peccoto ſʒ exhibire vos deo tnnq; ex moꝛtuis viuẽtt
a membꝛa veſtra arma iuſtitie. Bunt ig ẽ plum q ſtoli
tatem amentiam eꝛroꝛez inducunt ſen ſibo videlice

E

laꝝ ebꝛietate · Et Quicenna dicit li iij · de ſcoliditat

in affligendo habnit humidũ coꝛꝑis maxĩe capitis
hüidum ꝓ vexatõis infa umento Et qa in nouilunio

crapula a ebꝛietas. De quibo Luce · xxj · Qttẽdite autẽ
nobis ne coꝛda veſtra grauent crapula · i · cruda epiſto
tate · Et Quicenna dicit li iij te K
amentia ˖ Nihil eſt magis in micu ſenſui q; repleno ex
cibis humiditaubo. Eccle · xxxvij· dicit increata ſapi
entia. Noli auidus eſſe in omni cpulatione qnõ te of⸗
fendas ſuper omnem eſcam In multis cuidem igitur

—
.
* „
6 4
2
4 .
* —

Pointo
dinen
bibhi

Dmnneen

hinten

innd

mnnt
onind
untäde

conſet
mola.
nalts
nth

ton l

zwen
Dapſi

mni ns

vmite
mmfr

7

u

NEu
dun

ditec
a ſohi
ſtoft

109

⸗
Oulmo

in D

tolera; Ppter crapulaz multi obierunt. Oui aut abſu

nens eſt adiciet vitaz. Tradunt inſup phi ſici ꝙ cũ me
lanc olie paſſio habeat qe accidenna timoꝛoſa a picu/
Pſa Idceireo in eis auferendum eſt ſtudendum vr con
tra ſuſpitõez inducat ſocietas dtra coꝛruptaz ymagi⸗
nationẽ fida watõnabilitas memoꝛia ſuſpecta eũ ſoleꝛ
ti ingenio aufereat Occidentia ſim liter coꝛis puta
vigilie ſtudium ieiumũ ſollicimido cogitati⸗ Tfunda.
non minꝰ ſunt auferenda ab eis qui talia ierntionabi /
liter exercent. volunt hec verba diſcreti ſinn a abſtinen

tiſimi Jero · quibo ſic di· Non mediocriter eꝛrat qͥ ma

vno bono pfert mediocre bonum. Nõne tatõnalis ho

minis digmiatez annttit ͥ vel ieiuniũ caritati aut vi

gilias p̃fert ſenſus integritat vt unmoderatn abſtinẽ/
na atq indiſcreta 16.
aut amentie aut triſtitie/ i. melancolie. triſtitiaz indu
cit intuꝛtat notaʒ· Qudiant ituq; qui neceſſaria coꝛꝑi
ſubtrahüt id go ꝑ phaz dicens loquit Ego dñs odi

pſalmoꝝ vel officioꝝ decantanõe.

ens tapinam ho locauſtoꝛũ · De rapina holocauſtoꝛũ

offert qui vel tpalium bonoʒ vel ciboꝛum nimia ege/
geſtate vel ſolum penuria coꝛpus ſuum affligit. Side
ant itaq; quid apoꝰ dicat· Carnis cutaz ne feceritis in

deſiderijs · Quintn cauſa timoꝛate a ſtrupuloſe conſ. ĩe

eſc aliqñ ſocietatis timidoꝝ coaſſiſtentia · Nam vnus i
miidus ſtrupuloſus aliũ facit ſtrupuloſum. In ctius
figumm vt ſupꝛa dittũ eſt bellaturis iſin helitis ſic de? ex
ercitui p̃clamare iuſſit · Nuis eſt homo foꝛmiduloſus.
Acoꝛde pauido vadat a reuertat in domum ſuã ne pa

. .

uere faciat coꝛda fratrũ ſuoꝛum ſitut ille Eteꝛritus ẽ ti
moꝛe. Sic etiam Gedeoni p̃lianno dñs at · Loquere

ad populum a cunctis audientibo p̃dica Qui foꝛnndu
loſus a timi dus eſt reuertaẽ Sbi glo . Foꝛnnduloſus
eſt qui adoleſcente vicio anteq; videat mala ſola cogi
tntione teꝛret᷑ gelida ꝑ membꝛa foꝛmdinem volueꝛs.

t non tum ↄſpedu maloꝝe q; auditu expeſtatõe ſol

„ „ 64

im interioꝛibo animi defixu manet h vicium Timi/

tñ toto coꝛde teꝛret᷑ ſz repari alari dümodo poteſt

Ccheditart morbum ſtrupulo ſe conſciẽtie⸗
et tauſas moꝛbi aſſignetEt de hoc mima re
* Capitu⸗vi ⸗

ℳ₰ℳ

gula et docteina wiit.

videre de ditionibo os hre dz medi us puta
pꝛudens ↄfeſſoꝛ aut ↄciliariꝰ vt curet eꝛrone
um in ſtrupulis Vabeat igit᷑ quinq; videlicʒ
NMatrrã moꝛbi cauſas ⁊ ſ. deret · Infirmũ tall non fa
ciſliter dure coꝛripiet · Opez de curando moꝛbum egro/

to tribnat. Eicula niſi ſet medicum iſinuet a regulas

ſt upulum deponendi indicz Pꝛimo inq; natura moz
bia cauſas conſ deret tackas ſ in Fcedenn ca Qut em
ſtrupulus ver ſimiliter a cauſa vlfa aut a terria aut
ab aliss tribus oꝛiginatus eſt · Bi ab vluma ſtrupulus
cauſatus cſt videliq; a ſocietate ſtr upuloſoꝝ ſeu ab co
rum doctrina inc mta cauendum eſt ꝓp tanto ab eis.
velut ab eꝛrant bo in hoc em Cri · ſup Pſal Rerum na
tura ſic eſt vt c uotens bonus molo iungit non ey bo⸗
no malus melioꝛat᷑· ſed ex malo bonus ↄta minat· Di
uerſis em reꝝ nuncq; poteſt hẽe concoꝛdiam a multa
ſolicitat nephanda . Ad idem eſt Bern . dicens · Vicio

