timet de iĩpᷣoſi vero nullus tał᷑
juridicus modus locum habe⸗
ret:quia tn pauiꝰ pactũ fecit
ſe datun peſi plueret hodie⸗
tunc ex quo pluit videt᷑ ſecuri
us q det veldimittat pe · poſ⸗
ſeſſionẽ rei qᷓʒ q; ſibi reſeruʒ:pa
cta em ſeruanda ſunt quantum
pñt ſine peccato maxi me qndo
dubium eſt quõ pe· rem duer⸗
tat· qꝛ tunc pꝛeſumendum eſt
de borno vel qñ nõ pᷣt iuridico
vel bemgno medo in debitam
conuerſionem rei quaʒ ꝓdidit
impedire non em videt᷑ pau

lus ad impedien am illam cõ⸗

uerſionem rei mdebitam etiam
ſi veriſimiliter timeat de ea de
beat ſe ꝓpiculo exponere vel pu
gnare · Rut ſe ponere ad ſcan⸗
dalum vulgare. vt notet᷑ de nõ

obſeruatõe pacti · mendatẽ vkt

falſita te mſi ſi et quantũ aliqͥd
iſton de iure debitum eſt vel

ßm iuſticia expedit · S Be

Priu altn occaſione ludi m⸗
0

mmno põt de aliena re re

ci pi vel teneri de iure mſi quãa⸗
tum pꝛeſumiturde voluntaria
ꝓdentis datõe·etiam ſi non ꝓ
deret · ſic emm fit inter amicos
ꝙ aliqñ ſme ludo plus dat q;
ꝓ ludum amittant Et ideo qui

ſudunt m ſolatõ ꝓ eſibilibꝰ vtł

potabilibus vel aljs rebus: tã⸗
to ſecurius ſumũt acquiſita q̃n
to verius pꝛeſumunt ꝓdentes
voluntarios ad dadum ex ami
cicia etiam ſine ludo igitur ſe ñ
lucn ſed ſolacium de victo ꝛia

—

curioꝛes de quanto illos mui⸗
te dare intelligunt vel ſe luen

vt lucn intend ſſe T† Sed

quereres pñt ne in aliqͥ caſu ꝓ⸗
dent es im ludo de iure pdita

repetere · Rñ.& ſic· nam qñ fu⸗

rioſi mmoꝛ ẽnes maxime pupii

li ⸗ mente capti ſurdi · ceci muti
et moꝛbo ꝓpetuo laboꝛantes-
ſerin religioſi-filifamilias-qui

mhil habet mſi a patre vxoꝛes

q̃ non habẽt ꝓafernalia pdũt
aliquid ludo h̊ jure pñt repeti⸗
et debent reſtitui- vel ulis vel

eon tutoꝛibꝰ· curatori bꝰ dñ̃is

monaſteriis patribꝰ aut mari⸗

tis.Idem dehet fien ſi amĩſtra

toꝛ ren eccleſiaſtican de rebuſ

eccleſie aliquid ludo ꝓdidiſſet
ſimiliter repetere poſſet ⁊ red⸗

di deberet ſi aliquis muite lu⸗
dendo abd luduũ coactꝰ aliqd

ꝓdidiſſet Conkoꝛmiter crede⸗
rem repeti poſſe et reddi debe

re ſi quis ſolũ ↄſenſiſſet in ſim⸗
plicem et planũ ludum et ali?

p falſitateʒ q; iſte nõ asnoſce⸗
ret lucraret᷑ludens em̃ taliter
non iuſte pdit rem ſuã mſi per

oſenſum mm illud mediaãte quo
Pdit vt patuit· Lile aũt de quo

Hic 82 non ↄſenſit in fallaciam

quã lucrans obtinet qdð mtẽ

dit; V Quantũ ad ter ciu⸗
pꝛincipale notandũ ꝙ; ad dete
ſtatõeʒ ludi tria faci ũt · Drimo

multitudo peccaton ꝗᷓ m ludo

aecidere poſſunt primum cupi

ditas· que ſecundumapoſtolũ
yj⸗ thi⸗ vj eſt radix oim maloꝛũ

vero i4
los mif.
el ſe lucy
1EGed
gaaſup⸗
epdita
emngſfu⸗
weypapit
Wti
nn
fanitpe,
peremn
fenufa i
e “
pel lls ve
tonibo⸗os
Mar mr
nſancr
1ℳ ebe
poſdiſſet
erted⸗
nuite tu⸗
Add
de
eneddider⸗
nillgube⸗
dem ld
1p grcſe.
, Cairt
ſa mi per
dite or
de n
fallgen
er nti
1 1adteron
1 N
iit⸗
Imdo 00
irumc. wi
li

in

1 Drerebtum

nec eſt ibi quecũqʒ cupidĩitas ·
ſed rapma vult em ꝓximũ ſpo
liare rebus ſuis. Gcom eſt ſt pꝛo
Ditio vult em ſpoliare illũ cu qᷓ
Omedit et bibit · Terciũ eſt m
mia vellet ei eũ ſpoliare ſi poſ
ſet etiã camiſia. Quartũ eſt aꝛ
vſurarin excedit m malo⸗:qͥ in
fra menſem De. x· flor· vnũ lu⸗
cratur éſ; iſte ſtatim lucrat᷑ ca⸗
Dem die Qumtũ eſt afflictio
patris dei:que murando et im
Pcando dehoneſtat· Gextũ eſt

Septimum

mandatu eccleſie. qd augann

mo ↄtemmt de his duobꝰ. puᷣ
xix. Qui affligit patrẽ et fugit
mreʒ ig nom moſus erit et młe
lix · Septimũ eſt ſcandalũ FPxi
mi cozrumpunt᷑ em mutti q̃ að
ludum videndu duemũt
num (ſt obmiſſio mu lton bo⸗
nonꝝ que deberet quiſ facẽ txe
quo ludit · Nonũ eſt peccatum
Piurij. DODecimũ frauſ quã vↄmit
tit ĩ ĩ alten· Andecimũ ira cõ⸗
mumcato peccaton:Ouodeci⸗
mu (ſt ractio ſolẽmtatũ ĩ qua
plus ↄuemũt · Decimũtercium
mterdũ homicidiũ etiã ꝓ mo⸗
Dico verbo Decimũquartũ eſt
ydolatria qꝛ ſuꝑ illo. phił· iij⸗
quon deus venter eſt Dic 8io⸗
Hoc ab hoĩe colitur qð p cet᷑is
ab eo diligik · aciunt ad
deteſtatõeʒ ludi qh in eo quaſi

oĩa pꝛecepta decalogi traſre .
ilud nõ habe⸗

Diuntur.
his deos alie nos vt iam tactũ
eſt · Scom nomen dei muanuʒ
faciliter aſſumit· Teraiũ ſabba

