tum in opponend ad ꝑtem pꝛimã.ſ.qð ex dei iuſti
tia naſcitur miſericoꝛdia ſua ꝙ aũt mia pꝛioꝛ ſit iu⸗/
ſtitia ſcðo modo dicta pʒ ſic.qꝛ d deus nobis ꝑcit
nõ pꝛouenit ex nro merito.ſed pure ex ſue bonitatiſ
concedentia ſʒ ꝙ nos puniat.hoc ꝓuenit ex noſtro
demerito ⁊ ſue bonitatis cõcedentia.per pᷣus ergo
pncipalius ſᷣm rõem intelligendi velle miſereri
reſpicit condecentiã dine bonitatis q; velle punitr
Pꝛeterea diuing bonitatis cõdecẽtia effectũ iuſti
tie qui eſt punitiò oꝛdinat ad effectũ miſericoꝛdie
gꝗeſt ſaluatio. vñ ꝑpetua pena dãnatio repꝛoboꝛũ
erit aliq materia perpetue laudis condecẽtie dine
bonitatis in electis.deus g̊ vult effectũ iuſtitie.ſe⸗
cundo mõ dicte ꝑꝑ effectum mie. velle miſereri
eſt ſcðᷣm rõem intelligendi aliquo mõ rõ huius qð
eſt velle punire.mĩa g̊ per pꝛius ſcõm rõem intelli

a:Et vr̃ ꝙ nõ dicit.n.Anſeł.ꝓſologion.ti. Sendi eſt in deo q; iuſtitia v modo dicta.de qua iu

ſtitia intelligitur illud pbum.Jac.alltuʒ in opponẽ
do ad partẽ ſecundam.mia ſuꝑexaltat iudiciũ. Ad
pn paret ſolutio ex iã dicnis. Aic m dð ꝙ vitas di
cit᷑ duptr. vno modo ſᷣm ꝙ cõſiſtit in ꝗ̃daʒ ad equa

tione rei ad intellectũ cuiuſmõi eſt vitas intellect
alio mõ ꝓ voluntate manifeſtandi ſe exterius inni

gnis ⁊ oꝑibus ſcõʒ rectum indiciũ rõis ſᷣin quẽ mo
dum oquitur de veritate phuũs. 4*. ethin. c* i4
Veritas ad ſilitudinẽ pꝛimi mõi dicta in ðo differt
ſcdᷣm rõeʒ intelligendi a iuſtitia.q;uis idẽ ſint re.iʒ
dicta ad ſtitudinẽ modiſecundi in ðo ꝑtinet ad rõ
nem iuſtiti.eſt eiʒ voluntas cõfoꝛmãdi oꝑa ſua ad

Qiuſtitie rõeʒ ſeu regulam que regula eſtvitas pꝰmõ

omõ dictai

dicta:vitas pꝛimo mõ dicta pꝛioꝛ eſt ᷣm rõeʒ intel⸗/
ligendi qᷓ; mia.ẽ enim eius regula:ſed nõ eſt ſic de
veritate ſe Anco mo dicta. vel põt dici ꝙ vitasꝰ*.
idem ẽ ꝙ iuſtitia m ꝙ accipit ꝓ cõdecen
tia diuine bonitatis.⁊ ego concedo ꝙ iuſtitia h̊ mõ
dicta vel accepta pᷣus e ſcdᷣm rõem intelligendi qᷓ;
miſericoꝛdia.Ald argamentum ad ꝑtem ſecũdaʒ
pʒ quid ſit dicẽdum ex dictis ĩ queſtibe.
Ertio queritur vtrum iomniodere di
EIO tmia? iuſtitia. Et videtur ꝙ
nõ qꝛĩ repꝛobatiõe eiꝰꝗ nihil demeruit nłla
eſt iuſtia.quia iuſtitia reſpicit demeritũ in electõe
eius qui nõ eſt nulla eſt miſericoꝛdia:qꝛ miſericoꝛ/
dia pꝛeſupponit miſeriam ſed ſecũdum Apim ad.
Ro.9. ſau fuit rępꝛobatus anq;ᷓ aliquid mali egi
ſet. Secundum elam ipſum ad. Ephe.iꝰ. Elegit
vos ante mundi cõſtitutionem.ꝗ eſt aliouid opus
dei in quo nulla eſt iuſtitia.⁊ aliquod in quo nulla ẽ
miſericoꝛdia.i gtem iuſtitia retribuit ſcõm merita
miſericordia pꝛeter merita.iuxta illud pſal. NMeq;
ſcõᷣm iniquitates noſtras retribuas nobis ? ſeqii-
tur cito. Anticipent miſericoꝛdie tue deus.ſʒj idem
3 2

opus nõ põt fieri ſm merita? pᷣter merita. nõ eſti

*.

oi opere dei mĩa? iuſtitia. Cõtra gio.ſuꝑ illud pſal.
Aniuerſe vie dñi mia⁊ vitas.dicit ꝙ hec duo ip oĩ
ope dni ſimul ſunt ⁊ ſi nõ nobiſ manifeſte appareãt
NR q iuſtitia ⁊ miſericoꝛdia in deo pnt accipi large

vel ſtricte. P“ mõ iuſtitia in deo dicit cõclecentiaʒ

bonitatis diuine.⁊ mĩ a voluntatẽ bñfaciendi cre

Ature.⁊ ſie planu eſt ꝙ in oĩ opere dei ſimulſunt.qꝛ

oia q̃ facit.deus facit 'm exigentiã ſue bonitatis ⁊
cũ voluntate benefaciendicreature ẽwoolend pu
nire repꝛobos cũ eoꝝ punitio bona ſit electis. 2

modo mĩa dicit voluntatẽ ſubueniendi miſeris p/

ter merita.⁊ iuſtitiaʒ voluntatẽ ætribuendi ſcðᷣm
merita.⁊ qꝛ mereri vel demereri nõ cõuenit niſi rõ
nali creature.ideo mĩa ⁊ iuſtitia nõ ſunt in oĩ opere
dei.ſunt tñ in omni opere retributõis que fit rõali
creature de lege coĩ inq;.n. remunerat ſᷣm condi
gnũ eſt in illo opere iuſtitia.inq;tuʒ vero punit vl/
tra condignũ eſt in illo opere miſericoꝛdia:ſilr inq;
tum punit malos eſt in illo opere iuſtitia.inqᷓ;tũ vo
ꝓunit citra condignuʒ eſt in illo oꝑere miſericoꝛdia
Ad pr in opp ꝙ in electione ? Erꝛobatioe ab et⸗
no nõ fuit rò iuſtitie ſenndo mõ dicte.nec tamẽ fu
it iuſtitiã ſʒ pᷣ iuſtitiã actio ãt pᷣt iuſtitiã q̃ ẽ reſpe
ctu rei q̃ nłli debita ẽ in nullo fepᷣheſibiliſ eſt.ðs aũ
repꝛobatis nõ tenebat᷑ dare vitã eternaʒ. vnde in
eos repꝛobando nihil facit contra iuſtitiã põt tñ di
ci ꝙ ineligendo fuitaliqᷓ rõ miſericoꝛdie qꝛ nõ tm/
mõò actus miſericoꝛdieæſt repellere miſeriã iꝗ ĩi m/
ſero exñtem.ſʒ ẽt hoĩeʒ a miſeria pᷣcauere eligendoi
enim peccauit illos quos elegit a miſeria danatõis
eterne.Ad ꝛm dð ꝙ idem opus ſcdᷣm aligꝗd põt ſfieri
pꝛeter merita.⁊ ſm aliquid ſ̃ʒʒ merita.vt pateti pu
nitione citra condignũ.rõe.n.partis pene que inffi
gitur eſt opus ſᷣʒ merita rõe partis pene que nò ifli⸗
gitur eſt opus pᷣter merita.filr in punitione vltrã cõ
dignum.inqᷓ;m. n. hõ aliquo mõ diſpoſuit ſe ꝑlibeꝝ

