ratoe dnica vel ſcribat m carta

ſim bolũ vel dñi cam oꝛationem

et ponat ſuꝑ aliquẽ infirmum

vt ſic in iſtis tm deꝰ creatoꝛ om
mum Honoꝛet᷑ nõ repꝛobat᷑ dũ⸗
modo mulla alia ſuꝑſtitõ admi

ſceatur · vt habet᷑ · m coſilio mar

tim pape · xxvj·q/dinon liceat.

Tercõ in ĩeiumjs oꝛombus ele⸗

moſims et alijs oꝓibus que ſuũt

Placere deo. E Sed duͤbi⸗

ex ꝓua ðfidentia quam hPomieg

tatur vnde maleficia efficaciaʒ
habeant Rñex qu mqʒ.Dꝛimo

Habert m deum. ideo pmittit
eos a demombus impedmi. ſm
illnd põ· Qm in me ſperauit li⸗
berabo eũ ſcʒ iuſtum. Et pꝑ ar⸗
gumentũ a ↄtrario ſenſu quiñ

Perant in den⸗demoms pote⸗

ſtati rel mquũtur· Secundo ex
erroꝛe qui in hominibꝰ eſt cuiꝰ

l
. „ * .
„ .

4

.
7 ℳℳ
—2 4

AMꝛeceptum Capitalum

il licitum eſt· ſunt autẽ tria qui
bus non ꝓhibemur vti im reme
dium DOnimo herbis lapidibꝰ
et ſimilibꝰ : que naturalem Ba⸗

viis Demomu ſuſti⸗

yv n ee en⸗

pena frequenter eſt effect? ma⸗
lefi cij · ym Uud⸗ R „ * CQum CcOz

gnouſſſent deum non ſicut de-

um gloꝛificauerut: ⁊c᷑cet obſcu⸗

ratum eſt mſipiens cdꝛ eoꝛum.
Tercio vt fides ꝓbetur bononꝝn

Im Ausg:qued ꝓbat per illud
Deut᷑ · xiij· Si ſurrexetit in m e⸗
dio tui ꝓgpheta:aut qui ſommũ

ſe vidille dicat et pdixerit ſig⸗
nu aut poꝛtentum et euenerit

quod locutus eſt et dixerit tibĩ

eamus et ſequamur deos alie-

nos quos ignoꝛas et ſeruiamꝰ

eis· non audias verba aphete il
lius antem ſommat oꝛis qꝛ tẽ⸗

ptat vos dñs deus vt palam fi

at an diligatis eũ an nõ⸗Quar

to apter pact um expᷣſſum vł ta⸗
cl tum cum demombus mitum ⸗

ſocietatem qualiter fit mm oĩ ſu⸗
Pſtitõne · vt dicit ausꝰ· de do⸗
ctrina xpiana·liijiqu e ſocietas

ommũ vt ibi dicit pemtus fugi
enda eſt criſtiano: Quinto ex
deſiderio dya boli qui conatur
dti nue deci ꝑe nos ·j⸗De. v. adi
ſarius veſter dyabolus tanqᷓʒ

leo rugiens circuit querẽs quẽ

deuoꝛet:cui reſiſtite foꝛte ſĩ fi

de⸗ G Dubitatur iterum-⸗

quibus ex cauſis de mones ſci⸗
ant/futura mterdũ et vnde taz
miros effectuſ pñt cum dens ꝓ

mittit efficere · Rñ ſm aug.li. S8D

natura demonũ aſſignado ſen
tencialiter· vij. cauſas nõ q fu
tura ↄtingẽcia ſciãt ſʒ ↄiecturãt
pꝛobabiliter Prima quia vigẽt
ſubtilitate naturali pluſq;ᷓ ho⸗
mines: Secunda plura ſciunt

. e eer eeH ſe

* 2 èèſ * 7

l
.

“

*

6
S

“
S
“

X

νυϑμNaναd ͤ˖

Taez

Primum Preceptum

=ð

ʒ noſ apter expienciã temponꝝn
Tercia ꝗꝓpter celeritatẽ motus
bemõ multa futura pdicere pt
que hominẽ latent. Quarta nã

potencia cum deꝰ? pmittit pñt
moꝛbos immittere et hos poi⸗
cere. Quita ꝓ ſigna futura pñt
ppdicere ſubtilius qz medicꝰ vi
dendo pulſu et vrinã nã ſicut

medicus videt ꝓ ſigna aliquie

in mfirmo q homo ſimplex no
videt- ita demon q null? ho
natura liter videt: Sexta ex ſi⸗
gms que ꝓcedũt ab aĩo hoĩ s
iecturãt ea que ſut vel erũt mn

aia aſtutiꝰ pꝛudẽti viro· Sciũt

em qui mſtinctus eon ſut veri⸗
ſiłꝛ ſecuturi . Septima acta ꝓ⸗

phet an et ſcripta noſcũt ex qui
bus futura pᷣdicere pnt · Et hec

tangunł · xxvj.q · ni· ſciendum.

Capitulum decimum

Vo ad pꝛimũ modum
notanð q; ꝓut habet᷑
xxvj: ꝙ v⸗ Epi ex ↄſilio

ferunt᷑ a demone localiter ad
loca m quibus ſe dicũt fuiſſe. ſʒ
ipᷣe ſathanas cũ mentẽ cuiuſq;

mulieris cepit et hac ꝓ infide
lita tem ſibi ſubingauerit ilico

tranſfoꝛmat ſe in diuerſan foꝛ⸗

man ſpẽs et mentẽ quã capti⸗
uã tenct m ſommjs deludens-
modo ꝓ leta· modo ꝑ triſtia y⸗

maginarie ſolũ deducit nõ ve⸗
raciter: Et cũ ſola aĩa hoc paci⸗
atur infidelis hec nõ in aĩo ſed
in coꝛpe euemre opimatur · Exẽ
dr or.) Gee

