quia ſi ipᷣe exceilit in ſcientia ⁊

miſta eſt ſuperioꝛ: malio de⸗

beret putare aliqua bona que
ignozaret rõne quozũ alter eſt
multo melioz: et ſicut dictum
eſt de ſcientia it a de quacuqʒ
alia virtute yvmo de dimcijs et
voboꝛe coꝛpali et de alijs qbuſ
cuq; boms coꝛpalibꝰ et ſpiritu
alibus. DNRd hanc ſpeciẽ
ꝓtinct qn quis pꝛeſũptuoſe tẽ

Ddit m aliquid quod eſt ſupꝛa ſe

æ ſupꝛa ſuãa digmtatẽ vt ſi quiſ
non eſſet ſufficiẽs ad regenduz
ciuitate qui ex amoꝛe apꝛie ex⸗
cellentie moneret᷑ ad apeten⸗
dum fieri magiſterciniũ aut ſi⸗
mile aut inſufficiẽs ad cura am
marũ- attamen ad talem ſtatuʒ
aꝛpetitu tenderet aut ſe imgere
ret· Et hoc apter moꝛdinatum
amoꝛzꝛem apꝛie extelletie à vel⸗
let alijs Pferri ĩ ſtatu epali vł᷑
min hmõi atis eſſet quarta ſpeci
es: Et dicta nuc ſint de his in qͥ
bus eſſenci aliter ſu ꝓbia coſiſtit
et de interioꝛi ſuꝑbia: ad hanc
etiã ſpeciem Pti nere videt᷑ ju⸗

J r ſſpiaonis

diicium temerarium de malicia
pꝓximi vbi notandũ ꝙ triplex
eſt indiciũ. vnũ perfectoꝛũ·de

quo·.j conij· ſpuahs omma in⸗
dicat alind eſt iudicin autoꝛr
tatis · de quo ſap.j.diligite iu⸗

ſticiã qui iudicatis oꝛbem-Ter-

ciñ eſt iudiciũ ſuſpitonis de q́
ſᷣmxthoeij: ijeqelx tria ſunt ne⸗

tanda. Dꝛimo an ind icin ex ſu⸗

ſpitõe ꝓcedens ſit ilicituů vbi
ſciendu ch ſicut dicit tul?. Bu⸗

ſpitio impeztat opmione mali

cñ ex leuibus indicijs Pcedit;
Et ↄtingit ex tribus· Vno qui⸗
dem modo ex hoc q; aliquis in
ſeipo malus eſt ⁊ ex hocipo q̃ſi

conſciꝰ ſue malicie faciſit er ma

lum de alijs opmatur ᷣm iilud

eccł-xem via ſtultugs ambulans

cũ ipe ſit mſipiens omnes ſtul⸗
tos eſtimat-alio modo ꝓuemt
ex hoc ch aliquis male afficitur
ad alteru⸗ Cu em aliquis ↄte⸗
pꝓmt vel odit aliquẽ aut ĩiraſci
tur vel muidot ei ex leuibus ſi⸗
gms opmatur mala de ipſo qꝛ
vnuſquiſqʒ faciliter credit qʒ
a petit: Tercõ modo ꝓuemt ex
longa expientia: vnde phs di

ij rethozice q; ſenes ſunt ma⸗

xime ſuſpicioſi quia multocies
expti ſunt alion defect2. p̃ᷣme
aut due ſuſpitõis cauſe mam⸗
feſte ꝓtinent ad ꝓuerſitatẽ af⸗
fectus-Tercia vero cauſa dimi
nuit ratione ſuſpitõis:et iõ ſu⸗
ſpitio viciũ quoddã impoꝛtat⸗
et qᷓnto magis ꝓcedit ſuſpitio

— — —– „ . EC 7
tãto masgis e vicioſu· He tho Be

cudo notãd m eno t᷑plex ẽ

.

tn
600
ſ

3
te an
(i
o
ter
ſen
N
g
me
in
n.
ℳ 0
Eto
ele
ſſtd
tumn
oed
os
l
de
Jial
t /
poſti
tan
tene
len
rio
ex
ſere
lud
dee
ta j

infe

ſubj

iin

mab

triple
ehde
na iir
toꝛ
iteju⸗

Ter.

de à
Myc⸗
tiͦppri
Gu⸗
AwAN
Peedir⸗
Vpogei
eis n
yma
ld

lans
ſtui⸗
venkt
N
N Re⸗
t ineli
busſe
oſog
ir 99
anter
ddi
Mwa:
Ultodi
12,me
e an
tatiak.
dim
jöſu⸗
eta⸗
vito
de⸗
lere

impedi. aut dum
perbiam erigitur- :
Dus dicit tho:cſt cũ aliquis ꝓ
certo maliciã alteriꝰ? cxiſtimat

ex leuibus mdicijs de bomtate
alicuiꝰ dubitare mcipiat hoc
eſt vemale et leue pctin ꝓtinet
em ad temptatõʒz humanã ſine
qua iſta vita nõ ducit᷑ vt ha bet᷑

ite ante tꝑs udicare addit B

Cacell.panſieñ Tudicare apᷣa
eſtimatõne alim ex aꝑtis ſigms

exterioꝛibus qua non pñt bene

fieri non eſt ex ſe moꝛtale licet
qnq; ſit cuntoſitas vemalis qñn⸗
qʒ moꝛtalis dum homo ab ahjs
melioꝛibus aut debitis mmis
Hoc m ſu⸗

299

ccundꝰ? &:⸗

ex teuibꝰ mdicijs et ſigms · et H

ſi ſit de aliquo gram eſt pecca⸗
tum moꝛt ale inquantũ non eſt
ſine ↄtemptu ꝓxim.Qy em ali⸗
quis malã opmionẽ habetde a

liq̃ ſine cauſa ſuffi cieti ex iſto m
debite ↄtempmt ip̃ᷣm et io min

riatur ei vnde glo-bioe dicit
eæt ſi ergo ſuſpitões vitare non
poſſumꝰ qꝛ hoĩes ſumꝰ indicia
tñ ide diffimtiuaſ firmaſqʒ ſen
tencias ↄtinere debemꝰ. Cacei
arius etia dicit iundicare alten

leui ſuſpitẽe ſm pᷣſũptões exte

rioꝛes pꝛeſertim vehemẽtes nñᷣ

ex ſe moꝛtaie eſt· ſecꝰ ſi firma aſ
ſertõc interioꝛi vel exterioꝛi il⸗
lud fieret in magnũ ꝓximi de⸗
decus et malũnullus etiã in vi

