vermis eſt ſm alb. ſup miſſam
de bono a ſeipᷣo obmiſſo quod
ſi feciſſet mmoꝛa mala ſuſtine⸗
ret · Et ᷣm alb· ibidẽ · hj tres v⸗
mes nunqʒ ꝓ petue creſcẽt nec
decreſcent · qꝛ fũt de pᷣterito et
De neceſſario-Quart? vermis ẽ
m eũdem de malo cuĩꝰ ip̃ᷣe po
tuit eſſe cauſa vt fieret malio ⁊
ille vermis creſcet et mitigabi⸗
tur. Si em ꝓ malũ ſuũ cauſa ẽ
mali in alio tociẽs creſcit vmis
quocies creſcit et dilatat᷑ malũ
ulud m alios qͥs muoluit et in

Hhoc ſenſu dicit am:q; ĩignoꝛat᷑

pena arrij⸗ qꝛ neſcit qh erroꝛe
MXW ſint ſubuertẽdi · ſi aute cau
ſa fuit vt bonũ fieret totiẽs de
creſcit vermis quotiss bonũ il
lud multiplicabit᷑.hec alb· Qui
tus vermis vt dicit tho vbi pᷣ
eſt coꝛpalis quodãmodo- pot
eti ã inquit dici q; ꝓ vᷣmẽ ſpiri⸗
tualẽ caro affligetur ſᷣm coꝛpZꝰ
et hic et m futuro·vnde ecck· qq
paſſiones aĩe redundant in ſe⸗

¶Capitulum

ptem vmdicta carms impij is⸗

ms et vermis

„

Capitulum Quartum de
pena damnatoꝛum

E tercõ pꝛincipali vi⸗
delicet de pena dãna
8 toꝛũ reſpectu ſuperi⸗
oꝛuũ Notandũ talis in gene⸗
re triplex eſt· pꝛima eſt ſuꝑtra
ctio celeſtis ſolacij Hoĩm bea⸗
ton et argeloꝛũ et alligatõ adð
carcere mferm m ſocietatẽ pec
catonꝝ et demonũ: Secũda eſt
pꝛ iuatõ triũ dotũ aĩe et adep⸗
tẽ ipius oꝓpoſiton· Tercia eſt
certitudo 8 mtermmabilitate
oĩm pᷣfatan penarũ ⁊ de redẽ

ptõe deſperatõ⸗ R* Drima

mquã pena eſt ſeptuplex · Hri⸗

ma eſt q; pallacõ ameniſſimi ce

u pꝛiuabũtur að eſt pꝛima om⸗
m vronali creaturi deſiderabiuſ

ſima ſicut centrũ terre grauibꝰ.
ita aĩe centrũ eſt celũ· Secũda
eſt ꝙ infernali loco igneo ꝓpe
tue ↄtemplãdo alligabũt᷑· vnð
math̊ . xxv· Ite maledicti in ig-

nem eternum Texcia eſt pꝛiua⸗

tio naturalis ſocietatis ad bea

ctos hHomĩes a quibꝰ tot gaudia
deberent recipe quot ſuũt beati
Hojes · Quarta eſt adeptõ ſoci⸗
etatis dãnatoꝛzũ hommũ de q̃⸗

bus tanto plura triſticia reci pi

ert quãto plures damnati exi⸗
ſtũt. Quĩta eſt pꝛinatõ ſocieta⸗
tis angelice nature · que gpinqᷓ
eſt noſtre aĩe de quon angelo
rũ ſocietate gaudere poſſent ſi
cut ð hommu ſocictate· Sexta

.

(Quartum

dor

,;R—w r e fee —2

—

un

eſt introĩtꝰ ad ſocietatẽ dei 0
nu mfimtoꝛũ qdamodo a qui⸗

bus etiã tot mala recipient qͥt
ſiſt defoꝛmiſſimi demoes · Se⸗
ptima eſt ſocietas peſſimi de⸗
moms ⁊ turpiſſim luciferi que

„ .

omma notant᷑ ibi in vbis xpᷣi q̃

Patus eſt dyabolo et angeł eꝰ

B Scda pena eſt pᷣnatõ triũ

dotũ aſeet adepts oꝓpoſitoꝛũ
ei· aja eim beaton habebit pai
mo viſionẽ dei clara qᷓ decoꝛat᷑

mtellectus imn munꝰ fidei ̊ ha

bite · ſcðo op henſionẽ dei qᷓ ꝑ⸗
ficietur memoꝛia m munꝰ ſpei

tercõ fruitionẽ dei delect abi⸗

uiſſimã qᷓ qetabit᷑ volũtaſm mu
nus carit atis vie vt docʒ tho.ĩ

nj · di xli · ſic aĩa dãnati et pe⸗

nas ecouerſo Habebit quarũ qᷓ

libet quodãmodo m minfimtum

vxcedet oõs pᷣnoĩatas penaſ ge
Hẽne vt dicit criſo · de repatoe
iapfſi· ſicut creatoꝛ excedit crea
turã qꝛ obiecta triũ dotũ ſunt.
Infimtũ · veru · ens · et bonu· go
oꝛPoſita ſuntfalſiſſimũ.miſer⸗
rimuet peſſimũ/ ſicut igit᷑ deꝰ
delectabiliſſimũ et ſũmn bonũ

ob'ectũ eſt beatis · ita et dya⸗
bolus ſeʒ ſathan eſt ſummũ et

terribiliſſimũ obiectũ damna⸗
tis. Cui2 em obiectũ eſt optia
mũ eiꝰ/ owoſitũ eſt peſſimũ· p⸗
ma igitur pena eſt pꝛiuatõ viſi

oms beatifice et oĩm ibi facti⸗
biliũ q̃ vidiſſet ſi nã imn moꝛtaii

Defunctꝰ eſſet. Rõne huiꝰ pꝛi

uacõis intellectꝰ Ppetuã ſitim
naturale parietur aĩa dãnata

qꝛ m phᷣm · j metha· Oĩs ho⸗

gratitudmi fidei eſt viſio ppe⸗
tua oim demonũ et aĩarũ tur⸗

Decimum AIDreceptum l Capitalum gIQuartum

mo naturaliter ſcire deſiderat
et ꝓut ↄmẽtatoꝛ auerrois ex⸗
pomt nõ qᷣetatur mtellectꝰ m⸗
ſi ſummũ verũ fuerit adeptus
hac ſiti aia no coꝛpꝰ dintis in
mferno ſitiebat cũ ait· Mitte la
ſarũ vt mtingat extremũ digi⸗

„₰

tũ ⁊c̃· Scda pena coꝛrñdens ĩ⸗

piſſimarũ pᷣſertim peſſimi de⸗

momsde quo math.xxv· qͥ pa

tus eſt dyabolo et angelis ei2

et ſic pumetur intelledt? acer⸗

biſſime qualis aũt ſit peſſimi 8⸗

moms faci es· hãc deſcribit iob

xl· ſub ſilitudine dicẽs · ſternu
tatio eius ſpledoꝛ igms·et oeu
li eius ſiẽ palpebꝛe dilucuii de

oꝛe eiꝰ lampades ꝓce dũt ſirut
tede igms accenſe de naribus

eiꝰ ꝓc edit fumꝰ ſieut olle ſuc⸗
cenſe atqʒ feruõtis ãa helitꝰ? eiꝰ
pꝛunas ardere facit · et flãma
de eiꝰ oꝛe egredit᷑ . in collo eiꝰ
moꝛabł᷑ foꝛmido:et faciẽ eius
pcedit egeſtas ſup quo al.vbi

