ma ſpecie poſſumꝰ plus dilige
re vnũ. Secũda ſpecie aliu⸗Nã
matres naturalit pius diligũt
fihios qʒ patres ꝗpter tres ra⸗

ciones: ODꝛimo quia plus labo⸗

rant m eon generacione: vnde

ponũt ibi magis de ſuc⸗Becun

do quia magis ſciũt ꝙ; ſunt ſui
filij q; patres: Tercõ qꝛ ſtatim

natos ſecum tenet et nutriunt
no autem patres ſicut et ↄſan

umeos cum quibꝰ magis nu⸗
triti ſumus vel ceonuerſati am⸗
plius diligimus:qꝛ amicicie na

turali adinugit᷑ amicidia ſocia⸗
lis et hoc totũ reddit ad ho qʒ

plus ponit mater de ſuo m fi⸗
lio q;ᷓ pater ſed plus de eo qᷣ

fili? eſt porit᷑ a patre q́; a ma⸗

tre:qꝛ pater dat virtute foꝛma

tiuã que eſt diſpicio ad nobiliſ
ſima anĩe racionalis foꝛmãa⸗ma
ter vero materia⸗et id eo natu
raliter Hõ plꝰ patrẽ diligit pa

trem et conſangumeos ex par
te patris/hec de tho.ꝰL Du
bitat᷑ cũdo an fiſij et filie in

rouocatõe voton a pentib? at

temptatis debeãt obedire Bñ
mit ho ii. ii:q: lxxxviij: qn filij
et filie ſub paretũ vł tuton de
gentes tutela ſunt m ſtatu tri
plici · Quidã qui nõdum habẽt
vſum racõis et tales quãtũcun
q; annoſi no poſſunt aliqd vo⸗
uere· qꝛ nõ poſſunt deliberare

Klij ſunt qui ante ãnos puber⸗

tatis·id eſt maſculi an decimũ
quartũ ãnũ femelle an duode⸗
cimũ attigerũt vſum rõnis· SEt

tales pnᷣt quãtũ in ipſis ẽ vouẽ

* Quartum

Ouartum

Dꝛece ptum

ſine peccato· ſed votũ eoꝝ põt
irritari ꝓ ꝓentes quon cure re
manent adhuc ſubiecti:que re
uocacio etiã ſine pctõ fieri põt
a pentibus vel tutoꝛibꝰ· Ratio
quare nati vouẽt es nõ peccant

qꝛ implicite ſubintelligit᷑ ſi pa⸗

rẽtes cõſenſermt· Ratio quare
paretes reuocadòdo no peccant

qꝛ vtunt᷑ iure ſuo.Quantũcũq;

tame pfati füli ante annos pu
bertatis ſint doli capaces non

poſſint obligari voto ſolenni re
ligionis apter eceleſie ſtatutũ

qð reſpicit ið qðð in pluribꝰ ac⸗
cidit· tercio ſunt hi qui vouent

poſt annos pubertatis et taleſ

ſi ſint libere condicõis quãtuʒ
ad ea que ſunt ſue poteſtatis
et ſue ꝓſone pñt ſe obligare vo

to religionis vel ſimplici vel ſo

lenni ſine vo lutate pentu et ea

dem racio eſt de alus votis et

cõtrahere pnt:nõ ſunt aũt ſue
poteſtatis tales ſemp quo að
diſpẽſacionẽ domeſtica: ITocixr
co nõ poſſunt aliquid vouere
að ſit ratũ ſine cõſenſu pattis·
M DOubitat᷑ iñ · an filius te

neatur obedire pentibus car⸗
nalibus quãtũ ad cĩa· Rñ tho·
gðli. n: q v· arti⸗i⸗ q; no ſedi q⸗

buſdã:nam cu obedĩetia Plato
debeat᷑ ad illa ſe extedit debi⸗
tumobedietie ad que ſe exten
dit ius placionis:habet aut pa
ter carnalis ius placõis m filiũ
Dꝛimo quidem quãtu ad dome
ſticã conſerunacionẽ. Sie em eſt
paterfamilias ĩ domo ſicut rex
in regno/vñ ſicuti ſubditi regii

Capitulum HH Qumtum

tenent᷑ obedire regi in his que

ptmẽt ad guber nacionẽ regni

ita etiã filn et alij domeſtici te

nent᷑ obedire prifamilias ĩ hiſ

qꝗ ptmẽt ad diſpẽſacõeʒ domꝰ
Secũdo quãtũ ad mon diſci pli
nam:vñ aplus dicit heb· xij.Da
tres quide carnis noſtre habu
imus eruditozes et obtẽpera-⸗

bimus eis: Debet em pater fi⸗
lio etiã diſciplimã ut phᷣs dicit
In his ergo tenetur obedire fi
lius patri carnali et nõ in alus

Vnñn illud collo · ni· Eilij obedite
pꝓenti bus veſtris quo ad omia
mtelligit᷑ omĩa ad que ſe ius p

itacionis exteditideo etiã non

exhibet irreuerentiã pentibuſ

qui eis nõ obedit in his in qui⸗

bus eis obedire nõ tenet᷑:N
¶ Quo ad terciũ pꝛĩcipale pa
tet ex pmiſſis q multiplicit er
nati peccat cõtra hoc pceptum

m pentes Dzꝛimo qui parétes

irrident paupes aut debiles.
terreãt hos maledictio cham-

Sen·ix· Secũdo quida pentes

duris verbis cõtriſtant contra
apoſtolũ dicentẽĩethi · v· ſenio
rem ne ĩicrepaueris:ſed obſecra
vt patrem iunioꝛes. ut fratres
aunus ut matresĩuuẽculaſ ut ſo
roꝛes in omi caſtit at e-Tercio
alii paretibus matedicũt ↄtra
rit patri et matri moꝛte moꝛia
tur et exo:xx. Qui matedixerit
patri vel matrni extinguet᷑ lumẽ
eius in mediis tenebꝛis et mo⸗
rietur in peccatis ſuis ⁊c. Quar

to qui moꝛtem parẽtum ſuoꝛuzʒ

W s

äl

Fili tales etiam recipiãt longi

tuemem vite m ſeipfis⸗ Tercõ
quia pcepta dank De eis que
quibuſdã homo no iclimat᷑ aut
modich Sed adb ſubuemendu
fiins pentes mcl matur multu
et econerſo modicũ Tdeo neceſ
ſe fnit maãdari ſicut videmus

etiam ꝙ trucus ꝓnidet ramis

poꝛzali neceſſitati pareêtum no
tenet m ſeculo remanere ſi aut
videt ſe poſſe in ſeculo couerſa
ri abſq; peccato adhuc diſtm.
gue du e.qꝛ aut ſine eiꝰ? obſeqᷣo