tum ſepe violat. Quartũ alia

₰— gales eb edoen A . S
Eären de wern. Jn 6
vrde Saeraend re veſgemd⸗ Snde 4

S c * Arasn„ν

Bönelα a, . LeG A EnA/ W 4
ner = 2 PEHα☛ W. be rmEaE „:
5? Pebn õ 4 De s X

1 lapitulum Gepeimer um

faciliter patẽt Pter nen mecha
beris⸗ qò admmꝰ? ſ Pualit᷑ tran
ſsreditur q adherens alicui
alija deo cõtra deũ fomcatoʒ
ↄmittit · amoꝛ?ẽ aĩe cũ creata re
ↄbmando moꝛdmate⸗ ymo ſe⸗
pe tales ſoci ſut foꝛmcatoꝛes
ad lr̃aʒ Terca facit ad deteſta
tõez ſudi multiplex ibi comiſſa
ſtulticia qꝛ pꝛimo viliſſime ſer
nituti ſe luſoꝛ ſubicit taxiił vicz
oſſibus foꝛte cams · Scdo lar⸗
8it᷑ ad preceptũ taxillon qð n
daret ad dei pceptũ.Tercũ qꝛ
dſentit q viliſſimi ſibi nobiliſſt
mũ recipiat vicʒ t pus· Quarto
omnibus nocet qꝛ facit qð ſibi
eſt damnoſũ ꝓximo ſcandalo⸗
ſum deo ↄtumelioſuũ· Quinto
qꝛ velut mſanus ꝗpꝛijs mamo⸗
ſe ibi quis mterimit⸗

Ca pitulum Septimum

B Ideo nuc de reſtitu
tõne tria ſunt pemci
Pa liter diceda. uõ ſint
reſtituẽda bona materialia re⸗
rum ⁊ coꝛpon· Secũdo quõ bo
nũ fame ſit reſtituendũ· Tercõ
quõ bona aĩe ſint reſtituenda-
Quantũ ad pzꝛimũ notan
dũ qreſtitutõ oꝑe vel voluta
teſeſt qdᷣdam Pambulũ neceſſa
riũ ad ðtricõez. Et qui aliũ m⸗
juſte dammficauit aut ut aliena
detinet · tãdiu ẽ peccatoꝛ moꝛ⸗
talis q́zdiu non vult reſtituere
mpoſſe dicenee beato Rus· m

Via vero detinere a⸗
ienn· eſt ↄtra · vij· p Pe

Wτον r y Z

. en

AV

Dree:

A e PN
es vere õsäõ NoDV)

— „

Septimum Or eceptum Capitulum Septimum

epła ad macedomũ. Quamdiu
res ꝗpter quã peccatũ eſt non
redditur ſi reddi pt pemtẽtia
non asgit᷑ ſed fingit᷑:ſi aut vaci
ter agitur no dimittitur pecca

tum. mſi reſtituat᷑ ablatug ex ̊

Patet ꝙq; qzdiu hõ nõ reſtituit
ꝓPpoſſeſi mterim ſacramentũ
aliq; ſumt nouo pcto peccat-
qꝛ indigne ſacramentũ ſumit⁊
ſi manens m tali peccato ĩpiet
pemtentiã ſibi a ſacerdote ꝓ
peccatis ſic ↄfeſſis miunctã m
hil ꝓ hoc ſatiſfacit deo ſᷣm młk⸗
„ tos- Secundo notandũ qꝙ; deti
doche chon n ⸗nere alienũ muito dño e ideo
· Ex y S peccatũ moꝛtale qꝛ ↄtra vij. P⸗
ceptũ ſcʒ. non furtu facies: Cer
tum eſt em ch auferre alienũ e
Otra idem pceptũ: et eade roę
retinere alienũ qꝛ dammficat᷑
in vtroqʒ dñns rei:et ab vſu ſue
rei muitus pᷣpeditur · Eſt etiaz
Otra iuſticie virtutem que red
dit vmcuiqz qð ſuũu eſt · Eſt eti⸗
am ↄtra fraternã caritate que
vult alteri bonũ et retinẽs ali⸗
enũ vult alteri malũ:vñ eadez
rone qua detines vxoꝛe alteriꝰ
nNon eſt capax pemtetie: ſic ec
q̃ bona aliena muito dno- Ter
cio notandũ qꝙ de reſtitutõne
ſunt muita dubia doctrinalia
gue determmat ſanctatho- et
fſco ˖ m· injdi·xp· B Drimu
2, dubu eſt qms teneat᷑ reſtitu?-

Bndetur q; p̊mo ⁊ pᷣncipaliter
ille qui re abſtulit aut damnuũ
mackuſte intulſtet hoc eſt certũ
t&tt Pter illũ ſut multi alij qͥ ad
reſtitutõeʒ obligant᷑ qui opꝛe⸗

bendunk in his verſibe. Cuſſio
ccnſulinʒ- ↄſenſus palpo recur

ſus-Darticipans mntꝰ nõ ob
ſtans non mamfeſtas-Et tho⸗

ex penendo hos verſus vbi p?
ect:ij. ijiq-Lxij:dicit ꝙ inter illa

que m his verlib? enumerata
ſunt: qnqʒ obligat ſp ad reſti⸗

tutceʒ· Drimn eſt iuſſio vt cuzʒ

quis iubet aliqᷓʒ depꝛedari aut
alias minſte dammficareſi ex
eins iuſſione fit:tenet᷑ að reſti

tutõeʒz totius · S(om eſt olen⸗
ſus in rapmã aut m aliã muſtã
dammficatõeʒ. a hoc m eo ſine

c2 ↄſenſutahs rapma aut alia

Dãamficatõ fieri n poterat-Ter

ciu eſt recur ſus ſczʒ añ quis eſt

receptoꝛ latronũ et pſtans pa⸗
trocimũ:nam qui receptat la⸗

trones et tuetur eos aut rẽ ra⸗
Ptã vei furatã doloſe celat ita

c p hoc impediĩ᷑ reſtitutõ rei

ille tenet᷑ in ſolidũ cũ his qͥ ab

ſtulerũt.Quartũ ꝓticipans vt

cum quis particeps eſt in cri⸗
mme furti · pꝛede vel ſimilium

vt qꝛ latrom ſe ſociauit ad ſpo⸗
ljandũ et ꝓtem accepit. Et ul

ſe qui participat m crimme te⸗
metur m ſoliduũ de totoeſz itie
qui participat ñ in crimie⸗ ſed
ſolu m re accepta·ille ſolũ tene

tur reſtituere qð de re ſcienter
emit vel accepit. Qutũ non ob

ſtascũ ſcʒ hmõi ſpolijs latro⸗

cimjs et ceteris malis ex officõ

obſtare tenet᷑ / vt Pnceps terre
qui iuſticiã ↄſeruare tenetur ſi
no obſtat cũ obſtare poſſit:et

