ſufficit virrus epi.ĩ foꝛo ↄſciĩe nõ ſolũ circa p̃cepta hu

mana ſʒ etiã circa p̃cepta diuina. tãto magis circa

diuina qnto magfis deꝰ mntionabilioꝛ ẽ magis q; beni
gnus ꝙ; qᷣcũq; aliꝰ legiſlatoꝛ. Vñ hm cunde p virtutẽ

epikeye octuplicẽ doctrinã ſcrupuloſe dſcĩe Pficirum

colligè poſſumꝰ.· Pꝛima ẽ ꝙ inter duraz benignã cir
ca p̃cepta ſmĩaz ꝓ benigna ẽ potiꝰ ceteris ꝑibo inita
tio faciẽda vt ꝑ Wilh · ca · xj. alios ſupꝛa patuit cuiꝰ

rutio ẽ·qꝛ p̃cepin dei non ſũt ad tollendaz omnẽ dul /
cediez ſpũalez Elis certe tollit᷑. qñ qͥs nimis ſcecxupulo ⸗
ſe p̃cepta interp̃tut a timide nimis · Naz ſicut tinea ve
ſiümento vermis ligno itu triſtitia viri noc; coꝛdi p
uer xxv · Qð Caſſi. li · ix · Inſtitutoꝝ de vitio triſtitie lo
qauẽs ſic expoĩt Satis inqt euident ac ꝓpꝛie vim noxij

huiꝰ ac pnicioſſimi vitij ſpũs diuinꝰ exp̃ſſit. Seſtime

um eſu tineaꝝ attactũ nulliꝰ p̃cij vel honeſti vſus po
terit vlteriꝰ hẽe meꝛciũ · Itide q lignuũ vᷣmibo exara⸗
tuum non adoꝛnatũ vel mediocris edificij ſz ad ↄbu /

ſuonẽ ignis mercbit deputari. Ita igit a ia cdociſſi.
mis triſtitie moꝛſibo deuoꝛat inutilis erit vel veſtimẽ
to illo pontificali qd vngentũ ſpũsſancti de celo deſcẽ

dens pꝛiꝰ? in barbaʒ aaron deinde ĩ oꝛaz ſuã ſole ſuſci
pe ſancti Dauid vanc

„

uid vancinio phibet ßm illud . Sicut vn
gentũ in capite gð deſcendit in barbaz barbaz aaron ·

templi illiꝰ ſpũalis atq; oꝛnatũ poterit ꝑtimè Cuius

Paulus architeckus poſuit fundamentũ. d · Sos eſtis

templum a ſpũs ſanctꝰ? hitat in vobis· Quo dtra xps

Mat.· j· di. ſolando . Sonite ad me oẽes qᷓ labz atis
vos onerati eſtis ⁊ egd reficiã vos Dicit b. Hilarius

tos ad ſe aduocat. Et poſmodum de iugd cuangelij
ſubdit ˖ Jugum em meu ſuaue a onus meü leue · De/

cunda doctrina ßm virtutẽ epikeÿe ẽ ꝙ nec deꝰ nec ec
eeee..

cepta iuris poſitini non ſe extendunt vltra intentõez

cipientis qᷓ eſt finis pᷣcepti h aũt eſt caritas ⁊ j· ſcðe ·

2*

gq.jxv. Nullꝰ? obtinet ad ninpoſſibile. Illud aut impoſ

ſibile ad qð nullꝰ obtinet᷑ videt ᷣm virtutẽ epikeye in

lege noua q̃ ẽ pfecte libertatis in terp̃ᷣtandum nõ ſolũ

de abſolute mpoſſibili ſz de eo etiã put dicti dotoꝛis

ſonant verba ꝙ vix eſt poſſibile vepote nimiam hñs

difficultatẽ Alias non appet qũo intelligi poſſit illud

xp̃i ꝰↄſolatoꝛiũ onꝰ meum leue · Qũo em̃ ſeue ðꝛ quod

multum vel nimis eſt difficile · Tercia doſtrina ẽ Nec

de? nec cecleſia intẽdit mediantibo ſuis p̃ceptis alic;

obligure ad h ꝙ ſit fatu. i · talia pcepta loco q tpe nõ
obligunt qui v eoꝝ obſeruantia ſoꝛet ridiculoſa ſaltx
apud diſcretos a bonos viros · Pa z illud ex ſimli de

vot is ex diuino p̃cepto deo reddendis ad q deo reddẽ

da ſi ſint ſtulta vt dicunt doctoꝛes du itec nullꝰ obtine

tur.· Qutoꝛitus ẽ ad h̊ͥ lae Imno· in glo.ſupta ca ·. No

nerit ſen ex.1e. ti. cũ medicinali li · vj . Katio etiã põt
ſupponendum ẽ ctiã ſumendum Sʒz ꝙ ex caritate ẽ

ſtatutũ non dz tra caritatẽ militue vt ait b . Bern. li.

de p̃cep · a dif. Militarent aut pᷣcepta eccleſie ↄtra cari
tatez ſi obligarent ad ſui obßuantiam in caſibo quib
ea obſeꝛuan do fatuum aliquem indit rent obſeruan

tem viri boni a diſcreti ac deriderent

¶ In quo reüdue quingq doctrine deducun

((¶LCapitulumxxi ·
VSGBartnu dockrina qᷣ vult abſolui a debito ali⸗
auius f cepti faciat in materia eiu ſdẽ notabi
iter vltra debitũ · Hoc em facii do quis ſp are

teneꝝ ex p̃cepto diebo dominicis 2 feſtiuis a Huilibu s

cleſia intendit ꝑ ſua p̃ceptn obligare ad viyx poſſibile
alicui vel ſibi Vnde S. Tho ˖ ſup iiij · di. xvij · di. Pꝛe

dz firmiter ſe abſolut foꝛe a debito Exempli gratia

—1

opibo abſtinere. Si añt pluribz diebo ĩ ebdomoda aue

etiaʒ regulariter a huilibo opibo vacare ↄſucuiſti · pᷣſer
tim vacando deo oꝛatõibo intenden do deo caſu te

dtingat in die feſtiuo qndaz ob neceſſitatẽ aliqd opa
ri dumõ h ſine ſcandalo notabili fiat te pe h graua⸗

