leg ſin cõſeruã ꝛia. occu edit eti⸗ filioꝝ P inõ addi hom tat ho ta dei ece iſi ſpũa
ign la in cõſ a ꝓpꝛia. cõia.ip ꝛis 7 dð ꝙ CLCu ſunt ; h õrepu ſancta? õ6 hẽt nit idi ñ
nglar agt circ circa ſt 5 vroꝛis in opp do.⸗ hñdi ſi 0 ο n er hec. diũn iũ occi⸗
MMA«αR iligẽtes in puato 35 .,0 os qᷓ; po ſine i ẽ eadẽ.q gibus 5 aulte idere.
Tliat⸗ ꝛin p̃ Ederẽt. miſtros ales p cöltringikle lierppe roce lte-⸗
ado. q ͦ expẽ hẽbatmi os quales gio eo. c. ?⁊ õſtringit mulier ꝑ cepi agult
4 ſeruãe uperĩᷣ ioꝛes hi iniſtr ſuo viu iſ is nũq; cõ aqnonica ag noteriſbten n ider ꝑꝑ
bona pa clia pauc iperet m epant ſa. q;uiſ nisnit lura cal⸗ lterã öõͤ feci xoꝛẽ occider ꝑꝑ
139 cc la gecip ſdius vt ẽ fal 4 di E. ᷣmi L. Adu it qð n xoꝛe Uicta
itiua ec bat ꝙ üc mudi ℳE f⸗ emeo lẽ. g tẽ Jo. 8. ſoluit 8 eo ꝙ vjʒ ip̃am cõ ,F£
S min mitt ercrer n zn Gam nerenedi Itẽ loe ab ndeo ſ. qꝛ iß. occidi.
il Mopport teregti 2 lið pñ tionem dz idatiõ iſſer. AR aut. ſ. qꝛ ice o in
nsnöoo . hꝛe. 1 tie a 67 d Ot zn = apt debui ötintelli. gra in XN ine vin
ei terath modo 4 piſcent vonẽ (Aaz; eida lr põtint curat libidine iui
iPedarm t ant m ñ cõc inentiã. o; ſen di. iuz occid 3 dup vr iñ vir ꝓ⸗ ſtitie nõ li tico. ſʒ ci
eliſt. 5vt nt moꝛbi bſtinen iur q;mi decre. d aalteriu h iudiciũñ ꝛe iuſtiti chiaſtico. re po
il n. heat fimm. ſ. g is cõuen elgeccerdeg adul Enataʒ piu ué amoꝛ dicio ec re de iu er
8 teiin⸗ ; mf nagis ei „ zper i 5 Sige alieri co 2 cõdẽr vnd licitũ et in in ponerede q; face
ni um edia ma alſa. qð p avnodus. & li mlie d mõ vi inõ lic illũ q eam pe 7 Bnũq; ſecũ⸗
ucwigiii remedis ſt falſa. Xtaſrnod⸗ uptia illud. hemo ſerino lie Ulnñge diciũ. ttit
it A reſtf. icit ſext uren ciat. vñ illi aicte. Btñ poſita ẽ ꝑ a iu au pmi
iritnie⸗ doð ꝙm vbid jerinri s faciãt bdiaco dicte. tal po idit extrai. uo cã
n * Sigs. ñt voluen conatus oni ? ſul pula vbi lex reigien alin
mutet⸗ 3 2. riᷓ cceout/ ubdiacon igcon i. copula liv ui e⸗ iuinã. ſʒ
naſ, hclerla er frrdi onenduen fntipe⸗ luiterniege viun
4 in pulari hᷣ i. ꝙ eox! nt. ſic e idẽé. fimoniũ ipe⸗ lic
nnt atedi 15 dꝛz. di. zi. e opulan o. ibidẽ. rimoni q5-
hſ ns H die enigenimnma ac;
eeb to vtun diat o
&
n.
ings,

Et ad
netad
. arg
hec in glo.
q. ꝛ. Inter hec
Ehuanã. 53. q.
dũlegẽ bũᷣ
* dül
fimonio tm̃ mri
if̃ oꝛdo mr̃imonio
D omt oꝛ
i San eb

illa lex
z.ſʒ ill
racu ionem.
j S. l. G itigatio ua
ultcrij tis mitig in noua
⸗ de ad erficien is legis E aſpici
EJuliã. ne int ũ vereri ã le E Pu doð
.ach lege idpene i eptů anare N 5
1 ammilnaiunz 4
rimoniũ. ita Hac itigatu ẽ. lapid e qu auẽ pe ſu
edit mrimon nus. 5. I cipe lege mi lterãa ꝛꝛiger taz gra a eã
do ipedit mi . diaco it vel ac B illa adul ꝛ coꝛ⸗ xoꝛis ꝛitate ppᷣa ſeu
. oꝛdo iĩp di. 27. ꝛeſ hñt vel iſi cõ ensi 3 virũ vx ictů. n. v uctoꝛit ꝛigenda! 5
òl iig vrore — . kietechara de Sa k⸗ dcn
t oꝛitate. iaconi Kötra d ij cõfeſſoꝛ iaconoſ ſet exig oꝛꝛige m poᷣ ü eſt. maxi⸗ cã vxoꝛe HDM
A o ut nec diae nt. Ke nitij cõ ſubdiace 5 ienter coꝛ endũ eſ ſine adulterio
nn ain olut nec fiteant EJamt os ſub rerüt. ſicien 4 ple icide g ſine adul
i voli pꝛofitean ſion iaconos duxerüt nda. ſup micide t p
e inentiãy iũ ad ſua 8 dia ationẽ de io unie erax thom ciũ H
1 umn . tinen ſiliũ a eſbyteros d ſecrati mimonio P it adulte s ſunt h interfi idiũ ipe⸗
er . na. Conſili 8 pꝛe as a9 rnñs in m eptiſ ddit uioꝛes! ui ea ꝛicidiũ ipe
n d ng.) bos p. beguas wexns in: ſuſceptiſ gac ꝛ gra iũt. q; ꝗ vtxꝝ vxoꝛi z ꝙ ſic
a ih⸗ bihereß coiugib⸗ tali v ipe.? in inẽtiã dez. qꝛ rficiũt. ĩ vtx vxo Etvic;
0 fmnofu, D Ie cuᷣ 7 oren es rec E ales oti fit oꝛ intert Aqueri rimoniũ. toꝛib
⸗ ein Knde⸗ in epate⸗ Lreaerral en mas vKenndo rminta interfeet ſe
1 ngz ð tñ bigam lolnerũ idẽta ꝛis. q- Eiem toꝛes.
don 5 tñ b EL. qꝛ nolt . occi ſu vxoꝛ di. 77. ſrõ erfec
ad⸗ e, n0 iſtr c. lHia ver . de oſen etoꝝ di. p585 ⸗= Int
05 miniſh Anec⸗ cutionẽ . Etiaz. decr peccat ep 535q. 2.
eſo, ſiteri ztez 7 exe eri ↄtinẽ 2dicẽte p iẽdo. ſa⸗
— P is ptatez 7 ꝛoſiter eaut ac ſuſapi ꝛdie
, inis pt ellrp . ſciente oꝛdinẽ . oꝛd
urnmn 3 ies int ut neſcie toꝛe i ſuſcepto
meniis ſenti Oꝛze aut coiuga . ipm i ſu
gen wep Epus. vx inado. lz tñ iß
n, Topue u oꝛdi taãtez. nõ —
rin Ziugatũ ꝛdis ptã
eie ipit tño
a
8Rindiin „ 2
„ „ „
.

