ꝙ mandauit de? de pꝛoximo ſuo vt ſez ei ꝓſit verbo
a exemplo · Autoꝛitatũ talium varietatem 2 qſtionum HM
non dum ſoluit S. Tho · p diſtin tões quodli · ix · q xiij.
Strũq; inquit ſq; cõtemtus fame appettꝰ poteſt eſ /
ſe laudabile a vicioſum · Cama em̃ non neceſſari eſt

=

homini pter ſeßm ſz ꝓpter Pximum edificandũ .· Ap
petere igit famaz ꝗpter ꝓximũ caritatis eſt. Ametere
vero Pter ſeißm ad inanez gloꝛias ptinet. Et ecõtra

rio temtus fſame ratõe ſui ipſiꝰ hũilitaas mtione P/

vimi ignauie eſt crudelitatis. Illi ergo oͤbo ineumbit
ey officio ſiue cx ſtam pfectõis alioꝝ ſaluti Puide pec⸗
cant niſi infamiã Pꝛiaz iuxta poſſe repel ant · QOlij ve
ro òbo magis cuſtodia ſue ſalutis unm net pt ſue hüin

litati Puidentes famaz vel infa mia 3 En cre · Sz cũ in „
fama dupliciter repellat ſez occaſionẽ ſub trahendo 2

liguas detrahentiũ cõpe ſcendo. Pꝛimo mõ ten ent om

ℳ1 4

nes infamã vitare alias ſine ſcan dalo ackuo tran ſi⸗
non poſſent . qð ſy eſt peccatum ſz ſcðo mõ nõ tenenẽ

„ 9

niſi ts dz alies ſaluti ꝓximi ꝓuidere Et h eſt quod

Gꝛe · ome. ſuy Eze · dicit Ligias det ahentũ ſicut nõ

de bem? nẽo ſcudio excitare ne ipſi ꝑeant ita ꝑ ſuã ma

liuã excitatas debemꝰ eqnimiter toleꝛare vt nobis me
ritum creſcat · Aliqũñ etiã ↄpeſcere ne dum mala de no

bis diſſeminãt eoz qui nos ad bona audire poterät
coꝛda innocentiũ coꝛrumpãt.Et infra· Vij etenĩ quo

rum vita eſt exemplum mitutõis poſita debent ſi pñt

diant q audire poterant et in pꝛauis moꝛib remanẽ

iecta · Enã patz ꝙ contẽnere in fannã eſt aliqn do hũi

bus ́ ꝛiam infami ſuſtinuerunt non repellẽtes eã

Sitc ſandcta marina virgo ſub virili himm monachi ðo

ſeruies falſe accuſat a pan docis filia p militẽ inpgna
ta quaz infam ſuſtinuit marina quinqnio penitenti

am agẽs ante foꝛes monaſterij ſui Pꝰ qð tẽpus viliſ
ſimis in monaſterio mancipata officijs ſtutim ſöõum

deo reddidit ˖ Locioneq; ſui coꝛꝑis a obſeſſione demo

nis rea ꝓdente faeinus ꝓpꝛium virginis innocentia

ſ
nan
pernn
hii
infid
tpid
unna
Pmo.
en
Ape
ad
thi
jäͤeh

vſcien

eumch

purgatn eſt vt in vitaſpẽm legit. Sic etiã ad tempuz
beatn virgo Eugenia philippi reckoꝛis Qlexandꝛie no
biliſimi tomo ni filia fecit ꝗᷓ cũ ptho iacincto degẽs
ſe Eugemũ vocans ſub monachali habitu in mona⸗
ſterio latitans tande in abbatẽ elecka a melancia feia

voluiſſet nntteꝛe. Sz cũ res publico iuditio igne pur

guri deberet incendio ſancka virgd ne relig onis ſta

tis eius infamia decreſceret. Tandem pri indici ſe fra

tribo a 2gnatis pñtibo didit e efſet innocens piter 2
femina ſieq; prez dſanguineos ac pene totaz Qlexan/
dꝛiam fidei ypiane diũxit vt docent eiꝰ virginis geſta

4

,WVUEapitulum Sextum —

*

. dꝛi de hal ˖ in ſüma ſua diſtinctioni bo · Notã/

Qlij ſciunt ꝙ nõ habent talia · Qlij dubitant . Alij o pi /
nant᷑ ꝙ caritutez habeant a bonam ꝛ ſcientiam Alij ex
periunt᷑ ſed non habent de hoc ſcientiam. Alij hoe ſeiüit
teuelatõem tuntm· Qlij vero ꝑ cauſam . Pꝛimi ſunt
infide les plurim a heretici · ymo etiam quidaz xp̃iani
tepidi ꝗ non luſtrantes ſuam ꝛſcientiã ex craſſa igno /
rantia peccata qdam moꝛtalia dmunia non habentes
ꝓ moꝛtulibo in pꝑeccatis grauibo ꝑpſeuerãt a eukariſtie
ſacramento indigne pucip ant. Qð ne fiat dieit · j. co ·
xi: Apoꝰ. Pꝛobet aũt ſeĩm homo a ſic de pane illo e ,·
dat a de calice bibat · qui em manducat c. In eadem
cecitate infidelitatis fuit aliquando idem apoſto lus qj

iã captus a romana militia iheroſolim is iuðᷣos qnr

An quis ſcire wollit ſe habere bnam con.
tiam Et d lentem gradibus conſtientie

Ltem pinde ex ſupꝛadictis naſcitur queſtio.
Wtrum cuis ſcire poſſit An bonam habeat ꝰ
NLtientiam . Reſpondet᷑ ꝙ hec eadẽ qſtio Qlexã

bere caritatem a bonam ꝛſcientimm ſed neutrum habet

petitõe captus eſt ſic alloquit᷑ · Ego o mni dſcientia bo
na duerſatus ſum ante deum vſ; in ho diernũ diem .
qui tamen pſe qbat᷑ pꝛius eceleſiam dei. Secundi ſunt

q̃ ſciũt ſe hẽ̃e nõ bonã ðſcĩaz vt hij qᷣ ſciũt ſe eſſe iĩ po /

ſito peccãdi moꝛtalit᷑ aut manẽt in peceato ĩ pñia Od
aledixiſu alijs · Tercij ſüt hij qͥ dubitũt ſe hẽe bonã cõ
in gratia ſicut ad opoſitum. Gicuti jndo vident tepi
des ſe eſſe in amando deum non habent affectũ oꝛan
di. Sident q; ex oppoſito ꝙ nullam volunmtem habẽt
peccandi moꝛtaliter. Eſt em dubitatio inte llecꝰ? inter

