Aſcientiam dei inuenies . Pꝛima regula inuitur ibi . Si
mandata mea ſ Heda ibi. Hi qſieris eã qſ pecuniazʒ

ttercia ibi· Si ſapientiaz inuocaberis · Quarta ibi . Si

Pꝛudentir. Quintn ibi Inclinaueris coꝛ tuũ. Sexta ibi
Siercut the ſauros effodeꝛis illaz. Sepa ibi. Si fuſcepe

*

ris hmones meos ſubaudi mo do debito · Pꝛima regu

la igit eſt vt quis ſe ad granã poteſt ppetret dei man /
Ddaln ſeruando de pecratis oĩbe ſingulis coꝛde dole do
eam pure zfitendo. Naz quicũq; facit qð in ſe ð deus

i,jnfallibilit ei gratã infundit lumen doni ſcie ſapie ĩ

tellect? 2 ſilij ei tribuit qbo iuuari poteſt addepoſitõez
Eeꝛronee ꝛſcie ꝓut late ſupꝛa patuit p· ij · ca. ix · J· x. SO
lluntc h verba ꝓphaxꝝ · Nam Ezech · xviij · ð2. Conuert /
mini agite pniaz ab oĩbo iniqᷣtatibo veſtris 1 nõ eꝛit
vobis in ruinã iniqtas · Et iteꝝ de grauiſſimis pecca /

toꝛibo iſmhelitis in ſyõ ihlm hĩtantibo dñs VYſa. xlix
di ſÿon derelinqt me dñs a dñs oblitus ẽ mei · Nũquit
mulier põt obliuiſci infantez ſuũ vt nõ miſereaẽ filio
vter ſui. Et ſi illa oblitn fuerit ego tñ non obliuiſcar

ſolicita ſarre ſcripture indagatio. Si in quit éfieris eã

tui· Ecce in manibo mes deſcripſi te⸗Srda regula eſe

quaſi pecuniã · Scimꝰ aũt ꝙ mercatoꝛes filij huius ſe⸗
culi qͥ pꝛudetioꝛes ſunt filijs lucis ſʒ in generatiõe ſua
ſümum ſtudi hñt acquirendi pecunias. Naz ̃cepto

rem pꝛimo tritu in arte ſua dorentẽ audiunt . Scooĩ

iIitnn ſua auxilia alioꝝ poſtulant aſſidue · Ad quoꝛum

certe ſimi itudinẽ facere tenemut. Pꝛmno em p̃ceptoꝛẽ
ſeu mgim diſcretu opoꝛtet vt qs habeat. Docz em ſa⸗

lies ſcia a intellectꝰ. Idcirco audiens ſapiẽs ſapiẽtioꝛ
errit intelligens gubernacula poſſidebit. aimadueꝛtat
pabo laz a interp̃tatõez verba ſapientũ enigmata eo
trtrtüũ · Ide aſſerit Je. in epi · ad paulinũ · d. Intelllige te in
ſa .ſcrip · ſñ p̃uio amõſtrãte ſeĩta nõ poſſe ĩgredi. tace
s graman cis ithoꝛicis phicis geomeicis ialecitis⸗

bi
Hann
— ſiſeen
mannn
Niman/
did⸗

ſirſpri
dpoſto
17,.

Cotner

lornoͤct

4*

mas r
Pn

i ügmn

Etegifie

blinſeor

rmllaeſt
(ſiers ta
hinsſe
muoe iu⸗
ſeeyny

1⸗ Hedol

rmoa
coum
ptni
dotnſe
Dlſenm
ſopiino
datt
ninto
ete m
di tct

narij quoq; a fullones ceteri qui varia
bilez a vilia opuſtula fabꝛicant abſ; do coꝛe eſſe nõ

muſicis aſtronom cis aſtrologicis medicis quoxx ſciẽ
na moꝛalibo ſatis vtiliſſima . r in tres ptes ſcindieu.

in doctrinaã exploꝛatõez vſum ad mi noꝛes artes ve
niaz. a que non tamq; ligua q; manu aminiſtrant A,
gricole cementarij fabꝛi metnlloꝝ lignoꝝ q; ceſores la
3 ſuppellecti/

pñnt qð cupiunt. Sic etiã vas electionis poſt damaſcũ
arabiaz q; luſtratnz aſcẽdit iheroſolima vt videret pe

num . aput eum dieho fuit. Kurſum q; amos. xiiij.

ad pedes gamalielis legez moyſi didiciſſe pꝛophetas
ſe gloꝛiat vt armatus ſ. pualibo telis poſtea doceret/
ſidenter. Duodecim etiã annos ſaluate

*

atoꝛ nmipleuerat .

in templo ſedens de q̃ſtionib⸗ legis inteꝛrogas magis
docet dum pꝛudenter inteꝛrognt. Scoo exigit ve in e⸗
ge dei ꝓ poſſe aſſidue ſi tudeat ˖ Quod tanta aſſiduitate
fieri debeat oñdit ˖ b. Jero. taz viris q́; femineo

emineo ſexui tã

religioſis q;ᷓ ſecularibo 'mo adultis iuueni ho in epi⸗

4

ſto la ad paulinũ cuiꝰ iniciũ bonꝰ⸗ homo ita dicẽg. S p

in manu tua ſacin ſit lectio Et ad ruſticũ nunc de ma

nu tua oculis tuis recedat liber. Ama ſcĩaz ſeriptura

rum carnis vicia non amabis. Similiter ad nepocei
anum diuinas ſcripturas ſepi? lege ymo de manu tua
ſaern lectio nunq; dponat· Diſce ꝙ doceas eum opñ
Jui hm doctrinaz apoſtoli eſt ſermonem fidele vt poſ
ſis exhoꝛtari in doctrina ſana tradicentes deuincẽ
Et ad furiaz de viduitate ſeruanda. Quando inquit?
medis cogitn ſtatim tibi oꝛandum illico legendũ ſit
De ſcripturis ſanctis habeto fixum verſuum numerũ.
Iſtud penſum dño tuo redde. Rec ante quieti mẽb ꝛa

concedas q; calatum pectoꝛis tui hoc ſub regimine cõ
pleueris poſt ſcripturas ſanctas doctoꝝ hoĩm tracta

habes aurum in luto orere multis de margaritis vnã

redime margaritaz. Et iterum · O ſi videres ſoꝛoꝛẽ tu
am illud ſacri oꝛis eloquium coꝛaʒ audire 2 tingeret.
cerneres in ꝑpuulo coꝛpuſculo ingentes ãios audires
totaz veteris a noui teſtamenta ſuppellectilez ex illius
coꝛde feruere · Pꝛeterea ad demetriã virginez ait illud
tibi nata deo p que omnibo p̃dicaui reptens iteꝝ at

q; ite monebo vt em tuũ ſacre lectionis amoꝛe oc /
cup's nec in bona teꝛi pectoꝛis tui ſementẽ lolij adue

