tm gratis data. vt qdã dicere volũt.ſiẽ.n.nã nulli

pfert potẽtiã ꝗn ẽt ↄferat ſi põt diſpònẽ neceſſariaʒ

1 ug

Norepe

ad idoncã executionẽ actillius potẽtie.ſic ipſe deꝰ
ↄferẽdo alicui aliquã ptatẽ ꝑ ſacri ſuſceptionẽ ſimł
ↄfert diſpoſitionẽ neceſſariã ad idoneã executionẽ
actus ptãtis illius.ꝑ ſacr̃m aũt mr̃imonij dat᷑ ex di
uina iſtitutione mrumoniũ phentibꝰ ptãs vt vnus
vtat᷑ alio ad ꝓcreationẽ ꝓlis ⁊ ad ↄcupiſcẽtie reme
diũ.cuius ptàtis actus exeꝗ nõ pnt idonee ⁊ digne

ſine gra gratum fariete ſe pmn in opp dð ꝙ per
E

mr̃imoniũ repᷣmit᷑ ↄcupiſcẽtia in ſua radice ꝑ graʒ
q̃ ↄfert᷑ imr̃imonio. excludit᷑ ẽt turpitudo q̃ ſin mr̃i
monio eſſet i carnali copla.⁊ ꝑ illũ actũ ab alijs coꝛ
ruptelis retrahit᷑.ꝑꝑ qð dicit apłs.j.Cor᷑. 7. Me⸗

lius eſt nubere q; vri. Dicẽdũ g ad auctoꝛitatẽ phĩ

ꝙ ;uis oꝑatio ↄcupiſcẽtie ſi non eſt rõne oꝛdinata
augeat conatũ.tñ qñ eſt oꝛdiata rõnę repᷣmit ei? ex-⸗
ceſſuʒ.qꝛ actus diſpgnũ etes biĩtus Ad ꝛzm d5
ꝙ ;uis ꝑ mr̃imoniũ nõ 9ment᷑ ᷣhentes paſſiõi
xpᷣi q;tũ ad penã.ↄfoꝛmant tñ ei q;tũ ad iꝰ paſſio
nis cãm q̃ fuit ex parte patiẽtis que cã funit charitaſ
qꝛ ꝑꝑ nimiã charitatẽ ſuã q̃ dilexit nos pati voluit

vt ecclian umeret in ſponſam. quã charita
th'

tem repiita eſta dilectio nubẽtium.illi tn ꝗ ad
onera mfimõij aſpiciũt foꝛte dicerẽt ꝙ q;tũ ad ali⸗
qua repᷣñtat paſſiõis xpᷣi penã.multe.n.ſunt tribla⸗
tiões ĩ mr̃imonio. Vn Apts.j.Cor.7.Tribulatõeʒ
carnis hẽbũt huiuſme.. Ald ʒdð ꝙ arm hbñ ↄclu⸗
deret ſi ð ↄcupiſcẽtiã nõ poſſet alia medicina effi/
cacioꝛ iueniri.vacare aũt oꝑibꝰ ſpũalibꝰ.⁊ carnẽ p
pniam macerare.multo ſunt efficacioꝛa remedia

3 moꝛbũ ↄcuptſcẽtie quã mr̃imoniũ.quomodo aũt

licitũ ſit dare pecuniã ꝓ mr̃irnonio gᷣhendo cuʒ ſit

ſacrm ↄferens gram ſuperius expoſitum eſt. vbi qᷣ

ſitũ eſt de ſmonia.
„ Articulus tertius.

.— Ecipali. Et circa
H querunt᷑.ʒ.¶ Oꝛio vtxꝝ copla mrimo
nialis fuerit epcepto añ pecmi¶ ꝰ vtꝝ
oſt pccm̃¶ ʒꝰ vtꝝ oẽs obligent᷑ ad illð

pᷣceptum. naes
Kim o oſtendo mr̃imo

= 0 nial no uit i pᷣcep
to añ pccm̃. Dama.liꝰ.ꝛ.c.vlti.diẽ de pᷣmo

banc maxie fuerit af/
in mr̃imonio.iItẽ

ndco v5ö,/
1

. .
—— —

hoie ꝙ ſeiẽs pcognitoꝛ de itrãſgreſſonẽ fieret.?

ſub coꝛꝛuptiõe caderet fecit ex ipᷣo feminã auxilia⸗/

tricẽ ſibi ipn ſᷣm ipᷣm.⁊ ſile dic.libꝰ.ꝗ.c.Tct.g vr ꝙ
copula mr̃imonial nũq; fuiſſʒ ſi nõ fuiſſʒ pcem̃.non
fuit ſub pᷣcepto ſtatu an pccm¶ Otẽ ᷣm ꝑꝓhmm. x.
ð aĩia. Wltiplicatio idiuiduoꝝ in cadẽ ſpẽ ẽ ꝑp cõ/
ſeruationẽ ſpẽi.ſʒ añ pccm̃ ſpẽs poterat ↄſeruari in
vno idiuiduo.qꝛ nõ erat necĩtis coꝛꝛuptiõis ſubm̃.
copla mr̃imoniał nõ fuit i pceptop ſtatu an pccin
Cõtra magr̃ haiꝰdi.c.2.dic᷑ ꝙ pᷣma inſtitutio mr̃i⸗
monij hũit pᷣceptũ ſieo ꝙ deꝰ hoi añ pcem tri
plex dedit pᷣceptũ. Unũ diſciplie ꝑtinẽs ad ꝓfectuʒ
gre. cũ dixit vt hẽ Geñn. .de ligno ſcie boni ⁊ mali
ne comedas.llteꝝ ꝑtinẽs ad ↄſeruationẽ nãae.cuʒ
dixit eodẽ.c. De oĩ ligno paradiiſi comede. Alterũ
ꝑtinẽs ad multiplicationẽ ĩidiuiduoꝝ ſpẽi humane
ꝓꝑ ipletionẽ numeri electoꝝ.cũ vt hr Beñ.pꝰdixit
KCreſcite ⁊ muitiplicamini ? replete terrã.qꝛ tñ fuit
pᷣceꝑtũ affirmatiuũ.nõ obligabat niſiꝓ loco ⁊ tꝑe.⁊
iõ nõ fuerũt traſgreſſoꝛes pᷣcepti iſtiꝰ.q;uis nũqʒ in
paradiſo fuerũt carnꝗr copulati.rõ aũt q̃re nõ co-
ierũt põt aſſignari triplex.vna qꝛ ſatis cito poſt foꝛ
mationẽ mulieris fcã ẽ illa traſgʒeſſio ꝑꝑ quam de
padiio ciecti ſunt. Alia qꝛ ðtermiatõeʒ tꝑis qꝰ coir
iciperẽt expectabãt ab auctoꝛitate diuia.ʒ?qꝛ non⸗
dũ erati eis ſuꝑfluitas cibi 3.digeſtiõe digeſti. q̃ ẽ

mã ſemis. vt in liꝰ.2.oñſum eſt. Pꝛime due rõnes

tãgunt ab Augꝰ. 9. ſup Gen. loge poſt pᷣncipium.

¶Adpm in oppi dð ꝙ h̊ opinio nõẽ tenẽda Dama

ſceni.dic.n. Augꝰ. 4.de ci.c.ꝛʒ.Ouiſqs. Hic ho/

mines nõ fuiſſe coituros nec generaturos.niſi pec

caſſent.ꝗd aliud diẽ niſi ꝑꝑ numeroſitateʒ ſcòꝝ ne⸗
ceſſariũ hoĩs fuiſſe pccm̃.q.d.h̊ debere incõueniẽſ
eſt. Cidꝛm dð ꝙ ibi phꝰnõ tãgit torã cãʒ multipli⸗
catiõis indiuiduoꝝ i eadẽ ſpẽ.ſʒ ꝑtem alterã.aut ꝑ-
tẽ q̃ eſt ipletio nueri electoꝝ nõ tãgit.qꝛ ad ꝓpoſitũ
ſuũ nõ ꝑtinebat vel foꝛte qꝛ eã ignoꝛabat.
WIce mer- vtxꝝ copla ma
— undo quei Uur Irimentalfne
rit ſub pᷣcepto poſt pccm̃.Et vr ꝙ nõ.nõ.n.
eſt licitũ alicui vouere aliqd 5 pᷣceptũ.ſʒ glo.ſuꝑ il-⸗

lIu Luce.pꝰ. Om̃ viꝝ non cognoſco dicit. ecce tã

gi ipſa vouerat caſtitatem.g copula mr̃imonia/

lis non erat ſub pᷣcepto Item magiſter huius di.

