zwnin ſͤefſc

4 H 4e
n rCäni .

rxvxüi.

anengi. 4

equaæis ex vi inſtitutãnis mimonij. (Ald ꝛm ddᷣ
ꝙ in cau pᷣdcõ carnal copula ciſenſu de pũti ĩ mr̃i
moniũ ⁊ ꝑ verbꝗa de futuro que pꝛeceſſerant matri
monium ⁊ efficiłt conſumat. ⸗
Ertie aueritur vtr ſufficiat ad matri
moniũ ſolus ↄſenſus de futuro
eũ carnali copula ſequente.Et vr ꝙ ſic.qꝛ
iudiciñ ecclie iuſtuʒ ẽ.ſʒ in pᷣdcõ cau ecclia iudicat
eẽ mr̃imoniũ niſi aliud ipedimẽtũ obſtitert Neʒ
maius ẽ expᷣmere ↄſenſuʒ vbo?⁊ fcõ qᷓ; vbo tm. Sʒ
in pᷣdcõ cãu ꝑſone ſuũ ↄſenſuʒ expᷣmũt vᷣbo ⁊ fcõ. g

veriusẽ ibi mr̃imoniũ q; inter ꝑſonas ſuuʒ ↄſenſũ

expᷣmentes ꝑ verba de pnti carnali copula nõ ſeq̃n
te. ¶ Cõtra vbi dolus adeſt ⁊ ↄſenſus abeſt nõ pot
fedus ꝑfici ↄiugale.er de ſpõ.Tua nos ⁊ ↄſtat hoc
intelli debere de ↄſenſu deꝓñti.g̊ ad hendũ mr̃i/

moniũ nõ ſufficit ſolũ ↄſenſus de futuro cũ carnali

copla ſequẽte.Rñnꝰ ꝙ in can pᷣdcõ eẽt mrimonium

5pᷣſumptũ.⁊ ſm iudiciũ ecclie eo ꝙ ecclia ꝑ verba
ãapceſſerũt de futuro ⁊ copulã carnalẽ ſequẽtẽ pꝛe/
fumit ↄſenſuz depnti affuiſſe.⁊ ipos ſe mutuo ma
trimoniali affectu cognouiſſe. tñ nõ eẽt ibi mrimo

niũ verũ.nec iᷣm iudiciũ dei.qꝛ mr̃imoniũ ſᷣm rei
vitatẽ ſine reali ↄſenſu de pnti pᷣhi nõ põt.CAdv

in opp“ dð ꝙ in pᷣdcõ cau indiciũ ecclie iuſtũ eſta
iuſtia iudicantis.qꝛ iuſtũ eſt vt iudicãs ꝗ nõ nouit

occulta coꝛdiũ iudicet ʒʒ ea q̃ exteriꝰ patẽt.ille aũt

iudex cui dẽ Tu ſolus noſti coꝛda filioꝝ hoĩuʒ põt
iudicare ſn certitudinẽ de interioꝛi ↄſenſu ¶ Ad
ꝛm dð ꝙ qᷓ;tũcũq; expᷣmatur ↄſenſus ſi nõ adẽ int᷑iꝰ
nõ ẽ mr̃imoniũ ſᷣʒ iudiciũ ði.qᷓ;uis talisꝗ ſic carna

lẽ copulã extoꝛſit teneat᷑ implere qð vbo ꝓmiſit.
qnuerit᷑ vtrũ poſt carnalẽ copu

(arto uͦd Aſenſup de fututo ſeqn⸗
tẽ aliud m

menic⸗ i poſſtt. Et vĩ e non.
extra de ſpon ¶ Is qui ficem. Js qui fidem dedit
.m. mulieri ſuper matrimonio con ido car/

nali copula ſubſecuta.⁊ ſi in facie eccleſie deduca

t aliam ⁊ cognoſcat ad pꝛimaʒ redire tenetur. ꝗa
lʒ pᷣſunꝑtũ ſi mr̃imoniũ videat᷑ ↄ pᷣſumptioneʒ
t hꝰ nò ẽ ꝓbatio admittẽda.. Otẽ ecclia põt facer

aliasn onas illegit ias ad ↄhendũ ĩter ſe.cũg eccꝰ
Ea

ꝓhibeat illũ ꝗ poſt fidẽ datã de hendo mulien?
poſtea carnali cognouit eãdẽ alij nubere illa viuẽ/
te. vꝛ ꝙ tal ſit illegitim ad ↄhedũ cũ alia Nteʒ ſi
aligꝗſ Zhit ſpõſalia cũ aliq̃ q;uis nłla ſint. ꝓhꝛ tñ du
cere aliqua ↄſanguinea illiꝰ in vxoꝛẽ.ex de põ.Ad
audiẽtiã.̊ a ſili mrim qð ſʒʒ rei vitatẽ nullũ ẽ
reddere ꝑſonã illegitimnaad pↄᷣhendũ cũ alia.Cõ⸗/
tra ↄſenſus verus pᷣualet pᷣſumpro ↄſenſuiSed
cũ aliqs poſt ꝓmiſſionẽ factã mulieri de ducendo

eã in vxoꝛẽ poſtea carnalr cognoſcit eã nõ affectu

maritali.ſʒ foꝛnicario nõ ẽ ↄſenſus niſi pſumptus

gſi poſtea ↄſentiat ĩ aliã ↄſenſu ð pntiꝑ vba ð pntiꝰ

expᷣſſo? e⸗ꝰ. verũ mrimoniũ vhit᷑ ¶ Ad iſta qoͤneʒ
dixerũt aligꝗ ꝙ q;nisᷣmũ mrimoniũnõ fuerit veꝝ
ſʒ pſumptũ.tñ ex ↄſtitutiõe ecclie in ſic ↄhentibus
gnalr ipedimẽtũ ne cũ alijs pherepoſſint.⁊ ſi virõ
Hir cñ alia p viuente emulier cũ alio pꝰ viro vi
nente talia mr̃imõia tãcq; nulla ſunt dirimẽda. vñ
e de ſpõ. Js.q.dẽ de mrimonio ↄᷣcto poſt mr̃imo/
niũ pᷣſumptũ ꝙ nec verũ.nec aliqð cenſet᷑ mr̃imo

niũñ. ſʒ q;uis hec opinio ſit ꝓbabilis.tñ nõ eſt vera

nec cõit᷑ tenet᷑ a doctoꝛibus.qꝛ pᷣn miſinm cũ non

fuerit verũ ſʒ pfũptũ ñ generat generat niſi ĩ ſic cõ⸗
tragẽtibꝰ veꝝ ipedimẽtũ pᷣhẽdi cũ alijs ꝑſnois ſed
pᷣſuptũ.⁊ qꝛ eccꝰ iudicat de interioꝛibus ꝑ exterio
res pᷣſũptiões.ſʒ mr̃imoniũ q;uis eẽt verũ ſʒ iudi⸗

ciũ dei tñ dirrimeret᷑ ꝑ iudicia ecclie ⁊ ad pᷣoꝛẽ co/

pulã ↄpellũt᷑ reuerti ⁊ ꝑ cccliaſticã cẽſurã.tũ qꝛ ᷣm
rei vtatẽ ↄiuges nõ fuerũt.⁊ vera ſunt mrimonia
q̃ goxerũt cũ alijs.pᷣus dʒ ꝑmittere ſe gꝗlibʒ excõica/
ri ⁊ q; cũq; penã aliã ſubire q; carnalr copulet̃᷑ poꝛi
ſilr dico de muliere reſpcũ viri nec ꝑꝑ h̊ tal ꝑplexꝰ
eſt.qꝛ ĩ q̊ cau nõdðbediẽdo ecclie nõ peccat ſʒ ſuſti⸗
nẽtia excõĩis hac de cà meritoꝛia ſibi vꝛ. ꝓ excõica
to tñ ſe gerere dʒ.⁊ a ſuſceptione eucbariſtie maxie

