hꝛex de cogna.leg.e.vni co4 Matinales nõ legi ·
timi ſunt nati ex ↄcubinis in domo.iMõ legitimi
nec natur ale ſunt nati ex adulterio.extra qui filij/
ſunt legitimi.Tanta. Sili dico de illis qui naſcun
tur ex inceſtu gllegitimi enim qui naſcũtur ex co
pula nõlegitia dicũt᷑ ẽt nõ naturales.nõ a nã gene
ris.ſʒ a nã ſpᷣei.ꝓ tãto qꝛ naturale iudiciũ rõis ma⸗
nifeſte tali copule Sꝛiũ eſt.nec ꝑꝑ iſtaz rõem natus
de cõcubina in domo indubitato affectu retẽta.i.
ex concubina que in domotenetur quaſi loco vxo-
ris dicitur non naturalis.quia q́;uis talis copula
ſit contra naturale rationis iudicium. non tamen
ita manifeſte ſicut alia.⁊ pꝛopter hoc q́;uis ab eis

. e queritur vtrũ̃ nati de mu?⸗
ʒ. e

cxcludatur ratio legitimitatis. non tamen ab eis

excluditur vocabulum naturalitatis.Et dictis pa
tet ꝙ ex copulatis in cie eccleſie ⁊ ſine contradi⸗
ctione in gradu cõſanguinitatis vei affinitatis p/⸗
hibito vtroq; eoꝛum vel altero impedimentum
ignoꝛante conceptus diffinitiuam ſententiam di⸗

—

uoꝛtij quanuis poſt eam ex vrero natus legitimus
eſt ſuccedere debet in paterna hereditate.extra
q ſilij ſint legiti.cũ inter.iĩ textu.aĩ glo.ſily ſi aliquis
hñſ vxoꝛẽ legitiaʒ ⁊illa viuẽte alia duẽ ifacie ecclie

. . △%
Q
—
2 ſint ↄditiõe illius ipedimẽti ignoꝛãtia filiꝰ ex tali mĩitmonij ꝑꝑ ipedimentũ ↄſa uſfitatis vel agffi⸗ .
copula natus ſiue ↄceptus legitimꝰ ẽ q́;uis poſt eiꝰ nitatis tenz ſicut in Ribus dict eſt. Accuſar̃ at tosditori
exceptionẽ parentes ſui ꝑ diffinitiuã ecclie ſniaʒ ſe mrim pꝑp cm foꝛnicatõis alte ſs coiugis non connttoſp
ꝑent᷑.ex co.ti.ex tenoꝛ. egitimãtur aũt illegituimi poõt niſi alter cõiunx.accuſare aũt & mrimimn nõ eſt dinmnitöcti
duobꝰ mõis ſᷣm iura canonica pᷣmusẽ ꝑ ſequẽſ mi Ʒctũ nõ põt pꝛ vel mr niſi pꝛ illius ꝗeſt honoꝛe: di hopercarpe
moniũ qũñ.ſ.ſolutus generãas filiũ ð ſoluta poſtmo/ uitijs inferioꝛ.qꝛ de tali pᷣſumitur ꝙ nolłet mr̃imo nerutofi
dũ in facie ecclie cũñ ea ↄxit.ex eo.ti.c.i.hic aũt legi niũ ſeꝑari ſi in rei veritate eẽt ↄctũ.ſʒ pꝛ illius ꝗ eſt tonecamal
timãdi modus nõ ſe extẽdit ad natos ex adulterio diuitij e dignitate ſuperioꝛ hᷣ ſuſpectus.qꝛ pꝛeſu vineli⸗
ex. eo.ti.tãta. Scðs modusẽ per diſpẽſationem meret᷑ ꝙ queret mr̃imm ſeꝑari eo ꝙ ꝓles ſua nõ eſ generation
dñi pape.⁊ hic modus legitimadi põt ſe exender ſet còiugi equali ſibi in dignitate ⁊ diuitijs ↄiũcta fucm regen
ad quoſcũq; illegitios ⁊ ad oẽs illegitios actꝰ in to Stupꝛũ ꝓpꝛie eſt vginis illlcita defloꝛatio.Adul⸗ ſentistcit
ta ecc?*. ¶ cõm aũt iura ciuilia legitimant᷑.õ.mo/ teriũ alieni thoꝛi violatio.¶ MHota ꝙ ſunpliciter? ſentütmien
dis.iMꝛimꝰ eſt qn pꝛ filiũ nãleʒ ex ↄcubina ſuſce- cibus penſatis grauius eſt adulteriũ q; ſtupꝛuʒ.ꝗa gnntioſpüt
ptuʒ nõ ſpuriũ tradidit curie ciuitatis ſue vel me- agdulter peccat pccõ luxurie ⁊ iniuſtitie magis etiã dionupp
tropolitane. fit officialisiĩ illa curia qð ↄtingit ꝑꝑ ledit rẽ publica adulteri q; ſtupꝛũ ſcom quid. tñẽ lrdhtheryr
curie honoꝛẽ. ¶ꝰ qn pꝛ filiaʒ nãleʒ inungit officia- ecõuerſo. qꝛ ꝑ ſtupꝛũ aufert᷑ bonũ aliqð irrecupera ait henczt
li curie ciuitatis ſue vel metropoł.&* qn ipeme bile.ſ. vᷣginitatis jntegritas. Ndegralt
nãlis filius offert ſe curie deficiente ple legixcima. — 1 Ndſiüise
nã alias ñ liceret ſibi ſe offerre /4 nñ deficiẽte pꝓp * Di. x 1). minorioii:
le legitia ipᷣa ↄcubina offert ꝓ filio ſuo legitimàdo E aren taliũ graduũ ⁊c. Su oiſneinnni
pᷣces imꝑatoꝛi.⁊ iperatoꝛ eas iaſcipit ꝰ qñ pꝛ in — Par. II perius determiauit , ennſcbiti
teſtamẽtoſe denten ferto vocat eũ legitimũ filiuʒ magfj de ipedimento affinitatis. Hic felcumi
ſuuz ¶ ÿ an i teſtan Eeto publica mann ↄfecto ve determinat de ipedimẽto cognatiõis citzni
manu ꝓpa hñte ſubſcriptionẽ triũ teſtiuʒ ſide digꝰ ſpũalis ⁊ legalis ⁊ dinidit᷑ in ꝑteſ duaſ icgoflient
rum vocat eum legitimũ. P determinat de pᷣdictis ipedimẽtislꝛ de ſe gtilemnmĩ
