m fanuoꝛe mpius ticij non poſſes
mibi remittere hmoi iuramen⸗

tu:tho· ad dit pfatis mſi foꝛte

ſit interpoſita conditio ſcz ſi vi⸗

debitur ulli cii ꝓmittit vl ali⸗
quid tale Fr/ MVubitat nj⸗
quando ĩille qui audit ali aue;

ablum mrare falſu et ipe ſe ſcit

ct tacet an hoc teneatur mam⸗
feſtare· hec queſtio mouet io·
qꝛ dicitur leurv anima que au
Diuit vocẽ iurantis Falſu teſtiſ
q; fuerit ꝙ aut ip̃e vidit aut cõ
ſcius eſt nẽ idicauerit poꝛzta
bit miquitatẽ ſuã:dicit tamen
tho.m ſuũma et ray· ex q̊ moy
ſes in pdicta antontate nõ ex⸗
pſſit cui hoc eſſet iudicanduʒ.
ſufficit iſti vt ſe ab hoc peccati
vinculo abſoluet ſi indicet tali
bus qui magis poſſent ꝓdeſſe
q; obeſſe ꝓiux oſſiue eũ coꝛrigẽ
doſiue denñn ꝓ eo placandovt⸗
put a ſacerdotes vel Honeſti et
Diſcreti patresia ad Hac denuũ
ciationẽ de talibꝰ? ꝓſonis faci
endam tenetur quilibet quoci

enſcũqʒ vidit aliquẽ vicinu Pa J

pĩicõ· ĩ· peccato ↄmittẽdo · Sic
ſoluit queſtionẽ auẽ · li· q· ſup

leui:xxij.q vehic videtur

COnera ſe cũdum pce⸗
tũ:ñ aſſumes ⁊c̃ pec
cant ad huc tnia gna

Ce itulum Quartum —

ct
u
Iun
lſa
dei⸗

n

li
ſin
lo
es
en⸗
te
vi⸗
ne
N
io⸗
ua
toſal
nc
et
eN
noy
er:
⸗
ati
Kii
dſ
nd
Dove⸗
ſtie
ani
ſ
wi

6

ſyj

0 N

. .
.

Secundum Dre

q blaſp hemare eſt bonitat

9 2ððð e wos 6. Ion n7

pctõn Orimi ſunt blaſphemi⸗

Secũdi ſũt adiurãt es illicite-

Tercij ſunt ꝓ creaturas illicite
jurãtes de quibꝰ eſt dicendũ
P oꝛò mẽ N Dirca pꝛim 1
notandu ſ m tho:ij.ij· et xiij⸗
i et
excetlentie pcipue diume ro
gare ſeu ↄuiciari · Dicit᷑ bomta
ti qꝛ dens ommmode bond eſt

et excellẽs⸗Dititur pcipue di⸗

ume qꝛ blaſphemia ↄmitti põt
m ſanctos et dinma: ſiẽ em deꝰ
m ſanctis ſuis laudat᷑ inquan⸗
tu laud ant᷑ oꝑa qᷓ deꝰ ſanctis
ſuis efficit: ĩta ex blaſphemia

que fit in ſanctos ex ↄſequanti
m deũ redũdat /B. Dicit de
rogare · vbi notandũ q; ſut treſ
qdamodo ſpecies hinꝰ peccati

bla ſphemie et ſp deo derogat᷑
Vna eſt cũ attnibui᷑ dęo qð ei

non ↄuemt vt cũ alnqmd diecuat

qn pi pumunt in ſe vel in ſuis
et alij peccatoꝛes nõ pumũtur
taliter· Ecce deꝰ eſt muſtꝰ et
ſimiliten maledicentes deo vt
luſoꝛes ei impcanteſq̃ nõ pnt
deo meſſe ſicut qui vellẽt denz
non eſſe iuſtũ vt peccata eoꝛũᷣ
non pumret ſicut etiã iſti in in
ferno faciũt ſic etiam peccant
dese attribuẽtes mẽbꝛa q̃ mqn

tum deꝰ non hʒ. Et peius qᷓͥ So

attribuũt membꝛa que nomma
ri de ꝓho viro eſſent verecũda
ct, poſſime qui deo attribuunt
quę m eo non ſũtexemplũ pᷣmi
Iura ntes ꝓ capnt dei et p ſimi
lia mebꝛa⸗ Exempiñ ſcði wvt ꝓ
dei poſterioza a ꝓ alia verecũ

apitulum Quartum

da membꝛa Item ſile vider qñ

quidaa do pumũtur q́ dicunt
nunquid latrones ſumꝰ qind

fecimus vbi hoc meruimꝰ Cuz

tñ alias deũ ſepe guit᷑ offende
runt. Species bl aſphemie. alia
eſt eũ a deo remouet᷑ qð ei ↄue
mt vt dicentes deũ non eſſe iu

ſtum deũ nõ eſſe ven hom mẽ:

Ddeñ non eſſe in eukariſtia.deũ
nõ eternaliter pumre pe ccatuʒ
moꝛtale poſt hac vita Tercia
ſpecies eſt qñ creature attribu
itur qð deo aꝗpatur vt q; yma

8S0 det gracia: q; creatura aliq
puta verbũ vel factũ ꝓnãũciet
futura ſoli deo nota ſicut circa

ſupſtitiones interdũ fet/ C

ecũdo notandũ ſm tho · vbj

pus qꝛ blaſphemia ᷣm genus
ſuũ̃ eſt peccatũ moꝛtaleratio
eſt iqꝛ peccatũ moꝛtale eſt per
ð hõ ſepatur a pᷣmo pncipio

ſpũuũᷣalis vite qð eſt caritas dei

vnde q̃cũqʒ caritati repugnãt

ex ſuo genere ſunt peccata mò
ſuũ repugnat caritati qꝛ dero⸗
gat diume bonitati ꝗᷓ eſt obie
ctum caritatis et iten qꝛ ẽ con
tra pceptũ ſecũdum. Gũut aueẽ⸗
ſm tho · vbi pꝛius tres gradus

ne bonitati ſm tres pꝛefatos
modos quidã derogãt ᷣm ſo-
Tam opmionẽ intellectus- alij
derogant deo mopmionẽ in⸗
teliectus cõiecta quadam affe
ctus ſen voluntatis deteſtati⸗

one vterq; modꝰ ðꝛ bſaſphe

Secunoum

Xlij aũt pꝛimũ modũ vel ſecũ⸗
dum vel ambos imgua ꝓdunt

q8 ßm bonané⸗ mein⸗

Ibrereptum

eſt blaſphemia oꝛis⸗ pma ma

la ſeda peioꝛz tercia peſſima⸗

Et ſüt ᷣm ſuum genus omnes

tres gradus maxima peccata-

Ged diceres eſt ne ſꝑ peccatũ

moꝛtale emittere blaſphemiã
cũ quida abſaz deliberatione
blaſphemẽet· F BnSibidemtho⸗
blaſphemia pᷣt abſq; delibera⸗

