daliſantis:. Oꝛima pars patet
quia ome ſcãdalum actiuũ · vel
eſt peccatũ: uel habet ſpeciem
peccati ·ſi eſt peccacũ patet ꝓ⸗
poſitum/ſi ueꝛo nõ ſit de ſe pec
cacũ· ſed habeat ſpẽm pctĩ · vt
comedè ydolaticũ coꝛã mfirmis
debz dimitti ex caritate ad tol
lendũ leſionẽ ꝓximi: Et qui nõ
dimittit. contra caritatẽ agit:
ſicut dicit a poſto⸗Ro⸗xnᷣij⸗
pter cibum frater tuus contri
ſtat᷑ iam nõ ᷣm caritatẽ ãbulaſ
Item patet mathei · vbi ſupꝛa:
Klie tres ptes patent ex vlti⸗
mo notabili ptacto pcedenti

Capitulum L 7 Tredecimum 9

²]Dieceptum: 7 Capitulum⸗ Tꝛzedecimum.

articulo- E⸗ An auts ſcan
Daiũ ſit ſpeãle petin vel gnale⸗
Biñ:tho.q; ſcadalũ actiuũ ꝓ ſe
vicz ꝓcedit ex intetõne age
tis ut cũ aliq́s ſuo dieto vel fa
cto intẽdit aliũ trahè ad pctm
tũc oſt ſpeãale pctmtum qꝛ ibi
ex młentõe ſpecialis fmis ſoꝛti

tur rõem ſpeãlis pctĩ eo q; fi⸗

nis dat ſpeciẽ in moꝛalibus tũ
etiam qꝛ ſpeciali virtuti o ꝓpom

tur/videlicet caritati ꝓut um⸗-

perat coꝛvectio ne fraternã qꝛ
ſcandaliſans intẽdit alium coꝛ
rumpere vbi fraternaliter coz
rigẽs intẽdit aliũ emẽdareſcã
dalum vero actiuũ qð fit p̃ter ĩ
tontionẽ agẽtis:puta cum ali
quis ſuo facto uł uerbo moꝛdi
nate nõ mtedit alt eri dare oc⸗
caſionẽ rume ſz ſolũ ſatiſ facere
ſue volũtati :et ſic nõ eſt ſpecia
le pctm:qꝛ quoð eſt ꝓ accidẽs
nõ cõſtituit ſpeciẽ ſed eſt tune
circũſtancia aggr auãs ſczꝭ q in
publico fit:Gcandalũ autẽ paſ
ſiuũ nõ poteſt eſſe ſpeãle pctin
qꝛ ex ðᷣictouel facto alteriꝰ co⸗
tingit alique ruere ᷣm qdcũq;
Senus peccati E. Sed qn ſcã⸗
Ddalum eſt peccatũ moꝛtale uel
veniale.Rn- tho. Gcandalum
actiuũ ꝓ ſe fit mòtale peccatũ
ꝛimo qn quis ĩtẽdit aliñ ĩdu
cere ad peccandũ moꝛtaliter
Secũdo añ quis intẽ dit mdu⸗

cere aliũ ad peccandũ venialtt

P actũ peccati moꝛtalis Kero
ant ẽ veniale qñ qͥs intẽdit aliũ

inducere ad peccandũ venialꝛ

pꝓ actũ peccati voenialis ⸗Scan

dalũ vero actiuũ ꝓ accidẽs qñ
ſcʒz quis nõ intẽdit alium tra⸗

bere ad peccatũ:pᷣmo eſt moꝛ⸗

tale peccatũ qñ aliquis actum
pctĩ moꝛtalis ↄmittit · Becudo

qñ quis ſuo actu cõtemmt ſatu
tem ꝓximi: ut cum ꝓ ea ↄſerua
da nõ ptermittat aliquis face⸗
re qð ſibi libuerit: vn etiam in
ſcripto dicit tho:. q- qñ quis cõ

mittit actũ in quo no intendit

ꝓximi nocumenteom.qui actus

atias eſt veniale vel indifferes
hñs tñ ſimilitudinẽ pctĩ moꝛ⸗

talis tũc ſcandalũ actiuũ eſſet
petm moꝛtale.ex aliqbus circuᷣ

ſtancijs cõcurretibus ex qbus
eſtimari Pbabiliter poſlet q; im
firmi aſpici ẽtes peccarẽt moꝛ⸗

talit᷑ · veniale aũt p̃t eſſe dupli⸗

citer·Pꝛimo qñ as actũ cõmit⸗

tit pcti venialiſ Secuũdo qn qͥs
actũ cõmittit · quĩ nõ eſt öm ſe
peccatũ ſed hʒ aliqz ſpecie mali

cũ aliqua leui mdiſcrecoe G⸗-

Qñ aũt ꝑaſſinũ ſcandalũ ſit
oꝛtale uel vemale · Motandũ
qꝙ cũ ſcanda lũ impoꝛtet impa⸗

ctionẽ quãdã ꝓ quã aliquis di

ſponĩt᷑ ad rumaid eo ſcãdaluʒ
paſſiuũ qnq; eſt peccatũ vem⸗
ale:qñ hʒ impactõnẽ tin puta
cũ aliqs ex moꝛ dmato dicto

vel facto alte riuſ commouetur

motu uemalis pctĩ · Qnqʒ veꝛo
eſt moꝛtale q̃ſi cũ impactione

Pñs rumãputa cum aliquiſ ex

imoꝛdinato dicto uel facto al⸗

teriꝰ ꝓcedit vſq; ad peccatuz
moꝛtale-he 8 tho⸗ PGQu/O☛.£

d
⸗
.
⸗
cif
lite
dentp⸗
gniaf
is
no
dan
im.
ve
die
ſca
nan
dan
ii,
teſain
ehai⸗
ſorudo
ſande
ddere
damt
Bür
deh⸗
lutis
tery⸗
la n
Gs
gs
ſe di⸗
terun
neceſt
mitti
tan
Hob
m m

Med
zum tra
ſt moꝛ
aRum
gin
mnnrſalu
oorua
s face⸗
tam m
Wed
vn ns
Amdfei

epein ·

chini ſe
Ibus an
er hs
jnm
jot mor.
dupli:
⸗
eſtht⸗
ſpeam
gecht
Porwi
merim
ms
äoali
cadem⸗
tm pu/
0 dic
morm
Miqen
oin
Ali 4
undl
u
o⸗

—

dimitteda uel nõ dimittenda
PBter ſcãdalũ videlicʒ paſſiuũ
18 & ne al? ſcadaliſet᷑· Notad
B ejimo q tri plicia ſunt bona:

de neceſſitate ſalutis · Secũdo

quevã ſpũalia que non ſunt ð

B

neceſſitate ſalutis· Tercio que

dam tpalia⸗ Secudo n ot andu
ꝙ tria ſunt genera hoĩm ĩ qui

bus ſcandalũ oꝛiri poteſt Dꝛi
mo quida ex malicia ꝗꝓpꝛia ſcã⸗
daliſant᷑ · puta cuʒ aliqui volũt
impedire bona ſpũalia pꝛimo

vei ſecudo modo dicta &t ilig
Dicit᷑ ſcandalũ phariſeon· Xlij
ſcandaliſant᷑ interdũ ex igno⸗
rantia puta qꝛ ignoꝛãt opꝑa q̃⸗

dam eſſe licita que tñ ſunt jilli

cita· Et tercio alij ex infirmita⸗
te ſcandaliſant᷑ no ut peimi ex
malicia ꝓpꝛia· et taliũ videlicet