vtramq; ptez dtradictõis édam vacillatio; Tales di /

cere poſſunt cum apo. Nihil mihi ꝛſcius ſum ſed non
in hot iuſtificatus ſum · ᷓ aut iudicat me dñs eſt .j. co ·
iiij·. Quarti opinant᷑ bonaz oſcientiã ſe habere ſe eſſe

in gratia. in q̊ etiam ꝓbabiliter ſunt ſicut illi qͥ hobent

rauones ad hoe ad ſuum oppoſitum foꝛtioꝛes tumẽ
rationes habent ad hoc q; ad ſuum oppoſitum. Sicut
qn do in vna pte vident ſe feruentes in amoꝛe deia lu /
gentes ꝓ peccatis. Ex oppoſito ſentiunt rebellionẽ car

nis ad ſpũm fragilitatem . Eſt em oppinio accepio

vnꝰ piis ↄtradittiõis cum foꝛmidine · Talis Job bea
tus fu ſſe videt qᷣ ait Verebar omnia opa mea ſciens
ꝙ non parceres delin quenti · YBbi glo. Bona quidem

erat oꝛpa ſed a hec timenda hijs qui volunt vere deo
placere. qa duo in bonis cauẽda ſunt · deſidia et fraus

Deſidiam facit minoꝛ amoꝛ dei. fraudem ꝓpriꝰ amoꝛ
ſui Pꝛo bene attis tacita humani coꝛdis gratia vel fa
uoꝛis aura vel qlibet res exterioꝛ deſidemt.
ꝗ excutit manus ſuas ab omni munere coꝛdis manꝰ
oꝛis · Circa hoc umoꝛ habendꝰ eſt qͥ munit · Vnde ſe
quit᷑ ſciens ꝙ non parcis delinq̃nti- Aninn cxpiuntů

ſe habere grauã a bonam dſcientiam ſicut illi qᷣſentiũt

Sʒz beatus

ſab
diem.
iſunt
o /
10
oma
nch

4

gſint
ndpi
ioꝛan
li
inter
di/
non
ſto⸗
ſecſe
vlent
tame
Hicut
1lu/
car
pio
oa
ſeiens
niden
te deo

mo

dulcedinent diuine bonitatis in oꝛatione guſtunt 3

xxxiij. Guſtate a videte q· ſie.· d. beatus vir qᷣ ſpe · in eo .

ſpe videlic et tali 4 eſt bona ſcientia . Guſtate in cuit 2
vi · qꝛ duplex eſt in anima ſcientia ſeʒ cognitiua ſeu ſpe

alanua expimentalis. De ſpeculatua infra ſtuñ dice
uir Expim entalis ſeu affectiua ſcientia cauſat ey re ̃
tſt a ſentitũ in affectu · R es em gratie poteſt ſentiri ſeu

expiri · Nam res gratie ſentit ſe notam in affeltu ſicdt

dulcedo in guſtu . Sed hec ↄgnitio ꝑ expientiam non ẽ

medium infallibile ſicut ſcien na ſpeculatiua . ſz p me

etiam recte ait poctas in.j.amp hoꝛiſmo Ors longa

vitn bꝛeuis inditium difficile tempꝰ accutum cxpimẽ/

tum fallax ·.· Qð aut de bona cõſcientia ſeu grata vel
caritute qat haberi · Expmientalis ſcientia Pbat anto

ritate xp̃i apoſtolica ⁊ rntione.· Sñ Qpoc ij. habener⸗

Qui habet aures audiendi audiat d ſpũs dicat cecle

ſijs. Sincẽti da bo manna abſconditum 2 dabo ülli cal
culum candidum in calculo. i. in carbunculo nomẽ

nouum ſcriptum oð nemo ſcit niſi qui accipit. Man⸗

na abſconditum eſt yp̃s in domo habitans conſciẽtie

Calculus candidꝰ eſt caritatis habitus cue caritas ar

det lucet ⁊ mundat ſibi 2 Pymo. Nomen aũt nouum

huit caritati in ſitũ eſt ꝙ filij dei p adoptõez effitimur

Amuit idẽ expõſſus· ij · Coꝛ. vl. Si eſtis in fide ipſi vos

ꝓbate · An non agnoſcitis vos metipſos qe xp̃s jůus

eſt in vobis niſi foꝛte re bi eſtis. Spero aüt ꝙ 2gno /
ſcitis qa nos non ſumꝰ re ꝓbi . QOccedit ad idem ratio

Guſtus em bene diſpoſitꝰ nõ poteſt neſcire dulcedĩez

ſibi ↄiunctaz · In coꝛpalibo ergd p ari foꝛma in ſpũali/

bus ca bene diſpoſitn non poteſt non ſennre diuinã
dultedinẽ ſibi diunctã. Genſus em diume dulcedinis
eꝑ graz · De q ꝗꝓpha amitat · d. Pſal · xxx. Qua magna

b 3

ſreculatiuã ſcĩaz ſe hẽe bonã ſciẽtiã De q̃bo . j· Joh iiij

In h ſeimꝰ qm in deo manemꝰ? a ipſe in nobis oͤa de
ſpiritu ſuo dedit nobis · Et Apoꝰ Ro. viij. Certꝰ ſum
ꝙ neq; moꝛs nec vita neq; an geli neq; pꝛincipatꝰ ne
q; virtutes neq; ĩſtantia neq; futum neq; feꝛutudo ne
q; alutudo neq; ꝓfund um neq; creatum alia porit
nos ſepare a caritate dei que ẽ in ep̃o ihu dño noſtro

Scire tñ non poſſumꝰ ſᷣm queʒz legẽ an in caritate ðdi

ſimꝰ ſcientia ſpeculatiua qꝛ het ſcientia eſt ꝑ cauſaz rei
vel etiã ꝑ effectum. Sʒ cauſa gratie non cadit ſub co
gnitõe noſtra ſimpliciter nec eiꝰ effelus vt videbitũ

Ptim a viſum eſt · Smiliter grẽa ßᷣm ratõem gee dicit

atõeʒz ad acceptõeʒ dei · Sñ ponit iß az aceceptõem

in deo · Voc aũt modo nõ pote ſe 2 gnoſci a nobis iðo

non ↄꝑnoſcit᷑ ſcĩa ſpeculatua certitudinalit poteſt tñ
ſciri ab aliquo ſcientia affectiua qꝛ h eſt ꝑ experieni ã
rei in effed u. Vñ hec ſcientia eſt de re ꝑ rem a nõ ſolã
rationez vel 2 pationeʒ quaʒ habeat ad ali ud vt oſtẽ /
ſum eſt. Geptimi itt ſunt qui ſeiunt p cauſaz rei ſine
rationez rei vt hij q eſſenta dei clare in hac vita vi⸗
derunt vt in veteri teſtamento moiſes in nouo apoꝰũ.
t Gee · ij. dÿ alo · eſt qd non videant qui vie

Quid ine

5

tem omnia vident.

