Gb510_fol
author: Nider, Johannes

E: .
ð

nnneihene

B

N 12 45 11895263 021

—

Lüunnnvveresdtſrr e⸗

2*

4

R

—

¶ Antipit conſolatoꝛlum timoꝛate conſcien⸗
tie magiſtri Aohanms Hder⸗ M
BPruntt diſciplinas repimus phiſicas / di⸗
N uerſis moꝛbis coꝛpm medicos tradi⸗
diſſe antidota varia diuerß ſub traca⸗
uabo. Cum aut tationalis anmma incõ⸗
pabiliter nobilioꝛ ſit coꝛpe plus lõge
— agiarum medieis de hijs opus ẽ tracta⸗
Vtns foꝛmare quibo egrotuti ſubueniant aie. Et q;q; in
humanã anmmã cadere poſſint infirmitatii /pualinim
pene infinitn accidetia · tñ p pñ̃ti vni moꝛbo qui eſt er/
ronea cõſcientia pᷣncipaliter ſuccuꝛrere ꝓPono ꝑ hüe
tractatũ ò cenſeri poteſt Conſolatoꝛiũ timoꝛate con/
ſcientie. Quez reuem ex famoſoꝝ doctoꝝ tam theolo⸗
gice pagine q; iuris canonici cõpoꝛtaui ſñijs · Quia i⸗
git in huiꝰ vite exilio nihil ẽ bona cõſcientia iocundi⸗
De qua eterna ait ſapientia. Secum mens qſi iuge cõ
uiniũ · Et apoꝰ. j.· Coꝛin th. ij · Gloꝛia nẽa hec eſt teſti⸗
moni cõſcientie nẽe Et ita e diuerſo in hae lacrimaꝝ
valle vel penalius a mißabiliꝰ mala conſcientia. De
Yſa d · Veꝛmis eoꝝ non moꝛiet᷑ in eternũ a ignis coꝝ
non exunguet. Ideo vt conſcientia ſine erroꝛe ad feliri
tutis eine cũ bona ſpe ire qat termi nũ iuyxta tres famo/
ſas acceptiones cõſcientie tractatũ pñtez in tres ptes
diuido .· Pꝛmma ꝑs in· viij · capi · erit de cõ ſcientia put
ſpez denotat. Gecun a in · x. capitulis erit de cõſcientia
Put habentẽ certificat. Tercia in.· xxxj· capitulis erit
de conſcientia Put in aliquo trepidꝛt
BPBiiime partis Capituua
Kimum ꝙ conſcientia pꝛimo mõ capitur ꝓp
ſpe ⁊ ponunt᷑ ſeptem fru ct? bone conſcientie.
Becundü e mala coſcientia cam habentſe⸗

OGO

ptem mala ingerit.
a ꝛ

ð́UM

Terciũ q; ſeptem repiunk differentes conſcientie. .
bona a ad ſinnlitud inez dom⸗

Quartum conſcientia
materialis eſt regenda ·

OQuintũ ꝙ cõſcientia bonan non debet ſp ſafficere eã ha

benti ſz etiaz laboꝛandum eſt bona fama.

SGexuim an quis ſcire poſſit ſe habere bonã cõſcien ti ã

Ade ſeptem gradibus bone conſcientie.

Septmum p que ſigna quis cognoſcere poſ t ſe ha⸗/
bere bonam conſcientiam.

Sdauum de tribus ſignis opumis bone con ſeientie. 4

Becunde partis Capitula-

Iuntẽ fixa Et quomodo oꝛiginat p ſilogiſmũ
Rpracticũ. Quid ſint Sinderiſis rato inferioꝛ
upioꝛ eoꝛum differentia a conſcienta.

Becundum quid ſit recta conſcientia eronea 2 quo

modo eꝛroꝛ conſci entie oꝛit.
Tercium an conſcientia li⸗ ut ſicut lex. “
NQuartum ꝙ eonſcientia non in omni caſu ligat. QOñ

auüt liget vel non oñdit ex diuer ſi s moĩs ign oꝛãdi
Quin tum aplicat diuerſos modos i ignoꝛandi ad ꝓ/
poſitũ ſero qſitum qñ ſez cõſcientia liget 21 qñ non ·
Seymm mouet plurn dubia de ligumẽtis conſcientie

S ſoluit ·

BGeptimũ aſſignat quinq; cauſas eꝛron ee coſcientie. 4

Olauum dat remedia ne quis in ignoꝛantia damne

tur a ſunt · iiij. ſe ꝑ qᷓ quis facit ꝙ in ſe eſ t
Nonum oſtendit tr es eſſe differentias honnnum h habẽe

tium malam conſcientiam. EE
Deeimum cber multis mtonil quomodo facĩi „

(artt partis Eantuig.

Kimũ quid ſit conſcientia put dicit creduli⸗

KRimum cuid ſit ſtrupuloſa dſciẽtia ſtrupul⸗
p R fides dubium ambignitas 2 ſimilia
diffiniũt dat q; ſtrupuloſaxꝝ cõſcientiaꝝ dẽa
Scõm q; piculoſa ſit ſtupuloſe conſcientte
teinptatio Et quomodo differunt ab alijs temptatio
nibns ix. differentijs oſtendit. ſere.
Ferciũ quoſtrupuloſa cõſciẽtia plurn bona poteſt cõ
Quartũ quinq; cauſe ponunt᷑ ſtrupuloſe conſcientie.
Et due declaranturrr
Quintum reſidue tres cauſe declarantir.
SBexumm docet medicare moꝛbũ ſtrupuloſe conſciẽtie.
¶ Et cauſas moꝛbi aſſignat aliqs · Et de hoc pꝛima
regula ponitur a docria.
SBeptmum in exericijs coꝛpꝑalibo a ieiunia abſtinẽ /
tia a ſimilibo non ſp valz moꝛtẽ timere ſed acriter
coꝛpus debet caſtigari·
Ockauum declarãt᷑ ſcða tercia doctrina medico mo
rali neceſſarie a multipliciter oñdit᷑ ꝙ in deum ſine
„Oꝛdinato timoꝛe ſperare debemus.
ſingularitas imperſuaſibilitas ac inobedienta.
Decimum Vlña doctrina exponit · ¶ anumerant. vij
regule qs obſeruare debent qᷓ volunt ſtrupulas con
ſcientias deponere rationabilit qrũ tres declarant.
Ca · zj deducit᷑ qᷣrta regula ⁊ ꝓbaĩr auckoꝛitutibo anti/
Nquuoꝝ ꝙ doc oꝛihy contraria ſentientib licet bona

7

conſcientia vnam viam tener.
Ca. xiiij. Per quinq; mtion es concluſiones a per alia
manifeſtnt q certitudo ſufficit ĩ moꝛali materia vt
ſe periculoſum quis non commtat. .
Ca . xv. Quibus vijs ad talem certitudinez perueniri

7.

poſſit oſtenditur.
a 3.