ℳ₰

narũ q; ſuſcipias ne doꝛmiente patrefamilias qui eſt

Nopi. aimꝰ deo ſy adherens inimia s homo zizaniã

ſupſeminet Et in fine ei? dem epiſtole finez iungd n

cipio nec ſemel meminiſſe ðtemtus ſum Qma ſcriptu
ras ſan tas amabit te ſapien tia · dilige eam ſerua
bit te. honoꝛa illaz a ↄplexabit᷑ te hec monilia in pecco
rea in auribo tuis hereant. nihil aliud nouerit ligua
niſi x̃m nihil poſſit ſonare niſi qð ſandum eſe Cuiꝰ
coꝛdat illud ꝓuer · iiij · Poſſide ſapientiã pꝛudentã ne
obliuiſcaris neq; declines a verbis oꝛis mei ne dimit⸗

tus eaʒ cuſtodict te dilige eaz a uabit te · Tercio exi

gi vt auxilia ab alienis poſculet ꝑ oꝛatõeʒ ſeu deẽca

toncq. Non em lectionis ſacre ſtudium ſufficit ſz cxigi

tur vna cum deuota oꝛatione ſtudiũ ꝓ inteliedtu age⸗

doꝛum credẽ do e vt oñdit Jero · in epiſtola ad pau /

linum dicens · Quidd alijs ſez ad apoſtolis ⁊ pꝛmiti

ue eccleſie dockoꝛibo exercitatio quondiana in lege
meditutio tribuere ſolet. Hoc illis ſcilicet apoſtolis
ſimlibo ſpiritus ſanctus ſuggeꝛrebat . Et erant iuxta
quod ſcriptum eſt omnes docibiles dei Nõ em ſufficit
ſemper ſtudium aiebam ſed oꝛatio coexig t deuota pi
ledu ſacre pagine· Cui? rationez aſſignat Auguſt n?

ad vwoluſianum de incarnanione veꝛbi. Cantu t inquit
criſn anaꝝ pꝛofunditas litt erarum vt in eis quotidie

ſicer s ſi vas ſolas ab ineunte pneticia vſq; ad derre

pitã emtẽ maymmo orio ſũme ſuidio melioꝛ i ingenio
conare addiſcere ˖ Quid igẽ in hac attinget ſapientia.
aui fere tomñ vigdꝛez etatis ſue alijs impendit ſcientijs
ſolas q; feces ſen ectutis huic ꝓfunde miſtrat ſapiẽtie.
OQd hãt tñ ſapĩaʒ a multis oꝛãdo cici⸗ q; ſmudẽ do pue

nit · Optaui inquit ſapiens a dat? eſt mihi ſenſus. In⸗

uocaui a venit in me ſpũs ſapientie. Eunde appit ſe/

ſum in li. de videndo m . ca .· dicens . Qui didicerint a

dño ihu mites eſſe 1 humiles coꝛde plus co gitando et
oꝛando xfecerũt q; legendo Patet h in Barbato iſto
xp̃iano de quo recitat li vij· de doctrina xpiana gui li
teras inſas nullo docente hoĩe in plenam notitiaʒ osaã
do vt ſibi reutlarent · accepit p̃uijs triduams p̃eibom

petauit idem vt codicez oblatũ ſtupentibo qui ader ãt
legen do peutreret · Tradunt a patrum hÿſtoꝛie de ſan
cto Antho nio ſimile · am ſine vlla fcien a lẽ arũ diui⸗
nas ſcripturas memoꝛiter tenuit fultus oꝛatõnũ ſua⸗
rum p̃ſidio vt ibidem dicit Augu. Ad idem eſt Hugo

li ſuo de aia qni dicit · Od ſcripture ſacre 2 gnitionem

plus tſt opus interna comp unctione q; Pfunda inae
ſigatione ſuſpirijs q; argumentis crebꝛis gemtibo q;

c pioſis argumentationibo lacrimis ꝙ; ſentencijs oꝛa
none ꝙ;ᷓ lectione gratia lacrimaꝝ q; ſcientia celeſtium.
Tercia igit᷑ regula ꝓ euaſione eꝛronee ſcientie queẽ

dꝛatõis deuote tinnatio · Patet ex pᷣmiſſs a ex parte

ſeða ca · viij Pter qð ſapiens ait.· Inuocaui 2 venit ĩ
me ſpiritus ſapientie · Sapien . viij R

educit quarta regula æ pbat᷑ autoꝝta⸗

tibus antiquoꝛuu qd doctoꝛibus contraria

lentientibus licet bona conſcientia vnam vi

am tenere ((Capitulum xi⸗·

HGaarta Pinde re ula pꝛincipalis eſt opinio⸗
nis alicuiꝰ tuta elettio . Sicut em ali ndo de
aaliquibo materijs moꝛali v doctoꝛes opinio
Nnũ ↄtrariarũ a tunc ſwupuloſi dubitant quã
ptem poſſint cum bona conſciẽtia ckgere . Pꝛo enoda
tione huiꝰ difſicultatis notandum in Pᷣmis ꝙ cũ bona
vſcientia poteſt quis tenere vnaz ptem alianꝰ opinio
nis m eaz opari ſaltem excluſo ſcandalo q ps hʒz ꝓ
ſe notabiles vel notabiloꝛes docoꝛes duũmo do talis
opinio non ſit contra cxrſſam autoꝛitatẽ ſcripture ſa
cre nec ↄtra deter minatõez eccleſie catholice dĩmo do
q; ex contrarictate tulium opinionum non inducatů
quis ad dubitandum ſz bonaz ſibi ſcientiaz ſen fidez
foꝛmat de ꝓbabilioꝛi ꝑte pcipue in tali caſu qñ quis
adhibet diligentiaz inrenda an liccat nec inuenit ali
ud quod cum ſufficienter moueat ad h ꝙ ſit illicitum
Patet illud pꝛimo ꝑ dodoꝛes ſandum in c ſtonibe de
qðlibet qðli · iiij · q. · vbi dicit Qð oñ diuerſe opinio
nes doctoꝝ ſacre ſcripture non ptinent exp̃ſſe ad fide ·
J ad bonos moꝛes tũt abſq; iullo auditoꝛes ſeq̃ vnä
pññt · Ibhi em locum hʒ illud apo· Ro · xiiij. Snuſc uiſq;
in ſuo ſenſu abundet Et iteꝝ ibidem de illo qᷣ aſſentt
opinioni mgrali que nõ ẽ ↄtra manifeſtũ ſeripture te
ſumoniũ nec ↄtra illud qð publice tenet᷑ ĩ eccleſia hüc
neqq; ↄdenat Vnde ide do coꝛ in pluribo locis ctia in
materia moꝛaſi ad ſalutẽ neceſſata tz opinionẽ vnã
vbi alij doctoꝛes notabiles tenẽt ↄtrariũ vt ꝙ pꝰ lap
ſum ĩ peccaſũ moꝛtale nõ opoꝛtz aliq; ſtauũ ↄfiteri ſub
pcepto hĩta copia ↄfeſſo ꝝ h deteꝛminat in · iijj di · xvij
Et tñ ↄcrarie opinõis ẽ hugd ð ſancto vi · et honauẽ ·
Smilit dicit O. dockoꝛ ibide Qo ſi pꝛochianꝰ fiteẽ
fẽi hñti autoꝛitutẽ ep̃i mont᷑ti ꝑrochianũ vt plebano
ſuo fitea? ctia ſi tuc talis ſeſſus nolit fri acèeſcẽ ad
huc dz eum abſoluere. Et tamen ↄtrarium eius tenent
plures doctoꝛcs · Nec obſtant ea qᷓ dicit qðli. xiij · q· xij

