ſoluat vt obligatꝰ ex ↄditõne
et ↄditio non infoꝛmat ſic ili⸗
co opoꝛtet vt ſoluat ex motiuo
illicito vt patz in titulo qð eſt
peccatũ ſi ſecũdo modo vicz q;
cõditio mhoneſta nõ ſit cõtra
naturã ↄtractꝰ tuc exſtãte cõ⸗
Ditõe votũ e obligatoꝛi rich⸗
tenet etiã m ſco mebꝛo ꝙ; nõ
licet vt vones ſe cẽmumcatuꝝn
ſi occidat m micũ ſuũ/S/Du
bitat᷑:x. vti ſi quis votũ fecit
de carmbus nõ cõmededis-ct
mfirmet᷑ ita q; a medicis diĩcitX»᷑
q eſt ĩ periculo mſi carmbꝰ ve⸗

ſcatur et aliter nõ p̃ᷣt euade
re mfirmitate Hin.hus xxxij. q

YCapitulu.

poſt ſuptionẽ de calice ipiꝰ eu
xijij dic q; debet ſuůmere vmi p⸗

finali:non ſolum talis de pꝛe⸗
cepto maioꝛis etiã ſine pcepto
pt carnes coõmedere q eſt cau
ſa neceſſit atis et m hmoi voto
conditio tacita fuiſſe videt᷑.m
ſi neceſſtas cogeret et pceptũ

maioꝛis adeſſet Te Dubita⸗
tur vndecimo a quibus teneat᷑

ab ſtinere qui ve uit vel cui mũ
ctũ eſt ieiunare m ꝓpane ⁊ aqua
BRñnpe: de pał ma njdi· ni · Ab
cĩbꝰ iſtis tenet᷑ abſtinere vicz
brodio expſſo de carnibꝰ vr pi
ſcibus qñ ſũt mmis cõdenſata
vel tipſana vel burreta ex ſub⸗
ſtantia piſon extracta qꝛ hec
nõ vident᷑ vere aque V
tur ex vo lpe

„*

i⸗ an ſa çerbos d

to vel obedietia v

. Wuintum.

mtentia ieiunare vno die in pa
ne et aqua:an eaò die celebraſ
debeat ſümere vmi pfuſionem

uſio nẽ qn non eſt aliã miſſam
celebꝛaturꝰ ipa die vt dicit᷑ ð
conſe:eade ꝓte ⸗ qꝛ nec votum

nec pemtentia nec obedientia
debet immnutare ritũ eccleſie
oꝛdmatoes ↄcilion: plura alia

dubia vide m ſum is XA Quo
ad tercin notandn ſm t ho et

omnes q m voto p̃t fieri rita

tio diſpenſatõ et ccẽmut ato rõᷣ

q? votum nõ eſt vmeulũ miqui

tatis nec impeditiuũ melioꝛis
boni qꝛ ꝓ caritate mſtitutuz e

ſed ſepe ↄtingit q;qs malũ vo

uit et tũc eſt irritu aliqn qͥs vo
uit mmus bonũ ⁊ tic eſt mme
lius cẽmutandu. Süt tres diſ
penſatoꝛes voton:papa et ſuꝰ
vicarius epus et ſuus pemtẽ⸗
ciarius ꝓPlatus religicms cui

cõmittit papa ſolꝰ pt diſpenſa

re in voto re ſigiõis ſi eſt diſpe⸗

ſabile m voto cõtinentie · in vo⸗

to crucis vel terre ſancteæ ſibi
retinet votũ ad lima petri et
panli ad ſarctũ iacobum epuſ
autẽe in alijs &t nota nuqm ſine
alicꝰ2 pꝛefaton autoꝛitate quiſ
debet votuz mfringere niſi ne⸗

ceſſitas vrgeat et ſuperioꝛ ha⸗

beri non poſſit Rato eſt qꝛ nł⸗
lus debet eſſe index in Pa cã ;

Bequitur Oꝛeceptum tercium

7Capitulum rimum

Receptuʒ tercium

Diem ſabbati ſan⸗
ctifices Bex die⸗

Iis en facies omma

ovopa tua ſeptimo aũt die ſabba

tum dñi Dei tui eſt. non facies

m eo omne opus: bi tria tan-
Sunt᷑ de quibꝰ pꝛimcipaliter a⸗
Senduz eſt Drimo ꝓphibenk o⸗

pera queda ꝓ que feſtũ frãgi
pot eſt: ibi. non facies m eo om
ne opus:Gecudo jubemur ſan⸗
ctificare feſtu:bi. memento vt
diem ſabbati ſanctifices. Ter⸗
cõ mandat᷑ vt laboꝛemꝰ certis

Diebus ct certo feſtiuemꝰ. i 8i.

ſex diebus oꝑaberis: ſeptimo
aũt die ſabbatum dñi eſt · B;

¶ Dꝛo quon declaratõe notanó
peꝛimo q; mveteni teſtamento

Duplicia feſta fuerũt vt pz ſab
batũ qð mſtitutũ fuit oꝛigina

liter triplici de cauſa · Ozꝛiο m

graciaru actionẽ et ad deo va⸗

candũ· vnde exod: xx. Sex die

bus fecit deꝰ celũ et terra⸗- et

ſeptimo die reqnieuit i.e ceſſa⸗

uit a nouis creaturis cõdendiſ

bati Pceptũ erat moꝛale ꝓtima
ꝓtim cerimoniale- Aozale quia
lex nature dictat deo ommum
rerũ pꝛincipio aliq̊ tpe vacano;
pocius qz creature Dernimon
ale aũt fuit quo ad die ſeptimũ
ideo fuit figura requiei xpi ĩ ſe

—

pulcro ꝗᷓ futura erat in ſabbato

„

„. „„-

vt dicit aus li ni ſup gen: ad
literam · Secũdo m auaricie re⸗

ſic ponitur ⸗ exo⸗xx
Mementapvt

Mercium Preceptum Capituluum Drimum

ſtrictione: mſi em deus die ſab
bati feriannuũ maudaſiʒ auari
cia ꝓ àcquirediſ tpalibz mmi⸗
um creuiſlet: Tercõ vt laboꝛan
tes famuli et ſerui licite in coꝛ⸗
poꝛe et aĩa recrearet s imile⸗
ricoꝛdes mims alias Suaſſent⸗

vtrũqʒ tangit᷑ exo: xx vbi mt

Preptũ illud ðꝛ no facies m eo
omne opus tuũ. Ecce reſtricto

auaricie m dhnis &t Fil tu? et

filia tua et ſeruꝰ tuꝰ et ancilla

tua iumentũ tuũ ct aduena d

eſt intra poꝛtas tuas ecce ter⸗
ciũ: Alia ha buerũt in veten te⸗
ſtamento feſta p̃ᷣter ſabbat um

ob ſpecialia beneficia eis colla

ta ſicut ꝓ liberatone ꝓ iudith
facta· Item P heſter et ſimitia:
Sic et im nouo teſtamento du⸗

plicia Habet eccleſia feſta: pꝛi⸗

mo diem dnicum loco ſabbati⸗
ſecũdo feſta xpi et ſancton in

memoꝛiã ſpecialiũ beneficoꝛũ

eccleſie p̃ſtiton· Q (Euit an

tem ſabbatũ m diem dnicũ qͥn
tuplici de cauſa raconablit᷑ traã
iatũ:rimo vt ceſſante figura
ſabbato paſce qn xpe redeuit ĩ

