teri ꝑ ſcriptũ.ſj ÿvtrũ ↄfitẽs alicui ſacerdoti omĩa
pccã ſua ð ꝗbꝰeſt memoꝛ.ſi diu poſt acceptã abſolu
tionẽ recoꝛdet᷑ alicuiꝰmoꝛtalis pccĩ qð an ſuã ↄfeſ/
ſionẽ ↄmiſerat teneat᷑ tẽtiõe nccĩtis illud pccm̃ ↄſ
teri illi eidẽ ſacerdotis 7 vtrũ poſſit diſpẽſari cuʒ
aliquo vt nõ teneat᷑ ↄfiteri g vrrum confeſſione
legitime facta ꝓpꝛio ſacerdoti reſpectu eoꝛũdẽ pec
catoꝝ in numero nccium ſit iterari ¶ο vtrum pꝛo
pꝛius ſacerdos poſſit de iure punire illũ ꝗ nõ ↄfitet

ſemel in anno. mlng d Keru
Tr AANRM nullus de necefli
Rimo oñdo te tenerur ↄfiteri pec/
cata ſua ſacerdoti. Nullus.n.tenet᷑ manife
e in honeſta e is ſui.ergo multo minus ma/
nifeſtar̃ tenet᷑ iboneſta aĩe ſue¶ Itẽ ð pnia.di.pꝰ ꝓ
pc pᷣncipium. Et recitat magiſter in lr̃a.c.ʒꝰ.lachꝛy
me lauant dclictum quod voce pudoꝛ eſt confitxeri
̊ ↄfeſſio nõ eſt neceſſaria ad remiſſionẽ pcci.a fi ſic
rõnabile eſſer ꝙ hoĩes tenerent᷑ confiteri.¶/¶ Item
ſi eſſet neceſſarium hoĩes confſiteri ſacerdoti h̊ nõ
videretr᷑ eſſe niſi ad taxandum emendam Pagl ſed

.*

homo ſufficiẽter põt taxare emẽdam pꝛo pccõ ſuo
vel aliquis diſcretus nõ ſacerdoſ.gꝗ vr ꝙ nõ eſt ne/
ceſſariũ hoies ↄſiteri ſacerdoti.¶ Cõtra boetius li.
pᷣ.de ↄſoł.non multũ longe añ mediũ. Si oꝑa me
dicãtis expectas opoꝛtet vt vulnus ðtegas.(Uteʒ
3iuſtitiaz eſt ꝙ reus ſit iudex in cã ſua.g̊ opoꝛtet ꝙ
peccõꝛ cũ ſit reus habeat aliũ hoĩeʒ iudicẽ.ſʒ iudex
nõ dz iudicare ð ignotis.ꝗ nccium eſt ꝙ pccõꝛ ma⸗/
nifeſtet iudici ſuã cam.Rñndeo ꝙ oẽs ð neceſſita⸗/
te tenent᷑ ↄfiteri pccã ſua ſacerdoti.qꝛ xpᷣs G hechit
implicite ĩ figura cũ dixit lepꝛoſo mundaroAade
oñde te ſacerdotibꝰ.math.g.⁊ẽt ſine figura.in h̊ ꝙ
nõ tñ ptatẽ iudicãdi in foꝛo exterioꝛi ðdit diſcipu
lis accpiẽidã ab alijs mediãte petro cui eam ꝓmi/
ſit an paſſionẽ᷑.cũ ſibi dixit illud qð ſcriptũ ẽ.math.
6õ.Tibi dabo claues ⁊c̃.⁊ ðᷣdit poſt reſurrection?
cñ dixit ei. Paſce ⁊c̃.Jo.ꝛ.ſed ẽt ðᷣdit ptãtẽ iudicã
di in foꝛo oſciẽtie nõ tm̃ apłis quoꝝ ſunt epᷣi ſucceſ
ſoꝛes ſed ẽt alijs diſcipul quoꝝ ſunt ſucceſſoꝛes in/
ſerioꝛes ſacerdotes ⁊ illã ptãtẽ oibus imediate de
dit ꝑſeipᷣm cum poſtreſurrectionem dixit eis. Ac/
cipite ſpm̃ ſcũm.quoꝝ remiſeritis pccã remittunt
eis.⁊ quoꝝ retinuentis retẽta ſunt.Jo.⁊ꝛo.ꝗbus ãt
dat᷑ ptãs iudicãdi ð aliqua cã implicite dat᷑ eis po⸗
teſtas cognoſcẽdi ð illa.nullus.n põt eſſe bonus ð
his que ignoꝛat.ſacerdos aũt cognoſcere non põt
ſufficient᷑ foꝛe facta ↄſcientie pccòꝛis niſi pccõꝛ ei⸗
ſcientiam ſuã ꝑ ↄfeſſionẽ aꝑiat. Sed foꝛte dices ꝙ
ex dds non ſequit᷑ ꝙ pccõꝛ teneat᷑ de ncciĩte ↄfiteri
ſacerdoti.ſed ꝙ ſi ↄſitet᷑ ſacerdos põt ipᷣm iudicare
ð ↄfeſſis.ſed hec euaſio friuola eſt.nullus.n. eſt iu/
dex meus ꝓ quo non teneoꝛ facere niſi quantũ vo⸗
lo.cũ g̊ xpᷣus ſacerdotes ↄſtituerit iudices alioꝝ in
foꝛo ↄſcientie tenent᷑ pccõꝛes ð neceſſitate ſalutis
ↄfiteri pccã ſua ſacerdoti.⁊ iõ bene diẽ ſapß. ꝓuer.
28*.c. ꝙ ꝗ abſcondit ſcelera ſua nõ diriget᷑. Aucro/
ritas etiam aplica h̊ pᷣceptũ ꝓmulgauit.Vñ Ja.iĩ ca
nonica ſua poſtq; dixit infirmat᷑ ꝗs ex vobis indu/
cat pᷣſbyteros ecclie ⁊c̃.⁊ cito poſt ſubiungit cõſite/
mini alterutrum pccã vr̃a ⁊ oꝛate ꝓ inuicẽ vt ſalue
mini.in quo pʒ ꝙ intellexit ↄfeſſionẽ eſſe faciẽdam

ſacerdotibꝰa eam eſſe neceſſariã ad ſalutem.⸗ neß

hoc qð dixit vt ſaluemini qð nõ tm̃ referẽdũ ẽ ad ł
qð dixit.oꝛate ꝓ inuicẽ.ſed ẽt ad h qð dixit ↄfitemi
ni.quomõ aũt oꝛare ſit neceſſariuʒ ad ſalutẽ põt vi
deri ex his q̃ dcã ſunt ſuꝑius de oꝛone.di.5ꝰ. Pꝛe
ceptũ ct ð ↄfitendo ſacerdoti.ecclia circunſtatiauit
itũ ad illũ cui ↄfitendũ eſt.⁊ q;tũ ad tpᷣus ↄſitẽdi.⁊
q;tũ ad moduʒ.er ð peni.⁊ remiſ. Oĩis vtriuſq; ſe⸗
xus vbi ſic dicitur. Omnis vtriuſque ſexus fide-
lis poſtq; ad annos diſcretionis peruenit omnia
ſua pccã ſaltẽ ſemel in ano fidelr ↄfiteat᷑ ꝓpꝛio ſuo
ſacerdoti.⁊ iniunctã ſibi pniam ꝓ viribꝰſiudeat ad
iimplere.ex pᷣdictis patet ꝑ ↄtritionẽ moꝛtale pccm̃
nõ remitti ſine ↄfeſſione in re vel in ppoſito expli/
cite vel ixlicitę.⁊ ſic dʒ ĩtelligi illud qð dr ð penitẽ.
di. j.c. Si cui..ex his.nullus an ↄfeſſionẽ oꝛis ⁊ ſa
tiſfactionẽ opis peci abolet cipam. ¶ Ad pm in op
pm dð ꝙ inhoneſta coꝛpoꝛis expedit qñq; manife-
ſtare medico ad curationẽ ⁊ hac intẽtiõe manifeſtã
da ſunt etiã ihanegt anime ſacerdoti tanq; me/⸗
dico anime ¶d ? dð ꝙ m qð dicit magiſter in

