ſci polſiint qd din mare dicitur rum ad p̈cognoſcendũ futura tin
pꝓ aſtra: Rñn:t ho.ij: ija q:Ixxxxv que ex celeſtibus cauſant᷑ coꝛ⸗
ar: v-Quedã ſciri pnñt ꝓ certod poꝛibꝰ puta ſiccitates et pluui ſſh
dam nequaqʒ:quedã ex ↄiectu: as et aha hmõi nõ erit diuma⸗ Nn
ra nõ certitudmaliter· Certitu cio ſupſtitioſa et illicita hde v
dmaliter pñt ſciri per aſtrono cbo. Dicit etiã ons alb ſupiiij ſ
mos que neceſſario euemũt per ce de·dinoq mferioza nõ pnt N
cinſust gelon vt eclipſeſ a aſe m ſuꝑioꝛibus ↄgnoſtci certitudi
ctus ſidorũ admuicẽ. non pñt naliter ſ tim cõiecturaliter. Et fi
aũut ſciri ꝓ ſidera duo que ſlub: adducit ad hoc ptolomen ri⸗ in
traabunt᷑ eis que ꝑ certituò inæ et Ruicenna multis ratiombus
ſic ſciri ñ pñt Dꝛimo effect cõ Vv. Queſtioxxxix · vnde gᷣ en
tingentes pꝓ accides ſine m re⸗ Puemt c aſtrologi ex ↄſidera⸗ ke
bus hũ ains ſiue m naturalib 2 tãe aſtron frequenter vera ꝓ⸗ tuc
ſicut ſũt eueutus foꝛtuiti et ca⸗ nunciãt etiã in hiſ que ptinene iſt
ſuales qꝛ ex: vy metha:ens pen ad bumanos actus- Rn. thoij nde
accidens non habet cauſam ⁊ P i q.x:cvar: v:Hoc dtingit du R
cipue naturalẽ cuiuſmodi eſt plici᷑vno quidẽ modo qꝛ plu⸗ n
virtus celeſtiũ coꝛpon: Secun res hoĩm paſſiones coꝛꝓaleſ ſe be
do wmeri actuſ liberi arbitrij q8 quũt uret ideo actꝰ eon diſpo n
eſt Facultas volũtatis et ratöss nuntur vt in pluribꝰ ſ̃m imclima lin
lſicut ſut futura opa hommũ ſo: céez elefila coꝛpon.pauci aũt un
iui a libero ar bitrio pendẽtia ſunt.id eſt ſoli ſapiẽtes qui rõe oep
quia nullũ coꝛpꝰ pᷣt ſic direte hymõi inclmatões moderent᷑· Ec ſin
imp mere in rem meoꝛpoꝛeã q;;⸗ ideo aſtrologi in młtis vera ꝓ⸗ der
lis eſt voluntatis et mtellectꝰ nunciãt · et Pcipue in cõmumbꝰ fur
Tſtis ergo duobus modis ex a⸗ euentibus qui dependẽt ex mł m.
ſtris diumare eſt ſupſticioſum titudine ꝛc᷑. Alio modo apt᷑ de⸗ te
T illicitũ ꝓoſſunt tñ coꝛpa cele mwones ſe immiſcetes· vn aus pꝛ
ſtia ad hoc ĩclinare li:ar:diſpo dieit:mij· ſup Señ: ad literaꝝ. ni
ſitiue mquantũ inpꝛimpt in coꝛ Fatendum eſt qn a mathema⸗ .
pus humanũ et p conſeques n ticis vera dicũtur inſtinctu qͥ́⸗ no
vires ſenſitiuas qᷓ ſũt actꝰ coꝛ:⸗ dDam ocultiſſimo dici qð neſciẽ⸗ de
palin oꝛganon que melmãt ad tes hũuũane mentes paciũtur qᷣ el⸗
hũa nos actus: qꝛ tñ vires ſen⸗ cũ ad decipieẽdos homines fit eſt.

0einin

ereſife
npenf
ſt In. d
Jopany
toe aſtne
di futmn
uſant lc
2s et pluni
end dumr
heit⸗ be de
Aſupii
NaWpt
Wädmind
turalten
mdeg
toſidere⸗
vera y⸗
panent
da
N de
cupliſe
Leon diip⸗
mintiin
paucdi aut
3 qunroe
menkE
dderap
mame
ewdünn
deo ede⸗
4 ers
mathem⸗
nſtnin
Munr
mies i

eſt.

ſpirituũ immimm den et ſeducto

rum oxatio eſt quibꝰ quedam
vera dei tpalibus rebus noſſe
ꝓmittunt vnde cludit-Qua
ꝓpter bono xpiano ſine mathe⸗

matici ſiue quilibet impie diui
nantiu et maxime dicentes ve⸗

ra canendi ſut ne ↄſoꝛcio demo
mon ammã deceptam pacto qᷣ⸗
Dam ſocietatis recitant⸗

Xxi Queſtio· xl· vtrũ licitum

ſit cemecturare futura ꝓ augu
ria et ꝓ alioꝛñ aĩaliũ motꝰ ſeu
voces vel geſtus· Augures aũt
ſũt Dicit yſið · vbi Pus qui ꝓ vo⸗
latus amũ et voces mtendunt
aliqua ſigna rerũ vel obſeruatio
nes im ꝓuiſas hommibꝰ eccur
rent es qui et auruſpices dicun
tur. Auruſpices tñ apꝛie qui o⸗
culis ⁊ viſu· Nuſpices vero qui
auditu ⁊ ex vece ↄiecturãt Rñ
tho · ibidẽ · eh ſie ſub diſtinctõe

th· Nam cũ bꝛuta aĩalia nõ ha

beant mſi ammã ſenſitiuã · cuiꝰ
oms potentie ſunt actꝰ coꝛpa⸗
liũ oꝛganon- deo ſubiacet eo⸗
rum amma diſpoſitõi ↄtinentiũ
coꝛpon et pꝛimoꝛdialiter cele⸗
ſin coꝛpon· Et ideo mhil ꝓhi⸗
bet aliquas eon opatõnes eſſe
futuroꝝ ſignamquantũ cõfoꝛ⸗

mãtur diſpoſitiombꝰ coꝛpoꝛuʒ

celeſtiũ et aeris ↄtinentis ex qᷓ
ꝓnemũt aliqui futuri euentus
m hoc tñ due ↄſid erari opoꝛtz·
ꝛzimũ quidẽ vt hmoiopatões
nõ extendant᷑ mſi ad Pognoſcẽ

da futura que cauſant᷑ ꝓꝑ motuſ

oꝛpon vt ſupꝛa dictũ

celeſtiũ c

mſi að ea que aliqualit᷑ pnt ad
Hmõi aĩalia pti nere · Cõſequũ⸗
tur em aialia cogmtione quan

