imnung deſiere d nerkaſ eſ hncipalit fenz baptiſmi. Korraſab. bi.ll diſeilie eningier.
n Irca hanc de q̃ttuoꝛ.¶ Oꝛio de di fſictu.ſʒ effect? baptiſmi ẽ donatio.ſ.ſ.qꝛi bap dat
niu Merſitate ſuſcipientiũ bapß cdo de di ei donũ. ficti nõ recipiũt effcũ bapaſmnii Itez ð
nigſie nerſta Daptizatik.ertio de diuerſitate effe / magęr i la hui di. c. pꝰ Qui ſine fide vel ſicte acce/ DðWͤ
nnnn ctuã.¶ Anarto ppo ent aliqꝗ caſus de ſuſceptione dũtſacim nõ rẽ ſuſcipiũt. ſres baptiſmiẽ effec
niii baptiſmi. irca pquerunt᷑ 5. M:lo vtr par-· bap. ſcti nõ recipiis effcam baptiſmi. Rndeo DWUDU
mnſanii uuli qn baptiʒant᷑ recipiat effectũ ba rnniSe ꝙ fictus dr ille ꝗ aliqd aliud pᷣtendit exten q b/
numginnn cũdo vtrũ ſicti recipiãt eſfectit haptiit mi/ ¶ CTertio at in coꝛde.qð dr põt ĩtelligi.i n ſbenrecept RM
n n vtrũ iam iuſtiſicati teneant᷑ ad baptiſmi ſuſcepts nis ſacr̃i.vt cum aligs annarſe zcle eehre co .
ug n nem.V ÿðÿͤ wtionẽ vr ſaenn 7tino intdir te Eg acre⸗
kasſulni e S ßM ſe nõ inq;tũ ſacrm eſt aut reſpũ diſpoſitiõis a E .
– ¶ Articulus pꝛimus. ceptionẽ ſacr̃i. aut cum aliquis vel vbo velſig .
un ul enne mularſeciſe viſpoftuirerin Sſecnarräckeze⸗
irniti maaſton da ꝙ puuli nõ“ 2 tñ indiſpoſitus ẽ.aut q; no credit. aut ꝛ!
agnas Rimo oſtendo den ef ·ttenit.aut qꝛi ppoſito moꝛtalr peccaq ſeu in pecõ

ectũ baptiſmi m Phi. , de anima

moꝛtali rananẽdi ꝑſiſtit.pꝰᷣ mode loquẽdo de fi-

Actus actiuoꝝ ſunt in patiẽte di i 19. 7.3 donatiſtas ppe finem non
umoc Actus actiuoꝝ ſunt in patiẽte diſpoſñ ctis q;uis Aug.liꝰ. 2 iſtasppemhen en
to. ſʒ in ꝑuulis nulla pceſſu dpoſitꝰs detminet vtſum eGenttales baptizati⸗ velnon.
. △
—
„ „ 2
–
9 .
.

fed diuinum iudiciũ ꝑ alicuius reuelationis oꝛa/
eulum ſuꝑ hoc imploꝛandũ.qð eriã habet᷑ de ↄſe.
di.ꝗ ſolet etiã.dð tñ videt᷑ tales nõrecipere ba/
ptiſmi ſacr̃m.in quo concludit᷑ ꝙ nullum effectuʒ
baptiſmi recipiunt qð certũ eſt.ſed ſi ille ꝗ bapt
zat non intendit illam ablutionẽ facere vt ſaer᷑̃ʒ.
led tm̃ cã ludi ſiẽ dicit glo.ſuꝑ allegatum decretũ.
Sed vt dicit glo. ibidem ſi baptiʒans intendit
baptiʒare q̃lẽcunq; intẽtioneʒ baptiʒatus habeat
reciꝑeſſacr̃m quod nõ eſt veꝝ vt inferiꝰ oſtendet᷑.
2. modo loquẽdo de fictis dð ꝙ recipiũt baptiſmi
ſacr̃m.vñ non ſunt ampliꝰ baptiʒãdi. recipiũt.n.
effectũ ſcri idelebilẽ.i.earacterẽ ꝗẽ ſacr̃m ⁊ res.ſʒ
effectũ ꝗeſt res ⁊ nõ ſacrm.i.graʒ remiſſiõis pccð
rũ durãte fictiõe nõ recipiũt.recedẽte tñ fictiõe.qꝛ
caracter ẽ imediata diſpoſitio ad graʒ baptiſmalẽ
ſic oꝛganiʒatio coꝛpis ad aie ſuſceptioneʒ recipiũt
gram baptiſmalem ꝑ quã remittunt᷑ pccã ſi vide
mus ꝙ aer q;uis aliqñ ad pñitiã lũinaris nõ illumi
net᷑ ꝑꝑ diſpoſitionẽ alicuiꝰobſtaculi.tñ ipo remo/
to qꝛ rõe diaphãeitatisẽ receptiuus illumiatiõis
ſtati illumiat᷑.remiſſionẽ tũ pene debite pccispꝰ

receptionẽ ſacri cõmiſſis nõ recipiunt ex vi ſacri.
Sacrm.n.baptiſmi ꝑ ſe reſpiẽ eulpã pᷣcedẽtẽ nõ ſe
quẽtẽ. Uñ pccã moꝛtalia poſt receptionẽ ſacr̃i cöõo⸗

milſa in eis non delent᷑ vtute ſacri baptiſmi nii ꝑ
accñs qꝛ gra baptiſmalis nõ pot ſtare cum aliquo
moꝛtali pccõ.⁊ iõ deleri nõ pñt moꝛtalia añ ſuſce/

ptionẽ ſacr̃i cõmiſſa ꝗn etiã deleant illa que ſuſceꝰ

ptionẽ ſacri ſunt ſecuta. Sʒ qꝛ vẽialia ſil ſtare pñt
cũ gra.iõ recedẽte fietiõe illa q̃ ſecuta ſunt ſacris
ſceptionẽ nõ delent᷑ ex vi ſacf̃i baptiſmi q́;uis de
leri poſſint ex vi pnie. Ad pmin oppndð ꝙſtelli⸗

gendũ ẽ de vera receptiõe ſacr̃i qd pʒ qꝛ imediate

ſubiũgit᷑.ſic neq; eoꝝ baptiſma ſpꝛobat᷑ gr̃aʒ tñ re
miſſiõis pccõꝝ ꝗ eſt effectꝰbaptiſmi durãte fictiõe
nõ recipintid ⁊ndð ꝙ maior eſt falſa ſi itelliga
tur de effectu g eſt pcci remiſſio nec valʒ pbatio.
qꝛ abſolutio aliquã indelebilẽ diſ poõnẽ ad graʒ nõ
impmit ſic impᷣmitſſacr̃ʒ bap.¶ Ad.ʒm. dñt aliꝗ ꝙ
q;uis pccm̃ moꝛtale repugnet gre ſuſcepte.qꝛ cuʒ

illa ſil ſtare nõ pot tam̃ gre ſuſcipiẽde magis repu-
gnat fictio qᷓ; pccm̃ ſiẽ opacitas ſupueniẽs aeri ma

