mutatoꝛia veſtiũ extenſa imp⸗

titis vel plicata in mamcis

TDnumum

EI Octa uo materie p̈cioſitas

im ſerico auro vel argento- vbi
nota quo defecit in curioſitate
huana iduſtria · Drimo fuit ve
ſtis pellis cũ lanaqꝛ gen nñj
8. Fecit deus ade et vxoꝛi ſue
tumcas pelliccas:Secũdo pꝛo

ceſſit ad purã lanã que leuioꝛ e

pelle qua artẽ nocma reperit
filia lamech pmi adulteri· Ter⸗
cio ꝓceſſu eſt ad coꝛtices her⸗
barũ ſeʒ ad limum- Quarto ad
Rerccza vermin⸗ ſeri cũ.· Qum
to ad aurifigiuʒ et ad lapides
Pcioſos quĩ nũz vꝛui ſuerũt n
ps rei viuentis: Nono coloꝛis
varietas: nã clericis ꝓhi betur
ccloz viridis et rubeus et va⸗

rius Bato q de? naturaã vel⸗

leris in neutro ſic coloꝛauit exẽ
plũ. Quedam deuotiſſima vir
go talia ferre noluit dicens o⸗

uis que nunqz peccanit natu⸗

rali ↄtetatur col oꝛe; Cur ergo
que peccaui vtar Pcioſo· Deci⸗

mo veſte habendi miuſta 1poz

tumtas voleẽtes em veſtiri ſu⸗
ꝓfiueoccaſionẽ dant pecu⸗
ma acqunit᷑ arte illicita: vnde
iere:ij: m alis tuis muentꝰ eſt
ſanguis aĩan paupen et inno⸗
centũ- Vndecimo ex pte defe⸗
ctus habit us fit rephenſibilis
duplicit᷑ · dicit tho⸗ m affectũ
vno modo ex negligẽtia hors

gqui no adhibet ſtudin vel la⸗

boꝛẽ ad hoc ꝙ; exterioꝛi oꝛna⸗
tu vtatur ſᷣm ꝙ; opoꝛtet· vnde
phus dicit · vij etheqy ad moi⸗
licie ꝓtinz aliquis trahat ve
Rumentũ ꝓ terra vt nõ labozz;

—

ſoreceptum Capitulum Decimũoctanũn

eleuando iĩp̃m· alio mõ et ẽ du⸗

odecim? ex eo q ipᷣm defectũ

exterioꝛis cultns ad gloꝛiã oꝛ⸗
dmatvñn dicit aug m ſermone

dñi im mõte nõ m ſolo rerũ coꝛ

poꝛean mtoꝛze atq;ʒ pompa· ſʒ

m ipis ſoꝛdibꝰ et lutoſis ee ia⸗
ctantiã:⁊ eo periculoſioꝛẽ quo
ſub noĩe ſeruitutis dei decipit
et phus dicit · ij· et H· et ſux

Pabudantia et immoocratus

Detre ct2 ad iactantiam ꝑ tinét;
Tdeo ð beato aus· dĩcit᷑ q; nec

veſtes mmis pꝓcioſas nec mmiſ

abiectas ha bere voluĩt · quia
vtroqʒ; Hoĩes ſua głaʒ querũt⸗

Capitulũ Decimũoctauum

. „ Dubitatur uti muli
eres peccẽt moꝛtalit᷑
m ſuperfino ozꝛnatu⸗
Biñ.:tho vbi 5. Circa
oznatuũ mulieruũ ſũt eadem attẽ
dẽda que ſupꝛa ↄmum᷑ dicta
ſunt circa exterioꝛẽ cultũ vide⸗
licet qumqʒ; pᷣma et duo vltima
et mſuꝑ quoddã ahud ſpeate
ſcz q; muliebꝛis cult? viros ad
laſciuiã ꝓuocat m illuo /ꝓpu⸗
yvij· Scce mulier occurrit illi oꝛ⸗
natu:meretriceo pꝛeparata ad
capiẽdas aĩas pt tñ mulier li⸗
cite opaz dare ad hoc ut viro
ſuo placeat ne ꝓ eiꝰ ↄtemptuʒ
m adulteriũ labat᷑ · vñ· y coꝛ· vij
Mulier que nupta eſt cogitat
que mũdi ſũt quõ placeat viro
Et ĩideo ſi mulier ↄiugata ad B
ſe oꝛnet ut viro ſuo placeat pᷣt
Hoc faceꝛe abſch; peccato⸗ vnde
j·thiij:dicit apłus Mulicres

ti

biti
dun

nd
4
tede⸗
Fech
a
none
ucoꝛ
daeß
eeie⸗
go
lipyr
thap
Kuos
er⸗
et
Ai
t,gi

„

erit

im
mul
ttahit
natu⸗
Cica
emn atii
rdic
tupdd⸗⸗
lani
a
00
We
uc
lori⸗
at n⸗
enpnn
ol
cogut
atyno
taubß
Mpt
moe
es

Onmum Dꝛeceptum

—

“ 4
. /

2

habitu oꝛnato cũ reuerentia a
ſobꝛietate oꝛnantes ſe non in
toꝛtis crimbꝰ.nec auro ne mar
gSaritis aut veſte pci oſa ꝓ qð
datur mtelligi ꝙ; ſobꝛius et mo
derat2 oꝛnatuſ nõ ꝓhibet mu

lierib. ſed ſupfluꝰ et muere⸗
cundus et impudic. Eile aũt
mulieres qᷓ viros nẽ habẽt nec
volũt habere et ſunt m ſtatu nñ

bñndi nõ pñt abſq; peccato ap⸗
petere placere viron aſpecti⸗
b ad ↄcupiſcendũ ·qꝛ hoc eſt

eis dare mcentiuũ peccãdĩi: Et

ſi ꝗqdam mtentõe ſe oenẽt vt 22

*△

lios ꝓnocent ad ↄcupiſcentiã

moꝛtalit er peccãtſi aũt ex qua

dam leuitate vel ex vamtate

pter quandà iactantiã nõ ſp
eſt moꝛtale peccatũ. ſʒ qnʒ ve⸗

male · Et eadẽ rẽe quantũ ad
Hoc de viris.Et licet mulieres
caput nudantes a peccato poſ
ſint excuſari q hoc nõ fit ex a⸗

liqua vamtate ſed ꝗpter terre
ↄſuetudmẽ tñ ↄſuetudo talig

non eſt laudabilis: hec tho.