arbitriũ ad tale pᷣmium:illa pᷣmiatio aliquomõ eſit
vm merita.multo minus tñ q́; punitio ᷣm demeri⸗

ta.qꝛ ſic nõ põt libeꝝ arbi.q;tum eſt ex parte ſua in
merendo ſicut in demerendo.iq; aũt hõ dignus ẽ

illo ᷣmio per dei dona:deꝰ.n.ĩ nobis coꝛonat dõa oᷣ

ſſuaa illa punitio vel pꝛemiatio ẽ pᷣter merita

diminuat᷑ ꝑſuffragin viuoꝛuʒ

Et vr q ſic. Aug. i. Enchi. . ⁊ recirat magr̃ di.p⸗o
cedenti. c*.?. dicit de ſuffragijs ꝙ ꝗbus pſunt aut

ad H̊ pꝛoſunt vt ſit plena renmno.aut certe vt tole⸗/
rabilioꝛ fiat ipſa danatio:vłimũ ãt hꝰ di. mẽbꝛum
nõ vr poſſe referri niſi ad danatos.·IJtemiʒ pſal.
Dens nõ continet in ira ſua mias ſuas.ſed ũ deus
nollet diminui penã dãnatoꝛum per ſuffragia viuo
ruʒ videret᷑ continere in ira ſua mias ſuasg vide-
tur ꝙ velit eos iuuari ꝑſuffragia viuoꝝ.¶ Hg dz
centuʒ ſi ſoluunt ꝓ eo ꝗnq; debitũ eius minuit᷑. g ad
qtũcunq; penã obligent᷑ damnati ſi ꝑ ſuffragia ali
quid pꝛo eis ſoluit᷑.debitũ eoꝝ x cõſeq̃ti pena mi
nuitur. Cõtra.Aug.ꝛiꝰ.de.ci.cꝰ.?⁊ 4.dicit ꝙ ſi eccle
ſa ſub ceritudine ſciret ꝗ ſunt repꝛobati adhue vi
uentes nõ oꝛaret pꝛo ipſis ſicut nec ꝓ ipſo diabolo

ſed qꝛ de nullo certũ eſt.iõ oꝛant ꝓ oĩbus dũ adbuc

viuunt.ſed ſi oꝛões cõferre poſſent danatis:ꝓrep
bis eẽt oꝛandum.g oꝛões ⁊ ex cõſequenti ſuffragia
glia in nullo pẽam dimiuũt daãnatox.¶ Otem Aug.

itum pene in eis nũq; iterpellatur

Marto aueritur vtmpena danatoꝛuzʒ

4 3

* 6 3 Ar ti.

. ☛S
* W

mubyy ge cura ꝓ moꝛtuis agẽ/pᷣpevꝛicipiuz dicix
de ſuffragijs:ꝙ nihil oĩo Adiuuant ſiꝑe ꝓ eis ſiat qꝰ
rum tam mala ſunt merita vt nec talibꝰ digni ſunt
adiuuari ſiue ꝓ eis quoꝛum tam bõa ꝓt talibus nõ

idigeant adiumẽetis. nõ pꝛoſũt nec lllis qui ſunt ĩ

inferna nec illis qui ſüt i paradiſo. Ad hachõeʒdi

xerunt aliqui ꝙ ſuſfragia viuoꝛu ꝓſũt dãnatis ſi ꝓ

eis fiãt ad interpellationem pene eoꝝ interduʒ an

iudiciũ nõ poſt ſʒ cõtra hanc opionem eſtq: deme
Alij dicut ꝙ t
ſi per ſuffragia pena dãnatoꝝ nõ interpelletur. q;
tamẽ ad itentionem mitigatur.¶ Sed cõtra hanc
opionem eſt qꝛ cum pẽa eoꝛum ſit finita intenſiue ꝑ
multiplicatiõem equalium ſuffragioꝝ poſſet totali
ter tolli.qꝛ per multiplicatjonẽ equalium ſuffcagio

rum remoueretur gradus ülius intenſionis pene ñ

ſim eãdem ꝓpoꝛtiõem.ſed ſᷣm eãdem q;titatẽ.Alij
Reunte ⁊ ſi ꝑ ſuffragia nõ minuatur eoꝝ pẽa per ſe
direcæ diminuitur tñ per aceñs ⁊ indirecte ĩq;tũ

virtus danatoꝝ per ſuffragia foꝛtificatur in ſuſtinẽ

do. ¶ Sed 2 hãc opionem eſt qꝛ danatis nec noua ꝰ
tus gratie datur nec virtus nature coꝛum melioꝛa
tur.nec diſpõtio cõtraria remouetur ideo ſimplici

ter dõ ad qõem ꝙ qᷓ;uis danati ñ tãta qᷓ;ta digni ſũt
penarum attrocitate cruciẽtur nõ vt eas penas vł
nũq; ſubeant vel aliqñ finiant.ſed vt eas mitioꝛeſ
qᷓ; merita ſunt e leuioꝛeſq; patiant᷑.vt dicit Au.

20⁰. de. ci. c*2 4. exponens illud pſal. Mõ cõtinebit

deus in ira miſericoꝛdias ſuaſ:tamen pena ſic taxa
ta in nullo per ſuffragia minuitur.nec qᷓ;dtum ad du
rationẽ:nec qᷓ;dtum ad ĩitentionẽ:qꝛ ſicut in coꝛpoꝛe
naturali influentia alioꝝ membꝛoꝝ nõ deriuat᷑ ad
mẽbꝛum totaliter a coꝛpoꝛę pꝛeciſum.ſic beneſicia
ecclie nec militantes nec muphagtis deriuãtur ad
dãnatos cum ſint totaliter ab ecclia pꝛeciſi.Ad pm

