4 equalr erunt agile minoꝛ agilitas ĩ vna parte haberent nihilominus btitudo ipoꝝ
Asne q; in alia red deret minus pfectam asilitatẽ toti. ISin eisg raccñtale pᷣmiũ.¶Rndeo
ld pᷣm in opp dð ꝙ aia ad ꝗnacũq; ate mouce pꝛemiũ eſſentiale quod eſt anime be
n . at coꝛpus ſuuz non mouebit ipm cõtra ſuaʒ inclia/ ſtens in clara dei viſione ⁊fecta fri
Rð tiont᷑. qꝛ ſicut dicit Aug.ꝛꝛ.de ci.c.iiꝰ. Omniporẽſ ſecuritate.de pᷣdicte viſionis? fruitie
““ q oĩa creauit elemẽra: terreno coꝛpoꝛi graue-põdꝰ tione ⁊ gaudiq ð habent de deo eisn
umh. . auferet. vt in eodẽ elemento hitet viuificatuz co- ictis pꝛeſentẽ.⁊ pᷣmiũ accnrale quod ł
mnine, dpus vbi voluerit viuificãs ſpũs.(Eld:ꝰ dð ꝙ cõ/ creatum ꝓ obiecto quod eefrae ielu
SSðZÿ poꝛa glioſa non acquirent aliquã perfectionẽ ꝑ ſun accñs aie qꝛ tunc beatitudo anime etiam
neie motũ localẽ monuebũtur tñ vt id qð hñt in virtute pꝛensum accñtale.ſed qꝛ tale pꝛemiumno
Nu actu rceſie biumnt apientiã in omnibus com ratione beatitudinis anime eo ꝙ anima ſ⸗
mendapilẽ oſtendat. ⁊ vt reficiatur viſus eoꝝ pul eſſet vere beata.quia ſicut dicit Aug. 5. lix-.
nd . chꝛituine dſerſaꝝ creatarax in quibꝰ dei ſapi? inter pꝛincipium medium ad deum loquei
E tia ⁊ potentia ? bonitas eminent᷑ relucebũt/ñẽc ꝶÿ bonis creatis.be 8 qui te ſcit etiaʒ ſi ill
gicſen illum motunn in aliquo minuetur eox contmpla- A vero ⁊ te ⁊ illa nouit nõ pꝛopterilla b .
uireſt tio.qꝛ quocũq; vadant deum ſemper pꝛeſentẽ ha pꝛopter te ſolum beatus eſt x dicti
onNIdẽ bebunt Ad zm dõ ꝙ coꝛpoꝛa beatoꝛum non deſe tio ad pꝛimum in oppoſt itum ¶ Ad ſe
enah, rentur in nubibus. qꝛ eis indigeant. ſed ad eore- cendum ꝙ nõ omnia bona que habe
nneln uerentiam oñdẽduʒ ¶ Ad A'" vo ꝗqepꝛocedit acſi cluduntur in diffinitione eſſentiali
nn ſi chꝛiſtus nunqeã moueretſe quod falſum eſt. = pꝛeꝛ nis. quia eiuſ diffinitio ẽ perfecta aĩ
terea virtute ſupernatur ali hbumanitatem xpi ou ctio per claram viſionem ⁊ perfect
A½ . 6 „ ₰
. OD
„ * „
4. Q

atis ꝑfectionem⸗
ctis eis pñte.vñ il/
int quedã deſcAptõ
de beatitudine eſ/

ci ꝙ iõ dᷣbeatitudo
Tperfectioneſ omniuz

mMinsnti mõ i ſummo
sobiectum.
R ritur vtrun beatitudo
ↄoꝛis erit pꝛemiũ accio⸗

—
N

.*⁹ vpus ga ſili non rantuz
. ntialis.ſed etiaʒ beatitu-
ceaatitudo eſt eẽntialis ꝑ quã
. atitudo. ſed beatitudo coꝛ-
rſuperius oñſuʒ eſt aĩe per
e beatoꝛum clarius deuʒ
poꝛis eſt eẽntiale pᷣmium
4 pꝛemio eẽntiali eſt pᷣmiũ
ſentie rei non eſt pertinẽs

oicit gloeſuꝑ illud exo.ꝛ 5O.

o voonam aureolam huic.i.au

ur.cũ ĩ ſcriptura dẽ ꝙ ei ſub

lone capox ſeruet᷑. g gloꝛia
id pᷣmium eſſentiale Item
e.nNon eſt alij accidentale.qꝛ ſi
ulli accidit.ſed certũ eſt ꝙ bea
cicinſinb ali pᷣmio aĩe.g non ẽ eſ⸗,
coꝛpoꝛil.¶ Rndeoꝙ duplex eſt bea
c Ccoꝛpoꝛis.dẽ aũt eſſe de eſſentia bea⸗
ie oẽ illud ſine quo non eſſʒ vere beata.
it de eſſentia beatitudinis ſue ſine quo poſ
= E Vere beata.⁊ qꝛ ſine coꝛpoꝛe vere beata eſt
ido coꝛpoꝛis ptinet ad pꝛemiũ aĩe accñtale
mntiale.ſed illud ſine quo coꝛpus nõ poſſet
tũ vẽ eẽntialis eius beatitudo vel ad ipᷣaʒ
ere.⁊ ita põt dici ꝙ btitudo coꝛpoꝛis aliquõ
Eeſt eſſentialis ſimplr ⁊ pꝛincipaliter. quia ẽ
oꝛpoꝛi inq́;tũ ſine illa coꝛpus nõ poſſʒ eẽ
Heſt eſſentialis ſimplłr⁊ pᷣncipalr eo ꝙ ſi
ois pncipalioꝛ eſt ꝑfecta ꝑꝑ fui cuʒ deo
f.¶ Ad pᷣm dð ꝙ pꝛocedit de eſſentiali⸗/ꝰ
bet᷑ pᷣmio coꝛꝑis ¶ld ꝛm dõ ꝙ aia per
2 atitudinẽ nõ videt clarius deum niſi ĩ
onione ad coꝛpus hʒ pfectiueſſe ⁊ ex cõ
erfectioꝛeʒ oParione Atu pᷣmũ ad pꝑpteʒ
cedit de eẽniali pᷣmio aĩe quod eſt eſſen
płlr ⁊ pncipaliter.ældꝛm dð̊ ꝙ q;uis ſubã

cidat.tñ aliqd quod eſt eẽnjale vni eſt acci

* alij. coloꝛ.n. eſt eſſential albedini.a accidẽ
Arieti.ſic dico ꝙ q;niſ beatitudo coꝛpoꝛiſſit

aceidentale eẽntiali pᷣmio aie.tñ põt eſſe nad

ntiale pꝛemio coꝛpoꝛis.
tItgle ſit aureola. æ vʒ e ſic Mꝛe⸗
BAAmiñ eſſentiale dicit᷑ auxeola.g̊ cuʒ aureola
ueraddita auree vt h ko. 25. 7 quodlibʒ pᷣ⸗
. niitale ſit ſuperadditũ eẽntiali. quodlibet
cñnitale eſt aureola Iteʒ pꝛemiũ anime
nit᷑ niſi in eẽntiale ⁊ acentale.cũ ergo qu-⸗
ſit pertinẽs ad pᷣmiuʒ eẽntiale ſe quitur
nium accntale ſit aureola. eꝰꝰ ¶Mötra
t beati qui nõ hũt aureolã.quia illa,ʒ non
irgines martyres ⁊ pꝛedicatoꝛes.⁊ tam̃

n. quig nõ tm̃ aia eſt de

—ꝑ 4
* r.