ri in ↄſcĩa non opoꝛtet. Patʒ h; in ſimilt· Mã ſi qs te⸗

netu alicui in quinq; ſa p modũ muneris.20. joo. vel

mille marcas libetalitẽ ei daret nũod talis bñ deberet

ſupponẽè ꝙ de ; v.ſolidis alias ſoluendis qͤttratus eſſit ·

Eſt em de? in in finitũ liberalioꝛ clementioꝛ hoĩ bo. ad

ide ſatis exõſſe ẽ Caſſi · col · pa · col. abba· Theonis ca.
xiij · a in multis locis ꝓba

ndo ꝙ ieiunia alia huiuſ

4

mẽõi ꝓ loto tpe puanda ſunt moderaãda. Quadꝛa
geſime indt lege iuſt? ẽ atq; pfecto non tenet nec exvi
gui huiꝰ? canonis ſubiectõe dtẽtus ẽ quez ꝓfecko illis
p totũ anni ſpaciũ delicijs vel negocijs ſecularibus
mpplicant᷑ eecleſiaꝝ pᷣncipes ſatuerũt vt hac legali äö

dꝛagenarie neceſſitnte: ſtricti hijs ſaltẽ diebo dño va
care cogeren ac dieꝝ vite ſue quos totos q̃ſi frudus
Auoſdaz fuemnt voꝛaturi vel decimas dño dedicarẽt.
Ceteꝝ iuſti bo lex non ẽ poſita qᷣſpũalibo offitijs non
exiguaz illaz. i· decimaz ptez ſz totũ vite ſue empꝰ iĩ ẽ

dunt oꝛ liberi ſunt a ðcmmax legaliũ functione · Idcir
co ſi eos ſupueniens honeſta a ſancta neceſſins coar

₰ ℳ

tauerint audet ſtatõeʒ ieiunij abſh vlla diſcepiutze.
laxare . Non em decmap ab eis cxiguitns mut at. q
Lia ſua dño ſecũ piter obtuleꝛunt · Qð pꝛofecto abſq;

ſũmo fraudis reatu ille non poterit. qͥ nihil volunta

rie offerrens deo in excuſabiliter ſolue decimas ſuas le

gis neceſſitate vpellit. Illud tñ verbum Caſſiani vide
liect qdꝛageſime lege ꝗ iuſtus atq; ꝑfectus ẽ non trneẽ
ſane intelligen dum eſt ſic videlicet qꝛ non tenet cam
ym lraz edeo rigide :oneroſe obſeruare quo min? ip

g o“

+☛

tpe dumõ non contra intentõez legiſlatoꝛis huaè poſ
ſit ⁊ euã moderare Per qð quidẽ nõ remoue᷑ cuin on
tum ũq; iuſtus de lege vũi ſeruare teneat᷑ p̃cep ta cccle·
ſie ſane intellecta ßᷣm intentõeʒz pᷣcipien tis· Ex pᷣmiſſis
igiẽ patet ꝙ quis abſolui poteſt p tꝑe a puo debito ·
p h quideʒ ꝙ in eodẽ genere notabiliter facit vltra de

bitum mayie in cau quo an illud puum ſit vel nõ ſit
debitũ dubitunk . Quinta doctrina ꝙ in dubijs bono⸗
rum vitn alijs dz eſſe viuendi regula put ta cũ eſt ſu

pꝛa ca· xvj Ratio eſt qꝛ tules pᷣm virtutẽ epikepᷣe pꝛe
ſũm debent hẽe rettum iuditum Gextn dod ema In
hijs oue ſolũ ſunt mala qꝛ ꝓhibita multũ excuſat vel
in todo vel in tunto ðↄſuetudo ̈mo in caſib ex vi ratõöõ
nalis ⁊ ſuetudinis p̃ᷣſer im ſi p̃ſcripta ſit eſt cõtra ins
ſcriptim ſepe faciendum Ratio dicti ꝛz ſicut epikeya
moderatua vel interptatiua legum ſic dſuetudo eſt
optima legum interpꝛes ſi depoſitis legibo ſermo fiat.
Et in de vitn ce dicit Cancel · Omnis ley hũana vecl
poſitiua poteſt abtoguri in eo ꝙ neceſſario ꝑacipat.
cũ natutali diuma · Vec aut abrogato fit ꝑ ſuetu/
ſuetudo eſt optia legum interpꝛes · Nec vnq; dic da ẽ
coꝛtupte la vbi niſi legez duinaʒ aut naturalẽ ledere
uincit᷑ Naz ſicut ↄſuetudo ðꝛ altera na urg ſic lex co /
ſuetudinalis ſi lex naturalis hũda eſt · Fit tñ abroga
tio eiꝰ ſicut alia ꝝ ↄſtitunonum ꝑ oep̃ſſaʒ aut interpꝛe

ſi lex iſta huaret · Patent hec oĩa ex deſcrptõe a? ditõi
bus legis bone · Om honeſta eſſe debet iuſta poſſibilis
iuxta naturum conſuetudinem patrie loco tꝑi q; cöo⸗
neniẽs neceſſaria vtilis 1 maniſoſta vt habet ex dietis
VYſidoꝛi · Ex hijs liquide conſtat q; temerarium eſt et
miquum velle omnia detreta ſiue eccleſiaſtica ſiue ci

1

2

—

unilia ad omne temrus ad omnem gentem patriam
extendere. Om̃ lex q̃ ꝓ vno tempe loco aut r! ſonis eſ⸗

ſet vtilis in alijs tre loco a ꝑpſonis inpoſſibilis autez
damnoſa rmo velle ſic omnia ſtatuta ſtabi ire ho mi
num eſt deliran tium quaſi contendentum vt opoſi
te leges ſimul obſeruenk · Pꝛeterea poſitum eſt in de⸗
cretis di iiij Qð leges inſtituũt¶ ceum ꝓmulgant᷑ fimã
tur cum moꝛibo vtentius a pbant᷑ Igit ꝓ argumentis

a contrario ſenſu ſi moꝛibo vtẽtium nequaq; a ꝓpbã?

ille nnllum hñt firmamentum. Et ita populus multũ
habet in ſua poteſcate dare robur aut tollere ſ ſertim
ab inicio Quantum aut de tpe ſit neceſſarium vt cõö⸗/

ſuetido vim legis habeat vcl abrogare hab at legem
dieimus in vit vbi non (ſt tuxatum tempus⸗ legib⸗

alijs debeat fieri abrogatio ꝓut ſapiẽs iudicabit nũe

citius nuc tardius iuyxta neceſſitutis aut vti litutis qli/

ta tem .· Verũtamen (⁊ conſuetu do eſt altera natura lle

ges aſſuete õſi iam in naturaz verſe non debent abſq;

manifeſta neceffitate vel vtillitate vel tolli vel mutatri.

