fendit a ſeandalizat q; ſi contra ðſcientiã faciat· Ter/
cio q ſe magis ad malum diſponit ſ ad inobedienti
am rebellionẽ atq; ad ſequẽ dũ ꝓpꝛium ſenſum 1 ad

₰G

Se ſapientes eſtis in occulis veſttis.
¶ Quod ſcientia non in omm caſu ligat-·
Quand aut liget 2 qũ non oñditur ex diuer
ſis modis ignoꝛandi ¶Capiiiii-⸗
BGerit etiaz hie An dſcientia eꝛronea ſp ſic li
get ꝙ in nullã ptem poſſit homo licite deeli

biſis qᷓ exci ſat totaliter a peccato. Sic a erroꝛ. Nam er

roꝛ ex ignoꝛantia ſolet pcedere Od ſciendum aut qn

eꝛroꝛ ðſciente liget ⁊ qñ non · ⁊ ndo excuſat a peccato
opoꝛtet pᷣſcire qñ ignoꝛantia excuſat a peccato ⁊ quã
do nõ ˖ Cuius ratio ẽ qꝛ ignoꝛantia facit inuoluntariũ
in toto vel in pte. I p ↄſequens excuſat in toto vel in
pte cñ nihil ſit eccarſ niſi ge voluntariun m.b Qugu
Et pꝛma ratio eſt ð eꝛroꝛe. Conſiderandũ igit᷑ e qntũ
in ꝓpoſito ſufficit quintuplex ignoꝛantia. ſ. circuſtãs
ſeu comtans · Inuincibilis · Juris ſeu vlis. Facti ſeu

ſeu circũſtans eſt qñ ignorantia e de eo qð agit a tñ ſi

Ynare. Reſpondit S Tho. pꝛima ſede . q. xi ·
RAar. vj. ꝙ non . Huid ratio eſt ꝛ er toꝛ dſciẽtie
aliondo non eſt imputuabilis ðſcienciato ſicut Rigno/
rantia aliq puta inuincibilis vel ignoꝛãtia facti ꝓba⸗/

ſcire? nihiloĩꝰ ageret tunc non cauſat pecc atũ. Ner

aggrauat nec diminuit qͥa non inducit ad volendũ ;
Exemplum de eo q vellet occidere ho ſtẽ ſʒ ignoꝛãs oc
cidit eum putauns occidere ceruũ. Signum huiꝰ igno

ranne ? cũ ſi s nõ penitet q actum peccati fecit. J gno

ex ignoꝛan tia aut neſcientia alicuiꝰ circũſtantie abſq;

ouvnmni negligentia imputabili p̃cedente . Bel vt alij di

cunt a in ide redit eſt eo; q̃ nec tenemur nec poſſumꝰ

ſcire · Vnde ignoꝛantia qᷓ eſt inuincit ilis ſᷣm ſe ⁊ ſcðᷣm

ſuaz cau ſaz excuſat ex toto qͥa cauſat oĩo voluntariũ.

um ex ebꝛietate peccantẽ cuiꝰ ignoꝛantia eſt inuincibi
lis ym ſe. ͥa tunc nõ poteſt iudicare èd agendum vel
nõõ agendum. non tñ eſt inuincibilis m ſuaʒ cauſam

ca potuit ſe non inebꝛiare a ſic non ignoꝛare · Vñ non
eſt omnino excuſatus· Vec ignoꝛntia inuincibilis m

OQlbertũ in ſũma eſt mnluplex.qa qdam ex natuna eſt

inuin cibilis ſient in moꝛionibo a melancolicis a hec ex

toto excuſat. Alia eſt inuincibilis ex actidente vt ine⸗

bꝛi vel qͥ ↄmederet iuſqanũ vel cicutũ q ad inſaniam
deducunt vel ex infirmitate aliq. In qbo ſi quis dedit
cauſam faciendo rem illcitũ nõ excuſat᷑ in toto. Si ve
ro rei licite dedit opam eyxcuſat in toto ˖ qꝛ tunc non eſt
culpa ſʒ pena · De hac ignoꝛãtia dicit ðcoꝛdan do cim
p̃miſſis vlricus ſup· ij · ſñarũ · di . xxij · Et ↄ coꝛdit in ſũ⸗
ma ſua li vj · Ignoꝛantia inqt iuris ſeu vniuerſalis ẽ

vt ſi alies neſciret furtum eſſe peccatũ vel huiꝰmodi ·
Vec aũt oĩo eſt inuincibilisi:inuoluntauria · qͥa ſcire

non poteſt vtpatz in pueris a ſtultis a natiuitate. Et
tunc excuſat a toto · Bjmiliter etiã ſi s de ali quo agẽ
do dubio magis pitos ſulit de quo nullaz hz autoꝛi⸗
tuatez exp̃ſſaz vtrum itn ſit an nõ dumõ foꝛmet ſibi bo/
nam ꝛſcientiaz pꝰ q; magis ꝑitos ↄſulueit etiaz ſi res

dlet

Des

uthe
ntota
ſexrel
incidi
quens
haſt,
mun⸗
uos⸗
coꝛdar

tauſa

ſcide
ſumne
ibils
ſupꝛa
Wrinet
omt
Ndir
warſ⸗
Wute
we
aut
dice
chare
lvna
mnt
Cuie
lemn
um P

tani R⸗
wlmdi.
noꝛas ot
p⸗ igno
Iono
d velft
nmabſq
Nalidi
poſſum⸗

ſezſen

luntnrii.
perebꝛi
muindibi
ndum vel
tnſen
1Vr
ebiishn
nunnact

etine⸗
nſaninn
is dt
ie
menon⸗
vnan

dine⸗

uhsi
nod
inſen
um

ſbi .

azſir

aut pꝓ opus licitũ vt ſi

11herg

aliter ſe habz q; ipſe ſentit excuſak. F ecit em qðᷣ Potuit
Deus aut mhil inpoſſibile requirit ab hoĩ e. Bi autez

homo incidit hanc ignoꝛantiam inuincibilez hoc erit

5

ſi exceſſus feruoꝛis exc eſſus peccatũ veniale fuit. Qut
incidit in culpa ſua a tunc dicunt qᷣdaz ꝙ peccatum ſe

gquens ex uſat ey toto ſi nullum habet vſum ratõis. Et

h eſt “babiliꝰ a verius · Hec Vlri · Conſentit cũ h Kay

mun · in ſumma ſua · Et Qugu.a Qmbꝛo xv · q·j. Qli

quos · a illa cauenda . Vñ Pe · de pa ſup · iij · d i. xxij. con
coꝛdans cu pdittis dicit cũ durando . Ignoꝛan ua ꝗ eſt
rauſa actus aut eſt eoʒ que nec tenemur nec poſſumꝰ

