tgina 9fõem. ſinue ↄfites peniteat ſiue nõ. ſiue ↄfiteat᷑ pec- ipm ab offo rmouer ¶ Ad ndo ci lllo caſu ſacer⸗

* 4 .*—h

catũ iam oꝑe ꝑpetratũ ſiue pperãdũ.ſiuc ſit pccm̃
i moꝛibus.ſiue in fide. CUln repꝛobãda eſt ſnia n h v

dos poſſ renuer itrare nemꝰ ci llis ↄfõnẽ nõ ruelã
do.ſ.ptẽdẽdo aliquã neceſſaria cãm.ſi tn poſſit po⸗/

umi uiiin ſu ↄtẽta.¶ E ſthereſis crimẽ.qð nec ↄfeſſio celat.tn ni aliꝗs caſus i quo opoꝛteat aut ſacerdotẽ moꝛteʒ
GumTiN ↄfeſſoꝛ cũ maxia diligentia dʒ öcauere ꝓ poſſe. ne ſubu?ę aut ↄfonẽ fuelar᷑.tenet ſubir moꝛtẽ.ne reue/
ri ti pccm̃ ꝑpetradũ ſibi i ↄfõne detectũ oꝑe ꝑpetretur let KoneAde dõ ꝙ alia ſpẽs cris ẽ ruelatõ ↄfõ/
acr in. marime ñn eſt pccm oꝛdinatũ ad coꝛ:uptionẽ alioꝛ nmnis qᷓ; ꝓditio cris.qð pʒ. qꝛ põt eẽ aliꝗs cris pditoꝛ
N elin in fide.obſemiata tñ diſcretiõe.vt nullo mõꝓdatil n exiſtẽs ↄfõnis reuelatoꝛ.vt ille ꝗ ſolus vidẽs ꝓ
Näüneigtacch lũ ꝗ ſibi ↄfeſſus eſt.nec aliquã mala ſuſpitionẽ de il ximũ ſuũ cruncẽ ↄmittẽ⁊ poſtea illð publicat ad eiꝰ
ring NN lo aggnret in coꝛdibꝰalioꝝ. Si.n.licitũ eſſet reue ↄfuſionem. J
in, lare ↄfoem vil redderet᷑ i reputatiõe ppli. ? pplisaa — Ertio ꝗritur vtrum aliꝰ a ↄfõꝛe au
mimi rn apiret᷑.qꝛ cũ młtũ credat᷑ hoii ſua afone.miti mali Auuu pccã ↄficẽtis ignoꝛatis ꝙ pcca ſua alius a
nonoleri⸗ ſe ipfõne iuſtos onñꝗeret.vt a ſacer̃dote laudarent oↄfõꝛe aaciat teneat illa celar. Et vr ꝙ n. qꝛ er ð pe.
Nrrer vt ſit poſſent poſte᷑ pfſoueri ⁊ honoꝛari.fſoꝛus ct ¶⁊re. Ois vrriuſq; ſexus. Ubi dat᷑ pᷣceptũ ð celado
Cererun pnĩe cũ foꝛo exterioꝛi ↄfunderet᷑.reuelãs e᷑t mẽtire pccã ↄficẽtis nõ fit mẽtio.niſi ð i lo cui fcã t ↄfo.Itẽ
tmämd tur. vt in pᷣcedèti qdne onjſum eſt. celatio ẽt ↄfõnis iiſſte neſcit h̊ ꝑ ſacralẽ ofõnẽ.qꝛ ſi fcà ↄſõe ↄfo: moꝛe⸗
cnſen ð iure nature. nõ eẽt. qð bcedeti qone ipꝛobatun ret añ penitẽtis abſolutionẽ aliꝰꝗ eã audunta caſu
— F. tũc t illue gereret exteri nõ eet ſignum ei qð ipᷣm abſoluere nõ poſſʒ.g̊nõ vr rõq̃re ad ceiàdũ te-
gerit ite ꝭꝰ qð eñ in ſacr̃is eẽ dʒ.deꝰ.n.pccm ↄſten neaf.iCõtra ſᷣuus aſcultas a caſu vel a ꝓpoſito ſe/⸗
– tis R*„ celatiõe oppoñita ſimplici notirie. ſwy no catũ qð ſecrete ſecretat in curia dni ſui.⁊ poſtea il
S titie ſinate ad danidũ ↄfitẽtc ꝓ illo pccõ. hec tñ ld reuelãs foꝛiſecis ↄmittit crimẽ dominũ⁊ cu/
umm. vltima rõ ꝑ ſe ſufficiss ect.qꝛ no ꝓbat opoꝛtere ce riam eius. UVnñ talis pʒʒ ius cimile grauit puniretur.
Ncr lari niſi pccã ↄſitẽtis Avere penitet.niſi dicat᷑ q ⁊ ſed ſacrm pnie eſi quoddà ſecretũ.quod ſecrete tra
W ſi de? pccã ↄãtẽtis nõ penitẽtis mõſ. upꝛadicto non ctat᷑ in curia ſi Amni. R egis.qꝛ tractat coꝛaʒ illo qui
miinn celet.qꝛ tñ illa ↄfeſſio dupoit ad ↄtritõeʒ exonti di „ repſentat ꝑſonam eius. quilibet aũt homo ſuꝰ dei
mien n ſponit ad pccõꝝ i ↄoſpectu dei celationẽ Adpin eſt.qcũq; g homo aſcultans a caſa ſeu a ppoſito illð
1 n oppidð ꝙ 7 ſi aliqũ eẽt vcile oft ẽti vt ſua ofeſſ. 1O0 qsò in foꝛo pnie tractat᷑ poſtea alijs reuelat crimen
uc z reuelaret᷑.tñ nũq;ᷓ põt ec ootile coi vtilitati cuiꝰ bo⸗ ↄtra dñm.5 totam curiam triũphãtem.⁊ militãa/
R nũ pvᷣncipaliꝰreſpicit charitas qᷓ; ſingularitas ꝑſe. tem ↄmittit:obligat᷑ ergo ad celandum ¶ndeo

NW, 4
os udt

ioptintt nẽ de pᷣcepto ecclie.ſʒ ẽt de inre natur.⁊ diuĩio. Da oↄſutẽtis ignoꝛaris ꝙ pccã ſua alius a ↄfeſſoꝛe audi/
n puam: Qi ſit ſuꝑ oẽ ius pure poſitiuũ.non tn eſtſup at.tenet illa celare expꝛecepto iuris nature.⁊ iuriſ
ntn oẽ ius nature.nec ſupiu iuinũ. Ci ſi accideret poſitiui. iuris diuini.Mꝛimũ declaro ſic. Natu
uiig n iſte caſus ꝙ ſacerdos hr̃t aliqd moꝛtale pcem̃ ð q rale iudicium rõnis dictat ꝙ homo dʒ facere alij
Neben nõ poſſ; ↄfiteri ꝗqn reuelaret ulli cui ↄſiteret᷑ ↄfone, qð deberet velle ab illo ſibi ſieri in caſu conſimili.
ri, ſibi fcãm.nõ deberet illud pccm̃ ↄſiteri.duràte.n. vcthabet decre. di. .. ſed glibet homo debʒ vel
aiin 1, tali caſu ſuff ceret ſibi de illo pccõ ↄſiteri cu volũta le.vt ſi vel a caſu vel a ꝓpoſito alius a confeſſoꝛe
e, . te ↄſtẽdi illud q G facẽ poterit ſine ruela iõe illiuu audiuit peccata eius duʒ confiteretur ꝙ celet ea.qꝛ
d pſone q̃ ſibi ↄfeſſiẽ.⁊ ſine quocũqʒ pᷣiudicio ſigilliꝰ quilibet debet celare pꝛo obſeruatione pꝛopꝛie fa-
enn fõnis.foꝛtioꝛi.n.vinculo li at af. ſſoꝛ ad celadũ ; me q;tum lʒ.ergo glibet peccata ꝓximi audies. dũ
i⸗ 6 penitens ad ↄſitẽdum.Nid ʒm oõᷣ uyllo caſu ſa ofitetur tenetur illa celare ſiue illa audierit a ꝓpo/
— .
„D
. .
6 ₰
1„
.
1

Aid im dð ꝙ ſacerdos nõ tm tenet᷑ ad celadu ↄfõᷣ

ꝙ alius a ↄfeſſoꝛe audiẽs a ꝓpoſuo vel a caſu pccã

do pccã ↄfitẽti Dis vtriuſq;!
datũ eſt in fauoꝛẽ ↄfõnis ⁊ ↄfitẽtiũ.ſʒ ſi igerẽtiſe ſuꝑ

„ .

