en mter dicũt doctoꝛes vim hñt q̃nto maĩioꝛ vicʒ infimti boni P⸗
ate ex oꝑe oꝑato id eſt ex virtute petuo fruendidefectus pᷣt cõ⸗
rli ĩpon ſignoꝝ ex pacto xpᷣi et fi mitti ꝓ vnũ verbum additum
no de eccleſie· Et m ſacrametis da vel ſubſtractum Primo jibi vi⸗
p⸗ tur gracia ⁊ nõ exigit᷑ q homo Deant vt materia ſit apta vicz
lo ſe ſemp diſponat ſed exigit᷑ vt ſit aqua elementaris pura a
ur hõ gracie ſe non oxponat D naturalis.Ex quo patet ap⸗
r 4 Quo ad ſacramenta in ſpeciali ta mat eria ſunt aqua plunialis
en Sbmo de baptiſmo ſut tria ſciẽ⸗ maris.flummis ſtagm putei vx
be da· Drimo quem fructũ deꝰ P tis et aqua reſoluta ex ròꝛe-
c⸗: Hoc ſacramentũ nobis dederit pꝛuma mue Frandme glacie· et
1 Secũdo que fieri debẽt a ofe⸗ fieri nõ pᷣt in aliquo alio liquo
6 rentibus hoc ſacramentũ ter re vt vmo ceruiſia vrina modo.

6

cõ quis teneatur ſcire talia:de
pꝛimo ponũtur quĩq; fructus
Drimꝰ eſt remiſſio peccati oꝛi⸗
inalis qꝛ ſicut omnes in adaʒ
moꝛiunt᷑ ita omnes inxp̃ᷣo viui

ficant᷑ · ſ. pbaptiſmũ i con · xp·

Secũdo dant᷑ omnes virtutes B

vicʒ caritas ſpeg fides in Ticia
tꝓanii a pꝛudentia foꝛtitudo-
vt det ermmatũeſt in cle · ð ſü ·
tri · et fide catholica Tercõ ca

/
—

ne olᷣo lałte bꝛodio exp̃ſſo de
Piſcibꝰ vel earmbꝰ roſacea ſub
limita ſen alchimica ſ udoꝛe ſa

liua nec de burreta extracta 8

ſubſtatia piſoꝛũ nec in mue gla
cie grandine et pꝛuma mſi ſint
reſoluta:dubiũ aũt eſt an bap
tiſetur qͥs in lixiuio.tipſana ex⸗
tracta de ſubſtantia oꝛdei bal⸗
neo ſulphureo et lutoſa aqua
SBecundo videat᷑ vt foꝛma

PTercium

ſit᷑ debita quo ad ea que ſut de
neceſſitate ſacramenti et etiam
De neceſſit ate vitadi peccatuʒ
Fozma aut baptiſmi quã tenet
romana cccleſia & iſta- &go ba
ptiſo te in nomine patris et fi⸗
lilili et ſpirituſſancti Et habetur
extra de baptiſmo et eius effe⸗
ctu ſi quis- E&t Pternuttit apuũ
nomen vicz i0o- vel Ratherina
do ritu romane eccleſie Bed p

cedentia o'=a ſunt de neceſ
ſitate ſacramenti-amen vero m
eſt de neceſſitate baptiſm n··
de eſſentia ſacramenti nec dHe

necæſſitate pcepti mſi vbi ↄſue

tudo pti cularis hoc hʒqꝛ vmů

eſt de foꝛma xpi⸗licet li ego ſit
dDe neceſſitate nõ ſacramẽti ſedò

baptiſo em pᷣma pſona mtelli⸗

Situr⸗ et eſt ſp resula iuris ꝙ
mutatio quocũq; mõ fiat in foꝛ
ma eccleſiaſtica ſacramentoꝛũ

obligat adð peccatum mſi ex im

potentia vel ex neceſſitate fiat
Et cõſnetudo eccleſie ligat vt

ſtatutumſicut et ↄſuetudo po

N

puli ligat vt lex:quis aũt ſcire
te neatur hanc foꝛmã dicit pe:
pałʒ imiin.di.v:Foꝛmã baptiſ⸗
mi foꝛte non omnes ſcire tene⸗
tur mſi quibꝰ incũbit ex officio
vt curatus vel obſtęetrix cui ſe

ke mcubit. Et nõ ſolũ pnñt ſecu-

ares m caſu neceſſitatis bapti
ſareſſe ed debẽet aꝛ ſi no occurre
res moꝛti coꝛpiſ cũ poſſes eſſeſ

reus moꝛtisſic multomagis ſi

um— 0 apituluiam Tercium

Hoies aꝓpetũt dĩuicias coꝛpa⸗
ies vt dent elemoſinas cur non
aapeteret plus diuicias ſpiritu
Ales vicz ſcientiam vt det ſpni
tu elemoſinas ꝗᷓ maioꝛes ſunt
Rouertendu tñ ſi nõ ſit pi⸗
Culũ de tardatone baptiſandi
Dz quis expectare ydoneũ m
mſtrũ qꝛ ſolus ſacerdos habʒ
ex officõ bapti ſare/nec alteri li
cet mſi in neceſſitateſtn qncũq;
ſua oſcientia dictabit ei ꝙ pu⸗
er eſt in piculo moꝛiedi anteòqz
vema t/ potes et vales et debeſ
baptiſa reſipᷣe nõ ſoln pᷣt ſed ec
debet eu baptiſare ſi ſciat foꝛ⸗
mã baptiſmi et ſimplices dñnde
ꝗrere a lrᷣatis an bene baptiſa-
uerint velan debitã foꝛmã ſci-⸗
nchin Piculo etia ſi ſolũ manꝰ?
Fvyełtlaliud memby naſcit᷑ bapti⸗
ſandũ eſt ᷣm thoet plures ali⸗
os et ſᷣm ſcom cimiterio ſepe⸗-

annto,. ille ? E Toerco ba

tiſanſ attédere vt ſimul ſic
ablutio imn aqua: et foꝛme pꝛo⸗
latio:vnde dicit augꝰ.ſuꝑ ioh⸗
ſomeł- vin⸗ Recedat verbu ad e
lementu et fit ſacramentũ non
aut accedit rite ſalte mſi fiat ſi
multas talis qð declarat. ſco.
Dicens-Noluit xpe nos obliga
re ad tam ſubtile ſimultatẽ qzʒ
vix hõ poſſet ꝓciperewel pᷣuare
ſiue em ſacerdos pꝛius immer
gat vna immerſione vbi moꝛiſ
eſt ter mergere et poſtea inci
piat verba cũ ſecũda immerſio
ne· ſiue pꝛius mcipiat verba ⁊?
dicat ego baptiſo te immergat

„
.
lä
* S

————— —ʒ—ʒ—

ee =

q
hel
dit
ſor
dit
1:

2

.
10e
on
tſ
ſco
ſon

ae

£

ercium Preceptum

ſequentibꝰ ſufficiẽs eſt ſi/ ta
Dũmodo tñ ꝓlatio nõ fimatur
ante mceptionẽ ablutõis · nec
ablutio ante inteptionẽ ꝓlatio
18. Qnarto quiſq; baptiſat? m

e et ĩ ſuis ↄtinue meditari dʒ

.

