Nlihrdd tũ itelligẽdũ eſt.vel de granamie apud deũ.vel qñũ taſoll:nitas exterioꝛ regꝗrit᷑.regrit᷑ aũt ula ſolẽnitaſ
lriiſ itolerabiliſ erroꝛ cõtinet᷑ in ca.⁊ ſi eſt ca iniuſta.nõ vt diligẽtiꝰa pᷣiudicio cuiuſcũq; ꝑtis caueat᷑ ¶ lrꝰ
uad tñ eſtitollerabił erroꝛ. Alud vbũ.ſe nõ abſolui dei agd pꝑtem aliam ꝓcedũt de excõicatione q̃ fert᷑ ptate
ckgti de t.itelligẽdũ ẽ q;tũ ad eruu tu ad ſui vecon- oꝛdinaria de iure comuin. ſaee do
Mamniihien liationẽ cũ militãte ecclia. S ARX gr eny vtrum ſacerdos
= cliationecuͦinilitare eccilia. Ecu ndo qᷓntur un a vrl ex.
Miin n H Articulus quartus. oĩcatus poſſit excõmunicare.Et vr ꝙ ſic.
WMslbein q? retinet ꝑtãtem ⁊ iuriſdictionẽ Iteʒ ↄſicere põt

Nünint

ſyo querit᷑ ð.ꝗ.pn/ coꝛpꝰ xpᷣi qdd maius eſt.iCõera.ꝛ .·q.j.audiuimus
O nſequenter Apali. E ſtüra S erchic t te excdicare barut ik eadẽ qõe.mi⸗
h q̃runt᷑.S. vtꝝ ſacerdos pochia ramur excõicati iudices eſſe nõ pnt. ſed nullus ex-
poſſit excoĩicare ſubditos ſuosi veE coĩcare põt niſi iudex oꝛdinariꝰ. vl delegatus. g ex
coĩcatꝰ vel ſuſpẽſus poſſit aliquẽ ex/ coĩcatus excoĩcare nõ põt.i MRndeo ad excoicãduʒ

rnmnind coĩcare ß vtx aliqs non ſacerdos poſſit auquem ⁊ abſolued requirit ptas imn iſdictiõis libera. excõ
– ercoicarę. ( vtx irregularis poſſit aliquẽ excoĩ- municatꝰaut ⁊ ſi pratẽ iuriſdictiõis hẽat.non tñ hʒ
NAenine carel rx iudex delegatus poſt reuocationeʒre eam liberã ſed ligatà. q; nõ hʒ executionẽ. ⁊ iõ excõ
intriagtö miſſionis ſibi facte poſſit anqᷓ; reuocatio cõmiſſio/ municare nõ põt nec abſoluere. de ſuſpẽſo Aüͤr diſti
raätg nis ad eũ puenire poruerit aliquẽ excoicare. guckdiü eſt vt diſtiguit gl. 24. q. j. Audiuimꝰ. qꝛ aut
uin — Kim 0 oñdo ꝙ ſacerdotes ꝑochia eſt ſuſpenſus ab officio. ſʒ nõ ab oxecutiõe iuriſcdlic/
Wibcs i les poſſint excoicare ciõis. aut ecõuerſo. aut ab vtroq;.p modo nõ poſ-⸗
ℳ ſubditos ſuos.ꝛ.q.j. Mẽo.nemo epᷣus Ne ſet celebꝛare diuina.⸗ tñ poſſet excoicare.?ꝰ modo

aſälng nmo p̃ſbyter excoĩcet aliquẽ anq; ⁊c̃.ꝗ̊ pᷣſbyteri paro non poſſet excoicare ſed poſſet celebꝛare. ſed ʒ mõ
„ Chiales excoĩcare pit Itẽ plebani pit excoicar. ef· ſuſpenſus neutru põt de iure. ¶Eld pe ſolutü eſt ex
ð offõ oꝛdiariꝰ Cũ ab ecclia.ſʒ plebani ſunt paro/ dictis in qõne ¶ Ad ꝛmdð ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ ↄficere ẽ

rap5t A

gee Me chiales ſacer ſotes. pochiales excoĩcar̃ poſſunt. actus ptatis fundate ſuꝑ caracterẽ ſacerdotalẽ ſol-
6 Utẽ illi pnñt excoicare ꝗ habẽt ptãtẽ iudicãdi ĩ foꝛo nuendi ꝗ per hoiem auferri non põt.ſed ptãs ligãdi
ne exterioꝛi.ſʒ h pñt parochiales ſacerdotes.er de iu⸗ vltra hoc reꝗrit iuriſdictionem q̃ ꝑ hoiem auferri
. dicis dceim r.5 Fnulus epᷣoꝝ. ⁊.c. nullus poõt vel n pendi. ſinon ſacerdos
— epᷣus.g̊ ſacerdotes parochiales excoicare pnt ¶ grr· g 1V Vtrũ non ſacerdos
kinnntinhl masiseindicare in foꝛo cõſcie q;ᷓ iʒ foꝛo kre Dꝛi. t Ertio queruur emt aliquẽ excoĩ-
mnum n ſed pᷣmpñt ſacerdotes arochiales. Sſic m. ¶Con care. Et vr ꝙ nõ. qꝛ non hʒ ptãtẽ clauiũ.ſed
AWrn tra.I6.q.⁊.viſis in fin excoĩcatio drĩ mucro epi.g’S ligare ⁊ ſoluere ẽ actꝰptãtis clauin.cũ̊ᷓ excoicatio
Gende vr ꝙ ſacerdotes ĩferioꝛes ercoĩcare nõ pno.ſtem ſit ligatio q̃dã.nõ ſacerdos nõ põt excoĩicare⸗ Itez
mnanmeim ij.q.j. Peruenit.dr ꝙ ſi ꝗs ↄ quẽlibet clericũ cam noõ ſacerdos nõ põt ligare nec ſoluẽ in foꝛo pnic᷑.cuʒ
Citimn habuerit.epᷣm ipᷣius adeat.& vr ꝙ inferioꝛ qᷓ; evus Sad ligaãdũ ⁊ ſoluẽdũ in foꝛo exterioꝛi regrat᷑ maioꝛ
no non ſit iudex ĩ foꝛo tgrigziecolaltics. ex cõſeäan ſolẽnitas q; ĩ foꝛo pnie.⁊ excoĩcare ſit ligare in foꝛo
Gthetchlnf ti ꝙ nec excoicare poſſit¶Rndeo aliꝗ dixerunt exrterioꝛi nõ ſacerdotes nõ pñt excoĩcare.(Contra
Alutrp rut oẽs pᷣlati eccliaꝝ de iure coĩ excõicare pnt.lʒ epᷣi isz elęctꝰin epᷣm ⁊ ↄfirmatꝰanq; ſit ſacerdos pot excoi/
— miiltos pᷣſcripſerit.pᷣſ byteri aũt parochiales pla cæe.ſuſpẽdere.iterdicer.er de electioõe.traſmiſſã.
tnNN⅓. ti ſunt ſubditoꝝ ſuoꝝ. VUñ a iure coĩ excoicare pñt re electꝰ in abbatẽ ⁊ ↄſirmatꝰ.etiã ſi nõ ſit ſacer/
CMitti ſubditos ſuos niſi inq;tũ qj̊ eos epi pᷣſcripſerit.Alij os põt excoĩcare monachos ſuos.ſi epᷣs ʒꝰ cũ hu/
Rtouin at dixerũt ſolũ epᷣm nõ pᷣlatũ ĩferioꝛẽ eſſe iudicem militate ac deᷣotiõe ſicut ↄuenit reqſitꝰ.non vult
ertuted oꝛdinariũ in foꝛo exterioꝛi.⁊ ſᷣm h̊ dð eſt ſimplices o eũ oꝛdiare nec bñ dicer᷑. Armad h̊ er de ſupplẽ.ne/
e ſacerdotes nõ poſſe excõicare niſi in aligbꝰcaſibus gligẽtia ä
ei rõne ↄſuetudinis appꝛobgte.qð credo eſſe veꝝ.qꝛ tusẽ ptatiſ iuriſdictiõis ĩ exterioꝛi foꝛo. Uñ oĩ hñti
n⸗ mtunn ille ꝗ excõicat dʒ iuriſdiceionẽ hre in foꝛo exterioꝛi talẽ iuriſdictionẽ oꝛdinariã vel delegatã ineſt ptãſ
— qꝛ ſiẽ dr.2.q.j. Nemo. Nullus dʒ excõicare anq; cʒ excoĩcãdi.ptãtẽ aũt pᷣdicte iuriſdictiõis põt hr̃e nõ
1e nen ꝓbet᷑ ppter q;ᷓ eccliaſtici canones h̊ fieri iuberent. ſacerdos.⁊ ideo aliꝗs non ſacerdos excoĩcar̃ põt.ſi
nn ee⸗ nnõ aũt q̃re pnt excoĩcare rõne ↄſuerudinis eſt.qꝛ cut bene ꝓbant iura ad ꝑtem ſecũdam allegataʒ.
rünn R edido dat iuriſdictionẽ..q.ʒ.ↄqueſtus in textu Ad pm in opp dð ꝙ lhgare ⁊ ſoluer̃ in foꝛo exte/
mudii 4 4 ⁊ ĩ glo.⁊ ex̃ de arbitris.dilecti.Cõſuetũ eſt aũt ꝙ ex rioꝛi non eſt actus poteſtatis clauium ꝓpꝛie loquẽ/
coicãt parochianos ſuos ↄmittẽtes furtũ vel rapi do de clauium poteſtate que a domino datur in oꝛ
nuſuch nam ĩ gnãli.dicẽdo ſic.Excoĩco illũ ꝗ talẽ rem fura dine ſacerdotali.ſed ſibi accidit.Unde poteſtateʒ
— tus eſt vel rapuit Abbates aũt potãte oꝛdinaria o clauium poſſunt habere ſacerdotes ſine poteſtate
midtcie excoĩcare pñt ſubditos ſuos.qꝛ eoꝝẽ oꝛdiariꝰ iuðx iuriſdictionis pꝛedicte ⁊ iuriſdictio haberi ſine pᷣ⸗
mmcndad ĩ vtroq; foꝛo ¶ ꝛloꝛes ẽt excoĩcare pñt erĩ de ma dicta poteſtate.⁊ ideo aliqui ſunt ſacerdoteſ ꝗnon
Nelg rc i ioꝛi. ⁊ obedi. cum in ecclijs. Archidiaconi ẽt ð mã poſſunt excommunicare.⁊ aliqui non ſacerdotes Dð
us Nn ain dato ep̃i er de offõ archidiaconi. Archidia.in tex. qui poſſunt excõmunicare.(¶ld 2m dicendũ ꝙ ad .
inejlr offi. archidiac.c.j.d tria pᷣma ad ꝑtem pᷣmã dð ritur poteſtas clauium gue fundatur i caractere ſa⸗
W
. 8 .
. ..6 .
9
— * „
. ₰
X HWHrr

