nẽtie pmiſſe obſᷣuatiõeʒ:ꝗ at ðdit alicui ad vſuʒ vm
ñn põt eandẽ rẽ alij dare ad vſuʒ oriũ.⁊ qꝛ i ctu mr̃i
monij ↄiuges mutuo ſibi cõcedũt ptãteʒ ſuoꝛuʒ coꝛ
poꝝ oꝛdinatã ad vſũ ↄtinẽtie gjriũ iõ non tenet mr̃i
oniuʒ contractuʒ pꝰ ſollenne ↄtinẽtie votũ:cAd
pm in oppſituʒ dicendũ ꝙ illud vᷣbũ ſic intelligẽdũ
ẽꝙ vtriuſq; fractio ẽ peccatũ moꝛtale maiꝰ tñ pec-
catũ ẽ fractio vniꝰqᷓ; fractio alterius ſᷣm glo.ibidẽ.
d ſᷣm dicẽdũ ꝙ q;uis roboꝛatio voti ꝑiuramen
tũ foꝛtioꝛ ſit q;tũ ad aliꝗd qᷓ; roboꝛatiq̃ ẽ ꝑ ſolẽni/
tatẽ.tñ q;tũ ad ipedimẽtuʒ mr̃imonij eſt eꝰꝰ.qꝛ ad
ſollẽnitatẽ Wti ↄtinẽtie ſpectat vt vouens traſfe/
ra t᷑i alteriꝰ dniũ vt viſuʒ ẽ ꝙ ñ fit ꝑ roboꝛatiõeʒ vo
ti ſimplicis iuramto factaʒ ¶ Eld zm dõ ꝙ imrimꝰ
de lege cõi icludit᷑ aliqd repugnãs cuilibʒ ↄtinẽtie
voto.qꝛ qᷓ;uis gqlibet ↄiũx alto iuito poſſit renuere
ↄſũuatiõeʒ mr̃imõij ſi vlt re igiõeʒ ĩtrare.tñ ad h̊ vt
vhat᷑ vnũ mr̃im. opoꝛtetonũ flei eẽ ĩ Zhentiuʒ
itẽtionẽ explicite Hi Ricite.bonũ ãt fidei ↄſiſtit ĩi red
dẽdo carnale debitũ exigat᷑ ſʒ hec ſolutx ſiñ vꝛalig
bus ſufficiens.qꝛ vt oñſuʒ eſt ſupꝛa cꝝy mr̃imoniũ
vhi põt q;uis alter ↄtrahentiũ ł vterq; intẽdat reli
goez intdare ꝗqn mr̃imoniij ↄſumatõeʒ.dũ tñ ĩ mẽte
quilibʒ teneqexplicite vel iplicixe ꝙniſi religionẽ
vellet intrare alteri cõiugi petẽti vſũ ſui coꝛpoꝛis ñ

negaret ſed debitũ redderet.i ſdeo aliter dð ad ar
gumentũ ꝙ mr̃imn ↄctũ poſt ſollẽne continẽtie vo

tũ eſt dirimẽdũ imo v ppꝛiꝰ loquar ip ſo iureẽ nul
uʒ qꝛ iura nõ tm̃ ꝓhibènt tales ꝑſonasohere:ſʒ eti

am decernũt ⁊ ↄſtituũt eas illegitias ad RtEbrd. . a ineri enn jari teſt
— O.. or liter ſollẽ⸗ naſterij nec retineri quis regulariter poteſt nee

— nizetur votum qᷓ;
p religiõis ingreſſũ vel ſacri oꝛdinis ſuſce
ptiõem. Et vꝛ ꝙ ſic.er qui clerici vel vouentes.
Inſinuante.dicitur de quadã muliere q̃ votuʒ caſti
tatis emiſit in manibus cuiuſdã de fratribus ſãcti
Auguſtini eo tenoꝛe addito vt in domo ſua cũ ſua
ſubſtati Nemaner et.⁊ ſic ĩ eiuſdẽ hitu oꝛdinis ꝑmã
ſit biẽnio.⁊ poſtea d arẽte ↄſilio. P. WMichaelis
fuit mr̃imonialit᷑ copulata.ꝙ ad reſumẽdũ male di
miſſuʒ religiõis hitũ erat ꝑ cenſurã eccłaſticã coer/
cenda ꝙ verũ nõ eẽt niã fuiſſet ſuũ votũ ſollẽne.⁊
tñ nõ fuit monacha.qꝛ vt petur er de ſtatu mona⸗/
choꝝ. Cũ ad mõaſteriũ abdicatio ꝓpꝛietatis adeo
ent annexa regule monachali. vt ↄtra eã nec ſůmus
põtifex poſſit licentiam indulgere.j alitcr qᷓ; ꝑ ꝓfeſ
ſionem in religione põt votuʒ ſolleniʒz Ri ¶ Coͤtra.
27.q.i. Mulieris in glo. dicitur gi ppꝛia domo

—
vti veſtibus monachalibus ⁊ votũ facere nõ ſollẽ
niʒat votũ.⁊ tamen videret᷑ illud votũ eſſe ſollẽne
ſi mulieris votũ aliter poſſet ſollennizari qᷓ; per re/
ligionis ingeſſuʒ. Rñndeo ꝙ ꝓpꝛieloquendo diffe
rentia ẽ inter votum publicũ ⁊ votũ ſolenne.qꝛ qd
libet votuʒ multis coꝛam ĩ publico factũ publicuʒ
dici põt:ſed nõ quodlibet tale poteſt dici ſollẽne.ñ
eni dicitu: votuʒ ſollẽne niſi qð in ſe hẽt aliquid an

nexũ vt ĩ publicũ debeat venire ⁊ per qd vouẽs po

nitur ſi altervhois poteſtate.⁊ tale eſt votuʒ in
ſuſceꝑtione ſacri oꝛdis ꝑ quẽ ſuſcipiẽs ↄſtituit᷑mini
ſter eccleſie deo publice ᷣuiendũ.⁊ ponit᷑ alit᷑ q; ãte
ſub epᷣi poteſtate vnde tale votũ eẽ᷑t ſollẽne ẽt ſi pᷣ/
dictũ oꝛdinẽ ab epᷣo ſuſcipiet in ſecreto pfeſſio ẽt in
religione facta in manu eius qui eã põt recipere ĩ ſe
aliquid habet annexũ quo ĩi publicũ debet venire.
vñ talis ꝓfeſſio ſollẽniʒ at votũ etiã ſi in manu eiꝰ
qui eã põt recipere fieret in occulto.qꝛ talẽ opoꝛtet
ſecularem vitaʒ dimittere ⁊ in clauſtro cũ alijs ſui
ꝛdinis cõuerſari.⁊ ad hoc per pᷣlatũ cogi põt.nec
aliter qᷓ; aliquo pᷣdicʒoꝝ mõꝝ votũ ſollẽniʒari põt.
ſuſceptio.n.hitus ꝓfeſſoꝝ vbi diſtiguit᷑ ab hĩitu no

uitioꝝ votũ nõ dẽ ſollẽniʒare iſi inq;tũ talis hitu
ſuſceptio ẽ quedã pᷣſũpta ꝓfeſſio.quare ãt tale vo/

tũdirimat mr̃imm iꝗ ctn.in qõe pᷣcedenti dictum
eſt. Mid argum in oppoſitũ dð ꝙ ſᷣm glo.ibidem
illa mulier fuit monacha nec ꝓpꝛietatẽ hũit.ſʒ vſũ
fructũ infraſcriptaꝝ reꝝ quas mòſterio cõtulerat
⁊ de illis rebus victum veſfitũ habere.a ĩ domo
que ſua fuerat remanere pemittebat eidem.
ali. Et circa hoc q̃

tur tria.¶vt votuʒ poſſit cõmuta/
rii vt'n qðᷣlibet votũ poſſit ↄmutari ĩ votuʒ re/
ligonis ̊ꝰ vtꝝ vouens intrare religionẽ ⁊ poſtea
intrat cũ intentione exeundi impleat votũ ſuum.