in loco vbi fem̃ ſuũ notũ ẽ dʒ ꝑꝑ ſcandalũ abſtiner
Ald pm in oppi dð ꝙ illud verbũ decretał.ſ.qð

ad pᷣmã redire tenet᷑.⁊ illud aliud qð fuit allatuʒ ꝓ

pma opinione.ſ.ꝙ mr᷑̃imoniũ ↄtractũ poſt pᷣſũptuʒ

nẽ veꝝ.itelligenda ſunt ſᷣm iudiciũ ecclieAdꝛm
dð ꝙ ecclia aliqñ aligd ꝓhibet fieri decernẽdo im
plicite vl explicite irritũ ⁊ iane fem̃ õ̊ hãc ꝓhibitõ
nẽ.⁊ ſic nõ ꝓhibet phi mr̃imoniũ poſt mrimoniuʒ
pᷣſũptũ.qð ſᷣm rei vitatẽ nullã c᷑.¶ Mmio inõ ꝓhibet
aliqd fieri nõ decernddo erhtici vl iplicite irritũ
velĩane ſi Sriñ fiat ⁊ q;uis facieꝰ õ talẽ ꝓhibitiõeʒ
peccet.tñ fem̃ tenet niſi ſit aliud qð obſiſtat.⁊? hoc
mõ ecclia ꝓhibet hi mr̃imm durãte alig mrimo/
nio pᷣſũpto qð ſᷣm rei vitatẽ ẽ nullũ ¶cel põt dici
ꝙ eccꝰ nõ ꝓhibet ghi ſᷣm mr̃imoniũ niſi pᷣſupponẽ᷑
do ex pᷣſũptiõe ꝙ pᷣmũ ſit verũ.⁊ iõ ᷣm mrim quã
uis realr ſit verũ ſ᷑ʒʒ dei iudiciũ.tñ ᷣjʒ indiciũ ecclie
eſt nullũ.⁊ ita eo mõ ẽ nullũ quo ab eccꝰ fuit ꝓhibi
tũ.(¶Ad z dð ꝙ q;uis oᷣhens ſpõſalia cũ aliqᷓ que
Hʒ rei vitatẽ nulla ſunt eo ꝙ illã in vxoꝛẽ nõ põt ha
bere.non poſſit poſtea ẽt pꝰ moꝛtẽ illiꝰ aliquaʒ ſibi
attinẽtẽ infra gradũ ꝓhibitũ ducere ĩ vxoꝛẽ.tñ pꝰ
mrt̃im pᷣſũptũ qð ſʒ rei vitatẽ nullũ cẽ.aliud matri

moniũ ↄctũ cũ aliqua nõ attinẽte pᷣoꝛi tenet ſ̃ʒ iudi

ciñ dei.qꝛ qð ĩ pᷣdcã decretali dem̃ eſt oꝛdiatũ ẽ ab
eccꝰ ꝑꝑ publice honeſtatis iuſtitiaʒ.vt dicit Apꝑa
tus ibidẽ.⁊ ẽ ſtatntũ nõ tm ꝓhibẽs ne ſiat.ſʒ ẽt de/
cernẽs irritũ ⁊ iane ſi contrariũ fiat. MM

„ Articulus ſecundus. . „
monzgor querit᷑ de 2. p̃nci
Onſequenter gacrit de z oͤhnci
qttuoꝛ.cM vtx mutuꝰ aſẽſuſ ð traſlatõ
ne ptãtis coꝛpoꝝ ad tpᷣs faciat mrimm.
a⁊ꝰ vtꝝ muruꝰoſẽſus ſub ↄditõe faciatmr̃im. ʒꝰ
vtx ↄſẽſus clãdeſtius efficiat mr̃im vtx le
ſus i carnalẽ coplaʒ neceſſariꝰſit ad ↄhẽdũ mr̃im
Rim O oñdo ꝙ oſeſus mutu ð trafla/
NIIO)tiõe ptãtis coꝛpoꝝ ad tp̃ᷣs faci
at mrim. Ois carnal ↄcubitꝰ erẽ mr̃fimę
licitꝰ?. ſzʒ carnal ↄcubitꝰ cũ ocubia q;uis ſit illicitꝰ
bñti aliã vxoꝛẽc.tñ licitꝰ ẽ aliã vxoꝛẽ ñ hũti.dẽ.n.C.
ð ↄcu.l.j. Mẽini licẽtia ↄcedat᷑ ↄſtãte mr̃imꝰ ↄcubi

ſ●

tał licẽtia pᷣt ↄcedi.̊ i ꝙ ↄcubiatꝰ ſit mr̃im ſed

ↄſtat ꝙ nẽ niſi ad tpð .¶ Ote ꝗpᷣt aliq; rẽ ↄceder̃ ſim
plr põt ẽt ↄcedere ad tpᷣs.ſʒ vir ⁊ mlier pntſibimu
tuo ↄceder ſimplłr ptãtẽ cõpoꝝ ſuoꝝ.ã hãc ↄceſſõeʒ

pñt facer̃ ad tpᷣs.ſʒ talↄceſſio efficit matrimoniũ.
Aẽ ſiẽ ſe hʒ ↄſcnſus ſimpir ad mr̃imoniũ ſumptr.
ita ↄſenſus ad tpᷣs ad mrim ad tps.ꝗſiẽ mutuus

ipᷣm plenitudinẽ ptatis nõ põt ſinè ↄce dñi i
lius ⁊ auctoꝛitate ↄcedere al ij qualẽcũq; ptãteʒ in
coꝛpꝰ ſuuʒ.ſʒ glibet hõ ẽ ſeruꝰ dei ꝗ hʒ ſuꝑ auẽlibet

Di. 3

ↄſenſus ſimplr efficit mrimoniũ ſimptr.ita mutuꝰ
ↄſenſus ad tpᷣs efficit mẽimoniũ ad tpᷣs. Cõtra er
de ↄditiõibus ĩ deſpõ.appo.c.vlt.dẽ ſi alter dicat
alteri. Cõtraho tecũ donec iueniã aliã honoꝛe vel

facultate melioꝛẽ.talis cõtract? caret effectu. hoc
aũt nõ eſt niſi qꝛ talis ctus ẽ ad tpᷣs.⸗

tèſm ma⸗
giſtrũ ſuꝑius di.⁊⁊.c.j. Mrimoniuʒ indiuiduã vi
te ↄſuetudinẽ retinet.ſʒ ctꝰ ad tpᷣs diuiſibilis.&̊
taliſ ↄctꝰ nõ põt eẽ mꝛimoniuʒz.RRnꝰ ꝙ nõ põt phi
mãimoniuʒ ad tp̃s.ſeruꝰ.n.alic vdui hñtis ſuper
oceſſiõe dñi il⸗