ſe pulcro ceſſaret ⁊ ſa bbatũ pnñ

te veritate et immediate tranſ
ferretur m diẽ ſequentẽ ommſ
em decurſus tpis a creatõe vł
lapſu hoĩs vſqʒ ad dnice reſur
rectõis diem quedã nox fuit.
Secũdo ob memoꝛiꝗ creatẽms
tocius mũdi Hac em die ad lit⸗
tera deꝰ in p ncipio fecit celuʒ

et terram et lucẽ· Terco m me⸗
moꝛlam bnficij recreatõis qua

P Paſſionẽ ad Sloꝛioſaʒ criſtꝰ

— —3 —ʒ 0—

N

Tercium PPieceptum gCapitulum fDumum
def . . . D
“ Puemt reſurrectionẽ· Ep̃us em ria peccatoꝛ ibꝰ miracula et bñ
bemn⸗ Drjico die ſolũoſecrari debʒz vt ficia Pſtitiſſe · vnde legimꝰ in hi
labonn⸗ habet᷑xxv:di: ceoꝛnmatones ſtoꝛijsq; olim a grecia a nona
en cor ep̃on · Et maioꝛa que xpᷣc fecit diei ſexte ferie velũ intra quod
ſtnil⸗ qdãmo do illa die fecit mũduz; ynaso virgims erat diuma vir
allen⸗ cCcr eare inchoauit et lucẽ ð qua tute ſe aꝓperiebat et ſic yman- H
dbint poſtea ſol factus eſt · vñ et ee ſit vſqʒ ad nona ſabbati qñ ite SZ
8 meg dicitur dies ſolis · xpᷣc reſurre⸗ rum diumitꝰ ſe retraxit eiꝰ exẽ
dtug e eſt m murdũa vt Innocendꝰ? virgims conſecrauerüt:. G⸗
Ranctl dicit quelibet dnica dies eſty · notan triplicia ſut
Daen masodnice reſurrectõis ob q̊ſ feſta ecc leſie · quedã ſi unt et di⸗
ticttg. etia canſas maioꝛ dei mfluxus cunt᷑ pcipua et maioꝛa feſta ec
nrlteit⸗ m ecc leſia expectari pt qua a—⸗ cleſie · et ſüt dies dnicales. xpi
ſitbenn lio die ſimplici ſient et de loco feſta· beate vngims et apłoꝛu
ee ↄſecrato credit᷑ ꝙ; in eo cicius Xlia ſut Ffeſta eccleſie ſatis co⸗
* hPõ exaudit᷑ oꝛãado cetis pari⸗ muma ꝓ oꝛbem⸗ Klia lüt ꝗ epi
imnii tus · Quarto ne iudayſare vide ſpecialiter in ſiis dioceſibuſ m
“ amur ↄmũe feſtũ cn iudeis te ſtituert / ¶ Quarto notãdũ

lge. nẽdo ideo eti am feriare ſabba⸗
dper to die ſuſpectũ eſſet de iudayſ

bbati⸗ mo· Qumto m figurã et memo⸗

q apter qumq; multũ peccant
qui hoc pceptu traſgrediunt᷑⸗
Primo qꝛ m veteri teſtamento

ehn riã future reſurrectois noſtre pena moꝛtis plexũ eſt. vnð nu
henlel in coꝛpe et aĩia · D Secũdo meri xv· dicit᷑ de quodã qui col
Eut notandũ ꝙ; qzm non liceat fe ligebat l igna m ſabbato quem
dutnch riare ſabbato mſi quis velilʒ iu⸗ woyſes et aaron recluſ orunt 1
ablrnt dayſare ſicut et antixpus oꝛdi carcere et q̃rentes qͥd ei facere
n nabit vt dicit gre.S e · di · j · doeberẽét· Rn deus moꝛte mo⸗
Nſei puemt tñ ſabbatũ beatiſime v riat᷑ hõ iſte obruat eñ lapidibꝰ
Ntun gim in ſpecialẽ honoꝛẽ cũ ſit ꝓ oĩs turba extra caſtra:miſtice
tenin clerũ deputatũ triplici de cau aũt ligna die ꝓbibito colligit
teun ſa.Drimo qꝛ m ſola dei matre qui mat eriam igms mfernalis
mri lumen fidei ſabbato obumbꝛa⸗ colligit talis lapidibus: id eſt
keſeit tũ ꝓmanſit ·apłlis et alijs de cri duris obiurgationibꝰ pijcien
orni⸗ ſto titubantie2. Secũdo qſiẽ dus eſt qñ mkeſtis tranſgredi
GS a iciumo ferie fexte fit tranſitꝰ nõ dimittit · Zecũdo nouo te⸗
vl: ꝓ ſabbatũ ad ſol ennitate diei ſtamento etia Srauiter pumtu
Alz Dniceſic etiã a miſeria pntiſ vi eſt ·˖ Refert em gre. j· dya· q a⸗
N te fit tranſit2 ꝓ beata virginẽ dam nupta marito in vigiiia 8
nA2 ad ſtatũ gloꝛie:· Tercõ q ſabba dicatõnis ſancti ſebaſtiani vi.
2 to ſepe legitur beata virgo ma cta ↄcupiſcentia a viro ſuo ſe
. —

* M

MUv

ei

(Texrcium

ne ingratitud mis viciñ quis in

6

Tð è?

n abſtinuit. in craſtino aũt cũ
remoꝛſu ↄſcientie verecudia vi
cta a ꝓceſſiõe ſe non ſubtꝛaxit

vnde m eade a demone publi⸗

ce vexrari cepit quã cũ ſacerdoſ

ralia altaris inuare vellet: eum

etiã demon muaſit: et cõfũdit

DPreceptum

Capitulum Drimum

Hanc igit᷑ amici ꝓ incantatoꝛes

nuare ꝓcurauerũt ſi in ip̃is cõ

luratiombꝰ legio demonũ ĩ eã

intrauit et tot vocibꝰ clamare

cepit quot demombꝰ arepta e⸗
rat:q; tñ Smũ ſcẽs epus foꝛtu

Ozãado liberauit-

currit cũ ſex dies ſibi cum ma⸗
&no conatu expẽdit ⁊ vnũ diẽ
nõ m dei honoꝛẽ et ꝗpã aĩe ſa⸗
lutem ↄſumat et cũ tot dei bn⸗
ficia m editari negligit. Quar⸗