ſcire que ðꝛ inuincibilis. Nut eoꝝ que tenemur a poſ/
ſumus ſcire qᷓ ðꝛ vincibilis · Pꝛmma excuſat ſi ſit inuin

cibilis pᷣm ſe ſuaz cauſaz qð addiẽ ꝓpter ebꝛium vt
ſupꝛa dictũ eſt qͥ non in toto cxcuſat᷑. Ignoꝛanta aut

ris mit in pticul mi a dicit᷑ ignoꝛãtia facti · Pꝛima aut

eſt directe affectata vt homo liberiꝰ peccet a h non ex
cuſat ſʒz aggrauat Qut non eſt directe affecata ſed ꝓ

uenit ex qdaz negligentia · Et hec licet non excuſet a to
to ſequens tamen peccatum ipm alleuiat · Ignotantia
aut pticularis ſeu facti excuſat vel non excuſat vt ĩfra

dicek . Dicit ergo Pe pa · ſuper verba durandi ſic. De/

claratio quaʒ facit de ignoꝛãtia caſuali vincibili illa

bwna videt. Eſt tñ addendum ad id qð dixerunt igno
rantiaz vincibilem eiꝰ ad qð homo ſcire tenet a poteſt
Quia ſi non poſſit vel ſcire non teneat excuſatẽ vt mi⸗

les mulier ninoꝛ ⁊ huiꝰmõi non tenent᷑ ſcire iura hoĩ

num poſitiua. Nec pari ratõe q̊ vacãt theologie ex oꝛ
dinatõe ↄfirmata ꝑ papã · Etiã decretales a hui? mo

di · Hed quicũq; eſt doli capax tenet᷑ ſcire ius natutale

diuinum quo ad ↄmunia Yec Pe. Eſt igit ignozan

c 1.

ur b Düs em p vigilias abſtinennas huiꝰ8⸗

taa iuris eoꝝ qᷓ quis ſcire tenet vt ꝙ foꝛnic atio eſt pec⸗

catum moꝛtale ſi os neſciret ſinnlia Dicit q; hm phi
loſophum. Ignoꝛantia vlis m iuriſtas vero igno a

tia iuris in ide redit Quia ius h vocant regule gene
rales a vniuerſales regentes vitaz huũanaz · Et hec iu /
ris ignoꝛantia variat in diuerſis dum vnd ſcire tenei
ad qð alius ſcire non tenet. De ouo dicet largius pte

iij. ca. xxiij · 2. xxiiij · Hec ignoꝛantia iuris aut ? direcke
affecata vt homo liberius peccet talis non excuſat ſzʒ

aggrau ct · QO ut non eſt dire ſte affeckata ſʒ Puenit ex

Idam negligentaa hec licz nõ excuſet a toto eñ exmuſat
a tãto a alleuiat peccatũ · Exemplũ pꝛmmi de co cli di/

vt bene ageret ne hẽet ↄſcientiã retrahentez Pterea
meditat? ẽ in cubili ſuo · ſ. vſcientie a aſtitit vie non bo
ne Tales ſunt de qᷣbo Job. xxij. ðꝛ · Reccede a nobis ſciẽ
tiaz viaꝝ tuaꝝ nolumꝰ. Et talis peccat gr miꝰ. Exem
plum ſcdi de eo qᷣ neglexit ſolum diſcere di pcepta · qñ

diſcere potuit alias ad alienã non accederet ſi illudꝰ

tra dei peeptũ ſcire eſſet talis Pccat ſʒ minus q; pꝛioꝛ
Ignoꝛan ta facti vt locunt iuriſte vel pti ular's vt lo

5

culare determinatũ ꝑ circũſtantiã q; d tingit etiã ſapiẽ /

ts?; ali qñ ignoꝛare pticularium cirtũſtantia?ĩ actu.
Jin tali aut adhibet debita diligentia 2 daĩ op; rei li /

cite Et h modo extuſat ſicut fuit de Jacob cognoſcen/

do lÿ̈am quaz credidit eſſe ſuaz · rach elez. Qut non ẽ

adhibita debita diligẽna vel dar opa rei illicite hec
non omnino excuſat poteſt tin plł vel minꝰ? alleuiaè
ſi non fuerit directe affectata . Vñ ſi quis opaz rei lici,
te dediſſz modeꝛate ignoꝛantia ſequens culpaz nõ ha

beret a ſic poſſet peccatũ ↄſequens in toto eycuſari vt

tunt vt di. S. Tho. Ignoꝛantia vero electionis male

dat ꝙ debet accedere ad nõ ſuaz.· qꝛ noluit intelligere

deſtpe,
npi
ignor
legene
theeſu/
fretenct
guspee
edirede
ruſatß
ucmter
eraſat
dai di
rlligee

wte n

enonh
bo ſi
Eim
cn
ſilud⸗

1

zpuo
rtlo
dpe

iſ

riach
reil
groin
pne

ae

eſt ꝗᷓ ꝓuenit vel ex paſſione vel ex habitu er bo alis
acku non dſiderat qð tñ cõſidetare poteſt dz. Et hec
ignoꝛantia quodãmodo affectũ peccati ſequit vt qñ

ex ↄcupiſcentia ꝑeccati quã voluntas nõ repꝛimit ab /

ſoꝛbet iuditium ratõis in ꝑuculari opabili ßm qð dici

tur in vj. Ethi · Qð dilectio coꝛrũpit exiſtimatõ ez pꝛu

dentie m quaʒ ignozantiaʒ oĩs malus ðꝛ ignoꝛans·

Hec ignoꝛatia non excuſat peccatũ nec minuit qꝛ nõ

eſt cauſa peccat ſʒ dſequit omne peccatũ . De ignoꝛzan
tia enã habes plura ꝑpte. iij · ca · xxv · eluſiõe · ij. Ex p̃ta

ctis iaz, omnibo liquet ꝙ tres ſolum ignoꝛantie videli
cet inuincibilis iuris a fatti peccatum extuſant augent
vel diminuunt · Vim q; p̃dictoꝝ vnica talis tatio eſt.

dum minuendu vel agendũ voluntarüũ ſic ſe hz ad ex

cuſandũ · Naz eo ip̃o aliqd imputat ad meritum vel
culpaz qa eſt voluntariũ ontum eſt voluntarium tm

eſt inputandũ . Szʒ ignoꝛantia ſe hz ad cauſandũ vo /
luntariũ vel inuoluntariũ augendũ ip̃ᷣm vel minuen

dum modo quo dictum eſt vt patuit ꝑ membꝛa ſingu
la ergo a · Sz di · s foꝛte in multis ignoꝛancijs iaz in
ſci? laboro quid ergo faciam vt eas elucida vel vt de
us mihi non nnputet ad peccatũ · Naz delicka ès intel

ligit Jdo cũ Pſal· clamare habeo · xviij · Pſal · Ab ocul/
tis meis munda me do · ab alie. par · ſer . tu. Reſpõdet
Pe · de thatã · Qð ꝑ veraz ↄtritõcz deletẽ ignoꝛantia in
q̃ntum eſt peccatũ quo ad reatũ tñ manet ignoꝛantia

actu cuius ratio eſt qꝛ eñ deſinit eſſe voluntaria deſinit

eſſe peccatum non tñ deſinit eſſe ſimpliciter · De hoc ta

men aliq;d lucidiꝰ? infra videbit ca. ix.