ſupꝛa ſternutatio dyaboli eſt
peſſimꝰ conat malignadi ſple
doꝛ igms 8z nõ a claritate ſ a
terribiliate et crematõe · oculi
eiꝰ tremebudi · vbi intelligitur

furia demoms ſiẽ in iratis· Os
ait q ioquitur ad aĩam emittit

lampades· qꝛ imcedit aĩas ⁊ co

Sitates in malũ:de naribꝰ eiꝰ
id eſt a capite vnde ꝓcedẽ dz
diſcretio ꝓcedit fumꝰ? demen⸗
tis cupiſcætie et furoꝛ irraco⸗
nalis alitꝰ miq volutatis pzu⸗

nas ardere facit .id eſt impios

1
6
.
.

igne infernali ſuccẽſos. Colluzʒ
eius eſt ceruicoſa ſuꝓbia jpiꝰ
m qua eſt foꝛmido· qꝛ plᷣ audʒ
ſupba temeritas am poſſit ex⸗
plere et e
cedet facie eiusitercia penae
uatio ſũme ꝓfectois dinme
etiã amicicia quà tin ols aia de⸗
ſiderat naturaliter q a deo P
mo pꝓceſſit · vnde: jeeth· Omma
pona a petũnt· ergo optimũ ma
xime · et. j. of eß· aus· eciſti noſ

Oñe ad te inquietn eſt coꝛ no

ſtrũ donec requieſcat in te e⸗

runt eĩ in ſma diſtatia a celo
beatis et deo quon a Deptise;
nunéz babebunt Quarta pena
eſt adeptio ſumme miſerie in⸗
tus et extra ſupꝛa 7 mfra⸗a de
xtriis et a ſimſtris- anteę et retꝰ

vt ſicut diligentib? deu omma

in bonũ coopabñtur· Tta Denzʒ
odientibꝰ oĩa coopert᷑ m malũ
coꝛrndens ſpei:quã in creatu⸗
ras deo poſtergato poſueruut/
et ſic memoꝛia damnaton erit
miſerrima-Quĩta pena loco fru
itois delectabilis beaton erit
m damna tis triſticia et doloꝛ
9ia Pfata ſeques⸗ ◻ 2 Ter

☚● .

äa pzꝛmcipahs pena oplẽs om

7

nem miſeria eſt certitude 8 P⸗

— .

ctarũ xpᷣo dicẽte Ite in ĩisnẽ et⸗

num. Et in ſinbolo. vero mala

q mtegre firmiter et muiolabi

Uter crediderit ſaluꝰ eſſe n po

terit· et ſic Im aus· non eſß p⸗

fecte quis bestus deũ clare vi

cmms bem P

petuĩtate penarũ oĩm ſupꝛadi⸗

¶Quartum

dens a eo fruẽs mſi eſſz de
petuitate ĩſton certus ſic Ino
modo etia certitudo de nulla
redemptõe pↄplet miſeriã dam

.
l

naton:Et pᷣt dici tſticia abſoꝛ⸗

ptiua im ſco· ſup· mj· carentia

beatitudinis qꝛ eius Deſineri
maäaxime ſpecialiter we J
re ſibi ſine freno iuſticie dereli

natr=

cte· eiuſdẽ tñ beatitud miſ vype
etu carentia Pcepta cõtriſtat

totũ abſoꝛbendo⸗ hec illeꝰ

ubitat᷑ circa pmiſſa vty ðſid

rato penarũ inferm plins moue
at ad dimittẽdũ ꝑeccata ? ſer⸗
uanda manda ta z; ↄſideratio
gaudioꝛũ celi · Rn pm marm

berde haſſia· ſup geñ: diſtin⸗
Sue ndo ſuũt em tria genera ho
mmũQuidã carnales et mun⸗
Dani alij ſut ſenſuales et imper
fecti· tercij vero ſunt ſpuales
et perfecti· de pꝛimie ergo di⸗
cendũ q mudanos et carnalel
fidẽ hntes pl? mouẽt pene in⸗
ferm z gaudia celi: qꝛ:je con-
i- ammalis bo nõ ſapit ea que
dei ſunt ymo talibꝰ Suſtũ infe
um hntibꝰ ſ Piritualia deſipi
unt vſq; ad nauſeã pꝛimos eti⸗

n pl2 mouz ↄmmatõ pntis ſe

culi qz fut uri: qꝛ pene pntis ſe

cuii ſunt ↄmuiter ꝓ experien⸗

aiide amata-Oe ſecudis dic⸗
dum q) ꝓmiſſio bonon tpaliũ
plus monet impfectos q; pꝛo⸗
miſſio celeſtiũ ⁊ ſpualiũ ꝗm 0b

canuſam in veteri teſtamẽto v⸗

bi null? celn intrauit qñn lex ĩi⸗
Pfecta fuit deꝰ ꝓmiſit tpalia⸗

5o

—

H
ſulla
dam
dor⸗
entha
dend
naa
erel
ſwe
tfiſtar

lerd.

wore
eher
ati
warn
tin
ibo
W
les
di
WA
ne⸗ nn
e
it
ſip
gete
isſe
isl
rien⸗
palt
6
16

Deamurg Dreceptum

et cõmimnatꝰ eſt penas graues

raſgreſſiozi' Riannanoteda
meæeto cotrariu xps fecit -tauda

do pauꝑtatem et nemmẽ occi⸗
dendoqꝛ lex eſt caritatis ꝓfe⸗

cte⸗tñ ſicut ᷣm aug · in veteri te

ſtamẽto pauci erat pfecti et ꝓ

tãto ad nouũ teſtametũ ꝓtme⸗

baãt qui eiꝰ legẽ ĩ pauꝑtate ſer

uauerũt ita hodię m rnouo te-
ſtamẽto multi ſunt ad vet? te⸗

ſtamentũ ꝓt inẽtes moꝛibꝰ q̊s
pl2 mouerz ad dei ſeruada ma
Data ꝓmiſſio pntiũ t ꝑaliiquã

futuron et ſimilit᷑ dↄmmacio pe

nan ciuiliñ. ſed hec xpᷣs nec da

Capitulum

re hic nec ꝓmittere voluit · qꝛ

ob talẽ reſpectũ mãdata ĩplereæ

nõ eſſet ſalutare multũ· ſʒ tũc ẽ

ſalubꝛe qñ ob dei bonitatẽ pñ⸗
cipalit᷑ pcepta ſeruamꝰ. Oe ter

cũs dicedũ q; ut plurimũ ſalu⸗

bꝛius mouet iuſtos et pfectus
meditacio gaudion ceni q; me⸗

Dit acio penan ĩferni· licz vtra

q; ſalubꝛit᷑ mouẽãat: pꝛimu patʒ
qꝛ ↄſideracio bñficion excelie⸗
ciũ et pnᷣcipaliũ eſt efficacioꝛ ĩ
canſando amoꝛe dei ĩtuitu ſue
bonitatis pᷣciſeqᷓʒ ſit conſidera
cio bñficion minꝰ pꝛmeipaliuʒ

ſecudũ patz qꝛ cõtẽplacio pena
rũ młferm facit bonos et inſtos
ferri in deũ ꝓ dilection? mquã
tñ ſũme iuſtꝰ eſt ſic mditacio/

gaudion celi facit ipᷣm amari ĩ

quãtũ ſũme piꝰ eſt lberalis: et
bonus: & aut notater ut pluri

muͤ qaꝛ⸗ cõſideracio penan pt ec
hẽri cũ motio maxie dei bonita
tis· ipſe em tãquã pijſſimꝰ pat᷑

Qumtum

.

maxime nos diligens penas in

ferm mſtituit. idcirco inſtituit

ut ab eoꝓfugi ipis inſpectis a
vndiqʒ male ſuſcepti ao en re⸗
dDeamus:et ſic hnt pene inferm
rẽz maximi bnficij et ꝓ ↄñs ca⸗

ritatiue mouere ad deũ.