B -Sed quid de religioß⸗ Bñ

virieli vjetracta-ĩj. c. xpcioſi⸗

tas ueſtiũ uel oꝛnatus tũc eſt
moꝛtale peccatũ cũ eſt ↄtra ꝓ

feſſionẽ alicuiꝰ.ſicut cũ alique
momales ꝓfeſſe PpPauꝑptatẽe a ſe
cnli abrenunciationẽ oꝛnant ſe
ad modũ theatrican mulierum
uel etiã mo nachi abiecto habi
tu renigioms ſue deferũt Habi⸗
tum clericon ſeculariũ⸗vei cuz
hoc ꝓcedit ex ſupbia damna⸗

biliter uel oꝛd mat᷑ a0 Puocan
Dum alios ad ↄcupiſcẽtias ĩllli

Capitulum Decimũo ctauum

citas: mexcuſabiles anteʒ ſunt
mulieres cũ a viris Phibite m⸗

bilommꝰ immoderate ſe oꝛnat

patet em q; tũc faciñt ex ſi uper
bia vel ex ibidine peccata aũt
oĩm habentiũ mcitamentũ libĩ
Omis ex tali oꝛnatu redundãt

m talem ꝓſona p aggrauatiõe,

culpe hec vlri · CBz quõ

tenebit ſe vxoꝛ apter maritum

ſuũ ſe oꝛnans.ne peccet alis
occaſio rume exiſtedo.Rñn.dur

Peceandi ſed etiã qui ſcienter
et abſqʒ iuſta neceſſitate ꝓpoĩt
alicui materiã vnde ſumit oc⸗
caſionẽ peccãdi maxime quan⸗
do credit cuz diſpoſitũ eſſe ad

tale peccatũ verbi gracia ſi mu

lier credit aliquẽ male diſpoſi
tũ ad ↄcupiſcendũ eã ſi ſciẽter

m.:iij. di.xxxvij. nõ ſolũ peccat
qui dat alijs directe occaſionẽ

et abſq; neceſſitate iuſta uel de

bita vtilitate pñtʒ lſe ei peccat

vmcuiqʒz em deus madauit de
PꝓPximo ſuo: nõ aũt diſplicet ſa
tis alicui damnatio ꝓximi qui

ſcient er ꝓpomt ei materiã vnde

ſumit occaſionẽ peccandi D

Seòð nunqð eſt moꝛtale pecca
tu viris indue re muliebꝛia ue⸗
ſtimenta et ecõuerſo mullerib⸗
mduere veſtimentũ virile. Bñ
alexan: ubi ſupꝛa viru ĩdui mu
liebꝛi veſte et mulierẽ veſte vj
rili ĩ ſe malũ eſt eo q; vtriq;ʒ ſe⸗
xui diuerſa mndumẽta dedit na
tura· vt dici᷑ Deu.xxij · m glo-

ſuꝑ illud nõ monetur. tñ ex⸗
cuſatur a peccato cũ aliqs hoe

facit cauſa neceſſitatis vt ſi 48

Wæẽ,

onmum eeceptum

quereretur ad moꝛtẽ et ut ec⸗
cultaretur veſtimentũ accipet

mulie bre vel cũ mulier vt kuet

coè pĩis caſtit atẽ ueſte viri ĩiDdu⸗
atur· ſicut legitur de beata ma
rina et beat a eugema Cũ autez
Hoc fit ex ↄ ſuetud me vt poſſit
licentius libid me ſuã implere
vir cuũ mulieribus et mulier cuz
viris ſicut aliqn factũ eſt vł cũ
Hoc fit vt alij hoc videntes adð
libid mẽe ꝓuocẽtur moꝛtale pec
catũ eſt.hec alexã: Co ncoꝛdat
tho vbi pns.di cult2 exterioꝛ
ↄpetcere debet ↄditiom ꝓſone
b̈m ↄmunẽ ↄſuetudmẽ ct ideo
de ſe vicioſũ eſt ꝙ mulier utatk᷑
veſte virili uel ecouerſo · Speci
aliter aut Hoc ꝓbhibetur m ie⸗

ge ODeut᷑:xxij: qꝛ gentiles tali

mutatione Pabitus vtebancur
ad ydolatrie ſu ꝑſtitionẽ · pt tñ
Hhoc quiqʒ fieri ſine peccato apt᷑
aliquã neceſſitatẽ uel cauſa oc
cultandi ab hHoſtibꝰ ul apt de
fectũ alterius veſtimenti · vel
ꝓpt᷑ aliqd aliud hmõi ·hec t ho
& Sod quid de mulieribꝰ? ſe
colorantibꝰ uel alia figmenta
ad aaparentẽ pulcritudinẽ að
hibentibꝰ En, Cipꝛianꝰz libꝛo
de hHabitu vᷣginũ non virgines
tin aut viduasſed etia nuptaſ
puto etiã omes femmas omm⸗
no eſſe admonendas q; opꝰ di
et facturã eius et plaſma adul
terare nullo modo debeant ad
Pibito flauo colozꝛe nel mgro
puluere vel roboꝛe aut quolibʒ

lmeamenta natiua coꝛrupente

medicamĩe manꝰ deo mkerũt

Capitulum Decimũoctanũ

qñ illud qð ille foꝛmauit refo⸗
mare ↄtedũt-Impusgnatõ iſta
diumi opis eſt p̃uaricatõ a ve
ritatis: deũ videre nõ poteris
cn oculi tibi non ſint quos deꝰ
fecit·ſᷣ quos dya bolꝰ mfecit · S
mimico tuo tẽpta cum illo pit᷑
arſurꝰ? ubi tho:dicit fucatõ de
qua loquit᷑.Cipꝛianus eſt que
Dam ſpecies fictioms que non
Pt eſſe ſine peccato:que etiam
vt non dubitat augm epła ad
poſſidomũ:Lpſis maritis noie

tibus deciꝑxi diſplicet nõ tñ ſp

talis fucatio eſt peccatũ moꝛ⸗
tale ſed ſolũ qñ fit apter laſci⸗

uiam uel m dei ↄtemptũ de q-

bus caſibꝰ loquitur Cipꝛianꝰ

Seiendũ tñ aliud eſt finge⸗
re pulcritud imem nõ habita et

aliud eſt occultare turpitudi⸗

nem ex aliqᷓ cauſa ꝓucmentez

puta egritudĩe uł aliquo Hwmoôi
Hoc em eſt licitũ quia ᷣm apm

:con · xei. Que putam? ignobi

ioꝛa mebꝛa eſſe coꝛpis his ho
noꝛem habũdantioꝛẽ circũda⸗
mus E-Queritur uthy arti
fices oꝛnamenton ſuꝑfluon p
faton factoꝛes peccet moꝛtali
ter. En tho ibidẽ- Bi qua ẽ arſ

ad faciendũ opa aliqua quibꝰ

Hoĩes uti non pñt abſq; pecca
to⸗ꝓ ↄſequẽs artifices talia fa
ciẽdo peccarent vt puta pᷣben⸗
do directe alijs occaſione pec

candi pnta ſi quis fabꝛicaret y
dola uel aliqua ad cultũ ydo⸗

latrie ꝓtinentiaSi qᷓ vero ars

ſit cui? opibus pñt hoĩes bene
uel male uti ſicut gladij ſagitte

ſir
et al
rnon
leſi⸗
ſine
l
Nleno
per 4
leerta⸗
Cs⸗
teſey⸗
ſcver
a
(es
fice
ca
mun
n