gis repugnat ſuſcipiẽdo lumi qᷓ; tenebꝛa: ſed hec
ſolutio nõ eſt ↄueniẽs. ſictio.n.pcci eſt.dð ẽ ſic ad
afe ; pecm̃ moꝛtale actuale ĩipedit de lege cõi ef/
fectũ bapᷣ quoad remiſſionẽ culpe.⁊ ifuſioni gre ſi
nõ aſſit vel pᷣceſſerit aliq̃ diſplicẽtia pcciĩ ſpali vk
in gnãli. Ecm aut moꝛtale oꝛigiale non ita repu
gnat infuſioni gre ſiẽ actualis fictio nec ſiq hitual
pactũ ꝓpꝛie volũtatis cãta¶ Arꝰ.ad partẽ aliam
nõ ꝓcedũt de re q̃ eſt res ⁊ ſacrm.ſʒ de re q̃ nõ ẽ ſa-
crĩim euiuſmõi eſt gra baptiſi malis. S
POGUerif vtru iam iuſtificati
R E rtid nen it teneant᷑ ad ſuſceptõ
Anem baptiſmi.? vr ꝙ nõ. Math. 9*. Mon
eſt opus valentibꝰmedicus.ſed male hutibus. 5
eñ iam iuſtiſicati ſint valentes.⁊ baptiſmꝰſit me⸗
dicina nõ tenent ad ſuſceptionẽ bap.¶ſtẽ nõ legi⸗
mus in ſcriptura ꝙ beata virgo. apli ? Jo. bapti⸗
ſta fuerut beptiʒati. æ tñ ꝓbabile ẽ ꝙ ſi fuiſſent ba⸗
ptizati Hᷣ in ſcriptura inueniretur. AJe babtizati
bap. xpᷣi an paſſionẽ nõtenebant᷑ circuncidi quis
ad h̊ circũciſio ſuã hr̃et efficaciã ⁊ in iuſtiſcando⸗
-

in obligado.g ſimil iusiſcatiꝑ ci
fuerũt poſtea obligati ad ſuſcipiẽd

Arti.

„

—

1 tt ape xpi nee
anñ nec poſt paſſionẽ. Otem nullus obligat᷑ ad re-
cipiẽdũ bap min quo baptiſnus nullũ põt hr̃e effe

ctum.ſed tales ſunt iaʒ iuſtificati,ſᷣm.n.qð põt ac s

cipi ex ſnia glo.ſuꝑ illud ad ro.ʒꝰ. Signaculum cir
cũciſionis, circũciſio iam iuſtiſicato nullaʒ gram
ↄferebat. videt᷑ a ſimili ꝙnec baptiſmus. g vi⸗
det᷑ ꝙ inſtiſicati nõ tenent ad eiꝰſuſctionẽ.¶ ¶ö
tra Jo. ʒꝰ*. Miſi ꝗs renatus fuerit ex aquaa ſ.ſ.gon
põt itroire in regnũ dei.¶ Item Jo. baptiſta q;uis
in vtero mjĩ̃is iuſtiſicatus fuerit.tñ dixit xp:ᷣo Ego
a te debeo baptizari. vt habet Math. z⁰. Coꝛne⸗
liũ ẽt iuſtiſicatũ Petrus baptiʒauit.vt hr̃ actuuʒ.
io. Hec aũt nõ fuiſſent niſi inicati tenerent᷑ ad
baß ſuſceptionẽ ¶Rñndeo ꝙ iuſtificati ꝗq bapin nõ
ſuſceperũt tenent᷑ ad ſſceptionẽ bap.cuius rõ eſt

Ve ene non

qꝛ q;uis aliq̃ res inſtituat ꝑ ea q̃ accidũt vtiĩ plu⸗ uheuen
ribꝰ.ſi tñ gnãlit lata eſt nõ tĩ tenent᷑ ad eiꝰ obſer⸗ i
uationẽ hñntes illud ꝑꝑ qð lata eſt ſed etiã nõ hñteſ ninin
q;uis ant lex de ſuſcipiẽdo bap fuerit iſtituta pr- 8
pter hñtes oꝛigiale pccm̃.tñ gnãlit᷑ lata eſt.⁊ iõ ad D⸗
eiꝰobſeruationẽ tenent᷑ nõ tin illi ꝗ nõ ſunt aboꝛi⸗ Ee
ginali pccõ purgãdi.ſed ẽt illi qui vel ꝑ ſciñcatio- nach
nem in vtero vel ꝑ bap“ flaminis ſunt a pccõ oꝛi agli
ginali purgati ⁊ iuſtiſicati.¶Pꝛeterea q́;uis bapᷣ⸗ mann
mfuit pᷣncipii inſtitutus ad pcci oꝛiginalis purga ſerrin
tionem. ex ↄſequenti tñ fuit inſtitutus ad fideiiũ catn⸗
ab infideltbus diſtinctionẽ que ſit ꝑ ſuſceptionem latde
bap̃ qtum ad iuckicßnn ecclie militꝗantis.⁊ pp ca Wdd
ſacte m baptiſmalem q́;dtum ad indicium eccle
ſieè triumꝑpatis.⁊ iõ iam iuſtiſicati ꝑ viam aliã te W
nent ad ſulceptionẽ bapᷣ vt ꝑ ſuſceptionẽ exterio- hiiin
ris ſacr̃i int᷑ fideles eſſe iudicent᷑ ab eccłia militan leniet
te ⁊æ caracterẽ baptiſmalem quẽ nõ recipiũt iuſti opt
ficati in vtero vel ꝑ bap'flaminis ab ecclia triũ⸗ nü ſcd⸗
phante.VnAlug.liꝰ.ꝗ.de bapꝰõ donatiſtas non nitdan
multũ a finem. Nemodʒ in quolibʒ puectu inte fnübaß
rioꝛis hominis ſi foꝛte an bapi vſq; ad ſpalẽ itel⸗ töehin
lectũ pio coꝛde ꝓfecerit ↄtẽnere ſacr̃m.quod mini triſt'n
ſtroꝝ opere coꝛpoꝛali adhibet᷑.⁊ infra ꝓpe finem berati
loquẽs de cõuerſione coꝛdis ⁊ bapꝰ aque dicẽ ꝙ q lutoe⸗
ex voluntate alteꝝ hoꝝ defneritreatum hominẽ Laabl
inuoluit¶Adpmin oppdõ ꝙ bapꝰnon tin ẽmex boß
dicina ſed etiam fignum diſtinctiuũ fidellum ab Abepnl
infidelibus.¶ Oꝛeterea iam iuſtificati adhuc hñt bppiſni⸗
infirmitatem rõne ſequelepcci ⁊ fomitis auaʒ in inaſpiti⸗
ſi mitatẽ minnit ſuſceptio ſacri ¶Adꝛm dð ꝙ ſiẽ ſidrobept
diẽ glo. ſuper illud Jo.xiij.qui lotus eſt.his verbiſ hece
intelligimus baptiʒatos apoſtolos ⁊ ſi non lega- fataptid
mus vbi vel quando ſemꝑ ꝓoteſt dici de beata cchpiigod⸗
Rirgine ? de beato Jo.baptiſta.( Adʒdð ꝙ ma epde. .
ioꝛ eſt falſa niſi intelligat᷑ de illis qui non erantr de neſieſagne⸗
populo Iſrael quos uon obligabat pꝛeceptum de ſaage
ſuſceptione circunciſionis niſ foꝛte Chꝛiſtus il⸗ latisſiehe
los qui ſuũ bapſuſcipiebant ab obligatione cir⸗ Pſitiaqfff
cunciſionis abſolueret. Rõnabilius tamen credẽ uſtin
dum eſt ꝙ cum nullo diſpenſauerit ſuper hoc cuʒ nie deoe
ipſemet ꝗqui cum nullo obligat᷑ voluerit circunci/ temmn
Am. dð ꝙ minoꝛ eſt falſa.iam.n. iuſtiñca ?
ti ſpPontea baptiʒzant᷑ qᷓ;uis nò recipiat effectũ bapᷣ NX
ꝗqẽ pcci purgatio tñ recipiũt alios baptiſmi effectꝰ Pis
qui ſunt caracteris impᷣſſio fidelium ab ifidelibus ii Ety
diſtictio. gre augmẽtatio.pene remiſſio.⁊ fomitiſ Ruſc
. .
. * . . HD
. „
£● 4
●
△
D