Per que ſigna quis coguͤoſcere wolſit ſe
habere bonam ſcientiaz.· ¶Capi vii /
‚IJNdum ẽ7 ꝙ quis expiri poteſt ꝑ ſigna an ha
beat gratiã a bonaz ↄſcientiaz · Modo viden
dum ſunt illa ſigna · Vbi ſciendum ꝙ do

ARoꝛecs ſancti alia a alia ſigna ponũt · Na eri.

multn do dul. t. d quã ab cõ.· ti· te pfeciſti eis q̊ ſperãt
in te. Sexti ſunt ꝗ ſciunt ſʒ ſolum p reuelatões non per

mt· v. Sanct? Tho. iiij · Olexanð. iij · Cri . ſup Ma ·
ome. xxxix ponit · v · vel · iiij · q habes pte ſcda · ca · viij·
Sanct? Tho. in · iiij · di · xix ponit · iij. ſub hijs verbis

dine
ſam
alq⸗
6sde⸗

p
Cué
Que
Gee

ſone

fmu

womo
noͤpe
nezz
rpim
ſima⸗
gpini
Wft
kunta
tüden⸗
ot
db
ince

ſunt

pax.
TLen
ſanck.
gaa
taab
ſdäi⸗
iner
Nebt

erat
1er

116

iii

um
ne
D ne
rt
ſſro
tdi
ztei
beo
bii
dicit
n
Ho
tn
na

Quid inguit alis oĩo a peccanis ſit immunꝰ p certitu
dinez ſciri non põt. Vñ. j· Coꝛ · iij. Nihil nn hi dſcius

ſum ſed nõ in hoc iuſtificatus ſum põt tñ de ho c hẽi

aliqd iectura p.iiij ſigna ſicut dicit Bern . DPeimo cum

as deuote vba dei audit ˖ qꝛ qᷣͥ ex deo eſt vba dei au dit·

. *

Joh. viij . Scðo cũ qs ſe ꝓmptũ ab bñ opan dũ inueĩt
E ꝓbatio dilectiõis exhibitio ẽ oꝑis. vt d. Gꝛegd. iij.
C s afreratis abſunendi in fumn mPoſitum halet.
Quarto eũ de pꝛetetinis dolec. qe in hijs vem pnia hm
Gꝛe. dſiſtit. Vñ ſi qs ꝑ huiꝰ ſigna facta diligeti diſclſ
ſione ſue ſcĩe qzuis foꝛte nõ ſufficienti etia ad ſanttiſ⸗
ſimũ coꝛpꝰ xpi ſumẽdũ accedat deuote aliquo pecca/

do moꝛtali in ĩo manente qð eiꝰ ↄgnitõez pterfugſat

nõ peccat · mo magis ex vi ſacramẽti pecca ti eᷣmiſſio

neʒz dſet. Vñ Qugu . d· in quodaz hmone q̈ qñ coꝛpꝰ
xp̃i manducat᷑ viuiſicat moꝛtuos· Qlexanð de hal . in
uma ponit tria expimentn gre qͥbo vt dicit põt quis
expiri ſe hẽe grẽaz ꝗᷓ hemꝰ in illo Pſal.Cũ inuocarem.
vbi fit Oſtio multi dicunt qs oñdit no.bo. i. hoĩes que

runc a fidelibo vñ cert ſint ꝙ ſunt accepti deo pha
rñden do colligit tria. ex qbo colligik expimentũ p q8ð

ſci ant ſint accepti deo ꝓ hñt graz . Pꝛim ñ eſe t cum
di · Bignatũ eſt ſut nos lu · v · t · d. ſcm Dediſti letitiãa

in coꝛde meo. Ter ciũ In pace in idißm doꝛ · ð re. DHec

ſunt tria ex qbo colligit expimentü gre lumen letitla ct
pax. lumen apud vim rõnabilẽ. pax apud iraſcibilem
Letitia apud dcupiſcibilẽ. Qñ em iſta tria ſunt in ca
ſancta hm illas tres vires a vere certü expimentũ eſt.

ſia heat graz · Et bñ dico vere · qꝛ ꝑ h dẽt cia ſan

cka ab ca heretica. qꝛ ca ſancta vere qñ habet gẽam
ſed aia heretica nõ · Vñ nũq; hz lumen veʒ in ratõna

li nec veraz pacez in iraſcibili nec veraz letitiã in cu⸗

piſcibili ſicut hʒ aĩa xp̃iana pfecta qᷓ hz lumen verita
tis radiantis ſuꝑ vnm ratõnaleʒz in quo mi mbiliter de
Smdiants ſt

lectat᷑ rato· Anima vero paguni vel heretici vel cni?“ d.G
lbet inſide lis nõ hz lumen niſi ſophiſticũ ſicut ẽ lumen uyt
in ſom niado. Smmiliter nõ hz veraz letitiã in coꝛde gaau¶ uit
ſicut ðꝛ . j. Thy · iiij · Vmn es hũt cauteriataz dſcienttiaaz Nen
Sõimiliter nec veraz pacez hñtin jraſcibili. qꝛ ſicut ðö eutat
vſa . lvj · Impijs non eſt pax · Vñ ſicut in palitico vide ??”
mus ꝙ in ipo eſt infirmitas nõ tñ ſenſus doloꝛis lircte aate
in ip̃o ſit materia doloꝛis · In ſano aũt non eſt mate mnua
ra doloꝛis nec ſenſ' doloꝛis ·˖ In egro aũt nõ palitico isd
materia doloꝛis ſenſus doloꝛis · Sic infidelis habet 6
materiaz doloꝛis nõ tñ ſentit do loꝛez vñ ẽ velut paliti u.
cus. In cha vero fideli ſana i · ſancta pfeda non ẽ ſen Sr
doloꝛis nec materia doloꝛis · In mia vero fideli errga oyoa
ſ. p peccatũ ẽ materia doloꝛis a ſenſus doloꝛis. Sicut glo⸗
di Augu . Melioꝛ ẽ natura qᷣ ẽ cũ ſenſu do loꝛis qᷓ; q̃ eſt tone
ſine ſenſu doloꝛis a h· ſ· qũ hz materiaz doloꝛis· E ꝓp riwſ
pter h ſi pax ſit infideli vel heretico h non eſt niſi ſiut ſa
q́es in palitico qᷓ̃ nõ eſt ibi vere ſʒ doloꝛ ibi eſt lie nö iym
ſentiat ˖ Ex quibo etiaz patz quo? obiectio inefficax j inobe
dicunt ꝙ in pagano a infideli ſepe eſt iocunditas coon min
ſcientie bonum deſideriũ feruoꝛ ad opa bona qᷓ videẽt d.
eſſe ſigna grane. Rñdet eiſdez qꝛ tm dẽt iotunditas ccde np
infidelis a iocunditate cũe fidelis intum diſtat ioců dis
tus fantaſtici vel ſomniantis a iocunditate vigilantis ðð
Bñ in ißis non eſt vera iocunditas qᷓ eſt ad expimen / d
tum ad h ꝙ aliqs ſciat ſe habere gra»am. FIn
¶De tribus ſignis optimis bone conſcen on
tie ⸗ (¶ Capitulum Octauum à5
‚Snt tria ßm omnes doctoꝛes ðↄſolatoꝛia c,oo [on
ſcientie bone tria. Pꝛimo ↄtritio vern ꝓ pec/ ſoncke
catis. Scðo ↄfeſſio ſacramentalis. Teꝛcio cõ i
munio eukariſtie effelualis Pꝛmmuũ ẽ bonũ. Me
ſm meliꝰ. terciũ ſi bñ fit eſt optimũ. Pꝛimũ declarataꝰ· ug
pꝛautticare docz Johh de tambaco li · de culpa gra . q · i-? Naa