lr̃a huius di.c.vlti.illud vᷣpum ad publicã pniaʒ re

ferendum eſt.ibi.n.vtutes lachrymaꝝ ⁊ confeſſio

nis oſtendens ſigniſicare voluit ꝙ lach

„Art⸗

— .
—

te ⁊ ſecreta confeſſio.ſicut que ſit ſoli ſacdoti la irenemen
uant delictũ quod pudoꝛ eſt publia conſiteri.⁊ qðᷣ ſeiͤckde⸗
poſt hoc dicit ſe lachrymas petrilegne nõ confeſ⸗ lgiſen
ſionem vel ſatiſſactionem.ꝑ hoc non exeludit illa Miunötf
multa.n.facta ſunt que ſcripta non ſunt. vel foꝛte iiele d
nõdum facta erat inſtitutio ↄfeſſionis que modo? Nelgediin
¶Ad ʒ eõ ꝙ ille ꝗq nimis eſt familiaris vni parti tan defe
iudex eſſe non dʒ in illa cauſa.extra ð officio ⁊ N nſuatg
ſtate iudi.deleg. Inſinuante.qꝛ ſicut dicit gl. ibidd Gienond,
Familiaritatis affectio veritatem impedire ſolet. ſcſopecht
homo autẽ nimis eſt familiaris carni ſue.⁊ ideoñ creingtci⸗
eſt rõnabile ꝙ ſit iudex in illa cauſa in qua agenduʒ ſeeineni⸗
eſt ð punitiõe carnis ſue qᷓ;uis illa punitò ſit ad ani ſtoneonini
me curationẽ Pꝛeterea oↄfeſſio non ſolũ oꝛdinat᷑ ſöuoleurde
ad taxationẽ emẽde imo ad aliquam relaxationez
pene virtute clauium ⁊ ad ſuſceptionem gre.⁊ qi 1
nullus hʒ claues in foꝛo pnie niſi ſacerdos.ideo nõ i
eſt neceſſarium cõfiteri non ſacerdoti.etiam cum weſente
haberi non põt ſacerdos.vnde illud verbum ma- gieirc⸗
giſtri in lr̃a.c. Sꝰ.Si defuerit ſacerdos pꝛoximo vl Verehn
ſocio faciẽda eſt confeſſio.exponendum eſt de con⸗ fürberen
gruitate non de netcſltnie e dicn in coꝛpoꝛe enl zie
queſtionis patet ſolutio expꝛ: edaſtone ſecüda. vonartin
vtrum homines te- ſen
Ertio 4 ner I neantur confſiceri pec inte
ata ſua ſacerdoti ex iure nature. Et videt ſpei niiu
ꝙ ſic. glo. ſuꝑ illud gen.ʒꝭ . Adam vbi es.dic ꝙ ver e neten
ba ſunt increpantis ⁊ ad confeſſionẽ Mouẽtis vel Nefmaod
cogẽtis ſᷣm aliã lr̃aʒ nõ ignoꝛantis.j̊ in lege nature firife
tenebantur homines ad confeſſionem. quod non imnancin
eflet verum ſi non eſſet de iure naturali.iOtem vt . ſrchun
habetur decretoꝝ di.j.circa pꝛincipium. Jus natu T.. stcde
rale eſt quod in lege ⁊ euangelio continetur:ſed ex cipte
lege diuina tenetůr homines peccata ſua conſiteri Aracg.
ſacerdoti.vt declaratum eſt in queſtione pꝛecedẽ- ſeſtoneni
ti. diciturotiam leuit.I6. ꝙ ſacerdos debeat conſi iſätgafi
teri omnes iniquitates ſilioꝝ iſrael. quod non po- Noörond
terat facẽ niſi eas ſciret.necſcire poterat niſi ꝑ eo- tiinzfeſß
rum confeſſionẽ.ergo ad confitẽduʒ peccata ſacer arinkain
doti tenẽtur homines de iure natuie. Otean con/⸗ etigiui
feſſio non tantum eſtpars ſacramẽti.ſʒ actus viſ⸗ enininc
tutis.actus aũt virtutum moꝛalium ſunt ður ma ſcnin
ture ̊ conſiteri peccataſ. acerdotiẽ ð iure nature, igenn.
¶Kontra huꝰpꝰiiꝰ.ð ſacra.parte nona.capi.ſo. di⸗ ſedigzi
ci ꝙ ſacramẽtum ẽ ex inſtitutione ſigniſicans. ſed arn
o quod ẽ ex inſtitutione.non eſt ð iure nature.ergo Nedenn
ſacramẽrum non ẽ de iure nature. Oʒ confeſſio eſt Nunmnin
amẽti pnie. non ẽ ð iur nature. Rndeo igatstm
pars ſacramẽti pnie.gn Rndeo Kin
duplexẽ confeſſio.ſ.mẽtalq fit ſoli vo.⁊ hecẽ de i i⸗
iure nature. quedam vocalis que fit ſacerdoti.“ mnnim
hec nonẽ de iure nature.quia nihil eſt ð iure natu⸗ ibeg
re niſi illa pꝛima pꝛinc pia agibilium quoꝛum ve ln
ritas vltro offert ſe naturali cognitioni pꝛatici in- an Prfn
tellectus. vel ea que ex eis per modum concluſio⸗/ * . e
num immediate vel mediate ſequuntur. ? quia nnc
ex illis pꝛincipijs ſequitur per modum concluſo-/ Kdn ekin
onis.ꝙ homo deo laudis confeſſionẽ exhibeat tam nliſen
coꝛde qᷓ; oꝛe.⁊ confeſſionẽ peccatoꝛum mentalem Nrmnalion⸗
per eoꝛum recognitionem ⁊ deteſtationem in coꝛ enn rhoie
de.ideo tales confeſſiões ſunt de iure nature.ſed i Utſmie
cõſiteri peccata ſacerdoti nõ eſt de pꝛimis pꝛinci/ ien 9
pijs agibilium.quoꝛum veritas vltroſe offert na lletenen
turali cognitioni.nec ſequit᷑ ex pꝛimis pꝛincipus lfſaceng.
.
„ *
— ₰ſ
„
— 1

