bat habebat aurea arma alii
aut a ꝓparuerũt duo iuuenes q̊

cirenũſteterunt eũ:et ex vtraqʒ
ꝓte flagellabãt ſine mtermiſſi
one⸗Subito aut heliodoꝛꝰ? ce⸗
cidit in terrã· et in ſella geſta⸗
toꝛia depoꝛtatus eſt exerario ⁊

iacebat mutꝰ abſ. qz oꝛ ſpe ſa alu
te puatꝰ.ſed poſt pꝛecibꝰ ome
ſacdotis vita ei donata ̊ ⸗ S

reoecmum

ligi pt jilind gen.xxvni qᷓ; terri
bilis eſt locus iſte nõ eſt hic a

ATercium

4

34 ore ceptum

Gut aut plura ꝓ ꝗᷓ irrenerentia
ſacro loco ſiue ſit cimiteriũ ſiue
eccleſia exhiberi pᷣt que tangit
Sre · decimus: Et ponunt᷑ im ge

nerali ↄſilio lugð: li.vi:de im⸗

mumtate eccieſie et cimiteri o⸗
ruᷣ.ca⸗ decet· Oecz mquit domũ
ni ſanctitudo decet vt cuiꝰ ĩ
pace Factus eſt locus eiꝰ cultꝰ
ſit cn debita veneratõe pacifi⸗
cus.Sit itaqʒ ad eccleſias Pumi
lis et deuotus ingreſſus Sit in

eis quieta ↄuerlatõ deo grata
mſpicientibus placita : ꝗᷓ ↄſide⸗

rantes nõ ſolũ ſtruat· ſed refi⸗
ciat: Et additq; quoties noĩa

tur nomen mu xpr ibi ſpecialit᷑

mter ſacra miſteria flectant᷑ ge
na coꝛdiset illud capitis m

pr atohe quis teſtet᷑ nullus ibi

ſeditione excitet ↄclamationeʒ
moueat impetũu ve ↄmittat Ceſ
ſent etiã m locis illis vmuerſi⸗
tatũ et ſocietatũ quelibet conſi
lia ↄt entões et publica ꝓlamẽ
ta. Ceſſent vana et multi foꝛti
us feda ec ꝓphana colloqma-
Ceſſent cõfabulatões quelibet
Ceſſent m eccleſus et ean cimi
teriis regocia:et pcipue nundi

nan ac foꝛi cuinſcũq; tumultuſ

et mms m eis ſeculariũ indici
en ſttepitus ↄquieſcat:nulla ĩ
ibi cauſa ꝓ laycos crimmałr᷑ ma
xime agitetur. Gmt boca eadẽ a
laycon ↄgregatõibus pemtꝰ? a
hena-. t ponit ibi cauſam iliã
ne vbi eſt peccaton vema po⸗

ſtulãda·ĩ bi peccadioc caſio de
tur aut ↄpᷣhendãt᷑ peccata cõ⸗

mitti⸗ hHoc vbi pus⸗ è/ ¶ Secuũ

Capitulum FTredecimum

do Pʒ emumtatẽ hanc exccleſia
vt multi ad eã ↄfugientes vit a
tueanẽ coꝛpali.de illo: beatus

aug.li · ĩ de ci· ei: cani dich ec
arbari pepcerũt baſilice apo

ſtolorũ rome etiã pagams ad
eam ofusgientibꝰ? poſtea p pin
ra capitula ꝓbat ꝙ pagam ve⸗

teres et etia romam nonnuqʒz

legunt᷑ peperciſſe im coꝛpe fu⸗

gientibus ad deonꝝn ſuon tem⸗
Elaet:ca. ru. dcludi ch id qa
arbari ↄfugientibꝰ ad apłon

templũ latiſſimũ pe pcerũt ho

xpi nommi: hoc xpᷣiano templo
tribuendũ quiſqnis muidet ce⸗
eus qſquis muidet nec laudat
ingratus quiſquis laudãti rein
ctatur mſanus eſthec ibi vn ᷣ
nullus ad eccleſiã ↄfugiẽs mʒ
ꝓ vim abſtrahi dz · Excipitur 5

mao latro qui ſtratas publcas

inſidiis et aggreſſuꝛis obſidet
Secũdo qui de nocte agroſ va
at vel coburit· Nercõ qni ĩ ee
cleſia ↄmiſit maleficiũ ſperans
ſe ab eccleſia deffendi qð ſem⸗
p pᷣſumitur mũi contrariũ ꝓbe
tur· &t tales etia in alia eccłia
extvahi pñt. Quarto ſi ↄfugiẽs
ſit ſeruꝰ qͥ ſi pſtita a ðno cauti
one de impumtate nõ velit de
ec eleſia exire muit expellit᷑ et

redditur dñno· Qumto heretic
qui videntur in tercis ↄcludi⸗

Kliis aũt eti à iudeis: pagams

ymo de excõmumcatis ſi ↄſue⸗

tudo de excommũicatis tenet
Debent rectoꝛes eccleſiarũ ſal⸗
nare vitam et membꝛahec om
ma ꝓ diuerſa iura pꝛobantur

vltz
Sens

vo
dD
in
e2
,
e
Ne

u
wp⸗
ter:
hat
eln
8
w

3

65
wer

„

enns
Per⸗
ſüpo
ate
eucts
lide
hhick
ennt

⸗

VTercium

3

ſed breuitatis canſa dimitto

Preceptum

Capitulum Decimũqᷓrtum

de ſanctificatione ſabbati.

) Ercia ꝓticula tercij p̃⸗

ſa bbati eſt. Sex diebꝰ
opaberis vbi laboꝛ mãdat᷑ ex

dies feſtos; & Circa quod

tria ſũt vidẽdaPꝛio qñn labo⸗

ſit in pceptoqn in ↄſilio.et qñ;

ꝓhibitꝰ?·. Scdo qͥ poſſint ð eile
moſims viuere ſine laboꝛe ma⸗
nuu m toto vel in pte.· Tercio

q̃bus modis laboꝛ exercet᷑ de⸗

bite ; Quantũ ad pꝛimũ notan⸗
dDuũ qy ſup· ii · theß · i. vbi ðꝛ · Sĩ
q̃s nõ vult opari nõ manducet
ſi qa nõ obedit vᷣbo veſtro per
epłaʒ:hũc notate et nõ miſcea⸗
mmi cũ illo vt ↄfundant?᷑· gloſa
Pcipit vt opent᷑; B Vbĩ q̃rit
Soꝛra vtn opari manibꝰ ſit pce
ptũ⸗ Qò ſic ꝑpʒ ꝑ glo.et textum
Pailegatũ Rait q; ſic quedaʒ
ſut bona ꝓ ſe vt ſanũ eſſe.que⸗
dã ꝓ accidẽs et apter alteꝝ vt
men dicari⸗Drima aũt aꝛpeten⸗
Dda ſüt ſibi ſp / et oĩbus/ſecũda
m caſu et aliquibꝰ · ſic quedã P.
cipiũtur ꝓpter ſe qꝛ ꝓ ſe bona

vt deũ colere parẽtes honora⸗

re · et hec ſut ſꝓ habita opoꝛtu⸗
mtate impleda et ab ommbus

Quedã vero pcipiunt᷑ apter ali

ud vt generatõi vacare apt᷑ mł
tiplicationẽ et ↄſeruationẽ hu
mam seneris · Et hec nõ ſemp

nec ab ommbꝰ ſut implenda ſʒ

aliqñ qñ ſcʒ neceſſitas hon ꝓp
pter que data ſũt imm met nec

cepti de ſanctificatiõe

VCapitulum Decimuquartu;

