dinẽ ꝓximi ad ꝓximũ nõ põt fieri ſine moꝛtali pcõ

pqᷓ;cuq; diſpẽſatõem.ſʒ ↄcubitꝰↄcubinariꝰẽ huiuſ
mõi.tollit.n.debitũ oꝛdinẽ parẽtũ ad ꝓlẽ. Ozʒ cõ⸗
tra rõnẽ hãc pt ſic argui.ſi aliꝗs actꝰ vtiplibꝰ tol⸗

lit debitũ oꝛdinẽ ꝓximi ad ꝓximũ.ita tñ ꝙĩ aliquo
caſu ⁊ raro põt debitũ oꝛdinẽ nõ tollerq;uis diſpẽ
ſari nõ poſſir vt vli talis accꝰ ſit licitꝰ vel poſſit ſie

ri ſine moꝛtali pcõ.tñ diſpẽſari põt ꝑ ↄditoꝛeʒ legis
vt ĩ caſu ĩ quo nõ tollit debitũ oꝛdinẽ ꝓximi ad ꝓxi
mũ nõ ſit pcm̃ moꝛtale.ↄcubitꝰ aũt ↄcubinariꝰẽ hu
iuſmõi.qᷓ;uis.n. vt ĩ plibꝰ tollat debitũ oꝛdinẽ parẽ
tũ ad pꝑ ẽ.tñ põt tigere hõ coeat cũ muliere cum
q̃ nõẽ mr̃imoniali ↄiũctꝰ ⁊ muꝑer cũ viro ꝑꝑ bonũ
amant ſuſcipiãt ⁊ benigne nurxriat ⁊ re
Svã ꝙ ſi nõ obſtaret aliud q; rõ ſupꝛa

ligioſe edu

dicta ↄcubitꝰ ↄcubinariꝰ i caſu pᷣdicto poſſz ꝑ diſpẽ

ſatõeʒ ↄditoꝛis legis narure nõ eẽ pcmi metale. vi

g mihi dicẽdũ ꝙ rõ qre ↄcubit? ↄcubiſari en foꝛ⸗
nicariꝰ nõ põt ſieri ſine pcõ moxali.ꝑ diſpẽſatõem

quãcũq; ẽ.qꝛ i nullo caſu põt fieri bñ neq; abſ; cor
ruptõe debiti oꝛdinis ad deũ.talis.n. viri ↄcubit⸗
ſẽꝑ ẽ cũ nõ ſua q;tũ ad talẽ vſ nec ſimplr nec ad tẽ

pus.qcũq;ᷓ aũt vtit᷑ re nõ ſuꝗ q;tu ad vſũ nec ſimpli
cit erne ad tpᷣs coꝛũpit debitũ oꝛdinẽ ad dñnʒ rei.

⁊ qꝛ mulier nõẽ ſui ipſiꝰ.ſʒẽ dei.vir carnalr copu/

laãs ſe cũ muliere nõ ſua qetũ ad talẽ vſũ debitũ oꝛdi
nẽ ad v cõ:ũpit ðs ãt fac ñ pᷣt vr aetꝰcõꝛũpẽs ðbi/

tũ oꝛdinẽ ad ipCʒʒ ſineſicut videmꝰ ꝙ o legeʒ nature

cere tãq; dũs ſupioꝛ hñs ſuꝑ viꝝ ? mulierẽ plenitu

— „

dinẽ ptãtis ꝙ licitũ eẽt viro ⁊ mulieri ↄcedere ſibi

mutuo ptãtẽ coꝛpoꝝ ſuoꝝ ad tp̃s.q;uis hoc eis lici
tũ e nõ poſſʒ niſi ꝑ auctoꝛitatẽ diuinã. vt osſũ ẽ ſu/

ꝑius ĩ illa qõe.vtꝝ poſſa pᷣhi mr̃im ad tpᷣs.ↄcubi

tuſ ãt taliũ nõ eſſʒ ↄcubinariꝰ nec foꝛnicariꝰ.qꝛ non

eẽt cũnõ ſua.nec cũ ñ ſuo¶ Ad pᷣmn ĩ opp dð ꝙ alio

mõẽ o legẽ nature ↄcubitꝰ ↄcubinarius q; hĩe ples
vxoꝛes ſił.qꝛi nullo caſu põt fieri ↄcubitꝰ ↄcubina-
riꝰ ꝗn ſit legẽ nature.qꝛ ſẽꝑ coꝛꝛũpit ðbitũ oꝛdinẽ

ad deũ.ſʒ potnit eẽ caſus ⁊ fuit iqꝰ aliquos hĩe pleſ

vxoꝛes ſil nõ fuit ðↄ legẽ nature q;uis.ſit õ legẽ natu
re vti plibaſicut videmꝰ ꝙ oↄ legẽ nẽ ẽ vti plibꝰðpo

ſitũ petẽti ñ reddẽ.vt tñ ñ reddẽi illo caſuĩ q p illð

depoſitũ poſſʒ deſtruẽ rẽpu.nõ eſſet legẽ nature ſʒ

fiche⸗

giaſfican
ſtneiſſoli
iaki
tuncto:
ene
goglooſal⸗
eeicgeppm
ſbriſſerma
gongärumd
bintionematb
ſeridepptcn
bunin dios
godiſpeſuutai
gechperetinlen
ſeatilick er

Aatti
(Nurhetcure
Knoe
er e
Nbematnog

Pnniggtttati

Pincrardim
Mlch Aroren
cjocobedrens
icniitentnunt.
Meidmckobiücea
Gidunineredrodn
Citgisergetdg
hdemeneewa
Wecdod
Wöakazai
Wesedec
Porſaor hho
Mee yrorepn
lunrit hon
noconlit in
futha 4
Moris Nnts
Morho Anden
Nißicchicat
M dyceſalua

Miſleggonin

ſoſichonidin

Mhniri iobtorn
ediminizzie
Pigt gielün
helte hiteligti
lahndintigtt,
Huniponoimnci
Nagyidnödle

nüedannefd

heteretſin
finbkionin⸗

w
cſglinm v
nicasdia
Wi
iſimndt
tnipinit
giaiſepane

V

Wwens
eätieſd
ieen
eſsſan
Ndi
'durſi
dit nſe

S ☛ã

.

wi) mi en

Kürönis fnr.

Nalesungi
nicſgii
Nus Adihiin
mikb
Pie izdi
Nüiir,
wbun
is wi

er ſti Anlit
Tſiri drt Nrors
ditüo

cadi i

fim nſn

„

cin

bitn ſan

Norii dien

magiaſßm eam/
n,

„ 2
xxxiij

I Hd imn̈ Agar fuit coniuncta
Abꝛae idiſſolubili Winculo q; ts ad mutuaʒ ptãtem
coꝛpoꝝ ſuoꝝ.vñ ᷣm rei veriiaceʒ fuit vxoꝛ.ſʒ qꝛ ñ

hẽbat auctoꝛitammatriſfa.i regimine domus ⁊ fa

milie.nec ꝓles ſua ſuccedere debebat i hereditate
quo ad hos erat ancilla.nec licitũ fuiſſet Abꝛae eaʒ
a ſe eijcere ꝑꝑ monitõem Sarre niſi ſuꝑ hoc diui
nũ habuiſſet mandatũ.voluit aũt deꝰ eos ſeparari
non quãtum ad vinculum.ſed quantum dti coha/
birationem ⁊ thoꝛum. ad ſigniſicandum illud my
ſteriũ qð explicat Apoſtolus ad Gal. 4. cum dicit
Abꝛaam duos filios habuit 1e.6d zm dð ꝙ deuſ
nõ diſpẽſauit cũ Oſee vt foꝛnicaret᷑.ſʒ mãdauit vt
acciperet mulierẽ pᷣus foꝛnicariã.⁊ hoc mãdando
fecit illã ene ꝓphᷣe vxoꝛem heis oſentiente. .
o querit᷑ de ʒꝰ.pᷣncipali.
.AOnſeqnter? crc deda re n vs
vrꝝ fuerit nũq; licituʒ vxoꝛeʒ repudiare.