— .
. L ⁹ . .
Dii. .Arti. „.
* ſuaꝝ ↄiugũ pe Atoinga denegak. Rr ſapiẽ. ii“. .: Haͤ S auereuͤeſt dadeck cphiſn
uaꝝ ↄiugũ penitꝰ ↄiugiuz denegat. ẽ ſapiẽ. i *. Irca 1C B. dec?
Peraue neecatgspber toꝛq̃tur.ſʒ occidẽs vxo — 1C 9 ncd⸗ de fine voti ꝛ * ntei
– rẽ peccat ð mr̃imm enoꝛmiter ipᷣm diſſoluendo.g de foꝛma.¶ de materig ¶ Ade efficiẽ NMRX²
ds puniri iĩ mr̃imonio. vt.ſ.nõ poſſit ↄhere mfiim. Ate votu 45 de effectu vati obligando. E
¶ Kotra magis peccat ꝗ occidit mẽem q; q occidit ( de effectu eius in reddẽdo opug meritoꝛium. Nien
xoꝛẽ.qꝛ ſicut oñſuʒ eg.li.z. di. ꝛ9 Dins tenet᷑ hö (¶ . de effectu eius i ipediendo nim 12,5 ve ſreten⸗
diligere mr̃eʒ qᷓ; vxoꝛẽ.ſʒ mr̃icidiũ nõ ipedit mr̃in toꝛũ cõmutatiõell9 de votox diſpenſatide ſio nlei
Sᷓmulto foꝛtius nʒ vxoꝛicidiũ. Rnꝰ ꝙ ſi vir occi · deſcandalo.¶ Circa pꝛimũ querũt tria vcrũ acei
dat vxoꝛẽ ꝑpꝑ ciꝰ adulteriũ.aut alias ꝑꝑ odiũ q́uis teneat vdtũ de re bona ſcm̃ ꝑꝑ finẽ malu. vtrũ inside 4
ex ſtatuto ecclie interdicat᷑ ſibi mrimioniũ phere.ſi teneat de re bona fem̃ ꝑꝑ bonũ tpᷣale tm cᷓꝰ vtrũ nͤthaeni⸗
tñ pᷣhit nõ eſtmr̃im dirimendũ.n adoletẽtibꝰ aliquis poſſit aliquid vouere ꝑꝑ finẽ indifferentẽ. en hnlli
tñ ꝑꝑ foꝛnicatiõis ꝑiculũ diſpenſandũ ẽ vt licite 9⸗ — KRumo oñdo teneat votuʒ de re Enö een
Hãat.ʒʒ.q.⁊.Interfectoꝛes. Si aũt occidat vxoꝛem AErizEOEn *bona fem ꝑꝑ finẽ ma ð vonide
ꝓbpᷣaʒ hac intẽtione vt ↄhat cũ illa quã viuẽte vro Auzʒz.qꝛ ſᷣm magrʒ ſuꝑ di. 3ʒo.c.vltio. Coniu Cimanin
re polluit ꝑ adulteriũ nõ tm̃ nõ lʒ ſibi ↄᷣhere cũ illa. Siũ ↄctũ fine non bono tenet.qa ſili votũ factũ ſi- Annidu
ſʒ ſi hit mrim ẽ᷑. dirimendũ.er᷑ de eo qui duxit i ne nõ bonotenet ſi ſit de materia bona.i gce ꝓmii pooftalgtill
mr̃im n quã polluit per adulteriũ. Suꝑ eo.ſᷣm ex⸗/ ſio futuraꝝ nnptiaꝝ fcã ſub cõditiõe tunpi nõ exñte ey detmunt
poſitionẽ glo.ibidẽ.⁊.c. Significaſti.ſi tñ ↄhit cuʒ cõtra nãm mr̃imonij tenet.er̃ de cõditionibus ap o nlo
aliqua alia q; cũ adultera nõ ẽ dirimẽdũ.peccat tñ poitis in deſpõ.c.i.ſim glo.⁊.c.vltio in textu.g cuʒ untiſplci
Zhendo cõtra ecclie ſtatutũ niſi cũ eo fuerit pᷣus di fauorabilioꝛ ſit ꝓmiſſio feã deo.q; mulieri. vꝛ tene iplegſegni
ſpenſatũ ¶ Adp in oppm dð ꝙ ſemꝑ interfectoꝛi reiſ eſt de re bona.qᷓ;uis fcã ſit ſub cõditiõe łꝑ ſine ubanütdeen
bus ↄiugu denegat ziugiũ.nõ?ñ ſemꝑ mr̃im diri turpi on magis depẽdet votũ a fine ſuo q;d a ☛– Vütetmſn
mendũ õ vxoꝛicidiuz ſua materia.qꝛ ſᷣm phũʒ.ꝛꝰ metaph. ſfims ẽ ca cix Nogbtnöppil
ipediat mr̃im phendũ.nõtñ ſemꝑ dirimit mriẽ ſʒ votũ fem̃ de materia mala ꝑꝑ finẽ bonũ nõ tenʒ Mgnit ticn
is Zctü. vt pʒ ex dcis in one. gAd ꝛm dð ꝙ nõ ſeg St inferius ondet᷑.ꝭ̊ multo foꝛtiꝰnon tenet dema ſcet vi ib
tur ꝙ ſi debeat puniri ĩ mrimonio ꝙ ſemꝑ mrfimm teria bona fem̃ ꝑꝑ ſinẽ malũMRnꝰ ꝙ vouẽs ſe fa⸗ el ipn
qð vᷣhit debeat dirimi.in mr̃imonio.n.punit᷑ ille crurũ aliquidað abſolute ẽbonũ.nõ tñ per h̊ inten (inisdehlns
cui here ſine dipenſatiõe ꝓhibet ⸗ Tar- mad dens niſi finẽ malũ peccat grauiter ⁊ no tenz votů (uingſe,no
ꝑtẽ aliã dð ꝙ q;uiſ mmoicidiñ ſit grauiꝰ pecm̃ qᷓ; vxo qæ talis aut intẽditꝑ illud votũ ſe poſſè ↄſequi finẽ Ptipnbckſem
ricidiũ.nõ tñ ita eſt mr̃imm. ⁊ pᷣterea aliqñ a iue illũ.aut nõ. Si nõ.iam nõ obligat ſe ꝑꝑ ſinẽ illũ. g:·· tanieponttc
minoꝛi pccõ maioꝛ pena ĩfligit᷑ ꝑꝑ maioꝛeʒ ꝓnita- ſicut dicit phũs.ʒ.li.ethi.c.?.Electio nõẽ ipoſſi- öerepeſtadie
reʒ ad illud qð foꝛtioꝛi indiget repꝛeſſino. briliũ.g a ſili. nec ẽ alicuiꝰ poſſibilis ad ↄſequẽdum Rpypboſätthutr
Arecgꝗ lam Vxoꝛẽ virginẽ ducere ecclia qð hõ ſcit ſe ↄſequi nõ poſſe ꝑ illud. Si ſic.erat.qꝛ „. Wocnfand
c u romana pꝑmittit. Hoc intelligẽdiu vm Aug li. 83,Od. a. invoibileeg de⸗ vo⸗ rmnsſe
Aheſt ſub còditiõe. ſi volũt de cetero ad ſacron lente hõ fiat deterioꝛ. Mrioꝛ aũt efficit᷑ hõ per co⸗ §
oꝛdies pꝓmoue ri. alias eſt. eis licitũ ducere vidus ſecutionẽ finis malſena ufche pncipale moti donh
gladiũ nõ Pet iſſpüaleſearza. Luce.z. dicitur uuʒz alicuiꝰ cꝑ ipedit ↄſenſuʒ in ipᷣm fem.vñ ſi ali Mrbdein
EFcce gladij duo hic.Ad ille dixit eis. Satis et. quis ſe facit oꝛdiari ab illo quẽ credit oꝛdinẽ poſſe ggzroſbife
¶ Uteʒ Ber. 4 Ai. de cõſideratiõe ad Euge.c.6. Ec coferre ⁊ nõ põt.vtpote qꝛ credit eũ epᷣm eẽ⁊ nõẽ AFjpezmel
cleſie eſt gladiꝰ ſpũalis ⁊ materialł.( Rñnꝰ ꝙ vtrũqa ſi vouit caſtitatẽ.qꝛ credit ſe recipe Stinez. eEN/
gladin het eccłia.ſed ſicut dicit Ber. vbi pus ma- oõ niſi crederet. caſtitatẽ nõ vouerit. kalis nõ ↄſen l1 .*
terialisẽ exercendus ꝓ ecclia militimanu ad nu tit abſolute in caſtitatis votũ.vñ poſtq; ſibĩ notuʒ Waip
tũ ſacerdotis ⁊ iuſſuʒ iperatoꝛis.ſpũalis veroẽ ù&a– eſt ille ipᷣm oꝛdiare nõ potuit nõ obligat᷑ voto ca nicoge
ecchia exercendus. magi aut nõ loquitur niſi de gla ſtitatis.ſʒ poſſet licite mrim gᷣhere.Mꝛeterea DcdNinrg
io ab ecclia extrabendo. wvotü fem de re mala ? irritiaſʒ bonũ opus relatuʒ wreriggon
(Di xxvi AQda finẽ malũ eſt foꝛmali maln. Sno tenet votü de Merqic
ÄaC44 XxVuU bono ꝑꝑ finẽ malũ.ad hẽt multũ facit rõ ad ſecun Pphock nnie⸗
im E nc de voto ⁊cc. Supiꝰ deter⸗· dã pteʒ mucra. ſdp' in opp' do ꝙ nõẽ ſile a- agenrueitr⸗
S n miauit magr de ipedimẽtis illũ finẽ nõ bonũ de quo ibi loꝗt᷑ põt hõ ↄſeꝗg ꝑ vxo ſitßtetoenns,
“ Vnũ hñtib ex ↄſtitutiõe ecchiaſticabic rẽ cuimr̃imonialr copulat᷑.ſ.libidinoſaʒ delectato löranc pouen
. J SSteriat ð ipedimtiſ oꝛtũ hñtibꝰex lege næ. ſʒ per deũ hõ nõ põt ↄſequi finẽ malũ vt oñſum . ulftni nn
diuina.ſ.de ĩpedim̃to voti.⁊ didit᷑i duas.Pꝛi/ eſt. Et pꝛetcrea nõ obſtate illo malo fine ↄſentit im ſeobigneadch
mo determinat de ipedimẽto Fre Ae Seipeanß. plicite in illud qð eẽntiale ẽ mr̃imonio. Adm di ⸗ sdiehitn
to alterius ↄiugij ibi. Cũ vir.¶Dꝛia ntres. Aρα cendu ꝙ no eſt ſile vlr de ↄditionibꝰ appoſitis in renderleh⸗ n
oñdit quid ſit votũ.iꝑ quale votũ ipedit mii ꝓmiſſione de mr̃imonio ᷣhendo ⁊ ialijs iſſio⸗ nr hennſu
ibi. Sciẽduʒ vero ꝗs determiat de pnia poſt vo- nibus.qð pʒ qꝛ pꝛomiſſw futiaꝝ nuptiaꝝ fcã ſub Nkpcerne
tũ nubentiũ ibi. Mõ igit᷑.(gila pars que ibi ĩcipit. cõditione ipoſſibili tenet.qꝛ illa ꝓ nõ adiecta hẽ in piopoſteignn
Nñ vir. diuidit᷑ in tres. G VBndit ꝙ mr̃im pᷣce - fauoꝛẽ mr̃imonij.ſʒ in alijs zctibꝰ tal ꝓmiſſio non Gumndizli
dẽs ipedit ſequẽs.ꝑ oñdit quid ſit facienduʒ ſiꝑ tenʒ.e de ↄditiõibus in depõſatiõe appoſitis.c. ic ſegnenii
ignoꝛantiaʒ vtriuſq; gᷣhat᷑ ibi. Hic querit᷑. s on/ vlti. in glo.⁊ ſic intelligr illudqð dꝛ Inſtituta de in Pilegaho
ditqnid ſit agendũ ſi ↄhatur ꝑ fraudẽ alterius ibi. utili ſtipulatiõe.. Si ipoſſibił. vbi dẽ. ſi ipoſſibi ſſnensnoe
Sed ſi gs. ”ůMl lis cõditio obligatiõibꝰ adijciat᷑ nihil valʒ.⁊ cũ d ſeaſini⸗ e.
— ꝙ fauoꝛabilioꝛ eſt ꝓmiſſio deo fca q; mulieri. vex finifeneid
Articulus pꝛimus. eſt de ꝓmifõe fc deo mõ licito ⁊ honeſto.alr no nmince
. ₰
* „ .
ſ● *
„