ſecudo et tercio modo dicitur

. 2

ſcandalũ puſillon· IN Quã

Do erso querit᷑ que bona ſint
dimitteda ne quis ſcãdaliſet᷑⸗
Hn· ſm tho · pꝛima bona que vi

delicet ſunt de neceſſitate ſa⸗
lutis· puta que nõ poſſunt pꝛe

termitti ſine peccato mòtali ta
lia nullus debet dimittere- ne
alius ſcandaliſet᷑ etiam quicũ⸗
q;: Ratio eſt:qꝛ quilibet tenec

ſe diligere pꝛius et plus qʒz al⸗
terum' et ergo ea que ſunt de

neceſſitate ſalutis nõ debẽt di
mitti apter ſcand alũ alterins
vitanduvn patʒ ꝙ; qn conſii⸗

on obſeruacio et implecio ope
rum miſericoꝛdie tpalium vel
ſpualiuʒ eſt de neceſſitate ſalun

Weritas em 8 qua loquimur cõ

—-0 ..—

Quintum Drꝛeceptum Capitulum Tredecimum

2 - 112 — —
tis· tuc talia nõ ſunt apter ſcã

Daluz alicuius dimitt edaevt pa

tet in his qui aliqua cõſilia vo⸗
uerũt. et in his quibus ĩm met
ex debito defectibꝰ alion ſub

uenire tẽpalibus vt paſcendo
eſurientẽ⸗ vel ſpualibus vt do
cendo ignoꝛatem ſiue hmõi fi⸗
ant debita apter minctum of⸗
ficium. vt patet in platis ſiue
Aapter neceſſit atẽ indigẽtis: q̃a

de talibus eadẽ ratio eſt ſicut

de neceſſariis oĩm.noõ ſolũ aut

peccatũ moꝛtale vnqʒ eſt facis

Dum apter vitandũ ſcandalum

cuiuſcũqʒ;. ſed etiam nec venia

le peccatũ eſt vnqʒ cõmittenð
vt videtur ſcand alũ alteriꝰ.li⸗

cet aliquis actus qui alias eſtz

Petm̃ venialevt verbũ ocioſũ

aut ſimłe fieri poſſet nullũ pec

catum apter vtilitatẽ alterius·

Dicit etia beatꝰ hiero· q; dimit

—

tendũ eſt ſcand alũ ome quoð
Poteſt pᷣtermitti ſalua triplĩci
veritate ſcz vite iuſticie et do⸗
ctrine:q̃ declarãs ſanctꝰ tho.

m iinvbi ſupꝛa ſic d· nullo mo

do aliqs peccare debet vt pec⸗

catum alteriꝰ vitet · quicũqʒ au

tem veritatẽ relmquit peccat.

„ ₰

ſiſtit m hoc ꝙ; Homo m dictis

et factis ſuis recti tudini diui⸗
ne ſiue diume legis regłe ſe cõ
foꝛmet· Qui quidẽ homo ↄfoꝛ
mari debet · et in his que ad co
&nicõʒ ꝓptinẽt æ hoe ꝓt met ad
veritatem doctr me Et ĩ Pis ᷓ
ad actionẽ ſpectant ſine ea de
beat aliquis ꝑ ſeipſum agè q&

2 2
=ð

E

pertinet ad veritatẽ vite ˖ ſine
ea debeat ab alns obſeruanda
Pꝓmulgare.qð ꝓtinet ad veri⸗
tatem iuuſticie: que cõſiſtit ĩ re⸗
ctitud me uudicij:nõ tñ quicu⸗
qʒ pᷣtermittit aliquid in quo ſe
Diume legi cõfoꝛmari poteſt ve
ritatem dimittit qꝛ illo remo⸗
to veritaſ adhuc remanere po
teſt · Sed tũc dicit᷑ aliquis ve⸗
ritatem dimittere · qn obmittit
del facit aliquid quo obmiſſo
vel facto veritas nõ manet · qð
ſine peccato eſſe nõ poteſt· Et
ideo veritaſ nullo modo apter
ſcandalũ paſſiuum alterius di⸗
mittẽda eſt:hec tho· vñn ray⸗
dicit· Doctcz vel pᷣdieatoꝛ nõ
debet falſum docere ꝓ aliq̊ ſcã
dalotacere tñ poteſt et debz⸗
ſi emes obſtina ti ſunt ita q; ð
terioꝛes effici ant᷑. Vnde extra
li vi utilins ſcãadalum naſci per
mittiẽ qm veritas relmquatur
Veritas:ſ doctrine · vite ; T ijuſti
„ cie.Secundo vero modo bona
ſpualia que nõ ſunt de neceſſi
te ſalutis: vt ſunt cõſilia.vnde
pꝛimo dico c illa nõ ſũt dimit
tendanec ad tempus nec ſp/
apter eos qui ſcandaliſant᷑ ex
malicia? dico ſecũdo ꝙ; vbi pe⸗
riculuz nẽ ĩmmnet · bene ſunt dil
ferõẽ da vel occultãda ꝗpter eoſ

qui inde ſcandaliſent᷑ ꝓbabilit᷑ xxxviñ · Opa in differẽtia ex ge
2 nere quon obmiſſio nulli alij P

rnõ ex malicia: ſed ex ignoꝛãtia
vel mfirmitate · Tam diu autez
apter tales opa que nõ ſunt
neceſſitate ſalutiſ vbĩ periculũ
nõ iminet- ſunt occultãda vel
diſferẽda quouſq; debite vreo⸗

Qumtum (LDꝛeceptum (Capitulum WMecimũtercium·

dita ratione inſtruant᷑ alũ q; ñ
debent ex talibus ſcandaliſari
ſed potius edificari · Et ſi poſt
redditã ratõnẽ Huiuſmodi ſcã
dalum duret: Iam videt᷑ ſcãda

lum etiaʒ ex malicia nõ ex igno

rantia vel mfritmitate · vñ ĩ ſcri
pto di:tho.q; apter tale ſc ada
Dalum paſſiuù cõſilia ſunt ad
tempꝰ mtermitt ẽdavel occul
te agenda:nõ autem om̃mo di⸗
mittẽda· qꝛ homo plus ſibi qᷓ;
ꝓximis m ſpnalibus ꝓuidere
debet · Et ignoꝛãtia ſi diu durʒ
in maliciã ꝓ obſtmationẽ ↄpu
tatur. Tñn attẽdenda eſt quãti
tas ſcãdali ec boni q ↄt ingit
ex cõſilio ſeruato· ⁊ m hoc ali
qn cõſilia ſunt mt ermittenda

apter ſcandalũ puſillon · vl ſcãa

dalum contemnendũu apter co
ſilia-hec tho· k Bed quid
de opibus alũs a cõſilijs ſen ſu
ꝓerogacõis opibus que vocãt᷑
in differetia ex genere · vt come
dere carnes · bibere vmũ · tẽ pa
lia modo licito acquirere/acqͥ⸗
ſita cuſtodire· debita repetere
et ſic de aliis· nunqᷣd ſunt aptᷣ
ſcandalũ dimittẽda · Bũt enim
triplicia oꝑa:quedã neceſſaria
ad ſalutẽ. Rlia ſuperogacõis †
cõſilii:· lia vero m differentia

