ꝓijceret vł aliq; aliã irreuerentiã facẽt ſacro.⁊ põt

dici ꝙ per appꝛopꝛiatiõem ꝙ hec impediunt reue

rentiam q̃ dʒ obſeruari in ſuſceptiõe hꝰ ſacri rõne
rei ↄtẽte.Et qꝛ cãpꝑ quã aliꝗſ dʒ intdici vl ſuſpedi
vl excõoicari ſiue maioꝛi excõicatiõe ſiue mioꝛi de/
rogat realiter vlłſᷣm iudiciñ foꝛi exterioꝛis vnitati
eccle q̃ eſt coꝛpus xpᷣi myſticũ qð eſt res ꝑ hoc ſaciʒ
ſigniſicata.nõ tñ ſub ſacro contenta.ideo iterdicti
ſuſpenſi excõicati etiã iniuſte excludũtur a ſi uſcepti
one huius ſacr̃i.pꝛedicte tamẽ pene ſũt nõ pccã qᷓ;
uis pᷣdictas penas contẽnẽtes grauiter peccẽt.Aid
pmũ in oppm dð ꝙ immũditia mẽſtioꝝ nõ ꝓhibʒ
raulierẽ cõicare.qꝛ eſt imunditia purẽ naturalis.
Di aũt vt dicitur ibidẽ.ex veneratione magis ſu-
ſciꝑe nõ pᷣſumit laudãada eſt.ſed ſi ꝑcipit nõ eſt iudi
cãda.Sili mõ põt dici de illa infu mitate que leuit
iß Pocatfluxusa emisAld ⁊m dð ꝙ q;uis recõci
liarus deo ? ecclie ſit dignus ſunpli põt tamẽ con-
tingere caſus in quo nõ dʒ hoc reciꝑe ſacẽm ꝓpter
eius reuerẽtiam. Ael põt dici ꝙ nõ eſt incõuenienſ
gligs ſit dignus ſimplr ? tamẽ indignus ᷣm qd.
m ad ptẽ aliã dð ꝙ illud decretũ non loqui

Ad ar . n loqui
E ð ðbito neceſſitatis ſed ↄgruitatis.mulier mnðꝭ
bitũü petenti reddere tenet᷑ ̃m glo.ibidem.

¶ Articulus tertius. .⸗

queritur ð ter⸗
O nſequenter tio pᷣncipali, Et
circa hoc q̃runtur tria.iſvtx ſacer
doſpeccet ꝗ ſciẽter dat hox ſacrʒ eyñti
ipccõ moꝛtali ¶¶ vtxꝝ peccct h̊ ſacr̃o
daãdo rio rnag vtuꝝ ſacerdos hᷣſcr̃m
dare debeat illis ꝗ de crimine ſüt ſuſpecti.

Rrmooliendo ncnieekee⸗

dat ſacr̃m hoc exiſtenti in peccato moꝛtali
Guis lex dicat ꝙ petẽti debitũ ſit reddẽdum.tñ il-
le peccat qui gladiũ apud ſe depoſitum reddit pe/
tenti. ſi ſciat ꝙ petens illum eodẽ interſicereſe ꝓ/
ponat. ergo a ſimili q́;uis ius canonicum dicat ꝙ
ſacerqos ſuo ſubdito petenti miniſtret hoc ſacra⸗
mentum peccat miniſtrado quãdo ſcit illum h pe⸗
tẽin malũ ſuũ qð fac oĩis perens in peccato moꝛta
li. Otem vilioꝛres eſt peccatxoꝛinq;tuʒ pccõꝛ q;; lu

tum. ſed ſi ſacerdos ꝓijceret ſciẽter coꝛpꝰxpiĩ lutũ

* △
£ .
%
—
—
—
£☚

ri ꝓhibet

ewufre.

.

cogitatio ſi peccara moꝛtᷣlia fuerit vł pbabile vel

7

poͤtiffr

monnwet⸗

imfüi
ſse
¹ gediid
e
Nd. r
ſorpig
ſine
Aucitork
fitigfecrin
Wsapllst
gi.
tückfi,
ſicdedir d⸗
Hlcniſa
Nchmerii
Pchnorn
ſolesdi
Glſupech
nanter
crer arle
nequſbi
fotunope
anitehnn
fochiniſi
bare cigill
hesteſtesp
fatenchanit
aſbipercke

nng
Vra
. Wme

cChne
Pecfſis
dosſbi
ne quaſt
petatipy
at. aur pen
hesni
bijcerey
ſ in/
NRcnjn

ſiſfnnui⸗
Mdera
ian linee
frücgoſenen
iaflcergas
alſief
lacegsn
nz
R 4 „
ginei
Nhunkn
intiüti
lcſennn, .

rillente
nhir Nc
Kinuig
e rco⸗

Mderetn.
1aer ſent

Zuspee ienzz

We. ARi
Wnue N
Nr ai n
ia inte
leindiccftei

uminſin.
Erenaimin.

Piens bganer⸗
1fi oitarenü
mei Nepsliſn
tfmicisanthn
indehenta i.
modbempenmen

cüieienene
numitr/N5H
intart uundi
mominemnggs/
i kptnöctiu
1
„Arm,
hi

W. 4
MIv.) . t

eſi.
nmm aigie

Monſi iteen
nKveniglian .

fir mo ã eẽt irer
lis q; coꝛpoꝛalis. mmulto foꝛtiꝰſacerdos moꝛtaliter

.„ — „

moꝛtalr pecaret. muxo foꝛti moꝛtalr peccat qñ
põit ipʒ ĩ oꝛe illiꝰquẽ ſcit ipᷣe e ĩ moꝛtali pccõ.tẽ=

moꝛraliveccar̃t medicꝰꝗ ſciẽter daret medicinã ĩ

Edus.g cũ grauioꝛ ſit moꝛs ſpũa

Z —— * Ww EE
*
.
.

n i

Wrpbedlen. .

.Hr Er e.

Ecundo queritur vexcerdo
Bſacr̃m hbyſtriõibꝰ magis.Rhndeo q; ſo/⸗

lutio huiꝰqõnis ex ſolutiõe pᷣcedẽtis manifeſta eſt.

tales.n. ducũt illicitã vitã. Uñ de talibꝰ or de ↄſe.

peccat dado h̊ ſacim illi quẽ ſcit eẽ i pccõ moꝛtali. di. 2¶*. Pꝛo dilectiõe.puto nec maieſtati diuie nec

qꝛ tal ncipiẽdo h̊ ſacrʒʒ moꝛtalr peccat.Coͤtra de

ↄſe.di. Dõ ppibeat diſpẽſatoꝛ nõ phibeat diſpen /
ſatoꝛ pig terre.i.pccòꝛes ſᷣm glo.ad menſã dni

Wanene, Icẽ. . q.iꝰ. Ypus.xpus ꝗd fecit nobiſ
q aditoꝛẽ ſuũ tãta patiẽtia ꝑtulit vt ei pᷣmã eucha
riſtiã ↄfectã manibꝰſuis ĩ oꝛe ſuo ↄmẽdatã.ſicut ce
teris aplis traderet.q̃ſi dicat in h ex rnobis reliꝗt

e 6.q.iꝰ. Aduerſitas ĩ ſine s.ꝙ quis xpᷣus ſci/-
†

tiudã eẽ furẽ.tnd pᷣdicãdũ cũ miſit ⁊ ei euchari
ſtiaz dedit. docẽsĩ ecclia tolerari malos. g exẽplo
xpᷣi licitũ ẽ ſacerdoti dar̃ euchariſtiã illi quẽ ſcit eẽĩ
pccõ moꝛtli.: MRndeo ꝙ ille quẽ ſacerdos ſcit eẽ ĩ
pccõ moꝛtali.aut nõ petit euchariſtiã ſibi dari ⁊ tẽ
ſacerdos dado peccat.aut petit.⁊ tũc diſtingue qꝛ
aut ſuũ pccm̃ moꝛtale eſt ocultũ aut manifeſtũ. Si
manifeſtũ tũc ſacerdos ſibi dãdo euchariſtiã pec/

caret.qꝛ legiriam ↄð ipᷣm hʒ excuſatiõeʒ vł exceptio

nẽ quã ſibi publice obijcere põt.⁊ accipio hic mai/
feſtu nõ ꝓ oĩ eo qð pbari põt. quod magis ppᷣe dr
manifeſtabile q; mãaifeſtũ. UIñ ſi ſacerdos ſciret pa
rochianũ ſuũ eẽ i crimie qð legitie õ ipᷣm poſſet p/
bare.ita ꝙ illud crimẽ neſcirẽt cũ ipo niſi duo vel
tres teſtes p quos h̊ pbare poſſet nõ ꝓppt᷑er h̊ debe⸗
ret euchariſtiã negare illii publico petẽti.qꝛ iã ifer
ret ſibi penauñ crimis pbationẽ qð fieri nõ dʒ.ijꝰ.