¶ ⁊v.ſi vir poterat repudiatã ſibi recociliare.

KRuno oſtendo ꝙ aliquando fuit

rẽ ⁊ habuerit eã ⁊ nõ iuenerit graʒ an oculos eius ꝓ
pter aliquã feditatẽ ſcribet libellum repudij.⁊ da-⸗
bit i manu illiꝰ⁊ dimittet eã de domo ſua. Item
Malach. ꝛ. AUxoꝛem adoleſcẽtie tue noli deſpice
re.cũ odio habueris eã dimitte¶ Item illud ẽ lici⸗
tũ qð niſi fiexęt multa dãna ꝑuenirent.ſʒ ſicut dicit
Auic.io.met᷑aphiſice.c.penł.Si nõ licerʒ viro ali
qn dimittere vxoꝛẽ multa dãna ꝓuenirent.poter̃t
eni talis nature eẽ ↄiuges vt quo magis coguntur
ſimul manere magis odiũtſſe.⁊ poterit eẽ aliqd in
ter eos qð abhoꝛꝛeat nã.⁊ hec cõpellet eos querer
alia cõiugia.̊ aliqn licitũ ẽ vxoꝛẽ dynittere.iCon
tra eqlis ẽ obligatio ĩter ↄiiges quatũ ad vſum coꝛ
poꝝ ſuoꝝ.ſʒ nunq; uit mulieri repudiare viꝝ. S
nec viro repudiare vxoꝛẽ ¶ Mẽ Wap . Quos ð
us ↄiunxit.homo non ſeparet.ſed viros ↄiuges de
us conlũxit.̊ nõ pñt ꝑ hoĩiem ſeparari.¶ Itẽ nuquaʒ
fuit liciti lluꝗ að euageliũ repꝛobauit.ſ̊ repudiuʒ
vxoꝛis ritqg i euãgelio repꝛobauit.extra de di⸗
uoꝛtijs. GBaudemꝰ.grale repudiũ nũq; licitũ fuit.
Ad iſta qõnẽ cõit᷑ dꝛ ꝙ nunq; fuit licituʒ repudiare
vxoꝛẽ. vnde ſaluaroꝛ Math. i9. dicit Woyſen B
ꝑmiſiſſe ad duritiã cois iudeoꝝ ⁊ ipᷣm non licere
dimitti. niſi ob foꝛnicatoeʒ.nec ꝑꝑ hoc intelligit᷑ eã
poſſe dimitti qᷓ;tũ ad vinculũ.qð pʒ.qꝛ immdiate
ſubiũgit᷑.ꝙ ſi alia duxerit mechat᷑.ſupple repudia/
ta viuẽte.ſʒ itelligit illã dimiſſionẽ poſſe fieri q;tuʒ
ad cohabitatõeʒ ⁊ thoꝝ.ẽt Apꝰ.j.coꝝ.⁊. dicit his

gꝗ mr̃imonio iuncti ſunt. Principio non ego ſʒ dñs

Vxoꝛẽ a viro nõ diſcedere ꝙ ſi diſceſſerit manere ĩ
nuptã.⁊ paꝝ poſt dixit ꝙ vir vxoꝛẽ nõ dimittat.
Wꝛeterea ſi licitũ fuiſſʒ vxoꝛẽ repudiare.repudi/
ata nubAo alij nõ eẽt ꝑꝑ hoc polluta ⁊ abominabi
lis facta corã dño. Sad deiero.ꝛ4.di ꝙ repudia-
ta qͥ alium viꝝ duxerit polluta ⁊ abominabilis fa/

cta ẽ coꝛã dno.¶ ꝛeterea glo.ſuꝑ illud Math. i9.

Moyſes ad duritiã coꝛdis vꝛi ꝑmiſit.ac.dicit non
deꝰ.⁊ glo.marginalis dicit ꝙ ↄnᷣliũ fuit hoĩs nõ dei
iperiũ.⁊ magr huiꝰ di.c.2ꝛ.dicit ꝙ hoc fuit a Moyv⸗/
ſe ꝑmiſſum nõ vt ↄcederet᷑ diſcidiuʒ.ſʒ vt tolleret᷑
homicidiũ ꝑmiſit fieri mala ne fierent ꝑęioꝛa.ad G
Etẽ rõ.qꝛ iſeparabilitas ẽ de mrimonij &ntia vt ſu

e licitñ vxoꝛem re/
pudiare. Deutero. 24. Si acceꝑit hõ vxo/

—

„
4

/V

ro repudiare vxoꝛ⁊ẽ.q;uis.n.hò ſeparare non poſſit
perius ẽ onſuʒ ¶ Alij dicũt ꝙ tꝑe legis licitũ fuit vj
quod deus coniuxit.deus tamẽ quos coniunxit po
teſt diſiũgere.vnde ſuper illud Math.i9.quos ðs
ↄiunxit hõ non ſeparet dicit glo.interlinearis.ſed
deus. Lex aũt Moyſi lex fuit diuina.qꝛ a deo.per
Moyſen data. qdð ergodeus cõceſſit Moyſes fi-
lijs iſrael i lege ↄceſſit.deuſ ↄceſſit.gꝗ̊ auctoꝛitate d i
uina licebat eis repudiare vxoꝛes ſuas dato libel/

—

lo repudij.ſᷣm gptinebat᷑ in lege.Pꝛeterea q;uil

lex humana aliqua recte ꝑmittat q recte ꝑ diuinaʒ
ꝓuidẽtiam vindicant᷑.icõueniẽs tñ vr dicere ꝙ lex
Diuina permiſſioneʒ aliquoꝝ maloꝝ expꝛimat. nec
tñ illa iudicet mala eẽ.alioꝗn eẽt occaſio directa ho
minibꝰ cõmittẽdi pcm̃.in lege aũt nuſqua ondit re
pudiũ vxoꝛis diuina iuſticia puniẽdum. Mui vult
tenere pᷣmam opinionè q̃ ẽ cõioꝛ ⁊ ſecurioꝛ põt dẽe
ad pᷣn in opp ꝙ Moyſes hoc ꝑmittẽdo nò dei iu
ſtitiã demõſtrauit.ſʒ in peccatoꝛe minuit culpã ſᷣm
ꝙ dicit magr̃ huiꝰ di.c.⁊.⁊ glo.ſuꝑ illud Math. i9.
Ad duritiã coꝛdis veęſtri ꝑmiſit.q̃ᷓ dicit ꝙ maluit
Moyſes ĩdulgere dſlioꝛtiũ qᷓ; ðſiderio ſecudaꝝ nu
ptiaꝝ fieri homicidiũ vl ꝑduraxę odiũ.(Eid ꝛni dðᷣ
ꝙ ibi ꝓpheta logꝗt᷑ ꝑmiſſiue nõ ĩpatiue.q.d.ꝑmittit᷑
tibi eà dimittere abſqʒ tempoꝛali punitõe exercen/
da ꝑ iudicẽ tꝑalem.¶Ad ʒm dð ꝙ üũla rõ nilaẽc̃.ſi.n.
ſᷣm apim nõ ſũt faciẽda mala vt veniãt bona. nec
ſunt faciẽda mala vt vitent᷑ peioꝛa.qꝛ ꝑ aliam via
tgli poſſũt.⁊ ſnia Auic.iillolloco ẽ repꝛobanda.
illud ꝙ ĩ coꝛpoꝛe qõnis dicebat᷑ ꝓ ſ̃a opinione
dð ꝙ ibidẽ oſtẽdit᷑ repudiũ eſſe ꝑmiſſum.nõ ſicut li

citũ.ſʒ taquã minꝰ mali ꝑ h ꝙ illa ĩpudiabat.ſi alij
nubebat mãito viuẽte iudicabat᷑ polluta ⁊ abomia
bilis coꝛã dno.ſʒ talis nõ fuiſſʒ iudicata ſi ꝑ repudi

ationẽ ſolueret̃᷑ vinculũ iter ipſam ⁊ viꝝ poꝛem.