lis vel etiã rememoꝛatio ſin⸗

d. Generalis dtritio maxie qñ ꝓ loco a tꝑe implicat

peccatũ ſeỹaliter occuerens ſufficit. ad H ꝙ ès ſit ĩ gẽa
dei vbi gra · Qñ peccato ſpeẽali occuerente verificat hec

vel ſimilis mentalis oꝛatõ. O de? de h peccato 2 de oĩ
peccato qñ vnq; dtra re ↄmiſi doleo inntũ ẽ ztra te.
mo ꝓbat ibi latiſſime hanc 2 cluſiõem videlicet ꝙ ex
tra caſus in qᷣbe peccatoꝛi incũbit ſingula pccata moꝛ

tnlia v fiteri nũq; neceſſaria ẽ actualis dtritio de ſingu
oꝛatio ſin gulo . Od ide videtůͦ eſſe
S · Tho. q. v · in de veritate ſie d. Ad iuſtificacõez pec/

catoꝛis· ſ· nõ reqᷣrit᷑ ꝙ in ip̃o iuſtificacõis momẽto ali

Is de peccatis ſingulis cogitet ſʒ ſufficit q cogitet de h
ꝑ culpaz ſuaz ẽ auerſus a deo · Recogitatio aut ſin/
guloꝝ ꝑccatoꝝ dʒ vel p̃cedere vel ſaltez ſeqͥ iuſtifica /

tnonez · hec Tho Ad ide eſt Cancel · piſienß in ſuo trip

nto ſic d. Ociens miſericoꝛdiſſunꝰ paber deus 12 gno
ſcens nrẽaz fragilitatez pmarimaz ad malum ꝓnita

tez multiplicibo vijs moꝛtali vita durante Patiſſimus

nobis delicka re mitt ere graz feꝛre ſi dũ taxat ve⸗
raciter a ex coꝛde ſibi tres ſubſcriptas veritates poꝛri

gemꝰ. Pꝛima veritas. Dñe ſic vel ſic ↄtra bonitatẽ tu

am precaui cð mihi diſplicet Racõe cuiꝰ etiã peniteni
m agd da te offendi ꝗ totus es venerand? a colendꝰ
ꝙ q; man datum tuũ tranſgreſſus ſum Scðda veritas ẽ
Dñe habeo bonũ poſitũ a deſideriũ tuo iuuamine me
diante in fumg pcaꝛendi ne incidaz in peccatũ a occa
ſiones inxta poſſibilitatẽ viriũ euitandi. Tercia veri
tas · Dñe bonaz habeo voluntutẽ peccato meoꝝ con

feſſionez integraliter faciendi loco tꝑe m tuumaꝰ

ſancte matris eccleſie mandatũ p̃ceptũ. Has verita⸗

tes quiſes qlicũq; loco a tꝑe ſinceriter nõ ficte aut mẽ

aciter ex coꝛde ꝓnunctiauerit ſecurus exiſtat in ſalu⸗

tis 2 gratie ſtatu ſe ðſiſtere 1 vitã eterna mereri q;uis

la crimna mſiſß · Sit enã talis abſh vlla d ſeſſie

Otinuo decederet in abſentia ſacerdotis doꝛmiẽdo aut
alio quoq; mõ moꝛte ſubita p̃uentus idẽ finaliter ſal⸗
uaret᷑ acerbiſſima purgatoꝛij pena mediante Ex quo
notundũ ſalubꝛe ðſiliũ elicit vt yp̃ ianꝰ oͤlibz ſingu
lis diebo bis aut ſemel mane aut ſero aut ſaltẽ feſtiuis
diebo redeat ad coꝛ ſuũ ↄſciaz exam inãs an tres p̃miſ
ſas veritates Pfeere valeat cũ coꝛdis ſinceritate ſic q;
incea ſtatũ ſalutis ſe vfidat · Hec de Cancel. Nec mirũ
ſi ad pñ̃iaʒ de peccatis deus graz infundit dimitten do
peccatũ cũ ipſe ꝓha dicat . Dixi confite boꝛ aduerſuz
me in iuſt · me · do a tu remi a. Cũ etã le ꝓſi decez eũ /
tes ve oſenderent ſe ſacer dotibo mundati ſunt anteq;
ſe adtn acer dotibo pñtarent. Sñ etiã magiſter ſnĩarũ

Eze xvijj · ſic allegat ad ꝓpoſitũ · Quacũq; hoꝛa pecca
toꝛ 2 uecſus fuerit a ingemuerit vita viuet non mo⸗
riet᷑. Non ðꝛ oꝛe ↄſeſſus fuerit ſʒ duerſus ingemuerit ·
Puic dſonat dicü Alber · ſup · iiij · di. xvj. Exponentis

illud verbum Augu. in Ea videlic; Paueat ctiã ſi pe⸗
nitens ne pꝛiꝰ ad dñicum coꝛpus accedat q; ↄfoꝛtatus
bona dſcientia · Poteſt in qt ſi aliqͥs vult dicere ꝙ oĩs
cõſcientia adulti hñs gratã eſt ↄfoꝛtuta qꝛ actꝰ cõtri/
tionis deteſtuns peccatũ eſt actꝰ meritoꝛiꝰ ſimiliter ac
tus fidei in deũ a huiꝰ mõi · Et illis actibo mouet qndo
iuſtificat᷑ · Et ſic ſtatim pꝰ pꝛimũ momentũ ↄtritionis

Zfoꝛtut eſt bona ðſcientia ꝑ opus interiꝰ meritoꝛiũ.