parentes nullo mõ viuere pñt
et ſic tenet᷑ eis ſeruĩire et alia o

pera ꝓfectõis pᷣtermittè ⁊ pec

caret eos dimittẽtes · ſi vo ſine

5
[Quartum Dieceptum -Capituum ⸗Qumtum .
optant ex eoꝛzum odio aut ap⸗ non rami trũco-Coꝛpus mem⸗
petitu honoꝛis vel hereditati bꝛis. no membꝛa omia coꝛpoꝛi
vn/ꝓner-x⸗ Qui affligit patrẽ ſol radiomnon radius ſoli: fos
erit ignommioſus ĩfelix⸗ Qui riuo: non riuus fonti· D =–
to qui parẽtibus paupibus vł ODubitatur ſecũdo vtrum alids
mdj'gentibus nõ mmiſtrat pꝛo Pcepto patris poſſit compelli
po ſle cõtra illud/eccleſiiii⸗ Fiii ad matrimoniũ contrahedum-
ſuſcipe ſenecta patris tuĩi et ſi Reſpõdʒ tho-nij· ſcrip· di · xxix B
deficerit ſenſus eins ꝓ ſapien articu vlci. Cum in matrimo⸗
tiam vel impacientiã ſuꝓple ve nio ſit quedam ſeruitus perpe⸗ d
niã da illi-Sexto qui nõ obedi tua pater nõ poteſt cogere fi⸗
unt. ſed ꝓterue recalcitrant m lium ad matrimonin: per pce⸗ .
His videlicet que ꝓtmẽt ad pa Ptum cum ſit libere condicois-
triſ imperiũ qui iubent᷑ lapida Sed poteſt eum inducere ex
ri vbi ſupꝛa- Septimo qui ma⸗ racionabili cauſa: et tunc ſicut
mnuſ violetas ĩ eos miecerit· Cõ ſe habet filius adð cauſam illaʒ:
tra quosſexoxxj⸗ Qui ꝓcuſſerit ita ſe habet filius ad p̃ᷣceptuʒ
patre velmati⸗ moꝛte moꝛiat pjis vt ſi rõ ula cogat 8 neceſſ l
Octauo qui ꝓentibꝰ defũctis tate vł ð hoeſtate ⁊ Pceptũ ſiłi I
P ſuffragia no ſubueniũt· ↄtra ter cogat alias nõo hec tho- 1
quos ꝓuer. xix: Qui al fligit pa QI Dubitat᷑ tercio vtrum 1
trem erit ig no mioſus ⁊ infelix muĩtis ꝓpentibus fihius poſſit 8
O Dubitat᷑ pꝛimo qre huic mtrare religionem: Reſpõdet t
Pcepto additur ꝓmiſſio pmii tho:quodliix q: varticu. pᷣmo ſ
plus q́ʒ alteri mãdato-Rñ. pm diſtmguzëdum eſt quia aut iſte
allex⸗de halis in ſuo tercio⸗ et qui Habet apoſitum intrandi
alios⸗Oꝛimo vt ad ſuſtenta cio religionem videt ſe m ſecuio j.
nem pentum allicerent᷑ filij ex non poſſe viuere ſine peccato t⸗
mio quẽadmodũu pentes alli moꝛtali vel non de facili. Si ti⸗ a
ciut᷑ ad nutricionẽ filion ex na met ſibi de ꝓiculo peccati moꝛ
turae Becndo qz cogruñ eſt vt talis cum magis teneatur ſalu
vit am ꝓtelantes in pentibus ti anime ſue pꝛouidere quã coꝛ

.

7 Quartum WDꝛeceptum. Capitulum

eins obſequio poſſunt parẽtes
aliqualiter viuere nõ auteʒ ho⸗
noꝛifice nõ ꝗpter hoc tenetur
opa ꝓfectioms dimittere⸗ ſecꝰ
autem eſt in illo qui iam religi
onem intrauit.quia cnʒ iam ſit
moꝛtuus mũdo apter ꝓf efſio⸗
nem ſolutus ẽ a lege qua in mũ
Dams obſequijs pentibus tene
batur m doctrmam apoſtoli
Bo. vij. in illis autem ſpiritua

Ubus puta oꝛactonibus et huiꝰ?

modi eis tenet᷑ feruire:⁊ ho qᷣ
Dictum eſt de introĩtu religio⸗
is poteſt dici etiã de obſeruã
tia virginitatis et de alijs opa
ciombus ꝓfectionis- hec tho-
Dubſitatur quarto vtyn ille eniꝰ
Pater non poteſt ſuſtetari a fi
lio mſi ↄtrahendo accipiat do
tem vnde patrẽ nutrire poſſit᷑·

teneatur cõtrahere vt patrem
ſuſtentet. Bñ: tho: eodõ arti.

Caſus ꝗpoſitus no videt᷑ de Fa

cili poſſibilis vix em cõe mgere

poteſt quĩ quis pareẽtes ſuftẽ

tare poſſit matrimonij contra

ctu ſaltẽ manibus opando et
mendicãdo: Si tamẽ hoc cõtin
geret eſſz ið indiciñ de vginiea
te ſer uada m iſto ar:et 8 alijs
ꝓfectionis opacionibus ſient
eſt de introĩtu religiõis vt pꝛi

us dictum eſt · NHec tho-—

— CQCapitulum *[Bextum.
. E honoꝛe ſecũdo pa-
tri videlicʒ ſpũali ex

hibendo vidẽda ſüt
B tria· Dꝛimo videbit
i ſtricte mandatuʒ ſit pᷣlatis

Sextum

ſpũalibus obedire Secundo in
quibus ſint et qualiter honoꝛã

DiTercio qt modis circa eos

oc pceptum nõ ſerue᷑? X¶
Quantũ ad pꝛimũ notandũ q;
pat er ſpiritualis eſt quicunqʒ
Platus regẽs in ſpualibus ali⸗

quẽ quem doctr ma euãgelica

Seneranit· vel habet nutrire p
ſerti m ſi eukariſtie ſacramẽtuʒ
vel alia ſibi mmiſtrat ſpualia

vt ſunt papa epus plebanꝰ ·et

vicem eoꝝn gerẽtes.cofeſſoꝛes
Picatoꝛes abbatiſſe pꝛioꝛiſſe-
vnde apoſ- eôz m. v ego ꝓ euã
gelium genui vos. de his mtel
ligitur iſlud mandatũ apo·obe
Dite Ppoſitis veſtris et ſubia⸗
cete eis: ipſi em peruigilãt qua⸗
ſi rationẽ ꝓ aĩabus veſtris red
dituri: vt cũ gaudio hoc faciãt
nõ gemẽtes de his chꝛiſt? ait
luce x:qui vos ſpermt me ſper⸗
mt At nt nõ ſolũ boms ſed etiã