Eſt ant pccm̃ notoꝛiũ vlꝑ ſniam vel ꝑ cõfeſſionẽ

AEraire g. Sʒ accipio hic maifeſtũ pꝛo noto?io

factã in iure aut euidẽtiã rei q̃̊ tergi verſatiõe aliq̃
celari nõ põt.et᷑ de cohi.cle.⁊ muli.c vlłlt. Ee autẽ
pccm̃ ſuũ ẽ occultũ aut perit ĩ occalto.Et tũc ſacer/
dos ſibi dãdo peccaret.qꝛ hʒ õ eü legitiaʒ exceptio
nẽ quã ſibi ĩ occłto obijcere pot.⁊ ipᷣm dʒ monẽ ne

petat ĩ publico. vt habet᷑ ð ↄoſe.di.ſeða.Ne ꝓphibe⸗
gst. aur petit i publico.⁊ tẽ ſacerdos ſibi dar̃ tene᷑.

qꝛ j eñ nõ hʒ legitiam exceptioneʒ quã ei ĩ publico

obijcere poſſit extra de officio iudiciſoꝛdĩarij. Si
ſæerdos.iAd p
qð eſt virtuoſius iure poſitiuo.pᷣcipit nõ reddẽ de⸗
poſitũ in tali caſu.nõ eſt aũt ſic ĩ ppoſito imo iusna
turale dictat qð occult peccatoꝛ a pᷣlato ſuo nõ pu
blicet. AUñ nec xpᷣus publicauit pccm̃ iude quouſqʒ;
ipᷣe iudas ſemetipᷣm manifeſtauit. Uñ er de offi. iu
di.oꝛ.ſi ſacerdosſciat ꝓ certo aliquẽ eẽ reũ alicuiꝰ
cris vel cofeſſus fuerit ⁊ emẽdare noluerit niſi iu/
dici rio oꝛdie gqs ꝓpbax poſſit eũ nõ dʒ noĩati argu⸗
ere.¶ Ad ⁊dð ꝙ nõ ẽ ſile qꝛ lutũ coꝛpoꝛale poliuit

dð ꝙ nõ eſt ſile qꝛ ius narurale

C

euãgelice diſcipline ↄgruere vt pudoꝛ ⁊ honoꝛ ec/
cłie tã turpi et infami cõtagiõe fedet᷑. Un nec tali⸗
bus nec cuicũq; ifami notoꝛio ⁊ manifeſto dada ẽ
euchariſtia.ſᷣm ẽt glo.ibidẽ.ſi tũ vt dꝛ ſequẽti.cꝰta
les reuertãtur ad dñm eis gra vel recõciliatio nõ
negetur.nõ ẽ tñ ſic ĩtelligẽdù ꝙ ſtatiʒ debeat eis da
ri euchariſtia.qꝛ ꝓpter reuerẽtiã ſacr̃i.⁊ vt ꝓbetur
eoꝝ cõuerſio nõ ficta nõ dʒ eis dari vſq; p ꝑaccam
penitentiã niſi aliꝗs articulus neceſſitatis vel pie
tatis aliqñ aliter fieri ſuaderet.

— WTryp, νarz β vtx ſacerdos hoc ſacẽ̃m
= tio qrit dare debeat illis a de cri

ine ſũt ſuſpecti. Et vꝛ ꝙ ſic. ꝛ*. q. Mul⸗
ti.⁊ ſũptũ ẽ ab aug li de penitẽtia lõge añ fſinẽ.Uo⸗/

luit deus hoĩeʒ ab hoĩie iudicari arbitrio ſuſpitiõiſ

os videt᷑ ꝙ nõ d

Sʒ ſi ſacerdos nõ daret euchariſtia ſuſpectis ð cri
mine ſicut alijs.iudicaret eos arbitrio ſuſpitiõis
§ vi weis beet euchariſtiã dare ñ obſtate ſuſpitõ
nei Itẽ . q. pᷣma. Oues. Ois ſuſpitio potieſt re

elleda q; appꝛobãda vłrecipiẽda.Sʒ ſi ſacerdoſ
ꝛ0 ſuſpitiõe dimitteret euchariſtiã dare ſuſpectii

ſuſpitionẽ nõ repelleret ſed appꝛobaret vłrecipet
imittere dare euchariſtiã alicui
pꝛo ſuſpitiõe.(¶ Cõtra.ʒꝛꝰ.q.pma. Dixit dñs. vbi/
cũq; eſt foꝛnicatio vel foꝛnicatiõis ſuſpitio libere
vxoꝛ dimittet᷑.g a ſili vbicũq; ẽ ſuſpicio homo ꝑꝑ
illã ſicut ꝓpter factuʒ iuſte repeilit᷑.ergo ſicut ſacer
dos nõ debet dare euchariſtiam pubilice crimino
ſis.ita nec publice de crimine ſuſpectis.:Reſpon

deo ſicut dicit glo.ſuꝑ capitulũ vitimo allegatum.

triplex eſt ſuſpitio temeraria. ꝓbabilis violẽta.

Duſpitio temeraria dicit᷑ que ex irrõnabili ca con

ſurgit.cuiuſmõi eſt illa que cõſicta eſtrumoꝛibꝰma
ledicoꝛũ hominũ ⁊ obtrectatoꝛu.iiꝰ.q.ttia.ncun
ctis ⁊ ꝓ taii ſuſpiciõe nõ debet ſacerdos dimitte-/
re euchariſtiam dare ſuſpecto.Pꝛobabilis ẽ que
conſiſtit ex pꝛobabilibus ſignis.pꝛopter hanc ſuſpi

tionem nõ debet etiz ſacerdos dimittere dare en
chariſtiam.ſcᷣa.q.pᷣma. Deus mala audita nullũ

illud qð in ipᷣm ꝓijcit᷑. AUñ ſpecies cõſecratas pol-

lueret. Sʒ peccatoꝛ recipiẽſ coꝛpꝰxpᷣi nihil polluit
niſi ſemetipᷣm
nã negare iſirmũ nõ ifamaret nec ppim ſcãdaliʒa/
ret nec aliqð pᷣiudiciuʒ bono cõi facer̃t.qð fieret ſi
iudici liceret punire vel aliũ diffamgre ꝓp ſua volũ
tate iudiciario oꝛdie pᷣtermiſſoſſ Ar ad ꝑreʒ aliã
ꝓcedũt de pccõꝛe occultopetẽte i manifeſto ⁊ ca/
ueat ſacerdos ne ſic petẽti det hoſtiã nõ ↄſœratam
ſuans ſibi dare coꝛpꝰxpᷣi.qꝛ ſi h faceret grauiſſime
peccaret.daret.n.ſibi ⁊ ꝓꝑplo occaſiõem idoytran
di in quantuʒ iſe eſſet.

