¶ Cotra vt hi=
Beñ.ꝛ9. Jacob vxit cũ Rachele qꝛ diligebat ea xꝑx
eiꝰ pulchꝛitudinx. ſ dilecriq nulieni ꝑꝑ eiꝰ plchꝛi
d'mrim. g7 exibone
ſtaciparzpian ca finat ↄöhendi mrimoniũ du
e.ſ.illa ꝑꝑ quã mr̃imoniũ fuit inſti

les ñ ſeꝑet.ð mr̃fim ↄhi nõ põt aneaf ca.

. entialẽ tranſinutationẽ niſi mediã
te aliqua cauſa per ſe.¶ Ad pm in opp“i dð ꝙ de cõ
iunctione matrimoniali ex inboneſia cauſa poſſnu-

ℳ

catcuznoſb⸗
eMul

☛G

Eltanodii
nnpnite
t lendöů⸗
ſſiftcrigon.
ſekramod
.oiingnliit
EEK
. Gre
nl auet
moniſotract
eſtmnuis M

iſicnog an

ſiceſ⸗Gni
nulafinet⸗
nnun,
gienihen
fiandenginn
en or⸗
Gomnianan
ſemnalint
Golucſemink
Nhencrinmgn
üsßped
lei maigen
cefr neheni
Nolrchin
legntici. N
krizinepſen
lGentichiin
WNdürsn
Nom Rpa⸗
idclani.
taitns

leiguilel
Ayd ieta

Nefiteſen
e ſcltl
lniibenme

Milrgveg

morkorenta
nleur eg

pfiſolrorricl

Abenit
. 0
Artnimn

usgeſonitti

n.
ki
ddeſena
gininl,
Adusfnin
dhtn
np
noniſpſene
Wäimiſinit
Negen ti
ſi bean ꝛn
Pͤpicnhkeen
nt.,g diuig
anißen
endase,
lentalrnan
doſtch dicthec⸗
Gi nölie
ſochobedian,
irch dimi.
mntſinlai
Ar nintet
depolii:
4

G .

dri ain
Mli ianu
rcäcneel
nſtbenum.
oneſacincn
tDimäimeni
metaciind
Odeus

rinbonguc⸗
iſangkeccke
(Köa
igednti,
ninperhn
n grerien
nieniin
onuͤfut inii
catiis biſ⸗
ſangſimthi⸗
ns anlif
iſe nani
s.
—R
Pinnnnig
izſf⸗
laniin
Henualii
arwoln

dde

—

20 9 2 .
nõ ſub röne q̃ defoꝛmis cãt mr̃imonij nin
ulu.

c ſicut dicit Diqnvſius . c. de. di. no. lon
ge ultra mediũ. Mlũ nõ oꝑ e niſi in virtute boni
iõ mr̃imoniale Enculũ ex illa actiõe cauſatũ a deo
ar dð ꝙ nõ eſt neccia intẽtio ecclie in ſpali
ſʒz ſufficit ig gnat.q;uis aũt ↄhens mr̃im ex inbo
neſta cã nò obſᷣuet ecclie intẽtionẽ in ſpali.obpᷣuat

cã tñ in gnãli in hoc ꝙ ĩtẽdit veꝝ cõtrahẽ mr̃̃im.

cundo queritur vrdenin

cõtractũ ſit bonũ. Et vr ꝙ non. Phũs.⁵,

topim.quoꝝ gnãtiones male.⁊ ipſa mala.ſs matri
monij ↄtracti ex ihoneſta cã eſt gnãtio mala.gᷓ ißm

eſt malũ.¶ Itẽ Boeꝰ..liꝰ.topin.cꝰ finis.bonꝰeſt.
ipſũ quoq; bonũ eſt. a ſili cꝰnnis malꝰeſt ipſuʒ ma
lũ eſt. Sed mr̃imoniij 2s tier ihoneſta cãẽ finis
malus.ᷓ ipᷣm eſt malũ Còtra magr̃ hꝰ di.cꝰ.ulti-
mo dicit ꝙ licet ſine nõ bono ↄtrabat᷑ coniugiũ qñ

ſpẽs ↄtrahẽtis mouet animũ.cõiugiũ tñ bonũẽ.qꝛ
vi a mala vel intẽtio alicuiꝰ ꝑuerſa nõ cõtaminãt

ſacr̃jm. IRnꝰ ꝙ ipſũ mr̃im exihoneſta cãa ↄtractũ
eſt bonũ.qꝛ mala actio cõtrahẽètis nõ cãt mr̃imoni
ale vinculũ rõne ſue deformitatis rone cꝰ eſt mala

ſz ꝑſuã eſſentiã rõne cꝰ eſt bona.⁊ iõ ſicut bõa ẽ ples

ꝑ foꝛnicationẽ genita.qꝛ nõ generat᷑ ꝑ deformitatẽ
actiõis ſʒ ꝑ eiꝰ eſſentiã ſic bonũ eſt mrim n ex inho
neſta cã ↄtracrũ.puerſitas.n.in actiõe Zbentis de⸗
honeſtat ↄtrabentẽ nõ mrim. Ad pm in oppom
dð illð vbbhi itellig ẽ ð gnãtiõe q ſubrõe qᷓ ma
laẽ geniti ca. Ad ꝛm dð ꝙ iſtud vbũ Boecij intel⸗
ligẽ ð ſine ꝑ ſe.mr̃imonij ãt finis ꝑſe ſẽꝑẽ bonꝰ.

T. Ii ſi diabolus trãſſigu-
E) C litteram rans ſe in angelũ lu-
is credat᷑ bonus nõ eſt ꝑicgloſus. qð intel

tigendũ eſt ſi credẽs vltra na ꝓce

. . qꝛ ille eſt er/
ror nõ iuris.ſed facu.ſʒ ſi v

in idolatriã. niſi ipſũ adoꝛaret ſub hae eelitione ſi

eſt Chꝛiſtus.nõ in hereticoꝝ ſectã ſʒ in itegritatẽ fi
dei quã ille hereticus ſe mẽtiebat᷑ hr̃e.ſupple dice

ret᷑ ↄſenire. Æ ver eſt ſi illi heretico dicẽti ſe eſſe
Aug n. ille fidelis aſſentiret in gnãli dicẽs ſe aſſen
tire daſide ſicut ille.ſi aũt ille hereticus aliq̃ pᷣdica
ret ↄtra ſidẽ ⁊ alius illi pᷣdicationi aſſentiret nõ ex/
cuſaret ab erroꝛe.⁊ marie ſi pᷣdicaret õ aliquẽ illoꝝ

artrculoꝝ quos ꝗlibet delis vſum.hñs li.ar.tene
tur credere explicite.ne vt adultera danaret᷑.ſicut

n. dr Leuit.⁊ꝰ*. Sacerdotis ſilia ſi depꝛeh?ſa fue
rit in ſtiup:o. ⁊ violauerit nomẽ pfis ſui flimis exu-

ret᷑.beata at virgo vt ſuꝑiꝰ
de genere ſacerdotali.⁊ iõ ſi indei vidiſſẽt eã pꝛe-

gnatẽ ⁊ nõ maritatã volu ſſent eã cõdẽnare creden

tes ꝙ ex foꝛnicatione vel adulterio concepiſſet.
Oſt hoc ds bono coniugij ⁊c. Su

periderminauit mggr de
mrim quo ad cãʒ formalẽ ⁊ efficientẽ
Hic der minat de ipſo quo ad finalẽ q̃
i bõis mr̃imonij ↄſiſtit.⁊ diuidit e detmt
nat de tribꝰ bon is cõiugij cõiter ſ. de bonoſidei
ĩ qauocũq; ↄiugio ſpalit᷑ deſe ibi. Sciẽduẽ et· ¶ 3 de
bono ſidei ĩ cõiugio patrũ antiquoꝝ ſpaliſſime di.
33.ibi. Qucrit h deantigs ¶ Pi duase de⸗

