ſonen Hoc pictagdꝛe ſtola Huabat ˖ Sic iubet dñs d · Interro
ln gIn patrez tu. i&. Maiodes intellige vt tercium moduz
ſeiod noueris qui multis exꝑpientijs eruditi ſunt in agibili⸗
mte bus hüanis · Quox iuditia tr adit QAriſto. eſſe recipien
n da tanc; pꝛincipia ꝓoter multa vidiſſe . Extendit er /
ncgere go ad eos qͥ reſpectu diuinoꝛũ pter ð ſuetudiez exerci
zton⸗ tatos hñt ſenſus ales iaz in ſolici udine viueꝛe ſibi ſuf
uleſi fitiunt Quo ad m doctrine modum p quez ſüuitů in
nan⸗ agendis ſufficiens 1 moꝛalis cer titudo que oꝛit ex pꝛi/⸗
nd ma eruditée talis nutrit ex ſacre ſcripture ſuudio er
k vitn öbita theologoꝛum exigenio eleuato etitu vi
7 tidico a ex ð ſiderate cireũſtantiaz pticularium · Ex
lsS ſacre ſcripture in q; ſtudio q̃le ſuadet ſapiens Eccleſi.
nept iij · d · Que tibi p̃cepit deus hee cogita ſp a in pluribus
ti⸗ oꝑibo eius ne fueris enrioſus · Semel em in ſer pturis
en ſuis locutus eſta idipᷣm non reꝑetet qm ſuffici ent eru
no diunt ſulunt tmmoõ relegank puro fideli a integre
ut coꝛde non obſtunte ꝙ maliuolis ier edalis tenebꝛo
tra ſioꝛ inde naſcit erroxꝝ caligo vt in hereticis lique æ vi
nar cia ſua ꝑ ſcripturaz defendentibo. Nucrit dixi ex vita de
dut hitun theologoꝝ. Eſt aüt theologus vir bon? in ſacris
. D fo⸗
„

litt eris eruditus ſicut etam ßm Citeron oꝛatoꝛ öſcri

bit᷑ vir bonus dicendi arte pitꝰ. Non quidem de theod

logd dico eruditõe ſolius intellectus ſʒ multomagis

affeckus Et ea que ꝑ theologiaz intelligit traducat p

iugez rũiationez in affectum coꝛdis a opis executõez
Its ſapia pm ſuum nomen ſapido ſit in bonis ſuauit

iocunde . In malis triſ. tabiliter acerbe. Alioquin ta
les inſtar vꝛie ferunt lras damnatõis ſue dant aduer

ſus ſemetp̃os ex oꝛe ꝓpꝛio iuditium plus q; inficiũt

cxemplo vite q; inſtruut verbo doctrine . Ex ingenio

etiam nutit elcuato ſtudio iuridico. Si em̃ de quibus r
loquimur non ita in ſcolis ↄſtitutoniboʒ decretis ſu
am memoꝛiaz debent figere vt quoꝛzundã mos ẽ quin
exerceant intellectum ratõez q; conſulant ex cuibus

pꝛincipijs vel moꝛalibo vel theologicis huiuſmodi

dꝛig nent᷑ ↄſtitutões qꝛ ſic colluſtrabunt lumine p̃ᷣmo
rum pꝛincipio ꝝ· OQð ſi nolunt vel nequeũt credant il

luſtratis Kecogtent inſup ỹ ſtantiaz humane dditio
nis gue ad h condita eſt vt totü ſenſibilez mundũ a

deo ꝓPgrediens dtinue fit vilioꝛ in ſuis pub quo adðᷣo

lonquin uis ꝓut in clementis patz vt ſolis ⸗ lune rů
ſus ꝑ ſen ſuum poꝛtus nos ingrediens impꝛimẽdo ſpe
cies ſuas a ſimalacra ꝑ intellectum agentẽ a coꝛpali
bus fantaſmatibo ſpirimialis fadtus reducat in Pmũ

pꝛincipium· Sʒz ſunt non dmendandi quidam moꝛa⸗

les querens ceꝛtitudĩez quos ex doctrina nullum lume
mtio nis mouet ad ſenſum cuiuſcũq; agibilis tmmo do
eis ſatis videt ſi poterint dicere hoc ſcriptum eſt. Hoe
talis do ctoꝛ in ſcripturn ſua ſenſit. Hot alius itn poſu
it· Tales ſimiles ſunt aſpicienti bo ſplendoꝛem ſolis ſo
lum in monbo verſo ad ſolem doꝛſo c uos nulls ſuffi
cit digitus oſtendends attollere qꝛ deoꝛ ſum oculũ meꝛ
gere ſoli ſunt vbi nõ aſpicit ſol mſi circumuolutus ca
ligine . Eſt natuna lucis ne dum ſen ſibilis ſed euan in⸗

decve
titti
emd

nie.

ſut /
Wraal
üie
lumn
ſrci
umw
ſta⸗
neq⸗
indi
dete
1
nita
wari
end
Ran
e
ahen

nipſ⸗
totpef

„ 1

mnpem

nmonn

munm
fnod
hho⸗
npeſ
oß
Pſaffi
ume
1s ta
min

telligibilis vt qu anto longius ab oꝛigine Ptendik. eo0

fiat debilioꝛ cꝛaſſioꝛ ⁊ obſeurioꝛ · Lumẽ igiẽ veritanis
p̃fat recipiunt circũuolutim velut quadaz humane

traditionis caligine.· Ex intn im inſup nutrit iuridico
q añ veniendum eſt ad agibilium tractatõez opoꝛts
rurſum inferioꝛa reſpicienda deſcendere. Alt oqui fal⸗

lerent illi ad pcedentes ꝑ contrarium ſi pꝛincipioꝝ lũi

hererent adeo ꝙ toncluſionum oiſiones obmitterẽt.
exemplo aſtro nimi cadentis in foueaz dum ambulãs

reſaxit aſtra. Perfectus vel eſſet qui cũ iuriſta theolo
gus foꝛet quales fueꝛunt pꝛimi doctoꝛes ex quoꝝ ſñijs
decretales decretn q; ðpacte ſunt · Poſtremo nutrit ex

tixtũſectione circumſtantiaꝝ ꝑtitularium · Infinitam

em difficultat hz moꝛale negocium dum pſequi que
rit · qꝛ non ſufficit pſequi quid verum ſit quid re ctũ
ſicut ſub arte tradere. ſz pticulares circũſtantias qᷓ ſunt

