mõꝝ ꝗs ↄmittat ſacrilegiũ nõ incurrit maioꝛẽ ex/
cõicationẽ ipᷣo iure.niſi h̊ faciat cũ violatõe ecclie
ſeu incẽdio.er̃ deſen.ex.ↄqueſti.in glo. Qð bñ oſtẽ
t iura allegata ad ꝑteʒ faʒ.excõicãdi tñ ſunt ta/
les.ſi moniti ſatiſracere ↄtẽpſerint.v tñ ꝓbabilr
aligbus ꝙ ipᷣo iure minoꝛẽ excõicationẽ incurrunt
i 7. q. 4. Sſᷣquis domuʒz. ibi non dẽ ꝙ donec in
conuentu admonitꝰlegitime ſatiſfaciat ſciat ſe ↄ/
munione pꝛiuatũ eſſe.Ex pᷣdictis patet ꝙ defloꝛãſ
monialẽ bñdictã q;uis auferat rẽ ſacrã.ſ.vᷣginitatẽ
de mulier̃ ſacra excõicationẽ nõ ĩcurrit ipᷣo iur̃ cõi.
niſi eã ꝑ violentiã oppꝛimat. Si tñ epᷣs i ↄſecrado
ſniaʒ excõis ferat ĩ oẽs ꝗ cũ tali ſe carnalit᷑ copula-
bũt pꝰ ̊ e carnaliter cognoſcẽs excõicationẽ ĩcur/
rit.¶ ld pi in opp dõ ꝙ illud decretũ loꝗt᷑ ð vio
latoꝛibus eccliaꝝ.que violatio fit cum effractiõe.
Saerilegium aũt ſine pꝛedicta violatione poteſt
cõmitti. ꝛm dicendũ ꝙ illud decretum intelli
gendũ eſt de raptoꝛius rerum ecełlaſticarũ viclẽ
tiam eccłie iferẽdo. Ad ʒm dð illa decre. loꝗt᷑
de ſacrilegis ꝗ cum ſacrilegio ecclias regni epᷣatuſ
violenter ↄfregerint.vnde rõne effractionis fue/
Krunt ipſo iure excmunicait.
Ecundo queruur vnũ violie

immunitatẽ

.

