ciaq; abſq; deterioꝛi ꝑiculo nec coꝛrigi nec extirpari.
valerent · Qñ aüt illud eſt qñ non difficile ẽ vt ſepei
poſſibile generaliter diffinire niſi ꝓut circũſtuncijs pti
cularxibo in ſpectis platia ſuꝑioꝛ es a ſapientes determi
nabunt. Exemplum eſt de meretricibo vſuris ſimmli /
bus que quandoq; p̃termittunt · Et itn de ↄcubinarijs
ꝓ loco a tpe ſtaret foꝛte eſſe faciendum ·
Docet qnd aliquid ſit xeccatũ in regulis
religioſoꝛũ ⁊ in aliis ſtatutis humanis ⁊ qᷣd

ſlit contemtus ¶ Capitulum-xxvi⸗
Snc etiam alie regule de quibuſdaz Pccatis
aue dungere pñ̃t circa varios act? videlicet
e ſcandalo ignoꝛãtia temtu de qᷣbo ſit hec
BPꝛima regula · Nullus agens bñ ßm omnes
circſtanaas dici dz dare ſcãdalum alteri qtumcumqʒ

ſcandaliſet aliꝰ · Gcandalum em eſt dictum vel fackũ

min? recũ pbens alteri oecaſionez ruine Naz i in via
omnino recta ſi s ceciderit non ey ſcandalo vie ſʒ ex
defectu ꝓppꝛio Puenit · Golus aüt ille ſcandalizat actie
qui aduertens aut aduertere debens alios ꝓmoꝛes eſ
ſe ad peccandum exmodo ſuo agendi qui ſibi non eſt
in pcepto · Nihiloĩꝰ ipſe opari non deſi ſtit · Sec? in ca
ſibo hic excluſis vbi malita ꝓpꝛia eſt ſcandalü gratis
acceptũ · Vbi pᷣterea non eſt aduertentia nec eſſe de bet
de ſcandalo alteriꝰ· Et vbi qs ad illud opandũu tenetk
Dicit᷑ vero ey malitia ſua peccare ⁊ ſcandalũ accipere
non ex actu alberins qui infoꝛmatus ſufficienter de bo
nitate hui? actus nihiloĩ? in ruinaz vult cadere vt ſi
ex voto religionis emiſſo entes poſt ſufficien tẽ de reli
gionis fectione infoꝛmatoez ſe ſcanda lizari datant.

Scandalum eſt huiuſmõi non puſilloꝝ ſʒ phᷣ eoꝝ acce
ptum · non datü · Vnde quilibet ab oĩ actu cui non
aſtrickus aliunde tenet deſiſtere qñ timet aut timeꝛe dꝛ
bet ᷣm vehementẽ diecturaz ſcandalum puſilloꝝ quo

uſq; de iſto cõpeſcendo diligen tiã cõpleuerit Niſi foꝛte

Pꝓ dui vtilitate vnctio ſpũſſancti doceat illud tüc agen

dum vt ʒps fecit in publicatõe veritatis ſacramenti⸗
Becunda regula eſt de ignoꝛantia · . Sicut culpabilis

ignoꝛantia iuris diuini non cadit in facientem illud.

d5 in ſe eſt . aꝛ ſcilicz talez hoĩez de neceſſarijs ad ſalu/
tem cue vires ſuas excedunt docere inmediate patꝰ
Aſt deꝰ · Ita enã ignoꝛantia inuincibilis excuſat. in eis
pſertim que ſunt fatti non aũt craſſa aut ſupina cue
Suenit ex negligentia ſciendi a faciendi qð in ſe ẽ. Di
cit᷑ aſt inuincibilis non quin vinci poſſit aut ꝙ ex ea

neceſſe ſit tune oꝑari · ſz qꝛ opans ſcienter ßm caſ⸗y cuẽ

tum diligentiã appoſuit ſciendi illud qð neſcit. De ig⸗
noꝛantia vero juris hüani ſufficienter pmulgan tenẽ
dum eſt ꝙ non libetat ſubditos a wena in foꝛo exterio
ri licʒ frequenter quo ad ðm cyuſet a culpa quoſdam
ignoꝛantes Inſuꝑ ſciendum ꝙ dans opaz rei illicite
ad ſe non ſpectanti non extuſal ꝑ ignoꝛantiã de pecca⸗

to ſequenti p̃ſer tim cuo ad penas in foꝛo exterioꝛi ð ri

gdꝛe ſoluendas ſz apud ðöm nõ imputut᷑ ad nouũ aut
maius ccatũ ſic inter fettio hoĩs.ꝑ ebꝛium non vten /
tem ratie ne non habet culpaz maioꝛem q; fucrit talis
obꝛietus ˖ De adoꝛante vero adoꝛatione deo debita ab
ſolute ydolum vel dyabolum tranſfigurantẽ ſe in an /
gelü lucis ſeu xp̃ᷣm· Dicendũ ꝙ talis a moꝛtali crimie
nequa q; excuſatu · Nec hic ignoꝛantia inuincibilis lo/

aum habet · ſz ꝓbandi ſunt ſpůs ſi ex deo ſunt · Secꝰ ſi

ſub conditõe mplicita vel eyplicita hec adoꝛatõ fiet ·
vbi ꝓhabilis coniecturg de ſic agendo cõtingeret quẽ
a dmodum hoſtam non ſactataz ymo lapidem hoſtie

—

Lacte
nond
ttede
Lquo
iſorte
datzen
meng⸗
dabilis
illud.
dſaln,
dpov.
tindis
na gve
⸗ D
e
us
eig⸗
1d
mwo
oſdam
lie
epeea⸗
oriön
n aut
nvan/
it tis
ineb
man/
tmnie
slo/
ſ ſi
fiet.
tque
f