nõ eſt aligs beatus ꝗq m hẽataliq ᷣꝛemiũ accñra⸗
le.s non oẽ pᷣmiũ accũtale eſt aureł.· Mñdeo ꝙ
nõ oẽ pᷣmiũ acecñtale ẽ aureola.vñ ẽ Soda pᷣmiũ qð
de Aurea. qdᷣdã qð dẽ aureola.quocſã qon eſt nec
aurea neaureola. aurea eſt pᷣmij ſubale boönoꝝ qðᷣ
ꝑ ſimilitijdinẽ aurea dꝛ.rũ qꝛ tur victoꝛibꝰ ⁊ vi⸗
ctosi debetur coꝛona.tũ qꝛer ipᷣm creatura röna
lis eſt deo ꝑfecte ſubiecta cui eſſe ſubiectũ regnare
E.tũ gꝗa ad ſilitudinẽ coꝛone que ↄtinet᷑ linea circu⸗
lari que ita ꝑfecta ẽ vt ei nõ poſſit ſieri additio niſi
accñtalis.illud pᷣmiũ eſt ita ꝑfectũ ꝙ ꝗeꝗd ſuꝑaddi
tur accñtale eſt.tñ ꝗa ſicut coꝛona q ẽ circularis ad
eundẽ punctũ a quo incipit termiatur.itaꝑ ipſum
pᷣmiũ eſſentꝛale creaturaʒpnalis pᷣmo pᷣncipio con
iungit᷑ a quo in eſſe ꝑ creationẽ exiuit.Aureola ve
ro eſt gaudiũ de oꝑibusa ſe factis rõneʒ hñtibꝰ vi
ctoꝛie excellentis per qð apꝑarebit exteriꝰin coꝛpꝑe
Adã dð oꝛ qui pᷣdictũ interius gaudiũ exterius de-
carabit.ſed oꝑa que facit hõ hona creata ſunt ⁊ q̃ᷓ
hñnt rõnẽ victoꝛie excellẽtis pᷣlegiata ſũt.S aureou
la eſt gaudium de bonis creatis.nõ quibicũq;.ſʒ ꝰ
puilegiatis pᷣuilegio victoꝛie exc ellẽtiſ.⁊ qa oẽ gau
dium de bono creato ꝑtinet ad accntalr pᷣmiuʒ. ꝙ
aureolaeſt accñtale pᷣm̃iuʒ.⁊ dẽ reſpectu auree vo⸗
cabulo ſigniſicante diminutionẽ ad ſignijcandum
wv eſt multo minus pᷣmium q; aurea.⁊ hec figurata
fuerũt exo.ꝛ?.vbi dẽ de tabula que ponebatur ſuꝑ
archam. facies illi labiũ aureũ per circuitũ.⁊ iſpila
bio coꝛonã interaſilem altam quattuoꝛ digitis ⁊1 fr
illã alteram coꝛonam aureolã.in quo ſigniſcatum
fuit ꝙ aureola ẽ aliquid accntale ſuꝑadditũ auree.
nõ tñ oẽ pꝛemium accñntale aureola eſt. ꝗa nõ om⸗
nia bona opera qe fecegint benti? de quibꝰ gau
dent habent rationem victoꝛie excellentis.⁊ tam
gaudium de illig cũ ſit de bono creato eſt pꝛemiuz
efine iid pᷣvin opp“ dõ ꝙ ꝓcedit ex duabuſ/
as irmatiuis in ſecunda ſigura.cum dicit pᷣmiũ a
cidentale eſt ſuperadditum auxee. aureola eſt ſuꝑ-
addita auree.ergo qnqalibet pꝛemiuʒaccñtale efſft
aureola. ideo nõ galet ꝓceſſus. Mia n dð ꝙ q-
ui pᷣmium pᷣmaria diuiſioue diuiditur in eẽntiale
2 acecñtale
eſt aureola. ? illud quod non eſt aureoaaeal.
grto queritmvtrum aureola ſitin
ꝛi qaia vel in coꝛpoꝛe. Et vẽ i
copozꝛe. g. 22. de ci. c. ꝛo. loquens de ci ·
catricibus miĩqʒ dicit ꝙ non erit in eis defoꝛmitas
ſed dignitas.ſed illa dignitas erit aliqd pertinenn
ad asreolam vel ipᷣa aureola. ergo aureola ẽ ĩ coꝛ⸗ .
poꝛe. Utg integra coꝛꝑe ⁊ coꝛrupta mẽte ſi ꝑ fina⸗
leʒ pniari ſaluetur habebit aureolam ⁊ illam non —,—

habebit:habebit aureolam ⁊ illaʒ non habebit in

tegra mente ? coꝛrupta carne. quog verum non
queritur vtrũ oẽ pꝛemiũ accidẽ

eſſet ñ aureola eſſet non in eT in aia. ergo
non eſt in anima.ſed in carnei Iteimn aureola do
ctoꝛum non viderur aliud eſſe q eerentia eiſex
hibita ab electis qui per eoꝛum pꝛedicationeʒ cò⸗/
uerſi ſunt. ſʒ reuerentiam alicui exhibita non eſt
in eius anima nec ĩ eius coꝛpoꝛe.quia ſʒ phm̃.pᷣꝰ
ethi. c. 6. honoꝛ eſt magis in honoꝛante q; honoꝛa
to.ergo eſt quedam aureola que nec eſt in anima
nec in coꝛpoæ illius cui ene. Kanenn d Pꝛeimn
a um reſpondet merito.ſed omne neritum pꝛinci ⸗
paliter reſpicit animam.ergo cum aureola ſit pꝛe

