trum teſtamentum quod non eſt factum in pꝛeſen
tia pꝛopꝛii ſacerdotis vel ſuperioꝛis eius ſi haberi
poſſit teneat ibideʒ.q.iij. HW
An ſtatuentes vt teſtamenta facta coꝛam pꝛopꝛio ſa
cerdote ⁊ duobus veltribus teſtibus non valeati
currat excõicationẽ ð.xlv.ar.iiii.q.iii.
Atruʒ ad hoc quad teſtamentũ factuʒ ſit validuʒ ſit
aliqua foꝛma deerminata ſub qua opoꝛtet ipium
fieri ð. xl v. ar.iiij.q.iiii.
An pꝛo teſtamento poſſint teſtiſicari executoꝛes di.
xl v.ar.iiii.q.iiii.
An teſtatoꝛ poſſit heredibus imponere penam ſi pᷣ-
ſumpſerint oꝛdinationi ſue vltime voluntatis con
traire ibidem. .
An in teſtamento legatum poſſit ab herede teſtato/
ris repeti ibidẽ. MD
An vt teſtatoꝛis oꝛdinatio impleatur debeat epiſco
pus compellere heredem ibidem.
Atrum teſtamentoꝛum executoꝛes poſſint eſſe reli/
gioſi ð.xl v. ar. v. q.i.
An eſſe teſtamentoꝛum executoꝛem computetur in/
ter opera ſecularia ð.xlv. ar. v. q.i. L
Atrum teſtamentoꝛum executoꝛes teneant᷑ ifra an⸗
num executionem implere ð.xlv.ar. v.q.iii.
entum quanto citius impletur tanto citiꝰ
anima defuncti aleuietur ð.xlv. ar.v. q. iii.
An ſi teſtamentoꝛum executoꝛes nõ implent ad mo
nitionem epiſcopi infra annum piam voluntatem
defuncti debeat per ipſum adimpleri ibidem.

AUtrum teſtatoꝛis anime pꝛeiudicet in aliquo dilatio

excõmunicationis ðᷣ.xlv.ar.v.q.iiii.

An teſtis pꝛoductus debeat interrogari ð cauſis ð.

xviiij.ar.iiii.q.iii.
An de perſonis ibidem.
An teſtes ſingulares ſufficiant 4 pꝛobanduʒ ibidẽ.
An teſtis pꝛoductus debeat interogari deloto ibið.
An de tempoꝛe ibidem. H
An de auditu ibidenn.
An de viſu ibidem.
An de ſcientia ibidem. . S
An de certitudine ibidem 2
An de credulitate. .
An de fama ibidem. —
An teſtes debeant concoꝛdare in re ibidem.
An in perſona ibidem.
An in loco ibidem. .
An ingradu ibidem. J
An in tempoꝛe ibidem.
(Zuubans
— — „ –—
An titubans ſit habendus pꝛo ignoꝛante di.xxx vj.

£

Ar. ii. q. i.

—;
1 Vn16 —

Tonfur⸗
Atrum tonſura ſit diſpöᷣlſitio congrua ad oꝛdinuʒ ſu/
ſcceptionem ð.xxiiii.ar.i.q.i. 4ð
An ſine tonſura poſſit aliquis eſſe clericus ð.xxiiii.
ar. i. q. i.
nocrtonſurarus poſſer accipe allaue oꝛdinẽ ibið.
An tonſura iſta differat a tonſura naʒareoꝛum in ve
tere legi ibidem. =
Atrum tonſura ſit oꝛdo ð.xxiiij.ar.i.q.ii.
An ꝑ tonſurã conſtituat᷑ aligs ingradu dignitatisxc
cleſiaſtice ſuper annos ðᷣ.xxiiij.ar.i.q.ij.
Atrum tonſure ſit annexa tempoꝛalium renunciatio
ð.xxiiij.ar.i.q.iii.
An tonſuratus ab epiſcopo degradato debeat iteruʒ
tonſurarið.xxv.ar.i.q.iij.

Tomeamentum *
An quod in toꝛneamẽto lucratur aliquis teneatur re
ſtituere. ð. xv. ar. v. q. vViij.

¶ Zhorif icatio

An thurificandi vſus debuit remanere in no.le.ð.i.
ar. vj. q. iiſj.

Tabula

An vẽdere vaſa eccleſie ſit licituʒ ð.xx v.ar.iij.q.iij.

An vendi poſſit ius pꝛimogen iture ibidem.
An vendi poſſit laboꝛ coꝛpoꝛalis annexus ſpirjtuali
bus officijs ibidem.
Atrũ vendere poſſit dominus ſeruum coniugatum
in partibus ;tũcũq; remotis ð.xxx vj.ar. iiij.q.ij.

An venie facilitas tribuat delinquendi incentiuum

ð.xiiij.ar.viiij.q.ii. — =
erecõdia

2

An verecundia ſit virtus ð.xiiij.ar.t.q.i.
¶idere coꝛpoꝛale
An illud qð ſe videre exiſtimat homo vigilans ali⸗
quid ad pꝛeſens tamen pꝛſens non eſt contingat ex
aliqua cauſa naturali ð.x.ar.v.q.ij.
An videat occulus per extenſionem virtutis viſiue
vſq; ad rem viſam ibidem.
An vigere ita ſe habear ad intellectum ſicut videri
ad rem viſam ð.xlviiij.ar.iij.q.i.

idere deum

„. S — . 2 —
An videret denm Adam ante peccatnʒ ſine medio
.i. in expoſitione littere.
An videre deum poſſit homo in hac vita ex ſpeciali
pꝛinilegio abſq; hoc ꝙ ſit btũs.ð.xlviiij.ar.ij.q.vj.
An videant deum eque clare illi quiſunt in equales
in naturali virtute equales tamen in habitu gloꝛie
d. xl viiij. ar.ij.q. viij.
Atrum in videndo deum intellectus ſit tantum paſ
ſiuus ð.xl viiij.ar.iij.q.i.
An ad videndum deum requiratur aliqua ſpeciesĩ
intellectu videntis ð.xl viiij.ar.iiij.q.j.
An viſio dei ſit nobilioꝛ qᷓ; ipſe intellectus videns.
ibidem.
Atrũ ad videndum deum requiratur lumen intelle
ctus agentis ð.xlviijj.ar.iii.q.ii.

Atrum videre in deo creaturas pertineat ad beati⸗

tudinis eſſentiam ibidem.q.iij.

.
.
4
2 . .
— à —

„

£

us ſpiritualis ibideʒ.

An viſio dei clara ſit in beetis „
ctum memo ꝛie ð.xl viiij.ar.iiiſ. vij. o
(Nundicta „

dvIm
An omnia vina ſint eiuſdem ſpeciei xſe .

Ovirginitas
Atrum virginitas ſit virtus ð.xxxiii.a r.iiii.q.i.