umlipötßfet

Demn gpäte

Mculumct
drins. Ni⸗
ehiiani
nreicutſſin
m batn i
Nr idernt
Bannit vthrgeng
Eicati tenatt,
ncar gbee,
ne bap cninsſie
Aqaccidüt ier
mnent ad ei ſ⸗
eiſed enänti
Wrfuntitmng
ilmet zit
Nnignöſnrchen
Ummsinripani
Linamms deli
Mipinetoen
d Aaum eed
?
ridlunire.
nal
msnin
Ned d
NüdNN
Vrp Ml,
N—MW m
enui ſdenm 4
nchun .
uuſtiennach hf
tſemitsehn
irwei innhl
bs lnen ecn
atei da de dent
ne) dnn
nstuſnimn

95„ %

9 £ * * 2⁹
maioꝛ repᷣſſiq lam.n. iuſtz ſicati ꝑ ſanctiſicationẽ
in vtero⸗

vl 5 baptiz B
ht caraclerẽ. v ſi in dei iudiciũ ſint diſtincti ab ĩ

—
—

ſidelibenõ tñ m iuglici ecciie militãtis. Juſtiſica

otioẽct ꝑ xtrition? eſi deleat culpaʒ nõ t ſemꝑ neqʒ

vt in plib remittit totã penã actualibꝰpccis debi
tã.net᷑ valet pbatio mioꝛis.vt dĩ er de bap ⁊ eiꝰ
fec. Maioꝛes..caute.p

ppianis q; qupda iudeis circũciſo ↄtuliĩfet.

⸗ ¶ Articulus ſ ecundus.

cipali.Et

um ⁊ ↄtio ſint! abriſnara edo
bapᷣmꝰorritiõis ſeu pnie ſupple
baptiſmi aque¶¶ Tertio vcrum

at in adultis vicẽ

baptiſmus ſanguinis vl martvyrij ſuppleat vice,ʒ

baptiſmi aque in ꝑuuliis.
Rimo oñdo ꝰ martyriũ ⁊ ↄtritio
RKuno ondon; ſint baptiſmata.

plra gnã baptiſmatũ.Otẽ bapᷣmꝰ eſt ſacr̃m no.l.

ſyz martiriũ ⁊ cõtritio nõ ſunt ſacra no.l.qꝛ nõ ſisni

ficãt ex inſtitutiõe. nec ſciſicant ex aliqᷓ vboꝝ baᷣdi
ctiõe qͥ tũ ↄueniũt ſacr̃is no.l.vt ſuꝑius viſuʒ eſt.

Enõ ſunt baptiſmata. otra dam̃. lib. .c.j. nun

„ *

merat octo baptiſmata ſter aiar pniam mar
Wis Rnc ꝙ large loqueſido de baptiſmate.
dõ ꝙdruplt
ſmi.alio mõ p diſpone ad nrjm bapm.ʒ
ueniẽte cũ nre bap i cando pᷣncipalẽ eiꝰ eſectũꝗꝰ
mõ ꝓ re ↄueniẽte cᷣ nr̃o bapꝰ qᷓtũ ad eieffecm
riñ ſcðarin.¶¶Oꝛio mõ fuer̃t tria baptiſmata q po
nitdam. vbi. S. ſ. bapm diluuij qð ſigniſicauit no
ſtrũ bapᷣin q;tũ ad ſaluationẽ ſpũalis vitei ſalua/
tiõe humãi gnis fcã ꝑ archã.⁊ ð G̊; pᷣma petri.ʒ.ꝛ0

trãſit maris rub:i q pᷣſigniñcauit nr̃ʒ bapq;tu ad

liberationẽ aſuitute diaboli.ðᷣ pꝰ.ad coꝛ. I9. 3
lutiões q̃ fie bãt ĩ lege qꝗ pᷣſignrauert nrʒ bap q;

ad ablutionẽ pccòꝛuᷣ qᷓ fit ꝑ xõm ¶¶ Scðo mõ fue

bt. . bapata ꝗqᷓ ponit ẽt dam. vbi pus.ſ. bapm?.
.q baptiſmꝰhoies diſpoſuit ad ſuſceptionẽ nri

baptiſmi.⁊ bapᷣm quo xpps baptizatfnitꝑ quẽ oꝛ.
diata fnit aq̃ vt eẽt mã nr̃i baptiſmi.¶Certio mõ

ſũtouo baptiſmata.ſ.pnia ⁊ martvriũ.pꝑq̃ remitti

tur pcem̃¶ Quarto mõ dicit bapᷣmꝰ quo baptiʒati
fuert apli die pẽtecoſtes. de quo hr̃ act.⁊. ꝓpꝛie at

accipiẽdo baptiſma nõẽ niſi vnũ. Unde apius ad

ephe. 4. Unꝰ dñs. Ma ſides. vnũ baptiſma. be
bap

ne ſic loquẽdo martyriũ ⁊ pnia nõ ſũt baptiſnata.
¶ Ad pmin oppj dð ꝙ alia ſcr̃a nõ ſunt tate neceſi

tatis ſiẽ bapᷣmꝰ.⁊ iõ nõ opoꝛtuit ꝙ hr̃ent aliq̃ ſup/

plẽtia hſal ceptionẽ ſcñi articulus neceſſitatis ex H
cludit.¶ld: mdð ꝙ pcedit de baptiſmo no. I. pꝛo
pꝛie dcõ.¶ Ar ad ꝑtem aliã ꝓcedit de baptiima/

nis ſeupnie ſuppleat in adultis vicẽ baptiſ
mi aq. Et vr ꝙ nõ. Meceſſariũleſt ad ſalutẽ vt ſide

es ab iſidotib diſtiguank. ſ z hec diſtictio ẽ cara

itionẽ anteq; baptizarẽtur non

lus hodie bapmꝰ ↄfert

Gnſeoanenter queredũ eſt de
Onſequente creinall et

circa h qᷓeunt᷑.5. ¶ Oꝛio vtrũ martyri

alia. n. ſacr̃a no. l. nõ pluriſicatur. nõ.n. ſůüt
plra gnã ſacerdotioꝝ ⁊ ſic de alijs.a ſili nec ſunt

wir por aecipi. onomopſengnfibans
Mõ pꝓ re cG
terea dõ ꝙ maieꝛ ar. 'm aug. falſa c.dic.n. 5. li. de
tr i. c.7. ꝙ multa ſunt aialia q cocũdo alia parinnt