ta iudicandꝰ eſt tanqʒ dignus
mfęferno qm ſpũᷣſſanctꝰ? cpatur

ſubito facta igitur a nobis nõ

Dꝛeceptum

gSradꝰ ſuſpitõms· Oꝛzimꝰ vt hõ

am Aredecimum

7
ꝓſona ſuũt iudicanda ·ʒelotipia

etiã que eſt vehemenſ amoꝛ ſu
ſpicõlus non ſatis fides dere

amata et alie ſuſꝑp itões malmo⸗
le vt dum quĩis ſemꝑ putat irri
Deri et falli vt quida melanco⸗-
lici et quioa ex religioſis Facili
ter cadũt ſi non depꝛimant᷑ ſed
ſi addatur oſenſus liber. ſut vt
ꝓlurimuzʒ moꝛt alia delicta aut
oꝛt aliu delicton vehemẽs cã
ercius gradus eſt vt dic tho
ũ aliquis iudex ex ſuſpitẽ e ꝓ
cedit ad alique ddemnandũ ⁊
hoc dire cte ad miuſticiã ptinʒ
vnde eſt peccatũ moꝛtale. Ter
cio notandũ ſᷣm eũdem q du⸗
bia ſunt in melioꝛem ꝓptem int᷑⸗

ptanda vt dic glo-ſuꝑ ilo Ro

xinj. Qui nõ manducat randu

cante nõ iud icet: cuꝰ rõ eſt qꝛ

ex hocipᷣo q; aliquis Pabet ma
lam opmionęe de alio abſqʒ ſuffi

cienti tauſa miuriatur et et co⸗
tempmt ipm millus aũt debete
alterũ ↄtempnere vel quo dcu⸗
qq; nocumentũ mferre abſqʒ cã

cogẽte· &t ideo vbi nõ axparẽt
mamfeſta iudicia 8 malicia ali⸗
cuiꝰ debemus eũ vt bomz Ha⸗
bere in melioꝛem ꝓtem mterp⸗
tando quod dubin eſt Bed di
ceres cuz homo debet diligere

Pximũ ſicut ſei pm · ſed clrca ſe⸗
pſu homo debet dubia interp⸗

tari m peioꝛem ꝑtem m iliud⸗
job: x: Verebar omma opa mea

ergo videtur q; ea que ſunt du

bia circa Pꝛoximosg ſint in peic⸗
rem partem mterptada- reſpe⸗

ſio thome. mterptari aliquid in

PDnmum AIDꝛeceptum

mæelioꝛem ꝓtem vel deterioꝛeʒz
contingit dupliciter. Nno mo⸗
do per quandam ſuſpitio ne et
ſic cu debemus aliquibꝰ malis
adbibere remedinñ ſine noſtris

ſiue aliems expedit ad hoc vt

ſecurius remedin a ponatur q
ſuponatur id quod deteriꝰ ẽ·
qma remediuz quod eſt efficax
ↄtra mams malũ multo masis
eſt efficax ↄtra minus malum-
RKlio modo mterptamur aliqdð
m bonũ vel malum diffimendo
ſiue determmando .· Kt ſic in re⸗
rum iudicio debet aliquis mti
ad hoc vt mterpᷣtetur vnũqð⸗
qz ſᷣm qð eſt. In iudicio aut ꝓ⸗
ſona rum vt interptetur m meli
us ſicut dictumeſt. hec tho;
ENunc videndũ eſt de con
ſequentibꝰ ſuꝑbiam mterioꝛem
que a vulgo vocatur ſuperbia-
vbi ſciendũ ꝙ; ſupbia imꝑpat ⁊
muoluit ſe multis opibus exte⸗
rioꝛibus et m genere qumtupli

cibus. Oꝛimo coꝛpi ibi ſunt ſu⸗

perbia crimumoculoꝛũ excelle⸗
tia.ceruĩix ere cta-labia magmio
qua:greſſus põpoſus ⁊ bꝛachia
mmatia. Secndo in oꝛnatu coꝛ
poꝛis ↄmittitur ſuperbia: pcio⸗
ſitate mollicie:extraneitate:mł
titudine· amplitudie vel ſtri⸗
ctitudine · Et hec omma ↄmitti
pñnt in pepulis:capucijs:tum⸗
cis pallijs- ſuffoderaturis cami
ſijs: cingulis:caligis· et mn cal⸗
ceamẽtis· Tercio m ↄuiuijs ꝓ

muitationẽ diuitũ multoꝛum ⁊
pauperũ pauconm multitudi⸗

ne ferculon et in pcioſitate ci⸗

Capitulum Tredecimuu

16wRW—

barion:et ſᷣm verſũ · P·ape lau⸗
te. mmis ardent᷑ ſtudioſe Quar
to m equis et curribꝰ ꝓ multi⸗
tudmẽ equon ꝓ oꝛnatũ eoꝛum
aut curun· ꝓ mmis eon freãn⸗
tem vſum. ꝓ deo em et ꝓ pec⸗
catis deberemus aliqñ pedita
re xpi exemplo et virgims ma⸗
rie. Qumta m voce aut ꝓ verba
vt iactando ſe aut m cantu in
quo muiti ſupbiunt freque nta⸗
do⸗ſuauiter vociferando et no⸗
tas frangendo nec ſolũ exteri⸗
oꝛem veruẽtiam ſimpliciter om
ma bona ſupꝛa enumerata ho⸗
mmis ſuꝓbia p̃t deſtruere: vn
beatus aug in regula:alia qᷣp⸗
pe miquitas m malis opibꝰ ex
ercetur vt fiant· Superbia vero
etiã boms opibꝰ inſidiat᷑ vt pe
reant · pt em quis de virtutibꝰ
ymode humilitate veſtiũ et m
ſimimbus ſe exaltare E No
tandũ aũt ꝙ ſupbia multis no
cet · pꝛimo qᷣamodo deo cuiꝰ
templa exiuittemplum inquit
apłs.j· coꝛz iij:dei ſanctũ eſt qð
eſtis vos: ſed hoc ſupbia deua⸗
ſtat. Secũdo nocet ſanctis:qꝛ
in feſtiuitatibꝰ eon plꝰ? ſolent
multi in ſuꝑpbia veſtiũ· crimũ et
ſert oꝛũ offeédere q́ʒ in diebꝰ fe⸗
rialibꝰ. Tercõ nocet angelis in
cuſtodia noſtrã deputatiſ qui
gaudiũ haberẽt ſuꝑ vno pecca
toꝛe ꝓ Pumilẽ pemtentia rede
unte quo pꝛauant᷑ cuʒ mn ſupbia

excedimꝰ vnde etiã:j con⸗ xj

dicitur⸗ mulier debz Habere ve⸗
lamẽ ſuper caput ſuũ apter an⸗
gelos ſcilicʒ ne offendant eos

c⸗
gilen
Cene
Gro
Otch
ſtoas
g⸗
(at
lia
Pf⸗
laͤte
i
autd
ger

e
Ni
en⸗
vt!
diſ
ſpe
xar

de
ſit/

nis

m
—
eWe
mult:
ozum
eqn:
dec⸗
dedtn
8 ma
.
nu n
epti⸗
tho⸗
wede
won
mW.
e⸗n
oc
ger
hero
t pe
tib⸗
t mn
No
R
20 u
mpr
Nt
a:
,
enc
er
Me
Alen
til an
peds
inde
ſapbi
gfem
.

