qꝛ etiã ĩ alijs peccauerũt q̃ntu
in ſe fuit eos videlic; coꝛrũpen

*

mali an iudicin accntale deme

ritũ · et poſt luteolã: De accñta
li demerito ambi ꝙ pena pena
â ij nõ eſt adhuc fimta qꝛ neſci

do · vnde ſiẽ bom habebut ĩ ce
lo accntale pᷣmiũ· TCta ecõnerſo

Secundum

tur qt ꝓ eñ ruent· Tredecima
pena eſt ꝓpetua ſocietas pef⸗·
ſimon oĩm demonũ boĩm ꝑ
bit at᷑ ntruʒ ne in infer
no ſit differentia locoꝝn m ſitu
ᷣm maioꝛit atẽ penanet mino⸗
iitatẽ· Rnq ſic· vñ iohã.xinij⸗
In domo patris mei mãſiones

multe ſut? go a ſili ĩ mferno di

ecſtho. in· nij di: xlv. Exntes
mquit in inferno ᷣm diuerſita
tatẽ culpe diu ſaʒ ſoꝛciũtur ⁊ pe
nam· et ec m q guioꝛibꝰ pec⸗
catis irretiũtur dãn ati ſᷣm hoc
obſcurioꝛẽ et ꝓfũdioꝛẽ locũ ob
tinent m inferno:vñ æ ſuꝑioꝛeſ
in quibꝰ mmimũ erat de rõe cł
e ſupᷣmũ et minꝰ tenebꝛoſum
locũ habẽet oĩbꝰ pumẽdiſ ̊ ille
L Dubit at᷑: ij⸗uti etna ſapi
vntia in locis penan mfernaliũ
hoĩes ſiles hic m vicijs ad ſiłia
loca im mferno pumẽdos tranſ
mittat · RBñn ſm gre mnjdya:qy
ſic vnmath. xiij·tũc.ie ĩ die in⸗
dicij dicet meſſoꝛibꝰ Colligite
ʒizama et ligate ea in faſcicłos
ad ðburendũ ſupꝑ quo gre inj
Dya· qd eęſt zizama in faſcickos
ligare mſi ↄpares ꝓibꝰ in to⸗
mẽtis ſiłibꝰ ſociare ut ſuppos
cũ ſupbis:luxurioſos cũ luxu⸗

tioß auaros cũ auaris. fallaces

cñ fallacibꝰ. infideles cũ mfi⸗
delibꝰ ꝛ2c̃. Cũ g ſiłes m culpa
ad toꝛmẽta ſiłia angeli in lociſ
penalibꝰ deput ãt qſi ʒizamoꝝn

faſciculos ad ↄburendũ ligãt

hec ille · et ſic erut tot pciales
in mferno manſiones qͥt pꝛ inci
Palia vicia moꝛtalian? obſtat

Decmum IDreceptum /Capitulum

illud job· xjivbi ðꝛ ĩ inferno nł

ius oꝛdo ſʒ ſempiternꝰ? hoꝛroz
mhabitat ˖ qꝛ m gre · ibidẽ ĩtel⸗

ligitur de intentoĩis directõne
et᷑ recta opatõe quon neutruz
ibi erit et tn ſap: vnj8 ſapien
tia att ingit a fine vſqʒ ad finẽ
foꝛtiter et diſpomt oĩa ſuauit᷑

Dedqmadrta pena eſt pꝛiuatio
ſenſatõis rpi m Pnamtatem.

c2 puicritudo éſt ſola qu etati
ua viſus cꝰ? uõx ſolã qetãt an⸗

ditũ odò⸗ olefactũ ſapòꝛ gůᷣ⸗
ſtũ · et diũ cti tàctũ · vñn in quo

libz · v · ſenſuũ dãnati ta interi

oꝛũ qᷓ; exterion rema nebit ꝓpe
tua ſitis: quedã nat᷑alj qꝛ ĩ xpi

Hũamtatelnr̃e hũamtatis eſſen⸗
ciał quedã beatitudo ↄſiſtit/cñũ
T. v ſenſus ſit q̊n qͥlibʒ hũam
tate xpᷣi puabit᷑·et qntuplex ſi
tis ꝓ ↄns in· v ·potẽcijs ſenſuũ

erũt: x· ꝓciales pene ſub h̊ mẽ⸗
bꝛo pᷣncipali ↄ pᷣhenſe et erunt

pdicte pene tãto quodã mõ g̊
nioꝛes· q̃nto xpᷣi hnamtas om⸗

ma ſenſibilia excedit im amem⸗
tate Capitulñn iij.