tamen accñtale ſubdiuidit᷑ in illud q,d e

6 2 8
— Ns. H
uchr miñ quoddã priplpan eſt in aie. ¶Rnñdeo colu⸗ fſiderari dupl.
ſceng tio huiꝰ qõnis ꝙ dictis in qene pᷣcedenti depen- militi datur aj
micd det.dictũ eſt.min pᷣcedenti qõne ꝙ aureola ĩ bea- triplex aureola.q
K ce tis eſt gaudiũ bonis operibꝰ aĩe factis rõneʒ a contr eius ſpũm
⸗ bentibus victoꝛie gxcellentis per quod apparebit auerit. qꝛ in ipᷣo rae
exterius in coꝛꝑe qhidã decoꝛꝗ gaudiũ imeriꝰ ꝑ di Añ qꝛ ꝑfecte eius car
niin etuzʒ exterius declarabit. gaudiũ aũt eſt inaia. de- oꝛdiatur ad victoꝛi
Non coꝛ aũt in coꝛꝑe.illud dèclarãs gaudiũ effecrus ti? nõ dʒ negari.ſed c
u eſt vel aligd aliquo mõ oꝛdinatũ tãq; ſignũ ad ißm tatis. Mꝛetera xj
iini pncipalr. &S quaſi eſſentialiter aureola erit in aia zẽ o nalis ocupiſenti
if eius ſignũ aliqd ſenſibile erit in coꝛpoꝛe ſiue ſit effe ino exercitu victo⸗
nen ctũ ab interioꝛi gaudio ſiue nõ.quod maxie dico ꝓ aligs vincit pᷣncipẽ
n pter cicatrices martvrũ que vident᷑ eſſe ſignũ au⸗ O uit etiã perfectigi
dann reole martyrũ exntis in aĩa.cũ tñ ab ea non ſint e· cit per ſuaʒ doctrinã d.
ee frecte Ex quo pʒ ſolutioad auctoritatcez Aug. ad quas diabolus nitebat
“ oppm allegatam. vt pʒ lraʒ que ĩmediate ſubiũgit ſuos. vñ dixtt vt hꝛ. Jo. i
nen vbi dẽ ꝙ per illas cicatrices quedã q;uis in coꝛpe dieijciet᷑ foꝛas. CFuit eti
e⸗ no coꝛpis ſed virtutis pulchꝛitudo fulgebir. ¶/ Ad „ iße dixit vt hꝛ Jo. ig. ad
+ m dð ꝙ ſi aliqua fuerunt moꝛtua cũ pꝛopoſits caſtiꝰ ſtimoniũ ꝑhibeaʒ verit⸗
Knn tateʒ ſeruandi nũq; enterrupto per cõtrariũ volũůẽ tũ verbo ſed moꝛtẽ ſuſtij
R tatis actu.non obſtante ꝙ violenter oppꝛeſſa fue- tyrannicas violentias.)
rit hẽbit eureolam virginitatis ⁊ nobilius gliſia bi qo. i7. Conſidite quia
en bit᷑. q; ſi nõ fuiſſet violẽter oppꝛeſſa.vñ ſancta TLu cellentiſſimã victoꝛiã ha
en cia tyranno dixit. Si me in vitam Piatalece piſcentias vincendo egs neᷣ
mihi caſtitaſ duplicabit᷑ ad coꝛonã.⁊ intelldo ꝙ trunt nec eſſe potuerũtAʒ in 4
DH ꝓ h̊ duas virginitatis hẽet aureolas.ſʒ qꝛ non imm̃ telligendo vt expoſitũ eſt ⁊ cõ
e pSmiũ repoꝛtaſſʒ de vᷣginitate cuſtoda.ſʒ etiãs pꝛo dulẽtias ⁊ cõtra tyranicas ee
ung iniuria quã in h̊ͥ fuiſſet paſſa.⁊ his cõcoꝛdat Aug. ſime ſibi debet triplex aureola.ſ
e i. de cl. . i9. dicens de violẽter oppꝛeſſis.ꝗs ſana mtis. doctrine ? mart yrij aEG ipien
N mDente putauerit ſe ꝑdere pudicitiã ſi foꝛte in abb id quod eſt. Accipiendo aur ſub rõne
fnnfen Henſa ⁊ oppꝛeſſa carne ſua exerceat᷑ ⁊ expleat libi/ ti apᷣncipe.ſic xpᷣs nõ habet aun eolã.i
Citian do non ſua.ſi.n.G̊ modo pudicitia parit ꝓfecto pu militũ eſt.q;uis ſummus pᷣncipatus ſ
AeDH dicitia virtꝰ animi non erit.⁊ infra quo circa ppo rone dininenature lrg mneta ad pte
vH. ſito animi ꝑmaneise pereꝗuod còꝛpꝰ etia ſanctiſi- cedunt de aureola ſm id qð e Aa 1
i cari meruit.nec ipᷣi coꝛpoꝛi aufert ſanctitatẽ viol? tem ſecundãa dð ꝙ maioꝛ vera eſt de pᷣm
treng, tia libidinis aliene. quã ſeruar ꝑſerantia conti- tiali. nõ aut de omni accidentali. vn abi
adoan. nentie ſue.Et ita dicit non amimi coꝛꝑis ſcitatem ceptiõiſſue nõ hũt gliam coꝛpiſ in re.ſʒ it
itiüän manente animi ſcitate etiã coꝛpoꝛe oppꝛeſſo.ſicus pectatione. ſic dico ð aureola Adm d
nuctia, amittit᷑ coꝛpoꝛis ſcias violata animi ſcitate etiaz aureola non dicit pꝛemium diminutun
A itded coꝛpoꝛe intocto.ſicut.n.interæatẽ mẽtis deus re re pꝛemij accidentalis.ſed perfectiſſim-
g h ſtaurare põt mediante mentis :rupte pnia.quꝭ uis reſpectiipᷣmij fubſtantialiſ habeatr
ncintige uis facere nõ poſſit ꝗqn fuerit coꝛrupta. ita integr ·½ ciij diminute. l
de * tatẽ carnis deus reſtaurare põt.q;nis fierisõ poſ- Etrto queriair vtrum ange
. ſit ꝗn fuerit coꝛrupta uis carnis integritas ad il s vuatneeodebet
Utelait lud qð eſt de eẽntia a eole nõ ſit neceſſaria /Ad omges virgines. ergo debetur
„Et i zmn dð ꝙ maioꝛ eſt falſa Suis n. onuerſi B alicui) qa viigine Rtis. ¶ Ntem ſunt noſtri doct
ms decld pᷣdicationẽ illi expibeant reuerentiam inpatria ilꝰ ⁊..li. oſtenſum eſt. ergo debetur eis aure
emths la.tñ exhibitio reuerentie aureola nõ eſt.ſʒ eſt eiuſ ne ¶Mein difficilius eſt vin eere ſpiritu
emmn aliquod ſiaa¶uum. nem ſed ipſi ſe ipſos vterunt. cum ine
tutich H R& into querit᷑ vtru aureola ſit in Ipo genti eis rebellionem acquieuerunt.ergè
—W q NREEr viꝙ ſic. qꝛ in xo maxime cellentis victoꝛie eis debetur aureola.
— N fuerunt illa quibus debet᷑ aureola.fuit eni ⁊Thio.⁊2ð.non coꝛonabitur niſi qui legitii
nün virgo martyr ⁊ doctoꝛ.¶ Itẽ quod inter pᷣmia acci tauerit.ſed angeli nullum habuerunt cert
nb dentalia eſt ꝑgstiſſimũ xpᷣo eſt artribuendũ ſicut ꝑ tem disicile ad vincendum. xergo angeliſn
us, fectiſſimũ hʒ eentiale pᷣmiũ.ſed pᷣmiũ aureole eſt betur aureola ¶rReſpondeo ꝙ angelis null
nüc⸗ . pfectiſſiũ int pᷣmia accidentalia. in xpo ẽ au- tur anreola aliqua. quia aureola eſt gaudii
i reola.¶ Contra oẽ pᷣmiũ ꝙ habiturus erat xpᷣs ha/ operibus a ſe factis gabentibus rationem/
omlini buit ab inſtãti cõceptiõis ſue.ſʒ ex tũc non habuit rie excellentis angeſt autem connaturali⸗
ente⸗ aureolã. qꝛ aureola debæt᷑ victoꝛi. ab inſtanti at ginitas ipſos ipoſſibiule eſt pati nnitrri
biunm, ſue cõceptiõis nõ triſphauerat.qꝛ adhuc non pu/½ ſunt immoꝛtales.docere nos pertinet ae
Enh gnauerat. g in xpᷣo non eſt aureola. Ztẽ aureola di ne officiun miniſtrantiũñ ⁊ ſine laboꝛe illue
inan cit pᷣmiũ diminutiuũ.ſʒ nullũ pᷣmiũ diminutiuũ ⁊ iõ vginitas nõ hʒi eis roneʒ victoꝛie ij
mint in xpᷣo.qꝛ oĩa age ſunt in eo ſunt pꝑfeceſſima. ergo na rõeʒ victoꝛie ſpecialis. ideo eis ne
mmnnn in xpᷣo nõ eſt au eola ¶Rndeo ꝙ aureola põt con- aureola virginitatis nec aureola doci
in
*
$
—
.