—

ſito vel a eaſu.ꝛmdeclaro ſit.Luc.bꝰ. MPꝛout vltis
vt faciãt vobis hoĩes.⁊ vos facite illis ſili dr etiã
math.89*. Si peccauerir in te frater tuus. vade ⁊
coꝛꝛipe eũ ĩter te ⁊ ipᷣim ſoluʒ.ſi te audierit lucratus
eris frem tuũ.ſed ꝗlibʒ dʒ velle vt alius celet ſua
pccã.hõ ẽt dum ↄfitet᷑ coꝛꝛigit ſe aut ad coꝛectionẽ
ſe diſponit. hõ gcũq; ſit ille pccã illiꝰ vltra reuelaſ

»

directe faẽ ↄ illud ius diuinũ.qð allegatũ ẽ Lnc.6ᷣ.

23 illud qð aliegatũ eſt. Math. 18.5 . declaro ſic
er de accuſa. Qualr ⁊ qñ.ꝛ denũciationẽ dʒ pᷣcedẽ
charitatiua monitio.fruſtra aũt pᷣcederet ſi coꝝec/
tus ꝑ charitatiuã monitionẽ. ⁊ ſecretã poſtea publi
cari licite poſſʒ.cũ ego hõ ꝑ ↄfõnem ſecreto coꝛꝛiga
tur.aut ad coꝛꝛectionẽ diſponat᷑.nulli qualitercun/
q; pccã eiꝰaudiat licitũ eſt illa reuelare.niſi ex expſᷣſ
ſo eiꝰ ↄſenſi E eteren illud pᷣceptũ datũ de celã⸗
S. e de pe.⁊ re. Ois vtriuſq; ſexus.

ↄfitẽtẽ a ppoſito vła caſu.⁊ ſic eiꝰpccã audiẽti lice/
ret reuelare illa.h̊ eſſet in pᷣiudiciũ ⁊ j̊ fauoꝛẽ ↄfiten
tis ⁊ ↄfitẽtiũ.⁊ qꝛ tẽ licite poſſʒ ↄfitẽs pꝓ ſua ↄfeſſiõe ĩ
famari.vr ꝙ q;uis illð pᷣceptũ pꝰ directe ? expli
cite liget ↄfõꝛem.tñ ex ↄnti ⁊ iplicite ligat quẽcũq;
tũc pccã ↄfitẽtis auectẽ.⁊ ea ꝑ viã aliã neſciẽtem.
Er dictis pʒ ſolo ad pi in oppin ld ꝛm dñt ali/
qui ꝙ ſi ſunt ĩ vna pochia duo ſacerdotes.ita ꝙ ꝗqiʒ
iſolidũ ſi vnꝰ a caſu.ſeu a ꝓpoſito audiat ↄfõneʒ ali

cuiꝰ pochiani ſui ↄfitẽtis ſocio ſuo poſſʒ illũ abſolue

re q;ᷓuis ille nõ itenderet ↄſiteri ei.cuiꝰ rõ eſt qꝛ illi

duo nõ niſi vnã ꝑſonã repntãat.⁊ offm̃ eoꝝ ẽ vnum.

Unñ ⁊ in foꝛo ↄtẽtioſo ſi ſunt duo iudices oꝛdinarij
ita ꝙ gqlibʒ inſolidũ vnꝰ ꝑ acta alteriꝰ ꝓcedẽ põt ad
rei ↄdẽnationẽ ſeu abſolutionẽ ꝓut illa acta reqrũt
ſed hec opinio non mihi placet.nec rõ cogẽ vr. Ad
ſacr̃m.n.pnie eſt nccĩa ĩtẽtio.⁊ ex ꝑte abſoluentis.⁊⸗
ex ꝑte ↄfitentis.cũ ò̊ ↄfitens vni nullo modo itẽdat
alij confiteri alius nullo modo poteſt eum abſolue/
re vł ligare pꝛo ↄfeſſione fcã alteri.iꝛeterea iu/
dex de iure nõ põt dare ſniam diffinitiuã ĩ iudicio
ʒ reum vlpꝛo reo ꝓ ↄfõne rei.que nõ fuit fcã coꝛaʒ
eo vt coꝛã iudice.ſed ↄfeſſio quã ſacit penitẽsĩ fo/
ro pnie ſacerdoti cui ↄfitet᷑ nõ ſit coꝛã ſaccrdote la/
tẽter aſcultãte.vt coꝛã iudice in foꝛo illo. dato e
ꝙ glibet illoꝝ ſit curat? illius inſolidum.j ille ſolu
cui penitẽs ↄfeſſus eſt põt ipᷣm ꝓ illa ↄfõne in illo fo

ro ligare? ſoluer.¶ Ad illud aũt qð adducebat᷑ pꝛo
alia opiniõe dð.ꝙ nõ eſt ſimile de foꝛd ↄtentioſo ⁊
foꝛo pnĩe.qꝛ in foꝛo ↄtentioſo vnꝰiudicum ↄfõneʒ
coꝛ eo fcãm.⁊ acta ſua põt collego ſuo manifeſtar᷑.

⁊ ille alius ꝑ acta alia põt ꝓcedere.iac ſi fuiſſent co/
ram eo ⁊ ab eo fcã. ſed in foꝛo pnie ille cui peniteni
ↄfitet᷑ nõ põt illã ↄfönem collego ſuo manifeſtare.
nec alius latẽter auſcultãdo cognouit h̊ vr iudex.⁊
iõ qꝛ ille nõ dʒ iudicare de cãꝗ nõ eſt de ea inſtructꝰ
vt iudex.ideo alius ab illo cui factaẽ ↄfeſſio ↄfiten
tem nõ põt in illo foꝛo nec abſoluere nec ligar. AUñ
pʒ ꝙ nõ ſic reputãtur ꝓ vna ꝑſona in foꝛo pnie ſiẽ in
foꝛo otentioſo. D . .
RUWKar P Vvtrũ ſub ſigillo
ona cum qua penitens ↄfitetur ſe peccaſſe.