.* en

ſ ee co⸗ 4 ſa⸗ ceedut ve 14*

acquireſi:· Tales ꝓſone nõ traſ

Capituluin Pecimnm

plũ refert᷑ de vetula quã cũ cõ⸗
uertere nõ poſſet frater pdica

toꝛ ad hãc ex ↄdicto vemt frat᷑
qñ m cubella ſe traſſituram di⸗

xit verſus dñam herodiadem

vel venerẽ· nam ꝓ tune vetula

ſine motu locali doꝛmire cepe
riteet cũ iã ſe ſommaret verſuſ
Herodiadem vehi et manus le⸗
ta pijceret; verſuz eſt ex motu
vas ·et vetulam cum cokuſicene

ad terram ꝓiecit- Sadẽ de cau

ſa ficta ſunt mterdũ et ymagt
naria ſolum · Quãdo quedã in qꝗᷣ

tuoꝛ tempoꝛibus ſe m raptu di
cunt videre amimas purgatoꝛij
et plura alia fantaſmataj Hec
mouere debet 9 quarũdam ve

tularum pedes ꝓ tunc aduſti

non ſenciũt ignem quia demõ
fantaſmata in ymaginatee mu

lieris tanto mtedere potelt vt

amma extra mbil ſenciat ; Exẽ⸗

plũ de habentibꝰ moꝛbũ cadu

cum qui etiam aduſtionẽ non

ſenciũt in mfirmitate ſua quia

amma in mterioꝛibus ꝑaſſiom⸗

bus vl dolo ꝛibus pꝛeſſa extra

non ſentit ignem- Ltem natura
liter quidem ſpecialiter mliereſ

quedam faciliter ex ymaginati

ombus poſſunt rapi ad mtra a

deo vt non ſenciant exgerioꝛa⸗

de ciuitate dei · de quodam ru
ſtituto nomme quii ad modicu
alicuiꝰ? gemitũ ſe ad mterioza

cõuertere poterat· vt nec vocel
nec pucturas ne vellicãtes ſen

tiret ymo tãqᷓʒ in defũcto nul

12 abelit2 ſenciebat᷑ B- Quo

al Qui end ge Im (⸗

AD=

— —

—

—

Drimum

— —

—

—

e

7

ad.ij⸗et ſommjs notandum q;

mjs et iudicare Int erdum ta⸗

raro aliquis etr tenere 8 ſom

men poteſt ade anquibꝰ? deb
pꝛimuũ patet:quia cauſe ſommo⸗
rum ſunt tam varie q; panci ſci
ant a q̊ fiat · nã pᷣm⸗Gres. li iij
ya aliqn fiũt plemtudme ve

tris aliqn vetris æ capitis exma

mtoe et H exgientia didicimꝰ

laliqñ demonn illuſione⸗ Ecck⸗

õð
õ

xi njemuſtos errare fecerũt ſom
maſahnen dei reuelatoe · Geneß
xxvalt ioſeph audite ſomma

men quod vidi jaliquãdo cagi⸗
garõne nat urali ſimuil et ninſio

ne vnde eccł· v. vbi multa ſunt
ſomma:multeſuũt vamtates-Et

Infra multas curaſ fecerũt ſom
maſaliquãdo fiũt cogitatõne ſi
mul et reuelatõne dei⸗Dan vij
vbi ondit q; ſommũ pharaoms
cepit a cogitatõne termmaba

tur in reuelatõne Qnidã th ali

qualiter ſed caute indicare poſ

ſunt interdum de ſommjs vt ſi
pꝓoſt ſommũ de cruce àqua vel
calice exptus es tibi tribulati⸗
oneʒz ſe pe ſubſecutã timere po
tes ꝙ enemat· Et pacientia et
oꝛatõe et alijs te ↄtra temꝑta⸗

tio neʒ te Pparareet foꝛte ideo

Deus reuelauit. Similit er ſi de
extremo indicio te ſommas da⸗
natum-Doſtea ſcrutare ↄſcien
tiam ſed nundq; curanda ſunt
ſomma de theſauris muemen⸗
Dis de mimico muadendo et ſi
milibus:poſſunt autẽ qumtu⸗
Pliciter vt dicit tho.ſomma ſig
eſſe futuron. C Dꝛimo qn

cõ mterdum a caſu euemt de q́̊

ſt cauſa effect? futuri vt qria
ſommaſti te iturũ ad eccleſiaz

certam: ideo poſtea vadis Be
cundo ſommũ eſt ſignũ futuri
cuiꝰ cauſa m ſommãate eſt vt co
lera pꝛeſſus ſommat de mgroæ
ſic vtunt᷑ medici ſommjs · Per

quis mmmauit vt de igne ſom-⸗
maſti·et eadem die a caſu do⸗
mus meineratur Qu arto qñ im
pꝛeſſio aeris vel cen coꝛpꝑꝰ doꝛ=
mientis alterat: ſequit᷑ mterdũ
ſimile ſommũ vt ſi aer vel celuz
eſt diſpoſienz mfluere humide
coꝛpus facit ſommareammã 8

Pluuia:et hoc eſt ↄmune in foꝛ

mica muſcis pulitibꝰ et gallo⸗⁊c
m bꝛutis alijs que ex taubꝰ im
mutan?᷑ et iudicant pꝛudẽt es
ex talibus quoſdã euentus na⸗
turates? Qu into añ ab ansgelis
boems vel malis mfluxus aliqᷣs

DODe furto reci pi᷑:tamen qui Da

beret de ſommo diſcretõez ſpi⸗
rituũ. que eſt ſᷣm apim·jicon⸗
xij· gracia ſpecialis ſpũſſancti:
iudicia/repoſſet et deheret de
ſommo vt ſancti et aphe ſancti
m quit Gre.vbi ſupꝛa·viſio nes
et reuelatões quodã mtimo ſa⸗-

poꝛe diſcernũt vt ſciant quid a

bono ſpiritu ꝓcipiãt· vel quid
ab iluſione paciantur·

Quo ad terciũ notandũ ꝙ; gñ⸗

j- dixit deus.kiant lummaria ĩ
firmamẽto celi et diuidãt diem
ac noctem et ſint in ſigna. glo⸗
ſeremtatis et tẽpeſtatis a tꝓa
glo·veri s eſtatis: autũm ⁊ ſy

emis vñ pꝛjmũ mmiſteriuʒ q8

— ð
—

faciunt nobᷣ coꝛpa celieſt ꝙ fa
ciunt diem ad laboꝛandum ho
mmi? et nocte ꝓ dete noſtra
Bcðo ſeruint mquantũ ſunt ſi
gna naturaliũ effectuũ vt plu⸗

non ſic ſunt ſigna eon que
dependẽt a libero arbitrio no⸗
ſtro⸗ Sic q; aliquis ex eis iudi⸗
care poſſit hunc furẽ omio fiẽ⸗

dum luxuroſũ et Bmõi- nam ⁊?