WPDrimum

vnde glo ibi angelici ſpũs ad⸗
eſſe credendi ſunt maxime cuʒz

Diumis miſterijs vel obſequijs
mancipamur . id eſt cũ eccleſiaʒ
mgreſſi vel lectiombꝰ ſacris au

Tem accomodamꝰ vel oꝛcei meũ

bimꝰ vel miſſan ſolẽma celebꝛa

musvel pſalmo die opam da⸗

mus: Quarto nocet alteri ↄiu⸗
gZũ mterdũ cũ mulieri ſuperbe

vir ꝓ phas et nephas expẽ ſas
in crat᷑ et ecõuerſo mulier viro

aſſentit · Qumto nocet ip̃i ſuper
bienti · ſupbis em deus reſiſtit:

Faco.mj: Sexto nocet alijs ho

mmibꝰ quibꝰ dat᷑ ſcandalũ et
occaſio ſiſia faciendi: Septimo
aĩabus in purgatoꝛio⸗na cũ ex
pẽeſe m aꝓparatu ſuꝑbo creſcũt
ele moſine pauꝑibus h̊ et ĩ pur
gatoꝛio decreſcũt·. G vxQ uo
ad terciũ pꝛincipale qñ ſuꝑbia
ſit pctin moꝛtale notat thovbi
'q ſuꝓbia ſᷣm ſuũ genꝰ ẽ pec⸗

catum moꝛtaleaccidit tñ q; a⸗

hqui motꝰ ſuꝑpbie apter ſui im⸗
ꝓfectionẽ ſuũt ſolũ vemalia pec⸗
cata vt qui puemut ratois judi
ciũ aut ſũt pᷣter eꝰ ↄſenſuũ :dicit
aut de malcia ſuꝑbie brt̃us gre
q euidetiſſimũ ſignũ repꝛobo⸗
ruũ eſt ſuꝑbia · Et criſ.ſuꝑ mat᷑.
Nihil noſ ita a dei clemętia ali
enos fac et gehẽnetradit igm
vt ſupbie tyranus:que auteʒ ſit
Differétia m grau tate quatuor
ſpecien ſupbie onditur ſm ale⸗
xandy de hal ˖ in ſũma · Dꝛima ẽ

De ſe Suiſſima qꝛ ibi maior ðo

fit iniuria:· Secũda eſt minꝰ? F⸗

nis qẽ mmoꝛ fit deo miuria ali

qauid em a deo ſe quiſ recepiſſe
fatetur: Tercia eſt de ſemmus
grauis q́ʒ ſecũda verũ qn ſup⸗

bia vel aliud qcũqʒ viciuz ſit

moꝛtale vel non menſuranduz
eſſet penes quatuoꝛ regulas 8

hoc datas m expoſitõe ſecũda

et tercia pꝛimi pcepti ð dilecti

one dei ſupꝑ cia H Vnde
P mtelle ctu talium ſit hec alia
regula ſimilis quaſi pꝛime ⁊ ſit

qumta ĩ oꝛdinealie em capitu⸗
lo quito ſunt poſite:qñ aliqͥd
cõmittitur notabiliter ↄtra di⸗
lectione ꝓximi tũc eſt moꝛtaile
qᷓndo non tũc eſt vemale⸗Quã⸗
do antẽ fit aliquid ↄtra dilecti
onem ꝓ ximi poteſt attẽdi pe⸗
nes iſta Pccpta legis naturaliſ

Quod tibi non vis fieri: alt᷑i ne

feceris· Et quod tibi vis ratio⸗
nabiliter et ex debito fieri alte
ri hoc idem facias et pt ctiã at
tendi penes ſcandalũ actiuum
q ego mfero ꝓximo meo malo
exemplo ſed m quanto opoꝛte

at aliqnid eſſe ↄtra dilectionezʒ

ꝓximi vel quantũ ſit ilud ſcan
dalũ ad hoc ꝙ; ſit moꝛtale non
eſt determma tũ pciſe qꝛ m mo
dico facere ↄtra ꝓximũ nõ eſt
moꝛt ale: aut m paruo en ſfcada
liſare:vñ attendat quilibet pe⸗
nes ſeip̃m. quid ſibi vel; vł nõ
vellet fieri · et per qd factũ ſer⸗
uaretur mter ſe et ꝓximũ amici
cia vel nõ ᷣm hoc iudicet alidd
moꝛtale vel vemale · TEſt
ĩigitur ſuꝓbia peccatũ moꝛtale-
per pꝛimã regulã ſupꝛa capitu⸗
lo · v poſitam dum quis ſe mtit᷑

—

22

ſaX

S

Drimum

ſubiectõi diuine ſubtrahere ſic
q tota vitam ſuã et actus ſuoſ
et ad Puanam laudẽ et gleꝛiam

mundanã oꝛdmat et m hbis fi⸗

„

₰
5

nem vltimũñ oſtituit et ho quo
ad mane gloria que ex ſuꝑbia

Pcæedit vel qn habet nolle obe

dire dei mandatis vel deo ˖ ſeu
Otẽpmt vt min deſcriptõe ſuper
bie patuit · Similiter ẽ ſupbia
peccatũ moztale penes qumtã
regula. Qum quis ꝓximos pꝛo
ma ſugbia ꝓficienda grauatſi
emke nobileſ ꝓ fauſtu ſuo
pau pes excoꝛiant es et viri pꝛo
oznatu mulien ꝓximos damm
ficantes: Eſt etia ſuꝑpbia pecca
tum moꝛtale ꝓ qumtã regulam
cum quis ꝓ ſupbiam no curat
ſcandaliſare alios ſicut mulie⸗
res quedã alienos vires ad ia

pꝓſuũ ꝓuocanteset ideo ſe oꝛna

tes et occaſionẽ dantes lapſui
mentis eſt etiã moꝛtale ꝓ ter⸗
ciã regula. Cũ quis ꝓpter ſup⸗
biam tranſgredit᷑ pceptũ ecchie

ſicut ᷣm quoſdã dectoꝛes :mui

tes exercetes toꝛneamẽta per
eccleſiã ꝓhibita⸗— = Bunt
autẽ remedia plura ↄtra ſuper
biã et inanẽ gloꝛiã· Dꝛimũ con⸗
ſideratõ magmtudims diuma⸗
rum ꝓfectionũ õ quẽ dᷣn vł eiꝰ
oꝛomationẽ quis ſuꝑbit· Cõtra

qued dicit᷑ jeb⸗xv⸗qᷓd tumet cõ

tra deũ ſpus tuus ad hmõi in⸗
tuĩitũ et dei locutio ne abꝛahaʒ
ſe cinerem· gen.xviij.· et moyſeſ
impe dicoꝛis limgue ꝓfitebant᷑
humiliteriexo iin· Secundũu eſt
Oſideratio Huuitatis xp̃i et ſan