ſubuemtur aliis- Laboꝛzare ve⸗
ro et opari manibus non & de
His que ſunt hona et pꝛeceꝑpta
apter ſe· dicit em de ſe opus m
Differẽs non virtuoſum.ſe eſt
de his que ſunt bona et Pcep⸗

ta apᷣter aliud· vnde non ligat

onmnes et ſemp ſed aliquos et

m caſu neceſſitatis ꝓpter quam

„

pceptum eſt CV Preceptũ
aut eſt ptim apter neceſſitate;
ſpualem ad vitanda ſcʒ pecca⸗
ta que ex ocio naſcunt᷑:paxrtim
abpter coꝛpoꝛalem ad acquiren
du ſcz vnde ſuſtentetur coꝛpꝓiſ
ſanitas et vigor· vbi go occur⸗
rit alicui neceſſitas ſpnalis qꝛ
ex ocio implicat᷑ peccatis q̃¶ m⸗
ſi ꝓ laboꝛe p̃t vitare debʒ labo
rare vbi ec occurrit neceſſitas
coꝛpalis qꝛ aliunde non p̃t ne
ceſſaria inuemre debʒ laboꝛare
vbi etiã occurrit vtraqʒ noceſſi
tas ſimul vt qꝛ alias nõ p̃t mõ
licito et honeſto viuẽ ſine pec
cato vel furti vel adulatõis vel
Pmõ ineceſſaria muemre:debʒ
laboꝛare alias exceptis his tri
bus caſibus nullũ puto teneri

42d laboꝛandũ pꝛeciſe: aliqñ tih

expedit laboꝛare aliqn nõ. Si

em homo aliaſ habʒ neceſſaria

5
SWM
AA.

modo licito/et alias ꝓ exercici
um ſpirituale ſufficienter vitat

peccata quauis nõ teneat᷑ labo

rare:ſi tn vacat operi ſpirituali
vel tpali vtilioꝛi vel ſi vacat vti
lioꝛi tñ ꝓ laboꝛem hunc ab illo
opere non impeditur notabili⸗
terexpedit laboꝛa re qm perfe
ctiꝰ eſt vtrũqʒ facè q́; altenſtm

„

Capitulum PDecimuãrtum .

receptum

erdum

GBin aũt alias nõ expedit vt q licum faciunt Quinto laboꝛ ſpi

im peditur e xerciciũ vel publi⸗
cu vt lectonis aut pdic atõnis
Publice vel pᷣuatum vt lectõniſ
vel cꝛatõis pꝛiuate· hec gres⸗
Cocoꝛdat tho: in tract atu con

tra impugnaãtes euangelicam
dDu q pter exerciciũ manu ale a

lia ſũt exercicia ſpiritualia lici
taſco ꝛpus etiã multũ aggraua
tia:puta oꝛõ deuota ·medita⸗
tio bona: ſtudi licitũ lectio v
tilis lautz diumaↄfeſſiõĩs au⸗
Ddientia datiò conſilion m cau⸗
ſis ſpualibus vel tpalibus ⁊ hꝰ
modi⸗Quibꝰ exerciciis inHere
Do licite nullus cenſeri debz
tũc eſſe ocioſus/quia ſpualis la
poꝛ eſt penalioꝛ coꝛpali qntu⸗
plici de cauſa m medicos-Dri
mo q laboꝛes ſpunales extenu⸗

ant vires naturales et anial es

quas laboꝛ exterioz tanqᷓʒ coꝛ⸗
poꝛale exerciciũ vigoꝛat· Sco
qꝛ labon ſpnalium quidã vex⸗
ant dieac nocte ꝓ ſomnia du⸗
ra:Sed lãaboꝛẽ coꝛpalem ſeqni
tur ſomnꝰ qnietuset ꝓ ↄnſ bo
na digeſtio et viriũ fatigatanꝝ
reſta matõ⸗ Tercõ qꝛ vires ſpuũ
ales magis leſe ſũt oꝛigiali pec
cato: Ideo maioꝛe difficultatẽ
patitur ho cũ illis opando qᷓm
cũ viribus exterioꝛibꝰ. Quarto
laboꝛ coꝛ palis caloꝛe naturalẽ
ↄfoꝛtat coꝛpus mundificat et

asilitat ſed ſpiritualiñ laboꝛũ
ulti laboꝛem naturalẽ concui
cant et extinguunt humoꝛibꝰ? re
Plentet ex ſangumeo melanco

ritualis emulos hʒ malos ſpus
impedientes ne hõ ad verita⸗
tem et ſpecialiter ad vtute ꝓ
uemat ſʒ nõ ſic decoꝛpali/ S:

+½
₰„

tam coꝛpalis q; ſpualis exerci
cii qumq; mala facit· Dꝛio dat
locũ dyabolosvnde ſancti pa
tres dixerũt occupatũ vno de
mone ſed ocioſũ mnumeris tẽ

ptari · S t Tero: ſp alqd bomi fa
cito vt Diabolus te muemat oc

eupatũ. Scdo graue damnum

ſuſtinet ſine cauſa in vmea ſui
coꝛꝑis q̃ᷓ eſt anĩia Ham de oꝛe
ſolum qͥs octo fructꝰ? poſſz col
ligere:qui ſunt dei laudatõ gci
. 2 -—— V.
arũ actio:oratio ↄfeſſio-mode
ſtia verbon abſtinen tia· frater
na eruditio vicion coꝛrrectio-
Tercõ ocioſus bꝛutis eſt dete
rioꝛ: bꝛutis em ↄpetit ↄmedere
ſed de ocioſo dicit apꝑłs:i ceß·
Wi. Si quis nõ vult opari n ma

ducet:Quarto cõſumit tempul

et mhil noui lucratur a ſe factt
receptaculũ oĩim ſoꝛdiũ vñ ber

OQOim temptationũ et cogitatio

nũ malan et mutilm̃ ſentĩa r ſe
mmariũ eſt ociũ:· Exempluʒ da

uid occupatꝰ bellis non luxuri

atus eſt· ſed tpe ocũ adulteriũ
et homicidiũ ↄmiſit n⸗ reg: xj⸗

Sic eca ſalomon circa tempiũ

et alia occupatus non cecidit·
et ccteſus Cumeo ociũ fac fu⸗
gere ſanitate coꝛpĩs et aĩie que
ſequũtur pl2 laboꝛẽ qᷓʒ ociuz vt
patet exẽplo cathen e de ferro
qnam nõ vſam rubigo ↄſumit

ium igitur. id eſt carentia

can
lare
et!
ta
pul
ti er

iiiti
plkt

ſpis
ite
p
8.
tia
rci
dt
53
de
N
Rd.
NWN
ea
deoꝛ
de
ter
lo⸗
te
Re
ma
wul
nat
de
ittio
tſe
d
ummi
cin
⸗

t
t

0

Grauius qz ſi quis ea vteret᷑ aꝛ
et ſi vſu ↄſumit᷑ tñ minꝰ qᷓ ru⸗
bigine et etiã dealbatur· Ocio⸗

