rũ ſunt baptiʒati. Et quos baptiʒauit Jo. itex ſüt
baptiʒati.¶ Itẽ Augꝰ.ꝰ.liꝰ.de baptiſino ↄtra do
ltiſtas.longe añ mediũ. Vñs Jeſus xpᷣs tali ba/
ptiſmo mũdat eccliaʒ quo accepto nullũ alterũ re
quirat.Jo.aũt tali baptiſmo pᷣtingebat quo acce-
pto eẽt etiã bap dnicuʒ neceſſariũ..Rñndleo cuʒ
baptiſmus Jo.eſſet quedã pᷣparatio aà bap xp̃i.
ſicut ad medicinã ſanatiuã.ideo ſicut acceptapꝛ
paratiõe nihilominus eſt infirmo neceſſaxia me/
dicia.ſic illis ꝗ baptiſmũ Jo.ſuſceꝑant neeeſſaria

eraat baptiſmi xp̃ᷣi ſuſceptio.ſicut bnñ ondũt auctoꝛi
tates allegate ad hanc partẽ.Ad pm in opp dõ.

wꝙ illa fuit opinio męr̃i qͥ mõ ↄmunit᷑ nõ tenet᷑.nec
facit ꝓ illa opiniõe illð qð hẽtur actuuʒ.g. Pe
trus ⁊ Joannes nõ baptiʒzauerũt illos ꝗ ĩ ſamaria
recepꝑant vbũ dei.ſʒ tmimodo iponebant manus
ſuꝑ illos ⁊ accipiebãt ſpm̃ ſcm̃.quia illi baptiʒati
erãt a Philippo in noie Jeſu xpᷣi vt pʒ textũ ibxłẽ
expᷣſſe aũt inuenit᷑ actuũ i9ꝰ.ꝙ baptiʒatos baptiſ/
mo Jo. Paul baptiʒzauit bapꝰ xpᷣiAdꝛm dð. ꝙ;
maioꝛ nõ eſt vera de eis q̃ in ſacro itasnexa ſunt
ꝙ neutrũ ſinc alio cõicante poſſit effectũ hꝛe ſacr̃i
ſic aũt ſe hñt in baptiſmo ablutio ⁊ foꝛma vboꝝ.
vñ ſi hodie aliꝗs abluerit pueꝝ ⁊ die craſtina di/
ceret foꝛmã vboꝝ nõ eſſetpuer baptiʒatꝰ.niſi ite/
raretur ablutio. A k nech
. Pqa ittora m Alig adremedium
c Irca litten maf ſunt. vt ↄiugiuʒ
að nõẽ ſic intelligendũ.qꝙ ibi nõ ↄferatur
gra.ſʒ qꝛ gra q̃ ibi ↄfert᷑ pᷣncipalius oꝛdinat᷑ ad pꝛe
ſeruandũ a pccõ futuro q; ad purgandũ a pccõ iaʒ
cõmiſſo.Ex ipſius moꝛte ⁊ paſſiõe virtutẽ ſoꝛtita
ſunt.h̊ expoſituʒ eſt in qõnibus.Intemoue gr̃e ſa
cramẽta pꝛimũ eſt.huiꝰ reddita eſtrõ in qõnibus
Ali qui ſpeʒ nõ ipoſuerũt ⁊ cctera.t hec fuit opi
nio magfi q̊ modo cõmuniter nõ tene᷑. Motiuũ
aũt magr̃i ad ̊ ponendũ fuit q: . Wprizabat in