Igrto anerit᷑ vtrum ad accuſanduz cũdis nuptije ibi. Scienũ eſt. c i duas enane ti
21½ impedimẽétũ ↄſanguinitatis determiat de ipedimntiſ cognatiõis ſpnaliſ ? lega gtiboeſceen
vVel affinſtatis ſint admittendi tã er̃nei q́ᷓ lis pᷣncipalr reſpectu mr̃imonij ↄctiaẽ vnci alit munehi
oanguinei.Rndeò ꝙ parentes eoꝝ de quoꝝx ma reſpectu gᷣhendi ibi. Qð aũt ¶ M in tres. MDꝛio iſtirißincie
trimouio agitur ſiue fres ?⁊ cognati vtriuſq; ſexus ondit ꝗd ſit cognatio ſpaalis? mal, 3bat/ qua ſoſenahe
ſunt ſuꝑſtites aut nõ.ſi nõ tũc ãtigoꝛes er̃anei? ve liter ſe hẽt ad mr̃im ibi. Spirituales/⸗ʒ oppoit i —
ratioꝛes ꝗbus notũ ſit vtrũ ſit ibi ipedimẽtũ cõſan in Zꝛiũ ibi. His aũt.¶ Fla pars que incipit (QOuod achnis, i
guinitatis vel affinitatiſpũñt ipedim̃tũ accuſar̃.ðꝰ. auũt.diuidit᷑ in dyas.n determinat de ipedimẽ mnutie
q.6. Cõſanguineos.⁊ recitat magr̃ hꝰ di. c. vlti. ſi to ſpũalis fratechitati * de ipedimẽeto ↄmater iterler .
at ſint ↄſanguiei ſupꝑſtites ⁊ tacẽt.tũc er̃nei rpellůũ nitatis ibi. Solet ẽt. ¶ OPin. Nas. ¶Ndndit ꝙft 1,
ab accuſatiõe tanq; ſuſpecti ꝙ ex malitia accuſent lij ſpũales aut Esales cũ nãlibus filijs nõ pñt õher S Ca⸗
niſi ꝑ ↄſanguineos ꝓbare voluerit qð accuſat.qð ¶ Seðo oñndit gbus nãlibus filijs h̊ ſit intelligẽ n
ꝓbatur ꝑ illud qð hꝛ.c.Sdcõ.rõnabile.n.ẽ vt ad ac iũ ibi. Hoc aũt.¶ Gla pars q̃ incpit. olge etidz. cpſe ng
cuſandũ ipedimẽta pᷣdcã magis recipiant᷑ ↄſangui diuidit᷑ in duas. “ inquirit an vir cuʒ Gmatre ſi o
nei &crnei. qm vnuſqſq; ſuã genealogiã (Cu teſti vxroꝛis ſue poſſitsbere? an vir? Froꝛ ſimul de K nic
bus et cartis.tũ etiã ex recitatione nmioꝝ ſcire la- beãt pueꝝ ð ſacro fonte recipere ibi.Solet ẽt ri. 7 Netin A
boꝛãt ⁊ meliꝰ recipi debẽt ad accuſandũ ꝗq melie/ èẽ bun n
pedimẽtũ nouerint.eẽ.Qui mr̃im n accuſare poſ/ Articulus pꝛimus. giſeaden
ſunt.vꝛ tñ ſi ꝗs eſt ad quẽ ꝑuenerit noticia denun/ “ ”Ml ſin cGlgi
ciatiõis.qñ bani ᷣm ↄſuerudinẽ᷑ in eæla fiſt ⁊ tacu Arn b i. querenduʒ eſt pᷣnci . celnin
it. poſtea ↄtra mr̃im mn accuſare nõ põt.ſed tãqᷓ; ſu⸗ Ir ca Hanc gn de trib⸗ e⸗ de . Götluclref
ſpectus repellendus eſt.niſi pꝛopꝛio firinauerit iu/ꝰ cognatiõe ſpũali. SBcðo de lega 152 W
ramẽto qs poſtea didicerit qᷓ obiecit.⁊ qð ad h̊ ex de nuptijs ſecũdis ¶ Circa pꝛimũ querũ W
malitia nõ pꝛocedit.e.ti.cũ in tua.qꝛ tunc ẽt ſi didi turtria. ꝰ vtrũ cognatio ſpũalis ĩpediat matri W
ciſſet ab illis qui denũciatiõis tꝑe ſiluerunt claudi moniũ iſꝛ ex ꝗbus cauſis phit᷑¶̊ inter quas per . ſnielh
nõ debẽt ciat aditu õ 7 ſi huiꝰmõi ſonas contrabitur. ioſ . .R ſennmfi
ipet itione culpa de ſilentio tali Sᷣcta illos exclude/ &π A αω & cognatio ſpualis i ⸗ hickenn Wſih
ret.ille trñ ãmoueri nequiret cũ culpabilis non exi *) Kuno oñdo ea enen ilind W
ſtat eodẽ.c.vbi pᷣus.nec oppoꝛtet accuſatorẽ ſe ad Mnõò ipedit mrimm qðͤ ſim ot cuma enn
talionẽ᷑ obligare.talis.n.obligatio locũ habet quã imonio.ſʒ cognatio ſʒꝑtaieſt hemnſmõi.ſicut.n. 4
do accuſatur pſona de crimine vt puniat᷑.hic autẽ dꝛ er de cognatiõe ſpũali.ſi vir. Si vir velmulie ſn ontelenan
non accuſatur perſona.ſed foctum illegitimum. ſciẽter vel ignoꝛãter filiũ ſuũ de ſacro fote ſuſcepe Nangdetla
Grc Ham vſq; in. 7m. generatiõis gra rintr non ſunt ab inuicem ſepandi. ti inter cos co ſe özoiene
AAuũ hic abꝛogatũ eſt relictã cõſan/ gnatio ſpũalis ↄcta eſt.ęrgo cognatio ſpualis mfi- e fgtionedi⸗
uineoꝝ vxoꝛẽ vxoꝛis ſue ⁊c.h̊ etiã abꝛoga moniuʒz non impedit. Item cognatio ſpualis nul W arioqekti
tuʒ eſt. ̊ neqʒ alterius ↄiunctiõis ſoboles placer af li bono mr̃imonij opponit᷑.ergo ipſum non ipedit wn kioqe
ſinitatis poꝛis iuriſ traàſire ↄſoꝛtiũ.h̊ etiã abꝛogati ¶Oontra. e de cognatione ſpali. Ueniens.dicit᷑ hiheſnügi,
eſt ſi duo viri vel tres cõſanguiuitatẽ iureiurando ſi conſtiteAt. B. mulierez. C. vi filium de ſacro euknieef
ſirmauerint æc. De mõ pꝛocedẽdi ad accuſation? fonte leuaſſe añq; eam deſponſaſſet vxoꝛem inter äößfngſ,
“ Giſde ſic⸗
7 ep
* „ „
* —

