eſſe m ſacramento eucauſtie / ſcz illud qd è ſacxamentũ tantũ Liczg
ſpẽs pams ⁊ vini ⁊ illud qð ẽ ſacxamentũ ⁊ res ſcʒ coꝛpꝰ xpᷣi ve
ruʒ ⁊ illuo q eſt res tantũ vicʒ ip̃a vnitas corꝑis miſtic- Oo⸗=⸗
no pᷣmo vnaz talem ꝓpoſitõem tanq; fundamentũ rñſioms et ve

utatis ꝗ eſt iſta · Quod ſpedes p̃dicte ſacramentales ſecunduzʒ ſe

hoc eſt ircumſcupto corpe xpi vero nullaz vixtutẽ ſ pecialez ne⸗

efficauã cauſalitatis cuiꝰ? cuq; effedꝰ in aĩa ſuſcpiẽtis ſacrxamentiö

–

Cuiꝰ ꝓpoſitõis vitas ex multiſ doctoꝝ auctovtatibꝰ ſentẽcijs
ratõibꝰ collig᷑ · Orimo qdes ex illo magſtu ſentẽciaꝝ m qrto.
Di ⸗ viij · ca · vl.ita dicẽtis · Rũc qͥd ibi ſacxamentũ ſit ⁊ ꝗd reſ vi
deamꝰ. ſacramentũ ẽ muiſibilis grẽ viſibił foꝛma:· oꝛma iqet qᷓ
ibi videt᷑ ſacxamentũ id eſt ſignũ ſacre rei ⁊ qſi ĩ medio capło
ocludit ſic· SGüt igi hec tua dicẽda: vnũ ꝙ eſt ſacramentũ tatũ⸗
alteʒ ꝙ ẽ ſacramentũ ⁊ res·teꝛciũ ꝙ ẽ res ⁊ nõ ſacramentũ. hec
ille · Ecce qð dicit magiſter ſentẽciaꝝ: cuiꝰ etiã ſentẽcie qſi ĩ eiſo?
Gbis hugo de ſan. vili de ſacxa· ꝙ ſpẽs ſunt tantũ ſacramentũ
id ẽ ſignũõ vei ſacxe? ij qͥd ẽ ſignũ tantũ ſacrxe vei ſᷣm ſe aut ĩ ſe nu
lã habet ᷣtuteʒ. ig᷑ videt᷑ ꝙ ſpẽs ille ſᷣm ſe nullã ſpẽaleʒ habeãt
efficaaã: xp̃i vero coꝛꝑe eircũſcupto· Itẽ idem ponit albeꝛtꝰ ma
gnus in tradtatu officio miſſe vbi poſita illa diſtin de tuũ exi
ſtentiũ iĩ hoc ſaccamẽto dieit: ꝙ ſpẽs ille ſigmficãt ⁊ nõ cauſãt ali
quid. Uuũc arguit᷑ ſi · ſpẽs ille ſᷣm ſe mihil cauſãt igit᷑ nullã habẽt
Stutem cõſequẽtia ẽ mamfeſta.qͥa alias fruſtra vᷣtus illa eſſʒ col
lata ſpẽbꝰ. qa enĩ omis potẽtia omĩs vᷣtus actia dict᷑ ad aliqu?z
adtum oxdmau. fruſtra aũt didtur aliq Stus vel potẽcia que non
reducit᷑ ad aliquẽ actũ· Itẽ idẽ albert? ĩ qᷓrto ſen di⸗ viij· arguit
cõtꝛa dictũ magiſtu ſentẽciaꝝ ſupᷣpoſitũ:? vcʒ ꝙ Panis ⁊ vmũ dic
tur ſacramentũ ita dicẽs omne ſacramentũ efficit qð figurat/ ſ
illud q eſt ſacramentũ tantũ in eucatiſtia nõ efficit id qð figu⸗
rat JIst videẽ ꝙ id qð ẽ ſignũ vel ſacxamentũ tantũ vt ĩ ſtera
dicit᷑ nõ ẽ ſacr amentũ noue leqis tantũ ad minꝰ ei Et rñdens idẽ
albert? ita cũ dicebat᷑ in arg umẽto /ꝙ ſpẽs mhil efficit concedit
dicens · nõ opoꝛtʒz ꝙ ſpẽs materialis ſit effectiua ſi ſigmficatiua.
9ec ille · Itẽ ad idem ? ſan:tho· in qrt o di⸗viij/ ax: i ita dicens·
Gicut ad ſpẽs alioꝝ ſacramẽtoꝝ ſe habet vixtꝰ ꝗᷓ inteuus ẽ que
ſignificatõzg acqrit ex ꝗᷓ ſacrxamentũ efficit ſᷣm hugonẽ · ita in hoc
ſacxamẽ to ſe hẽt ip̃ᷣm corpꝰ xpi:qð ꝑ cõſecxatõeʒ ſub ſpeciebus
illis eſt· vñ ſicut ĩ alijs ſacxamẽtis matevale elementũ nõ ẽ cauſa
Stutis ꝗᷓ in ipo ẽ: nec alicꝰ ſpũalis effectꝰ ĩ homie niſi qſi mediãte
Stute / ᷣm ꝙ ex elemẽ to ⁊ tute vnũ efficit᷑ ita ⁊ in hoc ſacramẽ
to ſpẽs nõ ſunt cauſa coꝛꝑis x pi: nec alicꝰ effeꝰ in anĩa ſpualis
nec mediãte coꝛpe xp̃i fit vnũ ſacxamentũ łec ille · Itẽ idez ſan⸗
tho.ĩ tercia ꝓte q-viij· ax. i· in ſolutõe ſcdi argumẽt eꝰ dez ſentẽ
cie: ⁊ ſub tali foꝛma vᷣboꝛx ſic loquẽs · ſicut eni ſe habʒ vᷣtꝰ ſpus ſ
d aquã baptiſmi· ita ſe habz coꝛpꝰ xp̃i ad ſpẽs paniſ ⁊ vin võ