Eecũdo queritur grrun bepei

N ⸗ h.

eterẽ quẽ ritio ũ impᷣmit.Sñ ſupplet vicẽ baptiſ
mi. htẽ oẽs res eiuſdẽ ſpẽi pꝑ eundẽ modũ gnant᷑.
VUn ſᷣm cõmẽ.gS.phi.gnãta ꝑ putrefactionẽ n.ſnnt
eiuſdẽ ſpẽi cũ generati ſp ꝓpagationẽ.ga ſiti omẽ/

.*

S eiuſdẽ ſpẽi regnabiles ꝑ eundẽ modũ regnant
lis non ſit dð nullũ regnãri ꝑ bapm ſequit᷑ ꝙ nul·

lus rgnãtur ſine bapꝰ¶ otra aug.liꝰ. 4. de bapy
5 donatũ nõ muitũ lõge an finẽ.⁊ decretoꝝ.de cõ⸗
ſe. di. 4. baptiſmuſ.⁊ mgr in lr̃a huiꝰdi.c.ʒ.dicũt
ↄtritionẽ coꝛdis ſuppler̃ vicẽ baptiſmi qñ baptiſ
mi myſriũ nõ ↄtemptus religiõis ſi ed articulus
neceſſitatis exciudit. Rũñdeo ꝙ ↄtritionẽ ſupple
re vicẽ baptiſmi duplir põt intelligi.ſ.aut q;tũ ad
pcci remiſſiõeʒ tam oꝛigialis.ſ.q; actualis.aut ;
tum ad alios effctus bap iſmi/¶ Pꝛio.mõ ↄtritio

ſeu pnĩa ſupplet vicẽ baptiſmi ſi deſiderat᷑.⁊ hrfin
poſſit. Un glo.ſaꝑ illud Jo. 3¶. Min ꝗs renatus fue

rit. ſi neceſſitas ipedit voluntas ſufficit.al.n. hoi
viatoꝛi hñti vſumli.ar.poſſʒ u3 volũtatẽ pᷣclu⸗
di via ſalutis qð falſum eſt.¶ Scðo mõdtritio nõö
ſupplet vicẽ baptiſmi.qꝛ nec caractereʒ ipꝛinit.

nec ſemꝑ.nec vt in plibus totã penã tꝑalẽ debita

ꝓ actuali pccõ remittit ſi ẽt cũ ↄtritõe adeſt bapti-

miſuſceptio gr̃a eheevarandd d i fomitiUs

magis minuit᷑. pmin oppdð ꝙ diſtinctio ſt

deliũ ab itidelibꝰpᷣm diuinũ iudiciũ ſemꝑ eſt dene

ceſitate ſalutis. ſed nõ z indicin militatis ecclie
qñ ſignũ diſtinctũnõ pot hr̃i.Alddo ꝙ no eſt ſi
mile de gnãtiõe ⁊ regnãtiõe.qꝛ gnãtio ẽ opus na

ture cui determiati ? limitati ſunt modi opandi.
ſes regnãtio pᷣncipli opus dei ꝗqregnare põt ho

minẽ quocũq; mõ ſibi placnerit·Pꝛeterea gper

ↄtritionẽ regnãtur aliquo mõ ꝑ bapin regnãtur in

4

tũ regnãtur in vtute deſiderij baptiſmi.Nꝛ:

c illa nullis. coeũtibꝰparetibꝰoꝛtafint.

Ertio querit᷑ vrvapm/ſangiiẽ⸗
t vicẽ baptiſmi aque in
nõ de ſe. di. 4 . Di baptizata. 7

natus ſʒ hͥ nõ eſſct vex ſi martiriũ ſuppleret vice,x
baptiſmi qꝛ ↄtigere põt ꝙ ad ꝑſequẽdiũ fidẽ tyraw
occidat puerũ ĩ vtero mris.ꝗ martyriũ i ꝑuulisñ

ſupplet vicẽ baptiſmi¶ Item ſimartvrium in par

uulis ſi uppleret vicem baptiſmi. aut eit ꝑ modũ

meriti aut ꝑ modum ſacfi.non pᷣmo modo. quia
nullus meret᷑ in patiendo niſi inquantum volun
tarie ſeu patienter ſuſtinet paſſionem.in paruulis
autem non eſt vſus lib. arbi.nec ſcðo modo ꝓpꝛie
enim loquẽdo martvrium non eſt ſacrm.ergo nui
lo modo ſupplet in ꝑinilis vicem baptiſmi¶ Ite;
continentia de qua dicit ſapiens.eccle.xvj.p ne
eſt digna ponderatio eius.non ſupplet vicem ba⸗/

ptiſmi.ersoa ſimilinec martyrinn. Koͤtra aug.
o kiij. detri. ca. vij.⁊ recitat masgifter in littera hu-

ius di. ca. ʒ. Quicunq; non perceptoregeneratio⸗
nis lauacro pꝛo chꝛiſti confeſſione mos untur tan
tum eis valet ad dimittenda peccata quantum
ſi abluerenturſacro fonte vaptiſnatis 1 gtern ba
ptiſmusſanguinis excellentioꝛ q; baptiſinus ad

unnis. Et vm̃iqJ
li. 2. de bap puuloꝝ qi eqne diſtater int mediund z·
finẽ.ꝗ natus nõ fuerit nõ pot renaſci.exquo ↄuici
neminẽ in ſuo parẽte potuiſſe renaſci cũ nondũ ſit