in opp dð ꝙ ibi Aug.accipit danationẽ nõ ꝓpꝛie

valde.ſed pꝛo graui purgatoꝛia pena.Ael dicendũ
ꝙ ibi locutus eſt ſub dubitatõe.⁊ alibi ꝑtem cõtrari
am aſſerit.vt pʒ in actõitatibus ad ꝑtem õris alle
gatis.ald ꝛm ſolutij aʒſt per illud qdð diosum eſt in
pncipio ſolutionis dis.ld ʒm dð ꝙ illud locum
hʒ vbi debitũ ⁊ ꝑs que ſoluitur ſunt eiuſdeʒ gũñis.ſi
enim aliquis eſſet danatus ad moꝛtem nõ minuerʒ
aliquid de pena illa qui centum libꝛas ſolueret:pe
na aũt dãnatoꝝ cuʒ ſit eterna ilibet tempoꝛali pe
ne in pꝛopoꝛtionahbus eſt vnde nõ ſic põt minuiꝑ
guffragia vempoꝛalia vt tempoꝛalis pena vel dici
poteſt ꝙ nõ ſunt in ſtatu ĩ quo pꝛo eis poſſit aliquid
ſolui pꝛopter rõem dictam in ſolutione queſtionis
Ad pꝛimum ad partem aliam dicendum ꝙ q;uis
concedendum ſit ratione pꝛincipalis concluſionis
poteſttamen dici ꝙ eccleſia nõ oꝛaret pꝛo aliquo in
hac moꝛtali vita quem ſciret eẽ repꝛobũ vt ſibi da
retur ſalus eterna.oꝛare tamen Wier o eo vt ab
ſtineret a peccatis pꝛo quibus ſi eſ faeret augere⸗
tcwuur eius penas. .
A reg litteram incompꝛelenſibilia ſunt
NX ijudicia eius ideſt diſpönes eius.
vnde nõ eſt contra hoc quod dicit pſalmus../Nꝛo
nũciaui omnia iudicia oꝛis tui:quia ibi per iudicia
intelliguntur dei mandata:nõ diuerſitas rei his vo
cabulis ſigniſicare expꝛimitur:ſed vatrietas ſenſuʒ

⁊ effectum in e eaturis monſtratur igquantum ſci

licet ex conceptionibus diuerſis quas a creaturis

—

dete
fiunm
Gven
ns
in
un
iA
emin
pofeen
gueib

tes

ſcit

iert

cPalis

nilericd
lercope
o⸗
Drrum
Nre
ſolonon
kius di⸗
innoce
certid

bitbis
hoſraen
luncden
dllzpat
dindie⸗
Aboe⸗
iudici⸗
tde
Eeven
(tio in
vennn
ſtumin
recbpie
fepꝛob
Rena⸗
Ago
dlcio
mitd

diit
fäͤrce
nſſn
sn
ſni
ſodi
Wi
nnni
dane
ng
wabee
ninen
ſei
iſfig⸗
Sperei
1, A
aaperſe
rich
niuſänd
Ans)
mmcien
Nmi
dhiſi
an
1
N
enaicen
tunan
in
Nniuisl
ir
ni A
maan
jüle
unckin
Ndloo
czgisf
fönin,
ſueng
NN
ſitünt
. guchni
ungi
OMeuſh
Non
io 4
emt
4 M

„

quenti ibi. Solet etiamqueri in qua Knna in

iudiciarium ex ꝑte iudicantiũ:

—

„₰

.

accipimus dinenls rationes attribuimus deo. ira
vt nõ ſit in de diuerſitaꝰ ſcdðᷣm rem ſʒ ſᷣm rationẽ

tm. que tñ cqiceptiones caſſe nõ ſunt qꝛ illis rñdet
in deo realis ꝙnitas ſine reali pluralitate.

Blet etiam grenige. Su⸗

,petꝛius determia
uit magiſter de reſurecriõe moꝛtuo
rum ⁊ de ſtatu eoꝝ ante reſurectiõe

ttium. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes
determinat de his que pertinẽt ad oꝛdinẽ iudicia-
rium. de pertinẽtibus ad iudicis perſonã di.ſe
tres. ¶R dineʒ
iud ex parte iudican
doꝛum ibi erunt aũt qttuoꝛſz ex parte miniſtr
ibi. Cũ auteʒ in euangelio ii in duas: 66*
terminat de mõ ꝓlationis mnie ꝗe De a

determinat daneregsnrid⸗ ad oꝛ⸗

que ibi incipit cũ aũt in euangelio diuidit᷑ in duas
ptes ¶ Mꝛimo determinat de miniſtris in iudicio
9 de miniſtris exequentibus ſententiam poſt iu

5* 2 . „₰
cinr ibi. Solet etiam ⁊c̃.

vniuerſa

miſericoꝛdie.

¶ Articulus pꝛinſtus. .
Irca bane di. querendũ eſt pᷣncipalit᷑
e deduob i deinicio 2⁰
igne qui pꝛecedet faciem iudiciſ. Circa
om queruntur ſeptem. ' vtm ſit futuʒ
Eiudicium ¶½ vtrum in illo iudicio erit
vt m eyit de ſolis operibus
toannesin iudicio perſonali
trum diu durabit iudiciũ.

ter cõparebunt·

vtyx oẽs iudicabunt᷑. vtx ſoꝝis deus iudicabit

Arrum autem tpᷣs futuri ſit alicui creature notum
⁊ vtꝝ erit de die vel de nocte.nõ oʒ hic querere:qꝛ

rius dict Oi. 44 in illa q Atx reſurrectio erit
in nocte.Et illa vtꝝ hoibus vel angelis notũ ſit ſb
certitudine.qᷓ; tpᷣs ẽ vſq; ad inſtans rerectiõis.

ſolutiones haꝝ qoõnum ſatis rr poſſunt ꝑ ſup-

NKimo gſdo no ſit kur vninerſale
(e*) ed indiciũ. Jo. . dꝛ Mũc iudiciũ ẽ

mundi:g̊ nòłᷣſt futuꝝ.¶ Iteʒ Maũ.i.nõ iudi
abit bis deus in idipſum ſᷣm Miã tranſlationem.i
noſtra enim eſt. nõ conſurget duplex tridulatio ſes
nunc deus iudicat de ſingulis hoium operibus. cũ
cuilʒ poſt moꝛtẽ retribuet penã vl glam. eos iterũ
nõ iudicabit.¶ Gtem nõ adducuntur in iudiciũ niſi
ad hoc vt iudex certificetur de cã.ſed oĩ certa ſũt
iudicij g̊ nullũ eſt futurum iudicium ¶ Cötra Aug.
20.c.de ci.c.i.tenet oĩs eccleſia dei vi xpᷣm de celo
eẽ venturin a iuos ⁊ moꝛtuos iudicandos.Rꝰ
ꝙ ad hoc pibꝰ vł᷑ clare manifeſteturdiĩe iuſtitie ꝑfe/

ctio in oꝑibus ſuis oꝛdinauit diuina ꝓuidentia eẽ
ventuꝝ vniuerſale iudicium qð erit oibus manife

ſtum in quo electi ſi pꝛemij ⁊ repꝛobi ſui ſupplicij
recipient cõplementũ.tunc enĩ augebitur ſuppliciũ
repꝛoboꝝ aSaine electoꝝ eo modo quo inferiꝰ
oſtendetur! Ad pmn in oppm dð ꝙ ſcðᷣm ꝙ exponit
Ausg. omel. 2.ſuper Jo.illud vᷣbum intelligitur de
iudicio quodꝗecit xpᷣs qñ per ſuam fhoꝛtẽ iuſte libe

rauit de ſeruitute diaboli genus humanum.quod

Hic determinat de iudicio reſurgẽ

2MiartomnSn e aſſeſſoꝛibꝰ
. pꝛoferentibꝰ ſniam ibi. Mõ aũt ſolus xpᷣs.. Olla ꝑs

xIvij ⸗„

ꝓbat per hoc quod imediate poſt verbũ pᷣdem̃ ſub
iungitur. Nunc pꝛinceps hꝰ mundi eijcietur foꝛas
2& z d ꝙ nõ iudicabit bis deus in idipſuʒ qꝛ iu⸗
dicium quo mõ iudicat eſt cuiuſiʒ ſingularis perſo
ne per ſe.nec eſt oibus manifeſtũ.nec retribuit dũſ
totũ pꝛeffninm nec totũ ſuppliciuʒ:qꝛ punit aias nõ
in coꝛꝑibus.⁊ ſilr pꝛemiat de lege cõmuni. illud ãt
iudicium erit oium ſimul:⁊ oĩibus manifeſtũ.⁊ red
detur cuilʒ ſui pꝛemil⁊ ſui ſupplicij cõplementum.
⁊ ↄpoſitunex coꝛpoꝛe⁊ aĩa iudicabitur.ſic gᷓ patet
ꝙ nõ iudicabit bis in idipſum.qꝛ penaʒ quã aĩabꝰ

