(tum nec inquirerẽ tu tñ ſeireſ
q; ego pᷣncipaliter ad equita 8
eum emerẽ.· ⁊ ex ſimplicitate vl
m aduertetia id nõ dicerez Tu
quidẽ peccas ↄtra me ne min
ſte ad extra vendẽdo · ſed mmꝰ?
fideliteꝛ ⁊ caritatiue circa me a⸗
gendo ·˖ hec eſt ſentẽtia tulij

narrat antipatre pho atutiſ

ſimo. qui dixit oĩa vicia empto⸗
ri pandẽda ſunt · a poſt plura
eiꝰ verba ↄcludit tullins li nij⸗

de offi. mhil debet vẽditoꝛem⸗

ptoꝛi celare. Qð ſi merepãdi ſt
quĩ retinẽt qc 8 his eſtimað ?
qui fucaciõis vanitaté adhibẽt
N Sed quid de hiſ meꝛca

„

☛Ra

rem ſupuendũt-Hñ̃· ꝙ triplici
ter poſſunt tales vicin cõmittẽ
Oꝛimo ſi vidẽs homĩeʒ ſimphice
æ mexptũ circa remnõ facit di
ligentia fid elẽ·vt ei nõ ſupuen

toꝛibus et cõtrahentibus qui
ſciut veriſimiliter iuſtũ pꝛeciuz/
tñ ſigno.vel verbo vel ſilecio

dat · qe em inexptus bomo ne⸗

ſcit rem eſtimare Ideo võditoꝛ

nõ poteſt ſe m illiuſ exhibitio
nem m vendẽdo resere · ſed ta⸗
ta eius eſtimacõ ſibi mcũubit ˖ St

ergo mü fidelẽ diligẽtiam ad⸗

Pibeat nõ eſt ſine peccato ſi rẽ⸗

ſupuend at· ſecue aut eſt añ vẽ
Ditur res hommi intelligenti 7

Expto circa re: Secũdo quãdo
emp

toꝛ aut võditoꝛ eſt artatuſ
nec eſſitate vel inoꝛð mata affe⸗

ctione impulſus/tũc nequaquaã
fit poteſt alter dubius de va⸗

loꝛe rei ta ſecura cõſciẽ tia durꝰ
eſſe erga eũ ceteris pibuſ · ſicut
caretem habet em timere ꝙ ex
illa artatõne carius emat q́ʒ ali
as faceret emtoꝛ· vel qð ven⸗
ditoꝛ vendat remiſſius· Tercio
qn vẽditoꝛ aliqua arte vel cau⸗
tela verbon etiam ſi vera ſint 41
non falſa mducit emptoꝛeʒz ad
emendẽdũ carius q; alias eme
ret.vt ſi vẽditoꝛ rem que vix va
let vna denarium ſcienter exbi

beat ꝓ quattuoꝛ et emptoꝛ ex

verecudia vel quia nõ credit ſu

per exhiberi rem qua dꝛupiuz

☛t
.

exhibeat a det plus q; vnũ· x?

ditoꝛ coꝛam deo tenet᷑ ad reſti
tntionem eius quod plus vno
recepit· Tenet᷑ em ad reſtituti
onem ſi rem ſcister ſuperuẽde⸗
ret. etiã ſi illluz nullomodo ĩdu
ceret quãto magis qñ hoc per
cautelas efficit· et maxime per
falſitates et mẽdacia h ꝓcurat
udo pꝛmcipaliterv
dendum eſt qz peri culolum ſit

¶ Septimum Pꝛeceptum (Capitulum Quintum⸗
idito⸗ mercari vł negociari⸗ Et hoc pa ctus ſic mẽtẽ vꝛgent a occupãt
bibſcio tet ex ſepte que eam reddut pe q; modicus vel nuliuſ reſpectꝰ
dta⸗ Y riculoſam-Qꝛimo ignoꝛãtia m· ad deiuz vel iuſticiã ſolet habe
best terdũ valoꝛis ren· guãti eſti⸗ /M⸗Quartn Otmua 7 a nxia ſolli⸗
n . mandi ſint laboꝛes cuᷣre· Picu⸗ citudo occupatio cũ talibꝰ re
oft⸗ la⸗ et cetera hmõi que negoda bus extrmſecis et Diuerſis Ho⸗
kaiv. tes habot circa venales res:m mmibuſ: que raro mẽtis recolle
Lenti quanꝝn ęſtimat de merito qui libz ctionem aomittut-r m quibus
dac eſt ſibi ſuſpect? vtpote iudex tãta habet᷑ diligẽtia q; debituzʒ
* m apꝛia cauſa- t in hoocmmus deo ſeꝛuiciũ ⁊T cura ꝗpꝛie ſalutiſ
Uatl adſi periculoſe ſtãt qui vendut res ¶ obmittit᷑ Quimtũ eſt malũ exẽ⸗
neqnunt apud multos muenibiles 1 ve⸗ plum quod quis videt m maio
ins dene nales ? facilius et Pmꝗ ums rI Pteę merc ac um pꝛoꝑter quo
lotas dnd poteſt haberi eſtimacio ho⸗ rum multitudmeʒ homo plane
iinſſtet mines nõ ſunt artati ad vnum⸗ voles ꝓcederelvix poteſt aliqᷣd
* Quiſquis veꝛo habet rem vena Ilucran mercã do: Sextuʒz eſt cõ
nmonln lem· vel exercet officiũ aut labo tmua occupatio cum vero obie
eG remnõ poſſibilẽ apud aliũ ha- cto ⁊ materia auaricie ſ. cz cũ tẽ
nucal beri ſicẽ aliquã oo ſolũ vnus eſt poꝛalibing boms:⁊ etiam cũ foꝛzꝛ
Ln notarius: medicus.apotecariꝰ ma eius:quia cum modo acqui⸗
Lercio vel alius talis: hic det ſibi mul rendi eadem necnõ cum auariſ
lau⸗ toma gis eſſe ſuſpectꝰ ⁊ valde circa que videt᷑ taʒ diffi cile aua
nne cauere ne ĩ neteſſicate hommũ rici am vitare ſicut aſſiduę ↄuer
ad exigiat & recipiat vitra rei- ſando cuʒ ꝓcacibus mulieribꝰ?
amme /y aut laboꝛis ſui valoꝛe u8 cõtmenciam ſeruare: Beptima
queyy reddõs negociationẽ ꝓpiculoſaʒ NSrragitas pure imtentcis. quia
jenterttt eſt diffidetia ð ꝓximis que ſur valde rarum eſt- vt quis recte
tenptort 8it ex cautelis a fraudibuſ omi int endat in mercando vtilitatẽ
poοα Die ↄtingentibus ꝗpter qð ven pꝛoximon ⁊ ſic pᷣm vtilitate; olf
nouupla dentes multo carius exhibent ficij vel obſequij ſui victum moe
pni e res quã valẽt: ⁊ emẽtes multo reri:queę tame mtẽtio taʒ neceſ
adiehti mmus qz velmt dare ⁊ ſic vtro ſaria eſt· q; ſine tali mmtentione
Nlasy biqʒ multa falſa dicunt᷑ non actuali vel habitualiuullus a⸗
d faſtmn panca mẽ dacia· et qñe; ꝓ iuria ctus negociationis eſt merito
peruir ↄmittunt᷑· Terciũn eſt moꝛdima rius apud deum etiam ſi quo

