ritas ĩtelligẽda eſt ð iutilitate oppoſita ꝑccõi. ſic psꝭ
ex glo.ibidẽ.ſAd ⁊mdð ꝙ ꝓũ aligs õ volũtatẽ ſuaʒ
ſatiſfacere cõpellit᷑ ſi eſt cõpulſio ſufficiẽs illa ſatii⸗

factio non hʒ rõnem vtutis niſi ꝑ comparationem

ad iudicẽ ꝗ ad ſatiſfactionẽ cõpellit. Uñn ⁊ ſic cõpul
ſus nõ ſatiſfacit deo. .G HW
Horif vtruz homo po
cundo quer it ſit deo ſatiſface⸗

re pꝛo culpa. Et videt᷑ ꝙ non. Anſelmus.

eſt ſatiſſactio. Sed homo non poteſt deo ſoluere
debitum honoꝛem.ſquia in infinitum eſt honoran/
dus.ergo homo non poteſt deoſatiſfacere.Item
ſatiſfactio ſieri non poteſt de eo quod ex alia cauſa
eſt debitum. ¶ ratione beneſicij a deo acce⸗
pri non eſt aliqua creatura qaue non debeat deo id
quod eſtm Auglib. g3 . queſtionum.q.6s. in

hanc di. quͤer
TC de. 5. idein ko ſatiffa tibs⸗

o pꝛimo libꝛo. Cur deus homo.ca.Tʒ. Debet omniſ
qui peccat honoꝛem deo quẽ rapuit ſolnere.⁊ hec

yyecvope
6 Sipeuin
lelcli.Gnn
Gonginalif
Mmnolcülong
dorſſtacelh
di.Sicni
leisduͤſatifun
cegnit.Gri
ſacerelgriſicn
eſtſatiſeunode
miſencondinti
iani
(dwseohoieng
Karciglen
hohrſewſiu
Peserd⸗
dedf⸗
raborgg
enirehon⸗
Gbeoerigere.
plvsabeono/
holenoni
nnkilthetin
cauocoinleett
hiütſntdente
fterocopäle
rurfocectind
Wcögin
W
Oeidwli
finnnchne
ſanimze⸗
töspoſtun
ysdeodel
lcho ytſibt
Npelſeriſtaa
tjoignue
lenottletie
N oo
Verſtmkiöpa
tcle
omſcntpin
Mithaienpun
mtſppoufef
Chaigfetirs
fflfenden
Nropangſü
tvcnlakrnari
legeczſi
“
nntame
phs

ns. 1
*

N. züctöne
elick
W
Wtünmſe
m Kiin
Nhöheſtintir
nm ialimnddc⸗
miüſgelaer
Pemtätosſndet
galrfanſatin

S möN

Aiſne lo h
Cn ine altanslan
mmiſiſfcient n
nocn.
ginliactionſtt
Anunseſt
Wckins.
Wmsimnd den
eröch n

1 roctbowcn.

Aii rin
en i,Muſ
tigen ſi int
ſcaif.
N Nieriind
ſinetiaide
Bicfumne
innti ii
iraui
mm iß ei
uin ninn /
gutne
slus iiſi,
c dignin
züitnti un

ſo. ¶ Itẽ grauiu

.êẽG⁵ò„n

ſine. etiã Im Ber. de diligẽdo deũñ.c.iõ.g̊ homo
nõ hʒ de quo bS deo ſatiſfacere pꝛo pecõ cõmiſ
eſt pccm̃ moꝛtale actuale q;ᷓ dꝛigia
le pccm̃.Sʒ nullus purus hõ ſatiſfacere potuit ꝓ
pccõ oꝛiginali ſᷣm Anſel.⁊ꝛꝰ.libꝰ. Cur deus homo.
non multũ longe poſt pᷣncipiuʒ.ergo multoinus
põt ſatiſfacer ꝓ acruali pccõ moꝛtali.¶ Eotra ð pe.
di. †. Si cui. ð. Hoc idẽ ſacrificiũ ex lege offert peni
rens dũ ſatiſfactionẽ ecclie iudicio ſibi ĩpoſitã fcis
exequit᷑. Sʒ talẽ ſatiſfactionẽ exeꝗ põt hõ.g põt ðo
facere ſatiſfactionẽ q̃ eſt ſacrificiũ ſʒ legẽ.talis aũt
eſt ſatiſfactio debiea. Itẽ q;to ille ↄ quẽ peccat᷑ eſt
miſericoꝛdioꝛ tato faciliꝰ ſatiſſieri ſibi põt. Sʒ deꝰ
ericzdiſin 8 facilime põt ſatiſfacẽ ðᷣo.
andeo hoĩem poſſe ſatiſfacẽ deo.dupłr põt itelli

gi. aut cũ alteriꝰadiutoꝛio.aut ſine ꝛio mõ dico
ꝙ hõ põt ſatiſfacere deoiĩ vᷣtute.ſ.meriti xpᷣi.cuius
ꝑriceps eſt hõ ꝑ verã ſidẽ.⁊ꝰaũt mõ hõ ſatiſfacẽ nõ
põt deo. Uñ m Augmin euch. verſus finem. Mec
antiquoꝝ ꝗcũq; iuſtoꝝ pᷣter xpᷣi fidẽ.ſalutẽ potuit i/
uenire.hõ.n.ꝑ ſe deo nõ põt eq̃le repẽdere.nec hoc
ab eo exigere.ſed ſi fecerit famulando illud qð põt
plus ab eo nõ regꝗreret᷑. d n in oppin dð ꝙ⁊ ſi
hõ ꝑſe nõ poſſit deo reddẽ debitũ honoꝛẽ ſᷣm eq̃li-
tatẽ iuſtitie tñ xpᷣi meritũ ⁊ diſpoſitio penitentis fa
ciẽtis qð in ſe eſt ſimul iũcta deo reddũt honoꝛẽ de
bitũ? ſunt dehita ſatiſfactio ꝓ pccõ ſᷣm eq̃litatẽ iu⸗
ſtitie nõ cõpẽſantis meritũ penitẽtis.ſed ſᷣm ꝙ iu/
ſtitia eſt ↄdecẽtia diuĩe bõitatis.ſariſfactio aũt me
rito xpᷣi cõiũgit᷑ nõrealr.ſʒ ꝑ verã fidẽ ipiꝰpenitcn/

v tis.ꝑ quã eſt kicepsili aneriti. Pid? do ꝙ deuſ

ex liberalitate ſua nre iſirmitati ↄdeſcẽdẽs hoigon
ſtituit mẽſurã eoꝝ ad q̃ͥ ð neceſſitaxæ tenet᷑ q̃ eſt ob
ſeruãtia pᷣceptoꝝ vt ð rliquo.i.de oꝑibꝰ ſuꝑ erroga
tiõis poſſint ſatiſfacere ꝓ ↄmiſſo.qͥ opa ⁊ſi debea/
mus deo debito ↄgruitatis.nõ vuit tn taq; nobis
pcens vt ſibi debeant᷑ debito necitis niſi rõne vo
ti.vel ſatiſ factiõis ꝓ pccõq ʒ dð ꝙ q;uis pec
catũ oꝛiginale nõ ſit ita graue ꝑſone ſic pccm̃ actua
le moꝛtale.tñ grauiꝰeſtnãe.qꝛ iſicit nõ tm ꝑſonã.ſʒ
nãz taꝙ ꝑ ꝑſonã mediate nã.⁊ iõ ꝓ illo ſatiſfacẽ ñ
potut ni ppõderãs toti nãe humane.OQuaꝑꝑ con
cludit Anſel.x.li. Cur deꝰhõ.c.⁊.qꝙ illuʒ ꝗ ſatiſfa/
ccuruſ erat ꝓ pᷣmoꝝ parẽtũ pccõ.opoꝛtuit eẽ ꝑfectũ
de ⁊ hoiem.purus.n.hõ toti humane nãe pᷣpõde⸗/
rare nõ potuiſʒ.¶ Põt tñ alr dici ad arm ꝙ ꝓ pceõ
oꝛiginali xpᷣs ſolus ſatiſfecit. Uñ a nobis nulla acq
rit ſatiſfactio ꝓ oꝛiginali ꝑccõ.ſʒ tm̃ baptiſmi ſuſce
ptio ꝑ quaʒ hõ pᷣmo effici ꝑticeps meriti xpᷣi ꝓ ac-
tuali aũt moꝛtali cũ ſatiſfactiõe meriti xpᷣi reqꝗrit᷑ ðᷣ
lege cõi aliqᷓ ſatiſfatio penitẽtis nõ ꝑꝑ imꝑfectionẽ
meriti xpi.iʒ qꝛ deꝰ vult ⁊ ꝑꝑ ſui honoꝛẽ ⁊ bonũ no/
ſtrũ. vt ꝓ his que voluntate ꝓpꝛia ↄmittimus vel
omittimꝰ volũtate ꝓpꝛia ſatiſfactionẽ aliquã facia
mus. (m qrm. ad partẽ ſcdam nõ pcedit qꝛ maioꝛ
nõ eſt vera niſi ſuppoſitis ꝑtibꝰ offenſis.offenſa ãt
3 deũ eſt grauiſſima.⁊ iõ hõ ꝑſe ſatiſfſacẽ nõ põt ðᷣo.
ſic poſſʒ homini.q;uis deus ſit hoĩe incõpꝑapiliter