malis obed ine debeamus docz
Imath xxiij.chꝛiſtus vbi ſie di⸗
citurhieſus locutus eſt ad tur

bas et ad diſcipulos ſuos dicẽſ
ſup cathedꝛã Moyſt ſedebunt
ſcribe et phariſei: Omĩa ergo

quecuq; dixerĩt vobis ſeruate

et faeite ſᷣm vero opera eoꝛ um
nolite facore:dicũt em et nõ fa

ciunt et ad id deſeruit aperte

Exempliũ in vitaſ patrũ:pbi di⸗

citur q; ad quedam ſolitarium

vemt quidã pꝓſ biter cuiuſdam
baſilice et cõſecraret ei oblacio
nem ad commumcandũ: quidã

autẽé venit accuſans ſacerd otẽ
apud ſolitarin- veĩt g* pſ biter

Quartum

4 N „
4 . èD =

„

quadam vice volẽs conſe ecrare
oblacionẽ id eſt celebzare miſ
ſam⸗Sed ſolitarius pulſanti n.

a peruit et ſic ſacerdos diſcel

ſit et vor ad ſolit ariũ⸗e cce tule
runt ſibi homies judicin meuz
et factus eſt velut ĩ exceſſu mẽ
tis ſolitariꝰ videbatqʒ; quaſi pu
teum aureũ fitulã aurea et ku⸗
nem aurenñ aquãqʒ valde ben

Panvire autem vidit quenda le ,

ℳ

pꝛoſum et ref undétemm as

vidit igie boc ſolitarius 7 cupi
at bibere ſed noluit apteꝛ le
ꝓſum qei hauſit· et vox cur nõ
bib il. nam iſte loln Hauſit mil
maquinauit & xpgefactus ſolita
rius miſteriũ mtellexit et mit⸗
tens ꝓ ſacerdote ſicut pꝛiuſ e⸗
rat ſolitus ab eo oblacionẽ ſum
ꝓfit B Bed querit᷑ in qui⸗
bus laici teneant᷑ ſuis Platiſ ec
cleſiaſticis cbedire· Bñ vlt᷑· li⸗
vj⸗ti⸗ jni⸗ ca xv· Laici non tene
tur Platis ec cleſiaſticis obedi
re niſi in his ad quon obſeruã
ciam ſe in baptiſmo obhigaue⸗
rũt ſczʒ vt tene at verã fidem cuũ
pPibus et abrenuũciante ſatha
ne et omibus pompis oPib
eins et ꝓ conſeques quatũ ad
omne peccatũ vitandu er ſpna⸗
le bonn pꝓſequendum-In alis

.ℳMr

aut em actibus no ſu bdunt᷑ eis

niſi qu antũ ad iſta pꝓt inere ſeu
reduci poſſunt ?* C Quo ad
ſeocundũ pz mcipale notandum
q honoꝛ debitus platis eccle⸗
ſiaſticis Y multa eſt exhibẽdꝰ
pPꝛimo ut bonũ eis coꝛde opt
mus et nõnunquã ꝓ eis oꝛemꝰ

nos auditoꝛes dat᷑

WDrꝛeceptum Capitulum Sextum.

ne apter peccata ſi ubditon pla
qꝛ dicit grego ſup ezec omel ·

xn Xiiquado ant apter malos

auditoꝛes boniſtollitur ſermo
doctoꝛibꝰ. aliqñ vero zapter bo
o8 àl k ſermo do⸗
ctoꝛibus etiam malis benmiuolie

valde ſe Habuit dauid erga le⸗
talem mimicũ ſaulẽ pꝛi? vnctu

regẽ: et iam a deo abiect non
obſtante q m regẽ iam vnctus
eſſet damdqꝛ em ſanl vnctus
dniĩ fuit maãſuetiſſime ſe ad eũ
Habuĩt dauid· vt patet pꝛimo
Be. capituł multis quãto pluſ
ad ſacerdotes eccleſie ſeptem⸗
pliciter deo cõſecratos nos be⸗

niuole habere debemus Item

aliqn apter peccata populi de

us Pmittit regnare ypocritam

ob xxxinj· qꝛ erit ſicut populꝰ?
ſic ſacerdoset ſicut ſeruus ſic
et dommus- pſaxxinj ergo ad
Poc malũ emt andn oeptanduz
ſubditiſ eſt nedũ paſtoꝛ ꝓ ab⸗
rupta graditur grex in Pcipi⸗
cium labatur ut gredicit

Secũdo ſubditi ſtudere de⸗

bent. ut bona de pᷣlatis dicunt
et eos honoꝛẽt vel de eon ma⸗
lis taceant mſi vbi locum habʒ

fraterna coꝛrectio et mõ lcito
ſperat᷑ emẽda·Ratio qꝛ lð ad

quẽlibet fieri dz erso Plꝰ? circa
Platum nam de omiĩ verbo oci
oſo reddituri ſumus racionem
vt veritas ait quãto plus ð ma