Capunlum v

Oſtremo de pᷣmio ßuã
cium decalogũ: Terciꝰ
tractatus erit videlic;

ðde gandijs fut᷑e btitudĩs de ꝗqd

b tria etia ſunt wenda:pai / e⸗ Pſriov:
de gandijs extioꝛibꝰ. v· ſenſun/ 1ſ en —

ſcðo ð infioꝛibꝰ. tercõ ð ſupio

ribꝰ. extioꝛa ſunt gnę · xuij· ſez

celi collacõ.mũdi renouacõv.

ſenſuũ actuacõdòtũ q̃tuoz co⸗
„—— — 4/ . — – ☛ n
poꝛis et triũ aĩ? collacõ aureo⸗

ian ⁊a fructuũ daciobtõn aſſo⸗
31

ciacio: xpᷣi hñamtatis ſenſacõ
B ¶ Pꝛimu eſt celi cołlocacio.ũẽ

aut celu m quo collocant᷑ beati

ſᷣm doct.m ſcdo diij: dictum
empirreum ob ſii lummoſitatẽ
nonob caloꝛemeſt capacitatis
quodammodo mfimteſt vmfoꝛ

me immobile et incozæruptibile

Intra ſe ſplendidiſſimumad ex
tra non radiatinum ad noſty
viſumlicet m tho ĩ ſumma min
iſta inferioꝛa nobiliſſime mflu⸗
te Dubitatur vtrum dinerſe
mãaſion es ſint in celo empirreo

tria ſm eum notanda ſunt·Dꝛi
mo q; diuerſi ſunt gradus ĩ be
atis quo ad eoꝛum beatitudies
Secnndo quo ad manſiones.
Perci⸗ penes quid attendant

Hñn.tho.in iiij di ·xlix· ſic vb

NX

Decimum

ð

iſte differetie· ꝛi ſũt gradꝰ
bcitudis ĩ btis nõ quo ad obie
ctũſſʒ quo ad oꝑacõʒ · Btĩtudo
P

em. ↄſiſtit pm et Bĩ duo

ne-ſcʒ ĩ vidẽ do diligedo et frn
endo deũ clare et vnꝰa clarius

alio iſta hʒ et ſic btĩitudo hʒ &G

dus C? rõ ẽ: qꝛ pmiũ· dzʒ coꝛre
ſpõdere merito. ſed vnꝰ plꝰ q;
Ali2 hic mernit; vn i ceo-xv. ſtel
la t a ſtellam claritate ſc erit
et reſurrectio moꝛtuon: Scdo
coſiſtit m n obiecto nobilifſimo
Srs ſcʒ deo et ſic btĩtudo n ha gra
Srde Wenert Eezf. 82 de 2 vmc? qui ab orĩbus

videt · vñ mat· xx òꝛ q; oes ac⸗

fe ſinglos denariosiſcòo

notãdũu ᷣm eude bide ſunt

ec gradꝰ ĩ celo quo ad maſiões
aie et coꝛpis vt docz autoꝛitaſ

ones młte ſut. et rõ qꝛ in qlibet
ciuitate et quoliʒ pallacio bñ
oꝛdmatis ẽ mãſionũ diſtinctõ/
R celũ eſt oꝛdĩatiſſima ciuitas
v̈m q; apoc.xxi: S/pꝛiꝰ cnder
Em tho. mãaſio Ae cdo c
ASPmtel ectu pait P mtellectu pꝛin
cut mãſio ĩ coꝛpalibꝰ ? loc? c oꝛ
poꝛał m quo qete qͥs Hitat pz
motũſic m ſpualibꝰ poſtã: h̊
quis motibꝰ virtutũ laboꝛauit
tãdẽ in loco ſuo vicz deo qᷣeſcet
dulciſſimevelut in domo ꝗpꝛ ja

Dicẽte btõ augꝰ i. ofeſſi · feciſti

nos Dne ad te. et maͤetũ 6 coꝛ
nym donec roaeſeati m te mat.
xi· xps ait e oes
laboꝛatig ⁊T onerati eſtis. 2 eso
reficiã vos: vñ aſſecucio vltimi

y Dreceptum Caritulum

bus· pꝛimo ĩ nobiliſſima oꝑacõ⸗

Im das leuitatis· ⁊ hec dẽ di

pris mei mãſi

i8
imi notãduũ c ſi

fims a petitĩ motus nriðꝛ mã
ſio / et j0 diuerſimodi aſſeqndi
finẽ vltimũ dicunt᷑ diuerſe maſi

ones⸗ gt tñ cũ deus adeptus ẽ/

vmca ẽ oĩm manſio/et domA ut
vmtas Dom? rndeat vmtati be
atitudĩs qꝗᷓ eſt ex ꝓte obiecti ·⁊
płlitas maſionn rndeat drntie
qꝗqeſt in btĩtudine ex ꝓte btoꝝ
ſicut ec videmꝰ? mrebus nata⸗
libusſq, idẽ eſt locus ſurſuũ oĩm
leuĩiu ad que tendũt·. vnuqð
qʒ ꝓtingit ꝗp mquiꝰ ſᷣm ẽ le⸗
uꝛ? et ita hnt dii ſas maſiones

cta ſunt de loco ſpũali aie/ CQ

—„„

Sʒ de loco coꝛpis di.
duxlinj loc? 2gruzvmcuiq; coꝛ

poꝛi sglioſo deputatus ſᷣm gra

dũ ſue distatis ꝓtinet ad Pmi
um acrntale · nõ tñ optet ꝙ di⸗
miuat aliqd de pᷣmio qntũqʒ ẽ
ex illũ locũ:qꝛ ille loc nã ꝓ ti⸗
net ad Pᷣmiñ m ch actu ↄtinet
coꝛpus locatũ cũ nihil ĩfluat in
coꝛpus glẽt oſum · magis reci
piat ſplendoꝛẽ de ipᷣo ᷣm qh ð
bitus eſt ꝓ meritis: vñ gaudi⸗

um de tal loco ma net cetiã ei q̊

extra locũ illũ hec tho. D·
quo ad Pmiũn
eẽnciale ile ſimplꝛ im celo deo
ap mòoꝛe hebit mãſionẽ qᷓ Pic
plus habuit de caritate⸗cꝰ rõẽ
Em thoibid · qꝛ tota r5 merédi
m as u aliquoſet pnᷣcipiũ merẽ⸗
diſ caritas· t võ m eiug diner
ſitatẽ Prnia diſtinsuent?/ quig
etia ex ipſo gne actus poſſit ali
quis gradꝰ merendo ↄſidera
ri · n qᷣdẽ reſpen p Pmij cẽncialis

.

PPpeYE te

.

.