¶Alpplicar diuerlos modos ignoꝛandi ad

olitum ſeu ad queſitum qndo viciẽtia liget

quando non · (Capi- Quintum

c 2

— Er ßnnſſſa rüder direſte ad aͤſitun pꝛincipo m
p le vbi qrit᷑. An cõſcientia eꝛronea ſp ſic liiete an
ſſe habentẽ ꝙ in nullaz ptez poſſit homo lici/ c
ite declmare Rñdet diſtinguendo in eꝛroꝛe co/ d.
ſcientie ſicut a de ignoꝛantia. Quia aut eſt eꝛrroꝛ impu⸗ dicke
tubilis cuiꝰ ipſe eꝛrans eſt cauſa vel occaſio Aut non Haut
eſt imputabilis ſcz ſicut eſt eꝛrroꝛ vel ignoꝛantia cire.⸗6,/ et
ſtantie pricularis qlis fuit Jacob reſpectu lea ita ðö ſi di
milibo eꝛroꝛibo non impugnabilibo. In talibo itaq; cõ
P taleʒz ↄſcĩas homo non eſt ligatus ſimplicit᷑ ſʒ ſolum
ßm quid · Põt em ᷣm vnã ptez licite Pcedere · Si aüt
eꝛtoꝛ ſit imputabilis tunc ꝑ talezʒ ↄſciaz homo ligatus
eſt ſimpliciter ſtante tali ↄſcia qꝛ nec ᷣm ip̃az põt hõ
licite facere nec ðdtra ip̃az · Cuiꝰ ratio eſt⸗:qꝛ vna ſola
ditio reddit actũ ſimpliciter illicitũ Sz in oĩ actu qui
eſt m talez ↄſcientiã vel ↄtra ipaz eſt aliqͥ dðditio ma⸗
la patet h pꝛimo de adu qᷣ eſt hm eaz Ack em qui eſt
ſm ↄſcĩaz eꝛroneaz vel eſt malꝰ ſm ſe vt cũ aliqs cre /
dit eſſe furandũ vt derẽ paupibo. Vel eſt malꝰ qꝛ ꝓhi⸗
bitus vel ratõe cepti ſuꝑuenientis vt cũ p̃cipit᷑ alicui
iurare è ideo non iurat eo ꝙ iummentü credit eſſe illi
citum. Et ita in oĩ actu qͥ eſt m ðſcĩazʒ erronea ẽ ali /
qua dditio mala vel de ſe vel ex ꝓphibitõe · Hoc autez
nõ eſt intelligendũ de dſcia eꝛtante circa indẽncia vel
ca q̃ ſunt eꝛtogatõis vt cũ aliquis ſe credit teneri ad
leuandum feſtucaz quo ad pꝛimũ vel ad viuendü ca⸗
ſte quo ad Fe cũ tñ ad neutrũ teneat᷑· In taliho enim
actus qͥ eſt m ↄſcientiã eꝛroncaz non eſt malꝰ ſᷣm ſe.
nec ẽ ꝓhibit?. a ideo ſequens ↄſcĩaʒ taleʒ eꝛroncaz nõ
pe ccat. Generaliter aüt faciens ↄtra ↄſciam peccat qſ
dſcientia dickat aliqd tanq; debitũ vt ꝓbatũ eſt ſupꝛa
ca ·iij. Sed oñ dickat ſibi ſolum vt licitũ vt foꝛ meato
ſit licita tunc faciens ↄtra eaz non ꝑccat ſed cũ dictat

veniale de ſe vel indifferens · èsäsäͤ
¶ Mouet plura dubia de ligamentis olcie

materia imputubili determinatn p ꝓhibitiuã velp⸗
ceptum ligat ſp.Quod tñ intelli endũ eſt qñ didat pÿ
cipiendo vel ꝓhibendo nõ aut ↄſulendo aut PꝓPmitten
do. vt ſi p here ſim de eꝛroꝛe caritatis a libertate ſpüs

aliqd vt debitum tmnc peccat. Naz conſcĩa erronca in

dicket ſciĩa non eſſe negandum illi P caritatez petit

vſum coꝛ ris tunc ſic ligat ↄſcientia ꝙ ͤdquid faciat

tee cat · Vñ etiã leuans feſtucaz credens dtra ceptum

dei agere peccat grauiter dtenendo · vult em facere cõ
tra pᷣceptum diuinũ ſub quo dſcientia appꝛehendit ali

guid vt incluſum · Et licz illud vero non ſit incluſum

ſub p̃cepto tñ ille vere quo ad mentem eſt cranfgreſ/
ſoꝛ p̃cepti qui credit oppoſitum eiꝰ quod vult facere.
vᷣmo di Gandꝰ Tho · di · xxxix. in ſcðᷣo ſcripto . Si ra
tio dictat aliud directe cadere ſub p̃cepto tunc ꝑccat

„

moꝛtte liter dimitten do illud ꝙ dſcia dickat etiam ſi ſit

2 lolnuiitt. (Capitulum Sextum⸗

Irca pᷣfataz materiã eꝛroncee dſcientie ſũt ad
huc tria dubia ſoluenda. Pꝛimũ quis pl⸗ pec
cat ille qui facit contra dſcĩaz eꝛroneaz. On
ille qui ſequit ipaz · Rñdit durandꝰ di xxxix·

vbi ſupꝛa Dicendũ in quit ꝙ h non poteſt vno ßmoe

determinari Sz aſiderandü eſt liter v illicitũ illud q

ſcĩa eꝛtonea dickat faciendũ .· Quia qñdoq; eſt illicitũ
vt peccatũ veniale ſicut qñ conſcĩa dictat eſſe mentiẽ/
dum pter vitaz innocentis ſaluandaz · Qñdoq; vero

vt moꝛtule ſicut añ quis credit eſſe furandũ malis di/
uitibo vt deĩ bonis paupibo. Ex pte etiã conſcientie cõ
ſſderandü eſt quid ipſa dictat faciendũ qꝛ qñ doch di /
ckat aliquid faciendu tanq; ex p̃cepto puta ꝙ nõ men

6

9

m doq; vero dickat aliquid faciendũ tanq; opus mie

ciens Ppter vitu alteri? ſaluandaz res eſt honncidij.