Et vr ꝙ nõ qꝛ illa pſona nõ eſt pccm̃.nec circũſtan/
igein ed nihil aliud vr̃ cadere ſub ↄfeſſõis ſigil
0

6

ſtem

nihil cadit ſub ↄfõnis ſigillo niſip quod

„

° O 4
ↄfitens poſſʒ pdi.ſed 9q poſſẽt homo loqui alij⸗

—

de pecis ꝑſone cum qua penitẽs ↄfeſſus eſt ſepec⸗

caſſe abſq; pdiriõe ↄfitentis: Item hoꝛa tꝑis ⁊ lo⸗
cus nihil faciẽtes ad expᷣſſionẽ pcñ cadũtſub ſigil
lo ↄfonis.j a ſimili nec ꝑſona cum q̃ penites ↄfitet
ſe peccaſſe nihil faciẽs ad expᷣſſionẽ pcci ¶ Item rõ
q̃re ↄfeſſoꝛ tenetur celare ↄfitẽtis pccm̃ eſt. qꝛ pᷣſu⸗
mit᷑ ꝙ deus ipᷣm celat remittẽdo.ſed pccm pſone
accuſarg in ↄfõne non ſic pᷣſumitur eſſeremiſſum.
nec ↄfeſſoꝛ obłatur ad ipᷣius celationẽ.¶ Item nihil
cadit ſub ſigillo ↄfõnis niſi qð ſpectat ad iudicium
illius foꝛi.ſed ꝑſona cũ qua penitẽs ↄfitet᷑ ſe peccaſ
ſe nõ ſpectat ad iudiciũ ipᷣius ↄfeſſoꝛis. non cadit
ſub ſigillo ↄfõnisi Item genus eſt magis intimuʒ
rei qᷓ; circũſtantia.ſed genus pcciĩ nõ cadit ſub ſigil/
lo ↄfõnis.qꝛ licitum eſt ↄfõꝛi dicere talis ꝑſona cõ/
feſſa eſt mihi de oibus pccis ſuis.ꝭ̊ multo minusꝑ
ſona cum qua penitens ↄfitetur ſe peccaſſe.cuʒ nõ
ſit niſi pcci circunſtantia cadit ſub ſigillo ↄfeſſiõis.
Item magis rõnabile eſt pccã ↄfeſſa cadere ſubſi
gillo ↄfeſſionis q; ꝑſonam cum qua penitẽs ↄfitet
ſe peccaſſe.ſed ↄfeſſoꝛ de illis peccatis coꝛam alijs
poteſt loqui non referendo ea ad penitẽtem. ergo
multo foꝛtius de pccĩs ꝑſone cum quapenitensↄ/
fitetur ſe peccaſſe.¶ Rem ſigillum ofeſſionisnon
debet eſſe in impedimẽtum obſeruantie diſcipli⸗
ne.ſed ſi ꝑſona cum qua penitens ofitetur ſe peccaſ
ſe caderet ſub ſigillo cõfeſſionis.h̊ eſſet in impedi
mentum obſeruantie diſcipline.qꝛ tunc nõ poſſet
coꝛꝛigi mala ꝑſona accuſata in ↄfeſſio. ergo non
cadit ſub ſigillo ↄfeſſionis. Contra er pte ofeſſoꝛiſ
tam pᷣncipalis qᷓ; acceſſoꝛius tenenturofeſſionẽ ce-
lare. vt pʒ cum ſacerdos audit ↄfeſſionem ꝑ inter-
ptem.S a ſimili ita dʒ eſſe exparte oſitentis ꝙ tam
pſona pᷣncipalis q; acceſſoꝛia dʒ celari.¶ Mtem pui⸗
legia pᷣncipum lar giſſime ſuut interpꝛetada. extra
de donationibus. Cum dilecti. 1 de verbi ſigni.
Olim.⁊. de oſtitu.pᷣn.l.vltima.ergoilla oſtitutio
domini pape. Omnis vtriuſq; ſexus.cũ facta fue
rit in fauoꝛem penitentium pꝛo eis eſt largiſſime
interpᷣtanda.ſed non interpꝛetaretu argiſſime ꝗ

qua penitens ↄfitetur ſe peccaſſe.cum freq eenter
accidat ꝙ penitens nullo modo vellet illius Ren/o
ne pꝛopalationem.ergo videtur ſub ſigillo ofeſſio

nis cadere. ¶ Item qui dicit᷑ e ſcire vel audiuiſſe
aliquod crimen de perſona aliquaſine dicat illud
accuſando ſeu denũciando.puniendus eſt ſi pꝛoba

re non poteſt quod aſſerit.extra de calũniantibus.

Cum dilectus.ſed aſſerens ſe crimen agudiuiſſe de

perſona cum qua penitens ↄfeſſus eſt ſe peccaſſe ſi
alio modo non audiuit q; ꝑ ofeſſionem non poteſt
illud ꝓbare.quia ſi vocaret ſibi ↄfeſſum in teſtimo

niuni iam ꝓderet ipᷣm.Stalis puniẽdus eſt.ergote
netur celare crimen ꝑſone cum qua penitẽ gene
ſepeccaſſe ſi modo alioyeſcisillud. Reſpondeo
ꝙ accipiendo cadere ſud ſigillo ↄfeſſiõis pꝛo eo qð
eſt non licere reuelare.perſona cum qua penitens
⁊fitetur ſe peccaſſe cadit ſub ſigillo ofeſſionis. pꝛi
mo declarandum eſt o aljoñ ita eſt. 2. ſemp. 5.
quomõ. i declaro ſic.cu pnia ſit ſacrm ſacerdos
tenerur celare omne illud qð neceſſariũ eſt ad inte/
gritatẽ ſacri. ſed penitẽs aliqñ nõ poſſʒ ſufficienter
ſuuʒ pccm̃ expꝛimere niſi notiſicando ꝑſonaʒ cum

—

ritoſit
Menctinn n

Aanc
toniepere
aönkrſiͤ⸗
kincogneſ
verla lla⸗
iniogemc⸗
Nonachgape
lochfeſthſr
ceraligg göſta
ſaltſceiiſin
eciuupen
ſalentidibei
Whonnoafel
egſcechan
rolhmeuner
eomm
Uulsſengns
ſttigbfenr.
Gbibicelacen
Snicino
Mt /Prnn.
Gtanauori;
rliener li⸗
(heſaaate⸗
Peduſſnr ous
Wl
de
Ctnencand
Nochnm⸗
Kahmeſoicä⸗
Aria,
nderöegr
cſtretzvot
is gonus
en
Merxin:
ſslehenigt
Eithenugfni
hncintaege,
ſbiglon
ſntnheſi
nnutr ,

lkliprioma
4 n
gcipnenn

9

— —

Se

.

=

=-
=Z==
—
——
==

E

Alinſinſe

Neriſen

inzginnrfi

„

ſhtalig Valkcd

liſenidern

= =

tbſolide
miflz.gicig
Mecl voſſip
ade ißohf
enhe.vlatine

Ulrenereti

=
E

E
—

—
=

=
B
==

= =

Whp⸗
S e
Lerehonznes
8 N
leenee
nnitnſt
ümrine
snd
.
is li!
Rcte
Tpeinöccktii
. . .
enlis ſi
öisDn

Nutipſal ſſir
mmid ſ

. Kamer
Nornsemi

cegiN

ah

.
8

n

.

ſone. cum q̃ᷓ pẽitẽs conſitet᷑ ſe peccaſſe

5%

qua peccauit.ſ.cũ cognouit Maz ſuam ⁊ nunc; ha
buit miſi vnaz. ¶ Mꝛererea ſacerchs tenet celar oẽ
illud ſbi dem in cõfõne.quo cõſitẽs poſſʒ ꝓdi. vel
mala ſuſpitio ð ildð aggnãri in coꝛdibus alioꝝ.ſʒ qñ
q; detegẽdo ꝑſonam cuʒ qua penitẽs coſitet᷑ ſe pec
caſſe pderet᷑ cõſtẽs.qꝛũ ðtegeret᷑ filia concubuiſſe
cñ ſuo pꝛe ꝓderet᷑ pr̃ qui cõfeſſus ẽ ſe cõcubuiſſe cũ
ea.Dimilir ſi ðregeret᷑ ꝑſona q̃ nunq; peccauit illo
pccõ niũ cũ illa ꝑſona q ißam accuſauit in cfeſſiõe
ſtatim cognoſceret ſe eẽ accuſatã ab illa.⁊ foꝛte vi
ce verſa ð illa ꝑſona q̃ ſe accuſauit aggnãret malã
opinionẽ in coꝛdibus mitoꝝ.In pᷣdictis ̊ canbus
ꝑſona cũ qua penitẽs cõſitet᷑ ſe peccaſſe cadit ſub ſi
Sillo cõfeſſiõisſ"7. arti.declaro.ſic.nõ ẽ licitũ fa/
cer̃ aliꝗd qð ſit oècaſio retrahẽdi hoiĩes a re ſibi ad
ſalutẽ nccia.ſi põt hri cuiuſmõi ẽ cõfeſſio.ſʒ fuelatõ
ꝑſone cũ qua penitẽs cõſitet᷑ ſe peccaſſe.eſſet occa/
ſio retrahẽdi hoĩes a cõfeſſiõe.qꝛ nõ tm̃ retrahere

tur homo a re aliqua ꝑꝑ timoꝛẽ leſionis fame ꝓpᷣe.

