culo moꝛtis.ſed multi ſani frequẽter ſunt in ꝑiculo
moꝛtis.ſ.in bello.⁊ in mari.⁊ qdã ſub certitudine
moꝛtẽ expectãtes.vt ad moꝛtẽ dãnati.& talibꝰ ſa-/
nis dz H ſacr̃m eri. Beatus Jaco.in ca/
no.ſua.c..nõ fecit mẽtionẽ de ↄferẽdo h̊ ſacr̃m ni
ſi ifrmis.¶ Mñndeo ꝙ cũ effectꝰ pᷣncipalis huius ſa
cr̃i ſit venialiũ remiſſio nõ quecũq;.ſed plena? ꝑfe
cta de pximo ĩtroducẽs ad ĩcoꝛꝛuptibilẽ ſanitatẽ vi
te eterne.q̃ remiſſio de lege cõi ſanis ↄuenire non
põt. iõ nulli ſano dʒ h̊ ſacrẽ̃m ↄferri.nec infirmo niſi
ſic aggrauatꝰ ꝙ pbabile ſit ipᷣm eſſe in ꝑiculo moꝛ/
tis de pximo iminẽtis.qꝛ tñ defectꝰnature exſenio
quaſi qdam infirmitas eſt.iõ ẽt ſenibus ex defectu
nature ſolo ↄſtitutis in ꝑiculo moꝛtis de ꝓximo im
minẽtis h̊ ſacr̃m ↄferri dʒ. ¶ Ad pᷣmin oppm dð q;
B ſacr̃m ↄferri nõ dʒ niſi ↄſtitutis in moꝛtis ꝑiculo
ꝓueniẽte ex receſſua Ste Pnorliae humoꝝ quiẽ
infirmitas. vel iſirmitatis ꝓxuna cà vel exↄſum⸗
ptiõe radicabilis hũidi ⁊ caloꝛis nãlis Rfectu qð
piculũ ſ. mnis hoĩb?nõ iminet.
— 4 vtrũ debeat cõ⸗
— fo querit Urierri oĩbus infir
is. Et vr ꝙ ſic.ᷣm phi.ꝛ.topicoꝝ.Oð nul
lo addiyo dicis.ſimplr dicis. Sed Beat? Jaco.ca
no. ſua. c. S. diẽ H ſacr̃m debere ↄferri iſirmis nullã

reſtrictionẽ apponẽ 3 fuiſſe intẽtio ſua ꝙ da/

ri debeat oĩbꝰinfirn Is. Itẽ planũ eſt ꝙ debeat da
ri oĩbus ifirmis ex iſirmitate ſua in moꝛtis ꝑiculoꝰ
ſtitutis ⁊ iſirmis de ꝗbꝰnon deſperat᷑.qꝛ medicina
coꝛꝑalis magis dãda eſt iſirmis de ꝗbꝰnõ deſpat᷑
q; illis de ꝗabꝰdeſperat᷑.&;ᷣ ſacr̃m dãdũ eſt hoĩbus
rmis [wotra dec. 95*. di. Illud dr ꝙ hec vncrõ
nõ penitẽtibꝰfundi nõ põt.ſed nõ penitẽtiũ ꝗdam
ſunt iſirmi.̊ hoc ſacr̃m nõ oĩbꝰĩſirmis ↄferri debʒz.
Rñndeo ꝙ ſacr̃m ↄferri nõ dʒ niſi non hñtibꝰ ob
ſtaculidimpediẽs ſacr̃i effectũ.⁊ hñtibꝰdeuotioneʒ

⁊ reuerẽtiã ad ſactingt bijbꝰ vel hre potẽtibus de
coĩ lege veniale pccmn.⁊ qꝛ in nõ penitentibꝰ eſt ob

ſtaculũ õ effcm̃ ſacr̃i.⁊ in ꝑſeuerãter furioſis nõ eſt
deuotio.nec reuerẽtia ad ſacr̃m.⁊ in ꝑuulis non eſt
veniale pccm̃.iõ h̊ ſacrii ↄferri nõ dʒ impenitenti
bus.nec ꝑſeuerãter furioſis.nec ꝑuulis. Adpm in
oppi dð ꝙ q;uis determiĩatio verbi Jaco.ñ ſit ſcri
pta.tñ ex vſu ecclie quẽ beatꝰ OPetrus itroduxit eſt
ſufſiciẽter hita.Ad ꝛ:dð ꝙ ſiẽ nõ eẽt ꝓãda medi/
cina coꝛꝑalis ifirmo de cinꝰ infirmitdtis coꝛpalis

ſanatione ⁊ alleuiatiõe deſꝑaret᷑.ſic nõ eſſet daduʒ

—
M +
.

1).
hoc ſacrm alicui ſi ð ſue ĩſirmitatis ſpũalis ſanatie
ne deſperaret᷑.¶ RMõ aũñt qre nõ dʒ dari leuẽ iſirmi⸗
tatẽ coꝛpoꝛalem habentibus patet ex dictis in coꝛ
poꝛe queſtiõis. wirn ſola iſtkaſe
q 4 into queritu ſuũ debezt inügi
Et vr nõ. qꝛ vt ſuꝑius hituʒ eſt liꝰpꝰ. Aia
E in qlibet ꝑte coꝛꝑis tota.ſʒ nullũ pccm̃ eſt in coꝛꝑe
niſi ꝑ aiam. cũ hec vnctio fiat ad remiſſionẽ pccõ
rũ venialiũ fieri dʒ in q̃libʒ ꝑte coꝛpis.:¶ Ntẽ vt hr.
Math. I5⁵. De coꝛde quot exeũt cogitatiões ma/
le.ſed ſedes coꝛdis eſt in pectoꝛe.ꝗ dʒ fieri inunctõ
in pecroꝛe iſgte ceci nati nunq; peccauerũt ꝑ viſuʒ
gin eis oculi nõ debẽt inũgi.Cõtra vſus ecclie bʒ
ꝙ oĩia oꝛgana deſeruiẽtiaſenſitiue gnãtine⁊ ꝓgreſ-
ſiue inũgãtur ⁊ nulla alia.Rñndeo ꝙ ſola inſtra de
ſeruiẽtia ſenſitiue gnãtiue ⁊ ꝓgreſſiue ⁊ nõ alie coꝛ/
pis partes debẽt inũgi. ⁊ qiñ̃ ſunt gqnq; iſtra deſer⸗
uientia ſenſibus ꝑticularibꝰ.ſ.occuli.aures nares.
os.manus. lũbi.gnãtiue ðᷣſeruiãt.⁊ pedes ꝓgreſ/
ſiue.iõ 'm moꝛẽ romane ecclie.iſte.7.ꝑtes coꝛpo/
ris. ⁊ nõ alie inũgunt᷑.¶ Ad pᷣm in opp dð ꝙ q;uis
aia ᷣm eſſentiam ſit in q̃libet ꝑłł coꝛꝑis tota.nõ tũ
ſm cuiuſlibet potẽtie ſue vſum.⁊ iõ nõ debẽt inũgi
oẽs ꝑtes coꝛꝑis.ſed ille ðterminate q̃ dicte ſt᷑ ¶Ad
ꝛm dð ꝙ a coꝛde dicũtur exire cogitatiões male ꝑꝑ
H ꝙ influẽtia aie deriuatur ad alia mẽbꝛa mediãte
coꝛde.q;uis.n.ſit in q̃libet ꝑte coꝛꝑis tota ꝑ eſſẽtiã
tñ coꝛ recipit imediate eiꝰinfluẽtiã qᷓpꝛopter motꝰẽ
Auic.ad dðõ liꝰ.ʒ.ð aĩalibꝰꝙ aĩa occultat᷑ in coꝛde.
qꝛ pccã venialia.vt frequẽtius ghũtur ex occaſio
nibꝰ acceptis ꝑ ꝑtes illas ðötermiatas q̃ ſupᷣdicteſt.
iõ magis iungũtur qᷓ; pectꝰ ld zm dð ꝙ; ⁊ſi ceci na
ti nũq; peccauerũt ꝑ actũ vidẽdi.tũ peccare potue
rũt per vidẽdi ↄcupiſcẽtiã.⁊ mutilati ꝑ ↄcupiſcẽtia
operãdi per illa mẽbꝛa ꝗbus dum erant ꝑuuli fue-
rant mutilati.⁊ ideo loca pᷣdictoꝛum mẽbꝛoꝛum ð/

bent inungi.

