mii Itein baptiſmus quedaʒ ſimilitudo ſepultu

re xpᷣi vde Apls Ro. . Conſepulti. n. ſmmus

cum illo per baptiſmum in moꝛte. ſedſepultura

coiter fit in EA. ve terra eſt cõueniẽs materia

baptiſmi. ¶ Gtem vinũ magis eſt abſterſinũ putre

dinis q; aqua.⁊ magis generatiuũ ſpirituũ ? clx
riſeatiuũ.cum g baptiſmus ſit ad abſtergendummn

peccati putredinẽ ad regenerandũ anunq que

ſpiritus ? clarificandũ conueniens materla bap-

tiſmi eſt vinũ ¶ Contra Jo. 3*. Miſi quis renatus

fuerit ex aqua ? ſpũ ſancto.non põt introiræ in re

.

gnu dei. 5materiaz baptiſmi noẽ niſ aqua ¶ Itẽ

tIm eſt materia baptiſmi illudin quo xps baptiʒa
tus fnit.ſed xpᷣus fuit baptizatus in aqua vt habe

tur Math. 5. ergo nihil anie ab aqua eſt mate/
ria bapᷣi. Mndeoqn ua e
ria bapᷣi cõpꝛehẽ dẽdo ſub aqua ablutionẽ que ſit
in ea ⁊ loquendo de baptiſmoſᷣm ꝓꝙ diſtinguit a

bapꝰ flaminis ⁊ ſanguinis.ſacra.n.vtutem hit ex

ſua inſtitutiõe. bapꝰ aũt non fuit inſtitutus niſi in
aqua. ga ſicut dicit Huꝰ pliꝰ. de ſacra. pꝑte 9.c. 2
Debet omne ſacr̃m ſilitudinẽ quãda hĩe ad ipᷣaʒ
rem cuius eſtſacẽ̃m ſcᷣm quã habile ſit ad eandẽ

reꝶ ſuã repntandã. Inter oms aũt res ſenſibiles

de falli hꝛi poſſibiles ? oibus cões que cõditiões

debent eſſe in materia baptiſmi pꝑ eius nccitatt
⁊ cõiʒatem aqua eſt magis repntatiua effectuum
bapᷣi rone nature ⁊ rone vſus.aqua.n.nali eſt fri

— 2

Rñdeo ꝙ nihil aliud ab aqua eſt mate

6

ice
. J 4
nende
toetl
ſanig
Atmunn
iſeſtin
ſalore
ſnanni
glay;
Kiri
ſfnd⸗
hoe dlian
Pdicen
nariroe
ſaͤtheet
chend
nate
e.
habenteg
erpo
Nece
de
ſecen