N
E8
Kineeſe
N.W

ſ

rpnnsnssd
donſangni⸗
Ne,
tiailvoi
mmuadenß,
ARechänn
. 2
ſtibcnidit

tofeN
iſd nit
Semente
woiſepekini
5.Elecmi;
oſidilist
ſepiürd ,
ni nwtßftiin
irnicbigi
mn r.
rieeen
ilt a 6

1 6

udine
Nonmuofin,⸗ .
mih ge⸗
itiond e
Kie Me,
zaid ſen,
Ar
G ni n
e n
S=
DeO.. n
encehd

—
— —

+= =

—

34 6 6 . S

Anon

. . G 92 „ ⁹ „° ₰D * *
qꝛ; ꝓmiſſionẽ mõpꝛig factã deus ꝗ bonoꝝ nroꝝ nõ

eget nõ acceptat. Põt ẽt dici ꝙ pᷣncipalr itendere

ſinẽ malũ ẽ ↄ nãm obligationis deo faciende.
. AQ aueritur vtrũteneat votuz
Ecxr lo derebon tanun bonum
ale tih. æ v ꝙ nõ. qꝛ vt hitũ eſt in qoõe pᷣce

deæti nõ tenʒ votũ de re bona fcm̃ ꝑꝑ finẽ malũ.ſed

bonũ tpᷣale ẽ bonoꝝ ſpũaliũ finis malus.qꝛ eſt eoꝝ

finis idebitꝰ.g̊nõ tenʒ votũ de re bona fon ꝑꝑ bo-

nũ tpᷣale tm̃.¶Gtẽ nõ tenʒ votũ qð deus non acce/

ptat. ſʒ nullũ op acceptat qð ſit ꝑꝑ bonũ tpᷣale tö.
qꝛ nõ acceptat opus niſi relatũ ad ſinẽ debitũ.gᷓ nõ