—

Ca . xvj·. Soluit argumentn teꝛrentia timidas Zſcienti

as a declarat quomõ ſpes cũ huilitate habe ri de be /

at tam quo ad dſcientiã de pᷣteritis q; de futuris ·

Ca · xvij. QNuintuz regulaz declarat vt ès eredat ſapi

entb⸗ exptis obedire deboat ſupioꝛibe m dubijs ;
Ca xviij · Deducit ſextũ regulaz a doez ãimoſe pugna
re dtra ſtrupulos Et quid ſint libe? arbitriũ volũ

tus tatio a ſimilia diffiniuntur·

5

Ca · xix. Idẽ ſe quomõ ſtrupuli ſint abicien di doch

Ca · xx. Gepñ̃a regula valens ad depoſitõez ſtrupulo⸗
rum p epikeyam cuiꝰ ꝓpꝛietates ponunt᷑ oduplex

doctrina ßm eã dat quarum tres declaranẽ⸗
Ca.xxj. Reſidue quinq; doctrine deduam.
Ca. xxij · Ad ſciendũ quomõ p̃cepta diuina hůana li
gao nt diffiniun leges diuine ꝑ· ix ↄcluſiones fit p
cepto ? aliquoꝝ inte:pꝛetauuno.
Ca:· xx ij · Decl arat᷑ peccatoꝝ moꝛta liũ a venialiũ dif /
ſerentiaa diffinitio 1 pꝛictattas.
Ca xxiiij · Qð ꝑ peccatũ moꝛtale caritas ꝑdit a ꝙ ſcie

non poſſumꝰ ſꝑ vbi ſit peccatũ moꝛtule mo q; xRi

culo ſum ſit illud diffinire oſtendi.
Ca xxv. Dan ſex regule vniuerſales ad dgnoſcendũ
vvbi ſint peccatan moꝛtalia velnon.
Ca . xxvj. Docet qñ aliqᷣd ſit peccatũ in regulis religio
ſoꝛz in alijs ſtatutis hüanis a qᷣd ſit dtemtus ·

Ca · xxvij · Docet᷑ qñ pᷣceptum diuinum ſit obligans

ad moꝛ ule peccatũ a q; latum ſit medium vtutis
Im virtutem epikebe munid.
Ca . xxviij. Smmile docet᷑ deuotis iuramentis a pceptis
Ca xxix · Docet᷑ quomõ in opinio nibo de fide dod oꝛo
bus ↄtraria tenẽtibo ſtrupuloſus tute ſe hre valeat
Ca· xxx · Docet᷑ quomõ tam in fide q; in moꝛibo diuer
ſis diuerſa ſentientbus ſtrupuloſus tute ambulare
poſſit ˖ Et in ſüma optime 2 bꝛeuiſſime explicatur

—,, —— —————

—

SAuis eatwox excuſet a quis non.
C.a . xxxj. Sub diueꝛſis diuiſionibo tert nat de alibet

¶ Quod oſcientia pꝛimo modo capitur pꝛo
Wre⸗r pnuntur lentem tructus bone oſciẽtie⸗

5
.

. =

4

Rimo igit᷑ aduertendũ ꝙ dſcientia ſu/
mit᷑ vno mõ ꝓ re dſcita ˖ i · ꝓ ſpe bona
de dei amicitia. vt ſanctus Tho. refert
ij · diſtin · xxiiij . Sie em accipiẽ · Thÿ.
j. Caritas ꝓcedit ð ↄſcientia bona glo
è,aſa. i · ſpe . qꝛ ex meritis qᷓ ↄſcientia tenet
motus ſpei inſurgit . Sic de dſcientia loqunt᷑ docoss
antiqui vt plurimum quemadmodũ QApoꝰ? Heb. vl.
accipit d · Confidimus qꝛ bonaz ſcientiam habemus
in omniho · Huiꝰ aut cuiꝰlibet bone dſcien tie ſeptem
reperimmus frucus a vtilitates in ſacre ſcripture litte,
ris. Quia eſt radix caritatis· Iter veritatis. Dꝛnatꝰ ve
nuſtatis ˖ Retrachoꝛium a peccatis. T heſaurus hone⸗
ſtats· Teſtimoniũ bo nitatis · Et duiuiũ deleckabilita/
tis · Pꝛmmo ẽ radix ſpei bone caritatis · ꝓpter qð apoꝰ
j · Thnᷣmo.j.dicit · Einis pꝛecepi eſt caritas de coꝛde
puro ꝛſcientia bona ꝛt · De quo ſanctus Beꝛn hardꝰ?
libꝛo · iij · de cõ ſideragone ditit ˖ oꝛtitudo tua fiducia
fidelis ðſcientie. Et Rae Augu in quodam ſermone
QLuid obeſt illi ſi de illa tabula eum delere vult huma/
na ignotantia · ſi eum de libꝛo viuendum nunq; ꝓpꝛia

*

deleat dſcientia · Nam a ſi bonum quod de nobis dicik
in mente non inu enik. magnam in nobis triſtitiaz de/
bet generare ·˖ Et ec ontra · Si malum qð de nobis dici
tur in nobis non inuenit in magnam debemus letitiã
pſilire · Secũdo eſt Iter veritans. Pꝛo quo pſal oꝛat

