ſionẽ deſinit eẽ.⁊ illud qð nõẽ in aliud cõuerti non
põt. Nec plibus cõuerſionibꝰſimul. qꝛ ipoſſibile ẽ
eandẽ rem in numero ſimul mutari ⁊ ʒ idẽ diner
ſis mntatiõibꝰeiꝰdem ſpẽi ad diuerſos terminos
diſpatos¶ Alijs aũt vꝛ ꝙ de poſſet eãdẽ ſubſtãtiã

panis in numero ſimul cõuertere in plura coꝛpoꝛa

quelibet.n.ꝑs coꝛꝑis xpᷣi tota eſt ſub qualibet par-

te hoſtie. vt inferiꝰoñdet᷑.qð verũ nõ eſſet niſi ꝑꝰ

eadem ſubſtatie panis cõuerteret᷑ in qualibet ꝑteʒ

coꝛpoꝛis xpᷣi. Sed qua rõne ſubſtatia panis ſjm eã
dem ſui partẽ ſimul põt conuerti in caput coꝛpoꝛis
xpᷣi ⁊ in pedes ⁊ in alia mẽbra.v ꝙ poſſet cõuertiꝑ

diuinã potẽtiã ſi deo placeret in plura coꝛpoꝛaſi⸗/
mul. Qui vulttenere ſᷣm hanc opinionẽ põt dice⸗
re ad pmin oppꝙꝑ diuinaʒ potẽtiam duo coꝛpo
poꝛa ſᷣm eũdem modũ exñdi ſimul eẽ poſſent.en
de deꝰpoſſet facere miraculoſe vt vnũ coꝛpꝰgliſi-

catũ ſimul eſſet cñ alio gloꝛiſicato.⁊ vnũ nõ gloꝛiſi

catũ cum alio nõ gloꝛificato ¶lddð ꝙ quis de
us nõ poſſit facerc ꝙ ifinita coꝛꝑaĩ actu ſimul eẽnt

ſub eadẽ ſpẽ panis ꝑ conuerſionẽ panis in ipa.ta/

mẽ poſſet facere ꝙ ſubſtatia panis cõuerteret᷑ ĩ plu
ra coꝛpoꝛa.qꝛ infinitũ nõ põt ſimul eẽ in actuĩcrea
tura.Unde cũ OPhũs dicit ꝙ qua rõne duo coꝛpo⸗/
ra poſſent eẽ ſimł eadẽ rõe iſinita nõ accipit iſnita

pꝛo inſinito in actu.ſed voluit dicere ꝙ nunq; tot

eẽnt ſimul in actu qn adhuc poſſent eẽ plura.¶ A
ronẽ qͥ adducebat᷑ ꝓ alia opiõne in coꝛpoꝛe qõnis
põt dici ꝙ deus eãdẽ ſubſtatiã in numero põt con/
uertere ſimul in coꝛpaplura.ſicut põt facere vnuʒ
coꝛpꝰſimul eẽ in diuerſis locis.q;ᷓuis.n.eãdem reʒ
rrãſmutari in hoc coꝛpꝰ⁊ nõ trãſmutari in hoc coꝛ
pus ſint cõtraditoꝛia.tamẽ eãdeʒ reʒ traſmutari ꝑ
diuinã potẽtiã in hoc coꝛpꝰ⁊ ſimul in aliud coꝛpus
nõ ↄtradicũt.tñ ſicut q;uis idem coꝛpꝰeẽ hic ⁊ non
eſſe hic cõtradicãt.tãmẽ idẽ coꝛpꝰeſſe hic.⁊ ſimul
per diuinã potẽtiam eſſe alibi nõ cõtradicũt. Nui
vult tenere pᷣm opinionẽ pᷣt dicere ad arm ad ꝑtẽ
ſecũdam ꝙ q;uis angelus nõ repleatlocũ tamẽ ĩ eo

dẽ loco pᷣmo duo angeli ſimul eſſe nõ poſſunt ⁊ pꝛie

terea ſi detur ꝙ duo coꝛpoꝛa ſimul poſſint eſſe ſub
q;titate vniꝰ hoſtie eo mõ quo ibi eſt coꝛpꝰxpᷣi.ta/

mẽ ſubſtatia panis ſᷣm eâdem ſui partem in plura

coꝛpoꝛa ſimul cõuerti nõ poſſet¶ Adrõnem addu
ctam ꝓ ſecũda opinĩone in coꝛꝑe queſtiõiſpõt dici

ꝙ nõ eſt ſimile de conuerſiõe ſubſtãtię panis ſʒ eã

dem ſui partem in plura mẽbꝛa vniꝰ Sꝛpoꝛis ⁊ in
plura coꝛpoꝛa.qꝛ in plura membꝛa conuertit᷑ rõne
vnius coꝛpoꝛis cniꝰſunt ꝑteſ.ſed nõ poteſt dari ali
ad vnũ rõne cuiꝰſimul ↄuerteret᷑ in plura coꝛpoꝛa.

¶Articulus quartus.

O nſequenter queritur de qjr⸗

to pꝛincipali.
Et circa hocqueruntur duo. Mꝛimo
vtrũ corpꝰxpᷣi yt contentum ſvᷣ ſpẽ ſa
Ccramentali poſſit moue ¶¶Icðo vtrũ
ibi poſſet immediate tangi.