PDꝛeceptum Capitulum e Tredecimum

toꝛũ · vnde phil. ij· xpus factꝰ

eſt obedĩẽs vſq; ad moꝛte moꝛ

tem aũt crucis· mat h.xj· diſci⸗
te a me qꝛ mitis ſũ et humit᷑ coꝛ
de . Terciũ eſt ↄſideratio ſui in
ꝓfectoibus quas habemꝰ?. nam
coꝛpus et eiꝰ ꝓfectionẽ ammã
et eiꝰ ꝓfectõeʒz a ſolo deo pꝛin⸗
cipaliter accepimꝰ ꝓ quibꝰ tã⸗
to plus grati eſſe debemꝰ q̃n⸗
to excellentiora dona recepimꝰ
alias ampliꝰ puniremurfacili
ter etiã ꝓdere poſſumus omma

bona noſtra⸗ qꝛ pſa.xl: oĩs caro
fenũ et omms gloꝛia eius ſicut
flos agri.Quartũ eſt ↄſideratõ

ꝓBarum impfectionum ↄmumũ

ommbus: nam coꝛpus de viliſ⸗

ſima materia ↄceptũ eſt m ver⸗
mibus finalicer putreſcet derũ
ctum· medio vero tpe ſupꝑ om⸗
ma ammantia.m naribꝰ- auribꝰ

oculis oꝛe alibi emittit immũ

ditias pter ea que latent int᷑n⸗

ſecus: ſᷣm illud mic hee.vj⸗hus⸗

miliatẽ tua ĩ medio tuieſt aĩa

aũt ebes mtellectu:curua ẽ af⸗

fectu-labilis memoꝛia · ꝓna ad
lapſu:et tarda ad reſurgendũ⸗
vnde · Tere.xvij: paruũ eſt coꝛ
Hoĩs et mſcrutabile et s ↄgno
ſcet ilud:. Quintũ eſt ↄſideratõ
impfectionũ moꝛaliũ: nam ne⸗

ſcimꝰ licet ſperare poſſumꝰ an

aliq opus meritoꝛiũ fecerimꝰ
cunctis diebus vite noſtre. Tũ

qꝛ ſepe vicia virtutis palliũ in⸗
Duut · Tũ q obmiſſio vmus cir

cuſtantie debite totũ opus vi⸗
ciat et ꝓpauci iĩbi diligenti am a

hibent · Iñ q ſuꝑbia vł mams

iin
ii

te e
diſe
nikeg
ſuiin
Anam
Amm
Nr
nbeta⸗

Othe
Rscrn
usſot
ldench
nmi
ilſ⸗
ver:
tdekũ
pom⸗
zurib?
tmi
N Min⸗
epjehie
aſtait
Möäak
40
wũ⸗
t ℳ
W
derre
ſamne
Iman
cenin⸗
ne, Ii
lum
nusa
vus
4n0
nmms

SZõ S õ O
— ðs ” M
8 *
–—
7
1
8

Drimum
*

Dre ceptum

gloꝛia ſepe totum opus viciat.
vnde aſa lxnij· Sicut pannus

mẽſtruate vmuerſe iuſticie no⸗

ſtreet Tob.ix verebar oĩa opa
mea ſciẽs ꝙ; nõ parcis delmqn
ti⸗· Grege v· mon. Sepe juſtici a
noſtra ad examen diume iuſti
cie deducta miunſticia eſt ⁊ ſoꝛ⸗
det in ↄſpectu diſtricti iudiciſ
qð in oculis fulget opãtis. Se
xtum eſt cohabitatio humiliuʒ
m coꝛpe et ope · ſieut em ille qui
vmumcat ſuꝑbo induet ſupbiã

eccł·xiijiſic q dðmumcauerit hũi

li induet hũilitatẽ· vnde edo⸗
epᷣus pariſienp· in menſa ſ. emp
ante ſe poſuit ſpectõres pau
Peres et a latere alios. Requi⸗
ſitus aũt quõ poſſet hoc toile⸗
rare⸗ Bñndit qy quidã nobilis

mles eũ docuerat job.v. ſcz vin

tans ſpeciẽ tuã non peccabis-
Septimũ eſt et koꝛte optimuz
ſideratõ aprioꝛũ peccatoꝝ S
quil ibʒ meliꝰ ſcit q̃ʒ alter vel ſaᷣ
re deb ſi em peccaſti ſemel mo
taliter deũ et omnẽ creaturã ſi
bi ſeruientẽ offendiſti. ideo ᷣm
Dei iuſticiaz pams te ſuffocare
deberʒz · aqua ſubmergere· igms
mcinerareaer inficere: beſtie 8
uoꝛare et ita de ſimitibꝰ mtelli
Sendũ eſt ᷣm hugo.Quia ᷣm
aus· peccator nõ eſt dignꝰ pa⸗
ne quo veſcit᷑ · quid igit᷑ de teqͥ
foꝛte cencies peccaſti moꝛtalit᷑
Conſide remꝰ igit᷑ in alijſ bona

et mala m nobis vero frequen⸗

ter noſtra mala-

—

Capitulu Demäquartum

9 Capitulum Decimũrtum

Ecimo ꝓhibetur pꝛi⸗
mo pcepto mams glo
ria ꝓut eſt peccatum
mæxtale quo ꝗpꝛiũ deiĩ
dicz regis ſeculon et immoꝛztał

honoꝛ et gła.j.t hi.j·tollit᷑ qð⸗

ammodo Et Bo: j. Qui cũ ↄgno

uiſſent deũ:non ſicut deũ gloꝛi
ficauerunt et obſeuratũ eſt inſi

Piens coꝛ eonꝝn de hoc videndũ

eſt pꝛimo quãte pꝛauitatis ſirx
hoc viciũ et picuili·ſecũdo cue
do que quottuplex ſit mams
Sloꝛia·tercõ qñ ſit peccatũ moꝛ
tale vel non B Quantũ ad

pꝛimũ notandũ · ß m tho.iy ij. q

Tyeizina ns Sloria differt a

ſuꝑbia · Nam ſuꝑhia non eſt in⸗
ams gloꝛia nec a ꝓpetitõ eiꝰ .ß
ſuꝑbia eſt cauſa aꝓpetitõis ina
ms gloꝛie: vnde ſupbia fac ap⸗
petere moꝛdmate Pam excel⸗
lentiam et ex iſto faciliter mo⸗
uetur Homo ad a ꝓpetendũ ma
mfeſtationẽ eiuſd?⸗ cxcellentie
et illa eſt aꝓpetitio mams Slo-⸗
rie · Et ↄ currere ibi poſſunt qua
tuoꝛ: naʒ vane gloꝛioſus putat
in ſe cſſe aliquid excellentia cer
ta dignũ qualiter tñ nõ eſt ap⸗
petit vt alij hoc cognoſcant et
mamfeſtũ fiat · vult vt hoc alij
agꝗpbent laudent et honorent·
et in tali laude vel agpꝛobatõeæ
delectatur Gecñũdo notanduzʒ

fm eundem q; mams gloꝛia lj:

cet non ſit ſemꝑ peccatũ moꝛ⸗
tale· eſt tñ valde peri enloſum
peccatũ triplici de cauſa pꝛimo
qꝛ nulle pſone parcit:. TCuuenes
impugnat vt patz in vitaſ paty