ptolomeus ait- Sapiens Domi
natur aſtris- nam hec diuerſi⸗

mode influũt ᷣm ꝙ deo ſerui⸗
mus vel nõ. vnde Leuit xxvj·

Si non feceritis mandata mea

⁊c᷑· dabo celũ vobie deſupꝑ fer⸗
reumet terrã eneam ↄſumet᷑

m caſſum laboꝛ veſter:ſi autẽ in
pceptis meis abulaueritis da⸗
bo vobis pluuias tpibus ſuis:

et terra gignet germen ſuum⸗

vnde m tholi nj· vtra genti⸗

les: Tria ſũt in hoĩe vicz coꝛpꝰ

ſeu coꝛpalia.mtellectꝰ et volũ⸗
tas Item tria alia ſũt m celeſti

bus vicz celũ angelus et deus-

Ceiũ ſolũ pt in coꝛpꝰ vt illũinã
do frigefaciendo et calefaci en
do⸗ angelꝰ bonꝰ pt mtellectuʒ
zllummare et malus nõ pᷣt mteil
lectui quicqʒ inpmere deus ſo
lus pᷣt volntatẽ vertere ad pia
citu · pᷣt etiã m mtellectũ et in
coꝛpus inpꝛimere q̃cquid vult
qᷣcquid vltra pfata aſtris aſcri

bit᷑ de actibꝰ ad liben arbitriũ
ptinentib? eſt ſnpſticioſũ vel
ſuꝑ ſtit õi ‿nquũ· E Quo
adð quartu de ſoꝛtibꝰ notandũ

im · tho · ij· i· · xxxxv · ar· vnj ·

ſiccitatis caloꝛis et ſimiliũ⸗/

—

Ge Capitulum 2 Decimum

et m MNico· de ly · ſup illo act·

j·Soꝛs cecidit ſuꝑ mat hiã · q
vti ſoꝛtibꝰ eſt ex vario euentu
ſeu diſpoſitõe alicuiꝰ rei ſenſi⸗
bilis ꝓpoſite determĩare aliqðᷣ

dubin vel incertũ ſicut ex feſtu⸗
cis apoſitis ꝓ hoc qj alids acci

rit bꝛeuioꝛẽ vel longioꝛẽ ſeu in
viectõe tarillen ex hoc q ali⸗
quis ꝓijcit ꝓlura vel pauca pu⸗
cta vel ex ſiibus aliqdð dubium
mter hoĩes determmatur · E
Secũdo notandũ qꝙ ſoꝛtib v ti
Otingit dupticiter anqndo eſt
malum aliqn eſt bonum malũ
eſt octo modis · Dꝛimo qn quiſ
ea mtentòe vtitur ſoꝛtibꝰ qu aſi
actus humam qui requiruntur
ad ſoꝛtes vel euentus con ſub
danbt᷑ diſpoſitõi ſtellan·Hoc em
falſu eſſet non carens demonũ
ſuggeſtiõe. Secundo quando
quis expectaret ſoꝛciũ mdiciũ

a demombꝰ quod fit qn fiune

in quibus veriſile eſt demoms
ibi eſſe opus ſicut legit᷑ · SʒecB·

xxj·ꝙ rex babiloms ſtetit ſn bi⸗-

uio mcapite duan vian cõmi⸗
ſcẽs ſagittas interroganit yvdo
la extra cõſultus: Tercid qnqͥs

expectaret ſoꝛcialm actuu euẽ

tus euemre a foꝛtuna et hoc ſo
lum locũ haberet in ſoꝛte q vo⸗

catur diniſoꝛia vt ſi querat᷑ iudi᷑

cio ſoꝛciũ quid cui ſit exhiben⸗
dũ ſiue illud ſit res poſſeſſa · ſi⸗
ue honoꝛ ſiue digmtas ſiue pe

na aut aliqua actio et talis ſoꝛꝛ:

non videtur habere ˖ mſi foꝛ⸗
te viciũ vamtatis: Sicut ſi aliq
non valentes aliquid diuidere

—
B3 =

7

— —

—

Drimum

4
——

coꝛditer velint ſoꝛtibus ad di

umionẽ vti quaſi foꝛtune expo⸗
nentes quis quam partẽ accipi
at vt dicit tho · ſed Nico · de ly⸗
ra ſic dicit: ſi diſpoſitio vel euẽ

tus ſoꝛciũ expectetur in foꝛtu⸗

na tm: nullũ eſt viciũ ſi mittant᷑
ſoꝛtes ad termmandũ inter
hommes qmis quã partẽ acci⸗

piat alicuiꝰ rei et hoc ex mũii

Omittitur ↄſenſu foꝛtune· C au
ſa tñ motiua poteſt eſſe pecca⸗

tum vt ſi ꝓpter cupiditaẽ apꝛiã
vel a lud viciũ non poſſint cõ⸗

coꝛditer alio modo diuidere⸗·
Quarto quando quis expecta⸗
ret iudicin ſoꝛciuʒ vel euentuũ
ſolũ a deo vela ſanctis angeł·
6·.‧ Et lecet hoc de ſe nõ ſit il⸗
licitũ quã da fieret m neceſſita

ta et cu reuerẽtia tñ fit quadꝛu

plicit er cũ peccato⸗Dꝛimo ſi ab
ſqʒ vlla neceſſitate ad ſoꝛteſ re
cuvrat᷑: hoc em videt᷑ ad dei te⸗
ptationẽ ꝓtinere vt dicit amb⸗·

ſuꝓ luc·Quĩ inquit ſoꝛte eligit᷑

humano iudicõ non depᷣhendi
tur · Secundo ſi quis etiã in ne

ceſſitate abſqʒ reuerentia debĩ

ta ſoꝛti bus vtat᷑·videant tales

dicit Beda· ſuꝑ act. j· hoc ipoſ
apłos non mſi collecto fratruz

cetu et pᷣcibus að demm fuſis e
giſſe · Tercio ſi diuma oꝛacula
ad terrena negocia couertant᷑⸗
vnde ausg⸗ad mquiſitões ianua
rij his qui de pagams euãgeli
cis ſoꝛtes legũtet ſi optandũ
ſit hoc faciãt id eſt ꝓmitten
Dum ne maius malũ fiat vt po

ctius q́; ad demomia cõſulenda

ACapitulum VDecimun-

cõcurrant tñ mihi diſplicz iſta
ↄſuetudo ad negocia ſecularia
et ad vite huiꝰ? vamtatem diui
na oꝛacła velle ↄtere· Quarto
ſi electiombꝰ eccleſiaſticis que
ex ſpirituſſancti inſpiratõe fie⸗
vi debent aliqui vtant᷑ ſoꝛtibuſ
contra ꝓhibitõem. ex de ſoꝛti
c·vlt.nec obſtat q; mathias eſt
ſoꝛte electus:hoc em adhuc nñ
erat ꝓHibitũ· Ite cũ reuerẽtia
ſpeali ſpũſſct̃i inſtinctu fiebat
quod m ↄnam non eſt trahen⸗
Dum · vnde et beda vbĩ ſupꝛa.
Dato ſpirituſancto ſtatim vij⸗

