re in hitu ſeſe cõicatur.ſi.n.in accedẽte ad bapmeſt
actu vel hitu ĩtẽtio nõ recipiẽdiſacr᷑ʒ bapi cuiuſmõi
intẽtio ꝓhitet ſacri ſuſceptionẽ ncciuz ẽ illã intẽtio
nẽ expelli ꝑ ↄꝛiã intẽtionẽ in actu ad h̊ vtille recipi
at ſacr̃ʒ batʒi. Si ẽt accedẽs ad bapi gqmoneat di
ligẽter vt actu oſentiat reꝗrit᷑ ꝙ ↄſentiat in actu ad
H vt tũc recipiat vereſacrʒ ꝗa ſi tũc nõ cõſentiret in
acu tũc ẽt nõ oſentiret in hitu.hic.n.cipimꝰ ↄſen
tird ĩ hitu in aliq; rẽ qñ hõ ſic diſpoſitusẽ ꝙ ſi actua

liter? delibłrate recogitat de illa re ꝙ actu ↄſentit·

in illã.Ad pm in oppim dð ꝙ illa go. teneri non dz
Ado dõð ꝙ maioꝛ falſa eſt de adultis hñtibꝰ vſu
ronis dũ baptiʒat. ſic pʒ ex dcis in coꝛpoꝛe qõnis.

Articulus tertius

O ſe nenter q̃rit᷑ deʒ pncipa

1 li. & tcirca Bq̃rũ
tur triaſ M vtx infideles adulti noag
baptizati ſint cogẽdi ad ſuſcipiẽdũ b⸗/
ptiſmũi Vtx illi ꝗ coactiſuſcipiũt bapi recipiãt
caracterẽ bapᷣi ;̊ ᷣ vtꝝ puuli iudeoꝝ ⁊ pagaox ſint
„ NKn parentibus baptizãädi.

¶ v NRim DiAπω ifideles adulti no
ſK „ Rim 0 ondo einddle ſunt cogen

depẽdet bapᷣimicrʒ aſuſcipiete q;ᷓ a miſtraãte.qa effe ¶ di ad ſuſcipiendũ bapm Luce.i4. dẽ. Exi in vias 7

ctus bapᷣi ipedit ꝑꝑ malitiã ſuſcipiẽtis.⁊ nõ ꝑꝑ ma⸗
litiã miſtraãtis.vt declaratũ ẽ di.pᷣcedẽti in illa goe.
vtꝝ bapꝰ poſſit tradi ab hoie malo. Sʒ vt viſuʒ eſt
iz qõe pᷣcedẽtis articuli reqꝗrit᷑ intẽtio in baptiʒãte.
& reꝗrit᷑ in ſuſeipiẽte bap ¶ Rndeo ꝙ q́;uis i qdul/
tis hñtibꝰ vſuʒ rõis dũ exteriꝰ abluũt᷑ ſub foꝛma v⸗
box debita ab itẽdẽte miſtrare bapi ſacr̃ʒ poſſet ðs
cũ ſit opᷣs ipꝛimere caracterẽ baptiſmalẽ ex ſpãali diſ
pẽſatiõe. nulla exñte in eis intẽtione neq; actu neq;
hitu ad ſuſcipiẽdũſ: acrʒ.tñ de legs cõi ad ̊ vt cara⸗
ctere baptiſmalẽ recipiat reqrit᷑ in eis ĩtentio actu
Vl hitu ad ſuſepiendũ ſacr̃ʒ.p ſuſceptioneʒ.n. cara
cteris baptiſmalis ĩtrat hõ eccliaʒ militamiem. ſen
aſcribit exercitui ecclie militãtis.ad H̊ aũt vt hõ in
tret eccliaʒ militante ⁊ aſcribit᷑ exercitui eiꝰ.regꝗrit᷑
eiꝰ ↄſenſus actu vl hitu ſiẽ in ſtatu in qꝰ ↄſentirt̃ poſ

fuit vt plures dicãt gras deo qv

ſepes ↄpellere itrare vt in ipleat᷑ domꝰ meaiIteʒ
Aug.i epla ad Aincẽtiũ lõge ꝭ mediũ.mea pᷣmitꝰ
ſnia nõ erat niſi neminẽ eẽ cogdũ.⁊ pax poſt. Sed
hec opio mea nec pᷣdicentiũ vᷣbis ſʒ demõſtrãtiũ ſu
pabat exẽplis? aliq;tulũ infra.terroꝛlegũ in tm ꝓ/
icula nr̃a dirupit.⸗
nos ad pacis viculũ traſtulit. Cotra decretoꝝ di.
45. Nui ſincera.ꝗ ſincera itẽtiòe er̃neos xpᷣiana reli
giõe ad ſidẽ cupiũt rectã adducere blãdimentis de

obẽt nõ aſperitatibus ſtudere.¶ Rñdeo hoĩes nõ ſũt

cogẽdi ad aliꝗd agendũ exreriꝰ.vel dð vł patiẽdũ.
ga ñ ꝓdeſt coactis nec eccłie ĩ vᷣtute alicuiꝰ bõi actꝰ
ad quemcogi nõ poſſũt niſi ꝑpᷣdictã coactionẽ red/
derẽtux pnioꝛes ſiue pꝛõptioꝛes ad illũ bonũ actuʒ.
al.n.ſiꝛadicta coactio penitꝰ iutilis eſſet.ſʒ hoĩes
cõfiteri oꝛe exteriꝰſe velle bapm ſacri ſuſcipe.⁊ ipᷣaz⸗

0%

—

—

ſonee
gbltooſe
enk

j] econo

iet.
ſuenue
leſben
educin
ncne
VAota
Waſe
fefagird
Uñ decl
Gnd
nemen
garirink
bapd
Deine
usnen
ſonttich
deinoin
lgy⸗
lesfuan
ceene
fts in
nll
cloit
ſe uu de
AAdeiamgr
üttrt
Coritate r⸗
ſerütaden
ellechhr
Idedarch

—

₰

WON
Rcreton
nitaeze

femipne
unn
e me
eni ptfi
cogant nen
perit vikac
Mcentio⸗:
ſinmn pbi
1wipas.
nnatie
dupletit⸗
nalis Qnig
ſcpiitäfti
vetdeblif
baßiſilepe
Alegargac
tizant ſint
kerinsilloc
Miſmnüſufe
ſtpiütb
atis. di
nhitur
lriztli
weſſr
hfr vo

—.—

i.

A 1

ediatmgeg
Daltmgehe
ed ſen.
eel debep⸗
Raleſcen
MeEikannn
niddes d
ne iünns dh
cciſeng denti
Möibin. Oin
orrantideſtic
ablneret ſubſ⸗
mebaßiſachzl
Mpriſmnaler n
ncücfefipir
Dmaio.n Aen
önesagapfuan
iczit
enmtnr
rizhin e
naizeilin
waib ilen
w mnre
ſnrinaan.
ieniciſenern
insegiam
eg acn Wt⸗ .

—1
2
N

1 Eumn,
mütsl,n
ire Fahli
1Nidr
D.
ſilss unſ

unnir,

nisſzDeliftin
Morlecinni,

mialaninmg
M
decinersſell

,..M
— —

ablutionæ exłerioꝛẽ ſuſ. cipere nõ ꝓſunt eis nec ec⸗
cleſie ni

in virtute interioꝛis act? volũtatis ad
quẽ cogi nõ poſſust.ꝙ alixer nõ pꝛoſit ſuſcipiẽtibꝰ

planñ eſt. ꝙ ẽt Aiter nõ ꝓſit ecclie pʒ.d plus poſ⸗

funt nocere ecclie inſideles occulti q;ᷓ manitfeſti.

qꝛ ſub nulatiõe xpᷣianitatis veros xpᷣianos faci

liuſſeducũt ? puertũt.p coactionẽ ẽt ad pᷣdictoſ ac
tus exteriqæs nõ reddũt᷑ ꝓnioꝛes ad bonũ aetuʒ

valũtatis interioꝛẽ ⁊ exterioꝛibus actibꝰ cõcoꝛdã

tes.qꝛ ſicnt hõ naturalr refugit coactionẽ. ita nãli

refusit vel minus diligit rẽ ad quã videt ſe cogi.