.
. .
*
*

Onſequẽter qerie dee . bnei

. 4 * .
* . ne de benis. ꝙ ſigs chiuſcũq; ↄditiõis ut ſtams
„ — ſmme & vi e ne de penis. ꝙ ſi ss cuiuſcũq; ↄditiõis aut ſtams ex 6
eecleſie ſit excõicatus iure. Et vienn vſie⸗ ertrd rierienſcios ſeu executoꝛes iudicũ.aut alias lr̃as 3 4
de ſenten. exco.cũ ꝓ cã.videt᷑ dñs papa appꝛobar ndicſalia defer’ töe vb Ke⸗
eſenten⸗e dunſis qᷓdã ꝑꝑ violationẽ imũiratii eoꝛũdẽ. actat iudicialia deferẽteſpac occõe vᷣbera UMrdni
ꝙarchiep̃s lugdunſis qda ꝑꝑ x ciari.Cõtra.e ð re capere detinere occultare carecri màcipare mu etiumtrn
* Ecclie fecit excoicatu publice nüciari. õtra. tilare GBrauius ẽ cenſcẽdũ interſicere. lr̃as ſaineam⸗
imunitate eccliarũ.Ci ecclia dꝛ.in glo. iudices tilare.aut qð g ionis memoratis aufere ſeu eas anen
caãs de ſanguĩs efuſiõe ⁊ coꝛꝑali pẽa ĩ ecclijs agita· ve acrapdictaʒ annalnen crenceng znsds ir apane
tes nõ ſi excõicati ipo iu. Sʒ poſt ad mnonönſ ſe. Neinge atetlecelare eimnbſenireun vt iſta ft p⸗ ndaneeng
dg coꝛrigũt ſt excõicãdi. tñ vt ĩi eadẽ decre.hi ter. vel ſic oblata celare pᷣſun Er MId ner. tisnotere
n coꝛrigũt ſt excõicadi.⁊ tñ vti Rñd ö ide; auerint aut faciẽtibꝰ opẽ duxerit adhibendũñex relici nide
nc er ſmßitats eo ꝙ nõ ẽ iley curauerint aut faciẽtibꝰ opẽ duxerit glaeian inrelig niſi
tales faciũt imũitatẽ ccnen n raa vi õicatiõis ſnie qᷓ;ᷓ ex os ferimꝰ ſubiaceant ſetn rl⸗
al D cliaz viola coicatiõis ſnie q; ex nũc in ipᷣ dlacce ietazüͤrliac
violare ecchaʒ ⁊ imunitatẽ ecclie.qꝛ eccliaʒ viol ip̃o fcõ. a q̃ niſi pᷣus tã iudici cuiꝰ auctoꝛitatẽ dtem Wd
n d ene ecclie ip̃o fcõ.a q̃ niſi pᷣus tã iudici cui JArart olem. zblcporag
rezipaz frager vlicedere vioiarinumitat cc⸗ Iofed aciniſ Ppustaindicic uox intererit put Aic
er CO. g ecchiaz ſerit qᷓ; paſſio iniuriã ⁊ ceteris quoꝝ in . littiprun
& facere j ecclie libertatẽ violãs eccſiaʒ vt dictũ⸗ P poſtulabit arrocitas ſatiſfecerit opeterer Mll npfu.
rS S Trie i& Inre csi 3 nuni ⸗ exceſſus poſtulabit atrocitas ſatiſfecerit opetẽter crer votig⸗
D excõicatiõe icurrit ipo iure cõi. violas ant inuniů. luãt &Eid pm qrin d qille no tiñ We
55e nitõ mnullatenus abſoluãt᷑¶ ld pm ar dð ꝙ ille nõ tĩ ergianst,
tatẽ ecclie ipᷣo iure cõi excõicat c ſ votmon 2 E oOear t. ſʒ Et in ſucceſſoꝛẽ i coi Me vdst,
eS eete dap Nrznforir Zor ndus. imunitatẽ ecclie violauerat.ſʒ et in ſucceſſoꝛ ſer hlsi⸗
nẽ ſufficientẽ ſi emẽdare ↄtẽpſerit.ẽ excõican i i⸗ z inie⸗ nere violẽtas ⁊ enʒ 1
Ti ertrabzs Doiezs violz;ter de ecclia am oꝛmitoꝛio manꝰ iniecerat tem euʒ eſterabren
Vn extrabẽs hoĩeʒ violẽter de eccliaꝗ ad iPam ꝓ d man lauſtrũ. Uñ q;uis ꝑꝑ Ba iu foſtenufn
Me ee rõicatꝰ? ñẽ a iur̃ cõi.ſi h̊ faciat ñĩ traxerat verberãdo ꝑ clauſtruũ. Uñ q;uis ꝑꝑ! Guturtonepa
refugio ↄfugerat excõicatñ ẽ a iu cõi.ſi h faciat i naxerat verbera⸗ tionez maioꝛẽ. tñ vt dicit glo i
greon ESrn erit excõicationeʒ maioꝛe.tñ vᷣt dicit glo. gchaindcers
ne eff actiõe ecche ⁊ reꝝ ſacraꝝ qͥ ſũti ecclia. excöoi ciicurrerit excõicationeʒ mai⸗ lie non incidit Ghuina
zangat & voſ ſucient monition?z bidẽ ꝑꝑ aliã cãm.ſ.vidlationẽ eccli incic NeKod
cadus tñ ẽ ſi poſt ſufficientẽ monitionẽ emẽdar᷑P no ibidẽ pp aliã cam.ſ.violationẽ eco Sr hene lanl gin
Ei Oeeei⸗ deene e niſi ĩ excõicationẽ minoꝛc.Sʒ qꝛ nõ ſatil. tbi
lucit. niſi ille q ad eccliã ↄſugerat ſit publicuſlatro ipo iure niſi ĩ excõicationẽ mino:c. Dʒ cꝛ nõ ſa ir iöhd⸗
velnocfurn bopulatozagroga viitinerafcan- fecirpoc eina aammonirion fit ereSſee , alinaß aeſeu
tata vel publicas ſtratas obder gog eſſtdis innie es e 6. ob duplice caina ““ günut
diſjs ab ecclia extri põt.ex de ĩmunit. ecc le. e rr zmorrzale jin -ÜR⸗ useſttfal.
alia. Si ẽt ſeruus fuerit ꝗ ad eccliaʒ ↄfugerit poſt- Ertio eerriere Nee dii i neenare
ᷓ; de ipunitate ſua dñs eiꝰ clericis iuramẽtũ pᷣſtite — beéetacia venitate vel ſuggeta etdeſcen
i de ipunitate „ Rellik Spinuits nt ſit excõicat ipᷣo iure.Et vi ꝙ ſic. nrei eſgl
rit ad ſᷣnitiũ dni ſui redire ↄpellit᷑.ẽt inuitꝰ.alion . falſitate ſi ſunte icatiißo iure. er de oſciſise
a dno poterit occupari. vtr h i pᷣdicta decre.ð. Di gfalſarij lae Duinur eun S.. 2 lr̃a gipetrat falſa eMmM röe tn⸗
vero. niſi er aligb circũſtãtijs veriſil pᷣſumat᷑ h crimie kalſ. Ne 2 eibs Fädr e q. 2¹ dick cniſcllegbo
dñs nõ ſᷣuaret iuram̃tũ.i quo cãau cũ iuramẽto erit ſuggeſtibe ſen falſis bcil 4 terrde crimie falſi. Ad A ingorumin
Et alia cautõ exigẽda. Jllũ ẽt ꝗ hoĩeʒ i eccłia occidit ti. g excõicatꝰ ẽ ipo iur er veeme aiſi⸗ maH . ſüciͤ
Eet alia ca xig etgu — „ ! falſis lris vtũt᷑ ꝑ aliosibetra xXA MWlgllis
ecclia nõ defendit. qꝛ vt dꝛ er de vſuris. Quia fru falſarioꝝ. dẽ ꝙ — tiõi ſubiecti donec ſatii /d Warchet
ſtra.fruſtra legis auxiliũ innocatꝗ cõmittitilegeʒ. tis tã diu maneãt . 3 is falſas lr̃as ipetrant ſ sin
Mec defendit tm ecclia xpᷣianũ ↄfugientẽ ad eã. ſſ-53 maaut opeteri d d 51 83 are lias ſuggeſtione . frcnmare
ct iudeũ.dũmõ abſit ſimulatio.er̃ de imunitate ec ſtatuimus obſe uãdũ.lʒ ĩp zaliud ſionifent Pſiti rmiin
clie.¶ Ntẽ aliaĩ glo. æ. C. de his q ad eccleſiaʒ ↄfugi falſaẽ falſaʒ lra iĩpetrare.qꝛr aliud ſigniſcat q; ſiti ili⸗
CLlie. Y. o .T. ve! õsl Bor zſic ipetrãs acõicat ipo iure ¶ Cõ Pealgcn
unt.l. i. Sʒ vtrũ defenderet excoicatu excocma⸗ rei ver itate. Sſic ipeiras bs malitiam vel
ioꝛi apud aliquos dubiũ ẽ. magis tñ vꝛ dð ꝙ ſic de tra :et᷑ doreſcriptis ſup iris. ab geſta kalfitate
inure.ↄſuetudo tñ regiõis appꝛobata q ad ̊ dʒ ob fraudẽ lr̃as ĩpetrat tacita vitate ſuggelta talſia
. alt ,A 1 lf̃e idiſticte ñ valẽt pp fraudũ.tñ nò dꝛ ibi ꝙ ſic im A
ſeruari. nec tm̃ defendit ↄfugientẽ ad ſe ecclia nſe lre idiſticte ñ valet ꝑpꝑt rrat. (iRñgeo ipetras deinli
crata.ſʒ ẽt nõ ↄſecrata in q̃ diuĩa myſteria celebꝛãt petrates excõicationt anl ſu Genta talſitate Sraind
ꝗ: vt dĩ er. de imunitate eccleſie. Ecclia. eccctia in Ilras a Sno bapatasita dir⸗ ſiue ignoꝛater. de ſi talii ſioginnuf
gqua diuĩa myſteria celebꝛat᷑.lʒ adhuc nõ extiterit ſneh faciat iher aa iee lärasſusgerak q Leruate Kchu
ↄſecrata nullo iure puilegiũ emũitatis adimit᷑. Sitas taceat᷑ vel talis falſitasſ ſ eſta dñs papa fimcinnn
oEC a dintimg 92†⁵ ijs aun manifeſtata vel qua falſitate ñ ſuggeſta dñs pap⸗ NCNpo⸗
qꝛ obſequijs diuinis data nulliꝰ ẽ temerarijs aui manif no acederet noc excicar a iur coi. necer ſodehiriu
bus ꝓphanãda.nec h; pᷣuilegiũ amittit ecchia ẽt in illaslr̃as nõ ↄcedere E un cot hecder .„M
. in ſmma oor ß⸗s eqỹ ille a l̃is apłicis vtit᷑ ſub alio noĩe ipetratis.⁊ qᷓ; Meregperan
terdicta. ſcdᷣm dñzʒz Hoſti. in ſũma.⁊ẽt ſʒ eũdẽ.ſiꝰ illeq lłr̃is aplicis vtit ſub alio noĩe 2 ofuſione nipenigk g,
fugiens ad eccli iet ſacerdoti poꝛtãti coꝛpuſ I uis tã iſti q; illi digni ſint magna pena ? ↄfuſione. nglllck. ⸗
fugiens ad ecc iaz obuiet ſacerdoti poꝛtãti coꝛpuſ ⸗ is taitichil. dere quo tales ipo fcõ excõi- ſenigeſn,
xp̃i ⁊ ſibi adhereat defendi dʒ ab eccꝰ. qᷓ;uiſin iure tunoopoauit ius deci Fdr aanertawela min nni
nõ ſit expᷣſſuʒ. Cui ↄgruit illud qð dꝛ in euãgelio de cationẽ icmren Er.ꝛta iiraus. i Siendiatt pro 6 —
muliere flurũ ſanguis paciẽte.q̃ dicit ð xpᷣo. Di tãa iudice enregilcigifi 5 . taratalidneois. B. ee n
tmi tetigero fumbꝛiã veſtimẽti eiꝰ ſalua ero. q;uis bari põt. vᷣbi gfa ſi talis nae 8 nati. lic de alijs. rreun
aut extrahẽtes violẽter hoĩeʒ de ecclia ad quã pꝛo clici vel oꝛphani. vel cruc gi èt ercipis veen kenn Eigad
reſugio ↄfugerat nõ ſint excõicati a inre cõi vt vi/ Et nõ ita aeiliter cert nn i 1 rcns velorohe nnn +
ſuz ẽ. redo tñ ꝙ in regno fracie excõicati ſunt per tez talibus l̃is oñden . Pn nür 8.(Eidpn in op —
2ciliũ bituricẽſe. qn eodẽ ẽt ↄcilio dꝛ de imunitate nus vel cruce ſignatꝰ.⸗ aenedenas tnsntir
ecclie. Cũ nõnulli. Statuimꝰ inhibẽtes ne qin fo poſitũ dð ꝙ uis ſic ettag da i werarpas ancbanmn
ro eccliaſtico litigãtes ſeu litigare volẽtes ĩi cauſis falſarij nomẽ.nõẽ tñ falſari⸗ e Deicſem doöcra üenin
mere eceleſiaſticis ſeu ad fos eccliaſticũ de ãtiqᷓ ? Iras ipetrat q;uis falſa ſugget 150˙4½ nec fallificatil E etuligne
appꝛobata ↄſuetudie ⁊ hactenus paciſice obſerua * les nec iĩpetrãt falſas lr̃as.vt dem̃ẽ᷑. kertur in falſa nnner en
ta ptinere noſcũt᷑ ad deſiſtendũ ↄpellãt ꝑ ioꝝ vel vtuntur. excõmunicatio duemn que jorum. kertur. hlinginen
parentũ aut ↄſanguineoꝝ ſiue reꝝ eoꝝ vel ꝑſonax rios ertra de crimine ſalſi. Ad itchi ana liano ſeſnianere
puiuſimõi captionẽ vel modis alijs ꝗbuſcũq;. Qui ſuper falſarios qui l̃as dñi pape falſi ananoms Mntaler
veroð pᷣſupſerit er cõis ſnie pntis anctoꝛitate cõci mõx expſſox. S.e.ti.licʒ adi. eanne. vel Garſo nno venis
lijiſe nouerint ſubiacere. Dicit᷑ ẽt in alia ↄſtitutio ſili vel equalenti alicui mõx ibidem exp 0X*. nduul
. . , 1
.„. „
ı● £
.
*

