petrare illi ↄuerſione ꝓ oꝛõneſ
aBas et oꝛces alionꝝn ꝓ ipᷣm ĩ⸗
Petratas et ꝓcuratas a alijs ſi
milibꝰ à melioꝛibꝰ modis poſſi
bilibꝰ. dammſicãs ĩgit᷑ alique⸗
in boms aĩie tenetur ſibi reſtitu
ere quantũ ſibi eſt poſſibile ſp
tn ſic agendo q no publicz il⸗

li occultũ peccatũ et eꝰ pſonã

* Septimum (½Preceptum

quam noſcunt ant noſcerẽt ve⸗

riſimiliter ꝓ futuro⸗ ex his eſt
Boranz 62 wa

gnum peccatum eſt ſollcitare

et moucere alin ad peccanduz

quia in ſe eſt magnũ peccatum
et vitra Hoc tenetur Bomo illi

retitnere et damnũ recompen
ſare quod homo vix poteſt fa⸗
cere ad ↄdignum eo c volun⸗
tatẽ iã allecta ad maluʒz vix pt

õ reducere ad virtutezꝭ Pauci

etiam ſuũt qui ſic reſtituere co⸗
nent ur cum tñ multi ſut qui ſic
reſtitnere teneantur· Creberri
ma cm oeſt illa damficatõ ma
xvime circa iunuenes vtriuſqz ſe
xus qui ſepiſſime mducũtur ad

mala ſupꝛadictis modis et nõ

nunqz maion exeéplis peſſnns
coꝛrumpunt᷑/Sed guid fadie⸗
duz eſt de eo qui damficat aliũ
retrahendo eũ a religice- Rñ-.

ſco: q; ſi qs abſtraxit a renigioe

aliquẽ iã ebligatũ ad religiõez
Pꝛofeſſiomsiobligatõe tenetur
agere reſtitutionem dammfi⸗
cauit em religione milla ꝓlo⸗
narenet᷑ agere vt ile r'neat ad
rengione ſed ſi aliquem diſpꝑo
ſitum ad intrandum religionez
retraxit aut impediuit ne ĩtra
ret: et hoc no fedt mtentõe cõ
ſulendi zwꝛie vtilitati ſed ſine
fraude Kut ex aliqᷓ ratio nabi
li canſa

cendi religiom &t tunc q mẽè⸗
eſt mter Ha bere/et inter peeſ
ſe:ideo non tenetur ad tantaz
reſtitutõez roligioni ad quãtã
teneret᷑ ſi ilie fuiſſet in religiõe

.

Seqrit᷑ Capitulũ Octauum

ed fecit imtentioe no

Capitulum Septimum

Ductoʒ; illiꝰ? retracti vt adhue
mgrediat᷑ vel ad mductõʒ ali⸗
quale alcuiꝰ? alteriꝰ? aliqualit᷑
equiualentis:ita tenet᷑ reſtituẽ
religiom miuſte p eũ dãmfica⸗
te / ꝓpſone vero ꝓ en miuſte da⸗
Mficate- vt quã retraxit extra
religionem· Rut quã impedi⸗

uit ne igrediret᷑ tenet᷑ etia ad

roſtitutõem· Tenet᷑ em oĩ diti
Sencia inducere ad mtranduz
monaſteriũ/qdð ſi non pit effice
re:aut foꝛte ille quæ impedunt
ne mtraret poſuit ſe ad ſtatuʒ
nũc impoſſibile religiõi vt ma⸗

trimonijtenet᷑ ſibi ĩ ſuaſiombꝰ

et m alijs ſpuũalihus bonis 28
equiualentiã illorũ bonoꝛui q;⸗

pus eũ damnificauit rtrabedo

a religione ad que maioꝛa ꝓ
feciſſet in religione qz in ſeculo
Et Poc tenetur facere pm mo⸗
dos ſupꝛa poſitos de damnilfi

cato in bonis anime quo ad v⸗

tutes: aut jm alios melioꝛes ꝓ
ut poterit —

4

poſſint ꝓ defunctis
et pꝛo moꝛituriset
peo alijs viuis et il
lam negligendo grauiter pec⸗
cent Td circo adhuc de ſatiſfa⸗
ctione ſcilicet quomodo ꝓ ſuf⸗
fragia poſſumus ſatiſfacere pꝛo
moꝛtuis tria oſtendentur⸗·

acceptus actualiter · Tenet᷑ tñ
ad aliquã reſtitutõeʒ vt ad in⸗

t

Vm vini ſatiſfacorę

f
ep
ſe

.

f⸗
ſrmnu
ſen
ed
gat
ſuff
ne⸗
no⸗
me
ad
Yu
o⸗
ſſſ⸗
gniag
ope
tec

R
not
jud
teſ
toſt
mnyrt
ſt.
laa
ſinn
tun
mil
ctie
inf⸗
leb⸗
dic⸗
inr

.

Ptiun

ad m.
dbue
ali⸗
gnali
ſtita⸗
kica:
eda⸗
etra
wwj⸗
icad
noi dil
Mind,
1pteſtie
pdunt
dfiatg
vem
gionn

—

nmic
vdo
ap
cio
W⸗
N.
4oO⸗
lon

n

1

ſtache
nci
unisee
3 t
N *

4

(Sertimum PDꝛeceptum

RW Primo qᷓ aie inuari prt ꝓp

ſuffragia· Secundo quibꝰ? ri⸗
bus iuuari pñt: Tercio q̃ eas in
uare pñt De p̃ᷣmo notandum-
ſex ſut loca alĩlan· vt dic mꝗcr

M:ij: circa:diixx:a xxj: a tho⸗

cu al js theologis: vicz celn. m
fernus dãnaton- limbus pue⸗
ron-limbus pat Hic mundus
et ꝓurgatoꝛin- E&t ſolũ m pur
Satoꝛio· et hic exñtibꝰ pꝛoſunt
ſuffragia quo ad liberatõez pe⸗
ne An pꝛimis em locis exñntibꝰ

nõ ꝓſunt ſuffragia ſcʒ ex ncibꝰ

in celo ꝓ me dũ indigẽ tie quo
ad pmi eſſenciale:dicente bẽo

Rus. Tniuriã facit martiri⸗qui

oꝛat᷑ ꝓ mar tire:prodeſt tñ eis
ſuffragiũ ad pᷣmũ accidentale
quia gaudium eſt m celis ſnuꝓ
vno peccatoꝛe pemtẽtiã agen⸗
te: Luc:xv · Oꝛare em ꝓ talibꝰ
m celis mfideiitatis eſ.. B

Eſt aũt certũ aliquẽe eſſe in cek

q̃nt upliciter · Drimo ꝓ bibliam
noui teſtamẽti de apłis dẽpto
iuda · Scdo de patribꝰ veteriſ
teſtamenti per bibliam vet᷑is
teſtamõti · Tercã qui ſuſtinuit
martiriũ ꝓ fide etiã ſi añ pec⸗
cauit· vt de cipano refert aug⸗
q; faix martirij abſtulit vema⸗
ha ab eo. Bnarke ſi poſt bapti
ſmũ ſtatim decedat ꝓuulus·et
tunc ſi iᷣo pꝛeſente celebꝛatur
miſſa.dici dz pꝛo ommbꝰ defuũ
ctis · vel pꝛo alijs· ſi aũt maio⸗

mfante moꝛi · tuc pᷣt Pꝛo eo co

lebꝛari: cũ beatꝰ.Gre:mj:dya⸗
dicat damnatũ puen⸗ necdum
qnqnennẽ. ſi etiã adnltꝰ ſtati

