idN recipiebant. nõ. n. inquãtũ ſacra erãt inſtituta ad opoꝛtetrñdere ſacr̃oꝝ eius ꝑfectio.æ iõ rõnale fu
ſrgnamn gr̃am ↄferendã. ſz ad ſacra gram ↄferentia.pᷣſign· it vt in illa.l.talia inſtitueretin ſacra in quoꝝ ſuſce
ench randa.⁊ H mõ ꝓcedunt argumẽra adꝛm. ꝑte.d prtiõe cõferret᷑ gra:qua hõ deo recõciliaret᷑.⁊ ð ſei
röfmn pm arm ad partẽ aliã dð.q munus habel acceptů uitute diabolicaliberarct᷑. c ã pᷣdicta lex ſt. l. no.
miminudn fuit ðo ſicut opꝰ meritoꝛiũ ex fide ⁊ caritate factũ. ſedtur ꝙ in ſuſceptiõe ſacroꝝ no.l.ofert᷑ gra.i/Ad
ge aen / nõ tanq;ᷓ ſacrm loquẽdo ðᷣ acceptiõe q ipoꝛtat gra ꝰ pmũ in oppi dð.ꝙ ſacrm ſub rõne qua ſacrm eſt
mrinnnn tie gratũ faciẽtis collationẽ. ld ꝛm dᷣ. q illa v? magis reſpicit ſuſcipientẽ q; ↄferentẽ. abſolutio
lninn nili fuiſſe opinio hu.q̃ mõ cõiter non tenetur poõr cni coꝛpoꝛis i baptiſmo nõ ſic hʒ rõe ſacſi p opa/-
— dici ꝙ ibilogtur de ſanctificatiõe q̃ ꝑmeritũ acq rationẽ al baptizantẽ. ſicut ad illũꝗq baptizatur.
s it iir ritur. ¶ Ad ʒ' dðᷣ. ꝙ ſacr̃a ve.i.nõ erãt inſtitutata ⁊ nõ opoꝛtet q; ex vi ſacr̃i gra ↄferat miniſn ati S.
a s hl quã medicine ſanitatẽ efficiẽtia ſʒ taqᷓ ſuſtipiẽtia uis in miniſtrado ſi digne miniſtrat gram merea

e nnliuin

accepta⸗

a deo homini gra.ſʒ ſacr̃a ve.l.non

fectũ figurandi in ſuſ. cipiẽtibus ea bẽbãt ꝑ fidem.