3

c.ꝛ0.dicit ꝙ. ꝛ?.inſtitutiò inr̃imonij habuit indulgẽ
tiam.ſed quod tndulget᷑ non pꝛecipit᷑. Contra ñ⸗

cut pᷣmis parentibus ante pccm̃ dem̃ eſt. Creſcite

⁊ multiplicamini ⁊ replete terram.ita hoc ideʒ di
ctum eſt Moe ⁊ ſfilijs eius poſt diluuiũ. vt habetur
BGeneſis. 9 Item magis fuit neceſſarium matri
monium poſt pccm̃ q; ante.qꝛ ante pccm̃ non fuit
niſi in officium.poſt pccĩ vero ⁊ in officiũ ⁊ in re/
mediũ.ergo cum fuerit in pᷣcepto ante pccm̃.mul/
to foꝛtius poſt peccatũ. Rndeoqꝙ matrimonium
poſt pecm̃ fuit in officium ⁊ in remediũ.Quo ad pᷣ
mum fuit in pꝛecepto etiam poſt peccatum quouſ⸗

q; facta fuit ſufficiẽs multiplicatio hoium ad cultũ

diuinum.⁊ ꝙ tot fueriᷣ vacãtes illi operi ꝙ meliuſ
erat aliquos manerein caſtitate virginali vel vi⸗
duali q; omnes copule matrimoniali intendere.
Quo ad.am. qutem nunq; fuit in pᷣcepto.qꝛ moꝛbũ
carnalis concupiſcetie efficacius poſſunt hoĩes tẽ/
peratr᷑ per exercitiũ mediationũ affectionũ ſpũaliũ.
⁊ ðᷣguſtationũ celeſtiũ.⁊ macerationuʒ coꝛpoꝝ q; ꝑ

mr̃imonialem cõcubitũ.ſiẽ.n. dicit Ber. in ep ad
ꝓpꝛios parentes.guſtato ſpũ neceſſe eſt decipere
carnẽ. affectãti celeſtia terrena nõ ſapiũt. eternis iĩ⸗
hiãti faſtidio ſunt trantoꝛia. aicl pmin opp do ꝙ
tꝑe vᷣginis Marie iam erat fcã ſufficiẽs multipli⸗
catio hoium ad diuinũ cultũ.⁊ iõ iam copula mr̃i/
moniał non erat ſub pᷣcepto. Uñ nec Joãnes bapti
ſta Zxit mrimoniuʒ. Ael põt dici pᷣuilegiate ꝑſone.
vt beata vᷣgo.Joãnes baptã erãt ð illo pᷣcepto ꝑ di/

q̃runt᷑. ʒ.Mvtrũ mfimoniũ ſit in ge
nere relatioisiꝛ? vt ? ſit ſacrm noue le

trimonij.

5. 1 — emfimoniũ non ſiti
p E Runo one 0 genere relationis ßm
Phjm. Sophiſi. in a

d aliꝗd nõ eſt motꝰ.ſ.ime

uinã diſpẽſationẽ ſecretà exẽpte. d ꝛm pʒ ſolurio diate.ſed ↄſenſus legitimaꝝ ꝑſonaꝝ ꝑ vba ð pᷣſen⸗

ey dictis in qõne.¶ Duo ar ad pꝑtem aliã ꝓcedunt
ð mr̃imonio inq;tũ ẽ in offm̃ ⁊ pꝛo illo tꝑe quo erat
mogicus numerus hoium colẽtiũ deũ. dobli
Rοari vtrum modo obligen
Ertio qritur tur hoies ad illud pᷣce
Aptũ. Et vr ꝙ ſic. pᷣceptũ qð eſt ð iure nature
ſempꝑ durat. ſzʒ vt ſupius viſum eſt mrimoniũ eſt ð
iure nature. pᷣceptuʒ ð mr̃imonio ↄᷣhendo adhuc
durar tein pᷣceptũ durat quouſq; reuocat᷑.ſʒ nuſ
;ᷓ in ſꝗera ſcriptura ĩuenimꝰhuiꝰ pᷣcepti reuocatio
nen a⸗ pᷣceptũ qð dedit ʒeꝰ hoĩ ad ↄſeruationẽ
indiuidui que eſt ꝑ actũ nutritiue adhuc durat.S a
ſimili pᷣceptũ qð cdit deus hoĩ ad ↄſernationẽ ſpe
ciei q̃ eſt ꝑ actũ gnãtiue adhuc obligat. Cõtra ↄſi/
lium nõ vↄriat᷑ pᷣcepto.ſed vginitas griat᷑ copłe mri
moniali quã tñ ↄſulit apłs pꝰ.Cor̃.⁊.g̊ copula mr̃i

monialis mõ nõ eſt ſub pᷣcepto. Ntelaudant᷑ hoief

caſtitatẽ ſᷣuãtes.ð quo tñ laudari nõ deberẽt ſi ad/
huc eẽt mr̃imonial copula ſub pᷣcepto.(Rñndeo ꝙ
pᷣceptũ illud fuit affirmatiuuzʒ. pᷣcepta.n.affirmati/
ua nõ obligãt ꝓ ſemꝑ.ſed ꝓ loco ⁊ tꝑe ↄueniẽtibꝰ.?-
iõ q;diu fuit modicꝰnumerus hoium deũ colẽtiuʒ
illud pᷣceptũ obligauit q̃ cã modo ceſſat.qꝛ magna
ẽ multiplicatio hoĩum deũ colẽtiũ.⁊ tot ſunt vacã/
tes copule mr̃imoniali.ꝙ expediẽs ẽ vtr multi ma
neãt in ↄtinẽtia viduali ⁊ vainali Iñ Augꝰ.li. de
bono ↄiugali anñ me. ita iã ſe ſe hʒ genus humanũ
vt alijs q ſe nõ ↄtinẽt nõ ſolũ ꝑ nuptias occupatis.
ſed multisẽt ꝑ illicitos ↄcubitus luxuriãtibꝰbono
creatoꝛe ð malis faciẽte.qð bonũ eſt vt nõ deſit nu
meroſitas ꝓlis? abũdãtia ſucceſſiõis.vñ ſcẽ amici
tie ↄquirant᷑¶ Aã pᷣn in oppi dð ꝙ nãle indicigm

rõnis q̃dã dictat vt ſempꝑ faciẽda. ⁊ ſic copula mmrſi

monialis nõ eſt ð dictamie nãlis rõnis.q̃dã dictat
vt faciẽda ꝓ loco ⁊ tꝑe.⁊ ſic mr̃imoniuʒ eſt ð dicta/
minerõnis nãlis.Ald ʒm dð ꝙ iſtůd pᷣceptũ ĩ ſa-
tis reuocatũ eſt ꝙ apls ↄtinẽtiã vᷣginalem pᷣfert co⸗/⸗
pule ↄingali.vt pʒ.j.Cor.⁊.⁊ ꝑ ̊ ꝙ iam ceſſat cã ꝓ
qua datũ fuit illud pᷣceptũ.¶ Ad zm dð ꝙ ↄſeruatio
indiuidui nõ põt ſuppleri ꝑ aliũ qᷓ; ꝑ ipſũmetiĩdiui/
duũ.ſed ↄſeruatio ſpẽi ſupplet᷑ ꝑ multos.q;ᷓuis alij
maneãt in ↄtinentia viduali vel vginali.ſi tñ redi
geret mũdus ad ita punʒz numeꝝ hoium ꝙ ꝗbuſdã
caſtitatẽ puantibꝰalij nõ ſufficerẽt ad ſufficiẽtẽ mul
tiplicationẽ hoĩum ad cultũ dininũ.tũc mr̃imonia
lis copula oibus illi actui vacare potentibꝰeſſet pᷣ/
ceptũ.tn iam tot credunt᷑ ſaluari.⁊ ita ſunt hoĩes ꝑ
mundũ multiplicati ꝙ ſiẽ Rcit Augꝰ de bono ↄiu⸗
gali an me. ſi omnes vellẽt ↄtinere ab omni ↄcu-
bitu de coꝛde puro ⁊ ↄſcientia bona fide nõ ficta.
multo citius ciuitas ði compleret᷑ ⁊ acceleraretur
terminus ſeculi. JJMM