miſericoꝛdioꝛ. „
. ri ꝶ vtrũ ſatiſfactio öbe/
Cc Ertio quer it at fieri ꝑ oꝑa penalia
Et vr ꝙ nõ.qꝛ qᷓto opus fit cũ maioꝛi chari
tate.tato eſt magis meritoꝛiũ.⁊ tñ minus penale.

ſʒ ſi ſatiſſactio deberet ſieri p opa penalia.illud qʒ

ria.?

diminueret penalitatẽ. diminueret ſatiſfaction?᷑.
̊nõ dʒ fieri ꝑ oꝑa penalia.. Itẽ phi.⁊. ethi. ca.3.
Medicie ꝑ zria inate ſunt fieri.ſed q̃dã ſunt pccã
penalia.ſic triſtitia.ita g ſatiſfactio ꝓ talibꝰpccis dʒ
eſſe ꝑ oꝑa deſiderabilia.Contra de pe. di. 3.5. j.
Pnia eſt quedam dolẽtis vindicta puniẽs iſe qð
dolet cõmiſiſſe.ſed doloꝛ vindicte.punitio.res pe
nales ſunt.g penitens ſatiſfacere dʒ ꝑ oꝑa penalia.
Mndeo ꝙ opus penale dupir põt itelligi. aut rõe
generis oꝑis.aut rõne oꝑantis loquẽdo de oꝑe pe/
nali pᷣmo modo dicto.ſatiſfaciẽdum eſt pꝛo pccõ ꝑ
opꝑa penalia.⁊ ꝑꝑ emendatione culpe pterite ⁊ pꝛe/
ſeruationem a futura.culpe.n.debet᷑ pena.pene ẽt
ſᷣm phi.ꝛ.ethi.c.ʒ.medicine ſunt.ſ.nõ tm curati/
ue.ſed etiã pᷣſeruatiue loquẽdo de opere penali.ꝛꝰ.
modo nõ oʒ.qꝛ frequẽter oꝑa q;tũ eſt ex ſuo genere
penalia rõne feruentis charitatis in oꝑante ſunt ei
delectabilia.⁊ ſic ꝓcedebat ꝑ ꝗrm. ꝗd ꝑtem pᷣmã.
Ad/noðᷣ ꝙ q́;uis aliꝗbus pccis ſint annexe pene
enſtoiles.tn inq;tũ ſunt actꝰ volũtarij aliquã dele/
ctationẽ hñnt.qꝛ ſiẽ dr ꝓuer.Tʒꝰ.Deſideriũ ſi cõplea
tur delectat aiam. „:. vi hagelladimit
MWar vtx flagella q̃ imit
epmittit ſuꝑ penitentes ſint ꝓ eis ſatiſſacto⸗-
t vr ꝙ nõ. illud qð eſt ſatiſfactoꝛiũ ꝓ pccis nõ
eſt deteſtadũ nec reſpuendũ.ſʒ tꝑalia flagella ſunt
deteſtada ⁊ reſpuẽda. Uñ augꝰ.To.liꝰ.cõfeſ.c.T6*.
Abe aduerſitatibꝰſeculi.&̊ pᷣdcã flagella nõ ſunt ꝓ
ſuſtinẽtib? ſatiſi ermig atiſfacere nõ ↄuenit
niſi illis ꝗ peccauerũt.ſed tꝑalia flagella qnq; imit
tunt᷑ hoibus nõ ꝑꝑ Ect⸗ patuit in iob. ergo non

ſunt ſatiſfactoꝛia. Cõtra ea q̃ caſtigant pccã ſüt ſa
tiſfactoꝛia.ſed ſic diẽ augꝰ.pꝰ de ciui.dei.c.ʒo. Ciũ
deus me aduerſis rebꝰ exagitat aut merita exami/
nat. aut ncca caſtigat. talia flagellaſunt ſatiſfacto
ria.¶ Itẽ illud eſt ſatiſfactoꝛiũ qð ad patientiaʒ eru
dit bonos ⁊ fac eos deũ frequentare int᷑pellatiõibꝰ
crebꝛis.ſʒ ſiẽ dic augꝰ.pꝰde ciui.c.S. Fagellum dei
ad patiẽtiã erudit bonos.Et Ber.de diligẽdo ðo
c. Y. Exoccaſiõe frequẽtium neceſſitatum crebꝛis
neceſſe eſt intpellatiõibus deũ ad hoĩe frequenta-/
ri. tꝑalia flagella ſatiſfactoꝛia ſunt ꝓſuſtinẽtibus
ea.Rñndeo ꝙ ſuſtinẽs flagella ſibi imiſſa ꝑ oꝑatio

o nem iuſtam cuiuſmodi ſunt oĩa illa que deus infli-

git ſiue ꝑ actionẽ iniuſtã cuiuſmodi ſunt aliqua que
de frequent᷑ a pccõꝛibꝰinfligi iuſte ꝑmittit nõ ſatiſ
facit ea ſuſtinẽdo ſub rõne qua patiẽs tm̃.qꝛ ſic vo
luntas ſuſtinẽtis nullo mõ comꝑat᷑ ad ea vt actiuũ
pncipiũ.oʒ aũt ꝙ meriti ſit actiuũ pᷣncipiũ voltas

ulius ꝗ meret. Inquatũ tñ volũtas ſuſtinẽtis ea a
tient ſuſtinet intentionẽ remiſiois penẽ ſibi debi⸗

SS

te pꝛo ſuis pccis ſunt ſuſtineti ſatiſfactionis mã. ſʒ
foꝛmalr ipᷣa ſatiſfactio in actu volumtatis conſiflit
flagella tamẽ que ipſemet deus immittit maioꝛeʒ
efficaciam habent inn inãdi voluntatem ad bonu
qᷓ; illa que non immittit.ſed imitti permittit eld
bᷣmum dicendũ illud verbum aug. intelligendũ
eſt per comparationem ad infirmos pꝛopter impa
tientie periculum.qꝛ ſicut dicit pꝛimo de ci.ca.oo.
In eadem afflictione mali deteſtantur æ blaſphe-/
mant. boni autem pꝛecantur ⁊ laudant/Ad ſecu/
dum dicẽdum ꝙ ſicut idem opus quod in inocẽte
non fuiſſʒ ſatiſfſactoꝛiũ ẽ ĩ penitẽte ſatiſiactoꝛiũ.ita

Di. * Aui. .

idẽ flagellum põt eſſe innocenti materia maioꝛis debebat. ſed qꝛ iteriꝰqðᷣ faciũt.illa bonſt cauẽt ſibi . f ſ 4
* meriti ? in penirente materia remiſſiõis pene pe- amalis ãſi facerẽt aãplius puniient᷑. abttin
cati.