ſus concientam vitioſoꝛum nõ refugit a vbi omncs

ſoꝛdent vnius minime fetoꝛ ſentit · Quo contra Gen.
in epiſtola quadam . Nulla in quit res magis animos
inducit hone tos in pꝛauum inclinabiles reuocat.
ad redum q; bonoꝛum viroꝛum conuerſauo Paula
um em deſcidit in peckoꝛa a vm p̈eeptoꝝ obũtt freen
ler aſpici frec uenter audiri · Et ite 2 cõuictoꝛ delicat⸗

gnatis e mſis foꝛmiduloſe cõſcientie reſaet

i

or een
Tini,
dirn

potſtt

Ninan

Ui⸗
neſnt
lrepitn
detetone
3 vKig

nlirn
buntg,
tnnS

atrine

taOrmj

tmn
aſepus
Lſeche
wcb
Aunn
nngr⸗
inati⸗
imun
1 G
bfom
n ⸗
mmos

vuotat
Pan

lfi

F

paulaũ en eruat a emollit. Neceſſe ẽ aut miteris aut

oderis · Vtrumq; aũt euitandũ eſt· Ne aut ſimi lis ma
lis fias qꝛ multi ſunt ne vel inimieus multis qꝛ diſſimi
les ſunt cũ hijs dueꝛſare qͥ te melioꝛem facturi ſunt· Il
los ad mitte quos uu potes facere melioꝛes. Si autem

ſtrupuloſitus videt ſurgere ex tercia cauſa ſez ex dÿa/

bolica temptatõe ſucciꝛrendum ẽ ꝑ deuotaz oꝛationẽ
ſolicitaʒ cautelazʒ ne ↄplexio aut moꝛbꝰ naturalis
coꝛpis demom cedat in inſtrumentũ temptandi · Di ·

em̃ YNſido · iij . l · de ſümo bono · Dy abolꝰ qñ qpiaz de

cipe qrit pꝛiꝰ naturaʒ vmꝰ cuiſq; intendit a inde apli

cat. Vnde aptũ hoĩez ad peccandum dſpexerit · Ideẽ gre

go·li · xxix· moꝛa · ſie pandit pꝛiꝰ ait ↄplexiõez vmuſ⸗
cuiuſq; antiquꝰ hoſtis ꝓ ſpicit a tunc temptatõis laꝗ/
os apponit · Qliꝰ namq; letis aliꝰ triſabo.aliꝰ tim dis.

Aliꝰ claris moꝛibo exiſtit Quo ergd aduerſari? occul
in facile capiat vicinas? plexionibo deceptões parat ·

Oꝛ em letitie voluptns iuytn e letis moꝛibv lututiaʒ q
ponit. Et qꝛ triſatia in iram facile labit· criſtibo pocu/

lum diſcoꝛdie poꝛrigit qꝛ timdi ſupplicia foꝛmidant.
pauentibo teꝛroꝛes intentant Et qꝛ elatos cxrolli l u⸗
dibo ſpicit eos ad (cumq; voluerit blandis fauoꝛibb
trahit · Singulis itaq; hoĩbo vicijs dueniẽt bo mſidiak

Necq; em facile captuaret ſi aut lururioß pꝛenna aut

auaris ſtoꝛta poneret. Si aut voꝛaces de abſtinene
gula aut abſtinentes de gule mibe illitate pulſaret. ſi
mites ꝑ ſtudium certunnnis aut iracundos cape ꝑ pa
noꝛez foꝛmidinis qreret . Ob hetiaz phus ˖ ij · Echi ·n t
regulas s ꝓ virtutũ inſertiõe pcipit conari iubet vt
gquilibet ↄtra illud vicium vigoroſiꝰ? pugnet ad quod
Tortas aut pplexione aut ↄſuetudine titillare cxpitů.

Oð aũt demonem debilitet oꝛatio doe) Auguſtiuus.

OHꝛatio in quit eſt anime ſancte p̃ſidium angelo bono
ſolatium diabolo ſuplitium deo gratum obſe quium a

pfie religionis laus ſæs certa a ſanitas incoꝛtupta.
Per virtd oratis eſt us auſtan chan ande flla de
monium expellere potuit Math· xv · Si vero ſtrupulo

. *

ſitas fomennnm capiat a pꝛmma ſcða qrta caup. Di /

cunt exptiſſimi in tali negotio theologi dſilium eſſe hñ
dum coꝛpalis medici · Ideo Eccle · xviij · dicit eterna
ſapientia· Honoꝛa medicum Ppter neceſſitatẽ / etenim
creauit illum altiſſim? · O deo eſt em oĩs medicina · 27

iteꝝ altiſſimꝰ de teꝛra creauit medicinaz 2 vir pꝛudes

in oĩbo. cꝛz opa dei bona ſunt valde . Vnde non debemꝰ
ea ſpuere ꝗᷓ ↄſtat creatoꝛem ad vtilitatẽ noſtra feciſſe.

Sit fecit Ezechias pfectiſſimꝰ a ſibi fieri ꝓmiſit in ſua

.

maſſam deficis cathaplaſmarẽt ſup vuln? Ezechie . ſ.
vt ſanaret · Naz glo. di· Aquila ſymachus vulnus

moꝛbum regum interp̃tati ſunt Qlij vero non vuln⸗
cqmim apoſtema ſuſpic ati ſunt cui iuyta arteʒ medicoꝛum

ſeci oꝛi b ficis vtuſis ſubu enit quibo ſa nies in ſup 5„
ciem tutis ꝓuocat᷑. Qũo igit᷑ imoꝛoſa ⁊ eꝛronea ↄ ſciẽ
tia a ſtrupulis medicinaliter ſubmoueri valeat vide:
antur ea cue dicta ſunt in ſeða rauſa p̃cedentis rapi⸗
tuli · Et de ribo voꝛum potu paſſonibus anime ſomnꝰ
vi gilia ſtudio a ſimilibo ſecuat᷑ quis medicum coꝛpo

ralem bonum deum timentem · Non tamen putetr ès
in omnibus ſecuendum eſſe quemlibet medicum per

gquem nobis vita ꝓlongari interdum poſſz. Ditit eran
beatus Ambꝛoſiꝰ ſuꝑ pſal.c. xxxiij · Contraria diuine
cõditioni ſunt pᷣcepta medicine. A ieiunio reuocãt lu
gubꝛari non ſinunt a bona intentione meditationis
abducunt. Nec ſemper teꝛreatur quis veꝛbo Jeronimi
ditentis. Non differt vtr umq; magno vel paruo tem
poꝛe te interimas. Quod modetate exponendum eſt.·

vVt ſequenn capitulo declarabit.

dea
veſo
iyft
tnit
non/
ſoya
dice
nfr
tenin
ce
pſ
cluſt
carn
ſtil
Ale⸗
nn

n
ad

mh
1fle d,

ſpelo
dnß D
miſehe
ant ara
Thnn

Dieine .

rpeudes

Honeſe

ndbem⸗

käfeſe.

