gendum eo quod minus eſtbhuius. Sed habitus
pnie eſt bonũ diuturnius qᷓ; eius actus.qꝛ habituſ
manʒ ⁊ actus tranſit. Shabitus nobilioꝛ eſt q; actꝰ
Itẽ illud bonũ nobilius eſt qð plus ⁊ pꝛicipaliuſ re
munerat᷑ q; illud qd minus. Sed gr̃a que eſt habi-
tus pꝛincipalius ⁊ plus remunerat᷑ q; eius actus.
Anñ Zach. .dicit᷑ exequabit gram gre.i.gr̃am pa
trie gre vie.ergo nobilioꝛ eſt habitus gre qᷓ; actus

eius.ergo a ſimili ⁊ habitus pnie q; eiꝰ actꝰ¶ Ccõö⸗

tra ſᷣm phn. ʒo topi. Illud quod eſt ſimilius melio
ꝛi. ᷣm optimũ qð eſt in eo eſt melius ſed actus vir
tutis eſt ſimilioꝛ deo qui eſt optimus qᷓ; habitus.⁊
attenditur iſta ſimilitudo qᷓ;tuʒ ad illud qð eſti ðo
nobiliſſimũ qð eſt eſſe purũ actũ.ergo actꝰ virtutii
nobilioꝛ eſt q; habitus. Sed pnia eſt virtus.ergo
actus eius nobilioꝛ eſt qᷓ; habitꝰ ¶ Rndeo ꝙ actꝰ
pnie foꝛmatus eſt nobilioꝛ qᷓ; eius habitus.quod
põt declarari auctoritate ⁊ exẽplari manuductiõe
7 rõe.Auctoꝛitate ſic ᷣm phm.iᷣ ethi. c.6. felici⸗
tas ciuilis nõ ↄſiſtit in virtute.ſʒ ᷣm eũdeʒ eo.liꝰ.
c.9. cõſiſtit in optia opatiõe ſim optimã virtutẽ cũ
̊ ſᷣm eundẽ.liꝰ.iꝰ.c..pᷣdcã felicitas ſit finis ciuil
vite.oꝑatio virtutis nobilioꝛẽ ipᷣa virtute.cũ q̊ hĩ
tus pnie foꝛmate ſit vtus.actꝰ penitẽdi foꝛmatus

nobilioꝛ ẽ ſuo hitu Moc idẽ oñdo exẽplari maudu

ctõe ſiẽ ſe hẽt diſpoſitõ ad hitũ ita alique mõ ſe hẽt
hitus ad actũ.qꝛ ſiẽ diſpõ ẽ q̃dã pᷣpatio coadiuuãs
ad ſuſceptionẽ hitꝰ ita hĩtꝰ ẽ qdã qlitas diſponens
potẽtiã ⁊ adiuuãs ad eliciẽdũ actũ ꝑfectũ.⁊ mõ ꝑfe
cto.cũ g̊ videamꝰ hitũ nobilioꝛẽ diſpone ⁊ diſpo⸗/
nẽ oꝛdinari ad ipᷣm ↄcedi dʒ actũ penitẽdi foꝛma⸗/
tñ eſſe nobilioꝛẽ ſuo hitu.⁊ ſuã hitũ oꝛdiari ad ipᷣm
9 5

e=

tãq́; ad aliqd nobiliꝰ eo. Un ↄuenient᷑ dꝛ ꝙ actꝰ pe
nitẽdi eſt finis ꝓximꝰ hitus pnie.Et cõſeq̃nt᷑ oñdo
ꝓpoſitũ ꝑ rõneʒ.duoꝝ ꝑ que recedit᷑ a malo culpe
⁊ accedit᷑ ad ſũmũ bonũ illð ẽ nobili.ꝑ qð magis r
cedit᷑ a malo culpe ⁊ ꝑfectius accedit᷑ ad ſummuʒ

bonũ.ſed ꝑ foꝛmatũ actũ vtutis magis receditura

malo culpe q;ᷓ ꝑ vtutis hitũ.longius.n. eſt a malo
ceteris ꝑibus ꝗ longe eſt ab eo in actu qᷓ; ꝗ nõ ẽ ab
eo longè niſi in hitu.ꝑ actuʒ ẽt ꝑfectius accedit᷑ ad
ſummũ bonũ q; ꝑ hitum. Uñ beatitudo vera ma/
gis cõſiſtit in actu charitatis ꝑfcẽ ⁊ in actu illiꝰha/
bitualis lumis ꝑ qð intellcũs eleuat ad videnduʒ

xlare deũ qᷓ; in hitu charitatis ⁊ in illo hituali luie.

5 nobilioꝛ eſt foꝛmatus actꝰ virtutis qᷓ; hitus.cuʒ
̊ hitus pnie foꝛmatꝰ ſit virtus.actus penitẽdi foꝛ
matus eſt nobilioꝛ illo hitu¶ Ad p'n ioppm. dð ꝙ
hitus pnie nõ eſt tota cã nec pᷣncipalioꝛ ꝑs cãe ipᷣiꝰ
actus penitẽdi.cãtur.n.actus penitẽdi a volũtate
ab obiecto ⁊ ad ipᷣm eliciendũ diſponit᷑ volũtas
per habitũ pnie.⁊ ad ĩꝑandũ vt talis actus eliciat
diſponit᷑ per charitatẽ.ita ꝙ in eliciendo pᷣncipali/

oꝛ cã ſub deo eſt voluntas.in ſpecifſicando obiectũ
in diſponendo iperatiue charitas. in diſponendo

ad eliciendũ pñie habitus.qᷓ;ᷓuis aũt cã pᷣncipal ſit
effectu nobilioꝛ.nõ tñ oʒ ꝙ diſpõ cae ad pꝛõpte⁊ fa
ciliter agendũ ſit nobilioꝛ actu ¶Cd ꝛm dðᷣ ꝙ ma/
ioꝛ intelligenda eſt ceteris ꝑibus.diuturnioꝛ.n.eſt
lapis q; equus nec tñ ꝑꝑ h̊ melioꝛ ẽ.Ad ʒm dð ꝙ;
qᷓ;uis equales in hitu luis glie ⁊ charitatis pꝛime
equalr deũ videãt ⁊ eo fruãt ſuppoſita equalitate

natural virtutis.tñ iſti hitus dant᷑ maioꝛes aĩe ꝑꝑ

bona opa que fecit ex charitate q; ſi ex hitu chari⸗

tatis vie illa bona oꝑa nõ fuiſſet vnde graria vie

bona opera ꝑ eam elicita cõpꝛehendũt᷑ noĩe gr̃e
in illo verbo. Exequabit gram gie.

Enriene ſeprimns :
QN Inter auerit de. 7*². pnci⸗
Onſeqnter aatnit de genet
du vtxꝝ per pniaʒ poſſit remitti
cũq; pccmi ⁊· vtrũ per eam poſſit

.

remitti tota pena debita pccõ.