quidò ꝓmiſerũt patrim ꝓ eo ac
ſi met baptiſatus ꝓmiſiſſz vicz
reſignare dia bolo et põpis eiꝰ
Et licet ilund nõ ſit Pe votum
aꝛ eſt de noceffifi 3‧ Certu th
eſt baptiſatũ grauius pecca re
qm nõ baptiſatũ ceteris ꝓibꝰ
G& OQumto videndũ eſt vt le
uãs nõ ſit monachꝰ ·Ttem vt nñᷣ
ſit ↄ᷑ ſangumeꝰ pvel affims.vt di⸗
cetur de ↄfirmatõe⸗itę vt ſit v⸗
namſi cõſuetudo obſtet:Ex p⸗
miſſis omnibꝰ pꝑʒ q baptiſmuſ
ↄſtituit xpiĩanu vt familie xpᷣi
aſcribatur vt dei filiꝰ adopti⸗
uus ſit ſed ꝓ cofirmationẽ mi⸗
litibus xpi aſcribĩtur
Capitulum Quartum

—

E& cundũ ſacramentũ
eſt ↄfirmatõis.cꝰ fru
J ctꝰ ſut tres pꝛmcipa⸗
les à Drim? dqe caracter
ſpecialis aĩe ibi impmit᷑.Batio
eſt qꝛ confirmatõ ſacramentũ
quo hõ putat᷑ ad aliqd ſacrũ
puta ad ↄfeſſionẽ fidei et con⸗
ſtantẽ eiꝰ defenſionẽ vndea ĩ
frõte re ſpicit hoc ſacrament nʒ
P imp̃ᷣſſionẽ ſigm crucis epᷣo di
cente cõſigno te ſigno cruciſ ne
erubeſcas xpᷣm crucifixũ cõẽfite
ri verbo et ope · vñ tho · dic . qn
xpianon dupler eſt pugna ſpi
ritualiſ vna q̃ qͥs pugnat ↄtra

Capitulum

impediẽtes ſalutẽ ſunũp̃ius 5

Quartum

omnibus mdicit᷑: ſed ad hoc ñ

Datur ſacramentũ cõfirmatõis

ſed ad ſiſtendũ foꝛtiteꝛ in pugᷓ
qua quis nome xpi impugnat.

et vt muictus xpᷣi confeſſoꝛ p-

maneat · Et huic pugne nõ om⸗
nes exponunt᷑.nã quãuis cuiꝰ
libet baptiſati et credẽtiſ ſit cõ
fiteri fidem qñ confeſſio ab eo
expetif᷑ non tñ eſt cuiuſſibʒ ſe
libere exponere ſed tm confirx
mati · Et hoc pz in apłis in qui⸗
bus hoc ſacramentũ miciñ ſu⸗
pſit qꝛ ante aduentũ ſpũſſan⸗
cti confirmatis eos erat forcs
clauſe cenaculi ꝓpter metũ iu⸗
deon poſtea vero repleti ſpiri

tuſancto ceperũt cñ fiducia lo

quiet pub lice verbũ dei pdi⸗
care · Eti à xpᷣe eis pᷣus ait· Se⸗
dete m ciuitate donec mdua⸗
mmi virtute ex alto luc.vl. Sic
etiam vjꝛdemꝰ q; qui ad mũdj
miliciã eligunt᷑ eis impꝛimitur
aliqd ſignũ ꝓmanẽs vt aureuz.
baltheũ vel ſike · Et olim caute⸗
rio bꝛachiñũ taliũ ſignabitur ad
Differentiã alioꝛũ·Et etiam im
bello dimicaturi certis ſisms
conſisgnan?᷑ ſic et in milicia fidĩi
ꝓ cõfirmationẽ fit ? B ¶ Secũ
Dus effecta eſt ſpecialis et no⸗
ue gracie ſacramentał mfuſio⸗
atio eſt qꝛ cõſfirmatõ depu⸗

tat ſuſcipientẽ ad aliqð ſacrũ

quod digne ſine gracia fieri ne

quit qꝛ non eſt ſpecoſa laus in

oꝛe peccatoꝛis ymo deputat
ad opꝰ arduiſſimũ et maxime

caritatis vt animã ſuaʒ ponat

WPreceptum

TPrercium

nouiſſime dicit᷑ q; m ↄfirmato⸗

ne dat᷑ ſpu‚ſſanctꝰ ſeptifoꝛmis

Sracia cũ omm plemtudie ſan⸗
ctitatis: Lercius effectꝰ eſt q;
m ?firmatõne ↄtrahie ↄgnatio
ipiritualis ſicut et m baptiſmo-

vnde dicit pede pał. in mi di⸗

vii⸗ Sic inter baptiſantẽ a vxo
rem eiꝰ? matrimonio cõſumato
et omnes filios eiꝰ ex vna ꝓte
et baptiſatũ et patrẽ et matreʒ
cius ex altera- Et ſiłꝛ inter leuãa
tem de ſacro fõte et vxore eius

matrimonio ↄſumato ex vna pꝓ

te cũ filũs ſuis et baptiſatũ ex

alia ꝓte cũ patre et matre eiꝰ?

cõtrahi cognatõ ſpũalis que
matmonmiũ impedit ⁊ dirimit.
ſiłꝛ oĩbus illis modis eſt de cõ
firmante et cõfirmato ⁊ tenen⸗
te eũ et vxoꝛibus et liberis· vt
Habet᷑:li ·vi. de ↄgnatoe ſpua⸗

lic·j⸗ Ttẽ ſicut nõ debẽt plureſ

leuare baptiſatũ ſi tñ fiat ſpũa
lis ↄgnatõo ad omnes cõtrahi⸗
tur no quidẽe miter illos adimnui
cẽ ſed inter quẽlibʒ eon ex vna

pte et baptiſatũ et parẽtes e?
ex altera ſic etia eſt ꝓ cĩa de te

nentibꝰ confirmatũ de cõſe· di
ini:non plures/Et hvi. de co

gnatoõe ſpuali: ce ii· Ttem ſicut

vir nõ dzʒ tenere vxoꝛẽ nec filiũ
ei? in baptiſmo qð ſi ſcieter fe⸗
cerit puat ſe ure petedi debi⸗
tum.Si añt ignoꝛãter non ꝗꝓpt
hoc ſeꝑpant᷑ · ſic ꝓ omma de ↄfir
matõ exxx.q.jde Hisg t 8 co
gnatione ſpirituali in decreta⸗

lbus- Hec pe. C Qualiter

quĩs ꝓ xpᷣo Tõ de ↄſe di·v. ca.

auũt ↄſirmand? ſe habere debe⸗
at Sciendũ pꝛimo q uli q̊ͥ pfe⸗
cte etatis ſũt moneri dñt vt cõ

fiteant᷑qtenus mũdi dona ſpi

rituſſancti valeãt accipe ex· de
coſe · di · v· vt ĩcium · Secũdo dz
reci pies eſſe ieiunꝰ mſi neceſſi-

tas vrgeat ut dicmore mni⸗

di · vñ · St de ↄſe · di · ve ut iein⸗
m.Cxcipiũtur aut ibide mfirmi
et piclitãtes moꝛte: IDeo etiã