z3dð ꝙñ ẽ ſile.qꝛ talẽ medici

⁊ita nullũ ante veram iuſtaq; pꝛobati
gaut dänare debemus ¶Ciõ

audiẽtium moueãt nec paſſim dicta abſq; certa ꝓ
batione quiſq; vnq; credat. Sed ante audita dili
genter inquirat nec pꝛecipitarer quid aliquis agar
3 Eiudicare
t dan NEta eſt que ſurgit ex ſu
ſpitionibus violentis vᷣt ſi inueniat᷑ ſuſpectus cuz
ſuſpecta nudus cum nuda.ſolus cum ſola in eodeʒ
lecto loco ⁊ tempoꝛe ſuſpectis ⁊ contra tales ſuſpe

ctos iudicãdum eſt ſicut iudicaretur de facto. c in
de ſicut publice criminoſo ſacerdos nõ debet dar

euchariſtiam.ita nec publice ſuſpcecto de crimine
modo ſuſpecto pꝛedicto. ſᷣm enim iura auatruoꝛ
modis cõuincitur homo de crimine.ſ.inſtrumen⸗
tis aut teſtibus.faci euidentia.extra de cohiĩ.cle.

muli. Tua.St ſcdᷣa.q.pᷣma.Scelus qʒ lotharius.

aut iuris iterpᷣtatiõe.aut qñ ꝗs ſepe cat 2 monet

.
M —
. „
*
„
—☛
£
△D

neq; ſe pursat nec cõpet.ttia.q. De crimie vbi
ſic dicit᷑. Quãtũ eſt cõſiteri de crimie eũ qui ĩidulto
totiens delegato iudicio purgandi ſe occaſione

nð vtik aut violẽta ſuſpitiõe. 2·.q.i. Dixit dñs,.⸗
hoc no.. q. i. cp in glo.¶ Aargumenta ad ꝑteʒ p
mã pcedũt ð ſuſpitiõe temeraria vl ꝓbabili. Ar
ad ꝑtem aliã pcedit de ſuſt binde vialtt den
Irca litteram tẽ ⁊ vẽtrem ſupple
tm̃ qꝛ ̊ nõ ſufficit creder̃ eni opʒ. In illo.n.
facro ⁊ coꝛpꝰ ſanguinẽ ſuũ cõmẽdauit nobis qð.⁊
fecit. nos ipos.i.ſigniſicatũ fecit nos ipᷣos.ſ.coꝛ-
pus. n. xpᷣi vex myſticũ.coꝛpꝰ.n.xpᷣi veꝝ i ſacro ſi-
gnũ ẽ coꝛpoꝛis myſtici. AUñ põt dici qð li.qð ibi fac
relationẽ ſimplicẽ.malus accipitſacrʒ⁊ nõ rẽ.hoc
nõ itelligit de re ↄtentaã eſt coꝛpꝰxpᷣi vex. ſed de
re ſigniſicata æ nõ ↄtenta que ẽ coꝛpꝰxpᷣi myſticũ q
ad foꝛmale eius pᷣncipium qð eſt gratia.

— itẽ alij ⁊cẽ.ſuꝑius determina⸗
nt uit mgr de h ſacro m ſe. ⁊ ꝑ
cõꝑationẽ ad ſuſcipiẽtẽ.hic oñdit veꝝ
coꝛpus xpᷣi eẽſub ſpẽ panis.St diuidi
tur ꝑs iſta in tres ꝑtes.ꝗ Eem⸗ igt
. ponit erroꝛẽ illoꝝ ꝗ negat coꝛpꝰ xpᷣi eẽ
ſub ſpẽ panis ⁊ auctoꝛitates qs illi adducebãt ꝓſe.

P poͤſt eaꝝ ſolutiõeʒ q̃ ex eadẽ⸗ Sõ
itatis de eẽntia vᷣi coꝛꝑis xpᷣiſub ſpẽ ples adducit

auctoꝛitates ibi. Hic ⁊ his.. Mecia diuidit᷑ ĩ di--

as.¶Mſoluit auctoꝛitates qs heretici adducebãt
ꝓſe explanat quãdã auctoꝛitatẽ adductã ĩ alia⸗

rũ auetoꝛitatũ ſolutiõe ibi.Attende.
¶ Articulus pꝛimus.

2 W 4

7.Et pᷣmo de eẽ coꝛꝑpis
xpᷣi ſub ſacr̃o ⁊ ð̊ mõ eẽndiiqʒ ð ſub
ſãatie panis còuertibilitate ð coꝛ
ꝑis xp̃ᷣi vt ẽ ſub ſacr̃o mobilitate ⁊ ta/
ibilitate ¶ ρ9de cognoſcibilitate 4
de mõ eẽntie ꝑtiũ coꝛꝑis xpᷣi ſub ꝑtibꝰilliꝰſpẽi 7.
de vtute ꝑ quã coꝛpꝰxpi ẽ ſub ſpẽ.i Enc pmnqrunt
duo. vtx coꝛpꝰ xpi ſit ſub ſpẽ qtũ ad vam ei
—Kun. q;tũ ad eiꝰ verã q;titatẽ.
1

coꝛp? xpᷣi nõeſt
Te umod oſtendo pẽ ;tum ad
D eiꝰ vaʒ ſubſtãtiã de ↄſe.di. ꝛꝛ*. Mõ G̊ 2 mgr̃ ĩ

l̃a hniꝰ di.cpꝰNõ h̊ coꝛpꝰ qð videtis mãducatu
ri eſtis⁊ bibituri illũ ſanguinẽ quẽ effuſuri ſũt qme
crucifigẽt. Dzʒ ſi ve ibi eẽt ſubſtatia coꝛꝑis xpᷣi mã
ducaret᷑ a mãducãte ſpẽm.̊ nõ eſt inigſetgegdlen
di. ᷣma ⁊ igj in lr̃a huiꝰdi.c pmo.donec ſeculu
ſiniat᷑ ſurſũẽ dñs.ſʒ ſi eẽt ſub ſpẽ eẽt ĩferiꝰ.ꝗ nõ en⸗
ibi ¶ Itẽn rn:6 Panges ſemꝑ hẽbitis vobiſcuʒz
me aũnt nõ ſẽp hẽbitis.ᷣ ſi ſubſtàtia eius ve eẽt ſub
ſpẽ ſemꝑ poſſemꝰeã habẽ. nõẽ ibi.igtẽ qð ẽ alicu
vi vbi pus nõ fuit mutatũẽ ſʒ ꝑ vba qᷓ diẽ ſacerdos
ſubſtãtia coꝛꝑis xp̃i nõ mutat g̊ ſub illa ſpẽ ñ ECKS
tra de ↄſe.di.⁊*.panis ẽ in altari vbi acceſſerit ↄſe
cratio.de pane ſit xpᷣi caro.¶ qe eadẽ di. Hoc ẽ ⁊ re
citat mgr̃ in lr̃a huiꝰdi.cꝰ 2. Ois res illaꝝ rerũna/
turã ⁊ vitatłĩ ſe ↄtinet ex ꝗbꝰ coſicit᷑.cõficit᷑ aũt ſa/
criſiciũ ecclie duobꝰ. ſ⸗ ero ⁊ re ſacr̃i.i.ꝛpe xpi. eſt
igit ibiſacẽ̃m ⁊ res ſacr̃i.i.coꝛpus xpᷣi. Ad iſtã q̃ſti
onẽ rãdeo.ꝙ ĩ ſacro altaris ſubſtatia coꝛꝑis xpᷣi ve.

ſibiliter recedẽs nobiſcũ voluit verũ e

hãac di. querẽdñ ẽ pᷣncipaliter
ede

Arti.