Dyacones non ſoꝛtibus ſed ele

ctione fa cti ſunt H Soꝛti
buns tamen licite qᷓs vti poteſt
quitupliciter · Oꝛimo qñ pfata
vitat licet vtatur ſoꝛte in tẽpo⸗
ralibus digmtatibꝰ. quia talia
officia oꝛdmant᷑ ad terrena di⸗
ſponendo. Secundo in diuiſio
ne ren tempoꝛaliũ dũmodo vi
tentur vicia pꝛius tacta.Tercõ
quando neceſſitas aliqua abe

lectõne digmtatis eccleſiaſticę

imm meret · Tunc em̃ licitũ eſt
cum debita reuerentia ſoꝛtibꝰ
din mũ auxiliũ implorare. vndð
aug m epła ad honoꝛatum. Si
int er dei mmiſtros ſit diſcepta

tio qui eon in tpe perſecutõis
maneant m fuga ommum- et qͥ
eoꝛum fugiant ne moꝛte eoꝛum

deſerat᷑ eccleſia. Si hec diſcep
tatio aliter non poterit termi⸗
nari q̃ntũ mihi videt᷑ qui mane
ant et qui fugiant ſoꝛte legẽdi
ſunt · Et Hoc modo vſi ſunt ſoꝛ⸗
tibus ſancti viri qui in veteri et

L

nouo teſtamento leguntur vſi

fuiſſe ſoꝛtibꝰ· ſicut ĩioſue achoꝛ

.1. eei. Kii Er aebartat
ſoꝛte exijt Luc· · Quarto licitũ
eſt vt dicit· aus“ e doctrina
xpiana: Si tibi habundaret ali⸗

no haberet nec duobꝰ dari po

tuiſſet · ſi tibĩ occurrent duo ⸗
rum neuter aliũ vel indigetia

vel erga te aliqua neceſſitate

ſupares mhil tuciꝰ faceres qʒ

vt loꝛte legeres cui dandũu eſſz

talibꝰ ſoꝛtibus dicit᷑ DHꝛouũ-xvj·

Soꝛtes mittũtur in ſinũ ſed a
Dno temperant᷑: Qumto fit li⸗

cite m Inno. et loſti· p liti⸗
bus dirimẽdis in Dis que tpa⸗

lia ſũt quando fit ſoꝛte ſimpli-
ci cũ pa leis vel hmõi cocoꝛdat
Ganfredus;

numeratiſ modis ſu
perſticioſis vt meli
us asgnoſcanb et vi⸗
tentur a fidelib? monebuntur
Plnres bꝛeues et vtileſ queſtio

nes numero· xlv⸗ et ſoluent᷑

Dꝛimo tñ notãadũuũ eſt m

tho · ij· ij.· q lxxxxijet lxxxxiij.

Kr
αρααι ſnn 3

b,αumatio ꝓ quã quis aut occulta

E

modũ ſeruata: ſuꝑſtitõms Duo
ſunt genera ydolatria. ſcz a di⸗

aut futura mueſtigare mtit᷑ ꝑ

Dnenes 3 S pvacta aut occłta aut mamfeſta

Salijs aut ſupza e

2
Capitulum 1v ndecimum

mita cũ demombꝰ. Diumatõ au
tẽ vt dicit yſi ·l vnj⸗ ethian
habet plures ſpẽs · Et ᷣm · tho
numerant᷑⸗ de quibus mfra di⸗
cetur diſti nctius: B. Vna

eſt pſtigiũ qua oculi pbominum

pſtringuntur- Alia ſommoꝛuz
diumatio⸗ Tercia mgromantia
ꝓ quã futura diſcunt᷑ ꝓviuos:
vt per arrepticios ac ꝓ phito⸗
nes.Quarta mgromantia equa
adhibitis Pcantatiombꝰ quibꝰ
dam ſangume vident᷑ reſ uſci
tari moꝛtui diumare et ad int⸗
rogata re ſpondere · Qumta ge
omacia qua m materia terreſtri
ſez vngue ferro vel lapide fu⸗
tura pꝛenunciant ꝓ abquas fi
guras vel ſigna mammata ven
tn ad hoc genꝰ ptinet diuma⸗
tio que fit ex ↄſideratõe eoꝛũ
que euemũt ſerio per ꝓtractio
nem punctoꝛũ · ſed ibi non fit
muocatio demonuʒ mſi tacita⸗
Gexta ydꝛomãcia que in aqua
idem facit · Septima aereman⸗
cia in aere Octaua m igne piro
mãcia ĩdem facit· Nona aru ſpi⸗
ciũ ꝓ quod in viſceribus amma

lium ymolatoꝛiũ in aris demo⸗

num dem kit. ſcz mueſtigatõ oe
cultoꝛũ vel futuron. Et ꝓ om⸗
nes iſtas ſpeci es fiunt talia per

expſſam demonũ muocationẽ
ſequẽtes ant ꝓ tacita· Vn deci

ma eſt matheß q ex ſideribꝰ na
tiuitates hoĩm cõſiderat et di-⸗
umat futura. Vndecima eſt au

guriũ a garritu auin dicta licet

ſe extendat ad motꝰ vel voces

amum ſeu quoꝛũlibet aĩalium

—

Primum

———

eceptum (Capinlam Vndecimum

ſiue ꝓ ſtrenutatões homimmũ fi culon pꝛeſertim. St dicie a pꝛe⸗

at vel membꝛon ſaltus auſpiciũ
tn ab mſpectõe auiũ dictũ ad
oculos ꝗpꝛie pti net: augurium
vero ap̈e ad garritũ auin. qꝛ in
Duobꝰ iſtis pᷣuci paliter diuma
tio m auibus fieri ſolet. Duode
cima eſt omen. et fit in verbis
et circa eadẽ qn quis verba ho
mmũ certa intentẽe dictaalia

mtentẽe retozquet ad futuru;
qð vult pᷣnoſcere:ſicut maximꝰ

valerius dicit ommũ obſerua⸗
tio aliquo ↄtractu religiom m⸗
mxa eſt qm non foꝛtuito motu
ſed dinma ꝓundẽtia ↄſtare cre
Ditur que facit celos. Tred eci⸗
ma eſt ciromantia qñ alique di
ſpoſitões ſiguran ↄſiderant in
aliquibꝰ coꝛpibꝰ viſui occurrẽ
tes vt ex lineamẽtis marus oſi
Deratis Quartadecima eſtſpa
tulamancia et ẽ diumatõ facta
in figuris ſpatule alicꝰ aĩalis-
Qnĩtadecima ſoꝛtilegiũ eſt qdᷣ
fit ꝓ ↄſiderationẽ figuranꝝ que
Pꝓuemũt ex piũbo lique facto m
aquam ꝓiecto= ſiue ex buſoaʒ
cedulis ſcriptis vel nõ ſcriptis
m oculto repoſitis:dũ ↄſiderat᷑

quis quã accipiat vei etia ex fe
ſtucis mequalibꝰ poſitis qunis

maioꝛẽ vel mmoꝛẽ accipiat·vei
etiã ex tallion piectõne quis
piura pũcta ꝓi jciat vel etia dũ
Oſiderat᷑ qͥd apienti liby ocrur⸗
rat que oĩa ſoꝛciũ omen hñt
Dꝛĩo ꝛigit᷑ queri᷑ de pꝛeſti⸗
gijs quot modis oculi hommũ
Hoſſint d eludi · Eſt autem pꝛe