4 — *xvij. i.
Midfu iuris nãlis per modum concluſionis.nec imme· bhõ non teneat᷑ penitere de venialibus eo ꝙ ſiłſtar
ide ſiteri diate nec mediate.⁊ iõ cõcedendã ẽ talẽ confeſio psnt cũ gra ⁊ poſt hãc vitã remitti.q ꝑꝑ nõſeꝑant.
öni nẽ nõ eſſe õä 0 õäs glo. nec a regno ecclie militatis nec triuphantis.⁊ idðᷣo
tie logt defeſſt ne facienda De Ad m dð ꝙ lex ꝓſe nõ indigent de nccitate officio clauiũ quo aꝑia
amin dü Ddiuina nõ tm ↄrinet legẽ nqe.ſʒ ſuꝑadd t.vt ſupiꝰ tin regnu tn ner acc is hõ tenet de illis penitere ⸗
dſinsde n bitũẽ liꝰ. 3*. di. 3 7.q.i.⁊ iõ n ſequit᷑ ꝙſi aligd ſit ¶aiñteri ſicut declaratũẽ ſupiꝰ di.pcedẽti.in illa qõe
nsetimünen de lege dinina ꝙ ſit de lege nie ¶ Qð etiã dicebar Atrũ neceſſaria ſit pnia de venialibus vbi demẽ
ZMD inar de ↄfeſſione q̃ ſiebat in lege vet eri.ſdenduʒ eoꝙ ꝑp obſeruationẽ ſtatuti eccliaſtici hõ tenetur
Me giandeng i ꝙ lia erat gnãlis⁊ indiſtincta.ad quã tenebantu· ven alia ↄfiteri ſi nullũ hʒ moꝛtale ad cõſitenduʒ.
wruminenit aliquo mõ.ſ.ꝑ dtermĩatõeʒ ſacrificioꝝ. Uñ illa cõ aliꝗ dicunt ꝙ tał tñ tenet᷑ ad dicendũ ſacerdoti ali

mnsciſte zin feſſio pecõꝝ filioꝝ iſrael quam faci ebat ſacerdos quod pccm̃ in ſpali.ſʒ tm̃ ad dicendũ ꝙ non credit
. AN

Uennun erat in gnalt tm. Ad z' dõ ſi talis cõ feſſio nõ ſe bie nin venialia tĩ.Ad v" dõ ꝙ quãuis hns
l ſit de iurenãe ablolute.tñ eſt de iure nãe ex ſuppo/ moꝛtale pccm̃ nõ teneat de nccitate venialia ofi⸗
1acktononſo ſitione diuini pᷣcepti ⁊ eccliaſtici.nãle.n.iudicium teri.ex hoc nõ ſequit ꝙ ꝑ pccm̃ moꝛtale ſua coditõ
Hüun nen rõis dictat debere ſieri illud quod deus pᷣcipbit. efficiatur melioꝛ.qꝛ multo peiusẽ hꝛe moꝛtale an
Augun ſelrrin 8 4 . vtꝝ oẽs teneãt᷑ cõ teneri venialia ↄfiteri q; teneri cõfiteri venialia ⁊
uiüntnengen Marto uerit ſteripecãſua ſacẽ no bãe moꝛtale. (Ack zn d iuis vn papa non
Nniſundcgiten doti.Et vẽꝙ nõ.Ili nõ tenent᷑ ↄſiteri qnõ heæẽat iperiuʒ in ſucceſſoꝛeʒ.tñ deus hẽt imperiũ ſuꝑ
nadmn tenent᷑ penitere.ſʒ hũres ſola pecã venialia nõ te- eosqꝗ implicite pcepit ↄfeſſionẽ eẽ faciendã ſacer/
mlNdn nent᷑ peniter̃ in hac vita.qꝛ vt ſuꝑiꝰhitũ eſtremit doti vt viſuʒ eſt. Et rõe hꝰ.papa tenẽ ad obpᷣua/
ttipñt poſi hac vitã. 5illi qni nõ hnt niſ pccã venia tionẽ hꝰpcepri de nccitate ad obᷣuandũ aũtipʒʒ ʒ
atemden lia nõ tenent᷑ ↄſiteri. Itẽ hñtes pccã moꝛtalia nõj circũſtantiationẽ oꝛdiatã a ↄcilio gnãli tenet᷑ de cõ
ienſauden tenent᷑ ↄſiteri de venialibus. Sʒ carentes pecca-⸗ gruitate.ꝛ.q.pꝰ.Cõſidimꝰ.⁊ Mira.e.q.Juſtitie.
euffiniſil to moꝛtali nõ tenẽt᷑ ad ↄfeſſionẽ alicuiꝰ qð nõ tenẽ Vbi dẽ ſic. Juſtitie ac rõis oꝛdo ſtudet vt qꝛ ſuceeſ-
. mm Ammet tur ↄſiteri ſi h̃ent pccm̃ moꝛtale.alpccm̃ moꝛtale ſoꝛibꝰ deſiderat madata ſua ſeruari pᷣceſſoꝛisſi ui ꝓp
M ↄditionẽ pccõꝛis faceret melioꝛẽ.& illi ꝗ nõ hnt ni- cul dubio volũtatẽ ⁊ ſtatuta cuſtodiat.(ld ꝗ'n di
mraIN Lind ſi pecã venialia nõ tenẽt᷑ ↄſiteri.¶Iteʒ er de elect? cendũ ꝙ ille qnõ põt loꝗ dʒ ↄfiteri ſigno vel nutu
Antes ne. Innotuit.nõ hʒ imperiũ pariparẽ.g ad pᷣceptũ eo moõ quo põt.26.q.õ Dui recedũt. Illi aüt gloꝗg
A niſini gaust de ↄſitendo ch fuerit fem̃ ꝑ papã nõ tenent᷑ eiꝰ ſuc põt ⁊ hʒ ſacerdore pnte nõ ſufficit ↄfeſſio ꝑ ſcriptu
õ ceſſoꝛes ¶ Itez nemo tenet ad impoſſibile.ſʒ mu rã fcãʒ.qt qᷓis ſit ad mãifeſtandũ pccm̃.tñ qꝛẽ ꝑi