liceʒ non exteriꝰ. Scoõm ꝛſolatoꝛiũ ðſcientie ⁊ efficatiꝰ

eſt ↄfeſſio ſacramentalis. Naz ſcm S. Tho · ⁊ Scotũd

ſup · iiij · Confeſſio inter alios fructus etiã hunc habet

H ſi doloꝛ dtrinonis penitentie nõ fuiſſet ſufficiens tũc

Ifeſſio abſolutio ſacramentualis pnie ſupueniens eiꝰ
ſupplet defectũ · qꝛ cũ ipſa atritõe de ſe inſufficienti ſufft
cienter delent omnez moꝛtaleʒz culpaz dumo do ipſe pe
nitens tunc nõ ponat obicẽ gẽe ꝑ ↄ miſſionem peccati

atctualis moꝛtalis · Vñ qñ Dauid coꝛam Nathan d f /

—.*

S 4

wnt
r ſal⸗
quo
ſinngn
ſanis

dendo
nerſuʒ
tez tü/
niarü
ipetta
nmo /
ment.
mis
ſir⸗
nms
pois
tri⸗
Kac
oͤnde
inoms
nmi.
ffrat
Hcon
eulet
ns lc
noch
iſif
epe

ccatl

1aſi/

fixam-Et quomodo oꝛi

tebat᷑ roccatũ ſuum di · Peccaui ſtuim Pha cyxpte di

dixit · Tranſtulit deus peccotũ tuũ · ij · Re. xiij Quorum
ratio eſt. qꝛ ad h ꝙ peccatoꝛ recupet gcaz a ſibi dimit
tunt᷑ peccata nõ reqri᷑ ßᷣm p̃dicta niſi ꝙ cũ aliẽ li dete
ſtatõe etiã ſi illa ßm ſe inſufficiens ſit nõ ponat obicez
gratie ꝓtune De h aut homo cũ ↄfitebit pbabiliter eſ
ſe valde ſeture põt. qꝛ poteſt valde ꝓbabiliter ſcire tpe
ſecure ꝛfeſſionis abſolutõis ſe nõ peccare moꝛtnlitẽ

a ſe deteſturi ſua peccata · mo Gco. ſupeꝛ. inij di. Sia
iſta qꝗᷓ homo ðfitel ſaemmẽtaliter ẽ magis in ptãte ho

m nis a certioꝛ ad gꝛaz pᷣmaz recupandaz · qꝛ ibi non

opoꝛtet niſi nomen ponere obicẽ ad gratã qð multo

42*

minꝰ eſt ꝙ hẽe aliq; attionez q p modum meriti de ꝰ
gruo ſufficiat ad iuſt ficatõez ſicut fieri opoꝛtet in cõö

„

tritõe. Vñ di. b· Augu. allegnt a magiſtro in iiij di.

xvj · vt paulo ante dictũ eſt paueat. ſ. penitens ne pei
ns ad dñicũ coꝛpꝰ accedat q; ↄ foꝛtatꝰ ſit bona ꝛ ſcien/

taa · Sup quo ver bo di. ite Albeꝛ ·. Vomo habens gra

tiam vel p̃ᷣſumens ex ꝓPbabili ſigno ſe hẽe gratiã poct
arcedere ad coꝛp⸗ xp̃i. Signũ aut ꝓbabile eſt inquit ·
BDi eſt ↄfeſſus a dicit ſibi cõſcientia ꝙ ꝓ nulla re vult

*

ampliꝰ? peccare a penitentiã libenter debito tpe ſuſcipe

Yercium ſolatoꝛiũ ð ſcientie ⁊ optimum eſt pꝰ cõtri

tionem ofeſſionez ſacramentum eukariſtie fümere qdö
ſacramentũ habet etiã moꝛtuos viuificare vt ey ſancto

Tho . patuit ca · pce enti· Et ſic patet pꝛima ps huiꝰ
tracaas. Eo de

¶ Quid ſit conſcientia put dicit credulitatẽ

Gginat᷑ ꝑ ſylogiliuum

mMaclicum. Quid ſit Sinderiſis ratio inter oꝛ
⁊? ſuperioꝛ ⁊ eoꝛum ditterentiꝛa·

Ooen- dicum eſt de dſcientia bona 2
reca put ſümit ꝓ ſpe bona quã quis
hꝛ,s de dei anicitia Nunc vero reſtat lo
Aqui de eſcientia recta erronea magis
Pppꝛie dicta ꝓPut ſũmit ꝙ actu aſſenſus
vel credulitats ˖ Et ſie ða d ſcia eſſe af /
ſen ſus vel ctedulitas intentionis ad aliéd ſaciendum
vel nõ faciendu. Sñ iſto ſcðo mõ cõſcia ðꝛ qſi cũ alia

ſcientia Quia ſcient a vniuerſalis ad actũ pꝑticularem

applicaĩ vel etiã qꝛ p eaz alies ſibi dſcius eoxʒ aue fa

cit vel facere intendit Pꝛopter heuan inidü ðꝛ ſnia
vel dickamen rõnis. Pꝛo quoꝝ in tellectu notundum

7711617

c iſta ilij differunt. Sindetiß ratio ſupioꝛ rato info
rioꝛ aà ↄſcientia vt dicit ſanctꝰ Tho · in · ij · di · xxxix · Na
ſinderiß eſt vis cñe motiua ꝗᷓ ſ eſt natu figi in ſupioꝛi
bus natutaliter mouens a ſumulans ad bonum ab
hoꝛrens malum Que ſinderiß aliqñ lex ratõis aliqndo

etiam aſcienta nomnat᷑ De quibo Ro. j. dicit. Legez

non habens ipſi ſibi ſunt lex · Aliqñ aut dicit alio no⸗
mine ſcintilla ratonis conuenienter quide . quia ſicut
ſcintilla eſt modicum gqnid ex igne ecuolans ita hec vir
tus eſt ( dam modica pticipato intelledualituus re/
ſpedu eius cuod de intelleckualitate in angelo ?. Sn/

de Irro in glo. ſup Ezech /· dicit · ꝙ per aquilaz ſigna
tur qᷓ vt cetera aialia in volando tranſcendit rõnalez

q̃p hominẽ figurat᷑ 2 Zcupiſcibilem que p vitulum at
q; iraſcibilem q ꝑ leonez ſignat᷑· Hanc ſinderiſim iðo
deus poſuit in hoie vt huet oꝛdo dnexio reꝝx · Nam
ſm Dioniſium vij ca de diuinis nominibo diuina ſa
pientia d iũgit pꝛincipia ſcðoꝝ vltimis pꝛmoꝝ· Qn⸗

ſcurſu iſti nature homo pꝑ ſinderiſim a ꝓpin quat /

iũgit. De q in Pſal. Signatũ eſt ſup nos lumẽ vult?