5 ꝙ per pnñiaʒ non põt
3 Wuno oñdo remitti qdᷣcũq; er⸗

catũ.illð ꝑ quod remittit᷑ ꝑccm̃ tante boni
tatiſ dʒ eſſe quãta ẽ malitiaĩ peccò. ſʒ malitia pcci
eſt infinita cum ſit ↄ bonũ infinitũ.ſʒ bonitas pñie
nfe eſt ſinita. per pniaʒ ñ põt remitti pccm Iteʒ
oĩs pnia aut eſt inſoꝛmis aut foꝛmata.ſʒ ꝑ pniaz in
foꝛmẽ cũ nõ ſit digna nõ põt remitti pccm.nec per
foꝛmatã.qꝛ pꝛeſupponit remiſſionẽ pcci.ſicut ĩtro
dquctio vniꝰ foꝛme pꝛeſupponit expulſionẽ foꝛme
Zrie. p nullã pniam remittit᷑ pccm ¶ Koõtra Eʒe.
is . Si ipius egerit pnĩaʒ ab oĩbus pccis ſuis. ſ. eg/⸗
tur. oĩuʒ iniquitatũ eius quas opꝑatus eſt nõ recoꝛ.
daboꝛ ¶ Item mgf in lr̃a huiu pi. c. pent. Taleſt
erga hoies pietas dei.⁊ parũ poſt ſeꝗtur.ꝙ ſi ad ſũ
mum perueniat aliquis malox.z inde velit reuer
ti ad virrutis viam ſuſcipit ⁊ libenter amplectit᷑.
QuRndeo ꝙ pnia põt accipi ꝓ pnia infoꝛmi. aut fõ
mata per ꝗfam.⁊ vtroq; mõ põt accipi ꝓ hitu vel
actu interioꝛi vel exterioꝛi. dico ̊ q pniaʒ ifoꝛmeʒ
ſiue accipiat ꝓ hitu. ſiue ꝓ actu interioꝛi.ſiue exte
rioꝛi.ſiue ꝓ oibus ſimul non põt remitti pccm̃ niñ

4 ⅓ 3

diſpoſitiue inqtũ ꝑ ipſam diſpoi eun hoͤtna ſuſci⸗
piendũ gram dei per quã foꝛmal

miſſionẽ q; quecũq; alia virt infoꝛmis.qꝛ oĩa pec
cata in hoc cõueniũt ꝙ vnũqðq; eſt quedã iiuſtitia

3 iuſtitiqʒ legis diuine.⁊ pnia ſpali ⁊ directe diſpo

nit hoiem ad hoc vt poſſit ⁊ velit pꝛo illa iniuriꝗ
debitam emendaʒ facere cũ adiutoꝛio dei. Oi
aũt ſe hẽat ad remiſſionẽ culpe pnia foꝛmata infe-
rius declarabit᷑.

pñiam nõ poſſemꝰ mereri remiſſeonẽ pcciĩ aliquo

tem hẽt infinitã ꝛn dð ꝙ ⁊ſi pnia ifoꝛmis nõ
ſit digna perſe.tñ ipſa de congruo meretur ſuam
foꝛmationẽ.⁊ ex cõſeq̃nti pccõꝝ remiſſionẽ q̃ᷓ duo
xpᷣs meruit de condigno vnicuiq; penitẽti fidelit᷑
facienti qð in ſe eſt.vt in.ʒꝰ.liꝰ.viſum eſt.
tur vtx per pnia
Ecundo 4 en pochirrelniet ios
ta pena pccõ debita.Et vꝛ ꝙ nõ.qꝛ ſap.iiꝰ.
per qu peccat quis ꝑ h̊ ⁊ toꝛquet᷑.g cũ nõ tm̃ pec/

mõ eſt infinita . fuit meritũ illius qui bonita

cet᷑ coꝛde.ſed ⁊ oꝛe.⁊ coꝛpoꝛe.nũqᷓ; tin pot hõ pẽi/

tere in coꝛde ꝗn ſit debitoꝛ pene in coꝛꝑe Nẽ q;;
tũcũq; ꝑfecte homo peniteat.tñ ↄfiteri tenet᷑.⁊ pe
nitenti iniuncta facere Orem ꝑ pniaʒ non põt re
mitti tota pena ꝑ pccm contracta.̊ mulio minus
pena ſatiſfactoꝛia cũ ſit vtilioꝛ.( Conra latro per
pniaʒ meruit totã remiſſionem pene pccis ſuis de
bite. alr nondixiſſer ei xpᷣs.Hodie mecũ erisiĩ pa⸗
radiſo¶ Item actus exterioꝛ acceptat᷑ ꝑꝑ actũ ite-/

rioꝛe . Uñ glo.ſuꝑ illud Gene.ꝗ. Reſpexit ös

ad Abel mentẽ oterẽtis nõ obloʒ attẽdit.que pla-
cet ex mũditiaofferentis.cũ g per actũ exteriorem

poſſit remitti tota pena pccõ debita.multo foꝛti
põt ſieri er actũ pñie interioꝛeʒ. Rñndeo ꝙ nõ
eſt debitũ gn ꝑ pniaʒ rõne ſui actus interioꝛis⁊ ex

terioꝛis ſił poſſit remitti tota pena.pccõ debita.
vel vt melius dicã exſolui.taãta etiã põt eſſe inten
tio actus ĩterioꝛis ꝙ ꝑ eius perfectionẽ⁊ doloꝛem
ſenſibilẽ cãtuʒ ex ꝑfectione actus meret᷑ penitẽs
miſſionẽ totius pene pccõ debite.vel ꝑ equdialen
tiaʒ ſoluit totã penã pccõ debitã.ita ꝙ ſi poſt cõple
tũ illius cõtritiõis motũ decederet nulla penaʒ in
pur gatoꝛio ſuſtineret B aũt nõ couenit cuilʒ cõtri⸗
ctioni.qꝛ nõ ſempꝑ cũ remittit᷑ offenſa renuttit ſa⸗
tiſfactoꝛia emẽda td pm in opp“. dõ ꝙ cũ ꝑmẽ
bꝛa non peccet᷑ niſi inſtralr.ita ꝙ ʒ Anſel.ð ↄcep.
virgia. cᷣ. . Quicqd faciiſt totũ imputadũ ẽ vo/
luntati.illud verbũ ſapᷣ.intelligr̃ ſim cõgruitatem
non neccĩtatẽ.¶ Ad ꝛm dð ꝙ poſt q;tãcũq; cõtrictõ
neʒ nccĩa ſit cõfõ.⁊ alicuiꝰ oꝑis exterioꝛis expletio
ſi facultas affuerit.hoc ẽ ꝑꝑ oblatõeʒ pᷣcepti.qꝛ re
cõciliari dʒ pccõꝛ nõ tm̃ ſᷣm iudiciũ dei.ſʒ ẽtſʒ iu/
diciũ militãtis ecclie.eIñ actus pẽitendi.nec pec

gatũ. nec penã remittit niſi ſit cũ ꝓpoſito còſitẽdi.

7 iudiciũ ecclie ſubeũdi ſi facultas affuerit.q alr.
actus illęnõ eẽt ſufficiẽs.nʒ eer ↄtritio.qꝛ cõtritio
eſt actꝰ penitẽdi foꝛmatꝰgra.( Ad ʒ dð ꝙ pnia ẽ
remediũ directe ad purgationẽ ꝑſone ñ naturem-
ſi inq;tũ purgatio pſone meret᷑ purgationẽ coꝛrup
tiõis nature poſt hãc vitã recipiẽdã.iſtę aũt pene q
dicũt᷑ cõtracte directe reſpiciut naturã.pena autẽ?

ſatiſ factoꝛia directe reſpicit perſonam.

catũ.ſpecialius tñ diſponit ⁊ directfus ad pcci re/

declar dp“m in oppm dð ꝙ q́;uis boni
ras pnie nir̃e ſit finita.tñ virtus meriti xpᷣi ſine q̃ ꝓ

icpin
8

/
n;

Peniesvonpr

gnondalun
Raruad
piſgnma⸗
Nain
nüilgni
Cdoniz d
eotüſhrn
isarme
s oode
uabn
giononße
ndiure
mppnize
inlsincñß
ul inhhen
ctgoſupilee
„ Nü
Kai f
i
rihnns
Esftarss
ici
nbnsin
aedin
ynn
ſfathinn
Aroigpeci
Nni c elin
Mniiz Aſhinii
Cuchneme
aliclinl
Ueſtiſlizen
ſelgiir
ſinlegſiti
gſnficpen
Ntoneſtbrh
raſnnn

e äſt⸗
en dade⸗
Döctaini
N
Nikunm
1aanntdnn da. d
Penüfengnt
menapiſnei⸗
miſnne Ni in
Mmüilusqi d
Ttüpnigifomns
Wr merennr iu
ncg penitän ſ
Aunct.