cerdotali quam impoſſibile eſt habere? nõ eſſe ſa-

cerdotem.

Vexcoicare. Et vñ ꝙ nõ. Illud qð deij cit hoĩ
nem a ſtatu pᷣlatiõis ꝓhibet eũ poſſe exeꝗ ea q̃ ſunt
iuriſdictiõis.qꝛ ois hũs ſuꝑ aliquẽ iuriſdictionem
aliquo mõ qad h̊ eiꝰpᷣlatꝰ?.ſed excõicare pᷣſuppõit
in excõicante iuriſdictionẽ ſuꝑ illũ quẽ excõicat.cũ
&̊ irregularitas deijciat hoĩem a ſtatu pᷣlatiõis. vt
ꝓbari põt ꝑ illud qð habetr er ð etate.⁊ q̃li.oꝛdi.c.j
7 de lecricci in cũctis vr ꝙ irregularis excõicar
nõ põt.¶ Itẽ ſuſpẽſus excõicare nõ põt.qð ꝓboꝑ h.
qꝛ nõ põt eligere.ex ð ↄſue.cũ dilec.⁊ ð elec.cũ int᷑.
R.ſenioꝛẽ.ſʒ oĩs irreglaris eſt ſuſpẽſus. irregula⸗
ris excõicar̃ nõ põt.jᷣ Reikuner nullũ exõicar̃ pñt.
qꝛ ifamibꝰꝑſonis actꝰ legitimi ſunt penitꝰ iterdci.
artiad h eỹ de teſtibꝰ. Teſtm̃ in glo.⁊ ð exceſſibꝰpᷣ/
latoꝝ.iĩter dilectꝰ.⁊ ð pur.canonica.iĩter ſollicitudi⸗

nes.i glo.ſʒ pᷣlatꝰ ꝗ ꝑ ſuã culpã efficit irregularis in
famis eſt.b.q.j.Ois vᷣo.̊ nullũ põt excoĩcare ¶ Cõ

tra abbas excoicare põt.ſʒ irreglaris põt aſſumi in
abbatẽ tꝑe nccĩtiae ð etate ⁊ q̃li.oꝛdi. Tuã.g.irre
gularis excõicar̃ põt.ſtẽ ↄueniẽtiꝰeſt ꝙ clericꝰ ir⸗
regularis poſſit excõicar̃ qᷓ; laicꝰ.ſed laicꝰ excõicaĩr
põt ex ſuꝑioꝛis ↄceſſiõe.⁊9.di.Si ꝗs pecunia. cli
cus irregularis põt excõicar̃mRñndeo ꝙ pᷣlatꝰ fcũs
irregularis.aut factꝰẽ irregularis ſine cłpa ſua.aut
culpã ſuã. Oi pᷣmo mõ tał irregularitas nõ dʒ ipᷣʒʒ
deijcere a ſue pᷣlatiõis ſtatu.ex ð eta.⁊ q̃li.oꝛdi.c.j.ĩ
glo. ? armad B. j. de cle. egꝰ c.illud. Afflictio.n. af⸗
flictio addẽda nõ eſt. ⁊ pᷣlatꝰ ſic factꝰirregularis exe
qui põt ea q̃ ſunt iuriſdictiõis. Vn excõicar̃ põt.ſed

nõ dz exeg ea q̃ ſuntoꝛdis. Vñ nec celebꝛar̃. nec ab

ſoluere ĩ foꝛo pnie dʒ.nec alia ſacra miniſtrare.ba⸗
ptiſmo excepto.qð licitũ ẽ cuilibʒ ĩ caſu nccĩtis mi
niſtrare baptizare tñ nõ dʒ ſollẽnit.qꝛ ſic baptiʒare
nõ ptinet niſi ad ſacerdotes potẽtes libere exequi
ſacroꝝ ãminiſtrationẽ. Si aũt factꝰ eſt irregularis
p culpã ſuq tali irregularitate deijci dʒ a pᷣlatiõis
ſtatu.qꝛ tñ ab illo ſtatu nõẽ deiectꝰipſo iure anq; ði
jciat᷑ ꝑ ſniam pot excõicare.cũ.n.ſuſpenſio ſit pena
masna extẽdẽda non ẽ niſi ad caſus expᷣſſos in ice
vel ad ſiles.nõ aũt iuenit᷑ in iur poſitũ tales eſſe ſu
ſpẽſos ab his q ſunt iuriſdictiõis. irreglaritas.n.ñ
vñĩ ſuſpẽdere irregularẽ niſñ ab executiõe eoꝝ q̃ ſũt
oꝛdinis niſi ſit cta ꝑ talẽ caſum qꝰ puat᷑ irreglaris
puilio clericali.vel qꝰ factꝰ ẽ ĩfamis.clericꝰ.n.non
oꝛdiatꝰ ſi ſit official excoĩcar᷑ põt.pᷣlatꝰtñ irreglaris
poſtq; a ſuo ſtatu deiectꝰẽ excõicar̃ non põtnec ab
ſoluere. Ac pm dð ꝙ ille decretales allegateirel⸗
ligede ſunt ð illo ꝗ factꝰeſt irregularis ꝑ culpã ſuaʒ.
Ai ꝛmdð ꝙ ſuſpẽſus ab executiõe eoꝝ q̃ ſũt oꝛdis
tin excoicare põt.qꝛ põt exeꝗ eaq̃ ſunt iuriſdictõis