Ante inflixerat iterum nõ infliget. ſed qnnd deerat

ſuꝑaddet. dð ꝙ maioꝛ eſt falſa imo ẽt in iu

dicio humano iudice exiſtente certo de cauſa vocã

feſtetur

di

tur hoĩies ad iudicium vt aſſiſtentibus cauſa mani
ꝛ20 quo eſt ſententia pꝛoferenda.

7 PPEEE trum in iudi-/
cũdo queritur d erit vocalis
iſpeptatio. Et videtur ꝙ n. Sap. 4. Dirũ
pet ulos iflatos ſine voce ¶ Itẽ Zug. ꝛ0. de ci. c?. 26⁰
cit ꝙ deus cõſzias repꝛoboꝝ cõuincet ſine vllaſ
monis plixitatè. ¶ Kotra Greg. 26. mõ longe vltra
medium dicit de repꝛobi illi verba iudicis au
dient qui eius fideʒ ſaltẽ verbo tenuerunt ſed hoc
de verbo dei interioꝛi intelligi nõ põx gᷓ intelligitur
de verbo vocali:Ad iſtam qõeʒ dixerunt aliqui ꝙ
nulla erit ibi diſceptatio vocꝗlis ſed tm mentalis
qꝛ vocalis eẽt ſuꝑflua eo ꝙ illłerunt in iudicio mu
tuo cognoſcent conſcias ſᷣas opinionem ſuam cõ/
firmantes per Aug.dicentẽ. ꝛ0.de ci.c.2 4.ꝙ ſimł
oẽs ⁊ ſinguli iudicabuntur ſed ſi cũ quolʒ in ſingula
ri eẽt vocalis diſceptatio illð iudiciũ ꝑ maxiuʒ tpᷣs
ꝓtenderet᷑.alij ꝗq magis vidẽt᷑ ↄcoꝛdare cũ textu ſa
cre ſcripture dũt ꝙ ibi erit diſceptatio ⁊ mentalis
⁊ vocalis qꝛ xpᷣs q iudicabit ðs ẽ ⁊ hõ.iõ iudicabit
mõ diuino ⁊ humano ex hoc erit maiꝰ gaudiũ ſenſi
bile bonoꝛum ⁊ maioꝛ doloꝛ ſenſibilis repꝛoboꝛuʒ
vnde nõ erit fruſtra ſicut in coꝛpoꝛali eius appariti
one gaudebunt iuſti ⁊ triſtabunt᷑ repꝛobi mentalis
⁊ vocalis erit citatio.qꝛ etiam menralſter ad iu⸗
dicium vdcabuntur ⁊ per miſterium angeloꝝ vo/⸗

O cali iuxta illud. Mathe. iz. Wittet angelos ſuos

⁊ congregabit electos ſuos a quattuoꝛ ventis ⁊c.
quod facient angeli cuʒ tuba.vt exponit magiſter
mẽtalis iam ⁊ vocalis erit repꝛoboꝛum accuſatõ

o gccuſabunt enim eos conſcientie eoꝛum ſecunduʒ

Aplim ad Ro. *². Et eoꝝ iniquitas que erit omni-
bus manifeſta vnde Sapᷣ:4. Traducet illos ex ad
uerſo iniquitas peccatoꝛum. hꝛiſtus etiam voca
liter accuſabit eos vt habetur. Macth. 25. dicens

eis. E xuriui? non dediſti mihi manducare ⁊c̃.nec

hoc erit contra foꝛmam recti iudicij quod iudex ꝓ
ponet contra eos quia ipſe pꝛocedet ex officio ſuo.
teſtitatio etiam erit mẽtalis? vocalis.qꝛ omneſ
videbunt conſcientiam cuiuſlibet.ixa ꝙ in conſci/
entiſjs pꝛopꝛijs teſtiſicabitur quilibet eſſe verum
ſllud quod de qu conſcientia cuiuſliber repꝛobi ac

cuſabit ipſum angeli etiam ipfi qui fuerũt cuſtodeſ

eoꝛum ſpecialiter teſtificabuntur conti eos quod

non tantum modo tenent fideles.ſed etiã phi.plu

res vr patet in libro de deo Socratis:hoĩes etiaʒ
electi vocetenꝰ contra eos teſtificabuntur.ſenten /
tia etiam diffinitiua nõ tiñ mẽtaliter ſʒ etiã vocali

ter referetur vt vr ſonare ſacra ſeriprura Math.

3 5

nit glo. ibidem.

ti fueru

ſinglari. qꝛ ſiẽ dicit Aug.ꝛo.de ci.iꝗ.c. ꝗ
diuina ſiet vt quecũq; oꝑa ſua bona vel mala cun/

moꝛiam eoꝝ ꝓ eo ꝙ nõ

uuX?zs „
„ ☚◻

2 Ad pn in opp““ do q illud vbuz dðz intelligi ð

voce excuſationis qꝛ erũt in excuſabiles.⁊ ſic expo
n dð ꝙ Aug.nõ dicit ſinob⸗
mone.ſed ſineſermonis pꝛolixitalae.

ſolis oꝑibus mĩe.Et Jidet᷑ ꝙ ñ
Math. i?ꝰ. De oĩ verbo ocioſo quod loquu
hoĩes reddẽt rõem de eo in die iudicij.
Item oia debent verſari in iudicio pro ꝗbus ẽ ſnia
ꝓferenda:ſʒ ſnia nõ pꝛofertur contra rcG:obos 8
fectu operũ mĩe tm̃.ſed ẽt pꝛo criminibꝰalijs.g nõ
tim erit diſceptatio in illo iudicio de oꝑibus mĩe.ſʒ

tt de alijs. ¶ Contra vt h Matha *. Saluatoꝛ nᷣ

dicit in futuro iudicio aliquã diſceptationẽ futurã
niſi de operibꝰmĩe Rꝰ vt in pꝛecedenti qõne di/
ctũ eſt in iudicio erit diſcepttaiomentalis ⁊ vocał
pꝛima erit de oibus oꝑibus nõ tm̃ in ſpeciali.ſʒ ẽt ĩ
Hirtute

cta in memoꝛiã reuocentur ⁊ mẽtis ĩituitu mira ce/
leritate cernant᷑.vt accuſet vel erg et ſcientiã cõ⸗
ſcieutia atqʒ ita ſi ⁊ oẽs ſinguli iudicent᷑¶ Atruʒ ãt
de alijs oꝑibus q; de opibus miſericoꝛdie ibi vo⸗/

calis aliqua diſceptatio ſit fut a. certũ nõ eſt nobᷣ

ſed tñ ſatis certũ eſt ꝙ aũt fiet de ſolis oꝑibus mĩe.