An virginitas ſit virtus diſtincta per eſſentiama ca

ſtitate coniugali ð.xiii.ar.iiii.q.ði. S
An ad virginitatis eſſentiam pestineat carnis inte/
gritas ibidem. M .—
An abſq; virginitatis dimffutione poſſit ꝑpꝑerdi car/
nis integritas ibidem.

„

In virginitate quam accipitur mediu m ibidem.

An virginitatis habitus fnerit vnquã vitioſus ibið.
An illa pꝛins pꝛefectio q́; virginitatis habitus ad-

dit ſuper habitum caſtitatis coniugalis poſſe amit-
ti ſine peccato ibidem. “

An virginitatis habitum manere cum copula car-

nali fit poſſibile ibidem.
Atrum virginitas ſit maioꝛis meriti qᷓ; caſtitas con
iugalis ð xxxiii.ar.iiii.q.ii.
n eſſentia habitus virginitatis ſecunduʒ id quod
eſt fuerit ĩ abꝛaaʒ ð.xxxiii.in expoſitione littere.

„ B .

grrtuſ⸗

An virtus ſit ceca bomnn diſtiche ſicut circa obie

ctum vel ſit circa actum ð.xüii.ar.i.qi.
An virtus vna ſpecialis poſſit eſſe oppoſita ciuilibꝰ
vitio ðᷣeriiii.ar.i.q.ii.
An virtus q̃libet deteſtet᷑ pem̃ ſib ioppoſitũ ſub ali
qua ratione ſpegiali ibidem.
An virtus aa quà ſpecialis poſſit eſſe circa obiectuʒ
virtutis cuiuſtibet ibidem.,.
An virtutes ſint ĩ cõpoſito ex anima ⁊ coꝛpoꝛe ſicut
in ſubiecto aut in anima tantum ð.xlviiii.ar.i.q.v

—

Atrum vnctio extrema ſit ſcr̃m ð.xxiii.ar.i.q.i.

An vnctio cathecuminoꝛum ſit ſcr̃m 5. xriti. at i.

An vnctio extrema debeat conferri ab vno ſacerdo
te vel a pluribus ibidem.
vnctio extrema a quo eſt inſtituta ð.xxiii.ar.i.A.is.
Atruʒ vnctionis extreme materia ſitoleuʒ de oliuis

per epiſcopum conſecratum ibidem.q.iii⸗

An vnctio extrema ſit neceſſitatis ð.xxiij.ar.i.q.iii
qua determinata

Atrum vnctionis extreme ſit
verboꝛum foꝛma ðᷣ.xxiii.ar.i.q.iiii.
An in vnctionis ſacramento conueniẽtioꝛ ſit foꝛma
depꝛecatiua qᷓ; indicatiua ðᷣ.xxiii.ar.i.q.iiũ.
Atrum vnctionis extreme effectus ſit peccatoꝝ ve
nialiuʒ remiſſio ð.xxiii.ar.i.q.v.
An vnctio extrema ſit cõtra ſequellas peccatoꝝ ta
ox oꝛiginali qᷓ; ex actualibꝰrelictas ð.xxiii.ar.i.q.v.

An vnctionis effectus ſit ĩfirmitatis coꝛpoꝛalis ale-
uiatio i

dem.
An huius ſacr̃i ſint duo effectus vnus coꝛpoꝛalis ali
Atrum vNtio extrema poſſit conferria non epiſco
po ð.xxiii.ar.ii.qti. ”
Atrum vnctio extrema poſſit conferri anon pꝛeſbi/

tero ibidem.q.ii. 8
● .
„
0 ₰
„
„
0
. .£
.

rnzyie

ncrnio ſacramentallt-

An vindictam -acere pertineat ad ſobimm ꝑum di

Grrun
.
W!

„.

