&t in illa btitudine culpe mẽoꝛiañ q mentẽ polluat
ſʒ que nos letitie altiꝰ aſtringat.põt ẽt aliter dici
cũ act' actiuoꝝ ſit in patiẽte diſpoſito:⁊ electi eo p
rot aliter erũt ꝑtci ꝑ gliaʒ erũt totaliteridiſpoſiti ad
ſuſceptiõẽ doloꝛis diſplicentia quã hẽbuat de ſuis

pccis nullũ poterit in eis care doloꝛẽ ſicur poterat

in ſac vita qñ erant cꝗpaces dol kis. Dick
ꝙ mali cognoſcẽt borła que aliqofeceſunt. nec. ex
illa cognitione cõſolabũt᷑.ſed ampsꝰ affligent᷑ ma⸗/
gnus.n.doloꝛẽ cũ hõ cognoſcit ſe neſta pdidiſſe.vñ
dicit. Boetius. *.liꝰ. de cõſ olatione. c? . in oĩ
aduerſitate foꝛtune ifeliciſiimũ genus eWirgttunif.
ſuiſſe felee. Lelpot dicic reniobihe efurreettz
ita per eti erunt in vena poſſeſſi e oio erüͤt idiſpo
ſiti ad gaudij ſuſceptionẽ.⁊ ideo dato ꝙ tũc eis pla
ceant bonaq ue aliqn fecerunt qꝛ ſciens ſe minꝰpu
nitos q; ſi ea nõ feciſſent illa complacentia nulluin
porerit in eisgandium generare. mmn

20 PIIr t ilibet
Ecundo gueritun erulezut

Bn alterius cõſcientia. Et vr ꝙ nõ puerb. ii⸗
Qui fidelis eſt celat amici cõmiſſuʒ ſed deus fidel

N eſt 1 omnes boni amici eius ſunt. in reſurrectiõe

celabit oĩa pcca eox. ¶ Item ſolatinm eſt miſeris ſo
cios vaber in miſeria.ſed peccatũ eſt maxiĩa miia

geſſent ſolatium repꝛobis.ſi in repᷣrectiõe viderẽt

peccata alioꝛum ¶ Item clarioꝛ eſt angeloꝝ cogni/.
tio qᷓ; huana ſed vt onſum eſt li.?ꝰ.angeli nõ poſſũt
legere in cõſciẽtijs noſtris nõ.n.poſſunt videre co
gitationes nr̃as. nec in reſrectione vnꝰ hõ potẽit
legere in alteriꝰ conſcientia.Itẽ magr̃ huius di.cꝰ.
4. nõ irrõnapilit᷑ puniri pot pccà hicꝑ pniaʒ tecta
7 deleta ẽt illic tegi alijs cõtra glo.ſnpex illud.i.coꝝ
4. ſuper illud. Manifeſtabit cõcilia c&rdiũ geſta?
cogitata bona vel mala tũc erunt aperta ⁊ q: tunc
erunt oĩa nota oibus poterunt de ſe iudicare? de
alijs ¶ Item glo. ſup illð apoc. ꝛ20. Libꝛi aperti ſunt
dicit ꝙ per libꝛos poterũt intelligi conſ. cientie ſin⸗
guloꝛum que aꝑʒe oibugerũt. ¶ M in iudicio gli
bet ꝑ diuinã vtutem p cerit legere ĩ cunuſlibet con/
ſcientia oĩa bona ⁊ mala que nuq; fecit ut oẽs vide
at ꝙ in cuiuſlit danatione ⁊ pᷣmiatione dey iuſte
põderabit bona ⁊ mala eoꝝ que nũq; fecgrunt. vt
ſic oibus appareat diuine iuſtitie ecif n a
cuiuſlibet daãnatione ⁊ pᷣmiatione agnitudo lib
tatis dine in bonoæ ſuoꝝ coĩtione &ℳdus tum in
ipſo fuit ⁊ magnitudo mie in hoc ꝙ electos ſuosa
pccõ purgauit. Ad pm in opp“ dð ꝙ illa auctoꝛitaſ
intelligenda eſt q manifeſtatio cõmiſſi eẽt ad ami
ci confuſionẽ ſed manifeſiz tio pccõꝛum quã aliqũ
habuerunt electi non erit ad confuſionẽ eoꝛuʒ imo
omnegboni illa videntes pꝛo eotum remiſione.
diuinam miſericoꝛdiam laudabunt ? ipſos electoſ
qꝛ per miſe ericoꝛdian Mirilite⸗ ſurrexerunt? perſe
uerauerauerunt. Adſecundum dicenduʒ ꝙ in re
pꝛobis ex aliquo quod ipſe videant nullum tũc po
terit folatiũ generari qꝛ totaliter indiſpoſiti ad ſo/
latij ſuſceptionem immo ex viſione peccatoꝛumꝑ
penitentiam in electis deleroꝝ ałdigautur recogi-
tantes ꝙ illa pccã ſua ſi oluiſſen Nlere per peni

tantiam potuiſſent cũ adnoꝛio dei A Ad;“ do ꝙ

illud argin pene pꝛocedit de cognitionle naturaliſ;
illa cogni io qua quilibet cognoſcet in iudicio alte/

rius conſcientiã naturalis nõ eit ſed hoc ſiet ſuper.
naturalit᷑ ꝑ vtutẽ dinã. Ad " dõ ꝙ aut ibiñ Eaſſ?
tiẽdũ magro.aut intelligit ꝙ tegent᷑ quo ad vereciũ

diam non auo ad notitaim.
—. 1PEsN. 1ν vtrum oia meri⸗
E ti0 g neritun .à demerita pꝛo
ꝛia ? aliena porerũt ab aliquo ſil videri.

4ne
Horene
lineuta
Geturaler
ſinctegt
na iat
jenmpoꝛec
tit i44
mmanime
bianpliu
tengo:d

oref
mnendpint
☛☚
itztegiaii
Cinſdammar
,icidifin

de
ſeitzirli
l
aybi Der⸗
pcortuor⸗
ſdlas.4
tle Nine⸗
Ntibi Dere
inatdecol
the ibi.
en ſp⸗
Chubicket
Wtdiuih

N .