tõe ex ſurreptõne ꝓcedere du⸗
pliciter: vno modo q) aliquis
no aduertat hoc að dicit eſſe
blaſphemia· qd pt otingere
aliquis ſubito ex aliqua

ne in verba ymaginate Prupie
gqanuon ſigmłicationẽ n5 oſide⸗
rat et tuc eſt peccatũ vemale⸗
et ideo no Hʒ ax
mie alio mõ qn aduertit ho eẽ
biaſphemiã ↄſiderãs ſigmfi
ta verbon et tũc nõ excuſatur

zie rõz blaſphe

a pecccato moꝛtali. Sicut ne il⸗
le qui ex ſubito motu ire aliqᷓʒ

occidit iuxta ſe ſedent? D-

erc notadumqmæ vitando

hmoi peccato quinq; mala blaſ

phemie ſuũt coſideranda- Pzꝛio

eccleſia Hoc peccatũ multũ pu-

c qꝛz: xxije qer⸗ lis quii iurat
caput dei aut P capillos 8 ei2
aut aliqᷣd hmoi dicẽs q̃ſi deus
m diumitate talia habeat⸗ Bi

clericꝰ? eſt debet depom- ſi ve⸗

r0 eſt laicus anathemaaiſari

mtelligendũ eſt de illis 4 tur⸗

piter et irreuerster nommant

membꝛa xpi et quodã exquiſi-

t0 mode iuradi Diuidüt um

Capitulum

FQuartum

membꝛatim potiſſime ã iurãt
p eius mẽbꝛa que etiã in nobꝑiſ
verecundũ eſſet nommaꝛe . Et
eſlent illis a pſidentib? reii
giofß ⁊ ſecłari bꝰ guiſſime pum
eDi I8 vr ec mtelligedu. 8 Piſ
qni de virgine benebicta ſlan
ctis dei iurãdo ihonſte loqut᷑

aut qui aias ſual demonibꝰ de

nouent vel alia dicũt hoꝛrẽda

Becũdo deteſtabile eſt hoc vi

ciũn qꝛ peius eſt piuriovn glo⸗

ſup illud ephim plaſphenna

tollar a vobis dicit · peinseſt

blaſphemareqz Siurare: qͥ eĩ ð⸗

irat i- falſũ iurat n dic aliqᷣd
vb ſentit aliqd faiſuũ de deo ſic
biaſphem. Sz adhibz teſtẽ tã
gquam ſperãs q; deus ſuꝑ hoc
non teſtificet ꝑ aliqðᷣ euidẽes
ſignũ vnde pene piurio debite

etiã iſti blaſphemo deberenẽ

de iuſticia :· Lercõ eſt deteſta⸗

bile qꝛ blaſphemia pponderat
bhomicidio⸗ vnde tho ibidẽ di

cit · Homicidiñ et blaſphemia
ſi ↄſiderent᷑ m obiecta m que
peccat᷑ maxi mũ eſt hlaſpheiĩa:

qꝛ eſt directe peccatũ m deum
Homicidiũ autẽ m ꝓximuũ⸗ Gi

aũt conſiderent᷑ m effectũ no
cendi ſic homicidiũ Ppõderat
plus em nocet homicidiũ ꝓxi⸗

mo qzl blaſphemia deo qui non

moꝛitur · Iñ qr blaſphemꝰ in⸗
tendit nocumentũ mferri ho⸗

noꝛi Diumo ſimpi⸗ Fuiꝰ peccat
ꝗßʒ homicida Hmũ̃ tñᷣ locũ tenz

homicidiũ int᷑ petẽ̃a in ꝓximum
Omiſſa Quarto deteſtabile 92
Ha deo a puis dei moꝛte lepe

9
ſit
it

bite
„
en

t
dedi
voni
ne⸗
hei⸗
den
ie
un
ir.
imor

ie
M
N
4

4
4
I

pumtũ repimꝰ vñ ſemxxij
Eitius rixans cũ alio quodã et
bia ſphemãs deu capit᷑ a incar⸗
cerat᷑· Et deꝰ ꝓ moyſen rñſum
dedit q; lapidari deherʒ ⁊ ſta⸗
tim lex ſanxita ẽᷣ· Qui blaſphe
mauerit nomen dñi moꝛte mo⸗
riat᷑ ſiue ciuis ſiue ꝓegrinꝰ fue
rit· Itẽ refert vin.m ſpe· hiſto⸗
q; rex frãtie philiꝓpꝰ q qnenn
qʒ; Pcepit in taberna vł alibi ho
mmez ec milite blaſphemalſſe
eu ſubmerſit et de hoc edictuz

firmũ poſteris ante moꝛtẽ ſuã
reliqt: Qumto hoc peccatũ eſt

deteſtabiliſſimũ qꝛ ꝗpꝛiũ ẽ om
mũ damnaton vn didt glo.ſ
per illud apocxvj Eſtuanerũt
Hoies eſtu magno et blaſphe⸗
mauerũt nomen dñi hntis po
teſtate ſup has plagas In m⸗
ferno maquit poſiti qzuis ſciant
ſe p?o merito pumri: dolet tñ

q deꝰ tantã potentiã habeat

plagas eis mfert· hec auteʒz
e dicit tho·blaſphemia:St cre⸗
dib ſle e c pꝰ reſurrectiõz erit
cis ctiã vocalis biaſphemia
SACirca ſcom vicz ad iuratõz

*

notandu yᷣm tho:ij: ij.q- lxxxix

q; adiu rare nõ eſt alin adiura⸗
Dum mducere ſ̊ eſt ꝓ quandã
ſimilitudime iuramẽti a ſe ſnon
cti alm ad aliqd agendũ ꝓuo⸗
care: ro rii declaratõe aduůᷣ
tondũ q ille qui iurat iuramẽ⸗
to ꝓmiſſoꝛio ꝓ reuerentiã di⸗
umi noĩs qð ad ↄfirmatiõʒ ſue
ꝓmiſſionis mducitſeip̃ᷣm obli
gat ad facienð qð ꝓmittit qð
eſt ſeipᷣm immobiliter oꝛdma⸗

SBecundum Wireceptum Capitulum Quartum

—

re ad aliquid agendũ· ſicut aũt

perioꝛes quidẽ depᷣcãdo mferi
oꝛes aut im ꝓꝑado:Cũ igit᷑ vtra⸗
qʒ oꝛd mat õ ꝓ aliq diu mu cõ⸗
firmat᷑ eſt adiuratõ &t p̃t fieri

ad quĩqʒ genera rerũ ad deuz

ad ꝓximũ equalẽe vel ſupioꝛem

ad demonẽè et ad creatura irra
cõnalem. ſed diuerſimode per
hoc em cũ hõ ſit dñs actuũ ſer
uoꝛũ nõ aũt dñs con qᷓ ab alio
ſut agenda et ſibiip̃i pᷣt neceſ⸗
ſitate imponere ꝓ dium noĩis
muocatoeʒz non aut hãc neceſ⸗