8

inanumti,
wisqwrn
ſei
rrnd
rhain ſucceſt
taner oletge
nüri mn rdint
nicadienon inen
nmdi. Onſoͤſe
ittre te
ätd

H

. , . 4
1 W dersree
.

9 1
er errr i
WS W.
7

——ð 5

4 ,
i PNe,
m eccEREKRK
er Sekbar
l NN
. 4 7 4 6
5l
1,0½
⸗ ,„/,
4 emni
e. 4
.

5. „„

4

4
eſte
— „
rt
4 N

42 *
EN ene
LE. .

, *

4

=SèSð

.
* ,
Fs. Nocne
6* S V

₰

—

excõicatus ipᷣo iure.¶

.⸗„

.

„
ATWTar &ν AMHZLσα&†τ ty inuenies Has
NVarto querit᷑ v pape cui? efn⸗
cacia iam expirauit. vtpote qꝛ fuit data ad
tpᷣs qd iam tranſijt.⁊ ludo.nõ intẽtione vtẽdi lr̃aʒ
aliquã in ea male foꝛmatã refoꝛmet vel pũũctũ fa/
ciat vel ꝑ quècũq; aliũ modũ aliꝗd in ea imutet ſit
d iſtã qoõneʒ dicũt aliqui ꝙ
talis nõ ẽ excõicatus ipᷣo iure.qꝛ illa excõſtatio nõ

intelligr niſi de l̃is q̊ͥ alijs poſſunt vtiles eſſ.pꝛe-/

dicta aũt lra quo ad oẽm hom nẽ eẽt intilis.¶ Sʒ
3ðᷣ ſic põt argui q;nis illa lr̃a nõ ĩmutata.factã ſit ĩ
utiliſ.tũ ꝑ rafarã ſic imutari poſſet vt vtilis appa/
reret.verbi gr̃a ſi ibi erat ſcriptũ poſt triẽniũ mini
me valituris ⁊ ꝓtriẽnio poneret᷑ gnquèniũ iã ap/
pareret vtilis qͥ añ era inutilis.Cũ g qcũq; imuta
tio ſiue ꝑua ſiue magna circa lr̃am dni pape q̃ ꝑ im
mutationẽ põt apparere vꝛilis pls qᷓ; erat. vł vti
cũ añ nõ eẽt ſit phibita ſub pena excõicatõis iã
ate. vꝛ ꝙ imutãs aliquid circa lr̃aʒ de quaẽ̃ qõ ſit
excõicat ipᷣo iure.qð mihi ↄcedendũ vꝛ. vt.n.hẽ
et᷑ de crie falſi.lʒ.in glo.ſuꝑ illud.ꝑ raſuraʒ tenueʒ.
gqcũq; radit vel imutat re criptũ dñi pape excõica
tus eſt ⁊ falſariꝰ ⁊ in H̊ nullã diſtinctionẽ adhibeo.
nec moueat aliquẽ ad opinandũ ↄꝛiũ illud qð dici
tur et᷑ de ſide inſtroꝝ.Ex lr̃is.vbi dicit dñs papa ð
ꝗbuſdã lr̃is qs ꝑs aduerſa falſitatis arguebat.qꝛ ĩ
narratiõe facti abraſe erãt.ꝙ ꝑꝑ abraſionẽ illã iudi
cari falſe no poſſunt.vt.n.habet᷑ et᷑ de crie falſi.lʒ.
in glo.raſura illa facta fuit ꝑ eũꝗ lr̃as ſcripſit.⁊ nõ
per illũ ꝗ illis vtebat᷑.de lr̃is tñ que ꝑ nullã raſurã
poſſent appare vtiles. vtpote lr̃a citatoꝛia data a
ducentis ãnis vel trecẽtis alr eſſet iudicandũ.qꝛ
ſi tota raderet᷑.⁊ de nouo ſcriheret᷑ nõ poſſet appa
rere vtilis ꝑꝑ bullã qꝛ in creatõcuiuſſibʒ noui pa
pe aliꝗd circa bulà iutat᷑.⁊ nom̃ eiꝰ bvulla ponit᷑.
Ainto arerit vtrũ aligs enouo ve
niens ad ſtudiũ potans arma
ante q; ſciat ſniam contra poꝛtantes arma
pꝓ epᷣm loci latã incurrat excõicationẽ. Et viꝙ ſic.
er de crimiſe falſi. Dum ſepe.in glo. Si flicatis
lr̃is alauis ſimpliciter vtitur ignoꝛãter nõ excuſa
tux.q? alios debet hoc inquirere.g a ſi li neſciẽs
ſniam cõtra poꝛtãtes arma latã nõ excuſatur.qꝛ ꝑ
alios debuit hoc inquirere. tẽ ſi ſtatutũ ẽ in aliq;
ciuitate ꝙ percutiẽs maioꝛẽ aliquaʒ determinata
pena puniat᷑. Si aliꝗs alienigena de nono ciuita-

tẽ intrãs ⁊ ſtatutũ ignoꝛãs maioꝛẽ percutiatilla ð ꝰ

termĩiata pena puniet ſua ignoꝛantia nõ obſtante.
Sann.se ontra e de clerico excõicato miſtrãte
Aplice.qꝛ tꝑe ſuſpẽſionis ignari celebꝛatis diuina
vos reddit.ignoꝛãtia ꝓpbabil excuſatos.ꝗ a ſili cũ
iſte ignarus ſnie late poꝛtet arma eũ reddit. igno/
rantia ꝓbabilis excuſatũ.:Rnñndeo ꝙ ſi ille de quo
t᷑ qõ nihil penitus gudiuit de ſnĩa lata contra poꝛ/
tantes arma.nec per famã.nec atr. non credo ꝙ ex
cõicationẽ ĩcurrat.qꝛ talis habet ꝓbabilẽ ignoꝛan
tiam ⁊ tal ignoꝛantia excuſat vt habet᷑ i decre.vl.