dã naturaloet inſtinctũ tripli⸗

citer: Vno modo p celeſtia co⸗
poꝛa ad ea que eon vite ſuũt ne⸗
ceſſaria ſicut ſũt ummutatoes qᷓ
fiunt P pluuias .ventos ct alia
hmõi · vnde ſi quis ex hoc q; rõò
mcula frequẽter crocitat pꝛedi
cat pluujã cito venturã nõ eſt
ulicitũ· Xlio modo inſtinctus
Hmõi cauſant᷑ ex cauſa ſpiritua
li bona angelo vel ex deo· vtz
in columba ſup ä?pᷣm deſcendẽ⸗
te ·Luc.iij·Et mcczuo qui pauit
Helſiam· iij: Reg· xvij et in ceto
qui abſoꝛbuit et eiecit ionã· T0
ne.j· Flio modo ex cauſa ſpi⸗
rituali mala vt ex demombꝰ qᷓ

vtuntur hmõi opatiombꝰ bꝛu⸗

toꝛñ aĩalium ad implicandum
aĩas vams op miombꝰ· Et eadẽ

vatio videt᷑ eſſe de ommbꝰ alijſ

hmõi.Ols ĩigitur Pmõi diumatõ

ſi extẽdatur vltra illud ad qd

pᷣt attingere ᷣm oꝛdmẽ nature

vel diume ꝓuidentie eſt ſuper
ſticõſa et illicita:hec tho· yp·

¶ Queſtio⸗xljevtrũ

omen poſ⸗
ſint futura cognoſci eſt autem
ſᷣm tho· omen verbũ ex mſpira
to pꝛolatũ ex quo ſequit᷑ bonuʒ

alicuiꝰ· Rt tuc dici omen illius
gt pomt᷑ exempiũ de romams
querentibꝰ locũ aptũ vt ibi ma

nerent et ciuitate ebificarent⸗
et cũ vemſſent ad locũ vbi nũc
eſt roma vexillariꝰ qui ferebat
vexillũ pᷣcedendo fixit illud in

terra dicens · Stemus quia hic

Primum

optime manebim? et hoc r ver⸗
bu fuit acceptũ ꝓ omine Rnd:
tho. ibidem ahnter eſt dicendũ
de omme qʒ de pfatis augurijs
q verba huana que accipiũtur
omme nõ ſubdũͦtur diſpoſi⸗
tõm ſtellazũ diſponũtur tñ du
pliciter aliqñ m diuimã ꝓᷣuidẽ
tiã alian vero m Demois opa⸗
tionẽ ß m pꝛimũ modũ ↄiectu
rare eſt licitũ⸗ vnde gedeon 4

i cathalogo ſancton· Heb: xj·

po ntur vſus fuit omme ex hoc
audinit re citatõz et mterpᷣta
tionẽ cuiuſoã ſommj vt legitur
Tudicu. vij· Et ſimilit᷑ heſnezer
ſeruꝰ? a bꝛabe vt legit᷑

ſed gedeon obſeruauit recitat⸗

onẽ et expoſitõnem ſommj ac⸗
cipiens eadẽ ꝙ omme quaſi oꝛ⸗
dDmata ad ſui mſtructõe; a di⸗
uma ꝓuidentia: et ſilꝛ heliezer
attendit verba puelle oꝛatone
Pmiſla ad den. Pec tho⸗Secun⸗
do mod illicitũ
quo modo roceheruͤt omen ſer⸗

ui benedab resis ſirie qii audi

entes ab oꝛe regis iſrael achap
Hoc vicz ver buz · ſi ad huc viuit

frater meus eſt · acceperũt pꝛo

omme et feſtinantes rapuerũt
verbũ ex oꝛe eius atqʒ dixerunt

frater tuus benedab viunri⸗

trũ ex arte Pp 1 nnie Diuina
ð
re licitũ ſit:id eſt ex diſpoſitõe
membzon bhoĩs coiecturare de
moꝛibus hoĩm. Bn. Dh: alt elr.

modo caute fiat· vicz ſolũ ð na

tura diecturaliter· ſed de moꝛi

Ens et gelectiombe n n iffimitiue

judicando et ad hoc plures al
legat phᷣos vbi notat pꝛimo q;

phiſonomia eſt ſciétia doceſ di

umare io eſt ↄiecturare de af⸗

fectib2 hommũ ꝓ phiſicas for
mas membꝛon Secũdo notat
ch ex multis que ſüt m Hoĩe ac⸗

cipitur ↄie ctura illa-

ſanguine ſiue humoꝛe qè ex ta⸗
libus paſſionat᷑ faciliter hõ et
afficitur huoꝛe vicz quadꝛupli⸗
ci: ſang umeo: melancolico co⸗

lerico flegmatico⸗Gecun

ſexu maſculmitatis et femmei⸗
tatis-. Teres ex oculis-capillus

auribus Ffacic et alijs membꝛis
patentib? ꝓpter qdð ptolomeꝰ?

Dicit diumare melius x ſtellis
ſecũdis et veri?. Stellas ſcdas
vocãs figuras et accidentia m
uenta mm rebꝰ ꝓbiſicis qᷓ a ſtel⸗

lis ſupioꝛibus impᷣſſa materie
ſcimꝰ ſed ſuꝑioꝛes ſtelle aliqñ
mhil impꝛimũt licet meis non
dekficiat· ſed m materia mferi
indiſ peſita Mercõ notat m⸗=⸗
hil pꝛefaton neceſſitat voluta
teᷣ vnde nullus diffimtiue indi
ca nous eſt ex talibꝰ malus eſſe

mſi mamteſtu ſit ſuũ malũ: licet

pfata aliqñ inclmẽt à ſignẽt in
clinatõz affectus Vnde per tria

pt quis ↄtra talia opari. Dzimo
p hoc q; membin qð mſpicitur
eſt foꝛte ſignũ ꝓ accidẽs młir⸗
mitatis alcui? et non nature.

Secido ꝓꝑ liberũ arbitrin quo

vt phᷣus meij⸗ ethdicit · Bum⸗

di noſtran actionũ:Tercõ ꝑ

Pabitum virtutiſ vt koſuetuomms

—

runt

4
m.

oe⸗
ſütur
ſatu
itas
ſn
ſae
c
dam
1
üm
füͤſe
bor
ent
Na
pem
da⸗
btitt
vorb
deſi
ade

inemn
fini
nres
mo 49
.âd
eak⸗
8 for
tat
leac⸗
ex
eV⸗
hoet
Nupb⸗
NN
Wag
kemmet
Api
Dnleiz
one*
ellis.
ſcdas
tia m
ſtel⸗
ene
A on
cis von
nen?

,

1.
luca
oj
eſe
et
in
ertn
8
picit
zitir
ture⸗
q
Ounm
aui⸗
n

ꝓ Drimum

acqui.