AUnñ decre.di. 45. c. ſupꝛa allegato.poſtẽ dictuʒ ẽ
ꝙ nõ debent adduci ad fidẽ aſpieatibus. ſubiũgit
ne mentẽ eoꝝ ꝓcuwellat aduerſitas F§ infideles
adulti nõ baptiʒati nõ ſunt cogẽdi ad ſuſcipiendũ
bapm. Et h̊ expꝛeſſe hẽtur decretoꝝ ſupꝛadcã di.

De iudeis.vbi dẽ de iudeis. Pꝛecipit ſcã ſIno/
dus nemini deinceps ad credendũ vim inferre.

ſunt tñ cõpellendi a fidelibus ſi facultas aſſit vt fi
deʒ nõ ipediat blaſfemijs vel malis ſuaſionibus
vel aꝑtis ꝑſ⸗ ecutiõibus. Et pp B ſideles xpᷣiꝰ ifide
les fꝛequẽter iuſta bella mouẽt nõ quidẽ vt eos ad
crede ndũ cogãt.¶Ald pm in
ritas intelligr nõ de copulſione de qua hic loqui/
mur.ſʒ de efficaci ad monitiõe ⁊ rõnali inductiõe
Eei põt dici ꝙ illa ↄpulſio accipit᷑ ꝓ illa ↄpulſio
ne qua deus p aduerſitates aliquos pecõꝛes ↄuer
tit.ñ glo.qui mũdi huiꝰ aduerſitattbus fracti
ad dei am?ẽ redeũt ⁊ a pnñgs vite deſiderijs coꝛ
rigũt᷑.qd ni cõpulſi intrat & dam d ꝙ i illa au⸗
ctoꝛitate Augꝰ loꝗtur de hereticis ꝗ Sa ſulde/⸗
perũt.⁊ de talibus inſidelibꝰ aliter d Ega iſti cõ.
pellẽdi ſunt ſer uare ſidẽ quã in bapꝰ ſuſceperunt
vt declarabit᷑ inferiꝰ cũ qretur de hereticiꝭ

.

7

U — — ””ü
ptiſmũ recipiat caracterẽ bapi. Et vꝛ ꝙ ſic
decretox di. 45. de iudeis dσiaz pᷣdẽ ad vpᷣia
nitateʒ coacti ſunt.ſicut fem̃ eſt tpibus religioſiſ-
fimi pᷣncipis Si febuci. gꝗa iã ↄſtat eos ſacramen

— JVisdininit. aſſociatoſ graʒ bapi ſuſcepiſſe ⁊ chꝛiſ
nate vnctos eẽ ⁊ coꝛpis dñi extitiſſe ꝑticipes.oʒ
eriã vt fidẽ quã vi vel nccitate ſuſceperũt tenere

coganit ne nomẽ dñi blaſfemetur.⸗ fideſ qua ſuſce

—

perũt vil ac cõtẽptibilis hẽatur. ¶ Itẽ idẽ hẽ ab In

nocentio. 5*°. e de bapꝰ⁊ eius effcũ.maioꝛes.Iteʒ
qritur vbi pᷣdem̃ decretũ allegat. Sötra er. e. c.
7.5. vbi pus. dẽ ꝙ ille qnu; ↄſentit ſed penit? cõ
tradicit nec rẽ nec caracterẽ ſuſcipit ſacr̃i.ſRnðo
duplexẽ Gaied abſoluta quedã ↄditio/
nalis. Qui pᷣmo mò co

8. Nui pn oacti exterioꝛẽ ablutionẽ ſu/
ſcipiũt q;;tũcũq; abluẽs eos baptiʒare intẽdat ⁊ P/
uet debitã foꝛmaʒ verboꝝ nec rèẽ nec caracterem
bapi ſuſcipiũt⁊ ſic intelligit᷑ auctoꝛitas decretaliſ
allegata ad ꝑteʒ ſcdõam. Qui aũt ꝛ2 mmõ coacti bap
tiʒz ant᷑ ſi intendũt ꝙ circa eos ſiat ta exteriꝰ q́ᷓ in-
terius illud qð circa illos ꝗ ſimpir ⁊ volũtarie ba

ptiſmũ ſuſcipiũt facit miniſterialiter ecclia veres dei q; honoꝛc

recipiũt bapᷣi caracterẽ. Tn er in deeretali ⁊.d.pᷣal
legatis.dẽ ꝙ is ꝗ terroꝛibus atq; ſuppliojs violẽ
ter trabitur? ne detrimentuʒ incurrat bapᷣi ſuſci
pit ſacrʒz talis ſicut ⁊ is ꝗ ficte accedit ad bap ca
racterẽ ſuſcipit xpᷣianitatis ĩipꝛeſſuʒ.⁊ ipe enẽ cõ
ditionatr volẽs lʒ abſolute nõ velit.cogẽdus eſt

m in oppm dð ꝙ illa aucto

* . vtrũ illi coa-
Ecũdo quentuͤr criſincibrüt ba

dij.

ad obſeruantiã fidei xpᷣiane.qꝛ vt dẽ in apparatu
ibidẽ. volùtas ſicut coacta eſt volũtas.⁊ ſic intel-
ligũtur auctoꝛitates allegate ad pᷣmã ꝑtẽ. Si tñ il
le ꝗſic cogitur nõ cõſentiat interiꝰ ꝙ aliꝗd ſiat in

. „ „ —⏑

eæo niſi ſola lotio exterioꝛ nõ intendẽs nec in genẽ/

rali nec in ſpali nec in actu nec in hitu.ſed actu re
nuens vt interius fiat in eo illud ꝗcqd fit qað in il/
lis ſit qui ſimpir ⁊ volũtarie⁊ in fide ecelie bap'“
recipiũt nõ credo ꝙ recipiat caracterẽ baptiſma/
leʒ. Quia tñ ecclia talẽ pᷣſumeret cõſenſiſſe interi
us ꝑꝑ cõſenſuʒ exterioꝛẽ talis cogi deberet ad fi-
dei xpᷣiane obſeruationẽ.