variabiles neq; ſub arte neq; ſub docrina vemüũt cir

tüſpicere neceſſe eſt. Igiẽ videant etiam in pꝛumis ſta /

tum rei publice cũ moꝛibo eam regen tium vt . ſ. iuxta

ſoceri mopſi conſilium ſint viri potentes timentes de
um in quibo ſit veritas a qui oderint auaritiam neqq
ſit apud eos per ſonarum acceptio nec inconſtantia
neq; conſilium depꝛauatũ · Qlioquin non exibit ex eis
iuditium reckum qntumcũq; fuerit poſtulatũ niſi Pui
deret ex altero deug qui ꝑ pueros ꝑ iniquos ꝑ bꝛuta a
Pdemones exercuit ſepius iud itia iuſta · Verũ gqꝛ infi /
mia vni accidunt eo ꝙ circmſtantie infinitis moĩs
variari poſſunt nec ꝑ conſoqu ens ſub arte cadũt aut

eruditione doctrinali · Idecirco de eis loqͥ obmittimus

Nam pꝛeterea moꝛalis ceꝛtitudo ſub vna regula non
poteſt tradi que ſuffici at in omni caſu conſcientiam

agentis reddere ſecurarn ſe non deliquiſſe quod ex euẽ

tu rerum ſolet ppendi ſepius Ideo etiaz conſtitute ſũt
in figura tres ciuitates refugij fides ſpes caritus conti

nentes penitentie lauacrum immunitatis auxilium .
cuatenus pax ptur bata ꝑ ea que feciſſe foꝛmidat hõ
conſolet 2 refoꝛmet ˖ Serba ſunt ꝑ totum Cancellarij.

¶ Soluit argumenta terꝛentia timidas cõ

ſcientias declarat quo ſxyes cum humilita⸗
te haberi debeat tam quo ad conuſcientiam
4 Iit retis quaz de futuris ¶ Capitulum/ xvi⸗
— Eluccet ex pᷣtactis quomodo argumenta ſcru
Puloſos teꝛrentia faciliter ſunt ſolubilia. Na
e auidam eoꝛum teꝛrent ey regula magiſtrali
gue dicit ꝙ faciens contra dubium incidit i

biei in illo . Quib⸗ reſponſum eſt p caſum xj. Qlij obki
unt dicentes Tutioꝛ via eſt eligenda ˖ Quibo reſpon/
ſum eſt ca. xiiij · Non ſemp opoꝛtet tutioꝛem viam eli
gere que ſtat aliam eſſe tutam que elegi poteſt. Tutio
rem em via eligere eſt con ſilij n6 5 p̃cepti⸗ Qlias opoꝛ
teret multos ingredi religiones ſacras in quib⸗ tutiꝰ

viuit q; in ſeculo Non ſic eſt. Sed ſicut diuerſe vie ten

dunt in vnam patriam teꝛrenam quarum quel libet tu
ta eſt a tamen vna tutioꝛ alia · Sic etiam ad ciuitatez

celeſtis patrie multis vijs puenit tutis quarum vna

tutioꝛ alia. Scöm illud Pſal. Sniueꝛſe vie domini mi
ſericoꝛdia 2 veritas ſed requirennibo teſtamentum eiꝰ

teſtimonia eius Alios teꝛret verbum Auguſti . Te⸗

ne certum a dimitte incertum Quod auidem verum
erſt ſed auedom certitudo ſufficiat habitum eſt pᷣccdet
capi. Nec pᷣfata autoꝛitas Quguſtini dicka eſt de quo
libet dubio ſed ſolum de iſto in quod quis ſe ponit qñ
ſan;⸗/ male vixit a iã moꝛiun? in ifirmitate pnĩaz po
ſuilat pᷣmo⸗ On talis heat ? vaz dtritõ ez an nõ quẽ pec
catn d imiſerũt nec iße peccata dimiſiſſe e videt a qͥ non
vltra poͤt ge dub iü d tarde Enitente. bec Augn. vtz

teatum Seoͤm illud Eccle. iij .·. Qui amat piculum pi

junn
thi
ani.
ſte⸗
d
ti
aſe
6.Na
ſraii
W
lunpr
ſchei
nben
jamch
Cua
zopot
Nw
vet
ſhetan
uide

taʒz ꝑ mgẽm in . iiij · di · xx vbi dicaz autoꝛitatẽ alleget
ſuit ex qu odaz hmone Qugu· de pma. Cuiꝰ initũ pe
niten tes vbi ſic de moꝛituro di. Due res ſunt Aut ig/
noſtit tibi aut nõ ignoſcit ᷣd hoꝝ ubi ſit futug neſcõ
ergo tene certũ dimitte in certum · Alij ꝓ ſe allegant

HS· Tho. qui qũo intelligend? ſit ſatis dickum eſt ca⸗

· Alij beatüũ Gꝛegd · addutunt dicentẽ in epiſtola ad

Anglicanum eßm bonarum mentium ibi culpaz ag/
noſc ere vbi culpa non ẽ. Sz ad illud rñdet STho· ij.

„

ſcðe: q jiʒ. ar · j. Dicendum in quit quo ad bo me ut mẽ

us ptinet vt hõad iuſtitie ꝑpſoctõez tendat. z ideo ĩ cul
paʒz reputet non ſolum ſi deſiciat a Zi iuſtitia quod
vere culpa eſt · ſʒ enã deficiat a iuſtitie ꝑfectõe qꝙ quan
doh culpa non eſt . Non aut culpaz dieat qðᷣ ꝓ culpa

non recognoſcit qð ad yronie mẽdatium ptmet⸗hec il/

le Pꝛeterea »ſiderent allegantes p̃fataz autoꝛitatẽ d
glo · ſuꝑ vAgnoſcere dicat ꝙ quilibet poteſt ſe dicere
peccatoꝛẽ dum tñ non credat tontrarium · Et ſi obicitẽ
illud Qugu · de verbis apo.a ponit · xxij · q ij. Cũ huili
tutis cauſa mentiris ſi non eras peccatoꝛ an teq; mẽtie
ris menciendo efficieris qð euitatas · Kñdet glo · ibidem
ꝙ non dtrariat᷑ Au gi · Gꝛegd. Qia in genere põt es
dicere ſe eſſe peccatoꝛez qꝛ nemo ſine crimie viuit. Itẽ