tus timoꝛ damm.æ lneri 8ſide

rium exceſſuũ ac affectus res ci
to vendẽdi · Ex quibus oꝛit᷑ cõ⸗
ↄſuetudo landadivendẽda et

ad homĩes mhil nuſti fiatſimo
dubium eſt. et diſ Pputabile eſt.
an ile qui nõ mtendim merca
do hom mũ vtilitati fuireetia⸗

emẽdenda vituperãda qui qdẽ

. ſi vtilis ſit· poſſit aliquid ſcm
timoꝛ et deſideriũ tempe ↄtra

de um pꝛo laboꝛoe ſuo recipere⸗

dendum et asmeren 8ꝛ en⸗
Ppiens ſalu ari debeat ſe tenere
Biñ· q debet ante mia intẽde
re no pluſ dehito reei pev' mi
nus dare ſcigter. 1 velle ſun

ter ſeruſendo⸗ auͦt Peſſendo
His a quibus vult vi
rere et cum timoꝛe lurrum hei
pere ym nobilitatẽ et grauita⸗
tem ⁊ vtilitatẽ cure-laboꝛis m

tõtmgit habere. necno m
gnitudmem. multitudmez⸗ aut
Pꝛecioſit atẽ ren in quibus ſer⸗
int aut miniſtrat homĩbꝰ. nec
tantũ negociaciom intẽdere vt
per Hoc aliquid eoꝛũ ne gligat
aue ſue ſunt neceſſaria ſaluti·
ico aut em nobilitatẽ ?ꝛc quia
da toeq negociatoꝛis merces
zdducentisſtãtus eſſet laboꝛ ſi
rut militis defendetiſterrã. no

=

Piliez am eſt labo⸗ꝛ militis ce ce

min et — 96 . ve e
ee ettn ſeruies nS otent
ta ————— mſtito

ma ſtaret eo meli ſed guia „

puſtrie: ſumptũ quos ⁊ quas

Deemasna decuma ſicut res
eque bonas de ptibus lnSme
quis ad duces: meo ſi ab⸗

m ſtatum ſun velſet viuere⸗et
ſm meritũ ſuũ lucn reci

neſtica de modico pꝛecio 1 la⸗
boꝛe tantũ vult lucrariq quot
tidie boms cibis c potibus re⸗
pleta ſit et vltra hoc contimue
plus ditet᷑ / que ſi debite ppen⸗
deret vix nudn panez merereb
2 inſtitoꝛ de modico laboꝛe et

pꝛecio reſpectiue vult ſe ſuos

tam delicate nutriꝛe 1 pꝛecioſe
veſtire · ſient vnus ð Smulcoma
joꝛi ſi umma- gramiozi et vtilioꝛi

iſcurrẽdo de alijs hmc eſt qn
quaſi omẽs auaricie ſapbien

voluptatis moꝛbo laboꝛat ꝓ
gque tantũ excecantſch credunt·

ita eſſe debere ex hoc ꝙq; illa ſẽ
tam cõmumt erſiam conſueta 3
ꝙ quaſi omes ſic agũtſcuũ tame“

nulia ↄſuetudo poſſit renſane

m bis que ſunt cõtra recta ra⸗
tionem ſed ſoln m Ddifferentib?
que poſſunt fieri bene et male

nuita aute recta ratio videkdi

ctare Poc bonũ q; filia ſimpli⸗
cis militis aut burgeſis qua tũ
libet opulentã defeꝛat ſtam pᷣci
oſam veſtẽ:cingulũ aut coꝛonaʒ

jque ſtatu ſufficeret tuiuſcun

qʒ magne pꝛ icipiſſe aut retzine
nec hoc q quãtumlibet d ines
mercatoꝛ tam ſplẽdide in veſtn

laboꝛe cõmumtati ſeruiẽs: ⁊ ita

.

ſiyn
Mn
ri
Nol
ſani
nde
ttöde
deun
d
Wer
ma

N

tra
nil⸗
d P
tuma
tuor⸗
DVe
cui
titi
ceſ
act
tan
ſedd
WN
rei
atie
me
cite
30
ver.
tan
dice
toꝛes

ſ. e

ereret
de om
gquat,
as we⸗
Odde
Wap
W merere
tolabeneet
l letes
1 penaſ
ulcoma
et ncilvi
e i

Nli
KeNN
idcn n
u ereuſne
na ectane
dſfterentic
e lt min

eldi

tſtampel
eco
ber di⸗
vimgt

Iseptimum Pꝛeceptum Capitulum

—

ſunt que ſub diſſimulatõe traſ
eunt nec reputant᷑ tam malaj qᷓ
tamẽ ſi recte penſarent᷑ mamᷣe
ſte viderent᷑ exceſſiua recto iuu-⸗

dicio ratioms: Ex quibus patet
q; quãtifi catio pꝛecij uſti pen⸗
ſanda eſt ĩ libꝛa rationis recte
at tẽdendo bona fide id eſt fi⸗
deli mtentione ſuã monſtriaz

circa rem ſollicituomẽ neceſſi
tatem-imobilit ate rei vendibił

magmtudmẽemultitudmem-ia

banas Picula et ſumptus

Sequit ca⸗ vj. de vſuris·

ↄtracti bus t ria ponẽ
ur · Dꝛzimo quot mo⸗
dis vſurarij faciũt cõ
tra vj: pzeceptũ⸗Secndo Inta

mala ludoſcommittent᷑: Terco

quõ peccãt luſoꝛes B; Quda

tum ad pꝛimu pᷣnotada ſunt q⸗

tuoꝛ Dꝛimo q vſurarij tenenẽ
ad reſtitutione vſure et ad re⸗
ſtitutionẽ damm per vſuraſali
cui illati : Omis em vſura ↄmit⸗
titur circa mutuationẽ vel con⸗

ceſſionem. ſt autem mutuatio
actiua ſeun cõceſſio:datio gratui

ta rei quã vel equiualens tenet

reddere recipies iuxta pactuz.