—.— „— —
„

ſpẽs pams et vini nõ effiaut aliqo / mſi Stute coꝛpors xpi ver⸗
ec ille. Ex quo mamfeſte apparer ex hoꝝ doctoꝝ didtis ipſe
ſpẽs ſacram tales xp̃i coꝛpe crcuſcupte nullã pemtꝰ? habẽt tu⸗
tem ſiue efficadiam ad opandũ quencũꝙ effedu ſpualez ĩ amma
Iſta euam ſentẽèda ommiũ doctoꝝ theologoꝝ qs videum dicẽ⸗
dum ihac parte mhil ꝑ ſe cauſare ĩ ania. ratée ſigmiſcati ⁊ otẽ
ti ſcʒ coꝛpꝑis Xpi veri· No idẽ põt ſic axrguifruſtra Pomt᷑ in ſacꝛa ““
mento Stus puculaus: vbi pnapalit᷑ eſt fontana vtus a qua de⸗ “
pendent pndpalit᷑ omẽs ptculaxes vtutes ſacramẽtales patet G “
fe: ſed ĩ hoc ſacxamẽto eſt fõtana virtꝰ pma ſceʒ ihs xp̃s igit pJe
ter ipm xp̃m contentũ ſub illis ſpẽbꝰ nõ eſt dicend a aliꝗᷓ vixtꝰ?
pticulaus: illa eni eſſet ſuꝑflua: imo ponere talẽ ötutem m ſpẽbꝰ
illis pter ipam fontanã Stutẽ pncpalit᷑ exiſtentẽ eſt dicere xpᷣm
ſub ſpecieb? illis cõtentũ nõ ſufficerxe ad efficacã ſacxamẽti: qo eſ
ſet nedũ miy ſ etiã pfionñ: In alijs aũt ſacx amẽtis vbi nõ ẽ hoc
imõ pſens id q ꝑ eſſentã ẽ fontana vtus ſunt neceſſaue qdã Pti
dpate pticulazes Stutes vt vatoʒ habeant ſalutaus medicine ſpi
ittualis hoc etiam petit cultꝰ xpiane relionis · vt eni tota ſpẽs
pomis ⁊ mẽtis deuotio refeꝛãt ad vẽ cõtentã ſcʒ dim ihhm xðmꝰ· “
nõ ad ſpẽs ipas decuit vt Pter ip̃m corpꝰ xp̃i veꝰ nulla alia ⸗
tus creata ſpualis eſſet in iſtis: Quo iã ſuffidenter ꝓbato patzʒ =””ðU
ꝓPleumatis ſolutio ꝙ in aqua bñoicta mõ ꝗ ſupᷣdictu eſt fit aliqᷓ ð
efficada ad effedus ſup̃notatos. ? ꝙ in ſpedebꝰ ſacx amẽtalibua .
Fi ſe cõſideratis orcũſcupto coꝛpis xp̃i vero:nulla ſit virt? nuk 2
la efficacia ad aliquẽ effectũ cauſandũ in ania patz ²x dictis. Sx
quo patz corꝛelauo ꝙ ex oꝑe opato ſiue ex pte ißiꝰ ſacramenti
nõ eſt maio? Stus huiꝰ? ſacramẽet ſacrabſſmi altaus ſiue efficacie
ſub duabꝰ ſpecieb? q; ſub vna ſpecie· Qum eni radix totiꝰ effica
cie ſacrxamẽti nõ ſit maio: / nõ plemoꝛ/nõ ꝓfectioꝛ ſub duabꝰ ſpe⸗
debus & ſub vna: patet ꝙ eadem efficacia ex parte ſacxamend ẽ
imn commnmcantibus ſub vna ſpecie vel ſub duab?. ex parte dico
ſacramẽti / quia ex parte cõmunicantiũ põt qñq; aliud cõtingere