W „ „

ex genere ˖ Bñ· richar ii · di ⸗

iudicat niſi opanti/⁊ etiam in
tꝓalibus tin obmittẽda ſũt að
vſtandũ ſcandalũ ꝓximi ꝓue⸗
niẽs ex ĩifirmitate vł ignoꝛatia
qñ ꝓbabilit᷑ awarz ꝙ niſi tale

Onin

D

0 80
ſbe
daliſe⸗
jlſinenn
zutat⸗
ſerni
ſofse
ti/nn
tegel.
deotow
dalled
enw
dalur
beſtt
neme
Vn
tend
malia
Mimn,
de linta

iopet
didaelt:

idreno

dlum p
newde
ceumn
volenti
Peap⸗
ceterſm
Fonxad
Ptene⸗
ggo m.
iuunuſm
tapvirtr

lt dici
tet guie
galii ſe

ſeque
fleap

nahli
eſpa
odi ſej
ſcad
1 18
miſeii
ſe 3de
ſunt 00
Aocen
Wwo
us ſpen
puden
1loidnn

oni,

Aati
mngit
bocaii
ttonda
Nſei
pter e⸗
s ul⸗
ve rei
recN
nni iyt
mnene,
Annnn
npe
an
Mn⸗
cdis
noni
ti&*
liccjy
ir
ℳ
e⸗
Mia
ole

opus obmitt at ꝓximꝰ? ſcãdali
ſabit · Et ſi ꝓbabile eſt ꝙ ſcan⸗
daliſet᷑ moꝛcal it᷑:tunc o bmiſſio

illius operis eſt in pcepto· Di
autem ꝓbabile q nõ ſcandali

ſetur: miſi vemaluter tũc obmiſ
ſio ſtius opis eſt i coſilio poſt

q́; tn ꝓximo eſt oſteſum qj ex

tal ope ſcadaliſari nõ debz et
debito modo ſuaſum vt noõ ſca

daliſetur ˖ ſic nõ tenek obmitte
re iſtud opus apter ꝓxim ſca
dalum vitcandu qe ſcandalum

poſt talia oꝛtum hoꝛtamõta ꝓ⸗

ueniens apꝛie cſſet ex malicia⸗

Vnðʒ apter iſtuo nõ eſt dimit
tendñne hec rich; Et dionra m⸗
iiiidixxxviii:que ſunt in diſſe

retia ſicut comedere carnes vk
abſtinere ab ei oĩa dimitten

da ſunt.q;d iun durat ſcadaluz
puſillon: hec ille⸗Et ꝓbat per
augꝰ?. m ſormone dnñim wontę
dadu eſt ꝛc vt poſtea patebit
Et di:notant qzdiu durat ſca⸗
dalum puſillon apter eos qui

iInfezꝛmati m ſcandalũ phariſe⸗

oꝛum mcidũt ex malicia: vt in

volenti bus impedire bona ſe
xe aꝓparet: Item vt ſtatim di⸗
cetur ſm tho:et omes cõmurit᷑
Tempalia no ſunt dimitteda

apter ſcandalũ oꝛtũ ex malicia
ergo multommꝰ abſt inẽtie et
Huiuſmodĩi quedã plus ſeruie?

tia virtuti qʒ tempalia: L
Et dicit ivil:frater ray:q; n de
bet quis eſſe facilis ad crededð
q alii ſrandaliſent᷑ de bono o⸗
pere quod Facit:nec debet quiſ
Ffacile apter metũ ſcãdali ceſſas⸗

Dꝛeceptuam qlE

apitulum Tredecimum

e a bono oPe? bebet pſume
re 8 aluis potius ꝙ ſint bom qʒ

& mali ſint: ſemꝑ em iudican⸗

dum eſt in differe tibus m pteʒ

melioꝛẽ Tamẽ Durãte cõſcie tia
q aln ſcandaliſent debet di⸗

mittere vel opus occultare ra

tio p̊mi dicti videlic; q; apter
ſcandalum oꝛtũ ex malicia no
Debere quis dimit tere opa bo⸗
na coõſili: qꝛ ſi pter malicia ta

Liũ bona deberet ſemp obmit

ti mali bona frequeter impedi
rent et occaſio daret᷑ malis ma
lignandi. vnde hoc ſcandaluʒ
eſt phari ſeon: q etiam xpᷣus
docuit n curare vñ poſtqʒz chꝛi
ſtus math. xv⸗ pſentibꝰ ſcribis
et phari ſeis pdicaſſet chꝛiſto
Diſci puli dix erũt:Scis qꝛ⁊ pha
riſei audito Hoc verbo ſcãdali⸗
ſati ſuntat iſte reſpõdens ait
omms plaãtacio z nõ platauit
pater meus celeſtis eradicabi
tur. S mite iſt oſ:ceci ſunt ⁊2 du
ces cecon. Cecus aũnt ſi ceco a
cetera.rõ ſecũdi vide licʒ vbi

periculũ n ĩm inet: oꝑpa ſupero

gacionis ſunt differeèda vel oc
cultã da apter ſcãdalũ ex ĩigno⸗
rantia vel mfirmitate ꝓue niẽss
quouſq; tales ifoꝛment᷑⸗ ali

ono modo confoꝛtent᷑:. Ratio ĩ

quã eſt iſta:quia ex occultati

one opꝑis ſupe rogacõis vel er

Dilacoe et ꝓximi malũ vitat᷑. qͥ
młoꝛmabitur et qpꝛium bonũ
nõ m muĩt᷑ᷣ vñ dicit richardus
ſupiini:di:xxxviiq tüc quis.
merito apꝛio nõ piudicat quia
ſic opus ſuperogacoiſ mmẽmittꝭ

„

Qumtum ¶DPꝛeceptum Capitulum Decimũtercium-

meretur equale pꝛemiũ p̃mio
Debito opi ſuperogacõnis qy
obmittit vel maus- vnde talis
abmiſho nihil minuit 8 ꝓfecti
one carit atisſed magis ad eiꝰ
augmentũ diſponit- Nn chꝛi
ſtus hoc ſcandalũ puſillon ma
chei ·xvm. vitare iubet vt pa⸗
tuit ſupꝛa:Et matxvii⸗ Ne ſca
Datiſaret dꝛagma petẽteſiſtð