Sepnma doctrina homo pote ſt infoꝛmare conſcienti

am ſuam dicit Pe · de Pa · ſuper iiij . di · xviij . ꝓ vbi ho
mo non ꝑe tat moꝛtauliter nunq; incuꝛrit ſententan
excommunicationis iuris Excommunicano em de /
bet eſſe in ece leſia ſicut iliud quod debet eſſe in cuili a -ꝛ
lllud de et efſe in ouii auod eſt neceſſarium ad bonũ
gregis. licet videat nociuum vni oui Gi em ouis moꝛ
oteſt expellat ne totus
grex inficia · Et ſic vt ouile chriſti ſit ſanum naz moꝛ
bidum cuando vna ouis moꝛtali moꝛbo laboTat mo

bida eſt curei ſi poteſt. Si non poteſt exr

nicionibo moueatur ˖ Si autem p contumatiam appa
reat inſanabilis plagn eius· Tunc ab omli abicienda
eſt ne contagione peſtifera plurimos perdat Vnð apo

ſtolus pꝛima Coꝛinth · v · Vuius tradidit ſathane in

citer v

interitum carnis vt ſpuͦs ſaluꝰ? fiat ei⸗ ſ. alioꝝ. Ex

iniuſta poteſt homo infoꝛmare ↄ ſcĩaz ſuaz ꝙ vbi hõ

non peccat moꝛtalitet nuno;ᷓ inceu rit ſñiaz iuris · quia

iniuria dicit eſſe quod non iure fit. non dz an t vnð iu
ra natunt inde naſci iniurioſa cxcõicatio Sñ cũ ſit

miurioſa excõmunicatoo q̃ fer ſine moꝛtli Ideo nõ
tſt ſia iuris vbi nõ eſt peccatum moꝛta le. Odaua do

ctrina p̃terea poteſt addi uã tradit Johan. de tom ·
in libꝛo de culpa graua . ꝗq· xv· crca finem materie

cli ſionis tetcie. Vbi ce ntra cos q; dicunt ex⸗ ſuem die
teneri quemlibet poſt peccatũ moꝛtale etiam ↄtritũ cõ

fieri ante cukariſtie ſumtõcz ſie dicit Si indt de h eſſz
ↄſuemdo etiam generalis a vm legis hñs tñ illa vm

legis non cycedit a in obligando vcl artando. Et iöo

in quotũq; caſu p̃ter mittens fac ere H qð lex imponit

poſſet extuſari a pccato puta oꝛ h faceret ſine dtemtu
2 p virtutẽ epikee qᷓ mnone pictuli alicniꝰ conſidem
poteſt ſieri contra verba legis pm ꝙ pulchꝛe decla /

rat OSTho . xevj aru· vj. Et in ſcda ſee . q jeo ar.
j. In code caſu vel dſimili poſſet internntt i tulis con

ſuctudo abſqy peccaio putn ſi etiaz termitt erct abſq;

dtẽm p vᷣtutẽ epikeÿe attẽdendo piculum ãie raõ ni

mie inuolutoõis eꝛronce ſcientie Gnde ctiã Hoſt · de
dſuetudine pa.j · circa finem ditit ſic Gener aliter ubi
trado vbicumq; conſuetudine ſeruata ma piclitatur

alct.· Hec hoſt. Quod poteſt intelligi vel ſimpli

el in caſu qre ic · Hec Johan · de Tam.
nocʒ ſcire qũo pᷣcepta diuina ⁊ hũana li

gent⸗Ditkiniunt leges diuine 2 n conclulio⸗
nes klit pᷣceptoꝛum

aliquoꝛum interp̃tatio⸗
Capitulum xxiii

Erũ vt ſcerupuloſi ꝑ p̃cepta non vltra q ſit
vV neceſſe ſe artari putent de eiſdẽ qũo ligen ten
Aum qñ vbi a q̃liter. Notande ſunt pꝛimo le
um diffinitões ſeu ̃ceptoꝝ Cancellarij aññ
ter deinde d cluſiones eiuſdẽ. Eſt igit lex mul uplex. oue
daz eterna ſiue pria ·˖ Alia naturaſis hoĩm alia diuuna
hoĩm. alia pꝛiuata. alia poſitiua alia ciuilis a tꝑalis
Alia ciuilis ⁊ ſpũalis · Alia caritatis· Lex em in genẽ
eſt recta mtio pꝛactica hm quazʒ motꝰ a opatõ es reꝝ
in ſuos fines oꝛdinate regulant᷑ vel eſt ipſa talis regu
latio in quocũq; lex eterna ſeu pꝛima eſt bñplacitũ ſeu
voluntas ſupma dñi dei p̃ſtituentis reb a ſe conditis
nes ſuos a motus ⁊a oꝑatões ad illas · Lex naturalis
ſr⸗ eſt dickamen legis pꝛacticũ qð natꝰ eſt hẽe c uili
bet homo non impedit? in vſu tatõis nee diſpoſinõe
coꝛꝑis nec ex diſpoſitõe vicioꝝ · Lex diuina ppꝛie ẽ in
hoĩboa eſt lex ꝑ diuinaz clementiã acceptaz ad ẽgimẽ
plurimoꝝ ꝓ fine bũtudinis pꝛincipaliter oꝛdinata.pᷣ
mum po nit᷑ ad dẽaz legis pꝛiuate aliud poniẽ ad dif

ferentiaz legis iuditialis in antiq lege Lex pꝛiuata eſt

p diuinaz ieuelaõez accepta ad regimen pſone ſingu
laris vel paucoꝝ· Eſt aüt diuina reuelato illuiato
humane nature rõnalis ad quã hñdaz vel mo dũ hñ /
di ip̃a de duũi curſu ſibi indito non attingit · Lex hũůa⸗
na ſiue poſitiua ẽ lex ꝑ ratõ eʒ ex lege naturali deduca
in dſeqnentijs ꝓbahilibo ad finez debitũ humane crea
ture · Dicit aut ꝓbabile qð pluribo ⁊ maxie ſapientibo
appet veꝝ. Lex ciuilis a tꝑalis eſt lex hũana ad finenm
naturalez ſocialis vite bñ regende immediate vel pPn⸗
cipaliter oꝛdinata illum qͥ cumnz dũitatis gerit ſuf

fſicienter ꝓmulgatn. Sed ciuilis 7 ſpualis lex hũana

ex pꝛincipijs creditis vel utõe nous ꝓbabiliter dedu
da ad finem naturalem immediate 2 Pneipaliter oꝛdi
nata p illum vel illos qͥ curaz hñt dũitntis ſufficient ꝓ