ſen 66.,
LEaN i
TLNI s
n teno
iomeaisſusde
ibat
. we N e
e ℳ
8 Rr 4 4
ar WH/N
,
tinihi ihe
M. . .
namm tlihelii
4 nöe „
tnod . .
i dumnni ,
ig dögn
f

7 , . N

,B ſ. Kike
rauhN

ſer ee!
eupchtt N

9*

„ Articulus octauus.

amiſſe per pniaʒ reſtituãtiꝛ vtrum
bea oꝑa moꝛtiſicata ꝑ cõſequẽtẽ pniaʒ viuiſicẽt᷑.

AmR Dndo Hnoos virtutes ꝑp
, Rimo ondo niaʒ reſtituant᷑ m

phjin 20 ethi. C.3. SSignũ habitus ẽ ſup⸗
ueniẽs voluptas in oꝑe.ſed multi ſunt penitentes
gnon delectant᷑ iᷣ actibus oĩũʒ vtutũ.ſʒ actuſ eis

cõfoꝛmes cũ magno laboꝛe ⁊ difficultate opantur.
te ipoſſi

gpꝑ pniaz non oẽs hitus vtutũ reſtituũt᷑ ¶
bile eſt ſi voluntatẽ inclinari ad aliqð bonuʒ.⁊ ad

malũ illi oppoſitũ.ſed ꝑ virtutẽ volutas inclinat
ad bonũ. hñs vᷣtutẽ nõ inclinat᷑ ad malũ illi bono

oppoſitũ.ſʒ multi ſunt penitenres quoꝝ volũtasĩ
clinat᷑ ad malũ oppoſitũ bono ad qð incliat aliqua

Itus.̊ non oẽs virtutes ꝑ pniaʒ eltiuagei⸗

lud ꝝꝑ að virtutes reſtituũt᷑ eaꝝifuſioneʒ pᷣcedit.ſʒ
ꝓnia non pᷣcedit vtutes alias.qꝛ om̃s vtutes ſimi

infandũtur. ꝑ pniaʒ nõ oẽs vtutes reſtituũt ⸗x 56

tra ꝑ pniaʒ penitẽs iuſtiſicat.ſed gnãt iuſtitia ꝑ qᷓ

aliquis in cõſpectu dei iuſtus dꝛ ↄpꝛehẽdit oẽʒ vi

tutẽ.qꝛ innocens vita oẽʒ requirit vtutẽ.⁊ ſicut di
cit glo. ſux iltgd pſal. Feci iudiciũ ⁊ iuſtitiã. hicẽ aſ
ſertio innocẽtis vite.g̊ ꝑ pniaʒ oẽs vtutes amiſſe
reſtituũt᷑. Itẽ glo.ſuꝑillud IJſa.ꝰꝛ.nõ adijciet vl⸗
tra.aia ſiper pniaʒ pᷣſtinũ robur recepit vocabitur
hitaculũ ſci ⁊ ſiet templũ dei. Sʒ pꝛiſtinũ robur nõ
reciꝑet aia per pniaʒ niſi ꝑ eam oes vtutes amiſſe
reſtituerent᷑.qꝛ robur aĩe ĩ vtute võſiſtit. ẽ̊ p pniaʒ
oẽs vᷣtutes amiſſe reſtituũt᷑. Kndeo dð ꝙ ꝑ pniaʒ
oẽs vtutes amiſſe reſtituũtur loquẽdo deillis vtu⸗
tibus q in hoĩe ſunt per infuſionẽ ſicut.n. onſuʒ eſt
liꝰ.ʒꝰ.di.?: ⁊7 . Charitas nõ põt eẽ in aia cũ carentia
alicꝰ vᷣtutis neceſſarie ad rectitudinẽ ſpũał vite.
ſz ſicut hituʒ eſt ſupius in hac di.ꝑ pniaʒ remittun
rur oia pccã q remiſſio eſſe nõ põt ſine charitate.ꝑ
prnia eſtituit᷑ vtus charitatis ad qð ſegꝗtur ꝙꝑ
pniaʒ rẽſtituũt᷑ oẽs vtutes amiſſe neceſſarie ad re-
ctitudinẽ vite.vñ glo.ſuꝑ illud Jſa.ꝛꝰ. Solue vĩ
cula colli tui captiua ⁊c.dicit vt graui onere libera
ta ⁊ recipiẽs oꝛnamẽta pᷣſtina ceſſet eſſe captiua.ſʒ
oꝛnamẽta pᷣſtina ſunt vtutes q̃ amiſſe erat qͥ ſũt aĩẽ
oꝛnamẽta: Ad pm in oppm dð ꝙ illud vbũ Phi.
intelligr de hitu acꝗſito.hñs.n.hitũ infuſuʒ ꝑꝑ ca/
rentiã acqſit i hitus multotiẽs oꝑat᷑ bonũ cũ laboꝛ
⁊ difficultate eo ꝙ potẽtia ad q nõ eſt ꝑ actus aſſue
facta.poſſet tũ infundi in ta nta ꝑfectione ꝙ abſ

anonter auerit᷑ de g'. pᷣn
G nſequenter nn⸗ 6Ra
querũt᷑ duo. ¶¶M vtruz oẽs virtutes

vilj et viuj.

ð;--
—

vel actus penitẽdi ipᷣam pᷣcedens pᷣcedit oꝛdie du
rationis vel nature reſtitutionẽ amo virtutnz.
wW „ F vtæ bona opera
Ecundo querit moꝛtincata per
ſeqͥntẽ pniaʒ viuiſicent. Et vi ꝙ non. Eze.
². Si auertit ſe iuſtus a iuſtitia ſua.ſeꝗtur. oes in

ſntie eius quas fecerat nõ recoꝛdabunt᷑. Sʒ ſi per

ſequentẽ pniaʒ viuiſicarent᷑ recoꝛdaret᷑.̊ ꝑſequen
tem pniaʒ non viuiſicàtur. Itẽ qð nõ eſt viuinca-
ri nõ põt.ſʒ bona oꝑa moꝛtiſicata nõ ſunt.qꝛ pterie
rũt.S per ſequentẽ pᷣniaʒ viuiſicari nõ pnt. ¶Htẽ in
quo coꝛrũpit᷑ vita coꝛrùpit᷑ pᷣnc vite.ſʒ illud ĩ qꝰ
coꝛrũpit᷑ pn vite viuinicari nõ põt.g̊ bona opera
moꝛtiſñicata ꝑ ſequentẽ pniam viuiſicari non pnt.
¶ Contra glo.ſuꝑ illð Joel.ꝛꝰ. Redda vobis anos
quos cõedit locuſta.dicit nõ patiar ꝑire vbertateʒ
quã ꝑturbationibꝰ ꝑdidiſtis. Sʒ per illaʒ vberta-⸗
teʒ intelligr bonoꝝ oꝑerũ multitudo q̃ erat ꝑdita ꝑ
turbatiõibus e.S oꝑa talia per ſequentẽ pniaʒx
reuiuiſcũt.Rndeo Bona opꝑa viua dicütur q̃ fint
ex radice ſpualis vite q̃ eſt.ẽ charitas:ꝑꝑ q operas
remunerãdusẽ in vita eterna.hec tñ per ſequens
occm̃ moꝛtale moꝛtiſicatur nõ per ſe nec abſolute
zͤper accnñs ⁊ in relatiõe ad pccõꝛeʒ.qꝛ durãte pec
cati moꝛtalis obſtaculo hõ ꝑtingere nõ põt ad effi-
caciaʒ illoꝝ operũ.qꝛ cũ pccõ moꝛtali remunerari
nõ põt in vita eterna bona oꝑa dicũt moꝛtua q̃ nõ
fiũt ex radice ſpũalis vite q̃ ẽ charitas ⁊ tlia ſũt bo
na oꝑa ĩ moꝛtali pccõ fcã.dicog ꝙ oꝑa bona moꝛti
ficata per ſequentẽ pniaʒ viuiſicat inqᷓ;tũ ꝑ eã tolli
tur pcci obſtaculũ quo erat hõ indignꝰ cõſeꝗ effica

ciã illoꝝ oꝑuʒ in eterna vita.ſʒ oꝑa moꝛtua nunq;

viuiſicant᷑.qꝛ ꝑ ſe ⁊ abſolute moꝛtuaſunt.qꝛ nõ ꝓ/
ceſſerũt ex radice ſpũal vite ld pm in opp doᷣ
illa auctoꝛitas intelligenda ẽ de iłꝗꝑ pniaʒ ad
deũ no reuertũt.Adꝛm dð ꝙ q́;uis bona oꝑa mõ
tiſicata pᷣterierũt mmanẽt tñ pnia in diuina accepta
tiõe q̃ reputatione digna niſi ſit ivedimẽtũ ex ꝑte il
lius a quo talia oꝑa aelali Srld zn dö g in bo
nis operibus q̃ moꝛtificata dnt᷑ nõ ẽ coꝛruptũ pꝛin
cipiũ vite per ſe ⁊ abſolute.ſʒ ꝑ accũs in relone ad
pccõꝛem ꝑꝑ pcci obſtaculũ.illud aũt accñs ꝑpniaʒ
remouetur. „
(Articulus nonus.

