mtis. ſz tenet cauere omne qð eſt gontraxium veritan

ſcripture ſe canoni biblie. qꝛ nullꝰ poſſct ꝑtinacit ad
herere cõtrario alicuiꝰ veritatis in biblia quin heret
cus iudicaret · Et cũ arguit᷑ non tenet ad eꝛroꝛez eauen
dum niſi teneat ad credendũ explicite eiꝰ oppoſitum ·

Dico ꝙ conſeqntia non vʒ ſicut ptz in moꝛalito alijs

ſcire 1 cognoſcè ĩ quo gradu ſupbia peccatũ moꝛta

kł vel gula qe nee h ſeiunt mult expi in ſcia ſ eirta h

ma
vt
po⸗
Nns
,

rar

is

aliquid opoitũ fidei poſſz ſimplex lieite adherere do /

.

ſunt multe altemtões. Dubiũ ſeom Si ſufficiat ſim
pliciho hẽe fidẽ explicatã de aliqᷣboa de alijs implicitã ·
tunc ſi iſte cui incumbit inſtruere ſimplices p̃dicaret ·

ſtrine eiꝰ creden do tuncq; veꝝ aliqð falſũ a tunc ſimul

eſſet fidelis 2 in fidelis · fide lis ꝛ non tenet᷑ actũ cyplici

tum hĩe de cõtrarxio articulo. J nfidelis vero qꝛ credit

aliqᷣd eſſe vm qð repugnat fidei. p̃fatũ em argumentũ

in duxit cuendaz doctoꝛẽ notabilẽ ſeribe a cõcedere ꝙ

s poſſʒ etiã martiriſari ſimplex qñ ex ignoꝛã aa tene

ret eꝛroneũ articulũ ſibi a ſuo p̃lato heretico p̃dicatum
Rũiñdet. S. Tho · BGeo.vbi ſu in ij · di · xxv q · ij · ꝙ ali

Lua ſunt q duiter p̃dicant in eccleſia talia ſüt neceſ/
ſe ſimplicit ad explicite credendũ. ſ. ꝙ yps natꝰ ẽ ex v

gine maria. ꝙ ꝓ hũani generis crucifix' ſalute. Sz ſi

ſit aliéd að credendũ qð tñ non p̃dicat dũiter in eccle

ſia ſʒ oĩt᷑ ſpaliter in vno loco de nouo non ẽ neceſ⸗

ſariũ ſimplici illud credere firmit tãq; vero adherẽ do

pHmo neceſſariũ ẽ magis illi nõ adherè cuouſ; ſciat
illud eredi ab eccleſia tãg; vm vᷣba ſunt Sco · in · iij. Et

SG. Tho · vbi pꝛiꝰ ſic clariꝰ di. in · iij ar · Pꝛelati tra fi

dez p dicanti nõ ẽ aſſenti endũ oꝛ in H diſcoꝛdat a pᷣma

regula nec ꝑ ignoꝛantiã ſubditꝰ excuſat᷑ a toto · q ha⸗

bit? fidei facit melĩatõez ad dtrariũ cũ vnctio neceſſa/

lis doeeat de oio ptinennbo ad ſalutb Joh iij. Vnd ſi
hõ nõ ſit nims facilis ad credendũ oĩ ſpũi qñ alidĩ

ſolitũ dicat nõ aſſentitt ſʒ aliũde recret vel deo ſe cõ⸗

iittit in eiꝰ ſecreta nõ ſe ſupꝛa ſuũ modũ ingerendo
Sz érè: alies hõ ſimplex qᷣ ignoꝛat dẽ̃as plures pecca
toꝝ moꝛtaliũ vel articulos fidi qꝗᷓ ſũt lr̃atõꝛibo nota p

SId cauebit iſte ſiplex peccata qᷓ ignoꝛat eſſe moꝛtalia.

aut pfidiã quã ignoꝛat· Rñdit S. T. Qð talis aut eſt

extra caritutẽ aut in caritate · Si pᷣmũ a ẽ fidelis tũe fi

dei habit/ eũ p̃ſeruare poteſt. Bi vero ĩifidelis nõ mi?