Tec ſunt reuer endiſſime pater ⁊ dñe que veſt er humlis capella
nus Johßes de turu cremata ad ꝓpleuma p magiſtri petrum anz⸗
glicum Poſnitum / veſtre dnatiom celeuter annotauie que Lveſtre

reue eoilime patmitati Iime ? cot:et cũ omi reue: ca ſento-

J

X
D . .
5 5
2
2
2

‚—
4 1
.
.Z 4
7 3
* 5
. 5
4
.
„ 3
Z .
.
.
=ðJMW!
—
— 4
X .
D
8
2
4 =
.
— 4
/ — ,
5
4
N
1
4
4
1
—
— . —

magiſtrum Johannem de tu

turre cremata:? ſacre theoloee pꝛofeſ
ſoꝛem: ordims predicatoꝝ: tempoꝛe condlij Baſilienſs compi⸗
latus cõtra petrum anglicum hereticoꝝ defenſorxem in bohema⸗
(Drologus. M

pPleuma re ſpondendo magiſtro Johannmi de ragiſio
pumo bohemorum articulo reſpondenti / per magi
L ſtrum petrum anglieù Poſituʒ: notare cu diligẽtia
annotaui ſiquidem pater et dñe eneratoms am pliſſmme: nedum
propleumats titulum memorie conſignans: verum etiam eiuſdez
propleumatis latendis ambiguitatis diſſoluendo nodulos ammũ
Parumper accomodans quodve bemigmſime patermitatis ilu⸗

mnatiſinne ſapientie emendandum offero et ſupplendum. Quiꝰ

quidem pꝛopleumatis videlicet txum aqua benedicta ſit maio

ris efficaci et virtutis ꝙ; ſacramentum ſenſibile altaus.Decſio

iuxta pꝛeſumptum et queſitum duos complectitur articulos
Quoniam aquam bonedictam hexetici tanꝙ; vem mutilem * nul⸗

lius virtutis deudere videntur⸗ De cuius inſtitutõne ac efficacd
virtute per diuer ſa capitula diſtributus erit primus. Secundus

vero axticulus reſpondebit propoſito dubio!

— ¶ Qapitulum primu De trina aqua benedicda.

Mane religionis uius deuote amplectitur * obſeruat.
Ouma aqua benedica eſt que diumis precibꝰ ſacr at᷑

X benedidtur in dedicatõne eccleſie altaus · de qua fit mencio ex
tra de cẽſe: eccle. vel altaris c· Poſuiſti: et c aqua ꝑ ep̃m bene⸗
dicta. Gecunda aqua benedida eſt fontis baptiſmalis de qua de
conſe· i.3. c. m ſabbato ſancto paſce ⁊ penthecoſtes: ſi quis aq;
benedidtam æ conſecratam velit m domum ſuam ad aſperſonem
redpere ante cauſmatis mfuſionem vedpiat-

Gercdia aqua benedi

.

Ga eſt qua cõmuniter aſpergmurm eccleſa:? e qua de conſe· di 3
c. Aquamvbi dictur. Aquam ſale aſpſam populis benediamus

vt ea cũdti conſperſi ſanctificen· Oumms dnobus generbꝰ? aque

ptermiſſis de terco genexe? de quo leuma Poſitum motũ eſt
nunc ſeꝛmo habenvus eſt. Er quzʒ vmuſcniuſq; rei notca a qd

da aque benedicte: per oeneranda

Miunxit mihi nuper paternitas veſtra pater:? pꝛo

„Kiplex genus aque benedidte repeuo / cuius vſum xpi

l
NE

20 Cm

15

F G H J K 1. M. N Focus O Salance Q R S T 0 V

E

—

9

8

6

5

2

— Copyright 4/1999 VxXVMaster GmbH wwW.yxyymaster. com

1

VierFarbsSelector Standard* -Euroskala Offset