ſimilez caſus aliquis litite faceret adozare. Tercia re⸗
gula eſt de temtu videliqz · Qð ↄtemnes autoꝛitatem
ſuꝑpioꝝ ex paſſione vel fragilitate vel ignoꝛ antia Sz
ex dtemtu qͥ eſt pᷣncipalis cauſa vt finis tranſgreſſio
nis ſue reꝰ peccati moꝛtalis cxiſat vt dum js dicit ſu
Pioꝛi in eo ꝙ ſuꝑioꝛ · Egd in deſpectum vri h agaz qð
inhibetis alias non acturꝰ. Pꝛo cuiꝰ verbi intelledu
notat Antiß in ſima ꝙ dtemt tribo mõis fieri põt.
Sno mõ eſt apꝛetiari reʒ minꝰ iuſto· Qlio mõ ẽ rem
negligere a de ea non curne St dum petcans hz circũ
ſtantias retrahen tes ſʒ cas non cutat aduertè claudit
q; oculos qdamõ veꝛtit tergum ad eas. Tercio mõ ẽ
itaſci rei taq; vili a eaz aſpnari · Pꝛimum ẽ malũ · Se
cundum peiꝰ · Tercium peſſimum Dicamꝰ igit ꝙ in oĩ
peccato etã veniali ↄmttit᷑ ↄtemtus dei pᷣmo mõ ve
re vel in terp̃tatiue ˖ Setund? Ztemt? interuenire põt.
taz in moꝛtali q; in ſolo veniali · Terciꝰ ↄtemtꝰ cõtra
ðᷣm pᷣcipientẽ ⁊ ergu p̃ᷣlatũ ſuum in qntũ p̃latus ẽ non
videt᷑ vnq; fieri cum deliberatõe Zpleta abſq; peccato
moꝛtali · Et hic vocat᷑ ꝓpꝛie ↄtemtus Diligent tñ adů
tendum ꝙ refert plurimum dicere alid facere ey con
temtu a alied eſſe cũ ↄtemiu ſicut tfert aliqͥd fieri igno
ranter a aliquid ex ignoꝛantia · Ditit quippe aliqd fie
ri ex ↄtemtu qñ contemtꝰ e pncipalis cauſa actionis

ſie ꝙ illo non exñteenon fieret actio ˖ Ita quis opat ex

ignoꝛantia qñ iſta non exñte nullo modo fieret qð fit
Pꝛouenit aũt non nunq; actꝰ? cũ ↄtemtu vere vel int
p̃tutiue non tñ ex contemtu q? contemtus non eĩ cau
ſa ſʒ vel infirmitus vel debilitas aut ignoꝛatia aut af
fectio aliq̃ vicioſa aut libidinoſa dñat ˖ Sicut peccat
quis qñq; ignoꝛant ita tñ ꝙ nõ minꝰ oꝑaret᷑ qd opꝑpa
tur ſi illud agnoſc eret ideo palaz eſt tunc ignoꝛanaã
non eſſe cauſaz agentẽ ſz circũſtantẽ · Ex hijs oĩbo ptz
ꝙ non videt regula gencralis poſſe ſũmi de diſeincn

inter moꝛtale penes H eſt eſſe vel non eſſe ex cõtemtu⸗
Quin ſi capia? 1temtus pꝛimo modo non eſt neceſſe
omnez adum faduin ex ↄtemiu eſſe moꝛtalez. dũ ſcili⸗

cet de? aut p̃latus apꝛeciat᷑ minꝰ iuſto ſolum veniali

tet a ex ↄ temtu tali mentit᷑ alis aut ocioſe iocat᷑ Qut
lente reſiſtit pꝛimis motibo · Similiter ex ſcõo 2temun
poteſt euenire q;uis non itn leuiter nec ita frequenter
Sz actus ſi ꝓuenit deliberate deliberntione cõpletn ex
tercio ↄtemtu ſp eſt moꝛtalis · Hoc em fit qñ ꝑ ccãs ac
tendit ad p̃cipientẽ ad p̃ceptũ eius licitum ſit deꝰ ſi⸗
ue pᷣlatis a ꝗpter vilipenſionez aſpnatõez p̃cipiẽtis
ſuiq; p̃cepti aſſurgit effrenate ad talẽ accum faciendũ
vel obmittendum alioquin non facturꝰ vel obmiſſu
rus · Voc ꝗpꝛie eſt agere ex cõtemtu tanq; ſi dicat ali
quis Ego in deſpectum vri 2 qꝛ ſic p̃cipits agnz opo
ſitum · Nõ tñ omne peccatũ moꝛtale tali veſcit circum /
ſtantia · Egidi? vero göli · vj . q · xxj · vbi qrit · An iligio
ſus frangens ſilentium cũ agit contra ↄſututões peccet
moꝛtuliter diſtinguit dicens Exz temtu peccat qᷣs du

pliciter Pꝛimo ſi h ipſo ꝛ h religioſo pcipi poteſt ipße

vult ðdtrarium facere vbi mayĩe aparet dtemtus Si/

tut diceret᷑ alic uis in ↄ temtũ a deſpectum facere cõtra

alicq; cñ videre! facere contra ea que ſibi ſunt dtraria
Scðdo dicit᷑ facere in ð temtũ religionis a religionem
non reueret niſi q̃ts timet vel ꝓpter aliaz cauſam cuiꝰ
ratione religionis cutat obſeruare de ſtatutis religiõis
Siclt dicimꝰ ꝙ aliquis ↄ gnoſcens vxoꝛẽ ſuaz peccat
moꝛtalitet ſi gnoſcat eaʒ non qꝛ vxoꝛeʒz ſʒ qꝛ fenmnã
Ille aut ↄgnoſcit vxoꝛeʒ ſuazʒ vt vxoꝛez qñ nullo mõ
vellet alij ſe diungere ille aũt vt feminas qui coniun /
git ſe ei non habens cui ſe coniungut alteri · Sic q mul
n in religione viuunt quia non poſſunt vel quia vere
cundankt aliter viuere ˖ Et ſi poſſent ſine verecundia li⸗
ben te colla ab onere religionis excluderent. Tal es vt

Pluani
(oncn

ſantn
mihtlan
intelig
fangen
oliſsco
tuff
ſin
ſnettn
awee
ſchone

6dolp

dins
Hin
au wett
velmo⸗
ud aus
e Qun
nd
ndee
ſoal
msef
lane
pünan
reoꝛ
tenain
eecon
linte
floiu
naßm
ſunt ad
dine⸗

mmi
ceſe

nali

ut
mu

ae
asat
oſi⸗
bins
nndi
mnſi
nali
po
n/
no
R
du
tiie
i
töta
tana
nem
ncu⸗
nos
eet
nni
ſ
n⸗
lul
cre
li/

plurimum manente tali voluntati reueꝛentiam ad reli
gionem non habent Vnde tales p̃uaricant᷑ religionis