a L

dicens · Deduc me dñe in ſemita mandato tuoꝛum.
q in iuſtitia wt innnicos meos. dirige in ↄſpectu tuõ .
viam meaz Bbi glo · Dirige in ↄſpectu tuo ·i · in ſcien
tia. vbi hõ aliquis non videt ſed tu ſob?ꝰ. qũoz hoĩ lau
dant vel vitupanti non eſt credendũ . qaꝛ non videt in
dſcientiaz in q iter ad deũ dirigit . Subdit · OQm non ẽ
in oꝛe eoꝝ veritus ſe inimicoꝝ meoꝝ quoꝝ iuditio
non eſt credendum Ideo ad conſcien am vbi deus vi
det fubeendum ẽ Tercio eſt Oꝛnatus venuſtatis ratõ
nalis ãie qᷓ ſponſa xp̃i dicit · De quo Pſal · ĩs gloria
eiꝰ ab intis · Suꝝ quo glo· Vic eſt laus ſponſe a glo⸗
ria. ſi diceret · Concupiſcet rex decoꝛem tuũ qui decoꝛ
non eſt niſi intus. oꝛ omnis gloꝛia eiꝰ. ſ· filie regis ab
intus in oſcientia Ideo Can iiij. Anime ſancte ſpon /
ſus dicit quã pulchra es amica mea oculi tui colũba?
Glo.id eſt quo ad exterioꝛez duerſatõem abſq; eo qdð
intrinſecus latet glo. in intentõe q ſola pulchra eſt. ver
quam alia ſunt ↄmendabilia; Intrinſecus latet qꝛ ſoli
deo patet. Quarto eſt Ketractoꝛium a peccatis · Quez
em̃ ↄſcientia moꝛdet a ſtimulat ꝙ alidð ſit illicitũ iaz
ꝓ tanto a peccato tali retrahit in quod labi poſſet · ꝓ
ter qð veritas ait Lu xij · Ille ſeruus qui cognouit vo
luntatem domini ſui non pᷣparauit ſe ſez ad aduen
tum dñi munde a non fecit ym volun atez eius plagis
vapulabit multis. Sequit᷑ q;· Qui autem non cogno
uit a fecit digna plagis vapulabit paucis Et ſi quis
non facit m intelleckum quem habet vel habere debz
aliquo moꝛali agibili dicet ei illud Jacobi iiij · Sci
enti bonnm a non facienti peccatũ eſt illi · Et. ij · Pe. ij.
Aielius erat illi viam veritatis non agnoſcere q; pyꝰ
agnitaz retroire ab eo qð traditum eſt illis a ſancto
mandato. Hanc ob caufam alcioꝛ fuit caſus Lucifori
ſicut alijs Peminebat ſcientia ita ceteris pe oꝛ fuit ĩ
ruina. Nec tñ ꝓpterea vt dicit glo. beati Augu · ſup p
mufſ a vba euangelica · Fugiendũ eſt ad latebꝛas igno

—
7

ð;T E 1ð — ,11

— —

—.

— — —
—

0GC —srõ/ en

eſt teſtimonium dſcientie nre. Immediate ſubdit. ꝙ

ntie qꝛ ignoꝛantia eoꝝ que quis ſcire debet poteſt

*

neminez excuſat ſed aceuſat potius a ſepe delicum au

get · m illud . ..· Coꝛinth. ix · Ignoꝛans ignoꝛabit᷑· Jo
Ombꝛo.ſuꝑ Ro.xii· dicit · Gꝛauiſſime peccas ſi igno⸗
ras · h eſt piculoſiſſime · qꝛ non redit ad pñiaz qᷣ igno /
rat · Vñ ergo ðdꝛ ꝓuer · xij · Eſt qui ꝓmittit a ẽſi gladio

5

pungit᷑ ſcientie · qꝛ ſeʒ ðſcientia Pmittit bene facienti

pmium vite eterne 2ſcientã bonaz negligenti mina
tur penaz moꝛtis ppetue · Quinto eſt Theſaurus hone
ſtutis De quo Eccle · xij. BVona eſt ſubſtantia cui nõ ẽ
peccatum in ꝛſcientia · Qð tam de ſubſtñtia reʒ teꝛre/

naꝝ q; ſpũalium intelligi poteſt. Illiꝰ em diuitie ſunt

bona ſubſtantia quez de male acquiſitis aut retentis

non moꝛdet ꝛſcientia · Sic etiã illiꝰ hominis diuitie ſpi

rituales pura ſcientia ⁊ veritas ſunt bona ſubſtanta
de moꝛtali non moꝛdet dſeientia · MNaz interioꝛa bona
virtutũ pꝛie ſunt a vere diuitie · De c uibo Criſo ſup

Math. Ibi reddite qᷓ ſunt ceſaris ce qᷓ ſunt dei deo.

Numiſſa in quit ceſaris aurum eſt numiſma dei hõ
eſt. In ſolidis ceſar vide .· In hoĩb aut deus dgnoſcit
Et ideo diuitias vras ceſari date deo aũt ſcientie vre

epiſtolaꝝ. Quid acéri ait putat᷑ vbi bona ꝛ ſcientia p⸗

dit· aut in ꝗ ꝑte poſſet hõ pficere ſi innocentiã pbatꝰ
fuerit amiſiſſe. Sexto eſt teſtimoniũ bonitatis In cuiꝰ

ſignũ apꝰ. ij. Coꝛinth.j. poſtq; ait· Gloꝛia noſtra hec

1*

in ſimplicitate a ſinceritate dei non in ſapientia car
nali ſed in gratia dei zuerſati ſumꝰ? in hoc mũdo Pꝛo
pterea Gꝛegd. · Ome . ix ſup Ezech dicit. In eo ꝙ özꝛ

ſy tncite recuerere debem? ad mentez interiorẽ teſtez
a iudicem requirere . Quid em ꝓdeſt ſi omnes laudãt
⁊2ſcientia aceſat. Aut qᷣd poterit obeſſe vel abeſſe ſi

os deroget 4 ſola dſcienta defendat. Bona ait Vern.

Can · Conſolao eñ blaſp hemiã a malis pacientes ſt

retti diligant nos· oĩo ſufficit aduerſum nos loqᷓntũ
miqᷓ opinio bonoꝝ cũ teſtimonio ðſcientie · Septimo
eſt d uiuium deleckabilitats in eo ꝙ ſecur mens quaſi

iuge 2 uiuiũ · Pꝛoun. xv · Vñ Caſſio . li ij · Epiſtola ?· QAr

boꝛẽ quã floꝛere vides ouã fũma ð ſpicis viriditute le

tari ſub teꝛraneo ſucco fecunditatis nutrit qat reddes

„ „

in ſupfitie qð dtinet in indice · Dõ quoq; vultus ma⸗/

liꝰ ſentiat leſionis Ex qᷣbo patet quo mõ bone ð ſciẽtie

poſſeſſio ſit iocundiſſune rei adeptio · Vanc tñ dſcienti
am ſe hẽe ſperantes meõꝛes ſint iugiter verboꝝ YVſido ·
li iij de ſümo bono d · Op ðſcientia ſecui dei huilis eſſe

dz triſtis vtpP hüũilitatẽ non ſuꝑbiat vtilem me⸗

¶Enod mala conlcientia eam habenti ſep⸗
tem mala ingerit (Capitulum⸗i⸗

aariſſimos ſolet gignere. Naz bellum inte⸗
ſſnũ generat · ꝓximu faciliter enccat · munda
ſibi immũda actitat · viã difficilem pꝛacticat.