adueꝛtant quid gloalio 2 theologd 2 dicat ſup vbo

agnoſcere. i · foꝛmidare Exemplo Job qui ver ebat᷑ oĩa
oꝑa ſua · Vnde Cancel. ſup eade autoꝛitate di · QOgno
ſcere inq;m non ꝑ aſſenſü firmum · Hoc em ſtultũ icu
loſumq; foꝛct.ſed ſic doleat a pꝛniteat homo poſtmo /
dum q̃ſi veraciter in culpa teneret · Vnde Eccle · v. de
ꝓPiciatu peccatoꝝ noli eſſe ſine metu · Cum igit allega
tur illud Gꝛe. Bona mentuum eſt ibi culpaz agnoſce
vbi culpa non eſt. Bidendum qts ſit agnoſcat culpa.
vt non indiſcrete mipediat oꝑpatio iuſta · Et gꝛ qu idẽ
multü ſceupuloſi ſunt de rebb agendis aut dimitt. dis

de futuro de quibo imn plurima pꝛincipaliter dicha eſt
Qui vero ſcrupuloſi ſunt de actibo ptericis Idcirco de
eiſde notat qͥ ſupꝛa ꝙ qlibz dz poteſt verneiter eſãae
peccatoꝛẽ qꝛ in hoie ſunt . Quedaz que hz homo a ſe vi
delicet de nihilo eſſe ignoꝛare de pluribo hẽe infectões
oĩm potentiaꝝ que ad peccatũ ſunt ꝓne nimis. Bul /
nera inſup eñe habit? vicioꝝ peccatn foꝛte actualia
qꝛ nullꝰ ſit an ſu ficient dtrit? ſit ſuꝑ eis. an in agen
dis vel dimittendis plurimum eꝛrrauit · Gimilia mul⸗

ſolum vtputn eſſentiã cüie nobiliſſimã cũ ſuis potẽcijs

virtutes infuſas ad minꝰ? fidei a ſpei 1 ſaeramentoꝛuʒ
caracteꝛes ymo immediate a deo plᷣ qᷓ; a creatura hʒ
coꝛpus a bona foꝛtune · Pꝛoptet pꝛioꝛa põt a dz ſe ho
mo in iuditio ↄſeĩe peccatoꝛez timerea veraciter accu /
ſare non tñ firmiter erede aut ſniare ſi fecit qð in ſe ẽ
Exemplo apo. qui dicit · j. Thÿ. j. Venit deꝰ? percato /

res faluos facè quoꝝ pꝛmmꝰ? ego ſum. Juſtꝰ? em inn

cipio accuſatoꝛ eſt ſui · Quis gloꝛiabit mundũ ſe hẽe
coꝛ Quis dixcrit innocens mundꝰ? ego ſũ. Quis nõ
oↄſtitut? ſub iuditio dei tribilis in ſilijs ſup filios hoĩ
num no trepidauerit ꝓpter cue afflich? Job ait · Sere
bar oiĩa oꝑpa mea ſciens ꝙ non . Et iterum ſi volue
rit mecum ðtẽdere non potero rjdere vnum ꝓ mulle.
Cui afoꝛmis ẽ iſta oĩno eccleſie oꝛatio · Mõ intres in
iuditium cũ ſeruo tuo ? null' iuſti ficabit apud te hõ
et Pſal Non iuſtificabit᷑ in ðſpectu tuo omnis vinẽs
Et iterum Bi iniquitates obpᷣuaueris dñe dñe qnis
ſuſtinebit ˖ Vumilisq; Yſaias clamat · Omnes iuſtitie
noſtre quaſi pannus menſtruate Quis ergo iuſtitias
ſuas velut gloꝛiabund? oſtentauerit deo plus q; pan
num oↄſfuſionis ſue malier viro Quem deniq; nõ exter
ruerit verbum apo ˖ dicentis ˖ Nihil nmuůhi ↄſeiꝰ ſũ ſʒz nõ
in h iu. ſü;· Cauſaz iddidiſſe videt ſapies cũ ait Sa ix.

icke t
rcod

tan

aſe vi

5 Bul,
ziale
mapen
tamu
ga do
l
aumh
idſer
α
zaſti
mminn
ͤſehi⸗
Aisri
lioslvi
nt Ger

L

iunditaremꝰ non vtiq; iudicaremur · In pñti em pegri
natois exilio teſte pſal. Apud dñm mia a co ap. eũ
redem. Ignoſcat p̃terea ĩmito ſuo re? de cuo loqui

Cogitanones moꝛtulium timide 2 incerte Puidentie

nẽe · Et Jero mie. xvij · Pꝛauũ ẽ coꝛ hoĩs inſcrutabi⸗

le x auis d gnoſcet illud · Egd in t ds ſcrutũs coꝛda

hitnt in me h eſt in carne mea bonũ · Pꝛopterea ↄ ſ=tu

at ſe homo in ðſpectu tremẽdi iuditij dei ſapienti ſimi

qoiĩa videt potentiſſimi qui cun cta iuſte plectãda no⸗
uit. In via tñ ꝓpter bonitatẽ nauunlez ptis miſericoꝛ

diſſimi · Ibi dſcia qntũ ſe poteſt reaz aca ſet ita vt te/

ſcis fiat a acto ð percats ſingulis clamet p coꝛdioꝛum

nand? 6 Bit em ex ratõnabilibo ſerupulis velud gra

num a palea terit᷑ vẽtis ⁊ motibo aqᷓ purificat marti⸗
timoꝝ ſcrupulis in
cipit mundari dſcia . Sñ fit ꝙ cña qᷓ diu agitatn ẽ ſeru
pulo impulſibo velud atus tracka virtute magnet/
ue foꝛtitudinis p ſpeʒ diuine mie quieſcè ſtudeat circa
polum diuini auxilij. Spes igit de infinita dei bonitu⸗
te talez reum terroꝛe diuini iuditij deiectum erigatne

ma a tenebꝛa lucis fugat᷑ pñtia cũ

mimis deiciat᷑ timoꝛũ ſcrupulis ſʒ de remiſſione fidat ·

mur a cũ obpuatõe decalogi de peccatis dternt Pteri /

is certi udinaliter credat certitudine quaz expſſimꝰ
ſe hre bullas non ſümi in teꝛra pongficis ſed eius qui
de celo venit nos q; ad patrẽ celeſtẽ dicere docuit Di
mitte nobis debita noſtra ſicut 1 nos it Mat. vj. Sbi
poſt dñicaʒ oꝛatõeʒ etiã ſtatim ſubiunxit · Si em di⸗
miſeritis hoĩbo peccata eoꝝ dimittet vobis pater vẽůõ
celeſts delicka veſtra. Si aut non dimiſerits hoibus
nec pater veſter dimittet vobis peccatn veſtra. Ceꝛtiſ ⸗
ſima deniq; non ſcrupuloſa tatõe tenè dz oĩs homo.