7

X

BDrimum

de pueris vno in duodecimo ãa⸗
10ο mexv.⸗ m illeſe
ad monaſſeriũ poꝛtantibꝰ? s

no: alio m⸗ xv⸗ ſerpenten

abbas flagellauit eur no diſce
rent mites et humiles eſle coꝛ⸗

de Genes cxcecat vt pz in ſoli⸗

tario pdicante ct miſſam cãtan
te cat hecummis cũ null2 adeſ
ſet mſi pater obſeruãtes. nobi
les ꝓĩijcit vt patet in ezechia re
ge qui vmca oꝛëe obtinuit per⸗
cuſſionẽ centũ octuagintaqn⸗

q; miliũ hoĩm alia oꝛoe · xv· an⸗
nos adiectos vite et regreſſuz

ſolis f acientẽ:x xxij.hoꝛas die:

—

qui tñ tandẽ eleuatus mſi pem
tentiã egiſſet deo valde diſpli
cuiſlet vt dicit· Caß · Se vij· Pn
cipalibꝰ vicijs et oꝛiginali᷑ po⸗

mtur: nij · Be· xx·et yſa· xxxvnij.

et xxxix· Rurales mflat vt patz
iam fratre matta veſtibꝰ alliga⸗
te vt eſſent longioꝛes:· Qui de⸗
mon ait · O monache ſi maioꝛa
valeres maioꝛa faceres Eemi⸗
nas etiã ſanctas mficere mtit᷑·
vt patet ð ſancta melaĩa roma⸗
na vidua.ccc- libꝛas argenti ſã
to bãbone pſentate:cui cũ pa
ter mou grade reſponderz mu
lier aĩt· pater: ccc· li ſũt· Rndit
Hater ſi deo dediſti ſcit quan⸗
tu ſi mibi mercedem pdidiſti ĩ

celo· viros ſanctos decipit vtz

de ſancto eleuterio abbate de
quo refert gre.niij dyalog qui
cñ puerũ a demone nocte vex⸗
atũ ad monaſterin ſuũ detuliſ⸗
ſet et iei puero exnte illeſo pa⸗

ter diceret-ecce fratres quò 8

mon momalibꝰ illuſit ſtatĩ pu

7
M
7
2

I:eceptum L Capitulum WDecimumãrtum⸗

er obſidetur iterato⸗ et pr elen
terius ploꝛas imperat vt nemo
cibũ guſtetmſi puner ſanet᷑· qðᷣ
cum fletu factũ eſt demon ab⸗
ſceſſit et pater deinceps BHumi
lioꝛ fuit · Secũdo quia hoc vici
um omĩbus opius ſe młlectit
malis quidẽ m bis qui gloꝛian
tur cũ malef ecerint et exultat

m rebus peſſimis ꝓuer. ij · Bo⸗

ms etiã vt oꝛatõm pꝛedicatõm
lectiom. coꝛrectõi: cant ui tacit᷑
mtati veſtimentis humilibꝰ? re
ligioſo mceſſuiĩ diumis officijs
et ſimilibꝰ mſidiatur opibuſ vt
peant qð alia vicia non faciñt ·
vnde augm regnla-Buper bia
etiã bonis oꝑibus inſidiat ideo
ſancti patres vt caſſianꝰ refert
hoc viciũ aſſilauerunt cepe vbi
vna ſublata pellicula ↄtinue 8
coꝛticada alia reſtat· tem aſſi

mulatur ſ copolo maris ad quẽ

Uliſa nauis referta ommbꝰ bo⸗

ms ſtatim mergitur· Ltem m

Greslatrom qui theſaun i via

recipit oſtenſu ITtem ſᷣm · Cri ·

arboꝛi iuxta viam platate cuiꝰ
poma raro matureſ cunt · Item
vento vrenti qui fructu tenerũ
ſtatim deſtruit· Exemplũm vi
taſpatrũ vbi frater vt putaba?
deuotus onogros m ſolitudme
vocauiĩit vt onera poꝛtarẽt: q8ᷣ
cũ anthomo freſ retuliſſent ait
iſte mquit eſt velut nauis ple⸗

na diuicijs Piculo ex poſita ma⸗

ris · poſt pauca autẽ tpa flente
ant hom queſitũ eſt quid flerz
Bn.lapſum inquit ulliꝰ de qmi

hi dixiſtis ite ⁊ videte ĩ matta

hi

een
ri
li⸗
ſteet
latr
pr
teret
ſoni⸗
lo
nc
e
ſic
di
n.
A,
cüc⸗
demd
ſoen
p⸗
ce
wer

rtone

elen
nemo
E qd
nab⸗
dumi

NRNci

ſecät
ian
tenln
driti
nicaat
e
Wong⸗
phed v.
nfiit⸗
erbia
deo
tekert
de vbi
nve ð
m aſſt
Ddows
Mwve⸗
tem m
mivit
,Ci⸗
is
tem
nend
urae 4
rudnn
oted
ſent an
s pe⸗
icima⸗
flonte
o
efn
nuts

–—

Drimum

—

—

eumflentem inerũt et reperie⸗
rũt:et:v.die defunctus ?. Ter

cio eſt hec viciũ deteſtabile qꝛ
in coĩ loco hoĩcʒ reꝑit etiã in ſoli
tuid me vñ beatus aꝓpolomꝰ cũ
veannoꝛũ exns heremũ mtra⸗

ret:et ibi ꝓ xxx annos manſiſſʒ

vocatus eſt ab angelo vt exirz.
et ꝓ verba ſua egipcios ↄuer⸗

teret plures ait aufer a me q̃ſo

ſpiritũ mam̃s gloꝛie“ cui ange⸗
lus ſubter pedes ꝓijce quidꝗd

circa ceruicem tuã reperis q̊ fa

cto dyabolũ ꝓiecit clamantẽ a
ſic pꝛ mo liber effectus eſt ¶tẽ
de alio patre qui cũ obſeſſos li⸗
beraret impugnatꝰ ab hoc vicõ

obtinuit obſideri⸗et tandẽ fra
ctrũ oꝛce ſanatꝰ liberatus eſt a

demone ab mam gloꝛia · ymo
Hoc viciũ victũ acriꝰ mſurgit.
Et pꝛimũ ẽ in vite ſancte meho

atde ⁊ vitimũ m victoꝛia quodò

nec xpm dimiſit n eum impũ̃⸗
Snaret a m pmnaculo cũ eo de
mon deſcẽdit· C Büt aut
qumqʒ remedia· Dꝛimũ vt ſoli⸗
cite vdeamꝰ ne ĩ pꝛ mcipio me
dio aut in fine opis bom vana
gloꝛia ſe immiſceat · ſed omma
m deo dirigamus m illud põã⸗
Non nobis dñe non nobis ſed
nommi tuo da gloꝛia:ſicut ſan⸗
ctus tho:feciſſe dicit᷑ crucifixo
qñ honoꝛabat᷑ cum pollice vicz
ſecrete crucẽ faciendo ſub ſca⸗
pulari et dicendo pfatũ verſi⸗
culũ: Secũdo vt vereamur oĩa

opa noſtra cũ beato job.ix. ne

forte mſi fecerimꝰ vt debuimꝰ

F̃m illud· Luce:xvij Cum om'a

4Ca ltulum Decimuq tum

feceritis qᷓ Pcepta ſunt vobiſ di
cite ſorui mutiles ſumꝰ qð face
re debuimꝰ fecimus. Tercõ ↄſi
deremꝰ qntũ malũ faciat · quia
oĩa opa hona pᷣt deſtruere ᷣm
ĩllud xpᷣi:·receperũt mercedem