1 40 . .
en

7 W
Ag
6

Xe.
— R
aen4
Etwgu
ae l
cnneſtmaae
1.—
ctmngae
6 H S e ieN
12 AAWNI
ze
„ 0 RRS.
* 1,
* ir 4

mun wMeit 8
1 Pen 6

n deſe indicat

0. Dc.
. R ſ we!
Kena ache
Ndin
4. „RS
a
Dezereicomh,
„ „ 4.
e htea
77 „. 1 Nce
„ enit .
„eMi, 7,
er !
*

N
n

S.
Niocimiea
nopetörunu

,2 . g .
S

4

1d Cunn ke

. eE e
* te 6

. it R
Aerr dicenohe,
Nr 1

Une

e
NN 5
un

. ——9 xliiij *

Reſpondeo ꝙ beatis qaia videbunt in verbo
poterunt omnii peccata ſimul in vno intuitu vide
ri nõ aũt a e⸗ q ꝛut oñnſũ eſt li.ꝛ.⁊ 3ʒ. intellectꝰ
naturali virtute nõ põt plura ſimul intelligere di/
ſtincte 1 Dlene q;uis pla cognoſcere poſſit iub rõne
vna.oiĩa tñ pᷣdicta cognoſcẽt repꝛobi in valde puo
tempoꝛe quod notat᷑ per hoc qð dicit.Aũʒꝰ. 20. de
ci.c.iꝗ. ꝙ mentis intuitu mira celeritate cernent᷑.
maxime ad hoc cooperante dina virtute vt repꝛo o
bi amplius confundant. De libꝛo vite hic nihii

tango qꝛ de illo libꝛo.zʒ.di.zi. ſatis dictumeſt.
V rticulus pꝛimus
Irca litteram cuius vᷣtute excitabuntur
moꝛtui hic in qõibus expoſituʒ eſt
poteſt tamen nõ incongrue intelligi. ⁊c. Illa
tamen opinio ꝓbabilioꝛ eſt q̃ dicit ꝙ reſurrectio ſi
et diliculo. Peccata hic per pniaʒ tecta ⁊ deleta il
etiaʒ tegi alijs hoc expoſitũ eſt ĩi qõnibus in ſolutõe
cuinſdam argumẽti hoꝝ qð verius ſit nõ eſt hũani
e iudicij diffinire. Pꝛima tamen opinio ẽ ꝓbabilioꝛ
— — õ
O ent auteʒ ñinulli. c. Superi
us determinauit magiſt
de conditionibus regrectioniſ. Hic
determinat de cõditionibꝰ reſurgen

.

tiuʒ ⁊ diuiditur in partes.l¶¶ Pꝛio
determinat de cõditionibꝰ reſurgẽ
tiuz in gãali .¶ Scðo. inſpali de cõditionibꝰ bono⸗

ruʒ ibi. Hic aut. ¶S in ſpali de cõditionibus repꝛo

boꝛuʒ ibi. Derepꝛobis:. lpaliter de cõditioni
bus aboꝛtiuoꝝ ⁊ monſtri oꝛum ihi. Jllud etiã M *
in duas.iMdetermiał be reſeentiũ ſtatura ⁊ eta
te· ? de integritatre ibi.Nõ.n.¶ Alla pars que ici⸗
pit ibi. De repꝛobis diuiditur ĩ das. Pꝛimo det
minat ⁊e cõditionibꝰ repꝛoboꝝ æ ꝑte coꝛpis
ex ꝑte ibi. Queri ẽt. ¶ Oin duas. Pꝛimo dert
minat᷑ de coꝛpuz repꝛoboꝛum defoꝛmitate ¶ deĩ
coꝛꝛuptibilłte ibi. Si verołAlla ꝑs q̃ incipit ibi
QAueri ẽt diuiditur in duas.ſ& determiat ð cru-⸗
ciatu demonũ.: deancin ak Luenauten. 8
diſtinctionẽ querendũ e
Irca hancde duobus pncipalr. pꝛio
De cõditiõibꝰ NRpgentium in gñali.(ꝰ.de ꝗ
buſdã prinẽtibus ad cõditionẽ maloꝝ in ſpali.De
cõditionibꝰ aur bonox in ſpãli dicet᷑ di. 49*. Circa
pn quer untur..io.¶M vtx oia mẽbꝛa coꝛꝑis reſur
ven ie ryoeeBtree vtruʒz capilli 2 vngu
es. vtrum totuʒz qõ eſt de vitate humane nãe
reſ ſcher in eo in quõ eſt¶ vtxꝝ ex natura cuiuſizʒ
mẽbꝛi reintegrabit᷑ ideʒ mẽbꝛuʒ in nüero.¶ &£ vty
coꝛpoꝛa ręſurgentium reſgent cũ defoꝛmitatibus
ſuis. eÿ VW Ala coꝛpoꝛa erunt calida vel frigida
g vtꝝ vẽs reſirgent in eadẽ etateg. vtrum oẽs
rebgẽt in eadẽ ſtatura.io.vtꝝ oẽs reſgẽt ĩ ſeſu virili
5 ꝙ nõ oĩia mẽbꝛa coꝛꝑ/
Rimo onñdo grnsiameve illa m
bꝛa coꝛpoꝛis ſunt fruſtra que nullũ vſuʒ pñt
Habere. ſʒ in rerectione mẽbꝛa generatio deſeruiẽ
tia ⁊ expulſioni ſuꝑfluitatũ:nullum tunc vſuʒ habẽ
poterũt. cũ g in operatione dei nihil fit fruſtra mẽ/
bꝛa talia nõ reſurgent. Itẽ ſi inteſtina eſurgent aut
reſurgẽt plena aut vacua nõ plena.qꝛ illle ſuperflui
tates quaꝝ ſunt contentiua nõ reſurgẽt.nec vacua

8*°„
— .
„

. P

qꝛ inconueniens eſt ponere vacuũ:& nõ reſurgent
Contra magiſter pᷣcedẽti di.c.vltio dicit ꝙ hoĩes
reſurgent ſine diminutione mẽbꝛoꝝ oĩa hũani coꝛ/
coꝛis hituri mẽbꝛa. Rꝙ onmmia mẽbꝛa coꝛpoꝛis
reſurgent. vnde glo.ſuper illud.i.coꝝ.iꝰ. Moꝛtui
reſurgent incoꝛꝛupti dicit.i.ſine aliqua diminutõe
membꝛox cuius duplex eſtratio vna ꝑfectio natu
re.alia rectitudo dine iuſtitie que exigit vt omnia
menvꝛa coꝛdꝛis eo ꝙ ab aia fuerunt perfecta cuʒ
ezpunianem aurpꝛemien: ſlſd pn in oppoſitum
dð ꝙ maioꝛ eſt falſa qꝛ ⁊ſi non poſſint vſum haber
quo ad vſum actuum ſᷣʒ quem eſt agere tamen ſũt
neceſſaria ad perfectam integritatem nature⁊ eti
am patientur paſſiones doloꝛis in inferno vel de⸗
lectationes honeſtas in paradiſo¶Ad ſcðᷣm dð ꝙ
inteſtina nõ reſurgent vacua ſed plena nõ ſoꝛdibuſ
ſed plena aere vel puris humoꝛibus.
L mnmadag, ritur vtrum omnes
7 cundo que humoꝛes coꝛpoꝛis re
urgenr. Etzvñ ꝙ non quia non ſunt de ſub⸗·
ſtantia coꝛpoꝛis.ſed ſunt immediatuʒ nutrimentũ