ſic ꝓ eius defectum mualeſcũt

4 „

—

terA
neracz
dreſti⸗
eg
ren
E adeli
NN Fer
Aui uſi
meoſne
1atae
ey⸗T
javet
t
X l:
jofa⸗
t ſta
adi
Wed
apen
Aſmihn
it
mete:
ſ
de d
lüten
eſcicnte⸗
Uronol
s lrn
cron⸗
psM
mutu
Mt

9

Septimm Preceptum 4Capiculuch

latroes et ceterimalefactoꝛes,

mtelligat de nõ mamfeſtante
et cni cõuemt ex offi cõ mamfe
ſtare · Rut im ſco. qui in judi⸗
cio requiſitus tacet vbi res fi⸗
naliter poſſet reſtitui ei cꝰ eſt/
et dicendo veritatem / vbi non
imm meret ſibi picutum ſtat2

reſtitutõez tenent᷑ ſimiliter

—

Aut pſone oſimiliter pdictiſi.

telligendu eſt de ne rephen⸗
S Dente · et cii hoc opetit ex offi
cio vt dicit tho. ij. ij. q. lxij. et
ſubdit q; ncipibus terre ex H
immmet piculũ qPter hoc em

pPoteſtate pubilica po ciunk · vt
ſcz ſint iuſticie cuſtodes. Ina
his auũt enumeratis in verſib
non tenet᷑ homo ad reſtituti⸗
onem mſi in certis caſibꝰſcʒ qñ
Hhomo ꝓbabil iter credit q; ſu⸗
um conſum̃ fuerit efficax.et q
alias ſine ſuo ↄſilio non fuiſſet

Ffacta ablatõſſimiliter no omis

palpo vel adulatoꝛ tenec᷑ ſz ile
qui adulando mcitat ad aufe

rendũſlaudãs ꝓ illo et dicenſ

ſignũ eſſe ſtrẽnuitatis· Et ma
xime tunc tenet᷑ ad reſtitutõ⸗
nemqn ꝓbabiliter credit qy

ſua adulatõ fuerit cauſa mm⸗

ſte ablatõis. Tdem intetligat᷑

De detrahete ſi ꝓpter detràcti
onẽ ipe audiens ꝓuocat᷑ et dã
mficat miuſte eũ cui detra ctũ
eſt· Et di· ſanctu 8 t ho :ij ij. q:

Nxij:q; pꝛmcipaliter reſtituere

tenentur illi qui ſunt pꝛinci pa H
uidẽ Pci

les in facto⸗Drim .
pions dammficatõeʒ fieri et ſe
cũdario ipe exeqns et ↄñt᷑ oẽs

alij obligane ꝓ oꝛdinez Qñtñ
vnd reſtituit iin Damnu qᷣ da⸗

num paſſus eſt. tuc eſt eidẽ to
talit er ſatiſffactũ:nec aliqs con

tenetur eidem aliqd vlteriug

reſtituere ſz illi qͥ ſũt pꝛ mcipa
las m facto/et ad quos pueĩit
res tenentur ſatiſfacere itſis a
alijs qð reſtit uerũt· Qð ſi non

acerent tũc ceteri tenenẽ vt vi

detur ſinguli ꝓ ptibus qmi m

ohdũñ ſatiſf eci

2 Dum hHic q ſicut ſunt none ali⸗

₰ ena peccata mverſibus tacta.

quibus peccatis quis pticeps
efficit᷑ aliems delictis m deme
rito hicjet in accñtali ſuplicio
m futura vita- Tta ex oppoſito
ſüut nouem aliena merita quib⸗
Pximivtutes noſtras q amo

acere poſſumꝰ hic in futuro

accntalia pᷣmĩa habebim. Dri⸗
mo cum iubemꝰ et opamꝰ bo⸗
nuz alijs vt pentes pueris dni
ſeruismagiſtri diſci Pulis-pPia
ti ſubditis impãtes bona: Ge⸗
cundo cũ ↄſilia damꝰ2 ꝓximis
vt vitent aliqua vicia vel open
tur meritoꝛia vł virtuoſa pa
ſic quilibet pt docere Pximnzʒ
verbolet exemplari vitaquibus
tot meritis aliems ptici pamus
quot opa bona alij ex nris bo⸗
ms faciũt· Tercõ cũ ↄſentimus
in bona alion vt dñi ſeruos ma
numttendo ꝓ ſacerdocio 7 re

8

Baise adipiſcedis: pontes ſilz.

Quarto cũ ex laude alicꝰ virtu
tis in alio talis pꝛoficit.vt fit ĩ
imsgredietibꝰ religiõeʒ vł vsim
tatẽ vy vid iitate laudantitus

4 Septimm

t à ◻ Nectan

=ð e

Se „. .

Punapene
etne

re obſrems.

nuͤ

Pu mung

Qumto cum Sefendimus miu

ſte vexatos vt aduocando ho⸗
ſpicõ recipiedo vel ſepte opa

—— „ — „

Ix: Qiui ꝗaphet a·i. pᷣdĩ catoꝛ? reci
pit mercede aphecie Habebit⸗

m coopamur ahoꝛum

bomsvt peregrinado ſcrihen
do libꝛos-coꝛrigendo eoſoem-

eccleſias et ſermoes viſitando
Septimo qn ſuencio noſtro ali

08 edificamꝰ? et locut õe alion

virtutes diſcrete attollimus⸗
Octauo quando non obſtamꝰ
virtuoſis alion exercici js· ſed
econtra fraterna coꝛrectione
et ſeptẽ opibus miſericoꝛdie
ſpiritualibhus iuuamus ad bo=
Rona qañ mamfeſtamꝰ? ali⸗
oꝛuz miſerias vt eis ſubuema?

Gunt etiã tercio noue demeri⸗

ta abena m alijs peœtis &z ſint
illa vbi tpaliter Dammficatur
ꝓrimus ꝓ ſcandaſñ multiplex
que faciliter repies et ſic ſunt
triplicia nouem Drimo m reſti
tuendis Secundo in meren⸗

dis Tercõ in demerendis per
nouzë modos ſcandalizandi ꝓ⸗

ximũ.) D Secundn dubiũ
eſt quid ſit reſtituendũ · Hñ q
ome alienũ qò quis miuſte ab
Rulit aut miuſte detinet et in⸗
uito dno rei-tenetur reſtituè-