Apter multitnomẽe ↄfirmãdonꝝ

ſuſtinet᷑ vt a non ieiuno detuv

eæt ſuſcipiatur ↄgruentiꝰ tn eſt

vt fiat a ieiums et a iei ums ſu⸗
ſcipiat᷑ ubi fieri pᷣt Tercõ ꝓuið
ri ðz de apto tenete m ↄłfirma⸗
tõe.Circa quod pede pa no⸗
tat cũ tho⸗ q; mulier pᷣt tenere
virũ et ecõuerſo et mulier muli
eremeet vir viru · Teneri em dz
ofirmandꝰ? m ſignũ q; infirnꝰ
indiget ab alio ſuſtetari.B auũt
ſignũ locũ hʒ mulier vel viro te
nete Ite nã plures vno tenere
Debet in ↄfirmatõe ſicut nec m

baptiſmo:m quo tñ foꝛte ↄtra

ria coſuetudo excuſat de coſec.
diſ.ni.:nos plures· St qn mos
erat crimẽe nõ erat· T tẽ ſicut i
baptiſmo nõ baptiſatꝰ nõ debʒ
tenere baptiſandũ .ſic etiaz im
cõfirmatõe nõ cõfirmatꝰ nõ dʒ
tenere cõfirmandũ:de cõſe·di
jini. In baptiſante· Itẽ nec qui
leuauit ĩ baptiſmo dʒ tenè ĩ cõ
firmatõe mſi in neceſſitate· Itẽ
no dñt ſe tenere mutuo ↄſan⸗
S8Zumei vł affines qꝛ ſufficere eis
debet vimcnlũ naturale et car⸗
nale · Quarto ſᷣm Bich· dʒ fres

ted

3
12
t
di
er
eem
N

le⸗

1

V

1

—
=☛

Tercium

Ofirmati ligari donec deſicce&

ne foꝛte ſoꝛdes ↄtrahat.Et ß.

hugo. ii:de ſacramẽtis· pt e. vj.
ca:vl:Decet ↄfirmatũ no laua⸗
re caput ſeptẽ diebꝰ ꝛpter ſe⸗
ptẽ dona ſpũᷣſſancti· Et etiam-
qꝛ ſpũ‚ſſancti aduentꝰ ſeptẽ di
ebus celebꝛat᷑ · Quĩto attẽdi dʒ
quibꝰ ſit dandũ hoc ſacramen
tũ vicʒ qꝛ oĩbus xpianis mutis
qꝛ ſigno pñt ↄfiteri xpᷣm mulie⸗

ribꝰ viris moꝛituris eti ã Pter

meritũ obediẽtie et ſignũ cara
cteris⸗ꝓueris etia dari poſſet
qꝛ nõ ponũt o bicẽ gracie h ſa

—
.

Capitulum

6

ta nõ ſuſciperʒ hec de ſco. adul
tus ſᷣm ſcoeſt qui ſigna Habz
vſus rõis.dic etiã Pe de palu.

vb pus-Qu hõ teneat᷑ ſemel m

2

crameti:Circa ſeptenniũ tñ di

cit ꝓe de pa:ↄſuitũ eſt dari vt
memoꝛetur de ſacramẽto ñ ĩte

rabili facili? ½ OD Vltimo qᷓ̃ri

cim an Afirmatõ ſit ſacramentũ
neceſſitatiſ id eſt ad ſalutẽ ne

ceſſariũ. Bñ ſm tho· q; nõ eſt

ſic neceſſariũ ſine eo nõ poſ⸗
ſet qͥs ſaluari qꝛ pueri non ↄłix
mati ſalnant᷑. Sed ſic eſt neceſ⸗
ſitatis q ↄtemptꝰ eiꝰ damna⸗
bilis eſt armicanꝰ.li: ix· de que
ſtionibꝰ armenoꝝ ſic di: Mihi
videt᷑ ↄfirmatõ ſic eſſe neceſſa⸗
ria ꝙ ſi haberi poterit. habeat᷑

ideo in adultis eiꝰ acceptio hʒ
visoꝛe pcepti vt mihi videt he

ilie poſtea nilud multipliciter P
ſuadet ſco.di:in.iin diivii.Cõ
firma tõ nõ eſt ſacramentũ ne⸗
ceſſita tis ad ſalutẽ non adulto

oblata oimoda opoꝛtumtate ſie

q; tũc nõ ↄtẽnat·vñ ex de ſen·

exnõ eſt plenꝰ xpᷣianꝰ qui con

tẽpꝑmt: Ludicaret᷑ ã ↄtemptuſ
ſi oimoda opoꝛtumtate obla⸗

vita cõfirmari ſi poſſit et negli
Sat licet aliter ſacramentũ non
Otemnat moꝛtalit᷑ peccat æ dã
nat᷑ moꝛiẽs mſi ofirmet᷑ tunc ſi

põt vel mſi pemteat et ↄfiteat᷑

de hoc qð in ſanitate potnĩit/

MAumtum

qð moꝛtale intret ·q̃ pꝛius ↄfir⸗

mari potuit et negiexit deberz

ſil⸗ tũ c de Hoc ↄfiteri vel cõfir
mari ſi poſſet:Itẽ ↄfirmatõ eſt

neceſſit atis ſacramentũ vbi im

m met ↄfiteri coꝛã tiranno et hʒ
ↄfirmantẽ et oĩa ꝓata qꝛ tunc

vix pᷣt excuſari a ↄtẽptu vel p⸗

MWepiernm de pe⸗pa.

Capitulum Qumtum

Erciũ ſacramẽtuʒz eſt
)oꝛdinis vel pocius oꝛ
dDinatõis Vbi

notandũ ßm magiſty · di · xxiij.
q̃rti et tho.et alios doctores
ibidẽ q; ſacerdos q̃libet habet

ſeptẽ Builegia ⸗pter 3 multuz

honoꝛandꝰ eſt ab alns a ſe cu
ſtodiendꝰ a peccatis et deo ſi
bene viuit valde acceptus eſt.
HDrimao em ad ſpeciale dei cul⸗
u eſt ſepcies ad minꝰ? pluſqᷓm
ſecularis cõſecratus:na oꝛdĩes

vna eſt ꝓfectioꝛ alia pᷣm gra⸗

dus oꝛd mis qꝛ m q̊libʒ depu⸗

tatu ad ſpẽalez actũ d iumum

ſut vnc in quolibet conſecrat
ſpecialit᷑ et in qlibʒ recipit ſpe⸗
ciale gꝛaciã ſacramentale quan

Ane e reer Deed ⸗ F .
KX ncαν . vs ekeck 22 PFe Teß , Fre DC
ſa e6 B JSre etſedr ch ſan ere-aa ſe,