ſʒ Et ꝑpſone cõiuncte ſibi vinculo amicitie.cuiꝰcrim̃
reuelari timeret ſi videret reuelari licere crimẽ ꝑ/
ꝛeterea ſi
talis reuelatio licita eẽt minus ſacr̃jm pnie in reue
rẽtia hretur.qð ex q̊ magnã pᷣcioſitatẽ hʒ ꝙ totum
qð ibidẽ ſacerdoti dr̃ ſibi nõ tãqᷓ; homini tali.ſʒ tã/

qᷓ; vicẽ gerẽti dei dr̃.quã vicẽ e foꝝ confonis non

gerit.¶ Pꝛeterea eꝗtas iuris natural exigit vt illð
qð alicui dico tãqᷓ; dei vicẽ gerẽti.ipᷣe ð hoc nõ loq̃
tur ſine mea ꝓolũtate inq;tũ gerit ꝑſonam ꝓpꝛiam
tm. ¶ Pꝛete tea ſi talis fuelatio licita eẽt. via frau-
dibꝰeſſet aꝑta ad tꝑalem exaltationẽ impioꝝ.⁊ de
pᷣſſionẽ iuſioꝝ.cuius declaratio pʒ ex dictis in qõ/
ne BecderidSerreres dicẽs eẽ foꝝ cõfõnis ſe au/
diuiſſe crimẽ de ꝑſona ſibi in cõfone accuſata. cuiꝰ
crimẽ mõalio nõ audiuit mẽtiret᷑.að ꝓbari põt per
modum ſimilł quo in ſeedẽti qõne ꝓbatũẽ reuelã/
xẽ crimẽ ſibi cõfeſſi.qð alio mõ neſciebat mentiri.
Auantũ ad ʒm. arti.ſciẽdũ ꝙ pccã ipſiu pẽitẽtis
in relatiõe ad ipᷣmmcadũt ſub ſigillo cõfõnis de ne/⸗
ceſſitate ⁊ abſolute.pꝰ⁊ directe ⁊ explicice.⁊ ex oĩbꝰ
cauſis.pꝑlona et cum q̃ penitens ↄſitet᷑ ſe peccaſſe
cadit ſubjigillo cõfõnis de necemſitate ⁊ abſolute.ñ
pmo Mex ↄñti. ⁊ idirecte.⁊ implicite.nec ex oibꝰ

cauſis.ſed exaliꝗbꝰ.pccã aũt ipᷣius penitẽtis nõ re
ferẽdo ea ad detning ã ꝑſonaʒ.ſicut cũ aliquis diẽ

Ego audiui tale ꝗd.dð tñ nõ audiuit niſi in ↄfõne.
cadũt ſub ſigillo ↄfonis de neceſſitate.nõ tñ abſolu
te.ſʒ ſub ↄditiõe.ſ.ſi ex platiõe vboꝝ taliũ poſſʒ ꝑ ſe

vlꝑ accns directe. vł indirecte aliqᷓ verecũdia vł

ↄfuſio.vl ſuſpitio mala. M aliqð aliud nocumẽtuʒ
illi ꝗ ↄfeſſus eſt puenire.da aũt q̃ penitẽs interſerit
in ſua ↄfone q̃ nõ ſũt pccã.neq; circũſtãtie pcci.nec
pocẽs deducẽ in manifeſtationẽ ↄfitẽtis.vtpote ſi
iterſerat in ſua ↄfõne ꝙ in tali terra ſunt bona bla⸗
qRiquod ſile. non cadũut ſub ſigillo ↄfönis. ni⸗
ſi de ↄgruitate ſi in d& dlia nõ dat itelligẽ ↄfeſſo
ri ꝙ talia velit celari. Uñ ↄfeſſoꝛ dicẽs ſe tale quid
audiuiſſe. mẽdax nõ eſt.qꝛ ꝑ ↄparationẽ ad ea nõ re
pnñtauit pſonã Derfec hoi dpm in opp' dð ꝙ
minoꝛ ẽ fla.qncũq; ꝑ illuii qð nec ẽ pccm.nec circũ
ſtaria pcci poſſʒ ꝓdi ↄſitẽs.vel aliq̃ mala opinio vł
ſuſpicio de ipᷣo hr̃i.vł quodcũq; nocumẽrũ ꝓuenir
ſibi.vł ipᷣe.vł alius a ↄfeſſioe retrahi.vlſacrʒ pnie

in minoꝛi reuerẽtia hri. ldm dõ ꝙ maioꝛe fla.

. „

ſiẽ pʒ ex dictis in q̃ſtione.⁊ in ſolutione pᷣcedentis.
ar. Minoꝛẽt iplibus fla eſt. raro.n. põt ↄtinger ꝙ
reuelado pccã ꝑſone.que penites ↄfeſſus eſt ſe ci
la ↄmiſiſie.quin ex h̊poſſʒ ꝑ mitas reductiões ⁊ cõ
iecturatioes aliq̃ mala ſuſpicio de ↄfuẽte hr̃i. ad
z'n dð ꝙ maioꝛ eſtfla qn ruelatio tpis ⁊ loci põt co/
oꝑari ad aggnandã aliquam malã ſuſpicionem. vł
opinionẽ de illo ꝗ ↄfeſſus eſt ꝙ frequeter poſſʒ acci
der. Si.n.canonicus ſciẽs famulũ ſuũ ⁊ nullu aliũ
itraſſe cameram ſuam hoꝛa none.⁊ illa hoꝛa fura-
ret᷑ dni ſciphũ.poſt mitos aũt dies dñs perpendatx
ſuũ ſciphũ eſſe ꝑditum ſi ↄfeſſoꝛ latronis uliꝰ vſq;
ad vnũ qnum vl duos diceret ſciphũ tal dni acce/
ptũ fuiſſe tali die hoꝛa none.ſtatim poſſʒ dns ſuſpi
cari ſciphum fuiſſe acceptũ a famulo ſuo tali die.

ES ꝛeterea eſto ꝙ locus ⁊ tempus nec ꝑſona cum
qua

penitens pfſitetur ſe peccaſſe poſſent aliꝗd coo
ꝑari ad detectionem ↄfitentis. tamẽ ꝑſona aliquo
modo caderet ſub ſigillo magis qᷓ; tempus ⁊ locꝰ.
q: nõ tmmodo reputat homo ſibinoceri cum noce

zuni. ppꝛia ſedererunnoterpocab ipo dilecte.