* 4 4

6 $△.
—1 Si. 2 Arti.
Zian dð. ꝙ duo mquales in bona volũtate de· poſſibilis ⁊ ſit ad honoracri qcõſirmandũ ilö gen
bent recipere equalẽ gram q datur ꝑ meritũ ſuſei quodtenetun de actione igni Erni vurgatovj.
pientiũ. NHõ aũt poꝛteth̊ eſſe veꝝ de gra qᷓ datu· vigdetur q ſit ratõalis ? tenenda.Alij diènt ꝙ ſa . meſ
ex vi ſacr̃i tn pꝛo bona volũtate ſuſcipiendi ſaccz ganeninon eſt gratie efficans cauſa pꝛinci⸗ „ , un
Zfertur volentiplus de gra q;ᷓ ſi ſacẽm deſideratũů. palis nec inſtrumentalis.nec aliquã diſpoſitionẽ o G n
non haberet vim gratiam conferendi efficit in aia ſeh Ei tanto de lae⸗ deſſccre r3 4
Leſide Pitiir vt ſacramétũ tiam. qꝛ ex inſtikutione diuina ſemꝑ diuina vir
Ecũdo quer itur. ſit efficiens ca digne ſuſcipientibus ea efficit eam.pꝛo tanto er-
ℳ☛ illi? gratie qᷓ ↄfertur in ſacro. Et vi ꝙ ſie go dicuntur conferre gram ꝗa ſemꝑ hit cõcomi⸗ eſie
ſacxr̃a no.l.ↄtinent gram.vñ in quadã collecta d. tantẽ vtatẽ diuinã gram conferentẽ dllas opiꝑio ci.
Perſiciant in nobis qſumus dne tua ſacumẽta nem muniũt per auctoꝛitates ⁊ ratiões.Dicit. n. cius
q continent.ſʒ non cõtinent eam realiter in actu Aug'.is. de cini.c. . ꝙ ſpũs operatur itrinſecus ds nns
ſieut vas continet aquã. vel intellectus ſpẽm itel vt valeat aliqd medicina que adhibetur extrinſe inqnätie
ligibilẽ. SO ↄtinet eam in vtute.ſicut cã continet efj· cus.ad h̊ etiã faci auctoꝛitas ber.expꝛeſſe ad hãc iBeſacis
fectũ.g per ſuã vtuteʒ ſunt gratie cauſa. tẽ ſi ſa paartẽ allegatã. Per rõneʒ etiq ſic arguũt.ſi ſacra⸗ cfl e⸗
cramẽta no.l.non dicũtur cõferre grãm nifi quia menta tanq; inſtrumentà grain efficerẽt vel diſ⸗ mtifin
ea ſuſcipiẽtibus ðs confert eam.tũc nõ iuſtiſicarét poſitionẽ ad gram in eig eſſet aliqua vᷣtus ꝑ quas byeritt
ex vi ſacriſed tantimodoer modũ meriti.⁊ ſi h facerent.aut ergo coꝛpoꝛalis non põt pꝛoximuʒ ſtießi
= a ſacramẽtis ve.l.inſtiſicado nõ diſterrẽt. vi eſſe pᷣncipiũ agendi in aiam. nec ſpnalis.qaſpiri- mnuſn
illam gram quã conferunt efficiant. ¶( Item Augꝰ nmualis vtus no eſt imediate in coꝛpoꝛali ſubiecto. tniſe
omel. So. ſuꝑ Jo. vltra mediũ.⁊ habetur p.q.p. S n eis nulla vtus eſt per quã poſſint etiã tanq;; in rettiel
detrabe. AUn iſta tanta vtus aque: vt coꝛpus tagit ſtrumeuta efficere gr̃am vel in aĩa diſpoſitionem (Pspe
coꝛ abluit.ergo vꝛ ꝙ in ſacramẽto ſit vtus ꝑ qui ad eam.. MPꝛeterea ſi efficerent in aĩa aliquã diſ⸗ ſlits
efficit nie ablutionẽ quã niſi efficiendo gram face poſitionẽ. aut h̊ eſſet creando aut educendo eẽs de ſuimi
re nõ poſſet.( Contra.b.in ſermone de cena dnii. potentia aĩie.non pꝛimo modo gꝗa creatio non põt . . eicke
ſicut inueſtitun canonicus per libꝛñ. abbas ꝑ bacu eſſe a creatura. nec ficut ab agente pᷣncipali. nec ſi etrt
lñ.epus p anulũ.ſic diuiſiões gratiaꝝ diuerſis ſũt cut ab inſtrali. aliter. n. pꝛobabilitatẽ hiet erroꝛ di nhhi
tradite ſacramẽtis.ſed liber nõ eſt c efficiẽs pꝛe centiũ ꝙ paintellia creata aliã creaſſet iĩ vtute cãe wicts
bede q confertur. nec anulus epiſcopatus. nec ſa? pᷣme nec ſcdo modo quia in baptiſmo nõ fit diſpo Ptiece⸗
cramenti gratie. ¶mtem ſacramenta non ſunt gqg ſitio in aia ad recipiegdũ gram niſi eqracter quia i
tie cauſa eſſiciens equiuoca. qꝛ effectusnobilio tnyon gducitur de potẽtia aie ſgd cre ſtur. vndeĩi
mogdo eſt in tali cauſa q; ſit in ſe ipſo.ſed gratia ñ aia dẽ Enpumi. ſtrekere⸗ cũ panis traſubſtätia nun
eſt nobilioꝛi modo in ſacramæto q; in ſeipſa. nec tur in coꝛpusxpᷣi.non vr aliqua pbabilitas ꝙ vba * ie
cauſa vniuoca quia talis cauſa cũ ſuo effectu ẽ ea aliquã diſpoſitionẽ faciat in pane ad illã tranſub- Ati
dem ſpecie. ſacramentũ aũt ⁊ ꝗratia nõ ſunt eiuſ- ſtantemtionẽ. nulla.n. diſpoſitio in pane ad illã trã Win
Qez ſpeciei. ſed oĩs cauſa efficiẽseſt equiuoca vel ſubſtantiationẽ regꝗritur. ſilr illa ſacra quox eſ̃ da
FYninoca. ſacramentũ non eſtgratie efficiẽs ca. tia ↄſiſtit in vſn nulla ꝑ aliquã vtutẽ q̃ ſit in eis ſ⸗ une
ie⸗ Alugli. 83 c.q. d. 4. vicit ꝙ quedà dens cit in aĩgad diſpoſitionẽ ad graʒ Qui vult te⸗ W
faciens perſeipſum que ſolo illo dignaſunt. ei nere iſtãa opinionẽ q̃ mihi vꝛ itelligibilioꝛ põt dice cotn
qʒ ſoli cneniunt ſicut eſt illuminare aias.cũ ergo read pm in opp ꝙ ſacr̃a ꝓ tãto dicũt᷑ graz ↄtiner .R in
aie illuminent᷑ per grãm. ipſe ſolus per ſeipᷣm emfi a:ſẽpcollatio gr̃e ↄcomitat᷑ ſuſceptionẽ eoxꝑ ĩinſti . ſan
cit cam in aia. qð non eſſet verũ Alliue gratie eſ ti opletiõis ſue niſi fuerit ipedumta ex ꝑte ſuſcipiẽ. *Z
ſet ſacramentü efficiens cauſa ¶ld iſtam qõneʒ tiũ.¶ld ꝛ1 dðᷣ.ꝙ ſacra dicũt᷑ oferre graʒ ex vi ſa⸗ DPeaei
dicht qdam ꝙ ſacramentũ eſt gre que ſuſcipienti ram̃tiñ qꝛ ꝑ aliq;ᷓ vtutẽ q̃ ſit ĩ eis ipᷣaz efficiãt fiues emd
ſaelinconfertur efficiens cã non pᷣncipalis ſed in pᷣncipalr fiue inſtralr.ſʒ qꝛ in ipoꝝ ſuſceptiõè diuis n⸗
ſtrinentalis.non tñ ſicut attingens ipſam gram na vtus ex imutabili eiꝰ oꝛdiatiõe ſpali t aſſiſtitĩ . tcicf
ſicut actio dolabꝛe foꝛmã que fit in materia.ſed ſi aia ðᷣbito mõ ſuſcipiẽtiſefficiẽdo graʒ ꝑ ſacraſuſce· ntnß
cut attingens quandam diſpoſitionẽ ad gratie ſu pta:quia ad aie curationẽ fuerunt inſtituta.nõ ſeœ zigem
ſceptionenm nquantum. n. eſt inſtrumentum di· aut poteñ dici de ſacramẽtis ve.l. ex dictis patet af 8
uine mater ie eſt in eo ſpiritualis virtus.per quãa ſolutio ad zm¶ Qui vult tenere pꝛimã vpiniõe- ſei
attingit ipſam animãꝗ. ⁊ in ea cauſat diſpoſitioem poteſt dicere ad pꝛimũ contrg eam ꝙ ille ſmilitu inge
pꝛedictam. ⁊? ꝙ hoc ſit poſſibile per exempla de- dines quas ponit Ber. intellłgi debent in ſigniſi ane
clarant. Ignis.n. coꝛpoꝛalis in inferno inquanti cando non in modo cauſandi Ad em dicendum d
eſt inſtrumentum diuine iuſtitie: vim habet agẽ⸗ ꝙ effectus eſt nobilioꝛimodo in ſua cauſa equiuo mh it
di in anima quam al non haberet. caloꝛ etiam in caloquendo de cauſa pꝛincipali non de inſtrumẽæ ml
hinnano copoꝛe quauis ſibi relictus magis cibũ tali. Mon enim opoꝛtet cauſam inſtrumentalem Peene
conſinneret ;ᷓ in carnem conuerteretur. tameni ſiue ſit inſtrumentum cauſe vniuoce ſiue equino oc
gquantũ eſt inſrumentum animeregentis coꝛpus ce eſſe nobilioꝛem ſuo effectu. ſacramenta antem nceci⸗
vim babet conuertendi alimentum in carne. fan o non ſunt niſi cauſe efficientes inſtrimentaliter di Mkafpaſt
raſma etiam eum ſit quid ſenſibile ſenſtiua inte- ſpoſitionem ad gratiam. æ quia ſunt inſtninnenta Uirich
rioꝛi inquanam eſt inſtrumentuz intellectus ags cauſt eeuiuoce. ideo per redntionem etiam cãe gulliguon
tis cooperatur ad canduʒ ſpeciem intekigibilem dicüũtur equoce ⁊ voco h̊ cãz pᷣncipalẽ cãʒ equocã Mpoon⸗
in intellectu poſſibili quã per ſuam abſolutaʒ vir non qꝛ non ſit vera cãſieut homo pictus dicit᷑ ho int
. ritem faccre nonpolſet. cum ergo hec poſitio ſit mo eqſᷣiuoce. vel ſicut ſtella dr canis.ſed qꝛ ipa ?⁊ n⸗
* .
— „
„ . . .
£
*
„ .£
J £ſ
△

D
fmmndii
nu.
idiäntof
dnnnd
Ipoſiticnie
Aeſiceegn
Ndina vir⸗
oruntoe⸗
Pbit hon⸗
chezcpi⸗
tdes. Dicſn.
Tatmriminteas
Nbeturenme
expꝛelle dhei⸗
rgnüt., ſiſtan
ſcerit vel di
ua usg en
npötpꝛorung
üalis. gaſyin
vorgliſubiean
intetüätanihn
udidtionen
naisdliqnid
techcendoeide
laranononp⸗
tenapali. necſ
rhierenordi
Meimrecie
no noͤſt diſpo
icactergia
ethr. waci
isrilabſtäru
dus
MAärew
Henkadilin
Aavor
täirintst
labciea
,dicii Fn
nn torin⸗
gf her
G finii ⸗
Ctennt i⸗
hiitaſiin
nor iſk
adigshu
mniN
4
Cennſchi⸗
Nd
ſcuiregund
nde unn

einus effectus non ꝓniuooant᷑ in aliquo vno¶ Ad

53 ð. quſolss de Per ſeipſum illuminꝗr aias effe

cCtine ſicut pᷣncipalis cã. ſed diſpoſitiue èt illumiat

gquas pꝛo nobis xpᷣs aſumpſerat. vnde bapꝑtiſſnꝰ

eas ꝑ sliud a ſe tanq; inſtm operanse vtute ac c hon
goactio non eſt eadẽ.nã nõ eſt eadem.ſed gr̃a virtu
tum ⁊ ſacr̃oꝝ nõ eſt eadem actio.qꝛ grẽ̃a vtutuʒ ha

cepta ab ipſo ppcipalr mouẽte.