(Ad

nltae
mnad
llltat
teawo
unt
lieri
gise
ceht
tales
lerde
mopn
dedu⸗
Pcale
fluise
taimus
ria d
amot⸗
Zed
et pe⸗
hane
em n

dH

t reft.
iſt
7 be
erig
des
t·ð
pit
de
gue
non
iam
N
NN
dunc
tü mor
laſci
deq:
jang
nge⸗
ta et
udi⸗
ntez
N
dapn
ſgrobi
bis ho
cide
art
1
1
gaſd
pecer
liſ
per
ey
ne
e

et alia hmõi.vſus taliũ arcium
non eſt peccatũ et hee artes ſo
le ſüt dicẽde ᷣm criſo·ſupꝑ mat᷑
ſi tñ opibꝰ alicuiꝰ artis vt plu

ries aliqui male vterent᷑ qʒuis

de ſe non ſint illicite · Sunt tñ
apter officiũ pꝛincipis a ciuita
te extirpãde ſm documta pla
toms: Quia ergo mulieres lici⸗
te ſe poſſunt oꝛnare vel ut con
ſeruẽt decentiã ſin ſtatus vel a
liquid etiã ſuꝑaddere ut pla⸗

ceant viris.ↄſequẽs eſt ꝙ arti⸗

fices taliũ oꝛ namentonꝝn nõ pec
cant m vſu talis artiſ mſi foꝛte
muemendo aliqua ſupflua et
curioſa/vñ criſ:dicit ſuꝑ mat-
q ab arte calceon ec textoꝛum

multa abſcindere opoꝛtet ete⸗

mm ad luxuria dedu xerũt ne⸗
ceſſitatem eiꝰ coꝛrũ pentes ar⸗

tem mali arti ↄmiſcẽtes· H tho
lalex ubi 8‧ Dicit-Qui virig faci

unt mdumoenta muliebꝛia æ mu

lieribꝰ? virilia vt ſemuicem ma
Sis excitent ad luxuriã et vt li

centiꝰ poſſit explere libidinem
tales artifices percãt moꝛtali⸗
ter de talibus loquit᷑ criſo · cum
mquit viros m mulien foꝛmas
Deducãt et molleſcere faciant
P calceamenta laſciuie cũ ſupꝑ⸗
fluis et nociuis eas arceri ſta⸗
tuimus et loquit᷑ de arte texto
ria qua fint veſtimenta viris æ
arte ſutosia qua fiũt eis calce

amẽta muli ebꝛia hec alex. 26
Sed nunãd ſi artifex requirat᷑

et petatur vt ſibi faciat veſteʒ
vane diſpoſi oĩs curioſaʒ vel va

nam nouiter muentã et ſic de

receptum

pitulum Oecimiioctauum

domibusꝛc·. nunquid apt er ln

crũ debet facere talia: Rr- ma⸗

giſter henricꝰ de haſſia ĩ lectu

ra ſuꝑ geñ:q; artifices non de

bent eſſe taliũ ueſtiũ excogita⸗
toꝛeset a foꝛcioꝛi nõ taliuʒ fa⸗
ctoꝛes:mſi foꝛte caſus ſpeciał
qnq; alind ex poſcat Rõ eſt qꝛ
nuilns debet alin ad vamtates
ꝓuotare:nec ad ſuꝑfluos ſum

ptus occaſionare·nec quicqm

iurare debet vt vam hoĩes ſu⸗
as admuentoõs friuo las ⁊ cogi⸗
tatus noxios expleant mope
Hec ille:ſed nunqͥd taliuſmodi
oꝛnamenta aliqñ ꝓ ↄſuetudimẽ
ſine graui peccato pñt deferri
Bñ męæriode tãbacoslide cỹ
ſola· theoim his que ſuũt ſolum
mala q? ꝓhibita multh excuſat

m toto vel m tãto ↄſnetudo. 10
min talibꝰ ex vi ronabiliſ ↄſuetu

Oimis pᷣſertim ſi pſcripta ſit eſt
Otra ius ſcriptũ multociẽs faci

endũ- nam vt gracianꝰ ule gra
cioſe dicit q) cõſtituti o et entiñ

moꝛihus ↄfirmat᷑ qmuis etiam
ſuꝓgfina oꝛnamenta geſtare ad
Oplacendũ multis ſancton au⸗
toꝛitatibꝰ repꝛobet᷑ tñ ho fine
excluſorratõne ↄſuetudinis ge
ſtari pñt ſine gᷣui peccato. Cã

aũt quare m talibꝰ ſalt? crcuũ⸗

ſcripto ſcãdalo valeat ↄſuetu⸗

do eſt· qꝛ res que aꝓpter ſui no
uitatem et ꝑ cõſeques raritatẽ
ymagi natõeʒ excitat et ꝓuocat
ad libiomẽ eo ſcʒ q; ꝗpter am⸗

miraꝛ? i homĩes res hmõi magiſ

cõſiderãt ꝓfundius cogitant

J qdẽ res qñ in coſuetudiez

4

vemuũit᷑ ceſſant imagiacõzʒ cxcita
re et ad hbidmẽ ꝓuocare eo q;
tũc ceſſant queda rara eſſe ⁊ a⸗
miratée digna et cogitare ðſi⸗
d eratõe ꝓfudahec ibi FI
OQuno ad icom pzꝛmcipale nota

duz q ſupbiã oꝛnatꝰ diſſuadzʒ

pmo peccatũ multiplex moeo⸗
rieng⸗ Orimũ eſt mams glona
quã rariſſime ibi quis demtat·
exemplu de diuite epulone m
purpura- luc- xvj vñ grei ome
ibidẽ nemo veſtimenta pcipua
un ad manẽ głaʒ q̃rit · Gecundu
eſt timoꝛ metis ſuꝑ alios vnd
erodes veſte pcicſa moutus
eęlatus m ſcipᷣo ab angelo neca

tum act. xij. Terciũ eſt ꝙ confũ

Duüt paupes talia non bntes⸗
nam ſicut ꝓ/apłm: jcon: xjCo
rinthei arguunt q; eſcã ſuã
cõfundebant nõ hñtes ſic ꝓ ve
ſtimẽeta fi eri Pᷣt ſᷣm baſilin imĩ
gula⸗-Quarto molle a effemma
tum efficiut · Exemplũ de epu⸗
iõe qui ſicut ꝓpter ſuꝑbiã pur⸗
pura induebat᷑ adextra ita biſ⸗
ſo apter molliciem ad mtra m
glo⸗Qumtu eſt rapma vel fur
tum aut illicitus laboꝛ qͥ a tali
?9 faciliter exercet᷑ vt ſuꝓflua
veſtimẽta habeãt et ſpoliant
paupes vn petrus Ddamiam
2temptu mũdi Nla veſtis non
immerito rapma eſſe nuncuꝑa
tur que duon vel triñ etiam ve
ſtin ſũma coemit᷑ RBapimã ꝓcui
Dubio ꝓpetrat qui vam hono⸗