ꝙ qui pccã per mie ꝗꝓpera nõ redimerũt ĩdigni ſũt
miſericordia.iuxtaſllð er. Diſterger de terra m̃
Eſt recordatꝰ facere miam
Jaco.⁊. Judicium ſine mĩa.ſ.ſaluante illi qui nõ
ſerernmniicricoꝛdian ns ac hern vnain pꝛo⸗
cedunt de diſceptationè mentali. Argumentuʒ ad
partem ſcundam de vocali. — 4
arta dqueritur vtæ oẽs in iudiciuʒ ꝑ
. Marto enirer vopaebimer Areick
E tur ꝙ nõö. Math. i9. dicit Aplis Saluatoꝛ.
Sedebitis ſuper ſedes iudicantes.iꝛ.tribus Iſrł.
S. ſoli filij iſrael cõparebũt in iudicio qꝛ apli.eo mõ

qquo eius conueniet iudicare iudicabũt oẽs hoĩes ꝗ

in iudicitõpebunt.i Item nõ opoꝛteret illos in iu
dicio cõꝑare ꝗ iudicandi nõ ſuut.ſʒ ſᷣm Gre.ii.liꝰ.

Ertio queritur vtꝝ diſceptatio erit de s

tũ ad retrib it tñ alie
ad diſceptionẽ.⁊ ſic intelligitur verbum gregorij.
6

aut pꝛecipue de illis vt oibus appareat manifeſte

mo. vltra mdiũ ⁊ oʒ magiſtrũ i lĩ̃a hꝰ di. c ʒ. Ali ꝗ *

peribunt ⁊ aliqui ſaluabunt᷑:qui nõ iudicabunt᷑.g
illi in iudicio nõ cõpebunt.ontra citatus pꝛo cã
crinali tenetur ꝑſonaliter cõꝑare.ibi enis defenſio

ꝓcuratoꝛis nõ admittitur.S.q.ʒꝰ.In criminalibuſ o

ſed oẽs repꝛobi ad iudiciũ vocabuntur ꝓ cã crimi

nali. S oẽs opoꝛtebit cõpare erſonaliter. oẽs etiaʒ

electi ↄgregabũt᷑ vt hr. Math. iz. Oẽs g tam ele⸗

cti q; repꝛobi perſonaliter in iudicio cõꝑebunt. Rꝰ
ꝙ oẽs in iudicio perſonaliter cõꝑebunt vt conſciẽ
tie ſinguloꝝ in pnᷣtia iudicis ſingulis pateant ad di
ne iuſtitie manifeſtationẽ:a vt viui hic exiſtentes ⁊
pᷣaudientes per ſacr ſcripturã ꝙ ſic opoꝛtebſt eos
ꝑſonaliter cõpare diligentius ſe ppararent ne ĩ tata
congregatõe coꝛã tanto iudice extremã recipiãt cõ
fuſſionẽ:⁊ vt ſinguli iudicẽ quo e hũanaʒ nãʒ við
ant ad conſolationẽ electoꝝ ⁊ repꝛoboꝝ ampiioꝛeʒ
aflictiont᷑.vepꝛobi eni in eius aſpectu vehementer
affligentur. vndeApoc. 6. dr̃ de repꝛobis dicent
mõtibꝰ ⁊ petris. Cadite ſuper nos ⁊ abſcõdite nos
a facie ſedentis ſuꝑ thꝛoni ⁊ ab ira agni.Ad pmn in
opp“ dð ꝙ ᷣm Aug. 26. de. tri. c. . per. iꝛ. tribꝰ Jſ⸗
rael intelliguntur oẽs gentes ꝑꝑ duas ꝑtes numeri

meritum vel demekitum g

6 8

ſeptemarij quo plerũq; ſignificatur AMuerſitas que

due partes.i.tria ⁊ quattſioꝛ altera ꝑalterũ multi/

plicate faciunt duodenariũ. Ael põt Rici ꝙ ců ſal⸗
uatoꝛ dicit aplis ꝙ iudicarent duodesi tribus Yirł

non negauit quin alios iudicarẽt ſed filios ¶ Iſrael

*

magilſ expꝛeſſit ꝑ qndã apꝛopꝛiatjonẽ.qꝛ Apli erãt

de vonnciſrac. Eicꝛm dõ ꝙ oẽs iudicabunt᷑ q́;
ibutõeʒ.erũt tñ aliqui ꝗ nõ iudicabũt᷑ q;

into queritur vtꝝ diu dur abit iudi
2 cium. R. ſicut dicit Aug. 20.
e ci.ci. Per quot dies hoc iudiciũ tendat᷑

incertum eſt. vn cum diuini indicij vltimuʒ diem
dicimus more ſcãꝝ ſctipturarum que diem ſolent

ponere ꝓ tempoꝛe nouiſſimeũ tpᷣs ſigniſicamꝰ ꝓba

pile tñ ẽ ꝙ nõ tendetur ꝑ hoꝛà multũ pꝛolixã. qð vr
Au.ſentire.⁊ꝛo.de.ci.c.2ꝛät.vbi dicit qð iudex cõui

c& cõſciencias repꝛoboꝝ ſine vllaſermonis ꝓlixi/
tate.vñ illa vocalis diſceptatio nõ erit cũ quolibʒ
in ſingulari nõinati nec de quolibʒ opere ſingulari.
ſʒ ſiẽ ſaluatoꝛ narrat ĩ euangelio ſic foꝛe credendũẽ
queritur vtrum omnes iudicabũ

ꝙ conſtitutus eſt ab eo iudex vinoꝛum 2

moꝛtuoꝛum:ſed oẽs ſunt viui vel moꝛtui.g̊ oes iu

dicabuntur Htgm Apꝰ pꝛimo Cox.6“. Weſcitis

qm̃ angelos iudabimꝰ:ſed ſi angeli iudicabuntur

multo foꝛtius omnes alij.¶ Btem alr illud iidiciũ
nõ eſſet vniuerſale.¶ Contra dicibeatus Gre.26.
libꝛo moꝛalium vlti.medium:⁊ magiſter hꝰ di.cꝰ
3. ꝙ erunt aliqui ꝗ nõ indicapuntur aſenn iudici/
um erit ꝑꝑ diſcurſionem meritoꝝ vel
ſed paruuli nulla hięrunt nyęrita vel demerita.qꝛ

ſtit:ꝗ̊ paruuli nõ iudicabut᷑.Rꝰ in illo indicio erit
de meritis ⁊ ð dei eritis diſceptatio ⁊ pꝛo meritiſ
⁊ ꝓ demeritis retributio q;tum ad retribntionem
omnes iudicabuntur.qꝛ augebitur ſupplicium ma
loꝛum tã hominum q;ᷓ; angeloꝝ ⁊ gaudium bonoꝛũ
tã hominum q;ᷓ; ange g. boni enim angai q́;uis iã
habeant ſuam retributionem eſſentialem tn ꝓmi⸗/
niſteririo quod nobis exhibẽt recipient aliquod ac
cidentale gaudium ⁊ mali angeli ꝓ malis que no/
bis pꝛocurant recipient gꝛaue upplicium ꝑ reſum
ptionem ẽt coꝛpoꝝ repꝛoboꝛum̃i hoium augebitur