lo ⁊ plato detrabẽdo alias
hil ſequit᷑ mſi infectõ populi ⁊

— ‧ — S= =☛
„ —

pel
tit

Capiĩtulum Septim um
. tenent᷑ ſubditi eis ad reneren⸗ Seſtibu 8 dehone ſtãt ſine rati
. tiam geſtuũ apter exceilenciã onabili canſ. Aut cij eis ludẽtes
ſtatus eoꝝ et Dignitatis et ta⸗ illicite luxuriates⸗ Et ſic cham
no les m magis et mmus vn apo vereda mon paternoꝝ et deke⸗
r ſtori:thiv. qui bene Pſunt pᷣ⸗ tuoſon Detegetes cotra illud
RM ſpiteri duplici hõoꝛe dig m ha Exo· xxij. Dns no detrahbes pnᷣ
ben?ẽ maxime qui laboꝛãt in ve apem populi tui no malediceſ
. re puta decimis et oblacobuſ Quarto qui eis debita m Deci⸗
cõnbus honoꝛadiĩ ſunt plati oc mis oblacionibꝰ 7 alns ſubtra
cleſtaſtici cibo et doctrina qrto hunt et iuribus eon cõtra ill
dnis et obuẽ ac alijs eon vini⸗ malac.i·dicit dñs inferte om
bus qꝛ talia ſunt eon ſtipedjia ne öcimãa ĩ hoꝛren meũ vt ſit ci
s ad ſuſtentacionẽ vite eon oꝛdi bus m domo mea eet eccle xiij
dau nata· &t illud Pbat apls i:coꝛ Fili ſi habeſ benefac tecu ⁊ deo
and v·poſt p̃fata verba imm ediate Dignas oblacões offer · Qumto
uoae ſubdẽs ˖ ſcri ptũ eſt nõ mfrena⸗ qui Pcepta Platon con temnut
bis os bouis triturãtis:dignꝰ m his in quibus obedire tenee
⸗ em eſt oparius mercede ſua. vn vt m excõmumcacoibus ſ. eruan
n De et mathx. ideʒ dicit᷑ᷣ dign? dis Pcipue ſa nete matris eccle
oꝑparins cibo ſuo.Hoc em̃ dixit ſie · Et qmi diebꝰ Onicis coõtem⸗
an miſt diſcipulos ad Pexiſtẽ nunt audire miſſas et alijs fe⸗
Dum populis verbo et ſermom ſtiuitatibus et intereſſe diuig
ſe bus· Ratio eſt q? mfmita ſunt ſm eccleſie oꝛd macionẽ et Pce
15 melioꝛa ſpu alia tpalibus iecozꝛ Pta et ĩeiuma ab eis rite iuſla
dan ixſi 20 vobis ſpiialipus ſemi⸗ tranſgrediuntur. U
namꝰ nõ magnũ eſt ſi nos car⸗
, nalia veſtra metamus. Qumto Capitulum AISeptimum „—
debẽt honoꝛari ĩ mdatis que WM
ddo Pcipiunt. ut ĩ vitadis excõmu = Etercio patre viden
uom catis ſeruadis feſtinitacibꝰ. et cet plato ſeculari ho
ra⸗ huiuſmodi. E ⸗Quo ad ter noꝛãdo tria ponenfße
6 ciuz pꝛ incipale notandũ ꝙ; tot Dꝛimo q́; neceſſe et
modis et plurimis poteſt bpo traconabilit᷑ ſunt honoꝛãdi·Se
„ K3„ noꝛari platuſ eccleſiſti cꝰ quot cunda ĩ quibus ſint honozadi⸗
1 modis honoꝛari· Dꝛimo muidẽe Ter q̊t modĩis ↄtra eon hono
. tees piatis quo ad pſonam Se rem fiat et cõtra Boc pceptum
cundo qui eiſdetrahuͦt lemiter Quantñ ad Peimn no-
et multipl iciter mfamando vel tãdũ qꝙ; pr es ſeculariũ Plonaꝝn
. maledicũt ↄtra illud apoſtoli ſut omes viz q gubernare bnt
actu:xxiij:pemcipẽ popnij tuin Aaliquẽ vel aliquos 8 ſecularibꝰ
9 no matedices. Tercio qui eos m Foꝛo eoꝛudez ; Zic Sit᷑ patex

PDꝛeceptum

Quartum

t pater vxoꝛis filio

familias ei

rum famulan et domũ inhabi
tancinſic pꝛince ps vel ſigmfer

vel capitaneus pater eſt ſubdi

ton ſibi:ſic magiſter ſuon ſco⸗
iariumet rex ſuon in regno et

conſil iũ cum magiſtro ciui om
mũ cium̃ · Subditos aut odedi
re qᷓ;ʒ neceſſe ſit ſuis platiſ ⁊ pa
tribus Pfatis-. ODꝛzimo docʒ ymo
imperat ſcriptura· Secudo ſan
cton exempia.Tercio ꝓphoꝛum
ocumẽta:Quarto etiã irratio
naliũ facta.Et qumto nõ ſenci

entiũ regimẽta · B. Naʒz quo

ad pꝛimn xpᷣus aĩt· Beddite qᷓ

ſunt ceſaris ceſari:mathH⸗xxij·

Hinc petr i· pe ij· dicit · Zubie
cti eſtote om Dumane creatu⸗
re apter deum ſiue regi quaſi
celleti ſiue ducibuſ quaſi ab eo
miſſis ad vmdict à malon:lau⸗
dem vero bonon paulus etiaz
di· Bo:xiij Qui pft̃ati reſiſtit Zi
oꝛdinacoi re ſiſtit docet nñ:illð
ſancton exẽpila:-Nam chꝛiſtus
trihutũ ꝓ ſe et petro ex piſcis

miſterio tribuit m at xvii: nec

pilatũ platum uel indicẽ xpus
negauit cui ait non Haberes in
me poteſtatẽ vllaz mſi tibi da⸗
tum fuiſſet deſuꝑ ĩo·xix· pauiꝰ
ad ceſare aꝓpellauit et iudicis

mimnocauit infideles ut pꝛactu-

xxv.ma ri ciuſ cũ ſuis ſociis ydo
latris dyocleciano et maximia⸗
no impatoꝛibus militare n ren⸗
nuit vbi deo vero nõ contrariu

im perauit· Ex quibꝰ? etiã patet
tam manhs 33 bonis platis
obediẽ dum eſt ut patet ꝓ pce

Capitulum Sexrtimum ·

dentia et ꝓ dauid qui venera

tus eſt ſaul nõdum depoſitum

publice ꝓ deuʒ; uel populũ· vñ

i.pe.i· ſerui ſubditi eſtote ĩ ti
moꝛe dnis et n tm boms ⁊ mo⸗
deſtis ſed etiam diſcolis · patz
tercio ꝓ phiſica documẽta. naʒ
ariſto: ꝓy conomicon libn ꝓ re⸗
gimie domuset libꝛos polliti⸗
con ꝓ regimine c(iuitatũ et re⸗
gSnNon ele gã tiſſime ↄſcripſit ſic
plura exempla pomt valeri? et

ceteri · C Docet idem quar

to tam beſtialiũ hom inũ qᷓʒ ir⸗

racionaliũ vita:vioe mus em p⸗

dones vni obedie ſic et latro⸗
nes:qꝛ ſine obedietia nulla pax
pꝓſeuerat:ſic galiꝰ gallmas re
git· grus gruesrex apuʒ apes

et caput mẽbꝛa ĩ coꝛ ꝑe et talla

exacte ſuis pꝛelatis o bedit.