Mc⸗
Unmn
Ndr
Myet
nde
Crri

4
run

dinr

Av

Mn
chie

Mli⸗
hiluc
Emm⸗
nenten
lul V
ſanon
Nimx

9
* „
. ₰ .°
Tabula
R Atrum vncti extrema poſſit conferri aliquibus ſinem teneat ibildean. .
N ſanis ibiden iij. o . . Atrum votum factum xᷣ re bona pꝛopter bonuʒ tẽ
itarenet ſenectute ð.xxiij ar.ij.q.iij. poꝛale rantum teneat ð.xxx viii.ar.i.q.ii.
An cõſtitutis ĩ ꝑiculo moꝛtisi bello N mari ibidez. Atꝝ vouẽ poſſit aliꝗs ꝑꝑ finẽ ĩ differẽtẽ ibideʒ.q.iii.
1 N* NÆum debest enri oĩbꝰ iſirmis ð.xiii.ar.ii.q.iiii. Atx voti foꝛma icludat ꝙ ſiat ðo ð.xxx viii.ar.ii.q.i.
nd. An deheat cõſerri ipenitentibus ðᷣ.xxin.ar.u.q.iui An votũ ſaciẽs deo ſit ſᷣm ſe totũ obligatus ad faciẽ
An peſſeuerantuwurioſis ibidem. dũ illud qð pꝛomiſit ð.xxx viii.ar.ii.q.ði.
An de beat cõferri paruulis ibidẽm. An votum poſſit fieri aliquo modo ſanctis ibidem.
RM Atrũ in vnctione extrema debeant in vngi ſola in An votum poſſit ſieri homini maloibidem.
N . enta ſenſuum ð.xxiii.ar.ii.q.v. VWVWotum quid eſt ibidem. ? di. xxxiiii.ar.iii.q.ii.
VVW vngk debeãt occulos cecinati d. xxſti.ar.ii.q. v. An vouere ſit actus latrie di. xxx viii.ar.ii.q.i.
8. 3 Atrum vnctio extrema ſit ſacramentum iterabile. TRrum in voti foꝛma includatur firmatio delibera
ntal di. xxjij. ar. ij. q. Vj. tiua di. xxx viii.ar.ii.q.
entianga B ¶ Knctio 4 ltari Atrum votum de non vouendo aliquid ſine expꝛeſ-
Dnctlo altaris . ſione eius quod vouetur verbo vel ſcripto ſit obli
isin⸗ An vnctio altaris debeat iterari ð.xxiij.ar.ij.q.vj. ae Aemn ibiaem. dictitsin faclt voſt .
ſ n ſi ille qui votum pꝛedictum facit poſtea vouerit
tperdir⸗ W Mnctie regalis eliquid non obſeruando illa conairohes obligetur
1 An vnctio reguʒ debeat ſieri in capitibus vel in bꝛa ad illud quod vit di. xxx viii.ar.ii.q.iii.
midn chijs di.xxiij.in expoſitione littere. deri votum poſſit fieri de eo quod eſt in vtile ad ſa
ftioſusibis c lutem di. xxx viii.ar.iii.q.i.
abinsa ¶ Moluntas Altrum votum poſſit fieri de omni bona vtile ad ſal
Speſſeamit An voluntaspoſſit eſſe impoſſibiliũ ð.x vij.ar.i.q.i. auationem ibidem.q.ii.
An voluntatis motus poſſit terminari ad relation?ꝰ An votum poſſit fieri de bono neceſſario ad ſaluati/
copel immediate di.xx vj.ar.iiij.q.i. onem ð.xxx viii. ar. iii.q. iii.
* An voluntarie faciat homo aliqua qne tamen non An votum poſſit fieri de minoꝛi bouo ibidem.
rs ahn facit delʒberate di.xxx viij.ar.ii.q.ij. Vtrum vouere poſſit religioſus ſine licentia ſui pꝛe⸗
An voluntatis motus non deliberatiue ſint in homi lati di.xxx viii.ar.iiii.q...· .
id quod nis poteſtate ibidem. U,. „ An vota facta ab aliquo ante ſui pꝛofeſſionem in re⸗
linere. An voluntatis actus deliberatiue ſit de eſſentia vo o ligione que pꝛelatus ipſum recipens ignoꝛabat poſ
fiibiden . o ſit ab illo pꝛelato reuocari poſtquaʒ ſibi fuerint no/
An in volintate ſit alius motus reſpectu.iſumsni bo tificata ð.xxx viii.ar.iiii.qii.
cira obie ni clare winick Felecratl⸗ ð.xl viiij.ar.i.q.vj. An vota que mulier in nupta emiſit poſſit reuocare
An in voluntatè ſint alique paſſiones ibidem. vir eius poſtquam nupſerit ibideeaem.
tacäadi An voluntas ſit potentia nobilioꝛ qᷓ; intellectus di. Atrum vouere poſſit quilibet non religioſus di.xx-
xlviiij.ar.i.q.vij. „ xviii.ar iiii.q.ii. è
oſtöſide An foꝛma per quam voluntas mouet ſe ſit bonum An voure poſſit epiſcopus ſine licentia domini pa
apꝛehenſuz ibidem. „ ́”ÿV pe quo voto vinculum inter ipſum ⁊ eccleſiam ſu/
aracbien An pꝛimus voluntatis motus ſit in fieʒ di.xl viiij. am diſſoluatux di. xxx viii.ar.iiii.q.iii.
ar. ij. q. j. H Antn votum longe peregrinatiõis poſſit emitterc epi
erpori An velle deliberatiuum ſit reſpectu finis di.xl viiij. ſcopus ſine pꝛedicta liccniia ibi.
niücig . ar.ii.queſtione ſecuna. An votum longe peregrinatiõis poſſit emittere cle
mgi Atrum voluntas in appetendo beatitudinem mo- ricus ſecularis qui eſt ſub epiſcopo aliquod benefi/
Chrl ueat ſe ð.xl viiij.ar.ij.q.iii. ciuʒ habens quod debet reſidentiam ſine licentia
i oUtrum voluntas quicquid vult velit pꝛopter bea epiſcopi ibidem.,.s M
i ,7 1 asitudine ibidem.q.iiij. An vonere poſſit ingreſſum religionis ſine eius licẽ
iunh Atrum volnntas in appetendo beatitudinem me tia ibidem.
. er ibictez:d. d. ” Qui ſunt qui votum poſſunt emittere. ibidem.
de Anvoluntatũ omniũ bearaꝝ capacitates naturales Atrum votum factum a ſubditde licẽtia abbatis
his ſint ahſolute iplete caritate ð.xlviiii.ar.ii.q.vii. poſſit reuocari ab eodem ðᷣ.xxxvᷣ iii.ar.iiii.ꝗ.iii.
⸗ An quiquid ad volendum moaet ſe pꝛius velit ſe An votum de licentia abbatis emiſſum poſſit reuo/
ita mouere di.xl viii. ar. iii.q.iiüi. . cari a ſucceſſoꝛe ſuo ð.xxx viii.ar.iiii.q.iii.
i. An volũtas ſit mònẽes ⁊ mota reſpectu eiuſdẽ ibið. Atrum omne votum licituin ſit obligatoꝛium dð.xx/
aum An volũtas pᷣus oꝛdine nature quietet᷑ ꝑ amoꝛeʒ q; xviii.ar.v.q.i.
Eien gaudeat de amato di.xlviiii.ar.iii.q.vi. An votum factum de re licita tempoꝛe voti factiſʒ
iarſtn ¶Motum ante impletionem efficitur illicita ſit obli gatoꝛiuʒ
A. er ð.xxx viii.ar. v. q.i.
euc An aliqiis debeat cõpelli ad faciẽdũ foꝛtius votuʒ An ſi aliquis voueat intrare aliquam religionemqᷣ
qᷓ; illud quod iam vouit ðᷣ.xxxiiii.ar.iii.q.ii. ipſum non vult recipere teneatur intrare aliaʒ ibi⸗
Neerme ih Atrum votum factum de re bona pꝛopter maluʒꝛ⸗ dem.
nic , nem teneat ð.xxx viii.ar.i.q.i. An ſi aliquis voueat ingeſunralisonis poſt ea
puiole An ad vorum caſtitatis obligetur qui ſaeit e oꝛdina anteqnam ingrediatur eligatr in epiſcopuʒ tenea
gat ri a non epiſcopo quem tamen credat epiſcopum turteligionem intrare ibidem. .
Cois di. xxx vüi.ar.i.q.i. . Atrum votum obliget magis q; iuramentum di. xx
An votum tale teneat poſtquam confeiſts eſt ſe oiꝛ xviii.ar. v. q.i.
on yiſc⸗ dines non accepiſſe ibidem. AUtruz votum ſub cõditiõe ſaetũ q̃ cõditio nõ explet᷑
An votum factum de materia mala pꝛopter bonuz per culpã vonentis ſit ovligatoꝛimn ibidem.q.iii
n⸗ . .
2 ſ△
„ * „ .
, OD .
—
*
1 ₰D
.

An ſi conditio impleatur impediente illo cui fit vo

tuzmaneta vorũ obligatoꝛi di. xxx viii. ar. v. q. iii.
An vouens aliquid ſi deus pꝛeſeruet eum ab aliquo
peccato de quo tentatur teneat votum ſi deus illũ
ab illo peccaro non pꝛeſeruauerit ibidem.
Atruʒ vouere expediat homini ð.xxx viij. ar. vj. q. i
An vouẽs exponat ſe maioꝛi ꝑiculo qᷓ ante ð.xxx viii
gr. Yf. d. 1.
An vonere bonum augeat in vouente inclinationeʒ
ad malum ibidem: .
Atrum idẽ bonũ cũ votofactũ ſit magis meritoꝛiuʒ
qᷓ; ſine voto ð.xxx viij.ar.vi.q.ii.

Aotum continentie quot modis ſolẽniʒatur di.xxx

Viii.ar. vii. q. ii.

An votum roboꝛetur foꝛrius per iuramentum qꝑ

ſolemuitatem ibidem.

Inter votum publicum ⁊ ſolemne que differentia ẽ.
53õ.xxx viij. ar. vii. q ii. Sðð=èUMU
Atrũ votũ poſſit cõmutari ð.xxx viij.ar.viij.q.i
An votum poſſit cõmutari auctoꝛitate vouentis ð.
xxx viij.ar. viij.q.i. , =ð
An votum peregrinationis ⁊ abſtinentie poſſit com
mutari auctoꝛitate epiſcopi ibidem.