tis ardoꝛe ſuccenſus duan im

penſas veſtin m vnãa redigit et
ꝓ ximũ ſuũ quẽ ſicut ſeipm a⸗

— =
2 —ðõ M —

mare debuerat in ſua nudita⸗
te relinquit · Sextũ eſt ſcanda

lũ ꝓximnam qͥ ſcãadaliſauerit
vnu ex mimmis iſtis qui m mæ

credũt expedit ei vt ſuſpenda
tur mola anhnaria in collo ei?e
demergatur m ꝓfundũ maris-⸗
mathᷣ· xviij. Septimũ eſt parti⸗
cipatio oĩm criminũ qꝗᷓ alijs eiꝰ
exemplo fatiũt vł ad tera ſᷣm
ps.-Deccatũ ↄcomitetur eũn qð
ãamodo ſicut veſtimentũ q̊ coo⸗
perit uret ſicut zona qna ſp p⸗
cingitur-) » Sco diſlua⸗

dent ſupbiã veſtiũ exẽpla ſan⸗

ctoꝛuũ Orimo dei qui nobiuſh⸗
mũ ſprritũ in nobis veſtiuit cà⸗
ne fragin⸗ ſᷣm ilud job/x: pelle
cet carne veſtiſti me · Secundo
deus qui p̃mis parentibꝰ fecit
tumcas pelliceas: gen nj⸗ Ltez
heſter.xiiij: ait·tu ſcis ðne in⸗
firmitatem meã et neceſſitateʒ
meam abhoier ſignũ ſnpbie

et gloꝛie mee qð eſt ſuꝑ caput
meum in diebus oſtentationiſ
mee et deteſtoꝛ iliud quaſi pã

num menſtruate et nõ poꝛtem
illud in diebꝰ ſilencij mei· Teeë

job xvj-ſaccũ cõſui ſup cutem

meam. TItẽ mathaij ipe ĩiohan⸗

nes erat veſtitus de pilis came
lon Item ſᷣim maximũ in ſermo
ne· beatiſſima virgo vix tumca
vnam habuit Ete xpᷣc pᷣm criſ-
veſtimenta abiecta habebat⸗
Idem de antiquis patribꝰ dic

aplus iheb re xj· Qircuiuerũt ĩ
melotis in pellibꝰ capꝛimſ.Tee

auguſtinꝰ dixit ut eiꝰ caunt le⸗

genda: Fateoꝛ de pcioſa veſte

I¶ꝛeceptum Capitulum Decimũoctauũ

ſiin

erut
ſund
ſin
ir
Kund
utc
npt
diem
600
or
⸗
tet
pn
bo⸗
oen
tume
ni
düne⸗
ſümen
ſtiecka
Oaben
ſtitt
cuin
lato⸗
pubi
tho d
diid
betr
rita⸗
ſper
itr
pcio
toꝛit
bus
ſie di
iem:
dege
Rur⸗

wdn

nude
. ſcande
liſauen⸗
ni in we
Apenda
o N
dawang⸗
eſt pert:
4 65 gis
tera im
r eüad
tace:
guſpp⸗
dodi
replahn
nobille
n it 6:
rpell
undo
be feait
i⸗ Lte,
die in:
AMrag
uhptr
upeapr
hritonf
aip
orten
N
wone
wsce
nnſem
rtuma
fna
abelut⸗
Nℳ
wenit
litle⸗
leſte

Primum Preceptum

erubeſco k Tercõ idem diſ⸗
ſuadet multiplex ſu ꝓboꝝ ĩ ve⸗
ſtitu ſtulticia quan pꝛima eſt·
q exterioꝛa viha ĩterioꝛibꝰ no
hilſſimis pponũt . ſ.coꝛpꝰ aĩe.

Secundo ch dei oꝛdmẽ peruer
tunt et nature· qꝛ ancillã. ſ· car

nem ꝓpo nũt die id eſt anĩe et
dne apꝛia ancille tradũt. Ter⸗
cio qꝛ plus extendũt ut oculoſ
alion paſcãt q; ꝓpꝛium ventrẽ
uarto putant cq ex pꝛ ecioſita
te ſelle et freni equꝰ id eſt coꝛ⸗
pus a ꝓpꝛeciet᷑: Qumto qꝛ omia
bona ſua volũt habere bona a
oꝛnata et ſolã aĩam ſᷣm augꝰ.
turpem L Quo ad tercium
Pemcipale querit᷑.vtn ſit virtu⸗
oſum et laudabile deferre ve⸗
ſtimenta hũia non pcioſa veil
abiecta:Rñ ſᷣm tho. q

2etece

xiiij · Quo ad iſtud aliter eſt lo

quendũ ꝓſona publica in di
Smtate aliqua vł m platura cõ
ſtituta:aliter de ꝓſona puata⸗
cui nulla cura regimmis vel pꝛe
latõis eſt ↄmiſſa :· In ꝓſona em
publica duo ↄſiderant᷑ ſcʒ ſta⸗
tus digmtatis et ape pſone cõ
ditio · Circa que duo ita ſe de⸗
bet habere ne digmtatis auto⸗
ritas vemat m cõtemptũ et ne
ipᷣe m ſuper bia efferat᷑.vtrunqʒ
igitur ei pᷣt eſſe laudabile et q;
Pcioſis vtat᷑ ad reuerentiã au⸗
toꝛitatis mòucendã et q vili⸗
bus vtatur rõe ꝗꝓpꝛie huilitatiſ
ſic dũtaxat ne que ad autoꝛita
tem ↄſeruanda fiũt m ſupbiaʒ
degenerẽt.et ne dum mmis p⸗

uatur hũilitas regẽdi frangat᷑

1 Capitulum ¶ Decimũo ctauum

autoꝛitasſicut dici tauz. bec

tho.Ex quo ſequitur q; vireno⸗
ſuʒ a laudabile ſit ĩ piona pub

lica ſi e mfirmitatis mtuitu
veſtimeta deferat humilia.vñ
m landẽ beati martim epi diciẽ
qꝙ poſt ſuſceptũ ep̃atum eade⸗
m eius veſtibꝰ manſit vilitas
abiectõ· Et de demoſtene pho
legitur q; tam diu vtebat᷑ toga
philoſophica q;ʒ diufiit vulgo
meogmtus.ſed vita et eloquẽ⸗
tia cogmtꝰ ait Malo venerari
vit am et ſapientiã q; togã vndᷣ
tũc ↄmumbꝰ vtebat᷑ veſtibus.·
Ktẽ ·grejdyał.de beato equi⸗
cio abbate dicit.q; tã viliſerat
m veſtibꝰ atqʒ ita deſpecens
vt ſi quis illũ foꝛtaſſe neſciret
ſalutatus etiã reſalutareæ deſpi

ceret vnde vix aut nunqz le git᷑

de ſanctis q; autoꝛitatẽ ſuã in
regimme veſtiũ pᷣcioſitate exhi
buerãt venerandã:ſed poclus
veſtiũ vtilitate: moꝛũ humilita
te et vite ſanctitate vt apłi ʒ
quibus legitur ꝙ fuerũt pãno
ſi id eſt vilibus pannis induti
Et xpm panms mater muoluit
id eſt. ſᷣm beret alb.vilibꝰ· nõ
mquit berñ. fit mentio de pel⸗
libus aut alijs pᷣcioſis ſu ꝓpelle
ctilibus vt nobis ↄmendʒ pau
pertatẽ habitꝰ et mdu meti vi
litatem⸗De ꝓſonis vero pꝛina
tis quibus nulla cura regimis

vel platõis eſt ↄmiſſa .Dicend̊

ſm tho·lcco p̃allegato.Merito
ri e et virtuoſe agut ſi poꝛtant
intuitu ꝗpe hũil itatis et amoꝛe
contemptꝰ mundi veſtimenta