Qumto ĩdẽ patet etiãa in nõ ſen
cientibus in toto eti ã vmuerſo
deus eꝛdmauit igno binoꝛa de
bere obedire nobnioꝛibꝰ? ſic an
gelus pᷣeſt homĩ- anima coꝛpi
celeſtia terrenis et humidis lu
na et omni terre cum ſuis vege

tabilibus peſt ſol. DQuo

ad ſecundu pemcipale notãadũ
q ſubditi ſeculareſ debẽt in qn
qʒ honoꝛa re ſuos platos· Dꝛio
bona eis optado ·et deũ ꝓ eis
oꝛãado·vnde i thiobſecro fieri

oꝛoes. pᷣmo ꝓ regibꝰ ⁊ his q̃ in

ſublimitate ſũt et baruth.voꝛa

te ꝓ vita nabuchodonoſoꝛ· Rõ

eſt qꝛ apter pctã populi alian
ypocrita datur populis·et ᷣm
8rego⸗qꝛ pᷣlati aliqñ no coꝛri⸗

Sunt populũ idcirco ipſi Plati

—) ——,—,,— — - —
—— = = —

n

ſo⸗
lo
tyn⸗

p
don
e
Ao
na
eĩ
15
n
6
ſ
n
ti

Deeceptum.

młfatuant᷑ et peccãt ⁊ popuiꝰ
pPumit᷑ ñ. Be · vlti · vbj dicik de
Danid qui peccauit· et
euius pumtus fuit oꝛare ergo
opoꝛtet ꝓ platis:Gecũdo ho⸗

noꝛandi ſunt verbiſ vt hona
eis ſubditi referat. Ratio quia

calcitrat etiã in licitis.⁊ ſic tur

batur reſpublica. Et ſ. epe ea qᷓ
awarẽt malefacere vel obmit⸗
tere Plati ipſi talia emodare ñ
valeẽt vel populus iud icans er
rat temerarie iudicãdo.iõ pau
lus ait actuũ xxini.Scri ptũ eſt

pꝛicipẽ populi tui nõ maledʒ

ces· Tercio debet geſtibus Ho

noꝛari ſeſſionibus et aliis lici⸗
tis · ii pet · ii · deum timete. regẽ
honoꝛificate · quicquid em̃ e
fet deo fit a quo omĩs poteſtaſ

narto ſunt piatis tributa dꝗâà

da exactões licite ꝓ republica
theolonea ⁊ ſtemre. qꝛ fine tali
bus cõmumbus ſubſidijs pꝛu⸗
Dẽetes coſiliarii offici ales ciuita
tis ſtipẽdarii aut milites ſua
officia ſim laboꝛãado ꝓ victu
Ffacere nõ poſſunt. Tdeo ĩ:coꝛin.
x· quis militat ſtipendĩijs ſuis
vnqu a.etiro:xin.Reddite omi
bus debita. cui tnibucũᷣ tributũ
eui vectigal vectigal- Qumto
obediendu eſt pPlatis in his in
quĩbus ſunt ahqͥ eon ſi ubiecti
eis ut milites capitaneo in re⸗
bus bellicis.familia pat ri fam

iias in domeſticis:ciues cõſili⸗

arijs in ciuilibus: E Ideo

leho· · i. q. ciij· querit· an ſub⸗

diti teneant᷑ Platis in omĩ bus

th po⸗

TCari tulum „ Septimum

obedire. Rñ:q nõ ſßz in his vbi
ſunt pblati et ſi ubditi ei ſaſtricti
vnde pꝛimo ſubditi nõ tenent

obedire ei qui vſurpaſſet do⸗

m miũ ſibi mſi ꝓpter ſcandaluz
vel maius malu vitandũobedi
endo tamẽ m licitis nõ q̊s pec⸗
caret nec ſecũdo ſubditi tenztᷣ

obedire pᷣlatis vbi ĩperãt vnã

et alter maioꝛ p̃latus ſub quo
eſt pꝛimus iube t aliu d · Eſt em̃
resgula a beato angꝰ.manãſ q;
Duobus pᷣlatis cõtraria pᷣcipiẽ
tibus obtempera noũ eſt maio
ri intellige in licitis Tercõ nul

lus debet obedire vbĩ platꝰ nu⸗
beret aliqð peccatũ eſſet qꝛ

cum deus ho ꝓhibebat ꝓp Pce

Denteʒ regula qui eſt oĩm dñs
deo eſt obediendũ tamen m
rap et alios plurimos qui ſunt

ſubditi nõ dico amici vel non
ſubditi tales ſubditi qñ dubi⸗
tant aliq eſſe illicitũ vel lici⸗

tum debet pᷣlato obedire mſi el

ſet tale quid in quo nutllo mo⸗
do eſſet excuſ⸗ abilis ĩignoꝛãtia
Puta cotra articulũ fidei p̃ce⸗

pta vel ꝓhibicões vel genera

le ſtatutũ ecleſie: Batio eſt da

Dubia ſunt m melioꝛo partẽ in⸗

terptanda E Quarto ſub⸗

Ditus nõ tenet᷑ obedire dñno⸗ ł
Plato ſi pcipiat ei ĩ quo nõ ſub⸗
Ditur ei puta ſi intromitteret
ſe de actibus anime mterioꝛi⸗
bus vnde Beneca li. in ede bñ
ficijs· Errat ſi quis eſtimat ſer

nirutẽ in totũ hommẽ deſcẽd/

pars eiꝰ melioꝛ.j.ama excepta

eſt: Coꝛpoꝛa obnoxia ſunt et

Quintum DPꝛeceptum

aſeripta dnis ms quidẽ eſt
fui iuriſ.ο dicit conſequent

tho⸗In his que ꝓtmnẽt ad inte
rioꝛem motũ volütatis Homo
no tenet᷑ homĩ obedire . ſed in

his qᷓ ꝓ coꝛpꝰ exterius ſũt age
Da nec in talibus omibus. Qui

to ĩgit᷑ in his etiã que x coꝛpuſ

exteriusſunt agẽèda homo non

tenet᷑ homĩ obedire in omibuſ

talibusqꝛ? nõ in his que ad na
turam coꝛpis ꝓtinent· ſed ſoli
deo⸗ quia miſta Pte omẽs ho⸗
mines natura ſunt pares- pu-
ta m His que ꝓtmnẽt ad coꝛ po⸗
ris ſuſtencione et ꝓlis genera
cionem vnõ nec tenẽtur ſerui

diñis nec fili pentibus obedi⸗

re de matrimomo co ntrabeédo

del virgmnitate ſeruãda aut ali

quo hmõi· Sed m his gque pti⸗
nent ad diſpenſacionẽ actuuʒ
et ren humanaꝝn tenet᷑ ſubdi⸗
tus ſuo ſupĩoꝛi obedire ſᷣm ra⸗

tionem ſupioꝛitatis · Sicut mi⸗
les duci exercitus in his que ꝓp

tinent ad bellum- hec de tho⸗
GQuantũuũ ad terciũ pꝛin
ci pale patet ex pmiſſis ꝙq mui
tipliciter ſubditi faciunt cõtra
hoc p̃ceptum de honoꝛãdo pᷣ⸗
latos· Dꝛimo eis mala fauẽdo
vel ꝓ eis nõ oꝛãado cum tñ ꝓ
omibus ſit oꝛandũ ꝓ oꝛationẽ
dom inicã· Secũdo qui eis de⸗

