vt herettti · Alij ſüt fideles i iaz 3 Fnittese a tamen ſuum un
”
/

Hidin

leged;

ſuexad
iungen
um aut
nünn
Maio
natqnis
ts olto
aſins
Gfin
muenis

Riro

tius e,

h

um
mum⸗
Npot.
lpn
epes
cre vnin
roncan
loͤthe
mdeimn
ͤtde
aſens
Pance⸗
ſiprn
pim
nun

ſu

eꝛroneaz dſcientiaz agno ſcentes · Et ommnes iſti poſſũt
ab eꝛronea dſcientia liberari dumõ fatiunt gð in ſe ẽ.

D Pꝛimi igit vt Qlexander de hal. di. in ſüma tria dz fa⸗
cere videliez deü qᷣ nos genuit agnoſcere nihil boni
a ſe habent ſ a deo pꝛincipaliter credere Ja deo bona
ſibi dari 1 mala amoueri petere · Que ſic declarat· Naz

Z

in quolibet hoĩe eſt recta intio hec rectinido boni eſt
notio indita a creatõe qꝗᷓ libet ſia poteſt cognoſcere
ſuum pꝛincipium.j· ðm De q noutia in Pſal · zꝛ. Sci

tote qm dñs iße eſt de) iße fecit nos it.· Peꝛ h em ꝗᷣ½
libet homo naluragliter ſcit ſe ſp non fuiſſe ſed ſe facuũ

eſſe · Itn ſcit ſe hẽe pꝛincipiũ a ſcit ꝙ ab illo pꝛincipio

hz qdad hz a totum bonum qð hza non a ſe R ſcit p

ab illo dz petere honũ ꝙ p illum debent repleri oðẽs

defec? ſui. Bi ergo hm iſtaz notitiã oꝑet homo ſuo ar
bitrio cuerendo ad illum quez ſcit ſuum pꝛincipiũ eſſe

Ecce pꝛmum ⁊ quez ſcit eſſe oꝛandũ ſibi vt ſeit ſupple

at defeck? ſuos 2 bona tribuat. Ecce ſcᷣm. Et petit ab

eo lumen dgnitõis fidei a boni dabit ei. Ecce terciũ · Si
em illa nõ facit qᷣs unc · Juxtn illud j · Coꝛ· xiiij · Igno
rans ignoꝛabit᷑ · Si aũt facit qð in ſe eſc a H ve? eſt et

3 .

generale de quolibet hoĩe . De ſcðis aut ᷣ ſunt fideles

ſz in peccato moꝛtali tales pꝛeter pᷣm ſſa etiã tria de bet
facere ſz au ertere voluntatẽ a peccato iuſtitiã dei põ /

derare quaz infligit p peccato mĩaz dei quã impedit

benitentihy. In talib em de ſedo genere plus eſt vel fa

cilius accipere lumen veritatis qa tnlis habet fidem in
fſoꝛmem . ſ ſine caritate Fides aut inducit ad duo vide

7

licz ad diuinã iuſtitiã damnantẽ re ꝓhos 2 ad diuinã
miaz ſaluantẽ electos · Hec em bñ Ognoſcit ꝑ fidẽ. Si

ℳ

ego aueꝛit ſuũ arbitriu ab adu peccati dirigit ey lu
mine fidi in iuſtitiã dei damnantb re ꝓPhos in diuinã
miaz ſaluantẽ iuſtos· Ex pꝛimo cauſabit timoꝛ in eo
1ex ſcðo ſpes · Et eſt face qᷣ in ſe eſt Cui ↄcoꝛdat ſan

qus Tho in iii. di · xvij de in ſtificatõe nmpij. 2 ſic di
cit In ißa voluntate eſt a pinqre deo ꝑ affedũ a deſi /

derium 1ꝛdinari ad graz p remotõem impedimen
qð qdez impedimentũ eſt peccatum. Et ideo x diſplicẽ
naz peccati a affectum in deũ ſe alis ad grataz pᷣpa⸗

rat . Et qñ hec duo s efficaciter facit ðꝛ facere gð in ſe

cſta ſꝑ gratiã recipit · De pꝛimo iſtoꝝ ðꝛ Jacobi iiij.

QAꝓin quate ðo aꝗpinbit vobis · De ſcðo Apo. iij
Egd ſto ad hoſtium pulſo ſi s audiet vocem meaz

ꝗ aꝑ eruerit ianuã introibo ad illum a cenabo cũ illo.

q ille mecũ· Yec Tho De tercijs vero q laboꝛant in er

roꝛe videntur facere qð in ſe eſt vt illüinent ſi ſeruent
ea ꝗᷓ ponunt᷑ ſupꝛa ca · inj · pte · iij · ca · xxxiiij. Bed foꝛ

tuſſis cxeret homo timoꝛate ↄſcientie cũ aliqͥ ſacre pa⸗

gine dockoꝛes dicant ꝙ hoĩ facienti qð in ſe eſt etiaz ſi

eſt in fidelis aut credens pe ccatoꝛ det lumen gre · Nam
ôd de? tali dat grãm infallibiliter a neceſſario. Rñdit

idẽ ꝙ ſic . Maz uls de? cogi nen poſſit tñ itn immutn
biliter ſe hz diuina bonitas ad donũ gratie oĩ volenti

recipe facien do · · gð in ſe eſt ꝙ de? dat ei grãz a etiam
neceſſario i immutabiliter . Sic ſol immutabilter dar

lumen ſuũ oĩ volenti ſuſcipe. ſ. diſpoſito ad ha ſe hñte
in recka diſpoſitẽe ad ſolez · Ex quo aparet laus volü
tatis diuine ꝙ non põt ſe negare volenti graz ſuam re

cix e faciendo cð in ſe eſt · ꝓter quod etiã Quguꝰ di.