Am

195
Audr
üci⸗
0760
bit
o⸗
o
Bere⸗
iner
t4

Decmuam JOreceptum 7Capitulum

—

1
GSade

AE
Oetale —

quod eſt gaudiũ de deochre⸗
ſpectu alicuiꝰ pmij accedenta⸗
tis qò eſt gaudiũ de aliquo bo
no creato vn qui hic plus hʒ de
carit ateillius còz amè et oëuli
aie in pr̃ia erũt apcõꝛes ad re⸗
cipiedum maioꝛỹ habitn lumĩis/
gloꝛie et qu clarius videt · plꝰ
Diliget et qui plus diliget plꝰ
gZaudebit et deo ꝓpmquioꝛ erit
hec de tho· im ſũmis. x quibꝰ
ptz pꝛimo ꝙ maritatagpmquiꝰ

—

deo ĩ pr̃ia ↄiunget᷑ et ſiłꝛ maiꝰ

gaudiñ hebit q;z virgo mmoꝛis
caritatis: diłfficite tn eſt mari⸗
tatã maioꝛẽ caritatẽ hre qʒ vir⸗
gine: qꝛ ſᷣm apoſ. j· coꝛ· vij · mu⸗
lier cogitat ea qᷓ vri ſunt.vñ a⸗
libi ðᷣꝛ de virgimbus pceptum
Oni non heo ↄſiliu aũt dolpz: ij
q; m domo ceſi emprrei coꝛpa
lit᷑ vnꝰ plus agpmquat Bũam⸗
tati xpi ſecudũ q; pius meruit
HBlſut ꝓbabile vid es et ſi pmq⸗
tati aie ad deũ coꝛrñndet gpmqͥᷓ
taſ ad xpi hũaĩtatęſtũc marita
ta ec ſic põt plꝰ hũamtati xpi

aꝗpmre q́; tepida vngo vnde

xps marie magdalene familiari
n ali:q a liquo alio re
En virgies ſunt mquiſſi⸗
me quo ad accedẽtate Pmiũ vi⸗
Delicz aureolã:de qᷓ videbit de
aureolis poſtea:qꝛ apoc: xiiij·
ſaquunt᷑ asnũ quocuqʒ ierit· de

et demũ alij tinetes·æ poſtre
mo puùͤeri ꝓ illo vioet᷑ facere q;
ſibi et familiarioꝛem mn ſeſſione
ondit q; pexp̃i vicario ꝗ¶8S

—

—

—

VSecundñ
cum gaudin eſt mudi viſibins
purgacio et inouacio 8 q̊ notat
tho· in iiijdiſ xlvn: vbi caliſazʒ
purgacõis mi ĩferioꝛis aſſiẽt
ſic:q;ꝛ muũdꝰ aliquo mo apter ho
mine factus eſt- opoꝛtet c qn
hõ głificat᷑ m coꝛpꝰ/ec elemta
P2 mũudi opoꝛtz ꝙ; ad ſtatũ me
lioꝛe muten᷑ ut ſic locꝰ ſit ↄue
mẽtioꝛ ⁊ aſpectꝰ delectabilioꝛ
a980 hoc aũt q; głiam coꝛpis bõ
Oſequat᷑ oꝑtz pꝛiꝰ remoueri ea

qᷓ głe o ꝓponut᷑ q̃ ſẽ duo:ſemꝛru

pPtio et ĩfectio culpe qꝛ ut ðꝛ i-
coꝛ·xv·: coꝛruptio in coꝛrupte⸗
lam nõ poſſide bit et a ciuitate
głie omes immũdi foꝛis crunt-⸗
Apo . vl. Sſt ſimilit opoꝛtz mudũ
q ↄtrariis diſpoſiti oibꝰ anqʒ in
nouitatẽ głie adducant᷑ ꝗꝓpoꝛ:⸗
cionari ei qd hoĩe dictũ ef.
CQCuauis añt res cozpalis ſubie
ctũ infectõis culpe ee nõ poſſit
tn ex culꝑa quadã mmcõgruitas
in rebus coꝛpeis relmquit᷑ ad h/
q; ſpũal ibus dedicent᷑. ideo vi
Domus q loca in quibus aliqua
crimĩa ſunt cõmiſſa nõ deputã
tur ad aliqua ſacra i eis exer⸗

cendamiſi purgacione quedam
pꝓmiſſa: &t ᷣm hoc ex peccatis
hoĩm quadã in ydoneitatẽ ad
gęłe ſuſceptione ꝓs mundi reci

pit q̃ in vſum nr̃m cedit· vñ q̃n
tũ ad hoc mũdacione mdis
ſiłe circa mediũ locuz apter ele
menton cõtactũ multe ſũt coꝛ⸗
rupciones et gnaciones et alte
raciones que puritati eoꝛuʒ de
rosãt. Et ideo ab his opoꝛtet

ꝛincip ale extriſe⸗

— —
Cont bhinn

Decimum
aere purgari· Sed „d 6
Pur gabit⸗Bi nar
dei et he ĩ alorpator ifigura
Huſus mudi pterit dicit gloſa-
pulcritudo h? mũdi mũdano
rũ igmu ↄflagracone pibit qa
decdlarat tho: v dic- ula moi moi
purgacio vt dictu eſt remoue⸗
bit à mũdo mfectionẽ ex culpa
relictaer impuritate ↄmixtõis/
et erit diſpoſitõ ad głie ꝓfecti
onᷣet iõ quãtuũ ad hec tria cõ⸗
ueniẽtiſſume fiet ꝓ ĩignẽ/E⸗
Hei qa cñ ig nis ſit nobiliſſimũ
elementon/bʒ; nat᷑ales apꝛieta
tes ſiles get atibꝰ gle· ut ma⸗
xime patz ð luce · Scdo q igs

nõ ita recipit ↄmixtionẽ extra

neiaꝓpter efficacia virtutis acti
ne ſicut alia elemẽta: Tere
ſpera igmſ remota ẽ a nĩa hĩta
cõe/neqʒ ita cis eſt nobis vſuſ
igms ſicut t᷑te aqᷓ et æis vñ n
ita młigat᷑ et apter ̊ bhʒ magnã
efficaciã ad purgãdũ et ad dẽ
ſubtiliandũlec crca linẽ m ndi
regnabit viciũ cupiĩtatis mu⸗

Na ααu⅓ιτιο

do ĩã ſi leneſerete. qꝛ ut dicik

mat xxijij· tũc infrigeſcet cari⸗
tas multon vñ tũc ec purgacõ
rõuement᷑ fiet ꝓ ignẽ; Z dices
G vſc; quo igmſ attimget HKn-m
q ðꝛ ij· pe:nitin aſcendet indi
cij igmſ quatũ adᷣ diluuij ſcz xx
cubitis ſup oms moõtes p igne
em poterũt cõſumi ĩpuritates
elementon q̃ ex eon ↄmixtoõne
Pueniũt Emõi aũt ipuritates
Peipue ſunt circa terrã vſqʒ ad
mediũ aeris ĩterſticiñ · vñ vſqʒ
ad illuð ſpaciũ igms vltĩe ałla

yr Preceptum VCapitulum

gracõnis elemẽta purgabictin
etiã aqᷓ diluuij aſcederũt qð ꝓ

vabiliter eſtimari poõt ex altitu

dme moncin quos detmmata

myſura traſcenderut ſ diceres
uot loca purgacone mdigent

totu tot u qað eſt fedum meiemetis
P ignẽ ad locũ damnaton con
Sregabit᷑. vn ad młernn purga
młta addoucent᷑· Cein purgaci
one non mdiget ˖ qaꝛ licet dyabo
li ibi peccanerũt:tñ cum ſtatim