1 turqen

turav
hobiti
rn
ge.
ſblen
ir.
ſincin/
ocor,
Wont⸗

—

ennghe
ſiantz.
a⸗ ſa
mahden

. tralſ-
Pie atanrinces alchimie eque eſt alte ⸗/
Ternia f fð
— itis repᷣſmonẽ tari non poſſe. on põt fieri vera raa ua. 5
Akarerteſnrar migire ad ab nusſpet ena baptiſmi niſi Tenla
ida. ratiqne cuius reꝑ humiditate apta rga nibil eſt materia ba tiſmi materia. te⸗
H ida.rati iter humida du ibus pccipurg Sed ni ificiat eſt bapt baptiſmi ma
irüeithe Zica. liter itat a ſoꝛdibus pc gs repꝛe aug artuiciale qua eſt baptt liqua ar
. eſt etign musrepnrat a ſo re cuius repꝛe nulla aqua rtiſicialis ac tiſmũ in aliq
Petn dich luendũù:.rõne cuius diaphana. ro⸗ u ad vſũ o nulla artiſici. ſtituit baptiſmi tiſinus
. uen iam galiterdiap z quantũ ad vſu deoꝙr non in itm̃.quia bap
nndun AnS eſt etiams ionẽ. quia etiaz qua iſmi eẽ ia. quia xpũs in naturali tm. antum ad
e tione. eſtet lationeé. qui ſacrm bapt ria. qui⸗ ia. ſed in natin ſſitatis quan ir 13
dpeeonn ſentat gfe illu ⁊ repꝛeſentat 44 dũ valde ificiali aqua. m neceſſitat euoluit ĩ aq̃
Trepꝛeſ. dabenduͤ b tiſiciali fuit vt ſacrm nec nſtituere uolun
AAunpzd ent multü vti uedud gide ntũ ad ob inſtitutus fuit vt ſa s ipſum inſt/ bomnibus.
Ku d Nurn . equa ſt in t ideo xpu i. 2 cõiter a
Anhmnidi in effcu valde vtile baptiſmi eſſe g vſum e omnes. Et beri. ⁊ cõiter eſt verũ
de in eff ſitat ſacrm b . antũ ad vſt omnes. oſſet ha er uod non e
1 Us Nin ultuʒ co 2, Et ꝑp ict „ ſupa 9 de aliqn ñ ꝙ minoꝛe . ſuaz actio
“ e. Er pp p ibus põt ſupad , c ĩicendũ ꝙ mi⸗ ſcitur per ſuaʒ ſt alia
dnmn⸗ Aitatecne inſtituit. quibus pot m. li'4 c. ſituz dic raꝛei cognoſ. eroſaceee
ſinigenen 5 mint atangit Dam̃. li la⸗ i. Matura ꝛei co tio aque roſae. ffecti
ſinſcan ſacrm baptiſm nitas quã ta ibus aqua la .c. iß. Mati alis aũt ac s. n. aqua effecti
Miwin, iqua congruit. eræ hoĩbus ſpügß 3 lẽ.natui aturalis.n.aqu iccat.
verdü wniuc, hoc aliqua coꝛ onſuetudo eræh 7 gram ſpuͦs naturalẽ.na al aque. n cea coꝛpus ex
zu ec, uia conlu t ⁊ aquaʒ ⁊ gre m ione natural roſacea coꝛx a na⸗
nh in eni F. dicens qu .c(aiugauit ⁊ aqr is Adp'n ab actione aqua vero iam ?7 odoꝛe a
3 * 20 vngi. u regenerationi ice. ſ. pꝛo eſt umida.aq oꝛe. etiam cuitas.
tioſigniftnſt ncetralnginc rü rege hoꝛice. ſ. p i ne eſthum ingit in ſapoꝛe iditas ꝑſpi 15
„* 12ſecit illt ipit ignis metaphoꝛ tra ſuſti nde ? conſtrin it ſua frigidi alteri
neſthie. Oin Kise ibi accipit᷑ ignis eccata noſtra ſuſ vnde ⁊ co iſtinguit ſua frigi er ſenſum
ſni ⸗ r⸗ 4 tel comiſſimu 7 mali aqua di iatur per ſe ral aq̃.
rnt eſtſigi⸗ opp'. d Wöisquärpus epp elʒ cõmiſſimũ⸗ tur ali aqua d ſemꝑ pꝑcip ieuitas natura 16
a palſidis auis aerſit elʒ cõn non ha- is hoc non ſemp ? pſpieuitas ex. 4. cli
e. 8. anguſtig Sn dð ꝙ quãu itales. tamen tez u ſunt qᷓ;ᷓ frigidita ſt cõpoſita 9
„ odi ſunt qᷓ; ſacea eſt ceẽ rali aqua.
nnur de ; gic nuit. ¶ litates maxie vi a. effeetus an modiſu aqua rolae ; naturah 1⸗
nde; in ualita iuã ſicut aqua. effe⸗ us ẽ ab dzm d a tig quacugzy iuſlibet a
Eterca heef habeat ꝗ ablutiuã ſicut kbaptiſmus ? M 10z in ſubſtantia 8 pꝑtib cuiuſlibet S 5
““ t pꝛopetateʒ ab liter oꝛdina tpʒ pꝑ lFam eſt groſſio b omnibus ptil maliquibne
igsaludab ber pꝛop 0o7pncipalit m dð ꝙ ſicu endi 2 ũt eſſetſepata ab ixtionẽ cu 5 roſacea
mnfculs pnce Ei AAd;z“n d illa atten aut eſſer ſep⸗ peius amixtie na q;ᷓ roſa
Alnfcialif ad an ime a culpag lo. ſimilitudo illa ſepul⸗ ius eli q;uis pꝑ ſit groſſioꝛ aqi itur in ela
Frun lutio ani ibidem ? per glo. ſi ſicutxpᷣus in ſepu Prinnentenni alt dua aliter reſoluituri di⸗
tẽ ibi ñ tm̃ quia ſicut 7 reſurgẽdo tibus terreniſ ali dnatura tet pꝛiꝰ oꝛ
umdahin. ſeguen t ad effectũ tm̃ depoſuit. relurgẽ ab pti m do ſi aligd utatur. opoꝛtetp: 8⁵me
tur quan ſeremortalitatis fit. ſic in bap (CLidz" d⸗ ixtũ traſmutal bßʒ Phi. ſniaz.
. unnpfit. ſic in ouitas OA aliud mi⸗ teriã. vy Ph de quo fit
* tura veiu imoꝛtalitatis aſſi conſert nouitas aut in edire ad ma fit ĩmixto de qu.
. e. ? ei iuã vt aqᷓ ture redi io non ſit i mix eſt ĩ ſpe
nouitatem vetuſtas clp ietatẽ ablutiuã v ne nature ut reſolut t ꝙ illa nõ
ia remouetur 3 pꝛopꝛietatẽ ablu sD poſſent hi. talis aũ qð appare
tiggii aia rem. non hʒ pꝛox ꝛdes meliu daphi. tal naper ad app e. I.
v da S Dneten quauis enn ane. gkim drtitirlaliae gque. erit vtxꝝ dana gliſ ele⸗
nhz lergip emti ehorarni⸗ gque. ga no uwsonce nto vel eleme.
N. WN N gi p Pinũ q̃per ſicut ablutia 4 ali tio quen me ig baptiſ
ewoih abſterg tů babtiſmi ſicu d pabendumæs 3e Er J iens materia be 8
arſe repntat effect ec ita facilis a ꝛi nõ cõueniẽtẽ tonurta ſie conueniens uo eſt virtu
Gtcoenis tita cõmunis n in cute corpoꝛi n —Kato mixtaſ omne illud inq ed in quoli
hagrclal⸗ . d non fa I ltur lis ſit co turalis irtus natural aque dẽ. tur in mi⸗
zire Anod nonneit. neri lciali⸗ naturglis ſt virtus natur biliũ ſaluatur ĩ a⸗
Nfrtiiii . Ecũdo q baptiſmi. Et videtur ꝙ bet mixtoe irtus miſci ueniẽs ma
li KCCUO 1 ſini. Et videtu eratione ꝙ virtus miſe eſt conueniẽ⸗ na
uung eeneacnanregtnn
ei 1oĩ aqua eademſpe tiſicialis vtp. ſüt eria baptiſmi bi ſigniſica 19 ρ
wümdd ſic. In oĩ aqua e liqua aqua ar vtriuſq;ʒ. n. ia baptiſm ere xpi ſignit n. Jo. ig
n.d Nonds . iſmus. Seda umaturali aqua bhumiditas. ue emanauit de ſanguini. ijrei mixt e
ei p dẽ ſpᷣe cũ frigiditas. humic iſpe gq illa fuit mixta aqua ali er⸗
r ſcichim ſacea eſt ea eſunt frigidĩ it nobiſrei ſp. Dedilla fuit ug. ergo aqu⸗ tem aqua per
—— tes que ſin inoteſcitne Stia ma⸗ Sea nguis ? aqu tiſmi¶ r di⸗
teincniönnimn edẽ pꝛopeta ꝛopꝛietates inoteſe ccidẽtia m⸗ exiuit ſar teria bap napꝛopter:
Mt: ,K7 7 ½ pꝛopꝛiete de aĩa. A ſ quod quid liens materi⸗ terrenis q⸗ o va/⸗
S ſpicuitas. ⁊ ꝑp it Phi. p ſcendũ quod q conuen artibusterr. poz eſt duo
ihnmnit, igs. ga ſicut dicit P d cognoſcen iens mate ixta eſt ſempp oꝝ.ꝙ oĩs vape na mixta
niſnn n cies. ꝗ nferunt ad ce ſtconueniens 5 mirxta ..2⁰. methaurox. S niſi ifaqna m i
15 m co ſicialis e t quid cõ Phi. 2 nen baptiſmu ſſentiem
dltaenl imã dte ua artific ea non eſt q cit nũq; fit bap eratiõe. Et in poten
ui mmie 3O aliquaaqꝗ ua roſacea is groſſum ꝛes. ergo . po de generat ſed in poten
Seruiten. Jremmns tale eſt magi r ontnannt tn.p —
. 1 . . Eroſacea no ontia . aetu in tiſmi ni⸗
nömatiuN ria baptiſm quia omne a autẽ roſace it Wont n reinanent act ateria baptil 5
emns ex elis. quia ua. aqug rgo ſi biliũ non ens materia be mixtan
i s poſitũ e aturalis aq ali aqᷓ. reſtat ergo m ſcibil d non eſt conue qua alij rei fiue
unmoien, guecnes ati 5naturali aq. r. que. 5 ide ria. Sed non et actu. ergo a aludoſa ſi
Kn . ⸗ oſſſoꝛ quacũq; aliud ab elo aqn tione. ſi aqua que eſt in ia Ztem aqua Ppal ria cum
iniadu N Eſt groſſ ſtat ꝙnon eſt aliud de generati r„ ſiaqr iſmi materia baptiſmi mate lalertr
orffbifin eim. a conſtat en em Phi. p'de ſt mixtu rur⸗ eſt baptiſin ee ei nen videtur.
unßnliſe ꝛius .13t is conſtitutũ eſt mi⸗ atu⸗ neſt conueni Ded ho a alij
ia Rh quod pꝛius ex eis conſtitut otẽtia na lutoſa no dinquinet. Sed ergo aqua al⸗
an a WBiebilia poſtche ed quod eſt in pot ope/ mundet ſed inqi echterg. exgo⸗ ateria
ee O SDed quod eſtti ediante ope nonmn ixtionẽ aque cũt baptiſini materi
w Ewem 5 ſinnt ſepari. ci ad actũ medi gonis iſi pp mixtionè aq enes bap liciter põt
adA ſus po ſiciũ reduci fici Phar eſſen ixta nõ eſt cõn ſceri dupli 5
bnd õtper artiſici dũ malefici Pha li . emẽto mixta nõ eſt ei admiſceri d ẽ modũ ex
edce! re potpe ſm quem modũ habitũ eſt in li elemẽt quã alijre ꝛie ſm auẽ m 4
nfgit re nature. ᷣm ranas. vt hab cadẽ ſp⸗ꝛ Mndeo q; aquã ere pꝛopꝛieſ ntiã. 7 aqu
NnA in fecerunt dꝛaco ificium poteſt eniẽs bap intelligi. vn õſtituit aligd vnũpe uia talis aq
N wN in —3 ergo ꝑ artincium talis eſt conuen irca ſfi int ibilibns cõſtituit⸗ baptiſmi. quiat 15 ipꝛo/
M ll. di. 7. rali. ſed oĩs i. 4 methau. ci 2 miſcibilibn eſt materia! Etia. ¶ Alion ñ miſcẽ
iunnitmn e cie cum natu Kontra Phi. 4) ſeqistuß eaz ſic mixta nõ tu. ſed in potẽtia. uẽ modũ miſc
iugt iß⸗ iſmi materia 4. tq; natura. nec n pot fieri 5ͤ eſt aqua in actu. rentia. m que moe b 4
igii elüclevoset eine nartt lla artiſt ꝛie v per quacl.
eiſila ne multũ elaboꝛet nrnatmralicergom i. vbli pꝛie ? p
iezſin licer dem ſpecie cumna ia ¶ htem
st alit agua ea ſt baptiſmi mater
vil ainn ciat aqua eſt
nin te finmn
*
„ „
„
—
.