ꝙ nullũ votez poſ
Runo oſtendo ααaα οn

¶ Articulus octauus.

Jnſoanontor querit de octauopn
Onſeguentera⸗

vltimo. Animal quod ĩmolari poteſt dno.
ſiquis vouerit ſanctum erit.⁊ mutari nõ poterit.i.

nec melius malo nec peius bono. Item eccleſia/

ſtes.ð*. Quodcunqʒ voueris redde.¶ Item Ber.
in libꝛo de pꝛecepto? diſpo.cꝰ.ʒõ.dicit ꝙ de voto

recipi ſine ↄſenſun abbatis ſui ergo votũ factum in

vna pelisi Men poteſt in votum religiõis alteriꝰ

cõmutari. Montra extra de inre iurando. Perue
nit.:¶ Dꝛopoſitum aut pꝛomiſſum non infringit ꝗ

in melius illud cõmutauit. Item extra de uoto?

vori de redemptiõe. Magne dicitur ꝙ votü com
mutari poteſt in opus aliud pietatis.:Rñdeo ꝙ ſi
cut dicit. Ber. de pcepto⁊ diſpo.ce. .. Jniquum
ꝓcul dubio foꝛet ſi ſtatuta ꝓ ſola charitate g chari/
tatem tenerent᷑.vo aũt fieri debet cx charitate t
pꝛo charitate.vñ eius obligatio tenere non debet
con tra charitatẽ tẽret aũt contra charitatẽ ſi non li
ceret ilud commutare in melius votum. ergo po
reſt in bonum melius cõmutari.non tamen hoc fie
ri opoꝛtet aucroꝛitate vouentis:qꝛ nullus debet eẽ
iudex in ſua cauſa.ſed auctoꝛitate iuris votum tꝑa

le poteſt in perpetuam religionis obſeruantiam cõ

t

—

mutari vt oñdet᷑ in queſtione ſequẽti.⁊ votua ml

xioꝛis religiõis in arctioꝛẽ erĩ de regul. Sane vota
autem peregrinationis abſtinẽtie ?⁊ huiuſmodi cõ

mutari poſſunt auctoꝛitate epiſcopi.iura enim hoc

poſſe ab ep̃is nõ excludũt: argumentum ad hocær
de voto ⁊ voti redẽptione.cꝰ pꝛio in textu.⁊ in glo
vota aũt continentie aut religionis aut tranſmari

num auctoꝛitate epiſcopi cõmutari nõ poſſunt. vt

patebit cũ queret᷑ de diſpenſatione in votis. in cõ
mutando autem diligentius cõſierari deʒʒ perſo
ne q̃litas ⁊ cõmutatiõis cauſa ſcilicʒ an ex infirmi/

tate ſeu affluentia diuiciaruʒ aut alia ꝓbabili cauſa

reↄpeuſa io melioꝛ fueri ⁊ deo magis accepta er
de uoto⁊ voti redẽptione.cꝰ.iꝰ¶ Ad pm in oppj
dð ꝗ illa auctoꝛitas ſic inteligi debʒ. ſ. ꝙ illud mu
tari nõ poterat auctoꝛitate vouentis.¶
ꝙ votũ intelligit᷑ reddi ſiue reddatur ĩ ſe ſiue ĩ equi
ualenti per cõparationem ad reʒ publicam vł per
ſonam que vouerat.¶ Ad.ʒ m. dicendum ꝙ illud v
bum. Ber. intelligẽdũ eſt ð ↄſenſu petito ſiue obtie
atur ſiue nõ qꝛ ſiẽ dicitur er doregularibꝰ. Licʒ.tał
poſtq;ᷓ a pᷣlato ſuo tranſeũdi licẽciaʒ poſtulauerit ex
Guata lege que pubeice pꝛeiudicat abſolutus libere

põt ſanctioꝛis vite pꝛopoſitum adiplere nõ obſtan

tualiter ſeu hitualiter intendit illis voti amplius

te pꝛoterua indiſcreti contraditione pꝛelati.vñ iu⸗
ra que contrariuʒ vidẽtur dicere intelligenda ſũt

de illo qui c leuitatis ⁊ nõ petitalicẽtia traſit ſi eti

am ſe tranſtulerfſt licentia nõ petita.nõ tẽtur reuer
ti ad bonũ inferius q reliquit. vnde de tali dicit.

Ber.libꝛo de pꝛecepto ⁊ diſpo.cꝰ.ʒd.q ſi meliusi
uenerit ⁊ elegerit in eo monaſterio ad qð tranſit cõ

ſilio meo non egredietur ad inferius bonũ.qꝛ reli/
querat ⁊ tranſierat pꝛo melioꝛi.ncc eſt cõtrariũ his
q̃ pꝛedicta ſunt.qꝛ multa phibẽt᷑ fieri que fcã tenẽt.

— Ecundo queri tur vtrum quodli/

rarf bet uotum cõmu⸗
tari poſſit in votu religiõis. IRndeo ꝙ; vo
lens facere ꝓfeſſionem in religiõe ſi actualiter ſeu
habitualiter vult remanere obligatꝰ ad vota que
fecerat in ſcło nõ cõmutantur in votuʒ religionis
tñ poſtq; deuenerit hoc ad notitiã pᷣlæi poterit ipᷣʒ
ab illis votis abſoluere maxime ſi ignoꝛabat ipe
eẽ ligatum illis Vris heproelionio. aita

nõ teneri: ſed ſoli voto religionis ſueab illis abſol

—

uitur per religionis votũ pꝛopter voti religionis
altitudinẽ ⁊ perfectionem.extra de voto⁊ voti re
dẽptione. Scripture ibi eniʒ dicitur ꝙ reus fracti
voti aliqtenus non hẽtur qui tempoꝛale obſeqꝗũ in
perpetuã noſciter religionis obſuantiaʒ cõmutare

7

vnde ſicut dicitur de peni.di.iꝰ. Menſurã.ð. His

auctoꝛitatibꝰ non eſt neceſſaria certa ſatiſfactio pe

cati cuius totuzʒ vite tempus obedientie ĩpẽditur

ſui cõditoꝛis. his etiã ſatis ↄcoꝛdat. Ber. in libꝛo
de pꝛecepto ⁊ diſpo.c. *. dicens de vita religio
ſoꝝ. ꝙ pᷣmiuʒ vniuerſis generibus vite hũane pꝛo

feſſoꝛes ⁊ amatoꝛes ſuos agelis ſimiles diſſimiles

hoibus facit.ĩmo diuinaʒ in Romine refoꝛmat ima

ginem configurans nos rpᷣo ad iſtar baptiſmi: ſi tñ
rex vnus veliperatoꝛ vonit ꝙ uſq; ad triẽniuʒ vł
ſeptẽnium militabit in terra ſancta ⁊ tenebit ſecuz
duo vel tria milia militũ.velunus alius dux vlco
mes exiſtens dux totius exercitus cruce ſignatoꝛũ
7 de cnius abſentia deſolaretur vellet religionem

. £
— . 2 .
R △
J * *

„
inrrare in hoc caſu videreſunmihi ſummgs ponti

fex conſulendus cemeuʒ tũ eſt ꝗ erſona mediocri

a voto tranſmarino abſolueretuoper religionis in

greſſum ⁊ pꝛofeſſionem in ea.