ꝓſoluĩit: Et idem ſupꝛa patuit

de apoſtoro.xini: Ex pdictiſ
patet q; frequeter amici qͥ ſcã⸗
batiſan de ingreſſu alicuius
m religionem ſcandalũ habẽt

phariſeon apter quod hiero-

m epiſtola ad heliodon dicẽſ

licet m limine ĩaceat:pater ſica

cis oculis ad vexilum ueige⸗
uola ſolum genus pietatis eſt.

m hac re eſſe crudelẽè· A M
Tercio modo bona tẽpalia qñ

ſint dimittẽda ne alius ſcãda⸗
liſe᷑. diſtinguendũ eſt. Nam
bona tpalia pm tho aut n ſut
noſtra ſed nobis pp alis ↄmiſ⸗
ſa ad ſeruandũ et diſponẽduʒ
cõmmitate:ſicut bona eccle
ſie cõmittun platis.et rectoꝛi⸗
bus reipublice ↄmittune bona
cẽmunia reipublice talia enim

nõ ſunt ꝗapter ſcandalũ dimit⸗

tenda qꝛ talium cõſeruacio ſic
eæt diſpoſiton ĩmmet hiſ quibꝰ
ſunt comiſſa ex neceſſitate p̃ce⸗
ꝓti tuẽda“ ĩideo nõ ſunt aꝓpter
ſcandalũ dimittẽda. ſicut nec
talia bona pꝛima que ſunt de
neceſſitate ſalutis: Nnde btũs
thocãtuarepecijt res eccleſie
cum ſcadalo vegis: aut bona tẽ

peralia ſunt noſtra quon nos
dñi ſumꝰ? Tuc i ten diſteguẽ ð
eſt/qꝛ cum ea dare nõ volumꝰ
vel apud alium detẽta repete
remus.Rut ſcandaiũ oꝛitur ex
malicia alicuius alienũ volẽtis

vſurpare vel detmere qð ẽ ſca⸗

dalum phariſeoꝝ · Et illud ſcã
daluz nõ eſt curandũ. et bona

tempalia tũc ſunt repetenda-

um qꝛ noceret bono cõmuniĩ
daret᷑ em illis occaſio rapiedĩ
aliena· Tũ etiam qꝛ noceret ra
pientibus miuſta rapiẽdo vel
retinẽdo alienũ peccarẽt. vnd
di·greg: in moꝛalihus loquens

de raptoꝛibꝰ alienon· Quedã

ſeruata equitate ꝓhibẽda ſũt
nõ ſola cura ne noſtra ſubtra
hant᷑:ſed ne rapiẽtes non ſua
ſemetipſos ꝓdant· Rut ſcãda
lum oꝛit᷑ ex ignoꝛãtia vel infir⸗

mitate alion qð dicit᷑ ſtanda⸗

lum puſilloꝝ · Tũc aꝓpter illuꝰ
dimittẽda ſüt tempalia ad tẽ⸗
pus quouſq; ſedet᷑ ſcandatum
ꝓ ammo nicionẽ vel ꝓ aſĩiquem

aliũ modũ:Vnde beatus augꝰ

m ſermone dñi in mõte dandãũ
eſt q; nec tibi nẽ alteri noceat
quãtum ab homĩe cꝛedi poteſt
et cum negaueris qð petit · ĩdi
canda eſt ei iuſticia · et melius
ei aliquid dabis cum petẽtem
miuſte coꝛrexeris: Si aũt poſt
ſuffi cientẽ ammonicionẽ et ſuf
ficientẽ inſtructionẽ ſcandalũ
nõ ſedaret᷑ · ꝓfectionis eſt ſua
dimittere ſed nõ eſt neceſſitaſ
vñ mat · v· Bi quis vult tecũ in

Dicio ↄtedłet tunicã tuã tollèᷣ

.

5
4
4
ir
no
meen
18N
etſch
time

ali
ttac
Calla
a,
gllno⸗
fuctt
rte
tnſac
Anc.
Meſt
ooe⸗
Sede
ud
cecle
loron
itu
ciſwe
eo 8
mim
zmu.
tudo
quim
terro.
vopul
kerach
ddice

niei,

1eudnt
tig
boſng
reptn
tuee
qd e ſi⸗
llud
et bon
Nan,
ſommif
Pnocne;
Hid
rain
ushaen
1 Cuoi
Mri⸗
1ſbe⸗
nonſe
eſein
Almi⸗
Ennde⸗
n
ad de:
WNAur
Paann
Aans a
ſötednm
ni oti
ipotel
pertein
et meins
penin
jawt
nitſi
ſci
ha
Keaſ
Sin
elle

2

Quintum / Preceptum

Bimitte ei et paliũ:et loquit᷑ ðᷣ
coõſilio· Et ſi ſit pꝛeceptũ miei⸗
ligendũ eſt· vt dicit augꝰ· ſᷣm
Pparatio nẽ ammi:. ſcʒ vt homo
Yatus ſit talia facere ſi hoc im

pediat ꝓmocionẽ fidei et bo⸗
eſt quõ pdicatoꝛ p̃dicãado vel

noꝛũ mon· N-

pPemceps vel platus et eis ſimi
les ſe debẽt Habere circa malos
et ſcãdaliſatoꝛes bonon pᷣſer⸗

tim qn multitudo eſt in cauſa⸗

HRñn q; mali aliqñ totera
aliqn puniẽdi. Vnde vl · li · vj.
cracta niq. viij- aſſignat qᷓtuoz

cauſas diſſunulacoĩis: circa pec

cata miquon apteꝛ quas nõ pt

vet nõ expedit ʒizania euelli⸗
Vna eſt cum mali ſunt occulti⸗

nec pñt diſcerni a bonis-Klia

tauſa eſt ſi multitudo de tãta

pare ſine ſciſmate eccłeſie. In

quo etiã boni muoluerent᷑: ſi
eradicaret᷑ etiã et triticũ · vnde
aus? nos ad doctrmã ſacram
Ptme arbit ramur.vt et canes ĩ
eccleſia apter paceʒz eccleſie toł

leremus: vel ſi vnus ſoſus eſt.
vel pauciſed hoc nõ poteſt ft

eri ſine ſcãdaio bonoꝛum eo q;

eos latet crime nocætis · ſic do⸗

minus nocẽtem indã vſqz di⸗
Snũ exitũ tolerauit qn tñ multi
tudo eſt in culpa· poſſunt ali⸗
qui magis rei ex eis puniri ad
terroꝛem muiltit udmis vel tur
bᷣa in quonꝝ cum facultas eſt im
populis ꝓmendi ſermone· ge⸗

neral obiur gatõe ferida eſt ·
vt dicit aus.cõtra ꝓmenianũ

„*

8

2—

*

Capitulum Deãmũterciũ⸗

O Tercia cauſa eſt qñ ꝓ⸗
babiliter pᷣſumit᷑ de eon coꝛre⸗
ctione: eo q; peccãt ex imfirmi⸗