ſed ſuſpẽſus a iuriſdictiõe excoicare nõ põt.nec ẽt

pᷣbẽdas dare.er de ↄceſ.pᷣſby.qꝛ diuerſitatẽ᷑.nõ oĩſ
aüt irreglaris ſuſpenſus eſt ab executiõe eoꝝ q̃ ſũt
iur iſdictiõis.q;nis oĩs irregharis ſuſpenſus ſit ab
executiõe eoꝝ q̃ ſunt oꝛdis.ꝭ Clel põt dici ſm alios
ꝙ maioꝛ argumẽtiitelligẽda ẽ de ſuſ pẽſo ab hoĩe.ñ
a iure tm̃.⁊ ſic ĩtelligunt᷑ decretales allegate ad p⸗
bationẽ eiꝰ.irregularis aũt ſuſi pẽſus eſt a iure. rõ ãt
qre plus punit᷑ ſuſpẽſus ab hoĩe q; a iure tmtẽ. qꝛ ꝗ

oↄtẽnit iudicis pᷣceptũ qð ẽ factũ legis auctoꝛitate ſi

*

3oν** vtrum irregula
Marto queritur ermnimegul⸗

ſt inaiata. ⁊=

.
mul ↄtẽnit eWim⸗ inaĩatã. age Ca.
gquodã mõ lex aĩiata eſt.lex. aũt ſcripra
ii mitiꝰ agit᷑ cũ lege qᷓ; cũ miſtrosegis. 7 pterea vox

viua efficaciꝰ mouet q;ᷓ ſcriptura t.Ad ʒmndð ꝙ
ifames excõicar̃ pñt loquẽdo ð illis ꝗq egerũt pniazʒ
de culpa ꝓ qua icurrerãt infamiã. minoꝛ argumẽeti

nò ẽ vlr vera.factꝰ.n. irregularis qꝛ celebꝛauit ex-

coicatus p quãdã ignoꝛãtiã craſſaz. vel qꝛ iurig pi/
tiaʒ nõ hẽbat nõ eſtifamis poſtq; ab excoicatõ ab
ſolut?eſt. er irregularitate remanẽte. ſi egit pniam
de H qð celebꝛauit excoicatꝰ.dr.n. 6. q.j.oĩs vo. in
glo. ꝙ ifaniia pcta ex ſnia excoĩcatiõis tollit᷑ P abſo
lutionẽ. ſile ẽt hr.ꝗ.q.j.c.j.in rextu⁊ iĩ glo. Infamig

ẽt canonica quã icurrit ꝑ h̊ ꝙ celebꝛauit excoĩcatus
tollit᷑ ꝑ pniam.6.q.j illi ꝗ in tex.? expꝛeſſius i glo.
A pmũ ad ꝑteʒ ſcdᷣam põt dici ꝙ illud qð ibi dr
diſpẽſatine itelligit ſm qð dicit q̃dã glo.ibidẽAld

n dð illud qð in illo decrero diñ de laico irellige⸗
dũ eſt ĩ ſpãli caſu.ſ.ð ĩuaſoꝛẽ aplice ſe.ſed qꝛ.ib.di.

c.ij.dĩ.ꝙ de rebꝰeccliaſticis nõ legit᷑ aliqn laicis di

ſponẽdi attributa facultas.iõ alit dici põt ſm glo.
ibidẽ ꝙ illa vᷣba decreti liceãt cardialibꝰ⁊ alijs cle⸗

ricis timẽtibꝰdeũ ⁊ laicis iuaſoꝛẽ anathematiʒare

⁊ humano auxilio ab aplica fede pellere referenda
ſunt ſingula ſingulis.ſic liceat clericis anathemati
zare ⁊ alaicis humano auxilio ab apoſtolica ſede

Hinto queritur iuder dele⸗

cationẽ cõmiſſiõis ſibi facte poſſit anq; ruo⸗
catiò cõmiſſionis ad eũ ꝑuenire potuerit aliquẽ ex
coĩcare ¶ Rñndeo ꝙ ſic.qꝛ anqᷓ; ad eũ reuocatio cõ⸗

miſſiõis pueniat manet penes eũ ptãs q̃ ſibi fuerat

cõnaiſſa.er ð ꝓcur.Auditis.iĩ glo.n.dr ꝙ ĩ indice te
net qð facit.doñec itelligit iuriſdictionẽ reuocatã.
2 armad h̊ᷣ er de appel. Ut &bitꝰ honoꝛ. Jbi. n. di
ꝙ ſi ꝗs coꝛã idoneo iudice cõuenerit aduerſariuʒ 2
ille dicat ꝙ ad ſupioꝛẽ iudicẽ nũciũ deſtiauerit.aut

lr̃as ipetrauerit ab eodẽ nihilominꝰ iudex ille in ca

põt ꝓcedere añ q; ille lr̃e ðlegato fuerint aſſignate.
Et vt dicit q̃dã glo.ibidẽ ꝑ hac ðcretalẽ coꝛꝛecta ſi
illa iura.S.e.t.meminimꝰ.⁊.c.ad h̊ ſicut ⁊.S.ð offõ
dele. cũ cã.aliꝗbꝰtñ vr ꝙ illa iura cũ iſto cõto:dari
pñt ſi curiali eponan A AIRant Ppabin reſpon⸗
dẽt ad qõnẽ ꝑ diſtictionẽ dicẽtes ꝙ aut ille ꝗgreuo⸗
cat cõmiſſionẽ itẽdit ⁊ expᷣmit ꝙ ſit irritũ ⁊ inãe ꝗe

o qd extũc ꝑ delegatũ fuerit attẽtatũ.aut non.ſi pᷣmo

mõ.non tenebit ſnia lata poſtea a delegato.ſinõ te
nebit ſnia. vt.ð.in gone dictü eſt.