Be ee AR nRend Ses ſ d Berd ☚ a⸗ raſe —Rr
Voßs Noernd ² etv. rc α.—,

ABmn S ſ, ftge . E

W. Tereium 3 receptum

ad quẽ gracia exigit᷑ ſpecialiſſi B Quarto ſacerdos z pote
1git᷑ iocꝰ ſacer vt cimiterium et K⸗ coꝛpꝰ xpi ↄſecrare Et li⸗
eccleſia ac altare et vaſa ſaẽ pu cet opmio ſit an epatus ſit oꝛ⸗
ta calix ⁊ mõſtrãtia veſteſ ſa do ſupꝛa ſacerdociũ t ñ dic ſco·
e vt co? gale pallea mdumen⸗ zoquid de Poc ſit actus nobi⸗
rrrtra.a ꝓmiſſa et hmòi ſut reueren Efrne eccia ſimplꝛ ẽ oſecrato

ter tractãda ꝗᷓ tñ oĩa ſũt irracõ eukariſtie et i ſupmus gradꝰ
nalia- nõ rõnalis ſacerdos ſep ſiue nobiliſſimꝰ? eſt ſacerdociũ
cies ſacratꝰ deo nõ pl? eſſz ho- apter nobuitate act? ad quem
nozande. GcSo qꝛ qlibet ſacer⸗ Diſponit vicʒ ↄſecratione euka

2²2 Dos vltra laycn hʒ ſeptem cara riſtie ⸗ ſex vero alij iferioꝛes oꝛ
rn⸗ aĩe ſue impſſos ſpẽ drñ⸗ dineſſuũt qui m nobilitate ſic ſe
ae n, . 79. tes indelibiles ꝓ s et ĩ iudi ) excellũt vt pꝛimꝰ ſit hoſtiarius
vua nh—»αq1p.α c et in alio ſeculo agnoſcetur· ſecudus lectozat. terciꝰ exoe⸗
m quo oꝛdine fuit q ei ſisnacu Æ cſſtatus quart? accolitat? qqn
ia in magnũ gaudiũ ſi ſalua bi⸗ A tus ſubdyaconatus-ſext2 dya
tur cedet vel im magnũ toꝛmẽ⸗-⸗ ęconatus et ſacerdociu ſupᷣmus

tum ſi dãnabit᷑ vn cuilibʒ ſacer⸗ menſurado penes nobiliſſimũu
doti oꝛanduz eſt illud põ · Fac actũ ↄſecrandi eukariſtiã. Pfa
mecũ ſignũ m bono vt videat ton em oꝛdmũ quiulibzʒ diſpoit
qui me oderũt et ↄfuũdant᷑. qm aliqualiter ad eukariſtia·- Hãc
tu dne adiuuiſti me et ↄſolatꝰ autẽ poteſtatẽ eukariſtiã ſcili-
Yes me· Tercõ quilibʒ ſacerdos cet ↄſecrãdi nec angelꝰ hHʒ nec
„Pz cffect clami regm celeſtis bõ ali? quantuũcũqʒ; potes aut
altẽ vbi Pz populuũ de quibus ſciens/ſanctꝰ? ant bon us a Sam
W 8ꝛ mat· xvitibi dabo claues re modo em̃ ſacerdos euʒ qͥ celos
gm celon et qdᷣcũqʒ ligaueris verbo creauit verbo r̃creare hʒ
vel ſolueris. dic em tho⸗ vbi 5 et eñ quẽ caſtiſſima vgo ſemel
us q; clauis realiter eſt caract Sennt qtidie qdᷣamõ regnrare
ſacerdotałcuiꝰ effectꝰ eſt ſep uĩto ſacerdos ẽe veęlut alt᷑
tuplex: Drimus peccata delere Pel arrbanet et celeſtis
ſi repit in ↄfitẽte et hec diſpoſi quidã panmphꝰ meHias mter
2 tine· Secũdꝰ maculas peccato deusta aĩam vel ſpõſam eccle⸗
rũ tergere:terciꝰ gracia acqre- ſiã T xpᷣm eiꝰ ſponſu cũ celebꝛãa
3 re diſpoſitiue: quart? penam do oꝛàt et offert vota aĩan ſü⸗
purgatoꝛij immmuere uerg.’ mnmO patrijet clementiam patris
pena ſatiſ factoꝛia ligare ſex⸗ renunciat populo ac demũ ce⸗
c⸗ tus excõmũicare qn eſt mepᷣo⸗ iunsgit xpᷣm ſpon ſuũ ciilibet ho
ſacerdotearc hidiacono vł ele⸗ mi miſſe ĩſiſteti zvenote Eſ ec
ſ cto hñte iunſoĩctione ſeptimꝰ ſic baiulus doni nobiliſſimi cõ⸗
mdulgetias dare ſi eſt m epo tenti m ſerimo ſpen ſacẽmetaliũ

„ rsα = wrsne ts .
E =ð
Kas Beara. r ie⸗ Be . õ V rran tion „
= erk Ky. 5. S =è 4 v XGra 3 ⸗ 1
Se, 4.ſe Lir e F. Eae fe, 3 ge z

Dran gene s Avd zE

——

— — — f + f—— —— 1 —

rrr

4

— —

WTercium VIreceptum
quod ſcrimũ pater celeſtis per
ot H eũ q̊ttidie dirigit mũudo·O q̃n
tir te dulcedmis et ↄſolatõis eſt
or deuoto ſacerdoti tantũ ſacraz⸗
c mentũ verbo ↄficere p o cuł ha
i⸗ bere ↄtrectare manibꝰ. oꝛe ſuũ⸗
„ mereet alis mmiſtrare- Bexte
Macerdos eſt vtiliſſimꝰ eccſeſię
u . qꝛ nullus xpianus rite ęfficitur
m neceſſtate demptammſi ꝓ ſacer
a dote nullus m xpi militẽ dſeẽ
8 tur mſi ꝓ ſacerdotẽ ep̃ᷣm mcon
eſe firmatoenulli em peccatũ di⸗
uns mittit mſi ꝓꝑ ſacerdotẽ· Omnes
ewe fame pirent ſpus ſi eukariſtiaʒ
di nullus ↄſecraret nec alids mu
mri pt meliuſ ao moꝛtẽ m per
” ſacerdotẽ dantẽ eukariſtia et
m vnctione nechenedici in matri
a momo quĩs ꝓt fructuoſe mſi ꝓ
ire eund/nec aiabus poſt hac vi⸗
. tam ſubuemtur ſaiubꝛiꝰ qᷓm p
X eukariſtiã m gre. in ini-dialł⸗
er vmo nec ꝓ peccatore hic fieri
n Pt maĩius qm vt ꝓ eo xpe offe⸗
NE ratur patri in enkariſtia vt diẽ
n tho- D Beptimo vita ſacer
“ /âtio om tota eſt angelica.q̃
n⸗ am em angelon ß̈ m dyomet
n dam. m celo deo Hñt aſſiſtere-
we Bacerdos vero mterra ide Pʒ
n facęre deo maltari et imn choꝛo
ſ ali in celo et alibi deo miſtrãt
ſed ſacerdos in terra xpᷣo/ p̃ter
. hoc omnes angeli m celo pli
3 B cia hnt officia vc laudare bñ⸗
dicere et pdrcare que in terra
ſacerdoti ſũt ꝓpꝛia: Ex ĩſtis ſe⸗

quũtur plura documeęta ſaluba

potiſſime m ma gno honoꝛe te

õ

— O S
2

SCa pitulum

Drimo q; oĩs homo ſecłaris tᷣ
. — — 5

Qumtum
nere dʒ ſacerdotẽ ſine bonũ ſi⸗
ne malũ Patet qꝛ pfata maxĩo
honoꝛe ſũt digna:ĩ deo dauid

malũ ſed vnctũu ſaul qʒquã mò⸗
tale ſuũ mimicũ ledere noluit-
H.He.xxini· ſic fecit ↄſtantinuſ
impatoꝛ vt refert ruſinꝰ q̃ cum

mtraſſet locũ mcem ↄſili a pa⸗
tres quoſdã repiret mter ſe ha
bere iurgia acceptis ab eis om

mu iurgion et qrimoeman libel
lis eos m ſinu colſigẽs fecit exu
ri ne cm hemmuʒz mnoteſcere
poſſet peccatũ ſacerdotũ.vn ⁊?