WKN

WCumi nionẽ Iez nemo tenet᷑ ↄfiteri duobus. cũ ſacer quo pᷣcipue mãifeſtari ↄſueuit hoĩs cõſcia.⁊ hic eſt
mnn. dos nõ intelligit linguã pccõꝛis nõ tenet pcc̊ ſibi act loq̃ndi. vñ mgf ilra. cꝰ. 4. diẽ ꝙ ds docuit
CrrowcueEiN. ↄfiteri ꝑ interpꝛetẽ.qꝛ tũc fitereiduob. td illa coꝛꝑali pntia pcca ↄſitẽda.nõ ꝑ ſcriptũ maifeſtãda
onnu decretalis. Dis v ſc ſerns. n obligat ad con necẽt ꝑ nũciũ m mgrʒ ibidẽ.vtꝗ pꝑ ſe peccauit ꝑ
GrrmteNN. feſſionẽ niſi ſideles aſtos diſcretiõis hntes.ſʒ miti ſe erubeſcat.d m dð ꝙ ĩ illo cau iterps ſacer
t ticttaedd tiſũt ꝗ añ qnos illos peccãt.&ᷣ deles- paᷣires alij dos ꝓ vnaꝑpſona putãt᷑.tñ vꝛ aligbꝰ ꝙ pccõꝛ ĩ illo
eichuion pccõꝛes nõ tenẽt᷑ ad einone We; ullus dz mẽ? cau ↄfiteri nõ tenet᷑ niſi iqᷓ;tũ poſſʒ ſacerdoti oñde
n mit tiri in ↄfeſſiõe.ſʒ poſſibileẽ aligs veniens ad ſa- reꝑ ſigna.ↄſiteri.n.ꝑ ĩterpᷣtẽ nullõ iure nec poſitio
i unſr cerdotẽ eui nõ eſt ↄfeſſus ãno illo nullũ penitꝰ hẽat nec diuio ẽ ↄſtitutũ.⁊ cũ ↄfiteri ſit multũ difficileñ
mmn Ma pecm̃. ano illo ſibi ↄfiteri nõ tenet᷑.alias opoꝛtert videt᷑ tutũ pls artare ↄfeſſionẽ qᷓ; artet ꝑ ius diui
a. eũ nẽtiri in cõfeſſione.¶ Coͤtrᷣa vt hitũ eſt ſupiꝰ. cõ ne vl poſitiuũ.vt.n.dẽ ꝓuer.penl.s vehementer
n g afnt ſiteri ſacerdoti eſt pᷣceptu dei.ſʒ ad pꝛeceptum dei emungtit elicit ſanguinem.iAd dicendũ ꝙ; de
mnn in e om̃s tenent᷑ Iteʒ ↄſiteri ſacerdoti pᷣceptũ eſt apti- cretalis ſecundũ glo.ibidem per annos diſcretio⸗
tgin ce ſedis ſʒ ſicut d decretoꝝ di. ig. Sic oẽs apliceo nis tempus intelligit quo homo eſt doli capax.qꝛ
n iaiii ſedis ſanctiones accipiẽde ſunt tanq; ipiꝰ diuina tunc poteſtpeccarẽ.quod magis accelerat᷑ in vno
m nenn an voce Petri firmate.̊ ideʒ vt pᷣus. Rñndeo ꝙ re q; in alio.quod autem in argumentotangebatur ð
uncin ſot gulariter oes tam ſideles q infideles tenentur ad infidelibus ſolutum eſt. ¶d vltimum diendnz
nmn ſtiin faciendũ ↄfeſſioneʒ ſacepdoti xpᷣiano inq;tuʒ iſtuil ꝙ tali ſufficeret dicere ſe nullũ cõmiſiſſe peccat
ztume ſ pᷣceptũ eſt pᷣceptũ dei ꝗ plenitudinẽ ptatis hẽt vl· quod ſciat poſtquã legitime confeſſus eſt. Uelpo/
hi int ſup om̃s.ꝛ pᷣceptũ vli dedit. ſi aũt nò eſſet pᷣceptu, teſt dici ꝙtalis non teneretur confiteri.quia care
i niſi ab ecclia ad eius obſeruationẽ nõ tenerẽt illi q re longo tempoꝛe omni peccaro tam veniali quaʒ
ndn n ſacr̃m baptiſmi nuq̃ ſi nſceperũt. qꝛ vt ſupiꝰ oñſuʒ moꝛtali non poteſt homini conuenire niſi expꝛiui/
cnun ſnn eſt. di. 7.p. q. ar. 2. Uicario xpi nõ fuit ↄceſſa di· legioſpeciali.æ ſtatuta non ſe extendunt niſi ad ea
emtic recte ptãs ſup illos qui ſacrm baptiſmi nõ ſuſcepe que eueniunt de lege communi. ig. q. 2. Due. §.
aciſl egſ⸗ runt qð eſt ianua qua inrrat in eccliaʒ militantẽ. lex. vbi dicitur. ꝙ qui lege pꝛinata ducitur nullara
vmin ln ga diuinũ pᷣceptũ cũ ſit ronabiliſſimũ ñ obligat ad tio exigit vt a lege piꝑlica conſtringatur. Et ſimi-
min n ae aliꝗd irrationabile.iõ ad obſeruationẽ huiꝰ pᷣcepti ? le habetur extra de rzularibus. Licet.
— mn nõ enrtunholet r e SSritenad enabile; -„ „ ſacerd
A NNn caãm ⁊ legitimã onẽ.ſicut ſunt illi qnõ hñt 4 tur im lacerdo
, älacerdotis n⸗n.v ve auic dici , taes Ad into qritur vtrum enae
n e el de nccitate teneant᷑ laicis cõſiteri.cũ nõ ſit pᷣceptũ aeneat pẽitẽs ei ↄfiterip ſcriptũ Et viꝙ ſic
ai grin fſiteri niſ ſacerdoti.Ad pm in opp dõ ꝙ q;ʒuis Nu obligatur ad faciendum aliquid ſi non poteſt
un nioſu
,At
e
„—
„ *
41 , .
1 £ £
4 „
4 . „