nõ. Dignioꝛ eſt vnctio hoĩs q; altaris. ſed
ctio. altaris iterari nõ dʒ. er de ↄſecra.ecclie.vl

D 2— See vtrum ſ̊ ſacrm ite
et egeed Er vrg.

glt aris.c.j.̊nec vnctio hoĩs.¶ Itẽ alia ſacr̃a q̃ ↄſi-

ſtũt in vnctiõe nõ iterantur.vt ↄfirmatio ⁊ oꝛdo.gᷣ
a ſili nec iſtuch¶ Coͤtra Huꝰ. ⁊v.li.de ſacra.parte.iꝰ
c.ʒ. Oi vnctio iterari nõ põt nec oꝛo iterari põt. ſʒ
vo iterari põt.ꝗ̊ ⁊ vnctio.¶ ſtẽ magr huiꝰdi.c.vlt.
ↄſentit ꝙ h̊ ſacr̃m iterabilec᷑.i’¶ Rñndco ꝙ Bſacrm
aliquo mõ iterabile eſt.aliquo mõ nõ.circa.n.eũdẽ
ifirmũ eadẽ iſfirmitate ĩ numero reſpectu eiuſdemi
firmitatis ſtatus iterari nõ dʒ.qꝛ quodlʒ ſacrm cir
ca mãm pꝓpꝛiã vna vice ſoꝛtitu totũ ſuũ effectũ. ſi
nõ ſit idiſpoſitio i ſuſcipiẽte.⁊ iõ eadẽ hoſtia bis ñ
ↄſecratur.qꝛi pᷣma ↄſecratiõe efficitur coꝛpꝰxpᷣi ve
rũ ſub vna ſpẽ.nec idẽ ↄiuges bis deſpõſant᷑ ð bap
tiſmo.ↄfirmatiõe oꝛdie claꝝ.eſti ſolo ſacro pnie du
biñũ eſt.qð qaẽ dicũtseſpectu eoꝛũdẽ pccõꝛũ ĩinume
ro iteratũ qlibet vice hr̃e aliquẽ effectũ.qꝛ tm̃ ideʒ
hõ in numero põt pluries iſi mari.⁊i eadẽ ĩfirmita
te in numero pñt eſſe ſtatus diuerſi in quoꝝ quolzĩ/
firmus eſti notabili.⁊ ꝓbabili ꝑiculo moꝛtis. ideo
cũ ĩfirmo nullũ impmat idelebilẽ effectuʒz põt ⁊ dʒ
eidẽ homini pluries ↄferri.vel ꝓ diuerſis ĩſirmita
ibus. vel ꝓ eiuſdem iſirmitatis dinerſis ſtatibus
4

ſupꝛadictis.nec te moueat.qð dictuʒ cſt. ſacrẽ̃m eu⸗

chariſtie vna vice circa eädem mãm totũ ſuũ ſoꝛti

ri effectũ.qꝛ ab eodẽ hoĩe ẽ pluriesſuſcipiendũ.In
eius.n.ſuſceptiõe non cõſiſtit illius ſacri eſſentia.⸗
iõ q;uis pluries ſuſcipiat᷑ ⁊ in eodẽ ſuſcipiẽte pluri/
es hẽat effectũ.tñ eſſentia ſacr̃i circa eãädẽ mãʒ non
iterat᷑ ?⁊ iteratũ nõ hẽret effectũ. d pᷣm dð ꝙ rario
quar᷑ vnctio alcaris vel ecclie ↄſecratio nõ iterat᷑ ẽ
qꝛ ipᷣa ↄſecratio ⁊ vnctio vna vice collate habẽt to
tum ſuũ effectũ.ꝗ eſt eſſe dedicatũ ad diuinũ cultuʒ
ſimili rõne ẽt ↄſecratio materie ↄfirmatiõis ⁊ ma

terie huius ſacr̃i nõiterat᷑. Chriſma.n.vna ↄſecra

tiõe ꝑfecte oꝛdinat᷑ ad vſũ illiꝰ ſacr̃i.ſilr dico de cõ/

ſecratione olei reſpectu vſus huius ſacr̃i.⁊ qꝛ circa
eũdẽ iſirmũ eadẽ iſirmitate reſpectu eiuſdẽ ifirmi/
tatis ſtatus hͥ ſacr̃m totũ ſun ſoꝛtit᷑ effectũ. ſi nõ ſit

aliqs defectꝰex pte ſuſcipiẽtis.ideo h̊ modo ñ ite/
ratur.qꝛ tñ moꝛbꝰõ̊ queʒ eſt pluries põt reuerti.iõ

circa eũdẽ hoĩiem põt pluries iterari.qꝛ ſic circa en
dẽ hoĩem pluries effectũ põt hre.(ld m dðõ ꝙ nõ

eſt ſile.qꝛ ↄfirmatio ⁊ oꝛdo ĩpꝛimũt caracterẽ.qui ẽ
idelebilis effectug nec moꝛbꝰõ quẽ pᷣncipalit᷑ ſunt
in eodem homie iłratur. hoc aũt ſacr̃m effectũ in
delebilẽ in ſuſcipiente non impᷣmit.⁊ iõ moꝛbus õ
quẽ eſt iteratur.

I!c inũgunt Ctfa e de

nõ vnglt in capite.ied i bꝛachio ſiue humero, ſiue
armo.ĩ ꝗbus pſᷣncipatus cõgrue deſignat᷑.qsRndeo
vbũ magiſtri itelligẽdũ eſt ð vnctõe egu in vete

ri lege.nõ in nona.ſic.n.di in decretali pᷣdicta. Oꝛiĩ

cipis vnctio a capite ad bꝛachiũ eſt tranſlata. Coꝛ
pus xpᷣi nõ põt ↄfici niſi de pane ↄſecrato.qð nõ eſt
itelligẽdũ de ↄſecratiõe pᷣcedẽte ip̃am ↄfectionem
ſed ð ↄſecratiõe q̃ in ipᷣa ↄfectiõe ↄſiſtit.q̃ eſt ꝑ hec
vba. Hoc.eſt.n.coꝛpus meũ.niſi foꝛte magiſter cõ
ſecrationẽ vocet ibi oꝛdinatõem panis de frumẽ/
to.ad h̊ vt ſit huiꝰ ſacr̃i mã.quã oꝛdinationẽ xpᷣs in

ſtituit ſuo facto.ad cuiuſmõi ſimilitudinẽ dr̃ aquas

ↄſecraſſe qñ fuit baptizatus.eo ꝙ illo facto aquag.
ꝛdinauit ad h̊ vt eẽt mã ſacri baptimmii. d

Di. rxriiij.

de ſacro baptiſmi. cõfirmatõis eucha
riſtie.pnĩe.⁊ extreme vnctiõis. Hic ðᷣ

terminat ð ſacr̃o oꝛdinis.⁊ dinidit᷑ĩ.ꝛ.

Mẽdererminat de oꝛdinũ diſtictiõe /2: collatõ
ne di. ſequenti ibi Solet queri.¶ M i. ʒ. ¶ Dꝛimo
ð diſpoſitiõe ad oꝛdinem.ſ. de tonſura. ¶ de ipſis

oꝛdinibus ibi. Hoſtiarius h de officijs 2 dignita

tibus que oꝛdines conſequũtur ibi. Sunt? alia.
Dedia diuiditur in. 7. ſoꝛimo determinat de

hoſtiarijs. Ede lectoꝛibꝰibi. Secundus.*. de

exoꝛciſtis ibi. Tertius.¶ ðᷣ accolitis ibi.Ouarto
loco ¶;ð ſubdiaconis ibi. Qnintus. ode dinto
nis ibi. Diaconox. ρ5depſoyteril ibi. Septimꝰ.
gllapars que incipit ibi. Sunt ⁊ alia diuidit᷑ in.
tres Mterminat ð dignitate epali k gradi
bus dignitatis illius ibi. Oꝛdo aũt ¶ z Abuſdaʒ

toſura ſit a 1
3 ſE vtꝝ ſit oꝛdo vta ſibi abꝛenũciatio tempora

ſq m Quo capita regũ a põtifi⸗

acra vnctõe. c.j.ð. Hoc vnguẽto. Pꝛĩcepſ

Unc ꝗqd ꝰſiderationẽ. ⁊c. Supiuſ
— determinauit magiſter

☛☚ „
Arſi.
„— Dinn
officijs minoꝛibus ibi. Aaces ⁊ vi mẽtis. 5

¶ Articulus pꝛimu

c&SA 4 R& di. querẽdum eſt n
Irca hanc di q de. 5.e Pio

3. de oꝛdine¶ ½ 5 oꝛdinis effectuipᷣ
ð epatu. Circa pm qrũt 51 vern
ꝛdinũ ſuſceptionẽ diſpoſitiò cõgrua.

ium ſic annexa.