ſitatẽ p̃t alijs imponere mü ſi⸗
bi ſubditis qͥs pᷣt ex debito p⸗

„

ſtiti ĩuramẽti ↄpellere. ſi igit᷑
aliqs ꝓ muocatõez diumi noĩis
vel cuiuſcũq; rei ſacre alicꝰ nõ
ſibi ſubdito adiurando neceſſi
tatẽ agẽdi aliqᷣd imponere m⸗
tendat ſic imponit ſibnpſi ju⸗
rando talis adiuratõ illicita &
qꝛ vſurpat poteſtatẽ m aliũ q;

non habet et eñ mtit dvpellere
qdamõ⸗ Tn apf᷑ aliquã necita⸗
tẽ qͥ ſũt ſupioꝛes ſuos inferio⸗
res tali genere adiuratõis cõ⸗

ſtringè pñtet iõ pᷣnceps ſacer

dotũ vt oꝛige· di: ſuꝑ mathie⸗

ſum illicite a diurauit ꝓ deum

viuũ:quia ſubditus eius ñ fuit
ſi vero adiurans intendat ſolũ

modo per reuerentiam diumi

noĩs vel alicuiꝰ rei ſacre aliqᷣd
ab alio obtinere abſqʒ neceſſi⸗

tatis impoſitõe talis adiura⸗

tio licita ẽ reſpectu quoꝛũlibzʒ

,Stcnoum Dreceptum Capitulum 5 Quartum

Et ſic adiuramus deum dicen⸗
do ꝓ paſſionẽ et crucẽ tuam li
bera nos:ſimiliter hommẽ de⸗
monẽ et angelũet ſic pʒ ſcðᷣm
et terciũ: &ſt em modus adm⸗
randi ſic duplex-vnꝰ ꝓ mooũ
ↄpulſionis et eſt ilicitꝰ ad eã
lem et ſuꝑpioꝛẽ de quo in pꝛimo
Secundus eſt ꝓ modũ depca⸗
tois vel moucteis eb reueren
tiam alicuiꝰ ſacri E /Quõ T
demõ poſſit a nobis adiurare
licite vel non En.q nõ licz de
mones adiurare ?ꝓmodũ be⸗
muolentie depcatois ſeu mdu⸗
ductõis qꝛ ille modꝰ videt᷑ ad
quandã bemuolentiã vel amici
ciam ptinere:q̃ nõ licet ad de⸗
mones vti et ſic mgromantici v
tunt᷑ ad iuracõibus et muocati
onibus vel mcant ationibꝰ de⸗
monũ ad alidd ab cis obtinen
DdDũ advipiſcendũ vel addiſcẽ;
Secũdo aũt adiuratõis modo
vicz qui eſt ꝓ ↄpulſionẽ licʒ no
bis ad aliquid vti et ad aliãd
nõ licet poſſumꝰ em demones
adiurando ꝓ virtutẽ diumi no
mimis tanqʒz mimicos repellere
ne nobis noceant coꝛ palit᷑ vel
ſpiritualiter m poteſtatẽ da⸗
tam a xpᷣo ᷣm illud luceę ix · Ec
ce dedi vobis poteſtatẽ calcã⸗
di ſup ſerpẽtes et ſcoꝛpioes et
ſuper omnẽ vtutẽ inimici et mi
vobis nocebit:a mar: vl. In no
mine meo demonaa eiciẽt · et rõ
illius eſt qꝛ demones in curſu
huĩiꝰ vite nobis aduerſarijcon

ſtituunt᷑ nõ aũt eoꝝn actus nrᷣe

diſpoſitõi ſubdunt᷑ ſed diſpoſi

tõĩ diume et ſancton angeloꝛũ

ym aug? in: l de tri · Non tñ
licitũ eſt demoes adiurare ad

aliquid ab eis addiſcenð vł ec

etia ad aliquid ꝓ eos obtinen⸗
duz qꝛ Hoc ptineret ad aliquaʒ
ſocietate cu ipis babenda. vn⸗
de criſo ; ſup ilud obmuteſce
exi ab eo dicit ſalutifen hic no
bis dogma dat᷑ ne credamꝰ 8
monibus qntumcũqʒ denunti⸗
ent veritate mſi foꝛte ex ſpeci

ali inſtindtu vel reuelatõe diui

na aliqui ſancti ad aliq̃s effect⸗
demonũ opatõe vtant᷑· Zic de
beato iacobo legit᷑ q ꝓ demo⸗
nes fecit hermoge nez ad ſe du
ci· et ſic patet quartũ G/ Ex
ſic ex pᷣdictis ſequitur pᷣmo q;
nulla alia poteſtas Habet de⸗
monem cogere nõ diuma ange

lica ⁊ hnana nõ ex natura ſed

ex gracia et virtute diuma· Et
ratio eſt qꝛ nõ eſt pot eſtas ſu⸗
per terrã qᷓ ei cõpetur qui fa⸗
ctus eſt vt nullũ timeret · vt ðꝛ
job·xli· vnde glo-ibidẽ· Omma
õ upat ſi meritis ſan
cton ſubiaceat · Sxẽ plũ ẽ ð ml⸗
tis ſanctis: nec o bſtat illò tho
bie vj.q raphael thobie iumo⸗
ri dixit q, fumꝰ ꝓticule ceꝛdis
piſcis poſiti ſuꝑ carbones ext᷑
m maret omne genꝰ demonioꝝ

fumꝰ eĩ hoc nõ fecit vt d· me ·

de lira:qꝛ res coꝛpalis nõ impᷣ
mit in rẽ pure ſpirit ualẽ · ſz ꝑ fu
mũ dſignabat᷑ virtꝰ expulſiua
merit oꝛia thobie · q̃ fuit vitus
oꝛõis tho bie cꝰ merito rapha⸗
ei expulit demõʒ ſarã liberado

Secundum

Mter quoð dicitur ibidem ra⸗
phael apphendit demonẽe a li
gauit eũ m ſuperioꝛibꝰ ogipti.
6 n' obſtat illd. j. reę. xvi⸗ vhjʒ

Dreceptum Capitulum WQuartum
8 quada y demone obſeſſa p-
coitu eccleſiam mtrãte et cuz ſa
cerdotis cuiuſdã iuuamẽ mpit
mua ret ad incantatoꝛes ea du