1

muentl
tilinnn
tſeihnn
ſtedſd⸗

nſeni
cſntt
tyont
ſſuhin
6taat
wn
ſi⸗
ni ſb

jdih,
lynant.
Ubano
eſcicd
tenn

tetni.

vbi dicit ſie. Qñ due opiniones ſunt dtrarie de rodez
ovoꝛtet alteraz eſſe veraz alteraz falſaz. Aut ergo il⸗
le òͥ ncit contra opinionez mgtoꝝ vtpote hñdo pla

rez p̈bendas facit dtra veraz opinionez a ſic eñ faciat

Otra legez dei non excuſat᷑ a peccato q;uis non faciat

dtra conſcĩaz.· Sic em contra legem dei faciet Hec veꝛ

ba ſancti Thome nõ pñ̃t intelligi niſi de iſts vbi mai
feſte patet ey ſcriptura vel eccleſie deter minatõe ꝙ ſit

dtra legem dei Et non de iſts intelli git vbi illud nõ

aparet ſicut ſei m declaraè videk ſupꝛatacto allegato

non eſt credendum Ex cuibo ſec ui videt exp̃ſſe ꝙ non
opoꝛ t ſꝑ tuitioꝛeʒ opinionẽ cligere de neceſſita te ſa/

lutis ſʒ ſufficit tutaz eligere Naz tutioꝛ eſt grad? pa

tiuꝰ p̃ᷣſuponens poſitiuũ ſq; aliaʒ tutaz eſſe opinionẽ

Patz illud oꝛ minoꝛes videt eſſe opiniones pfate ali⸗/
tum i s B. Cho ibi tenz. Itẽ patz ex argumẽto ſuo

vbi ſupꝛa qðli xj. q xiij. vt tudũ eſt qñ aliqs videlicʒ
Pter dtrarieutẽ doctoꝝ adhibet diligennã in ren do
de veritate nec repit ꝙ eum ſufficient moucant argu /
mentn ꝛtraria liq; talẽ moueãt daz leuia qᷣ in iiij · d.·
xxxviij. in. q. la doez abicienda eſſe 1 3 ſcẽas in cõtrari

um infoꝛmandas ˖ Nec miꝝ qꝛ p talez diligentiã vider

Od ide videl eſſe ð. iiii · q; xiiij · vbi qrit vtrũ vitari de

bent illi exd municati.circa quoꝝ excõmunicatõem ſa
pientes ↄtraria opinant᷑. Rñdet ꝙ dubitatio ð excom

municatis aliquoꝝ aut p̃cedit ſniaz iudicu aut ſeqt ·
Di pcedit puta ſi non ð eſſe declaratũ p iudich cõſen

ſus eſſe aliquos excõicatos tunc nõ ſunt vitundi quo/
ſuq; certo iuditio terminet. In h em caſu veʒꝝ ẽ dieit ·
ꝓ in mitioꝛẽ ptez interpᷣtari dz cũmꝰ boni viri dubia
Batruro volj. Si difficile 1 ambiguũ aput te iudi⸗
cium eſſe pſpexeris a iudicũ intra poꝛtus videris vba

variari venies ad ſacerdotes z ad iudicem qres q; ab

eis faries jcumq; dixerint. Sʒ ſi unbiguũ oꝛiatii p?ꝰ yti
acoꝛde z iudicũ detern natõez magis ſtandũ ẽ ſme iun2 ſi
di ũ vt ibi pbat ecce qũo doctoꝛibꝰ dtrariãtibo licz iſſi cammſ
H nõ eyꝰmunicato hr̃e vel nõ vi mẽ. Scðo patet yn h
cipale ꝑ QAltiſio do. quez allegat Cancel . Joh Ger/ſon um ſt
tractatu de pollutõe . Dico inqt cũ dño Wilhel. Qli. qd
regula mgẽalis videlicz dubituns de alicuo an ſit ſho
illicitũa ſtunte dũmoõ illud agens peccat qꝛ diſcriming Iß
ſe vm trit. Iſtnz regulaz intelligendaz eſſe de dubio g agt
li qð eſt vehemens magis aut eq inducit ſaltẽ mẽtẽ mn
credere qð ẽ moꝛtale illicitũ ſicut qð eſt licitũ. Secus ẽ uß
vbi mens inclinat᷑ iudicat qð eſt licitũ q; illicitũ q;⸗ ſien
uis nõ hat vſq; qq; certitu dinez cuidentẽ aut fixã · qꝛ ſup⸗
per

nec h ip̃m requirit᷑ · Sidebit᷑ de h infra latꝰ · ca· xxiij. 7
xxiiij ·a.· xiij · Texcio patz illud ꝑ plures ãtiquos theo- 6
lo s a canoniſtus deuotõe E'atim multũ famoſos min
Di. em̃ Vlti · ſuꝑ· ij .· ſnĩ arũ di· xxij et 2 coꝛdat in ſmſa· ſbee
quẽ Slri · Joh in ſũma valde mendat · Di. inq; vt ſuu
pin dicũ ẽ ꝙ ſi s de aliquo agendo dubio magis pi / ſſ
tos ð ſuluerit de quo millaz H z au toꝛitatẽ xxꝑ ſſaz vtrũ eun
itn ſit vel nõ dũmõ foꝛmet ſibi bonaz 2 ſciaz pꝰ q;, ma/
gis pitos ↄſuluerit a ſi res aliter ſe hz q; ipe ſentit e· c
cuſat᷑. Fecit em qð potuit. Dey aut nihil impoſſibilet un
quirxit ab hoĩe. Her ille. NMã ibidẽ eqpat iſtũ caſu ignog. tho
rantie inuincibili.i. oĩo inuoluntarie· qꝛ ſcire non põt Dd
tur aliqð p̃iudinũ erga veritutis ſnĩaz cũ inter diüſas