Non tonſura non ſit
. O.L Runo oſtendo ad oꝛdinuʒ ſuſce/⸗
Wptionem diſpoſitio cõgru

ti⸗ a. magis eſt ↄgrua
diſpoſitio ad oꝛdinũ ſuſceptionẽ diſpoſitõ aie q; cõ
poꝛis.ſed indiſpoſitus in aĩa ſiẽ pccòꝛ põt ſuſcipere
oꝛdines.& in coꝛꝑe nulla requirit᷑ diſpoſitio ad eo/
rum ſuſceptionem.ſOtẽ eſſentialiꝰoꝛdinat᷑ oꝛdo p
oꝛ ad ſequẽtẽ quã tõſura ad aliquẽ oꝛdinem. ſʒ pter
miſſo oꝛdine pᷣoꝛi põt ſuſcipi ſequẽs oꝛdo.e de cle⸗
rico ꝑ ſaltum ꝓmo.c.vnico.ergo rõſura non regrit
ad oꝛdinũ ſuſceptionci ẽ ſicut dicitr magr̃ huius
di. c.j. Tõſure eccliaſticè vſus a Naʒareis exoꝛtus
vr.ſed vt hrĩ numerox.. Naʒareoꝝ radebat᷑ to/
tũ caput.qꝛ ibi dr ꝙ radebat᷑ caput eoꝝ nulla reſtri
ctiõe appoſita.gꝗ tõſura fcã eo mõ quo fit i clericisñũ
eſt diſpoſitio ad ſuſceptionẽ oꝛdinũ.ſxdeberet to⸗/

tũ caput eoꝝ adi Uotraren magrm huiꝰdi. c. pꝰᷣ.

Oẽs oꝛdiati dicti ſunt electi.nõ põt.g aliꝗs eẽ oꝛdi
natus niſi ſit clericꝰ.cũ g̊ nullus ſit clericꝰniſi tõſura

tus.rõtuſa eſt diſpoſitio ad oꝛdinũ ſuſceptionem.

tẽ detudo opꝛobata ꝓ lege hñda eſt. ſed ſʒ ap
pꝛobatã ↄſuetudinèẽ ecclie 20 πtſuratur anes on-
dinent᷑. tõſura diſpoſitio eſt qd oꝛdinũ ſuſceptio/
nem. ¶eideo ꝙ duplexẽ diſpoſitio ad aliꝗd ſuſci/
piẽdũ.q̃dam neceſſitatis.q̃dã ↄgruitatismõ
tõſura nõ cſt diſpoſitio ad oꝛdinũ ſuſceptionẽ. qꝛ ſi
nõ tõſuratꝰoꝛdinaret᷑ vere reciꝑet gdinig ſacrm.
q;uis ipſe ſciẽter ſic oꝛdinẽ recipiẽs.⁊ oꝛdjnatoꝛta
lem ſciẽter oꝛdinãſ grauiter peccarẽt.qꝛ o iari nõ
dʒ niſi clericꝰ.⁊ ſine tõſura clericꝰnõ eſt.ar ad ̊
decr. ʒ. di. Pſalmiſta.d.Clexici.ꝛꝰ mõ loquẽdo di
co ꝙ tõſura fcã ĩ ſummitate Apitis ad modũ ſpeĩr
cũ reſecatiõe capilloꝝ iferioꝝ ita vt nõ poſſit teger
aliqð oꝛganũ ſenſuũ eſt diſpoſitio ad oꝛdinũ ſuſcep
tionẽ.in eis.n.vr diẽ magr̃ huiꝰdi.c.j.dʒ denuda/
ri capitis ſũmitas vt eoæ menslibera ad deũ mõ/
ſtret᷑.ſũmitas.n.capitis repntat eminẽtiã mẽtis.:
ðnudatio capitis mẽtis reuelationẽ.clericus.n.ſe
cretoꝝ dei ignarus eſſe nõ dʒ.iõ ẽt in modũ ſper dʒ
fieri.qꝛ vt diẽ magr̃.e.c.ꝑ tõſuram ſignificãtur eſſe
ĩ parte ſoꝛtis miniſterij dei cui puire regnaxc̃.mi/
niſtri.n. ecclie reges eſſodelt ſic irelligẽdo vt ſe?
alios regãt.qð ꝓbat magr̃ ꝑ bud qð diẽ beatꝰ Pe/
trus in pca.ſua.ca.ꝛꝰ Uos eſtis genus electũ rega
le ſacerdotiũ.debẽt ẽt reſecari capilli iferiꝰ.ita vt ũ
operiãt aliqð oꝛganũ ſenſgũ ad ſigniſ cadũ vt vitia
ꝑoꝛgana ſenſuũ pululãtia pᷣcidant.⁊ ꝙ ad audiẽdũ
⁊ itelligendũ vbũ dei a ſuꝑfluitate reꝝ tꝑalium im/
pediri nõ debẽt.qꝙ aũt in modũ ſpere radi debeant
habetur decre. di. . Pꝛohibere. ꝙ aũt reſecari de
beãt inferils capilli modo ſupꝛa dicto habetur ea
dem di. Mõ liceat.ꝛꝰ.ꝗ cõgruũ eſt a ſtatu laicoꝛum

0
£ £

de tõſural ꝛ· ðD ↄditiõe poꝛtãdi tõſurj.

2

. 2

j

3
Zercordinat
elerdiſpoſe
rettad diun
oltunin lin
Getnosdocen
4nafonnain
(Marinent
Negeaiterpeo⸗
denötonſuna
tnſnötonir⸗
morcolut
ſehrſemenn
ſſapinaßn
tienmir imd
Wenzoüfme
ſigu
oc,ion. Kn
Canintgtüdef
NRileniſenide
Cereciteo

ucl
e
llkuteñgeſac
Menarins
Kbteclaieſnpani
Urtonira'nngad

(ſihlicetanin

Kadrloecdenr⸗
N
Glifei
Ogdend
eKdenche
Ceziiſincen
dicteniimnec
eordine,
Pnfgopon)
ge inelgn
ſnceryg
Nhihe
iigizns
oſliinen
choſftenfen
oglna ßdri
Nelcms dß
liherioraini pr
ſgitbieficiin
rbninum
Miagiganär
tminani

lnuhaftiftcn

nhlümdinisc
Nttminiscinn⸗
Gipeelniſn
Visdiciporet⸗

Nſkerg
alno dz hoͤig
r pnicderide
ſdecßo rd
ſllſtteceritd

naifatho
ing höcte
ſendglren

Mlnt. de

– =
— —
—

E⸗
= .