alt. in tex. ⁊ in glo. Pꝛeterea excõicationẽ q̃ eſt a i

re nullius incurrit realr niſi per pccm̃ moꝛtale.nec
iuder ſniam excõis ferre debet ↄtra aliquẽ niſi ꝑꝑ
pecm̃ moꝛtale velpᷣſumptũ.nullus aũt diceret ꝙ
de nouo veniẽs ad ciuitatẽ ⁊ ſniam ignoꝛãs igno⸗
rantia pꝛobabili poꝛtando arma moꝛtaliter pecca

xvet. niſi alias illa arma poꝛtare eſſʒ illi moꝛtale pec

catũ.pᷣſumendũ eſt.ergo ꝙ epᷣus ferens ſniam con
tra poꝛtantes arma per illã non intendat inuolui
niſi illos qui ſciunt ſniam aut eam ignoꝛates igno
rantia affectata vel craſſa ⁊ ſupia.ſi tn clicus poſt-
i; diu manſiſſet in loco ſniam ignoꝛaret cõtra eum
pᷣſumeret᷑ ꝙ ſua ignoꝛantia aut eſſet affectata vel
craſſa. Ad p in opp dõ ꝙ illud qð eſt allegatũ
de glo. dictů eſt arguendo. vnde parũ poſt in eadẽ
glo.ſequit᷑ ꝙ ſi falſitas eſt ita latens.ꝙ non potuit
uideri etiam a perito.ſi huerit diligentiam quam
potuit per ſe ⁊ per alios nõ credo ipm teneri.icit
ꝛm xð ꝙ niſi pena deteꝛminata per illud ſtatutum
ita ſit temperata ꝙ ipa vel equalis iuſte deberct i
ferri percutienti maioꝛẽc.etia ũ ciuitas de hoc ſta/
tuta non feciſſet iniuſte inferret illi de quo cõſtarʒ
ꝙ tꝑe quo percuſſit maioꝛẽ habebat inuincibilem
ſeu pꝛobabilẽ ignoꝛantiã de ſtatuto.recta.n.ro di/
ctat ꝙ ceteris paribus maioꝛ pena iferri dʒ faciẽ-
ti contra ſtatutũ ſcien ter q; facienti contra ſtatutũ

Articulus decinſtertius.
Poanbtn qaueritur iz. pᷣn/
Iniequẽt pan Et circa B
querũtur de..caſibus quoꝝ pꝛimus
talis eſt. Quidain ſecularis iiecit ma/
nus violentas in clericum. 1 non ab-
ſolutus excõicatiõe quam ꝑꝑ hoc incurrit intrauit
religionez. modo querit᷑ vtrñ ab excõicatiõe pᷣdcã
poſſet abiĩolui a pꝛelato illius monaſterij qð intra-
uit.Rñndeo ꝙ aut illa iniectio fuit difficil enoꝛ/
mis.aut non. Si ſic ab illo pᷣlato non põt abſolui.
er de ſen. exco. Cum illoꝝ.⁊ voco iniectionẽ᷑ diffi/
cilem ⁊ enoꝛmẽ ñ pꝛoceſſuʒ eſt ad mutilationẽ mẽ/
bꝛi.vel graue ſanguinis effuſionẽc.aut ſi illa iiectio
fuit in eᷣm.aut in abbatẽ.aut ſi facta eſt cũ notabi
li ſcandalo.et᷑.e.c*. vbi pus. Dñs tñ Hoſti.ĩ appa
ratu magis ſpecificat pᷣdicta dicens.ꝙ dẽ exceſſus
difficil ⁊ enoꝛmis.ſi oculs effodiat᷑.ſiue quodcũq;
mẽbꝛũ magnũ vel ꝑuũ auferat᷑.vel inutile reddat᷑
⁊ ſi ꝗs vulneret᷑ ſiue fuſtibus cedat᷑ ſiue in theatro
vel foꝛo.vłl in ↄſpectu iudicis ꝗs ꝑcutiatur.ſiue in
Scclia.ſiue in cimiterio.vel doꝛmitoꝛio verberet
ſi ad grauẽ ſanguinis effuſionẽ.⁊ ex graui ictu ꝓce/
dẽtẽ ꝑueniat᷑.ſiẽt ĩ epʒ.vl abbatẽ.ſiue ĩ poꝛẽ locum
abbatis tenaẽ manꝰ violẽte inijciẽt.Idẽ itelligas
qncũq; iferioꝛ.⁊ ſubditꝰĩ ſunʒ ſuꝑioꝛẽ manꝰ inijcit
violẽtas. Si ãt ñ fuit iiectõ difficil⁊ enoꝛmis.tũc
diſtiguo.qꝛ aut ille ꝗ religiõcʒ itrauit adhuc i ꝓba
tiõe aut iã ẽ ꝓfeſſus. Si i ꝓbatõe ſic dñt ꝗgdã app/
lato illiꝰ mõaſterij ñ pᷣt abſolui.⁊ G̊ vꝛ ſẽtir̃᷑ dnſ In/
no.⁊ ꝓ hac opione ẽ apꝑens rõ.qꝛ tal põt rligioneʒ
exire licite.⁊ ſic ĩ ſeclo rmãeret abſolutꝰ.qꝛ oblo ſe
mel exticta iteꝝ ũ reuiuiſcit. Arm er ð ſen.ex. De/
ceto.ĩ tex.⁊ ĩ gl.ibidẽ expᷣſſe h. Sʒ dñs hoſti.i ap/
paratu tenʒ.ꝙ tal a ſuo pᷣlato abſolui pᷣt.qꝛ lra h̊ ſo/
nar̃ vꝛ.q̃ͥ qꝰ ad H̊ñ diſtiguit iter nouitiũ ? ꝓfeſſuʒ.
Di ãat ꝓfeſſꝰẽ.oẽs coꝛdãt ꝙ a ſuo pᷣlato pot abſol/
ui.nec ſolũ ẽ q ↄceſſſiʒ abbatibꝰ.ſʒ ẽt ſᷣʒ dñʒ hoſti. ĩ
appatu ibidẽ.̊ↄceſſũ ẽ pᷣoꝛibꝰ⁊ alijſ qbuſcũqʒ reli
gioſoꝝ pᷣlatis.exceptis tẽplarijs ⁊ hoſpitalarijſ.qꝛ
magr̃os laicos hñt ᷣʒ dñʒ Inno. vñ poſtea fcaà ẽ de
cretal ꝙ ꝑ pᷣoꝛẽ ſuũ ꝗ ſacerdoſ eẽ dẽ hoſpitalarij ab/
ſoluatur. vt habet᷑ ĩfra.e.canonica.⁊ vt dicit glo.
ibidem.dem credendum eſt de templarijs dum