ad erroꝛẽ mentis adiuuat. ad gehennã edificat iugẽ

tiſutiaz dtinuat · Pꝛĩo inq;ᷓ bellum inteſcinũ generat.
ita vt cogitatio cogitatoꝛi recalcitret Qð apoꝰ.ij. Ro

inuit d. Teſuoniũ reddete illis · ſ male phis dſcja ip

licz fiet in die iuditij. à fit hodie cũ qs aut diuina inſpi

ratée ad intra ðpungit᷑aut qñ facinoꝛa ſua ſacramẽ

nerate dſcientie Gen. li. ð. iiij · vtutibo dicit. Tmnidum

nõ facit aim niſi rep̃henſibilis vite dſcienta. Secũ do

cñ és ab intra mala dſcientia actuac? ad extra male

Contrario vero mala ꝛſcientia ftuckꝰ ſeptẽ

rum Ainder ſe inuice cogientonũ ctcuſantiũ aut eua ö
fendentüũ in die q iudicabit dñs occulta hoim qð vide

. * ðèM!

—

õ .
—

eeem0 — ———JMNK

— —

Kanducanduͦ Hdolarica ? pi

opari incipit. pximo cauſe ruine exiſtit. Juxen illud .

Coꝛinth · viij Si qs viderit eũ qͥ hʒ 9ſciẽtiã in dolio

ree bentẽ nõne 2 ſcientia eid eñ ſit infirma edificat ad

R

amon l uca7. bit infirmꝰ in tua ſeia
fẽ anter cuez moꝛtuꝰ eſc xp̃s. Sic aũt peccãtes in fra

tres a peutientes ð ſcientiã ĩoꝝ infrmaz in xp̃m pec⸗

catis Tercio munda immüda attitat Nam Thitũ j.
Diĩa munda müdis innatis aut a infide lib nihil mia
dum ? Sz innate ſunt eo; mens ſciẽtia Confitẽẽ
ver bis ſe noſce deũ fattis aut negant. Gbi glo. Nihil
eis mundũ ẽ qꝛ non ſunt digni de donis dei ſz a mens

i. intelllect? eoꝝ ſcia iné nate ſunt ſi nõ ex cibo in
qnatio eoꝝ. ſᷣ ex malo intelleſtu 2ſcientia peccato ?
Et vere mens eoꝝ ⁊ dſcĩa in qnate ſunt qꝛ d fiten un
daz verbis ſe noſce de fattis aut negant. Quar to ma
la 2ſcĩa viã difficilez pꝛacticat cũ in iuſtis ͥ dicũt Sap
v · Ombulauimꝰ vias difficiles viã aut dui i gnoraui
mꝰ. Quo ↄtra ſuadet ſuis Apoꝰ Heb. x. Accedamus
ad ſacerdotẽ magnũ vßm cũ vero coꝛde in plenitudie
fidei aſp ſi coꝛda a oſcĩa mala. Naz malaz h ſs ↄ ſciam
nũq; in via moꝝ ſecurus eſt an ſic ſubitanee moꝛiens

coꝛpalitet laba in dubietnte ad inferni baratrũ On ſi
bi melius dſulens diuina mia excita to ad penitẽtie la
mentn recuerat. Idcirco Sen. li de moꝛibo ait. Mala

ſcientia ſepe ſecutn ẽ tuta nũ q;. Itnq; nil ei dmiſeris ni
ſi qað amico Omitteꝛe Poſſis · pleriq; famaz dſcĩaz autẽ

pauei ver en? · Quĩto ad eꝛroꝛẽ mentis adiuuat itn ve

nõ nũq; odhereſim inducat d. Apo · j Tḧ . iij. Sp̃s

aut manjfeſte dicit qꝛ in nouiſſi mis tpibo diſcedet dẽ
a fide attẽdentes ſpiritibo eꝛrou doctrinis demonio?

mn ̈pocriſi lonuum mendacium a cauteriatã hñtiũ

ſuaz aſcientiã · glo · i · coꝛruptam pꝛaua cogitntione

aduſtam igne male dcupiſcentie. Geyto ad gehennam

edificat tunc videlicz qñ quis ſententiat certitudi

ne iudicat aliqð eſſe peccatum · Quia Ro .· xiiij · ðꝛ · Qui
diſcernit ſi manducauerit damnat? ẽ. gꝛ non ex fide ·
glo· Si manducauerit cũ illa ð ſcientia damnatus eſt.
verũ eſt · qa q indicat non edendũ edit damnatus e.
Ipſe em reum ſe facit qn do illud quod inuule ſibi aſ⸗
ſerit facit ideo damnatus eſt ex fide i . ßm Zſcientiã. Cõ

7 4

tra fidem viq; edit edendum non credit. Vnde ſeaͤft

Vmne aut quod non eſt ex fide peccatũ eſt · Heptimo

tiſatam dtnuat in magnu grauamen cie ſp̃s. Vñ
Sapi·vij · Sp pᷣſũmit ſeua pturbatn d ſcientia. Gloſa

Hue non habet trandlitatis ſecuritatez. Cui? rationez
aſſignat Sen. li. de moꝛibo · Nullum in t 2ſciũ peccato
rum tuoꝝ magis timueris ꝙ; temetipſum. Qlienü em̃

Similez tradit ſñaz Qugu. li. feſſio · Vbi dicit. Juſiſti
dñe a facuũ eſt vt pena ſit ſibi oĩs anim? inoꝛdinatug
Et ïſido · li · iiij · Solilo qo*τ⅓¾2 Nulla pena granioꝛ q; cõ
ſcia mala. Mẽs em male ↄſcia ꝓpꝛijs ſtimulis agitat.