¶ Articulus quartus.

ti expᷣſſus termiatur ad mr̃imoniũ imediate.gð mr̃i
moniũ nõ eſt relatio. Otẽ ĩter vnũ viꝝ ⁊ vnã vxo⸗
rem nõẽ niſi vnũ mr̃imoniũ.ſʒ relatio viri ad vxo
rẽ nõ eſt relatio vxoꝛis ad viꝝ.gmrimoniũ nõẽ re
latio.¶ Cõtra magj di.ſeq̃nti.c.ꝛ. Mrimoniuz eſt
maritalis ↄiũctio viria mulierisiter legitimas ꝑ
ſonas ĩidiuiduã vite ↄſuetudinẽ retinẽs.ſʒ h̊ nõ pot

ĩtelligi ð ↄiunctiõe q̃ eſt actio.qꝛ tũc iter doꝛmiẽtes

nõ eẽt mrimoniũ. h itelligit᷑ de ↄiunctiõe q̃ẽ rela
tio cata ꝑ ↄiunctionẽ q eſt actio Rñndeo ꝙ mr̃im
dupfi poͤt accipi. Uno mõ ꝓ eo qð i mr̃imonio ẽ ſa

crm tm̃.Alio mõ ꝓ eo qð in mr̃onio ẽ res ⁊ ſacim.g

P. duplr. ſ.aut ꝓ ſignis ſẽſibilibꝰmutuũ volũtatiſ
ↄſenſũ expᷣmẽtibꝰ⁊ ſic nõ eſt relatio.vba.n. ſub rõe
q̃ ſunt ſoni ſunt in gnẽ q̃litatis.aut ꝓ ſigniſicatiõe il
loꝝ ſignoꝝ.⁊ ſic dico ꝙ eſt relatio ſigniſicata ꝑ mõʒ
actiõis.⁊ꝰmõ ẽt dupir põt accipi. no mõꝓ mutuo
ↄſenſu volũtatis viri? vxoꝛis? ſic nõ eſt relatio.
Kʒactio.Alio mõ ꝓ mutua oblone vtſluſq; ad red/
dẽdũ debitũ? nõ ad ipediẽdũ pcreationẽ plis.q̃ ob
ligatio catur inf legitias ꝑſonas ꝑ mutuũ ↄſenſuʒ ꝑ

vvba ð pnti expᷣſſuz.⁊ ſic mr̃fimoniũẽ relatio.⁊ qꝛ ꝓ/

pꝛie loqndo hec oblo veriꝰdr mr̃imoniũ q; aliqð pᷣ
dictoꝝ.qꝛ alia gut ſunt mr̃imonij ſig“.aut cã.iõ cõ
cedẽdũ eſt ninonince ſ geneẽ relatiõis. ¶ Adp
in opp dr ꝙ ĩ ad aliqd eſt motꝰ imediate ⁊c.di
co ꝙ ved eſl. de motu ppꝛie dicto ꝗ eſt act? entis in
poꝰm ꝙ huiuſmõi.ſic aũt nõ ẽ motꝰvolũtatis ↄſẽ/
ſus. vñ diẽ phꝰ.ʒꝰ.ð aia. De actu anie. ꝙ eſt altera
ſpẽs motꝰ.vñn ꝑ ↄſenſum voluntatisg imegiate põt

cari oblo hoĩs ad deũ.(Ad:m dð ꝙ;ᷓmr̃immm nõ a

cipit᷑ p altera iſtax relonũ tm.ſj ꝓ vtraq; ſil.⁊ iõ in
ter vixꝝ ⁊ vxoꝛẽ nõ eſt niſ vnũ inr̃imm. ſnquẽ mo
dum dicimꝰ ꝙ iter duos vicinos nõ eſt niſi vna vi
cinitas.q;uis relo Joanis &ι Maris ſit alia ab illa
q̃ eſt Martini ad Joãnem. qꝛ vicinitas eſt nomen
illaꝝ duaxꝝ relonũ ſil.q̃ ſunt inter duos vicinos.

vr ꝙ nõ.qꝛ in oĩ ſacro no.l.eſt aligd ſenſibi-

qꝛ ſ̃ᷣm phn. 2o phiſi.mã ⁊ foꝛma nunq; coĩcidũt.S

mjrimoniñ nõ eſtſacrʒʒ no.l.¶ Otẽ fuit iſtitułũ an no.
l. nõ eſt ſacr̃jm no.l.qꝛ oia ſr̃a no.l.iĩ no.l.ᷣiſtitur⸗
nun Rſaeimno lecfieit qð figurat.ſed ſm ap.
ad ephe..⁊ magrm ĩlr̃a huiꝰdi.c. . Mrim ſi.
gnificat ↄiunctionẽ xpᷣi ꝓ ecchie quã tñ nõ efficit.gn
eſt ſacrm no.l.¶ Item nũllus homo põt aliqð ſaciʒ
no.l.recipere aſeipſo.nullus.n.põtↄfirmare ſeipʒ
vel baptiʒare. ſic de alijs. ſed vir⁊ mulier ꝑſe-
ipſos poſſimt ↄhere mr̃imonium.qꝛ ſi hunt ↄctũ
eſt q;uis ſc facere nõ debeãt. ẽnõ eſtſacimno.l.

O maag nter Palt. E 6

gis. 5 vtza ↄcubitus ſisð itegritate ma

Ecundo quennt Fe n aree

le p mã.⁊ aliqᷓ vbaq̃ſiꝓ foꝛma.ſʒ nõ ſic eſti mfimno
io. ſi. n. vba ð pnti mutuũ ↄſenſũ expᷣmẽtia ſuntq̃ſi .
foꝛma.nulla eſt ibi mã.ſi ſũt mã.nulla eſt ibi foꝛma

—ð

.
(örutsade
ſinnick⸗
ſtdetl
eniohabitne

Anomoͤ
fnmosiec
Pol Füt niſn
fititicutnann⸗
no.. noeeuden

fſeeſacimetne

Atunſocinn
ſedeyrchni,
cfoekemma⸗

4

lrft nie
dofctegonun
tunbant
ſuinipien
lchmsn
niftttte
Pchmtseknen
ulsleiyitrin
Gn Niinznn
Mmegtiihnlti
Gſiigloſttnt
Nttiächitin
ſaccpiildlsgo
Cltfbüdkenusd
ſceeinetaſtiac
funa Rerckd
dunnwekiddsde⸗
Arnchachee
Dſgidmade
Wsadeen⸗
Ge. N
fegpälberre
litſacrnii
hrſeſeun
hoſtipeni⸗
ſeſooi
ythlhres pin
ſleerbſen,
lisaſi nin
blbali inngn,
iinſtaraiee
ſtüiginisggein
ſimſecf⸗

„⸗
en
Erwfoſe
ni fine

„

ſt.Erütduoine
ſiniuenfinn

rtüikkurif

3 4

itgetree

. A Etche,

Würinns
ffuuiſer
del ſatuͤ
adin

4 TWN

l
95 P

iemwstie öeta
min i
cuitiarnne s
Egnnsgnnni ſont

Wm. WWINd u,

. . . 4
Aeren

ℳ
zu DeN KeN
im w
ſen ei, m
iinm in
cinim, 4 4
snii
SMMN,

R/.