6. 4
excellenter pot ſupplere eius vicé. Sed ſteut di? Ale. di. 4*. Dis giam. oſinnptuͦ eſ ſb aug li de ninge
glo. ſupꝑ illud iudi.*. Humiliatuſq; eſt irl. baptiſ nna no nultmn loõge poſt ncipiũ ? ecisat magfri rdlninſſie
mnus ſanguinis ſolum eſt q nos puriores reddit lra hinus di. c.i. Ois q iam volütatis ſue arbiter „ ntnnlti
c; aqua baptiſmi g excellent vicem baptiſmi ſup oſtitutus et cũ accedit ad ſacim ſideliũ niſi penire Umnie
Pliere pot. Mnde baptumus ſanguinis in riu aren veteris vite nouã incoar̃n pori Sed oĩso Paun
lis vicéſupplerbaptiſmmi ti ad pncipales baptti verepenites iuſtus eſt Si inſcipiete bapim mo de⸗ intge
mi effectumg eſt peci remiſſio.ꝑ gram dei. q;tum bito nullñ pccm̃ põr deleri ꝑ bap'. qꝛ in tali ſuſci⸗ ftaniff
aũt ad illud effectum ꝗ eſt ſacrm ? res.ſ.caractere priẽtenullũ pccĩ e dnai cauſa peci adi Cginito⸗
non ſupplet vicem baptiſmi ipm caracterem imnp esgeſt. ẽ coiuncta. ab illo ꝑ bap purggri nõpõt. / tülgt
mendo qꝛ in ſc baptiʒato logo caracteris in vita. manẽte cã remanet effectus m qð dicit ice6. öernr.öp
eterna eſt aun eola miij. Mõ aut quare ſugplet vi. meta. ſue. c. . ſed caro coꝛꝛupta cac oꝛigialis hcciẽ Nungel
cem eiꝰ q;tum ad pᷣncipalem effectũ? nõ q;tuz ad Shomo ab illo ꝑ bap purgariñ poͤt leonaang⸗ Palc
aliũ eſt q: vterqʒ bapmnefficacia bz amnerito baſ. mi euchi. c. 26. 2 c de ale. di. 4. A puulo. recitat ngen
ſionis xpᷣi cui ꝑ martvriũ magis confoꝛmat homo magr in lra hui Di. c. j. vult expſſe bapm' deleat Mptni
reali q; ꝓꝑ bapaque q;uisĩ ſigno ſit econ.loquen oem penã ¶Mñdeo ꝙ in niwebito ſuſcip iẽte ba tilkoispent
do de ſigno ſigniſicate ex inſtitutiõe. qꝛ pp oib pè prtiſmuʒ effect' haptiſyni eſtremiſſio ois culpe. ſie ſinnn
ſatis melioꝛ eſt bapᷣm ſanguinis q; aque. Uñ glo. n. agens nalem foꝛmã ſibi ↄꝛiã coꝛꝛupit in m.= Auinarn
vbipus diẽ ꝙ bapᷣma aque acceptũ valde paucii diſponẽs ad ea relingrnalem aptitudinem in mã uetnnſ
maculati vſq; ad exitũ vite cuſtodiunt. hic vero ad foꝛmã ſimilẽ fonne iam coꝛꝛupte. deducit de nifnuineic
q bapᷣmꝰeſt vltra peccare non põt.æ paꝝ poſt ꝑil eadẽ mã foꝛmã ſibi ſimilẽ ?⁊ diſpoſitiões ad eared N
lnd bapᷣma pccꝗ pᷣterita pin gant᷑ ꝑ iſtud etiam fu⸗ dẽtes mam minus aptam vel minns facilẽ ad hᷣ NA Per
tura pununt Cid pni in opp dicut gdaz nul · vttraſimntet ad foꝛna ſimilẽ coꝛꝛupte. ſic aliquo cngtut
lo modoꝑ effuſionem ſanguinis nec ꝑ viã aliKsõ de modo p quãdã ſilitudinẽ agit de in aia ſuſcipiẽtis Piuut
lege cõi. pot pueri vtero mris a pccõ purgari. qꝛ bap'. ipo hapmſicut inſtrali agete mediãte coꝛ- udedit
adhuc non hʒ plene eſſe diſtinctuʒ a ca ſui moꝛbi. rumpit.n. foꝛm ſibi oriã.ſ.pccm moꝛtale taʒ oꝛi⸗ Aurtn
Alijs aũt vr hec ſolo nõ valere duplici de ca. ma ginale ; actualc ſi ſunt in ſuſcipiẽte bapi pecm̃ homt⸗
eſt ar etia cun natus eſt. eſt aia coniuncta cauſe p Veniale inquãtũ eſt diſpoſitio ad moꝛtale. niſ ſu- fonirerta
rime ſui moꝛbi. ſ. caꝛni itecte. (allia eſt q; infecta ſcipiẽs bapinſit in actuali ppoſito veniali peccan Ate deſe
carnis eſt ex ſemine pr̃is non niſis quod ꝓbant x di vel in veniali pccõ iã còmiſſo pſiſtẽdi. reliꝗt tñ ſlii
hoc qð ſi adam nõ peccaſſs poſtq; iam eua pecca- in ſubiecto aliquã ĩdinationẽ ad peccãdu. in illo Pmang
uerat ꝓles eius pcci oꝛiginale nõ oriſſet. ideodii· biesto impmit foꝛmi ſibi ſilem.ſ.Sram ⁊ diſpõ Rn ſen
pic ⁊ rönabilr vr dð ad arm. ꝙ quanis puer in vyte nẽ ad eqᷣ. aracterẽ ꝑ que incliatio ad peccadũ di enmhen
ro mĩis bapꝰaque baptiʒarinõ poſſit qꝛ ibi ipʒ ſen minuit᷑ nò tñ deſuit᷑ totalr de. l. coi. Ald pᷣmũ in Ni
ſibile ſacim ſuſcipe non põt. ⁊ qꝛ ibi eccliemilitan opp'n dð ꝙ; pnia põt ↄſiderari tripir. vnomop in . —
ti. ignotus eſt. tu qꝛ ad ipᷣm effuſio ſanguims ptin· terw:i ↄtritiõe foꝛmata gra. alio mõp ſacro pnie. ei
gerepot. veo nocus eſt ayncipli baptizat p effn· 3.mõp diſplicetia pcci omiſſi ine ppoſito comit⸗ Au
ſionẽ ſangninis illatam p fide ab oꝛigiali pccõ pur fdi q;uis aò bhuc infoꝛmi. .?. 2. mõ loquedo de (enib
gari pot. vñ auctoꝛitas aug. itelligeda eſt de rena- pnia nopexigit᷑ vt neceſſaria ad ſuſceptionẽ effe ann
ſci ꝑ ſuſcepttonẽ baptiſmi aque ¶ ld ꝛm dð.ꝙq mꝗ ctus haptiſmi.ſed ſuffic ꝙ acens ad bapmſit peni *
tyriũ in punlis ſupplet vic baptiſini nõ ex vi me· ts pnia.ʒꝰ mõ dcã.⁊ eſt neceſſariũ ad plenariã ſu⸗ rra
riti ꝓpꝛij ſed ex vi meriti xp̃i cuius efficacia adeſt ſceptionẽ effect baptiſmi ſi ille ꝗẽ baptiʒatꝰ eſta⸗ 4 1. .
Inſceptioni martyvrij.⁊ ita martvrium puulum iu ultus.planũ eſt.n.qꝙ in puulo nõ regꝗrit pnia noe . WH
ſitificat tanq; ſacrm q́; tum ad ſacri realitatẽ. ;uis foꝛmat.nec infoꝛmis.dõs ꝙ accñs ad bap' pe- re ln
no ſit er inſlitutide fignincatinnn. ſieſacrm ppꝛi mitẽs pma infoꝛinin accedit ftus. vc ſna pnie Wan
AIn AAd 3 d ꝙ illa otinentia de qua ibi logt foamatap ſuſceptionẽ baptiſmild: ᷣb Ecn
ſppiens eſt otinẽtia ah oi illicito includẽs iuſtiſia cedit de pnia ſe extendẽte ad ifoꝛmẽ pniam. Ad alac
tionẽ. vñ ülla eſt effectus baptumi. I dð in pcc oꝛiginali duo ſüt. ſ. cocupitcetia uuſoe⸗
E mäãlis in oꝛigiali peco. St carẽtia oꝛiginalis ilſti llecßnmn
Afticulus tertus. ne debite hfi d eſt foꝛmalroꝛigiale pcciñ vt vide ande
E riipoteſt ex his aue dicta ſunt liꝰ. . Cõcupiſcẽtia ſerket
Onſequenter queritur de. ½ carentia oꝛiginalis iuſtitiin anima ſunt ex coꝛ⸗ nghäkn
hhrincipali. Et ruptione carnis. quia p ean anima inclinat᷑ ad cõ 4 Piſein
AQcLcircaß querunf. 5 11Peimo vtrnz ef cupiſcendum aduerſus ſpm æ impedit᷑ in anima altnine
Aectus baptiſim ſit delectio ois cibe. ſuſceptio iuſtitie oꝛiginalis debitum autem ha⸗ ſaſtnai
BSecundo vtri remiſſio totius pe bendi iuſtitiam oꝛiginaleʒ non eſt ex carne. ⁊ hoc tiireten
dſne pcc debitc. Mertio vtrũ effectus baptiſmi e remittitur ꝑ virtutem baptiſmi. ad quod ſequit ſpligſei
qualis ſit in quolihet ſuſcipiete. wwcarentia oꝛiginalis iuſtitie que erat peccatum (kcjerpler
S Kuno oſtendo ꝙeffectuſ baptiſ ante baptiſmũ non eſt poſt baptiſmum.quamuis ſethiiſcht
E wmmineſt delectö o autem non tollat concupiſcentiam impediẽte car eͤtipp,
eois culpe q; adultus accedẽs ad bap'. aut nig coꝛꝛuptione remanẽte tñ eam ita diminuit vt . Pedehit
penitet dequo pccõ. aut nõ peniter. Si pꝰ mò. n) non dominetur ale. ſplliiabr
Seletr ei pccm ꝑ bapm ſed ꝑ pniam. ?2 modo. i E cundo ritur vtx effectus Wnaiſin
delet eius pecm̃ q: fictus accedit.ergo in ſuſcipit Qn2 2 C 2C e t⸗ bapi ſit fmif idapti
te bap nõ delet᷑ pccm̃ ex vi baptiſmi. ¶ Ntem de “ totius pene pccõ debite. Et vr ꝙ nõ. anſelm⸗ ccdig⸗
. .
„ *„
△ . * 4
. 4
.
△
“
—