CLoaapitulum

pꝰ baptiſmuʒ moꝛeret᷑ oꝛari pt
P eo: qꝛ foꝛte nõ pemtuit mſi
P?o moꝛtalibꝰ et tunc mdiget
pꝛo vemalibꝰ. Qur
nomatꝰ ꝓ cccleſia:In ſecũdĩis
locis nõ pꝛoſut ſuff ragia ſczʒ exi
ſtentibꝰ im damnaton mferno
vn ausſi patre meum eſſe im in
ferno ſcirẽ non plus pꝛo ec qᷓʒ
P ⁊0o djabolo oꝛaxrxẽ · ct teſte ec⸗

cleſia. In inferno nulla eſt re⸗

demptõ m lesẽ ↄmunẽ qð di
citur ꝗpter Trayanñ quẽ bẽ̃us
Gre · Iberaſſe leg
oꝛando. CEſt aute certuũ
eſſe mn mferno hereticos pᷣmo
ſcdo iudeos .tercio paganos;
De xpiams aũt non ſic certũ ?.
quis em peccatũ eon mamfe⸗
ſtũ ſit nõ tñ pena: vñn pt ꝓ eis
oꝛari ĩ ſecreto et pñt ſuffragia
fieri ꝓ illis qui ſeipos occide⸗

runt d mhello muſto moꝛtui
ſür qui duello meerierut ; aut q̊

m toꝛnea meęetis ſuccuberũt aut

cũ meretri ce · dic Rug: m 8 cu

ra ꝓ moꝛtuis habenda ꝓ oĩbꝰ

Debet fieri oꝛõ ſʒ nõ debʒ fieri

publice apter ſcandalũ. Exem⸗

Plum ha bes de Gre.·iiij.dya.

qi ꝓ apetario oꝛare diu diſtu
lit· ſiꝛ debet fieri ſuffragiũ pꝛo

ſu ſpeſis et inſte dãnatis æ ſu⸗

bito moꝛtuis: qꝛ etiam latro m
cruce pemtnit· ſi aat muemat

ſubito moꝛtuꝰ qꝛ pꝛius bone vi
te fuit pubiice oꝛ õ debet fieri
92 iſ ſi moꝛte Pocupatꝰ fu⸗
erit m refrigerio erit · Sap. iiij.
in tercio noõ pꝛoſunt ſuffra gia

ſcʒ exntibus in limbo pueroꝝ.

Pctauum

iẽ de mferno

lSeptimum

qꝛ nõ ſut in ſtatu diſpoſito · ſi⸗
cut nec iſti im mferno quia non
ſuüt de ↄ mumtate fideliũ: Eſt
em vna vlis cccleſia in caritate

ↄiuncta que eſt ſocietas ami

cicia ſpũalis de qua in ſimbolo
ſancten mumonẽ· et ps/ par⸗
ticipem me fac deus cĩm timeę
tium te ꝛc· Ideo quicquid vnꝰ
lucrat᷑ ꝓ oꝛões pemtẽs hHiĩc ⁊
illa ſocietate eſt oĩm-aut q̃̊ ad
gratulatõeʒ aut quo ad ſubuẽ⸗

toõeʒ ſz iſti m inferno dãnatoꝝ

ſunt de ſocietate dyaboli et ve

lut mẽ bꝛa putridaet qii im li⸗

bo pueroꝝ ſuũt a ſocietate ſan⸗
cton ſũt excluſi deo non ꝓſut
cis noſtra ſuffragia. In quarto
non ꝓfuerũt ſcʒ exntibꝰ in lim
bo patn non quo ad meritũ qꝛ

nullũ eſt poſt hac vitãnec ad
ſatiſfaciendũ qꝛ nõ habebant
ſatiffacere mſi ꝓ debito Puane

nate toti q8ᷣ ſol2 xpuſ ꝓ infi
mtũ meritũ tollere potuit; OD

In qumto loco exntibꝰ ſcz in 6

mundo ſuff ragiũ ꝓdeſt ſcz ta

illi q facit qz iſti aie ꝓ qua fac
ſi eſt in purgatoꝛo Dnmo
idem ſatiſrfaciẽti ꝓt ꝓdeſle tri⸗

e1

pliciter· Nno mõ ad merendũ
ſi ſit in caritate mhil em minus
meret᷑ gaundio celeſti qz ſi ꝓ

ſe fieret ſuffragiũ ſᷣm ilud ps
Oꝛ5 mea in ſinũ meum oↄuertetk⸗

ymo qnq; plus meret᷑ qͥs oꝛan
do vel celebꝛãdo ꝓalio qʒ ſi ꝓ
ſe faceret·qꝛ maioꝛi feruoꝛe ca
ritatis ſuccoſus videt᷑ q̊ ſcintil⸗
las feruoꝛis mittit ad alios ma

xime ad mimicoſ in cniꝰ? euidẽ?

receptum Capitulum. (Octauum

tiam xp̃o oꝛãte pꝛo mimicis la

tro ↄuerſus eſt ad pemtẽtiam

et m· Rus· ſtephano oꝛãte ꝓ
mimicis paulꝰ? tandẽe ↄuertit⸗
Xlioꝰ pꝛodeſt faciẽti ad ſatiſ
faciendu pꝛo ſe indirecte· qꝛ ſi
iſte pꝛo q̊ ſuffragiũ fit nõ mdi
get vt q eſt in celo-aut q non
eſt capax. vt ſi eſt in rerno qñ
tũc ſuffragiũ faciẽs eſt talis m
tentõis habitu et pꝛo ſe facèt
ſi ñ crederet ꝓdeſſe illi tũc ſukl
fragiũ ſatiſfac ꝓ faciẽte ſi ĩdi⸗

get · ſi ant ñ ĩd igzii pe · pa di·
lv.q̃rti: tũc in ſuffragio dz ſp

eſſe implicita int entõ facietis
vt alijs pꝛoſit in dĩigentibꝰ hic
vł m purgatoꝛioſi aũt fiũt ſuf
fragia multa ⁊ ſpẽalia pꝛo ĩllo
qui nõ mndiget.vt qꝛ eſt in głia
vel in inferno et ſupeſt· vel qaꝛ

minꝰ indiget tuc diuidit᷑ indi⸗

gentibꝰ ꝓ deũ ſic m · Rug . m
regula ðꝛ: Qũ dat᷑ veſtis m mo
naſterio vł aliud nõ moigenti
dat abbas illi qimdiset ˖ et ibið
dicit tho:et pꝛobat ex ſermõę
quodã dam:ð doꝛ: Tercõ mõ
indirecte pꝛodeſt faciẽti q̊̃ ad
oꝛõis ſubſidiũ qꝛ iſte cui ſuffra

giũ pᷣſtat᷑ ſiue ſit in celo ſuue im

purgatoꝛio tenet᷑ oꝛare ſaltem
cũ liberatꝰ fuerit pꝛo faciente
ſuffragiũalias eſſʒ ingratꝰ.vñ

mat x: Si quidem fuerit filiuſ

pPacisreſidebit ſuꝑ iliũ pax ve
ſtra.ſin aũt adð vos reuertetur
Quarto mõ tñ non pꝛodeſt di
recte ad ſatiſfaciendũ · vnde ſi
tibi imunctũ eſt vnũ pſalteriũ
et defuncto miunctũ fuit aliò

gnuft
lide
fratre
fono
dede
wen
Pen
e.
wer
del
ent
et t
Pop
ſiern⸗
jdit
emter
pwent
RN
Kd
Rp
Pn
reri
it
ſma
Uühe⸗
cde