—
——

tamen ↄſimileʒ habeant pᷣoꝛeʒ. vt habẽt hoſpita-
larij.ad oẽs.n.clauſtrales h̊ bñficiũ extẽdit᷑ cũ ea/
dẽ ſubſit cà in oibus.⁊ ſiẽ dic dñs Hoſti.ſatis pʒ ꝙ
dñs Inno. ſenſerit.ne ꝗs atali vinculo abſolui va

leat.niſi ab illo qui oꝛdinẽ pᷣſ byteratus hẽt. Si ãt

pᷣlatus nõ eſt ſacerdos.vel eſt excõicatus.vel mõ/
tuus vel alr qualitercũq; deficit vt abſoluere non
poſſit ſempꝑ eſt ad dioceſanũ ꝓpꝛiũ recurrendũ.vt
pʒ ꝑ illud.S. e.t. Monachi. Et per illud qð habet
ifra.e.t.c*. Canonica.⁊ ſicreligioſoꝝ pᷣuilegiuʒ ne
ipᷣos euagari opoꝛteat remanet ennu⸗ Pumen:
— I& talis ẽ. Quidaʒ
E cundus caſus religioſus ma/

—

nus voiẽ ltas iniecit in aliũ religioſuʒ eiuſ

eum religionis ⁊ monaſterij.mõ querit᷑ vtꝑ a ſuo
BGHPlato poſſit ab illa excõicatiõe abſoluiRndeo ꝙ

aut illa iniectio fuit difficił. ⁊ enoꝛmis.aut nõ. Si
ſic.a pᷣlato illiꝰmonaſterij abſolui nõ põt.e ð ſen.
ex. Cũ illoꝝ. Si nõ.tũc ſubdiſtinguendũ eſt.qꝛ aut
illa iniectio fuit facta in clauſtro pꝛopo. vel infra
ſepta domꝰ.aut e. Si in clauſtro vel infra ſepta
domus.tunc a pᷣlato pꝛopᷣo põt abſolui.et᷑ de ſen.
ex. Monachi. ⁊. c Cum illoꝝ. Si er.tũc mihi vꝛ
ſubdiſtinguendũ.qꝛ aut illa iniectio fuit facta cum
ſcãdalo.aut nõ. Si ſic.nõ credo ꝙ a pᷣlato illiꝰmo⸗/
naſterij poſſit ab olui.qꝛ rõne ſcandali iam eſt dif/
ficil ⁊ enoꝛmis iniectio.Ar.ad h.er᷑ deſen.ex. Cũ
illoꝝ. Si aũt nõ fuit facta cũ ſcandalo vtpote quia
vnus aliuʒ. percuſſit nullo alio q̊ vidẽte.tũc vide
tur multis ? ꝓbabiliter ꝙ a pᷣlato ſuo poſſit abſol⸗
ui. Arm ad h̊ er de ſen.ex. Canonica.ibi.n.dẽ quã
docũq;ʒ ſe percuſſerint.⁊ nõ addit᷑ ĩ clauſtro.qꝛ tał
iniectõ grauioꝛ nõ vꝛ q; ſi infra ſepta domus facta
fuiſſet. Sʒ õ hoc eſt dñs Hoſti.in expoſitiõe illius
decre.Cũ illoꝝ.allegãs ꝓ ſeꝙ in eadẽ decre.diſiſe
in clauſtro pꝑcuſſerint in quo vꝛ dare intelligi.qꝛ ſi
er ſepta domus ſe ꝑcutiũt per pᷣlatũ ꝓpꝛiũ abſolui
nõ poſſunt.ſʒ ſᷣim eundẽ dñm hoſti.ẽ ad pꝛopᷣuʒ dio
anũ recurendũ. Arm ad h̊ e ð pᷣuil. Cũ capella.

F gioſus iniecit manꝰ
Wiolentas in religioſuʒ alterius clauſtri m
qritur vtrũ a pᷣlato ꝓpꝛio poſſit abſolui. Rndeo ꝙ
aut fuit inietõ difficilis ⁊ enoꝛmis.⁊ tunc dico ꝙ a
ꝓvꝛio pᷣlato abſolui nõ põt. Si aũt nõfnit difficiliſ
⁊ enoꝛmis.aut fuit facta in clauſtro ꝓpꝛio.velifra
ſepta domus.aut nõ. Si ſic.p pᷣlatũ ꝓpꝛiũ ⁊ pᷣlatuʒ
eius ꝗ paſſus eſt iniuriã põt ⁊ dʒ abſolui.et᷑ de ſen.
ex. Cũ illoꝝ.qð ſm dñm Hoſti.ibidẽ ſic dʒ intelli⸗
gi ꝙ pᷣlatus illius ꝗq percuſſit iuramentũ recipiet t
abſoluet ⁊ ſaltẽ ſemel ꝑcutiet vt ſeruet᷑ foꝛma ↄſue
ta. Pꝛelatus vero percuſſi ĩm ꝑcurſſoꝛẽ verbe/⸗
rabit.qꝛ pᷣlato pcuſſi ſariſſieri dʒ de iniuria ſuo ſub
dito irrogata ⁊ monaſteriũ ꝑcuſſoꝛis pꝛo ꝑcuſſoꝛe
ſatiſ facere nõ tenet᷑.qꝛ delictũ ꝑſone nõ dʒ indetr
mentũ monaſterij redũdare.er de excepti.Cũ ve⸗
nerabilis. 5. antelleximus. ſi ti vnus illoꝝ platoꝝ
ſuã vicem alij cõmittere vellèt h facere poſſet. ⁊
cõgruũ videret᷑. Si aũt nõ fuit infra ſepta domus
tunc dicas ſicut dictum eſt in caſu poii.
. ſiiq talis eſt. QOuidam
N. tus caſus religioſus manus
Vviolẽtas iniecit in clicũ ſecularẽ.mõ quare

6 WE. rtins c ſus talis eſt. Quidã reli

vtrũ a ſuo pᷣlato ab excõicatione quã ꝑꝑ pꝛedcãʒ in

„

8 —

iectionẽ ineurit Poſſit abſolui. Mieo ſine il⸗
la iniectio manus violẽta fuerit difficilis ⁊ enoꝛ/

mis.ſiue nõ.nõ niſi ꝑſedẽ ap.vt ſeindalũ euitetur
abſolutiõis graʒ poterit ꝓmereri.extra de ſen.ex.

Cũ illoꝝ.nec ↄtra h̊ eſt qð infra.e.t.de monialibꝰ

dẽ ꝙ ſi in ſe innicẽ. vel ↄuerſos.vel cõuerſas ſuas
manus iniecerint temere violentas ꝑ epᷣm in cuiꝰ