ſus etia nõ pᷣt acqͥrere habituz
virtutũ⸗qꝛ habitus generat᷑ ꝓ
actus frequẽtatas ſic etiazʒ aĩa
ocioſi ſp manet nuda ·· F

Quo ad ſecunõ pꝛmeipale no⸗
tandũ ᷣm tho-tra. ↄtra ĩpug⸗
nantes paupꝑptatẽ euangelicaʒ⸗
gt. ii. n.q:clxxxvii: ar· v· ꝙ no⸗
uem ſut genera hoĩm qui excu
ſari pñt a la boꝛe manualiĩ to⸗
to vel in parten vti pnñt elemo
ſimſ.⸗Drimo Plati eccleſie ⁊ cle
rici ·q apłus oſtendit.i.con⸗

ix dicensMNeſcitis qm qui im ſla

crario opant᷑ que ð ſacrario ſũt
edunt. qui altario deſeruiunt

cũ altario ꝓticipãt:· Secũdo reli

gioſi pcipue mendicãtes eadẽ
rõe quo ad plura qua et clerici

qꝛ oꝛant.laudãt ſtudẽt · pꝛedi
cant celebꝛãt· ſacramenta etiã
quedã admmus ↄferũt apt᷑
opa ꝓ mũitate eccieſie facta
tam iuſte ſuſtentationẽ ab ali

is reci piũt qñ faciũt ad que mi⸗
ſtituti ſũt·ſicut ſtipendarij et
famuli ren tꝓaliũ pᷣcium ſui la

boꝛis. Terco x jo va⸗

cantes aut literis arciũ vt ſco⸗
lares: qꝛ tales nõ pnñt ſtudere
et ſimul laboꝛare:a eccleſia de
ta libns fructũ ſperare pt ꝓ re
publica futun/quarto mſpira⸗
ti et vocati ſpeali mſtinctu ſpi
rituſſancti ad voluntariã pau⸗

pꝓtatem quon exemplar fuit be

atus Alexius qui mendicauit

Pꝓluribus anms nã in ediſſa ci⸗

8
——
–

—

Capitulum Wecimũqrtum

uitate mn atrio eccleſie beateꝶ⸗

gims xvii-anms ad elemoſinaz
ſedit · et poſtmodũ ĩ domo Pa
terna totidem amms velut me
dicus eſt nutritꝰ licet a patre

isnoꝛaretur vñ xpᷣc inuem de⸗

calogũ ſeruãti ait- Si vis ꝓfe⸗
ctus eſſe vade et vẽde oĩa que
habes et da panpibꝰ. Qumto
mualidi ad labo ꝛ undũ vt pue
ri vel ſenes vel egri-aliter tali
bus em clericus ſi pʒ vł aln ſe⸗
culares ꝓnidere dñt· Sexto e⸗
lemoſina ec vti pñt qni laboꝛa
te pntſed nõ tm evt ſe et ſnos
nutrire pñt reſiduũ em de ele
moſims accipe pñt vt ſunt int⸗
Dũ debiles mulieres vel ſenes
Septimo·ſi quis diues oĩa ſna
Dediſſet paupibꝰ et ſeculo vel
religione manẽs egeret.ntc ar⸗
tem opandi ſciret vel exercere
non poſſet apter diſſuet udinẽ

talis de elemoſims viuere poſ:

ſet ſibi datis:vel mõaſterio ad
qð ſe ↄtraxiſſj· OQctauo pemtẽ
tes aliqui medicare pñt:vel e⸗
iemoſinã recipe:puta hi quibꝰ
ꝓ uibꝰ peccatis miunct u eſt
Sʒz tales ſi hñt dñt imptiri de
ſuis bonis qntu ip̃i coſumerẽt
aliis paupibus: ono pnt ele⸗
moſinas accipe aliqui ꝓ loco

vei ſtructura ↄmũitati vel di⸗

umo ſeruitio valenti⸗et ſic men
dicãt aliqᷓ ꝓ eccleſiisaln: peo
põte alũ ꝓ repatione vie⸗ Om-⸗
nes iſtos modos ꝓbat ſanctꝰ
tholicitos: tra:quo ſupꝛa:Et

n u⸗Qui vero ſub taliũ nume⸗
ro non ↄtinent᷑iet tamẽ ocioſe

. .

viuũt etiã de redditib? gpzis

nec recompenſant ꝓut tenent᷑
oꝛombus vei aliis diumis ad qꝗᷓ
aptitudime hntaut qui elemo⸗

ſi nas fideliũ recipiũt:tales no

cent ſibi et paupibus aliis ⁊ ꝙ
ximũ decipiũt G*½ Ex quibꝰ

patet qꝙ plura genera hoĩm 8

berent ꝓ capita xpiani populi

coꝛrigi qui ocio ſe viuere volũt

O rimo clerici et religioſi ocioſi

Bedo nobiles ocioſi:q̃ eo qh di⸗
uicias no hñt a pdeceſſoꝛibus
pocius depdan et alia mala

faciũt qm vel mt laboꝛare· Rd
qua tñ laboꝛẽ in tali caſu tenẽ⸗
tur · Terco validĩ mendicanteſ

variis mendacũs populũ deci

pientes. Quarto vſurarii:iudei
et xpianicũ vtriſq; in lege eoꝛũ

ſie ꝓhibitũ⸗ Qumto xpiani cãa⸗

biis malis et ↄtractibꝰ ꝓuerſiſ
mſiſtentes:Sexto mcatatrices
et aphetiſſe demonũ de viatici
mo ean elemoſinã recipientes
Septimo ciues: reddituati ec-
ocioſe viuetes nulli ꝓſunt.nõ
deo cui nõ ſeruiũt: nõ ꝓximo;

q nõ mercant᷑ nec laboꝛant ſiy

alios inficiũtſe deſtruũt ⁊ om
m4 noua mala mterdũ repiũt
Heu quã multi reꝑpiunt᷑ qui ta⸗

le ſtatũ deſiderant habere H

Quo ad teraũ pᷣncipale notat
mgr hemricꝰ de haſſia ſuꝑ gn-

in In ſudoꝛe vultꝰ tui 2c. qhe v·
req uirunt᷑ ad hoc q qs re arti-

ficialem faciat vel naturalẽe fie
ri ꝓcuret.Drimum eſt recta im
tentio que eſt vt ipᷣe ſuis labo
ribus neceſſitate vite acquirat