=S
B

=
=
=

—

2 —

—
E
=

8 9 ,.

nete
8 „W N
Doditidedorzae.
zreäüt
. Pame. E
keaizüi
é ſass . 4

5 RK
Raecnian

—

. N
.
4 d Rnn
* N E N.
de C . 6
W NG.mggsc
4 eel de
. „.
ninſiecihiiti⸗
.-
Geaami diſgin
*
N . 2.1.
Achendig
1 Innnt weieen i
WEdn.
J
whweahbhe⸗ Sn *
Mo. eorn
J . 2
re
Ar S Mese
“l
. MN We
.
ffewre, 4
ArA .
l
iuniairic

nini ee

Wernüicn

WT 14
” Nodd
WEWN—
NWLBE.S
R 7, ,
1 Gee

d äe Eee
4 ee
MN.e 1

eee
“ Wo
E RIDD— 1
1OPNKN “

4, A.
4 4
IN 4 „ E

. . e
. „.2 digN 4

. G.NZ 4
n vum/

ad ſtat oꝛdinatoꝝ ad miſteriũ dei traſire volẽtes
recipeꝛe diſpoſi onẽ pᷣdictã qua a ſtatu laicoꝝ ſeꝑa
rent᷑.⁊ ad diuinũ miſteriũ pᷣparent᷑.In oiĩ trãſitu ab
vno ſtatu in aliũ ↄueniẽsẽ traſire ꝑ mediã diſpõnẽ
qð ẽt nos docet natura nõ trãaſmutans materiã ab
vna foꝛma in aliã niſi aliqua mediate diſpoſitone
d pm in oppimn dð ꝙ pccõꝛ ſciẽter reciꝑis oꝛdi
nẽ grauiter peccat. talẽ ſcient oꝛdinãſ.⁊ ſile ↄceſſi
de nõ tonſurato.tñ ſicut ſi pecõꝛ oꝛdiat᷑ oꝛdiatus ẽ

ita ſi nõ tonſuratꝰ oꝛdiatur oꝛdiatꝰc᷑.icld ꝛm dð

poꝛ oꝛdo ita eſt diſpõ ad ſequẽtẽ ꝙ q;uis pᷣoꝛi nõ ſu

ſcepto ſequẽs poſſit ſuſcipi.nõ tñ ſine pccõ ta exxte

ſuſcipiẽtis q; ↄferentis niſi foꝛte ꝑ ꝓbabilẽ ignoꝛã
tiã excuſet᷑.ſili mõ dico de nõ tõſurato ꝗ oꝛdiatur.

¶ Aa ʒ dð ꝙ ſilitudo tonſure. Naʒareoꝝ ⁊ clicoꝝ

attendit᷑ q;tũ ad genꝰ.nõ q;tũ ad tõſionis ſpẽm vl
modũ Tõſio.n. Naʒareoꝝ ſignificabat tot alẽ eoꝝ
ſeꝑationẽ a cõibꝰ officijs ſeculi.ſʒ nõ eoꝝ electionẽ
ad ſpale miſteriũ dei.Ad duo ar ad ꝑtẽ fam dðᷣ
ꝙ pꝛocedũt de diſpõne ↄgruitatis. ſ
„απ vtv töſura ſit oꝛ
ꝛẽ ſigm rei ſacre vt viſũ ẽ.ſʒ eẽ ſigm rei ſa

crè eſtrõ ſacri. ſacrm.ſʒ nõ alliud q; oꝛdo¶ Ateʒ

abſq; ſacr̃o oꝛdinis nõ ↄſtituit᷑ ꝗs in gradu dignita
tis eccliaſtice ſuꝑ alios fideles.ſʒ ꝑ tonſurã ↄſtitui
tur tonſuratꝰ in gradu aliquo dignitatis eccliaſti/
ce ſupꝑ laic&. ̊ tonſura eſt oꝛdo. Rontra oꝛdo nõ
ↄfertur ſine celebꝛatiõe miſſe ſᷣm ↄſuetudinẽ eccle
ſie Romane.ſʒ touſura abſq; celebꝛatiõe miſſe ir
repᷣhẽſibilit᷑ ofert᷑.ꝭ̊ nõẽ oꝛdo.¶Rnꝰ ꝙ tonſura pꝛo
pᷣe loquẽdo nõ eſt oꝛdo.ſʒ diſpõ ad oꝛdis ſuſceptio
nẽ. vt dem̃ eſt.oꝛdo.n.ſactr̃m ẽ vñdit᷑ ⁊ tõſura ſa
cr᷑ʒ ñẽ ſiẽ.n.catheqſiys nõẽ cà rei ſacr a ſacrando
dicte niſi mediante bapꝰ.ſic nec tonſura niſi medi
ãte oꝛdine. Uñ ⁊aſi ſit qd ſacr̃ale.nõ tñ ẽ ſcrʒ /Ad
pᷣm in opom dõ ꝙꝙ tonſura ⁊ſi ſit ſignũ alicuiꝰ rei ſa⸗
cre.ñ tñ ẽ ſigm rei ſacratis qua efficiat.ñ.n.cũ aliqſ
tõſurat ex vioſuratiõis ſacer efficit᷑. Uñ tõſura ꝓ

pe loquẽdo no eſtſacr̃m.¶ Ad ꝛn dð ꝙ ſi extẽdatur

nonẽ pignitatis maioꝛ ẽ falſa.qꝛ ſic ñ tm̃ dẽ digni
tas uůla in q̃ ↄfert᷑ ſpũalis ptas i oꝛdie ad ſacr̃m eu⸗

chariſtie ↄficiendũ/ diſpenſandũ qᷓ dignitasẽ iſa

cro oꝛdinis.ſʒ dr ẽt dignitas aliquẽ ↄſequẽs oꝛdi⸗
nẽ.vt epᷣatus.⁊ diſpõ ad oꝛdinẽ.vt tonſura.⁊ offi/

ciũ anexũ oꝛdini.vt pſalmiſtatꝰ ꝗ oꝛdo nõ ẽ.ſʒ ꝓpᷣe o

loquẽdo ẽ officiũ annexũ oꝛdini lectoꝛis.qꝛ lectoꝛ
legendo inſtruit inrellec:ũ.ſʒ cantãdo excitat affe/
ctũ.⁊ quia pᷣmũ regrit diſtinctã ꝓlationẽ q̃ nõ ↄue
niret mititudini ſił loquenti iõ oꝛdinat᷑ hõ ad h̊ xt
ſolus G officiñ faciat.excitatio aũt affectꝰ bñ fit per
ultitudinis catuʒ melius qᷓ; ꝑ cauſatum vnius
Vñ pſoliniſtatꝰ oꝛdo nõ c.nec niſ impꝛopꝛie digni
tatis dici poteſt. „
Iabr enunciatio ſit annexa
Et vꝛ ꝙ ſic. illi ãnexa eſt abꝛenũciatio tpali
um ꝓ quo dʒ hõi ab ecc uideri. ſʒ cuilibʒ clico dʒ
ab ecc?* ꝓnideri de victu.extra de pᷣben. Mõ lice at
vbi dẽ de epᷣo vt duoꝝ alterũ eligat vt ñ faciar cli⸗
cos.vel ſi fecerit det illis vñ viuere poſſint.g cuʒ

—

ꝓ tonſurã fiat hõ clericus tõſure tpaliabtenſicia⸗

tio ẽ inexa.¶ Ntẽ.iꝛ?.q.i.MNolo.ꝗ hũertt ꝓpum vel
hie voluerit. 2 de ꝓpᷣo viuere. ſegt paxꝝ poſt. Pa⸗
„
0 ₰

