vti. Miis demq; auditis te circa p̃dicta exercit acõe in⸗
tentiſſima. et vſu acri exerceas. nam exercitacõ naturã
et ingemũ ſepe vĩcit. et vſus ommũ magiſtroꝝ pᷣcepta

ſupat. St ſic poteris doctrinã dicẽdi et faciẽdi in pꝛõ⸗

ptũ habere. Deũ inſuꝑ adoꝛo/qui michi donauit pᷣdi⸗
cta tibi narrare. vt ad etna gaudia nos faciat ꝓpuemre
Nmen⸗.

5 ⸗

—
4 „
.
3
2
4
=
—
.
—

—

Archivfliirn
vorhanden

.

.
*
.
7
—–
1
—
.
.
. 4
„*
.
.
.
.
— 4
N
.
4
1
4
4
7
£
= *

Tractatus de doctrina dicẽdi et tacẽdi/ ab Abertano

cauſidico Gꝛixienſi de oꝛe beate agathe ↄpoſitus. Sub

anno.O. ccc.lv. feria quarta poſt vincula petrt.
icio medio ac fim tractatus mei adſit gr̃ᷣa
ſancti ſpũs. Quomã in dicẽdo multi errãt.
nec eſt aliquis qui linguã ſuã ad plenũ vale
at domare. beato iacobo hoc teſtãte.Natu⸗
re beſtiaꝝ et ſerpẽtũ ac volucꝝ et ceteroꝝ dom ant / et
a natura humana domata ſunt. linguã aũt ſuam nemo
domare poteſt. Ideo ego albertanꝰ bꝛeuẽ doctrinam
ſup dicendo atq; tacendo / vno vᷣſiculo cõpꝛehẽſam.ti⸗
bi filio meo ſtephano tradere curaui· Verſiculus aute
bic eſt. QAuis.quid,. cui dicas.cur.quomõ ·quãdo.req⸗
ras. Ven quia hec verba in hoc vᷣſiculo cõpꝛehẽſa/pon
deroſa ſunt et generalia.et generalitas parit obſcurita
tem.vt. ff. de ĩure fi.ci.l.ita fidei. Ideo illa exponere.
et pꝛo modulo mee ſciẽtie / licet nõ ad plenu Poſui di⸗
luadare. Tu igitur fili cariſſime. cum loqui deſideras
a temetipſo inciꝑe debes.ad exẽplũ galli/qui antequa
cantet cũ alis ter ſe ꝓcutit. in pꝛicipio itaq; dicti tui/an
tequã ad os tuũ ſpũs verba ꝓducat / teipſum / et omma
verba in hoc vᷣſiculo poſita requiras ideſt inquiras te
ip̃m. et a teipſo non ſolũ qᷓras ſemel /ſ iteꝝ queras.nam
iſtud reiteracõz ſigmficat ſeu denotat · vt dicas reqii⸗
ras ideſt iteꝝ qᷓras. ſicut em repetere diei᷑ quis ideſt
iten petere. ita requirere quaſi iteꝝ querere.
Equiras ergo in aio tuo a teipſo quis es / quid
Dicè vis. vt dictũ illud ad te ptineat.an po⸗
tius ad aliũ. Nam ſi ad aliũ potius qᷓ; ad te ði
ctũ illud ptineat / illi dicto te immiſcere non debes. Si
cut em̃ per leges. culpa eſt ꝓmiſcere rei ad ſe non ptineẽ
ti. vt dicit regula iuris.ita culpa eſt dicere quod non/

*
*

25

20

10

S TI O V

O Balancde Q „

Focus

N

H J K 1.

G

E F

D

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

D 9 Copyright 4/71999 VxXVMaster GmbH WwVW.yXyVWaster. Com