rgumẽta ad ꝑtẽ aliã ꝓcedũt ꝑ cõparationẽ „ tur vckuz homo poſſit. , int thi⸗
ad illo runer ilaſuſtinem patiẽter. DEo gquer tur latiſfacere de vno Uuitn
— nto ritur vtrũpoſſit fieri ſatił ccõ moꝛtali ſine alio. Et vĩ ſic Mõ pot uhishb
Einto qrilil actio pilla fũt in Rriffaeere de vno pecs veniali nneio baide tiſttuh
motꝛttali pccõ.Et vr ꝙ ſic.qꝛ aliq̃ ſunt oꝑa q̃ ono pecõ moꝛtali ſine alio.i ſtẽ hõ põt ſatiſ facere iicelrio
nõ ſunt ſatiſfactoꝛia niſi in vᷣtute meriti xpᷣi.ſʒ ilan de vna ꝑte pene ſine alia.qꝛ nõ explet totaʒ ſu pe⸗/ Pubn
carnatꝰ nec incarnãdus.tñ oꝑa fcã in charitate eſ· pccõ ſine ſatiſfactiõe de pena alij pccõ ðbita.iſtẽ fühoiſntn
ſent ſatiſfactoꝛia p pccõ ꝑſone. oꝑa fcã er charita⸗ hõ debitoꝛ alij hoĩplibus de cauſis põt ſoluere de Netmtſ
tem ſunt illa q̃ ſunt fatiſfactoꝛia.nõ niſiĩ meriti vir bitũ ꝓ vna cã nõ ſoluẽdo debitũm alia.g a ſili hõ de Womtuli
tute xt⸗ re bori vnũ opꝰeſt meritoꝛiũ ĩ vᷣtute bo bens penã pꝛo pluribꝰ culpis pot ſoluere penãpꝛo ſmmmnalr⸗
ne ĩtẽtiõis ꝑ quã fuit ichoatũ. ſiliter ſi hõĩchoet ſa vna culpa nõſoluẽdo pena ꝓ alia. Kötra ð pe. di. E
tiſfactionẽ ĩ charitate ⁊ peccet moꝛtalr an cõplem/ 3 .ð. His auctoꝛitatibꝰ.illoꝝ ſnĩa deſtruit qua euʒ
tum ĩ vtute pᷣncipij totũ reſiduũ erit ſatiſfacroꝛiuzʒ. pluribus irretitfuit aſſerit᷑ vniꝰdelicti penitẽtia nies
htẽ deꝰ ꝓnioꝛ eſt ad miſerãdũ qᷓ; ad ↄdẽnãdũ. Sʒ einuſdẽ veniã dño oſequi ſine alterius crimis pnia. inchef
nullũ malũ de relinꝗt ipunitũ.̊ nec aliqdð bonũ ir· ¶ Itẽ de pe. di. . c. Vvlti. recitat męr̃ in lr̃a huius bblinciati
remuneratũ. Sʒ opa fcã in pccõ moꝛtali nõ ſũt me di. c. pe. falſam pniam eſſe ↄſtat cum ſpretis plibꝰ ſiighei
ritoꝛia vite eterne.g ne ſint irremunerata oʒ ꝙ ſint de vno ſolo pnia agit. aut cum ſic agit᷑ de vno vt Ei
ſatiſfactoꝛia ꝓ pena debita culpe.¶ Cõtra aplus pp nõ diſcedat ab alio.i MRñndeo ꝙ pccm̃ eſt iniuria cõ ſealted
coꝝ. I3. Si diſtribuero in cibos paupeꝝ oẽs facul tra deũ que inq;tũ eſt equalitatẽ amicitie int ho- aredei
tates meas. ſi tradidero coꝛpꝰmeũñ ita vt ardea,z minẽ ⁊ deũ eſt dei offenſiua. ⁊ inq;tũ ð eqlitatẽ iuſti Ubencrek
charitatẽ aũt nõ habuero nihil mihi ꝓdeſt. ¶ Item tie qreſpicit debitũ nccitis eſt punitioe digna. ? lo ziinuncs
vtus ſatiſfactiõis eſt oꝑire pccõꝛũ multitudinem. quoꝛhec de eqlitate nõ que ſit eqlitas ſimptr.qꝛ ta mpon i
Sʒ hẽ ppꝛiũ baritati n ve. 4. Chanitag opit lis nõ põt eſſe int hoĩem ⁊ deũ.ſed ð eq̃litate ꝑ co⸗ iicncnti⸗
mwultitudinẽ pccõꝝ. nullũ opus fem̃ er charitatez pationẽ ad hoiĩs facultatem.qꝛ aũt lex diuia pcibit Anliz⸗
„ eſt ſatiſfactoꝛiũ. Rñdæeo ꝙ nõ põt fieri ſatiſfactio amicitiã hois ad deũ.iõ nõ põt eſſe ejlitas iuſtitie ſtintuͤrc⸗
poꝑa q fiunt in moꝛtali pccõ.deꝰ.n.cũ bonoꝝ nro⸗ hois ad deũ ſine elitate amicitie ? qꝛ eqlitas ami ſigüpin
ruʒ nõ egeat opa hoĩs nõ acceptat tãq; remunera- citie hoĩs ad deũẽ ꝑ charitateʒq ſine aliqua vtute inuie
tiõe digna nec tãq; ſatiſfactoꝛia niſi acceptet oan neceſſaria ad ſalutẽ eẽ nõ põt.iõ eqlitas amicitiem vx fharad
tem. Uñn ge. 4.dr. Pꝛius reſpexit dñs ad abel. ? poõtęſſe ſine eqlitate iuſtitie.nõ eſt́ dð vt dicdrga (inii
ſubiungit᷑.⁊ ad munera eiꝰ. Sʒ deꝰ nõ acceptar dam ꝙ hõ ſatiſmcẽ poſſit ꝓ culpa inq;tuʒ c cqlita Ra
hoĩem exntẽ in pccõ moꝛtali. qꝛ in illo ſtatu eſt ini· tæ amicitie hoĩs ad deũ ſine ſatiſfactõe p ea inqti feniſtn
micus dei. opa exñtis ĩ moꝛtali pccõ nõ ſũt ðo ac & eqlitatẽ iuſtitie hois ad deũ.dico &̊ ꝙ ſatiſfacer Nerii
cepta tãq; ſatiſfactoꝛia.ſed ſine illa acceptatiõe ſa/ ꝓ culpa?nq; tũ ẽ ↄ vtraq; eq̃litatẽ duplr põt itelligi tigenie
tiſfactoꝛia eſſe nõ pnt.d pm i oppmdðò ꝙ oꝑa fcõ aut. ſ. ð illa pte ſatiſfactiõis q ↄſiſtit in actu aie inte ſnpuu
in charitate nõ ſunt ſatiſ factoꝛia niſi in vtute meri rioꝛi. aut ð illa que ↄſiſtit in actu aĩe exterioꝛi.vmo nmaſt,
ti xp̃ᷣi inq;tũ ex etna oꝛdinatiõe diuĩa hr̃e nõ poſſu mõnõ põt hõ ſatiſfacere ðᷣ vna culpa moꝛtali ſne zionulon
mus charitatẽ ꝑ quã remittunt᷑ pccã ſine vtute me alia.qꝛ q́;uis culpe nõ ſint connexe.tñ raclix ſatiſfa⸗ ſnſtitirn
riti illiug. ? ſi fliꝰ dei nunq icarnatus nec icarnaa cctionis eſt vna.ſ:charitas q c nullo pccõ moalanli hiif
dus fuiſſet.aliã viã oꝛdiaſſʒ deꝰp quã penitentes a ſtare põt.⁊ qꝛ obligatio ad penã eternã notp ur Arö
deo reciperẽt charitateʒ ꝑ quã remittunt᷑ pccã. vt ſe iin hoie cñ diuia amicitia. iõp charitatẽ illa dol fihinn
n. diẽ augꝰ. I3. ð tri. c.Io. Alio mõ deꝰ nos liberare gatio cõmutat᷑ ĩ obligationẽ adtpalẽ penã. pactus unttiuin
potuiſſʒ qᷓ; ꝑ moꝛtẽ Giſi voluicg: fan vͤ opꝰ penitẽdi iterioꝛẽ ꝑ queʒ remittit᷑ culpa ⁊ obligatio ii n
— ichoatũ ex bona itẽtiõe meritoꝛiũ eſtĩ vtute illiꝰniſũꝰ ad penã eternã diſpoſitiue:⁊ charitatẽ p quam vłę ſierinn
iterrũpat᷑ p actũ oriũ.ᷣita vt illud qð ſequit᷑ non ↄti mittunt᷑ foꝛmal ⁊ oplectiue nõ põt ſatiſſierið vno fni
nuet cũintetiõe p nec ſm actũ nec ſᷣm hitũ.fcã ait pccõ moꝛtali ſine alio.nec q;tũ ad offenſam.ne⸗ ; ſiiſent
tali interruptiõe illud qð ſeq̃ret᷑ actũ priũ non eſſet tũ ad obligationẽ ad peni eternã.⁊ ſic ĩtelligi ðbẽt ſdirn
meritoꝛiũ ĩ vtute pᷣme ĩtẽtiõis.ᷣſatiſfactio aũt ichoa ea q̃ magt ad hãc partẽ allegat in lir̃a Loquendo WKl
ta in charitate p pccm̃ moꝛtale iterrũpit᷑ ita ꝙ illa autem de alia parte ſatiſfactionis que directere⸗ chhienne
oꝑa q ſequunt᷑ nõ ↄtinuant᷑ cũ pᷣ radice ſᷣm actũnʒ ſpicit ſolutionẽ tempoꝛalis pene.inquantũ per ac neo
ſm hiti nec mediate nec ĩmediate.iAld ʒm. dð ꝓ tum penitendi interioꝛem. ? charitatem cõmuta⸗ ſgpie
de nullũ hoĩem relingt irremuneratum ꝗn aliquo ta eſt obligatio ad penam eternã põt ſatiſſieri de pe re KW
mõ remuneret. AUñ quis opa fcã ĩ pccõ moꝛtali nõ na debita vni pccò ſine alia.ſicut ſatiſſieri poteſt ð leſie
remunerent᷑ q;tũ ad eriti Lite eterne nec q;3tum vna parte pene ſine alia.vt oſtendebat᷑ in argunen· lihojobqg
ad remiſſionẽ ſeu diminurioſẽ pene debite pccõ ſʒ ꝰ do.cuius ratio eſt qꝛ obligatio ad talẽ penas ſimul Ehinti,
iuſtitiã legis diuie t remunerãt.vel quo ad tꝑalia ſtat cum charitate.⁊ iõ remanẽte debito pene pꝛo ne d
bona. vel inq;tu diſponũt ad ĩclinãdũ aures diunuie Vno pẽecõ acceptari põt ſolutio pene p alio.ſitñ aſ- ie ea
miſericoꝛdie ad opantẽ.hec tñ remuneratio nõ eſt ſit ppoſitũ ſatiſfaciẽdi poſtea de alio.quod pꝛopo/ int igt
e debitoſʒ exlibalitate diuine miſericoꝛdie. Oõ ſirum ſi mutetur ita vt pꝛo alia non velit poſtea ſa N
aũt reliqni dicũt ꝙ ppt illa operans ſi moꝛiat᷑ ſine tiſfacere.remanet tũpꝛecedensſolutio acceptata. gain
penitentia minoꝛẽ penã ſuſtinebit in iferno.nec ſi ¶ Ad pᷣmuʒ in oppin dð ꝙ nõ eſt ſimile q; nullũ mõ igſanr,
dz itelligi ꝙ ꝑp illa minuat᷑ pena ꝗ pccis pꝛioꝛibus tale pec m̃ põt ſe compati cum charirate qꝛ nulluu in
£ . 6*
£ . .
. . 2* 1
* —
⁶
△ 4