7 ꝙ corpꝰ xp̃i vt cõ
p Kuno oſtendo deer ſub ſpẽ ſa⸗

Acramẽtali nõ poſſit moueri. quia aut poſſit
Ez

. I1. 4 *

—

moueri ꝑ ſe.aut ꝑ motũ hoſtie.Mõ pᷣmo mõ. ga oëᷓ
qð ꝑ ſe mouet eſt in aliquo vt in loco.nec ?mõqa
tũc ſimul poſſet moueri ⁊ geſcere p motũ hoſtie cõ
ſecrate ⁊ alteriꝰgetem qð ipoſſibile vꝛ. Itẽ ſicut di
cit phũs ꝛ topicoꝝ.Impoſſibile ẽ ↄtraria ſimulieẽ
eidẽ. Sʒ ſi coꝛpꝰxpᷣi poſſet moueri ꝑ motũ hoſtie.
cũ vna mouet᷑ ſuꝑiꝰ? alia iferiꝰotrarijs motibꝰmo
ueret᷑.̊ᷣnõ põt moueri ꝑ motũ hoſtie.g multomi/
nus pꝑ ſe vt vi.¶ Nſi moueret᷑ ꝑ motũ hoſtie ver
ſa hoſtia verteret᷑ qð falſiẽ.ꝑ motũ g̊ ciꝰ nõ moue
tur ⁊ minꝰ ꝑſe vt dcm ẽ.¶ Cõtra phũᷣs ꝛꝰtopi.mo
uẽtibꝰ nobis neceſſariũ ⁊ qͥ in nobis ſunt oia ſimul
moneri. cũ coꝛpꝰxpᷣi ve ⁊ realit᷑ cõtineat᷑ ſub ſpe/
cie ip̃a mota.opoꝛtʒ ipᷣm moueri.Sʒ nihil mouet᷑
ꝑ motũ alteriꝰ ꝙ nõ poſſit moueri ꝑ ſe.qꝛ oẽ tale per
fe.eſt in potẽtia ad aliud. coꝛpꝰ xpᷣi põt moueri ꝑ
ſe ⁊ motũ hoſtie Itẽ ipoſſibile ẽ ideʒ coꝛpꝑſe mo
ueri ⁊ nõ moueri ſimul ⁊ m idẽ. Sʒ coꝛpꝰ xpᷣi ꝑ ſe
põt moueri in celo.̊ põt ꝑ ſe moueri in ſactr̃o aliter
poſſet cõtingere ꝙ ſimul? ſᷣm idẽ moueret᷑ ⁊ nõ mo
ueret᷑ Mndeo ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi vt ↄtẽtũ eſt ſub ſpẽ ſacr̃a
li per ſẽ moueri duptłr põt itelli. no mõ de motu
ꝗ nõ hʒ cõꝑatiõem ad extra.ſicut motꝰ vitalis ⁊ de
lectatiõis ⁊ in tali motu põt xpᷣus moueri etiã vt ẽ
ſub ſpẽ ſacr̃ali.Alio mõ ð motu q nõ cõuenit mobi
li niſi ꝑ cõpatiõem ad locũ cuiuſmõi eſt motꝰlocaliſ
7 tali motu ꝑſe moueri nõ põt vtẽ ſub ſꝑẽ ſacrali.
qꝛ qᷓ;uis coꝛpꝰxpᷣi nõ obſtãte ꝙ ſit cõtẽtũ ſub ſpẽ pa
nis ſit in celo.vt in loco.tñ inqtum ſub illa eſt.nec
ibi nec alibi ẽ ꝑſe vt in loco.nec per ſe hʒ aliqʒ ha/
bitudinẽ ad locũ.qꝛ tñ ẽ in loco per accũs. qꝛ ſpẽs
in q̃ realr cõtinet᷑ iloco eſt ꝑ ſe.iõ per motũ hoſtie
localłr põt moueri? ſic vᷣe cõpꝰxpᷣi eleuat᷑ cũ hoſtia
eleuat᷑ ⁊ defert᷑ ad ifirmũ cũ ad iſirmũ hoſtia per ſa
cer dotẽ defert᷑.¶ Ad pmdð ꝙ nõ eſt incõneniẽs ꝙ
aliqd ꝑ accñs moueat᷑ ſimul ⁊ geſcat ſieut aĩia ꝑ ac/
cñs mouet᷑ moto bꝛachio⁊ ꝑ accñs geſcit geſcente
pede. Sed h̊ exẽplũ ꝗdã nõ appꝛobãt. qꝛ q;uis aĩa
ſit tota in qlibet coꝛpis ꝑte.tñ qꝛ nõ hʒ ſuũ ꝑfectuʒ
eẽ niſi ĩ toto.iõ nõ mouet᷑ niſi ꝑ motũtotiꝰ.ſʒ coꝛpꝰ
xpᷣi ſub q̃libet ſpẽ ſacr̃i hʒ ſuũ eẽ ſacr̃ale ꝑfectũ.⁊ iõ
ad ppoſitũ ſufficiat ad pñs exẽpluʒ de ſedẽte in ca/
thedra in naui.qꝛ ꝑ motũ nauis mouct᷑ ¶ Ad ſcðʒ
dõð ꝙ motꝰ?quo coꝛpꝰxpᷣi mouet᷑ ſurſũ ꝑ motũ ſpeci
ei ↄtinẽtis.⁊ motꝰ qꝰ mouet᷑ deoꝛſũ ꝑ motũ alteriꝰ
ſpẽi nõ ↄueniũt ſibi niſi ꝑ accñs.nõ ẽ aũt incõueniẽſ
ꝙ idẽ ſil ad ꝑtes oppoſitas ꝑ accñs moueat᷑. vt ſi
homo exñsn equo ĩ naui moueat᷑ motu equi ver
ſus terminũ oppoiĩtũ termino ad quẽ tẽdit nauis.
Ad ʒmdð ꝙ q;uis mota hoſtia ꝑ accidẽs coꝛpꝰxpᷣi
moueat᷑.tũ ipᷣa vᷣſa nõ vertit᷑.qꝛ q́;uis ꝑtes oꝛdinẽ
habeãt in ipᷣo coꝛꝑe abſolute.nõ tñ ꝑ cõparatiõem
ad ſpẽm. Unde dici nõ põt ꝙ pedeſ habeat in vna
pte hoſtie ⁊ caput in alia.⁊ ſie de alijs mẽbꝛis.ꝗa
oẽs ꝑtesſimul ſüt ſub qualibet ꝑte hoſtie.vt ĩferi⸗
oñdetur ¶¶ Ad p'nad pteʒ aliã pʒ ſolutio ex dictis ĩ
Oſtiõe.¶ Ad ⁊dõ ꝙ aliqd ꝑ ſe moueri.vt eſtĩ lo co
⁊ illud idẽ nõ ꝑ ſe moueri.vt eſt in aliquo nõ vt in
loco nõ cõtradicũt.qꝛ negatio affiꝛmatio.qᷓ;uis
ſint ex eoden nõ tamẽ per comparatiõem ad eun
dem exñdi modum.
Ecundo queritur corp rßi
ſacr̃a li poſſit imediate tãgi. Et vi ꝙ ſic.ma

gis tãgunt ſe illa que ſimukl üt bʒ ſe tcla. c illa quo

rũ vltia tãtuʒ ſi ut ſimul. Szſt peſpanis ?⁊ coꝛpꝰ xpᷣi ſi
mulſũt ſᷣm ſe tota.qꝛ coꝛpꝰxpᷣi realiter cctinet᷑ ſub

ſpẽ.ergo ſpẽs ⁊ coꝛpꝰxpᷣi magis aingũt ſe q; due ſo
liditates quaꝝ vltima ſũt tãtũ ſun tẽ ſi deꝰ cre
aret lapidẽ vnũ ĩifra vltimã ſuꝑficiẽ celi vlti. nec
ipᷣm tãgentẽ ille lapis nullã haberet A ad lo

cũ.tñ hoc nõ obſtãte ſi poſſet celũ ꝑfoꝛar oſſet ꝓ/
tendi aliqua lancea vſq; ad ipᷣm qua reret. g a ſi
mili nõ obſtãte ꝙ coꝛpꝰxpᷣi vt cõtẽtũ ſub ſpẽ nuliʒ

habeat hitudinẽ ad locũ tãgi põt ꝑ penetrationem
ſpẽi ¶ Itẽſi coꝛpꝰxpᷣi ↄſecratũ in cena reſeruatũ fuiſ

