cõſe.di.pꝛima. HNocte.In glo. Tres miſſe die nata
lis dni celebꝛ int̃ ¶Una ante diẽ q ſignificat tpᷣs ã/
te legẽ quando eramus in tenebꝛis ſſſcðᷣa cum die
ſcit ⁊ ſigniſicat tempus ſub lege qnando nõdũ ple-/
na dei agnitio habebat᷑.¶¶Tertia ĩ die.ſ.plena.⁊ fi
gniſicat tpᷣs gr̃e quãdo iã plena cognitio habebat᷑.
Dimiles rõnes ponit męr̃ guido archidiaconus.
Moꝛmeñ.in tractatu quẽ fecit de officijs ecclie.

c.i?ꝰ. Superaddens ꝙ iõ tres miſſe pᷣdictis tpᷣꝛi-

bus celebꝛantur.quia multi hoĩes triũ tpᷣꝛũ ꝑ xpᷣi
natiuitatẽ ſaluantur..Mõ autẽ quare non celebꝛa/
tur in die paſceue eſt duia dupliciter repntatur ab
eccleſia paſſio chritzi. lno modo inquantum fuit
in chriſto ſᷣm ſe ⁊ abſolute. Secundo modo inquã
tum illius paſſionis effectus ſeu influentie ad nos
perueniuneſen in nos deſcendunt. Pꝛimo modo
repꝛeſenratur fe 6“. ebdomade ſcẽ.⁊ꝛꝰ modo alijs

diebus in celebꝛatione miſſe.⁊ ideo volens ecctia
mentes ſideliũ occupari circa paſſionẽ dñi nr̃i ieſu
xpᷣi put fuit ĩ ipſo ſm ſe ⁊ abſolute vt moneant᷑ coꝛ

—

da eoꝝ ad cõpaſſionẽ᷑.⁊ qꝛ ipſa dies in qᷓ paſſꝰ fuit
ipſã paſſionẽ ſatis efficacit᷑ repñtat.ſtatuit vt illa
die nõ cõſecret᷑ coꝛpꝰ xpᷣi.ſed qð i pᷣcedẽti die cõſe/
cratũ eſt ⁊ rẽuatũ ſumat᷑.ſaguis tñ nõ reᷣuat᷑ ꝑꝑ ef
fuſionis ꝑiculũ.qꝛ aũt effectꝰ illiꝰpaſſionis ſeu ifluẽ
tie ad nos ↄtinue ꝑueniũt.ſeu ĩ nos deſcẽdũt.iõ ſta
tuit ecclia vt excepta die pᷣdcã quotidie in ecclijs
miſſa celebꝛet᷑. =YDMVMU

¶ Articulus tertius.

Onſyvauenter ãrit᷑ de 3. pᷣncipali.
Onſequentex Er circa hoc q̃runt᷑.
4 Mꝛimo vtra liceat miſſã celebꝛare in
loco nõ ſac AEcͤl arr inolapidlen ;an in
calice lapided vel ligneo uel ereo ¶ ÿÆ vtrũ liceat
celebꝛar̃ ſiñ igne.⁊ veſtibꝰ ab epᷣo bndcis.

2 Kuno nõ ſacro.licitũ.n. eſt deũ oꝛare

in oi loco ⁊ ſibi ſᷣuire.ſed celebꝛare miſſã eſt
eruire deo.& licitũ eſt eꝗ celebꝛare ĩ oĩloco.qtẽ ſi
cut hoc ſacr̃m nõ eſt nccĩtis.ita nec ſacr̃m cõfirma
tionis.ſed licitũ eſt ſacr̃m cõfirmationis celebꝛare
in loco nõ ſacro.j̊ a ſili ⁊ ſacrt̃m altaris.: Cõtra de
cõſe.di.pꝛima. Sicut.nõ ĩ alijs qᷓ; dño ↄlecratis lo
cis.i.ĩ tabernacul diuinis pᷣcibꝰ a põtificibꝰ delibu

tis miſſas cãtare.a ſacriſicia offerre lʒ ANRñn ꝙ cõi e

ter nõ lʒ miſſã celebꝛare ĩ loco nõ ſacro.ga ſic iſtitu
it ecclia.vt.pʒ i decreto allegato ad ꝑtẽ.ꝛin ⁊. co. ſe
quẽti. Hic ̊⁊.c.ſeqnti.vbi dẽ. Nuilꝰ.pᷣſbyt᷑ miſ⸗
ſas celebꝛare pᷣſumat niſi in ſacratis ab epᷣo locis ꝗ
ſui ꝑticeps decetero voluerit eẽ ſacerdotij.cꝰ inſti
tutionis rõ fuit qꝛ i ſacro altaris qð ĩ miſſa cõſecra
tur ↄtinet ille ꝗ eſt ſũme ſactꝰ⁊ totiꝰ nr̃e ſcitatis cã
effectiue inq;tũ deꝰ.⁊ meritoꝛie inquãtũ hõ.ĩ caſu
tn magne necitis ꝑmittũt iura celebꝛari i loco non
ſacro.ſi tũ tabula ſit ↄſecrata ceteraq; ſacta miſte/
ria ad illud officiũ ptinẽtia ibi affuerit ſicut cum ec
cleſie pꝛime.fuerũt ĩcẽſe ul cũ hoĩesſũt ĩitinere cũ
ecclia.de fuerit.de ↄſe.di.pꝛima. Cõcedimꝰ.ꝗbus

caſibꝰ exceptis nõ lʒ celebꝛare i loco nõ ſacro niſi ð

oſeſu epi. de ↄſe.di.pꝛima. Miſſaxꝝ ꝗ tñ hoc ↄcede
re nõ dʒ niſi aſſi ligitima ⁊ rõabilis cã.¶Ad pm in
oppꝰ dð.ꝙ q3uis licitũ ſit deo ĩ oĩ loco ſilire.ñ tñ h̊
ſuitio ſpᷣali qð ẽ i celebꝛatõe miſſe ꝑp cãsſupiꝰdcãʒ
Anñ de ꝛſe. di. pꝰ. Unicuiq; fideliũ. Uniq; fideliuʒ
cui ĩ domo ſua oꝛatoꝛiũ lʒ hĩe ⁊ ibi oꝛare.miſſas ãt
celebꝛare nõ lʒ niſi caſibꝰſupꝛadictis. Oꝛatoꝛiũ tñ
ſacrũ alicui facere nõ licet niſi auctoꝛitate epi.de ⸗
ſe.di. pꝛima. Nemo pꝛimo.Ad ꝛm dð ꝙ nõ eſtſi
mile.ꝗa ſacrm ↄfirmationis non ↄtinet ipᷣm xpᷣm.
Decretũ ad pꝑtẽ aiiã itelli ſuppoſito ꝙ nõ aſſit licen
tia epi. aut caſꝰ maxime neceſſitatis. Uñ poſt ver/
ba allegata imediate ſubiungit᷑ niſiſũma coegerit
neceſſitas.

Ecundo

—

q̃rit᷑ vtrũliceat miſſã cele/
baegre ſi altare nõ lapideũ
AKunqdeo ꝙ q;nis an tpᷣus ſilueſtri celebꝛaret ſuꝑ al
tare ligneũ qð cito poterat traſferri.qꝛ ꝑꝑ pſecutio
nẽ nõ erat fidelibꝰ certꝰ locꝰ ad manẽdũ.tñ poſteaĩ
ſtituit ecclia vt nõ celebꝛaret᷑ niſi ſupꝑ altare lapide
um. Uñ de oſe. di. pꝛima. Altaria. Altaria ſi nõ ſũt
lapidea chriſmatis unctiõe nõ ↄſecrent᷑cꝰ rõ fuit
q; altare dʒ eẽ de materia forti qð ↄſecrari dʒ.⁊ iõ

oñdo ꝙ licitũ eſt celebꝛar̃ i loco

„4 Mui.

nõ dz eẽ de terra.⁊ ꝗa ĩ ecclia dʒ eſſe copia altariũ
vt hoc myſteriũ freqnter.õ altꝗce nõ dꝰeẽ de au-

ro uel de argẽto.ga facilr nõ pm hri. In veteri aũt

lege.ꝗa nõ ſic multiplicabant alrar?a.nihil oberat
ſi de auro fierẽt. ↄueniẽtiꝰ aũt eſt ipſa fieri de lapi⸗/
de qᷓ; de ligno ꝑꝑ ſigniſicationẽ. Uñ de ſe. di. pꝛi⸗
ma. Altaria.In glo.ſr illud vbũ.nõ ↄſecrent᷑.hꝛ qa

xpᷣs petra dẽ. Itẽ qꝛ erexit iacob laꝑidẽ in titulum.