ſt inſua
ndllei
hyeche⸗
uhts
nntui
dredinn

inſufe

7

Gea d
cat vxNx
nust.

neſonmn

m
Poen

dang
den
adune

Ai

muons
vnm
oten
meß⸗

—

mere led

declaratio agere m
ne ſpũalia ꝑ que abbꝛeuiat᷑ vita coꝛꝑalis vel incuꝛertk
infirmitus dũmodo intento hoĩis non directe 1 mun
Suate ferat ſup eo quod eſt abbꝛeuiare vitaz vel inſir⸗
mlitn cz incuerere tan q;ᷓ ſup finen vlumun. Lͤ euaz
non fiaat ꝓ fine ꝓhibito quemadmodu deſperantes vt
ſtopei 9 ſalebant. De hijs em intelligit auweitus Jero
di Non Ort vtrũq; magno vei Puo tpe te inter mas.- H
OQo aüt in multis liceat abbꝛeuiare vitam a ntenrere

(In exerticiis conalibus vr ieiunin ablti

nentia ? ſimilibus non ſ opoꝛtet moꝛtem ti⸗
atriter debet coꝛpus caſtigari ·
¶ Capitulum Septimum
INterea ne quis coꝛpi dtra ſpũm plus q; decʒ
in pꝓuide indulgeat. Idcirco ꝓ intellecku p̃fa
te autoꝛitatis Ihero · Animaduertenda ? cõ
cluſio Cancel· piſien · Joh. Gerſon cum ſuis
nibo · Licz in quit agere multa ſiue cpalia ſi

infirmitate; modis tactis patz· Pꝛimo qꝛ ſi non ſe/
rent in nume ve abſoꝛdeitates · ſ. ꝙ ſtudendum eſſet cu⸗
libet medieine. Itẽ ceſſare deberẽt laboꝛatoꝛes curſoꝛcs
milites enam Pcipue a alij ab exercicijs licitis. Itẽ di

uites deberent Puidere in cibis paupibo. Et ſi ꝓ iſtis

thalibo licenter quis ſe moꝛti exponit ergo a foꝛcioꝛi ·

P ſoüalibo acquirendis ßuandis recupandis ergo 2
cluſio vera . Ex quo etiam patʒ ꝙ ſtatutu Car uſienß ð

carnibo ſimpliciter nũq; ↄmeden dis eſſe licitu. Beruek

tñ illud oꝛaci⸗ · Eſt modẽ in re ſunt certi deniq; fines
vltra quos circa qnid nequit dſiſtere rectum . Sirtus
em non in medio indmiſibliter ſz in tanta la ntudine
eſiſtit vt ſignum ad ſagittaã Et illud medium ſapiẽs
aſſignabit ym phm · Ideo virtus quan expienna gig /
nit cerciꝰ q;ᷓ; ars oꝑat᷑a illud medim ĩuenit q;q; ars
doctrina multu affe 3

octrina multũ afferant cõmoditatẽ ſtudentib in ex
ex cicto O cutii . B2 . P 8

I Rer 9„ 2 . . 12 S * rn Err. „
veonmam“ ad bona ſpualia viutum &

enumerem? expibiles ratões Pins ter qs licitũ eſt
vite huiꝰ moꝛiendo detrimentũ pati · Pꝛimo ad obedi
endü deo . Sedo ad ſatiſfaciendũ ꝓ peccato · Tercio ꝓ
iuuamine ꝓximi caritatiuo · Quarto ꝓ euiun do gra ⸗

ui ſcandalo Quinio ad acqrendũ virtutes in ſe vel in
alio ad exercitiũ S exturpatoe vicioꝝ; vt carnis habe⸗/

at᷑ ad ſpũm ſubiectio ˖ De Pᷣmo notũ eſt ꝙ deꝰ põt h ꝑ
cipyere vel ad hot Paliter inſtigare vt in mẽih⸗ 1 ſam
pſone 'mo vbi és Greret ad moꝛtẽ ge xp̃ianꝰ eſt aut
non obligaret ſe ꝓdere . Põt tũ in caſu publice ſe off
ſeꝛre moꝛti ſicut plures q vlo ſe obn letũt ſicut legio
decem mmnliũ militũ ⁊ beac Mauricij ſocietas 2 alij .· t·
h neceſſaria eſt diſteetio vt qñ 2 vbi · q xỹs iuſſit p/ſeꝛ·
cutõe; fugere ꝛte vna ciutate in aliazx· Vnctio docz iſa
Secunda ratio q ſatiſfactio 2 iuſtitia ſex multa iubert
fieri ꝑ abbꝛeuiat᷑ vita vtpatʒ de pnijs publicis 1ocr
cultis Et iuſaſſimũ eſt iſtn deuo te ſuſcine . De vdemna⸗—
tWHez ad moꝛtez publice a iuſte dimnt quidez ꝙ port
fugere Olij non in ꝓbabiliter tradũt opoſitũ queod
remanere tenet ne violet iuſtitiã a ſniaz · IVñ quidqd d
ſit non dub ium eſt quin talis meritoꝛie põt reman ·
expectare moꝛtẽ meritã mo vt videt non jmpoſſibi
le ſt hoĩez adiudicari poſſe vt ſe pPimat ꝑ ſe cuod al⸗
teri faceꝛe li· Cur ergo nõ poteret ès ꝓ ꝑccatis enoꝛ
mbus quibo meruit moꝛtẽ ccnas tꝑalẽ pꝑnaʒ ſuſtin?
Itn ergo ſatis fatunt hij ꝓP peccaus pᷣteritis pntib
ſuis a alioꝝ ꝓ tꝑe mie vt euitet inſern?ꝰ Scðaz tatõez
aſſignau ini? caritatẽ erga ꝓximũ mitatricẽ xp̃i q lã
guoꝛes noſtros poꝛtauit. Sic paulinꝰ nolanꝰ ep̃us ꝓ
uidue filio ſe pagano in puũ dedit à Hanctulꝰ ꝓ dy a
cono moꝛti ſe expoſuit · Hac de cauſa ſunt religiones
inſtutute ꝓ ſatiſfacien do ꝓ ſe 2 ꝓ alijs. Et tales in tdcoꝛ
poꝛe miſtico eccleſie tenent locum plangentiũ Ergo ſi
merces magna ẽ ꝓ alijs penaz ſuſtinere keʒ vñter vitia

lei
49ch N
ne

nelin
tno dahe,

ſtne

lubaf

uiſ

iufeye

dan
uln utan.