Srimum .

huilia et hũilioꝛa et vilioꝛa ꝗy

ſtatus ꝗꝓpꝛius requirit οα-

Nec cbitat cauillatões immiquo

rum qui pᷣmom Otrariñ arguut
attendendũ ab his qui in veſti

maentis oui vemut mtrinſecus
aut ſunt lupi rapaces. Bnſio

ÿm tho· q hoc eſt ꝓ vtilitate
veſtiu qꝛ nunq; lupi vilia indu
erent mſi xpi oui hec veſtimẽ⸗
ta eſſent ꝓpꝛia. Sco dicũt ta⸗
lem Habitu deferẽtes ſcandali
ſare.Rnñ Piero⸗ m epła ad mar
cellam ſcandaliſat quempiave
ſtis fuſcioꝛ: ſcandaliſſet ⁊ iobã
nes quo mter natos mulierũ ni
lus maioꝛ fuit qui angelus di⸗
ctus dñm quodqʒ baptiſauit qui
cameloꝛu veſtit? tegimie 3 ona
pellicea cengebat᷑⸗ᷣ Tercõ dicũt
cũ m coꝛde virtus lateat mbil
officit teſtimetũ ſi coꝛ fuerit bo
nũ: Reſponſũ eſt de hoc ſupꝛa
Quarto obicint aug nij de do

o..

ctrina xpiana et habet di xlj .·

c·quiſquisq̃ſquis rebꝰ? tranſe⸗
untibꝰ ſtrictiꝰ vtit᷑ q;ʒ ſe habet
ↄſuetudo eon cũ qbꝰ viuit aut

intsperans eſt aut ſuꝑſtitioſus

Rn. ꝙ Sracianꝰ falſe aliegat-
q? m ommdbus coꝛrectis oꝛigi⸗
nalibus beati aus; ha bet᷑ tepe⸗
rans ét non int emperãs. Et ſie

tho · oms famoſi allegat-Quĩ

to arguñt beatũ bartolomeñ v

ſuturſſe purpura clauata Rñ-
bonaus. lide ꝓfectoe euãgeli

ca lud in legeda romana nᷣ
Habetur Se ſic vern eſt qd Di:

citur·dico ꝙ; neceſſitate ductꝰ

oc fecit qꝛ almd in regione ij

—

Pꝛeceptum ECapitulum Decimũoctauũ (o

la calida veſtimentũ poꝛztabile

non muemt Itẽ nota q; dyabo
lus dixit ↄſibia verba ꝓ ydoluz

Criſti etis veſtimentu tunice
m dſutil pᷣcioſum fuiſſe negat

expſſe criſo ſuꝑ math̊ · in oꝑpe 1

perfecto N/ Quãtuz vero ſit
meritoꝛiũ talia deferre: patet

P petrũ damiamli: de ↄteptu
mudi dicentẽ rex mife purpu

ra mdutus apter ciuitatis exc
Diũ coopꝑtus ſacro dium furo

ris motu otriti coꝛdis bumtita

te placuit· ezechias quo q; cłtu

tu regio decoꝛatꝰ? terribileſ re
gis aſſirioꝛa mmas tremefactꝰ

audiuit· Sed mox ut ipᷣe cihcio
tegitur cilicioq; tectos ad ꝓ⸗
phetam mittere nũcios nõ eru
buit ꝓgmquũ diẽ victoꝛie ⁊ op⸗
tate ꝓſperitatis oꝛaculũ repò

tauit: Na ecce angelꝰ dm̃i cẽétuz

octuagintaqͥnqʒ; milia aſſirion

vna nocte ꝓcuſſit· Egregiꝰ? ille

aphetarũ pſaias ad diume mſ⸗
fioms imperiu veſtimẽta depo
ſuit et triũ annon ſꝑacõ nnoꝰ
et diſcalceatus meeſſit· Ernhe
ſcat igitur dicit pe · da · Huma⸗

na ſupbia: Ex quo pʒ Pumili

tas veſtiũ deũ placat graciam

meretur et ꝓrimũ edificat· vn
tho · ij · ij · vbi ſupra dicit ſic·Si
viliorib veſtib2 qz ceteri quis

induat᷑ non ſemꝑ peccat · ſed ſi
hoc faciat ꝓpter maceratõʒ car
ms vel huiliatõz ſpus ad virtu
tem tpantie pꝓtinet · hoc autem
Pci pue ptinet ad hos qui alioſ

verbo et exemplo ad peniten⸗

tiam hoꝛtantur: Hhec tho·½

dmyei
zrlial
Fhoono
liptate:
odv
gedwe
6deeßn
.Ndr
fonm
ſbe⸗
factt⸗
piet⸗
ſau
ſiſc,s.
Mawht
ſocrrif
teptione
all pet
d
deider
te vkb
vpente
lit glo
llat ſi
velyi⸗
berane
io ſar
ptare
ſuͤmer
ſumit
bia⸗ S