R

T
n

Knle eſ
narnuiſn
Aakgiree
ceedednun
uiijNöf
decanſisdſdn
Xdriſallitſitn
pisitſinheai
pala Nödr
nſiideſmniig
ci mdeliaipan
ineiusnimie
Kuamſran

nmin

min nhiitſii
nt i Mr.
m aadün, /
Hinitthetts uti
2%* e 7
miatriglſchzsfl
tiiriefi
Giiiönd
Sðñ
ninanis (AMwi,,
. 4 . va
Kru,
P 4.

9NN1

pccm̃ remitti põt niſi ꝑ charitatem.⁊ ideo ſi vnuʒ

ritate.⁊ iõ põt acceptari pnia de vno ſine pnia de

alio.¶ Ad ꝛm ſolutũ eſt in qõneAd zm dð ᷣᷣp iuſti⸗

tia hoĩs ad hoĩeʒ attẽdit᷑ circa extioꝛes oꝑationes.
ſed iuſtitia hoĩs ad deũ pᷣncipaliꝰattẽdit᷑ cixca actꝰ
intioꝛeſ⁊ iõ põt ſuare hõ hoĩ equalitatẽ ſᷣntiuſtitiã
egs humane ſᷣm vnã pꝑtẽ qᷓ;uis nõ ſᷣuet ſᷣm aliã.qꝛ

nõ eſt vna radix coĩs rõne cuiꝰ ſolones oĩuʒ ðbito⸗
rũ hoi ſint ↄnexe ſi eſt vna radix.ſ.charitas ĩq̃ cõ-
nectunt᷑ ſatiſfactiões oium que deo debent En
miſ⸗

ad partẽ aliã ꝓcesũt de ſatiſfactiõe q;tũ ad ren
ſionem culpe ⁊ pene etene. . .
— E timo qnerit᷑ vtrũ deꝰ poſſit rmit
P IIIEtere pccm̃ ſine aliqᷓ ſatiſfa-
etiõe. Et vr ꝙ nõ. Anſel.i.li. Cur deus hõ
c. ⁊. DSi pccm̃ nõ punit᷑ ioꝛdiatũ dimittit.ſed deuſ

ibugennand põt dimitere Jocend põt ſine ſatiſ⸗
e

ctiõe pccm̃ remitrere.i Itẽ codeʒli.c.Tĩo.In deo
gqðlibʒ ꝑuũ.incõueniẽs ſequit᷑ impoſſibilitas.ſʒ po
ſtea. 12.c.diẽ ꝙ nõ decz deũ pecm̃ impunitũ dimit
tere. deũ h̊ facere eſt ĩpoſſibile ¶ Itẽ eodẽ li.c.T⁊?.

Liberioꝛ eſt iniuſtitia ſi ſola miſericoꝛdia dimittit᷑

qᷓ; iuſtitia qd valde incõueniẽs vr.ſed ſi deꝰdimit

terer pccm̃ ſine oĩ ſatiſfactiõe dimitteret ipᷣm ſola

miſericoꝛdia.g̊ hoc facere incõueniẽs eſt.Cõtra

apts ad Ti. ʒ. Mõ ex oꝑibꝰiuſtitie qᷓ fecimus nos.