ſupplicium.⁊ elecceꝑ augebit᷑ pꝛemiuʒ vt inferius
declarabifur. Om̃ auᷣt ad diſcuſſionẽ nõ omnes iu

dicabuntur qꝛ ſʒ. Gre.iõ.li.moꝛa. vltra medium

2 nagr̃.hꝰ di. c. ʒ.Alij iudicabuntur ⁊ peribunt vt
illi ꝗ aliq̃ bona habuerunt permixta ſuis malis ſed

mala finau ter pꝛeponderauerunt ⁊ pꝛeualuerũt alij
non iudicabuntur ⁊ peribunt vt illi quoꝛum mala

fuerunt iꝑmixta bonis vt illi qui fundamento fidei

.vnilli quoꝛuʒ

caruerũt alij iudicabunt᷑ ⁊ ſaluab 0
ona pꝛepõde/

mala fuerunt permixta malis.ſe

rauerunt ⁊ pᷣualuerunt.Alij nõ iudicabunt᷑ ⁊ ſalua

buntur vt illi quoꝛum merita ita fuerunt perfecta
ꝙ nullis malis aut pauciſſimisg fuerunt ꝑmixta vt
viri perfecti.⁊ etiam paruuli purgati ab oꝛiginali

peccato qui deceſſerunt añ li. ar. vſum ⁊ angeli ſci.

Argꝰ.ad partẽ pꝛimã pꝛocedũt de iudiꝰ qᷓ;dtum ad ĩ
tributionem cd pni ad parteʒ ſcdᷣaʒ pʒ folurio ex
dictis in quefſtone.(ld ꝛm dð ꝛ cedit de iudi
cio diſceptationis

— –◻R

. E vrur. Et vr̃ ꝙ ſic. act.io.dicitur de

demeritoꝛũ

e loeado in actu cõſi/

erdel
hoͤrer
Dmn
deert
n
ini
1egnn
Fipfeig
dlcin
beutl
telligil
batoe.
iudlcis
taruina⸗
ſrocſth
tſemnin
thiiil
Ggigtion
A d
dgin
cog ſiz
Mlobiia
Potenrin

o
ineck

üclse
mndrs
wiſſcek
cecideni
teſedet
Dipeme
nuszͤm
icigeret
1ponger
gne.
gispr⸗
ſhi 4.
disclem
ſesm
u e⸗
necee

*

. — rl. .

nun Epamo augeit vniͦ ſolue rs gadi⸗
aͤſc. — „ acabſt. Et vñ ꝙ no. Marh.
alen gerunt iudices.iꝛ.tribꝰ Jirl.
e em J. 36 Judicin paupib'tribuit. Coͤtra Jo.
e 0. Or o indiciuʒ dedit filio.ꝗ Ptẽ in iudicio nõ dʒ
e eſſe idẽ decuſatoꝛ ⁊ inder: ſʒ ſci in iudicio ↄſtãter ac
* euſabũt repꝛobos iuxta illud ſapᷣ.ꝰꝰ. Stahunt iuſti
in magna ↄſtãtia aduerſꝰeos ꝗ ſe ang.g ſei nõ iudi
drui cabunt.ſolus ̊ xpᷣs iudicabit.Rꝙ extendo nomẽ
d ↄuenire.ſ. oꝛdinaria prate.a ſic iudicabit tota trini
Nd tas. Uñ. . Re. ?2⁹. Dñs iudicabit fines terre. Ael
nin ex delegata ptãte:⁊ ſc iudicabit xpᷣs inq; hõ.⁊ ſic
mna põt expõi illud Jo.S. Pr oẽ iudiciũ dedit fuio.⁊ illð
n M Dani. . Aſpiciebã donæc thꝛõi poſiti ſt ⁊ antiquꝰ
ncn dieꝝ ſedit ⁊ infra:Aſpiciebã in viſiõe noctiſ:⁊ ecce
erch cũ nubibus celi qi filius hois vẽiebat.⁊ vſq; ad an
15 Uun⸗ tiquũ dieꝝ ꝑuenit ⁊ ꝑuʒ pꝰ ⁊ dedit ei ptãtẽ ⁊ honoꝛ?᷑
cah 2 regnũ.vel acceſſoꝛia dignitate:⁊ ſic iudicapũt vp
ln ri ꝑfeĩ ꝗ erunt ꝓ perfcõe meritoꝝ ſuoꝝ aſſiſtẽtes iu
rianchi dici nõ vt iudici cõſulant łin iudicãdo auctoꝛitatè
Sac hẽant ſʒ H erit ꝑꝑ ipſoꝝ hõꝛeʒ ⁊ dignitatẽ ⁊ ſic põt in
Nan N telligi illð Job. Judiciũ pauꝑibꝰ tribuit. Uel appꝛo
mom batõe.⁊ ſic iudicabũt oẽs electi.oẽs.n.appꝛobabũt
1S0löi iudicis ſnĩiaʒ Apoc.i9.Audiui qᷓi vocẽ tubaꝝ mul/
Nins tarũ in cgo dicentiũ Alła.laus ⁊ glia ⁊ virtꝰ ðo no
Wnar ſtro eſt. qꝛ vera ⁊ iuſta eꝰ iudicia ſuſt: Uel cõꝑatõe
ucci ſic minꝰ mali iudicabũt magis malos.de quo pᷣt
Nc. expõi illð qð dr.Lu.ii. Uiri nininite ſᷣgent ĩ iudicio
da. cñ gñatione hac ⁊ ↄdẽnabũt eã.Ex dictis pʒſolutõ
nincic⸗ ad ar ad ꝑtẽ pꝛimaʒ ⁊ ad pad partẽ ?“m eld
moruci cũ dr q i iudicio nõ dʒ idẽ eſſe accuſatoꝛ⁊ iudex. di/
merna co ꝙ vuʒ eſt qñ in iudicępoteſt eẽ erroꝛ in ĩtellectu
uenchi/ velobliquitas inwoln teſechhullum iſtoꝛum eẽ
ciadent Poterit in fancttis..
nonmein ¶Articulus ſechndus. opꝛinci
rionen W entor querit᷑ de 2 pꝛinci
Nicunn Onſequenter ai Et circa hoc
mbonri qruntur 7. ¶ρ9 vt mund? purgabitrur
ii igneſe oin ill anis erit eiuſdẽ ſpẽi
nmpn⸗ c igne elemtari.5 vtnſupn Ar ꝓducetur in eſſe.
Kh E vtm pᷣcedet iudiciũ.¶ vt purgabit aliqs ele
S e v tos.¶ÿ vtrum cructabit repꝛobos.ſeptimo vtxꝝ
npin deſinet eſſe. ””s
ngebinr 4 Rimo Nendo ꝙmüdus nõ purgabit᷑
riemas p VIIIIDO per ignẽ. qꝛ &eſtruin eſt purgari
mmezin rſed per illũ ignẽ duo ela exr toto cõſtment
netum glo. ſupꝑ illud. ꝛ. Petri vlt. ela caloꝛe ſoluent᷑.g̊ cum
bon mũdus ↄoſtet ex elemẽtis ꝑ ignẽ no purgabit. Iteʒ ſi
— mundus deberet purgari ꝑ ignẽ ꝑꝑ pccã in eo com
– ¶. milſa celũ ẽpireuz purgari deberet cũ in egangeli ꝗ
W ceciderũt peccauerũt.ſʒ ignis nulla purgatione fa⸗
ne cere poterit in celo ẽpireo.qꝛ de coꝛpibus celeſtibꝰ
nne⸗ dỹ pᷣmetheiroꝓ nõ recipiũt ipꝛeſſiones ꝑegri-
en nas:̊ mũdꝰ ꝑĩgnẽ nõ purgabit᷑.iſtẽ ñ alia elem̃ta
lc idigerẽt purgaxi ꝑi rõe ⁊ igis:ſʒ ñ dʒ idẽſit purgãs
i⸗ n purgatũ aut mũduſ nõ purgabit᷑ aut ñ purgabi ꝑ
1 ignẽ. Itẽ ignis eſt cpꝰ purgans ſil cũ purgato.qᷣ ſi
nn 4 ignis purgaret mũdũ duo coꝛpoꝛa ſil eẽnt.qðᷣ eſt
ina phi. 4.phiſi. ¶ Itẽ effect? ignis eſt rarefacer.ſi oꝛ
hul, bis elementaris purgaret᷑ ꝑ ignẽ ꝛareſieret.ſʒ rare/
ol factus maioꝛis eẽt extẽſionis:g̊ maioꝛẽ locũ occu/
de paret.⁊ ſic antselũ augeret᷑ auduo cSpoꝛa ſil eẽnt
trn in eodẽ loco quoꝝ vtrũq; incõueniens eſt.Cõtra
—
.
£ ₰
△⬤
N
JN
1 „. —
. —