4m dð ꝙ illa rõ quã tu allegas non eſt rota rõ
celatiois.qꝛ ẽt ſi ↄſtaret ↄfõꝛi ꝙ ule ꝗ ↄfitet᷑ nõ peni
teret.⁊ ex ↄnti ꝙ de?ſibi non inoulgeret.tñ ↄfeſſoꝛ

talia pccà ſibi ↄfeſſa celare tenet.non oʒ.n.ꝙ ꝗcꝗd

cadit ſub ſigilio ↄfõnis cadat ſub eo ex oibꝰ cauſis
ex Abus cadut ſub ↄfeſſionis ſigillo pccã vere peni
d S.dð ꝙ cũ dr ꝙ nihil cadit ſub ſigillo cõ
fönis niſi qð ſpectat ad iudiciũ illius foꝛi.⁊c. dico
ꝙ vex eſt pꝰ⁊ ꝑ ſe.põt tñ cadere iub ſigillo ex ↄnti ⁊
indirecte.ſic pʒ ex dictis in coꝛꝑe qõnis.põt ẽt dici
ad minoꝛẽ ꝙ ꝑſona cum qua penitẽs ↄrᷣitet᷑ ſe pec/
caſſe põt coꝛꝛigi ꝑ iudicium foꝛi ↄfõnis.ex ↄſequen
ti ⁊ ꝑ accidẽs inq;tum ↄfeſſoꝛ iudicas penitentem
iniungit ſibi ꝙ a tali ꝑſona caueat.⁊ monet vt eaʒ
ſi põt ad ↄfemionẽ inducat.cldvm dð ꝙ ↄfõ ꝓpꝛie
nõ eſt niſi de pccis.⁊ iõ ↄfeſſoꝛ dicẽs aliquẽ ſibi eẽ
ↄfeſſum de ſuis pccis nihil ponit in pala quod eẽt
occultũ.maxime cum dicat beatus Jo.in pma ca/
no.ſua.c.j.Si dixerimus qm̃ pccm̃ non habemus
nos iposſeducimus.⁊ veritas in nobis nõẽ. Sed

ſi feſſoꝛ diceret aliquẽ ſibi eẽ ↄfeſſum de grauibus

pꝑis. vl de magna pccõꝛũ multitudie.⁊ ſic de ſui

bus reuelatoꝛ ↄfonis eſſet Ad ꝙ minoꝛ eſt

fla.qn ꝑ locutionem de pccis ↄfeſſis pot deueniri
directe vl indi ecte ꝑ ſe vel per accidens.vel per
quẽcunq; alium modum in aliquam cognitionem
vel fuſpitionẽ.vł opinionẽ.vl dubitationẽ de ↄfeſ

ſo. vl inq;tum ꝑ h̊ põt ſibi ꝑuenire detrimẽtum in
gia vl coꝛpoꝛe.vl in poſſeſſionibus. vl in fama. vlł

in amicis.vł inq;tũ per h̊ põt aliquod ſcandalum
in pplo generari.vłↄfeſſio magis odioſa.vł minꝰ
dilecta. vl magis oneroſa.vel minus pcioſa repu
tari.raro.autem vł nunqᷓ; põt ↄtingere quin ex re/
latione peccatoꝝ in ↄfeſſione auditoꝝ ꝑ viam aliã
non ſcitoꝝ poſſit ↄtingere aliquod de inconuenien
tibus pᷣdictis.q;uis foꝛte quãdoq; de illis nulium
ↄtingat.( Ad gdð ꝙ minoꝛ eſt falſa.immo ſiper
ſona cum aua penitẽ ꝰↄfitet᷑ ſe peccaſſe non cader̃t
ſub ↄfeſſionis ſigillo multuʒ eſſet in piundicium ob/

ſeruantie diſcipline.qꝛ ex q̊ multa incõueniẽtia fre

quenter acciderent.que obſeruationeʒ diſcipline
mltum impedirẽt.ſiẽ videri põt ex rõnibus dictis
in qõne.nec valet eius pꝛobatio.quia ad hoc non

Di. 3

eſt confeſſio oꝛdinata. vt pꝑꝑ dicta in ↄfeſſione aliqᷓ
petſona ĩ foꝛo exterioꝛi coꝛꝛipiat᷑ ſed ĩ foꝛo pnie

Articulus quintus.

Snſequenter quenit de L on⸗

56 querunt᷑ 4.¶¶ vtrũ ille cui ↄfeſſoꝛ
reuelauit ↄfeſſionẽ alicuiꝰteneat᷑ celar
illam E vtrum penitens teneat᷑ celar
pſonã cũ q̃ peccauit.is vtrum penitẽs teneat᷑ cela
re pniam ſibi iniũctã aↄfoꝛe ¶ ½ que ſit dꝛia inter
ſigillũ cõfõnis⁊ ſigillũ ſecreti.

—

an qõnem rñdeo. ꝙ ille cui
Q pumam eſſor reuelauit ↄfeſſio

Snem alicniꝰ tenet᷑ illa celare ſi ſciat ꝙ ille ꝗ
H ſibi dixit neſciebat illud niſi ꝑ ↄfeſſionẽ.qcqd.n.
hoõſcit ꝑ ſacr̃alẽ ↄfeſſionẽ.ſiue imediate ſiue media
. te celare tenet᷑ q3uis ad celãdũ foꝛtius obliget᷑ ille
ꝗh̊ſcit pꝑ confeſſionem immediate ille qui hboc ſcit
per confeſſonem mediate.ſed ille cui ↄfeſſoꝛ reue
lauit ↄfeſſionẽ ſcit pccãᷓ pẽitẽtis ꝑ ↄfeſſionẽ media/
te.ille ̊ celare tenet᷑.( Oꝛeterea ꝗ iuuat ad ꝓmouẽ
dum crimẽ qð aliuoichoauit ꝑticipat cũ eo ĩ crimi
ne.ſed iſte ꝗ ↄfeſſionẽ reuelat diffamatõem penitẽ
tis ichoat.ille cui cõfeſſio reuelata eſt.ſi vlteriꝰeaʒ
manifeſtat diffamationẽ ꝓmouet penitẽtis.talis
̊pticeps eſſet in crirniĩe cũ illo ꝗ ſibi reuelauit peni
tẽtis cõfeſſionẽ.tenet᷑ & eam celare.qꝛ tenet᷑ nõ ꝑti
cipare ĩ crimine. ¶ Pꝛeterea reuelãs alicui cõfeſſio
nem dat de facto ülli ptãrem vt loꝗ poſſit alijs de

pccĩs penitẽtis cuiꝰ cõfeſſionẽ reuelauit.qᷓ;uis tñ il
lam ptãtem cõtulerit de facto.eã tñ de iure ↄferre

nõ potuit.ſed nulli licitũ eſt vti ptãte ſibi conceſſa
ab aliquo de facto ꝗ eam ſibi dare nõ potuit ð iure.
Filli cui illa cõfeſſio reuelata eſt illicitũ ẽ vlteriꝰloꝗ
de illa cõfeſſione. Uñ pᷣlato pᷣcipiẽti ſibi vt dicat ei
ſi ſcit aliqdð malũ de illa ꝑpſona cuiꝰcõfeſſio ſibi reue
lata eſt.nõ dʒ ſibi dicere illud qð ſibi dictũ eſt a cõ/

feſſionis reuelatoꝛe.
qõnem rñdeo ꝙ expᷣſ

4 . a ſecundam ſio ꝑſone.aut ẽ necęſ-/

6 karia ad expᷣſſionẽ pccõꝛũ.aut nõ.Si ſic./
netur eam expᷣmere cõfeſſoꝛi. Uñ mulieri cũ q̃ con/
cubuit frat᷑ eiꝰnõ ſufficeret dicẽ ꝙ vnus vir concu⸗/
buit cũ ea.ſʒ deberet expᷣmẽ ille ẽ ſxat᷑ eiꝰ.a ſi non
hẽat niſi vnũ freʒ.tũc ſcit ſacerdos ꝗs ẽ ille.⁊ ſi ẽ re
ligioſus dʒ expᷣmẽ ꝙẽ religioſus. ſi eſt laicꝰ⁊ ẽ cõ/
iugatꝰ dʒ expᷣmẽ ꝙ eſt ↄiugatꝰ.⁊a ſic de alijs. Si aũt
expᷣſſio ꝑſone nõ eſt neceſſaria ad expᷣſſionẽ qtitatiſ
peci.tũc diſtiguo.qꝛ aut ẽ vtilis ad coꝛꝛectionẽ illiꝰ
vel pᷣſeruationẽ a reciduo.aut nõ. Si ſic.tũc credo
ꝙ penitẽs bñ facit.ſi er ↄfeſſionẽ dicẽ alicui ꝑſone q̃
illi pccõꝛi poſſit ⁊ velit ꝓdeſſe.⁊ nõ obeſſe.ſʒ ꝓ illa
cã noĩa re ipᷣm iĩ cõfeſſiõe ñ expedit nec oʒ. qꝛ ꝑ talẽ
noĩationẽ còfeſſoꝛ nõ poſſʒ pcedere ad coꝛꝛectionẽ
illiꝰ. Si añt illa noiatio nò eſt vtit ad illius coꝛec-
tionẽ. tũc ſubdiſtiguo.qꝛ aut põt eſſe vtilis ad pᷣſer-
uandũ penitẽtẽ a recidiuo.alłt nõ. Si ſic tũc bonũ
eſt.⁊ expedit penitẽti ꝙ illã ꝑſonã expᷣmat cõfeſſoꝛi
põt.n.cõtingẽ ꝙ cõfeſſoꝛ ꝑ cognitionẽ ꝑſone ſciret
iningere penitẽti pniam talẽ.⁊ talia dare documẽ/
ta.⁊ tales facere monitiões ꝑ que melius.a ſecreti
us penites poterit pᷣſeruari arecidiuo.Si aũt noĩa