mulguatn. In hiſs omnibo ꝓ regula tenendum eſt Qð uv
om nis obligatio finaliter reducit ad dictamen liberi ſo
arbitrii diuini ſic volentis obligare creaturã cuod di wei
Ramen nobis innoteſcit vel in lunnne fidei vel gratte diunol
infuſaꝝ vel in lumine nammli ſignato ſup nos · Vnð mant
practica iuditia rntõis habemꝰ aut p lũia ſciẽtiarum.· ulm
tam diuina? q;ᷓ hũana? ey duplici lũie pꝛioꝛi emanã Aah
tium Aut poſremo ꝑ exꝑiẽtie multiplicis luminofſfuül unt
documentũ ꝑ quod fit vt virtus q; ars certius oꝑetù ſtüpee
Eſt etiam hic aduertend um ꝙ in pꝛincipiis moꝛali⸗
bus ſt vceſſus qñʒ a notioꝛibo a q̃ſi a pſterioꝛibo vt mol
ex hijs qᷓ videmus in humana politia aſſurgendo ad hihl
diuinaz legem Qñdo fit (contra a pꝛioꝛi ðſ. deran⸗ teffet
do eas leges cue natura ſunt ntioꝛes òlis eſt lex cter mlea
na. Vijs p̃mi ſis ſit hec pꝛima concluſio. Solus deus erſ.
nullus alius abſq; vnnſſione eius poteſt diretexx ſan
ſe obligare hoĩez alicuez etiam ſibi ſubditũ abſq; eius nirk
ↄſenſu libero ad actus interioꝛes a latentes habendos ſaͤteſe
Solus quippe deus poteſt de tulibo iudicare . Alij autẽ bmo⸗
non niſi ex eius ma doto a reuelatõe ſed tm de exterio poft
rib · Notanter vero dicit direde a ꝑ ſe abſq; conſenſu Hnio
libero quia indirectea ꝑ accidens vel ex conſen ſu ſub / Eden
dit h poteſt fieri niſi ab interioꝛi ꝓcedat Scða con iſtr
claſio eſt Quoniaz tatõnale eſt vt nullus homo ali / zm⸗
quid p̃cipiat niſi illud de quo poteſt ↄgnoſcere iudi⸗ mvt
eialiter hm modum ſuum in foꝛo ſuo · Idcirco Finis kont
q intentio legiſlatoꝛis non cadunt ſub obligatõe ſub 6
diw 2 ſʒ tmmmõ oꝑatões eyteꝛioꝛcs p̃ceptoꝝ · Et ita di d
ceres hoꝛas aut ieiunans in peccato moꝛtali aut intẽ Nd;
tõe ſiniſtra vel abſq; intentõe abſoluit ſe a p̃ccpto ec /
eleſie. ſz nõ apud ðm de negligẽtia aut puerſa intẽtõe p
ſepius excuſat · Tercia dcluſio Diſpenſatõ p latoꝝ q ẽ
iuris ↄũis relaxatõ qᷓdam ſeu mitigntõ locũ hz pᷣcipue 5
citca ꝑticulares caſus ꝑſonas ſingulares qm aliena dRdußm

Q
iber
ddi
tatie
Gnd
um⸗
nand
noſaͤ
cti
Nali
ve
wed
eton⸗
viter
dus
7
ius
dos
uc
dro

X

ſtatutan ſunt ꝓ dũitate qᷓ huic pſone vel illi a in iſto ca
ſu vel in illo non itn grue dinoſamẽ. Quartn conelu
ſio · Conſentire cenſendi ſunt ſupioꝛes ſaltẽ interpta /

tiue in obligatõe legum ſuaꝝ poſituaꝝ qñ paſſim ca

diu non obßuari ſcire pñt · nec verbo nec facko recla
mant. Quinta dcluſio· Lex non inſtiaut᷑ niſi dum pꝛo

mulgat᷑ neq; vigoꝛez hz. niſi cĩ vtentũ moꝛibo a pba

tur. h ſi ſit lex pure poſiaua ad populi regimen SGe
cus de diuina atq; nammali dicet dtra quas non ẽ pꝛe

ſcriptio vel ad oppoſitũ dſuetudo ſʒz tm coꝛuptela Se

xta concluſio · In oĩ lege qᷓntũcimq; poſitiua bñ inſti

tiutn alid eſt de iure naturali a diuino vt ꝙ expedit

reſiſtit ſimiles. Septima concluſio decernè ius natia

mle diuinum a poſitiuuis ſicut eſt difficile ita maxie G
neceſſariũ a vule in oĩ doctrina moꝛali a politica Et

h fieri nequit ꝑfecte abſq; ſacra ſapia ꝗᷓ legibo eter nis
mittit᷑ atq; fundat᷑ Octaua concluſio Eccleſiaſtici p/
lati reſpectu diuinoꝝʒ p̃ceptoꝝ regule euãgelice nul
lo mõ ↄditoꝛes ſunt ſz dumtaxatr qdem interp̃tatoꝛes
expoſitoꝛes p̃ᷣcones doctoꝛes q;. Nona ocluſio · Inter

ptatio a limitano vel expoſitio p̃latoꝝ in lege dinĩa
q̃diu p̃lati non ↄ gnoſcunt᷑ abuti ſua ptãte ſuſcipiõda

eſt reuerent tam q lex eſt. Abuterent aüt ſi maniſeſte
imponerẽt onem nimis grauia ceruicibo populi xp̃ia
ni vt ſi ad feſeuandũ quotidie vel ad ſtatuta qlia ha
bent religioſi omnes paſſim reſtringere quererent.
N¶ SDeclarat ꝑyccatoꝛñ moꝛtaliũ ⁊ vemaliũ

dꝛãz diftinitdées pꝛietates · ¶ Ca-xxni ·

KRoinde q timoꝛate conſcie ſcire vellent in
quo libet caſu vbi eſſet peccatum moꝛtale Et
veniale vel nullum· Idcirco quid de hoc ſen
cien dum ſit reſtat declarandum. Sbi nota⸗

djüuüßm S.· Tho. a alios circa di · xxiiij · ſcöi. Qõ omne

peecamm eſt deuiatio ab aliq lege naturali vel diuĩa.