. „N
rtltsi
„SNM.
„& ſ i S . .

n

„,

ltinrin
Ränkrnnli,
ecchec
mlns l

* .*°°
nvj.?
Cõtra apls ad ephe.. dicit deſnrfimonio ¶ Saerʒ
hoc magnũ eſt. digo aũt in xpᷣo.⁊i ecclia.ſed h non
poſſzʒ dici de aliqũo ſacr̃o qð nõ eẽt no.l. Itẽ vt ſu
perius habitũ eò ſacr̃a ve.l.nõ ↄferebãt gram.ſed
ſacr̃m mr̃imonij ↄfert graʒ.vt in hac di.hitũ eſt.cẽ
ſacr̃m no.l.( MRndeo ꝙ ſacrʒ aliqð põt dici no.l.dui
plr. Uno mõ.qꝛ pᷣmoĩ no.i.iſtitutũ fuit.ſiẽ hapꝰ⁊ cõ
firmatio.⁊ ſic ð alijs.Et ſicmr̃imoniñ nõ eſt ſacr̃ᷣm
no.l. Fuit.n.iſtitutuʒ an no.l.Alio mõ qꝛ qᷓ;uis fue/
rit iſtitutũ añ no.l.tũc nõ hñs vim ↄferẽdi gram in
no.l.nõ ẽ euacuatũ.ſʒ ↄfirmatũ.⁊ fem̃ gre cãtiuũ.⁊
ſic ſacr̃m eſt no.l.An.n.no.l.fuit ĩſtitntũ.⁊ tũc graʒ
gratum faciẽtẽ nõ ↄferebat.⁊ ĩ no.l.nõ eſt euacuatũ
ſed appꝛ obatũ ⁊ ↄfirmatũ.⁊ fem̃ gre cãtiuũ ĩ quo ſa
cro eſt ſacr̃m tm̃ expᷣſſio ↄſenſuũ ꝑ vba de pnti. res
2 ſacrm. vnio ↄſenſuũ.⁊ obligatio mutua.ð q̃ ſupiꝰ
dem̃ eſtẽ ꝙ ꝑ mutuũ ↄſenſum ꝑ vba de pnti expᷣſſuʒ
eſt cãta. Hec.n.eſt res reſpectu ſigniſicatiõis exte-
rioꝛis que ẽ ꝑ ſenſibilia ſigna. ⁊ eſt ſacr̃m duplicis
rei.ſ.charitatis quã ſignificat ⁊ diſpoſitiue efficit ⁊
vnioniſ xpᷣi ⁊ ecchie quã ſignificat.ſed nõ efficit.ipᷣa
at charitas eſtres tm. En pᷣmi oppindð ꝙ eſſentia
huius ſacr̃i ↄſiſtit in ſenſibili actiõe ſuſcipiẽtium ſa
crm.vñ vbũ pᷣmo ꝓlatũ ab altero eoꝝ hʒ rõnẽ ma/
terie.⁊ vᷣbũ ſo ꝓlatũ ab alio rõönem hʒ quaſi foꝛme
eo mõ quo vᷣbaſunt foꝛma in ſacr̃o.ſicẽ.n.cũ vbum
accedit ad elin fit ſacrſm.vt ſuꝑius habitum eſt.ſic
cũ ad vbũ illiũs ꝗ pᷣmo dicit. Accipio te ĩ vxoꝛẽ.ac
cedit vᷣbũ alterius dicẽtis. Et ego accipio te i virũ
vel ecõuerſo.ſit ſacr̃m.⁊ ita pʒ ꝙ ibi non ẽ idẽ mã.⁊
foꝛma.nec eſt ð nccĩteſacti ꝙ vbũ viri pᷣcedat ver
bum mulieris neq; ecõuerſo.qꝛ qdᷣcunq; illoꝝ pᷣce/
dat nibil obeſt ſacro.nec pð eſi ꝙ bedictio ſacerdo
tis ſit foꝛma huiꝰ qd ſacr̃ale.nõ ꝗd ꝑ

tinẽs ad eſſentiã ſacr̃i. m ſolutũ eſt ex dictis ĩ
oͤne Haze os ꝙ nõ oʒ qdðᷣlibet ſacrnen l.effice
re qualibet rem quã figurat.ſʒ illã quã pᷣmo figurat
B aũt ſaccrm pᷣmo figurat charitatẽ quã ↄiuges ðbe/
rent ſe ſeenut iaa⸗ dilectiõe ſancta.⁊ hãc reʒ

diſpoſitii effieit. Ad ꝗm dõ ꝙ h eſt ſingulare in
hB ſacro,.qð nõ põt ſuſcipi ab vna ꝑſona tm̃.ſed oʒ ꝙ
ſint plures.vñ nõ eſt incõueniẽs ꝙa ſeipᷣis poſſint
ſuſcipere B ſaccm.qꝛ vnus alij miniſtrat ꝑreʒ vnã.
⁊ alius aliã.vñ nullus eindẽ ꝑtẽ ſacr̃i rcipit a ſeipᷣo
ſed ab alio.pᷣma.n. ꝓferẽs vbũ pꝑtinẽs ad ſacr̃i eſſẽ-
tiã miniſtrat alij ſacti mãm.⁊ ꝑſona po ꝓferẽs ali
verbũ ꝑtinẽs ad eiuſdẽ ſacr̃i eſſentiam miſtrat
ri q̃ſi foꝛmã ſacr̃i. „ ę
— Krpri vtrũ ↄcubitus ſit deĩ⸗
NErtio qritur n tare miimeondj.
,. Er vr ꝙ ſic. Oẽ illud ð itegritate ſacr̃i qd ex
pᷣmit᷑ in iſtitutiõe eiꝰ.ſed cũ deꝰmediãte Adã mr̃i
moniũñ iiſtituit fuit expᷣſſa carnal copula.cũ dictuʒ
fuit.Erũt duo in carnę vna ꝙ carnal copulaẽ de in
tegritate mr̃imonij. Itẽ magr̃ huiꝰdi.c.A.⁊ c.?ꝛ4
g. ꝛ. Mõ eſt dubiũ. Mõ ẽ dubiñ illa mulierẽ nõ ꝑtine
re ad mr̃im.cũ q̃ docet᷑ nõ fuiſſe cõmixto ſextus.
Vrem ſm ap'ad ephe.?ir̃imoniũ ẽ ſacrjm xpᷣi ⁊
ecclie.ſed ſicut dicit magr̃ vbi pᷣus.⁊c.ꝛv.q.ꝛ. Cũñ
ſocietas.nuptie pᷣter ↄmixtionẽ ſexũ nõ hñt i ſe xpi
⁊ ecclie ſacr̃m. carnal copula eſt de mr̃imonij ĩte/
gritate.¶ Cõtra.iter Mariã ⁊ Joſeph fu veꝝ ma
trimoniũ.⁊ tñ iter eos nũqᷓ; enrlarespiaA
d eficiẽte aliquo qð eſt ð integritate ſacr̃i.ſacr̃m eſt

duplrxr põt ↄſiderari. aut q;tũ a

nij rati.ſed ẽt ↄſumati.

minus ſcm̃.ſed ſicut dicit magr̃ huiꝰdi.c.4. matri
Rndeo ꝙ mr̃im

.„

iꝰ pfectionẽ pᷣmaʒ
q̃ eſt ꝑfectio eſſentialis.⁊ ſic carnal copula nõ eſt ð

ſcm̃.j̊ nõ eſt ð eius ĩtegritate.

moniũ ĩ quo nũq; fuit Tece aede iõ eſt minꝰ

eius itegritate.ſed ſine illa eſt mrimoniũ ratũ. aut

qᷓ;tũ ad ꝑfectionẽ ſam q̃ eſt ꝑfectio aliquo mõ accñ
talis.⁊ ſic carnat copula eſt de eius itegritate.per
illã.n.efficit᷑ mimoniũ ↄſumatũ.ſiẽ dicit᷑ ꝙ puerꝑ
eiꝰdeductionẽ᷑ ad qᷓ;titatẽ ꝑfectã effici᷑ vir ↄſuma
tus.ꝗ cũ puer exñs hẽbat totã ſuã biecem in eſſe
pmo q̃ reſpicit hoĩs efſ. riam dpᷣmin oppdoᷣ
ꝙ Adam tetigit nõ tm qð eſt ð integritate mr̃imo
ia nos ꝙ illa auctoꝛitaſ
itelligit᷑ de mrimonio ↄſumato. vel ibi accipit᷑ nõ
fuiſſe ꝓ nõ eſſe potuiſſe ꝑꝑ.ſ.mulieris artationẽ.ſic

exponũt qdã. vt recitat glo.ibidẽ⸗ zin dð ꝙ q;