MErtio due ritur vtrũ tonſure tpaliũ

rũẽ vt dicã nõ manebit mecũ.ſʒ nec clericus erit.
¶ſtẽ ad maioꝛẽ ꝑfectioneʒ tenent᷑ clici noui.te.q;
veteris.ſʒ clici veteris te.nõ hũerũt ſoꝛtẽ ꝓpᷣa eis
n. dixit dñs.vt hẽ nneroꝝ.igꝰ. In terra eoꝛũ nihil
poſſidebitis nec hẽbitis.ptẽè iter eos.ego ꝑs ⁊ he⸗/
reditas tua in medio filioꝝ Iſrael.Snec licitũ ẽcli
cis noui te.ꝓpᷣuʒ he.¶ Cõtra p“.q.ꝛ. Clericoſ.Cle
ricos illos ↄuenit ecclie ſtipendijs ſuſtẽtari.ꝗbus
parentũ ⁊ ꝓpinquoꝝ bona nulla ſuffragant᷑.ꝗq autẽ
bonis parẽtũ ⁊ ꝓpinquoꝝ ⁊ opibꝰ ſuſtentari pnt. ſi
qd paupeæꝝ ẽ accipiũt ſacrilegiũ ꝓfecto omittunt.
clicis licitũẽ hꝛe ꝓpᷣnʒ.ſi bona eccłie nõ hñt.i Rteʒ
12. q. p?*. Certe ego.? ſůp ũẽ ab Aug.in quoda ſᷣmo
ne. OQui volũt hůe aliqð ꝓpᷣuʒ ꝗbꝰnõ ſufficit deꝰ ⁊
ecchia eiꝰmaneàt vbi volũt.nò eis clicatuʒ aufero
O clicis licitũ ẽ hꝛe ꝓppᷣnʒ. Rñnꝰ ꝙ hntiũ tonſurã cli
calẽ.ꝗqdã pꝓfitent᷑ r gularẽ vitã. iſtis nõ lʒ hẽe pꝛo
bᷣuʒ. et᷑ de ſtatu mona.Cũ ad monaſteriũ.vbi dici
tur. ꝛohibemꝰ diſtricte i vtute obediẽtie ſub ob
teſtatione dinini iudicij.ne ꝗs monachoꝝ pꝛopuʒ
aliquo mõ poſſideat.⁊.ĩ.ð Mꝛioꝛ at nec exiſtimet
abbas ꝙ ſup hñda ꝓpᷣetate cũ aliquo mõaco
diſpeſare. qꝛ abdicatio ꝓpᷣetatis ſiẽ euſtodia caſti-
tatis adeo ẽ ãnera regle monachali.vt eã nec ſũ
mus põtifex poſſit lñiaʒ idulgere illis aũt ꝗ nõ ꝓfi-
tẽtur regularẽ vitã licitũ ẽ hꝛe ꝓpũᷣ.pꝰ.q.⁊. Paſtoꝛ
2. C. ſe. .i??.q.i.E pᷣi.vbi dẽ ꝙ de rebꝰ ꝓppᷣjs vel ac
gſitis vel qð cũq; de ꝓpᷣo hnt heredibus ſuis ſi vo
luerit dereliquãt.in qꝰ expᷣſe pʒ ꝙ nõ tm̃ illi clici ꝗ
nõ hñt niſi tonſuã.ſʒ ẽt epᷣi licite pñt hꝛe ꝓpũ.ma⸗
gis tñ decet ꝙ de ppᷣo minus ſint ſolliciti q; laici.⁊
ꝙ de llo liberaliꝰ paupibꝰ elias diſtribuãt.⁊ ſic pʒ
ꝙ tꝑaliũ abrenũciatio tõſure nõẽ ãnexa Kic p'ni
oppn dð ꝙ hñntiũ tonſurã clicalẽ ꝗdã ſt ↄſtituti ĩ ſa
cris.⁊ iſtis oꝛdiatoꝛes vel eoꝝ ſucceſſoꝛes ꝓuider
tenẽt᷑ eo mõ qꝰ ſuꝑiꝰ dem̃ cẽ.cuiꝰ rõ cẽ̃.qꝛ ecclie obli
gati ſt.nec valẽt reuerti ad ſeclares actꝰ.⁊ de tali-
bus intelligr̃ illa decretat. Mõ liceat.ꝗdã ſunt non
oſtituti in Serese iſtis nõ tenet᷑ ecclia.ꝓuider̃ niſi
Ssdiu ecclie deſeruiũt. &x qᷓdã tñ honeſta e ſi paup
lus tenet᷑ ſibi eccłia qᷓ; alteri paupi.q;uis ẽt oꝛdi
natis in ſacris nõ hñtibus ꝓpᷣuʒ ſufficiẽs ad neceſ-/
ſitatẽ nãe vel ad viuẽdũ ſ᷑ʒʒ dignitatẽ ſtatꝰ vel ꝑpſo⸗
ne ꝓuider teneat᷑ oꝛdiatoꝛ vł eiꝰ ſucceſſoꝛ.er ð pᷣb.
Cũ ſᷣʒʒ aplʒ.tñ hñtibꝰ ꝓpuʒ ſufficiẽs ad neceſſitateʒ
nãae.⁊ dignitatẽ ſtatꝰ.⁊ ꝑſone ꝓnider̃ nõ tenent᷑.pꝰ
q.2. Paſtoꝛ ecclie.vbi dẽ. his ꝗbꝰ ſua ſufficint nõ
dz paſtoꝛ ecclie aliꝗd erogare. Ad æn dð ꝙ q́;uis
pꝰita ſenpit Aug.poſtmodũ tñ mutauit.iꝛ.q.i.ẽz⸗-
te ego ſuʒ. Certe ego ſuʒ ꝗ ſtatuerã nullũ oꝛdinare
clicũ niſiq mecũ vellet maner̃ vt ſi vellet a ppoſi
to recedere recte illi.tollerẽ clicatũ. ecce ĩ ↄſpcũ di
7 vio muto ↄſiliũi Ad ʒn dõ ꝙ clici vetis.te. aæſi
nõ debeãt hꝛe ſoꝛtẽ diſtictã ab alijs tribubus eo q;
pp diuinũ cultũ debebãat int eos moꝛari.tñ hẽbant
ꝓpꝛias poſſeſſiones cũ ilis.

—

Articulus ſecundus.

gtor qᷓ̃ritur de ⁊ᷣ. pᷣncipa
Onſequẽter ſii⸗ tcirca hoc q̃rũt
3 M vtrũ clici nõ bnficiati nec ĩ ſa
cris ↄſtituti teneãt᷑ poꝛtar᷑ tõſurã.ꝛ.
vtꝝ clici vxoꝛati.nõ tñ bigami.teneat᷑ poꝛtare eaʒ

5* vtrũ bigami non teneantur orfaeezm. ,
—— „α (lericinõ bñficiati
p KRimo oñdo dec in ſactis ↄſtituti
nnn tenent poꝛtare tõſurã. qꝛ ꝗ põt renũtiar
Builegio clericali nõ tenet᷑ poꝛtare tõſurã ꝑꝑ q;ᷓ pꝛi
uilegiatꝰẽ.ſʒ pᷣdciĩ clerici pñt renũciare pᷣuilegio cle

ricali. quilz. n. renũciare valet ei qð ꝓ ſe noſcituri
troductũ. extra de regularibꝰ. Statuimꝰꝗ pᷣdci cle
rici nõ tenent᷑ poꝛtare clericalẽ tonſurã.¶Itẽ extra
ne clerici velmonaci ſecularibꝰ negocijs ſe imiſce
ant. Sacerdotibꝰ. indignũ eſt eis ab eccłia ſubuę

niri ꝑ quos ↄſtat in eccſia ſcandalũ gnãri.ſʒ illi abꝰ
nõ dʒ ecclia ſubuenire nõ vidẽt teneri ad poꝛtadũ
clericalẽ tonſurã.qꝛ ſi eã poꝛtarẽt eẽt in ecclia op/

pꝛobriũ.ñ honorẽ. clerici ꝑ quos ſcandalũ in ec·

cleſia gnãtur nõ tenent᷑ poꝛtare clicalẽ tonſuram.
Contra decre. di. 25*. Clerici. clerici ꝗ comã nu-
triũt ab archidiacono ẽt ſi nolũt inuiti detõdeant
Ntẽ exrra de vi.⁊ ho.cle.Si ꝗs.Si ꝗsex clericiſ

comã relaxauerit anathema ſit.¶Mndeo ꝙ clerici
de gbusẽ qõ aut publice exercẽt actus repugnãteſ