inquã tũ credita ⁊ exhibita. Mõ pmo modo. quia

tũc ſacr̃a ve.l.habuiſſent vtutẽ iaſtifſicãdi ex vi ſa

cr̃i. Nec ꝛ modo.qꝛhaptiſmus ⁊ euchariſtia fue⸗
runt iſtituta añ paſſionẽ xpij ⁊ a ſua inſtitutione ha/

buerũt vim graʒ ↄferẽdi.&ꝗ̊ in ſacr̃is nõ eſt vtusa

paſſiõe xpᷣi. Cõtra glo.ſuꝑ illud ad ro.v.ꝗ eſt foꝛ

ma futuri.ſic ex latere illiꝰdoꝛmiẽtis aſſumpta eſt

coſta vñ foꝛmata eſt eua.ſic ex iſtius.i.xpᷣi latere

fluxerũt ſacr̃a.ſ.aqua ablutiõis ⁊ ſangunas redè/

ptiõis ꝑ que ſaluat᷑ ecclia.¶ Itẽ Aug. xv. de cini. c.
xxvj. loquẽs de hoſtio.qð fuit ĩ latere arche dicit.
Pꝛofecto illudeſt vulnus qñ latus cruxiſixi lãcea

pfoꝛatũ eſt. ac appe ad illũ veniẽtesigrediunt᷑. qꝛ
inde ſacr̃a manauer̃t ꝗbꝰcredẽtes inijciant.¶ Rñn
deo ꝙ in inſtro duplexẽ vᷣtus vna que ↄſequit ma

teriã eius ⁊ foꝛmã abſolute ⁊ hec ineſt etex ſua cõ/
ditiõe.⁊ fic vᷣtus ſecuris eſt a fabꝛo.aliaq̃ nõ ineſt
ei niſi dum aggẽs eo vtit᷑.⁊ hes ineſt ei a mouẽte.x

ſic vᷣtus ſecut̃is eſt gcarpẽtatoꝛe.cũ g̊ ſacr̃a ſint is

ſtr̃a diuine miſericoꝛdie.nõ tñ in eis eſivtus quaʒ
hñt ex ſua ↄditiõe cuieſt vᷣtus lauãdi in aqua ſe

glia q in eis ineſt tmmodo dũ ſunt in vſu B eſt dã

dinina miſericoꝛdia eis vtit᷑ actu.⁊ H̊ nõ eſt iseis
abſolute nec ex ſua nãli ↄditiõe ſed a diuina vtute

mouẽte.loquẽdo de vtute pꝰmõ dicts vᷣtus nõ eſt

in ſacr̃is a xpᷣi paſſiõe.ſed vtus.ꝛ*modo dcta eſtiĩ
eis a paſſide xpᷣi ſicuta cã meritoꝛia.⁊ ab ipſo xpᷣo

inquantũ eſt deꝰ.ſicut a cã effectiua.a quo.n.ẽ ef-

fectꝰ inſtr̃i ab illo eſt inſtri vtus.ꝛꝰmõ dicta ſicut a

pẽtatoꝛe eſt ſciſſio facta ꝑ ſecurim. ⁊ vtus ſecu-

ris que ſibi nõ ↄuenit niſi dũ eſt in vſu.eſfectꝰ autẽ
iõis aie ꝗ eſt ꝑ ſacr̃a.vt ꝑ q̃dà inſtra diuie mi

ti
Kordiec aybi paſſione vt a c meritoria?⁊ a ðo0

vt a cã effectiua.vt in.ʒꝰ.liꝰ.oñſum eſt.qð aũt iſta

2 tuemõ eſt in inſtro niſi aliquo mõ ↄtinuetur vł

ↄiungatur illi a quo vᷣtus deriuatur.iõ in miniſtrã

da ſacr̃a:ręꝗritur ſides ecclie de xpᷣi paſſiõe q̃ ibſa

ſacr̃a aliquo mõ ↄtinuẽtur velↄingãturipſi paſſio

ni 2iũctiõe q̃ eſt.ꝑ Se mabtigenbt
Ap

ꝑ intẽtionẽ in ſpali vèl in gnãli.¶ Ad pm in opp'
dð. qð ⁊ ſi ſacra ñ ſint ſilł cũ paſſiõe xpᷣi realit᷑ tñ ſi-
iefent Dore: tnd⸗
xpᷣi ſacrarefert.¶ Ald ʒdð ꝙ baptiſmus cõpleta:
vrutem ſuã habet apaſſiõe xpi.vta cã meritoꝛis
inquãtũ credita ⁊ exhibira.a ſua tñ inſtitutione q̃

fuit an paſſionem habuitaliquã vᷣtutem a paſſiõe b is.
o¶Tertio vtrum fides ſine aliquo ſigno exterioꝛi.

xp̃i vt a c meritoꝛia deꝓpinquo futura⁊ expecta
ta 2ðð

an xpᷣi moꝛtem vtutem habebatremittendi oꝛigi

nale pccm̃.v conferendi gram.ſed non tantm ſi

Nanorif virym a paſſöe xpᷣi
Ertio querit ariginctlo volen
efficacia. Et vr ꝙ nõ.qꝛ paſſio xpᷣi tranſiſt
Teffſicacia qcroꝝ manet.ſed ſicut dic auic.vjme
ta.ijꝰ. Unaqueq; cã eſt cũ ſuo cãto.ã̊ in Acrisnõ
eſt vtus ſeu efficacia a paſſiõe xpᷣi tem ſi eſſet in

cacia à balliocxptA dem ga vtroꝛũq;.
eis vᷣtus a paſſiõe xpᷣi. aut eſſet iquãtũ credita. aut

fidem ecclie q̃ͥ ad paſſionẽ

.—v.
—

. Marto aner ρ vtrum virtutum
( Harto quer eum ſit eade,z
gfra. Et videt᷑ ꝙ nõ dani. li. z. c. xv. diẽ
quoꝝ nã eadem. hoꝛum actio eadẽ eſt. quoꝛum

bilitat ad bene operãdũ.gra ſacroꝝ ſanat.g̊ nõ eſt
eadẽ gra.Iteʒ in ſtatu inocẽtie erat neceſſaria gra
vtutum.non aũt gra ſacr̃oꝝ.oñſum eſt.n. ꝙ in illo
ſtatu nõ fuerũt inſtituta aliqua ſacr̃a. g non eſt ea-
em ga Kontra phi. x. metaphiſice.
MHõ ↄuenit plura vni qria eſſe.ſed vni ⁊ eidẽ pccõo
moꝛtali iz lga virtuun ⁊ ſacroꝝ.ergo nõ ſunt
diuerſe gre. ¶ Ntem ꝑ eandẽ vtutem accedit mobi