P

ceat
etiz
ta ſi
Pe
eic
Etun
beat
beyto
ker⸗ ſ.

as i
ltiam
ate p
lertit.
ſatiſ
ſ
dindi
enon
WR
dſekzcr
htürſr
Gten.
dſp
acietis⸗
tbe
tfüüt
o
nghia
velqꝛ
dr
Niem
WWNWN—
nigent
et etb
nſemi
Ternd
ir4
jſiffra
ſwem
ſten
hiane⸗
1412,
fin⸗
. pn
ejtin
on
n
l
ℳ

Eepti mum

pſalteriũ·ſi dico ꝓ fũcto vnũ
pſalterium adhuc ſuʒ obligatꝰ
ad dicendũ aliud ꝓ me ſimile
eſt m humams dbitis ſi debeo
vnũ flerᷣ.Tohi.et frater meus
eidẽ etiã vnum .· dando vnũ ꝓ

fratre nõ me acqtaui In purga

toꝛio aũt exntes ſũt in magms

debitis erga deũ que debita ſi

nemo eis ſubueit luere opoꝛtʒ

Pems et ſic ſatiffacere E E

Ex pꝓmiſſis pʒ ꝙ; multis modiĩs
melius eſt oꝛare ꝓ moꝛtuis fi⸗
delibus qzep viuig· qꝛ moꝛtuꝰ
aunt eſt me ignoꝛãte in inferno
et tunc gradum giloꝛie merui
P opus bonũ · ſi ſũ in caritate
et ſatiſfactio cedit mihi.ſi autẽ
ſu extra caritatẽ ꝓ actũ ſuffra⸗
8ij·diſpoſui me að caritatẽ ali

cualiter ct opus feci ad mmus
Pmeritoꝛiũ et ſi nõ meritoꝛiuʒ.

aut eſt in purgatoꝛio et tũc li⸗
cet ᷣm omnes mhil mibi moere

ri poſſit.nec ſibi:tñn pᷣm multoſ

P me poteſt exaudibiliter oꝛa

uit exaudibiliter pꝛo iſrael Et

ſmoms adm mus oꝛabit ꝓme
cu venerit ad celũ:aut iam eſt
m celo · vl vt jam dictũ eſt erit

wi tunc ſcient illos qui ꝓ eis

oꝛauerunt et ꝓ eis oꝛabũt vmo
etiã ſi ſuffragates apter pecca
ta ſua llis n ꝓfuſſſent: adhuc
eis oꝛabũt:et ro eſt· qꝛ ami⸗
eſicia m virt uoſo eõſiderat affe⸗
ctum pluſcqᷓ effectũ· ſut aũt tũc

beati in caritate ꝓfecta ꝓ quazʒ

oꝛatõ eon expꝛeſſa audĩ᷑ faciii

ter: ſecus aũt eſt de viuo qñ; ꝓ

⁶

(Capitulum Octauum

eo oꝛo: qꝛ foꝛte ignoꝛat ꝙ; pꝛo
eo oꝛo· et ſic non oꝛabit ꝓ me·
Ltem foꝛte eſt peccatoꝛ ·et ſic

modicũ valebit: [tem ſi ẽ iuſtꝰ

non tñ mvoto ſp exaudit᷑. E
In ſexto exntibꝰ loco ſcʒ ĩ pur
gatoꝛio ꝓſunt ſuffragia·. tuʒ qꝛ
caritate Hnt que fac eos capa
ces:tum etiã qꝛ & noſtra fide⸗
hum ſunt ſocietate · vt tactum
fuit de exntibus m limbo pu⸗
eron de cõmuione eccleſie · De
loco hui2 purgatoꝛij ſex ſũt vi

denda⸗ que tradittho‚ ſup: nij⸗

Di: xiy pᷣmo c ſic ꝓbat᷑ autoꝛi⸗

tate ſcri pture ꝓ illudij:mac h·⸗
xij. ſancta ergo et ſalubꝛis eſt
cogitatõ ꝓ defunctis exoꝛare
vt a peccatis ſotluant᷑· g pur⸗
Santur Tte ꝓbat Gre· iny dya;
P exempla plura· &t ꝑ ulo j.

con · ij · Siquis edificauit ſup
fundamentu hoci.xpᷣm-aurũ

argentũ⸗ et lapides pcioſos.æ
ſequitur vicʒ lignũ:fenũ et ſti⸗
pulam vmuſcuiuſq; opus qua⸗
le ſit isms ꝓbabit · Item dyom.
vlti · ca:celeſtis:iherar · Cõme
moꝛat ritũ pmitiue eccleſie oꝛã
tem ꝓ moꝛtuis · Item autoꝛita
te phon. Bocrates em li · qui dꝛ
fedron platoms· Quecũqʒ inqᷣt
aĩe pꝛouidebun mediocriter
egiſſe vemãt m ocũ vbi pꝑ pe⸗
nas abſolnentur. Et pomt aĩas
bonas ha bere nuila pe nã me⸗
diocriter bonas mediocrẽe ha⸗
bere penãa: malas autẽ magnaſ

Ro idem eſt Kuicen· x. mech.

ſue capitulo vltimo qui tamen

mac hometiſta fuit Aà idem &

ISmhun

0 Prceeptum

Hermes ᷣmegiſt? ad eſculapiñ
Batõne etia ſic⸗opoꝛtet ſatiſfa⸗
cere quẽcunqʒ pemtentẽ· ſʒ ali
qui moꝛiunt᷑ mcarit ate q̃ nõ ſa
tifecerut ꝓ peccatis pceritis·
&O opoꝛtet in futuro alicubi ſa⸗
tiſfacere. a hoc eſt purgatoꝛiũ
Exemplis ꝓbat gre- inj dya ·
GBecundo notat triplex
eſt purgatoꝛiũ vnũ m pñti vi⸗
ta ꝓ tribulatoneſ tolleratas vt
opoꝛtʒ aliudr m alia vita m ie
Sem ↄmunẽ tam ꝓpe infernum
damnaton vt idem ſit igms q̊ᷓ
damnatos cruciat: et q̊ electoſ
purgat ·ſicut ſub eodem igne
aurum purgat᷑ et ferꝛũ cremat᷑

vt exeplificat· Terciũ pursato
riũ e ſᷣm diſpenſatõeʒ:⁊ ſic qn

qʒ i diuerſis locis aliqui pum
ri legunt᷑:vel ad viuon mſtru⸗

ctõnez vel ad moꝛtuon ſubus

tionẽe vt vmẽtibꝰ eon pena m⸗
noteſcens ꝓ ſuffragi a eccleſie
mitiget· Tercio notat q; du⸗
pꝓlex eſt pena amman ĩ purga⸗

toꝛio- vna ſenſus qua d iuia iu
ſticia ꝓ ĩignem pumt. Tlia da⸗

m que ↄſiſtit m pꝛiuatõe viſio⸗

ms beatifice ad tps. Et vtra

qʒ dicit q minima pena purga
toꝛij excedit maxima penã h
vite⸗· vñ aug· de vera ⁊ falſa pe
mtẽtia· Hic igms purgat õis et
ſi eternꝰ non ſit miro mõ ?ẽ gra
uis. excedit em oeʒ pena quam
vnqʒz quis paſſus eſt in hac vi⸗
ta· Runqʒ m carne tãta muen⸗
ta eſt pena-licz mirabilia mar

tires paſſi ſint toꝛmeta et mul
ti nequiter imqua qnta ſepe ſu

Capitulum.