ſeisg0e
NRemna⸗

ſtügpod
ſuded
trn⸗
cod
catoge⸗
Pin
uti
Gep
ſyya
onss
nnce⸗
ein

„

ſcryn

4½
L

et

4 ſen

abbꝛenare Qnimduertite ibi de plurib ̃ſerm de
ntine Anthiocena ac milite de ꝗq nbo loqui? Qmbꝛo.·li

bꝛo de virgine. Cur igit carebunt pcio dicti religioſi ̊

ſepe purgoti P alijs dura coꝛpis ſuſtinent exercita Et
quodamð aiaz ſuam ponunt. Iſtud eſt offrtiũ eccleſia

ſeeoꝝ . Vnde arma clericoꝛũ iciunia a lacrime. In z
in ratione ponit᷑ euitatio ſcandali ꝓ quo etã moꝛs eſt

ſubeunda . Si eſta inquit apoꝰ.ſ. can dalizat fratrẽ meũ

non manducabo carnes in cternũ · Vnde pon at s co
mm p̃dolo offeꝛentibo ÿ dolatica edenda non alia nũ

quit eligeret pꝛiꝰ moꝛtez q; in ſcandalum fidei talia

medere 2 puſillos ſcandalizare vt Elcaſarꝰ ſcriba cõ⸗
ſtantiſſim? feciſſe legit · ij. Nacha. vj Qui carnes poꝛci
nas nec vere nec aparent guſtare voluit. Ad h pꝛeci

pue reſexit QOpoꝰ cũ ait. Caſtigo coꝛpꝰ meum ĩ ſer

nitutez red igd äntum ad refrenatõez ne foꝛte in t cũ

„
*

alijs p dicauero ip̃e re ꝓPbo efficiar. Iſte heu modus in

ppaucis inueni ſʒ pleno ventre a burſa refeda xỹs ß
dicak · Idcirco non imerito eis ðꝛ · M
Ex quito etiã ſequit᷑ ꝙ in p̃dicatoꝛibo a curatis maioꝛ
recuirit᷑ vite auſteritas a exemplum. Inferẽ p̃terea ꝙ
carthuſienß in ecxtrema neceſſitate põt abſtinere a car

cdice cra teipſũ

nibe ſine peecato · Tum qꝛ fratres pñ̃tes vel abſentes

ſcandalizaret. tum gꝛ inſtitutũ eſt vel qꝛ non ſufficienẽ

inſoꝛmati tẽtabuut etiaz extra neceſſitatẽ itan faceè Plu
res ctaz aiunt ꝙ non ſolum pñt ſine peccato ymo te

nen abſcinere ꝓpter ſcandalum Plus em ẽ aãia Pximi
; coꝛp/a eſe qntomagis plures qe ÿmo totu tligio

vt quid ꝓ membꝛo peunte totũ coꝛpus mi ſticũ detri

mentum paciat. Qũo daret totũ vite floꝛez ꝓ fratrib
tantna cupiditate ptez marcidaz cũ alio detrimento
detnere conat᷑ non eſt miles ſtrenuus q; ſtatim pꝰ pla

gus a plio recedit · Sanct? Martin? nuquid fecit ma
ꝓnum ſtruplum moꝛiturꝰ in cinere a cilicio recũbens

p lecto cñ peteret ab eo vt ſibi ſineret vilia ſtramenta

ſuponi . Kñ it · Non deez in quit ſilij xõanum niſi in
cinere a cilicio moꝛi eo ſi vobis aliud exemplum relin

quo ipe rccaui. Sbi aũt nallũ oſſet ſtatutũ etiaz ppe /
no aſtrick voto a earnibo abſtineat in tali neceſſ/
tute ſoluere teneꝛet᷑ · Quia nulla lex aut ſtitutio pure

hüjüana poteſt abſolnere vel excipe aut reſiſtere ꝙ nõ
obßuet lex diu ma q di · Non occides · Naz paſte fame

ad alios p̈ceptũ illud exten di cũ qꝛ raro vel nũq iſte

Caoartuſienß· Conſtitutio etiã generalis eceleſie ẽ de nõ
vſu carmu in die veneris ſine exceptõe re gularite nõ

obligat tñ in extrema neceſſitate ÿmo nec excſaretůᷣ
ab ho micidio ſi ſe vel aliũ moꝛi pmitteret vbi viueꝛe

poſſz niſi ꝓpter graue ſcandalũ vt dicũ eſt. Et de vo

us ſi mile T argumentu. Nuinto ꝓpter acoſitionem viꝛ

tutũ exterminũ vicioꝝ debilitare poſſumus coꝛpus

a vino abſtinere carnez ſuaz vt tranſfeꝛret ãim ad ſa
pientaz · Daniel a ceteri idez fecere pharũ vt abiles

eſſent diuinis reuelatõibo. Pꝛoinde tradüůt illud in cõ

templatõe expti nõ poſſe cñaz ex egipto tenebꝛarum
ad lumen teꝛre Pmiſſionis venire niſi ꝑ deßtum foꝛ
tis ↄtritois coꝛꝑalis que euã a licitis abſtineant · Et

hm Gꝛego · Nemo nouit app̃hendere quod vltra iẽm
in maxma egritudine extitit. Inde eſt tanta raritas 2
tplatiuoꝝ qꝛ omnes ↄtritões coꝛꝑis refugiunt. Exi

eſt niſi ſe eleuet a carnalibo A coꝛpalibo ꝗpter idez ipſe

git quippe tulis ſobꝛietaus nõ ſolum q peccata extermi /
net a ſeruet mandatü · ſz multo aſpioꝛ qꝛ ꝑ talia dilata

tur coꝛ ad ſuꝑioꝛa dtemplandd.
BDeclaraut ſcna ⁊ tercia doctrine medicob
moꝛali neceſſarie æ multipliciter onditur qd

ſrenn
im mfin
lun in
eaaz ppe⸗
üneciſi
dd pue,
engno
heſafame
e mmnnsg
Awüßſe

ſtſanm

ſt idno
nlnans
tennſarti
tybivinet
Etey
nonan ve

1s ced

tin poſu
tamede⸗
i wtehis
tüldnd⸗
Lnchraun

dfeunſ

neent Q

dulnmin
btrite

4

in deum ſine ĩoꝛdinato timoꝛe ſnare dẽmus ·

.