— ——ʒ—

vnde ariſto.refert diſcipulos

pꝓpocratis eiuſdẽ faciẽ optime
depictam obtuliſle philemom

optimo phiſonomo qui iudicas

uit illud eſſe viri luxurioſi de
ceptoꝛĩis ydolũ: quodð cũ indi⸗

Gnãter ypocrati retuliſent· rñ

dit vere iudicauit qꝛ ad he na

tura melmauit Sed illud quoed

natura nõ dedit amoꝛ virtutnʒ
et phie ↄtulit ſcz otinentiã ⁊ fi
dem⸗ hoc de alber. Certũ autez

eſt q; gracia plus vaiet q; om⸗

ma ante dicta · vnde deuoti vi⸗
ri mmus alis ſüt udicandi. vñ
artez pfatam aqpbat ſalo- ꝓu-
x vije m facie prudentis lucet ſa
pientiaoculi ſtultoꝛũ m fimbꝰ

ſerre. Et ecck. ir: Er viſu ↄgno
ſcitur vir et occurſu faciei ↄgꝰ⸗

ſcitur ſenſatus· Sed iudicia ve
rit as vitare iubzʒ cũ iudeis aiĩt-
i0 ·vij. Nolite iudicare m faciẽ
ſ uſtum iudiciu iudicate 7.

ſcientia ꝓ artẽ notoꝛiam poſſit
* aũt ars notoꝛia qᷓ⸗
dam obſeruantia qua ꝓ ieiuma
abſtinentias et oꝛões verbaleſ
cũ mſpectõe quarundã figura
rũ ſeun caracten ac ꝓlatoõne ver
borũ ignotoꝛũ ⁊ ſimiliũ quis ſci⸗
entiã adipiſci moli᷑. Hñ: tho-
ria ulicita et mefficax eſt et iðo
pemtus repudianda et fugien⸗
da a xpianoDrimũ ꝓbat quia

vtitur ignotis caracteribus et

de ſupuacuis ſigms vtẽs taci⸗

ta demonũ pacta habet·

dum patet qnia nullus demon
mtellect heĩs illummare pt-
quẽ ex obſtinatõe obtenebꝛare
itendit ſemꝑ vt docet tho-j. p
te acquiſitõ aũt ſcientie et ſapi
entie fit ꝓ ilummatõneʒ· vñ vt
ausg · Dicit:x·liede ciui:dei:etiaʒ
teſte poꝛ phirio phᷣo demonuz
operatõibus et obſerua ntijs et
purgatoibus amma nec diumãa
nec veram ſcientiã adipiſcitur.
KTerciũ patet ex aug: ſi.ij.ð do
ctrina xpiana.Sadem roõne ſiẽ
de ſupſtitiombꝰ.“ 22 ¶Que⸗
ſtio· xinij:vtrũ ſaliatores pec⸗
cent iudicantes m ſins ↄiectu⸗
ris·Sunt em ſaliatoꝛes vt diẽ

pyſid.li· viij: et hian ſic dicti · qꝛ

dDum eis membꝛon quecũ qʒ p⸗
tes ſalierint aliquid ſibi exinde
Pfſperũ ſeu triſte ſigmficare p:
dicunt ·˖ Rñdet idem ibidem qy

ſic dem ex qſtiombuſ:xxin:et

xxvj⸗ Natet. vnde ↄclndit ex ſu⸗

pꝛadictis oĩbus yſi: qꝛ m hiſ

oĩbus ars demenũ ex quadam
peſtifera ſocietate hoim ct an
Selon malon exoꝛta eſt vnde
T cuncta vitanda ſut xpiano ⁊
omm pemtus execratẽe repudi
anda atq; damnãda hec yſi8ʒᷣ
229 Queſtio xlv vtrũ n
citum ſit dies annes obſeruare

☛

aut menſes ad exeundũ de do⸗

mo ꝓ itinera ad mduenduʒz no⸗

uas veſtes et ad faciendũ ſiia

ꝓ habenda ꝓſperitate et vita⸗
da aduerſitate · Bñdet textus
xxvj·ꝗ· vj.non licet:et ſequen
tius multcis autoꝛicatibꝰ ſu mo
rum pontificũ et aug ꝙ; non vñ

SS

Ereceptum Capituluin VVnecimum .

ibi biimpaobaſtur obioemakenes
Halendaꝝ ianuarij ſub ritu pa⸗
Sanon vicʒ ne aliquid pius no
ui fiat apter annũ nouu ne men

ſe cũ epulis pareétur vel lampa

dibꝰ? ne ꝓ vicos et plateas cho
ri ducãtur nec caucõnes fiant ·
AKt tales anathema ſunt qui fa
Farer .

te ecclcſia
ſignat hos dies m Ralendarijſ
ſuis. hec ibi vn ar
diomet ibide m decreto Habet᷑
quis exiſtimarz q; magnũ pec⸗
catũ ſit dies obſeruare et men
ſes et annos et tpa ſicut obſer⸗
nant qui certis diebꝰ ſme ams

ſiue menſibus volunt vel nolut

mæchoare aliquid eo ꝙ m vari
as doctrinas Poim fauſta vł in
fauſta exiſtimãt tꝑa non huiꝰ
mali magmtudme ex timoꝛe az⸗
poſtoli penſaremꝰ qui S talibꝰ?

ait· Nuc ↄsnouiſtiſ denymo co
Smti eſtis a deo quõ Suertimi
terũ ad mfirma et egena ele⸗

menta qᷣbus denuo ſeruine vui⸗
tis: dios obſeruatis et mᷣ nſes⸗
et tꝑa et annos: Timeo vos ne
foꝛte ſine cauſa laboꝛauerim in
vobis · Vn bene obſeruare 38
Pt tpa qn luna eſt in certa quo

ta ꝓ ſecandis lisens vt diunciuſ.

Durent et mmus a vermib? r0

dãtur Sic de pomoꝛũ collisen

dis fructi bus et de ſimilibus 4
ex naturali FBa vl ex arte eaute⸗

4 2 44 22
8 *

runt vt qun aeige opus im ie
tali mchoaret malũ Haberet exi
Tßer

aug m encheri

49 Eapitulum Oacveimam

tica ſine ſuperſtitiombꝰ ſeruari
debent vel poſſunt

7Capitulam duodecimum

RY Ono pꝓbibetur in co⸗

6

ptu n

lendo vnn deum ſup⸗

Pbia quõ differr at ab mam glo

ria) ã 3 deteſtabile vicin ſt Se

cundo ꝗᷓ ſint eiꝰ ſ pecies Cercõ
qn ſit moꝛtale peccatũ et 8 eiꝰ

remedijs Circa zimũ notang

mbus de malorg- de ſupbia⸗ q

HMupbia eſt ↄtemptus dei vł ſu

perioꝛis vel nolle obedire taliũ
Pceptis: et hoc eſt foꝛmale/et
pꝛ inci paleſed materiale eſt au
dax ſeu Ppſuptuoſus a petit? *
moꝛd inatus ꝓp̈e excellentie di
citur pᷣmo ↄtemptꝰ2 ½ B/ t
nota qꝙ; tunc ſᷣm tho: ijeij 4. ch⸗
xxvi: ar- ix:aliquis comittit vl
tranſgreditur aliquid ex ↄtem