hoĩem oimodã plenitudint᷑ ptãtis.ſã nullus vir pᷣt
ↄcedere mulieri.nec eↄꝰ aliq; ptãteʒ in coꝛpus ſu/
um niſi ex ↄceſſione dei explicita vł iplicita. deus
autẽ nõ tm̃ nõ ↄcedit.ſʒ ẽt ꝓhibet fieri inter virnʒ
⁊ mulierẽ mutuã ↄceſſionẽ ptãtis ſuoꝝ coꝛpoꝝ qᷓ;
tuʒ ad ↄcubituʒ carnalẽ ad tpᷣus qd pʒ; Mathe.i9.
vbi dẽ. QNuod deus cõiunxit hõ ñ ſeperet. Triplex
autẽ ẽ ↄgrua rõ qᷓre deus h̊ voluit fieri.¶ Ana ẽ qꝛ
B eſſet ↄ bonuʒ ꝓliſ.coplłati.ſl.ad tpᷣs ñ eent ita ſol
liciti vt in plibꝰ de ſue ꝓlis diſciplina ⁊ educatiõe
religioſa ſicut copulati ſimpir Aliaẽ qꝛ hoc eſſet
2 bonũ honeſte dilectiõis q̃ͥ dʒ eſſe inter ↄiuges.qꝛ
foꝛte qᷓ;uis copulati ad tpᷣs plus diligerẽt ſe ꝑꝑ de
lectabile ſᷣm carnẽ qᷓ; copulati ſimplłr cuʒ dilectiõe
q̃ eſt ꝑꝑ honeſtũ copulati ſimpir magis diligunt ſe
vt in plibus q; ſi eẽnt copulati ad tpᷣs.plus.n. dili
git vnuſaſq; vt in pluribꝰrẽ q̃ ſua eſt ſimpir q; ſiñ
eẽt ſna niſi ad 2=ðð rõ eſt qꝛ in copula ad tẽ
pus nõ ſaluaret᷑ rõ ſacr̃i.qꝛ talis copula cũ eſſet di/
uiſibilis nõ ſigniſicaret indiuiſibilitatẽ hũane nãe
a ꝑſona filij dei.nec indiuiſibilem vnioneʒ ecclie
cum Chꝛiſto Ad pmn in oppn dõ ꝙ dicta lex cõcu⸗
binatũ non concedit.ſed homini nõ vxoꝛato ꝑmit
tit tanq; lege hũana non puniendo.nec ex h̊ ſegtur
puniri nonſdebeat lege diuina.qꝛ ſicut dicẽ Aug.
i.de li.arbi.longe anñ mediũ.Lex hũana multa im
punita relingt que ꝑ diuinã pꝛouidentiã vindican
tur ⁊ recte¶ Adꝛm dð ꝙ maioꝛẽ vera qñ poteſtas
ſupꝑioꝛis dni ita concedit ſeu permittit fieri conceſ
ſionẽ rei ad tpᷣs.ſicut permittit ea fieri ſumplicir

quod in pꝛopoſito nõ eſt verũ.vt viſum eſt in coꝛ

poꝛe queſtionis.¶ Ad ʒm dicendũ ꝙ maioꝛ falſa ẽ
ſicut patet ex dictis in coꝛpoꝛe queſtionis.

Ne us conſenſus
conditionalis faciat matrimoniũ re nõ exi
ſtente poſita ſub cõditione. Et videtur ꝙ ſic.extra

3 de condli in deſponſa. appo. c:l Quicũq; ſub cõdi
cionis nomine aliquã deſponſauerit ⁊ eã relinque

re voluerit.dicimus ꝙ frangatur cõditio ⁊ deſ põ
ſatio irrefragabilr teneat᷑.ergo ſiue exiſtat cõditio
ſiue non tenet deſponſatio.multo foꝛtius ergo ma
trimoniũ. tem ſi aligs iurauerit mulieri ſe eam
Ducturũ in vxoꝛem.ſi tm ſibi donauerit.ſ.io. vel
20. marcas. ſi conditio nõ eſtat ⁊ interueniat con
ſenſus de pnti. aut carnalis lequatur copula eã te-
netin accipere in vxoꝛem extra.e.ti. De illis ergo
a ſili matrumoniũ tenet.qᷓ;uis res appoſita ſub cõ
ditione nõ exiſtat.¶ Contra. e. ti. ſup eo. dicitur de
illo qui cõſenſit in quandã muliereʒ ſi pater eiꝰ ſuũ
pꝛeſtaret aſſenſum ꝙ niſi volũtas patris poſtmo⸗

. Dri. „

dũ intercedat.nequnẽqᷓ; cogendus ẽ ad mr̃iuoniũ
cõtrahendũ.ſʒ ſi ſʒſalia:ſub conditione contra⸗/

cta non tenent re poſita ſub Kirion enon eniſte

te.a ſimili nec mrimoniũ.( Rndeo ꝙ conditioni
appoſitarũ in contractu matrimqnij quedam ſunt
contra mr̃imonij ſubſtantiã. vt ſi alter dicat alteri
Contraho tecũ ſi generationẽ pꝛolis euites.qð eſt
cõtra bonũ pꝛolis.vel donec inueniã aliain hono/
re vel ſacultate melioꝛẽ qð eſt cõtra ſignificationẽ
ſacri. aut ſi adulterandã te tradas quod eſt contra
bonũ fidei.⁊ ſub talibus cõditionibus nullũ matri
moniũ eſt. vt ha er de cõdi.in deſpõſatione.appo.
c.vlti.Quedã ſunt nõ cõtra ſubſtantiã mrimonij.
⁊ iſtaꝝ q̃da ſunrturpes aut ĩpoſſibiles.⁊ mrimõiũ
ↄctũ ſub talibus cõditionibus tenet quia ꝓñ adie
ctis hñtur. vt dẽ in ðcretali pᷣdicta.queda ſunt ho⸗/
neſte ⁊ poſſibiles.⁊ iſtaꝝ quedã ſunt de pᷣterito.vt
ſi dicat. Cõtraho tecũ ſi maritus tuus moꝛtu eſt.
quedã de pnti.vt ſi dicat. Cõtraho tecũ ſiu es v⸗
go.⁊ ſub iſtis conditiõibus vel ſiſibus mr̃imoniũ
cõtractũ tenet exñtibus rebus in conditionibꝰ ap⸗
poſitu alr nõ.⁊ ſic intelligit᷑ auctoꝛitas ad pꝑteʒ ſaʒ
allegata. q;uis illa videatur de ſpõſalibus loꝗ que

dã ſunt cõditiones de,futuro.vt ſi dicat᷑. Cotrabo

tecũ ſi patri tuo vel patri meo placuerit.a tüũc iudi
canduʒ eſt ſicut de ſpõſalibꝰſub cõditiõe cotractiſ
qꝛ vt dẽ e de cõdi.in deſpõ.appo. Suꝑ eo. Huinſ
modi conſenſus nõ eſt de pꝛeſenti habẽdus lʒ per
verba de pñti euidẽtius expᷣmatur.& in alieno ar
bitrio nõ hito ſed hñdo cõſiſtit ¶ ld pn dð illa
decretalis intelligit᷑ de cõditione turpi no e
naturam mr̃imonij vt dicit Appatus bide. .
afn dð ꝙ q;uis pꝛimo appoſita ſit conditio de futu-
ro ſi poſtea contentiat de preſenti. aut carnalis co
pula ſubſequatxur nonenen replicata rece/
dit a conditione pꝛiꝰ qppoſit.⁊ ſimpli itelligr cõ
Qicit Apꝑpatus ibidem.

ſentire.

— ritur vtrum cõſenſus clã
4 t x 42 = 1 tiO que deſtinus efficiat matri/
nonium. Et videtur ꝙ nõ zo. q. S. Aliter

dicitur de clandeſtinis matrimonjs ꝙ Lon ſunt
coniugia ſed adulteria vel concubinia. vłl ſtupꝛa
aut foꝛnicationes potius quã legitima comugia.
Utem quia eccleſia pꝛohibet conſanguineos ma
rimonialiter copulari. ideomutuus eoꝛum cõſen
ſus matrimoniuʒ non efficit.ſed eccleſia pꝛobibʒ
matrimonia clandeſtina eadem.q.nullus.⁊ extra
de clande.deſpon. Cum inhibitio.ergo conſenſus
clandeſtinus matrimonium non efficit. ¶ Ntez car
nalis concubitus inter coninges eſt licitus.ſed ſi
aliqui clandeſtine mr̃imoniũ cõtrahãt nõ lʒ eos ſil
carnaliter copulari.quia ſcandaliʒzaret pplm.ergo
v ꝙ tale mr̃imoniũ eſt nullũ. Contra.ʒo.q. . Ju/⸗
dicantem.dẽ de ullis qui clandeſtine conſenſerunt
ꝙ reatũ adulterij vterq; incurrit dum vtteq; eoꝝ
vinente alij ſe copulant.ſedmhoc non eſſet verum
niſi per mutuum conſenſum clandeſtinuʒ cõtraxii
ſet mrimonium verũ. talis coſenſus verũ efficit
mrimoniũ.(Otẽ ſitales rraſ ſerrent ſe ad regioneʒ
longinquam vbi non eſfconſuetudo monitiones
⁊ ſollennitates in matrimonijs adhiberi. licitum
eſſet eos ibi carnaliter copulari.ſed nunquam car
nalis copula extra matrimoniũ eſt licita. ergo cla/
deſtinus conſenſus verũ efficit mrimoniũ.Rn ꝙ