tenʒ votũ de materia bona fem ꝑꝑ bonũ tpᷣale tm̃
õtra curatõ hoĩs a coꝛpoꝛali ifirmitate tm̃.non
eſt niũ bonũ tpᷣale.ſed votũ de bona materia fem̃
pꝛo recuperãda coꝛꝑis ſanitate tm tenet.g votuʒ
tenʒz de bona materia fem ꝑꝑ bonũ tpᷣale tm.¶IRn
deo ꝙ vouẽs ꝑꝑ bonũ tpᷣale tm̃ aſſequẽdũ vel con
ſeruandũ iplicat ↄditionẽ in mẽte hãc.ſ.ſi illud bo
nũ tpᷣale aſſequat᷑.qꝛ ſi ſe obligare itenderet.xt ſi il
lud bonũ tpᷣale nõ aſſequeret᷑ nõ voueret ꝑꝑ bonũ
tpᷣale tm.ſic g̊ vouẽs aut aſſegtur illud bonũ tpᷣale
ꝑp qð ⁊ nõ ꝑꝑ aliud vouit.⁊ tũc tenʒ votũ.aut nõ
aſſequit᷑.⁊ tũc nõ tenʒ in cõſpectu dei.qꝛ vt inferiꝰ
oñdet᷑.votũ ſub ↄditiõe fcin nõ tenʒ niſi exñte ↄdi
tione ¶ Ed pm in oppm dõ ꝙ q́;uis minus bonũñ
ſit ſinis debitus maioꝛis boni.qꝛ nu eſt finis eiꝰ
ex itentiõe illiꝰ ꝗ pᷣncipalr inſtituit oꝛdinẽ in bonis
nõ tũ ꝑꝑ h& ſeꝗtur ꝙ ſi ſtatuat᷑ finis eiꝰ ex mala in
tentiõe vouẽtis qð eſt ipᷣm eſſe finẽ eius ꝑ accidẽs
qð vere poſſet dici eẽ malũ.vn vouẽs bonũ ſpũa/
le ꝑꝑ bonũ tpᷣale tm̃.vouet ꝑꝑ illud qð eſt bonũ qᷓ;
reſpectu ſui voti ñn eſt finis ꝑſe nec debitus necĩ⸗/

debitns. ſed ſtatuit᷑ finis in mala intentiõe vouen

tis. ¶ Ad ꝛm dð ꝙ q;uis dus nõ ccceptet opus qð
ſit pꝑ bonũ tꝑale ti reputãdo ipſuʒ dignuʒ remu/
neratiõe in vita eterua.tñ placet Ki teneat ob
ligatio ſibi feà vt poſtea ꝑ intentioſẽ Rins a fecit

ad fineʒ melioꝛem oꝛdinetur.

EetiO querit᷑ vtrũ aliquis poſſit aliꝗd

aligd põt intelligi indifferẽs dnpłr ad pns.
10 quo ac acquiſitionẽ vite eterne.Alio mõ
ꝑ cõꝑationẽ ad hoĩs voluntatẽ.mõ aligs põt
vouere aliꝗd ꝑꝑ finẽ indifferentẽ. vt pʒ cũ aliquis
vouet aliquid ꝑꝑ còſecutionẽ alicuiꝰbõi tpᷣalis qð

ns plus eſt vtile vouẽti ad acꝗſitionẽ vitęg eterne
̃; carentia eiꝰ ⁊ tenet tale votũ ſi ↄſe an llud bo

nũ tpᷣale ꝑꝑ cuius ↄſecutionẽ vonuit.ꝑ* mõ nullus

pvöot aliquid vouere nec de iure nec ð facto ꝑpꝑ finẽ

indifferentẽ. Inpoſſibile eſt.n. ꝙ aligs intendat
ſe obligare ad aliꝗd ꝑꝑ ↄſecutionẽ alicuiꝰrei ad cu
ius adeptionẽ vel nõ adeptionẽ voluntas indiffe
renter ſe hʒ.qui.n. vouet ad h̊ vt aliquã rẽ ↄſequa
tur.pᷣnapalius vult illã reʒ ↄſequi qᷓ; vouere.ſi nõ
vult vouere niſi ꝑppſecuuonẽ illius.qꝛ ſᷣm phũm
pꝛio poſterioꝝ.llud ꝑꝑ qdð amamꝰ aliquid magis
amamꝰ q; illud qð ꝑꝑ iᷣm amamus.qui g ꝑꝑ ali-/
quid ↄſequendũ voues illud dertermiate vult ſed
ad illud qð hõ vult determinate voluntas eius in
differens nõc᷑. vn vẽ ꝙ vðduere aliquid ꝑꝑ ↄſecutõ
neʒz alicuiꝰ rei ad cuius ↄſecutionẽ veleius oppo
ſitn indifferenter ſe hʒ volũtas vouẽtis contradi-

tionem includit.

6 11youere ꝑpꝑ finẽ ED
ñ

liberata ʒ

Articulus ſecundus
Onſequenter queritur d⸗

vtrũ foꝛma voti includat ꝙ ſiat deo
2⁰ vtrũ in ipſa includat᷑ firmatio de⸗
vtrũ votũ de nõ vouẽdo aligꝗd ſine ex
pſſiõe eiꝰ qð vouet᷑ vᷣbo vlł ſcripto ſit obligatoꝛiũ.
Krimo ondo ꝙ in foꝛma voti nõ in⸗
cludit᷑ ꝙ fiat deo. qꝛ licite fi-

nt ſciꝰ vota. ¶ Ite boi fit iuramẽtũ. a ſili

ſed hoĩ põt fieri ſpõtanea ꝓmiſſio.ꝭ̊ ⁊ votũ.i Con
tra hꝰ di.c.i.dẽ in diffinitione voti ꝙ deo ? de his
q̃ dei ſunt fieri dʒ.ſed ꝗcquid eſt in diffinitiõe rei ꝑ
tinet ad aliquã eiꝰ cam.ꝙ aũt fiat deo h̊ nõ ꝑtier ad
ram v orimarerials nec efrcientẽ nec ad Zinals
tinet. qꝛ ad finalẽ ꝑtiet ꝙ fiat ꝑꝑ deü.g pertiet ac
dam voti foꝛmalẽ. Otẽ vouere eſt actus latrie ad
eandẽ.n.vtuteʒ ꝑtinere videmur vouere ⁊ deuo⸗
tuʒ eẽ.ſʒ actꝰ latrie nõ poſſunt exhiberi niñf ſoli ðo.
̊ votñ nõ põt fieri miſi ſoli deo.¶ Rñdeo hõ qñ vo
uet ſe aliqð bonũ facturũ oblin ſe ipʒʒ ad illud bo
nũ faciendũ.obligarxio aũt rei Rã illi cui nõ pot cõ⸗/
uenire de iure ptas in reʒ illã nulla ẽ de iure.qꝛ tał
nõ põt reciꝑe talẽ obligationeʒ.⁊ ad h̊ ꝙ obligatio
alicui fcà teneat de iure.oppoꝛtet ꝙ ille cui fit reci
piat eã.nulli aũt alij a deo poteſtꝓe iure cõuenire
ptãs ſuꝑ totũ hoĩeʒ niſi deo.q uis.n.hoĩ poſſit con
uenire ptãs ſuper coꝛpus hoĩs nõ tñ ſuꝑ aiaʒ. vnde
Math.io. Molite tiere eos ꝗ occidũt coꝛpus.aĩaʒ
aũt occidere nõ pñt.ſʒ potiꝰ eũtimete ꝗ põt coꝛpꝰ
T aiaʒ ꝑdere in gehennã.⁊ iõ hõ nulli alij a deo põt

de iure obligare ſe ipᷣm totũ.⁊ ex cõſcqueti nec fa⸗

cere votũ ꝓpᷣe loquẽdo de voto.qr tñ ſalus totius
hois multuʒ ꝓmouẽ ꝑ oꝛones ſcõꝝ.⁊ illud aliquo
mõ q;uis nõ plene poſſumus qð oꝛando impetrar
valemꝰ.⁊ ſancti oꝛare pnt ꝓ hoiĩe.⁊ ſi ronabile eis
vꝛ ab oꝛando deſiſtere.iõ ſcis aliquo mõ conuenit
ptãs ſauper hoĩeʒ totũ.q;ᷓnis nõ ſimplr.⁊ iõ põt eis
fieri votũ aliqꝰ inõ.nõ tñ pleue hns roez voſ. pec
catoꝛi aũt nalo mõ põt de iure ↄuenire ptãs ſuper
doie ʒmiſi q;tũ ad coꝛpus.iõ q;uis hõ poſſit ſibi ali
ad ꝓmittere nõ tn vouere.nin ipꝛopſſſime votuʒ
accipiẽdo¶Ad p in oppi dð ꝙ vota que fiũt ſã
ctis nõ plenevnt rõeʒ voti ꝑ ↄꝑationeʒ ad ſcm̃ ſed
ad deũ.qui.n. vouet ſcõ Jacobo eius eccliaʒ viſi⸗