—

—

—

Page . vmoli. Cur qeus homo. xij. Si pecm̃ nõ puni c. 10. pſunt iſta mala q ſideles pie pferumt velad
en .- mneinmn imittit᷑.ſed deus nihil relinquit⸗ emũdãdapcci exercẽda pbadãq; indiu ad 5
uniz ſie ht, oꝛdinatumn. ergo deus nullum pccm̃ dimittit im· moſtradã bhui vite miſen iã vt illa vr ie aabi
tetügtſem. „ punitum quod nog eſſet verum ſiꝑ baptiſmũ re· tudo va atq; ppetudæ deſideret rder ini⸗1
eeſerich mmitteret oĩs pena pccõ debita. Itẽ de Oſe. di. ‧. urar And in opp d ærpa hpaſſionc ſug;
rd Per baptiſmũ.⁊ ſumnptũ eſt ab augꝰ. liꝰ.pꝰ.de ba-· Alrficient exſoluit penaãpccis qͥ remittu ſ. Re
Remntliſd ptiſmoꝑuuloꝝ ppe finẽ. nõ illud pᷣſtat adultis ĩi ba Vñ in pſona xpᷣi põt exponi illud vbump al. ue
ulceicf ptiſmo niſi foꝛte miraclo dei vt lex pcci repugnäss noõ rapui tũc exſoluebã. Uñ ea⸗ 5; ulerarnec
e legi mẽtis penit extinguat.⁊ nõ ſit. Sed illa rvu ppꝑ iniqtates nr̃as.⁊.j. Dñs poſuit in eo iniqtateſ
naödor gic⸗ gnãtia legi ſeẽtis pena eſt pcci.qꝛ in ſtatu inocẽtie oium nr̃m.i.penas debitas ĩi iniqtatibꝰ nr̃is.⁊ qꝛ

cieiis nõ vrat. p bap'm non tollit᷑ ois pena pccõ debita. ꝑ bapꝰ Homo pᷣmo efficit᷑ xpi mẽbꝛü. io h bap' ẽ

iel n ABte aug;. 13. de tri. c. x. Oia ſeculi huiꝰ mala. do- ꝑticeps totiꝰefficacie paſſiõis xi Ade. düͤici
Aaudent Wreabeic pormini veniũt de pccõ.⁊ marie la pena minuit᷑ ꝑ bap. roant nõ totalt tollit u
ebunm de poco oꝛiginal meriti. Sʒ iſte Nene nõ tollunt - coꝛpe qonis dcà eſt Ad z vpz ſolutio ex dictis in
Noſling baptiſmũ vt docet penætia. vap'noremit. aoͤne. (gld 45baptiſm moapitccli elea
* dn tit oĩis pena pccõ de a. (Item baptizatis an xpi baptizato quãti ad etficaciã q;uis nõ poſ ur r4
— paſſonem ad h̊ erat ianua paradiſi clauſa.ſed ila cere an paſſionẽ. q; particularis remotio clauſio⸗
un un clauſio erat pena pcci. ᷓp bapinnõ remittit᷑ illape nis pdicte q;tũ ad em caciã depẽdet ex Yliremo-
de necn na ſed ꝑpaſſioncẽ.¶ Item iudeis venientibꝰ ad ba tiõe illiꝰclauſiõis quaͤtu ad ſufficientiã qͥ ꝑ ani paf
eue pptiſmiütindiceda eſt pnia ac abſtintia. 4. diex. vx ſionẽ facta eſt.elcd. v do oilla pniano icicit in

Qeis ꝑp ſacri inemicaciã. ſz ꝑꝑ eiꝰ reuerẽtiã? iudeo
rüũ recipiẽtiũ baptiſmũ ꝓbationc. vñn eis nõ ĩdice-/
bat᷑ poſt ſuſceptionẽ baptiſmi ſed añ.⁊ quãuis ſic
obſeruaret᷑ quõòdã. tñ mõ nõ opoꝛtet hoc obſerua-
ri pᷣm qð vr dicere glo.ibideʒ.quod intelligo vbi

habef de ſecra. di. 4. Me ꝙ abſit. Kotrað ſe.
di. 4. Oer bap. in bap qeqd ab boie dem fem
cogitatũ ẽ totũ abolet᷑ ⁊ q̃i fem nõhabet ſed nõ
bẽret᷑ quaſi non ſcm̃ ſi puniret.pbap ois pena
pccõ debita remittit᷑.¶teʒ ſᷣm glo.ſup illudpſal.