¶ Capitulum Octauumum
Ecunda doctrina moꝛali medico neceſſaria ẽ
vt uͦmidum ſtrupuloſum non ſaciliter du
re coꝛripiat · Naz vt di · Joh de Tam. li. ſuo
de ꝛ ſolatõe theologie. In multoꝝ talium ti⸗
moꝛatis ðſcijsnihil ſi mali eulpe eſſe videt ſʒ ſolum eꝛ

roꝛ in in tellectu ſeu apphenſiua virtute a multũ de p⸗

fectione · ſ. timoꝛe amoꝛe dei · Vñ non ſunt deridendi

tnulẽ in firmitntẽ hñtes ſʒ magis laudãdi vtputa quos
adeo veget en

tus a filialis dei timoꝛ ꝙ toto müdo
nollent ðm offendere ſcient peccato moꝛtali lieʒ imoꝛ
vehemens ðm offendendi a dubitatio de agendis non
nullos huiꝰmõi alium in em pturbet ꝙ lepꝛã vel aliũ
moꝛbũ grauiſſimum eligerent vt a tali infirmitate eſ

ſent ſup oꝛtati quibo ob h multü ↄpaciendum ẽ · Per

SDutnz em inuaſionẽ teꝛrenẽ ampliꝰ a moꝛbꝰ aut non
medet᷑ aut inualeſcit ampliꝰ . Vñ beat? Pe. j. pe. iij · ta⸗

les benig niſſime d ſolans ait filij bñfacientes a non ti⸗

mentes vllaz ptin batõez. Viri ſimliter cohabimntes
ſm dſclaz ſi infirmioꝛi vaſculo muliebꝛi imꝑcientes

onoꝛez tanq; coheredibe gratie vite. Taliũ pijſſim⸗

fuit meditus dei filiꝰ. De quo Math · xij · Ollegat vati⸗
cinium v̈ſa. xlij · Ecce puer meꝰ quez elegi dileckꝰ me?ꝰ
in quo bene cõplacuit die meea ſequit᷑ Non contẽdet
neq; clamabit neq; audiet aliquis in plateis vocẽ eiꝰ
Calamum dſſatũ non cõteret a lignum fumigans nõ

mum epytinguet donec eiciat ad victoꝛiam ſ. Gup quo Je.
gim i Qui peccatoꝛi non poꝛtigit manũ nec poꝛtat onꝰ fra
munm tris ſui. Iſte quaſſatũ calamu confringic. Et qᷓ modi
nlelaun cam ſcin ullaz contemnit fidei in puulis. Dat ſimilem
dockrinaz beat? Geegd · in paſto. li i · ca · iij d. Qliter
Nediu amouendi ſund leti atch aliter triſtes videlicet inferen
. . da ſunt triſtitia que ſecunt ex ſupp licio · Triſtibo vero

in ere da ſunt lem que ꝓmittun ex regno Diſunt le

ti ex miarũ aſpitate ꝗ̊ nmeant audiant triſtes pmio
rum gnudia de quibo pſũmant Iſtis ðꝛ Se ve bis cui

ridebitis nunc qꝛ flebitis . Iſt vero eode magiſtro docẽ
te audiant ˖ Iten vide bo vos gaudel it coꝛ veſttum.

lis medius ſtrupuloſo enroto de cura ſpem tribuat cõ

ſolari em dz vt dieit vbi ſupꝛa Johan⸗de Tam . ma
ximi viri hac infirmitate ſtrupuloſe dſcientie laboꝛaſ

ſe viſi ſunt ᷣ tandem curat fucrunt in toto vel in ꝑte ·
cuoꝝ q;plures magni ſacre pagine do coꝛes effecti in
ſuis didicerun t vulneribus quomodo alien is mederi

66

poſſent laboꝛet vt bonaʒ ſpem habeat audariam lau
dabilem dſiderando id qðᷣ de cz · S. Tho · · ſce · q· y l v ·
ꝓ phm ij:Reth· qui dicit. Qõ canſa audacie eſt cum in
fantnſa fuerit ſpes ſalutarium vt ꝓpecxñtiu m tmen /
de ꝛzum ant non entium aut a longe entum. Bñ qcum
ꝙ; ſunt natn rauſare ſpez vel excludere timoꝛẽ ſüt cau
ſa audacie eo ꝙ audacia timoꝛi opponit · Eſt co uerſo

ter meſt hoĩbo ſicut nec umiditas. Vñ dicit Qlber

uij. di xxx· ꝙ huiuſmõi non ſeèt ſpẽm ſz potiꝰ Splepis
nem ſiut melancoliam huiuſmõi · Eſt em melanco
lia ſic teꝛrea a frigida hñs cuapoꝛationes nigras ad
ceꝛeb um lucidum quibo im mür teꝛribilia fantaſma
tan eſt in eis caloꝛ non ſufficiens ad calefactionez coꝛ
dis ſanguinis coꝛdis motum eſt diaſtolon a exſufla
tionem ſanguinis a ſpirituum in membꝛa exteꝛioꝛa
coꝛpus ideo manent deſtitutn frig da ꝑ umida refu

gente ſanguine ad coꝛ ſtante ibi. Et aum hec cẽple/
xio non ſit in omnibo non opoꝛtet ꝙ omnes equalit
ſut conſtuntes vel timdi . In mulieribo aut eſt multũ

ninnda complexio ꝓpter debile calidum a vincens ha

awent/ cxecllentis boni cu fiducia obui nendi bee.
naturalis coſitus 2 ſtancia ſeu audacia non eſſentiali

tannſ⸗
nadihr
ſanel

An
:Nn

nclaneo
rs
nnſn⸗
oneg e
Nehrſa
cen
i nii

11

neli
emulen
tanh

midum in auo cito ꝓfundan teꝛr bilia Et calidum
debile non ſufficit calefacere coꝛ a ſanguinem vt pꝛiꝰ
dictum eſt . Vnde omnis mulier namtalitr eſt inmmda
niſi ſit p accidens vt virg nes que non timent . Her al
bee · Sicuidem nimia triſtitia deicſt a bonis cẽm. teſte
BGalomon pꝓuer xv · di In umoꝛe animi deicit ſpus
econtrario. Eccle · xiiij · Eelix qui nõ hab uit anmmi tri
ſtitiam a non excidit a ſpe ſua. Ideo non eſt Itinue ha
benda mem ꝛia peccatoʒꝝ nec continue cogitanda dei

