ab hoĩe malo.tũc tm̃ reciꝑet in baptiſmo baptiʒa
tus a malo ſicut a bono.qꝛ vterq; reciꝑet totã vir
tutẽ ſacr̃i.ſed iuenit᷑ qnq; baptiſmꝰtraditꝰ ab hoĩe
bono hñs efficatiã quã nõ hʒ traditus ab hoie ma
lo.ſicut patuit in ſacto ſylueſtro ꝗ ĩ baptiʒãdo con
ſtatinũ nõ tm̃ eũ mũdami ĩteriꝰſed ẽt exteria coꝛ/
poꝛali lepꝛa.g vꝙ nõ põt tradi verꝰ baptiſmꝰ ab
hoie malo.Cõtra de oſe.di.q. Si iter ⁊ recitat
mgr i littera huiꝰ di.c*pᷣ. Mulio mõ malus ẽ ba.

ptiſmꝰ ꝗ ꝑ malũ dat᷑.Itẽ e.di. Baptiſmꝰ. infra.

—„

ũ baptiʒat.⁊ ſũptũ ẽ ab augꝰ.ſuꝑ Jo.tractatu.dꝰ
õge an mediũ.dr ꝙ nõ dat᷑ ipar baptiſmꝰ ꝓprer i⸗
pares miſtros.qð veꝝ nõ eẽt ſi nõ poſſet tradi ab
hdie malo.¶ Rñndeo ꝙ ab hoie malo verꝰ põt tra-
di baptimꝰ.ita ꝙ iquãtũ ad ea q̃ ſt eẽntialiaſacr̃o
nõ plus ꝓſficit datus baptiʒato a bono miſtro qᷓ; a
malo.qꝛ baptiſmus nõ hʒ ſuã efficaciã a miſtro ſʒ-
a deo.⁊? iõ nõ opoꝛtet ꝙ ſit foꝛmatꝰ ſili foꝛma illi?
cõfert᷑ baptizato in baptiſmo. Añ q́;uis miniſter
nõ ſit bonus tñ baptiʒatꝰbonitatẽ recipit ꝑ baptiſ
mũ traditũ ab eo.Uñ de cõſe.di.pᷣdicta Baptiſ⸗/
mus.ifra.nõ timeo.⁊ ſũptũẽ ab augꝰ.ſuꝑ Jo.tra⸗
ctatu. ꝰ.vſus finẽ.⁊ recitat mgr̃i lra huiꝰdi.c.pꝰ.
Mõ timeo adulterũ ebꝛioſũ nõ homicidã qꝛ colũ⸗
bã attẽdo ꝑ quã mihi dr.hic ẽ qui baptiʒat.Ad
pm in oppdðõ.ꝙ illa auctoꝛitas itelligẽdaẽ de de
bito ↄgruitatis nõ nccĩtis¶ Ad ꝛm dð ꝙ q;tuʒ ad
hoc ſile ẽ de mẽbꝛo coꝛpoꝛis nãli moꝛtuo.⁊ de he
mine malo qꝛ ſicut illð mẽbꝝ nõ põtĩ alia mẽbꝛa
influere i vtute ſua. Sic nec malus ho. Sed mini
ſtrado baptiſmũ nihil influit niſi miſte aliter qd

noö eft influere in Nute ſua.deus:n.ẽ ꝗ tõtã vᷣtuteʒ

ſacri influit¶ Ad ʒm dð ꝙ quãtũ ad ipᷣm ſactz tmᷣ
valet baptiſimnus traditꝰa malo ſicut a bono. Sʒ
quatum ad ſacr̃alia ſicut ſũt oꝛatiões ⁊ huiuſmõi
põt plus valere baptiſmustraditus a bono hoie
qᷓ; a malo q;tum ad aliquos acentales effect/quoſ
nõ recipit eẽntialis vᷣtus baptiſmi.ſicut ẽ curatio
alepꝛa ⁊ hꝰ mõi.quos tñ effectꝰ SSKarur aro⸗ ti⸗
Ecundo queni mun anr.
di ab angelo mnalo in ſpẽ hominis appa/
deo ꝙ nõ qꝛ nullus baptiʒar põt niſi ſi-

bi ſit à deo poteſtas baptiʒzadi cõceſſa. Sec aũt po⸗

teſtas nõ eſtconceſſa angelo malo.qꝛ nõ fuit con/
gruũ ꝓpter quinqʒ rõneſ.Ale.n.a quo eſt ſacramẽ
toꝛũ vtus.ſ.xpᷣus deus eſt ⁊ homo.⁊ iõ congruum
fuit vt ptãtem baptiʒandi nõ concederet de lege

cõi niſi hominibꝰ qui ſibi ſunt ſimiles inatura hu
mana. In ſer̃is etiã eſt ſenſibile ſignũ ⁊ ſpũalis vir
tus:⁊ iõ nõ fuit ↄgruũ eẽ miniſtꝝ ſacroꝝ niſi hoĩeʒ
ꝗq: eſt cõpoſitus ex naturaſ enſibili vſpuͦali. tlort
terea cũ baptiſmus ſit ſacr̃m neceſſitatis nec con
fertur niſi illis qui pñt ꝑtinere ad eccleſiã militan
rẽ̃ nõ fuit cõgrun eius adminiſtrationẽ cõcedi illiſ
quoꝝ cõis cõuerſatio nõ eſt cũ hoĩbus ſenſibiliter
cognita:⁊ ꝗ nõ ꝑtinẽt ad eccleſiã militatẽ. Et iſte
mes cõgruitates ſe extẽdũt ad declarãdũ ſõ tãtuzʒ
quare nõ fuit cõgruũ haãc ptãtẽ angelo malo conce
di. ſz ẽt nec angelo bono ð lege reraree ad
baptiʒaãdũ regꝗritur itẽtio faciẽdi qð facit ecclia.ñ

c aũt ꝓbabile ꝙ diabolus hoc vellet facere cuʒ ſit

aduerſarius eccleſie ⁊ inimicus nr̃e ſalutis.Dꝛe

terea cõgruũ nõ eſt miniſtꝝ ſacr̃i eſſe illũ qui nulla
cõuentionẽ haber cũ xpᷣo a quo virtutẽ hũt ſacr̃a.
SDed angelus malus nullã cõuentionẽ hẽt cũxpᷣo.
Ande glo.ſuper.⁊.ad coꝛ.“.que ẽ cõtẽtio xpᷣi ad
belial. belial. inteꝛpꝛetat᷑ apoſtata:cũ quo xpᷣus nõ
cõuenit qꝛ ille oia male vxpᷣs aũt oĩa bene agit: ⁊ iõ
nõ fuit cõgruũ ſibi cõcedi ptateʒ baptiʒandi de le-
e cõmuni.nec etiam de ſpali mandato.