opinionts a magiſtris a a ꝓPpbatis do ctoꝛibus ſcriptis
autenticis amotatis illam opinionam quis amplecti
uur que ſibi magis videt conſona rationi · Vnde BHũ
bertus in expoſitõe conſtitutionis oꝛd inis pᷣdicatoꝛũ
di · Qð frnckus aiarum nnpediri ſolet pꝑ nimã auſteri
Tutẽ in roncilijs ⁊ opinionibus · Terrentur enim ex H
homines intantum vt ſalutez negligaunt. Idcirco hoc

7

pi. Sed vir. Q vbi ſunt diuerſe op iniones 2 diueꝛſa
iuna ſy human z eſt p̃ferenda. i. rntõnabilioꝛ mo et
equioꝛ · Extra de tranſac capi. finali. Vbi vero vtraq;

eſt humana ptirnaioꝛi ſiundũ eſt a ſanioꝛi . Ad idez ẽ

Silhel gloſatoꝛ Kaÿ. ð ſnĩa pᷣcepti diffinitõis excõi

catõis para · xliiij· di In apicibo iuris vbi dubitãt et
anm ſapientes excuſabilis ignoꝛantia. Vñ ſi alios bo
na fide ptez illaz vel iſtnz elegerit non dz ſup hoc con

ſcientiã habere nimns ſerupuloſaz. Item ixz Wil. vbi
ſupꝛa de decimis recitans duas opiniones di. ꝙ, illa
pꝛima oppinio ſez ꝙ anties decimas ſine peccato ĩ feu

dum retinere pñt layci ꝙ ad heredes tranſeat. Be /

nignioꝛ tſt a ideo magis ampleckenda. Item reperi in
libꝛis veteribo oꝛdinis p̃dicatoꝝ noſtri rñſa plura qᷓ

datn eſſe vident eſſe a dño Alber. eo adhuc vinente
ſic ſonant . Itez dicit ꝙ frater ſimplex vel quilibet hõ
unmm ſalute poteſt ſequi in dcilijs quãcũq; oppinionez
volueit dũmodo alicui? magmi do ſtoꝛis oppinionẽ ſe
quuat᷑. Idẽ in ſũma alibi repi ab eo dickũ foꝛe in ſerip

tura ſimili Patet ergo

Poſitũ ex antiquis ſatis tam

ccheologie q; iuris piulis.e
H Peob at᷑ idem. magis autoꝛitatibus monᷣ⸗

noꝛum doctoꝛibus⸗· ¶Capitulumxii-
Robat idez ſimiliter autoꝛitaubo modernoꝝ
theologoꝝ famoſoꝝ · Naz ad idẽ ẽ Gotfridꝰ
de fontibo gðli · iiij · q · xvj. Sbi qᷣrit On cõſeſ
ſoꝛ debeat facere ſeĩaz de peccato de quo cõ

fitens non videt hẽe dſcĩaz di · Qõ ſi quis ↄfitens non

hz ðſcĩaz de aliquo actu queʒ ↄfeſſoꝛ opinat᷑ eſſe pecca

tum putn de vickalitijs de multitudine bñfitio2 a ſimi

relaxanda eſt qntum fieri poteſt an ſteritas 1 agendd·
benigne eum hoĩbo · quia ſic meliꝰ trahunt᷑ ad ſalutem
cũ ſnie mitioꝛes tenent · VDec Yumbertꝰ. Concoꝛdat ho
ſtienſis qui dicit Extra de cogna. ſpũali in glo ſup ca

libo qñ ↄfitentis tulis oppinio non p̃eedit ex ꝓteruia ⸗·½ yya
ſz ex ꝓbabili ratõe dz eu dfeſſoꝛ generalit ĩ foꝛma ecele agl/eft
ſie abſoluere maxie ꝛfeſſoꝛ oꝛdinariꝰ niſi eſſet peccatui trt
tule ꝙ certũ a manifſeſtũ eſſet ↄiter illud eſſe pᷣceptũ. ſ(bia
nee de h ſunt opiniones ↄtrarie qꝗᷓ ab eccleſia tolerant us
Ssů ſi non ſic maifeſtũ ẽ qm circa h ſint ſapientũ opini ctiuſt
ones ꝛtrarie tunc ꝓponere dz ꝛfitenti ꝙ bũ ſtudeat ð (ondat
h ſeip̃m ꝑ pꝛudentes infoꝛmare ꝛ talia dtra h dicunt᷑ adi
Maxime tñ h dz facere ſi ipe ↄfeſſoꝛ ſit ill opinionis dabie
h ſit peccatũ. Concoꝛdat enã in pᷣncipali Bernher. (ſe
claromontenß in replica dtra Gotfridũ eadẽ · q· d. i· und
ſunt opiniones inter magnos dicentes ꝙ peccatũ eſt uk
Alij vero dicant ꝙ non tunc debet in tali caſu d ſulre diem
aliquos de quoꝝ iuditio ↄfidit ᷣm ðſilium diſcreto / ſeti
rum facere a percata reputare vel non reputare · Ecz hont
Iuo em̃ opiniones ſunt inter magnos eccleſia non ſiun
determinat alteraz ptez teneat q; voluerlt dumõ iudi ſ 1
tiun. h; reſideat ꝓpter ditta ſaltẽ illo? cuos reputaat D
ritos. Ibi tñ addit dtra Gotfridũ ꝙ non reſfert an co un
ſeſſoꝛ ſit oꝛdinariꝰ vel non dumõ habeat autoꝛitatez inſe
andiendi talez. Pari mõ rñdet Pe de Pa. ſup. iiij · diſ. nt
x vij ad ſimilez ſnonez di. Si ꝛfeſſoꝛ dubitaret vtri ſit
illud de quo ali? non peniteret eſſz moꝛtale ·a iſte ſi de wa
ceret ꝙ de dcilo ð pitoꝝ illud faceret de quibo eyx vitaz· MWie
ſcĩa ꝓbabile eſſet ꝙ non ðſulerent niſi bñ põt ſe illiſi ſin
ditio cõfoꝛmare · Sec? aũt ſi eſſz cert) de opo ſito · än munn
oĩbo p̃miſſis ſatis concoꝛdare videt Heinricꝰ de gnuude Heti
uo .·· q· xiiij. d. Quedaz ſunt peccata moꝛtalia non di / ſetup
uuina lege exp̃ſſa ſunt ey induſtria rationis inueſtgari und
pf̃t a talia tenet magis diſcincke vnd ſcire q; aliꝰ hm ſis
ſonarũ cõditõem a gradum a aliq magis q; alia ßᷣm .di
qð ad exp̃ſſa magis a ꝓpinquat ſicut eſt in notitia arti Aii
culoꝝ ſidei quis non ſit oĩm ſcire qᷓ hoꝝ ſint moꝛtalia Wt
2qᷓ non · q delicta quis intelligit · Tñ ad h tenet qlibz