. 1 3 2

tin domine a· Vec ſinderiſis ſiue habitum ſiue acum

onnt
Utma

lum 1

re pi
natad
tume
(lmat
iman
cr

Gi
cnis

telt

Hatis
ulse

malt

ſthr
ientn

az.

irte
kenae⸗

Munt

Rte
ha
zhn
G
ſule
ltiea
darf
dalt
nofu
Uno
Mo.

lonan
aqus
ſato
nagis
ſnſus
ſſe aſ⸗
dum
nclia
ulawem
cuef
de fnia
ndum
noinft
e a
fupior
nz
ndr
Leg;
ono⸗
ſint
deN
☚
gſon
tönale
nlumat
nbo
m
O*
uͤdt
17
ulc⸗

tum

nominet inclinat naturnliter ad bonũ ſo 2 remurmu
tat malo ſicut estrario ſenſualitas ſp inclinat ad ma

lum ⁊ nũq; ad bonũ · Ideo etiã ſinderiß vocak lexna/⸗

ture Put a natura ineſt · Sinderiſis vero ðꝛ ꝓut incli
nat ad opatina a quẽadmodum intelle pꝛincipio
rum eſt cuo ad ſpeculatiua ita ſinderiß ad oꝑ atiua in
clinat pꝛincipia · Exemplũ de ſpeculatiuis · Omne totũ
maius ſua ꝑte Qoͤlibz eſt vel nõ eſt · De opatiuis au
tez vt nullum malũ eſt faciendũ bonũ ẽ pſequendum
NOsẽ ubi vis fieri rationabilit a ex debito alteri ne fe /
ceris Qð tibi vis fieri ratõnabilit a ey debito alteri ſe
ceris a ſimilia · Hec p̃terea ſinderiß in nulla rõnali vol
intellectuali creaturn totaliter extiguit᷑ mo nec in dãä
natis · De quo ̈ſa· vl. Sermis coꝝ nõ moꝛiet᷑. Quam
uis. n · in damnatis ipa ſinderiß quo ad diſplicentiann

mali culpe abſolute 2ſiderati quo ad ðplacen tiã boni

ſit cxtincta tñ ßm qð culpa pat᷑ ad penaz ſic in eis nõ

ẽextincta aꝛ haben t diſplicentiã mali in collatiõe ad
naz ˖ Et ſic patet èd ſit ſinderiß · Ratõ vero ſupioꝛ ꝓ

ut tradit beat? Qugu ·.li ij de tri · Eſt actꝰ? rõnalis po

tentie ſümit »ſilium ex ratõibo eternis diuinis Et

Ptim eſt ſpeculanua ptim vero pꝛattica. Speculatiua
dicit g eſt credendũ · qꝛ deꝰ reuelau it · Pꝛactiea dicit

h eſt facien dũ qa deus p̃cipit aut eiꝰ offenſiõez parit

huiꝰmõi ꝓptet qð Quꝰ.vbi ſupꝛa ca · xviij . · xx · di.
rano ſupioꝛ ſupꝑnis ꝛ ſpiciendis intendit a ſupꝑnis 2
ſulendis Pꝛimũ quo ad ſpeculaña. Gcõm quo ad pꝛa

ctica · Katio aũt inferioꝛ ẽ actꝰ potentie rõnalis qᷓ ſum

mit ðſilium ex ratõibo reꝝ tpaliũ vt h eſt dimittendũ
da eſt ſuꝑfluum qQ diminutũ . Stile vel honeſtum 2 ſic
de alijs ðditionibo qs moꝛalis phus ꝑtractat. Sñ ra/
tio ſuꝑioꝛ ſapientie deputat᷑ ſicut inferioꝛ ſcĩe · Et tamẽæ

iatio inferioꝛ a ſupioꝛ non ſunt due potentie ß rõnis
duo officia · Poꝛro dſcia ꝓut ſcðo mõ fũmit eſt aſſen /

ſus 2cluſionis clicite in ſilogiſmo pꝛactico vel ſpecula
tiuo · in quo ſinderibh maioꝛez ratio minoꝛ ẽ a ðſciẽtia
foꝛmat ↄcluſionẽ. Pꝛo cuiꝰ la ioꝛi in telle dqu notandũ
ratio in eligendis fugiendis abuſdam ſilogiſmis
vtit · In ſilo giſmo aut eſt triplex conſider atio ßᷣm tres

ꝓpoſito · Nã ratõ in opãdis ex naturalibo pꝛincipijs
cx lege nature vel ſinderiſi aſſummit circa pticularia.

maioꝛez miniſtrat Sed ſider atio 2 cluſionis elicite ẽ

2ſideratio dſcientie. Vñ dſcientia in denter de pñti pee
terito vel futnro peccato remurmurat· Ex qᷣbb patet
c uid ſit dſciẽtia in ꝓpoſito · de tali ↄſcientia plurimã

ℳ

loomt doctoꝛes moderni p̃ſer tim circa · ij · di · xxxviij · x

*

alij ſpeculatiue de eadem determiantes materia

tonſcientie ontur· (Capitulum. i ⸗

eꝛronea Kecta eſt aſſenſus dcluſionis debite
Aillate ex miſſis veris in ſilogiſmo pꝛeſertim
Pꝛactico vbi maioꝛ pᷣcedit ex ſinderiſi ex rõe

Qrnd ſit recta ſcĩa ⁊ eꝛronea ⁊ qũo eꝛroꝛ

St aũt hee ꝛſcientia duplex videlicet recka a

vel fide cogituntis Q ninoꝛez ꝑ ratõez ſuꝑioꝛez vel in
ferioꝛez vere a debite ſubſuit. vt Omne p̃ ceptum dei ⸗
faciendum · hoc eſt humõi videlig diligere ðm ſur
oĩa · ergo deð ẽ ſup oĩa diligendꝰ. Conſcientia aut er
ronea vt d b. Auꝰ?. a het di. xxxviij · v ſupꝛa tũc in ali⸗
q; cadit qñ in agẽdis intellectꝰ aliqd ꝓ vero a phat
qð falſũ ẽa eduerſo ꝓ falſo veʒꝝ. a fit qñ in ſilogi. d ſeie
ſeu pꝛattico in mioꝛi male vel ſubſuitqꝛ tũc eꝛrronee
falſe )cludit᷑ · Cauſa aut qre ↄ ſcia eꝛraè põt ẽ iſta qꝛ ꝰ
ſcientia foꝛmatur eyx aſſumpti one alicuius particula /
ris ꝓoſitõis ſub vlibo regulis oꝑandoꝝ. Pꝛopoſitio
aut que aſſũmit vel ſubſummit non eſt pꝑer ſe nota vt