———ᷓ— YYð́ÿñð

cunqʒ malus teneret᷑ puerũ baptiʒare in articulʒ
neceſſitatis. Sed homo faciẽdo illud ad quod te
net᷑ nõ peccat moꝛtaliter erge mains Homo bapti
zando nõ peccat moꝛtaliter qtẽ facerdos ex offi/
cio ſuo tenet᷑ pueros baptiʒar᷑:ergo ſi malus ſacer
dos baptiʒãdo peccaret moꝛtaliter cũ ſibi puer pᷣ/
ſentat᷑ ad baptizãdũ nõ poſſet vitare peccatũ moꝛ
tale qꝛ aut renueret facere qð ex officio ſuo facere
tenet᷑:aut faceret qð tenet᷑ nõ facere.¶ Kõtra ma
gis obligatur ad munditiã miniſtriſacroꝝ no.l.qᷓ;
obligarẽtur miſtri ſacr̃oꝝ ve.l.Sed illi qui in ve.
I.imũdi ſacr̃a tractabãt moꝛtaliter peccabat. Uñ
leuit.ꝛ⁊ꝰ. Omnis hõ qui acceſſerit ð ſtirpe veſtra
ad ea que cõſecrata ſunt ⁊ que obtulerũt filij iſrael
dno in quo eſt imunditia ꝑibit coꝛã dño.ergo mul
to foꝛtius mali hoĩes baprizãdo moꝛtaliter pee/
delöruninere ſacr̃m eſt peccatũ moꝛtale
qed miſter malus baptiʒaãdo quatũ in ſe eſt cõtami
nat ſacr̃m.i.oñdit vile ⁊ ↄraminatũ. Uñ glo.ſup̃
illud leuit.ꝛꝰ.Mõ cõtaminẽt nomẽ ſanctificatoꝝ
mihi diit nõ onñdant vile ⁊ contaminatũ viliter
tractane ä moꝛtali⸗
rer peccat. Rñdeo malus hò aut baptiʒat cũ ſo/
lennitate vt miſter eccleſie cui hoc cõpetit ex offi⸗
cio: ⁊ ſic dico ꝙ moꝛtaliter peccat baptiʒando ſi
peccatum ſuum moꝛtale recolit ⁊ nõ penitet. AUñ
enim dicitur in glo. ſuper illud leuit. 7. Qui ac⸗
ceſſerit mundus ad mundã debet accedere:⁊ de
conſe.di.ꝗ4. Baptiſmusinfra. Ergo iuſtos opoꝛ
tet eſſe tanti iudicis miniſtros ſi miniſtrare iuſte
voluerint. Aut baptiʒzat ſine ſolennitate in articu

lo neceſſitatis:ſicut aliañ faciũt vetule:a ſic ñ pec/ꝰ

maʒ.¶ Md. ". dðᷣ ꝙ q;uis ſacerdos renuẽdo pue/

cat rir. ⁊ ſic pꝛocedit pm. ꝗrmm ꝗd partẽ pꝛi
ruʒ baptiʒare moꝛtaliter peccarer.qͥꝛ per oꝛdina/

rionẽt᷑ eccleſie ad baptiʒandũ tenet᷑ eſſe parat? Yt

pꝛobari põt per illud qð habetur de cõſe. di. 4.

Omnnis pꝛeſbyter.tñ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ nõ poſſit

2.5 vtrum malus ho
Ertio quer uip baptizado moꝛta
liter peccet.Et videt᷑ ꝙ nõ:qꝛ hõ quatun

Arti.

to penitere: ⁊ ſic poteſt ſine peccato baptiʒare.
Argumeni ad partẽ aliã pꝛoc nũt de illo ꝗ bapti
zat cum ſolennitate vt miniſter escleſ.

homine malo peccent moꝛtaliter. Et vi⸗

tris ⁊ fili ⁊ ſpiritus.ſ.baptiʒãt ⁊ eccleſie catholice

mũ ad ſalutẽ ſʒ ců perniciẽ g̊ moꝛtali peccãt
ꝗcooperant᷑ peccanti moꝛtaiter peccãt mo
Sʒ gſciẽter ſuſcipiũt baptiſmũ ab homine malo
cooperantur peccanti moꝛtaliter:qꝛ ille in bapti/
ʒando moꝛtaliter peccat quod non faceret ſi nul-
lus ab eo baptiſmuʒ ſuſciperet:ergoſcienter ſuſci
piens bapriſmũ ab homine malo peccat moꝛtali/

ter. ¶Wtẽ ſcienter recipiens baptiſmũ ab illo ꝗ nõ

tñ qui foꝛis ecclęſiã baptiʒant᷑ nõ ſumunt efee⸗
2

vult baptiʒzare niſi pꝛopter pꝛeciũ moꝛtaliter pec
cat qꝛ talis cõmitteret ſymoniã ergo ſaltẽ in ali/
quo caſu recipiens baptiſmũ ab hoĩie malo moꝛ/
alirer bercat. trölnan bono dño licitũ eſt recie
bonũ donũ per malũ miniſtrũ. Sed vt dicitur de

conſe. di. 4 Wommands. romanus pontifex non
hominẽ aidicat qui baptiʒatſed ſpiritum dei ſub

miniſtrare grariã baptiſmi: licet paganus ſit qui

—

baptiʒat. ergo grateã baptiſmi uAaeeipere
i. Baptiſm?

e miſteriũ hominiſ mali.ſtẽ eadẽ
ifra. Mõ ghoꝛꝛeat colũba miſteriũ malox.reſpici
at dñi ptàtẽ quid tibi facit miniſter malus vbi bo

2

vitare peccatũ moꝛtale:qꝛ ipobe ſizo pecca⸗

detur ꝙ ſic. de conſecra. di. quarta. Gi qui infra. .
Quãuis ⁊ ſumptum eſt ab augꝰ.ad oꝛoſiuʒ.q ꝭ9.
quãauis vnũ ſit baptiſmũ herericoꝝ qui in noie pa

tẽé

rũ en mediũ. Rndleo ꝙ cũ baptiſmꝰſi ſacim ne

snbaterzde⸗ aug. ſupꝑ Jo. tractatu. Ppa .

ceſſitatis ad ſalutẽ.in neceſſiratis articulo licitu,
ẽ ipᷣm a quocũq; hoie reciꝑe quatũcũq; malo cuiuſ
cũq; ſit cõditiõis aut ſexus.excepto aũt neceſſita

tis articulo recipiẽs baptiſmũ ſciẽter ab hoie ma
lo pᷣcipſo ab ecclia ſunpti vl ad tẽpus peccatmoꝛ
taliter.qꝛ q;tũ in ſe ẽ ↄtẽptibilẽ reddit ſniaʒ ecclie

að ſciẽter ſine moꝛtali pccõ nõ põt ſieri.ſi aũt agi
piat ſciẽter ab hoie malo nõ pᷣcioſo ab ecclia ſimn/
plr vł ad tpᷣus nõ peceat.marie ſi ſuſcipi a talia
ſibi ex officio cõferre renet. Mullus.n.peccarire
cipiẽdo qð ſibi ab alio debitũẽ. Ar pnad ptem
pmã ꝓcedit ð malo hoie ab ecclia pᷣcioſo aa⸗ den
dðᷣ ꝙ minoꝛ ẽ falſa.qꝛ iſte petit qð ſibi debitifeft.
ue aũt põt q̊reddere nõ peccãdo qꝛpõt penite-
. Añ petẽs baptiſmũ ipᷣm nõ iducit ad peccãdũ
eze dð ꝙ baptizãädus

*.

ſʒ magis ad penitẽdũ

aut ẽ puer aut adultꝰ.pꝰ mo ille ꝗ offert puerũ ad
baptiſmũ.nullo mõ dʒ dare pᷣciũ ſacerdoti vt fe

rat bapᷣm puulo.ſʒ in illo caſu ipemet dʒ puerũ ba

ptiʒare ſi pſto nõ ſit aliꝰ ſacerdos ꝗ pueꝝ mõ debi⸗
to baptizare velit.qꝛ tñ aq̃ nõẽ ſcr̃m.licituin eſſet
emere aquã ſi ſacerdos aquã ſuã nollet dare gra-
tis nõ tñ aquã ſcificatã.nec opoceret.qꝛ talis ad

nõ ẽ de neceſſitate baptiſmi. Si aũr nõ põt habe/
ua ſactificata nec haberi põt gratis.dicũt qui

ria icũt qi
danppabiliter ꝙ in illo caſu põt pꝛo illa pecunia

dari ab illo qui effert puerũ ſine vitioſymonie.qꝛ
talig redimit vexatiòem iuris pueri cuius in hoc

caſũ iure nature? diuino eſtilla aqua qᷓ;dtũ ad ba/

ptiʒãdi vſũ.⁊ hoe ↄcoꝛdat pietati ⁊ rõni.Si autẽ

—

†

— *

duntßi
kßitel
H mdn
gec⸗ tel

4
ſln
popoſſtt
ſabapt,
.
6
cimiein
ſcermnece
oghaſlin
Neingeech
ſehabe
zadd
Ro
teche⸗
Oidemn

dDockat

Noͤßim
Nooꝛdi
ſecefitu
lanibet
Abapre⸗
ſtunserea
ſinacſic
leicqane
.cretſzn
tndad.
ſudeak
Ged
R
tpnal
gel
lenece
Nntm.
hlaßpe
t
gfeidad
aſttuis
fine
Meſſtats.
alt cigsn

de

ſr zaſt
Ruo
ar
Nrppie
bottignn
ilpo,n
ſinsy
llrtiuſtifi
laſneca
ſnani,
ſgrkt
hſtr