*„

tis pentibus baptiʒzandi. Et vꝛ ꝙ ſic. Ma
gis ſubneniẽdũẽ hõi ↄᷣ ꝑiculũ moꝛtisſ puͤalis q; Z
piculũ moꝛtis coꝛpoꝛalis. Sʒ ſi aligs nõ ſubueni⸗
ret hõi ſi poſſet ð piculũ moꝛtis coꝛpoꝛalis pecceꝑ/
ret.cũ ̊ ꝑuuli iudeoꝝ ⁊ paganoʒꝝ ſint in piculo mõ
tis ſpũalis niſi inuitis ꝑentibusbaptizentur vide
tur ꝙ ſint innitis parentibus baptiʒãdi vt ſic eis

ſubueniatur 5 ꝑiculuʒ moꝛtis ſpuał.¶Utẽ puulus
ẽ magis ſub dnio dei qᷓ; ꝑentũ carnaliũ.g iuſtũ eſt
vtſubtrahatur a pentibus carnalibus vtſi upioꝛi
dño ꝑ bapin aſecret᷑ ¶Cotra nemini faciẽda ẽ iiu-
ma ſz iudeis ⁊ paganis fieret iniuria ſi puuli ox
baptizarẽtur ipis inuitis.ga q;diu carẽt vſu libeꝛi

—,£ f vtrũ puuli iudeox
(t Ertid que aganos ſint iui⸗

oarbi. ſunt quaſi pentũ poſſeſſio ⁊ de iure ſub eoꝛuʒ

cura. nõ ſunt inuitis ꝑpentibus baptizandi. Rn-
deo ꝙ nõẽ cõſuetudo in ecclia nec eſſe dʒ vt puu/
li iudeoꝝ ⁊ paganoꝝ iuitis ꝑentib baptiʒent᷑. qa
aut baptiz ati reſtituerẽtur ꝑentibꝰ ad nutrienduʒ
aut nõ. ſi ſic. pentes eos inducerẽt ⁊ aſſuefacerent
ad ſuos erroꝛes ⁊ ad fidei xpiane ↄtemptũü.ita vt
poſtq; eẽnt adulti ↄtẽnerẽt fidei xpianę ſacrm. qð
ignorãtes ⁊ inuitis ꝑentibus ſuſ. cepiſſent qð eſſet

ad ſacr̃i fidei dehonoꝛationẽ. Si aũt nõ reſtituerẽ

tur ꝑentibꝰ eſſet piculũ ꝙ pentes clam cos iterfi/

cerẽt ne fierẽt xpᷣiai. Et pꝛopterea fieret eis iiuria

ga ius hñti coꝛpibus eoꝝ qdiu vſu li. ar. carent.
poſtq; aũt vſuʒ hnt li.ar.incipiũt eſfe ſui.⁊ tũc poſ
ſunt ſi ↄſentiũt inuitis pentibus baptiʒari. ꝗ
mü in opp' dð ꝙ nõẽ alicui ſi ubueniendũ SPia
lũ moꝛtis coꝛpalis õ ius.vt aut viſuz ẽ ſi puuli iun
deoꝝ paganox baptizarent inuitis pentibus?
eis nõ reſtituerẽt h̊ eẽt õ ius.⁊ ſi baptiʒati.eis re/
ſtituerent᷑ h̊ eẽt ad fidei dehonoꝛationẽ vt dictuz
eſt. Mld ꝛm poſſet dici m aliquos e ſi eẽt cõſue
tudo in eccłia vt deo ↄſecrati nutrieũt de faculta
tibus ecclie nec reſtituerẽtur ꝑentibꝰ tũc bonũ eſ/
ſet eos iuitis ꝑentibꝰ baptizare.⁊ ꝑ bap n eos ſupi
oꝛi dno ↄſecrare.ſʒ ↄſuetudo ecclie ñ ẽ talis ir
põt dici ad ar ꝙ q;uis puuli magis ſint ſub dnñio
dei q; ꝑentũ carnaliũ.vult tñ deus ꝙ pentibꝰ ma
neat ius ſaluũ gð hñt in coꝛꝑibꝰ ꝑuuloꝝ ſuoꝝ quo
iure eius manẽte ſaluo baptiʒare eos ipis inuitis
magis eẽt vt in plibus ad dehonoꝛationẽ ſacfi ſi
tet ex dictis i coꝛpoꝛe qõnis.
Articulus quartus.

Onſequenter Firnr 54,nn.
B querunt tria. ¶M vtx bapꝰ ſir ite⸗
rabilis ꝗſe. vty ille ꝗ bis baptiʒat ſit

irregularis vtyↄſuetudo de expectãdo ↄfer-
re bap vſq; ad ſabbatum paſce vel pentecoſtes

fnerit rationabilis.

RAAOOOmo Rida bap'ëiterabilis.
D 1 p KRimo ondo ſacrʒ.n. euchariſtte

*

—(5 rnobilnẽ irerabile (Itẽ pncibalio ef⸗
ltomagis bapꝰ ð

fectus bapi ẽ gra ;ᷓ caracter.n magis bay
bet iterari ꝑꝑ gre amiſſibilitatẽ qᷓ; nõ iterari ꝑꝑ ca

racteris idelebilitatẽ. ¶ Cõtra Mu ꝛliꝰ de ſacra.
pte.6.c.iʒꝰ.valde rõnabili diffinitiõe a ſcis pꝛibꝰ

inſtitutũ ẽ vt ꝗ ſemel bapᷣi ſacr̃m ꝑcepiſſe cogno⸗
ſcit᷑ nulla rõne illud iterato accipiat Item. C.ne
ſcm̃ baptiſma iteret᷑.l.pꝰ. Eoꝝ ↄdẽnamꝰ erroꝛeʒ
g aploꝝ pᷣcepta calcãtes xpᷣiani noĩsſ. acra ſoꝛtitos
glio rurſus baptiſmate nõ puriſicàt ſʒ inceſtãt laua
cri noĩe polluentes.Rndleo ꝙ bapꝰ nõ ẽ iterabi⸗
lis.oꝛdiauit.n. deus vᷣt in eodẽ hoiĩe nullũ effectũ

hẽat niſiſemel qð ronale fuit? ↄgruũ pp. 4,.

ga moꝛbus õ quẽẽ᷑ pᷣnciealr.ſ.oꝛiginale pccm̃ non
põt eẽ in eodẽ hoie niſi ſemel
ctũ indelebilẽ.ſ.caracterẽ quo aĩaſ. empẽ diſpoſi⸗
ta ad gre ſuſceptionẽ niſi cauerit in ſ. eipſa aligd in
cõpoſſibile gre qð eſt pccm̃ moꝛtale/ ʒ ꝗa remit
tit oẽm culpã ⁊ oẽm penã ⁊ iõ ſi pluries poſſet hꝛe
ſuũ effectũ in hoĩe eẽt pccõꝛibus incitatiuũ delin/
quendi. qꝛ: ſigniſicat xßi moꝛtẽ ꝗ nõ ẽ moꝛaiꝰ
niſi ſemel.id pm in oppi dð ꝙ ſacr̃m euchari⸗
ſtie circa eandẽ materiã ĩ numero nõẽ iterabil
Eadẽ.n.hoſtia nõ ẽ ↄſe ecrabil niſi ſemel. Et iõ qʒ⸗
nis ſacr̃jm euchariſtie ab eodẽ hoĩe pluries poſſit
ſuſcipi nõ tñ ex hoc ſequit᷑ ꝙ circa eandẽ materia⸗
iterabil ſit eẽntia ſacri.ꝗa ↄſiſtit in hoſtie cõſ. ecra/
tiõe nõ ſuſceptiõe. eẽntia aũt bap̃i cõſiſtit in ablu⸗
riõe ſub debita verboꝝ foꝛma ⁊ intẽtiõe.¶
dð ꝙ quis gra ſit pᷣncipalioꝛ qᷓ; caract᷑ m ſè z ab⸗
ſalute. tñn ẽ ita pꝛopᷣus effcũs bapᷣi.ꝑ alia.n. ſacr̃a
gra hẽtur.ſʒ ꝑ ſolũ ſacr̃ʒʒ bapᷣi hᷣ baptiſmal caract᷑.
E ° Pr De 2
☛ Ecundo querit ſenarteenatz⸗
R rans poſtea faciẽs ſe ſine cõditiòe baptiza
ſit iregularis.Et v ꝙ nõ. pcodẽ facto illicito
magis dz puniri ages q; ie nõ inuenitur
m iure canonico ꝙ baptizãs aliũ quẽ neſcit bapti⸗
zatũ ⁊ tamẽ baptizatusẽ ſit irregularis.ergo mul
tminus baptizatus ſe neſciens baptizatum ſi
iterum baptiſmum recipit eſt irregularis 4 Dtez
mulus dz eẽ irregular is ꝑ alienũ factũ ad qð ipe
n coopat᷑ necoſilio nec auxilio nec fauoꝛe. Sa Fᷣ
nõ eſſet veru ſi baptizatus ſe baptiʒatũ neſciẽs ſe
ret irregularis.ꝛ ſuſcipiẽdo bapiꝗa petẽs baptiſ
mũi pot ab aliquo dõmiẽs baptiʒari. Nñ ſi die crg
ſtina fieret irregularis ſuſcipiẽdo bapin fieret irre
gularis ocaſiõe bap̃i facti ad qð nõ eſſet cooꝑatus
Aidet ergo ꝙ talis nõ eſſet irr egularis.Contra
magis cauet epis q;tũ ad ſtatuta p quox traſgreſ