—— —
—
.

tio ꝑfone nð eſt vtilia’ magnitudis pcci exſſſio⸗
nem.nec ad eius oꝛꝛectõem.nec ad pſeruanſtlum
areciduo penitentẽ. tunc credo ꝙ penitens teneat᷑
illam ꝑſonã celar̃.ꝗlibʒ.n.tenet᷑ no aggnãre malaʒ
opinionẽ de ꝓximo ſuo in coꝛde alterius ſine rõna⸗

bili ⁊ tuli ca. . =ðð
qõnem rũdeo ꝙ aut peni

P Dtertiamg

=tens manifeſtado pniam
i ininctã a cõfeſſoꝛe facer̃t pᷣiudiciũ fame
ſq; aliq̃ vtilitate.aut faceret piudiciũ con

—
pꝛie ab

4

eſſoꝛi. qꝛ foꝛte talẽ iniũxitpniam. pqſiſciret eam

iniũxiſſe icurreret alicuiꝰ vel aliquoꝝ maliuolẽtiaʒ
vtpote.qꝛ iniũxit mulieri vt obſtineat a familiari/
tate alicuiꝰ viri.cuiꝰ familiaritas erat ſue caſtitati
ꝑiculoſa.vl iniũxit aliꝗd aliud pꝛo quo aliq offéde/
rẽtur ↄtra còfeſſoꝛẽ ſi hoc ſcirẽt aut penitẽs manife
ſtando ſuã pniam.nec fame ppꝛie.nec ↄfeſſoꝛi nec

alicui pᷣiudiciũ gnãret.(ſn caſu pᷣmo pẽitẽs tene

ſuã pniam celar᷑.qlibʒ.n.tenetur ſuã famã ſciẽterñ
ledẽ ſine aliqᷓ vtilitate.iur illud ſap.ecchi. ꝰ.Cu⸗
ram habe ð bono noiel zn 2 Et caſu tenet eam ce⸗
lar.ſi.n. ullud qð ↄfeſſoꝛ ſibi iniũgit.ſeu ↄſulit bona
fide ꝓ ſalute aĩe ſue.⁊ ſec eto alij reuelaret in ↄfeſſo
ris piudiciũ crimẽ ꝓditiõis icurreret ſigilli ſecre⸗/
ti fractionf. ſen 3.aũt caſu eam nõ tenet᷑ celar.nec
tenet᷑ dicer᷑.ſʒ ð ̊ irrepᷣhẽſibilr põt facẽ qdð iſtoꝛum
duox ſibi melius placuerit.

7 qoõnẽ dð ſigillů ofeſ⸗
. quartam ſionis.⁊ ſigilluʒ ſecreti
accipiẽdo ſigillũ ſecretii naͤli vhnt ie ſupn
inferiꝰ. Oigillũ.n.ↄfeſſiõis eſt ſigillũ ſecreti.ſʒ nõ
os ſigillũ ſecreti ẽ ſig llũ ↄfeſſiõis.cũ.n.vnꝰ ab alio
petit cöoſiliũ.⁊ ð illa bona fide ſibi cõſulit recomme
dans ſibi vt h̊ celet.vł ꝑſonam:q̃ cõſuluit nõno/
minet.ille ꝗ cõſuiũ petiuit ob igat᷑ ad celadũ ꝑſigil
lum ſecreti.qdð tñ no ðẽ ſigill cõteſſiõis.⁊ quis fra/
gẽs quolibʒ ſigilloꝝ iſtoꝝ moꝛtalr peccet.⁊ crimeę
ꝓditiõicurrat.tñ multo graui peccat fragẽs ſigi!
lũ ↄfois q; ſigillũ ſecreti fràgẽs.qð ẽ diſtictu õ ſigil/
lũ ↄfonis.necẽ exiſtimãdũ ꝙ hõ ruelas illud qð di⸗
ctũ ẽ ſibi ſoli vnq; frãgat ſigillũ ſecmti. niſi ille qg H
ſibi dixerit adiũxerit. Ego trado tibi hſuꝑ ſecreto.
aliꝰ ſic cipit.qꝛ ſi hõ ab alio ↄſiliũ petit bõa
fide ſibi ↄſulit in ſecreto q;uis ↄſulẽs non adrtat
dicẽ illi ꝙ ſibi nõ ↄſuleret niſipſiliũ rcipiat in ſecre
to.tñ ille cui ↄſiliũ datũ ẽ ſi Nideat mãm talẽ ꝙ ex
fuelatiõe ꝑſone ↄſalẽtis.ꝑſona ↄſulẽs notabile ðtri
£½
creti ſigillũ frãgit.qꝛ mã ⁊ nã negocij r̃quirũt ꝙ ille
cui fidele cõſilin datũẽ ꝑſdnã cõſulẽtẽ in caſu pᷣdcõ
ſub ſecreto tenẽ dʒ.minus tñ peccar̃t ceteris pari/
bꝰ ᷓ;ᷓ ſi. cõſulẽs expᷣſſe ſibi ſub ſecrero tradidiſſʒ.⸗ il
le ad tenẽdũ hoc ſub ſecreto ſe expᷣſſe obligaſſʒ. ille
ẽt a quo petitũ ẽ cõſiliũ hoc qð ſibi ꝓpoſuit cõſiliuʒ
petẽs ſub ſecreto tener B Sapole
Nchdiẽ dãnatiõis. ſup
C r rn ad malos.⁊ renumc
ratiõis. ſupple q;tũ ad bonos.nõ redarguo
qꝛ foꝛſitã veꝝ cẽ.nõ ponit᷑ ibi foꝛſirã.vt ſit nõ dubi⸗
tatiõis ð exñtia purgatoꝛij.ſʒ vtrũ ð illo igne intel/
ligat᷑ illud vbũ Aplipᷣ Cor. ʒꝰ.qdð dicit ð illisꝗ edi
ficãt lignũ.fenũ.⁊ ſtipulã.niſi aliq̃ ſint frequẽter ite
rata.hoc nõ dicit᷑.qꝛ venialia frequẽter iterata co⸗

fiteri ĩ ſpeqali ſit nccium.ſʒ qꝛ ẽ magis ſecux ob'

mẽtũ ĩcurreret ⁊ fuellet.crimẽ ꝓditiõis icurrit.⁊ ſe

d

ſcnit⸗

12

ſeenanrwn

ni ec nane
l Olenst
6Pocped
Nügtriaens
Whnadwan
QAcaneird

Qbui
wei
tintlai⸗
E

ſtlacmn /4

4

NNNdnar
Nuchincinanen

(An
edemnnn

W
gſiffnuche
hoarteinn

llli⸗

4
e⸗

mnant,

liſconniint i

Gsd
ehe
iie

Ahein ain⸗

Gcjmis

ſetiſe

Mhönnnasdetane
hin Gunt
imnnin
hriüdiniſtot
teit e

dmniſ ic⸗

.