Onſpãantor qrit de g9“. ncipali
2 nſeqnter Arcne⸗ B qrũt 2*.
N(M vtrũ deperdgpanzſeantmore

Wneat hõ aplius penitere vtrũ pec
catoꝛ ꝑ pnĩaʒ poſſit pluſq; ſemel reſurgere.

G A ſdo v de pccõ ꝑ pniaʒ re
acqſito hitu opꝑaret bonũ ſine difficultate. vel põt E Runo onñdo eneebe ns

dici ꝙ hñs hitũ infuſuʒ ⁊ nõ acqſituʒ oꝑatur cũ de/

lectatione ſub rõe qua eſt hituatus.q;uis illa dele

ctatio ſit ꝑmixta laboꝛi ⁊ difficultati ꝑꝑ carentiaʒ
hitus acꝗſiti ⁊ aſſuefactionẽ ad oꝑa cotraria virtu
ti. Ad ⁊ dõ ꝙ volũtas ſimul põt inclinari ad ali
qð bonũ ⁊ ad malũ oppoſitũ nõ tñ ꝑ ideʒ nec eodẽ

mõ.cũ aũt ꝑ hitũ infuſuʒ inclinat᷑ ad bonũ ⁊ ꝑ reli-

quias male ↄſuetudinis q̃ pceſſit inclinat᷑ ad malũ
dolegnon inclat ad oppoſita per idẽ nec eodeʒ
5. pdicte tñ inclinatiões inq;tũ ſunt in eadẽ potẽ
tia ſeſe remittũt.(ld ʒm dð ꝙ q́uis actus infuſe
ynie vtutes alias nõ pcedat.m actus pnie acꝗſite

o ſubeũdaẽ hũilitate. O

pẽitere. Augꝰ.in liꝰ.de pnia nõ młtũ longe
pꝰpᷣnm dicit ꝙ q̃dã ẽ pnia cuiꝰ actio ꝑ totã iſtã vitã
ᷓ; in carne moꝛtali degimꝰ ꝑpetua ſupplicationis
e pccõ qᷓ;tũcũq; remiſſo hõ
tenet᷑ per totã vitã ſuã penitere. gtẽ de pe.di.ʒ..
pꝰ.⁊ hᷣ in lrfa paꝝ vltra mem pntis diſtictiõis dꝛ ðᷣ
pccõꝛe ꝙ ſempꝑ doleat ⁊ dolere gaudeat ¶ ẽ boõn
põt eẽ certus de lege cõi de remiſſõe culpł ſue iuj
illud Eccł.9. Memo ſcit vtꝝ odio an amoꝛe dignꝰ
ſit. ᷓ ſi nõ ſemꝑ penitet periculo diſcris ſe exponit
qð ꝗlʒ vitar tenet᷑.(Sõpꝰ recuꝑationẽ ſanitatis nõ
dz vti hõ medicĩa curatiua ſʒ ſaitatis e Barli ,

ſʒz pnia medicia ẽ curatiua.nõ tenet᷑ hõ pẽitere ð
pccõ pꝰ remiſſionẽ illiꝰ ie ra pnia reddit ho-
minẽ innocẽtẽ.ſʒ inocẽs pẽitere ñ tenet᷑.̊ hõ poſt
pccõꝝ remiſſionẽ de illis penitere nõ tenet EcRn⸗

deo ꝙ pnia põt accipi ꝓꝑnia ã ẽ virtꝰ vel ꝓ pnia

Zſacr̃m. dico ꝙ de pecõremiſſoper pniaʒ q ẽ vir
tus tenet᷑ hõſacrm pnie ſuſcipere ſi põt.ſʒ accipiẽ-
do penitere ꝓ exterioꝛi actu virrutis nõ tenet᷑ hõ
penitere de pccõper pniaʒ remiſſo ⁊ q;tũ ad culpsꝭ
q;tũ ad penã. Silr nec loquẽdo de penitere inq;
tũ dicit ĩterioꝛẽ actũ virtutis niſi in cãau.ſ.qñ non
adeſt ꝓbabilis cõiectura de remiſſiõe pcci.aut qñ

de pccõ ſuo ex deliberatione recogitat.tũc.n.illud

deteſtari tenet᷑.nõ.n.ſideliter ſuat reparatũ fedus
diuine amicitie cui actu nõ diſplicet qñ de h̊ deli/
berat illud qð inter ipᷣm ⁊ deũ cã fuit inimicitie.⸗
tinue tñ tenet᷑ hĩtualr penitere.qꝛ ñ põt dimittere
hitũ pnĩe niſi ruendo in pccm̃ moꝛtale.de hitu aũt
pnie aut de interioꝛi actu in cãibꝰſupꝛadcis intelli
gi dz illud verbuʒ Hug.*.liꝰ. de ſacra.ꝑte.i.c.ꝰ.

cũ dicit. Meceſſe hẽs ſemꝑ peniter̃ſatiſfacere po/

tes.nimis facere nõ potes.melius eſt vt plus faci
as qᷓ; minus. Sili mõ intelligende ſunt due aucto

ritates ad pꝛimã ꝑteʒ allegarel Adz dð ꝙ quia

hõ nõ põt certꝰeſſe de remiſſione pccĩ certitudine
ſciẽtie.iõ ſufficit certitudo ꝓbabil coniecture ad h
ꝙ ſe exponat diſcrimini ſi ita nõ vacat actui peni/
tendi ſicut anq;ᷓ hꝛet ꝓbabilẽ cõiecturã de remiſſõ
ne pcci ſui.tũc aũtẽ pꝛobabilis ↄiectura qñ hõ fecit
qð in ſeẽ dolẽdo.cõſitendo.ſatiſfaciendo.⁊ ꝓpoſi
tũ cauendi habẽdo.id pm ad pteʒ aliaʒ dð ꝙ fre
quẽter ea que ſeꝑant᷑ in iferioꝛi vniunt᷑ in ſuꝑioꝛi.
⁊iõ qꝛ ſuperioꝛ ẽ medicina ſpũalis q; coꝛpoꝛalis.

maagis põt reperiri in ea aptitudo ad curandũ ⁊ ad

ſanitatẽ recuperatã cõſeruandũ qᷓ; in vng medicia
coꝛpoꝛali.⁊ tñ qñq; inuenit᷑ in coꝛpalibus aligꝗd cõ
ferens ſanitati recuperãde ⁊ cõſuatiõi recuperate
a dð ꝙ innocẽs duplr põt dici. Aut qui non
nocẽs nec fuit.a talis inocẽs penitere nõtenet᷑.ſʒ
ſic pnia nõ facit pccõꝛeʒ innocentẽ autꝗ nõ eſtino/
cens.ſʒ tñ fuit.⁊ talis inocens penitere tenet᷑ inte/-
rius in caſibus ſupꝛadcis ⁊ H mõ pnia pccõꝛeʒ red

dit innocentẽ. „
. vtꝝ pccõꝛ ꝑ pe/
Ecundo querit nitentia; poſſit
q; ſemel reſurgere. Et vẽ ꝙ nõ. ꝗ non

. pöt a vera pnia cadere nõ põt plus q; ſełper pniaʒ
reſurgere.ſʒ vere penitẽs nõ põt a pnia cadere.ꝗa

vt hĩ de pe. di. z. .pꝰ.Inãis eſt pnia quã ſequẽs cł

pa coĩquinat.̊ pccõꝛ per pñiaʒ non põt reſurgere
plus q; ſemelOtẽ Apꝰ ad Hebꝛeos“. IArnponl
bile eſt eos ꝗ ſemel ſunt illumiati ſegtur ⁊ plapſi ſt᷑
rurſug vocari ad pnĩaʒ ¶ Itẽ 23. q. 4. Eſt iiuſta. in

ſine. facilitas venie icentiuũ tribuit delinquẽdi.