membꝛoxꝝ ſcðᷣʒ phi..ii.de ſontno ⁊ vigilia.ſed nihil

reſurget in coꝛpoꝛe niſi qð eſt de ſubſtantia eius qꝛ
alia nũq; fuerunt ab aĩa perfecta ergo humoꝛes nõ
reſurgent.iſ Item tunc non erit neceſſariꝰ uſus nu
triendi ſed vt iam dictum eſt humoꝛes nõ ſuntniũĩ
coꝛpoꝛis nutrimentum: ergo ſi feſurgent eſſent ſu
perflui. Contra in ſacramento altaris ſubſtantia
vini conuertitur iu ſanguinẽ corpoꝛis xpᷣi.ergo in
chꝛiſti coꝛpoꝛe reſurrexit ſanguis ergo a ſimili ĩ coꝛ
poꝛibus alioꝛum cum reſurrectio chꝛiſti fuerit nr̃e
reſurrectionis cremplar. Keſnondes ꝙ pꝛopꝛie
loquendo differentia eſt inter humoꝛes ⁊ humidi
tates:humoꝛ enim dicitur pꝛout continetur in ma
gnis venis. humiditas auteʒ eſt extra magnas ve
nas. hec eſt humiditas ſcdðᷣm.aluic.io de anima/
bus capitulo de humoꝛibus ⁊ humiditatibus triuʒ
modotumn Knifna illaruʒ eſt humiditas que diſpar
gitur per mẽbꝛa ſicut ros.⁊ hec eſt in foꝛantinibus
aruaruʒ narum que miſeraice pñi diciſeu capi
Arres ſecunda humiditas eſt illa que eſt propinqua
coagulationi:⁊ incipit dealbari.⁊ non peruenit ad
complemẽtumſſꝰ:eſt illa que iam eſt dealbata ha
bens vltinum perfectiõem quam natura intẽdit
in humoꝛem quia iam eſt incorꝛupta membꝛis.⁊
pertinet ad mẽbꝛi completionem ꝑꝑ quod ab aliꝗ
bus dicitur tenella ꝑs ſeu molis ſubſtantie mẽbꝛi ⁊
pꝛima humiditas vocatur ros. ꝛ autẽ cambin. 3
glutem .¶ Dico ergo ꝙ humoꝛes qui ſunt ſanguis.
colera fleuma.melancolia reſurgent ſicut habetur
exſententia. Aug.i.li.retrac.c.id.⁊ liꝰ.ſcðo.c.ʒ. cꝰ
ratio eſt.quia illi humoꝛes ſunt in coꝛpoꝛe non tan
tum pꝛopter neceſſitatem nutriendi ? reſtaurandi
deperditum.ſed etiam quia eoꝛum debita pꝛppoꝛ
tio iuuat ad debitam membꝛoꝝ operationẽ.⁊ rõne
ſue foꝛme.⁊ quia inius eſt aliqua influentia viri-
um ipſius anime q;uis ab ipſa anima per eſſentiaʒ
non perficiantur: ſunt etiam ad virtutis naturalis
oſtenſionem ⁊ ad coꝛpoꝛis maioꝛem decoꝛeʒ.⁊ ad
eius ſecundariam ꝑfectionem.⁊ ideo reſurgent in
qᷓ;tirate que conuenit decoꝛi coꝛpoꝛis non enim ex
ſtimandum eſt ꝙ opoꝛtet reſurgere quicquid de huj
moꝛibus per minutionem emiſimus humiditas
autem illa que dicitur ros.⁊ illa que dicitur cambi

um nðõy eſurgent qꝛ ſũt ĩ via trãſeundi de foꝛma hu
miditatis in foꝛmam mẽbꝛi.quia tũc partes oẽsi
ſuis ſoꝛmis ſtabilienturi⸗ 5. vero humiditas qne
dj glutẽ reſurget cũ mẽbꝛis eo ꝙ iã perrinet ad ipſos
rum ↄplexionem humiditates vo ſuꝑflue idiuiduo
ſunt trium moꝝ. uedam quã nã intẽdit abijcer
ab indiniduo tãq; nocitiua ſibi. ſicut vꝛina ⁊ ſudoꝛ
2 ſrnnlia AKeauede quã natura intendit ſeꝑare abi
diuiduo per actũgnatiue ad ſeruatieẽ ſpẽi in alio
indiuiduo vt eſtſe emen anens quaʒ natura oꝛdi
nat ad nutrimentũ alterius indiuidui cuiuſmodi ẽ
lac quo nutritur puer poſt natiuitatẽ ex vtero ⁊ mẽ
ſtrunʒz quo nutritur iam ꝑtus in vtero ⁊ tales humi
ditates nõ, reſurgent eo ꝙ nõ ſunt ad coꝛꝑis indiui
dui inquo ſunt ad decoꝛem.nec ad perfectõeʒ eiuſ
⁊ qꝛ nõ pertinẽt niſi ad ſtatum homis coꝛꝛuptibileʒ
d pm in opp dõ ꝙ q;ᷓuis nõ ſint plene de ſubſta⸗
tia coꝛpoꝛis eo ꝙ a foꝛmacoꝛpoꝛis cõpletiua ꝑ eẽn
tiam nõ infoꝛmẽtur tñ cõferunt ad ſecundaria coꝛ-
poꝛis perfcõneʒ ? decoꝛem.¶ꝛm dõ ꝙ q́;uis nõ

teſt de veritate humane nature inaljo per actũ gña
tiue pꝛeſuppoſito actu nutritiue:g nõ reſurgẽti quo
libet hoĩe gegd in ipſo de vitate humane Aut idem
in numero reſurget in diuerſis hoibꝰ.quod eſt ipo
ſibile id materia eſt de vitate hũane nature.qꝛ eſt
de eſſentia compoſiti ᷣm. Auic..met he.c. ꝰ.ſed

teriam in nũero pꝛimo eſſe partẽ vni cõpoſiti ⁊ po⸗
ſtea partẽ alterius tota materia. vnius hũani coꝛ

pꝛiꝰ.ſ.ꝙ na reſurget in quolʒ qcꝗd in ipſo fuit de vi
tate hum ne nãe aut ꝙ elem numero reſurgetidi
uerſis quod eſt impoſſibile/¶ Item caro que ſit de

cõtinue reſtauratur.ſed vtraq; fuit de veritate hu

totum quod fuit in aliquo de veritate humane na
ture reſurgeret in eodem coꝛpꝰ reſᷣgeret minus de

