eſt li. i. di. 32/In illa qõne vtrũu ãgelus ſine aſum-/

pto coꝛpo:e poſſit ſe mouere de loco ad locũ ange

lus poteſt ſe mouere deioco ad locũ. a fili cũ aia
ſeꝑata ſit alicubi diffinitiue ⁊ aliquo mõ aſſimilet

ãgelis ĩ ꝑ ſe exnñdo.niſi in h̊ ꝙ hʒ iperſectioꝛẽ exndi

modũ põt ſe mouere de loco ad locũ ¶Rñnꝰ aia
ſeꝑadi ꝑ ſuã naleʒ virtutẽ põt ſe e mouere de locoad
locũ.⁊ ad intelligẽduʒ hac vpritatẽ magis diſticte

½b-b—

cuũᷣ ꝛ ꝙ; aliqn mouet de loco ad locũ ꝙ pot ſe
moherloco adlocii ꝙ aliqñ mouet ſe de lo⸗

co ad ocũ.M'deglaro ſic ꝑ phm̃.ʒ.phiſi. motuſ

E actꝰdtis in potẽtia ſʒ ꝙ hy. ſʒ aia ſcꝑata ẽ in aliq⸗
loco diffinikie ⁊ ẽ in potẽtia ad exndũ i bco alio.

ð vno loco a aliũ moueri põt ꝛ ꝗrtim declaro

ſic. aiaꝝ recedentiũ a coꝛpoꝛibus queda receduntĩ
moꝛtali pccõ.⁊ ille tràſ ferũt᷑ ad infernũ.q̃d rece/⸗

dũt cũ charitate ⁊ illaꝝ q̃da nihil poꝛtt ſecuʒ pur
gaãdũ.⁊ ille tràſferũt ad,celũ ẽpireũ.q̃dã poꝛtat ſecũ

aligd purgabile. ille de lege cõi traſferuũt᷑ ad pur-

gatoꝛij locũ ⁊ poſ; purgate ſũt traſferũt ad celum
ẽpireũ.ſʒ pᷣdcẽ traſlatiqss ſunn notꝰſeu ꝑ motuʒ.gF

aie ſeꝑpate aliqñ mouẽt᷑ de loco ad locũm artim̃
declaro ſic.maiis fem̃ eſt in rẽ traſmutare ad foꝛ
mã ẽt accntalẽ π traſmutare de loco ad locũ. vt

oenĩ oñſuz ẽ li.ꝛ.di.⁊.i.qõè articuli quarti.ð modo

ꝑſuaʒ virtutẽ nõ põt imediat tranſmutare mate
riã ad foꝛmã ſubæẽ.sec ẽt ad accñũtavnãieʒ q;uis

a traſmutare pcit ſᷣm locũ ⁊ eti ad foꝛmã arti-

icialẽ eo ꝙ talis foꝛma catur mediãate aliquo mo/
tu paraũ ſʒ locũ.ſʒ aie ſeꝑate pnte ſemet ipſas mo
uere ad foꝛmã ccrale g i mouere ſemet ipᷣas
Hʒ diuerſas affectiones.̊ ntulto foꝛtius poſſunt ꝑ.
ſuã naturalẽ viritẽ ſemet ipᷣaſ mouere ð loco ad
ꝛet erea cũ aĩa ſeꝑata hẽat intellectũ quo
ſe pᷣt diriger̃ i mouẽdo de loco ad locũ.⁊ liberã vo
lũ tatẽ qua põt talẽ motũ iperare. ꝓbabile vꝛ? con
ueſliẽs ꝙ a creatoꝛc accepit motiuã potẽtiã qua ta
lẽ motũpõt exequi (G articulũ declaro ſic. anie

ſecũ purgabile ſciũt ꝙ volůtas dei eſt ꝙ ſtatim ad
celũ ẽpireñ tranſferant᷑.cũ ꝗſcia mouere ?⁊ ve

lint. qꝛ vehemẽter loci illũ deſiarant ? poſcunt.
vt iã dem̃ eſt.ꝓbabile ẽ ꝙ ad illũlacũ ſe pᷣas mo.

ueãt. q;nis ab anglis ob reuerentia aſpocient. rece
dentes ẽt a coꝛpoꝛibus in charitate ſecũ poꝛtanteſ
aliqd purgabile ſciũt ꝙ velũtas dei eſt ꝙ ad locuʒ

purgatõis traſferaãt᷑.cũ Hſciat ⁊ facer̃ poſſint ⁊ ve
lint eo ꝙ iuſticie dinine ſint obediẽtes. videtur ꝙ
ad illum locum moueant ſe.qᷓ;ᷓuis ob aliquam cau
ſaʒ illud dedlucant᷑ a bonis angelig. vr alig volũt

£
₰●
° „
„
☛ſ
ℳ
2 . ₰
%

erfectioneʒ eoû

intedo declarare ꝙ põt moueri de loco ad lo.

4

recedentes a coꝛpoꝛibꝰ in charitate nihil poꝛtätes ·⸗

— S

amdeeſin
nemn vnite
ſuitione
nunſicut.
ftuitio
gaudiuſe
utpars?
dichnnen
alua cauſ⸗
i dicent
nipütis h
1alidee
dicithamn
ſiaccidenit
mornectri
Aie
möötn
Muni
epadi
*
ponenn
tis ſedy
cochrrat
ſiovolun
liuo ſitpa
buiſſouel
tituſenſitin
heeſtiine⸗

E

Adcſticlae
Kiderur
Fennilue
bütudoa
liediden
Gdelectat
— eſtbeatien
ctiobenin
ſedandi
phuͤs io et
ſupenenio
Nemphi i⸗
tione ganin
eſtdeeivein⸗

Alitur aliquo⸗

tione ſitunf
tatiseſſenti⸗

P Viſionerp⸗

Viſio. necill
unnöeſtd
z dieite
debegtituch
ſdelecrt
tia. Rome
tudinseſe
beakitncdi
no eſttñ deb
Canſſitinpp
Nd guckhi
niscind ſit

—

llgerier⸗

ai ſ
Meze⸗
dles a
lo mö
tmnits
tütri
mlei
Wuet de
Aynm
uwere
e.
1Noiin
negimn⸗
li g⸗
icii
Aimlef
ſon anidl
N ei
Relocoad
e diice
Nldu,
E Nhe
etſero⸗
Pbiünn
nent
voio
ercuni
ſdi rece⸗
ccozper,
Wriſech
iaper⸗
iieen
npnonz;
nradhor⸗
Alod
ni im
ena⸗
mizihis
ſoem d
Uicud m⸗
ipſeen
tſematihns
1s oſint
reo o
electü ano
liverz N
Nle ditc
Ntnügist
uo ie M.

ihüpotitts

ig kuim
nttpolant

ees O.

Pent,ee
tiponm
ieadloen
tihetnrg
nuncan
ig w

A

—

. . Aà . .