ici ?d matom lesis vel regule
et ex hoc ꝓcedit ad facienduz
contra lesem vel regnla; Quãa⸗

d6 aũt eęcontra apter aliquã p⸗-⸗

ticulare caunſam puta ↄcupiſce⸗

tiam vel iram vel deſiderin c2

cunqʒ; alteri? rei mducitur ad
aliquid faciendũ ↄtra ſtatuta

lesgis vel regule non peccat ex

vtemptu. ß ex aliqua alia cauſa

etiam et ſi frequeter ex eadem
cauſa vet⸗ alin ſi ſimili petm̃ iteret

bia qᷓ quis rẽnuit doeo
₰ obedire ſicut humili⸗
tate deum reueremur debitetv
bipmo videndu erit quid ſit ſu

luntas eiꝰ? rẽnuit ſuh

hin

fre
cit
Ce
di
ſ
ote
ire
Cric
ſtine
n
lt ho
lbn
ur
ſup
anm
ſutin n
op
rorn
nlleo⸗
ſu Ote
tus
ſete
ret⸗.
diun
8t
ritua
Gaci⸗
edace
Rrad

naR
dici

aller
bia ſ
alind
da
nt ap
lame
nin

mede
mſap:
ut deo
humil
ebiteip
dſe ſ
imglo
NSe
t dad
AMio
vl ſn
talii
loet
ſtan
Niedi
B
em
ſab
e
udy

gnag.

plli⸗
miud
d
Atuta
cat /
(

imum Dꝛeeceptum

frequentia tñ diſpoſitiue indu
cit ad ↄtemptu⸗ Nam pm bern

2 Contempt? eſt timoꝛ ſupbie-

Dicitaſeqꝗ nenter m Deſcriptoe
f

upbiejnolle obedire qð decla
rat ↄtemptũ: id eſt renuere o⸗
bedire. Eſt em tranſgreſſio pᷣ⸗
cepti effectus exterioꝛ ſuꝑbie qͥ
eſt in omm moꝛtali peccato] Sʒ
Atemptꝰ Pcepti e interior actꝰ
et no eſt m omm peccato moꝛ⸗
tali·quia quedã fiũt ex ignoꝛã

cia alia ex fragilitate· ſedð ſup⸗
ia ex quadã malicia ſd icit᷑ vel
ſupioꝛis·qꝛ quẽlibet debemus

ſuꝑioꝛẽ arbitrari vt poſtea di⸗

ſupbia eſt m raſcibili de Ppꝛio
bono pꝛeſuptio quedãaꝗqᷓ ſe exi⸗
Sit ↄtra deũ vł alios hoĩes eos
vel eon mandata pupendẽdo

. leu ↄtepnẽdo · diciẽ mozdma⸗

tus qꝛ ſi oꝛdmate quis a Pete⸗
ret excellentias ſuas nõ pecca⸗
ret: Nam rex francie Fferre pt
Diuicias ſuas djuicias militis

t ↄſiderare dona tꝓalia ⁊ ſpi

ritualia ſibi collata a deo h cũ
Sgraciarũ actõe in deũ debet ea
reduc ere qſ ſe extollat de eis
tra deũ aut ꝓximũ aut eoꝛum

—
„

¶icit ae excellencie. vnde diẽ

allex· de hał· in ſũma q; cũ ſup
bia ſit a ꝛꝓpetere excellentiã ſuj

alind eſt arwetere excell en tiaz .

et aliud apetere excellentiam
vt ꝗpꝛiaa ꝓpetere em excellen⸗

tiam cũ ſit naturale hoĩ et ange
lo inquantũ ſunt facti ad dei y
masinẽ non eſt peccatũ ſ a pe

„Capitulum /Duodecimum

andata moꝛdmate tũc mpetie/

tere excellentiã pam vt Pam
ſemp ẽ pctin· St fit multiplici⸗
ter vt m ſpeciebus a parebit 3qᷣ
q; ſupbia dupliici virt uti ↄtrari
atur directe humilitati quo ad
foꝛmale m ſuꝓbia:et q̊ ad ma⸗
teriale magnammit ati que vir⸗
tus impoꝛtat extenſionẽ ammi
ad magna et ardua in omm vir
tute. mndo ſupbia differt
ab aꝓpetitu ĩiams glorie ſon ab
mam gloꝛia.ODꝛo cuiꝰ ĩtellectu

nota ᷣm aureolũ m.ij diſ. xxj.

qij:q; aliud eſt ↄplacere 1 de
lectari m ſui excellentia Pabita
qð eſt vane gloꝛie et al iud oſt
exigere ſe ſuꝑ alios quod ẽ ſuꝑp
bie⸗ affectõnes em a petitus ſe⸗
quũtur ↄfoꝛmiter exiſtimatio⸗
nes mtellect?. Sed alia eſt exi
ſtimatio m mtellectu exiſtima
re qᷓntitatem ſue excellẽtie ab⸗

ſolute⸗ et alind eſt exiſtimare

excellentia ſua ↄpatine ad ali⸗
os ſᷣm exceſſum ymo hec ſecun
da oꝛĩt᷑ ex pᷣma Dꝛimo em̃ intel
lectus inoꝛd matꝰ exiſtimat ſu⸗
s ſufficiẽciaſ eſſe magnas a ſu
pmi gradus Secũdo ex hac exi
ſtimatõne oꝛitur ſtatim exiſti⸗
matio in ſuffici entie alion qᷓ exi⸗
ſtimat excelletias alioꝛũ puag
Et hoc duplicit er vel exiſtimꝗ
do ſufficientias apaſ magm gra
Dus vel ſufficientias ſibi equa⸗
liũ modicas m aꝓpetitu erunt
ↄfoꝛmiter due affectões coꝛre⸗
ſpondentes vltimis exiſtimati
ombus duabꝰ. Prima quidem
exi ſtimatoõnem qua moꝛdmatæ