Ku;̊ͤ deus nulli debeat retribuere incẽtiuñũ delin⸗
quendi.tribueret aũt ſi penitanti parceret plus q;
ſek. remittit pccã ꝑ pniaʒ plꝰ qᷓ; ſeł.¶ Cõtra mĩaʒ
nõ negat deus hõi quã pᷣcipit hõi ab hoĩe impendi
vt hꝛ Math. igꝰ. Deus vult ꝙ hõ pcat hõi quo
tiẽſcũq; in ipᷣm peccauerit. deus pcit hõi quotiẽſ
cũq; penituerit¶ Itẽ de pe. di. ʒ. SF. Itẽ ꝙ frequen
ter. dẽ ꝙ xpᷣs tot ſanauit claudos cecosa aridos ne
Pais ieeneliaſfeicereſe ꝙ pccõꝛ per pnñiaʒ põt
plus qᷓ; ſemel reſurgere ſicut pꝛobat᷑ in r̃a pluribꝰ

glias.

—

auctoꝛitatibꝰ ⁊ exemplis.qð⸗ röge decNur
r

a vera pnĩa põt excidere ⁊ verã pſigs recuperare.
ſʒ va pnia nüq; caret pccõꝝ remiſſione.ꝙ aũt hõ a
vera pnia poſſit excidere.põt ꝓbari ꝑ ſiſem modũ
q ſuꝑiꝰ.liꝰ.ʒꝰdi.ʒi.ꝓbatũ ẽ ꝙ charitas poſſit amit
ti in nõ armatis. Pꝛeterea ẽ in ſubiecto vertibi/

li.ſ.in volũtate nec ↄtinuatio in futuꝝ ð eiꝰ eẽntia

ẽ.Oð aũt vera pniaʒ poſſit recuꝑare ꝓbo.qꝛ hõ
diu ẽ in vita põt facere qð in ſeẽ̃ vt ſibi detur a ðᷣo
pnia vera.ſʒ oĩ facienti qð in ſeẽ deus dat pniam

verã.alr.n.nõ pulſaret hoĩem vt faceret qð in ſeẽ
dẽ aũt Apoc.ʒ.ĩ eiꝰ grona.Ego ſ&e ad hoſtiũ ⁊ pul

ſo. Qð aũt vera pnĩa nũqᷓ; careat pccõꝝ remiſſiõe

ꝓbatur ſic. dẽ de pnia di. 3. . Itẽ ꝙ freqnter. ⁊ reci
tat magr in lr̃a hꝰ di.c.penl.Conſtat ei multũ pccã

diſplicere qſemꝑ pᷣſto eſt ea deſtruere.ſʒ ſi vera pe

nitẽtia alñ careret pccĩ remiſſiõe.deꝰ nõ eẽt ſemꝑ

pᷣſto pccã deſtruere qꝛ hõ ꝑ verã pniaʒ qᷓ;tũ ẽ iſere/
Pꝛerea

mouet aſe oẽ qð reſiſtit deſtructiõi pcci.
ad pᷣncipale Aug.li.i.retrac.c.igꝰ.de quocuq; peſ-

ſimo in hac vita ↄſtituto nõ ẽ deſpãdũ.ſʒ ſi ꝑ pniaʒ

nõ poſſʒ hõ reſurger̃ plus q; ſel.de peccate mõtalr

pꝰpniaʒ ecẽt ðᷣſpandũ. ꝑ pniaʒ põt pccõ: reſurgere

pl?q;ᷓ ſel. imo quotiẽſcũq; ve pẽituerit. n in
opp dðõ ꝙ mioꝛẽ fla.ad ꝓbationẽ dð ꝗ pnia q; ſe
quẽs clpa cõiꝗqnat ianis dꝛ.ñ qꝛ nõ fuerit va.ſʒ qꝛ ĩ-
ſufficiẽs ad vitã etna obtinẽdã vt cales fructu illi
us pnie q; ñ ſegt᷑ cla cꝰ fructꝰẽ vitatõ ehẽne ⁊ ade

ptõ glie.⁊ ſic expõit ai⸗ mgr ilr̃a nõ mituʒ

añ mediũ di.pntis. Adem dð ꝙ ibi ñ negat Apls
pccõꝛẽ poſſe ꝑ pniaʒ reſger̃ pls q; ſel.ſʒ penitẽtẽ pꝰ

relaꝑiũ ruocari poſſe.ꝛꝰ.ꝑ bap.vñ glo.ibidẽ.Im

poſſibile ẽ eos metos ad pniaʒ ꝗh̊ accepũt ſeł rur
ſus rnouari.i.rhaptiʒari pꝰ pniaʒ Ad ʒ dð ꝗ faci
litaſ vẽie qm ad reiſſionẽ pene ſatiſfactõie ĩcẽtiuũ
tribuit vᷣlauèdi.a ſie pecoòꝛn aſegt facili veniã.qꝛ

ð̊ lege cõi ðs ſẽꝑ exigit ꝓ pccõ pęnã ſatiſfactoꝛiã.ſ

qtũ ad rẽiſſiõeʒ offẽſe n tribuit ĩcẽtinũ vᷣliquẽdi.ſʒ

magis cauẽdi pccm̃ ex amoꝛ.⁊ difficltas veie qtũ

ad offenſaz occaſionẽ tribueret deſperationis.

Arti iculus decmns. Bncipaß E.
S . 1t O. 10. .
Onſeé nter a zqrut Mevtx
pñia ſit alijs vᷣtutibꝰ pᷣoꝛ oꝛigie ¶ vtri
„ Eir alijs vtutibꝰ pꝛioꝛ ſugſis vrurib p
4 dimo ondo Korisie. füdam̃tũẽ
ijs ꝑtibꝰediſicij pᷣmũ oꝛigie.Sʒ ap, acdh hebꝛe. 6
diẽ pniaʒ eẽfũdamtũ.ᷣc alijſ vtutibꝰpꝛioꝛ oꝛigie.
Srck glo⸗ rillð math. 3 . Pniaz agite. die hnie v⸗
ſẽ ꝑ pñiaz ꝑpimer veterũ hoĩeʒ Itẽ pꝰ oꝛdiena-
ture receſſus a fmio a ꝗꝰ q; acce

us ad terminuz
ad quẽ.ſʒ ꝑ pniazʒ ẽ receſſus a pccõ gqẽ fmin? aq
als vtutes ẽ acceſſus ad deũ ꝗẽ terminꝰ ad quẽ .
o pnia ẽ alijs vᷣtutibꝰ pᷣoꝛ oꝛigie.Cõtra eoꝝ 4 ſil ſüt
vnũ ñ ẽ oꝛigie pꝰ alio. Sʒ oẽs vtutes ſil infudũt.