natoꝛũ notandũ q v
pncipales penas da⸗

ſenſuũ pumtõ:quibꝰ delectabi
lia ſubtrahũt᷑ et ᷑ſtia pntabũt᷑⸗

iraſcibilẽ erit odiũ et deteſta⸗
oterto intellectꝰ? obcecatio
qto vmis oſcie remoꝛſus qᷓnto

pec cati et interioꝛis blaſpheie

Vo ad· ij· pncipale 8 .
mterioꝛib? pems da

nati habebſit et ia ptim habẽt
que ſut: pmo oimv.mterioꝛuz

terioꝛ erit in · v· mterioꝛib? ſen
ſibꝛ qui ſũt ſenſus ↄmũis yma⸗
8i natiua fãt aſià eſtimatiua me
moꝛia et ſenſitiua na ꝓ ocuios
ĩ grediet᷑ ad ↄmeʒz ſenſu ea q̃ di
cta ſũt in pena ſexta ·et ſic per

auditũ q̃ imn ſeptima dicta ſut·

et ſic de alijs ſenſibꝰ et ↄgrega
bunt᷑ in ſenſn ↄmũi ch maximę
cruciãtia ad ymaginatiuã q̃ B
infecta fuit pulcritudine muli
erũ vement amariſſime eedẽ y
magines a pnie vt dicat utinã
vidiſſem ꝓ muliere ſerpentem
vtinã ꝓ ebꝛietate guſtaſſem ci
nerẽé⸗ ꝓ catilems audiuiſſeʒz ſer

monè et ſic de alijs-ad fantaſi

am vemẽt hoꝛribiles viſiõesað
eſtimatiuã mdicibiles timoꝛeſ
puta cu viderit aliquẽ toꝛq̃ri ꝓ

Demonẽ:ſtatim timebit ſibi af

futun eundẽ doloꝛem.ſicut fit
cir ca rotandos ſucc eſſiue· me⸗
moꝛia ſenſitiua cogitabit ma

lis male et de celeſtibꝰ ĩferna⸗

liter · hec oĩa ꝓbant᷑ ꝓꝑ dictũ:ſ
thominij· divl. dicẽtis · ſic ap

ter ꝓfectã beatitudmẽ ſancto⸗

rũ: nihil orit m eis nõ ſit gau

dij materia:ita nibi erit m dãa⸗

natis quod nõ ſit eis mat eria

ad triſticiã ꝓtinere poſſit dee⸗
rit vt ſit eon miſeria coõſumata

L e rIO 3

jraſci bilẽ erit odiũ oim demo⸗
nũ:hoĩm tam vinon qᷓʒ moꝛtuo
rũ angelon et ſanctarũ anĩarũ
vnde ſup illud yſa · xiij· ſurre⸗
xerũt de ſolijs om̃s princies

n
len
nqe
me
08
Di
Her
it⸗
e
8
nun
ey
ni

er

nx.

1o.

pau it q; Diues pit fr es ſuos a dã⸗

Deeimum Dreceptum Capitulum

dicit glo ſolaciũ eſt malon mł
tos hre ſocios penaniõ.ſ.tho
vbi pᷣ dicſic m beatis m pria
erit ꝓfectiſſima caritas- ita m
Dãnatis erit ꝓfectiſſimũ odiũ
vn ſic ſcci gaudebũt ð oĩbꝰ bo
ms ita mali de cibus mal gau⸗
debũt et de oĩbus bems dole⸗
bũuũt- vn et felicitas ſancton cõ
ſiderata eoſ maxime affligz vñ
yſa·xxvj · videant ct oↄfudãtur

Blant es ꝛpli ⁊ igms hoſtes tu

os deuoꝛet · vñ vellẽt oms bea⸗
tos eſſe danatos.tãta ec orit im
Dãnatis muidia q; pmqn gle
muidebũt cum ipᷣi ſint m ſũma
miſeria ⁊ hoc ec bñ in Bac vita
accidit creſcente muidia ſʒ tñ
minꝰ? muidẽt apms q; aljs et
ma ioꝛ eſß eoꝝ pena ſi om̃s apĩ
qui danarent᷑ et alij ſaluarẽtur
q́ʒ ſi aliq de ſuis ꝓpmqs ſaluarẽ
turet alij dãnarent᷑: &t in fu

natoe eripi ſciebat eĩ q; aliqui
eripenturjmaluiſſet tñ fr̃ es ſu⸗
os cũ alijs oĩbꝰ dãnari. qᷓmuis
añt ex dãnaton multitudĩe pe
na ſinguloꝝ augeat᷑· tñ tm ſup
creſcit odiũ ⁊ muidia q; magiſ