—

In voti commutatiõe que debent obſeruari ibidẽ.

Atrum votuʒ quodlibet poſſit commutari in votuʒ

trũ vouens itrare religionẽ ⁊ poſtea itrat cũ ꝓpoſi
xo exeundi iĩpleat votũ ſuum ibidem.q.iij.
Atruʒ votũ oẽ ſit diſpẽſabile ð.xxx viii.ar.viiii.q.j.
Atruʒ in votis poſſit diſpenſare ſolꝰpapa ibid.qui.

religionis ð.xxx viii.ar.viii.q.ij.

An inuoto aliquo poſſint diſpenſare epucopi in erio

res ð.xxx viii.ar.viiij.q.ii.

Atrum votũ de nõ petendo ad nõ papa diſpẽſatio

nem in aliquo voto ſit obligatoꝛium di.xxꝑviij. ar.
viiij.q. ii.
An vouens aliqd qð ĩ aliquo caſu eſt vtile ad ſaluteʒ
2ĩ aliquo in vtile obligetur ad obſexuationem vo⸗/
ti in illo caſu in quo eſt vtde ad ſalutem di.xxx viij.
Ar. vilij. q. iii.
An vouens ſub aliqua turpi conditione quaʒ imple
ri deſiderat ex tante illa conditiõe obligetur ad fa/
ciendum quod vouit ð.xxx viij.ar.x.q.iij.
Muinra vel vſurarius
An ad vſuras accipiens ſit particeps peccati illius
qui dat ad vſuram di. xv. ar. v. q. v.
Atrum ea que perꝓſuram acquiſiuit aliquis teneat
reſtituere di.xv.r. v.q. L
Atrum ea que aliquis lucratus eſt legitima merea/
tione de bonis que ipſe vel pater eius per vſuram
acquiſiuit teneatur reſtituere ibidẽ. q. vpy.
An vſurarius ſit dominus illius rei q́; per vſuram
acquiſiuit di.x v. ar. v. q. vj.

An vſurario pꝛecipienti in teſtamẽto reſtitui ea que

male acqniſiuit ſed non vult ꝙ reſtituantur ſi eua-
det pꝛoſit talis oꝛdinatio ad ſaluationeʒ di.xlv ar.

¶ Groꝛ

—

Atrum vxoꝛ debe ſt excommunicari peccato mari/

An vxoꝛ alicuius debeat excommunicari ſi vir eius
obligatus debitis abſentet ſe ⁊ ip a nõ vult ſatiſfa⸗
cere pꝛo eo de poꝛtion

Atrum votum ſolẽniʒet᷑ aliter ᷓ ꝑ relig onis egreſ/
ſuʒ vel ſacri oꝛdis ſuſceptòeʒ ð.xxx viui. ar. vii.q. i An vxoꝛes plures habere ſit

ne ſibia ſignata pꝛo victu di.

2

cato di. x viii.ar.xi.q.iiii. .
An cũñ ꝓpꝛia vxgꝛe velle delectari tactimn Mrae
te ſit actus vtulłs tẽperantie ð.xxxi.ar.iii.q.ii.
An vxoꝛẽ ꝓpꝛiã qgnoſcẽs vt per hiqub aliquaãhñr-
Franecunetur eb e memiali Cainutn.
n

vxoꝛi poſt partum ante puriſicanonis teinpus li

citum ſit debitum rE ddere vel ab ea ex . gere di xx
xii.ar.iiii.q.i.

Atrum vxoꝛes plures habere ſit contra legenn

re di.xxxiii.M.i.q.pꝛima· .
An vnam eſſe vnius ↄueniat matrimonio a pꝛimã
ſui inſtitutione di.xxxiii.ar.i.q.pꝛima.
Atrum vxoꝛes plures habere ſimul fuerit aliquan/
do licitum ex diſpeniatione ðᷣ.xcxiii.ar.i.q.ii.

Quod vxoꝛes plures habuerint potres antiqui que
fuit cauſa di xxxiii. ar. i.q. ii⸗

ul equalirer ſit contra
ius nature ⁊ ↄcubitus ↄcubinariꝰð.xxxiij.ar.ij.q.ii.
Atrum vxoꝛem repudiari a viro vel econuerſo fue⸗
rit vnquam licitum di.xxxiii.ar.iii.q.i.

Atrum vxoꝛen repudiatam poterat vir eius recon

cilia e ſibi ibidem. q.ii.
An vxoꝛem dimittere pꝛopter peccatum contrana⸗
turam liceat di.xxxv.ar.i.queſtione pꝛima.
An qui vxoꝛem legitimam habet ⁊ aliam huius rei.
in ſciaʒ ſibi de facto copulat poſſit ab ea diſcedere
ipſa moꝛtua ñ mulier diuoꝛtium non petat di.xxx/
wi ar. iii. queſnone pꝛima.
n vxoꝛ poſſit ſe facere ſeruam ſine conſenſu mariti
ði.xxx vi.ar.v.queſtionę pꝛima. .
An ſi
vxoꝛ ſua ipſo focto di.xxx vi.in expoſitione.l.

An vxoꝛ poſſit dimitti a viro ⁊ econuerſo pꝛopter

qðcũq; peccatũ moꝛtale di.xxx viiij.in expoſitõe.l.
à2% (Wroncchun
Atrum vxoꝛicidiym imp ediat matrimoniuʒ di.xxx
vii.ar.ii.queſtione ſecunda. —MB
An pꝛopter vxoꝛicidium dirimendum ſit matrimo⸗/
nium iam contractum di. xxx vii. ar. ii.ꝗ. ſecunda.
An vxoꝛicidiũ ſit maius pem̃ qᷓ; matricidiũ ibidẽ.

WS

An chꝛiſtus renocauerit facto pꝛeceptum de obſer

uatione legalium di.i.ar.vi.queſtione quartt. ⸗⸗

Atruʒ chꝛiſtus inquantum homo poſſit peccata di:
mittere in baptiſmo di.v.ar.i.queſtione pꝛima.
An chꝛiſtus expellebat demones inquantum hme
Di. v. ar.i.queſtione pꝛima. „ „
Atru n chꝛiſtus contulerit miniſtris ſacramentoꝛũ
poteſtatem cooperandi ad emandationem interio
rem di.v.ar.i.queſtione ſecunda.
Atrum chꝛiſtus potuerit dare miniſtris aliquaʒ po/
teſtatem bap:izandi quaʒ dare noluit ⁊ que eſt illa
ibidem.q.iii.
Atrum cbꝛiſtus potuit conferre poteſtatem creandi
creature di.v.ar.i.queſtione quarta.
An chꝛiſtus habuerit aliquem ca racterem di.v.ar.
ci.queſtione quarta. =
An chꝛiſus manducetur ſpiritualiter in ſacramẽto
gltaris de. viiii. ar.i.queſtione pꝛima. .
An chꝛiſtus ſub ſacramento poſſet tangi a ſe ipſo di.
x. Ar. iiii. queſtione ſecunda. . .
An chꝛiſtũb quando inſtituit ſacramentum euchari/
ſtie determinauerit de quo pane ſieret di.xi.ar.ii.
queſtione ſecunda.

vyoꝛis conſenſu aliquis fagiati mernum ſit

—

.

chritt
ſleco
Gtrench
menod⸗
gulnte
unn
Auueos
icſl
mnros
.