Wutuatio vero paſſiua eſt taliſ
rei receptio:diciẽ autem mutu
atio quaſi meũ tuũ facio:hoc ta
men quod tibi mutuo n ſimpli⸗
citer deſinit eſſe meu⸗ ſed ſolnz
ad tempus debet eſſe tuu vnd
veraciter differẽtie poſſaum me
tantũ habere apud tecet ille ñ

diceret᷑ ommo paup cui debi⸗
toꝛes bene ſolnt᷑i tenerent᷑ mul-

nie vel huiuſ modi datio ·qa do

Sextum

7

E vſuriſ modo æ alijſ

ratis reci pere que gratia eſt
vobis nam ⁊ peccatoꝛes pecca
toꝛibus fenoꝛant᷑ vt recipiant
equalia:⁊ ſtatim ſequi᷑mutuũ
date: mbil ide ſperates erit
merceſveſtra multa· et eritis fi
lij altiſſimi qꝛ ipſe bemgnus ẽ

ſuhper ingratos malos. Dici⸗
tur gratuita datio: qa ſicut ꝑu

ra et ſimplex donatio fit gꝛatis
ſine limitatione· ſic iſta dẽt gra
tis fieri: ſalua iſta limitatione
de reddeédovnde chꝛeiſt vbi
ſupꝛa dicit nibil inde ſperãtes

ſuꝓple vltra redditõne rei &

ditur q;ᷓ vel equiualẽſ tenet᷑ red
dDere:quia mſi hoc eſſet pura

ſimplex foꝛet donatio⸗Dicitur
vel equinalens: q uia aliquado

res eadem nõ pot eſt red diqꝛ

diſtrahit᷑ vt pecumavel pdie⸗

aut perit vt equus aut domus.

rãa vocat᷑ mutuatio datio.Exo·
Ixxij.den. xv:luc vjſi mquit mu
tuũ dederitis bis a quibꝰ ſpe

DOicit᷑ etiam iuxta pactum.quia

mutuo recipiens nõ tenet᷑ rem

mutuatã ſimpliciter reddere m

ſi ita ſit pactumpoteſt em tale
pactum fieri ꝙ; reſtituat ſi peti
tuʒ fuerit: vel ſi aut dũ venerit
ad pꝓinguioꝛẽ foꝛtunã: et tunc

ſi non venerit cõditio reddere

nõ tenet᷑: GBecũdo no⸗

tandum q; quãuis mutuãs poſ

ſit iure rem mutuatã vel valo⸗
rem eius recipere et repetere⸗
nihil tamẽ poteſt vltra hoc ab

SSeptimum (DPreceptum (Capitulum 7Sextum:.

homme ratione rei mutuate v
mutuacois repetere recipere vk

ſperare· ſed bene poteſt recipe
quod a mutuũ recipiẽte nõ pꝛo
mutus ſed ſpõte. vel ex alia iu
ſta cauſa dat᷑ aut pia · DOzimum
patet quia reci piês mutuũ:nui
lum ius Habet ad reʒ. mſi ex cõ⸗

ceſſione mutuãtisſed mutuas

nõ dedit aut mutuauit mſi ad
certum tempus vltra quod in⸗
uito dom mo tenere nõ debet⸗
Secundũ patz: quia quado mi
Hi mutuaſti pecunia vel huiuſ⸗

modi tunc tes iſta mterim eſt
mea facta.⁊ eius vſus eſt men

opus cuiꝰ ſignũ eſtquia ſi apð
me perdit᷑ pecunia:vel res mi⸗
Hi eſt ꝓdita nõ tibi vt omes vo

lunt. Sed cõtra rationẽ eſt· q;

ego tibi debeã dare aliquid de

vſu a labore meo quẽ habeo ð̊
pecunia mea-licet poſtea tene

ar tibi dare pecumã tuam- aut

equales q́; a te mutuaui qua-
do hoc facio:tũc tuũ tibi reſti⸗

tui et ſatiſ feci.⁊DX SGed di

ceret quis:cũ ille eni mutuo an
te hoc mihbi potuit dare vuum

floꝛ:volucarie- cur ge ꝓ mutuo
n p dare vnũ flor·Rn:iõ qꝛ ñ
vendibile nullus pf vende⸗ ſ;
quilibet bene poteſt dare ſuaʒ
rem qui ſaltem liber eſt ſed mu

tuatio cum ſit actus volũtatis
elicitus vel inperatꝰ? quo quis
vult ꝙ; res ſna ſit alteriꝰ ad be
neplacitum eius qui habet po⸗-
teſtatem ſic diſponẽdi de re v
vtrunq;: ſcʒ actum interioꝛ? ꝰ
extęrioꝛe compꝛehẽdes⸗ nul

lum talium eſt vẽdibile eo mo⸗

do quo vſurariuſ cupit: Ex quo

etiaz patet vſura cõtra lege
nature eſt · Tercin patet qꝛ nõ
eſt peioꝛis conditiõis que mu⸗

tuũ pꝛeſtitit alit m poſt mutua

tionem q́; ante.ſed potuit reci
pere ſponte · vel ex alia pia aut
luſta cauſa data ab eo qui ha⸗
beret poteſtate dandi ergo et
pPoſtea habet·ymo recompꝑẽ ſa⸗

tioneʒ eon que pecunia nõ me

ſurãtur· licite poteſt ꝓ mutuo

quis exigere· m multos puta
beniuoletiam· amoꝛẽ eius cui
mutuauit velaliquid Huiuſmo⸗
di⸗ ſed diceret adhuc vſurari?

ſi nibil poſſuʒ recipere ꝓ bono

quod tu babes ex pecuniavet

vſu eius:ta men tu teneris mi hi

ꝓ damno quod habeo qui a im

terim q; tu habes eamego non

poſſum emere cẽſum ꝓ ea- nec

poſſum vti ea:nec cum ea lucra

ri ·quod totũ poſſem habendo

pecuniã ipſam Cur non ꝓ tali

damno ali quid recipiã RBñ: qn

cunqʒ eſt certũ damnũ qd mu⸗

tuans ex mutuatione incurrit·

tũc mii illi petẽti · ſic tãta neceſ⸗
ſitas ꝓ quo iſte mutuãſ t enere

tur illud damnũ ſubire · ipe bñß
poteſt ſibi denegare mutuati⸗

onem ſi autem iſte petẽs volue
rit ilud damnũ in ſe recipe að
vitandũ ſuũ grauius d amnũ.·

ho mutuãs licite pot eſt faceꝛe
et idenitati ſue ꝓuidẽ· nec rci⸗
pit h̊ rõe mutuacẽis· ſʒ ad vita

duz damnñ quod ſibi ex mutu
atione ĩmmet:vbi vero non eſt

Ser

an
eite
ℳ.
em
ſenmat
ſatien
ſendan
ſeuser.
Kdam
o.
nocd

lere
bip
1ſit
TLara
ſianti
ſtordu
ſcbcac⸗
ſterc⸗
ſo
ete
Pen
inca
nod
ui
ſtanui
fratrſ.
heii
modd⸗
ſed ce
quis!
nibil
recip
uis t⸗
ſtei
ppſan
tate