4

ſolum putu ꝙ furtũ 2 mittens bñ farit vt det paupib⸗

ſic ſit mĩcoꝛs · In pᷣmo caſu ſequens ꝛſciaz eꝛroneaz
peecat ſolum venialit ſʒ faciens dtra ipaz peccat moꝛ
taliter. In ſcο aüt eduerſo . Si aut ſit aliquid ex p̃ce
pto faciendum vel obmittendũ dſcientia dicket opo⸗
ſitum tanq; cadens ſub p̃cepto tunc ð pandum eſt pꝛe
ceptum pᷣcepto am h videndum vbi gratia · Bi mu /

lier eꝛrante cõſcĩa credat ꝙ licitũ ſit mechari vt ſalutt

viri ſui vitaz alion rea eſt ho mcidij plus peccat ex⸗
ponendo ſe vel vix moꝛti q; mechandecꝛ mai⸗ ön
occides . Simili mõ iudicandum ẽ in oĩb alijs Qñ · n.

vtrobiq; ẽ ſ ceptum tumc ð panda ſunt illa ad inuicez

vt ßm illa iudicet de p̃ponderando Bi em mulier cre
dat ſe teneri ex p̃cepto non occides ad mechandum ꝓ
vitn viri aliter rea ſit homicidij · pl/ peccat nõ mechã
do · Eduerſo ſi putet ſe occiden daz ne violet᷑ plus gec⸗
cat ſe occiden do ᷣm dſcĩaz q; mechando dtra eaz · Du
bitaĩ ſcðᷣo an dictamen dſcie plꝰ obliget qᷓ p̃ceptũ p̃la
ti. Rñdit S. Tho · in · i . ꝙ ſic · aꝛ ſcia non obligat vtu
te pꝛia ſz virtute pcepu diuini. Nõ em cõſcia dickat
alie d facien dũ hac ratõe ꝙ ſibi vider. ſz hac ratõe a

pti obligat in jntũ dictat h vt p̃ceptũ a deo a do di⸗

ctamen ꝛſc eph obligat q; pceptũ p̃lati· Sicut pꝛeee
ptũ diuinũ in cuiꝰ virtute ligat. Bicut patet in exem/

plo. Si ceptum regis nõ puenit ad populũ niſime
diante ali quo pncipe ſi pꝛinceps dicerct ˖ H ẽ p̃ceptum

a rege quis non eſſet veꝝ dictum ſuũ obligaret vt ß/
ceptum regis ita ꝙ ðtẽtoꝛes penã incurerent · Dubita
tur quot modis quis poſſʒ eſſe ꝑplexꝰ. Kñdet in gene
re h ſcit ſʒ in ſpẽ infinitis qſi modis fit · Vñ hm Qluſio
dorẽß in ſũma ſua triplex ẽ ꝑplexitas ſq pplexitas in
telligentie ſacre ſcripture . pplexitus intellectiua faciẽ

don · Et pplexitas ineuitabilitatis peccandi · Pꝛima et

ſe
ſotol

omns

ſehen
den

no

ſec
nſ⸗
no

Dn ſeða repiunt᷑ in ſanctis Ad quaʒ ſignandaz ponit hoe

mo: loco⸗ Onꝰ? egipti yſa · xix.· Poſtq; eri homo excutit aſe
ypͤce onus babilonis i amoꝛez huiꝰ? müdi a quo pꝛimum
po, ſe rxonerare hz . Srdo loco ſe excutit ab onere philiſu
ſtpte i demonũ temptatõibo Et pꝰ h tercio loco excutit ſe
imn, ab onere Moab ab onere ſecularis ſcientie vt dicẽ
u· poſſit e Opo. Non ſuffrientes ſims alicd cogiture.
d· a nobis iſi ex nobis ſz oĩs ſuffici entia noſtra ex deo F.
gens Et poſc h onus carnalis dilectiõis ſiue pꝛudentiã car/
nis qᷓ ðe onꝰ damaſci a ſe exutit · Sltimo reſtat onus
deiut· Egipti a quilibet ſanck? hẽe poteſt hee ſunt tencbꝛe
ctt ignoꝛantie bo pumüt ſancti ſz opꝛimũt᷑ · Et ſic patet
AY ſancti hñt pplexitatẽ pᷣmaʒ a ſcðᷣaʒ · Pꝛima aut pr
Nek plexitas ſoluiẽ ꝑ diſtintõez multiplicitautis ſiue amphi
2 boloie a equiuocatõis vel ꝑ diſtinttione; tempm. vel
3 Auid ſimpliciter ðꝛ vel 'm quid in telligi debeat. Secũ
dDda pplexitas ſoluit · Vno mõ pꝑ ſp̃m ſanctũ. Sñ · j. Jo ·
a ij · Vos vnctionem hetis a ſancto glo ſpũ a noſtis oĩa
ſo ad ſalutẽ neceſſaria Et iteꝝ ibide Hoc ſcribo vobis
de hijs qui ſeducunt vos. Et vos vnchonẽ quã accepi
ſtis a deo mancat in vobis 2nõ neceſſe hetis vt aliq;s
doct eat vos · ſʒ ſicut vnctio eiꝰ docet vos de oĩbo a veʒ 6
NN non eſt mendaciu Sbißm glo. Vnctio ẽ caritas ſan
NcS Rus qui hanc dat eſt ſpüs ſanck?. Et fiet ſic vt do cente
enn vos interiꝰ ſpũ ſando non indigeatis eytrinſecus hoĩ
cpan iui tribuat qð ex oꝛe docentis intelligit niſi intus ſit qui
vti⸗ doceat ligua doctoꝛis exteriꝰ ĩuanũ laboꝛat nec tñ do
pbin ctoꝛ tnceat qð poteſt agat. Idẽ ey intentõe tradit gre
gmne 0:in ome · Et Qugu.· li · de ingenio docz ꝙ quia nihil
ſio ininttelligit niſi etã intellect? agens luce illuſtret qͥ intel