bo dicit ꝑ apo · SBi nos

inuens ſine gratia dei damnatus eſſz. Qua Ppt hut /

7

poſſit · A quid obiceret dicenti. Amice non facio ubi in

niſi peccatum deſectus I mendatium . qꝛ omnis hõ mẽ

dayx ait pſal . Talez tim oꝛez lau dabilis ſcrupuli habu
iſſe legit S. pater Ogathon qꝛ moꝛiens a fratribo int/
ro gatus an timertt an in opibo ſuis ꝛ fideret · Kñdit

venero ante ðᷣm · Om alia ſunt iuditia dei alia hom

Et tñ quia mia ſupꝑpexaltat iuditium dei ſpẽ in ſe oĩno

IZntum poteſt acuet . Sũt aüut quatuoꝛ meditationes

velud Tetragonus firmiſſimus p qnas ſpes in te eri/
git· Pꝛima ſcripture ſacre iuſſionis vt ſperes. Alia di/
uine ꝓm ſſionis ſi ſperes· Tercia immenſe dei bonita /
tis ne vnq; deſperes in ſuis miſeratõibo · Quarta ꝓpꝛie
fragilitats ne ſperes in te vel ꝓpꝛijs virib. St ſperes
in eo deus iubet in mille a vltra ſcripture ſacre locis.
Si ſperes deꝰ erit merces tua magna nimis teſte apo

ſtolo qui di . Fidelis deus ſeißm negare non põc· Ne

deſperes gꝛ infinita eſt dei mĩa que di · Petro Mathei ·
lesii Hm ommes atholicos tmnens uonens frtran
poteſt quis in hac vita · Nec etiaʒ in te ſperes qꝛ Jere/

mie. xvij · Maledickꝰ? homo qui z fidit in hoĩe 1 ponit
carnez bꝛachium ſuũ a a dño recedit coꝛ eiꝰ. Et idem

bñdictus vir d ſpemt in dño .· Qudi quid de ſe vfitetue

Augn . li · ſoliloqͥ · Vabaz aliqñ in virtute mea qᷓ non

erat vi rt⸗ Et cũ ſic volui curre vbi magis credebã me
ſtare ibi magis cecidi factus q; ſum magis retro q; ã
te · Dicebaz em hoc faciam illud pficiam fiebat q; nec h

nec hoc nec illud Quoniã de meis iuribo fidebaz · nũe
aut ðfite boꝛ dñe rex pater celia teꝛre quoniaz non in

cogitatõe ſua. qꝛ non hẽet quid deo damnanti rñdere

iuriaz. Accipe quod tuum eſt a vade · Quid eſt aut tuũ

”
”MVW

bihi
ulein
tſiden
tͤbiin
ttu
hami
hon

ri
Rüdue
ouſg

aloin⸗
rſeän⸗
dnon

AddNH
lvnin/
pre

tſere

ldens⸗

lacrr
foſp
nan
nhen
Ppont

zfran⸗
non
un
nech
ʒnin
vont

ſ

Etin

dtudine ſua ro boꝛabit᷑ vir a nõ gloꝛiet᷑ ante te ſtul
p‚̃ſumptio omnis carnis.

¶Declarat quintazʒ regulaz ſcz vt quis cre

dat lapientibus 2 exntis ac obedire debeant

ſupioꝛibus in dubiis⸗ CCapitulum-xvii ⸗
5. Vinta p̃terea regula pꝛincipalis valens ad
1 Eeponendum ſcrupuloſaz dſciaz . Eſt obedi
entie hüuilis p mitatio modis tactis in p̃cedẽ
Aita. Et de h etiã patuit ſupꝛa ix. ca. vicz et

nte cðara. vij. Hec noꝛma neceſſaria bpeiſe ſinoli⸗

doꝛibo qͥ ꝓpꝛia adinuentõe aut ſudio vel gra ſpeali

ſe quietare nequeunt. Deducit h taz autoeitute q; röe
ymo exemplo notabili antefatus C ancel. lectõe qrta
libꝛi ſui de vitan aie . Hoc inqt vnum generale damus
documentũ credẽ vicz aciliter ſapientoꝝ a bonoꝛum
iudito extra munes eoꝝ ſnias nõ leuit ſibi foꝛma
re ſerupulos anxios a tim dos falloꝛ ſi non iubeat ſa⸗
piens ꝓu.iij. Vabe fiduciaz in dño ex toto coꝛde tuo

ne mmiteꝛis pꝛudentie tue . Et rurſus ibide xxij . No

h peipue neceſſarium ẽ apud religioſos reſpechu ſupi ⸗
oꝝ ſuoꝝ h ẽ apud ignaꝛos diuina; legum Quin eti
am iunioꝛes q; q; theolopcis is imbuti tnlez debent
reuerentiã ſenioꝛibo in qbo vita cũ ſcia dcoꝛdauerunt
vt vix ꝓpter alias noͤuas ſuaſiones Intücũq; aparẽ⸗
tes ꝑtinax vnq; feiat cito dtra determinatões eoꝝ aſ
ſectioꝛes. Virtus quippe qlez hñt genitaz ex multis ex
pientijs longe cert? arte iudicat a oꝑat᷑. Poꝛro iudi /

—

aum tatõis ſitut obtenebꝛat a lüioſa ei?ꝰ mdiatio diũ
ſies viciat apꝑncijs ꝑ in terpoſitõez nubilo ſaꝝ paſſio

num a pꝛauoꝝ affeckuũ ena in lẽatis iuxta ſinnlitudi
nez ſolis uiſi ꝑ nubes . Sic ꝑ pau caz inſtruckõez intel
leckus in ſcijs pᷣſerã diuinis cauſant᷑ non nũq; eꝛro eès

in iis q ſe totos deuotõi trade credider unt dum volüt

vlus ſape q; ſibi ſatis erat· Ad pñs etiã inducamꝰ? exẽ
plum de med ico cuiꝰ dſilijs aliqñ pare debem? ſub pe
tranſgreſſione ſui dſilij vel

na peccat moꝛtulis ˖ dũ e

ſcim? vel pbabilit a vehement nos mebꝛiandos 1 mntn

ter tranſgreſſuros legẽ dei Narrat ̃terea in autẽica

H p̃dfan oꝛdinis frt cũo qᷣ;dam fẽ

ibilis eßs Blixponenß ß fan oꝛdinis fee
p̃dicti oꝛdinis defunck? pꝰ? moꝛtẽ viſus ẽ a quoda

uente auſde oꝛdinis fre admodũ ſerupuloſo ˖ Cum;
loſus viuꝰ int cetera de ſua a defuncko crit con
ſcia Rudit q vita funct? fucrat. Conſule diſeretos et