Zexrtun

. o o:
ruo
4 legs
tqꝛ no
meme⸗
tmtna
uit reci
paaut
ba⸗
de
Kdde.
umnano ne
Rpmm
ultos pitt
osius al
huuſno⸗
e pfurand
vp bov
vmu ut
nomibi
gniam
non
ea net
ANNRN
avend
non ptel
ni Hi
nüqdmn
murm-⸗
ismt
ſtenere
nutnati
6s volne
ecipen
dammt
ſe fun
nec
40
en
ℳ

aliquod certũ damnte ibi mhit
certi põt recipi: t muito mmꝰ
quãdo eque veriſimile eſt occa
ſione mutuatõnis bonũ venire
ſicut malum vel damnũ vitare·
ſicut ĩcurrere⸗ ſufficit em ꝓ poſ
ſibili damno poſſibile lucꝝ: vñ
ſic arguit᷑ cõtra vſura riũ.ſi hoc
eſt damnũ tuũ: quod ñ potes
lucrari cum pecunia tua⸗ tunc
hoc eſt lucru vel bonũ tuũ ·qd
nõ potes pꝑdere pecuniã tuam
ex ſpolio.furto: vel alijs dolis

vel mercando damnificari cum

ipſa· vtrũq; em eſt eque poſſibi
bi ꝓ iſta · tu teneri ſmihi ꝓ iſto

T ſic fit recompẽſatio. E

Fercio notandũ q; habẽs ſub⸗

ſtantiã huius mũdi ſicut tenet᷑
ĩterdũ ſub pꝛecepto: aliquãdeo
ſub cõſilio dare aliquid ſimpli
cit er · vt elemoſinã imdigẽti⸗ vt

ſupꝛa habitũ eſt de elemoſina

pꝛecepto quto· Itẽ ſupꝛa ca.ij⸗
pſentis pꝛecepti‚ſic etiaʒ te net
in caſu rem ſuã dare ad tempꝰ
quod eſt mutuare eadem rõe·
Quia j.iohiij qui habuerit ſub
ſtantiã huius mũdi et viderit
fratrẽ ſuũ neceſſitatẽ pacientẽ
clauſeritqʒ viſcera ſua ab eo q?

modo caritas dei manet in eo-

ſed certũ eſt ꝙ pꝛimũ tenetur
quis facere libere et gratuite.æ
nihil ꝓ eo ſperare ꝓ datiõe vel

recipere tanq; debitũ ciuile· q3

uis talis elomoſinarius poſſit li

cite intẽdere aliꝰ pius ſit ad
ipſum oꝛãdo ꝓ eo paup emi vo

ritate obligat᷑ ratione opis pie

Elis ergo pꝛenotatis coclu

tatis oꝛare. vel pius eſſe p be⸗

factoꝛe· ergo et ſcᷣm debʒ fie⸗

niſie libere videlicz mutunũ:vbi
res dat᷑ ad tempus: opera em

pietatis debet gratis fieri: vn⸗

delſluc: vj. Eſtote miſericoꝛdes
ſicut et pater veſter miſericoꝛſ

eſt· qui videlit; gratis eſt ⁊ ibi
dem ſed benef eceritis his qui

vobis benefaciũt:que vobis eſt

gGratia P. Quarto notandu
ſm cho:ij·ij/q- lxxviij· q queda
ſunt res quan vſus nõ eſt coſi/
ptio ean: vt vſus domꝰ eſt in⸗
habitatio et diſſipatio eiꝰ: vſus
equi eſt eius equitatio:vel alteꝛ
eius lahoꝛ:et in talibus poteſt
vſus cõcedi ſeruata apꝛietate⸗
Et ꝓ talium reꝝ vſu poteſt ho
mo licite recipere pꝛeciũ · vt fit
m eaꝝn lccatione. alie ſunt reg
quaꝝ pꝛmcipalis vſus eſt earu
cõſumpti o⸗vt ſunt pecunia pa

nis tritic uj buinſmodi plug

em panis eſt comeſtio ꝓ quam
conſumit᷑ · ſic etiam de vmo ⁊ ſi⸗
müulwuſ. ſic vſus pemcipalis pe
cunieẽ eins diſtractio ſcdm q;
in commutatõe expendit᷑.et m

talibus no debet nec vſus pim

cipalis cõcedi ſine d om mo. qᷣa

1 ulis ꝓ mutuũ fit trãſlatio do

mmij·ſi em mutuo tibi pecuniã
illa erit tua ꝓꝑ mutuũ: nam mu
ideo ſi mutuatũ perdit᷑ ipſum
ſimiliter de pane vmo et ſimili
bus mtelligedumeſt. G

—

Septimum Dꝛeceptum Capitulum 4Sextum

q quaus vſura ĩ nullo caſu ſit

lĩcita.tamẽ ĩ qͥbuſdã caſibꝰ po
teſt quis licite recipe vltra va⸗
loꝛem rei mutuate- no ꝓ mutu
atione. ſed alia 8& canſa. Dzꝛimn
patet quia videt᷑ eſſe contra le
gem nature vt ia patuit a etia
eſt coõtra declarationẽ ecdeeſie;
Extra de vſu · lie v· fere ꝓ totuʒ
cõtra diumã legem pſal- qui
pecuniã ſuã nõ dedit ad vſurã

Secunduñ patz pꝛimo caſu ſi 48
det inet minſte ꝓ violentia bo⸗

na meaet mutuo ſibi pecuniaʒz

recipiens eadem bona ĩ pign?

ſi qui fructus vemũt de illa re
impmagnoꝛata ego iure recipio
nõ ratione mutui: ſed quia pti⸗
nebat ad me etiaʒ ſine omĩ mi
tuatione. Secũdus caſus ſi an⸗
te tempoꝛa tibi mutuaui ho⸗
die debes ſolnere⸗ et quia non
ſoluiſ-ego ex legitima cauſa co

goꝛ tantũ pecunie ſub vſura re

cipere tũc iĩllud quod ꝓ vſura
teneoꝛ ſoluere tu debes dare ·
ego iure recipio:nõ ꝓ mutuati
one quia iam inem habet· nec
tu tenes rem illam ex mutuati
one.led det ines violenter · vei

me muito- Et quia ex illa imm⸗

ria tna habeo damnũ · tu tene⸗

xis mibi illuð refuüdere · Terci?