.5 * ⁹ 4
Di. à Arti.
nole venturi. vt dit mag hui di. ca. vltio. Et lutionẽ ; aqua. baptiſe magis ẽ ablutio ĩ aq . Buynm
als wenplteite aptizabarin noĩe Jeſu xpi. q aqua haes de integritate baptomi tria ſüt ſeſe
— i1 fcccilicet materia. ? foꝛma vbox. ⁊ aliqualłs vnio ſontet
* (Di. u). iiſton ad quas ↄcurrit intenti⸗ boptiſeni. matcrid „ . cknr
. N — ai, Je E c̃. Suo duplex eſt. ſ. remota que eſt aqua.? ppinqua. ſ. ab eo— lnd⸗
XY Oſt hoc videndum e* Raoan aqua. qꝛ aqua non ſignincat nec cãt ĩterio dnn
teerminauit magiſter de ſacramẽtis in r ablutionẽ niſim ꝙ eſt abluens.⁊ q; dere arti ſepsi
EIgenerali ? de circunciſione in ſpeciali ficiali cõuenientiꝰ pꝛedicat᷑ materia ꝓpinqua qs koctun
e7 de quibuſdam pꝛeambulis adſacra- remora“ baptiſmus eſt quaſi ꝗd artiſciatu. ideo üdö⸗
3 menta no.l.hio determinat de ſacramentis no. ↄuenienaius deq baptiſmus eſt ablutkh ¹ aqua zenlac
l.in ſpali. Er diuiduur mn varten Aein eter ꝓꝙpbaptiſmus ſit aqua abluens Ad p'm in oppꝰ?. ne
minat de baptiſmoſſ:ꝰde confimatione.di. 7. dð ꝙ uis dici poſſit ꝙ baptiſm s ſit aqua ſancti 2 .
ibi. Nunc de ſacro confirmationis 5ͤ“ de ſacram ficans tũ conueniẽtius dꝛ ablutio in aqua roe iam 4)
to euchariſtie di. S ibi. Poſt ſacrm. ¶ de ſacro dicta.¶ Ad ? dðep ᷣm Phi. ꝛ. phi. Matura arti
penitentie di. i4 ibi. Poſt hec depenitetia ſ5 ficiatoꝝ eſt ex ꝑte materie.⸗ eneniender d. le⸗ nte
de ſacr̃o vncionis extreme di. 25 ibi. Pꝛeter iſ ctus ? lignũ.ſtatua eſt es ⁊ a ſmmili aliquo mõ cum ſſ
afaſal6 de ſacro oꝛdinis di.24 ibi. Huũc ad ↄſide-,/ baptiſmꝰ ſit quid artiſicłatũ põt eius materia pꝛe
trationẽ¶ 7. de ſacro mateimonij. di. ꝛ6 ibi. Ccuz diicari de eo¶ Ad ʒ dð. ꝙnon eſt ſile. qꝛ ſpes pa- ind
Alia ſacra.¶ ꝛima diuidit᷑ iu quattuoꝛ.(ꝛumo nis ? vini imediate repſtantrem manentẽ qnaʒ erti
determinat de baptiſmo quantũ ad ipᷣm ſacis ſe ctinent. ſ. ſpẽs panis.coꝛpus xpᷣi.⁊ ſpẽs vini ſan i
cundũ ſe *. quantũ ad ſuſcipiẽteʒ. di. ſequẽti ibi guineʒ. oꝛpus aũt vpi vel ſanguis nõ eſt actio Vr an⸗
Dicendũ eſt ̊sͤ quantũ ad miniſtros di. ibi paſſiol De baptiſmus repntat aĩe interioꝛẽ ablu atnf
Poſt hocſciendn. ¶ quantũ ad vſum baptizan tionẽeqᷓ; eſt aie paſſioꝗqᷓ expꝛeſſius repñtaturꝑ coꝛ
di. di. & ibi. MHunc dousliccat ve- Krima in F7. poꝛis ablutionẽ qᷓ; ꝑ aquã abluentem. . . un
WKainbis liniri/⸗ r baptiſimi ſorma ibi d Ecũudo queritul arablutio acri iiin
quod eſt 46. de in titutione ibi. De inſtitutione na vel paſſiua. Et v· ꝙ actiua.effectus.n. ſang .
. de materia ibi. Celebꝛatur aũt¶ .de bap/ elligceſt ais mundare.⸗ H̊ eſt agere. Sed iterius nugin
tiʒz andi vſu ibi. De imerſione.¶. de euacuatio/ agere magis repñtat ꝑ exterioꝛẽ ablutionẽ actiuã 4 .
ne circũciſionis ibi. Solet. Ho. de cã inſtitutiöõis ä inen
* pvpoapptiſmi. ibi. Cauſa voI iſtarũ diuidituripar qebaſſeua. tẽ paſſio inqtũ Nyſſion dil efficit. H inn
tes tres. ¶ſoꝛimo determinat de foꝛma baptiſ· perxterioꝛceiblutionè q eſt baptiſmus efficit ſancti 4 dau
migquãtum ad omne tẽpus.412˙. de foꝛma baptiſ tas iu aia. ̊O baptiſmus nõ eſt ipᷣa ablutio paſſiua. *° Wnd
mi ꝓ tpe pꝛimitine ecclie tm ibi. Legitur tũgʒzꝰᷣi/ ſcd actiua. Itẽ ꝗcquid eſt cã cae.eſt cã cati.ſed abdb J nn
cidenter mouet? ſoluit quedã dubia circa fomã lutisactina eſt c ablutiõis paſſiue. qa ſicut dicit Kn
verbox. ibi. Hic queritur. Olla pars que incipit auctoꝛ. 6. pᷣncipioꝛuʒ. Palſſio eſt effectus illatõc; ein
De inſtitutione. dinidit᷑ in. ?. Pꝛimo derermiat actiõis:g̊ ca eſt interioꝛis ablutionis mediate v N
de inſtitutione baptiſini 'm opinionẽ alienam. imediafe. Sʒ ſine ſic ſiue ſic ſacrʒ E. (Kötra ablu⸗ gin
z ᷣm opinionẽ pꝛopꝛiã ibi. Si vo q̃retur. tieo ſñi hẽt rõnè᷑ ſacri niſ inquatũ p eã catur ? ſigniſ an
= Arca hanc di. querendũ eſtpᷣncipa/ . catur ablutio interioꝛ. qð ei nõ cõuenit niñ inqu 6oi⸗
co BNE ſixer de anqa; Ciino ti eſt in abluto eſt paſmio. Kablutionidan cõuenit . .(cdd
dpe batpſmi quiditate Iꝑꝰ de eius foꝛma. rõ baptiſmni niſi inquatũ eſt paſſio.(ſRndeo qa Wire
¶ ʒH de materia. ¶ 4de vnitate ¶ de inſtitutöe lutio exterioꝛ inquat eſt in abluto eſtpaſſio. inq; ler
¶ Circa pi queruntur tria ¶ Mꝛimo vtrů baptiſ tu eſt ab abluẽte eſt actio.ſʒ.n. Pbi. phi. Aee waia
uais ſit ablutio in aqua.¶ ?æcÜ vtꝝ ſit ablutio actina æ paſſio radicant᷑ i vno motu. ſupaddũt relon endi
vel paſſiua.¶ vtv ſint coueniẽtes baptiſmi dit diuerſas. ſ.paſſio relationeʒ ad ilind in quo eſt nifen
Kinitionne,,. actio relationem ad illud a quo illud eſt. Dimili cpaltute
d (Arrticinus pꝛimus. modo dico de interioꝛi ablutione. Eſt enim. paſ- ichticn
èü ſio inquãtũ eſt in alg aucabuke⸗ aigeeltgeti ſendr
†πb aſten T& q baptiſmus abluente. repñtat exterioꝛ ablutio intũ ẽ ctio iaßnnah
KRunoo ſtendo dn Aablus iterioꝛẽ inq; tũ ẽ actio iterioiſ.⁊ ablutio exterioꝛi. Mepcf
in aqua. quia ablutio in aqua nonẽ aã Sti eſtpaſſio interioꝛc inq;tũ eſt paſſio interioꝛis ſtn
Eſed ſicut dicit huꝰ 2. iꝰ de ſacra. pte 6. Sablutiõis tam actiue q; paſſiue ablutio exteriͤ: umet
cCc. 2⁰. Baptiſmus eſt aqua diluendis cri eſt ſignũ ⁊ etiã cã. ablutio.n. interioꝛ non tm inq;/ D
minibus ſcificata ꝑ verbũ dei. baptiſmus nõ eſt tũ eſi paſſio.ſʒ etiã inq;tũ eſt actio ꝑ ſacrm cata c. lintffn
vblutio in aqua·¶ Item totũ non eſi ſua ꝑs.ſed ba ⁊iõ ſacrim baptiſmi non tm̃ dicit ipam ablutionẽ Suannen
ptiſinus eſt totũ ad ablutionẽ ⁊ vbũ.qꝛ ð eſffentia erxterioꝛẽ inq;tũ eſt paſſio nec tiñ in q;tů eſt actio. Cne inar
baptiſmi non eſt tm ablutio.ſʒ etiã verbũ.g̊ bap ſed cõpꝛehendit rõeʒ vtrãqʒ.q;uis imediatiusrc Urrphin
. tiſmus non eſt ablutio inaauagi tſpes nanis 7⁹° ſpiciat baptizatũ rõe ablutiòis paſſiue ; detiue. egnpſen
vini ſunt igſum ſaerm enchariſfie non vſus egrꝗ. 4 pm in opp'n dð. ꝙ effectus ablutiois exterio iiſſnfe
N ga ſimili baptiſmus eſt aqua non vſi Peiusſg ris eſt nõ tin interioꝛ ablutio actiua.ſed etiã paſſi tinon
— trariũ dicit męr in lr̃a huius di. c.pꝰ. Item effectꝰ ua. 1 magis ꝗa aiam abluere oꝛdinatur ad ipaʒ eſ- äireni
baptiſii eſt interioꝛ aie ablutio. Sʒ ablutio co- ſe allutã. Cid ꝛm dõ ꝙ q;uis paſſio inq;tũ paſſio fonniſis
poꝛis exterig: expꝛeſſius repñtat interioꝛẽ aie a- nihit efficiat.tñ inq;tũ p paſſonc actio applicatur ſninar⸗
0
. — * . 1
. „
. Z
„
£D α
.£ „D
—.
* 2£

dlntigig
Amidniaſi
ignas vi
mi mateni
Minqua a 4P
ner cit iterio
ig dere am
u wingna i,
nemi, iceo
Sſitaqnaſanen
mnaqnardeinn
bi. Wuramm
cnienter dil⸗
Aliquomoanm
usmaterupe
ſie. geſpisn⸗
manente an⸗
aſches viniſn
Mcactied
tididers
Srirrp
—
Kablnod
nin efehsn.
. ed tmns
uunone getini
laplurioacrind
iefin,
Gefiar ſncn
Nridnlinz ⸗
in
Wsndden
Kde,
cnENRN
nen wo
ni⸗ tpmſio 1
Ni;ehi
Sountittſe
lain an ef⸗
udct. nl
„Ekenmm,l.
nrihiicn
DDondo
R n
Nnrhuh⸗

notnend

.,.