ſcrupulo

atquieſce eis · Sinnle repimꝰ fere in · b · Vern. legenda

P 7

vbi ðꝛ. ꝙ int b. Bern. diſcipulos etat quidẽ tan ts in /
qetautꝰ ſcrupulis vt ad celebꝛandum nullo pacto au/
deret accede. Dixit ei b Bern · poſtq; illa pcepit · Vade

„

fẽ ĩ mea fide celebꝛes. Obediuit diſcipulꝰ a ſcerupulꝰ

ille oĩs ppetuo diſceſſit. Sz. d. foꝛte alis ſcrupuloſus.
Stinã mihi talis cſſz p̃lat/ elis erat b · Vern · crederez

facilit inpant· Nur vero duͦ ſupioꝛis mei puã ſapis
tiaʒ ↄſpicio non audeo meã ↄſcĩazʒ a ſalutẽ ſue fideicõ

mittẽ· Kñdit Cancel. Quiſqs ita dicis ſapis errns et
deſipis. Non em dmiſiſti te ſalutẽ tuã in manꝰ? hoĩs
regularẽ inſtitutõez ̃poſit⸗ ẽa p̃latꝰ. QNuão brez obe
dias ſibi non vt hoĩ ſʒ vt deo iulynti ſi tñ nõ dtra ðm
ECEt ſepe tanto crit obe dientia tua deo placẽtioꝛ tibiq;

fructuoſioꝛ qͥnto ? ille indignioꝛ cui ꝓpt m nõ tᷣfugis
ſubici Caueas ad cytremũ ne dũ qras ſecuritatẽ nec il
laz adipiſcaris graué ruas diuidicatõis 2 p̃ᷣſumtõ
ope cauenda ſunt ſcandala puuloꝝ quãtomagis p̃la⸗
toꝛũ quos ſibi deꝰ equare quodamõ in vtroq; dignat᷑

Sibimct mputut a illoꝛum tuerẽtiã a ↄtemtum ſpea

lit ↄteſtãs eis· Qui vos audit me au dit q vos ſpnit

q pꝛudens aut plurimũ latꝰ aut deuotꝰ ſʒ qꝛ tbi Im

= —

fubt
livel
ds
utötta
nvene
dnſi
dd
Cung
aaͤton
terett
gridn
mntön

actoanu

Ged

tupuß
hloſus.

nde
ſcH
enx

Sturt
as
zuhfn
brezor
niir
o: th

Utn d

hin

fl ⸗

p̈cep · diffi . ⁊ excõ . ſic di. Sirais ſiue effcatia pcepti eſt

qꝛ ſubditꝰ teneẽ de neceſſitate p̃cepto obe dire p̃lan ſui

bet vbi ait · Obedientia qᷓ maioꝛibo debe deo exhibetur

☚

Quãobꝛez quitqd vite dei Fcipit homo qð tñ non eſt

me ſpnit. An non deniq; h ip̃m exy regula noſtra ꝓhi

certü diſplicere deo haud ſecus accipien dum ẽ omĩo.
qꝙ; ſi p̃cieret deꝰ. Nuid em intereſt vtrũ ꝑ ſe an p ſu⸗
os miniſtros ſiue hoĩes ſiue angelos hoĩbo innoteſcat

ſuum bñplacitũ deꝰ. Sʒ hoĩes in qs facile falli in volũ

eeime eelp dubijs peipiendaa peipiendo pit falle
re · Sz quid h refert tua qui dſcius non es pᷣſer im cum

teneas cũ ſcripturis. qꝛ labia ſacer dotis ciſtodiunt le
gez 2 ſciaz eius ex oꝛe requirunt. qꝛ angelus dñi exer /

—

cituũ eſt. Requirunt dixerim legẽ non qlez auten tica

illa ſeriptum tradidit vel mamfeſta ratio phauerit de
huiuſmõi quiſpe nec p̃ceptoꝛ cxpectandus nee ꝓhibi /
toꝛ au ſcultandus ẽ. Sʒ qð itn latere aut obſan eſſe 3

gnoſci? vt in dubium venire poſſit vtrum nam deus

ſit an aliter foꝛte velit ſi non de labijs cuſto dientibus

ſciaz a ex oꝛe ã geli dñi exercituũ certũ red datũ · A quo

dniq; potiꝰ oĩa ꝛſilia requirent q;ᷓ ab ꝛllo cui credita
eſt diſpe ſatõ miniſterioꝛ de · Ihm Pinde q; ꝓ ðᷣo ha

bemus tan dñm in hijs que apperte non ſunt cõtra

dum audire demus. Vnde Raÿ. qui in ter iuriſtas ſtri

ſte valde vider fuiſſe conſcĩe in ſüma ſua li. iij · de ſnĩa

alias ꝑeccat moꝛtaliter · qr Oriolus dolatria dicit.

Vbi tñ ſi p̃cipiat᷑ aliquid contra deum nullo moõ eſt

obediendum · qꝛ tunc obedire dz quis magis ðo q; hoĩ
bus · Si tñ dubitat ſubdit/ vtrum ſit dtra deũ vel nõ
illud qð pᷣcipit᷑ dz obedire niſi eſſet tale d in quo nul
lo mõ eſſʒ exuſabilis ignoꝛanna putn articulus fidei.

pcepta vel ꝓhibitões vel gene rale ſtatutũ ecele ſie. ad

ide e Gotfrid/ in ſũma. Enã ad ide e heinri · de Gan.

qðli · vi ·q· xvj. d · Gi eſſʒ cercü p̃ceptũ ſuꝑioꝛis eſſe

””ä õ — .⁊
4 — .
7 . 5
„. “ Sõ 7 . mm

ntra dm eſſet dtemnendũ Sz in dubio an ſit dtra des
̃cepto p̃lau ſtandum ẽ qð ſi eſt contra deum pter

lbonum obedientie nõ peccat ſubditꝰ peecat tñ platus

.

xxiij. ꝗ· ·· Nuid culpat in fine vbi pulchꝛe ꝑ Augu · ver

ſubditus an ſit bellum iuſtum vel iniuſtum.

¶Ankonnat lſextaz regulaʒ æ docet nĩoſe cà
traſtrupulos pugnare 2 diktiniunt liberrn
arbitriu volũtas ratõ et ſimilia¶ Ca/xvii⸗/⸗
Exta Pinde regu la ad euadedum inoꝛdina

tos ſcrupulos ⁊ſcĩe ẽ ſcerupuloꝝ ãioſa abie⸗

dica in pcedenti ca. Vnð Cantel . tractatu de pol · M

quimꝰ. Tmmõ ſit ↄðtem tus iſte timoꝛatꝰ a vegularitẽ

9 ☛ 5„

non abſq; p̃u o p̃ſertim ſuꝑioꝛis ↄſilio· Alio quin ſoꝛ

4

ordinamsfarireaſüue oinilaei ſaia fene.