—

40 O taum

ſtinerũt ſuaplicia · Itẽ Rug de

isne purgatoꝛij dy alis n aù
rem ꝓtinet qmdiu moꝛaſ habe
azʒ tin vt ad vitã eternã puem

am. Nemo hoc dicat fr̃es kariſ

ſimi · qꝛ ille igms purgatoꝛius
durioꝛ erit q quicqᷣd poteſtis
m ſeculo:aut videre aut excogĩ
taree et ſtatim ſubiungit- Tdeo
totis viribus vnuſquiſqʒ labo⸗
rat capitalia crimma et mmu⸗
ta peccata ita opibus boms re

Dimere vt ex ipis mbil videae

remanè qð igms ille poſſit ab

ſumere · Exem plificat ibi· qm

dun ſit hic digituũ modicũ in is
ne tenere. quanto plus totam
aĩaz medullit · dicit etiã ↄmu

ms theoloson opimo q; pur⸗

gatoꝛij pena ĩcoꝛpaliter ẽ ma⸗
ioꝛ pems mudi de pena daãam
ꝓbat: qꝛ quanto aliquid magiſ
deſideratur tãto eius abſentia
eſt moleſtioꝛ &t qꝛ aff ectꝰ? quo
deſiderat᷑ ſimũ bo nũ pꝰ hanc

vita mm aĩabus ſanctiſ mtenſioꝛ
eſt qꝛ nõ retardat᷑ affect mo⸗
leſtia coꝛ ꝑis et etiã qꝛ terminꝰ

fruendi ia ſũmo bono aduemſ⸗
ſet · mſi aliquid impediret E
de tardatõe maxime affligunt
de pena ſenſus ꝓbat:qꝛ cũ do
loꝛ non ſit leſio ſed leſioms ſen⸗

ſus tanto magis aliquis dolet
de aliquo leſiuo quanto magis

eſt ſenſitiuum. vnde leſiones
que fiũt m locis maxime ſenſi⸗
bilibus vt moculo et ſimil ib?
membꝛis maxi mu doloꝛẽ cant
Et qꝛ totus ſenſus coꝛpis eſt
ab aĩa ideo ſi ĩ ipᷣaʒ aĩaʒ aliq

4

el

ſar

(0
lon
y
E—

col

A

Septĩmum

leſiuũ agat: de neceſſitate o P⸗

tet ꝙq; maxime affligas H1 —

Quarto notat ꝙ; aĩe volũtarie
et cũ magna pacia ſuſtinẽt pe⸗
nam purgatoꝛijpatz qꝛ habet
coꝛ rectũ et ꝓꝑↄnñs ↄfoꝛmãt vo
lunt atẽ ſuam din ine voluntati

et iuſticie· Itõ oĩs ſapiens vult

illud ſine quo ñ p̃t ꝓpuemre ad

finẽ mtentũ ſ 3 ſine la pena n
Pñt puemre ad celũ · itẽ petũt
ſuffra gia cũ maximo deſiderio

Im iĩlludiiob:xixmſeremĩ mei
miſeremi mei ſaltezʒ vos amici
mei:bñt em aĩe purgatoꝛij q̃⸗
Druplicẽ ſcĩam vnam ꝓ ſpẽs in
fluxas a deo ſicut alie ſubſtan
cie ſepate · ſtdam P ea qᷓ hic di
Dice rũt: terciã p aias ĩltic ad⸗
uemẽtes.quartã ꝓ angeloſ bo
nos reuelâtes · q̃ntã ꝓ malos
ſcʒ aliqñ eas ſᷣm tho· deriden⸗

tes T Quito notat bom a⸗
Seli nõ pumũt aĩas ĩ purgato⸗

rioqꝛ eon ↄciues ſũt amiciſſi⸗
mi · tñ poſſibile eſt ꝙ eas ad lo
ca penaꝝ deducat. nec cruciã
tur mmiſterio demonũ qꝛ anĩe
eon victoꝛes fuerunt:poſſibi⸗
le tñ eſt q ipi demõ es ᷓ & pec
catis Hoĩm letant᷑ aĩiaſ ↄmittẽ
tur cũ deducuntur ab angelis
ſanctis ⁊ aſſiſt ãt purgãadis. tũ
vt ean pems ſaciert᷑.tum vt in
an exitu a coꝛpe ſuo aliquid
recipiãt. m hoc aũt ſeculo qñᷣ
adhuc locus pugne eſt pumã

tur hoĩes et a malis angelis ſi
cut ab hoſtibꝰ vt patet de Ta⸗

cobcmꝰ neruꝰ femoꝛis anglo

cuciente emarcuit. Gñ·

Drꝛeceptum Cap'talun 0 cktauum

BGola aũt diuma iuſticia amas

isne mediãte purgat. ſic auri⸗

fab ꝓ igne aun ſicẽ tribula Fnũ
et caut erio medicꝰ moꝛbũ que
Ddam etia ibi peccata leuia illue

Depoꝛtata purgant᷑: vtidigre ·
Niij. Dyaet aug in de vera pem

tentia Oms vero pene ꝓ pct᷑is
qtumcũqʒ grauibus debite qs
penas non plene deleuit Hh cõ

ℳ

trieõ· ibi isms purgabit. ſic pʒ

ꝙ ſin purgatoꝛio ſut quadꝛupli

ceſpeneDrimo carcer loci ma
lns· qꝛ in terra et ꝓpe mfer nũů·

So igms vmſoꝛmis ſʒ m di

umã iuſticiã diffoꝛmit᷑ cruciãss
Tercõ demonũ aſſiſtẽtia cruci

atiua. Quarto pᷣnatõ beatitu⸗
Dmis Eſt aũ̃t triplex igms pur
Satoꝛiꝰ. Drimꝰ eſt mal io mũ⸗
Dom purgatoꝛio qui erit acer⸗
biſſimꝰ· Cuiꝰ officiũ eſt plex

picʒ purgare a peccatis vemali

bus a pems ꝓ moꝛtalibꝰ ↄtri⸗
tis et ꝓ vemalibꝰ ꝓ quibꝰ hic
nõ eſt ſatiſfactũ et ab ahjs ſco
rijs aĩe que ſut habitꝰ vicõſi:er

roꝛes et fomes· Scus igms ẽ

cicius purgatoꝛiꝰ qui erit m cõ
flagratõez mũdi Terciꝰ purga
toꝛ ius igms eſt tribulatio pn⸗
tis vite et ille multo plꝰ pur⸗

Sat et ciciꝰ? qʒ igms in loco pur

trie auget . et medicus multuz

de peccaton pems delet moꝛ

talex culpã ⁊ vematẽ delere pt
q̊ͥ ad penã. ſʒ igms purgatoꝛij
Bmi ſolũ delet vemale peccatuʒ
et penas debitas pꝛo mozta⸗
libus contritis et vemalibuæ