caſus eſt ſi ego fideiuſſi pꝛo te
em qui tibi mutuamtet tu tem
Poꝛe ſolutiomis no ſoluis⸗ nec

liberas me a fideiuſſone: mu⸗

tuans quoq; recepit pecuniaʒ

ſibi debitam ſub vſura vt pꝛiuſ

et apter ꝓmiſſionem meã obti⸗

net ĩure a me illuo quod dedit

”ðU
.
”l

ꝓ vſura tu teneris mihi illud

reddere: nec ego recipio vſuraʒ

a te:nec tu das illud reſiduum
ratione mut u ſed zpter dam⸗
num qð eégo ex neghgentia tua
mcecurri. Quartus caſus

ponit᷑ extra de vſuris ſalubꝛitᷣ ·

ſi ſocer qui differt dare genero
dotem obliget ſihim re cuins
vſus nõ eſt eius cõſumptio pi⸗

gnuſ ꝓ dote qz mox dare debe

rec·tũc genez nõ tenet᷑ fructus
quos de bonis impis noꝛatiſ pP
cipit cõputare m ſoꝛtem hoc m
tellige cũ maritus ſuſt met one
ra matrimonij aliaſ nõ· Et dici=
notãter ĩ re cui vſus c· Quia
ßm multos no poteſt de xflo⸗
rems vnn reci ꝑe:quia cẽtra na⸗
turam pecunie eſt q; Sener ec
Fm philoſophũ · ſed tamẽ hoc
nõ pot eſt eſſe apter hoc qq; ge⸗
ner expectat: dat ĩducias ſo
cero numeradi vel ſoluedi do⸗
teʒ quia hoc eſſet ꝓ mutuo re
cipere ˖ ſed hoc videt᷑ eſſe licitů
quia iusg pꝛeſumit q; quãado qᷣs
Dat alteri filiaʒ ſuã nõ velit eos
deficere vel perire · ymo ſuble⸗
uare in onenbus matrimonij·
vnde pꝛeſumit᷑ ex caritate face
re quidquid facit · vel quia pa⸗
pa qui habʒ ꝓnidere ſaluti ho⸗
mmũ oꝛdmauit hoc ĩ pena dif⸗

ferentiũ dotem vel in fauoꝛem

matrimonij- et quia hoc muduſ
acceptauit quilibet tale pignꝰ

obligans videt᷑ renũciare quo
dammo do iĩuri ſuo⸗Quintus ca

ſus ſed dubius apud quoſoam
eſt et tangit᷑; Extra lib· iij de

fen cap⸗
valliu⸗
ralm⸗
lecls
ninng
ht⸗ debe
peit ali
lirpeſaſ
nno exs
hecauſ
nocede
ds
Datete
disvſu
vij pee
cuniim
tuoeyi
petumma
loe pote
Dio è,
gnia ſmt
poeſtobl
ſedacere
trecs
RRN
oce
erigit
tho⸗
ab eo
genſn
tioll
Zituiti
Pa
mand
P qus
mutu⸗
cuius
ſurari.
tuat a⸗
a. ſo

ibj lind
pſora
1. Drum
dam⸗
ntia tua
8 laſug
denero
cuins
Wd⸗
WeNe
Nt nnddg
Groniſp
em ern
ſuſtneta
no Etdit
184 Qun
ſtdeyfte

1Ctrint.

per ec
mo hoc
qyge⸗
cagſo
do⸗
weate
eſe hai
qe des
poöpelitt⸗
vno ſors
rinong
n ace
nuia pa⸗
Wühe⸗
enid
fanonn

ASeptimum

.

feu⸗capi⸗ inſinnatione quãdo

vaſallus bona feudalia ĩ ipigno
rat dommo feudi. quia tuc ᷣm
legiſtas et canoniſtas dommꝰ?

no tenet᷑ computare m ſoꝛtẽ P

cepta de boms pᷣdictis ętiaʒ ſi
pPeipiat aliquid vitra laboꝛes.

et impẽſaſ· maxime quado inte
rim nõ exigit᷑ ſeruiciũ tamẽ m
Hoc caſu ſecurioꝛ eſt opnmno àn
nocen· dicetis q ĩbi opoꝛtzʒ fru
ctus comput ari in ſoꝛtẽ? T
Datet er pdictis multis mo
Dis vſurarie pec cat quis cotra
vij· pꝛecep· DHꝛimo qin alicui pe

cuniã mutat: et ꝓ ſolo tali mu

tuo exigit lucrum temperaleĩ
pecunia aut m alia re cuius va
loꝛ poteſt pecunia menſurari.
Dico notanter ꝓ ſolo mutuo-
quia ſᷣm tho⸗ qui mutuuʒ dat·
poteſt abſq; peccato m pactuz
reducere cum eo qui mutuũ ac

cipit recompẽſationem damni-

vt patuit in ſecñdo notabiti. et
m quarto ꝓ caſus/dico etiã qui
exigit lucrum. quia ſ m end em
tho· Si mutuãs accipit aliquid
ab eo cui mutuat: no quaſi exi⸗
genſnec quaſi ꝓ aliqua oblig a

tione tacita vel expꝛeſſaſed ſic
Zratuitũ donũ no Peccat vt ſu

Pza patuit· Secũdo cõtra hoc

mandatũ peccat ꝓ vſuram qui

quacũq; re que vſu cõſum èł᷑
mutuata accipit ex pacto vitra

ſoꝛtem pecunia aut aliam rem

cuius valoꝛ poteſt pecunia meę

ſurari quia cnm talem rem mu

tuat alteri⸗t ũc amplius nõ eſt
ſua⸗ ſed iſtius qui eam mut uo

Dꝛeceptum Capitnlium

accipit. ſi eꝛgo exigit ꝓ ea lucn

tũc exigit luc ꝓ re nõ ſua: x
quo patet q; vſuraʒ cõmittit qᷣ
ꝓ mutuo exigit munus ab ob⸗
ſequio· vł a lIm gua:quia vceꝛqʒ
valoꝛ pecunia mẽeſurari poteſt
vt patet m laboꝛãtibus aduoca
tis et ſimilbus. Tercio Peccat
cõtra HPoc pꝛeceptuʒ ꝓ vſuram
qᷣ mutuat xvi libꝛas ꝓ vna vk
cetũ etiã ꝓ vna cũ pacto 8 ita
ſoluẽda ymo ſola ſpes ð lucro
rõe mutin m iilð lue vji mutuun
date mhil ide ſperateſ E&t H̊ pa
tet talis ſperas lncru ꝓ mu⸗

tuo fit vſurarius mẽtalis veruz

eſt quando ſpes lucri eſt cauſa
mutuãadi taà q alias non eſſet
mutuaturus mſi de lucro recipi
endo ſperaret aut aliq?“ alio e⸗
molimentovt ð apma veiſimi

l lucro ſi quis vero pzꝛmcipali
ter moueret᷑ ex caritate ad mu⸗
tuumet cum Hoc ſperaret re⸗
tributione alicuius lucri iiò nᷣ

eiſet vſura nec vi icioſuz· vt di cit

alber. ſuper illo luce vj mutuũ

date nihil mde ſperantes obli

gat᷑ em ex beneficio qni mutuũ

recepit. ᷣm illuo luc- ibidẽ pꝛo
ut vultis vt faciat vobis hoies
vos facite illis ſimiliter·a di
xi notater· ſi ꝗ qs mutuaret xvnj