le ad terminu ad quem.⁊ recedit a termino a quo

ſed ꝑ gram vtutum mouet aia ad bonũ ⁊ ꝑ graʒ ſa
cr̃oꝝ recedit a malo:ſanati.n.eſt recedere a malo
infirmitatis.g eadem t gra ſacroꝝ ⁊ vtutũ. Rñn/

deo ꝓꝙ ſiue gra ſit realit idem ꝙ caritas ſiue no. di

co & eadẽ eſt ꝑ eſſentiã gra ſacroꝝ ⁊ vtutum diffe/
rens ſᷣm rõnem pꝑꝑ cõparationẽ diuerſam ad effe
ctus.qꝛ gra inquãtũ ꝑ ſacr̃m ↄfert᷑ directe.⁊ ime/

diate oꝛdinat᷑ ad ſanãdũ aiam a moꝛbo pcci. vel

ad ſanitatẽ augẽdã.gra aũt vᷣtutũ.i.gr̃a inquantũ

ab ea ſunt vᷣtutes ſeu inquãtũ eſt foꝛma vtutũ dire

cte ⁊ imediate oꝛdinat᷑ ad bene operandũ.⁊ qꝛ po

tẽtia nõ põt bene oꝑari niñ fuerit ſana.iõ etiã gr̃a
Gtutũ ex conſequenti reſpicit aĩie ſanationem ſi pᷣ/
ceſtit in ea infirmitas aliqua.⁊ qꝛ etiã ſanatio ani
KXaiſe potentias ad bene operandum.ideo

que confert᷑ in ſacr̃is ex conſequenti oꝛdinat
ad bonam operationẽ.ld pꝛimũ in oppoſitum

dicẽdum ꝙ eadem eſt actio vtriuſq; gre vt oſten

ſum eſt quauis ad eam ſub alia rõne oꝛdinet᷑ vna
gra q; alia. Ald ſcdᷣm dicẽdum.ꝙ in ſtatu innocc⸗
tie erat neceſſaria gra ſacroꝝ nõ tamen inquatum
cõfert᷑ per ſacr̃a nec inquantũ oꝛdinat᷑ ad ſanan/
dum ſed ad bene operandum ¶ Ad pꝛimũ ad par
tem aliã dicẽdum ꝙ quãuis vni ſub eadẽ rõne nꝰ
poſſint eſſe plura ria tñ vni poſſunt eſſe oria plu/
ra ꝓpfr plures rõnes que poſſunt eſſe realr in vno.

IVnñ pccõ inquãtum eſt moꝛbꝰaie oriat᷑ gra ſacr̃oꝝ.

inquaãtum ꝓhibet potentiã a bene operandoↄ/
riat᷑ ei gra virtutũ.(cld ſcdᷣm dð.ꝙ non plus con

cludit niſi ꝙ realit eſt eadem gra per eſſentiã. die
cte tñ ⁊ imediate oꝛdinari ad receſſum ad termi-

num a quo ⁊ ad acceſſum ad terminũ ad quẽ põt
eſſe cã differentie m rönem. „„

¶ Articulus quintus.

Onſequenter qium de g.

circa hoc querunt᷑.iiij.¶ Oꝛuno vty
in paruulis in.l.nature purgaret᷑ oꝛi-

— inale pccm perſaannaci Ae
cundo vtrum efficiebat ad hoc ſides infomnis.
Kräjre que ⁊ quot fuerunt ſacr̃ain.l mature?⁊ a

us 7 quãdo quomodo fuerũt inſtituła. ⁊ ſi erãat
adultis necłèſſaria ad ſalutẽ.

NARonda in paruulis in
imooſtendo ain non pur

cipiũ.⁊ habet de ↄſecra.di.iiij.ꝗ
citat męgr in l̃a huiꝰdi.c.v.qð apud nos valet a-
qua baptiſmi hoc egit apud veteres pꝛo paruulis

. 3 batur oꝛiginaledccm̃ ꝑſidẽ parentů. qꝛ ſicut di
Zit apoſtolus pæid cor. I2 Maioꝛ eſt caritas i ſi⸗

des ſed ꝑ caritatẽ vnius nõ purgabat᷑ peccatum

alt erius ergo nec ꝑſidem Itẽ filiusnõ dãnabat
pp par entũ iſidelitatẽ.O videt᷑ ꝙ nec ſaluabat᷑ pos

„ %S *%

ecoꝝ fidem. ¶ Kõtra gre. li. iiij. moꝛal.cito poſt pn /

⸗ ⸗„

, apud nos.⁊ re/

ſola fides.i Rndeo pcem̃ oꝛigiale ẽ in paruulo nõ

ex actiõe ꝓpꝛia ſed ex aliena.rõnale & fuit vt ei poſ
ſet ſubuenire fides aliena oꝛigitiale pccm̃ ꝗqnon

hʒ vſum li.ar.ita vt ſibi poſſit ſides ꝓpꝛia ſubue/

nire.⁊ iõ cõcedẽdũ eſt ꝙ in paruulis in.l.nature ð
lebat᷑ oꝛigiale pcem̃ non tñ ꝑ fidem parentũ carna
lium. ſed etiã quoꝛũcũq; alioꝝ dirigẽtiũ fidem xpᷣi
immplicitã vel explicitã ad paruuli ſalutẽ.⁊ quauis
pccm̃ oꝛiginale nõ ſit actas nature ↄctũ per actuʒ
ꝓpꝛij ſubiecti.tñ qꝛ hit᷑ per actum generatiue na
ture infecte ꝑ malum acta pᷣmi parẽtis.Et qediri
gens ſuã fidẽ ad ſalutẽ paruuli ei ſubueniebat per
modũ meriti de ↄgruo.⁊ meritum ppꝛie loquẽdo

in actu oↄſiſtit.iõ nõ fufficiebat ad remittendũ oꝛi/

ginale pccm̃ fidei habitus.ſed reqrebat᷑ ad ̊ fidei
actus.t qꝛ directio actus fidei ad paruulũ eſt ꝑi

tentionẽ:ideo reꝗqrebat᷑ intentio applicans illum

actum ad paruuli mũdationẽ ¶ ld pᷣmũ in oppi
d ꝙ quauis caritas ſit fide nobilioꝛ. tñ qꝛ fides ꝭS

fundamẽtũ.⁊ homo pꝰꝑ eam eleuat᷑ ſupꝛa ſuafacił

tatẽ nãlem.ideo ſibi magis ↄceſſa eſtilla pꝛogati
na q; caritati.⁊ etiam vt facilius inueniret᷑ remne
dium pꝛo paruulo. qꝛ plures fideʒ hñt q́; caritatẽ.

¶ Ad ſcõʒ dð ꝙ nõ valet.ꝓnioꝛ.n.eſt deus ad mi

ſerandũ q; ad ↄdemnãdũ.⁊ etiam qꝛ motus fidei
ſubueniebat paruulo non ꝑ ſui cõparationẽ ad cre
Adentẽ ſed ad obiectũ qð eſtſalutis pᷣncipalis cau/

ſa.obiectũ aũt inſidelitatis efficere nõ põt nec dã

nationeʒ nec ſalutẽ qñ infidelitas ẽ reſpectu obie/
cti creati vt cum aliꝗs idolatra credit in idolum.

eñ aũt eſt reſpectu dei vt cũñ aliquis credit in deo
vnitatẽ nõ trinitatẽ ſieut ꝑ hoc bõitas obiecti nõ

ledit᷑.ita nõ vult deus ꝙ ꝑ talem motũ alicui alij
Siudicet᷑ q; ppꝛio ſubiecto.