Mon vt apponeres. ¶A

.
Si.

B.—— .

ruxilla quoꝝ minime partes ̃m ſenſuz ſunt iuxta
ſe inuicẽ poſite ⁊ actualiter alterate. ſaluis eoꝛuʒ

eſſentijs. que mixtio pꝛopꝛie di confuſio.⁊ ĩ aqua
ſic mixta põt fieri bapꝰ.quia ſalua manet ſpẽs aq̃.

ziõ q;uis aqua maris alterata ſit ꝑꝑ admixtioneʒ o

groſſoꝝ vapoꝝ terreſtriuʒ aduſtoꝝ.que pmixtõſʒ
mmiaʒ Ohi. pꝰ. methauroxꝝ. eſt cauſa ſalſedinis in
mari ⁊ aqua lixiuij ꝑ ſui collonẽ ꝑ cieres ⁊ alique
alie aque ꝑꝑ eox tranſitũ ꝑ venas ſulphureas.tñ
ga in eis ſalua manet ſpẽs aque in eis poteſt cele
bꝛari baptiſmus.i In vrina aũt.cũ ſit ſanguinis
colatura ⁊ in ceruiſia debito modo cocta cum ha
beant vim nutriendi quã nõ habet ſimplex elem
tũ ſm OPhi. c.ꝰ.degeneratione.non manet ſalua
ſpẽs aque.⁊ iõ non ſunt debita baptiſmi materia
nec etiã ſaliua.extra e paptiſnd eius effectu.
pm in opp dð ꝙ ꝓtan
to virtus miſcibiliũ dĩ ſaluuri i mixto gaa in eo ſũt
qualitates ꝑticipantes aliquã virtutem qualita-
tuʒ elementariũ.⁊ aliquo modo eis confoꝛmes.
non tñ ſunt eiuſdem ſpẽi cũ illis. Ald ?n dõ ꝙ aq̃ᷓ

qjue exiuit de latere xpᷣi q;uis ſimul cũ ea ſanguis

exierit.veram tñ habuit aqua naturã ad pꝛoban-/
dum xpᷣm habuiſſe coꝛpus verum non fantaſticũ
vt ponũt manichei Ad ʒm dð ꝙ mixtõ aque cũ
aliqubꝰ ꝑtibus terrenis nõ eſt vera mixtõ.ſed co

fuſio.ſalua.n. manet ſpẽs elẽti vtriuſq;.¶ Mꝛnnũ

argumentũ ad partcʒ aliam pꝛocedit de mixtiõe

verc ⁊ ꝓpꝛie dicta Ad ⁊m dð ꝙ in luto non ma⸗ ꝰ

ptiʒzandi.ẽ miniſtri vnitas ad vitanduʒ

Z cõtra foꝛmã.qa ꝑ iteratnẽ expᷣmit᷑ plitas actuũ

baptiʒãdi:Rñndeo ꝙ de neceſſitate vactus ba
peem ex
ꝑte baptiʒantis.niſi foꝛte in caſun eceſſarij eſſent
ples ad pueru abluendũ.nõ eſt aũt de neceſſitate
ad efficaciã ſacri.modus.n.expᷣmeſidi baptiʒãdi
actũ ⁊ ꝑſone miniſtri expꝛeſſio ſunt de neceſſitate
efficacie ſacr̃i ſunt.n.ex traditiõe ecclie.vnde nõ

vꝛ efficacie ſacr̃i repugnar̃ pueꝝ a plibus ſił abli.
Ad pm dð ꝙ in cau poſito puer de.l.cdi baptiʒa

tus non eſſet quia quanuis de.l.cõmun deteriti
natus mõus cxpᷣmendi baptizandi actũ nõ ſit de
nccitate efficacie ſacr̃i.tũ expᷣmere actũ eẽ ab illo
a quo nõ eſt derogat efficacie ſacr̃i.ſic aũt eẽtĩ cau

pꝓpoſito.gꝗa baptiſmꝰẽ ablutig ſi s ille qui verba

ꝓfert nõ abluit expᷣmcre actũ daptiʒandi eſſe ab il
loag⸗ nõ eſt ſiue expᷣmatin ſinglari ſiue in plurali
¶ Ad ꝛ 9R dð̊ ꝙ nõ plus ↄcludit niſi ꝙ vnitas miſtri
regꝗrit᷑ de nccitate ad efficaciã ſacri.nõ.n. debent
ples baptizari ſimul niſi in cau nccitatis. minus
tñ indecẽs ẽ ples ſimul baptiʒari ab vno qᷓ; Vnuʒ
aplibns. Qid arn ad ꝑteʒ aliã dõ maioꝛ nõeva
de pli pᷣme ꝑſone.ſʒ de pli ſe⁊ tertic. Uñ cũ dico
nos baptiʒzamꝰ nõ ẽ ſenſus ego baptiʒo ⁊ ego bap
tiʒzo. ſed ego et ille baptizamus.