ſed ᷣm ſuã niꝛſericoꝛdiã ſaluos nos fec̃. Item ac.9.
hr ꝙ cũ paulus eſſet in actu ꝑſequendi xpᷣianos de
us ipᷣm iuſtificauit ¶ Itẽ maioꝛ eſt miſericoꝛdia ði

ᷓ; illa qua hoi pcipit.ſed deꝰ pᷣcipit hoĩ dimitter of

fenſam ſibi fcam.etiã ſi iniurias nõ ſaciſfacig er⸗
go vr ꝙ h deus facẽ poſſit ⁊ debest..Rndeò ꝙ; de
remiſſione pcci ↄtingit loꝗ dupłr.aut de lege cõi.
aut ex pᷣuilegio ſpãli. Pꝛĩo mõ ſᷣm oẽs nunq; dimit
tit᷑ actuale pccm̃ moꝛtale ſine aliqua ſatigfatiõe.qꝛ
ſemꝑ ad hrequirit᷑ actus penitẽdi in quo pᷣncipali/
oꝛ pars ſatiſfactiõis ↄſiſtit.?ꝰ modo dicũr etiã mul/
ti ꝙ nullo mõ actuale pccm̃ moꝛtale põt a deo ſine

ſatiſfaètiõe remitti.qꝛ deꝰpcecm̃ tale dimitter̃ nõ

pat lne ifuſiõe gre.⁊ qꝛ hõ moꝛtali peccãdo oculuʒ
aĩladſit.iõ limẽ gre ad aĩam itrare nõ põt niſi a-
ꝑpiat᷑ ꝑ actũ penitẽdi.ſic neq; lumẽ ſolis põt intrare
domũ niſi apiat feneſtra.⁊ pꝑ hac opione vr̃ eẽ ſnia
augi ſup Jo. omla. 72.ſuꝑ illõ Jo. I 4½. Maioꝛa ho
rũ faciet.cũ ex ipio fit iuſtus.ſalutẽ opat᷑ xpᷣs in illo
ſed nõ ſine illo.¶ Ded h̊ aliꝗd arguũt ſic. Oẽm ef
ſcm̃ quẽ facẽ põt deꝰ mediãte cã efficiẽte.ꝛꝰ.facere
põt ſine oꝑatiõe illiꝰ.ſeNl pꝛeꝑatio ad gram quãi ſe
facit peccatoꝛ penitẽdo ẽ pᷣncipalr adeo mediante
opatiõe penitentisq̃ eſt cà ꝛ.quaꝑꝑ dic aug.Izʒ. de
tri.c.io.ꝙ merita nr̃a dona dei ſunt.& illã pᷣparatio
neʒ põt defacere in pccõꝛe nõ mediãte aliq̃ actiõe
ipᷣiꝰ pccõꝛis.vñ ſine piudicio mihi vr̃ ꝙ q;uis hoĩ
q́;diu eſt ĩ actu pcci moꝛtal pccm̃ nõ poſſit remitti
tñ hoĩ obdoꝛmiẽti in pccõ moꝛtali deꝰpoſſʒ ſi vel/

let hitũ charitatis ĩfũdere ⁊? ſic pccm̃ dimirtere.qc ꝰ

qd.n. ẽ ĩ peccatoꝛe doꝛmiẽte bonũ eſt excepta ðᷣfoꝛ/
mitate pcci q̃ nihil aliudẽ qᷓ; carẽtia boni debiti in
volutate.vt in.⁊.li.oñſum ẽ.nullũ bom ꝓhibʒ aiaʒ
ſuſciꝑe charitatẽ.⁊ qᷓ;uis malus voluntatis actus
quo pccõꝛ pᷣuat ſe bono vᷣbito ꝓhibeat q;diu durat
aiam ſuſciꝑe hitũ charitatis.tñ carentia boni debi

poſſz remltti ſinę alio ſimul poſſʒ homo eſſe dei a-⸗
micus ⁊ inimicveniale aũt ſiml ↄpatit᷑ ſe cũ cha/

„ *
*„

ti phibere nõ põt aiam ſuſcipere pñtiam boni debi
ti oppoſiti ſi ſit agẽs ꝗ reſtituat.ſic neq; carentia lu
minis in aere põt phibere aerẽ a ſuſceptiõe lumis
cũ ſol irradiat.atł.n.pueri nõ reciperẽt debitã iuſti/
tiã q̃ an bapicꝗrent.⁊ ſi ſc deus doꝛmiẽti pccã di
mitteret nullã iniuſtitiã faceret vt in ſoloe argum
toꝝ patebit. vtx ãt vnq; ꝑ talẽ mon de alicui pec/
carũ moꝛtale actuale dimiſerit nobis icertũ eſt. ſʒ
qõ nõ eſt ð q̊ qd deus fecit.ſed ð h̊ qð facere poſſet.
ſAr nd ꝑteʒ pᷣmã pcedũt ð renuſnoe ſᷣm legẽ cõeʒ
⁊ ſuppoſito ꝙ in pccõꝛe nec i alio ꝓ eo ect punitum
pecm.aliꝗd aũt facer ex puilegio ſpali.⁊ raro: iuſto
oꝛdini nõ derogat.qnq; tñ qð coiter fem drogaret.
vñ ſi qñq; rex vt ondat ſus plenitudinẽ potentie ⁊
benignitateʒ mĩe vt magis timeat ⁊ diligat. pꝑcit
aliqn hoĩ ſcelerato nõ ðrogat iuſto regimi regni ſun
imo ↄfert qñq;ʒ. qð tñ ſepe iteratũ derogaret. qnch;
Et iuſte ⁊ in caſu põt ꝑcere ſilio ſcelerato cui pr̃ vo

—

lũtarie moꝛteʒ ſuſtinuit ꝓ vtilitate regni.ſilit dico

—

ꝙ ſi deꝰ ad ondendũ oĩpotẽtiã ſuã ⁊ ſumã bonitatiſ
ſue miſicoꝛdiã aliqñ dunitteret alicui ſine ſatiſfa⸗
ctiõe pccm̃.nullã iniuſtitiã faceret.qꝛ ſic dic anſel.
ꝓ ſol.io.c.loquẽs ad deũ.cũ punis malos iuſtũ eſt.
qꝛ illoꝝ meritis ↄuenit.cũ vo ꝑcis malis iuſtũ c.no

qꝛ illoꝝ meritis ſʒ qꝛ bonitati tue ↄdecẽès eſt. Erj

facis qð decʒ te ſůme bom.ſic itaq; ſine repugnan
tia iuſte punis ⁊ iuſte ꝑcis.nec ſic facicdo relique⸗
ret pccm̃ totalr ipunitũ.qꝛ xpᷣs ñ tm ꝓ nro pccõ oꝛi⸗
ginali ſʒ ẽt ꝓ pccis hoĩuʒ actualibꝰ pteritis ⁊ ſeq̊n
tibꝰmoꝛtẽſi untinnir Aap ad ptem alià dð ꝙ ꝓpce
dit ð cã ſalutis nr̃e q̃ fuit incarnatio ſilij dei.⁊ eius
moꝛs q̃ ſub meritontr̃o cadẽ nõ poterunt.⁊ ꝑꝑ H̊ ab
aug. iʒ. ð tri.c. I 9. dẽ Sũma gra Adꝛm dð ꝙ de⸗
paulo imiſit graʒ gratis datã ꝑ qua a mala volũta-
te ceſſauit.⁊ ita ꝑfecte penituit ꝙ qi ſtati ẽ ſecuta re
miſſio pccõꝝ. Ael põt dici ꝙ illa remiſſio nõ fuit ᷣʒ
legẽ cõeʒ.ſʒ ex pᷣuilegioſpãli. Ad ʒmdð ꝙ ſic diẽ an
ſel. j. li. Cur deꝰhõ.c.T2.in h̊ ꝙ deꝰ nobis pᷣcipᷣ pec/
cãtibꝰi nos dimittere offenſaʒ ẽt ſi nobis nõ ſatiſ/

faciãt.⁊ tñ ipᷣe pccm̃ ſine aliq̊ ſatiſfactiõe nõ dimit

tit ð lege còi nulla eſt repugnãtia.qꝛ deꝰ q̊ nobis pᷣ⸗
p vt nõ pᷣſumamꝰqõðſolius dei eſt.ad nullũ.n. p:
tinet vĩdcãʒ facere niſi ad illũ ꝗ dñs eſt oiuʒ. na cũ
terrene ptaàtes h̊ recte faciũt ipe fac a quo ad h̊ ipᷣʒ
ſunt oꝛdinate. en

tauo arit vtruſimicient enumerent
Ao ☛e t wHptesſatiſfactiõis. ſ. o?o ieium.