alibi fertur diĩxiſſe et poni᷑ · di

Ixcvi m ſcriptu ris impatoz con
ſtantinꝰ Dixiſſe narrat᷑ vere ſi
ꝗPẽns oculis vidiſſem ſacerdo

te dei aut alique eorũ qui mo⸗

nachico habitu amicti ſuũt pcâ pcere

tenm clamidẽ meã explicare et

coopirem eũ ne ab aliq̃ videret᷑
Secũdo ſequitur q; grauit᷑ pec
cant ſacerdotes raro celebzꝛan
tes vel m diumis mdigne mi⸗

mſtrãtes et alns peccatig moꝛ

talibꝰ ſe mqͥnates pz qꝛ cũ cre
ſcũt dona cre ſeke etiã m gre.
donon rões- et ſeruꝰ ſciss vo⸗
luntatẽ dñi ſui et nõ faciẽs pla⸗
Sis vapulabit multisluce xii
Ideo etiã xpᷣc maxime in ſacer⸗
hotes mnexit malos/cũ ve mul

tiplex eis pdixit mat h·xxiij. et

qñ ð eon tẽplo vẽdẽtes ⁊ emæ
tes eiecitimatxx Terco ſequit

q; grauiter peccãt qii ſacerdo

ti hus coopant᷑ ad peccanò pu⸗

—,7

ta ludẽdo crapuloſe nue do.
et pᷣſertim luturiãdo tactu ver
bo munuſculis vel actibꝰ quia

BDrle

7 malr en =èðð 4*

S

„*

. Tercium

ems tales maculat ſacerdo tes

Ohi et moignos reddũt maxis
bonis ꝗq facere poſſent bom ſa
cerdotes⸗Quarto ſequitur q)
grauit᷑ peccat ſeculares ſacer⸗
dotibus mdiſc rete detrabetes
PPpʒ qꝛ? tales maxime honoꝛare
tcoenent et nõ mfamare⸗Quo c0
tra deꝰ exo· xx· pcepitdijs non

4 Prs

detrahes et pꝛicipi populi tui =

nõ maledices- Quito ſequit᷑ n
matr es et patres ac alij nutri⸗

cij ſacerdotũᷣ bonon deo mul⸗
tu regraciari tenet᷑ et letari de
bet c eon miſterio aliquis fa⸗
ctus eſt ſacerdos- pʒ qꝛ parti⸗

cipes ſũt ſpeaſiꝰ bonon oberi

talin ſacerdotũ q́; alii płles
fut tria ſacramenta vicʒ baptiſ⸗
mus ↄfirmatio et oτι—Üdai ſolum
caractezes impmentia mdelibi
les quon roneʒ aſſignat: pe:·ð
thar.ſnp nn Diceés⸗Cu caract

ſit ſignũ diſtinctiuũ m ſtatunz

fidei m eccleſia militati ſcienꝭ
triplex eſt diſtinctõ vna to⸗
cius exercit2 ab exercitu cõtra

riojque fit ꝓ caracterem baptiſ

mi⸗ altera militu foꝛcion a po⸗
pularibꝰ? ĩTfirmioꝛibꝰ qᷓ fit per
caractere ↄfirmatõis Tercia
Ducũ ab vtriſqz qᷓ fit ꝓ caracte
rem oꝛdĩs· Drimus impmit᷑ ad
fidei ſuſceptione· Gecuũdus ad
eius ieſnon⸗ ſeu defenſionem

Terciꝰ9 a0 doctrinã fidei ſiue

traditione· hec ant triplex di⸗
ſtinctio r m tri plici
ZTi e populi iſfrael ſigmficata

eſt. nam m electoe et ſepatõne
eoꝝn ab egipcũs ſig natur caras

—

Preceptu m.

epa toe et e⸗

O

cter baptiſmalis- inl ſepatione

bellaton ab imbellibꝰ? caracter

oↄfirmateis m ſepatce vero leuj
tan ab alijs caracter oꝛdis h
beee deo etiã tho.⸗ dicit q ĩ c2=
bet oꝛdinis ſuſ. ceptõe ne quiſ
Dux efficitur q̊ ad aliquid Pl
xpiam —
Capitulum BGextum

cramentu exeu ntibꝰ
De Hoc mudo eſt iſti⸗

dum de eius effectiba· ſecudo
quõ ſit recipienduũ tercõ an ſit

neceſſario recipiendum ·

Quantũ ad pꝛimũ notand ſm
chomiin dixxiii et alios q;-

vſuũt pꝛincipales effe ctꝰ huius

ſacrameti. et pꝛ inci paliſ
pm tho· eſt ablatõ reliquiarum
peccati nõ aũt dicũtur relzame
peccati Habitꝰ? vel diſpoſitõeſ
peccaton ſed debilitates ex ta
Ubus ↄntes et alias autam ad

malu occaſionates · vnde pPm2

effect? eſt quedã ſanato ſpũał
ꝗᷓ dat᷑ ↄtra quandã debilitatez

vel meptitud me que m nob re⸗

lmquitur ex peccato actualiet
oꝛiginali ↄtra quã debilitate;

roboꝛat᷑ hõ ꝓ hoc ſacramentuʒ

vnde pe:de pa: declarat illuo

vlteri? dicẽs q moꝛte iſtante
immmet graniſima temptatio

mimici calcaneo mſidiati æ cau
ſat ex quattuor.l Orimo ex me⸗
moꝛia Pceden tiũ delicton ex q̊ᷣ
bus in deſperatione illabi quiſ

poſſet qᷓ qnto em pluries et gra⸗-

uioꝛibus pet̃is 68 oſenſit tanto

Nctionis extreme ſa

tutũ · vbi pᷣmo viden⸗

(en
mad
deſe
ſima
buen
nh
niß
N
i
gisnin
ucr gnal
100
wi
tunc
orwr
lt &
deo
detma
num
Phler
ntoto⸗
ſobeſim
ſain
toms
peccè
m eo
et pe
R
etiã
pus
tus!
intr.
mit.
pte
poꝛ.
ſiſte
lis ⸗
eſte⸗
484
itm
neix
ln⸗ j