6S
—
—
=
S —
—
—

ne qua ſuntartificialia pᷣncipalioꝛ vꝛ foꝛma q; ma

„ . “
.*
g WD .
ertia
„ ——,j —-——

ad paſſuʒ. ne qna appſicatiõe nõ ſequeret᷑ effectꝰ
ↄueniipaſfioni eſſe cam effectus.⁊ ſic dicimus ꝙ;
motus inq;tũ ect in mobili calefacit ipᷣm.⁊ tñ inq;
tũ eſt in mobili aſſio eſt. ⁊ aliqualꝰ modo ſimili

9 .
.

. —
ſignũ.illud.n.qð eſt circulus nõ eſt in gne relatõis
hic aũt diffinit᷑ bapꝰ ſᷣm id qð łᷣ. Ald ʒm dð ꝙ ſi in
illa diffinitione expᷣmeret᷑ rõ cauſadi eſſʒ ꝑfectioꝛ
quã tñ nõ expᷣſſit.quia cõis opinio ẽ ꝙ ſacr̃a no.il.

ablutio exteriꝛ paſſiua ca eſt ablutisis interioꝛis ? efficiũt quod figurant ¶Ad 4 dð ꝙ ibi non loꝗ

nõ tm paſſiue ſed etiam actiue.’Ad ʒ'n dð̊. ꝙ nõ.

nõ plus aliquid ↄcludit niſi ꝙ in rõe baptiſmi iclu

dit᷑ actiua ablutio.⁊ B; verũ eſt ld arm ad ꝑtem

aliã dõ qe hoc nõ cõcluditur ꝙ ablutiqꝗ non hẽat

wem ſacri inq;tũ paſſio cſt.ſed ꝙ ſine illa nõ eſſet

ſacramentum ⁊ hoc eſt verum.

orif vtxæ ſint ↄuenientes
Ertio querit vptiſmi diffinitoel
Et vr ꝙ non. iin diffinitiõe.n.quam ponit
magr.ſ.ꝙ baptiſiſas eſt ablutio coꝛpoꝛis exteri/
oꝛ fcãa ſub foꝛma vboꝝ pᷣcripta.id qð ẽ materiale
in bap ponit᷑ in recto.⁊ illud qð cẽ ibi foꝛmale po
nitur i obliquo.qð vꝛ incõueniẽs.cũ foꝛma ſit pᷣn
cipalioꝛ q; materia. Ntẽ ſacrm eſt in gne relatois

ſnignũ.ſignũ.n. relatiue di ad ſignatũ. ſz diffinitio

nõ eſt ↄueniẽs iĩ qua nõ ponit᷑ genus rei.cũ i pdi/
cta diffinitiõe nõ põit᷑ relatio icõueniẽs diffinitio
vꝛ ¶ Item in illa que ponit᷑.A.li.de ar. fidei q̃ eſt

baptiſmus eſtablutio aque ꝑinuocationẽ trinita⸗

tis ſciſicate.pcci ablutionẽ ſigniſicans nõ expꝛimi

tur rõcandi que tñ eſt eſſentialioꝛ bap q; rõ ſigni

ſicandi. Itẽ in quacũq; aqua põt celebꝛari baptii
mus.j̊ male dẽ ablutio aque ſciñcate. da non oĩis

aqua eſt ſciſicata ¶ Item materia remota nõ pᷣdi-

catur de auiſiciato q;uis. bn dicat. ſtatua ẽ es.
nõ tñ dici põt. ſtataa eſt materia pᷣma cuiu tñ ẽ
tia manet in ere.̊ diffinitio Hu.quã honit.ꝛꝰliꝰ.

de ſacris ꝑte .c.⁊.que ſuperius poſita eſt pma
qõe huins di. incõueniẽs eſt. qa i ea dẽ bapziſmꝰ

eſt aq eſt materia eiꝰ remota. ſzndeo ꝙ pdicte
diffinitiões ſunt cõueniẽtes eo mõ quo baptiſmo

duenit diffiniri. 7 differut. 3. pᷣdcẽ dſfinitiões in B

ꝙ diffinitio magri dat ꝑ materiã pximaʒ que eſt

ablutio coꝛpis exterioꝛ.⁊ ꝑ fo:maʒ que tangit in B

qð dꝛ. Sub foꝛma verboꝝ p̃ſcripta ⁊ ꝑ efficientẽ
que dat intelligi in h̊ qd dꝛ. Facta.diffinitio aũt ſũ

pta de 4·. li.de articulis fidei dat᷑ ꝑ materiã pꝛo-

ximã cũ dẽ. Ablutio.⁊ remotã.cũ d.lque.⁊ ꝑ foꝛ

ni cñ.dꝛ. Per inuocationẽtrinitatis ſciſicate.⁊
finẽ n pucipalẽ cũ dẽ. Pcci ablutionẽ ſigniſicãs pᷣin

cipalius.n.oꝛdinat᷑ baptiſmus ad purgandum q;
ad ſiguſficandũ. diffinitõ aũt dat᷑ ꝑ materiã remo
tã cũ dẽ. Baptiſmus eſt aqua.⁊ ꝑ ſinẽ rũ dẽ. Diluẽ
dis crimmibus.⁊ ꝑ foꝛmãa cuʒ dẽ. Sanctificata p

vbũ.ꝛ⁊p efficiẽs cũ dẽ. Dei. Oð aũt dirxi iſtas diffi

tiões eſſe ↄuenientss intelligi ðbẽt iᷣm exigentiã

materie. q: nõ inuenirent in qualibet iſtaru pᷣciſe
cõditiones ille q requirerent ad potiſſimã diffini

tionẽ ſm artẽ Phi.ꝛ poſterioꝛuʒi¶ Ad pin dð. ꝙ
qᷓ;uis in naturalibus foꝛma ſit pᷣncipalioꝛ qᷓ; ma⸗
teria.in artiſicialibus tñ eſt econnerſo.ſm ꝙ; vꝛ ſẽ
tire Phi. phi. Sed qꝛ in artificialibus ſub rõ

teria¶ Poteſt dici aliter ad ari ꝙ i pdcã diffinitõ
ne foꝛma ponit᷑ in obliquo ad ſignifſi cands e & p
modũ dꝛe que iponit᷑ a foꝛma.Si.n. diceremꝰ hõ
eſt animal pns aiam intellectiuã ſigniſicaremꝰꝙ
hõ eſt animal rõnale.¶ Ed: dð.ꝙ q;uis ſianum
ſub rõe qua ſignũ ſit in grerelationis nõ tñ id qðẽ

agqua vtus ſancriſicandi.¶

trinitatis in actu baptizandi Ad ym dõ ꝙ illa p
dicatio Baptiſmus eſt aqua noò eſt pᷣdicatio ꝑ eſſẽ
tiã.ſed ꝑ cãm.maioꝛ añt argu.intellecta eſt de p:
dicasõe pꝑ eſſentiã. de artificiato aũt pᷣdicari põt
pᷣdicatiõe cali materia remota q;uis nõ remotiſſi
ma que eſt materia pꝛima.dici.n.poteſt de ſtatua
aurea que eſt argentũ viuũ coagulatũ ex vi ſulfu⸗
ris mundi optimi ruboꝛe clari hntis vim igneita
tis ſimplicis nõ vrentis.hec.n. eſt matia auri vt
habetur 4 methaurox.a ex cõſequenti eſt mate-
ria ſtatue anree quãuis remog.

tur niſi ð ſciſicatiõe q̃ ↄuenit Rinuocationez

.Wrticulus f ecundus.