trahũt· vñ exo· xxii: dijs no de⸗

trahes: glo“ iudicibus· Tercio
qui ſine timoꝛe et reuerẽtia ſũt
ad eos cotra illud ro xin· pꝛin⸗

ceps dei miſter eſt tibi ĩbonũ
Siĩi aũt malefecerit timeno em

Capitulum Wꝛimum

ſine cauſa poꝛtat gladiũ et pꝰ
pauca ſubditi eſtote noõ ſolum
apter iram ſed etia apter Oſciẽ
clam · Ideo em tributa pſtatiſ
Quarto qui eis debita tributa
ſtipedia ſteuras ſubtrahut· ta
les ꝓ tãto ſunt p eioꝛes qʒ fu⸗
res ꝓ quãto in plures quiſ pec

cat quos pꝛiat iſte qui ſubtra
Hhit pftantes etiã tributa talia

nõ pdunt · ſed tato pius meret᷑
quato res cõmunẽ id eſt diumã
plus qᷓʒ apꝛiam curãt: Vbi patzʒ
quoꝛunda modica caritas qui
muiti ſunt ad talia:· Qumto quẽ
eis rebelliſant ymo pociuſ deo
vñn ea que cõtra platos fint de
us ſibi fieri dicit: ut patz nume
ri · xnii vbi populus dicit᷑ mur⸗
muraſſe cõtra moyſen et aaron
Attamẽ deꝰ ait vſq; quo tra⸗
hit mibi omĩs populꝰ iſte quo
uſqz nõ credet mibi et ibidẽ vſ
q;quo multitude hec peſſima
murmurat cõtra me· Sic pꝛimo
Re.viij· qn ſamuelẽ iudicẽ po⸗
pulus petiuit · ut regẽ eis darʒ
ons ait nõ te abiecerũt ſed me
ne regnẽ ſup eos·

¶ Dꝛeceptum Quintum.

Receptum quintũ
eſt. Non occides.
Oe quo tria pꝛinci
palit er ſunt viden
da KN Dꝛimo
de homicidĩo in ſe · Secũdo de
cauſis homiĩcidij- videlicʒ ꝓxis
et ꝓ in quis que ſunt ira ĩ uidia

odmm detractio et alie filie in

t
ti
g⸗
D

☚
— ——

et
bfun
dſcis
tatil
uta
te
8 e
nſper
lbera
wert
bipen
1 9ul
gi
deo
de
ne
⸗

Ge⸗
gno
pſ

Quimtnmi 1Dieceptu .—

undie. Ttẽ reconcilia cõis ob miſ
ſio et fracerne coꝛrectõis ꝗ oia
cã ſunt · vel eſſe pñt homixid ij
Ccoꝛpis vel aĩeet hic ꝓpibent᷑.
de ſcãdalo et de 8riſiõe
que occaſio ſunt occiſionis aĩe
et coꝛpis. De homicidio in ſ. e
tria ponen᷑. Dꝛimo quõ ĩuſte
quis occidè poſſit. et quot mo
Ddis miuſte · Secũdo quõ alie le

—

ſiones coꝛpales ctiã ſub hoe P

cepto ꝓhĩbent᷑· Tercio de his
quęe vatet ad fugiendũ et de⸗

teſtandũ homicidium⸗ B —

Quantũ ad pꝛimũ notãdũñ ſßm
tho. ji: iie xiij.q duplex ẽ oc
ciſio· quedã juſta alia miuſta
hic ꝓhibita⸗Ad occiſionem ju
ſtam homĩs tria requ iruntur.
Dꝛime cauſa iuſta ut quis occi
Datur ꝓ enlpe- P quã calẽ moz
tem et occiſione meruerit: vng
exo·xxij/maleficos ne paciarig
vinere · Secũdo oꝛdo ut ſerueð
m occiſione iuris oꝛdo et maxĩie
q; huiuſmodi occiſio iubẽdo vł
exequẽdo fiat ab eo qui Habet
auctoꝛitateʒ legitime poteſta⸗

tis vt iudex vei platus. vñ mij
xxv·homicidia ſub teſtibus pu

mẽtur. Et deutroxxj. Eilins in⸗
obediẽs pentibug jubet᷑ ad ſe
moꝛes cinitatis et ad Poꝛtam
indi cijduci Bom. xiiij· quid iu

—

Dicaſ alienũ ſernũ dno ſuo ſtat
aut cadit· Terciũ requiſitñ eſt
juſtus animus ĩta q; ĩudex mã
Dans et miſter exequens occi⸗
Dat ꝓpter bonũ fin et recta
tencione vt apter conſeruacio⸗
nem infticie et coꝛrectionẽ cui

D

D Peevndedeutro.xvj. q inſtũ
eſt iuſte exequari 8 Iundex igit
vei pꝛmceps vel alius ſm talia
tria occidõs nõ Peccatvt aug.
Pbat ĩde ciui.dei.et hec occi
ſo nõ ꝓhibetin fed inſta occi⸗
ſioo hommũ nõ animaliũ rracio
natium m quibus dommiũ hat

gnia his licite poteſt vti occi⸗

mmis miuſta hic Phibita⸗ et
fit quadꝛuplicit Oꝛimo qñ oc⸗
cidit᷑ mnocẽs qui nullã penam
meruit· Secũdo qñ occidit᷑ no
cens et qui meruit Pumri: licet
nõ meruit moꝛtẽ⸗ ſed mmoꝛem
penã· Tercio qñ qͥs meruit moͤ
tem occidit᷑enõ ſeruato legitĩo
oꝛdie juris maxime qñ occidit᷑
ab eo qui nõ hẽt an ctoꝛ itatem
legitĩe pkatis. qn q̃ſ oc
cidiĩit᷑ ꝓ culpa ſua et a b haben
te autoꝛitate ſed non fit iuſto
animo uel fme. ut amoꝛe vmdi
cte vel apter atiñ aliquẽ mde⸗
bituũ fme C Fit at traſgreſſio
xv' modis cõtra h pcoptum P
ut coltigit᷑ ex tho .i:ii q.ixij 1
Et ex alex.de hal.in fſuo tetcio
·xx:Deimo qñ index vel alter
occidit mnocentẽ volũtarie.pu
ta enʒ qui nullã penꝗ apud in
dicem mernit: Exo. x xii Tnno⸗
centem et iuſtu ne occidas.Se
Kundo qñ index vei aljus volũ⸗
tarie et ſcienter occidit qui me
ruit penã coꝛ pai eʒe ſed n moꝛ
tem puta aliã pena carceris ſcz
verberacõ is vel ſimilo Pero qn
judex vel alter occidit volunta
rie vel innocẽtẽ nõ ßuato ꝛz0*

