. iir t õ aue zeſt it p ione. auer ie nã ine 8 lpe p lis r. ltern hi . abi 18. zͤ ſupp it e
en eſenrinn epo dici luti eo. 7 Eoꝛdie d if cu ala ta .2.p iß in ſuz ſe ſi .
elegüit r. t ſo deo. 60 eſt o tti ten ſit hi. a boni cut f falſu nã ac
delegi 4 eſta! latu ſicut? re dis a de 02 02 mi ma vnũ p cã bo Eſi tio die üũ vt
W/ ine ſedſ u in rſiõi cm. 3 P e d ſu/ duor Vñ eſt c uid ſolu 65202 eruůy
nän din ſio. ltim ue d pccij. vlrre 66 du cae. lere 55 q ec Epo ſtv ꝛcie
mäne auer ſt vlt io au 84 ccõ c ſiti cõ qᷓ re do ſʒ ſʒz h ſt e nõ eſ 602 0 ver
ntne aue ee ct ſiõis ap lpè. ſpoſ pc ne vt do s.ſʒ ðe ön 15 6 eſt v⸗
unmet ne ſtruc er 103 jenaabi 02 ſioa iſe Emo tus q ãe. ꝗ ſd 3nö liq
rns t iO c au iſſi de Ve au r4 9 0 ũ vñ m ni ne cũ tiũ 1. hz. ten
ercra uz ſi ctio u qᷓ; remil ad dð qᷓ; a een 0 iũ v pon 94 nc Tcitii lam inten
Rkhn ſtru deüe ir rſio⸗ e Pa tannt n cipii it. ſup Hõ eci ———
ngarn iszganc onue dae neje Mnd tenino⸗ pn fſici te que ꝛig eget tu p bot 5
miger. uẽ ifuſi ſili c eſto nẽ clp eran ten nõ ſu alita pus ſanita tẽtio eene deß
m ſen 3 0oꝛ iſſior cöſid eſſu no ôpec S cã eſſe vt in inte cae in neat nus infu
tng nae 1 e miſ nt ce ae ſtatõ . pus pꝛo iciẽs bʒ in tis atio erir tis. i
ſese, ef p grar nẽ dre eũ p ſicu quẽ eteſt vel. cipit᷑ effic uod icien d op ic qu ien t. de
—N tion io a dd .. ar. u ad q- ſ. d um ad ci q; eq effi⸗ Sa ſhie clentin deus
uaniu, ſcep oſit ſio a li. inũ⸗ 8. derii r. ad ire eſſ. 6em jcien no ae e dã: deu
—R E diſp uerſi motu erm motu deſi o li. a ioꝛi nue P a roõe eſtici erea us ca que ſicut Ifie
niidl. M beroro erunsadr li. ar. nenndend ricenen niß liqu. etſe gen ioes utet d ve .
m; cco ſſus Duo md eſt cõ . iten 01 ou .Er r19 agett jdicut lig iheri.
e⸗ ſcmi icate celt unt ſtatis 602 e ien in Ac m inne illu. citu lpe ac llij een fieri cõ
win di 07 tũ ſi olut ſepᷣ is in iõe.i. t. n. 0 egnenne edue 0 cu 4ͦ lenel e pecõ
icht nf qu⸗ inctt ia v n 5. Kulcinn us. v quo ſequi uar iſſi gere ſue v it eẽ ugd naz
ümunh ae in i dẽtia oꝛde ccõ.q exec eſſus 0α ez ſeq e qu rem ſt ag is lui illu⸗ d pe ſi
eiinr aut rendet in ap in rec in dinezʒ itate re me ütatis! vVo ult aap qö
ſe HS i; aeceſſi atemn B dieit n.5 lione vo 5nd S am
incki⸗ ce 0. erſio Seins cedit ſunt yr im. ꝛis nerda pean oigtanes ſſeo d offe quẽ ee
itnin Jue au WmPe uẽ rec ata cut en oꝛpo e ſtru nuta liud olũ one düa⸗ nſaz it eüe
d Zes Gane is po da ꝛdin is.ſi otu co⸗ d de erar e molate a ad offe enetenfe
ci main ̈0 n. m term tuli. is m eũ no volũt⸗ õlo de ri he em nter ſibii ere ꝗ nicũ zeſſe ece
N* i ne. ad . mot rioꝛi d d S. ſʒ ðo m eſt ic ſin icie eſſe itt inimi ſitna ia. ſz emi
rmn edat omm xte 0.4 imu Se duʒ x e 3 ſufff on n rem bat efhn qus ita
untri⸗ Cc due 5e 3 dim euñ. ene tur ex 0 a. 2n cm̃. tab⸗ hi it? i qu har
S C vis n .ſuꝑ ccedl de ingu oꝛi eũ ſu a. C pu 3a.7 bit zch 2
2 he tiõis 26. I8 Pm⸗ iſtingu n o dd tern 5 eſt p re erna s ha rfam tuz norlt
mniiſne, inten aa. ꝛdise nended ĩ aliq⸗ r. 4 ioꝛ e it qo iteret a et icuiu ntg bih tſi Et
witeni nr on te co. tẽd erſiõe pec o li. a ſter e feci eni pen Ealic oca dit ſi ita v⸗ re. fe
. e ne? te 5 cõr he tus ti anch atu⸗ fuſi tẽ. 7 S in euz iſſio q;⸗ er
imn ſe volkgen rſion dete 2 5 i0.7 ffec tſi ſi j blig ipꝑ in lũta deu⸗ ram⸗ nede mi iciẽten
umnn uʒ acc nue 6. q. ſẗo derio ſic e do ei Edi nepeci vo ead aliter dig irem ſuffi cm̃
* nʒ e co pcc hece deſi Sglice⸗ int nẽ pe dei v. oſt ſpã reſgechut if pec
ini 4 auerſi⸗ imo⸗ ꝛe de ige d d rio. Pun 3.0 ſo titarp erniraco⸗ uia a re inalr. ma⸗
W 9 li ti 02 ne p ötrari tli. ʒ 5 4 tit a fi rnã ꝛzdi d q qua din bo ſo-
miihiun lidner TAckp Kisceſtecom E waſern lir vita; Arisinfuſi ritatẽ abitdin inise
umt 9 die na 56121 tcicrelſ z eſt ⁊ ſi ti e lit dicuut tis i cha anen⸗ obo 5mun fuſio
R Ufen 02 eſt cã tuini⸗ iq; ins ea dð ꝙ lis oꝛ pecoꝗ hid arita ſeu iuũ m e di in le
ening rioꝛ tiõe. t von eſech, filia ſio a nõ tñe ſeuch ſt graz oſitir on ⁊ cõt icũt ꝙ
nincſihi recniio ſtod Ae imoꝛt des . Grabe id p cn , lũ d
deog to⸗ ex cõſe 02 e onen tn ti .0% ar ad d ze on liqu ini dcꝗ 1 A
N i mur er derging Ede ehin rſiõe ine na ſſe al apni gia
Wöuzcern eſt. an dei ilectõ ego⸗ Eonerſiõ toꝛdine 10. el pdict it cõ eolo
d e uẽ ex qᷓ di Eteg RenR 02 iſſie 6 uſit. th
Kann. tũ ẽ ſit qᷓ; io2. ili pᷣ lain en em it⸗ 10 e c in
un lu B021 oſteri ſeru e fili P —– . xin ctox
NA s 1 lis pᷣ ſt poſt 102 e imoꝛ if vtꝝ cu icui ſicu Edo
ali ſcor, eec tim tim ueri ſio q;ᷓ ali qꝛ if né
ſadin tur. exti r ex ar infuſ ie nãe a iaz. erti
naatiid Runa it lt giein geinanichie Sneni
E incnes l
misi Rgr vin ieus icitiz
naſ „R —— recix
tere gl inba aaͤr
ain, Nealenti *
Nvn ie⸗ 2
ugi .„ * .
mu
. „ .
₰