eſt ſi cecus offendit vulnerat apliꝰ. qꝛ ignoꝛãs igno;:
mabit. Si aut o fidelis 2 in caritate timc p habit carr
tatis ꝑ alios hĩtus oĩm vᷣtutũ moꝛaliũ ⁊ theolo gicon)

oĩbo vt hes ſupꝛa pte ſcða ca. vj. Si eta eſſʒ fide lig ey

tra caritatẽ exñs tũc qꝛ habitibo gratuitis caritatis eaa⸗
reret non itn pᷣſeruaret᷑ a peccata in qᷓ maderet eſſent pe
na peccat · A pfidia tñ pter hĩtim fidei quez haberet
inclinaret᷑ ↄtra omnez articulum pfidũ Vnde di. Han
ꝰ Tho · in · iij · di · xxv. q.ij · ar. . Sicut hitus tpanne i ⸗
clinat ad reſiſtendum luxurie Itn etiã habitus fidei in
clinat ad reſiſtendum oĩbo que ſunt dtra fideẽ Snð in
tpe qñ emergit neceſſitas explicite vgnoſcendi vel pꝓp
ter doctrinã dtrariã qᷓ imminet vel ꝓpter motũ diur
ſum q inſurgit · tunc hõ fidelis ex illuiatõe fidei nond
ſentit hijs qᷓ ſunt dtra fidẽ ſʒz differt quouſq; pleniꝰ in
ſtruat ˖ Ide oñdit in pma ꝑpte. q.j· ar · vj · Qð q eſt ĩ gra
tia caritutis hz ex ↄñti · vij · dona ſpũſſancti inter q ſũ/
mum eſt ſapia quã ctiã hʒ minimꝰ in caritute exñs.⁊?
ideo iudicare põt talis ꝑ modũ inclinatõis hĩtꝰ ð ne,
ceſſarijs ſibi ad ſalutẽ · Cũ in quit iudicare ad ſapientẽ
pPtineat ideo hᷣm duplicẽ modũ iudicandi duplex ſcia
acqꝗrit · Conungit em aliq; iudicare · Vno mõ ꝑ modi
inclinatõis ſicut q hz hitü virtutis recte iudicat de ĩhy
q̃ ſunt virtute agenda inqntũ ad illa facienda inclina
tur. Sñ · ij. Ethi · ðꝛ · ꝙ virtuoſꝰ ẽ menſura regula hu
manoꝛum actuũ · Alio modo ꝑ modũ cognitõis · BSi⸗
cut qꝰ inſtructꝰ in ſcĩia moꝛali poſſʒ iudicare de actibo
virtutis etiã ſi hitum non hret · Pꝛimꝰ ergo modus iu
dicandi de rebo diuinis patz ad ſapiaz que ponitů do
num ſpũſſancti ßm illð · ij. Cꝛ· ij · Opüũalis hõ iudicat
oĩa · Itẽ di · Dy oni ·. ij · ca · de diuinis noĩbo ꝙ Jerotheꝰ
dockt? erat non ſolum paciens ſʒ etiaz diſcens diuina ·
Gecundus aũt modus iucandi ꝑtinet ad dockrinaz ſa

cre ſcripture ßm qðᷣ pꝑ ſtudium habet? licz eiꝰ pꝛincipia

cxy reuelatione habeant᷑ . Vec ſanctus Thomas.

¶ Sub diuerſis diuiliombus determinat v

qualibet ignoꝛantia qn excuſet vel quãda nõ

Iynaliter ꝓ cluſione notandũ ſũmo ope que

um p̈neipale ad ſubueniendũ foꝛate dſcie.
is em eꝛtoꝛ ex ignoꝛãtia venit. Et q;q; pte. ij. ca v.
plura dicka ſint de ignoꝛantia tñ ſub ↄpendio hic eadẽ
materia finiet ßm diſtinct onẽ Sdal de Argen antich

illi⸗? nobiliſſim dockoꝛis. Querik ergo Oni gnordtic
daz vincibilis que eſt in ptãte . · ſcientis. Et ideo alio