es.
Need 4
NNN Lo 13
Aalg;
* nsnen
lahndetd
N ſleete.
N Wiundd
eaggimen
K
ennuſtengit
enn .. —
Niaicöimeahe

ii.

* „
emnerdeere
nd. O

4 . ℳ 42

aode 5. „ e
ð Ramad (Nr

l Nens
4 Ruda n
3

.
nsipecimman
ſ 4
kiei Drf
nariisi
ni ctiſen
* 1 4
1 alr i
2 4*
Shirirnalcsß⸗
* 4
5* 4 R
sinn
Nöoghhe
P'nir Nn
aper „vNNN

ardend ,
ndelgl

mnti
hin
ants

4

ptiſmi eſt ſac

cos diuoꝛtiũ appgllatione p poſita celebꝛetis.
cognatio ſpũal i tm̃ ipedit mrimm ↄᷣhenduʒ.ſʒ ẽt
dirimit ↄctũ ſi iza mrimoniũ pᷣceſſit. Rnðo ſicut
hõ per cargalẽ generationẽ accepix eẽ nãe ita ꝑ re/
gen erationẽ ſpũalẽ accepit eẽ gre.Et ſicut per gña
tionẽ carnalẽ pᷣhit generatꝰ cũ ꝑentibus quoddaʒ
vinculũ qð vinculũ eſt cognatio carnalis.ſta ꝑre-
generationẽ ſpũalẽ hit quodd ã vinculũ cũ dante
acr̃m regeneratiõis ꝗ eſt ſpᷣalis pꝛ ꝑſonã dei repᷣ
ſentãs ⁊ cũ tenẽtibus ipᷣm dũ ſuſcipit ſacrm.ꝗ repᷣ⸗
ſentãt mr̃em ſpñalẽ.ſ.ecchiaʒ ⁊ illud vinculũ eſt co
gnatio ſpũalis.vñ ſpũalis cognatio ẽ ꝓximitas q̃-⸗
dã xſonaꝝ pueniẽs ex datiõe ſacr̃i vel tentione ad
illud.⁊ hec ꝓximitas ſi pᷣcedit ↄctuʒ mr̃imonij ipe
dit henduʒ ⁊ dirimit ſi poſtea ᷣhatur de fcõ.ſicut
pʒ ꝑ decre.allegatã ad ꝑteʒ ſevaz ᷓ dp' oppm
dð ꝙ ſpualis cognatio ſuperueniẽſnon opponitur
mf̃imonio iã cto q;tũ ad eſſentiam.qꝛ vt ſuꝑius
viſuʒ eſt nullũ imped imentũ ſuꝑueniẽs mr̃imõio
vato ſoluit ipᷣm q;tũ ad viculũ excepta moꝛte ſpũa⸗
li vel carnali.qñũq; tñipedit qᷓ;tũ ad debiti exactio
nẽ.⁊ qñq; nõ.ſi aũt alter cõiugũ ſuſcipit alteriꝰ cõ
iugis filiũ ſeu baptiʒat ipᷣm in articulo neceſſitatis
ꝓ talẽ cognatõnẽ ſpũalẽ nihil pᷣiudicat᷑ ſibi q;tũ ad
exactionẽ debiti ſeu redditionẽ᷑.Ideomico ſi ex igꝰ
rantia hoc fęcerit etiã pᷣter caſuʒ neceſſitatis.er̃ de
cognatione Pũali.Si vir.ſi aũt ex certaſcia h̊ fece
rit ſibi vĩ piudicare qᷓ;tũ ad exactionẽ debiti quod
vꝛ poſſe pꝛobari ꝑ hoc qð dẽ in decretali pᷣdicta.in
ſine.ꝙ eis ſua fraus nõ dʒ pꝛocinari¶Ad ꝛm dð ꝙ;
cognatio ſpũalis oppõitur eẽntie milnonij ex ꝑte
materie.qꝛ ꝑſonas reddit esitiag ad Zhendum
inter ſe ꝓpter ſtatutam eccle.
Ccundo aueritur vtx in ſolo baptiſ
mo 5hatur casonatio ſpuar
ꝙ ſic.ꝑ ſolaʒ generationẽ carnalẽ cõ/

trabit᷑ cq gnatio carnalis.& a ſili ꝑ ſolã regeneratio
nẽ ſpůal rr ale cognatio ſpũalis.ſʒ ſolũ ſacrjm ba
regeneratiõis ſpoal.vñ ⁊ ab apto
ad Titũ.ʒ.vocatur lauacrũ regeneratiõis.& in ſo-
lo baptiſmo õhitur cognatio ſpũalis.Itẽ in baptiſ
mo phit᷑ cognatio ſpũalis aut qꝛ ibi gra ↄfert᷑.aut
qꝛ ibi caracter ipꝛimit᷑ it qꝛ neceſſariũ eſt ad hoc
vt aliqð aliud ſacr̃m ſuſcipiat᷑.nõ pꝰ mõ.qꝛ tunc in
ſacr̃o quolibet cognatio ſpũalis pheret᷑.qð iolſi uz ẽ
nec ꝛ mõ.qꝛ ruũc in ſacr̃o oꝛdis pᷣheret᷑ .qð ẽt falſum
eſt. ̊ in mõò.ſʒ illud ẽ ꝓpᷣuʒ ipi baptiſmo.̊ cogna
tio ſpũalvↄhit᷑ in ſolo baptiſmo.¶ Cõtra.ʒo.q.i oẽſ
⁊ recitat magf in lr̃a hꝰ di.c.i. Oẽs quos in pnia ſu
ſcepimꝰ ita nri ſpnalcs ſunt ſilij vt ipi quos vłno/
bis ſuſcipientibꝰ. velſubtrine merſionis vocabu⸗
lo mergentigeuga ſacri baptiſmatis regenerauit.
¶ Bte mag i. Pas filij ſunt quos de ſa
cro fonte leuamũs vełfẽa
firmatiõe tenemꝰ¶ Rñndeo i
ꝑ quaʒ ᷣhitur carnalis cꝗgnatio.tria ſunt.ſ.ad illã
generationẽ.diſpõ que ẽ ĩn ſeminũ cõmixtõe.⸗ ipᷣa
generatio q̃ eſt in fetus aiatione.⁊ hꝰ generationis
manifeſtatio q̃ eſt ꝑ natiuitatẽ ex vtero.ſic in rege
neratione ſpũali tria ↄſideranda ſunt.ſ. diſpõ ad re
generationẽ qᷓ eſt ꝑ catheciſmũ.⁊ ipᷣa ſpũalis rege/
nerario q̃ ẽ ꝑ baptimũ.⁊ ipius manifeſtalłio q̃ eſt ꝑ
cõſirmatiõis ſacẽ̃m ꝑ qð hõ ſidelis ad publicã ſiði
eõfeſſionẽ exponit᷑ in baptiſmo ⁊ cõfirmatiõe gᷣhit

detizatione vel in cõ⸗
n carnali generatiõe

d *
— *

„ . —* *

— —

ita foꝛte vinculũ cognatiõis ſpũalis qð ĩpedit mĩ̃i
moniũ pᷣhendũ.⁊ſi poſtea de fcõ hat᷑ dirimit con
tractũ.ſʒ qꝛ in catheciſmo nõ ẽ niſi quedã diſpoſi/
tIdᷣ ad regenerationc᷑.⁊ vr ſe hẽe ad eaʒ ũc̃ ſpõſalia
ad mr̃im. ideo ibi ghitur ſpũalis cognatio ita ð
bilis ꝙ vir ĩpedit mrim ᷣhendũ.⁊ ſi poſtea oᷣha
tur nullo mõ ꝑꝑ hoc eſt dirimendũ.e de cognatio
ne ſpũꝗli. Cõtracto.⁊ foꝛte hꝰ rõ pᷣncipalis t᷑.qꝛ va
cognallo ſpũalls nõ pᷣhitur ĩ catheciſmo.ſʒ aliqua
debilis ſilitudo eius.ſicut.n.añ baptiſmũ nullũ ali
ud ſacrm ſuſcipi põt.ita nec vᷣa cognatio ſpũalis.
¶Ad pm in oppm dõ ꝙ ſicut in generatiõc carnali
ↄſiderat᷑.⁊ natiuitas in vtero.⁊ ex vtero. ſic in ge
neratione ſpũali baptiſmus⸗ met ꝑ quã ẽ re
2