dendo · T8 alia eſt occiſio ho

Ppꝛereptum 1 Capitulum DPamum

juris ptacto m axime ſi occidẽs itus hominũ eſſe ↄluenit · Idẽ
no habet autoꝛitatez legetime eſt indiciũ ⁊ ſic de ſimilib2· Ze
poteſtatiſ· ut qꝛ nõ iudex ul aꝛ ptimo qui dado operã rei lici⸗
i bello nõ juſto occidit Hoſtéẽ te nõ tn adhibẽdo di gentiaz
Vnde actuũ xxv. Nõ eſt cõſue debita occidit Hter mtencionẽ
3 tudo romams: q aliquis dam bommẽ ut ſi quis in loco publi
netur. Oꝛiuſquã is qui accuſa co vbi coſuenerũt hoies trãſire
Pſentes Pabeat accuſatoꝛes ſecat arboꝛe: dat᷑ operã rei lici⸗
lcum defendẽdi accipiat nui te· Sed ſi no adhibet diligetiã
ius em ut Dicit aug2 De ci; dei Ddebitã videlicz cir cuſpiciendo
Habet autoꝛĩtatẽ recipiendi vi aut alte clamãdo vt ſib caueãt
tam alteri qui autoꝛitatẽ a deo Poĩes-occidat᷑ aliquis reus eſt
nõ acc epit qui dicit deutromij Pomicidi- De q̊ caſn deu xir
. ij⸗ ego occidã et ego vinere Hẽset ſic de alns: Octauo qui
faciã· ꝓcutiam et ego ſanabo ⁊c vult et int ẽdit alium miuſte oc
qui occidit hommẽ ma cidere. coꝛã deo homicida eſt
ia mtencoeetia alias reu et ac⸗ etima ſi nunquã exequat᷑ ope⸗
cuſatum ſufficiẽter puta liuo vnde ſup illud deutro. v. Non
re vimdicte aut a wetitn pene occides dicit glo-re vel volũta
Oumto qui occidit ↄpulſus ne te Nono qͥ iubzʒ aliqz uuſte occi
ceſſitate euitabilitam puta aæ di- ut pilatus manꝰ lauãs xpm
muadentẽ ſe et occidere volen pcipit dari militib? crucifigi
tem euadere poſſlet fugiendo⸗ Decmo qni ſuadet 7 c0
vel adiutoꝛin alion muocãdo * ſilium dat ad imnquã homis oc
no vult gpteꝛ verecundia. Rut ciſioné aut . tali miqua hoĩs
ł. alio aliquo mõ poſſet ſe ſalua⸗ occiſione inſtat fiẽda rosat“
7. re-ſed nõ vult et occidit eũ ta⸗ Et ſic ᷣm marcũ iudei xpᷣm cru
lis homicida eſt cõtra hoc pee citfixerunt HPoꝛa tercia imguis“
ptuz ut cõmumter tenẽt docto vñn ym aug? Piculoſe decipiũ⸗
res DBexto qui dand o tur qui eſtimãt non Homicida
operã rei illicite · quã cuitare illos quon cõſilio fraude vl ex
5 deberetoccidit hommẽ caſu · et hoꝛtacõe hoĩes occidunt᷑ · Vn
Pter intencionẽ vt qui violeter decimo qui occidit ꝓximũ qui
, Pentitvten Pgnantis nõ int en vult deſiderat ł optat ſibĩ moꝛ
Dens occidere infantẽ nec ma⸗ tem Et hoc ſolum ex awetitu
trẽ · ſi mde ſequa ᷑ moꝛs mulie⸗ vindicte et malũ̃ alterius vnd
ris del fetusreꝰ? eſt Homicidij ij. 0 B. ni⸗ Qui odit fratrẽ ſuum
maxime ſi fetus fuerit amiatus bomicida eſt · ſcz mẽte et volũ⸗
Exo:xxi Quia dat operã rei il tate · quam deus pꝛincipaliter
lcite; vel ſi quis Picit lapide,z reſpicit· Duodecimo qui negli⸗
vel iaculũ verſus locũ: vbi traſ⸗ git pꝛopoſſe a inoẽte liberare⸗

— —— ð .

— — * DM — 5„— F *

190)

—
—

pomins. quem noſcit poſitũ in
extrema neceſſitate et piculo
vite vt cum noſcit alique hoĩeʒ
in tali arti culo cõſtit ntũ·q; cir
ca eum aꝓparẽt ſigna ꝓbabiia

extreme neceſſitatis future: m

ſi ei ſuueniat᷑· ſi tũc homo ne
gligit illi ꝓpoſſe ſubuemre de
ſuo dãdo aut alide ꝓcurado
homicida reputat᷑: et agit con
tra pns pceptum vnde ambꝛ
ſius paſce fame moꝛietem · ſi n⸗
paueris occioiſti· Et aug? lib⸗
cõtra fauſtũ ſi meurras m eum
famelicũ · ꝗ moꝛi poſſet mſi poꝛ
rigendo cibũ ſubuemaſ-iam tu
homicida te neberis: B De
cimotercio mulier que eſt cau⸗
ſa aboꝛſus/ſeu ex mmia ĩgluuie
aut ex mmia ſtrictitudme veſti
mentoꝝ ad laſcimia oꝛd mata⸗

aut ex mmia agitacõe fozte in

choꝛeis coꝛpis aut alis ſimili
bus vams aut quocũqʒ; alio m⸗
debito modo⸗Et ſi fetus iã ſit
animatꝰ?cũc peccatũ eſt graui
us aꝛ eſt ven Homicidin⸗ Circa
Hunc modũuũ tam viri 3 mulie⸗

res interdũñ rei ſunt qui luxuri⸗ L

antur cum impsgnatis-vnd di
cit dñs alber-li ſuo de aialibꝰ

Mnix: traci: ca: ii· Bepe accidit

mquit ᷓy quedã muliereſ ſimul
aboꝛciũt et ↄcipiũt ita q ĩ vno
cõcubitu vnus exit ꝓ aboꝛſum
et alter intrat pꝓ conceptũ Ho
frequẽter accidit in his qᷓ mul⸗

tum delectatr m coitu- Bepe ec

eõt ingit q qn vir coit cn mulie
re pgnante poſt octauũ meſe⸗
conpieti muljier aboꝛſum facit