Cre, 1ν vtru liceat mda
lapideo vł vitreo vł ereo. Rñꝰ. ꝙ nõ licet
in calicẽ lapideo ꝑꝑ eiꝰ ineptitudinẽ.nec ligneo ꝑꝑ
humoꝛis ibibitione nec vitro ꝑꝑ eiꝰ fragibilitatẽ.
nec cũ calice de ere vł auricalco.qꝛ ob vini vtutẽ e
ruginẽ colligeret.⁊ vomitũ ꝓuocare poſſʒ.ſed dʒ
eẽ calix de auro vl de argẽto.⁊ ſi ꝗs tã pauꝑ eſtqn
poſſit hr̃e calicẽ auren vł argẽteũ hẽat ſtagneũ.¶ñ
de ↄſe.di. pꝛima. AUt calix.Lalix dni cũ patena.ſiñ
ex auro oĩo ex argẽto fiat. Si ꝗs aũt ta paup eſt ſal⸗
tẽ vl ſtãgneũ calicẽ hẽat.de ere aut de auricalco nõ
fiat. qa ob vini vᷣtutẽ eruginẽ piter q́; vomitũ ꝓuo
cat.nullꝰ at ĩ ligneo.aut ĩ vitreo calice pᷣſumat miſ
ſam cantare. J

aD Warto queritur pnilicertcele

Je En eI bpear ſine ignez
vVeſtib“ ab epᷣo bñdictis. eliger glicer⸗
dos nõ dʒ celebꝛare ſine igne ꝑꝑ ecclie ↄſtitutionẽ

q̃ rephẽdit cel bꝛãtes ſin igne.er ð celę.miſ.cꝰ. vlt.
⁊ ꝑꝑ ipſiꝰ ignis ſignificationẽ. ſignimc&t.n. dilectio
nis feruoꝛẽ y quã xpᷣꝰ hoc ſacim ↄſtituere voluit.?
p quã deꝰ filiũ ſuũ ꝓ nobis paſſioni tradidit.iHur
illud. Jo. 3ꝰ*. Sic de dilexit mũdũ vt ſiliũ ſuũ vni⸗
genits daret. eiꝰ ẽt lumẽ ⁊ caloꝛ ſignificãt ꝙ ſacim
opat᷑ ĩ celebꝛate degne? ſuſcipiẽte augmẽtũ illumi⸗
nationisĩ ĩtellectu.⁊ feruoꝛis charitatis ĩ affectu.
nõ.dʒ ẽt ignis omitti ꝑꝑ eiꝰ pᷣſigurationeʒ.hoc.n.pᷣ
figuratũ ft ꝑ ignẽ.de quo dꝛ. leuit.6õ.Jgnis in alta
riſuꝑardebit.a per ignẽ ꝗ vixit ſub aq.o.anis.vt
hꝛĩ glo.ſuꝑ deeretalẽ pᷣallegata. Mõ dʒ et celebꝛare
ſacerdos ſiñ veſtibꝰ ab epo bñdictisꝑꝑ ccchie ſti⸗
tutionẽ.⁊ ꝑꝑ veſtiũ ſigiñcationẽ.q exponet᷑. ·.q.
ſeqñtis articuli pꝑ eaꝝ pᷣſigurationẽ q̃ pceſſit en
veſlibꝰ legaliũ ſacerdotũ.Oð aũt ſine veſiteus ab
epᷣo bñdcis cel bꝛari ñ debeat.hẽ expᷣſſũ ð c ↄſe. dip
ma. Ueſtimta. vbi ſic d'. Neſtim̃ta ecclie ꝗbꝰ dño
miſtrat᷑ ſacrata debẽt eẽ ⁊ honeſta ꝗbꝰi alijs vſibꝰ
nõ debẽt frui q; eccliaſticis? deo dignis officijs.
uẽè aũt ⁊ quot ſint ille veſtes refert Jano.ĩ liꝰ.ð

offi. miſ.ꝑte pᷣma.c.io.ſic dicẽſ. Sex ſũt.n.ĩdumẽ

ta coia epis ? pſbyteris. vꝭ. amict. alba. cingul.
ſtola.mãipulꝰ.⁊ pleta.In mitis tñ locis iualuit cõ
ſuetudo vt cĩigulis nõ bñdicat᷑.rõnabiliꝰ tam eſſet
ipſũ benedici. ſpalẽ.n.hʒ ſigiſicationẽ qᷓ patebit.4

q.articuli.ſequẽtis.ſʒ ̊ nõ ĩicludit neceſſitatẽ.Cal⸗/

ciatio.n.ſacerdotis ſpalẽ hʒ ſigniſicationẽ.neq; ta
mẽ ſutular̃s bñdicũt.
.„ Articulus quartus

. 75„ q̃rit᷑ de. 4.pᷣncipali. Et

vtrũ celebꝛãs ĩ loco ĩterdicto ſit irrgularis
4 Pr: ver celebꝛãs ſupꝑ altcar nõ ↄſecratũ aut fractũ ſit
irreglaris.ʒꝰ vtꝝ celbꝛãs ſiñ veſtibꝰbnñdcis ⁊ ad ce

lebꝛãð vᷣputatis ſit irrglarisiʒ qd ſigiſicẽt illaqſg

4

P

du⸗
leogſi
gicice.
atchl depe⸗
esſittcl
Mneradee
(tiadſacnn
fcvoſuſpen⸗
ccto gonis
porinuenct
atcaicclend
Cisitcclul.
Uatcäaiepuol
gewöckgrann
Unigeſ
NDiriu
araſes
Cdiſitd
betaäree⸗
gn ernade⸗
Cſatciſaare

NCCitim

4

iusctdeume

iaiugi
Tutarpeckuen

(düͤnsmans⸗

4 Rrladwcnan

„ WNöſes

Wäathean
öndohn
nhereſa
mndlbis.
6
Pgeel
rhocno
ſtpivna
Lalſaaren
K binian⸗
guralt

4
(Bun
Ndcr
miler
hdceren
nnfhigen
lgrfcnz
inemnnent
itammine
icnnnkn
leine vone

checii

UArlnii
gtinnn
Ir ihunt
Cchmtigi
dhnk ige
ger füghln
cob niſn
erre Noſß c
übeatſtignei,
ardücüpaen;
Sühuett

n ir

„ 2 /
Se, Nee ⸗

.
„e TrCN
R W
5os1 .
NE

W E

bilniſiniN
etritn aultcn
neingb i
udgli fin
ctes ien Mmd
ci SorſitN
md Aba
ci ſ n

.