Circa q notandñũ qn triplicit᷑
tingit qʒh miuſte aliena aufer⸗

re vel detinere · pᷣmo cum alteri
ex cauſa licita ad aliqᷣd oblisa

tur et ei non ſoluit ali muito
vt cum non reddit depoſitũ ri

te repoſcenti nõ reſtituit a cco⸗

miſericoꝛdie exhbibendo Mat·

modatũ non ſoluit mutuũ non
reddit pꝛeciũ mercenario Rut
non ſoluit alias debita vt ſunt

vectigalia·theoloma ceſus de

cime et hmoiad que ſoluenda

quis iuſte obligat᷑ · Secũdo cũ
quis mmſte ahqua acquiſiuit-
quocũq; modo ſiue ꝑ vſuram ſi
ne ꝓ furtuſiue ꝓ rapmaſiue ꝓ

defraudacõz mmenſura lhiqui
don vel aridon · ſine ?ꝰ ponde⸗

ra falſa ſue per fraude vel fal
ſit ate m m rei ſubſtatia quanti
tate vel qualitate vt ſupꝛa di⸗
ctũ fut. Tercã cũ ei aliqð talę
datũ eſt m munere aut relictũ
m hereditate aut in teſtamẽto
aut eſt ſibi vend itũ ab eo qͥ ius
m eo nõ habuit eo ꝙ; res ſua nñ
fuit- aut poteſtatẽ eam dandi
nõ habuit- Omne igit᷑ tale oꝑ
tet reſtituere- alias ↄtra pcep
tũ h̊ͤ agit᷑ et grauit᷑ peccat᷑· Et
illis addĩ qm alteri imuſte
nocnit et damnuũ m rebus mtu
lit tenet᷑ ſibi damnũ recopenſa

re etiã ſi inde mhil habuit vt ſi
Obuſſiſti domuz meam minſte

tencris mibi ad recõpenſatoez
totius dam q3uis mhil de do⸗
mo apud te remanſerit-Secun
do dẽ ꝙ non ſolũ miuſte abla
tum eſt reſtituendũ ſed etiam
fructus eius ſi ſit res de fructi
fera vt ager vmea. et hoc dicũt
eſſe ven 8ð poſſeſſoꝛe malcfide
de fructibꝰ qui ſupſũt deou
ctis expenſis que fiunt gracia
fructun querendon ↄgresan
doy ⁊ conſeruandon: ſi autem
ablatũ ſit res qaue non eſt de ſe

timun

non
Iut
ſunt
nde
enda
dach
ſunt⸗
nmd
aRrh
Wa WN
v wonde⸗
dedate
m
oudr
had taie
reheti
ſtamin
n
gſiaſi
dandi
Reopg
ten 5
oNEt
eNNde
robvonrt
ſecoreni
brjenti
n miſt
mlotol,
dedo⸗
„Decop
Re dh
ſed ien
de fnt
malſt
ſitt

t 4
u
ſoe ſe

—
. .

fructifera vt pecuma tũc aufe⸗
rens vel miuſte detinẽs tenet᷑
ad reſtitut ceʒ eqᷣualentis a
recompenſatõez damm cSille

ſue-nõ tñ opoꝛtet q tmreſtitu
at quantũ ulle lucrari xotuiſſz
cum pecuma ſed m eſtimatõʒ
lucri qd accidere ↄſucuitpen

ſato lahoꝛe et imnfoꝛtumjs q imn

lucro aliaſ accidere pectuiſſent

liucrum cm no ſelũ penſat᷑ vei

cau latur ex pecuma cet laboꝛe-
Nam Im tho: ij.ij. q-lxxi - Qnñ
Tatio alicui? nlicita eſt ↄtra
legem vt cũ quis ſime mace de⸗
Dit tunc nen pᷣt rexetcre ſz me
retur mud datũ amittere ne dʒ
ſibi reſtitut o ficri· &t alms qui

ſimc matce accepit nõ p̃ᷣt retine
re ſed dz in pios vſus duertere
8Terauñ eſt dubi cui ſit re
zus dñnñs rei eſt · NRut miuſte 8

mficatus ſi eſt viuꝰ et noſcitur
Sed ſi heneſt pꝛeſens debet

expectari aduentꝰ eiꝰ ct tũc ſi
bi reſtitui ſi ſaltẽ ſperat᷑ aticñ

reuerſurꝰ: ſi aut non ſperat᷑ re⸗

Ditus ciꝰ tunc ſi res eſt magm

valoꝛis debet ſibi tranſmitti ſi
pt mode lieri:nec obſtat dicit

ſccus thoſi vemittẽs damnum

remit tẽ do paciat᷑ · qꝛ ipᷣe ſibiip
ſi hꝰ damm cauſa fuit ꝓ hoc q;

alteri ſuũ miuſte abſtuũt vł de

tinuit ſi autẽ tranſmittere nõ

poſſit aut ſi foꝛte res nõ ſit ma

m valoꝛis ita q non poſſit ſi
bi rmitti ſine maioꝛi incc modo
q́; res cſſet ſibi vtilis ſi eam ha

Septimum Dreceptum Capitulum BSeptimum

veret tunc pᷣt eam dare aliqui⸗
t us ↄgnatis ei2 apmquiozꝛibe⸗
qꝛ pꝛeſunmitur lege nat᷑e q ille

velit magis reſtitutõnem fieri
ap mquis ſuis qz aliems St ſi ñ
Hic et ↄgnatos aut no noſcerẽ

tur poſlet rem vmittere vmi ce

nobio cũ tali ꝓt eſtatõe ꝙ; red

dere teneat᷑ ſi vnãz requiſierit
vel ↄparuerit aut ctiã reſtitu⸗
at heredibus ſuis ſi vnq; taleſ
ↄparuerint · ſi aut dñs rei reſti

tuende vel ipe dammficatꝰ oĩ
no mcertus ſit et ignotus: nec
pctcrit ſciri · et ſim niter hèdes
eiꝰ2 ignoꝛantur omnĩo nec ſcirĩ

poſſunt adhibita ſufficiẽti dili

gentia tũc paupes ſunt Hdes
van ren reſtituend an-non em
ille miuſtus ablateꝛ vel deten
toꝛ alienan rerũ ꝓ hoc deobli
gatur a reſtituendo · nec p̃t ſibi

ipi retinere ſed tenet᷑ dare *
anĩa illius:cui reſtitutõ debe⸗
batur ſi vero dñs rei reſtitu?ę⸗
de eſt moꝛt uus⸗ detur here⸗

dibus ſuis et ſi nõ ſciunt᷑ here

des nec facta diligẽti inquiſi⸗
tõne ſcire pñt detur pauꝑibuſ

ſum. Cui em nõ p̃t tꝑalit᷑ red⸗
di reddatur ſpnᷣahter Reddi

tio aũt ſpualis fit cũ dat᷑ pau⸗
peribus ꝓ ip̈ et ꝓ ipius ania
EE Quartum dubuñ eſt ꝑ c2

manꝰ dñt talia diſtribui pan
pꝓibus ⁊ reddi·Rhq; ꝓp manꝰ?
ↄfeſſoꝛis vel alic? alterius de
c2 fidclitate ↄfidat. ſ di.ſco.