ſet ſub ſacr̃o vſq; ad hoꝛã q̃ fuit clauis ꝑſoꝛatũ.ſen⸗
ſiſſet doloꝛẽ ex uls gfoꝛatione cauſatũ.qꝛ ⁊ ſub illa
ſpẽ fuiſſet moꝛtuũ qn moꝛtuuntruit in cruce. Sed
ſub illa ſpẽ pꝛedictũ doloꝛẽ nõ ſenſiſſet niſi ab illis
clauis ibidẽ ꝑfoꝛatũ fuiſſet.g inq;tũ eſt exiñs ſub ſa-
crali ſpẽ tãgi pot te deenõ potuiſſet facere ꝙ coꝛ
pꝰxpᷣi moꝛtuũ fuiſſet in ſepulchꝛo ⁊ viuẽs ſub ſacr̃a
li ſpẽ.&̊ a ſimili nõ potuiſſet facere ꝙ tactũ fuiſſʒ in
cruce ꝗn etiaʒ fuiſſet tactũ ſub ſꝑẽ.ſi vſqʒ tũc ſub ſa
cr̃ali ſpẽ fuiſſet reuatuʒ ¶ Cõtra ſi coꝛpꝰxpᷣi inq;tũ
eſt ſub ſacr̃ali ſpecie poſſet tagi maxune poſſet tan
gi ab ipomet xpᷣo¶ Sed ibi xpᷣs cũ manu nõ potuiſ-
ſet tãgere caput ſuũ.vel aliã ꝑtem coꝛꝑis.qꝛ vt oñ
ſum eſt in qõne pᷣcedęti nullũ põt ibi habere motũ
localem.& nullo mõ põt ibi rangt. gre ſi ibi poſſet
tangi.erga atcingi poſſet a dẽtibꝰ maſticãtiuʒ ſpẽs
qð falſũ eſt.qꝛ tũc in cena qñ diſcipuli ſui mãduca/
uerũt ipᷣm ſub ſacro qñ adhuc coꝛpꝰeiverat paſſibi
le poloꝛẽ ſenſiſſet qð tñ nõ eſt veru. (Raes coꝛ
pus xpᷣi vt cõtẽtuʒ ſub ſpẽ ſacr̃ali non pot imediate
tangi ſub ullaſpẽ.ſubſtãtia.n.coꝛꝑea intellecta pꝛe
ter dimenſiões q;uis intelligatur vt extenſibilis.
tamẽontelligit᷑ vxꝑnõ extẽſa. Ande in nõ extendi aſ
ſimilat᷑ ſubſtatie Ppirituali create.in extenſibilita-
te aũt differt.qꝛ ſubſtãtia ſpiritualis extenſibiliſñ
eſt. ¶ Kũ eugo coꝛpꝰ xpᷣi ſit ſub ſpecie pᷣmo ⁊ per ſe ra
tionèe ſubſtarie.?⁊ dimẽſiones nõ ſunt ibi.niſi ꝑ con
comitãtiam.eſt enim ibi ſm modũ ſimilẽ illi mo/
do quo ſubſtantia ſpũalis creata ꝑ eẽntiam eſt ĩ lo/
co.nec tamẽ inter iſtos duos modos exiſtendi eſt
oĩimoda ſiłitudo.ſʒ ĩ h ꝙ ſic ſubſtãtia ſpũalis crea
per eẽntiam pñs eſt in loco.nec tamẽ a loc tanscc
nec aligs homo q;tũcũq; penetret locũ põt eẽntiã
eiꝰtangere.ſic coꝛpꝰxpᷣi pns eſt ſub ſpẽ.nec tamen
ab ea tangit᷑.nec aliquis homo quandocũq; pene/
tret ſpeciem coꝛpꝰxpi vt ibi eſt põt tangere. Aickpᷣ
mũ in opp dð ꝙ maioꝛ nõ eſt vera.niſi de illis ꝗͥᷓ
ſimul ſũt ſᷣm coꝛpoꝛalis eẽntie modũ qᷓ;iũ ad vtrũ
q; extremũ.ſic aũt nõ cſt in ꝓoſito vt viſũ eſt ĩ coꝛ
poꝛe q̃ſtiõis.. Adꝛmdð ꝙ ex illa röne ſequeret ꝗ il
le lapis nõ poſſet tãgi ad q;cñq; ꝑtem circũferẽtie
illa laeea dirigeret᷑ ⁊ q;tũcũq; lõgitudo eiꝰ vlrimã
circũferẽtiã excederet.ille eni lapis eẽt nuſq; et ex
cõſequenti nõ eẽt ꝓpinquioꝛ circũferentie q; cẽtro
nec rẽotioꝛ ab vna ꝑte circũferẽtie qᷓ; ab alia.quia
nullã penitꝰhabitudineʒ haberet ad quẽcunq; lo/

tur alancea tranſmiſſa per poluʒ articũ q; traſmiſ-

2

o cum.⁊ ideo nulla eſſet ratio quare magis tangere

ſa per pðluʒ antarticũ.nec intelligas ꝙ velim di⸗

cere ꝙ ſe nõ habeat alio mõ coꝛpꝰxpᷣi ad ſpẽm q; il

le lapos ſe haberet ad locũ.qꝛ de illo lapide nõ poſ

ſet vere dici e eſſet realiter pns ſub aliquibꝰ alijſs

—

.

inhhnut
igieſnini
ntti
isgfoelnn
meintcie
öcanſtrinpe
giofitab
forne Norh
liſcanei
V ilen
ſicibirinbo⸗

. Ularedo

yid
uͤdicitalg⸗
ſoſtnitigat
ſͤſtdiniſon
Kdähenh
foggſener
Gencohere.
norterarnch
ndincicnen
zcpzephie
pitßi wreſt
Phofimſ⸗
Cotpisadali
ſeomuslos
poherer piei
let geilapoltti
Möralnanerk
Capeadueen

N

enlo
J¹

uſiſlin c
eleopals i⸗
Cope nulitun
ſinderisenn
Mheſtinlocn⸗
Chennkadrez
nftbiloreß
ehegtpöͤtig⸗
uhinoetele
Fcdcbirele
ftnnsſihfen
öpaſſinoſgre
ſale icei,
hireleannii
ſetadhoe pgl
flengregtoe
afelechn, ber
Miine ſepitan
Wgerelecng
Pppotiongt

X

Wst corp;

Prpii

er (Kineiſh T

witſechdie
e eſdevge
Wiali plti per

der

Nötigigal
W

uäiſdſinle
Nppenenmnen
ncanuneſenmifil
chunisraiſ
i ſnn
mrin ance. I
mmüfſetniſic i
Gtüeſterisſabt
muiſetfaceregn
sſubſai⸗
Negtacti funchzn
Rwchüctad
ion rünecn
8 TrmdNs.
iwuind Wi
umrbeipi an

iammr ſc⸗
Anmnni Nlis)

k4 „

. ditmẽeſiõibus gis. Sʒ ve ie itt e

lit᷑ pñs ⁊ ↄtẽtuʒ ſub ſacr̃ali ſpẽ.d ʒmdð ꝙ ſi coꝛ⸗
pꝰ xpᷣi ſubeicro fuiſſet reuatũ vſq; ad hoꝛã q̃ fuit
clauis ꝑfoꝛatũ.⁊ Noſtea in cruce moꝛtuum. dico ꝙ
exñs ſub ſpecie ſactali ſenſiſſet doloꝛẽ ex illa ꝑfoꝛa/

tiõe cauſatũ ⁊ poſtea fuiſſet moꝛtuum.nec tñ vtibi

exñs fuiget ab illis clauis ꝑfoꝛatũ.ſenſus.n. dolo/
ris ⁊ mo Acoꝛꝑi cõueniũt abſolutẽ nõ per cõpatio
nẽ ad locũ aliqd ꝑfoꝛari clauis rei nõ ↄuenit ni

ſi inq;tuʒ eſt hñs hĩtudinẽ ad locũ.Cũ.n.talis actõ
ur motũ localẽ oʒ illud in qð talis actio traãſit eſſe
alicubi vt in loco. Uñ verſus Pixide ſuato pote/
iare doloꝛẽ Innatũ.ſʒ nõ illar cõuenit illi.
4'npʒ ſolutio ex iam dictig ¶ Ad pmad pteʒ
aliã dicũt alig ꝙ q;dis ſpᷣ ſacr̃o xpᷣs ñ poſſit tãgi ab
alio pᷣ̃t tñ tãgi a ſe aliqꝰ mõ ⁊ aliqꝰmõ n.qꝛ cũ coꝛpꝰ
ſuũ ſit dimẽſionatũ põt ducere manũ ab vna parte
ad aliã.hoc.n.poſſet facẽ vnꝰ hõ ſi eẽt nuſqᷓ; ſuppo
ſito ↄſeruaret᷑ in vita.nõ poſſet tamẽ manũ elon
gare a coꝛpore.⁊ poſtea cõiunget᷑.qꝛtalis elonga/

tio ⁊ iterata cõiũctio includũt diſtãtiã.⁊ ex cõſequẽ

ti dimẽſionẽ inter extrema.ad qð ſegtur qq manus
⁊ coꝛpꝰapplicarẽtur dimẽſionibꝰ vt ad locũ.qð coꝛ
pi xp̃i vt eſt ſub ſacrali ſpẽ nõ ↄuenit.¶ Alij dicunt
ꝙ hõ ſi nuſq;ᷓ eẽt nõ poſſet ducere manũ ab vna pꝑte

coꝛpꝑis ad aliã etiã tenẽdo eaʒ ſemꝑ coꝛꝑi cõiunctjã.
qꝛ pᷣmus locus vbi erat manꝰ reliqueret᷑ vacuuſ ?

poneret᷑ vbi pᷣus nihl erar. Sed iſta ratig nibil va
let. qꝛ illa poſitiõe facta.manus nõ eẽt in loco.⁊ ſic
nõ relinqueret᷑ aliqs locus vacuꝰ.⁊ ſicut manꝰ iun

cta pectoꝛi eenõi loco ita iuncta vẽtri eẽtñĩ loco.
irrticulus quinus.