natus p plures dies et noctte

toq quodamodo m tres per⸗

ſonas diumas peccat in patreʒ

c2 potentia mũdum creauit in
filiũ c? ſa pientia mũdum rede

mit ĩ ſpiritũſanctũ qui tali die

m mundũñ vemæ et in xpi hũam
tatẽ q̃ nata tali die viſi bili pꝛi
mo a ꝓparuit· Qumt ltu

cece pecca ntEeſtis em pccan

tes faciũt ſicut ille qui loco ſa⸗

cro peccaret qð vtiq; turpiꝰ &

ci non m ſacro peccare:tempꝰ

aũt a deo ſacẽtũ eſt.Item dedi⸗
cationẽ xpi m dedicatione de⸗
monis vertut· Itẽ
modã aꝓpter laboꝛes mũdi ſũt

tã eboo

m aia et dnico die turpes ſunt
m aia licet mũdi in veſtimẽtis

ota ndu q⸗i ge⸗

CO1

eſta viola

tur. xxii: omne opus puile nõ

ri pñtprimo peccãdo moꝛtali
ter quocuqʒ genere peccati m

—

tho vbi pns. t
luoiii ni em Die

Halis
m luo.m.. lxviii. 7

facies ĩ eo ſcʒ ſabbato: ſ uit au

tem hõ peccato: vñ i0. vin 4

facit pctin ſuꝰ eſt peccati: vñ
Sloambᷣ- luce.xiii: di. lex m ſahb
pato ſeruilia cpa facere id eſt
peccatis aggrauari ꝓhibet rõ
eſt qꝛ peccata mo?ètalia otrari
antur obſeruãtie feſton mquã⸗
tum impedĩũt aꝓplicatiõeʒ ho⸗
mmis ad deũ qd eſt fims feſti

t qꝛ vt dicit tho:magis ĩ

ditur hõ a rebus diumiſ

V pero
pus peccati q́ʒ ꝓ opus licitum

Guis ſit coꝛpale:· Tdeo magis
Otra hoc pceptũ agit qᷓ̃ peccat

m die feſto peccato moꝛtali q̊ʒ
qui opꝰ coꝛpale alias licitũ fac
non tn ꝓ vemale peccatũ fit vĩ
olatõ illius pcepti. vh: augꝰ.li
de:xecoꝛdis⸗melius id eſt mi⸗
nus male faceret iudeꝰ? ĩ agro
ſuo aliquid vtile qʒh im theatro
ſedicõſus exiſteret et meliꝰ fa⸗
cerent femine lanã eazũ in dia
ſabbati qᷓ; tota die in neomeni
is ſuis impudice ſaltazent.
Pe St dicit alexand de halig
vbi 3· Qy qui peccatũ moꝛztale
in die feſto cõmittit: duphicit᷑
peccat moꝛst aliter- et mceurrit
reatũ duon peccaton moꝛtali⸗
umeo q; exempli gracia foꝛm⸗
catoꝛ agit cõtra duo pceptaſ.·
no mechaheris⸗et ſabbata ſan⸗
ctifices· et ſic de ꝓĩmio a Honn
cldio ꝛc̃· vnde ſequi videt᷑ ſic

4

— pul

fel
ſ
io
ſnte
pus ſe
ſebbat
Qane
tri
R
l
ic
ſatri
tum⸗
mont.
hegepr
dſpon
ſamete
deren
ſeare
milis
bo et
ciſio
no ſ⸗
bati
tur
dici
ocia
dint
ſuo
ſabt
tem
Nli⸗
Altar.

1

ſbrui⸗

d.
a

ero

*

8

peccãs foꝛmcando ſufficiẽter ſi
vult ↄfiteri oꝑtz q; dicat in cõ⸗
feſſione foꝛmcatꝰ ſũ:et in die
feſto feci ·ſicut in ſiłi furatꝰ m
loco ſacro tenct᷑ circuũſtancia lio
ci ex?mere qꝛ tales circuſtatie
agsgrauãt imn infimtũ· Scðo m⸗
fringi pᷣt ſabbatũ faciedo opꝰ

PDreceptum

Capitulum

ſeruile qꝛ·leui:xxnj. ðꝛ· ome o⸗

pus ſeruile non facies in eo ſcʒ
ſabbato Dꝛo cuiꝰ intelle⸗
ctu notand̊ ſᷣm tho:ii i· q· Ce
xxii q; Pter ſeruituteʒz pct᷑i ad⸗
Huc qumtuplex eſt ſeruitꝰ. vna

qꝗ̃ᷓ fit peccando moꝛtaliter.de qᷓ

dictũ eſtalia eſt qᷓ fit ꝓ opus
latrie qð vicʒ ꝓtinet ad dei cł
tum. &t ꝓ tale ſeruile opꝰ quiſ
meretur m feſto nec ꝓhibetur
B.qꝛ plus q́s ad quietẽ ſabbati
diſponit᷑ · vn eciam in veteri te

ſtameto licuit ſabbato circumci
Dere hoſtias mactare et offer⸗

re archã circ ũferre ĩericho et ſi
milia: Et hodie licet docere v
bo et ſcripto:vn ioh. vii.circũ

ciſionẽ accipit hõ im ſabbato vt

nõẽ ſoluat᷑ lex moyſiet mathei:

———————

batũ violãti coꝛpaliter opan
tur ĩ ſabbato/et numerixxiiij·

Dicit glo⸗fabꝛi ⁊ hmõi artificeſ

ociant᷑ in die ſabbati lectoꝛ aut

Diuime legis vel doctoꝛ ab ope

ſuo nõ deſimt nec tñ ↄtammat᷑
ſa bbatũ ſicut nec ſacerdotes in
templo violat ⁊ ſme crimĩe ſut

Kiia eſt ſernitus qᷓ homo ᷣuit
altari vel ſibup̃i et talia opera
ſeruilia ſut duplicta quedã ſit

iii. Bacerdotes in ſabbato ſab

2

m *Drimum
ſpũalia vt metis exercitatg:et
talia hic no dicũtur ſeruilia qꝛ
Zuemũt hoĩ ſᷣm mentẽ m qm
eſt ſeru? Sei et non homis
vnus em hõ nõ eſt ſeruꝰ et ꝓp⸗
prius alterius ᷣm mentẽ ſʒz ᷣm

coꝛpus.a talibꝰ ſeruilibꝰ n op⸗

tet abſtinere in feſto q̊ ad iſia
ꝗᷓ ſunt de ſe licita honeſta re
cta. Ex quo pʒ ꝙ; quis nõ tene
tur m die feſto abſtinere ab ip
ſis opibus ſpirit ualibꝰ que ec
ab ipᷣo opante oꝛdinant᷑ ad tẽ
poꝛale lucrũ aut ad alið hmot
tale bonũ vt ſi adnocatꝰ im die
feſto ſtudet in his que die cra

ſtina vult ponere ꝓpter tpa⸗

le luci · Et ruſticus cogitet de
aratõe terre ſue quam craſtina
die vult arareitalia em ſᷣm pꝛe
dictam ſencentia ſancti tho. n
ſunt ſerunia ſaltẽ materialiter
cum ſint ſpiritualia et interio⸗
ra.de iſtis dicitirich. m nr di⸗
xxxvnñ:q) homo pꝛo executõne
.