laritas eſt de iure pontiuo:

vuntur ad celebrationẽ miſſe vltra illa que requiriſ
tur ad eſntia ſacramenti. i cclen .
ergo quero utrũ celebrans ilo
Kun co iterdcõ ſit irregularisiRñn
deo ꝙ ſic ſi ſcienter faciat.⁊ locꝰ ſit interdi

ctus a iudice.qð põt pꝛobari ꝑ illud qð hꝛ extra de

cłi.ex cõòi.depo.uel iter dic.mi. Poitulaſti.vbi dẽ

ꝙ tales ſũt eccliaſticis bũſicijs ſpoliandi.et ꝑ ülud

q hꝛ extra de exceſ.pᷣla.Lata.i glo.vbi dꝛ. ꝙ talis
quatũ ad ſacr̃m ecclie excòicatꝰ reputat᷑.⁊ ꝙ eſt ab
officio ſuſpenſꝰ ⁊ pꝛiuatꝰ.Celebꝛas cñ in loco nom
terdicto ꝑſonis iterdictis nõ ꝑꝑ hoc irregulariscẽ.

ga hoc inuenit i jure poñtũ ⁊ gene apliande nõ ſut

Mec etiã celebꝛals in loco interdco a iure tm.Qn
celebꝛas i ecclia ſaguinis aut ſeminis effuſione pol
luta etiã ſi ſic publicũ ꝑ euidentià uel ꝑ famã irregu:
laris nõ eſt.grauiter tn peccat nicut pꝛecepti ecclie
n anſgreſſor.extra de conſecratõe eccleſiaſtica.ca.
Vlti. Si aũt illa polluto occulta eſt tüc credo ꝙ ſi a
liquisſecreto hoc ſciens ibidẽ celebꝛet nõ peccat.
ſaltẽ ſi aliã eccilen nõ hʒ i ꝓmptu.ꝗa pꝛo tali pollu
tõe ecclłia reconciliatõe no indiget de neceſſitate.
arm. extra de adulteris. Signincaſti.quauis tutiꝰ
eſſet eã „D ſecreto reconciliari. lebꝛis ſ
Waonngo auerit vtrücelebꝛãs ſuper
P Ecund re nõ cõſecratũ aut fra/
ctü ſrüreg laniu. AKir nõ.quia irregu
hoc nõ eſt in iure poſi
i celebꝛans ſuꝑ altare nõ conſecratũ

4

tü. Sciente

gr auiter pecèat etiã ſi hoc faciat ex ignorantia craſ

ſa.quãuis minus grauiter q; ſi hoc faceret ſciẽter.
qꝛ ec.lia oꝛdinauit ſuꝑ altare conſecratũ debere ce
lebꝛari.de cõſe.di.iꝰ.Ecclie.⁊.cꝰ*.Concedimus.⁊
duobus.c.ſequentibꝰ.ſuper altare aute fra is non
enoꝛmiterlicitũ eſt celebrare.nõᷣtn ſi fractũ enoꝛ⸗
miter eſſet.extra de conſe.eccle.uel altaris.Quod
in dubijs.
. IRneri vtrü celebꝛans ſine
E tio gque⸗ it veſtibus bndictis 7
Ad celebꝛandũ deputatis ſit irregularis.
¶URndoo ꝙ nõ.ſiue hoc faciat ſcienter ſine ignorã/⸗
ter.ꝗa hoc nõ inuenit᷑ in iure poſitũ.tñ ſcienter uel
extgn antia craſſa celebꝛans aut ſine manipulo
benedicto aut ſine ſtola: ſic de alijs graniter pec/
cat.vbi tn conſuetũ eſt cingulũ nõ benedici nõ cre
doq; pecc celeb: cum cingulo non benedicto.

Harto queruur en niftrent
tur ad celebrationẽ miſſe. vltra illa que re-
qnirunt᷑ ad eſſentiã ſacie.iRn ꝙ illa que requirũ
tur ad celebꝛationẽ miſſe repntant nre redẽptiõis
myſteriñ quod ĩ incarnatione fuit inchoatũ in nati
uitate ⁊ pᷣdicatione ꝓmotũ in paſſione cõpletũ ĩ re

ſurrectione declaratũ ⁊ iõ quedã repntant ꝑtinẽtia
ad icarnationẽ. quedã ad natiuitatẽ. quedà ad xpᷣi
pᷣdicationẽ.quedã ꝑtinentia ad paſſiontẽ᷑.quedã ad

reſurrectionẽ. Sacerdotis aũt calciatio ĩcarnatio
npſona. n. fulij dei dz ipſalmo.

nis eſt repñtatio ¶
In idumea extenda calciamẽtũ.i.humanà naturã
quãa aſſumã. Un ſacerdos cũ xpᷣm repñtet mfiiſſa nõ
dz dicere diſcalciatꝰ. Amictꝰ ĩ capite repñtat diui
nitatè amictà humanitate.caput.n.xpᷣi deꝰ et.Al
ba nouitatẽ vite ſigniſicat quà xrpᷣs habuit ⁊ docuit
tribuitĩ baptiſmo.ona ypi iuſtitiã.iu illud Iſa.

ii. Erit iuſtitia cingulũ lũboꝝ eiꝰ. Manipulꝰpoſi
tus in leua ſignificat ꝙ vps i via bꝛauiũ obtinebar.
per manipuli.n. brauiũ dendgnatur.iu illud pſal.
Aenient cũ exultatione poꝛcates manipalos ſuos
ꝓleuã vita pnsiteilligi᷑. olla q collo ſacerdotis
incũubit obedientiã nigniſicat quã xps ꝓpter ſalutẽ

humani generis ſubijt factꝰ obediès ulq; ad moꝛ-

tẽ. Caſula ꝗ alijs veſtimęetis ſuꝑ ponit᷑ xpi charita
tẽ ſignincat.q oẽs alias virtutes excellic.Introitꝰ
ſacerdotis ad altare aduentũ xpi ſignincat.⁊ icroi/
tus miſſe deſideriũ aduentꝰ eiꝰ ſignincat.⁊ io i mi
ſa ſoleni nõ dʒ itrare ſacerdos quouſq; iceptꝰ ſit in
troitus miſſe.qꝛ an fuit xpᷣns deũdera qᷓ; ueniret.
⁊ qꝛ i aduẽtu xpi fuit tpᷣus miicordie.iõ poſt introi
tũ ſubiungit᷑ chirieleyſon.qð interptat dne muere
re.qð nonies dꝛ cõputàdo cer qð dꝛ xpeleyſon.ut ꝑ
miſericoꝛdiã xpi.nouẽ aſſociemur oꝛdinibꝰ angelo
rũ. Poſt hoc ſubiũgit᷑ gloꝛia i excelſis ded ad repn/

tandũu hymnũ quẽ ageli paſtoꝛibꝰ nato dno cecine-

runt.que ſacerdos ichoat.ꝗa angelu magni cõnlij
repntat,⁊ choꝛꝰ cõcinedo ꝓſequit᷑.ga ſubito fcã fu⸗/
it cũ angelo multitudo militie celeſtis laudantiũ?
dicentiu ⁊c.oꝛones aũt q̃ ſubſequunt᷑ repntant oꝛo
nesqs xpus pꝰ ſuã natiuitatẽ fecit ꝓ pplo.Epla q̃
pmitcit euãgelio lege ſigniſicat que gram pcucur/
rit ſeu pᷣcurſoꝛis xpi pᷣdicationè. Graduale lamen
tũ penitentie ſigniſicat.ꝗa Jo.penitẽtiã pᷣdicabat.

Et ga poſt luctù ſequit᷑ coniolatio.iutᷣ illud.math.

. Beati ꝗ lugẽt qm ipᷣi cõſolabunt.iõ poſt gradua
le canit᷑ alleluya.qð ſigniſicat ineffabile gaudiũ an

geloꝝ ⁊ hominũi eterna felicitate deũ laudantiũ.