O nſequenter queritu o.

pncipali.

vtxꝝ coꝛpꝰxpi ſub illa ſ Epgſſit vide

oculo coꝛpoꝛali.

nõ põt videri vi/

pꝛa rõnèm.ibi nõ põt itellectualiter videri. Iteʒ
itellectualis viſio reinõ pñtis ꝑ eẽntiaʒ ẽ p ſpẽʒ.ſʒ
a coꝛꝑe nullã habẽtẽ habitudinẽ ad locũ nõ põt res
in doco exñs reciꝑe ſpẽm.Cũ g quicũq; creatꝰintel
lectus ſit in loco.⁊ coꝛpꝰxpᷣi vt exñs ſub ſpẽ ñ habe
at hitudin᷑ ad reʒ aliquã vt ad locũ.nullus intelle
tus põt ab illo reciꝑe ſpm.⁊ ex cõſequẽti nullus in
tellectꝰcreatꝰpõt ipᷣm videre.¶ Cõtra oĩs ĩtellectu

alis cognitioẽ itellectualis viſio. Sed coꝛpꝰxpᷣi ee

ſub ſacro ab itellectu cognoſcitur.aliter.n.hoc non
poſſemus ſignificare.qð enim nõ poſſumꝰintellige
re nõ poſſumꝰſignifſcare.̊ coꝛpꝰxpᷣii ſub ſacro ĩtelle
etualit᷑ videt᷑. Rñndeo ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi ſub ſacro a nul⸗-
lo intellectu niſi diuino videri põt ꝑ naturaʒ.cuiuſ
rõ eſt.ad hoc vt aliqd poſſit viderinaturalr abin/
tellectu creato reqritur ꝙ poſſit naturaliter fieri pᷣ/
ſens ĩtellectui per eẽntiã velſpẽm intelleosui ipᷣm
imediate repnñtanteʒ.qꝛ itellectualis viſio nõ eſtq̃
cunq; intellectualis cognitio.ſʒ imediata regrit᷑ ẽt

ꝗſiita ꝓpoꝛtionale naturali lumini intellec vtũ

i viſiõe ĩtellectuali.¶ Seudo vtyx

Rimo oſtendo ꝙ coꝛpꝰxpᷣi ſõ ſpẽ

ſione ĩtellectuali. Uiſio ĩtellectualis nõẽſu
nõnem.ſʒ exñtia coꝛꝑis xpᷣi ſub pᷣdicta ſpẽ eſt ſu

–— 1 .
circa hoc queruntur duo. ꝗ eeh eſ ec nos ꝑnaturã poſſumus videre illud ꝙ non

—

traſcendat eiꝰfacultatẽ. coꝛpis aũt xpᷣi vt exñs ſub

ſpẽ ſacr̃i nõ põt naturalr fieri pñs ꝑ eẽntiam noſtro

intellectui.nec ꝑ ſpẽm ipᷣm imediate intellectui re
pꝛeſentãtem.qꝛ a coꝛpoꝛe nõ exũte in re aliqua. vt
in loco nec locũ aliquẽ tangente nõ põt naturaliter
ſpecies deriuari ad rem exñtem in loco. Intellectꝰ
aũt noſter ab oculo coꝛꝑali nõ põt recipere ſpecieʒ
naturaliter niſi mediãte aliquo oꝛgano coꝛpoꝛceo.
qð eſt in loco. Modus etiã exñtie coꝛpoꝛis xpi ſub
ſacr̃o tranſeẽdit facultatẽ naturalis lumis noſtri in

rellectꝰ.⁊ iõ a noſtro itellectu coꝛpoꝛi vnito natura

liter videri nõ põt.nec etiã ab intellectu aĩe ſepa/

rate.nec ab intellectu angelico.qꝛ q;uis ſʒ aliquoſ

ſpũs ſeꝑatus poſſet q;tuʒ eſt ex vi nature ſueſe fa-
cere pntem coꝛpoꝛi exñti ſub ſacro eo ꝙ ꝑ naturam
nõ habet neceſſariã hitudinẽ ad locũ.ſʒ tm ꝑ oꝛdi/
nez diuim. tñ qꝛ ille modꝰexñdi traſcẽdit facultate

naruralis lumis cuiuſcũq; intellectcreati.iõ ſi pnſ
ei eẽt relictus ſuo lumini naturali illũ modũ exndi
vigere nõ poſſet.q;uis aũt excedat facultatẽ lumi

nis naturalis.nõ tñ excedit facultatẽ luminis glo⸗/

rie. Unde credo ꝙ quicũq; intellect/beatꝰ moduʒ
evxjñtie coꝛꝑis xpᷣi ſub ſacro ⁊ oĩa q̃ ſñt ſidei videt cla
ree nõ tantũ in verbo.ſed etiã illa viſone que dicit
eẽ in ꝓpꝛio genere.

rgumẽta ad ꝑtem pᷣmam ꝓ
cedunt de viſione itellectuali lumine naturali.
Ad armad ꝑtem aliã dð ꝙ maioꝛ eſt falſa cognitio
enim inrellectualis enigmatica que eſt ꝑ fidem nõ
æſt intellectualis viſio.nec etiã cognitio diſcurſiua
viſio dici debet. Gerere coꝛpꝰxpᷣi eẽ ſub ſacr̃o
nõ naturaliter a nobis cognoſcit᷑.ſʒ ꝑ doctrinã ⁊ ſu
pernaturalẽ illuſtratiõem.
vtrum coꝛp
Ecundo queritu r. Ipiſub ſpecie
vpoſſit videri oculo coꝛpoꝛali. Et vẽ ꝙ ſic fa
cilius eſt videre corpꝰxp̃ᷣi ſub ſacro q; illud qð non

eſt. Iñ Auic.õ naturaliũ liꝰ ꝗ4.c. ꝛ. Poſſibile eſt
deſcribi in ſenſu cõmuni vt audeat ? videat colo
res ⁊ ſonos qui nõ habent eẽ extra.ergo multofoꝛ
tius poſſumus videre coꝛpꝰxpᷣi ſub ſacr̃o¶¶ Itẽ po
tentioꝛ eſt virtꝰoculi gloꝛificati ad penetràdum q;
virtus corpoꝛis inaiati. Sed virtus lune que eſt
coꝛpꝰinaĩatum penetrat totã terram.aliter.n.ĩ ea
dem hoꝛa in qua cauſat fluxuʒz maris in quarta tre
ſibi ſuppoſita nõ cauſaret in quarta oppoſita.ergo
multo foꝛtius virtus oculi gloꝛificati poteſt pene/
trare ſpẽm ⁊ attingere coꝛpꝰxpᷣi.ſtem oculus coꝛꝛ
poꝛalis poreſt videre coꝛpus cuius ſpo infoꝛmari
põt. Sed chriſtus inq;tũ eſt de poteſt oculo ſpeciẽ
ipꝛimere coꝛpoꝛisſui.vt eſt ſub ſacro.ꝗ ſaltem mi/
raculoſe põt videri ab oculo coꝛporali.Contra
aut coꝛpus ⁊ ſpecies viderẽtur ſub equali angelo.
aut coꝛpꝰ ſub maioꝛi nõ ſub equali.qꝛ tũc coꝛpꝰxpi
7 ſpecies equarentir in magnitudine.qui.n.ſbᷣ eq̃/
li angulo ⁊ equali diſtantia vidẽt᷑ equalia ſũt. Si
aũt coꝛpus chꝛiſti videret᷑ ſub maioꝛi angulo ma/
ioꝛ angulus cõtineretſpſᷣ mĩoꝛi quod eſt ipoſſibile.
¶ Itè potẽtioꝛ eſt ingęllectus nõ gloꝛificatꝰqᷓ; coꝛpa
lis oculus etiã gloꝛinicatus. Sʒ intellectus p natu
rã nõ põt videre coꝛpuſchꝛiſti ſub ſacix vt hitũ eſt
in queſtiõe pꝛecedẽti.ergo multo minuſhoc poteſt
Et viſuſ gloꝛificatꝰ Rndeo ꝙ exñtia coꝛpoꝛis xpᷣi

videri nõ põt in ſacr̃o oculo coꝛpoꝛalinaturali vtu
e 5

te. nec virtute gloꝛie.nec etiã ꝑ meraennsiſer⸗
mũ declaratur ſic. ad hoc vt oculus coꝛꝑaliſ poſſit
ꝑ naturã videre aliqð coꝛpꝰregꝗrit᷑ q ab illo coꝛpo⸗
re poſſit vſq; ad oculũ pꝑ naturã deriuari ſimilitu/

do illiꝰcoꝛpis repñtans ipᷣm oculo.talis aũt ſpẽs ö
riuari nõ põt ꝑ nãm niſi in coꝛpoꝛe exñte in loco et
hi.? de aia vacu