D
amoꝛe ſũmi bonier elarã viſionẽ ⁊ ꝑfectã dilęctio
nem vniti aie ſeu ſibi pntissvñn ꝓpᷣie loquendo de
fruitione dico && beata fruitio differt a gaudio btõ⸗
rum ſicut ab eſfectu differt cauſa.vel ſᷣm dicentes
ꝙ fruitio btõꝝ flmul cõpᷣhendit ipſam dilecrioneʒ
gaudiũdpoꝛtet Kre ꝙ fruitio ⁊ gaudiũ piſfert ſi
cut pars ⁊ totũ.⁊ hᷣ ꝓbabile mihi vꝛ.qᷓ;ᷓis vt iaʒ
dictum eſt gaudiũ differat a dilectione vt effectus
a ſua cauſa vel a parte ſue canſe.qꝛ nõ eſt acgeſcen-
dñ dicentibꝰ ꝙ gaucliũ nihil aliud eſt qᷓ; dilectio bo
ni pñtis hoc.n.ipꝛobatũ eſt li.ʒꝰ.vñ cũ Aug. dicit.

14. li.de ci. c*. 7. Amoꝛẽ boni habiti eſſe letitiaʒ

n ẽpᷣdicatio ꝑ eſſentiã:ſed ꝑ cãz.qð pʒ qꝛ ibidẽ ſtati
dicit ꝙ amoꝛ fugiens qð ei aduerſat᷑ timoꝛ eſt.ideʒ
ſi acciderit triſtitia eſt.⁊ t certũ eſt ꝙ afnoꝛ necẽ ti
moꝛ nec triſtitia.ſed eoꝝ cauſa.Ad pm in opp dð
ꝙ quies volũtatiſin ſũmo bono duplex põt eẽ.vno
mõ nõ tm̃ patiendo.ſed aliquo modo agendo. ſic

voluntaſ fruendo geſcit in ſũmo bono.Alionodoꝰ

pure patiẽdo ⁊ ſic gasdiũ eſt ges in ſũmo bono.qꝛil
lud gaudiũẽ ſpũalis paſſio volũtas ex pntia ſummi
boni caudta.illud. ergo gaudiũ nõ eſt actio volũta
tis.ſed paſſio q;ᷓuis ad cànduʒ eã actio voluntatis
cõcurrat
ſio voluntatis vt eſt.qᷓ;uis.n.in ſolo appetłu ſenſi
tiuo ſit paſio cũ aliq̃ coꝛpoꝛis tranſmutatiõe de qᷓ
paſſione loquit phũs.⁊ iõ eaʒ nõ ponit niſi in appe
titu ſenſitiuo.tñ in volũtate põt eſſe ſpũalis paſſio
que eſtſine materiali tranſmutatione.
Exto queritur vt gaudiũ ſit de beati
EE tudinis cẽntia. Et vĩ ꝙ ſic. Aug.
io. li. cõfeſ. circa mediuʒ loquens ad deum
dicit.ipſa eſt beata vita Caudere ꝗd te.de te.ꝑꝑte.
S videtur ꝙ gaudiũiit totsbeatidadinis eſſentia.
Item illud qð marxime ab oibus deſideratur.aut ẽ
btitudo aut de btitudis eẽntia ſʒ ſjmũ gaudiũ ma⸗/
xie ðſiderat᷑ ab oĩbꝰ.ſiẽ diẽ phi.ia. ethi.⁊ ꝓbat.c. ðꝰ
ꝙ delectatio maxime ab omnibus appetitur.g aue
eſt beatitudo aut de bearitudinis eẽntia ſItem ꝑfe
ctio bearituòinis maxime es de bcĩtudinis eẽntia.

ſed gaudiũ btõꝝ eſt ꝑfectio btitMinis.qꝛ ſicut dic.

phũs.io.ethi.c. *. opationem ꝑficit delectatõ vt
ſuperueniẽs finis.ã̊ gaudiũ eſt de beatitudis eẽntia
Item phi.io.ethi.c*.g exiſtimamꝰ opoꝛtere delcã/
tionẽ admixtam eẽ fełꝑitati ſed qð admuſcet᷑ alteri
eſt de eiꝰ eẽntia aut ex ipſo:⁊ illo qni admiſcet᷑ cõſti/

tuitur aliquod tertium.cũ ̊ ex felicitate ⁊ Gelecta/o

tione ↄſtituaf̃ aliquod tertiũ.ðlectatio eſt de felici/
tatis eſſentia.¶ Eontra beatitudo cõſiſtit ĩ clara ði
viſione ⁊ ꝑfecta eius fruitiõe:ſed gaudiũ nõ eſtilla
viſio.nec illa fruitio.ĩmo ex ipſis cauſata.ã gaudi⸗/
um nõ eſt de beatitudis eẽntia.Itẽ phũs.*.ethi.
c. ʒꝰ. dicit ꝙ delectatio nõ eſtꝑſe bonuʒ.ſʒ ꝗcqꝗd ẽ
de beatitudinis æntia eſt per ſe bonũ.̊ gaudiũ qð
eſt delecratio i oluntate nõ eſt de beatitudis eẽn
tia. Rꝰ.ſᷣim aliquos ꝙ qᷓ;uis gaudiuʒ brõꝝ ſit de btĩ
tudinis eſſentia qdᷣdã accidẽtale cõplementũ ab ip
ſa beat itudine inſeꝑabile ꝑ q;cunq; vᷣtutem creatã

nõ eſt tñ de btitudinis eſcẽtia.beatitudis.n. eëntia

conſiſtit in perfecta cõiunctione creature rõalis cũ
deo.gaudiũ aũt beatoꝝ.nõ eſt de rõe huiꝰ cõiuncti
onis cũ nõ ſit viſio nec fruitio vt oñſum eſt.nec ſũ/⸗
ma ſecuritas voñdetur in ſequenti qðde.ſed eſt ali
aqd creatũ ex iſtis.vnde eſt per ſe effectus btitudis

dam dð ꝙ gaudiũ btõꝝ eſt ſpũꝗlis paſ-/

MUä
R
de neceſſttate conſeqn.
ꝙ gaudiũ ſit de eſſentia d
fectę vnionis voluntatis
gũt Init᷑ cũ ſũmo bono nõtũi.
atein ipᷣm pꝑ ſequi.ſ.motus eſt.·

o ĩmediate ꝑitiẽdo ab eo que paſſi.