5
Peimaabb
nnommne
manimt
Nj ii.

94
gnindei
K.).
We.
Winfara

7
Pigye
,guemin.
Nhnſc

4
Pepte
hecdit
arrer
ſfe
. 4
u
N
dar
as
K
ſatin
enjene
Hanur
beprzn
*
anr
9 1
Nhen

4 .

4 „₰ .
HW In chriſtus dete miauerit ð qua a qua debeat pani/· Atrũ xpᷣs dederit eoꝛpus ſuũ paſſbile.ibidem.q.iii
nen ille coggulari. id Eem. o An xpᷣs bucellam quam deQAit iude intinxerit in ſan
gn. Rtram Pimcena Wnpſerit coꝛpus ſum ſub ſacra guine di. ii. ar. iiu.q. v. o
mnii, mento di.xi.ar.iiii.q.pꝛima. An xpᷣs in cena dederit diſcipul poteſtatem ſacerdo/ſ
4, V .— Srum xpᷣs in cen Rradiderit coꝛpus tium iude ſub talem q;tum ad pꝛincipalem actum di.xxiiij.ar.iiif.
uiisi ſacr am ento. ibilem.q.ij. A. if.
ed Quare xpᷣs voluit daegere iudam in cõmuni di.ij. An xps habuit ab inſtanti ſue conceptionis omne pᷣ⸗
ar. iiij.q. ii. . . mium quod habiturus erat di.xl viiij.ar. v. q.v.
Atrum xpᷣs dedit iude coꝛsus ſuũ quando tinctũ pa/ Finis
N veni di. xii. ar. iilj. qe iij. .
7 5 4
nes (Kegiſtrum
igi. „ 2 m vVtilis
Gei pꝛima alba cum.n. Tertio ſi pꝛobari
in nomine * tetur ,B mulier vV
erit com an anima o dimenſionibus ſatiſfactoꝛia eos
mi Egi. dj. iii. fities pe comparationeix ſe quia
nnmdir „A f Nieh runt
i. an in dei tato diebus x
Wraßseen ar. v. quantitas poſita ſic dico
tate litatem materialis Reſpondeo .
NR an infames conſueto ꝙ oleo per
m 17 8 0 Caliditas
Eun iet e Pnia vera pꝛedicatur ſcöm *
er . * guem in bonis pꝛimo peccata eſt li
RK An ſatiſfactio ipſum foꝛma pena
fr e In 4 mriculus . . poteſt nationibus
4 cipit p 3
inmi pꝛocedit illud Lontra pars
Amſt bomines o ppoſitum o vili hoc minus
e ſanctiſicat conſuetun * mixtionem accipimus *
8 1 3 7 b . ſpirirus * ꝗ ſeptimo
e „on di i tio 7
e Ad paſſum ſpecie . mentum 2 ſi omnes
verba ſancta tus de bonis ⸗ bearitude
mus Sida de neceſſitate r deſiderat
tate foꝛ * „ Articulus ter per ſe
— 2 ſtatim lr nature 9
minnn ueniens trahis magis atnoꝛe
rig hum⸗ natur quia ſi virgo chriſto
i bi baptiʒzandus loꝛum 1 effectu
. —— neali Alrticulusquar rioꝛa
poſſmt 1 matrimonio co x*
n de α v . que non quia pꝛo acquirendo
cent. * quẽ hoꝛa ſoluendus t vel amalis
Neten d ſit licitum ipſum ex traxerat demones
— . * tenentur teram
umm . *
. ◻
laahe
– —
uiceli
etummmtnt
SSð
—S —
„AAma
gnum * . *
v.
n
.
m
a N.
. £
„ . . *
. „
*
4 D
. ℳ—+
*

. N

èMU

eN.
Perinon
o⸗
trrenwr
taſunt
lanto
tesſnt
oꝛifdi
(idiſu.
ſttbrach
Cpenarion
ſarcpen
nütbuch
kair
Mazfg
dle
cde
Mnus
damn
bisr
houele⸗
nnovs
choiet
Aedens
n
Gocdio
Rrde
nian
fued
hr i⸗
lellig
ſoll nue
epponiil
liberato⸗
kſaluatie
litemen
guoddie
ditcnbt
hlitginſt
emnfrabite

—

.
Poꝛologus
. . n cit ſcri . er auarto ſententiaꝝ eai
— n 6* Remeckts villa edinis mi
ox doctoꝛe pꝛegariſſimo. ”l

Mnoua ſigna etimu⸗

hiũ dextruʒ.excita furoꝛẽʒ⁊ effũde
irã. Hec vᷣba ſcripta ſunt eccli.ʒ6.
que ſic poſſũt exponi vt i eis ꝑmo
düoꝛationis.pᷣdicta fuerit: nouoꝝ
ſacram̃toꝝ iſti

boxꝝ danatio. Per ſigna.n.pnt itel
ligiſacra.vt.n.dicit magiſter huiꝰ
quarti di.j.c.j.Sacramẽtũ ẽ ſacre
reiſignũ. Et Aug.io.de ci.c.v. Et
hẽet᷑ de aſe. di. ij. Sacrificiũ:ſacrʒ ẽ ſacrũ ſignum.

Der inouare ſigniſicat᷑ aliqd nouũ inſtitʒere.acci
Perimu⸗

piẽdo inouationẽ ꝓ inſtitutiõe nouoꝝ.
tare mirabilia ſigniſicat᷑ vltra mirabilia que fac-

ta ſunt vel fiũt facere mirabiloꝛa. Per manũ itel
ligunt᷑ operatõnes.Et quia operatones indifferẽ