Diaconus ſuſcipiẽs codicẽ euãgelii bñdictionẽ a
ſacerdote poſtulat ad ſigniſicãdũ ꝙ nuil dʒ pᷣdica/
re niſi mittat᷑.Euãgelij.n.lectio pdicatione ſigniſi
cat ⁊ dʒ legi i loco magis eminẽti q; epla iũ uiud.
Duꝑ montẽ᷑ excelſũ aſcẽde tu ꝗ euageliʒzas ſvon.⁊
ad deſignandũ excellẽtiã legis gre ſuꝑ lege ſcripca.
hʒ legens euageliũ faciẽ uerſà ad aqlonẽ ad ſigni
ſicandu pdicationẽ xpᷣi eſſe ↄ illũ ꝗ dixit. Ponã ſe/
dẽ mea ad aquilonẽ ?⁊ ero ſilis altiſimo.t qa coꝛ/
de credit᷑ ad iuſtitiã oꝛe aũt cõfeſſio fit ad ſalutẽ.vt
ondat ecclia ꝙ ꝗ cuãgelij verbũ coꝛde recipit:mox
poſt euãgeliũ ſidei ſymbolũ oꝛe decatat.quod tnſa
cerdos icipit vt ſignincet ꝙ xpus oꝛe ꝓpꝛio xpᷣianã
ſidẽ docuit. Offertoriũ qð catat ſignincat ſacerdo
ẽ oblatuꝝ ſacriſiciũ laudis.q anq; dicat oꝛcmꝰ.pᷣ/
mittit dñs vobiſcũ.ad ſignicandũ.gꝗa nin dns ſit
nobiſcũ ad ſalutẽ nr̃am oꝛare nõ poſſumꝰ. Siletiũ
aũt qð ſeꝗt repᷣſentat illud tpᷣus quo xpᷣs no abulat
palã iter iudeos cũ eũ iterficere cogitarẽt.ꝗa tũ ap
ꝓpiquate die paſſiois ieſꝰ .iteꝝ i publicũ abulauic.
ad hoc ſignificãdn exclamat ſacerdos ꝑ oĩa ſecula
ſeculoꝝ.pfatio aũt ẽ qᷓda graꝝ actio ⁊ diuie laudis
cõfeſſio repntas illã graꝝ actõnẽ qua ſci redduũt xpᷣo
in ceio ⁊ laudẽ q̃ laudatꝰ fuit ĩ cõöuiuio i quo maria
vnxit eũ vnguẽto.Sãctꝰrepñtat laudẽ quã ſibi ce
ciner̃t pueri hebꝛeoꝝ dnicai ramis palmaꝝ.ad ſi/
gnificãadũ aũt ꝙ pꝛ tładidit xpᷣʒ moꝛti ex dono.i.ex
mera gra. Judas ꝓ munere pecunie.⁊ ꝙ ipſc xps
fuit ſacrificiũ illibatũ ſacerdos facit tres cruces ſu
per oblatã.vnãa cũ dicit hec dona.aliam cum dicit
hee munera aliã cũ dicit.hec ſca ſacriſicia illibata.
⁊ qꝛ illa uẽditio fuit maledicta.ꝓſcripta.irrõnabi⸗/
lis.⁊ deteſtabilis.ad hoc ſigniſicandũ dicꝝ ſacer⸗