Sunt itaq; nõnulli a plures qui foꝛtis ſunt fantaſie
b̃terea ſepe trepidant ſoꝛe vbi indicãt non eſſe tim/
dum · Tales debent inniti dſilio ſupioꝛis ⁊ pꝛudentiũ ·

a rontra talem ip̃oꝝ vacillatõeʒ audacter opari · ſic⸗
em plerumq; vincet᷑ abibit q;; Qui vero renuit credde
ſuꝑioꝛum a pꝛudentioꝝ ↄ ſilio ad tales ſcrupulos de
ponendos a agendü contra eos eꝛrant multipliciter·
Pꝛimo ꝑ ſupbiaʒ a arrogantiã p̃ponendo iuditiũ ſu /

.

um ⁊ pꝛudentiã alioꝝ iuditio a ↄſilio.Rurſo tales vix

aut nuq; deuotõez hebunt ſolidaz nec pacez cõſcie ſue

a talibo · Ac ꝓinde carebit locus cñe ſue ho ſpite illo de

—

ctio cũ · · ſunt leues a friuli cõtra efficatioꝛes
alioꝝ mtõ es vel cõtra autoꝛitateʒ p̃lati vbi
non ? quidq; determinatũ ab eccleſia vel in ſcriptura
mãifeſte 2 tentũ vt ſupꝛa ca · xj · ſatis dictum ẽ. Valent
ad hoꝝ inordinato ſerupuloꝝ abioctione; ea aſac
le furgunt apud aliquos tules ſtrupuli moꝛe canũ ob
latentes a lacerare minantes ip̃os qͥ volunt ire ꝑ viã
dei quos duinceꝛe a ↄpeſcere meliꝰ q; ꝑ contemptũne

/

tüme

dnci⸗

n fe
itttede
hſos ,
aikr⸗
niſi/
cs vi⸗
aeße
Ms

7
2 4

quo ꝓpha dixit. ꝙ in pace factus eſt locus eius. Et in

tactatu de regulis moꝛalibv di. Conſiliũ ſalubꝛe o fre
quenter agere contra ſcrupulos leues a trepidos vi⸗

tundo eos ad alion iuditium qᷣts ex conſuctudine fiat
homo robuſtus ſolidus tranellus in exercicio ſpũali
Exemplum in domificatoꝛibo ⁊ funibularijs· Ad idez

in traſtatu ſuo ð contractibo ſic di. Pꝛobabilis cerutu

do ſufficit in moꝛalibo vt non exponat òs ſe piculo ſi
cut dicunt doctoꝛes de celebꝛante miſſaz a ſimilibo vbi
reqrit᷑ ſtatus grẽe ꝙ ſufficit ad h ꝓbabilis conieclura.
qꝛ cerntido alia ſine reuelatõe non habet᷑ put in mo
in · di. Ariſto. ſũmendũ eſſe cer titudiez groſſe a figurnli

remouet in vna pte omnẽ ꝓbabi

litutẽ vel opinionẽ alteriꝰ ptis liq; magis declinet ad

iſtnz q;ᷓ ad aliaz að ſufficit Pᷣmo ſerupuloß 2 foꝛmidu
loſis conſcĩjs ſepe conſilium eſt aſſidue ĩ oppoſitum a /

gere p̃ſeru ex impio a ↄſilio doctoꝝ. Hec ille. Id idez
E liber de eruditõe religioſo cuiꝰ autoꝛ ðr fuiſſe Hů /

bertus qͥ ſerupuloſos vocat puſillanimes in hec vba.
Sepe cauſa puſillcũñtntis dplexio quã etiã augent ci⸗
beie ex qbo hüoꝛes melancolici gen
frrequenti actu timendi

nerant · Quget euaz er

ninne vigilie vel nimia ſollicitudo ſtidij vel alterjus

huiuſmõi- Hñti hanc temtatõez vtile v vt viſioez quã
duqmoꝛ ille inducit · non reputet conſcjaz · Et eoipo viſi
onez ipſaz ſuſpectayhabeat ꝙ introducta eſt a imoẽ
Aſufficienti delibecatõe eam excũet cũ timoꝛ ceſſauerit.

HBicut em ira impedit cũm ne poſſit cernere verũ ita

umo . Et in hijs q intro ducit puſillãitas magis indi⸗
dd credat alieno q; ſuo · Cum vero viſionez

. nen 9.C v ſe vel p
aliũ eꝛroꝛez dephenderit audacter pꝛiꝰ contra talez u/

Aue puſillanimitatẽ augent. Yec em inſtrumentn füt

moꝛem pugnet · Bicut em timendo timi di ita audedo
andaces efficimur. Salet etiam vt ab hijs ſe cuſtodiat

pulos dubioſos ðponere a ð ſilia fixa ten ere ſaein ſcri

ptura. Eccle. xxij. vbi ſapiens di. Si eut loꝛamentum li

gneum colligatũ in füdamento edificij non diſſoluetẽ.

fic a coꝛ ðfirmatũ in co gitatõe conſilij. Cogitatus ſen

ſati in oĩ tꝑe vel metu non depꝛauabit᷑ · Gicut paleei

ſtulti contra impedimentũ timoꝛis non reſiſtit . Sz qꝛ

multis ſe rupolis videẽ difficile aut impo ſſibile qꝛ ſeru
pulos deponant reſpectũ quoꝛundaʒ ceptuum. Idciꝛ

co opꝰ ẽ videre qũo h ẽ poſſibile hñti vſü ratõis a vo

luntutis pfectũ ſaltẽ. Pꝛo cuiꝰ intellectu notande ſunt
diffinitões liberi arbitrij nnpij eiꝰ dickaminis watõis x*
trium facultas ratõis atq; voluntatis potens imꝑpare
ceteris vixibo cognitiuis a affect uis mo tatõi a qñq;
voluntat cum certis reſpertibo. Impiũ liberi arbitrij ẽ
dominium ratõis dickantis aliquid moꝛis à volunt⸗
tis exequentis ip̃m inferioꝛes vires vel tanq; inferio /
res in h obediẽtes. Dictamẽ aüt ratõis cxp mi ꝑ vobi
in dicatuñ vt h ẽ faciendũ · Executio ꝑ veꝛbum imnpa

tinum vt fac h. Ratio eſt potentia c̃e cognitiua reſpo

ſm ali quos eſſentialitẽ ſʒ ßᷣm alios ſolum pticipatiue
Sed vo untas eſt potentia cñe affectiua ratõnalis · hec

ex cog mitõe rationis potens ceteris oibo eélit r ſe hñ
tbo elicere actus ſuos imma
manentes ſunt velle a nolle deliberatum ac
medius ſuſpenſiuus vel expimentatiuꝰ. Nota ſ

rans agit eyx deliberatione & Rememoꝛande

vropn

on 9

manentes Qdus autem in-
ne ßterea
gulam ſupꝛa. xiiij · Capi ˖ videlicet · Non omnis delibe
ide ſunt etiã
diffinitiones ſciente opinionis credulitatis ſimiliũ