minns fzelee
t. ie i
eininſiſeneS

wäͤraprezuf, QOuoxꝝ tecta ſunt pccã.in bapꝰ ita ſũt tecta pcca q n eſt cõſuetudo ↄtraria.
Ddeino vult en punire. ad nocſſet venniſi p bab ErtiO queritur efeen bar
Aamn remitteret᷑ oĩis pena pecis debita. IWte; ſitis ſnia —ſmnicqugt iiti
R habet de 9le. di. 4+ Dine pnia. a ide briglo. am ę Aguolibz ſuſcipiẽte. Et vr ꝙ ſic. magis de⸗
liiai b:. ſup illð ad ro.:. Dine pnia Kndeo ꝙ q;uis pædet eſſect baptiſmi a aferẽte q; a ſuſcipiẽte. ſed
utiin rxps ꝑ meritipaſſiois ſuc oibꝰiannam paradiſt. A· eßect baptiſimi nullo mò ſunt ĩ eqtes ꝑp inclita-
lemnenſß pernerit plenarie ;tũ ad fufficiẽtiã qð nulluũs alꝰ tc ↄferẽtiũ vtiferi oñdet.̊nec pꝛopter inequali
une . bomotaeche potuidet tmmpbap inqn h einſtim tatem ſuſcipientium ſunt equales ĩ omnibꝰ. Ntẽ
unſtfni diuine miſericoꝛdie quo phomo efficit᷑ ꝑticeps effectꝰbaptiſmi eſt baptiz atuz reſtituere pfecte in
. . meriti paſſiois xpi 1 mẽbꝛũ ecclie cuiꝰcaput qzps inocẽtia. ſed ꝑfecta inocctia ẽ ceqlis i oibus in dbuf
N. 2 quo tac; ſpali ſigno ↄfoꝛmat᷑ baptiʒat xpi paſſiio clt.s effect vaptiſmi eſt equalis in quoliber ſulct
züin inic ni. in imerſiõe. ⁊ eiꝰreſurectioni ĩ elenatiõe de aã. piẽte ¶ tẽ xpᷣs eqlit p oibꝰpaſſus eſt.gꝛ vt habet
enicinn aperit᷑ baptiʒato plenarie ianua pardiſi q;tũ aad act. xꝰ. MHõ eit pſonaꝝ acceptoꝛ deꝰ. ſed vt hitũ eſt
uuD efficacia. Un 'm auctoꝛitatẽ bede quã ſupiꝰ addun ſupius efficacia baptiſmi ẽ a vtute paſſionisx i.5
is un itl xit mgr di. p.c.v. Int alias dꝛias.int circuciſionẽ effect baptiſmi ĩ oibꝰſuſcipiẽtib en elis eſt. 5
Knitennn 2 bap'n yna eſt. ꝙ tpe circũciſiõis circũciſũ ianna, tra datm.li. ..ca. i. Occõꝛñn emiſſio oib ſiliter y
i ehli / rsgni celeſtis nõdũ itrare poterat.⁊ mõ hoies ho baptiſna daf. Iaqu ſn& I. en phoitionchcſciz
uinmi èH Pyt p baptiſmũ. ſic at baptizato ianuã paradiſtia pparatiõis. ſz nõ oes ſuſcidiet esPan bapn.4,
Mis dl, Ne . erire:ẽ remouere oẽ illud qð aĩaʒ baptizati ſepa⸗ parati. Sno ocs! ecipiũt cqualr gra⸗ p . Itẽ
img i, i nt iAlttã a cᷣpoꝛe põt ab igreſſu paradiſi phibere ſimn · debilitatõ fomitis eſt effect baptiſmi. ſec fomnes
R plivel ad tp̃s. Que aut aiam ſeparatà ſimpl ꝓphi nd equali debilitatuseſti i, aprizatis vrerig-
mnemnimn /N bpeẽt ab jgreſſu paradiſi duo ſũt.ſ.moꝛtale pccim tãa entia docet. geffect bapti mnind ei nigin . .
1 Srwial q; actuale.⁊ obligatio ad penã eternam. ¶ Rndco q; pbap remouer ma cul mal uen
l Aue aüt phibẽt ad tpᷣs duo ſunt.ſ.pccm̃ veniale. pene. ker bonũ grer ſic q;tũ ad perectus ba
egir t obligatid ad penã tpalẽ. Jlla.n. ſupna ierm libe- ptiſimi eq̃lis eſt in oĩb huulis. d⸗ nömnains lecn
(lci ra eſt ab oĩpnitute cłpe⸗ penc dicẽte aplo ad gal. oꝛisinale in vVno qʒ in alio. t . i onſum eſt. nec
ummufmterte⸗ 4. Illa qͥ ſur ſum eſt Erm. libera eſt. gp bapm non nagsnapen⸗ oblist nac Zlicze⸗. e3 Pin
Tinuſkani dh tiñ delet in baptizato oĩs culpaſʒ ẽt ſibi remittit ad :m. de lege. n. ci e as aren 1el 8 5
erhecniin M oĩs obligatio ad penã eternã ſine ſit debita oꝛigia ecipiũt. q; in ipis nulla pᷣe dẽs diſpoſitio regrif.
nd onde li pccõ.ſiue actuali. ⁊ oĩs pena tꝑalis debita actua ſed ꝓ diſpoſitiõe eſt in eis fidesccclie. Cum goẽs
ai o li pccõ.qꝛ ſuillã nõ expleret baptizat in vita iſta te punlos ꝗq baptiʒ ant᷑ eqnalr recipiat ſides ecclie ?
nſg Alnt neret eã explere ꝑ equalẽtiã in alia. ira ꝑ illã poſ - meritũ paſſiõis xpᷣi a quo efficaciã bʒ baptiſmꝰſe-
inu um ſet eiꝰaĩa ſeꝑata phiberi ad tpᷣs ab igreſſu vite eigquit ꝙ omnes puuli in bap equalem ꝗramn recipi
ne cen nnis ne. nõ tn ꝑ bapriremittit᷑ ois penatpalis p oꝛigia- o unt de. l. cõmuni. equalem fomitisrep̃ſionem.

li pccò debita.qꝛ cũ illa terminent᷑ cũ hac vita.nõ
põt pillã aĩia baptiʒati a coꝛꝑe ſeꝑata ꝓhiberi i⸗

greiſu padiſi nec ſunpir nec ad tpᷣs.⁊ pᷣterea pena

qꝛ illa eſt ꝑ caracterem ? gram.ſi aũt loquimm de

ꝙ nõ in oibseſt eq̊lis effectꝰbaptiſmi.nec q;tuʒad

Zdi zato dũ vinit oe orpoſtea feli ionẽ mali nec q;tũ ad collationem boni. in
pᷣdicta ẽ baptiʒato dũ vinit occaſio vrpoſtea feli · remotionẽ malinec q;tũ ad co ig debi
nune⸗ “ kinsigrediat vita eternz aꝛ i diẽ aug iʒ. e tri. punlis.n. delet ſoluz oꝛiginale 1 penam eis debi⸗
. £
„
„.„ „ .
„
. . .
4 .W $

8

.
— ——

tam in adultis aũt deletoꝛiginale æ actuale.? re-
mnittit obligationẽ pene debite tam oꝛiginali quã

actuali. In vno ẽt adulto plura delʒ pccã q; ĩ alio.
qꝛ plura iuenit.qꝛ ẽt adulti nõ equalr ad ſuſceptio
nem gfe ſe diſponũt ⁊ ab eadẽ virtute eſt enectui
maioꝛ in mã magis diſpoſita.iõ non oẽs adulti in
bapꝰequalem gr̃am recipiũt.⁊ ex ↄſequẽti nec eqᷓ
lis fomitis repᷣſſionẽ.⁊ qꝛ vnicuiq;ʒ magis pdeſt ſi
des ⁊ diſpoſitio ꝓpꝛia q; aliena.ideo ceteris pari
bus maioꝛẽ gram recipint adulti in baptiſmo quã
paruuli. Ad pmin oppdð ꝙ maioꝛ nos eſt ve⸗

ra de cõferẽte miniſterialit.tota.n. virtus baptiſi
mi eſt a deo ꝗqpᷣncipalit᷑ baptiʒat ꝗ q;tum eſt exp/