Ifercium Preceptum Capitulum ecimũquartuzʒ

Opetem ſibi et ↄmum vtilitati

deſaruiat: Secundũ eſt vt opꝰ

ſuũ vtiliter ſine falſitate et ſo⸗
phiſticatõe faciat· terciũ ẽ q;
certis tpibus ab eccleſia ↄſtitu

tis Hoc eſt m feſtiuitatibus la

bores ſuos intermittat vt diuĩ
mas plemus va care poſſit· Quãa
tum vt opus ſuum legaliter et
m iunuſticiã cinilez vendat ſine
frande iuxta eiꝰ valoꝛe penſa⸗
tis ommbꝰ ex ꝓte materie opiſ
et laboꝛis et ſtatus ↄtinuandi
laboꝛatis:· Qumtũ eſt q; n ſint
artifices curioſitatũ et vanaruʒ
nouitatũ muentoꝛeſ in veſtibꝰ
edificiis vt magis lucren᷑:vi8ᷣ
de hoc pꝛimo mãdato decuri

Sequitur Quartum ODreceptãũ
– Beceptũ quartum

capitulum pꝛimnz;
Diliges ꝓximũ tuũ
ſicut teißm. & =
Notandũ q ſic ſub
pcepto dilectõnis dei ↄpᷣ̃hen⸗
Duntur tria Pcepta pꝛime ta⸗
bule de quibꝰ hactenꝰ dictuz
eſt ſic ſub pcepto de diligendo
ꝓximũ ↄpᷣhendunb ſepte p̈ce⸗
pta ſecũde tabule· ꝗapter quod
xpc ait mathxxii diliges domi
nũ deũ tuũ ex toto coꝛde tuo ⁊
ex aia tua et ex omm młte tua-
Hhoc eſt pᷣmũ et maximũ mãda⸗
tum⸗Becundũ ſimile eſt Huic
Diliges ꝓrimũ tuũ ſicut teip̃m
In bhis duobꝰ mandatis vmi⸗

ſa lex pendet et phᷣe· Idcirco

ſcut⸗
mũn
ſecoe ſ
“
/0*
Aidon
tuaſe
tiia ti
tutes
his
cioſ
neſc⸗
Nqu
Quat
tude
tude
teric

Quartum JDreceptum 7 Sapitnlum Fo rimum
e 4 antequã deſcendamus ad ſep philantꝰ? id'& amatoꝛ ſui-rn8.
a tem pᷣcepta reſidua neceſſe eſt ꝙ qui diligit ꝓtem pᷣncipalem
dicere de p̃cepto dilectõis ꝓ ſui id eſt aiaʒ et eiꝰ bona pᷣnci
ktn ximi: et ponent᷑ qnattuoꝛ · Dri paliter talis ðꝛ philantꝰ et v⸗
l mo quõ tenemur diligere noſ⸗ tuoſus· Qui vero diligit pꝛinci
nun jpos: Secũdo quõ tenemur di paliter ꝓtem ſui mmꝰ pꝛicipa
u lgere ꝓximos ſub pcepto:ter lem vicʒ coꝛpus ⁊ eiꝰ bona· nõ
et cio de oꝛdme diligendi. Quar⸗ eſt philantꝰ q? a maioꝛi fit de
e to quõ debemꝰ ꝓficere m dili nommatõ huic ↄcoꝛdat dictũ
ſ: gendo ꝓximũ ꝓut eſt ↄſilium⸗ pſal: qui diligit miqintatẽ odit
N B ¶ Quo ad pamũ tria ponzẽẽk aiam ſuã· Et xpᷣc ait qui odit a
O rimũ quid ſit diligere ſe Se mmã ſuã id eſt animalẽ et ſen
n ι Cundo que requirunt᷑ ad bñ di ſualẽ vitam⸗ hoc eſt coꝛpis de
anum ligere ſ: tercõ cur non eſt ſpe licias in vitam eternã cuſtodit
veſti dale mandatũ de diligendo ſe eam. Ex quo patet q; peccato⸗
nen vei ſaltẽ non tã exacte poſituʒ res ſe nõ diligũt ſed odiunt.
cuni ſicut alia mandata · Quantũ ad D. ¶ Quantũ ad ſcᷣ ex quo s
— pBmũ notandũ ſᷣm tho l· de p⸗ OAe diligendo p̃t ſe male dilige⸗
fectõe ſpiritualis vite ca.xin. re vt pᷣncipaliter coꝛpalia dili
pti q; dingere ſe eſt ſibi bonũ vel⸗ gendoet etiã bñ ſe diligere.
leQ Ged q vel quot ſunt 16 neceſſe eſt ſcire qualis dbe⸗
en tibi bona · Rndit c qu inq;⸗Dri at eſſe dniectõ ſuivt bona ſit ſe
enn, mo maximũ bonũ eſt felicitas cundu gauã etia neceſſe erit ꝓxi
utun tua ſcz Deus mmed iate m Paz⸗ mu dilgere velut bᷣm qoda ex⸗
N tria tibi vmendꝰ· Secũdo vir⸗ emplar hoc tradidit tho. vbi
Eno tutes et vĩtatio vicion · qꝛ ſine prius dicẽs q ad ſui licitã di⸗
her. his nulilus beatificabit᷑ · Ter⸗ lecttons in roauiune Hrime
nete cio ſcietie aliquales qꝝ ſine his vt dilectio miſie verax· ſcdo
* neſciretur quõ virtutes eſſent recta- tercio ſanctaet ſirto efi
“, acquirende et vitanda vicia . ax. Dꝛzimo vere ſe amat qᷣ ſibi
S Quarto bona coꝛpis vt foꝛti⸗ bonũ aliqð de quĩqʒ pᷣnoĩatis
1. tudo ſenſuũ viuacicas:pulcri⸗ vult et nõ vult ſibi quĩqʒ oꝓpo
tudo ſamtas ꝛc· Quĩto bona e ſita p̃fatis· v/bonis dilecte ei
den terioꝛa vt fama et poſſeſſiones m duo tẽ dit in en cui aliq̃s bo
tut ac pecume⸗D rima tria deſerui nũ vulit vt in teſſi te dil igis: et
unt pᷣncipaliter ame duo reſi⸗ m bonum qð optas tibi· ſz i⸗
, .- dua coꝛpi ⸗Orima tria ĩteriori 6h lud abuſiue diligere dicimur⸗
Hir — „ —– . 2 „. .12- om ſcéë —„ ſ⸗ 2
. hoĩ alia duo exterioꝛi hoĩ Sed diligendo em piſcẽ nõ er ſz ti
1 reres que de qu inqz bonis di bi vis bonũ qꝛ piſcis deſtruet᷑
lgendo dicit᷑ quis ſe diligere. quẽ ↄmedis · ſed tu fetificabe⸗

ris· Sic de pullis.ſic de vmo et

Rñ.pꝓhᷣs· x· eth· vbi q̃rit quis ẽ

de alns ſilibus que in vſů nim mooũ diligendi ſe vident᷑ etiã
tranſeut ſed illa ↄditõ diligẽ quioã phoꝝn gentiliũ Habuĩſſe
di ſe nõ ſuffi cit ad bona dilecti t ex- r. ot
ctio tui ſit recta et iuſta ſeu o