AH

ec cithariſitiõʒ dauid ſpirit? ma xerũt ↄgnati et legio m eam m
n⸗ lus m ſaul quieuit quia non fu trauit · P(Qumto an liceat
4 it liberatus ſaltẽ vt demon nõ adiurare rracõnalem creatu⸗
1 rediret ſed meli2 habebat vir ram. Bñn: tho-adjiurato qua qs
4 tute diuima immediate vl me⸗ vtititur ad ieracõnale creatu⸗
0 Diantibꝰ angelis ſanctis ex me r3 pᷣt intelligi dupliciter.vnoꝰ
d rito dauid qui laudes diuinas vt ipa adiuratõ referat᷑ ad ip⸗
. mecithara canebat ꝓ ſ. alute ſan ſam creaturã irracõnalẽ pm ſe
dei lis ſicut et ſancti deuotiombuſ et ſic vanũ eſſet irracõna bilem
diun H Melodia aũt coo ꝓabat᷑ ad de⸗ adiurare creaturã cũ nõ intel⸗
ſech nocõz ſicut et: nj ræe. nj: M eii⸗ ligat locutionẽ.Xlio modo vt
jed ſeus fecit adducere pfalteriũ. referatur ad eũ a quo irracioa
no vt mens eiꝰ mdeũ eleuaret᷑ nõ liſ creatura agit᷑ a moneb᷑. Et ſic
di tñn meiodia m demonẽ agebat Dupticiter adiurat̃ irracõnalis
Tta naturale diſpoſitione melo creatura: Vno quidẽ mod 0 p
4 Dia bonaz pot᷑ at facere malaã modũ Depꝛecatõis ad deũ di⸗
e: immuere rõe quen demon mi⸗ recte qð ptinet ad ecs qui di⸗
ge nus pot erat vexare · de qua ma uma muocatõe miracula faciũt
d teria plemꝰ? reperies li. v. ĩ Dy Klio mado ꝓ modũ Opulſiõis
Ke alogo de foꝛmicis · Jecũdo Pz que refert᷑ ad dyabolũ qui in
ſ⸗ ex pfatis faiſitas quoꝛũdam li⸗ nocumentũ noſty vtit᷑ irracio⸗
eife bꝛon m ſcriptis meroma ntico⸗ nalibus creaturis· et talis eſt
ru et exoꝛciſmon qui ꝑ talia ca modus adiurãdim eccleſie ex⸗
n racteriſata demões ſe putant oꝛciſmis ꝓ quos Demonũu pote
u cogere et vexare ſeclu ſa vitu⸗ ſtas excludit᷑ ab vraconalibus
zINg tedluna non autendetes illd creaturis / T eirca tercium
zw xp̃i· Hoc genꝰ dem omon non an liceat per creaturas iurare.
Sn eicitur mſi m leiumo et oꝛoe · ꝓp BRBn-pm goz ſup mat h. v· Tura
H ciumu em ᷣm bedã coꝛpus. et rep creatura quadꝛuplicit᷑ cõ⸗-
ge P oꝛatoeʒ ſpũs lenat᷑ ad deum tingit Drimo ip̃azʒ tanqʒ; aliqð
ir vt calcet demonia: Tercõ ſequi diumũ imploꝛãdo et ſic ſtricte
. tur q; exoꝛciſmi quide deberẽt pumt᷑ iurꝗs ca xxijein Duobus
i exammart ꝓ literatos an aliqᷣd locis et ec ſi qͥs Piunu omitte⸗
4 ſupſticioſũ ↄtinerẽt tũc em̃ nõ ret mendaciũ ꝓ creaturã inrã
1 eſſent admittẽedi ne poſterio⸗ ele vt ibidem Dicit; Gecundo
. ra p eioꝛa fierẽt pꝛioꝛibꝰ. ſicut continsit iurare per creaturaz

exempiũ ponit græ. li.j. Dyał

iuramentum tanquam per rem

”MM

uocãdo et ſic ioſeph iur auit ꝓ
ſalutẽ pharaoms gen xlij⸗

„8 ecundum Pieceptum
2 —

vĩle contemnedo⸗ pꝛimũ ptinʒ
ad ifidelitate: et ſempꝑ ẽ pec⸗
catum.ſicut et m qð ꝓtinʒz ad
Doloſitateᷣ Tercõ deũ qͥ m ipſa
creatura pſidet tanqʒ teſtẽ in⸗

2

cleſia iurat ꝓ ſancta euãgelia.
Quarto ↄtingit iurare ꝓ crea⸗
turam tanqz eam ad vſuũ quã iu
rans mde ſperat deo impigno⸗

rando et ſic fit iuramentũ exe⸗-

cratoꝛiũ vt teſtis eſt mihi deꝰ
m aĩiam meam. Tercõ et quarto

licitũ eẽ pᷣt vt ſupꝛa tactũ fuit

((Capituium Quimntum

Ontra ſecundu pee⸗
ptnm. nõ aſſum es ꝛc⸗
peccãt etiã vota fra⸗

gentes Vnde de voto

pꝛimo videndu eſt quid ſit · Se
cudo quantũ peccatũ ſit mfrin
gere votũ · Nerco de eiꝰ diſpẽ⸗
ſatõe.Quantũuũ ad pꝛimũ nota⸗

dum ſm mgẽ̃ᷣm. in mij dixxxv

nij et tho et alios theologos-
votu eſt ↄceptio ſpontanea
melioꝛis ꝓPoſiti aĩ deliberatio
ne deo vel ſanctis eiꝰ firmata
cũ intentõe ſe obligandi. ꝓ cꝰ?
intellectun notanduũ q ad licit ũ

et ↄpletũ votũ plura exigunt᷑;
qᷓ tangũtur in deſcript õe eius

Dꝛimo eſt ↄceptõ al icꝰ a ſpiri⸗
tuſancto m mteliectu facta. Se
cũdo exrigit᷑ q non ſit de malo

MNam apꝛie ſũptum votũ nõ pᷣt

eſſe de malo ibi melioꝛis vbi p
ſu poniĩt᷑ ꝙ; ſit bonũ: malũ em
pociꝰ non deoꝛdinat a deo·vo

N Sͦ

Capitulum

tuym em non eſt vincnlũ miqui
tatis vn yſi- In malis ꝓnuſns
reſcinde fidẽe m turpi voto mu
ta decretũ. vnde mdei plures

63 quadðꝛaginta voneruͤt ſe ne
q;ʒ manducatoꝛos neqʒ; bibicn⸗
vos donec occideret paulum⸗
actu ⸗xxii:mate vonerut-Ter⸗
co exigit e nõ ſit de neceſſario

a nobis alias fiendo qꝛ meho⸗

ris ad bonũ ci neceſſarin puta
qð alias eſt Pceptũ nobis obli
gamur ex alteri? autoꝛitate · et
Hhoc q;e non ꝓtinet ad votũ cꝰ

obligatõ eſt ex mera volũtate
werurn vt dicit durandꝰ qꝛ ad

dem p̃t quis obligari plurib

obligationibꝰ.ideo mhil ꝓhi⸗

bet qum ad illud ad qð ohplisa
mur ꝓ pceptũ ex alteri2? auto

ritate obligemur etiã ꝓ uotum
ex apꝛia volũtate⸗ vnde firmit᷑
tenendu eſt ꝙq vones ↄtinenti
am et ↄmittes adulterniu vl ſim

plicem foꝛnicationẽ peccat du
pliciter vicʒ peccato adulterij

vel formcatois et mpilommus

fractoõe voti qʒzuis ilud votum

ſit large et imꝓpe dictũ. Quia

votũ apꝛie dictu eſt ſolũ d hiſ
que ſũt m hoĩs libertate Quar
to exigit᷑ nõ ſit bonn mo iffe
rens qꝛ tale ut ſie nõ oꝛd mat ĩ
deum Item q; non ſit de mmo
ri bono ibi melioꝛis bo ni:Ratõ
eſt qꝛ minꝰ honũ reſpectu ma⸗