vna nõ oꝛigĩe pᷣoꝛ alia Agd⸗ ꝙ de pnia ? aliſs

vtutibꝰ poſſumꝰ loqꝗ q;tu ad eaꝝ eeẽntias qſüt hitꝰ
vel q;tũ ad eaꝝ actus.quolʒ iſtoꝝ mõx põt cõpera
ri virtus pñie tam infuſa qᷓ; acquiſita ad virtutes

tie infuſe ⁊ alias virtutesifuſas non ſit pꝛopꝛie lo
quendo oꝛdo oꝛiginis.quis a deo immediate tan

ico ergo ꝙ q;uis inter habitum peniten

„

4

. 1
1 nn elmo
öſhihtbirnc
ſyinmmfcee
gürhinpnie
leſtigctu.gnd
gonocopot
Mritatis
ſchrümagispe
Pie wmptt
tractuamnonssn
citis tinicif
oresſilkoge⸗
Peeſſdaeftin
getiſhenic gouſ
Ntgocſtipn.
toepniesogſctea
Aacimeonnn
DorntötineNa
frnuwtäcſende
aninnn d
Mleuſaſenra
spor velin
tin cifci ſpi
hoꝛ pitioc
herelgosgont
PDebre nimnen
ltitiecife ſpi
nai aalees
dinudher
W Niſonid
Wrerpes
Wrſred⸗
Dfnckndi
nc en
opong
miegliet
ag Epn
(rmyze
nign
Mpnimeps
gectc
ne dcſounm
109 Snsin⸗
ſtaleniereret
ſacne in
nümcätn
Wſaiennne
cainedtn
ſodn Nn

a irſ
Pniſſonmad
c Mtmi
nſenmnt,
unfimnzdi
unren
e Nſndene
ſeidesu i
Nienag
Kadhetit
haöri
Nigfreinmen

ceeiſtn
e. dei
Nanigt
iuärin
ari⸗
n euh
ͦent ⸗
nagefuni
ni ebnere
mngrirind nn;
gtine
F
Fns
irititiet⸗
Gigiun

6 iimd

*

dum eſt eafum umn lomm⸗ infundit᷑.tam̃
inqᷓ;t habituaꝓlſſie non eſtnatus eſſe in anima ni
ſi hituata ſide ⁊ ſpe.nec habitus charitatis niſi me
diãte hitu pnie.ſaltẽ in ſubõ in quo põt hre pᷣncipa/
leʒ ſuũ actũ.ꝗ nõ eſt niſi reſpcũ moꝛtalis pcci.iõ ali-
quo modo põt dici hitus infuſe pnĩe pᷣoꝛ oꝛieine hi
tuglaritatis ? poſterioꝛ ſide ⁊ ſpe.q;tũ aũt ad actꝰ

vtutũ magis ꝓpꝛie attẽdit᷑ oꝛdo ſᷣm oꝛiginẽ. actus

n.pnie vt in plibus oꝛit ex actu timoꝛis q;cunq; tñ
ex actu amoꝛis.timoꝛ aũt ⁊ amoꝛ ẽ ex actu ſidei di/
ctãtis timẽda ⁊ amada.⁊ iõ actus fidei ⁊ timoꝛis
poꝛes ſunt oꝛigie ꝛctu penitẽdi.⁊ qꝛ ẽt virtus pnie
pecm̃ deteſtat in ſpe venie.act penitẽdi pᷣſuppoit
actũ ſperãdi ꝗbuſdam g vtutibꝰeſt oꝛigine poſteri
oꝛ.⁊ ꝗbuſdã poꝛ.Ex dcis ſatis pʒ ꝗd dð eſt de cõꝑa
tiõe pnie acqſite ad alias virtutes acqſitas q;tum
ad oꝛdinẽ oꝛiginis. Ad pmin opp dð ꝙ fundam̃
tum nõ tm̃ᷣ eſt alijs partibꝰ pꝛius oꝛigine.ſʒ eaꝝ ẽt
ſirmatiuũſ eu ſuſtẽtatiuũ.⁊ iõ virtus aliqñ dr fun/
damẽtum vel qꝛ oꝛigine pᷣoꝛ.vel qꝛ aliaꝝ firmati/
ua ſeu ſuſtentatiua ſub rõne vtriuſq;.dr etiam vir
tus pᷣoꝛ vel in doctrina xpᷣiane religiõis vl in exñ/
tia edificij ſpãalis.pᷣmo mõ pnia eſt alijs virtutibꝰ
poꝛ.vñ tã xpᷣs qᷓ; eiꝰ pᷣcurſoꝛ Joãnes doctrinã xpᷣia
ne religiõis a pnia iceperũt.Et h̊ mõ dicit Apo.ad
Hebꝛe.pniam eſſe fundamẽtũ.ſʒ rõne pᷣoꝛitatis in
exñtia ediſicii ſpũalis ⁊ ſuſtẽtatiõis fides ponit᷑ fü/
damẽtũ.ad eb.ijꝰ.⁊ pma Coꝝ.ʒꝰ. Rõne aũt fir
matiõis in aduerſis foꝛtitudo dr etiam fundamen
tum. vñ ſuꝑ illud Tuce.iꝛ. Ne terreamini ab eisꝗ
occidũt coꝛpus diẽ glo.ꝙ foꝛtitudo eſt fundamẽtũ
fidei.rõne etiã firmatiõis vᷣtutũ in ꝓſpis humolitaſ
diẽ fundamẽtũ. Un Ber. v.de ↄtᷣdera.ad Euge/
niũ.c.gꝗ. Bonus fundus humilitas.qꝛ etiã chari/

tas poꝛẽ oꝛigine alijs virtutibꝰinq;tũ foꝛmate ſũũt

⁊ maxie alie firmant᷑ ꝑ eam.iõẽt dr fundammtũ.vñ
apls.ad Ephe.ʒꝰ In charitate radicati⁊ fundati.
d ꝛmoõð ꝙ illud vbum dʒ itelligi de foꝛata pnia
ifoꝛmig n.nõ ꝑimit veterẽ hoĩem niſi diſpoſitiue
⁊ qꝛ pnia magis de pximo diſponit ad foꝛmaʒ vir
tu ae eſt charitas q; aliqua alia vtus.iõ pᷣus oꝛi
ginẽ d oꝛmari q; alie in via refoꝛmatiõis.ld
zm. dð ꝙ q;uis in executiõe motus exterioꝛis pᷣoꝛ
ſit oꝛdie nãe receſſus a fmino a quo q; acceſſus ad

fminũ ad quẽ. tñ in itentiõe eſt eↄꝰ.⁊ iõ qꝛ iterioꝛes /

motus inq;tũ ſunt volũtarij ꝑtinẽt ad ĩtẽtionẽ ĩ eiſ
pis eſt oꝛcie nature acceſſus ad ᷑minũ ad queʒ qᷓ;
receſ.a tmino a quo voſũtas.n.a malo recedit pꝛo
pter bonũ. Ad argu'n in opp pʒ quid dðõ ex dcis
in queſtioen.

e E js vtutibꝰ poꝛ di
3 itate. Et vr ꝙ ſic. cã poꝛ eſt dignitate cã-
to.ſed pnia reſtituit vᷣtutes amiſſas vt ſuꝑiꝰ oñſuʒ
eſt. ̊ẽ vᷣtutibꝰalijs dignioꝛ. tẽ illa vtus eſt alijs

dignioꝛ q hʒ dignioꝛc actuʒ. l recociliare deogeſt tis
act?nobiliſſimꝰeſt act pnie.g eſt int oẽs vtutes di dibꝰ.vltibꝰi terra demiſſis.reos ſe eẽ habitu ⁊ vł
gniſſima .atẽ coõpoſitum dignius eſt q; ꝑs.ſʒ pnĩia

uata diẽ ↄpoſitũ ex hitu pnie ⁊ charitate.g̊ pnia
foꝛmata eſt charitate dignioꝛ ⁊ ex ↄnti oibꝰvtutibꝰ
alijs. ¶ Cõtra Augꝰ. I5. de tri. c. I8. diẽ ð charitate
ꝙ nullũðẽ iſto dei dono excellẽtiꝰ.g pnia nõẽ digniõ
charitate. deo illa vtus eſt digniõ q̃ digniꝰhʒ
obiectũ.⁊ ſub rõe dignioꝛi.⁊ qꝛ vtutes theolo.deñ