huimmodi actuum interioꝛũ et

—*

exercicio non mcurrit peccatuzʒ

moꝛtale mſi ꝓpter eon exercici
um excludat᷑ ila vacatõ quam
tũc dz cultui diumo ex nccitate
k- Alia ſut o ꝓga hoĩs coꝛpalia

et ſũt duplicia quedam ſeruig

PBa v tpote ad q̃ qlibet non te⸗

netur ſed ad que tenentur ſer

u dñis vt ſunt arare ciboſ coqᷓ
re metere et act2⁊ mechamci. et

4

aut alteri ad talia extra nccita
te ſſ pui tenetur ad talia dnñis

ſuis qͥn ſũt ꝗpꝛij omnia talia

ꝓhibebant᷑ in veteri lege ꝓ ho
mandatũ eo q ↄtrariabant̃᷑ ob
ſeruantie ſabhati:qꝛ ꝓhibẽtur
a Plicatozʒ hoĩs ad diuma:nũc
vero in noua lege non eſt tam
ſtricta ꝓ hibitio m die dñĩco ſi
cnt fuit m die ſabbati ·. Quedaʒ

mmico que ĩ ſabbato ꝓhibebã⸗
tur ſicut cibon decoctio ⁊ alia
hmõi ꝗᷓ licet neceſſaria fuerint
poterat tñ puemri- t etiã in
buſdã oꝓibus ꝓbibitis faciliꝰ
O iſpenſat᷑ m nona lege ꝓpt᷑ ne
ceſſitatẽ qm in veteri lege æ rõ
eſt qꝛ obſeruatõ ſabbati fuit fi
8uratis-Figura ant ꝓtinet ad
ꝓt eſtationẽ veritatis qʒ veri⸗

tatẽ nec m modico pterire opꝑp

tet · et ĩdeo fuit ſabbatũ tã ſtri
cte obſeruandũ vt figura coꝛ⸗
rnñderet ipi rei⸗ Obſeruatõ ve⸗
ro nice nõ eſt figuralis cũ nõ

ſigmficet futun eſt ↄmemo⸗

racõ pterite reſimrectõis xpĩi
repñntatio pñitis qᷣetis aĩan qm
nũc hHabet ꝓxpi moꝛtẽ AXia rã
eſt qꝛ olim ſm tho.in veteri ie

Se obſeruatia ſabbati fuit mo⸗

ralis et cerimonialis ſeu figu⸗

ralis &t obſeruãtia talis ſab⸗

bati mutat a eſt im dnicũ diem
oꝛdmatõe eccleſie⸗ ideo Hodie
obligamur ad obſeruantiã dñi
ce nõ ex hoc tercõ pᷣcepto. ſed
tm eccleſie madato·lia vero

ſut oꝑa hoĩs coꝛpalia ↄmuma
ſeruis et liberis ad q qtibet hõ
a Plicat᷑ coꝛpaliter qᷓ de ſui na
tura aut mtentone agetis oꝛdis

nant᷑ ad lucn tꝑale:aut ad ali

Capitulum VDrimum

að bonũ coꝛpale tanqm ad fi⸗
nem ꝗꝓpꝛium et immediatũ · vt

ſunt oms actus mecha nici cul
tura agron vinean et ſilia mer

catura placitatõ iudicia ↄten⸗
coſa et ſimiia.Iſta eccleſia de⸗
term mauit eſſe ſerunlia a ſtatu⸗
t ea in diebus dñicis et mali⸗

iĩis feſtiuitatibꝰ? ab vmiſali ec⸗

cleſia inſtitutis nõ eſſe exercen
da mſi vrgeat neceſſitas à ſua⸗
Deat pietas·. vt pz de ↄſe·di · in

rogatões · Et. xv· q·nii et ex 8

feri is· c omnes LTerco m
fringitur feſtũ ꝓ hoc ꝙ aliqui
nõ legittime pᷣpediti negligũt
audire miſſam q̃libet em̃ xpia⸗
nus ex pcepto pꝛimo tenet ad
deñn actuatiter diligenduz · Et
videt᷑ ſcoto: in· ni.dixxvn· q;
Hoc fit diebꝰ feſtiuis ita q; om
m die feſtiuo et potiſſime die⸗
bus dnicis et p̃ncipalibꝰ? feſtiſ
teneat᷑ ſe hõ recolligere æ den
ſuꝑ omma actnaliter diligere.
et foꝛte hoc det etmiat diumuz
mandatũ illud ſabbata ſancti⸗
fices vt vnꝰquiſq; maneat apð
ſe recolligẽdo ſe et aſcendedo

m deum ſuũSEt eccleſia ſpeciti

cat hoc quantũ ad miſſam audi
endã die dñico de ↄſe · di . · miſ
ſas * M Quarto mfringitur
pꝓP eos qui mmis tarde in vigi⸗
lia feſti laboꝛãt opa ꝓhibita ⁊
q̃ m die feſto mmiſcito laboꝛãt
non ſcilicʒ termiato feſto ·. Oñ

aut em quis teneatur feſtuʒ in⸗

choaꝛe vel termmare: Beſpon
Det ray:q; regulariter a veſpe
ra in veſpera:extra: eo⸗omnes

nun

nn UT ercium )Preceptum Capitulum BSecundum
a al Feſton tñ iniciũ et finis iu᷑ eo ſihilibꝰ abſtinere ſp optet cłcui
Nr rũ qlitatẽ et iuxta diuerſan re⸗ diiuino ſe applicare- bi nota⸗
tem gaionũ ↄſuetudĩes ↄſiderari de dũ q, feſtiuitas ſanctificat no-
1 de⸗: bẽt · Et ſicẽ magmtudo diey exi⸗ uẽ modis * B Drimo in audn P'
katu- git celebꝛari ſic p? mcipea tar⸗ Edo miſſaʒ et diuma officia de