ſtatutn ex contemtu.· Quia religionem contemnentes

nihil curant ð religione obſeruare niſi quatenꝰ? poſſint

in religione tolerari · Si ergd ſic frangitůͦ ſilentum q

fran gens in nullo frenum religionis habes libenter in

alijs contrairet Gicut coniugat? in nullo frenum con
iugij habens libenter alijs coniugijs ↄmiſceret᷑ poteſt
eſſe peccatum moꝛtale · Ged ſi quis ex ſocietate vel alit
ſine religionis contemtu frangat ſilentium vel ſit p̃ua
ritatoꝛ eoꝛum que m ſe non ſunt mala ſed ſunt in re
ligione vetita ſolum ꝓpter obligationem ad penaz nõ
ad culpam non diemnꝰ? ꝙ moꝛtaliter peccat ˖ Yec Egi

dius Satis videt concoꝛdare Cancel. vbi ſupꝛa ſie d·

Si religioſus contemſerit regulam ſuam vel ſupioꝛũ
autoeitatem enam in hijs que apellamꝰ monitiones
vel monitoꝛia Et ꝓ quibo ſola diſciplina oꝛdinis ſta

tutua aut ſuꝑioꝝ eſt arbitrio derelicka ille peccat graui

ter · Quia monitum contemnit remediũ ait Beꝛn ·
in de pcep · ⁊ð di. Ituq; ſi paſſim a abſ; p̃tenſo qſlibet

ignoꝛantie vel fragilitatis aut impotentie velo ſed

ſola libidine tranſgrediendi que monita ſunt religio

nis effrenis eſt ad omnia velut vnus cx ſecularibo pa

lam eſt ꝙ contemnit pꝛeſertim ſi ſupr hijs addiderit

ptinantiam que recuſet diſciplinam . Gic accipiendum

reoꝛ illud beat Beꝛnhardi alioꝛum communiter di
centium talia eſſe criminalia ſi contemnat vel ſi fiant
ex con temtu · Carent autem hoc contemtu qui ex fragi
litate humana vel quadam leui curialitate frangunt

ſilẽtium aut alia agunt oppoſita hijs que monitn ſũt
vel ßm Bernhardum ſfacticia pꝛecipue ˖ Quia parati

ſunt ad diſciplinaz oꝛdinis ac ſi dum illa iuſte nchi
rit᷑ ab eis confoꝛnnter ad regul wz inſtitutõem 2ſue
tudinez bonam in talibo obſeruatam ;

Ddtet qn pᷣceptũ diuinũ ſit obligans ad
moꝛtale ꝑeccatũ ⁊ qn non ⁊ qiʒʒ licitũ ſit medi
dium virtutis tzm virtutem epikeyez
D maid?ẽ aũt derlaratõez q̃ ſint p̃cepta ad
a moꝛtale obligantia a qᷓ ſolũ ad veniale ꝓ fi
HPnali ꝛ cluſione huiꝰ tradatꝰ notandũ ẽ ßᷣm
ſdiqũ Can ꝙ qꝛ dei mandatũ ẽ latũ ninis m pfal.
Jðo in pcepts qᷣbuſlibet attendit qᷓdꝛuplex latitudo·
viq magna ꝑpua mĩoꝛ a minia · Magna ĩq; pua yᷣm

tia ẽ ſolũ het in pria de q̊ Augu · di · Qð p̃ceptũ de dile⸗
ctiõe dei ex toto coꝛde I. ſolũ in pria ꝑfecte 7 ꝓpꝛie ad
implei · Magna igit latitudo ẽ infra quã ð ſiſtit iuſtitia
qlez a nobis reqͥrit deꝰ ſub pena incuerẽdi odiũ ſuũ cũ
reatu moꝛtis eine · Extra hanc latitudiez nõ ſtat recti/
tu do qunã qᷣ tranſit egre dik agẽdo vel obmittẽ do iße
in toꝛtuoſitutẽ pꝑeccati moꝛtalis ſꝑ elabit᷑. Hec latin do

magna eſt mediũ vtutis le poſuit Ariſto eſſe viſibile

tũq; ſignũ ad ſagittã · Confoꝛmit᷑ ad h loqui Oꝛatiꝰ
Eſt modꝰ in rebo ſunt certi deniq; fines. Quos vltra
titra q; neqͥt 2 ſiſtere redũ Qlia latitido ſtrictioꝛ ⁊ p/
ua ẽ in tra cuiꝰ Imites rectitudo dſiſtit ſeu iuſtitia qleʒ
a nobis de? cxigit mediate vel im mediate ſi volũd vi
ture nõ tm odiũ ſuũ cũ tatu pene eine ßᷣm legẽ ſʒ etiam

offenſaz eiꝰ lemlibz · Aut nõ v᷑turdari a vita et᷑na aut
coꝑaliter punirxi. Exoꝛbitatio ab hac latitudine eõſt

tuit aliqᷓndo tmmõ peccatũ veĩale dũ vicz deuiatõ nõ
e tanta ꝙ exeat pꝛimaʒz latitudinez Nec ita pua ꝙ ma
neat infra ſcðaz · Certum em̃ eſt ꝙ ĩ pueris a ni firms
2 alijs non habentibo plenitudinem vſus rationis ſepe
venmialia eꝛgo ſunt que apud viros grãdioꝛes merito

ſiml

ckim
ſunen
ms7.

wſeC

Hiter

gliaui

cꝛpl

de es

delibe

debin

bilis⸗
dees
ter in
nolar

caz g

woſe⸗
ne ö
pepcke
lono⸗
Koen
wod!
di
dob⸗
dine
pem
oꝛun

ke⸗
teſſte
Cui⸗
omune

pis

ath

sid
nedi

nad
epfi
ißm
pſel.
nud⸗
afn
Rꝛven
inſa/
edie⸗
leg
ing
ich
ei
die
inde
ſcie
Nac
vlaa
Neape

* .

crij minalia dicunt. Sicut eta qᷣdaz ex genere moꝛtalia

ſunt venialia in alijs hoĩbo ex defed u plene deliberatõ
mis a ſenſus vt ſunt co gitationes illecebꝛoſe nõ mo⸗

roſe. Exemplum de latitudine p̃fata dupliciĩ pceptis ·
Dit em illud p̃ceptũ Honoꝛa deum a pntes. Poteſt

aliquis non honorare pntes multipliciter. Sno mẽ.

R ꝙ Heco a tꝑe quibo honoꝛandi ſunt iße dum cogitat
de eis ſo nit eos ðſenſu pleno a deliberato aut ſcient cũ
delibe ratione pfecta iſta tunc obmittit que ad honoꝛe
de bitũ ꝑ

„

tinent · Erit em hec latitudo p̃cepti ſic explica
bilis · honoꝛa ðm a ꝑntes loco a tpe quibo cogitabis
de eis ſic ꝙ dſen ſu pfeſto a deliberato eos nec malignã
ter inhonoꝛes nec honoꝛe ſuo voluntarie ſcienter atq;

notabiliter pꝛiues Quiſés cxierit h medium virtutis
eaz q; latitud ĩez ille pfecto tenebꝛa reꝰ deriuatõis toꝛ
tuoſe a criminalis · Ot vero qꝛ tin git aliter inhono/
tare ðm ꝑntes erit rurſus alia latitudo p̃cepti ſũpta
P epikeyaz ex alijs c ircũſtancijs. Poteſt itaq; talis in/

noꝛatio dtingere que non erit notabilis malitie in

geneꝛe ſuo vt leuis geſtus aut riſus aut vbũ aliqð mi

nus ſobꝛium in pñcia ſanctoꝝ dei a ꝑntũ ſuo 2 etiã cũ
deliberatõe a dum ackualis het ad iſta dſideratio Põt
nihiloĩnꝰ? talis in honoꝛatio repiri qᷓ liq; exp̃ſſe ſit no/
tabilis caret tñ ðſenſu pleno moꝛoſo a deliberato eben
dinez infirmitatẽ ignoꝛantiã ſuereptõez ve facientes.