ti ſunt ꝗ nõ pnᷣt loꝗ.g̊ milti ſunt ꝗ nõ tenent᷑ ad ↄfeſ

ſacr̃i regrit᷑ determiatꝰ mãaifeſtãdi mous.ſ.ꝑ actũ

6 HD
ii coplere. tu tenet facere ꝙ pt. Iz boĩes obliga næfczz recolat dealiquo qð tũc tradidgat obliuio ͤnhn
tn tendi pccã ſua ſacerdbti or aliqñ h̊ ꝑfcæ ni põt de illo eidẽ ſacerdoti ↄſiteri ⁊ ab Codę abſol litir
cõplerẽ nõ pnr tenẽtur facere de ̊ qð vñt. ſi non ui. n poſſet eis videri qð pcoſpthe )feſſioiſ obli inmſeni
hnt pntiaz ſacer dotis cui pccã ſua poſſint mãifeſa tũ poſtea cognitũ eſt ad eunde ſacerdotẽ referen. ahhnn
re ꝑ verbũ ſi pnt ſcribere renẽtur ea ſibimanifeſta dũ.Mihi aũt diſtinguendũ vĩ ꝙ aut tpe pfeſſiõis koſano.
repꝑp Kriors NCen ſicut neceſſariũ eſt ofiteri vᷣbo penitẽs adhibuit debita diligentiaʒ pꝛout de lege nAinspr
vel nutu ſi aſſit facultas.ita neceſſariũ eſt ↄfireri ſa cõi hũana ꝑmittit fragilitas vt memoꝛiã hẽat oiĩ⸗ Pteenk
cerdoti ſi haberi põt.ſʒ ſi ſacerdos hꝛi nõ poſſit ne um pc&ꝝ ſuoꝝ moꝛtaliũ aut fuit ignoꝛãs igno⸗/ n ieonnoͤ
ceſſariũ nõ ẽ ↄſiteri ñ ſacerdoti.dicit.n.mgr̃᷑ huiuſ tiaaffectata vel craſſa ſi ſcðo mõ.credo ꝙ rectarõ gapndiſpen
di. cẽ. ʒꝰ. nõ dico vt ↄfitearis pccã tua cũ ſeruo tu exigit vt illud idẽ pccm̃ ↄſiteat᷑ eidẽ ſacerdoti ſi il- erepoſtie
ga ſili nõ tenet᷑ ea hõ mãaifeſtare ſacerdoti ſcrtiotto lũ cõmode põt inuenire ? nõ ſit ab illo ſacerdote in tünsinten
ᷓ̃uis nõ poſſit vbo.¶ Rñndeo ꝙ ſacerdote abſente terdcã poſtea abſoluẽdi ptãs aut pᷣdem pecm ⁊ oiĩa nseroti
nõtenet᷑ penitẽs tẽtione neceſſitatis ei ↄſiteri pr alia pccã moꝛtalia poꝛi ſacerdoti ↄfeſſa ꝓut põtre Oderil ⸗
ſcriptũ.q;ꝛ ad hoc nõ obligat᷑ hõ de iure nature.qa colẽ oſiteat᷑ alteri ſacerdoti.ſi pᷣmo mõ.nõ credo ꝙ rinoduuni
vt ſuꝑius hitũ eſt ↄfiteri pccã ſua ſacerdoti nõ ẽ p· phoꝛ ſacerdoti teneat᷑ tẽtiõe nccitatis illð pcem̃ cõ nEtehdr
ceptuʒ legis nature q;uis aũt obliget᷑ hõ ad hoc ſi ſiteri.tenet᷑ tñ illð pccm̃ ↄfiteri alij ſacerdoti q;uis ſoporepoſti
hʒ ſacerdotẽ pñtẽ ex iure diuino ⁊ poſitiuo.non tñ eni de iſto fuerit abſolutus quantũ ad iudicium ec ſtiſereiihi,
luenio pᷣceptũ a iuꝛe diuino vel poſitiuo vt ꝑſcrip eleſie triumphantis ⁊ militantis.quia ſacerdoſab Nſntſttr
tũ ea teneat᷑ mãifeſtare ſacerdoti cũ ipᷣʒ nõ põt ha ſoluere poteſt de confeſſis ⁊ de pꝛedcõ modo obli (ipihe
bere pñtẽ.⁊ G eſt rõnabile.ſacr̃m.n.pnie non eſt iu tis.tamen quia abſolutio ð oblitis dʒ intelligi ſub RKHH
dicio publico ſʒ ſecreto in quo iudicio ſacerdos te hac conditione.vt.ſcilicʒ quando reducta fuerint eiklte⸗
net penitentẽ diligẽter examinare pccĩ ⁊ pccõꝛis ad memoꝛiam dicant illi ſacerdoti in confeſſione hſ
circunſtantias inqlrendo vt pꝛudent intelligat q qui ab illis poteſt abſoluere tenetf᷑ illud cõſiteri ꝑꝰ
le ei debeat pᷣbere ↄſiliũ? cuiuſmõi remediũ ad; eius remotam obliuionemm. Mic
hibere diuerſis experimẽtis vtendo ad ſananduʒ —— R timo queritur vtrum poſſit dil⸗ gie
egrotũ extra de pe.⁊ re. Ois vtriuſq; ſexus. Si ãt 6 Zptimo ſpenſari cuz aliquo vt non unn i
penitẽs teneret᷑ tẽtiõe neceſſitatis conſiteri ꝑſcri- eneat᷑ conſiteri. Et videtur ꝙ ſic. diſpen-· ninct
ptũ ſua pccã ſacerdoti abſenti imineret piculuz ne ſatiõ ẽ quedã iuris intpꝛetatio in geigrcin partez ite ſci
aut eẽt defectꝰ in pᷣ̃dcã examĩatione aut de pccõꝛũ Sed papa interpꝛetari poteſt verbauangelij. . an di
penitẽtis reuelatione.lr̃e.n.faciliter pñt ꝑdi.aut ꝑ q.4. Pꝛeſul.ergo non obſtante ꝙ conſiteri ſacer . la
nũciũ malicioſe aꝑiri aut ꝑ nũcij ignoꝛãtiã tradi i doti ſit pꝛeceptum euangelicum papa poteſt in il- ie Nau
li cui nõ mittũtur ꝗ eas apiret. aut ſacerdoſ ſiẽ ma lo diſpenſare.¶ſItem tantam poteſtateʒ bhabʒ qni amnm
licioſus poſſet pandere còfeſſiõis verbũ ⁊ 3 peni- cunꝙ; papa quantã habuit beatus Petrus. S beg . uuunnnts
tentẽ ꝑ manũ ſuã pꝛobare talia ꝓbatiõe pꝛobabili to Retro dictum eſt.quodcũq; ſolueris ſuꝑ terra. imdnnd
abſq; q̊ ꝙ in hoĩs iudicio poſſet depꝛehend i? hec ⁊c. Math. ib.ergo qui bſeens eſt a pꝛecepto cõ N
Vltia rõẽt ↄcludit ꝙ ſacerdoti pñti penitẽs ꝗ nec v feſſiõis per papam a deo abtolutus eſt Rtem lex e
bo nec nutu poſſet cõſiteri nõ teneret᷑ tentiõe ncci· non obligat an ſui pꝛomulgationem.ſed lex de cen
tatis ↄfiteri ꝑ ſcriptũ. Vñ ſi ̊ faceret nõ eſt nccita- iſitendo ſacerdoti pꝛomulgata fuit per aplos vt ſu che
tisſʒ ſuꝑerogatiõis.Ad arm ĩ oppin dõ ꝙ freqᷓnter perius dem̃ eſt. cum ergo papa poſſit diſpenſare ʒ liſ
ↄtingere põt ꝙ obligatus ad faciendũ aliqd ꝑ vnãũ canones apoſtolox. :. di. Pꝛeſbyter. videt pa⸗ zachae
mõdũ nõ tenet᷑illud facere ſi modũ illũ obſeꝛuare pa poſſit ichenſene in pꝛecepto de confitendo ſa- nſcht
nõ põt. Uñ iudex qᷓ;uis teneat᷑ exequi iuſte qð iu cerdoti.¶ Item ſicut pᷣcepta noui teſtamenti ſunta nelan
eſt. iuẽ illud deutero.ib.Juſte qð iuſtũ ẽ exeq̃ris.ñ deo.ita pꝛecepta vereris.ſed pꝛeceptũ eſt in vẽte Wiaſeraumn
tñ tenet᷑ exequi illud iuſtũ ſi exeꝗ iuſto mõ non põt. ri teſtamento decimas ſoluere.in quo tamen pꝛe/ R ,
Sitir dico ꝙ q3uis hõ teneat᷑ ↄfiteri verbo vel nu⸗ cepto papa diſpenſare põt.extra de decimis. Ex- A
tu ñ.tñ ð neceſſitate ↄſiteri qñ ↄfiteri nõ poteſt ali - parte mua infra.⁊c.ſequenti.ergo ſimiliter non ob „. Nchrinn
quoꝛũ pꝛedictoꝛum modoꝛum. o ſtante ꝙ pꝛeceptum de confitendo ſacerdoti ſit pᷣ⸗ ſeſedenid
xto querit vtx cõſitens alicui ſa ceptum noui ſacramẽti papa in illo diſpenſare po lnkehirni⸗
cer doti oia pccã ſua ð teſt Ntem. iʒ.di.in pꝛincipio contra ius nature Rſckile
gbus eſt memoꝛ ſi diu poſt acceptã abſolu⸗ poteſt diſpenſari cauſa nmioꝛis mali vitandi.ſed Gſitlonetg
tionẽ recoꝛdetur alicuiꝰ moꝛtalis pcci qd añ ſam omne ius nature ius diuinum eſt.quãuis non om⸗ afteneiin
Zfeſſionẽ ↄmiſerat teneat᷑ tentione necitatis illul ne quod eſt de inre diuino ſit de iure nature. er- eſtneſaͤp,
precm ↄſiteri illi eidẽ ſacerdoti.¶ Ad iſtã qõnẽ fõte go in omni pꝛecepto diuino papa poteſt diſpenſa⸗ enonopörpe
dicerent ꝗdã ꝙ ſic. qa foꝛte eiſ videret᷑ ꝙ ſicut pec re cauſa maioꝛis mali vitandi.i Contra .papa cõ ſendtzinhen
catũ eſt diuidere ↄfeſſionẽ ſcienter ita aliquo mo- raa euangelium diſpenſare non poteſt.:.q. ma lent
do peccatũ eſt confeſſioneʒ diuiſaz ignoꝛãter nolle Sunt quidam. ſed confiteri ſacerdoti eſt pꝛeceptũ ſengneſtfin
reunire poſt ignoꝛãtie remolgeʒ. Pꝛeterea ea que euangelicum vt ſuperius oſtenſum eſt. ergopapa oemiiſtegg
ntinẽt ad eundẽ ſoæ vident᷑ debere ptractari ꝑ eñ/ o in illo pꝛecepto diſpenſare non poteſt ¶ Item aut inongetn
dẽ iudicẽ ſub quo ẽ iudiciũ inchoatũ niſi ſt legitia homo poteſt obſeruare illud pꝛeceptum aut non. nger pot ae
cã excipiẽdi ↄtra iudicẽ illũ.⁊ comode poſſit hꝛi.ſ- ſi non. diſpenſari non indiget.ſi ſic rationabile eſt Migiei⸗
ſiteri pccm oblitũ ptinet ad eundẽ foꝝ in quo cõo⸗ ꝓſeruet. Sed contra rationem non eſt fidelis di⸗ Pöulerbitn
feſſa ſunt alia pccã.qð patet ꝑ ̊ ꝙ ſi aligs impetra ſpenſatio. ſed crudelis diſpenſatioſecũdũ Berñ. iſenön
uerit pnilegiũ qð ſemel poſſit facere vni ſacerdoti libꝛo tertio deconſideratione. capilo. i 4. ergopa kliecipec,
quẽ elegerit ſuà ↄfeſſionẽ gnãleʒ ſi poſt ſuã ↄfeſſi⸗ pa in pꝛecepto de confitendo ſacerdoti diſpenſare ſuie
nöts en
7
.„ . 4
— £
●
14

Widettcbli⸗
icdtock

oſeſſöf.