noĩe ðꝛ affectatn eſt multiplex vt infra diceẽ · Alia ẽ

uincibilis . q non eſt in ptũte ſcientis . Et eſt etiã mul

tiplex. qꝛ inuincibilis aut ineſt ey naturn vel natuealit

ineſt ſtultis moꝛionibo a melancolicis. Et hec non eſt
in ſe peccanũ a cx ea ſequens excuſat in toto. Qlia ineſſ
ey atcidente vt ex infirmitate vel ex ebꝛictate. Si ineſft

ex accidente aut eã hñs non dedit opaz vt eñ ali quis
non nouit virtutẽ vini aut alte riꝰ opilatiui 1 vniuer

ſalit qñ ignoꝛat ſibi futuʒ tale accidens tunc etiaz hec
ignoꝛantia non ẽ peccatũ in toto excuſat ſequens pec
catũ q;diu mantt tulè accñs · Aut eã ſeʒ ignoꝛantiã ecx

accñte hñs dedit opaʒ. 2 ſi dedit opaz aut h factũ e

rez licitñ ſicut alis ex deuotõe vel alio exercicio ſpiaa

li incidit in inſamiã · hec etiã excuſat a toto · Qut factũ

ẽ ꝑ rez illicitũ · ⁊ h duplicit adhuc · qꝛ videlicʒ aut dedit

opaz ꝑ rem illicitaz qᷓ fuit veniale p ccatũ vt ſi aliᷣs
iraz venialẽ incideret freneſim ˖ Et hec excuſat a toto

Qut dedit operam per rem illicitam que fuit moꝛtalae

peccatum · Et hec ignoꝛantia in ſe eſt peccatum 1K non

ignoꝛantia excuſet que non. Et qᷓ augeat pec⸗
ſcatũ vel minuat. ꝛ in iſti? ſcia kſidet remedi

cxcuſat ſequens peccatum in toto Sed m phm in · iij
Echi. Talis meret᷑ duplices maledictiones tamen ex
cuſat a tanto Quia licet in intũ peccatũ eſt ſit volunta
rium.a ideo illa ratione nõ excuſat · tñ inẽntũ eſt igno
rantia cauſat quodamõ inuoluntarium ideo dmminu
it de ratione peccat· qꝛ omne peccatũ eſt voluntarium

Modo ſequit pꝛmnum membꝛum pꝛnne diuiſionis qꝛ

ſi eſt ignoꝛancia vincibilis. aut eſt ignoꝛantia iuris
aut fatti. Ignoꝛantja iuris a pho ð ignoꝛantia vlis
qð in ide redit . qaꝛ ius hic vocant᷑ regule vniuer ſales
gentes vituz Aut eſt ignoꝛantia vincibilis facti que a
pł is aO theologis vocatù ignoꝛantia ꝑticularis qð in
idez redit. Nꝛ fackum vocat aliqð pticulare determina
tione ꝑ circumſtantiaz quam ðungit etiam ſapientem
ignoꝛare. Si eſt ignoꝛantia iuris h fit dupliciter quia
auteſt iuris vlis qð oĩbo mponit᷑ ad ſcienduma tenẽ
dum⸗ Huius ignoꝛantia craſa eſt vel ſupina 1 Bnon
excuſat. mo eſt peccatũ ſpẽale m Qugu:ſi eſt volun

taria Qut eſt pticularis ſeu iuris pticule

ris q nõ ſcit

niſi p ſtudium Hec excuſat a tanto a toto ſicut caſus
multũ difficilis Si aut eſt ignoꝛantia facti · h etia; fit
dupliciter ˖ Qut em ipſa eſt cauſa actꝰ. qꝛ ſi non inno
raret non faceret Et huiꝰ ſignum eſt penimdo in albtu
Et hec ſimiliter cauſat inuoluntarium · ideo cxcuſat
a toto vtz in Jacob Lya· Qut non eſt cauſa adus
ſz ꝑ accidens ſe hʒ ad ad um. qꝛ idez facer et enaz ſi nõ
ignoꝛaret. Et talis non penitet in actu vt aliquis cre
dens accedere ad vnam mulierem accedet ad aliaz ad
quam non debet. Talis non dꝛ p ignoꝛantiam facere.