Bicut vitupium hüane voluntats eſt ꝙ non vult re/
cipere Ita laus diuine tationis eſt ꝙ non poteſt ſeip
ſum negare · Cauendum tamẽ vt dicit Auguſtinus li⸗
de gratia a libꝛo ar · Ne ea que inter nos actitare ſenti/

mus aut voluntati humane tribuas ꝗᷓ infirma eſt aut
diuine nece ſitati ſic ſcilicet ꝙ deus cogatur quia non
coacke dat Hed liber ex ſua bonitate. Et anmaduer /

tenda eſt iterum dei bonitas ·˖ Nam ſiper mpoſſbile de
us noſter non daret facienti quod in ſe eſt gratiam .

idi

Wofa
hmnein
dus
pobile
lrale⸗
indign
woaſt
por

W
donm

diu

cope
Ttehe
göͤte⸗
lnemn
ptäte
mor
Ppſen
Nada
dan
oeh

ceſe
ir ſi
tdement
diplei
mwppa⸗
acdinſe
cobiit
0poi
mme
alillo,
mine
ſernen
Hodf
ſurtht
keng
un
Rüdtt
nmu
wlme
edemn
d
ſſhin
mowi
ſumn
vllee

Nſeſ.

nuß
ſenn,/
ſtont
non
duer⸗/
Uile⸗
in

non faceret tali iniuriaz. Sieut ne luto fieret iniu ria
de eo figulus faceret vas in tumeliaz non in honoꝛzs

11/

ꝛ faceret hm exigentiã naturam ſue materle. Teſte

Jeꝛe xviij. Ecce ſicut lutũ in manu figi li ſic vos ĩ ma⸗

nu mea Et yſa · lxiiij · Et nunc dñe pater nẽ es tu nos
vero lutũ a tu factoꝛ nẽ ⁊a oꝑa manũ tuaꝝ õnes nos.

Bñ nos ſumꝰ materia ip̃iꝰ. Sed ſic eſt ꝙ tota maſſa
generis hüani coꝛrupta eſt ꝑ oꝛiginale ſad ũ. ter
h; ſi deus facit ex hoĩe vas in dtumeliã a non in ſuum

honoꝛez impꝛimen do foꝛmaz nobilẽ qᷓ eſt gratia facit
ßm exigentiaz materie qꝛ oꝛdinata eſt maſſa generis
hüani ꝑ peccatũ in ↄtumeliaz Et Pter h ſi ita faceꝛet

non faceret iniuriaz ſicut videt facere in pueris ab oꝛi

ginali peccato ꝑ ſacramentum nõ purgatis· Qo ergo

deus in hoie faciente quod in ſe eſt mipꝛmat foꝛmaz

nobilez que cſt gratia h eſt ex ſola liberalitate ſua 1 nõ
cx aliquo cð debeat hoĩ facienti qð in ſe eſt adhuc eſt
indignus ad ſuſceptõez gratie. mo nullꝰ peccatoꝛ ſe

poteſt ſufficienter diſponcre ad gratiã niſi deus ipſuz
diſponat ˖ Ratio vt dicũ ẽ qꝛ qͥ eſt in pꝑccato moꝛtali
indign' eſt ſuſcige gratiã tñ qꝛ taliter peccatũ remo⸗
uꝛt lumen diuine gratie ſicut feneſtra clauſa ne illuieẽ

domꝰ. Sz ſi facit homo qð in ſe eſt dſeqr diſp oſitõem
diu ini adiutoꝛij. vñ in pꝛioꝛi exemplo feneſtra debet
cõꝑari actui voluntatis cuiꝰ eſt ↄſentire vel diſſentire
tenebꝛa cõꝑat᷑ peceato · Vñ ſicut in ptãte hoĩs non ẽ

9ð remoueat tenebꝛaz a domo niſi apperiat ꝓhibens

lucem . ſſfeneſtram. a lux illa remouct tenebꝛas . Ita in
p tũte hoĩs non eſt vt remoueat peccatũ a ſeipo. Et ſi
remoueat adum ſuũ voluntariũ · ſ· diſſenſum ad bonũ
2sſenſum ad malũ tunc remouet illud qð eſt phibẽs

gratiaz ſicut fen eſtra Phibet lumen tunc intrat gra ⸗
tia in xp̃iano · Et ita diumo adiutoꝛio remouet ab eoo
tenebꝛa Remoutt ergo libeꝝ arbitrium diſſenſum ad

bonum vt dſentiat patate gratie Et h eſt ꝙ di · be at⸗

um dum ↄſentit

facienti quod in ſe eſt omnino dat᷑ gratia
—, (Capitulum Decimum /
BGod aut deus facien ti qð im ſe eſt infallibili

ter dat gratiaz patet multis ratõibo. Pꝛimo

6 poteſt negare ſuam bonitatẽ a miam qꝛ ꝓnioꝛ eſt ad
́èU largien dum de bonitate mĩa q; ad puniendũ de iuſti

rit bo nitatez eius Q miaz ergo de? nõ poteſt ei negare
q̃ focit oð in ſe eſt ſuam bonitutẽ a mĩam · dat ergd ei
hẽ inſundit gratiã Cũ apo.· ↄcoꝛdat ſcriptura Eccle.
vj. di · Cogitatũ habe in p̃ceptis dei in mandatis illiꝰ
mazxinie aſſiduꝰ eſto 2 ipe dabit tibi coꝛ αpiſcentia

in eo ſit miͤtaus ergo impoſſibile eſt ꝙ non ſuſcipi ⸗
at dſugientes ad ſe ˖ Sed faciens gað in ſe eſt confugit

fit pſuſceptõeʒ gratie ideo vt pꝛius · Tercio Opo · iij ·
vßs di · Si quis apperuit intraho a cenabo cũ illo hoc ẽ
delectaboꝛ ˖ Et ÿſa · j. dñs ait · Conuertimini ad me et
ego reuertaꝛ ad vos. Ex bo ſic arguit · Impoſſibile eſt
ſumaz veritutez metiri ſed neceſſe hz veritutẽ dieere a
mplere ˖ Sz dicit duertenti ad ip̃m ꝙ cõuertet ſe 1 ꝙ

Bernhar · Gratie ſolum coopari dicit᷑ liberum arbitri

¶ Pꝛobatur multis rationibus quomode

18 em di. apoꝰ. ij · CThÿ̈ · ij. Deꝰ ſemetip̃m negaẽ
non poͤteſt · Suꝑp quo Qugu.Cum ſit iuſtus nõ poteſt
negare ſuaz iuſatiaz ergo cũ ſit bonꝰ aq miſericoꝛs non

tia. Sicut ergo non põt ſuaz iuſtitiã negare facientibo
malum multomagis no poteſt ſuaz miaz a bonitatez
hijs negareq requirunt eum. Sʒz ꝗ facit qð in ſe ẽ reꝗ

ſapiẽtie dabit tibi. Hcðo ſic · Nã d · Augu. ſup illo· Ro.
v. Juſti cati ex fide pacez habeamꝰ deus recipit d fugi
en bes ad ſe. aliter in eo eſſet initas ſed inpoſſibile eſt

ad ißm ergo mie eſt ꝙ ip̃m recipiat · Sz ip̃m ſuſcipe

ud aſp erientez intrabit · Cum ergo faciens qð in ſe eſt

dibes

n abin

onnd

6

ut⸗

infglbin
dPeno
bmnegnt
noport

1Oe non

ett d
düdeinſr

fattennd

lwnat;,
nlin,
nemnde
ercd n
Ccl⸗
bil
ſende
ptefu
oſtirt⸗
hnſien
cai
nſtpe
Oon
ſlopee
15 t
ſtibe
eete⸗
ſeng
nſef