ſione incurrit᷑ mnia excõicationis aut ſuſpenſionis

ipᷣo fcõ q; inferioꝛibꝰ er de ſ. en. excõi. Quia piculo

ſuz. ſilr magis dʒ caueri irregularitati eoꝝ qi
n3. 8 u magis dz caueri irregu ife
list. Ss. E: 630ſen baptiſmnd iteret l. i d;. Anti
te glcitat baptiſmatis illicita vſurpatiõe gei
nchi ſacer⸗ mitoſcrct⸗
ſubditus in quo iterat bapꝰ eſt irregularis.¶
,— 2 „ — * . . 31 1s. Ad
iſta gönez dñtꝗdã ꝙ ꝛvꝰ ſuſcipiẽs bapin qʒuis nb

ſeᷣ gqa ipꝛimit effe-

d zn

tio indignũ eẽ cenſ. emꝰ. nlto foꝛtiꝰ

Ari.

ret ſe pᷣus fuiſſe baptizarätirregsnla ds eſt. VUñ ð cõ

ſecr. di. 4. Qui bis. Qui bis ignoꝛantebbaptizati
ſunt nõ indigẽt pꝛo eo penitergniſi ꝙ ᷣm canones
oꝛdinari iſõ pñnt niſi magna aliqua nccitas cogat.
qð iõ additũ eſt qꝛ iminente necktate cũ tali diſpẽ
ſanduʒ eſt.iſ.per epᷣm. ũ illo tñ g ſcientunſe face⸗
ret rebaptiʒari nõ poſſet epᷣs diſpenſare. uit aũt
h; ſtatutũ ꝑꝑ baptiſmi reuerentia ⁊ in deteſtatõeʒ
iniuriantiũ ſacro.¶ Alij dñt ꝙ talis ſe cſſet irregu
laris.ga qᷓ;uis h̊ olim fuerit obᷣuatũ in odiũ ſᷣba
ptiʒzãtiũ.mõ tñ poſſint ꝓmoueri.qꝛ ignoꝛãtia fci
oĩo excuſat eos. ij dñnt pᷣdictũ decretũ debere
intelligi ð ignoetia iuris q nõ excuſat.Et hecfũ⸗
pta ſunt ex glo.ſuꝑlocũ baͤlc 35 hanc opio-
nem ſcõaʒ vr eẽ qð dẽ in pꝛedicto decreto ꝙ non
indigẽt pꝛo eo penitere.qð nõ eẽt vexꝝe ſi cuʒ igno
rantia iuris hĩet ſciam facti. vt põt pꝛobariꝑ ea q
dicũt in. cꝰ. ĩmediate ſequẽti ¶ Qui vult tenerep
mã opinionẽ q̃ magis vr ↄſonare textui põt dicer
Ad pm in oppm ꝙ maioꝛ intelligẽda ẽ de pena q̃i
fl igitur ꝓ pccõ.irregularitas aũt in cau ſupꝛadcõ
nõ infligit ſc o baptiʒato ꝓ ſua clpa. vt pʒ ꝑ tex-
tũ pᷣallegati decreti.ſed p ſacri reuerẽtia? vt hoi
nes ſint diligẽtioꝛes in ſolicite cauẽdo ab his que
ſunt iiniuriã ſacri. In talibꝰaũt penis qnq; magis
cauet᷑ ſuꝑioꝛibus q; inferioꝛibus eo ꝙ irregnlari⸗
tas ꝑiculoſioꝛ eſt in eis ꝛm dð ꝙ aln punitur

H.

quis ꝑꝑ faectũ alienũ ad qð nihil ẽ cooꝑatꝰ.vt hẽ

q.S.c.i.Et pꝛetere ꝑ h̊ ꝙ petijt baptiʒzari coopa/
tus eſt ad ſcdᷣaʒ bapᷣuſceptionẽ.q;us poſt hᷣ doꝛ/
riẽs fuerit baptiʒatus.¶ Qui vult tenere ꝑtẽ aliã
põt dicerqad p in opp ꝙ lex illa logtur ð reba
ptiʒãte ſciẽter vt pʒ ꝑ lram ſequentẽ. t pꝛeterea
nõ ligat.nõ.n.ptinet ad ipatoꝛẽ penã irregularita
tis ifligere.ſcieer tn rebaptiʒantẽ eẽ irregularẽ
ñ publicũ eſt ꝓbꝗri põt p illud qð bẽ e de apoſta⸗
tis. xlr̃arũ 1a Decretù aũt qð adducit᷑ ꝓ opio
ne alia põt dicere ſicut dem̃ eſt in coꝛpe qõnis.vl:
intelligr̃ de illis qui cũ poſtea ſciuerit ratũ habet.

AYAYrt gPit vtæ ſuetudo de er·
NEriO querit ainetndoden —

ſtes fuerit rönalis. Et vꝛ ꝙ nõ. vt hituʒ eſt. baptiſ
mus repntat paſſione xpi.ꝗᷣmagis debuit veter⸗
minari dies paſſiõis q; ſabbatũ.tẽ ð cõſe.di.A.
Hũq;.nũq; aque bapᷣi purgare pccã credẽtiũ poſ-

ſẽt niſi tactu dnici coꝛpis ſciñcate fuiſſent.. Ssd

xpũs baptiʒatus fuit in die epiphanie ᷣm ꝙtenet
ecclia.g̊ vẽ ꝙ illa dies maxie determinari debuit
ad cõferendũ bapꝰꝰ.¶ Cotræ eccliaſtica ſtatuta nõ
fint niſi in rõnali cã.ſed eccl Aillos duos dies de
termiauit ad ↄferendũ bap. vt dicit magt in lr̃a
huius di. c. 4. ⁊ hẽ de ↄſe. di. 4. Mõ roõe. Iſta duo
tꝑa.⁊.c.de cathecuminis.⁊.c.venerabitł.ꝗ illacõ
ſuetudo fuit rõabilis ¶ Rndeo ꝙ q;uis moͤ ſit me
lioꝛ cõſuetudo ſtatiʒ haptizare q; expectare pᷣdcã
tẽpoꝛa ꝑp tres rones q̃ ſuperius poſite ſunt di. 4.
Duper expoſtione littere.tñ pꝛo illo tẽpore quo
hoc fuit inſtitutũ t obſeruatũ fuit rõnalis cõſuetu
do.ſ. pgreuerentia ſacri. ſpꝑ tñ in necemſtatis arti-
culo licitũ fuit in alijs tpibꝰ baptiʒare. Uñ ð ↄſe.
di. 4. de cathecuminis. ĩ. Hi qui neceſſitate moꝛ
tis.egꝗsitudn is.obſidiois.pſecu tiõis.naufragij

0
72

gin
MW
gain
natonede
coſroeel
1ſcience
yept
nri. Eti
ne deten
meggin
ſurrecior
tmmto did
ertie den
rainin⸗
heaſpiſ⸗
Snopaus
icidies⸗
rondi
Auaßßer