eæligẽt toꝛqri cũ multis qz mm?
A Lli. Sed qᷣd erit de affectu dꝗ̊

naton ad eos q̊ͥs B carnalit᷑ dĩ

lexerũt nã affectiẽões moꝛdina
te in inferno a dãnatis non au

ferẽt mſz dãnati hic aliq̊s car⸗

naliter dilexerũt ·g* videt qy
etiã illic· Rn·.Dilectio que ñ fuᷣ
dab ſnꝓ honeſtũ facile reſcin⸗
ditur et p̃cipue in malis hoĩbꝰ
vt phs diẽ ix · eth· vñ damnati

Tercium

nõ ↄſeruabũt amiciciã ad eos
q̊ͥs moꝛdmate dilexerũt · ſʒ in H
volũtas eon remanebit puerſa
q cauſazʒ mozomate dilectaig

y ad huc diligũñt· OQOiunt etiã
um ym illud · põ· ſuꝑbia eonq

te oderũt aſcẽdit ſp pᷣt em deꝰ
Duplicit videri:vno mo m ſe et
ſic a nullo clare viſus pᷣt ooni

Alio mẽ in effectu· Et qꝛ quidã

effect2 dei ꝓuta pumto repugt

aliquibꝰſiõ deũ odiũt in opibꝰ
iuſticie ſue:hec oĩia tho⸗vn albᷣ

ſuꝓ ꝓũuᷣ · vl.de młiere forti dic
Damnati nullo affectu pemtus
ſe diligũt· vñjobxl: coꝛpꝰ eiꝰ
id eſt leuiatha.q̃ ſigmficat d p
abolum qᷓſi ſcuta fuſiia ↄpacta
ſquams ſeſe pᷣmentibusCoꝛ
pꝓus dyaboli ſunt omes dãnati
ſcuta fuſilia m q̃ amoꝛ diuiꝰ
mt Oe neqat.vñ et ſeſe muicẽ

Deri dere dicunt᷑ et ↄuiciari: nc
Vebſtat ) diues ſolicitabat᷑ de
fratribꝰ qꝛ hoc fecit nõ amoꝛe

ſz vt ipᷣe minus arderet ſi fres
a crim mibꝰ ad qᷓ ip̃e cos indux
eret abſoluerent᷑ vel vt non ſu

ſtineret ↄuicia ipon impꝛope⸗

rantiũ ſibi vel veriꝰ vt dic aug.
Opulſus fuit hoc dicere ꝓpt᷑ ex
emplũ viuentiũ vt magis cre⸗

Ddant ſcripture qᷓ; etiã moꝛt uig

reſurgentibꝰ? 1 CTercia pe

na ſunt tenebre mterioꝛeſ que
ſunt triplices viczʒ pᷣuatio ſcien
. — *½ —5 ⸗2 .
tie hũane celeſtis ⁊ diume·De
pᷣma pꝛiuatõe ſq; de Hũams te
nebꝛis · dubitatur uth dãnati

poſſint vti noticia quaʒ m hoc
mũdo habuerũt · Hñ.tho· vbi

(Decimum ( receptum (Capitulum (rTercium

pᷣus di · vl· damnati memoꝛabũ
tur aliquen qᷓ hic ſciuerũt .vnd
uce: xvj abꝛahã diuiti ait recõ
Dare qꝛ recepiſti bona in vita
tua: ↄſideratio em alianon ſci⸗
ton qntu ad alidd mucit gau⸗
din vel ex ꝓte ↄs noſcibilũ m⸗
Entũ diligut᷑ · vel ex pte ipiꝰ co
gmtõis inquantu eſt ↄuemẽs
pfecta Pt etiã triſticdie r eſle
et ex pte ↄgnoſcibinuʒ ꝗᷓ nata
ſũt ↄtriſtare· et ex ꝓte ipꝛꝰ co⸗
gmtõis ꝓut eiꝰ? impfectõ ↄſið

rat vtpote cũ aliqs ↄſiderat ſe
deficere in ↄgmtõne aticui? rei

cuiꝰ ꝓfectionẽ aweterz · ſic er⸗

22 . .