¶ QNui.n. vult tenere opinionẽ aliampõt dꝛe adpᷣ

argmnotra eã ꝙ q;uis de lege cõi ſit eq̃lis ptãs inter
ↄiuge q;tum ad vſum corpoꝝ ſuoꝝ m Aug. ꝛ22.
liꝰ. ꝭ fauſtum int᷑ pncipiũ ⁊ mediũ.tñ diuina aucto
ritas alr potuit oꝛdinare ex ſpali cã q;tũ ad pplin iu
deoꝝ ꝑꝑ duritiã coꝛdis eoꝝ.nec.n.fuit ſiis rõ per/
mittẽdi mulierẽ repudiare vix ſicut eꝰꝰ*.qꝛ non ita
fiſſent auſe viros occidere ſi odiſſent eos. ſicut
eꝰꝰ. qꝛ nimis facilis ẽ ad iraſcẽdũ ⁊ ad ↄcupiſcen/
dũ ⁊ parui ſenſus ⁊ deceptabilis magne voluptatiſ
m Auic.io.ntaphiſice.c.penlł.( d ꝛn dð ꝙ illð
diuoꝛtiũ fiebat nõ auctoꝛitate humana ſʒ diuina.

¶Ad ʒm dð ꝙ veritas ĩeuãgelio illud repꝛobauit tã
q; malũ tꝑe legis euãgelice nõ tꝑe legis veteris.cui
ↄcoꝛdare v ꝙ ibidẽ repꝛobat aliã vxoꝛẽ acciꝑe pꝛi

ma viuẽte.qð tñ ↄſtat licitum fuiſſe antigs pribus
ex diuina diſpẽſatiõe.¶ Nuctoꝛitateſ euagelij ⁊ apli
ꝓ pᷣma opinione.⁊ auctoꝛitates alie itelligi pnt pꝛo
rpe legis euãgelice.¶Ad illud aũt qð dẽ ꝙ repudia
ta aliſ nubẽs erat abominabilis coꝛã dno ⁊ polluta

dð ꝙ hoc dictũẽ de illa q̃ nupſit alij ⁊ ab illo etiã re

pudiata fuit.vn abominabilis ⁊ polluta dicebat᷑.
nõ qꝛ alij nupſiſſet.ſʒ e bis repudiata.ex h.n.pᷣiu-
mebatur ↄtra eã malum. V,
ſibi recõciliare¶ Rnꝙ ſic anqᷓ; mulier õhe
ret᷑ ſcdᷣas nuptias.nõ poſt.ꝙ ſtatutũ fuit i penã mu⸗
lieris qᷓ adulteriũ cõmiſit.qꝛ ſemꝑ mãaſit vinculuʒ
1 5

ↄiugale int᷑ ipſaʒ ⁊ poꝛẽ ⁊ ipenã viri Sa repudian
do eã dedit ſibi occaſionẽ adulterãdi dãdo operaʒ
licite rei ſᷣm diuinũ iudicium. q̃ pꝛopter ad repꝛeſ
ſionẽ remerarie iracundie viroꝛum impellẽtis eoſ
ad repudiãdũ vxoꝛes.pꝛeceptum fuit ꝙ repudiãs
daret vxoꝛi libellum repudij. vnde Auge po. li. de
ſermone dñi in monte ante mediuʒz.nõ ꝗ p ꝛecepit
dare libellum repudij.G̊pꝛecepit vt vxoꝛ dimitta/
tur.ſʒ ꝗ dimiſerit inꝗt.der illi libellũ repudij vt te/
merariam iracũdiam ꝓijciẽtis vxoꝛem libelli co/
gitatio temperaret. ꝗ dimittencqueſiuismoꝛaʒ
ſigniſicauit quãtu potuit duris hominibus ſe nolle
diſidium.

¶Articulus quartus.

Onſequẽter queritur de

P' vtu virginitas ſit virtus. 2
d vtrum ſit maioꝛis meriti quam caſti/
tas coniugalis. „— .
4 ꝙ virginitas nõ ſit vᷣ⸗
Rimoaoñdo iginitasnont 2⁰.
ethi. c. S.ꝙ virrus cẽ habitus electiuꝰimme
dietateexiſtens. Sʒ virginitas exiſtit ĩi extremo. g
nõ eſt is ſte nullus habitus vno tꝑe vitioſus ĩ
alio tꝑe ẽ virtuoſus.qꝛ una foꝛmamõ mutat᷑ in foꝛ/
mam ſibi ꝛiam. Sʒ habitus virginitatis aliquo
tpe fuit vitioſus.ſ.illo tꝑe quo dñs pᷣcepit viris ⁊
mulieribus creſcere? multiplicari ⁊ replere terraʒ

gnullo tpe habitus vᷣginitatis põt eẽ vtuoſus.Ntẽ

nulla vᷣtuſ amittit᷑ niſi ꝑpcm̃.qꝛ nõ amittit᷑ niſi ꝑ ac
tũ repugnãtẽ vᷣtuti.oĩs aũttalis actꝰ peccatũẽ᷑.ſed
vginitas amittit᷑ ſine pcõ.qꝛ ſicut di Apls pᷣꝰ.coꝝ.
72· Di nupſcerit virgo nõ peccauit.S vᷣginitas nõ eſt
vtus.i Cõtra ondo ꝙ virginitas nõ tm̃ ſit virtus.
ſed etiã vᷣtus diſtincta a caſtitate ↄiugali.ſicut.n.ſe
habẽt datões? ſpũs ad liberalitatẽ ſic delectatões
veneree ad caſtitatẽ ↄiugalẽ. Sʒ ſᷣm ph̊ʒ.⁊.li.ethi.
c.7. Circa magnas datões ⁊? ſũptus ẽ vtꝰ magniſi⸗
centie q̃ alia virtusẽ a liberalitate.q̃ ẽ circa medio
cres dationeſ⁊ ſũptꝰ. ſili circa illud qðᷣ reſpectsð

lectationũ venereaꝝ ẽ maximũ qð eſt abſtinẽtia ab

omni delectatõe venerea. eſt alia vtꝰ ab illa q̃ ẽ cir
ca illð qð reſpectu delectationũ vemreaxꝝ ẽ medio
cre.qð eſt abſtinere ab oĩ delectatione vener ea illi

cita.ſʒ pᷣmum ẽ ꝑ virginitatẽ.ſcõᷣm per caſtitatẽ cõ
ingalem. 5 vginiras? alia virtꝰ a caſtitate ↄiugali.
¶ Nẽ ᷣm pHhm.⁊ꝰ ethi.c.ʒ.virtusſempꝑẽ circa diffi -

cile. vbiẽ ſpalis rõ difficultatis reſpectu huiꝰ eſt
ſpalis rõ vtutis. Sʒ in abſtinẽdo ab oi deletatione
venerea tam licita q; illicita ẽ ſpalis difficultas q̃

nò ẽ in abſtinẽdo ab omni delectatõe venerea illi⸗

cita.cũ g̊ pᷣma abſtinẽtia ſit ꝑ virginitatẽ.ꝛꝰ p caſtita
tẽ ↄiungalẽ videt᷑ ꝙ virginitas ſit ſpãlis virtus a ca
ſtitate ↄiugali ꝑ eẽntiã diſtincta. Rn? ꝓp virginitaſ
põt aecipi ĩpꝛopꝛie.ſ.ꝓ negpe actualis ↄcupiſcen
tie cuiuſlibʒ veneree delectãtõis cũ carnis itegrita
te.⁊ ſic qlibʒ mulier naſcit᷑ vᷣgo.ſjʒ ſic vᷣginitas nõ ẽ
Vtus. carnalis. n. itegritas nõ ẽ vtus necẽ pars eẽn
tie VtutisS. tota. n. eéntia virtutis cuiuſiʒ i aia ẽ ᷣm
Aug. p de ciui. c.i7.⁊ ð bono ↄiugali dðẽ circa me
diũ ꝙ ↄtinẽtia nõ corpoꝛis ſʒ animiẽ virtꝰ.pᷣdicta

Apᷣncipali.⁊ circa hoc q̃runtur duo.