indo auerif vtrũ pnia ſit ali
Ecundo querit᷑⸗

x. etx

hñt p obiecto.moꝛales ãt ñ.dignioꝛes ſũt theolo.
vtutes qᷓ; moꝛales.cũ g̊ pnia ſit vtꝰ moꝛalis.qꝛ eſt
ꝑs potẽtial iuſtitie vt ſuꝑionſuʒ eſt.ſegt ꝙ vrutes
theolog. dignioꝛes ſüt pnia. Inter aũt moꝛales v/⸗
tutes ille ſut dignioꝛcs qͥ magis ð ꝓpiquo deũ ſiẽ fi
nẽ reſpiciũt.he aũt ſũt latria ⁊ pnia.quaꝝ actꝰ ſunt
circa q directe ⁊ imediate oꝛdinant᷑ ad dinnũ ho/⸗
noꝛc̃.⁊ iõ int vtutes moꝛales ſũt nobilioꝛes.⁊ qꝛ la
tria pᷣncipaliꝰreſpicit tẽdẽti i bonũ.⁊ ex ↄnti receſ/
ſum a malo.pnia aũt eↄꝰ.iõ dignioꝛ ẽ latria q; pnia

vñ vt onſuʒ eſt liꝰ.ʒ.di.qꝰ. Int oẽs vtutes moꝛaleſ

latria ẽ vtus nobilioꝛ.ld pm dð ꝙ pnia nõ eit cã
reſtitutiõis vᷣtutũ amiſſaꝝ niũ ſiẽ diſpoſitio q̃dã nõ
oʒ aũt diſpõnẽ eẽ nobilioꝛẽ habitu ad quẽ diſpoit.
itiue ad fidẽ ãt ⁊ ſpẽ charitatẽ pᷣncipalr.¶Ad ʒmn.
dð ꝙ pnia foꝛmata nõ ẽ ↄpoſitũ ex hitu pnie ⁊ chari
tatis.ſic neq; mã foꝛmata ẽ ↄpoſitũ ex mã ⁊ foꝛma
nec ſic dʒ ↄcedi ꝙ mã foꝛmata ſit digniõ foꝛma. ſic
nõ dʒ cõcedi ꝙ mã/foꝛmata ſit dignioꝛſua foꝛmaq̃ᷓ
eſt charitas. M

4 dam d ꝙ recõciliare deo ptinʒ ad pniaʒ diſpo

Airrticulus vndecimus.

*Eicipali. Et circa
HhB q̃runt᷑. ꝛ. ¶ Pꝛio vtrũ pnia ſolẽnis ſt
iterabilu.⁊ qbus ꝑſonis debeat iponi.

pnie requii

. mnan gonem dð e eſt pnia ſe
Dp uman n creta.publica⁊ ſolẽnis
.V d eſt oĩs ſolẽnis publica.ſed nõ ↄuerrit᷑.ſo/

Eẽnis aſit nõ iterat᷑ ne ex ſui iteratiõe vileſcat.⁊ qꝛ

rememoꝛatio eſt expulſõis pᷣmoꝝ parẽtũ de para/
diſo terreſtri q̃ ſemel tm fcà eſt.⁊ ſic dic iigr in lra
vltra me mpntis di.HG̊qp grauioꝛibꝰ hoꝛꝛendiſq; ac
manifeſtis delictis tin iponit᷑.de hac dr̃ decretoꝝ
di. o. Si ꝗs poſt remiſſionẽ.S. Põt ẽ q̃daʒ pniĩa q̃
ſolẽnis appellat᷑ q̃ ſemel tm i ecclia ↄcedit᷑.hec cli/
cis iponẽda nõ eſt.vñ ea di.In capite.ð.haãc aũt:dẽ
ꝙ hãc pniam nulli vnq; clicoꝝ agere ↄcedit᷑.arq;
iõ huiuſcemõi penitẽtes ad cleꝝ admitti ꝓhibent᷑
qð ẽt ꝓbat᷑ ꝑ illud qð hr ea.di.ↄfirmatũ.⁊ duobus
caplis ſe.niſi ſint clerici depoſiti.tũc.n.eis põt ſolẽ

nis pnia iponi. ⁊ qꝛ B ſtatutũ eſt ꝑꝑ clicatus digni⸗

tatem. vr poſſe ↄcludi ꝙ nec laicus ꝑſonis iſignibꝰ
nec religioſis debẽt imponi ꝑꝑ ſtatuũ dignitatem.
Juuenibꝰ etiã nõ facilr iponẽda eſt ꝑꝑ etatis fragi/

litatẽ.vt hr.e.di. Pẽitẽtes.ꝑſonis at alijs a pᷣdcis

tam viris qᷓ; mulieribꝰpõt imponi. 5
— qõneʒ dð ꝙ ſiẽ h di.
D ſecundam hadie hn c i⸗
e. In capite qdrageſime. Oẽs penitẽtes ꝗ

publicã ſuſcipiũt aut ſuſceperũt pniam añ foꝛes ec/

clie ſe repntẽt epᷣo cinitatis ſacco induti.nudis pe/

tu ꝓreſtãtes.ibi adeſſe dñt decani.archidiacõi.ar/
chipᷣſbr̃i pochiax.⁊ pᷣſ bri pniuʒ ꝗ eoꝝ ↄuerſationeʒ
diligent iſpicer̃ debẽt.poſt h i eccliã eos itroducãt.
⁊ cũ oĩ clero.⁊.pnie pſalmos i fra põtifex ꝓſtratus

cum lachrymis eoꝝ abſolonem decantet. tũc ſer/

gens ab oꝛone iuxta qð canones iubens manꝰeisi

ponat.aquam benedcaàm ſuꝑ eos ſpargat cinerem

Onſequenter querit de.ijꝰ pᷣn

cðo que ſunt illa que ad ritum ulius

pus mittat. deinde cilicio capita eoꝛuʒ cooperiat.
⁊ cũ gemitu ⁊ crebꝛis ſuſpirijs denunciet eis.ꝙ ſiẽ
Adam ꝓiecxꝰeſt de paradiſo.ita ⁊ ipſi pꝛo pccis ab
eccłia abijciunt᷑.poſtea iubeat miniſtris vt eos et᷑
ianuãa ecclie expellãt. clerici vero pſequant᷑ eos cũ
rñſoꝛio.In ſudoꝛe vnltus tui veſceris pane tuo ⁊c̃.
vt vidẽtes ſcãm eccliam ꝓ facinoꝛibꝰ ſuis treme/
ſcãm atq; cõmotã nõ ꝑuipẽdãt pniam.in ſacra aũt
dñi cena rurſus ab eoꝝ decanis ⁊ eoꝝ pᷣſbyteris ec
clie liminibꝰrepñntent᷑.⁊ ſicẽ dicẽ glo.ibidẽ ita fit quo
libʒ ãno vt tali die mittant᷑ ĩ eccliam.⁊ lʒ ſtent ĩ ec/
clia nõ tñ coicabũt cũ alijs ĩ euchariſtia vłiĩ oſculo.
⁊ ſic erũt vſq; ad octauã paſce.⁊ tũc iteꝝ exhibũt ð
ecclia ⁊ erũt er̃ eccliaʒ vſq; ad talẽ diẽ ſequẽtis an/
ni.⁊ fiet vſq; ad ſinẽ pnie.⁊ ſi bñ penitẽt.ꝛꝰãno vlł
5.põt eis reddi igreſſus ecclie.

naufragiũ.h̊ ꝑ ſilitudineʒ
cm̃ eſt.

tabule nauis ꝑ cuiꝰadiutoꝛiũ applicãt ad poꝛtũ ſa/
lutis.ſic dico ꝙ exñtibꝰin mari huiꝰmundi.baptiſ
mus eſt ſiẽ pᷣma tabla.i.ſiẽ nauiſ a cuiꝰgr̃a cũ hoĩes
cadũt reſtat eis pnia tãqᷓ; tabula ꝛ·.cuʒ cuiꝰadiuto/
rio deduci pñt ad poꝛtũ ſalutis.ↄſtrue.̊ ſic.ꝙ pnia
eſt tabula poſt naufragiũ ſa ab illa q̃ eſt añ naufragi
um.poſſʒ tñ dici baptiſmꝰpᷣma tabula poſt naufra⸗
giũ vocãdo pnaufragiũ oꝛiginale pccm̃. eo ꝙ oꝛi
ginale pccm̃ ⁊ eiꝰ ſequele ſunt q̃dã fractio ĩtegrita/
tis nãe quã in pᷣmis parentibꝰa ſua ↄditiõe habue
rat.ianis eſt.ſ.carẽs fructu illiꝰpnie ſupple.quã hʒ
illa pnia quã ſequẽs culpa nõ inꝗnat.ð pnĩa pccõꝝ
i.in q aliꝗqs ꝑſeuerat etiã ſi ad ſũmũ ꝗs ꝑueniat ma
loꝝ.ſ.in comꝑatione alioꝝ.