libꝛas ꝓ vna. quia ſi nõ mutna
ret reahter. ſed emeret vnaz li⸗

p ſup aliqua re imo

bili in céſusza xpiil libee eſ

ſent inſtum pꝛecin ꝓ vna ppe⸗
tui cenſus vel ad reemendum-

tũc cõtractus nõ eſſet vſ urari?
H Quarto vſurz dmittit 6

X

„[Septimum [LPꝛeceptum

mutuat alteri ſub tali pacto · vt

etiã ſibi poſtea remutuet. quia
vult ali obligare ad pecuniaz;
eſtimabilẽ· licz em licitũ ſit ⁊ di
Snũq; mutuati vnn mutuetur
aliðn tn e licitũ aliũ apteꝛ mu
tuũ obligari ad remntuandu-
L. Quito vſurã omittit am
pñs molẽd inũ mutuat piſtoꝛi⸗
b9. aut alijs illo pacto ꝙ mo⸗

lãt ſolũ ĩ ſuo moledmo acci pit

vltra ſoꝛtẽ ĩ tali mutuo.ſ iſtã
moditate qᷓ ẽ pecunia eſtima
bił et aufert eis libertatẽ alibi
molẽdi et tẽt᷑ eis ad ſatiſ facti⸗
onẽ Sexto ↄmittũt vſurã q̊ mu
tuauerũt res ſuas að certũ tmi

nũ q̊ veniẽte nolũt dare ꝓlõga

tionẽ mſi data pecunia ρt mu
tuũ l alio equalẽti · ſũt enpſura⸗
rij· ec ſi expᷣſſe ipetat M* Be.

ptio vſurã ↄmittut qͥ rẽ cariꝰ vẽ

dũt qz ſit inſtũ Pciũ ipſiꝰ ꝓpt B

vt emptoꝛi ð pecunia ſolnẽda
expectẽt vſq; ad certũ t᷑m mũ ·
qaꝛ rẽ vili2 emit qz ſit ei? juſtuz

peiũ ꝗpt᷑ h.qꝛ pecuniã ſoluit pᷣ2

añq; ſbi reſ poſſet tradi aut ec

q̃ tpe collectõis blaudi vmi 19

ſimilin cũ min? ſoluẽ ſolẽt vẽdi
talia ꝓ pcio qð valita ſũt circa

paſca· Rut alio tpe ĩ q̊ plłꝰ ſoluẽ

ↄſu eueꝛũt ⁊ ſic ſinguł mõis pal
liate vſure ↄtra vij pce⸗ fit ⁊ te
net᷑ ĩ oibꝰ talibꝰ qs ad reſtitu⸗

tonẽ daãm ꝓxiĩo ſic ſibi nuſte il
lati Octauo qͥ mutuãt ad
vſurã noĩie alieno⸗ et ̊ maxie e
ven de tutoꝛe ꝓcuratoꝛe et ſr

milibus qii in hoc nõ pᷣſtat nu
dum mimſterin: ſic etiam auto

Capitulum ] Sextum·

ritatemet ſie vſuras acceptas
nomie alieno tenetur huiuſmo
Di reſtituere.ſi iſte cunius nomi
ne accepit nõ eſt in ſoluendo·
aut ſi nõ vult reſtituere- Idem
mtelligo per omia de vitricis

eccleſie:et de his quibus com⸗

mẽdata ſunt hoſpitalia: aut a⸗
lie loca religioſa et pia: nec ex⸗
cuſat eeſ q; Puiuſmodi lucra co

uertatur m pios vſus quia eſt

regula iuris- non ſunt facienda

mala vt eueniãt bona: Et quia
ſm ſe vſura eſt mala·nunʒ po
teſt fieri bene ſicut alia ſimilia

vt dicit augꝰ li.ↄtra mẽdaciũ.·

OO Nono peccant oms ifti
ciues ↄtra hoc p̃ceptu q̊n auto
ritate· ↄſilio · vel ↄſenſu alcꝰ cõ
munitatiſ mutuãt ad vſurã · Et

oõs q antoꝛitatẽ pᷣſtãt·aut pᷣce
ptũ ad h̊ dantaut ↄſiliu ſint q̊

cines Pmõi vſura n ↄmiſiſſent

tenent᷑ ad reſtitutione ĩſolidũ

Ceteri vo vt ↄſentiẽteſ ꝗp emo

limentũ qð eis ex h̊ accreſcit · te

nen᷑ ad reſtitutionẽ eius ꝓtis
q̃ᷓ ad eos ꝓpuenit:aut quantum
reieuati ſunt in expenſis quas
alias feciſſent de ſuo:aut quas
eos ſoluere opoꝛtuiſſet.Notat
aũt dñs alber.ſuꝑ illo ſuc.vj·
Mutuũ date mhil ĩde ſperates

Cõt ra mutuũ mqͥt multis mo⸗
dis peccatis·. Dzꝛimo moigenti

nõ dãdo· vñ eecle:xxxix·Fenera
ꝓximo tuo in tepe neceſſitatis
uln. Secũdo da tũ mmis poꝛ⸗

tune repetẽdo·qñ hõ non põt

ſoluere ↄtra qð yſa · lviij· omes
debitoꝛes repetitis · vbi gloſa

uin⸗/
ittn
Mar
hode⸗
ſiſtip⸗
Meet
aut
ſooctah
ſaen
DN
tinet⸗
derie
pſur⸗
ltoe
necip
ſua
Cuan
tiht,
tretin
Aeeſcae
us
une⸗
ſbos
Werea
peiſi
mncer
ptra
Etyo
ſirpe⸗
over
fada
jo flo⸗
none
ſerer
trap
pluun
rint!
ugn

thnc

paciſe

Sen

18 gctee
ir hmmuſn
Mg nom
ſoluendo⸗
ere⸗[don
de vitpicis
ibus com⸗
lia⸗ aut a
aenec er:
Wera co
R Reſt

ſorthraede

wont bean
mmipnne 1
tut lu ſni
Aa nidri⸗
lant ons ſt
eptücn
lena

uridt

iraut e
lis int
milſſont⸗
Wdi
Rena

zbatrdenrn

ione ausptn
dut qumnur
gperis ee
,ouut *
llotuc⸗v
deſperas
multis m
no moßgen
ipeV
nereſins
nms
böt
ſhifn
4