go in danatis erit actualis ↄſi⸗

deratio eon que pᷣ ſci uerãt ut

materia triſticie · nõ aut ut de⸗
lectatois cauſaʒ ↄſiderabũt.co

ſiderapt em mala ꝗᷓ geſſerunt
ox quibꝰ dãnati ſut et bonadv

lecta qᷓ hic amiſcrũt ⁊ ex vtro⸗

q; toꝛqbunł᷑· ſiłꝛ etiã toꝛãbũtur

de hoc q; ↄſiderabũt noticiam
qu a de rebꝰ ſpeculabilibꝰ ha⸗
buerũt imp fectã eſſe et amiſiſ
ſe ſũmam eiꝰ ꝓfectionẽ quã po
terãt adipiſci demaz ettã ca qꝗᷓ
Pic agunt᷑ ondẽetur eis quo ad
ea ꝗᷓ m eis triſticia ausere pñt
nec dãnati pems ac er biſſimis
toꝛti abſtrahen᷑ ſic hic fit a cʒ
ſideratee triſt abiliũ· qꝛ m futu
ro non abſtrahet᷑ aĩa a coꝛpe·
ſicut h̊ fitſz qntũcunqʒ coꝛpus
affliget᷑ tñ aĩa ſp ↄſiderabit lu
cidiſſime illa qᷓ pnt eſſe ei cauſa
/ meroꝛis nec obliuio eſle vote⸗

rit ex qntacuq; diuturmtate tẽ?
poꝛis poſt iudiciñ· hec ille ſe⸗

enndo tenebꝛis que ſut pꝛiua
tio celeſtis viſioms affligentur
vnde ſm tho; vbi pus di · vlti⸗
et idẽ habet᷑ ibi m litera a bea

to gre· danati ante diẽ ĩiudicij
videbũt bonoſ in gloꝛiamñ luc
Diues vidit lazarũ mſinu a

ſe
bꝛabhe non hoc modo q gloriã

eoꝛuũ qualis ſit ↄgnoſcãt ſed ſo

lũmodo ↄgnoſcẽt eoſ eſſe ĩ io
ria quadã meſtimabili· et ex Hᷣ

turbabuntur tũ gpter muidi⸗
am dolentes de bonon felici⸗
tate.tum apter hoc ꝙ ipi gam
talem amilerũt · vnde dðꝛ ſap · v

de impijs vidẽtes turbabũt᷑ ti
moꝛe hoꝛribili ſed poſt dus iu⸗

dicij ommno viſione beaton P⸗
uabñutur · nec th ex hoc eon ve⸗

6

na mmuet᷑ i̊ augebit᷑ qꝛ in me⸗
moꝛĩa Pabebũt gloꝛiã beatoꝛũ
qm m iudicõ vel ante iudicium
viderunt et hoc eſt eis in toꝛ⸗

mentũ · ſe vlteri? affli gent 8,
hoe q vivebut ſe inoigros re

.
—

putari· etiã videre gloꝛiã quam
ſancti merent᷑ hre hec illeter ES
cio affligẽtur tenebꝛis circa di
umã noticiã D Querit᷑ igi
an dã nati cogitabũt aliquio &
deo · Rñ.tho · vbi Pus ; ſic ſed
notandũ mquit ꝙ deus pᷣt du
plici ↄſiderari vno mõ ᷣm ſe ·
et m illnd qað eſt zpÿ̈um ei ſczʒ
eſſe totiꝰ bomitatis pꝛincipinũ /
et ſic nullo modo cõſider ari pᷣt
ſine delectatõe · vnde ſic nullo
modo a dãanatis cogitabiturꝭa
lioꝰ ſᷣm alidd qð eſt ei qſi acci
dentale m effectibꝰ? ſuis vt po⸗
te punire vel aliquid hmõi et

IDecimum Dreceptum

vm ho oſideratõ de deo p̃t tri⸗

ſticia inducere. Et hoc mõ dã
nati de eo cogitabunt. pi em
deũ odio hnt: T & eo nõ cogita
bũt mſi rõe pumtois et ꝓhibi⸗
tõis eiꝰ q male eon voiuntati
Oſonat · vñ no oſiderabũt eũ m
ſi vt pumtoꝛẽ et ꝓPhibi toꝛẽ · q̃r
na Damnatoꝝ mt erioꝛ eſt

tinua peccatoꝝ multiplicatõ

et ꝓpętna in odio dei · ꝓximi.
demonũñ ſancton et angeloꝛũ ·
et mn blaſphemia ↄtinuatõ. et