WA ſicut ipᷣdcis ⁊c. Supius excluſit
᷑ iuimggf erroꝛẽ dicẽtiũ ꝙ pnia
nõẽ iterabilis. Hic excludit erroꝛẽ dicẽ
ttiiũ ꝙ pnia ẽ diuiſibil.⁊ diuidit 1 4
remouʒ erroꝛẽ dicẽtium ꝙ pnĩa ð vno
pyeccõ ſine altero valʒ tüc qñ agit᷑ er⸗
roꝛẽ dicẽtiũ ꝙ ⁊ſi tũc nõ valeat.tñ valʒ qñ de pecõ
altero ↄterit᷑.ibi Quibuſdã tñ. ʒꝰponit auctoꝛita⸗
tes ꝗbꝰ veritas ↄfirmat᷑ ibi. Satis arbitroꝛ.(¶ODꝛi
ma in duas.Mꝛio detminat auctoꝛitatẽ pphetie
ß illi ilucebãt ꝓſe⸗ auctoꝛitates ſcõꝝ. ibi. Alliaſ
quoq;. in tres.i Mponit dubitationẽ. ¶ ſolo
nem ibi. Sʒ ð his zedubitationis oꝛte ex ſne
explanationẽ.ibi.Attẽde.iſllà ps q̃ ibi icip.Aliaſ
quoqʒ diuidit᷑ in duas ꝑtes. Peree
tes qs illi errates pſe iducebat ⁊ eoꝝrõneʒ ¶ b⸗
iungit pᷣdcõꝝ ſoloneʒ ibi. Mis rñderi.(ſlla ps que
ibi incipit. Quibuſdã tñ.in q̃ mnouet erroꝛẽ dicẽ/
tiũ ꝙ pnia de vno pccõ ſine alio valʒ qñ ð alio cõte
rit᷑.diuidit᷑ in tres Wrio oñdit ꝙ nõ valʒ ad me-
ritũ vite eterneę valz ad remiſſionẽ pene ibi.
NPot etiam ¶cſi biungit confirmationẽ vtriuſq;
ibi. Ex his.¶Illa pars que ibi incipit. Satis arbi⸗
g dinitenin Dnag AWrimo oſtendit ꝙ nõ po
teſt diuidi pnia. Secũdo oñdit que ſi .
ven An inia. . que ſit vera pnia

—

ðð s

Irca ſram Onia eſtſcdᷣa tabula poſt

¶Mꝛia. n. tabula ĩ mari eſt nauis qͥ
eũ aliqn frangit᷑.ↄtingit qñq; ꝙ alig adherẽt alicui

orecitat auctoꝛita

.₰
.Ani.

Articulus pꝛimns.
Fdũ eſt pᷣncipati

in gnãli¶ꝑꝰ de elia.I ðieiunio.¶ *
de oꝛone. Ide reſtitutione.i Circa p
nũ qᷓrunt᷑.S.¶Mꝛimo vtꝝ ſatiſfactio
ſit actus vᷣtutis. Secudo vtꝝ hõ poſñt larilſagel
at

deo pꝛo culpa ¶ Kertio vtrum ſatiſfactio de

fieri ꝑ oꝑa pcnalia: Quarto vtrũ flagella que de⸗
imittit vel venirę ꝑmittit ſuꝑ penitẽtes ſintꝓ eis
ſatiſfactoꝛia.¶ Quinto vtæx poſſit fieri ſatiſfactio .
opꝑa que fiũt ĩ moꝛtali pccõ.. Sexto vtr hõ poſſit
ſatiſfacere ð vno pccò moꝛtali ſine alio.¶ Seprio

vtxꝝ des poſit remittere pccm̃ ſine aliqua ſatiffa
ctauo v

ctiõe. ¶ O ta enumerent ſufficient ꝑtes ſa⸗
tiſfactiõis.ſ.oꝛo.ieiuniũ.⁊ elemoſvna.
Rimo oſtendo ꝙ ſatiſfactio nõ ſit actꝰ
NStutis. Actus vtutis eſt vtilis
SDed ſatilſ factio cũ ſit debita eſt iutilis. dr.
n. Luce.7. Dicite fᷣui inutiles ſumus.qð debui⸗
mus facere fecimus.j ſatiſfactio nõ eſt actus vᷣtu⸗
tis.¶ Itẽ Phi. ꝛ ethi. c. 6. Nirtus eſt hitus electiuꝰ
Sʒ ſatiſfactio qñq; nõ eſt electiua.ſic cũ aligs õ ſuã
volũtatẽ ſatiſfacẽ ↄpellit.gꝗ ſatiſfactio nõ eſt actus
vrutis ¶ Cõtra Gꝛego. in qdã omela ſuꝑ illud ma
the.6. Si ꝗs vult poſt me venire.diẽ ꝙ dñs noſter
gria oppoſuit medicamẽtapccis vt ubꝛicis ↄtinẽ
tiã.tenacibꝰ largitatẽ ⁊c̃.ꝗ deſtructio vcci ẽ ꝑ vtutẽ
velꝑ acm vtutis ꝑ ſatiſfactionẽ aũt deſtruit᷑ pccm̃.
̊ cũ nõ ſit vᷣtus eſt actꝰvtutis. Rndeo ꝙ q;uis ſa⸗
tis ſit manifeſtũ ſatiſfactionẽ eſſe actũ vtutis.cum
ſit acʒus pnĩe.q̃ vtus eſt.vt ſuꝑius onſũ c᷑.tñ ⁊ ał
declarat᷑.Satiſſactio ẽ.n.ꝓ illata iniuria volũta/

ria recõpẽſatio ſᷣm iuſtitie eq̃litatẽ cũ ꝓpoſito nõ cõ

mittẽdi nouã iniuriã.hẽ qð iplicite drð pnia di.·.
F. j. ⁊ recitat᷑ ĩ r̃a huiꝰdi.c.S.⁊ ſumptũ ẽ ð eccliaſti⸗

cis dogmatibꝰ ꝓpone.⁊ꝛʒꝰ.Satiſfactio pnie ẽ pccõ

rũ cãs excidẽ.nec eoꝝ ſuggeſtiõibꝰaditũ idulger.ꝑ
recõpẽſationẽ.n.pᷣdcãm cãe pᷣdcõꝝ excidupt᷑.⁊ ꝑp
poſitũ cauẽdi a futura iniuria pccõꝝ ſuggeſtiõibus
aditus nõ idulget᷑. Sʒ facẽ recõpẽſationẽ ſᷣʒ
tem iuſtitie actꝰeſt vtutis iuſtitie.vt viden põt ex

dcis Phi. ð. ethi. c. 2.? plibꝰ alijs locis.q ſatiſfac·

tio ẽ actꝰ vtutisiAd pin oppmdð minoꝛ ẽ fal
ſa.debitũ.n.meritoꝛin eſt inq; tũ ĩduit rõnẽ volun
tarij.ſiẽ.n.hõ fac ð neceſſitate vtutẽ. AUñ illa aucto