ſtigiũ ſenſuũ quedã deluſio o⸗

ſtri ngo ·qꝛ aciem oculon pſtrin

dit · dicit · yſið · vñj· ethian · c. ix
ita q; res videant᷑ aliter eſſe qʒ

ſint· Et vt alexander de hal.ꝓ

te ſe cũda dicit pꝛeſtigiũ ꝗpꝛie

ſuptum eſt illa nluſio demoms

que nõ habet cauſam ex parte
mutatoms rei ſed ſolũmodo ex

parte cognoſcẽtis:qui deludit᷑
ſiue quãtũ ad interioꝛes ſenſus

ſiue quantũ ad exteriores. Rñn.
alexander de hałꝓte ſecunda.
D Q tribus modis im genere
poteſt fieri pꝛeſtigiũ vna delu

ſio nam q̃ᷓ fit abſq; demombus

artificialiter ſola vicʒ agitatõe
hommũ oſtendentiũ et occultã
tium· Sicut fit in traiectiombꝰ

ꝛoculatoꝛes vel ꝓ mimnoalali

us modus fit etiaz ſine virtute
dDemonũñ et naturaliter virtute

CcCO? poꝛum mmeralium que qui
Habẽt · poſſunt ſm quandã vir

tutẽ hmi coꝛ pibuſ mditam rẽ
oſtendere vel facere a pparere

non ſicut eſt vnde tho⸗ Pma ꝓp⸗

te q:cxiñjarti. iiij · Et ᷣm alios
pꝓPlures:- Quedã herba accenſa

fumiga ns facit trabes a pere⸗
re ſerpentes. Terciuę modus

deluſioms eſt qui fit ꝓ demões
deo tamẽ pmittẽte habent em
demones quanda poteſtatem
ex oꝛdine nature ſup quaſdam
res inferioꝛes quã poſſunt ex⸗
ercerę circa iſtas res quando

deg ſimt . E· Et tunc etiam

res aparent aliter qʒ ſint · po⸗
teſt em demõ q̊nq; modis ali⸗

̊i illudẽ q; iudicat rẽ alit᷑ qʒ ẽ.

ſuo aſſumpto coꝛpꝗ Quarto pᷣt
turbare ogann v

paret aliter ; an- Qumto m
mymaginatina potetia opan⸗

PHrimo mõ artificiali traietti⸗

one⸗Secũdo naturali aꝓplica⸗

tone alic2 rei de qui? dictuz
eſtqꝛ poteſtatẽ imn Boc Habet
piul qz hõ et ſci entiã· et cũ deꝰ
Pmittit exeqaun terco modo pᷣt
m aſſumpto coꝛpe ſe ondere ee
aliquã rem que nõ eſt vt lactu
gam. Sicut accidiſſe videt᷑ mo⸗

mali. de qua refert Gres eli⸗
Dyalogon vel in maſſa a uri vt
Dde beato anthomo factũ legit᷑

vel lupũ vt mfra dicet ſe oſten
dere Pt;: Et ſic tegere rẽ aliena
oꝛganũñ viſus vt videat
res nubiloſa qᷓ eſt clara Hmoi

Sicut etiã poſt fletu lumen apꝑ

do tranimutatõe ſpecien ſenſi

biliũ m tho vel humoꝛes vari
os mouẽdo vt awpareat isnea
vel aquea et Hmoi ſicut in me⸗
lancelicis naturaliter fit vel in

.„

mamacis E. Queſtio ſecũda
vñ ꝓ uemãt reſ viſequas vidẽt
virgi nes m ſpeculis vel vngui⸗
pus maleficon ad furta ſubla⸗

ta et Bwoi reperienda: Et cur

malefici pociꝰ recipiũt virgineſ
mares vel feminas &z coꝛrup⸗
tos Rñm. wil Be pariſien vl
tima pte de vmuerſo q ope de
monuũ fit p modũ vnũ vel ples
pcedenti dubio expᷣſſos/virg leſ.
aũt tm adð hoc ydoneas demõ
mentit᷑ triplici de cauſa licʒ coꝛ
ruptis idẽ ondere valeret · Dꝛi

ma vt fingat faiſo ſe caſtitate;

amare qua odit: qꝛ caſtiſſumam

2 Pꝛec eptum

———————

4* . =

—

Capituluin 2 Vndecimum

virginẽ ſume odit aue Otrinit
caput eiuſoẽ ſer pẽtis · vñ inſidi
atur cal caneo eiꝰ vñ deꝛ ait ſer
penti: mimiciciaſ pona mter te
et mulierẽ et ſemen tuũ et ſemẽ
illus ipa ↄteret caput tuũ a tu
inſidiaberis calcaneo ei?⸗Gen⸗
iij. Secudo vt ſic mas maiefico

rum et eis credentiũ deci piat
ad amiciciã demonũ metina taſ

p infielit atis viciũ ſub ſpẽ bo⸗
m non ſub ſpecie mali· Texrcio

vt co?pa ſic ledat innocentũ vr

minus vicijs mfecton· va paea
vt ꝓ expientiã patet tales Pa⸗

pent viſũ frequent᷑ hoꝛribilem

qʒ antea ex veſtigijs demonuz

relictis in oculis vel facie vidẽ

tis S Queſtio iij an vitas

aliqᷓ ſubſit bis dicunt᷑ de mo⸗
te veneris vbi cu pulcerrimis

femmis dicunt᷑ auidã frui lux⸗

uria et voluptate ad placitum⸗

Rñ.ivih. vbi S- l. de vmuerſo⸗

e ficticiũ eſt totũlicet demo

nũ ope tales holes illudantur
modis tactis m BPmo dubio · vt
muveritate eis fieri videatur qð
tm m a pparentia fit vn rekert
q qdãa miles ſe ſic putabat fruĩ

quadã femma luxurioſe q eui⸗
gilans ſe reperit m luto quodã

realiter amplecti qdᷣdam cada
uer moꝛrtue beſtie U; Que

ſtio quarta · an veritas ſit q q̃‚⸗

dã in linea rem bagutte famãt

ett eis credẽtes de quod ã mon
te circa bernenſe opidu mq re

ferunè eſſe abſcõditi ĩ antro vi
ri et femme deuotiſſime vuen⸗

tes nullã ↄmumone hnñtes cuz

—

— — R —

ODrimum

Oreceptum

alijs fidelibꝰ mſi q; in feſtiuĩta
tibus ꝓ ſacramẽtis recipiẽdis
tranſferunt̃᷑ ꝓ aera ad quoſdaʒ
ſibi notos pᷣſ biteros ĩ ꝓrochijs