N
Ghſegnis

Nnenning,
rinmniei,
”M”M
Munat
tenit
An oen
Titapentööne
nepa decſſela
Malimd aie
worrſuäſanat
(Vkaaumnte
dsienanti
it tn.
neiütuis

.. ,„ WSI ℳ

õ
hmiihee
Gn i ſt
rn nn ,
enmſielihin
R ſani
nireini
miſunmd
–

sn,

4 4 1 M N

.

cẽtũ?

tudo ad lumẽ.cũ s pean

diebůs vite ſue ignominioſus pegrinãdo pgat.
nis hec pnia reuelatoꝛibꝰↄfõnũ.antigꝗrus cũ depò⸗/

ne iniũgeret.mẽon loco pegriatiõis illiꝰ in arctum

monaſteriũ ad agẽdã pniam detrudunt᷑.er de pe.⸗
re. Ois vtriuſq; ſexus.

R mox multis ⁊c. Supiis ðter⸗
minauit magfr de pnia ſe
cundũ eſſe ſuũ.⁊ ptãtẽ miniſtroꝝ pniaʒ
iniũgẽtiũ.⁊ de mõ remiſſiõis moꝛtaliũ
⁊ de mõ remiſſiõis venialiũ. Hic ðᷣter
Uingr de reditu dimiſſoꝝ.Et diuidit᷑ in partes.ꝛ.
Meingrit vtx redeãt pccã pꝰ ꝑ pniam dimiſſa.
ad ſit ſacr̃m.⁊ ꝗd res ipnia ibi. Poſt pᷣdcã¶ſ
in. 3. Mꝓponit qõnẽ Iꝑ ponit minꝰ verã opionẽ
ibi. Cuiꝰqonis.g̊ opionẽ verioꝛẽ ibii Sed qꝛ ab-
ſonũ eꝛ: Pncipal diuidit᷑ in. ꝛ.¶ ponit opionem
dñtiũ ꝙ pnia exterioꝛ eſt iterioꝛis ſacrm ¶ꝑopionẽ
Dñtium ꝙ pnia iterioꝛ ⁊ exterioꝛ ſunt vnũ ſacrʒ ibi.
Nuidam aũt dicũt.

di. q̃rẽdũẽ pᷣncipalit
Itca hanc? 2 de reditu

△

Circa pm qrunt.⸗ Geio vtꝝ pccã
ſſa poſſint redire eadẽ ĩ numero

₰ℳ itů ad culpam. t vtxꝝ oĩa pccã dimiſſa ꝑ ſequens

mõtale pccm̃ redeãt eadẽ ſpẽ vł gnẽ q;tũ ad culpã.
¶ẽ Vtyꝝ q;tũ ad penã.ivtꝝ ĩgratitudo ſit ſpãle

pccm..vtꝝ maioꝛ ſit igratitudo in caſu ab inocẽ

tia iᷓ; in caſu a vera pnia.

£
ata dimiſ⸗
*)Runodſtendo ggecena dinu

bap. dõatiſtas vltra medin. Redire dimiſſa pec
cata vbi frna charitas nõẽ aptiſſime dñs docet de

illo ᷣuo auẽ eimueniſſʒ debitoꝛẽ decẽ miliũ talẽtoꝝ

deßcãti gia dimiſit. Ale aũt ↄſeruũ ſuũ gei öbebat
u Marios cũ miſertꝰnõ fuiſſʒ. iuſſit eũ dñs red
der q ei dimiſerat.ſtẽ magr ĩ lra huiꝰ di. c.j. ⁊ c ð
pe. di. 4..c. j. . Cõſi radũ. Si nõ ex coꝛde dimit
timꝰqð in nos deliquit.illud rurſus exigif qð iã no
bis ꝑ pniam dimiſſũ eẽ gaudebam⸗ tẽ ꝑ graʒ ſe
quetẽ bona merita q̃ ꝑpccm̃ moꝛtale fuerat moꝛti-
ficata eadẽ inumero viua redeũt.ꝗᷣa ſin pccã qper
pniam fuerãt dimiſſaꝑ ſequẽs moꝛtale pccm̃ eadẽ
i numero redeũt ¶ Ite p ſubtractio ẽluis a medio
redit eadẽ tenebꝛa ĩ nũero q̃ eraãti medio añ lumis
ifuſionc.qꝛ tenebꝛa c carẽtia luis ĩ hñte nãlẽ aptitu
dinẽ ad luĩs ſuſceptionẽ.ſʒ poſtſptractionẽ luis re-
dẽ lnis carẽtia.a ĩ medio eadẽ nãlis apti
do ad lun pceᷣ enebꝛa.⁊? gra ſpũᷣale lu
mẽ. vr ꝙ cũ ꝑ ſequẽs mmoꝛtale pccm gra coꝛũpit᷑ te
nebꝛe pccõx q̃ͥ pus fuerãt dimiſſe eedẽ inumero re
uertant. ¶Ntẽ pccm̃ remitti nibil aliud vr eẽ q; ip⸗
a deo nõ iputari.ſʒ idẽ fem ĩ numero plies põt ipu⸗
tari ⁊ nõ iputari.vt pʒ.hõ.n.qnq; iniuriã ſibi fcam
hoĩ remittit ꝑꝑ emedã ꝓmiſſã.⁊ iteꝝ iputat ꝑꝑ ſolu
tiõis ꝓmiſſi caretiã. idẽ pccm ĩ numero redir᷑ põt
Stũ ad culpa. Cõtra Auic.ʒ. meta.ſuac.4. Qd
anihilatũ eſt nõ reducit᷑.ſed cũ pccm̃ remittit anni

. —

peccõꝛũ dimiſſoꝝx ¶: de pnia vt ẽ ſacrfʒ

eadẽ in numero q;tũ ad culpã. Augꝰ.j.li. 5

hilat᷑. ipoſſibile ? ꝙ idẽ pccm̃ inumero reuertat.
¶ Itẽ nullũ ſucceſſiuũ coꝛꝛuptũ põt redir idẽ ĩ nume
ro.alias ↄdictoꝛia poſſent eẽ ſii vera.ſʒ pccm̃ ẽ de
gnẽ ſucceſſiuoꝝ.ↄſiſtit.n.in actu volũtatis qſucceſ
ſiuusẽ.ꝭ̊ coꝛuptũ idẽ i numero redir ñ pot.Rn⸗
deo ꝙ pccm̃ dimiſſũ ſiue oꝛigiale.ſiue actuale moꝛ
tale ſiue veniale.idẽ in numero redit̃᷑ nõ põt q;tuʒ
ad culpã.qꝛ ſiẽ declarabit᷑ in tractatu de reſurrectò
ne. nulla res põt redir̃ eadẽ ĩ numero niſi ꝑ diuina;
potẽtiã.ſʒ pccm̃ reuerti nõ põt idẽ in numero quo
ad culpã ꝑ opatõem diuine potẽtie.qꝛ vt ſupiꝰ oſtẽ
ſum eſtli. ꝛ. Pccm̃ nõ ẽ a deo.nec eẽ põt.Quapꝑpvt
diẽ Aug.li. Sʒ.q.q.ʒ.Deo auctoꝛe nõ ſit hõ dete