dioceſi ſnonaſteriũ fuit abſoluant᷑.qꝛ vt dꝛ in glo.
epᷣs illas abſoluit auctoꝛitate pape.ſibi per hãc de
cre.indulta tanq; delegatꝰ ad h.⁊ ſic abſoluit oẽs
tã exẽptas.q; nõ exemptas.⁊ ſicut diẽ dñs Hoſti.
in expoſitiõe eiuſdẽ decre.ex h̊ qð ſpaliter ↄcedit
monialibus.v q̊ monachis denegatũ. Aliqui tñ
dñnt ꝙꝙ ſi religioſus in clicũ ſecularẽ eiuſdẽ monaſte
rij manus iniccerit violentas.⁊ iniectio fuerit le⸗
uis ꝙ ab ep loci poteſt abſolui.Arm ad h. extra ðᷣ
ſen.ex. Ex tenore.in fine.audiui etiã aliquos dicẽ
tes.ꝙ ſiue clericus p ercuſſus ſit clicus monaſterij
ſiue nõ. Si iniectio fuit leuis.⁊ exinde non ẽ oꝛtuʒ
ſcandalũ ab epᷣo loci põt abſolui.qð ꝓbat᷑ per h̊ qð
dicitur in illa decre. Cũ illoꝝ. Rõ quar᷑ religioſus
percuciẽs ſecularẽ nõ niſi ꝑ ſedẽ ap.debet abſolui
aſſignat.ſ. vt ſcãdalũ euitet᷑. Oʒ illi qui tenẽt ꝑteʒ
ↄtrariã dñt ꝙ etſ ex h̊ non ſit oꝛtũ aliqð ſcandalum
rñ factũ.ex ſe aptũ natũ eſt vt in plibus ſcandaluʒ
gñare.⁊ iõ nõ ſic põt abſolui ſicut ſi ꝑcuſſiſſet.ante
religionis ingreſſuʒ.factũ.n.maioꝛis ſcandali ẽ vt

religioſus percutiat clicũ ſecularẽ q; ſtæcularis ſe

cularem percutiat. .“dRZ
Vintus caſus talis eſt. Quidaʒ reli-
tRMVgioſus manus violentas in

tione quã ꝑꝑ pꝛedictã iniectionẽ incurrit oꝛdines
ſuſcepit. ſic irresularis factus eſt.mõ querit᷑ vtꝝ
per ſuuʒ pᷣlatũ poſſit cũ eo ſur illa irregularitate
diſpenſarj. Rñdeo ꝙ aut ille qñ ſe oꝛdinari permi
ſit non habebat facti memoꝛiã.vel neſciebat ꝙ ꝓ
illo facto eẽt excõicatus.qꝛ ius poſitm̃ ignoꝛabat
aut hẽbat memoꝛiã facti.⁊ notitiã iuris. Si auteʒ
erat memoꝛ facti.a ſciebat ſe ꝓ illo fæeto eẽ excõi/
catũ.pᷣlatus ſuus ſuꝑ pꝛedcã irregularitato ciʒ eo
diſpenſare non põt.er de ſen.ex.um illoꝝx in tex.
⁊ in glo.⁊ hoc ſiue iniectio ꝓ qua fuit excõicatꝰ fue
rit difficilis ⁊ enoꝛmis.ſiue nõ: ſiue pꝛedictaʒ ex
cõicationẽ ⁊ irreglłaritatẽ incurrit añ q; intraret re

iecit in clicũ.⁊ anq; abſolueret᷑ ab excõica

ligionẽ.ſiue poſt religiõis ingreſſuʒ.Si aũt qñ feẽ

ſe oꝛdinari facti memoꝛiã veliuris pitiã non habe
bat.tũc diſtinguendũ ẽ.qꝛ aut iniectio pet quaʒ ſu⸗
pꝛadictaʒ excòicationẽ icerit fuit difficilis ? enoꝛ
mis.aut nõ. Si ſic.ad h̊ dico ꝙ pᷣlatus ſuus ſuper
pꝛedictã irregularitatẽ diſpenſare nõ põt.vt hẽt᷑.
e.tiꝰ.ꝗa maioꝛa intelligũt᷑ illis pꝛohibita quibus
vetita ſunt minoꝛa.pꝛelatus aũt ſuusa tali excoi⸗
catiõe ipᷣm abſoluere nõ potuiſſet.⁊ queoã glo.ſuꝑ
decre.pᷣdicta dicit ꝙ minoꝛa vocãt abſolutioneʒ.
maioꝛa diſpenſationẽ.cuiꝰ credo eẽ rõneʒ.qꝛ q;
uis excõicatio q̃ᷓ;diu durat ſit pena grauioꝛ q; irre/
ꝓgularitas.tñ irregularitas eſt pena diuturnioꝛ. ſi
aũt nõ fuit difficilis ⁊ enoꝛmis.tunc adhuc videt
aliquibus ſubdiſtinguendum.quia aut pꝛedictam
irregularitatem incurrit ante ingreſſum monaſte
rij.aut poſt. Si ante tunc ſuus pꝛelatus cum eo
poteſt diſpenſare poſt iniũctã regularẽ penitẽtiam
Tꝑactam.monaſterij vtilitate penſata. vt habet

usonnes

gentoſe nli
dis. no ape⸗
i uuſii
lnzlepoſt
ininemus
Nhoſtin
ncnßecßlen
edere eit
ſetelgiſten
zohlinole reie
Lafori incicie
netſehiſſegne
ſtikihrmnen
ſedce.

gal

—

pärsin⸗
nochigntefi⸗
ſeel ckit
ienmmi
iſcfgtanim
Naitgniren⸗
Pyfinnceot
lagachi
uftenäp' n
fincinezmekn
) (Agtiepordic.

.

e
gcnei Rn
ue niättur
Nickeinz P
Auunue
Nli/llurhi⸗;

Ge reming
raiſcen
timniccnofient
1 Madb en
maüialignos d

ſtchasmonate

temdenantoen

ré*&
AcA. 564

. „ o
lnenie

. 44
ernepe wer 4
NE N

iene
e* . 2 Sa *
erte AOAN
eER. e 6
— EH
ENTTE .
0 Mle, 7
Ww
. 4
S 6
4 S
1 . *
, eegeer 8
nen ie ;
RE 4
„₰ *
WE

. 0 d
3 .
NNN 7 R 8

*
* 4 H

D 2
co ſepe dicto. Si autem ipſaʒ cot: Arerit poſt reli

gionis ingreſſum tũc dicunt quidam ꝙ pꝛelatus
ſuns cum eo diſpeſare non poteſt. quà opinioneʒ

dDñs. Inno. appꝛobare vꝛ.nõ.n.ſeꝗt᷑ ꝙ ſi dñs papa

ↄcedit alicui ptãteʒ abſoluẽdi aliquẽ ab excõicatõe
ꝙ ꝑꝑ HBille poſſit cũ illo diſpenſare ſup irreglarita-
tẽ quã incurrit ꝑ ̊ qð excõicatus celebꝛauit¶ Sed
dñs Hoſti.in apparatu ſup pᷣdictũ caplin tenet ꝙ
in cau pᷣdcõ pᷣlatus põt diſpẽſare.q: tex.pᷣdcĩ capli

cocedere vr ei ⁊ ptatez abſoluẽdi ⁊ diſpẽſandi niſi

⁸.

talis eſt ptãs clauiũ e cerdotis
cerdotes poſſunt excõicar᷑.

iſte religioſus adultus fuerit ⁊ diſcretus vt violẽt
ʒ obliuionẽ vel ignoꝛãtiaʒ pᷣſumat᷑.qð referenduʒ
F ad foꝛũ iudicij.qꝛ in foꝛo pnie ſibi credi dʒ ſi affir
met ſe hñiſſe ignoꝛãtiã facti vel iuris qñ oꝛdiatus
fuit. Et hoc appꝛobare vꝛ dñs Moſti.in apparatu
ſuꝑ cꝰ*. ſupꝛadicto. le en nöheti
Ea m Mereſis vrrũq; nõ hẽt. i.
rca lr̃am ſacedotes heretici ñ hñt
retici ip̃am ptãtez m id qð ẽ no amittãt.
Nulliꝰ ptãtis iura exercet.h̊ intelligr de ptãte per
modũ actoꝛis nõ ꝑ modũ miſterij veliſtri.nõ niſi p
ſe vel ꝑ ſcõs.hᷣ ĩtelligendũ ẽ de colłone idonea ad
quã ↄcurrit meritũ miſtri volẽs dꝛe.ꝙ ↄueniẽtius

Z ſacra gre admiſtrari ꝑ bonos q; ꝑ malos.pꝰ actũ

pcci ita polluta remanet aiĩa ſiẽ fuit in ipᷣo actu pccĩ
h að di.ita nõẽ nota eqlitatis.peius.n.eſt cũ hiĩtu
peci hꝛe actiq; hĩtũ tin.ſʒ eſt nota ſilitudis.qꝛ vt
dẽ in lr̃a etiã pꝰ actũ peccãti aĩa lõge eſt a deo ꝑ dil/⸗
ſiitudinẽ qᷓ ineſt aie expccõ.que diſſimilitudo ma
cula aĩe põt dici.