reſurgent pꝛopter neceſſitatẽ nutriendi tũ reſurget pꝛeſſum aut immoderate magnũ quoꝛum vtrũq; ẽ
ꝓpter alias cãs que ſ coꝛpoꝛe qõnis dicte ſunt. incoueniens. ſtem coſta ade qua Eua foꝛmata fu
rtio ueritur vtx capilli ⁊ ungu it pꝛimo fuit in Adam de veritate humane nãe po
ArN — rz 4 Erthi es reſurgent.i& ? ſtea in. Eua ergo aut Euañ reſurget aut ñ reſurget
Win coꝛpoꝛe quedam ſunt de pꝛicipali int᷑tõ in Aldam qui qd fuit in eo de veritate humane na
natur e vt ea que gmt neceſſaria ad nature operati ture qꝛ idem ĩ numero nõ reſurget in diuerſis. Cõ
onemi Ouedan autem ſũt de ſecundaria nature tra Aluꝰ.ꝛꝛ.de.ci.c.i9.nihil quod natur gliter ierat
intentiòne. vt, ea qu ſunt ad pꝛedictoꝛum conſer perituꝝ cuicũq; coꝛpoꝛi exiſtimandum eſt ſed quic
uationem ⁊ decoꝛem vt videbimꝰ folia in arboꝛ quid eſt de veritate humane nature in aliquo ſibi
bus. vnde dicit phũs.ſcðo de aia folium coꝛti naturaliter ↄuenit ergo de hoc illi peritux eſt. Ieʒ
cis eſt cooperimentũ coꝛtex aũt fructꝰ.ſic in huma ſi nõ reſget in coꝛpoꝛe qcqd fuerit de veritate hůa
no coꝛpoꝛe ſunt capilli ⁊ vngues:pili aũt barbe m ne nãae in eo nõ reſurget itegruʒ.ſed ſicut dicit ma
Aug. ꝛ2?ꝰde.ci.c 24.nõ ſunt ꝓ iuuamẽto.ſʒ pꝛo vi - giſter huiꝰ di. c. Reini grabitur nãlis ſbã coꝛꝑis
rili oꝛnamẽto.⁊ qꝛ in hoĩe nõ tm̃ reſurget illud qðd ergoi quoliber reſurget ꝗeꝗd fuerit de veritate bhu
eſt de pꝛim aria eius ꝑfectione ⁊ pꝛima nature in maue nature ĩ e& Otem ratiõabilius eſt ꝙ reßgat i
tentione ſed ẽt illud quod eſt de ſecundaria eius ꝑ quolz quicqnickHefit de veritate humane nãe i eo
fectione.⁊ ſecundaria nature operationis intẽtiõe qᷓ; oẽs eius capilli ſed vt pꝛehibitũ eſt cad de ca⸗
2 ideo vngues pili barbe ?⁊ capilli reſurgent. vnde piteñ peribit. reſurgere ĩ quolibet ꝗqcquidde ve⸗
Matꝑ.io.veſtri capilli capitis oẽs numerati ſunt ritate humane nagĩei ipſo fuit. RKut oſteſum
⁊ Luc.a2iꝰ. Capillus de eapitc vr̃o nõ æribit. reſur eſtlibꝛoſ. — ti in hoc homie eſt de veri
gent tů vngues pilli barbe.a capilli in illa quantin tate hũane nature eius caro generata ex ſemie ſed
te que magis erit ad oꝛnamẽtũ coꝛpoꝛis ⁊ decoꝛeʒ etiam caro que fit de nutrimento. qꝛ vtraq; eſt de
Vñ nõ eſt intelligeuduʒ ꝙ reſurgat ꝗeqd per tonſu- eſſentia humane nature in igſo q;uis modo differẽ
ram ⁊ raſuraʒ de pꝛedictis ãmotũ eſteꝛ ſicut dicit ti qꝛ pꝛima caro pᷣncipaliꝰ eſt de vitate hũane natu
Aug.euchiridion..⁊.c.⁊ recitat magr̃ hꝰ di.c.2. re q; alig vt ibidẽ ſatis aperte declaratum eſt dico
In decox aliquid nõ erit:nec tamẽ intelligendum. o ergo ꝙ ſcquid eſt de verirate humane nature mõ.
eſtꝙ reſurgant ꝓpter eoꝛum que ſunt de p intẽte pꝛimoĩ quolibeti eodemreſurget q;tum ad foꝛma
nature ↄſeruationẽ.qꝛ coꝛpoꝛa reſurgent incoꝛꝛup nõ oportet tñquod totum reſurgat quantuʒ ad ma
tibilia.ſʒ ꝑꝑ oꝛnatũ ⁊ decoꝛẽ ⁊ ſcðᷣari nãe ꝑfcõönem teriam ſed ſufficit ꝙ reſurgat quantum ad aliquaʒ
. R arto queritur vtruʒ totum illud qad eius partem ſi de alia parte fuit homo alius gene
E fuit de veritate alicꝰ nãe hũa ratus deus.n. vł per multitudinem illi ꝰnãe mate
ne reſurgat in ipſo ¶ Et vr ꝙ non impoſſibi rie vel aliunde vel de nihilo ſicut ei plgcuerit tan-
le eſt ꝙ idem reſurgat in hoibus diuerſis. ſed illud tum ſupplebit de materia quanta fʒice :łta pars de
quod eſt de veritate humane nae in hoĩe vno pot qua fuit homo generatumecbꝛeiſtelicabit idepti⸗/
ſicri de veritate hũane nature in alio per actũ nu tati eiuſdem coꝛporis in numero cum videamus
tritiue qꝛ poſſibile eſt vnũ heʒ nutriri de caãnibꝰ ecundem bhominem habere coꝛpus idem in nume/
humanis.ſed caro que fit de nutrimento efficit᷑ de ro in iuuentute ⁊ ſenectute nõ obſtante ꝙ partes ſʒ
vitate hane nãe qꝛ ab aia humana ĩfoꝛmat᷑ g̊ nõ re materiam fluunt ⁊ alie ſubſtiruunt.ſecũdum ſniaʒ
ſun gent in quolʒ ꝗcqd in eo fuit devitate hũane ne phi. libꝛo.i.de generatione. 4Pinnrenn loquant᷑ ð
Atẽ vt onſum eſtli. ꝛ2. di. zo. ſemen eſt de ſupfluo eo quod eſt de veritate humane nature modo ſecũ
glimenti. 3. de digeſtione digeſti. Sſi vnus hõ nu/ do cuins modi eſt caro facta de nutrimento:ſic eti
triarin carnibꝰ hũanis in illo gůabitur ſemen carni am dico ꝙ Ron opoꝛtet ꝙ totum illud quod fuit de
bus aliorum hoĩuʒ ex quo ſemine aliꝰ poterit gene veritate humane nature reſurgat quantum ad ma
rari.ci g caro generata ex ſemine maxie ſit de vᷣira teriam quia talis materia continue deperditur⸗
. „ £
2 —
*
0 .
△D

te bumane nãe ipſius genitiillud igẽ in numero d
pꝛimo eſt de veritate humanenate vno ſieri po

o in gnalibus ⁊ coꝛꝛuptibilibꝰ poſſibile eſteandẽ ma
poꝛis fierippoteſt materia alterius ? tunc arguo vt

Wmnereſt deperditur cõtinue ⁊ per nutrimẽtum

manonature qꝛ vtraq; fuit ab aia ifoꝛmata ergo ſi

e

—

5.
er tneri
gertrein
ſternagn
nprenm.
Adſorms⸗
ſenidennn
rimcto.
ſtſubfor
ſormacch
puuneke
mecinse
auctedey
ſnerepoſi,
ſit delet
hoisincon
Polnea
ie
mco dice
icustna
epernurri
ſpeſ do to⸗
nacfoma
Aiaütdioun
glstcorupt
tymurcnun
ilnuramrcen
yre vniysien
onnsefinito
ſoptonodiaie
lpktueira
ltenreſez,
Miticorupec
yſehlene
ſranamitt
Clotick idec
newomnad
Pitelus
ſſichedicunte
edd
ſünppierne
tiöſen
okansvnin
Düqnndeilla⸗
tmngmmncen.
hunſanirtet
Mlrpiimn
gungenonum
ſcignesnn
Mincoyrz
inrſime
hüfninscſeggr
hliinotzgtere
Pordſce N
g Ne
W
lheſecarohi
ltaifunesen
neneemereh
thhlueing
funfetvn
luseſtioln
Ucger die
enantcc
Nifnurn
ndinio