¶ Articulus quintus.
Onſequenter aee de ntr
hoc querunt᷑.ꝰ¶ Mvtrum ſuperioꝛ

poſſit excõicari ab inferioꝛi. vtrum
excõicatꝰ poſſit excõmunicariß vtꝝ

o coiĩtas poſſit cicari. ſarweri moꝛtuus Poſſit ex
il

coĩcarii vtxꝝ habẽs p
ri poſſit excoĩcari. 3 D
oſtendo ꝙ ſuꝑioꝛpõt excoĩcari
Kumno ab iferioꝛi Aplsad Gal. j. Ti⸗

cet nos aut ãgelꝰð celo euãgelizet vob pter
;ᷓ qð euãgeliʒauimꝰ vobᷣ anathẽa ſir.ſʒ aplus erat

egiũ ꝙ nõ poteſt excoica

ſeneehe

ſiitan,
ſſoreihl⸗
Plrnkwoege
caliicec
ſenceint⸗
wäͤciun
6ſllgsetin
PForzrentn
hie nale hee
ſtlarcreifen
crretbieſen
dogigenl

lumnctilnrn⸗

Funtnitie
Holpeunle⸗
ehns teneeil
etpotause
eusdlzn⸗
Wiuch
ikenrhen
Aaeetc
guprgun

lepunelotn
Mnslhrepn
liß⸗ ſki
ſinelgi Ktei
liniofmngn

Semörchnn

ntihisde
Gmgenn
NRedi

2

W
hogſnst
laclimn ge
chſene ⸗
ciſtiane
anven
ſcliceni

65 ernöcher

lnpeni
ffpußfnorie
ſerſten Se⸗
tcle her tpſe⸗
ſſilrfnug

tſtan

.
8

om Rtmniin,

ninin N
S
rrit
nmmtich in
5
dtdig lt cöi
Nkrickigo bici
mmdidelnicoil
ireſcl eit
wndedi ltilic;
Baidafn
crdenarmg

2 Zuswn

ſbiitpſitaigin

WutpoNett aie

icalcürmmen⸗
rsciisiietet
Raican Rgcdne

miiRrarttinfnn

KE, II
4 14 1N N
Sl
Nid.

S

n ibinn

4 FN 2.
vſit –M

wn

enan f
an
D

pum ab

infertoꝛ quolibet angelo. qꝛ NA x Math.

ij.qui mino: eſt in reg celoꝝ maioꝛ eſt illo.g ſuꝑioꝛ
põt excõicari ꝗb iuferioꝛi.iGrcè capellanus ꝗ eit ife
rioꝛ epᷣo põt ipᷣin abſoluere in foꝛo pnie ⁊ ẽt ligare.g
ſilr in foꝛo excerioꝛi vt vr.¶ Cdtra vt hitũ eſt in p⸗
cedẽti qõne excõicare eſt actꝰ ptãtis iuriſdictionis
ſed iferioꝛ in ſupio:ẽ talẽ ptatẽ nõ BKaado geu⸗
ꝙ; I ptãtẽ iuriſdictiõis ſuꝑ aliũ in ̊ ſuꝑioꝛ e illo.
ſq̊ nullus eſt ſuꝑioꝛ ſibi eq̃li nec ſuo ſuꝑioꝛi.gnullus
hʒ ptãtem iuriſdictiõis cuiꝰactꝰeſt excõicare ſuꝑñi-
bi equalẽ.nec ſuꝑſuũ ſupioꝛẽc.⁊ iõ q́;uis homo poſ-/
ſit facere q̃re debeat excõicari.tñ nullus põt excoĩ
care ſibi e lem.nec ſuũ ſuꝑpioꝛem¶ Ad pmin oppi
dð ꝙᷣ apts ꝑ illud vbũ non intẽdebat excoicare ãge

lum abſolute. nec ẽt ſub hac ↄditiõe ſi euãgeliʒaret
Zriuin huic qð apis euangeliʒabat.qꝛ ſi angelusꝗ
nNon peccauit peccaret nõ ſubeſſet foꝛo ecclie mili/

litantis.ſic necil i qui peccauerũt.ſcd intendebat
di cere apoſtolus ꝙ ſi angelus euãgeliʒaret õ ullud
quod euagelizauerat nõ crederet ei.ſed maledice-
rex. VUñ ibi accipit᷑ anathema ꝓ ꝑditione ſeu male
dictiõe.anathematiʒare.n. vno mõ idẽ eſt qd ma-

ledicere. ⁊ apoſtolo licuit maledicere angelo ſub il
la ↄditione quam appoſuit.qꝛ.ſi ponat᷑ ꝑimpoſſi-
gicede nc ddwkawelln dignus eſſer male/
Olt

dictiõe. Bdn dð ꝙ capellan?ꝰ q;uis poſſit epiſco
abſoluere ꝑ ptatem ex ↄmiſſione acceptaʒ.vł
ab epᷣo vel ſunwꝛi ſuo qua ptare accepta in foꝛo pe
nitẽtie ſuꝑio Eſt epo.qꝛ in tali foꝛo pccm hoiem in
ferioꝛẽ aſtituit.In foꝛo tñ exterioꝛi capellanus etiã
ex ↄmiſſiõe epᷣi non poſſet ipᷣm epiſcopum ligar̃ vł
ſoluere q;uis hoc poſſit ex ↄmiſſione pape vel eiuſ
legati.pccm̃.n.nõ ſic ↄſtituit hoiem iferioꝛẽ in foꝛo
exterioꝛi ſiẽ interioi. „
*E vtrum excõicatuſ
Ecundo.ritur vim excõmũica/
Et vr ꝙ nõ. apls.j.Cor.Sꝰ.ꝗd as nos de

pis ꝗ foꝛis ſunt iudicare. Sed excõicatus iam ẽ er

eccliam.S.ecclia nõ põt illũ iudicare.⁊ ex ↄnti nec
rcdicae Ahem ꝑ excõicationẽ homo er coĩoneʒ
eccliaſticam eijcit᷑.ſed eiectꝰnõ põt eijci.ergo nec
excõicatus excõicari.¶ Contra excõicatꝰ ꝓ vna cã
põt ſᷣduc excõicari ꝓ alia.et᷑ de ſen.exco.Cũ ꝓ cã.
qð vex nõ eſſet niſi excõicatꝰadhuc poſſz excòicari
ndeo ꝙ excõicatus põt excõicari. ſiẽ.n. xpᷣianus
pꝑᷣnpccm̃ moꝛtale a deo ſeꝑat᷑.⁊ ꝑꝛ:m plus elõgat᷑.

⁊ ſic deĩiceps. Sic hõ ꝑ pᷣmã excoicationẽ a coĩone
pᷣmin opp dð ꝙ apls ibi loquit᷑ de his ꝗ
rüt. Rclzelr qᷓ;uis reiectꝰnõ poſſit eijci.poteſt
coicari. Et vr ꝙ ſic.
put cõitatis põt excoĩcari.dr.n.decre.96õ.di. Duo
evidicar .Are tota coĩtas põt eſſe in culpa ꝓ ã ex

ccrkiel atur. 7 ꝑ ſequẽtes excoĩcatiões ampliꝰelõ
ita ſoꝛis ſunt ꝙnunq; itrauerũt vt pagani ⁊ inudeiꝗ
nũq; ſacr̃m baptiſmi ꝑ qð intrat᷑ in eccliaʒ ſumpſe
tñ amipliꝰelongari.
Erti 0 qverit vtx coĩtas poſſit ex
aꝛ ſi caput põt excoicari nulto foꝛtius ⁊ cõ
pus cũ Caput pemineat coꝛꝑi Sed pᷣnceps ꝗẽ ca-
ꝓbtuũs Ambꝛo. Theodoſiũ magnũ impatoꝛem ex
coĩcans ab ecclia excluſit.̊ multo foꝛtiꝰ coitas põt
coicatio ferẽda eſt.ſed quos attigere põt cã. attiger
õt effect?. & coĩtas põt excoĩcari ¶ Itẽ põtiterdici.

G a ſimili excõicari· Cõtra glo.ſuꝑ illud Mathe.