8

Quartum Dreceptum Capitulum VDrimum
d

vt ex: i· et h· pʒ et ex:x: et ex:ie
ideo tercõ neceſſe e vt dilectio in
ctio tui ſit recta 122½ ſuiſit ſancta: 8a aũt aliqd ſan⸗ 2
dDinata að fit qn maius bonuz ctũ ex eo ꝙ oꝛd mat᷑ ad deũ vñ A
de quinqʒ; pnoĩatis pponis mi altare ſanctum ð qſi deo di⸗
noꝛi bono:mamfeſtũ ant eſt q; catũet alia hmõi qᷓ diumo mi⸗ ui
bona aĩie ſut optima:puta bea mſterio mancipant᷑. Qui igitur ita
titudo ⁊ virtutes · ſcia c coꝛ Ddiligit ſe gpter deũ et ſpecałzꝛ He
poꝛiſ bona ſũt media exterioꝛa ex caritate ĩfuſa ſancte duigit e
voero ſũt mfima bona:iõ ſut onx ſe et eius dilectio deo dicata & ſchr
tima bona beatitudoet vtutes NRõnabile em e vt duectõez ſui ſe 6

Aꝛ te muito nec demões nẽ ho⸗

mies te talibꝰ puare qᷓuntſed

ſolũ tua volũtas.nõ aut ſic de

boris coꝛpis et oxterioeibꝰ. Ex
uibe pz qn
ſe diligit Pic la boꝛil
moꝛdmate copus ſuũ irrõna⸗

biliter deſtruit ꝓ bonis exteri
bus. Gic fa ciũt ebꝛioſi-haſtilu⸗

ſores: auari et his ſiles: ratõ qꝛ

exterio?a pᷣferũt ut bona coꝛ

poꝛis· Qno ↄtra iob· n· Sꝛ pel
lẽ ꝓ pelle· et oĩa ſcʒ tpalia exte

rioꝛa bona dabit ho ꝓ aĩa ſua·
id eſt ꝓ aniali ſeu coꝛpali vita
uel ſanitate⸗ Sile pzʒ q; non ſe
diligũt recte qui bonu ronali
aĩe ↄtẽpnũt imhiantes vel m⸗
herentes bonis coꝛpis vt faci
unt ſpaciatũ euntes die feſti-
uo/et ſic ſermon e; negligendo

ſſtudentes potibus et aliiſ de

licus vacãates neglecto ſtudio
Cleri ci et religioſi ↄuiuiis ex.

oꝛbitãtes neglectis officus de

bitis · hĩ em ſunt de quibꝰ vbi

ſupꝛa 8e: Qui dili

nõ recte ſed curue
ulis et la boꝛibus

.

Dmẽõ valentiã acquirant, S ₰
uantu ad terciũ pꝛmcipale⸗
ur deus non tam exacte p̃ce
pit dilectõz; ſui vel nõ tã clare

quilibz oꝛd imet im deũ qꝛ pꝛm ⸗
ceps ſummꝰ eſt)oĩm fõs beati

tudĩis colla to gye et ſcĩe · ren ec
coꝛpis et aie vn apoſ: di- ppil.

—

cru et: i con x. Jiue manduca-
tis ſiue bibitis ſiue alind quid

faciatis · oĩa ſin gloꝛia dei faci⸗
et qꝛ no ſufficeret ad ↄſeqᷓn

daã beatitudimẽ c qs ec ſe ſcẽce
diligeret mſi eẽ bonũ velle aꝛ
opus ꝓdiret· ᷣm ilud xpi· NS
o'ĩs q dicit mibi dne dne mtra
bit in regnũ relen· ſed qͥ fac vo
luntatẽ patris mei q m celis S.
ip̃e intrabit m regnũ celorum.
mat · vii · I dcirco qrto neceſſe ẽ
vt dilectio fui ſit efficax ⁊T opo
ſaac in exterioꝛa opa ꝓgredi-
ens ꝓ loco et tpe. ꝓ deſideriũ
bonon möꝛe. m ma mu. impedi
bug in expenſiõe petumarum
ad elemoſinã / vt ſic beatitudo

Vvtutes ſcĩà et alia ad beatitu⸗

i · mihi viuere xp̃c ẽ et moꝛilu⸗

ipbe

lude
gale,
r
dlloco
bei

18

lectie
ad p
aret
Pri
ſopt
tis
kter

un d
tdiſſ
ui e

tuſti

veln
ooli⸗
mmde

wntu

i
uiſe
Ee
tio
in
vñ̃
E
nis
ur
Ae
Sit
RN
gW
pen.
bezi
D

ile⸗
d-

lci:
qn
ſche
2a)
mea
i
g6
,

R
un
5de
ine

f

Quartum
Mwarum.

ſicut dilectionẽ dei et ꝓximi-
Rñnqꝙ pꝛeceptũ eſt diligere ſe
Debite · et iti diliges ꝓximũ tu
um ſicut teipᷣm exp̃ſſe ſatis po
mt᷑ triplex aũt rẽ ẽ q̃re ñ tã ex

p̃ſſe pᷣcipit᷑: pᷣma qꝛ ad ſe dili
Sedũ moꝛdĩate ho alias ſatis
mclmatꝰ é Scda qꝛ nata incli⸗

nat ad d iligenð ſe/ec ſᷣm aĩaʒ
vt pʒ ex phon dictis. Tercia ſ⸗

aug qꝛ mn dilectõe dei duectã
ſui mel udĩt̃ q̃libet em dz diligẽ

ſe ſancte i· ꝗpter deũ ergo plꝰ⸗
Deu⸗ apitulũ ſecundum
NS Pximi i8 t1h dilectone
tria videnda ſunt Ori

mo quõ bñ fieri dʒ· Se
cũdo cur fieri dzʒ. tercõ quaſit᷑
Banas dilectoes inficiak F⸗
20 Pmi mtelleétn notang qy
dilectõ ꝓximi valde neceſſaria
eſt hoĩ qꝛ hõ m phm eſt aĩal
polliticũ·i.ſociale pzʒ ulð P mł
tiplicẽ ſcripturã. NHa tantã di⸗

lectionẽ xpc voluit noſ habere
a d pꝛoximos vt diceret petro
ãrẽti ciẽs deberet dimittereus a
Pximo m ſe peccati · Rñ q; vſh

ſeptuageſieſ ſepcies- · q̃dꝛinge

tis nonaginta vicibꝰ pm Tero.

Item ĩo·xii ait mandatũ no⸗
nin do vobiſvt diligatis imuicẽ

fſſeut dilexi vos.nouũ q̊ ad ꝓfe⸗
ctiſſimũ xpᷣi modũ diligẽdi no
uũ eſt qꝛ nos nouos facit & ve

tuſtis vt exponit t ho· poſtil.

veli nouũ 192 ſp ligat ac ſi no

uo ligaret· vn ro.xui nemi qᷣc⸗
qm debeatis mſi vt inuicẽ dili⸗
gatis io vt Tero ait · Cũ iohes

moriturꝰ mt᷑ diſcipulonꝝn manꝰ

Preæceptum Capitulum Gecanoum

ad eccleſiã duceret᷑ crebꝛo di⸗
ceret. Fil ioli diligite muice⸗Sc
quia qreret· Cur ſ tocies re
plicaretrñ mandatũ dñi eſt a

m eo ome mandatũ i mpleri pt
hHic ro. xini. Qui diligit ꝓximũ
ſuũ legẽ impleuit· et ſubdit. nõ

adulterabis nõ occides. no fu

raberis.n falſũ teſtimomũ di⸗

ces. nõ ocupiſces re ꝓximj tui

St ſi qd aliud eſt mandatũ in

vbo mſtaura᷑: i. ↄti neł᷑ et ĩpiet᷑
Diliges ꝓximũ tuũ ſicut teip;
niſto ec tinet᷑ pceptũ diſe⸗
ctõis dei qꝛ ꝓximꝰ ñ pt oꝛdĩa
te diligi n ꝗpt den alias dile⸗
ctio nõ eſſet ſancta. Sʒ; apt᷑ qð
vnnqðq; et illud magis hãc e⸗
tiã ob cauſaʒ vt die aug: de ci.

dei ſepe vnuũ ꝓ reliquo pomit.