Ecundo queritur m inpar
23 ture ſufficiebat ad purgãdũ oꝛigiale pccm

ſides infoꝛmis parentũ.t vr ꝙ nõ.plus.n. valʒ

ſides pp io ſubiecto q; alieno. Sed motꝰſidei in-
foꝛmis non põt iuſtiſicare ppꝛiũ ſubiectũ.g̊ multo
minus fides ifoꝛmis parentum poterit iuſtificare
paruulũ.tẽ fides parentũ iuſtiſicabat paruuluz
ꝑ modũ meriti:ſʒ fides infoꝛmis ſemp fuit ineffi⸗

cax ad merendũ. fides ĩfoꝛmis parẽtũ nunq; po

tuit iuſtificar̃ ꝑuulũ.¶ Cotra.certa ; pccm̃ ðbẽt eẽ
remedia.ſed nullus eſt certus vti foꝛmarã ſideʒ
habeat qꝛ vt dr eccle.9ꝰ. Nemo ſcit vtrũ odio vł

auamoꝛe dignus ſit. ergo ad delendũ oꝛiginale pec-

catũ in paruulis nõ requirebat᷑ in parentibꝰ fides

foꝛmata.¶ Mũdẽèo ꝙ fides comparat᷑ ad obiectů ꝰ*

⁊ ad ſubiectũ.ex pꝛima comparatiõe non eſt in fi⸗
de infoꝛnętas ſed ex ſcda. non. n. eſt ſua infoꝛmi⸗
tas ex parte obiecti ſed exparte ſubicti. fides ãt

parentũ paruulis ſubueniebat ꝑ comparationem
ad obiectũ P eſt ex ſalutis cã non exſui cõparatio

ne ad ſubiecth̊. ⁊ ideo as pu
ꝙ plus valet fides ſubiecto ꝓpꝛig qᷓ; alieno ⁊c̃.di-

gãdum peccatũ actuale moꝛtale cũ factũ ſit volũ⸗

ex actiòe aliena.in ſubiecto aũt fidei oꝛmis ſem⸗

Q facilius obtinet᷑ q; remiſſio actualis.

ſine aliquo ſigno exterioꝛi.⁊ vr̃ ꝙ nõ.ſi ſolus inte⸗

tibꝰ fidelibꝰnunq; remedioõo oꝛiginale carere po⸗ .
ↄoditiõiguiſſent paruuli in.l.nature q; in.l.euãge

on fick s. (Al

dem exteriꝰ. cũ. n. in. l. euãgelica ſempꝑ reqꝗrat᷑.ali-
dʒõs exteriꝰſignũ de.l.cõmuni ad delectionẽ oꝛigia.

ſiliter reꝗreret᷑ in.l.nature:ſʒ hec opinio expᷣſſe ẽ
3 auctoꝛitas gre. allegatã in opponꝰ/ Alia eſt opi
nio coͤlunioꝛ ? dictis gre. cõſona.ſ.ꝙ ſufficiebat
iterioꝛ motus ſidei ꝑ itẽtionẽ directꝰad ſalutẽ par
uuli ſine aliquo exterioꝛi ſigno:cum nõ iueniat᷑ ad
tet ↄcedere ꝙ ille motus fidei ĩterioꝛ ſubueniebat
grui cuius iſufficiẽtiã ſemꝑ de ex ſua benign

fſupplebat.¶ Ad p“ in oppi dicũt aliꝗ ꝙ paruuluſ
dum eſt in vtero mr̃is adhuc eſt q̃ſi vna ouro cuʒ

huius rõ eſt qꝛ deus non oꝛdinauit vt per paren-
tium ſidem in vteris maternis regnãrentur quod

ſt tunc paruuli melioꝛis conditionis q; modo.
diun ſicuttunc. tamẽremedium perfectius eſt.

tur maioꝛem gram recipiũt q; reciperẽti.l.natur̃.

—„

Fndum in paruulis
ꝛiginalę peccatũ fides infoꝛfnis pæengũ ſufſacie
bat maxie cũ illũ effectũ nõ haberet ꝑ modũ meri
ti de ↄdignoſed de ↄgruo Aepm in oppi. cũ dr

co ꝙ veꝝ eſt eęteris paribꝰ ſed plus reꝗrit᷑ ad pur
tate ꝓpꝛia q; ad purgãdum oꝛiginale qð gᷣctum eſt

per eſt Moꝛtale pccm̃ actuale.nõ qꝙ; ſempꝑ ſit atus
eccãdi. ſed qꝛ cãtũ eſt per ꝓpꝛie volũtatis actuʒ.
Ad ꝛm dð ꝙ q;uis fides infoꝛmisſit inefficax ad
merendũ de ↄdigno.nõ tñ eſt inefficax ad meren-/
dum de ↄgruo miaxie remiſſionem oꝛiginalis pcci

2— — vtrum in.l.natu
Ertio queritur eumird nari
Apurgandũ in paruulis oꝛigiale pccm̃ fides
rioꝛ motus fidei ſuffeciſſet cũ ita potuiſſet eſſe re/
ſpectuparuuli nõdũ nati ſicut reſpectu nati potuiſ
ſet ꝑ fidem parentũ paruulus in vtero mris pur/
gari a pccõ oꝛigiali.qð falſum eſt.¶ Itẽ ſi ſola fides
ſine exterioꝛi ſigno ſuffeciſſet paruuli nati de parẽ

tuiſſent.cũ multi mõ de parẽtibus fidelibꝰ nati
moꝛiant᷑ anteq; illud habeãt remediuʒ:melioꝛis

lica qð falſum eſt.i. Cotra gre.iiijꝰ.moꝛa.⁊ habet
in lr̃a huius di.c.vOicit ꝙ ꝓ puulis ſufficiebat ſo
d iſta qönem dicit aliqꝗ ꝙ; cũ motu fi⸗
deiiteriosi reqrebat᷑ exterius ſignũ ad ↄfitendũ fi-

li n paruulo.⁊ reqrebat᷑ ẽt in.l.ſcripta videt᷑ qð

purgationẽ oꝛigialis peci pᷣceptũ fuiſſe aliqð ſignũ
exterius ad hãc haberi.⁊ hãc ſcdᷣaʒ opinionẽ ogoꝛ

paruulis nõ ꝑ modũ ſacr̃i.ſed ꝑ modũ meriſt F.
tate

mre ꝑꝑ ↄtinuationẽ eiꝰad eã.⁊ ideo qꝛ adhuc fepa
ratus nõ eſt ab ifectiõis ſue radice quꝗ vẽtre ma
tris vᷣxit ideo nũq;ᷓ de.l.cõi potuit paruulusi vte-
ro mr̃is regnãri:ſed rõ pa videt᷑ valere vt oſtẽ/
det᷑ inferiꝰdi.4·.q.ʒꝰ.articuli ſcdi in ſolutiõe ar/
gumẽti pᷣmi Et iõ alij dicũt ꝙ aut ꝑ fidẽ parẽtuʒ
poterãt egnãri ĩ vteris mr̃nis. aut ſi nõ.dicũt ꝙ

fuit congruum pꝛopter imperfectionem ſtatus.l.
nature quem non decebat tante efficacie ⁊ perfe/
etionis remedium. ¶ Ad ꝛm dicendum ꝙ nõ fuiſ
quia quãuis modo non ita in pꝛomptu ſit reme/