iuſutia . mo ſee p̃ſeruim in timidis aſſummẽda ẽ ſpes
in deũ a fiducia vt ſpes que potioꝛ eſt virtus q; timoꝛ

in dei mia reſpiret · Gunt aut quinq; p que ſpes adiu/
uat᷑ plurimum videlicet diuine Ppꝛitta s conſideratõ
Mediatoꝛis vp̃i incarn atio Mediatricis noſtre inn o
catio · Scripture ſacre atteſtntio. Et ſandoꝝ pioꝛum
aduocato · Pꝛimd videliez diuine ppꝛictatis conſide /
ratio. Eſt em creatoꝛ noſter a opifex. Artifſex aut na/

uualiter adeo ſuũ opus diligit vt illud vinpare vix

andire valeat. De eo em Sapien. xj ðe. Diligis oĩa
ſunt a nihil odiſu eoꝛum que feciſt. Quanto eꝛgd ma
gis diligit eum quez ad ſimlitudinez a magin z ſu /

am creauit Et qᷣeſſe gratis dtulit cur bene eſſe ꝑ opa⸗

tionem oꝛatõem quis ab eo non ſeraret. Eſt deus no
ſter etiam veriſſimus namtalis dñus. Dili junt aũ t
namtaliter hoĩes que ſua ſunt conſeruant ea 2 ſi pdi/
derint gaudet cum re upant · Longe ampliꝰ ſimilia fa
tere deus crededum eſt de hoie vt docz in pabola ouis

pdite a dꝛagme Lu xv. vbi dici. Ita dico vobis · gau

dium erit in celo ſuꝑ vno pccatoꝛe penitentam agen

te plus ic Eandem pᷣterea fidem tene ſeruare domn⸗
ſeruo quam vice uerſa ſeru dño. Gicut ergd infidelis

eſſet ſeruus qui domino ſuo in neceſſitute non ſubr e⸗

taute · Credat igit certiſſime iſti ·.j· Coꝛint. x. Eide lis deꝰ

e 3˙

qaui non patict nos temtari ſupꝛa id quod poteſtis ſS

fuctiet cũ temtatõe puentũ vt poſſitis ſuſtinere . Meri⸗
to eyinde beat? Martin? peuciendus a latrone a queſi
tus ſi timuiſſs · Rñdit non nũq; fuiſſe magis ſecuꝝ. qᷣa
ſcicbat miaz dei mavime affuturaz in neccſſitate · Eſt ĩ

ſuꝑ de? ĩ tm̃ bonꝰ eſſencialiter miſericoꝛdiſſimꝰ aðo
vt petentes non ninꝰ velit a miſeria liberare ip̃i li

berari velint Aſſerit hbeat? Augu · loqu ens ð iſto xfi
ver bo Petite aaceipietis Non tm̃ ho ꝛtaret v tpetere
mus niſi dare vellet Erubeſcat hüana pigricia plus

vult ille dare q; nos acciꝑe . Plus vult ille miſereri qG;d
nos a miſeria liberari · Ad h pabola ptinens eſt cuäage
lica de filio ꝓdigd. Lu · xv· et illud Lu.v. Gi vos lm
ſitis mali noſcis bona data dare filijs vris qntomagis

„

Pater noſter de celo dabit ſpũm bonum petentibus ſe.

Scðo vʒ ad augmentũ ſpei mediatoꝛis xr̃i incarna⸗
tio · Pꝛebet em at Gꝛego · apud ðᷣm fidutiam hoĩ deus
homo · Eſt nobs ſpes magna pꝑetentibo s de? aduoca

tus naſter eſt iudey noſter. Vnde · . Joh ij. Si quis pec

caueri taduocatũ hemus apud patrẽ ihm yp m iuſtů·

Et ipſe ꝓpiciatõ ꝓ peccatis noſtris Et Ro viij. Xp̃us
ihs eſc ad dexeram dei qetã interpellat p nobis. Di.
glo ſupillud P

aduocatus miſericoꝛdiſſimꝰ gralioſe oſtẽdit eum ſan

Qo Carpo oꝛante vt duo infideles de hac vita toller ẽ
tn · ſic xp̃s de celo veniens dixit. Percute contra me ð

cetero hatus em ſum rurſus hH ho minibe ſaluãdis ha
un · Et hoc amicũ mihi non ꝙ alij peccant ho mines · ſzl

vide ſibene halet manſionem in hÿatu eum ſerkinn
bus Imutare pmanſione ceum deo a bonis amatoꝛi /

bus hoĩm angelis vt in exemplo vefert Dion ſius in
epiſtola ad demophilum monachü Tercio valct ad

ſin ſal. Saluũ fac populu tuum dñe t
Eece qntn ſpes credentium cũ ꝓ eis oꝛat paſſus ꝓ es
iudexeſt aduocatus Clementiaz hanc ſũmam xßus

crat

wnt
crun
lium
tiict
tand
inſ⸗

Gi

6d .
hi te

ſon

obſigt
e er
erqueſi
eanr.
d ti
ind edo

reiil
Siſwrn.

nnt
muuhin

Gitte
insun
nwnat
nuaͤbns ſe
mromna
lwideus
aduote
ctis
Pömiſi
vijti⸗
nots
lumdiri

ſreigaugmentig mediatricis noſtre inuocatio· qꝛ eſt vt
ercleſia canit Sitn dulcedo ſpes noſtra aduocatn.

mater gratie mater mie. Et iterum tu pietatis viſce

in nulli claudis hoĩm ·˖ Crede beato Bern. dicenti · Se

uirum habens acceſſum o homo ad Zm. BGbi habes ſi

lium ante patrez ante filium matrez. Filiꝰ oñdit pa
tri cicatrices æ vu ner mater oñdit filio pectus a vbe
in nec vlla põt eſſe repulſa vbi tot caritatis occuerũt
inſignia ˖ Et iteꝝ cum tu dignus non eras ci dei filius
doreẽ datus eſt marie vt ꝑ eaʒ acciꝑes quidquid hẽes
Sileat inquit miaz tuaz inquit idem o virgd beata. ſi

uis te inuocataz in neceſſitatibo ſi meminerit defuiſſe
KReuolue totaz ſeriem euange lij . Et ſi quid aſ

quid durum inuenies in Maria deinceps ecã ſuſped az
habeas ad eaz accedere ver earis · Pꝛudentiſſimꝰ em
artifex de? humanum genus cuaſſatũ non cõfregit · ſʒ
vtiliꝰ omnino refecit vt nobis videlicz nouum Qdaz
ex veteri refoꝛmet etimn in mariã tranffunderet · Et
quidem vt omnis ſufficientia noſtra ex ðo ſit poterat