.

den
batn.
deiloedn
rapfiresn
Mni⸗ Krr 1
um ſaunn
Kirorginmen
trerckieataln
Pnömmmrden
noeraltpetcit
terpettitmunt
Wabhominemn
lerceillein bin
non faceretii
togolcjenter it
Apeccarmorui
Wmü wilogii
Wümamairere
ninb eienaone
wdioluiücknugr
1arN
mumms ntr
tnmmda i

leen tktar/
crumtrdiV

„ 7

4 .
W
R

* 8 4
Nä

.

aiain i)
Giagoupetti

ns Wai
darchafo

oncde

.° %½

—

W
Dapd;ns adultꝰ nõ iuẽiat ꝗ ipʒ velit baptiʒa/
re ſin pᷣcio ſufficiat ſibi bapꝰflamis. Arad ptẽ aliã
ꝓcedũt de ſuſcipæte baptm in articue neceſſitatis

o vla ſacerdote.uo malo ab ecclia nõ pᷣc ioſo ſunpl ⸗

nec adtempus. Arriculus 4

c querit᷑ de 4*. pᷣncipali
Onſe nenterEt circa hoc q̃runt
. 40 W vty nõ hns oꝛdineʒ poſſit baptiʒa-
ro le vtrũ no baptiʒati poſſint baptiʒar᷑.ꝰ vtx idẽ
hõ poſſit ſeipʒ baptizare.¶ “vtyv bon? agelus poſ/

ſet baptiʒare.

1 † ꝙ nõ hñs oꝛdinẽ ñ
Runo oſtende poſſir baprizare ð

.

cõſe.di.ꝗ õſtat bap ſolis ſacerdotibꝰ eẽ

traditũ eiuſq; miſteriũ.¶ſtẽ q́;uis ſacr̃ʒ penitẽtie ſit

ſacrjm neceſſitatis nõ tñ põt abſoluẽ niſi ſacerdos.
ergo a ſili nec baptiʒare ¶ Iteʒ ad ſolos pᷣlatos ꝑti/
net in eccłiaʒ militãtẽ itroducere vłab ea exclude-
re.ſʒ ꝑ bape itroducit᷑ baptiʒatꝰ in ecchaʒ militãtẽ
g ad ſolos pᷣlatos ptiet baptiʒar᷑. Cõtra vt hẽt Jo.
ʒ diſcipuli xpᷣi baptiʒabãt.⁊ tñ nõdũ acceꝑat claues
ecclie.oꝛdinati.n.fuerũt ſacerdotesĩ cena vtiferiꝰ
oñdetur.¶ Itẽ ð ↄſe.di. . Mulier.mulier quauis
docta ⁊ ſaãcta viros ĩ cõuẽtu docere ⁊ alios baptiʒaĩr
nõ pᷣſumat niſi neceſſitate cogẽte.gi cau neceſſitatis
nõ oꝛdiatꝰ põt baptiʒare.¶ Rndeo ꝙ qꝛ bapꝰẽ ſactr̃ʒ
neceſſitatis ad ſalutẽ ptãſↄferẽdi verũbapmoceſſa
ẽ cuilibet hoĩ ĩ caſu neceſſitatis.ſicẽ in tali caſu licituʒ
eſt bapcelębꝛare ĩ aq̃ nõ ſastificata. Caſu tñ neceſ
ſitatis excepᷣto nõ dʒ baptiʒare niſi ſacerdos.nec ni
ſi in aq̃ ſãctificata.ſi tñ tůc nõ oꝛdinat ꝓaptizaret ſi-
ue ĩ aqͥ ſanctiſicata ſiue nõ ſanctiſicata veruʒ bap
ↄferret ſʒ moꝛtaliter peccaret.oꝛdo.n.miſtri ⁊ ſacti
ficatio aqͥ. alia ab illa qua ĩ actu haptiʒãdi ſaetificat
p inuocatõnẽ trinitatis nõ regꝗrit᷑ reqrũt᷑ ð neceſſita
te ad eẽntiã baptiſmi nec ad bᷣvt ille q baptiʒat᷑ reci
piat efficatiã ſacri.Md pm arm. dð ꝙ illa auctoꝛi/
tas ĩtelligit᷑ excepto caſu neceſſitatis vt pʒ ꝑ lraʒ ibi
deʒ. ¶ Ad ꝛ ndð ꝙꝙ nõð ſile.qꝛ ſactʒʒ penitẽtie nõ ẽ tã⸗
te neceſſitatis ſiẽ bapꝰ.põt.n.adultꝰſaluari p vtutẽ
Vnitẽtie ſine ſacro penitẽtie ſi nõ poſſit talẽ iuenire
ꝑ ſacr᷑ʒ penitẽtie ſibi miſtrar̃ poſſit ⁊ velit i¶ Ad ʒmn

Dðq maioꝛitelligẽdaẽ de itroductiõe in ecchaʒ ex

officio.ad alios tñ põt ꝑtinẽ ex ꝓmiſſiõe in caſu ne/
ceſſitatis.¶ Argum̃ta ad ꝑtẽ aliã nihil plus ↄcludũt
niſi ꝙ nõ oꝛdiatus põt baptiʒzare ſine pccõi articulo
neceſſitatis.⁊ Hẽ verũẽt in aq̃ ſcincata ſi alia hr̃i nõ
poſſit.aliꝗs nõ. S

—

nis.vt habet᷑ eodẽ caꝰ.añ auctoꝛitatẽ pᷣallegataʒ.
NRñndeo ꝙ ſiue baptiʒatꝰ hõ ſiue n baptiʒat aliquẽ
baptiʒzet i foꝛma ecclie ⁊ intẽdẽs facere qð fac ec⸗
clia ve bapriʒat.tñ ↄueniẽtiꝰẽ ꝙ baptiʒãdus baptiſ
mũ recipiat a baptiʒato q; a nõ baptiʒato.nec ali/
ter põt ſieri ſciẽter ſin pccõ baptizadi ſi adultꝰe niſi
artieulus pbabiłl neceſſitatis ꝑ eſtiatiõem uliꝰ? alit᷑

fieri reqrat¶¶ Ad pm in opp dð ꝙ nõ ſile qꝛ ſacrʒ

ꝛdis maioꝛis ẽ dignitatis q; baptiſmꝰ. nec ẽ tate
neceſſitatis.⁊ iõ ptãs oꝛdinẽ ↄferẽdi nõ ſicẽ ↄceſſa

bhren gbuſcuq; hoibꝰ ſicut ptas oferredi bap

ſacr̃a. ita nõ pñt alia ſacr̃a a baptiſmo ↄferre. Ad

d ꝛm dõ ꝙ ſicut nõ baptiʒati nõ pñnt ſuſciꝑe alia

zD'n dð ꝙ caracter baptiſmalis ẽ ſuꝑnãalis potentia
ad alia ſacra ſuſcipiẽda.Et quo ad h̊ẽ ſuꝑnãlis po
tẽtia paſſiua.Et ego bñ cõcedo ꝙ ſine illo nullñ ali⸗
ud ſacrm ſuſcipi põt.tñ nõ ẽ ſuꝑnãt potẽtia ad ſacrʒ
baptiſmi ↄferrẽdũ.⁊ iõ ſiñ illa aliꝗgs ſacr̃ʒ baptiſmi
oferre poteſt. ðJVM de bo p r
/2 PEF tX ide ho pom
Ertio queritu 1 ſeipm baptizare.