Porni

matee
ſtne

kient
clan
miopin
netö
ahde

Dirnnd

8005
muui
fuflae
ndorr
ut
elgianen

Unöud
tepatat

Wantö
wrtut⸗
biijd⸗

nutvei

1ſeiiif
P

tſeii
oſci
per

o dD

elyfn

lehn

tart
vunlu
tpiͤ

1

foꝛte non ſic facerent · SOʒz rñdeo . Qñ non eſt om “
tertũ ꝓbabile tñ eſt ↄ1 modicũ dubium quin ſimul ſciẽ
taz habeant a dſcĩaz bonaz 2 qñ itn ſe haberent ſi ca /

eum in dubium venerit ꝙ alid qð fiendum ẽ moꝛ

tale ſit requitat ꝑitioꝛes aut de ipᷣo vt de moꝛtali peni

teat. vt de ip̃o locũ habeat ilud Gꝛego. Piaꝝ mentũ
eſt ibi aalpaz agnoſcere vbi culpa non eſt · Bec Pein /
ricus · Nec ðdtradicit ſibi ibi Bern Claromontenß q92
tra eiuſdẽ Hein. qöli · ĩplicauit ergo ↄſentire videt · CG
coꝛdat Joh · de Tambaco taz ĩ de ſolatõe phie li . xiiij.
ta viij. qᷓ in qſtionibo de culpa grã.· d · in de 9ſola. ĩn

dubijs bonoꝝ viroꝝ vitn alijs

Eſt ergd reſpiciendũ ad facka bono 2 viroꝝ a diſcreto

rum Et ſi plures tales vcl in pluribo caſu tali eis oc /

auꝛrẽte ſic vel ſic ſe hrẽe inuenires aut eſcatione tua in
dicares dunc a t ſimiliter agere non foꝛmides. Dicis

foꝛte in ꝛtrariũ ·. Tales viri a ſi bonaz habeant d ſcam
non tñ ſciaz hñt circa illaz materiã vel eduerſo habẽt

ſciaz non tñ dſcĩaz · Del ſi ſcirem 8

.

ſus miles occuꝛrerent tñ ꝓ cxcuſatõe tua noueris ſatis

eſſe ſi taliter feceris· Nempe in moꝛalibo a circa huma
nos actus nõ eſt demonſtratõ reòrenda . Si quis em
taʒz certũ notitiã in huiꝰ rereret non minꝰ eꝛraret q;ᷓ

ſi in demonſtratiuis ſciencijs de apologis aut argu/

—

vtrumq; haberent

Hec ibi · Od ide eſt Adaz ſupꝑ · iiij. di. ix · Penodatione
ſcrupuloſaꝝ dſc. arum adhuc clar? cũ p̃dictis concoꝛ
dando dicit Johan. de Erdenberg nẽi oꝛrdinis doctoꝛ
ſatis antiquꝰ exempflicãdo in materia duͦicandi ſuꝑ
iiij. di · tra Tam in ᷣma lectura qᷓ; in ſcðᷣa ſuꝑ ſnias
Qui inqòt nõ hẽct peccatũ moꝛtale a tñ crederet ſe hẽe
Qut credit h firmiter ita ꝙ eſt quieſcens in illa opini
one accedendo ad eukariſtiã peccat moꝛtaliter. Bi au
tem ꝓbabiliter ſe credit eſſe in peccato moꝛtali ſʒ nen

2

firmiter nec acqueſcit . St ſi ip̃e alicui dure locutus ẽ.
cogitut tu peccaſii moꝛtaliter ſʒ ſunc ſtatim retrahit
ſe a di · intra ſe · Non eſt peccatũ moꝛtale non ẽ veꝝ.
tñ non ſufficient poteſt ſe retrahere quin ſibi occuꝛrat
Dico ꝙ ĩ tuli caſu bñ poteſt accedere tñ ſp retrahẽ do

opinionẽ ſuã cꝛ de? non exigit ab hoĩe impoſſibile. Et

non poteſt ſe retrahe eꝛgo poteſt bñ accedẽ ſed tñ re
rvetrahendo ſuã opinionez · Bimiliter ide di in lecturn
ſua · j. Exemplificando de fractione ſilencij in religioſo

Iſte inquit qᷣ non acqeſcit in credulitate ſua ſʒ èſi in

Idaz tim ditate imet ſe hẽe aliqð peccatũ quo efficiat
indignus ad receptoez eukariſtie. Sirut ſi non credat
ſimplicit eſſe moꝛtale loq in clauſtro ſʒ timet ꝙ freon

tia aliquo mõ poteſt eſſe moꝛtalis a ipᷣeĩ clauſtro fre

tale ſed tenet talis non peccat. mo etiã quilibet cum

Qquoda; foze dz accrdere ad h ſactamitu ſo reputans

ſe eſſe indignũ facka tñ diliget diſcuſſiõe in ↄſcia ſua ·
¶ Oſtendit idez ratiombus⸗ ¶ Capi⸗xiii⸗
SBch mõ pbatum eſt autoꝛitatibo doctoꝝ ꝙ
non cðlibet dubiü facti ſufficit ad cauſandũ
atü moꝛtale. Bi quid agat illo dubio ſta
te nec qðlibet dubiũ iuris · nüc idẽ Pbat ratõ
nibo p̃ſertim Canccl. in trac a de dtractib. Nã ĩ caſu
decretalis Extra de ſen cx. in ſitioni · Si mulier vxo⸗

rata incipiat ꝑ nouaʒz infoꝛmatz dubitnre an atti⸗

tut vir debitũ Quid tunc aget vxoꝛ. Si em negat ẽ in

piculo tranſgreſſionis iniuſtẽ ſpolian do vi coꝛpe in

qð ius hʒ · Si vero non attineat viro ſuo 2 cedat eſt
in ꝑpiculo moꝛtalis luxurie. Rñdet vᷣ ſu.papa Imocẽ.
terci⸗. ꝙ ſi ſeit unpedmentü nec reddere dz nec exige
Et ſi xcõmunicaret· Si aut non ſcit ꝓ certo ſz credit
eſſe mpedimentü tunc aut ꝛ ſcĩaz hz ex credulitate pꝛo

denmt

eet
evee
1eciet

tahed

babili a diſcreta q;uis non euidenti 1 mcfeſta tune de

bitum non poteſt reddere ſed non exigere dz ne in a⸗
dulterulo vel contra legez diug j vel contra iuditium
vſcie ↄmittat offenſaz. Aut: ſciam hz ex credulitate.
leui temeraria inc ad ſui paſtoꝛis conſilium cõſcĩa
tuli exploſa licite põt red dere a exige. Et glo ſup vbo