tate vel ignoꝛãtia et ñ obſt ma

ta malicia. Si em tales extermi

narent᷑ ſepe eradicaret᷑ triticũ

i8 ẽ pſi qui poſtmodũ cõuerſi

fuerũt triti cũ ſanctũ: Sicut pa

tet de paulo: vñ beatus domi

mcus ſpũ ꝓphetico mter here

ticos igni tradedos vnũ fecit

reſeruari qui poſt młtos anos

cõuer ſus fuit · Quarta cauſa ſi

exercitãdo bonos ꝓſunt eecĩe
et nõ obſunt · Tũc em tolerari
poſſunt ne boni ocio toꝛpeant

m caritateset ſic eradicet᷑ triti⸗

cum. vñ pſal:dñs oſtedit mihi

ſup mimicos meos ne occidas
eos nequãdo obliuiſcãt᷑ populi

mei ·˖ q; m ber · ad literãa hodie

de indeis poteſt mtelligi · vñ
etiam iudicũ ii ·nõ delebo gen

tes quas dimiſit ioſue vt ĩ apo

cali.expiar ifrael hec de vniuũᷣ

ſaliter ray·addĩt q; ſi peccatũ
qð faciũt autoꝛitate defẽdũt
97 nõ ſit peccatũ tũc nõ debet
cotra tales doꝛmire ſeueritas
diſciplme Nam tales etiã here
tici poſſunt dici de pe·divjc.
i. im fine · Et m eũdem ĩidẽ vi⸗
Det᷑ ſeruandũ circa publica de
inquẽtem multit udinẽ vel pñ
cipeme pdicatõe qd dictũ èe 8
coꝛrectoe vet excõmnunicatõne
facieda vel Biemen ada⸗ Saciſ

Ocoꝛ· vldett

ed

De materia ſcadali tradit

tacellarins nouꝰ q̃tuoz regłas
de kloꝛibus regulaꝝ moꝛalinz·

1. Qumtum Dꝛeceptum

Dꝛima nullꝰ agẽs hene ᷣm oẽſ

circumſtatias dici debet dare
ſcandalum alteri quatumcuqq

ſcandaliſet᷑ alius:qꝛ ſcandaluʒ
eſt dictn factũ mins rectum
pPbens alteri occaſionẽ rume
Nam m via ommo recta ſi quis

ceciderit nõ ex ſcadalo vie ſeð

ex apꝛo defectu Pneniet ; Be⸗

cũda ſolus ille ſcadaliſat acti

ne qui aduertẽs aut aduerteꝛe

detes alios ꝓnioꝛes es ad pec

candũ ex mõ ſuc agẽdi qui ſibi
nõ eſt in pcepto: nibilommus
ipſe opari nõ deſiſtit · Sec2 im
caſihꝰ? Pic excluſis: vbi mailicia
apꝛia eſt ſcandalũ gratis acce⸗
ptum Vbi pᷣterea nõ eſt aduer
tetia nec debet eſſe de ſcanda
lo alterius et vbi quis ad illud
opandum teneret᷑ · Tercia re⸗
gula. Ille dicit᷑ ex malicia ſua
peccare et ſcandalũ accipe nõ
ex actu alterius qui imfoꝛmatꝰ

ſufficiẽter de bormitate Pmõĩ a⸗

ctuſ nibilommꝰ cadit mm ru mã
vt ſi ex voto religionis emiſſo
parẽetes poſt ſufficiente de re
ligionis ꝓfectione mfoꝛmatio⸗
nem ſe ſcãdalſari cõqueratur
ſcandaluũ eſt hoc nõ iam puſi⸗
lon ſed phariſeon ·acc eptũ ſ
nõ datũ Quarta regula qnilibz
ab omĩ actu cui nõ eſt aſtrictꝰ
a lide tenet᷑ deſiſtere qui aut
timet aut timere debet m ve⸗
Hemẽtem cõiecturã ſcandalũ
puſil lon quouſqʒ; de iĩllo cõpe
ſcendo.diĩiligentiã cõpleuerit
niſi foꝛte ꝓ coõmuni vtilitate-
vnctio ſpnſſancti doceat illuꝰ

¶ Capitulum 4 Decimũquartũ

tũc agendũ · vt chꝛiſtus fecĩt ĩ
publicatõe veritatis ſacrameęeti

¶Capi tulum (xiiij⸗

Beterea cum deriſo⸗
res ſeu irriſoꝛes ma⸗
gna mala faciãt ĩ ec⸗
cleſia occidẽtes cõce

Pptus ſpũales bonon open de

irriſionis vicio tria pꝛzꝛ mcipał:
vidẽda ſũt Oꝛĩo qᷓle viciũ ſit et
qͥt ſit irriſio ZScdo qʒz deteſtabi
le ſit · Tercio vtrũ ri ſus ſit licitꝰ
R Quantũ ad pꝛimũ no⸗
i· iiq:lxxii:et ſequenti
bus q; miuria et miuſticia fit v
bo ꝓ qu mqʒ vicia · Züt em qumn
tuplicia bona homĩis quãtũ ad
ꝓPoſitũ ſũfficit videlicʒ fama⸗
Po noꝛ. amicicia: gloꝛia: ſeu te⸗
ſtumoniũ cõſcietie et bona na⸗
ture et foꝛtune. Oetractoꝛ fa
mãa recipe mitit᷑. Cõtumelioſus
ſeu ↄuiciatoꝛ Honoꝛẽ· Suſurro
amiciciã mter aliquos vuſt tol⸗
lere: deriſoꝛ ad confuſionẽ co⸗

natur ꝓximiet eripe vult glo

riam bonoꝝ aĩe Maledicẽs ve⸗
ro penã impcatur et ſi pecatũ

alicni optat· tamẽ illud facit in
pena ꝓximo. Et qttuo? pꝛima

vicia eo oꝛdĩe quo ponunt᷑ ſeu

cxcedũt ĩ malicia:qꝛ detractoꝛ

eſt malus/peioꝛ cõtumelia ĩfe⸗
rens.que excedit ſuſurro q̃̊ amiĩ
cum recipe geſtit · Et adhuc pe

ĩoꝛ eſt irriſoꝛ mtellige ſempꝑ ce
teris ꝓibus · ſed etia int du peſ

ſimi ſut maledici·¶ B Quale
aut petm ſit deniſio ⁊ ab alijs

d
.
,9
Nin
Nof
o to
ahor
t
ſun
IrNR
qhui
opt
t
apeᷣ
So⸗

no⸗
(oltieti

Nutn
Ro
fem.
ader
ud
hie
ſe
ltt
deie
moe
Mu.
ba
1
cun
ti
mqr
ali
mker

moꝛt

nõ fi

inan⸗

18 fecn
crame

deriſo⸗
na
ati ec⸗
coce
de
Nwd

.

wrüüſt

Gdeteſtg

ſuſrlit
peimilo⸗
tſoorenn
laole,
mann
Uin a,
cate
nane
t
Was
Whor
BNNe
fuſorer⸗
eythd
Dicid
petax
farit
2 P
nmurkſ
ettaie
neliſfe
oimi
beN
p 6
ſ.
le
ijs