Düer tat ad veritatez pꝛimas a ei aperiat vt intret ne

ceſſario ſeuit , ad talẽ grata recipiat. Quarto jrit
Anßhelmꝰ li . de caſu diaboli qre lucifer non habuit ꝑ

ſeuerantiã Quia h fuit aut qꝛ de? nõ dedit aut quia

ipſe non accepit. Et determinat iſtaz qſtioncz di. ꝓ̊ hH

non fuit qꝛ de? n on dedit ſʒ qꝛ ipſe non accepit cũ de⸗

ſp patus eſſet dai e ip̃e vero non accipere · Cu ergo fa
ens qð in ſe eſt ꝑ at? ſit accipere grãz ei dat? Nuinto nõ⸗
mnus diligit de? xp̃ianos vel alios peccatoꝛes inno

uo leſtamento q; dilexerit in veteri teſtamento · quia
frequenter vxp̃s ait. Non veni vocare iuſtos ſz peccato

res ad pnĩaʒ 1Kath· ix. Mar. ij. Et Lu xv. Tres pa/
bolas ponit ſ. de oue de dꝛagma pditis a diligent /
ſime qſitis de filio pdigd. Sz in vete teſta · miꝛ oꝛdiſ

ſime vocauit gccatoꝛes ſa. xlix. d· dixit ſyon dereliet

mulieꝛ infaut ſuum vt non miſereat filio vteri ſui .

ſi illa oblita ſ uerit egd tñ non obliuiſcar tui Ecce in
manibo meis deſcripſi te . Hanc etiaz dei indicibileʒz bo
nitatez ad h umanũ genꝰ? oñdit beat? Dyoni in epi·
ad demophi lum q inttulat᷑ de pꝛia oppinione àQ boni
tate dei · In /qᷓ redarguit Demophilum qͥ penitentem a

:

. . „

us manſue tudinez miaz deo ſũme placere. Et h oſtẽ
dit triplici ter · Pꝛimo exemplo patrum vete teſtn. He

cundo exen nplo angeloꝝ · Trecio exemplo xp̃i. Pꝛimo

exemplo pim vete · teſta · de Moiſe qͥ fuit vir mitiſſimꝰ

ſuꝑ omnes hoĩes qui hitabant in teꝛtra Numeri xiij.

1

Ideo etioz eĩ de? ſicut amicus amico locutꝰ eſt ei oſten/

dens. Secundode Dauid ðꝛ in pſal. Memen

9

to dñe da

nid 2 oĩs man ſue. ei ſc. Ideo yop de eiꝰ Pgenie natus
eſt. Parifoꝛ miler Jacob qui ſe manſuete ad pſecutoꝛrẽ

Eſau habuit ⁊ iuſtificatus egipti factus eſt Ee Obel qᷣ
ambulauit tum homicida ſine ſuſpitione⸗/ mo ipfa

lex rigoꝛis Sete · teſta. m andauit Muidere iumẽts ini/
mici di · Ex o. xxiij. Si occuereris boni inimici tui aut

aſino eꝛrant reducens eum. Deinde recolligit Dioni
ſiꝰ vliter ꝙ oĩs ſcriptura ſacra laudat bonus q non
tendunt alijs facere mala neq; ꝑ malitiã alioꝝ tranſ

mutant᷑ a ꝓpꝛia bonitate . VSñũ di · glo. Math. v. Mitis

eſt quem nec rancoꝛ nec ita afficit ſz dia eqnimiter ſu⸗
ſtinet Et ad ſimilitudinem dei malie a inmicis tales

byfatunt a extendunt in eos etiã ſunz bonitatẽ. Secu

do pba cxemplo angeloꝝ amant lvĩes a mißentur

um populi hebꝛeoꝝ depeant ðm ꝓ hoĩ ſitut patz j.

8

Zacharie. De angelo clamauit av dñm dixit Sſ ⸗·

q; quo dñe non edificabunt ciuitates iude . Increpãt

mulutudin es populi male opantis ſicit in pꝛincipio

iudicũ gð aw aruit angelus ? re hendit filios iſtahel.

Triſtan a malis hoim Vſa· xxxiij. Angeli pacis ama

re flebunt · Et gaudent in ſaluatõe hoĩm Lu. xv. Gau
dium eſt angelis dei ſup vno cca ac. Olercio pꝛobat
exemplo xpi qui cx ineffabili bomtnte ſu a ineſſe ꝓPdu⸗

xit a oĩa in eſſe ſeruat. Vmnia q; vult aſſimulare ſi⸗
bi ↄ municans vis ꝓr ꝛia ſua ſᷣm coꝝ cap acitatẽ· Rece
dentes ab ipo amat ceꝛtat renocare ad ſe uxemplificãs
de filio ꝓdigd mſericoꝛditer ſuſcepto. Huc oĩ a Dyo.

ponit in ſña· Gimilia ꝓbat Vama li · iij . a · v . dicens
Von oĩbon? a ſup bonus deus totus bo mutas ꝗptet
ſupabundantes diuitnas eiꝰ honitatis non ſuſcnuit ſo

lum eſſe quod bonũ · ſuiiß iꝰ namraz a nul lo ſez ptici
patam hui⸗ gratia ſer it (daz intellecnalce a celeſtes

virtutes. Deinde ſen ſibelez a viſibilez mundum . Dein

ab ipſo facka ſunt ↄmunncent eius bonitatem. Tradi⸗

dit nobis ꝓPpꝛiaz ymaginem 2ſen ſum ꝛium Aſſum
pft ipſe pauꝑ èa mibecillaz naturaz vta nos purget

ſrupul

titden
mdico⸗
lenid
Uilbe
Phabil
WNN
wo.
Etid
ns

fntre⸗
whil⸗
dich
ſon

ſtrupu

Z in coeruptibiles fatiat a⁊ pticeps rurſus cõſtituat eſſe
ius diuinitatis s

Bequit᷑ Tercia pars huius tractatus⸗·
LQuid üit dubium ambiguitas ſtrupuloſa

tonſclentia ſtrupulus ſcientia kides limilia
dilkiniunt datqz dikkerentia ſcrupuloſarum
onſclentiarůu· ¶ Capitulum Pꝛimum⸗