æ realiter cotinet᷑ ſub ſpẽ ganis.diuiſa.n.vtus q Bd;.·

nihilo mũdũ creauit hoc iſtituere potuit ⁊ iſtituere
volnit.⁊ qꝛ voluit fecit ⁊ hoc facere ↄgrus fuit.qꝛi

hoc maifeſtat᷑ ſue potẽtie imenſiꝑas.hoc.n.eſt tam

admirabile ꝓ trãſcẽdit oẽm facltatẽ nature ⁊ ſue

humilitatis pfunditas in hoc ꝙ voluit ꝙ poſſemꝰ

ſuuʒ coꝛpus ſacratiſſunñ noſtris manibug otracta
re ⁊ eiꝰ ineſtimabilis charitas ꝙ in hoc dwis vi
bus ſuuz
inuiſibiliter remanere.⁊ ꝑ hoc in volẽdllo credere

in humilitate exercitamur.a in virtute ſpei ro/

ramur.⁊ caritate ampliꝰ inflmamur. Summeg
debẽt omnes catholici deteſtari ⁊ ꝑſequi illũ peſ-
ſimũ erroꝛẽ ipioꝛigui dixerũt coꝛpus xpᷣi nõ cõtine
ri realiter in ſacro àltaris.ſʒ tãmmodo ibi eẽ ſicuti
ſigno.quẽ erroꝛẽ retractauit berẽgariꝰ rome coꝛaʒ
cẽtum.iʒ.epᷣis vt habet᷑ de cõſe.di.ꝛꝰ.Ego Berẽ⸗
gariꝰ Ad pmin oppoſitũ dð ꝙ ſoluit᷑ ꝑlram ſequẽ

tem.ſeꝗqtur.n. immediate ipᷣm ꝗqdẽ ⁊ nõ ipᷣm.ipᷣmi

niſibiliter nõ ipᷣm viſibiliter ſupple mãducabitis.
Sʒ iuiſibiliter ſub ſpẽ panis ⁊ ſanguinẽiuiſibiliter
bibetis ſub ſpẽ vini dõð ꝗ ſoluitur ẽt ꝑ lit⸗
terã ſequẽteʒ imediate.n.ſeꝗt᷑.ſed tñ hic ẽt multuʒ
eſt vitas.dñs.glo.ibidẽ ipᷣm veꝝ coꝛpꝰĩ foꝛma pa
nis in altari ſurſũ cẽ.g̊ viſibiliter.hic aũt nobiſcũ eſt
in ſacro inuiſibiliter ⁊ cũ hoc realiter.Ad ʒ dõ
ꝙ ibi voluit. dñs dicere ꝙ nõ ſemꝑ ipᷣm hrent ſᷣm

copaleʒ bs vigbiliter euremn ↄuerſatus cũ eiſ
4585

N ꝙ nõ opʒ maioꝛeʒ eẽ vam qñ aliꝗd eſt
bi pus nõ fuit ꝑ traſubſtãtiatiõeʒ alteriꝰrei ĩ iſßm
ꝑ hoc aũt eſt coꝛpꝰxpᷣi realiter in ſacreltaris vt in
fetiꝰdeclarabit᷑. Uel põt dici ꝙ nõ opʒ ꝙ illud qdðẽ
alicubi vbi pᷣus nõ fuit.mutatũ ſit.niſi deſinat eſſe
vbi pꝛius erat.coꝛpꝰaũt xpᷣi cũ icipit eẽ ſub ſpẽ ſub
qua qus nõ erat nõ ꝑꝑ h̊ deſinit eſſe vbi pᷣus erat.

Ecundo queritur mscdne

qᷓ;tũ ad eiꝰvᷣam q;titatẽ.Et vꝛ ꝙ nõ. vnaʒ

8Ocũ q;titas coꝛꝑis xpᷣi maioꝛ ſit qᷓ quãtitas hoſtie
ponere eã ſub quaãtitare hoſtie vꝛ cõtradictionẽ in
Aucere · Nre omne q;tum cõtentũ ab alio quanto
eſt in eo ſicut ĩ loco ⁊ circũſcribit᷑ ab eodẽ.ſʒ coꝛx 1
xpᷣi nõ eſtſub ſpecie localiter.qꝛ vt dicit᷑ de conł.
di. ꝛ¹. Perſona coꝛpin quo reſurrexit dñs:vᷣno lo/
co opoꝛtet et᷑.nec circunſcribit᷑ a ſpꝑẽ.qꝛ qtitas ab
alia circũſcripta cõmẽſurat᷑ eideʒ.̊ in ſacro altariſ
nõ eſt ſubſtãtia coꝛpis xpᷣi cũ ſua va q;titate.¶ gtom
facilius eſt ſubſtãtiam ſeꝑari ab accidentibꝰ q; ecõ
uerſo. qꝛ accñ depẽdent a ſubſtãtia.cũ gin hoc ſa/
cr̃o ſint accñ panis ſine ſuhaatia vt inferius decla
rabitur. multo foꝛtius ibi dʒ eſſe ſubſtantia coꝛꝑis
xpᷣi ſine accidente. quatitas ant accns eſt.¶MCõtra
coꝛpus xp̃i in ſacro altaris eſt coꝛpus oꝛganicũ vi⸗
uens.ſed tale coꝛpus nõ põt eſſe ſine qtitate.ergo
coꝛpꝰxpᷣi ſub ſpecie panis.cũ ſua naturali qtitate
BZtẽ quis eſſe ſubſtatie nõ depẽdeat ex aceñte. tñ
p accns eſt ſuũ bene eſſe.ſed coꝛpus xpᷣi nuſq; ðbet
eſſe ſine bene eſſe.ꝗ̊ coꝛpus xp̃ᷣi nõ eſt ſub ſpecie pa
nis ſine q;titate cũ inter alia accidentia ſit imme-/
diatoꝛ eubſtaãtie.i Mndeo ꝙ coꝛpus xpi cũ ſua quã-
titate realiter cõtinet᷑ fub ſpecie panis in ſacro al-
faric ee tñ qᷓ;titas coꝛꝑis xpᷣi circũſcribit᷑ ab illa
ſpeck. pᷣmo ꝓbat᷑ ꝑ cõcluſionẽ queſtiõis pᷣcedłtis

titatem eẽ maioꝛẽ alia.eſt ipᷣm ↄtinere ⁊ exceder

pmnstoreeſt

enl archli

ſmngnme mic⸗
ttuntdiefe
euſaindinmnt
tuſbleynn
föindcitiſan
creiſcripdin

ituedörin

ſornchrmm
Gwrelchö
ſrai Ri⸗
ſuüchritati/
pieſtubhn
Oluteſibilu
Gtdechnin
kautojſume
ſnbitaſe
ſocoeneit
inecidre tt
WVicnchipee
. Wfrücrns
Gogie
Plhrſenn
Aeidennerd
copeniie⸗
Miſneqze

. vw⸗
ſen
Vb
na

⁹

i

eporuitriſtdn
e nfit

Pöhoe neinm
Wnadurerſe
4 Wurapoſſan

1Smnus n
gnd s,
eei ſ
ein w leden
nineſun
mt eqnili
pus iſöihn
mmoclditiſen
nigmromectg
Nn Egn
Chiipliamſen
hemödtcabin
Angimnäuihlin
nNCNPiin
imn Dicnütnobiit
vritr
Nhii!
ni en uin
NrinsNI
mipyr luo⸗
it ni deinrte,
cnttibliid
r WuNN
WMigat
Ncirmi ,
nrnbc
õ
õõ
iaihlnb⸗
niquſed⸗ 4
unt rine.

R N
intmnadel

t zili
vieaten l
ſoe!

tiã ſicut eſt ĩ ppoſito.