terea amoꝛ nõ põt pꝛius oꝛdine nẽ
tatem q;ᷓ volũtassgaudeat de re a
aũt cõpꝛehendit in ſui eſſentia omn.
de roõse perfete quietis voluntatis
Pꝛeterea ſi gaudiũ eſſet accidens be
ſet deus de potentia abſoluta facere
atum nõ gaudentgm de deo vt ſaltẽ bi
minis intelligi poſſet ſimplici appꝛehe
gaudio.ſed deus nullo mõ poſſet facere
tum nõ gaudentem de ipſo.nec intellec
hender᷑̃ verã btitudinẽ ſine gaudio.g gau
accñſ beatitudis eentia ſʒ ẽ de btĩtudis eẽ
vult tenere primã opinion᷑ poteſt dicere
oppoſitum ꝙ ibi Augꝰ nominat beatitud
ſuum effectum per ſe ꝑid ꝛm dicendũ ꝙꝛ

per ſe nõ deſideratur ab omnibus oꝛdina

rio tanq;ᷓ pꝛincipaliſſimum deſiderabile.
cõcomitans illud.ſi.n.poſſibile eſſet creat
lem perfecte coniunl cũ deo abſq; gaudi
illa perfecta coniunctio ſumme deſiderabil
nec enim credendum vt aliqui eſtimant nił
deſiderabile ſi nullã inferat delectationẽ. vñ
i.ethi.c. ʒ*. circa multa ſtulium faceremꝰ. 1
vllam delectationẽ iferrent: vt circa ſcire ⁊ vi
tes habere¶ Adʒ dð ꝙ maior eſt vera de pei
ctione eſſentiali. verbum autem phĩ.quod po
in minoꝛi intelligitur de perfectione accidental
enim dicitur delectatio finis operationis loque
do de fine ꝑꝑ quem fit operatio ſed pꝛo quocũq;
peruenienti bono ab operatione inſeparabili. v
phũs ibidem dicit ꝙ delectatio perficit operatõeʒ
ſicut pulchꝛitudo iuuentutem.iAů ꝗ' dicenduʒ
ꝙ pꝛo tanto dicit phũs delectationeʒ eſſe admixtäã
felicitati quia eſt per ſe accidens eius. Qu vult te
nere ſecundam opionem que pꝛobabilis mihi vi⸗
etur. ⁊ dictis Aug. magis conſona t etiam perfe
ctioni beatitudinis cum eadem nobilitas reddat
ceteris paribus rem perfectioꝛem ſi de eſſentia eiꝰ
eſt q;ᷓ ſi eſſegaccidens eius.poteſt dicere ad pꝛimũ
ad partem ſecundam ꝙ beatitudo conſiſtit tantuʒ
in viſione ⁊ fruitione niſi fruitionem voces amo/
rem cum gaudio. d ſenndum dicendum ꝙ
phũs dicit illud verbuùm vbi retractat de delecta
tione ſecundum epinionem alioꝛum.qꝛ ſecundum
pꝛopꝛiam opinionem incipit tractare de illa..c.
oteſt etlam dici illud verbum.io.ethi.capitulo
quarto ꝙ perficit operationem delectatio vt ſuper
denies Ruidam finis. vel de iuuenibus pulchritu/⸗
do eſſe intelligendum de delectatione ſenſibili.
Ael poteſt etiam dici qð ibi accipitur iuuuètus
6 pꝛo etate tempoꝛi:ſed pꝛo decentia ſeu cõgru
itate diſpõnis coꝛꝑis qr vt freqntiuiſ magis ↄcõi/
tatur illã etatẽ qᷓ;ᷓ aliã. Conſtat at ꝙ pulchatudo eſt
de ratõe decẽtis diſpõnis coꝛpoꝛis cũ dicat Aug.
2. de ciuirate. c*. i9. ꝙ pulchꝛitudo coꝛpoꝛis eſt ꝑti
m congruẽtia cum quadam coloris ſuauitate.
2 ptimo queritur vtrũ tentio ſit dos

— —

ab alijs diſtincta. Et videt
2

„ — *
. 2
* .
2 „
* * 4
memoꝛiã intelligentia 2 vo ſic nec anima coniugalis imme ete ſibi ᷣm illam ch⸗
¶Aug.A. de tri.c. S⁸. eo ẽ ima potẽèntiam vnde ſibi mreſpõdʒ dog niſi mediate.ſ. ſen
Aax eius ⁊ pticeps eẽ pot.ſed ſicut agilitas que eſt dos coꝛpoꝛis reſpiè ens ſpecialiter do,
ago dei in aia cõſiſtit.in memdria ĩ mobilitatem ᷣm locum. 6 dpꝛimam ad partem ias
untate.ſʒ ĩ itelligentia eſt dos viſi ſecundam dõð ꝙrectitudo volłntatis cõphendit ĩ ſoo
itate dos fruitionis.s immẽoꝛia eſtꝰ dote fruitionis.quia ſine rectiq dine voᷣintatis ñ ſeſt
jaũt nõ videtur poſſe eſſe niſi tentio poteſt in gnima eſſe fruitio.ſec fruitionis abuſus. ci
ie eſt tenere. tenaio eſt dos ab aliss vrpatet cũ fruitur creaturis.. an
em dotes aie vident᷑ rũdere vtutibꝰ . Ltauo queritur vtrum i omnibꝰ bis ſie
ed fidei rñdet viſio.ch itati Guitio — ** ſint dotes. Et videtur ꝙ n. qꝛ Gi
etia rũdere que ñ videt᷑ poſſe eẽ alis os datur ſponſo a patre ſponſe.ſed omnia
Itcè in aĩa triplex eſt potentia.pᷣma co⸗ dona beatitudinis dantur beatis a patre ſponſi ꝗ
etitia 'm locum męgiua aliter ſeꝑata ſponſus eſt chꝛiſtus.ergo in nullo beato eſt aliqua uu
de loco ad locũ mouèêre.cũ g incognitia dos. Item ſi dotes eſſent in btis rõe ſpũalis matri-
ſonis in appetiua dos fruitionis. vr ꝙt i monij interipſos ⁊ deũ.ᷓ in vita pñti aĩs per graʒ 6
t dos tertia.ad ꝑfectã.n. cõiunctionẽ aĩe deſpõſetur xpᷣo in ecclia militante eſſent dotes.qð di
quirit᷑ ꝙ ꝑ oẽʒ ſui potẽtiã ↄiugat᷑ ei.illa qt falſuʒ eſt.¶ Otem eiuſdẽ nõ eſt dare dotes ⁊ reciꝑe.
vpoſſe eſſe niſi tentio.reſpicere.n.vi exe ſed beati ꝗ dotes hñjt illas recipiũt a xpᷣo.ꝗ dotes ũ
tẽtiaʒ. ¶ Contra nõ ponũt᷑ niſi tres aie do Aunt i xpᷣo:⁊ ſic nõ ſunt iĩ oibꝰ btis renn iter ſpon z
tentio eſſet dos ab alijs diſtincta. eſfſent. ſum ⁊ ſpõſaʒ dʒ eſſe nature cõſoꝛmitas.ſʒ angeli nõ h
onabilius vr ꝙ rectitudo voluntatis ſit ſunt cõfoꝛmes in natura xpᷣo nec rõe diuine nẽ.nec . 15