Dſcq; de ſcientia dickũ eſt qᷓ rectitudi
Wnez hz vel hre videt in iudicando · nũůc
de tercio pꝛincipali agendum ẽ vicz ð
ſcrupuloſa dſcientia ꝗ ſuſpitõez hz vel
dubium ac noꝛez ſeu vacillatõez de re
agibili vel credibili. Quia vero talis
natutaʒz ſpualis moꝛbi hz. Idcirco videndũ
erit de eiꝰ? natura de nocum ento a pfectu · de ei⸗ cauſa
medico a de medicina euratiua . Eſt aut ſtrupulꝰ? vacil
latio ãdaz dſurgens cũ foꝛmidine ex aliqbo diecturis ð

bilibo incer tis. Naz 1 ex vehem entiho argumentis
Pfbabilioꝛibo ꝓ hac pte q; ꝓ altera dubitõ dſurgeret.·

iam nõ ſtrupulꝰ? ſolꝰ a leuis trepidatio dici opoꝛteret
ſz moꝛalis de tranſgreſſiõe certitu do vel ſaltẽ opinio
Et ide videt eſſe ſtrupulꝰ qð aput alios dðe puſillamni
tus q eſt tedio reꝝ aduerſaꝝ mers a indſide rata fracti

annni deiectio · Eſt auũt timoꝛ fuge ꝑ quã anguſtia mõ

tis fluctuanti cx cõtrarioꝝ expectatõe gen erat . Icirco
hm dñm Albertũ in de tuoꝛ coenis aſſignat᷑ dra. Int

ſeiaz fidẽ ſen credulitatẽ oppiniõez dubitatõez ſeu am
biguitatẽ a ſcrupulum · Naz ſcĩa eſt ꝓpꝛie coꝝ qᷓ ↄgno

ſaunt p cauſaz. Et qe p impoſſibile ẽ aliter ſe hẽe fides

ſeu credulitas eſt pfecta pſuaſio vniꝰ pꝑtis ꝑ multa ꝓ

babilia vel ꝑ autoꝛitatẽ dicentis · Opinio eſt acceptõ
vniꝰ? ptis cũ ſoꝛ mi dine alteri ita tñ ꝙ ad illaz quam
foꝛmidat nõ het ratio exp̃ſſa · foꝛmidat᷑ tñ ÆR ter debili /

ne⸗ „——

intem ratõis alteriꝰ ptis · Vñ Bern li · v ad Eugenii

de cõſideratõe dicit Vpinio eſt qſi ꝓ vero hre alid
rõnis ſuꝑ vtramq; ꝑteʒ cõdict dis Situt ambiguitus
motus ratõis ambigens vtrãq; ꝑtem contradictõis
p ec lia media ˖ S trup ul⸗ aut eſt vt dictum eſt 2 vide
tur ide eſſe cũ ſuſpitõe ex leuibo ſignis ſaltem ꝓcedente
Simiiliter ide videtuü eſſe aligñ timoꝛ a puſillanmitas
Et ſic ſunt quinq; gradꝰ? inter p̃ᷣfata quo ad certitu⸗
diincez. Naz vltimum ſuſpitio minimũ hz certitudinis
de ſe dubium fluctuat · Opinio plus ad vnaz ptem q;
ad aliam ſe deternnnat. fides ad vnã ptem ſimplicitẽ
ſe firmat ˖ Scientia cauſaz videt · Vñ etam ym Tho
Pe pa · ſupꝑ · iiij · di. xxxvii· Differentia eſt inter cõſciẽ /
tiam ſcĩaz ſeu credulitatẽ 2 ſtrupulum conſcientie. qͥa

ſcienna eſt hz euidentiaz ſine foꝛmid ine de opoſito

a non ẽ niſi veroꝝ· Conſcientia ẽ firma credulitas de
alicuo ꝙ ſit veꝝ 2 ẽ aliqñ vero2 aliqñ falſoꝝ a ea li /
gat ſtante ad non faciendũ ↄtra caz nec refert vtrum
uis ad talez credulitatẽ firmam inducit argumento
leui vel ꝓbabili · qꝛ etiaz heret eus qͥ leui argumẽto de
riuat a fide ligat᷑ cõſcĩa eꝛronea liq; tunc eñ cx argu /
mento leui oꝛit᷑ debeat crudelitate abicere vel ↄtẽnere
aut vince vt docet infra ca· xvj ·· xvij · Strupul? ve⸗
ro dſcie ẽ ꝗqiaz diffinit? . Gunt terea ſtrupuloꝝ con

ſcie dez in ſurgunt añ fackũ aliqͥ pꝰ? factu ſolu in e
tant cim. Ante factü inſurgit ſtrupulꝰ g etã pꝰ valde
de diuerß agibilibo a credib ilibo putn de licite eukari⸗
dendo qñ dubitat de nug dimẽto legio . De ↄtracti bo
reꝝ tꝑaliũ pꝛacticando · De clericis ↄcubinarijs vitan
do 2 fit de alijs infinits · Pari mõ ex varijs factis de p
terito ĩſurgunt diuerſi ſtrupuli · Notandü etã ꝙ ſtua
pul? p̃dict/ a ꝗbuſcaʒ vocat eꝛron ea dſcia ab alijs pu

kihri
traſig
Omot
biguis
adicͤ,
ſarid⸗
Pardend

nimin

dcerdan
timdinis
peng
inolridi
nThon
töſciß

S
SJM

toto

ſillanimitns · Ab olijs timoꝛ ↄſcie ꝗᷓ oꝛĩa p eodẽ recipi

*

uni vel ſi xima ſunt. Eſt tñ erronea cõſcia duplex.·
Pꝛimo eoꝝ qͥ nims lataz hũt conſcĩiam dicens illud

cuod malum ẽ eſſe bonum viceuerſa bonum malũ ·

De quibo ̈ſa · v. ðꝛ · De qui dicitis malum bonum ct

bonum malü ponentes ten cbꝛas lucẽ a lucẽ tencbꝛas.
ponentes amaxꝝ in dulce dulce in amaꝝ. Tales ſũt
ſimles tranſire volens lignü tranſuer ſalii ſup ripã
poſitũ vt latiꝰ iter apareat berillos oculos ſuponit.
ſie ꝙ latitudĩez fickaz pede calcare nolis in aquã cadit
Alia Pinde dſcĩa ẽ eoꝝ εttnoea ꝗᷓ nimis artam ſibi

foꝛmat ↄſcĩaz aut ſtrupulos nimios ſicut machabei.
ntnn tes ſe tran ſgredi Fceptu de ſanctificatõe ſabat.·
Amittsdo bellum in neceſſitute in die ſabati moꝛ ui