Ennnin
ſoſel. En
Piarepi,
Nonͤde⸗
ſochis ln
Ttomoͤ
ſedeſpo K
ſitinu o
nfinon ßz
ſinicbroͤ⸗
moniüsbct⸗
(i diapone
cohabitto
chimiſegnre
Necansgen
e eethin
deripppe
Ciutnetſtatin
fiskntigeeti
Pnigchpr ,
ſtirleed
daktdebi
tiiclgei
ſiſirurctlü.
ſptortöcan

eicſciN
delapyidz⸗
dkretdcles
Ctekiumfimen
Rinean
Rerztid
WMkarden
ibzoimest
monioſol⸗
ireenore
eRidi.din

lit hu
dinsbileß⸗
ccpuli nereñt
igininnn
ſkinri nn
ſetinreneci
oinilöoc
i ſlugtürfen
finninnne⸗
CEüituminn
Kipheſnber,
Nesaauntläͤ⸗
WNN
namefdie
nalischorterg
letgtis bisn
nerümniimon
li ſenit
pmuͤſt /e
Unfinonſä⸗
ſtheceſſanis⸗
nonijeen
Rhtretnih
miſentper

Merimiin .
ctäntian
Emningitn
Nlnondaenie
indehiinnn
Naſubſerin
ripoſſdics.:
instenerqnui
idtctn anetii
rtüſundein
MWsdaus
. Gtortein
das ſiidnen

Anrdeßhiſidu
rm.tüdis
nee Ca:
higw Apen
ünſygn
inmnemdd
r Manbi
Nſruitcnadoden

NNNNE
leiyrs ai
W
enA
htd
Bimnncfal!
l
i inwun,
cmauizmeii
l

— 9
ani,

gem nmn elgdeſtinũ dẽtriplk gia t diei ö cladle⸗
io oↄſẽſu. Ano mõ dẽ mr̃imòniũ clãdeſtinũ quod

vhitur ſine pñtiteſtiũ et᷑ de clãde.deſpõ. Nð noſᷣ

Alio mõ qð phiur nõ adhibitis ſollẽnitatibꝰ ↄſuę
tis q;ᷓuis actũ fuerit in pñtia teſtium. ʒo.q.ꝰ. Alr

Tertio mõ qñ fit ſine pᷣmiſſa denũciatiõe.er de cla

Ae. deſpõ. Cũ inhitio.⁊ quolibʒ iſtoꝝ modoꝝ ſi af-
fuit mutuꝰ ↄſenſus ꝑ vᷣba de pniti expꝛeſſus verũẽ

mr̃imom pʒ dei ⁊ oↄſcie iudiciũ illð tñ qð ita ẽ clade

ſtinũ qð nõ fuit ĩ pnñtia teſtiũ ñ indicabit᷑ verũ mri/
moniũ ab ccc q̃ indicat ſʒʒ allata.vñ ſi aligs iſtoꝝ

cũ alia ꝑſonai facie ecclie õheret pᷣciꝑet eiꝑ eccliã
cohabitatio cũ ea.⁊ ꝓhiberet ei acceſſus ad pᷣmaʒ
cui tñ pᷣcepto obedire nõ deberet qᷓ;tũ ad redditio
nẽ carnalis debiti. qꝛ magisg obediẽduʒz eſt indicio
dei ⁊ ↄſcie qᷓ; iudicis eccliaſtici ꝗ ſʒ pᷣſũptiones iu/
dicat.ĩ ꝗbꝰ tñ poſſet obedire ecclie abſq; pccõ obe

dire tenet᷑ ſicut in ſubueniẽdo illi mulieri i neceſſ-

rijs ſi indiget.⁊ ipᷣe illi ⁊ alij ſufficere poſſet
p'n in oppmn dð ꝙ ſicut dicit magr hꝰ di. c.2. illud
nõ ẽ ita itellige ꝙ nõ ſit le giptimũ ↄingiũ.ſʒ qꝛ nõ
Hʒ decoꝛẽ ⁊ debitã honeſtatẽ.Ael põt dici ꝙ illud
decretũ itelligẽdũ ẽ de cladeſtino ↄſenſu non expᷣſ
ſo ĩ pñtia teſtiũ.ꝗ ↄſenſus nõ efficit mr̃imoniũ ʒ pᷣ
ſũptionẽ.⁊ iõ carnalis ↄcubitꝰ taliuʒ ab ecc illici⸗

tiõe.qꝛ ita ꝓpibʒ ↄſanguineos copulari ꝙ ꝑſonasi
tẽdit reddeſillegitias ad ↄhendũ.ñ ſic ant ꝓhibʒ
clãdeſtia mrimonia. Ald z doͤ q;uis carnal cõ
cubitꝰ in mr̃imonio ſit licitꝰ reglarit tñ ꝑ accidens
aliqꝰ loco ⁊ aliq tꝑe põt eẽ illicitꝰ. vt ꝑꝑ ſcãdaluʒ
ppli ſicut dcm̃ ẽ.vl ꝑꝑ ecclie phitionẽ q̃ͥ alicubi ꝓ/
Hhibʒ ↄiuges carnalłr copulari anq;; adhibeat᷑ mr̃i-
monio ſollẽnitas ↄſueta qu tũ ꝓdᷣibitionẽ ꝗdã di
cũt eẽ nõ reſpcũ acꝭ debiti reddẽdi.ſʒ reſpcũ actꝰ
petẽdi. vñ peccaret exigẽs.⁊ nõ pec eddes.
— arto qrit᷑ vtrũ ↄſenſu ĩ carnalẽ co
I E pulãâ ſit neceſſariꝰ ad mr̃fimo⸗
iũ Zᷣgẽdũ. Et vꝛ ꝙ ſic.i⁊.q.j.Sũt qdã.uo
nẽtibꝰ Gpplè oᷣginitatẽ nõ ſolũ nubere. ſed èt velle
dãanabile ẽ.ſʒ verũ nõ eẽt niſi ↄſenſi us in carnalez

tus aaai⸗ ꝛ dð ꝙ nẽ ſile de vtraq; phibi

copulã neceſſariꝰ eẽt ad mr̃im ghẽdũ.(Otẽ ad ʒ
hẽdũ mr̃imm neceſſariꝰ ẽ ↄſenſus ĩ ea ꝑꝑqͥ ẽ mr̃i
inſtitutũ. Sʒ mr̃im mõ tm̃mõ ĩſtitutũẽ in officiuʒ
ſz ẽt in remediũ.j̊ ad ip̃m ↄhendũ neceſſariꝰẽ con
ſenſus in illð ꝑ qð h remediũ õ carnalẽ ↄcupiſcen
tiaʒ.illud aũt remediũ ẽ carnal copula ſtẽ ad ö/
bẽdũ mr̃imn neceſſariꝰ pſenſus i illud qð ſi exclu
dat᷑ i ðᷣ ctu mr̃im nullũ ẽ. Sʒ ſi vir ⁊ mulier ghe⸗
rẽt appoſita hac ↄditiõe ꝙ vnꝰ alij nũq; debitum
redderet nullũ eẽt mrimoniũ.g̊ ad hẽdũmrimo⸗
niũ neceſſariꝰ ↄſenſus ĩi redditionẽ debiti. Con/
tra mag hꝰ di. c. vlłt. Cõſenſus cohitatiõis vlł car
nalis epule nõ facit ↄiugiũ.ſʒ ↄſenſus cõiugal ſo/
cietatis vbis m pnotps pᷣſſus ꝗ Itẽ beara vgo

verũ mr̃imoniũ vxit cũ Joſepb.nõtñ in carnalẽ co
pulã ↄſenſit.qꝛ ſemꝑ vgo ꝑfcã nõ tm coꝛꝑe ſʒ ẽt mẽ

te pmãſit. ſenſus ĩ cenalẽ copulã nẽ neceſſariꝰ
ad mr̃imoniũ ᷣhendũ. Rũꝰ ꝙ mr̃imoniũ ghendũ

nõẽ neceſſariꝰ ↄſenſus explicite i ilud qð nõ eſt de

mfjrimonij eẽntia.copula aũt carnalis ẽ huiuſmõi.
poſtq;. n. aliq mrimoniũ ↄtraxerũt ſi poſtea perpe
tuo ↄtinerẽt nibilominus eſſz inter eoꝰ verũ mri-⸗

mnoiũ.ſicut patuit ĩ mr̃imonio int vginẽ Mariã

tire in carnalẽ

to. firmata.