NX—
„

.tcmi.n.realiteſbi ſit ſubſitia eoꝛpis xp̃i q̃ ſua qtita

te naturalinõ ſepatur ſeꝗtur ipᷣam q; titatẽ ibi eẽ.⁊
qꝛẽt coꝛ aie cõiunctũ ẽ.ibi etiã eſt aia. Unde ſi ali
quis Sle iſer Kidͤu moꝛtis xpᷣi ſub ſacr̃o fuiſſʒ
coꝛpꝰſine aia.⁊ q? iſta nõ ſepantur a diuinitate ibi

o ętiã ẽ diuinitag. Dʒ ſubſtantia coꝑis ẽ ibi pᷣmo ⁊ p

ſe ⁊ img

iate.qꝛ ſubſtãtia pãis nõ traſubſtatiat᷑ niſi
in ſubſt

coꝛpis.q;titas aũt ⁊ anima ⁊ diuinitas
ibi ſũt pe Gcomitãtiã q;uis ſi diuinitas nõ eẽt ibi
per cõcomłktãtiã. tñ eẽt ibi tota ꝓpter ſimplicitateʒ
nẽſitatẽ ſuã ꝑ que vbiq; rotaẽ ſub ſpẽ.gſub ſpẽ
panis totꝰeſt xpᷣus cũ ſua q;titate.ſimili ſub ſpecie
vini.qꝛ qᷓ;uis ſubſtãtia vini nõ trãſubſtãtiet᷑ niſi in
ſangumẽ.tñ qꝛ ſanguis vnitꝰeſ: coꝛꝑi ⁊ coꝛpꝰſue qᷓ;
titati ⁊ aĩe.⁊ coꝛpAaia diuinitti.iõ coꝛpꝰ qᷓ;titas
eiuſ aia diuinitas ſũt ſub ſpẽ vini ꝑ cõcomitãtiam
⁊ ita ſub ſpẽ vini totꝰeſt xpᷣus qð aũt qᷓ;titas coꝛꝑis
xp̃ᷣi nõ circũſcribat᷑ a q;titate ſpẽi.declarat᷑ ſic quã
tũ circũſcriptiue ↄtẽtuʒ ab aliquo qᷓ;to ei cõmẽſura
tur.ita ꝙ ꝑs rñdet pꝑti.ſʒ qᷓ;titas coꝛꝑis xpᷣi nõ ↄmẽ
ſurat q;titati ſpẽi neq; ꝑſ riũdet ꝑti.ĩmo vtiferiꝰoñ
detur ẽ ſub q̃libet ꝑte hoſtie tota.q;tũ.n. qð cõmẽ/
ſurat᷑ alij q;to applicat᷑ ei pᷣmo ⁊ ꝑſe ⁊ imediate ꝑ
ſuã qᷓ;titatẽ.hic aũt eſt ecõuerſo.qꝛ q;titas coꝛpoꝛiſ
xpᷣi eſt ſub ſpẽ per ſuã ſubſtãtiã que ꝑ ſe pᷣmo ⁊ ime/
diate ſub illa ſpẽ ↄtinet᷑. Atnnn dð ꝙ pce
dit de cõtinẽtia circũſcriptiua.ſic n.ponere maio
rẽ qᷓ;titatẽcõtineri a minoꝛi etradictione includit
vt aũt oñſum eſt in coꝛpoꝛe q̃ſtiõis.coꝛ ꝰxpᷣi nõ cir
cũſcribit᷑ a ſpẽ.¶ Ad ꝛndð ꝙ maioꝛnõeſt va de qᷓ;⸗
to qð ↄtinet᷑ꝛub alio qᷓ;to rõne ſubſtãtie pᷣmo ⁊ ꝑ ſe
imeditate.⁊ nõ rõne ſue q;titatis niſi ꝑ cõcom?tã
d zmoð ꝙ q;ᷓuis deꝰ poſſet
ſubſtãtiã coꝛpis vpᷣi ab accidẽtibꝰſeparare.tñ nõ ð/
cebat qꝙ fieret ſicut decet accidẽtia panis ſesari a
ſubſtãtia ſua.nõ.n.poſſet coꝛpꝰ xpi ſeꝑari ab omni
accidente remanẽte vita.qꝛ aia non põt animare
coꝛpꝰ niſi oꝛganicũ oꝛganiʒatũ aũt ſubſtqtie coꝛꝑis
xpᷣi ſine q;titate eſſe nõ pot.

Articulus ſecũdus.

hoc q̃rũt᷑ duo.iMvtx dei filiꝰ poſſit
facere coꝛpꝰſuũ in illa ſpecie. vt ĩloco
ſub qua ↄtinet᷑ in ſacro.lꝑꝰ vtꝝ ipᷣe poſ
ſit ſacere coꝛpꝰ ſuũ in pluribꝰlocis ſimul.
Runo oſtendo de bor facẽ coꝛ

BIEIN pus ſuũ eẽ in illa

ſpẽ vt in loco ſv qua cõtinet᷑ in ſacro. Oẽ
dð ↄtinet᷑ ab alio ita ꝙ neqʒ excedit nec excedit᷑ ẽĩ

eo vt ĩ loco.ſʒ ſic ſe hʒ coꝛ Eiad pẽm ſub q ↄtine
tur. ergo ẽ in eo vtilco ſgie coꝛpꝰ vel ẽ locꝰ vl
eſt in loco.ſʒ coꝛpꝰxpᷣi vt còtẽtũ ſub illa ſpẽ nõ ẽ lo/
cus.ergo ẽ ibi vt in loco. Cõtra oẽ qð ẽ in loco nõ
põt deſinere eẽ in loco niſi mutet᷑.ſed coꝛpꝰxpᷣi põt
deſinere eẽ ſub ſpecie abſq; hoc ꝙ mutet᷑. ſicut pʒ

cum ſpẽs coꝛꝛũpitur.ergo nõ eſt in ea vt in loco.ſʒ o

vr ꝙſi poſſibile fuiſſet h̊ fieri ꝙ deꝰfeciſſet.qꝛ ma⸗/
gis fuiſſet in hoc manifeſta potẽtia ſua.ꝭ̊ N ꝙ face
re nõ poſſit¶ Itẽ ſi coꝛpꝰxpᷣi eẽt ibi vt iloco aut vtĩ
coi.aut in ꝓpꝛio.nõ pᷣmo mõ.qꝛ deꝰnon põt ecere
ꝙ ꝑuaq;titas excedat maioꝛẽ.locꝰaũt cõis Leae

poris maioꝛ eſt q; q;titas ſpẽi.⁊ nihilo

H 4
—

locatũ.neq;ꝛmõð.qꝛ deꝰnõ põt facere ꝙ minoꝛ q̊/
titas ſit equalismaioꝛi.q;titas autẽ locati ⁊ lociꝓ
pꝛij equãtur.ergo deꝰnõ põt acere vr coꝛpꝰſuũ ſit
in illa ſpẽ vt in loco.lRndeo coꝛpꝰxpᷣi nõ eẽ ſub il

la ſpẽ vt in loco. veꝝ eſt qꝛ coꝛpꝰlocatũ eſt ĩ loco ra

tiõe qᷓ;titatis pᷣmo ⁊ ꝑſe.corpꝰvero xpᷣi ↄcinet᷑ ſub
pᷣdicta ſpẽ rõne ſubſtatie pᷣmo ⁊ ꝑ ſe.vt in pcedenti
qõne hirũ eſt. Uñn q;titas ibi nõ eſt niſi ex ↄſequen iĩ
⁊ ꝑ cõcomitãtiaʒ ⁊ ꝑ aliud a ſe.ſ.ꝑ ſubſtatiã. Inde
coꝛpꝰ xppᷣi ↄtinet ſub illa ſpẽ qſi mõ ↄtrario ei quo lo
catũ eſt in loco.ſed vt placet aliꝗbꝰdeꝰ poſſet facer
vt ibi eẽt vt in loco.Innitentes ſcðe rõni facte ad
ꝑptem pᷣmã. Erx qꝛ vꝛ eis h̊ poſſet deꝰfacere abſq;

hoc ꝙ circũſcriberet᷑ ab illa ſpẽ qꝛ ſicut põt deꝰcon

ſeruare cam ifluẽdo ad cauſe ꝑmanẽtiã ⁊ nõ ad eiꝰ

actionẽ.ita põt facere ꝙ hec ſꝑẽs ſicut locꝰcoꝛpꝰ ſu

um cõtineret.⁊ tñ reſpectu ipius nõ haberet actio
nẽ q̃ ẽ circũſcriptio ita ꝙ in coꝛpe illo non cauſaret
vbi qð ſᷣm auctoꝛẽ ſex pncipioꝛuʒ eſt circũſcriptio
coꝛpis a loci circũſcriptione ꝓcedẽs. Sʒ hoc alijs