Neß

therßzre⸗

R

Ohe
Hirecen

enen
tepdbles
teen.
Abierxr
gonisre
Pothecg

Jn

eni⸗
Müinensn
Pprifntin
Nlipoſir
ppm
ſennmmt
Paiüdig
nap
Moponen

n⸗
A

ni nm
lgfmncanon
Nccias r
rtitii
heti
Wsſicſaneg
dfntindti
niän
udeggeii da
(Bödangn
rperſiant
Mprobenge
On pulttonen
Ferranpord
eicnidepen
unünſpe
Nrr
cst
icnu
* 7 ent
ℳ. .
rbiet M
s dennle⸗
ncictänid,
iſen
Pbmneingten
omun dh
finken,
nutnfili
blse⸗

—

vrgẽtur. gi tpe debẽt baptiʒari.ſile etiã hẽ.c.ſeq.
MWagis dut determiati fuerũt dies pᷣdicti qᷓ; alij
qa per imerſionẽ ſignincat᷑ cõſepeliri xpᷣo ꝑ ele
o nationẽ de aquæreſurgere cũ xpᷣo.in die etiã pẽte
coſtes xęceperũt diſcipuli ſpm̃ ſem abũdanter ꝗẽ
cfficien ca effectus baßi ld pmn in opp“. dð ꝙ
bapꝰ repntat paſſionẽ xpᷣi in h ꝙ repntat xpᷣi ſepul
turã. Et iõ l ſollẽnez bapi celebrationẽ magis ð
bus determinari dies ſepulture qᷓ; paſſiõis.maxi
me ga in veſpere illius diei incipit ſollẽnitas re-
ſurrectionis ¶ Ad ꝛn dðᷣ in die vaptiſmi xpᷣi ꝓ
tanto dicunt᷑ aque vᷣtutẽ accepiſſe ſanctiſicàdi qꝛ
ex tũc determinate fuerũt ad hoł vt in tali mate/
ria inſtitueretur badꝰ. Airtus aũt bapi eſt effecti-
ue a ſpu.ſ.⁊ meritoꝛie a paſſione xpᷣi.in effectu aũt
vᷣncipalius eſt efficiẽs q; materia.⁊ iõ debuerunt
determiari ad ſollẽniſſumã celebꝛationẽ bapᷣi pꝛe
dicti dies q; dies epiphanie.a etiã ad excludẽdũ
erroꝛẽ dicentiũ nõ debere baptiʒar niſi in illa die
qua xpᷣs baptiʒatus eſt.qui reᷣhendunt᷑ de conſe.
di. 4. Pꝛopꝛie. . Si quis. ðD

ℳ

rticulus quintus.

R queritur de
O nſequenter pꝛincipali. Et
circa hoc querũtur tria vtrum
puuli debeant cathetizari· Vvtruʒ
catheeiſmus an baptiſmũ ebeat ſerilt⸗. vers
cathpetiʒare ſit officium ſacerdotis. din *
Kuno oſtendo nõ debeãt ca
rpetizari. fruſtra.n. adhibet᷑ iſtructõ illi ꝗ
nẽ receptibilis diſcipline. Sed aueri nõ ſuſe re/
ceptibiles diſciplie.S̊nõ debẽt càthetizari. cathe
tiʒare.n.eſt inſtruere.iſtẽ ſᷣm Dio. de eccliaſti/
ca hierar.c.ꝛ. Ante mediũ pꝛofeſſio xp̃iane reli-
Sionis requit᷑ catheciſmo.ſed illã puer pꝛofiteriñ
põt nec eo.qa nullus per votũ al erius

obligatur. ¶ otra ecclia baptiʒandos puulos ca
Vetiʒata Rndeo ꝙ xuuli baptiʒzandi debent ca/

thecizari. q;uis. n. catheciſmus ꝑꝑ adultos fuerit

inſtituaus tñ ꝑꝑ expꝛeſſius exᷣmenduʒ vnitatem
baptiſmi ſunt etiã cathetiʒandi ꝑuuli.qᷓ;uis tunc
nullã poſſint appꝛehendere inſtructiõeʒ. Et ẽt ꝑꝑ
ioꝛẽ baptiſmi ſollẽnitatẽ.⁊ vt pꝛini qui reſpon
dẽt ꝓparuulo melius ſciãt ſuꝑ ꝗbꝰ poſtea ðbeãt i
foeꝛmarc nuulũ.Et etiã vt puulus ſidẽ ⁊ religionez
xpᷣianã diligentiꝰ reuerentius cuſtodiat.ꝑ hoc ꝙ
ſciat ſe eaʒ ſuiſſe pꝛMeſſuʒ ꝑ aliũ in bap. ala pmn
in opp pʒ ſolutio ex iam dictis Ad ? ;
uis puer tuc nõ poſſit ꝓſiteri tñ alius pꝛofitet᷑ pꝛo
co.⁊ qtũ ad i lud ꝙ pns eſt. Uñ cũ patrinus rndet
Credo.in pſona puuli ſenſus eſt.i.ſacra fidei pꝛe/
ſto ſumſuſcipere.t q;tũ ad illud qð futurũ eſt vt
ſit ſenſus qñ veniã.⁊ adulta etatẽ actu credendo
ſidei conſentiã. Ea aũt que de neceſſitate ſunt põt

patrinus pꝛo punlo pꝛomittere.a per ſuã ꝓmiſio ꝰ79

nẽ ipᷣm obligare cooꝑante ad hoc bono q ꝑuulus
recipit per patriuun.
Ecudo queritur vni catbeen⸗
mũ fieri debeat.Et vꝛ ꝙ non. qa pᷣus opoꝛ

puerů generari q; poſſit inſtrui.&̊ a ſili pᷣus dʒ

* v„. et v.

regenerari qᷓ cathetiʒari.¶ Neẽ ſancta doctrina ñ

dʒpꝛoponi imũdis.nñ Math. 7. Moliteſem da

rẽ canibus. Sʒ illi qui cathetiʒatur pꝛoponit᷑ ſeʒ
doctrina. pᷣus dʒ mũdari ꝑ bap qᷓᷓ cathetiʒet.
¶Kotra vt h Wath. vltimo. cũ das pcepit diſci
puilis ſuis ꝙ docerent oẽs gentes ⁊ baptiʒarẽt.pꝰ
noiauit actũ docẽdi qᷓ; baptizandi. Kundeo qꝙ; ca
theciſmus an bap debet fieri. Uñ de ↄſe. di. 4.
Anñn bapin. a recitat magr in lra huius di. Ante ba
ptiſmũ cathetiʒandi dʒ hoĩem pᷣuenire officiũ vt
ſidei pᷣmũ cathecuminus accipiat rudimentum.
tẽ in eodeʒ.c.xpᷣs pꝛius ceci nati oculos luto ex
ſputo facto ſuùꝑliniuit.⁊ ſic ad aquas ſyloe miſit.
qꝛ pꝛius dʒ bapuzandus de ſide incarnatiõis xpᷣi
inſtrui.⁊ ſic ad baptumũ credulus admitti vt ſci/
at cuius gre in eo eſt ꝑticeps.⁊ cui iam debitoꝛſi-
at deinceps. R H etiaʒ eſtrõ.qꝛ vt ex pꝛedicta
auctoꝛita e pʒ pꝑ catheciſmũ diſponit᷑ hõ vt ſit ma
gis idoneus ad baptiſmi ſuſceptionẽ. Sʒ diſpoũ
tio pᷣcedere debet illud ad qð diſponit ¶ Adpm i
opp dð ꝙ non eſt ſile de gnãtione ⁊ regenatiõe.
gaa inſtructio non põt reddere generanduʒ magis
idoneũ ad h̊ vt generet᷑.inſtrui.n.pᷣſupponit eſſe.
ſed cathetiʒatio reddit hoiem magis idonenʒ ad
Boot generetur ꝑ bap. Ad 2 dð. ꝙ illa auctoꝛi
tas intelligenda eſt de imundis ꝗ ꝑtinaciter ſidei
en ur. d qſcãm doctrinã quantũ pnt offuſcare in
nſpectu audientiũ parati ſunt.nec eaʒ curãt au
dire.niſi vt ſuꝑficialiter iuueniant calũniadi oca-
ſionẽ. non eſt g intelligenda auctoꝛitas ð immun-
dis qui ad ſuſceptionẽ fideiſe duſponunt vel diſ⸗
poni bnnn⸗ Sð beri .
— vtruʒz cathetiʒzare
Ertio querit᷑ trns caherizare
i Accdche cathetiʒzatio idem ſit ꝙ
inſtructio large accipiendo cathetiʒationẽ diſtin
gui põt de cathetiʒatione ſicut de inſtructione.
Triplex eſt aũt inſtructio ¶ Qua ad conuerſioneʒ
infideliũ.¶ Alia ad digniusſuſcipiendũ baptiſmi
ſacr̃m que ex vſu a ꝓpꝛietate dẽ cathetiʒatio ⸗