entio.g tentio nõ eſt do ab alijs diſtincta.
ecuritas nõ eſtodẽ ꝙ tentio:ſed ſecuritas eſt
nna de dotib agie. icludit᷑.n. de btĩtudis æẽn
i. n. ſniam Ang. iʒ. de tMl. c*. g. impoſſibile eſt
ẽ eſſe beatũ niſi ſit ſecurus de ſue btitudinis
atuatione.cũ.g̊ nõ ſint aie niſ tres dotes. tentio
16 eſt dos ab alijs e iſtincta.R ꝙ ppꝛie loquẽdo
tentio nõ eſt dos ab ales diſtincta. tenere.n. ſʒ P⸗=
eſi hůe vel poſſidere.intellectus aũt clare vidẽ
o deum hʒ eũ ſub rõe ſũmi veri. voluntas perfcẽ
uendo eo hʒ ipſuʒ ſub rõe ſũmi boni.vnde tenere
mmunm vex realiter idẽ eſt cum clara viſione.te
ere ſũmuʒ bonum realiter idem eſt cũ perfecta ſũ
ni bani fruitione. nec hoc dicens nolo dicere ꝙ&
viſio ⁊ fruitio ꝓprie loquendoſint dotes:ſed actꝰ
dotium. dotes. n. qualitates ſunt. vnde dos viſiõiſ
eſt quidam habitus luminoſus in itellectu quo ele
uatur ad clare deñ videndum.dos fruitionis eſtꝑ
fectus aritatis habitus quo anima fruirur deo.
6 vnde ꝓpꝛie loquendo in dotibus aie von conſiſtit
beatitudinis eſſentia.ſed in actibus eaꝝ ad quoꝙ
oꝛdinantur ficut habitus actũ.dos autem tertia a
duabus alijs diſtincta eſt habitus perfectus qꝰ vo
luntas eſt perfecte ſecura de rentionis ꝓꝛedeẽ per/
petuatione.ſine enim pꝛedicta aſſecuràtion e nõ pᷣʒ
intelligi ꝑfecte aia deo coniuncta. vnde nõ eſt dicẽ
dum illam aſſecuriteẽ eſ kconeltſione timoꝛis
tantum. immo eſt quidanf actus in volũtate reſpe
ctu dei. ſub rõe qua eſt ens ſumme arduũ quo exelu
ditur oĩs timoꝛ.⁊ ſic pʒ ex pꝛedictis ꝙ ſᷣm rõem in/
telligendi pꝛimo eſt dos viſionis.ꝛꝰ doæfruitiõis.
3 dos perfecte ſe curiraris Ad pmn in oppm dð ꝙ
in vita beata mẽoꝛie? intelligentie nõ reſndʒ ni
ſi habitus vnꝰ.in vita.n. beata mẽoꝛia nõ reſpicit
Deum niſi mediante inrelligentia:qꝛ actus eius eſt
clarã viſionẽ retinere. vñ obi eius imediatũ ẽ ipᷣa
viſio clara tald ꝛm dð ꝙ dos coꝛꝛndens ſpei nõẽ
tentio vs dem̃ eſt.ſed ſecuritas ꝑpetuationis viſio
nis ? fruitionis.¶ Ad zm dõ ꝙ tunc aĩa eſt deo per/
fecte coniuncta qn coniuncta eſt ei ᷣm oẽm potẽtiã
ſim quã eſt ei coniugalis imediate.nõ eſt aũt tal po
tentia motiua ſᷣm locũ.qꝛ ſic ad deum nõ accedimꝰ
motu ſcðʒ locũ vbiq; pñs ſit.ſed affectibus mẽtis.

—

ſo dotes ſũt:ſed oẽs beati habent oꝛnaipẽta ſpũᷣlia

minibus ſactis
roõnc qua dotes

iter ſpõſum ⁊ ſpõſam pꝛopeequẽdo requirit᷑ cõfoꝛ

o ſpõſa dnõ ſponſa.⁊ quia iter chꝛiſtum ⁊ eſſẽetiam

rõe humane.& multitudo ãgeloꝝ nõ cõp atur xpᷣoꝰ
vt ſponſa ad ſpõſuʒ.ſed dotes nõ dantur niſi rõne de
mẽimonij.g in angelis nõ ſunt dotes: Conra oꝛ⸗
namerſa ſponſaxꝝ que eis dat᷑ qñ traducũtur a ſpõ⸗

cum deſponſatur a chꝛiſto.g in oibꝰ beatis dotes .
ſunt.Item glo.ſuꝑ illud Luc.iꝛꝰ.⁊ uos ſiles hoĩibus 4
expectã.⁊c̃.dicit ꝙ ad nuptias dũs iuit cũ poſt reſ/⸗
recrionem nouus homo angeloꝝ multitudieʒ ſibi —
copulauit. ̊ multitudo angeloꝝ eſt ſpoſa xpᷣi. ſicut Miecd
in alijs beatis ſunt dotes.ita ſunt in angelis ſcis. N
Reſpondeo ꝙ de dotibuz contiĩgit loqui duplicit᷑. bens
aut ſecundum idequod ſi tt au ub raciõe qua do/ E
tes ſunt:pꝛimo modo in omnibus ſanctis ſunt iſte

tres dotes.iſ.claxa viſio perfecta fruitio.⁊ perpetu
itas vtriuſq; ſ eBoitaris petfectio. dotes autẽ coꝛ/
poꝛis que ſunt agilitas.impaſſibilitas.ſubtilitas.
7 claritas de quibus in ſequenti articulo in ſpecia/
li queretur erunt poſt geſurrectionemgomnibꝰ ho
Kodaende vero de dotibus ſub
unt ſic maxime pꝛopꝛie ſũt in ani-
mabuæeatis.aliquo etiam modo q́;uis nõ ita ꝓ/
ꝛie ſunt in chꝛiſto ⁊ in angelis ſactis cuius rõ ẽ.qꝛ

mitas ĩ nã:diſtinxtio i perſona.⁊ ꝙ ſponſa facta ſit

hoiuzʒ beatoꝛũ ẽ cõfoꝛmitas ĩ natura ⁊ diſtinctio in
perſona.⁊ de nõ ſponſa facta eſt ſponſa.ideo i ma-
trimonio ſpirituali maxime hʒ rõeʒ ſponſe. dicen/
te apo glo ad eph. S“. ꝙ xpᷣs dilexit eccleſiam ⁊ ſe-

met ipſùʒ tradidit ꝓ ea vt illam ſctificart mundas . (pis
lauaero aque i verbo vite vt exhiberz ipſe ſibi glo maties
rioſam eccleſiam non habente culam aut ru Cebitp
gam. cũ gꝰ dos aſſignet᷑ rõne malofnioniij viſio frui nibilſ
tio ſecuritas perfectio in aiabus beatis babent ra. Conmr
tionẽ dotis magis pꝛopꝛie q; i alij ſanctis.in an/ (ineto
gelis. n. ſanctis nõ ẽ nature cõfoꝛmitas ad xpᷣm. vt haſtib⸗
tangebatur i arguendo.⁊ jdeo eccleſia ipſoꝛum no ugen
ita ꝓpꝛic hʒ rõeʒ ſpõſe ſicut eccleſia hoiuʒ humana eſcere
t natura xpi nõ ẽ cõfoꝛmis diuine nature i natura ſantne
nz diſtincta ab ea i perſona.qꝛ in xpᷣo non eſt perſo/ wor
na. niſi perena verbi. a pᷣterea nũq; fuit non ſpon- Neg
ſa. ? ideo minime pꝛopꝛie ea que dotes dicunturi nut
ℳG
. * 2
9
* „
„
£
* 8
ſ● . 7

m
e
Aer
nmem
i
sß
s,

is
hnig
mn
n ⸗
dogi
feag.
dotesi
torſpon
Ngehnd

4

. „
“

lri
ſpeen
ucc
elictg,
hecir
nonho
rtied
N W.
Ke

R

„

*½

chꝛiſto hñt 1: Voris chnu illa qᷓ dur dotes Treel⸗
pmiopp'