Adun

tione
racter
oleuj
8 he
ic
guiſ
l

e
Ge
Rye
i
₰*
nofn
9 .y
alif
m
nie

—

masgis meruit in tẽptatõnibus
deſeri· ibi aut immmet gramſ⸗
ſima temptatõ· ſcdo ex Habiti⸗

pus malis qui m ↄtrariũ gracie

melmãt et ꝓtũc hõ ꝓnus ẽ ad

malũ peccatitercõ ex melinati
one aie ad coꝛpꝰ? mfirmũ cui ĩ
tẽta eſt magis ꝓtũc et ꝓ cõſe⸗
ques mmus aĩa ſibnp̃i mtẽdit⸗
naturaliter em diligit coꝛpus

a quo ſepari n PBarin eti⸗ ter
ri biliſſimin eiſt. Quarto paciet᷑

tunc viſios terribiles ho ex bis

ommbus ala debihoꝛ efficitur-

et gramſſima immmet tẽptatõ
ideo quaſi pugiil mũgitur cõtra
demon ſic ↄfirmandꝰ contra
mundũet ſic mfirmitas ſpnũaliſ

P B ſacramentũ tollit᷑ m ꝑte vł

m totoet hoc ſi mfirmꝰ vtitur
rõe:ſimilia habes mfra:c-xjg.
ſi aũt mfirmꝰ iã ꝓdidit vſuũ ra⸗
toms lapſus m freneſim ita q;

peccare nõ pt tũc adhuc rſtat

m co mfirmitas ab actu gloꝛie
et pena debita peccato actuali
2c. Hanc ꝗᷓ eſt ſecuda ĩfirmitas
etiã dat᷑ vnctio: dipe · de pa vt

pugnãs m fine vincat purga

tus ſine graui purgatoꝛin celũ
mtret:et apter has duas męfir⸗
mitates fit vncto· vnd triplex
pt eſſe ibi mfirmitas:pma coꝛ⸗
poꝛalis:ſecũda ſpirituał ad re
ſiſtendũ tẽptatõi tercia ſpẽa⸗
lis ad obligatõez pene· Scous
effectus eſt ſcdarius vicz ſani⸗
tas coꝛpalis:hũc aũt no mou⸗
cit mſi ſᷣm q; expedit ad finem
pncipalẽ ſcʒ ad ſanatõem ſpũa
lemet tũc ſemꝓ mucit dicit

D

mentalis Qum

thoe dũmodo nõ ſit impedimẽ
rum ex ꝑpte recpientis: terciug

ſi immmet dicit idem aliquod

peccatũ moꝛtale vei velale quo
28 culpam to llit pᷣm dũmodo
nõ ponatur obſtaculũ ex parte

recipientis ita attritus pot

fieri ↄtritus ſinõ pus fnitpe
de pa· addit· ponat᷑ em ꝙ duo

mlirmi ſint in extremis: ambo

ſolũ attriti nõ potentes ↄfiteri
quon vnꝰ mungat᷑ alter no p⸗
mus pt ſaluari et alter danari
quia m pꝛimo vnctõis ſacramẽ
tum de attrito fecit ↄtritũ non
ſic m ſecundo⸗ Item ponatur e⸗
tiam eos eſſe confeſſlos tn m
ↄfeſſiõe potuerũt habere tam

impfectum doloꝛem ꝙ fuerũt

ficti reſpectu ſacramẽti pemte
tie ſtat pꝛimũ ꝓ vnctionẽ fieri
ↄtritũ nõ ſetundũ qꝛ nõ vngit᷑
tem ponantur etiam eſſe ↄmu
mcati ad huc vm delebitur pec
catũ qð alteri nõ delebitur no
vncto-⸗Quartus eſt bilaritas
mentis nõ actualis ſed habitu
alis ꝗᷓ fit ꝓ augmontũ gr̃e habi
tualis ſi pfuit et infuſio noue g
cie ſacramentalis qᷓ peedentia
effi cit et oꝛnatus quidã ſacra-
mt? effeci?* eſt

feſſio quedaz vltimate xPiane

fidei:ſicut ↄfirmatio eſt ꝓfeſ⸗

ſio quedã inchoate fidei ꝓ bap
tiſmu: iſta mnuũt Taev: Infir
ma᷑ qs ex vob ĩducat ꝓſ bit᷑os
eccĩe et oꝛẽt ſup eũ vngẽeteſen
oleo ĩ nõie dñi ⁊ oꝛõ fidi ſalua
bit ĩfirmũ et alleuĩabit en dmis
et ſi ĩ pctĩs fůit dimittẽtur ei⸗

da lüt
elſſe pomtes ſalte doloze attri⸗
tois alias fi ctus obſtaculuʒ ſac
meto poneret · Gcdo dz vti ra⸗
toe actu vel aliqlit᷑ de ꝓpĩquo
vſus fuiſſe · ideo pueris nullate
nus eſt dandũ necfatuis n fu
rioſis ſeu amentibꝰ qui nunqʒ
rõe vſi ſũt qꝛ ſacramentum Hhꝰ
requirit vt ꝓſit q; ex quadã 8
notðe ſuſcipiat᷑ quã pfati nun⸗
qʒ habuert-Erenetici tñ amẽ
tes ſi m mente ſana ↄſtituti hꝰ
ſacramentũ petiuerũt eis dari
pt iã alienatis a roĩs vſu dum

modo nõ faciãt irreuerentiam

ſacramento:vn ligari pnt eĩ ta⸗

les eſſe m peccato et mn alijs de
fe ctibus.Et qꝛ ſ ani petierunt

ideo eius effectũ ha bere pñt im
infirmitate tercõ poꝛtet vt ſit
ifirmus in Piculo moꝛtis ↄſti
tutus· Batio eſt q non qlibet
ſanitas ſpuũ alis eſt effectus Hꝰ
ſacramẽti: ſed vltima et ꝓfecta
q̃ diſponit immediate ad actũ
glłe·nec in qlibet neceſſitate co⸗
pali ſubuemt virtus diuma h
m extrema deficiẽte auxilio hu
mano iõ apter vtrũqʒ effectum
ſolũ in ꝓpĩculo moꝛtis ↄſti tutis
dz dari ſembꝰ ec dat᷑ qui moꝛi
untur etiã ſine aliqᷓ actuali in⸗
fir mitate quia dekfect? nature
reputat᷑ ĩ eis ꝓ actuali mfirmi
tate nõ ergo dʒ dari ſanis nec
omm mfirmo adulto nec in ali
bet piculo moꝛtis qꝛ nõ datur
Decapitadis vł bellaturis aut
nanigantibꝰ? qꝛ mozs taliũ im