oꝛ eſt rõne ſue habitudinis ad illum a quo infun-
ditur. ſed poſterioꝛ remiſſione peci ꝑ cõparationeʒ
ad aiaʒ in qua ſuſcipitur. Sʒ contra per gram eſſẽ
a deo nõ erpellit᷑ pccm̃ niſi mediante ſui ſuſceptõe
in aĩa.̊ pᷣus oꝛdine nãe in aia ſuſcipit᷑ ; pccm̃ re-
mittit᷑ ſi eſt illius remiſſionis cã¶ ¶ Alij dnt ꝙ infu⸗
ſio gre oꝛdine nãe pᷣoꝛ eſt q; remiſſio culpe. Et rẽiſ
ſio culpe pᷣoꝛ eſt q;ᷓ eſſe iuſtũ per gram qð ſic decla/
rant.q;uis in mutatiõibus inſtataneis ſil ſit muta
ri ⁊ mutatum eſſe.tñ oꝛdine nãe pꝛiꝰ eſt mutari qᷓ;
mutatũ eſſe. Un infaſio gre pᷣoꝛ ẽ oꝛdine nature qᷓ;
gram in aia eſſe.ꝑ gram aũt eſſe in aĩa nõ expellitur

pccm̃.ſed pᷣſupponit eius expulſionẽ.ſʒ per ipᷣaʒ in

fuſionẽ gre que eſt introitus.ergo in aiam expellit
peccatum exemplum ¶ Si illa virtus per quam
ignis coꝛrũpit foꝛmã aeris fieret materie ageris fõ
ma. pꝛius oꝛdine nature eſſet fieri illius foꝛme
coꝛruptio foꝛme aeris ⁊ poſterioꝛi facto eſſe (Ss
contra G̊ ſic põt argui.ſicut infuſio gre pᷣoꝛ eſt oꝛdie
nãe q; ipᷣam eſſe in aĩa.ſic remiſſio pccĩ pꝛioꝛẽ oꝛdi
ne nãe q;ᷓ ipᷣm eſſe remiſſuʒ.aſi oꝛdie nature pꝛioꝛ

eſt gr̃e infuſio qᷓ; culꝑe remiſſio.ſilr pᷣus erit oꝛdie

nãe per gram eẽ iuſtũ qᷓ; pccm̃ eſſe remiſſuʒ. Etſic

vt dem̃ ẽ ĩ opponẽdo pᷣus oꝛdine nãe erit pccõꝛ ðvÄi

amicus qᷓ; ſit non inimicus.¶ Alij dicũt ꝙ non eſt
ibi aliqua pꝛioꝛitas oꝛdine nãe ſed tmimõ iᷣm rõeʒ
qꝛ ipᷣa infuſio gre ẽrealiter ipᷣa remiſſio culpe qᷓ;tũ
ad offenſaʒ.nõ.n.põt dici ꝙ ſint due mutatiões di
ſtincre ſicut gnãtio vniꝰ ⁊ coꝛruptõ alterius.vt.n.
ſupius declaratũ eſt liꝰ.ꝛ.pccm̃ foꝛmalr nulla eẽn
tia eſt. ſʒ carentia ſiue abſentia boni debiti. Unñ qᷓ;
nis ſit abſentia alicuiꝰ abſentie ⁊ in aliqꝰ hñte eẽn
tiaz. m nulla eſſentia eſt.cũ deſtructio ſeu coꝛrup
tio ſit ab ente in nõ ens.defoꝛmitateʒ peci deſtrui
nõ eſt aliud realr qᷓ; bonũ cuiꝰ eſt pᷣuatio reſtitui.B
aũt bonũ reſtituitur in infuſione gr̃e.ĩmo vt veriꝰ
loquar eſt ipᷣa gra que infundit᷑ ⁊ illiꝰboni reſtitutõ
eſt ipᷣius gr̃e infuſio.qꝛ tñ infuſio gr̃e gratũ faciẽtis
remiſſio pccĩ ꝑ qð aĩa deo diſplicebat ⁊ ẽ qdã per
fectio aĩe ꝑ quã deo placet ⁊ pꝛius ꝑ rõem itelligen
di eſt aĩam nõ deo diſplicere qᷓ; ſibi placere.iõ ipᷣiꝰ
gr̃e infuſio pꝛioꝛ eſt ſᷣm rõem intelligendi ſub rõns
qua eſt pcci remiſſio q; ſub rõne qua ꝑ eã aĩa placʒ
deo illa placentia qua eã reputat dignã vita eina.
Pꝛeterea deſtructio nõ entitatis boni debiti eſt
facere nõ entit atẽ nõ entiratis boni debiti. Sʒ nõ
entitas nõ entitatis idẽ eſt qd entitas.negatio.n.
negationis realr affirmatio eſt.g̊ coꝛruptio coꝛru/
ptiõis boni fcẽ ꝑ pccm̃ nihil aliud eſt realr qᷓ; reſti/

tutio boni oppoſiti.qð eſt gra.tñ ᷣm rõemitelligen

di ipᷣa infuſio gr̃e pꝛioꝛ eſt ſub rõe q̃ eſt remiſſio ini
micitie q̃ erat per culpã q; ſub rõe qua eſt reſtitutõ
amicitie. ¶d pm in oppm dð ꝙ maioꝛ eſt vera ꝑ
coõpationẽ ad illũ qui remittit inimicitiã? recipit
in amicitiã ꝑ mutationẽ volũtatis ſue. Noluntas
aũt diuina Bᷓ facit nõ ꝑ volũtatis ſue mutationem.
ſed ꝑ hitus gre infuſiont. Acq dð ꝙ hõ nõẽ ami
cus dei niſi inq;tũ eſt gra infoꝛmatus.⁊ ego bñ cõ/
cedo ipᷣm eſſe gr̃a infoꝛmatũ eẽ pᷣſupponit pccm̃
remiſſuʒ eẽ ꝑ introitũ gre in aĩiam qð eſt ꝑ fieri gre
ipius. Nel põt dici ꝙ eodẽ inſtanti in quo pꝰeſt eẽ
gre eſtpꝰ non eſſe culpe.⁊ G nullã includit incõpoſ
ſibilitatez. ¶ Ad ʒmn dð ꝙ q;uis in traſmuratiõe ele
mentox pꝛius ſit oꝛdine nãe vniꝰ foꝛme coꝛruptõ