ſtatui claricali.aut õ.ſi ſic.q3uis exercendo actus
tales peccẽt nõ poꝛtando tñ tõſurã clericalẽ nõ pec
cãt imo magis eã poꝛtãdo peccarẽt.⁊ tales ſi tertõ
moniti ab illo ad queʒ ſpectat ſe ipos emẽdareↄ
tẽpſerit pᷣuilegio clericali efficiant᷑ exoꝛtes.extra
de ſen. ex. Cõtingit.ꝛꝰ.qꝛ vt ibidẽ dẽ pᷣuilegiũ me/
retur amittere ꝗ ꝑmiſſa ſibi abutit᷑ ptate.ac fruſtra
legis aux inuocat ꝗ ↄmittitĩ legẽ. Si aũt nõ exer
cent actus repugnantes ſtatui clericali.ſʒ tanq; cle
rici pᷣuilegio clericali vtuntur peccat nõ faciẽdo ſi
bi radi tonſurã loco ⁊ tꝑe ſicut decet.⁊ ad eã poꝛtã
dũ cõpelli pñt ⁊ debent.a ſic intelligenda ſunt iura
allegata ad ꝑtẽ ſ̃am łld pm in oppom dð ꝙ mioꝛ
& falſa.ni ſi.n.cleri ci pᷣdci velrt ad bigamiã ſe trãſ
ferre quo facto tonſurã poꝛtare nõtenent᷑.ſʒ ñ poꝛ
tare.vt patebit.vel alias faciant aliqd ꝓ quo pᷣuẽ
tur pᷣnilegio clericali.illi puilegio renũciare nõ pñt
cũ nõ ſit h̊ bnſiciuʒ pſonale.ſʒ potius toti collegio
eccliaſtico publice ſint indultũ. er̃᷑ de foꝛo conipꝑx.
Di diligẽti eſt ẽt hec libertas clicis indulta ꝓc
ricoꝝ tutela.⁊ laicoꝝ violẽtia coercẽda.cr de ſen.
exco. Cõtingit. ius aũt ad ↄꝛiũ allegatũ itelligẽdũ
? de pᷣuilegio idulto infauoꝛẽ ꝑſone tei. ldꝛm dð
ꝙ clerici ſcandalũ gnãantes in ecclia ad coꝛrectõnẽ
ↄpellendi ſunt.a ex ↄñti ad poꝛtãdũ tonſurã clerica

lẽ cogendi niſi foꝛte tale facinus ↄmiſerint ꝓ quo

merito debeãt pᷣuari clericali pꝛiuilegio.

Ecundo queritur viruz clerici

vxoꝛati nõ tñ

bigami teneãt᷑ poꝛtare tonſurã.Et vꝛ ꝙæn.
er de clicis cõiu Joãnes.dicit dñs papa de clico

vxoꝛato.ꝗ añ in accolitũ fuerat oꝛdiatꝰ ꝙ ſuꝑ ipᷣm
tõſuratione ſua epᷣs nõ moleſtet.dũmð nullũ ꝑcipi

at bñficiũ eccliaſticũ rõne cuiꝰteneat᷑ deferre clca

lẽ tonſurã.iſtẽ.e.t.Ex ꝑte dicit dñs papa regine

angloꝝ de clicis vxoꝛatis equanimiter duximus

rolle radũ.ſi a talibꝰ iuſtitias debitas velut ab ali
js vxoꝛatis exigas ⁊ ſeruitia ↄſueta.Tales g̊ ñ gau
dent puilegio cſñicali.ſʒ non gaudentes puilegio cli
cali tonſurã chicalẽ nõ tenẽt᷑ poꝛtare.igtẽ.e.t.c. At
ↄſultatiõi.miles tue dioce.ꝗ cũ in minoꝛi ↄſtitutuſ
erat etate tonſurã tm̃ ⁊ cſicalẽ coꝛonã aſſumpſit nõ
eſt cogẽdus deferre hitũ chicalẽ. a ſili nec tõſurã.

Cõtra tales gaudẽt puilegio clicali. ſicut de facto

⁊ ↄſuetudine videmus. tonſuraslicaleʒ poꝛtare
tonſura. lericus ſi tonſura dimiſſe acceꝑit vxoꝛẽ
paucis interpoſitis ſeꝗtur. Tondeat᷑.necĩ vita ſua

tenent᷑ Itẽ er de vita ⁊ hone.clicoꝝ.lericus ſi

tonſurã ſuã dimittere audeat: Rñn ꝙ clici de g/

bus ẽ qoaut vtũt᷑ pᷣnilegio clicali.aut nõ. Si ſic te
net᷑ poꝛtare clicalẽ tonſurã. Si nõ aut h ẽ vt euitẽt
eccliaſticũ iudiciũ qð ꝑꝑ ſuũ ðᷣlictũ foꝛmidãt exiſti
mãtes euadere faciliꝰ in curia laici.aut h̊ nõ ẽ pꝛo⸗

pter aliqð delictũ ꝓ quo foꝛmidẽt iudiciũ eccliaſti

cũ.ſʒ qꝛ volũt ſe penitꝰ ad actꝰlaicales tranſferre
vtpote ꝗ volũt fieri milites.vel alia ſecularia ne

gocia exercere.ꝰ mõ ↄpelli pñt ⁊ debẽt vt tonſu
raʒferãt ⁊ iudiciũ ecclłiaſticũ ſubeãt.ꝛꝰ mõ credo ꝙ;
ↄpelli ñ debẽt tõſurã poꝛtare clicalẽ. ſic intelligi
debẽt iura allegata ad ꝑtẽ pᷣmã.De illis autꝗ vo⸗
lũt vti pᷣuilegio clicali ꝓcedũt ar ad ꝑtẽ ſ̃am.
E rtio querit᷑ v trũ bigami teneãt᷑ ton

“ ttevx ſurã nõ poꝛtare. Rñnꝰ ꝙ clici bi⸗
NAagami aut ſunt religioſi.aut ſunt ſeculares.

Si ſeclares.dico ꝙ tenent᷑ tonſur a clicalẽ nõ poꝛ

tare.decre.di.g4*. Si quis clericus viduaʒ aut
ſᷣaʒ ducẽs vxoꝛẽ oĩs eccłiaſtice dignitatis pᷣuilegio
mox denudet᷑.Et eẽ ð bigamis altercatiõiſ. Biga
mos oĩ puilegio clicali declaramus eẽ denudatos
⁊ coertioni foꝛi ſeclaris adiectos ↄſuetudine ↄꝛia
nõ obſtate.ipᷣos quoq; ſub anathemalłe ꝓhibemꝰ
deferre tonſurã vel hitũ clericalẽ. Si aũt ſunt reli
gioſi ſic ẽt dñt gdã ꝙ tenẽtur eã nõ poꝛtare.qꝛ ↄſti/
tutio gnãti lata eſt q;uis ꝓ religioſis nõ fuerit lata
Vnñ ſic videmꝰ ꝙ ↄſtitutio toꝛneamenta ꝓbibens
oẽs ligat q̃cũq; intẽtione toꝛneẽt.⁊ qᷓ;tũcũq; ſobꝛie
ꝑꝑ h̊ ꝙ gnãli lata eſt. q;ʒuiſ ꝑe alzmẽtes fuerit facta
ſic a ſili vꝛ iſtis ꝙ in ꝓpoſito ſit dð.E go aũt credo
ꝙ licitũ eſt bigamis religioſis tonſuraʒ q;ᷓ añ biga
miã receꝑunt.⁊ marxie añ editionẽ ↄſtitutionis pᷣ⸗
dicte ĩ religiõe poꝛtare.qꝛ ſeries textus ↄſtitutiõis
illiꝰ oñdit q;uis ĩplicite ipos in hac ibithe n iclu
di.qꝛ ̊ relatiuũ ipᷣos refert tm illos de ꝗbos ime⸗/

diate locutꝰ eſt an illos.ſ.q adiecti ſunt coertiõi fo

ri ſeclaris.qð ad religioſos bigamos planũẽn ex⸗
tendi.nec valet ſile qð alij idacebãt.qꝛ ex ſerieteꝝ
tus decretalis illiꝰq̃ toꝛneamẽta ꝓhibent᷑ pʒ ↄſti/
tutioneʒ gnãtr eẽ latã.⁊ nullã ꝑſonã ab eo excluſaʒ.

¶ Articulus tertius. “
querit᷑ de ʒ. pn
Onſequenter pali. Eteinca
hoc queruntur.⸗¶ pꝰ Itrũ oꝛdo ſit in

eclialſſe⸗ vtrum oꝛdo ſit ſacim ¶ſzꝰ
rum ſint..oꝛdinestmmũ. o

N R n oꝛdo non eſt in ec/
ominium? ſeruitus.ſed inter ſidelesnul

a debet eſſe ſeruitus. Unde apoſtoluſad Gal. 5.