joꝛis boni habet rationẽ mali⸗

et ideo nõ pᷣt cadere ſub voto ĩ

quancũ eſt impeditiun maioꝛii

boni.OQumte exigit᷑ q; ſit cõce⸗

ptio libera ibi ſpontanea: ex

Quintum

dn

mnſt
om
Ures
pe
cn⸗
ime
er⸗
rio
ho⸗
ta
Wi
KN
nd
nte
gran
un
ꝓbᷣ⸗
6164
uto
tum
mt
At
Anm
cat di
Alten
mmmn
potu
CEuu
dor

nt
emme
Ar⸗
i

e

(Secundum

—,—
—

bet pᷣt vouè ea q̃ ſunt m ſua lib⸗
tate et ea in qinbꝰ eſt ſui uris
vndo impuberes ſerui religi o⸗
ſi clerici et vxꝑoꝛes im quibuſdaʒ
non pñt vouere. B.

exigitur deliberatõ ibi aĩ deli⸗

beratõe et addit᷑ ad differẽtiaz

voton qᷓ fiũt ex ſurreptõe in q̊

bus nõ muemt᷑ plena ratõ voti
an aũt deliberatõ ad votũ exi⸗
Saturdicit Rich: Votũ dicit᷑ a
volendevñ ſicut in nobis ẽ du
plex velle ſcʒ plenũ qð eſt deli
beratiuũ et ſemipilenu qð ẽ vei
le ex ſurreptõe ſic etiaʒ duplex
eſt votũ qᷣdam habẽs piena
rationẽ voti et quoddã ſurrep
ticiã ſiue ſemiplenã et ò rõe pꝛi
mi eſt ꝙ; ſit factũ ex deliberati
one nõ aũt de rõe ſecũdi · Tale
em pt fierni ex ſurreptẽe et q ñ

Habet plena rati onẽ voti:ideo

non obiigat de neceſſario ſʒ tm
De congruo extra eode vemen⸗

tes ·et extra de inð· ad noſtrã
Et ideo vemre cõtra tale votũ
etia ;a autoꝛitate nõ eſt pec⸗

catũ moꝛtale. Septimo ðꝛ deo
vel ſanctis eiꝰ qꝛ nõ eſt ad ho
minẽ apꝛie · vnde rich· dicit ·˖ q;
8 foꝛma voti eſt ut fiat deo ex
er tie magne· c·j· HBatõ eſt qꝛ hõ

m voto obligat ſe ad faciendũ

aliquodò bonũ: nulli aũt alij a
deo p̃t homo de iure chligare
ſe totũ qꝛ ſibi ſoli cõuemt de ĩu
re pot eſtas ſupꝑ hommẽ totum
et nullus pᷣt recipe de ĩure ob⸗
ligationẽ mſi ↄuemat ci 8ð iure
poteſtas in illam re⸗ et ideo ſo

VDreceptum yCapitulam Muintum

patet qui pñt vouere qꝛ quili⸗

„

li deo poteſt fieri votũ PBe lo⸗
quendo de voto: qꝛ th ſatꝰ? to⸗
cius hoĩs multũ ꝓmoneł po⸗
rõnes ſancton et illud aliquo
modo poſſumꝰ ſed non plene
ꝙ; impetrare valemꝰ ſanctis a

hlhqͥ modo ↄuemt poteſtas ſupꝑ

hommẽ totũ et ideo pᷣt fieri eiſ
aliquo modo votũ nõ tñ plene
ratione Habẽs voti:hec richar.

Oc&ctauo dicit᷑ firmata aĩ ſeʒ de

.*

liberatõe C¶Drimo em exi
gitur deliberatõ· Secudo apo⸗
ſitũ volũtatis qð exigit delide
ratione· 5
dit ꝓmiſſio m qua ꝓficit᷑ ro vo⸗
ti· quam ꝓ miſſionẽ ſen firfrmita
tem tho.ſic declaratvotũ quã⸗
dam obligatione impoꝛtat ad
aliquid faciendũ vel dimitten

dDumobligat aũt homo ſe hoĩ.

ad aliquid ꝓ modum ꝓmiſſio⸗
ms que eſt rõis actꝰ ad quã ꝓ
tinet oꝛd mare ſicut em Pomo
imperãdo vel depcando oꝛdi⸗
nat qdᷣa modo quid ſibi ab alijs

fiat ita ꝓmittendo oꝛdĩat qᷣd

ipᷣe ꝓ alio facere debeat· Sed
ꝓmiſſio que hoĩ fit non p̃t fie⸗
ri mſi ꝓ verba vel quecũqʒ; alia
exterioꝛa ſigna:deo aũt p?t fie
ri ꝓmiſſio ꝓ ſolam mterioꝛem

cogitatione·qꝛ vt dicit᷑:j· RBegũ

xvj· NHomm es vidẽt ea que pa⸗
tent de? autez mtuetur coꝛ.

Pe tho · Miqu int Sorra. nume⸗
xxxeaddunt intentionẽ obligã
di ſe ad adimplendũ ꝓmſſuz

dicentes ex nuda ꝓmiſſione ⁊
ex deliberatõe facta nõ obliga
ri ꝓmittẽtẽ⸗ſola em dðliberatã

—

eeundum Dreceptum

non firmat ꝓmiſſionẽ quã ad⸗
ditionẽ Rich· non im ꝓbare vi⸗
detur ·· D. Dubitatr᷑ an expe
diat vouere·Bn-Richvonens
aut vouet bona quon obſerua
tio vid et᷑ ꝓbabiliter pozcõna
ta mfirmitati ſue ſpeciali aut ĩ
Apoꝛcõnata: Orimo modo ex⸗
pedit hommi vouere qꝛ ꝓ hoc
anpmpltius firmat voluntate ſuã
m bono et excdludit a ſe ꝓ ma⸗
Sna pte libertatẽ malefaciẽdĩ⸗
et facit actuzʒ virtutis latrie · et
ideo vouendo meret᷑ ꝓpter q8
vouet; vñ pᷣ· vouete et reddi⸗

Capituium

*
*

opant em tãtomagis accept; o⸗

pus qnto eſt ab homme ad eꝰ

ſeruiciũ ſpe cialiꝰ dedicato· SZ3

ceteris paribꝰ idẽ cũ eꝗli ſcʒ ca

ritate et leticia ſpeciali? dedi⸗
cat᷑ hõ ad dei ſeruiciũ ꝓꝑ votum

q̊ſ ſine voto: nam votũ vt dicit
pede pa:m iiij. Non eſt picn⸗
loſu ð ſui natura ſed ex culpa
nõ facientis ideo expedĩẽs eſt
vouere Et licz meli? ſit nñ voue
re qᷓʒ ꝓmiſſa nõ reddere tñ me

lius eſt vouere qzʒ non vonere⸗

ſicut melius eſt baptiſari qʒ nõ
baptiſari:et tñ melius eſt non

te dno deo veſtro· Secundos

non expedit nec licet· qꝛ tale
votũ non haberet diſcretõneʒ.
cũ ꝓ hoc vouẽs magis ſe vide⸗
atur illaqueare q́; augere ſecu
ritat e de ſua ſalute ſimile dicit
tho.ij⸗ i· vbi pus & Dubi⸗
tatur an meliꝰ? ſit aliqd facereæ
ex voto qʒ ſine voto.Rntho.