GOnſeaneonter duerif de ꝛ °pn
Onſequenter ent de r en
hoc querũtur.ʒ? ¶ Pꝛimo vtrũ me/⸗
diantibus verbis ſit vᷣtus ſanctiſicã-
Mai in aqua Q: vtrũ oꝛdinatio ad ſan-
ctiſicadũ ſit foꝛma baptiſmizʒo vtæ
in his verbis.Ego baptizo te in noĩe pꝛis. filij.

o ſpũs ſancti. .ita ↄſiſtat foꝛma baptiſmi pᷣciſe ꝙn
liccat. aliquid ſubtrahere. vel addere ſeu per quẽ

ouq; modum alium inimutare.

(IBSenAAG& &a deo medi
is non ſit vᷣtus ſanctificandi in aqua. ni/
dil. n. recipit virtutẽ mediante aliquo a quo non
patit᷑.ꝗa reciꝑe eſt quoddã pati. Sed aqna nullo
mõ patitur a vbis.ꝭ̊ mediantibus vbis non eſt in
Itẽ ſi vtus ſanctiſicãdi
ſit in aqua mediantibus vbis.q̊ eſſet aut tanquaʒ
mediũ remotũ.aut tanq; ꝓximuʒ. Non pᷣmo mõ.
quia ſi verbaeſſent medinm remotuʒ opoꝛteret

dare inter vba ⁊ aquã mediũ pꝛoximũ mediante
quo deriuaret pᷣdcã vtus ad aquã. qð nõ videmꝰ

Mec ꝛ2 modo.qꝛ mediñn pꝛoximũ tangit extremũ
Vba aut tangunt aquã.q nulio modo eſt vtus ſqꝗn-

ctificandi in aqua mediantibus vbisItem qua

to agens eſt pᷣncipalius tanto opatun imediatius.
qð pʒ qꝛ deus qui eſt agens pᷣncipaliſſimmũ imedia

tiſſime opatur in oĩ effectu. Ocd pᷣncipalius ages
in ſciſicando ſunt vba q; ablutio. imediatiſſune
opantur circa baptizatũ, non & mediante ablutiõe

quod verũ nõ eſſet ſi in ablutiõc cſſet vtus ſciñcã
di a deo mediantibus vbis. (Cotra Aug? ol. S0.

ſup ↄo. vltra mediũ.⁊ recitat magr̃ huiꝰ di. ca. pꝰ

Et Granus. pᷣma.q.pꝰ*. Detrabe. Unde iſta tãta
Virtus aque vt coꝛpus tangat ⁊ coꝛ abluat.niſi fa

ceiente verbo. ꝑp vbuz eſt vtus ſciſicandi in aqua.

¶ Vrem Huꝰ pᷣ li.de ſacra.pte..c.ꝛ. Acccdit v/
buz ſciſicans ad elementũ ⁊ fit ſacrm. &t parũ añ
eodẽ.c.dicit ꝙ ſactiim hʒ vtutẽ ſciſicandi ex appo
ſita vbi vel ſigni bnñdictione. per v bũ ſciſicat
aqua.⁊ vim hẽt ſe neriiczdinas ꝙ qn aligs
motoꝛad aliquẽ effectũ adhibet inſtrᷣm ↄſtitutuʒ
ex duabus naturis diuerſis quaæ vna pꝛopinqui
oꝛ eſt motoꝛi maioꝛẽ hñs aptitudisẽ naturalem

P 2

— . . 7

ad effecrũ illũ pducendũ mediante ula vᷣns mo⸗
toꝛis deriuat᷑ ad Rartẽ aliaʒ. ? eſt pᷣncipalioꝛ i can
do effectũ q; alia. Sic aũt eſt in ꝓpꝛio.ſacr̃j.n.ba
ptiſmi ↄſtituit ex ablutiõe in aqua ⁊ vbis queſunt
diuerſe nature. ſunt vba in repntando ꝓpingo/⸗

ra deo qui eſt pᷣncipalis motoꝛ ; ipᷣa ablutõ. quia
expᷣſſius repñtat deũ ſcificantẽ ⁊ aie ſciſicationenm·

q; ipa exterioꝛ ablutio.ſi.n.nũq; fuiſſet ſacr̃m bap
tiſmi inſtitutũ.tñ inuocatio trinitatis eſſet aliqua

„ —

lis diſpoſitio.quis nõ permodũ ſacri ad ſcijcatö

nẽ illiꝰ ꝓ quo inuocaret᷑.qð nõ ſic põt dici de ablu
tione. Et iõ vtus dei qui motoꝛ eſtpᷣncipalis in ſã
ctiſicando imediatius 1 pᷣncipalius attingit vᷣba.
æ mediantibus vbis ipᷣam exterioꝛẽ coꝛpoꝛis ab/
lutionẽ.⁊ ſunt vba pᷣncipalioꝛa inſciſicando q; ipa

exterioꝛ ablutio.q;uis ſine ea nullũ poſſent hᷣe ·

modũ ſacri ſcificatiõis effegũ.(d pni oppꝰ dðᷣ

ꝙ ſm illos qui ponũt in ſacro vtutẽ ꝑ quã efficiunt

in aĩa aliquã diſpoſitionẽ ad grazʒ poſſet dici ꝙ

tendendo nomen paſſionis ad onmmẽ receptionę.
aqua patitur a deo mediantibus vbis. Seðʒ aüt
aliã opinionẽ non opoꝛtet dicere ꝙ aqua aliquid
recipiat.ſicut nec nunm aliꝗd recidit cuʒ ſtatuit᷑
pꝛcciũ.¶ Ad ꝛm dðᷣ. ꝙ vba ſm aliqnos non ſũt me

Arti.

ila rone qua ſunt baptiſnſacrʒ · ⸗ nomode
oꝛdinatio ad ſanctiſicandũ non eſt eſſ. foꝛ
ma baptiſmi ſed accidentatl.accidit.n. ablutioni

verbis ꝙ olinẽtur ad ſanctiſicandũ: ſꝛꝰ modo
dð ꝙ ſi accipiat᷑ foꝛma pꝛo ꝑte pᷣncipalioꝛi totius

integralis.ſᷣm quẽ modũ di tectum eſſe foꝛma do

inus.ſic iſta vba.Ego baptiʒo te ⁊c.ſunt foꝛma ſa

cramenti baptiſmi. ꝗa cũ integrat᷑ ex ablutiõe ?⁊ v½
bis.vba ſunt pars pᷣncipalioꝛ q; ablutiqot vide⸗-⸗

ri põt in qdne pᷣcedenti. Si aũt accipiat᷑ foꝛma q
eo qð pᷣmo reſultat ex vnionc ꝑtiũ integrãtiũ ſᷣm

quẽ modũ dicimus eſſe foꝛmã domus id qð pᷣmo
reſultat ex oꝛdiata cõiũctione fundamẽti parietis
⁊ tecti. ſic vᷣba nonſunt foꝛma ſacr̃i baptiſmi.ſed
ablutio.⁊? vᷣba materia ſunt rerctu foꝛme pᷣdicte