B ec videt᷑ mnuere xpc ·. jB. xv
dieß e Pceptu men vt diligatiſ
muicẽ ſic dilexi vos. diẽ meum

ximꝰ vel fr̃ nr· Na iſla queſtioʒ
mouit legiſpitꝰ xpᷣo pꝰ hoc pᷣ⸗
ceptũ:luce.x. O ꝛo cinꝰ ſolutõe
xpsmonit ꝓabolã de eo qͥ mci⸗
dit in lat roes pꝰ qz qſiuit· quiſ
tibi videt᷑ ꝓximꝰ⸗ Rñ- logiſpitꝰ?
ille q fec ei mĩaʒ · Rñ ei xpc.va
de et kac ſiłz· &x hoc aug lyj.
de doctrina xpiana ſumit ſolu
tionẽ qſtionis·et allegat ma-

„0W

m. nn. di:xvuinqᷓ volut:q; ꝓxi⸗

mꝰ ceſendꝰ eſt qlibet rõnał ere
atura cui a nobis exhibendũ 5
officiũ miſericordielet a qua no
bis exhibendũ & No ei p mãᷣ
tas generis fac ꝓximũ ſodò opꝰ?

G. Quartum

Irerepean

miſericoꝛdie impenſuz. Ex quo

pzʒ q q̃libet eſt ni ꝓximꝰ qui h̊

viuit qꝛ cuilibet pᷣt a nobis im
pendi miſeric oꝛdĩiã vel nobis 1
pẽedi. Gco q) anie m purgato
rio ſũt noſtri ꝓximi qꝛ a nobis

recipe pnt mi ericoꝛdiã ſuffra⸗

Sion Tercõ
lo qꝛ nob miſericoꝛdie opa ime⸗
pendere pñt . Quarto oms anie
beate eade rõe ; Qumto xpe: ea
de rõe xp̃ᷣem qz 'm qn Hoſ nec

ingeli in ce⸗

Demões n' aĩie danate ſut ꝓxi

mi noſtri qꝛ nec nobis oꝑa mi
ſericoꝛdie nec noſipis impedi⸗

mus vñn ome beatificabile eſt
noſter ꝓximns vt ↄmuiter di⸗
cut doctoꝛes! m- ni. Di. xviie⸗

ercõ notandũ m tho⸗li

—
Mii

Bnſ⸗

dez Pfectõe ſpualis vite vite vbis 3*
₰½ lm: deus non pci
pit vt ꝓximũ tote coꝛde diliga

mn2 ꝛ nõ eſt vmuerſale nm bo

nũ ſed ꝓticulare bonũ:nec Pci

pit vt ditigamꝰ ꝓximũ eqlit ſi

bi vel eq; foꝛtiter et eꝗ̃ mteſ o
affectu qꝛ oꝛz mate quo àad mn⸗-⸗·
tenſionẽ diligere ꝓximũ debe-

mus 'm aus vt poſtea dicetur

vicʒvt ᷣmo animã noſtra·ſcdo

aſam ꝓximi terco coꝛpus nr̃m
dilisam?-
nrm diligere ſic nos His ſup⸗
poſitis dic tholiquo pᷣus:et · c·
q; ꝓpfectio dilectoiſ ꝓximi que
neceſſaria ẽ ad ſalutẽ q̃ttuoꝛ &
bet hahere ᷣm ꝗqttuoꝛ in pcedẽ
ti ca: tacta: in. ii· pte de diligẽ
do ſe⸗ vnde multu eað q̃ttuoz

Hhic rememoꝛada ſũtj nam de di

lectõe vxim 6 cadit ſub vſilio

debem? ꝓprxrimũu

ar opoꝛtet 7 di le⸗
rima primi ſit vera vt dietuz
eſt ˖ Quicũq; aũt aliqᷣd aſſumit

. m ſun vſuz n vereamat tud
ſed magis ſeipᷣm vt in pᷣmo mẽ⸗
pꝛ0 de dilectoe ſui dictũ fiit.

3 ſicut aliqs res aſſumimꝰ m

Em vſuz ita ec et homĩies ipos
x quo ſeqt q; ſi ꝓximos eo tin
mo diligim2 mantu in noſtrũ

vſum vemre pnñtjmanifeſtũ eſt

cq eos nõ vere diligimꝰ nec ſic

noſipos· Et quidẽ aꝛparet q) ĩ
amicicia vtilis et delectabihs
Qui em amat aliquẽ qꝛ eſt ad

ſuã vtilitate et delectatoez ſe⸗

ipm amare ↄumcitcni ex alto

bonũ delectabile vel vtile q̃rit

illũ ex quo q̃rit· Tales em tam

fa alſe amant ꝓximos ſic tu falſe
Ddicis amare piſces galſiatios-

quos tno ſtomacho vis nõ aute
eis bonũ vis ſed tibi.Rõ aut q́ᷓ

re dilectionẽ Pximi opoꝛtz eſſe

verãa nõ fictã qꝛ caritas vt de⸗

ſcribit apłus eſt q̃ ꝓcedit ð bo
Ino coꝛde et ↄſcietia pura et fi⸗

de no ficta; t. je conxin· Ca

ritas nõ q̃rit q ſua ſunt· h rei

etiã ſeipᷣm exemplũ dat aplus
i⸗con xdices h qᷓ res qð mi⸗
Pi vtile eſt ſi qd multis vt ſal⸗

i ĩ fiãt· S(do ad determmatuz

modũ diligendi pꝛoximũ ſicut
ſe dicik vt ſit juſta et rectaoꝑ
tet igit᷑ vt eo oꝛdine qͥs bona ꝓ
ximis optz quo ſibi quĩq; ſupꝛa
tacta dz optare Pcipue quideʒ
bona ſpũalia deinde bona coꝛ⸗

is diumũ q mn exterioꝛib2 r2

D

4

4
Cext
ſtepea
featit
tsot
Dor
pn
ꝛa⸗
ruͤ⸗
ch
not
1
inoy
Ne
wria
bemt
pent
en
eiuſe
dep
nari
meg
Zicun

kmli

nod'
guid
loſe
loct
en k.
oꝛ⸗
dunt

ae

be ui.
ſerale
ſata

nden

enr
)dele
umjt
llud
me:
me.
n
pos
tm
Kra
NN
Rſe
Anan
aabns
ſeſt e
tog, ſe

lralto

leqnit
n tam
u falſe
atios⸗
t

ir

omeſſe
gede:

dedbo

naafe
tin⸗ 6
terai
Aptes
omr
tſat
tiy
ut
P
12
4
22

12

5 Quartum
. O◻

oↄſiſtũt. vñ tã ti bi ʒ prĩo btĩ⸗
tudineeet vᷣtutes oꝛado dſide⸗

rare dẽs ſine Odicõe abſoluto

ðndo:O deꝰ illa mihi ofer. 16

—

ꝛa do atr̃ ꝓ ſcĩa ꝓ boĩs coꝛpis
et exterioꝛibꝰ ↄdicionalit᷑ ĩpli⸗

—

cite peti dñt Rit ſi ꝓpſunt ad

beatitud mẽ· .
tis obſut) mitis ecia ꝓſut · ſʒ cui

Plunt nouit deꝰ cui ↄmittitur
P ddicone huc eẽ m
oꝛa docuit vt het᷑ ĩ vitaſphᷣo

rũ- aus.& doctxpiadic nõ

eqᷓ diligat᷑ q mmꝰ? vel aplius

Siliged 6, 8 4 Tere ex pᷣdicto

mõ pcipi᷑f vt fit ſcta ꝓxĩ dulecõ

P quo notãdũ q ĩ dilectõe ꝓ⸗

ximoꝝn ſp ↄt mgit plures ↄuem
re vt adun ari· Quiò em ↄnem⸗
unt ĩ aliqᷓ naali vmoe ᷣm gha
cõem materialẽ puta qꝛ ex eiſð
Pentibꝰ? oꝛine alii vo ↄuenit
ueniecia qᷓdã ciuili puta qꝛ ſut
eiu ſò cimtatis mumceps ſoõ eo
dẽ pncipe et eiſoẽ lesibꝰ gubeꝛ
nant᷑· Aln bm aliq ð officiũ vel
neSccin aliqᷓ guemecia vniut⸗
Bicut q ſunt ſocij ĩ negociado
ł militado l'fabꝛicãdo· &t 2⸗
modi ꝓxĩon dilectões Hõeſte
quið et recte pñt eë. Sz no ex
Hho ſcte dicũt᷑ ſʒ ſolũ ex ho q; di
lectio ꝓxĩ oꝛzd mat᷑ m den. Sic
em hoĩes ꝗq ſunt vmꝰ ciujtatis
oſoꝛtes ĩ ho ↄuenjũ̃t q; vm ſub

Dunt᷑ pꝛĩcipi c2 legibꝰ? gubnat
Tta oẽs hoĩes mʒtũ nakalit i
betudinẽ tẽdũt hnt quãda ge

neralẽ ↄue nieciãa ĩi oꝛdĩe ad dũ
ſicut ad ſũmũ oĩm pncipẽ et be⸗

Z a talia bona nulli obeſſe pnt

e qꝛ talia mul

od& ſoczꝛateſ

Orece um— Capitutum Dee UnO in

—

—

titudĩs fõtẽ tociꝰ inſti cie le⸗
giſ ia toꝛe cꝰ2 bnficõ æ Suberna
cõe vmũt. Bonũ auᷣt coe m re
ctã rõeʒ; ẽ bono ꝗpꝛio Pfereò vt
docʒ na t᷑a vacui puencõne ⁊
mebꝛa m coꝛdis vł capitis de
fenſiõe. St ciues mciuitatig et

et ꝓxi dilectoe cũ ſint ꝓticula
ria bona dilectõ ſ cta efficit᷑ qñ

m deũ vmũ ſale nr m bonũ oꝛdi

nat᷑.vñ i· iĩoe iiij· ho mãdatũ he
a deo vt q̊ deũ diligit diligat ⁊

& fratrẽ ſuũ /EB Quarto ex mõ

„

Dilectõis ĩſtruimur: vt Pxiĩ di⸗

lectio ſit efficax æ opoſa . vt ſiẽ
vnqſqʒ ñ ſolũ ſibi optat bona
aſe et coꝛpis:ſed eciã effectu⸗
aliter ad Babendũ labozare dz
Sicut eciã ad bonũ nõ ſuffi cit
bonũ habere affectũ ſed eciam

effectũ habere opoꝛtʒ ſm iiitö

i iohni. Mõ diligamꝰ veꝛbo ne
q lingua ſed ope et veri tate⸗
Omia illa tradidit tho.ſe ntẽci

„

vpite. G Ex pmiſhs ſequit

ptim regula magiſtralis. qua⸗
do quis ꝑeccat moꝛztalit᷑ cotra
dilectione ꝓximi que eſt ma⸗
do aliquid cõmittitur notabili
ter contra dſectionem ꝓximi
tũc eſt moꝛtale pecca tũ quadeo
noſtũc eſt voniaie·. Quãdo auts
aliquid ſit cõtra dilectionẽ ꝓ⸗
ximi poteſt attedi penes iſta

pPcepꝑta legis nature. qð tibi ñ

vis fieri:alteri ne feceris· et po

—⸗ „½

nitur tho bi:inij· Et q vis tibj

ratio nabiliter fieri: ex debito
alteri· hoc ideʒ faciaſ: et pomt᷑ᷣ

aliter li:de ꝓfectione ſpũalis

4Quartum

„
„

math.vivet pot etia at tedi pe⸗
neg ſcandaiu actinũ quod ego

peincipale notandũ qh plura
ſit motiua pꝛoximũ diligendi

infero ꝓximo meo malo exem⸗
plo-Sed m quanto opoꝛteat a⸗

liquio eſſe ↄtra dilectione ꝓxi

mi vel quantum ſit Ulud ſcan⸗
dainum ad hoc q ſit moꝛtalen

eſł det ermmatum pꝛeciſe quia

in modico facere cõtra ꝓrximu

non eſt moꝛtale aut in paruo
eum ſcandaliſare- vnde atten⸗
dat quilibet peneſ ſeipᷣm quid

ſbi vellet vel nõ vellet fieri · et

pꝓ quod factũ ſeruaret mter ſe

et ꝓximu amicici vel non *m
Hoc iudicet aliquid moꝛtale vł
ex pmiſſis q qunlibet volens ꝓ
imũ ſuũ peccare moꝛtaliter
cui placeat deliberate peceatu

moztale alterius ille m hoc pec

cat moꝛtaliter- q? qd quid d eli

berate fit ↄtra caritateʒ illud

eſt moꝛtale: ſz velle ꝓximũ jn⸗

talhter peccare aut gaudere de

ſiberate de peccato motali cõ

trariatur caritati dei et ꝓximi-

α

g Pitt T J

dei m quẽ deberʒ pꝛoximũ ſan⸗
cte diligere . ꝓximi cui vult tin

maln⸗ Wercin lequit᷑ a foꝛcioꝛi

ille peccat moꝛtaliter ᷓ Pxi⸗
mũ ad mozcalit᷑ peccandu ex &
ſiberatõe moueit ant inducere

mtit᷑ vt aſilio⸗ iuſſiõe · auxilio · i

Oucere mtens ad foꝛmcanduz⸗

poandum⸗et ad ſimilia patet
qꝛ? vult maluz moꝛt ale Pximo

q; ſie odit em diligi tam tñ effi⸗
caciter ſic deberet diigere vt
ab eo malũ auerteret et bor
Quo ad ſo

nuz

de off

ammaliũ ſe ſo

voca

cita ex dictis heati a

mu eſt diuma iuſſio cui di⸗

ügentiſſime eſt obediendũ · vt
patuit m pᷣmo notabili et pꝛĩio
Ppctepto ſm illud põ tu manda
ſti mandata tua cuſtodiri nis ;

exemp lu bꝛuton
lo mſtinctu nate
m ſua ſpecie amancinjmir abili⸗
ter plus aũt tenetur ho roe p⸗
Ditus vnde ecckh xii omne a⸗
mmal dilisit ſibi ſile Similen
m mare exiſtentibus vt aqua
non ↄtrariatur aque:ſed ↄcoꝛ⸗
dat igms igm · aer aeriet terra