Pbabili qrit. Sz quid dicis ꝓPbabilẽ Kñdet puta quia
vidit viꝝ ſuꝑ conſanguineã ſuã in locis ſuſpettis a ho

ra ſuſpecta ſolum cũ ſola ate mẽimoniũ hniꝰ p̃ſumtio
nes ꝓbabilez inducunt credulitatẽ . Sel ꝛ publice ðe
ab oĩbo ˖ Ad h facit de ᷣ ſumtionibo cap iij · ca· las ·
Smiilez etiã caſum tangit magiſter in . iiij · di. xxxviij ·
Et G · Tho · ibide in queſti onibo lralibo vbi ſic dicit ·
Quid mulieꝛ facict que viꝝ in aliena teꝛra defunctum

putat alium duxit quid in quit fatiet de reddendo de
bitum ſcðo viro · Kñdit magiſter in textu ꝙ excuſat ſi

careat ob ꝓbꝛio male voluntatis · Tho . ide Pe de tha ·

2 Pe. de Pa. Alber. diſtigiunt p̈t iſe ſicut in pcedenn

caſu Imo · Ex quo apparet ꝙ non omne dubium vel

ſcrupulus quiſq; ligat ꝙ quis non poſſit facere ↄtra /

rium Gcðo ꝓbat᷑ ꝓpoſitũ pncipale Ponat᷑ em caſus
qͥ ẽ crebeꝛrimꝰ ꝙ dubium ſit apud dockoꝛes alicuos
ex vna ꝑte ꝙ aliqd debeat agi · Dicẽtibo alijs in nume
ro pari ↄtrariũ ꝙ oppoſitũ fieri debeat Naz h in facto

ſciſmatis ↄtendentiũ.de papatu ſepe fuit · Nuũquid tunc

ſcrupulus qlibet aut dubium hñtez ligat ad cauſan⸗

dum moꝛtale peccatũ · Nemo h aſſerit. ſz q obediendũ

eſt in dubio ſugioꝛi vt ꝓbabit ca · xvij. Pbatũ eſt ſu
pꝛa ca · ix · Tercio ad ide non plus nocet hoĩ eꝛrare in
arxticulo fidei qͥ nõ eſt declaratus adhuc ab eccleſia ꝙ
ſit articulꝰ de neceſſitate credendꝰ q; nocè poſſit actus
moꝛalis ↄtra aliqð agibile ꝑpetratꝰ q adus non ðꝛ eſ
ſe certus ex ſcriptura aut deu rmnatẽe eccleſie ꝙ ſit il
icitus · Patet h. qꝛ fides eſt tam necceſſaria ficut moꝛa

les virtutes ſi non ampliꝰ. Sz dſtat dũiter apud theo

logos ꝙ in materia ſidei dum doctoꝛes ſentiunt dtra

ria licitũ eſt ante determinatõez eccleſie ſepe teno vnã

„⸗

ptez vel alteraz ſine piculo peccati vel fidei vtpatz in

abbate Joachm qꝛ tenebat dtrarium mgro jniarum
ꝓ quo eccleſia poſtmodũ detminauit Extra ð ſũma
trini · ca · Damnamꝰ. Nec tñ dickꝰ Joachim hereſim ĩ
cidit aut pfidiaz ꝓpter h vt ibiq; tangit᷑. qꝛ dicta ſua
dĩa ſubiecit coꝛrectõi eceleſie cui obedire paratꝰ erat ·
ſi aliter determinaret ſicut a deter minauit er go a ſimi⸗

li lieʒ vnã opinionẽ etiã in alijs moꝛalibo tenèẽ iuxta li
mitata ſupius a limitanda inferiꝰ vbi ſaltẽ magis ſa G⸗

hites ſentiunt atraria vbi s patus e obedire ercle
ſie a ſcripture ſi ei eꝛroꝛez eyplanauerit. Quarto patet
ide in mate ria inſolubiliũ vt ſi icius iuret ſe bertaz ac

ceptutaʒz in vxoꝛem ſi p mum vᷣbum qð dixerit fuerit

veꝝ a nullo mõ accipiat ſi dicat falſü Tunc dicat ber
ta hant ꝓpo ſitõez ſolaz. Tu non accipies me in vxo /

rem qrit᷑ quid aget tciꝰ. Si em accipiet piurus ẽ quia

bertha dixit falſũ · Si vero non arcipiet Piurꝰ ẽ qꝛ ber
tha dixit vm. Hec tñ ſunt relinqnda loyÿcoꝝ exercitijs
Et orludendũ ẽ ex p̃dictis oĩbo ꝙ Pbabilis certitudo
ſufficit in moꝛalibo vt non exponat ſe qs piculo ſicut
dicunt doctoꝛes de celebꝛante miſſaz a ſimi libo vbi re à
rit ſtatus gratie ꝙ ſufficit ꝓbabilis diecturn qꝛ certitu
do alia ſine reuelatõe non hetẽ Pitt in moꝛali di . Qri.·
ſũmendaz eſſe certitudieʒ figuraliter 2 groſſe q̃ certitu⸗
do non remouet omnẽ im pPhabilitatẽ vel opinionez

alteriꝰ ptis lie magis declinet ad iſt tuz qᷓ; ad aliaz qgö

ſufficit · Herba ſunt Cancel. in trackatu de dtractibus.