Dya bol mde eiecti Ri fuerùt non

fuit locus peccãdieadem rone
nec padyſus: nec ſpera ims
nec ſupior resio aeris: G⸗
S3 diceres quo oꝛdie erit pur⸗

Hñ pm cudẽ ibidem pꝛimo co⸗

flagraco igms qᷓ mũdũ purga⸗

bit iudicem precedet · vñ pſal·
Tagms ant ipſum pꝛecedet: ſe⸗⸗
9 cũdo ut 8 Dyxlvnp qrti ꝓ totũ
tam malon 3 bonon HPoim coz
poꝛa tũc vinenciũ immcinerabit⸗
6B; different Quia in moꝛtali ꝓ
tunc manentes peroſe crema⸗
bunt in vemanbe exntes pur⸗
gabunt᷑ penoſe et vtiliter. led
gnoi reſoluet᷑ ſine doloꝛe

cio ommin tã malon e bonon

reſurrectio moꝛtuon fietſreſur⸗
rectio bonon et eon coꝛpoꝛum
gloꝛificacio ſimul eritłvn coꝛ.

xv. ſeminat᷑ in ig nobilitate et

reſurgeti in gloꝛiaſimul autem
cu coꝛpa ſctõn gloꝛificabunt᷑
etiã tota creat᷑a ſuo mõ renoua
bit᷑ ut pt: ro⸗vii. vpſa creatura
liberabit᷑ aß uitute coxrupcõms

Hn infernus non purgabicq?-ꝛ

Saco P igne et indicis aduetuſ

lit

ccb.

X.

7

——

J Dedmum

m libertatem głie filioꝛum Dei
Auarto boni m ictu ocki rapige
Pa virtute agilitatis dote ob⸗

ui xp̃ᷣo m aera.j· teſ. n· Er Ptẽ

–w

Ps imdexr veniet et igms ÿm il
lud pã· Inflãmabit ĩ circuitu in
iĩmicos eiꝰ ſcʒ xpi· Qnto pꝰ in⸗
dicis ſnĩampgms mudluet ma⸗
loswirtute Sina vnde dañ. vij⸗

fluuius igneꝰ rapidꝰ q; egre⸗

S

dẽ glo · de igne De quo nuc eſt
me tio ut ptz ꝑ qᷓndã 8lo.qᷓ ibi

Dicit ut bonos purget et maloſ

puiat: vñ qcquid roſſum m

igne et fedum ſe pa biẽ a puro
iSnelet retrudet᷑ m mfernn. qc⸗

d ant pulchn ẽ et nobile . 6
tile et lucidũ m ſupioꝛibus reß
ua bit᷑ ad głiam ſctõn ut dicit

.„ +

glo · Baſilij ſup ĩlio ꝑs:Vox dñi

mt᷑ cedetis flamaʒ igms vñ lu.
in· Cuiꝰ ſup. udicis vẽtilabn in
manu ſua et purgabit areãꝗ ſuã
et gregabit triticũ ſuũ.j.ele⸗
ctos m hoꝛreũſpaleas aut · i. re⸗
ꝓbos ↄburet igne mextingui⸗
ili: F. Bz d. quõ mnouabut
alia coꝛpa ꝓtũc ex quo nõ pur⸗
gabunt oĩa.Gñ ſᷣm tho. alioſ
ſuꝑ matia dixlviij· in mmij· ãdaʒ
cora Diteu ut elemsta é6t
copa Eton vñ terra erit tunc
ut criſtall us et planabit᷑aer e⸗
rit clarioꝛ nec hebit obſcuritatẽ,/
vẽtos impᷣſſiones aljas. nec ſi⸗
miliaſaqua et igms fiet purioꝛa
et manebũt ſᷣm ſubſtacias/et 3

inre Mas ſenſus ſctõn mui
gchũt luce ꝓſpicuitate⸗ pꝛimiſ

diet a facie eiꝰ gio. ut petõꝛes

WDreceptum ICapitulum VAn intum

—
.

4

—–

qꝛ ſol ſtabit in oꝛiete. luna ĩ oc

cidente et motꝰ oĩm celon ceſ

ſabit ĩpſis quieſcẽtibus et omma
aplioꝛi illuſtrabunt᷑ et ſic a mo
tu et a moziluce liberabnne-
vñ yſa: xlvi· Ecce ego croo celũ
nouu et terra nouã:et nõ erut ¹

memoꝛa pꝛioꝛa. apoc:xxi: vi⸗

Di cein nouũ et terra noua. vn

pſa:xxx erit lux lũe ſic lux ſoł⁊
lux ſolis erit ſeptepłꝛ ſic iux vii

Dien i die qua aliegauerit Ons
vulnus populi ſui vbiglo⸗ iter⸗
li ·poſt iudiciũ⸗⁊ celn erit nouũ

— = —

et terra noua- omnia am apter
hoiĩem factaſim eius lapſu peio

ra ſunt et ſol ⁊ luna ſuo lumie

N

mmoꝛata · hec ibi.vnd ſup inj⸗

di·tho. di:xlviii: Qd qnidã illꝗa

m moꝛacionẽ ad litera ꝓbabili
ter mtelligũt. ſʒ aliꝰ Pbabilius

ut didicũt q; mmoꝛacio illa fa

ctaſſit quo ad vſu hoĩs: nõ ĩ ipi/
celis·ſic q; Hhõ pꝰ pctm nõ tãatũ

comodũ ↄſecutꝰ g ab eis ſic ãte

P quẽ modũ etiã g eñ: ii. terra
maledicta de mope ade.· ut ſic

ſit m inoꝛa cio in repꝰ n m ſbaz

ſed im effectũ vñ hõ ãte petij·

tm comodũ habiit ex lumĩe lu
ne ſicut nũc ex lumĩeſ. olis · ſed
poſt reſurrectione lux lune au

Sment abit᷑ ſᷣm reiĩ veritatẽ. ut
ODꝛ tuc luna lucebit tim̃ quatum

nũc ſul lnczʒz.ſol aũt ĩ ſeptupluz
plus quã mõ luceat/quantitas
aut melioꝛacõis et modꝰ iln ſo
li cognita eſt qͥ erit melioꝛacio⸗
ms actoꝛ· omia ſunt thoomma

S

qualitatibus.nõ aũt nocebunt/
lalia aũt coꝛpa inouabunk ſu piꝰ

9„

30

Dreceptum.