.Arti.

. „ . „ . 22 —+ „„2 „
Et negatio actualiſ eu ſeefie nullz eẽntiã dicit. oiſ

aũt vᷣtus aliq̃ eẽntiaẽ. Kuis nyõ põt accipi virgini
tas ꝓ habitu quo niaſſit carnalis neceſſitas vacã
di carnali copule determinat᷑ volᷣitas ad ꝓmpte⸗
facilr reſpuẽdũ oẽm venereã delectatõeʒ nõ tm illi
citã.ſʒ ẽt licità vt mẽs liberiꝰ vacꝭTPũalibꝰ.qꝛ ſicut
apls.j.coꝝ.7. Mulier innupta ⁊ vgo cogitar q̃ dñi
ſũt vt ſit coꝛꝑe ſcã ⁊ ſpñ.⁊ ſic virginitas ẽ virtꝰ.ſic
eni ẽ havitꝰ bonꝰ hñtẽ ꝑficis ⁊ opꝰ eiꝰ bonũ reddẽſ
E.n.habitꝰ rõni ↄſentaneꝰ.nec tñ ẽ virtꝰ ꝑ eẽntiam
diſticta a ↄiugali caſtitate.vtrãq;.n. volũtatẽ det᷑⸗
minat ad illud qð dictat rõ recta circa voluntates
venereas obſeruãdũ. Sʒ ꝑfectiꝰad hq̊ detminat vo
lũtatẽ vᷣginitatis qᷓ; ↄiugalis caſtitas vñ virginitas
Vltra ↄiugalẽ caſtitatẽ addit ꝑfectòis ſtatũ.vñ dif⸗
ferre vident᷑ ſicut vtua ĩ ꝑfecta q̃ ꝑ eſſentiam nõ di
ſtingũt ex pᷣdcis videri põt itegritatẽ carnis nõ pri
nere ad vtutis vᷣginitatis eẽntiã.nec ipſã eẽ aliqð
eiꝰ accidẽs ſibi iherẽs cũ vᷣginitas ſit i aia vt demẽ
ſʒ ẽ quoddã oꝛnamẽtũ ⁊ decoꝛ eiꝰ accidẽtalis extri⸗

ſecꝰ aſſiſtẽs.⁊ iõ ꝑdi põt carnis ĩtegritas abſqʒ di⸗

minutõe vᷣtutis vᷣginitatis.vt pʒ ĩ vginibꝰ ꝑ violẽ⸗

tiã carne coꝛꝛuptis ſᷣm Aug“.p de ciui.c.i⁊.⁊. ig.
vbi diẽ expᷣſfe ꝙ ſi violẽter oppᷣſſis ꝑirʒ pudicitiañ

eſſʒ vtus animi.⁊ ĩfra.nec ipſi coꝛpoꝛi aufert ſcitatẽ
violẽtia libidinis aliene q; ſeruat ꝑſeuerãtia ↄtinẽ
tie ſue.ſile hẽ.ʒꝛ.q..ĩpᷣnꝰ.⁊.c. Tolerabiliꝰ.⁊.c.ma
gis.¶ d pᷣm ĩ oppi dð ꝙ mediũ ĩ quꝑ cõſiſiit vᷣtus
accipit᷑ ꝑ cõparatõeʒ ad dictamẽ rõne recte.vnde
pps poſtq; dixit ꝙ virtꝰ ẽ habitꝰ electiuꝰ immedie
tate ↄſiſtẽs.ĩmediate ſubiũgit quo ad nos detmĩa⸗/
ta rõe.⁊ vt vtiq; ſapiẽs detminabit.accipit᷑ autẽ B
mediũ nõ ſẽꝑĩ cõparatõe ad mãʒ vtutis.ſʒ qũq; i ⸗
paratõe ad circiſtãtias.qð pʒ dic.n.phᷣs.a.ethi.c.
4.qꝙ magnanim̃ꝰ magaitudine ꝗdẽ extremusc.eo

at qð vt oʒ meliꝰ.Hq̊ mõ virginttas reſpcũ delecta⸗
tionũ vegreꝝ i medio ↄſiſtit.qꝛ abſtinet ab oĩ de

lectatõe venrea.⁊ ſic tʒ extremũ qꝰ ad mãm. tʒ tñ
mediũ quo ad circuſtãtias.qꝛ h obſeruatꝓ tꝑe quo
H expedit obſeruare.h̊ẽ ꝓtꝑe qꝰnõ pſᷣcipitnec adeo
ↄſulit᷑ vacare carnali copule. ẽt obſeruat ;̊ ppt qð
oʒ.ſ.vt mẽs liberiꝰ vacʒ ſpñalibꝰ.⁊ ſic de circũſtã/⸗
tijs aljs dici põt q̃s ĩ abſtinẽtia ab omni delectatõe
venerea dictat eẽ obſeruandas rõ recta./Adꝛm.

dõð ꝙ minoꝛẽ falſa.qᷓ;uis.nagliquo tꝑe fuiſſʒ vitio/

ſũ abſtinere ab oĩ carnali copula.ſ.qñ carnaliſ copu
la eratʒin pꝛecepto pꝛopter ſideliũ multiplicatõem
tñ ex h̊ nõ ſeꝗt᷑ ꝙ habitꝰ vginitatis tũc fuiſſʒ vitio/

ſus.qꝛ tũc ꝓ illo tꝑe detminabit volũtatẽ ad ↄiuga
lẽ ↄcubitũ ꝑꝑ bonũ ꝓlis ſiẽ nõ exñte pᷣdcã necĩte det᷑

minar volũtatem ad oẽʒ delectatõeʒ veneres reſ⸗
puẽdũ¶cld ʒm dð ꝙ q;uis ſineppeò vᷣginis poſſit ĩ-
tegritas carnaliſ amitti. nõ tñ habitꝰvginitatis.tñ
dñt aliꝗ ꝙ ſtatꝰ ꝑfectõis ſue quẽ ipoꝛtat vᷣginitasvl

tra caſtitatẽ ↄiugalẽ ſine pcõ põt amitti.ſiꝰv demꝰ

ꝙ ꝑ minꝰ calidũ remiteit᷑ caiꝛ in magis calido⁊ ꝑ
bonos actꝰ remiſſioꝛes.tñ illis bonis actibꝰp quos
gnñatus ẽ vᷣtutis habitꝰ remittit᷑ ipſe habiteo ꝓba
bitꝰ ꝓpõtionat᷑ actibꝰ.ſilr actũ ↄingalẽ ꝗẽ bonus
q;uis minori bonitate qᷓ abſtinẽ ab omni venerea
delectatõe remittit᷑ ill ꝑfeetio quã habitꝰ vginita
tis ſuꝑaddit habitui ↄiugalis caſtitatis. Põt rñ ali
ter dici ⁊ meliꝰ ꝙ ſi mõ neceſſitas iminerz vacãdi
copule camhali ꝑ diuinũ pᷣceptũ explicita ſiẽ antigt

.„

vigogybane
ſeckefmnt,
Gomnmidelecl
isbir nec⸗
le lo⸗
Alrari roale
Grlciue
Rabhabitu vo⸗
ſge mete mit
Gele go diainn
girecteſehich
ſsrodiffllan
cncdesdatdeſi
Nocibohiiond
ſalen enenen
ccs lritintn
tilenngnanir,
doptlluncinin
ſsonstblkrhri
gusidinndduni⸗,
ſelpcemn.
Tco
1 lidnig
Pwnglilg
Asniitnnento⸗
ſiitni hiluite
ſnacd Gtüen
fetislKnu
iiitmentcriͤh⸗
Fünlcigameni

Asfutilionn n
. ſenn
crirſidinggn
ſinapſenrlhheen
unintlectd. O;
gie itiß ie
gnoctge
eeutt
fil Nshornmn
ſiſſceeror
Nantainent
hihl ſnngigeh
Atseſfnsing
iinnane
tipanni ner, de
urrücindfrc
NMndanglizsle⸗
W
WN
hibchiggnlige
glie cne
itſsni
Aeminenent
ſen delertcr iz

.