„ .„ 4
dosĩi canone.hãc oblationẽ facere digueris vndi ſas opiniões circa ea que ſũt fidei ⁊ cũ pertinacia. “ unii
ctã. aſcriptã. ratã. rõnablẽ.⁊ acceptabilẽ. De cõſe/ tur utruũ monia⸗ ſchin 4
atione orpide aguinis ſuperiꝰ ſatis dictũ eſte/ Ecundo queriant hnici. Rn Vun ſe
* leuatio coꝛpis xpᷣi repũtat eleuationẽ xpᷣi ĩ cruce.de leo ꝙ ſymoniaci nõ ſut He ytici ꝓpꝛieè.ſed gſes 8
miſſio depoſitionẽ eiꝰ de cruce.poſitio ſuꝑ pallã in ti heretici qñq; dicunt᷑ ꝑ quãda ſimilitudinẽ.quia ſittnen⸗
uolutionẽ eiꝰ in ſyndone mũda, palla eni ſyndonẽ ita operant᷑ ac ſi cõtra fidẽ ſentirẽt.dũ pᷣcio ſpũalia nitennes ſ
repñtat.⁊ iõ dꝛ ð cõſecratione diſtictione pꝛi Con conant᷑ emere vel vẽderę.ac ſi eſtimarẽt dona ſpi Gacom'malt
ſulro cõſtituimꝰ ut ſacrificiũ altaris nõ ĩſerico pan ritus ſci poſſe pecunia poſſideri.⁊ ſic itelligi dʒ.qð ntcen
no aut inticto qſq; celebrar̃ pſumat.Sed ĩ puro li · di.i.q.ulti.c.ulti.patet ſymòiacos ueluti angs 4 add
teo ab epo ↄſecrato terreno.ſ.lino ꝓcreato atq; cõ ⁊ pcipuos hereticos ab oibus fidelibꝰ reſpuẽds. 1g.
texto ſiẽ coꝛpꝰ dñi nr̃i Jeſu xpᷣi i ſyndone linea mun ⸗ E rtio ueritur vtrũ hĩſis ſit ma- ſe otalivig⸗
da ſepultũ fuit.cũ ãt ſacerdos dicit. NHobis quoq; t t 9 1 Ni nn ximu oium pecõꝝ Nckaonperge⸗
pccõꝛibꝰ.repñtat cõtritionẽ ⁊ còfeſſionẽ latrõis al Et vĩ ꝙ nõ. g q.i. Quero vtrũ catholicum doferib/
tex icrepãtis ⁊ dicẽtis.nos quidẽ digna fcis recibi cũ peſſimis moꝛibꝰſlicui heretſto i cuiꝰ uita pᷣter miifeleſberſ⸗
mus ⁊c.⁊ miſericoꝛdiã petẽtis.etiã ꝙ cẽturio ⁊ qui illud ꝙ hereticꝰ eſt nõ iueniunt hoies quod repꝛe- fetas telllt
cũ eo erãt reuertebant᷑ ꝑcutiẽtes pectoꝛa ſua.excla hendãt pᷣponere debeamꝰnõ audeo pꝛecipita re ſẽ Aerieitigon
matio aũt ſacerdotis uoce eleuata.pꝛ nĩ ꝗ es in ce/ tentia.eꝛgo ſaltẽ nõ eſt ðð ꝙ hereſis ſit maximum glatcoſcclns
lis.ẽ reductio ad memoꝛiã illiꝰ clamoꝛis què emi pccõx.(¶ Ntẽ Phi. 8. ethi. c. io. Peſſi eſt cõtrari⸗ ſerdentapani
ſit xpᷣs i hora moꝛtis dicẽs.pꝛ ĩ manus tuas cõmẽ/ um optio.ſed charitas cui opponit᷑ odiũ melior ẽ ſsggiceicachd
doſpm̃ meũ.Altare crucẽ ſigificat.calix ſepulchrũ fide cui opponit᷑ hereſis.ut in. 5*. liꝰ. oſtenſ i eſt. er⸗ Neandardn
patena lapidẽ quo ſepulchrũ fuit clauſũ.cũ aut diẽ go0 odiũ eſt peiꝰ hereſi.¶ Neè illud nõ eſt maximmn rnerſerſad
ſacerdos.pax dñi ſit ſemꝑ uobiſcũ.inſinuat una pccm̃ quod minuit masnitudinẽ pcci. Oed infide Prdoſtedin
ſabbatoꝝ ſtetit Jeſꝰ i medio diſcipuloꝝ⁊ dixit eiſ. litas ẽ huiuſinõi.Uñ apꝰpꝛima thio.pꝛimo miaʒ fiagickofug
Pax uobis.⁊ quia rũc dedit eis ptãtem remittẽdi conſecutꝰſũ.quia ignoꝛans feci.in icredulitate.er biniorelnit⸗
pccã.⁊ iõ choꝛus exclamat.Agnus dei ꝗtollis pe. go cũ hĩſis ſit icredulitas hereſis nõ eſt maximum onẽ derrl⸗
mun. æc. quod ter repetit᷑ ad ſigniſicãdũ ꝙ petinꝰ pccm. Contra tanto peccatum maius eſt quan- hobiigtoſe
nobis remitti pccã cogitatiõis locutiõis.⁊ oꝑatio to plura bona coꝛrũpit.ſed heꝛeſis plura bona coꝛ- relovann. A
nis.ꝑ quoꝝ remiſſionẽ ueniemꝰ ad eternã pacẽ.reꝰ rũpit qᷓ; quodcũq; aliud pccm̃.quia fundamentũ uenerent ſenn
pñtatio ergo que eſt ꝑ cauſatũ.Agnꝰ dei ꝑtinet ad totius ediſicii ſubuertit. ergo Pereg eſt maximũ honicaliſeegeryn
reſurrectionis gaudiũ.poſt cõio etiã aploꝝ gaudiũ pccm̃. ¶ Rndeo ꝙ nõ eſt idẽ iudiciũ R iſidelitate? ſcchbdenodſac
de xpᷣi reſurrectione ſignificat.Ite miſſa eſt.repñn/ hereſi. hereſis.n.ſuꝑ inſidelitatẽ addit ꝑtinaciã? härdeinn
tat illud quod dcem̃ eſt diſcipulis ſtati poſt aſcenſio receſſũ a fide pꝛiꝰ recepta.Un hereſis eſt iſidelita⸗/ P. ,Widadic
nẽ xpᷣi in celũ.ſ.hic Jeſꝰ eſt ꝗ aſſũptus eſta nobis in tis ſpẽs.⁊ qꝛ recedere cũ ꝑtinacia a ſide pꝛius rece . Kdwwer
celũ ⁊c. Choꝛꝰ aũt reſpõdens.deo gr̃as.repntat a⸗ pta x ꝓcedere ex odio ueritatis redarguentis ea fnühtuc⸗
plos regreſſosiĩ ieruſalẽ cũ gaudio magno unanimi que dirigunt a fie ꝑtinaciter recedentes odium giatiintco⸗
ter ꝑſeuerãtes ĩ oꝛone.⁊ ꝙ ꝓ bñficio redẽptiõis no/ diuine veritatis maximũ eſt oium pccõꝝ.iõ here⸗ cencde iu
ſtre. cuius myſteriũ ut dictũ eſt repñtatur in miſſa ſis nõ rõeꝙꝰ quod hʒ in itellectu.ſed rõne ſue radi hon oc er
debemus eſſe in continua gratiaꝝ actione. cis que eſt in affectu maximũ eſt oium pccõx. Inſi⸗ fuant. i
„ delitas aũt qꝛ qũiq; ꝓcedite ignoꝛatia no ſemp eſt mnhocbon
Articulus quintus. maxima oium pccox.¶Ad pꝛimũi oppoſitũ dð ꝙ sabpoftib⸗
— C quãauis illud ibi dimittat ſi ddublo⸗tien dei Sei n Al n
q̃ritur de.ꝰ.pꝛinci · mus.hoc determinari vꝛ.vt dicũt aliꝗ.ibi.n.. neldeſii
DR Nr anloins oĩs ĩfidelis ſit he ⁊ uotũ nõ ꝑfec runt aut in mal finierunr uiſa q;ᷓ illi yni,
reticus & vtrů ſymoniaci ſint hereticii o. vtrũ qui ſiñ uoto aut fide moꝛtui ſũt.⁊ tũ bona egert ope ozhiinipitan⸗
hereſis ſit maximũ oĩium pccõꝝ¶. vtrũ hereti ra.velpõt dici ꝙ ibi accipit᷑ hereſis ꝓ infidelitate. tionnne gin
ci ſint tollerandi. —R 7 qꝛ nõ oĩs ifidelitas eſt inaximũ pccõꝝ. iõ hoc ſub fſiencensczeis
R Kimo oſtendo ꝙ oĩs infidelis dubio ibi dimittit᷑ ¶d ꝛz dð ꝙ hereſis nõ maxi antuitlift,
1 e Wot hereticꝰ. he mũ dẽ pecõx niſi roe radicis ſue que eſt vddiüueri· hnepingief⸗
reſis idẽ eſt qð diuiſio. Sed oĩs ifedelis di tatis fidei qð odiũ opponii directe charitati.i Grnni
uiſus eſt a fide in q̃ pꝛimo uniunt᷑ ſideles.ergo ois poõt dici ꝙ ꝓpoſitio Phi. itelligẽda eſtĩ his quenõ hntfiniit
nes gignit uel ſequit᷑.ſed ois talis eſt hereticus.er non deſtruitur quia in oꝛdinatis adiuicem deſtru iſgeng 1
go ois inſidelis eſt eeric as a iudei iſideles ctio pꝛioꝛis eſt peioꝛ ſiue ipſũ ſit melius ſiue non. Metſttenee⸗
fũt ⁊ pagani. nec tñ heretici ðᷣicunt.i indeo ꝙ nõ eo ipſo deſtructo conſequentia deſtruũtur.¶Ald nonfſfnei
oĩs ĩfidelis eſt hereticꝰ.imo hereſis eſt ſpẽs ĩſideli/ zm dð ꝙ infidelitas. Mauli fuit ex ignoꝛantia.non i igin en
tatis.ẽ.n. hereticꝰ ille ꝗ pꝛofitet᷑ xpᷣm ⁊ eiꝰ dosgma exmalitia. lei og rei
ta coꝛrüpit. ? ga nullus denoet ſimpli a diſppone vo rto uerit utrũ hr̃tici ſintto/ nniftiinn de
ſeu ichoatione.ſed ab hitu ſeu cõplemẽto.iõ nõ qui ¶ Darto queiit lerandi. Et videt
cũq; ꝓſfitens xpᷣm ⁊ dogmata eiꝰ i coꝛde ꝑpuertens e ſic. Math. iʒ. prohibent᷑ eradicari ziʒa ſen rüzcee
ꝓpꝛie uocat᷑ hereticꝰ.niſi ſit anexa ptinaciag Idp nia ante meſſẽ. Sed per zizania intelligunt hereti ſtc Kpei
mü in oppoſitñ dð ꝙ non oĩs diuiſio a fide lens ci ſ̃m glo.⁊ etiam iudiciũ per meſſe.ergo heretici müaeeswn
ꝓpꝛie dꝛ. vt patet ex dcis in qõne: Ad ꝛm dõ ꝙ mi ſunt tolerandi.¶ Item.24·.q.ʒ. Motandum.ferẽ⸗ ii toet
noꝛ fla eſt niũ intelligat᷑ de gignẽte uel ſequente fal di ſunt mali non abiiciendi.¶ Neẽ toleradi ſunt illi aß
. .
. D .
. „
ſ●
6 .
7 V
4

* .
Rräͤemen
8 nn 5
Kdſ. 3
loſtü
keinidhuf
1 Wünisen
coiapni
thoiesuan
uudcoprechun
Ceſisſit marm
Peſinctär
Mmni Cdiünk
umnmaEE
cisninm boud⸗
borhgot mumn
tai lütunm
ui uar auau:
Ctsckicelig/
uick eſee

raitaN.
dänenmrni0i,
ni hnuegnth
alispüfcelen,
mürtr öhe
Prtislün
5090 ns 4
nc i
wcanmn⸗

M.