ꝓppᷣe
tas remanet nes ſponſam. q́;uis vſus debeatur

lentiſſime ſinſᷣin xpᷣo ſ̃m id qð ſunt
dð ꝙ q;uis des aſſignet᷑ ſponſo a pꝛe ponſe.tñ

ſe ſic.⁊ dotes btõ Runt ad ſpõſi gliam⸗
crionem btõꝝ. Ael põt dici ꝙ ibi accipi dos ꝓ eo
qnod dat᷑ ſponſe ex parte ſponſi ᷣm quẽ modũ logt
ſacra ſcriptura de dote.¶ Geñ. 34. vbi hr. ꝙ dixi
Dichẽ Jacob ⁊ filijs eius.Augete dotez ⁊ munera
poſtulate ⁊ Exodi.⁊ꝛꝛ.vbi dr ꝙ ſi ſeduxerit quis vir
ginẽ doꝛmienitq; cũ ea dotabit eã ⁊ habebit eã vxo
rem. Adꝛm dõ ꝙ dos antiquitus ſolebat aſſignari
qn ſponſa traducit in domũ ſponſ.vtpñtem habe
at ſpõſuʒ.⁊ qꝛ qᷓ;din ſum
dño ſᷣm Aplim ⁊.ad coꝛi..iõ dõis q̃ ſanctis

ſponſo.vñ ſolut ꝛimonio carnali dog Panre

. in hac
vita cõferunt nõ conuenit ꝓpꝛie rõ dotis. 3
dð ꝙ xp̃s eo mõ quo hʒ dotes recipit eas i q;tunꝰ
hõ.inqem gt deus Krctiue cõfert dotes ſaſictis q;
is

uis inq; hõ easn lnerne it. d * pz ſolu
tio ex ðtis in qõne¶ Argu ad, ptem aliã pcedũt
de dotid' bʒ id qð ſunt.⁊ de rõe dotis large dicta.

¶ Articulus quartus o

Onſeq̃nter queritur de. ⸗

pIncipali
Et circa hoc querunt᷑ octog “ Ven
in coꝛꝑibus beatoꝝ ernnt doteſin quo ex
plicabitur quot ⁊ que erunt.⁊ que oꝛigo earumſ/ꝛꝰ
vt n dos iachbrtiraris erit eq̃lis in coꝛꝑibus oiuʒ
be atoꝛum. 4“ t'n oES ſenſus erunt in actibꝰ ſuis.
Æ½ vtrum coꝛpa b =

ola munctuta ioꝛa ementi vVtrum per
ſuã ſubtilitatẽ poſſit coꝛpus gloꝛioſũ ſimul eſſe cum
nõ gloꝛioſo. “ vtrum coꝛpoꝛꝗ patoꝝ erũt agilia
Svtrum ratione illiꝰ agilitatis anima poterit es
mouere in inſtanit. L ä

L oſtendo ꝙ in corpoꝛibus btõꝝ
(o) E dotes oꝛdi-
antur ad hoc vt ſponſã ſit digna pꝛeſentia

ſponſi.ſed homo nõ erit dignus pꝛeſentia ꝓponſi ni
ſi ꝑꝑ diſpoſitionem aie.g beati nõ hẽbunt dotes ni
ſi in aia. Ytẽ ſi eſſen bi dotes oꝛiginarent ab aĩe
beatitudie.ſed ſenſus ꝓpingoꝛes ſunt aiĩe q; coꝛpꝰ.
à magis eſſent dotes in ſenſibuæcoꝛpoꝛias̊ in coꝛ
poꝛe.cum nõ ponat᷑ ꝙ in ſenſibꝰ coꝛpoꝛis ſint do
tes future:multo minus erunt in coꝛpoꝛe: qtẽ do⸗
res eſſent in coꝛpõibus ſuꝑflue niſi oꝛdinent᷑ ad aie
dperationem cũ coꝛpus ſit ꝑꝑ aiam.ſʒ diſpõitiones
coꝛꝑis tũc nõ poterũt coadiuuare ad aie operatiõeʒ
maxie ad illas ꝗbus deo coniungt᷑.qꝛ illas nõ exer

6

cebit per oꝛganũ coꝛpoꝛale.cũ ꝗ̊ in coꝛpoꝛibꝰ bröx

nihil ſit ſupe futurum in eis dotes nõ erunt.

Contra Dap. Lulgebunt iuſti. v canq; ſintille ĩ arã
ineto viſcurrent ĩ fulgoꝛe ſignat᷑ claritas in igne ĩ

paſſibilitas que eſt elementũ maxie actiuũ.⁊ ſcðᷣin
Aug“ ſuper Genñn. li. ʒꝰ.nõ multũ poſt pꝛincipiũ. Iri
geſcere nõ põt in ſubtilitate ſentille ſubtilitas in di
ſcurſu eiꝰ agilitas ̊ in coꝛꝑibꝰ btõꝝ erunt dotes q̃t
tuoꝛ.ſ.clarit as impaſſibilitas.ſubtilitas.agilitas.
Itẽ Anſel. in li. de ſilitudinibꝰ inter pᷣu zæ medinʒ
dicit ꝙ ꝑtes brieudis ſunt pulchꝛitudo agilitas.foꝛ
tudo.libertas.ſanitas.voluntas longeuitas·gᷓ ſe

pꝛiaz pfe

in hac vita peregrinãur a

i.cox.i.poſſunt accipi vbi dicit de coꝛpoꝛe

pus ſpirituale ita vt ſurgere in incoꝛꝛuptione ref
ratur ad ipaſſibilitatẽ
ſurgere in virtute ad ſubtilitateʒ
agilitatẽ. vyde glo.ſuper illð.S
Dicit ꝙ erit agile/ per dotes aũt pᷣdictas cerit coꝛpꝰ

ouitas ⁊ facfitas q;ta regnãdi viuẽdiq; facilitaſeriit

ptem ſunt coꝛpoꝛis do.
atoꝝ erunt dotes ſicut e
quàs deo perfecte coniug.
dñr ꝑꝑ rões dictas in qon.

* ones co⸗nop btõꝝ per quas

ↄiungẽt᷑.⁊ eis perfecte obecd
quattuoꝛ.ſ.ipaſſivilitas ant J
Raaoinan aĩa perficitur·
diſpo ſitiong; in coꝛꝑe perq̃s c
oſicut foꝛme? diſpoſitio ꝑ quã e
motoꝛi/aĩa aũt inqᷓ; eſt coꝛpoꝛi
mo actu vite viiſicat.qꝛ per ip
viuum⁊ actum ſentiendi ei coig
poꝛis motoꝛ cõceptus ſuos interi
ſibiliter manifeſtat.⁊ ipſum localit
pm dabitur coꝛpoꝛi impaſſibilitas
cũ aia indiſſolubilis permanebi PPE
coꝛpoꝛi ſubtilitas.qᷓ;to.n.coꝛpoꝛa ſui
ſubtilioꝛis ⁊ temperatioꝛis.tanto acit
iuuatioꝛes/ pꝑ tertiũ erit in coꝛpoꝛe cil’
Gre.li.is.moꝛa enter mediuʒ ⁊ finẽ:e
Job.28*. Mon adequabit᷑ einuꝝ vel v
beatoꝝ ciuiũ coꝛda ſibi inuicẽ claritate
ritate tranſſucent. Paꝝ poſt ibi. Aniuſ
tem ab alterius oculis mẽbꝛoxꝝ coꝛpulen
ſcondet:ſʒ paiebit animus coꝛpoꝛalibꝰ o
etiã coꝛpoꝛis armonia ſic vniſq; tunce
cabilis alteri ſicnt nunc eſſenõ pot conſpi
biſpꝑꝑ quartũ erit in coꝛpoꝛe agilitas.vn
de ci.cꝰ.iiꝰ.dicit ꝙ deus a coꝛpoꝛibus btis
graue pondus. ? infra. zo. cꝰ. dicit ꝙ vbi vole
ibi erit ꝓtinꝰ coꝛpus/he q̃ttuoꝛ dotes ex vbis 4