0

ij. ſed non eſt ali
xcellens victoꝛia
ontra diaboluz Yel con
iniſterij qdð nobis exhibẽt
v. vñ quo ad hoc adhuc ſt
is patẽt ſoliões ad duð
in illa victoꝛia nulla
han iclinationẽ ad ma-
ſionẽ infoꝛmaram gra
,nnõ tiag ccideale qd
E apli ad aliã parteʒ ð
hita eſt in certamĩe ſᷣm
4 lgis ſuꝑ terram ĩ quo
ʒ vſuʒ li.ar. vincere. ad
queritut vtrũdbeati hẽbunt
aliqð accidentale. pꝛemiũ
S que fecerunt in pccõ moꝛ-

opera facta in pccõ moꝛta
uperius habitũ eſt. eis nul
nullũ roddit᷑ pᷣmiũ ꝓ opere
dopꝑpa facta i moꝛtali peccato
placentia operis pᷣſupponit
pꝛo illi nullũ hẽ? pᷣmiũ Con
tciſie illa bona oꝑa que i moꝛta/
poplacentia impleta nõ eſt ſine ali
.Saliquod gaudiũ hit beati ꝓbõis
a ut in mg:tali pccõ. Rũñ ſic penadi/
aʒ iflicta a iudice q̃dã acta ab ipᷣo peccãte
ccãdo ſibiet infert penã.ita dico ꝙ duplex
iũ aceñntale in beatis quodda receptũ ſpã/
eo miſericoꝛditer retribuente. quoddam
vb ipo beato ecogitand bona oꝑa ſua ⁊ ſi/
cendo in eis. Mꝛimũ gaudiũ magis pꝛo/
rõneʒ pᷣmij qᷓ; ᷣm q;uis aũt ꝛſ aliquo mo⸗/
heat eo ꝙ oĩa que hñnt.beati pꝛincipalra deoo
ergo beatis placeat ſe feciſſe oꝑa bona q̃ ĩ
ioꝛtali fecerunt. maxie inq;tũ vident ꝙ illa
s ad pniaʒ diſpoſuerũt ſeu inclinauerũt.ꝓ
ꝭ aliqð accñtale pꝛemiũ extegdẽdo nomæeę
uodlibʒ gaudiũ bonoꝝ.nec !ñ ſic gaudi
ꝛibus ſicut de illis que fecerũt in charita/
g gandẽt rõe oꝑis oꝑati ⁊ radicis ⁊ foꝛme
ũt gaudẽt rõe operis oꝑati tiij.nec pꝛo ill
zaccidentale pꝛemiuʒ a deo ſᷣar datum⸗
iẽta ad partẽ pꝛim ꝓcedunt de pᷣmio ſpâ
oa deo retuẽte Argumentũ ad partẽ
ocedit de accntalimio largiſſime dicto ꝓ
tendit ad quodcũq; gaudium bonoꝛum.
LQtauo queritur vtru quilibz beat?ta
imtfñ gaudet ð bono ſai pꝛoximi
qtũ de ſuo.ſed quia hꝰ qõnis ſolutio aꝑte
er ea que dicta ſunt in li.ʒ̊.di.ʒi.in ſon tiõe hꝰ
is.vtrũ in pꝛia remãebit charitas q́;tũ ad oꝛ-
diligendi ꝗ ẽ in via.iõ ſolutiõi hꝰqõis ñ ẽ hic
ꝛadũ.clarũ eſt.n.ꝙ bti magis gaudẽt ð bono il
uẽ magis diligũt: declatRũ ẽ aũt i pᷣdcã qõe ꝙ
Fmagis pꝰ deñũ diligit ſe ipᷣm q;tũ ad ĩtẽſio
ʒquẽcũqʒ aliũ.ex quo pʒ ꝙ ꝗlz magis gau⸗/
no ſuo q; de bono ꝓxi ſui.vñ linus magiſ
ge bono ſuo q; ð bono petri.q;uis foꝛte pe
maioꝛẽ gaudẽdi virtutẽ magis gaudeat ð
i qᷓ; de bono ſuo ꝓpꝛio liuns.