,

7 goſeph.ad pᷣhendu ̊ mrimoniũ nõẽ neceſſarius
oſenſus in carnalẽ copulã explicite.qꝛ tñ in eẽntia
mr̃imonij ↄtinet᷑ carnalis copula ſicut vſus ĩ ptãte
oꝛdiata ad vſuʒ nõ de neceſſitate ſʒ voluntarie.iõ

aliqꝰ mõ iplicite regrit᷑ ↄſenſus in carnalẽ copulaʒ

ad ↄhendũ mr̃imoniũ.iq;tũ ad h̊ neceſſariꝰẽ ↄſen

ſus mutus in traſlationẽ coꝛꝑis ꝓpᷣij in ptãteʒ alte

rius ↄiugis qᷓ;tũ ad cõcubitũ ↄiugalẽ.ſʒ h̊ nõẽ ↄſen
pula neq; explicite nʒ iplicite ab/
ſolute.ſʒ iplicit ⁊ ſub ↄditiõe.ſ.ſi alter ↄiunx vti ſi

nubere. vult ſe ob
ligare obligationi incõpoſſibili voto ſuo ſi al᷑ con
iunx voluerit.⁊ iõ moꝛtalr peccat.ga q;tũ in ſe eſt
vult ſe expõere neceſſitati vẽiẽdi ↄᷣ votũ ſuũ ſi alt᷑
voluerit.⁊ qᷓ;uis qð dem̃ ẽ regulariter ſit verũ. ex
inſpiratione tñſpᷣus ſci vᷣgo que vouit vginitatem
fine pccõ nubere põt.ſicẽ patuit in vgine gioſa q̃ an/
qᷓ; nuberet certiſicata fuit ꝑ reuelationẽ ſpũs ici ꝙ
Joſeph ab ca nũq; debitũ exigeret.⁊ iõ ᷣhendo cũ

eo nõ expoſuit ſe alicai ꝑiculo veniẽdi ð votũ quo

bi ↄceſſa voluerit poteſtate. — in opp d5
ꝓꝙülle ꝗ vouit vᷣginitatẽ volẽdo

————

vginitatẽ vouerat cũ eẽt ꝑfcẽ certiſcata ꝙ Joſepp

nõ vteret᷑ ptate ſibincena f KRem d ꝙ no plus
ↄcludit niſi ꝙ neceſſariꝰẽ ↄſenſus in carnalẽ copu/
lã iplicite ⁊ ſub cõditiõe.ſ.ſi alter ↄiũx ptate ſibi cõ
ceſſa vti voluerit.
uicẽ ſub hac ↄditiõe.ꝙ nũq; ſibi inuicẽ reddẽt ðbi
tũ.ipᷣi nõ tm̃ excludunt carnalẽ copulã.ſʒ ẽt mutuã
trãſiationẽ coꝛpoꝝ ſuoꝝ in alteriꝰ ptãâteʒ q;tũ adꝰ
cubitũ ↄiugalẽ.⁊ ego bñn cõcedo ꝙ ↄſenſus in taleʒ

trãſlationẽ regꝗrit᷑ ad mr̃imoniũ ↄtrahẽdum/ad

arꝰ ad ꝑteʒ aliã pʒ ꝗd dici debeat ex ia dcis.? quũo
inter gloꝛioſaʒ vginẽ Mariã ⁊ Joſeph fuit verum
mrimoniuʒ abſq; pᷣiudicio virginitatis eiuſdem.
— J rc litterà mr̃imoniuʒ nõ ſanxit ↄſen
KE BiEu ſus qi occulto fuit.i.nõ oñdit ſcm
i;tum Ad foꝛenſe iudicium eccdie.

2 —

P oꝛtet autẽ oſe enſuz 1c. Supe
tErius determiauit magi
de ↄſenſu mr̃imonij q;tuʒ ad eius er-
tfectuʒ ¶ Hic determiat de ipᷣo q;tum
O zei deffecti Eth auo ad deſem
voluntaris.¶ Vcdo quo ad defſcm itẽtiõis. di.ſe.
ibi. Mec ſolũ.¶ Mi tres.¶ Poñndit ꝙ coactio ex-
cludit mr̃imon fnn oñdit ꝙ ↄſenſus ſeq̃ns
ratificat ibi. Neꝝ tñ ꝗ inuiti. Certio ꝙ ſuficit qnʒ
conſenſus tacitus ibi. Conſentire aurem.

„

¶ Articulus pꝛimus.

di. querenduʒ eſt pᷣn
rca hanc ꝛu de döobus
P de ↄſenſus contrahẽtiũ coatiõe.
Secundo de talis contractus ratiſi
es. irca pᷣmuʒ q̃runt quattuor.

—

(Byty Senſus coactio ꝑ metuʒ ipediat mr̃imo

o vtrum impediat ſponſalia iuramen

—

niuz Sc
ertio vtrum perſona conſentiens

in aliam ſibi non conſentientem poſſit illa viuen/

te contrabere matrimonium.i Quarto vtrum pa

rentes liberos ſuos poſſint cogere ad matrimoni
um contrabendum.