S„ Pumam WVFVDreceptum apitulum Ouodecimum ſoin
exiſti mat excellentiã ſuũ mag⸗ quo manant pᷣcepta non facili⸗ ei
m gradus abſolute ſequi᷑ map ter nos ↄtra eñ erigeremꝰ ſimi
petitu delectacio et ↄ placetia liter ſi ↄſideraremꝰ debite pꝛo
m apꝛia excellęntia/que eſt ma ximũ non faciliter eñũ ↄtemne⸗ cne
ms leae cieBam eſtimati⸗ re mus ſi equalis eſt aut irreue . .
onæe qua puipendit alion bona renter tractaremus ſi ſuperioꝛz .
ſoqui erectio et talis ere ctio ẽ eſt· Conſidera ĩgit᷑ in ꝓximo ã̊
ſupbia. &t ſi erectio tal ſpe⸗ llbet quõ raro eſt aliquis tã ꝓ⸗ A
ctu ſuperioꝛũ vel maion tunc uus qum aliqn magno pdeſſe lied
dici wreuerentia ſequĩt᷑ exiſti⸗ poſſit:Item q aliquã virtutem hict
. mationem qua iudicat qs ſuuss occultã habet qua cares tem de
H ſuſticientias magnas et ſupion· ꝙ foꝛte pᷣdeſtinatus e et tu dã ena
puas. Reſpectu vero equalium nandus vt in iuda et magdale t
Dicitur pf ata crectio ↄtemptꝰ⸗ na claruit im ꝓuiſe in multis⸗ .
qui ſequĩt᷑ exiſtimatõeʒ; qua qͥs 3 8. 4Oubitatur cũ ſupbire ſit ſu he
tona equalia alion reputat qſi pꝛza regulam a deo nobis tradi ra
nulla. videtur igit᷑ ſuꝑbia q̃ᷓ tam re: ꝗq ſint regule ſᷣm qᷓs ma
dꝛupliciter differt ab mam glo ſurare debemꝰ opa ne ſuꝑbia⸗
ria qꝛ ſupbia eſt in axpetitu ira mus· Rn qꝙ qtuoꝛ o ꝓpoſita/iiij nct⸗
ſcibii reſpectu alic? ardui cuz ſpeciebꝰ ſupbie · de quib? gre· N
gquodã ↄtemptu aliqn et in illo ODicitxxinj⸗mon⸗Pma vt creda⸗ WNWNW
qui non curat mamfeſtatöonem mz firmiter omma bona noſtra AMI
ſed mams gloꝛia eſt m ↄenpiſci que non ſũut peccata et defectctꝰ-⸗ ſohe
tii non ſemp 8 arduo nec ſem⸗ a deo nobis data- Secuda r G
ꝓ cũ ↄtemptu et ſemp eſt in ap que meruimꝰ? deus pꝛmeipaliſ⸗ P
petitu mamfeſtatoms“ D⸗ ſimus autoꝛ extitit ſine quo ne let
Dubitatur que ſint radices ſuæ dum ſumꝰ aliqd ſufficientes fa ke⸗
pbie · Bn ꝙ triplices- Pzima cerc aut velle bonũ ſed nec co⸗ li⸗
eſt moꝛdmatulſ amoꝛ ſui ex illo gitare vt dicit aple. Wercia eſt .
em quis faciliter retoꝛquet in⸗ agnoſc ere bona noſtra que ha⸗ dice
oꝛomate mſe excellẽtias veraſ bemꝰ a deo eſſe mhil aliem no⸗ ſtn
vel falſas-Becunda eſt ide⸗ bis aſcri bendo-Quarta amare Na
ratio incauta bonoꝛu ſuon que pꝓximũ m nullo eñ decipiendo ſun
cum omma ſint a deo pzꝛmcipa⸗ E⸗ Quã malũ ſit ſuperbi tr
Uter aut totaliter- Si ꝓ gracia⸗ p ꝛimo autoꝛitatibus Eſt em q̊ di
ri actionem nõ m deũu dirigun ſi rex vel regina alion vicõn vn pie
tur ſe erigit ammꝰ in ſuperbia.· ps Emundaboz a del icto ma⸗ de
Tercia eſt nesgligentia ſidera ximo i eſt ſupbiai ᷣm glo: Ite⸗ ri⸗
8i deũ et ꝓrimũ na ſi ſepe cõoſi eccłix. Imcin omms peccati ſu⸗ ba
Dersremꝰ? deñ ommpotentiſſi⸗ pꝓbia:qui tenuerit eãa implebit᷑ pt
mũ ſapientiſſimu et optimũ · a maledictis Itẽ tob· nij ſuxbiaʒ al⸗

NiIn.

loſhiſt
emſ
ebite de
Ntemne
Nirrene
werio
And 4

guistir⸗

Uyntem
toilten
t da
masdae
Ws⸗
Weſti
mani
ſupbi
ſta jijj
gre⸗
(eda⸗
Wſtra
dekecte
maͤpalt⸗
neqroe
ſentes
Naat
lehe⸗
mro⸗
une
endo
ſteng
i
coe
ri,

ſ

ri ſui et a demõe poſſidet᷑. j· re

—³-Vtk—

jgũ· xv· ¶tem nabuchodonoſoꝛ

mnuͤncß i in tuo ſenſu aut m tuo vV

bo dna ri pmittas m ipa em mi
ciũ ſum pſit omms ꝓpdito: Becũ.
do pʒ exẽplis:nã ſupbia de ſu
pmo angelo fecit peſſimũ de⸗

monepyſ⸗ aan⸗ quõ cecidiſti lu
cifer de celo à mane oꝛiebaris-

ecce angelo fit demon-S no⸗
biliſſima creatura peſſima fit⸗
et de celo ciecit in infernũ· Ltẽ

eua ꝓ ſupbiã qᷓ voluit effici ſci⸗
ens vt deꝛ facta eſt neſcies qðᷣ
amodo vt pec us p. 0 0 cuz m

honoꝛe eſſet no mtellexit ↄpa

ratꝰ eſt iumetis mſipientibꝰ et
ſilis factus eſt iliis-Ltem ſauſ
poſtq; hñilitatẽ ĩ regnũ ꝓ dĩ
ducit᷑ ſupbiẽs deicit᷑· et poſte⸗

dan v. ſupbies depoſit? eſt ðᷣ
ſolio regm ſui:et gła e2 ablata
eſt a a filijs hoĩm eiectus: Ctẽ
pꝓhariſeꝰ qui ſe dixit nõ eſſe vt
cet᷑os vt ſe ſuꝑ ceteroſ extolle
ret non eſt uſtifieatus hui
lis publican?: luce:xinj.Ttẽ pe
tr2 qui pee ceteris pꝛeſumpfit
Dices: et ſi oms fuerint ſcadali
ſati in te ego n5 ſcandaliſaboꝛ

math̊. xxvij vilius ceteris lap⸗

ſus eſt ꝓ anciila ꝓpiuriando.et
trina vice G Quo ad ſecu⸗
Dum pncipale de ſpeciebꝰ ſup
bie notandũ ꝓ mtellectu earũ
dem ̈m tho· q· de malo⸗mate

ria de ſupbia· q:iijq queda ſe

Pabẽt ancedenter ad ſupbiam
vt ſüt ex qanibꝰ oꝛĩtur facdiliter
alia ſut in quibꝰ eſſenciali᷑ cõ
ſiſtit ſupbia: alia ant ſut 3 oſe

quutur ſupbiã et ab 2 ipa elicin

tur⸗Lt qd lbet iſton eſt mul
tiplex:nam cñ ſuperbia ſit moꝛ

dwimatus amoꝛ anꝛie excelletie
tot erũt antecedęetia et cauſe æ

oꝛigines quot bona m quibus
quis excellentiã inoꝛdmate ap
petere Pt· Bunt aut m genere

triplicia bona: DHꝛzimo mfima qᷓ

Dicuntun foꝛtune vt dinitie de
licie digmtateg cfficion amici
et honoꝛes:.Secundo bona na
ture quo ad coꝛpꝰ vt pulcritu⸗
dDo foꝛtitudo ſamtas- nobin⸗
tasquo ad amma mtellectus-
ꝓſpicacitas naturalis.ſcientia

acquiſita: memoꝛie tenacitas:
àad virtutes naturalis abilitaſ
ſeu virtus naturalis-virt2 ac⸗

quiſita poteſtas tollerandi ex

ercicia ſpnñalia et artes acquiſi⸗

te · Tercoõ bona gracievt fides

ſpes caritas et alia- Qu igitur

hõ moꝛdmate diligit ſe⸗ qi eſt
radix oĩim Peccat onicũ no re

fert omma bona m den pzimo
ncipaliter et finaliter ꝓut in
pmo pcepto dictũ eſt qglibet