—

— V 7 ðõ
.
44

PVSept

—ñõõs

mhil meret᷑ de gaudio ⁊ incom
parabiliter tñ eſt maioꝛ tercio
Sne, k Bexto notat vna
ala cicius purgat᷑ qz ala vt ðp
cet Apo.j.Cone ii exemplili⸗
cans de ligno⸗feno et ſtipula
qꝛ queda vemalia ſũt maloꝛis

adherẽtie qz alia m qh affect2⸗
magis ad ea melmatur et foꝛti

us i eis figit᷑. ideo talia tardi⸗

purgant᷑. Que aũt aĩe acerbiꝰ

purgant᷑ vel que tardiꝰ »Scien

dũ q acerbitas pene apꝛiern

det qntitati culpe-ſed diutur⸗
mtas vndet radicatõe culpe m
ſubiecto⸗ vnde poteſt ↄtinge⸗
re q; aliquĩs m purgatoꝛo diu
tius moꝛet᷑: qͥ mmus affligit᷑ et

ecõuerſo. Oĩa pᷣfata ſuũt. Tho.·

Snsabbas⸗Toachi⸗li⸗de ſe
mme ſcripturan di:magis pec
catoꝛes q̊ vere m fine vite pem
tẽt· in purgatoꝛio igne · vſq;ʒ ad
rouiſſimũ dł tales cremari o⸗
poꝛtere credẽdi ſũt

h.de⸗qſti:armenon li xiij· dic

veriſike eſt multos vſqʒ ad re⸗
ſurrectões glhioſam oim clecto
rum m purgatoꝛio remaſuros
qͥ multa purgatõe mdigebunt⸗

¶ ¾ Gequit᷑ Ca:Nonum ꝓ q̃ ſuł
fragia amme iuuari pñt 2c ½
Vo ad ſcm pᷣncipa
le pꝓ que vicz aie de⸗
Ffunctorũ iuuari poſ:

Sya Et doctoꝛes in
Drimo valet ĩeiumũ Se

Quarto ma xime ſacrificiũ alta⸗

imum 4 Dreceptum

rvInuncanz

ſint · Bñ· ſm. Gre· ije
mnij dy xiv

elemoſina · Tercõ plus oꝛatio

Capitulum. NRonum

ris ſemp intelligedo ceteris pi

bus- ſub illia tn qtuoz plura
alia ↄpꝛehendunt᷑. ſic dictum
eſt ſupꝛa tercõ pᷣcepto de ſatiſ
factõne · Orimo valet ieiĩ unniʒ

vel vigilia:- abſtinentia a dele⸗

ctabilibꝰ cibis vel alijs ſolacijs
coꝛpoꝛeis alias licitis ſi militer
aſperitas lecti et veſtiũ flagel
latio: genu flectio et pegrina⸗
tões: ↄtritõ et Hhmõi et He am⸗

mabus a plicata valẽt ꝓ viam

iuſticie et ꝓ modũ ſolutõis pe

ma viuentiñ ſut auxiliũ defun⸗
cton ſic ꝙ; d eꝰ ea acceptat pꝛo
alabus defuncton tanẽz ꝓ ip⸗
ſas hoc factũ eſſet: vn beatus
Onicus ferrea cathena triplicẽ
diſciplmã omm nocte recepit
vnã ꝓ ſe-alã ꝓ defunctister
ciã ꝓ peccatoꝝnbꝰ viuis:nam ſi
te m carcere exnte non poſſes
ſoluè ſtatim x: floꝛenos quos
teneriſ·ego tot ꝓ te dandoite
liberarẽ: ſic etia m apoſito eſt

de carcere purgatoꝛij B –

Ex q̊ patzʒ ꝙ ↄſultũ eſt valde h
talia purgari pᷣſertim ꝓ mfir

mitates et alia pacienter ſuſti

nendo dum viuimꝰ qꝛ tunc et
ſpeale meremur m patria San⸗

diũ et ſatiſfacimꝰ· qn aũt nobis
defunctis qͥs nobis ſuffragat᷑

tũc meritũ ſibi manet ſedopꝰ

ſatiſfactoꝛiũ inqntum tale ſolũ

ſubuenit nobis.· Exemplũ de H̊

purgando ſe pzʒ ꝓ Gre m omek

vbi refert q emilian? diues la
pſus ĩ qdðdã viciu monaſteriu
intrauitſe multiplicit afflixit·

rre bww a2

ura

is
ter
N
N
an
wien
ee
kar
kfum⸗
peo
Pp
ts
pit
er
ſ
es

don

toeſt
b⸗
ddet
mti
ſti
et
Zen
⸗
181
ſ
N
9
4

9

ℳ

ISeptimum

matutinaſ in mõte e? monaſte
noctis ſuꝑ eũ lumen velut ſolẽ
vidit et cũ ab eodẽ depꝛehen⸗
ſus eſſet poſtmodũ et interro
Satus in monaſterio q́d egiſſet
tarde ↄfeſſus eſt q ec m ĩpᷣa ſa
lute audiuit dimiſſuʒ eſt pcẽ̃m

4

—* .

qͥſda purgat hic. vn uij⸗

tuuũ-pauoꝛ etiã timoꝛ moꝛtis

Dya · dic: plerũqʒ; de cul pis mi

mmis ipe ſolus pauoꝛ egredi⸗
entes alas iuſton purgat ſic
narram de quodã ſancto viro
frequẽter qͥ ad moꝛtẽ vemens
vehement᷑ ti muit ſj poſt moꝛ⸗
tem diſcipulis ĩ ſtola alba ap
Paruit ⁊ z pclare ſit ſuſceptꝰ
micauit hͥ ibi btũs Rus li·
8 viſitatõe infirmonꝝn loqns ſa

cerdotibꝰ de hoĩibus moꝛituri

ſic dicit :abſoluẽd ſũt oms ab⸗
ſolutõe dũtaxat rogãtes· ne ſu

ſpẽ dẽdi ſũt a fideli ↄmnione

q̃tus moꝛs timet᷑ ſine dilatõne
et q̊s pctõꝝ amara recoꝛdatio
vel eiciet in lacrimis vel metꝰ?
moꝛtis ducit ad vemã ſic ſcrip
tura teſtat᷑:et t᷑riti purgabũt᷑-
ſa Tob. xlj·p Rus. ESe⸗
cudo vaiʒ elemoſina eti à p viã
nuſticie et x með redemptoms
P ammabꝰ. illud meli? eſt q3
eiumũ qꝛ bonn humanũ q̃nto
Omũiꝰ tanto meliꝰ· Siomoſina

auit płibꝰ dat᷑ interduz et ſub

iſto ↄphendunt᷑ omĩia opa mĩe

coꝛpalia ſiłt et ſpũalia impeſa

Pxĩo apter aĩas dekũcton vñ
datõ ouon cãdelaruʒ. panũ ⁊
hHmõi ꝓ miſtris eccleſie valet