vel q̊cumq; alia lege recte poſita · Et qꝛ oĩs lex hʒ vmm

cas lic eret impune tranſgredi ·˖ Ideo ßm vnãqq; legẽ
peccatum ðꝛ moꝛtale qð pena moꝛtis damnat᷑ veniale
vero qð leuioꝛi pena puit¶ Sñ Augu. ome . vij . ſup jo
han d· Crimen eſt qdð damnatõ ez merck · Liez autem
Apꝛie moꝛs ſit pꝛiuatio vite coꝛnalis tñ ad ondam ſi

militudiez pꝛiuari finaliter diuina viſione à icuꝛrrere

penoʒ gehenne moꝛs ðꝛ. Et ſic ipſa viſio vita dðᷣꝛ p cri
ſtũ Joh· xvij. HVec eſt inquit vita eterna vt ↄgnoſcant
te. Snuſcuiſgq; em dicit vitaz ſuaz conſi tere in eo in
quo delectat · Ideo ꝓPpter ſũmam deleckanonẽ ꝗᷓ eſt in
viſione beatn in ißa ðꝛ vita noſtra conſiſtere in eꝰ
pꝛiuatõe cũ gehenne afflidõe moꝛs · Sic er go quo ad
theologos quoꝛum eſt conſiderare hüana opa qtenꝰ
regulent lege diuina peccatũ moꝛtale ðꝛ quo quis hãc

penaz meret. Sunt aũt quedaz peccatn moꝛtt lia ex ge

nere adus . qdaz venialia ex genere achus . Socado ge
nus a

cuedaz infirmitas aie. Et ideo ſicut in moꝛbis moꝛbꝰ
ille ðꝛ moꝛtalis qui infallibiliter inducit pꝛiuatõnem
vite coꝛpalis Sic in peccatis illud ðꝛ moꝛtale qð in
ducit pꝛiuatõez pꝛincipij vite ſppalis Beniale autez
dicitur illud cð talẽ pꝛiuatõeʒ non inducit . Pꝛincipi
um añt quo viuimꝰ ſpualiter eſt caritas pꝑ quam hõ

Et ideo idez eſt peccatum moꝛtale cy genere ſuo quod
repugnat dilectione ði proxinn aut ſui. Dei vt facere
contra fidem caritatem ⁊ ſpem periurium committ ere
a ſancta quo ad tempꝰ 2 alia ſacin violare que pꝛeci
piunt᷑ in tribo pꝛimis mãdatis decalogi · ꝓximi ſicut ð

cto.· Et ſic veniale diſanguit contra moꝛtale iuyta di

to

inht

tatim

ſin 4 N
ben ve
woh.
cſt
dintto
g
ſaor
dar
Tho
quan
adde
mort
vlam
duerſ
winh

Dmtal

ä

ſnm

itin.
zvim
besſi
lege
miale
pſo
utem
nſ
rer
pci
ſant
tom
lſtin
inc⸗
noad
hoe
ge
obie
nd
tüeſt
norb⸗
öͤnem

honode yntum

luntas peccantis fert in illud qð in ſe de dtinet quan
ctõi ði aut ꝓ

e ꝑntum hoiĩcidio mechia furto falſo teſãonio.
ſimilia 6 ſunt ontra Pximum ˖ Bui vero vt in acti
bus interioꝛibo dp̃hendunt᷑ in vltimis duabb mãda
rs ſq; non dceupiſces rem vxoꝛeʒz pymi a ſimilium.
ec em a ſimilia puertunt debitũ oꝛd inez ſubiectõis
ad deum 2 fedus hũane ſocietatis ad Pyennum pter
qð ex genere ſuo ſunt moꝛtalia peccata. Qñ vero vo⸗

6

daz inoꝛdinatõez. a tñ non dtrariat dile
vimi nec tollit oꝛdinez debite ſubiectõis ad vm nee fe
dus hüane ſocietatis ad primum ſicut vbum ocioſuz
riſus ſuꝑpfluus a fimilia talia dicumt venialia ex gene ·
Ad h videt accedẽ dictũ Kich . de ſan · vi. i · de dra pec
cati moꝛtalis a venialis vbi di. Moꝛtale peccatũ ẽ qð

A quouis non poteſt Onmtti ſine grandi coꝛruptõe ſui

ſine graui leſione Pximi a ſine magno dtemtu dei · Ce

tera vero oĩa vident mihi venialia · Ouꝑ quo di. Qu/

reolꝰ. oli . ij q. xv. Ex iſto vider poſſe accipi ꝙ moꝛ /
talis eſt ĩꝛ-dinatio grandis valde ac ꝑ h opoſita oꝛ⸗
dinatõi non pue ſʒz magne neceſſarie ad fmez dſeẽn
daz. Beniale aut deoꝛdinatio leuis pua a , h opo
ſita oꝛdinatiõi vtili ſiue Igrue vel accomode . nõ aut
ad atrin gendum fincz neceſſarie ˖ Od idẽ videt eſſe S.
Tho · dtra genti · li. iij · ca jcj ſic di Peccat᷑ moꝛta litẽ
quando totaliter intentio mentis abrumpit᷑ ab ordie
ad deũ cui eſt vltimus finis bonoꝛum. In eo autem ᷣ

mortaliter omnino auerti? intentio voluntatis a fine

vlumo · In eo aut cui venialiter peccat manet intẽtõ

duerſa ad finez ſed aliẽ liter impedit ey h plus debi
to inheret hijs que ſunt ad finez. Hec Tho. Et ibi ex
intentione conat ů tradere dẽ̃am pecccati moꝛtalis a

veniali Diffeꝛunt ergo moꝛtalia peccata a vem aliby

ſimliudine multo acku alioꝛum defeckuoſoꝝ videli

vulnus letale a incurabile ꝑ natutaz a curabili ꝑ natu
ram. Sicut infinitas certitudinaliter moꝛtez inducẽs
ab infirmitate vitaz non pꝛiuante ſʒ ſanitatezʒ ꝓ pte
adimẽte. Sicut offenſa ꝓP qua quis ab aliq ſeiuilitate

ppetuo exilio a carceri damnat᷑ ⁊ moꝛte plectit᷑ ab offẽ

ſa aue thalem penaz merer. ſicut ach/ quo omne lumẽ
oculis ſubtrahit᷑ ab adu quo oculi p medium ſubtile
lumen intuent Sicut inſectio radicis alicui? a leſione

ramuſculi alicuꝰ in eade arboꝛe. Et ſicut curſoꝛ in via

vadens in ↄtrarium termino ad quez ad cum qui ver
ſus terminum ad quẽ vadit claud? ſtans vel pauliſp