vtx ð nccitate
.V Ecundo que vm⸗actus bap
3Ai ſit ablutõis ⁊ ꝓlatõiſ vboꝝ ſimltas.
t vꝛ ꝙ nõ.aqꝛ cũ actꝰ baptiʒadi ſit neceſſariuſ ad

net ſalua ſpẽs aque.⁊ iõ in luto nõ põt celebꝛari ba ſalutẽ.mous ↄferẽdi xʒ eẽ ccrtiſſimꝰ ⁊ tutiſſunus

ptiſmus.aqua aũt paludoſa materia baptiſmi ee

põt.gꝗa qᷓ;nis inquinercoꝛp? accidentaliter ꝑꝑ eiꝰ

ↄfuſionẽ cũ imunditiiſ groſſis.tñ i ea ſaluatur ſpe
cies aque.cui ex ſui natura per ſe conuenit hũidi/
tas ad abluẽdũ.⁊ etiã aliquo mõ mãet in ea actu
ꝓpꝛietas ablutiua.qð ideodico.ꝗa ſi in aqua nul
lo mõ remaneat actu ꝓpꝛietas ablutiua vt in gla
cic..grãdiue.⁊ niue q;diu ſic diſpoſita eſt non põt
in ea celebꝛari baptiſmmus. “

¶ Articulus quartus.
Onſequenter gaimn de 4r

circa hoe querũtur tria. Pꝛimo vtxꝝ
de neceſſitate vnius actus baptiʒa-
ai ſit miniſtri vnitasiꝑ vtꝝ ablutõ
nis ⁊ pꝛolꝗtiouis verboꝝ fſimlſtas.¶3V vtrũ aſper
ſionis vel mmerſionis trinitas.
„ ꝙnõ de neceſſi
Damo oſtendo tate vniꝰ actꝰ
ptiʒandi ſit miniſtri vnitas.gꝗa ſi duoꝝ
vnus ſit macus.⁊ altermutꝰ.ſi muutus puerũ im
mergat ⁊ mãcus verba ꝓferat vẽ eſſe baptiſmus
ga neut eoꝝ vtrũq; facere poſſet. vnde ꝓbabile
vꝛ ꝙ abo pnt ſuccurrer ſaluti ꝑuulii¶ Iteʒ vʒ · ſohi.
v. phi. Magis dependet motꝰ atermio ad queʒ
qᷓ; a termino a quo. Sʒ vno actu baptiʒãdi ples

pñt baptiʒari.vt.n hẽᷣ actuũ.⁊ꝰ.Apli vna baptiʒa o

nerunt die irciter tria milia.qð facere nõ potiuſ
ſet ſi yſe qlelibet imerſiſſent. ſil vno actu bap/
tiʒandi pnt ples baptiʒari.¶ Contra nne ple ge

minat ſuũ ſiglar᷑.g̊ cũ duo dicũt.nos baptiʒamus

te ſenſus eſt. Ego baptizo te.⁊ ego baptiʒo te.qð

HB no eẽt.ſi ad vnũ actũ baꝑtiʒãdi ve nccitate
reqreret᷑ al utõis ⁊ ꝓlatiõis vdᷣoꝝſimltas.ꝗa diſ
ficile eẽt ſemꝑ ſil ichoaꝛe ⁊ ſinl termiare. nõ reꝗ
rit᷑ talis fimltas. Aſte ex matia pᷣus exnti ? foꝛma
põeastroducta põt vnũ ↄſtitui.̊ ſilr ex ablutiõe pᷣ
oꝛi ⁊ ꝓlatõe vboꝝ poſterioꝛi põt vnꝰ actꝰ baptiʒã
di ↄſuũtui¶ Etra ad vnitatẽ rei magisreqrit᷑ ſua
rũ ꝑtiuʒ ſmultas in re q;ᷓ in intẽtiõe ¶ Gʒ ad vnũ
baptiʒzandi actũ deneceſſitate requirit᷑ ſimultas
ablutionis ⁊ pꝛolationis verboꝝ in baptiʒatis in

tentiõe.g̊ młto foꝛtiꝰ reꝗrit᷑ eoꝝrealis ſimultas iĩ

tꝑe.¶ Rndeo ꝙ vba ⁊ ablutionẽ ſiml e? tripliciteʒ
poteſt intelligi.ſ.aut per ralem eſſentiam vniu
in alio. aut per eoꝛum coexiſtentiã in iutentione.
aut in tempoꝛe.ſimultas ſm modũ pꝛimum non
regritur.ꝗa nec poſſibilis eſt.quia ſic verba non

ſunt nata eſſe in ablutione.nec econuerſo. Sed ſi

multas modo ⁊ꝰrequiritur de neceſſitate explici
te vel unplicite inq;tũ neceſſariũ eſt ꝙ abluens?
verba pꝛoferens intendat circa puerũ facere qðᷣ
facit eccleſia. Simultas autęm modo tertio ali-
quo modo requiritur de nectſſitate et aliquomo
do non (Meceſſarium enim eſt ꝙ baptizans ſic
abluat ⁊ verba pꝛoferat ꝙ ſecunduʒ conmunem
vſum illa duo videantur pertinere ad actũ vnuʒ
quod non eſſet verum ſi in mane ablueret.a in ſe
ro verba pꝛoferret. vel econuerſo.non tamẽ eſt

neceſſariuʒ ꝙ ſimul punctaliter vtrunq; incipiat

⁊ terminet.ſed ſufficit ꝙ pꝛolatio verboꝛum in/

cipiatur antequam ablutio terminetur. vel ecõ/

ueſlo? debet tamen baptizans iſta facere ſim!
quanto magis poteſt bono modo.
ſolutio ad pꝛimuz. ¶ Ad ᷣm dicendum.ꝙ non eſt

ſimilb de conſtitutiõe ex partibus permanẽtibꝰ

Ex dictis pʒ

—
—,
=
—
⸗ –

4 Per
bape
hoiusdi
bcreime
macinl
ſewwlatea
ſenin
dih
mansy
oRn
um
Fwt
Cnde
el
mexe
Horiin
hecobu/
eſtablue
Copece
Pnnere
ſtaleg
Aenvd

gen

Wnn
Wen
Nige
nonm
lior⸗
Gjr
den/
pott
nbei⸗
lciesq;

u
u⸗

diniita
4detn
doter
iſepni
fench
ifee
nide

Nrusue
Wanod
Klmeſen
Ne nereſt
ibuzii
de mdep
Wsſkans.
ln
mnmden
Ainöſrd
aüciti
ſcaitccnĩ
leqei
Mlieſep
neinpri
Vitasnin
enö.n. denn
dwoi
nden
W. Gän
dhchottgobe
minuͤn
unlunſe
Reu
rpmiind
wrnbi
iniatmnplan
Aimian mi⸗
numnſe
GämNN
Ni
etrſtntcn

5

à ſucceſſinig qꝛ in ꝑmanontibus vna pars pꝛius

facta põt al expectare.nõ ſic aũt ĩ ſucceſſiuis. ab
lutio aũł⁊ verboꝝ platioꝛes ſucceſſiue ſunt.ilAd

Ar'nad partẽ aliãgitis pʒ qd dð ꝑ ea ꝗ deã ſuntin

coꝛꝑe qõnis ⁊ ĩferius magis explanadit᷑ cum que
ret᷑ vtrũ ad intgritatem bapᷣ de neceſſitate requi
rat᷑ intentio baptiʒantis.

ciet imerſio vna. Et vr ꝙ nõ de oſec. di.
oſtq; vos recte trio imerſi eſtis ꝗ accepiſtis