gad mrazrfepiedi. Stbf ſüt ad miſericoꝛdiã

rcipiẽdi quotiẽſcũq; reuerti voluerit. Añ Math.
is.dixit xpus. Dero dimittẽdũ eſſe pccõri ſeptua
geſies ſepties bduotienſcũq; penitueꝛit.S hertici
fũt tolerãdi. Kotr 24. q. ʒ. Decãde.ſecãde ſt pu
tride carnes ⁊ ſcabioſa ouis ab aliis repellãda.ne
tota domꝰ maſſa coꝛpꝰ⁊ pecoꝛa ardeãt.coꝛrũpat᷑.
putreſcãt ⁊ ĩtereãt.Arriꝰi alexãdria una ſintilla fu
it.ſæd qm̃ nõ ſtati oppᷣſſꝰ ẽtotũ eiꝰ orbẽ flaãma ppla
bes ea.q.Jllð.Abiiciẽda ꝓrſꝰpeſtifera hec a
ſacerdotali uigore ꝓpiiciẽdaẽ q̃ ſbimet pccĩs alioꝝ
pcẽdo ñ ꝑcit. eccliañ dʒ tolerare hrticos ne eis ꝑ
cẽdoñ ꝑcat ſibi.¶ Rndeo ꝙ de hereticis depᷣhẽſis
maifeſte ĩ hereſi p uice faciẽdi ſᷣm ꝙ dꝛ er de he
reticis.ad abolẽdã.vbi dẽ de quolʒ.tali ꝙ ſi fuerit
clericꝰ ułreligioſꝰipᷣo pꝰſpoliato oĩ officio ⁊ bñſicio
eccłiaſtico ſecłlaris relinqt᷑ arbitrio ptãtis aĩaduer
fiõe debita puniẽdꝰ niſi ↄtinuo pꝰ repᷣhẽſionẽ erro
ris ad fidei catholice vnitatẽ ſpõte recurrere ? er/
rorẽ ſuũ ad arbitriũ epᷣi regiõis ⁊ publice ↄſẽbit ab
iurare⁊ ſatiſfactionẽ ↄgruã exhibere.laicus at niſi
ꝓut dem̃ ẽ abiurata hereſi ⁊ ſatiſfactiõe ex hita ↄfe
ſti ad fidẽ ↄfugerit oꝛthodoxã ſecularis iudicis ar/
bitrio relint᷑ debitã recepturꝰ ꝓ q̃litate facinoꝛis
vltionẽ. de relapſis ãt poſt q; fuerint depᷣhenſi ↄn/
ter ſubiũgit᷑ ꝙ ſeclari iudicio ſñ ulla pẽitꝰaudita ſũt
relinquẽdi. E?rõ duplexẽ.vna ꝗa ſi quotienſcũq;
reuerterent᷑ ↄſeruarent᷑ ĩ tᷣali uita ⁊ aliis tᷣalibus
boniſ.alii ſecuxiꝰ in hereſi relaberent᷑.Alia eſt ꝗa
ſic ab heretici faciliꝰpoſſet iſici młtitudo quotiẽſ
cũq; tñ reuerti noluerit ab eccliarecipiunt᷑ ad pñi
„ am nõ tñ ad cõſeruationẽ coꝛpoꝛał uite ⁊ alioꝝ tpᷣa
liũ bonoꝝ. ¶ Uliter aũt dð eſi de iſidelibꝰ ꝗ xpᷣianã
fidẽ nũq; ſuſceperũt.li.n.⁊ ſi ad fidẽ ſint indusen
di ñ tñ ſunt cogẽdi.ut hĩ decretoꝝ ei.45. Qui ſin
cera ⁊.c.de iudeis.Cuiꝰ rõ duplex eſt. Ana ꝓpter
bonũ quod ex hoc ꝓuenit.ſicẽ ex hoc ꝙ iudęi ritꝰſu
os obuant.ĩꝗbus olipᷣſigurabat᷑ vitas fidi quã te

P⸗

—

in ſubãm coꝛpis nec ſubã uini niſi iſãguinẽ.tñ ſu
utraq; ſpe totꝰeſtxpᷣs ꝑ cõcomitantiã ut ſuꝑiꝰdecla
ratũ eſt. Excõicatiuel ð hereſi maifeſte notati non
uidet᷑ q̊ ſacr̃ʒ poſſe ↄficere.hoc falſũ eſt niſ reſtriga
tur ad poſſe de iure ut ĩ qõibꝰ uiſũ eſt.miſſa dẽ ⁊æc.
miſſã btũs. Perrꝰ aplłs pꝛimꝰ oium anthiochie dẽ
celebraſſe ſ̃ᷣm ꝙ dic. Huꝰ.ꝛꝰ.li.de ſacra.ꝑte.Sꝰ.c.
ul. ?7 ð cõſecratiõe diſtinctiõe pᷣᷣ. Jacobus.dẽ ꝙ. Ja
cobus cui pꝛimũ cr̃dita eſt hieroſolymitana eccłlia
ut. Baſiliꝰ ceſariẽſ epᷣs addider̃t nobis miſſe cele
bꝛationẽ.i.oꝛdinẽ celebꝛade miſſe ſᷣm glo.ibidẽ.⁊⸗
pꝰ alij alia addiderũt ad decoꝛẽ ⁊ ſolẽnitatẽ.ut hr̃.
di.iiꝰ*.eccliaſticaꝝ.& at miſſa ſm mgr̃m eo ꝙ cele
ſtis miſſus.i.ãgelus adueniat ad ↄſecrandũ.nõ ut
ↄſecret.ſed ut ſacerdoti cõſecrati aſſiſtat.vñ.li.cõ
ſecranð.dʒ legi iperſonali nec ĩtelligẽdũ ꝙ tm mit
tat᷑ unus agelꝰ.ſed magna mititudo angeloꝝ.dẽ ẽt
miſſa ſᷣm. HMu. vbi pꝛiꝰeo ꝙ ppls fidel ꝓ miniſteriũ
ſacerdoris ꝗ mediatoꝛis uice fungit᷑ iter deũ ⁊ ho
mines pᷣces⁊ nota ⁊ oblatiões deo mittit.vlmiſ/
ſa dꝛ.ꝗa ꝑ traſubſtaãtiationẽ ſube panis ⁊ vini ĩ coꝛ
pus xpᷣi ⁊ ſanguinẽ icipᷣ ſub vtraq; ſpe totꝰ eſſe xpᷣs
q̃ſi de nouo eẽt miſſꝰ.qube hec ꝑferri ꝑ manus ⁊c.
hec.i.hoꝝ ſignificata.ſ.eccłe mẽbꝛa.iube ꝑferri in
ſublime altare ruũ.i.in ecclłiã triũphãtẽ.nũquid ſi
hoc myſteriũ hrticus auſꝰ fuerit uſurpare ãgelũ de
ceł mittit deꝰ nõ ꝓpter coſecratẽ mittit.tñ ꝑꝑ ſacr̃i
dignitatẽ.⁊ ſenſus.i.peruerſus aſſenſus fit crimẽ.

¾½ Oſt hocd

pñia ⁊c. Supius de
bapꝰĩ quo gra inchoat᷑.⁊ de confrma

terminauit mgr de
tione ꝑ quã roboꝛat᷑.⁊ de euchariſtia
pꝓ quã nutrit᷑ ⁊ cõſumat᷑.¶ Hic determi

nat de pñia ꝑ quã aĩſſa recuperat᷑.⁊ diuidri ꝑtes.ʒ.

dꝛimo agit ð pniaſm eſſe ſnũ.ix.de ptate mini
ſtoꝝpniã iiungentiũ.di.Tg9.ibi. Hic q̃ri ſolet.gꝰᷣ.

nemꝰ.hoc bonũ ꝓuenit ꝙ teſtimoniũ fidei nre h- de effectu remiſſiõis a ꝑte ſuſcipientiũ.di.ꝛo.ibi.