t ſaccr̃m vnio

uis mr̃imoniũ abſq; carnali copul
nis xpᷣi.⁊ ecclie q̃ eſt ꝑ charitatem.nõ tñ ſigurat illã
q̃ eſti nãe ↄfoꝛmitati ſʒ mrimoniũ ↄſumatũ vtrã
q; vnionẽ figurat ſᷣm qð diẽ magr̃ in lrſa.
.— J rca lr̃am Eoituseox bon? eſſet ?⁊ re
1 Eer EI munerabilis. ſupple vlr.
Atſed poſt pccm̃ nõ ſic. Indulgẽtia qꝛ melioꝛa
nõ eligit remediũ hʒ nõ pᷣmiũ.h̊ põt itelligi de mr̃i

monio inqᷓ;tũ idultů eſt cãꝗ foꝛnicatõis vitãde vſq;

quo fcã eſt multiplicatio. Poſtq; ſcðᷣm idulgẽtiam

m'jrimoniũ pctũ fuit.q;uis.n.inq;tũ mrimoniũẽ in
remediũ ↄcupiſcẽtie nũq; habuit pᷣceptũ.ſed indul

gẽtiã.inq;tũ aũt in offm̃.aliqñ habuit pᷣceptuʒ.mõ

tñ ꝑꝑ multiplicatõem hoĩum ſufficiẽter iã fcm̃ non

pᷣcipit᷑ ſed idulget᷑.ẽt inq;tũ eſt in offm̃.⁊ ẽ ꝑmiſſioĩ
nouo teſtõ de minoꝛibꝰ bonis ⁊ minoꝛibꝰmali 8.1ſ;
pᷣma ꝓpꝛie dr ↄceſſio.⁊ alia ꝑmiſſio. De minoꝛib
bonis eſt ↄiugiũ.h̊ intelligẽdũ eſt de bonis illis que
ↄferũt gram gratũ faciẽtẽ. Nõ meret᷑ palmam.nec
ſupple accñtalẽ pᷣuilegiatã qͥ ẽ aureola. Alia ſufficiẽ
ter ſunt expoſita in qõnibꝰ.

ſt hoc aduertẽdũ.⁊c. Superiꝰ
tIAdeterminauit magr̃ de
imonio qᷓ;tũ ad eiꝰcãm foꝛmalem.
Hidt determiat ð ipᷣo qᷓ;tũ ad eiꝰcam ef
]ciẽlłẽ.i.de ↄſenſu.¶ Et pᷣ de ipo q;tum
eixeffectũ ¶ſe ᷓtũ ad eiꝰdefcm̃ di. z . ibi ¶ Oʒ

.9 2 1 bercin R. 5
aüt Min 461 Mdermingt pᷣncipir de effeũ⸗
ſenſus expᷣſſi ꝑ vba de pñti ſ ð effcũ ↄſenſus expᷣ

ſi ꝑ vᷣba de futuro.di.ſequẽti ibi. Hic q̃ri dʒ. .
zverermiar vitatẽ.i recrat quoꝛũdã falſã
opĩonem ibi.¶ Quidã tñ.; Iubdit auctoꝛitatuʒ ꝓ
eis adductaꝝ ſolurionẽ ibi. His aũt itra rndemus.

.i. 40 ondit ꝗd eſt mrim ¶* gd & efficies
G ct da fficiẽs aũtpʒ ꝓbat ꝙ cõſenſus facit

mr̃im nibi.Oð aũt ↄſenſus. ondit qñ icipit eẽ

mẽr̃imoniũ ibi. Qð.n. lla pars q̃ ibi icipitꝭ Mis ãt

tes orias ꝑ diſtictionẽ diſpẽſatiõis. . pſequit᷑
vnũ mẽbꝛũ.iꝝalind ibi. ocat᷑ ẽt sꝰ.reddit rõeʒ
qre ſpoſe ꝑ vᷣba de futuro non ſtatiz traduntur ibi.
De nuptialibꝰ.¶oñndit que ſpõſa debeat dici vi
dua moꝛtuo ſpõſo ibi. Et ſciendũ.Ic“. onditq;pᷣm
aliquã ſignificationẽ ſponſus ducens alteriꝰ ſpon/
ſam põt ad ſacros oꝛdines pꝛomoueri.ibi. Secun

ita rãũdemꝰ.diuidit᷑ in. Soluẽs.n een toꝛita⸗

Gunboo.
(12rticulus pꝛimus.

a RBane di. querẽdũ eſt nci⸗
cã mr̃imonij effectiua. M“. de ca diſſo⸗
IlIuniua. 5. 5 ſpoͤſalib⸗ q ſũt ad mrimo
mfmffnii diſpoſitiua ¶α*². 5 bigamia. Circa
pm vtrũ qrunf.4.¶ Pꝛio vt ↄumniẽter noĩet᷑ mĩr̃i

moniũ noiĩe ↄiugij nuptiaꝝ ⁊ mr̃imonijſꝛꝰ vtruzʒ

ad oᷣhẽdũ mrimoniũ neceſſariꝰſit verus viri ? mu
lieris ↄſe nſuecſs. vtxꝝ ſufficiat ↄſenſus tacitꝰ
qd ↄſulẽdũ eſt alteri ↄiugũ cui alter affirmat ꝙ nun
i; in eũ ſeuſi nec ↄſentit. ʒ ni . Bdictis
— r 6 mr̃imoniñ pᷣdict
(*) Runmo ondo den binoie⸗
tur. Cõiugiũ.n. dr̃ a ↄiunctiõe.ſʒ ↄiũctõ ge/
nnus eſt ad ↄiũctionẽ mr̃imonij.cũ s genꝰnõ ducati
diſtictã cognirionẽ ſpẽi.⁊ res ꝑ ſuũ nomẽ debeat di
ſtincte ſigniſicari iconueniezer dr̃ ↄiugiũ.¶ Ntẽ ᷣm
phjn. 4. meta.rõ quã ſigniſicat nomenẽ diffinitio.
Diffinitio ĩdicat egentiã rei.cũ g̊ nubere nõ ꝑtineat
ad mr̃imonij eſſentiã ſed cãm.⁊ nuptie dicãt᷑ a nu-
bẽdo ĩcõueniẽt᷑ noĩant oiennparRe3 dignio
ri vnũqðq; denoĩandũ eſt.ſʒ in ꝓcreatione ꝓlis di
gnins eneipit eſtpic mat᷑. ̊ mrimoniũ ↄueniẽtiꝰ
Dr primonii Cõtra i vſu coĩ tribꝰpᷣdictis noĩibus
noiĩiat᷑.¶ Rñndeo ꝙ circa mr̃imoniũ tria ↄſiderãda
ſunt.ſ.cà.eſſentia.⁊ effectꝰrõne pᷣmi dicunt᷑ nuptie
a nube.vñ Iſv.li.qꝰ.ethimolo.c.vlti. Nuptie dicũ
tur eo ꝙ ibi nubẽtiũ capita velent.rõne eſſentie dr
ↄiugiũ.rõne effectꝰꝗ eſt ꝓles dĩ mr̃imn q̃ſ matris
muniũ.i.offmi.eo ꝙ mr̃i maxie incũbit offm̃ nutriẽ
de ꝓlis.velq̃ſ mrem muniẽs.qꝛ ꝑ ipſum pꝓle muni
tur. vel qᷓſi mrem mouẽs ne dereliquat vix.Ad
P.“ in opp dð ꝙ ſiẽ accñti coĩi.qꝛ hʒ plus de rõe ac
cidẽtis qᷓ; ppꝛiũ appꝛopꝛiat᷑ nomẽ accñũtis.ſic qꝛ in
mjr̃imonio ẽ maxia piũctio.qꝛ eſt ibi piũctio coꝛpo/
rũ ⁊ aĩioꝝ.iõ ↄueniẽter noĩatur noĩe ↄiugij a ↄiũctio
ne dem̃.q;uis iueniat᷑ ↄiunctio i rebꝰalijs. eee
dDð ꝙ q́;uis nomẽ ĩponat᷑ ad ſignificãdũ eſſent igrei
tñ frequẽter ĩponit᷑ ab accñte rei.qꝛ ꝑ nomẽ res ino
teſcit. ⁊ ſiẽ dic phꝰ pᷣꝰ ð aia.accñtia maximã ꝑtẽ ↄfe
rũt ad cognoſcẽdũ ꝗcqd ẽ.ita dico ꝙ põt nomẽ rei
ↄueniẽter iponi ad ũgniſicãdã rei eſentiã.qꝛ mltũ
viſui cooꝑat᷑ ad rei cognitõem.
ſit vir pᷣncipaliꝰpᷣncipiũ in ꝓplis gnãtiõe q; mulier.
tñ i nutritiõe ẽ ecõuerſo.qꝛ dũ eſt i vetre mr̃is nutri
ur mẽſtruoſaguĩe mr̃is ſue.⁊ poſtqᷓ; natꝰ ẽ nutrit
lacte mris. poſtq; ablactatꝰ eſt adhuc ꝑ magn tẽ/
pꝓus magis icũbit offm nutriẽdi ipᷣm mr̃i q; pri.ecõ
uerſo qꝛ ĩ acqſitiõe poſſeſſiõis pᷣncipalioꝛ ẽ pr qᷓ; mtr
ideo dr primonium. ßMU
ð ri vtrũ ad göhẽduʒ
N Ecundo quer 1 mr̃imoniũ nccĩa
Nriꝰ ſit verus viri ⁊ mulieris ↄſenſus. Et vr
ꝙnõ. qꝛ cũ nũq; poſſit ↄſtae de vero ↄſenſu nunqᷓ;