ſrü

Ci
Wehet e
„ Vie . l
iectincſiennangs
Secri ergci
rtfiidf
Neen oeha
Nd Llad
WS
Wcpösnr
rpicopoei
„
Sſenatſcvci
4. Merabil
neciiquo coſt
9 eein ie
abu ecnw in
igin nd dnde

uminan un

reen.
intbm elt
mude 4
Dulaianlan
iicinun ieidn
Z
brſihtin
tücinituͤne

. .

„fea ns
nsdon⸗ R .
unmi ſiit
. W.
iigain
5 6 I
uſtn afinn
icnich

ſi virgo ꝑꝑ hanc neceſſit ꝛtem pure vacaret carna⸗ te ginali. Nut vtutẽ iꝑfectã a ꝑfecta.ſʒ fuit caſtitaſ

li copule firmit᷑ pponens hac peceſſitate traniacta

ab omni delectatòè venerewabſtinere ĩ eo vᷣginita

tis habitꝰ nec cæꝛũperet᷑ nec minueret᷑.⁊ ꝑ oñns nõͤ

caderet ab illo ſtatu mẽtis queʒ vᷣginitas ſupaddit

caſtitati ↄingalieq;uis caderʒ a ſtatu itegritatis car
nis.⁊ iſta ãdnhuc vere vᷣgo mẽte diceret᷑.ᷣm ꝙ vgo
dr ab habitu vginitatis.tñ vſum cõeʒ ꝗ non vocat
vginẽ mẽte niſi illã qͥ ĩ carnalẽ copulã nũq̃scõſenſit
vere vgo dici nõ poſſʒ ¶ Ad pᷣm ad ptẽ aliã por dici
ꝙ ĩ recte ſe hũdo circa magnas datòes ⁊ ſũptꝰẽ ſpã

lis rõ difficultatiſ alia ab illa q eſt i recte ſe hnñdo cir

ca cões datõeſ⁊ ſũptꝰ.qꝛ magne datões fiũt ꝑſoniſ
nõ cõibꝰſʒ iſignibꝰ⁊ ſumptꝰ magis fiũt circa res q̃⸗
ſi alteriꝰ generis moꝛali ⁊ aliaꝝ ↄditionũ q; ſunt reſ
cões.q;ᷓuis ãt i abſtinẽdo ab oĩ delectatõe venerea
tã licita qᷓ; illicita ſit maio: difficultas q; i abſtinen/
do ab illicita tm̃.tñ illa difficultas nõẽ alteriꝰ ſpã-
lis rõnis ab iſta.ſʒ tĩ differẽs ab ea ſʒʒ inagis ⁊ mi
nus.q dꝛia nõ diuerũſicat ſpẽm. ⁊ ſic pʒ ſolutio ad

ſecundum. —
— qritur vtꝝ vginitas ſit ma-
Ecundo n r vgenitzaſitma⸗

galis. Et vi ꝙ nõ. magr hui di. c. ꝛ. ? Aug⸗
ũ de bono ↄiugali lõge an finẽ diẽ̃ ꝙ caſtitas virgi

Nalis nõ pᷣfert᷑ merito ↄiugali caſtitati Abꝛae.¶ Itẽ

ſi nq remã.ſ; i ſtatu itegritatis ſue ꝑfœætiõis fuiſſet
vtutes qᷓ; mõ. Sʒ tũc nõ fuiſſ; vginalis caſtitas. ⁊
tñ fuiſſʒ ↄiugꝛlis.ꝭ̊ vẽ ꝙ minõꝛis meriti ſit ↄiugaliſ
q; vᷣginalisi Itcẽ maioꝛisẽ meriti qd omnit e põt
eẽ licitũ ⁊ meritoꝛiũ q; qʒ nõ.ſʒ caſtitas ↄiugalis oĩ
tꝑe fuit licita ⁊ meritoꝛia.aliquo aũt tꝑe caſtitasv
ginalis fuit illicita. gOmagisẽ mẽitoꝛia vidualis qᷓ;
virgin lis. Kse a apls. j. coꝛ. 7.dicit ꝙ mulier be
atioꝛ erit ſi ꝑinãaſerit ᷣm ↄſid ſuũ ẽ i virginitate

*

ᷓ ſi nupſerit & maioꝛis meriti ẽ vtus ꝑfectioꝛ
q; minꝰ pfecta. SOʒ vt pʒ ex qõne pᷣcedẽti, vginitas
pfectioꝛ ẽ vt? q́; ↄiugalis caſtitas.g ẽ ſloꝛis meri

2—

. Kn nõ ẽ idẽ qrere vtꝝ maioꝛis meriti ſit ha
bit

vgia is q́;ᷓ caſtitas ↄingalis.⁊ veꝝ maioꝛis me

riti ſit ſtaus omni venerea delectatõe abſtinẽ⸗

tiũ q; ſtc? ↄiugatoꝝ. Silr. n. ↄcedo ꝙ habitꝰ vgini
tatis maioꝛis ẽ meriti qᷓ; habitꝰↄlinẽtie ↄiugalis.
qꝛ habitꝰ vᷣginitatis ẽ habitꝰ caſtita is.pfectꝰ ha⸗
bitus caſtitatis ↄiugals ẽ habitꝰ caſtitatis iꝑfectꝰ.
ſemꝑ ãtẽ maioꝛis merti.vtꝰ ꝑfecta qᷓ; igfecta. ſtatꝰ
gũt ab omni venerea delectatõe ↄtinẽtiũ? ſatꝰ cõ
iugatoꝛũ referri pnñt ad idẽ tpᷣus vel ad diueſa tꝑa.
Di pꝰmõ.aut ad tpᷣs legis ſcripte.⁊ ſic maioꝛiſme
riti fuit ſtatꝰ ↄiugalis q; ab omni venerea delecta-/
tõe abſtinẽtiu.vn ſtatꝰ ↄiugatoꝝ pᷣcipiebat᷑ ⁊ alijs p
hibebat᷑ ꝑꝑ młiplicatòeʒ ſideliũ.ĩ tꝑe aũt legis euã
gelice.qꝛ ẽ tᷣs multiplicatõis ſideliũ ꝑ gnatòeʒ ſpũ
alẽ maioꝛis meriti ẽ ſtatꝰ abſtinẽtiũ ab omni vene⸗
rea delea atõec.q; ſtatꝰ ↄiugatoꝝ.ſi autẽ pᷣdicti duo
ſtatꝰ rferãt ad diuerſasꝑa.w ſtatus ↄiugatoꝝ ad tẽ
pus legis ſcripte.⁊ ſtatꝰ ab omni venerea delecta⸗
tõe ad tpᷣs legis euãgelice.ſic quolʒ ſtatu ↄſiderato
i ſuo optimo.vnꝰ alt᷑i nõpᷣfert᷑. vñ Augꝰ i liꝰ de bo⸗

no ↄiu.lõge añ finẽ.⁊ recitat magr huiꝰ di.c.ꝛ. Nõ ẽ

ipar meritũ ↄtinẽtie ĩ Joãnè ꝗ nullas exptꝰẽ nupti⸗
as. ⁊ ĩ Abꝛaã ꝗ filios genuit.ld pꝛim joppin dð ꝙ
caſtitas ↄiugalis Abꝛae nõ fuit caſtitas ipfecta q̃ i-
tellr noĩe ↄiugalis caſtitatis q; diſtiggint⸗ a caſtita⸗

tur cetis paribus.