nah⸗

dius debere termĩari vera rõe
videk ex · e. qm. Qumto offedũut

uote ; Qui em vt rich· dic obmit

ee⸗ tũt audire miſſaz peccat grauit᷑
rcen pdicatõ eʒ in feſto nõ audiẽtes mſi ſint ex aliqᷓ rõnabili cauſa
ſua⸗ vel irridẽtes eos qᷓ audiũt vel legi ttime excuſati ·vñ ð̊ꝛ de cõ
Jern alios de ſermõe trahẽtes et iin ſe di i· miſſas-Die dnico ſecu⸗
eid ſermõe dozꝛmiẽtesmagna em laribꝰ et a foꝛcõꝛi clericis dicit
lann eſt negligẽtia cibũ coꝛpis per archiðtotas audire ſpẽali oꝛ⸗
aini ſex dies q̃rere ⁊ aĩe cibu ꝓ vnã dine pᷣci pimus: ita vt an bñdi
ter hoꝛã faſtidire· nullus em p̃t ctione ſacerdotis egredi płlus
cepta intel ligere mſi diſcat · P⸗ E pſumat· quodò ſi fecerint ab
H dicatoꝛ aũt eſt doctoꝛ dei pᷣce ep̃o publice ↄfundant᷑ i.graui
C ton· Sexto offendũt ſupbive⸗ ter coꝛripiant᷑ vſqʒ ad ruboꝛez
9d89 ſtitu ſuꝑfluo pompoſo haſtiin vel excẽmũicent᷑· paratꝰ ibi
dñs et ſilibꝰ Septimo vendẽ⸗ dicit hoc ſuꝑ miſſas pceptum
. tes auare et emẽtes mercatoꝛeſ eſſe vñ gui dieb dñicis millas
et inſtitoꝛes ·O ctauo luxurioſi nõẽ audĩut ↄtra hoc Pceptu fa⸗
. cultu veſtiñ ſertis· tactibus: cã cit qꝛ deũ nõ ſuꝑ oĩa diligũt
den tibus et verbis potiſſime cho⸗ m feſtiuitatibꝰ dnicis et ſiłibꝰ
R reis mſiſtẽdo vt ↄpleãt luxuri nõ excuſent᷑ vt ᷓ dictũ eſtip:j
mmn oſam voluptatez ; Nono 8uloſi c v·& t dñt ibi deũ ſupꝑ omma
8 potatõibꝰ vł ↄmeſſatõibꝰ ſe in diligere. Sco ſanctificatur e *
gurgitãtes et fercła mmis lau ſtũ ꝓ audĩientiaà et lectione et
ta ꝓcurãtes· Decimo iracundi collationẽ verbi dinmim in ſer
i litigioſi et luſores · Nndecimo mone: Tercõ audiendo vł ab .
d judicijs pſidetes ſine cauſa vel audientibꝰ? qredo quis excom⸗
im pietate · Duodecimo accidioſi mũicet᷑ ꝗᷓ feſta et q̃ᷓ ieiuma ſint
u qui diumũ cultũ ad quẽ tenen⸗ neceſſario ꝓ ebdomodam cele .-ℳ
⸗ tur putalſſermones miſſaz et ſi⸗ bꝛãda et tenẽda⸗ Quarto ↄſcis t
milia faſtidiũt et triſte audiũt tiã emũdãdo:rimari er tũc at⸗
er Et ſic pz de ꝓhibitis in ᷑cõ mã tentiꝰ? gberet xp̃ianus qualit᷑
6 dato:· Capitulũ Secunduũ deum ofkenderit per ebdomo⸗
1 Ecũdo videnð erit ð dam et conteri.ſatiſ factiõʒ ꝓ
4 iſto qð mandat᷑ affir peccatis exequi a facere bona
matiue vicz ? & Me ſimilia: vñ gre:m regiſtro Do⸗
mento vt diẽ ſabbati mĩco die a laboꝛe freno ceſſan

ſanctifices · nõ em ſufficit a ſen

dũ ẽ atz oĩno oꝛõibꝰ ĩſiſted vt

2

.

ATerceum PDreceptum

ſi qͥd negligetie ꝓ ſex dies agit᷑

die reſurrectois dnice expiet᷑⸗

Quito attente meditari dʒ hõ
Diuma bnficia ſibi ſingularit᷑ et
alnſ ↄmũiter miſericoꝛdiſſime

collata ꝗᷓ ſũt tã mnumerabilit
multa ⁊ tã ĩeſtima bili᷑ magna
vt mgentẽ flamã caritatis ac⸗

cẽdere habeãt in coꝛde meditã
tis et ſic gras age re dʒ ꝓ tali⸗
bus et ꝓ vtutibꝰ ſi qs fecit: meę

Ditet᷑ Saudia patrie penas m⸗
fermet miſerias mundi vt ſic
ſuſpiret ad eterna &xẽplo illiꝰ

.0

q̃ lesit ꝓ totũ tꝑs vite ſue ĩ tri

bus libꝛis q̊eũ pᷣmꝰ erat rube-
m ꝗq legit carit atẽ et paſſiõzʒ xpᷣi
et ſancton: Scdus erat mgeri
quo legit penas mferm. Terci

us aureꝰ? ĩ quo legit gaudia ce⸗
li zc· Bexto debemꝰ? oꝛare deũ

beata vgineʒz et ſanctos ab eis

velut panpes ſuffragia mendi
cãdo ↄtra vulnera aĩie et cõtra
Hhoſte coꝛpis a aĩe:·Septimo ꝓ
mdulgencijs debemꝰ ambula⸗
re ſi deuotõi ↄgruit vł qᷣete in
vno loco ꝓ caritatis augmẽto
pꝓleuerare⸗Octauo opa miſeri⸗
coꝛdie coꝛpalia implere in leꝓ

ſoꝛiis in hoſpitalibꝰ apud etia

alios paupes nõ mmꝰ qᷓ; xpᷣm
viſitãdo qᷓ ait Q& vm ex minis
meis feciſtis mibi feciſti s- No⸗

ACapitulum

cũdo notandũ qᷓ; ſeruile opus

20

no opa miſericoꝛdie ſpũalia c=

pPlere mfoꝛmado de auditis vł

lectis m ſcriptura in moꝛibꝰ an
cillas famulos incolas domus

maritũ et pueros q̃ᷓ talia jigno-

rãt qꝛ in defectu talin magna
cecitas in ecchia cauſa C Se

factũ m feſto excuſare pñt ta.
aliqñ a toto aliqñ a taãto· pᷣmo

necitag. ſcᷣo pietag · et tercio
opis Neraſtag Wringrrubet ne
ceſſitas qꝛ legẽ nõ hʒ et fit mi⸗
tiplici. O ꝛio excuſat qñ immi⸗
net piculũ vite ꝓ incurſů hoſti
um tũc licitũ eſt pugnare pꝛo

ſua aut ↄmũitatis neceſſaria B

fenſiõe ſicut fecit machabeꝰ.i·
mach.n. ſic in bello ꝛuſto licet

facere foſſata T muros repare

Scdo ſi hõ eſſ in tali neceſſita
te cõſtitutꝰ? q; apt᷑ defectũ ne
ceſſari on coꝛpis eſtzm pericło
amiſſiõis vite nec poſſet aliade

ſuo defectui ſuccurreretal eſ⸗

ſet licitũ qᷣcũqʒ opꝰ ſᷣuile ex⸗
ercere ꝓ vita ꝗpꝛia cõſeruãda
aut alteriꝰ?·. iõ mat· xii· xpᷣc ex⸗
cuſabat diſcipulos qͥ apt᷑ neceſ
ſitatẽ cõfricabant ſpicas mam
bus in ſabbato · D Tercio
ſi immmeret hoĩ neceſſitas es⸗
tudmis coꝛpalis pᷣt m feſto ſᷣ⸗
cite oꝑpari opus corpale perti⸗
nẽs ad ſalutẽ coꝛpis ꝗpꝛij vel

aliem ꝓcuranda:iõ medici pnñt

medicare et mfirmi medicame

recipe vñ xpᷣc ĩe·vnargnẽdo

indeos dic m mdiguami q to
tũ hHoĩem ſaluũ feci in ſabbato
ſicut emm bibimus et cõmedi⸗
mus m feſto apter ſalutẽ ·ſic et
medicamen a ppom pt vñ gre.