=

—
=
—=—

Wimnc

Eniofnee.

meoſeirgid
Mcroride
Wrrininn
de ennedn
veritatbanmen
Wetinduris
Anarmtint
Ameiin

deGe
eiecae
nmna
„
vnitvebe
, A
tlnamndh
mareſun
.
nbmmnatſ
lunil

GumA lan

enoili
noniee 4

per nutrimentum reſtaur ur.⁊ ſic ſi totum reſur
geret reſurgerescoꝛpus nimis depᷣſſuʒ aut imode-
rate magniũ vooſtendebat quartũ argum ad pꝛi
HBed vtm tota illa caro reſurgat q;dtum
ad formòèdubiũ eſt ꝑꝑ diuerſos mõs ponẽdi carneʒz

mã ptem.

fieri de nutrimẽto ſi.n.ꝓ tãto caro dicat᷑ fieri denu

trimẽto.qꝛ matia nutrim̃ti expoliat᷑ oĩ formia ſua.⁊
ſit ſub forma nutriti pꝛeexiſtẽte abſq;hoc ꝙ aliqua
forma educat᷑ de potentia materie nutrimẽti.tunc
planũ eſt ꝙ per nutritionẽ nihil accreuit eẽntie foꝛ
me cãnis qr tota eẽntia forme cãnis.forme dico e
ducte de potẽtia matie q̃ nũq; fuit in hoĩe a pᷣncipio

ſue repoſſitionis in ſpᷣe vſq; in finẽ vite ſne educta

fuit de ſeie.⁊ ſic oʒ dicere ꝙ tota caro que nũq; fuit
hois in eo reßget q;tũ ad ſᷣꝛmaʒ ſi aũt ponat᷑ aliq̃ᷓ

pars foꝛme carnis icõplete educi de materia nutri

mti.⁊ carni pᷣexñti vniri.⁊ per aĩaʒ intellectiuã pfi⸗/

ci tunc oʒ dicere ꝙ nõ tm̃ fuit caro nutrimtalis qᷓ;
tũ ad eius materiã ſed ẽt qᷓ; ad foꝛmã.⁊ ꝙ q̃ſ cõti
nue per nutrimentũ illð deꝑditũ reſtaurat᷑:⁊ pʒ hoc

nõ eſt dð ꝙ tota caronutrimẽtalis reſurgati quolʒ

qᷓ; ad foꝛmãicõpletã:ſicut nec qᷓ; ad materiam
Alij aũt dicunt ꝙ materia ſit tota ſubſtatia rei gia/

bilis ⁊ coꝛꝛuptibilis ⁊ illa iteꝝ reſoluit᷑ in materiaʒ

ita ꝙ materia nõ eſt de eſſentia ſubſtantie in quam
traſmutatur eẽntia.⁊ ita nihilpõt eſſode eſſẽtia ſſᷣ
ſtantie vnius idiuidui qð fuit de eſſentia ſubſtatie
alterius ⁊ ſn iſtos ſubſtantia gñabilis ⁊ coꝛꝛuptibi
lis pꝓ tanto dicit᷑ cõpoſita ex materia ⁊ foꝛma qꝛ ip
ſa ſubſtantia eſt reſolubiliſ in eã:⁊ q́;uis hec opinio
videatur eſſe ↄ phi.i.phi.dicentẽ materiã eẽ igna⸗
bilẽ ⁊ icoꝛꝛuptibilẽ.⁊ contꝛa hoc qð coĩter dr ⁊ tene
tur ꝙ ſubſtantie gñabilesꝭ coꝛꝛustibiles cõpoſite
ſunt ex materia ⁊ fma it materia eſt de eſſẽtia
eius tñ eſt valde cõòſona reſurrectioni eiuſdẽ hoĩs ĩ
numero qᷓ;tum ad totui illud qð it de eiꝰ eẽntia
Alij aũt Lcilius ⁊ clarius ſe expedientes de pꝛinci
pali qõpe dicunt ꝙ ſicut reſurtectio nõ erit per nãʒ
ſed per dinãgsuidẽtiaʒ ⁊ potentiã ſic ipſe ðs ſup/
nãliter ꝓhibẽt ne aliquid de cawe radicali.hoc eſt

de carne fcã ð ſemie conertat᷑ in ſemen⁊ iõ qᷓ;uis ca

ro radicalis vnius poſſit eſſe nutrimẽtum alterius
nõ tamen de illa põt alius homo generari.⁊ iõ con
cedunt ꝙ tota caro radzcalis vnius cuiuſq; qᷓ; ad
totam foꝛmã ⁊ totã materiaʒ reſurget in eonec pꝛe
iudicat vnitati materiali illius ꝗ de ean vttus fu
erat.qꝛ caro nutrimẽtalis fluit ⁊ refluit abſq;; pᷣiu d
cio idẽptitatis in numero illius qui nutritur.A
pn ju oppi dð ꝙ ſi aliquis carnibus humanis nu
triatur illa caro reddetur illi hoi in quo caro hũana
pꝛimitus eſſe cepit ⁊ deus illi qui de illis catibus
nutritus fuerat reſtituet ꝗcquid de pꝰſua carne de
perditũ fuex. vnde.lug.ꝛꝛ.de.ci.c.ꝛo.loquens
de illo qui fan cõfegꝰ axoʒ cõpulſus veſcitur ca/
daueribꝰ hoĩium dicit. Reddet᷑ caro illa homini in
quo eſſe caro hũana pꝛimitꝰ cepit ⁊ infra ſua vero
illi eui fames exinanierat ab eo ꝗ põt etiam ex alla
ta reuocarereddere.qᷓ;uis ⁊ ſi oibus perijſſet moõis
ne nulla eius materies in vallis nature latebꝛis re-

manſiſſet: vnde vellenſ eã reꝑare oiĩpotẽs⸗ Aden

facilius eſt ſoluere ſcdðᷣm opionẽ tertiã qꝛ ſᷣm eaʒ qᷓ;
niſ caro radicalis poſſit comedi nõ tamgn põt in ſe
men conuerti dim ꝓuidentia exibente. Uel poteſt
dici ᷣm opinionẽ aliam ꝙ ſi quis nutriretur carni⸗