ſum vn
fmt
aoſee
elde
i
dochqen
indoq

indo

ae
citar
ſtaſi
pumef
ninoe
imundr
dickum
Slcit
idenp
ſß
Stment
alabdlit
nonpo
inahe⸗
araq̃⸗
wrim
Pfal.
dit.B
ſcpe⸗
deum
malun
ionß
ca
lapate
ſomg
eſeln⸗

. S

ſciete ſunt vniuerſalia pꝛincipia agendoꝝ ſz innoteſcit r
tandi fidem vel inſitioneʒ rationis · Et ideo circa eaz a cir⸗
ſns ca aR ſcientiã ex eiꝰ aſſumptione foꝛmataz dtin git erroꝛ
mtreg vel dqa fider non aſſentit. Non em omnium eſt fides ij
ftin Thepß. iij. Sel a noõn ꝛferens a in qrens decipit᷑. quan
nipiſs doq; quidez ex in ſidemtione eoꝝ q ↄſideranda ſunt.
Ulaa. Indoq; vero exy paſſione abducente iuditium rationis
fim Indoq; etiã ex habitu malo vel eꝛroneo. Exempli gra
nſaine na · Lex tradit vel pꝛincipium circa qued non coun/
lctgG65 git eꝛare ſez ꝙ illicitum non eſt faciendum Veretcus
ſupee aüũt aſſumit ꝙ iuramentum eſt illicitum ex eo qͥa ſeri/

dee ptum eſt Mach. v. Egd aut dico vobis non iurae om
nino ex quo ſeꝗ? ſcientia eꝛronea · ſ. ꝙ nullo modo eſt
iurandum. Decipit aut dſcientia cuia non Ifert illud

5

dictum ſeripture ad alia in be dcedit inuramentu tan

uumi
wii⸗
ℳ0
kan
it

ram.
grde

NAn
im dre.

m ſupr
aiter⸗
incli⸗
plet

oie
nee7

.
5

eAO

ula,
ſto
awt

ꝙ; licitum. Patet ergo ꝙ conſcientia eꝛwre poteſt · Et
P idem patet ꝙ ſinderiß eꝛrare non poteſt Keſpiciten ·
ſndeuif vlia pꝛincipia agendo) circa que non cõtin /
git mente eꝛrare ſicut nec circa pꝛima pꝛincipia in ſpe

.

culabilibo ˖ Et ſicit pꝛima pꝛincipia in ſpeculabilibus

4

non poſſunt eſſe falſa eo ꝙ immediate illuſtr ant luie
intellectus agentis ſie 1 pꝛima pꝛincipia in opabilibb
cira qᷓ eſt ſinderiß eꝛronea eſſe non poſſunt qꝛ etiaz ſecũ⸗
tur im mediate lumen intellectus agentis . De quo di ·

Pſal. Multi dicmt qs oſtendit nobis bona · Et reſpon

dit ˖ Gignatũ eſt ſuꝑ nos l·v.t· d. Notandum tamen
aꝗpꝛie loquendo non omnis eꝛtoꝛ circa iuditiũ agen
doꝛum eſc eꝛroꝛ dſcientie. Eꝛrant em omnes q opantẽ
malum ſzin ſolis ex habitu peccantibo eſt eꝛroꝛ dſcien .
tie· In peccantibo vero ex paſſione eſt ratio aliqualitᷣè

retita . Vnde ignoꝛãtia electionis ᷓ eſt in eis de qͥ poſt⸗

ea p atebit · non eſt eꝛroꝛ conſcientie · qa 2 ſcientia dicit

ſolum illud iuditium quo intellectus indicat aliquid
eſſe bonum vel malum qntum ad deum bonos mo⸗

res Snde indtinens ando ſeit foꝛnicatõez eſſe malam
a nihiloĩ? paſſione ducus elegit eaz tanq; bonã dſciẽ
tia ſua no errat · ymo ſcienter facit contra dſcientiam
re ſtaz· Ex quibo iteꝝ patet ꝙ triplex pote ſt eſſe eꝛroꝛ
circa ſilogiſmum pꝛacticũ. Vnꝰ eſt eꝛroꝛ electionis in
heret dcluſioni q̃ ſſña ꝓpꝛie ðꝛ conſcientia · Alius cſt er
roꝛ dubietatis ſeu dubitationis qn do neutram ptez te
net cũ certitud ine ſʒ de — quo dicit in
¶ Quare conſcientia liget licut lex
(Capitulum Terciuum
Snc videndum eſt quomodo ꝛſcientia ſe ha

„

Rox ſñaʒ capien do conſcientiaz pꝛie ꝓ cre
dulitate · ſ firma qᷓ quis ſe credit ſub ꝑꝑccato
ad aliod teneri dſcientia ſic ligat ꝙ eam non depoſita
a ſtante homo peccat ſi ↄtra eam faciat ſiue dſcientia

ſit recta ſiue eꝛronea vtpatz autoꝛitativa tatõe. Nã

abpoꝰ. Ro · ix · dicit · Omne að non eſt ex fide peccatum ẽ
Gbi Hꝛigenes vult apoꝰ vt nihil dicaz nihil co gitez
nihil agaz niſi m ↄſcientiã · Et glo· ſup p̃dicto teyni
dicit · Omne etiaz ſi bonum ſit in ſe ſi non eſt ex fide i
Oð fit ↄtra fidem · i · tra ðdſcientian vt credamꝰ maluũ
eſſe peccatum· Et iteꝝ glo. ibidem · Omne cð fit cõtra
conſcientiam edificat ad gehennam · Inſup· ·. Eccleſi ·

vij · Beit tua conſcientia Quia tu crebꝛo maledixiſt

glijs dicit glo · Qua iudice nemo nocens abſoluit · Pa
tet etiam ratiõne · Nam conſcientia aut eſt recta tũc
ligat aliqua lege natutali diuina vel poſitiua · Aut cõ
ſcientia eſt eꝛronea ˖ Et tunc ligat etiam virtute pꝛece/
pti vel iuſſu dei licet per accidens · Quia conſcientia nõ
dickat aliquid eſſe faciendum cadem ratione quod

bentem liget · Maz hm omniũ catholicoꝛũ do

emalam
na ſei⸗
ennam
ſe eewo⸗
omms in
nunois
tune in⸗
iugtſte⸗
nptezt
dicitin

nuaſehe

lrotid

r pche
accato
epoſit
ſcimnta
e⸗ a
Mumd
;
do tera
fdi⸗

ſtrita
Erlſi⸗
loſpiſt
it a
7tuc
ut c
heee⸗
tanod
quod

o nefi.