Quinto naz ym phm falſũ ſexe eſt apparent᷑ ꝓbabiliꝰ

q; verü . Quid eſt ergo eꝙ aliq ita ſtaum auditis argu
mennẽs credẽ volunt qð audiunt aut dubitant vbi pꝛi
us non dubitabant · Non itaꝙ opoꝛtet ſp teꝛreri qñ

alni
no0
tubt
Kanen

aliquis ſentit vel aliqui tenent dtrarium vniꝰ opinio
nis q a ſapientibo tuta iudicat᷑ etã ſi non tunoꝛ apa /
ret. Ex pᷣmiſſis pterea duo bo capi · ſe quit e intet con /
trarietatẽ opinionum eligens vna ꝑtẽ tunc ſecurꝰ eſ,/

ſe videt in dſcia. Pꝛnno ſi opinio quaz ſequi᷑ non eſt
euident᷑ contra ſacraz ſcripturaz vel determinatõnem
eccleſie · Scðo ſi ſciat ꝑ ſe vel ꝑ aliũ cui credat ꝓbabili

ter rationes contrarias ſoluè q́s videt· aut ſi ſciat eas
alias pꝛudenter temnere ſeu abiceꝛe vt latiꝰ infra do
cebit᷑ ca · xviij. Tercio ſi ↄtẽtat᷑ in certitudine ciuili ſeu
moꝛali vt infra tanget. Quarto ſi mentẽ habeat de
terminatõi eccl eſie in caſu quo declararet᷑ ꝑ eaz velit

acquieſce a in materia qᷓ eſt p̃iuditialis tuuc reſtituere

vel ſatiffaceẽ · Quin to ſi. · ꝓPtali opinione foꝛmat pꝛo
poſſe

bonam conſcientiam. .
¶Per quinqʒ; concluſiones æ p alia mani-

feſtant᷑ nt ſe ꝑiculo quis noõ ↄmittat que cer⸗

titud ſufticit in moꝛali materia CCaxiii /
E⸗flſtut ꝓ declaratõibo huiꝰ? materie cõtra cer
titudĩez moꝛalez tangere dino ſeit᷑ q̃ſdaz con⸗
cluſion es poneꝛe Cancellarij · qrum pᷣma ſit
Aliſta· Dubituas de aliquo an peccatũ moꝛtale
2 ſtante illo dubio agens tunc peccat moꝛtaliter et di /
ſcrimini ſe ↄ mittit · qñ dubiũ illud · · ẽ vehem ens ⁊ ma

gis aut eqᷣ ſaltẽ inducit mentẽ credere ꝙ moꝛtale illi

citum ſicuc qð b licitũ . De illo em poteſc intelligi illud
Eccle.iij · Coꝛ duꝝ male habebit ĩ nouiſſimo à q amat

pitculum in illo pibit ˖ Secus aut ẽ vbi plus inclinatäa
a iudicat ꝙ eſt licitũ ꝙ; illicitũ q uis non habeat vſq
q; certitudineʒ euidentẽ aut fixaz · qꝛ nec h rerit vt
patebit · Scða concluſio. Nõ oĩs deliberans agit ex 8
liberatõe ſicut non oĩs ignoꝛans aut ↄtemnens agit·

ex ignoꝛantia vel contetu . Poteſt iñ aliqs ꝓgredi in

actum pᷣmoꝛum motuũ dum actu deliberat auid agẽ

fʒ.

dum nẽ tñ ey delibertõe aget ſʒz effreni awetitu 2 ma nn
mpaſſionis Dicit aſcaliquis agere ex aliquacauſa j
qñ ſinon eſſet illa cauſa iße ab agẽ do teſſaret. Accipis di
do agere large ꝓut ad ob mittere extendit. Hanc con “ v0
cluſionem poſui ꝓpter quoſdaz timoꝛate conſcie qui ehq
añ agunt ad extra wel locunt alicd cõtra qð murma adn
rat intecioꝛ maginatio vel cogitatio putant ꝙ tune tdie;
ſp exterioꝛ adus, ꝓcedat ex delibetatione qð non ẽ ve dbf
rum . Tercia cõcluſio qꝗ inter diuerſo 2 opiniones flu nadie
Ruat ſi vnlt aliqd in eade materia ſecure agere dz ceꝛ xer n
tus eſſe illud eſſe bonum nec vᷣtuti cõtrarium ˖ Sz mul geind
tum refert qᷓ certitudine ſuffieit nempe certitudo moꝛa ezas
lez qlẽ notaumnꝰ a ſeqᷓnti ca· plus dec larabit vt. ·. vel la
non ſit quis in peccato dum facit qð in eo eſt Qut ſal . Pnu
tem peccatũ non incuꝛrit nouũ ꝑ wmeritatẽ · Exempli K0
gratia vt immediate patebit decelebꝛan do · Cuius a imd
uo eſt qꝛ oꝛta eſt ex diligentia pparationis excuſaito intf
Ouartn conclaſio pomit , exemplo in materiadmua n
nicandi vel celebꝛandi eukariſtiam vbi reérit ſtatis
gratie carentia peccati moꝛtulis Concluſio igit éillagz ain
VNVon ois ſcrupulus aut dubitato de peccato moꝛtali dun
neq; oĩs indeuotio aut deoꝛdinatio aut non atteniio
impediunt de neceſſitate celebꝛantis dignitatez. Hatet M
qꝛ certitudo moꝛalis de ꝗ dicet · ſ. ᷓ ſufficit dpatit ſefeu· e
vacillatõez ndaz animi aut heſuntionẽ aut ſu ſpitto
nez ſeu ſcerupulos ꝙ hõ non ſit ſufficienter diſpo ſitus ane
aut ꝙ imp dimento ligatus ſit. Quintn dcluſio ad di mli
Ine celebꝛandum a abſch temeratione p̃ᷣſumtõe a in Z e
putmbilitaute ad nouum peccatũ non recrit certitu do KD
eceuvuidentie ſup celebꝛantis dignitate ſz ſufficit ceꝛtitn do Ve
moꝛalis Patz qꝛ tunc nulł qntũcumq; purꝰ a iuſtus RDiei
de beret celebꝛare. nec h poſſz abſq; diſcrimie ſi ei non v
fieret reuelatio ſpealis. Vbi notandü ꝙ certitudo tti W
Plex in gene · Yna ſuꝑpnalalis · Olterm naturalis ˖ Teꝛ