eneratiõis in lucẽ ꝓductio.i ꝙ cogna⸗

——

o ſpũalis pᷣhitur ꝑꝑſacr̃alẽ graʒ regenerantẽ qͥ da

ℳe ſolo baptiſmo vł in generationẽ manifeſtã·

5 q̃ datur in ↄfirmatione.Ad pᷣm ad ꝑtem aliaʒ
dð ꝙ ᷣm quandã glo.ibidẽ.illa ſilitudo attenditu
tũ ad illos ꝗ dant Auſcipiũt ſacr̃m.ſicut.n.inter
baptiʒantẽ ⁊ baptiʒatũ gᷣhitur gnatio ſpũal.ita ĩ
ter manifeſtantẽ pnie ſacr̃m ⁊ ſuſcipientẽ.vñ ſi ſa-
cerdos poſſet ducere vxoꝛẽ.nõ tñ illã ducere poſſ,-
cui miſtranit pniĩe ſacr̃m.ſʒ q́;tũ ad cauſalitatẽ cõöo⸗
pĩnitatis ⁊ frnitatis ſpnalis nõ eſtſue.Ael põt di/
ci ꝙ ⁊ſi ꝑ ſacr̃ʒʒ pnie phat᷑ famliarims ſpũaliſ.nõ tñ
cognatio ſaltẽ que poſſit mrimoniũ ipedire.viden
tur.n. baptiſmꝰ ⁊ pnia differre in ſpaalibus ſiẽ gña
tio ⁊ reſurrectio in coꝛꝑalibus.ꝑ bapi.n.aia rege⸗
neratur.⁊ per ſacr̃ʒ pnie reſuſcitat᷑.vñ ſicut nõ ↄhe
ret᷑ cognatio carnalis inter reſuſ. citatũ ⁊ illũ ad cu
ius pᷣces deus eũ reſuſcitat.ita nec inter ſacr̃ʒʒ pnie
miniſtrantẽ ⁊ ſuſcipientẽ.¶ Ad ⁊m pʒ quid ſit dð ex
dictis in qöne. ki .
—WW querit᷑ inter quas ꝑſonas cogna
Ertio goeit inn Zhat Rndeo are⸗
ESnatiõis ſpũalis tres ſunt ſpẽs.pĩnitas.cõ
pĩnitas.fr̃nitas.pꝰ vhitur inter regeneratẽ ⁊ vge⸗
neratũ.⁊ ſicut in generatione carnali.duo ſũt.ſ.p
⁊ iur ſic in ſpnali adminiſtrãs ſacrẽ̃m ẽ pꝛ.qꝛ pſonã
repntat dei.tenenteſ aũt illũ ꝗ regenerat᷑ ſunt ſicut
mater.qꝛ repñtãt perſonã ecclie.⁊ iõ interregene-/
ratũ ⁊ danteʒ ſgcr̃jm ᷣhitur pꝛnitas ſpũalis.ſiiriter
euʒz ⁊ iᷣm teneitẽ ſi tũ ſacr̃m miniſtrãs vel tenenſi

o illuʒ qui regenerat᷑ baptiʒati ſunt.aliter nõ.qꝛ oim

ſacroꝝ ⁊ cognationũ ſpũaliũ que ꝑ ſacr̃a Zhunt᷑ ba/
ptiſmus eſt fundamentũ.(¶ Cõpꝛnitas vᷣhit᷑ iter re
generantẽ ⁊ generantẽ.tã.n.ſacrjm miniſtrãs qᷓ; te
nentes illuʒ qui regenerat efficiunt᷑ cõpatres vel
cõmatres pentũ carnaliũ illiꝰ qui regenerat᷑.⁊ qñʒ
tranſit hec ſpẽs cognationis ad vnuʒ cõiuguʒ aliõ
mediante.aliqñ nõ.ſi.n.alter coniuguʒ inter quos
cõſumatuʒ eſt mr̃imm ſuſcipit fuliũ alicuiꝰ de ſacro
fonte vel tenet in confirmatione alter cõiunx effi-⸗
citur cõpꝛ parentuʒ carnaliũ regenerati.er ð cogna

tione ſpũali. MartiniS. 7. 30.q. . Si quis vnus

Cuius ratio eſt quia vt ibi dicitur vir ⁊ mulier ef/
fecti ſunt vna caro per mr̃imoniuʒ ↄſumatuʒ. Si
autem aliqui efficiuntur vna caro per foꝛnicariaʒ
copulam non pꝛopter hoc tranſit cõpaternitas ab
vno in alium.quia per rem pure carnalẽ nõ cõtra
hitur ſpũalis cognatio.Si tamen aliquis ſuſcepe-
rit de ſacro fonte filium alterius còiugũ iter quoſ
conſumatum eſt matrimonium ſiue fuerit natus
*

Si. „

ante ↄſumat ionẽ mr̃imonij ſiue poſt ð alia ꝑſona
ᷓ de cõjuge non efficitur cõpater niſi illius coniu
gis cuius eſt filius.30o.q.. Qui ſpũaleʒ. in glo. cu⸗
ius ratio c.qꝛ ⁊ſi q;tũ ad cõtrahenduʒ cõpaterniea
tem cõiuges inter quos cõſumatum eſt mr̃imõiuʒ
cõicent ſibi ſuas actiões.nõ tamen ſuaſ paſſiones
qꝛ hoc induceret nimium onus ⁊ periculoſum mr̃i
moni o. vel dic vt dicit et iiſren ille cõiunx
ꝗ nõ eſt pueri pᷣ carnal.neq; ſpũalper ſe nec ꝑ actũ
vxoꝛis nõ põt ꝑ regenerationẽè illiꝰ fieri ↄpater re/
generantis.ſi qaũt vir vel vxoꝛ añ ↄᷣctũ mrimoniũ
vel añ ↄſumationẽ mr̃imonij ↄcti leuauerit filium

nãlis.ſicut generatishãlis eſtn qis mutatio qua ð
nõ filio fit füius nãlis.⁊ quis iſtagliatio aliq mõ
nãlem ĩmitet᷑.nõ tñ attingit.qꝛ ſiqit dicit phũſ.qꝰ
methauroꝝ. Ars debilioꝛẽ q;ᷓ natura.nec ſequitur
.i. attingit eam. licet multũ elaboꝛet. Nelligas ꝙ
pꝓ filiũ vel nepotẽ in diffinitiõe adoptionis intelir
filius ſilia.nepos? neptis.qꝛ tã maſculus qᷓ; feia
pñt adoptari.Ad p“ in opp“ dð ꝙ ꝑ perſonã eĩ⸗
neaʒ intelligr oĩs qui nõ ẽ in ptãte adoptatiſ ſiue ſit
de eius cognatiõe carnali ſiue nõi Ad ꝛmn dõ ꝙ nõ
quilʒ põt adoptare.ſʒ tm̃ ille cui a lege ꝑmittit᷑ qa

— =

nec quilʒ ẽt ppt gñare/vñ nota ꝙ mulier adoptare

alicuiꝰ de ſacro fonte.vel tenuerit in ↄfirmatione nõ pt niſi in ſolatiuʒ amiſſoꝝ liberoꝝ Rei apꝛinci

nõ ꝑꝑ ̊ ad alterũ cõiugeʒ tranſit cõpꝛnitas.ſiue in

hoc caſu poſſʒ vnus vir hẽe duas cõmatresi vxo-
res vnã poſt alteriꝰmoꝛtẽ.ʒo.q.Aq.pꝰ vxoꝛis.⁊
ſine inter pᷣdcõs ↄiuges ſequat᷑ carnal copula ſiu
nõ.qꝛ ꝑꝑ vnionẽ carnis ad vnionẽ ſpũs pꝛeceden
tẽ nõ ꝑ tranſit᷑. vt hꝛ.e.c.⁊ ſic pʒ diſtinctio Gratiãi
quã ponit.e.c.ð.notandũ nubã eſſe.vtẽt dicit glo.
ibidẽ.dicitx.n.ſic PFratianne ꝓ ille ꝓphibet᷑ ↄmatri
vxoꝛis ſue mr̃imohio coplari ꝗ vxoꝛi ſue debituʒ
reddidit poſtq; illiꝰ cõmater extitit.ille vero ꝑmit
titur mr̃imonio copulari cuiꝰ vxoꝛ alicuiꝰ ↄm ef
ſicitur. ⁊ pꝰ hᷣa viro ſuo nõ cognoſcitur.grnitaſ vo
vhitur inter reseneratũ ⁊ carnales filios regenerã
tis.zo.q.ʒ.putandi.⁊.c.ſe.⁊ er de cognati.ſpũali.
Ex iris.⁊ h̊ ſiue carnales filij nati ſint añ ↄctã ↄpat᷑
nitatẽ inter ſuos ꝑentes carnales ⁊ ꝑẽtes carnales
regenerati ſiue poſt.e.ti.tua nos.ilij autẽ ꝑ quoꝝ
neutrũ ad ↄpꝛnitatẽ ꝑuentũ ẽ inter ſe pñt libere ma
trimonialr copulari. niſi cõſuetudo metropolitãe
ecclie vel aliaꝝ circũpoſitaꝝ dicat.ex.de cogna.
ſpũᷣali.ſuꝑ eo.⁊ Gᷓ ſiue dicti filij nati fuerit añ ↄpini
tatẽ ſiue poſt.extra.e.t.c.i.⁊.ʒo.q.ʒ.nõ oʒ..filij.⁊

c.ſuper ꝗbus. Pater ẽt ſpũałlicite ducer põt i vxo

rẽ carnaleʒ ſoꝛoꝛẽ filij ſui ſpũalis.A.q.pꝰ ſuſceptuʒ
. Si ꝗs.⁊.c.ſe.ex dcis pʒ eſſe abꝛogatuʒ illud qð
dẽ. zo. q. ʒ.pꝰ ſuſceptũ.viq; ibi.qꝛ leges.dꝛ.n.ibi ꝙᷓ
qui ex cõpꝛe vel cõmr̃e nati fuerintnr̃imonio cõ⸗/
iũgi nõ pnt.qð ex dcis patet eſſe falſum. vꝰ