MW
———

8

sð

ad viuos veniſſe legunk eis fm

adiutoꝛiũ ſic ſanctus felix mar

Bñſio q demoms opa iſta ſũt

Pꝓut funditus mueſtigaui⁊ ia

quei mnocentũ ſicut m pᷣceden

tibus duobus dictũ eſt dubijs
noui em quandã deuotã ſancti

momalẽ quã dyabolus quidam
multo tpe impugnauit etia vi⸗

ſibiliter q̃ͥ hanc de monaſterio

conabat᷑ educere illeſaz ſub ta⸗
li de quo querit᷑ mendacõ ſʒ mẽ

tita eſt miqnitas ſibi:nã ipᷣa re
ſtitit de ceſilio ꝓꝛudentu⁊ de

monem nõ curauit I⸗ Que

ſtio qͥnta qò ſciendum eſt 8 no

cturms exercitibꝰ qui aliqñ di⸗

cuntur videri ˖ et vñ ꝓuemant

tales a ꝓparẽetie et cur aꝓparẽt

Hiñ · m vilß· vbi P 2·‧ ᷣm tho⸗
m. mj ˖ di · xlv · Q aliqñ viuenti
bus tales a parst ˖ Et pt ↄtin⸗
gere q; ſepte modis fit aparẽ

tia taliũ exercituũ:aliqn ope et

pñtia bonoꝝ angeloꝝ ſicut he
liſeo factũ eſt in adiutoꝛin con

tra ſirios eñ capere volentes-

iziij . Beg vj· aliqñ fiũt exercitus

demonũ ab eiſoẽ viuoſ delude

re volentes; Sicut rex demonũ
rũ ſuis apparuit beato martino

in ſpecie xpi martinũ coꝛonare
geſtiẽs ꝓ meritis· Ita in vitaſ

paty de ituld kegit᷑ · Itẽ in

libꝛo dyalogon beati gres· de

ↄgregatoe demonũ indicia int
ſe diſcernetiũ ſup reos legimꝰ

aliqñ aꝓparentia ſancton in pa

tria exiſtentiũ qͥ apꝛia virtute

tir qui ciuibꝰ? nolams axparuit

a barbaris obſeſſis · Et idẽ ere⸗
dendũ eſſe de alijs ſanctis ꝓ⸗

ut aug recitat· li·8 cura ꝓp moͤ
tuis habenda aliqn fit ab aĩa⸗
bus qᷓ ſũt n purgatoꝛio vt ſuf⸗
fragia expetat · vt be at? Gre · in

nij · dyalo· ꝓbat multiplicit᷑ · St

wiB. ſił?· aliqñn fit ab ammabꝰ

damnatis ad eruditõeʒ Poim ꝓ

ad terroꝛẽ aliqn fieri pᷣt erudi

tõe et immiſſione bonon ange
loꝛũ in ſpiritũ viuentis alicuiꝰ

ſine reali aꝓparentia · aliqñ eti

am fieri pᷣt mera deceptone de
monũ ſicut ĩ pᷣmo dubio dictũ

eſt ˖ Ex quo pʒ faiſu eſſe q; dã⸗
nate aĩie nunqz mfernu exeant

ymo hoc aliqn fit · dicit · tho·

ſed ꝓ tũc damnationẽ ſecũ fe
ruit · vñ dicit tho etiam modu

quo iſte aꝓparitões fiũt aſſiãn

do · qmuis mquit amme ſancto
rum vel damnaton pncialit᷑ aſ⸗
ſint vbi aꝓparẽt; nõ tñ creden

du eſt hoc ſp acciderealiquã⸗
do em hmõi aꝓparitões fiũt vł

in dozmiendo vel mvigilando
opatõe bonoꝝ vel malon ſpiri

tuũ ad inſtructõeʒ vel decepꝑti
onẽ viuentiũ ſicut etiã et vinui
oies aliqñ alijs a parẽt et eiſ

multa dicuũt m ſommjs cũ tñ cõ
ſtet eos non eſſe pñtes ſic: aug-

ꝓ multa exempla ꝓbatm li. ð
cura ꝓ moꝛztuis hñnda- k

Queſtio · vjean ven ſit q) aliqui

Hoies ſint ſelueſtres: Rñ Rib⸗
m de al. h ſic vel ſaitẽ mõſtra

Nertnun Vwwesremn

„

Capitulum Wrecihumn

hommũ ſunt· Sunt em in qui⸗
tuplici dᷣa que ĩ ſiluis axparẽt
in hnana ſpe⸗aliqn veri Hoĩies

daʒ loquit᷑ imngua.Et tñ ſimpli⸗

citer pius eſt beſtia ʒ homo li
cet ſit nobnlius ammaliũ infra

roõnales· ſicut plures pr̃es ſan⸗
cti legunt᷑ m vitaſpatn nudi et
y(,npyqſuti qᷣa modo vei tecti folijſ

hoĩemaliqñ etia demones in L
ſuuis aparent eſſe poĩes vei H
femme vt decipiant mcautos:

*

Heremitica vitam ſoli duxiſſe ·
Et aliqn ꝓ beſtijs a tiranms a
caſu in retibus feran capti ali⸗

qñ ſut monſtra quedã in huma
na natura. ronala tn ſicut ſati⸗

riqualẽ vidit beatꝰ? anthomꝰ.

cu paulũ pᷣmũ heremitaqſiuit·
Terue ſcri bit beatꝰ Ieroait em

ſatirus ille ad anthomu. moꝛta

liis ego ſu vnꝰ? exacolis heremi
legatõe fungoꝛz gregis mei: pꝛe
camurqʒ; vt ↄmune dñm ꝓ noſhᷣ
Ddepceris que ꝓ ſalute mũdi o⸗

lim vemſile ↄgnouimꝰ et m om⸗
nem terrã exiuit ſonꝰ eiꝰ. Erat
aut homũcio ad vncis naribus
Fronte coꝛmbꝰ exaſperatꝰ cuiꝰ
ext rema ꝓs coꝛpis in capꝛaꝛũ
fines deſinebat.aliqn ſunt qui

a pparẽt veri hoĩeſ ſed negiecti

et velut beſtie facti · Sicut ho

Ddie ſuũt circa terra galeciẽ in Hi⸗
ſpamjs mſulis hoĩies domeſti⸗

cos fugientes velut fere vt do⸗
cet expientia de talibꝰ etiã vi⸗
Dentur Ffuiſſe mas et femĩa cir
ca ſaxomã capti ꝓ venatoꝛes ð

quibus refert alber. im de aĩał᷑

qꝙ oĩno ſpecie humanã videbã⸗
tur habere⸗ſz velut moꝛiones

eſſe videbant᷑ · vir em viud ſʒ fe⸗
mia moꝛtua capiebat᷑ aliqñ ſũt

pigmei q aĩal ᷣm XIb. vbi Pp2
eſt multũ ſiłe hoĩ qꝛ erecte in⸗
cedit mambꝰ vtit᷑ ad opa que⸗

lia dicunt᷑ ſigna mendacia ſem

ſicut ↄmũiter Habet᷑ in vitaſpa

trũ L.· Queſtio⸗ vij an ven
ſit qp malefici poſſint facere ve⸗

ra aĩ alia arte ſua. Rñ.pm Kio⸗
vbi Siq ſic deo ꝓmittẽte⸗aliqñ
impfecta queda aĩalia ꝓcura⸗
re pñt fieri non m ſtati ſic deꝰ

facere pᷣt ſed motu quodã licʒ
ſubito ſicut patet de maleficis
m · aug et exoð · vij vbi · gloſa
ſtra bi ſuꝑ iſto:vocauit pharao