MWnndeo ꝙ nõ. VUñ ſiẽ dr e ðͥ bapꝰ.⁊ eiꝰeffec.

Debitũ irer baptizatẽ ⁊ baptiʒatũ dʒ eẽ diſcretio.

ſiẽ ex vbis dni colligit᷑ dicẽtis aplisiſte baptizate
oẽs gẽtes in noie pris? ſilij ⁊ ſpũs ſacti. AUñn ibidẽ
dicit p iudeꝰ q ſeipᷣm baptizauerat ẽ ab alio bapti
zandus vt ondat᷑ ꝙ aliꝰẽ ꝗ baptiʒat᷑.⁊ aliꝰẽ ꝗ bapti
zat.ad qð deſignadũ.ipᷣe xpᷣus nõ aſeipᷣo ſʒ a Joan⸗
ne voluit baptiʒari. ⁊ifra ſicut in carnali gnãtiõe q̃
ꝓles ex viro ⁊ femia naſcit᷑.aliꝰẽ ꝗ carnaliter gi/
gnit ⁊ q carnali gignit᷑. ſic ĩ ſacr̃ali gnãtiõe qᷓ ſobo/
les ex aqua ⁊ ſpũſacto renaſcit᷑.alius debet eẽg ge
nerat ⁊ alius qui ſpũaliter generatur.

arto qrit vt bonus angel? pol
( Egarto 9rit ſit baptizare. Rñdeo

ꝙ ð lege cõi nõ ↄuenit ãgelo baptiʒãdi ptãſ
ſiẽ oñſũẽ.⁊ꝰ qõe articuli pᷣcedẽtis.qꝛ tũ bonꝰ ange/
lus nũq; baptiʒ aret niſi ex ſpali mandato dñi. iõ ſi
certũ eẽt ꝙ bonꝰ agles aliquẽ baptizʒaſſet ille nõ eſ
ſet baptizãdꝰ. Uñ baſilica quã ðdicauit ſcũſ micha
el imõte gargano nõ fuit poſtea ab hoĩie dedicata.

Irca litteram Siqnos bapeizauit

re ebꝛioſus. Nõ ẽ hicĩ/
Atelligẽdũ de ebꝛioſo actu exiſtẽte i eb veta⸗
te ligãte ſimpłr rõnis vſũ.qꝛ talis nõ poſſet hre itẽ
tionẽ baptiʒzadi.ſʒ ðlaſſueto ad ebꝛietatẽ.ñ tñ q ba
ptiʒat exiſtẽte ebꝛio.vl nõ hinte ebꝛig atè qᷓ totalit᷑
ipediat rõnis vſũ.Si ĩ hereſiquacũq; ⁊c.h̊ expoſi⸗

ineff SS rif vtx nõ baptiʒa tũẽ ĩ qõibus. Mõ hoĩem iudicat ꝗ baptiʒat. ſubmi
ili Vtene 59 Hõ hoie ꝗ baptiʒat. ſubmi⸗
un l Ecundo querit tipoſſint bapti · ſtrare.ſ.gram xpᷣi iteriꝰ. Uñ ſeꝗt᷑. Sʒ ſpm ði ⁊c.mu
ein ℳ☛ reé Et vr ꝙ no. qꝛ nõ oꝛdiati nõ pnt alios oꝛ nus.n.eqle in bonis ſiue a malis baptizarent᷑ h̊ in
nd diare. Sa ſili nõ baptiʒati nõ pñt alios baptiʒare. qõibus ẽ cxpoſitũ.qð ꝑ illũ fluit puꝝ᷑.i.qð fluit per
rlin i ¶ Mẽ minꝰẽ ſacĩm ſuſcipe q; ↄferre.qꝛ minꝰẽ pati miſteriñ illiꝰe ſuus ĩ ſuo ſpeʒ poneret.ſ.tanq;
ba i agẽ. ſʒ nõ baptiʒati nõ pñnt ſuſcipe alia ſacr̃a vt ſu in remuneratoꝛe.põt.n.hõ ſpẽ ponere i hoie tanq;
ends i peri viſũ ẽ.ꝭ̊ nullũ ſacr̃m pnt ↄferre.( ſtẽ ſine nãli in adiutoꝛe.Tot eẽnt bapᷣi quot ſᷣui.ſ.denoiatiõe ẽ

eẽt ſciſma in ecclia.Ita in miſterio hrtitus muda⸗/

potẽtia nullus põt ĩ actiõem nãleʒ. a ſili ſine ſup/⸗ iſter⸗
re h effectine irellido falſü ẽ. Moſſet de per ali⸗

we nãli potẽtia.nullus põt in actiõem ſuꝑnãlem.ſʒ vt

nec n ſ ſuꝑius viſũ ẽ caracter baptiſimalis ẽ ſuꝑnãlis potẽ ꝰ quẽ care.h̊ᷣſimpli ſalſũẽ.vt onſum eſtĩ qõibꝰ.⁊ opi
iini nn i tia ⁊ iuſtiſicatio ꝑ baptiſmũẽ ſuꝑnãlis actio. nul · nio mgjiin iſto paſſu cõmuniternõ ter.
benat n n lus ſine caractere baptiſmali põt aliũ iuſiſnicare p . ( ..
egnlien baptiſmi admiſtratiõeʒ ¶ Cõtra de conſe.di. 20“ 6 ‚W.. e
ſnolh, Romanꝰ.ifra a quoda reputãtur baptiʒatiq indeoo Anc uibus Liceat ⁊ꝛc. Su⸗

fi baptizati fuerũt in noĩe ſaete trinitatis. Itẽ ec- periꝰ? detimina⸗

nctun clia repntat baptiʒatos illos ꝗ baptiʒatiſũt a paga uit magiſter de baptiſmo q;tů ad ipᷣm
ununin c 4
△ .
„.* 2
—⸗ „ .
„
.
4 * *
— ₰

baptiz

Di. 0

ſacrm m ſe ⁊ qᷓtũ ad ſuſcipiẽtes.⁊ qᷓtũ ad miſtros

⁊ hic determinat de ipo q́;tinn ad baptiʒadi vſuʒ
Fm ritũ ſolẽnẽ ecclie.⁊ diuidit᷑ in ꝑtes.4.t de⸗
termiat de eis q̃ reqrunt᷑ ex ꝑte miſtri z de eis qᷓ ⸗

regꝗrunt᷑ ex pte ſuſcipiẽtis.ibi.hẽt ſciẽdu ẽ.( ð illiſ
qreqrũt᷑ ex pte ſacii ibi qri ẽt. ¶ ½ de eis qᷓ regrunt
ex ꝑte ſacr̃aliuʒ. ibi oꝛꝛo cũctis.¶ Et iſta vltia in
duas. ¶ M determiat ð iterrogatioe ⁊ rñſiõe pꝛino

rum ae“ de catheciſmo ⁊ exoꝛciſmo baptizãdoꝛum

ibi. Illa aũr interrogatio.

4 A11 di qrẽdũ eſt ᷣncipaliter 8
Irca hanc? Pꝛimo ð his q reqrunt
ex ꝑte baptizãtis. de his q̃ reqrũt᷑ ex ꝑte
i. G decoactioe nõ baptiʒ ato:ũ ad bapm.,

ritu exoꝛciſmi Kirce pmü qrunt nia ſpe vtxy i ba
tiʒzãte regꝗrat᷑ ſideſ ad h̊ vt poſſit veꝝ bapoferre.
12 vry itẽtio ¶ vtꝝ ĩitẽtio pure i habituſufficiat.