.
etiam pfata tãgit apłs ro:viij
di⸗ Gcimꝰ? qm creata ingemiſcit
et ꝓturit niqʒ adhuc id eſt a
modũ ingemiſcẽtis Ptunietis
ſe hʒ motu gnacõẽ coꝛrupcõne

aũt illa ſj noſipſi pꝛimicias ſpũſ
Pntes ipſi mtra nos gemimꝰ?
expectãtes redẽpcionẽe coꝛpis
noſtri. ſepe em ſalui facti ſumꝰ
Cũ ĩgit᷑ tãta ĩnouacõ fiet bene
xp̃s ait lu:xxi.Celũ et tra traſ⸗
vbũt ſup·q̊ ad ſpẽʒ q; nuc hñt ñ
quo ſbhaʒ et ĩ coꝛ· vi · Pteri
ra hꝰ mudi· /1 ¶ Dubitat᷑ cur

1Iſta iĩnouacio fiet- Rnm tho⸗

ibidẽ ꝑꝛimo ut hĩtacões duem⸗
entes glificatis coꝛpibꝰ dedice

tur· ſeeudo vt ꝓ laboꝛe quo ho
mmi iuſſn dei puieꝛũt remunerẽ⸗
turtero ut bti den inouatis tã
qʒ in ſpecło mũdioꝛi ſpeculent·

Dubitat᷑ vtrũ aĩalia plãte æ mi⸗

— —

neralia maneãt m ſdaz pꝰ? iudi

ciũ· Baidẽ q nõ ſ tñ bti nat᷑as

eon cognoſcẽt optĩe ut m terꝰ

dicet᷑ gaudio: rõ qre no manent

—

paima z illa q manet dñt & ſui
nat᷑a ee ꝓpetuaut Hoĩ tũc aſſi⸗
milenth pfata nõ ſit Pmor ſʒ
Põ. celi: ã geli⸗ et olemeta. ſca

Sfata cozru ptibilia ſe lũ ſüt cre

imiet ad priaʒ gm illò pſal. oĩa

ſubieciſti ſub pedibus eiꝰ ꝛc· et
ro:iI nuiſibila di a creaf᷑a mũ
di ꝓ ea ꝗᷓ facta ſut ĩtellecta cõo⸗
ſpiciũt. ſʒ pꝰ mdicin es erũt in
Emĩo ſen prłiaſĩferm vel celi ad
qd g* valerẽt cñ nuli? eis ege
at: tercia cã et redit ĩ ſecũdã qa/

☚

—

vt Hõ muet᷑ ad ↄſtructione do⸗

figu⸗

ata zter Poĩeʒ ut enĩ h̊ exilio

3 „ 7% e M
Capitulum Sextum.

fata coꝛruptibilia

mus prie· ſ̊ kmito mũdo coru
ptibili quilibet è in domo cele⸗
ſti.ergo deponi Dñt ſcale ꝗᷓ ſũt
hee coꝛrupti bies creat᷑e ſic fit
m pꝛepacõne turris a pallacij

terrem)
Cavitulu Sextum

Ercein pemcipale gau
diñ extrinſecu erit vi
Aſio coꝛpalis delecta⸗
biliſſima «RX Ybi notadum
Bmo ß m tho · in niij: di· xlimmj. qn

qʒ B.ſz ̊ ſunt m actu erso ibi⸗
Ite vicim? Pʒz ſe ſenſus ad aĩaʒ
q; coꝛpꝰ ſ coꝛpꝰ ꝓᷣmiabit᷑ ꝓDo
tes flustes ab aĩa:ergo ſenſus
Ftẽ ſocius laboꝛis dʒ eſſe ſociꝰ

ↄſolacoĩs · h· ve·ſoenſus hic ſᷣuie⸗
rũt laboꝛando aĩe·&* ipa ↄſola
ta ſcʒ aĩanpi id ẽ ſenſus Pmiari
dñt · Scdo notandũ qlber

ſenſus ĩ pria cognoſcet aliã ſin

Sulariael ſaltẽ aliqð ſingula⸗

reet pcipue magis excellẽs/ð

qlibet ſpẽ ren ſenſibiliũ. Pbat
mgr ioh.de tãbaco de ſenſibili

bs delicijs ꝓpadyſi:qꝛ ſᷣm doct

ↄuiteni pfr̃ia plus reſtituet᷑ qʒ

gmẽs⸗v. ſenſus erũt actu pria
75 qꝛ ibi erũt i maioꝛe pfectõe

im ꝓadyſo adã ꝓdidit ſʒ in pa⸗
dyſo fuiſſet cogmcio ren ſenſi⸗
buliũ · igit ꝛ? ·· B Wercio no
tandũ q; quãuĩs poſt hanc vi⸗
tam non ſint ãdam ſenſibilia⸗
puta aĩalia plante 2c· tamẽ ꝓ in
fluxas ſpẽs ſenſibus a deo me
diãte ĩt ellectu pñt viſił: ĩ pria

videri ſenſibilia preterita non

uun
ſe

n,
do
ſis

VDecdmum̃
exñtia pat: qꝛ anĩa ſepata ſᷣm
tho. m iiij mtelligit intelligibi

lia ꝓ ſpes mfluxas ergo ſen⸗-⸗

ſuspcipit ſenſibilia ꝓ ſpẽs iflu
xas alias ſenſus nõ ꝗpoꝛcõna⸗
ret᷑ intellectui ꝓ tũc m pfecti⸗
bilitate/qð mõſtruoſuũ foꝛet/et
Hãc ſenſacõʒ nec ſitus,næe diſtã
tia nec abſencia ſenſibił impe⸗
diet mec int poſicõ.ptʒ.qltho⸗-
Din virtus beatis ad nutũ ĩ oĩ
bus ſubnemet / et aderit et aſſt
ſtet in oĩbus qᷓ volũt · cũ hoc th
9 oms qnqʒ; ſenſus ſenciẽt ĩ pria
ſua a;a obĩecta ꝓ ſpẽs tceptas
a ſenſibilibus Ptñc exñtibus.
ꝓbat᷑ etiã ex dictis ſethoi nij⸗
di: vle vl. dicẽtis· X beatis nt
abſtrahi dʒ qð ad ꝓfectõʒ bea⸗
titudĩs prinet . ſz ſontire P ſpeſ
mfluxas nõ ſolum P receptas &

Hmõi · Q Hijs ſu poſitis vi 2
Scbit Scclas buer. qnqʒ; m gue-
rõe quen Sgaudiũ ſummu hẽbic
p* 5 Dꝛimo no exntia pꝰ iudiciũ ut
floꝛes:aĩalia.piſciculos.aueg.
T ſimilia videbit veriſilꝛ ꝓ ſpẽſ
ſenſibus a deo infi uxas ptz qꝛ
illa vidiſſet in ſtatu mnocætieę.
2 m pfr̃ia plꝰ videbit Scdo vi⸗
debüt ſancti mũdũ ꝓtunc ſenſi
bilẽ in nij· elemtis tũc purgatũ

mnouat ut ſupra dẽm ẽ. Ter⸗
7 2 cdo videbũt coꝛpa btõn tũc pul
cherrima:vñ anſ·li. de ſimili.