nõ vĩ rõnabile.qꝛ aliqð coꝛpꝰ eẽ in alio vtĩ loco.ñ
ẽ tm̃ ↄtineri ab illo ſʒ ei cõmẽſurari⁊ ei coſigurari
5ſim lorũ ſibi. coꝛpꝰaũt xpᷣi cõmẽſurari q;titati modi

ce ſpẽi.⁊ ei ↄigurari vꝛ ĩcludere ↄtradictioem q;ti
tate coꝛꝑis xpᷣi tora remanẽte.tñ coꝛpꝰxpᷣi eſt in lo/
co pẽi.vt in loco nõ ꝑ ſeſʒ ꝑ accñs inqtũ ↄtinetur
ſub ſpẽ q̃ ꝑ ſe ẽ in loco.ſicudaia ꝑ accñs ẽ in loco coꝛ
poꝛis vt in loco inq;tũ eſt in coꝛꝑe qð ꝑ ſe eſt in lo/
co.ſʒ ſicut ex hoc nõ ſeqtur ꝙ ſit in coꝛꝑe vc in loco
ita ex dictis nõ ſeqturꝙ coꝛpꝰ xpᷣi ſit ſub ſpẽ vtilo-
co.¶ Ad pmin oppdõ ꝙ nõ opʒ maioꝛẽ eẽ vam ni

ſi de eo qð ↄtinet᷑ in alio circũſcriptiue ⁊ dimẽſio-

nabilr. aĩa.n.eſt in coꝛꝑe vt in loco.⁊ tñ ipᷣm nõ trã
ſcẽdit ſeu excedit ſubſtatialiter cũ nõ ſit niſi vbi eſt
coꝛpꝰ vl ꝑs coꝛpꝑis.nec coꝛpꝰexcedit eã cũ ſit in qli-
bet ꝑte coꝛꝑis tota.coꝛpꝰaũt xpᷣi nõ ↄtinet᷑ ſub illa

ſps circũſcriptie nec dimẽſionabilr Altor etiã di⸗

ci ꝙ mĩoꝛ argumẽtiẽ falſa: Anãa.n.qᷓ;ᷓ itatẽ excede
re aliã ẽ eam eẽ maioꝛc illa.⁊ certũ ẽ ꝙ qᷓ;titas coꝛ/
inꝰ conti⸗

net᷑ ſub illa per modũ ꝗ ſupꝛadictꝰeſt.iAd ꝛ mdð ꝙ

nsõõ plus cõcludit niſi ꝙ coꝛpꝰxp̃i eſt in loco ⁊ hoc eſt

Onſe equenter gnenit de ꝛon⸗

cipali. Et circa

verũ.qꝛ illud idẽ coꝛpꝰin numero qð ſub ſpecie cõ
tinet᷑ in celo eſt vt in loco. Sed hec ſolutio magis
eſt ad hominẽ qᷓ; ad rem.poſſet.n.deꝰtraſubſtatia
re ſubſtatiam panis in aliqdᷣcoꝛpꝰ nõ pꝛiꝰ exiſtens
qð eſſet ſub illa ſpecie modo ſimili ſicut eſt coꝛpus
xpᷣi ſub illa.Et ſi ita eſſet illud coꝛpꝰnõ eſſet ſub illa

ſpecie.nec alibi vt in loco. Dicendũego ꝙ q;uis

coꝛpꝰxpᷣi ſit ĩ celo.vt ĩ celo tñ inq;tũ ẽ ſub ſacramẽ-/
tali ſpecie.nec eſt locꝰnec in aliquo vt in locoꝑ ſe.
ſed eſt in aliquo vt in ſigno ſignatũ vere ⁊ realiter
continente.intelligenda eſt ergo maioꝛ argumẽti
ad hoc vt ſit vera ſᷣm oꝛdinẽ quem deꝰin coꝛpoꝛi/
bʒinſtituit ſᷣm legẽ communem.deus.n.crear poſ

ſet vnum lapidẽ. vt infra ambitũ vltimi celi.nec

ipᷣm celuʒ cõtingẽtem ſicut poſſet facere aliud celũ
nõ cõtentuʒ ab iſto.nec iſtud cõtinẽs ſeu contingẽs
ſi lapis ſic crearesnec eſſerlocꝰneq; eẽt in loco.
marmad partem aliã quàuis cõcedi poſſet rõneę
ncipalis concluſionis. tamẽ maioꝛ ſꝶ ſa eſt. per ð
ſtructionẽ..loci poſſet locatum deſinere eſſe in lo
co vbi erat ſine ſui mutatiõe.ſic ⁊ coꝛpꝰxpᷣi per coꝛ
ruptionem ſpeciei deſinit eſſe in alio ibi erat ine

—

—

*

Arn. .