£● . .
„„ tes ſunt ad bonas ⁊ malas:⁊ ſole bone oꝑationes ctio q; młti ſuſtinẽtrepꝛobiꝓ ſacroptẽptu.de qua
gGloꝛiſicãde ſunt.i.oꝑatoꝛes eaꝝ pꝛopt᷑ eas gloꝛiſi daãnatõe põt exponiillud quod dꝛ. Sap.xvj. 25
cãdi ſunt.iõ poſtqᷓ; dixit. Gloꝛiſica manuʒ ſubiun eni mirabile erat.ĩ aqua q oĩa extiguit plus ignis
xit ⁊ bꝛachiuʒ dextrũ.ita vt legatur.⁊ pꝛo.i.Per valebat. In quo ſigurata eſt danatõ repꝛoboꝝ de
operationẽ.n.dextraʒ intelligitur operatio bona reꝑpꝑꝛobo.n.dicit᷑ Job.xxiiij.ꝙ ad nimiũ caloꝛẽ trãa
ſicut ⁊ ꝑ ſiniarã mala:vt ſitſenſus. Gloꝛiſica ma ſat ab aquis niuiuʒ:a quo caloꝛe⁊ frigoꝛe nos de
nũ ⁊ bꝛachiũ dext⁊.i.gloriſicafaciẽtes oꝑtᷣvonſj. fẽdat ⁊ ad gloꝛiã electoꝝ ꝑducat dñs ieſus chꝛyxſiꝰ
R Srirafroe ſuita negoboé d kar ne e ggcũ pĩůe ⁊ ſpn ſcõ vi.⁊ re. ð. p oĩa ſecla ſecloꝝ.m̃
gquẽdaʒ figuratiuuʒ modũ loquẽdi.vnde⁊ ad lr̃aʒ giſtinetig P
malenſati dicimk. vn vrrſag. v. .ßl dicentt iu/ NDiſtinctio . mga.
dicio de iuſtis. Mos inſenſati vitã illoꝝ exiſtima Am aritanus ⁊c.Inpꝰ.liꝰ ðꝰ
damus inſaniaʒ. Et effunde irã.i.effunde ſuꝑ eos mmunn termiauitma
damnationẽ eternã.⁊ ſᷣm hanc expoſitõnẽ in ver 4 Agiſter de deo quantuʒ ad rationẽ ſue
bis ꝓpoſitis tãgunt᷑ quattuoꝛ.Pꝛimo ſacr̃oꝛuʒ naturałls perfectõnis.⁊ in ꝛ .de ipo
noue legis iſtitutio ⁊ veterũ euacuatio.Cuʒ dicit iinquantü eius perfectio relucet i oꝑxpi
.Innoug ſigna.¶ Ocðo generalis oĩuʒ reſurrectio: bus creationis. Et in ʒ .inquantũ eius perfectio
c dẽ. Et imuta mirabilia. Mirabilius.n.opꝰ fa relucet in opiboreſtaur atõis. In Hiiiij. determiat
4 EKt deus in moꝛtuoꝝ omniũ reſurrectõne qᷓ́; mo de deo m ꝙ pfectio eiꝰ relucet i ſacris que ſũt in
. ſit hominũ generatio. ¶ Certio ſpãlis electoꝝ teſtimoniũſciſicatõis ⁊ in oꝑibus retributionis:⁊
„ ſ Ehrrectio ? gloꝛificatio ſimul cũ dicit᷑. Oloꝛiſica dinuidit᷑ ĩ duaspartes. Pꝛimo determingt deſci⸗
* manũ ⁊ bꝛachiũ dextꝝ ¶ Quartorepꝛoboꝝreſur fſicatiõe que recipit᷑ ĩſacroꝝ ſuſceptõe ¶ Scðode
rectiq, danationis eoxꝝ ↄplectio:cũ dicit.Excita ↄplemẽto ſcificatõis quod recipiẽt electi ĩ reſurre
. fusoꝛ effunde iraʒ. de quibꝰ determinat magr ĩ ctiõe.di.xliij.ibi. Poſtremo de ↄdictione reſurre
hoc.iiij. er innouatõnẽ ergo ſignoꝝ:vt dictũ eſt cciõis.:Pꝛima in duas.pᷣmo deternat ð ſactis
intelligit inſtitutio nouoꝝ ſacramẽtoꝝ.i.ſacr̃oꝛũ in gener ali.ſo in ſpali ibi.uit tñ. Pꝛima in duas
“R no.l.que funt ſigna vtute medicinalia de quo ppop ſ.in pꝛoemiũ ⁊ executioneʒ ſcða ibi. Sactr᷑ʒ.⁊ iſta.
exponi illud quod der Daniel.vj. de deo. Ipᷣe ẽ i.A Pꝛimo determiĩat de ſacr̃i diffinitõe. Scðo
liberatoꝛ atq; ſaluatoꝛ faciẽs ſigna.ſ.liberationis de ſacroꝝ inſtitutõe ibi.Triplici aũt. ʒ. oñdit in q
⁊ ſaluationis quod aũtliberat infirmũ ⁊ ſanat vir bꝰoſiſtat ſacr̃ʒ ibi. Duo ãt.iiijꝰ oñdit dꝛaʒ ſaccoꝝ
tute medicinalec᷑. De eodẽ etiã põt exponi illu veteꝝ ⁊ nouoꝝ ibi Jam videri Cunc ſeqtur illa
quod dẽ ad Hebꝛ.ij.no.l.in nos ↄfirmata eſt:ↄſti pars que incipit. uit tñ.⁊ diuidit᷑ in duas partes
te deo ſignis ⁊ paucis interpoſitis ſequit᷑.ſpũs ſci Pꝛio determiĩat de ſacro circũciſionis quod in.l.
diſtributõnibus.i.ſignis ꝑ que miſterialiter diſrri xeteri eratremediũ peccatũ oꝛiginale.¶ Scðo
buit᷑ gra ſpũs ſancti Sũt etiã ſigna pꝛeſingularita o determinati ſpali deſacr̃is.l.no.di.ſe.ibi. Jaʒ ad
te mirabilia:de quo põt exponi qð dẽ. Exo.xxxiiij ſacr̃a ¶ Oꝛima in duas.pꝛio determiat ð circũci⸗
SDigna faciã que nunqᷓ; ſunt viſa ſuꝑterrã neꝰ vi ſionis vtute.Scðo de eius inſtitutõobi. Hic doõ
lis gentibꝰ.n gente.n.indeoꝝ nõ erãt talia ſigna eſt.¶ ꝛias duas.pᷣmo de virtute circunciſionis
viſa gaſacr̃a vę.l.gr̃am ſigniſicabant:ſʒ non ſicut determiat veritateʒ. mouet ⁊ ſoluit incidẽte,zʒ
iſta ↄfercbãt.¶ Et quia ſigna medicinalia pmira dubitationem ibi. Queritur aut. lapars que
bilia debent ſuſcipi cũ reuerentia.iõ vt ſuſcipiäẽt incipit ibi. Hic ðð eſt.diuiditur ingartes duas.
. —
„. . . .
R . *°
—
●
1 1e*
—
9„