Wigtreſeng“
uheoſeſiö⸗
Mepartdeen
tmemwäinte
gsindre
tingncf
tidiſnon,
aihiune
Ni ichre
Pmonmönöati
ialiſacntri
Wtüadidene
Nuseqtiticeis
depetckinrchck
Nbunsurlg
umdo cne
Ccbencich
Nwrid f

vumm vſid
iim
nlcniconma.
ed R
egeenin ia
pcpnorc: ni
tinſihͤi
Pens H
sinn
G.
Ansdilſm⸗
irgg hein
Sndranini/

ſtf

gion
uncſtn

enon a.
,ℳNNRN.

.

ngh

oie,,
cchin ion

ſiteri ſacerdsti è de iure diunino vt ſuꝑi

4

nõpoteſꝑquia vt ibi dĩ papa penitusẽ diſpẽſatoꝛ
in ediñicationẽõ in denzenerionen gpnndeo co⸗
ſoñſuz eſt.
Sʒ obſeru atiõis eius circũſtãtiatio eſt de iure pu

re poſitiuo. Cũ q̊ papa ſit ſubditus iuri dĩno ſit ſu

pꝛa oẽ ius pure poſitiuũ diſpẽſare nõ põt cũ aliquo
gn teneat᷑ ↄſiteri ſacerdoti. Sed ꝙ nõ teeat᷑ cofi⸗

i eo mõ quo determiatũ eſt a cõcilio gnãli.in h̊
papa diſpenſare Egre illa circũſtãtiatio eſt ð iure

pure poſitiuo ¶ Ad pm in opp dð ꝙ diſpẽſatio ñ
iuris interpᷣtatio.ſʒ aliqua eiꝰ relaxatio ſeu rigo/
ris eius tẽperatio ex aliqua rönali cã.Ad:m dᷣ
ꝙ per illud verbũ nõ fuit ꝓꝑmiſſa Petro ptãs con
tra ius diuinũ vel nãe. Sʒ ſuꝑ oẽ ius pure poſiti/
uuz. Et ego ↄcedo ꝙ papa põt nouũ ius ↄſtituere ⁊
ius pure poſitiuũ mutare renouare ⁊ reuocar̃ ſicut
ſibi placet.qᷓ;ᷓuis h̊ nõ deceat ipſuʒ facere ſine rõna

pili cã.qꝛ ſicut dicit. Ber. li. ʒꝰ. de ↄſi.cꝰ.iiꝰ.Inde/

cẽs ẽ pape volũtate ꝓlege vti. Ad ʒm dð ꝙ q;uiſ
lex nõ obliget ante ſui ꝓmulgationẽ.tñ robur ſuuʒ
pᷣncipaliter hʒ ab inſtituẽte.q;ᷓuis aũt cõtra ſtatuta
aploy poſſit papa diſpẽſare.nõ tñ ↄ ſtatutũ diuinũ
d 4. d ꝙ mõ aliquo dare decimasẽ de iure
nature.inq;tuzʒ.ſ.ꝑ deciam intelligr̃ aliqua poꝛtio
nccĩa ad ſuſtentationem miniſtroꝝ dei:inqʒtũ etiã
accipitur determinate pꝛo parte decima fuit ð iu
re diuino qᷓ;tũ ad ppłm iſrael. Sed q;tuʒ ad alios
hñtes poſſeſiões tꝑales ẽ de iure poſitio exceptis
his cũ ꝗbus diſpenſatũ eſt tacite vł expᷣſſe.pꝰ mõ
accipiẽdo decimas papa diſpenſare non põt quin
hoĩes teneatur dare decimã.qꝛ non põt diſpenſar
ʒ ius nature.⁊ꝰꝰ aũt mõ diſpenſare põt.qꝛ etiã deci
me ſunt bona ecclie quoꝝ papa ęſt pᷣncipal iſpen
ſatoꝛ. põt illis de ꝗabus rò exigit. vt.ſ. religioſis ⁊
bibns dare decim q;ᷓ alias tenerẽtur ſoluere.
Ee Im dð ꝙ in B non eſt aſſentiendũ Gratiano.
Añ ⁊ in hoc glo.ipſum repꝛehẽdit ibidẽ.i d ꝛm.
ad ꝑtẽ ſcdᷣam qᷓ;uis cõcedi poſſit gr̃a cõcluſiõis.tñ
nõ cogit.qꝛ qᷓ;uis aliquis poſſit obſeruar̃᷑ pꝛeceptũ

tanta tũ poſſet eſſe difficultas ⁊ piculũ in obſeruã
do rõne aliquoꝛũ accidentiũ que poſſunt ſuꝑuenire

qibi eſſet conueniẽs ratio diſpenſandi.
. Ltauo ãritur vtxv cõfeſſionẽ fcam p/
. id po ſacerdoti reſpectu eoꝛũdeʒ
pccõꝝ in numero neceſſariũ ſit iterare Et

viꝙ ſic. de pnia di. 6“. c.iꝰ. æ mgr̃ di.pᷣſenti.cꝰ. Fꝰ. ⸗

Qui vult cõfiteri pccã vt inueniat graʒ querat ſa/

cerdotẽ ſcietẽ ligare ⁊ ſoluere. Sʒ qñnʒ ꝓpᷣus ſacer/

dos neſcit ligare ⁊ ſoluæe.j̊ pccã talia ſacerdoti⸗
feſſa oʒ iterũ alij ſacerdoti ↄſiteri re an; accidit
ↄfeſſione ſcã ꝓpꝛius ſacerdos videt aliqð pecm̃
de quo nõ põt penitẽtẽ ſoluere.ſʒ ipᷣm ad ſuperiorẽ
remittit.ꝗ in h̊ caſu idẽ pecm̃ in numero iterũ ↄfite
ri tenet᷑.tẽ medicus nõ tm̃ dʒ ſcire infirmitateʒ
ſz ea que infirmitatẽ aggranãt. Sʒ pccà pᷣterita qᷓ⸗
nis remiſſa aggrauãt ſeq̃ntia.& ille ꝗ rcidiuat i pec

catũ moꝛtale tenet᷑ iteꝝ ↄſiteri pcca pᷣterita. gte⸗ .
1

ↄtinger̃ põt ꝙ penitẽs tradat obliuioni pniaʒ ſibiĩ
iunctã añ eiꝰ expletionẽ.cũ g̊ teneat᷑ ſatiſſacere de
pccõ ad arbitriũ ſacerdotis.a ſacerdos ſibi taxare
pniazs iuſte nõ põt.niſi ſciat clpã.vꝛ ꝙ ĩh cau tenea
rur hõ eadẽ pccã in nũero iterũ ↄfiteri¶ Iteʒ p opa
fcà in moꝛtali pccõ nõ fit ſatiſſactio.ſʒ ↄfeſſio ẽ ꝑs
ſatiſfactiõis de peni.di.pꝰ.Si cui.ꝭ.h̊ idẽ.⁊ mag