Arriculus ſecundu⸗

VVnſequenter queritur de.

pᷣncipali. Et circa h̊ querũt᷑ tria ¶Pꝰ
Vytrũ adoptio ſit alicuiꝰ cxtranee perſo
ne in filiũ vel nepotẽ vel deinceps legitia aſſũptio
E vtrũ inediat mrimn. 3 inte quos ↄhitur.
ꝙ adoptio nõ eſt ali/
Runo ondo ohneen u
⁊c.qꝛ vt hẽꝭ Heſter.:ꝰ. Mardoche Heſter.
lue fuerat filia fris ſui adoptauit in filiã. Nẽ mu⸗
lier põt aliquẽ aſſumere in domo ſua ⁊ ipᷣm loco ſi-
lij nutrire.⁊ tñ adoptare no pot. tẽ arrogatio nõ
⁊ adoptio.ſʒ arrogatio eſt alicuiꝰ in filiũ vel nepo/
te aut deiceps legitia aſſumptio. adoptatio nõẽ
hꝰ. ¶ Cõtra adoptare ſicut dicit Papias eſt aliquẽ
in filiũ reciꝑe.ſʒ q̃ rõne põt aliꝗs recipi in filiũ eadẽ
ròe in nepotẽ.⁊ ſic deinceps ?⁊ ↄſtat ꝙ h̊ nõ dʒ fieri
niſi legitie.&̊ adoptio ẽ ꝑſone er̃nee in filinʒ vel ne/
poteʒ. vel deĩceps legitia aſſumptio. Mñꝰ ꝙ ado
ptio ẽ voluntariꝰ motus quo de nõ filio fit filiꝰ non

pe ↄcedat᷑.nec ẽt filiuſgamilinec etiã ille ꝗ non põt
generare vt ſpado vel caſtratus.nec mioꝛ ſexagin
ta ãnis.niſi ex aliqua neceſſaria cã.qꝛ an tpᷣs illud

dz vacare generationi natur ali ſi vult hꝛe filiũ 1l

ẽt ꝙ adoptans plenapubertate pᷣcedat adoptatuʒ.
i.ig.annis.ita ꝙ poſſet ipʒ nalr generaſſe.dic g̊ ad
foꝛmã argumẽti ꝙ nõ eſt idẽ aliquẽ ĩi domo ſua nu.
trire ſiẽ fuij nutriũtur.⁊ aliquẽ in filium adoptare.
¶ Ad zin dð ꝙ tam arrogatio qᷓ; adoptio ſpalr dcã
ſũt ſpẽs adoptiõis gñalr decẽ.⁊ differũt in. P
ꝙ arrogatur qui eſtſui iuris.adoptatr᷑ qui eſt alieni
¶ 3 zz arroatus tranſit in ptãtẽ arrogãtis.adopta
tus nõ tranſit in ptãteʒ doraro ſe⸗ qꝛ arrogatõ
n fit niſi auctoꝛitate pᷣncipis.adoptaſto at fit ꝑ quẽ
libet m agratũ.⁊ he tres drñtie accipi pñt ex his q̃
dñntur inſtituta de adopri. .i.⁊.ʒꝰ.⁊. ·.cõiũcti.⁊
illud qð dr̃ ẽ de cogna.legali.c.vnico.in glo ¶¶ 4
drñt.qꝛ arrogatus hʒ de neceſſitate legitimã in bo
nis arrogatoꝛis. vñ ſige eũ emacipet ſine decedat
dz ei relinquett legit enã ſuã.¶ Adoptatꝰ vo nõ bʒ
legit imã in bonis adoptantiꝰ.vñ ñ tenet ei aligd
relinq̃re.ſi tiab inteſtato moꝛiat᷑ ſuccedit ei adop
tatus.⁊ nota à qꝛ pᷣdcẽ due ſpẽs ſunt ag optionis
gñał.arrogatio qnq; in iure dẽ adoptati vt iſtitu-
ta de adopti. in pᷣncipio vbi dẽ nõ ſglũ nates liberi
Fʒ ea q̃ diximuæyn prãte ur̃a ſunt. Nrum etiam hi
quos adoptamus. . io lecalif
c querit᷑ vtꝝ cognatio legali
Scundo impediat mrim. Et vip
fᷓmaioꝛ vo v eẽ cggnatio legal filij adopti-/
ui ad filiã adoptiuã q;ᷓ ad falem. ſz filius alicuiꝰ ad

— . „. ,„ “ 2 22
optii põt pᷣhere cũ eiuſdẽ filia adoptiua.q no iue

nit᷑ phibitũ e de cogna.legali.c. vnicoĩ glo.gml-
to foꝛtiꝰ cũ eiuſdẽ filia nãli.¶ tẽ vt ſuꝑiꝰ hitũẽ ado
ptatꝰ nõ traſit in ptateʒ adoptãtis.&̊ nõ cohitat cᷣ
es nãlibꝰ filijs. nulla g vꝛ rõ qr inter ipos nõ poſſit
mẽ̃imn Zhi .t fili? illegitius nõ ẽ ĩptãte pꝛiſ. vt hᷣ
in. c.pᷣdcõ in glo.̊ᷓ vꝛ ꝙ põt phere cuʒ pr̃is ſui ſilia
adoptiua.¶ Cõtra. er de cogna.lęgali c.·vnico. Si

q̃ ꝑꝑ adoptionẽ mihi ſoꝛoꝛ eſſe cb diu durat
adoptio inter me rie Mere ñ pñt. ¶ t

30. q. z. c. i. Inter eos qnã.⁊ eos ꝗ adoptide ſilijſ x½

venerande leges rõe mi vhi nõ pmittunt. En,
ꝙ ſic dicũt iura ad ꝑtẽ ſaꝰ allegata.⁊ magt̃ h di.c.
ʒ5. legal cognatio ipedit mri. qꝛ ſicut ↄſanguinei⸗
affines. ita ⁊ adoptim ſolent cũ nãlibꝰſfilijs fami-
liariter cõuerſari ⁊ arrogati cũ nãlibus in eadeʒ ſa
milia manere.iõ lex tales a ↄiugio excluditneſii
ter ſe RMre poſſẽt.daretur oppoꝛtunitas ⁊ incenti
uũ luxurie. qdã tñ ꝑpetuo ꝓhibent coplari.quidaʒ
vero ad tpᷣs.ſ.durãte adoptione vt patebit idoe

* „ 0
„● —

.
ſelint
ſoſhbi⸗
(oniz⸗
uunn
tiinety⸗
iiuamag
mdög⸗
usado
dite ye
latusno
däinrge
1 phac
ur deace
Adoptai
indin
hjilgglet
minus
ſ ſetore

1 tni
adoptati
otnales?
Pinitzsint⸗
oprtanteau

urleoatco⸗
Pteikerd

fnimi
falnchlt
iiaiwi

ſetiinchare

4
aenne.⸗
ennin
re, 12 4
K .⸗

4 NNW
N e

*
A

5 Engan ſe
unde
W Dn .
P W 4
.
wee „
NMüidet,
KR MWlſen
.
on 8
N N
„ I
4 Des enn
ANee
2— RjZ mhi
1 e. .* mn 7
ADINHerAA
M
. . 1
v Derzehe
LVH e
neeehi l⸗ N.:. :
— 1
Mmee 2.
ls eemiſeen⸗
. N
4 an eha ille
agns t
rann enle kogte /
regedeedgene 8
4 a!
—
Negenere ede
ginsid ſ

nuuimn. Awees
Da

* G
”

nz .ſ.

raragihiran

41422 9 ,7s
N. be) 44 (Mad.
men glor
Wo. l—
thrneleanni
Wh KNI
w) * aſiedec
ä
1cnen
nie WWe
.
Aur vun
„ 1
64eeedeAAAV
W U A ,
.
7 1
E .
M oMNoN
V

„
„ MNYX
.