„△

natf in coꝛꝛuptione.ſurget in coꝛuptiõe.ſemina
in ignobilitate ſurget in glia. ſeminat in iſirmit
ſurget in virtute.ſeminat᷑ coꝛpus aĩiale ſi urget co⸗

urgere in glia ad claritatez
urgere ſPuͦale ad
rget coꝛpꝰ ſpũale

perfecte obediẽs aie modo ſuo. vt aĩa per ſuas do
tes perfecte obediens deo. vnde Alug.i. de ci. c.
27. ipabit ᷣs aĩo aius cõpi tãq; obediẽèti ibi eritſi na
at pᷣdictaꝝ dotiũ oꝛigo a ðo ꝑ crationẽ vt ꝗda nõ ip/
babiliter dicunt. vnde ꝓ tamo dicitur ꝙ pꝛedictec⸗
dotes erunt in coꝛpoꝛe᷑ beatitudie anime per quãa
dam redundana. qꝛ deus illas creabit in coꝛpoꝛi
bus beatoꝛũ ꝑꝑ meritum aiaꝝ.qꝛ in via ⁊ ſibi a coꝛ H
poꝛibus ſais gloꝛiam meruerunt.cinde pot dici
probabiliter ꝙ oꝛigo illarum dotium erit a deo nõ
tamẽ ver creationem.ſed mediante beatitudine
anime.quia ſcut dicit Augu.in epiſtola ad Dioſco
rum ante mediuʒ. Tã potentem fecit deus anim⸗
vt ex pleniſſima beacitudine que in fine tempoꝛuʒ
ſcis ꝓmittittur rednidet in inferioꝛẽ naturaʒ que
eſt coꝛpus nõ beatitudo que fruentis ⁊ invelligẽtis N
E ꝓpꝛia.ſed plenitudo ſanitatis ⁊ incoꝛꝛupꝑtiõis vi MUb
5rſer erit ita redundantia ꝑmodum multiplica
tionis beatitudinis aĩe que in coꝛpus recepta diſti

—
—

Saarur ihzdlieras. 4, qualitates coꝛpoaales. oc. n. H N
dicere eſt irrõnale/ ſed aia virtute beatitudinis ſue
cooperante ſua nali virtute de potentia coꝛpoꝛis „ N
—
„

ℳ

ꝗ i actũ.nõ. n. ĩ potentia coꝛ
ipo põt fieri naturaliter. ſed
iiſupnãliter creata uirtute ſᷣm
tetia dotes. ⁊ ct illõ ꝙ de ſeißo ſi

reatã imediate. vñ AIgg. liꝰ. 9*. ſu

inẽ. vt lignũ de terra exciſuʒ aridũ
ce vlla. ſine terrs? aqᷓ repente flo
iat vt per iuuẽtaʒ ſterilis femina ĩ
yt aſina loquat᷑.⁊ ſi idẽ ei mnõi
ãis quas creauit vt ex eis hoc ſieri
ex eis ille faceret qð ex eis fieri nõ

ret.ſed talis potentia in cõꝑe eſt bſu

obediẽtie ;uis aut quelʒ dos ex to
inime oꝛiginet᷑.tñ ꝑ appꝛopꝛiationeʒ
verfectioni ſecuritatis oꝛigo ipaſſibili
ni viſionis.oꝛigo claritatis ꝑfectioni
.qoꝛigo ſubtilitatis.hic amoꝛ.n. maxie ẽ
.? ſubtilitaris eſt penetrare. vt põt tra
ni. 2⁰. de gen. ꝑfectioni potẽtie motiue dꝛ
aia ſeꝑata. qꝛ aliter nõ poſſet ſe de loco
ſouere attribui põt oꝛiso agilitatis. Ex
ſolutio ad ili qonem vtrum dotes btoõxꝝ
erunta deo imediate tm̃ per creationem.
min opp' dð ꝙ q;uis vonſa nõ ſit digna pꝛe
ſponſi dignitate eẽntiali niſi ꝑꝑ beatitudinẽ
recte ⁊ per ſe tũ quadã dignitate accñtali di⸗
2 efficitur pꝛemntia ſponſi ꝑꝑ gloꝛia coꝛpoꝛisĩ
im per hoc nõ ipeqtur aialſed ꝓmonetur in aꝑ
ue beatitudinis eſſentialis.vt pʒ ex ſuperius di

is in illa qõe. vtrũ electoꝝ beatitudo erit maioꝛ
ſt iudicium qᷓ; ante eld ꝛm dð ꝙ ſicut dicit Aug.
.liꝰ. de tri. c. . qcquid habemus in aio cõe cum
oꝛpoꝛe pertinet ad hominẽ exterioꝛem: ⁊ iõ actuʒ
entiendi habemus aliquo mõ cõem cum pecoꝛe
in dotatõe coꝛpoꝛis dotatio ſenſuũ cõpꝛehenditur.
Ald ʒm dðᷣ ꝙ dotes coꝛpoꝛisinq;tum per eas erit ꝑ
fectioꝛ vnio coꝛpoꝛis ad aiam ⁊ coꝛpus obediẽtiuſ
aie coopabuntur ex conſequenti ad hoc vt petfecti
oꝛes ſim actus quibꝰ aĩ deo cõiungitur inq;m ꝑppᷣ⸗
Aitcta aia perfectius habebit eè ad qð auitur eaz
. habiturã perfectioꝛeʒ oꝑationẽ vt declaratũ eſt ſi

perius in hac di. in illa qõe vtrum electoꝝ beatitꝗ

do erit maioꝛ poſt iudicium qᷓ; añ pꝑpꝑ etiã dotes pᷣ/
dictas redditur coꝛpus tale vt i nullo aggrauet ani
mã q;uis eã aggrauet.dũ eſt coꝛꝛuptibłle inq; ei⸗
per dotes pᷣdictas magis vigebunt in actibus ſui⸗
potentie ſenſitiue cogliunabunt ad illaʒ operatio⸗
nem intellect? q̃ intelliget quidditates rerũ ſenfibi
lium in fantaſmate quas qdditaiss triplici modo
intelliget. ſ.in verbo ? in ꝓpꝛio gñe ſine fantaſma⸗
te ⁊ cũ fantaſmate ſi placuerit voluntaticuʒ modꝰ
intelligendi cũ fanraſmate ſit hoĩ naturalis. Adam
arg ad partẽ aliam dð ꝙ pulchꝛitudo recicit᷑ ad
claritatẽ libertas ad agilitates: foꝛtitudo ad ſubtili
tatẽ ſamitas voluptas longeuitas ad ipaſſibilitatẽ.