. 75 trare feligioneʒz ?

Voſtea intrat cum intentione exeundi ĩpleat
uotung uuʒ. Et videtur ꝙ ſic vouens nõ obligat᷑.
ad plus in conſpectu dei qᷓᷓ ſe obligare intendat.ſʒ
uouens intrare religionem non intendit ſe obligafß
ad non habenduʒ pꝛopoſitum exeundi qñ intrabit
ſed tmmmõ ad intrẽdum.ergo intrãs cuʒ pꝛopoſito
exeundi iplet ſuum votum.¶ Item qui ꝓmittit ali
cui centum libꝛas ⁊ poſtea ſoluit intendẽs tñ ꝙ po⸗

Kmn ſtea aufer et eas ſibi ſi hoterit nihilonimꝰ iplet pꝛio

miſſum ergo a ſimili qui pꝛomittit religioneʒ intra
re ⁊ poſtea intrat intendens per exitum irritare il-
lum roitum nihilominus uidetur implere ꝓmi
ſum. ¶Iten ſi talis nõ implet votum ſuum cum nõ
intrandoñ ipleret perplexus eſt. qð falſum eſt nul

troiti Nral⸗
Pppotoetei
gloditonan
Ab wienea
lgmritittes
ſerſolie
ſelcadeo⸗
ſtpetegudlite
opariomon

li enim via ſalutis pᷣcluditui.¶ontra cuiuſlibʒ voꝛꝰꝰ Ninnr ann,

ti liciti honeſti impletio ẽ meritoꝛia.ſed vonerei-
trare religionẽ eſt votũ licitum ⁊ honeſtuʒ qui hoc
vouere poteſt.ergo eius impletio ẽ meritoꝛia.ſedi
trans religionẽ cum pꝛopoſito exeundiſic intrãdo
non merereur. ergo votũ ſuum nõ adiplet.ſſtem
qui pꝛomittit ſe facere aliqð bonũ ? facit malumñ
imblet pꝛomiſſuʒz:ſed qui vouet inerche religioneʒ
vouet facere bonum.⁊ qui itrat e cũ pꝛopoſito er
eundi facit malũ qꝛ ſcienter facit fem̃ ad quod vi⸗
det ſequi religionis ſcandalũ ⁊ nullũ aĩe ſuepꝛofem̃
ergo ſic intrando nõ implet votuʒ.Reſpondeo
ille qui vouet intrare ręſigionem.aut accualiter ꝓ
ponit in religion em redanere.ita tñ q illud pꝛopo
ſitum non cadit ſub voto.ſed iꝑᷣſuʒ cõcomitatur tã
tuʒ aut actilixer pꝛoponit eaʒ experiri vt ſi ſibi pla
cuerit remaegt.⁊ ſi ſibi diſplicuerit exeat aut ð nut
lo iſtoꝛum actualiter cogitat.ſed tmmmõ hoc uouet
qꝛ ſibi videtur aĩe ſue bonuʒ.aut du
re actualiter hẽt ꝓpoſitũ exeundi ponq; intrauerit
Si pꝛimo modo uouit aut quãdo intrat hẽt pꝛopo
ſitum abſolute exeundi ⁊ nunq;dandi opera vt mu
tetur pꝛopoſitũ ſuũ.aut hẽt pꝛopoſitũ exeũdi tñ cuʒ
voluntate dandi operã vt ntetur ſuum pꝛopoſitũ
P. modo intrans non implet votũ ſuuʒſ'efᷣm di⸗
uinumjudicium.qꝛ talis habet pꝛopoſitum exeun

1

o di eỹ malignitate.in his aũt que deo offerũtur ſeu

redduntur ðs plus põderat intentionem q; factuʒ
Di ⁊ꝰ modo videtur mihi ꝙ implet votum.qꝛ ꝓ/
poſitũ exeundi nõ habet abſolute nec ex malignita
teſʒ magis ex iſirmitate.ſili modo poteſt diceſiue

uouerit intrare modo ſecundo.ſiue tertio. Si autẽ

vouerit intrare hñs pꝛopoſitũ actuale exeundi pꝰ
qᷓ; intrauerit:hoc poteſt intelligi triplicii.¶ Eno .
modo ita ꝙ vouet intrare veexcat. Alid modo
ita ꝙ vouet introitum ⁊ exitumCertio modo ita
ꝙ non vouet niſi introitum ⁊ votum concomitat᷑
exeunti pꝛopoſitum.⁊ quoeunqʒ iſtoꝛum triuʒ mo
doꝛum voueat peccat⁊ non tenʒ votum: quia eſt
temerarium intrare enim pꝛopt᷑ exitum vt pꝛopt
ſinem eſt intrare ꝑꝑ ſinem malum vt aũt ſuperius
viſum ẽ non tenʒ votum fem̃ de re bona pꝛopt᷑ fin
malum vᷣlere enim copulatiue ? introitum ⁊ exi
tum temerarium eſt quia hoc cõiunctum pꝛopi al

uoiet intrra

Uitamecitoꝛ
Utis ideog
gutenoneſbi
tncas ibituſnt
duunthomi⸗
Uprneigplusat
rencen ꝛiceo⸗
Phſnennit
nancrdert
al

catdn

a NMti
Waſwigzh
Wügiinan

„*
—*
and N he
8
. g,
E3NN
S NW A
arkn
V

.
Ie
l meenngdte;
el

ndiger 4
WcRhte
.

1 enn . 8
onge
. 14
M
MKMeSN
1G
* N3SY Pa
erreeK eik⸗
ebeneee *
man se We .
RH . Hn l

E 7
NS e
RK Wia

*
e er

1
enwenn ſeieen
VenN
eie Nen
ü
.
. .
molcdo Zma 4
õ AH

. .
eroeme, ,.
Pont AREI
.„ „
EerN
toluum Na
„„„ .
Röloenneeen
niod donm
feraekeer
1VoLCEIRNS
. .,7 „
n ert N A
Itda
⸗ „
PEHzeie ee ee
1e 1act KKKE
141 7„
im & e Gee⸗
dan 5 Y.
eev
eebee nen
Nr W
.
e mem NeeV
G

ner r W
RKI.’IIMMN.
7 4 e
/

4
1 R
. NokE 0) KRNNRNA*
1
E EN
ueeINNN

, 6 R eN
1 18
?
WarNR
j ſe⸗
„Ne W
L 1nd V
mmäAnd R
„wonc
W e 1
* Nn e
4 W WN
. ewen ſoree
4
40 Was 4
5 SS 7
„
, ane ded
ir ℳ Ded,
6* N
ſor vo
Rr „
olutenetc,.
. 4* *
. E
noch Pole⸗
mo , .
e V
ndo. ſmele⸗,
3
„,E
. 6
R
. 4
R 6
.
m 5 won 40

R
–—

△ . .