ꝙ non muenerit qs neceſſario

determmatus ſit mediator m

M

. Septimum Oree

diſtribuendo paupibꝰ? illa:et
a8dit vioetur mibi q) talis ꝓ
ſeipm poſſit paupibꝰ reddere
Tdiſtribuere ↄſilio tñ alicꝰ bo

m viri:qꝛ poſſet Otingere q; da

ret tali mediatoꝛi & cuiꝰ fide⸗

litate confideret: et ꝙ talis tñ
ſibipi awplicaret vel alijs vſi⸗
bus q́; de beret vn vbi lex diui
na vel eccleſiaſtica nõ ligat pꝑ⸗

—

ſonã ſequenda eſt ratõ natalis

Iila aũt magis dictat q) Pſo⸗

na que tenet᷑ magis ·reſtit uat

ſeip̃am qz ꝓ aliam- nonth ey
cludendo ↄſiliũ bom viri .ſes

magis meiudendo G I Qn

iñ dubiũ. qn ſit reſtituendum

Rñ:q; quilibʒ tenet᷑ ſtatĩ reſti

8

tuè alienũ mſi dilatõz volunta

ria habeat ab eo q eſt dñs rei
qꝛ vt dictũ eſt pꝛiꝰ ſic eſt ↄtra

inſticiã et dilectõ; Pximi ⁊ cõ

tra pꝛeceptũ dei auferre alie⸗

—.

nu · Lta eſt ↄtra iuſticiã. Otra

Dilectoez Pximi.⁊ ↄtra d iumũ Z

Peeptũ tenere alienũ muſte iõ
eft magnũ peccatũ· ſed ↄſtat
q p nuilũ tꝑs licʒ; peccatũ cõ⸗

tinnare ſed quilibet tenetk pec

cat ũ ſtatim deſerere tã quo ad
actũ voluntatis elicitũ qᷓʒ quo

ad actũ exteri? im atũ⸗ Tuxta
illuo E&ccłxxj. quaſi a facie co-⸗

lubꝛi fuge peccatũt quilibʒ te
netur ſtatim reſtituere abla⸗

ta aut quecũq; aliena in quib ?

non habet ius · mſi ipᷣe obtine⸗

ret vo luntariã dilatiõe; a dño
reiqꝛ nõ licet detinere alienũ·

veo nolete. Ab iſto tñ cxcipit
co aliquos caſus in quibꝰ ſm

eptum 2

—

Capitulum Septimum

——————

eũ licitũ eſt differre reſtitutõẽzʒ

exterioꝛ? dumodo aſſit ĩterioꝛ
reſtitutõ ufirma voluntas re

ſtituendi z cito occurrent ar
cumſta ntie opoꝛtune:et iln ca

ſus ↄphenduntur ſub hac ma
xi malicitũ eſt detinere rẽ alie

nam.qn ille ſc; dñs rei rõnabi⸗
liter deberet velle eã detinere
ſed in alicuibꝰ caſibꝰ ronabilis
Ddeberet velle quis rẽ ſuã deti⸗

neri de facto qui tñ Habaerz fir⸗
mã voluntatẽ reſuituedi· poſi⸗

tis ibi ad H circ nſtantijs opo2ꝛ

tums-Orimꝰ? illoꝛum caſuũ m
ſco.· eſt· qñ reſtitutõ ad ſtatim
eſſet notabiliter danoſa ↄmum
tati tũc nõ tenetur ille ſtatim
reſtituere · qꝛ mtali caſu alter
Deberet velle reſtitutẽz nõ ſta

tim ſibi fieri⸗ qꝛ magis dʒ velle

bonũ ↄmũitatis:. &t ideo dz rã⸗

nabiliter velle aliqu ale dilatõz

illi? reſtitutõis hom vtilis. Se
cundus caſus qñ reſtitutõ eſſ
dãnoſa ei cui debz fieri vt red⸗
dere gladiũ furioſo qͥ medjan⸗
te ſe vel ahũ mterficiat vt diẽ
ſcẽus tho· ij· ij .q⸗lxij·q; ſi res re
ſtituenda aꝓparet ꝓ nũc graui
ter noxia illi cui reſtitnuẽda fo

ret vel etia alteri tũc nõ debet
reſtit m ei:qꝛ reſtitutõ oꝛdin a6
ad vtilitatem illiꝰ cui reſtituia

Oĩa em que poſſidenẽ᷑ ſub rõe
vtilis ↄtinẽtur: nec tñ q̃s de bz
ſibi eam aapꝛiare m tali caſi ſʒ
debet reſernare vt ↄgruo tpe
reſtituat vel alicui tradere tuti
us ↄſeruandam. Terciꝰ caſus
eſt q ĩmediata reſtitutõ eſſet

*

mn
6ſe⸗
poln
ſet

dis

ſo⸗
Wo
ne
ſe
ſo

d

n
ſil
tii
Hyn
tſ
eſen
talic⸗

ſentt.

wr
KN'
n

m.
be
me
me
⸗
um
lial
t
ind
om
dur
tur
rem
ting
ttt⸗
wlun/

Nptirnn

ſurut;
ſterio
ntas e
nent ar

Ae

bae na
lerbalje
foubi⸗
Nüdere
eſde⸗

.

. .
Caſai n
dfirn
omm
lehmm
al
oſta
wvelle
dfe:
Nri
ttntoih
An.
mede
ſt etd
SeN
Sau
1 fo
debet
oꝛdmd
eſümt
ſabn
sde,
aal
o
et⸗
ℳ

eptimum

—

Dꝛeceptum

Diffamatoꝛiĩa reſtituẽti.ſiẽ fur
occuitꝰ non tenet᷑ ſtatim fa⸗
cto reſtituere · ſed pᷣt captare
tꝓus m quo ſine ſu diffamati⸗
one reſtituat: debʒ tñ habere
voluntatẽ reſtituẽdi q̃m cito o

roꝛtune poſſit et dehet ad Ho

Diligentià adhibere · Rddit eẽ

ſcoq; qñ ablatõ fuĩt occulta.
tuc no tenetur ablatoꝛ ſe ꝓdẽ.

nec tenetur ꝓ ſei pm reſtituè.