pẽmaz in honoꝛatõeʒz dum tñ abſq; ſcandalo fiat ali

oꝛum quis anderet culpꝑe moꝛtalis arguere · S ecun daz

ſißmliter nullus opinoz moꝛtalez accuſabit. Ita in oĩ

fere pcepto repire eſt · Ex hinc elicit etiam euidens ne⸗

ceſſitas virtutis illiꝰ quã Ariſtotiles epikepã appellat

Cui/ ẽ dſiderare ne dum de ſe p ceptũ ſed circũſtantias
omnes ꝑuculares ip̃m veſcientes de quo dickũ e iij ca
pi. xix· Ex h het dñter modꝰ coꝛdandi rigdꝛe iuſtitie

atq; ſeueritatẽ diſcipline cũ lenitate mie fauorabilis

in dalgentie mo ſie nereſſe ? vt in oĩ adu nẽo ad al⸗

tecutrũ cantemꝰ dño mĩaz a inditũ · Alioquin iuſtit a

mi cuitatẽ a ſeueritas in trudelitatez duertet Quezad
modum puulum filium ſuũ damnare vellet ad carcis
q? pueꝛili ira motꝰ mrez pcuſſit. Ita de ebꝛio fatuo aut
madueꝛtente és non vↄgnoſcit hanc penaz iniuſtiſſimã
eſſe quaz in aliũ grandeuũ ſobꝛium a deliberatü liceret
infeꝛre · Quare dcludit ꝙ p̃ceptũ ſi ſub pꝛima latitudi
ne explicata cogitet᷑ aliter obligat q; ſub ſeða pᷣma la

timdo ꝓpꝛie vocat᷑ p̃ceptũ · SOcða vero man datũ ſtatu /

tum oꝛdinatõ oel magis apte vocat᷑ monitõ quod ſo
nat vt ratio ſit puigil vt nec venialibo deturpet · Sicut
ꝓcepi tanq; ſi diceremꝰ . In oĩ politia illã legez dum
taxat p̃ceptũ eſſe cuiꝰ tranſgreſſio hm omnes circũſtan
cias penſata cxtremo moꝛtis ſuplicio plectenda cenſet

Illi vero legi monitõis non a ꝓpꝛiare diceꝛemus cuius

tranſgr ſſio circũſtuncijs oĩ bo ponderatis veniam aut
tꝑalem ſolum punitionem dem eret. . enr
¶Docet deuotis iuramentis 2ceptis cũ⸗
munibus⸗: Tapitulum- xxviii⸗
lis Sicut in p̃cepnjs ita in votis ſaltẽ ðmuni

bus in luramentis ac inobedientia dupley

latinido illa dicta eſt intelligenda. Bic ꝙ non oĩs vo
ai ↄuis aut iuramenti vel obedientie tranſgreſſio ẽ pec

catum moꝛtale· Juramenta em a vota lic; nuq; pꝛoſe

runt ita abſolute quin interp̃tatõnes conditiones glo
ſas aut ciuiles intelligentias ſuſcipiant vt ſapiẽs epi
kes iudicabit · Doc em iam ſupꝛa pꝛobatum eſt capi.
decmmonono Od idem ſunt iuran plurima ˖ Od idem ẽ

etiam ratio ex ſacta ſcriptura ſumta Cum em̃ finis om

nis legis ſit caritus hm apoſtolñ · · Thymo·.j · Cum p
terea religiones autoꝛitates platoꝛum date ſunt ad

⸗=

tdift
lague

dtte

ſunne
lueun
geon
wed
fotan
Heh
ihen
Vuen
mmmen
ligint
ad wo
hueth
nonof
ſeuata
dlitr
lgen
Ai⸗
d
Kar
dii

r
ta
d
is
it
di

erc/
um

edificatõez coꝛpis yp̃i miſtici non ad ſubuerſionẽ a il
laqueationeʒ fidelium ſe q; eis ſubnittentiũ · Quis au
deret diceꝛe aut cogitare ꝙ ſantti viri ſanckoſpu pleni
ſupꝛa yp̃i iugum ſuaue a facilitutẽ legis ſue adiceé vo /
lueꝛunt onus grande tot a talium ↄſtitutionũ ſub obli

gatione pari ad p̃cepta pure diuina hoc eſt ſub reatu
pene damnatõis eterne · Dickum eſt aut in ve tis duibo
notanter qꝛ ſecus ẽ in pticularibo votis qꝛ vota in dui
titibe interp̃tanda ſunt magis ad int ntõ ez omunem
q illic het aut hẽi dz q; ad ꝑntularẽ intentõez vouentis
vSouens aũt ꝑticulariter in re ꝓpꝛia ſicut eſt ackoꝛ iu⸗

mment itn eſt ſuꝰ? inter p̃tatoꝛ ex intentione ꝓpꝛia c;/

uis in tentio ſi ſit palã eꝛronea a ſtulta peccet ſoꝛte nec

ad voi ligat inpletõez mo ꝙ ſupioꝛi autoꝛitati ſpt
ſuet᷑ hz vſus vlis eccleſie. Scða rᷣgula generalis. Sicut

non oĩs ꝓfitẽs euangelicaz regulaz vel legez ad ob

ſeruatoez ſui ſe obligãs gꝗð fit in baptiſmo peccat moꝛ

taliter in omni tranſgreſſione cuiuſcũq; 2tenti in eade
lege ſic nec omnis ꝓfitens regulaz alicuiꝰ religionis ·
vel iurans ſtatuta alicuiꝰ ↄũitatis peccat moꝛtuliter in
oĩ tranſgreſſione cuiuſcũq; dtenn in regula vel ſtatutis
Katõ eſt qꝛ ſitut in veteri lege ſit ⁊a in noua multe tra
ditiones q qñz pᷣcepta qñz mandata qñz iuſaficatões
qñz lege diuine noiant tñ ali ſunt p̃cecpta ſtricto no
mine ˖ Alie monitões ̈ mo alie ðſilia alie iuſatia coõ
ſumata · Eode mõ eſt in regulis a ſtatutis religionum
Eſt igiẽ tercia regula conſolatoꝛia hec ꝙ iſtitutiones
humane non debet tales interp̃tationes aſpnari qua
les iuramenta a vota ᷣm concoꝛdem doctoʒ ſnĩiam re
cipiunt etiam dum ꝓferent᷑ abſolute · Alioquin em in
laqueum a in magnum ſalutis diſpendium verterent
Sed argueres ſic Omnis violans iuramentũ aut vo⸗
tum peccat moꝛtaliter. qꝛ ꝓꝑiuriũ eſt moꝛtifeꝝ · Sz mo⸗
nachꝰ? iurat hec vel hec oĩa obſeruare ꝗᷓ ſunt in regula