a via deuians

Quod p peccatum moꝛale caritas pdit⸗

2 qu ſcire non poſſumus iy vbi ſit peccatum

4

moꝛtale ymo quã niculoſum ſit illud diftun

re oſtendiik· Capitulum xx iii⸗

feſtatione ponũt᷑ dcluſiones· Pꝛima habitꝰ
caritatis ẽ vita cñe · Patet ꝓ Augu. iiij. ð tri·.
xa.ix.dicẽtẽ. Moꝛs ſpũs ẽ a deo deſeri · moꝛs
coꝛvis a ſpũ deſeri Nec intelligas deum ſepari ab ãia
abſolute . Eſt em aliqlis pñtia Si ſrealis c̃e ißi m ali
quem effectum dei ſpealez p quez deus caz viuificat ·
Talis auũt effedus eſt caritas. Quia null? effeck' ſine
caritute vz vt ðꝛ · Coꝛinth. xiij · Sepat᷑ aũt deꝰ cũ ef⸗

fectum tulem ſui ſubtrahit. Becunda dcluſio . Nullus
ackus de genere moꝝʒ in hñte vſum ratonis ẽ ſimpli /

citer indifferens nec quo ad bonitateʒ moꝛis nec quo
ad meritũ vel demeritũ ſaltẽ boni tpalis · Satis patet
p S · Tho. j ſcðe · q · viij · Jðo qͥ ninna negligit paulaũ
decidz. Nã 2a veĩale peccatũ a ſi nõ ꝑmmit de ꝑ ſe vitaz
ge ꝗẽ vita pᷣma ifirmat tñ opatõez eiꝰ q eſt vita cůe
ſcöa a ad moꝛtem ſi multiplicetur diſponit returdat

ent⸗
kfnen

Xpmiſſis a ꝓ eoꝛũ lauoꝛi declaratõe ⁊ meãũ

Ennen

dſfi

gar

via en
Deus

umls
ſtnſpit
iopoſe
glenti
nſce
vi

Eencſt
midiſt
ntrea
s tnnt
ſite net
uſeter

ea

ſoſtn
Dndd

loſſſin
indeſa
Etpr

ſunt ̃
tuma

nadu
ucis
bpee

q; a ꝓfectu meriti ab accelleratõe viſionis dei. In

via em dei non ꝓgredi regredi eſt . Tercia concluſio ·

Deus vitaz ab cia non ſubtrahit niſi ãia pꝛius vitaz
deſerat ˖ nbat ꝑ Augu in de ve · z fal · pnĩa dicente an /

te finez. Deus cui ſemel incipit bñfacere niſi derelin /

ſit inſpiran do cogit ex neceſſitate iuſte mie neminẽ pꝛi

us poſſe relmnqueꝛe . Non em ſui eſt relinuere niſi reli
niſi deſerat vt pie iuſteq; viuat · Et· xij · de ciui dei cap
xv. Qliqñ ãia deſerit᷑ vita ſua que illi deus non eſt de /
ſerta eſt vt deſeret ſed vt deſeret deſeruit. Ad malũ em
pꝛioꝛ eſt voluutas eiꝰ Ad bonum vero pꝛioꝛ eſt volun

Is teneat᷑ vbi cõnittit᷑ peccatũ moꝛtale nullꝰ tñ tenek

ſeire ner ſcire poteſt ſpeẽalitet in oĩbo difficultatibo an

ibi ſit peccatũ tale · Pꝛnna ꝑs patet ex ma pte ca · iiij ·

2. v. Alias em ignoꝛans ignoꝛabi · Scda ꝑs patet de

multis materijs vbi doctoꝛes contraria opinani. Ills
etia vide ſenure Augu. xxj · de ciui dei ca . vl. d. Quis
puentonez ad regaum dei vt tñ ſanctoꝝ ãicoꝝ meri /
tis ninpetrent indulgentiã difficilimũ eſt inuenire piaaꝛ

loſiſſimũ cſt diffinire Ego ceꝛte vſ; ad h tempꝰ cim
inde ſatagerem ad eoʒꝝ indaginẽ puenire non potui ·

Et Pterra foꝛtaſſis latent ne ſundiũ Pficiendi ad oĩa
cauenda peccata pigreſcat. Qm ſi ſciretů que vel qlia

ſunt delicka Pquibo etiam pmanentibo nec pfedu vi

te melioꝛis aſſumptis interceſſio ſit inquirenda ſanco
rum ſpanda eis ſecura ſe obuolueꝛet hüana ſegnicia
nec inuolui talibo implicaments vlliꝰ virtuns expedi
tione curaret· Quinta concluſio. Salde piculoſum eſt

diffinire aliquid eſſe peccatũ moꝛtale peccatũ niſi h cõ

ſtet multu euident. Patet hp p̈fata autoꝛituts Qumu ·

vbi dicit · Difficilmmum eſt inuenire · piciloſiſſimum ?
diſffinire Vnde ſanctus Tho : qöli . viij . q. xv. di. Oĩis
queſtio in qua de peccato moꝛtali qutrit᷑ niſi expꝛeſſe .
veritus habeat᷑ piculoſe öter minat᷑ quia eꝛtoꝛ quo nõ t
credit eſſe peccatũ moꝛtnle quod peccatũ moꝛtale ẽ tG ſt
ſcientiaz non excuſat a toto.· ſed foꝛte a tanto quod in n
tellige vt in ca. xj· dickum eſt à1 ꝑ pᷣma ca· iiij · J. v . Er⸗ nch
roꝛ vero quo credit᷑ eſſe moꝛtale quod moꝛtale non ẽ.

dſcien tium ligat ad peccatũ moꝛtale · Pꝛecipue vero pi 19
ailoſum eſt vbi veritas eſt ambigua . Vnde Cancel 06 6
vitn cñe dicit. Doctrina ſalubꝛis doctoꝛibo theolo,, emrun
gie eſt vt non ſint faciles aſſerere acciones aliés aunur it
obmiſſiones eſſe peecatu moꝛtalia p̃ſertim ſub verd wſ
vniuer ſali dum pdicãdum erit ad populu. A lE»ato
incuit quodaʒ a expto vito accepi pnicioſum eſſe ĩ ofks Lei
arte vel doctrina aſſertõez audacem a extremã maxĩe . e
vbicũq; obſeruatio duͦis obmittit obuiatq; . Itaq; dz 3
quilibet nunqᷓ; obliuiſci q; incerta ẽſcĩa noſtra ita vt iih
idem ſepe homo bꝛeui momento tpis nunc in hãc nñie ſeyni
in oppoſſitaz fornt ſniaz. Fit pterea añdo q; vt p tnles haß
gaſſerciones publicas nimis duras genctales a ſtricdas Hige
Ppſertim non certiſſimas nequaq; eruunt᷑ hoĩes a lud etn
peccatoꝝ ſed in illud ꝓfundius qꝛ deſpaciꝰ immerkag mum
l. Sarij pterea caſus ſunt a ſi infinite circumſtanitie n
P quarum diueꝛſitate diueꝛfificari dz iuditiam ita vr
vix poſſit aliqᷓ in moꝛibo regulatradi que in pticalari kp
bus caſibo exceptõez non admittat Deniq; generant 68