— NNW „
— 9
—
—

—
ð,

bus humanis quibꝰ ſtatim cũ reponit᷑ inſpe:ita vt
nullo alio nutrimento vteret᷑.qᷓ;uis ſemen in eoto
taliter fieret de carne radicali alioꝝ hoiĩium adhuc
homies comeſti ⁊ hoĩies ex eoꝝ carnibus gnati idẽ
nnumero reſurgerent.qꝛ de quolʒ coꝛpoꝛe homi/
nuʒz comeſtoꝝ pars cõuerteretur in ſbam come den
tis per aetũ nutritiue.⁊ ſic totuʒ nõ poſſet in ſemen
cõuerti.ꝑs g materie coꝛꝑis comeſti de qua fuit ali
us heno genus in illo reſurget qꝛ aliter idẽ in nu
mero reſurgere nõ poſſet.ꝑs aũt alia que in ſbãʒ co
medentis per actũ nutritiue eſſet conuerſa in pᷣmo
reſurgeret.qꝛ in ipſo hũit eẽntialioꝛeʒ oꝛdinẽ ad re
ſurrectiõem tñ qꝛ pᷣmo ab aĩa illius fuit infoꝛmata
⁊ perfectius qꝛ vt hituʒ eſt li.ſcðᷣo.Caro facta ð nu
trimento.ſeu materia nutrimenti nõ ita ꝑfecte nec
ita pꝛincipaliter perficitur ab aĩa:ſicut caro facta ð
ſemine.llud aũt qð deerit de parte matie illi ð cn-/
ius carnibus alius homo fuit gñatus.deus aliunð
ſupplebit: vt in coꝛpoꝛe qõis dictuʒ eſt: Ad ʒm dõᷣ
ꝙ unpoſſibile eſt totam materiã neceſſariam ad re
poſitionẽ hoĩs in ſpe que dicitur naturaliſ ſieri ma
teriam radicalẽ carnis hoĩs æcrius.qꝛ hoc nõ poſ
ſet fieri niſi mediante ſemine natura autem per ac
tum nutritiue pꝛins conuertit parteʒ de nutrimẽto
in ſbãm nutriti ⁊ poſt h alia pars reponat᷑ vt de illa
ſiat ſemen oꝛdinatuʒ ad ↄſeruatõeʒ ſpẽi per gnoneʒ
alteriꝰ indiuidui.icld ꝗ pʒ qued ſit dò ex dictis
in qõne.id ðm ðð ꝙ ulla cosa nõ fuit in Adam ðᷣ
veritate humane nature neceſſarie ad repoſitionẽ
eius in hoĩs ſpᷣe.ſed fuic oꝛdinata ad muitiplicatio
nem ſpẽi per eiꝰſuꝑnãlem tranſmutatõeʒ in mulie
rez vnde materia illius coſte in Eua reſget ⁊ noni
Adam. ¶Scðm autẽ argumenta ad ꝑteʒ ſecundaʒ
que oſtendere vident᷑ ꝙ idẽ homo in nũero reſᷣget
q; ad totã foꝛmã.⁊ qᷓ; ad totam radicalem eius
materiã que pᷣceſſi repoſitionẽ eius in ſpᷣe ſcða opi
nio que poſita eſt in coꝛpoꝛe qõnis videt᷑ vioꝛ q; pᷣ
ma qꝛ ſᷣm pꝛimaʒ aliquis reſurgeret nõ idẽ in nue/
ro q; ad materiam niſi ſicut ꝑs ⁊ totuʒ qucaecto
taliter idem cunt in numero diuerſa vt trahi poteſt
MWiis que videt᷑ dicere phũs pꝛimo li.phi.ponen
tñ ꝙ materia nõ ſit de eſſentia cõpoſiti vt tactũ
eſt ceſſant multe difficultates que tacte ſunt.
S into queritur vrrum er materia cu
(A Ejuſlz membꝛi reintegrabit idẽ
MNmẽbꝛum in numeroſEt vr ꝙ ſic. Eze. 37.
dicitur. Acceſſerunt oſſa ad oſſa vnũqðq; ad uin⸗
cturam ſuam ergo in reſurrectione ad refoꝛmatio
nẽ cuiuſiʒ membꝛi redibit eadem materia in nüe/
ro de qua pꝛius fuerat factum mẽbꝛum.tem mẽ-
brum nõ hũs materiam eandem in munero quam
pꝛius habuit nõ eſtidem membꝛum in numero qꝛ
materia eſt de eſſẽetia compoſiti.ergo ſi membꝛum
ñ refoꝛmetur ex eadem materia in numero de qua
pꝛius foꝛmatum fuerat nõ reſuꝛgeret memb:um.
idem in numero:⁊ ex cõſequenti cum coꝛpus ſit cõ
poſñitum ex membꝛis compoſitum nõpoſſit ideʒ
in numero redire.niſi ꝑtes redeant eedem nume
ro nõreſurgeret idem coꝛpus in numero quod. fal
ſum eſt. ontra aug. euchiridion. So. cꝰ. recitat
magiſter huius di. c'. ?2J⁸. Terrena materies que di
ſcedente anima fit cadauer. non ita reſurrectione
reparabitur vt ea qae dilabuntur q;nis ad coꝛpus
redeant vnde dilapſa ſunt ad eaſden.qPq; coꝛpoꝛiſ
x 5

Di

partes vbi fuerunt redire neceſſe ſit¶ Item accis
nõ variat eſſentiam rei ſʒ ſitus materie in coꝛpoꝛ
accedẽs videt᷑ ſubſtatie coꝛꝑis.gſi i reſurrectõe va
riat᷑ ñ ꝓpter hoc erit alia ĩ nůero ſubã ipſiꝰ coꝛpoꝛiſ
R. ꝙi materia mẽbꝛi eſt cõſid erare ulð qð eſt deꝰ*
neceſſitate ad debitã mẽbꝛiↄſiſtentiã: ⁊ illð qð ibi ẽ
de ſuꝑfluitate cõtingit.n.qnʒ mẽbꝛum.plus hr̃e de
materia q; ↄueniẽs ſit foꝛme eiꝰ p redibit ad idẽ
membyꝝ ĩ numero qꝛ refoꝛmatio dʒ dere fæma/
tioni ſi tñ aliter fierʒ nibilominꝰ vr ꝗbuſdã ꝙ poſſʒ
idẽ coꝛpꝰ in numero reſurgere.ex quo rediret totiꝰ
eadez materia ĩ numero ⁊ eadẽ foꝛmai nũero que
ſunt eſſentiales ꝑtes cõpoſiti qð cõſentire vr. Aug.
22. de. ci. c. i. vt pʒ per exem qð ibidẽ ponit de va⸗/
ſe facto de lumo ⁊ poſtea in eundẽ limũ redacto.⁊ ð
codẽ limo iteꝝ reꝑato vbi dicit ꝙ ad hoc ꝙ redeat
idem in numero nõ oʒ ꝙ illa ꝑs materie que pꝰ cat
in fundo iteꝝ ponat in fũdo nec illa que fuit in anſa
iteꝝ ponat᷑ in anſa.ſed ſufficit ꝙ toꝛũ reꝑetur de to
to ⁊ euchiri. i.c ſile dicit de ſtatua redacta iĩmaſſã
æ iteꝝ de eadẽ maſſa reꝑata illuaũt qð ẽ deſuꝑflui
tate ad idẽ mẽbꝝ in omero nõ redibit. ſed ad alið
mẽbꝝ ſi in illo fuit defectus materie ſi at cuilʒ mẽ
20 eſſet ſuꝑfluuzʒ.⁊ toti coꝛpoꝛi illud nõ reſurgeret
qꝛ talis ſuꝑfluitas ex erroꝛe accidit ⁊ defectu natur
Arꝰ ad ptẽ pꝛimaʒ pꝛocedunt de mareria cõueniẽ/
te foꝛme mẽbꝛi ⁊ sone ↄſiſtentie eius. Auctoꝛitas.
Aus.ad ꝑtẽ ſcõᷣaʒ all gata pꝛocedit de materia ſu⸗
ꝑflua foꝛme mẽbꝛi.quod patet qꝛ imediate ſic ſub
tungitur.alioqn ſi capillis redit qð taʒ crebꝛa tõſu/
ra deſtruxit ſi vnguibꝰꝙ totiens depſſit exectio im
moderata indecẽs cogitantibʒ reſurrectionẽ car
nis ⁊ iõ nõ credentibꝰ occurrit ĩfirmitas.Aldꝛm dðᷣ
ꝙ q;uis ſitus ꝑtinʒ in loco eẽntie corꝑis ſit accñta-
lis tũ ſitus eaꝝ in toto ipſi toti eſt eſſentialis Ael
põt dici ̃m alios ꝙ arm nõ pl? cõcludit.niſi àd re
integrationẽ einſdẽ coꝛpoꝛis in nũero eaſdẽ parteſ