7 elia. adeo ꝙ ſic. ⁊ H t ex ꝑte bonoꝝ ꝑ
q̃ ſatiſfacien eſt.⁊ ex ꝑte cãx pcci q̃ ꝑ ſatiſfactionẽ᷑
ꝓut nũc eſt poſſibile ſunt excidẽde.q; ex ꝑte illoꝝõꝰ
quos pccm̃ cõmittit.de bonis.n.nr̃is debemꝰ ſar
tiſfacere.⁊ ſᷣm phm.j.ethi.ca.io. Tria habemus
bona ſcilicet bona foꝛtune que vocat bona exteri
us ⁊ bona coꝛpoꝛis.⁊ bona aĩe.de bonis exterioꝛi⸗/
bus ſatiſfacimꝰꝑ eliam ſub qua ↄpᷣheẽdit᷑ totum qð
expẽdit᷑ in ꝓximoꝝ vtilitatẽ᷑.ð bonis coꝛꝑis ſatiſfa
cimꝰ ꝑ ieiuinſub quꝗ opᷣhendit᷑ ꝗeꝗd ꝑtinet ad coꝛ/
poꝛis afflictionẽ.ð donis aie ſatiſſacimus ꝑ oꝛonẽ
ſub q̃̊ ↄpᷣbendit᷑ ꝗgeꝗd deo exhibet᷑ ꝑlatrie vtutem.
Tresẽt ſᷣm Jo.in.j.canonica ſua.c.⁊.ſumt ee
cauſe ↄcupiſcẽtia carnis q̃ put poſſibile eſt excidi
pꝑieiuniũ.⁊ cõcupiſcẽtia occuloꝝ ̊ quam oꝛdinat᷑
elia.⁊ ſuperbia vite ↄð̊ quam oꝛdinat᷑ oꝛo.vt etiam
habitũ eſt li..ↄtingit hoĩeʒ peccare pſeipᷣm. ꝗs

—

oꝛdinat ieium. æ in pximũ. qð oꝛdiat᷑ elia. æ iĩ deũ.
3 qð oꝛdiat᷑ oꝛo q̃ ꝑ appꝛopꝛiationẽ dcã ſunt. he ſa-
tiſfactiõis ꝑtes ponunt᷑ ð ꝑpnia di.G. .j.

¶Articulus ſecundus.

q̃rit᷑ de 2.pᷣnci-
. O nſeqʒ uenter xaii. Et circa HB
qrunt᷑. S * vtay dare eliam ſit act?
vtutis.Scðo vtxꝝ cadat ſub pᷣcepto.
Cenrtio vVtrũ magis ſit ſatiſfactoꝛia int᷑
ꝓtes ſatiſfactiõis.¶ Quarto vtꝝ elie coꝛpales pᷣfe/
rende ſint ſpnᷣalibꝰelis.¶ Qiito vtxꝝ ð quolibet bo
no ſir elia facienda.¶ Sexto vtxꝝ licituʒ ſit cuilibʒ
eliam facere ¶ Deptimo vtꝝ aligꝗs poſſit facẽ eliã
ſibi ipi. Octauo vtꝝ elia dãda ſit malis.
Rimo oñdo ꝙ dare chia nõ ſit act vir
ANpP tutis. dare eliã eſt actꝰmĩe.ſed
Vmia nõ eſt vᷣtꝰ qꝛ ſᷣm phm̃.⁊.ethi. .c.nulla
paſſio eſt vᷣtꝰ.⁊ ſiẽ diẽ dam̃.li.⁊.c.⁊⁊.miĩa ẽ ſpẽs tri
ſtitie.triſtitia vo paſſio eſt.dare ̊ eliã nõ eſt actꝰ v/
tutis.: Otẽ circa exterioꝛa bona ð ꝗbꝰſit elia nõ ſũt
niſi tres vtutes.ſ.libalitas.magniſicꝰ⁊ iuſtitia. vt
colligi põt ex vbis phi.ꝛ.ethi.c.7.Sʒ dafr̃ eliã non
eſt actꝰlibalitatis.qꝛ libał nõ attẽdit ĩdigẽtiã eiꝰcui
dat. nec magnificentie.qꝛ ſʒ phi.4.ethi.c.S. Ma
gnificentia ñ eſt niſi circa magnos ſumptus miſeri
coꝛdia autem circa magnos ⁊ paruos. nec iuſtitie
qꝛ ſiẽ diẽ aug.T9.ð ci.c.⁊x.iuſtitia vtꝰeſt q̃ ſua cuiq;
diſtribuit.ſʒ mĩa dat illð qð eſt dãtis ppꝛiũ ñ illius
cui dat. dare eliã nulliꝰvtutis eſt actꝰ¶ Itẽ actꝰv
tutis ſempꝑ eſt rectꝰ.ſʒ datio elie põt eſſe n recta vt
cũ fit ex vana glia.̊n eſt actꝰ vtutis. Cõtra vt ſu
piꝰ hitũ eſt.pnia eſt vᷣtꝰ⁊ ſatiſfactio actꝰpnie.⁊ datõ
elie ſpẽs ſatiſfactiõis.ex ꝗbꝰſeat᷑ ꝙ ſit actꝰ vtutis.
¶ Itẽ mia ↄriat᷑ inidie.qꝛ ſiẽ diẽ dam̃.liꝰ.2.c.2⁊. iui
dia eſt triſtitia i alienis boniſ.miĩa eſt triſtitia ĩ alie
nis malis.cũ g iuidia ſit vitiũ ⁊ ↄriũ vitij ſit vtus.
miĩa.eſt vtꝰ.ſʒ dare eliã eſt actꝰmie.ꝗ&̊ eſt actꝰ vtutiſ
ñdeo ꝙ dare eliã ſub circũſtãtijs ðᷣbitis actꝰeſt
iis vel vt pᷣncipij.ſ.cũ elicit᷑ a vᷣtute.vel vt ter
mi. ſ.cũ dat᷑ a n hñte hitũ vᷣtutis diſponente ſe.tñ
Bad vtuxẽ dare.n. eliã ſub circũſtatijs ðᷣbitis ſẽꝑpẽ
actꝰrectꝰ.actꝰaũt volũtariꝰrectꝰ. vel elicit᷑ ꝑ vtutẽ
vel diſponit ad vtutẽ. pm in opp dð ꝙ mĩa
põt accipi ꝓ paſſiõe.⁊ ſic nõ ẽ virtꝰ.vel p hitu volũ
taris quo abilitat᷑ ad ſubueniẽdũ ꝑp deũ mit̃ie ĩidi
getis. ſic eſt vtꝰ.pꝰmõ ponit᷑ a dam.ſpẽs triſtitie.
d 2“ d ꝙ dare eliã act'eſt libalitatis. qꝛ q;uis
nõ ois libalitas attẽdat idigẽtiã illiꝰcui dat᷑.tñ vna
ſpes eiꝰ h attẽdit.⁊ illa ẽ mĩa cuiꝰactꝰ eſt eliã dar᷑.⁊

ſic cũ libalitas ſit aliquo mõ ꝑs potẽtiał iuſtitie. da

re eliã magis vr̃ ꝑtinẽ ad iuſtitiã qᷓ; ad aliquã aliaxʒ
Ittuo cardialiũ vtutũ.Ad ʒ'dðᷣ ꝙ dare eliãa non
eſt actꝰ vtutis niſi cũ eſt ðbitõ mõ circũſtãtiatꝰ ⁊ ſic
nunqᷓ; põr eſſe niſi rectus.
„5 er
— vtꝝ dare eliã ca
Ecundo querit ras beezte⸗
vVjꝙ nõ. licitũ ẽ vnicuiq; retier̃ qð ſuũ ẽ
G hõ fac eliã ð ſuo.g hoĩ nõ dar̃ eliã licitũẽ.qð nõ eſ

et vexꝝ ſi dar elia caderet ſub pᷣeepto¶Itẽ ſi eẽt ÿᷣ⸗

ceptũ reduceret᷑ ad vnũ ð decẽ pceptis.·nõ ad pᷣce⸗
p"negatiuũ.qꝛ dar̃ eliã aliꝗd affirmatiuuz eſt. nec
ad pᷣceptũ affirmatiuũ.qꝛ nõ ad aliqð pᷣceptũ affir⸗

. Axi.