yßps ſufficere ſed nobis non erat bonum hoĩez eſſe ſolũ

Congruum magis vt vterq; ſexus adeſſet quoꝛũ coꝛ/

upto neutri defuiſſet Plane Ppotens fidelis eſt me
diatoꝛ dei 1 hoim homo xp̃s ihs. Ged diuinam venk

in eo homines maieſtatem . Etenim deus noſter ignis
2ſũmens eſt quem veꝛet peccatoꝛ acredere ne ſicut cera
fluat a facie ignis ſit ipſe pere at a facie dei Opus int

erat mediatricem ad mediatoꝛem illum habere · Nec

alter nobis vtilioꝛ q; Maria. Nð humana fragllitas
ad mariam trepidat accedere nihil auſterum in ea ni
hil teꝛribile tota ſuauis eſt lac à lanam omnibo offert ·
a omnibus omnia facta eſt verba ſunt Bernhardi ·
Quarto va let ſcripture ſacre att eſcutio que tons mo
net ad ſpem ſpeãtes beatos aſſerit a nullibi vel taro
ad ſtrupulum ymo nunq; ad eꝛroneam conſcientam

nis deteſtatio . Sic Jere · xvij. V
in dño erit qſi lignum quod plantai uas.
miꝝ quia ſpei arboꝛ ſpei in optimo loco. ſ· in ſümo bo /

Nam j̈ſa · v · Quis ambulauit in tenebꝛis · ſ. ignorãtie

non eſt lumen ei ſperet in nomine domini Xnniaen .
ſup dominum ſuum. Et pſal Spen in dño Tfac boni

tutem a paſceris in diuitijs eius · Spern in eo a ipſe fa/
ciet. Operate in eo oĩs ↄgregatio populi quia deus ad
iutoꝛ noſter ineternum Bpantez in dño miſericoꝛdia
circumdabit. In deo ſpaui non timebo quid faciat mi

hi homo Er quo patt mulaple indſio ſpantium ad
litas videlicet diuitia? diuinax datio oꝛatonũ exau
ditio dei auxiliatio. miſericoꝛdie circumdatio. ⁊ demo

deatus vir qui confidit
antat ſup aquas · Nec

no ponit· hic bacculus non arundineꝰ egipti · ſechi

nus quo deum innitmur . Et hec de qua Ba. ij· Quiꝰ

ſidunt in illo . ſ. deo intelligunt veritatem Quinto ad

idem vt ſanctoꝝ pioꝛum inuocatio. Juxtn illud Job
iiij. Ad aliquez ſanctoꝝ conuertere. Et illud Pſal. Le
naui oculos meos in mõtes vnð veniet auxiliũ mihi
Montes ſum viri ſpuales. Et ideo de eis Bern · dicic.
TFria ſunt que in feſtiuitntibo ſanctoʒ vigilanter con
ſiderare debemus Quyxilium ſancti Exemplum ſancti⸗

Et noſtraz confuſionez · Quxilium quia potens in teꝛ
ia potentioꝛ in celis ante faciem domini dei ſui. Si h

dum viueret miſertus eſt peccatoꝛibo oꝛauit pꝛo eis ·
munc tanto amplius quanto verius cognoſcit mi /

ſerias noſtras· oꝛat ꝓ nobis pattem Quia beatn illa

„

pattia caritatem eius non immutauit ſed augmenta
uit . nunc ſibi potiꝰ induit viſcera miſericoꝛdie cum

ante faciem mie aſſiſtat. Veriſim liteꝛ igit eſe credi/
bile valde ꝙ hij de quoꝛum pietate in via multn legi⸗
mus in patria iuxtu neceſſitates diuerſas interceſſoes

piſſſimos habem?. Tales fueꝛunt p̃ſertim beatꝰ Nico.
ſup afflickos pia geſtans viſcera. Martinꝰ clamidez

lndi⸗
kimnide

1rhu

zipſeft

n

mtordia
gunm
numy

Gnügn.
.ane

conſdt
las⸗ Nee
ſind bo,
ſechi,
Ou⸗
intd
loo
lle⸗
nümhi

n diet ⸗

mierc
n ſtt
mont
5
wvct
tm/
nſa
mnun
die m
Terrdi

io,
mnde

entia⸗/

–
8

Sꝛ · Habe fiduciã in dño ex toto coꝛde tuo 2
tis pꝛudentie tue. In omnibo vijs tuis cogita illũ Xipe

dine pꝛeſpiteroꝝ ſapienti

elementiã mĩaz a graz ſemp eoꝝ memoꝛiã agenib

diuiſit paupi Raterina Onofriꝰ a alij ̊ petinerunt

vt de eis publice cantat eccleſia.
Explanat quartaz doctrinaz 2 quantum

O—

oblſint ſingularitas iiupſualibilitas v obedi

Jlia ſint 2 qᷓ funt fruck? bone quiete
dſcie dictũ eſt ſupꝛa ꝑte jca. j. ij. Sicut em̃
coꝛpꝑis medicũ non ſetſe moꝛus piculo Imittit ſie
ſtrupuloſus eſt ſi diſcretos ſapientes vel Platos nõ

ſequit ſe multoꝝ peccato⸗ diſcrimini tradere non am

1

bigit. Ibi ſiquide ſingularitatis viciũ ymo ſupbie a ſe
P. ino bedientie incuerit · Quã ſingularitatẽ vitupabi
flfem tria oñdunt. ſ. ſanctoꝝ ſcriptum ſacra dica Ina⸗
tutali

is induſtria . Scriptura quide ſacm . Na Puer. iij.