ꝑ mediũ coꝛpale.Si.n.vt diẽ Phi e
um eẽt inter celũ ⁊ terrã nihil oĩo videremꝰ. Sed
coꝛpꝰ vt exñns ſub ſacro nõ eſt alicubi vt in loco.Et
iõ ab ipᷣo ad oculũ noſtꝝ nõ põt ſpecies naturaliter
deriuari.Oð etiã nec ꝑ gloꝛiã declarat᷑ ſic. Ad hoc
n. vt oculus gloꝛificatꝰ videat oʒ ipᷣm eẽ ifoꝛmatuʒ
ſpẽ viſibilis. Sʒ ꝑ virtutẽ glie oculus coꝛꝑalis nõ

põt abſtrahere a coꝛpe xpᷣi exñtis ſub ſacramẽto eiꝰ

ſpẽm.qꝛ lumẽ coꝛꝑale nõ põt attingere rem nõ hñ/
tem exñtiã alicubi vt in determĩato loco quã non
habet coꝛpꝰxpᷣi vt eſt ſub ſacr̃o. Quod etiã nec per
miraculũ.ðclaratur ſic. Sicut.n.oculꝰcoꝛꝑalis ele

uari nõ põt ꝑ qdᷣcũq; miraculũ ad vidẽdũ exñtiaʒ

ſubſtãtiarũ ſpũaliũ.nec eſt poſſibile illã repntari ex
pꝛeſſe ꝑ q;cunqʒ ſpẽm coꝛꝑalem.ſic cum coꝛpꝰchꝛi
ſti ſit ſub ſacr̃o ad ſimilitudinẽ ſpũalis exñtie inqᷓ;/
tum eſt ibi pᷣmo ⁊ per ſe rõne ſubſtantie.⁊ qᷓ;titas ñ
eſt ibi niſi ꝑ cõcomitãtiaʒ dici põt ꝙ impoſſibile ẽ
coꝛpalem oculũ per qdᷣcunq; miraculum ad h̊ ſubli
mari vt ceꝛpꝰchꝛiſti qð eſt ſub ſacr̃o videat.iĩpoſſi
bile eſt etiam talẽ ſpẽm corꝑalem fieri que ſit illiꝰ
exntie expꝛeſſe repnñtatia. AUñ ſi aliqñ apꝑet ibi ſpe

cies ꝑuuli vel fruſtrum carnis non credo ꝙ illð ſite

coꝛpus chꝛiſti.maioꝛes eniʒ ſunt dimenſiones coꝛ
poꝛis chꝛiſti qᷓ; ille que ibi apparẽt⁊ ſi apparet ve
re ibi coꝛpꝰ xpᷣi nõ apparet vt ſub ſact̃o. Unde cre/
do ꝙ illa apꝑentia ꝑuuli que ibi aliqñ viſa eſt vl ð⸗
ſcribit᷑ in imaginatiõe.vel in ſenſu cõi vidẽtis. vł
ſi eſt realiter extra.nõ credo ꝙ ille dimẽſiões fũdã
tur in dimẽſiõibꝰſpẽi panis.q;uis tũc nõ appꝑeant.
nec tũc debet ſumi ab illo cui apparet.qꝛ nõ appa-
ret ſub ſpẽ ↄueniẽti humane refectiõi Ca pnĩ op
pndicẽdũ ꝙ nõ poſſumꝰ videre oculo ⁊coꝑali illud
ꝙ nõ eſt. Uñ illa viſio de qualogtur Auic. nõẽ ve⸗
ra viſio.ſʒ ſilitudo viſiõis que accidit doꝛmiẽtibꝰ
aliqñ vigilãtibꝰex exceſſu foꝛtiſicatiõis imagina
tiõis.ſeu ex reductiõe ſpeciei viſibilis ab imagina
tione ad ſenſũ cõöem vbi eſt radix oluʒ ſenſuũ par/
ticnlariũ.¶ Ad ꝛ ndð ꝙ oculus nõ videt ꝑ ꝓtenſio/
nem virtutis viſibilis vſq; ad rẽ viſaz.ſʒ ꝑ multi
plicatiõem ſpẽi viſibilis vſq; ad viſũ.t pᷣterea ſi
pmo mõ ſieret viſio adhuc radij viſuales ꝓtendi
nõ poſſent q; ad coꝛpꝰ xpᷣi vt exñs ſub ſacro.qꝛ il
la vtus viſualis ptẽdi non poſſer niſi mediãte me
dio cuiꝰſupficies nõ tãgit coꝛpꝰxpᷣi vt exñs ſub ſa/
o eri zmð ꝙ ad vidẽdũ nõ ſufficit ꝙ oculus ĩ
foꝛmẽet᷑ ſpẽ rei viſibil.ſʒ cũ hoc reꝗritur ꝙ ſit viſibi
le pñs indetermĩata diſtãtia ⁊ hitudine ad viſum
Pꝛeterea nõ eſt creabilis aliqua coꝛꝑalis ſpecies
que poſſit coꝛpꝰxpᷣi vt eſt ſub ſacr̃o repñtare expᷣſſe
ſenſus ẽt nullo mõ ẽ ſublimabilis ad hoc vidẽduʒ
ſicut nec ad vidẽdũ exntiaʒ ſpũaliũ rerũ.

¶ Artieulus ſextus.
—

pncipali.¶

res videt᷑ plures res.nõ e

virtute ſacri ſit coꝛpꝰxpᷣi tib qualib& pte hoſtie.“.