nau no ſtra eſt habere vnctionẽ p̃fataz . Sñ Nico. de Lyra

ſup ßfato bexti. ·maneat in vobis di ./ In ptũte homi⸗
nis eſt granaz baptiſun obßuare de pmiſit vnctionẽ
habetis a ſpũ ſancto a noſus oĩa ſq; ad ſalutẽ neceſſa

ria. Si em natura non deficit in neceſſar js multo mi⸗

nus auctoꝛ nature · Iñ ſi hereticus veniat ad coꝛrum
pendum fide in ſimplici fideli qui ſe duertt ad ðm oꝛã

dum ꝓ vnckhone ei non deficiet quin eũ dirigat ꝑ ſe ſi

nepaliu. ſs ea paunent ad ſaluts ßm ſuũ ſttu Illud
aũt hie dieimur 38 eſtĩ noſtra poteſtate habẽdi. D6
aut di non neceſſe habetis vt aliquis doceat vos ſcili /

cet homo non eſt intelligendum ꝙc ſimplices fideles

temnere debeant doctrinaz ſupioꝛis vel etiã eaz negli
gere cũ ea poſſunt hẽe. Bed quid fieret ſi humana do
trina deficeret · tunc em de? ſupleret · Vnde frequentẽ
repiunt᷑ a liqui ſimplices nutriti in cumpis clariꝰ vidẽ

ℳ „

tes ĩ his ꝗᷓ ſunt neceſſaria ad ſalutẽ q; illi ꝗ quotidie
and unt ſmones in ciuitatibo magnis· Concludit au
tez a vey eſea non eſt mendacium qꝛ? ab eo qui eſtre
gula veritutis non poteſt ꝓcedere niſi veꝝ · Hec Ny.

de ly. Tercia pplexitus diſſoluit ꝑ depoſitõez eꝛronce

dſcientie · de quo videbit ꝑ tria ꝑ totum. Ideo nullꝰ po
teſt eſſe ſcðo mõ vel tercio mõ ꝑplexꝰ adeo ꝙ ſit ſim /
pliciter ꝓplexus alias talis nõ libere ⁊ voluntarie pec
taret quod nunq ſit · q omne peccatũ ym Qugu . eſt a
deo voluntariũ ꝙ ni aliqliter volunturiũ nõ eſt pecca
tum . Si aũt alicui aparet ꝙ peccet ſiue faciat ſiue di /
mittat apparentia eſt nõ veritas ˖ qꝛ ſi ſciam hret non
ig noꝛanti videret viam ſine peccato faciendi vel di⸗
mitt endi vtpatz in exemplo ſequenti. Poteſt tñ aliqᷣs
eſſe pplexꝰ yᷣm quid· .. pm eꝛroneaz ðſcĩam q depoſita
erit libe atꝰ?. Exemplum de eo cui dictat ↄſcia ꝙ foꝛni
caride beat alias re erit moꝛtis ꝓpꝛie fiat ꝑſone eꝛrat
tulis oſcienciat? a iteꝝ qui talez hz oſciaz eſt ꝓplexus
hßm quid.qꝛ ſi foꝛnicat᷑· ſiue non peccat qꝛ ſi facit ð mit

ipet

tone
phen
nonpe
dpon
dhal
inſen
gwin
pote
Deh
i
tert
becſſ/
tauit
tatf
verid

tit peccatum foꝛnicatõis· Si non facit ↄmittit ex intẽ

tione ſeu dſcĩa peccatũ ꝓpꝛij honncidij a ſic ym quid ẽ

Pplexus ergo deponat dſcientiaz tunc non ſoꝛnicando
non peccat · Iſte tñ ani apparet ꝙ dſciennaz non poſſit
deponere ßm quid pplexus eſt inter duo vitia illud
ply eligat vicium vt potiꝰ minꝰ timeat incuꝛrere qõ

in ſe minꝰ peccatũ exiſtat· Sicut in exemplo patz ð oo

qui in tuꝛri captus eſt a ſine coꝛpis piculo euadere nõ

poteſt eligit locum vbi cadendo deoꝛſum minꝰ ledatu

De h etiã eſt regula vlis theologd 2 hec ˖ In nullo ca

ſu eſt aliquis ꝑplexus inter duo peccata quin ei pate⸗
at exitus abpq; nouo peccato · Naz ſi iurauit quiſpiuam

occiſuꝝ petrũ innocentẽ a non occidat eũ ipſe nõ pec/

cauit nouiter ſʒ iam peccauerat in iurando. Si aut di

ctat ſibi dſcientia eꝛronea ꝙ Petrꝰ innocẽs eſc ſtacim
occidendꝰ ab eo dmittat hanc dſciaz a liberatꝰ g Bi

aut poſtremo incidant duo pcepta incompoſſibilla.
ex culpa ſua tunc agat illud qð in ſe eſt magis obliga

toꝛium Q a nouo peccato immunis exiſtat.
Blllignat B
„WWapitulum Quintum.
Iſo quid ſit eꝛronea dſcientia qᷓ vulnus ẽ ma
gnum ce vt medela adhiberi poſſit rad icitꝰ
Bidendum eſt de cauſis eꝛronee dſciẽtie · Sbi
ſciendum ꝙ ex quinq; oꝛit. ſ. ex diſcendi negligentia.
ex querendi eꝛubeſcentia · ex ſupbie ptinatia. ex affectus

maliuolentia. 2 ex alioꝝ vitioʒ grauium feculentia.
Pꝛimo inq; oꝛit᷑ ex diſcendi negligentia Vñ Vſa. myv.
Pterea duckẽ eſt captiuꝰ populꝰ meꝰ quia non habu
it ſcĩaz · Tenet᷑ em quilibet yp̃ianus ſcire aut difere a
que ſunt credenda vt ſim bolum apoſtolo ʒ · Ea q ſunt

appetenda ⁊ ſperanda vt oꝛatõnem dominicaz in qua
continet᷑ quitquid oꝛdinate petendum a ſperandum

Et ea que ſunt facienda dnmitt enda ꝑ dilection ez i

c 9

uinqʒ cauſas erꝛonee conſcĩe

2 Pximi d tenta in decez pceptis que ſunt regula oim
dicente veritute Math · xix. Si vis ad v itam ingredi
ſerua mandata Ea que ſunt eccleſie ↄui ter vulgata P
cepta vt ð cipuis feſciuitntibo de neceſſitnte confit di

tukariſeimn ſumendi atq; de quibuſoam alijs ſacra⸗

tis eccleſie vener abiliter pcipiendis · Tenent inſu⸗

p ſinguli hoies vt di · S. Tho· peima ſcð e . q· vij. Ea qᷓ

ad eoꝛum ſintum ſunt prinetia vel offitium vt religio
ſus ea que ad ſuam religionez ptinent Epus iudex ſca