Ange ⁊ paruuli modo cũ a pccõ oꝛiginali purgan

1

(epopte
olsis
ebat⸗
Aaſahe
91..
e
ntitſ
leogfi
mſeind
Pomin
dicocn
cimeſa
ſacrape
ritinl,
incpan
hocene⸗
unert
ſtyrcspe
Emexrpe
ctiamin.
acis
oſerin
cratdil
Mech
mived
oano
goip
Gönad
cerdoni⸗
nderi vi
rinſaee
roadh⸗
sdn⸗
S
chde
ſone
Pibe
chcnſie
Cmn.!
cſoni
oeni
Nplſe
ſcnun
gusdie
lboeſemi
beßnzfar⸗
rc

Corchis
Neoinfüintn
frqndidn
ge triſni⸗

anedodel

ſſ deoinſp
irdi tic de
fcletn
Gpꝛehen

ieſün
nrſci

gimatone
Nlgcarmni⸗
Pwhntno,

1

1 0. .
lni pꝛopterea non ſufficiedat naſci de ſidelibꝰparẽ tione aialium: pᷣſigurabat᷑:xpᷣfutura paſſio:⁊ ngni
Nnmacing tibus aꝗ derctionem oꝛiginalis peccati. ſz opoꝛſicabat ꝙ ille cni offerebat dñs cat vite 2 moꝛtis
nopyn 4 tebat ꝙ aliꝗs ꝑ intentionem dirigeret actũ fidei Pꝛedicta aũt ſacfa a deo fnerüt ſtituta. Un hu.
e. „ad ſalute paruulieo mõ quo ſupius dectũ eet. Pbli. de ſacra. parte. r).c. iiijꝰ. Pꝛobabile eſt ho⸗ *
Snricnh Marto queritur que quotſunt ominẽ ad bec excrcẽda a pncipiò a deo inſtructü?
aͤimiſ⸗ n –☚ Sarte quen tvi ſacra in. I. na eruditũ fuiſſe. in quo patetẽt qñ fuerũt iſtituta. qz?
— ture. a quo.⁊ qñ ⁊ quomõdo fuerũt inſti · qſi ſtatim poſt lapſum:qð notat hu in vbis pꝓpoſi
leit⸗ ene tuta.⁊ ſi erant adultis ad ſalutẽ neceſſaria.⸗/Kn/ tis. cũ dicit a pᷣncipio.modus.ẽt quo de illa inſti .
e ſſdr deo ꝓꝙ ſi ſag a dicant᷑ ſẽſibilia ſigna:a deotꝑe.l.na tuit fuit iſpirado hoibus ꝙ in ſacris talibus ſe ex⸗
Nndſtin tue ⁊ nõ añte inſtituta:ad ſigniſicãdum eʒ ſacra ercerẽt Uñ huꝰ.vbi pᷣus.ouicimus ꝙ de hoieʒ
aliusei, pꝑ bomines demõſtrãda:⁊ ab eis frequẽtanda.ſic apꝛind hec exercẽda ↄſi erudiuit. Adultis aũt
naſftmnſint dico in.l. nature non fuerunt niſi tria ſacr̃a.ſ. de p̃ᷣdicta ſacr̃a neceſſaria fuerũt aliquo mõ ⁊ aliquo
— cime:ſacriſficia:⁊ oblationes:q̃ tangit huꝰ.pꝰli.de mõ nõ.ſic.n.modo nõ eſt nobis nccĩa ad ſalutẽ no
cnongnin, ſacra.parte.xj.c.. Matrimoniũ.n.quauis fue te ſidei ꝓfeſſio in aliquo ſignoſenſibili ꝓ quolibzʒ
— rit in.l.nature nõ tñsunc pᷣmo fuit inſtitutum niñi tpe⁊ in quolibʒ caſu.neceſſariũ tñ ẽ loco ⁊ tꝑe: ſic
wmmnle inquantũ eſt remediũ concupiſcẽtie.in ſtatu.n.in dico aliquo mõa ſili.qð nõ erat de neceſſitate ad
eſufrt nocẽtie fueratpꝰ inſtitutum inquantũ erat in offi· ſalutẽ in.l.ve.ꝙ hoĩes exercitarẽt ſe i aligbꝰſacr̃is
ileheriſ cium vt habet᷑ ge.ꝛꝰ.quaãuis in.l.nature fuerunt q;uis eſſet eis exercitatᷣo vtil meritoꝛia.vñn huꝰ
gſeen vᷣtutes penitẽtie:nð tñ ꝓpꝛie loquẽdo fuit pnie ſa- pli.de ſacra.pte.xj.c.iij.neq;.n.eſtimaãdũ eſt illa
uponiſſch, cr̃m:vt patebit cuʒ aget᷑ inferius de pnia. quãuis nãalis.l.ſacra ſiue decimas ſiue ſacrificia ſiune
chenmnmzt etiam in.l.nature fuerit ſacerdotium nõan ꝓpꝛie oblatiões ita hoi exnccitate idicta vtꝗ eanõ exe-
n vomisn fuit ibi oꝛdinis ſacr̃..lʒ.n.fuerit poteſtas a deo ad cutus fuiſſe reatũ pᷣnaricatõis icurreret quẽadmo
ctlrittun offerẽdum aliquid in ſignificatiõe rei ſacre.nõ tn dum ille ꝗ fidelr coleret meritũ deuotiõis ſue iue-
Mmlinacden erat diſtincta a ſeculari ptate.vñ ⁊ habet᷑ gen.ꝗ ꝰ nir eet. vñ cũ aliqð pᷣdictoꝝ ſacroꝝ in remiſſiõe oi
mannecug Melchiſedech rexſalem:ſacerdos erat dei ſum / Sinalis pcci ſiue pꝛo paruulo ſiue ꝓ adulto adhibe
nns idelb mi vt dicit glo. quod aũt hebꝛei omnes pᷣnogeni baßr nũillius ſacri vᷣtute ſed fidei a pccõ mudabã-
mani melion⸗ tos a noe viq; ad aaron põtiſices fuiſſe. dicit etis tur.tñ loco ⁊ tꝑe erat eis neceſſariũ ad ſalutẽ ſuã ſi
nrin euig glo.ſuꝑ illud ge.xxvijꝰ Ueſtibus eſau volde bonis ꝗdẽ in aligbꝰſignis ſenſibilibꝰexterius ꝓſiteri.⁊ ſic
incn thabel qs rradunt hebꝛei pᷣmogenitos functos officio ſa põtitelligi vbiñ gre.qð adducit męr in lrja. Pꝛedi
ig ſoftcicdarſ⸗ cerdotũ. hobuiſſe veſtunẽuim ſacerdotale qu- ca aũt ↄfeſſio fiebat ꝑ oblones ſacriſcia 7 decia⸗
gcämd, induti victimas erebant anteqᷓ; aaronsligee tłes.qꝛ ꝑ oblones ſignificabat᷑ de oium creatoꝛ. „
iad,itendi turin ſacerdotem: noniuenit etiam ꝗe dñi ma ꝓſacrificia redẽptoꝛ. p deciatiões remuneratoꝛ.
fempregra dato ad hoc ↄſecrarent᷑ ꝑ aliquod ſenſbile ſignuz: In h.n.qð homo ſibiretinebat.viiij.ꝑtes ⁊ deci⸗