ſapietes dicit q; demones di⸗

ſcurrũt ꝓ mundu et colligũt di
uerſa ſemma et ex eon adapta⸗

tõe pñt ꝓrũpere diuerſas ſpe
cies · Et glo ibidẽ ſic dicit duʒ

mcantatõeʒ demonũ maleti⸗

ci aliqd efficere conant diſcur⸗
runt ꝓ mundũ et ſem ma ſubito
eonꝝn de quibꝰ hoc asgit᷑ afferũt⸗
et ſic ex illis ꝓmit tete deo no⸗

uas ſpecies ren ꝓducũt. licet
8⁸* demonũ ope fieri pnñt deo

Pmittente fera talia nõ iliuſo
ria id eſt ſolũ a ꝓparentia tñ ta⸗

per. qꝛ demones talia ſolũ et

pncipaliter faciũt ad ſeducen⸗

dũ heĩes videntes· apter qd· ij

teſſa.ij.dicit apłus de antixpo

qꝙ aduentus eiꝰ erat m opati

onem ſathane in omm virtute
et ſigms ⁊ ꝓdigijs men dacibꝰ
ſancti aũt miracula dei virtute
increata impetrant vtilia fidei

. — —
2 Drimum „ Oreceptum

et inſt antanee cũ placet altiſſi
mo. M. Queſtioviij- an o

pere demonũ tranſfoꝛmationeſ

pñt fi eri hoim m beſtias ſicut
in lupos et hmõi. Rñq; non-
vnde · xxvyq· v· Rpi ex conſitio
acqͥrenſi ſic dicit᷑ quiſquis cre⸗
dit poſſe fieri aliquã creaturã
aut in melius aut in deteriꝰ im
mutari aut tranſfoꝛmari in alia

ſpeciẽ vel m aliã ſiſitudinẽ mſi

ab ipo creatoꝛe qui oĩa fecit et
ꝓ quẽ omma facta ſũt ꝓculdu
bio mfidelis eſt et pagano de
terioꝛ:· Idem late ondit beatꝰ

aug de ciui:dei · li-xvnñjc⸗xvij

vbi ondit ꝙ; demones faciunt
tales tranſffoꝛmatoes non reali
tert᷑ ſed viſũ humanuũ decipien
do⸗ Dicut oſtenſũ eſt dubio p⸗

mo multis modis vn augꝰ ibi

Dicit ·q; famoſiſſima maga cir⸗
ces mut auit ſocios vlixis in be
ſtias· Et quedã ſtabularie mu⸗
lieres ↄuertebãt hoſpites ſu⸗
os m iumenta onera poꝛtantia
Refert etiã ſocios dyo medis ĩ
aues ↄuerſos et poſtea longo
tpe circa tempiũ dyomedis vo
labãt· Et qð pᷣſtantius narra⸗
nit de patre ſuo veraciter qͥ di
cebat ſe caballũ fuiſſe et anno⸗
nam cũ alijs ammalibus bain⸗
laſſe:nã vt aug ibid em ſoluit
pmo ſola aꝓparẽcia fuit et ocu⸗
loꝛũ deceptio:in ſcdo et quar⸗
to vera onera fuerunt que de
mones muiſibiliter pñtes poꝛ⸗
cauerũt In tcio vo ſocij diome
Dis ꝓ demones kuerunt de me
Dio ſubito ſubtracti et aues ve⸗

Capieulum e edechmum

re loco eon imme diate poſite ꝗᷓ
ibi volanerũt: m nullo aũt pdi⸗

ctonꝝn de hoĩe vere factũ fint ir

racõnale aĩal ſed ſolũ aparen-

ter · dicit tñ tho · j · ꝓte · q:/ cxũij
ar. nij q; oms tranſ mutatioes
coꝛpaliũ rerũ ꝗᷓ pnt fieri ꝓ ali⸗

quas virtutes naturales ad qs

Ptinent ſemina q̃ in clementis
hui2 mundi muemunkt pñnt fie⸗

ri pꝑ opatões demonũ Hwõi ſe⸗

mmibus adhibitis . Gicut cum

aliqua res tranſmutat᷑ m ſerp⸗⸗-⸗

tes vel ranas que ꝓ putrefacti
onẽ generari pñt nme vero tra
ſmutatões coꝛꝓꝑaliũ ren que ñ
pnt virtute nature fieri nullo
modo opatõne demonũ ſm rei
veritatẽ ꝓfici pñt ſicẽ q; coꝛpus
HPumanũ mutet᷑ in coꝛpꝑpꝰ beſtie
aut ꝙ coꝛpus Pomnns moꝛtui
reuiuiſcat· Q ſi fieri videatur

axparẽtia eſt· ſicut oſtenſũ eſt
qſtiẽepma N: Queſtio no

na vnde g* ꝓuemt q quidã lu
pi tam crudeliter aſtute et par
ticulariter hoĩes ↄmedũt · Rñ·

ᷣm alb. in de aĩałlet ſᷣm alios q

ex ſeptem cauſis Puemre põt·
Xliqñ apter famis augmentũ⸗·
Sicut et cerni:aliqñ et alie be⸗

ſtie hommibꝰ? aapmanãt. ali⸗
qñ apter ferocitatẽ viriũ · in fri
gi dis em regiembꝰ ſunt coꝛpe

m moꝛes et magis aſperi et fe⸗
roces:.ſicnt etia tꝑe coytuset

qñ habẽt catulos vt· Kriſt· di

cit li de ammalibꝰ ſunt magis

ſeui ſicnt camcule aliqn apter

aſtuciam et ſemũlupi em quan

to ſunt ſemoꝛes tanto det᷑ioꝛeſ

ℳ2

—

t necent hcĩbus quia nõ pñt

venari beſtias apter etatem

dentes een ↄſtringunt᷑ aliqan

Apter expientiã Pumanayn car
mũu que q optime ↄplexionate
ſunt ? ↄſeques hulcioꝛes ſunt.
Vnde ſicut voluptas leccatoꝛẽ
trabit ad voluptue ſu cibũ ſic
Humane carnes a lupis aut ĩ ſe
puichꝛo aut poſt betlluz hHoim
vel alno mo guſtate - aliqn apt᷑

—

cerebrũ rabidũ. Efficiuntur em

ſicut canes rabidi et tũc quẽcũ
q; muenerint trucidãt ſicut et
canes ali quiali qñ ꝗpter opati
onẽ demonũ vt hoies credant
Hoĩes et vetutas falſo m beſti⸗

as mutari ſic pagam putabant

vnde demoms ope potut ill è8

fieri:qd refert vmcen: m ſpecu·

Hiſtoꝛiali · li: vj· ca·xl. in Sallia.