5

binus afiliarius axrtifep ſic de alijs. Et ea que ad eo

rum officium pnent ſinnliter ſcire ſine quoꝛü ſ ciẽtia

non poteſt aliquis debitum actum exercere. Et ſitur

deberet exeꝛcere . Bic aurpius eſt cuilibet in officio licito
eyſite ſi neſcit ea que ſunt officij ſui exercere vt iunctis
matrimonio Mectis ad officia ſi milibo. Mã qui igno
rat iqnoꝛabit. Coꝛ xiiij Et fatuis virginib di · Mat.
xxv· QAmen dico vobis neſcio vos a clauſa eſt ianua ·

peeſt mech nico pꝛimo velle artez diſcere oñ̃ eã iam

Secundo oꝛit erronea dſcientia ex querendi erubeſcen

da Puta ceum quis habere poteſt cuos in dubijs con⸗
ſulat vel in arduis erubeſcit querere. Tales em ve

Zſcien tia ſola ſcit liberare nuq; attingẽt ÿmo in demo
nis temptatione interim ſuccumbent vt diffuſe ꝓbat
Caſſian? colla. ſcðᷣa moÿ ſi exemplis· Pꝛimo abbatis

Berapionis quiy iuuenis exñs feruien do abbati theo
ne ꝑ demonis temptatõem tam diu in furti panis cõ
ſcientia duriſſima detentus eſt quou ſ; peccatum coꝛã
ſenibo agnouit . Deinde exemplis ſcri pture idem patz ˖
Paꝛnmmo de ſamuele iuuene a deo electo · j· Re · iij. quem
deus pater ſuo colloquio noluit illuſtrare niſi ſemel
iterum ab helij ſacer dote ſenioꝛe doceret᷑ ˖ Sic vas ele

ctionis iam conuerſum deus ꝑ ſemetipm ſtatim inſtru

n erro noluit. p ait ei Qſtu ix. Surge a ingredere ciuitn /
ecii tem ibi dicet tibi. Quid te opoꝛteat facere . Sic etiaz

ntnaß idem Paulus ꝗpter hoc ſolum aſcendit ihero ſolmmam
itdi vt euangelium quod p mimcula plura genabo dica
ſen ⸗ uerat pꝛiuatn ac domeſtca examinanione ↄfeꝛret aum
inſu⸗ apoſtolis ˖ Contuli inquit Galla. ij. cum illis euangeli
ka⸗ um cuod pdico inter gentes ne forte innuanum enere⸗
Uigo rem aut cueriſſem . Ideo zcludit Caſſianus ex Monſi
n verhbis. Quis ergo tum ſumtoꝛ A cecus qui ſe andeat
dO ſuo inditio a diſcrenioni vnnttere eum vas cleckioms
HG49 in digniſſe coapo ſtoloꝝ ſuoꝛum collatione teſ. tet. Sñ
rr maniſeſciſſime com Phatuͤ nea domino quidem viam
ñunm 6Prtfottionis q;piam Pmereri qui habens vnde waleat
hx erndiri docrinan ſenion velmſeinitn dtemſerit pui /
ntt peondens illud eloquiũ quod opoꝛtet diligentifime cu⸗
o ſtodiri · Inteꝛ roga patrem tuum amiei tui maioꝛes
NKnn. tI08 7 dicent tibi Deutrono. xxxiij. Et iteꝝ dicit Caſſi
anus ibidem. Non valebit ignoꝛationem eius callidꝰ
Dhiaſtis illudere qui vniuerſas cogitationes in coꝛde na
efn ſcentes pnicioſa verecundia neſcit obtegere ſʒ eas ma
tro eyxamine ſenioꝛum vel re Pbat vel admittit. Ter
cio oꝛit᷑ onſcientia eꝛronea ey ſupbie ꝑtinatia vt quã
do quis non humlliat intelleckum ſuum vt · ſ. melioꝛi
bus a ſapientioꝛibo ſe velit credere · Contra qd Apo ·
ſeeen ij. Coꝛinth⸗Captiuantes omnes intelleckum in obſeᷣ
uunm chriſt HVoc eſt dicere · Exponit Ylri · de argen · in
ntn compendio theologie. ꝙ quilibet in credendis plus de⸗
anst ) bet conſentre fidei q;ᷓ ſibi a in agendis plus debet alijs
Inn credere q; ſibi vtpatebit ꝑte tercia capitulo· xvj · Ideo
nbe;, Coaſſianus vbi ſupꝛa dicit . Bera diſcretio non niſi ve
guan im hunilitate acquiritur· Cuiꝰ namq; humilitatis nõo
na ſicke Hec erit pꝛima Pbatio Si vniuerſa non ſolum ꝗqᷓ
. agenda ſunt ſed euam que cogitnt ſenioꝝ reſeruenẽ

N

examini vt ſuo nihil iuditio credens illo? p oĩa diffi/
nitionibo acquieſcat vt qdð bonum vel malum debeat

iudicare eoꝝ tradicõe ↄgnoſcat· Quce inſtitutio nõ ſo

lum pꝑ veraz diſcretõis viaz iuuen ez tramite recto do /

cebit incedere . Sex etaz cunctis fr audibo inimici 2 in
ſidijs ßuabit illeſum · Nullaten? em decipi poterit qᷣſ⸗
quis nõ ſuo iuditio ſ̊ maioꝝ viuit cxemplo · Quarto
oꝛit᷑ ex affectꝰ maliuolentia cũ quis aliq; paſſiõez ſeqt

qꝛ talis impedit aim ne poſſit cernere veꝝ · Qð non ſo

lum veꝝ eſt de ira ſed de oĩ alia paſſione puta odio ti/

moꝛe deleclatione triſtitia ſpe vel deſperatione ira fu
ga a pſecutõe doloꝛe 2 gaudeo indo tales paſſiões nõ
refrenant ratione qs phs. ij · Ethi ponit · Vñ Augu ix

de cinitate dei dicit. ꝙ paſſiones aie daz vocant mo;. M

bos vel pturbatões cñe · Et de duabo malis iudiabus

de a ſaceꝛdonbo Danie.· xiij · Auerterunt ſenſum ſumm

glo · i. celeſtia non cogiturent. Et ſequit · Neq; recoꝛda
rẽt᷑ indicio ; iuſtoꝝ glo.ſiue dei ſiue honeſtutis ſiue na
ture qᷓ oĩbo ad bonum inſita ſunt. Cauſa ſubinfert de