. 3
.„ Ani- /

&ᷓ alterius gnãtio.tñ pꝛins eſt virtutis dniſſio ab

agente in paſſuʒ qᷓ; ipius foꝛme coꝛruptio ꝑ roꝛmã
enĩ quã ignis generat in materia deris nõ oꝛrüpi⸗
tur foꝛma aeris.q;ᷓuis ſit finis coꝛuptiõis.ſʒ ꝑ vir

tutẽ ignis aerẽ attingentẽ.in iuſtiſica iõe aũt ipij

per imiſſionẽ gre q̃ poſtea infoꝛmat ſubiectü eſt ex-
pulſio culpe.⁊ ſi in traſmutatione elemtoꝝ deſtrue
retur fo ma coꝛrũpentia ꝑ foꝛmã que in eiꝰ maiʒa
generatur pꝛioꝛ eẽt oꝛdine nãc gnãtio vniꝰ qᷓ; coꝛ/
ruptio alterius.¶ Ad dõ ꝙ mioꝛ eſt falſa. q;;uiſ
remiſſio culpe ſit diſpoſitio ad eẽ gre in aia.differt
n. vt ſupius dem̃ eſt infuſio gre ⁊ ipᷣam eſſe is aia ſi
cut fieri ⁊ factũ eſſe ¶ Qui aũt vult tenere vltimaʒ
opinionẽ q̃ ponit realr idem eſſe infuſionẽ gratie
remiſſionẽ culpe q;tũ ad offenſaʒ que ꝓbabilis eſt
⁊æ rõnabilis mihi vꝛ ꝙ facilr poſſet euadere argu⸗
mẽta vt pʒ inuenti.d
nem quintam.

nõ. Mullus motus eſt in iſtanti.ſʒ ad iuſtiſi
cationẽ ipij regrirm motus li.ar.g iuſtificatio nõẽ
in inſtanti.( Utẽ intellectus nõ põt intelligere plra
ſil. vt dicit phũs ⁊.topᷣ.nõ põt g̊ ſimul ferri ad coſi
derandũ pccm̃ ⁊ deũ.ſʒ ad iuſtificationẽ ipij regri⸗
tur deteſtatio pcci.⁊ tendentia in deũ q̃ includunt

cognitionẽ pcei? dei.& iuſtificatio piij nò eſt i iſtan

ti. ¶ Itẽ nulla foꝛma q̃ recipit magis ⁊ gius intro⸗
ducitur in iſtanti. Sʒ gra recipit magis ⁊ mius.er
go nõ introducit᷑ in iſtanti. Pona in eodẽ inſtati
ẽ in aere tenebꝛe expulſio ⁊ illumiatio eiꝰ.g aſinin
inſtanti eſt tenebꝛe culpe remiſſio.⁊ ꝑ gr̃am illumi
natiq¶ Itẽ quedã ſunt mutatiões in iſtanti ꝑ vtutẽ
finita. vt ſunt illomutatiões q̃ ſunt ſines motuũ.g

multo foꝛtius iuſtiſicatio ĩpijg in iſtãti cũ ſit ꝑ vtu-/

tẽ infinitꝗ ¶ Kñndeo iuſtiſicatõ ipij ↄſiderari põt qᷓ;
tũ ad molfs diſt ponẽtes ad eã ꝗ ſunt dereſtatio cł⸗
pe ⁊ ↄuerſio voluntatis ad deũ infoꝛmes. Uelqᷓ;
tũ ad gre infuſionẽ ? pᷣdcõꝝ motuũ foꝛmationeʒ ⁊
culpe remiſſionẽ in ꝗbus còſiſtit iuſtiſicatiõis eẽn⸗/
tia.pꝛima duo nõ ſemꝑ in inſtanti vno nec nter ſe
nec cũ iuſtiſicatiõis eẽntia.qñʒ.n.tꝑe pᷣcedũs iuciã
cationẽ ipam.ſʒ ea in ꝗbus ↄſiſtit iuſtiſicatiõis eẽn
tia ſemꝑ ſunt in eodẽ inſtãti.ad q̊ ꝙ foꝛma nõ poſ/
ſit in aliquo ſubiecto fieri in iſtàti requiruntur tria

ſimul.ſ.ꝙ ſit ralis ꝙ recipiat magis ⁊ minus.⁊ ꝓ
ſit limitatio virtutis in agente.⁊ idiſpoſitio ſeu⸗

traria diſpoſitio in ſuſcipiente. Quocũq; aũt iſtoꝝ
deficiente foꝛma põt intraduci in iſtanti. Uññ ob/
ſtante limitatiõe virtutis in ſole ⁊ lumen in me
dio natũ ẽ magis ⁊ minus ſuſciꝑe.qꝛ tñ mem dia⸗/
pha ẽ in vltimata diſpoſitõe ad luminis ſuſcep/
tionẽ.iõ illuminat᷑ in iſtanti. Si aũt foꝛma nõ reci

pit magis ⁊ minus planũ eſt ꝙ introducit᷑ in inſti

ti. qꝛ nihil de ea hẽtur niſi totuʒ hẽatur. Si etiam
agens eſt infinite virtutis q;uis ſubiectũ ſit indiſ-
poſitũ ⁊ foꝛma ſit nata recipere magis? minus pᷣt

o tñ eam illi ſubiecto imprimere in iſtanti. quiaĩ in

ſtanti poteſt remouere diſpoſitionẽ illi foꝛme con
trariam ⁊ cauſare diſpoſitionem q̃requitur ad il-
lius foꝛme ſuſceptionem.Cũ ergo infundens gra⸗

ſit inſinite virtutis nõ obſtante ꝙ gra in aia poſſit
recipere magis ⁊ minus põt eam infundere in in
ſtanti. ⁊ quia magis cogruum eſt eam in inſtanti.

Ex deĩs patet ꝗd dð ad qõ/
vtxꝝ iuſtificatio impij
Exto querit er in initantt Ore, .
catio

—

cganigyen
bie aiin
gorid gen

(nittrnin

eſebmrvoet
niteſtbiale
ſonmunoetineo⸗

ac
Giorpzare
isßineocent
ſogbeitcd
iereuridenin
nermsfliai
na eonciet⸗
tiiſiculier
noß wodi
Oeriasgnüad⸗
Nteps nagis
Nlinanen
diend
Wirtacſen
Ga iltacns⸗
censdechel
obys mi⸗
ſifentinis ſ
inclalude⸗
itineoin i⸗
tonegens nnt
ſſeocer oikrio
Netl.1ze
Mrnspobmas
caiteinneo⸗
äensdu
Neidne Wüe
Wdös Ti
Waneläran
Miminoren
alninmrege
Neomnof,
Min r
Nn oxnut.
Mkionrng
ſrmctinni
tllltolſpen
tſmmcvg nif
ittſsflizi
tingzige⸗
ſllbihtigine⸗
S
ſemntenntd

emmnspiſs
wpohfani
emüshh

nrde züti

mmuſchetetten
etcimdeſnn
mige nepmngt
edt

dFenie

etiancpi;
Wülttenarerin
ſſeinfiignign

poſſetenien

de

maindeiſt
ſicatio
maGst
Pit6s
⁵aXà
ſotgii
Ksiniſannig
Amfndemner
wWüſ
i Kdnn
um n
rintinß
Ants s
r uiſinſe
gmiiiin
nümm Vinh
kigummnun
e nide d

1

gt f.