matiuũ pᷣme tabule.qꝛ illa ꝑtinẽt ad vᷣtuxẽ latrie.vt
ili. ʒ. di. 37. oñſuʒ ẽ. nec ad beepen affir Matiuũ.pe.
tabule qꝛ ñn eſt niſi vnũ.ſ.ð hon
re ehã ñ cadit ſub pᷣcepto.tẽ ſi eſſt ſub pᷣcepto tũc

jõe parẽtũ. ̊ da

quotiẽſcũq; hñs hõ vltra id qð ſibi ncciuʒ eſt.ñ da
ret ullud idigẽti petẽti moꝛtali peccaret qð falſũẽ.
õt illð cadit ſub pᷣcepto ſine quo charitas eſſe
nõ põt.Iʒ ſiẽ diẽ̃ Jo.i.j.cano.ſua.c.ʒ.ꝗ hũerit ſuꝑãʒ
huiꝰmũdi ⁊ viderit freʒ ſuũ nccĩtẽ hre.a clauiꝰ vi
ſcera ſua ab eo qũo charitaſ di manzi eo.q.d. ñ ma
net. dar̃ eliã cadit ſbᷣ pᷣceptol tẽ pᷣm phi..ethi.

c.⁊.lex dat pᷣcepta de actibꝰoĩuʒ vtutũ.ſʒ vt ĩ pcedẽe

ti qõe hitũ ẽ dar eliã eſt actꝰvᷣtuns.̊ ẽ ſub pᷣcepto.
neꝙ daf eliã eſt ſub pᷣcepto legis nãe.a legis di
ume.⁊ legis poſitiue.lex.n.nãlis pᷣcipᷣ pximũ ve dili
ger̃ nõ timmõ affectu.ſʒ ẽt effcũ.qꝛ n eſt verꝰaffectꝰ
niſi ſeq̃t᷑ effectꝰſi poſſi.eſt ꝗq ̊ idigetie fris ñ ſubueit

nõ veracit᷑ ipʒʒ diligit.qð volẽs inuẽ btũs Jo. diẽ in

ſcano.ſua.c.ʒ.filioli ñ diligaꝰvbo neq; ligua tm̃.ſ.
ſz ope? veritate.Texẽt diuia h̊ pᷣcipit.qꝛ vt hr̃ ma
the.⁊5. xpᷣs ĩpꝛoꝑabit repꝛobis maxime ðfcus mie
opuʒ. In iur̃ canõico pᷣcipit᷑. vñ decre.di.gb. Frem
nr̃m.diẽ ð quodã epᷣo largã manũ hẽat. ncciteʒ pa-

hʒ.epᷣi vacuũ nom̃ tenʒ.⁊.j.e.di. Mõ ſitis.ð.paſce.
ſic dr̃ quoſi paſcẽdo hoĩeſ ſᷣuar̃ poteris ſi ñ paueriſ
occidiſti.⁊.⁊.q.T.Oiĩis dr ꝙ ꝗ negãt mĩaʒ faciendã
fugiẽtibꝰ⁊ nccĩtẽ patiẽtibꝰipᷣʒ xpᷣm negãt ꝗ eſt mia.
ſʒ cũ ſit pᷣceptũ affirmatiuũ qᷓ;uis obłget ſemꝑ.ñ tñ
ꝓ ſemꝑ ſʒp loco⁊ tꝑe.ↄſiderãda.n.ẽ facltas hñtis

⁊ mſia ĩdigẽtis.ſi.n.hõ hẽat aliꝗd qð ñ ſit nccĩuʒ ſu

ſtẽtatiõi ſue nãe nec illoꝝ ꝗbꝰtenet᷑ puidẽ ſiẽſt᷑ vxoꝛ
filij ꝗni ⁊ ancille.⁊ ſit ta nõbil nccitas ſeu idigen ex
pte illiꝰcui dãdũæſt ꝙ imineãt ꝓbabi ſig extreme
nccĩtis.tũc hñs tenet᷑ ex pᷣcepto ſbuenit idigenti.ſi

Et hõ hẽat aliꝗd ſuꝑfluũ ñ tm ſuſtẽrationi.nãe.ſʒ ẽt

ðᷣcentie ſꝑi ſtatꝰtenet᷑ ð illo eliã facẽ idigẽtibꝰẽt ſiñ
iuenirent᷑ tales q̃ eẽnt ↄſtitutiĩ ncciĩte pᷣacã.⁊ ſi pleſ
occurrãt idigẽres ꝗbꝰoibꝰſubuenirñ poſſit tenet ce

teris ꝑibꝰmagis ĩdigẽti ſbᷣuenir᷑. Ad p ĩ oppdð

ꝙ ſupfluũ ſuſtẽtatiõi tue nqe.⁊ ſi ſit tun ꝓpꝛiũ q;tuʒ
ad diſpẽſatõeʒ ſeu auctoꝛitateʒ admiſtraãdi S
ad vſũ illoꝝ eſt ĩꝗbꝰ vides ſigna pbabilia in ne
ceſſitatis extreme niſiſbueniat᷑ eiſdẽ.a ſili aliqmõ
dico ð ſuꝑfluo ðcẽtie tui ſtatꝰreſpcũ idigentiũ citra
pᷣdcãʒ necĩtẽ. Uñ g illos ꝗ ð ſuꝑpfluo mõis pᷣdcis idi

gẽtibꝰſbᷣuenif nolũt dr vcre. di. 427. Siẽ eſurienn

paãis ẽ quẽ tu ðtines.nudoꝝ veſtuntũẽ qꝗð tu rexlu

tit᷑tibꝰoccurrat alienã inopiã ſuã credat.qꝛ ſi ; nj

dis.miſeroꝝ redẽꝑtõẽ ⁊ abſolutio pecũia quã tu in

fra ðfodis.⁊ ĩ hͥ apꝑet ꝙ eltã dar̃ eo mõ qceaditſub
pᷣcepto mitũ pticipat ð rõe actꝰiuſtitie.UIñ⁊ glo.ſĩ
illð math..Cũ faẽc eliã.dr elia ẽ ꝑs iuſtitie.⁊ qᷓ;uis
hꝰpᷣcepti traſgreſſoꝛes ñ ſẽꝑ puniãt᷑ lege hũana.pu
niunt᷑ tñ lege diuia. pʒ.n. ſniaʒ aug.Iꝰ.li. ð li.ar. lon
ge añ me. młta ipunita iuſte ſeliaug lege huang.
q̃ tñ iuſte vidicãt᷑ lege diuia.¶ld ꝛm dð ꝙ B pcepᷣ

reducit᷑ ad pᷣceptũ ð hõꝛatiõe parẽtũ ſbᷣ qꝰ cõphen⸗

dunt᷑ pcepta affirmatiua ð opibꝰpietatis.Adʒ

dð ꝙ ñ dãs eliã ĩ caſibꝰſupᷣdcis moꝛtalit peccat.al

aũt darẽ eliam eſt ↄſiliũ nõ pꝛecepnj.

5 vtz dare eliã ſit ma
E t 10 quer it gis ſatiſfactoꝛiuʒ int
ptes ſatiſfactõis. Et vr̃ ꝙ f. auic.To.meta

phi. c.z.loquens ð obſeꝗjs q̃ impediunt᷑ ꝑꝑ deum

1

1

ntet⸗

Snenhe
uuli
ctoird
iitmnb⸗
etr inie
inltiſtnt
ennlu
rugsett
noclinſin
Ghingisf⸗
enita
puſun
eodchien
gnnarelver.
ienig
g
netialcneN
ſclopeneuäe
goͤred⸗
Vittaole
liberiſoptn
ctois velio⸗
ſole ccco⸗
tuitinoneta
ij echucicd
Alubonaſhcie
tidai odei
Ateidedalan
Dhaſneraafe
Eachiguon
* Phanen
Poradrndd
ſiküͤ
uterpns.
teztanp
Coochiein
ſcemnolst
herntiujel
tuidgnior?
cai
ngnalenn
Mkatiod icline⸗
nhl, en.
ndgilgbii,
Walalcdsft
ſnmnidtein
ſocarigei
We
4
1
ſ
nneſſumn
ſöomnͤd⸗
leseintſpiei
etlt püali
coni hoid
iſfltitci
liie
eenſe dch
nkismult

rcee
ſinineco⸗
Ainimi

.