ſed poteſt hoc facere p anã P⸗
ſona diſcret a et fid clẽ vt expe
dit ꝓ ↄfeſſoꝛe cui pᷣus eſt pctin
m ↄfeſſiõe dtectũ.ſu poſito q
ſibi credatur de fidehᷣter reſti⸗
tuendo id quod ſue fidei ↄmiſ
ſum eſt. Et etiã q; caute reſtitu
at ſine mamfeſtatõe eius 4 652

abſtulit· et non reftit uit · et m
tali caſu poteſt reſtitutõ dif⸗

ferri quonſqʒ votũtas et opoꝛ⸗
tumtas talis pſoene medie poſ
ſit haberi H (Quart? caſus

qn accęleratõ reſtitntõis eſſet
multũ damnoſa reſtituere de⸗
beti: et bꝛeuis dilatio rſtitutõ
ms non eſſet damnoſa:vel non

multũ damnoſa ei cui fieri de-

beret· tunc iten nõ tenet᷑ ſta⸗
tim reſtuere de facto · ſed ſuf⸗
ficit ꝙ ſtatim ex affectu reſtitu
at cũ ceſſabũt impediwẽta hic
inde · Qumtus caſus eñ quis ẽ
ommmno impotens ad reſtituẽ
dum·Talis em ꝓtunc nõ tene
tur ſed cñũ ꝓuenerit ad pĩgnio
rem foꝛtunam: Rctio em nõ ex
tinguit᷑ ꝓꝑ imopiam ſed ſopitur.
Et talis debet habere foꝛtem
voluntatẽ reſtituẽdi ſi aliquan

(Capitulum Geptimum

do potens erit ad hoc: Et ſcẽs
tho·ij⸗ ijq:lxij· dicit q in hoc
caſu de bet homo remiſſionem
petere ab eo cui reſtitunendum
eſt. vel ſaltem voluntariã dila
tõeʒz et hoc petat aut ꝑ ſe aut
p aliũ Et videtur q; pari rõne
ſit faciendum m caſu pꝛecedẽ⸗
ti · hec ſimt dicta de reſtitutõe
facto et de boms foꝛtune. F
Sed q̃rit᷑ quõ reſtitutõ ſit faci
enda de boms coꝛpis que quiſ
aufert Bñ·ſco· vbi pꝛius q; ſi oc
cidit aliqj3 miuſte ſi ſibi P illo

fligit᷑moꝛs vt ſic vitã reddat

P vita debet illã pacienter ſu

ſtinere · et ſic ſoluere penã illã

ſi aũt ſibia nullo mfligit᷑ judice

tunc expedit ſibi vt vitã ſuam
exponat m cauſa iuſta vt ↄtra
męfideles a mimicos eccleſie pPp
reſtitutoe facienda illi cuĩ vi⸗
tam abſtulit . Qð ſi nõ velit tã
tam reſtitutõeʒ; facero·nõ põt
tñ a reſtitutõe oĩno immumz

eſſe ſicut quidã dicit ſco:a bſoi

uũt homicidas nec eis reſtitu⸗
tõeʒ neceſſario incũbentem in
jũgentes quaſi facilius poſſit
tranſire homicida q́; camcida
vel bouicida qꝛ ſi quis occidiſſtz
bouem ꝓximi ſui vel canz. nò
abſo l ueretur ſine reſtitutõne
tenetur ergo ille ad reſtituti
onẽ faciendã equiualentẽ vite
qua abſtulit et hoc eo modo qᷣ
Pt equiuualentia in talibꝰ e.
Nec hoc ſolum tenetur ſed vt
addit ſco⸗ſi mterfect? ſuſten⸗
tabat aliquos vt preʒ matrem

(Preceptum

ol apinquos tenet᷑ interfectoꝛ
ommbꝰ? illis ad tantã reſtitu⸗
tonem quanta eis abſtulit m⸗
terfectonem illi? k De mu
tilatõe vero aut alia coꝛpali di
cit · ſco debet fieri reſtitutio ꝓ
pecumamet illa debet rñdere
non ſolũ damno qð qs mceurrit

Beptimum

P mutilatõz ꝓ toto tpe vite ſue

q vſurꝰ fuiſſet membꝛo abſeiſo
leð ec debz rndere exponp ap⸗
poſi tis in curatõe et vltra B pia
catio m leſo qui redretur etiam
ſi nõ eſſet talis mutilatõ et cõ⸗

ſolatõi ſic afflicti qꝛ ꝓpetua eſt

ſibi deſolatio de tali muti latõ

ne plus etia m ſco· ponderan

da eſt mutilacõ paupiſ qᷓ; diui
tis· qꝛ pauper plus mo igebat
mebꝛo abſciſo að victũ neceß
ſariũ acquirendũ· De talibꝰ re
ſtitutõibus fiendis ꝓ vita ab⸗
lata aut ꝓ mutilatõibus mem⸗
bꝛon aut leſionibns et damnis

coëpis dicit ſanctꝰ tho · ij · ij .· q

Ixij·qꝙ; m quo non poteſt recõ⸗

penſari equiualẽs ſufficit q; re⸗
compenſetur qð eſt poſſibile ſi

cut patet de honoꝛibus qͥ ſunt

ad deum et ad pentes qbꝰ nõ

Ht reddi equiualeſ· vt ðꝛ · vnj·
Eth. ſic ec in apoſito qn illud
qð ablatũ eſt· nõ eſt reſtit uibi
le pꝓ aliqð equale · debet fi eri

recompenſatõ qualis poſſitE
eſt.puta cũ quis alicui abſtutit
memby debz ei recompenſare

in pecuma vł m aliquo Honoꝛe⸗
et ſimilibus ↄſidera ta ↄdĩitõne
vtriuſqh; Pſone et t ym arbi trium
bom vii L Secundo pꝛi⸗

Capitulum

„

aæaſtiuctone fmn g

¶Septimum

apaliter dicendum eſt de reſti
tutõe bone fame ablate ĩ toto
vel m parte · Nbi notanduʒz vᷣm

tho·et ſco. in imnj. diſ · xv· et ex

Dictis ſanctiat!

quadꝛupliciter dtingit aliqus

verũuũ crime ſuum de eo mamfe⸗

8 Dammficare ahũ m fama-Dzꝛio

ſtando et ĩuſte jvt cũ unis ma⸗
liciã alteriꝰ mamreſtat ei q̊ coꝛ

rigere habet Kut ſi meoꝛrigi⸗

buiſeſt: mamfeſtat im ↄſpectu
eccleſie et hoc bona zontone
ſcʒ vt ↄfuſus a peccato ſiſtat/⸗
vel ſalte vt alij diſcedat ab eꝰ?
Oſoꝛtio infectiuo et coꝛruptiuo
amat tñ oꝛdme jiuris et frat⸗
ne coꝛrectõiſ. &t qui iſto modo

mamękeſtat crime alteriꝰ? ⁊ ſibi

aufert famã nõ peccat m nec

“ etur ſibi famam reſtituere ·

do dammficat quis alinz

Bi m n fama- et hoc miuſte ſcz falſuũ
crimen ſibĩ imponendo· ifalſe

eũ coꝛa a alijs accuſando de cri⸗
mme de quo non eſt reꝰ? æ qui

illo modo accuſat et ꝓximum .R

dammficat ſun grauter peccat

P.· vj· c· j.· B ergo grauius pec⸗

qꝛ maius eſt auferre famã qua
tpalia et qui aufert tpalia alti/

grauiter peccat vtdictum fuiĩt

ſupꝛa pꝛecepto:v · c· vij q· x· et

cat qui ſic miuſte aliũ dammfi
cat im fama hoĩeſ em plus dili

guit famã ſua q́; tpalia ſua. Tał

em ſic falſe et miuſte damſicaſ
ꝓximum tenetur ſibi famã ſuaz
reſtituerelet hoc illo mo q ver⸗
bũ ſuũ rtractet abſolute apud
Imnes ad eũ äre

ſ⸗

ite
⸗
iuſti
m
ſui
Jin
R

LELe

eptimun

dereſti
1toto
duz pm
et ex
aliqus
a Dꝛao
wamke⸗
aa⸗
madd

.