Adzn d ꝙ ſi alig ↄtrahũt in

=A& RAX‿ α&W cöſéſus coactio
„ Rimo oñdo c& nõ ipecatmun
moniũ.Quod uihil ẽ mrimoniũ nõ ĩpedit.
H nullaẽ ↄſenſus coactõ.qꝛ ↄſenſus eſt actus liberi
Arbitrij. qð nõ põt cogi. vt in ꝛ li.oſtenſuzʒ E. ̊ coa/⸗
cõt ↄſenſꝰ mr̃iminñ ipedit.¶ gtẽ ois vir aut ẽvſtãs
aut incõſtãs.ſʒ coactio ꝑ metũ cadẽs ſolũ in viris
incõſtãtibus mr̃im ipedit.in virũ aũt ↄſtantem
nulla coactio ꝑ metũ cadit.ſicut.n dicit phũs.3.
ethi. c.9². Joꝛtis ĩpauidus ẽ.ꝗ̊ nulla coactio ꝑ me-/
tũ mr̃imoniũ ecit ate coactio ↄſenſus ꝑ metuʒ
nõ eſt niſi vehemẽs iductio.qꝛ ĩterioꝛes actus libe
ri arbi. ſufficiẽter cogi nõ vñt. Sʒ ſicut vehem̃ter
põt hõ inclinari ꝑ metũ ad ↄſentiendũ.ita ꝑ blãdi/
tias.cũ ̊ vehemẽs ↄſenſus inductõ ꝑ blanditias
nõ ipediat mr̃imoniũ.vꝛ ſilr ꝙ nec illa qͥ ẽ ꝑ metnʒ
¶ Itẽ coactio ↄſenſus que ẽ ꝑ metũ nõ ipedit ſuſce/⸗
ptionẽ ſacri baptiſmi.ga ſili nec ſuſceptioneʒ ſacr̃i
mr̃imonij.(Cõtra magj in lr̃a ĩ pncipio di.pñntis.
Dz oſenſuʒ ↄiugalẽ liberũ eè a coactiõe.coactꝰ.n.
enle nec ↄſenſus appellłari dʒ ↄiugiũ nõ facit
tẽ ex de ſpõ.Cij cũ.cũ locũñ hẽat ↄſenſus vbi
tus vel coactio intercedit.neceſſe ẽ vt ibi ↄſen
ſus vtriuſq; reꝗrit᷑ coactiõis mꝰ repellat᷑.i tẽ fa⸗
uorabilioꝛ eſt ſtatus religiõis qᷓ; mrimonij. Sʒ ꝓ/
feſſio fcã in religiõe ꝑ ↄſenſuʒ metu moꝛtis coactũ
nõ renet. vñ talis reuerti põt ad ſeculũ.er de his q̃
vi metuſue cã fiũt.c.j.g multo fortius ↄᷣctus mr̃i⸗
monij ꝑ ↄſeuſuʒ metu moꝛtis coactũñn tenet.Ad
iſtã qõeʒ dicũt aliꝗ ꝙ coactio ꝑ metũẽt cadentem
in virũ ↄſtantẽ mrimoniũ nõ ipedit ſᷣm iundiciũ ði
⁊ ↄſcie.ſi aſſit ↄſenſus interioꝛ nõ tm̃ ad, verba pꝛo
ferenda.ſʒ ẽt ad im mr̃imoniũ hendũ.qꝛ ad hoc
vt iterius ↄſentiat in mrmoniũ locũ nõ hʒ coactio
ꝑ metũ.qꝛ in h ꝙ ↄſentit in ꝓlationẽ vboꝝ ſigniſi/
cantiũ interioꝛẽ ↄſenſũ euadit ꝑiculũ qð metuit cũ
illi quos timet ñ poſſint de ſuo interioꝛi ↄſenſu iu/
dicare.ſᷣm tñ iudiciũ ecclie mr̃imoniũ nõ c.qꝛ talẽ
pᷣſumit nõ ↄſenſiſſe.ſʒ tm̃ in ꝓlationẽ vboꝝ ad pe/
riculũ qð metuit euadendũ.ſʒ hec opinio peccat in
duobus. ¶ P in H qð dicit ꝙ reſpcũ interioꝛis cõ
ſenſus in mrimoniũ locũ nõ hʒ coactõ ꝑ metuʒ da
dentẽ in ↄſtantẽ virũ.qꝛ expᷣmere ↄſenſuʒ interio/
rẽ in mr̃im.ſi nõ aſſir mentiri eſt.oẽ aũt menda/
ciũ pccm̃ eſt.ſʒ ꝗ virũ ↄſtantẽ ꝑ queitelligo vtuo⸗
ſuʒz vehemẽter iducit ꝑ grauẽ metũ ad dicendũ ali
ꝗd qð ſiue pccõ dicere non põt niſi dcis corrñdeat
ↄſenſus interioꝛ.ex ↄñti tů vehcmẽter induxit ad
ita ↄſentiendũ interius ſicut expᷣmit exteriꝰ.SGSe
cũdo peccat opinio in h̊ qð dicit eccliam pᷣſumere
talẽ interius nõ ↄſenſiſſe in mrimoniũ.qꝛ ecclia nõ
dz pᷣſumere aliquẽ peccare in aliquo fcõ niſi ꝑ ꝓba
tiões legitias vel pᷣumpriões h̊ ecclie ↄſtiterit.cũ
8̊ expᷣmere exterius ſe oↄſentire ĩ mr̃imoniũ ſit pec-
catũ ſi nõ aſſit ↄſenſus interioꝛ ecclia nõ dʒ pᷣſume
re talẽ interiꝰ nõ ↄſenſiſſe.niſi foꝛte h̊ ei ↄſtaret per
aliquã ptãteʒ quã coactus ſegreto feciſſʒ. in pntia
tñ teſtiũ de qpus ↄñidebat dicẽs. Pꝛoteſtoꝛ coꝛam
vobis ꝙ verba q̃ modo dicã. dicã tm̃ ad euadẽdũ
moꝛtis piculi.qꝛ nullo modo ↄſentio iteriꝰnec cõ
ſentiã.Ur g ali dò ad qõnẽ.ſ.ꝙ duplexẽ met qui
dã nõ cadens in oſtantẽ virũ.⁊ coactio cõſenſus ꝑ
ralẽ metũ nõ ipedit mr̃imoniũ.nec q;tũ ad iudiciũ
vi.nec q;tũ ad iudiciũ eccile.ar.ad hoc er᷑ de ſpõ.

*

. . Am.

vix.i.in virũ virtuoſuʒ ſicut ẽ mętus moꝛtis vel

enoꝛmis leſiõis coꝛꝑiſ vłſeruitutis
oꝝ aliquoꝛuʒ grauiũ maloꝝ expᷣſſeꝝ ĩi iure qñ talia

mala intẽetant᷑ ab illo de quo pᷣſumit pbabiłr vir

oſtans ꝓ ille talia velit 2 poſſit ſibi inferre niſi ſibi

ↄſentiat.⁊ coactio ↄſenſus ꝑ talẽ metũ mr̃imoniuʒ
ipedit et iq;tũ ad iudiciũ dei ⁊ q;tũ ad iudiciuʒ ec/

cleſie.er̃ de ſpõ. Neniẽs.ꝛ.⁊.c.Cõſultatiõi.d.Sãe.

et ſi aſſit ſenſus iterioꝛ in mrimonium ⁊ quanuis
eniʒ conſenſus interioꝛ in mr̃imoniũ ſufficiẽter co

₰

Aeniẽs. Scðo eſt qdã metus cadẽs in ↄſtante,ʒ

S Ylſtupꝛi vł ali

gi nõ poſſit.tñ per pᷣdictũ metũ tã vehemẽter indu

citur ꝙ nullũ in illo diminuit᷑ de rõe volũtarij.⁊ iõ
nec deus nec ecclia voluerũt hoieʒ per talẽ ↄſenſũ
eſſe ligatũ mulieri cuius ratio eſt duplex. vna eſt.
ga mr̃imoniũ ſigniſicat ↄinctionẽ xpᷣi ⁊ ecclieq̃ fitꝑ

liberũ amoꝛẽ᷑.alia eſt ne talia mr̃imonia malos exi

tus haberent.qꝛ quod aliꝗs nõ diligit facile ↄtẽnit

20. q. 3*. Pꝛeſens põt ẽr dici ſʒ aliquos ꝙ eccleſia
aliquo mo iplicite ↄſtituit. vt perſona modo pᷣdcõ

coacta ſit illegitia durãte pᷣdcã coactiõe ad otrahẽ
dũ cũ illa ad quã ducenda cogit᷑.ſicut.n.ecchia pot
reddere ꝑſonas aliquas illegitias ad ↄᷣhendũ iter

ſe pꝛo quocũq; tꝑe.ita põt reddere aliquã ꝑſonã il/

legitiaʒ ad ↄhendũ cũ aliqua pſona determiata p
aliquo tꝑe.⁊ ſub aliqua cõditi one.quã pꝛo aliquo

tꝑe ⁊ ceſſante illa ndnereguthel itimã 'ad y⸗

hendũ cuʒ illa eadeʒ ꝑſona. opp“ dð g

Gqjjuis ↄſenſus nõ poſſit cogi.tñ ꝑ aliqueʒ metũ pot

tã vehemẽter induci ꝙ derogat illi libertati quaʒ
deus eſſe vult in ↄſenſu ad h vt ſit ca efficies mr̃i-
monij (xld m dð ꝙ q;uis vir ↄſtans medius? int
virũ ꝑtinacẽ ⁊ ij ↄſtantẽ.ꝑtinax.n.vix ꝓ quocũq;
tioꝛe recedit a ꝓpoſiteιο. incoſtãs ferc ꝓ quolibʒ

tioꝛe leuiter recedit a ꝓpoſito ſuo.Cõſtas aũt qñq;