AAd;

.
—

ppfti. di. c. 4.g ↄfeſſio fcã in moꝛtali pccõ eſt de eil

dẽ pccis in nuero itex facienda.tẽ ↄfeſſio dimi⸗/
nuta nõ ipetrat gram.qũñ.ſ.pccõꝛ celat vni qð dicẽ
alij. de pnia.di..c.iꝰ.g̊ vẽ ꝙ pccã ſic cõfeſſa itex
ſunt de nccitate ↄfitenda. Contra męr ĩ pñnñti di. c.
6⁰.7 hẽ de pnia di. i*. menſurã. S. nõ ita. Mõ eſtne-/
ceſſe vt q̃ ſemelſacerdoti cõfeſſi fuerimꝰ denuo cõ
ſireamu¶¶ RtR nõẽ neccſſariũ iterare medicinaʒ ſi
nõ iteratur moꝛbus. Sʒ idẽ pccm̃ in nũcro iterari
nõ põt.̊ de eiſdem pccis in numero nõ eſt nccium
iterare ↄfeſſionẽ. Rñdeð ꝙ ve penitẽs ⁊ ↄfeſſus
⁊ rite a ꝓpᷣo ſacerdote abſolutus vel ab eo ꝗ põt q
cũq;ᷓ ſit ũle erc pniam ſibi iniũctã in memoꝛiaʒ reti/

nẽs nõ tenet᷑ de neceſſitate eadẽ pccã in nũero ite/

rũofiteri.tñ ſicut dicit mꝗfr̃ in lr̃a in hac di.c.⸗44**. ?
eſt de pnia di. i *. Wẽſurã. .quẽ penitet.qᷓ;to plu/
ribuſ ꝗs ↄfitet᷑ in ſpe vẽie turpitudinẽ crimis tãto
faciliꝰ ↄſequet᷑ gram remiſſiõis.nõ.n.rõnabile eſt
vt ꝓ eadẽ ca neceſſariuʒ ſit hoĩeʒ bis iudicariĩ eo/
deim foꝛo.Ad pm i opp' dð ꝙ ſacerdos ꝗ neſcit
ligare nec ſoluere eo ꝙ foꝛte ẽ idiota vel totaliter
ignoꝛãs nõ ritxe abſoluit.⁊ illequi ſcit talẽ eſſe illuʒ
ſacerdotẽ ⁊ aliũ querere negligit vere penitẽs non
eſt. Uñ poſt verba allegata ſubiungit mꝗęr̃ in lr̃a ⁊
etiã decretũ ſic.nec cũ negligens circa ſe extiterit
negligat᷑ ab illo ꝗ eũ miſericoꝛditer monet ⁊ petit
ne ãbo in foueã cadant quã ſtultus euitare noluit.
Vnñ cõcedo ꝙ tali ſacerdoti ſcienter ↄfeſſus diſcre/
to ſacerdoti eadẽ pccã in numero ↄfiteri tenetur.
4d vð in iſto cau penitẽs idem pccm̃ in nu
ero ↄfiteri tenet᷑ ſuꝑioꝛia quo põt abſoluiilia
aũt a ꝗbus põt abſolui a ꝓpᷣo ſacerdote.ſuꝑioꝛi ite
rare nõ tenet᷑ de neceſſitate.ſfi oĩia integre dicit ꝓ/
pꝛio ſacerdoti in iſto cãu abſolutio ꝓpꝛij ſacerdotiſ
⁊ ſuꝑioꝛis vnã cõplent ſufficientẽ abſolutionẽ.pꝛe
cedere dʒ tñ abſolutio ſuperioꝛis.ld ʒ dð ꝙ ſi⸗
cut nõ oʒ medicũ coꝛpoꝛalẽ ſcire oia que aggrauãt
infirmitateʒ niſi illa que ita notabilr aggrauant q;
poſſent obſiſtere curatiõi.⁊ ſic nõ eſt nccĩnʒ ad ſalu
tem oia intimare ſacerdoti in ↄfeſſione q̃ pccm̃ ag
rauãt. ſʒ ſolũ illa que aggrauãt notabilr q̃ᷓ poſſent
iratiõi obſiſtere. Sic aũt aggrauant pccã pᷣterita
pꝰ ofeſſa ⁊ remiſſa.in cãau tñ in quo notabilr ⁊ ꝑicu/
loſa grauitas pcci expᷣmi nõ poſſet niſi dicendo ali
qð pꝛius ↄfeſſuʒ ⁊ remiſſuʒ illud pccm̃ teneret᷑ pẽi
en irgrl diccte ſacerdoti.¶ ταrm pbn incktt
N dð ꝙ q;uis ↄfeſſio fcꝗ in pccõ moꝛtali ſciẽ
ter nõ valeat ad rmediñũ niſi oiſpoſitie.tñ ad h̊ va
let ꝙ tał nõ eſt pᷣcepti tranſgreſſoꝛ.eẽntiaʒ.n.actuũ
pᷣceptoꝛũ non ſemꝑ tenemur explere ex charitate
ad vitandũ demeritũ qᷓ;ᷓuis ſine charitate actus ñ
mereatur pᷣmiũ. Uñ tał nõ tenet᷑ de nccitate eadẽ
pccã in numero iterũ ↄfiteri ſacerdoti. Aliꝗ aũt di
cũt ↄriũ dñtes etiã ꝙ tal moꝛtali peccat.qꝛ q;tũ in
ſe eſt facit irreuerentiã ſacr̃o qð nõ vꝛ eẽ ſine ſacr̃i
ↄtẽptu.i Pʒ õ e de peni.⁊ re.Ex quadã.dẽ de ilł
qui veniũt ad ↄfeſſonẽ ⁊ nõ penitẽt.ꝙ eox ↄfeſſio
eſt admitenda? crebꝛis ⁊ ſalubꝛibus mõitisẽ pẽi
tentia indicẽda.abſoluendi tñ nõ ſunt. Uñ ſi abſo/
lutionẽ nõ recipiãt nõ cõtẽnit᷑ ſacct̃m neca ↄfeſſoꝛe
nec aↄfeſſo. Si aũt ↄfitens in moꝛtali pccò attritꝰ
eſt de pccõ ſuo.ita vt pꝛobabiliter poſſit pꝛeſumer
eẽ ſe diſpoſitũñ peccat abſolutiõeʒ recipiẽdo.imo
freqnter in virtute clauiũ ꝑ ſuſceptiõeʒ abſolutõiſ

foꝛmatur ſua attritio. Lla doͤ ille g ſciẽter

diuidit ↄfeſſionẽ nõ eſt vere penitẽs.nec ve conſi
tetur.⁊ iõ tał illa eadẽ pccã moꝛtalia in nũero tene
tur vni ſacerdoti iterum confiteii.
I Ono q̃ritur vtꝝ ſacerdos ꝓpᷣus poſſit
O de iure punire illũ g nõ ofitet ſeli
nno.¶ Ad iſtã qõneʒ nihil aliud rñdeo niſi
illð qð dꝛ e de peni.⁊ re. Oĩs vtriuſq; ſexus.vbi
dr.oĩs vtriuſq; ſexus ſideł poſtq; ad annos diſcre/
tõis ꝑuenerit oĩa ſua ſolus pccã ſaltẽ ſemel in anno
fideliter ↄfiteat᷑ ꝓpꝛio ſacerdoti.⁊ iniũctã ſibi pniã
ꝓ viribus ſtudeat adimplere.ſuſcipiẽs reuerẽter
ad minus in paſca euchariſtie ſacr̃m. niſi foꝛte de
ꝓpᷣi ſacerdotis.ↄſilio ob aliquã rõnabilẽ cãm ad tẽ

pus ab eius.pꝑceptiõe duxerit abſtinenduʒ. alionn

viuens ab ingreſſu ecelie arceatur ⁊ moꝛiẽs eccle
ſiaſtica careat ſepultura.