paſſione. Erant em ambo vulnerati amoꝛe eiꝰ. ſ.· ſuſan

ne. Et poſtq; ait vni eoꝝ Daniel ddemnando. Gpes
dectpit te a cõcupiſcentia ſubuerüt coꝛ tuum · Quinto
oꝛit᷑ ex alioꝝ vito ꝝ grauoꝛũ feculentia. Naz habitꝰ et
diſpoſitões vicioꝝ intelledum cecant ſic vt lumẽ ve
re intelligentie vix habere poſſit &t ſi hz vicioꝛũ habi
tus adeo debilitant voluntntẽ a affeltum vt ſibi mun /
dus ſapiat non celeſtia teꝛrena non diuina . Vnde ð

malis in inferno poſitis ſic ðꝛ tarde de vitn pñti penitẽ
nib ſapi.v Eꝛauim in wia veritatis r iuſatie lumen
non luxit nobis a ſol intelligentie nõ eſt oꝛtus nobis

laſſati ſumus in via iniquitatis a ꝑditionis. ⁊ ambu /
laumnꝰ vias difficiles. viam aut dñi ignoꝛauimꝰ. Id
circo etiam Tho. ij. Vicia m glo · ſignant᷑ ꝑ ſtercoꝛa

tul

diſſt

aa aalida irundinum q cecauerunt T hobiaz. Nido int

noͤſ⸗ glo yrundinis ſupoſitus doꝛmit qui leuitnte la ſciuie
ng Bemediat ne quis in ignoꝛancia

t turx Et ſunt quatuoꝛ ſcʒ ꝑ que quis facit qu ĩ
ſeeſlt · (UCapitulum Octauum.
E medicmmine putn erronee conſciẽtie neceſ⸗
ſarium eſt videre · Habet aüt ignoꝛantia vi/
cibils iuris a facti que ſunt oꝛigd eꝛronee con
ſcientie duo in ſe mala. Ynum eſt reatus ſeu
uuulpa. Aliud eſt defeckus ſcientie debite ineſſe q ſciẽtia
nii ignoꝛans caret . Pꝛnn? tollit ꝑ veraz Stritionẽ Becð ug
wlit aut omnino amputak ꝑ diligentiaz debitaz faciẽ
ͤbis D quod in ſe eſt · Exigant aut ad diligentiaz debitam
in autra ignoꝛantiã taleza ad faciendum as in ſe ẽ qtuoꝛ
u au quinch hm Cri vicz inquiſitio diligens ſcriptumm/
mh rum. Kequiſitio hunnlis i ſcriptis ſacris l'atoꝝ· opa
ii nᷣo bonoꝛum p cautelaz grauium vicioꝛũ. Et inuoca /
e. 10 oꝛationes dei a ſanctoꝛũ. Quintum poteſt addi
n 5 eſt cauſa Pcedentium vicz ardens deſiderium Ppꝛie
o beatitidinis 2 fuga damnatẽõis future ppetue . Vnde
Nes Cri · ſup Math · ome. xxxix · iſta tangens di. Si velles
I No gredi ſcripturaꝝ veritatẽ nunc peteres oꝛõibo nunc qꝗᷓ
d4A eres in ſetiptis nun pulſares bonis opibo nunc int
mete txtogares ſacerdotes aunc illos nunc iſtos. Sʒ iſta non
iſon finunt qꝛ verbo dei non credit nee ꝓmiſſio beatitudĩs
ſrun/ deſiderak nec cõdẽnatõis iuditiũ foꝛmidat · Ea de iiij ·
in; tũgit a declarat Bona . ſup. iij. ĩ materia ð fide Pꝛemũ
unid igit ẽ diligẽs in aſitio ſcripturax ſalutariũ ſez hoĩ dz
oann fieri ꝑ attentaz verbi dei auditõem . Sñ Pſa. Tꝑs fa
bis tciendi dñe diſ · le . tu. Ideo dilexi mandata tua ſup au ⸗
ſbu/ ⁊2tho. ꝓPpterea ad oĩa mandain tua diri om vi · ini ſic
d Debet fieri per libꝛoꝛum ſacre ſcripture ſi quis nouit
coonn klegere attentum intentionem Vñ Pſalm. Tunc non

E
=—2 —

7

confundar cũ pſrexero in oĩbo man · ti · Vñ be atus vir
trit ſicut lignũ qð dat fruckum in tpe ſuo Et etiam fit

coꝛdialez auditoꝝ de ſcriptura ſacra meditationem

Falibo em inſiſtendũ eſt p̃ſerum diebo feſtinis p qᷓ ſa
batum multũ ſanctificatu · Scm eſt redſitio in ſacris

ſeripturis lẽatoꝝ· Idẽ fieri ſolet ꝑ duerſatõeʒ cũ bonis
hoĩb. Sũ in pſal xvij· ðꝛ · Cũ ſandto ſanctus eris i.
Per crebꝛã collocutõeʒ moꝛaliũ bonoꝝ · qꝛ hm Apo·
. Coꝛ· xv. Coꝛrumpunt bonos moꝛes colloqa mala.
ita e diuerſo ßm pfal. Declaratio ſer · tuo. illu. a intel.

dat par . Et p hũilez qſitõeʒ ſapientioꝝ exemplo ihu qᷓ

duodennis in medio dockoꝝ inteꝛrogabat àQ audiebat
illos Lu ij. ᷓ ntum valeant dickũ ẽ pte iſta capi · vij·
Vercium ẽ opatio bonoꝝ ꝑ cautelazʒ grauiũ vicioꝛũ.

vt ſq homo ſibi caueat a grauibo peccatis ſiĩ aliqð

ceciderit nõ diu in eo ꝑmaneat · Quia ym Gꝛe · Bepe
deus ꝑ noua peccata punit pꝛioza ⁊ ꝑ vicia grauia ſi
arit peccatoꝛez in ignoꝛantiã ruè a in peccata alia Vñ
pſal. Qpone iniétatẽ ſup inid· eo . Et ſic m glo Au.