4*..
Prein magiſter in lr̃a

bapi in noie ſcẽ minitatis.i
huius di. c. an penul.Cõſtat
bere imergi. Contra deↄſe.di.ꝙq deria.⁊ recitat
magt in lra huius di c.an penul. Repᷣhenſibile eſ
ſe nullatenus põt itantẽ in baptiſmate vel rer vl
ſemel imergere.g ſuffiẽ imerſio vna Otem eadeʒ
di. ꝑꝑ vitãdũ ſciſmatis ſcãdalũ vel heretici dog/
matris vſuʒ ſimplã teneam bap merſionẽ. S̊ puer
nõ dz mergi niſiſemel. ¶ Rñdeo ad melius vidẽe-
dum q̃ circũſtãt hãc qõnem.iMꝛio declgradu
vtruʒ ſit neceſſariũ pueꝝ abiolui mergẽdo. e⸗
cundo q̃ pars eſt abluẽda ſi totũ coꝛpus ablui nõ
põt¶ Tertio ꝙ nõ pᷣiudicat efficacie ſacri pueꝝ ĩ-
mergere ſemeltm.¶ Quartogs modus dʒ obſer⸗
uari in imergendo Ouintũ ad pm ſciẽdũ ꝙ circa
hec obſeruãda eſt ↄſuetudo ecclie.vbi.n. cõſuetũ
eſt abluere imergẽdo baptiʒãs ſi abluaꝑ nõ mergẽ
do peccat grauit.niſi qn ĩminet neceſſiłas qᷣ põt i-
minere velꝑꝑ manuũ vaptiaris debilitatẽ. ſi ñ
nr alba Nerep ſſit.? vellt actũ baptlfd
ↄſuerudinẽ illius ecclie:vel ꝑꝑ pueri inſirmmitał.
vel qꝛ nõ eſt rotus narus.vel ꝑꝑſ uffickeris rita⸗
tis aque penuriã. Ubi aũt cõſuetudo eſt ecclie ab
luere nõ imergẽdo.ibi ſic obſeruãdũ eſt etiã gpſqʒ
aliqua alia neceſſitare.¶¶ Quatũ ad ꝛm ſciẽdũ ꝙ ſi
rotũ coꝛpus nõ poſſʒ ablui abluẽda eſt ꝑs pᷣncipa/
lioꝛ vt capur ⁊ marie facies.qꝛ in ea vigẽ ſenſus.
AUnñ repurtat᷑ hoĩs ſepultura vbi ſepultũẽ caput.ſf.
de religioſis ⁊ ſumptibꝰ funex.l.cũ ĩ diuerſis.⁊ pꝰ⸗
caput pectꝰ.qꝛ ſedes coꝛdis eſt q̃ñ i pectoꝛe. ſi tñ
mbe iſte ꝑtes nõ pñt ablui. magis abluẽda eſſet
cies q; pectus.qꝛ ibi magis manifeſte ſũt oꝑatõ

es aĩe. Uñ credo ꝙ ſi caput pueri baptizaret᷑ an/
aliæps coꝛꝑis exeat qð aliqñ faciẽdũẽ ꝑꝑ picu/
luʒ moꝛtis pueri baptiʒatꝰeſt.ſi aũt manꝰ vel pes

abluar̃ anq; aliq̃ alia pars appareat volũt aliꝗ di

aprizandos t᷑tio de/

cere ꝙ puer baptiʒatꝰeẽt qꝛ aĩa eſt in q̃libʒ ꝑte cor

ꝑis tota. Comuniꝰtñ tenet᷑ ꝙ de.l.cõi nõ eẽt bapti
ʒdtꝰ. q;uis foꝛte diuia pietas in tali caſu baptiſmi
vicem ſnapleat Et d ſemꝑ qñ pꝑiculũ moꝛtis imi
net abluẽdũ eſt illucbe puero qð põt ablui ſiue ſit

— . vtrum ad vnitateʒ
t Ertio nerit actus baptizãdiſuf-

J

T

enteʒ. ?* verſus agꝗlonẽ. 3 verſus meridiẽ ad ſigni
ficandũ refoꝛmationẽ totius imaginis q̃ initiat ꝑ
fidẽ in rõnali qð ſignificat conuerſio capitis pueri
ad oꝛiẽtẽ a qua parte eſt oꝛigo illumiatiõis medij
⁊ initiũ motus celi.ſiẽ a dextera eiꝰ.Et ꝓmouet᷑ ꝑ
ſpẽ in iraſcibili qð ſignificat ↄuerſio capitis pueri
ad aglonẽ.vbi dieſſe ꝑ quãdã ſilitudinẽ q̃ſ pes ce
li.⁊ in G; repñtat ſoliditatẽ iraſcibiliꝰ ꝑ ſpẽ. bi etiã
vſm Phi.ꝛmethauroꝝ eſt mare altiuſ.⁊ ſigniſicat
iraſcibilis ꝑ ſpei eleuationẽ. Cõſumat᷑ aũt pᷣdicta
refoꝛnoatio ꝑ caritatẽ in ↄcupiſcibili qð repntat cõ
uerſio capitis pueri ad meridiẽ vbi eſt magna ca/
liditas. ⁊ ſuꝑius celi ſ᷑m Phi.ꝛceli ⁊ mũdi.nul

la aũt triũ ĩmerſionũ fieri debuit verſo capite pue

ri ad occidẽtẽ.qꝛ ibi eſt luminis occaſus.⁊ ſiniſtra
celi ſm Phi. ꝛ de celo ⁊ mũdoꝗAd argum̃ta ad
partẽ pꝛimã dð ꝙ nõ pcedũt ꝑ còparationẽ ad effi
caciã ſacr̃i.ſed ad baptizãtem vbi eſt conſuetudo
ter imergẽdi.planũ eſt.n.ꝙ ſi ibi t̃ ſemel imerge
ret grauit᷑ peccaret ſiẽ expꝛeſſum eſt inlr̃a.Mꝛi⸗
mum armnqd partẽ aliã non plus ↄcludit niſi ꝙ ſal

ua bap̃ efficacia.⁊ ſine pccõ de imergẽdo ter vł ſe

mel eſt aſuetudo eccłie obſeruãda.vñ magr in lr̃a

huius di.c.pe. bi dũtaxat ſemel mergere lʒ. vbi

ↄſuetudo ecclie talis ED ſumplã
nitelligit vnã ſed vnifoꝛmẽ.ſᷣm glo. ibidẽ volẽſ
dicere ꝙ baptizãtes in imergẽdo debẽt ſe ↄfoꝛma

„ coͤſuetudini eccleſie.

—([Articulus quintus.