—

ſuimutatienr. viriſtode ſtãtiatio en ſir mutatio anſit in pateriti coꝛpus . nen
Lecur aueritur vtru fili?è dei aüt xp̃i ibi remanet. nõ eſt ergo ratio foꝛmalis eẽn egzp
ne Eecn ndo quelun L poſ̃t facere tie coꝛpoꝛis xpi ſub illiſſoeciebus. traſip ſtantiatio g
coꝛpꝰſuũ eẽ in pluribꝰlocis ſimul.Et vr̃t ſabſtantie panis in ipᷣm.ſed m gis videtur redu⸗ een
* no. qꝛ eẽ hic includit nõ eſſe alibi ⁊ ecõuerſo.ꝭ̊ vnũ ci ad rõnem cãe efficientis pne coꝛpoꝛis xpᷣi ſulb n iiec
coꝛpꝰſimul eſſe in pluribꝰ locis icludit cõtradictio illis ſpẽbus eo modo quo mutatið ad cãm reduciiꝰ liſſ
nsẽ.deꝰaũt contradictoria ſimul eſſe vera facere n effectiuam. ergo ſine omni tranſmutatigne. deus ic
põt.¶ Item eẽ in vno loco tm cõuenit coꝛpi eo ißo poſſet facere coꝛpꝰſuuʒ ſumulſub illis ſ Bus. ergo ſnnn r
ꝙ limitatũ eſt.ſed deꝰnõ pᷣt facere ꝗn coꝛpꝰſit limi a ſili⁊ in locis ipaꝝ ſprũ etiã ſi ibi n lſent ſpeci⸗ ſan⸗
tatũ. ergo nõ põt facere an ſit in vno loco tm ¶¶ Nt es. /Oꝛeterea ad hac opinionẽ eſt aftroꝛitas hin nuine⸗
anſel.monol.c.ꝛi. Unũ totũ nõ põt ſimul eẽ ĩi diue· ⁊ꝛ·.Kli.de ſacr̃is.ꝑte.gꝰ.cii.dicẽtis. Nõ eſt misim ſeaanc
ſis lociſ.ſed coꝛpꝰeſt vnum rorum ergo ſimul non ſi mirabilis mirabilia operat᷑. Quomodo inquis . diir 1
poteſt eſſe in diuerſis:ſʒ qð nõ eſt poſſibile eẽ non coꝛpꝰ vnum eodem tempoꝛe in diuerſis locis. ſi/ fenopor
eſt poſſibile fieri.⁊ qð nõ eſt poſſibile ieri. deꝰ face militer noli mir ri qui locuʒ fecit ⁊ locũ in coꝛpo/ nlonone
re nõpõt Itẽ termini locati ⁊ loci ꝓpꝛij ſimul ſüt re ⁊ coꝛpꝰin loco ui fecit voꝛpus vnum in lo⸗ Aitboſſtbhii
ſʒ qcũq; ſũt ſimul cũ eodẽ in numero ſimulſũt iter co vno eſſet. fecit ſicut voluit.⁊ ſi voluiſſ alter fa poſſblten
ſe ſicut qcũq; vni ⁊ eidẽ ſũt equalia.interſe ſũt eq; cere potuiſſet.nã ⁊ qi vult aliter facit. Et ifra. xo fippun
lia.ſi ergo deꝰfaceret vnũ coꝛpꝰin diuerſis locis ſi gita faciẽtem ⁊ deſinet eſſe mirabile quicquid illõ ilii
mul eẽnt termini diſtãtiũ locoꝝ qð cõtradictione, fuerit ⁊ ſi foꝛte eẽ mirabile nõ deſierit tamẽ ĩcredi Cbſärüͤſan
icludit¶Kotra Hug.liꝰ.ꝛ.de ſacr̃is.ꝑte.S.c.iiꝰ. bile nõ erit ſi factoſ oĩpotẽs cogitat nõ erit ĩpoſſibi füpmmsfnt
dicit ꝙ de põt facerc vnũ coꝛpꝰin diuerſis locis. lc quicqd erit. Ad pinin oppmoð ꝙ eẽ hic nõ iclu ſrii
¶ Itẽ facit ꝙ ſimul ſit realiter cõtentum ſub ſpecie ditnõ eſſe alibi quãdo hoc ſic ꝑ inſnitã potentiaʒ. ſchera
bus diuerſis.&̊ a ſimili põt facere ꝙ ſimulſit cõtẽk ¶ Ad ꝛnoð eſſe in vno loco tm̃ per finita poteti⸗ nmm
tum ſubdiuerſiſ rebꝰ vt in diuerſis locis. Rndeo cuenit coꝛpoꝛi eo ipo ꝙ limitatũ eſt. iſieur non mengten
coꝛpꝰ xpᷣi eẽ ſacraliter in diuerſis altaribꝰſimul.oi⸗ poteſt non eſſe limitatum ita non poteſt ſunul eſſe nnurmte
bus ſidelibꝰcertũ ẽ.qꝛ ve ⁊ realit ↄtinet᷑ ſub diuer- in pluribus locis per virtutem fini am. ſed ex H nofinet
ſis ſpẽbus qͥ ſit in diuerſis altaribꝰ. Sed vtꝝ deꝰ noõ ſegtur quin ̊ poſſit fieri ꝑ vtutem inſinitã ¶Ad tuntclir
facere poſſit ſiml ſit in diuerſis rebꝰin qualibet. aucroꝛita c anſel.dð ꝙ vnũ totũ nõ poſſc ſimuleſſe ceclnern
vt in loco ꝓpꝛio.ſiue localiter dubiũ eſt. Dicũt.no in diuerſti locis.itelligẽdũ eſt per vtutẽ creatam. Nunenton
qdã ꝙ nõ.moti ꝓpter rõnes ad pᷣmã pꝑtem iductaſ. (Ad dð ꝙ minoꝛ nõ eſt vera niſi quãdo illud ntinon .
mihi aũñt videt᷑ cõtrariũ.ſicut.n.imaginabi it vi/ nũ ⁊ idẽ in numero eſt in vno locon.nõ eniʒ oʒ ſonril on
det᷑ eẽ cõtra leg coꝛpis ⁊ loci. vt vnnʒ coꝛpꝰſimul gqaſpẽs ſub ꝗbꝰẽ vnũñ ⁊ idẽ coꝛpꝰxpᷣi ſil ſit inter ſe. Cietdenn
ſit in locis diuerſis etiam per diuinà potẽtiã ita vi ”M „ etifr he
detur eẽ imaginabili cõtra legem coꝛpis ⁊ loci vt ¶Articulus ſecũdus. iwnt
des ſcliclitate⸗ ſimul ſinr in demn loeo. inde oẽſ ⸗ ee cee
phi. hoc habuerunt ꝓ impoſſbili.⁊ tamẽ videmus . .q̃ritur de tertõ
ꝓ due ſoliditates manẽtes diſtincte ꝑ diſtinctiõeʒ O nſequenter A cipali ſEt N
ſubſtãtiarum coꝛpoꝛearuʒ quaꝝ ſũt ſoliditateſpoſ circa hoc q̃runt᷑ duo.vtruʒ dłus lin
ſunt eſſe in eodẽ loco ꝓpꝛio ſimul per diuinaʒz pott⸗ poſſer ouertere ſubſralle panis in qti meico⸗
riam. facit.n.coꝛpꝰeſſe gloꝛiſicatuʒ in eodem loco Vtatẽ coꝛpis ſuilſꝛ vtx poſſet tranſmu eerthi
pꝛopꝛio cuʒ nõ gloꝛiſicato.ergo videt a ſimili ꝙſ/ tare ſubſtãtiã pãis eãdẽ in nuůmero in coꝛꝑa plura. ingif
muli poſſit facere vnuʒ coꝛpꝰin diuerſislocis. Pꝛe . R ſt d P der non poſſet erſiiſfke
terea de poſſet traſmutare dimẽſiones panis ĩi di 1 imoo tene Oanſmurareſ . Eenopjt
menſiones coꝛpoꝛis ſui.ſicut ſubſtantiam in ſubſtã ſtanriã panis in q;titatẽ coꝛꝑis ſui deꝰ nen Aanot,
tiam.nõ.n. minus diſtinguitur ſubſtantia panis a poſſet facere q;titatẽ maioꝛẽ ↄtineri totantperſe. Dniſanze
ſubſtantia coꝛpoꝛis xpᷣi ꝙ dimẽſiones a dimenſio⸗ ⁊pmo ⁊ imediate ſub minoꝛi. Sed ſi de poſſet cõ anceia
nibug. ſed ſi hoc faceret coꝛpxpᷣi eſſet vbi fuit pa uDertere ſubſtãtiã panis in q;titatẽ coꝛpoꝛis ſui poſ Etſtein
nis nõ tamẽ ſacr̃aliter. ergo cũ iſta trafmutatiõe ſi - ſer facere ꝙ q;titas coꝛꝑis ſui qͥ maioꝛ eſt q; q;tixss ſereſefn
mulpoſſet icere in locis diuerſis ſicut in diuerſis hoſtie cotineretur tota ꝑ ſe ⁊ pᷣmo ⁊ imediate ſub ngrt
locis ſimul facit traſubſtatiatiõem ſubſtatie panis q;̃titate hoſtie ſicut ſubſtantia coꝛpis cõrinetur ſub Rnn
in ſubſtantiã coꝛpoꝛis ſui poſſet facere coꝛpꝰ ſuum ea p cõuerſionẽ ſubſtãtie piis in ißm. ergo deus MWntlri
ſimuleſſe in diuerſis locis nõ ſacraliter. Mꝛere· ſubſtatiam panis nõ poſſet cõuertere in q;titatem rtl
rea ſieut de tranſubſtãtiat ſubſtantiam panis ĩ coꝛ coꝛpiſſui.⸗ Heeboe⸗ in li. de duabꝰnaturis? vnaꝑ n
pus ſuũ ⁊ poſſet tranſmutare dimenſiões in dimẽ ſona xpᷣi longe anñ mediũ.ſubſtantia coꝛpoꝛeaĩ coꝛ/ Aunkin
libet eſſet equalis dimenſionibꝰcoꝛpoꝛis xpᷣi ſinni ſubſtantia coꝛpoꝛea ⁊ incoꝛpoꝛea q ſubſtàtia? ac mnöntttin
tranſmutare in coꝛpus xpi. ira ꝙ ſubſtantiam ĩ ſub cns ergo ſubſtãtia panis in qtitatem coꝛpoꝛis xpi ztiektifn
ſtatiam ? dimẽſiones in dimenſiones.quod ſi fa- ci ſit accñs ↄuerti nõ pot¶ Motra vt oñſum eſtiliꝰ ſſctiſil
ceret coꝛp xpᷣi ſimul ett in diugrſis ꝑtib s aeris ? pde põt facere q̃cũꝙ nõ includũt ↄtradictionem. ſeeſihiente
in locis.¶ Mꝛeterea effectũ quẽ deꝰ facit mediãste ſed ſubſtãtia panis còuerti in q;titateʒ coꝛpis xi p fbecs gun
ca efficiẽte tda poſſet facere ſine illa.quis autem diuinã notẽtiã nõ videt᷑ includere contradictionẽ fuhnae
traſubſtantiatio ſubſtatie panis in ſubianriaʒ coꝛ; ergo deꝛ illam ↄuerſionem facere poſſet. Mndeo ſenſſ
poꝛis rpi ſit rato. vt ſub illa ſpecie fiat pis coꝛpus ꝙ de woſſet auertere ſubſtatiam panisin qtitattt (hlm un
. . linftcatͤ⸗
⁹ £
⁹ , „ 5. L
. „ à .
.„
„
● ☚ .
„ —

l.