Nos in libertatem vocad eſtis fratres.ergo in ec

cleſia non eſtoꝛdo.Item vbi oꝛdo ibi diſtinctio

ſed vt dicitur ad Ephelſ. 4⁰. Mos debemus eſſe

ſolliciti ſeruare vnitatem ſpiritus.ergo inter nos

non debetaſſe oꝛdo.¶ Kontra Exo. 25. Inſpice?
fac ſecundum exemplar.quod tibi in monte mon
ſtratum eſt.ſed illud exemplar eſt ecclia triũphas

4 4.
ehnnarſo
ſennun
, Aladedn
deo inißa⸗
gitzatopenti
ſcrepnuelt
gbbernani an
aoefficldoß⸗
diz ekeo ſup
Nieitſcenm
pratehit pe
tri ggidoran
ſcrennnig in⸗
lierner minn
lriibe.
Rer Mepate
Hahritena n
anecdo dacn
ſlireſtreſcin
iis Gordo.
icldrdo. nd
özdirigi.240
lioa diſpooꝛdin
e di g9 ddb
nerſos torde
mioreserhibert
lccmiez otenir t
etecho / eoft
ſenierſtasglis
Mimmnondeidift
ſdonagfegens
Mhurkaatakwe⸗

ſrg rcnindi

redochavid
WWsſchie⸗
heec aabe⸗
ktdeihonn
lſbennehis
d nitg
dein
Medilftlani⸗
Lun/

orhhenea
loſoiſenn ⸗
ſei igiödetemni
ſtſbin orini
ſeclenuiſeejn,
ininn
Mnſteipee N
cſlref ſi
Eklien häm
rdet
ſiſſgoſpil
etfreliag⸗

ſinſtife
6

1

Aiardeig

Whn Penag
n mmue M
ntntt
MN i

müdäcüfemnii
.elenltalnn

epere E

ANN M
ru Rainr

we ene

8
4
7

e 24 SZ
NAoS n

.
„
ſTLN
ee ELAO
CAntenſ,
„EN

5
4 DiMS
es 1e

, 4 S
i N.⸗

„
3 4 RR „
2 „₰ 1
. .V 4/7
N
17 KCane,

nn

pʒ ipᷣʒ dirigi.⁊ ad ipᷣm reduci.iE
uina diſpõ oꝛdinẽ e in ecc voluit q̃ plane poit᷑ de
cre.di.S9ꝰ. Ad HG̊. Ad h̊ diſpõnis puiſio gradꝰ di/
uerſos ⁊ oꝛdieſ ↄſtiruit eẽ diſtictoſ.vt dũ reuerẽtia
mioꝛes exhiberẽt potioꝛibꝰ⁊ potioꝛes mioꝛibꝰ di
lectõeʒ ipẽderẽt.⁊ va ↄcoꝛdia fieret.⁊ ex diuerſita/
te ↄtectio.⁊oõc officioꝝ gerert adnuſtratõ ſingloꝝ
nʒ vniuerſitas alia potat rõne ſubſiſtere.niſi huiuſ
mMõi magn“ eã diffre oꝛdo ſᷣuaret.ꝗ oꝛdo attẽditu
ſᷣm dona gre gratis date.q̃ ẽ ptãs ad aliqð officiũ
deputata. ⁊? tal noſ ſub certitudie notaẽ᷑.q́;3uis nõ

.
deſt in mote rõ dei. cũ gin illa fir oꝛdo debet etis
eſſe in eccleſia mi iranti.gtem apoſtolus ad Ro.
iʒ o. Que a deo ſimnt oꝛdinqta ſunt. ſed eccleſia eſt
ꝗ deo. in ipa Soꝛdo.Rn ꝙ de nõ tmẽ ens. ſz ?
oinʒz alioxꝝ entiũ eã effectia æ gubernatia. ⁊ iõ vt ex
pᷣſ repñtaret᷑ ĩ creaturis ſub rõe q ẽ cã effectiua ⁊
gubernati ia. nõ tm̃ cõicauit eis ꝑticipatõnẽ ſui eẽ
eas efficiẽdo.ſʒ ẽt aliq; ꝑticipationẽ rõis cꝗe ꝗbuſ⸗
daʒ ↄferẽdo ſuꝑ alias ptatẽ q̃ ſi ſit reſpcũ nãliũ actu

uʒ iuẽit᷑ ĩ creaturis iſenſibilibꝰ ſic.n.ſuꝑioꝛa coꝛpa

ptãtẽ hñt uꝑ coꝛꝑa inferioꝛa. Si aũt ſit reſpcũ ac/
tuũ agẽdoꝝ ex iperio volũtatis ⁊ iudicio rõis.ſicẽ
ĩ ereaturis hñtibꝰ itellectũ.⁊ volũtatẽ ⁊ pꝰꝛ pᷣncipa
liter in ecc triũphãate.⁊ ſcðario i militãte ad exem

plar illiꝰ. Uñ. Ber. 3⁰. de ↄſide.c. iʒꝰ. de H̊ oꝛdie di

cit.nec vilẽ reputes foꝛmã hãc q̃ i terra ẽ. exẽplar

bʒi celo ⁊ terra.nõ ẽ ꝑuipẽdẽduʒ ꝙ ⁊ deũ hʒ acto⸗
rẽ. ⁊ de celo ducit oꝛiginẽ. Si añt hec ptãs in eccꝰ·
militãte ſit reſpcũ tpᷣaliũ magis dʒ dici pᷣncipatus

vel duiũ q;ᷓ oꝛdo.lla aũt q ẽ reſpcũ ſpũaliũ.maxie
dʒ dici oꝛdo.qꝛ oꝛdo tpᷣaliũ ſeꝗ dʒ oꝛdinẽ ſpũaliũ ⁊
Ener alia rõ q̃re di

ſit gẽa gratũ faciẽs.xd pm ĩ opp dð ꝙ ſubiectõ

nõ repugnatlibertati niſ cũ aliqs nat᷑ ad ſui vtili
tatẽ vtẽs ſubiectis hõ d vtilitatẽ eoꝝ.ptãs aũt ꝗᷓ

E in ecc ad hẽ vt pᷣlatꝰ vtat᷑ ſubiectis adooꝝ vtili

tatẽ ⁊ dei honoꝛẽ.Ael põt dici ꝙ ibi apłs loꝗt de

libertate ſpũs qͥ puituti nõ oppõit᷑ coꝛꝑali.(id ?

dð ꝙ vnitas ſpũs ĩ vincło pacis qͥ ẽ vnitas ↄcoꝛ/

die nõ opponł:ę diſtictiõi officioꝝ.ſʒ ↄcoꝛdat.qꝛ per
talẽ diſtſtionẽ pᷣdcã vnitas efficaciꝰ i ecc cuſtodit.

—

gelis nõ ẽ ſacr̃m. a ſili nec in hoĩbꝰ. qtẽ cuiuſlibʒ
ſacri ẽ aliq̃ determĩata materia.qð ꝑ inductioneʒ
põt ꝓbari.ſʒ oꝛdinũ nõ ẽ determiata aliq̃ materia
Soꝛdo nõ ẽ ſacr̃m. ¶ ſNtẽ ſiẽ ſacr̃m. aut vnũ.aut plu
ra. Mõ vnũ qꝛ ſi oꝛdo eẽt ſacr̃m ples oꝛdies eſſent
plura ſacra. Mec plura.qꝛ tũc eẽnt plura ſacr̃a q;
7. q falſnʒ eſt. ¶Cotra illud marie vr ſacr̃z ꝑ qð ſa
crxramłęta alia diſpẽſant᷑.ſʒ tale ꝗd oꝛdo.̊ ẽ ſacr̃m.
¶ Itẽ ngr hꝰ di. c. g*⁹. oꝛdo ẽ qðdã ſignaculũ.i.qð
dã ſacrin quo ſpnaliog ptãg tradit᷑ oꝛdiato.ſʒ ſpũalł
ptãs eſtres ſacra.⁊ ſenaclũ quo tradit᷑ ẽ ſigi illiꝰ
Cũ g̊ ſacrm ſit rei ſacre ſign.ſeꝗt᷑ q oꝛdo ſit ſacr̃m.
¶ Rnꝰoꝛdo dupli põt accipi vel ꝓ ritu ſeu ſigno
quo traditur ptãs oꝛdiam.vel ꝓ ipᷣa ptãte tradita
HPemõ oꝛdo ẽ ſacr̃m tm* mõẽ ſacrjm ⁊ reſ.res.ſ.

reſpcũ ſigni p̃dci.⁊ ſacrz rei.i.gr̃e gratuũ faciẽtiſ.ſeu
augmenti eiuſdẽ q̃ digne oꝛdinẽ ſuſcipiẽti ↄfertur

vx inferiꝰ patebit.(¶ Ed pᷣm in opp dõ ꝙ nõðẽ ſile.

ga ptãs angloꝝ nõ dat in aliquo ſenſibſti ſige ſicut
illox ptas ꝗ in ecc ad diuinũ miſteriũ oꝛdinantur.