ð

rioꝛ.reſtat ꝙ cũ pccm̃ ꝑ eiꝰremiſſionẽ coꝛꝛũpatur

redire q;tũ ad culpã nõ põt idẽ in nũero.¶Ald duo
vma in oppindð ꝙ ꝓ tãto in his auctoꝛitatibꝰ pccã
dicũtur redit᷑.qꝛ ꝑ ea ſequẽs culpa aggrauat᷑.ſi.n.
mihi peccãti te idulxiſti.⁊ poſtea iteꝝ õ te pecco.
ex h̊ iſtud pccm̃ grauiꝰreddit᷑ Nd ʒmi dð ꝙ nõ eſt
ſile.qꝛ vt ſuꝑius hitum ẽ bona merita in charitate
fcã ꝑ ſequẽs moꝛtale pccm̃ nõ moꝛtificant᷑ ꝑſe ⁊ ab
ſolute.ſed ꝑ accñs.⁊ i relatiõe ad pccõꝛc.qꝛ durãte
pccĩ moꝛtał obſtaculo hõ ꝑtigeimõ põt ad efficaciã
illoꝝ.⁊ iõ illo ꝑ pniam amoto hõ remunerat᷑ ꝑꝑ illa
eadẽ merita ĩnumero q̃ fecit i charitate.ſʒ pccã cũ
remittunt ꝑſe ⁊ abſolte coꝛꝛũpũt᷑ eo mõ quo coꝛꝛũ
pi ↄuenire põt puatiõi.i Sid n dð ꝙ tenebꝛa pᷣua
tio c.pᷣuatiões aũt diſtiguunt᷑ ꝑ hitus oppoſitos.⁊
10 i gere ẽ alia.⁊ alia carẽtia luis ĩ numero ſᷣm ꝙ eſt
reſpectu alteriꝰ.⁊ alteriꝰluiĩs ĩ numeroa¶ Ad. indð
ꝙꝑ h̊pccm̃ a deo nõ iputat᷑.qꝛ bonũ cuiꝰerat puatõ
reſtituit ꝙ bonõ ẽ idẽ numero pᷣus coꝛꝛuptũ.⁊ po/
ſtea reſtitutũ.hõat ꝑ ſue volũtatiſ mutationẽ ad di
uerſa.remittẽ põt iiuriã ſibi fcàam.⁊ iteꝝ reputaĩ
nihil oꝑando vel coꝛꝛumpẽdo in illo ꝗ ſibi intulit
iniuriam. n. vep ofg peca
—— 3BBnoep i te ora pcec:
cunao queritu- dimiſſa per ſe
quẽs moꝛtale pccm̃ redeãt eadẽ ſpẽ vlł gnẽ

Stãũ ad clłpa.Et vr ꝙ ſic.E ʒe.S.di ꝙ ſi auerterit

ſeauiſtus a iuſtitia ſua.⁊ fecerit iniqratẽ oẽs iuſtitie
eiqᷓs fecerat nõ recoꝛdabũt᷑.qð veꝝ nõ eẽt niſi oĩa
mala illis iuſtitijs oppoſita ſibi iteꝝ ad culpãa iputa
rent᷑ ¶ Itẽ Jacobi.2.Qui torã legẽ ſuauerit.offẽdat
aũt i vno.facuis ẽ oĩuʒ reꝰ ¶¶ Nẽ gra ẽ imediata cã
remiſſiõis pccõx. ſʒ remota c remouet effectꝰ.g
cũ ꝑ pccm moꝛtale ſeqns gra coꝛꝛũpat᷑.remouet᷑ re
miſſio pccõꝝ pᷣoꝝ. redeũt vel eadẽ i numero.vel
ſpẽ.ſtẽ oꝛigiale ſile ĩſpẽ reuertit᷑.qꝛ obligatio ad
penãà oꝛigiali debitã.q̃ penaẽ caretia vinõis dei re
uertit ꝑ ſeqns moꝛtale pccm̃. Sa ſili pccã actualia
eadẽ ĩ ſpẽ reuertũt ¶ Cotra diuerſe ſunt macule ſiẽ
ſunt diuerſa gnã pccõꝝ.̊ pꝑ vnũ pccm̃ nõ pnt redit
macule oiuʒ pccõꝝ dimiſſoꝝ ſtẽ vn oppm no re
ducit alteꝝ.ſʒ expellit.ſʒ multa pecã iter ſe ſt op/
poſita.vt ſt oĩa illa ĩter q̃ ẽ vit media.Sꝑ ↄmiſſio
nẽ vniꝰnõ ruertunt᷑ ois p dimiſſa.iiRndeo ꝙ ĩ pec
cato duo ↄſiderat᷑.ſ.ↄuerſio ad creaturã.⁊ auerſio

aA deo.In auerſiõe gnãli oĩa pccã moꝛtalia ↄueniũt.

q;uis ĩ ca auerſiõis ⁊ i gradu differãt.⁊ iõ qꝛ ꝑſeq̃nſ
moꝛtale pccm̃ peccãs a deo auertit᷑.iõ ꝑ ipᷣm illud
ĩ quo oĩa pccã moꝛtalia ↄueniũt reuertit᷑.ſʒ ex q̊ nõ
ſegꝗt᷑ ꝙ reuertant᷑ ſpẽs oium pccõꝝ dimiſſoꝝ.qꝛ per
auerſionẽ a ðo pcca iſpẽ nõ reponunt᷑.ſiẽ nec mot⸗

—
U

p fni receſfum a termino a quo. eũ motſpẽ drutes
poſſint hre tminũ eũdẽ in ſn pẽ. vt pʒ cũ duox alboꝝ
vnũ denigraf.aliud rubiſicat᷑.ſʒ qꝗꝛ dicẽ res coꝛꝛu/

ptas reuerti.q: eoꝝ genꝰ i aliquo idiuiduo ruertit.

nõ eit eas reuerti niſi m qd.iõ ſimpli dõ ꝙ p ſeqnſ
pcciñ moꝛtale nõ reuertunt᷑ oĩa pccã ppᷣꝰ dimiſſa ea-
dẽ ĩ ſpẽ.ſiẽ nec ꝑ quẽcũq; receſſũ humoꝝ a debitap

—

poꝛtiõe reuertunt᷑ oẽs iſirmitates pᷣus curate.(Cld

b':πn opp'"m do ꝙ ꝑpilias auctoꝛitates nõ plus
hr niſi ꝙ ꝑ moꝛtale pccm̃ ſequẽs pniam verãa hõ in
currit auerſionẽ a deo.i quo oia pccã moꝛtalia rõe
ſue diffoꝛmitatis tãq; i gener̃ gnãliſſimo ↄueniũt.
¶Aãd ʒmcũ dr ꝙ remota ca remouet᷑ effectꝰ. cc. di/
co ꝙ veꝝ eſt de cã q̃ͥ nõ tm regrit᷑ ad effectꝰ ꝓductõ
nem.ſʒ ẽt ad eiꝰↄſeruationẽ.ſʒ q;uis gra reꝗrat᷑ ad
pecõx deſtructionẽ.nõ tñ eſt ncciĩa ad illiꝰ deſtructõ
nis ↄſeruationẽ.niñ ſub rõne qᷓ foꝛmata c.⁊ ego bñ
concedo ꝙ ꝑ ſequẽs pccm̃ moꝛtale pᷣcedẽs carẽtia
pccòꝝ ifoꝛmis remanet łd ꝗ'ndõ ꝙ maioꝛẽ fła
ad eiꝰ ꝓbationẽ dð ꝙ nõ reuertit᷑ obligatio ad ca/
rẽtiã viſiõis ðᷣi ſub rõne qᷓ oꝛigiali tm̃ ẽ debita qꝛta
lis carẽtia eſt ſine remoꝛſu ⁊ ſenſibili pena.ſʒ reuer
tit᷑ ſub rõne qua eſᷣdebita actuali moꝛtali.q ẽ cũ re

moꝛſu ⁊ alia pena ſenſibili adiũcta.
——

ſiepn & Ari vtrũ oĩa pccã remiſſa
ErO gritur ſequẽs moꝛtale pec
4 atũ redeãt q;tũ ad penã. Et vr ꝙ ſic. dicit
Kabanꝰ bſm ꝙ recitat magr ilra huiꝰdi. c.j.⁊ eſt de
ꝓnia di. 4. verſus pᷣn. ꝙ ille ꝗ nõ vult fribꝰ remit
ter᷑.nõ ſolũ pccã q̃ poſt bap egit reputabunt᷑ ei ad
penã.ied ẽt pccã oꝛigialia q̃ in bapꝰei dimiſſa ſunt.
re ↄtritus poſtea ↄſiteri ↄtẽnit poſt pccõꝝ rᷣmii