4

— 8. . H“
g 2 .
2⁶ .
„D
„7 9—
4 „. Irca lraz ſines ſcho Ebüt citates due
£ Al E ⁊cc.&g nũq; ſi voẽs Ii ꝗq mõ ſunt viuẽ
ttes ſaluarent᷑ ipleret᷑ nũerꝭ ciuiũ ciuitatis Sed
ei de iſtis cũ illis ꝗ iã ſaluati ſun KRndeo ꝙ hoc yttag
obis incertũ ẽ. m tñ dcã Aug.vꝛ dð. ſic. vi. n. itaudik
ſentire in li.de bono cõiugali.õge añ mẽdium ꝙ ſi teli. d
oẽs hoies g viue bat tpe leo ſaluaretur ꝙ ißi cũ ill Geratſo
Siã ſaluati erat ſuffeciſſent ad repletiouẽ nneri ele neſenſiti
ctoꝛũ.vñ iqrentibꝰ ſi oẽs hoĩes vellẽt ab oĩ cõcubi ſenſtin
tu ↄtinere vñ ſubſiſteret genꝰ hũanum. Rndet per ſeuſtin
hec verba. Atinã oẽs hͥ vellent dũtaxat de coꝛde ckocl
puro ⁊ cõſcia bona⁊ ſide ñ ſicta.młlio citiꝰ dei ciui noneſ
tas cõpleret᷑ ⁊ acceleraret termius ſecli. Ex his v/⸗ depote
bis ſeꝗ vꝭ qð añ dictũẽ.de h̊ tñ nullus ſcit certitu/ ſnole⸗
dinẽ niſi ᷣlus deꝰ vłilæ cui deꝰ G̊ reuelauit.ſʒ ali j ericit
alij s pleniꝰ.qꝛ ſiẽ nullus btũs ipᷣm videt qᷓ;tũ ex ꝑ⸗ enſen
te ſua viſibil eſt. q;uis ꝗlʒ ipᷣm cl are videat.⁊ vnꝰ menne
alio clariꝰ. ſic aliꝰ ab eo frait eo q;tũ ex pte ſua frui dielſe⸗
ꝛtue nullũ põt deberi pᷣmiũ bili. q;uis eo oẽs fruant᷑ pfecte.⁊ vnus alio ꝑfe/ bchac⸗
ctiꝰ.ita ꝗſq; gaudebit de bo alteriꝰ q̃li᷑ gauderʒ us N
ſi in ſe hꝛet.Hᷣnõ vꝛ verũ ſi ira ſit nota eqlitatis.q „Nrſgd
uis vera ſit ᷣm ꝙ ita ẽ nota ſilitudis ſi in eſſet par ſus
gandiũ vt ẽt par eẽt cognitio hec ſolutio nõ valet iider
qꝛ q;tũ cognoſcẽt tm.gaudebũt.vnde ſequẽs ſolu/ (en
tio m eioꝛ ẽ que refert paritate gaudij nõ eſſe ad in Pligi
tenſionẽ affectiouis gaudentiũ.ſʒ ad vniuerſitateʒ lligt
reꝝ de quib audebit᷑.qꝛ de oĩ re ð qua gaudebit Nen
vVvnus gaudebũt oẽs ſi quẽ mouet ꝗd opus ſit ſpiri icde⸗
tibus defuncroꝛũ coꝛpoꝛa ſua in reſurrectiõe reci/ eſſennaz.
pere ⁊c. Hec rõ reddita eſi ſuꝑiꝰ eadẽ di.in illa qõ⸗ Klaliti
ne vtrũ beatitudo electoꝝ erit maioꝛ ꝑ? iudicium Kr
Sanert. JMU lni
S n D “ ferant
Ac oꝛi tur qõ ⁊cc. Supꝑiuſ determi herre
Vel nauit magr de remunera⸗ ſuis ni
3 tiõẽ vonoꝝ. Hic determinat de retri/ Vyolunt
butione maloꝝ.Et didit᷑ in ꝑtes tres eelllecci
- . determiĩat de illaretributione ab ennſue
ſolute k in comꝑatione ibi. Pꝛetema queri ſolzʒ yde
ʒ ponit bꝛeuenorecapitulationem operis toti ſenſtt
i. Hoc de pedibusMꝛima in duas.pꝛimo dee lee
termimit de damnatis quo ad malum culpe. * * * oſce
quo ad malum pene ibi. Hic queri voten e aps ſepata
que ibi incipit. Pꝛeterea eri ſolet diuiditur in (rrupi
tres. eit o dęterminat de retributione malo⸗ dpots
o rum in vomparatione ad eos qui adhuc ſunt in B is
mnmund K cundo in comꝑatione ad eos ꝗ erãt W⸗
in limbo ibi. Si quis autem.¶Tertio in compa/ (d
tioſe ad eos ꝗ ſunti celo ibi. Queri ẽt ſolet.? iſtai ⸗ 7tetel
tres. ingrit ſi boni ⁊ mali vidẽt ſe vſq; ad iu teer
diciñ.⁊? ſi bti cõpatiũt᷑ malis ibi Sʒ cñ ſci ſ ex mn P tege
Fiſabena m loꝛnminnik in beatis aliqua glia eo· p
1* Articulus p:leſns. ſiodo⸗
— 2 de ,otti
. di quẽrendum eſt pᷣn dih
Irca hanc ipaliter de quattuoꝛ. dnr
de cognitione aieſeꝑate in genera 777
Qi. 5 cognitione dãnatoꝝ in ſpali* AAu,
de eoꝛum voluntate. ¶ de eoꝛu punitiõe. Cir i
ca p queruntur tria¶ Mꝛimo vtrum aia ſeꝑata P
cognoſcat ſtiquid ſenſibiliter. & vtruʒ cognoſcat din
aligd itelligibili ꝑ ſpẽſi coꝛꝑe acc al. *. vtx co dali
. . .
—
£ —
„„
£
£
5

.

nri
tn
gba
WMäik
andde
We
1Nd
E h
thiay
t.
Neſn
aogſe
ns5,
1r
c
nſttn
Mht
Sit Din
e-
ddn

ſ
emman
derc
l1ersnn
bationtt
gvenſe
ns iN
men
r
RR
iand
hn
ſeſui

gi
, 1

Uunctin
gunn
e
alnu
ear

A

—

—
D
„£
W7 „ . „» .
gnofſcat ſingulariff. .
aia ſeꝑata cogno
— * Ru 40 oſtẽch ſcit aliquid ſeuſibi⸗/
1L iter. &ſſiodoꝛus li. de aia. c. 2. dicit degia

—-.
°.

viliuã qᷓ ebr

epꝑpata.ꝙ vinit᷑ in ſe poſt huiꝰſeculi amiſſionem di
H õ ſenſibus efficaciꝰ vtik
Eli. de ſpũ ⁊ aĩa.⁊᷑.iiꝰ.dẽ aia qð dꝛ aia dum ve
getat ſpus. dũ contẽplæ ſeuſus dum ſentit.g̊ potẽ

tie ſenſitiue cũ aĩia ſeꝑpant᷑.ſed in ipᷣa nõ ſunt ocioſe.

gſenſitiua cognitione vtit᷑ e ph1. ve aia vult
eſcũt. vñ di cit ꝙ ſi ſeni

ꝓſenſitiue potentie nõ ſen

dDaret᷑ oculis iuuenis vidert vt iuuenis.h̊ aũt ve/
rũ non eſſet ſi potentia ſenſitiua dependeret ex coꝛ
poꝛe.potentia g̊ ſenſitiua cum aia ſeꝑat᷑.⁊ ſi ſic põt

ſenſibür eognoſ. cere. tobm phm̃in dẽ li. deſi -

deriũ cõſidentia timoꝛ ⁊ gaudiũ pertinẽt ad poten
tiam ſenſitiuam.ſed ralia ſunt in aia ſeꝑata.ergo ĩ
ea eſt potentia ſenſitiua.⁊ ſi ſic põt aligd ſenſibilłr

cognoſcere.¶ Cõrra in li. de eccłiaſticis doqnati/ꝰ

his ꝓpoſitione.ig. Icif dnabus ſabſtantijs cõſtat
hõ tm̃ aĩa.⁊? carne.aĩa c rõne.⁊ carne cũ ſenſibus

— 2 1

* ſuis. 5 poeæntie ſenſitiue cũ aĩanõ ſeꝑant᷑ cũ ex car/
ne dependeãt.⁊ ſi ſic nihilſenſibilr cognoſcere põt
¶ Ntem ᷣm phm̃.2.de aia ſolus intellectus ęſt ſeꝑa

bilis ab alijs potentijs ſicut perpetuũ a c

rupti/ *☛ aia in effectu perfecte? nõ

bili. in ſatione aie coꝛrũpunt᷑ potentie ſenſitĩe
2 ſi ſic aia ſepata nihil ſenſibiliter pæ cognoſcere
¶ Kñdeo ꝓꝙ ſicut ſe hñt intellectus ⁊ voluntas ad
eſſentiaʒ aĩe intellectiue.ſic modo ſuo ſe hñt potẽ
tie ſenſitiue ad eſſentiã aie ſenſitiue.vt aũt onſum
eſt li.i. intellectus ? voluntas non addũt rẽ abſo/
lutã vltra eſſentiam aie intellectiue q;niſ ab ea dif
ferant ſᷣm rõneʒ ⁊ relationẽ.& ſił potentie ſenſitie
ab eſſentia aie ſenſa iue nodiffer unt niſi m rõneʒ
B ercepto ꝙ potẽtie ſenſitiue nõ pñt eſſe in actibus
ſuis.niſi mediantibus oꝛganis.iſgellectus auteʒ ⁊
Vvoluntas oꝛganis alligate nõ ſuat.q;ᷓuis dũ aĩa in/
tellectina coꝛpoꝛi coꝛꝛaptibili eſt vnita ad directo
nem ſuoꝝ actuũ indigeat miniſterio viriũ ſenſiti-
uarũ de cõiò ex quibꝰ ſequidq; ue aia intellectia
⁊ ſenſitiua in hoĩe ſint eadẽ eſſe Nia.ſiue nõ.ꝙ aĩ
intellectiua a coꝛpoꝛe ſeꝑpata nihil põt ſenſibilr co/