ſicut fundamentum paries ⁊ tectum ſunt mate
ria foꝛme domus.ſed hoc modo foꝛma baptiſmi

cõpletiua? vltia ad quã refert᷑ ſeu oꝛdiat᷑ ad ſigni

ficãdñ ẽ oꝛdiatõ ad ſigniſicãdum.ex vniõc.n.ablu

tõis ⁊ vᷣboꝝ ?⁊ vtute ĩiſtitutiõis baptiſmi reſultatdq

dam oꝛdiſatio ad ſpãleʒ ſigniſicandi modũ q̃ eſt

in cõpoſito ex ablutione ⁊ vbis ſicut in ſubiecto.q̃

q;uis accidat ablutiõi ⁊ vᷣbis inq;tũ ſunt res tales

ti eſt de eoꝝ rõe inq;tũ ſunt baptiſmi ſacr̃m.ſicut

diñ pximiũ mediãte quo vᷣtus ſeiſicãdi deriuatux

ad ablutionẽ. ſed intentio baptiʒantis que verba

. „

intentionaliter vnit ablutiõi. nec opoꝛtet ꝙ ipᷣm

mediũ ſiue ſint verba ſiue intẽtio realiter vniat᷑ o

ablutioni ad G ꝙ ipſa virtus ſanctificãdi deriuef

ad ablutionẽ. ſufficit.n. vnio inrentionalis ¶¶ A

zm dð ꝙ maioꝛ non eſt vli vera uis vitatẽ hcat
de agente að deus qui ſicut eſt agens pm itaẽ vni
cuiq; rei imediatiſſimũ 48 elpot dici ꝙ nõ ſequi

tur ꝙ ſi vba nõ opantur incdiate diſpoſitionem
ad ſanctiſicandũ ꝙ nõ oꝑent᷑ mediãte ablutione.
deus. n. ĩmediate oꝑatur in oĩ actione.x tñ in mil
tis opationibus opatur creatnramediante.
Ecundo queritu achdianeri

—EE IEI E aâ/1 tio ad ſancti
ficandũ ſit foꝛma baptiſmi. Et vi ꝙ non.

Itẽ foꝛmaplus hẽt de cſſe qᷓ; materia. Sʒ oꝛdia
tio ad ſanctificandũ cũ ſit relatio minus hẽt ð eſſe

blinio 7 vba. änõ eſt baptiſmi foꝛma tem

vnius ſacfi nen eſt niſi vna foꝛma.qa vnitas rei

ee ꝑ foꝛmã. Sed oꝛdinatio in vbis ad ſciſicanduʒ
alia eſt ab a que eſt in ablutionc. oꝛdinatio ad

qʒuis iſti voci que eſt.panis.accidat ſigniſicatio.
tñ eſ de eius rõne inq;tũ ſacrſm eſt nomen.de rõe
eni nois eſt ſigniſicatio.nõ accipitur aũt hic oꝛdia
tio ꝓ oꝛdinitis actiõe.nec ꝓ oꝛdinati paſſione.ſʒ

pꝓ virtite qua baptiſimꝰ diſpoſitiue ſactiſicat ſeu

ꝓ eins oꝛdinatione as ſanctiſcandũ Ad pmn in
oven qpz ſolo ex dictis in qõe d ? d ꝙ ma
ioꝛ non cſt in de foꝛma artiſicialiũ.plus
aux q; eius figuraꝑ qu eſt ſtatua Ad ʒ dõ oſi

cut ad integritatẽ materie baptiſmi requirũtur v

pg ⁊ lutio. ita ad integritatẽ foꝛme requiruntur

ile duc oꝛdinatiões ꝑ intẽtionẽ vnite

dici ꝙ vna oalinat᷑ ad aliã. 1 iõ ex illis põt conſti

tui vna foꝛma ſic videmus.ꝙ iõpi ⁊ mi ſunt vnũ
gñationis pᷣncipiũ.ꝗa illud qð eſt ex pte mr̃is oꝛdi

natur ad illud qð exꝑte pꝛis. ¶Ad ar ad ꝑtẽ aliaʒ

Aꝗ: vni ſacri nõ eſt niſi vna foꝛma.ſʒ vba ſunt foꝛ
ma baptiſmi.nõ gᷓ eſt oꝛdiatio ad ſanctificandum

fanctiſicaandũ non eſt ſacri foꝛma.quare cũ nõ ſit
rõ quare vna pᷣdictaxꝝ oꝛdinationi magis ſit fo

ma ſacr̃i q;ᷓ alia opoꝛteret ꝙ ille due eẽnt foꝛme.?-⸗

ſic baptiſmi eſſet duplex foꝛmai ontra oĩs foꝛ⸗

ma ſine natunalis ſiue artiſicialis eſt in ſa mate
5D verba nõ ſunt in ablutiõe nec econuerſo.

ria

neutrũ eſt alterius foꝛma. Sed nõ eſt dare aliund

qð poſſit hĩe rõeʒ foꝛme niſi oꝛdiatio ad ſcificadũ
̊talis oꝛdinatioeſt baptiſmi foꝛina.¶tẽ ſic vꝛ ſe

hꝛe in ſacr̃o baptiſmi oꝛdinatò ad ſciſicandũ ſicut

in dcõne oꝛdinatioad ſiguiſicandũ. Sed oꝛdina/

tio ad ſigeicandum eſt dcõis foꝛma.⁊ vox eius
materia. ſil in ſacro baptiſmi oꝛdinatio ad ſan-

ctiſicandũ eſt eius foꝛma ⁊ ablutio ⁊ vba ſuntma
teria. Rndeo ꝙ baptiſmus põt accipi ꝓ ipſa ab
jutione ⁊ vepis ſᷣm fe ⁊ ablutiõe.vł ꝓ ipᷣis⁊ ſub

gcegd ſpectatad ſigniſicandũ miniſtri ꝑſonaʒ;. licet
tẽ ſupfluũ eſt diri
d nõ intelligentẽ. Sed puer qui baop
tizatur nõ intelligit. Sap . .
monere ; pꝛo nomẽ te. Otẽ Ambꝛoſius pᷣmo li

patet quid dð ex dictis in coꝛpoꝛe queſtionis.

]AMM. . anerif vtru in his v̈bie
ncie pꝛis. filij. 1.ſ.ſ.ita cõſiſtat ſoꝛma hayp S
pt

Imi peiſe ꝙ nõ liceat aliqdſubtrahere vel ad⸗
dere ſeu per quẽcũq; alii modũ imutare.Et vi

nõ.qa baptizando pᷣncipalioꝛ eſt deus q; miniſter

ceſſariũ eſt exᷣmere miſtri ꝑſonã.re in vbopʒꝛi-

Sʒ nõ expꝛimit᷑ ipe deus ſicut nec ſie
me pſone intelligr h̊ pꝛo nomẽ ego. Oed baptiʒo

elſt vbũ pᷣme pſone. Sucitũẽ ſybtrabere h̊ pnomẽ
tem xpᷣus tradẽs diſcipulis foꝛmãà baptiſ.

ego

i

ath. vltimo nõ expꝛeſſit pſonã miniſtri. S

a foꝛma pꝛedicta ſubtrabere
gere verbaa

—s

dicta fonma licitũ eſt re

—

de ſpũñ ſcõ. c..⁊ recitat magt in lr̃a huius di. c.,)

Soſiq miniſteriũ trinitatisteneat᷑. vVna ꝑſona
tm notetur plenũ eſt ſacrẽ̃mg licitũ eſt de foꝛma pᷣ-

dicta ſubtrahere vba ſigniſicantia filin ? ſpm ſem̃

e vbũ ſcm nõ minuit virtutẽ alternis verbi

tialis foꝛ

lus. n. hz ð eẽ?