e— ꝓcederet adorädo
ipſum vt pote ſi ille diceret ſe eſfe Chꝛiſti caderet

viſũ ẽ ex altera ꝑte exat

. —

terminat SSot ſit ↄiugij bona. ¶ Sedo q̃lr exen⸗
ſant cõcubitũ cõiugalẽ ibi.Cũ ines ⸗
oñndit ꝙ tria ſũt cõiugij bonag oñdit ꝙ ĩitẽtio vi⸗
tade ꝓlis ĩ hendo mrim excludit ibi. Qui vero
venena.¶ ondit icident᷑ qñ iudicãdi ſũt honuici-
de ꝗ ꝓcurãt aboꝛſũ.⁊ qñ nõ ibi. Hic q̃ri ſolet⸗ lla
pars q̃ ibi incipit. Cũ igit᷑.diuidit᷑ i tres ꝑtes.:ꝰ
ondit qñ hec bona excuſaàt ↄiugalẽ ↄcubitũ.⁊ qñ nõ
¶ EKROpponit ĩgriũ ibi. Sʒ ſi cõcubitꝰ ʒꝰondit qũo
ambo cõiuges ſe hñt ad actũ illũ ibi. Sciendũ etiã
¶itres. Ppponit ꝑ auctoꝛitatẽi/⁊ꝰꝑ ronem
T Gregoꝛij auctoꝛitatẽ ibi. Si foꝛte g̊ponit au⸗
ctoꝛitatis Gꝛe.determinationẽ ibi. Hoc autem.
Articulus pꝛimus.

hac di.querẽdũ eſt pᷣncipalr de tri
Wrca bus. ¶ Dꝛimo de bois mrim exr·
Gntie Ale r eoꝝ hitudine ad mrim*
¶ SᷓPde mõ excuſandi ꝑ illa cõiugalẽ cõcubitũ. Cir
ca pᷣmũ querunt᷑ tria.Mꝛimo vtx debeãt eſſe ali
qua bona matrimoniũ excuſantia.ꝛ*que ⁊ quot

ſun .3.qð eſt pꝛincipalius inter illa. bea tck
T ꝓ non debeant eeè
ſeE Runo oſtendo aliqua bona mri-
moniñ excuſantia. Re MWona excuſatõe nõ
indiget.ſʒ mrim eſt res bona.⁊ iquãtũ ẽ in offn.
⁊ inquãtũ ẽ ĩ remediũ.ergo bonis excuſantibꝰnon
idiget.. Itẽ ſicut ↄſeruatio idiuidui q̃ eſt ꝑ actũ nu⸗
tritiue ẽ de icẽtiõe nature.ita ↄſeruatio ſpeciei q̃ ẽ
ꝓ actũ gñatiue.ſʒ actus nutritiue bono excuſante ñ
idiget.ergo a ſili nec ↄcubitꝰ mr̃imonialis ꝗ eſt ac-
tus generatiue¶ Iteʒ nõ minoꝛeʒ iacturã patit᷑ hõ
quãtũ ad rõnis vſuʒ i doꝛmiendo q́; i actu carnalis
cople.ſʒ doꝛmitio nõ ĩdiget aliquo bono excuſante
ergo nec actus carnalis ple. Kotra magr in pᷣn/
cipio hꝰ di.tria ſunt pᷣn cipalr bona ↄiugij.⁊ ifra ea⸗
dẽ di.c*. 4·. dicit ꝙ cũ hec tria ĩ aliq ↄiugio ſimul
cõcurrũt valẽt ad excuſationẽ coitꝰ carnal.RRnꝰ.
recta rõ docet nõ eẽ aliꝗd faciendũ ab hoĩe de quo
patiat᷑ iacturã niſi ꝓ recõpẽſatiõe eq̃lis boni vlma
ioꝛis.ſʒ ĩ ↄtrahẽdo mr̃fimm hõ obligat ſe ſaltẽ iplici
te ad carnalẽ copulã.⁊ niſi cõiunx exactꝰ religionẽ i
fra tẽpus debitũ ĩtrauerit.ĩ carnali ãt copla ſub cõ/
disõe.ſ.ſi alter cõiunx exegerit.rõ iacturã patit᷑ qᷓ;
tũ ad ſui vſũ.qꝛ ĩ illo actu ipedit᷑ vſus rõis. vñ phꝰ
7.li. ethm. cẽ. go. dicit de venere ꝙ furat ĩtellectũ
ſpiſſe ſapiẽtis.hõ ̊ ĩ hẽdo mr̃im obligat ſe ſaltẽ
iiplicite ⁊ ſub ↄditiõibꝰ pᷣdictis ad patiẽdũ iacturã
o qtũ ad vſũ rois.exñtes ẽt ĩmr̃imꝰ iacturã patiunt᷑
ꝑꝑ ſollicitudinẽ ⁊ carnis tribulationẽ. vñ apꝰ.iꝰ.co
ru.7..dicit de illis ꝗ tribulationẽ carnis hẽbũt hꝰ.
i.⁊ iõ debuerũt eſſe bona pᷣdictas iacturas recõpen
ſantia.⁊ hec ſunt illa q̃ cõcubitũ mr̃imonialẽ excu/
ſant ¶ld pᷣmũ in opp dðõ ꝙ mr̃im ſine pᷣdictis
bonis nõ eſſet res boni⸗ ve tato ipſũ excuſare di
cunt᷑ qꝛ ꝑ ipᷣa ẽ res bonaiſcid ꝛm dõ ꝙ hõ ꝑ actũ nu
tritiue non patit᷑ iacturas ſiles illis q̊s patit᷑ ꝑ actũ
gaãtiue.nõ.n.ſic ifecta eſt nutritiuai gnãtiua.⁊ldᷣ
zn põt dici ꝙ maioꝛ ẽ alſa.nõ.n. idẽ ẽ pati iacturiᷣ
quantũ ad roõnis uſun ipediri in vſurõnis.qᷓ;uis
enim doꝛmiens ipediat᷑ in vſu rõnis nõ tũ patitu
damnum ſi moderate dormiat q;tum ad rationis
vſum immo poſt ſonũ mod eratũ homo potentioe:
eſt quaãtũ ad rõnis vſuʒ.nõ ſic aut põt dici de ⸗iuga
li ocubitu.nõ ti.n.hõꝑ illũ act ipedit᷑ ĩronis via