ibidẽ q ſic tri plici de cãa.· Dꝛio

qꝛ vouere eſt actus latrie q̃ eſt

nobiliſſima virtus· illud auteʒ
qð imperat᷑ a nobilioꝛi virtute

melius eſt et magis meritoꝛiuʒ
ScSo qꝛ qui vouet pins ſe 8o
ſubicit q̊z qui nõ vouet ·ſicut qᷓ
daret arboꝛe cu fructu qz q̃̊ da
ret tm fr uctũᷣ: vt dicit anſ· vñ
et ꝓmit teẽtibꝰ gracie augẽtur
Tercõ qꝛ ꝑ votũ volũtaſ immo
b'liter firma ad bonũ:Eacere
aũt aliquid ex volũtate firma⸗
ta ad bonũ ptinet ad ꝓfectio⸗

ſum cõuerti · E-

baptiſari q;ᷓ poſt modũ retroꝛ
ubitat᷑ an

pemtens de eo q; viuit licite a⸗
lias nõ completurꝰ votum nõ
q no vult frãgere votũ nũqᷣd

talis meretur· Rñ:ſᷣm Knſ:li
de ſimił. ꝙ plus talis meretur

̊ ſimile faciẽs nõ ex voto ex
em plificat de vulnerato caute
riſando qͥ ti mẽs abſciſionẽ ma⸗

larũ carmũ ne violenter medi⸗

cũ ledat ſe ſpõtanee iubʒ liga⸗

ri quẽ cum vrere medicus inci⸗
Pit: mcipit turbari ligatꝰ a no

lit velit reſcindit putri dũ rece
dente paſſiõe graciaſt a ligato

ribus q́; mediĩco refert· dicit e=

pe: de pa talis adhuc plꝰ me⸗
retur ceteris paribus q́ʒ ſi ſine

voto ſimile faceret· Orimo qui⸗

dem qꝛ bona volũtas ſuffic ad

meritũ ym berñ· vnð a p ncipio
qn vouit et non ſoluit tm̃ me⸗

nem virtutis · vt pz ꝓ phᷣm . i·

eth. Bic B. ratoz aſſignat dicens
ſic Cũ deꝰ acceptet opꝰ apter

ruĩt quantũ qñ ſine voto ſoluit

et huic merito ſupadditũ eſt
meritũu iuſticie quo vult facere

—,‚3——N 8 „

IQumrum

ſe
let

=S △☚ ſ ☛ẽ –

—
◻½

6 0
die
um
jeit
en⸗
pa
eſt
we
Ne
We⸗
I
ſtnon
fetro⸗
a,
fea

Kur
1. e
te
e
mede⸗
r
9 m
7
rec
SAn
ſetet
ne
ſn
⸗
iyr
6

78 BS ecundum

að ꝓmiſit · gecũ do aꝛ licet ſit
triſticia in hoc ch vouit et que
da m volũtas tñ mn ſoluẽdo qð
vouit et mvenerãdo votũ ẽ vo
luntariũ · Tercõ etiã videt᷑ chñ
ðmer et᷑ m h vellet nõ vouiſ
ſe ·qꝛ ſicut a pꝛmcipio nõ tene⸗
batur vouere ſic voco expoſt fa
cto tenebatur ſoluere vel dato

cq pemtere ð bono ſit ſibi pec⸗

catũ tñ non apter hoc impedi⸗
tur qum volendo bonũ mereat᷑
maxime ſi ſint duerſi actus:
G· Nunc ſecũdo videnduũ eſt
quõ votũ liget vbi pꝛimo nota
Dum q votũ ligat ad faciendũ
rem poſſibilẽ vnde deuexxin⸗
Cuz votũ voueris Ono deo tuo
nõ tardabis reddere qꝛ reqret
itlud dñs deus tuꝰ· RBatio eſt

ym tho·qꝛ omms ꝓmiſſio licita

facta cũ intentõe oblisadi! ſe
cũ deliberatõne ſi acceptet᷑ ab
eo cii fit obligat ꝓmittentem
nõ tm ex pcepto legis diume-
ſed etiã legis nature ſed votũ
licitũ eſt hmẽõi ꝓmiſſio et om⸗

nem talẽ ꝓmiſſione recipit de⸗
ergo ⁊c᷑.dicitur notant᷑ poſſibi⸗

lem qꝛ ſᷣm tho· in iiii: Quidqͥd
votu impediret ſi pñs eſſet dũ
vouetur etiã aufert obligatõʒ

voto facto⸗vnde ſi vouet᷑ poſſi

bile iam et fit idem poſtea im⸗
poſſibile nõ obligat ꝓ quanto
eſt impoſſibile vt ſi diues vo⸗
ueret ↄſtruere ecdeſiã qui de⸗
panpcratꝰ poſtea ut infra dice

tur · Secũdo notandũ ßm tho⸗

vbi pᷣus q; voti fractio apᷣa au⸗
toꝛ itate eſt ſemꝑ peccatũ moꝛ

Wreceptum gCapitulum

Quintum D

tale mſi foꝛte eſſet racẽnabilis
cauſa et tũc non poſſet Paberi

recurſus ad autoꝛĩtatẽ Plati 2

diſpenſant᷑ aut votũ ↄmũican⸗
tur pe · de pal:m nij- di: xxxvin
dices ſic pᷣ mo oĩſ volũtaria vo
ti fractõ eſt moꝛtalis qꝛ redde
re eſt neceſſitatis et totiẽs quo
tiens frãgit dũ tñ aſſit actꝰ ex
teri oꝛ et interioꝛ · ſecus ſi exteri
oꝛ ti qꝛ peccatũ ꝓ ſeẽ in actu
interioꝛi et hoc mtellige m vo⸗
to negatiuo vt exẽ pui Scia in ii
lo qui vouit nõ bibere vinu ſe⸗
cus in affirmatiuo puta cũ quiſ
voueret ieiunare tũc em nõ qᷣti
ens ↄmedit tociẽs peccat ſed
ſolum ſecũda vice ter cia aũt et
deinceps nõ maxime ſi non ex
ↄtemptu ſed quaſi nõ reputãs
ſibi poſſibile plus illa die ieiu⸗
nare paratus ieinnare ſi ia nõ

fregiſſet et paratꝰ alia die in⸗

tegra ieiunare ꝓ illa ſecus ſi ĩ
Otemptũ puta ſi oĩno fruſtra
fregerit aut adhuc fracturꝰ ſi
non fresiſſet hec ille·de ho du⸗
bia ſunt apud doctoꝛes Pſertĩ
de affirmatino nõ ex ↄtemptu⸗
PH (Tercõ notandũ pm eunò
tho: in mat eria de iuram ento.n
i:ar-viii. Votum ex ſua roe eſt
magis obligatoꝛiũ qᷓm iuramẽ
tum ſaltem ꝓximo pꝛeſtitũ vt
ſic qꝛ obl igatõ voti cauſat᷑ ex fi
delitate qua deo debemꝰ ſciti
cet vt ei ꝓmiſſum ſoluamꝰ obli

gatio aut nramenti cauſat ex

reuerẽtia quã debemꝰ Bommi.
ex qua tenemꝰ q verificemus
illud qad ꝓ nomen eiꝰ? ꝓmitti⸗