ßa0 Cor

S
0o Lop. 79 Pfrerit ngura mdi h'. ibi. glo. Pul
chꝛitudo Hꝰ mũdi midanoꝝ igniũ oflagratioe pibit
ö mãdus ꝑ ignẽ purgabr.Item Aug. ꝛ0. de. ci. co.
Zila Kagratione mäcken a elemẽtoꝝ coꝛzupti-
biliũ qualitates que coꝛꝑibus nr̃is coꝛuptibilibus
cõgruebam ardendo penitus intrabũt atq; ip̃a ſoa
eas q̃litates hẽbit q̃ coꝛꝑibus imoꝛtalibus mirabi
li mutatione cõueniant.vt.ſ.mũdus inouatꝰ i me/
lius aꝑte accomodetur. hoibꝰ ẽt carne imelinſ ino

iudicandi dici pot ꝙ qnq; mõis põt iudiciuʒ alicui ꝓ uatis Hic aste Aug. iſinuat ꝙ muũdꝰpꝑ ignẽ purga-

bitur:⁊ ꝑ qnẽ moduʒ. RÆ ad inxelligẽtiz h? qõiſ
pꝛimo declarandũ eſt ꝙ iſti machine mũdialiſẽ fu
tura purgatio A erit ꝑ ignem SG y ille ignis ñ
purgabit mũduʒ P ad illã ꝑtem qͥ eſt vltra mdiũ
geris interſtitiũ.i ꝙ illã ꝑtem q eſt infra ita pur
gabit ꝙ eius ſpᷣam nõ cõſumet. P declaro ſic mũ
dus factus ẽ ꝑꝑ hoĩeʒ. vñ dicit phi. ??.phiſi.ꝙ nos
ſumꝰ quodãmõ finis ⁊ iõ eõueniẽs eſt ꝙ cũ homo ꝑ
reſurrectionis glaʒ inouabit᷑ mũdus innouet᷑ inno
uatione cõneniente pꝛo illo ſtatu: vnde Apoc. ꝛ20.
Ecce noua facio oĩa:⁊ qꝛ pᷣdicta hoĩs innouationẽ
pᷣcedit purgatio uplex ab iĩpuritate.ſ.coꝛꝛuptibili-
tatis ⁊ culpabilitatis ſic cõia niens eſt vt pᷣdictam
mũdi inouationẽ pᷣcedat purgatio ab ipuritate du/
plici coꝛꝛũdẽtibus daabꝰ hoĩs ipuritatibus pᷣdcis.
Vnã eſt ipuritas elemtoꝝ.qꝛꝑ mutuã actionẽ ⁊ paſ
ſionẽ ſe ſe alterant in cõſiniis ſuis ſᷣm. Phi.ꝛ.me
theu.⁊ ꝑ confuſſionẽ cũ re alterꝰ nãe.tot/us.n.aer
iſte cõueniens coꝛꝛuptibili boĩs ſtatui admixtꝰẽ cũ
vapoꝛibus terrenis aqueis ſᷣm doctrinã Phi. 2*
li.methau. Sili ꝑtes terre in quadã ſunt confuſiõe
cũ aqua.ita ꝙ in pᷣdicta mundi parte nullũ eſt elem
tum in puritate ſue nature:⁊ hec ipuritas coꝛꝛñdet
coꝛꝛuptibilitati coꝛpoꝛis humani qꝛ talis elemen⸗
toꝝ confuſſio ꝓ coꝛꝛuptibili vita cõueniẽs eſt/Eſt
etiaʒ hic quedaʒ ipuritas alia coꝛꝛũdens culpabili/
tati hoĩs:⁊ illa eſt quedam indignitas ſeu idoneita
tis carentia ad ſuſceptionẽ inouationis pᷣdicte ꝓp
ter pccã in hac parte mundi cõmiſſa longo tpᷣe taʒ

ab hoĩbus q; ab angelis malis quoꝝ mõ wis eſt hi

tatio in iſto aere caliginoſo/purgatio aũt müdia pᷣ
Qna impuritate erit per ſeparationẽ cuiuſcũq; nãe
extranee ⁊ diſpoſitiõis a quolʒ elemẽto.purgatõ ãt
a ſcdᷣa ipuritate erit quedã mũdi reconciliatio ad ſi
uilitudinęz illiꝰ qua recõciliant᷑ ecclie pꝓphanate.
ym articulũ declaro ſic. Sicut dicit Phi. li. .ð ge
neratione.nã ignis eſt congregare hogẽa ⁊ ſegrega
re etherogẽa:ſed bꝛim nia ĩpuritas eſt ꝑꝑ cõfuſi
onem reꝝ nãe diuerſe Zeius purgatio erit ꝑ talem
confuſionis ſeꝑationẽ. ad illa purgationem cõue/
niens erit ignis nã cuius viꝛtus eſt ꝑtes eiuſdẽ na-
ture congregare ⁊ partes? diſpoſitiones extraneas
ſegregare ab eis. vt docet experientia in purgatõe
auri ? & genti: Ad purgandum etiã mundũ ab alia
impuritate magis congruus eſt ignis q; aliud ele/
mentũ qꝛ pccã cõmittunt᷑ ex inoꝛdinato amoꝛe qui
eſt iguis ſpiritualigimmundus.⁊ ideo ad recuoci⸗
liandum mundum contra illam indignationem q̃
eſt in eo pꝛopter habitationem peccatoꝝ.conueni⸗/

ens erit ignis ſicut inſtrumentum. quia inter elem̃
ta ignis magis repꝛeſentat qualitates coꝛpoꝝ glo
rioſorum iꝑꝑ eius luminoſitatem ⁊ ſubtilitatẽ actu
alitatem maioꝛẽ ⁊ virtutẽ ſui ipermixtionẽ cũ va⸗
ribus rerreis ? aqueis:qᷓ;uis hic ignis inferioꝛ cu⸗
J