noge

47

ex hinc ſerupuli in quietiui con ſcientiarum ſienplicii
vtin ass ſit ſolidum mihil. Naz 2 ſibeatus vir qui ſ ſe
pauidus a qui veret᷑ oĩa opa ſua obpuandum eſt tñ
ſumo ope illud Terencianũ ne quis nims. Et vt j6dẽ
deſt mo quid non obeſt coartare plo iuſto mandatũ

“

dei quod eſt latum nimis. Quid inſup expedit mnari
us grauiusq; illud reddere iugum xp̃i qð ſuaue eſt et
onus eiꝰ leue· Naz a ſi ðtemtus ex hac laxatõe apud
quoſdaz im ꝓbos maioꝛ oꝛiat᷑ hñtes veclamen malitie
libertatẽ aſt apud alios bene inſtitutos gratiax reſo⸗

nabunt attiones p̃ſen bit etiã ſeduliꝰ obſe quium dño
Apri tunte man ſuetudinis cuiꝰ mandata grauia non

ſunt. Et qui vult nos non temtari non grauari ſuper

id qð poſſumꝰ. Sequit᷑ ex pᷣmiſſis ꝙ ſtulte Crunt qui
petunt diſtin ctõez aut draz peccat moꝛtalis aut ve /

niali p regulaz gener ale facientẽ pucularit infallibi

littt ſcire de cuolibet actu ſi eſt moꝛtalis aut venialis
hatz ey pmiſſis Et i lud ſic oñdit Cancel. vbi ſupꝛa ·
Vales inquit petunt ac ſi quererent a medieo doceri.

ſe vno verbo regule generalis de oĩbo moꝛbis 2a vene⸗

nis a cibis a valneribo qñ ⁊ qñ non moꝛtẽ infeꝛrẽt vt
certe ad ſin gulares circũſtantias a ad pticularia legis
pcepta diligẽz nea dſi deratio deſcẽdat opoꝛtet · quibo
Ppenß loquendum vt ſapiens iudicabit Ide cibo exem
pli gracia nõne queſo poteſt vni moꝛtẽ certam alteri
egritudinem leuem inducere ˖ Side ꝙ venenũ foꝛtiſſi⸗

ſioneʒ moꝛũis ↄ ficiuut · Poꝛro diueꝛſis hoĩbo ÿmo eidẽ

hoĩ varijs tpibo quis neſciat cundẽ cibum nunc ſaluti
feꝝ fieri nunc moꝛtem celeriter opari ·

¶ Dant᷑ · xvi regule vmuerlales ad cogno⸗
ſcendum vbi ſint yccata moꝛtalia vel non⸗
[ECapitulumxxv.

pr tnli ↄgnoſcendi·Rñdeĩ ꝙ ꝓdeſt p om/
taliter tradite dum ad paucularia ventum eſt

. h J.

R unt quid de ſingularibe iudicandum eſt ˖ Gin /

Ed ques Quid igit ꝓderit doctrina vlis ſu /

nez modum ˖ Naz regule generales fundameé

”õ

gulares quippe ad regulas illas vniuerſales vbi ſolus
dDuenit quo facto veritus illuceſcit. Carẽs aüt notitia
huiuſmõi regulaꝝ vlium qñ pᷣcoꝛ poterit hijs reſolu,
tionibo vi. Qñ menſurabit ad regulaz q regulas nõ
hz ꝓderit tñ nõ negamꝰ circa ſpẽs peccatoꝝ regulas

aſponere ſpeales ſz h alteriꝰ d ſideratõis eſt · Nunc tñ

ſuꝑ regulas vniuerſales q̃ſdaz tactas p̃cedenti capi.

· ac xxj ponent adhuc alie. xv· a Can. ab alijs

thedlo gis notabilibo tradite. Eſt igi? ßm Cancel. pꝛi /
ma re gula · Qð nullum ẽ peccatũ moꝛtale actuale abſ
q; dſen ſu libero rationis vere vel interp̃tatiue. Inter /
p̃tutiuũ aũt conſenſũ eſſe dicmmꝰ dum habuit mto tẽ
pus deliberandi refugiẽdi ea circa que vitanda eſſe
puigiil ten bax · Qualiter dixit lex foꝛenß. Nui tacet cõ
ſenrus videt. dum videlicz repugnare deberet. Conſen

ſus tñ in adlum ſolum venialiter malũ eſt tmmõ ve/

nialis loquendo de veniali ex genere ſuo vt eſt verbů

ocioſũ Gtda regula Non quilibet tenet ſcire de quoli
bet p ccato moꝛtuli an ſit tale li

nem de ea q in eis eſt fide ſpe · Teꝛcia regula ꝙ cõpa

tio peccatoꝝ adinuicè m gratiitatẽ maioꝛẽ Q mino/
rem generaliter ſum neet niſi ↄp gnt in genere ſuo et

reteris ꝑibe · Om ſm alias circũſtantias pticulares ſe

hñt plurimum vt excedentia exceſſa. Nuartn regula
OQuantificatio peccatoꝝ a poſterioꝛi ſũnnt᷑ a pena liczʒ

non ſufficientet vſ;q; a a pꝛioꝛi penes genus obiecti ·
intentioneʒ finis a libidinezʒ ſeu conatũ voluntatis

maioæẽ vel minoꝛeʒ a cauſaz motiuaʒz tẽpus a locum

penes damna inde ſequentia q̃ ꝑccans pᷣuidebat aut

Euidere teneba Qumta regula Bonitas moꝛalis ſpe
cialit ſũnnt ex obiecto ſʒ toalis bonitas moꝛalis ſpe/

ſit tale lic; expediat iſtud inqui
rere a ſcire iuxta vniuſcuiuſq; vires ſatutũ a plus ec/
cleſiaſticos a lapᷣtos· Et inter eccleſiaſticos p̃lati tenẽ
tur ex officio ꝙ ſint pati omni poſcenti reddere matio /

c/
no
e
no/
oct
l.
l⸗
.