terã ꝑtẽ malũ ſiere ẽt ingoitũ cõcomitante pꝛo
poſito exeũdi ẽ &æmerariũ.dq: q;uis intrare de ſe ſit
bonũ.tñ cũ talſtomite nò eſt bonũ.vñ ſi aligs qui ñ
vouit religionam intrare intret religionẽ ↄcomitã
te ꝓpoſi exeundi peccat planũ eſt g̊ ꝙ vouens in
trare religionẽ eo mõ quo tenz votum. votuʒ nõi-
pꝓlet pᷣm diuinum iudiciuʒ:ncc abſoluit aꝑ obligati
one facta deo.ſi intrat cũ pꝛopoſito exeũdi abſolute
cũ voluntate nõ dandi oꝑaʒ vt ſuũ mutet᷑ ꝓppoſi⸗
tum. Ad pm in opp dõ. ꝙ vouens intrare reli-
gionẽ ad hoc vt votũ teneat.opoꝛtʒ ꝙ intendat in/
troitũ vt aliquid bonuʒ. vt aũt oñſum ẽ intrare cũ
ꝓpoſito exeũdi nõ ẽ bonuʒ.ſic g&̊ intrans n iplet illð
quod itendebat vouere. vouẽs.n.religiouẽ intrar
ad h̊ vt teneat votuʒ ant explicite aut iplicite ſe ob
ligare intẽdit ad intrãdũ nõ cũ ꝓpoſito exeundi ab
ſolute. ¶ Ad ſecundũ dð ꝙ nõ eſt ſimile de obligati
ſone facta deo ⁊ homini.qꝛ obligatio facta homini
reſpicit equalitatẽ iuſtitie que conſiſtit in exterioꝛi
bus oꝑationibus ad alteruʒ. vn hec iuſtitia nõ ↄſi-
derat qua intentione debitoꝛſoluat pecuniam de
bitam creditoꝛi ſed ꝙ ſoluat eaʒ totã loco ⁊ tꝑe de/
bitis. ⁊ ideo ꝗ hoĩ pꝛomiſit centum libꝛas quacun
q; intẽtione ſibi ſoluat eas abſolutꝰ eſt ab obligatio
ne facta ſibi iuſtitia aũt que reſpicit coicationem ĩ-
ter deum ⁊ hominem eo mõ quo in ẽr eos eſt iuſti
tia princi lius attendit intẽtioneʒ qᷓ; operatiõeʒ
exterioꝛem.⁊ ideo qꝛ intrans religionẽ cũ abſoluto
pꝛopoſito exeundi introitũ defoꝛmat per malami
tentioneʒ nõ abſoluit᷑ ab obligatione ſub rõe q̃ẽ ðo
facta. zm dð ꝙ diu durat in eo abſolutum ꝓ
poſitum exeundi pnte tmio vel iam lapſo quo itra
re per votũ ſuũ tẽtur ꝑpl eſt.iac ꝑꝑ hoc via ſa-
lutis ſibi pꝛecluditsr.qꝛ i ptãte ſna eſt cuʒ dei ad/
iutoꝛio illud malũ pꝛopoſitum rrmouere. UUJMUM

4

¶ Articulus nonus

vtrum ſolus papa poſſit diſpẽſare ĩ risg 5 Vt
votum de nunq; petendo a dñno papa diſpenſatõeʒ
in aliquo voto ſit ob atoꝛium.

Vpmiſſuʒ ẽ de iure nate.ſʒ ea que ſũt de iure
nãe ſũt indiſpenſabilia.̊ nullũ votũ eſt diſpẽſabile
Item qui nõ facit qð ꝓmittit mẽtit᷑:ſʒ nullꝰ põt in
mendacio diſpẽſare:qꝛ ſiẽ dic phũs.·.ethim.cꝰ.
i4.ꝙ mẽdaciũ ʒ ſeipᷣʒʒ pᷣuũẽ ⁊ fugiendũ.cũ ̊ oẽ vo
tũ ſit ꝓmiſſio nullũ votnẽ diſpẽſabile.Itẽ eccliaſt.

IWima oſtende , n5 oẽ votü ſitdi
(e) Rimo oſtendo hett

26. BHi wögderatio nõẽ digna ↄtinẽtis aĩe: ſ in nul ⸗

lo voto qð nullã re it recõpẽſatiõeʒ diſpẽſari põt

8̊nõ oẽ votũ eſt diſpẽſabilẽ. greʒ er de ſtatu moã/
choꝝ. Cũ ad monaſtẽiũ abrenũciatio ꝓpᷣetatis ita

c annexa regle monachali.vt nec õ illaſũmꝰ ponti
fex valeat diſpẽſareg n o votũ ẽ diſpẽſ. ie
nullũ votũ ẽ diſpẽſabile qð i meliꝰↄmutarin
alia ĩ ipʒ pnt ↄmutari.vt ex pᷣeedẽti ꝗõe pʒ ̊ non oẽ
votüũ diſpẽſabile ẽ. ¶tẽ cũ pᷣmrimmn 7 uͤatiõez

alt air altero iſito poſſit i religione pnteri ⁊ alius
poſtea Zhere ſi diſpenſari poſſet cũreligioſo vrre⸗

. „ &S*
„ 2

ſeane queritul de 3. önci⸗
X Onſequenter aug circa 5be.
runt᷑ tria. Pꝰ vtrum oẽ votũ ſit diſpenſabile.iſ2

ſʒ votũ religiõis ĩi meliꝰ ↄmutari ñ põt cũ oia vota

—

. HGHiiij.

uerteret᷑ ad ſcʒ poſſet ꝑ boĩez inter cxñtes in ſecło
viculũ mrmoniale rüpi quodẽõ illud. Math. ig.
Oõ de ziunxit hoõñ ſperet. S̊ͤnõ oẽ votu diſpeſa bi

leẽ. ¶ Kotra religioſi aſſumũt᷑ ad tatũ platiõis. qð

nõ ſieret niſi votũ religiõis diſpenſabiule eet ſʒ reli-
gionis votũ eſt pfectiſſimũ. g̊ oẽ votũ aliud e diſpẽ
ſfabile. Otẽ m phuʒ. iꝰ. li. ethi. cꝰ. ꝛ*. Amabile eſt
bonum vni ſoli menus vo ⁊ dinius genti? ciuitati

bus. d votim ontinẽrie vni ſoli vonuʒ᷑. vonũ vo
paci? coĩis bonum eſt genti ⁊ ciuitatibus.ꝭ/ ꝓ bono
pacis coĩs diſpenſari põt in voto ↄtinẽtie.milto foꝛ

tius g in quodlibet alio voto.¶Ad iſta gone dicüt
aliqui ꝙ diſpenſatio põt accipi duplicit. Ano mõͤ

ꝓ iuris relaxationẽ. Alio modo pro iuris declarati
one. modo nullum votũ diſpẽſabilec᷑. q e vo
tum factum deo ab illo ꝗ eſt libere piatisi vouẽdo

vouens remaneat obligatus hoc ẽ de lure diuino.