Abo e!
aesort
e AN R
RN . .

eſe E
NAAN

. 4N
4

„ roeke,
.
rInter ,
v001 „

veiner 7

4 . D DW
⸗ PIW.,
—„ es eN
0 4.

* P *
dſee „

—
—
—
—
—
=
——

—
=ꝛ f
SS
=
—
—
—

=
–

=

E
— „.
=ðð
— –ð
—

2
—
S
—
==

ESE
—
—
— „
= =
=ꝑęe⸗ = S=S
S =—
=

=
—

canoniʒata et.

illegitimus mr̃imonialr coplari ſpũali filie patr

DWUM

ſe qꝛ tñ mr̃im cũ ſir achn ecclie legibꝰ ſeckarib⸗
nõ ſubiacet.pᷣacã legis ꝓhibitio nõ eẽt efficax niſi
Bt. Agd pm in opp dͤ ꝙ nõ ẽ ſile fili
us.n.carnalis magis attiuet pꝛi qᷓ; adoptiuus.⁊ qꝛ
attinẽtia ẽ iter ſilios ꝑ cõpationẽ ad pꝛeʒ filia adop
tiua magis attinet nãli filio q; filio alſopring
m dð ꝙ vt tangit᷑ i eadẽ glo.opio quoꝛũꝗã al

ℳW

⬤

lius adopriuꝰ coplari põt nãali filie adoptaãtiſ.. Alij
ODñt ⁊ verius ꝙ nõ.adoptiõe durãte.qꝛ licet adop⸗/

tatus nõ trãſeat in ptatẽ adoptãtis.acꝗrunt᷑ tn ei q̃
dã iura ex adoptiõe queꝑ emãacipationẽ diſſoluũt
⁊ ꝓhac opione facit decre.pᷣdeã q indiſtincte loqꝗ-

tur de adoptione nõ diſtinguẽdo iter arrogatum ⁊

adoptatũ.(¶ Eld ʒmi dð ꝙ nullũ cõcludit iconueniẽs

hit᷑ legalis cognatio.nõ poſſet tñ nalis filius etia

ſui.foꝛtioꝛ ẽ no ſpũalis cognatio qᷓ; legalis.

cog tio.(Kndeo ꝙ ex adoptatõ
ne triplex ꝑuenitiſpes legał cognatiõis vñ
iter adoptatuù ⁊ adoptaãtẽ alia iter liberos adopti⸗
nos ⁊ nales ⁊ liberos liberoꝝ nãliũ qᷓ q̃ eſt q̃i legal

affinitas incer adoptatũ ⁊ vxoꝛem adoptãatis l
a5

adoptanté aut ⁊ carnales ꝑentes adoptati nulla ʒ
hitur legal cognatio.ꝗa tales ſil coꝝĩtãt.⁊ ipedit q

libetſpẽg egalis cognationis mrimm hendũ ⁊ſi

poſtea phltur de fcõ dirimit ↄctũ.ptñ ſpẽs ⁊ 3 -

petuo ipediũt ꝑꝑ reuerentiã quã ſemꝑ dʒ adoptat⸗

pꝛi adoptiuo ⁊ eiꝰ vxoꝛi.ſʒ ꝛ ipedit ad tps.ſ.durã/
te adoptione/qꝑꝑ voluerũt aliqui dicere ꝙ ſi ado-

—

ptiuꝰ ↄhit cũ fulia legitia nãli ſui pꝛis adoptiui non

diſſoluit mrim m eo ꝙ ilad ipeq mentũ ẽ tale vt
recitat glo.ſuꝑ illꝭʒ decre de cogſlatiõe legali. Sed

B nòõ eſt verũ.qꝛ q;uis illud ipedimẽtũ ſit tpᷣale ᷣm

ſe. tñ inducit effectũ ꝑpetuũ ⁊ pour exemplũ i glo.

pdcã nõ põt mõ ohere cũ illa q̃ virũ hʒ.⁊ ñ ᷣbe

ret diyimeret᷑ mr̃imn. æ tñ viro ſuo moꝛtuo põt ⸗

pere Eu ill

quo pʒ ꝙ tpᷣale ipedimẽtũ ſimpir di

rimit mr̃im m qð fuit ↄctũ ipo vourante.ex deis pz

ꝗqꝛ: nõẽ idem adoptio ⁊ legalis cognatõ. ſʒ differũt

ficut cã ⁊? effectus.

¶ Articulus tertius.

Onſeqnter queritur deʒ

pali. Et circa q̊ querũt tria.¶ vtꝝ
ſcde nuptie ſint licite ¶ vtx ſint ho⸗
eſte. 3? vtrum beanttezlacft. J
R A ̈ſcde nuptie nõ ſint
Rund onñdo venarise no n
VBMWath. dicit ⁊ recitat᷑ dem̃ ſuũ.ʒiꝰ.q.i.hac
rõe ꝙ ſe V ießz veritatis rõeʒ ſunt vere foꝛni/

catio. Iẽdq hõ p ine pccõ nõ eſt licitũ.ſed

ſicut dicit magr h⸗ R.c. Vvlti. Bigam indiget pnia

⁊ pnia nõ niſi de pccõ.& nò eſtlicitũ phere ꝛmn mr̃im

Noõtra. zi. q.i. Aꝑiaj.a ſumptũẽ a Hieronymo ĩ

epia ad Palmachiuʒ. ⁊ recitat magr hꝰ di. c. vlti.
Ego nũc libera voce ꝓclamo nõ danari ĩ ecclia bi⸗

gamiã. imo nec trigamiaʒ. ? ita licere.5. 7.6. 2 etiã

vitra.qũo ⁊ ſo marito nubere. Rñdeo ꝙ ſe nup-
tie ſunt licite.qꝛ ꝑ moꝛteʒ alteri giugptollit alteri

*

impedimentũ gmi mr̃imonij. vn apꝰ.i.ad coꝛ. 7.

dicit de muliere ꝙ ſi doꝛmierit vir eius liberata ẽ

0° *
*

d

ſm dnñm Inno.⁊ Hoſti. Ber. qꝛ inter tales nulla ꝓ pꝛeſ bytcrũ in nuptijs bigami pꝛ

qua iñ

Bncie

. jjj.