ſed ignoꝛans. Et talis ignoꝛantia nec diminuit pecca
tum · Olia aut ignoꝛãtia eſt que dſequit᷑ affelum pec⸗

cati · vt quan do dcupiſcentia peccati quaʒ voluntas re
it abſoꝛbet iuditium tatõis in ꝑticulari oꝑpabili.
ſicut nupedit ira cem ne poſſit cerneꝛe verũ · vt ðꝛ · v

pꝛimit abſoꝛb

— — — – —

1

Etchi. Oẽð delectatio coꝛrumpit exiſtimatione em pꝛu⸗
dentie. Et hec eſt ignoꝛanta electionis pᷣm cuã omnis
malus dicit. Ignoꝛans. Et hec ſequit affectum pecca »
tus ipſam pcedit a ideo nullo mõ diminuit peccatum

nec diminuit niſi inntum cauſat aliquo modo inuo

—
—

ti · Et ideo non minuit rationez voluntarij ymo volun
Quia nulla alia ratione ignoꝛantia excuſat teccatum

luntar um · Vec ille·. Tantum de dſolatione timoꝛate
conſciente dixiſſe ſufficiat. A cuiuſmodi vpilatione ſi
quiſq; qð ſuum eſt recipe velit nihil aut modicũ au/
toꝛi manebit.

¶Explitit Conlolatoꝛium timoꝛate conlcien
tie m agiſtri Jollannis Dider⸗

. .
P

7

.
”M

¶ Ancipit conſolatoꝛium tüno: ate co

ubo. Cum aut tationalis anma incoé⸗

tus foꝛmare

7

peene infinita accidetia · tũñ ꝓp pñ̃ti vni moꝛbo qui eſt er/

wnea cõſcientia pᷣncipaliter ſuccuerere ꝓgpono ꝑ hũre

tractatũ q cenſeri poteſt Conſolatoꝛiũ timoꝛate con/

ſcientie. Quez reuern ex famoſoꝛ doitoꝝ tam thoolo⸗
gice pagine ꝙ; iuris canonici eõpoꝛtaui ſñijs · Quia i⸗

it in huiꝰ vite exilio nihil ẽ bona cõſcientia iocundi⸗
De qua etetna aic ſapientia. Secum mens qjſi iuge cõ
uiniũ · Et apoꝰ. j·. Coꝛin th. ij · Gloꝛia nẽa hec eſt teſti⸗

mo m coſcientie nte Et iin e diuerſo in hat lactiman
Xalle vel penalius a mipabiliꝰ mala conſcientia. De

Yſa ˖ d · Seꝛmis eoꝝ non moꝛiet᷑ in eternũ a ignis coꝝ
non exunguet. Ideo vt conſcientia ſine erroꝛe ad felici
tntis eine cũ bona ſpe ire qat termi nũ iuxta tres famo/

ſas geceptiones cõſcientie tractatũ pñ̃tez in tres ptes

diuido. Pꝛmma ꝑs in · viij · capi · erit de cõſcientia Put
ſpez denotat. Secun da in · x. capitulis erit de cõſcientia

de conſcientia Put in ali quo trepidat
Biume partis Capitua:

Kimum ꝙ conſcientia pꝛimo mõ capitur p

ptem mala ingerit.

a?ꝛ

„ 6 †
—

nſcien

Nuret ſis moꝛbis coꝛpm medicos tradi⸗
yIdiſſe antidom varia diuerß ſub tracta⸗

pabiliter nobilioꝛ ſit coꝛpe plus lõge
aiarum medicis de hijs opus ẽ tracta⸗
y nare quib egrotuti ſubueniant cie. Et q;q; in
humanã annmnã cadere poſſint in firmitatũ ſpualium

ſee a ponunt ſeptem fruck? bone confcientie.
Becundü ꝙ mala coſcientia cam habenti ſe⸗

0
V

XX

S
W

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

R

Balancde Q

2

Focus

N

1

K

J
10

9

10

H

G
7

P
6

15

E
5

9 Copyright 4/71999 VxVMaster GmbH www.yXymMaster. com