Pfaton bonon faciliter kõ re⸗
coꝛquet m ſe et ſe ex toſtit vlera

3 dz H * Sſlencialit᷑ vero ſu
Pbia. ßm gre · xxiij·moꝛ · oſiſtit

m qtuoꝛ ſpebus qs declarat.ſ·

tho: vbĩ ̊.na m aug: li- ſenten
ciaꝛu pꝓ ſperi:ſu perbia eſt moꝛ⸗
dmatꝰ amoz apꝛie exceltentie-

vt cum Homo vult ſibi aliquod
bonũ ſolume idee quia hoc ha⸗
beno⸗ o vel iſto modo haben⸗
do excellentioz qm non haben
do vł nõ ſic hndo.i iſto autez

Capitnluam 4 Duodecimum

capitulo ſolum de pꝛimis dua⸗
Gus ſpeciebus dicet᷑: DPrima igi
cur ſpecies ſuꝑbie eſt· cũ bonũ
ð ſibi meſt ab a lio a ſemetipᷣo
Habere ſe exiſtimat · Excellenti
us em eſt ꝙ aliquod bonũ mſie
Alicni a ſe q́z ab alio-Quãdo er
So homo apter ĩoꝛomatũ amo
VTem ape excell entie mouet᷑ ad
eſtimandũ lud bonũ qð ha⸗
bet ab alio ſe ſolũ habere a ſe
Et vult etiã ſic ha bere a ſeip̃o
tunc ſuꝓbit pꝛima ſpecie cotra
lud“ coniiij⸗Quid habes
quod nõ accepiſti ſup quo glo⸗
aug: Sciendũ nem mẽ poſſe di

ſcerm ab illa ꝓditõis maſſa mſi

qui hoc bonũ habet q; credat᷑
q quidquid bom habet a gra⸗
cia ſaluatoꝛis acceꝑĩit vn phᷣus
in pmo de celo et mũdo ab ho
quidẽ ente ſcz deo dependz ce
lum et tota eiꝰ? naturaet ab v⸗
no ente ſingulis ↄmumcatuʒ ẽ
eſſe et viuere:nam quidqd ha⸗
bemus a deo habem2 aut im⸗
mediate a ſua manu potẽti no
bis poꝛrecta ve ammã mtelle⸗
ctumvoluntatẽ memoꝛiã.fidẽ
et virtutes mfuſas aut mediã

tibꝰ dei nuncijs:qui ſunt celuʒ

elementa hommes beſtie et a⸗
lia tpalia nobis poꝛrectaepatʒ
illludmat Bevj- vbi dicitur q, a

unesmmon nent nec ſerunt et tñ

pater cęleſtis eas paſcit. non
mquit àpe ſe paſcũt licet volẽet
Eet querat· Item patet expiẽtia
nam agricola quimterduex v
no anno bene coht vmeã mm⸗

Peipit q́; Pcedenti anno quam

a ſe habere et nõ a deo:Dzima
ſi gloꝛiatur in coꝛde ſuo de bo-

„

Prewptum Capikulum, Ducecimum

Oo male coluerat vineam Qur

quia laboꝛ humanꝰ non ſufficit
ſed ſolis et celoꝝn influentia a⸗
eris toemperies et natura qua

dens dnatur nõ hõ T* Sʒ
Diris⸗ credo me omma bona a

deo habere ergo careo pꝛima

ſpecie ſupbie · Rñdet vilher · in

ſuma vici oꝛũ · etiã ideo diciẽ

de ſupbo q ipe credit bona ſu
a habere a ſe quia ſcilicet facit
ac ſi crederet:ſicut in ſimiii ali

quis Dicitur nõ credere xp m fi

liũ dei qui nec illiꝰ terret᷑ ↄmi

natiombus nec attrahitur pꝛo

miſſiombus· nec p̃ceptis obte⸗
perat nec cõſilijs acquieſat · vt

Dicit berñ. Sunt autẽ tria quã

tum ad hoc qy Dicitur ſuperbz

ms ſuis ꝓuerſe- apter qð apo⸗

ſtolus dicit vbi ſupra-quid ha

bes quod nõ accepiſti · ſi aute⸗

accepiſti quare gloꝛiaris quaſi
non acceperis· una⸗

tum ad hoc q; aliquis de bomſ
fuis ſe iactat· ↄtra illud job·x
xj: ſi oſculatus ſũ manũ meam-
m manu opatio in oſculo vero
intelligitur laudacio vñn oſcu⸗
lum manus eſt laudatio apꝛie
opatioms · Tercõ quia de bo⸗

ms ſuis deo gracias non agit-

ideo ingratus dici vulgariter

nõ agnolcere bñfiriñ vnñ. Gro⸗

nõ eſt dign? dãdis q̃ͥ no agit

gracias de datis k= Scda
pẽs ſuꝑbie eſt cũ qs bonũ qðᷣ
Habʒ ab alio de graca agneſcit

ſhin

8
4

tle
put⸗
Pn
ant
ſnen
een
indu!
hab⸗
oNen
Pees
calci⸗
ab
ber
Ott
der
alr
nm.
nma
Nrti
htiͤf
ſuiqn
gden
Et
ſed
per
no⸗
1/
am
ted
wen

N

Wänn

neandr
nentiar
Ura iqn
1 G
A bona
opꝛima
Nherin
deodicik

t oa

llicetfaet
1ſmiial
NN
W
rabitmn n
Ertsobtn
nmeſitept
tna qua
ſaperd

bonaſin

Däm
no de bo⸗
1 ee
weedh
ſi⸗ſiane
zunis g⸗
Magi⸗
elonl
d pber
wer⸗
awe
r.
tio pre
zadebe
on egt⸗
ulgante
v./On⸗
ino i⸗
boni
lit

et fatetur ſe ab alio habere · ſʒ
putat ſibi hoc debitũ fuiſſe et
P meritis recepiſſe · Excelletiꝰ
em eſt aliqd habere ab alio ex
meritis ſuis q́3 mere de gracia
Cum ergo homo apter amoꝛeʒ

aꝓprie excellentie mouet᷑ ad eſti

mandũ illud bonũ quod ab a⸗
lio habzʒ de gracia habere ſe ab
eo meritis ꝗꝓprie vt ſi famulum