¶ Capitulum

2 zeceptume

Dxi mum

et ideo piculoſuz eft tales mo
ueri ſaltando aut choꝛiſando
poſt conceptũquatumcũqʒ ſe⸗
men bene receptũ ſit-Nuila au

tem alion animaliũ femma om

mno ab Homie recipit ant ſuſti
net coitũ poſt impsnacionem

mulier vero tũc pius a petit⸗
egqnue tamẽ aliqn ſimmilie patitur
Nec ibi Idem lixitracnca- un⸗

dicit q; cauendu eſt etiam tam
viro quaʒ impgnante mulieri a
multis alijs⸗
oꝛſus cõcepti f etus ſunt multt

valde;· Rliqñn fit aboꝛſus ex p⸗

cuſſiõe:aut ex caſu ab alto aut
P exercicium coꝛpale la boꝛioſũ
aut ex vehementi ſaltu ad huc
et paſſiones amme al iqñ faciũt

abozſum- Bicut ira vehemeng

aut triſticia: aut timoz. Simii
ter faciũt aliqn frigus ſuꝓfluũ
aeris: et etiam ſuꝑflua calida⸗

Vnde lõga bal nea medici etiaz
cis ꝓhibent-Eit etia aliqn ab⸗

oꝛſus ex replecione vehementi
aut ſacietate plurima nauſeata
I[dem liei rt racta:necawii⸗ di
cit Femĩa obſtetricãdi mdiget
magno exercicio· eo q; de facili

Ptu piclitant᷑ et mater et ꝓtus

mſi vterqʒ caueat᷑ valde⸗h de

alber.que tamẽ nõ ſunt omma

Pdicanda vulgomſi quedaʒ et
cum cautela maxyime diſcãt ma
lefacere qui neſcierũt. Quarto⸗
decimo peccat cõtra hoc pᷣce⸗
ptum qui dat mutieri venennz
ſterilitatis: ant mulier qͥ hmõi
recipit apt᷑ Ho ot iã ñ ocipiat

puer · aut quoeñq; alio“ illiei to l

aſus mquit ab-

¶Quintim Peceept

impediũt volũtari eene ↄmixtõ

ne vini et mulieris fetus cõcipi

atur· GS Quitodecimo pec
cat hemicidio qui ſiti manꝰ ini
cit ſe volũtarie occidẽdo niſi ex

ſpeciali dei reuelat õe certa Ho

fieret· ut de ſampſone dicit au

guſtinꝰ? i ·de ciui · dei. In quoli
bet alio caſu peccat moꝛtalit e

ſ occidẽs et tãto grauius qua=

to agit cõtra naturalẽ mel ma⸗
cionem qua quuibʒz tenet᷑ ſe di
ligere ex racõe · et diligit natu
raliter·et ſic peccat cotra natu
ralem inclinacionẽ id eſt ↄtra
caritatẽ ſui et cõtra iuſti cia co
munẽ cuius membꝛũ eſt et ſibi
adimit hHomo tempꝰ? pemtedi
hic etiã reus eſt ſui qui ſic viuit

vel agit apter qð vitam ſuã no

tabilter abbzeuiat et notabili
ter accelerat moꝛtẽ · AVnde hie
roni.dicit:Nõ refert vtrũ ꝓuo
tempe aut magno te interimas

Et hoc ſᷣm benauẽ im iiij di xv

cõtmgit dupliciter· Dꝛimo cuʒ
quie ſibi dimmuit vitam et ac⸗
celerat moꝛtẽ et facit hoc ſcien
ter volũtarie et ex intencõe Et
de illo loquit᷑ hiero et eſt gra⸗
ue veccatu⸗ Bic exempli gratia
inter plura vnũ exemplũ· Fliqᷣs
ſic ſe ſanctũ putat vel mſtũ vt
ſetus 8 gloꝛa iam impaciẽs ꝓ

patria ſe affligit ꝓ ĩdiſcreta ie
ĩiuma vigilias ⁊c· exercicia coꝛ⸗
poꝛalia ⁊ apter hoc ſibĩ abbꝛe⸗
niat vitã ut cito fit cum xpo·ta

les male agũt et ꝓdunt nonu

quã vitã pſentez et futurã. Sic

ſimiie legit᷑ in collacõe patrum

um

collacõe ĩi· moyſi de patre qui

ſe in puteũ pcipitauit Becũdo
cõt ingit hoc cũ quis ſibi abbꝛe⸗
uiat vicam et accelerat moꝛt ez
dando operã rei mutili ſupua
cue et illicite; ut ſolet fieri Pm
miam crapulã et ſupfluã pota
cionẽ· Llud eſt cõtra pñs pᷣce⸗
ptum. H Quo ad ſecũduz

pꝛ mn0cipale notat tho·i · ñ· ꝙ; cx

xij⸗·q; licet in hoc mãdato expᷣ⸗
matur ſolum Homicidiñ cu; di⸗
citur · nõ occides·tñ m illo ho⸗
micidio tanquã in pꝛincipalio
ri et maximo coꝛpis nocumẽto
intelligunt᷑ omma alia coꝛ pis

nocumta ꝓhibita et naturaliũ

leſio.puta mutilacio vulneracõ
incarceracio- verbera grauiter
leſiua et ſimilia ymo ꝓbhibetuz
etiã affectus talia mferẽdi uel
op tacio uel conſi in iuſſio ⁊ cõ⸗

ſenſus⸗Sicut dictũ fuit de ho

micidio vñ in talibus cõtra ho
pceptum faciunt multi ·Dꝛimo

ludex vel alius qui innocentezʒ
verberat vulnerat et ſimilia fac
q talnia in eo nõ meruerit quod

ſibi impomt · SGecũdo iu dex uk
alius qui nocentẽ lederetvnl⸗
nere carc ere et ſimilibus · ſed
plus qz meruit-· Tercõ qui talia

faceret nocẽti nõ ᷣm oꝛdmẽ iju

ris maxime qn ledẽs nõ habet
pumẽdi legitimã ptatẽ. Quar⸗
to iudex uł pꝛinata ꝓſona mu
tilãs uel ledẽs nocentẽ eciam
m oꝛdinẽ iuris · qui nõ facit ta⸗
lia iuſto anĩo ſed vmdicatino⸗
Quinto qui dat operã rei illici

te: et ꝓ hoc ledit aliquẽ m coꝛ⸗

—

iin

dum
eai

bee:

uintum Meeceptum

bomicidio patuit· Sexto qᷓͥ dat
operã rei licite: nõ tame adhi⸗

bet diligentiã debitã · et ſic le⸗
dit ut pꝛius· Septimo qui iubʒ
ſuadet aut auxil iũ dat vel h⸗
modiut minſta leſio iuſto ꝓxi
mo merat᷑ vel etiam qui mali⸗
cioſe retrahit eũ.qui hom imem
dDefẽdere voluit: aut cõſeruare
ab huiuſmodi miuſta leſione
Octauo qui ex odio optat aut
Deſiderat ꝓxĩo hHuiuſmodi mu
tilacionẽ vel leſio nẽaut gaudʒ
ideo ſolum qꝛ nocumentũ ꝓxi