Pzꝗ natalłꝛ ab homĩe aꝓpetił. In
illa vero beatitudĩe pulchtudo
inſton ſolis excellet pulcßktudi
nẽ qͥ ſeptẽpłꝛ qm mõ ſit ſplẽdie

VDreceptum

et celon ſperis ſtelł et planetiſ

pulchtudo qᷓm ꝓfecte h̊q nullus

Ddioꝛ fulgebũt inquit iuſti ſicut
ſot m resno-2t. Co? pus qdam
dDñi pᷣlucere ſoli nłiꝰ abigit ſa⸗
n2. cni cũ ſiłes erimꝰ teſt c apo
ſtolo· refoꝛmabit coꝛpꝰ Huũilita

tis nĩ̃e cõfiguratũ coꝛpꝑi clari⸗
edtatis ſue· hec de anſe Duarko
vide bñt danatos in mferno vt
Pbat tho · di. vl · Nam pſa.vit᷑⸗
dicit᷑ · 8gredientk᷑ et videbut ca
Dauera viron qui pᷣuaricati ſũt
ĩ me glo. Slecti egredient᷑ ĩ tel
lectina Rmaikeit. viſiõe- ut ad
laudẽ dei magiſ accedant᷑ ꝓba
tur ec roe.qꝛ a bẽis nil abſtra⸗
Hi ðʒ q ad Pfectõeʒ britudĩs
ꝓtmeat vnũqðqʒ aũt ex paci
one cõcrarij magis cognoſ⸗ cit⸗
? traria luxta ſe poſita mag
eluceſcũt· et ĩᷓ nt bẽit udo ſ cto
rũ eis magis ↄplaceat:et de ea
vberioꝛes gr̃as agãt.dat᷑ eiſiut
penas ĩpion pfecte Ctueank-
t qzuis coꝛpa danaton fiant
t᷑piſſimavñ viſio brẽon ſic ⁊ ði
P h nõ ledet᷑:nec ꝓtũc bti cõ⸗
Pacint᷑ danatiſ.qꝛ ſũme ſo ↄfoz
mat diuĩe volũtati qᷓ̃ pumt da
natos:ſʒ ð peĩs oon gaudebũt

mqʒztũ penã hñ̃t dãnati.ſʒ m
cq; tu i pena dãnaton ↄſiderat

ĩe iuſticie.⁊ ſuã libe

oꝛdmẽ din
racõʒ· vñ ĩ p; EReta bit᷑ iuſtꝰ cuz
vviderit vidicta. Anto videbũt
xpi hũitatẽ ĩ indicio et ſp. vn ð
lu·xxj·tũc videbũt fihi homĩs
vemete cu płate mag ct maie⸗
ſtate · qᷓ ad głiaʒ ptmẽt. In pꝛio⸗
aduẽtu ſp hũilit᷑ venĩet· ſed m
ſecũdo cum poteſtate et maie
ſtate veĩetut głiaz pris oſten⸗

Zapitulum Fextum .—2

Decimum

—

—

Datj/ ptätefh Samnatian vemet
cũ cicatricibus ⁊ ſigno crucis qᷓ
btĩs delcabuiſſima erũt ad vi⸗ 2

S d68 D. Eſt ec H ſm io:de tã
a⸗ novbi 5 3 in qlibet ſenſu/

mktitudo delcacois cat m pr̃ia

—

di natal. melioꝛag Lacoe obẽon
ex acumĩe pòt na le ſenſitĩe ex di
uerſitãte viſibum̃⸗ ex⸗ 2iectura
deitatis · p ſenſibuia et ex h q;
nec diſtacià iĩpédit obiecta n
ſitus nec mt᷑ſticiũ· et hoc ven
quo ad ſpẽs ĩ fluxas ſ̃᷑ recep⸗
tas ſpẽs ſenſus adhuc valde a
remotiſ gm tho⸗ Pcipiet· vn veꝛ
ſus. Comod obem acuit dii⸗ 2=
ſa diſtancia deusexepli gra m
apoſito de viſu ſex faciet ad eꝰ

Delcabiliſſima ĩpfectiſſimã de

lectacoʒ DPaio reſtitucõ ↄmodi
na tal · qꝛ in ꝓadiſo Huiſſet timn
ↄmodũ de luie lune ſic nuũc de
luĩe ſolis vt allegatũ fuit ſupꝛa
ſuꝑ yſa:xxxſʒ ſtatus głie ꝓf̃e⸗
ctioꝛa reſtituet ꝓdita in pꝓady
ſoſſe c8 ad magmtudme delca
cẽis in viſu faciet melioꝛacõ ob
6 lecton in oꝛdine ad viſum ſine
ſint elemẽta celi. ſtelle · ſine ec
coꝛpa ſctõn·⁊ etiã alia qꝗᷓ qᷓ pcipi
ems P ſ pẽs mnfluxas utz p glo-
céte omĩa meliozari
Doi⸗ reſurgete ſicut det᷑ioꝛata

Wm elioꝛacõ in quatuor vicʒ ĩ aug
metacõne lucis · in clarificacõne
colòzis: m ↄuemẽetia mobꝛoꝝ et
m co?pali pulcritnd ine bton qͥ
coloꝛati erũt cãdĩdo et rubicũ⸗
P0 puriſſimis coloꝛibus pm op

ex ſex vi errel reſkiene⸗ne como

„Capienlam

time Oplexionis Dueluontig, et
phiſonomie Scentia Erũtqʒ eẽ
æ'/ coꝛpa ceon ten a et pohta ⁊ ꝓ⸗
ſpicua:decẽtiſſime Intitatis iʒ
vnd abo maioꝛ ſit qᷓ qtitate m
ꝙ hic ꝓueniſſet nata nõ errãte
Cicatiices ec ꝓ xpᷣo ſuſcepte:
ſic et xpi erũt decetiſſime n am
pulcritudo mimi ſctĩi ad minus
erit qnãseſies vl fere tãta quã
ta e mõ pulcritudo naturał c2
cũq; coꝛpis ec celeſtisi pulcri
tudo ſeti m duplo mainas me

riti fere cecies tãta: ſic dem⸗

/ces ſm maiꝰ meritũ· Rõ e⸗ qᷣa
ex ſupꝛadictis mĩmꝰ ſctas ertt erit
ꝓtũc ſepcies excedẽs pulcritu

cies ſeyta

acume iee et eun oculon
qᷓ maioꝛ et mĩoꝛ erit Em mernita
vie nec oculi qauo luĩe of⸗

fendet · qꝛ oĩa luia tũc mkcebut
nõ ledet ſic et diſcipłi xpᷣm vi⸗

derüt coꝛruptibilibꝰ oculis cuzʒ

maxĩo gaudĩio traſ figuratõe
dicẽte pe:dñne bonũ ẽ nos B̊ eẽ

2c. m iohe; de taba co vbi pꝰ
Notãdu ſi ho nõ equał: me⸗
ruit 'm viſu l m auditũ⁊ ſic

aliis ſenſibꝰꝝ· ᷣm h magis mi
nus melioꝛabut᷑ obiecta illiꝰ uł

ſq; comodi Slectacẽis· Quar
to to ↄfert ad mu titudmẽ lecta

cõĩs ĩ vi ſu:diũᷣͦſitas viſibil iũ qꝛ
videbimꝰ ꝓ ſpẽs receptas oss

ſperas celonom̃es ſtellas oĩa

elementa omniu ſcon infinita

dinẽ ſens ꝓtũc · qᷓ erit ſic lux vij

unt ipo cadẽte ˖ Cõſiſtit autẽ alteri? ſenſus ſaltẽ m effectũ

p

—

—

PuSae

Vecamum

—

quodãmõ corpa ⁊ dãnatoꝛum
&t p ſpecies influxas de qᷓl ibʒ
ſpẽ aĩaliũ.plãtan: lapidũ.ro⸗
ſan violan· et mmeralin· vide
bimus aliq vł d qlibet ſpẽ. et 8
ſingulis ſpebꝰ excellẽtiſſtimũ it
tus ſpẽi · qꝛ talia in ſtatu mno

Gcetie hu iſſemꝰ?. Qnto angebit 8

lectacione viſus viſio deitati s
ĩ q̃titʒ creata ꝓtũc exi ſtete · vñ
qamis oculꝰ coꝛ palis directe et
ſic viſibile p ſe nõ poſſit videꝛe
Deũ cũ n ſit coloꝛatꝰ ne lucidꝰ
roꝛꝓałꝛ·tñ ut dic tho · ĩ nij · di ·
xlix- videbit oculus deit atem