ð

ſʒ ẽt dãnũ patit᷑ quãtũ ad rõnis vſum. vñ illũ actuʒ
frequẽtãtes efficiunt᷑ debilioꝛes ad clare vidẽduʒ
eęea que ſunt ſecũdũ iudiciũ rõnis.⁊ merito.qꝛ ipedi
mẽtũ qð hõ tũc patit᷑ ꝓuenit ex repugnãtia ⁊ iobedi
entia ſenſualitatis rõnes. ⁊ ex dominio eiꝰ ſuꝑ eã
durãte illo actu vñ illud impedimẽtũ ẽ vitioſũ.ſed
qñn cãtur ꝑ ↄiugalẽ actũ ꝑꝑ aliqð bonũ mr̃imonij fa
crũ ẽ nõ vitioſuʒ ᷣm ꝙ vitiũ accipit᷑ ꝓ culpa.ſʒ ſʒ ꝙ
accipit᷑ ꝓ quodã receſſu ſeu ꝓq̃dã obligatõe a pᷣma
rectitudine nature.ĩpedimẽtũ aũt ꝓſus rõnisĩ doꝛ
miẽdo ꝓuenit ex laſſitudine naturdtiũ viriũ⁊ ſenſi
tiuariũ.põt ẽt dici ad minoꝛẽ ꝙ doꝛmitio hʒ bona
excuſantia ipedimẽtũ vſꝰ rõis i ſono.q̃ bona ſunt vi
goꝛatio vſus rationis poſt ſomnum. ⁊ coꝛpoꝛalis
foꝛtificatio ⁊ nature ſuſtentatio.quia ſine ſomno
nã hũana ꝓ ſtatu iſto ſuſtẽtari nõ poſſet. .
Ecundo quentur nimdnijbo⸗
na. (Rñ ꝙ ſic bonitas creature duplerx eſt
qdã eſſentialis ⁊ quedãa accidentalis.ſic mrimonij
quoddã ẽ bonũ eẽtiale qð ĩ trig diuidit᷑.ſ.i fidẽ.ꝓleʒ
2 ſacr̃m.quoddã accidẽtale.Allud ẽ multiplex ⁊ in
diff initũ. ſicut paxæ multa alia q̃ ex mr̃imonijs ali
qbuſ ꝓueniũt.numłrus aũt bonoꝝ eẽntialiũ in mr̃i
monio põt accipi.aut ex ꝑre cauſe mr̃imonij.aut ef
fectus.aut narure ipſiꝰ boni.⸗ õͤ ſic vt ſupe/
rius viſuʒ ẽ ad mr̃im iclinat nã ⁊ ſic reſpicit bonũñ
pꝓlis.⁊ rõ reta.⁊ ſic reſpicit bonũ fidei.ẽ ẽt a iure di
uino qð ipſũ ad aliqð ſignificãdũ iſtituit.⁊ ſic hʒ bo
nũ ſacr᷑̃i. mõ ſic ĩ mrimonio ſũt tria.ↄſiderar̃ vʒ
vinculũ ⁊ vſũ vinculi.⁊ fructũ ad quẽ oꝛdinat᷑ vſus
rõne pᷣmi.bonũ mr̃imonij ĩ Hergnetk q* ad an bo
nũ fidei.quo ad ʒ ꝓlis.iSꝰ mõ ſic ſʒ phʒʒ.gꝭꝰ eth.
capiru.⁊ꝛ.bonũ diuiditur in delectabile vtile ⁊ ho/
neſtuũ delectabile eſt bonumſidei.vtile bonũ ꝓlis.
honeſtuʒ bonũ ſacramenti q̃ ꝑꝑ apꝛopatiõeʒ dicta
ſunt.qꝛ ĩquolibet triũ pᷣdictoꝝ põt iueniri aliqꝰ mõ
rõ delectabilis vtilis ⁊ honeſti. hon ſack ſ
—— vtꝝ bonũ ſacr̃i ſit pᷣn
1 Ertio querit ipali int illa. Et vr
nõ.qꝛ finis ẽ pᷣncipaliſſimũ ĩ vno quoq;.
ſʒ bonũ ꝓlis ẽ finis ꝑꝑ quẽ iſtitutũ fuit mrimm.q̊ bo
nũ plis pᷣncipaliꝰẽ in numero qᷓ; bonũ ſacr̃i. ei
lud ẽ pᷣncipalius i vnaquaq; re qð magis ꝑtinet ad
eiꝰ eẽntiã.ſʒ bonũ fidei ẽ huiuſmodi.qꝛ mr̃imm ni/
hilaliud vꝛ eẽ niſi mutua obligatio ed reddẽdũ de/
bitũ exigẽti q̃ obligatio ad bonum fidei ꝑtinere vẽ.

S bonũ ſidei pᷣncipaliꝰẽ in mr̃imꝰ qᷓ; bonum ſacr̃i. ꝰ

te rei nãli eẽntialius ẽ illud qð ĩ ea reſpicit eẽ na/
ture q; illud quod reſpicit eſſe gratie ſed vt ſiuperi
us habitum eſt mr̃imonium ẽ res nãlis.⁊ bonũ ꝓ/
lis ⁊ bonũ fidei ipᷣm reſpiciũt ĩiquãtũ ẽ quoddã offi/
ficiũ nãe.bonũ aũt ſacri inq;tum ẽ ſacr̃m gre.̊ bo/
nũ ꝓlis ⁊ bonũ ſidei cẽntialioꝛa ſunt mr̃imꝰ qᷓ; bo/
nũ ſacr̃i.⁊ ex ↄoſequẽti ĩ mr̃imonio pᷣncipalioꝛaſunt.
Coõtra illud ẽ pᷣncipaliꝰ ĩ re qð in eiꝰ diffinitõe po/

nit᷑ q; illud qð nõ.ſʒ iſeparabilitas ẽ huiuſmodi.vt ℳ
pʒ.S. di. 7. c. j. cũ g̊ bonũ lac ſit imf̃imrõne iſea / 2ſẽ
a

bilitatis.bonũ ſacr̃i pᷣncipaliſſimũ ẽ ĩimr̃fimꝰIteʒ
illud bonũ pᷣncipaliꝰẽ imr̃imꝰ ſine quo mr̃im eſſe
nõ põt. q; illud ſine ꝗ mr̃im eẽ poteſt. ſʒ ſicut diẽ
mag' huiꝰ di.c.j.mr̃imoniũ põt eẽ ſine bono fidei
ꝓlis.⁊ non ſine bono ſacr̃i.ergo in matrimonio bo
num ſacramenti eſt pꝛincipalius q;ᷓ bonum ſidei ⁊

rum poteſt alij

res nature

mnimn fidei inquantum eſt quoddam officiiyn natu
re qᷓ; bonum ſacramenti. tamen eſt conerſa

4
— .

. .

„ =
plis tan ſund ua olbꝰ pẽſatis ĩter bonß ufi⸗
monij bonũ ſacr̃i pngipaliꝰ?.tũ qꝛ digniꝰ tũ fi

monio eſſentialiꝰ. ꝙ R ſit digne pʒ. qꝛ bonuũ fidei

2 bonũ ꝓlis ꝑtinẽt ad mr̃im iquatuʒ ẽ qdᷣdã off

nature bonũ ſacriiquãtũc ſacr̃m gre.dignioꝛ ãt eſt

gra qᷓ; natura ꝙ nõ ſit marimonio &ntiqliꝰ.pʒ quia
ptinet ad mrim rõne iſeꝑabilitatis ſʒ Augn. 9.
li.ſupꝑ Geñ.longe an mediuʒ.⁊ recitat magr̃ hꝰ di.
c. 1. iſ cabilitas at eẽntialioꝛ ẽ mrimõio q; bonũ
ꝓlis ⁊ bonũ fidei.poſtq;.n.mrim ↄctũ.eſt pnt ab
ipſo ſeparari bonũ ꝓlis ⁊ bonũ fidei viculo mrimo
niali remanẽte.ſi eni ↄiuges venena ſterilitatis ꝓ

—

curẽt ẽt ex pacto inter ſe.nõ ꝑp hoc ſolui᷑ mrimpᷣ

us zᷣctũ.q;uis ſi tale pactũ iterueniſſet ĩ ↄhendonl⸗
lum fuiſſet mr̃im cũ ẽt ob cam foꝛnicatõis ↄiugeſ
ſeparent adhuc remanet mr̃imõij vinculũ. nec tñ
inter eos remanet mutua obligatio ad exhibendũ

ſibi mutuo vſuʒſui coꝛpoꝛis.⁊ſi hoc alter eoꝝ exige
ret. inſeparabilitas vᷣo ita mrimonio adheret vt ſi

ne illa eſſe nõ poſſit ſalapꝛimunn in oppoſituʒ dð

ꝙ finis matrimonij inquatũ eſt quoddam officiuz
nature eſt bonum pꝛolis ⁊ bonum fidei.ſed inquan
tum eſt ſacramentum gratie pꝛincipalioꝛ finis eiuſ
eſt bonum ſacramenti. Ad ſecundum dicendum
ꝙ minoꝛ falſa eſt. illa eni mutua.obligatio tolli po
teſt ob cauſam foꝛnicationis vinculo tamen matri
monij remanente. vnde cum ſumatur matrimoni
um ſub ratione qua res ⁊ plenum ſacramentum in