ſunt mille hoĩcs a gentilibo occiſi j Macha ij. Tales

ſunt freenter illi ͥ de nouo ſunt cẽuerſi ad dᷣm de pec
catis. Omiles illis qͥ p pontẽ ſatis latũ hũt ire. Jugu

em dñi ſuaue 2 on? leue Mach xj. Et pax multa at.
Pſal. diligenti w legẽ dñi Oc latü manda ũ dñi ninns

Qutz tñ pontẽ dei mandatoꝝ magus aliqs ſtridum

as ad puitut ſinulitudinis fili aut calmm ar are fa⸗
cit · Qualis mag⸗ ẽ dÿ abol/ ꝗ h moꝛalit quibuſdaz ſo

let facere ſertim qñ viaz moꝝ ꝑ purius medium re

ſpitiũt ſczʒ ſtantibe eis in tali poſito puritate ꝙ nee
toto mundo nec p vita ſua m vellent offendere.
uaʒ Piculoſa ſit ſtrupuloſe conſcientie

cus ab aluis temptatiombus- ¶ Capiii·
NMHero hec paſſio ſeu temtatio ſtrupuloſe arte
ſeu timoꝛate dſcie cue ab alijs dicit puſilla /
nimitas differt in nouẽ ab alijs paſſionib⸗
Dſeu temtatio nibo a defectibo aie · ꝓppter q̃ etiaʒ
plurimum ẽ dura temtatio⸗ mala plura ndoq; ex ea
ꝓueniũt · Pꝛimo c uia quedaʒz ſunt paſſiones foꝛniſice

Foꝛis vaſtabit eos gladius a intus pauoꝛ·. Scdðo ͤa

Idam ſunt es non incuꝛrit quis niſi ex paueis cauſis.

Hec vero c wſat ey multis ym illud Job / xiiij. Time

4

oꝛ édaz ſunt ſine magno piculo hec vero valde piculo

„

latio parit puſillan imitatẽ puſillanimitas ꝓturbatio

ei qui ꝑ modicum lutũ tranſire cauet a exinde in maiꝰ

lutum incidit. Sic qui vult nimis vitnre qð puſillani

mitas reputat malum aliqñ cadit in mai? indebitum

Et itn ei artat via padiſi ꝙ ꝑ lutum vadit inferni.

OQuarto qꝛ cuedam ſunt interpolata hec vero qſi cõ

nnua · iuxin illud D. utro· xxviij. Timebis nocte die
non tredes vite tue · Mane diees quis mihi dat veſp
am veſpe cuis mehi det mane Apter coꝛdis tui foꝛmi
dinem . Quinto cuia qi (daz ſunt facile ſanabiles · ab

iſtn vero cũ violentia qũ doq; ſanari opoꝛtet. pꝛopter

g5 pſal. Tanq; in ſignü ſpealiſſime gratitudinis ait .

Qui me ſaluum ſecit a puſillanimitate ſpũs a tempe
ſtuate · Bexto quia cuedam vicia deßhendunt manſe

ſte eſſe vitia · Oed iſta pa ſio frequenter vocat᷑ virtis ·

abhabente eaz eo ꝙ ſcripturn dicit . Beatus vir aui ſp

cſt pauidus a non cogitat hoc ꝙ a lia ſer ptum dicit.
Eccle. vij. Noli eſſe puſillannnis in anmo tuo· Snð
quanto tale putatur virtuoſioꝛ tanto eſt ꝑiculoſioꝛ.

iſta alios multis ninns puſillanimes 2 timi dos reddit

Quo contra ſub upo Veutro.xx.· debellare volen tibus
ðꝛ. Quis eſt homo fſoꝛmiduloſus coꝛde pauidus re

uertat in domum ſuam ne pauere faciat coꝛda fratri

vt in membꝛis vyterioꝛib qdoz vero intrinſice in in
terioꝛibog talis eſt puſillanimites · Vnð Deutro. xxx·

bit die ac noſte vndiq; irebüt eñ foꝛnidines. Tercio

ſa eſt qꝛ eſt via ad deſperatõez · d. Beꝛn · Ke pbis tribu

ſioni⸗
ntnt
nſisn

poꝛs

anhof
odwmd
wu
diap
mnpor

ſtn

nulau

ce0

nore
filan
ono
ſoze
frupe
ſorf
netev
ſator
Hn
umd
Pee e⸗
mori

t

ſezi.

tozy.
btmſs,.

⸗TCme

8 Tetio
ahnd
Pbistrb
trbute
ntetimit⸗
Harmt.
zinma
puſllani
nbian

v ſes

dendie
d vey
düſnn
chloeh
ope
ns a

enr.

eman.
vin⸗
rcvi

nNct.

oVd
gſoꝛ⸗
inſs
rdſt
us u
katnn

gteſt conkerꝛe⸗

n n multuũ infeſemnnt · Sʒ p iſenz ma gis iſeſtant. Sicut

mſus a cams magis inſecunt beſtiolas tinndas vc le/

poꝛes ceruos· Sic etiam tinn ditas ſume dat audaci
am hoſti in ſequenti · Vñ Bene. epiſtola lxxvij. Quem

admodum pnicio ſioꝛ hoſtis fug entibo ſic omne foꝛ
tmuitũ ind modũ magis inſtat nimenti ey aduerſo Ideo
di · apoꝰ. e diuerſo. Ephe. vj · Confoꝛtamini in dño et
in potenna virmutis ei.· Et pꝰ vt poſſitis ſture aduer/

ſus inſidias dyaboli · Innues ꝑ h ꝙ coꝛdis dfoꝛtatio

mulũ valet ↄtra demonü mpugnatõcz. Eande can⸗

ſaz Qugu in regula de latis dicit In oĩ o ſeiß m bo/
noꝝ oꝑm pᷣbeat excmplũ coꝛripiat inòetos Oſolet᷑ pſu
ſillan imes ſuſcipiat infirmos pacieens ſit ad omnes.
Nono pa ſiones qᷓdam ad oꝑatõcz multũ iuuant St
ſes ⁊ amoꝛ ſʒ ſoꝛ ſalteʒ inoꝛdinat? a magnꝰ q eſ: inn
ſtrupuloſis plurimũ impedit opatõ cz vt Pbat · G· do

ſtoꝛ .j · ſcðe · q· xliiij · Tũ qꝛ ratõez p urbat ne poſſit cer⸗

nere veʒ ſicut a iratü · qꝛ pigricia iducit . tũ qꝛ etiã ca
ſü coꝛpis facit. I ab ope aliquo cepto ſtutim deficere.
Hicut ſi quis incedat ſuꝑ trabẽ in alto poſitam WPter