te ſua equalr operat᷑ effectũ baptiſmi in omnibꝰ
baptizatis q́;dtum eſt de.l.cõi ad maioꝛitatem aũt
vel minoꝛitatẽ eüee afen diſpoſitio ſuſcipien
tis maioꝛ velminoꝛ.¶Ad ꝛdð einocentia dicit
carentiã mali culpe.⁊ iſta equalis eſt in oibus ba/
ptiʒatis quãtum ad terminũ ad quem. nõ tñ q;tũ
ad terminuʒ a quo.qꝛ a pluribꝰmalis liberat᷑ per
bap“ vnus qᷓ; alius.qꝛ piura mala iuenit ĩ vno qᷓ;
in alio. d ʒmpʒ ſolutio ex iam dictis in qõne.
¶Er. pm. ad partem aliã ad bene ↄcludit.iAd ꝛm
ðð q;ᷓuis ꝑ baprepᷣſſio fomitis non ſit equalis in
adultis tñ in paruulis equalis eſt q́;tum ẽ exparte
gre.qꝛ equalẽ gram recipiũt. nec eſt ĩitelligẽdũ ꝗn
poſtea veniẽtes ad etatẽ adultã ⁊ in eqli gra remna
nentes ineq̃liter ↄcupiſcere poſſint.ſed hoc eſt rõ
ne ↄplexiõis.quãuis.n.fleumatico ⁊ ſanguieo des
equalis gra concupiſcentiã repꝛimẽs.tñ magis vi
gebit concupiſcentia in ſanguineo q; in fleum ʒi-⸗
co ceteris paribſus.

Articulus quartus

Gnſpoan— q̃rẽdũ ẽ de. 4
Onſequenter tanarer ge
ca h q̃rit᷑ de tribꝰcaſibꝰ.vnus eſt. In/⸗
uenit᷑ infantulus expoſitus⁊ a quo vł
gbus ſit expoſitus penitus ignoꝛat

nec cũ eo ſignũ innenit ſeu teſtim baptizatꝰ ſit

querit᷑ vtrũ talis baptizãdus ſit abſolute vel ſub
conditiõe. Mñndeo ꝙ talis baptiʒãdus eſt. de cõ/
ſe. di. 4½. Paruulos.⁊ infra. Si nulla. qð recitat
&t magiſter ilra di.6“.c.ʒꝰ.⁊ qꝛ nõ eſt certũ eũ non
Ae baptiʒatũ iõ ꝓpter reuerẽtiã ſacr̃i.⁊ ad vitan/
dum pᷣiudiciũ irregularitatis quã icnrreret paruu
lus ſi bis abſolute baptizaret᷑.iõ baptiʒãdusẽ ſub
ꝛditiõe eie bapꝰ.a eiꝰeffec.c.ꝛ.vbi dr.de ꝗbus
dubiũ ẽ an ſi baptiʒati fuerint baptiʒent᷑ his vbis
pᷣmiſſis. Si baptiʒatus es.nõ te baptiʒo ſed finõ
dũ baptiʒatus es ego baptiʒo te in nomine pr̃is ?
ſilij ⁊.ſ. . amen. ””Ml
Ecundus caſus ngiar aiſte⸗
ns hre aquꝗ ad baptiʒzãdũ pueꝝ quem ti

met cito moꝛitux. mõqroſ intendens puidere a
luti pueri ꝓijciat eũ in aqua intẽtiõe baptiʒandi.⁊?
ꝓferens vba in ꝗbꝰoſiſtit foꝛna.⁊ poſtea puer ali ᷣ

gquo caſu euadat, vtruʒ debeat rebaptizari vel ſit
baptiʒatue.⁊ poſſet videri aligbꝰꝙ ſic.qꝛ fuit de/⸗
bita foꝛma ⁊ debita materia. ⁊ debita intẽtio. Et
ego credo ꝙ talis baptiʒatꝰnon eſſet.qꝛ ꝓpꝛia mã
baptiſmi eſtablutio in aqua.ꝗ aũt aq̃ abluit po aqᷓ

cooperit᷑ in toto vel ingarte. ? po

merſi

poſſit ba

ptiʒzare intẽdens. ⁊ vba in ꝗbꝰoſiſtit foꝛma bap
mi exp:imẽs vtrũ puer ſit baptiʒatꝰ.Rndeo.qꝙ;
ſic dũmodo calatus ſit tal ꝙ aq̃ ſubitrauerit ad ab

tur. vñ ꝑp bap pim repntat xpᷣi ſepłltuã. ⁊ ꝑꝑ ꝛin

reſurrectionẽ. quãuis aut puer in caſu icto per

actũ illi gipſum piecit in aquò imergat᷑ non tñ eſt
actus oꝛdimatꝰex ſui nã ad h̊ vt ꝑuer abluat᷑.ſʒ ach⸗

HB; vt ſubmergat᷑.⁊ iõ ſi aliquo calu.ꝑ alios vel
lũ eundẽ pijciẽtẽ ſe in aquã poſt pueꝝ ad liberadũ

eũ puer erhat de aqua non ꝓpter hoc eſſet bapti⸗
ʒatus.qꝛ illa imerſio quãtũ fuit exſui nã non oꝛdi/
nabat᷑ ad eleuationem pueri de aqul.ſed ad ſub-
ionem. ali gnf
11Gο 18 eſtaligs exiſtẽs ſuꝑ
— rtius caſus puteũ ad cuiꝰ aquʒ
õ põt ætingere manu.nec vas hʒ cũ quo
i ireſed hʒ calati choꝛda.mõ q̃ro ſiꝑ
choꝛdã dimittat pueꝝ in c Hinangeihibe,
ti

luẽdũ coꝛpus pueri.qꝛ ꝙ bapriʒãs tagat illũ queʒ
baptiʒat imediate vel aliꝗs alius nõ eſt de eſſẽtia
bapriſmi.⁊ in pᷣdicto caſu ẽ imerſio ⁊ eleuatio de
aq ⁊ E imerſio tal qͥ ex ſui nã non oꝛdinat᷑ ad pueri
ſubmerſionẽ.ſʒ ad eiꝰde aq̃ eleuationẽ qð pzʒ per h
qꝛ ille ꝗ eũ dimiſit ſemꝑ tenet cũ cũ choꝛda ad ele
uandũ.ſi tñ occurreretpᷣdicta neceſſitas deberẽt
pani dimitti ĩ aq̃ ⁊ poſtea erctis debereraqua expᷣ
mi ſuꝑ copus pueri ſub foꝛma vboꝛum debita
cũ intentone baptiʒandi. Wonſh . pat
AArrea Iitee on ſpm.ſ.ꝑgram
c Irca liu eram gratũ vaciẽtẽ niſi pe
R Ear eũ veteris vite ⁊cc.h̊ accipit᷑ pnia lã
ge.ſ.ꝓut E extẽdit ad ↄtritionẽ infoꝛmẽ q ab alig-.
bꝰ vocat᷑ attritio. Nõ hñs verã coꝛdis ↄtritionẽ.
Hi accipit᷑ vᷣa ↄtritio extẽſo noie vt pᷣus.vtindu

at euʒ xpᷣm ſanctitas baptiſmi ipᷣm baptiʒatũ idu⸗

at xpᷣm. Redire dimiſſa peccata. Mõẽ itelligẽduʒ
ꝙ nueq pccĩ dimiſſuʒz ide ibi numeroredeat.qũo
atredire dicat᷑ exponet᷑ in tractatu depnia. Sʒ ñ

ſniaʒ. ſ.ᷓ dixcrat ſine baptiſmate iĩ neceſſitate poſ⸗
ſe aliquẽ ſaluari. Mõ ſatis idoneũ poſui illiꝰlatro-