ſigniſicando videtur eſſentialiter eſſquoddaʒ vi-

culum vnionis inter virum ⁊ mulierem per muru

um conſenſum expꝛeſſum per verba de pꝛeſentivl
per alia ſigna in non potentibus loqui.⁊ copulam

carnalem ſequentem cantum per quod neuter eo-
atrimonialiter copulari altero vi
uente indiſſoludilem gnionem nature bumane cũ
perſona filij dei ex inſtitutiõe egnificans. ¶ Ad ter
tium di m ꝙ matrimonium non tantum eſt
etiam gratie.⁊ quãuis eſſentialius
pertineant ad matrimonium bonum pꝛolis ⁊ bo-

o iquã
tum eſt ſacramentum gratie.⁊ quia omnidus pen-
ſatis pꝛincipalioꝛ eſt gratia q;ᷓ natura ideo omnibꝰ
penſatis illud bonum eſt eſſentialius matrimonio
quod ipſum eſſentialius Eſhicit inquantum eſt
ſacramentum gratie quant illud quod ipſum eſſen
tialiug reſpicit inquantum eſt officium nature
N fienneſvcunns⸗ . Ercir
Ju. ter q̃rit᷑ ? pᷣncipali.Et cir⸗
Onſe eNecaß q̃runt᷑ tria. 4 Sarei
ad zahedũ mr̃im neciĩuz ſit pᷣdeà boa eẽ i
vhetiũ itẽtõe.¶Eꝑ vtu ad eẽ mr̃imòij ſit necium illa
eẽ ĩ obligatõe ʒꝰ vtꝝ ad ↄpuatõeʒ mr̃imõij necĩuʒ
ſit illa eẽ ĩ mr̃imõij executõe H
imo oñdo ꝙ adhendũ mrim ne
eIIOc(uz ſit ila tria boa eẽ i Zhetiũ
itẽtione.qꝛ ad ↄhendũ mrimoniũ necius ẽ
fẽſus ĩ ea qᷓ ſunt de eſſentia matrimonii ſed pꝛedi
cta bona ſunt eẽntialia mrimõio.q̊ ad õhedũ mĩi/
minneciuʒ ẽ öhẽtes ↄſẽtlre ĩ illa.ñ poſſẽt ãt ĩ illa ↄoſẽ
tire niſi eẽntĩ eoꝝ ĩtetõe.¶ Itẽ illa itẽtio ẽ neceſſaria
ad matrimonium contrahendum cuius oppoſituʒ
impedit matrimmn zctum. ſed ſi hentes intendũt
agere bonum pꝛolis vel ſidei velſacri nõ Zhunt

mt de,
nigfu/di⸗
ublitſp⸗
ſerſecnepe
hoͤpot
ſehnnel
ſun giointe
ſeione 5eris
fürnfum en
6ocogyeſeer,.
ſceihzathzii
Einittheſeit
naeti enüie
btütylertan
zirmum
Uparvician
Grininanipr⸗
Mlamenii
Munſclichin
. üiodttlgen
Mtchrue⸗
ſsſcinrce⸗
imnſbander⸗
ſitürunimin⸗
elnirttin
laiſminc tün
Cehi urgprons
Aſbodtckide⸗
iictodinpodine
Fferckinmnden
nerydrärne
.. Wedr
eamen
Werfeſiepe
Nvendnaſc
ühenüie
fſunn din
Saſtitzſi⸗
gogfn
pannumnin
Gein hinrin
rtheiſiin
cheinone foe⸗
lolicncinpren
n eſtige⸗
gſcvpens igk
Nitſeggem
tdeniegiofn
ſen Ulsfne
agtcnerbezh⸗

iſsend
N ledicſ

e edle
niialo S

Nemn
illabon⸗
WE ti

ene mutuo⸗
rſtfinfini
ſcmae,

1

d
+RZ
an
ticiich
dr ing
ng
numngy)
emmmiwinni
mmenaſtonin
eloii n
mileriahe
ſoꝛnicaddit,
i, vinali⸗
tio ad erhdod
Nalerenan
onioscherer

min ⸗
oddam Cmhiag
midaitdne

mmgeiefnii
ndumdiom
mobgnnin
inclotemne
nurmEIN
nſacrimen
reſro
ulierem perm
wbadeelen⸗
loeri. cde⸗
uodpemne

CNPlridem

ananmebmnird
iummunnd
: gninscſenii
bonum pit
damofoige
Muonniipll,
Traideoumd
aiiusmnunnme
ar ngunmn
nod iindi
ſieiumnarm.

A5.
zneipali

apſtßclin⸗

—

eznini

4

dicẽdũ ẽ ad ꝛm. ¶d

*
. .*° *
5

mũim . vñ de pcuꝑatib⸗ ve En ſterilitatis dicit
magr huiꝰ di.c. ꝭ ſi ab initiò ralis fuerit ñ ſibi 62
nubiũ. ſ ꝑ ſtupꝝ Poriꝰ ↄuener̃t.ᷓ ad ↄhẽdũ mr̃imm

veꝝ necĩuʒ ẽ pᷣdecta tria bona eẽi hẽtiũ intetione

Kõtra.ho pot mr̃imoniuʒ pᷣhere cũ illa quã ſcit nõ
poſſe parere.ſʒ ſic contrahens nõ poteſt habere bo
num ꝓlisi intẽtõe.& illud bonũ nõ ẽ neciuʒx ęẽ in in
tẽtione.ↄhẽtis mrim¶ Itẽ vir põt cũ mlliere ve
rũmtr̃im ↄhere q;uis ĩłdat aliqa mulierẽ adulterã
do cognoſcere.ſʒ talis nõ tm̃ nõ hʒ ĩ intẽtiõe bonnʒ
ſidei.ſʒ ẽt hʒ ĩ itẽtiõe opp.q̊ bonũ ſidei nõẽ necĩiuʒ
eẽ in itẽtõe Zhẽtis veꝝ mr̃im.Rnꝰ ꝙ pᷣdicta bo
na eẽ i ↄhẽtiñ itẽtiõeduplicit᷑ põt itelligi.aut in ba⸗
bitu ⁊ ſiplieite.aut ĩ actu ⁊ explicite.dico ̊ nõ põt
ↄhi mr̃imonium niſi bonũ ſacr᷑i ſit in itẽtðe ↄhenti⸗
um altero pᷣdictoꝝ modoꝝ.qꝛ oʒ ꝙ phentes ↄſenti
anti vinculi iſeparabilitatẽ rõne cuiꝰ ẽ imr̃imonio
bonũ ſacramenti.illo etiam modo neceſſarium eſt
bonum ſfidei eſſe in intentione contrahentium ali⸗

1

quo mõ ⁊ aliquo mõ nõ.in bono.n. fidei ↄſiderant᷑⸗
duo vnũ.ſ.eẽntiale qð ẽ nõ negare vſum ſui coꝛpo⸗/
ris ſi cõiunx aliꝰ petat alteꝝ accidẽtale ſeu acceſſo⸗
rium.ſ.nõ exhibere alti qᷓ; ſuo ↄiugi vſuʒ coꝛpoꝛis
ſui.rõne pᷣmi neciuʒ ẽ bonũ fidei eẽ ĩ öhentiũ intẽti
one ad minꝰ habitualr ⁊ iplicite.rõne ãt altius non
necium cẽad õᷣhẽdũ mr̃imm.honũ ẽt ꝓlis tripłr põt
accipi.ſ.aut pꝛolis ſuſceptõe ⁊ educatõe abſolute
aut ſub ↄditõ᷑ ſi deꝰ eã dederit.ſeu ꝓ nõ ꝓcurando
aliquod impedimentum pꝛolis. Pꝛimo modo nõ
eſt neccſſarinm bonum pꝛolis eẽ i hentium inten
tõe nec actualr.nec habituatr.nec explicite.nec im
plicite.ſʒ mõ ⁊ ʒ neciuʒ ẽ ipᷣm eẽ i ᷣhentiũ intẽti
one ad minꝰ habituali ⁊ iplicite. vſi Zhentes iĩtẽ
derẽt nõ ſuſcipere ꝓlł nec eccere ſi deꝰ eam daret

vel venena ſterilitalłis pꝛocurare ne pꝛoles veni-

.