Onſequenter prꝛincipali. Et
circa h̊ q̃runt᷑ tria¶ Pvtrũ xpᷣs inſti

tuerit bap̃m an ſuã Bamons cðo
— vtrũ hoĩes fuer̃t obligati ad ſuſceptõ
nẽ bapᷣ añ paſſionẽ.i Certio vtrũ hoies fuer̃t obli
ati ad ſuſceptionẽ bap:ſtati poſt xpᷣi reſurrectiõeʒ
Beroe ãat ceſſatõis circũciſiõis ⁊ alioꝝ ſacroꝝle
galiũ.⁊ vᷣtꝑe quo cẽſſauerũt dem̃ ẽ ſuꝑiꝰdi.j.q.vl.

opaſſionẽ᷑.qꝛ poſt reſurrectionẽ dixit. Eun
es docete omnes gentes baptizantes eoſ. In no

464345 vꝙ rpC¶s nõ iſtitue/
ſe) Kuno oſtendo ρndinirne⸗
te

mine pꝛis? filij ⁊ ſpus ſancti.In quibꝰ verbis vi-

iſtitui

paꝝ ſiue ſit multũ.¶ Quãtũ ad ʒm ſciendũ q imer·

gedo ſemel velter fuãda eſt ecclie ↄſuetudo (Eñ

vbi ↄſuetũ eſt imergere ter grauit᷑ pecat qimergit

ſemeltm̃.Sʒ non ꝑꝑ h̊ impedit᷑ ſacr̃i efficacia.qꝛ
ſĩ ĩ tribꝰmerſionibꝰpꝑſonaꝝ trinitas.itaiĩ vna põt
dininitatis vnitas deſignari vt hr de oſecra.di.
4ode trina. Cõueniẽtioꝛtñ eſt ↄſuetudo de imer-/
gedo ter ꝑꝑ expᷣſſioꝛẽ trinitatis repñũtationẽ.⁊ tri/
dui ſepulture xpᷣi.cuiꝰ typuʒ enu trina an ſio
vthr eadẽ di. Poſtq; vos¶ Quatũ ad q̃rtum ſciẽ
qn ꝙ ſacerdos dʒ pueꝝ tenere ꝑ latera ⁊ vſa facie
ad qua dʒ imergere pᷣmo ita ꝙ hẽatcavut eus oꝛi

det᷑ baptiſmũ inſtituiſſe:ergo nõ inſtituit ipᷣm pꝑðſt
ſuam reſurrectioneʒ.¶ Itẽ q;diu durat lex vna nõ
debet alia inſtitui que ſibiſuccedere debet. Sed
virtus ſacr̃oꝝ legaliũ durauit vſq; ad i paſſionẽ
vt ſuperius habituʒ eſt di. j. ⁊ dicit magiſter in lit
tera.ergo ante xpᷣi paſſionem nõ debuit baptiſmꝰ
tè extra ð baptiſmo et eius effectu.Ma
ioꝛes..dictũ eſt. Per ſacr̃m baptiſmi xpᷣi ſangui
ne rubꝛicati culpa remittitur ergo vim non ha
buit vſq; poſt xpᷣi paſſionꝗ Sed ſtatim cum fuit ĩ
ſtitutus habuit viam ſuam. ergo nõ fuit inſtitutuſ
vſq; poſt xpᷣi paſſionẽ.¶ Contra plus eſt inſtituere
rem:facto q; verbo. Sed chꝛyſtus ante ſuaʒ paſ
ſionem baptizatus fuit a Joane:vt habetur Wa
thei .iijꝰ. ergo tunc fuit inſtitutus baptimmus.
¶ Item illo tempoꝛe fuit inſtitutuwbaptiſmus
quõ chꝛvyſus ipſum ſanctiſicauit. Sed chꝛyſtus
quando fuit baptiʒatus ſciſicauir baptiſma ſᷣm
Dam̃. li. 4. c.j. Unde etiam diẽ glo.ſuper illud
—

—

Luce.5. ieſu batizato. Ouod baptiʒat᷑ dominus
non mundari indigens.ſed tactu munde carnis

aquas mundãs vt vim habeãt abluendi.ergo añ
paſſionẽ vpᷣs bap inſtituit.i

ſtitutũ obſeruari pcepit. Pꝛimũ fecit feõ qñ a Jo.
baptizatus fuit ⁊ vbo cuʒ Jo.ʒ:dixit NMicodemo
Miſi ꝗs renatus fuerit ex aq̃ cc. ¶ Scðm fecit fcõ
qñ baptiʒauit ꝑ diſcipulos ſuos ꝗ de madato eiuſ
baptiʒare ceperũt. Vñ Jo.ʒ. Aenit ieſus ⁊ diſci/
uli eiꝰin iudeam terrã ⁊ illic demoꝛabat᷑ ẽ eis⁊
aptiʒabat.Et verbo qñ miſit diſcipulos ſuos bi
nos.⁊ binos ad baptizandũ ⁊ pᷣdicandũ.de q̃ miſ
ſione hr̃ Luce.io.ʒm fcũʒ fuit ſigno.ſ.cũ de latere
xpᷣi fluxit aqua ð quo hr̃ Jo.9. Et verbo qñ poſt
reſurrectionẽ dixit diſcipulis ſuis.Ite docete oẽs
gentes baptiʒãtes eos.In nomie pꝛis⁊ filij ⁊.ſ.ſ.
Math. vltimo. Añ aũt xpi paſſionẽ bapᷣmnfuiſſe

inſtitutuʒ dicit Hu. ?ꝛ Ni. de ſacra. parteé.c. 42 *.
¶Ad pᷣmũ in opp pʒ ſolutio ex iam dictis.¶Ad
⁊npð ꝙ maior falſa eſt.ſic.n.diẽ Huꝰin pᷣallegato.

c.opoꝛtuit vt ⁊ illa que fienda erãt nequaq; ſubi/
to vel pᷣcipitãter.ſed paulatim ⁊ quaſi cũ quadaʒ
reuerentia dimitterẽt vt onderent᷑ bona fuiſſe in
tꝑe ſuo.Et ſilr que incipiẽda erant nõ ſubito ĩ au⸗

ctoꝛitatẽ aſſumerent᷑ ſʒ cũ moꝛa ⁊ grauitate ichoa
rent᷑ ne velut aliena ⁊ pᷣter rem aliũde iductã ſubi

to putarent᷑.⁊ iõ durante adhuc virtute circũciſio
nis ↄueniẽs fuit bapᷣ inſtitni. nõ ru ĩm pᷣcipio
ſeruari ad neceſſitatẽ ſalutis..Adʒmidð ꝙ
maioꝛem vim habuit baptiſmus poſt xpᷣi paſſis
nem q; ante.tñ añ paſſionẽ habebat efficaciaʒ ex
vi tñ paſſiõis credite implicite ⁊ explicite ⁊ quaſi
iam inchoate tñ ppter eius ppinꝗtatẽ ⁊ paſſuri pᷣ/
ſentialitatẽ ⁊ aſſumptã penalitatẽ.iAc
ta ad ꝑtem aliã dicẽdũ ꝙ qñ xpᷣs baptiʒatus fuit a
Jo.non inſtituit bap.ſed inſtituẽdũ inſinuauitĩ

aqua inq;tũ in aqua baptiʒzatus.⁊ in noĩie trinita/

tis inq;tum in ſuo baptiſmo apparuit p pr̃is ĩi vo
ce ⁊ in ꝑſona.ſfilij in carne.⁊ ꝑſona.ſ.ſ.in columbe
ſpᷣe.nec tunc aliã vtutẽ regnãndi ↄtulit aꝗs niſi ꝙᷓ
extũc oꝛdinata fuit aqua ad h̊ vt in ea inſtitueret᷑

regnãtiõis ſacr̃m.ſi tñ hẽret᷑ illa aqua q̃ coꝛpꝰxpᷣi

tetigit deberet ſᷣuari in maxima reuerẽtia vt reli-
Aein ime ꝓpter mundiſſimã ⁊ ſanctiſſumam
Arnẽ quam tetigit. ==