Dꝛeceptum V¶ Capitulum

riũ Haeme vbi abbas m medio

p viã gracie et

Nonum

defuctis. S aũt H P ſe fa cta ſic
dictũ eſt de ieiumo plꝰ nobis

Dypa: de paſcaſio dyaconoe car⸗

dĩali maxio elemoſinario ⁊ irᷣa

to valde qͥ n ex malicia hß ex ig⸗

noꝛatia duobꝰ in papatum ele
ctis · poſtea aĩo adheſit illi qui

mmꝰ? ius habuit· paſ caſio igit᷑

defucto ſcrus germanꝰ epus
capuanꝰ de ↄſino medicon in
vᷣmins ſe Hahano voles eũ ſerui⸗
entẽ in feruenti aqua repit a q;

cũ ãqſiſſ, cauſaʒ tãte ſerimntutis

Bñnq ap᷑ adheſiõʒ pᷣdictã Et
ſi mt ꝓ me oꝛaueris et reuſus
15 me, Hõ ſuz
qd et factu eſt· et di · Greg · q
elemoſimſ paſcaſiꝰ meruit dire
rari ciciꝰ et germam pce D
Tercõ vʒ ꝓ ammabꝰ oꝛõ a pI2
ceteris Pibꝰ q́; pcedentia et ̊
mterceſſionẽ
membꝛon xpi meliꝰ em ẽ opꝰ
caritatis q dirigit᷑ in deuz vt
oꝛõ qᷓ; qð dirigit᷑ m ſe vł in Px⸗
mũ vt ſolũ iei umũ vel. le moſit
na ·vñ di · Sco.ſuo qð ie q⸗pe⸗

nkt. Inter omma meritoꝛia oꝛẽ
masgis hPʒ rõʒ meriti: a plicabit

alteri qꝛ ipᷣa de rõe ſuĩ eſt pla⸗
catiua et recõciliatiua deo ⁊ eẽ

iſti? p q̊ ꝓ ip̃m oꝛantẽ offerẽᷣ.
hec ille:vñ ſᷣmape.pa· itj. dj.

aĩabus quan foꝛte bñficijs pꝰ
adiute ſut dũ hic vineret valẽt
etia Pces pᷣſertim viatoꝝ iuſto
rũ:a p cĩ bus oꝛõmbꝰ bẽi *Knß
vel alion valʒ qͥ ad deuotõnem
oꝛato dñica ſcʒ pr̃ nr qꝛ iudex

Septimum

ny factus eſt aduocatꝰ nr̃ cui
ellet obpꝛobꝛmũ vemre dtra ſu⸗
um momtũ et młfrĩgere vl caſ⸗
ſare qò ibi decnit et fozꝛmauit
vn m cimiterio et alibi dici dʒ⸗
uia etiam eſt oꝛõ ſpuᷣſſancti
qui im apopoſtulat ꝓ nobis
gSemitibꝰz menarzibilibus 1 6
n08 poſtulare! facit· valet etiã
Plus q́z nre oꝛõnes vigilie de⸗
functon ab eccleſia mſtitute⸗
qꝛ ex oꝑe oꝑato·ĩd eſt ex oꝛdi
natoe et intentõe eccleſie · Exẽ
plum de hoc refert: Vincen: m
ſpe · hyſto· de ſcẽo TLohe elemo
ſinario patriarcha.huic em qui
daz diues deditviijelibꝛas au
rie petes vt oꝛaret ꝓ ſalute kfi⸗
lij et fratris et nautan T nauis

moꝛit᷑ filius et circea eade; tpa &

nauis mergit᷑ cũ ommbꝰ ↄten⸗
tis · mſi qj hoĩes pꝛefati euaſe⸗
rũt ſuꝑ qcũ amaricaret᷑ diue
vidit m ſomms ſimile Tohrele
moſinario ſibi dicentẽ· Qur tur

baris nõne ꝓ ſalute petere iuſ

ſiti filius ſaluatus eſt et ſi vix
iillet immũdus fuiſſet· Rlijĩ vi⸗
ta ſut tuiti et mſi oꝛõ et elemo⸗
ſina interceſſiſſent oẽs cũ naui
imnteriſſſent· expgefact igit᷑ di
ues optime vtentus eſt

ſacrificiũ altaris i ; miſſe cetle⸗

bratio. et hoc valet ꝓ viã gcie
et iuſticie q melius eſt opꝰ ca

ritatis ↄmũis ſcʒ totiꝰ eccleſie
gqdqꝗʒ peiuate et ſpealis ꝓſone· Et
S hic ohiatõ altaris mdiſtin⸗
cte· vt dicit · Sco: vhi p Bus ſiue
ſit ſecratio ſiue receptõ euka⸗

F- el. rn
=èð fr—
rrtarnen. ære m.

=ð 9

Preceptum

Quarto ſuꝑ oĩa valet dic. Gre ·

J. 2ðèð Woz.

riſtie ſiue o opatio alia ſacerdo⸗
tis celebratis i m pſona eccleſie

et nõ accipit᷑ pꝛeciſe ꝓ Otento
i eukariſtia qꝛ etiam ſic ĩ pixiĩ
de elſet . e aut oblatõ vt ſit ðo
accepta opoꝛtet᷑ q offerat a p
ſona vel a ꝓſoms acceptis deo
ym illd Ge n: uij reſpexit de
ad abel. ſcz P pmo et ad munera
eiꝰ ſcʒ ſco vñ qñ q̊s cele bꝛat
miſſam oblatõ fit pᷣmo a xpo·q̊

Fe ſacramentũ illud ſic mſtituit fi

eri· jm ilud oh· vj: pams q̃ʒ
ego dabo caro mea eſt ꝓ mun
divita· quia xpᷣus eſt ſuümꝰ ſa⸗
cerdos ·ꝗᷓ licet immediate nũc
non offeratalias eſſet imfimtũ
meritũ:tamẽe mediate offert P
m miſtrum eEit ſecundo a xpi
paſſi one et ab ea hʒ efficaciam
mãntũ ibi ſpecialieꝛ ↄmemoꝛa
to x xpi paſſioms habet᷑. vbis · ſi⸗
ms Fec meditàtoibꝰ. ſm illud
Ens eiy hoc facite m mea ↄme

moꝛatoez et⸗ Conv,. Tercio

fit et acceptałt roe volunt atis
eccleſie generalis militatis qꝛ
ille mtelligit᷑ facere cꝰ noĩe vel

vice fit vt dic· Oyo· ca · xiij· celi

2 ierarchie Quarto pᷣt accepta bi
hus fieri vel fructuoſiꝰ ſacrifi⸗
ciũ rõe ꝓſonalis meriti offeren
tis: puta ſacerdotis offerenti 8
Dnto pᷣt acceptabiliꝰ fieri ꝓ p
uatam Pſonã ᷣm q; deuotiꝰ pe
tit miſſam celebrari PBmũ ex di

ctis tãa in bems q́; im malis ſac᷑⸗

dotibꝰ Habz locu et efficaciam
Quartũ ẽ tin in boms· quintũ: ac
cidit· Vnde ᷣm dur: a thoe m
inij⸗ diſt: pie eukariſtian m miſle