ſimle

T

Netop

ſuͤnſ
6velut
N pe
donaſfn
Hieze

ſüſſcien
lentarnn
fumge
nibeno
mdt
ramo
tereln
obic
tudin
wolu
tns qᷣ
lenee
terth ſ

dwe;

Ga

mtosn
er ab
D
qig
bitriſe
chond⸗

Gilhel p

Docet lacius quomud ſcrupuli ſunt abi

Aieudt⸗ [LCapitulum-xix

NAKe intelllectis igit᷑ noĩm ſignificatõibo facile
erit videre qũo quis poteſt a dʒ ſcrupulos
aut dtemnẽ non curando aut depone nõ ra
cõcinando. Pꝛo quo aduertẽdum id cð di.
iſien · in de fi. a le. in Pncipio ꝙ ſe; de opa tõi
bus intellect? ſolũ credẽ bellum hz· Coͤ̃hendimꝰ aut
dicit opinari in eo qð eſt crede · Credere em ẽ vehemẽ
ter opinari Gcire auũt non hz bellum ꝓpter firmitatẽ
ſuã niſi ſophiſacũ qð tñ luio ſitute ſua non tam vincit᷑
q; velut nebula diſſoluit᷑ · Cogitaè aũt bellum hẽe vi⸗
der mter cogitatões q in ꝓ biſſime ſe ingerunt qð eui
den eiſſimum duriſſimũ ẽ in cogitatõibo blaſphemie.

Sic a cogitatões munde vix obtinen?. Sñ · ij. Coꝛ. iij ·
Non wꝙſufficientes ſim? cogitaẽ aliquid ex nobis ſed

ſufficientia nra ex ðo ẽ · Nec miꝝ hoĩ ergo co gtare vo

luntarium ẽ ideo bel um hʒ· Scire aũt non ẽ volunta
rium qꝛ in eis q ꝑ ſe nota ſunt ⁊ maxiĩe ĩ p mis im pᷣſſio

nibo non ẽ in ptũte arbitrij ſcie vel non ſciẽ Ppter ꝓxi
mitatẽ ip̃oꝝ ad intellectũ a vehementẽ imp̃ſſionẽ eo /
rum q;uis aliquo mõ ſcĩa volũtaria ſit vt ſtudẽ inſpi
cere libꝛos t · a qrere a ideo laudabilia vel non · S ed
obic s · Sicut pᷣma pᷣncipia ingerunt ſui ſcĩaz a c erti
tudinẽ ſic pᷣma ꝓbabilia credulitatẽ ergd crede non ẽ
voluntariũ in ip̃is ſteut nec ſcie in iſtis Rñdet creduli
tus ntumtũq; ſit non tñ ingerit credulitatẽ ſeu fidem

eyx neceſſitate hoĩbo intelligentibo a exercitans cum ißi
certi ſunt nõ omne qð videt eſſe veꝝ veꝝ eſſe vel euaã

ſimile vero etiã veꝝ · Ide aũt ẽ ꝓbabile qð veriſimile
a ide qð vide veʒꝝ · Sapientũ aũt ẽ taz a veri ſinnlitu
dine ꝓbabilitate q; a ficto a falſo coloe ſꝑ time æ ca
uere. Illud tñ verum eſt ille qᷓ credit pncipijs ſilo /
giſtice oꝛdinatis neceſſe hz crede 2 cluſioni poſita cre/

dulitate pꝛincipioꝛum neceſſitate non abſolutn Sed
conditionatn volun tarium tamen ſimpli citer ẽ a libe⸗

rum de omni pꝛohabili vt ei quis credat vel non ere /
dat. Quoniam nihil adeo Ybabile eſt o non habeat
diſuaſionez q poſſit videri falſũ aut ſaltẽ qᷓ poſſit vide

ri non eſſe credendum ꝓpter piculum eꝛroꝛis . Gufficit
em̃ ſe pienti cũ veritatẽ ðp̃hendere non poteſt nõ illu⸗

di a falſitute 2 non eꝛrare atq; nõ falli. Duẽadmodũ
a bellatoꝛi:ũ hoſtem ſupare nõ poteſt ſatis eſt ei ſi nõ
ſupet᷑ ab ip̃o.Et negociatoꝛi cũ lucrum caꝑe non põt

ſedamnum euitet. Et ne putes philoſophantibo leue
dammum ecredulitatis opinionis eꝛroꝛe · Hoc em to /
ts ſtu dijs effuge re tendunt ne · .· ſupent ab eꝛroꝛibus

ne ꝓ veritate quã runt accipiant fallentẽ Pbabili
tatẽ aut ꝓ veriſim litudine mendacium · Notandum

aut diſſenſionẽ. Vnde nec ab ißa materia ſupꝛa quaã

cadit êntumcũq; bona ſit aut mala nũq; ſoꝛmat᷑ aut

denõiat᷑ neq; vnq;ᷓ hʒ ex ea laude vel vitupium · Cogi

tare em qntumcũq; hoꝛribilea qntumcũq; dete ſtandũ

malum ſinudum evt diximus non eſt malũ ſicut nec
videre malum eſt qntumcũq; malum dumõ ovidẽ nu/
dum ſit aut ðlectatõe aut aſſenſiõe. Qlioquin deꝰ ma

lus eſſʒ oĩa videt · Hec ille. Ex quib potet ꝙ qs põt
P liberum arbitrium opinioneʒ ali ; vel rnti onẽ ſeu
argumentüu vel autoꝛitatẽ puaz abice cõtemnè nolle

.