marerie ad eaſdẽ ꝑtes coꝛpoꝛis redire in quibus pᷣ

us fuoãt nõ eſt neceſſariuʒ qð concedũſit ſed ex hoc
nõ ſequit᷑ ꝙ nõ ſit cõgruuʒ ⁊ hi ẽt dicu ad ꝛm arm
ad partẽ pᷣmã ꝙ pꝛobari vr̃ hoc eſſe neceſſariuʒ q
ꝛocedit qꝛ partes eẽntiales que ſunt materia ⁊ fʒ
ma totius pᷣncipalius ⁊ imediatiꝰ reſpiciũt cõpoſi
ti eẽntiam q; ꝑtes qtitatiue ⁊ integrales ⁊ iõ ad h̊
vt idẽ coꝛpus in nũero rſurgat ſufficetet ꝙ pᷣncipia
eſſentialia que ſunt materia ⁊ foꝛma rotiꝰ reuertan

tur eadeʒ in nuerot᷑t ſi eedẽ ꝑtes materie ad eaſdẽ

s itegrales in ꝗbꝰpꝰ fuerant ñ reuertent᷑.
Zr r vtx corpoꝛa reſᷣgen
Exto que tul nireigent cũ defoꝛ
gmitatibus ſuis. Et vr ſic. Kicatrices ſũt
vdefoꝛmitates in coꝛpoꝛe ſed coꝛpꝰ xpᷣi reſurrexit cũñ

–— .

. foꝛmitatbus. ¶ Itẽ quoꝛũdaʒ coꝛꝑuʒ ſunt alique rum qualitatum.inter quas phusi
foꝛmitates naturales.ſed ſᷣm.Aug.⁊⁊.de ci.c.i9⁰.

Mihil qð naliter inerat aliccoꝛpi eſt illi pariturũ
ergo quoꝛundã coꝛpoꝛa reſurgent cum aliqnibus ð
foꝛmitatibus ſuis. Eontra apꝰ pꝛimo coꝛintios
decimoquinto. Moꝛtui reſurgent incoꝛꝛupti ergo

reſurgent ſine defoꝛmitate pꝛoueniente ex diminu
tione ergo a ſimili ſine defoꝛmitatibus alijs.¶ Nẽ

6 Ausuſti. euchi. 20. C. 2 recitat magiſter huius di.
63 Reſin gent coꝛpoꝛa ſanctoꝛum ſine vllo vitio

cicatricibus. vt pot accipi ex his q habent. Jo. ꝛo*⁹ pPhm ? de generatiõe. Caliditas. ſig aitas bumi
ergo multo foꝛtius alia coꝛpoꝛa reſurgent cũſins ðditas.a ſiccitas ſunt qualitat p:E ⁊ canſ. alia⸗
idlem enume⸗

— *
6 S
* . . Alt.

ſed defoꝛmitas vitiumgſt ergo reſur gent ſine vlla
defoꝛmitate.ergo a ſimili ⁊ coꝛpoꝛs damnatoꝛum
quia ſicut cum coꝛpoꝛibusſanctoꝛuꝛcomunicabũt

in natura ita comunicare debebunt m diſpoſitioni

bus coꝛpoꝛalibus eis conuenientibꝰ ſecusdum oꝛ
dinẽ nature.Reſpondeo ſicut accipi poteſt ex ſen
tentia. ITag.. 22.de.ci.c.ig. Vmnis defoꝛmitas re

ducitur vel ad illam que eſt ex parte coloꝛis vel ad

illam que eſt ex parte ſigure vel ad ilam que ex ꝑte
diminutionis partium vł ad illam que eſt ex parte
ſuperabundantie.dico ergo ꝙ quocunq; pꝛedicto

rum modoꝝ de foꝛmitate accepta coꝛpoꝛa electoꝝ

ſine omni defoꝛmitate reſurgent qꝛ oinnis defoꝛ⸗
mitas ad aliquid vitiũ nature pertinet ſz kʒ. Aug.

eodem.c.vbi pᷣus.⁊ eucari.⁊ꝰc. Coꝛpoꝛa ſancto

rum reſurgent ſine vllo vitio ſeruata itegritate na

ate que ex parte diminutionis ptiũ qꝛ indiſtincte

dicit qpꝰ ꝙ moꝛtui reſurgent incoꝛꝛupti ſed vtx re

gent ſine defoꝛmiratibus alijs dubium eſt: ⁊ dñt
quidã nõ imo manebunti eis defoꝛmitates ad ma
ioꝛem ↄfuſionẽ Fludi ꝙ reſurgent ſine illi⸗
qꝛ in reparatio ne coꝛpoꝛis reſurgentis masis attẽ

ditur nature perfectio qᷓ; cõditio que fuit pꝛiꝰ hoc

rñ Auꝰ euchi.S.A.c.⁊ recitat magiſter in lra huius

di. c. 4. indetamiatũ relinꝗt dicens ꝙ nos fatigaĩr

nõ dz eoꝛum incerta hitudo vel pulchꝛiendo quoꝝ
win opp'.

erit certa.⁊ ſẽpiterna dãnatio.Adp
dð ꝙ ᷣm. Aug. ꝛꝛ. de.ci.c.⁊o.cicatrices in coꝛpoꝛi⸗
bus martyrum nõ erit defoꝛmitas.A
foꝛmitates pꝛedicte inſunt ex debilitate ſeu vitio

nature. vbum aũt.Aug.intelligitur ð hoc quod nã

liter ineſt ᷣm debitum. roctum oꝛdinẽ nature vn⁊

in pꝛincipio illius.c.dictt ita nigil peruurum eſſe

de coꝛpoꝛe vt defoꝛme nihil ſit in coꝛpore¶ Ad pm
ad partem ſecu ſam poteſt dici ſecundum illos ꝗ

tenent coꝛpora damnatoꝛum reſurrectula cũ alijs
defounmitatibus ab illa que ex partium dinyinutio

ture coꝛpoꝛa aũt dãnatoꝝ reſurgent ſine defoꝛmi⸗

doð ꝙm ð

ne.quod nõ eſt ſunile de illa? de ali Muia illa ma

gis contrariatnr iegritati nature q; alie Ad?n

ſatis patet ꝗd ſit dð in queſtione. quia reſurrectio
nõ tantuʒ eſt futura pꝛopter reintegratioʒ nature ſʒ

etiã ꝑꝑ perfectioꝛem retributionem ? meritoꝛimmn

⁊ demerit oꝛumi Nõ q;uis ꝛpoꝛa electoꝛum ? re
pꝛoboꝛum ſint reſurrectura comunicatia inna ina
non tam en in qualitatibus ſuperadditis quia qua

lirates in quibus reſurgent coꝛpoꝛa damnatoꝛum

erunt ad eoꝛuz ampliorẽ confuſonem.⁊ ille in ab⸗
reſgẽt coꝛꝑa eicõx erunt ad eoꝝ amplioꝛẽ honorẽ.