—,, — — — —. ——

ters
tigigt
ie
iuti
ab,
iki⸗
en
ntis⸗
es
r⸗
n
ſe

ISeptimum

Dreceptum

celebꝛatõe duos fructꝰ pncipa
liter hʒ ↄferre- vnũ mquantuʒ
eußa riſtia eſt ſacramentũ dat
retipienti eam deuote maioꝛzẽ
vnionẽ ad xpmfidem ſpẽ cari
tate ot alia plura in ꝓpꝛia aĩa

recipientis cauſat al ſud habz
Ddare eukariſtia vt ñ eſt tin ſa⸗

cramentũ ſz ec ſacrificiũ qdᷣdã
Deo acceꝑtiſſimũ ꝗꝓpt᷑ pꝛefatas

tres cauſas vł qtuoꝛ recitatas
et ſic hʒ vim ſatiſfactõis ad tol
lenda pena debitã illi ꝓ qof⸗
fert᷑ miſſa a ſacerdote ſiue ſit ꝓ

pctõ moꝛtali ſiue vemali tã ĩ vi

uis q; in moꝛtuis t ſi queris

quantũ ergo ð pena tollit eu

Rariſtie oblatõ· Rñ. m Durã⸗
bidẽ non ſemꝑ penã totã tol
lit·qꝛ effectꝰ hodierne oblati

onis fi nitus eſt· Rtias oms de

purgatoꝛio vna miſſa liberaret

les plus et minus tollit m q)
le extendit deuotõ mmiſtri of
ferentis et virtꝰ ſacrificij deo
Hli nota eſt et reatus ſcᷣm

bene placitũ dei et ſᷣm diſpoſi⸗

Capitulnm-

taris ꝓ anĩabus vale at docet

Ro num

re. niy Dyalo vbi pᷣmo refert
de monacho noiĩe iuſtꝰ? qmn in

monaſterio ſcti gre· aliqn eiuſ-⸗
dẽe medicꝰ? fuit. tres denarios

occulte habuit q̊s muenienteg
monachi: ĩmandatis a beato
Sre:acceperuntvt moꝛit uro in
ſto nullꝰ adeſſet frater a moꝛ
tuus in ſterquilimo ſepeliretur
moꝛĩ᷑ igit᷑ ſed pemtẽs iuſtꝰ in
ſterquil mio ſſeepelit̃᷑.xxx: auteʒ⸗
die juſſit gre· ꝓ eo quotidie

„

xxxdies wiſſam vnã celebrari

et· xxx· die iuſtꝰ? a ꝓparuit vm &̊
monachůis dicẽs ſe añ inchoa⸗
tonem miſſan dictan male ha
buiſſe · ſz poſtea meliꝰ æ iam ii
beratum.Sedo refert de qdaz
apud hoſteſ detento ꝓ q̊ vxoꝛ
certis diebꝰ ſacrificiũ offerri ꝓ

curabat longo aũt poſt txeli

tonez illus p q offert · Credit/ α

tñ anthiſio ð· q; nulla miſſa ce

lebꝛet᷑ ꝓ q̃ͥ nõ plures ð purga
toꝛio liberent᷑· Qd veritatẽ di

cit habere pe· pavbĩ pᷣus ſup
iiij· Quia qñʒz multi ſũt m pur

Gatoꝛĩio ſic diſpoſiti vt cito libe
rent᷑ aut qꝛ iã din ibi ſteterũt

aut q pauca purganda habue

9

runt: E&t notandu q quanto h

quatuoꝛ ſuffragia fiũt ex maio

ri caritatetanto ampliꝰ ꝓfici
unt ßmype· de thar vbi pꝛius.

. EQuantũ aũt ſacramentũ al⸗

beratus innotuit vxoꝛi pdictiſ
dieb? a vinculis fuiſſe ſolutuʒ
qm ſacrificiuʒ altaris ꝓ eo fuit
oblatũ · Tercã refert de pꝛeſ⸗
bitero qui in riuis i. tims cali⸗
Diſſimis aliquociens ſe lanare

ↄſuenit · vbi freq̃nt᷑ repit ſfuto

rem ſibi oĩa exhibente q̃ balne
ato res ↄ ſueuerũt:tandẽ redi
ens ne mõtꝰ eſſet duas toꝛtas
i· pa nes in qbus poterat cõfich
eukariſtia ſeruitoꝛi obtulitqui
mgemeſcẽs ait · manducare nõ
valeo ſed ꝓ me queſo cõſecra
re digneris celebꝛãdo.dũñs em̃
fui loci hꝰ.⁊ ꝓ meis pct᷑is hic
purgoꝛſi redis me ñ ĩuenoria
libatũ crede ꝓ ebdomodã gopᷣ
ſbiter quotidie celebrauit/et

. 2. . .. . . . . „ er

—

Sertimm ([DPzeceptum 6Capitulum
rediens nem inẽ innenit rto
vefert de agathõe epo cui na⸗
uigãti remani tempeſtas naui
unm maxie quaſſauit- nauta aũt
ciꝰ nauicula in naui pendente
regere volẽs th nauicula fune
fracto in mare ferebat᷑ die⸗ nij
veĩt ep̃s cũ ꝗſſata naui in ſnlaʒ
Hhoſticazʒ vbi celebꝛauit ꝓ nau
ta q́z̊ putauit ſubmerſum reꝑa
taq; naui tandem venit 20 r0
manũ poꝛtũ vbi nautã ambu⸗
lante vidẽs queſiuit quõ eua
ſiſſet; rndit ille Cu nauicula re
pleta eſſet aqua ibi manſiqua
euſa carine ſuꝑſedi ꝓnt potui
Cũuq; poſt dies · v. lame et la⸗
boꝛe f udit deficerẽ .vidi qn⸗
dãa m parẽ porꝛigentẽ: confoꝛ
tatꝰ? vidi nauẽ tranſeuntem ꝗᷓ
me huc aduexit: Quo ĩtellexit
ep̃us eadem diẽ fuiſle ſue cele
bꝛatõis; G& Quo ad terciu pn
cipale:an ſuffragia fa cta ꝓ pec
catoꝛes valeãt defunctis-No
tandũ pᷣmo ſᷣm Tho⸗ vbi pꝛius
ꝙ tria ſuũt qᷓ faci unt oꝑa vmon
velut cãne queda ad amas de⸗
functon ꝓnenire:· Drimũ ẽ ca⸗
ritas vmo: Secundũ eſt facien
tis ſeu ſatiſfacientis vnio · Ter⸗
ciũ eſt obſecratis oaοι Dep⸗
mo patet qꝛ caritas ꝗᷓ eſt vincu
lũ vnios mẽbꝛa eccleſie nõ ſo⸗
iñ ſe ad viuos extedit · ſʒ ec ad
defũctos qui in caritate deceſ