ι
æ qa magi; ↄgruũ H q; ſueceſſi

ne.iõ ſempꝑ eã infundit in iſtanti.⁊ qꝛ foꝛmatio cõ⸗/

uerſiõis ad deũ odeſtatiõis pᷣcci pᷣcedentiũ gr̃e in
fuſionẽ ẽ foꝛmatio aĩe cuiꝰſunt actꝰ.gꝗa illos actus

eſſe foꝛmatosẽ realr aiam cuiꝰſunt actus eẽ fõma
ta q;uis ſit ibi aliqua dꝛa ſᷣm rõnẽ.iõ illoꝝ motuuʒ
foꝛmatio eſt in eodẽ inſtati in quo ẽ gr̃e infuſio pꝛi
uatio aũt remanere nõ põt foꝛme oppoſiteinfuſio
ne:ſicut pʒ ꝙ tenebꝛa nõ remanet pꝰ ifuſionẽ lumi
nis.g in eodẽ inſtãti ẽ remiſſio culpe in quo ẽ gr̃eĩ
fuſio.ꝑ Hᷓ aũt qð dixi ꝙ foꝛmatio actus ⁊ foꝛmatio
aĩe realr idem ſunt.nõ credas ꝙ veliʒ negare cari
in actus ſilitudinẽ hitus que aliquo mõ ſit eius foꝛ
ma.ego.n.cõcedo ꝙ voluntas foꝛmata charitate
actũ ſuũ qualiſicat aliquali ſilitudine ipᷣius chari⸗

tatis.ſʒ volo dicere ꝙ per foꝛmaʒ volũtatis que ẽ

charitas ꝑ quã aia eſt deo accepta.ipᷣe actusẽ deo
acceptus.magis ⁊ ꝑpꝛius ſᷣm rõem intelligendi qᷓ;
ꝑ ſilitudinẽ illius foꝛme.q̃ ſilitudo ẽ in actu eodeʒ
iſtanti in quo aia charitate foꝛmatur. Si.n.illaſi
militudo eſſet in actu abſq; hoc ꝙ charitas eſſet in
aĩa.ille actus nõ ſic eẽt deo acceptus ꝙ eſſet meri⸗
toꝛius de cõdigno.¶ Ad pm in oppmn dõ ꝙ fallit in
duobus. vnũ eſt qꝛ motus li. ar.nõ ẽ de eſſentia iu
ſtiſicatiõis.ſed eius foꝛmatio q̃ eſt in iſtanti vt vi/
ſum eſt.aliud ẽ qꝛ motus li.ar.q;tũ ad id qð eſt de
eẽntia eius in iſtanti ẽ.velle.n.liberũ poſt conſilia
tionẽ et Fentia actus li.ar.⁊ hoc in iſtanti ẽ ẽt
ſipᷣcedat ↄſiſtatio in tpe.¶ Ad ꝛm dð ꝙ vt ſuꝑius.
dem̃ eſtli.?.⁊.ʒ.intellectuùs põt ſimul intelligere
plura ⁊ voluntas velle qn vnũ oꝛdinatur ad aliud
ſic aũt eſt in pꝛopoſito. Conſideratio.n.culpe ⁊ de

teſtatio eius oꝛdinatur ad cõſiderationẽ dei.⁊ con

uerſionẽ volũtatis ad deuʒ Ece pʒ ſolutꝛo ex
iam dcis. Aliqui tñ aliter ſolnũt dicentes ꝙ foꝛma
rũ quedã recipiũt ma is ⁊ minus ⁊ ꝑſui maioꝛem
vel minoꝛẽ ꝑmixtionẽ cũ ſuo ↄtrario.⁊ penaioꝛeʒ
vel minoꝛẽ acceſſũ ad terminũ vt albedo.queda
altero mõ tm̃.ſ.ꝑ minoꝛẽ vel maioꝛẽ acceſſum a
terminnʒ. vt lumen coꝛpoꝛale ⁊ lumẽ ſpũale qð eſt
gra.quox neutꝝ ſecũ cõpatit᷑ aliqd de ↄꝛio.Quedã

ſunt q̃ non recipiũt magis ⁊ minus vllo mõ pꝛime

introdutcũtur ſucceſſiue.ſcðᷣe ⁊ tertie in iſtanti. Sʒ
bec ſolutio ſupponit ꝙ deus nõ poſſet infũder̃ gr̃aʒ
ſucceſſiue eo ꝙ nã foꝛme h̊ non patit᷑.qð multis du
biũ.⁊ alijs falſuʒ vi.eo ꝙ gra nõ tm̃ recipit magis

⁊ minus q;tũ ad ſui eſſe in ſubiecto.ſʒ etiaʒ plus ⁊
minus in eſſentia ſua.ꝑ h.n.hõ ẽ magis gratus ðo

qꝛ plus hʒ de eẽntia gre eius.per quẽ aũt modum
poſſit augeri ſᷣm eſſentiãsʒ per ea q̃ pꝰ.liꝰ.dcã ſunt
de augmento charitatis. L
— mO aueritur vtrũ impij iuſtiſi⸗
Eptuno aen eſſentialius reſpiciat
gre infuſioneʒ q; pccõꝝ remiſſioneʒ. Et v‚
non.mutatio eſſentialius reſpicit terminũ fina-

ꝗ non. mute malu
Eè qᷓ; initialẽ.qꝛ terminus initialis eſt terminꝰ a qꝰ

⁊ terminus finalis eſt rerminus ad quẽ. ſicut dicit
Phi. ꝰ.phi.mutatio eẽntialius recipit terminuʒ
ad quẽ.qᷓ; terminũ a quo ¶ Oʒ in iuſtiſicatione ĩpij
terminus initialis eſt gre infuſio.⁊ terminus final
culpe remiſſio.ꝗa vt pᷣus viſum eſt.pᷣoꝛ oꝛdie nãe
eſt gre infuſio qᷓ; culpe remiſſio.q̊ iuſtiſicatõ impij
eẽntialius reſpicit culpe remiſſionẽ qᷓ; gre infuſio⸗
nẽ . gteʒ ſi poſſet eẽ culpe remiſſio ſine gre infuſio

ne hõ ſine gr̃e infuſione iuſtiſicaret᷑. Sʒ ſi poſſet eẽ
gre infuſio ſine pcciremiſſione non ꝑꝑ h̊ hõ iuſtiſfi-
caret᷑.̊ eẽntialius dependet impij iuſtiſicatioa cł
peremiſſione qᷓ; a gre infuſione. K tra maius ẽ
eẽ dei amicũ qᷓ; nõ eſſe eius inimicũ.qꝛ carentia in
imicitie oꝛdinatur ad pᷣſentiam amicitie. Sed in
fuſio gr̃e ponit amicitiaʒ.remiſſio culpe tollit ini/
micitiã.g̊ pᷣncipalioꝛ eſt in iuſtiſicatione impij gre
infuſio qᷓ; culpe remiſſio.ſʒ totũ eſſentialius reſpi
cit illã ꝑtem que in ſe eſt pᷣncipalioꝛ.¶ MRndeo ꝙ de
eſſentia iuſtificatiõs impij ẽ gre infuno ⁊ culpe re/
miſſio.eẽntialius tñ refpicit gr̃e infuſionẽ q; culpe
remiſſionẽ.añ.n.de rõne alicuiꝰtotius ſunt due ꝑ⸗/
tes quaꝝ vna eſt alterius ca illa que eſt cã pᷣncipa-
lioꝛ eſt in illo toto ⁊ eſſentialioꝛ illi q; ila que eſt ef⸗
fectus.Sʒ vt viſum eſt ſuꝑiꝰ ifuſio gre ẽ ca remſ-
ſionis culpe ſm opinionẽ dicentiũ ꝙ realr differũt
q̃ eſt cõis opinio.Et iõ pᷣncipalioꝛ eſt in iuſtiſicatõe
impij ⁊ ipᷣi eẽntialioꝛ qᷓ; culpe remiſſio 4 Adpmi
opp dð ꝙ in iuſtificatione impij.gr̃e ĩfuſo nõ eſt
terminus a qno.qꝛ illud qdð mutatur per mutatio/
nẽ recedit a termio a quo.hõ aũt cũ iuſtiſicatur nõ
recedit a gre infuſione.ſili remnio culpe nõ eſt ter
minus a quo.qꝛ hõ cũ iuſtiſcatur nõ recedit culpe
remiſſione. Sʒ terminus a quo in iuſtiſcatiõe un
pij eſt eẽ iniuſtũ? terminus ad quẽ eſt eſſe iuſtũ iu
ffiſicari.n.eſt ex ĩ iuſto iuſtũ fieri ⁊ certũ eſt ꝙ iſta iu
ſtificatio eſſentialiꝰ reſpicit iuſtũ qui ẽ termius ad
quẽ. qᷓ; eẽ iniuſtũ ꝗ eſt termius a quo.peccat.̊ arꝰ
in ſupponẽdo ꝙ in iuſtiſicatione impij terminus a
uacer gre ifuſio.⁊ termius ad quẽ culpe remiſſio
Ad ꝛm dð ꝙ ſi eẽt culpe remiſſio ſine gre infuſiõe
hõ deſineret eẽt iniuſtus.ſʒ non eſſet iuſtus gꝗa non
hꝛet foꝛmãa iuſtitie.Et ſi poſſet eſſe gr̃e infuſio ſine
culpe remiſſiõe ſil poſſet eẽ homo iuſtꝰ ⁊ ꝑꝑ pntiaʒ
culpe eẽt iniuſtus. Uñ poſitio nõ tmẽ ipoſſ.bilis ſʒ
etiam incompoſſibilis.