Quo ſcrupuluͤla conſcia plurima bona wp
¶ Capitulum Texrcctum

NErum licz ex pmſſis appareat ꝙ ey ſtrupu⸗

Tamẽ qa tali anexꝰ? ẽ timoꝛ de ccãdo Et

p eaʒz habenn poſſu

t euenire · Nam valet ne quis reci

ſuoꝛũ. Ocdtauo demones quoſdã paſſionatos plerũq;

—

timoꝛez defacili cadit · non aut caderet ſi incederet ſu
rer eanden trabem in ymo poſitam ꝗpter deſectum ei

lIloſa cõſcĩa plura mala ſibi poſunt cucnire

re offendat deus Idcirco etiam multa bona

diuet in peccatis · Valet ad refrenatõez ꝓpꝛij coꝛpis ·

Ad deteſtatöez mundam honoꝛis ad cogninonez ſue
fragilitatis. Et ad augmentüũ gratie virtutis Pꝛmio
8 8 *

“

„

inquantũ ne quis recidiuet in peccatis · Vñ Hugd de
ſan · vi. li iij de ca · Vi amoꝛ dei ſe benere non põt ſal⸗
tem terreat teneat noꝛ iudicij met? gehenne laquei

moꝛtis doloꝛes inſerni · Ignis vrens · vermis rodens ·

ſulfur fetens. flãma tortari oĩa mala. Jdeo Pſal. di.
BGeruite dño in noꝛe exul · cũ tre. Vnde Caſſianꝰ bꝛe
uis plana ↄmonitio q̊ͥ dño amabili de timoꝛe ſeruit

Naz ſicut remiſſa ſecuritas culpas admittit itn nimoꝛ

deſiderabilis delicka ſp excludit ˖ Ideo etiã Job. ix. ait.·
Serebar oĩa opa mea ſciens ꝙ non parceres delinqn
mine qꝛ nullꝰ aput te iuſtificabit homo. Ac pſal. Deli

ne dñe qs ſuſt . Gcðo valet amoꝛ dſcie ad refrenatõez
Apꝛij coꝛꝑis quaz petebat Dauid di · Confige timoe
tmtuo carnes meas a iudi · em ſc. Gup quo glo. Ita im⸗
ple me timoꝛe ꝑfice hunc imoꝛeʒ quẽ habeo vt ſuffffs
ciat crucifigendis carnibo; i · vt velm 2 valeaz patibu
lIum crucis me ymitari carnes ꝓ tuo noĩe martirij cla
uis ſigendas tradendo ˖ Confige in quit carnes meas.
id eſt cõpꝛme carnalia deſideria carnales concupiſc⸗
dias · Ideo aut ait carnes quia inde ſciebat puaricatio
nem puenire. Et non ꝙ ait Confige qſi diceret.non
ſolüu religa vt latronem vel feraz. ſed confige. Qui dili
git teſtimonia configit carnes. Jeeo dicit Timoetuo
Quia timoꝛ legis non valet efficere. Jam em timui a
iuditijs tuis. Hec glo. Tercio valet ad deteſtanonem
mundani honoꝛis . Stricka em dſcientia multũ euenit
ex amoꝛe timoꝛe dei q; offendere ſcienter etiaz ꝓ toto
mundo nollent · Quaã obrem Bern in quodaz ſermoöe

ait. Cui ßs incipit dulceſcere neceſſe eſt amareſeb muͦ

dum Et Gꝛego in moꝛa · Gancti viri qꝛ nihil huius

mũdi aſpetunt multis ꝓcul dubio tumultibo in coꝛpe

pᷣmunt᷑· Hic etiam ſcriptura dicit Eecle · x. Gloꝛja diui

hoͤtſal⸗
lagnei
ddeng⸗
ſenhre

duſent

ia mm

bipt ⸗

dlnqr
w dode

Pſl Dda

eus don
5l
geamen
Jaf

vt ſufſ

han
eunjcle

mesö.

piti

RN
ne
unnt
Monen
umnt
nytn
mde
eni
Ahuns
co
zadu

uc

goncan

ſianus de inſtruttione monacho ſic di. P

tum honoꝛatoꝝ a paupũ timoꝛ dei eſt. Quarto valet

35 agnitionem Pꝛie fragilitaus. Expiuntu em tales
Krus ntuͦ em

n

loſi ꝙ ſibi ĩis non poſſunt ſufficere ad lumen

liez in alijs difficultanbus

nis clare intuendum.l

ſint ſubuliſſimi. Noni egd quendaz magne ſanttitatis

a lẽature virũ optime memoꝛie a in ſcolaſticis argu/

mentis valde clarũ qui tñ tam in hoꝛis dicendis q in
alijs ſtrupuloſiſſim? fuit adeo ut qñdoq; ante faluta/

nonez angelicam ſemel finiret · etiã ab alijs hoĩb ſeq/

ſtratus illud quinquageſics ri nciꝑet ſp aimendo an

ne verba integre aut diſuncke dixiſſer licz ſatis lata vo

ce altn oꝛaret · Sie reuera gpꝛie fragilitatis iſte ſatis
euidens habuit expimentũ cui opſe memoꝛie cxiſtens

anteq; taz bꝛeuez oꝛationem finiſſet totiens ambigere

cepit. Ideo Bern . ſup Can . ymone . ix. ait. Noueris te

vt deũ teneas noutis ipſu vt ißm diligus In vno ini
ciaris ad ſapĩaz in alio conſümaris. qꝛ iniciũ fapien

tie timoꝛ dñ · Et plenit do legis eſt caritas. Et quem
admodũ ad noutiam tui venit in te timoꝛ dei atq; ex
dei notitia venit in te amoꝛ dei. Sic ecõtraria de igno
mntia tui ſupbia a de dei ignoꝛantia venit deſperntio.

Alludüt pfate vtilitati etiaz dicta phiſica dicente ma

crobio in de ſomno ſupiomis. De celo deſcendit ait ſi

xc fuit oꝛaculi ſulenti ad beatitudinem quo innere

pueniebat SGi te inquit agnoueris ſed in ipſiꝰ fron
t templi h

eſcriptn ſententia eſt. homnũ aut vna eſt

cognitio ſui ſi oꝛiginis ſue exoꝛdia pꝛima reſpexerit·

Nec ſe extra ſe queſierit. Sie em annna virtutes ißas
conſcientia nobilitatis induit᷑ quibo poſt coꝛpꝰ eꝛocta

vnde deſcenderat repoꝛtat · Quinto valet ad radicatio

nem ſümatonem virtutis a gratie. Nam Pfal . ait
Inicium ſapientie timoꝛ domim. Quem declarat Caſ

6.