=D Ecuũdo queritur pas manlie⸗

tiſuſceptionẽ baptiſmi añ xpᷣi paſſionẽ.
Et vr ꝙ ſic. qꝛ an ſuã paſſionẽ dixit illud vbuʒ ſcri
ptũ.Jo.ʒ“. Miſi ꝗs renatus fuerit ex aqna ⁊.ſ.ſ.nõ
põt itroire regnũ dei¶ Itẽ Huꝰ.ꝛde ſacra.parte.
b.c.ꝙ. dicit ꝙ añ paſſionẽ ipſa circũciſio in ſtatu
ſuo ad remedinʒ ſuſcipiebat᷑.⁊ tamen etiam tunc

baptiſmus ſine periculo ſalutis non contemneba

tur ab his quibus pᷣdicabat᷑.¶ Cõtra Dam. li. 4
c.j. dicit ꝙ xpᷣs irrigauit nos ex ſcã ⁊ inqnata Litne
coſta fontẽ remiſſiõis.aquã ꝗdem in regnãtioneʒ

⁊ ablutionẽ pcci⁊ coꝛꝛuptionis. nõ habuit effica ⸗

ciã baptiſmus quouſq; fluxit illa aq̃ de latere xpᷣi.
Sz anteq Haberet efficaciã nõ fuerũt hoĩes obli/⸗
gati ad baptiſmi ſuſceptionẽ. ̊nõ fuerũt boĩes ob
ligati añ xpi paſſionẽ. MRñndeo ꝙ an xpᷣi paſſioneʒ
nõ erãt hoĩes obligati de neceſſitate ſalutis ad ba
„

iruit.a KRnceg crßus baß
ſacrjm pᷣmo inſtituendũ inſinuauit.⁊ inſtituit.ʒ ins

dð ꝙ q;3uis

Ad argumen

ptüũſmi ſuſceptionẽ. lex. nanð obligat L ouſq; pmł

gata ſit. lex aũt de ſuſcipiẽdo bapꝰxpᷣippꝛię loquẽ-
do ꝓmulgata nõ fuit an xpᷣi paſſionẽ.qꝛ ⁊ſt/ diſcipu
li rpi añ paſſjionem de eius mãduto baptiʒauerũt

tñ ad h̊ non publicabãt illud vt neceſſariũ ad ſalu

tem.nec.n.cõgruũ fuiſſʒ vt ſi reſpctu eiuſdẽ moꝛ
bi hoĩes de neceſſitate ad ſaluteʒ eẽnt obligati ad
ſuſceptionẽ duoꝝ remedioꝝ quoꝝ quodlibʒ ꝑ ſe
ſufficiebat ad curationẽ moꝛbi vſq; aũt ad paſſio

nem tenebant᷑ iudei de neceſſitate ſaltis ad cir-

cunciſionẽ.qꝛ vſq; tunc circũciſio in ſuo ſtatu ſtit
⁊ vim purgãdi habuit. Ad pm in oppidð ꝙ per
illud vbum xpᷣs nõ impoſuit neceſſitatẽ ſuſeipien
di bap.ſed impanẽdam pᷣdixit.nõ.n.dixit q non
eſtregnãtus ex aqua ⁊c.¶ Aq ". dðᷣ ꝙ alið ẽ bap
cõtẽnere.aliud nõ ſuſcipere.ſine.n.periculoſalu-

tis nõ ↄtẽnebat᷑ qꝛ iam habebat vtutem iuſtiſica

di tñ ſine ꝑiculo vtntis ſalutis poterat non ſuſcipi
ab illis etiã ꝗgbus pᷣdicabat᷑ ppter rõncm dictã in
coꝛpoꝛe qõnis.¶ Ad armad partem aliã dð ꝙrea⸗
lis fluxus illius aque de latere xpᷣi nõ fuit cã virtu
tis bapᷣ.ſed ſignũ qð virtutẽ habebat a fide paſſio
nis illius de cuius latere fluebat.maioꝛẽ tñ effica/
ciam habuit baptiſmus poſtq; paſſio illa fuit rea/

rtio querit vtrũ hoies fuerint

nem baptiſmi ſtati poſt xpᷣi reſurrectionẽ᷑.
2 vr ꝙ ſic.qꝛ ꝓmulgata lege obligant᷑ hoĩes ad ei
obſeruationẽ᷑.ſed xpg cito poſt ſuã reſurrectioneʒ
baptiſmnũ ſuſcipiẽdu pᷣcepit.cim dix. Ite doce-/
tèoẽs gẽtęs ⁊c. Math. vlꝰ.quod fuit eius ſuſcep
tionẽ ꝓmlgare. fuerũt extüc fuerüthomies obli
gati ad baptiſmi ſuſceptionẽ.¶ tem circũciſio nõ
habuit efficaciã niſi viq; ad paſſionẽ ſm Huꝰ.2.

li.de ſacra.parte.i.c.A.ſʒ ſemꝑ fuit neceſſarium

ad ſalutẽ aligð rem g oꝛiginale pccm.& ſtati poſt
paſſionoxpᷣi fuerũt oẽs ſaltem iudei obligati ad ſu
ſcipiẽdũ baptiſinũ xpᷣi.cũ extũc aliud remediũ effi
cax õ oꝛiginale pecm̃ nõ haberẽt.(¶ Cõtra Jo.ið.di
cit xpᷣs ſi nõ veniſſem ⁊ locutꝰeis nõ fuiſſem pccm̃
nõ haberẽt.ſed nõ ſtatim poſt xpᷣi reſurrectionem
fuit oĩbus ãnunciatũ pᷣceptũ de ſuſcipiẽdo bapti⸗
muʒ.ergo nõ oẽs fuerũt obligati ſtatim poſt xpir
ſurrectionem ad ſuſcipienduʒ bap. Ridkoc
nõ oẽs hoĩes fuerũt obligati ad ſuſceptionem ba/
ptiſmi.ſtatim poſt reſurrectionẽ.nullus.n.tenet
de neceſſitate obſeruare legeʒ anq; ꝓmulgata ãt.
nec etiam poſt ꝓmulgationem quouſq; ſibi inno-
teſcit niſi defectus eius ſit in cauſa quqare non ſta⸗
tim innotuit ſibi ꝓmulgatio legis.lex autẽ de ne/
ceſſitate ſuſcipiendi baptiſſnum non ſtatim fuit
pꝛomulgata poſt xpᷣi reſurrectionem quia non ſta
tim dixit illud verbum Math. vltimo. Item do
cete omnes geutes baptizantes eos ⁊c̃.Illa etiaʒ
Pnulgarionon ſtatim omnibus fuit notaEt tñ
uerunt multi quoꝛum defectus non fuit in cauſa

tardationis illius notitie. Sed poſtq; eius ꝓmul

gatio per vniuerſum oꝛbem fuit diffuſa m illud
pe ann omnem terram exiuit ſonus eoꝛum om-
n& fuerunt obligati ad baptiſmi ſuſceptionem.
Ad ſcom dicendum ꝙ poſt Chꝛiſti paſſio⸗
nenmñ notitiam pꝛomulgationis de obſernatiõe