icke
d ritſi
ieerru
wlutzini
üniknti
tMüniagli
elſnniit

Tefans iſhi
olegsnie tn
tfü gnete
ii ine ſſisin
Ksmmidtüs
er egzligen
Wdiedttb
Wsnurmfcs
i iden N
Wnmäber. Mär
i wrnsiiun
jpgrckniirn
inschcetingin

rüi
nimtnnnn
rimmininſiin
PE er i
Kami M
intilemien

ten tin tii
. it
i rti i
— 6 MMN

.ctionẽ ſint cae Rcõꝛũ excidende.illudn
tiſractoꝛiũ qð eſt peioꝛẽ radicẽ pcci.ſʒ ula eſtſu2

—

diẽ ꝙ ebige. obſequijs illud eſt acceptabili⸗
ꝑ qð agẽs parat in deo?tee
7 ad ipᷣm factꝰq̃i pꝑs ei.⁊ hecẽ oro.Itẽ cũ ꝑ ſatiſi
Reoru excidende.illud magis eſt ſa

bia vite ↄ quã ẽ directe oꝛo.ꝗ̊ oꝛo ẽ magis ſatifacto
ria ĩter ſatiſfactiõis ꝑtes.
poꝑa penalia.ſʒ iein nmmagis eſt penale q; dehatio
1S magis eſt ſatiſfa toꝛiũ q;ᷓ elia.¶ Cõtra illud
magis eſt ſariſfactoꝛiũ cui maxie appꝛopat ſcriptu
ra oriari pccis.ſʒ elia eſt huiuſmõi vñ eccli.ʒꝰ ignẽ
ardẽtẽ extiguit aqᷓ.⁊ elia reſiſtit pccis. elia eſt ma
xime ſatiſfactoꝛia. Itẽ poſtq; thobi.lꝛ.dcm̃ ẽ.bo
na ẽ oꝛo cũ ieiuꝰꝛ elia.ð ena ſpa it᷑ſubiũgit.qm elia
a moꝛte liberat.⁊ ipa ẽqᷓ purgat pccã ⁊ facit iuenir
vitã eternã.̊⸗
ium vyel oꝛo.( ld iſtã qõnẽ dicũt ꝗdã ꝙ in ſatiſfactõ
ne triaſunt.ſ.vitatio culpe ad quã maxie valʒ oꝛo.
ſolo pene ad quã maxie valʒ ieium.augmtũ gre ad
qð maxie valʒ elia.Et qꝛ augmẽtũ gre nobiliꝰẽ qᷓ;
vitatio culpe.qꝛ nõ vitat᷑ malũ niſi ꝑꝑ bonu.⁊ qð/
libet iſtoꝝ meliꝰẽ qᷓ; ſolo pene.iõ iter ꝑtes ſatiſfa/
ctiõis vtilioꝛẽ ełia.⁊ oꝛo vtilioꝛ qᷓ; ieium.quã ↄclu
ſionẽ ↄcedo. Alittñ poſſuʒ eã declare.elia.n. ðbi
ta itẽtione fcã aliquo mõ vtutẽ ↄtinet oꝛonis ⁊ ieiu
nij.qꝛ elia eũ cui dat᷑ obligat ad oꝛãdũ ⁊ ieiunãdũ ⁊
alia bona faciẽdũ ſi adeſt facultas ꝓ dãte.elia ẽt in
qᷓ;tũ dat᷑ ꝑꝑ deũ eſt q̃i qdã oblatio deo fcã. oblatio
aũt fcã deo aliquã vi hʒ oꝛonis.inq;tũ ẽt exterioꝛa
bonaſunt ad ſuſtẽtationẽ coꝛꝑis.ſubtractio eoꝝ ꝑ
ełliam aliquo mõ vtutẽ ↄtinet ieiunij.oꝛo ſilr vtute

gliquo mõ ↄtinet ieiu.qꝛ in oꝛone aia regimi coꝛ/

ꝑis minꝰintẽdit.⁊ ex ↄnti coꝛpꝑꝰ ðbilitat.ſiẽ g̊ͤ vtuo
ſioꝛ eſt aĩa itellectiua qᷓ; ſenſitiua.q; ↄtinet ipiꝰ vir
tutẽ ⁊ plus.⁊ ſenſitiua qᷓ; negati.qꝛ ↄtinet ciꝰ vtu/
teʒ ⁊ ampliꝰ.ſic magisẽ ſaxiſfactoꝛia elia q; oꝛo.⁊
oꝛo qᷓ; ieium.q;uis elia ñ tm̃ excedat oꝛons⁊ ieiu
ĩ eẽ moꝛis q;tũ aĩa itellectiua excedit ſenſitiuã ⁊ ue
geratiuã ĩ eẽ nãe ¶Ad pmin oppdð ꝙ oꝛo ᷣmeſſẽ
tiã dignioꝛ ẽ qᷓ; dõatio elie.ſʒ tñ qᷓ;tũ ad vſũ vtiliꝰẽ
dar e elid qᷓ; oꝛar᷑.⁊ ſic dʒ ĩtelligi vbũ auic.qꝛ mm oꝛo
Zerraarccananibmnodhimarti Pet
ꝑ nmedi aſuetudis ↄrie.iõ ð ilio ðᷣmonio qð erat de
putatũ ad iclinandũ hoĩies ad malã ↄſuetudinẽ. dr

math. 127. ꝙ eijci nõ põt niſi ꝑoꝛonẽ⸗ rn ac
ti⸗

zndð ꝙ õ ſuꝑbiã vite ẽ et elia.qꝛ vt ſupiꝰhitüẽ
net aliquã oꝛois vtutẽ¶d zoð ꝙi ſatiſfactione
plus attẽdeda ẽ bonitas qᷓ; penalitas.elia aũt me/
lioꝛ ẽ ieiuꝰ q;uis ieiu ſit penaliꝰſimpłr.qð iõ dico
ꝙ aligbepenaliꝰeſt ełiant dare q; ieiunare.
arto querit᷑ vtrũ elie coꝛpales pᷣfe/
R! Idrende ſint ſpũalibꝰelis. Et vr
ꝙ ſic. math. 25. E†ps pᷣdicit omiſſiöes opum
mĩe qͥ ipꝛoꝑabunt᷑ repꝛobis ĩ iudicio.nõ fit metõ ni
ſi ð omiſſiõibꝰeliaꝝ coꝛꝑaliũ gi fieret niſi coꝛꝑa⸗/
les eẽnt ſ bpäalib pfgedcaſigke oꝛꝑal elia pᷣferẽda
?oꝛoni. ſʒ ð oꝛone põt fieri eſia.ꝗ.n.oꝛat ꝓ alio ſibi
miaʒ ipẽdit.cũ oꝛo ſitres ſpũal elia coꝛpalpᷣferen
daẽ ſpuali ¶ Contra ſpus pfert᷑ coꝛpi. Sa ſilj ⁊ elia
ſpũalis pᷣferẽdac᷑ lieSelmtengiac, .Due.
elia coꝛdis multo maioꝛ?ẽ q; elia coꝛpis Mn ſt
elie pure coꝛꝑales.vt cuʒ dat᷑ vel ſit aligd coꝛꝑale
ad ſubuẽtionẽ coꝛpalis idigẽtie pximi q ſũt ſepteʒ.
viſitare iſirmũ.potar᷑ſciẽtẽ.cibar̃ eſuriẽtẽ.redime

rat.q̃ſi ſit loquẽs in deo ⁊ tẽdẽs in 15;
A2

tẽ ſatiſfactio faciẽda ẽ

vr ꝙ ſit magis ſatiſfactoꝛia elia q; ie

. 1)
re ĩcarceratũ.veſtire nudũ.reciꝑe hoſpitẽ.ſepelire
moꝛruũ q̃ Hͥ vſu ↄtinẽt.⸗ i to poto ciboredimo
tego colligo cõdo.q̃dà ſũt pure ſpũales.ſ.cũ dat᷑ vl