papa aũt ius dinum relaxare nõ põt. :. modo aliq;
ſunt diſpenſabilia.qꝛ papa põt interptari ⁊ declara
re ius diuinũ ⁊ aliqua nõ ſunt diſpenſabilia. Illa at

que ſunt diſpenſa dilia ſunt illa que vnt in melius

cõmutari. Que aũt nõ ſunt d enſabilia ſunc illa qᷓ
dignam recõpenſationẽ hr̃e nõ poſſunt vt votu vtt
nentie ⁊ religionis ed ̊ hanc opinioneʒ⸗ ſic pot
argui. Magis poteſt papa ſuper qułlibʒ xpianum
in his que ſunt ſuꝑ rogatiõis qᷓ; pᷣlatꝰ religioſus ſu

per ſubditos ſuos in his que nõaſunt ð neceſſitate
ſue ꝓfeſſionis.qꝛ in papa ẽ ſab deo plenitudo pta-

tis.ſed vt ſupꝛa onſum eſt pᷣlatus religioſus pot di
ſpenſare in votis ſubditoꝝ ſuoꝝ:ſi qua ſuper addũt

ſue ꝓfeſſioni g̊ multo foꝛtius papa diſpeuſare poõt i
oĩbu votis que ſunt nõ reſpectu eoꝛum que ſunt

neceſſaria ad ſalutem reſpectu quoꝝ ẽ votuʒ duod

amittit᷑ in baptiſmo ſed reſpectu eoꝝ que ſunt ero⸗/

gationis. Aidet᷑ ̊ mihi dð ad qõnẽ ꝙ oẽ votuʒ qð

eſt de his que ſunt ſuper erogõis diſpẽſabile eſt. qꝛ
diſpenſationis in quolibet tali voto põt iueniri ro

nabilis cauſa.ſ.pꝛofectus maioꝛis boni:vel vitatõ

mali ſiue per comparationẽ ad rem publicꝭ ſine ꝑ½

comparatiquem ad vouentẽ refoꝛmatõ eniʒ pacis

rer regna mmagis eſt bonuʒ coitati q; ↄtinẽtia vni
us perſone. In tali eniʒ caſu ſi perſona q̃ ↄtinentiã

vouerat nubat per obediẽtiam dñni pape.ſua obe/

dientia mag meritoria eſt:ſibi q; ↄtinentia q;dtũ

ad pꝛemiũ ſubſtatiale. Uitatio ẽt cois mali vt vita

tio diſcoꝛdie int regna que ſt in pace.⁊ vitatio pꝛo
babilis tranſgreſſionis voti:ſi ꝓbabilitas ſit vehe

mens poſſunt eſſe rõnabilis ca diſpenſandi in quo
cunq; ſuper erogõis voto alit enim non video qui

obligatio pꝛo eharitate fcã quãdoq; ↄᷣ charitatem
milicarʒ. Et ſi dicis hoc ꝙ non eſſet per ſe ſʒ per ac

cñs.ſ.pꝑ infirmitatem perſone.hoc non obſtat re/
cta.n.rõ dictare videt aliquem eſſe loco dei in ec-
cleſia qui periculis comitatũ ⁊ ꝑ onaꝝ penſ. atis ifir

mitatibus ⁊ vtiliratibus ? damnis poſſit rõnabi⸗
lit obuiare.⁊ dico rõnabilit.quia vbinõ eſt diſpẽ/

ſandi rõnabilis cã ſi iſpenſaretñ eẽt diſpẽſatio ſʒ

diſſipatio vʒ. Ber. 3z* de conſideratiõe ad eugeniũ

23. CσAd pꝛimum in opp“ dõ ꝙ quis manente
obligationem de iure nature ſit ſoluere tamen ipſa
obligatio non fuit de iure nature abſolure.ſed ſub
hac conditione.ſcilicet quouſq; per ſuperioꝛem ex
cauſa rationabili fuerit relaxata. neturale enim iu

dicium rationis dicat ꝙ per aliquem ſi uper oꝛem

— —

titur ſi nõ ſoluit.qꝛ tũc debitoꝛ⸗ aplius nõ E. (Ad ʒin
dõð ꝙ bʒ glo. illa põderatio de q̃ ibi

g* .
Di.

talis obligatio relaxari poſſit ex rõnabili cꝗ. qꝛ ad
caãnduz talẽ obligatõeʒ ↄcurrit mutabiłcã q̃ ẽ volũ

tas hũana.⁊ iõ ſuꝑioꝛ ſoluẽdo obligatõeʒ miil faẽ

5H ius nãc.maxie cnʒ oĩ voto diſereto voluntasſi uß

ioꝛis intelligat᷑ vlł ſupponit᷑ excepta. ld ꝛm dõᷣ
ꝗ nõ ſoluit qdð pꝓmiſit mẽtitur ſi ſibi nõ remittatur
obligatio ⁊ ſoluere poſſit.ſʒ obligatõe remiſſan mẽ

q ibi ſ iptura oquit᷑
opus eſt mũdi ⁊ ſapie ſecularis ⁊ per ↄtinentẽ aiaʒ
intellr aia xpᷣo deſpõſata in ſpnali ſcientia:⁊ ſ̃ʒ hac
expoſitiõeʒ auctoꝛitas nõ ẽ õ dcãʒ ſolutionẽ.ſi.n.in
telligeret̃ ꝙ in nullo actu eẽt maioꝛ ratio meriti q;

in obſᷣuatiõe ↄtinẽtie falſus eẽt itellectꝰqꝛ inſuſtinẽ
do martvyriũ eſt meritũ vñ ⁊ aureola martvx nobi/
lioꝛ eſt q;; vginu.· ia 4 dð ꝙ ꝙuis ſum? põtifex
nõ poſſit facere ꝙ ſit monachꝰabſq; renunciatõe ꝓ
pꝛietatis:qꝛ hoc eſſet facere dictoꝛia ſilł.tñ põt de

monacho facere nõ mõachũ ſi cà rönabilis affnerit
Ad sm. dð ꝙ ⁊ ſi votũ religiõis nõ poſſit ↄmutari

in meliꝰ bonũ pꝛiuatũ.põt tũ ⸗ Mutari i meliꝰ bonũ

cõe talis ẽt ↄditõis goſſet eẽ ille ꝗ vouit ꝙ illud vo
tuʒ poſſet ↄmutari i aliud bonũ magis expediẽs ſi/

bil. q;uis nõ poſſit ↄmutari i magis cõueniẽs ſimpli

cit Adm. dð ꝙ ſicut ñ eſt icoueniẽs ꝙ ſi aligs re-
ſuſcitaret᷑ a moꝛte coꝛpoꝛali aliqui eẽnt ñ ↄiuges qᷓ;

uis añ fuerũt ↄiuges.ita ſi aliꝗs ab illa moꝛte q̃ dẽ
moꝛi ꝑ igreſſuʒ religmis reſuſcitaret᷑ ꝑ q̊ ꝙ de mõa
cho fierz ñ mõachꝰ aucroꝛitate ſümi põtiſicis non
eẽt incõueniẽs ꝙ aliqui eẽnt nõ ↄiuges ꝗ an ↄiuges
fuerũt nõ carnałr copulati.Min
tẽ ñ bñ ↄcludit ꝙ.n.religioſus poſſit fieri epᷣus ñ eſt
qꝛ diſpẽſet cũ eo in voto religionis.qꝛ vt ſuꝑiꝰ oñ
ſuʒ ẽ rẽanet ad ſubſtantialia ſue religiõis obligatꝰ.
qᷓ;uis.n.abſoluat ab obedientia illa q̃ añ ſuo pᷣlato

m ꝗrgm ad ſecũdã ꝑ

tenebat᷑.tamen illam debet ſummo poigdi.
1tur vtꝝ ſolꝰ papa
Ecundo que ¹ poſſit in voris di
ſpẽſare.Et vi ꝙ ſicqꝛ ð iure argui ñ põt.qꝛ
papa nõ reꝗrit diſpẽſatõeʒ ſr illa obliggtoe ĩ q ꝑ epʒ
põt diſpẽſari.ſic h er ð elec. Aeneradilẽ ĩit alias x
nes q̃s ſũmus põtifex alicgat ad caſſatiõeʒ electòii
philipphi ꝗ fuerat electꝰin iĩꝑatoꝛẽ vna ẽ qꝛ venit õ
ꝓvᷣnauramẽtuʒ ſuꝑ quo nec ↄſiliũ ſegis aplice req