.— 2
9 ſD
.
. .
à

.
—

iʒ. Inimicus homo hoc fecit. multitudo nõ eſt ex

coĩcanda nec pᷣnceps populi⸗ Raemn decre. di. 44
Cõmeſſatiões.leuiſſimis ⁊ inſtantiſimis amoni⸗/
tionibꝰmultitudo tangat᷑.ſed excoicatõ nõ eſt ãmo
nitio leuiſſima.ſed pena grauiſſuma. ̊ multitudo

nᷓ eſt excoĩcãda. Rndeo ꝙ coitatem nõ deber ex

coĩcari certũ eſt.ex de ſen.exco.Romana ecclia..
vult. vbi dĩ ſic. In vniuerſitatẽ vel collegiũ pferri

excoĩcatiõis ſniam penitus ꝓhibemꝰ volentes aia

rum vitare ꝑiculum qð exinde ſeꝗ poſſʒ.cũ nõ nun

ꝙß;0l ↄtingeret inoxioſ etiã huiuſmõi ſnia irretiri. Sʒ

v.rum ſñ ferat᷑ ſnia teneat.dixerũt ꝗdã ꝙ ſic.qꝛ mł⸗
ta ̊ phibitiões fiũt q̃ͥ facta tenẽt.qᷓ;uiſ 2; phibitiõeſ
faciẽs grauit᷑ peccet.Alij reſpiciẽtes non tm adv⸗
ba.ſed ẽt pᷣncipalr ad itẽtionẽ ↄſtituẽtis qͥ pncipaliꝰ
ẽ ↄſiderada..de legibꝰ.l.ꝛ.dicũt ⁊ bene.ꝙ ſnia ſi
ferat᷑ in coĩtatẽ nõ tenet.ſi.n.teneret ꝑ hac ↄſtitutõ
nem nõ caueret᷑ aiaꝝ piculo ꝙ inſtitutio intrare in
rendit. (Llaͤ pnin oppindð ꝙ q;uis pꝛinceps ſit ca-
put coĩtalis.tñ magis põt caueri ꝑiculum ligatiõis
inoxioꝝ.cũ ſolus pᷣncepſ excoĩcat᷑ qᷓ; ſi excõicaretur
coĩtas¶Ad ꝛm dõ ꝙ quis poſſibile eſt oẽs de vna
coitate ↄmiſiſſe crimẽ ꝓ quo ferala eſt excoicatõ. BG
rñ raro ↄtingit.ad ea vo que frequẽter accidũt iura
aptant᷑.¶ Ad pᷣmn in opp'nad ꝑtem aliã dð ꝙ illa gl.
qᷓ;tũ ad h̊ qð dicẽ̃ pꝛincipẽ non eſſe excoicandũ itelli
genda eſt ſic ꝙ non dʒ excõmunicari niſi pꝛo grauiſ
ſimis cauſis. „ boſf
. 4 vtrũ moꝛtuꝰ poſſit
Mar to querit ecoicari. Et vr ꝙ
õ̊. e de ſnia exco. Cũ medicinal.dr ꝙ excõ
muntcatio dʒ eẽ medicinal.ſʒ non põt eẽ medicialł
moꝛtuo.ꝗ̊ moꝛtuꝰnõ põt excõicari.¶ Item.ꝛ4.q.2.
Dãnatiõis dr ꝙ viuẽtes nõ moꝛtuõs ſoluer̃ poſſu
maswl ligaf. Cõtra. 24. q. ꝛ. Dane pfert. hr ꝙ he

—

retici ⁊ ſciſmatici illi i ta hereſim ↄtinent

poſt moꝛtẽ ſũt excoicãdi.¶ Otẽ ſi aliqs mãdet alieui
ſubdito ſuo vt occ dat clericũ Titiũ ⁊ moꝛiat᷑ anqᷓ;
mãdatariꝰexequat᷑ mãdatũ poſt moꝛtẽ mãdantis.
mãdatariꝰmãdatũ exeꝗt᷑.mãdãs carere dʒ ccclia/
ſtica ſepultura.ſi efficacit᷑ nõ reuocauit mãdatũ re ĩ
teęgralr.ita ꝙ ad màdatariũ ruocatio ꝑuenerit.ſʒ ñ
deberet puari ſeplłtura ꝓ occaſiõe illiꝰ clerici occiſi
poſt moꝛtẽ niſiꝓ hicurteret excoĩcationẽ iã moꝛtuꝰ
qꝛ viuens pꝛo poc excõmunicationẽ non incurrit.
cum moꝛtuus fuerit ante factum.ergo aliquis poſt

o moꝛtem poteſt incurrere excõmunicationis ſentẽ

tiam ¶¶Rñndeo ꝙ excõmunicari poſſunt homines
poſt moꝛteʒ.i. heretici ⁊ ſciſmatici.⁊ qui hereticũ
ↄſtituunt heredeʒ.24.q.ꝛ. Sane pꝛofert᷑.⁊ illi qui
ſe ipſos voluntarie occidunt.ꝛʒ.q. ꝰPlacuit.⁊ hi
excõmunicãtur.non quia illa excomunicatio ſit il/
lis pena vel medicina.ſed in deteſtationem crimi
nis ad terroꝛem alioꝛuʒ. Unde huiuſmodi quo ad
hoc eſt alijs medicina.⁊ ſic patet ſolutio ad pꝛimũ
in oppoſitum.¶Ad ꝛm patet ſolutio per illud quod
in eodem decreto immediate ſubiũgitur.poſt ver

o bum enim allegatunhdicit. verum. hoc non eſt de

omni crimine intelligendũ.ſunt.n. quedam deꝗ⸗/
bus etiam poſſunt poſt moꝛtem accuſari quilibʒ vł
damnari veluti hereſis. ld argumentum ſcdᷣm
ad partem ſcdðᷣam dicunt aliqui ꝙ verum conclu⸗
dit.Allij dicunt ꝙ talis excommunicatus non eſt.
tamen ſi peccatum ſuum fuit notoꝛium. ⁊ in ſine

Di.

ſigna pnie nõ apparuerint non dʒ ſepeliri in terra
na bnfe ſsna bnie nõ oñdit pᷣſumit᷑ deceſſiſſe in
ſ ue volũtatis dãnabili puerſione. vtrũbñs pꝛiuile
. Minto quer itur. giũ ꝙ ñ poſſit ex

Sicari ab oꝛdinario poſſit ab eo excõicari.

ſionẽ añq; ↄ ipᷣm ferat᷑ ſnia. aut nõ.ſi pꝰᷣmõ non
valʒ ſnĩa ð ipᷣm lata ab oꝛdiario.ſi ? mõ.aut illudpᷣ
uilegiũ ẽ publicatũ.aut nõ.ſi eſt publicatũ.nõ tenet
ſnia g ipᷣm ab oꝛdinario lata.ſi nõ eſt publicatũ aut
eſt notũ iudici.aut nõ.ſi notũ eſt iudici.credo ꝙ nõ
valʒ ſnĩa ab ipo ↄ pᷣuilegiatũ lata.arad h erĩ ð ap/
pel. Si duob. in textu. ⁊ expᷣſſius in glo. ſi añt noẽ
iudici notũ.nec pᷣuilegiatus fuit ĩ lõgo tenoꝛe libta
tis illiꝰtũc tenet ſnĩa ↄ eñ lata.armad h̊ ĩ decretaliĩ
mediate allegata qð credo eẽ itelligẽdũ ſi iudex ife
rendo ſniam obſeruauerit foꝛmã iuris ⁊ ferat ſnĩaʒ

ꝓmulgare ↄtigerit.extũc decreuit irritas ⁊ inanes

⁊ eas penitus nõ tenere.ſi ẽt pᷣuilegiatꝰallegat pᷣui/

legiũ nõ publica pec iudici notũ nec fuit i lõgo te/
noꝛe libᷣtatis illiꝰ.⁊ iudici petẽti pᷣuilegiũ ſibi oñdi.