mus ab hoſtibꝰ ⁊ q̃ſi i ſigura nobis repñtant qð cre
dimꝰ.Alia eſt ꝑꝑ uitationẽ maioꝛis mali ſiẽ ſcãda⸗/
li nel deſidii.qð ꝓuenire poſſet niſi tollerarẽt᷑.uel ĩ
pedinti ſalutis eoꝝ ꝗ tollati pꝰ ea ↄuertunt᷑ ad ſi-
dẽ.Adm in oppi dð ꝙ hitelligẽdũ eſt ꝓ illo tpe
quo ʒizʒãaia ñ pñt eradicari ſiñn ꝑiclo notabili eradi/
catiõis tritici. Uñ ibið dẽ ne foꝛte colligentes ʒiʒa
nia eradicetis cũ eis ſil⁊ triticũ.( Adꝛm dð ꝙ illa
guctoꝛitas itelligẽda eſt de illꝗ alios ñ iſiciũt hrſis
at eſt moꝛbꝰ maxie ifectiuus vñ ⁊ lepᷣ ↄꝑat᷑.uelð ilł
ð quoꝝ coꝛectiõe ẽ ſpẽs ̊ relapſis at pꝰ abiuratã
hereſiʒ pᷣſumit᷑ ꝙ nõ ſint i ſide ſtabiles.vñ ecclia ð
iliñ ↄſidit iur illud ad Titũ.ʒ.hrticũ hoĩeʒ poſt pꝛi
mãẽt ſᷣaʒ coꝛ ectionẽ deuita ſciẽs:ꝗa ſubuerſꝰ eſtq
hei eſt.Ad ʒm dð ꝙ illa auctoꝛitas ĩtelligẽdaẽ de
pecõ ↄꝓmiſſo i ffem qð ſemꝑ dimittẽdũ eſt a paſſoĩ
iuriã q;tũ ad racoꝛſiue iiuriãs petat ſibi remitti ſi
ue ñ.ſed nõ opoꝛtet ꝙ ſemꝑ ſibi rẽittatur pena quã
merit en inſtitla. . ſi ectat
reꝗ Haʒ. pᷣce myſtica ↄſecrat᷑.qꝛ q́;uis
Irca las or̃onẽ idicatiuã.eã os
Amyſticã uocat.qꝛ ꝑ eà nobis młta bona ipe
trant᷑.qd meliꝰ coꝛꝑe ⁊ ſaguine xpᷣi.hic ꝑſãguinẽ in

telligit totũ xpᷣm ſub ſpᷣe uini.⁊ ꝑcorpꝰtotum xvpm

ſub ſpe panis.ꝗa q;uis ſubã panis nõ cõuertat᷑ niſ

aden eſt ẽt. nima dugs. determinat de
nia in Salt de de ꝑptibꝰ eius in ſpali.di.T6. ibi.
In pfectione ãt.⁊ pꝛimaĩi.ꝛ. ¶ ꝛimo excludit erro
rẽ dicentiũ ꝙ pñia nõ eſt irerabil¶ꝑ.erroꝛẽ dicen
tiũ ꝙ pnia eſt diuiſibilis.di.ſe.ibi.Et ſicut pᷣdictis
Mꝛima ĩ..pꝛimo ponit pnie notiſicationẽ ¶ꝛ ꝰ.
occõe huiꝰ oſtendit exoꝛtũ erroꝛc̃.ibi. His uerbis.
¶ 5*.ſubdit auctoꝛitatũ pꝛo erroꝛe adductaꝝ deter
inationẽ. ibi. His ES ſubiungit nerita
tis confirmationẽ.ibi. Quod uero pnĩa.
3 rcꝗ hanc di.querenõ de.TI . pꝛinci-
asS Denne de pnie gnee.
ð eius ſpe ¶5*. de euis ſubõ.Æρ de eius o
i .de penitentie foꝛmatione¶ de foꝛ⸗⸗
mati actus penitentie ad habitũ cõparatione.
de eius efficatia quantũ ad remotionẽ maliISꝰ.
quantũ ad collationẽ boni/9. de penitentie ton
tinuitate ⁊ iterabilitate ( de eius cõparatione
o ad uirtutes aliasiI e ſolẽni penitentia in ſpali.
¶ Kirca pꝛimũ queruntur.ꝛꝛimo utxrũ penitẽ
tia ſit uirtus¶⁊.utrũ ſit generalis uirtus.

— Rimo oſtendo ꝙ penitentia n

MCrn —eEſixpnirt?, nulluſa⸗
crm eſtuirtus.pnia eſt unuůᷣ de.⁊.ſacr̃is.&̊ ñ
eſt uirtꝰ. ¶ Itẽ nulla uirtus pᷣſuppõit eẽ ul fuiſſe ma/

—

linn in virtuoſo. vnde eriã Phi. 4 ethi. c. vl. ne⸗
gat vecũdiã eẽ vtutẽ.ſʒ pnia pſe uppõit fuiſt. epecm̃ ĩ
pẽitẽte.g nõ eſt virrus. Itẽ ſcðᷣʒ Phi. ꝛ phiſico/
rũ. virtusẽ diſpoſitio ꝑfci ad optimuʒ ſʒ pniañ eſt
diſpoſitio ꝑfci. ſʒ iꝑfecri &n eſt vtus. tẽ bʒ Phi.
2 ethi. c. 3⁵. irtus eſt circa bonũ ? difficile. 1.
pnia ẽ circa pccm̃ ꝙ eſt malũ.̊ nõ eſt vtus mꝗgr
li. ꝛᷣ. di.?27. Uirtus eſt bona qliras mentis ꝗ recte
viuit᷑.⁊ q̃ nullus male ⁊ illicite vtit᷑.ſʒ hoc cõuenit
pnĩe. ẽ vtus.¶ Itẽ ſᷣim Phi. ꝛꝰ ethi.c.Sꝰ. Nirtus ẽ
hitus bonus ꝗ habẽtẽ ꝑficit.⁊ opus eiꝰ bonũ r̃ddit
ſʒ talis eſt hitus pnie.g̊ c vtus ¶ Mndeo ꝙ peniren
tia.4.mõis põt accipi. ¶ Ano modo ꝓ remedioõ
moꝛtale pccm̃ actuale ꝑ ſacerdoteſ miſtrato ⁊ ſicẽ
ſacr̃m ñ vᷣtus.⁊ ſic ꝓcedebat pᷣ ar ad pᷣmã ꝑtẽ.
¶ Alio mõ pꝛo hibitu hũiliãte hoĩeʒ ad penitẽdum
ſub debitis circunſtantijs ⁊ fic eſt virtus vt con⸗/
cludũt due rões ad ꝑteʒ ſcðᷣaʒ ; mõ ꝓ penitendi
actu ⁊ ſic nõ ẽ virtus.ſʒ actus vᷣtutis.iꝗ modox
doloꝛe ſenſibili ꝓ pccõ cõmiſſo.ꝗ ſi pꝛecedat actũ
penitẽdi ipᷣm ꝓmouʒ ſeu ĩtcẽdit.Si aũt ſequatur tã
q; cãtus ex illo itẽtionẽ eius vel ꝑfcõeʒ oñdit.⁊ ſic
nõẽt᷑ vtus ſʒ paſſioi ld pm pʒ rñſio ex dicis d?m
dð ꝙ maioꝛẽ fla.Ad pꝛobationẽ eius dð ꝙ& Phi.
nõ negat vecũdiã eẽ vtutẽ ſᷣʒ ꝙ accipit᷑ ꝓ hibitu cã
to ex multotiẽs vᷣecũdari ſub debitis circũſtatijs.
ſʒ iq;m accipit᷑ ꝓ paſſione.ẽ tñ paſſio bõa iqᷓ;tũ ꝓhi
bet peccar᷑. Sʒ qꝛ Phi.vr negaꝛe verecũdia eſſe
vtutẽ ẽt ſʒ ꝙ accipit᷑ ꝓ hitu.iõ pt᷑ dici ꝙ Phi.ibi lo
quit᷑ ð vᷣtute cuiꝰ actus nihil vituꝑpabile p̃ſt upõit eẽ
vel fuiſſei vᷣtuoſo.vł nõ repugnat cuicũq; ꝑfectio
ni vtuoſi. Ad ʒm dð ꝙ pniaẽ᷑ diſpoſitio perfecti ꝑ
fectione ſuffitientie.eſt.n.reſpectu pcci pᷣteriti non
pñtis niſi ĩ cõſideratione.i Ad ꝗ' dð ꝙ vtus cuʒ
dr eẽ circa bonũ ⁊ difficile B intelligẽduʒ ẽ ð actu.i.
ꝙ oĩs virtutis actus difficil eſt bonus qᷓ;uis autẽ
obiectũ pnie ſit peccatũ.tñ pcci ðteſtatõ bona eſt q̃
ẽpnie actus.