gnoſcere qꝛ ſi nõ ſunt eadẽ eẽntia ñ remanit in aia

ſeꝑata potẽtie ſenſitiuę.ſʒ in eiꝰ ſeꝑatione a coꝛpoꝛ

coꝛrũpũtur.ſi aũt ſũt

dẽ eẽntia q́;uis cũ ea ſeꝑen

tur potẽtie ſẽſitiue.tũ in ea nõ pijt eſſe ĩ act bꝰ fuis

ꝗꝛ talis ẽ nã rõalis aie ꝙ q;uis ſᷣ aliqd avᷣſolutuʒ o⸗

nõ differat a ſua potẽtia ĩtellectia nec a ſẽſitiua. tñ
ccognitionẽ q̃ ẽ ſentire hꝛe ñ põt niſi oꝛgano mediã

te.reſtat & aĩa ſepata nihil põt ſenſibilr cognðſce
Te ex ꝑte cognoſcẽtis qᷓ;uis h̊ poſſit ex ꝑte i cogni

Rte.pqꝛ q;uis nõ poſſit cognoſcere ꝑ porentiãa ſenſiti⸗
uã.põt tñ ꝑ intellectũ ſenſibilia ⁊ ſenſibiles eoꝛuzʒ

modos cogn. .
ſiodoꝛi ad ; vroẽat veritatẽ.

li
potẽtie ſenſt rig en aĩa ſeꝑent᷑ łʒ
el

dem dö ꝙ qzuis

e.⁊ ſic dzʒ “ iauctoꝛitas. Caſ
1
opionẽ dicentiuz

i hoie alain! eetiua ⁊ ſenſitiua ſunt eadẽ eſſen
tia.tñ ex q̊ nõ ſequit᷑ ꝙ aia ſeꝑata ꝑ eas ſenſibilr co

gnoſcat ꝑꝑ rõnẽ dictã inqõnis ſolutiõe.nec tñ ex H

ſequif ꝙ ocioſe ſint.qꝛ actus ſuos hẽbũt pꝰ coꝛꝑis
reſũptionẽ ⁊ interi ſũt ad ꝑfectionẽ nãe. Ex dictiſ

pʒ ſolutio ad tertiũ.¶ Moõt tñ dici ᷣm

—,;,

ionẽ dñtiũ

potẽtiã Enuh iinſeherione⸗ eqꝙ phꝰ?peꝛ

oculũ nõ intelli

it oꝛganũ tm ſed oꝛganũ ⁊ poretiã

di niſi

aia eius eſſet e
nõ ſunt vniuoce.

pʒ ex his q̃ ſuperiꝰ
dtiũ ſit aliquid diff
epmã auctovtatẽ a
dñt ſenſitiuã ? int
noie potẽtie ſenſi
ſub vno eo ꝙ vtru
accipændo poten
Aic poſſet dici ad
Vel põt dici aliter
⁊ bꝛutis coꝛruptibi
eis ſeꝑari nõ poſſiti

indubitanter.n.opi.

opionẽ q̃ erronea ei

ta.ſʒ ĩ ̊ errauit.⁊ hui

aĩa. vbi dixit intellect
aũt ab B impoſſibileẽ iᷣ
poꝛa celeſtia eſſe animat

Ecundo a

ſpẽs in coꝛpe accep.
F. c. 6. ipoſſibilę eſt f.

nãaliñ li

fecte.̊ foꝛma intelligibił nò ẽ.
ligit. ſpẽs intelligibiles in aia
ſernant᷑.; a coꝛpoꝛe ſeꝑata peri
hõt.¶ Nrẽ Aug.iiꝰ.ð tri.c.ʒ.oñ co⸗
ſa fuerit.atq; illud qdð in memoꝛia

acie remanebit.g ſpẽs in intelleet
tur. 7 ſi ſic aia ſeꝑata per eas nõ in

terit intueri nihil foꝛme rcheen
t

phſ̃.5. de aiaſicut ſe hũt coloꝛes at

taſma ad intellectũ.ſed viſus quo
ſitus nihil põt videre niſi pñte 1

mata nõ ſeparent᷑ cũ aia intellectiua

in coꝛpoꝛe acceptas intelligere.¶Ntẽ
ligit ſine intellectu poſſibili.cũ per re

rum intelligibiliũ intelligat.ſed ſicu

de aia.paſſious intellectus coꝛruptib
Ma ſepata nihil intelligit per ſpecies
ceptas nec per quãcũq; diam aliam
nes ſpecies acceptas in coꝛpoꝛe anim
ligere poteꝶ& quia tũc poteſt ſimul ite
quod neget phũs.:.topi.nec eſt cauſa
minans intellectum ad hoc ꝙ magis
vnam q; per aliam cum ęquaææ eſſe hab
tellectu. voluntas enint hanc derermi
facere non poteſaquia actus eius pꝛeſu
tellectus cognitionem.ergo anima ſepa
cies in coꝛpoꝛe acceptas itelligere nõ pot
vna potentia non habet naturalem modi
um.potentia enim calefactina i
calefacit naturaliter niſi ſecundum modun
nec eius leuitas mouet naturaliter niſi ſecv
modum vnum.. ſed itellectus coniunctyv
ratus non eſt niſi vna potentia.ergonõ h
turalem modum itelligẽdi niſi vnum.ſe
cõiunctus nõ habet naturalem modum

niſi cum fantaſmate.ergo ipᷣe ſeꝑatus a

taſmate intelligit.aunt nihil naturalite
ſʒ ↄſtat ꝙ n itelligit cũ fataſmate qꝛ a⸗
ꝑãtur cum inteliectu cũ non ſint niſiſ

/
/
/
/

R .

Inãtr intelligit
Aua intelligẽt i fa⸗
vendi naturalig ẽ ĩtel
ellectus aũt ꝑ glo lã nõ
igendi modũ.qᷓ;uiſ per
di ſupernæuralẽ.mo⸗
aſmate nobilioꝛ eſt q;ᷓ
innte.cũ g aĩia ſeꝑata
ectioꝛẽ q; hitura ſit
liſicatʒ ſequiq aĩia
t.aqut in fantaſmat
ligit in fantaſmate qꝛ
nilgil naturatr intelli/
ata non cognoſcit ali
aicoꝛꝑe acceptas.xCõ
aicentes ſunt dicentes
don tota.ſed itellectiua.
a coꝛpoꝛe qᷓ; coꝛpoꝛi coꝛ/
a põt intelligere per ſpẽs ĩ
iulto melius q; qñ erat coꝛ/
pẽs recepte in intellectu ſũt
Hili.qꝛ ᷣm võmentatoꝛẽ ſuper
ẽ de cauſis.illud qð recipit᷑
nodũ recipiẽtis.⁊ non ſᷣm mo⸗
& ſpẽꝭ inteligibiles remanent in
ergo angelus intelligat per ſpẽs q̃̊
eꝑpata intelligendo imitet᷑ intelle⸗
im. vẽ ꝙ per ſpẽs in coꝛꝑe acceptas