¶ Quod leptem reyeriuntur dikferentes coͤ⸗

ſcientie⸗· (Capitulum Tercium
8St aut bona dſcien tia ſimiliter 1 mala mul⸗
2. uplex. Quia odam eſt a & Cauteriata. Alia
Animis lata Qlia nimis arta puſillanimis

₰

lona . Alia pturbatn ſz bona. Et alia tranͤlla 1 bona⸗

Peim & Cauteriata corußta Maios pfidon

daciũ a cauteriatũ hũtes ↄſciazʒ ·i qꝛ articuli fiði ſunt

entie cauteriate ſunt piculoſiſſime. Si ennn paru? er⸗
roꝛ in pꝛincipio magnus eſt in fine . Certum eſt ꝙ ma

gnꝰ eꝛroꝛ ĩ pᷣncipio mayximꝰ ẽ in fine · Tales ſunt etcãa

phariſeÿ a pocrite qui decimantes mentam rutum ⁊

omne olus grauioꝛa legis p̃termittẽtes quibus veri/
tus ↄminata eſt Math. xxiij · dicens · Se vo bis ſcribe

phariſei pocrite qui decimatis mentam anetum ſe
reliquiſus ꝗᷓ grauioꝛa ſunt legis iuditium a miſericoꝛ

diam fidez · Taliſmõi ſcientiã habẽt qui de magnis

peccatis potentibo a diuitibo modicam dſcientiã in pꝛe

paupꝑibo a deſpettis hoĩbo in puo exceſſu grau es oſclen

dicatõe ↄſecratione vel in pꝛiuato ſermone fatũt Sʒz

fie foꝛmant ſtrupulos · Similes ſunt hij vulpine aſtu

tie de qᷓ fabuloſe ferk ꝙ eũ vulpis leonis cuiuſdam cul/
pas in eius pñtia qaudiſſet peccata grauia cxcuſauit et

alleuiauit ꝑ ſingula puta rapinaz deſedum Pꝛiaꝝ;

carnium gulati ꝑ robur leonũ coꝛꝑis furoꝛcʒ ꝑ dũm

potẽtie ſuꝑ cuncta ciantia ſe.· Cum aut adueniſſz ſim
plex aſinus ðfitens vulpi ꝙ poſt graucz abſtinentiaz
a cibis a deleckabilibe aà poſt laboꝛes grandes quibus
ſub frumẽtoꝝ ſaccis poꝛtandis laboꝛaueꝛat de calcio
ſui exactoꝛis ⁊ paſtoꝛis ꝓminens fame motus come/
diſſet cepit vulpis hoc factũ deducere ad picula maxi/

ma ſeʒ ꝙ exactoꝛ cui tale damnũ intulerat paupꝑ fuit ·

nudus ꝙ in pedib frigefadus caput a totũ coꝛpꝰ

ledi poterat a tande ſeq in teritus ſt hoĩcidium a ſic

male tractatus fuit aſinꝰ. Hac de cauſa taliũ ↄſcienti /

am vulp inã denoĩat Bern li de ſideratõe vbi d. SZul

deuotione · oꝛatio ſi intentibe lettio ſine edificatõe ſer

mo ſine inſpectiõe poꝛto coꝛonã a veſtẽ rotundaz igu
laz ieiunioꝝ ſeruo ſtatutis hoꝛis pſallo ſʒ coꝛ meum
lon ge ẽ a deo · Exterioꝛez ſuꝑpfitiẽ intuens ſalua nmihi

ociĩa arbitroꝛ totꝰ ꝑgens in ea qꝗᷓ foꝛis ſunt oblitꝰ inte /
rioꝝ meoꝝ ſicut aq̃ effuſus ſum Scdða ↄſcictia ẽ nimis
lata eoꝝ q non ponderant peccata niſi magna nõ cu⸗
rantes de venialibo puis· Cõtra quos ðꝛ Eccle. xix.
Qui nimiã negligit paulatim decidz · Nulla em domꝰ

—

—

repente ruit ſʒ ſtillicidijs neglectis ſucceſſiue putreſcũt

ſtricta a ideo nüc; mioꝛes cape valent piſticulos
ſepe deleckabilioꝛes ſũt magnis piſcibo · Nuq; tales ad

ſimulant᷑ piſcatoꝛibo qͥ ſꝑ lata curant habere retia nũ/⸗

ctabiliſſima Bñ deleckatões venialiu peccatoꝝ pſal
mi renuens ait · Renuit ↄſolari ca mea memoꝛ fui di
delectatꝰ ſum a exeꝛcitatꝰ ſum a defecit ſpũs meꝰ · Et
alibi Pſal · xxxviij. Silui a bonis a doloꝛ meꝰ renoua⸗
tus ẽ· Oʒ ſe t. Cõcaluit coꝛ meũ intra mea in medita
tõe mea exardeſcez ignis · Taliũ etiã late d ſciẽtie hoĩm
dſcientia vulgo lupina ðꝛ. Naz fert paholice lupũ pꝰ
multas mpinas ꝑ ruſticos captũ qͥ eu libertati dari de⸗

beret a allegaret ꝙ nec feno nec frumẽto aut fructibus

veſci poſſʒ velut alie beſtie reſtitutꝰ eſt pᷣſtine libertat
pacto tñ tali per iuramentũ firmato ꝙ vltra valoꝛem
vj· nümoꝝ in carnibo nũq; deinceps rapet. Igit emiſſ⸗

liber qdaz die vaccã a vitulũ eiꝰ repit eſuriẽs. Cumq;
fames ad vtrũq; accipiendũ temptaret a e diuerſo cõ
ſcientia piurij eũ moꝛderz oſeiennam dilatare cepit d.
Nmus artaz ꝛſciẽtiã hẽe poſſes q̃ vimipari ſolet a pꝛu
dentibo · nã vacca hec valet nüimos quatuoꝛ a vitilos
duos Ergo cu bona conſcientia cõcluſit. Occide vtrũ
; 2 manduca · SBic ſunt pleriq; qui ſꝑ ꝑ latam ꝛ ſcien /
tiam querũt excuſationes in peccatis ð magnis pua in

dicãtes aut nulla a quo vitõ oꝛdt ꝓpha eꝛui cũ d. Mõ

deelin es coꝛ meũ in verba malitie ad ex. cx . in pec. Cũ
hoĩbo opãtbo initatẽ 2nõ 2

ninns arta ninns eoꝝ qui bene de ſingulis ſibi dubio
ſis foꝛmãt ſtrupulos etiã in hijs q de ſe ſũt licitn. Pꝛo
quoꝝ ſolutione in tercia parte late infra tractabitur.