ret.mr̃imonũ ſic ᷣctum eſſʒ nullũ loquiadgnũt ð eẽ
in hentiũ itentiõe actualr ⁊ explicite.ſic ad ↄhẽdũ
mr̃ᷣim nõẽ necium aliqð pꝛedictoꝝ modoꝝ eẽ in
phentiinintẽtqs.ſufficit.n.qꝙ in ↄhendo intẽdant il
lud quodiſnterohentes requirit᷑ ad mrfimonium.
Ad pꝛimum in oppoſitum dð ꝙ pꝛocedit de iten
tõe in habitu ⁊ implicite.⁊ de bono ꝓlis.ſed ꝙ acci
pit᷑ pꝛo eius ſuſceptione ⁊ religioſa educatione ſub
condicione.ſi deꝰ eamederit.vel ꝓ non pꝛocurãa
do aliquid in pꝛeiudicium generatõis pꝛolis.⁊ de

Vvſũ coꝛpoꝛis ſui alt᷑i Ziugi hoc exigẽti.⁊ ſimili mõ
ici Ad pꝛimad partẽ aliã dð ꝙ pce/
dit de bono ꝓlis ſᷣm ꝙ accipit᷑ ꝓ ꝓlis ſuſceptõe ⁊ re

ligioſa educatõe abſolure.⁊ ſic itellr illð vbũ magr̃i

dicẽtis huiꝰ di.c.j.ꝙ bonũ ꝓlis nõ oĩbꝰ adeſt ↄiugi
* bꝰ ¶ Adam dð ꝙ pcedit de eo ꝙ ĩ bono fidei ẽ acci⸗

dẽtale ſeu acceſſoꝛiũ.⁊ ſic itelli illud vbũ magri. di⸗
cẽtis huiꝰ di.c.j.ↄhi ↄiugiũ ab aliꝗbꝰ.ꝙ hec tria bo

na nõ cõicãt᷑.deeſt.n.ſales vdi vir cñ alia vel mu⸗/
lier cũ alio coit. Sð

E tur vtæ ad eẽ mĩ̃i
ſit illa bona eẽ ĩ obligatõe mn ꝙ ſie. In oĩ
mꝰẽ obligatio ad ĩſeꝑabilitatẽ ita ꝙ ↄiuges
ab illa ſe mutuo abſoluere nõ pnt vita coꝛꝑali durã
te.ſi t ſit mr̃im ↄſumatũ qᷓ;uis h̊ poſſinx an mr̃i/
monij aſumatõeʒ ꝑ religiõis igreſſù ẽt di mriniꝰ
de necite obligatio ad ꝓlł ſuſceptõeʒ ⁊ religioſã edu

—
1

Werns nnerr amn .n, H PA P
° 7
₰●

Epem.⸗

„ P

KMMD

cateʒ ſi ꝓles affuerit. obligatio ad fidei obſerua/
tõeʒ nõ tm̃ q;tũ ad illud qð ẽ bonũ fidei eẽntiale qd

ẽnõ negare vſũ coꝛꝑis ſui alti ↄiugi h exigẽti.ſʒ etiã
q;tũ ad illud qð ẽ acceſſoꝛiũ vel accñtale að ẽ nõ cõ
cedere vſũ coꝛpꝑis ſui alt᷑i qᷓ; ſuo ↄiugi.qnq;.n.õↄctꝰ
obligat ᷣhẽtẽ ad aliꝗd a q actualr diſſẽtit dũ Zhit
abſq; h ꝙ irritꝰ ſit Zctꝰ.⁊ iõ qᷓ;ᷓuis ſine ꝓlis ſuſceptõ
ne ⁊ ſidei obſᷣuatõe poſſit remanere mrimmn tñ ob/

ligatio ad ꝓlis giſceptõeʒ ſi venerit ⁊ ad fidei obp/
uatõeʒ ta ſt eẽntiales mrimꝰ ꝙ ab illis ſeꝑari ñ port

niſi ab obligatõe reddẽdi debitũ mutuo ſe abſoluãt

pↄtinẽtie votũ ex vtriuſq; ↄſẽſu.vel niſi iterueniat

ſeparatio q;tũ ad thoꝝ ob foꝛnicatõis cam.

mr̃imõij neciuʒz ſit il

abona eẽ ĩ mr̃imonij executõe. Rn o nõ
iſeꝑabilitas.n.ñ reſpicit ꝑ ſe.⁊ pᷣᷣmr̃imõiales actꝰ

ſʒ mr̃imõij eẽntiã.bonũ ãt plis ⁊ fidei reſpiciũt mri

moniales actꝰ i ꝗbꝰ ↄſiſtit executio mr̃imonij.nõ ãr
ẽ necĩuʒ ꝙ p actꝰ mr̃inoniales ꝓueniat bonũ plis.
qꝛ i mrimꝰ cũ mulierè ſterili ꝓuenire nõ põt.⁊ tñ cũ

illa põt manere mr̃fim.nec ẽt ainz ẽad ↄpſᷣuatõʒ

viculi mr̃imõij alteꝝ ↄiugẽ ↄcedẽ vſũ coꝛpꝑis ſui al

teri ↄiugi h̊ exigẽti vł negare alti q; ſuo ↄiugi vnde

magr huiꝰdi.c.j.Mãet vinculũ piugale int᷑ ↄiuges
a ſe diſcedẽtes adheſerint.

Articulus pꝛimus.

68 — —

Abona m̃imonij ita poſſʒ excuſari car
nalł ↄcubitꝰ ↄiugũ vt nullũ penitꝰ ſit pcm.i ꝛꝰ⁊ vtx
eoꝝ ↄcubit nõ cã reddẽdi debitũ nec ꝓlis ꝓcrean
de ſẽꝑ ſit pemaßs vtxꝝ ſẽꝑ ſit pcem moꝛtale.ſʒ qꝛ ſo/
lutio qõis pᷣme ſufficiẽt᷑ ꝑpʒ ꝑ illa qõnẽ ſuꝑiꝰ fcãʒ. di.
26. ſ. vty actꝰ mr̃imõij q;tũ ad copulã carnalẽ ſit li-
citꝰ ⁊ maxie ꝑ qõeʒ imediate ſeqntẽ q̃ ẽ vta actꝰmr̃i

monialis ſit meritoꝛiꝰ.iõ de hac qõne viꝛ mihi hic

Etſi alij ſuperſedẽdum.

Ecundo querit᷑ vtr geubit aiu⸗

— e chR gũ nõ cã redden
di debitũ nec ꝓlis ꝓcreãde ſẽꝑ ſit pem. Er

J ꝛeine S ꝙ nõ.ꝗ vtite ad ninẽ ꝑꝑ quẽ ẽ in hoc penitꝰ nul
eo qð eſt eſſentiale in bono ſidei quod ẽ non negare

lũ cõmittit pcm.ſʒ vt hẽ pᷣcedenti di.c.vitimo cau
ſa finalis mrimonij poſt pcm̃ ẽ euitatio fornicatõis
O carnalis ↄcubitꝰꝑꝑ foꝛnicatõeʒ vitandã nullũ pe
nitꝰ ẽ pcm̃. Ntẽ qui vtit᷑ re ſua oꝛdinate ĩ q̊ nullum

penitꝰ cõmittit pcm̃ ſʒ qui cognoſcit vxoꝛẽ ſuam ſ᷑ʒ

naturalẽ vſuʒ vtit᷑ re ſua oꝛdinate.qꝛ vir hʒ prateʒ
coꝛpoꝛis mulieris vt dicit Apꝰ.j.coꝝ.⁊.ꝭ ↄcubitꝰ
cũ vxoꝛe ſʒʒ nãʒ nũqᷓ; ẽ pem̃ ¶ Otẽ bonũ ex gne nõ ef/
ſicit᷑ malũ niſi ex mala itẽtõe vel ꝑꝑ ĩdebitã circun
ſtatia.ſʒ ↄcubitꝰ ↄiugis bonũ ẽ ex gne.cũg ↄcubẽs p
pt foꝛnicatõeʒ vitãdã bonã hẽat itẽtõeʒ ſi ↄcubat ĩo
co⁊ tꝑe⁊ mõ debitis cſua ↄiuge ille ↄcubitꝰ nullũ
n. Wtẽ pᷣncipaliꝰ bonũ mr̃imonij ẽ bonũ ſacr̃i.
ſi bonũ ꝓlis vel fidei ita poſſũt excuſare cõcubitũ
ↄiugũ vt nullũ penitus ſit peccatuʒ.multo foꝛtius

hoc ꝑ ſepõt bonũ ſacri.¶otra Aluguꝰ in liꝰ.de bo⸗

no ↄiugali lõge poſt pᷣncipiũ ⁊ recitat magr̃ huiꝰ di.