—

4Secundum

m ſz cis iĩfidelitaſ i irreuerstia
cõtinet ſed no ↄuertit᷑ ulud vi
Detur em ĩfidelitas ſubiecti ad
dñm eſſe maxima irreuerentia
eæt ideo votu ex roõne ſua magis

eſt ob igatoriũ qᷓ q́; iuramentuz

dicit᷑ notater ꝓximo pſtit ũ vt
ſic qꝛ rich: diſtin guit de iuram
to aut em fit homi- aut fit deo
MWrimo modo nõ ita foꝛtiter oꝶ

ligat ſicut votũ·qꝛ obligatio ꝗᷓ

fit de omm voto eſt foꝛtioꝛ ob
lisatõne que fit hoĩ· Gcdo mõ
masgis obhgat iuramentu cete
ris paribus- Votũ em nõ ĩpoꝛ⸗
tat mſi Pmiſſiot ne deo factã ex
8libatõe cũ ĩtẽtẽe ſe obligãdiĩ
B at totũ impoztat juramentu
et addit teſtimoniũ ÿ me veri⸗
tatis ad maioꝛe confirmationẽ
ꝓmiſſionigs / Dubitat ei
mo an votũ ſemp obligz ad o
ſeruantia ſiue inpletics. Kn.
thHo⸗m ſcripto quid qnid fien8
votũ impe diret ſi pns eſſet eti
am voto facto obligationẽe au⸗
fert · vnde ſi aliqd eſt poſſibile
cũ vouetur et poſtea fit impoſ⸗
ſibile tollitur obligatõ quãtuʒ
ad hoc vt li quis diues vouerz
edificare eccleſiaã qdð poſtmod
Pficere non poſſzã pauptate ſu⸗
pueniẽte nõ obligat᷑ hoc tamẽ
ſic mt elngẽdo q ſi factꝰ eſt oĩ
no impotẽs abſolutꝰ eſt a to⸗
to· ſi aũ t ex pPte ita ĩta q totum
Pficere no pᷣt tũc remanet ſolũ
bligatꝰ? ad illud qð p̃t et non
ad aliund / k WDubitatur ii· v
trũ vouẽs votu licituũ teneatur

ſtatim ſoluere Pm ·Rn: pe rich

Wreceptum

70 umtum

22ðẽ

Obligatio voti canſa? ex apꝛia
volutate et mtentõe⸗vnemt:

xxin. Quod ſemel egreſſum eſt
de labiñis tuis obſernabis fa

cies ſicut Priſiſti Onñe 8o tuo

et Pa volutate lorut? es ex o⸗

re tuo et ideo ſi de voluntate

itent one vouetis ſit obligare
ſe ad ſtatim ſoluendũ: ſtatĩ 1ol
uere tenct ſi aute ad certu tem
pus vel ſub certa ↄditõe note⸗

netur ſtatim ſolnere ne tar⸗

Dare debet vltra z mtedit ſe
obligare deo Dicit᷑ em ibide ſi

votu voueris dno deo tuo no

tardabis re doere q? reqret ðoᷣ
mmus deꝰ tuꝰ? illno et ſi moꝛa

t2 fueris tibi reputabit᷑ m pec⸗
catũ· wilh. ro· dicit· Qu alidas
aliqo vouit ſine dditde vel te⸗
poꝛis pfixione teneẽ lud exe

qui ſtatim cũ pt mſi m voueoo
aliud i m mente habuerit in da
tur ei tempus ad arbit in bom
viri ad diſponenð de rebꝰ ſuiſ
Concoꝛdat tho: ad dens m cri
Pto q; ſi is qui vouerat mtrare

religionẽ cx moꝛa cirta diſpen
ſationẽ rerũ ꝓbabiliter timerz

ꝓpetuũ impedimentu tenetur
vlterius nõ differre · L Du⸗

Eitatur tercõ an votũ ſu itaum
mus s ſcz cz deliberatu obliget·

n. al: m. inj di xxxvni.

darſ ſubitun n obligat a8 P⸗
miſſumnec ad peccati ꝓfectũ

nec ad bonũ ꝓfectuʒ vt puer q̊
jratus patri vel magiſtro vou⸗
vł iurat intrare rehgionẽ vl bñ
potatꝰ. Talia em q caloꝛe ira

cũdie fint ꝓ non facto haberi

8
t⸗
ſt

.. —

— —

tſe
deſt

Vr,

Secundum Dieceptum yCapit

debent ſi ven eſt q; ſic ſubito
fit qd non ad ſententiã rõis qᷓ
nõ requirit magna moꝛã tpis

uemt ſed qñ ſcieſ eſt qͥd iurat

vel vouit tũc tenet᷑ mſi cum eo
diſpenſet᷑ rõe minꝰ plene deli⸗
beratõnis:ſicut etiã qui caloꝛe
cõcupiſcẽtie inflamatꝰ aut be⸗

ne potatꝰ nõ tñ ꝓpfecte ebꝛius

lurat vxore ducere. vñ illa deln
beratõ tpis vel etacis q̃ᷓ ſuffice
ret ad obligandũ ſe diabolo ꝓ

moꝛtale peccatũ ſufficit ad obii

Sandũ ſe deo ꝓ votũ et ſic ex
ira occidẽs qꝛ ex electõe ſeu ha
bitu non ꝓceſſit ſed ex paſſio⸗

ne iudiciun rõis turbante nõ ex

cuſat᷑ ex toto quin ſit moꝛta le
ſed m pte · ſciuit eĩ in ꝓte quid
faceret et ſic de voto m apoſi⸗
to ſuo modo / MDubitat᷑ q̃r
to an ſolũ ꝗpoſitũ aliqn aliquẽ
obliget: Rn idem ibidẽ ꝙ ſi⸗
in illo caſu qñ quis mtrat reli⸗
Sione cũ ꝗpoſito remanẽdi et
deo ꝓpetuo famulãdi qð equi
pollet voto ſimplici ſed nõ ſolẽ
m e de religiõe cõſulti vbi dici

2 6e„2

tur ſtatim tenet᷑ ad alã reli

gionẽ mtrare:t quãqʒ non ſit
higatus vi voti qꝛ nõ ꝓmiſit ſʒ
ſolũ ꝓpoſuit tñ ligat᷑ vi ſtatuti

m retigione aliqua remanere

„

N-
ſub cõditõe emſſuʒ obligat vo
duplex eſt generalis que m vo
to ſemp intelligi debet et illa
non exñnte nõ ligat. xepli g⸗
cia ſi deuſ voluerit ibo romã ſi
poteratalia ſpecialis puta ſi in