proſſẽt hoĩes eẽ certi vtrũ eẽnt in vo mr̃imonio qð

Vr icõueniẽs.¶ Steʒ magr̃ huiꝰdi.c.ꝛ diẽ ꝙ ſi vir ⁊
mulier v̈bis explicãt qð tñ coꝛde nõ volũt. ſi nõ ſit
ibi coactio vel dolus mrimoniũ gᷣhũt.ſʒ nõ ẽ verꝰ
ↄſenſus ſi vbo eyplicãt qð coꝛde nõ volũt.i Otẽ ad
eęeaq; ſunt ab ĩſtitutiõe diuia nõregꝗrit᷑ ↄſenſus volũ/
tatis hũane.ſʒ mrimm vt ſuꝑiꝰ viſum ẽ ab iſtitutoòe

2

Ad ʒzpðᷣ ꝙ q;uiſ⸗

ſit aliꝗd carnale 2 vumann.

ſignis tal ↄoſenſus mr̃in:m nõ efficit.¶ Ri

30. q. S. Mec illudi glò. . 32 2. 2. Mõo
in glo. Rõ ãt q̃re reꝗrit᷑ expᷣſſio mutui ↄſenſus ꝑ ali

ℳ

.
—

dinnass ad Bnodegrit ↄſenſus volũtatis huma
ne. õtra ad verã collationẽ ſacri reqrit va ĩtẽtio

ↄferẽdi. ſir ad ve ↄhendũ ſacri mr̃imonijregꝗrit᷑
va ĩtẽtio ↄhendi.iOtẽ et᷑ ð ſpõſaliʒꝰ. Tua nos.i fi.
ſine ↄſenſu cetera nequeũt fedus pſñicer̃ ↄiugale.ſed

nõ eſt olenſus niſi ſit verꝰ.g ad h̊ regrit verꝰ oſen⸗

ſus.i¶ Rn ꝙ ad h̊ vt ve pᷣhat᷑ in foꝛo ↄſcie ⁊ dei qui

coꝛdiũ houit occulta reꝗrit̃᷑ verus ↄſenſus interioꝛ

qᷓ;uis nõ ſufficeret ſine iſtitutiõe diuia.qꝛ cuʒ vir ⁊
mulier plenarie ſubſint dñio dei nõ liceret vni traſ
ferre coꝛpꝰ ſuũ ĩ ptãtẽ alteriꝰniſi ↄcurrẽte ad h̊ dñi
volũtate ⁊ auctoꝛitate.tñ qᷓ;tũ ad iudiciũ ecclie mi
litãtis q̃ ̃m exterioꝛa iudicat ſi dicãtur vᷣba q ↄſen
ſum ĩterioꝛẽ expᷣmũt.q;uis ſᷣm rei vitatẽ nõ aſſit in

dicabit᷑ mr̃im.niſi ſignis euidẽtibꝰ ꝓbari potue/
rit nũq; irerioꝛẽ ↄſenſü affuiſſe.qð pbare nimis eẽt
Difficile.nec ad pñs occurrit mihi quõ h̊ ſit poſſibi
E⸗ Wics in opp'dð ꝙ q;uis nõ poſſit ↄſtare cer/

ta ſcia ð vo ↄſenſu.ð H̊ tñ põt ↄſtare ꝑ ꝓbabilẽ diec/
turã. ⁊ B ſuffic.ſic.n.dic phꝰ.pᷣmo etico.c.⁊ꝰ.diſcipli

nati eſti tm certitudinẽ ingrer ſm vnüqðq; genus

iqtũ rei nã ſufficitAd ?dð ꝙ vbü maggi itelligẽ
dũ ẽ q;tũ ad iudiciũ ecclie q̃ ꝑ exterioꝛẽ expᷣſſionem
ↄſenius pᷣſumit iterioꝛẽ ↄſenſũ affuiſſe¶ Ad ʒmn dð
ꝙ ad ea q̃ ſunt ab iſtitutiõc diuia reꝗrit᷑ ↄſenſus vo
lutatis huane ĩ gbꝰdeꝰ iſtituit vt reꝗrat᷑.de autẽ in
ſtituẽdo mr̃im iplicite iſtituit vt reqrat.ad h viri
mulieris ↄſenſus ⁊ h̊ fuit rõnabile eñ i mrimonio

Srr vtx ad ᷣhẽdũ mi⸗
. E rtio querit moniu ſufficiarolen
Staeitꝰ. Et vñ ꝙ ſic. er ð ſpõſalibꝰ Cue frnitati.

ſu — .2° „ „ . „ . .
mr̃imoniſ i vᷣigate Zhit ꝑ legitimi viri ⁊ mulieris

ↄſenſuz. ſz neceſſaria ſͤag eccliam vba ſenſů
expᷣmẽtia ð pnti. yba red unt ad h̊ vti foꝛo di
mrim eH et᷑. ſz tm̃ ad h̊ vt ab ecclia pctů mrun
iudiceti Itẽ. 2.q.ꝛ. Mõ oĩs.d.Cu dij itex. iglo. ꝛ
decr. p̃dca ĩ gl. Si parẽtes pᷣhatꝓ ſilijs pntib cſcie
tibꝰ ſuffiẽ eoꝝ taciturnitas.. Itẽ nſug tacit fac
adlteriũ dñũte dño. Math. . QNuienq; Viderit mu

lierẽ ad ↄcupiſcẽdã iã mecat'eſt ea i coꝛck ſuo.Sg ſi
mili ↄſenſus tacitpõt facẽ mrim M.trſſoſenſul

tacitꝰalicuiꝰ nõ dat ius alij ĩ re ſua.ſꝑ mĩim bet
vir ptãtẽ ĩ coꝛpe mulieris cõuerſo ſᷣm ap pmo

Cox. 2. ad mr̃im n zhẽdũ nõ ſuffic ↄſenſus nõ ex-

pᷣſſus.¶ Itẽ mag huiꝰdi.c.2.dic ð viro ⁊ muliereq
ſi ↄſentiãt mẽte.⁊ nõ expᷣmãt vbis vel n rcrt⸗
hẽdũ mr̃im 'reqrit ↄſenſus mutuꝰp vᷣba ð pnti vł
ꝓ alia ſigna ĩ nõ potẽtibꝰloꝗ.⁊ dico ꝙ ꝑ alia ſigna.
qꝛ muti pnt pᷣhere mr̃im.er ð ſpõſa. Tue fratnira
ti. Interẽt abñtes ⁊ ꝗqſe nunq; viderũt põt pᷣhimii
mõniũ ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ⁊ l'as ↄſenſus murnoß expᷣmen
tes.duʒ tñ fama vł auditu ꝓł aliquo mõſe nouerit
.D Ner. 32 0. 2. M0 oĩs.. Cũ dicit

qð ſenſibile ſignẽ. qꝛ ſicẽ iſtitutũ.cuiꝰiſtitutõis fuit

rõ ↄgrua.qꝛ matrim San tũ.ð rõe ſacꝛi ẽ vt

ſupiꝰ viſum ẽ. Qdi eo ſit aliqð ſenſibile ſig. aliã ẽr

rõem aſſignãt aliq.qꝛ ĩi Z ctu matrimonij gꝗlʒ donat

alij ptãtẽ coꝑis ſui q;tũ ad ↄiugalẽ actũ dõatio autẽ

E bficit giſt ↄcurrẽte ↄſenſu donatoꝛis⁊ doatarij.
Ddonatark tire! 1 de
natoꝛ voluntatẽ ſuã ſibi expmat. qð ſine ſigno ſenn

autẽ ↄſentire nõ põt i donatõem.niſi do/

⸗ ⁶

4

16

ſenſoiliſignoer
gietal'geſn
tit aut vba die
cerettaciummna
feti ogflitn
lasnegt er
tittpiteni
tiriſol rolitn
ſnge