Nalccrione q;uis etiam circũciſio iſtituta fuerit añ.l.ſcriptẽ. mãq ꝑfectioneʒ ſignificat offerebat deo ſigniſica —
nra didei tñ magis ptinebat ad ſacra.l.ſcripte q.l.neure bati ſe impfectionẽ eſſe ⁊ ĩ deo ꝑfectionẽ. ⁊ perfe⸗
dechiniocit inq;tum fuit quedã diſpoſitio ad ſuſcipiendum. l. ctionẽ a deo expectari deber.
Nſlut ſcripta⸗ ad diſtinctionẽ populi cui.leerat danda.
nal c iſfi vñ hu.li.de ſacra.parte.xiiij.c.ʒ. Per acra cir ¶ Articulus ſerus.
ira inii cin ſaniset eſt raaſenens 8 acti⸗ anerie de .
nemnäin um.l.⁊ infra.e.c.antiquus ille ppł pꝑ circion- 1Nr iter auerit de. vj.
nl ciſionẽ ſigniſicatus eſtpoſtea ꝑ.l.infoꝛmatus. N᷑n Onſequenter e eer a⸗
iiticel eio etiã lapidis quẽ vnxit iacob ð quo habet᷑ ge. ca bᷣ qrunt.iiij.¶¶ vtrum zueniẽs
iſn xx viij.quãuis fuerit in tꝑe.l.nature ⁊ fuerit figurna fuerit circũciſionis ĩſtitutio.¶¶ Scðo
nmnihunn gſexratiõis altaris vel ecclie nõ tñ fuit ſacim mõö Vtrũ ↄueniẽs fuerit modi celebꝛandi
müng 1 Fulus dicto. ? lʒ ꝓbabile ſit ꝙ iacob illud feceriti circuciſiòis oꝛdiatio¶ Certio vtxꝝ ſuſcipiẽti ciecu
ridnnnn ſpiratiõe diuia.nõ tñ de?hoc iſtituit p illo tꝑe hoi ciſionẽ ↄferret graʒ circũciſio. Quarto vtꝝ ↄue
m ng daSarrit om ſmain Eenduis eriã diluuni; niẽs fuerit circuciſiõis ceſſatio ſeu euacuatio.
N bapnpᷣfigurauerit ſᷣm ſniam beati pe.?. canoni ꝭę· ZE ondo noguerit coue
cntue cꝗ. ſ. ch. Te dani. li. iiij.c.j.nõ dʒ numerari inter Kun ooſtendo niẽs Lircůciſiõis
ninche d ſacr̃a.l.nature accipiẽdo ſacr̃m modo ſuperiꝰ di/ iſtitutio.qꝛ vt tactũ ẽli.ij.pccõ oꝛigiali nõ
nnnnis 4 cto.qꝛ ;uis ſignificanerit rem ſacratã nò tñ fuit a debet pena ſenſibit.ſʒ ĩ circuciſiõeẽ penaſenſibił.
ue e deo inſtitutũ tanqᷓ; ꝑ hoĩies miniſtrãdinn ⁊ ab eis nõ fuit ↄueniẽs iſtitui rmediũ 5oꝛigiale qð hfet
Gnn frequẽtãdum. Imolatio etiã arietis p iſaac ð qua ãnexã ſenſibilẽ penã Otẽ q;to medicina ẽ facilio
un ge.xxijꝰquauis imolationẽ xpi ſigniſicauerit.tanmm tãto ẽ melioꝛ.ſʒ facilioꝛ erat medicia ĩi.l.nature
mns idn loquẽdo de ſacro modopᷣdicto.ſacr̃m nõ fuit. ga pecm oꝛigiale q; cir cũciſio & melioꝛ.ñ fuit g ueni
nmtt 1 ſi deo inſpirante factũ fuit ad ſignificãdũ reʒ ſa- ens circũciſiõe iſtituc ꝓj remedio dimiſſo⸗ Cõtra
ning crã:tũ tũc deus nõ iſtituit ꝙ extũc hoĩes ſic facertet ge.7. De? iſtituit circũciſionẽ. ſed ois iſtitutio fa
immninn 2 frequẽtarẽt. Oblatioẽt pᷣmitiaxꝝ ſub oblatiõibꝰ cta a deo ↄueniẽs᷑.gO ↄueniẽs fuit circũciſiõig ĩſti
mmfen e compꝛehenſa eſt. Si aũt ertendat᷑ nomẽ ſacri ad tutio¶ Rñndeo ꝓ ↄueniẽs fuit iſtitutõ circũciſidis
in H oimne ſignũ rei ſacre gnãliter ſic in.l.nature pra rone mõbi quẽ iſtituta fuit cir cũciſi troe tpis i
mimmns in fuerũt ſacr̃a ꝙ; illa tria ſupꝑius denoĩata.qud per quoiſtitutꝭ fuit.⁊rõe pſone cui p da a fuit. mobꝰ
i unpc in decimationẽ ſigniſicabat᷑ peccatoꝝ remiſſio.ꝑſa- eniõ quẽ iſtituta fuit circũciſio erat pecm oꝛigina
unmminndi⸗ crificia:carnis moꝛtiſicatio.ꝑ Kenate Mi le dqð expꝛeſſe repnñtabatcircũciſio.⁊ quantim ad
, ſcnuipit, ris exhibitio/ꝑ ſacrificia ẽt ᷓ ↄſtebant in inola- cãm ? pceſſum? effectum. Coõtrahigur. n. peccatñ
. D
☛●
2 △
. . .
„ —
ℳ
—

pccm. gn

sriginale per pꝛopatienem libidinoſam quam

cauſam cireunciio repãtabat rõne mẽbꝛi in quo

fiebat qð deſeruit virtuti generatiue. ꝓceſſus aũt
fuit circularis qꝗꝛ pᷣmno ꝑſona coꝛꝛũpit naturã dein
de natura ꝑſonam quẽ pccſſum repntabat circin
ciſio ꝑ circularẽ pellicule inciſionẽ.effectus ẽ ſuꝑ/
abũdantia cõcupiſcẽtie quã repntabat ſuꝑfluitas
pellis que remouebat᷑ ꝑ circũciſionem. Et qꝛ illa
pellis ab illo mẽbꝛo ſeꝑabat᷑.ideo nõ tm̃ cã ⁊ pceſ-/
ſus ? effectus oꝛiginalis peccati ſed etiã eiꝰ dele/
ctio ꝑ circũciſiõeʒ ſigniſicabat.eius etiã iAtutiõe
tẽpoꝛis ↄueniens fuit.erat.n.qdam diſpoſitio ad
ſuſcipiẽdũ.l.ad diſtinguẽduũ pp. cui dada erat.l.
ab alijs populis? iõ anteq;.l.daretr᷑ debuit iſtitui.
Fuit etiã inſtituta ad ſigniſicãdũ ppi ⁊ ab alijs po
pulis diſtinguẽdũ ꝗ eſſet deo populus peculiaris
⁊ ſuo cultu ſpaliter macipãdus.⁊ iõ ↄueniens fuit