¶ Ad pᷣmum in oppoſitum patet ſolutio ex iam di
ctis

tb obligati ad ſuſceptõ

— —

adah
Cnon
Ptiznd
ſppte

N

nohort
ndode
una!
Mt
Nonr

tode
vero
Thoh
mir⸗
ggil
loien.
auh⸗
Pilin,
Neſgnife

1

.S R
nal
dahrſmni
Uuliqibe
cüdoven
Vrüim
hem,

4 .
D „
272„ „ 1 —
eai nzefeeypaptinni sbaß ns porcze
le. .paptiſmi erqꝶ remediunseontra oꝛiginale pccati ad fſuſceptionẽ effect baptiſmi. O bab no pot
4 Dapann . rm nnnos Peincapbn ſuũ effectũ ingrulis gie geũq; hʒ hitũ ſidei ſi aſ⸗
erl tũ ad qdultos. Uñ qᷓ;uis ꝛm Mug'. eo. c. tunc cir· ſit vſusli. ar. facilr exit in actũ credẽdi.ſed ꝑuulul
6 .

müadſcn

cunciſio ſine periqlo ſalutis nõ contẽneret᷑ ab hiſ

baptizatus veniens ad etatem adultam non ſaci

is eit ſ manifeſtabat᷑. tñ per eiꝰ ſu eeen nactun credendi. niſi pꝛimo fuerit in
nenſcin . bus ninis sLohannanieſ ſe. npen ei de iſtructus? ad credendum aſſuefactus.S habi
rclignin cpriono ce itoꝛaã verboꝛum num fidei gicludit in baptiſmi effectu puulus cuz
wldſ c Irca litteram bpſcripta. I. a duo q̃ baptizat⸗ n recipᷣe Coͤtra magj ĩ lr̃a hui di. c.j. diẽ .
Piunſe ipta eſt Math. vltio. nõ qꝛ dĩ tm. ſupp. wſacrm ⁊ rem ſimi ſuſcipiũt oẽs ꝑuuli qi bap ab .
ichuien⸗ dqt erclit ab aliauo.ſ.qꝛ ſuffie tm fides eccle oꝛigiali mũdant pccõ. (Mndeo ꝙ puult in baprre ; ſ Cer e
nidtnt ſe De ſubſtantia huius ſacri ſunt vpum ⁊ eim.= Jrt oſfcct gbrlſeni. dꝛcfeer hap: r Pecs i
triſichn rum eſt in credẽdo.ſed non diẽ ꝙ hoc ſufficiat ad ⁊fomitis repiſio.de qb⸗ zdictos effect? ſu⸗ Dð
gadin a xpi baptiſmate ſps ſeparabat.i.a baptiſmate ſcipe ⁊ in puulis nitil að eox ſuſceptionẽ hoſlit⸗
Npenalli⸗ ð̊ fit in nomie xpᷣi * bapᷣm tradi hoc intellisẽ pecdire.⁊ ſides ecclie nõ effciẽdo aliquã qualita
munen in gum en prpe peimitine ectleſie cuius rõ reddita in paruulis ſed ex diuia oꝛrdianice cor ad Bdicro
Cnnthorſt- eſt in qonibus. Cõmodius dĩ inſtitutio fcã quůdo ſuſceptionẽ diſpoſuit. ille q pncipalr baptizat.1. Bðð
fönemdii ̃us a Jo. baptizatus eſt. hic dʒ accipi inſtitutõ qᷓ Deꝰ liber ali influit ſd prin oppdð ꝙ illa ꝓpo
naliädort etminationẽ materié in qua inſtituẽdus ſitio dʒ intelligi de actino limitate vᷣtutis ⁊ de ef-
iftei⸗ umd deijninaticne et dn foꝛme. inuo- fectu cõplctiuo.qꝛ pᷣmã diſpõneʒ nature rei ſupad
u adveegi Largudt aliq 10 in ba ditã põt ages facere limitate vtitis. de aũt a qno P
Naſice cato nomie trinitatis.hinc arguut ali ꝙ Jo.in a cits bor gorer ſmi agss illimitate v⸗
islün mpplsnkmfii. des ecclie aliquo modo ad ene emad ð
miͦkuiz inn Di,. liiij. baptiſmi diponir t wilam eſaic d dSai
ananſlan Ic dicẽdum? Oube nagr dei: ſedẽt articuloꝝ cognitio. ⁊ ẽt aſſuefcõ de lege
intimntenon, er iminguit magsſ . edẽdi no tĩ eſt actus fidei.ſed ẽti-
idins i⸗ de bap qᷓ;tũ ad im ſacri? imſe.hic ci. qꝛ actus credẽdi no tm eſt ac ireſt den
Mn deminarde ins S d ſuſcipien tellectus ꝗ ex aſſuefactiõe in actũ ꝗ pᷣncipir eſt per
— AS dermmatdeipſunn . facilius exit tñ ceteris paribꝰ baptiʒati ve/ .
mnEN NRcereo. c diuidit ii duas hartes De Wen eerat udulti iacilins ercut m actü cre⸗ .
uris ih ( moponit diuerſosinodos ſuſcipiedi R (De mientesa rſentbantizurt eraee.
Gühmisih/, . cundo detminat de qualibʒ ibi. Saciſi crem. ⁊ cdi q; ſi non fuiſſent baptizati. vtruzfictire
Wmancicſoni iſta in. . ¶ Mꝛid detminat ve diuerſis modis ſuſci Ecundo queritur nien6
keinhi⸗, piendi bapm. (Decundo dee ſectu eius in Clci⸗ baptiſmi. 1 vr ꝙ ſic illi recipiut effectũ qui
girukon pientibus ibi. Solʒ ncri Dun in. z. Dꝛio AQbaptiſmi. * lcr ge ſirecinnie fecti aent
riä detminat deullis aſulcipit ſacim a eni. ¶ Hecoa Yeracit ißin recipiunt. . er donatintas
R do de illis ꝗ ſuſcipiunt ſacẽim ⁊ non tem i Qui mig accipi põt ab Aug. p. li. de vap 0 d
bill üüs vero ſine fide. ¶ Certio de illis qui ſuſcipiuntrem ñ mitũ lõge pꝰ mediũ dr ꝙ ficti veracit nõ ſicte re
üm⸗ 6 znon ſacrm ibi. Sunt⁊ alij. ⁊ iſta in. :¶ ꝛio det cipiũt. S recipint baptiſini effen; Ats ano recibi
einn minat verit rem. ¶ Sedo remonet vrieratez ibi. unt baptiſmi effcuz ſunt rebaptizadi qð ꝓbo pbſite
n dis aũt Ila pars que ibi incipit. Solʒ queri di qn ili qnõ recipiũt abſolutois effcuzſunt itexab.
nn K sodeimiat voecffectu daptumi oiukde Silli icte recpiürbape moſaſe reban e 7
ininef n ebomn perunlis bi 4 Boler etiaz. digrecibiüt u bapriſmie jtez ſalig oln ðW
uimn Mꝛiz in. ?24 Mꝛio derminat de effectu .¶ Seðo Psdue üenbaptiſenn Bmati⸗ crbnd ipellieer
lee gniſicatiòe ibi. Si queriF̃. noöipedit imopbap cxpellt. ghenono