Diſtinctũ. Notã dũ ſecũdo ſm

tho.vbi pꝛius:q:lxxv. ꝙ; pecca
ta veiboꝝ ſunt pcipue peſan⸗
da ſᷣm mtentionẽ ꝓferẽtis⸗Et
ideo ſᷣm diuerſa que quis inte
dit cõtra aliũ loquẽs hHmõi pee

cata diſtinguun?. Gicut em ali

quis conuiciãdo mitẽ dit cõuici

ati honoꝛem depꝛimere⸗ et de

trahẽ do dimmuere famã⸗ T ſu

ſurrã do tełllłè amiciciã⸗ Lta etiã

irridẽdo aliquis intẽdit qy iſte
qui irridet᷑ erubeſcat· Nam de
ope virtuoſo aliqua apò alios
et reuerentiã meret᷑ et famã
apud ſeipſum bone conſciẽtie
g loꝛiã et ſjm illud ii.coꝛ:iglo⸗
ria noſtra hec eſt teftimomuz
cõſciẽti e noſtre·vñ ccõt rario ð
actu turpi et vicioſo apud ali⸗
os quidẽ tolti homis honoz æ*
fama.et ad hoc cõtumelioſus⸗
et detractoꝛ de alio dicũᷣt· R⸗
pud ſeipſum ant ꝓ turpia que
hic dicunt᷑ aliquis pdit cõſciẽ
tie gloꝛiã ꝓ quandã confuſionẽ
et erubeſcẽtiã:et ad hꝑc turpia
deiccit deriſoꝛ:et qꝛ hic eſt fi⸗
nis diſtinctus ab alns. Lõ eciã
peccatũ irri ſionis diſtinguitur
ab aliis peccatis- Becuritas eiĩ
cõſcientie et qnies iſtiꝰ magnũ
eſt bonũ· ym illudeeccle · xp· Be
cura mes quaſi ingẽs ccuimũ.
et ideo qui cõſcientiã alicuius
mquietat cõfundẽdo ſeipſum
aliquod ſpeciale nocumentu ei

mfert· COn vero ſit peatimn

moꝛtale· Gn ibidem ſic. Lrriſio
nõ fit niſi aliquo malo vł de
fectu Malũ aũt ſi ſit magnũ:n

¶ Capitulum ꝗl Decimũquartñ

pꝓ ludo accipit᷑.ſed ſerioſe · vñ
ſi m ludum vel riſum vertat᷑ ex
quo irriſionis vel illuſionis no
men ſumit᷑ hoc eſt quia accipi
tur vt ꝓuumpat aũt accipi ali
quod maiñ vt ꝓuum duplicit᷑.

vno modo ſm ſe · alo mõ ratiõe

pꝓſone- Cum aũt aliquis alteriꝰ
pꝓſone malũ vel dekectu m lu⸗
Dum vel riſum ponit qð ſm ſe
Tuum malũ eſt veniale eſt et
Puuʒ petm ſm genus ſuũ: Cũ
aũt accipi᷑ quaſi ꝓpuũ et ratiõe
pꝓſoneſic ðfectꝰ pueroꝝn et ſtul
ton pan põderare ſolcmusſic
aliquẽ iliudere vł irridere ẽ cũ
om mo pnipendere:et eũ tã vi⸗
liem eſtimare- vt de eius malo
nõ ſit curandũ.ſed ſit quaſi ꝓ
indo habẽdus ˖ Et ſic deriſio ẽ

peccatũ moꝛtale et grauius qzʒ

ↄt umeha que ſimiiter eſt ĩ ma
nifeſtoqꝛ cotumelioſus vid et
Pci pe malum alcerius ſertoſe
Irriſoꝛ aũt iludit:et ita vide
tur cſſe maioꝛ contẽpitus a de⸗
Honoꝛatio' Et ᷣm hoc ill uſio ẽ
Sraue pctm et tato grauius &ʒ
to maioꝛ reuerentia debet᷑ ꝓpſa
ne que illudi᷑. D Vñ gra⸗
uiſſimũ eſt irridore deũ et ea
ue dei ſunt ſᷣm ill yſa xxxvij
Cui ex pꝛobꝛaſti ⁊ q3 blaſfema
ſti et ſuꝑ que exalcaſti vocẽ tu
am-Et poſt ſubdi᷑ ad ſanctuʒ
iſrael demde ſᷣm locũ tenet irr
ſio pare ntn vñ/ ꝓuerxxx· Ocu
ium qui ſubſanat patrẽ et ðᷣſpi
cit ꝓtũ mris ſue effodiãt eũ cò
ui & toꝛrẽtibus et comedãt eũ
fili aqle Demde inſton ri ſio

YUMWW

grauis eſt qꝛ honoꝛ eſt virtutiſ
pm m· Et cõtra h̊ dicit᷑ iob· xii⸗
Deridetur iuſti ſimplicitas· que
quidem deriſio valde nociua e
qꝛ ꝓ hoc homĩes a bene agẽdo
impediunk m illud greso am
in alion actibuſ bona exoꝛiꝛi co
ſpiciũt mox ea manu peſtifere
expꝛobꝛacõis euellũt · Et qzuis
luduſ nõ impoꝛtet aliquid con
trariũ caritati reſpectu eius cũ
quo ludit᷑ mter amicos em ĩter⸗
Dum luditur/ poteſt tñ impoꝛ⸗
vare aliquid contrariũ caritati
reſpectu eius de quo ludit᷑ ꝓ⸗
pter contemptũ vt dictũ eſt⸗
hec de tho · R.Quo ad ii;⸗
pꝛincipale deriſio eſt valde de
teſtabile viciũ triplici de cauſa
pꝛimo quia ꝓ irriſoꝛeſ dyaboiꝰ
occidit necat et ſuffocat ꝓuuloſ
ecc leſie cum bonũ inchoatuz ap
ter eos dimittit᷑ ⁊ mterdũ piꝰ
nocẽt qͥʒ Heretici · Vnde ſunt ſi
cut pharaoqui ſubmerſione ꝓ
nulon populũ iſrael delere vo
luit: exo· j. Bũt ſicut herodes qᷓ

xp̃ᷣm puuiu occidere voluit · et

ꝓuulos poſtea occidit mnocen
teqmath. ii · Gecundo irri ſoꝛes
malis aĩalibus aſſimul ãatur. et
eis peioꝛes ſunt dꝛaco em ſte⸗
titjapo:xii:ãte mulierẽ erat Pi⸗
tura vt cum pepiſſet deuoꝛaret
filium eius:Sed irriſoꝛes ꝓtuz

matris nõ expectãt videlicet ec

eleſie fructũ quẽ ꝓpoſito bono
conceperũt eius fideles. Sut
vvlpecule vineã dñni demolien⸗
tes cant᷑: ii: Capite nobis vul⸗
pꝓeculas ꝓuulas que demoliit