c.. 4. ↄiugalis ↄcubit?generandi gra nõ hʒ culpã.cõ

cupiſcẽtie vero ſatiande ſed tamen cũ diuge ppter

—
☛

Onſequenter queriturꝰ:

pᷣncipali &t circa h̊ qrũt tria¶Mvtix

—

R

j. coꝝ. 7. dicit ꝙ ꝑpꝑ foꝛnicatõeʒ hẽat vnuſqſqʒ ſuaʒ

dũ foꝛnicatoeʒ

—

thoꝛi ſidem venialem habet culpam. Item He⸗
tens actu nutritine vltra illud quod eſt neceſſariũ
dd conſeruationem indiuidui peccat. ergo a ſimili
vtẽs actu giatiue ꝑꝑ aliud qᷓ; ꝑ illud qð regꝗrit᷑ ad
oſeruatõeʒ ſpeciei peccat.¶ Rn ꝙ boa mrimonij

bm ꝙſunt in ipſo excuſat ea qͥ ſunt imr̃imonio. bo
nũ aũt ꝓlis ⁊ fidei conſiderari poſſunt.aut ꝓut ſunt
in itẽtiòe ↄtrahbẽtiũ.aut i natura ↄtract? ꝑ obligatio
nẽ.ↄtractꝰ.n.mrimonijicludit obligatõeʒ ad illa ãt

put ſunt i intẽtõe ↄcubitu piugali Etiũ. Pmodo

excuſant ↄhẽtiũ ꝓpoſitũ.ꝛꝰ mõ reddũt gᷣctũ mr̃imo

nij honeſtũ.ʒꝰ mo bonũ ſidei ⁊ bonũ ꝓlis excuſat cõ

iugalẽ ↄcubitũ ita ꝙ ſi alteꝝ pᷣdictoꝝ bonoꝝ tmmo
neat itẽtõeʒ ĩ ↄcubitu ↄiugali vtẽtiũ.ita ꝑfecte excu
ſat illũ ↄcubitũ vt nu lũ penitꝰſñt pcm̃.⁊ẽt reddit ip

ſũ meritoꝛiũ bonũ aũt ſacr̃i ꝑ ſe nõ ſufficit ad excuſã

dũ ab oĩ pcõ ↄiugalẽ ↄcubitũ vt tenet cõis opio.ꝗ:
bonũ ſacri non reſpicit pᷣmo nec directe mr̃imonij
vſum ſʒ eẽntiã.bonũ aũt ꝓlis ⁊ fidei ᷣm id qð ſunt
pᷣmo ⁊ directe reſpiciũt mr̃imonij vſum nõ eẽntiaʒ
niſi ꝓut icludunt᷑ t nctu mr̃in:oniji obligatõne.⁊ iõ

q;uis bonũ ſacri ꝑſe ſufficiat ad q̊ vt mr̃fimonia

honeſta remaneãt.nõ tñ ſufficit ꝑ ſe ad excuſanduʒ

ℳ °

du magiſtꝝ ſuperiuꝰ di. 26. c. ? ¶ Ad ꝛmn dð ꝙꝙ vir ꝗ
vtit᷑ vxoꝛe ſua cã incõtinẽtie vithde iſeipſo.qᷓ;uis
vtat᷑ ea oꝛdinate q;tũ ad naturã Fneris ſi cogno⸗
ſcit eam ſecundum nãlẽ vſum.non vtittñ ea recte
ſcdm iudiciũ rõnis q̃ dictat ipᷣm non debere ea vti
niſi ꝑꝑ bonuʒ ꝓlis vel bonũ ſidei.vti aũt vxoꝛe ad
vitãdũ cõtinetia i eaẽ ea vti ꝑꝑ bonũ ſidei ẽt ſi mu
lier non petat expᷣſſe ſʒ tacite tm ⁊ ꝑ quãdã iuitatõeʒ
Ad ʒmn dðᷣ ꝙ ↄcubitus qui ſit cã iotinentie vitãdeĩ
eipſo tm̃ efficit᷑ malus ꝑꝑ omiſſionem finis debiti
qui ẽ bonũ ꝓlis vel bonũ ſidei.⁊ ᷣm ph̊ᷣm.ʒ.ethim.
c.ʒ.cuius gratia ẽ vna de pᷣncipalibus circũſtantijſ
Ka 4⸗ pʒ ſolutio ex dictis ĩ coꝛpoꝛe qonisOui
ut tenẽt opinionẽ dꝛigꝗm dicũt ad pᷣm in opp ꝙſa
tiare cõcupiſcẽtiam ⁊ velle moderate delectari nõ
ſunt idẽ.põt etia dici ꝙ Auguſtinꝰ in illo verbo ſi
milibꝰ accipit cłpã ꝓ vitio qð ẽ q̃da ðcliatio a pᷣma

lis copule gque fit Nneegakener een
2
it

rectitudine nature ꝗᷓ nõ ſemꝑ ẽ clpa ꝓpꝛie dictavt

in l?. 2. onſum ẽ ⁊ illa obligatòeʒ Aug. dicit venialẽ
inquatũ deꝰ ꝑꝑ honeſtatẽ ſacr̃i nõ iputat eã ad aliq;ᷓ
culpã ꝓpꝛie dictã.¶ Ad ⁊m dicũt ꝙ maioꝛẽ falſa.nõ
eni peccat hõ quotienſcũq; accipit cibum ꝑꝑ dele/

vſũ mr̃imõij ab oĩ pcõ ſicut bonũ ꝓlis ⁊ fidei. Mlii ctationem ſapoꝛis.

gaũt õ hoc ſic arguunt.velle moderate delectari ĩ
facto honeſto nullũ penitꝰ ẽ pcm̃.delectatio.n.coꝛ/
poꝛalis nõẽ̃ ſcðʒ ſe mala.ali reſpectu eiꝰ nõ eẽt vir
tus modificãs eã.virtus aũt tẽperãtie ẽ reſpectuð
lectatõis que ſunt ſcðʒ tactũ ⁊ guſtũ.ſʒ vt ipũ dicũt
bonũ ſacr̃i inquãtũ ẽ i intẽtõe vtẽtium ↄcubitu ↄiu/

gali honeſtat actũ.vñ vt hẽ decre.di.ʒꝛ. Michena.

pcubitꝰ cũ ꝓpꝛia ↄiugie caſtitas ẽ.eſt aũt bonũ ſacri
ĩintẽtõe vrentiũ ↄcubitu piugali inquãtũ hñt i intẽ/
tiõe actualr vel habitualiter ꝙ nõ ↄcuberẽt niſi eẽt

honeſtas mr̃imonii iter eos q̃ ẽ ibi ꝑ ſacr̃i bonum.