inata et fũdata p moꝛte nõ de⸗
ſirit manet int᷑ viuos moꝛ⸗
tues in dño ⁊ ſil? in᷑ moꝛtuos
in dro int᷑ ſe he caritatis vnio
fac aliq̃ mõ oĩa ↄmunia int᷑ bñ
tes eiꝰ ſocietatẽ · ita vt in pria
qlibʒ gaudeat de bonis alteri⸗
ſinguk et in via libet deuotus
gaudet de ſingul ve bonis Pxĩ
ĩ purgatoꝛio qlibet aĩa 8 bo
nis alteri? de quibꝰ ponit᷑ arti
cuiꝰ ſctõn ↄmunmionẽ ymo piꝰ
bñs de caritate de bonis cer⸗
tis alt᷑i factis am pli? gaudzʒ
Stulat᷑ ſᷣm interioꝛẽ ↄſolatõeʒ
et delectat ceʒ qʒ gaudeat aliꝰ
qui mmoꝛẽ habet caritatem et
cui ilud certũ bonũ meſt · De
ſcᷣo viczʒ 8 ſatiſfaciẽtis intenti
one ptʒ; q? moꝛtui in memoꝛijs
Hhom inn viuunt. vn ſicut viuus
vnus alio in ſocietate cinili
ſatiſfacere Pte vt ptzm debito⸗
ibꝰ ſic in ſocietate caritatis a⸗
pud deũ vnꝰ? ꝓ intentõz alteri
Pt dare bona ſua ſatiſfa ctoꝛia·
inqntũ tkia ſiue ſit viuꝰ ſiue de
fuct?. De tercõ vicz obſecrãtis
affectõe ſeu oꝛõe ptz qꝛ ꝓ viam
ozis aliqͥs alteri ĩterdũ impe
trat mã graciã-lic; nõ mereat᷑
Pcẽoꝛes etia deꝰ qñʒ audit· qñ
ſ.petũt aliq̃d do acceptum a⸗
dens non ſolum iuſtis ſz etiam
peccatoꝛibus bona ſua ꝓuidit
vt patet Mathei⸗ v· Non er eo⸗

—— — — — —

ſerũt qꝛ caritas eſt vita qᷓ per
moꝛtẽ coꝛ ꝓis nõ fini᷑ m iliud

ycoꝛ riij. Caritaſ nũqʒz excidit

Decirco etiã amicicia ⁊ ſoci etas

dima mè bonos m caritate fir

, 8 Wl

rum meritis ſed ex ſua clemen

tia⸗ Ideo ſup illo Coh· ix deus

peccatores nõ exaudit · dic glo
ſa q; cecꝰ loqt᷑ vt no miunctus
id eſt vt adhuc ñ plene vides

ẽ

cer⸗
to
li
net

enn
1

li
*
a⸗
R

N

ite

ad apoſitũ ergo dicendũ ch ſuf
fragia ſine fiant ꝓ peccatoꝛes
etia ſeculares ſiue ꝓ iuſtos va⸗
lere pñt defũctis et ſi nõ ꝑ ca⸗
ritatis vnionem tñ ꝓ impetra
tionẽ licet ꝓ iuſtos Raeta plus
valeant· Hanc viã Tho. exp̃ſſe

tenere videt᷑ ſupeij:dixl. q: iiij

vbi oppoſitã opruone recitãs
pntem ſic a ppꝛobat · qꝛ inquit ·
efficacia ſuffragioruz menſurat᷑
bm caritatem ei? ꝓ quo fiunt
cuʒ tm valeat vnicuiq; quantũ
meruit vt ſibi valerẽt vt Kus⸗
Dicit · Ideo ab aliis veriꝰ dicit
q etia ipᷣa opatõ ſine caritate
facta valet eĩ ꝓ qno fit vnrtute
caritatis eiꝰ et non opantis. H
ibi nec m quarto oꝓpoſitũ vide
tur tenere· Qon:vuh. m rõnali

pomt qtuoꝛ gradꝰ valoꝛis ſuf⸗

frasgicꝝ et ogm bonon BPam⸗

eſt q; maxime valet ſuffragiu⸗
bom factũ ꝓ bono· qꝛ ommnbꝰ?
modis tribꝰ pꝛedictis poteſt
valere · BGcus mi? valet licet
valeat bom ꝓ malo viuo· qꝛ p

mo dũ frequentis impetratõia

Tercius mali ꝓ bono. Quartꝰ
mali valet ꝓ malo qꝛ deꝰ pec
catoꝛes non eraudit ·i. ſicnt m
ſtos· ſz ſicut petẽtes id qð eſt
Ofoꝛme diume volũtati Er Ppdi
ctis etiã ptz rnſio ad aljud du⸗
biũ quo qnerit᷑ vti ſuffragia fa
cta ꝓ multis ommbꝰ ꝓſint eqᷓᷣ
liter Rñndet᷑ pᷣmo ꝙ ſuffr agiuʒ
factũ ꝓ młtis tmn valʒ quo ad
gaudiũ cuilibet in purgatoꝛio

quantum ſi pꝛo quolibet fieret

Septimũ N¶ Dreceptum Capituluin Nonum

Et eadẽ rõe valet etiã ꝓ iſtis
animabus ꝓ quibꝰ non fit Ptz
ex pꝛimo modo q caritas ꝑym
apłm nõ q̃rit que ſua ſunt id
ſvᷣm · Rug⸗. non apꝛia ↄmumbꝰ?
ſed ↄmum ꝗpꝛiyjs antepomt.
vnde ſic religioſus bene dipo
ſitus plꝰ? gandet de legato fa⸗
cto ↄmumtati q́; de legato ſibi
m ſpeciali:ſic eſt in purgatorio
quo ad congratulationem· SOe
cundo dico ꝙꝙ ſuffragiu factuʒ
pꝛo multis nõ tantũ valet ſin⸗
gulis quo ad liberationẽ a pe
na⸗ quanti valeret ſi fieret ꝓ
vno vel paucis ex mtentiõe di⸗
risentis patet qꝛ opus ſatiſfa⸗
ctoꝛium eſt fimte efficacie ĩ ſa⸗
tiſfaciendo·⁊ quanto pluribus
ↄdiuidit᷑᷑t tanto mmus ſingnlis
cedit a eſt ſimile in policia hu
mana ſi em qumq; ſunt m carce
re quon cuilibet tenet qumq;
floꝛenes ſi expte ommũ ſoluo
v-Hozenos non liberant mto⸗

to ſed ſolũ im vno qꝛ ad Huc qaui

„ ⸗

libet tenetur. iiij- ſed ſi. v. flo⸗

renos darem ꝓ vno ille piene
libera ret᷑ ſic etiã ẽ de ĩcarcera⸗
tis im purgat oꝛio;) Ià Dubitaé
adhuc vtn tantu valeant ſuf⸗
fragia ſucceſſiue ↄtinuata quã
tum ſil facta vt· xxx: miſſe ꝓ di
esxxx: dicte.q xxx·j· d ie
dicte⸗Et ſic de elemoſin a.c· ſlo

renoꝝ ꝓ vnã diẽ daton ẽntuʒ

ſi anmiſanuũ ꝓcuraret᷑ &t ſic 8
alijs⸗ Rñ pe & pat. tin vł piꝰ2
valẽt quo ad meritũ mſtituen
tis qꝛ magis eſt ad honoꝛẽ dei

ↄtinuatio taliũ ãmuerſarioꝛuʒ

Octauum

Et hoc ↄſidera ns eccleſia ſic in
ſtituat anmuerſaria triceſimos
et ſeptuageſimos et hmõi ſed

q̊ ad celerioꝛe liberatõez a pur

gatoꝛioet ciciꝰ videndũ deuz
plus valet acceierata multipli
catio qꝛ ſaẽmentũ ĩ apoſito ha
pitũ ſi eſt ſuffragiũ altaris nũ⸗
z tin valet ex ope oꝑxato ſicut
actu Htuʒ: Et foꝛte aĩa nõ erit
tã diu in purgatoꝛio quſq; vlti
mũ ſuffragium ꝓ anmuerſariũ
fiet:vn vtrũqʒ; eſt laudabile et
poteſt ex fõte caritatis mana⸗

re ita vt ↄtinuans ſuffragiuũ di