að ciues romanos et pomẽ de

conſe · di i· puemt · Ad me pla
tum eſt a puerſis hoĩbꝰ vobis

pdicatũ eſſe vt die dnico nul⸗

ſus debeat ſeruari · Et ſiquidez

ISerundum

nden

dhu
t tᷣ⸗
mo
rci
dye
ml⸗
mm⸗
oſti
pꝛo
da
W
deet
repane
eteſſte
cküne
ich
ie
eſ⸗
ex:
ada
ter⸗
Nel
wen
Loio
se.
ſtol⸗
peſt⸗
I
ipit

„

cqne

l
ũ

TTercium receptum

luxuria et ꝓ voluptate q̃s la

uari aꝓpetit hoc fieri nec reliqͥ
òqᷣlibet die ↄcedimꝰ· ſi aũt ꝓ ne

ceſſitate coꝛpis hoc ne die do
mmĩco ꝓhibemꝰ. et Archidi⸗·
di:ſp ꝓ neceſſitate gᷣ non licz
lauari in feſtiuis diebꝰ mſi ne⸗
ceſſitatis cauſa· Cadẽ rõne nee
mmuere ſangumẽ nec barba ra
dere nec vngulas ſcindere pã⸗

nos aũt et calceamẽta induimꝰ2

Hhis diebus ea neceſſitate qᷓet

cõmedimꝰ hec ille &E Quar
to ſi imm ineat neceſſitas vitan
di rei exterioꝛis damnũ vt ſi ia
centibus ſegetibꝰ in agroant

feno in pᷣtis et immmeat tẽpe
ſtas q̃ talia coꝛrũpat:aut mul⸗
tũ deterioꝛet· aut foꝛte abdu⸗

cat a ſole ſepata nõ ſũt ꝓhibẽ

di dñj rerũ toltere in feſtis et
mdemtati ſue Peauere vel ad⸗
huc ſtantibꝰ vuis in vitibꝰ? · et

ſupuemat frigꝰ deſtruẽs.aut

ſi eſt veriſiſis timoꝛ de micurſu

Hoſtiũ qi alio die Bmõi res

ſtruerẽt vel auferrẽt· aut etisʒ

Hoĩes circa collectiong talium

rerũ capent vel occiderẽt tũe

licet oꝑari dicit hoſtien:ne ijn
modico mometo peat ↄmodi⸗

tas celeſti ꝓuiſione ↄceſſa pa⸗

tent iſla ꝓ xp̃ᷣm math.x li.dicõ⸗
tem· Quis ex vobis hõ qᷓ Pabu

crit ouem et ceciderit ſabbato

m foueã nonne tenebit et leua
bit eã · In ſimili em caſu licitũ ẽ

ex indulto eccleſie dñicis et fe
ſtis diebus Pterqʒ in ſümis et

maioꝛibꝰ? feſtiuitatibꝰ. alleca
piſcari·ceruiſiã muaſari·2c· e?

„

Capituium Secundum

de feriis“ clicet E Quito
eæxc uſant᷑ ſerui et ruſtici quijn

ſto metu pellunt᷑ a dñiſ ad la
poꝛandũ feſtiſ diebꝰ naã ſi ſine

nõ dnt dñis obedire qꝛ nõ eſt

licitũ nec honeſtũ · dm̃ tñ gra
uniter peccat ſiłe qadducũt in

feſtis cenſus dnis ſine cõpul⸗
ſone vel neceſſitate aliqᷓ p̃ta⸗
cta ſuperiꝰ ad finẽ iſtũ vicʒ; vt
aliis diebꝰ ꝓpꝛuis et conſuetis
laboꝛibus vacet non oĩno exca
ſantur mſi arta neceſſitas com
pellat: Similiter regulares et
ſacerdotes ꝗᷓ dnicis diebꝰ abſ⸗
qʒ neceſſitate qᷓdꝛigãt aut hmʒi
alia faciũt qꝛ alios coꝛrũpunt
exẽplo et ſimilia aliis faciendj
occaſionẽ dãt · ſiłiter excuſant᷑
vectoꝛes merciũ ad nundmas
remotas vel ad loca remota.à
aliarũ ren ſi ſine graui meõmo
do ne pnt diebꝰ feſtiuis vaca
re ab eũdo aut quadrigando.
idẽ videt de eur ſoꝛibus qui ex
cauſa racõnabil et neceſſitate
Diebꝰ feſtiuis ad loca remota
ambulãat et ſine Sui mecoõmodo
ſuo aut alion vacare ñ poſſent
G⁊ Bexto excuſari pnt mum⸗
toꝛes et vectoꝛes ꝓegrinon⸗et
ſufferratoꝛes equon qͥ talia fa
cint m feſtis.ſi hec pꝛincipali᷑
faciũt ꝗꝑ t᷑ necitatẽ eon ꝓ qb?
faciũt talia et tũc etia licite re
cipiũt ſalariũ ꝓ laboꝛibus ſuis
ivero faciũt talia m feſto pᷣn
cipa liter apter queſtũ ant ꝛpt
impꝛobã cupiditatẽ lucrãdi ñ
videtur quõ debeant excuſari