ð

E
icanſa
eeipis
necon
ge qui
warmng
Punt
noneve
ones in
ezcer
mul
domon
Rv
rſi

ni

s
Mato
amu
ſnms
iilla
nali
nno
doe
lei
pro

„

tcia moꝛalis ſeu ciuilis. Certiudo ſupnaturalis itn ſe
hz ꝙ non ſtat alic ſic aſſentire a falli. Et hec certitudo
diudit qꝛ qdaz eſt euidentie clare ð inunũe in pria bea
toꝝ. Qlia euidentie reuelate in ꝓphax illuſtratõe. Et
alia ꝗᷓ ſoliꝰ adherentia in ſpeculo in enigmate qᷓ no

euidentie rationis innitit᷑ ſ autoꝛitati diuine lez ceꝛti

tdiez fides hz a p̃ſtat in coꝛdibo fideliũ · Hec certitu do
oĩbo fidelibo du pegrin ant in via ducitc quos tãtn cer/
titudĩe ne dũ. xij· articulis fiði ſʒ toti ſacre ſcripture cre

dere neceſſe e acku vel hit explicite vel nuplicite alio
quin dubi in fide infidelis ẽ · Quã cer titudinez mart /

res adeo habuerũt vt pꝛi? relin qrent vitaz q; fidem ·
Eſt em célibet triũ ſupꝑnaturaliũ certitudinũ tanta ꝙ
Pꝓ nullaʒ potentiã etiã diuimã a abſolutã fallax poteit
eſſe · AQlioquin deꝰ? negaret ſeip̃ᷣm · Poꝛro naturalis cer
titudo ita ſe hz ꝙ non ſtat ꝑ naturã aliquẽ talit᷑ ↄ ſen⸗
tre ⁊ falli aſſenttendo quã phi poſueꝛũt nobis poſſibi
lez in pmis pncipijs ꝑ ſe nous ↄ gnius.ſ ex ſola ap⸗
p̃henſione imĩo) ot ꝙ gqðlibet ẽ vel non ẽ · Poſuerũt
etiã in ↄcluſionibo demonſtraus a in ↄña euidenti de /
ductis ꝑ talia pncipia quez admodũ dixerunt metha
phiſicaz eſſe ſcĩaz ceruſſimã · Certitudo vero moꝛalis
vel eiuilis tungit vna cũ p̃cedenti certitudĩe a phlo in
Ethi · ſuo pᷣncipio Cuiꝰ ſña hec ẽ. Diſcipliãti eſſe in
vnaqq; re cer titudieʒz q̃rè iuxta exigentiã materie Eqᷓ
em vicioſũ ẽ int pſuadentẽ q̃re mathematicũ a mo/
ralẽ demonſtrantẽ. Non em dſurgit certitudo moꝛa⸗
lis ex cuidentia demonſtratõis ſů ex ꝓbabilibo Ziectu⸗
ris groſſis a fi juralibo magis ad vnãaã ꝑtẽ q; ad alterã

Dicit᷑ aüt pbabile qð plurib a maxiĩe ſapientibo ap⸗
Ptet veꝝ · Ex ante habitis ſeqᷣt ꝙ in hüanis agil ilibo qᷓ
tauntaz hñt varietatẽ dicente Ariſtoule a teſte expien⸗

tia vt caſu magis q; arte ðſinè videant ſufficit tercia
cerutudo qles nõ ſꝑ omnes ſccupulos abicit ſʒ ſuff cit

vt dtemnet eos vel ſuget eos ſic opando q̃ſinon põt

vt clariꝰ oñdet infra ca· xviij · Sufficit ergo certitudo
tnlis lẽ in materia moꝛali? ſueumiꝰ exxtere cape
qcertitudo appellat᷑ moꝛalis vel ciuilis. Ad hanc certi
tudinez moꝛalez ſufficit vt plurimum ꝙ hõ exempli
gratia QOccedens ad miſſaz diſcuſſerit ſciaz ſuaz ſicut
feciſſet P magna re lucranda aut in cõmodo graui eui
tun do. Et ꝙꝙ non ſit ſibi cõſciꝰ pꝰ hanc diſcuſſionẽ de

peccato moꝛinli aut de ꝓpoſito peccandi moꝛtalitet.

Dð inſup no noſcat ſe alind impedimentũ legit imũ
p exdũicatõeʒ ſeu iꝛregularitatẽ hẽe · Conſenuo itaq;

in h cũ durando iiij. ſen · di · xl · ꝙ talis 2 ſi eſſz in ecca
to moꝛtali neſci ent · nec de eo exp̃ſſe ageret 2feſſionem
repoꝛtaret vnũ cx duobo aut remitt eret᷑ ſibi tale pecca
tum virtute ſacramenti. Et qꝛ videt facẽ qð in ſe ẽ ad
eiꝰ deletionez · Non em de? requirit vltra poſſe aut fie
ret ſibi diuinit? illuſtratio recognitio ſui peccati qᷣts
P pmaz illud diluer et qadmodum multis cõtingere
ꝓT batſſimũ eſt q̃ͥ inicio ſui ſacer docij celebꝛatõez cõn⸗
nuant in rememoꝛatõeʒ redeunt plurimoꝝ a ocultiſſi⸗

moꝝ peccatoꝝ. Similez inueniunt gratiam illi ᷣno⸗
uiter ad frugem melioꝛis vite toto coꝛde ſe p̃parant.

¶Quibus viis an hanc mozalez certitudi⸗
unez puenire poſſit onditf· QCapi-xxr.

Ed c uerit᷑ ex quib do cůnis colligitur talis
enn certitudo moꝛalis · Rñdet ibide m ꝙ pꝛincipa
Illitt ex vno trium modo quoꝛum vnꝰ ꝓue
rInit ex alteriꝰ autoꝛitate · Oltera ex ꝓppꝛia eru
ditone. Terci / de expimentali ↄſuetudine Bub p mo
viuunt incipientes uãales Gub ſcðo x ficiente a tatõ
nales . Gub tercio ꝑfecti a ſpũales· Conſonat płᷣs tra

dens tres huiꝰ maneries ad doctrinaz inueniri · Quar

tus modus addi poteſt videlicet ex gratia gratis datn

q̃ dez fa cilit agenda dcupiunt aſ cripturas vt Qugu·

npt intelligunt Quintũ aut gen? diſpatum eſt ad doctri⸗
tiand⸗ nam qui neq; doceri pñ̃t neq; docentibo aſſentire volũt
lcate CVales ſunt diſe coli plus q; multa ex pꝛutis aue p hüůa
tiu nam doman induſtriaz vrcanes caui ſimer Taliue
es.Oud ad peimum modum malti fun qin p ali⸗/
fatt os erudiunk recipientes ab eis intelligentiaã ſcriptura/
emian rum. Aut ſi nequeunt credunt ſaltẽ dicenti bo obedi
ſonid unt. Puta ꝙ religioſa 2 inſtituendag pꝛincipalis cau
tier ſa fuit autoꝛitus regimis cui? magis obedien tia pᷣſta
in rretĩ qꝙ; ꝓpꝛie ratõi que in pluribo dubia valde debilis
incerta · Pꝛeuale ſim liter hz hec autoꝛitas reſpectu
6 inunioꝝ quoꝛumlibet ad magiſtros vel Entes qui in /
gann ditium pꝛie rationis vel nullum vel impfedum hñt