tare.locutioſiue mẽt alis ſiue vocalis qua dicit ſe

viſitaturũ eccliã ſci Jacobi fit ſcõ Jacobo.ſed obli
gatio ad iplendũ qð dẽ pꝛopꝛie ⁊ ſunplir loquẽdo n
fit niſi deo.vñ qð ẽ materi ale in illo voto fit ſãcto
7 qð eſt foꝛmale fit in deo ¶ Ad ꝛm dð ꝙ nõ eſt ſile
inrare eſt deũ teſteʒ adducere teſtioniũ verita
tis hõ aũt põt deũteſiẽ adducere hoi.ſed hõ vouen
do obligat ſe totũ illi cui vouet.qð non põt facere
niſi deo ¶dʒ dõ ꝙ q;uis o? votũ ſit ſpontanea
ꝓmiſſio.nõ tñ oĩs ſpotanea ꝓmiſſio eſt votũ.ſʒ tm
illa qua homo adtendũ ꝓmiſſuʒ obligat ſe totũ

⁊talis pꝛomiſſio de ſure fieri nõ põt niſi deo.exir

gumenta ad parteʒ ſcõaʒ ꝓcedũt de voto pꝛopꝛie
ſimpłi dcõ.tale.n.non põt fieri niſi deo qꝛ teſtiſi
cat᷑ ĩ eo cui fit eẽ ſůmã maieſtatẽ i qꝙ voues obli⸗
gat illi ſe totũ.⁊ iõ tale votũ facer ẽ actus latrie.

15

pᷣncipali. circa h̊ querũtur tria *

Hoĩ põt fieri votũ¶ Iẽ vouere ẽ ſponte pꝓmittere

. querit᷑ vt ũi foema voti in
Ecund cludat᷑ ſirmatio deliberata
vĩ ꝙ nõ. qꝛ votù ẽ ꝓmiſſio volũtaria.ſed

PS

multa volũtarie facit hõ que nõ facit deliberate.
votũ ſieri põt abſq; deliberatiõe. tẽ multa af9/

firmat hõ iuramẽto ſine deliberatione.ga ſili mł-
ta põt hõ firmare voto abſq; deliberatiõe¶ Con/

tra in ptãte hõis eſt vouere velnon vonerc.qꝛ vt
dẽ eẽ de voto? voti redẽptione.Licet. Aniuerſis

liberũ eſt arbitriũ in vouẽdo.ſed motꝰ volũtatisñ
deliberatine nõ ſunt in hoĩs ptãte de roͤng voti E
ꝙ res ꝓmiſſa firmet᷑ cũ deliberatiõe.¶ Rñ ꝙ vo⸗
tũ dẽ a volendo. vñ ſicut in nobis eſt duplex velle
ſ.plenũ qð eſt velle deliberatiuũ.⁊ ſemiplenũ qð
eſt velle ex ſurreptiõe.ſic dico ꝙ eſt duplex votum
ſ.votũ qð hẽt plenã rõeʒ voti ⁊ derõne talis vo/
ei eſt ꝙ ſit fem̃ ex deliberatione. eſt votũ qdð non
hẽt plenã rõeʒ voti.⁊ de rõe voti tał non eſt ꝙ fiat
cũ deliberatiõe.tale.n.fieri põt ex ſurreptiõe.⁊ qꝛ
plenã rõeʒ voti nõ hʒ.ideo non obligat de neceſſi
tate.ſʒ tm̃ ex quadã ↄgruitate.⁊ iõ vẽire õj tale vo/
tũ etiã ꝓpꝛia auctoꝛitate noñ vccm̃ moꝛtale.vtĩ
ferius dicet᷑.¶ Arꝰ ad partẽ pꝛimã ꝓcedũt deuoto
nõ hñte plenã rõne voti ⁊ de velle qð nõ hʒ plenã

rõeʒ actus volendi.⁊ de iuramẽto ñ hñte plenã rõ
neʒ iuramenti.iuramentũ.n.ex ſurreptiõe fem̃ cõ/

pletã rõneʒ iuramẽti nõhʒ A ad ꝑteʒ aliã pꝛo
cedit de voto hnᷣte plenã rõeʒ voti.nec intelligas
pᷣdcã ꝙ veliz diære ipᷣm actuʒ volendi volũtatis
deliberatiue eẽ de eentia voti ſi accipiat᷑ votũ pꝛo
obligatione qᷓ manet poſtq; traſit actꝰ.ſʒ de rõe vo
ti accepti ẽ ipᷣm eſſe fem̃ ꝑ talẽ actũ.ille tñ actꝰↄue⸗

nient᷑ dẽ votũ ſᷣm aliam ſigniſicationẽ voti.

Ertio querit᷑ vtrũ votũ de nõ vouen/
o aliquid ſine expᷣſſone eiꝰ qð
L uet᷑ vᷣbo vl ſcripro ſit obligatoꝛiũ ¶Rhn
deo ꝙ cũ bonũ ſit ⁊ expediẽs hr̃e ð voto fcõ certaʒ
cogni tionẽ ⁊ cauere in vouendo pcipicationẽ ⁊ ꝑ
voti expᷣſſionẽ vᷣbo vel ſcripto hẽatur de voto fcõ
certioꝛ cognitio vt pᷣcaueat̃᷑ in vouendo pᷣcipitatõ
vꝛ ꝙqovorũ de nõ vouẽdo aliquid ſine eiꝰ expᷣſſone
qð vouet᷑ verbo velſcripto ſit obligoꝛiũ ita ꝙ ſi
poſtea voueat ⁊ votũ ſuuʒ aliquo pᷣdcõꝛuʒ mõx

poteſt nõ expꝛimat peccat vt traſgreſſoꝛ pᷣoꝛis ꝰb⸗

ti. vẽ tñ nihilominus ꝙ votũ illud reneat ſi aliaſ li
citũ eſt ⁊ honeſtũ.qꝛ cũ vouere ſit benũ ⁊ a ſpñ ſcõ
cõſulatur per pſalmiſtã dicentẽ. Uoltete ?⁊ reddite
dño deo vꝛo. votũ de nõ vouendo nõ obligat. vñ
cũ aligs vouet ſe nũq; voto aliqd ꝓmiſſurũ niſi v/⸗
bo vel ſcripto nõ obligat per h̊ ad nõ vouendũ. ſʒ
obligatur ad expᷣmdũ votã ſuũ verbo vel ſcripto
ſi iß̃m vouere contigerit.

Articulus tertius. .
ror queritur de z °nci⸗
Onſequẽter pali. Et circa H que/
runt᷑ triaM vrrñũ votũ de eo poſſit ſie
ri qs eſt inutile ad ſalute il:s vtrnʒ oe oĩ
bono vtili ad ſalutẽze vtrun ex nuda pmiſſõe
oꝛiatur obligatio.

Wr Rimo oſtendo dereinutiliad

e alalutẽ poſſit fieri
Votñ interficere.n.filiã innocentẽ nõ ẽ vti

le ad ſalutẽ:ſed vt habet᷑ Judi.iiꝰ. Jepte ĩterfecit

△ —
— 4 *

RKliaz ſuaʒ ſicut vouełat.tñ ud ldb. ii. numeratf

iner illos qui ꝑ ſideʒ viceri reęgna. vẽ ꝙ dotnz
fieri poſſit de re inuti ad ſalut᷑ ¶ Iẽoſcia põt ob
ligare hoiĩeʒ ad reʒ inutilẽ ad ſalu& qꝛ faciẽs j con
ſciazʒ ſiue ſit erronea ſiue nõ pecca?᷑ ſed non magis
obligat cõſcia qᷓ; votũ.gꝗᷓ votũ fierspõt de re iutili
ad ſalutẽ. Contra.22.q.4. Et eſt ſunpi ab Iſy.