„

7 querit vtrũ iuſtificatio impij
N.tand poſterioꝛ oꝛdie nãe qᷓ; gre in
uſio ⁊ culpe remiſſio¶ Rundeo in via gnã⸗

tionis ptes oꝛdine nãe ſunt pꝛioꝛes toto.Uñ ⁊ ᷣm
Wi⸗s ² metha. accidẽs oꝛdie nãe pᷣus ẽ toto com
pðᷣſito ex ſubſtantia ⁊ accñte vt muſicũ muſico ho
mine.In rõne aũt iuſtiſicatiõis impij ſe habeat ſi⸗
cut ꝑtes.⁊ ſub iuſtificatõe cõpꝛehẽditur gr̃e infuſio
⁊ culpe remiſſio.vt iam dem̃ eſt.ita vt reſpectu iu

o ſtifſicatiõis impij ſe hẽant ſicut ꝑtes ⁊ iuſtiñcatio i

n

pij ſicut totñ poſterioꝛ.ꝗ̊ oꝛdine nãe in via gnãtio⸗
nis ẽ ipij iuſtificatio qᷓ; pme gr̃e ifuſio ⁊ clpe rẽiſſio.
no queritur vtrum iuſtiſicatio impij
Vſit miraculoſa.Et vr ꝙ ſic.glo.ſu
er illud Jo.i . Maioꝛa eoꝝ faciet Ma⸗
ius eſt ipios iuſtiſicare qᷓ; iuſtos creare.ſʒ ᷣm Aug.
i.de ciui.c.ꝰ.Illud eſtmirabilius qð ẽ potentius
g̊ magnũ miraculũ impios iuſtificare. Itẽ non eſt
minus reſuſcitare moꝛtuũ ſpũatr q; reſuſcitaf mo:
tuũ coꝛpꝑaliter.ſʒ reſuſcitatio coꝛꝑaliter moꝛtui eſt
miraculoſa.g̊ impij imificatio cum ſit reſuſcitatio
ſpũalis eſt miraculoſaſſõ Augꝰ.io.de ciuit.c.iꝛꝰ.
Quicqd mirabile fit in h mundo pꝛofecto minus
eſt q; totus hic mũdus. Sʒ q;uis creatio mũdi fue
rit ſuꝑnaturalis non tñ dẽ fuiſſe miraculoſa.g̊ q;uii
iuſtificatio impij ſit ſuynaturalis nõ tñ eſt miracu/
loſa.. Rndeo ꝙ q;uis iuſtiſicatio ĩpij ſit mpnatma

iis non tñ eſt miraculoſa. vt inclndit arm ad ptem
ſrcðam. de rõne.n. miraculi pꝛopꝛie ſumpti tria ſũt
Anũ eft ꝙ fiat per actiuã potentiã ſuꝑnatural agẽ
tis.qð ope nãe ſit. etſi qnz ſit mirabile eo ꝙ ignoꝛe
tur cã ſᷣm Aug.ꝛi.de ciui.c.·.tñ miraculũ nõ eſt.
Alliud eſt ꝙ in materia non ſit aliqua diſpoſitio ni
ſi ſolũ pura potentia obediẽtie ad hoc ꝙ in ip̃a vel
de ipſa fi in illud opus qꝗð eſt miraculũ.Tertiũ ẽ vt
ſit pᷣter modũ ↄſuetũ. Uñn dicẽ̃ Augꝰ.i.liꝰ.retracta.
c.iʒ.qꝙ ſi ſolita eẽnt miracula non eẽnt.q;uis aũt ñ
omne mirũ vel mirabiue ſit miraculũ.tñ omne mi