aſſentire aut ſuum actum de crededo ſuſpendere ßm

rationali diuino opm vbi ſie dicit · Doc argumentũ
non ẽ bonum neſcio ſolus dubium qð circa hanc con
cluſion?᷑ occuꝛrit ergo debeo de ea dubitne. Katio ẽ qꝛ

magna dubia occuzrunt circa Ocluſiones geometrice .
infallibiliter demonſtratos · Itẽ ſimiliter circa fidei

tñ ꝙ cogitare ſi nudum ? a ſolum cogitare infoꝛme
valde 2 materiale ſi non hz aſſenſionẽ aut certitudiez

h 2ſcĩaz infoꝛmare. Ad idez eſt Mat · de cnconia li · de

tnölllu⸗

ndmnodi

ſtaſin

nonert

nah laue

rent

lewehes
irhun
tndam

nfoemei
rtundie;
bꝛa äa
mat at

dſandi

ſintrr
olden /

nen
isdi
zeſen
ne nole
w 1 n
nela
nmmmnan
e con

ea

dcluſiones. Itẽ nulla materia taz facilis quin ſubtilit

inueſtigantibo oecuꝛtat in ea ã vix aliqñũ aut ſoꝛte nũ
q; pñt plene diſſolui. Sñ dↄcluſiones fidei vel ratõi ſeu
argumento qᷓ fideid ſona ſunt aut ratõi q euidens ẽ et
generglit a ꝓPbata vel alia ↄſimilis mens indubitant
adhereat. quouſq; eq̃ vel magis euidens aut foꝛtis rr
tio occuꝛrat q̃ etiã ante aſſ en ſũ plene diu pbeẽ. Et ſi H

₰

Idez facerent non tnz malti vacillarẽt. Sz gꝛ multi ſta
tim volũt vacillare qᷓ; cito occuerit dubiũ vel argumẽ⸗
tum qð neſciunt ſolue · Ideo mult eꝛroꝛibo implicant.
⁊ dubijs ac infoeꝛmãt᷑ in fide ſe ſciolos putant qð pei
us eſt vel alijs oñdunt. Hec ille. Snde intuemur qſi ĩ
luce q̃les ſint de ᷣbo ðꝛ Eccle · xix. Qui facile credit eſt
leuis coꝛde Q minoꝛabit᷑. Sʒ quid de illis àᷣ Poter deſe /
fectum naturalẽ vel accidẽtalez melancolie vel manie

ſcrupulos deponere non pñt. De q̃ infirmitate natuta

li dickũ fuit ſupꝛa tractatu iſto ca· iiij. . v. R ñde ꝛ ̈ de
us neĩez obligat ad nmpoſſibile ßm Jero . in hijs qᷓ

non ſubſunt libero arbitrio · ßm phᷣlm N emo laudan

d̃ ẽ nec vitupandꝰ a ↄñs talibo nec mer emur nec ð

meremur ˖ Naz Cancel . tracta · de pol. de talibox ſimmli
bus ſic dicit. Dicunt doctoꝛes aliqᷓ bo aſſentio ali /

qñ nõ taz meritoꝛiũ ẽ credere ſicut velle credere nec do

lere ſenſualit de peccatis ſicut velle dolere non poſſe

ꝓbat ꝑ Pſal · qᷣ di · Veſiderium pauꝑm exaudiuit dñs
p̃ᷣparatõ eʒ coꝛdis eoꝝ audiuit auris tua. De? inquit
ita iudicat nos pᷣm ſupioꝛis ratõis arbitrium volüta⸗

tez 2 iuditiũ non ßm ea qᷓ nobis inuitis at q; contra
nitentibo poꝛcio ſenſualitatis inferioꝛ aduehit pdu

cit qlia ſunt volubilitas maginatõnũ fantaſia 2 ſti/

mul inſup carnis illecebꝛoſus aut vindirãtes vacil⸗
latõ es · Pꝛeterea timide a ĩcerte ſüt cogitatões nẽe ſu⸗

per agen dis 2 ſup eis creden dis ntis neqq;ᷓ ſen ſibo at
ningim ſimilia Decipiunt ex h multi ex ſunplicibo
MD g 3.

HW

ſen ſu. Darent ita tales ſepe alijs ſalubꝛe conſiliũ qᷓ

paſſionũ ſimul irꝛuẽtiũ tumultuantẽ ⁊ rixantẽ · hec ille
Septima regula declarat valens ad dew
ſitionez ſcrupuloꝛum p epyheyã cuius Pue
tates ponunt᷑ Et octuplex doctrin

2

dat quarum tres declarant (CTa-xx-

„

7

Epãa ex eodẽ poſcrema regula ꝓ ſcrupulo
ſoxꝝ ðᷣpoſitõe neceſſaria eſt p cecptoxꝝ diſereta
à (pike ſano ſeu interp̃tatio vel declaratio.
a em di. Canccl. vbi ſu · quã n iat phus Epi

Equita

ant Ecuitas iuſtitia penſatis oĩbo cixcũſtuncijs Hticau
laribo dulcoẽ mĩe tpata · Voc itellexit ͥ diyit. Ip̃e ete
nm leges cupiunt vt iure regank· Et ſapiens Noli eſ
ſe inſtus nimis alio quin ſũma iuſtinia ſuma iniuſutia
fit Ambulandum em eſt in virtutũ do Rrina via v᷑ gia

vt ne ſtrictiꝰ fiat dei mandatũ nec latius q; iße manda

uerit quis inde ſumere poſſint aliq aut malitie vela
men libertats Aut edtra in deſperatõez coꝛrue. Non
tñ oĩbo ꝓ oĩ tꝑea loco aſſernn? omnẽ veritatẽ. Eſt i
g t epikce virtutis ↄſiderare non nudũ de ſe pccptũ ·
ſʒ circſtantias omnes ꝑtianarit ip̃m neſcientes . Sñ
płus· v. Echi · Epikeya exñs interßtatiua legum eſt

melioꝛ q; iuſtitia legalis· Ituq; pᷣm hanc virtutẽ p̃cep

tan dei a (ccleſie ac platoꝝ ſeu iudicũ benignii interp̃ta

ri poſſumꝰ. Ner valet ſi ind trariũ dicat ꝙ eiꝰ eſt legez
interp̃tari cuiꝰ ẽ ðdere · Eſto em vt di. Joh. de Tam · li.
xiiij de dſo theo. ꝙ in foꝛo cauſaꝝ interp̃ᷣtatio nõ ſuf
ficiat niſi q̃ fieret a pꝛĩcipio vel a legis lati ne bñ tñ

kei ã ponderat iuris rigoꝛi vt inòunt iuris piti· Eſt

unpl

ſuffcie
mand
diumee
lmnoc
cpleye
tollgep
taßtept
nofnei
mtoi⸗
odig
iapt
ſmnmnto
lc r
aues ſi
huia
tum eſn
kutvlt
umnon
ſd
mst
woilo
densr

peſan

Penci
hmpl
Pau

ſat.x
wog.
il d
Rad
e
Cndd

ſtlte;
Uim l.

ℳ

no ſuf M

tbüſi