nõ vult pᷣuilegiũ oñdere nec clauſurã ↄtinẽtẽ ſuã li
Btatẽ.tenebit ſnia ſi ferat᷑ ↄ eũ.er de pᷣuil.Quia ꝑſo
ne. S. Decreuimꝰ. MNec ꝑꝑ oſtenſionẽ pᷣuilegij ſequẽ

teʒ iudicabit᷑ ſnia fuiſſe nulla.nec ẽt reuocãda.ari
ad h.et᷑ de ſnia?⁊ re iudi. Suboꝛta.in fine.vbi dĩ ꝙ
ſi pᷣnilegiũ añ ſnĩam nõ fuerit exhibitũ pᷣtextu pᷣuile⸗
gij de nouo repti nõ dʒ ſnia reuocari ꝙ ẽ itelligẽdũ

niſi dñs papa aliter faceret ex gra.
¶ Articulus ſextus.
querit᷑ de. . pᷣn⸗
O nſeq uenter cipali. Et ͤe

B qnerunk. A vn nticipãs cũ ex-
cõicato ſit excòicattꝰ ꝛ? vtrũ ꝑticipar̃

— m excõicato ſemꝑ ſit pccm̃ moꝛtale.
zvtrũ pticipãs ſcient᷑ cũ excõicatis a papa ſit ex-
còicatꝰmaioꝛi excõicatiõe. vrꝝ ſacerdos reci-
piẽs oblatões ſuoꝝ parochianoꝝ excõicatoꝝ ſitłx
cõicatus.ſꝰ vtæ aliꝗs ſolus ſciens aliquẽ excõica
tum teneat᷑ ipᷣm vitare. „
oſtendo ꝙ ꝑticipᷣãs cũ excõica/

Cccũq; cõicauerit.ꝗcũq; cõicauerit vel oꝛaue/
it cũ eũ excõicato ſi laicus eſt excõicet᷑.gᷓ vrꝙ ipſo
fcõ nõ ſit excõicatꝰ.¶ Otẽ ꝑticipãs cũ pccõꝛe non tñ
in pccõ.nõ icurrit pccm.& a ſili ꝑticipãs cũ excõica

to ñ tñ in ſuo crimiĩe.nõ ĩcurrit excõicationẽ Hea.

q.Cũ excõicato.ſi ꝗqs cũ eo aut palã aut abſcõſe lo/
cutꝰ fuerir cõem cũ eo ſtarim excoĩcatõis trahat pe
nã Mndeo ꝙ duplex eſt excõicatio.ſ.maioꝛ q̃ eſt
aqꝗᷓelibet licita coione. vellegitio actu ſeparatio.ijꝰ.
q.ʒ.Ad mẽſam.S. Euidẽter.⁊.ʒ.q.4.Eugeltrudã.
⁊ excõicatio minoꝛ q̃ eſta ſais ecclie tm̃ excluſio.
er̃ ð exceptiõibꝰa nobis.⁊ ð ſnĩa excõicationis. Si
quẽ in textu.⁊ ĩ glo. Si aũt aligs ꝑticipet cũ excõica
to excoicatiõe minoꝛi nõ ꝑꝑ h̊ icurrit excõicatiõis
ſniam. Si aũñt cũ cxcoĩcato excoĩcatiõe maioꝛi cuzʒ
pticipãtibꝰcũ eo obſeruata in iſta aggrauatiõe foꝛ/
ma iuris icurrit excoĩcationẽ maioꝛẽ.ſi aũt nõ ẽ ex/

Muae⸗ aut hñs tale pᷣuilegiũ allegat ipᷣm in ſui ðö

—

nõ ſub ↄditiõe.ſʒ abſolute.⁊ ſi nõ ↄtinet᷑ in pᷣuilegio
ꝙ dñs papa oẽs ſnia ſi qᷓs in poſtex õ ipᷣm pᷣuilegiuzʒ

ôỹ”ůẽỹñç

„D
coĩcatus cũ H runc ptic
cipat cũ eo in crimĩe.aut nõ.ſi ſic.eãdẽ lccurrit ſniĩazʒ
e de ſen. exco. Nuꝑ.ſi nõ.tũc ne icurrit niſi excõi
cationẽ minoꝛẽc.excipiunt᷑ tñ ſex gerfera ꝑſonax.ſ.
vxoꝛ.filiꝰ.filia.nõ emãcipati.Fᷣuus ignoꝛans illũ ex
coĩcatũ ⁊ neceſſitatẽ patiẽs.ij.q.ʒ.Om multos.⁊ il
le ꝗſibi loꝗtur ꝓ aie ſue vtilitate.e.q. Anteceſſoꝛ.

Hec anathema ꝗdẽ faciunt ne poſſit obeſſe.u
pn in oppm dð ꝓꝙ illö vbũ excoicet᷑ itelligit᷑ ð excoi⸗

vſus. Atile lex humile eſrcbent Mi

catiõe maioꝛi.⁊ q́;tũ ad hẽ canon ferẽde ſnie nõ la

te aden dð ꝙ non ſile.qꝛ pccm̃ nõ pᷣuat a coio⸗
ne fideliũ ſiẽ excoiĩcatio maioꝛ.

ſit pccm̃ moꝛtale. Et vr eſic. ex ð his q vi

netus ve cã fiũt ſacris canonibꝰ dr.ꝙ ꝑꝑ metũ nõ
dz aligs cũ excoĩcato ↄmunicare.cuzʒ ꝓ nullo metu
debeat gs moꝛtale pccm̃ icurrere. ſe
nis ſnĩa non ẽ ferẽda niſi ꝓ moꝛtali pccõ vt ſuꝑius
hitũ eſt. Sed ꝓ ꝑticipatide cũ excoĩcatis ſunt hoieſ
maioꝛi excoicatiõe excoĩcãdi.ij.q.ʒ.Siẽ apli.⁊.c.
ſe.⁊.c.ꝗqcũq;.j̊ ꝑticipare cũ excoĩcato ſemꝑẽ pccm
moꝛtale.tẽ ꝓ ſolo pccõ moꝛtali excludẽdus ẽꝗsa
ſacr̃is ecclie.Sʒ ꝑ excoĩcationẽ minoꝛẽ quã oᷣhitꝑ
ticipãs cũ excoĩcato excludit᷑ ꝗs a ſacr̃is ecclie.vt
viſum ẽgtalis ꝑticipatio ſeinꝑ ẽ pccm̃ moꝛtale.
cũ aligs excoĩcat᷑ q;ᷓuis ſibi pᷣcipia diſei
gerat.alijs pᷣcipi nõ vr ꝙ ſibi non ꝑtipẽt.ſʒ timmõ
pticipatibꝰpenaiĩponi.̊ vr ꝙ q;uis ꝑticipãs incur
rat penã.ſ.excoicationẽ minoꝛẽ nõ.tñ moꝛtalẽ cul⸗
pã. Otẽ cũ ſᷣm iura ſit multitudini ꝑcendũ.? pauci
ſint qiab oĩ ꝑticipatiõe cũ excoĩcatis abſtineãt.vril
la ſma i benignipꝛẽ ꝑtem iterpᷣtada.cũ expᷣſſe nõ in-
ueniat᷑ ꝙ tales moꝛtalr peccct. CRndeo ꝙ ſi ſcient
⁊ ex deliberatiõe ꝑticipãs erimie cũ excoĩcato aut
cũ oĩbuapticipantibꝰ ſibi moꝛtalr peccat.Oi autẽ
cũ illo qui non eſt excõmunicatus cum participan
tibus ſibi participet aliquis non in crimic. ſed ta-
men participat ſcienter cum ipſo in diuinis.? etiã
ſacramentis.tũc peccat moꝛtaliter. vnde publice
excõmunicato intrãte eccleſiam omnes debẽt exi
re.ꝛ4.q.j.Omnis qui.ſacerdos tñ ſi poſtq; eano/
nem inchoauit ſuꝑueniat excõmunicatus non de⸗
bet miſſam imperfectã derelinquere.argumetum
ad hoc.7.q.j. Mihil.qu. auteʒ cum excõmunicato