ſiuit.cũ ſup iuramento romana ecclid pus ↄſuli de/

buiiß ſolꝰpapa diſpẽſat in iuramto.ſj ñ minꝰ obli
gat voti q; iuramentũ. ſolł papa põt diſpẽſare in
voto¶ Item diſpẽſatio autẽ iuris declaratõ aur re
relaxatio ſed ſolus papa poteſt ius declarare aut re

laxare & ſolꝰ papa põt diſpẽlare i voto. ¶Contra in
multis votis diſpẽſant epi:⁊ n ẽ pꝛeſumẽdũ ꝙ G̊ fa

ceret ſi nullłꝰ aliꝰ a papa poſſʒ ĩ aliqꝰ voto diſpẽſare
R ꝙ in votis maioꝛibꝰ cuiuſmõi ſt votũ ↄtinẽtie
religiõis ⁊ crucis ſołꝰ papa diſpẽſare põt.qꝛĩ votiſ
iſtis nõ ẽ diſpẽſandũ niſi pꝑ cõeʒ eccꝰ: vtilitatẽ vel
aliquã magnã neceſſitatẽ.⁊ iõ ipoꝝ diſpẽſatio meri
to repuari debuit illi ad quẽ ee
lis ecclie cura. In oĩbꝰ at alijs votis q̃ reſpectu pᷣ⸗
dictoꝝ dicũt᷑ vota minoꝛa cuiuſmõi ſũt vota abſti
netie ?⁊ ꝑegrinatiõs ad ſcm̃.Jacobũ:⁊ ſila pnt epi di
ſpẽſare.ex̃ de vo ⁊ uo redẽp.c.i.vbi dẽ ꝙ diſpẽſatõ
in votis pegrinationis pẽdet ex eiꝰꝗ pꝛeſidʒ arbꝰ
ꝑ quẽ ſʒ glo.⁊ dñm. Moſti.ĩtelligit᷑ nõ rin papa ſed
Et epᷣus.Inferioees aũt epᷣis ĩ nullo voto diſpenſar

ligioſox qui diſpenſaſt pnt in v

toꝛiuz. cq⸗ chicita e obligate
ſed nuq; petere a dno papa diſpeſationeʒ i aliquo

obligatoꝛiuz

nʒ rotius vniuerſa⸗

—

put niſ eis fuerit ſpali niune
ι

eptis p̃latis re
run. Kid pm in opp“ dð ꝙ iuran etoꝝ quedãa fiũt
ſoli deo.quedã ẽt fiunt hoĩi.de pᷣmis iuramtis dõ ẽ
ſicut de votis.ñ ſic at de alijs.qꝛ ñ ſic ẽ e mediuſ
inter hoĩeʒ ⁊ hoieʒ ſicut int hoieʒ ⁊ deüpapa tñ gſi

osẽs bʒ plenitudieʒ potatiſ põti illis iuramtis diſpẽ

ſare qn hoc regꝗrit coĩs eccle vtilitas iuramtũ autẽ
illud de qꝰ ibi decre. loꝗt᷑ fem fuerat hoi.ſ.ſlio he
retici imꝑatoꝛis vʒ glo..ibidẽ.¶ Ad ꝛm argin dõ g il

lud argumentũ pꝛocedit de diſpẽſatione in obliga

tiõe q̃ eſt a iuren de illa que cauſat᷑ ex pꝛopꝛia volũ
tate cuiuſmõi ẽ obligatio ꝑuotum cauſata. Ad itei:
lectũ tũ minoꝛis ſciendũ ꝙ q;uis ſolꝰ paps poſſit cð
ſtituere ius canonicũ qð vli obligat epi ti cum ca
pellanis ⁊ canonicis ſuis pnt ↄſtituere iuſĩ epᷣatibꝰ

luis vt dicit. Gof. 7 h? er de ſnia ex cois. A uobis.

i. in gloſa.⁊ tale ius poteſt per alium qᷓ; per papam

declarari ſeu interpꝛetari ⁊ etiam relaxari.

Wr. fuir vtruʒ vorũ de nũ̃
Eruo quenitur edendoa do
papa diſpenſationẽ in aliq voto ſit obliga
Et vĩ ꝙ ſic qꝛ votũ de re licita ẽ obligatoꝛiũ

voto ẽ licituʒ q;uis dno pape diſpenſanti recalcita
re eſſet illicitg votuʒ ſupꝛadictũ eſt obligatoꝛiuʒ
Itẽ iuramentũᷣ den petendo ull qð aligs repetere
ceẽt licituʒ eſt obligatoꝛiũ.vbi gra repetere vſuras
licitũ eſt ⁊ t iuramtũ de no repetedo obligatoꝛiuʒ
eſt er de iureiurando. Debitoꝛes ⁊2.c.ſequẽti.⁊.c.
ad nr̃aʒ. 2. a ſini quis petere a dno papa diſpenſa
tionẽ i votis ſit licitũ.tñ votũ de nũq; petendo eſt
Otrangli votuʒ fem i pꝛeiudiciũ
dñni pape eſt obligatoꝛi?ſz ſupꝛadictũ votuʒ ecti p
iudiciũ dñi pape.qnʒ.n.ẽxpedit ꝙ dns papa diſpẽ
ſet iu votiꝰ es qnq; diſpẽſatio honoꝛiſica ecclłeo
bligare aũt ſe ad ñ petẽdnñ ⁊ iclinãduʒ aiuʒ dni pape
ad faciendũ qð eſt expediẽs ⁊ honoꝛincũ eeclie eet
in pᷣiudiciũ reuerẽtie que debet᷑ eidẽ voth denu⸗
q; petendo ab eo eiſpeſationeʒ in aliq votondeſt
obligatoꝛium. ¶ R pꝛedictũ votũ nõ eſt vlr obli
gatoꝛium qꝛ materia voti obligatoꝛij nõ im dz eſſe
licita.ſʒ etiã vtilis ad ſalutẽ.quedã.n.licita ſuntq
nõ ſunt vtilia ad ſalurẽ ſʒ ſũondifferentia.vñ apis