ſuam qð xpc ait de ypocritis
imat vj· Quarto vt opa aꝓparẽ⸗

ter rara et bona ocultemꝰ quã
tum poſſumꝰ vt neſciat ſimſtra
quid faciat dextera tua⸗ Mat;

vj⸗Qumto vt czꝛemꝰ cõtra tan⸗

tum viciũ vnde ſup illud Teß⸗
ij· deo qui ꝓbat coꝛda noſtra
dicit glo · vt ſibi nõ hõibus pla⸗
ceamꝰ qð mſi ipᷣe in nobis opꝑe
tur vitare nequimꝰ. Et aug idẽ
dicit. Quas vires nocendi ha⸗
beat hũane gloꝛie amoꝛ nemo
ſentit mſi qui ei bellũ indixerit

O Quo ad ſecundũ pꝛĩicipa⸗
ie notandũ q; gloꝛia in ꝗpoſito

ſignat ꝙ bonũ alicꝰ deuemat ĩ
noticia alteriꝰ? vel alion et ad

aꝓpꝛobationẽ eon. Et ſic axpe⸗

teꝛe gloꝛiam eſt aliquẽ aapete⸗
re vt bom̃ ſuũ ven vel axpareſ
vemat m neticiã et ad aꝓpꝛoba
tione alteriꝰ vel alion. ſed ali⸗
quẽ querere gioꝛiã ꝓ exteriora
Factafit ꝓ hoc q; aliquis opa
ſua agit coꝛa alijs aut loquitur·
aut qñ mamfeſtat᷑ ꝑ laudẽ alie

nam vt qn honoꝛatur ab alijs

quia tunc videtes en hono ꝛari
maoꝛa de eo eſtimant. St iſta
ptinent ad filias mams gloꝛie
de quibus poſtea dicetur. Be⸗
cundo notandũ ꝙ; nen omms
iꝛpetitus gloꝛ'e eſt malus ſed
a petitus mams gloꝛie ſemꝑ ẽ

cit ad ꝓfectionẽ hommis pti⸗

net q; ipeſe ↄgnoſcat ſů qn ipe

Osno ſcatur ab alijs nõ ptinet
ad eiꝰ Pfectioneet ideo nõ eſt
ꝓ ſe apet endu pt tn a ꝓpeti in

quantũ eſt vtile ad ald· Se

Vnde criplciter eſt vtile et ki⸗
citũ q; aliquis cognoſcat᷑ ab aſi

„.

is benus-Damo ad boc vt

ab Hommibꝰ? gloꝛificetur vnde

mat B. v-ſic luc eat tux veſtra co

ram hom imbꝰ? vt videat opera

veſtra bona: et gloꝛificent pa

trem veſty qui m celis eſt· Be⸗

cuũda ad hoc ꝙ hommes ꝓfici⸗
ant m beno quod m alijf 280
ſcunt vt m Pcedenti autoꝛitate

etiã patet· t ſie fecit apłus:ij⸗

con:xj.⁊. xij vt diſcipuli fui per

pſeudo apłos nõ deci ꝑent᷑ vel

eis plns crederet ait: Ter vgis
ceſus ſum et multa alia que ibi
enumerat de ſe a poſtolꝰ? bona
Tercio ad hocq ipe bõ ex bo⸗
ms que ſe ↄgnoſcit ꝓ teſtimo
mũ laudis anene ſtudeat meiſ
ꝓſeuerare et ad melioꝛa ꝓfice
reet ſic licet Pabere curãa de fa
ma et eam tueriEtiam ſic fit im
treugis que fiunt ſuper gradu⸗
andis m vmuerſitatibꝰ?. et m

pec tria laudabile eſt: q; quis
Hhabeat curã de bono nomme⸗
æt q ꝓ uideat quis bona coraʒ

Pemmit? non tm cozã deoRo

xij: non tñ q; m heĩm laude m
amter dclectet᷑ pᷣt igit᷑ laudabi

liter ad alion vtilitatẽ gloriam
ſuam querere ſicut et deꝰ? glo⸗

rniam ſuã qrit non apter ſe ſeo

Capitulum Oecimumãrtum-⸗
——— — ——e 4

apter nos · E’ Eſt ergo no

tadum hic ; in genere eſt glo⸗

ria triplex· vna vera· ſecũda va⸗

na:tercia dyabolica:
ſeptuplex- vera qn quis nulliz

peccati ſibi ↄſcius eſt de qua:ij

con jgloꝛia noſtra hec eſt te⸗
ſtimomu ↄſcietie noſtrevericz
qñ dulcedo ſanetiſpiritus ma⸗
mfeſte ſenti: qui ſpuſſanctꝰ te
ſimomũ dat ſpwritun noſtro q;
ſimus filij dei · Ro:viije ſic hic ca
uendum eſt ne quiſ decipiatur
m dulcedime ſpu ali et ſentime⸗
tis.qꝛ quedã ſũt ↄmnnes maliſ
et boms·alie ſpeciales tm bomſ
vt beatus bern. tradit in, epła
ad fratres de monte deiveriſ

ſima eſt eterna gloꝛia- alie tres

ſunt pꝛius recitate. Terca no⸗
tandu qꝙ; gloꝛiã ſuã pt quis qre
re vt Pmiſſum eſt. ſʒz llud vpe
tit potiſſime ꝓfectis vnis vnd
et mat h· v· x pc diſcipulis ait et
doctoꝛzbus ſic luceat ⁊c̃· nec tñ
talibus ſp ↄpetit ſed qñ eſt no
tabilis neceſſitas vł vtilitas in
firmis auũt et imꝓgfectis nõ eſt
tam cautũ ꝗpter pericuin ma⸗

ms gioꝛie q m gres: Bona m-

noteſcere Hoibus ſine periculo
vix fieri Pt· patẽt he vbi pᷣꝰ per
apłm qui ait :X j: con.xij: Trſipi⸗
ens factꝰ ſum id eſt ad modũ
mſipientis qdmodo kfeci glo⸗
riando vos me coegiſtis ſq; ma

lis faci liter acquieſcẽédo docto

ribus · G/ Secunda gla vicz
vana fit quintupliciter ſᷣm tho⸗

Oriwa ex ta mate rie bone 810
rie panlo ſupꝛa cu quis a ꝓpetit

Nen
Ctare⸗
—WE

eſt
ſdayn
mack
nulli⸗
quai
eſt te⸗
werio?
as ma⸗
ncd te
ſtro ,
e
ewune
meswalſ
olm bont
meph
A peni
lie nes

is jare

tud Ope
isevnd
lſtn
litas
el
i na
Neicc
iRe
Tiin⸗
4d o
ferio⸗
is ſana
. doclt
ſot