vtx ſub guolibet indiuiũbili ipius hoilie. .
— ꝙ coꝛppʒrpᷣi nõ ſit
p Rimo oſtendo tüſub qualiber
pte hoſtie.ꝑtes coꝛpis xpᷣl diſtincte ſũt ⁊ oꝛ
inate. Sʒ ſi oẽs eẽnt ſimui ſub quaᷣlibet ꝑre hoſtie
eẽnt inoꝛdinate ⁊ cõfuſe.ergo coꝛpꝰxpᷣinꝗ eſt totũ
ſub qualibet ꝑte hoſtie· ¶ Itẽ intẽtio coõſe
refert᷑ ad q;libet ꝑtem hoſtie.ſʒ ad totꝭꝗ
tẽtio ↄſecrãtis reꝗritur ad hoc vt ibi ſit᷑ coꝛpꝰ chri
ſti. ergo virtute ↄſecratiõis uisſ it totũſbᷣ hofkia
nõ tñ ſub qualibet eiꝰparte¶ Item qᷓ;uis imago re
luceat in qualibet ꝑte ſpeculi fracti.nõ tñ ẽ tota in
qualibet ꝑte ſpeculi itegri.ergo a ſimili qᷓ;uis coꝛ-
pus xp̃i ſit totũ in alaubet partehoſtie fracte.non
tñ in qualibet ꝑte hoſtie eniene Kr Inno. de
offi. miſ. pteʒ·c..· NReoꝛ ſalua dei maieſtate ꝙ
vbi pãais ẽ ↄſecꝛatꝰſub tota ſpẽ totũ coꝛpꝑꝰexiſtit.ſic
eni miraculoſe totũ coꝛpꝰ ſingulis ꝑtibꝰↄtinet᷑. Et
parũ poſt ſeqtur.OQm̃ in quotcũq; ꝑreſ ſpẽs diuida
tur ſub ſingulis ꝑtibꝰ totꝰeſt xpᷣs.Itẽ coꝛpꝰ eſt ibi ꝑ
hoc ꝙ panis trãſubſtãtiat᷑ in ißm. Sed qlibet pari
panis eſt panis cũ ſit totũ homogeneũ.j̊ q̃libet ꝑs
panis trãſubſtãtiat᷑ in coꝛpꝰtotũ.ſed ſub qliber ꝑte
ſpeciei erat pars ſubſtãtie panis.ergo poſt traſub/
ſtatiatiõem ſub qualibet ꝑte ſpẽi eſt coꝛpns totum.
ndeo ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi totũ eſt ſ qualibet ꝑre hoſtie
Di.n.ꝑs ⁊ nõ totũ eẽt iub ꝑte ſequeret᷑ ꝙ coꝛpꝰxpᷣi
cõmẽſurarẽt hoſtie.cõtentũ.n.cuiꝰvna pars ẽ ſub
vVna parte continentis ⁊ alie partes ſub alijs par⸗
tibꝰcommenſurant᷑ continenti.coꝛpis aũt xpᷣi ſp᷑i
nõcõmẽſurat᷑.vt ſuperiꝰpabitũ eſt.nec ex dictiſe
qtur coꝛpꝰxp̃i in ſacr̃o cõtineri ab infinitis.qꝛ q;uiſ
cõtinuũ ſit diuiſibile in ꝑtes ſine ſine.tamẽ cũ ſunt
in cõejnuo nõ habẽt actualẽ diſtincciõem inter ſe.
nec ſunt actu plum ſed vnũ. Unde nec dicimꝰaĩaʒ
eẽ in iſinitis in getu quis ſit in qualibet ꝑte coꝛpo⸗/
ris tota.ld pm opmoð ꝙ ꝑtes coꝛpis xpᷣi habẽt
eẽ diſtinciei ⁊ oꝛdinatũ in ſuo toto.ſʒ nõ ꝑ compara
tionem ad ſpẽm cõtinentem.vnde ex hoc nõ ſeꝗ/
tur ꝙ partes coꝛpoꝛis ſint inoꝛdinate ⁊ confuſe.
dmdð ꝙ cum intentio conſecrãtis fertur ad pa
nem ⁊ quelibet pars panis ſit panis implicite ſal-
tem fert᷑ ad qualiber ꝑtem panis.
lud qð videt᷑ iu ſpeculo non eſt imago ſed ia res.
Ande homo reſpiciẽs in ſpeculo ſeipᷣm videt ꝑ li⸗
neam reflexã.⁊ quia ab vna ſuperficie continua fit
cõtinua reflexio.ideo in ſpeculo integro nõ vidst
niſi vnũ. Cũ auxeʒ ſpeculũ fractũ eſt.quia ſuꝑſicies
diſcõtinuata eſt fiunt diſtincte reflexiões ⁊ iõ vna
rgo intelligẽdũ ꝙ ſpe⸗
cies que reflectebat᷑ a ſuperñcie cõtinua per fracti
oneʒ ſpeculi diſtinguat᷑ in duas.ſed a qualibet ꝑte
ſpeculi fracti ſit reflexio noua. Si aũt coꝛpꝰ xpᷣi nõ
eẽtſub qualiber ꝑte hoſtie ante fractiõem poſt fra
ctiõem nõ poſſet eẽ ſub qualibet virtute fractionii
illius.Ar ud partem aliã concedenda ſunt.⁊ va
lent ad declaratiõem qõnis.

Ecundo quenitur a ſcgi⸗

ibet indiuiſibili ipius hoſtie. Rñdeo ꝙñ

ntor aueritur de ͤ“ Aiut m Phi. 4⁰. phiſi. Inſtans nõ eſt tepurnec
Onſequenter ncipali. ¶Et ¶pars cẽpoꝛis neq; ſᷣm ipum. 6õ phiſi. Pũctus non
circa hoc querũtur duo¶ Mꝛimo vtꝝ eſt linea nec parslinee.ſic dico ꝙ nec linea eſt ſuꝑ⸗

—

d zdö g

3

Mis non
Sed in

42

esnepns

Nocnss,
ſiniicherpr
gicnopuckon
hoftencavpien

eime aiui
N
cpeveqwu⸗

pnstöieſe
ſeurſcbilafi
ſbſporfat⸗
ſoecſenftaan

usghcri⸗

nr
ſet mipn
hoſtaconn

Pärean
ee guine

opotette

rgd cöionez:

Mrſedenie⸗
Wasderke⸗
WNo
Wad
. WeWöxd
chetasyl
certi een
öliizel
neret
hus viin
Gneq;ſub
Cbſurci vi
ſerandinig
tis Gee
eytent
cecosnpar
Pwraaſpüta
Nantalig
ſtiupeene
Uagſacmnine
rtrmichtun
fäzußief
Mopitrnen
Gnezſccli
Her nzlgce
ſulrerenrilen
,mmihengin
ſbemireggs
galiceie
ſſtntineren
ilatiniindn
ſigugſgnie
lſte
hnemn Ubſta

Abiprehoce⸗
daſe rſi
Tepzrhi ö
iſudqule

increſ itn =

eberpreheſt

K Nlſſteche
Psſitwiiddast
Buisnugn 1
fuen tſetiui
Hamtlichnis ee
ncoſiefaae
dei n
muileimaieten
trücorperiſtl
nsed nt
ich geſpes dinidl
Präcopettibi
in Biſerpe
WNi ziſdag
Vwlelidätpe
Pans Aohoti
rſiictcnpeenn
fſoguulbereeit⸗
ſneri guf
1au'Ma
pnrs ſubali
1cvSait
tick neceraint
bmninins g
nuine tmnci n
tmcdnin.

„
een

riwrunuet Ni.
ntrinll
t umsniliini
s l
nß ltres,

guſaintiaol

vefetemenun
intgo ſice
ick uiihfei
udendcd i

emuhe

W

urliig⸗

x;

ficies nec pars ſuꝑſiciei.nec ſuperſicies coꝛpꝰ nec
pars coꝛaoꝛis. Cũ ergo coꝛpꝰ xpᷣi ſub ſacro nõ ſit ni
ſi in ipᷣa ſpᷣe ⁊ ꝑtibs eius nõ debet concedi ꝙ ſit in
aliquo pcto nec inſuperſicie nec in aliqᷓ linea ipiꝰ
hoſtie accipiendo pũctũ pꝛopᷣe ſᷣm ꝙ eſt aliꝗd ſim/

ean eiue ⁊ lineam ſᷣm ꝙ eſt longitudo

ſine quꝗ ; latitudine.⁊ ſuꝑficiem ſᷣm ꝙẽ̃ latitu/
do ſine q uũq; ſpiſſitudine. Cõcedendũ eſt tamẽ
cepus xõi eſſe ſub ſie uꝑficie ipiꝰ hoſtie inquãtuʒ ↄti
netur ſub illa ſuꝑfi cie.ſed nõ eſt ideʒ eſſe in ſupꝑſicie
ſub ſuperficie contineri niſi vocetur eſſe in ſuper
ſicie eſſe infra ambitũ ſuꝑſiciei continẽtis.ſicut di
eimus ꝙ ſperaignis ẽiſpera lupe.qꝛ ↄtinet᷑ ab ea.