recedit ausſito ſuo.ꝓ timoꝛe.⁊ qñq; nõ.qꝛ tẽpe⸗/
rat paſſionẽ tioꝛis ſᷣm rectũ indiciũ rõnis.⸗ iõ qñʒ
tioꝛ oꝛitur ex foꝛti exiſtimatiõe alicuiꝰ hoꝛribil ma
li qd non põt hõ euadere niſiſubeũd alig maluʒ
minꝰ penale qð tñ abſolute nollet ſubire Abijt ipʒ
qꝛ ſic eſſe faciendũ docet ratio recta.ꝓ tioꝛe auteʒ
oꝛiente.ſiue ex leui ſiue ex foꝛti exiſtimationẽ mio

ris mali.nũq;ᷓ inq;tũ vtnoſus ↄſentit ſubire maiui

malũ.ſic ̊ pʒ ꝙ phũs in aucmꝛitate allegata nõ in⸗
tendit dicere vir foꝛtiſ nũq; timeat.qð pʒ qꝛ eo.
c.diẽ poſtea de magno terribili.ꝙ hG ẽ terribile oi
hoini hñti intellectũ.⁊ parũ poſt dic.ꝙ foꝛtis inſtu
pefactibilis eſt vr hõ.timebit aũt vt oʒ ⁊ vt rõſu⸗
ſtinebit boni gra¶ Ad ʒm dõᷣ ꝙ nõ eſt ſile de indu⸗
ctione ↄſenſus ꝑ bladitias ⁊ ꝑ foꝛtẽ metũ inductio
.n.q̃ eſt ꝑtimoꝛẽ aliqualr minuit de rõne volunta
rij.pax.n. intenſe voluimꝰ q̃ ex timoꝛe volumus.
ſʒ inductio q̃ eſtꝑ blanditias intendit ↄſeuſũ. vñ
phũs.5*.ethi. c. . dic Pa ones que fiũk ex tio
mixte ſunt.qꝛ aliquo niiddo ſant volũt arie.⁊ aliq
modo ĩuolũtarie.vt declarat ibidẽ.⁊ poſtea.e.li.
c.. dicit.ꝙ foꝛſitan nõ bñ dicit᷑ inuolũtaria eſſe qᷓ
pꝑ ↄcupiſcentiã.⁊ eodẽ li s.vlłt.dicit᷑:v volũtario
magis aſſimilat᷑ intẽperãtia q; timoꝛ.⁊ ꝙ magis ẽ
voluntaruʒ qð fit ꝑ intẽperantiaʒ qᷓ; pertimoꝛem.
= dð ꝙ non eſt ſile. quia intentio ſuſcipien
tis baptiſmũ non eſt caâ efficiens ſacr̃i baptiſmi. ſi
cut conſenſus eſt cauſa efficiens mrimonij.⁊ pꝛete
rea per ſuſceptionẽ baptiſmi in nullo efficit᷑ condi

üſeti
(finoſiefi
gaeliſctefie
mniuniochy

oficꝛeon
ſozdephiti 67
deſunnotit
eidehinin
moniizetion
itſiunt geſi
turinundtote
msabiunzr lid
niencitem
Dcherercbire⸗
tociechigt
ginemniwad
enortocoacti
eideinre inr.
lesgiumanini
ſocipourenui

chös tnetiy

artoria er denn
Ojmnior ſhes
Dirrionessklie
nhofincätige
ſottöesſintinen
eanm
Rwg
Reciaose
Koherinein
MNoſtigeoce
feſtſadue.
fnmetatent
Melücagents
lytenit pbia
n. Mſ
lbz ithn
ulnugninse
Nac̃ hapinamn
mk ſicbinan
hufleaer
unhufkan
Ulutabitleali;
ccigitg
tgioid deffiſſee
innmnee,
ſnkglſtir
Aroföcand
ſier, ngzan

Mltaret ligue

1

MM

———

nlgi ſe
nizushottf

ok
an lſb
lnani
dailc

mnmonimge

mmnmonätimg —

nerüti ehnint
ui deſde oin
nithoiezpernize
ockduptan
ahintc
Aumiimncnuns
s igtict
dafzct
r. Npeundia
ridicind
reddatinn
ligu gſom N
dinone. an

nerepyratl

W.Rnicen
nti anai
iurnleſie
rmen
is NüiN
mit li
ſuiß mer i
bin95etenmn
B
ögtöckſiede .
8en wineinn⸗
etoe
Pmimrndend
geslen
——
imn

nni
gn
. e en,
Gce
aun,c
amam s
Gsmid

O

mfimonij efficit᷑ ↄditio hen

.

tio te Apiẽtis peioꝛ.ſʒ ſinpłi ielior. p Zctũ auteʒ
. minꝰ bona q;tuz
ad aliqᷓ.qꝛ effici agin oneroſa.ꝑ h̊ tñ nõ efficitur
mala malo cłpe. ad ꝑtẽ aliã ꝓcedũt coactiõe

Nir.

ↄſenſus ꝑ metũ aidentẽ in conſtantem virum.

Et ſi iurat. Sa ſili nec ſpoõſalia ꝑ merũ acta ẽ᷑t ſi frmẽz
tur iuramẽtotenẽt Itẽ ꝗ coactꝰſuã ec cliaʒ peni/

C 22 Q. 4 Inter cetera dz de

—

Ecundo querit᷑ chartcds o⸗

. diat ſpoſalia iuramẽto firmata.Et ꝛ ꝙ ſic
foꝛtioꝛ ẽ obligatio ꝑ ↄſenſuʒ de pñti qᷓ; 1 ↄlenſum
de futuro. Sʒ pᷣdicta coactio ĩpedit obłonẽ ꝑ ↄſen
ſuz de pnti. ̊ᷣ multo foꝛtiꝰ ipedit illã q̃ eſt ꝑ ⸗

de futuro.talis aũt ẽ obligatio i ↄctu ſpõſaliũ.:Jtẽ

e de hiſ q̃ vi metuſue ca fiũt.Abbas.in glo. Mri
moniũ ↄctũ ꝑ metũ nõtenet.nec obligatꝰẽ ꝗ h̊ facẽ

rus abiurat.illi debẽt cũ itegritate vniuerſa reſti⸗
tui.eo.c.ĩ textu. Gʒ ſi
deberet ſibi reſtitui S nullũ iuramẽtũ qð metu ex
toꝛtũ ẽ obligat MCõtra nõ eſtneceſſaria abſolutio
aiuramẽto qð ipᷣo iure nõ obligat. Sʒ a iuramẽto
extoꝛto coactiõe q̃ ẽ per metũ neceſſaria eſt abſolło
e de inre iur. Aerũ vbi dẽ ꝙ romani pötificeſ ta
les a iuramẽti nexibꝰ abſoluerũt.i tale iuramentũ
nõẽ ißo iure nullü.ſʒ ẽ obligatoꝛiũ⸗
electiõis facta ꝑ metũ ſi ſit iuramẽto firmata ẽ ob⸗
ligatoꝛia.er᷑ de his q̃ vi metuſue cã fiũt.Ad aures
Dʒ mioꝛ ↄſeniis reꝗrit᷑ ad ſponſalia ghẽda qᷓ; ad
obligationes alias.qð pʒ gꝗaſeptẽnes poſſunt he
re ſpõſalia.cũ tñ ꝑꝑ defectũ diſcretiõis ad alias ob
ligatiões ſint inepti.g̊ vꝛ ꝙ ↄctus ſponſaliũ factus
ꝑ ↄſenſuʒ metu coactũ teneat ſi iuramẽto firmetur
er ceters quodaʒ ꝗ timoꝛe
necis ipulſus ſue cõcubinei xamẽt firm auit ipᷣaʒ
ſuſcipere in ↄiugeʒ.qð qꝛ qu hus habuerat nõ eſt
pecm in piusẽſ cipe mrimoniũ ſic in deg firma⸗
tũ:eſt ſtabile.&̊ ſpõſalia facta per me amẽto
ſirmata tenẽt. Acd iſtã qõnẽ dnt ꝗqdã ꝙ ſpõſalia ꝑ
metũ cadentẽ ĩ ↄſtantẽ virũ õcta ⁊ iuramẽto firma
ta tenẽt tẽ
rãat.Quoq; metu hõ ſciẽter iuret falſum ꝑiurat.
qðlibʒ gũt piuriũ ſcient᷑ ↄmiſſuʒ pccm moꝛtale eſt.
nullus g metus excuſat ſciẽter ꝑiuranteʒ a moꝛtali
pecõ.ſʒ ꝗ ꝑ iuramentũ ꝓmiſit ſe ducturũ aliquã in
vxoꝛẽ.ſi qdð iurauit nõ Plet ꝑiurat.ad qð ſequitur
ꝙ moꝛtalr peccat.ſʒ glibʒ obligat᷑ ad vitandũ mõ
tale pccm.̊ ꝗ coactus ꝑ metũ cadẽteʒ in ↄſtaſttem
virũ iurauit ſe aliq;ᷓ ducturũ in vxoꝛẽ iplere tenet
quo ad foꝛũ ↄſcie qð iurauit:᷑.in foꝛo tñ exterioꝛi nõ
repntaret᷑ obligatꝰ eo ꝙ ecc pᷣſumeret ↄſenſuʒ in/