den .
qua

ath⸗⸗
ſt pc
dſfere

imn⸗

„

an 6 Wrimum Dꝛeceptum C apituluu xix.
ktabi Capitulumpxix. Duplex eſt dei teptatõ. vng n⸗
dyabe EScimoqrto ꝓhibetur tenta alia no mteta-Inteta fit
dol, hic dei téptatõvnde Dupliciter. vno modo expᷣſſe.a⸗
mcer Deut᷑. vj. nã tẽptabis lio modo mterptatiue. Expſſe
8at Oñnm deñ tuũ et dẽ xpᷣe ð dy· eu aliqs dicto vel facto mten⸗
pei abolũ al'gauit math. jnj · Dit expimẽcũ & aliquo ſümere
ſit AVbipmo videndu d ſit deuz Anterptatiue vo qn nõ5 mtedit
atet toptare ˖ Sco q̃t gener à Doiim exꝑimentũ ſumere ꝑ ſua dicta
pun m illud viciũ incidat. Terco de vel facta tñ agit vel dicẽ q; aò
Nu Sradibꝰ? deũ temptant in· Qno mhil aliud videt oꝛdmabile m
W totũ deũu tẽptat qᷓͥ expimentuz qſi mterptatiue deũ temptat.
GHn fſumit ſeu exploꝛat ex mtentode qui ⁊ ſinõ mtẽdat de deo expe
Dcn rõe ꝗpꝛie ꝓſone ꝓ ſua vba vel Umoentu ſumere aliquid tamen
ibtieſnt facta de dei potetia ſapientia Petit vel facit ad mhᷣil aliud v
motzag Pietate· bomtate vel volũtate tile mſi ad Pbandu dei pote⸗
Adn ſpeculatiue ſiue ſpeciali dei in ſtatem. bomtatẽ et ſimilia: di⸗
o . ſtĩctu ſine iuſta neceſſitate vkl citur roe ape ie ꝓſone .quia ſi qſ
ſarn pia vtilitate et ſine alijs debi⸗ experimentũu ſumeret et de do
tis circũſtantijs vel q eẽ pᷣ in⸗ vel ad deũ ptinentib? nõ vt ip
1o. tentione talis expiedj ahqd io ſe experimentũ ſumens de his
eo. quit᷑ petit vł fac q ad mhil a⸗ ſeu talia exploꝛas talia ↄgno⸗
letuz lud vtile eſt mſi ad ꝓbandaz ſcat· ſed ut ea alijs dem õftret
n dei poteſtatẽ ſapĩaʒ volunta⸗ an eſt iuſta neceſſitas aut pia
Sdit tẽ vł bomtatẽ. vñ ſuꝑ illo deu. vtilitas hoc em non eſſet tem⸗
mmen vj ñ tẽptabis dñm deũ tuũ dNNði ptare deũdicit᷑ ſua verba vk
denn cit glo· deũ tẽptat qͥ hns qð kfa facta no cogitata ad Differen-
muol ciat ſine rõe ↄmittit ſe diſcrimm tia mſideli tatis:nã infid ek m⸗
Sbe vel Piculo expiẽs vti poſſit li qntũ hmõi m mẽte dubitat &&
ume⸗ berari a deo ðdꝛ p̃mo qͥ expimẽ⸗ dei pfectõe puta bomta te. po⸗
um tũ ſu mit ſeu ex ploꝛat qꝛ tem⸗ tentia 7 ſimilibꝰ. ſed deum te⸗
adin ptare eſt expimentũ 8 aliquo ptare cu directe oꝓponat cni⸗
M ſumere · null aut expimentuz tui diumo ſeu latrie vel religi⸗
ttcx ſumit mſñi de re ignota vel du om ĩ exterioꝛibꝰ ↄſiftit actibꝰ
nr6 bia: Ex q̊ ꝑz q; oĩs deũ tẽptanſ dicit᷑ etia ꝓ ſua verba vł facta.
aDH deu ignoꝛat:vel dubitat & ali⸗ qꝛ homo deñ temptat expꝛeſſe
lta qua pꝓfectõe dei qò ſp eſt pec Dupliciter Qñq; expfſle verbiſ
ℳ catũ⸗ Sx qᷣ pz q den teptare P quando Homo m ſua Petitone
n eſt pctin-dicit᷑ ex mtentõe ad oꝛà do vel ſihia verba foꝛmado
l Olfſfferontia tẽptatõis pᷣt er intẽ ea mtentoe aliquid a deo Po⸗

7

EN tione·* B Vbi notanduz qy ſtulet vt expiloꝛz dei ſententiꝗ

[Primum Dꝛeceptum

pet entiam vel bomtatem vel
voluntatẽ: factis aut deu expᷣſ
ſe tẽptat qñ ꝓ ea que facit m⸗
tendit expimentũ ſũmere diui
ne poteſtatis ſiue pietatis aut
ſapientie C Dicit de dei
potentia bomtate ꝛc ſpeculati
ue nõ pꝛactice: nã duplex ẽ co⸗
gmtõ diume volũtatis vl bom⸗
tatis: vna quidẽ ſpeculatiua et
quantũ ad hac nõ licet dubitaà
re nec ꝓbare vtrũ dei voluntaſ
ſit bona vel vtn des ſit ſuauis⸗
atia pꝛactica affectiua ſeu expi
mentalisdum quis ex pe rit᷑ m
ſeipo guſtũ diume dulceðmis

et ↄ placentia diume volũtatis

ſicut de ierotheo bicit dyo de
Diuinis noib?. c jiq; Sidicit di
uma ex coõpaſſiõe ad pa · Et hꝰ
modo mouemur vt ꝓbemꝰ dei
voluntatẽ et guſtemꝰ eiꝰ ſuaui
tatem ſᷣm illuò Boxij·O ꝛobe⸗
tis ꝗᷓ ſit voluntas dei bona be⸗

neplaces et perfecta·et m p.

Suſtate et videte qm ſuauis ẽ
dns-Dicitur ſine ſpeciali deci ĩ
Rinctuspnde abꝛabã non pec
cauit: gne xv· cum dixit ad do⸗
mmu vne ſcire poſſum q; poſ
ſeſſurus ſim eã ſcʒ terram reꝓ⸗
mſſam à deo-ſimiliter nec bea
ta agatha que noluit medicinã
recipe qꝛ expta erat erga ſe di
uma bemuolentiã vł vt mfirmi
tates nõ pateret᷑ ꝓ quibꝰ coꝛ⸗
poꝛali medicina indigeret vel
ſtatim ſentiret diu ine bomta⸗
tis effect um ſed athas pecca
uit nõ petẽs ſigrũ:non emm ſi
petiſſet deũ tẽptaſſet·qꝛ deuſ

(Capitulum ſyir.

iuſſit eũ petere et etiam quĩa ꝓ
tinebat ad ↄmunẽ vtilitatem ·
Gedeon vero qui iudicũ ˖ vj ſi⸗

nũ a deo petiſſe legit᷑ de victo⸗
ria reꝓmiſſa ex debilitate fidi
ſm gio:petiſſe videt᷑ · ideo pec
cauit· Sicut et ʒacharias· Lucj

cui dixit ad angclũ: vnde hoc
ſciam vn de apter meredulita⸗
tem pumt? luit D Vdbi ſci
endu ch dupliciter aliquod ſi⸗

gnuʒz petitur a deo· vno modo
ad exploꝛanò diuina poteſta⸗
tem aut veritatem dicti eius 7
Hoc de ſe ptinet ad dei tẽpta⸗
tionemalio modo ad hoc q; m

ſſitruatur quid ſit circa aliqð fa

ctum placitũ deo:et hoc nullo
modo ptinet ad dei temptati
onem.Diciturſine iuſta neceſ
ſitate qꝛ ſi iuſta neceſſitas Foꝛʒ
non eſſet peccatũ · vnderj· Pa·

xx· Cũ ignoꝛamus quið asere

Debeamus hoc ſolũ habemꝰ re
ſidui vt cculos tuos dirigamuſ
ad te · Dicit᷑ ſine pia vtuitate
quia ex pia vtilitate ſancti et
apki peclerũt vt m nomme xpi
fieret mira cula:act: nij Simili
ter de quodã.j.dyalosg: refert

greg: qui ſuſcitauit puuluʒz ad

lacrimas matris eius ſimiliter
qmuis pdicatoꝛes ꝓ victu coꝛ
poꝛali nõ ſint ſoliciti vt verbo
dei doctrine vacent ſi ſic ſoli
deo imitantur non deum tem⸗
ptant quia non ſine neceſſita⸗
te vel vtilitate faciunt · ſed ſi ſi
ne tali facerent denm tempta
rent vnde augꝰ xxiij· ↄtra fau⸗