3
deocoſcledue⸗
mibardere
mnis icig eini
wwredilncidept
ſinonſoifman
Mnr veroicad
locamalrarmlce
tonoſtckyunr
Pöincicrhcina⸗
feuaffomnatſemen
nremanenicn
WrKagsc
NKtRrerſtnn
Mamiaterera
Kaärnördds
Goſeneſe⸗
gigiciöbitid
trecoce
llr gͤgß

. 7
On

nt 4
mupuſt

xr. „. Npr
inckeeiuiin
ſſtoitotet mutnn
4 Rinoo

2adle. .
A Ri
.„4 .

Kmatzanktegs⸗⸗
iN Kre
rrN
ntnren
ubic imin

e ni
wn

. r
1„
ReetRNN
eecYNiN

We
. 4 . i ialde
Ei
E. „1.

ℳ
. 1
7

6

K
a
V Ne .
—RHZ
NeMeN

NeL

3,de

Gnnie
riunſ
lau .
N.
5

illo carnatr

bili fæere nõ põt¶ A&pmin dᷣʒp dð ꝙ qᷓ;uis ver
ba ſint neceſſaria q;tuʒ ad ec
etiã nccia ad h̊ vt i iudicio dei matrim n gᷣhat᷑. vñ
vba decretalitelligẽda ſunt ꝑ appꝛopᷣatõem eo ꝙĩ
iudicio dei pᷣncpalioꝛ eſt ↄſenſus ĩterioꝛ qᷓ; expᷣſſio
ereig In iudicio autẽ ecclie militãtis eſt esgrio.
Ad ꝛmoð ꝙ dicunt aliꝗ ꝙ ĩ caſu pᷣdcõ ſufficit ↄſen
ſus ſine vbis illoꝝ ꝗ pöᷣhunt.qꝛ vᷣba parentuʒ ⁊ taci/
turnitas filioꝝ pntiuʒ ⁊ vba itelligentiuʒ èqualent
ſenſibili ſigno expᷣmenti iterioꝛeʒ ↄſenſuʒ.maxime
qñ ex aliqꝰ geſtu anuunt.⁊ ex verecundia loꝗ omit
tũt.ſi aũt vᷣba dicerent᷑ ꝑ alios qᷓ; ꝑ parẽtes nõ ſuffi
ceret taciturnitas pᷣdcã.plus.n.in h̊ valẽt vba pa/
rẽtũ eo ꝙ filij ſunt aliqd ſubẽ eoꝝ.Alij gloſas pᷣdic-/
tas negãt.nec.n.ex textu ex quo accipiunt᷑ ᷣm reivi
tatẽ pñt hẽri. ld ʒ dð ꝙnõ eſt ſilłe qꝛ pecm̃ ↄmit
ti põt i ſola volũtate.ſed ad ſacr̃m regꝗrit᷑ ſenſibile
ſignum ex diuina iſtitutiõe.
—
lN Eer riaoiugu cui alt af/
Wſrmat ꝙ nũq;i eñ ↄſenſit.nec ↄſentit.iiſRn
deo ꝙ ↄſulẽdũ eſt ei ꝙ h nõ credat.qꝛ nec alteri ↄiu
gum i h̊ credere tenet᷑.er ðq pbatiõibꝰ. Per tuas.ni
mis.idigẽ iur legitias ſanctiones.vt qð ſua ꝗſq;
voce dilucide ꝓteſtatꝰeſt ĩ eů caſum ꝓpᷣo valeat te
ſtimonio ĩſirmare.ſi aũt temerarie credat ꝙ alter
ↄiunx veꝝ dicat durãte iſta credulitate nõ lʒ ei cuʒ
iſceri.nec ad petitõem ꝓpꝛiã.qꝛ cre
dit ꝙ nõ ſit ełiunx nec ad petitõem alteriꝰ.qꝛ ſibi
ĩ piudicat q;diu affirmat ſe ↄiugẽ nõ eẽ̃.ſi aũt po⸗
ſtea affirmat ſe mẽtitũ eẽ ⁊ petat debitũ.ſi alter cõ/
iunx remaneat ĩpᷣſtina crudelitate ꝑplexusẽ q;diu
durat illa credulitas.qꝛ illa credulitate manẽte nõ

credit alteꝝ ſuũ ↄiugẽ eſſe. vñn ſi regderet debitũ ʒ

ↄſciam faceret.qꝛ nec d im credit eſſe imo idebi⸗
tũ.ſi aũt nõ reddit ẽł peett.qꝛ q;ʒuiſ alter ↄiunx ĩ di
cẽdo ſe nõ eſſe ↄiugẽ pᷣiudicaret ſibi quas aæl ptãtem

exigẽdi ðbitũ q;diu h̊ nõ reuocabat.tñ poſtq; reuo-
cat credo ꝙ expirat illud pᷣiudiciuʒ.qꝛ reuocatio cõ
coꝛdat vpis Vin zZctu expᷣſſit ſuuʒ ↄſenſuʒ ð pnti.

¶Articulus ſecundus.

.l Et eircah q⸗
runt᷑.4.¶ eid vtꝝ mr̃imnõ ↄſuma
tuʒ poſſit diſſolui ꝑ mutuuʒ diſſenſum.
2 vtx ꝑ religiõis ĩigreſſuʒ vtruʒz ꝑ

abſciſſionẽ genitaliuʒz ¶ & vtxꝝ ꝑ religiõis ĩgreſſuʒ

poſſit diſſolui matrimonium ↄſumatuʒz.
Nim ꝙ matrimõiũ nõ ↄſu-/
p KRimo oñde matuʒ poſſit diſſolui
p mutuuz diſſenſuz. e ð regul iuris. Ois reſ
Dis reg ꝑq̃ſcunqʒ naſcit cãs ꝑ eaſdẽ diſſoluit᷑.ſed
matrintoiuʒ naſcit᷑ ꝑ mutuuʒ voluntatis ↄſ enſuz.
5 diſſoluit᷑ ꝑ mutuuʒ voluntatis diſſenſuʒ.¶ Itẽ de
ſtructa cã deſtruit᷑ effect.qꝛ ſicut diẽ̃ Aui..meta.

ſue.c.j. Catuʒ eget datoꝛe ſui eẽ ſemꝑ ⁊iceſſant᷑ qᷓ;

diu habuit eẽ. Et.c.ſe.d ꝙ vnaqueq; cã ẽ ſił cum
cãto.ſʒ mutuꝰoſẽſusꝗ ẽ matrimõij ca deſtruit ꝑ diſ
ſenſuz. O ꝑ mutuʒ diſſẽſuʒ miimm diſſoluit.¶ Itẽ de

ſtructo fundamẽto religiõis deſtruit᷑ religio.ſʒ mr̃i

moniũ cõp̃ᷣhẽdit duas religiões ſimul Acaras ſu⸗
ꝑ mutuũ ↄſenſuʒ. vt oñſum eſt.̊ ꝑ deſtrłectõem cõ⸗

az. nihilominꝰſunt

arto querit q aſulẽdũ ẽ alte

Onſequente qrit .2. ncipa

4

ſenſus deſtr uit᷑ mrimoniũi Cõtra.ʒꝛ.q.⁊.Licite.