Hemum nre
d .

ſalutis ſapientie que ß m ſcriptutas timoꝛ dñi eſt. De

unimoꝛe naſcit᷑ punclio ſalutaris· de ðpunctiõe coꝛdis
pꝓcedit abrenunctiatio · i. nuditas ↄtemtus oĩm facul

tatum de nuditate humilitas ꝓcreatůͤ · de humilitate

moꝛtificatio voluptatũ genetat · de voluptautũ moꝛtfi⸗
catione extirpant᷑ atq; marxceſcunt oĩa vicia · de vitio⸗

rum ꝓpulſione virtutes fructificant atq; ſuccreſcunt

de virntu pullulatione puritas coꝛdis acquiritů · Per

coꝛdis puritatem apoſto lice caritatis ꝑfectio poſſidetd

Setus a ſancti Anthonij ſnĩa· RKatio aüt dicti in pfal.
Timoꝛ dñi initium ſapientie eſt · Quia timoꝛ conſeĩe

qñ eſt moderatus ðſiliatõis facit vt deducit. S· Tho.
· ſcde · q· xliiij · Ex mente etiam phi · Quia vt idẽ tradit

phs.· ij. Echi. Conſiliamur de magnis in quibo quaſi
nobi ſipſis diſere dim? B 1aut que timoꝛeʒz in cuciunt. “

6

non ſunt ſimpliciter magna ſz hñt quandaz magnit

dinem . tum ex eo qꝛ app̃hendunt᷑ vt que difficulter re /

pelli pñt · tum etiã qꝛ app̃hendunt vt de ꝓpe cxiſtentia

Vnde hoĩes in timoꝛibo maxime querunt ↄſiliari · Se
um tn In timoꝛ vel queaimq; paſſio eſ t magna a foꝛ

tis .· Sult quidaz homo ꝛ ſiliari ſz adeo pturbat in ſuis
cogitationibo ꝙ conſilium adinuenire nõ poteſt. Vn
de Tuli? de Tafar. q· Timoꝛ eſt excuciens cogitata ee

ſolicitudin em 2 ſiliandi in ducat ſiec multũ rntionez p

mentẽ a ſuo loco remouct. Si aũt ſit puus timoꝛ qui

earum declarans (Tapitulum in⸗

malis effectibo. Sidendu de eiꝰ cauß ᷣ pñt

urbat. Poteſt etã dfeere ad facultatẽ bene dſiliãdi m /
none ſolieitudinis 2 ſequentis · Jðo · j.· Pe . iij. Jubz ſub
itos dicens. Cum modeſtia timoꝛe dſcientiam ha⸗

¶ Quinqʒ cauſe ſcrupuloſe conicĩe Et due

eſſe quĩq; vide lie; ↄplexio ad timoꝛẽ ydonea

Aniuto manioca melaneolia corpalis wegiminis
negligen ia · Temptntio diabolica. ſocietatis timi do
rum aſſiſtentia · Quãq; vt ſupꝛa in p̃cedenti pte ij ca.
Y”M vij · patuit ſint alie cauſe etaz poſite · Pꝛima igit ali⸗
werß Indo ſtrupuloſe dſcie cauſa eſt cõplexio ad imoꝛem
deen⸗ ÿdonea. Exp imur em frequenter frigide vplexiõis ho
mines vtputn feias vetutlas 1 melancolicos plutimu
nh eſſe timozatos.· Sicut econtrario videm? innenes ⸗ ſa⸗
npſe Tbho · vbi ſupꝛa Quia ym Dam. Timoꝛ naturalit coꝛ
ſͤe ſtrin git ſicut a frigida cõſtringunt a gelatõz fatiunt.
t. Abd quez motũ dtractionis etã ymag natio mouetu ·
rde 2 timoꝛis diſpoſitõez itn vt dcipiat quis aliquid eſ⸗
H ſe futug malum 2 tonſequens fugiendũ. Ecõtrario
nſn aut ſpes mouet coꝛ ad dtlatationẽ . qꝛ iuuenes ꝓpter MM
hnn caliditatẽ nature hñt multos ſpũs ⁊ iðo in eis coꝛ am

n pliat᷑. Ex ãplitudme aũt coꝛdis eſt ꝙ aliqs ad ardua
ſun eendat. Xideo inuenes ſunt coſi bone ſpei · Et qꝛ in fe
n4 minis pſertim melancolicis a ſimilibo ad timoem ſeqt

rn membꝛa coꝛdi eolligatn ita vt titubatio fiat ĩ voce ½
int bꝛis · In cuiꝰ ſignum ðꝛ Mar · v. de ſanatn a fluxu ſan /

mora

guinis pꝑ ſeeretũ tactũ fimbꝛie vp̃i mulier ſciens ac tre

e mens quid facũ eſſtt in ſe venit Peidit ante ihm p⸗

4fton etiam mdicez tnngit Alber. vt habes infra capi.
viij· Scða cauſa eſt aliquan do eſt egritudo in mania
9 ca a melancolia· Quia quẽadmodũu d plexionis timo
tfed& augere poteſt ſcrupuloſe ꝛd ſcĩe ſic pifoꝛnmit
. infirmitns aliqꝗᷓ capitis p̃ſertim maniaci 2 melancoli/
ii⸗ pvt tradunt Galien? auicenna. Eſt em inquiunt in

”MV fettio anterioꝛis cellule capitis cũ dmn inutõe ymagi /
e natõis Sʒz melancolia einſectio medie cellule ci dimi

vaſa vitrea in teꝛram fracka ſunt. In quo non fuit
imaginato leſa ſz gnouit amicũ. Katio vero fuit le⸗
ſa qe neſciuit vaſa fragilia · Refert iteꝝ de alio monia

Et ille ploꝛ

nutõe rationis. Diſſeruntq; iſti moꝛbi ſolũ in poſitõe
Ster q; em fit ex colera nigra reneſis aut fit in reu⸗
bus ꝗ ſunt in medio ventrichli cer ebꝛi in cellula wa⸗
tionis. Et vt vide at quo tales ifirmitates aliqñ yma

.

ginatõez turbat aliqñ ettã memoꝛiã 2 endoq; ratõis

ðèð

iuditũ · Idcirco diſtinguens Galien? inter maniam 2
melancoliã refert de quodaz melancolico q cũ deberet
cuſtodire vaſa vitrea dñi ſui vidit aliü tranſeuntez.

dixit ei · Vis vaſa vitrea . Qui rũdit volo. Pꝛoiecit ille

co qui cum fu gerit patrẽ a pater eũ ſecutus eſſet dueꝛſ⸗

patrez peuſſit eum. Cui patex · Filij qre verberas preʒ
ms cecidit ad pedes patris veniã petijt.