Hel põt

icti. pꝛcdictis verbislicitũ eſt addere aliqua

6Eſi
ginis
verbon
ictalt
icen!
f
henin
mnutare
fenit
beh̃
nens
nus.
gaao⸗
mine
ilise
Nonen
Penl
girt
uiſepin
rorein
ſomabe
N.Rr
poſttai
manen
cerem
nt
ignis
ſaſſa⸗
1fa.
timietd
ninept:
mdss
Ger
(Wäpc⸗
Wes
n⸗
hii
i
chech
fenit
litere
iohin
Hoſtöe,
chern
Pi
Neſſeſum
ſutunne
Uffrapnis
Nſefone.
Neſnorn
annz⸗
ln
ſdkgge
iäke
lg
ſemagi⸗
Eunnſti

Hnofnhn
ticisa.
h ablhtioni
emodo.
Udritotins
ſeſomado
tfomaſ
tet ⸗
N innng
negirüfn
msidpno
mmitipanens
bapaiſmni ſei
fomeßcicte
m ſuntmnate
mabapeiſmni
ndink adſig
vmiöc. n. abin
mireſulta
W modiet
amfſubienoi
mümtrestuis
miſacim ſar
turſignifcano.
nomen derde
riithic oedi⸗
nipione.5
ſacnfcat ſen
Apnn
1ön
nsn. hoͤel
dh“

7*

air
Wimmich

dargennhii
Dar ga i
rrſint.
minbis ibe
Cvbuthofen
Farlam he,
nir ſllan
ment E ni⸗
aschnun
mtis ni ſe
ifrſ
olngte
borbnane
simmiin
hon nnhi
ſani
ſemnng
nbiſt e
fnli

ne Gel
„7 4 7
ieticſe ſiſcn

efann ſian

y

Terua

vba fſanci. vt pote. t in honoꝛe beate Marie

vginis ⁊ Onniũ ſe AlAteinterpoſtei nõ mutat
verboꝝ ſubſtantiã.nec gS vtutem.& circa vba pꝛe
dictalicet facett interpoſitiõis mitationẽ ¶ Ieʒ
idem ſigniſuetur ꝑ genitoꝛẽ ⁊ genitũ.ſicut ꝑ pꝛeʒ
⁊ filiũ.&̊ loco pꝛis ⁊ filij licitũeſt dicere genitoꝛis
⁊ geniti licitũ eſt ̊ circa pꝛedictam foꝛmã aliquid
mutare ponẽdo vnũ verbũ ꝓ alio: Itẽ greci veꝝ

H“ tñ loco iſtoꝝ vboꝛũbaptiʒo te. dñt

pciʒet᷑ ſeruus xpi. ů licitũ eſt aliqd imutare po/
nendo vba pꝛo vbis.¶ ſtẽ de ↄſecr.di.ꝗ . Roma
nus.a quodã.dicit NHicolaus papa de baptiʒzatis
a quodã iudeo ꝙ ſi in noie trin tatis.vel tm̃ inno
mine xpᷣi baptiʒati ſunt.nõ debẽt rebaptiʒari. ꝓ
iſtis vbis pꝛis ⁊ ſfi.⁊ ſpũs ſancti.licitũ eſt poner
nomen trinitatis velxpi. ¶ Item de ↄſecra.di.4
Retulerũt.dicit qacharias papa de ſacerdote ꝗ
ꝑꝑ iperitiã latinelingue dixit. Ego baptiʒo teĩno
mine pꝛia⁊ filia? ſpũs ſancta.ꝙ ſi nõ intendebat
errorẽ introducere verũ ↄtulit baptiſmũ. licet ĩ
foꝛma baptiſmi aliqd imutare ꝑ verboꝶ coꝛruptõ
nẽ.Itẽ ſm · Phi.pᷣmo Perhier.noĩa ⁊ vba tranſ⸗
poſita idem ſigniſicant. Sed eadẽ ſignificatione
manente manet eadẽ verboꝝ virtus. licitũẽ fa
cere mutationẽ in vᷣbis pꝛedictis ea tràſponendo
Kroniſ extra de baptiſmo⁊ eius effectũ.c.pᷣmo
Si quis puerũ ter in aqua imerſerit in noĩepꝛis ⁊

ſi. 7.ſ.ſci. ⁊ non dixerit. Ego baptiʒzo tł in noĩe pa.

7 fi. ⁊.ſ.ſ.nõ eſt puer baptiʒatus. hec foꝛma bap/

tiſmi eſt deeceſſitate ſerusda. &t baptiʒote ĩno

mine pa. filij ⁊.ſ ¶ Mndeo ꝙ circa verda pᷣecã

ſex mõis põt ſieri mutatio.ſ.ſubtrabendo adden

do.interponẽdo.verbũ pꝛo verbo ponendo.vba

coꝛrũpendo.? vbatranſponẽdo.nullo pᷣdic pꝛum
modoꝛi licitũ eſt baptiʒanti facere ſcientent? vo/

luntarie mutationẽ circa verba pᷣdicta quocũq;
enĩ pᷣdictoꝝ inodoꝝ faciat baptizans mutationẽ

circa pᷣdicta verba peccat.⁊ nulli licet aliquid fa-

cere cũ pccõ. Sed quolibet pᷣdictoꝝꝛ modoꝛũ põt

ſieri taliter mutatio ꝙ non tollit ſacrf̃i virtus.⁊ ta

liter ꝙ vtus ſacri nõ remanet.¶ Quod p“ declarã
cũ eſt in ſubtractione.½&in additiõ eß/ ze in inter
poſitiõe.(¶ in vbi pꝛo verbo poſitiõe p in v⸗
coꝛruptiõe.ꝗ E. in verboꝛum tranſpoſitione.
Quãtũ ad pᷣmũ ſciendũ eſt ꝙ ſi ſubtrahit᷑ aliquid

de eſſe foꝛme nõ remanet vtus baptiſmi.Et quia

tota inta pars In noĩe pꝛis ⁊ fi.⁊.ſ.ſ.per quã expᷣmi
tir pᷣncipalis baptiʒans ſanctificat᷑ elementũ eſt
de eſſe foeme.iõ ſi de H ſubtrahat᷑ aliqd nõ rema-
net vtus vaptiſmi.In illa aũt parte foꝛme que eſt
Ego baptiʒo te ſunialiqua ꝑtinentia ad eſſentiaʒ
foꝛme.ſ.expꝛeſſio.actus baptiʒandi.⁊ ꝑſone bap/
tizate.eo ꝙ ad illa terminat᷑ baptiʒandi.actus.
Vn ſi aliqð pᷣdictoꝝ ſubtrahat᷑ nõ remãact vtus ba
ptiſmi.expᷣſſio aut miniſtri non vr eſſe de eſſentia
foꝛme qu xpᷣns tradidit in baptiſini inſtitutiõe.