Kim to nõ ſit excõicatꝰ.ij.q.ʒ. Qui/o neutro pꝛedictoꝝ modoꝛum participat ſed tantuʒ

in loquela comeſtione? ſimilibꝰ moꝛtaliter nõpec
cat.niſi hoc faciat ex cõtęmptu eccleſie vł indicis.
iane in oppim dicerdum qilla decretalis in/
telligitur de participantibus in crimine vel in di⸗
uinis de participantibus cum illo qui cum ſuisꝑ
ticipantibus eſt excõmunicatus pᷣmiſſa munitiõe
ſim foꝛmam iuris Ad mdð ꝙ hominesnõ ſunt
excõmunicandi maioꝛi excõmunicatione pꝛo par-
ticipatione cuz excõicato.niſi poſtq; canonice mõi
ti nolunt deſiſtere.⁊ ego ↄcedo ꝙ extunc ſi non de

o ſiſtunt ratione pertinacie moꝛtaliter peccant tan-

quã eccleſie ↄptemptoꝛes. ſid; dð ꝙ maioꝛeſt
falſa.interdicti enim arcentur aſacramentis.⁊ ti
quãdoq; interdicunt᷑ aliqui non pꝛo moꝛtali pccõ

quodmiſerunt. „ emm pamlcipes
£ .
* ..
* 6
*
£D —

Kennd querif Yankrerer

tẽ excoĩcatio

coĩcatiõiſei

—

gliſteniie

Hihonretd
.
püncemna

Urlui velare

Pahercdick

peonercdicarn

edelisco

Gen vrßͤſciet
ercöicarioneia
0osglciatrtf
tißdoinofieß
cumißisnönntn
beneingooke
nencerin tel
ſrcpmnives⸗
(Rerisinedee
ſudeͤrlicare
Wneorc. De
NAe⸗
Kinonm

Ridenſtaua
ſoreriſenex⸗
ieitin
Gollciiet,i
irtſamereend
tel Momöit
ſliryred

dadderr

dcesded
Wöynsaüc
wldl

ſuit i
yegtun
rihec ein
glincde Pluaur

= =
=, = —ve
= =
—.
= S=. S.
=☛ Se⸗
—
—.—
—

S=☛ .

-
S
E =
*S==
. =
4—
—
—
—

=
==
=
☛ =.
=
=—
=
—.

= £
= =
= -
E
—.
*

6

SE= =
EE
—

—
==
E –
= E
—,,,
—.
——

r.
iant
Wontni 8
M Aſſac 5
Unss
nſiiſ

wiſen
gtien
n Neni
mmNon
hdrniri Nini
Cupipnin
Ing nirn
ghns eo in
Kinune
wanioti Pun
ginäbil
Ciöäciſriin
n
n gtlc,

rviij .

apapalſit exedicatus maioꝛi K (añndeo
wꝓvaaligs poteſt dici excõicatus a papa.vel qꝛ excõi/

catus eſt a iuaqðꝰapa adidit.⁊ cuiꝰabſolonẽ ſibi
ſpãliter reſernauit.vel ꝑ aliquã ſniam a papa gnãli
ter latã. vel qꝛ eſt a papa excõicatus noĩatim ꝑtici-
pãs cuʒ excõicatis a papa. duobꝰmodis pᷣmis ma-
ioꝛem excõicationẽ nõicurrit. ſilr nec partiepans
in loquela ⁊ comeſtiõe cũ excõicato a papa noiatiʒ.
Sed vtrũ ſciẽter cũ eo ꝑticipãs in diuinis maioꝛẽ

excõicationẽ icurrat dubiũ eſt.ꝗdaʒ.n.dicũt ꝙ ſic.

DOfr.n. et᷑ de ſen.excõieatiõis. Signiſicauit.Cleri/
cos ꝗ ſciẽter ⁊ ſpõte ꝑticipauer̃t excõicatis a nobis
⁊ ipᷣos in officijs receperũt eadẽ excõicatiõis ſnĩa
cum ipᷣis nõ dubitamus ĩuolui. Alij dicũt Zꝛinʒ ⁊
bene in glo. dicẽtes h debere itelligi q;tũ ad pᷣuatõ
nem ſacroꝝ.vel foꝛte qꝛ illi erat excõicati cũ oĩbus
ꝑticipantibꝰ eis.vel foꝛte qꝛ ꝑticipanerũt illis ex-
cõicatis in eodẽ crimine.⁊ iõ eadem ſnĩa cum illis
fuerũt ligati ⁊ remitti debuerũt ad ſuũ excõicatoꝛẽ
abſoluendi. Sed pᷣma opinio ꝓbabilioꝛ eſt.qꝛ ma-/
gis ↄcoꝛdat textui decretalis.⁊ illãtenet dñs Ho⸗/⸗
ſti. in apparatu. acer
. vtꝝ ſacerdos reci-
Krum parochianoꝝ excõicatoꝝ ſit excõicatꝰ.
Rñqdeo ſacerdotẽ reciꝑe oblatiões parochianoꝛuʒ
ſuoꝝ e eaebn põt intelligi. Uno mõ ita ꝙ
cũ alijs fideliteas offerãt ſacerdoti ad altare.⁊ B

io ilicitũ eſt. Uñ ſi ſic reciꝑet cũ excõicatis ꝑticipa

ret ⁊ icurreret excõicationẽ q̃ ↄhitur ex tali ꝑticipa/
tiõe. Alio mõ ita ꝙ oblatiões ſibi debitas ab eis
repetat velrecipiart.⁊ ſic recipiẽs ⁊ repetẽs excõica
tionẽ nõ incurrit.ab excõicatis.n.exigi põt ⁊ resipi
qð ab eis debet.er ð ſen.exco. Si re. ⁊ ↄueniri

pnt.q;uis alios ↄuenireõ poſſint. vt diẽ glo. ſuꝑ

decretalẽ allegatã —„ .
— Qriti gligs ſo⸗
into qritur vtrumncis
Maliquẽ excõicatũ teneat᷑ ĩm vitare. Et vĩr
ꝙ ſic. b.q.2. Si ᷣm̃.ſi tm̃ epᷣus alieni ſceleris ſe con
ſciũ nouertt q;diu ꝓbare nõ põt nil ꝓferat..j.e.c.
dr ꝙ ille Pdiu nihil ꝓbare pot epᷣs in coione oium
pᷣterq;ᷓ eiꝰ ꝗ eũ reũ iudicar ꝑmanebit.¶ S. ea. q.c. ſe⸗
quẽtidr. Placuit.placuit vt ſi qñ epᷣs diẽ aliqueʒ
ſibi ſoli fuiſſe ↄfeſſum atq; ille neget nõ putet ad in
iuriã ſuã epᷣs ꝑtiner̃ qð illi ſoli nõ credit᷑ ⁊ ſi ſcrupu/
lo ꝓpꝛie ↄſcientie ſe dic neganti nolle coĩcare q;diu
excõicato nõ coĩcauerit ſuus epᷣs eidẽ epᷣo ab alijs
nõ coĩcet epᷣis.vt magis c aueat ep̃s ne dicat in ali
quẽ qð alijs documẽtis ↄuincere non põt. Rndeo
ꝙ aliꝗs ſolus ſciẽs aliquẽ excoĩcatũ eum non tenet

Vitare in publico.nec dʒ qꝛ crimẽ occultũ ab illo ꝗ

ſolus ſcit nõ eſt publicãdũ.vñ nec xpᷣs malã volũta
tẽ Jude quã ſub certitugie ſciebat noluit publicare
⁊ cñ h dixit Joãni ſibi in ſiẽtio dixit.tenet᷑ tñ ipᷣm pᷣ
uat i vitare niſi ̊ ꝑ ↄfeſſionẽ tm̃ ſciuerit.⁊ hec diſti
ctio ſatiſ hr̃.er̃ de ſen.exco.Cũ ñ ab hoĩe.vbi ſic dĩ
a colone illius ꝗ ꝑ ſacrilega manuſ iniectiõe iĩ cleri
cũ in edictũ excoĩcatiõis ĩcidit.lʒ denũciatꝰnon ſit.
debes abſtiere niſi foꝛte illud ribi ſoli paterer in qꝰ
caſu ipum pᷣuati tm̃modo euirabis qᷓ;diu ab ecclia
tolerat᷑.decretũ allegatũ ad ꝑtem pᷣmã itelligi dʒ ð
euitatione ĩ puato.⁊ aliud allegatũ ad ſam ꝑtem ðᷣ
euitatione in publico.