raculũ a eſt mirabile.⁊ eſt mirũ.⁊ ꝑꝑ iſta tria dĩ q⸗

miraculũ eſt opꝰ arduũ pᷣter curſuʒ nãe ⁊ inſoliruʒ.
cũ ergo iuſtificatio ipij non ſit inſolita ⁊ de lege cõi
requirat᷑ aliqua diſpoſitio in adulto qui iuſtiſicat᷑
iuſtificatio ipij que fit de lege cõi non eſt miraculo/
ſa. q;uis effectiue fiat per potentiã ſuꝑnaturał agẽ
tis. Juſtificatio aũt ipij pᷣter legẽ cõem que fit ſi dñſ
iuſtificat adultũ aliquẽ qui pᷣus ſe non diſpoſuit mi
raculoſa.eſt.qꝛ in tali iuſtiſicatiõe ſunt oĩia illa tria
que ad miracuiũ requirũtur. Ad pᷣmũ i opp dð
ꝓꝙ q;ᷓuis creatio aĩe ſit ſuꝑnatural.qꝛ fit per poten/
tiã ſuvernaturali gentis.tñ miraculoſa ñ eſtpꝛo
pꝛie loquendo demſraculo. Un cũ.io.de ciui.c.iꝛꝰ
dicit Aug.ꝙ in miraculo qð fit pꝑ hoieʒ magis mi/
raculũ eſt hõ.ibi accipit᷑ miraculũ pꝛo mirabili.cũ
añt dẽ ꝙ illud eſt mirabilius qð eſt potẽtius intelli
gendũ eſt ceteris ꝑibus.⁊ pꝛeterea impiũ iuſtificar
dr nõ maius eſſe q; iuſtos creare quia ſit maioꝛis
potẽtie. Uñ glo. ſup illud Jo.i . Maioꝛa hoꝝ fa-
ciet. dicit ꝙ etſi vtrũq; ſit equalis potẽtie.hoc.i.ĩ/
pios iuſtificare ẽ maioꝛis mĩe.¶ld ꝛm dð ꝙ q;uis
vnũ nõ ſit mioꝛis potẽtie q; aliud. qꝛ neurrũ eoꝛũ
fieri põt niſi ꝑ diuinã potẽtiazʒ.tñ duo alia que reꝗ/
runt᷑ ad miraculũ inueniũtur in reſi rectione moꝛ
tui cõpꝑaliter que nõ inueniunt᷑ in reſurrectiõe mõ
tui ſpualiter loquẽdo de illa que fit clege coi jer-
ra m dicunt. n. quidã ſine oↄfe
rca lr̃am ſiõe oꝛis ⁊ ſatiſfatiõe dpe
Aris.i.ante confeſſionẽ ⁊ ſatiſfactionẽ. votũ
ĩ pꝛo opatione indicat᷑.ſ.in operibus vᷣtutũ qᷓ;tũ
ad meritũ ſubſtantiale.nõ q;tũ ad qdᷣlibet merꝑgũ
accñtale.nec tenet hoc ĩ opibus ſacr̃oꝝ quoꝝ effla
cia nõ eſt ex nr̃a volũtate.ſed ex dinina inſtitutiõe.
plus.n.ceteris ꝑibus recipit de gra volẽs ſuſcipe
ſacrjm ⁊ ipſum ſuſcipiẽs q; ille ꝗ vult ⁊ n põt.Ne
mo põt ↄſiteri niſi ſuſcitatus.hoc intelligendum ẽ o⸗
de meritoꝛia ↄfeſſione ⁊ de ſpũali ſuſcitatiõe. Dec
catũ moꝛs aie eſt qᷓ vtẽ vita coꝛꝑis.ita eius deus
vita eſt.ſed nõ eodem mõ.qꝛ aĩia eſt ipius coꝛpoꝛiſ
foꝛma vite.ſʒ vite aie deus non eſt foꝛmalis cã ni
ſi in genere cae exemplaris.ſed eſt cãꝗ efficiẽs ⁊ fina
lis. Miſi fuerit pccm̃ anñ cõfeſſus.ſ.in volũrate vel
in ꝓpoſito. ſine cã dcm c.qðcũq; ſolueris ⁊c̃.ſup/
ple ſi ſufficitocculta coꝛdis cõfeſſio qꝰ ad deũ. cuʒ3ʒ
eni iraſcitur ſibi qſq; ⁊ diſplicet ſupple ꝓ pccõ ſno

hoc ſine dono ſcĩ ſpus nõ eſt ipᷣi in ſe volũtarie er·
cõicatiõis ſniaʒ ferunt.ſ.repatãado ſe quaſi excõica s

tos pꝑꝑ vilitatẽ pcci fit veniale ꝑ confeſſionẽ.i.di⸗
gnu venia. ꝓximo vel ſocio facienda eſt ↄofeſſio nj
de ncecitate ſed de ↄgruitate qñn nõ põt haberi ſacẽ/
dos q illoꝝ crimia diiudicet.ſ.qᷓ;tũ ad genera pec-
catoꝝ moꝛtaliũ ⁊ diſtantiã generis moꝛtalis vẽia
lis ingreſſo.⁊ in generali.ga nõ oʒ ſacerdoteʒ ſcire

artificioſam pec diſtinction?. nec ꝗõ

„ Artie⸗
Pecoz ctione. nect ſubtiles
cira illam materiã. Melioꝛi q; põt coſitłatur.hoc

expoſitũ eſt ĩi qnibus ſocio debemfiteri. nõ de ne
ceſſitate vt dem̃ eſt.ſed cõgruitate. Si oblimſca⸗
ris.ſ.pccõꝝ tuoꝛũ ꝑ ↄtenptũ.tũc eoꝝ recoꝛdaberis

⁊c.pccã ſua leuigare.i.leuia monſtrare.

—

minauit magr ð pnia

—

minat de pdicta ptãte

ne di. ſe. ibi. Poſtẽq; oñſuz eſt.

rit que ſit ptas ecelie iligandos ⁊ ſoluẽdoAꝑ qud
ꝑ eaʒ pccõꝛes ligat ⁊ ſoluit ibi. Sʒ queritar.g.di

ſtinguit diuerſ

iuerſos modos ligadi 2 oluendi ibi. Mõ
aũt hoc.(ꝰ.ondit quid eſt illud a quo ſolus deus

abſoluit ibi. Hic querit ¶ & m tres. h pꝛoponit
qõneʒ de ptãte ⁊ vſu clauiũ in õ ſit

ptas clauiñ ibi. Claues iſte ¶ S ds ſit vſus eaꝝ ibi.
Aſus verolſe pars hᷣncipalis diuiditur in tres.
¶po tangit quoꝛũdã ſniazʒ falſam .t alioꝝ ſniaʒ ve

rã ibi. Alij vero¶g exciudit erroꝛeʒ qui incidere

poſſet ibi. Mec ideo tñ.ʒ pᷣncipalis iuidit᷑ ĩ tres.
Mdn dit qualiter ſocerdos ſoluit Aigat quo ad
culpã Aꝑ qualiter quo ad penà penitentiale ? iu-
diciariã ibi. Ligant quoq;.(zꝰ qualiter deus cõſir
mor uigantis velabſotuenti ſniam ibi. Scðz hos
5 Articulus pꝛimus

paliter de iz R⸗
de prãte clauiũ ¶n de vſu eaxꝝ ifoꝛo

nie l ʒ de cauſa pꝛo qua ferenda eſt
cõicatiõis ia dad li qui poſſunt excõicaĩ
Febut q pñt excõicari 655 pticipatoe cu er⸗
cdicatis. ¶Mð pena excõicarox. 8 pea iiuſte ex
cõicat Oð illiſꝗ pnñt abſoluer ab excoicatõe Nio⸗
ð illis q pnñt abſolui ab excõicatiõe Cii.ð ſubditiſ

excõicatoꝝ⁊ de cãibus in ꝗbus icurrit hõ excõica
tionẽ ipo iure.iꝛ.de ꝗbuſdã dubitatiõibꝰ oꝛtum
hñtibus ex aligbus caibus ĩ ꝗbus ĩcurrit hõ excõi⸗

cationẽ ipᷣo iure.(liʒꝰ.de qbuſdã caibus ptinẽtibꝰ

ad ptãteʒ abſoluendi religioſos ab excõicatione.
¶ Kirca pm querũt ? ¶ili vtx ecclie date ſint cla
ues regni celox. ꝛ vtx ſint date ad aperiẽdũ tm̃.
Wrſor 7 qᷓ ſunt ille claues4 vtx ne ſacer⸗
otibus vti clauibus pꝛo ſua volũtate.
penitẽs teneat᷑ tentione nccitatis reciꝑe ⁊ explere
pniam ſibi iniunctamaſacaadte⸗ nſamr dw⸗
Aα eecclien
Rimo ondo keclaues ga claues

12

aut ſunt ad claudendũ aut ad aperienduʒ.
ed vt habet᷑ Apoc.ʒ. Xpũs apit ⁊ nemo claudit.

claudit ⁊ nemo aperit.& ecclie nõ ſunt date claues

cuicũq; aꝑitur celũ claudit᷑i fernus.⁊ ecouer/
ſo.ſed ecclie non ſunt date claues inferni.ſʒ eas hʒ
ſolus xpᷣus.iuxta illud Apoc.i.habeo claues moꝛ-
tis ⁊ inferni. ecclie non ſunt dare claues regnice