ta mirabilia. gloꝛifica manũ ⁊ bꝛac

. tutio.mõtuoꝝ reſur-
rectio.electoꝝ glõꝛificatõ.⁊ repꝛo⸗

D 4 .
—
eñ maioꝛi reuerẽtia ſunt pᷣdicbilia. de quo põt ex
poni illud quod dicit᷑ Daniel.iip. Placuit mihi pᷣ
dicare eius ſigna:gꝗa magna ſunt. Pꝛedicta aũt ſi
gna Chryſtus inſtituit ad euacuãdã ſacroꝝ ve.il.
oimpfectõnẽ ⁊ ꝓpter pꝛomiſſoꝛũ ad iplectionẽ:⁊ le
gis facilioꝛẽ obſeruationẽ qa gram ↄferũt:ꝑ quaʒ
legis mãdata faciliteradimplent᷑ Per imutatõ
nẽ etiã mirabiliũ intelligit᷑ factio mirabilioꝝ que
faciet deus in oĩuʒ moꝛtuoꝝ reſuſcitatõe quod eſt
miralilius q; fuerit eoꝝ generatõ ad quã oꝛdinat᷑
matrùmonij ſacramtũ:de qua reſuſcitatõe põt ex
poni illud qð dicitur Job. xxxvijꝰ. Tonabit deusĩ
voce ſua mirabiliter ꝗ facit magna ⁊ iſcrutabilia
in quo ↄueniẽter daturitelligi moꝛtuoꝝ futura re
ſurrectio:gꝗa ſicut dicit Apoſtol.j.ad Coꝛ.xv.Ca
net tupa ⁊ moꝛtui reſurgẽt ĩ coꝛꝛupti:⁊ in electoꝝ
ꝑfect ?gloꝛificatõe:quad eritmirabilius q; ſit vel
fuerit eoꝝ ꝑ ſacr̃aſãctiſcatõ:deq̃ gloꝛiſicatõe põt
exꝑoni illud quod dicit᷑ in pſa.xv. Miriſica miſe
ricoòꝛdias tuas ꝗ ſaluos facis ſperaãtes in te. Per
ſperantes in deo intelligunt᷑ electi. Salutis eoꝛũ
factio eſt eoꝝ gloꝛiſicatio quã ꝑ dei miſericoꝛdiaʒ
mirabiliter ↄſequunt᷑:⁊ in repꝛoboꝝ eterna dana
tõe quod erit mirabilius q; fuerit eoꝝ tpᷣalis affli

—

—

Sedo de ſacrox iſtitutiõe. ¶ Certio de ſacroꝛuz
=èð no.l. dignitate ?

ſit qſi ᷣncipiũ mãle ⁊ vᷣbũ q̃ſi foꝛmale eo ꝙ cõple⸗

*

5 Di. . =è
BPꝛio determiat dehis q̃ circũſtãt circũciſiöis · Sufficit.n. adð hoe ꝙ diit
nnion mouet ⁊ ſoluit dubitatiõeʒ ibi. 7
Di vo qritur.pꝛia in duas.pꝰ determinat de cir
cunciſionis inſtitutione.ſcðo de eius mutatione
ſeu euacuatiõe.ibi Jdeo alt. 7

——,,, N%ewbX

** „ „„ .
„— — * 4. . * . 7
. . . 44 4

cante vnnmad alinuld.

Auice. qntometaphiſice. c¶ v. Viffinitio m Bᷣ

ircaà Panc diquercdu eſt pꝛincipaf de g aſentiät aucæses artis 2pita ẽ er gnẽ ? diia⸗
Mirca Danc tdatann anchant d⸗ gslntäraucreesanns Rineere,

ſʒↄſtitutũ exre ⁊ vbo cũ nõ ſit vnũ niſi ꝑ accidẽs ñ
Z in gnẽ.vñ ſᷣm phi.iiiꝰ.topᷣ.Quãuis iuſtitia ſit in
gnẽ.iuſti tñ nõ ẽ in gnẽ.gooſtitutũ ex N N
vtnte.¶ Quito de remedio q oꝛigiale pcci in.l. S diffinibile.ſʒ ſacrm ↄſtitutũ ẽ ex re ?⁊ vbo.g REẽ
nature.¶ Derro de remedio oꝛigiale pccmi t diffinibile·¶ Itẽ phi. iiij metaphiſice. mMõ vnũ ſi⸗
legis ſcripte¶ Circapꝛimũ ꝗqrunt᷑.q̃ttuoꝛ¶ Pꝛi gniſicare eſt nihil ſignifcare.gꝰ qð nõ eſt vnũ ni⸗
mo vtrũ ſacrm ↄſiſtat in rebꝰ⁊ vbis.¶ Scðo vt? Silẽ᷑.ſʒ ſacr̃i nõ ᷣaligd vnũ ge nihilẽ. ſʒ qð nihil
ſacrm poſſit diffiniri.· Tertio vtrũ ille diffinitio ⁊ diffiniri nõ pot cũ diffinitõ idicet ꝗd ẽ i ſtẽ phi.
nesq̃s ponit aug.de ſacro ſint ↄueniẽtes:. Quar vij metaphiſice.Homo alblis nõẽ vere ̊ aliꝗd
to vtrũ illa diff initio quã ponit huꝰ.j.libꝛo ꝓeſa⸗ g'a ſili necſacrm qð minus vnũ eſt. nõ eſt ve Hali
cra.partei viiij.c.iijcõueiens ſit.·· qd.ſʒ pmi phi. vbi pᷣus.qð nõ eſt ve h aliqd diffini
rrſinoô poöt. g ſacrz diffiniri nõ põt¶Cõtra mgr hu
Articulus pimus . . iuſmõi di. c. i. ⁊ hẽtur de oſecra. di. ij. Sacriſiciñ.
„⸗ . ſefne iſuliagfe viſiis fonns g diginitl
NAARimseoſfengoe bfacemno poteſt. eo ſᷣm ꝙ acccipi põt ex vᷣbis phi..
Rimooſt endo aae irebꝰ aper vſDiffinitõẽ oꝛo indicãs ꝗd ẽ eſſe rei ⁊ cõ
2⁊ verbis. MNihilpõt ↄſtitui ex ꝑpmnan? nuertibilis cũ diffinitio.tãto gꝰ'res verius põt dif
ti⁊ ſucceſſino qꝛ dis res manẽs eſt finiri:quãtũ eſt ex pte ſua:quato veriꝰeſt.ſi tñ fini⸗
Vel ſucceſſiua.⁊ pmanẽs nõ põt cſſe taſit.qð iõ dico qa diffinitio ĩpoꝛtat quãdã finitõ
de rõne ſucceſſiui nec ſuccenſiuũ ð r· nẽ. AUñ aliqñ a phi.in metaphiſica tminus dẽ. il⸗

rio ð ſacr̃i quiditate.