moniũ ghẽdũ.¶de ſupueniti nfim
ctũ di.ſeqnti ibi. Hoc ẽt notãdũ ̊ de icidẽtibus

HW „ „

pfecta q̃ dicit totã eẽtiã habitꝰ vginitatis.qᷓ;uis nõ
dicat᷑ vginitas ̃m cõeʒ vſũ i illoꝗĩ carnalẽ ↄſenſit
copulã q́;uis ex diuino pᷣcepto Qd ꝛm dð ꝙ ſi ſta/
tus inocẽtie remãſiſſ, caſtitas ↄiugalis ꝑfecta fuiſſʒ
caſtitas.⁊ ꝑfectioꝛ qᷓ; fuiſſʒ caſtitas vᷣginalis.qꝛ tũc
nulla difficultas fuiſſ i ſceruãdo vginalẽ caſtitateʒ.
ſʒ mõ nõẽ ſic .¶Ad ʒmi dð ꝙ caſtitas vginalis qᷓ;tuzʒ

qd id qð noĩiat eentiã pfecti habitꝰ caſtitatis nunq;

fuit üllicita.qꝛ ſ nũq; ↄꝛiabat᷑ ↄcubitꝰ ↄiugalis fac⸗
2 5 2

tus emiuino Mepto. ſʒ ꝑduratio ꝓpoſiti de nõ cõ/
ſentiẽdo ĩ carnalẽ copulã aliquo tꝑe fuit illicitũ.⁊ il

lo tꝑe magis fuit meritoꝛiꝰ ſtatꝰ ↄiugatoꝝ q; ſtatus
ab oĩ venerea delectatõe abſtinetin.q;uis iſto tꝑe
ſit eꝰꝰ. vñ maioꝛ argumẽti vitatxẽ nõ hʒ niſi itelliga

Irca litteram n lege maledicta

g ergt ſterilis. illa ma/
ledictõ erat pene nõ culpe.quodamõ.n.erat

ifamis apud hoies nec ò pᷣceptũ.ſ.alicuiꝰ legis ſcri

pte ĩ codice.fuiſſʒ tñ pᷣceptũ legis nãe.niſi cuʒ eis
fuiſſʒ diſpẽſatũ. Puslici mũeris gr̃a puatã culpã pᷣ⸗
ceſſit.alleuiãdo.n.nõ totalir culuã excuſado ambas
ĩ habitu.habitꝰ.n.vginitatis ſm illud qð ẽ cũ nõ di
cat abſolute niſi caſtitatẽ ꝑfecta.ĩ Abꝛa erat.q;uis
ↄiugio vteret᷑ ſic.n. habuꝰ vginitatis? caſtitatis ↄ

inusalis. ꝓut fuit ĩ Abꝛaã nõ differebãt ſᷣm aliqd ab

ſolutũ ſʒ i relatõe. vt videri põt ex dcis ĩi qõe. Oẽs
retro ſcõs eiuſdẽ fuiſſe meriti aniꝰ nũc xpᷣiani ſunt.
hoc ĩtellndũ ẽ de idẽptate ꝓpoꝛtõis nõ cq̃litatis q̃;

rũ ad cõeʒ ſtatũ illoꝝ ⁊ iſtoꝝ ꝗ aduẽtũ xpᷣi ſecuti ſunt

Mõ põt caro an coꝛ:ũpi niſi mẽs añ fuerit coꝛꝛupta
hoe itellndũ ẽ de coꝛꝛuptõe vitioſa.ſanctiꝰẽ moꝛi

fame q́; idoloticis veſti. hoc veꝝ ẽ ĩ caſu duplici.ſ.

vel ꝑꝑ ↄſc ẽtiã maducãtis qñ ad veneratiõeʒ idoli
ↄcedit.vel ꝑꝑ ↄſciẽtiã aſtatiũ qñ ide ſcaãdali ʒãt.ꝗa

idoloticũ ẽ aliqd idolo ↄſecratũ.ſi aũt fidelis eſuri⸗

ens iueuia idoloticũ ⁊ comedat nõ i venerationc

idoli nec ſint pntes aliꝗ ꝗ ĩde ſcadaliʒẽt᷑.nõ peccat.

Vnc ſu P ereſt ⁊c. Superiꝰ ðᷣt

4 minauit magi
de mr̃imꝰ quo ad cãʒ foꝛmalẽ ⁊ efficiẽ
Atẽ. finalẽ. Hic defᷣminat ð eo quo ad
ddOdOosmrimonialẽ. B eſt de᷑ minare de ꝑ

ſonis pᷣhẽtibꝰ:⁊ diuidit᷑ ĩ partes duas. detmi

nat de ꝑſonis nõ oĩo illegitimis ad hẽdu. ? de

oino illegitimis di. 37. ibi. Süt igit. ¶ PPi tres.
b derminat pᷣncipali de ipedimẽtis antibꝰ mñri
de ſupu eniẽtib; poſt mr̃immn ia ʒ

ĩ actu pᷣhẽdi di. 36.ibi. Nũc de ↄditõe¶ Mi duas
¶ derminat de gbuſdã ipedimẽtis qͥ dirimunt
mrimꝗſꝛ de qbuſdã q nõ dirimũt ibi. De his ẽt
KHeitres detminat de ip edimẽto frigidi⸗
tatis ¶ de ipedimẽto maleſicij ibi¶ Oe maleſicij
añtaſʒ de ipedimẽtoqirie ibi. furioſi quoqʒ. Il
la ꝑs qͥ ibi icipit. De his diuidit᷑ ĩ duas.M der⸗

minat de ipedimẽto culpe ĩceſt?¶ ½de ipedimẽéto

pene ibi. Illud òtt. ð
Airticulus quartus.
rcꝗ iſta di.qredu ẽ pncipaliter de. 4.
c 91EMPde ipedimetis mrimoniji ge
r 4

—

1

mõbꝰ ↄcupiſcie trãaſit ad oẽſnllo ipedimto obſtate.
O vr ſiir ꝙ nullũ dẽat eẽ mrimõij ipedimtũ.ꝗqn libe
re poſſit oibꝰ ↄuenire.i Itẽ diuinaeperatiqnulluʒ

. .

—

nerali. ¶de nali impedim̃to imporenſtie coeundi
⸗ e ipotẽtia coeũdi ꝑ maleſicium. de gbuſ
da ivedimẽtis reſpicientibꝰ libeꝝ arbitriũ.ꝗ Cir⸗
ca pᷣm q̃runt᷑ duo ¶ Oꝰ vtxv ſint aliq ipedimẽta ma
trimonij. ꝛ q̃ ⁊ quot ſt illa. no int ali ipe
4 1
(*) Runo oſtendo qnnrihun.

mr̃im =. n. mediũ ̊ moꝛbũ ↄcupiſcie.ſed

põt ipedimẽtũ hẽc. Sʒ ↄctus mr̃imonij ẽ diuĩa oꝑa
tio iuxta ulud Math. ig. Quos de? oiůrit hõ nõ ſe/
paret.̊ nullũ põt hẽe ipedimẽtũ.Cõtra magr hu⸗
ius di. c.j.aſſignat mrimonij ipedimẽta pla.mRnꝰ
ꝙ mr̃imonij ſunt aliq̊ ĩpedimẽta.oĩs.n. res ↄſtans

ex aliꝗbꝰ cais q̃ impediunt᷑ hʒ impedimẽta.ſʒ cau/

ſe mr̃imonij qnq; ipediunf.cã. n. eiꝰ efficiens qᷓ eſt
mutuus ↄſenſus qnq; ipedit᷑.ſ.ꝑ erroꝛẽ ⁊ coactiõeʒ
cã. n. eiꝰ finalis q̃ ẽ generatio ꝓlis ad cnltũ dei qñ/
q; ipedit᷑ ꝑ coeũdi ipotẽtiã ⁊ modis alijs.cã ẽt mã/

lis ipedimẽtũ recipit ꝑ ↄſangeinitateʒ. ⁊ ẽt modis

alijs.cã ẽt eiꝰ foꝛmalis q̃ ẽ iſeparabilitas ipedit᷑.ſ.ꝑ
ſacꝝ oꝛdinẽ ⁊ ꝑ voꝶ ſolẽne ⁊ ꝑ ligamẽ mr̃imoniij al
teriꝰ d pᷣm ĩ oppm dõ ꝙ remediũ ̊ moꝛbu ↄcu⸗
piſ ẽtie nõẽ mr̃imoniũ tm̃.ſʒ ẽ aliud remedium no
biliꝰ. ſ. caſtitatis vᷣtus ſeu Einerſe. ldꝛmn dð ꝙ9
tractꝰ mr̃imonij nõ tiiñ eſt operatio diuina ſʒ ẽt hu
mana.⁊ ex ꝑte q̃ humana ẽ recipit ipedimẽtũ.