6
„

meytene

to Oſtaa

dat abe

rruptno

ioetut⸗
vwoo
Tſbi
nbnec
tuete⸗
8 Ae
Nä
do e
do dech

t de
et pninm

iterpeldh
mi qu
alia alti
comn ſih⸗

4 4

⸗1A
mus pee⸗
i danmm
plusl
d

U Wornig⸗
mnNein

A .

PEE

dũmodo ſciat et poſſit debet
em apud omes ↄliteri/ falſũ ſe
in hocoe illo dixiſſevt di: ſct᷑s
tho·et ſco diq; debet ſic famã
reſtituere ꝙ ret ractõem vorbũ
ſuum ſen illud qð ſibi fa llejm⸗
poſuit · et hoc ita publice ſicut᷑
ſi bi impoſiut qꝛ allas non puat
juſticiam in reddendo ꝓximo
qð ſuum eſt · Ex quo homo te⸗
net᷑ reſtituereſt palia vt dictuʒ
eſt · multo a Ffoꝛtioꝛi tenet᷑ re⸗
ſtituere famam ſic miuſte abia
tam qᷓ eſt multo pꝛecioſioꝛ tꝑa
libus:vñ/v ucr.xxij·Sꝛ. Meii2

eſt nomen honũ q́; dnucie mul

—

nõ impqꝗvi tale crimen m pub
lico aſſèendo illud de eoł-ſed
murmurade mæcante et moiſcre
te lccutj vel alicui ccꝛam pluri
bus lovhtur a narrauhmei no
tanꝗʒ ſibi certuſſed dicit ſe ſie
audiuiſſe⸗In tahs teneatur fa
mam illi reſtit nere · Rñ ſeo.di.
rara fides ideo q mutti multa

loquũt᷑ · Et deo ſic murmuräas

aut mcante loquẽs de alio faiſu
crimen ſcʒ dicendo apud alios

foꝛte ille fecit heccerte p̃t eſſe

q; fecerit aut dicendo ego au⸗
dun chile Joeerie Hec; S
mſi ex modo dicendi talis oñ⸗
dat aliquã certitud imem maio⸗
nemſqʒ ex relatẽne dmum/ non
aufert ex nat ura à ctus illi in o⸗
pmioneę ulon audientiũ/qꝛ ſi i
li firmiter concipiant ⁊ cred at
ex hoc illũ de quo eſt ſermo cri
mino ſum eſſelleues ſunt : qꝛ qui

S

rũt amen qꝛ a ſcandalo puſillo⸗
rum optet cauere Tuxta ulud
paulij.con · viij⸗ ſi eſca mea ſcã
daliet fratrẽ men non mandu
cabo carnes met ernũ· et multi
Rſunt tales puſilli leues ad cre⸗
denduñ mala et ideo pPic uloſuz
eſt coꝛam ipis talia audita ex

relat o referre/et ſi hoc fiat ex ĩ

tentõe malajyvt ſcz aĩo et inten
tõe ledendi famã illi?/de quo

ſermo eſt.tunc nõ eſt facile ex⸗

cuſare n ſit ↄtra caritatẽ et ꝓ

ons moꝛtale:ſi autem fiat coꝛa

talibus puſiulis leuibꝰ? ad cre
dendũ mala et fi at ex meõſide

te.) Mν Bed diceret aliquis ſù ratõe ⸗durũ eſt dicere mexeat

genus peccati vemalis qꝛ ligua
m lubꝛico poſita eſt et qm non
offendit verbo hic ꝓfectus eſt
vir. Et dicunt aliqui q; ſi qui

ex aluꝰ tali ręlatone nota mfa
mie meurriſiet apud ulos apö

uos ſic lecutus eſt/tenet᷑ ule
ſibi reſtituere famam. Et dice⸗
re apud eos ſe falſũ m hoc de
iſto andiſſe· et mimnus cautũ ſe
locutum fuiſſevel q; ſibi non fu
erat eredendũ · cũ tale ↄtra ꝓ
ximum dixit quando illud retu

lit cetra bonũ pꝛoximi de quo

nuliã certitudinẽ habeat vł ali
quo ↄſimii modo reſtituat ꝓ⸗
ximo famam pꝛout melius po⸗
io contingit

tuerit) N Ter
5 qj aliquis dammficat ꝓximum

min fama· et hoc ven de eo dicẽ⸗
do ·˖ ſed iniuſto modo vt cũ qs
coccultũ crimẽ alterius ꝓdit

debitn oꝛd mẽſſeu cũ ven crimẽ
alteriꝰ ſed occultũ nõ ſeruato

Sertimum Preceptum y Capitulum Septimum

Septimum

oꝛd me iuris tra eum in publi
co aponat.de hoc dicit ſanctuſ
thotenetlidamficato in ſua
fama reſtituere famã quantũ
Pt/tñ ſine mendaci
cat male dixriſſe vel n ncſte
eũ diffamauit vel alio tali ↄmo
do modo· St ſi nõ pꝑt famãa ſihi
reſtituere debet ſibi illud da⸗
num aliter recompenſare ꝓut
etiam de alijs damnis ſupius
fuit dictũi Et ſco·de hHoc dicit.
ꝙ; talis non tenct᷑ retractare v
bum ſuũ qð ꝓpeſuit in publico
qꝛ ſic faciendo mentiret᷑ cũ ſci⸗
at illud qð ↄtra eum gpoſuit eſ
ſe venet ideo no debet metiri

Pter qcungz bonuũ a lteri red

Dendu ymo in nullo caſu ẽ me⸗
ciendũ ſed tenct᷑᷑ alio mõ licito
ſibi reddere famaʒ· v? P hmoi
verba non credatis eñ eſle ta⸗
lem Male em dini et fatue diri
et illud ſuũ dictũ tuc eſt verũ
quia non ſeruato oꝛd ine iuris

Apoſuit in publico qy non fuit

ven publicũet ergo m hoc ma-⸗

le . ſtulte · et fatue dixit· et illa

ſuaſio · ſcz non reputetis eũ eſſe
SS talem eſt bona qꝛ quilibet pᷣſu

mendus eſt bonus. donec pꝛo

betur ↄtrariũ: Euxta illud. Ex⸗
tra de ſcrutimo in oꝛdine faciẽ
do-bumana fragilitas iſtũ q́;

indignũ eſſe non nouit/ dignuz
debet eſtimare . Sed iſte nõ eſt
ꝓbatus malus coram illis / et
ergo hoc pſuad endũ eſt eis vt
eum non reputét ũ indisnum .—
uarto ↄtin-

et malum O
it aue dammifi care alm i fama

vt ꝙ ſe di

E— ts ⸗grarre⸗ 4
— . . S .