4

—

rare prez Et a in maniacis vt ide ſubdit a melanco
licis fit mumutatõ ſenſus· IJdeo maniacoꝝ quidã plaa
gunt alij ſaltant · alij ſtultiſſima ſi veriſſima opanta
VSnde timent ſe tangi ne rumpant᷑ credunt nõ habere
caput · Ranas in ventre poꝛtare demones videre vel
habere · Melacolicoꝝ aut quidaz pigritiã hũtes 1 gra
uedinez amat ſollicitudinẽ obſcuritatem a ab homn/
nibo remotionem mo quia ſune quedaʒ oĩbo melan⸗

colicis vlia a ſempiterna ſicut triſtia aimoꝛ de re nõ

unmenda certificatio tetribilis rei ſoꝛoſe a ſenſus rei
ꝗq non ẽ. Itẽ melancolici ploꝛant triſtant᷑ imẽt angu

ſtiant᷑ ſuſpicioſi ſunt multũ doꝛmiunt iacent in monu

mentis· Quidaz multũ medunt a ſi ſemel retrahuntu
oibo diebo deſperant . Et qde oĩbo ꝓpꝛiũ ẽ ꝙ ſunt medi
tine deſideratiſſim Fiut ant 7 cauſant tum mania q
melaãcolia ꝛie ey melacolicis cibis ex triſutia noꝛe

aut ex retentõe ſaguis flus dſueti aut cx nimia ceꝛebꝛi

Fniſeg ſuir eſa vmaginaus non nouithatrsfuum
Katio vero non fuit leſa qꝛ ſciuit ꝙ non licuit verbe /

nan
ſctpn
dmea
ftn
etad
coꝛp
mnor
chey
ſoz⸗
tiſce⸗
pon
Vtia

uſidiate" ſiccats autercomuptoſemineivi,
uau· us aut miſtruo ſanguine coarupto in ſeninis. Cau
imn ſat putn ey inoꝛdinatis vigilijs itiumio ſtudio ſolicitu
Sine aut cogitatione Pfunda.Quidaz etia in Pfatis
en firmm tatibo plus laboꝛant in defectũ lune. ꝗptet quod
nmn ene dicund. FEnergumini vel lunatici. Hec ex medicoꝛꝝ
ung Ccoꝛpalium dixerim diſciplina vt cauſas timoꝛis que
den nmn ommni ſtrupuloſa dſcienta loum hre pñt medicus
Nä Kzbena Sergr eaſen znen aleat. Dil
itt⸗ ides beatus Geogo· ij. Daſto. ca. iiij. di. Nonulli leti vel
u Ätriſtes n rebo ſpe illats fiunt ſz ſpſionibo. i. comple

„ .

Sam xionibo exiſtunt quibo ꝓpfecho inimandum eſt ꝙ qda
” elarant relidue cauſe ſtrupulole con⸗
lcientie-⸗

Frcio cauſat aliqñ ſtrupuloſa cõſcientia ex
t ivtemtutõe dÿabolica Eſt em cum diuina pꝛso
NAuidentia pmittit vt tota chooꝛs tradit theo
llogox in poteſtate demonis mouere melan
́”́ÿME colicos humoꝛes in hoĩe ꝑ quos ↄũiter in hoĩe ma /
n ginatio vel mtio ertare pot.⸗aut turbari ad timoꝛẽ in
u ordinatu vt ante dickum eſt Kefert Quicenna li⸗iij .ö6
neſn melancolie moꝛbo di. Quibuſdaz medico viſum eſft·

hon v melancolia ↄtingat a demonio ꝙ ſi contigat a de⸗
t, monno ſufficit nobis dicere. vt duertat ðplexionem
Xun coleraz nigraz. Et ſit cauſa eiꝰ? ꝓpinqᷓ colera nigra
ſeon Veinde ſit cauſa illi? colere nigre demoniũ aut nõ de
domnm monium. Confirmat ide autoꝛitas euangelica ꝗ tra⸗
un dit ihm lunaticos curaſſe Mach. iiij. Et ibide xvij. Oc
md Lu. ix. Curauit vnicũ pr̃is filiũ quez m glo. tpe noue
Ini lune affligebat demon vt lunaz odibilez hoibo faceret
nac cui? lumen hoiĩes affligens a ad inſaniaz pducere vi /
Zion deret. Sup quo dñs Alber. Põt in quit dici melius ꝙ
m lieos ſpüs imund? hui? afflitõis fuerit vncipium tamẽ

eſcis infirmitas auiditas apꝛop inquabit vſ.

coꝛruptũ in caliditate au gmentabat hũidũ iðᷣo in no

ui lunio plꝰ toꝛqbat᷑ demoniacꝰ a ideo lunaticꝰ diceba

tur Luna em hane vtutt hz in ſuo luie , mouet hui⸗
dum 2 coꝛrüpit huidũ qð putrefacõi ẽ gatũ Et iðo pi

culo ſa fiunt apoſtemata aialiũ q̃ de nocte lum ni lune

exponunt? · Vec ille . Cẽ ſtat igit ꝙ demon ſexe noꝛez in
oꝛdinalũ cauſat vt hoĩez tedio ſũ 2 pplexũ faciat · St

9

tactũ e ſupꝛa pte ſeða ca.vj · Quarta cau a e regmis

coꝛpꝑalis negligentia · Quãuis em longe maioꝛ ſit hů⸗

da aug aie q; coꝛꝑis tñ non ẽ negligenda cum coꝛꝑis.

Dicit em apoꝰ Ro.xij. Obſecro vos fratres p miaz dei
ta deo

vt exhibeatis coꝛꝑa veſtra hoſtiã viuentẽ ſani

placentẽ rationale obſee um vĩm . a. j. Thy · vj· Neſci⸗

tis coꝛꝑa veſtra ſunt membꝛa xp̃i · Cũ aũt conſtet

ex p ma cauſa ſioꝛate ꝛſcĩe ali quẽ intrare melancoliã.
A eꝛtoꝛeʒ in ymaginatõe ratõe ñ in cibis in aliiſs
vt in gere ſe non regit debite · Idcirco ò ſibi in tali

nõ ratõnabiliter p̃cauent videntẽ mibꝛa ſua accomo /

dare iniuſtitie· Quo dtra Apoꝰ Ro· vj· mt. Nõ regnet
peccatuũ in veſtro moꝛtali coꝛꝑe vt obediatis ↄ cupiſcẽ
cijs eiꝰ · ſʒ neq; exhibeatis mẽbꝛa vra arma ini tatis