—

ad inſtruendũ baptiʒatũ.oẽs iſte inſtructionesq̃ᷓ
uis fieri poſſint ꝑ ſacerdotes.tñ pᷣma marxie eis cõ
uenit.ꝗa ad eoꝝ officiũ ꝑtinet fidẽ pꝛedicare iuxta
illud aggei. ?*. interroga ſacerdotes. legẽ. ſe etza
qᷓ;uis antiqtus fieret ꝑ diacones qñ adultiad ba/
ptiſmũ veniebant ⁊ magna inſtructiõe indigebãt
ne ipedirent᷑ ſacerdotes a maioꝛibus irca q̃ erãt
occupati. tũ qa ꝗcquid pot diaconus petſacerdos
etiam talis cathetizatio ad ſacerdotẽ ꝑtinet ⁊ ma
xime mõ.qa conſuetũ eſt. Unde de cõſe.di.ꝗ. Ca
iuſq; ecclie poſſunt fieri.ſicut ĩ hac ſca romana ec/
eleſia cui veo auctoꝛe miſteriũ exhibemꝰ nr̃i famu
latus ſollẽniter fieri ↄpꝛobanturſſʒ ꝓꝑtinet ad pa
trinos in ꝑticulari q́;uis ꝑtineat àd pᷣlatuʒ in cõi.
Unñ magę in lr̃a hꝰ di.c.penul.E xigit᷑ a patrino di
ligẽs circa eũ ꝓ quorñdet ſollicitnudoo.
Articulus ſextus .
Onſequenter guerinn de &⸗
circa hoc queruntur tria. Oꝛimo
trum per exoꝛciſmũ ptãs diaboli a

—

baptizando expellat᷑-lꝛ quid illa ſigniſicent que

fiunt qn baptizãdus exoꝛciʒatur ¶ z? gd illa ſigniſi
cẽt que nüt in ſollẽnitate q̃ poſt pap eclebꝛatut.
mGBBERONR bexoꝛciſmuz ptas
iC(v Rimo oñdo diaboli a baptizãdo
nõ expellitur.ꝑ exoꝛciſmũ nõ expellit᷑ ptaãs
diaboli a coꝛpoꝛe baptizandi.qꝛ nõ ſunt demoni⸗/
aci:nec ab eoꝝ aĩa.quia ſuꝑ aiam diabolus nullaʒ
habet poteſtateʒ.ergo nulio modo a baptiʒando
per exoꝛciſmum expellitur poteſtas diaboli.
Ntan nõ expellitur effectus miſi expulſa cauſa.
zpecm̃ ẽ tota cã quare diabolus hʒ ĩ noĩe ptãteʒ
cũ ꝑ exoꝛciſmũ ñ purget᷑ baptiʒadus a pccõ per
ipᷣm nõ expellit᷑ ptàs diaboli a baptiʒãdo ren
ꝑ exoꝛciſmũ ptas diaboli a baptiʒãdo expellitur.
aut hẽ ꝑ nalẽ exoꝛciſmi vᷣtutẽ.aut ꝑ diuinã inſtitn
tionẽ.nõ pꝰ mõ.qꝛ nãlis vtus ſenſibiliũ reꝝ nullã
vr hĩe ſuꝑ ſpm̃ ſeꝑatũ vᷣtutẽ. Nec ꝛꝰ mõ.qꝛ cuʒ ſa⸗
crjm no. le.ſit ſacre rei ſignũ.⁊ cã ex diuina inſtitu
tiõe.iã exoꝛciſmꝰ nõ eſſet ſacrale.ſʒ ſacr᷑ʒ qð ẽ fal-⸗
ſuʒ. Augꝰ.io.ð ciuitate.c.ꝛ. Uera pietate hoĩes
dei aereã ptateʒ inimicã pꝛiãq; pietati exoꝛciʒan/
do eijciũt nõplacãdo. Itẽ de ↄſe.di. 4. Siue puu
li ſiue iunnenes ad regeneratiòis veniũt ſacr̃ʒ.non
fontẽ vite pᷣus adeãt qᷓ; exoꝛciſmis exſufflationi
bus clericoꝝ ſpᷣs imudus ab eis abigat᷑ ¶ Ad iſtã
qõnẽ dixerũt aliꝗ ꝙ exoꝛciſmi nãli vtute tepelli
ab illo ꝗ exoꝛciʒat᷑ diabolicã ptãteʒ.qð nitunt᷑ dᷣ
clarare auctoꝛitate ⁊ rõe.vt.n.hẽpꝰ re.c.iõ. Da⸗/
uid cythariʒãdo repᷣmebat ptaãteʒ maliſi pᷣs a vexa
tiõe Saul. Nirtuoſioꝛ aũt ẽ vox ꝓlata ab hoie ;
ſonꝰ cythare. Roõne ẽt arguũt.oĩs effcũs pticipat
aliꝗd de vtute ſue cãe.cã aũt vocis hũane ẽ cõpo
ſitũ ex coꝛꝑe in aĩia.g̊ in voce hõisẽ aliqd ⁊ de vtu
te aie ⁊ coꝛꝑis. Un vna ⁊ eadẽ vox ꝓlata ab vno
E vᷣtuoſioꝛ q;ᷓ ꝓlata ab alio.cui atteſtat᷑ vbũ. Hier.
dicẽtis i epla ad Paulinũ.c.2.ꝙ hʒ neſcio ꝗd latẽ
tis energie viue vocis actꝰ.dñt ̊ ꝙ q;uis exoꝛciſ
mus nõ poſſit arctare demõis ptãteʒ rõe coꝛpalv
tutis tm̃.põt tñ rõc vtutis aĩe ⁊ faciẽdo ĩ baptiʒã/
do aliq; diſpoſitionẽ ꝑ quã magis ẽ diſpoſitus ad
patiendũ a demõe.⁊ ẽt directe agẽdo in ipʒ demo
nẽ nõ obſtate ꝙ foꝛtioꝛ ſit nãl eiꝰ vtus qᷓ; nãlis vir
e aie.ſicut.n.ignis qᷓ;uis ſit potẽtioꝛ terra.tam̃
ges in ea debilitat᷑ ab eiꝰ vtute inq; tũ rõe ſue ma
terie inferioꝛ foꝛma ẽ terre.ſic demõ rõe ſni poſſi
bilis põt pati a vtute vocis.qͥẽ in ea ab actiuo ipᷣi
us aie.⁊ i: ſi ꝑ naleʒ vᷣtutẽ vocis nõ poſſit totalr
vici ptãs demõis pot debilitari ꝑ eã. ¶ Dʒ 3 Bar/
guit᷑ ſic. aia exoꝛciʒatis ꝑ nãleʒ vtutẽ nõ põt facere
aliq; ipꝛeſſionẽ ĩ aia itellectiua puuli.nec in ſenſiti
ua. qa ĩ articło excõicato a dño Stephão piſienſi
epo ↄtinet᷑ ꝙ ſtelligẽtie ſupioꝛes ipᷣmũt i ĩferioꝛes
nicut vnd aia itellectiua ipꝛimit in aliã zi aiaʒ ſen-
ſitiua.nec in coꝛpe.vt.n.oñnſuʒ ẽ liꝰ v. di. ⁊.q. pe-⸗