ꝙ in baptizante

KE Krimo oſtendo & nbarrizame

.

foꝛtiꝰ i baptizate.

H vt veꝝ poſſit ↄferre b apm augꝰ ſuꝑ Jo.
4 . „* . . 2 —
ola. 8?. hẽtur.ĩ.q.i. Detrahe.acoedit vbũ ad ele/
mẽtũ ⁊ fit ſacrẽ̃m.⁊ paucis iterpoſitis ſequit᷑.nõ qꝗa
dẽ ſʒ qꝛ credit. reꝗrit ſides in baptiʒate gtẽ ma⸗

nhin, miaſe de ritu catheciſmi 5ö

gis depẽdet eẽ rei ⁊ eiꝰ vᷣtus a cã efficiẽte qᷓ; a ſubie

cto. ſz ad h vrrecipiat vtus baptiſmi reqrit᷑ fides
ĩ baptiado. multo foꝛti? i bapriʒate. jtẽ i bapti
zado pᷣncipalioꝛ ẽ baptiʒãs q; ꝓꝑuulũ offerẽs.ſʒ ĩ offe

Cotra de ſe. di. 4 ⁰. Romanuſ

rẽte regrit e uulo rnder. redo.g multo

ĩ.A quodaʒ. dicit Micolaus papa de baptiʒatis a
quodã iudeo ꝙ ſi in noie ſcẽ trinitatis baptizʒati ſũt
rebaptiʒari nõ dñt. ¶ Rencroſ fides non regꝗrit᷑ in
baptiʒzate ad h̊ vt veꝝ oferar bapi. nec ad ̊ vt il⸗

ie q baptiʒzat᷑ recipiat baptiſmi effectũ. etiã illũ ꝗẽ

res ⁊ nñ ſacr̃m hq̊ ẽ inſtiſicationẽ.qꝛ ſic dr̃ di. pᷣdicta
Baptiſmꝰ.⁊ſũptũ ẽ ab aug tractatu. ꝰ.ſuꝑ Jo.fer
re eque diſtãter iter pᷣncipiũ ⁊ mediũ.baptiſinꝰ tal
E q̃lis ẽ ille ĩ cuiꝰptãte dat᷑ nõqlis ẽ ille ꝑ cuiꝰ miſte
riũ dat᷑.Et qꝛ baptiſmꝰ a quocũq; miſtret᷑ in ptate
xpᷣi dat᷑.iõ baptiſmꝰab iſideli admiſtratꝰ vuſ baptiſ
mus ẽ pᷣuatis alijs q̃ ad bapi regꝗrunt᷑ ⁊ niſi ſit ipe

dirnẽtũ i illo ꝗ baptiʒat᷑ plene hʒ in eo ſuuʒ effectũ.

Ad uʒnin oppdð ꝙ G̊ vbum. credit᷑.ibi nõ refert
ad baptizaãtẽ ſʒ ad eccliam militatẽ.als dixiſſet nõ
qꝛ dicit ſʒ qꝛ credidit.d ꝛ dð ꝙ maioꝛ nõẽ va
de efficiẽte myſteriali ſʒð. efficiẽte pᷣnciptr.ðille aũt
qſacr̃m ad at nõ ẽ pᷣncipalis ca effectꝰ baptiſ/
mi.ſʒ tm̃ miſterialis. Oi tñ iſidelis recipiẽs baptiſ
mũ itẽdit reciꝑe dqð ecclia itẽdit miſtrare.credẽſ tñ
in ꝑticulari ꝙ nihil ſit recipit caracterẽ baptiſmalẽ
nõ gram gratů facierez. i zin do ꝙ non regrit
ſides ꝑſonalis in offerẽribꝰpuulũ ad bapinſʒ ſufficit

2.

ſides ecclie. Uñ offerẽs puulũ ad bapm nõ rñ detr ꝓp
ſona ſua qñ dicirx. credo.ſʒ i pſona pueri vt ſitſen⸗
us. credo. i.ſacrm baptiſmi pᷣſto ſ recipere.
MEcudo quenitor ein ahtize
Et vʒ nõ qꝛ ebꝛioſus põt baptiʒare. Un
de dſe. di. ½ Baptiſm. z ifra nõ timeo ebꝛioſuz.
ſʒ ebꝛioſus nõ põt hr̃e itẽtionẽ faciẽdi qð facit ec⸗

—

cleſia.qꝛ tũc nõ hʒ vſũ li.arbi.nõ j reꝗrit᷑ intẽtio in

baptiʒãte.¶ Itẽ nõ minus neceſſariaẽ fides qᷓ;iten
tio.qꝛ ꝗ nihil credit facere nihilĩtẽdit facere.ſʒ vt