terioꝛẽ nõ affuiſſe.ſʒ qꝛ hic modus rñdendi vide

„Poſſe ipꝛobari ꝑ ea q̃ in pᷣcedenti qõne ĩ repꝛobatio

nẽ pᷣme opiniõis dcã ſunt. õ dicut alij ꝙ ſpõſalia
pᷣdicto m pcta nõ tenẽt ipᷣo iure.nec in foꝛo exte⸗
rioꝛi. nec in foꝛo ↄſcie.qꝛ nee deus nec ecclłia tale
iuramentũ voluerũt obligatoꝛiũ eẽ reſpcũ eoꝝ ĩiꝗ
bus maxia requirit᷑ libertas de quoꝝ numeroẽ cõ
tractꝰſpõſaliũ.⁊ in religiõe ꝓfeſſio.vñ ꝓfeſſio ĩ re
ligiõe facta ꝑꝑ metũ moꝛteis ꝓſfitentẽ non obligat.
e de his q̃ vi metuſue cã fiunt.c.i.⁊.ið.q.j. Non
eſt. dꝛ ꝙ volũtariũ ſibi militẽ eligit xpᷣs.¶ Rui te⸗
nere vult pᷣmã o pinionẽ põt dicere ad duo pᷣma ꝙ
pꝛocedũt de obligatiõe ĩ ſoꝛo exterioꝛi.ꝭ

5ſi tale iuramentuʒobligat nõ

tẽ renũciatö

bligst Zhentẽ in foꝛo ↄſcie qð ſic decla-

1 terioꝛi. Ad dðS
ꝙmioꝛẽ falſa.quedã.n.ſunt ꝓmiſſiones facte per

meti cadentẽ ĩ ↄſtantẽ virũ qᷓ nõ ſunt nulle ipo iur

q̃ t̃ reſcindende ſunt ꝑ actionẽ ſi ſunt ꝑfecte vt po
te qꝛ pꝰ ſtipulationẽ fcã numeratio ẽᷣSi aũt ſuntĩ
ꝑpfecte vt puta ſtipulationẽ numeratio nõ eſtſequu
ta reſcindi pñt ꝑ exceptionẽ.ff. de eo qdð metus cã
geſtũ ẽ.l.Metũ aũt pnñteʒ.ð. Sed ꝙ pᷣtoꝛ.vt tñ ibi

dẽdẽ in negoeijs ꝑfectis interdũ ↄpetit exceptio.
⁊ in iperfcis qñq; actio qᷓ;uis frequẽtiꝰ ⁊ ↄueniẽtiꝰ

fecta reſcindatur ꝑ actionẽ. ⁊ iperfcã bexceptõeʒ
ui vult tene opionẽ ſam põt dẽe ad pᷣmũ ad
pteʒ pam ꝙ qdã ſunt ꝓmiſſiones q̃ fcẽ ꝑ metũ cadẽ

teʒ in ↄſtantẽ virũ ipᷣ o iure nõ valẽt.vt ꝓmiſſio ð

ducẽdo aliquã in vxoꝛẽ velĩ viꝝ er᷑ de ſpõ. Cũ lo⸗
cũ.⁊ ꝓmiſſio dotis.ff.de eo qð metꝰ cã geſtumẽ.l.
Si mulier.ð.Si dos.vbi di ꝙ ſi doſ ꝑ metũ ꝓmit
tatur ñ naſcit᷑ obligatio¶ Iteʒ in rebꝰ ecclie ẽ ſpale
ꝙ nõ tenet traditio vel ꝓmimno vl iuramẽtũ fem
ꝑ metũ de rebꝰ ecclie.exr de iure inr.i. Peruenit.

liberũ ẽ arbitriũ ĩi vousdo.⁊? volũtariũ militẽ ſibi
eligit xps.is.q.j.Nõ eſt. Otẽ iuriſdictio extoꝛta ꝑ
metũ nõ tenet.ff.de iudicijs.l.⁊ gtẽ auctoꝛitas
tutoꝛis ꝑ metũ extoꝛta nullacẽ.ff.dè auctoꝛitate tu

toꝛis.l.i.S.vlt.⁊ q hꝛ ex de his q̃ vi metuſue cã fiũnt

Abbas. in glo.¶ Rtez vt volũt qdã. ꝓnũciatio ſcie

ex metu nõ tenet.iiꝰ.q.ʒꝰ.Iniuſtũ.tñ vt diẽ glo.ibi

deʒ talis ſnia tenet niſi elidat᷑ ꝑ exceptioneʒ. Oue/
dã aũt ſunt q̃ ꝑ metũ fcã vel ꝓmiſſa non ſunt nulla
ipᷣo iure.ſʒ tenẽt quouſq; ſubuenit᷑ metu paſſo au/
ctoꝛitate ſuꝑioꝛis qui officio eiꝰ iploꝛato ẽt ꝓbato
metu dʒ a ꝓmiſſiõe ꝑ metũ extoꝛta illũ qui ꝓmiſit

abſoluere.⁊ ſi aliqua ꝑ pᷣdictũ metũ tradidit velre

ſignauit dʒ facere ſibi reſtitui.decretał aũt allatai
arguẽdo nõ loꝗtur de iuramẽto per metuʒ extoꝛto
qð nullũ eſt ipᷣo iure.ſʒ de iuramto fcõ circa talem
materiaʒ qð ipᷣo iure tenebat.⁊ iõ ille ꝙ ſic iurauit

deʒ ti. Si vo.¶ Ad iᷣm dnt aliq ꝙ ſeptennes ita ex
foꝛti ↄſenſu pñt ghere ſpõſalia ſicut adulti pñt ĩ ali
os ↄctus ↄſentire ꝑꝑ nãaleʒ incliationeʒ ad illũ ↄctũ
q̃ ꝰ Enſuʒ facit foꝛtioꝛeʒ. Aliter põt dici ⁊ meliꝰꝙ
non eſt ſile de ſpõſalibꝰ octis inter ſeptennes ⁊ int
adultoſ.qꝛ.n.pᷣma ſponſalia facilr pnt ſolui.iõ ſuffi
cit ibi modicusoſenſus.ſʒ ᷣcta inter adultos non

abſe nos Ainn ſili mõ intellige qð hꝛ.S.eo

diſoluũtur altero dicẽte.niſi in caſiibꝰ determia
otis a iure.iõ reꝗrit᷑ ibi plenioꝛ ↄſenſus/ Ad ʒm dð

ꝓꝙ ibi nõ ĩteruenit iuſtus metꝰꝗ poſſit cadere in cõ
ſtantẽ viꝝ.qa nõ erat ꝓbabile ꝙ illi ꝗ neceſſe mia⸗
bãtur eà iferre poſſent ⁊ vellent. Uel dicas ꝓut cõ