dreriticnn
Kſgiune
MNdenur n,
onstii
Wadcimretne
Immm
hus
udin⸗

Trhe⸗
Migh
ns. Hainen
Qonetzagts
1diuerſislegſ⸗
Art heüna
epus pnumng⸗
ſtvoluißßaini
Tfacir. Stifne
lleqnicqncz
Kientlameigt
miſentipoft
Webi nöi
Amömä enn
üpdrfmtäpatn
Nrunni .
GANrt
iilltumt.
1
arns &
mmittltth
Siſiochoſetch
riahalſlne

4

*

tetur per diuna potẽtiaſn in ſubſtãtiã coꝛpoꝛis xpᷣi
hoc nõ eſt ꝓpter conuenientiam ſubſtantie panis
tie ad ſudſtantiam coꝛpis xpᷣi.quia in illa nihil re/
mãet cõe nʒ fit traſitꝰ ꝑ aliqd cõe.In illa ãt ↄuerſio

neqᷓ ẽ rõne cõueniẽtie aliꝗd cõe remanet. vel ſaltẽ

fit traſitꝰp aliud cõe.Sʒ h̊ ẽꝑ quãdã poſſibilitateʒ
ſen Weedten q̃ a creatore ẽi creatura ꝑ quam

ipᷣa ita e bediens creatoꝛi vt de ipᷣa per creato/
ris potẽti A fieri poſſit quicquid placueritſue vo
lus tati.nec opʒ apponere hanc contradictioneʒ ſi
ↄtradictionẽ ñ icludit.qꝛ volũtati creatoꝛis place
re nõ põt facer᷑ aliqd qð ↄtradictionẽ ĩcludat eo ꝙ
nullo mõ rõnẽ poſſibilẽ hʒ. vt in li pꝰoñſuʒ eſt. hec
aũt voſſibili as nꝗ tm̃ eſt ſubſtamn paniſ ad hoc vt
poſſibilitas ᷣm ſ. Kita cõnertat᷑ in ſubſtãtiã coꝛpis
xpᷣi ꝑ diuinã potẽtiã.ſʒ ẽt vt ↄuertatr᷑ ĩ coꝛpis eiꝰqᷓ;ti
tatẽ. Cõcedẽdũ ergo ſicut ſubſtãtia trãſmutaf in
ſubſtãtiã.ita poſſet xpᷣusſi vellet traſmutarc ſpſtan
tiã panis ſᷣm ſe totã in q;titatẽ coꝛꝑis ſui.⁊ qᷓ;titatẽ
ĩ ititatẽ dp ĩ oppmndð ꝙ ſi deꝰ tranſmutaret
ſubſtãtiã panis in q;titate coꝛpis ſui.ex̊ nõ ſeque-
ret᷑ ꝙ tota q;titas coꝛpis xpᷣi ↄtineret᷑ ꝑſe ⁊ pᷣmo ⁊ ĩ
mediate ſub illa ſpẽ paiſ.qꝛ aut deꝰfaceret illa traſ
mutatiõe nõ obſtãte ꝙ ſubflãtia coꝛꝑis ſui ꝑſe ⁊ p᷑/

mo ⁊ imediate ↄtineret᷑ ſub illa ſpẽ ⁊ q;titas ſpᷣſtã/
tia mediãte ſicut eſt mõdo.aut ipᷣm coꝛpꝰillã ſpẽm
excederet.nõ.n.ſic ẽ poſſibile q;titatẽ maiorẽ totã
ↄtineri ſub mioꝛi.pᷣmo ⁊ ꝑ ſe ⁊ imediateb qᷓtitate
minoꝛi. d ⁊ dð ꝙ aut illud vbũ itelligẽduʒ ẽ de
naturali ↄu xſiõe. aut ſi extẽdit᷑ ad ſupnaturalẽ ĩtel
ligẽdũ eſt de ↄuerſiõe in qua manet aliꝗd cõe ſinĩ
quaẽ traſitꝰp aliꝗd cõe nõ de illa in qua totũ ↄuerti
tur in totũ nullo cõmuni manente. ol
e vtrũ de? poſ
Ecundo queritu ſettramutar
abſtãtiã panis eandẽ in fumero in coꝛꝑa

4.

plura. Et vꝛ ꝙ nõ inis due ſubſtatie ſine coꝛporee

2 . 2 — 1 2 *
ſiue ĩcoꝛpoꝛee ſm diuerſũ modum exñdipoſſint ſil
eẽ vt ſpũs ſeꝑatus ⁊ aĩa in coꝛpoꝛe⁊ coꝛpꝰgliſicatũ
cũ nõ głi ficato.tñ due ſubſtãtie ſm eũdem moduʒ
exñdi ſił eẽ nõ pñt.Unde duo coꝛꝑa glificata ſimul
eẽ nõ pñt.nec duo coꝛpoꝛa nõ griſicata ¶ Sʒ ni ſbſta
is panis eadẽ in numero poſſet cõuerti in pla coꝛ
poꝛa plura coꝛpoꝛa ſimul eẽ poſſent ſub illa ſpẽ äᷣm
eundem eñdi modũu. talẽ deꝰↄuerſionẽ facere nõ
põt i¶ Nẽ ſm Phi. 4. phi.ꝙ qua rõne dno coꝛpoꝛa
peſent eſſe ſimul eadẽ röne infinira. Sed deꝰ non
poſſet facere ꝙ infinita coꝛpꝑa ſimł eẽnt ſub vna ſpẽ
panis p ↄuerſiõem ſubſtãtie panis in ißam. nec
poſſet facère ꝙ ſubſtãtia panis cõuerteret᷑ in duo
coꝛpa.q̃ ꝑ illa ↄuerſiondſimul eẽt ſub panis cõuerſi
rltar dirör⸗ res cõtẽta in loco quẽ totũ nõ re/
plet. nec aliquã eiꝰptẽ.nõ ꝓhibet aliã rem ſimul eẽ
cũ ea in eodẽ loco. AUñ qꝛ angelus exñsĩ aliqua do/
mo nõ replet eã totã nec aliquã eiꝰꝑtẽ.ideo nõ ꝓhi
bet aliũ angelũ ſimul eẽ cũ eo in eadẽ domo.Sed
coꝛpꝰxpᷣi còtẽtũ ſub ſpecie panis nõ replet eã totaʒ
nec aliquã eiꝰptezʒ. ̊ nõ ꝓhibet alind coꝛpꝰ eẽ cum

ipᷣo ſub eadẽ.qua rõne põt ↄuerti in vnũ põt ↄuer o

ti in plura iſtã qõnẽ foꝛte aliq dicerẽt deus
nõ poſſet trãſmutare ſubſtãtiã panis eaãdẽ ſn nume
ro in coꝛpa plura.qꝛ hoc nõ poſſet facere vnica cõ
uerſione eo ꝙ ↄuerſiones plurificatur peneſpermi
noꝛũ pluriſicatiõem. Nec pluribꝰ conuerſionibus

—

2

—

fueceſſiue.qꝛ ſubſtãtia panis cõuerſa ĩ coꝛpꝰ xpᷣi po
ſtea cõuerti nõ poſſet in coꝛpꝰ aliud.qꝛ ꝑ pᷣmã ↄuer