.Li. ad coꝛ. 6. Dia mihi licẽt.ſʒ nò oĩa expediũt.ſʒ nũ
q; petese diſpenſationẽ a dno papa nõ eſt vtile ali ⸗/

quid ad ſalutem. immo qnq; multũ expedit petere
4iõ nũqᷓ; petere ab eo diſpenſationẽ pᷣdictà nẽ ↄue-
niens materia voti.MPꝛeterea votů de nõ petẽdo
illud qð eſſet vtile aie vouentisn eſt obligatoꝛium
ſz qnq; vtile ẽ aĩe illius ꝗ vouit vt oiſpenlet in illo
voto.qꝛ qq; votũ ẽ illiꝗ vouitnimis graue ad ob
ſeruandum ita ꝙ ꝓbabüliter timʒ traſgre onis pi
culum. ̊ votũ de nũq; getengo a dno papa diſpen
ſationeʒ in aliquo voto nõẽ Ar obligatoꝛiũ in caſu
tñĩ uriliꝰ quo eẽt aie vouentis taleʒ diſpenſatiõeꝛn
petere qᷓ; petere obligatꝰ eẽad nõ petendũ q; ſi ali

gꝗs vonet aliquid quod in vno caſu põt eſſe vtile a⸗

ſalutem in alio caſu.iutile obligatur ad obſerua-
tionẽ voto ĩ illo caſu in qꝰẽ vtile ad ſalutem. q;uis
non in illo caſu in quo ẽ ad ſalutẽ iutile:niſ fuerit in

tentio votis ſinð obligat in omni caſu ꝙ obli⸗
1

getur in nullo¶ Ad pꝛimum in oppm dicendum ꝙ

materia voti no tantuz debet eſſe licita. ſed etiam

ſhermtreſtin
— fiontti

liscſa
armmdöͤ
ſeeſt dein
Macceen
equa dens
iferenter
Atolotion
Aegatigi
a8actione
hrarnento
loti cild
bitillüdeft
ſtecchl
ſoprzen
ſucremmenn
ſeſnrtſoior
lipͤperin
ega.viiſin

ETRN
eſselenocc.
Pbincas nira
sconittereal
ffecironner:
Chtechanüin
RNer enn

W

Aiſpens

votonõ eſt

o,ſdefſ

ſcbilapiso
doferarck
upreeiͦ
Geichime
Nrſche
ſſetlyam
ößumvn
Aettmrnenii
ngfi C
uffesnteie
fluſtcortne
gf gſine
dllpeöeehthet
degiipec
ſidieſchinen⸗
lrdaieend⸗
bigſia dfene
ichidiand⸗
Pſtöcnn
Pkſemmigiee

ne nöeſj

Herdes ylte

ſoiſotps
ſtanäf ape

Prcpti vf,
socegf
ſuſuͤfnerſtn
Kcrſibioce

Nbmno

4

Naceis Nodt
Nimiancn
en Wwidi
n⸗
nid wit
drric
ngeltr
malgi
i tineein
de n

i,

N

r N
i init iſ
“r deu

—Rð

— S

„„ „ „

vrilis ad eE in coꝛpo?e queſtionis dictum eſt
Ad ꝛ u dð qð õ eſt ſile qꝛ illð iuramentũ ſit hõini

re quã dens acceptat.qꝛ nõ ẽ vtilis ad ſaluteʒ ſed ĩ
diſferenter ſʒ hʒ łinutiliſẽ.⁊ quis pᷣdicta ſufficiant
ad ſolutionẽ argumẽti.tñ ad ĩtellectũ decretalium
allegataꝝ i ar dð ꝙ ille qui iurauit ñ repetere vſu/⸗
ras actionem hʒ o illum cui iurauit.vt eũ libereta
iuramento er de iureiuranꝰ. Debitoꝛes ĩ glo.⁊ ſupᷣ

Eo. ti. c. i. . de vſuris. Tuas.⁊ ſi iurabit ꝙ nõ ingeta

bit illu de relaxando iuramtũ.tñ põt hoc denuncia

rè ecclieet ſi iuraſſet ſe nõ denũciatuꝝ.qꝛ tale iura-⸗

mentuʒ illicitũ eẽt.er de ſaran. Ad nr̃aʒ.ꝛ.in glo.qꝛ
leruare rale iuram̃tũ eẽt ↄᷣ charitatẽ cũ vſurariꝰ te/
neatur ipſo iure dino ⁊ poſitino reſtituere vſuras.
Et ſi nuq; per ſniaʒ hnani iudicij cõpelleret᷑ ad reſti/
tuendũ.vñ ñ tm ab eo pñ iuſte repeti.ſʒẽt ſi nunqᷓ;
repetant᷑ reſtituer teneret᷑ ſi põt.⁊ ſi nõ põt teneret᷑
hie voluntatẽ reſtituẽdi.qꝛ aliter ſaluari nõ põt.
articulus decimus

ſe qu enter queritur de vltio ßn

cipali. circa qrůrf

tria ndalũ i 1
pᷣbens alteri occaſiõeʒ ruine.ꝛ. vt waliqᷓ bona ſint
np ſcandas vitandũ omittẽda. 3* vtꝝ ſi aligs hoꝛ

nec fit de indi erenti illi cui fit iumẽtum.ſʒ dere
quã accoperat. votũ aũt pꝛedictũ fit deo.nec fit de

vtruũ ſcandalũ ſit dcm̃ vl fem̃ minꝰ rectrũ

uis qñʒ hoiĩes mali viſo ope bono ſibi ipiſpᷣbeãt oc
caſionẽ ruine.Ad Am dð ꝙ q;uis nullũ dem łfcm̃

—

minꝰ rectuʒ ſit neciuzʒ neceſſitate abſolutai ꝑticula

Fi eſt tũ neciuʒ neceſſitate ↄditionata ⁊ ĩ vl⁊ ſic ſcã

daluz neceſſẽriũ ẽ neceſſitate ↄditionata vñ ĩtelligẽ
dũ ſr illð necſſe ẽ vt veniãt ſcãdala.dic vt ꝗ ꝓbati
ſunt melioꝛes ſiant.ẽ ẽt neciuʒ i vli ſi pcm̃ veniale
F necuʒ in v ñ tñ ĩ ꝑticulari.ut ĩ ꝛꝰ liꝰ.oñſuʒ eſtſcã
dalũ:h.nſẽꝑ eſt pem moꝛtale ſʒ qñʒ veniale. vñ ⁊ ĩ

ruina poſita ĩ diffitõe ſcandali large accipit᷑.ſ. ꝓru

ina ! diſpẽſatõe ad ruinã.vñ ⁊ ĩ greco ſcãdaluʒ ni tñ

ſigniſicat ruiaʒ ſʒ ct ĩ pactiõeʒ pedũ q̃ ad ruina eſt di

ſpoſitio q;uis ñ neceſſarian.n.oĩs qui ipigit pedibꝰ
ruit.qꝛ tñ pᷣncipaliꝰ iuenit᷑ rõ ſeãdali i ſcãdalo ꝙ eſt

pcem̃ moꝛtale iõ glo.ſr̃ illð. Math.ig.ꝗ ſcãdaliʒaue

rit vnũ de his puſilis ꝗ ĩ me cr̃dũt expedit ei ut ſu/
ſpẽdatur mola aſinaria ĩ collo eiꝰ ⁊ demergat᷑ i ꝓfũ
dũ maris dic młto meliꝰẽ ꝓ culpa bꝛeuẽ ſuſciꝑe pe
nã qᷓ;ᷓ eterniſ narig ciatibꝰqð ð ſcadalo qð ẽ vẽia
le pem̃ itelligi ñ poð?. Arg ad ꝑteʒ aliã ꝓcedũt de

ſcandalo actiuo q;uis ĩ ei deriptione expꝛimatur

paſſiuum ſcandalum in obliquo. lici bo⸗
— tur vtrum aliqᷓ boa
Ecundoquerim pp ſcadalu vitã
dum omittẽda ? vr̃ ꝙ ñ. in moꝛalibus bo/
nũ pꝛincipalibꝰ ẽ q; vᷣum.ſʒ ſic d glo.ſr illðö. Ma.