ĩſynõis.li.ꝰ.c.iõ.In mal.In mal.pꝓmiſſis reſcide

fidẽ.⁊ iturpi voto muta decretũ.qð icaute voui
ſti ne facias.ſʒ ꝗcãq; vouet aliꝗd inutile ad ſalutẽ
incaute vouet.g nõ põt de iure fieri votuʒ de rei⸗
utili ad ſalutẽ. Rndeo ꝙ poſſe faeere votũ de re in
utili ad ſalnteʒ dupliciter poteſt intelligi aut defa
cto aut de iure.¶ mõ põt hõ facc votũ ð re iuti
li ad ſalutẽ? de malo culpe. Mutti.n.ſatui qãʒ vo
uẽt nõ tm̃ inutilia ſed ẽt nociua ad ſaluteꝭ. 2? mo⸗
do diſtinguendũ eſt de tutili ad ſalutẽ.qꝛ quoddaʒ
eſt iutile ⁊ nociuũ.vt malũ culpe.quoddã inutilen
tñ uociuũ.⁊ illud qð eſt idifferẽs de pᷣmo inutili ad
ſalutẽ nõ põt fieri uotũ de iure.qꝛ deus reſpuit obli

gationẽ ſibi oblatã õ ſeipᷣm.de ⁊ꝛꝰ ẽt inutili non põt

fiieri uotũ de iure ſub rõe qua indifferẽs t᷑.qꝛ ð ob/
lone obligatiõisq̃ nõ eſt ad honoꝛẽ dei nec util ad
ſaluteʒ offerẽtis nõ curat.⁊ iõ talis obligatio nõ te
net ipᷣo iure.⁊ dixi ſub rõe qua indifferẽs eſt.qꝛ ſiẽ
tale indifferẽs ꝙ per aliqua circũſtantiã in ↄpꝑatio/
ne ad uouent cõferens ſit ad ſaluteʒ ſic de illo pot

fieri uotũ.qᷓ;lis rõne gñis ſit iudifferẽs Ad pmi

opp dð ꝙ uotũ Jepte nõ fuit obligamꝛiũ nin adi

molandũ aial occurrẽs imolatitiũ.⁊ quo ad h̊ fuit

licituʒ ⁊ placẽs qð oñdit uictoꝛia ſubſecuta.vñi oc

cidendo filiaʒ ſuaʒ fuit fatuꝰ ⁊ ipius.nec obſtat qa

numeratꝰ ẽ in cathalogo ſcõxꝝ.qꝛ de illa ipietate pe
nituit.. Adꝛ dð ꝙ ↄſcia nõ põt hoĩeʒ obligare ad
faciẽdn aliquideutile ꝗqg ſalutẽ. Cõſcia.n. erronea
nõ obligat ad faciendũ ĩillud qʒ dictat.ſʒ hõ obli/

gatur ad deponendũ erroꝛẽ ut clarius in liꝰ.ꝛ.expo

ſitů eſt. Nevpe dici ꝙ q;uis ↄſcia erronea obuget
ſic intelligendo ꝙ faciẽs ↄtra peccat.tü qꝛ illa obli

gatio nociua eſt.cũ diuina lege hõ ad ↄꝛiũ ꝗbliget.

de. n. obligationeʒ. qᷓ eſt ꝑ ↄſciam evoneaàm non
acceptat.

tur̃ ꝙ nõ. qꝛ boni neciiũ ad ſalutẽ utileẽ
alutẽ.ſed de tali bono npõt fieri uotũ.qꝛ uotũ

eſt ſpontanea pꝛomiſſionis teſtiſicatio. ſicut dicit

Hugꝰ. S. liꝰ.de ſacra.pte.iꝛꝰ.c.ʒ. Spontanea autẽ
ꝓmiſſio nonẽ de bono neceſſario.&̊ nõ pdt fieri uo
tum de omni bono utili ad ſalutem. Item duoꝛũ
bonoꝛum unum melius alio utrũq; eſt utile ad ſa/

lutem.ſed de minoꝛi bono non poteſt fieri uotum

quia ſᷣm theologos uotum eſt conceptio melioris
pꝛopoſiti animi deliberatione firmata.ergonon ð
omni bono utili ad ſalutem poteſt fieri nam. cõ
tra de bono neceſſariq ad ſa gteʒz põt fieri uotũ nnt
enim habetur Geñn. 28˙. Jacoòd uouit ꝙ dominus
eſſet ſibi in deum. de bono etiam utili non tamen
neceſſario ad ſalutem poteſt fieri uotum. ſed om/
ne bonum utile ad ſalutemuel eſt ncceſſarium. uel
non neceſſarium.ergo de omni bonoutili ad ſalu
tem poteſt fieri uotuʒ.¶ MReſpondeo ſicut dicit ma
giſter huius diſtinc.aplo ſcdᷣo Uotoꝛum aliud eſt
cõe, aliud qngulare. cõe eſt id quod oẽs in baptiſ⸗

AI auerit᷑ utrũ uotũ poſſit fie⸗
Ecundo q te elice

ſteinntu
nhn
tdehisſun
entfvotl.
Cninehohſac
ſaglne ch⸗
loniad ͤ
tgle votunop
debisdnob'
volletesnode
bemmhpoſt
feytrigenur.
ſeetidte⸗
deoiboroft
biropenn
toperorn bo
cocrurhlora
cſaraaſalute.
ninroegred
arihnis eſpe

Vooleſzinani

nöpchnsde
iercluſope ma
potüſmpti
ſtditfininio won
mnogatveboni⸗
fordefinnatz
Anutt gded
denegibiin
rinopaenp,
Grchcäkanhe
akadüampne
i
Wſnk dofte
Vinrihusſrte
orwrurrind⸗
ngädianuan
wnonnnzihin
Mnongnnthe
entgttnn
Ulagmtiiſd
Mmmnii,
nnloröt
Nmninbende,
iiulller dof
eroneiis
iſlnidffntio von
ſlcctſidffinto
Etentvof
kiſneniun a
S

Riffefnnn
ſcſcherpniſtan
Untaresobl
iſtognens

ðð N
RMeigen dr

dlirt n
uliri grne
ceza des
föegandikidrd
NWW.
ünolatitiiist:

–

2 —R
nopoedo 6 O
nnoiti

„* AN
—ℳdaae RR
.

„1,0
. veiminigi
uchiin it
eti. cnu
lnllt

97 3
„,

Gchn i
—0 eew.
ir gn

1 1eN 7
NN.