„⸗
9
Ar le.
habitũ eſt in qõne pᷣcedẽti in baptiʒãte nõ xequirit (goſ
ſides de neceſſitate.ergo nec itentio. ſtefn i agen „ „ rü. j
te inſtrumẽtaliter ad ſui directioseʒ nõ reꝗrit᷑ alia . wſt⸗
intentio qᷓ; intentio pᷣncipalis agẽtis. Sed ille qui ge n
adminiſtrat baptiſmũ eſt iſtrunentale agẽs ⁊ xpᷣCs ſſffcriuh⸗
Sneibale. nõ requirit᷑ alia intẽtio q; intente xpi. rdich
Sõtra mꝗr in lra huius di. c. 4 in H? in alijs ſa/ lnechn
amẽtis.ſicut foꝛma eſt ſeruanda ·ita igtentio ce/ ed Gil
lebꝛãdi illud eſt hñda.¶ Iteʒ ſᷣm phi.:ꝰPhi. effectgſ Nrc
qui eueniũt pᷣter intentioneʒ ſũt a caſu.ſed effectũůᷣi ſeſe
baptiſmi nõ ſũt a caſu qꝛ eueniũt vr in pluribuſ.ea ani.
n. que eueniunt a caſu eueniuntraro ſm phi. vbi eſecuni
pꝛius.ergo ad effeetũ baptiſmi reꝗrit᷑ intentio ba/ Nsinten
bai ar Aeeſhocee ꝙ ad hocot vus cõferat᷑ ba- cſtaini
ptiſmus.neceſſeria eſt baptiʒatis intẽtio.quando Plonte
eni aliqua plura cõcurrunt ad vnũ effectũ opoꝛtet ynm
qꝙ aliquo modo vniant᷑.Ald ſciſicationẽ auteʒ illiꝰ Ghineen
qui baptiʒzat᷑ requirit᷑ ablutio exterioꝛ ⁊ verba que einine
realiter vnita nõ ſunt.reqritur etiam baptiʒans.2⸗ tureßpecn
ideo neceſſaria eſt itentio baptizãtis per quã ablu ſermueſſn
tio? verba itentionaliter coniungant᷑ iter ſe ⁊ cuʒ fdehne
illo qui baptiʒat ⁊ oĩa iſta cuʒ fine qui eſt purgatio macdoi⸗
illius qti paprizarut Ad pmn in opp'n dð ꝙ no eſt futindr
idem dicere ebꝛioſũ ⁊ acru ebꝛiũ. Ebꝛioſus enim „. „ (ſeltatit
eſt aſſuetus ad ebꝛietatẽ.etiã ſi actu nõ ſit ebꝛius.⁊ mugnu
ideo quauis ebꝛius ebrietate totaliter vſum roniſ ocifben
tollente nõ poſſit habere iĩtentionẽ faciendi qð faẽ ſißngydea
eccleſia.tamẽ ebꝛioſus pꝛo illo tẽpoꝛe quo non eſt Unigopp
actu ebꝛius vel ſi eſt elyius ⁊ nõ eſt ebꝛetas tollẽs ecceſanoh
rõnis vſum totaliter poteſt habere itefftionẽ hac. Grintapc
Na ſcõᷣm c dicit᷑ ꝙ qui nihil credit facere nibil tietgini
intendit facère ⁊c̃.dico ꝙ aliquid põt credi ⁊ iedii „Abarn
vniuerſali quãuis nõ intendat᷑ nec credatur in par Adanti
ticulas.ſicut ſᷣm · Phi.ſcðo pꝛioꝛũ. Aliquis poteſt Krai
credere ꝙ omnis lulla ſit ſterilis.⁊ tamẽ poteſt exi Gͤti
ſtimare ꝙ heciulla habeat in vtero a ſimili dico Pecörd
aliquo modo ꝙ quauis infidelis in baptiʒando ni/ mctiſi
hil credat baptiſmũ vniuerſale nec itẽdat vt vale duratge
at in particulari imo cõtrarium tamẽ in hoc ꝙ cre ſite vin
dit facere ⁊ itendit qð facit eccleſia credit ?vt inen . urkir,
dit aliquid facere in vniuerſali.⁊ hec itentio ſuffi 2„ Politi
cit. Unde bene dicũt dicentes ꝙ q;tum ad itentie ſeintn
nem baprizãtis ſufficit ꝙ irendat facere circgillaʒ. trrelv
qui baptiʒat᷑ illud qð facit ecclia.⸗ Ad; doyma ſiſfe
ioꝛ nõ eſt vᷣa niſi de inſtro qð nõ põt hre ꝓpꝛiã inten littisg
tionem. de inſtro aũt qð hre pot eam quẽadmodũ böphsxin
ßuus eſt qui m ſniam Phi.in libꝛo politicoꝝ ẽ o⸗ ngcalgi
ganũ vel inſtrm aĩatum nõ eſt verũ.tale aũt inſtrʒ⸗ eir
adminiſtrat baptiſmum. virmmſ Ficiatin
t Ertio querit W apilzantetnten⸗
tio purein habitu. Et v ꝙ ſic magis ſufficit inten
tio bona in habitu q; intentio mala in actu Hed
aliqua mala intentio in actu ſufficit.qꝛ vt dicitur
de conſecra. di.4*. Mõ illud ⁊ ſũptũẽ ab Aug in
epla ad Bonifaciũ epᷣm circa mediũ ⁊ recitat ma
giter in lra huius di. ca penulł.nec te illud moneat Nreint
oqð quidam nõ ea fide ad baptiſmũ percipiendum
ꝑuulos ferant. vt gra ſpirituali ad viram regene
retur etetnam. Sed quia eoſputant hoc remedio U.
tempoꝛalẽ retinerc velrecipere ſanitateʒ.nõ eniʒ ; d
pꝛoptexęa illi nõ regenerant᷑.aꝛ non ab iſtis hac in N tea
tention offerunt᷑.ꝗ̊ multo foꝛtius bonaitentio ba Wioi,
ptiʒzantis pure in habitu ſufficit ad baptiſmum. ſndk
$
. „.
„ . % * 4 B
ſD
SM
* △
* 9 R
G£

3 ecuin
ſürſtice
Bnöſegnii
Secileqn
leages rp⸗
ninalisis⸗
eArmn
: Rſen,
1cin ſedeſtent
mnphndete
Woßmnpbi.
gnkinrennon
tpus öferaid
Sintitio gunt
iefecti opo
Mmoni autez i
mint varba
dmmdahtizans:
Wöani ab
meri ſic
nap rne

9. .

—“
Ebaen

Icit R
ndpotareclii
neccredanm

meb
d 1imd
iemndae
. H

vſ. ⸗

iperiũ vdlũtatis. Sʒ hõ itineras nõ ſemꝑ ẽ in actu
uolẽdi itinerare.qn velle ſequit᷑ intelligere.⁊ planũ

P

o ẽ ꝙ nõ ſemꝑ acty cogitat de viaſua. intẽtio ĩ hitu

ſufficit ad ꝓductionẽ effcũs.¶ Cõtra actoꝛ. G. pncipi
oꝝ diẽ Maſſio ẽ effcũs illatõq; actiõis.& ad effeũm
ad quẽ cãndũ reꝗrit᷑ intentio.ncciĩa eſt intẽtio que ẽ
actõ. Sʒ intio pure in hĩtu nõ ẽ actio.&̊ nõ ſufficit
ad ̊ vt caulet᷑ effcũs purgatiõis in illo ꝗ baptiʒat·
łẽ ſic ſe hẽt hitus ad hituatũ ſicut qualitas ad q̃li
catũ. Sʒ qualificatus ꝑ ſuã qualitatẽ nũq; ꝓducit
effectũ niſi mediãte actiõe ſue q̃litatis. ſuir nec ha
bẽs intẽtionẽ baptiʒãdiin hitu pot ꝓducere aliquẽ
effectũ niñũ mediãtectu hitualis intẽtiõis Rnðo
ꝙ loquẽdo de itẽtiõe pure in hitu ⁊ in ꝑticulari ⁊ in
vli ⁊ in pnꝰ a i medio⁊ in fine nõ ſufficit intẽtio pur
in hitu.qꝛ ex tali intẽtiõe nõ ꝓcederet aliꝗs actus⁊
ex ↄſeq̃nti nec effcũs.ſʒ loquẽdo de intẽtiõe pure in
hitu reſpectu effcũs in ꝑticulari.exñte tñ in actu re/

ſpectu effcũs in vli. dico ꝙ ſufficit ad cõferendũ ve

rũ bap ⁊ efficaciã ei illi ꝗ baptizat᷑.ẽt ſi nõ fuerit

in actu niſi in pᷣnꝰ.ꝗa in vtute actualis intẽtiõis que
fuit in pᷣnꝰcũ alijs qͥ ad q̊ reqrunt᷑.vʒ illud qð poſtea
ſequit᷑ aliter incertiſſimũ eẽt ꝗ vere eẽnt baptiʒati
⁊ magnũ imineret ꝑiculũ baptizãtibus in baptiʒzan
do.tñ ſi baptiʒãs nõ ẽ diligẽs in applicãdo intẽtiõcʒ
ſuã ſᷣm ꝙ decet ad ipᷣm actũ a pccõ nõ e guſat᷑.Ad
p in opp'n dð ꝙ baptiʒzãs intẽdẽdo facere qð facit
eccleſia nõ hʒ itẽtionẽ malã.ſ in q̊ ꝙ nõ intẽdit pur
gationẽ a pc ſʒ tm̃ ſanitatẽ coꝛpalẽ vel aliqd alind
tꝑale hʒ intẽtionẽ mala.ſed intẽtio ſua quo ad h.Rec
ad bapim pficit.nec officit. Si aũt tm̃ mõ nocet.ad
ulto aut nõ intẽdenti ꝑ bapꝰ oſegꝗ niſi t palẽ reʒ ⁊ ſic
cõferat᷑ ſacrʒ q;tũ ad ipꝛeſſionẽ caracteris ſupvoſito
ꝙ intẽdit ecclie reciꝑe ſacrʒ nõ tũdi ↄfert᷑ remiſſio
pecõꝝ durãte in tali intẽtiõe..Ad ? dð volũtas
p actũ ſuũ facit aliquã ipꝛeſſionẽ in vᷣtute motina qᷓ
durat ad tpᷣs ẽt actu volũtatisnõ manẽte.qua expi/
rãte virtꝰ motiua nõ exequeret᷑ motũ apliꝰniſi reno
uaret᷑ ixiñ volũtatis.reqͥnter tñ manet hõĩ actua

MWeiute itinerãdi qð ipᷣe non aduertit. Uñ qñ ex

ti intẽtiõe ita ſe ↄuertit ad alind ꝙ non actu cogi
tat de ſo itinere neci vli nec in pticulari ceſſantei
pꝛeſſiõ q̃ fcã fuerat in virtute motiua ꝑ pꝛecedẽtẽ

volũtatis actuʒ ſtatiʒ ceſſat mmots Sen ad ptẽ aliã
nõplus ↄcludũt niſi ꝙ regꝗrit᷑ intẽeti

in pticulari.ſaltem in pꝛincipio actus ⁊ B eſt verũ.