D

Quc a8 ſeSm tria obſeruã⸗
rimo mun endꝰ? debz

ſtiãa ſumere nõ poſſet vngend?
eſſet · Dicit etiaã veedepa

cramentũ neceſſitatis. Rſn8et

ASextum

mymet ex euẽtu foꝛtune · nõ ex

defectu nature- an aũt in ead
mfirmmtate pluries ſit Dawuz⸗
nm thoq ſic qn eſt diuł᷑⸗
na infirmitas vt pdꝛopiſis tiſiſ
et ſimiles ſᷣm ꝙ hõ pluries in

periculo moꝛtis ↄſtituit · ſi aũt

quis ſanatur ⁊ recidiuattunc

a foꝛcoõri Ppt iterari m periculo

moꝛtis· Quo tpe aũt pᷣmo poſ⸗
ſit inuenib? dari in extremis cõ
ſtitutis awparz tũc qn eußa⸗

riſtia eis Das et an poſt eukari

ſtia vel an ſit danduũ ↄſuetudĩ
videt relmquenð; ſi tñ eukari⸗

68 expſſe nõ petiuit Poc ſacra⸗
mentũ anqʒ puatꝰ fuit ratione
qꝛ foꝛte de ꝓicło nõ credebat

tũc etia nõ vtenti rõe Pt dari ⁊T

deberet qꝛ ad hoc deuotõ p̈ce
dẽs ſufficere pt ſi veridle eſſet

en deſideraſſe ammonitũ C/⸗

uo ad tercin an vnctio ſ

armicana.lidx. De qſtio: arme⸗
nici· ca· xxvi⸗q; nõ eſt ſic neceſ⸗
ech ſine eo nullus ſaluet adul
tus.tñ ſi imfirmꝰ ſit foꝛte ĩ pec

catis moꝛtaliꝑꝰ vel vno pᷣt ↄtĩ

gere q; nõ adiutus alion ſacra
menton excleſie ſuſtragio nec
vnctioms ſacramento finalit᷑
ſine ↄtritõne damnaretur qui
bus tamen adhibitis deuſ ſibi
contritõnem daret. Theo pꝛo⸗
pter poſſibile caſu expedit hꝰ
lacramen tů recipere · Et capi·
ſtat iuxta pfata q;
poteſt eſſe caſus in qͥ dato hoe

N

damg,
ſt dit:

„

dſigtiſf

duſi

llgtenyr
na
nopo⸗⸗
mis o
. ußz⸗
deubai
Retdi
1 Ar⸗
Nngerd
MAHR
hoca:
aclone
debat
dari
obce
t
C
iden
enuk⸗
t
teſpet
t
ſn
Go nar
ſe
un
diſet
ℳ⸗

be

Tercium WPreceptum
2

ſaeramẽto infirmus ſalunarek qꝗᷓ
alias damnaret᷑ Cũ igit᷑ lateat

ſacerdotes eccleſie qn ille caſuſ

8

mſtatſp aut ꝓmaioꝛi ꝓte ſũt

mcerti qñ mmſtet⸗ et ita artatur
ex cura quã gerũt ꝓ illiꝰ ſacra
meti rmediñ ſuccurrere alioqn
em non video qͥn animã mfirm
Pic litẽt et ex iſto ſequit᷑ neceſſi
tas hunꝰ ſacramẽti m caſu ſcili
cet neceſſitatis talis.Ite eius

neceſſit as arguĩit᷑ ex magna vti

litate eiꝰ quĩ em ta vtile ſacra⸗

mentũ negligeret cũ iſto mdi⸗
Seret nõ immerito deum offs⸗
Dere videret᷑ qñ ſine omm diffi
cultate ex ꝓte ſui mfirmꝰ poſſʒ
acqrere qui em ſine difficultateę
et moleſtia p̃t meliuſ facere vł᷑
magnũ bonũ ↄmodũ ſpũale ac
qrere ſi negligat non video q̃̊n
ſit ſue ſalutis neglectoꝛ et bem
uoletie diu me dtẽ pto· ymo a⸗

micus dei nõ eſſe ↄumcit᷑ qꝛ ei?

bnplacitũ cũ illud ꝓficere põt

nô explet qn ſine difficultate

et moleſtia poſſet facere vt di

ctũ eſt· videt᷑ ergo ho ſacramz

mentũ neceſſariu eſſe ad ſalutẽ
ita ; ſi ↄmode haberi poterit

Habeat᷑:hec de armicano

C apitu um eꝑptim um
— .

E matrimonio qð oſi
ſtit in ↄſenſu duoꝛuzʒ
Im ſigno ↄſenſus et in⸗

ſut tria videnda. Drimo que eꝰ

efficacia,.Gcdo qᷓ matrimomi m
troitũ inficiãt Tercõ quibꝰ mo

ter ꝓſonas legittimaſ

Capitulum

—.—

dis ſanctificeé matrimoniũ et
quà mtentoez habere debeant
trahbetes * ϑD Quantuz a8

Bmũuũ notandũ q; effectꝰ matri

ca dixxvii: ſut: p⸗ Drimꝰ & gra

cia ſacramentalis collato pꝛo
pter Difficultat? ꝓpetue obli⸗

ceſſarium in opibꝰ matrimonii
vñ qn q̃rit᷑ cũ oĩa ſacramta flux
erint a paſſiẽe xpᷣi et ex ↄñti P
ſacrameta ↄfozmantia paſſioi
xpᷣi q̃ fuit penalis quõ ↄtrahe⸗
tes pnt Ofoꝛmari paſſioni xpᷣi
Pſertim cũ matrimoniũ ſic Ble⸗
ct abie· Bñ tho: qzuis matri⸗
momiũ nõ ↄfoꝛmet paſſioi xpi
quo ad penã tñ ↄfoꝛmet q̊ ad
caritatẽ ꝓ quam ꝓ eccleſia ſibi
ſponſam ↄiugenda paſſus eſt.
nã ſicut aqua bapti ſmi hʒ q; co
pus tangat et coꝛ abluat ex ta
ctu carms xpi ita matrimoniuz
Hoc hʒ vic; ↄferre graciã ex hᷣ
qꝙ; xpᷣc ſua paſſiõe illud repſen
tauit et nõ pꝛmcipalſiter ex ali⸗
q̃ ſanctificatõe ſacerdotis. Et
ſic a qua baptiſmi cũ foꝛma V⸗
bon nõ opatur im mediate ad
Sgraciã ſed ad caracterem ita a⸗
ctus exterioꝛes et verba expꝛi
mentia ↄſenſuũ directe faciunt
nexum quendam qnui eſt ſacra⸗
mentum matrimomi. Et Hmai
nexꝰ? ex vtute diume mſtitutõ⸗

eptimum

.

momj ſm tho:et alios ĩ⸗ mii⸗cir

gSatõnis et apter muamen ne⸗

m diſpoſitine oꝑpa ad graciã.