t

/

d aliter pendet ex cirtũſ tantijs ſinis a aliaꝝ ſimul adu
natis· Malitia vero ex oniꝰ illaꝝ circũſtantiarum ca/

rentia ponimꝰ reſultare ·. Ceterum bonitatẽ gratuitaz

meritoꝛiaʒ gratia gratũ faciens oꝑat᷑. Sexta regula
Om nnis actꝰ? cuiꝰ finis intentꝰ e pecc atũ moꝛtale.moꝛ
talis eſt ſiue intendat actu ſiue hitu · Qð ſcit ſi opans
inteꝛrogatꝰ?. Cur h facis a aduertẽs tande rñdebit ad
hur finẽ feci · Septima. Actus qͥ aliunde non eſſz moꝛ

talis · ¶ fit pter fincz venialẽ videt᷑ eſſe ſolum venialis
niſi foꝛte pᷣſtituat᷑ finis ille vt vltimꝰ æ quietãs q non
ſolum vt incidens a minus pᷣncipalis actu vel habitu
Ocaua regula · Nullum etiaz de ſiderium rei illicite fa
ctum ſub ðↄditõe tantũodo actualiter vel hitualitẽ ad
hibitn eſt de ꝑ ſe moꝛtale delicum de ꝑ accidens tñ ꝓp
ter apetitus ſenſualis motõeʒ nimia q̃ ſciẽter dimit
tit inualeſcere ey talis deſiderij ↄtinuatione libera põt
ip̃m inter mo:mlia deputari · Nona regula · Si ès mo
uck occaſionaliter ſolum ex ꝑꝑccato moꝛtali ad aliquẽ
actum faciendum non opoꝛtet illum actũ eſſe ccatũ
moꝛtale Secꝰ ſi cauſa pᷣncipalis adtus eſſe peccatum

moꝛtule.Decnna re gula Exp oneꝛe ſe piculo moꝛtalis
peccqti eſt peccatum moꝛtale. Sel ſic agere incertü Et
dmittere certü in materia moꝛali ẽ ccatũ moꝛtale.

ſi tale ſit incertũ ꝙ ſit moꝛtale non ſolum ꝑ diecturas

leues aut ex ſuſpitione trepida a ſcrupuloſa Puenien

te ex nimio noꝛe cadendi in via dei Oz intelligiẽ dum
tule ſit vehementer ꝓbabiliter incertü eqᷓ ſicut oꝑo/
ſitum vel magis · Tunc em illud quod agit᷑ non care/
bit moꝛtali culpa; Aliter non opoꝛtet vt tactum fuit
ſupꝛa capi xj · · xiij · Vndecima regula eſt. Omnis a /
gens contra conſcientiam cdificat ad gehennam vel
moꝛtaliter ſi ſit conſcientia fixa ꝙ illud gð agitur eſt
moꝛtale vel venialiter ſolum quantum eſt ey pte vni /
us circumſtantie que eſt facere contra conſcien tiam ſi

tonſcientia Judicet illud eſſe ſolum veniale. Duode⸗

tima regula nullus eſt actus adeo moꝛtaulis quin ipſe
vel ſibi ſinnlis ſit nõ moꝛtalis dum diſplicet vel ſi nõ

placet ðſen ſu pfecto deliberato · Smiliter nullum pec/
catũ eſt adeo veniale cuin ip̃m vel ſibi ſimle moꝛtale
fiat dum placet h eſt dum ðſenſus ad diẽ ˖ Si tñ illud
veniale erat ack? moꝛtalis ex genere ſuo a ex eo ꝙ nõ
fiebat ex dſenſu libero 1 pfocto venialis reddebat. Tre
decima regula ˖ Multa ex genere moꝛtalia ſunt quoꝛũ

ſimlia pft effici bona dum trahunt extra rationẽ ſuã

Queadmodum dolere de libertute de bono alteriꝰ eſt
moꝛtale delictum · Si vero h fiat ꝓ zelo iuſttie boĩ cõ⸗
munis cui ↄtrarium ẽ tale bonum iſte doloꝛ virtꝰ erit
plerumq; etiã multa cx genere bona eſſent qᷓ ex aliq̃ cir
cũſtantia puerſa fiunt mala ⁊ ſpẽm moꝛtaleʒ mutũtia
Quartadeenma regula . Nihil eſt adeo ðdſiliũ ĩ lege euã

gelica quin in caſu poſſit eſſe obligatatoꝛiũ Et itn ali

bet vtens radone tenet᷑ m p̃paratõeʒz anni ad gqðlibz
ſilium vtputa martiriũ vel dimiſſionẽ oĩm bonoꝛũ
ſuoꝝ a ſimiluũ ſibi ⁊ vbi necſſitus nmmmineꝛct h agendi
Obligat inſup qðlibet ↄſilium ꝙ non dtemnat᷑ tunq;
non ſit ſalubꝛioꝛ obſeruatio eiꝰ q; oppoſiti · Et tñ nul
lus itn dſilijs ßuand is aſtr git᷑ qñ ab co aut poſſit aut
debeat in caſu eoꝝ obſeruatio verbalis añz p̃ternntti
vt de non hñdo duas tunicas a de p̃bendo pallio tuni
caz auferẽti a ſimilibo·. Quindecima regula qꝛ ars nõ

deliberat ſicut ex virtute agit alies bñ qſi ſubito · Sic
ex ꝑuerſa aſuefactione vicioſus qſi repente p̃cipitutur

æ ita male habitiatꝰ? in vicijs vt iniuriando daupiſcẽ
do odiendo iudicando a ſimilibo fere demert continue
SGicut virtnoſo dtinue merces accreſcit vt verum ſit
Qui in ſoꝛrdibo eſt ſoꝛdeſcat adhuc a iuſtus iuſtitiam fa
ciat adhuc · Sedecima regula eſt de pmiſſionibo pecca
toꝝ a relaxatione penaꝝ videlicet. ꝙ pene ſuut reſtrin

gende ſic ꝙ abſh vtilitate reipablice vel eius cui infli

—

nd

nipe⸗

liro

n c/
Atdle
ilnd
nd
Te⸗
cuori
niſii
he

iie
Gtit⸗
etud
niſ
Sz
nori
gendt
tang
timt
ſtant
ermt
ſonnm
noto
ar
nſei

gunk neq; inſctui, neq; in ſtituta exeui deberent 2 pee /

cant oppoſitũ facientes vel eas cũ u inſtituerunt nõ 5 tol /
lentes · In oĩ aũt republica tolerari pñt aut debent vi