.„*

●-
mo f ciunt cuʒ ſponden? reuunciare diabolo⸗? põ
pis ed. de qno hẽ de Aecra.di. 4. Myz tale Jotũ
ſit de his q̃ ſunt gecia ad ſaluẽ ibi.tn diminutiue ĩ
uenit᷑ rõ voti. votũ ꝓpꝛie ẽ qd volũtariũ.⁊ reſpe
ctu pᷣncipij a quo ꝓcedit.⁊ reſpectu eiꝰ qdð vouet᷑.
ſingulare ẽ cũ allgs ſpõte Pnntu ſe ſeruatuꝝ aliqð
bonũ 2 S alias nõ tenet᷑ q́;uis teneat᷑ poſt votuʒ
tale votũ nõ põt ſieri de bono neceſſario ad ſaluteʒ
de his duobꝰ votis dẽ. i7. q.j.c.j. Sũt q̃dsm q̃ etiã
vouẽtes nõ debemus.q̃dã q̃ nii vouerimꝰ nõ de⸗
bemꝰ.ſʒ poſtq; ea deo ꝓmittimꝰ neceſſario redde
re ↄſtrigimur.ſic ̊ pʒ ꝙ accipiẽdo votũ large.ſ.ꝓ/

ut ſe extẽdit ad votũ ſingutare⁊ cõe.põt fieri votuʒ

de oĩ bono vtili ad ſalutẽ.ſʒ votũ ſingulare qð ꝓpᷣe
hʒ rõnẽ voti nõ põt fieri de bono vtili necĩo ad ſa/
lutẽ.Ad pᷣm ĩ oppi dð.ꝙ illud argmi pcedir de vo
to ꝓpᷣe dicto. Uotũ tũ de bono necĩio nõ dico de ne
ceſſitate abſoluta.qꝛ talis nõ cadit ſub voto.ſʒ ne/
ceſſitate ad ſalutẽ.ſpõtaneũ ẽ ꝑ cõparatõem ad pᷣn-
cipiũ a quo egredit᷑ h ẽ ꝑ cõparatòeʒ ad rõneʒ ⁊ vo
lũtatẽ q;uis reſpectu rei q̃ ꝓmittit᷑ ſit neceſſariũ nõ

W abſolute ſʒ inquãtũ ẽ rei neceſſarie ad ſaluteʒ. (Aa

ꝛm dð ꝙ q;uis de minoꝛi bono nõ poſſii fieri voruʒ
cũ excluſione maioꝛis boni tñ de minoꝛi bono põt
ſieri votũ ſimplicit.(¶ Ex iã dictis de vto colligi po
teſt diffinitio voti ꝓpꝛie dcĩ talis.uotũ ẽ ꝓpoũti ſu
perrogatiue boni ꝓmiſſio deo fcã ꝑꝑ onũ finẽ ex ð
liberatõe firmata.qð dẽ ſuꝑerrogatiue boni.dem̃ ẽ
ad dꝛiam ucti qðẽ de bono neceſſario ad ſalutẽ de
quo dem̃ ẽ ꝙ ibi ñ iuenit᷑ plene rõ noti.⁊ accipit᷑ ibi
ꝓpoſitũ nõꝓ actu ꝓponẽdi.qꝛ ille pns eſt.ꝓmiſſio

aũt ẽ reſpcũ futuri.ſʒ accipit᷑ ꝓꝑ re ꝓpoſita. deo fcã.

dicit᷑ ad dꝛiam ꝓmiſſionis homini fcẽ deq̃ᷓ ſuꝑius
Oem̃ ẽ ꝙ nõ hʒ rõnem uori. ꝓpꝛie dci.qð ẽt dꝛ ꝓppt᷑
bonũ finẽ.dem̃ ẽ ad excludũ uoi fcã ꝑꝑ finẽ ma/
lũ tm̃.q;uis ſint fcã de re bona q̃ ppꝛieloquẽdo non
ſunt uota ut ſuꝑiꝰ oñſuʒ ẽ.⁊ dẽ ex delipexatõe firma
ta.ad dẽiam uotoꝝ que fiũt ex ſurre ea plenam
rõnem uoti nõ hñt ut onſum..¶ Aliq añt ſupaddũt
ꝑintent nem obligandiſe ad unplendum pmiſſũ
dicentes ex ida pꝛomiſſione quamuis delibera

tiue facta ꝓmittẽtẽ nõ obligari ſola.n. deliberatio —

nõ firmat ꝓmiſſionẽ.pᷣdcã aũt diffinitio ẽ cõis vo⸗
to tã publico q; puato ſiue ꝑ vocẽ ſenbilẽ expᷣſſo ſiue
ꝓĩterioꝛẽ locutõeʒtiñ n iterioꝛi locutõe põt ho

mo ſe obligare deo ¶ AMa aũt diffinitio voti. votuʒ

ẽ ↄceptio melioꝛis ppᷣoſiti animi deliberatiõe ſir⸗
mataẽ diffinitio voti taciti qð fit.deo ꝑ ĩteſioꝛẽ lo ꝰ
cutõeʒ tm̃.diſfinitio vero voti quã ponit magr̃ in
lrauenit voto ꝑ ſenſibilẽ locutõeʒ expꝛeſſo.ſine ſo/
EKni ſiue pꝛiuato.que diffinitio in expoſitione litte/

re explicabit᷑. R MB
. Eftio quenitur vtrüt enan

. Ar e! miſſione
vat obligatio. ¶ Rñn ꝙ nuda ꝓmiſſio ali/
qñ dẽ q̃ nõẽ firmata fnuei ĩitespoſitõe nec iuramẽto.
⁊ qũq; ex pmiſſione ſic nuda oꝛiri põt obligatio.ſ.ſi
ꝓmitiẽs obligare ſe itẽdat.Si ãt accipiat᷑ nuda ꝓpy
miſſio que nõ ẽ firmata ſdei intpõe nec iuramẽto.
nec ꝓmittẽs obligare ſe itẽdit ad illud qð ꝓmittit
iplłẽdũ ex ꝓmiſſione ſic nuda nõ orit᷑ ĩ foꝛo ↄſciẽtie.
vt ꝗqdã dicũt obligatio cuiꝰ ipletio neceſſaria ſit ad
ſalutẽ.ꝓqᷓ opinione vꝛ facere qð dẽ er de voto ⁊ vo
ti redẽptõe.Lrfax.vbi dẽ de quodã moais pauoꝛe

iiij.

ꝑpterrito ꝗ Arit. Mõ din hic moꝛaboꝛ. ꝓponens in

aio ꝙ religionis habitũ eẽt aliq ſuſcepturꝰ.qꝙ ſi plꝰ
nõẽ i voto ꝓceſſum.trãſgreſſoꝛ iudicari ñ poterit ñ
nõ ĩpleat qð dixit.⁊ ĩ glo.ibidẽ dẽ ꝙ nõ dixit hoc ani
mo obligãdi.⁊ nemo ſe obligat niſi ꝗ aiuʒ hʒ obligã
di ſe.ad h̊ ẽt facit qð dẽ.ff.de actõibꝰ ⁊ obligatõibꝰ
l. Obligationũ.qᷓ;uis.n.ex iure nature obliget᷑ pꝛo/
mittẽs ad iplẽdũ ꝙ ꝓmittit.illa tũñ obligatio non ẽ

neceſſitas.niſi ſic ſe obligare ĩtenderit.ſʒ honeſta/

tis ⁊ ↄgruitatig/⁊ iõ ↄueniẽs nõ peccat moꝛtalr. ſʒ
veniaæ.nec mtreris qꝛ ſicut ilege ſcripta ↄpᷣhẽdũt᷑
aliq̃ tanq; ad ſalutẽ nõ neceſſaria ſed expediẽtia.ſic
in lege nature ↄpᷣhedunt᷑ qd obligãtia de neceſſita
te ⁊ q̃dã obligãtia de ↄgruitate ⁊ honeſtate.⁊ B rõa/
bile vꝛ.qꝛ multi ex deliberatõe aliq̃ bona dicunt ſe
facturos ꝗ h̊ non dicerẽt ſi per hoc crederẽt ſe obli

gatos ad faciẽdũ tanq;ᷓ neceſſariũ ad ſalutẽ Aig

aũt dicũt ꝙ nuda ꝓmiſſio ex deliberatõe facta pꝛo/
mittẽtẽ obligat obligatõe neceſſaria ad faciẽduʒ ꝙ
ꝓmittit ſi vult ↄſeꝗ ſalutẽ.iꝛ.q.ꝛ.Ouicũq; ſuffragio
7 eadẽ.q..Qui Joãnes.⁊.2ꝛꝛ.q.?. Juramẽti.⁊.⁊.
q.j. Hoc vero.⁊.ff. Se actõibꝰ ⁊ obligatõibꝰ.l. Ob⸗
ligationũ.ĩ glo.q diſtinguit int obligatõneʒ ciuilẽ ⁊
nãlẽ.⁊ hi dicũt ĩ diffinitõe votłillã particulã nõ eẽ.
ponẽdã.ſ.ꝑ intẽtõeʒ obligãdi ſe ad unplẽdũ pmiſſũ
qꝛ hoc iplicat᷑ in ꝓmiſſione ex deliberatõe.ſirmata
qᷓ;uis ꝓmittẽs ſe obligare obligatõe neceſſaria ex/
plicita non intendat „ͥʒzðFj1
—

¶Articulus quartus.