9°DPrimum

c abijs aꝓpareant aliqua bona

m ſe et illa app ꝛobẽt tanq̃m bo⸗
na et magna: que th non ſunt
m eo vt cu aꝓpetit q; aiij eũ eſti

ment doctũ aut deuotum aut
multũ doctũ aut liberalem aut

Diuitem aut pulcn nobilemr
ſic de ſimilibꝰ. cuũ non ſit talis

aut cũ aꝓpetit vt alij putẽt eñ
Feciſſe tale opus qð tn non feẽ
Secundo gloꝛia eſt vana cũ q̃s

querit głoꝛia de re que non eſt

Sloꝛia digna vt de caduca re ⁊

fragili ſicut eſt pulcritudo coꝛ⸗
Poꝛis:Dinicie ·criſpitudo crim

um et hmõi-mane em eſt ⁊ va⸗
nũ q; hõ hmõi res caducas fra

Siles et modicas que ↄmumter
masgis nocent q́3 pꝛoſint ta ma⸗

Snas reputet q etia gloriã de

eis querit et vult q; ahj m eo ta
lia noſcant et tanãʒ bona ⁊ ma
gna reputẽt et aꝓpꝛobẽt. Ter⸗
cio eſt vana cũ quis glonã que
rit de rebus imntilibꝰ et nociuiſ
qne non ſũt apud multos gra⸗
uia peccata reputata vt de ſu⸗
ꝓfiuis ſũptibꝰ m aniuijs in vę
ſtibus/edifiajs - fFamilia et fit

gloꝛia ſic vana ex ꝓte mat erie⸗

Quarto eſt vana ex pte eiꝰ a q̊
quis gloꝛia querit· puta cuʒ qͥs
aꝓpetit bona ſua vera vel axpa

rẽtia fieri mamfeſta hoĩibꝰ vt

ea aaphent q̊n tñ hoĩm iudiciũ
eſt fallibile et incertũ vt Homi
mbus ſimplicibꝰ mudams et ſe
cularibus qui actus hoĩm fre⸗
quenter ſolũ extrinſecꝰ? ↄſide⸗
rant ⁊ multociẽs non bona aut
modicũ bona eſtimat magna⁊

Dreceptum Capiculum Decimurtum

excellentia ymo frequenter de

rebus modicũ aut mhil indica⸗
re ſciüt · vt ſi quis a peteret do
ctus a parere apnd ydiotas et

rudes q de hmõi iudicare non

ſciunt·tales em noſcũt ſolũ ſen⸗

ſibilia et pnñtia vt diuitias potẽ

tiam· pulcritudmẽ a ſimilia mo

Dica ymo talia ſunt bona mim⸗

ma nõ media vt vtutes.nẽ ma⸗
xima vt beatitudme facientes

q̃ tamen mmima bona maxima
eſtimant &t illos qui talia hnt

eſtimãt gloꝛioſos et reuerentur

tales et honoꝛãt: vera aute bo

na hit es et vere bona vt virtu
tes pi non noſcũt. aut modicũ
reputant aut ꝓpuipendũt aut

quod deteriꝰ eſt ↄtompnũt. et

ideo mane et vanũ eſt teſtimo
mũ Hmõi bonoꝝ ab eis quere⸗
re · Quinto modo gloꝛia fit ma⸗
ms et vana ex parte ipius qui
gloꝛiam querit· vt qui glo ꝛiam
ſuã nõẽ refert in debitũ finẽ pu⸗
ta m dei honoꝛe et ꝓximi ſalu
em· mne em bonu de quo qs
recte gloꝛiam querit debʒ cre⸗
dere a deo ſibi eſſe datũ · et ita

non Ha bet homo hoc a ſe. ſed G

quaſi quoddã bonũ diumu et

deo de iſto pᷣncipaliter debet
gloꝛia et laus &t ideo quando
bõ aꝓpetit vt bonũ ſuũ alijs fi

at mamfeſtũ debet hoc aʒꝓpete
re ad iſtũ finem vr deꝰ ex hoc
laudetur:qm tale bonũ largitꝰ
eſt· Ideo dicit apłusiij- con x.
qi gloꝛiatur in dno gloꝛiet᷑:id
eſt de bono ope non querat ſi⸗
bi gloꝛiam ſed deo- Tale emm

——

Drmum Preceptum

bonu datur homini a deo vt ex
ilio alijs pꝛoſit:a deo m tantu

debet apetere gloꝛiã de tali ĩ

quantũ ꝓ eam paratur ſibi via

ad hoc vt alijs ꝓſit ſicut apłs
vt ſupꝛa patuit:Qñ ergo hõ ap

petit gloꝛĩã et in illa ſiſtit aut ĩ

ſeipᷣm ſolũ refert m ſui laudem
et recẽmendationẽ et no m ꝓ⸗
fectũ ꝓximi aut mm dei laudem

et gloꝛi finahter tũc eſt vana
Sloꝛia et mams et peccatu· qꝛ
quodcũqʒ vanũ a petere ẽ pec

catũ ſm illud psefilij hommũ
vſqʒ quo graui coꝛde vt quid di

ligitis vamtatẽ et queritis men
daciũ 2c ⸗P Tercia gloꝛia
videlicet dyabolica eſt etiã ex
ꝓte materie qñ quis gloꝛiam qᷓ
rit de peccatis moꝛtalibꝰ a de
rebꝰ magis ig nommoſis qʒ glo

rioſis vt cũ quis ꝓ potentia ali

quẽ oꝓpꝛimit aut cu notabili ꝓ
ſona luxuriatus eſt·aut aliquid
miuſte atali recepit aut haſti⸗
luſit m peccatis aut pꝛo multo
luſit et vult vt alij hoc noſcant
aꝓpꝛobent:hoc eſt dyabolicũ
peccatũ qꝛ demones ſic coꝛam

ſuo pꝛincipe gloꝛiari ſolent de

malis in que alios piecerũt· Cõ
traiquos in p· Quid gloꝛiaris
in malicia qui potens es m eq⸗

tate dilexiſti maliciã ſupꝑ bemgs
mtatemmiquitatẽ magis qm

loqui equitatẽ ꝗpterea deſtru⸗
et te deus in finem T Quo
ad terciũ pꝛincipale qn ſcʒ ina
ms Sloꝛia ſit peccatũ moꝛtale·
Notandũ ſm tho· vbi ſu pꝛaq;
aliqñ vane glicꝛie aꝓpetitus eſt

„

Capitulum Decimumqrtume.