£△
*⁶ *
—
2
.
„
*

grenn. rif vtrũ oꝛdo ſit ſa
Ecundo quer il em. Et vion
20ꝛzdo ẽ nõ tſi in hoibꝰ.ſʒ in ãglis.ſʒ in an

—————

—

(Adꝛm d oꝛdis determiata eſt m. nõ tũ vna

cõis cuilʒ oꝛdini.ſʒ in diuerſs oꝛdinibꝰ diuerſa.⁊
ſicut oẽs oꝛdines vnũ ſunt ſacrm.ſic materie ſin/

gloꝝ oꝛdinũ vnã ↄpletã materiã huiꝰ ſacr̃i ↄſtituũt

q̃ ant ſit materia in quolibʒ oꝛdine in ſequẽti arti/
culo dicetur.¶Ad ʒz dð ꝙ eſt vnnʒ ſacr̃m vnita/
te integra ex pluribꝰ ꝑtibus oꝛdinatis ad vnaʒ.qꝛ
alij. 6. oꝛdines oꝛdinàtur ad oꝛdinẽ pᷣſbyteratꝰ ꝗẽ
ptãs ↄſiciendi coꝛpus xpᷣi verũ.⁊ ſic ꝑpʒ ꝙ qᷓ;uis oꝛ/
do ſit ſacr̃i nõ ꝑꝑ hoc ſegtur ꝙ ples oꝛdines plura
ſint ſacramenta. “ dinef
— ritur vtrũ ſint.⁊.oꝛdine
rtio quenß Et vĩ ꝙ n. decre. di.

c.i. Mouẽ ſunt oꝛdines ſeu gradus in ecclia. ho/
ſtiariꝰ. pſalmiſta. lectoꝛ. exoꝛciſta. accolitꝰ.ſubdia-

cõus.diaconus.pᷣſ byter epᷣs.¶ Itẽ vt ſuperiꝰhabi

tũ eſt eccliaſtica hierar.eſt ad exẽplar angelice. ſʒi
angelis ſunt. 9. oꝛdines.g a ſili.9.ſunt in ecclia mi
litate.¶ Itẽ in pᷣmitiua ecclia nõ fuerũt oꝛdines ni/

ſipᷣſbyteratus.⁊ diaconatus.cũ g̊ᷓ ſacr̃a ſint a deoĩ

ſtituta nõ ab hoibꝰ.v ꝙ nõ ſin: ples oꝛdies q; illi

duo.nõ.n. legimus deum poſtèa alios inſtituiſſe.

õtra magr hꝰ di. c.pꝰ. Deptẽ ſunt ſpũaliũ offi-

cioꝝ gradus ſiue oꝛdines.ſicut ex ſcõꝝ pꝛm dictis
apte tradit᷑.⁊ capitis nr̃i.ſ. eſu xpᷣi ex monſtrat᷑
oĩuʒ officia in ſemetipᷣo exhibuit ⁊ coꝛꝑi ſuo qð eſt

ecciia eoſdẽ oꝛdines obſeruandos reliꝗtKRndeð

ꝙ ptãs oꝛdinis miſtr oꝝ ecclie cũ ſint mediatoꝛes

inter nos ⁊ deũ oꝛdinãt᷑ ad veniendũ nos cũ deo.
q̃ vnio marxie ſit ꝑ euchariſtie ſacr̃m in quo xpᷣus a
nobis ſumitur. Uñ ⁊ maxie dẽ ſacr̃ʒʒ vnionis ad qᷓ;
vnionẽ reꝗrit᷑ ap ꝓximatio xpᷣi ad nos.⁊ nr̃i ad ipʒ

pjn fit ꝑ ſacr̃i ↄfectionẽ.m ꝑ dignã eiꝰ ſumptioneʒ

In pꝰ actu deſeruiũt tres oꝛdines.ſ.diaconatꝰ.ſub

diaconatꝰ.a pᷣſ byteratꝰ. Subdiaconatꝰ aũt mate-
riã ſacfi accipit a pplo.⁊ offert diacono.⁊ diaconꝰ

accipit a ſubdiacono.⁊ offert pᷣſbytero.⁊ pᷣſbyter a
diacono ⁊ offert deo ipᷣam ↄſeecrãdo.In.⁊.actu de

ſeruiũt quattuoꝛ oꝛdines mioꝛes.diſponimur.n.

Kisnaſaen ſuſceptionẽ.⁊ ꝑ rẽotionẽ ꝓhibentis
⁊ Ellationẽ diſpõnis ↄferentis.ꝓhibẽs aũt q;dtum
in ſe ẽ.eſt hõ malus ad cuiꝰ excluſionẽ oꝛdinat᷑ ho/
ſtiariꝰ.⁊ etiã malus angelus.ad cuiꝰ expulſionẽ oꝛ
dinat᷑ exoꝛciſtæ. diſpõ aũ ↄferens.aut diſponit ad
illuminandũ intellectũ ad qð oꝛdinat᷑ lectoꝛ.autĩ
flamãdũ effectũ ad qð oꝛdinatur accolitꝰ cereos
ad excitationẽ deuotionis depoꝛtãs.hi tñ oꝛdines
qᷓ;uis ſint ſaccẽᷣm vnũ vnitate pᷣdicta.nõ tñ hñt iter
ſe ita neceſſariã ↄnexionẽ ꝗn ð fcõ poſſit ſuſcipi po
ſterioꝛ pᷣoꝛi nõ ſuſcepto.er de clerico ꝑ ſaltũ ꝓmo/
to. vbi papa quendã ꝗ diaconatus oꝛdine pᷣtermiſ
ſo oꝛdinẽ pᷣſbyteratus ſuſceperat.mãadat in diaco⸗/
nũ oꝛdinari.ſʒ nõ oꝛdinẽ pᷣſ byteratus reiterari.ſʒ
ipᷣm de miſericoꝛdia ꝑmittere miniſtrare in oꝛdie
ſacerdotis.⁊ dicit de materia.qꝛ ad ̊ regrebatur
diſpẽſatio.ꝗ.n.ꝑ ſaltiꝛomouet᷑ nõ tm̃ peccatſie
oꝛdinẽ ſuſcipiẽs.ſʒ etiã executionẽ illiꝰ oꝛdis de iu
re nõ hʒ. id pi in opp dð ꝙ ibi Aſy.loqꝗtur ð oꝛ
dine dicto cõiter non ꝓpꝛie.pꝛopꝛie.n. loquendo
pſalmiſtatus oꝛdo nõ eſt.vt ſuperiꝰ viſum eſt.nec
etiã epᷣatus.ſed eſt nomen S oꝛdinem p̃ᷣ⸗
ſu pponentis vt oſtenditur. Ad ꝛm. dicẽdũ ꝙ nõ
E fimile.qꝛ oꝛdines diſtinguũtur ſᷣm exigentiã hie

i. Cleroſ. ſumptũ cſt ab AIv. li.7. ethi.

Di.

rarchiav. que ſunt tres. quaꝝ quelz reqrit. 3. oꝛdi⸗-

ners ad diſtincta officia oꝛdinatos. ſʒ o:dies eccſa
ſtici accipiñtur in cõparatiõe ad vnũ.ſ.ad coꝛpus

„

xp̃i ↄſiciendũ.ad qð.⁊. oꝛdines ſufficiũt.⁊ iõ nõ os

tot eſſe oꝛdines in eccliaſtica hierarchia quoti an
gelica Ad ꝛm dð ꝙ in pᷣmitina ecclia.qꝛ paucio/