Kndeo æam ſeꝑatam intelligere pos

⁊ intelligere eſt ꝓpꝛia oꝑatõ ipᷣius in/
n eſt aũt rõnale ꝙ per ſui ſeꝑationem a
pꝛopꝛia oꝑatione pꝛiuet᷑.vñn⁊ phꝰ diẽ
ꝙ ſi eſt aliqua oꝑatio aĩe vel paſſionuʒ
git ipam ſeꝑari.ſi vᷣo nulla eſt pꝛopꝛia
cit ſeꝑabilis.̊ per ipᷣm habemus ꝙ cũ
zpꝛiuatur ſua ꝓpꝛia operatiõe nec tm̃
qata.ſed młto melius intelligit q; diu ẽ
i coꝛpoꝛi cõiuncta.vñ Auic.b. naturali

poſt; locutus eſt de aggrauatione aie ꝑ

e coꝛpus dicit.cũ aufert᷑ de nr̃a aĩa ipᷣa

ipedimentũ.tunc intelligentia aĩe eſt

ioꝛ ? delectabilioꝛ.ſed de modo intells
diuerſe opiniones.dñt.n. quidã ꝙ intel
ẽs concreatas per quas non põt intelli-
oꝛi coꝛruptibili vnita eo ꝙ ꝑꝑ eius asgra
⁊ ſuper illas reflectere nõ põt. eSed cono
idũ phm̃.ʒ.de aĩa.anteq; intelligat ẽ ſicut
n qua eſt acronihil ſcriptũ.¶ Alij dicũt ꝙ in
partiʒ per ſpẽs in Roꝛpoꝛe acceptas.ꝑtim ꝑ
uas a deo recipit.ſtatim. mpoſt ſeꝑationem

ꝛipit ab ipo ſpẽs totius vniuerſi.⁊ eſi hec in

ia quaſi per modũ nature nõ gratie.vñ non
ielatio pꝛopᷣe.qꝛ etiã talem influentiam reci
aie repꝛobe.qꝛ illis nõ ſubtrabunti bñficia
re. Sed cõtra.natura oꝑatur de neceſſitate.
nihil creatũ eſt a deo. ð neceſſitate &nulla crea
mnair emanat a deo. vngon video quo modo
mnoſſit intelligi ꝙ ille ſpes a deo influant᷑ nãtr
icũt ꝙ aĩa ſeparata per ſpẽs acceptas ĩ coꝛ/
il intelligit.qꝛ nonſeꝑantur cũ ea.nec eniʒ
atellectu niſi duʒ actu intelligit? hec ẽ opi/
ic.qui vult ſpẽs intelligibiles nõ eſſe in in/
niſi ſicut in vi appꝛehẽdente.vñ nõ ponit
iã intelligibilẽ. vnde dicit ꝙ qñcũq; intel⸗

. .
„£ „

Retus intelligit in coꝛpoꝛe opotꝑx conuertat ſe
ad fantaſma ⁊ intellestum agentn vt ſpẽm intel
ligibilẽ recipiat quã per auerſion oſtea perdit ſi
cut viſus per cõꝑationẽ ſui ad rem Piſibilem ⁊ ad
liſninis ſpeciem recipit quã poſteà per ſui auerſio
nẽ alumine ⁊ viſibili ꝑdit integect tñ per frequẽ⸗
teʒ receptionẽ habilitat adr cipiendũ ⁊ intelligẽ⸗

dunm ⁊ hec habilitatio eſtſeie babitus.¶ Sed con-

tra Aug. li. i 4. de tri. c. 3. dicit imago eſti anima
hoĩs rõnali ſiue intellectuali.ſed ſicut pʒ per iᷣmi
pluribus locis.li.de tri.illa imago cõſiſtit in mẽo⸗
ria ⁊ intelligentia ?⁊ voluntate.ergo in anima itel⸗
lectiua eſt memoꝛia.ſed actus memoꝛie eſt tenere
ſecundũ Aug.i⸗.de tri.c.g.ergoſpẽs ĩtelligibiles
in anima iſtellectiua cõgeruant᷑ ¶¶ Pꝛeterea B vi ·
detur velle phꝰ vt patet in auctoꝛitate allegata in
pꝛima rõne ad partem ſecundam.
Aug.li. 9. confeſ. longe poſt pꝛincipiũ. Moꝛtui ha
o pentqoſtri memoꝛiã. ergo potentia memoꝛatiua
eſt in aia intellectiua vꝛ ergeymihi dð ad queſtio/
nem ꝙ ſpecies intelligibiles conſeruantur in intel
lectu.⁊ per eas intelligit aia ſepata.⁊ q;eis quidaʒꝰ
dicant ⁊ ſatiſ communiter i⸗ illas intelligebat

coꝛpoʒi coꝛuptibili ꝓnita.Atij tñ dicũt cõtrariũ
dicen es illas creataàs fuiſſè mediante actu intelli
gendi ⁊ in tellectu imediate moueri a ſontaſmate
in virtute tamen inrellectus agentis que tacta ſũt
li. . di. 25. 7 quia aĩe ſeꝑate de nouo pnt acquirere
alicuius rei cognitionem vi dicendum ꝙ acquie
re poſſunt nouasſpẽs intelligibiles.ſicut.n.exns·
coꝛpe põt per ſuũ actiuũ ſicut per pᷣncipale agẽs me
diante fanraſmate ſicut inſtt̃ali agẽte educere ſpẽʒ
intelligibilẽ deſę ipſa inq;tũ eſt poſſibilis.ſic cum
muito ſit potentłoꝛ ſeꝑata in oerãdo q;ᷓ coꝛꝑi coꝛ-
ruptibili vnita põt per ſuuʒ actiuũ ſicut per agensz
pᷣncipale mediqnte ſilitudine vel re ſicut inſtrumẽę
kali agente eduese de ſe ißa vt eſt poſſibilis ſpẽz
Intelligibilem qua aliquid põt cognoſcere qð vni-
ta coꝛpoꝛi nũq; cognouit. De ꝓaruulis at opinäatk
aliqui ꝙ ſicut in rauq ectione dñs volũtarie ſup⸗
tle bit coꝛpibus uloꝝ q;titatẽ quam habuiſſent
in termino augmenti ſi uixiſſent vſq; tunc ⁊ natu-
rg in ee nõ erraſſz vel defeciſſz gita voluntarie ĩ
fluit aiabus eoꝝ ſtatim cum a coꝛpoꝛibus eoꝛuʒ ſe
parate ſunt ſpecies illarue erum qtum per nãle
lumen cognitionem acquiſiſſent vel acquirerepo
o tuiſſenai vixiſſeſt vſq; ad illud tempus in quo de
lege cõi maxime viget per naturazs vſus rõnis vr
vigebat in hominibus illius tẽpoꝛis quo illi puuli
debenerunt ſiue dcedunt. nec ex dictiss ſequit᷑ ꝙ
inutili ſit pꝛo alia vita acquiſitio nãlis ſcie in hba

in hac vita vtilis eſt eis pꝛo alia vita. qꝛ per illuʒ
bonum vſum merent. ſi aũt E acquiſitõ na
furał ſcientie ſit repꝛobis inutiliẽ a
eſt iconueniens. Alij autem dicunt ꝙ Buis deul
poſſz aiabus paruuloꝛum dars cõgnitionem naleʒ
equalem naturali cognitioni vnius magni clerici
vel maioꝛem.tamen non dat talem cognitionem
animabus paruuloꝛum recedentium a coꝛpoꝛib⸗
cum oꝛiginali peccato.quia nõ cõuenit.noò enun 5
cens eſ ceteris paribus ꝙ anima que in acquirẽé/
do ſciam nuquã laboꝛauit habeat cognitiõem na-
turalem equalem cognitioni anine illius que in