—
H⸗M

Wen queritur vtrũ dos ipaſſibili
☚ E ci ndontr it equalis in coꝛpoꝛi
pus oiuzʒ btoꝝ. Et videt᷑ ꝙ ſic. m phim.2
topi. albins eſt qð nigro ipermixtius.̊ nõ eſt ipaſſi
vpilitas niſi qdð eſt impaſſibilitati ipermixtiꝰſʒ nulliꝰ

ta. impaſſibilitas in oibus erit equalis. Mtẽ pᷣua
tiones nõ recipiunt magis⸗ minus.qꝛ pꝛiuatio eſt
ablatio totius habitus.ſed impaſſibilitas eſt pᷣua/

eſſe m

ſisgniſicata nõ

coꝛpis gloꝛificati ipaſſibilitas eſt paſſibilitati pmix

* % . .*
„„ .
„„ 4„ 42-.
tio Emnbilitatis. vn m corpu oꝛiftcztunn. no
erix alio impaſſibilius?/ tem apl ei. coꝛi. i ele⸗

ctos in re urrectione comparat ſtells. ſed ipaſſibi
litas equaliter eſt in oibus ſtellis. mualiter erit in
omnibus coꝛpoꝛibus beris ihonen inwaſſibili
tas que iexciudit neceſſitatẽ zuptibilitatis re
cipit magls minus.ſed talis erit ipaſſibilitas coꝛ
poꝛum brõꝝ coꝛpus.n.gloꝛioſum palpabile eſt. vñ
vt habet᷑ Lu. vlti.dũs poſt reſurrectionein ſuaʒ di
xit diſcipulis ſuis p alpate ? videte ⁊c̃.ſed ſicut dic
Brego. in quadam omelia ſuper illud. Jo. ꝛ0. cum
eſſet ſero die illa coꝛꝛu npi neceſſe eſt quod palpat᷑
̊ coꝛpoꝛa beatoꝝ no erunt equaliter impaſſibilia.
nec in eis vera ipaſſibilitas erit vt videtur./ Iezʒ
pꝛiuatio que nõ tollit toti hitum reciperẽ põt ma
gis minus.ſed impaſſibilitas coꝛpoꝝ beatoꝛum
nõ tollet totam eoꝛum poſſibilitatẽ: qꝛ nihil tollet
pertinęens ad hominis quidditatẽ ad quã pertinet
5H: ale. cũ in eius diffinitione ponat᷑ 'g ipaſſi-
bilitas in coꝛpoꝛibus btõꝝ eriꝰᷣſcõʒ maius ⁊ minꝰ
Item claritatis nõ erit dos equaliter in EFpann .
omnium broꝛn:m. vñ aplus. i. coꝛi. i?. ſtelta a ſtella
differt in claritate. ſic ⁊ reſurrectio moꝛtuox. ga ſi/
mili ne odos impaſſibilitatis. ¶R i impaſſibili
tate eſt ↄderare ? illud qð ponit ? ülnd qõ exclu-
dit. uis. n. ſi mificetur negatiuo mõ. tñ ꝰes per e’5
ꝛiuatio:ſed habit? eſt.n. qualitaſ
in coꝛpoꝛe exredundantia beatitudis anime caſa-
ta coꝛpus pꝛohibens ab oĩ paſſione ſue perſectioni
contraria. vñ ꝓpꝛie loquendo res ſigniſicata.p ea,;
aliquo modo cõꝑari videtur ad rem ſigniſicara; ꝑ
paſſibilitatẽ ſicut habitus ad pꝛiuationẽ large dcàʒ
paſſbilitas. n. im poꝛtaræ videtur defectum vtu-
tis qua virtute poſſet ꝓviberi Oꝛpus ab oĩ paſſiõe
ſue perfectioni contraria/ð icõ ꝙ q;tuʒ ad excluſi⸗
onem paſſibilit ais ipaſſibilitas erit equaliter ĩ cõ
noꝛibus oium bedtox: qꝛ in quolʒ excludet omneʒ;
paſſibilitatem berkection contrar iſcrunn aut ad
illud qð ponit ipaſſipilitas dico ꝙ nõ erunt equaleſ
in coꝛpibus omniah Rov ſed differe 'm dan
meritoxꝝ ? ſedᷣm dłfferentiam beatitudis animarũ
tñ erit equalis in oĩibus partibus eiu ſdeʒ coꝛpoꝛis
qꝛ ſi eſſe inequalis in partibꝰ eiuſdẽ coꝛpoꝛis.ex Hᷣ
nõ redderetur perfectioꝛ ſe mperfectioꝛ impaſſi
ailitas rotius. Ad pm in oppm do ꝙꝙ no tantu intẽ
oditur pe& minoꝛem ſui permixtioneʒ cũ rioſ⸗ ed ẽt
per acceſſum ad terminũ.ſicut patet in charitate qͥ
inequalis eſt in beatis.⁊ tamen in illo beato eſt per
misa cupiditati. vñ cũ phus dicit foꝛmam recipe
re magis ⁊ minus per maioꝛem vel minoꝛem im /
permixaonem cum ſuo contrario extendit contra⸗
rietatem ad illam habitudinẽ que eſt inter rem mi
nus perfectam ? magis ꝑfectam ᷣm quẽ modũ vi⸗
detur eam accipere. 5*. phiſi. cunamait de alterato
ne ꝙ cum ſit in minus contrariũ ẽ etur mutare in
magis aut tanq;ᷓ ex contrario in icem⸗(Ad : d
ꝙ ünpaſſibilitas ⁊ ſi ſigniſicet per modum pꝛiuatio
nis tamen res ſignificata eſt habitus. econtranto at
eſt res in paſſibilitate.ſigniſicat enim per modum
habitus.⁊ res ſigntficata aliquo modo videtur pꝛi
uationis rationem habere.qꝛ res eſt paſſibibilis in
q;tum eſt ipotentia.⁊ ſicut dicit Auic. 4*. meta.
cê. 0. potentia eſt inperfectio. parfectus eſt per-
fectio.⁊ bonum in omni re nõ eſt niſi ipſam eſſe in

. „ .
”?ZMB 4

₰
£

„

—

ſean
tient.
Geſce
nisgie
Vinen
poten
turne
Hoe⸗
ie
dine
bus
chi
ſcn
me
lisſe

tisſß

Nem
tusn
Guſtye
porarie
ſullaca
ſtſtue
imnae
ungv
citün
hrenz
legin
oditu
ſeepti
ſiöfah
boſitig
terſtre
r in
ſigte
ael
höp
dehr
Rvie

l
in
Er
donn

Konm
Utole
enne

min

N.