a lege cui vult nubat tm̃ in dño.⁊ qᷓ;uis nubat ĩfra
tpᷣs luctus qð eſt vniꝰ anni ſpatium.vt hẽ er de ſe
cũdis nuptijs.Cũ ſᷣm apin. tn per licentiã ⁊ auctoꝛi
tateʒ apli eius infamia abolet᷑.e.t.ſuꝑ illa.qꝛĩ his
ſec lares leges nõ dedignãtur ſacros canoneſ imi⸗/
tari er.e.t.cũ ſᷣm ap. Ad pm in oppin dð ꝙ illud
vbũ Chꝛyſo.ſic dʒ exponi vere foꝛnicatioẽ.i.ſigi

icõtinẽtie. vel intelligi dʒ qn nõ conſtat ſufficiẽter

de nyoꝛ te pᷣegis ↄiugis ¶Adꝛm dõ ꝙ bigamus dẽ

indigere pnia.i.vẽ indigere ꝑpꝑ ſignũ incõtinentie.

jrit᷑ vtrũ ſᷣe nuptie ſint ho
Ecundo neſte. Et vẽꝙ nõ. qð caret
glia in pñti nõ vꝛ honeſtũ.ſʒ ſicut dẽ in fine
e nuptie caret glia Ruri⸗Pren di. c. vlt.
adere nõ cõuenit.
ſʒ illud nõ eſt honeſtũ in cniꝰſollẽnitate nõ ↄuenit

celebꝛaretur in facie ecclie.ſcðᷣe aſt nuptie in facie
ecclie celebꝛant᷑ Cndeo ꝙ be nuptie honeſte ſüt
nõ tñ ita honeſte cteꝛis pibus ſicut pᷣme ꝑꝑ ſignuʒ
alicuiꝰ pꝛonitatigad incòtinẽtiaʒ. vñ aliqua bndi
ctõe carẽt qua nõ carẽt pᷣmea de ſcdᷣis nuptijs.c.
i.capelluʒ.qua bñdictiòeʒ cũ ſicðᷣa ↄſtiterit celebꝛaſ
ſe ab officio bnñficioq; ſuſpenſuʒ cũ lraꝝ tuaꝝ teſtio⸗
nio ad ſedẽ aplicaʒ nullatenus deſtinare poſtpoas
7 infra.e.c. Vir aũt dꝛ. Uir at ⁊ mulier ad bigamiã
tranſiens nõ dʒ a pᷣſ bytero bñdti.qꝛ euʒ alia vice
bndciĩ ſint eoꝝ bndcõ iteraronò dʒ.iſta tũ bndictio
cũ aliꝗgs ſcðᷣam ducit vginẽ iterat᷑ ſʒ ↄſuetudinem
quorũd locoxꝝ.⁊ hoc ſi papa ſciat talẽ ↄſuetudinẽ
2 nõ odicat. alias nõ licet vt dicit glo.in.e.c ¶ id
pm in opp dð ꝙ nõ dit carere glia.i.honoꝛe abſo
lute.ſʒ in reſpcũ pꝛimaꝝ. Ad ꝛm dð ꝙ ſᷣm magrm
hꝰ di. c. vlt. illud vbũ intelligi põt de bigamo qui
pme vxoꝛi inſidiatus putat deſiderio ſecunde.
Ertio querit vtx ſcðe nuptie hẽant rõ
neʒz ſacr̃i. Mndeo ꝙ ſic quantũ
ad oĩa q̃ ſunt ð eẽntia? neceſſitate ſactr̃i.ali
identalia deſunt.ſ.ꝑfectio ſignifnatiõis
vñ nõ red t hoieʒ ineptũ ad ſuſceptionẽ oꝛdis qꝛ

601 it ſacrm ſʒ ꝑꝑ aliquẽ defcm̃ in ſigniſicatiõe que

ñ nõ ꝑtinet ad eentiꝗ ? neceſſitatẽ ſacri.ſʒ ad deco
rẽ ⁊ accidentalẽ perfectionem.
g lraʒ. Quoſi pnia ſuſcipimꝰ.ita nr̃i
ſpuales ſunt filij ⁊c̃. Silitudo attẽ
dit᷑ in gñe nõ in ſpᷣe.aſi ne ſpe ↄiugij mane-/
ᷣhit tenet mr̃im .qꝛ tale iterdcm̃.aſi ipe

ant. tñ

diat mr̃im hendũ.nõ tñ dirimit iã octũ.h̊ autẽ

quidã volũt itelligere.Iſti bñdñt mrimonio ↄiugi
nõ pnᷣt. Hitellr cũ ulo vłcũilla.pꝑ que vel ꝑ qua cta
ↄpĩnitas.ſi ꝗs ſpũal ↄmjr̃is filiã.ſiliã.ſ.nãlẽ ꝑ quã
nõẽ pcta ↄmrnitaſ foꝛtuitu.Idẽ ect ſi ex certa ſcia
q̃ ↄmr᷑ eiꝰ erat cũ q̃ ið fuerat vna caro effcũs.i.que
erat ↄmr̃ vxoꝛis effecta poſt mr̃im ↄſũatũ.pꝰ vxo⸗

ris obitũ cũ ↄmr̃e vxoꝛis cõiugio copulari nulla rõ

vel auctoꝛitas ꝓhihere vꝛ. B intelli de illa q effcã
ↄmr̃ vxoꝛis anq; Ar ⁊ vxoꝛ effci fniſſet vna caro

Auctoꝛitas Micolai de illo agit ꝗ vxoꝛi ſue debi⸗

tuʒ reddidit poſtq; ↄmr eiꝰ extitit.hec ſolutio nul⸗
la c.qꝛ ſiue pꝰ ↄctãa ↄmr̃initatẽ ꝑ actũ vxoꝛiſreddat
ei debitũ ſiue nõ.nihilominus traſit ad ipʒ ↄprni/
tas.ſi vxoꝛ ſua ↄmrnitate ↄxit pꝰ mri oↄſumatuʒ
⁊ n traſit.ſi añ ↄſumationeʒ mrimonij vxoꝛ ↄmini
tateʒ ↄxit.vñ vba pᷣdcã ſunt vba. Grani.ʒo.q.A.
2