1 ”

Pfectiõis apicẽ vite valent puenire ↄtẽplatiue q̃ eſt de
le

au miaglan dmu · cũ ele · eo ·. Coꝛripiet .
me iuſtus in mĩa ĩcrepabit me ole ·. au pec · i. hoĩs la
te dſcientie nõ impig · ca. me · Tercia dſciẽtia ẽ puſilla

—

—

— —

De taliũ cetu fuerunt iſrahelite plurimi pſecutõis tẽ pe
fugientes ad antra deßti quos cũ genuͤles die ſabati
uocarẽt ad bella bellare nolebant 2ſcientiã nimis aut
tas hñtes ne fragerent p ceptum de ſanctific atõe ſaba

u. Dixerunt q Moꝛiamur in ſimplicitate nẽa quod 2

fecerunt vt heẽ · j. Macha. ij · Quarta dſcien ta ẽ tranaͤl

la ſʒ non bona eoꝝ ꝗ peccant ſub ſpe venie tande conſe

ouende · Bel ditunt in coꝛde ſuo ꝙ de? non reéret iſta
Nualez dſcien tiã nõnũg; habẽt etute iuuen es vel mo
rib · Quos Galomon p̃monet. d. Pꝛon. j. Fili mi ſi te

lactauerint peccatoꝛes ne acqͥeſcas eis. Aſſimul am tur

tnles tranqllaz ſibi ↄſcientiaz foꝛmantes maniacis et
freneticis quoꝝ in firmitas eſt ideo maxima ſen picu⸗

loſiſſima quia medic ine remedia nec admittüt nec cõ
gnoſe tunt ˖ Quã obrem · b · Ambꝛo ait. Grauiſſime pec⸗
cas ſi ign oꝛas · grauiſſime · i · picn loſiſſime qaꝛ remediũ

non ad mittunt vel ignoꝛant · Talez ctiã dſcien tiã ha⸗
bent hij ᷣ ex craſſa ignoꝛantia vel affectata nolũt ſcis

vt bene agant. initatem ſepe meditunt in cubili ſue
dſcientie ouã tumẽ inic uitatẽ ꝓpter ſuaz ignoꝛantiaz

nequeunt agno ſcere ·˖ Quinta dſcientia eſe t pturbata
non bona nõnunq; deſperatõi ꝓyma q̃lem habent hij

qui crebꝛo in eadem peccatn labuntk. Et q; q; peniteant

tmmen ꝓpter relapſus frequentiam ꝓ ter quendam de
ſperationis impulſum geniunt 2 turbant᷑· Quales vo/

cat in ſeptimo Ethj philoſophus Incontinentes Si

miles in firmis qui in eiſdem febꝛibo recidiuant · Quos
CTriſtus anime medicus dſolatur cum Petro querent.

.

Quotiens in me peccabit · ſ. de die frater m eus a dimit

tum ei · Reſpondit non dico tbi ſeptes ſed ſeptuageſi

es ſepties id eſt hm omnes kacholicos dod oꝛcs. To/

tiens quotiens penitebit Math. xviij. Scyta conſcien /

tia eſt bona ſed non tran quilla ymo infirma eoꝛum
videlicet qui conuerſi ad dominum deum recogitant

uiter adhuc ſentunt aliaz legẽ in membꝛis ſuis repũ
gnantẽ legi mẽtis a deo influxe · Ro. vij · Tales ſepe ob

ſinceram diligentiaz ne deum offendant in puis vero
nullũ extat peccatũ ſibi turbatũ faciunt conſcientam
nonnũq; ad hoc temptatione demonis vt in pplexita “
tem ruant. Viciũ etiã aliqñ mouent᷑ ad hoc doctrinis
inſipientũ hoĩm. De quibo apoꝰ.j. Coꝛinth. viij · dicit
Percutentes eoꝝ infirmaz conſcientiam in xyp̃ᷣmpecc⸗ü⸗⸗
tcantis · Quos tñ ide Opoꝰ ſpecificat ibide.x · Omne qðᷣ
in macellum venit manducate nihil inteꝛrogantes „
pter conſcientiã ꝓ quoꝝ cura Bernh frater Can int
Quid efficacius ad curandũ cõſcientie vulnera nec nõ
ad purgandũ aciem mẽtis q; xp̃i vulneꝝ ſedula medi
tatio Et iteꝝ Turbaboꝛ ſed non pturbaboꝛ qꝛ vulne
rum domini recoꝛdaboꝛ. Septima cõſcientia ? tran ql
la a bona. Eſt q; taliũ de quibo dicit Opoꝰ ad Gal. v.
Qui xp̃i ſunt carnemi ſuã crucifixerunt cũ vicijs ron H
cupi centijs· Quaz hugo libꝛo ſuo pꝛimo de aiĩa ſic de
ſcribit · Tranqlla conſcientia eſt qᷓ omnibus eſt dulceis
nulli grquis vtens amico ad graz a inimico ad pacis
tiã cunctis ad beniuolentiã qbo poteſt ad beneficent q
cui dñs nec ſua peccata nnputat qꝛ non ſecit nec aliẽa
non agpbauit nec negligen tiã qꝛ non tacuit nec ſu⸗-
berbiam · qꝛ in vanitate non pmanſit · Et ite? conſciẽ
tia bona utulus ẽ religionis templũ ſalomonis- Ager
benedictõis oꝛtus delitiaꝝ aureũ reclinatoꝛiũ gaudiũ
angeloꝛum. archa federis theſaurus regis aula di ha
bitaculum ſpũs ſantcti liber ſignatus a clauſus aĩ die
iuditij ap eriendꝰ. De domo talis cõſcientie ſcribitur
Gapien . viij. Intrans in domum meã conqeſcam cũ
illa · Non · em habet amaritudinez cõuerſatio illiꝰ ner
tedium cõuictꝰ illiꝰ ſed letitiam I gaudium ſcilicet p/
pter eius frulldus. .

⸗. re 5 — —

— — —

——,' , : -

—

7

D .

¶Quod conſclentia bona ad ſimilitudinem
domus materialis eſt regenda⸗ CCapi ii⸗
Wia vero eterna ſapientia bon as tranqllaz
onnſcientia domui aſſimulare dignata eſt in
NItãtn leutia habe: a fruckuũ copia. Idcirco
tcũ omm q̃ poſſumꝰ diligentia aduertenda ſüůt
guinq; q exigunt ad domü conſcientie vicz vt bene fi
deẽ debite oꝛdine. foꝛtiter tueat · pꝛudenter regnẽ ſe⸗
. pe tergat · Pꝛmmo bene fender opoꝛtet ſuꝑ ſolidum fun
damentum xp̃i a ſacre ſcripture Ricut Haluatoꝛ dicit