Onſeqnter queritur va.

pali. Et circa h̊ qrunt᷑ tria..'vtruʒ
religioſus poſſit aliqd vouere ſine licẽ
ia ſui plati iſꝛ vtx glibʒ nõ rligioſus
poſſit vouere¶ vtxꝝ abbas poſſit retractare vo⸗

tũ qð feẽ ſubditꝰ ſuꝰ de licẽtia ſua.

KRimo ond P religioſus G ali⸗

vouere ſine licetia
ui p̃lhi. qꝛ oĩis hñs vſũ liberi arbirrij põt fa
Se vorũ de illis bonis reſpectu quoꝝ ẽ ſui iuris.

ñʒ gqlz religioſus qᷓ;tũ ad multa/ſui iuris ẽ.qꝛ ſicut di

cit Ber. liꝰ de pcepto ⁊ diſpẽfatõe.c.SꝭO.Quiſꝗs pꝛo
feſſus i quo vi gne nec vltra obedietie legẽ cogen
dus nec citraẽ ibibẽdus qᷓ; ſua ipſiꝰvidet᷑ cõplecti
ꝓfeſſio.ergo de multis põt:facere votũ.i gtẽ q;tuʒ
ad motꝰ animi iterioꝛes hõ non ſubijcit᷑ niñ ded ſ
cut ſibi ſoli ↄuenit noſcere coꝛda filioꝝ hoiuʒ. vt di
cit᷑.paralip.õ.ſed de illis bonis rõne quoꝝ hõ nõ
ẽſubiectꝰ niſi deo.põt ꝗlibʒ hñs uſum liberi arbi⸗
trij facere deo uotũ. religioſus ſine licẽtia ſui pla⸗
ti põt facere deo uotum de ſuis cogitatõibꝰ ⁊ affe⸗
ctibus ¶ Iteʒ obligatio facta inferioꝛi non pꝛeiudi
cat ſuperioꝛi.ergo obligatio quam religioſus facit
pꝛelato ſuo non ſibi pꝛeiudicat quin ſe poſſit obliga
re deo.¶ Contra.ꝛo.q⁊. Monachuʒ non licet uo
uere ſine conſenſu abbatis ſui.ſi autem uouerit frã

gendum erit. tem qui nihil in ſe retinuit ſumilit

de nullo bono ſui ipſius poteſt uouere.ſed religio⸗
ſus pꝛofirendo nihil retinet ſibi in ſe. quia corpus

diſpoſitionem uoluntatis ſue tranſfert in poteſta

tem pꝛelati pcr uotũ obediẽtie.ergo de nullo bono

Di.

qas ſit in ipſo põt votũ facere. Ad iſt õnẽ dñt ali
ꝗꝙ q;uis religioſus nõ teneat᷑ ad obedicdũ ĩ oibus

Et licitis qᷓ platꝰ ſibi vellet iꝑare.tñ i his i ꝗbꝰpᷣlato

ſubiectꝰẽ tenet᷑ eidẽ obedire ꝓ quolʒ tꝑe quo ſibi i-
perat᷑.⁊ iõ nullũ ẽ tᷣs ei vacãs quo aliqd poſſit face

re vltra illud ad qð tenet᷑ ex ſua ꝓfeſſione.⁊ iõ nihil

vVltra hoc.lʒ ſibi vouere.qꝛ nullus dʒ vouere aliꝗd

niſi poſſit eligere tps ĩ quo illud poſſit iplere ſʒ hec

rõ nõ vꝛ cogere.qꝛ multa poſſet vouere religioſus
quoꝝ adipletio executõem operis cuiuſcũq; qð pᷣla
tus põt ſibi pᷣcipere nõ ipedirèt.ſʒ Smouerst. vt ñ
dicere verbũ ocioſum.nõ cogitare aliꝗd vane. ſi
aliud nõ obſtaret q;ᷓ rõ pᷣdicta religioſus poſſj voue
re ſine licẽtia pᷣlati ſe nuůq; dictuꝝ ex deliberatõe vᷣ⸗

bũ ocioſuz. nec vanũ aliꝗd cogitatuxꝝ. abſtinẽtia.n.

huiꝰ vtilis ẽ ad ſalutẽ.nõ tñ necĩa.qꝛ nõ ſemꝑẽ moꝛ
tale pem facere ↄꝛiũ.Mꝛeterea pᷣdicta roõne nõ ob
ſtate poſſet religioſus vouere ſe qlʒ die dictux ali/
quã ſpãlẽ oꝛnẽ qñ vacaret ſibi tpᷣs quo nõ eẽt occu/

patꝰ de pᷣcepto pᷣlati.vel ĩ oꝑibꝰ q̃ i ſua ꝓfeſſione in

cludunt᷑ iõ videt᷑ alijs dõ ꝙ rõ qre religioſus nihil
vouere põt.ẽ qꝛ pẽſata humana ĩfirmitate ⁊ religi⸗/
onis onere nõ poſſʒ ſe ad aliꝗd vltra ſuã ꝓfeſſionẽ
obligare qð poſſʒ ere ſine qlicũqʒ piudicio vel pᷣ
iudicij ꝑiculo obſeruatõis cuiuſiʒ eoꝝ ad q̃ ex ſua ꝓ
feſſione tenet᷑ ⁊ abſq; ꝑiculo reddẽdiſe ĩterdũ one/
roſũ pᷣlato ſuo.vel alicui ſiue aliꝗbꝰfratꝝ ſuoꝝ ꝑꝑ ſo
licitudines H ſingulares.q̃ iterdũ hẽrent il/
li ꝗ eẽnt ad plura qᷓ; glij obligati Pꝛeterea tãte al

titudinis ẽ religionls votũ ꝙ oĩa aliaĩ ipᷣj cõmuta/

ri pñt/ vt iferiꝰ oñdet᷑.St iõ eccꝰ ↄſideras huiꝰ voti
altitudinẽ ⁊ humane nãe ifirmitatẽ voluit auctoꝛi/

tate diuina voto religionis nullũ poſſe votũ ſuꝑad
di ꝑꝑ ꝑiculũ traſgreſſionis vitãdũ.q̃ ẽt de cã iura cõ
ſentire vident᷑ ꝙ vota q̃ fecit hõ an ſui ꝓfeſſionẽ ĩ
religione q pᷣlatꝰ ipſuʒ recipiẽs ignoꝛauit.põt poſt/
qᷓ; votũ ſibi fuit reuocare.qð ꝓbat᷑ ꝑ hoc ꝓꝙ religio
ſuſ plus ẽ ſub pᷣlato qᷓ; vxoꝛ ſub viro.ſʒ ſicut dẽ.ʒʒ.q.
S. Voluit ſi adhuc inupte mulieri ↄceſſerat pĩ vota
ꝑſoluer̃.ſi anq; ꝑſoluerit nupſerit.⁊ viro eiꝰ hoc co
gnitꝑᷣ nõ placuerit non ꝑſoluat.⁊ hoc oĩno ſine pcõ.
ex h̊ arguit glo.abbatẽ poſſe reuocans votũ mona/