¶ Articulus ſeptimus.

it ð 7. p̃
Onſequenter ane s ze tn

hoc querũtur duo.¶ B vtrũ virtute
ſacramẽti ſacerdos poſſet quantãqᷓ;
materiã conuertere.* vtrũ vᷣtute ſacramẽti poſ
ſet vnaʒ partẽ eiuſdem hoſtie ſine alia conſecrare
hoſtia continua remanente.

oſſet quantãcũq; materiã cõuertere. Sa/⸗
cerdos poteſt cõſicere tm̃ de pane quantũ requiri
tur ad cõioneʒ fideliũ.nõ tantũ eoꝝ qui tũc cõicatr
volũt ſed etiꝗ̊ eoꝝ ꝗ poſtea volent Ged tm̃ poſſʒ
mũdus dur’ſte ꝙ ad cõicandũ illos ꝗ cõicare vo⸗
lunt ⁊? volent requireret᷑ de pane tm̃ qᷓ;tũ mõ eſtĩ
mundo. ergoſacerdos entg ſacr̃i poſſet conuer
te

4 Main o oſtendo girtare raa

tere totũ panẽ mundi. ¶qtem ſi eſſet determinata
q;titas vltra quã non poſſet.cuʒ illa non ſit mbis
certa.incertũ eſſet quãdo ſacerd& vere cõſecrar̃t
qð falſuʒ eſt.¶ Contra ſi poſſet q;tãcũq; materiam
cõuertere tũc poſſet ſubſtantiã totius panis mũdi
ztotius vini tollere.⁊ ſic facere ꝙ nõ eſſet in mun
do neq; ſubſtantia panis neq; ſubſtantia vini qð
abſurdũ vii¶ tem nõ eſtꝰↄceſſa ſacerdoti ptãas còõ/
ſecrandi niſi cofoꝛmet intẽtionẽ ſuaʒ intentiõi ĩſti-
uentis. Sed xp̃s inſtituẽs hᷣ ſacrm nõ inſtituit ipᷣʒ
hoo pt eſſet cibus ventris ſed mentis.ergo ſa/
cerdos nõ põt conuertere panẽ vltra hoc qð requi
ratur ad ſpualeʒ fideliũ refectionẽ.ld ina qõneʒ
dicunt alig ꝙ cũ de integritate ſacri ſit intẽtio im/
plRita vel explicita faciendi qð facit ecclia.ſeu il/
lud ꝙ ſacr̃m inſtituens intendebat ⁊ ecclia nõ ĩten
dat tranfubſtantiationẽ panis niſi ad cõionẽ ſide/
liũ.⁊ ad xpᷣi paſſionẽ mnoꝛandũ ſacerdos tm̃ ⁊ñ
plus põt tranſubſtãtiare de pane qᷓ;tuʒ requirit ad
cõioneʒ fideliũ. AUñ vbi eſſent tot fideles cõicandi
per vnuʒ ſacerdotẽ ꝙ totus panis de foꝛo ad hre-
quireretur ille ſacerdos totũ panẽ de foꝛo ſil poſſzʒ
tranſubſtantiare.ſi etiã ſacerdos panẽ vellet tran
ſubſtantiare ad h̊ tũ vt ipᷣm poꝛijceret in lutuʒ.vł
aliqð aliud dedecus ſieret ſacr̃o.dicũt ꝙ tal nõ trã
ſubſtantiaret.qꝛ non eſt veriſſile xpᷣm dediſſe ptã/
tẽ ſacerdoti in pꝛeiudiciũ ⁊ irreuerẽtiaʒ ſacr̃i nec
talẽ qualeʒ ſapiẽs dictaret non eẽ donands nec di
ctanda (Se
poſſettranſubſtantiare de pane tm̃ ⁊ non plug niſi
quantũ requirit᷑ ad cõionẽ fideliũ.aut h̊ intlligit
de oibus ſidelibus.aut de fidelibꝰtm qui ꝑ ipᷣm cõ

viü.

ð

municandi ſunt illa die q̃ cõfecit.aut de illis ⁊ alijs
ſil qui per ipᷣm poſtea ſunt cõicandi.nõ pᷣꝰ mõ quia
tũc exñs in ccclia ſua poſſet ſil cõſicere panẽ ciuita/
tũ multaꝝ qð irrationabile vi. nec ? modo.gꝗa vt
dẽ de ↄſe. di. *. Pꝛeſb yter. Oꝛeſoyter euchariſtiã
ſemꝑ habeat paratã vt qñ quis infirmatus fuerit
ſtati eũ cõicet.ne ſine cõione moꝛiatur.nec ʒ mo⸗/
do qꝛ cũ incertũ ſibi ſit quot ꝑ ipᷣm coicandi ſint in
certũ eſſet quantũ de pane concere poſſet.iMꝛete
rea cũ vna hoſtia ſufficeret ad cõicandũ plures cũ
ſub qualibet ꝑte hoſtie ſit coꝛpus xpᷣi totu.ſi n õpoſ
ſet de pane conuertere niſi tm quantum ſufficit ad
cõioneʒ illoꝝ quos hʒ cõicare nõ poſſet ꝓ quolibet
cõuertẽere hoſtiaʒ vnã qð fliin eſt. ¶ꝛcterea ſi ab
luẽs puerũ ſub foꝛma verboꝝ debita.⁊ intẽdenſ fa
cere qð facit ecclia.qᷓ;uis in ſpãli intẽdat ſacri ðde
cus ⁊ credẽs daniſicare illũ quẽ baptizat ve cõfert
baptiſmi ſactr̃m vt patet ex ſuꝑiꝰ dictis de baptiſ/
mo.ergo ſilr ſi ſacerdos ſuꝑ debitã materiã dicat
verboꝛũ foꝛmã ad trãſubſtatiãdũ ð iſtituta intẽdẽſ
explicite vłiplicite per h̊ ibi eẽ coꝛpꝰxpᷣi q;uis vlte
rius itendatſacr᷑̃i irreuerẽtiã ⁊ dedecus.nec inten/
dat illud ſacrm adminiſtrare fidelibus nihilomi/
nus vere cõſicit vt vr̃. Ile.n.intẽtiões cõſequen⸗/

res.ſ.ĩtentio remẽoꝛãdi paſſionẽ xpi ⁊ cõicandi fi/

deleſnõ ſũt neceſſaria ad eẽntiã ſacr̃i. Ur ergo alijſ
dð ꝙ ſacerdos tm̃ põt de pane trãſubſtãtiare q;tuʒ
cæraſubſtãtiare intẽdit.dũ tñ totũ illud pns ſit coꝛaʒ
ipᷣo.exñs.n.in cãpis nõ poſſet tràſubſtatiare panẽ
in ecclia qꝛ ad hoc nõſe extẽdit foꝛma ſacri.ꝙ patʒ
ꝑꝓnomẽ demõſtratiuũ faciẽs aliquo mõ demon⸗/
tratiõem ad ſẽſũ que ẽ reſpectu rei pntis ipi demõ
ſtrãti. Qui vult tenere hac opiõnem põt dicerc ad
p'in oppꝙ maioꝛ nõ eſt vera.qꝛ vnus ſacerdos
nõ põttot ſpẽs panis demõſtrare pntialr quod re-/
gqreret᷑ ad cõicàdũ oẽs fideles.(ld ꝛ npʒ ſolutõ ex
dictis qꝛ certũ eſt nobis ꝙ cõſecrare poſſumus to/
tũ panẽ quẽ ſeſibii demõſtrare pntẽ poſſumus. Si
aũt ſacerdos panẽ traſubſtatiet idiſcrete vel ĩten/
dẽs aliqð dedecus ſacri virtutẽ ſacr̃i nõ ipedit ſed
aĩam ſuã ledit ptãte ſibi data abutẽdo.¶ Ad ar ad
ꝑtem aliã pʒ ſolutio ex dictiſ in opiõne. Nui vult
tenere pꝛimã opiõem ꝑ ea que in ea narrataſũt ſa-/
tis pʒ via ſoluẽdi argumẽta ad vtraq; ꝑtem.
, virũ virtute ſa/
Ecu ndo que it cramenti ſacer-/
dos poſſct vnam parteʒ eiuſdẽ hoſtie ſine
aliſa conſecrare hoſtia continua rema ente, Et vr