Tercauum Preceptum Kapftulum JSecundum HS
ſed illi qui eos de talibꝰ requi⸗ termmandu † 4se cũdo ex⸗ S
runt excuſant᷑ ſi roõnabile Hñt cuſat in ſernilib2? ρbus mfe⸗
cauſam et neceſſariã et alias ſi⸗ ſtis pietas opis multipliciter AX
bi non poterant ꝓuidere Flec P Drimo arare agros paupum à NV
omma ⁊ illa in qumto membꝛo eis quadrigare vel eis alio mõ 4
Dicta ſũt ſentencialit᷑ wilt. m laboꝛare ſi eĩ dicit idẽ ibidẽ m 4
Ar, 8lo RBay·. Beptimo qui vadunt Diebꝰ dñicis aut alns maioꝛibꝰ 15
2 mercata que fiut dnicis dĩe ſolennitatibꝰ ſcʒ feſtig xpi be⸗ ſ
bus et alns feſtis maxime pci⸗ atevgims et in diebꝰ? apfon ta
pꝓnis ſi quis faciat Poc nõ con la faciat nõ videt᷑ licitũ ſed ce es
ſuetudinarie ſed aliqn et ꝓ ali teris feſtiuitatibꝰ licet ſeqͥ cõ⸗
qua neceſſitateeno credo dicit ſuetudme regionis quaz ſcit e 1
idẽ cq; peccet moꝛtaliter ſi autẽ piſcopꝰ loci et nõ rep bat ſi au
Hoc ducat in ↄ ſuetudiẽ et faci tẽ du bitat᷑ an ſciat epus loci et
at ex cupiditate lucradji ſic fa⸗ ſuſti neat· recurrẽ dz ſacerdos
ciũt mercatores qui apter fre⸗ ad epᷣm vt ſuꝑ hoc abeo certi⸗ 2
quentãda mercata aut nundi⸗ fi cet᷑ aA hoc aũt vt talia licite 2
nas vix aut nunqʒ intrãt eccle⸗ ſuſtineanaut licite Fiat optet
ſias ſuas credo q; peccãt moꝛ⸗ q; ꝓ hmõi lahboꝛẽ nõ reuocetur
taliteremercata tñ que fiunt e laboꝛãtes a diumis audiẽdis.
victualiba neceſſarũs ad que⸗ que tenent᷑ audire et q; talia de
cũq; diẽ feſtũ de pane vino ca pꝛincipaliter fiãt qpter deũet
mbus et hmõi non credo illici nõ apt᷑ aff ectũ carnalẽ aut ſpe .
ta eſſe- aut de facili ꝓhibẽda. remuneratõis terrene- ĩ paſtu f
dũ tamen ſęo apter hoc nõ ſub⸗ etiã hoĩm et aĩalũ laboꝛantiũ d
trahant a diumo ſeruicio- Pec et q; neceſſitas pauptatis illiꝰ-
ͤwil ihide ki Sz cũ dictũ ſit cui talia fiat h videat᷑ exigere
N+ poſſit mdulgeri hom inibuſ ſic ec exceptis pᷣcipuisfeſtiui⸗
vt in diebꝰ feſtis laboꝛent cuʒ tatibꝰ credo q; mſi ſit ꝓhibitũ
neceſſitate artant᷑⸗.Quereres qͥſ aut ↄſuetudò mi ↄtrarin liceat
dabit licentia iſtã· Rñ⸗ pm ꝛwil. aſiquid opari circa edificatiõz
ꝙ eps loci ſi cõmode adiri poſ eccleſiaꝝ et ſacron locon ad SS
ſit alias ſufficit ſimplicis ſacer opꝰ mmniſtronꝝ eccleſie paupuʒ MU5
dotis diſpẽſatõ diſretitn poſ pᷣſertim eon qui redditꝰ nõ ha
ſet etiã eſſe tanta neceſſitas et bẽt ita tñ q; laboꝛ nõ Puemat
taʒ notoꝛia autoꝛitate apꝛia a8 multã fatigationg tedinuz .
poſſent facere ſed ꝓ quãta ne⸗ ex diuturmtate laboꝛis qꝛ non
ceſſitate liceat opari in feſtis crodũt q; debeãt in eis laboꝛa
hoc pociꝰ ad arbitriũ boni et re ꝓ totã dieine ad multã fati
diſcreti viri limitandũ eſt Im Sationẽ ne d ñt apter hmõi la .
P aliquã doctrinã generalẽ de boꝛẽ obmittẽ auditionẽ miſſe ſ

dan

0 e:

ne

re pnt-

k.

e g‿n

Percium * Dreceptum

ACapituluum 4 Secundum

in tali feſto nõ emm debẽt die
mittere id ad quod tenent᷑ p

aliud ad quod nõ tenent᷑⸗h̊ de

iviB— R * Tercõ excuſat inf⸗

Dum ſeruilitatem opis modiĩici

tas vnde dicit idem licz nõ

ſit licitũ ſcribere aliqd grande

mndie feſto · vt de ſexterno adð

ſexternũ ſicut nec licʒ alia oꝑa
Fuilia opari· OIcolares tñ lectio
nes ſuas quas nõ pnt ſinę ſcri

—
S

te illiꝰ pᷣcepti ymo in wultiſca
ſibus pt ſe occupare exercicio

operñ exterioꝛũ eũ a talibꝰ di⸗

pꝓpto memoꝛie ↄmendare ſcribe

Simili ſermões quos
ſtilo aut plubo notauerũt ſcri⸗

q; ſtudendo quis in aliqᷓ libꝛo
Poſſit coꝛrigere·ſi aliquid coꝛri
gendũ ſit:locare aũt oꝑas ſu⸗

bere pñt vt credo puto etiam

as aut atienas cõducere dieb?ꝰ-

feſtiuis ꝗpt᷑ coꝛrigẽdos libꝛos
non eſt licitũ · Et ſicut dicitur

de coꝛrectõe libꝛi ſi p̃t de labo

ibus aliis intelligi vt ſi qͥs nõ
intentone ſed opandi alias vt
foꝛte de ambulado tranſiret ĩ
die feſto ꝓ vmeaʒz ſuã aut asn

et tranſendo purget modicum

qð ꝓ mcurã manſerat purgan⸗
dũ aut repat modicũ de ſepe
qᷓ mm aliqua ꝓte rupta aut mcli

nata fuit aut iu vites erigat

vnũ palũ vel duos melmatos
aut aliud paruuʒ faciat qð ſic
tranſeudo occurrat faciendũ-
hec wilt. LTercõ quere

ret quis vtrũ xpianꝰ toto die

feſtiuo obligatꝰ ſit habere am
mũ recollectũu et ſe exercere m

ſupꝛa notatis nouẽ exerciciis:

Hnq; licet illud e ſſʒ bonũ nõ
tñ eſt hõ ad hoc obligatꝰ vtn⸗

ſtrahentin vt cn neceſſitas vr⸗
get aut pietas ſu adet: ꝓmo di-⸗
cunt aliqui doctoꝛes vt cancel⸗

larius modernꝰ q; m die feſto

pt hõ ſibi aſſumere aliquã re⸗
creationẽ ſpaciũ vel ſolacium-
duũmodo hoc ſit ſibi honeſtuʒ.
et taliter fiat vt nõ ↄmittantur
illa peccata ꝓ qᷓ offeditur deꝰ.
et potiſſime moꝛtalia vt ſut eb
etates Piuria nye · deſiderta c⸗
nalia verba opa aut carmĩa lu
xurie ꝛc̃ ſimilia que in diebus
feſtis ſũt duplicia peccata·I

de choꝛeis ule vero autoꝛita⸗ æ qgf rr= epi

tes ſancton que mnãt q; in die
bus feſtis mhil mſi oꝛẽm vt dᷣo
aut hmõi vacandũ ſit · vt dicit

ale x*De Hab ˖ im ſu o: iii diligen⸗

deſuũt ꝙ mhil ↄtrariũ vacatom
diumoꝛũ ãut quod hmõi vaca⸗
tione impediat agendũ eſt vt
ſũt opa ſe ruilia ꝓhibita vbin
neceſſitas vrget nec ſuanz vti⸗

litas · vnde tho⸗ dicit m ni⸗di⸗ Bcljone.
xxxii· ꝙ licet nõ teneat᷑ S

5to⸗
to die feſto oꝛare et oibꝰ hoꝛis
tenet᷑ tñ ſe toto die ↄſeruarey
doneñ ad oꝛanð· Et addit ibi
dẽe q; actus matrimomat licet
careat culpa tñ qꝛ rõnem dep⸗
mit apter carnale delectatõe;
et horem ad ſpuatia tedere no
ſimt iõ in diebꝰ feſtis et alũis ĩ
quibꝰ eſt p̃cipue ſpũalibꝰ va⸗
candũ nõ licet petere ↄiugale
debitũ · Exemplũ vide paula g.