Z De quibꝰ dictũ eſt.et ſic cõtra

Deũ ppetu e xuerſaʒ volũtatez

abebüt ; no tñ Ppꝛie dem eref

PWBe lcqn do qꝛ in termio non m
via ſut vbi ſoluũ eſt meritũ Ppee

Capitulum

„

Tercium

vñ ſm tho. vbĩ pus. di. vl. bo⸗
na pa cranſlatã vermi a8 doO
loꝛem ſpnalem mamfeſtat m q⸗
bus et quõ fit vermis ſi atten⸗
datur ro tranſ ferediſin verme

em na tu rali cõſiderat᷑ oꝛigo et
moꝛdĩato/oꝛit᷑ inqz ex putrefa⸗
ctõeꝑet moꝛdet illud ex quo o⸗
, ritur ſic in ſpuiali ooio?e nõ qli
et dolor eſt vermis. ſj qͥ naſci
tur ex putrefactõne peccatiſic
tũc pctm ðꝛ putridũ qn aia m
eo requieſcit fenalit᷑. Rurſus o⸗
poꝛtet q; ſit in doloꝛe remoꝛſio
Ho aut ex ↄcur ſu Duon ſibi mui
eẽ obuiantiũ ⁊ reſiſtentiũ.Cſta
Duo mouẽtia ſunt in hoĩe volũ

tas naturalis et deliberatiua-

et Demeritũ vñ tho⸗ vbi pꝛius viſta Acurrũt p cõſcientia dictꝗ
No Wtonal,

pter hoc dãnati excuſan
tur a demerito qꝛz neceſſitatem
peccãdi hñt ſeòꝭ aꝛ ad ſumũ ꝓ
nenerũt malon moes tñ ante
ludiciũ peccãt et Demerent᷑ ali
os ad peccata trahẽtes ſed ad
dã natoꝛũ hoĩm officiũ non P⸗
tinet alios ad dãnationẽ Ptra
here:ſicut ꝓtinet ad offi cin de⸗
monũ rõe cinꝰ demerent᷑ q̃ntũ
ad ſcdariã penã hec ille·¶ E
Qumta pena dam natoꝝ int eri
oꝛ ſunt vmes cõſci entie· vñ yſa
vl- TIgms eon nõ exti nguet᷑⸗ et

vermis eon nõ moꝛiet᷑ᷣ ſi up quo

laug:de ciui ·dei. li· xxj. plures

tem al iqd factũ eſſe mdebituz
et tũc obuiat qñ volũtas natu⸗
ralis deteſtat᷑ mdebitũ et de⸗

liberatine volũtati Pplacet tũc
aut reſiſtunt qñ vtraq; m ſuo a.
etu viget ˖ Ex bis pz cur im qui
uſdã viuentibꝰ? ſit vermis cõ⸗
ſciẽtie modĩicꝰ aut magnusIn
dãnatis eẽ pꝛ ſike q ibi erit pee.
cati putrefactolex Poc ecca⸗
tũ finaliter remãũſit in aia eoꝝn
łi erit cõcurſus apter pecca⸗-
toꝛũ aptiſſimã viſionẽ KEbi e⸗
rit obuiatõ apter volũ tatis de⸗
liberatine obſtinationẽ ppetu⸗
am et ſinderiſis remurmuratio

expoſitões recitãs cocludit. in neſti erit reſiſtẽtia qꝛ ipa de⸗

pems mquit maloꝝn mextingui ectato peccat

bilis ĩgms et immamſſimꝰ ver
mis alij qpe ad coꝛpꝰ ignẽ ex⸗
poſuerũt tropice vero ad aĩaʒ
vermẽ qð eſſe Pbabili2 videẽ

cati erit ablata per
pene acer bitatẽ. et ex hoc ipi2
ſinderiſis foꝛtificata actio Tex

oc vermis mirabiliter ro denſ

RN

et pumens verba ſunt bona. — ——

=

H WVaærns cτd K moοννα ‿ nαα H v Ves we e

SS

=

l

ODecimum

.

—

EEſt aũt quintuplex vermiſ

ſua in peccatoſᷓ eſt pꝛiuatõ bo
m honeſti · ſiue gracie ꝓ culpaʒ

ſᷣm ems doctoꝛes pᷣmꝰ ð pec⸗
cato ↄmiſſo a ſeinõ qꝛ peccatu
ſ qꝛ cauſa demeritoꝛia reſpctũ
pene dãm. Scdus vermis eſt
m ſco:triſticia de obſtinatiõe

vł ſaltẽ triſtatur de pctẽ qð cõ
miſit in vita ſua in quo nũc ſine
remiſſiõe dimiſſus eſt et dere⸗
lictus nõ quidẽtriſtatur de h̊
vel de hoc ſm ſe qꝛ talis eſt pᷣ⸗
uatõ bom moꝛalis.ſʒ qꝛ demeri
tũ reſpectu pene d am · Terciuſ