Item ſecundu

20 glia vita nõö

vita quia electi bene vtunt᷑ ea. ⁊ ille bonus vſus ⸗

neſ
emintel
vercrſi
ntad
imerſo
rane⸗
Iahgi⸗
Rhn⸗
imnim
aüni
in nü⸗
min ie⸗
Leckr
agis
ted
mſeand
Dortnd
Nnorein
Aagefo⸗
Puriaitd
SGsnag
Uelioebat
i i
eumimeli

nun
miere
act
Ln.
N
emſ⸗
diuscen
arhan
ſiis

ſarq in⸗

git cpiiß
ſneſ-
Ubebider
met M⸗
wlnne.
s lay⸗
mmi
ninehe
code.
ns N

1
D

Wäpoi .

leni
ſieinhe

pr

uere pöt.

●
— ́ÿMVMB „ *„
● * *
vel a malis ꝓydicũt alij.ꝗĩe etiam recedẽtes a coꝛ
poꝛibꝰ in pꝑc moꝛtali mohent ſe ipſas ad locũ in-
ferni ſicut lasro ꝗ dẽ ad patibulũ ſe ipᷣm mouet. qa
pus vult irend patibuluʒz ; illuc trahi vel inovia
plus abiigi. ¶ Aò pm in opp dõᷣ ꝙ illa poꝛtatio de
qua loquit᷑ ibi ſaluatoꝛ eſt poꝛtatio cuiuiſdã reuerè
tie.ſcut videmus qsnagne ꝑſone aliqñ eũteg de
vno lo ad aliuʒ interdũ kefegae ab honoꝛabi⸗

lib pſonis in ſignũ reuerẽtieAd ꝛm dð ꝙ nõ oĩa

nereth
bꝛuta iperfecta carent potentià mouendiſe m lo „virkutẽem

cũ.aliqua.n.ſunt que nõ pñt generare ſibi ſite.⁊ in
Biꝑfecta ſunt a tñ ſe mouẽt ſʒ locũ.⁊ qᷓ;uis ſint aliq̃ᷓ
maioꝛis iperfectionis ꝑꝑ quã ſᷣʒ locũ ſe mouere nõ
pnt.tñ ſilis iperfectio nõ deceret alieuã ſpnᷣalẽ ſub
ſtantiã· illa.n. bꝛuta qusm locũ ſe nõ mouent tali
motu nõ indigent.qꝛ vel ſuũ nutrimẽtũ hñt cõiun
ctũ vel natura puidit vt eis poꝛtet᷑.ſicut pʒ ꝙ ma
re ꝑ ſuũ fluxũ portat nutrimentũ cõchis exñtibꝰ is
ſabulo.nõ tũ talia totalr carent potẽtia medi ſe.
qꝛ aſtringendo ſe Cilatãdo ſᷣm pꝑtes aliqualr mo⸗/

uent ſe ſᷣm locũ.decẽs aũt eſt ⁊ oꝛdo iuſticie hoc re

gqrit vt Nia rõnalis poſtq; a coꝛpoꝛe ẽ ſeꝑata vadat
velad infernũ vel ad purgatoꝛiũ vel ad celũ fera-
tur ẽpireũ. Ad ʒm dð ꝙ ps ſolutio ꝑ illus quod di
ctum eſt li.i.di.ʒ ⁊.in illa qõne vtrũangelus poſſit
ſe mouede de loco ad locũ.⁊ ꝑ illu
eſt in ̊ quarto in illa qõne vtrũ in beata fruitione
volãtas tm̃ ſit paſſiua ĩ ſolutõe ſecundi argumẽti.
L Ecundo querit᷑ vtꝝ aia ſeꝑata poſſit
. Imouere aliqð coꝛpus de lo
co ad locũ per ſuã nãlem virtutẽ. Et vꝛ ꝙ;
nõ.aĩa corpoꝛi cõiuncta nõ mouet coꝛpus ĩtelligẽ/
do ⁊ volendo tm̃.qð pʒ qꝛ aliqẽ multũ vigẽti ho⸗

mine vſus intellectus ⁊ voluntatis.a tñ ſe ipᷣm nõ

põt mouere de loco ad locũ ꝑꝑ debilitatẽ.⁊ qñ hẽt
membꝝ qð mouere nõ põt ꝑꝑ ẽbꝛi inſirmitatẽ.
vt pʒ in mẽbꝛo paralitico.ſʒ ifaĩa ſeꝑata nõ ẽ aliq̃
potentia alia ab intellectu ? voluntate.qꝛ nõ reſpi
cit ens niſj ſub rõne duplici.ſ. ſub rõne veri ſub q̃ᷓ
eſt obm̃ intellecrus.⁊ ſub r Poni ſub qua ẽ obm
volũtatis. aĩa ſeꝑata nullũ cᷣꝛpus põt mouene ꝑ
ſuaʒ nalem virtutẽ.¶ ſtẽ ſicut ala coꝛpoꝛi cõiuncta
audit mediãte oꝛgano coꝛpoꝛeo.⁊ ſic mòuet coꝛpꝰ
de loco ad locũ.oꝛggncoꝛpoꝛeo medante.mouet
eni ipᷣm mediantibꝰ muſculis.⁊ neruis⁊ ſpiritibꝰ
deferentibus influentias ale.qð pʒ.qꝛ põt cõtige
talis leſio in muſculis ⁊ neruis vel talis opilatioᷣ
ꝓhibet tranſire ſpũs pᷣdictos.ita ꝙ aĩa coꝛpus ſuũ
de loco ad locũ mouere non põt.ſed qꝛ oꝛgani quo
audit aĩa nõ ſeꝑatur cũ aia.iõ ſeꝑata audire nõ põt.
q;uis ꝑ intellectũ appꝛehendat audibilis.q̊ a ſimi⸗/
li cũ muſculi nerui ⁊ ſpũs ſupꝛadicti nõ ſeꝑpent᷑ cum
aĩia ipᷣa ſeꝑata nullũ coꝛpus ꝑ ſuã nãleʒ virtutẽ mo⸗
actũ exercendũ quẽ aia exercere
põt ſepata nuld oꝛgano indiget.etiã dũ eſt coꝛpoꝛi
cõiũctasvñ qꝛ aia ſeꝑata põt hꝛe actũ intelligendi.
qꝛ ſibi cõuenit ſᷣni ſe nõ exercet illũ actũ.etiã cõiun
cta coꝛpoꝛi aliquo oꝛgano mediante.quaꝑꝑ dẽ ꝙ i-

tellectus nõ eſt potentſa oꝛgano alligata nec volũ

tas ſilr.ſed aĩa coꝛpoꝛi cõiuncta nõ põt mouer᷑ coꝛ
pus niſi oꝛgano mediante.ꝗ̊ ipſa ſepata nullũ coꝛ⸗