Ecundo queriuur ꝭat ſunm

rimonij.Rñ ꝙ ipedimẽta mr̃imonij ſũt

nꝛ. tm̃ .quoꝝ tria accipiunt᷑ ex parte cãe efficientiſ q̃
⁊ liber mutuꝰ ↄſenſus ꝑ vba de pñ̃ri expſſus q̃ ſunt
erroꝛ pſone ⁊ ↄditiõis ſᷣuitutis ⁊ coactio.ʒꝰ.ex par

te cauſefinalis q̃ ẽ generatio ꝓlis educãde ad cultũ
diuinũ ? remedium ↄcupiſcẽtie.) generatiõem ꝓ/
lis eſt ipotẽtia coeundi.ↄtra educatõeʒ ꝓlis ad cul
tũ dei ẽ diſparitas cultus.õð remediũ ↄcupiſcentie
crimen quo reddit ſe hõ indignum remedio ↄcu-
piſcẽtie ꝑ mr̃imn.per cõparationem ad cam mate
rialẽ ſunt tria.nã eniʒ i ↄcubitu ↄiugali abhoꝛꝛet ni
miam ꝓpinquitatẽ inter ꝑſonas.? iõ nimia ꝓpi-

gtas inter perſonas mr̃imoniũ impedit.hec auteʒ

pꝛopinquitas trip exẽc.ſ.ꝑ cognationẽ. per affinita
tem.⁊ per publice honeſtatis iuſticis ꝓpter quam
hõ nõ poteſt ↄtrahere cũ ↄſangninea illiꝰ cũ qua cõ/
traxit ſpõſalia.ẽt ſi ſpõſalia non valuerunt de iure.

er de ſpõſalibus.Ad audientiam.ꝑ cõparationem

ad cam.foꝛmalem ãq̃ᷓ eſt vinculi iſeparabilitas.ac/

cipiunft tria.ſ.oꝛdo ſacer. votũ ſolẽne.⁊ alteriꝰ ma

trimonijligamen.hec ipedimẽta.iꝛ.cõpꝛehendun
tur his verſibus. 5

¶ Erroꝛ.ↄditio.votum.cognatio.crimen.

Cultus.diſpitas.ius.oꝛdo.ligamen.honeſtas
Si ſis affinis.ſi foꝛte coire nequibis.
Hec ſociando vetant. ↄnul ja iuncta retractant.
De ĩpedimento coactõis in ſpali dictũ eſt di. 29.
de ipedimento erroꝛis di.ʒo.de alijs autemi ſu⸗
is locis in ſpeciali dicetur.

¶Articulus ſecundus.

2 bncip⸗ circav q̃runt᷑ duo.P
vtx frigiditas ex ꝑte giri ipediat ma-
trimonium ¶ſe: vtruʒ artatio exparte

mulieris.

e⸗ 6 ꝙo frigiklitas ex p
1 „ Mimo oſtendoꝭ⸗ viri nõ ſpedian

mr̃imoniũ qꝛ impotentia rei que nõ reꝗrit

ad mr̃imoniũ nõ ipedit mr̃imoniũ. Sʒ coitꝰnon re
grit᷑ ad mr̃imoniũ.& ipotẽtia coeũdiiꝑ frigiditateʒ
nõ ipedit mr̃imoniũ.Itẽ in ſenibꝰẽ frigiditas per

etatẽ ⁊ tũ pnñt ↄtrabere matrimoniũ.õtra er de
frigidis ⁊ maleſiciatis.Nð ſedẽ. Sicut puer q non
põt reddere debitũ nò eſt aptus ↄiugio.ſic ꝗ ipotẽ⸗
tes ſũt minime apti ad ↄhendum mrimoͤnia repu

tãtur. Rñ ꝙ frigiditas viri aut ſuꝑuenit mrimo

nio iã legitime ↄtracto ſiue ↄſumato.ſiue nõ ↄpſuma

to.⁊ talis frigiditas mr̃imoniũ nõ ipedit ſᷣm cõem
opinionẽ.qᷓ;uis aliꝗ dicãt ꝙ ſiẽ ꝑpetua ⁊ antecedit

mrimonij ↄſumatõeʒ ꝑꝑ illa ſi ꝓbari potuerit. po-

tuit mrimoniũ dirimi.aut pᷣcedit mrimonium cõ⸗/
tract.⁊ tũc dico ꝙ ſi ẽ tꝑaliſ cui põt adhiberi reme
diũ ꝑ nãʒ vlꝑ artẽ nõ dirimit mr̃im ſi Zhat᷑ tũ ma
lefaẽ hõ ↄhẽdo q;diu ẽ ĩ illo ſtatu niſi magna necitaſ
vel vtilitas h̊ reꝗrat.ſi at ẽ ꝑpetua ita ꝙ adhiberi
nõ põt rᷣmed ũ.nec ꝑ nãʒ.nec ꝑ artẽ ipedit mr̃im
qhẽdũ ⁊ dirimmit ſi Zhat᷑ de facto.er ð frigidis ⁊ ma

leficiatis.c.j.cuiꝰ rõ ẽ.qꝛĩ Zᷣctu mrimmij pᷣhẽtesi⸗

plicite obligãt ſe ad ſibi reddẽdũ mutuo debituʒ ſi
petat᷑.nullꝰ aũt ſe obligare põt ad ipoſſibile.hec ãt
frigiditas ꝓbari pot vere. vt cũ vir ꝑ teſtes ſuffici
entes ꝓbat ſe anteq; mr̃im pheret mẽbꝛis geni⸗
talibꝰ puatũ eẽ. vel pᷣſũpte qñ.ſ.cohitauerũt ꝑ triẽ-
niũ.⁊ bona fide eꝑi caruali oꝑã dederũt.nec tũ mu
lierẽ cognita a viro.exr de frigis: maleſiciatis.Lau

dabilẽ.⁊ tũc aut vterq; ꝓclamat ad iudiciũ⁊ ꝓfite

tur ipediite.⁊ tũc ꝑꝑ ꝑiculũ colluſiõis vterq; in
rabit ꝙ bona fide officio carnali oꝑa dedert. nec co
ire potuerũt.iurabũt ẽt cũ eis de credulitate ſeptes

pſone ꝓpiq; vel vicine bone fame ee ꝑſanas ſta
tũ cognoſcètes.er᷑ de frigidis ⁊ maleficiati Lauda

bilẽ. ⁊.c.Lre.ſi aũt mulier ꝓuocat ad ſeꝑtõeʒ dicẽs
ſe a viro nõ eẽ cognitã. viro ↄꝛiũ aſſerẽte.eredit᷑ vi

ro.qꝛ caput eẽ mulieris.ex eo.ti.c.j.ð.Illa aũt.qð ẽ

itelligẽdũ niñ mulier ꝑ aſpeQRũ coꝛpis ꝓpꝛij velitp
bare viꝝ eẽ mẽtitũ.ſi aũt vir dicit ſe nõ cognouiſſe

vxoꝛẽ pertit ab ea ſeparari ⁊ vxoꝛe odicẽte.nõ cre

dif ſibi ſoli.ſʒ ſibi icũbit ꝓbatio.ſʒ quo h̊ poſſit ꝓba

re nõ video niſi ꝓbãdo ſt eẽ pᷣuatũ genitalibꝰmem
pris antequam matrimonium contraheret vel ni