Inquiĩt ante xpi mcarnationem
et ante bellũ pumtu lupus vi⸗
gile vagina gladiũ abſtulit · Et
ꝛvilB. vbi ſupꝛa refert de quo⸗
Dam virò qͥ ſe ↄuerti putabat
m lupũ certis tpibus quibꝰ im

tpe init et ope demoms velut

dozmiens iacuit · et ſibi mterim

cũ fixus maneret videbatur q;
ſupus iſte ip̃e factus circuiret
pueros deuoꝛando et cũ illuò

realiter ſolũ demon quenda lu

pum poſſidẽs faceret putabat
falſo ſe ſommans circuire:quoõ
tam diu dement atꝰẽ eſt vir ille

quoſq; muentus eſt iacere ĩ ſld

na raptus mentaliter aliqn ec
fit apter occultũ vel mamteſtůᷣ
deai mudiciũ qh demonũ vel inſti

14 .*

tu lupi apter peccata parẽtuʒ
vel pueron tales dammficant
ſic factũ eſſe legimꝰ · xlij· pue⸗
ris qui deridendo heliſeu dice
do aſcende calue aſcẽde calue
a duobus vrſis de ſilua exeunti
bus ſtatim ĩugulati ſut· iij·reg
ij Et de leone aui zphetaʒ dei
juſſum nõ implentẽ occidit · ij ·
Reg xiij· Sic etiã vt m hiſtoꝛijs
legimꝰ tpe Kuiti epi vyenſi le⸗
tame mmoꝛes que ante aſceſio
nem dri celebꝛant᷑ triduo mue
te ſũt qn lupi ciuitates mtran⸗
tes ibi hemĩes voꝛauerñt pub⸗
lice hec de? Ommatꝰ eſt teui-
xvj dicens· Sino feceritis ma⸗
data mea emittã in vos beſti⸗
as agri que ↄſumant vos et pe
coꝛa veſtra:et deut:xxxij· Den
tes beſtian immittã m eos cuʒ

furoꝛe trahentiũ ſupterram at

q;ʒ ſerpentiũ Qð ondit deꝰ effe
tu · injreg xvij qndo leones
immiſit qii deuoꝛabãt ydola⸗
tras in terra ſamarie loco vero
ruz dei culton poſitos O ·
Queſtio decima quid de raptiſ
fem mis in vngaria et alias que
reſtitute ſenſibus mira dicunt
de ammabꝰ m purgatorio m im
ferno de furtis pditis et ſuni
libus:Rnq ſupſticioſe asunt
iſta ope demonũ deluſe ſicut ĩ
Sma queſtione dictũ eſt ne ob
ſtat candele aduſte nõ ſenci
ant qn ſunt in raptuqꝛ? dyabo
lus m entẽ int eri oꝛẽ ſic ſtringit
q; exteriꝰ mi ſenciũt · ſic fit ali
qn in melãcolicis vel etiã natu⸗
raliter· Sic de quodã viro noie

„— Anhmum 22 Preceptum

reſtituto refert beatus aus· de
ci · dei · qui qn voluit rapiebat

a ſenſibꝰ a deo q; etiã vellicã⸗
tes non ſenſit.· O· Queſtio

xj · vtn demões ſint qui noctur
no tꝑe in colliſ equon quaſi ſti
pas faciũt de crimbus vbi gut

te ceree reperiũtur et plura in
ſabulis beſtian facere vident᷑

ERñ.wilh̊. ꝙ ſic mſi hoĩes talia

ex aſtucia facerẽt artificialiter
Q

impmguãtur ſ ſp miſeni ſunt·
Bñniv iheq; ſic qn parentes in⸗
fantes non oꝛatõibus et cruce
mumunt · TNuc em demon vicez
mifaytis gerere pᷣt vel trarſia⸗

tionẽ facere deo ꝓmittẽte · vix

tñ talia ſut credenda fieri oꝓꝑe
demonun mſi literaton iudicia
aſſint.· R· Queſtio . xiij · vtn

demon localitea poſſit traſfer⸗
re aliquẽ hommẽ de loco ad lo

tũ muitum · Rñ:wilh·q; ſic· Si
cut eciã bonu s angelus tulit in
circinno capitis abacuk de iu⸗

dea m caldeam · Exemplũ illud

Habes dubio tercio· ſed vt in p
cedenti dubio dictum eſt et im
ſolutõe pᷣmi dubij credendũ ẽ
talia ſolum vt plurimũ in ſpiri⸗
tu id eſt in ymaginatiua hoĩs

ueſtio · xij · vtrũ demonũ
ope capſiones pueroꝛuʒ fiant-
Sic q; mfantes ponant᷑ qui nõ

Ca itulum Vndecimt

3

no clauſo vbĩ mane reptus ſe ꝓ

——R

quoſoã dixit ad magnũ ↄuiuni

dolatũ et vt ↄmederet iuſſum

et ꝓ ſuꝑio ꝛa piſtrino immiſſuʒ

vt refert pe·damiam · Et habe
tur m ſpecu· Hyſto · li. xxvj⸗ c. xl
iij q autẽ aliqui ma leficiati vel
amoꝛe mu lien capti dicũt ſe ñ

poſſe ↄtinere quĩ opoꝛteat eos

fieri non realiter mſi foꝛte raro

vt tenet dis alb vlri · m fũma.
O aũt aliqñ coꝛpaliter fiat et
localiter pz de ꝓpuero qu inquẽ⸗
m cuiuſoa nobiliſſimi viri qͥ pu

er monachꝰ? ꝓ tunc factꝰ? a mo

naſterio nocte illatuſ eſt piſtri

currere ad amaſias- ven eſt m
Pte et ĩ ꝓte falſuũ:nã ſi dei graʒ
vellet ĩuocare et facere quod ẽ
ſe eſt vt ↄterentur de peccatis
deus illa eis dimitteret et gra
ciam mfũdendo robur reſiſten

di demom tribueret · Et ſic eos

að peccatũ ne mo poſſz cogere ·
vel mouere localiter · Sed ſiil⸗
ia rennuũt · non minũ eſt ſi ĩ po
teſtate demoms peſiti eon do
mmus eis dnatur dyabolꝰ vel
voluptatis a ꝛpetitꝰ dic em bẽs