Dz

ſic viſibile ꝓ accns· cũ ex vna p
te viſus coꝛpał tãtã gloꝛiã dei
ĩſpiciet · in coꝛpibꝰ pcipue głio
ſis: et maxĩe in coꝛꝑe xpi · T ex
Pte alia mtelle ctꝰ tã clare vi⸗
debit deũ·: ꝙ; m rebꝰ coꝛpalibꝰ
viſis deꝰ pꝓcipiet᷑· ſi m locutõe
ꝓcipĩ̃ vita vñ augꝰ.ð ci.dei:
di valde credibile ů ſic nos vi
ſuros tũc mudana còpa celi no
ni et tre noue · vt deũ vbiqʒ P⸗
ſentẽ et vmſa coꝛpalia guber
natẽ pſpicuitate clariſſima vi⸗
deamꝰ nõ ſiẽ ĩuiſibilia dei ꝑ ea
qᷓ facta ſut ĩtellecta ↄſpicint᷑ ſʒ
ſic hoĩes mox nt aſpicimꝰ n5
credimꝰ viuè ſ videmꝰ he aug
et tho. Bextu auges mktitudi
nẽ gaudi im viſu ̊. tactum eſt
ſatis:qꝛ nec diſtãtia mt᷑ſticiũ.
nec ſit2 viſu ĩpediet S. Quãa

tñ pnicipale gaudiũ extrinſecd

it ꝓ auditũ qͥ erit ĩ actu uel
m catu ꝓbat tho·ĩ nii.di x linij

—

tacõeſdei in guttke eon · Coꝛda

et imgue eon nõ deſinẽt laud
re ceu· Ide habet᷑ ꝑ glo.ſuꝑ il

lo oſee.mj. In cãtico et cimbot᷑

ymo m pfr ia erit riſus ut dy tho
dqðli. xj- q vj. m illud iob. vnij.

ĩipleat᷑ os tunniſu et labia tua

iubilo· nõ ſolũ aũt ut ꝓbat ma
8iſter ioh̊.de tabaco vbi pꝛiua

m pfr̃ia medus audiend erit ꝑ

imutacoʒ ſoni realẽ· ſ etiam ꝓ
ſpes influxas omitus auditui
ſm qᷓs hõbit iocũditatẽ cãtus
pbpilomene et atian auiũ.qꝛ in
ſtatu innocẽtie hõ iſta etiã hũiſ

ſet d magtudmẽ etiã Siecta N
coĩs m aud tu facient ſex qͥ de

. 2

diſu tacta ſunt Pꝛio reſt co
Omodi nat᷑alis.qꝛ em̃ ad hoĩs
petm̃ omma detioꝛata ſunt hõ
m ſtatu ĩnocẽcie tantã delecta
eõez hũiſſet ad vocẽ cicade/ſic
mõ ad vocẽ Philomene.ſʒ poſt
reſurrectõʒ reſtituet᷑ et ampii?g
dabit᷑ auditun. Scoo ad gaudꝭ
um anditus faciet melioꝛacio
obẽon audibiliũ·qᷓ melioꝛacio
ſiſtet in verben ſigfi cacõne · m
oꝛz8anon emedacõc. mextionꝝn
iĩipedimẽton amocionęet ĩ jPa⸗
rñ vocũ clantatis ſi

uphas at Pfe
ctione· Nam quo ad pᷣmũ qᷓnto
vox ẽ maions claritatis expſſi⸗
ua tanto delcabilioꝛ ẽ ofert ec
qnto ↄſonãtia magiſ debita m
noticiã artis muſice qu exerce
bũt aliqñ actu ut potẽcia edu⸗
cat᷑ ĩ actũ ⁊ deꝰ głificet᷑ vñ cã
tus h̊ qncũqʒ muſicon ĩ ↄpacõ
ne ad celeſte muſicã ẽ velud ru
Sitꝰ ruſticon hrſpẽu nat᷑alium
cãton ⁊ ſ groſſaʒ eſtiacõz erit

755* Decimr num r Pieceptum

in quorũdam ſancton vocibugs

ſuamtas qᷓngeſies tãta auãta
nuc eſt naturalł et artificial vo⸗
cu et ſonon ſuauitas In quibꝰ
da cecies tãta⸗St ſic aſcẽ deðdo⸗
ſic de pulcritudie coloꝛis dictũ
. Tero gandin n audit? ausebit
maioꝛ ꝓłectio auditĩi ogan à
ad ablacione eon qᷓ auditu ipe
Dire poſſent; 1
varietas a udibilin em ſpez et
nu men qᷓ maioꝛa eĩr̃t ſil k ſucceſ
ſiue qz Hic· Quito m p acchs m
vocib? et ſoms audie? deũ m
oibꝰ. Bexto nec diſtatia i m ter
ſticiũ nec c ſit ſo oni peist k E

Din erit P olefactiuũ ſenſu odo
ratn vn dicit. tho· di. xlii O?⸗
doꝛ erit ĩ pria:cũ eccia cãtet q;
odoꝛ ſuauiſſimꝰ erũt coꝛpa ſan
cton:na ode? m via R ſolũ ẽ fu
malis euapeꝛzat cio: ſy ec ſpualis

qda ad odoꝛatu miłtiplicacõ. ſz

c 2 be głioſis erit odoꝛ j ſua
vlci? pfect õe nłlo mõ ꝓ humduʒ
ſuppᷣſſus: et tñ ĩmutabit ſ puali

ĩmut acõe ſic odoꝛ fumał ⁊ ſen

ſus odoꝛatꝰ ĩ ſctĩs · qꝛ nłla hui
Ditate ĩpedietè/cogn noſcet n ſolũ

excellecias odoꝝn ſic in n nob 56 nüc
dtmgit zpteꝛ crebꝛi mmia hũidi
tate ſuo ec mĩmas odon dr̃as he
thoan no ſolũ odoꝛabiꝰ? P imu⸗

tacionẽ ab obicis ſcton coꝛpuz

ſz eciã ꝓ ſpõs ĩfluxas odo ꝛabili
um odoꝛabi? balſamũ ci namo

Pao repacio nat᷑alis comodi⸗

m padiſo ſi maſiſſemus ad obdo

ectacõis ĩ 1. odoꝛzatu ſex faciet
guſtare pnt· VYno
lemi lem imutacõez lingne 4 ſapose

ſa eſtimacoe coꝛpĩis ᷣlłioſi mino
ris meriti qͥnqgeſies tãtaſit qn
ta ẽ nuũc q̃c nqʒ ſuauitaset cen⸗

des ĩ duꝑlo ſanctoꝛis: vn yma⸗

ginanò e coꝛpus br̃i qſi qdᷣdaʒ
coꝛ pus 2 poſitu ex roſis lilijs ?

ſimiw? optime redolẽetibꝰ nu⸗

tritu cinamomo et ſumme 000

riferis et ꝓunctũ balſamo“ et o⸗

ptimis vngentis-tale enit ob⸗
jectũ olefactui⸗ Tercio ofert ſic
2 dictũ eſt de alijs ſic eciã de

ASkn

rem rute tetmomedi luiſſemug
ſic mõ ĩ tota apoteca: ſʒ m Pfia