Supcedit ignis 2nõ viderunt ſole . Sic enaã m Apo·

Ro·j· ꝓpter peccata phᷣoꝝ tradidit eos dñus in paſſio
nes ignomine a obſcuratũ ẽ inſipicẽs coꝛ eoꝝ · qͥnymo
Sm Gꝛe. ſup Eze . Contẽnenti qui non vult peniter
ponit de? offendiculum vt graui? impingat · Quarto
? inuocatio ꝑ oꝛatões deia ſanctoꝝ qts de? velit hoĩ
nez illuiare vt neceſſaria ad ſalutem intelligat 2 vt in

ignoꝛantia ſua nõ ꝑmaneat exemplo pſal.qͥ ait· De

licha quis intelligit. Et ſcnũ oꝛare incipit intelleu
coꝝ · d · Ab ocultis meis mun · me do · ic · Vñ glo · ſuper

Math · viij. Ap̃s modo rogatꝰ mõ vlũo anat ondens
ſe contra vicioꝝ paſſiones ſp ãnuere fideliũ pᷣcibo · Et

ea non nũq; qꝗ ipſi nõ intelligunt vel intelligenda das
vel pie petentibo etiã nõ intellecta dimittere · Quicũg;

5 ⁹
5*

igit ĩ p̃dictis. iiij. diligentiã fecerit videtẽ ßm Cri ·. ⁊ Bo

nauen ſacere qð in ſe eſt peccatoꝝ remiſſionez conſe

qui poteſt etiã ocultoꝝ. Quãuis etiã ꝑ multa alia pec

cata dimittant Vnde Oꝛigenes ſupꝑ le · ij. dicit · Qliquis
meliꝰ? fere agebat cũ antiquis qͥbo diuͤſis ſacrificijs ve
nia pᷣ̃ſtn bat. Aput nos vna tm̃ venia ꝑeccatoꝝ per ba
ptiſmi lauaeꝝ nulla pꝰ peccanti mĩa · Decet em̃ diſere

tioꝛis diſcipline eſſe yianum ꝓ quo xp̃s moꝛtuus eſt

Bones hirci ⁊ oues iugulabant a aues ſimilia oleo
aſpgeban ꝓ te dei filiꝰ iugulat? eſt · Et iteꝝ te peccaè

deleckat nõ tñ deſperes. Audiſti entn in lege ſacrificia

S pccatis. Qudi qnte ſunt remiſſionts in cuan gelijs.

Peꝛima eſt in baptiſmo. Scda in martirio· Teꝛcia p
elemoſinaz . Vñ date q habetis a ecce oĩa munda ſunt
vobis. · Lu · xj · Quartn qꝛ fratribo renittimꝰ. Sñ ma
thei ·˖ vj · Si remiſeritis fratribo ex coꝛde vo bis remit

tet pater peccata vr̃a · Quinta aꝛ duertim? peccatoꝛez
ab eꝛroꝛe vie ſue ßm illud Jacobi · iij . Qui duert fece⸗
rit pccatoꝛẽ ãc. Gexta ꝑ habundantiã caritatis. Lu ·

vij .· Dimittun ei peccata multu · Et · j· Pe · iiij. Ca/
ritas opit muſutudineʒ peccatoꝝ. Septima p pnĩiam

durã a la boꝛio ſaz cũ peccatoꝛ lauat lacrimis lectũ ſuũ

2 fiunt ei panes lacrime die at nocke nec erubeſcit ſa⸗
rer doti dñi peecatũ ſuũ dfiteri ⁊ medicinam ẽrere ßm

illũ qui dixit · Dixi fite boꝛ aduer. me in iuſti me ˖ do.
tu re · ic · Dinc Jaco vlti· Infirmat᷑ quis in vobis vo /

cet pꝛeſpiteros cccleſie. Tu ergo cum venis ad gratiã

bapuſin vitulum obtulil quia in moꝛte chriſci bapc⸗

ſaris Ad Romanos ſexto. Cum ad martirium du /

ceris hircum obtuliſce. quia auckoꝛem peccati dÿabo/
lum iugulaſti · Cum elemoſinaz feceris a eꝛga indigen
tes miſericoꝛdie affeltum impenderis ſacrum altare

oneraſti · Si fratri tuo ex coꝛde dimiſeris a iracundie

edis piguibus timoꝛem depoſueris miem ſimplicez

¶A m habueris arietẽ vel. agnum ſacrificaſti. Si diuis =ð?
lectõibo inſcuctus meditando vt colũba 2 in lege dñi ſe
vigilando duerteris peccatoꝛez ab eꝛroꝛe vie ſue 2 ao S
ſimplicitatẽ columbe reuocaberis ſanctis adiungen
do ſocietats turturis feceris ̈miteri par turturum aut
duos pullos columbaꝝ obtuliſti. Si aũt ꝓximũtuuz gelen
non en ſicut teipᷣm dilexeris ſʒ ſicut p̃s qui ait Maio ſidn
rez hac caritate nemo hz ᷓ vt caz ſuam ponat quis ingus
ꝓ amicis ſuis pães aſimos ſimilaticos cor tatis olco nous
ſubactos ſ ne fermento malitie nequiue ſʒ in aſimis lum
ſinceritatis a veritatis deo obtuliſſe cognoſce . Sʒ ſi in v
amariti dine fletus fueris ſi carnez tiam maccraueris ſathr
multa abſtinentia arefeceris vt dicas ſicut ĩ frixoꝛio ſeh
Sfrixa ſunt oſſa mea in ſacrificio ſinnlaz a ſartagine hͤd⸗
vel a eian cula obtuliſti. Hoc modo veri? pfectius ſa, Echll
crifitia offers que iam hm legez non poteſt t offerre Iſ⸗ dſec⸗
rahel .· Hec Oꝛigenes. bitrio
Tres elle ditterentes iyminum hutiutn teep
m ala; ſciaz oltendit⸗Capitulum onum. N
Erũ qꝛ pꝑ p fata puncta Cri.bene videre põt. uinn
vV quid facere debeat äntum in ſe eſt cat holic⸗ mile
in eꝛronea manens cõſcientia. Hic mõ opus ndt
“ ſt etiã videre quid neceſſariũ ſit facere vni / Uen⸗
cnich ſi ſiue fidelis ſit ſiue infidelis vt dſcientiã eꝛroncam Hin
excat pfacere dſcĩaz qð in ſe eſt.· Eſt em generalis theo hrcp
logie regula vt inquit Cancel pifienß tractatu de gu amn
lis moꝛa.Nð culpabilis i ignoꝛatia iuris diuĩ nõ cadit tont
in facientẽ illud as ĩ ſe ᷣ· qm . . talẽ hoĩeʒ ð neceſſarijs ns
ad ſalutẽ qꝗ q vires ſuas excedũti docẽ imediate patus ẽ pene
St igit ſciat qᷣd ſit facè qð ĩ ſe ẽ qq; id oñſũ ſit ſupp»aa ſtad
c. tij. . ijij · Hic tñ adutendũ ẽ tria ſüt genera hoĩm fiaz
Quidã ſunt hñtes vſũ ratõis ſ nõ dů fideles . Alij ſlürt . o
q ſut aut fuerũt fideles in peccato metuli exñtes nun ui