materia aliena ſit admixtꝰ. Indenec ꝑſens eſt ſi
cut ignis in ſ. beraſna Vgfatt⸗ declaro ſic. vltra m
dium interſtitiũ nõ eſt locus deputatus hitationi
hoium pꝛo coꝛꝛuptibili ſtatu. ille.n. aer ꝑꝑ ninniam
ſui ſubtilitatẽ.nõ eſt bene coꝛꝛuptibili vite hois ꝓ
alicuius mõtis tranſcedentes in locũ illũ poꝛtabãt
ſpongias plenas aq̃ ad aerẽ incraſſandũ:⁊ vt refert
glo. ſuper illð. Geñ. 7? Operti ſunt montes excel⸗
ſi. Dunt ꝗ putant altitudinem montiñ nõ fuige tan
tam añn duluuiuʒ q;ta eſt hodie ⁊ hoc NEent neceſſe ↄ
cedere tenentes ignẽ cõflagrationis nõ traſcenſuꝝ
ſupmã ꝑtẽ medij interſtitij aeris qꝛ vt dr Ge. 7.i
Diluuio.ij.cubitis altioꝛ fuit aq̃ ſiꝑ mõtes quos co
opuerat:ſed certũ eſt ꝙ ille ignis tm aſcèdet qᷓ;dtum
aſcẽderũt tᷣque diluuij.quibꝰ cõcoꝛdat glo..ſuꝑ illð
ſcðe. Petri. ʒꝰ. Mundꝰaqua inũdarꝰ periſt.que di
cit ꝙ aqᷓ diluuij occupauit totã iſtã capacitatẽ aeris
Vbi aues volitant.ſʒ nõ volitant vltra ſupꝛemã
tẽ medij interſtitij:ſñi tñ aqua diluuij vltra locũ ill
aſcenderit concedo ꝙ ⁊ ignis cõflagrationis vltra
aſcendet mali ẽt angeli diuina mute locum illũ in
hitare ꝓhbibent᷑. ? iò ne purgari non indiget tota
ꝑs mundi.mediũ int& ſtitiuʒ aeris tranſcendes ꝑꝑ
aliquã indignitatẽ cauſataʒ e inhitatione pccõꝛuʒ
SGuis.n.angeli peccauerüt in celo ẽpireo ⁊ hõi ter⸗
eſtri ꝑadiſo ꝗ mediũ aeris interſtitium tranſcẽdit
ni tñ ꝑꝑ hoc igne puꝑgabunt᷑.qꝛ loca pᷣdicta purgata
fuerunt cũ pccõ cõmiſſo ſtatim pccõꝛes de locis ilł
depulii fuerunt.⁊ hoc purgatione ſufficit in coꝛpo
ꝛibus ẽt celeſtibus nõ eſt ipuritas ꝑ admixtionem
nãae extranee.nʒ ꝑ aliq; tranſmurtationẽ ab alio co
poꝛe.qꝛ nõ ſunt receptiua ꝑegrinaxꝝ eſnonunn iß⸗
uis ẽt aer⁊ ignis in ſuis cõſinijs quodamõ ſint con
fuſſa.⁊ qᷓ;uis in ſupꝛema aeris ꝑte generent᷑ quedã
ipꝛeſſoes calide ⁊ ficce.ſ.a ſbᷣ aſcẽdẽs.⁊ igniſ ꝑpẽdi
cularis lãcea cãdela rotũda.vr pʒ ꝑ Phi.i.methe.
ꝗqrum ipꝛeſſionũ vapoꝛ ſiccus eſt ma.ex hoc tñ in il
lis partibꝰ n phitur talis ipuritas q ſit igne ↄflagra
tionis purganda vnde ille ignis nõ plus aſcẽdʒ q;
aſcendevunt aq dilunuij ſcðᷣ ſniam egr0 de rie
co.iS. m magiſtrũ hꝰ di. C. 4.7 m Ho. ſup illᷣ
22. ad Theſſal.ii. in flamaʒ ignis ⁊ ſᷣm glo.ſuꝑ ilud?ꝰ
2. Petri. ʒ. In quo celi: Incipiet aũt pꝛedictꝰ ignis
purgare aerem in ſuperioꝛi parte que purganda eſt
⁊ veniet ſucceſſine deſcendẽdo inferiuaad hoc põt
aſſignari duplex rõ congruitatis Una eſt qꝛ quaſi
medio interſtitio aeris eſt cõis habitatio demonũ
vſq; ad iudicium.⁊ p Ausgeccauit malus angelus
qᷓ; malus homo.⁊ hoi ſuaſit facere contra dei man
datũ.Alia rõ eſt ad ſigniſicandũ ꝙ ille ignis nõ agit
tm in naturali vtute ·ſʒ vt inſtrm dine vtutis. gniſ
eniꝑ nm tendit ſurſũ ⁊ nõ deoꝛſum:. arti. de
claro ſic ſ ʒ Au.ꝛ0.de ci.cꝰ.ib.⁊ auctoꝛẽ ð ecqlaſticis
dog. ꝓpoſitõe.ʒbꝰ. Elementa ĩ ſuis eẽntijs vemãe/
bunt.⁊ hoc rõabile eſt mũdus.n.ꝗ ſeruiuit hoĩ rẽu⸗
neratio hoie ſm modũu ſun dʒ remunerari qð nõ ſie
ret ſi deſtrne et᷑.nʒ eſt itelligéde vt eẽntijs ełoꝛũ re
manentib ſaluis eoꝝ nales qualitates deſtruãt cũ

ſint ꝓpꝛiopaſſiões eoꝝ.ſed eis rẽanentibus ſaluis
elementa per eas nõ ageñt nec patient᷑ ab innice.
qꝛ tauis actio ? paſſio eſt in elemẽtis ꝑꝑ coꝛꝛuptibi/
Iẽ hois ſtatum cauſa aũt quare tunc nõ erit inter ea
mutua actio? paſſio in ſeqnti di.ponet᷑ Ad pmn in

D —
2*

7

–—

„
6 .
£
— 77 Anmi.
oppe dicendũ ꝙ illa glo. q;tu jlluc qoͤ dicit

totaſ ↄſumptione duos elox loqtur ſm opinioneʒ

quo:ũdam q nõò gene tu tick ePz Rautio erdictig.
n ꝙ igni en ſpera ſna
uis aliquo modo innouabitur vt ptebit in qõe ſe⸗
poꝛtionatus. vnde ⁊ phi. qñ endetecn rcaeunno quenti tamen ꝑ ignem nõ purgabitur.qꝛ õ habet

in qõne.d ʒm dicendi

puͤritates purgandas per igneſñicut pʒ ex dictis in

i qõe igiſs aũt impurꝰ ꝗ hic inferius eſt noſtro vlu

ↄmodatus nõ remanebitpꝑꝰ iudiciũ.n.nõ erit igniſ
niſi in ſpera ignis vbi eſt purus.⁊ i inferno vbi eſt

turbidus. fumoſus.ꝑld ꝗ'n. d ꝙ ſicut vent?g

eſt vapoꝛ terreus collocat᷑ ali motꝰ ſʒ Phi. ʒ. me⸗
thau.mouetur per aerẽ.nec tamen duo coꝛpoꝛa ſil