wnõ. Sacerdos nõ põt cõſecrare panẽ qui nõ eſtiĩ

d cõtra h;̊ arguũt alij ſic. Si ſacerdos

actu ſed in potẽtia tm̃.ſed partes hoſtie cõtinue ñ
ſunt in actu. Si.n.partes in cõtinuo eẽnt in actu
quodlibʒ continuũ actu eẽt plura tota.ergo nõ põt
cõſecrare aliquã partẽ hoſtie niſi cõſecrãdo hoſtiã
totã. teʒ tota ſubſtantia panis vnins hoſtie eſt
ſub qualibʒ parte qᷓ;titatis illiꝰ hoſtie.qꝛ ſubſtãtia
panis per ſeẽ inextenſa.¶ Sʒ qð per ſe eſt nõ extẽ/
ſuʒ nõ extendit᷑ per aliud accñs ſuꝑueniẽs ei natu-
ra poſterius eo:ſed oõſecrare hoſtiã eſl ſubſtantiaʒ
anis ſub qᷓ;titate contentãa in coꝛpꝰ xpᷣi cõuerterẽ
Sſi ſacerdos poſſet vnaʒ partẽ hoſtie ſtne alia cõſe
crare eadẽ ſubſtantia panis cõuerteret᷑ ſil in coꝛpꝰ
xpᷣi ⁊ nõ ↄuerteret qð contradictionem includit.
SBedõ ſiſacerdos tenerer duas hoſtias ĩi manu
⁊ intenderet cõſecrare vnã ⁊ nõ aliam cõſecraret

e 4

vnã ſinc alia. a ſimili ſi intendat ↄſecrare vnam
pteʒ hoſtie.⁊ non aliã cõſecraretur vna ?⁊ non alia.
eiceo aut ſacerdos intẽderer cõ ſecrare vna
pteʒ hoſtie detmiate vt pote detmiateillã qͥ eẽt ad
Dextã vl det᷑miate illã qᷓ eẽt ad ſiniſtrã.aut itẽderet
cõſecrar̃᷑ vnã medietatẽ tm ñn deferẽdo ĩtẽtionẽ ſuã
detfmiate ad vnã ſignatã. Pꝛio mõ credo ꝙ poflet
vtute ſacram̃ti cõſecrar̃ vnã medictatẽ ſine alia.qꝛ
cũ ad cõſecrationẽ materie debite nõ tm̃ reꝗqrat᷑ oꝛ
do ĩ cõſecrãte ⁊ fõma vboʒꝝ ðbita.ſʒ itẽtio faciendi
ſuꝑ illã mat᷑ iã qð fac eccliañ oꝑabũt᷑ vᷣba niſi ſuꝑ il
lã medietatẽ hoſtie ad q; pᷣciſe fert mõ ſupᷣdco ĩitẽ
tio cõſecrãtis.ꝛꝰ.mõ dico ꝙ nõ coſecrar̃t vnã ꝑtẽ ſi
alia.qꝛ vtus ſãcriñ plꝰ rſpiceret vnã ꝑtẽ q; alia.

Es aut ꝙtraq; medietas conſecraret᷑ aut nulla. Et

qꝛ nõ vr̃ ꝙ vtraq; ↄſecraret᷑.qꝛ tunc ↄſecraret᷑ tota
hoſtia.⁊ ego pono ꝙ ñ ĩtẽdat ↄſecrar totã hoſtiã.ſʒ
medietatẽ tm.vr̃ ꝓbabile ꝙ ĩ cau pᷣdc̃o nulla ꝑs pᷣ/
dẽe hoſtic ↄſecraret᷑.reales.n.oꝑatiões ũ ſunt circa
ſingularia vaga ſʒ circa ſtngulria detmĩata.⁊ iõ oʒ
ꝙ ĩtẽtio ad qᷓ; ſegt᷑ realis oꝑatõ aliꝗqd determiatũ?⁊
detmiate rſpiciat.¶Ad pꝰ i opp dõ ꝙ qᷓ;ᷓuis ꝑtes
ↄtinui ñ ſit actu tota.ſed i potẽtia.tñ ſũt actu ꝑteſ⁊
ſũt ĩ actu ꝑ actualitatẽ totiꝰ. Vñn ñ ẽ ĩtelligẽdũ ꝙ pã
tes ↄtinui ſint ĩ potẽtia.ſicut dicimꝰꝙ ĩ mat᷑ia aeriſ
eſt foꝛma ignis i potẽtia.exñtes.n.ĩ ↄtinuo actuli/
tatẽ hñt ꝑ qᷓ; ſunt actu ꝑtes ⁊ i potẽtia tota.Uũ ꝑ ſo
lſã diuiſionẽ fiũt actu totad ⁊m dð ꝙ maioꝛẽ fla
loquẽdo ð tota ſubã panis ĩidiuiduali.q;uis ſub q̃li
bʒ ꝑte hoſtie ſaluet tota ſpẽs pãis eo ꝙ q̃libʒ ꝑs pa
nis ẽ panis.Cũ aũt dicis ꝙ illð qð ẽ iextẽſũ ꝑ ſe nõ
extẽdit᷑ ꝑ aliqð accñs ſuꝑueniẽs ei natura poſteriuſ

eo. dico ꝙ vuʒ ẽ ſicut p cam efficiẽtẽ. Sʒ tñ bñ exttc·

dit᷑ ꝑ alið accñs ſicut ꝑ cam fömalẽ. Sicut.n.dici/

mus ꝙ hõ ſit albus ꝑ albedinẽ. ñ ſicut ꝑ cãm effici
entã. ſz qꝛ albedoẽ fõma ꝑ q; ẽ albus ſic dicius ꝙ ſu

bã ẽ extẽſa qtitatẽ ñ ſicut ꝑ cam efficiẽtẽ.ſʒ ſicut ꝑ
foꝛmã ꝑ q; ẽ extẽſa.h.n.accñs cãtur ĩ ſubſtantia ꝑ B

ꝙ extẽdẽs ꝑtes ſubẽ ſil exñtes explicat er̃᷑ ſe iuicem

ipᷣas acualr ñ diſtiguẽs ¶ Alim ad ptẽ aliã gra cõclo
nis ↄcedẽdũ ẽ q;uis illũ ꝗ velet tenere griũ ñ coge/
ret.qꝛ duaꝝ hoſtiaꝝ q̃lʒẽ actu vnũ totũ.nec actua/
litas ꝑ qᷓ; vna ẽ in actu depẽdet ab actualitate ꝑ q;
Alia ẽ ĩ actu.ꝑtes aũt ↄtinui nõ ſũt actu tota ⁊ vnaẽ
actualitas totius ꝑ q; om̃s vres ſa⸗ ĩ actu. 4
. MHõ h cõpus ꝙ vide
Irga litteram igi copueg nos
mõ ecndi quẽ vidẽtis. In vno loco eẽ oʒ.h̊
ĩtelligẽdũ ẽ de mõ eẽndi qno coꝛpus xpᷣiẽ alicubi lo
calr ⁊ ſuppoĩta diuina oꝛdinatione q̃ oꝛdinauit illð
coꝛpꝰ ñ eẽ localr niſi ĩi vno loco tm̃ ¶ Caro vʒ caris
ſanguis ſacrm eſt ſanguinis.i.ſpecies ꝑais ſub q̃
ↄtinet᷑ xpᷣi caro ſacr̃m ẽ illius canis ⁊ ſpẽs vini ſub
q̃ ↄtinet᷑ſaãguis ſacrjmẽ illiꝰ ſãguĩs. Carne ⁊ ſãguĩe.