ſtum dicit · q; paulꝰ? non fugit

in
cgus
ſed
pol
ſylſs
ſcſta
zudi
ten pe
nirtier
N
aſon
änt
Mo
d
der
due
.ral⸗
ijn
ſoctee
plliͤt
teptiafr
.üpoc
N
Pod
deſe
vefu
ne 1
terq
ſuitun
emnon
expe
adß
yr.
mo⸗
ſtat
ſie ſi
judj
bitat
ſiten
et h
d ſii

mainp
llttaen.
e pich:
tate fi⸗
deo ve⸗
nasu

eredolit⸗
ſ
nicd ſi
owodo
voe⸗
R
dan.
1dhoten
414 iodl
boc null
temptat

Ria necel

ſtas fo⸗
denſ per
bapenn
8dingenti
a tirtt

teſindie

emme
ijini
otelat
vonud

8 Kriter

pyidtuc
t vwb

ntſſei.

deun en⸗
nlſra⸗
nrſ
n pt
fau⸗
,ugit

DPeꝛeceptum

quaſi non credendo in deum⸗
ſed ne deũ temptarʒ ſi fugere
noluiſſet cũ fugere potuiſſʒ · Di
citur et ſmne aljs debitis circũ⸗
ſtantijs qꝛ pie et Huniter petẽ
du eſt aliquid a deoet ſic ſer
niendu eſt deo ˖ Dicit᷑ vel quie
tiam Pter mtentionẽe aꝛpter tẽ⸗

pꝓtationẽ dei interpᷣtatiuã ꝰ S

Quo ad⸗ij· pꝛinci pale notand
q ↄtra hoc mandatũ excedit᷑
qumtupliciter· Drimo veritatẽ
mquiredo de alia vita q fide
nudantes reuocãt momturos.
Secũdo iuſticiã qui velunt ꝓ
duellũ ondi vmus innocentiã

et alteriꝰ maſũ:Lercio ſapien⸗

tiã qii pᷣtermiſlo ſtudio Puma
no artes vel ſciẽtias deſuꝑ ex⸗
pectãt ꝓ oꝛõs ſolũ · Quarto po
tentiam qui non fugiũt necem
cũ poſſint et debeant: paulus
em ꝓ ſpoꝛtã fugit et xpc de tẽ
pꝓlo deoꝛſum ſe non dimiſit ſed
deſcendit Qnito bomtatẽ qui
refutant medicinalia m caſu ſi
ne neceſſit ate et vtilitate · ſihi⸗

ter qui tpus miſerendi deo cõ

ſtituũt · vt dicit · ijudit h· vnj· hj
em oms aliquo medo videtur
exploꝛare din ma illicite · Quo
ad pᷣmũ querit · ſ·tho⸗qdðli nij⸗

q- ĩx· ar· ĩij· vtrũ liceat ab aliquo
moꝛiente requirere vt reuelet

ſtatũ ſnũ poſt moꝛtem· Rñ.q
ſic ſu ꝓpone ndo hoc tñ d in mo
judicio et dumodo non ex du⸗
bitatõe fidei de futuro ſtatn qᷓ
ſi temptando mquirat: Et pia

8

et humilis mtẽtio habeat᷑ vicz

ad ſubuemendũ ðfucto ꝓ ſul⸗

Capitulum

I xix ·

fragia· Batõ eſt qꝛ ſm damaſ-

iiiij · Impletio nat uralis deſi⸗
derij non eſt peccatũ mſi ah

moꝛdmatio adiungat᷑ vt patet

Scibo:naturaliter aũt ſcire de

ſideramꝰ. j. metha · ſed cũ pꝛe⸗

fatis tribus ↄditiombus deſi⸗

derare ſcire ſtatũ alicuiꝰ poſt
moꝛtem nihil moꝛdimnate vide
tur habere annexum vnde ij⸗

math·xij. ſancta ergo et ſalu⸗

bris eſt cogitatio ꝓ defunctis

exoꝛare vt a peccatis ſoluãatur
Hhec tho·Quidã aliꝰ dectoꝛ ad
Ddit qui expeteret redditũ vt

certificari vellʒ de ſtatn illo an
vicz celũ ſit vel infernꝰ qd ↄmu

mter p̃dicat᷑ moꝛtaliter pecca⸗
ret qꝛ mfi delis foꝛet · dicit etiã

iſtã petitionẽ nõ de bent fa

cere mſi hoĩes deuoti ⁊ illi pñt

ſic expeti qui fuerunt in ſtatu
iſto deuoti et de quibꝰ pſumi⸗

tur q; ſunt ſaluãadi: dyabolus

em ſepe immiſcere pᷣt iluſiões

qñ ſic moꝛtui reuocãtur. Con⸗
tingit em quandoqʒ moꝛtuum
eſſe m purgatorie et demon in
eiꝰ ſpecie dicit eum eſſe m infer
no vt amma ſuffragio pꝛiuctur.
et viuꝰ de deuota vita moꝛtui
quam recolit imitari deſiſtit.
Secũde ↄtingere poteſt aĩam
eſſe in purgatoꝛio qua demon

Dicit eſſe m celo vt amma ſuffra

gio pꝛiuetur · Sed queris nun⸗
quid tenetur vmus a parenti
credere qunod aperit·Rñ.idem
doctoꝛ poſito ꝙ; defunctus re

uert eretur non eſſet quis obli⸗

Satus credere ea que reuelarz;