¶ Articulus tertius.
Onſeos q̃ritur de ʒ. pᷣncipali.
O nſecnter Et circa h̊ queruntur

nouẽ.⸗ Wis penitẽs teneat᷑ ↄfiteri ꝓ
pꝛio ſa faorie⸗ vtx illi ꝗ ↄfitẽt᷑ alicui
hñti ptãtem epᷣi teneant᷑ illo eodẽ anno ↄfiteri ſuo
pᷣſbytero parochiali. ʒ*.querit᷑ vtꝝ ↄfeſſi nõ ſacẽ
doti quẽ parochialſacerdos poſſuit loco eius cre-/
dens eũ ſacerdotẽ eſſe teneant᷑ illa eadẽ pccã iterũ
ↄfiteri poſtq; ↄſtiterit illũ cui cõfeſſi fuerit ſacerdo
teʒ nõ eſſe ¶ ¶ vta hõ aleren oĩa pccã moꝛ

6

talia tam ſecreta qᷓ; publica. ¶* vtx teneat ↄfite⸗
ri oẽs pcciĩ Girchltaniiagnist pccõꝛ ſtati tenea/
tur ↄfiteri hita oppoꝛtunitate ſacerdotis.i q̃rit
vtxꝝ mulier teneat᷑ ↄſiteri ſuo pᷣſbytero parochiali
pcecm̃ qð cũ eo cõmiſit.&* vtꝝ ↄfeſſio ſacr̃alis poſ
ſit fieri pluribus ſacerdotibꝰ ſimul.(ꝰ. vtx ille. iõ
cõditiones q̃ a magfr̃is igan erani ad ↄfeſſio
nẽ q his verſibꝰ cõtente ſunt.¶ Sit ſimplex hũᷣilis
ↄꝓfeſſio pura fidelis.Atq; freq̃ns.nuda.diſcreta.li
bẽs.verecũdia.Integra.ſecreta.lachꝛvymabiliſ ac
eelerata .Foꝛtis ⁊ accuſans ⁊ ſit parer̃ parata.
4 vtxꝝ penitẽs teè/
p Kimo queritur neatur ↄfiteri ꝓ
pꝛio ſacerdoti.Et vꝛ ꝙ ñ.magfr di.pnti.cꝰ.
Qui oio ↄfitet᷑ ſacerdoti melioꝛi qᷓ; põt cõfiteat
Sqñ penitẽs põt inuenire melioꝛẽ ſacerdoteʒ qᷓ; ſit
ſuus ꝓpꝛius nõ tenet᷑ ſuo ꝓpꝛio ſacerdoti ↄfiteri.
¶Itẽ Ber. ð pᷣ cepto ⁊ diſpõne.c.ꝗꝰ. Iniquũ ꝓcul
dubio foꝛet ſi ſtatuta pꝛo ſola charitate gᷣ charitatẽ
tenerẽt᷑.ſʒ ſi penitẽs nõ poſſet ↄfiteri cuicũq; ſacer
doti cui ↄfitendo vtiliꝰ pꝛouideret aĩe ſue. pᷣceptũ
de ↄfitendo ꝓpꝛio ſacerdoti qð pꝛo charitate inſti

₰—

tutũ eſt teneret᷑ charitatẽ qð irrationabile eſſet.

Pier acerdos ꝓpꝛiꝰẽ aliqñ indiſcretꝰ nimiſ.aliqñ
ſollicitãs ad malũ cõfitentẽ. ſaltẽ in iſto cãu nõ te
net᷑ penitẽs ↄfiteri ꝓpꝛio ſacerdotii Itẽ rõe deli/
cti dʒ hõ iudicari ab illo in cAuriſdictiõe deliquit
er de foꝛo cõpe. Poſtulaſti. 2. ʒ. q. 6. c. vlt. vbi dẽ
Ibi cã agat᷑ vbi crim̃ ↄmittit᷑.̊ ð pccõ qð ꝗsↄmit
tit ĩ aliena parochia n tenet᷑ ↄfiteri ꝓpᷣo ſacerdoti.
tẽ ep̃i abbates exẽpti nõ hñt ꝓpꝛios ſacerdoteſ
Otales nõ tenẽt᷑ ↄfiteri pꝓpꝛio ſacerdoti.i gtẽ qlibʒ
ſacerdos ptãteʒs clauiũ imediate hʒ a x-pᷣo· cũ xpᷣus
dixit diſciplis illud vᷣbũ.Jo.ꝛo.Accipite ſpm̃ ſcm̃

4

c. nõ tm̃ dixit aplis.ſz ẽt alijs diſcipktisꝰs glibʒ ſa

cerdos quẽlibʒ ligare ⁊ ſoluere ingoꝛo pnie poteſt.
Itẽ in cãu extreme nccitatis ꝗlibʒ ſacerdos põt ho
minẽ abſoluere.26.q.6ũꝰ*. Si pᷣſ byter.⁊.c.ſequ.⁊
e de furtis. Fures. hõ nõ ſemꝑ tenet᷑ ↄfiteri ppᷣo

ſacerdoti. Cõtra ẽ de peni.⁊ re. Oĩs vtriuſq; ſe

xus pᷣcipitur ↄfeſſio ꝓpꝛio ſacerdoti faciẽda ¶ Itẽ
cõfeſſio fcã coꝛã nõ ſuo iudice nõ valet in foꝛo cʒẽ
tioſo.et᷑ de iudicijs.At ſi clerici.̊ a ſili ↄfeſſio fcã
illi ꝗ ſuꝑ ↄfitentẽ nullã hʒ iuriſdictonẽ nõ valeri fo
ro pnie.Itẽ de pnia.di.s?.Sacerdos.ð.ꝙ aũt.ne-⸗
mo alteriꝰparochianũ iudicare pᷣumat. Rndeo
ꝙ ſacerdos ꝓpꝛiꝰ quadrupir põt accipi. VUno mõ
ꝓpᷣus eſt ſacerdos alicuiꝰ hñs ſuꝑ ipᷣm iuriſdictio/
nẽ oꝛdiariã in foꝛo pnie mõ tñ inferioꝛi.⁊ ſic eſt pꝛo
ꝛiꝰ ſacerdos ille ꝗ cõiter vocat᷑ pᷣſ byter parochia
lis¶Aliò mõ hũs iuriſdictionẽ oꝛdiariã mõ pᷣnci/
pali.⁊ ſic epᷣs ẽ ꝓpꝛiꝰ ſacerdos oĩuʒ exñtiũ ĩ ſuo epi
ſcopatu vel mõ pᷣncipaliſſio ⁊ ſic papa ẽ ſacerdos
omniũ xpianovii⸗ n habens iuriſdictionem ðᷣ
legatam ab aliquo iſtoꝛum vel alegato dni pape
¶ modo habẽs iuriſdictionem ex cõmuni cõceſ