Mat . vij · Oĩs qͥ audit verba hec facit ea aſſimulatn?ꝰ

vito ſapienti q edificauit domũ ſuaz ſupꝛa petrã. Si
meañũt caueri dz ne domꝰ cõſciẽtie ſit late nimis aut
ſtricke edificata qꝛ qͥ facit contra conſcientiã edificat
ad gehennã vt dicit glo . Ro · ix · Sed heü iſtũ domum
qd ſuꝑ aquas voluptatis · alij ſup arenã cupiditatis.
alij ſup montẽ vel ventum ſuperbie. Ideo veritaus ait
Math · vij · ſubiũgit · Oĩs aut ᷣ audit verba hec non
facit ea ſinnlis erit viro ſulto qui edificauit domum
ſuaz ſup arenaz a deſcendit pluuia venerunt flumia
2 flauerunt venti 2 irꝛuerũt in domũ illã a cecidit a fü
it ruina eius magna · Sbi Augꝰ. Conſiderandũ ꝙ gꝛ
cũ dixit · Qui audit veꝛba mea hoc ſatis ſignat iſtum
ſermonem ſcz dñi in monte p̃ceptis quibo xp̃iana vi /
tia foꝛmatr eſſe pfectũ vt merito ̊ m ea vinere volue /
rit cõpet᷑ edificanti ſipꝛa petrazʒ· t glo. ibidẽ inquit.
Cecidit q oĩs conſcientia q̃ ſpe a fixa in deũ non pma
nebit in temptatõibo non vz ſubſiſtere tanto apliꝰ?
qnto plus in hijs qᷓ mundi ſunt a ſupioꝛibo diſiũgit/
Et vere omnes mali vel fictiõe boni ingruente qlibet
temptatõe peÿoꝛes fiunt. Eſt igit pꝛimu fundamentũ
fides firma ſup xp̃m fundata. De q Marh.· xvj Super
anc petraz · ſ. xp̃m filium dei vini edificabo eccleſiam .
meaz ait xp̃s· t Opoꝰ.j·Coꝛinch · iij. Fundamentum

aliund nemo poteſt poneꝛe p̃ter id qð poſitum ẽ qð ẽ
ihs vp̃s · Perfectio vero huiꝰ fundamenti eſt caritas ſi
ne q̊ fides vitaz non hz · Ideo Eph· iiij · SBtrũq; funda
mentũ ↄplectens ſic oꝛat · EFlecto genua mea ad patrẽ
dñi nẽi ihu xp̃i ex quo omnis pr̃nitas in celo in irma
nominat᷑ vt det nobis ᷣm diuitias gloꝛie ſue coꝛtro bo
rari ꝑ ſpũm eius in interioꝛi hoĩe habiture yp̃im per fi⸗
dem ĩ coꝛdibo vris in caritate funda a radie ati vt poſ

ſitis 2hendere cũ omnibo ſantctis q ſit latiuudo longi /

tudo ſublimitas T ꝓfundum ˖ Gecundo oportet vt do

mus debite oꝛner vymaginibo virtutũ a exemploꝝ bo/
noꝝ qꝛ non ſufficit adulto habere fidem a caritatẽ ni/

ſi exeat in opꝰ. Fides em ſine oꝑibo moꝛtua eſt. Jaco
ij · Et hm . b · Gꝛego in ome . ſñaz · Caritas ſi oꝑari re⸗
nuit caritus nõ ẽ· Et apoꝰ Gal. v· d. In xpo ihu neq;

circũciſio neq; p̃puciũ aliqͥd vz · ſed fides p dilectio /

nem opat ˖ Obi glo · Fides vtiq; non ocioſa qꝛ fides ſi

ne opibo non ſaluat ſed qᷓ opat᷑ ꝑ dilectõez dei pxi /
m · In cuiꝰ rei tÿpum dñs Eꝛ0 xxvj. Jubei vt coꝛtina

interioꝛ nobiliſſima q̃ tubernaculum tegebat vt cy de
cem coꝛtinis vna erxat ↄnexa poliꝛet᷑ varie. Naz ibi ſic
deus ait moÿſi · Inſpice a fac ᷣm exemplar quod tbi
in monte monſtratum eſt · Tabernaculum ita fiet derẽ
coꝛtinas de biſſo retoꝛta iacinſto ac purputa coctoq;

bis tincto varietus oꝑe plumario facies. VGbi glo .· in

hijs qtuoꝛ coꝛthinaꝝ coloꝛibo iuſtificatões expment.·
In bÿ̈ſſo retoꝛtn caro caſti renitens · In iacincto mẽs
ſupna cupiens · In purpurg caro paſſionibo ſubiacẽs ·

In cocto bis tincto mens inter paſſiones dei 2 Pynni

dilectiõe p̃fulgens. Serũ vt ad taliũ virtutũ exercicia
puenias facilius expedit vt crebꝛo ſanctoꝝ patrũ vi
tum velut ÿmagines pingamꝰ intrinſicus. Bi em vt
refert Qugu. otra Julianu quidam rex tpis ſpẽ cubi
culum ſuum fecit depingi pulchꝛis yÿmaginibo vt eax

aſce
dom
noxe⸗
pirtut
aakſo⸗
luſtod
0 bon
fama
Aat
Parl
tdep
ſodia
didite
wosa
ange
aufen
lad

chn

uc

dir pr.

ttornna
vtay&
gbiſie
mnodi

nfGNe

m todo
Gbign

tinttoni
bſitini⸗
Npm
nrne

aſpectu vxoꝛ ſua pulchꝛum pareret filiũ Cur yßianus

domum ſue dſcientie quaz de? inhitat in memoꝛia bo

noꝝ exemploꝝ nõ depingat vt vxoꝛ ſenſualitas ꝓPles

virtutũ gen eret. Tercio opoꝛtet vt domus zſci entie tu
eat᷑ foꝛtiter qð fieri dz duerſatione hone ſta ⸗ angelica
cuſtodia · Naz ſicut teckũ domus eſt cuſtodia itn exteri
ꝛ bona dueꝛſatio tutamen eſt bone Zſcien tie · qts bona
fama ꝓximo a bona cõſcientia ſibi pſint. Juxta illud
Math v Gic luceat lux vra co . ho · c· Ideirco vßus
Math · x · dixit. Nð in aure auditis p̃dicate ſup tecka.
id ẽ ꝑ bonaz duerſatõez Ad cautelam amp lioꝛcz cu
ſtodiaz eti à miſericoꝛdiſſima dei bonitas an gelicã ad
didit cuſtodiaz. Juyta illud Lu. xj Cum foꝛus arma/

tus cuſtodit atriũ ſuũ in pace ſunt ea qꝗᷓ poſſidet. Et vt

angelus bonus foꝛcioꝛ diabolo vincat ſupueniens et
auferat vniuerſa arma in qbo ↄfidit diabolꝰ a eiꝰ ſpo

lia diſtribuet . Ideo glo ibidez. Diſtribuit int ſpolia

exhibens fideles cuſtodias angeloꝝ ad hoĩm ſalutem.
Quarto opoꝛtet vt domus ꝛ ſciẽtie pꝛuden ter · i. diſcre