ſbi wims⸗ ſed hae mtiõe ge ſibi a deo iuſſum eſt vel
eeptum im intio Ptunc dictat ſe teneri ad aliquid.

quia h̊ dictamĩe ſtante voluntas ſe non 2 foꝛmat ra⸗

tioniq aſtus voluntatis inoꝛdinat? eſt. Sñ ẽndo con
ſcienti a hoĩs eꝛrat dickan do eſſe licitum a eſſe ſaciendũ

quod eſt teceatum de ſe 2⁊ qð ſcire tenet a ſcire põt pec
cat faciendo ßᷣm dictamen dſcientie. ꝛ ex ignoꝛantia
imputabili pꝑeccat ꝑpetran do adum illicitũ ctiã pec

cat non faciẽdo ſtante eꝛronea dſcientia q⁊ tunc facit

ðtra dſcientiam. Ideo ðꝛ hñtez ligare · Ligari em dicit
moꝛaliter q ſic diſpoſitus eſt circa aliqðᷣ agil ile ꝙ in
neutraz tem hz licite declinare ad modum illius qui

ligat᷑ coꝛpaliter qͥ nũqʒ Pceedere poteſt interim ꝙ liga⸗
tus eſt ˖ Nec tñ alioͤs ſic dſcientia ligatus eſt ſimplicits
pplexus. qa poteſta debet 2ſcientiam eꝛroneã deponẽ

lis ſit ꝑp lexus m d. i· interim ꝙ retinet dſcientiam

eoneaz qm poſcq; depoſuit non peccat· Exemplum
de eo ui dicat dſcienta q; nuq; ſit iurandü adueniẽ/

te p̃ᷣcepto ſupioꝛis in quo de dicenda veritate iurae de

bet. Si iumt peccat · quia facit contra ↄſcientiã · Si nõ
iuutat peccat contra obedientiam. Circa ̃miſſa occur /
runt plum dubia Dubium pꝛimum eſt de mo do liga
mm.ent ſcientie . Et Vtrum erronea dſcientia liget ad
EKroꝛem deponendum Keſpondere
duo ineludit erroꝛez videlicet 22ſcientiam. ratõe P mi

pondet᷑ ꝙ eꝛronea dſcientia

ligat depon endũ eam mtione diuini pcepti Eph· iiij ·
exp̃ſſe vbi ſic dicit apoꝰ Deponẽtes vos ßm pꝛiſtinaz

duerſatõez veterez hoĩez qui coꝛrumpit᷑ ßm deſideria
Etoꝛis · Ratione vero ſcdi ligat vinculo dfeiõtie ad fa

ciendum gð debet Nec tamen eſt ſimpliciter ꝓplexus
quia poteſt a debet deponere illaz. ille ſimpliciter li⸗

gnẽ ap pꝛius a magis ad deponendum q; ad faciẽdũ

⁊ ſi de illa ꝑ ſe neſtiat iudicare debet pitioꝛes cõſulere.
vel vbi de ſt humanũ ꝛ ſilium ſibi debet ꝑ oꝛatõcz ad

deum duertere Dubium ſᷣm SBtrum Oſcienti a erronea
aliqndo excuſet.· Reſpondet᷑ ꝙ lex ini ſuũ conditoꝛez
non excuſat ſed potis dtemnat ß m illud VYſa *. Sos

qui conditis leges iniquas Conſcientia aut eꝛronca ẽ

lerx eꝛronea ab eo tñ ddita q eam ſibi foꝛmat · Et ideo
ſimpliciter nõ cy uſat ſed magis peccatum facit ᷑ aga
grauat ˖ Ad cuiꝰ? euidentiam notundũ ꝙ tripliciter er /
rat »ſtientia Pꝛimo indẽnna iudicans eſſe Pcepta vel
ꝓhibita Gcðo econuerſo p̃ᷣcepta vel ꝓhita iudicans
in dẽa · Teꝛcio iudicans p̃cepta eſſe ꝓhibitões vel ccõ
uerſo · In pꝛimno caſu non excuſat ſed illa at cõdem
nat. In ſcðo a tercio caſu · Nota ꝙ dſcientia eeroneain
cludit duo ſeq; ↄſcientiam putatiuã ⁊ eꝛtoꝛeʒ · x pꝛimmo
cxcuſat᷑ ꝓ tanto qꝛ minus ↄðtemnit · Exempli grẽᷣa · QHñ
foꝛnicari non credit eſſe peccatũ a ideo foꝛnicat᷑ ſz̊ pꝛo

tnunto aggrauat qꝛ libid inoſiꝰ a ſecuriꝰ peccat · Je. iiij.

Gapientes ſunt vt faciant mala. bñfacere aũt neſcie ⸗,/
rũt · Quo ad ſcðm diſtinguit. Cum oiĩs eꝛtans ſit igno

rans vt dicit Augu. in ench ˖ ca · xvij Ideo quot mõis

2tingit quez eꝛrare tot modis etiam ↄtingit eꝛrare. de
c uibo dicet᷑ diſtinctius ſeẽnti ca · Dubitat tercio · Btri·
eꝛronea ſcientia plus liget q;ᷓ p̃ceptum pᷣlati in indn
nibo que ciꝑe poteſt · Sunt auũt indẽ a vt leuare feſttu⸗
cam a ſimilia· Reſpondet᷑ obediens p̃lato contra ↄſci =
tiam aut captiuat ðſciẽtie iuditium affetu vel effektu
vt ſubdens pcepto pᷣlati aut facit tra ↄſcĩazʒ ⁊ affetcůü
volũtutis obediẽs pᷣlato timoꝛe animi vel amoꝛe ino
dinato ˖ In pꝛimo caſu faciens contra conſcientiam

non peccat ſed meretur · licet non poſſit deponere con

ſcientiam vel non deponat ˖ Bed non poteſt reſpoõde/
re tatonibus contra fidem voluntatem tamen capti⸗
uans illis obediens ideo meretur Snde ſecundo Co

rinth.x· In captiuitatẽ redigentes oẽz intelledũ in ob

ſe zu iũ chriſe . In hoc ſecundo caſu peccant ſed minus

q; ſi faceret ↄtra p̃lan p̃ceptũ . pᷣmo qꝛ agẽs dtra plati

. —

ſeepuur
non at
nſö⸗
niu ſun
ſbich
mmpute
Quwe
cundoe
findit
cioce
nTr.

oru

Noͤſa
Wn
Qun

.

pceptum magis dtemneret ðm · qꝛ cõtemnẽs p̃lanm

non aut atemnens cõſcientiã ꝓpꝛiam eꝛroneaz contẽ⸗
nit ðm · Vñ Bern · in de p̃cep· diſt. Si tanto oꝑe ca

ſibi deꝰ coeqre quodamõ in vtroq; dignat᷑. Sibimet
nnputat reuerentia tmtũ conteſtans eis· Luce x.

Qui vos audit me audit a qᷣ vos ſpnit me ſpnit. Se⸗
cundo qꝛ tales plures ymo tantũ collegium magis of