Habes ſuo laboꝛe vix merentez

calcios: qui datis ſibi tumca et
caligis et calcijs putaret ho ſe

bene meruiſle hoc eſt ſupbire

ↄtra den vel hommẽ.Scire aũt

debes ql quidquid habes a ðo
habesij:con:xij⸗Deus opatur
omma m ommbꝰ. ymo deus im

omm actõe noſtra pꝛincipaliuſ

—

Ocurrit · ſz dicis dinicias et ſci
entiã ſtudio et laboꝛe ꝗape acq̊
ſiui quõ ergo a deo habeo. Rñn
qh deus tibi manꝰ dↄtulit pedeſ
⁊c̃ et mtellectus tuĩi mduſtriã
Et hoc eſt pꝛimũ quod habes
ſed a deo⸗ hec aũt omma velut
pẽena moꝛtua manu ſcriptoꝛis
non recta mhil feciſſent ad tu⸗
am ſcientiã:aut ad diuicias tu
as mſi ſũmus artitex eſſe et in⸗
telligere tibi dediſſet et conß⸗
uaſſet · et hec ſũt pꝛmcipaliſſi-
ma et ſine noſtra induſtria et

immediate a deo · vnde · Luce·

xvij⸗CQũ omma feceritis que p⸗
cepta ſũt vobis dicite ſerui m⸗
utiles ſumꝰ quod debuimꝰ fa⸗
cere fecimus: et merito mutiles
quia mhil deo ꝓficimꝰ ſed no
bis ex ſua bomtate merito q

facere debuimꝰ ꝛc· qꝛ dei ve⸗

(nmum IDreceptum (Capitulum 5Dnodecimum

riſſime ſerui ſumus creatõe.ra-
tõne c2? omma noſtra ſibi debe
musplus ſi poſſibile eſtz tene
mur ex ↄſeruatõe- amplims ex
redemptõe.⁊c̃· dicit etiã alex·

de hal: m ſũma credere ſe ha-

bere bonũ ꝓ meritis inquantũ
credit ſe quis eſſe cauſam pꝛin⸗
cipalem meriton illon deũu ve⸗
ro ſecundariã eſt peccatũ et ſu
ꝓbia Bimiliter cũ ſe credit ha⸗
bere bonum a deo ꝓ meritis in
quantũ ſe pomt cauſam ſecun⸗
dariã tanqm ex merito ↄdism
illud tribnente eſt ſecnda ſpe⸗
cies:Credere aũt ſe Habere a⸗
liquid bonũ ꝓ meritis ponen⸗
do deũ cauſam pꝛ incipale nõ
eſt peccatũ:vnde ſuꝑbꝰ ſecũ⸗
da ſpecie arpetit excellentiam
am vt ꝗꝓpꝛia:imnquantũ pomt
ſe cauſam pꝛincipalẽ·d eũ vero
ſecundariam. hec ille:· Contra
iſta quidã putant merita ſua
tam magna vt merito deꝰ pꝛo
eis debeat is dare vita eter⸗
nam pᷣſeruare à tribulatõibus:.
et a ſitbꝰ· Quoð ſi nõ facit de⸗
murmurant ſupbe. vLS RoO
illam ſpeciẽ⸗et ad pꝛĩmã etiaʒ
reducitur ingratitudimis viciu
ᷣmtho· Quia ingratus eſt qui

ſibi attribuit quod ab alio ha⸗

Rtiefenten hac ſpeciẽ peccãas

młtipliciter errat · Pzimo quia

liberaliſſimũ largitoꝛẽ deũ pu
tat venditoꝛ dum credit eme
re meritis a deo q̊ nõ è eſtima⸗
toꝛ meriti:i:cpus nõ eſt de ſe
meritoꝛiũ ſj a dei miſericoꝛdia

Becudo taliſ putat ſoluere qðᷣ

S — —

6

—
–
N.

impoſſibile e ſibi ſoluere quĩa
alias omma tenemur deo vt pᷣ
tactum eſt· Tercõ quia ea que
in oculis noſttris interduz pu⸗

tantur merita ſunt demerita
vnde jobe inj· Ecce qui ſeruiũt
ęei non ſunt ſtabiles et in ange
lis ſuis reperit pꝛauitatẽ⸗ quã⸗

to magis hj qui habitant do⸗
mos luteas qui terrenũ habet
fundamentũ ↄſumẽtur velut

a tinei Sayſaĩe.lxiiij:Facti ſum

ſicut immũdi omes nos quaſi
pannꝰ menſtruate vmuerſe iu

ſticie noſtre

C apitulũ tredecimũ de codẽ:

tis rebus ſe immiſcet
ideo hic tria ſũt vidẽ
dDda. Drimo de duabꝰ
vltimis ſuperbie ſpeciebus in
caꝑit ulo Pcedenti enumeratis
et quibus rebus ſe immiſceat:
Gecũdo qn ſit peccatũ moꝛta⸗
le.Tercio que ſunt remedia cõ
tra eandem? ℛ-* Quantu igi
tur ad pꝛ imũ notandũ q; ter⸗
cia ſpecies eſt · Cũ iactat ſe qͥs
de bono quod non habet · Ex⸗
cellentiꝰ em eſt habere mſe ali
quod bonũ q; non habere illð

et quanto bonũ eſt maius-tan

to eſt excellentiꝰ et tanto ma⸗
loꝛem exceilentiã habẽs ꝓ hoc
ↄſequitur:Cum igitur quis ex
a Petitu apꝛie excellentie mo⸗
uetur ad attribuendu ſihi ali⸗
quod bonũ ꝗð non habet aut
maius bonũ q; habeat·tunc eſt

Via ĩgit᷑ ſupbia mul⸗

APꝛeceptum Capitulum 4Tredecimum

ter cia ſpecies· Exempli gracia
cum homo apter apetitũ gpe

exc ellentie eſtimat ſe ſapientẽ

pulczũ · iuſtum foꝛtemet ſic ð̊ᷣ

alijs boms nature ant gracie⸗
aut etiã cſtimat ſe magis ſapie

tem-aut doctũ iuſtũ foꝛtem ⁊?

m ꝓnommatis qm ſit:aut dicit
ſe ſapientẽ· docth foꝛtezʒ iuſtũ
aut ſimilia aut magis qm ſit in
talibus dictis aut etiã ſi talia

alio modo qz per verba oſten⸗

dat vt mm pcioſitate veſtiũ: am
pla familia:vel qu acũqʒ exteri
oꝛi alia habit udine eſt in ter⸗
cia ſpecie ſupbie B Rdið

ꝓtinet cũ quis negat aliquod

viciuz quod m ſe eſt · ꝓ hoc em̃

attribuit ſibi virtutem oꝛpoſi⸗
tam vel attribuit ſibi bonuũ in⸗
nocentie quod nõ habet: vnd
laugsnnj-de ciui⸗ deidicit ꝙ ex

cuſare ſe de peccato ↄmiſſo ad
ſuperbia pꝓtinetet dixi notan
ter qn ex amoꝛe apꝛie excellen

tie mouet᷑ ad ſe ſic iactandum.