QGuicum ꝛeceptum 41C

pitulum e ecimuquartũ⸗½

vineas: Sũt etiam bufones que

nõ poſſunt odoꝛẽ et floꝛ bone
vite ſuſtmere;. Tercio irriſoꝛes
nocẽt multis et impi ſunt ĩ om

nes in deum qꝛ rurſum crucifi⸗

gunt filium ðei hebꝛ:vi· Et ᷣm
Plal.ſuꝑ doloꝛẽ vulnen eiꝰ ad⸗
Dunt dum aĩas ꝓ quibus moꝛ
tem ſuſtmuit ei auferũt · Suũt S
ri ſoꝛes impii m ꝓximũ du vul⸗
nus eius ſpũale iam ꝓ pemten
tiam ſanatũ:iten renouãt et cõ
cidunt iiob· xli:· Cõcidit me vul⸗
nere ſup vulnus · Bunt impñ in
matrẽ eonꝝn eccleſiã tam m mili⸗

tantẽ qᷓᷓ triumphãtem dũ de⸗-
fraudãt eam gaudio qð habe⸗
re debuit de conuerſione pecca
ton magna reuera crudelitas

necare muſte filiũ quẽ mater
apꝛia genuiſſet magnis doloꝛiĩ
but · Bic in ꝓpoſito magna ẽ cru
delitas penitẽti magnis fleti⸗
bus eccleſie ↄuerſum puerteꝛe
irriſionibus Namnobxvi⸗ Mulj
er cum parit triſticiã habʒ nũc
et impñ in ſe: quia cum in mari
mũdi ſcʒ naufragẽtur apter eo
rum peccat a:tñ penitẽtie tabu
Nam ſecũdam poſt naufra gium
contemnũut vel vilipédunt —

VE Ende ſacra ſcriptura ↄtꝛa

irridẽtes graues penas fulmi⸗
natas cõmemoꝛat Nam iregũ
xxv.nabal verba nũcion dauid
Deridẽs ait· quis eſt filiis pſai·
HhHodie increuerunt ſeui qui fu⸗
Siũt dommos ſuos: vnde poſt
panca miſere moꝛtuus eſt deo
eum necãte:pꝛius autez daud

ſiurauerat eũ et domũ ſuã totaʒ

ſin
s
ſtren
geſes
Uurct
RKur⸗

cal
ſile
pen⸗
dirann

mnd

wd
dicde
gier
na
N
NR
ack
ſyn
cos
njſa/
Mne⸗
—
(àtw

.0

. —

ie
eſr
eſfee
8ſte
ſtolr
mora
ame

Wattii⸗

Meg qu
* bon
rriſoꝛes
nti om
trucifi⸗
bt ym
ead⸗
u8 mo:
AVeul
denn
nanckg⸗
Wrwenn⸗
unt imrt
unmnnde
mn d N
obalke
vCCQ
delitag
mater
dolo⸗
dean
fleu⸗
erteꝛe
Grculi
n
mmintu
ztr/—
Se tah
gien
e e
ma R;
sfir
miegt
pd
linzir⸗
ion
veſt
N n
d
vt;

„*²

¶ Quintum

interficere · ſic ñ. reg· vj.poſtquã

dauid luſerat ante archam dñi

et ſalucauerat egreſſa eſt in oc
curſum dauid michol eins v xoꝛ
et deridedo ei ait qᷓʒ gloꝛioſus

fuit rex iſrael hodie diſcooperi

ens ſe ante ancillas ſeruon ſuo
rum et nudatus eſt quaſi ſi nu-
detur vnus de ſcurris igit mi⸗
en filie ſaul nõ eſt atus fili?
vſq; ad diem moꝛtis ſue⸗et
reg ii · cum deſcẽderet heliſeuſ
P viam pueri pui egreſſi ſunt.
de cinitate et illundebãt ei di⸗
centes.Rſeẽde calue. aſcende
calue.greſſiqʒ ſunt duo vꝛſi de
ſa itu et lacerauerũt ex eis xiñ.
pueros:ituxvj poſtꝗz chꝛiſtꝰ p
dicauit nemo poteſt duobꝰ do
mins ſeruire. nõ peteſtis deo-
ſeruire et mãamone · Soquit᷑ au⸗
diebant aũt hec omia phariſei
qui erat auan et deridebãt eũ.
er ait illis hieſus- vos eſtis qui
juſtificatis vos coꝛã hoĩbꝰ deꝰ

autem nouit coꝛda voſtra-vng

actu:viidiſcipulis deuotiſſime

ſpmſanctũ acci pientibus- Æ.ni

os irri debãt:d. qꝛ muſto ple
m ſunt· Tdeo ſpũſancto ceci ma
nentes caruerũt G Quo ad
tercin dubiũ vtyn ridere ſit pec
catuʒ· Rnſm allex:de hał pte

ii: Quidam efſt riſus qui cauſat᷑

cx iocũditate ſpiritualiet iſte ñ
eſt peccatũ.ſed eſt meritoꝛi2 vl
effectus meritoꝛie complacẽtie

Eſt em fructꝰ ſpũs de quo apo

ſtolus ad galt V. oquit ,v bi ma

merat etiã audiũ. benignita-

„„ „ „

jnj⸗
ſen ..

Precepiaum' A1C⸗ pitulum Ar Deci mũ quartũ

m dño ſemp iten dico gaudete
de quo riſu etiã dici ᷑ de mulie
re foꝛti:ꝓuer:xxxj.ridebit ĩ die
nouiſſſimohic niſus nõ eſt cũ ca

chino · Vnde beatuſ ben ediet2

terciũ gradũ humilitatiſponit

n eſſe ꝓmptũ ad riſuʒ · ſic etiã

modeſtuſriſus ĩ eutrape lia me
ritoꝛie fieret: vnde alber. ſup
in.vi ve vobis qui nideti s dicit
bonus homo nõ cachmnis. ſed
moderate vix ridet· Et ſeneca

ſcito q; ven gaudiũ ſeueꝛa res
eſt ſᷣm illud eccle.xxj: fatuꝰ? m

riſu exaltat vocem ſuã. ſapiens
autem vix tacite ridebit. ſocun
Dus eſt qui cauſat᷑ ex mãſuetu⸗
dine nature et eſt paſſionĩs hu
mane apꝛius effectus et poteſt
fieri ſine peccato:et merito⸗ vt
m doꝛmiẽtibus m pueris: et in
quibuſdã tam ſubito vt ratio p
uenire neqat ſicut alie quedam

paſſiones-tercius eſt qui ꝓue⸗

nit ex coꝛdis laſciuia ſeu ex ĩoꝛ
Dmata delectatõe · Et ſi tůc ho
mo delectat᷑ in creatura
ſe et ibi cõſtituiẽ vltimus finis

Pomis ſicnt dictũ fuit ſupꝛa B

cepto pꝛimo capi · v· b·tunc eſt
mòt ale peccatũ· Similiteꝛ: ſi mo
roſe dele ctatõis cõlenſum hẽt
in actu peccati moꝛtalis vt di⸗
cet᷑ in penul· pcepto· Bimiliter
ſi cõplacet deliberate ĩ cogita⸗
tiombus verbiſ vel operibus q̊
alias ſunt moꝛtalia peccata &
iſto riſu dicit xps lu.vi · Ve vo⸗

pis qui nũc nidetis qꝛ flebitis

Ve autez dicit peecatũ moꝛtale

Si aũt ex ſurreptõe quis nider⸗

ter

„
¶ Pꝛeceptum

vel ſine cõſenſu in moꝛtale · ſed
em ex quadã leuitate animi⸗ve⸗

neſis. xvin.8 pꝛioi riſn qui eſt

Ve vobis qui nũc nidetis dicũt
expoſitoꝛes cõmuniter/qui ride
tis ſc; ꝓ meptã leticiã ad pcẽtm