Artidulus ſecundus.

py querit᷑ de ꝛ2 pnci
Onſequenter gaii rcircah q-
rutur tria vtu puuli in vtero mat᷑⸗
no poſſint baptizari ſe vtx in adultis
rat᷑ vſus rõnis. g* vtxy in adultis habẽtibus

requ

vſuʒ rõnis qñ baptiʒatur.requirat intentio ad hoc ſc l „
ſẽſu ꝗ eẽ n pot ſine rõis vſn. Sʒ p ſuſceptioneʒ bapi

vt recipiant ſacramentum baptiſmi.

ꝙ paruuli in maternoo

=— . ℳ.
p imo onde vtero poſſunt baptiza
ri bm aplin ad Ro. S. Potentius ett donuz
dei qᷓ Ade delictũ. Sedꝑ delictũ Ade puer in vte
ro peccato inſicitur.ergo multo foꝛtiuns in vtero ꝑ
donũ dei quod datur in baptiſmo a peccatenũdat᷑
Utem quãdiu puer eſt in vtero eſt aliqd ꝑtinẽs ad

B
V Heinan ccquit motſ hole niſ agd

in actuĩ vli vl

matrè ſicut fructus ad arboꝛeʒ quãdiu eſt in arboꝛe

ergo videt᷑ ꝙ cũ baptizatur mater pꝛegnãs ſil puer

baptiʒatur. Otem inſtituta de ingenuis cũ ancilla

. pᷣgnãs mãumittit᷑.puerẽt cũ mremaumittit᷑ ̊a ſii
cuzʒ mlier pᷣgnãs ꝑ bap aſuitute pcci liberatur fe-

tus illius liberationis ꝑticeps efficit᷑ Contra apꝰ
i. Coꝛ.isꝰ.nũ pꝛius quod ſpũale eſt q; quod aĩale:
Ded quouſq; puer naſcat᷑ de vtero non habet diſti
cte eſffe ſuũ aĩale.ergo nec ante põt per baptiſmũ re
cipere eſſe ſpũale: Item Iſv.liꝰ.pꝰ.de ſũmo bono.
c.? 4. Pueri cũ matre baptizari nõ poſſunt.qꝛ qui
adhuc natus 'm Adam nõ eſt. renaſci ̃ᷣm xpᷣm non
pot Aaſeſideo ꝙ quauis paruuli ĩ materno vtero di
uina virtute poſſunt ſanctifſicari ̃ᷣm queʒ modũ fuit
ſanctificata beata virgo Jere.⁊ Jo.bap.poſſuũt etiaʒ
baptiʒari baptiſmo ſanguinis cũ pꝛo fide interficiu
tur in maternis vteris etiã ſi nõ feratur incẽtio iter
ficientis niſi ad interfectionẽ matris.tñ baptiſmo
aque non poſſunt in maternis vteris baptizari da
nõdũ noti ſunt militanti ecclie cuius membꝛa bba
vel mala ſacr̃m adminiſtrat.nec poſſunt circa eos
miniſterium exercere.opoꝛtet.n.ꝙ caroillius ꝗ ba-
ptiʒzatur ᷣm totum vel partẽ imediate abluatur.
Ande fi puer totaliter inuolutus in vno coꝛio in aqᷓ
unmergeret᷑. ̃m foꝛmã verboꝛũ debitam non pꝛo

pter hoc baptiʒaret᷑. dicere aũt ꝙ ideo baptiʒarin
poſſunt qa adhuc non habẽt eſſe diſtinctũ a cà ſuei
o fectionis vt aliqui dicũt.ſuperius repꝛobatũ eſt di.

4. in illa qõne. vtruʒ baptiſmus ſanguinis ſupple
at vicẽ baptiſmi aque in paruulis in ſolutiõe argu⸗
menti pꝛimi.Et adhuc repꝛobari põt ꝑ duas alias
rõnes. Una eſt quia ex illo dicto ſequit᷑ ꝙ per nullaʒ
viam poſſet aliꝗs in vtero regenerari.alia eſt quia
puulus exñs in vtero matris lamn het diſtinctũ eſſe
a mĩe bʒ aiaz i q̃ hcen augiale p'n oppn d585
ꝙ potẽtiꝰẽ donũ xpᷣi q;tũ ad ſufficieniiã qᷓ; delictuʒ.
Ade.ñ tñ qᷓ;tũ ad efficatiã.nõ.n.gra trãſit ĩ oẽs ſicut

clpa. ſʒ ẽ pꝑ idiſpoſitionẽ ſuſcipiẽtiũ. puuli autẽ in

mr̃nis vteris vt iã oñſuʒ ẽ nõ ſunt diſpoſiti ad ſuſci
piẽdũ donũ gre ꝑ bapᷣi aq̃ miſteriũ.id ⁊ dð ꝙ qᷓ;
uis puer ſᷣm coꝛpꝰ exns ĩ mr̃no vro ſit mr̃i ↄiũctus.
tñ oĩo diſtictꝰ ẽ ab ea ſʒ aiaʒ rõnalẽ q̃ ſubiectũ ẽ pcci
1 ſciſicatõis.⁊ iõ mutatiões fcẽ circa mr̃eʒ q;tuʒ ad
cõpꝰ redũdare pñt ad cõpꝰꝓueri.vñ ⁊ ſibi in mir̃no
vto ꝑ nutritionẽ mr̃is miſtrat᷑ nccia coꝛpalia vite.
qꝛ ẽt mãumiſſio reſpicit coꝛpꝰ.iõ mãumittit᷑ c ma
tre q;uis libera ↄceꝑit. Deiceps ſi acilla fcã ꝑiat pu
er naſcit᷑ liber qꝛñ dʒ calamitas mr̃iꝰ ei nocere qĩi
vto ẽ.Sʒ qꝛ ſciſcatõ reſpicit aiaʒ.iõ nõ oʒ ꝙ ſciſice
tur cñ mĩe.t ſic pʒ ſolo ad ʒAr ad ptẽ aliã nõ
ꝓcedũt ð ſpnᷣalitate ⁊ regnãtiõe ꝗᷓ fit duobꝰ mõis pᷣ/
mis. Sʒ Apls de ſpũalitate q̃ erit ꝑ glioſa reſurre/
ctiõez. Et ſy. de regnãtõe per bapi ane⸗
. vtx iadultiſregra
Ecundo querit᷑ idandio adin
ipiẽdũ bapt. Et vẽ ꝙ fic.qꝛ mr̃imoniũ ñ fit ſineꝰ

aĩaðſpõſat᷑ ðo.ꝗ̊ͥ adh̊ reꝗrit᷑ rõis vſus. Iteʒ magis
põt ipediri vᷣtꝰ bapᷣi ex ꝑte ſuſcipietis q; miſtri.quia
malitia miſtrin ipedit effem bapᷣi vpoñſuʒ ẽPʒ re
rit᷑ rõis vᷣſus ĩ baptiʒãte. 8 mlto foꝛtiꝰ ĩ ſuſcipiẽte.
õtra. extra de bapꝰ ? eius effeũ.maioꝛes.adulti
doꝛmiẽtes.⁊ amẽtes pnt baptiʒari..Rnðo ꝙ ſicut
ad ſuſceptionẽ foꝛme elaris in matiañ ẽ neceſſaria

r

Dr

coopatio ex ꝑte matie.ſʒ q́;tũ ẽ ex ꝑte ſua ſufficit ꝙ ñ

ſit i ea aligd ꝓhibẽs illiꝰ foꝛme ſuſceptionẽ. ſicut ad
ſuſcipiẽdũ ſacrʒ bapᷣi ⁊ rẽ eius nõ ẽ nccĩa ꝑſe aliqua

actio ex ꝑte ſuſcipiẽtis.ſʒ ſufficit ꝙ ĩ eo non ſit aligd.