rat grauitatem ? leuitatem ſed poita cauſa ponitur
effectus cum ergo ſcõᷣm. Ayg.ꝛ2.de ci.cꝰ.iiꝰ. A coꝛ

„ .

poꝛibus electoꝛum auferetur grauitas ex quo poͤt

„

argui a ſimili ꝙa coꝛpoꝛibus damnatoꝛum etiz au
feretur leuitas:videtur ꝙ nec corpoꝛa electoꝛu nec
coꝛpoꝛa damnatoꝛum erunt calida vel frigida.Itẽ
coꝛpoꝛa elgtoꝛum ? damnatoꝛum reſurgent icoꝛ⸗
ruptibilia t inferius oſtẽdetur. ſed omne compo/
ſitum ex qualitatibus contrarijs pꝛimis que ſunt.

—„ „
oſiin⸗
.„
„
„£

R wqueritur vtrum illa corpoꝛa
Ep tim erunt calida vel frigida. Et
oidetur ꝙ nec calida neq; frigida.quia m

—

als⸗
ſie .
euis
fectiong
fericonel
cninphi
nateſegk.
eincorpe
ſe coloꝛ⸗
orälirant
becinde
gentcole
lector.
oꝛqren
licteclten⸗
uetiipoe⸗
ebenrd
Hisemete
ſipcnerepe
feltionetuer
jrttione cdi⸗
ſbusreſurg
Cliditas.n
eſanie ſunt
ſali deaiale
resacagen
enſeſackee
wanäoſinze
fübencicrih
Nicercnusn
Ceoponrein
Ngleitm
onuſnri
Non tur te
ſſcoponbuscl
hoee ründ
Glugsad
hesliregctie
Meptine is
Choselec
ſhaglttate
cio itnette
Phleterarg.i
nnfguntes
Ureäſdedodege
nesſiſcoppori
ſnlſtione oi,
ſnisdienne
znz
GBnauslitani⸗

Ndbanitare
ineh
Noeinsiet
Menetiacel
Etuncinſöe
Ntibiliarpen
ſetientinae
mamgrati
nenpar
ffgkinsa
tnrsnin
ldegen

6

4
Mr
mi
MMhid
Min
We⸗
Wrci
Wmancann
E nid
mmgi
.Cotien
mdrnn
Wrinewen⸗
galln

eALDNRLZE

ee N „
s daorn N

Gee ſengtlt .
Pcirvarſnell
aene d N
e 'N.
Wtruabons
s ln
Mchedouos
1 1
Nainc.
iasincoor
NNu ſ Nun
röduni
iNweN
IN ,fIN
KLN SK
ne
7 * 4

m1 ON
CMRN& 0 4
l
comom 4
ſpendeni
* ench
* . .
eW.
Ard N inn
. A11

calidit 6. frigi dita? humi itas.ſiccitas:eſt edꝛꝛu
ptibile.qꝛ cãnt is cõpoſito mutuaʒ actionẽ ⁊ paſſio
nẽ ̊ tales quali ates in coꝛpoꝛibꝰ nõ reſurgẽt: Itẽ
Fſ̃ᷣm. Aug.2 doci.cꝰ.ii. Matura coꝛꝑuʒ elecroꝝĩ re
ſrectiong fiet cõueniẽs celo ſed natura locati ñ põt
fieri cõuẽniẽs loco niſi fiat ↄformis eidẽ cũ̊ pſʒ do
ctriaʒphi pꝰ celi mundi. Celũ fit eleuatũ ſi pẽʒ orie
tatẽ ſegt᷑.ꝙ pꝛedcẽ.ꝗA.q̃litates cũ ſint ↄrie nõ ert ſal
tẽ in coꝛpoꝛibus electoꝝ.¶ Cõtra vbi eſt effcũs ⁊ cã

ſed coloꝛ cũ ſit de nũero ſcòaꝝ qualitatũ cat ex q̃ttu ꝰ

oꝛ q̃litatibꝰpꝛimis.vñ exeeſſus frigiditatis cãt al⸗
bedinẽ:exceſſus coloꝛis nigredinẽ ſed coꝛpoꝛa reſ/⸗

gent coloꝛata ſicut expꝛeſſe dicit.Aug.de coꝛpibuf

⸗*

electoꝝ. ꝛ2V. de.ci. c'. i9. ſeqtur ꝙ reſurgent cũ q̃t
tuoꝛ iratibnspmis ii⸗ phi. ⁰.de gna. 4. ſ. upꝛa
dicte q̃litates ſunt pꝛime ꝗlitates tangibiliũ.ſʒ coꝛ
pus xpᷣi poſt fſurrectionẽ fuit tangibile.vñ luc.24.
habetur ꝙ dicit diſcipulus. Palpate ? videte.qꝛ
ſpũs carnẽ ⁊ oſſa nõ hʒ.ſicut me videtis hr̃e.& cũ ñ
ſit ponere poſteriꝰ ſiue pꝛius in coꝛpoꝛc xpᷣi poſt reſ

o rectionẽ fuerunt.ꝗ: qualitates pꝛimeg a ſili in reſ

rectione cõi erunt coꝛpoꝛibꝰ alioꝝ.( R ꝙ in coꝛpo
ribus reſurgentiũ tã electoꝝ qᷓ; repꝛoboꝛum erunt
caliditas.frigiditas hnmiditas.⁊ ſiccitas ſᷣʒ ꝙ ne

ceſſarie ſunt ad hũanã cõplexionem. dicit.n. Aui.

io.li.de aĩalibus.c.de cõplexione insli.ꝙ cõplexio
eſt res accigens ex gqriaruʒ qualitarum operatone
certũ eſt aſ ꝙ coꝛpoꝛa reſ̃gent cõplexionata. Pꝛe
terea nã oſſiuʒ eſt ꝙ masis ſint ficca q;ᷓ natura car⸗
niũ hũidioꝛ qᷓ;ᷓ natura oſſiuʒ:⁊ nã coꝛdis calidioꝛ qᷓ;
nã cerebꝛi:⁊ nã cerebri hũidioꝛ.g̊ nã mẽbꝛoꝝʒ exigit
ꝙ coꝛpoꝛa reſurgant in qlitatibꝰ ſupꝛadictis.nõ tñ