—

toto coꝛde tuo a ne mita /

diriget greſſus tuos ne ſis ſapiẽs aput temeñm ſz in

teꝛtoga patrẽ tuum 2a ãnuctiabit tibi maioꝛes tuos et
dicent tibi Deutro . xxxij. Sic eccle . vj. ð2. In multitu

ũ ſta a ſapientie illoꝝ coꝛde
diungere vt omnez nartatõez dei poſſis audire pꝛo
uerbia laudis non offugiant te. Et ſi videris ſenſatu
euigila ad illum a grad? hoſtoꝛ illiꝰ terat pes tuns.
Et iteꝝ ibide. viij. Ne deſpicias narratõez p̃ſpiteroꝝ
ſapientiũ in puerbijs eoꝝ cõuerſare Ab ip̃is em di

ces ſapien tiam dodrinã intelleckus a ſeruire magna

tis ſine querela. Non te p̃tereat nartano ſenioꝛũ ipſi

Ei didicerunt a patribo ſuis qm ab ipſis diſces intel
lectum in tpe neceſſitntis dabis rñſum Ratio auteʒ
qnare opoꝛtet inferioꝛes ſimplices ſeq́ ſapientioꝛes

aſſignat Sapi. ix. Quia cogitationes moꝛtaliũ timide
11 o 9.

incerte ꝓuidentie noſtre. Coꝛpꝰ om̃ qð coꝛrumpitũ
aggrauatãiaz 2 terrena inhabitatio depmit ſen ſũ co

que in ꝓſpectu ſunt inuenimꝰ cũ laboꝛe que in celis

ſunt aũt qs inueſtigabit qſi diceret. Paucoꝝ eſt .ſ· qui H
ſciũt ſcripturas pondemre nõ eoꝝ qq timoꝛe odio vel

amoꝛe turbati ven a falſo neſciunt diſcernere . Sult h
Salomonis dicũ ꝓuer · iij di · Qui foꝛtiter pᷣmit vbe

ra ad eliciendũ lac eypᷣmit butirum qui vehementer
emungit elicit ſangumẽ · vbi glo · Sbera foꝛtiter pmis
dum ſacri eloquij ſubulia verba itelledu penſas luua
p̃ſiſione dum lac qrit᷑ butiꝝ inuenit · qꝛ dum tenui itel
ledu querimꝰ libertate eterne pingu edinis vngimur·
OQð nec ſp nec vnq faciendũ ne dum lac crit᷑ ſanguis
ſeqt · Quia cum verba diuina vltra modum diſcutiũẽ
in carnalez intellecum cadunt Ganguin ez em elicit
q vehementẽ emungiti qꝛ carnale efficit hoc ꝙ nimia
diſcuſſione ſentit ˖ Idcirco etaz Puer xij · 8ꝛ · Qui cõfi
dit in cogitationibo ſuis impie agit · Oſtendunt idem

ſcðo ſanctoꝝ dicta ſingularitatis vitiũ quo quis Pxi

moꝝ etiã ſapientiaꝝ dictis nõ acquieſcit. Dicit em · bDb.
Bern · de · xij · gradib ſupbie · Cum ſingularis ex hijs q
ſingulariter a inaniter agit apud ſimplitioꝛes eiꝰ opi
no excreuerit dum miſerũ beatificanc ip̃m in eꝛroꝛem
dunt ˖ Credit namq; qð audiuit a quid intendat nõ
attendit obliuiſcit intentõez dum amplectit opiniõe,z
Cumq; de omni alia re plus credit ſibi q; alijs de ſe ſo
lo plus alijs q; ſibi. Et quitqᷣd ð ſe laudatũ nouerit nõ
ignoꝛante aut beniuolentie laudatoꝛis ſʒ ſuis meritts
arrtoganter aſſcribit. Vnde poſt ſingularitatẽ ſextum

ſibi gradum ſunbie arꝛoguntia vendicauit. Poſt hãc

bpſumtio inuenit in qᷓ ſeptimꝰ gradꝰ dſtituit · Id idẽ ẽ
Caſſia. ex verbis abbatis moyſi. Hunnlitatis nõ fite
pꝛima ꝓbato hec erit · Si vniuerſa non ſolũ qᷓ agdda ·

ſanti
tumn
ſent
dror
tin

Ftue

ſo

Hrpe

mnd

moit
Aier
nouit
Mhern

6

i ſunt n. vt poſitů eſt ſupꝛa pte ſcdᷣa. ca. vij. Pꝛedico⸗
erſ rxum tatio reddit ex pꝛimo li.iij. ea ſũme ↄtra gentiles
ſin ſanceti doctoꝛis ꝑ gradꝰ? intellectuũ . Sidemꝰ in quit

tſcii
do vl
Ith
mi d
mnend
mröms
nſcscue
tniat
ngu⸗

nne

diſcunt

eeldtt
pima

idn
rispn
ſtemd.

op
newren
mdtnd
oymni

en

„

ouettid
s ments

ſnn
thet
Rie

ihin H

fhar
aged⸗

nnu duoz hoim quoz vnus alio rem aliq; intelledu ſub
tiili? intuet ille cuiꝗ intellect ẽ eleuatioꝛ multn intelli
git que aliꝰ omnino cape

t que ali? omnino caꝑe non poteſt. Sicut patz ĩ ru
ſtico qui nullo mõ phiie ſubtiles rationes poteſt cape
Sic parifoꝛnnter cũ iuuenes ſcia aut moꝛibo inexpti
inm maynng diſtantia ſint ab exꝑtis cape nequeũt eis
in oĩh neceſſaria ꝛ ſilia niſi ab exptis manuducantur
Minnẽ p̃terea · b · Jero. in plogd biblie. Cur im pit et

noui in ſacris ſcripturis legem dei putent in oĩbo uue

dixerint cũ tñ in nulla alia arte aut ſcia qs docè aude

ti

i) diu non didicerit tpe expientia diutnis.

viñ regule quas obſeruare debent qui nolñt

ſcrupuloſas cõſclas depnere rationabiliter
quarum tres declarant᷑-. Ce
Einde quinta doctrina morali medico neceſ
ſaria eſ t vt ſo regulas ſtrupulos deponendi
indicet infirmo ˖ In hijs em eiuſde ſtrupulo,.
ſe conſcientie medicina curatiua latz Sut an
tez ſeptẽ generales regule q̃rum aminiculo eꝛrone a cõ
ſcia deponi põt 2 dz · videlieʒ Debitn ad grãz dei pa⸗
ratio Solicitn ſacre ſcripture indagatõ · oꝛatõis deuo
te ↄtinuatõ. Opiniõts alicuiꝰ tuta electio. Obedientie

¶Capitulum x-

.
.

tima docteina exwnit annumeran

„
„„*
2.

2
7.
* .SK

hũilis ymitatõ· ſcrupuloꝝ cãoſa abietõ a pᷣcepto ʒ di

ſereta epikeiſats. . vij · hee iubet eina ſapia. PFuer. ij.

d .· Si ſuſcepis ßmones meos a mãdata mea cuſtodie/

vis penes te ſi ſapiaz inuocaberis a coꝛ tuũ inclinaue⸗

tis prudentie ſi queſieris eaz quaſi pecuniaz 2 ſicnt the;
ſauros effoderis illam tunc intelliges timoꝛez domnnni