ꝓhibẽs pᷣdcõꝝ ſuſceptionẽ. ꝓhibẽs aũt nõẽ niſi pec
catũ moꝛtale actuale.de quo hõ nõ ẽ ↄtritus nec at/
tritus.⁊ iõ ſi aliꝗ adulti ſiat carẽtes vſu rõnis anq;
moꝛtaliter peccauerint ſi bapriʒantur recipiunt ſa/
cramentũ ⁊ rem ſacramti. Si autẽ antequam ſiãt
furioſi vłobdoꝛmiãt moꝛtali peccauerũt ↄmittẽdo
vlomittẽdo ⁊ nõ fuer̃t ð illo pccõ nec ↄtriti nec atri
tti ſi baptiʒzant᷑ nõ ſuſcipiũt rẽ ſacri.qᷓ;uis ſacrʒ ſuſci
ent ſi illo tpe quo furiã intrauerũt vłobdoꝛmierũt
tentionẽ ſuſcipiẽdi ſacrʒ actu vł hitu hẽbant.tñ qᷓ;
tũcũq; ↄſtaret ꝙ talẽ itẽtionẽ hũiſſentñ dʒ aligs ba
ptiʒzare doꝛmientẽ vł furioſuʒ hñtẽ lucida iterual/
la dũ actuẽ in furia.ſʒ expectãdũ ẽ furioſi lucidũ ĩter
uallũ ⁊ doꝛmiẽtis vigilia ⁊ q ↄꝛiũ facit peccat. niſi

Fʒ ſun iudiciũ ꝓ babiſr imineat ꝑiculũ ſi tales diffe

rat baptizare. q;tü aũt ad furioſuzʒ nõ hñtẽ lucida in
terualla nillła ẽ dilatõ faciẽda.Ad pmn dð.ꝙ nõẽ ſile
de mr̃imonio qð hitur int᷑ aiaʒ ?⁊ deũ ꝑ ſuſceptionẽ
bap̃i ⁊ de mrimonio qð pᷣhitur int viꝝ ⁊ mulierẽ.ꝗa
ĩ 2 nccius ẽ ↄſenſus p ſe ĩ pᷣaũt nðẽ niſi in adultis
hñtibꝰ vſuʒ rõis.in illis.n.reꝗrit᷑ ↄſẽſus actu vl hity
d ꝛm dð ꝙ maioꝛẽ vera hnñdo aſpectũ ad pccm
baptiʒatis ⁊ ſuſcipiẽtis bapi ſʒ hñdo aſpectũ ad in

tẽtionẽ nõ ẽ veꝝ.ga intẽtio baptiʒãtis ꝑ ſe reꝗrit᷑ ad o

eẽntiã ſacri eo mõ q ſupius oñnſuʒ ẽ.nõ ſic aũt intẽtõ
ſuſcipiẽtis niſi ĩ adultis hñtibus vſnʒ rois.i illis.n.
requirit᷑ actu vl hitu ĩ ſpali vel gnãli¶ Ad ari ad

ꝑtẽ aliã dð ꝙ ſicut ibidẽ dꝛ doꝛmiẽtes amẽtes ſi ßuſ

q; amentiã incurrerẽt aut doꝛmirẽt i ↄdictiõe ꝑſtite
rat.qꝛi eis itelligit᷑ dictõis ꝓpoſitũ ꝑdurare ſi fue
rint ſicimerſi caracterem nõ ſuſcipiunt ſacramẽti.

N f vtꝝ ĩ adultis hñtibus
t ErtIO que It vinz röis qn akae

regꝗrat᷑ itẽtio ad h̊ vt recipiãt ſacrʒ bapit Et
vñr ꝙ nõ. ð ↄſe. di. J. Solet ẽti glo. dẽ. ꝙ ſi baptiʒãſ
tẽdit bentizareqlecna; itẽtionẽ baptiʒatꝰ hẽat reci
pit ſacrʒ.( Otẽ ad ſuſcipiẽdũ ſacrʒ bapᷣi non reqrit᷑ in
ſuſcipiẽte aliq̃ diſpoſitio poſitiua ſʒ ſufficit ꝙ non ſit
i eo diſpoſitio repugnãs ſuſceptiõi ſacr̃i.alias.n.pã
uuli nõ recipent bapi ſacr̃ʒ. Sʒ in adulto ꝗ nõ itẽdit
reciꝑè bap̃i ſacrʒ.nec tñ ĩtẽdit nõ reciꝑe nõẽ diſ poſi
tio repugnãs ſuſceptiõi ſacr̃i.g̊ ſi talis abluat᷑ ab ĩtẽ/

dente ↄferre bapi ſaciʒz recipit ſacr¶ Xötra magis

ſit. ꝓbabile.n.ẽ ꝙ ad q̊ plus reꝗrat Nu

og oſentire
põt q; ab illo ꝗ ↄſentire nõ põt.ſicut videmnꝰ ꝙ ĩ ca
theciſmo ꝓ xuulo rũdẽt pꝛini.⁊ v ſic dicit mgr̃ hui⸗
di. c. vltio.ſi adultꝰ ẽ dʒ rũdere

p ſe iho. ð ↄſe. di. o

4. Cuᷣ ꝓ puulis.? ſũptũ ẽ ab Aug.4 liᷣ de bapꝰ⸗
3 donat. vᷣſus finẽ.ſi ꝓ eo qd rñdere põt alimñdeat.
nõ itidẽ valʒ.Exq̃ regla illud euãgelij dem̃ ẽ qð oẽs
cũ legit᷑ natr monet.etatẽ hʒ ꝓ ſe loq̃ tſtatim
poſt. nemo ex aqᷓ ⁊ ſp ſcõrenaſcit᷑ niſ volẽs.qʒ nõ
de puulis ſed ſciolis ? adultis ⁊ ſue volũtatis ałbi⸗/
tris ĩtelligendũ ẽ.Ad h̊ aũt nõẽ nccia ſemꝑ detmĩa
ta itẽtio in actu.ꝗa qñq; ſufficit intẽtõ ĩ hitu. Si.n.
aliꝗs veꝝ cathecaminũ nõ actu cogitantẽ de ſuſce/
ptiõe ſacr̃i bapᷣi.ſʒ de re alia na ablueret ſub foꝛ⸗
ma vboꝝ debita intẽdẽs ſic miſtrare bapᷣi ſacr᷑ʒʒ ille
cathecuminus reciꝑet caracterẽ baptiſmaleʒ qᷓ;uis
n.intẽtio ĩ hitu tm n ſufficiat ad candũ effem̃ põt tñ
eẽ ſufficiẽs diſpoſitio ad ſuſcipiẽdũ.maioꝛ.n.actua⸗
litas reqꝗrit᷑ in agẽte qᷓ; in patiẽte cũres agat ꝑ ſuam
actualitatẽ ⁊ patiat᷑ ꝑſuã paſſibilitatẽ.qnq; tñ inten
tio in actu determiate reꝗrit᷑ ꝑ accñs.ſ.vład remo
uendũ ꝓhibẽs vel qn nõ ↄſentire in actu? nõ ↄſenti