Non em̃ facit exceptõ eʒ eꝛgd in oĩ tranſgreſſtone huis

vonꝗiuramenti obedientie peccat moꝛtaliter. Rkñdetẽ

Ocedendo maidꝛez ſz negando minoꝛe videlic; ꝙ iura⸗

mentũ a votũ cadant iſto mõ ſuꝑ oĩa q̃ in regula con

tinent᷑. Sʒ quetis ſuꝑ q cadunt a ſup que non. Qceipe
de h regulaz generalẽ hanc ꝙ ſup ſola Fceptu ꝓpꝛie di

ſta h eſt m pꝛimaz latitudinez ſiderata cadit h mõ

votum iuramentũ vouentis regulaz · Et quitqd vᷣba
ſonant tũ interp̃tatio talis hñda eſt tũ ꝑ rectaz ratõcz
tũ ꝑ ſuꝑioꝝ diſcretõez tum deniq; p legem q̃ maioꝛ eſt
legez inqᷓ diuinaz a legẽ caritatis · Sz · d· multi ſimpli
ces mo lati foꝛtaſſis putũt ſe nouiſſe vel iurnſſe re
gulaʒ aut ſtatutn ſeruarea oĩa que illic ſcripta ſunt ſi
neomni dditione aut exceptõe Rñdeẽ ſi huͦilts ſunt ſi
tut eſſe debent non ita adherent ſenſui ſuo quin eypli /
cite vel inplicite actu vel habitu pan ſunt ſtare in ta
libo ad interptationez 2 iuditiũ pꝛudentioꝝ · Ita dici /
mus de omnibo ſtatuuns collegioꝝ vniuerſitatũ a capi
tuloꝛum cũ ðꝛ alicui Tu iuros ſeruare inuiolabilit᷑ oĩa
ſtatuta iura pꝛiuilegia libertates ↄſuetudĩes laudabi/
les nec ipſis cũolibet ↄtrairxe clã vel oculte directe vel
in direce obediens tali vel tali ſuꝑioꝛi tuo in oĩbus
honeſes · De hinc pticularia legunt talia iuramenta ĩ
terp̃tunda ſunt ciuiliter aut in illis mo do ſup ꝛadicto
ſtatuenda eſt latitido magna ſeuenterp̃tatio epikeÿe
Eſt aut interp̃tatio hec vel ſimilis. Nð iurans fuabit
ra ſicut a legiſlatoꝛibo oꝛdinata ſunt aut oꝛdinari de/
buerunt vtputa p̃cepta ꝓpꝛie dicka vt p̃cepta moni⸗
tões ſit moĩtões ðſilia ſicut ↄſilia · Vð inſuꝑ obedi /
at in oĩb licius ⁊ hontſtis ſuꝑioꝛi ſuo verbi gra · Sit
ille rectoꝛ obediat inq;m q ad offitiũ redtoꝛis ſpecãt.
ꝗ ꝙ vtilitate mañ feſta policie cui p̃eſt ſi p̃ceꝑit Im
inſututiones 2 ſuetudin es laudabiles eiuſdez politie
Et niſi valeat legittima excuſatione 2 ctiam exceptio/
ne ſe tueri · vt quia videlicet plus alijs grats oncratur

ntq
itnin
llege
Cete,
. l
iſe

bus

te
1o/

—

ita iurans docer e ſufficienter de inpedmiento legiuo ·
ille quide punie? ꝑ rectoꝛem ciuiliter ꝓ inobedienua;

Ceteꝝ deus qͥ coꝛ intuet᷑ eunde libetabit · Et ſic de ĩ gu /

lis generalibo peccatoꝝ ꝓ directoꝛio ⁊ ſcĩe ſufficiat di⸗
xiſſe · Naz de ſtẽalibo videant᷑ ſũme doctoꝝ a tractatus
modernoꝛum · Specialia tñ peccata in multis agnoſci
pñ̃t ſi regule p̃fate vnii ſales vt opoꝛtet applicent caſi

bus pticularibo · Et de h vide trackatũ quem collegi de

lepꝛa

bus contraria tenentibus conſciẽtia ſcrupu⸗
loſa tute ſe habere valeat Capi-xxxix

ſine ꝑiculo moꝛtnlis peccati · Sicut mult di/

autoꝛibo · Qaintn de eſficacia motiuoꝝ in ipoʒꝝ autoꝛi

tute doctoꝝ ratõe a argumentis · Quo ad pꝛimũ notã
dum ꝙ materie cieca q́s variant᷑ doctoꝝ opiniones.
vel punent ad fidẽ vel bonos moꝛes aut nõ ſʒ ptinent
ſeu ſunt circa materiã facultatũ arciũ puta gramatce
loyce phie medicine 2 ſimiliũ · Si pᷣmo mõ adhuc di /
ſnguendu qꝛ ea qᷓ ad fide ptinẽt aut exp̃ſſe ma feſte
hñ̃t in ſacta ſcriptura vel etia autoꝛitate cceleſie maꝛ /
feſte fide libo tanq; credenda ſut cxpoĩta aut ſunt talia

quoꝝꝶ nec mafeſiũ te ſãoniũ ſacre ſcripture heẽ nec ey

ne. „.„ — „
Docet quo in opinionibus de fide doctoni

Vnc querit᷑ vtrũ doctoꝛibo in materia fiðiꝰ
trariantibo quis poſſit ſe̊ vnaz opinionezʒ

tcunt in caſu ſimili de moꝛalibo Kñder ꝙ cũ b·
Qugu.li.ij·de p̃deſtina. ſancto ʒ dicat Intereſt in ĩIn
tum 2 in qᷣbo rebo eꝛret᷑ q; facile ſe quiſq; coꝛrigat vel
q̃nta ꝑtinacia ſuũ deſende conet᷑ eꝛroꝛ em · Ideo multi
plici diſtinctõe in hijs vtendũ ẽ a ſimlibo. Sna de ma
teria cixrca quaʒ doctoꝛes vaꝛiant in opinionib. Qlia
de ipſoꝝꝛ docoꝝ 2ditõibo. Tercia de eoꝝ auditoꝛibus
Quarta de mõ adherendi opinionibo ipſis aut ſuoꝛũ