Septimum

ſ; verum crimen. H occultuz m NA
publico ſibi impoſitunegando/
quia ipm qui ſibi crimen impo
mit ondit in hoc mendace ⁊ no
tat eum de calumma iede Ffal
ſi crimmis impoſitõe: Et de il⸗
io dicit ſco· q ille ſic negas nõ
tenetur retractare negatõnez
ſuam que negauit pnublico ve
rum crimen ſibi impoſitũ qaꝛ vt
Dicit non tenet᷑ in publico qui⸗
cunq; ſtatum m indicio ↄfite⸗
ri ſe reuʒ · mſi fuerit ↄuict?2. Te
netur tn ꝓ quedã verba ſobꝛia
vt ſtatim ante hoc dictuz fuit
reſtituere famam illi accuſanti
quem mdirecte notauit de ca
iumma wvic; dicendo no Habea⸗
tis eum ꝓ calummatoꝛe: qꝛ cre
do q PHabuit mtentoez bonam
m aponendo vei koꝛte ipe cre⸗
didit ſe ꝓbare poſſe mtentu ſu
um deceptus eſt. Ex quibꝰ pʒ
qʒ piculoſu et magnu peccatũ
ſit aliquẽ infamare Ter
cio pꝛmcipaliter dicedur m eſt
de dammficãte aliũ m anĩa ſua
id eſt in boms aĩie quõ reſtituẽ
teneatur · Nbi notãdũ ſᷣm ſco⸗
p bona aĩe mtelligendo bona
moꝛis que acquiſita coꝛrũpun
tur. et acquirenda impediunt
vicia em et peccata virtutes
iam acquiſite coꝛrumpunß et qᷓ 4
deberẽt ex boms actibus gene
rar/p vicia npedun neᷣ · ne ge⸗

nerentunin
i⸗ virtutibꝰ? et actibꝰ virt uoß
non pᷣt vnus aliũ directe dam
mficare auferendo ea ſibi ſicut
auferuntur exterioꝛa bona aut

C apitulum

EeE& &

Irr srrderef e

ſede
h
Ney
de
ms
ben
aug
ſſam.
mici
ſe
ew
tode
nke⸗
pece
Pxi
110.‧
bilit
loꝛtr
lioꝛẽ
vsr.

“
RZ
5

timin

leiymn
mpo
Tno
defal
18n0
konez
Ne
aar
cgoun
io Rte⸗
ict .
obei
tig kur
cuſant
tde a
nam
e⸗
cu ſu
NA
Peicnn
o.
dunk
aniz i
reſtin
ſyſo⸗
0n4
fichon
edunt
irtrtes
mner⸗
13 ℳ
eg
ℳ
M
lut

Rieccke
Pgef

Beptimum ADreceptum

—
—

mfundẽd o ſibi ↄtraria ſcʒ vicia
et peccata qꝛ pctmmtm eſt pec
catũ mquantũ eſt voluntariuzʒ-
nam ſi non eſſet voluntariũ nõ
eſſet peccatũ·vt di⸗ ug: m de
vera religiõe· igi t᷑ ſola volunta
te apꝛia pt qᷣs ſic directe dam
ficari ſcʒ m ſeip̃o cauſando voli
tões malas ⁊ peccata. t tamẽ
vnns DdDammficare alin ĩdirecte
ſcʒ trahendo ex intentõe a bo⸗
ms opibus · et ſic impediendo
a generatõe virtutũ et mduce⸗
Do ad mala opa quibus vtuteſ
coꝛrumpunt᷑ et vicia generantX᷑
Et talis mnductio ad malũ a re
tractio a boms ↄtingit multis
modis · vicz jubondo · ↄſulendo
Pſuadendo.rògãdo; dejiden⸗
Do bona et laudando mala et
ſic de alijs modis ſad ꝛpoſitũ

isit᷑ pᷣmo dicendu q qͥ aliũ ſic

Dammficat in ĩiſtiꝰ aie boms q⸗

niter peccat · qꝛ ↄtra dilectõeʒ

dei agit eo ꝙ retrabendo a bo
ms mmuit honoꝛẽ qui deo exhi
beretur· ijducendo ad mala
auset dei mhonoꝛatõeʒ et offe

ſam-agit ętiã ↄtra dulectõʒ ꝓxi
micui deberet velle et facè bo

nũ· ſed vnlt et facit ſibi malum
et peccatũ eſt tanto grauiꝰ.q̃n

to damnũ eſt maiꝰ qd ꝓximo
infertur exempli gcia grauius

peccat ceteris pibꝰ qͥ damficat
Pximũ m libꝛa qʒ ſi Dlo dena⸗
rio:cũ aũt bonũ aĩe ſit ĩeſtima
bili᷑ melius boms coꝛpis aut
foꝛtune ·ſic aĩia mcõꝓabĩili me⸗

lioꝛẽ ꝓtem coꝛpis ſequit᷑ qq mł

to grauiꝰ peccat qui damficat

F Capitulum . Septimum

alium in boms aĩe · vt in virtu
tibus et opibꝰ boms quibꝰ me
retur eternũ bonum q́; peccet

qui damficat m boems coꝛpis

tur q; ſic dammficãs aliũ ĩ bo⸗

ſein geſe een Q 1 Scoa dici

ms aĩe tenet᷑ ſibi adreſtitutõeʒ
modo poſſibili · vt dic ſco· a pz
qꝛ cũ bona virtutũ ſint maxima
bona minter oĩa humana bona ĩ
pñti vita:· m Nuæli· j.retracti
onum plus damficat ꝓximum
qui in iſtis eum dammficat · qᷓ;
m qᷣbuſcũq; alijs · et ꝓꝑ ↄñs Pl⸗
tonetur ſᷣm iuſticia ad reſtitu⸗
tõe ſuo ꝓximo de tali facien⸗
da quantũ ſibi poſſibile eſt·qᷓ;

de alijs boms · Talis aũt reſti

tutio fiat ſic vt dãmficans iliu
damficatũ ſuadedo· imnducẽdo
exhoꝛtandoet alijs boms mo⸗

dis efficaciter inducat ad peim

tenciã ad vite emendatʒ· ad
actus bonosvirtutũ gnatiões
St ſi nõ ſufficit ſua ꝓpa ꝓſuaſio
aut exhoꝛtatõ et ſiłia:adducat
alios efficacioꝛes dũmodo tñ il
lis non ꝓdat peccatũ illiꝰ octł
t um· et ſi nõ ſufficiũt ꝓſuaſiões
hmõi et inductioad bonũ · qꝛ
facilius eſt ꝓpuertere qʒ ↄuertẽ
tũc tenet᷑ vltra h̊ quartũ pᷣt im