in

—

1. a
baia

enli

iric
nonne,
titad
tegn
nN
3Am

e NW
„⸗

MrN
AWV.N’,

imnil

— =-- *W —

. . . KMD —
4 R
* .
9 .
„* * „ „
effectu ibi accig ens effectũpꝛo actu creato loqns in maxima pe
de bonitate crgatutce.¶ Ad ʒzm dð ꝙ q;uis poſſibili aetihus ↄiunc
tatis excluſio ſiz in oibus ſtellis equaliter loquẽdo ſus erunt in dd
de paſſibilitatè ꝑfęętioni contraria.ꝑfectio ramen res ſunt aĩe q;
contrari al enor ipaſſibilitationi eſt eq̃li aie pᷣmiabſtur.
ter in eis Ald pm ad partẽ ꝛ dð ꝙ illuch verbum tione. ſed deleci
Breg.coꝛꝛumpi neceſſe eſt qð palpat᷑.intelligẽ kuz in beatis quilʒ ſe
eſt de eo qd palpatur relicto naturalibus ſuis.⁊ de atis quilibet ſeni
palpabilitate que eſt ſ̃ʒ pᷣmasq̃litates actiuas ⁊ paſ o ntam ſcidũ
ſiuas.aut per qualitates cauſatas ab eis. (Ad ꝛu am quã cõcomit
dð ꝙ moꝛtale nõ ſigniſicat aliquid ꝑtinẽs ad homi tio. Quedã quaʒ t:
nis qdditatẽ.vñ phꝰ.ꝭ .topi.ſi quis cõcedat ex mõ ſed patitur ſenſus:
tali aliquẽ fieri imoꝛtaleʒ nullus dicit aliam vitã eũ tatione ſenſus ita re
ſumere.ſæd caſuʒ aliquẽ vel paſſionẽ huic eidẽ ag-⸗ denominat᷑ ab ea.v
grauari.põit᷑ g̊ moꝛtale in diffinitiõe hoĩs ñ vt eẽn caloꝛem ꝓꝙ inſtrumei
cialis dꝛa.ſed ad circũloquẽduʒ eſſetialẽ dꝛaʒ eel cunda mutatione.ita
põt dici ꝙ ibi nõ debet noni niſũ ſcõᷣm opinionem. bilis ꝙ nõ denominai
Poꝛphirij qui eſtimauit angelos eſſe aĩaliasoalia eni videndo albũ nõ et
per naturã imoꝛtalia moꝛtalitatẽ pertinere ad ho ce nõ pdicatur de albe

minis nãʒ.ita vt nõ poſſet fieri imoꝛtalis remanẽs
homo.iinmuibus Poꝛphirius turpiter errauit.
— TtiO aueritur vtrũ o&s ſenſus erunt
cIiein actibus ſuis. Et vidę ꝙ nõ.
qꝛ coꝛpoꝛa beatoꝝ erunt incõpaſſibllia.ſed
ſecundũ pvm̃ in li.de plantis.ſenſus eſt pamſo ſen-
tientis. in beatis nullus ſenſus eriᷣ in ſuo actu.
¶ Nẽ ſcðo de aiadicit de vegetatiua ꝙ marie cõmu⸗
nis aĩe potentia eſt m quam viuere eſt in omnibꝰ
viuentibus ſed in beatis nõ erit in actu ſuo aliqua
potentia aie vegetatiue.qꝛ nõ nutrient᷑ nec augebũ
tur nec generabunt.g nec in eis erit actus alicuius
potentie aĩe ſenſitiue.Item immutatio nãlis pᷣce/
dit oꝛdine nẽ immiæations animalẽ.qꝛ eſſe nãle oꝛ
dine nature pᷣcedit eſſe intentionale.ſʒ in coꝛpoꝛi/
bus btõꝝ nõ erit mutatio nãlis.qʒilla nõ poteſt eẽ
cũ impaſſibilitate.g̊ nec imutatis animalis. reng
ſcðᷣm Auic..li.naturaliuʒ.cꝰ.⁊.potentiarũ ani
me vna retrahit aliaʒ a ſua operatione.g ſi in bea/⸗
tis ſenſus eſent in actibꝰ ſuis imellectus ⁊ volun⸗
tas in eis traherent a ſua operaſtone ꝙ falſum eſt.
Item ſenſus gratꝰ deſeruit vᷣtuti nutritiue.ſed vir/
tus nutritiua nõ erit in eis in ſuo actu.gnes ſenſus
guſtus.Item odoꝛ apibendit᷑ cũ quadã fumali eua
poꝛatione que a coꝛꝑe ddoꝛifero reſoluit᷑.ſed tuncĩ
nulia coꝛpoꝛali creatura erit taliæreſolutiꝗ qꝛ non
põt ſtare cum ipaſſibilitate.g̊ in beatis ocꝛat⸗ nõ?
erit in actu.¶ Nieem vor gñat᷑ ſiue ſonus ꝗcunqʒi ali/
qua natura paſſibili ⁊ cũ quodaʒ tremoꝛe medji ad
auditũ ꝑtingit ſcdᷣm ſniaʒ phi.ꝛ.de aĩa.ſed celum
epireuʒ qui eſt locus btõꝝ nõ eſt poſſibile noc mobi
le.&̊ in ipſo nullus poterit generari ſonus.&g nõ erit
auditus in actu. Item illð qð ẽ in actu luciduʒ nõẽ
receptiuum ſetci viſibt
ſitũ ſub radio ſoł nõ repᷣſentat ſpeciẽ coꝛpoꝛis op
.poſiti.ſedupilla in oculis btõꝝ erit lucida.g̊ n po/
terit recipere ſpeciõ viſibilẽ.g̊ viſus in beatis non
erit in ſuo actu. tem ſenſus tactus ꝑp ſuã materi
alitateʒ nõ imutatur niſi sũ quadã tranſmutatione
mareiiali.ſed in btis nulla erit tranſmutatio talis.
qꝛ nõ poſſet ſtare cuʒ impaſſibilitgte. Sin beatisſẽ⸗
ſus tactus nõ erit in ſuo actuꝗ otra ꝗpoca.c. 5.
videbit eum ompis oculus.ſed q̃ rõe ſenſus viſus
in beatis erit in ſuo actu.eadem ratiõe omnes alij

vt videtur. tem natura humana erit in beatis
D . 4
*
„ 2
.*
.

reria e
imutari immutatione naturali ⁊ nõ animali. vt cõ N

i viſibilis.vñn ſpeculũ directe po

ſilitudine que eſt n ocul
eſſe ſine materiallł tranſn
ſet cũ ipaſſibilitate beato/
requirit de neceſſitatʒ niſt
paſſionem aialẽ ſine hac an
eſt quedam paſſio aĩalis.lo
di mõ.ꝛ.intelligo ꝙ in beat
in actu.qꝛ paſſio talis ſenſuse
fectio.ſed vtrum hoc futurtm
rioꝛibus viribus in ſenſus.aut ꝑ
bus extra aiaʒ dubium eſt quo a-
xime quo ad odoꝛatũ ? guſtum cre
nõ tmmodo per aliquem influxum
foꝛte a beatitudine anime:ſed etia
nem a rebus que ſunt extra aiam. vt p
latim in ſolutione argumentox. Ad p
cendũ ꝙ beati nõ erunt ipaſſibiles paſſie