pſſe ectleſie vlis docina ð eis aliqᷣ;d eyplicite do cʒ qůc
includãk ĩ eis quoꝝ explicita fides nereſſaria ẽ vmůß .
fideli bo· Si de pᷣmis fiat mo adhuc ẽ diſtinguendũ vt

ponit S. Tho de veritate. Videlicz ꝙ ad fidẽ aliquid

patz duplicit · VSno mõ directe a pᷣncipalitẽ ſicut ſunt

credibilia in articulis fidei explicita · Scdo mõ indirs
cte a ſcᷣaꝛio ſicut ſunt ea qᷓ in diuina ſcriptura ſüt tue
latan ſicut ꝙ abꝛahaz habuit duos filios aec Gcða dein
de pꝛinciplis diſtinctio ẽ hñda doctoꝝ circa quos iſpi
cienda ẽ qlitaus qᷓntitas diſcreta ſq; litas inq;ᷓ; vepo
te qᷓ ꝓ vna ꝑte ſunt opiniõis · An ſint lis ſamoſi In
fatultute ſua expti aæ moꝝ honeſtate a nſcia graues ne
ſibi Grat alies ad ſui aſpetit) ſiuerꝛroꝛis roloꝛaroent
pꝛutientes auribo Ve qᷣbo ꝓphetizat · ij . Thÿ. iiij. apoꝰ

Erit inq; temp? cũ ſanaz dockrinaz non ſuſtinebut ſ

hin ſua deſideria coaceruabüt ſibi mgrẽos pꝛurjentes
auribo glo. q ea doceant qꝗᷓ volunt · Tales em qroè nõ ẽ
ſinceritatis veritatẽ ſʒ de ſideraẽ mentis cecitatẽ ꝓpꝛi
am affe õeʒ. Quãobꝛem vide di ſunt dockoꝛes hij po⸗
eis ſanctoꝛ pẽm doctrinis inherent aplius m illud
Ecele · viij Ne deſpicias narratõez p̃ſpiteroꝝ i. doctri
nã ſapientũ doctoꝝ a in ꝓuerbijs eoꝛũ dueꝛſare i. ßm
coꝛum doctrinaz viue . Ob ipis em diſces ſapĩaz f de
diuinis cuiuſmõi ſunt credibilia · Et doctrinaz videli /

cet intellec? de moꝛib quib opa veſci enda ſunt. Bi /
deda inſupꝑ qntitas doctoꝝ diſcreta quot videlicz ſint

doctoꝛes ꝓ opinione vna quot ꝓ alia qꝛ ꝓbabile ẽ
magis veritatẽ cõtinere dickũ mulw ceteris pilo q;
didũ vni? vel paucoꝝ it Eccle. vj. Se· In multi tudie
p̃ſpitero ꝝ pꝛudentũ ſta a ſapientie illoꝝ ex coꝛde con
iügere · Tercia diſtinctio ẽ attendenda ex pte aunditoꝝ
ſiue opiniões ꝓſeqntium. ꝛ qe ſunt ſimplices nõ
obligant ſcire multa explicite qᷓ tenent· Alij dez ſcire
qbo ex officio vel aliunde intubit ratõis vome teꝛram

„

—–——

*

ſeindere ſacre ſeripture q̃ts inð ſimplices paſſi poſſint
Juyxtn illud Job · j. Boues arabant a aſine paſeebanẽ
iuyxta illos· Vñ etiã quibuſdã magis incũbit ſtiudio ĩ/
tendẽ a examen doctrine varia? opinionũ audire q;
incũbat alijs qͥ non ita dono maioꝛis induſtrie a illũi
natõis intelligentie vel alcioꝛis grad? dignitate in di
eccleſia ſunt ſublimati· Quartn diſtinctio capienda
circa modũ adherendi opinionibo · Qꝛ aliqs adheret
vni aut ptinaciter aut nõ ſʒ co ꝑatus ẽ coꝛrigi veri /
tate ſibi oñſa · De ptinacit iherente di · Augu. ponit᷑
xxiiij· ꝗ· iij· Qui in eccleſia xp̃ᷣi moꝛbidũ aliqͥd pꝛauũ
ſapiunt ſi coꝛrecti a ſanũ rectũq; aliquid ſapiãt re
ſiſtũt cõtũaciter ſua q; peſtifern ac moꝛtifera dogmata
emendare nolunt ·. ſʒ defenſare pſiſtunt heretici fũt. De
non ptinaciter adherentibe dicit idẽ a ponit ibidẽ ĩ ca
pi · dixit apoꝰ · Qui ſñiaz ſuaz Guis falſam atq; puer
ſaz nulla ptinaci cioſitate deſendunt p̃ſertim qm non
aqaudaciã ſue pᷣſumtõis peꝑunt ſʒ a ſeductis a in eꝛroꝛez
lapß pntibo acceperunt qrunt capta ſolicitudine veri⸗
tutẽ coꝛrigi ꝑati cũ neminez inuenirent neqq; ſunt in
ter hereticos ðputundi · Quintn diſtinttio ẽ accipiẽda
ey pte ration um motiuoꝝ diuerſarũ opinionũ. Sũt
em a buſdaz quiho h ppetit excñande ratões vt virtꝰ
argumentoꝝ penſanda qꝛ in reb dubijs non deſfacili
eſt p̃ſtandꝰ? aſſenſus. Quinÿmo vt di · Augu iij. de do
ctrina xp̃iana. Confulẽ dz quis regulaz fidei q;ᷓ de ſeri
pturaꝝ planioꝛibo locis a eccleſie autoꝛitute pcepit.
Ideo Job xyix Cauſaz quaz neſciebaz diligentiſſime
inneſtigabaz. Scriptura inſup · Qui cito credit leuis ẽ
coꝛde · Et Puer · xxiiij. Immocens glo. Stultꝰ credit oĩ
veꝛbo · Btũs quoq;ʒ Ambꝛo ⸗· li. de padiſo di. Nemo dz
ſe alteri facere credere niſi cuiꝰ virtutẽ Phbauerit · Hijs
Pmiſſis d iſtinctionibo ad qſitũ.Rñdet᷑ ꝑ·v.ↄcluſiones