Becundu eſt

nitas oꝛigims- vnde m aug:li-
de doctrina xpiana- HMon pnu⸗
tandus eſt pꝛoximus ſolũ qui
ↄſangumeus eſt-adam et euaz
mtendamuset ſic omnes ffrᷣes
erimus nec in aliqua ſpecie p⸗
fecta animalin reperit᷑ h ab v⸗

no pᷣn c pio ꝓdierint ſicut om
nos hommes ab vne pꝛimo ho⸗
eſt fratermtaſ

m li6.

ſpiritualis me
omneſ xpiani vnum patrẽ chri

ſtumyet matrem vnam beatiſſi⸗
mam virginem mariã et eccleſi
mus⸗ vn8
lite vobis
n2 em pater
eſt veſter qui in celis ?⸗Quitũ

*

exemplũ eſt xpᷣi qui pꝛincipinz

mediñ et fine decurſus ſue 7 4
ꝓ nobis etiam minncis poſuit ·

loꝛ carnali nam

Capitulum 7Secundum ſe

-—

WeE
n
t an
oe:
tterra
y
Ppu
qui
dn
ftes
ap.
v.
ac
node
leban
yechn
aeiſſ⸗
atle
1

Gin
iſe

⸗

vᷣnde ĩoe iñ· Sic deꝰ dilexit mũ

dum vt vmgemtũ ſuũ daret vt

omĩs qui crodit in ĩpſum nõ pe
reat ſed habeat vita eternã-

K * Bextũ eſt exemplum anga
lon qui etiã pe‚ſſimos homies

ex caritate cuſtodiũt· vñ mat·

xviii: videte ne contenatis vnn

rũ m celis ſemꝑ videt Ffaciẽ pa

tris mei qui m celis eſt · Septi
mũ eſt exemplũ membꝛon hu⸗

mam coꝛpis ad ſeruiendũ ſibi
muicẽ. Nã ſi pes mfirmat ma⸗
nus leuiter palpat caput ſe in
clmat alter pes ad medicũ pæ
Ditat doꝛſũ ſe curuat videt ocu
lus et auris medici Peepta au⸗
ſcultat:et ſic de alijs: Qũ autęʒ

tota eccleſia vnũ ſit coꝛ?pus⸗ et

ſingłi alteri alteriꝰ mẽbꝛa idẽ

facere deberemꝰ? nec aliqd meæ⸗

bꝛum deſpici endu eſſet.vñ ro.

Fũ:multi vnũ coꝛpus ſumꝰ ſin⸗
Suli aut alteri? mebza octaun

eſt ſim litudòo homĩis ad deum
að cnius ełfigie qnlibet eſt in
mẽte foꝛmatus et baptiſmo re
Ffoꝛmatus:vn ſicut quidã pue⸗
ros plus diligũt qui ſunt ſimi⸗
lioꝛes patri quẽ dilexerũt. Sic

et nos ſi patre deũ diligeremꝰ
multu ſibi ſimile quelibet dili⸗

moꝛia mtellectus et voluntas

ſunt quibus capaces ſum2 om

nes imfmiti bom et vuiner ſaliſ
Idcirco etiã ut Scotus dicit ſu

tuſ melmat habentẽ ad velle
baberi deũ a ſe et etia ad hoe

iij de caritate⸗Caritatis ha

Dꝛeceptum Capitulum H 5 Secundum⸗

inclinat vt deus diligat᷑ et ca⸗

pia tur a ꝓximo ſaltẽ cuiuſ amĩ
cicia ſit deo grata· Cari tas em

nõ eſt habituspzmatu amoꝛẽ
m d uecto querẽs. Gicut cupi⸗
Ditas vel zeilꝰ? que ſociũ ñ vule

habere vel im ſe retoꝛquet oĩa

Nonũ eſt intuitus multiplicis

boni ex dilectõe ꝓximi ſequen
tis que vtilitas dcbet eſſe occa

ſio nõ cauſa pꝛmei palis ſaltem

ſicut etia cibi odoꝛ bonꝰ eſt oc
caſio comededi nõ cauſaſſed ſa

mctas copis vel delectacio ei2

eſt cauſa comedediex duecti⸗
one etia ꝓximi ſequit᷑ apncicia
ſuffragiũ ↄſolacio et vita Ppee

ua LQudad tercin pꝛmci N.

diiectões ſophiſticat᷑ et falſifi
cat ur qꝛ mutiliſ ad vitã eternã

fficit᷑ · Pꝛima eſt carnalis que

vt plurimũ eſt inter ꝓſonas di
uerſon ſexuũ ſcz ſolũ gpter de⸗
lectacões carnales- ſemꝑ eft
malamſi quãtũ inter ↄiuges ra
cione matrimonij excuſałhec
Oiulectanonũquã a ſpũ ſᷣm apo

ſtoli verba mcipitlet ad carna
Ka degnat inſenſibilit᷑ · vnd ad
dDdephendendu talez Fal ſitatis
amoꝛe ſe ſub pallio boni abſco⸗

dẽtem⸗ Beienduũ q; dep̃hendi
peteſt ꝓ quedã ĩdicia: Eſt au
tem pꝛimũ moicin carnaſ amo
ris q; eo capti ad muice loquũ⸗
tur pauca de ſpnalibas et vir⸗
tutibusſet multa de tpalibus
intilibꝰ ab talia verba vir

Ppale notadũ ch dilectio ꝓpximi
gqua multipliciter mereri poſſe
mus beu ꝓ qᷓtuoꝛ fal ſas ꝓximi

„ Quartum

PDꝛeceptum

ſufficit tpus eis:Hec ſenciẽs ca

neat ne caute capiat᷑ ne laqueꝰ

Humliet eũ · Oer opoſitũ ſpiri
tualis dilectio ꝓximi paſcitur

ſpũalibusa paſcit ac ocioſa fu
git :Secũdũ indicium carnalis
Aamoꝛis eſt ꝙ in quieto coꝛde
cogitat de ſe muicẽ cũ ſunt a ſe

coꝛde/nec compatit᷑nec cõgau
Det dileced miſi quãtum ro di⸗

abſenteſ pꝛimo quidẽ fit ð bo