Ic queri ſolet. ⁊c. Supius ð ter
ſm eſſe ſuuʒ. Hic determinat de ptã/
e miniſtroꝛũ pniam iniungentiũ. Et
diuiditur in duas partes P deter
ſꝛo. de illius ptatis collatõ⸗

Irca harſc di auerenduẽ pnck

vrnz

ſiͦ ſt
elMd
graenesi
Clrdrein
pininech
ietheni
Piicdore
ſien
ſoz. Erbee
(Kinſolode
Nege cun
(Coheienfn
Cjereelene⸗
pnentinmſt
lckegeclicx
ituntepant
ſaregnicdl
ENcutumg
Nn.N
Kamdichn
Gicgrinrer
zeconſun
pMeritipan
mtvenm
Gtr Mdaui
ſlu⸗
Gdnattetn
lune An
Nefimninchii
irhriinpr
ldsſe⸗
Waerdc
NWWoRö
Malpean
Chabenich
Verbo Apo

ſiinnoͦgal
ninipoſſrbif
ſhiidmmaet

ukoſtragiin
eginti

Piptenientt
Heigiuming⸗
ersnen
Ncemeni
dgenkiegient
dieſnrſehnſtn
eochisdaſefn
Reſintaclan
lticusapire

bincicz

²
lhidſoan

N
in dee
n Zechinle,
Nuelban

Mar.

an Sd
mnami
detemmadep⸗
Wmmungenid
Putesſ Peen
insprikcdl
Pn49, 4
Bcdr. S
As Nmnäii.
Uulranrſcs
Nsannidu
n Rorſit
rzna
Piin
Adc
nipcnunn /9

Etitii
WraiN
Lsi
Q .
8 “
. R”M W
6 —R
4 ͤte

4

. 1

.

tann. ſennd xpᷣs dicit · Petro vt hẽtur Math.

id*. Tibi dabo claues regni celoꝝ.S ecchia claues
accepit mediãteᷣ Petro.¶ Rñndeo ꝙ claues regni
celoꝝ date ſunt ecclie.⁊ accipiunt᷑ hic claues ad ſi
militudinẽ clauiũ materialiuʒ ꝑ quas hoſtiuʒ clau
dit᷑ ? aperit᷑.claues.n.ecclie ſunt quedã ptãs data
ecclie in pᷣlatis ſuis apiendũ ⁊ claudendi hoibus
roegnũ celoꝝ qð claudit᷑ hõi perpecm̃ vel ðbligatõ
nem ad penã pꝛo pccõ.⁊ aperit ꝑ remotionẽ vtri
uſqʒ. Et hec ptãs triplex eſt.quedã auctoꝛitatis q̃
eſt in ſolo deo qui ſolus aperit effectiue ꝑ infuſio-
nẽ gre.⁊ claudit ꝑmiſſiue permittendo iuſto iudi-
cio hoĩiem ruere in pccm̃ ⁊ gram nõ ↄferendo.que
dã excellẽtie.ſ.in xpᷣo rõe hũane narure ꝗ celũ aꝑit
ꝓ meritũ paſſionis ſue.alia miniſteriał.ſ.in pᷣlatis
ecclie ꝗ celũ aperiũt ꝑ miniſteriũ ſacroꝝ ꝗ oꝑantur
in virtute paſſiõis r Tnd pm in oppmn dð ꝙ clau
ſura regni celo ꝝ tripliciter põt accipi. vel ꝓ illa q̃
erat clauſum generi hũano ꝑꝑpccm pᷣmoꝝ paren/
tum. vel pꝛo illa qua claudetur oibꝰ repꝛobis per
ſniam diffinitiuã in die iudicij. vel pꝛo illa q̃ clau-
ditur interiʒ hõi per culpã ⁊ penas remittendas.
pʒ.clauſura fuit vlis ſʒ non perpetua.qꝛ fuit apta
ꝑ meritũ paſſionis xpᷣi.per cuius ſolius meritũ po
terat aperiri.⁊ de hac intelligr.aꝑit ⁊ nemo clau/
dit.Alia clauſura erit perpetua de qua dꝛ MWath.
2 5. Et clauſa eſt ianna. de hac intelligr qð dictũ
eſt. claudit Iremo apit. Alia eſt pticularis nõ per
petua.⁊ hãc clauſurã pñt pᷣlati ecclie miniſterialit᷑

aperire.¶ N dð eꝙ ecchia aliquo mõ habet cla⸗

ues iferni inq;tũ claudit infernũ illis ꝗbas aperit
celũ.nõ tñ ita pꝛopᷣe põt dici ꝙ ꝑ claues ecclie aꝑia
tur infernus ſicut celũ.ꝗa ecchia nõ apit infergũ re

mouendo gramqᷓ hõi clauditur iærnus. nec diſpo

nendo ad illã remotignẽ.ſicutdiſponit ad remotõ
neʒ culpe qua celũ clanditur.⁊ ira ꝓpꝛie nõ põt di⸗
ci haberi claues inferni ſicut paradiſ.Iſt illo tamrm
verbo Apoc.i.accipiũt᷑ claues ꝓ ptãte excellẽtie.
— 1 vtrũ claues ſint
Ecundo gquerit date ad aperien
au tm̃. Et vꝛ ꝙ ſic. qꝛ virtus clauiũ ẽ a me
ritpaſſiõis xpᷣi. Oʒ meritũ paſſionis xpᷣi oꝛdinatũ
ui ad aperiendũ tm.ꝗ claues date ſunt ad aperiẽ

dũ.ita ꝙ nõ ad claudendũ. tẽ q;uis hõ per libeꝝ

arbitriũ poſſit bᷣfacere ⁊ male.tn deus non dedit
ipᷣm hõi ad malefaciendũ.g a ſili q;uis ſacerdos ꝑ

claues poſſit celũ aperire ⁊ claudere.nõ tñ eſt dð ꝙG

deus eas dederit ad claudendu. Contra Wath.
ioꝰ. Tibi dabo claues regni celoꝝ.⁊ qdᷣcũq; ligaue
ris ſuꝑ terrã erit ligatũ ein celis.⁊ qdᷣcũq; ſolueris
ſuꝑ ⁊c.ſj ſacerdos hoĩem ligando ſibi claudit r̃ᷣagnũ
celoꝝ. claues nõ tm̃ date ſunt ad apiendũſʒ etiaʒ
ad clcnidenct. ſie claues materiales ſũt ad clau⸗
dendũ ⁊ apiendũ.& a ſili clanes ſpũales. cũ claues
dicãtur ſcõm ſilitudinẽ materialiũ.iRndeo ꝙ cla
ues q;uis date ſint pᷣncipalr ad aꝑieldũ. tñ ex ↄnti
date ſunt ad claudenduʒ.ꝑ ptãteʒ aũt clauiũ iudex

eccliaſticus apire põt ⁊ claudere tripliciter ſcino *

modo iudicãdo.ſ.dũ examinata hoĩs cõſcia iudi/
cat ei celũ eẽ apertũ vel clauſuʒ.Alio mõ aperit re
laxãdo aliquã partẽ pene pccõ debite.⁊ claudit pe
nitentẽ aliqua pena ſenſus ligando qua explere oʒ
in hoc ſeculo vel purgatoꝛio anq; illi pareat ingreſ
ſus celil ʒꝰmõ aperit ⁊ claudit excõicando ⁊ ab ex