— —„„sX

—

*

„
((Alrticulus feptimus.

t† querit de. 7.
Onſequenter quenit de 2 bn
h q̃runt.s.cvtꝝ excoicati oĩbꝰ acti
bꝰlegitis ſint pꝛiuati vtꝝ eis ꝓſint
ioes ecclie.vtꝝ oẽs ꝗ moꝛiunt᷑ ex
coĩcati pᷣuãdi ſint ecliaſtica ſepltura.⸗ excoĩ
catis mioꝛi excoicatiõe tm̃ poſſint ð iure ↄferri ec/
cliaſtica bñficia.⁊ vtꝝ bñficia ĩ tali ſtatu eis collata
poſſint licite retneiſg vtꝝ excoĩcatꝰ ſolẽnit᷑ bapti
zãs vel ĩ foꝛo pnĩe abſoluès ſit irregularis.

. ꝙ excoĩcati ũ ſunt pᷣua
MRim o oñdo ti oibꝰactibꝰ legitis.
xcoicati ñ repellunt᷑ a defẽſiõe ſuaĩ iudicio

ð excep. Dilecti filij. Sʒ defendẽ ſei iudicio le/
gitim? act? ẽ ¶ Itẽ. ʒ. q. 7. Infamis.ſi ſᷣuꝰ dũ puta⸗/
ret᷑ lib.ex ðᷣlegatiõe ſniaʒ dixit.Quãuis poſteaĩ pſᷣui
tutẽ depłſus ſit ſnĩa ab eo dcã rei iudicate firmita/
tẽ hʒ. a ſili ð excoĩcato ꝗ latent᷑ excoicatꝰ San ſniaz
diẽ ſiue ſit ↄdẽnatoꝛia ſiue abſolutoꝛial Itẽ er ð ſẽ.
⁊ re iudi.Ad pbãdũ.i texcu ⁊ ĩgl. Quicꝗd fac excoĩ
catꝰdũ exõicatꝰ ñ credit᷑.valʒ. excdicatio ab ec/
clia fideliũ ſeꝑat.ij.q.ʒ. Audi. Sʒ ſeꝑatꝰ ab ecclia
nullũ põt actũ legitimũ exercc.qꝛ oĩs tal actꝰ reꝗrit
coĩcationẽ cũ aliqꝰmẽbꝛo eccłie.gᷓ excoĩcati ſt ab oĩ
bꝰ actibꝰ legitis ſuſpẽſi.ſtẽ vt ſuꝑius hitũ ẽ i eccle
ſia nulla pena maioꝛẽ qᷓ; excoĩcatio. Sʒ h̊ non eſſet
veꝝ ſi eis aliꝗ actꝰ legitimi ↄuenirẽt.ꝗ̊ ab oibꝰ acti
bꝰᷣ legitimis ſunt ſuſpẽſ. Rndeo ꝙ duplex ẽ excoi/
catio.ſ.minoꝛ ⁊ maioꝛ.excoĩcati mĩoꝛi excoĩcatiõe
tm̃ nõ ſunt ab oibꝰactibꝰ legitunis ſuſpẽſi.qꝛ tal ex
coĩcatio nõ ſeꝑat a coĩone fideliũ.ſʒ pceptiõe ſacr̃o
rũ tm̃.tñ nõ debẽt celebꝛare miſſaʒ.ſi tũ celebꝛant
notã irregłaritatis nõ icurrũt.qᷓ;3uis grauit᷑ peccẽt.
peccãt &ᷣ ↄferendo eccliaſtica ſacr̃a.ſed ab eis colla
ta vᷣtutis non carẽt effcũ.cũ non videant a collatõ
ne.ſed ꝑticipatiõe ſacr̃oꝝ q̃ in ſola ↄſiſtit ꝑceptione
remoti.q;uis etiã non phibeant᷑ eligere vel ea que
rõne iuriſdictionis ſibi ↄpetunt exercere.ſi tñ talis
electꝰ fuerit eius eſt electio irritãda p eo ꝙ ad ſuſce
ptinẽ eoꝝ eligit᷑ a quoꝝ ꝑceptione a ſcis pꝛibusẽ
puatus.⁊ hec oĩa pᷣdicta expᷣſſe habent᷑ er de cleri/
co exco. Si celebꝛet. qᷓ;uis etiã denunciare actus
ſit legitimus.tinexcoĩcati minoꝛi excoĩcatione exꝑ
icipatione cũ excoĩcato non admittunt᷑ ad iſm ð
nuncian dũ eſſe excoĩcatũ cum ipᷣm debuerit euita/
re.extra de ſen.exco.In pᷣſentia.Excoĩcati autem
maioꝛi excoõmunicatione ab omnibꝰ actibus legi/
timis ſunt ſuſpẽſi.qᷓ;diu excõmunicati creduntur.
vel ſi ſunt publice excõmunicati qᷓ;3ui tẽpoꝛe illo
quo actum legitimũ de facto exercent non obijcia
tur eiſdem.cum enim poſſe exercere quẽcunq; ac
tum legitimũ includat aliquam cõmunicationem
cum niembꝛis eccleſie a qua cõmunicatiõe homo
per excõmunicationem maioꝛem ſeparatur ipᷣa ex
cõmunicatio pꝛedictagſpenſionem includit. Un
e vt ſuperius habitum eſt iudices eſſe non pñt.
nec accuſatoꝛes ſeu denunciatoꝛes.ʒ.q.4. Cõſpi⸗
ratoꝛes.⁊ duobus capitulis ſequentibus.admittũ
tur tamen ad accuſandum crimẽ hereſis cuiuſmõi
tanta eſt labes ꝙ ad eius accuſationẽ.⁊ ſerui aduer
ſus dñm.⁊ ꝗlibet criminoſi ⁊ ifames aduerſuʒ quI
libʒ admittunt᷑ ꝛ.q.⁊. Pꝛeſumüt.nec pnt eligere

„

nec eligi eis etiã eccleſiaſtica beneficia conferri nõö

debent ⁊ collata eis nõ pñt retinere niſi ex diſpen-
ſatiõe.ẽ de cli. exco. Poſtulaſti.nõ pnt etiã aliquẽ
in iudicium ↄuenire.er᷑ de excep.Cuʒ inter. in ſi.⁊
c. Dilecti filij d pᷣmin opp' dð ꝙ defendere ſe
nõ tã vñ poſſe d ; p t dici ꝙ
boc excõicati fauoꝛ nõ attẽdit᷑.ſed eqtas iudicãtis
cũ non debeat claudicare iudicium ac ſatis vr̃ ab/
ſurdũ.ſi actoꝛe ipugnãte reo defenſionis copia de/
neget. qꝛ ſic multolies afnaͤret abſoluendus. e
ð excep. Cum iter⸗ l ꝛm dicũt ꝗqdam ꝙ nõẽ ſimi
le de fuo ⁊ excõicato.qꝛ ſᷣuus in aligbus caſibꝰ hʒ ꝑ
ſonam ſtandi i iudiꝰ ſed excõicatus ĩ nullo.Et pᷣte/