qꝛ a miniſtro bapꝰ non hʒ virtutẽ.Uñ greci ꝑſonã

miniſtri nõ expꝛimũt.⁊ tñ vere baptiʒant. Sʒ au
ctoꝛitate ecclie expꝛimumꝰ in baptiʒando miſtri
yſonã ad maioꝛ⁊ expꝛeſſionẽ. Uñ ſi baptiʒen veaʒ

ex parte additi.ſi.n. addens iliud qð addit inten⸗
dat eſſe de eſſentia foꝛme voiẽs baptiʒare in alia
foꝛma qᷓ; baptiʒat ecclia tollitur virtus baptiſmi
ga ad h̊ ꝙ remaneat baptiſmi vrus requirit ba
ptiʒans intendat facere qð facit ecclia vt inferiꝰ
in.e.di.patebit. Si etiã illud qð addit᷑ eſt coꝛrup
tiuñ foꝛme nõ remanet virtꝰ baptiſmi.vt ſi poſt-
qᷓ; dictũ eſt. Et ſpiritus.ſ.addat᷑ hec determĩatio
creati vel minoꝛis q; pa.⁊fi. Si aũt addẽs nõ in-
tencut mutare ritũ vel foꝛma ecclie.⁊ illud qð ad
dit nõ eſt coꝛruptiuũ foꝛme nõ tollitur ꝑ hoc vtus
baptiſmi. VUn ſi baptiʒans terminata foꝛma q̃̊ vti
tur ecclia ſuꝑ addat iſtud. Et beata virgo adiuuet
te.vel aliꝗd cõſile.vel ſi in pᷣncipio foꝛie addat
nomẽ pꝛopꝛiũ poſt H̊ pꝛonomẽ E go.dicẽdo. Ego
Joanues baptiʒo ⁊c.nõ tollitur virtus baptiſmi.
Quãtũ ad tertiũ ſciesdũ ꝙ cuʒ actus haptiʒandi
ſit actus vnus ſi fiat interpoſitio talis que coꝛrũ/
pat vnitatẽ a ctus.⁊ maxie ſi coꝛrũpat continuita⸗
tẽ intentiõis baptiʒantis.nõ remãaet vtus baptiſ/
mi. Uñ ſibaptiʒãs poſtq; dixit.Ego baptiʒo te in
noie pꝛis.interponat vnã longã narrationẽ.vł va
dat ad faciendũ aliqð negociũ.⁊ poſtea reuertens
dicat Et filij ⁊ ſpũs ſci.nõ eſt puer baptiʒatus. Si
gũt interpoſitio ſit modica.ita.ſ.ꝙnõ diſcõtinu/
et intentionẽ baptiʒantis neq; actũ.ſᷣm vſuʒ cõeʒ
⁊ interpoſitũ nõ ſit ſoꝛme coꝛruptiuũ non ꝑꝑ h̊ ipe

ditur virtus baptiſmi. Un ſi baptiʒas poſtq; ince

nõ expmeret nõ ꝑꝑ hoc tolleret᷑ virtus baptiſmi.

ſed grauiter

rauiter peccaret. qꝛ inſtitutio ecclie obligat
baptiʒantẽ.. Quantũ ad ⁊ ſciendũ ꝙ circoſᷣ con
ſideranda ſunt duo.vnũ ex parte addentis.aliud

pit actũ tuſciat vel dicat.taceatis vel aliquod ſi-
onile.⁊ poitea ꝑficiat.nõ ꝑꝑ hoc ipedit᷑ vtus bap/
tiſmiſQuãtũ ad ꝗ'm ſciendũ ꝙ ſi accipiat᷑ vbum
pꝛo ſua materia que eſt vox.ponere verbũ ꝓ ver
bo nõ ĩpedit vtutẽ baptiſmi qꝛ.in qualibet lingua
licitũ eſt baptiʒare qʒuis male faceret latinꝰ ſi ba/
ptizaret in lingua greca.vcl hebꝛea.niſi aliquo ca
ſu iperitiã lingue latine incurriſſet.⁊ in alijs ligui/
eẽt ꝑitus. Si aũt accipiat᷑ verbũ ꝓ ſua materia?
foꝛma ſimul.vel ꝓ ſua foꝛma tm̃.cñ foꝛma verbi
ſit ſigniſicatio ponere verbũ ꝓ verbo exñnte ð eſſẽ
tia foꝛme ipedit virtutẽ baptimi.qꝗa talis muta/
tio coꝛrũpit ena Pnantn ad Sm ſcienduʒ ꝙ ſi
coꝛruptio verbox ſit talis ꝙ nõ remaneat eadem
ſignificatio nec ſᷣm inſtitutionẽ pꝛime ipoſitiõis.
nec ſ̃m accomodationẽ vſus ipedit᷑ vtus baꝑtiſ⸗
mi. Si aũt ſit talis ꝙ q;uis nõ remaneat ſigninca
tio ᷣm inſtitutionẽ ipoſitiõis pᷣme ⁊ remaneat ſ̃ʒ
accomodationẽ vſus.tũc ſi nõ fiat s coꝛruptio
ex malitia vel ex deriſione.ſʒ ꝑꝑ ipetttiaʒ illiꝰ lin
gue in qua baptiʒat.vel ꝑꝑ aliqð ipedimentũ lin/
gue.nõ pp h̊ impedit᷑ virtus baptiſmi Quantũ
ad m.ſciendũ ꝙ ſi fiat talis tranſpoſitio que mu
tet ſenſuʒ oronis quẽ hẽt ex vi oꝛdinis verboꝛuʒ
ipeditur vᷣtus baptiſmi. vt ſi dicat᷑. Ego pꝛis ⁊ fi.

bapti zo te in noie ſpns ſci.ꝗa ex vi iſtiꝰ oꝛdis vbo

rũ ſenſus eſt. Ego ꝗ ſum pꝛis ⁊ filij ⁊c.⁊ ̊ qð dico.
In noile.nõ accipit᷑ niſi reſpectu ſpũs ſci.Et ſi di⸗
catur. Ego baptiʒo in te noie pꝛis ⁊c̃.gꝗa ex vi ver
boꝝ nõ eſt ſenſus ꝙ ego baptiʒem te.ſed aliꝗd in
te ꝑ nomẽ pꝛis ⁊cc. Si aũt tranſpoſitig nõ mutat ſi
gnificationẽ oꝛonis quã hẽt ex vi oꝛAnis verbo⸗/⸗

rũ.tũc dice ꝙ ſi non fiat ex malitia.ſʒ ex ignoꝛãtia

non impeditur virtꝰ baptiſmi. Si aũt fiat ex ma
litia impeditur baptiſmi vtus ꝑꝑ defectũ intetio