Oſte oñſuʒ eſt. ⁊c. Dupiꝰ determi
Inagit magtr de miſtroꝝ penitẽ⸗
iã iniũgentiũ ptãte. Hic derminat ð
illi? ptãtis collioe.? diuidit᷑ Mtes.5.
Un 5 a pte pᷣncipalr ð colloe clauis

n ʒ. de illoꝝ gbus vtraq;
clauis efert᷑ q̃litate ibi. Qualẽ aũt eſſe.¶ Wedia.
dinidt ☛ *tangit quoꝛũdã opinionẽ flam.
E alio opinionẽ verã ibi. Alijs aũt ¶ zV oppõit
in Zꝛiũ.⁊ ſoluit ibi. Pꝛemiſſe vero. lirerde. 4.
di. qr pᷣncipaliter de.4.
rca ha ne MPde clauium colloe.
2 de fr̃ne coꝛrectiõs nccitate ⁊ tentione.
3 de mo pcedẽdi in frna coꝛrectõe ¶ de feis
gecuſari defenſiõe. ( Citca pn q̃rũt᷑. ʒ vrũ
claues fuerit collate ſfacerdotibus. veteris.l. .
vty ſint collate oĩbꝰ ſacerdotibꝰ no. l . vtx qui
libʒſacerdoſ poſſit vſũ clauiũ i nl onã l; rereet.
E Nα &οclaues fuerir colla⸗
(v Runo oñdo ncerdotib“ ve ..
ꝛ ptãtem hvebãt ſuꝑ pplim nõ tpalẽ. quia

tũc nõ fuiſſet differẽs a ptãte vꝛincipũ.g̊ſpũaleʒ.
no. l. aliq nõ ſacerdotis

ſeientie n pꝛincipaliter de collatione clauis
pone ibi. Cu ;iam.

hñt claues.qꝛ aliq nõ
ſz magis decuit vt eas pẽrentſacer dotes in ve.l.
Sᷓ nõ facerdotesĩ no.̊ berũt.¶ Nẽ abbatiſſe ht
,iuriſdictionẽ 2 cohibitionẽ ſuaꝝ monialiũ.extra ðᷣ
maioꝛitate. a obeð. dilecta in xpᷣo.̊hnt claues. ſʒ

magis decuit vt eas haberẽtſea acerdotłs iĩ ve. l. qᷓ

mulieres in no. I. ¶ Contra claues ſunt ad aperien

. 8⁸
—
₰D —
* ₰
. .
„
N

ius exequẽdi vſuʒ ptãtis clauiũ. ;uis ouam
fuerit. B

ratu ꝙ abbati

dũã ⁊ claudendũ regnũ celoꝝ.ſʒ aũ xpᷣi aduentũ non
poterat apiri.ſz clauſuʒ manebat ꝑꝑ pecm pᷣmoꝛuz

parẽtũ.acerdotes ve.li. elaues nò hebant. Iteʒ
per claues hñt ſacerdotes ptateʒ remittendi vcca

miniſterialiter. ſz ſacerdotes ve.l. nullã hẽbãt prã

tem remittẽdi pccã. qꝛ ꝑ ſacraq̃ miniſterialr mini
ſtrabãt non ↄferebat᷑ gra ex vi ſacroꝝ. claues non
hẽbãt.¶Rñndeo ꝙ ptaſſacerdotũ ve.l.erat pᷣcipue
reſpcũ clauſionis ⁊ aꝑtiõis legalis templi hoibus
iudicando eos eſſe mũdos velimudos imũditijs
legalibꝰ.⁊ reſpcũ oblonis facriſcioꝝ.⁊ ſacroꝝlega
liũ.mũdatiõis irregularitatũ legaliũ.ptãs aũt cla

uiũ eſt reſpcũ apertiòis ⁊ clauſiõis hoĩbus regni ce

loꝛũ.⁊ admiſtratiõis ſacr̃oꝝ ſpũaliũ.⁊ remiſſionis

pecõꝝ. cũ templũ legale eẽt figura ecclie non tiñ

militantis.ſʒ etiã triũphantis.⁊ ſacriſicia legalia ſi
gureſacr̃o eccliaſticoꝝ.⁊ mũdatio irregularitatuzʒ
legaliũ figura remiſſiõis pccõꝝ.ſacerdotes ve.l. ñ
habuerũt claues pꝛopᷣe loquẽdo.ſʒ ſignũ clauium.
Ad pm in opp'n dõ ꝙ ſacerdotes hẽbant ptatem
ſpuᷣalẽ oꝛdinatã.tñ ad legale templũ.ſʒ ptãs clauiũ
directe reſpicit hoĩes ꝑ ↄparationẽ.ad regnũ celo
rũ.¶ Eldm dð ꝙ ppᷣeloquẽdo de clauibꝰ.nõ ſacer
dotes nõ hñt claues.qꝛ pꝛopꝛie loquẽdo reſpiciũt
foꝛũ inter hoĩem ? deũn.eſſe aũt arbitꝝ ſeu media/
toꝛẽ inter hoĩem ⁊ deũ ſolis ſacerdotibus cõpetit
exoffõ.nõ ſacerdotes tñ aliꝗ bñ hnt clauẽ iuriſdi/

ctiõis que foꝝ reſpicit inter hoĩem. ⁊ hoiem. inter
quos eẽ mediatoꝛẽ vel arbitꝝ põt ↄuenire non ſa-
cerdoti.⁊ qꝛ hec clauis pꝰ⁊ pᷣncipair nõ reſpicit ec

cliam trinphantẽ. ſʒ vnitateʒ ecclie militantis. ex

ↄñti triũphãtis inq;tũ ꝑ vnitatẽ milirantis puenit᷑

ad triũphantẽ.iõ nõ dʒ dici clauis ſimpli. talis ãt
clauis cxcõicare.⁊ ab excõĩcatõe abſoluere actꝰſüt

¶ Ald ʒm dð abbatiſſe nõ poſſunt ſuas moniales
vydicere. nec eay ↄfeſſiones audire.nec euangeliũ

legere. nec publice pꝛedicare.necillis claues eccle
ſie ſunt ↄmiſſe.er̃ de pe.⁊ re. Moua.nec eas ab ex-
cõicariõe abſoluere.nec excõicare.extra de ſen.ex.
De monialibꝰ.pñt tñ eas ⁊ clericos ſue iuriſdictõ
ni ſubõs ſuſpendere ab offõ ⁊ bnñjficio.ne crimina
rananeat ipunita. extra de maioꝛita. obeð. Dile
cła ĩ xpᷣo.in tex.⁊ expᷣſſiuſ in glo.tal aũt ptãs magis
decet eas in no.l.qᷓ; ptãs clauiũ decniſſet ſacerdo/
tes iu ve.l. ¶ Scienð. tñ ꝙ dñs Hoſti. dic in appa
ſa ad minꝰ ab offõ ſuſpẽdere nõ põt.
qꝛ ̊ noie cenſere ecclie ↄtiet᷑ quã abbatiſſa exercer̃

nõ põt.? vĩ ꝙ ſi papa hᷣ voluiſſet vbi in decre. po/

nit monita. poſuiſſet ſuſpenſionem.