Pꝛima in pꝛimis materijs ad fide bonos moꝛes nõ

ptinentibo ſed ad fatultates artium vel naturaliũ põt

qs ſequi abſh Liculo peceati qͥntũ eſt ex ꝑte obiecti ſeu

materie opinionẽ. Sniꝰ reiecta opinione alteriꝰ pa⸗

tet qꝛ nullũ ſe quit piculũ ibi cũ nec ad fidez nec ad mo
re; ptineat ᷣm quoꝝ habitꝰ vel carentias ſolũ pecca⸗

toꝛes aut mali a deo iudicamur. Dicik aut notant en

tum ẽ ex yte materie opinionũ qꝛ qntum eſt ex ꝑte in

tentõis quis ibi peccare poſſz vel ex inoꝛdinatõe affe
us vt ſi ex inuidia odio amoꝛe p̃cio vel inoꝛdinaaat

voluntate pociꝰ ſe ẽret᷑ vnã opinion q; alia · Scdᷣa ꝰ

cluſio circa qᷓ̃ ſunt ad fide ꝑtinentia pᷣmo mõ nullꝰ ra

tio nis capax excuſat᷑ a labe ꝑeccati inherẽdo alicui opi

niom poti? erwoꝛi ðtra ea videlicet ꝗᷓ directe pᷣncipa
liter ad fide ptinent ꝓpter opinionẽ ↄtrariaʒ cuiuſcuq;
mgẽi · (? tenet᷑ ad credenduũ cxplicite quilibet fidelis ta

lia Cum Apoꝰ dicat · Yebꝛe. xj. Sine fide impoſſibile

eſt placere deo. Alias vt S. Tho · di. gli. iij · Ignoꝛ ã
cia cxcuſaſſet eos q ſecuti ſunt eꝛroꝛes Arꝛij Neſtoꝛij æ
ſimilium St vbi dcludendo di · S. Tho ·˖ Contra mnen
ſe ſuum ſeripture veſtimonüüũ ſiue etiã ðtra illud qð pu
blice tenet ᷣm eccleſie autoꝛitatez. Ibi em cuerit illud

xp̃i verbum euangelij. Si cecꝰ ceco ducatũ p̃ſtaut am
lo in ſoueaz cadunt . Tercia cluſio. Quis põt opina

ri ↄtrarium coʒꝝ qᷓ ꝑtinent ad fide indirecte ſcðarie

abſ; piculo peccan licʒ; cxp̃ſſe habeat ðtrariũ in textu
vcte . no teſta · ſicut illud Dauið non fuit filius ÿſai
q ſimilia. Patet qꝛ talia nõ tenet᷑ quilibet explicite cre
dere ſz ſolum implicite vel in p̃paratõe animi inqntũ
patus eſſe dz quilibet credere quidd in diuina dun et᷑
ſcriptura · Sed tunc ſolum hõ tenet᷑ huiꝰ explicite cre
dere qñ ei h oſtiterit in doctrina fidei dtineri · Et in te
rim qð non ðꝛſtat nec interim ꝙ obligat᷑ ſcire põt ali
quis ſine ꝑtinacia tñ ↄtrariã opiniõeʒ tenè. Quarta
ↄeluſio · Qliòs põt abſq; ꝑiculo ꝑeccau tenẽè opiniõez

alicuius ma tiſcri etiã dtrariã veritat fidi in hiſe que
ad fide pceinẽt. Scõᷣo mõ pꝛincipali diſtinctõis· ſ. quo
rum veritas nec ſcripture teſuo nec vlis eccleſie deter
minatõe het expᷣſſa Dum tñ facta ðterminatõe abſaz
p̃ſumtõis cuiuſcũq; foꝛe illicito intellectum ſuũ hũili
et determinatõi vlĩs eccleſie · Patz qꝛ nullus peccat il⸗
lo tpe non eredẽ do illud qð non teneẽr credẽ ꝓ iſto tẽ⸗
Pe ſʒ qᷓ expᷣſſe non ↄunent᷑ in ſacra ſcriptur nec p eccle
ſiaz ſunt deter minatn nec alicui ſunt reuelata neq; ta⸗
nione euidenti oſtẽſa ptine debere ad fidei verit tẽ nul
lus tenet credere cxplicite cũ fides ſit ex au ditu Ko. iiij⸗
SIonde 2 S.· Tho · xxij . q;ij ar. vj. di. Lð ſi ſimplices in
hijs qᷓ ad ſubtilitatẽ fidei ptinẽt non inueniant᷑ ꝑtina
citer adherere ſi in talibo ex ſimplicitate deſiciant non
eis imputat᷑. Circa maiots vero varie opinãtes cu98
inter dum diſcipuli in varias opiniones pniti ſe unẽ᷑.
Dicit ibideẽ vnum notabile vbum · Cum in quit mio⸗
res non habeant fide; nnplicitaz in fide maioʒ niñ qᷓ
itis maioꝛes adherent doctrine diuine ßm illud j. Co.
iiij Imitatoꝛes mei eſtote ſicut a ego xpi · Cum hůöana
cognitio ſit regula fidei ſz veritas diuma a q ſi ali ui

maioꝝ deficiant non iudicat fidei ſimplicium q coz
reiſtaz fide hẽe credunt niſi ꝑtinacitet eoꝝ e:roꝛibus
in pticulari adhereant dtra vlis eccleſie fidẽ qᷓ nõ põot
deſicere dicente dño Lu. xxij. Egd rogaui ꝓ te Petre
vt non deficiat fide a ˖ Vac ratione multi tenentes
plum eꝛronea ea rationum multi tudine deſendentes
Tamẽ quia eccleſie vniuerſalis deternnnationi colla
anmie ſub mſerunt 2a nihil contra fidem explicitum p
tinaciter attemtauerunt Ideo heretici non fueꝛunt vt
abbas Joachim a mult alij · Quinta concluſio ſequit

ex p̃miſſis ꝙ ſtat aliq; circa ea que fidei ſunt errare. ꝰ

tmen non peccare vt iam pꝛeoſtenſum eſt ſeda parte

¶Bacet gu tam in kie guaz in moꝛihus
diuerſis diuerſa ſentientibus ſcrupuloſus tu
te ambulare poſſint ⁊ in ſuaz opiniouem et

bꝛeuilſſime explicat᷑ quis er

Capitulum-xxrx
Sia ſuß onit in q. cedentis ca · ꝙ de adherẽ
do vni opinioni vbi dod oꝛes ↄtrarian ?t in
moꝛalibo ſit ſieut de credibilibo illud q;αſu
pꝛa ſit exped itũ ſatis ca xj.iſtꝰ ꝓꝑtis ITñ p̃ᷣno
tuatis diſtinctio nibo p̃cedentis ta: adhue p lacioꝛi cla
tatione Notandũ ꝙ cũ peccatũ ſit exoꝛbitatio a diuia
lege ſiue hüana a diuĩa deꝛiuata b · Ambꝛo · di · Pecca
tum cſt p̃uaricatio legis diuine a celeſtium ino bedien

tia mandatoꝝ Et ᷣm Augu · Eſt dictũ vel factũ vel ꝰ

pifoꝛmis ei qᷓ ſupꝛa aſſignata fuit ptinentiũ ad fidẽ vi
delicz de punentibo ad legez dei · Quia ali ſunt exp̃ſſe
in lege dei dtenta vt de non accidendo non furando ct