9 ne pmanẽtis. ſed res ſunt pꝑmanẽtes vba ſucceſſi lud aũt verins:ſi eſt. ſi tũ finita ſit. ñ⁊ a
ua. g' ſacrm nõ põt ↄoſtitui ex rebꝰ ⁊ vbis.¶ Nẽla/ꝰ phiepephiſicoꝝ vocat᷑ qdᷣ vereẽ.⁊ iõ diẽ phi.vij.

crm eſt ad ſciſcandũ ⁊ ſignificãdũ.ſʒ ſic dicit auq̊.
⁊ꝰli.de doc.chri.paꝝ poſt pricipiũ. Nerba pꝛſus
inter hoĩes obtinuerũt pᷣncipatũ ſigniſicãdi.⁊ pim
aplin. i. ad thi. c. iiij. Res ſciſicat᷑ p verbum dei? cto ⁊ accidẽte.qꝛ ſᷣm phi.v.metaphiſice. Accidẽſ
oionẽt᷑.ꝗ ſacrm nõ dʒ ↄſiſtere niſ in vbis.¶Itẽ erx abſolutũ ẽ ens m ſe.i.ẽ ens eſſentiali· ſᷣm cõmẽ.
his qᷓ ſimul nõ cõinngunt non cſtituitur aliquid. ibid Ens vo paccidẽs nõẽ᷑ ens eſſentialr ſʒ ac⸗
ſed verba nõ coniũgũtin rebꝰ. gſaæm nõ ↄſtituni cñtaliter.qꝛ nõẽ aliqd vnũ ꝑ eſſentiã.iõ vniꝰ ↄue
tur ex rebꝰ vbis.¶ Xõ aaug. ola. viij. ſupꝑ Jo. vl nit diffiniri enti ꝑaccñs q; accñti:qꝛ ẽt ens ꝑ ac/
tra mediũ ⁊ hꝛ.i.q.i.Detrahe accedit vᷣbũ ad ele bere⸗
mentũ⁊ fit ſacr̃m.ſed elemẽtũ eſt res.g ſacr̃m cõ
ſiſtit in rebꝰ ⁊ vbis: Itẽ magr in lr̃a huiꝰ di.c. iij.
duo ſunt in ꝗabus ſacrm cõſiſtit.ſ.vba ⁊ res.( Rn/
deo ꝙ ſacr̃a ve.il.ꝑꝑ.eoꝝ impꝑfectionẽ in ſigniſicaa
do.⁊ eoꝝ defectũ in ſciſicando nõ ↄſiſtebãt i vbis
qꝛ ꝑ vᷣba ẽſciſicatio ⁊ expᷣſſa ſigniſicatio. vt patet
ꝓ auctoꝛitates qaug.⁊ ap.in oppon allegatas. Sa
cr̃a ſũt no.l.qꝛ debuerũt eſſe ꝑfectã in ſciñcãdo ?
in ſignificãdo.iõ cõſiſtũt in rebꝰ ⁊ vᷣbis ita vt res

eẽ arij eſt ⁊ qꝛ accides abſoluũ ver'ẽ qᷓ; ensp

⁊ vnũ:qꝙᷓ; ens ꝑ accidẽs ↄſtitutũ ex duobꝰ ñ vnitis
niſi in ĩtẽtiõe:vnũ ad aliud applicãte.qũo vnñ eſt

Diffinitio.n. idicat qd ẽres diffinita.⁊ ſic diffini
tio entis ꝑ ſe idicat qdẽ illð ens.Ita diffiniijo en

tius ei ↄuent rõ ſignificdi ⁊ ſciſicãdi.¶Mꝛeterea
cũſacr̃a no.l.fuerit inſtituta a vbo dei iw. humane
nature vnito pↄueniẽs fuit ea ↄſiſtere i rebꝰ: vbis
vt ſuũ expᷣſſius ſigniſicarent actoꝛẽ. Res aũt ⁊ vvũ
nõ oſtituũt ſacrm tãq; aliqd vnũ vnitate abſolu
ta i eſendoſʒ vnitate relatiua in cando a ſigniſi/
candol¶ Sũt.n. vnu pᷣncipiñ in cauſando a ſigniſ
cando vnũ ſcificatiõis effectũ ſiẽ pꝛ ⁊ m̃ ſunt gnã
tiõis vnũ ↄpletũ pᷣncipiũ: cid pᷣmũ in oppoſi tunz
ðð ꝙ eo mõ quo ſacj̃m eſt vnũ. nõ eſt incõueniẽSs
aliꝗd vnũ ↄſtitui ex ꝑmanẽti ſucceſſiuo. quãuis o gendñẽ de diffinitiõe vnapſe.q: talidieat vnnʒ
exillis duobꝰ ipoſſibile ect aliqð vnũ ꝑeſſentiam bſe Ad pim in oppon d ꝙ pcedit de diffinitiõe
ↄſtitui¶ Ad v dõ ꝙ quãauis expᷣſſius ſignifſicẽt v- .
ba q; res.tñ expᷣſſior ⁊ efficatioꝛ eſt ſigniſicatio -
res ⁊ vba ſit q;ᷓ p vba tĩ.l¶ld ʒi d.ꝙ aliq̃ duo
pñnt vnũ ↄſtituere vnitaterelatiua.in cauſando ?
ſigniſcado abſq hoc ꝙ realiter ſimul ↄiungantur

cidẽes nõ ẽ vnũ niſi ꝑ accñs.Itaſua diffinitio non

tibꝰ vnã ſpẽʒ. Ita diffinitio ?

diffinitio eiꝰ ↄſtat ex diuerſis generibꝰ primis?:

„»

vij.metaphiſice ꝙ ens ꝑ accñũs nõ di

eſt aligꝗd vnũ.dico ꝙ falſum eſt. aliquo.n.mõ vnũ
eſt vt ſpius viſum eſt.ſʒ ga vnitas ſuaẽ ꝑ accñs

Ad ʒmpʒ ſolo ex iam dictis irm ad partẽ aliaʒ

metaphiſice ꝙ pꝰᷣa ſimpii diffinitio. ꝙ qd erat

accidẽs.vtꝓpoſitũ ex duobꝰ accñtibꝰ.vł ex ſubie

ſacr̃m.iõ minꝰ ipꝛopꝛie diffmit᷑ p ens p accñs q;
ipᷣm ſacrm nõ ↄuenit diffiniri niſi accipiẽdo iſe .
nitionẽ putſe extẽdit ad diffinitionẽ vnã ꝑ accſe
nõ video.n.incõueniẽs ſi dicat᷑ ꝙ ſacrm ⁊ qoᷣliloa
ens ꝑ accñs diffiniri poſſit diffinitiõe vna ̊ acons

eſt vna niſi ꝑ accñs.⁊ ſiẽ diffinitio entis ꝓſe ↄſtat
ex genere ⁊ dꝛia ſeu dꝛijs eii⸗ generis ↄſtituen
is ꝑ accñs.ſi pꝑtes
eiꝰ ſunt res diuerſoꝝ pᷣdicamẽtoꝝ ↄſtat ex diuerſiſ
generibꝰ generaliſſimis? dꝛijs eoꝝ:⁊ ſi partes eiꝰ
ſunt i eodẽ pᷣdicamẽto nõ tñ in eodẽ genere prio:

dꝛijs diuerſoꝝ geneꝝ pximox. vñ e nmadrait⸗
finit intelli⸗

pꝛeckã q vnaꝑ ſe. aid vm cq dẽ ꝙ ſactim nõ

cidẽs ↄſtautũ ex aligbꝰduobꝰrealr vnitis veriun·

tis ꝑ accñsĩdicat ꝗqd ẽ illud ens.⁊ qð ſic ens ꝑ Xẽ

idco nec ſibi cõuenit diffiniri diffinitiõe ꝑ ſe vna.

intentis ahy