vt iſtitueret᷑ tꝑe abꝛae.q ſpalius poſt diluuiũſe di

uino cultu mancipauit. vn exiuit de terraſua ⁊ de
cognatione vt ſe ab infidelibꝰſepararet vt hæbet
ge.xij.a quo erat deſcẽſurus populus ꝗ.l.ſcriptaʒ
erat ſuſcepturus.⁊ de cui genere naſciturus erat
ſanctus ſaetoꝝ.Ex pᷣdictis pʒ ꝙ ↄueniẽtius fuit
dari circũ iſionẽ abꝛae q; alij ꝑſone.qꝛ nõ iſtitue
bat᷑ circũciſio ꝑ ſe niſipꝛo ppło ꝗ.l.erat ſuſceptu/
rus.⁊ diuino cultu ſpaliter mãcipãdus cuiꝰpꝛimꝰ
pꝛ ſe nõbiliter ? ſpaliter ab infidelibꝰ diſtinguens

⁊ ſeparãs fuit abꝛaã de quo dr ad ro..ſignũ aci

cepit circũciſiõis ſignaculũ iuſtitie fidei queẽ in pᷣ
putio vt ſit pr, oium credẽtium.pꝑ accñs tñũ valuit
multis alijs inquãtũ trãſtulerũt ſe multi ad ritumn
eoꝝ.(d p'n in opp'n cũ dr ꝙ peccato oꝛigiali nõ
debet pena ſenſibilis ⁊c.dico ꝙ nõ eſt veꝝ de pe⸗
na tpali que eſt vtilis ad ſ. alutẽ ſed de eterna que

ag ſalué eſt inutilis. Ad ꝛ mcũ dr ꝙ quato medi-

cina eſt facilioꝛ tãto melioꝛ ⁊c̃.dico.qꝙ veꝝ eſt cete
ris paribꝰ.quãuis aũt medicina in.l.nature ↄoꝛi/
ginale eſſet facilioꝛ cir cũciſiõe non tñ ita diſtincte
notificabat conditiões illius moꝛbi ſicut circũci/
ſio.vnde qᷓ;uis circunciſio fuerit difficilioꝛ tamẽ

fuit vriliox..

Ecũdo queritur ꝓtrũ couenies

— Cli fuerit modi ce
lebꝛãdi circũᷣciſionẽ oꝛdiatio.⁊ vr ꝙ non.
qvt hr̃ ioſue.v.ppls ꝗq natusẽ in deſerto ꝑ.xxxx.
anos in itinere latiſſime ſolitudinis incircuciſus
fuit ⁊ poſtea circũciſi ſunt a ioſue in galgala ſed il/
la dilatio Srenert iõis nõ legit᷑ eis iputata fuiſſe in
on fuit ↄuemẽs oꝛdinatio ꝙ fieret circũ⸗
ciſio die. viijꝰ.qꝛ traſgreſſio ↄueniẽtis oꝛdinatio/

nis pccm̃ eſt.ſtẽ in ĩſtitutiõe circũciſiõis nõ mã-

dauit dñs eam fieri cũ aliquo determiato inſtro.
ergo oꝛdinatio modi celebꝛãdi circũciſionẽ cũ cul
tro lapideo nõ fuit conueniẽs ſed magis vr fuiſſe
adiuentio A Contra modũ celebꝛadi circũciſionẽ
iiũ ad mẽbꝛum ? quatũ ad diẽ de oꝛdinauit. vt
habet ge. vij. vt habet᷑ etiaʒ ioſue.v. Ait dũs ad
ioſue. Jac tibi cliros lapideoſ a circũcide ſo filios

iſrael. cum ergo ꝗcquid oꝛdinat᷑ a deo ſit ↄueniẽs s

dↄueniẽs WE modus celeb:adi circũciſionẽ.⁊ quã/
tum ad mꝑb:ũ. quaãtũ ad diẽ. æ quãtũ ad inſtru-
nẽtuʒ. ¶ Rndeo ꝙ ↄueniẽs fuit oꝛdiatio modi ce-/

lebꝛãdi circüciſionis. ↄueniens.n. fuit ꝙ celebꝛa/

retur in meib;ꝛ deſeruiẽti generatine vtpʒ ꝑrõ

quos circicidit ie

vVvel augebantur. ¶ ſii
bat niſi quod ſignificabat. ſed mon ſigniſicabat
niſi peccati remiſſionem. ergo ita per eam pec-
catum remittebatur ꝙ gra non ↄferebatur. te
glè. ntath. 5. ſuper illud verbũ Jo. ad xpᷣm SEgo
ate debeo baptizari dicit.ideſt a peccato oꝛigina
li mundari. ſed Joan. fuerat circunciſus.ergo per

—
—
.. —

nes dictas in pᷣcedẽti qe ⁊ ctĩ ſignũ debilitatiõis·
ↄcupiſcẽtie ⁊i teſtationẽ ſactoꝑ vemcrIs ⁊ papiiĩ

abꝰ? illa pᷣars coꝛꝑis honoꝛabat.¶ Moͤuniẽter ẽt
fuit oꝛdinagum vt fieret die.g& qꝛ ante puer erat

nimis tenells.⁊ ex q̊ nimis grauier ledi potuiſſʒ.⸗

Me aũt parẽtes quoꝝ amoꝛ ger ꝓceſſum tꝑis cre/
ſcit ad filios ſubtraherẽt filios circũciſiõi cõpatiẽ-⸗
tes eis ꝑpꝑ acumẽ doloꝛis.qð erat in circũciſione
noluit de? ꝙ vltra diẽ. g. differrent nin diſpen
ſatiue An caſu neceſſitatis.fuit etiã d hrõ neyſti
ca quã tangit huꝰ.pꝰli.de ſacr̃is parte.xijꝰ.c..di
cens. Octenarius in ſacra ſcriptura aliqñ tpᷣs re-
ſurrectiõis ſignificat qð poſt pũñtem q̃ſi ſeptẽ die/
bus currit vitã ſequit᷑ aliqñ tpᷣs grein quo q̃ſi poſt
ſabbatũ legit᷑.eterna bona go vᷣuientibꝰ pmittũ/⸗
tur.merito igit᷑ circũciſio iuſſa eſt fieri octaua die
vt onderet᷑ ꝙ in tꝑe grè coꝛda circũcidẽda erant ꝑ
emũdationẽ iniꝗtatis ⁊ in tꝑe reſurrectòis coꝛpo
ra ꝑ depoſitionẽ coꝛꝛuptiõis.⁊ hanc rõnem ſniali
ter vr tangere męr in lr̃a.eam aũt fieri cuʒ cultro
petrinemeceſſariuʒ nõ fuit neq; quãtũ ad obliga⸗/
tionẽ pᷣcepti.neq; quãtũ ad efficaciã ſacri niſi ali/
qn in caſu ſpali ad ſignificandũ ꝙ per petraʒ xpm
oĩs abſcideret᷑ ab electis coꝛꝛuptio.vt.n.diẽ huꝰ.
pꝰli.de ſacr̃is parte.xij.c.ij. Cultellus de petra fa