q̃ ſeparat᷑ a viro nũq; carebit ↄiugij ſacro ẽt ſi non
recòciliet᷑ viro.h̊ aũt veꝝ nõ eſſet.ſi diſſenſus mr̃i-
moniũ diſſolueret. Itẽ er̃ de reguł iuris. Ois res
diẽ glo. ꝙ mrim m ſolo diſſenſu no diſſoluit. ¶ R
ꝙ mr̃imoniũ diſſolui duplir põt ĩtelligi.aut q;tũ ad
thoꝝ aut q;tũ ad vinculũiinõ diſſolui põt per
mutuũ diſſenſum.ſi.n.ãbo diſſentiũt a carnali co/
pula pñt ↄcoꝛditer facere ↄtinẽtie votuʒ quo facto
vnꝰalij nõ ten obedire q;tũ ad carnalẽ copulã.2
mõ mr̃imoniũ diſſolui nõ põt ꝑ mutuũ diſſenſum.
cuiꝰrõ eſt.qꝛ mutuus ↄſenſus nõ eſt tota mr̃imonij
ca.ſed ad h̊ pᷣncipalr ↄcurrit iſtitutio diuia.vt ſupe
riꝰonſum ẽ.⁊ qꝛ deꝰoꝛdinauit vt poſt mutuũ ↄſenſũ
vinculũ illud nõ maneat ſubiectù volũtati eoꝝ.iõ
q;tũ ad viculũ diſſolui nõ põt ꝑ mutuũ diſſenſum.
Ap pmi opppʒ ſolutio ex iam dictis. qꝛ ↄſenſus
mutuus non eſt tota cãa.qð ſi eſſet ꝑ mutuñũ diſſenſũ
poſſet diſſolui.d ꝛm dð ꝙ illud vbũ itelligẽdũ ẽ
de cã q̃ nõ tm̃ ẽ effectiua.ſed ẽt cõſeruatiua effectꝰ.
tał aũt cã mr̃imõij nꝗẽ phẽtiũ mutuꝰↄſenſus: Ad
zmn dð ꝙ mr̃imoniũ fuůndat᷑ ſuꝑ factũ eẽ mutui ↄſen
ſus ⁊ ſubiectiõe ↄiugũ iſtitutiõi iuine.ꝑ mutuũ.n.
ↄſenſum dũ eſt ĩ fieri fiũt ↄiuges.dum factꝰ eſt ſunt
ↄiuges.nõ ẽ aũt poſſibile fcm eẽ ↄſenſuʒ deſtrui.im
poſſibile ẽẽt ↄiuges nõ eẽ ſubiectos iſtitutiõi diuĩe.
qð ⁊ſi ꝑ ipoſſibile ⁊ icõpoſſibile poneremꝰ cõiuges
deſiner eè ſub diuina ptate ꝑ mutuũ diſſenſuʒ poſ/
ſent vinculũ diſſoluere.
Nanorntur vtemfrim'nn
Ecundo quenitur ntinon
ſit diſſolui ꝑ religiõis igreſſuʒ. Et vr ꝙ nõ.

qꝛ mr̃imꝰãcto ſtati alter ↄiugũ tenet᷑ alteri petenti

redir̃ ðbitũ.qꝛ ſic dr.ff.ð reguł iur̃. In oĩbꝰ.In oibuſ
oblonibꝰin ꝗbꝰdies nõ ponit᷑ pnti die debet᷑.ſed h̊
nõ eẽt veꝝ ſi mrimnõ ↄſumatũ ſolui poſſʒ ꝑreli/
giõis ĩgreſſũ.qꝛ ↄiũx exactꝰ obijcẽ poſſʒ petẽti ſe vel
le religionẽ ĩtrare.̊ nõ ſoluit᷑ tale mrim' nꝑ religio
nis eren ſrealtg⸗ itrãte religionẽ.aut alter ſta
ri põt ↄhet᷑.aut nõ. Si nõ.nõ eſt ſolutũ mrimmn. Si
ſic.cũ ille ꝗ ĩtrauit religionẽ poſſit añ ſuᷣ pfeſſioneʒ
reędire ad ſeculũ ↄtigẽ poſſʒ ꝙ vna eſſet ſpõſa duoʒꝝ
ſidin ſeculo remanẽtiũ qð falſum ẽ.iſteʒ aut ille ꝗ
remãſit ĩ ſeculo pot ↄhere mrimm añ alteriꝰ pfeſſio
nẽ.aut nõ. Si ſic tũc ſolueret᷑ mr̃imm nulla interue
niẽte moꝛte ne coꝛꝑali.nec ſpũali.qꝛ itras religio/
nẽ nõ moꝛit᷑ ſpalr ſeculo vſq; ad ſuã ꝓpfeſſionẽ. Si
nõ.tüc ille ꝗ religionẽ itrauit poſſʒ parũ añ ſuã pfeſ-
ſionẽ aliã religionẽ ĩtrare.⁊ poſtea aliã.⁊ ſic rema/
nens ĩ ſeculo ſine culpa ſua defraudaret᷑ multo tꝑe
ſuo iure. qð ẽ incõueniẽs. Cõtra magr huiꝰdi.ca.
6.7 eſt. 27. q. 2. Deſpõſataʒ. Deſpõſatã puellam nõ
lʒ parentibus alij virotrader᷑.tñ lʒ mõaſterinʒ ſibi
eligẽ.qð verum nõ eſſer niſi illa obligatio ſolui poſ
ſet ꝑ religiõis ĩgreſſum ¶ Dtẽ e ð ↄuerſione ↄiuguʒ.
Aerum poſt ↄſenſum legitimũ de pñᷣti licitum ẽ al/
teri altero etiam repugnante eligere monaſteriuʒ.
2 paꝝ poſt. dumodo cornalis cõmixtio non interue
nerit inter eos? alteri remanenti ſi commonitus
ↄtinentiam ſeruare voluerit licitum eſt ad ſecũda
vota tranſireꝭ Rñndeo ꝙ in mr̃imonio non conſu
mato adhuc non eſt niſi coniuntio ſpũalis.⁊ ideo ꝑ
moꝛtem q̊ homo ſpũalit ſeculo moꝛit᷑ põt ſolui moꝛ
te qua moꝛit᷑ ꝑ h̊ ꝗꝙ in religiõe pfitet᷑.⁊ hec rõtãgit᷑.
L p 2

c im ſolui nõ põt. Cõtra.ʒ.q.j.c.
q; ſit i potẽtia.ſ.cocũdi ſi mr̃im m pceſſit illaʒ ita ꝙ

ey de zuerſione ↄing. Uex vbi dr ꝙ eum non fuil⸗

ſent vna caro ſimul effecti ſatis põt vnꝰad deũ trã
fire. alter iſeculo remaner. Huic ↄcoꝛdat ſigniſi/
catio pᷣdicti mr̃imonij quo nõ ſigniſicat᷑ vnio hũa/
ne nature ad ꝑſonã filij dei q̃ eſt idiſſolubil.ſʒ ſigni⸗
ficat diſſolubiiẽ vnionẽ q̃ eſtiter deũ ⁊ aiam ꝑ cha⸗/
ritatẽ vie. nec illud vbũ ſaluatoꝛis ſcriptũ. Math.
19. Mõ lʒ viro niſi ob cam foꝛnicatiõis vxoꝛẽ ſuaʒ
dimitter.itelligẽdũẽ niſi de his quoꝝ mr̃imn car⸗/
nali eſt copula ↄſumatũ er ð ↄuerſie oiug. Ex pu-
blico.i Ad pᷣn in oppdð ꝙ ĩilla obtone ſi alter cõ
iugũ pponat ſe velle religionẽ itrare eſt ĩdulta a iu
re dilatio duoꝝ mẽſiũ ad reddẽdũ debitũ.er ð con.
uer. ↄiug. Ex publico.⁊ caſu tũ ↄmittit᷑ arbitrio iu/
dicis. vtrũ plus vel minꝰtpᷣus idulgeat ad ꝓſiten/
dũ.vt dic glo.ibidẽ ¶Ad ꝛm dð ꝙ remanẽs iſecu/⸗
lo põt õhere mr̃iman pfeſſionẽ alteriꝰin religiõe.
qꝛ tũc pᷣmo ille ꝗẽ ĩ religiõe moꝛit᷑ ſpũali mundo?
iõ tũc pᷣmo viculũ mr̃imonij ſoluit᷑.¶ Ad ʒdð ꝙ il