nut. Diabolus ꝑ ſuã vᷣtutè nãleʒ nõ põt imediate

traſmutar iſtas res materiales niſi ad ſitũ ⁊ ad fõ
mã artiſicialẽ.nõ põt ̊ exoꝛcomꝰ ꝑ nãleʒ vtutẽ aĩe
exoꝛciʒatis aliq; diſpoſitionẽ care in puulo ꝑ quaʒ
magis ſit adiſ boſitꝰ ad ſuſcipiendũ demonis ac-
tionẽ. Et ſi hec vtus nõ põt agereĩ punlu mltomi
nus pot agere in demonẽ ·¶ ꝛeterea exoꝛciſmuſ
plus põt rõe ſigniſicatõis q; rõe vocũ.ſignificatio
n. dictõis. foꝛma ? vox materia, dictõ.n. ẽ vox ſi

gnificatiua.ſʒ ſignificatõ vocis nõ põt gãir agere
laliũ niſi mediãte appꝛehẽſiõe illiꝰ. Cug puulus ſi
gniſicatiõłs vocũ ñᷣ appᷣhẽdał voces exoꝛciʒãtes
nihil agere pnt nãlr in ꝑuulũ.nõ ꝑõtẽt ſignificatioꝰ
vocũ nalr mouere motiõe coactiua volleatẽ appᷣ
hẽdentis.qꝛ ipᷣaʒ nõ mouet niſ mediat Di cogni
tiua.qꝛ nõ põt cogere volũtatẽ. Et ex ↄnti nec vtu
teʒ executiuã.&̊ ſigniſicatõ vocũ q̃ d in exoꝛciʒã
do nõ pñt nãlr arctare demõis oꝑatiuaʒ ptaiom.
¶Ar g̊ mihi dð ad qoneʒ ꝙ ꝑ exoꝛciſmũ nõ vtute

nãli nec ſuꝑnaturali in ipᷣo ſic in ſubiecto exũte.ſʒ

vtute diuina ſihi ex decreto diuine mĩe aſſiſtente
ptãs diaboli a baptizãdo exgellit.ſic intelligẽdo
ꝙ arctat᷑ ptàs diaboli ꝑ ↄpałionẽ ad illũ ne cetis
ꝑpibus tm poſſit de cetero qᷓ illũ.q;tũ poſſet ſi exoꝛ
ciʒatus nõ eẽt.maxie in ipediẽdo baptiʒanduma
ſuſceptiõe bapᷣi ⁊ eiꝰ effectus ⁊ iõ exoꝛciſmꝰpᷣcedit
bap . Qnñ tñ ex aliqꝰ cau baptiʒat᷑ aligs nõ exoꝛci
zatus dʒ poſt bap exoꝛciʒari ſi ſupuiuat ꝑꝑ bap̃i

ſollẽnitatẽ ⁊ ad uandũ modũ baptiʒandi cõſueti

Ynifoꝛmitatẽ.⁊ ẽt qꝛ exoꝛciſmus nõ ti an bap’n.
ſz ẽt poſt bapm hʒ efficaciã ĩi repmendo diabolicã
ptateʒ quã diabolus accepit ſuꝑ hoĩem ꝑpccm̃.

(Ede ↄſec. di. 4 *. Sic noſtis. Et ſũptũẽ ab aus.

liꝰ.de ſymbolo.nõ mitũ pꝰpᷣnm. nõ creatura in
ifantibꝰ exoꝛciʒat᷑ aut ex ſufflat᷑.ſʒ ille ſub qꝰ ſunt ꝗ
ſub pccõnaſcũtur. Quauis aũt ĩ puulo pꝰ bap ſix
pccm̃.tñ i eo remaet hituali fomespcci.( Ad pin
in opp dð.ꝙ q;uidiabolus ſuꝑ aĩss nullã hẽat
ptãteʒ ĩmediate violẽtando eam.tñ ꝑꝑpccm ma

gnq ptaceʒ accipit ponẽdi mita ipedimẽtaõ hois

ſalutẽ niſi a deo reyᷣmeret᷑ imediate vł mediate

miſterio ageloꝝ ſcõꝝ.ad repᷣmonẽ aũt illiꝰ ptatis .

oꝛcſtat exoꝛciſnꝰ¶ Adꝛmmdð.qꝙ q;uiſ ptãſ quã dia
bolus hʒ ſuꝑ hoieʒ ſit ꝑꝑ pccm.tn executio illiꝰpo
teſtatis ẽ a demõe.⁊ ita vᷣtus dina arctado ipᷣʒ de
monẽ ꝓhibet młtas ipugnatiões qs diabolus fa/
ceret ;̊ hoĩem niſi repmeret᷑ eiꝰ ptãs.⁊ ꝑꝑ h̊ oꝛdi/
natus ẽ exoꝛciſmꝰ ad repmendũ ptãteʒ ipugnädi

ab iterioꝛi ⁊ aq̃ bdicta ad repᷣmendũ eer—

gnãdi ab exterioꝛi Ad ʒmn pʒ ſolutõ ex dictis ig
poꝛe qõis.nõ.n.p exoꝛciſmu ↄfert᷑ graſʒ remouẽ
tur ipedimẽta ↄſecutiõis gre.⁊ iõ nõ eſt ſac ʒ ſʒ ſa-
cramẽtale.¶Ad illud qð de pꝰ regu adducebatur
ꝓ alia opionte᷑ ĩ coꝛꝑe qõis dicit glo.ibidẽ. Dauid
ĩ cythara ſua malignũ ſpm̃ cõpeſ. cuit. nõ ꝙ tanta
vis eẽt choꝛdaꝝ i cythara.ſʒ in ſis crucis xpᷣi ꝗͥ ð
ligno ⁊ choꝛdaꝝ extẽſõe gerebat᷑ qᷓ iã tuc demões
eſtugahat Mot tñ ⁊ alr dxci ꝙ ille malus ſpᷣs nõ
erat ꝑmiſſus vexare Sau dpexatiõe de q̃ ibi loꝗ
tur ſcriptura.niſi excitando ĩtẽperatũ⁊ exceſſiuuʒ
melãcolie motũ.qm̃ vtus aie cõfoꝛtataꝑ illaz ar/
mõiã q; faciebat ĩ cythara ad h̊ ſpalr hitẽ aſpectũ
tẽꝑabat ⁊ repᷣmebat¶ Rnðoẽt paꝝ valʒ qꝛ ſps cũ
ſint incoꝛruptibiles ꝑ ſuas vtutes non ſic poſſunt
ſuas naturas in inuicẽ tranſmutare nec eaꝝ natu
rales vtutes ſicut generabilia ⁊ coꝛꝛuptibilia poſ
ſunt ſuas naturas ⁊ eaꝝ vtutes mutuo tranenuta⸗
J 7 „eeee qui 1 aſigni
Ecũdo quentur auneuauignt
qn baptiʒãdus exoꝛciʒatur? que ſit foꝛma
xoꝛqſmi.¶Rundeoz Hug ꝛ2. li. ð ſac. pte. 6. c. io.
omã exoꝛciſini in hunc mõʒ pficit. Signatur pꝰ
baptiʒandus crucis ſignacuio i fronte.in pectoꝛe