Z S

Drimum Dꝛeceptum Capitulum ſꝓj-xix. o,
liczʒ et ia eſſent vera:hec ille.· tibus aliqᷓ ↄtrauerſia inter eoſ Ee
E *Sco pñnt peccare contra crimmalis vei ciuilis termmet· ne
iſtud duellatesvbi notandũ an tale duellũ ſemꝑ ſit moꝛtale ?
q; m Nicol aũ de lyra ſuꝑma diſcoꝛdart tã t heologi qʒ iuri⸗ n
teria duelli dauid cum goliai⸗ ſte Eit aut duellũ triplicit· Dri ðð
regũxvij· Ducllũ pᷣt duplicit᷑ mo a ſpirituſancto vt in dauid llns
acci pi vno modo aꝓpe ? ſic eſt fregũ:xvijet m rolãdo vt La⸗ e
ſingularis pugna duon vt ꝓ vi betur in byſtoꝛia karoli- Scdo ſtom
ctoꝛia vmus agpareat tandez f/m multos pſertim ex pte ap⸗ ſoin
ei? iuſticia ꝓ drumũ iudiciũ et Pellatis cũ peccato⸗ vt m ſecũ ſerch
alteriꝰ? mmſticia· et ſic m omſ do mõ tactũ eſt· Tercõ ſemper ſſit
doctores duellu eſt illicitũ taʒ eſt Srane pec catũ ut pmo ca⸗ e
ex ꝓte apellãtis qʒ etia recipi ſu·t notandũ q mdiciũ ferri der
entis et etiã iudicã tis et᷑ ↄſuis cadẽtis et aqua feruentis et ſi⸗ mi
tis ſcʒ ex officõ et fauoꝛẽ pſtan milia ꝓ hibita ſut ſic et de du⸗ ha
tiũ ſimilit᷑ ſacerdotes qͥ daret ello dictuʒ eſt· Tercõ peccare ne
benedictionẽ talibꝰ qꝛ ibi ma⸗ pnt ↄtra ; voletes ꝓ arte noto nyſ
mfeſte eſt tẽptatio diuma gra⸗ riã vł ſimiẽ ſine haano ſtudio /
uiter ibi videt᷑ peccare aꝓpeita ſcientiã adipiſci- Quarto q̃̊ nõ denme
tus muite ſeu ſuſci piẽs muite fugiũt vbi tenent᷑ æ pñt dei au ztrin⸗
graunꝰ qͥ ſpẽte ſed offeres Suii⸗ xilim̃ ad bo ſine cauſa expe ctãa ſiptoe
ſime ſilꝛ videt᷑ de iudice et coo tes ↄtra quos xpᷣc ait · Cñ vos ſechh⸗
pantibꝰ.hec videt᷑ raymundi ꝓſequẽtùr in vna ciuitate fugi wyt
ſentẽtia:et Poc mõ ſᷣm quoſdã tem alia math·x· Qn aũ̃t fugi ſeer
videtur loqui de duello iura enda ſit moꝛs in xpiana ꝓſecu⸗ beet
ipᷣm dueillu ꝓhibentia.q; v.mo tõe et qñ non· vnctio ⁊ ↄſidera titn
narchia et ex de purgatõe vul tio ſcãdali ꝓiculũ gregis et hꝰ ſub
Sari cũ ſuſcepiſti mſi ꝓ reuelati modi docere pñt-Nã-aliqn cõ iſo
onẽ diumã mamfeſtũu fuerit q tingit eodẽ tpe et m eode loco itib
deus vult ſic indicare iuſticia vnũ de bere fugere alterũ nõ vt preri
ſuã-et hoc modo dauid agreſ⸗ de ſantulo que gladiꝰ ferire nõ tisr
ſus eſt goliã · qꝛ ei dixit ego ve potuit et de dyacone recedete ter
mo ↄtra te m noĩe din viuetis re· pomt exemplũ mlidyalł. qne
nec ꝓge ſic dauid fuit duella⸗ Au mto quidã fugiũt medici⸗ fate
toꝛ ſʒ diume iuſticie executoꝛ; nalia vbi opoꝛtz etiã ; licʒ aga n⸗
S - Klio mõp̃t accipi duelluz tha feciſſe videat᷑· tñ vt tho. ij· talj
large ꝓut eſt bellũ ſingulare ꝛij: q: Ixxxxvj dicit fecit certa & “
vmuſ cũ vno abſqʒ expectatio⸗ dei adiutoꝛio ut S; H Quo 3
ne diumi indicij ſedeut ꝓp virtu adnj pꝛimcipale nota ſᷣm tho JT
tẽ artẽ vel foꝛtunã vel ommbꝰ qdꝛupiex ẽ &d deũ tẽptantiũ
iſtis vel aliquibꝰ eoꝝ ↄcurren omnes tñ nõ ſut ꝓpꝛiy-pꝛimus

d⸗

Nereef
rmmet⸗
nortal
iunt
t⸗Dr
damd
Nha:
Jedo
eap⸗
mſeri
nper
n (
w
RNe
dN
9 peccart
nönote
ſtndio
0 qno
dai au
rpecta
i vos
af
rfug
apſean
1den
gis eth
lign t
deloce
roN
ien.
eceder
lydycl
mede⸗
hezage
Cort
. e
nt
nũ
nus

PHrimum

äs

eon qui animũ nõ p̃parãt ante
o20c3 6 diſtrabutur ſcienter

negligẽter qni labijs deuz ho

noꝛãt ſolum · Secũdus eoꝛũ q̊
non dimittũt ante oꝛõeʒ debi⸗
toꝛibꝰ rancoꝛẽ tenẽtes De am
bobus ð ꝛeccł·xviij: ante oꝛzzʒ
Ppara aĩam tua et noli eſſe qᷓ⸗

ſi homo qui tẽptat deũ vbi diẽ

glo· interli · Teptat deũ qui o⸗
rat qð docuit ſed non facit qðᷣ
inſſit· Supꝛa q̃ dicit tho· ij. ij·
vbi pus qꝙ; iſte qui ante oꝛatio⸗
nem ſuã animã non pparat di
mittẽ do ſi quid aduerſus queʒ
habet vel aliq̃s ſe ad dð enotio⸗
nem n diſponedo nõ facit qð
m ſe eſt vt exaudiatur a deo.⁊
ideo qnaſi mnterpᷣtatiue tẽptat
denm et qʒziis hmõi quaſi in᷑⸗
Ptatiua tẽ ptatio videat᷑ ex pꝛe
ſũptõe ſeu indiſcretde ꝓcede⸗
re tñ hocipʒ ad dei irreuerenti
am ꝓtinet vt homo pᷣſumptnuo
ſe et ſine debita diligẽtia ſe ha
beat m his q̃ᷓ ad deñ ꝓtinẽt· di

citur em: j.pe:p. Pumiliam miĩ

ſub potẽti manu dei · et · ij. thi⸗
ij·ſotlicite cura teipᷣm ꝓbabilẽ
exhibere deo· vñ etiã Hmõi ta⸗
ptatio eſt ſpecies irreligio ſita

tis hec tho:Terciꝰ eon quip̃⸗

ter intentionẽ petũt vel facint
que dicitur m diffimtõis decla
ratõe mterptatiua temptatio.
Quartus eonꝝn qui ex intentioe

talia faciũt ut ibidẽe patuit

(Capitulum *xx ·

.J Ecimoqu into ꝓhibe⸗
tur hic accidia cuins

—

Pꝛeceptum

Capitulum

Pꝛoprium eſt triſtari de obſe
quio diumo ſicut caritatis eſt
Finere in bono diumo X
Vbi tria pᷣcipaliter ſüt viden

da Drimo de quittiate a mali

cia et origine accidie:Secundo

de ſpeciebus . Tercõ de reme⸗
dijs Quantũ ad pzimũ ſ̃ tho

ij·ij· q: xxxv. accid ia eſt triſti⸗

cia de bono diu mo qð hõ debʒ

facere ·dicitur pᷣmo triſticia ſ

nõ quelibet · Eſt em quedaʒ tri
ſticia bona vt illa q̃ ↄpatimur
miſerie ꝓximi ſicut miſericoꝛ⸗
dia facit triſtari paſſiõis xpi
meditatõ· ſimiliter triſticia qᷓʒ
habemꝰ de peccatis ↄmiſſz in
Otritõe· Rlia eſt triſticia mala
m apetitu vmdicte mmnoꝛdina⸗
to et ↄſtituit ſpeciẽ peccati ire
vel triſticia de bono ꝓximi.et

facit odiũ vł muidiã· ſʒ triſticia