qne &racia ↄcupiſcentie fomitẽ
in ſua radice habet repmere. G
tho B — Se cundus igit ef⸗

fectꝰ eſt dimmutoõ ↄcupiſcetie

J Tercium

% —

apter collatam graciã. Sed di
ceres ſi matrimoniu ↄcupiſcen
tiã ꝓ Sraciã Pabet mmuere 8*

virgines et deuoti oms dberet
vtrabere⸗ Bn:
ſet ſi nõ eſſet aliud efficaciꝰ? re⸗

ven hoc eſ

mediũ ꝓ opa ſpũalia et carma
moꝛtificationẽ et ꝓ ſilꝛa ñ
us effectus ↄſiſtit m bonis ma
trimonn qꝗᷓ ſut lides vt neuter
alieno maculetur thoꝛo ſacra⸗
mentũ id eſt momiſibilitas ſeu
vmculũ ꝓpetuũ.ſignas vmon⸗ẽ
xpi et eccleſie et ꝓles ad cultũ
dei educanda· hoc tñ bonũ ꝓ⸗
uis eſt m obligatẽe ſub ↄditio

ne ſcz ſi euemt qꝛ ſuſcipiat᷑ gra⸗

tanter ⁊ religio ſe educeret᷑· vñ
eſt ibi obhigatio ꝓ ſemp et ad
ſy non impede iſtud bonum
ſtudioſe: Quartꝰ eſt excuſatio

vel decoꝛ m actu q alias eſſet

actus turpituò mis- nullus em

pꝛudẽs debet pati iacturã mſi
ꝓ recompenſa tõe equalis bom
vel maloꝛis Bed m ↄmuũione vi
ri a femme rõis iactura accidit
tũ qꝛ ro abſo ꝛ bet᷑tũ qꝛ caro tri

pulatione patiè m apłmi coꝛ

vni.tũ etiã qe nuili ꝓ tũc gra⸗
cie aphecian ↄFerunf m actu⸗
ergo tria bona pdicta expectãâ
tur vt Fiat recompẽ ſatio taliũ.
Quintus effect? ↄſiſtit m acch
calibus bonis ſᷣm vſus Floſtes
conciliat et eo diſcermt᷑ heres:
bis ligat alma notat ius tranſ⸗

fert auget amoꝛ? ⸗C AQue

ad ſecundũ notandũ ꝙᷓ ad re
cipienduv· Pfatas vtilitates
requirit᷑ vt acciꝑe volens ſacra

— —

—

Preceptum Capitulum Beptimum
--õ H „ — . —

7

mentũ matrimonij in ſex pꝛeci
pue ſe licite teneat.alias peri⸗
culũ nnmmet peccati moꝛt alis
tempoꝛaneũ aut dintinum ᷣm
doctores⸗ Orimo videat cõtra⸗
Hhes it nõ ſit in peccato moꝛta⸗
li vbi notat ſcoq qn querit᷑ qs

ſit miniſter matrimonn vider

vt ꝓplurimn q; ipimet ↄtraben⸗
tes miniſtrẽt ſibi hoc ſacrame⸗
tum vel mutuo vel vterq; · ſz nꝰ
hoc requirxit᷑ neceſſario ſʒ cu oĩ
Otractu eſt ſacramentũ nã ali⸗
qñ patres ↄtrahũt ꝓ filio et fi

lia pñtibus nõ expꝛimentibuſ

ſigna 4a⸗ Si igitur ibi ẽ ſacra⸗
mentũu opoꝛtet dici q; miniſter
eſt indifferenter qui pt eſſe mi
mſter m ↄtractu matrimomi-
omnes em ↄtrahẽetes duaſ gra
ci as accipiũt qꝛ due ſũt gracieę
in aiabus ↄtrahentiũ et hoc ve
vrũ eſt m ſit obex peccati ſupᷣ⸗
moꝛtalis hinc et mde⸗Non em
ſufficit ad graciã ꝓeopiendam
q; ↄtrabẽs nõ ſit fictus reſpe⸗
Etu ſacramenti ſed opeꝛtz ꝙ ᷣ
us pcrmituerit qꝛ illud ſacramẽ
tum nõ dat pꝛimã graciam. hè
ſco: Jecũdo caueat ↄtrahens
ne in ↄtractu ſolũ vel pꝛincipa⸗
liter mtẽdat ſuꝑbiã auariciam
vel iuxurioſam voluptatẽ· quia
dievilł: ꝓiſde ſacramentis· qᷣ
matrimonio ↄtraria mtendut
multũ peceãt: verbi gracia qui
amoꝛe explẽde libidĩs ſue tin
foꝛiĩſeeꝰ mr̃imo nia meüũt · ſilꝛ qᷣ
ſolũ apter voluꝑtatẽ aut ſola⸗
auariciã · aut ſolã ſupbiã mit ⁊
cẽtraxit matrimomum bomis

matrimonij aut excluſis aut nę
Slectis hoc eſt non curatis ta⸗
liter ↄtrahẽtes multum peccãt
qꝛ nõ m ſanctificatõe ſeo ĩ im
puritate terrenon ſacramẽtuʒ

recipiũt ymo abutũtur iſto ſa⸗
cramẽt o et veriſilꝛ peccat moꝛ
taliter· dic avilł.ſi ſit qs adultꝰ
aut adeo ꝓuectus aut eruditꝰ?
vt talia n oſcere debeat merito
in tales em demoniũ hʒ pote⸗
ſtate thobie · vj ·D Sed 5
reres eſt ne inter tales matri⸗

moniũ Hmq ſic qꝛ et ſi amoꝛ lᷣ
bidmis ſue explẽde ſolus illos

moueat vel eon alten ad omia

en onera matrimonii vterq; ſe

obligat pactoe generali ho eſt

ad vxoꝛe regendã et ſeruandã
ei fidẽ thoꝛi et alia onera ſicut
em ſi quis baptiſaret᷑ cauſa lux
urie tin ↄcupiſces ſpom alicui⸗
xpĩiane młieriſ quã alit᷑ hre nõ

poſſet mſi baptiſaret᷑ · vere bap

tiſaret᷑ et ven ſacramentũ bap⸗

tiſmi recipet ſic et iſte verũ ſa?ꝛ

mentũ matrimonij ꝓcipit licz
nõ recta mtentõe Conſenſus
etiã iſte et ſi amoꝛe libidĩs fit
tm matrimonialis tñ eſt ñ foꝛ⸗
mcarius aut amatoꝛiꝰ2 nõ em in
ſolã hbidmẽ ↄſentit ſed etiaʒ
i omma onera matrimomj ad
omma illa ſeobligat. ſic æ iile
qui cauſa luxurie ſue expiende
tm baptiſat᷑ nõ in ſolã luxuriã
ↄſentit:ſʒ ec in hoc vt baptiſet᷑
et xpᷣia nus fiatet ad oĩa age⸗
da et ſuſtinenda qᷓ xpianiſſimi
ſut ſe obligat ipᷣa ſuſceptõe ba
ptiſmi·hec wwilh· erco caueãt

Otrahẽtes ne inter eos ſit affi⸗
mtas vel ↄgnatõẽ ſpnalisà con
ſangumitas:⸗matmo nij ↄtractũ

impedimes et dirimes alias ſi

bi debitũ red dẽdo alter ad mi
nus adulteriũ vel foꝛmcationẽ

Smitteret⸗Quarto dz i otractu
Dſenſus fuiſſe m mete et expꝛeſ

ſus mn voce ſigno vel ſeripto de
ficiente em alteriꝰ ↄſenſu vx ſi
nõ fuit expſſus nullũ matmo⸗

mũ eſſ coꝛã deo· Qu into vide⸗

at ne ſcient᷑ ſit votn deo factũ

mter ꝓtes de ↄtinẽtia aliaſ vo
uẽs peccare poſſet mortalit᷑ et
deo ſponſaʒ ſubtraheret nec ſi
ne peccato moꝛtali ᷣm multos
vnqᷓʒ poſtea poſſʒ petere debi⸗
tũ nec ꝓſperitas tpaliũ m tali