4 N .
„ „ „
. △D WD
₰

—

⁊ aperiendi magis reſpicit foꝝ cõtentioſuʒ q; pnie

⁊ iſtos tres modus tãgit magj in lr̃a.pm.c.õ.di.hꝰ

1m. 75. C. 7. Ad prn in opponẽdũ dð ꝙ paſſio xpᷣKi
etſi pᷣncipati fuerit ad aperiendũ.tñ per eam obli⸗
gamur ad aliquã pniaʒ per quã aliquo mõ illi paſ⸗

ſioni ↄfoꝛmemur quã nos adultos oʒ ſoluere auq;ᷓ

celũ ingredi WaegmneEän, dð ꝙ malũ culpe
a deo non eſt q;uis ꝑmittaàtur ab ipᷣo.ſed malũ pe
ne a deo eſt. illa aũt celi clauſio que eſt ꝑ claues ec⸗
clie nõ eſt culpa.ſʒ pena oꝛdinata ad hoc vt effica⸗
cius ⁊ expeditus aperiat᷑ hõi actũ. Uñ illa pccã me
dicinalis eſt.¶ Ad ꝛ gd ꝑtẽ aliam dð ꝙ qᷓ;uis cla-
unes ecclie ſicut ⁊ materiales ſint ad aperiẽdũ ⁊ ad

claudendũ.tñ differunt.qꝛ materiales pᷣncipaliter

ſunt ad claudendũ ⁊ ſcdðᷣario ad aperiẽdũ.ſʒ claues
ecclie pᷣncipalr ſunt ad aperiẽdũ.⁊ ſcdᷣario ad clau
dendũ.qꝛ illa clauſura oꝛdinatur ad ap ereionen .
PrriQ queritur quot ? que ſint ille cla-
t Ertio dein ꝙ claues due ſůt
Etũ ad effectus? relatiões ad illos effectꝰ
Vna tñ in radice.claues.n.eccłje ſunt ptàs iudicã/
di in foꝛo aiaꝝ q̃ ptãs ex duobꝰ integrat᷑.ſ.ex ptãte
diſcernendi in cae examinatiõe.⁊ ptaãte diffiniẽdi
in cãe determinatõe.pꝰ ptãs dẽ clauis ſcie. AUñ cla

uis ſcie nõ eſt hitus ſcie nec actus ſciendi. q;uiſcla
ues ecclie recipere nõ debeat niſi hũs ſcie hitũ con

uenientẽ ſen ſufficientẽ ad executionẽ ptatis illius

2.dẽ clauis potẽtie cuius actus ẽ determiare cim
ligando vel abſoluẽdo.⁊ iſta clauis eſt pᷣncipalioꝛ.

qꝛ pᷣ oꝛdinatur ad iſtã.ptãs aũt ligandi ⁊ ſoluendi

in foꝛo ↄtentioſo ꝓpꝛie loquẽdo clauis nõ eſt.quia
hanc ptãteʒ hñt qũʒ nõ ſacerdotes vt inferius de
clarabitur.⁊ qᷓ;uis pᷣdcẽ due claues diſtinguantur
penes actus.vt oñſuʒ eſt.tñ in radice vna ſunt.nõ

tm̃ inter ſe.ſʒ etiã cũ ptate ↄficiendi.qꝛ iſte tres po

teſtates fundant᷑ ĩ ſacerdotali caractere. Uñ ꝙ ali
qui ſacerdotes nõ poſſint abſoluere velligare hoc

nõ eſt ꝑꝑ defectũptãtis ex ꝑte ſua.ſʒ ꝑꝑ defectũ ma

terie quã non hñt niſi mediãte iuriſdictiõe.ptãs at
iuriſdictiõis accidit claui pꝓpᷣe deeg Ex pᷣdcis pʒ
uꝑp naturalez
facultatẽ que pꝛincipiũ eſt aliquoꝛũ actuũ ſuynatua

Oclaues ecclie ſunt aliqua poteſtas

raliũ ſicut ptãtes naturales pᷣncipia ſũt actuũ factł/
tatẽ naturalem non tranſcendentium. ſacerd
1 queritur vtrũ liceat ſacerdo⸗/
B Arto nbus vti clauibꝰ pꝛo ſua vo/
lütate /KRñndeo ꝙ cũ ſacerdos oper᷑ ꝑ iſtas
claues inſtrumentalr.⁊ ſiẽ miniſter ⁊ inſtrumẽtum
efficaciã nõ hẽat ĩ agẽdo niſi ſʒ q mouet᷑ a pᷣncipa
li agẽte.ſi ſacerdos vtatur iſtis clauibꝰ ſᷣm ꝓpꝛiũ

arbimdimittẽs rectitudinẽ motõis diuine.peccat
nec ille circa quẽ oꝑatur clauiũ recipit effectuʒ. qꝛ
tñ pene ſatiſfactoꝛie infligẽde ſunt vt medicine ⁊

pene ſatiſfactoꝛie determiate in canone nõ oibus

ↄpetũt.iõ variande ſunt ſᷣm ſacerdotis arbitrium

regulatũ diuina motie.ſicẽ videmus ꝙ medicinã
determinatã in arte aliquã infirmitatem variat
medicus ſᷣm ↄditionẽ loci tꝑꝛis ⁊ inſirmi.⁊ oĩibus
penſatis ꝗᷓ penſanda ſunt.nò in h̊ ppꝛiã volũtateʒ
ſequẽs ſed ſcientiã medicine.⁊ ſic non dat aliqua⸗
do medicinã efficacem q̃ poſſet moꝛbũ curare ne

ꝓp debilitatẽ nature patientis ex alia parte magis

periculũ oꝛiatur. Sic ſacerdos dunna motione di

* ⸗%

coicatione abſoluendo.ſed hic modus claudendi

pletio reſidui pene.

cijs abſtinere.ſʒ tales pnias nõ tenẽt᷑ penitẽs reci
pere.qꝛ eẽnt ſibi nociue.̊ nõ ſemꝑ tenet᷑ penitens

ſunt diligentes perſonã ꝑꝑ delectatõnẽ illicitã. vł

neret᷑ reguralłr. qð iõ dico.qꝛ omnes pticulares ca

reetus non ſemp totã penã pccõ debitã iniũ’ginne
infirmus ꝑp magnitudinẽ pene deſperet? eaʒz fa⸗ —

cere negligat ? a veritate pnie recedat.nec G̊ eſtin
aliquod pᷣuidiciũ iuſtitie.qꝛ in purgatoꝛio erit ex⸗

21 ori vtrũ penitẽs te
R into queritur. neatumrenti ne
☛ nec eſſitatis reciꝑe ⁊ explere pniaʒ ſib iniũ
ctam a ſacerdote. Et vꝛ ꝙ nõ.qñũʒ.n.ſacerdos poſ
ſet ſibi iniungere pniam nimis graueʒ. vt familia
ritatem cũ amicis interdi ere.vel iniũgere pniaʒ

periculoſaʒ. vt melancolico ꝓno ad deſpationem

abſtinentiã a vino iniũgere.⁊ a riſu ⁊ ſolatio cũſo⸗

recipere pnĩaʒ iniũctã a ſacerdote. Kõtra magr
di. ib. c. ꝛ. dicit de penitẽte ponat ſe oĩo in iudicio ꝰ
ptãte ſacerdotis nihil ſui reſeruãs ſibi vt oĩa eo iu
bente ꝑatus ſit facere precipienda vita aĩe q̃ face
ret ꝓ euitanda coꝛꝑis moꝛte. Rndeo ꝙ ſacerdoſ