ſimilia qᷣ ſunt oĩbo duia · Alia aut ad legẽ dei pñt pnu⸗
neꝛe ſicut ꝛcluſiones elicibiles exdtentis cxp̃ſſe in lege

dei nõ tñ cxp̃ſſe clare legis aut ſcripture teſt o aut vſĩs

cccleſie vulgata bterminatõe patẽt ad legẽ dei ptinẽ
ſicut ſunt multa in qbo varie adhuc inter dockoes cur
runt opiniones ſicut ẽ materia de plumlitate bñficio

rum materia ↄtractuũ multo . Hijs ſuppoſitis eſt p
ma cõcluſio. Nullius ratõis õpos põt agere abſch dei
offenſa contra expſſa in lege dei poſita ntumcumq;
cuꝛtat ſuꝑ hijs opinio aduerſarij patet qꝛ maledicti
pccati · Vnde H. Tho · qðli · xj · ſic di · Eaciens aliquid
tra opinioneʒ mgroꝝ ſi faciat contra opinionez ve

raz cũ tunc faciat contra legeʒ dei non excuſat᷑ a pecca

to q;uis nõ faciat ðtra conſcĩaʒ · Sic em contra legez

dei facit · Vec ille. Qð intelligen dũ eſt cũ materia ciraena
quaz varietas eſt mgrẽoꝝ ptineat ad ea ꝗᷓ ſunt lege diid
uina cx ſſa quoꝝ qlibet ſicut æ diumaz legẽ neceſſari
am ad ſalutẽ tener ſcire libz arbitrij vſũ hñs. Nec ali
quis ex hoꝝ ignoꝛantiã excuſatõez peccati porxeſt hie
cũ ſit ignoꝛantia iuris · Srda dcluſio · Poteſt s abſcq
offenſa dei ſine peecato facere dtra ea ꝗ ſunt leg s diu
O ſicut non omnes obligant ſeire
oĩa qᷓ ſunt fidei explicite · Sicut em ſupta dictũ nom
ſunt nocioꝛa ad hꝙ hoĩes dirigant᷑ in finez ſupnanunꝛn
bilia ſiue ad moꝛes ꝑtinentia eſt diſtinctio. Non em ẽ
oĩm oĩa ſcire õ ſunt pccata moꝛtalia Q pccatoꝝ ſpes
a huiuſmõi · Quedaz etiã alijs ſunt planioꝛa· Qlijs e/
tiaz ad ſciendũ accomoda magis qʒ diſponentia adꝰ
poſitõcz moꝝa directõ ez oꝑm in finez ſupꝛa dicum
Snde S · Tho in. iiij. di · xxiiij · di · Sacer dotibo etam
curatis dz eſſe ſcia non qᷣdez vt omnes difficiles qſtio /

ne ſcðo mõ dicko.

nes legis ſciant qꝛ in hijs dz fieri ad ſupioꝛes recurſ⸗

Sed ſciant illa q populꝰ dz credere obßuare de lege
Sʒz ad ſupioꝛes ſacerdotes · ſ. ẽos ptinet vt etiaz eaz
que difficultatẽ in lege facere poſſint ſciant Et tanto /
magis qnto in maioꝛi gradu collocant᷑ · Pꝛeterea taz
pꝛima ꝛ eluſio ꝙ; ſcðᷣa cxp̃ſſe ꝓbant᷑ autoꝛitate leo nis
pape de pe · di · xiij . dicgitis. Gicut daz ſunt que nulla
ratone pñt duelli im multa ſunt que aut ꝓ neceſſita⸗
te tym aut ꝓ ðſ. deratõe etatũ opoꝛtet tꝑari · Illa ſp ↄ
ditõne ßuata vt in hijs que vel dubia fuerint aut ob
ſcura illud nouermn? ſequendũ gð nec p̃ ceptis euunge
adueꝛſü Glo. ſuꝑ nulla ratione pñ̃t duelli dicit vt pꝛe
tepta decalogi ⁊ foꝛma baptiſmi a foꝛma ↄficiendi coꝛ
pns xpi: Ex quibo oĩbo patet: ꝙ argumentum ad pꝛo

z.

bandum cont᷑luſionem ſcðaz poteſt foꝛmari 7oꝛdina
ri ſicut foꝛmatũ 2 oꝛdinatũ fuit argumentũ ꝓban 8 Er

taz coneluſionem Heedentis capi Eſt tũ ſcien dũ ꝙ vt
pᷣ̃fata huiꝰ capi·ſcðᷣa concluſio vlĩter ſit vera pſuppo

nentis ſupꝛa in p̃cedenti capi · diſtinttiombus notacts
Duo requirunk · Pꝛimum ẽ ꝙ abſq; dubita tõe notabi
li aut ꝓbabiſi de contrario quis adhereat p̃fate opini
oni ne diſcrimini ſe exponat · De quo late didum ẽ ſu
peꝛa ca.xxv. Pa. xj· ca.xj. · xiij. Scðm eſt ꝙ adhereat
pfate opinioni ſine conſcĩa de opoſito vt late etiam

tractatn m eſt in ſcða pte huiꝰ tractatꝰ . Et de hac dif
ficultate huiꝰ vide lig ca · latiſſime ſupꝛa in multis lo/

ris diffuſe diffinitũ eſt. Sz oꝛiũt circa p̃miſſa duo ſeru

ſitate oĩa ere dibi ia explicite a diſtincke credere me

libet non tenet᷑ eꝛroꝛẽ ſuũ contrarium articulis fidᷣi eui
tare Qꝛ non tenet opp oſitũ illiꝰ cauè cuiꝰ oppoſitum
non tenel agnoſcere 2 itn videẽ ꝙ poſſʒ aliquis licite
in erꝛroꝛeʒ repugnan tẽ alicui arti ulo cadere. Et eo de
mõ argueret᷑ p̃ciſe ꝙ qs poſſʒ in actũ peccati moꝛtalis
cadere ſine peccato moꝛtali qꝛ non tenet ſimplex om /
nes dras pecatoꝝ moꝛtaliũ ⁊ p̃ceptoꝝ ði a cceleſie ſci
re explicite · Rñdet᷑ pjm. S. Tho · Scotũ in tercia diſ.

xxv· negendo conſeqᷓntiã · qꝛ non ſolum tenet᷑ quilibet

ſimpley canere omnez erroꝛẽ cõtrariũ articulis nume⸗