N. eſſe perſonas honeſtas. Cõtra nihil inboneſtum

Emo querit᷑ inter quos ↄöᷣhitur legaliſ

△
ℳ *
—
pꝰ vxoꝛis.S.notandũ.vbi põit diſtinctionẽ quam bit coꝛpꝰ apᷣ reßrection, Ad iſtã qoez dixert alig ijt
dixi oñdi in qõnibꝰ nulla eẽ decernimus. vt vrer aiazn itey vniri coꝛꝑibꝰ.qꝛ cũ eoꝛꝑis moꝛiũt.ſed ſeüan
qᷓ; ſit ad hec aſpirare nõ pᷣſumat.hec phibitio ẽ ho 3 Bẽ qð diẽ ſaluatoꝛ Wath. io. Molie timere eos Heoliun
neſtatis nõ neceſſitatis.q: iter ꝑentes ſpuales eiꝰ goccidũt coꝛpꝰ. aiaʒ at n pñnt occideroPꝛeterea bouſo
dem pueri nulla pᷣhitur cognatõ ſpũalʒ reʒ qꝛ tñ aiaʒ ronalẽ eẽ nãlr imo ꝛtalẽ ꝓbatũ ẽ ſupiꝰ . 2. di. thie
vulgus iterdũ ex errore Gpoſſet eſtiare.iõ hõeſtuʒ i9. ¶Alij dirxert aĩas a coꝛꝑibꝰ ſeꝑari ⁊ eas manere ſedei
= vt vir ⁊ vxoꝛ ſil aſpirare nõ pᷣſumãt ad ſimul ſu⸗/ icoꝛuptiiglcs ſz nüic coꝛꝑibꝰ reuniri cuiꝰ opionis nius vae
ſcipiendũ puerũ in baptiſmo piacłare.ſ.expiari di fuiſſe vꝛ aliquo tpe. Poꝛphiriꝰ?. ð quo refert Aug. et fin
gnu. Alia dubta poſſent eẽ ĩ a.q̃ expſira ſ qöe io. de ci. c. ꝛ9. ꝙ crebꝛo pcipicbat oe coꝛp? eẽ fugiẽ⸗ enun
(Di xlu dũ vt aĩa poſſit cũ deo btã fmãere.¶ Dʒz 5 hac opi ſoeim
Dee Lutz⸗ nieonẽ ẽ.qꝛ aia nataẽ vt ſit ꝑs ſbẽ ↄpoũſite ex coꝛpali putreſn
O ſtrem 0 de ↄditiõe reſurrectõ 7 ſpũali nã ꝑs ar hʒ de lege cõi iꝑfem̃ eè e totů. icõ ſmicpͦn
nis ⁊c. ¶ Dupiꝰ deter ueniẽs ant cẽ. vt tã nobilbã ꝑpetuo careat nãli ꝑfe Rauecn
minauit magr de ſciſicatione q̃ recibi tõe ſui eẽ Rilij dixer̃t aias reuniri ĩ coꝛꝑib?ẽt be⸗ mein
tur in ſacroꝝ ſuſceptiõe lic deter⸗ ſtiaꝝ. vñ Aug.io. de ci.c. . Platonẽ alas hoĩum regren
— minat de ↄplemẽro ſcificatiõis qð re- pꝰ moꝛtẽ rſolui vſq; ad coꝛꝑa beſtiaꝝ ſcripſiſſe cer⸗ cptoe⸗
eipiẽt electi ĩ reſurrectiõe.⁊ didit᷑ ĩ ptes. 4.15 iſſimũ cẽ.¶Pʒ ð hãc opionẽ ẽn tm ſacra ſcriptura 1 8 ͤ
termĩat de reſurectiõe moꝛtuoꝝ/⁊· de ſtatu eoꝛũ Et philoſophia.vn ? Phꝰ. pꝰ de aia redar guit pi uſenc
an reſurrectionẽ di. 4. ibi. Pꝛeterea ſciendũ eſft cctagoꝛicas fablas dũtes quãl; aiaʒ qölʒ coꝛpꝰ poſ nei ſen
¶ ʒ· de iudicio reſurgentiũ di.4.ibi. Solet et qri ſe igredi.qꝛ vt ibidẽ dicit.vꝛ vnũqðq; coꝛpꝰ here i
de remũeratione iudicato? di. 9. ibi. Poſt ſpẽʒz ⁊ foꝛmã ꝓpᷣaʒ.⁊ ſo de aia diẽ ꝙn ↄigit aiaz ac e⸗ nnenil
reſurectionẽ vo. vi duas. MSteriat deodi- cipe qolʒ coꝛpꝰ. q: vnuſqſq; aptus natꝰ ẽ e in oa ſecg
tionibꝰ reſurrectionis. dr ↄdicionibꝰ reſurge mã(Dð àad qonẽ ꝙ aie hoiuz iteꝝ hũanis coꝛpi en
tiũ di. 2.ſ. ibi. Solet aũt p i duaſ ' pcedit veri· bus vniet. qꝛ c aia nata ſit ee huũani coꝛꝑis foꝛma =
tatez; narrado. icidentes dubitatiões ſoluẽdo. foöma hẽat nãlẽ icliatõeʒ ad mãʒ.aia nalẽ icliatöe,z herniimh⸗
ibi. Hic rit. Hi. ʒ. oñn dit reſurectionẽ futura hzʒ ad pficiẽdũ vanũ coꝛpꝰ.⁊ regẽdũ.ſʒ nlla nãli c nin fer Ma⸗
¶ꝛꝰ eiꝰ cam ibi.C.n.s eiꝰ hoꝛã ibi. Media aut cliatõẽ fruſtra. qꝛ vt dz. 5. ð aĩa.nã nihil fac fruſtra n ni
nocte¶Illa ps q inciit ibi. Hic qrit᷑. dinidit i. X. poét de ce. ⁊ müũ.di ꝙ nãn facaliqð fom anũ. 7 ſi leritou
55. 4. dubitatiões qᷓs ſoluit. ' ẽ vtx electis as hᷓ; veꝝẽð n nãta.mło foꝛtiꝰ ẽ veꝝ de na nante lhgſdchlsl
rit memo:ia pcedẽtiũ malox ficnt bonoxz vt?x B de iſtitutoꝛc create nãe ꝗti ipaz ñn nair nec öͤne ni
illi quos rpᷣs iueniet viuos moꝛituri ſint vłnõ ibi. ceſſitate.ſz libera volũtate iſtituit.fruſtra ãt? vae maitich⸗
OQueri ſolet.¶ Sů quo itelli xpᷣs indicaturus viuos extĩ aia ſeꝑata p̃dcã ĩcliatio.ſi nũqᷓ; eẽt hũano coꝛpi ffinen
2 mõtuoſibi. His at. ¶ 4 vtꝝ oẽ ſreſgẽt cũoĩuʒ mẽ itꝝ vniẽda.q;uiſ. nãraꝑy ctitꝰ btitudis i danatis MMmmis
bꝛoxꝝ coꝛpis hũani iregritate ibi ¶ Cũq; ex pᷣdcis. fmãſurꝰ ſit ꝑpetud icõpl nec i ẽ fruſtra.qꝛ ad ocheonu
Arriculus pꝛimus. maioꝛẽiiqtatisi ꝗᷓ obſiiati ſi puitiõeʒ.⁊ ꝑ ad dine iuſunn
„ Irc hãc di. qrendũ ẽ pncipalr de. 7. iuſtitie maifeſtaapeʒ. ñ ſic tñ poſſz dici ð icligtione nnenen
EeE ede de reſurrectiõis fururitio giaꝝ ad coꝛꝑa.ſi iteꝝ nũq; eẽnt coꝛpibꝰ vnide.nõ Mlleme:
Ane* de bis 9 reſu get ze de cã effecti n. pt dici ꝙ ꝑpetua pᷣuatio ↄplemtũ illiꝰ iclia is el iieein
S enrectots ſi ð tꝑe quo fiet reſur ſet ꝑxꝑ aiaꝝ obſtiatiõeʒ i pecò: qꝛ hec cgtẽdiñ pol ſikan c
rcctio de reſurrectiõis ſermio a qyoc/ ðre ſet ad aias btãs.? m ↄueniẽs ẽ vt ſilis Effcũs ſilis unmeſ
ſurgendi mõ.¶ de cognitiõe ↄſcientiax in reſux ſit cã. WMꝛeterea pᷣ reqrit vniuerſi ꝑfectõ.de ꝑſcõ⸗ fimpiſpultg
rectiõe.(Circa pᷣmũ q̃runt tria W vtxv aĩie v ne. eꝰ.n.ẽ triplex ſbã.ſ.pure coꝛꝑal.⁊ pure ſpnal. ? lüihrente
ent itex coꝛpibꝰ. ¶¶V vtru eiſdẽ coꝛpibꝰi numero. excoꝛꝑali.⁊ ex ſpali opoſita. vn hac pte ſue ꝑfcõis Pantnin⸗
(3 vtx p illã vnionẽ reßget idem hin numero. caret vniuerſũ ꝑpetuo.ſi aie ocoꝛpibꝰ ſeꝑate nũq; re gö
KRKFEtimo oñdo aie nõ vi iet iterũ coꝛ coꝛpibꝰ itex vnirẽt.ſʒ ñ put vniri alijs coꝛpib? q;ᷓ lhleſtigsit
L orib': Wes .i4*. Oẽs mo „bũãanis. æt oñſuz ẽ. nec potes hac rõe; effuger dicẽ tihnisſipoſti
rimur a q̃i aq dilabimur ĩ terra q norener· do ꝙ coꝛpa celeſtiq aiata ſt. ⁊ ita ſi nũq; aie reunirẽ⸗/ WN