te regat · Quãuis em de? hoĩ äminicnlet vt tackuͦe ſta
gelica cuſco dia Eccle ˖ xv. tñ qꝛ deus fecit hoĩtz rectum

reliquit eũ in manu dcilij ſui. i. in ſuo libero arbitrio
cuo mediante bonũ vult gratia aſſiſtente Q malũ gra/
tia dei dimiſſa Bult ergo deus qͥ¶ nos capaces ratioĩig
fecit vt diſerenone regamur qᷓ eadez eſt pꝛudenti e. Jn
hac em viꝛtute juxtephm. vj. Ethi · mnes moꝛales
ↄnectunt᷑ virtutes · Vanc xpᷣus ſuos cariſſimos docuit
diſcipulos quibo dixit. Ecce ego mitto vos ſicut oues ĩ
medio lupoꝝ. eſtote ergo pꝛu.ſi · ſer. caput videlicet bo
ne dſcientie diſcrete regendo ·˖ Hec eſt virtus verius
auriga virtutũ quã b· Ontho p̃tulit ſolitudini opibo

miſericoꝛdie ˖ vite mo naſtice · ri goꝛi abſtinentie . 1 pꝛi⸗

uationi facultatũ oĩm vt tradit Caſſianꝰ Colla. ſcðᷣa

abbatis moyſi que virtus vt ide deducit bꝛeuioꝛi via

monachum ſine deceptionis dÿ̈abolice fallata vehit
ad pfectiomis apicem ˖ Sz vt ibide dicit᷑ · Non niſi hũi⸗
litate tuli qᷣrit᷑ qͥ quis ſenio ꝝ vel pᷣlato ⁊ꝝ ſtati ta cuſto
dire nitit · Quinto opoꝛtet vt ſepe tergatẽ domus oſciẽ

tie ꝓꝑ ſtopaz ↄtritõis a ↄfeſſionis qñ in eaz cadunt plu

res venialiũ aut venena peccatoꝝ moꝛtalium nec ali

ud remediũ crere opoꝛtet q; illud. Sñ Augꝰ. ſup ꝗo
han · Seruus peccati quo fugit ſecũ ſe trahit quomq;
fugerit non fugit ſeißaz mala dſcientia nõ eſt quo eat
ſe ſeòt mo nõ recedit a ſe · Peccatũ em qð facit intꝰ
eſt vis audire cõſilium Bi vis ad deũ fugere ad ißm

fageaendononlaondo⸗
Ow conlclentia bona non debet ſemper ſukki⸗
cexe eam habenti ſed multum etiam laboꝛan⸗

*

lis bona dſcientia ſufficere poſſit eaz habenti ·

ſic ꝙ non curet de repellenda ꝓpꝛia infamia ·
Cauſa dubij eſt diuerſitas vt videt ſanctoꝝ
dodoꝝ qͥ in multis autoꝛitatibo dicere videnẽ ꝙ non

ſic curandũ de fama dumõ peccatũ non ſit in ↄſcientia

Naz dicit Augu. ad clerũ ÿponenß. Quid obeſt ho mi
ni ꝙ ex illa tabula vult eum delere hũana ignorantia

tiam allegatũ ẽ ſupꝛa ca j · IJdẽ ad ſecundmũ maniche

um . Gentis de augu. qͥᷣdd libet ſola me in oculis deiꝰ

ſcientia non accuſet · Et Gꝛe . Conſtantino ep̃o medio
lanenſi · In cunctis cue in hac vitn adueꝛ ſa Pueniunt

ſola ẽ ſicut noſtis oĩpotenus dei diſcreto penſanda at /
; ad coꝛ ꝓpꝛiũ ſꝑ recuꝛrendũ vt nullius ibi lingua im
plicet᷑ vbi ↄſcientia non accuſet· Quez em oſcientia de⸗
fen dit liber ẽ inter accuſatones liber ſine accuſatiõe
eſſe nõ poteſt ſi ſola q̃ interius adicit dſcientia accuſat
Et iteꝝ Gꝛegd · Inter verba laudantũ vitupan tiũ

— —
—

S · — — —

—2 ————
— —

— ò= —— —— — —

ad mentez ſp recuerendũ eſt vt ſi in ea non inuenitur
bonum qð de nobis dicit magnam triſtitam generare
debet ˖ Et rurſum ſi in ea non inueniẽ malum quod ð
nobis hoĩes loquunt᷑ in magnam debemꝰ lettiam ꝓ ſi
lire Quid em ſi non hoĩes laudant ſci entia nos li /
beros demonſtrat Habeamꝰ paulum oſtendentẽ. Glo
ria noſtra hec eſt teſt moniũ dſcientie noſtre. ij. Coꝛ. j.
Job quoqʒ dicit · Ecce in celo teſtis meus. Si ergo eſt
nobis teſtis in celo teſtis in coꝛde dimittamus ſtcultos
foꝛis loq quitquid voluerint. Ex hijs videt non eſſe cu

mandum de infamia vbi alicui dſtat de ſcientia bona.

Ex adueꝛſo eſt Augu · de ↄtraria vitn clerico . xij q j
ca · O. Nolo vt aliquis de vobis inueniat male viuẽdi
occaſioneʒ · Pꝛouidemꝰ em̃ bona vt ait apoꝰ. nõ ſolũ
coꝛaz deo ſed etiaz coꝛaz hoĩbo ꝓoter nos dſcientia bo⸗

na nobis neceſſaria ẽ ꝓpter nos fama noſtra non pol

lui ſed pollere debet in nobis · Due res ſunt dſcientia
fama· dſcientia eſt neceſſaria tibi fama pximo tuo.
Qui ρρ ſcientie negligit famaz crudelis eſt. Et ite⸗
rum alibi Qugu · Non ſunt audiendi ſiue viri ſiue fe/
mine gui qn do rep̃hendunt in aliq negli gentia ꝓp quã
fit vt in malaz veniant ſuſpitõez. vnde vitaz ſuã lon
ge abeſſe ſciunt dicunt coꝛaz deo ſufficere ſibi dſcientiã
eſũationez hoĩm non ſolum impꝛudenter verũ etiam
crudeliter dtemnentes cũ occidant cas alioꝝ ſiue bla
ſphemantium viant dei qb ym ſuaz ſuſpitõez aſi tur

pis que caſta eſt deſpicit vita ſanctoꝛ vel ettam cum

accuſatõe ÿmitantium non ꝙ vident ſed ꝙ putant . ro

loꝛat dicka p̃fata textus ſacre pagine qui dicit Snicui