moꝛtale aliqñ vemale · Ome em
peccatũ quod fit ↄtra caritate
eſt mortale et ſolñn tale- modo

mams gloꝛia quedã eſt ↄtra ca
vitatem queda non· Et licz pec
catũ mams gloꝛie pᷣciſe ᷣmſe cõ
ſideratũ et Put ſibi non ↄiũgit᷑
aliud pctin no repugnat carita
ti ꝓximi vt ꝙ quis aꝓpetat bo⸗
na que in ipᷣo ſunt vel aꝛparent

mamfeſta fieri alijs et laudari
et hoc pᷣciſe apter delectationez

quam habet in alion laude hoc

non eſt contra caritatẽ ꝓximi⸗

nec aliquo modo nocumentum
eiꝰ PDoteſt tñ mams glo
ria eſſe ↄtra caritatem ꝓximi in
quantũ aliud peccatũ ci ſcʒ ma
m gloꝛie ↄiunctũ eſt· vnde h
pꝛima regula eſt qncũqʒ oꝛ⸗
Dmatur mams gloꝛia m almd
peccatũ moꝛtale tanz in finez
vt cũ quis vult videri doctꝰ vt
alij ſibi credant et ſic eos ꝓdu⸗
cat imn ꝓfidiã vel cnñ quis ſe lau
dat de fidehtate vei facit ſimu
lata opa vt eũ eſtiment ꝓbũ et
fidelẽ:et ſic poſſt eos dammfi
care in rebus ꝓ furtũ vel ꝓ ali⸗

am fraudẽ no tabiliter pſertim

Dam noſam vel cu quis vult vi
deri diues vel nobilis ꝛpter H
vt mulierẽ aliquã poſſit allice⸗
re in ſui amoꝛe et ↄſenſu luxuri
oſum · Tum qꝛ illud eſſet cõtra
caritatem ꝓximi· qꝛ mn magmnʒ
nocumentũ fieret peccatũ moꝛ
tale · Et de illo ſonabant etiã re
gule poſite ſupꝛa de ſuꝑbia·qð
ſit peccatũ moꝛtale LSecũ
da regula eſt: Quãuis peccatũ

ſon
nn
a
n
nn
ſien
ſtar
ſnd
men
w

6

fe
ta
⸗
Rerr⸗
Phre
defl
wehe⸗
K⸗
Ded
diot
am
cap
jgitn
Mra
Wdß
die
lari
ſum
de?
bite
mwer
ſoſe
et n.
fent
ciſſo
won.

een⸗

Oec
cani
e⸗ mod
P Otra
ig per
Nerſec5
Snat tari
ppetetto:
laapnor
tlande.
chiion’
Wdece
dcumertun
mams,
prini n
A ma
onde e
cuon
m alud
infinez
de vt
1ed du
qonsſei
lkaatſin
rt pbi 4
oummi
Alpal⸗
Hſerim
WV
R
ſit Ais
nſülun,
eſſettone
n mag
ccari no

mams gloꝛie pᷣciſe m ſe ↄſide⸗
ratũ et ſine diunctõe alterius
peccati nõ ſit ↄtra caritatẽ ꝓ⸗
ximi tñ eſt vt ſic ↄtra caritate⸗
dei tripliciter. ᷣm tho.
ratõe materie de qua quis gio

riatur vt cũ quis gloꝛiatur de

aliquo falſo qð eſt ↄtrariũ di⸗

ume reuerentie ſicut ilið eꝛech;
xxviij· Eleuatũ eſt coꝛ tum di
xiſti deus ego ſum · Suo modo

ſi gloꝛiaret᷑ de ommpotẽtia· oĩ
ſcientia · vel eſſet deus. ⁊ ſie
laudari aꝓpeteret valde pecca
ret ↄtra dei reuerentiã et moꝛ⸗
taliter· Gicut foerit alexãd ma⸗
Snus qui filius iouis a multis
Dici delect abat᷑· attñ cũ telo g
uiter mexpugnatõne ci uitatis
vulneratus eſſet ait omes me
dei filjũ clamant.ſed hot teluz
me hHominẽ eſſe fatetur.Ttẽ idẽ

cu ſe ꝓ deo adoꝛari vellet· Qui

dam miles ei ait-Si dij coꝛpꝰ
aĩo tuo equaſſent· capite celuz
n mambus vtroſqʒ fines terre
caperes aut tangeres · cum ſis
ĩgitur equalis alijs· alijs te nõ
Pferas.ſic feciſſe voluit octaui
anꝰ.ſi ſibilla maioꝛẽ ei nõ oſtẽ
diſſet et herodes fecit ſe ado
rari ꝓ deo · vt patet · actu · xij⸗
ſimiliter ſi quis gloꝛiã quererz
de aliquo bono tanqʒ a ſe ha⸗
bito et nõ tanqᷓ; a deo accepto
mere gratuito gloꝛiaret᷑ de fal
ſo ſcʒ q aliquĩd haberʒ a ſeipᷣo
et non a deo eſſet ↄtra dei reue
rentiã peccatũ moꝛtale ſicut fe
ciſſe videtur nabuchodonoſoꝛ
monarcha:qui in pallacio de⸗

ambulans ait- nonne hec ba⸗

bilon ciuitas magna quã ego e⸗

Dificaui in do mu regm m robo⸗

re foꝛtitudinis mee ⁊ in S8Zloꝛia

deconꝝs mei:dañ.iiij:quo loqn
te ſtatim vox ſibi ↄmmaba qn
ſepte anms vt bosg fenuz ↄme⸗
dere deberet et priuari ſenſi⸗
Luara E mo di etiaz
Ptinet, m tho· Cũ quis onuz
ipale de quo qs gloꝛiat᷑ p̃ferrʒ
Deo· qꝛ hoc ꝓhibetur hiere. ix

NNon gloꝛietur ſapies in ſapien

tia ſua nec foꝛtis in foꝛtitudĩę

¶Drimum Preceptum Capitulum Mecimũrtum

ſua· nec diues in Ddinicijs ſuis.

ſed in hoc gloꝛiet᷑ qui gloꝛiat᷑

ſcire et noſſe me· quia ego ſum
ODñns qui facio miſe ricoꝛdiã ⁊ iu

diciũ et iuſticiã in tcrra.hec eẽ

piacent mibi ait dñns- M —
BZecũdo modo apetitꝰ mams

gle ꝛie ↄtrariat᷑ dilectõi dei ex

Pte eiꝰ a quo gloꝛia querit᷑. vt
cũ quis teſtimomũ et aꝛpꝛoba⸗

tione; hoĩm pfert teſtimomjs

et agpbatẽnibus dei:ſicut ↄtra
quoſda de pemecipibꝰ ſaterdo⸗
tuʒ dicit᷑ ijo h· xij. q dilexerunt

plus gloꝛiã hoim q́; gloꝛiã Dei.

nam vt ibi habet᷑ muiti ex Pꝛĩ⸗
cipibꝰ et legiſpericis et ſacer⸗
dotibus crediderũt in xpmſʒz

apter phariſeos non ↄfiteban

tur ne de ſinagosga eicerentur.

qð erat apud eos valde igno⸗ .

runt illam ignom miã 1 piꝰ? di
lexerũt gloꝛia hommũ et plus
volunerũt honorari et tanqʒ bo
m reputari et a ꝓpꝛobari ab ho
mmibus q; gloꝛiam deii⸗quã

/ 2

— 3. A4 ſ.

aw,

aapecierũt a deo aapbari a ce⸗

ra eo iuſti exiſtere · Et ſm meo
de lyra de iuſt on numero m ꝓꝑ

te vel m toto fuerũt mcodemꝰ?