ſi foꝛte ſi vxoꝛẽ accepit virginem peteret eam face

re iſpici.a ſi integra inueniretur. videtur vir ſuum

pꝛopoſitum pꝛobaſſe.niſi foꝛte mulier replicaret
tra virum ꝙ bona fide non dedit oꝑam ogicio car

nali. ſeparatione verofacta patur mulieri licentia

contrahendi. extra eo.titu.⁊ To.capi.⁊ capit. Lau/
dabilem.frigidus auteʒ ſine ſpe coniugij permane
bit. ꝙ ſi cum alia ↄtraxeric æ eam cognouerit cogetr
ad pꝛimaʒ redire er eo.ti.d.j.⁊.c. Laudabileʒ. cuiꝰ
ratio eſt.qꝛ tũc conſtabit eccleſiam fuiſſe deceptaʒ

in indicãdo impedimentum perpetuñ qð erat tꝑa

le¶ Ad pᷣmum in opp“ dð ꝙ q;uis actus coeundi

ſit neceſſavus ad matrimoniale vinculumtamen

d „.
Onſequẽer queritur de

ſzmmncmnit
Uponinmnenoemn
.Muda

( menüdtin

Altinenecl⸗
endtive
giincdel d
etatvobi
ccisensn
ialgoſeet
lonopokerin
güeitſicut der
ſorerſe adn

ECc

velpcoloni
geſneſal⸗
Cutmuleri
möpörafem⸗
Uentminnon
ynunnin

i,dtoliel

ſiſnepo liſi
innotnimi
finn zpendü.
zucici ponol

6deffigidiszm
ſpeccliaroma
ß Voreshen
iiſceptizol⸗

Cin viwhenc
latidzſiog
ſtticherorcogne
ſcognelebiisa⸗
ibleicansfn
oroſciaaace
Ncwipeicd
Wmhed
Rerſcn
drmſon
Puiis wias,
Iturpniaen
Sltsnanin

hnllimaleicüͦt
leicägelgaten
ſelngenef
lluneipedimne
finpetinim
gcist mllei

naſoſeir poſſt

llſeqnak cii
Atlodmfinn
WNS b
1 ugſnalefel

8

—

N
Igrine.

ini
habnn
.

Amtat

. 4
mn M
e. .
ſn

.
eden

IS

Wi

Wumminöpu
uripnentnin
figenzumein

NINNRWDOD

Wandmdddn

me 1s; Ses,
ImIèNaN.

Spemntigtn
cpar iein
umimen d
Edümumnode
Rtadipeſſibilen
tcü u ieſteii
aiN

d diuhn.

Eniic

WW
.

õ
er ri,n

2„

nci Ndik
G canis prnn
Natſenocoghon⸗
more Ackte /h

4

nocliobho

ponpaiaſe

ſip
9

uigenitti i .

4
4

—

—
Nait cn

Neate

, W.,
tel

ↄſumato mr̃im nõ dirimit ſᷣm cõeʒ opionẽ.q;uiſ

— .

. * 2*⁹
xxxiuj

potẽtiaẽ nccia R iõ qᷓni xcaretia actꝰ ipediat mfi
monĩ.tñ defectꝰ pottie pᷣcèdẽs ipedit ꝑꝑ rõeʒ di
ctã in qõe.Ad ꝛm vð ꝙ frigſlitas ſeniũ inuari po
teſt aliquo bñſigo.i ſenibꝰẽt᷑ apparet defectuſ.vn
cũ eis ↄhens nò decipit᷑.ſicut ↄᷣpens cũ alijs.dicũt
tñ aliꝗ ꝙ ſi eẽt ſeoigiditas talis rõe ſenectutis ꝙ nul
lo mõ poet iuuari.nec per artẽ nec ꝑ nãm. dicen
dũ eẽt ſicut de frigiditate nãli.qꝛ talis Zhendo ob
ligaret ſe ad impoſſibile. „
Ecundo rit vty artatõ expte mlie
—Eled nisipediatmrimi. Rn
a‚ut illa artatio talis ẽ ꝙ ſibi põt ſubueniri
velꝑ cõſoꝛtiũ viri vel ꝑ naturaʒ.vel per artẽ ciru⸗
gie ſine ꝑiculo.⁊ tũc mri nõ ipedit q;uis male fa-⸗
ciat mulier hendo q́;diu ẽ in tali ſtatu. aut nullo
mõ põt apponi remediũ.⁊ tũc ſi talis artatio ſuꝑ/
nenit mr̃imonio legitie ᷣcso fiue ↄſumato ſiue non

aliqui dicãt ꝙ ſi eſt ꝑpetua ⁊ ancedit mrimonij cõ
ſũationẽ ꝑꝑ illã ſ legitie pꝛobari potuerit.poterit
mr̃imn dirimi.ſi aut aſñcedit mrim ↄctũ ipedit
mnrim'n hendũ.⁊ ſi de fcõ gᷣhatur poterit dirimi
ꝑ iudiciũ ꝓbatolegitie ipedimẽto.vn illud qð hẽt᷑
cx de frigidis ⁊ maleficiatis. Cũ cõſultationi. vbi
di ꝙ ecclia romana ↄſueuit i ↄſilibꝰ iudicare vt q̃ᷓ
tãqᷓ;ᷓ vxoꝛes hẽri nõ pñt.vt ſoꝛoꝛes hẽant᷑.ↄſilium
En pᷣceptũ ſʒ gl.ibidẽ ſeperatiõe vero facta dabit᷑
licetia viro Zᷣhendi cũ alia eẽ.eo.ti.cExlr̃is.mu/
lier tñ dʒ ſivæ ↄiugio ꝑmane re.Si aũt poſtea õxe/
rit cũ altero ⁊ cognoſcat᷑ ab eodẽ.⁊ ꝑ vſũ ſeq̃ntiſ ſit
fcã cognoſcibilis a pᷣmo dʒ ei reddi.er de frigidis
malefſiciatis Fraternitatis.Si aũt ꝑ vſuʒ ſequen
tis nõ ſit facta cognoſcibił a pꝛimo.aut ſi ẽ.nõ tñ ſi G
ne graui periculo mulieris qð accidere põt ꝑꝑ ĩied/
litateè mẽbꝛoꝝ vel aliqua ꝗalia de e& nõ redderetur
eidẽ.nec ſic dꝛ mulier eſſe Repta ad mr̃imoniũ ꝑꝑ
frigiditatẽ ſicut ꝑꝑ artationẽ.qꝛ mulier icõcubituẽ
patiẽs.vñ ad reddendũ debitũ vinso ſmicit ꝙ pa/
tiatur viri actionẽ in nãli mẽbꝛo.hoc aũt eius fri-
giditas non impedit.

Rd(NAirticulus tertius.

Onſequenter queritur ?
pncipali. Rirca h̊ q̃rũt᷑ duo. ¶ P vtrũ
maleficiuʒ ipediat mr̃ßim. ⁊⁊ vtx ſe/
perati ꝑꝑ maleficiũ ſi pꝰq; alia mrimo/ ⸗
nia vrerunt carnalr ſe cognoſcãt ſint ad pꝛimũ ma
trimonium reuocandi. * leſ
6 ꝙ maleficiũ non ipedit
Kuno oñdo rnal nei nullũ ipedi
mmentũ dirimit mr̃im . niſi ſt perpetuũ. ſed
nullũ maleſiciũ ẽ ꝑpetuũ.qꝛ põt ſolui vel ꝑ ipᷣʒ ma
leficiũ gel ꝑ alterũ velper pniaʒ ⁊ ↄuerſionẽ ad de
uz. vel per exoꝛciſi ings ecche ⁊ oꝛones ſcõx.̊ male
ficiũ nõẽ ipediment dirimens mrimm ¶Itẽ nul⸗
lũ impedimẽtuʒ dirimit mrimm niſi pᷣcedat.er de
frigidis ⁊ maleficiatis.Exir̃is.in glo. Sʒ nõ vide
tur qũo ſciri poſſit vtꝰ maleficiuʒ Scedar mrimn
vel ↄſequat᷑.cũ q̊ cã mr̃imonij ſit fauoꝛabilis nõ ẽ
aliquod mr̃imi dirimendũ ꝑꝑ malceficiũ.Cõtra
dicit magr̃ i lr̃a huiꝰ di.c.ꝛ.⁊ c. .q.i. Di ꝑ ſoꝛtia⸗/