Beptimum Dreceptum

qui repetit non hab entem deo
facit v iolencia: Tercõ pignoꝛa
neceſſaria vł detinẽdo vł ðſtru
endo de quibusnahxxinj. Ab⸗
ſtuliſti pꝛo pignoꝛe bouem vi
Due et xxi). ꝓximo tuo pi⸗
gnꝰ aut veſtimentũ eꝰ ante ſo⸗
lis occaſũ reddes· Quarto cum
vſura exigẽdo vt hic · et eze · vij
ad vſurã nõ ↄmodanuerit quod
vicʒ ad virũ iuſtũ neceſſario ꝓ⸗
tinet · Exo:xxij. Si pecuma de⸗
deris mutuo nõ vrgebis eũ ne
vſuris o ꝓpꝛimes⸗Quĩito ꝓ di⸗
latõe termmi ſolutõis munera

acci piẽdo · de q̊ põ · qui pecumã
ſuã non dedit ad vſura. DHD

Quantũ ad ſcom pᷣncipale que
rit᷑: vti ea licit e poſſint recipi
et retineri qᷓ acqᷓrunt᷑ ꝓ iudes
alee ſcacon vł alios et ex pactiſ

mutuis hoĩm de curſibꝰ equo

rumgallon et alion aĩaliũ moͤ
ſibus bellis vel duellis etia ho

mmũ.vel de duratione pluuie

vel ſiccitatisvel quocunqʒ alio
mæcerto futuro vno vnaz ptem
Otradictõisalo alia eligente
Et ponatt᷑ caſus exempli gracia
ſint po:et pan:ambo ſui iuris ſi
gnover bo vł facto tale paDtũ
faciãt mutuo qj pe:debeat da⸗
ręe flor: m caſu quo craſtina die
non ceciderit ꝓluuia vł ſi im taſ
ſere venerint tres oculi et ecõ⸗
tra pau⸗:pe.in caſun q̊ ceciderit
ꝓluuia vel quatuoꝛ oculi vene⸗
rint in taſſere· ponat᷑ etiã vlteri
us q; vemat illud qð pe elegit

tunc querit᷑ vty iſti peccent ſic
paciſcendo⸗ hoc eſt ꝙ vnꝰ eon

Capitulum d

obligat ſe ſic alteri ponedo rez

—

ſuã m tale dubi et foꝛtunam
et ꝙ recipit reobligationez ab
alioa vtn im pleta ↄditiõe qm
peelegitpau:poſſet licite reti⸗
nere rem ſuã:vel an teneat᷑ eaʒ
Ddare pe. et an ꝑe· poſſit eã lici
to iure recipe et retinere tanã⸗
ſuã · In iſtis em ↄſiſtit tota vis
ludi. Dꝛo quen mtellectu no⸗
tandũ q nõ opoꝛtet dubitare
an licituʒ ſit ludicra vei iocoſa

exerce re ꝓ recreatione et qua
ſi ꝓ quada quiete virtutis aĩał
cum tam theologi q́; phᷣi circa

Hoc ponant virtutẽ eutropolie

vel iocũditatis ſed qꝛ talia qᷓ

P alleuiatõe mentis muoéta ſut
fiũt ꝓ acquiſitõe pecume et pe
cuma eſtimabiliũ:· Tdcirco du⸗
bin motum eſt. Rnergo ad du
biũ ſeptem ſut tenreda · Drimũ
eſt q; hõ habens dñium rei pt
licite ſe obligare ad dandũ eaʒ
ſub tali ↄditione foꝛtuĩta n foꝛ⸗
te quis haberet mium q̃ᷓ a8 B
reſtrictũ:vel mſi ↄdicõ vel obli

gatio vel ambo ſił aliquid maii

implicarẽt·pʒ:qꝛ talis pᷣt ſimpli
citer et libere dare ſicut et quõ
vult et ſtatim ergo pᷣt etiã da
re impleta ↄditõe qᷓ mhil male

includit: Qð aũt pᷣt quis licite

facere að Hho faciendũ p̃t ſe pa

cto vel ꝓ miſſo reſtringere·ſed

hHic aduertendũ eſt q; talis ob
ligatio poteſt etiam male fieri

vtpote quando quis ſᷣm recta

racoem deberet ſe à ſuis ſer

uare:ſinue quando obligaret ſe⸗/

ibi vbi ſciret vemre m malum.

Sextum

g
—

—

Septimum

7

Becundum eſt q; hominẽ obli
gare ſe ſic vt pdictũ eſt in pꝛio
Pciſe et pꝛincipaliter ꝓ ſimili

re obligatõe miquũ et miuſtuʒ

eſt · ſimil iter et tale exigere ob
ligat oeʒ ꝓ obligatõe ſua ꝓbat᷑
qꝛ ibi in ↄtractu non ſeruat᷑ eqᷓ
litas eo q obligatõ pauli e pe⸗
tro lucroſa; 8 obligato pe· eſt
paulo mhil · Et Hoc eſt qd pe-
deſideratet mtenditpanlꝰ? ve
ro ↄtrariũ licʒ nõ ↄſequat᷑ imtẽ
tumergo nuillus eon mtendit
equitatem:que tn neceſſario m
omm ↄtractu non gratinto re⸗
quiritur· Etem ꝓbatur ex alio
quilibet ludens talis habet in
oꝛdmatũ deſideriũ ad tꝑalia a
non ſubiectũ deo ſicut dz quia
ludens de quo agit᷑ deſiderat
vemre illud quod ipſe eligit · m
tin ꝙ; ſi oĩno non venerit triſta
tur· maledicit aliqñ et blaſphe
mat que ſunt mamfeſta ſigna
magm deſiderij æ mmis moꝛdi
nati ·mamfeſtũ eſt aũt q; caſus
oculon mteſſlere · vel pluuia vel
ſimilia ſunt actus naturales a
deo reſpectu cuiꝰ nulla eſt foꝛ

tuna directe licet volũtas ma⸗

la vt ſic nõ ſit adeo: Ecee quõ

luloꝛ dolet de illo qð deꝰ facit

In hoc aut magis picłoſe ſtãt

qui talia eligut qᷓ ſi vemrent eſ
ſent ↄmumtati danoſa. vt ꝙ; ñ

vemat pluuia vł q; mx vel gelu

Diu duret et qᷣ pᷣbet ſib iipis oc⸗

caſionẽ deſiderandi id qð deo

non piacet vel ↄmumtati nocʒ.·

Tte patet aliter· nam duo
qui ſimui ludũt volũt habẽ de

breceptum 7Capitulum

um ad impoſſibilia Quilibʒz em

vult q ipe flnaliter lucret᷑: hoc

aut m eode ludo impoſſlibile e

fieri· Ideoq; luſoꝛ poſuit ſe ad

hoc q; mpoſſibile eſt deũ vtri
q; placereet ſic agere ꝙq vter⸗
q; ſtet de eo bene ↄtentꝰ. Rd
cuiꝰ2 ↄtrariũ deberẽt ono cona⸗
ri qꝛ aliter nõ pñt eſſe deo pia
ce ntes et grati · Dicente Rug

nemo placet deo mſi placeat ſi

bi deꝰ? · Ecce quantũ malu vult
vnus luſon alteri· dũ quilibet
q; deus alteri nẽ ↄplaceat qᷓm⸗
uis oſtendãt ſe qnq; tales qua⸗
ſi ſint ſocij et amici · Itẽ ex alio
tales ludentes abutunt᷑ doms
dei deus em dedit nobis tꝑpa⸗
lia-non ad aliud conuertenda