Duꝑitat᷑ qumto vtn votnz

trauero lombardiã ibo ad ſan⸗

—

ct ũ marcũ vel ſi filiꝰ meꝰ? fue⸗

rit liberat? de mfirmitato viſi
tabo ſanctũ iacobũ et ſimilia. S
cõditio ſi defeceritarexſtiterit
n5 oblisatur ex voro. & lias ſie

Gbonnne Din extra de co⸗
a Ppo. vt

n. Et hoc inteſii

Gas vbi tota voti obligatõ pc⸗

nebatur m euentũ 28 itõis ali
ter ſi alias fuenit m ↄcauſa. vel
etiã ſi fecit votũ eb cauſam et
publice et nõ expſſit cauſaz ſʒ
votum. Tucapter cõcauſam vł
cõſcientiã vt alia litera Habz 7
apter ſcandalũ tollendũ tene⸗
tur implere exñdũ voto mag⸗
ne: glo:wil B: dicit:Cocauſa eſt
qn non tm ex vna cauſa obliga⸗
nit ſe ſed etiã ex alia: exempli

gracia aliq ius vouit q; iret ad
ſanctũ· iacobũ qꝛ credebat q;

vbi muemret fratrẽ ſuũ mhilo⸗
mmus apter redimenda pecca

ta ſua m hoc caſu qzʒnis mtelle⸗
xit fratrẽ ſuũ deceſſi ſſe anteqz

iter arriꝓet:nihilommus tñ irę
Pter aliã canſaz tenebie jdem
mtelligas quocienſcuq; voueat
aliquis ex dnabꝰ cauſis vł piu
ribus vel ſub duabꝰ cõditioni⸗
bus vel pluribꝰ et m ilominus
mntendit ſe obligare qualibʒ il⸗
larũ cauſan vel cõditõe exſtan
te · O. ¶ Dubitat᷑ ſexto an vo⸗

tum ſub cõdĩtõe factu que con
Ditio nõ implet᷑ ꝓpter culpã vo

uentis ſit obligatoꝛlũ.Gn rich
c ſic et ponitur expᷣſſe ꝓ caſuũ
extra de ſponſa. Sic ex literis
vnde cũ aliqᷣs deo vouet aliqðᷣ

.
õs

7

Seeundum

weciale obſe equiß ñ ſi a peccato 8
quo temptat᷑ pſeruauerit eum
ſi mcidat in ilie peccat:mhil

omma tenet᷑ implere votuz ae

ꝙ deus en nõ pſeruauit abii⸗
lo peccatot ſtetit p en no p deũn

qui illũ a peccato illo P oruaſ⸗

ſet ſi ille voluiſſet DAWMubi⸗

tatur vñ. eſto q7 aliqs Hoꝛre nſ

coõmitteret a aliq magnu ſcel2

qð nue; mtendit comittere vo

ueat ꝙ; ſi cõmittat mtrabit ali⸗
quã rengione qua nõ vuit ſed

HPoꝛret mitrare et poſtes illud

ſcelus cõ mittit nuqd renee m⸗
trare religionẽ. n⸗
1 . i: vn⸗ i. cn ſic aꝛ voti ſub
coditoe factu de re bona et ꝓ

pter finem bonũ eſt obligato⸗
rin u exſtanten conditoe ſiue illa

cõditio ſit bona ſine mal vta

lias tenni Q eDubit.

an votu de non vouedo lia
mſi ilun qð vouet᷑ exp maẽ ver

bo dictovel ſcripto ſit obliga⸗
toꝛiũ Gn: q; ſic ꝓ axaſtã· ſi j c⸗
duoto: Tta q ſi poſtea vonect
et votũ ſuũ verbo vel ſcriptoñ

5 ””l

expmat peccat .n tale votu 5

bonũ qꝛ p voti expſſione i in ver

bo vel ſcripto habet de voto fa
cto cercioꝛ cogmtio et peauet᷑
in vouõ do pciprato quon vtn
q; eſt bonumꝑ jlommꝰ tñ vi⸗
detur q teneat illudo votũ ſi a⸗
lias ſit lititu q cum vouere ſie
bonũ a a ſpirituſancto coſultũ
pillud ps. Vouete et reddite

dño deo veſtro. ideo votu de
nõ vouedo nõ obligat vn votũ

de quo a poſita eſt queſtio no

SFyErerepenm

Ebliata ad no vonendu ſed ob

ligat ad expᷣmendu p verbum
vel ſcriptu ſi cotingeret emitte
re votu.· B Dubitat: ix vtrñ

votu factũ ſub cõditoe mhone
ta ſit obligatoꝛin ſtate condi⸗
toe verbi gracia: Nlids vouit

ſe peregrinatun ad ſanctu iaco

bũ vt ꝓſperetur mfurto homi

1 * vel adulterio⸗Querit᷑ pa⸗

j comiſit furtu- adulterium
vel Homcidin vel ſike vtn tene

atur pegrinari ad ſanctu iaco-
vbi pꝛiuſ

qnõ⸗ Sed Duran. qlib: in: *

penul- diſtinguit hoc mqᷣt Se⸗
neraliter eſt ven conditio qꝗᷓ

eſt cõtra natura cõ tractus toi
lit cõtractũ et facit ĩpᷣm eſſe nł

ium maludit Pwoſitionem
ad contractu Condito aũt in⸗

Honeſta ene eſt ↄtra naturam

eontract? Ppmiſhonis velot li⸗

gationis pt eſſe mhoneſta du⸗
pliciter q qn eſt mhoneſta æ
illicita non ſolũ m ſe ſed etiaz
in habitud me ad illuò q pꝛo
mitti itur verbi gracia ſi aliquis
Diẽ · ſic ꝓmitto deo ꝙ ſi poſſuʒ
Ppetrarel homicidiũ ego ĩ gra
cian actione dici facia miſſam
ſolennẽ: qnʒ vero eſt inhoneſta
in ſe ſed nõ in habitudine ad
ꝓPmiſſum verbi⸗ Sracia ſi s di⸗
cat ſic ꝓmitto h ptingat me
peccare ieinnabo vt dimitt at
mibi peceatũ cõmiſſuzſi pꝛimo

modo eſt mbaneſta: votñ non

eſt oblisgatoꝛin qꝛ eſt ↄtra na⸗
turam Pmilſioms vel otractꝰ.
et P 2 eaues tollit obligatoez

ſia
ſer

—— — W,— — — — — –

j⸗

e
7
E

1

.

2

—

Secundum PDreceptum

Et tale votũ non p̃t impleri ſi⸗
ne detrimento ſalutis qꝛ illud
qdð ꝓmiſſiʒ eſt redd ĩ illicitũ
ex circũſtantia m foꝛmãte ĩ vo
uendo et ſoluendo qꝛ ſi aliquii