¶Mꝛeterea ſi aligd ꝑꝑplures cauſas ẽ iſtitutũ non
abutit eo ꝗ eo vtit᷑ ꝑꝑ aliquã illaꝝ.ſʒ mr̃fimonium

ꝛeterea ſi aliqs patiẽs infirmi/

nõ tm̃ ẽ iſtitutũ ꝑꝑ pꝛolis generatõeʒ.ſed ẽt ad vitã

tatẽ q̃ nullo mõ

ca prolis nec ꝑꝑ redditionẽ debiti. Pꝛeterea Apꝰ.

vxoꝛẽ.⁊ tũ vt hꝛ Ro.ʒ.repꝛobat ſſeam illoꝝ qui di
cunt. faciamꝰ mala vt veniant bona.ergo videt

ſentire ꝙ cognoſcere ꝓpꝛiam vxoꝛẽ cã foꝛnicatio/ꝰ
nis vitande nullũ penitusẽ malũ.nec obſtat qð po
ſtea dicit. hoc aũt dico nõ ſcõᷣm iperiũ ſed ſcdᷣm in/
dulgẽtiã. immo magis vꝛ eẽ ad ꝓpoſitũ.qꝛ i hoc vi

det᷑ dicer̃ ꝙ licitũ ẽ quãuis nõ ſit pᷣceptũ. Pꝛererea

Augꝰ.liꝰ de bono ↄiugali an mediũ dicit ꝙ illũ ↄcu

bitũ nuptie nõ cogũt ſieri ſʒ ipetrãt ignoſci ſi tñ non
ita ſit nimiꝰ vt ipediat tẽpoꝛa que debẽt᷑ oꝛatõi ſed

noõ videt loꝗ de ignoſci.ꝑ pniam qꝛ ſic ẽt foꝛnicatio

ignoſcit᷑ videt᷑ ꝙ accipiat ignoſci ꝓ eo quod ẽ nõ

inutari ad culpãi Oni vultenere pᷣmam opinio⸗/
nẽ que ẽ coioꝛ⁊ magis ↄſona verbis auguſtini ⁊ ma
giſtri. vt pʒ in lr̃a põt dicere ad pᷣm in oppoſitũ ꝙ ꝗ
vtit᷑ re ꝑp finẽ ad quẽ inſtituta eſt ᷣᷣm imꝑium aut

ſecũdm idulgentiã ↄceſſionis que ẽ deminori bo-

no in hoc nõ peccat. vti vero ea ad finẽ ad quẽ iſti/
tuta ẽ ſcõᷣm idulgentiam ꝑmiſſionis q̃ ẽ de minoꝛi
malo pcm eſt ſalcẽ veniale.talis veroẽ vſus carna

1 lde difficili põt curari niſiiterue
niẽte carnali ↄcubitu ꝑꝑ ſalutẽ coꝛpoꝛis cognoſcit
ꝓpꝛiã vxoꝛẽ peccare nõ videt᷑.tñille ↄcubitꝰ neeſt

T1 E. tio que rif vinn; concubitus nõ

— L cã reddẽdi ðbitũnec
olis pꝛocreande ſemper ſit peccatuʒ moꝛ
tale.t videtur ꝙ ſic.magiſter huiu di. ca.4. 7
33. q. 4. Oꝛigo. Adulter eſt amatoꝛ ardentioꝛ pꝛo-/
pꝛie vxoꝛis cum ergo adulterium ſit peccatuʒ moꝛ
tale ? cognoſcens vxoꝛem non cauſa boni pꝛolis vl
fidei ſit eius amatoꝛ ardentioꝛ talis moxtaliter pec
cat¶ Ptem magiſter eo. capi. ⁊ eſt etiam decre. que
ſtione pꝛedictà. Tibegꝛum voluptates que de me
retricum capiuntur amplexibus in vxoꝛe ſunt dã/
nate.ſetalęs ſunt voluptates que capiuntur inv/
xoꝛe non? Ma boni prolis nec fidei.ergo tales fue
runt damnate ¶ Irem coõcubitus coniugalis nõ diſ
ferret a foꝛnicatoꝛio ſi per aliquod põum matrimo
nij non excuſaretur ſed concubitua qui ſip non cau
ſa boni pꝛolis nec boni fidei per nullũ boüũ mr̃imo
nijlexcuſatur.quia quamuis bonuʒ ſacramentimꝗa

trimonium honeſtet. tamen per ſe non ſufficit ad

excuſandum coniugalem ncubitum. ergo concu

bitus cum pꝛopꝛia vxoꝛe non cauſa boni pꝛolis nec

fidei gſt peccatum moꝛtale ſicut concubitus foꝛni⸗
carius.¶ Kontra vti cibo ſuo pꝛopter delectationẽ
non ſemper eſt peccatun moꝛtale. ergo ſimiliter
vti cum pꝛopꝛia vxoꝛe pꝛopter delectationem no
ſemper eſt peccatum moꝛtale. Item magiſter hu⸗
iuſ diſtinctionis capitulo..dicit de concubitu qui
fit libidinis voluptate cum vxoꝛe ꝙ pꝛopter nup·⸗
tias accepit veniaʒ.ſed hoc non diceretur de moꝛ
tali peccato. quamuis accipiat veniampꝛopter pe
nitentiam. Ergo tales conoubitus non ſemper eſt
peccatum mortale.MReſpondeo ꝙ intentio con-
cubentis cum pꝛopꝛia vxore non pꝛopter bonum
pꝛolis nec fidei aut exit ſneſmatrimonij. ita vel
let facere etiam ſi non eſſet vxoꝛ ſua.⁊ talis concu/
bitus ſemper eſt peccatum moꝛtale.⁊ ſic cum vxo/
re concubens dicitur ardentioꝛ amatoꝛ vxoꝛis ꝓ-
ꝛie. talium etiaʒ concubituũ voluptates ſiles ſũt
illis que apiunt᷑ de meretricũ amplexibꝰ aut ſiſtit

actu vel habituitra cõfines matrimonij.ita ꝙ non

vſhe
Abio
Miippnm
Gnpltatis
tſolntbes
Fisbosdig
Abitiabci
eccaror
ditectereſe
nehreentĩ
cubic'porer
N
rn,
Ith zlrjit
mnAni/ Fal
lf cnen
Hiuniner
Ciiicmüͤrt
ſal hgesd
Nuitcctum
uiliguo dol
M da itm
Kiſipervenin
lanbotalcsſi
1s debitos un
Herernrinann:
Miisincycoan
liſeck por⸗
elikesignöͤſta
enateſeti⸗
raNn
. Wedwcſiͤdien
(Wompist!
Uihnaporoan
ſeraprait
Gltitninn
Mn.
4 ,
Lo
Ser
i
wemunneg
Merciaitbi E
W
mulii
Pünadn
nrin
N
N
tion fiade⸗
c litöe⸗
annprirae

Je
biti 1

I.

ſ Ing

ni fui 6
n mianen
Unndter
tcäienergi
niſicneninitr
te

erredecane.

tninilo nen
gichamnedic
Ndc
Knnöänt

„

1 ieddidiide

mpcripeccan
bundi c44
macedentie,
mumhretcim
mcnide
mmismenin

NeNNE *
13 (achumm

N S
1 Wneesen
„AmsNRANTCN
. 4 “ aAV
R „Fereni
CDs (ℳöce
NRN. W.
T
NMN
VON ſfiant

nigaisſt⸗

,
ennm i,
mümin

parabilitatis

nN.

i

— . . .