Puer.i· Qui letant᷑ cum malefe
cer mt et exultãt in rebus peſſi
mis- Oꝛd me er go cõtrario faci

mur-Nam in malis ꝓpuer.xinij⸗
riſůs doloꝛe miſcebit᷑ et extre⸗
ma gaudii luctus occupat ſed
in deuotis math· p· beati qui fle
tis qm ridebitis &t pſal · ait · Eũ
tes ibãt et flebant mittẽtes ſe
mma ſua · Veniẽtes aute in veni
ent cum exuſta-ꝛciſlu xxiiij. non
ne ſic opoꝛtuit pati chꝛiſtũ⸗ et

¶ Sequit᷑ vi · Pce ICa. pꝛimũ

Vnc de vj· pcepto oc
currit dicẽdũ · quo di
citut nõ mechaberis
(WMechia aut zpꝛie di⸗
cit᷑ adulteriũ viri & X Koul
terium vero eſt omĩs inoꝛd ina
tus cõcubitus maris et femine

An hoc ergo ſexto mãdato dns
volẽs ꝓhibere omnẽ moꝛd ma⸗
tum concubitũ nõ dixit genera
liiter:nõ adulterabis ſed ſpeci⸗
aliter non mechaberis Eſt em

L
2
2
.
„

niale fieri poſſet· Sicut zara ge

moꝛt ale decimãtem pᷣm illnd

a mus modo lugẽdo vt cõſole⸗

ita intrate in gloꝛ ia ſuã⸗ amen.·

quo coõiugalis thorus violatur

ae mechia adulteriũ vni· QS
deus poſuit apter duo. Dꝛime

ad ſignificandũ eh adult erium
vni aut alter eius illicitus ↄcu
bitus eſt pe'imo et pꝛmcipalit᷑
P hibit us tanquã illud quod 8

peccatũ moꝛtale ſup illo lu.vj⸗ macg pſe eſt meius pec catũ q́ʒ mulie

ris adulteriũ vel foꝛmicatio vix
em ſᷣm augꝰ· de adulterinis cõ
iunusijs eſt foꝛcioꝛ ad reſiſten⸗
duũ concupiſcétie Habet ratõne?
maioꝛe et mulier eſt ſibi ad re
gendũ cõmiſſa deo peccat di⸗
recte et ꝑ ſe grauius foꝛmean
do qz mulier. licet vtrũqʒ ſit mo
tale videliczʒ viri a femĩe foꝛni⸗
catio Dicit᷑ autem notãter dire
te et ꝓ ſe·quia p accioẽs illici
ta mulieris foꝛnicatio et maxie
adulteriũ ſit grauioꝛ apter ea
que nata ſunt ex ea ſequi vt ꝓ⸗
lis occiſio impe dicio Leopis ex
hereditatõ finon lesitimon Se
neris ignobilitatio ꝓcuratõ ab
oꝛſuũ a cetera Bui2 modi apter
que in maledictõe reliquit me
moꝛiam eius et dedecus illius
nõ delebiẽ eccle: xxii Becundo
dixit in ſpeciah nõ mechaberis
Rd excludendũ humane puer
ſitatis opmione qua viri noõnun
q; putant nõ mdecẽs vel turpe
ſi foꝛnicent᷑· imo de mcotmetia
glioꝛiant᷑ et ꝓo woſitũ mulierẽ
velut mfame pſequunt᷑ vn au⸗
guſti · de dece coꝛdis dicit· d
Hhoec dilapſa eſt humana pꝓuer⸗
ſitas- vt vir habeat᷑ qui victus ẽ?
a libidine et nõ habeat᷑ ꝓ viro
qui eſt lbidinis victoꝛ⸗? B
loc ergo mãdato nõ mechabe

ris m augꝰ exo· xx· nõ ꝓłĩbet᷑ ſl
etia omiĩs illicitus cẽcubitus ſ æ&

—

inmn

riyn
ocn
bahjt
„d
whe
KNN
io5
en⸗
one
Ne
My
zum
efem⸗
h die
esW
nati
4
t p⸗
t2 r
dR
Wa⸗
ner
gn
wiw;
De
tbahr⸗
N
uypi
natia

NRSE

MNWα&
itc
r

„

etiã omĩs genitaliũ membꝛon
ſiue fiat ꝓ concubitũ ſiue illicitꝰ
et moꝛðmatus ſiue etia mnatu
ralis vſus vel cõtactus qui fit

ad ꝓcurationẽ li bidinis et cau

ſa ex piende veneree delectati⸗
oms de hoc etiam luxurie vico
tria iam pꝛmcipaliter ſunt vidẽ
da.Dzꝛimo q́; deteſtabile illud
viciũ ſit· Secũdo de remedijs
võtra luxuriam. Tercio de fal⸗
ſis excuſationibus quoꝛũdã di
centiũ ſe nõ poſſe cotinere C
¶ Quantũ ad pꝛimũ notandũ
q; hoc viciũ in ſe eſt abhomĩabi
le ꝗꝓpter quinq;· Eſt em neciuũ
quĩtu pliciter.et eſt apt er tripli
ces eius effectꝰ2 miſerabile Ab

Hom in ablle eſpꝛimo qꝛ eſt an Eſt igiẽ luxurioſus iam qnidas

2
2

Dyaconus quidã ſeruo ſencie⸗
bat qñ foꝛmcatus fuerat.Quar
to eſt fedũ ſeu maculoſum vn
llud ĩi:coꝛm vj· Ome peccatum
qdcunqʒ fece rit homo extra cò
pus eſtqui aũt foꝛmca in coꝛ⸗
pus ſuũ peccat dicit glo⸗ Cete⸗
ra pctã tm aĩiam maculant· foꝛ
nicatõ vo ñ tin ammã ſed ⁊ coꝛ
pus cõdemnat et ſeneca in vo⸗
luptate nihil ẽ magnificu niſi
qð naturã deo ꝓximaʒ doceat
dqꝛ membꝛon vilium ac turpium
miſterio vehemes delectatõ ex
itum fedatQuinto eſt infama.
vndeeccle.xlvn: Incl maſti fe⸗
moꝛa tua mulieribus ⁊ poſtea
maculã dediſti in gloꝛia tua-

xiatiuũ et penitentiã mduces

ĩero· R etitus foꝛnicatõis an
xietas eſt·. ſacietas vero penitꝗ
tia Nnde pcedentia ſunt anxi
etates multe quas dñs ſpmas
vocat · oſee· ii⸗ i: Pepiam viam
tuam ſpmig; Gpmie ſunt vĩgilia

timoꝛes expeſe et ſimilitud mes
SBecũdo exubeſci bile viciũ:vnd
iob xxnii oeulus adulteri obſer