——

*
. . “ .
*

„7

—

nicſeni
opons
reoiulet

tur poſe 4
itustane

eri onmdb

cnuegien
⸗ e
gineanes!
tſtragdd
Utgtinlt
ſchei Mach

ſizca⸗

rnſacni
ſcnforle
ſpbärf
ſhorene
Neafrete
Mocnona
ücet
Tnechugn
Oiunc
citonef
fnuniauu
noru u⸗
Poꝛpor.
Agponana
car indeüp

(Aholiciren

hazeini⸗
Uüſtansain
„iepose,
Wſif

WRd

e.l .

gochri⸗
ldoment

Ni
o ve,

ſen venc
hoſisg ieii
Gyelammmn⸗
ERucenur
Uyhinide
Wsipeed
WhS
Arftant
Anrchee
Aiumä
neeeſen⸗
Vipötu
ltſacen

.Uspnls

1 e . .
l rorchite .

Kätſgnitcn
oler
netite
Tierininetſn
inerd
depannn id
roealſmni nftn
lſubiecocti,
mmemie aſitn
liſic inelict
Tacdtilünecc;
Stüpeſſetſig

Obaptizandenn

Serorclimn her
Maligsnoeret
iiaprmnan po hi
dadcöſ

taipedimnenẽ

ſione aätillt

. . +
mect N A
Cd AR&! *

CiniraE,
KeridCcchain
doact Daui
N * 8 4 . 4
R s ſen
atied z
iipenni nule⸗
r.
rehinrun lin
4btpäir hiiifen

rtoNfrö

„ g

5„
in ochs.in Abus. in airibus. in oꝛe vt totius
coꝛpoꝛis ſenſus hoc ſignaculo muniant᷑ cuius vtu
te oia ſaci ↄplentur ⁊ oĩa diaboli ſigmẽta fruſtrã
tur. poſteà datur ſꝗl bndictã in os eius vt ſapiaꝰ
ditus fectoꝛe care t iniquitatis ⁊ vltr nõ putre

oſcata vermibuꝰ vitiorum. Deide exuflaturma-

lignus Miritus vt ſpũs ſpiritu pellatur.poſtea tã
gunt᷑ ei tuůᷣres ⁊ nares cũ ſalina vt tactu ſuꝑne ſa-
piẽtie aures aperiãtur ad audiendũ vba dei na-
res ſil ad dcernendũ odoꝛẽ vite ⁊ moꝛtis.hᷣ eſt
ſacan apertiõis qð dũs ſignificauit qũ aures ⁊ os
tetigitſurdi ⁊ muti dicẽs effecta qð ẽ adaꝑire.vt
habet᷑ Math. 7. his cõpletis venit ſacerdos ad
fontẽ ⁊ cõſecrat᷑ fons in noĩe pꝛis ⁊ ſilij ⁊ ſpũs ſci.
vt ſcitasſacr̃i non exgo ꝗ miniſtrtſed ex eo ꝗſci-
ſicat ↄſtare ſciat᷑ tradlt ẽt noue vite auditoꝛibus
ſvmbolũ ſidei in quo aplice doctrine foꝛma conſi
ſtit poſtremo oblatus ad bapꝰ ꝑuulus ⁊ iterroga
tus a ſacerdote ſi abꝛenũtietſathane ⁊ oibus oꝑi/
bus eius atq; oibus põpis eius ꝑ oꝛa geſtantium.
ñndet hoc vᷣbũ abrenũiio.vt qui aliena iniqui/
tate obligatus eſt aliena fide ⁊ cõfeſſione ſoluatur
Di aũt eſt adultus. Rñdet per ſe ipʒ poſt abrenũ/
ciationẽ factã inungit᷑ oleo ſacro in pectoꝛe vttẽ
muniatur aduerſus hoſtẽ.ne ei deiceps imũda ⁊
noxia ꝑſuadere poſſit vngitur⁊ iter ſcapulas vbi
vigoꝛpoꝛtandi oneris eſt vt foꝛtitudinẽ accipiat
ad poꝛtandũ onus dñi.deĩde interrogatus ſi cre-
dat in deũ pꝛeʒ ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃ ſcm̃ vnãa eſſo eccleſiã
catholicã remiſſionẽ pccõꝝ ⁊ vitã eternam. Sub
hac à fidei riione trina imersone a ſoꝛdibus ve
tuſtatis abluit᷑ nouũ indutus hoĩeʒ. In eccleſijs is
in ꝗbus eſt ↄſuetudo aligdõ mittere eoꝝ que nar/
rata ſunt i foꝛma exoꝛciſini vel aliter oꝛdinare ſᷣ-

. uaudaẽ ſuetudo. qa illa nõ ꝑtinẽt ad eẽntiã bapᷣi

Mrri qqdilla ſignificet qᷓ
Ertio queri᷑ n in ſollenitate
que pꝰ bap celebꝛat᷑. Rndeo ꝙ ſʒ Hug
e.li.⁊.è.ꝑte.c.ii.poſtq; baptiʒat a fõte aſcẽdit ſa
cro chriſmate in frõte vngit᷑ vt ſpm̃ xpᷣi ꝑticipan
do merito deinceps xpᷣianus appelletur cohꝛs re

t

—i 2 glie ſacr. vnctiõe effectus. Deide traditur

iano veſtis candida vt ꝗ pᷣme natiuitatis deco
ren vetuſtatis pãnis offuſcauerat. hitu ſgenera-
tionisslie pᷣferat indumẽtũ. Tegit᷑ etiã eiꝰ capᷣ ſa

„ —

cro velamine poſt vnctionẽ ſacraʒ vt intelligat

ſe diademate regni? ſacerdotali dignitate potiri
Ad vltimũ dat᷑ cereus accẽſus in manus eiꝰ qua
tenus iplere doceatur euangelicũ illud qð dicit᷑.
Math. 5.. Sic luceat lux vꝛa coꝛã hoĩbus. vt vi
deãt via oꝑa bona? Glcen, pꝛem vim gin celiſ
eſt. nec eſt cedendũꝙ catheciſmus ⁊ exoꝛciſmus
q̃ fiunt añ baptiſmũ ⁊ ea que fiũt pꝰ baptiſmũ ſint
neceſſaria ad eſſentiã bapi.qꝛ ſine illis vere cõfer
ri põt bapꝰ.Sʒ ꝑtinent ad ſacr̃i ſollẽnitatẽ ⁊ pec/
saret ſacerdos h̊ omittẽs cãu — cepte
— Solis ſacerdoti
C Irca lutera M qettraditũ. ſupple
exofficio.ſi ſeruatur foꝛma a xpᷣo tradita.
ſupple cu materia? intẽtiõe debita.ſigna ꝑcepᷣ.i.
caracterẽ baptiſmalẽ ꝗ eſt ſign gre.⁊ extexius ſa
crm ſeruato caractere xhi.i.ſeruata foꝛm ⁊ intẽ/
tione ꝑ que caracter ipꝛimit. Nemo renaſcit᷑ niſi
pus naſcatur. BGintelligendũ eſt de renaſcẽq ꝑ ſa

.DP⸗

eramẽtiſuſceptionẽ. Agendũ eſt vt renaſcãtin ne