Wat ↄcũbere cũ ea nõ eſſet vxoꝛ ꝓpꝛia.? talis
ↄcubitus nõ ẽ pcti moꝛtalę ęxcuſat᷑.n.a pcõ moꝛ

tẽt ſolutões aduo pᷣma argumẽta.Ad ʒm dðᷣ ꝙ
quis bonũ ſacri ꝑ ſe ñ ſufficiat ad excuſãdũ carnalẽ
ↄcubitũ ab oĩ pcõ.ſufficit tñ ad excuſadũ a moꝛtali

nuã ẽ ĩ eo ſacri ge pa

peccato.qꝛ q;uis ñ reſpiciat carnalẽ ↄcubitù.pᷣmo

1 directe reſpitcit tñ ſecũdario ⁊ idirecte ſtuãtũ ho⸗/⸗
neſtar eẽntia mr̃imonij rõne cuiꝰ honeſtatis tal cõö⸗/⸗
cubitꝰ põt excuſari a pcõ mortali. Soſepararineg
. ira m ſacr̃aliter vo ſeparari neq̊
Irca lr̃am n ũt dũ vinũt. ſupple ſenna
trim oſumatũ.alias poſſẽt ꝑ religionis in
greſſuz ſacrʒ fidei.i.caractareʒ ꝗ ẽ res ⁊ ſacrm.iĩmo
firmiꝰ erit.ſ.q;;tũ ad amoꝛẽ ſpnᷣalẽ i dño.vel põt di
ci ꝙ nõ loꝗt᷑ hic mag de ↄtinẽtia a pᷣna carnali co
pula qua mr̃imoniũ cõſumat᷑ ſed de ↄtinentia a ſe
quẽtibꝰ ſi coniũx nõ eẽt adultera nõ foꝛet.tñ eẽt foꝛ
nicaria.ↄinges dicunt᷑ q ſoliꝰ ↄcubitus cã ↄueniũt
Ddũ tñ af ectu mr̃ noniali copulẽtur.ſi tũ ꝓlis gña/
tionẽ aliquo dolo malo nõ vitẽt.ſ.ↄſentiẽdo ĩ talez
dolũ. dũ Zhif mr̃im m. qꝛ ſi talis doluſ poſt mrfim
ↄctũ ſuperueniret viculũ mr̃imoniale nõ ſolueret.
ſi ambo tales ſũt ↄiuges nõ ſunt.hoc ẽ nõ faciũt ac-/
tus debitos ↄiugio.ſi ambo nõ ſũt tales.aut illa eſt
meretrix mariti.⁊c.i.ad modũ mer&ricis ſe hũs.
Sapiẽs iugicio amat ↄiugẽ nõ effectu.ſ.affrenato.
Mihilẽ fedł* vxoꝛẽ amare qᷓſi adultera.qð nõ ẽ ſic
itelligẽdũ ꝙ nõ ſit aliqdð pctm̃ grauiꝰ illo.ſʒ vult di/⸗
cer̃ ꝙ ẽ valde fedũ.Incõtinẽtie malũ ẽ ꝙ vir cogno
ſcit vxoꝛc vltra neceſſitatẽ ꝓcreãdi liberos.loꝗt᷑ ð
actu cognoſcẽdi exigẽdo debituʒ nõ reddẽdo.pſe
ſolus nuptialis t᷑.ſ.pᷣncipalr.qꝛ aqpcreatõeʒ libero
rũ pᷣncipalr oꝛdinatꝰẽ ↄcuat nuptialis. Uoluptas
ipfſa ſine cuipa eẽ nuᷣllatenꝰ põt.hoc noiĩie culpe itelli
git feditatẽ vitioſam q̃ i nobis eſt ea c a pꝛimoꝝ
parentun. è
Piendum eſtetiz :c. Superi
Tiendum et ðterminauit ma/
giſter de tribꝰ?bonis ↄiugij. Hic deter

. ſpãliter dinidit᷑ ĩ duas partes.P⸗
determinat magi de necite reddẽdi debitũ ꝗꝑ de
tpe exigedi ibi. Et licʒ.¶ Mꝛima ĩ duas.¶ ondir
Hꝙnõ poöt vnꝰ ↄiũv ſine licẽtia alreriꝰ vouere.**q⸗
rit vtꝝ datã licẽtiã poſſivreuocare ibi ſi uero ꝗllbʒ.
(WDꝛima ĩ duas. ¶Mondit ꝙ vn cõiunxtenet al
teri debitũreddere ¶ auctoꝛitatibꝰ ꝓbat ꝙ vnus
ſine alteriꝰ ↄſenſu nõ põt ↄtinere ibi. Oð vero.i
la pꝑs q̃ ibi icipit. Et licʒ diuidit᷑ ĩtres.M aliqn
ẽ ceſſandũ a debiti exactõe.¶ꝑꝰ.iqrit an ceſſandũ ſit
aliqñ credditõe ibi.Illi aut.g ondit qũ ceſſandũ
ſit a nuptiaꝝ celebꝛaõe ibłi. NHec ſol.

¶ Articulus pꝛimus.

Aeea di. q̃rit᷑ pᷣncipalr de ꝗ
Ica banc Made 5 Ocarnalo-
biti redditõe.⁊ exactõe de licẽtia
tinẽdi ¶ 5 ð rpe ——— debi
de tꝑe nuptias celdyꝛ

tñ vel exigeẽdi. ꝗ

lieri in his que ſunt cõtra rect

txentem ſe reddat

minat de bono fidei ĩ quocũq; ↄiugio

ꝛadi ir

ca pᷣmũ qrũt duo ⸗ vtx ſit necemitatis debituʒ

„

redderei ꝛ vtꝝ aliqn ſn neceſſitas exigere.
N111WOWE ſit neceſſitatis. ꝗqſcief᷑
rddit ſe ipotẽtẽ ad rddẽdũ illud ad qð rddẽ
dũ ð necite tẽet᷑ mõralr peccat.ſʒ maritꝰp ieiũia in

tali ꝑꝑ mr̃imoii honeſtatẽ ͥ maxie ĩ eo ẽ rõne ĩſe- i imo oñndo ꝙ reddere debitũ nõö

.

ta ⁊ vigiliaſ⁊ alios aboꝛeſ aliqu rddit ſe ipotẽtẽ ad

rddẽdũ vxori carnale ðᷣbitũ.⁊ tñ ſic ꝓ ðo ieiunãs n
peccat. reddere ðᷣbitũñ ẽ necktis. Remagt huiꝰ
di. c. 4.⁊ . 5 . .. Sciatis. Sciatis ꝙ gcũq;ʒ vxo/
ꝛi deditũ reddit vacare nõ põt oꝛoni.nec carnes a
gni edere.ſʒ nullꝰ excludit᷑ a ꝑceptõe coꝛpoꝛis.xpᷣi.
qꝛ facit illud qð facere ẽ necitis.g̊ reddere debitũñ
necĩtis. Cõtra j.coꝝ.⁊. AUxoꝛi.vir ðbitũ reddat.
ſiir ⁊ aut vxoꝛ viro.obſeruatio aũt aplici pᷣcepti ne
ceſitatis an⸗ ꝙ redẽ debituʒ ẽ necĩtis.qꝛ ſicut
dicit apꝰ.j.coꝝ. 7. Mulier ſui coꝛpoꝛis ptaãtẽ nõ hʒ
ſʒ vir.ſilr aũt ⁊ vir coꝛꝑis ſui ptãtẽ nõ hʒ ſʒ mulier.
ſs necitis nõ negare hoĩ vſũ licitũ rei q̃ de iure ci
ptãte ſua. In caſu tñi quo vir nõ poſſet vxoꝛi debi/
tũ reddere ſalua ĩicolumitate coꝛꝑis ꝓpꝛij debitum
reddere nõ teneret:qꝛ noluit deꝰ viꝝ obligari mu/
inclinationẽ natu
re.recta aũt inclinatio nature ſtius hominis ꝑ pus
Sc ad actũ nutritiue quo cõſeruat᷑ ꝓpꝛium indinidu/
um q; ad actum generatiue ꝗqoꝛdinatur ad ↄſerua/
tõeʒ ſpeciei.natura pᷣus ſumit de nutrimẽto qð ne/
ceſſariumẽ indiuiduo ⁊ ſuꝑfluum reſeruat ad actü
generatiõe ⁊ iõ homo non tenet᷑ ad actum genera/

tiue in notabile pᷣiudicium incolumitatis coꝛpoꝛis

ꝓpꝛij. Ad prmum in oppoſitum dð ꝙ maioꝛ ve⸗
ra ẽ de illo quiſe reddit impotentem modo illicito
ſed ille qui ſe reddit impotentem ieiunado ⁊ oꝛan/