Ecundo queritur

—

vtrũ pnia ſit
gnaliſ virtuſ
Et vr ꝙ ſic. vtus oppoſita oĩ vitio eſt gñal

tuti qꝛ eiuidem vtutis eſt intẽdere bonuʒ ⁊ deteſta
ri malũ illi bono ori.ſʒ ſpał actus virtutis nõ con
nenit cuilibʒ vtuti. O pnia nõ ẽ vᷣtus ſpᷣalis.ſʒ gnatł.
re virrus cuiꝰ acteſt circa obiectuʒ cuiuſiibet v
tis eſt gñalis.ſʒ pnia eſt hꝰ i.̊ eſt vtus generalis
Cõtra vᷣtus cuiꝰ actus nõ eſt gnãlis nõ eſt virtus
gnalis.ſʒ actus pnie ꝗ eſt deſtari pccm̃ iq;tũ eſt ex/
piabile ꝑ actu penitẽtis virtus nõ eſt gnalis.nõ.n.
cõuenit cuilibʒ vtuti.g pnia non eſtſ vtus gñalis.
NRñndeo ꝙ virtutẽ eẽ gnalẽ põt ĩtelligi tripłr.ſ.eẽn/
tialiter.caliter.⁊ di poſitiue.M mõ eſt vtus ge
neralis q̃ͥ pᷣdicatur de qualibʒ vtute.nec eſt diſtinc
ta ꝑ eẽntiã a vtute aliqua.⁊ hmõ vtus gñalis nihil
aliud dicit qᷓ; q;libʒ vtntẽ mõ ĩdetmiĩato. ſie genꝰ ĩ

poꝛtat q;libʒ ſpem mõ indeininato.⁊ ſic pnia nõẽ 6

Virtus gnalis. . n. virtus ꝑ eẽntiam diſticta ab oĩ
alia virtute. mo charitas vt eſt gnalis ad oẽs
alias virtutes ĩq;tũ habẽt cõpletuʒ eẽ virtutis.qꝛ
cõplectio cuiuſlibʒ hitus ĩ eẽ vtutis eſt ꝑ charitateʒ
ſic ꝑ cãʒ foꝛmalẽ. mõ pnie vᷣtus gñalis.vt.n.
inferius oñdet᷑ ꝑ pniaʒ diſponit᷑ hõ ad ſuſceptionẽ

pꝛiũ actuale pcc

5pia ẽ vtus oppoſira oĩ vitio.gc vrus generatl.
Itẽ actus pnĩe ꝗ ẽ deteſtari pccm̃ cõuenit cuilibʒ v

gliaxꝝ virems diſtſge; at eẽntie eius cognoſce
re debemus per eius obiectũ qð quidã dicunt eſfe 1

pccm̃ ſub rõne qua dei ffenuie 3 Etra h̊ argui
tur ſic.ſiẽ charitatis eſt diliger? deũ ita eſt eiꝰ odii
offenſaz dei. eiuſdẽ.n. rõnis eſt diligere aliquid
odir̃ eꝰ griũ.pecm̃ ̊ ſub rõne q̃ dei offenſiuũ nõ v
eẽ pnie obiectũ.(Arg mihi dð ꝙ pnie obiectũẽ ꝓ
vidicabilis ⁊ expiabil per actũ ipius pẽitẽtis ⁊ qꝛ

ſub hac rõe pccm nullius alterius vtutis eſt ciec
tũ.ſequit᷑ ꝙ actus pnĩe ẽ ꝑ eẽntiaʒ diſtictus ab acti

ſub rõe q̃̊ ẽ traſgreſſio diuie legiſ

bus aliarũ vᷣtutũ ⁊ pnia a vᷣtutibꝰ alijs. diſtictõ.n.

vtutuʒ inoteſcit nobis ꝑ actꝰ?⁊ actus ꝑ obiecta.
d pᷣmn ĩ opmn dð ꝙ&maiõ ẽ falſa vna.n. vtus ab ali
js ꝑ eẽntiã diſticra poteſt eẽ oppoſita cuilibʒ vitio
ſub vna rõe que ⁊ quolʒ vitio reperit᷑.charitas.n.
opponit᷑ cuilibʒ pccõ moꝛtali iq;tum quodlibʒ pc-
cm̃ eſt Sriũ ſũme bõitati.⁊ pnĩa cuilibʒ pcco inq;tů
eſt z iuſtitiã diuine legis ⁊ expiabile ꝑ actum peni-/
tentis ¶cAdm dõ ꝙ deteſtari pccm n cõuenit cui⸗
libet vᷣtuti ſub rõe q̃ cõuenit pnie cuilibʒ.n.alij vir
tuti cõuenit deteſtari pccm inq;ʒtũ eſt ↄriũ illi ſpali
bono ad qð ĩclinat vᷣtus pnia aũt ðteſtat᷑ pccm ſub
rõe alia vt ſuꝑiꝰ viſũ eſt. Ald ʒm dð ꝙ maiõ nõ eſt
vera niſi itelligat᷑ ꝙ ſit circa obiectũ cuiuſlibet vir

tutis ⁊ ſub illa ſpali rõe ſub q̃ reſpicit a qualibʒ vir

tute ſʒ penitẽtia nõẽ circa obiectũ cuiuſlibet vtu/
tis.ſub alia eni rõc deteſtat pnia imoderata delec/
tationẽ qᷓ;ᷓ tẽperãtia.⁊ ẽt imoderatũ timoꝛẽ qᷓ foꝛti
tudo ſic ð alij e4rS ad ꝑtẽ alidgra ꝑncipal cõ
cluſionis põt cõcedi.

*

Articulusſ⸗ ecundus.

. quert der pꝛin
. O nſequenter n. Et circa
hB; querũtur duo¶ O' vtx pnia ſit vir

tineatur ſub iuſtitia.
P
qᷓ; pecm̃ ĩ ꝓximũ.⁊ illa q; pccm i den. Dili he ati
coꝛdis oꝛis. opis. diuerſax ſũt ſpẽrũ. cum aiſta
obiecta ſint pnie vr ꝙ puia diſtiguat i ples ſpẽs.
ſic nõẽ vtutis ſpẽs ſpaliſſima ſʒ ſubalterna¶ Item
necĩuʒ ⁊ nõ neciuʒ nõ ſũt eiuſð ſpẽi.Sʒ pnia ð mo-
ralibus ẽ necĩa ñ aut ð venialibus.qꝛ ſe patiũt cũ
gra gratũ faciente.g pluresſ ut Ppespme, ſgen ra
tõnẽ gnalẽ ñ põt cõſtitui ſpẽs ſpaliſſima.ſ 3 hitus co
ſtitunt i ſpẽ ꝑ foꝛmales roes obiectoꝛuʒ. cũs pcem
ſub rõe gnali cuilibʒ pccõ obiectũ ſit pnie.pnia no
eſt vtutis ſpẽs ſpaliſſima.¶ Contra q;ʒuis ſides ſit
reſpectu płiñ credibiliũ tñ ẽ vtutis ſpẽs ſ paliſſima
eo ꝙ ꝑꝑ vnã vtutẽ credit oẽs alias.& a ſimili q;uis