mſi ad laudem ſuã vtilitate no

ſtrã aut ꝓximi⸗ nũc aũt ludẽes
auertit ſe vt vomumter p luduz
a laude dei et eius memoꝛia et
neceſſario vel hʒ damnũ vł daã⸗
mficat ꝓximũ et hoc vitimum
pnᷣcipaliter mtendit g ſic lu⸗
dere eſt abuti doms dei Ter⸗

ciüñ eſt quale peccatũ ſit ludꝰ

pꝛedictus: Bñ.q ludere Bnci⸗
paliter imtentõ ne lucri vt talis
et acquiſita retinere ſola vł pᷣn
cipaliter hac occaſiõe eſt ex ge
nere peccatũ moꝛtale · qꝛ ẽ cõ⸗
tra caritatẽ ꝓximi ymo et dei·
vt Patet ex pcedenti dicto · Pt
tñ aliquis ſic ludendo peccare
vemaliter ſic ſi luderet puer ex
toto ðſiderio lucrãdi ꝓ globu

io vel lapillo:aut alia tam ꝓpua
req; ꝓximo nõ neceret · qrtuʒ

eſt ꝙ paulus in caſu pꝛincipali

Sextum

18
Nnsf

Te

dye
ſondet
eün
NDN
s
NW
pbr
cude
ſitn
lite⸗
Ale
nui⸗
ſoye
non/
pdende
fuitam
nta laſfi.
(udupc⸗
Nd
Wayn
Pemn
hoeca
teyte
nh⸗
Nerto ſn
Jin
git de
bußs
miuſte
dat q⸗
rendr
funde
oblig⸗
wiᷣ⸗ et
lunda

en
uilit
cret. po⸗
Ollibile⸗
ſit ſe ad
de ytni
c yter⸗
no Ena⸗
dd pla
S

pa

tumahän⸗
du gaſſte
plareetq
Gtales ur.
lteeral
tun dons
nobiotyr
ν
rars no
itludes
pludez
Woaet.
de⸗

OC DONnNana

itgeſcl⸗
sdai .
ti ſt iid
en ⸗
mettilis
vkön
eſterde
g ec⸗
no et de⸗
dicton
0 vel
t pn⸗
ipe
tan
“
l

¶Septimum Preceptum

non p̈t iuſte retinere rem de ꝗᷓ
pactũ fecit · pꝛobat᷑ pau· perdi

Dit ius ſuum quod habuit ad il

lam rem- et non acquiſiuit ali⸗
quid noui iuris ad eam-igitur

non debetur ſibi⸗ et ꝓ ↄns non

p̃t retinere eaʒ ſibi · Drimũ vicz
ꝙ pꝓdidit ius ſuuʒ patz qꝛ pau⸗

lus potuit iuri ſuo renũciare ⁊
renunciauit ergo ꝓpdidit Rlis

P pma pte patet ex caſu· ꝓ ſe⸗
cuda pꝓte ꝓbat᷑pau ex qͥ ↄſen⸗
ſit m ludũ . ↄſenſit expſſe vł ta
cite ꝙ ſi ſic euenerit ſicut petrꝰ
elegit q; res nõ eſſ ſua ergo re
nũciauit rei illi ſi ſic euemret · ſʒ

ſic vemt · igit ꝛc· Sc dm viczʒ q;

non acquiſiuit nouũ ius pz qꝛ
pdendo illud mhil iuris acqui
ſinit æ mhil aliud interuemt iu

xta caſuũ:qꝛ ꝓ illa omia alia ex⸗

cludunt᷑- Qn intuz eſt pe · nõ
luſte occaſione ludi recepit rezʒ

ifſtam ad ſibi retinendã. ꝓbat᷑·
pe:nuliuʒ ius habet ad rem im

hoc caſuet non dat᷑ ſibi gtui⸗
te vt caſus mnuit: ergo pimum
vitz ql milũ ius habeat ad rez
patet:qꝛ nemo ex miuſto fũda
mento ſuo pᷣt in aliqua re ius ac
quirere: eo ſicut nemo colli⸗
git de ſpinis vuas nec de tri⸗
bulis ficus · Mat᷑.· vij: ſic nec ex
miuſto pᷣt vemre inſ.mhil enim
dat qð non hʒ · ſſj pe. ad acqui⸗

rendum rem pauli habz juſtuz

fundamentũ eo q facit imj uſta

obligatõem et dammficat ꝓxi⸗

Capitulum

ad cuiuſcunq; manus deuemaes
occaſiõe ludi ſcientis q; res taß
ſit eſt ad pios vſus ↄuertenda
vel autoꝛitate ſuꝑpioꝛis q̃ ſibi ta

mũ et abutit᷑ doms dei · vt i ſe⸗
cunda ꝓbatoe patuſt ? B

Sextũ eſt q; res ꝓ caſũ Incrata

lem diſpenſatõeʒz reſeruauit. vł

⸗

SIsSextuim

ſi nullus ſupioꝛ ſibi talia reſer⸗
uaſſet· Tpſe ꝓ ſe facere vel di⸗
ſponere q; ꝓ alium fiat pat: qꝛ
oiĩa tpalia ſũt oꝛdmata a deo æ⁊
oꝛdmanda ab hHoĩbus vl imme

Diate ad laud em dei vel að vti

litatem Poĩm.In qua tñ etiam
laus dei intendenda eſt . ſi er⸗
80 o?òmatur iſta res immedi⸗

ate ad laudẽ dei · mamfeſtũ eſt

q; in pios vſus ↄuertitur cũ pi

etas ſit cultus dei m· Rug ſi
autem ad vtilitatem Hoĩm ro⸗
nabitliter oꝛdmatur cũ nulli de
beatur de iure. plamʒ eſt ꝙ cũ

cui datur. datur ex miſericoꝛ⸗

Dia et pietate. et ſic ĩten in pi⸗

es vſus ↄuertitur: ſed quereret

ad petrum vel pauin vel aliqz
aliuz · Rñ· q; vterq; eoꝝ dzʒ ad

hoc conari qꝛ quilibet eon eſt
eauſa q; res ſic ↄuertenda eſt ⁊
apter ea etiã vterq; eon dz fa⸗

cere diligentiã et impedire ne

aliter ↄuertat᷑· vnde ſi paulꝰ ti

met qꝛ pe·non ſic ↄuertat.debz
quantu de ure pt ꝓuidere qq
non vemat ad manꝰ eius· noti
ficando videlicet ſuperioꝛĩ ad
quem pertinet diſpoſitõ · vł po

ꝓcurando arreſtatõeʒ vel aliqᷓ
alio mõ iuſto aut bemgnoſim

liter debʒ facere petrꝰ. ne res

aliquiĩs ex quo res iſta dʒ m pi-
os vſus couerti: vtn h̊ ſpectet

nendo ad mamis cõmunes vł

9). Septimum or eceptum Carirulum 7 Sextum

intendere De tanto vero inſe

vemat in manꝰ? pauſi ↄformit᷑