nis in baptiʒzante qui foꝛmã ecchiemtendit muta

bz

6⁶

re. (id pi in opp dicendũ e ipᷣe dcus ꝗ eſt pᷣn-
cipaliter baptizans expᷣmitur cũ dꝛ. In noie pꝛis ⸗
ſilij. ſpuͦs ſci. Ald ꝛ u dðõ ꝙ Puis hocpꝛonoinen
Ego intelligat in H vbo baptiʒo.tũ ecclia oꝛdina/
uit ꝙ expᷣmeretur ad euidentius oñdendũ de ter⸗ „
minationẽ intentiõis baptizantis. vnde in eiꝰ ex
ꝛeſſiõe nõ eſt nugatio.qꝛ nõ eſtiutilis.⁊qa expſſ ũ
nõ ampliꝰ intelligr in verbo. ſicut nec naſus in ſi-
mo cũ dẽ naſus ſinus. Ad ʒm dð ꝙ nõ plus ↄclu
dit niſi ꝙ expᷣſſio miſtri nõẽ de eẽntia foꝛme quazʒ
determinat xpᷣs in baptiſmi inſtitutiõe.tñ xpᷣs ex/
5p̃ſſit ꝑſonas miniſtroꝝ in h ꝙ eis loqucbat᷑ inꝛ ꝑ-
ſona tũc tñ baptiſmũ nõ inſtituit.ſʒ pᷣcepᷣ:eis ꝙ ba
ptizarẽt ᷣm foꝛmã pus inſtitutã Ad 4 d cuʒ
dẽ ꝙ ſupfluũ eſt dirigere verba ad nõ intelligentey
dico. ꝙ non eſt verũ de vbis que nõ tm ſunt ſigni
ficatiua.ſed etiã cãtiua cuiuſmodi ſunt vᷣba in qui
bus conſiſtit foꝛma baptiſmi¶ Ad 5m dõ e illud
vbũ Ambꝛo. debet intelligiĩ cau neceſſitatis. Yt
ſi poſt noĩationẽ pr̃is moꝛeret᷑ puer anñ ſubiũctið⸗
nem filij ⁊. ſ.ſ.pie credendũ eſt ꝙ deus ſuppleret.
vnde talis dʒ in cimiterio ſepeliri.ſi aũt anqᷓ; oia
verba compierent᷑ impediret᷑ baptiʒans ita vtꝰ
plere non poſſʒ.puer iterũ eſſet baptizandus pᷣſup
oſita hac conditioue.ſi unon es baptizatus.
Ad “m. 7 Tn pʒ qd dicitõbeat ꝑ pᷣdcã in coꝛpoꝛ?
qõisAd g d. ꝙ ꝑ nomẽ pꝛis. nom̃ ſilij ſigni
ficantur ipie ꝑſone pᷣncipaliter.ꝑ genitoꝛem aũt ⁊ o
genitñ ſigniſicantur pᷣncipali notõnales actus.
Et iõ ſi pꝛetermiſſis pꝛe ⁊ filio dꝛetur. In noie ges
nitoꝛis ? geniti nõ eſſet baptiſmꝰ.¶Adꝰm dð ꝙ
expꝛeſſio ꝑſone miſtri non eſt de eſſetia foꝛme qᷓ;
tradidit xpᷣs in baptiſmi inſtitutione vt ſupeꝛius
habitũ eſt quãauis aũt expᷣſſio actus baptizandi ?
pſone q̃ baptizatur ſint de eſſentia foꝛine nõ tamẽ
modus expꝛimẽdi. vnde greci ꝑſonã que baptiʒa
tur expꝛimũt in ʒ̊ ꝑfona ⁊ inoĩatiuo cau.nos ant
in 2* pſona ⁊ in cau accuſatiuo.⁊ actũ baptizandi
expꝛimũt ꝑ modũ coniunctiuũ vel optatiuũ.⁊ iʒ
ꝑſona.nos aũt ꝑ modũ indicatiuũ ? in pᷣma pſona
qᷓuiſ rõeʒ habeãt cõgruã.quare ſic expꝛimũt noſ
tñ noſtri modi expᷣmendi habemꝰ rõem cõueniẽ/
ti oꝛẽ. ꝑſonaʒ.n. miniſtri non expᷣmunt ad exclu-
dendũ erroꝛẽ illoꝝ qui attribuebant efficaciã bap
tiſfni miniſtro de quo hĩ pꝰ Coxꝝ.ʒꝰActũ aũt bap
tiʒandi expᷣmunt modo ſuꝑius dcõ ad.ſignifican/
dum ꝙ efficacia baptiſmi deſideratur ? expectat
a deo. ex qoo pʒ rõ quare ꝑſona que baptiʒat᷑ ab
eis expꝛimit᷑ modo uries dicto. nos aũt ꝑſonam
miſtri exᷣmimus ad hᷣ vt ſit ſignificatõ foꝛme eui
dentioꝛ ⁊ cõpletioꝛ ⁊ actũ baptiʒandi modo indi
catiuo ad ſigniſicandſi ꝙ pꝑ verba efficitur quod ſi
gniſicant.⁊ eſt etiã noſter modus expꝛimendi tu/
tioꝛ.qa traditus eſt nobis aſcã romana ecclia.ꝓ
qua oꝛauit xpᷣus vt nõ deficiat fides eius.cũ dixit
Petro.E go ꝓ te rogaui vt non deficiat ſides tua
vt hᷣ Luce. ¾ A iom dð ꝙ illa auctoꝛitas ſic
debet intelligi ꝙ expᷣmatur trinitas non hoc noie
qð eſt trinitas.ſʒ noibꝰ expᷣmentibus ꝑſonas que *
ſunt in trimtate.⁊ illud quod dꝛ an noie xpᷣi. refer
ri dʒ ad ſtatů pᷣmitiue ecclie in qꝰ de ſpãali ↄſilio.ſ.
ſ.baptiʒabant diſcipuli in noie xpᷣi. vt eius nomẽ
in maioꝛi hůetur reuerentia vel põt dici.ꝙ in no/
mine ypᷣi intligitur vnctus ⁊ vngens ⁊ a quo v'n

gitur. ⁊ ita tota trinitas.⁊ Ge ꝑꝑ dubiũ In eẽt ba
ptiʒatus vel nõ qui in noic xpi baptiz ſetiy dicit
papa ꝙ nõ eſſet rebaptiʒandus. qð eſt intelligen-

—

dum abſolutaqa ſi modo ſic aliquis baptizaretur

deberet rebaptizari ſub cõditiõe. ¶ Ald iii pʒ qd
dð eſt ex dictis in coꝛpoꝛe qõnisi cid vltimu dðᷣ
ꝙ illud vbuʒ Phi. intelligendũ eſt de noiĩe ſi ubſtaã
tiuo ⁊ adiectiuo ſuo.vnde ponit ibidẽ exemplum
dicens ꝙ idẽ fignificat homo albꝰ ⁊ alls hõ ita

etiã põt dici de vᷣbo ⁊ ſuo adiectiuo quòd natuʒ

antecedere ⁊ ſequi verbã. idem. n. ſignificat cu?è/

rit bene.⁊ bñ currit accipiendo. n. verbũ vniuer⸗
ſaliter ꝓ quacũq; traſpoſitione dcõnuʒ iu oꝛatiołę

non eſſet verũ. quta aliqñ trãſpoſitio ſiguiſicat ſẽ

ſum ↄtrariũ exemplũ. Surreanon eſt hic. Si.n.
traſponendo dicas. Hicęſt no ſurrexit.eſt ſigniſ/

catio contraria ſignificationi pꝛime.

—

ſit᷑ m

elemento mixta ſit cõueniensn

¶ Articulus tertius.

ſit materia baptiſmi. dẽ. n. Wath. 5½
de xpᷣo. vſe aũt baptiʒalit vos ĩ ſpũ

arcrig dobtint ſeen tiſmus eſt ſacramen
tũ cõmiſſuʒ ⁊ pꝛincipiũ ſpualis vite.ſʒ ger eſt ele⸗
mentũ còmuniſſunũ cuius qualitates ſunt calidi
tas Oumiditas que maxie conferũt ad vitã 'm

Runo oſtendo lab aaus

ſancto ⁊ igne.ergaignis eèſt cõöueniẽs

—

A queritur de 3z pᷣnci
C Onſequenter at Ercnca hocqꝗ
Aruntur. ʒ3 ¶Oꝛimo vtꝝ aligꝗd aliud ab aqᷓ
madere baptiſmi. I vtx aqua artificialis ſit
conueniens materia baptiſi migß vtx aqua alij/
ateria baptiſmi.

Phi. li de moꝛte vita. aer eſt materia baptiſ