rens cõmittere aliqð fem ſcadali magni qð nunq; ig. qui ſcãadalizauerit ⁊c.ꝓſonndalo vitatis reliqui

intẽdit ↄmittere voueat ſi illud cõmittit ſe itrare
oꝛdinẽ ciſtertiẽſiuʒ quẽ nõ vult ſʒ hoꝛꝛet intrare.⸗
poſtea sdem̃ comittit teneat᷑ pdict religiõeʒ ĩtraf
VRKimo oſtendotdgihro
. Kene Eci lfcm̃ minꝰ re-
tu pᷣbens alteri oscaſiõe? ruĩe.i. Pe. 2. dꝛ de xpᷣo ꝙ;
factꝰ ẽ lapis offenſiõis ⁊ petra ſcãdali his ꝗ offẽdũt
vbo nec credũri qꝰ⁊ poſiti ſt?⁊ xbsaial fec vłdixit
nuinꝰ rectũ.¶ Htem. Marh. iõ.dicẽ ſalnatoꝛ petro.
Scãdalũ mihi es.ſʒ Pe.xpᷣo nihil pᷣbuit occaſiõeʒ
ruine. ¶ Nẽaoies qnʒ ſcandaliʒzãt᷑ ex bono g ſcanda
lũ n eſt ſꝑ dem vl fem̃ minꝰrecũ. tẽ nullũ dictũ
vl fem̃ minꝰ rectũ ẽ neceſſariũ.ſʒ vt hr᷑ᷣ. Ma.ig.ne
ceſſe eſt vt veniãt ſcãdala. ſcãdalũ ñ ẽ dem̃ ł fem
minus rectũ. Cõtra gle.ſuꝑ illðꝰ Mat.ig.ſi manus

tua yl pes tu ſcãdelnatte ſcandelizat qdcõ vl ſcõ
minꝰ recto occaſionẽ dat ruĩe..Itẽ glo.ſuꝑ illö nüũe

roꝝ ʒꝰ.vlciſcere pꝰ ſilios iſrłſcãdaluʒ ẽ vai recteã/⸗
bulanti ðcepto ad peccãdũ ſubijcit᷑ vłtal deceptio
n põt eẽ niſi ꝑ fem vł vbuʒ minꝰ rectũ.( Rſcanda
lũd a ſcãdalon grece qð ẽ offẽdiculũ łoffenſio vel

— — —

ruia vel ipactio pedũ.tranſlatũ ẽ ãta coꝛꝑalibꝰ ad

ſpũᷣalia.⁊ ſic in coꝛpalibꝰ accipf acti.ſ. ꝓ appõe offẽ

dicli ĩ via ad h̊ ut àabulãs ipigat łruat ⁊ paſſio.ſ.pi
paſnõιnina ipigẽtis uel ruẽtis ſici via moꝝ acci
pit᷑ ſcandalũ actine gpaſie.pꝰ mõ ẽ ſcãdaliʒatis ac
tio.ſ.dem vl ſcm̃ minꝰ rectu alti pᷣbẽs occañonẽ ru
ine.?ꝰ mõẽ ſcaãdaliʒati pafſio ipᷣa.ſ.ruia occaſiona⸗
ta ex dcõ vl fcõ minꝰ er hap in opp'n dð ꝙ
i vbo iſto xpᷣs ñ dꝛ fniſſeſcadali ſʒ petra qua/ſcãdalũ
E ſecutũ ñ a petra datũ.ſs amał hoibꝰ de qbus hᷣlo
gꝗt acceptũ vñ fnerũt ſcàdalizati ſcandalisantes qꝛ
ſibi ipis occanõeʒ ruie pbuęrt. Adꝛ m dðõ ꝙ q́uis
xps nõ ruerit necruere poſſit:tů des ni ſe fu
it dedit ſibi oceaſionẽ ruine ĩiq;;m ſibi ſubdeat ñ ſub

—

ire paſſionẽ quã ſubire dina volñtas ipabat. Ad.

—

nõ dz ⁊ e de regu. iuris Qui ſcãdaliʒauerit vtilius

ſcãdalũ naſci permittit᷑ q; veritas reliq̃tur.̊ mito

minꝰ dimittẽdũ eſt bonũ ꝑꝑ vitandũ ſcãdalũ. htẽ
Hʒ apn. Ro.ʒ nõ ſunt facienda mala vt veniãt bo
na. a ſili nõ ſũt omittenda bona vt veniant mala
Itẽ ſi aliquod bonũ deberet dimitti ꝑꝑ ſcandalum
vitandũ hoc marxie eẽt tꝑale bonuʒ ſed tꝑalia bona
nõ ſunt omittenda ꝓpter vitandũ ſcandalũ.vñ glo
ꝛioſus martyr beatꝰ. Thomas nõ omiſit repetere

tpalia bona ad vitandũ ſcãdalnʒ regis angl.g vꝛ ꝙ

nullũ bonũ ſit oĩtrẽdũ ꝑp vitandũ ſcãd alũ.Cõtra
pꝑ ſcandali quʒ ẽomittẽduʒ qð de iure eẽt faciẽdũ
ecr̃.di. Si aliqᷓ;tos.ſʒ qð de iure faciendũ ẽ bonuʒ
sg aliqn eſt omittẽdũ bonũ ꝓpter ſcãdalũ vitandũ
Itẽ apꝰ.id.coꝛin.S.ſi eſca ſcandaliʒat frem meuʒ nõ
mmanducabꝗ carnem inefnũg ſaltẽ bonũ tꝑale oĩttẽ
dum ẽ ad viładũ ſcandalũ.Rꝰ.ꝙ qõ ronabilit itel
ligi nõ põt de ſcandalo actiuo.qꝛ ꝑ omiſſionẽ boni
nõ vitat hoc in ſe ipᷣo vᷣbuʒ vel fem minus rectum
qꝛ nec oꝑatio honi ẽ in oꝑante occaſio dicti vel fci
minus recti eſt & intelligenda de ſcandalo paſſiuo
ſub hoc ſenſu.ſ.vtꝝ aliquis teneat᷑ omittere bonũᷣ⸗
opꝰ ne ꝓpximꝰ ſcandaliʒat᷑Ad cꝰ vitatis intelligẽ
tiaz ſciendũ ꝙ bonoꝝ operu quedam ſunt neceſia/
via ad ſalutem ⁊ oꝑa pꝛeceptoꝛum qdaʒ ſuperogati
onis vt opera conſñilioruʒ quedã ſunt idifferẽtia ex
genere vt comedere carnes bibere vinum tꝑalia
modo licito acꝗrere acqſita cuſtodire debita rpete
re ⁊ ſic de alijs. Scendalum eni pꝛoximi poteſ in

ipſo eſu xa malicia vel infirmitate vel ignoꝛaãtig o

pera neceſſaria ad ſalutem nõ ſunt omittedaad vi

tandum pꝛoximi ſcandaluʒ ex qcunq; radice pue-

niat qꝛ nullus dʒ omittere ſalutem propꝛiam ad vi

tanduũ ꝓximi danationt᷑. qꝛ magis tenetur quilibe
diligere ſeipſinn q; alteꝝ ſʒ oꝛdineʒ ſartariene