gre· dial. pnti· p·c·jʒ··D

4

) Tercium 1

Capitulũ tercium
Ercõ ad bhoc manda⸗
tum memẽto vt diez
AQAſabbati ſanctifices re
ducitur reuerẽtia et ſanctifica
tio ſeptem ſacramẽtonꝝn noui te

ſtamenti: Sicut em ſanctific ãtᷣ

tempꝰ et locus ita ſanctificari

Debst ˖ vi. ſacramo ta de quibꝰ

m ſequentibꝰ dicet᷑ lacius quã
tum ad ea q̃ᷓ ſut neceſſari a ? &
i pꝛimo notandũ q ſᷣm Hu.
de ſancto victoꝛeet mẽrm.di
jyquarti · SGacramenta ſũt inſti⸗
tuta apter vulnera peccatoꝛuʒ
ſanãda· Eſt em eccleſia velut a
pot heca vel domꝰ pꝛudentiſſi
mi medici cõtra omnes mfirmi

tates antidota ſufficiẽtia conti

nens vbi młirmus eſt peccatoꝛ
medicus eſt xpᷣc: mmiſter me⸗
dici eſt ſacerdos:antidotũ eſt
virt2 ſacramenton. ſed vaſa an
ti doti ſüt ſenſibiles formevii⸗
ſacramenton) B Scdo no-⸗
tandũ q; tin ſeptẽ ſuũt ſacramẽ⸗
ta none legis qꝛ ſᷣm thoſeptẽ

ſut vulnera quibꝰ grauiter hbie

infir mamur tria ſũt peccata.qᷓ
tuoꝛ ſunt penoſe occaſiẽs pec
caton et ſequele-Orimũ maluz
eſt peccatũ oꝛiginale.ↄtra qdᷣ
eſt baptiſmꝰ· Secundũ eſt ve⸗

male peccatũ cõtra qð eſt a

ate inſtitutũ oleũ extreme vn
ctois· Terciũ eſt moꝛtale pec⸗
catũ:contra qð eſt pemtentia
u eſt infirmitaſ ad bonũ

Otra quod eſt ↄfirmatõ Qum⸗
EIt iSnozantia veron cõtra
e eſt oꝛdo qꝛ oꝛd matꝰ debz

tu eſt

–

—

Preceptum 4

Capitulum Tercium
eſſe doctꝰz ot poſſit docere· Se

7 —

xtũ eſt ↄcupiſcẽtia effrems· cõ
tra qð eſt matrimoniũ Septi⸗

mũ eſt affectio ad terrena ca⸗
Duca cũ tepoꝛe vel toꝛpoꝛe m⸗

oꝛdmato ↄtra quod eſt eukari
ſtia vbi viſibiliter deũ vidẽdo
ad muiſibilia rapi et accendi y
mitamur C S̃ notan⸗
dũ ſeptem ſacramenta coꝛũ
effi caciã et virtute hñt a diuer
ſis diuerſimode· Orimo a dᷣeo
pꝛmcipalicer: qꝛ deus ſolꝰ gra
ciam creat et peccatũ dimittit
Secũdo a paſſione xpi tanqʒ a
cauſa meritoꝛia:nam xp̃e in pꝛi
mo mſtanti ſue ↄceptõis ſe pa
tri obtulit ꝓredemptoõe gene⸗
ris humam qᷓ oblatio cõſumata
fuit in cruce.qᷓ oblatio qꝛ ex ſũ
ma caritate ꝓceſſit ⁊ a ſũmo no
biliſſimo filio dei:ĩdeo accop⸗

tiſſima fuit patri. Et ad illò lo

quitur beatꝰ augꝰ·xxii:de cini⸗
dei circa pꝛ m vbi dicit: de xpi
latere fluxiſſe ſeptẽ ſacramenta
Huiꝰ autẽ paſſionis meritũ Ho
die eſt m acceptõe patris ⁊ cõ⸗
mumcat᷑ volenti ſacramentũ a⸗
liað recipe · lex em diumitatis
eſt m anp · Cur deus homo q;
P nullo peccato cũ ſit infimtũ
malũ deus placari vult mſi ſi⸗

bi offerat᷑ maiꝰ bonũ qz pecca⸗

ti malum eſt et hoc fit qñ pa⸗

tri xpᷣc paſſus offert᷑. illud vi⸗

detur velle aplus · Bo · v · vbi a⸗

bundauit delictũ ſupabunda⸗
uit et gracia· vñ ec in paſſione
xpi omnia ſacramẽta pᷣſentata
fuerũt Baptiſmꝰ m aqna latis

— = ä —ʒ, — —

FTercium Preceptum Capitulim Terdum
eukariſtia in ſangume lateris. racter ſpecialis impmitur aĩe⸗
ett⸗ confirmatio m aggreſſu terribi em cedim Sgtoꝛiã P petua bea⸗
dn liſime moꝛtis·pemt entia m la ti et m fuſionẽ⸗ et ernãa damna
e crims xp̃i: oꝛdo qꝛ fuit hoſtia ti & quo caractere determinat᷑
m: et ſacerdos · Matrimoniumm ab mnocentio eỹ de bapet ei⸗
n Seneratõe fi lioꝛũ eccleſie x ap effect c. maioꝛes Quarta oĩs
do tion lateris.vnctio extrema m pena peccaton rela xat᷑ qꝛ per
1 effuſione ſangumis multi pliciſ baptiſmũ hõ cõſepelit xpo paſ
i⸗ Tercõ hñt efficaciam a fide ec Joęt regũatur ſßᷣm aplm· Coͤſe⸗
en cleſie ſine cui fide co llata nõ Pulti em ſumus xpo ꝓ baptiſ
er⸗ valerent· Quarto a caritate ſu mũ in moꝛtẽ Qumto ijanua celi
ſcipientis quedã hñt maioꝛem baptiſato aꝓperitur in cuiꝰ ſig⸗
R effi caciam et hoc vltimũ pᷣm q; nũ celi aꝑti ſunt ſuꝑ xpᷣm bap⸗
mid maius eſt ſᷣm hoc etiã plꝰ hau iſatum ˖ luce · in. ¶ue aũt lieri
cge rit de medicina vaſon gracie- ebeant a ſecularibꝰ? qñn bapti
jnuat aũt miro modo rece ptio ſare eos opoꝛtet: Gciendũ q; tã
en ſacramentonꝝn hoĩes qꝛ ut ↄmu to cautiꝰ hHie debẽt pꝛocedere