ſi em ex aliqua alia cauſa moue

retur vt ex vamtate quadã vel

delectatõne ſola qua habet in
meneiendo vel zꝛpter lucrũ tuc
non reduceretur ad ſuꝑpbiam.

ſed ad aliquod al iud viciuz. et

licet iactantia oꝓponat᷑ verita⸗
ti tñ qe rõne canſe ex qua fre
quenter ꝓcedit pomẽt᷑ hic ſpe

cies ſuphie⸗ vnde dicit / tho. a⸗
de malo vbi ſupꝛa:et alexãder

de hał in ſuma licet in iactan⸗
tia ſit falſa vocis ſigficatio. qꝛ
tñ eꝰ mtẽtio pᷣncipał n e vt fal⸗
lat ſed vt excellat dicit᷑ ſpecies

O
ſu

ti⸗
n
ſbii
nef
ttene
ſſumr
ob
on
vet
da
a
len
nin
Mu
mus
c
cede
Cunt

Getu

Ne
es
tie
ſde
ten
loee
ß
en
kor

ta⸗
de
vid
he⸗
no
ha
nat
it

dtiti
ſapien
vethic;
racie⸗
is ſapie
tem T
ut dicie
e uſtu
nſ mn
täſitalis
baoſten⸗
üiam
c eten
eſſt nner
6
no
vram

poſ⸗

nu in⸗
pnd
ger
d
encklen
andun⸗
ala more
uoã yel
habet mn
neru tuc
ſnpvame
net
at vencr
r quuft
t hi ſ⸗

it tto⸗

4 tider
niactan
catio ⸗
E 4
ſools

ſupbie et non mendacij⸗ Cactã
tia pomtur ſpecies ſnperbie ñ

quãtum ad ipᷣm exterioꝛẽ actũ
qui ↄſequenter ſe habet ad ſu⸗
perbiã ſed quantũ ad mterio⸗
rem affectũ· Ex quo talis aetus
exterioꝛ ꝓcedit dum ſcʒ homo
pſumit de ſeipᷣo ac ſi haberz qð
non habet ˖ Et m talem excelle⸗
tiam ammus eid tẽdit que ſibi
non ↄpetit mſi haberet que nõ

habet et in ſüma dicit q; iactã

tia ꝓcedit ex ſuperbia ſient ex

cauſa interiꝰ? mo tiua et impei⸗

lenteex hoc em̃ q; aliquis mnte

rius ꝓ arroganitia ſupꝛa ſeipᷣm

eleuatur ſequitur plerũqʒ q; ex
terius maoꝛa de ſe iactet.licet
qñqʒ non ex arrogantia ſed ex
quadam vamtate aliquis ad ia

ctantia ꝓc edat et in hoc dele⸗
ctetur quia eſt taliſ pᷣm Habitũ
et deo arrogantia ꝓp quã aliqͥs
ſupꝛa ſeipᷣm extollitur eſt ſpeci
es ſuꝑbie non tñ idem iactan⸗

tie · ſed vt frequentiꝰ eiꝰ cauſa
ideo pomt gre.ſpeciẽ terciam.

tendit aũt actatoꝛ plerũqʒ ad
hHoc ꝙ gloꝛiã ↄſequatur per ſu
am iactantiã· et ideo m Gre
ex mam gloꝛia oꝛitur ſᷣm ratiozʒ
fims: de hac materia vide infra

Pcepto · viij· c· ij· C Quar⸗
tal

peci es eſt ſᷣm greg: cñ quis
deſpectis alijs ſingularit᷑ vult
videri· excellentiꝰ eſt em ; qͥs
habeat aliquod borũ quod aiij
non habentaut perfectiꝰ illud
Habeat qz alij Qum igit᷑ mnoꝛdi
natus amoꝛ ape excellentie fa⸗
cit q; quis deſpectis alijs vult

4 Dzꝛecep tum Capiculum

ſolus videri habere quod nõ hʒ
tunc eſt quarta ſpecies verũ ẽ

—

1 + redecimum

q; ilud videri plus pertinz ad

ma nem gloꝛiã cuiꝰ cauſa eſt ſu⸗

perbia· vnde dicit tho· vbi ſu⸗

pꝛaq de malopeccatũ ſuꝑbie

qnqʒ magis cuidentius aꝓparz
ꝓ aliqua pꝛecedẽtia et ſubſeq̃n

tia qᷓm ꝓ illud in quo eſſenciali⸗

ter conſiſtit. ideo beatus:gre.

ſpecies ſupbie aſſignauit ſm a
liquos actus antecedentes vel
conſequentes cũ tamen omneſ

ſpecies ſupbie in quadã pꝛeſuũ⸗
ptione ammi eſſencialit er conſi
ſtant. velile em ſingulariter vi⸗
deri cõſeqnter ad ſuperbiam ꝓ
tinet · Eſſencialiter autẽ quarta

ſpecies ſupbie in hoc ↄſiſtit q

HPhomo pᷣſumit de ſe ac ſi omnes

modi em excellentiã ammꝰ eiꝰ
afficitur · hec ĩbi · Superbia em̃

—

petit· ſed mams gloꝛia a ꝓpetit
excellentie moꝛdmate mamfe⸗
ſtationẽ· ad hanc ſpeciẽ reduci
tur cũ quis aliquod bonũ habʒ
in ſe quod alij non habent. aut
etia excellentiꝰ poſſidet qᷓ; alij.

et ſibi imn hoc ↄplacet in oꝛdina

te inquantũ ꝓ hoc ſu pꝛa alios

eſt et eis excellentioꝛ vel cũ q̃ͥs

non habet ſed aꝛpetit habere
aliquod bonũ maus vt ꝑ hoc
ſuꝑ alios ſit et eis excellencioz
et ꝓ hoc ſe eſtimat alijs ſimpli

citer melioꝛẽ·et ſic vult eis pꝛe

ferri:nec vult eis in alijs ſubeſ⸗
ſe vbi deberet.tũc eſt in illa q̃r⸗

ta ſpecie ſuꝑbie:exẽpli gracia ſi

ſinsulariter excelleret. & d h?

moꝛdmate ꝛpꝛiã excellentiã ap

SS 1
.⸗

c(Dꝛeceptum

quis habz maio?e ſcĩaʒ alijs et

min ho ↄplacet ant apetit habe
magnam pter hoc vt ꝓ eã ſu⸗
Per alios ſit et cis excellencioꝛ
eſt quarta ſpe cies: Si autẽ co⸗
Snoſceret ſe ea Habere de mu⸗
nere dei et ↄplacet m ipa ideo
vt melius noſcat quid bonũ et
quid malñ ſit ad ſe et alios re⸗
gendũ ad dei laude tunc eſtv
tus Ged ſi zpter hmoi ſciencia
eſtimat ſe no ſcientibꝰ melioꝛe
Iterum eſt i iſta quarta ſpecie-