Ecundo queritur trutlane⸗
buſſacerdotibꝰ no.l. Et v? nõ. qꝛ. Jo. 20.

dictũ fuit diſciplis.? dẽ illis ꝗ oꝛdinãt᷑.accipite ſpi
ritũ ſcm̃. nulli rcipiũt claues cũ ſint ptãs remittẽ

di pccã. niſi ꝗ gram ſpũs ſe rcipist ſretm Aug.
liꝰ. Sᷣ.de bapꝰ ↄtra dona.quaſi medio loco iter me
diũ ⁊ fi. ⁊ recitat magr̃ huius di.cꝰ.ꝛꝰ. Remiſſionẽ
ccõꝝ vel per ſe ipᷣio facẽ deꝰ.vel ꝑ colübe mẽbꝛa.
5 crñtes in pccõ moꝛtali nõ ſunt mẽbꝛa colũbe.g̊ͤñn
Habent claues cum ſint ptas remittendipcccata.
tem ligatus vinculo excõicationis ecclie nõ po
teèſt abſoluere. ergo multo foꝛtius. nec exiſtens in
peccato moꝛtali cum ſit ligatus vinculo excõmu-
nicationis diuine que maioꝛ eſt. ¶ Contra ma⸗

.
„
giſter hui di. ce. ʒ⁰. cõcedit cunctis ſacerdotib ,⸗₰ „ „.„[pP„
dari clauẽ ptaris iigadi ? ſotuẽdi. Itez aliter non ) Rüůmo oñdo ꝙ rectio frna non ſit iendggun
poſſet hõſcire vtx eſſet legitie abſulutus.qꝛ ñ põt Augm pe de ciui.c.i pcepto. m enim Eefmninecqn
eſſe certꝰ de ſcitate miſtri. oẽs ſacerdotes tã böi fribus d . b de ciul. c. io. AMiqn 4 coꝛripiẽdis ſoſhetusdebn
ec . . i‚fribus deſiſtũt hoĩes. vlł ꝓꝑ laboꝛc̃.vel di; ſiſfdinini⸗gen
q;ᷓ mali hñt claueſ.( hñndeo ꝙ q;uis magr ſenſerit ¶ vel euitationẽn 3b laboe. vel verecüdiã Auiſaumnt.
Wnoca mecrdores biccians ſcie vt pe z:.c. di. ciemaln cop nectiiciduütmiis vamatine ann⸗ pſinus
ans Srtmantr. n. clauro ſcie cetriehirn rqns buc vnatalbpanatſed eridg at ed . Ecun
noõ ẽ ei 9ſentiẽdũ. vt pʒ ex ſupioꝛibus dictis. c⸗ ac Vita talib· pparat᷑. ſʒ ſi coꝛrectio fina eet pe
ↄſentidũ.vt pʒ ex ſupioꝛibus dictis. cõöce ti deſiſtẽtes ab ea ad vitandũ incõmodũ eep alal
dendus claues eẽ collatas oibꝰ ſacerdotibꝰno.l. currerẽt dãna ea ad vitandu incomodũ tpale in- Anealiln
tã clauẽ ſcie q;ᷓ ptãtis.q;tũ.n.ad illud qð dñt abſo⸗/ fub re angrionis demeritü. 8tal coꝛrectio nõẽ Dereninuliͤt
luri ille : ptas ofictedi funt vnu ſlacerdotal cara däüali nin hlat curd ein ftolt mnteees t ie naſmnetttin
cter. vt ſuꝑiꝰẽ dictũ.ſupaddũt tñ diuerſos reſpcũs rior d 1 at curã eius. ſz ſoli ſupioꝛes ht infe aipencicitmn
ad diuerſos actꝰ ⁊ effcũs. AVUñ cũ oibꝰſacerdotibus ( Ma altẽ itu ad alios non eſt ſub pcepto. Nionotunongen
no. lI. collatꝰ ſit ſacerdotal caracter oibꝰ eis claues n ñ aſſidue occurãt coꝛrigeẽdi opoꝛteret pꝛeter fmnletgal er
collate ſunt.¶ Ad p in oppm dð ĩ illis vbis der farne. alijs negocijs alioꝝ coꝛrectioni vacare.qð Ariiminn ndn
miant᷑ ea q̃ reqrũt᷑ non tm ad vſuʒ clauiũ.ſʒ ẽt aacd offi tẽ ecchaſtici. 7. cõſidera opa dei nẽo ſeninlhenr
idoneũ vſuʒ. qꝛ ĩtẽtio ẽ oꝛdinẽ ↄferẽtis. vt ille cui a ſoere e ille oeſpererit. de; no beipit ſonen,fuſttln
pferürur claues eaꝝ vſuz idonee exequat᷑ (Ald ꝛm gliani9 ibile. ſaltẽ ſunt aliq ad quoꝝ coꝛrectio entanli ropit⸗
dð viſũ ꝙ ibi logẽ A g ð rẽſſiõe pccõxꝝ ꝑ idoneũ ne ee tenẽt᷑ ¶ Kötra Math. ig*. Si peccaneit lhermmidut
expte miniſtri. q pz qꝛimediate an vba pdcâ dii. Iaj ratumé iansc en ac. glo. ſup loci ödcin emeerind
ꝙ ſacrm gre dat deus ẽtp malos ¶Ad zm d eñ a peccat qfrem ſuũ videt peccare.a tacet. ſicut ſentilnuchie
& ile. qꝛ eccłia excõicãdo ſubtrahit.nõ dico ptãteʒ ꝗ peccati no indulget. ſz pceptũ ẽ indulgere peccan ormizrie
clia excoicado ſubtrahit. no dico ptatey ti. pᷣceptũẽ coꝛrigere frem Nadggsn
ſed executionẽ patis quã ↄtulit.deꝰ vo nõ. ipᷣe.n nlidadtett anonelt S area lent cor⸗ Snnuitee
nõ excõicat hoĩeʒ.ſed homo ſeipſum. . T+ mabi dvatiüt alia. ſibi rae
H .. nuice ſubueninta ſiſtẽtiã coꝛꝑis i cõpara/ eables
Aꝛ: VErtio queritur Pel ſucer as tiõe ad foꝛmã nãlis vire ſicer necellkate dimmz uuntunn
ĩpſonã qualibʒ exercere. Et vĩ ꝙ ſie. qꝛ glʒ ceytimevꝛa coenm rſtieis fecdiatener Cbi in ſten id
ſacerdos legal poterat exercere officiãũ mũdatisis ſtis ubuenire ad ↄſeruãdũ bonã vnitatẽ. ⁊ diſpo⸗ nnte
, ſntacher
rẽs reſpcũñ oĩnz· ſʒ oĩs . Aanis delcengitr abin gr̃a ſpũs.ſ. AUñn nõ tm̃ ſibi iuicẽ ſubuenire tenẽt.q;⸗ nlſeſchacken
