do intentione bona redditſe impotenteʒ modoli-
cito.ſi tamen rationabile fuerit obſequium ſuum.
ſicut enim ieiunando nõ reddit ſe totaliter impotẽ
tem ad reddendum debitum quanuis minus po-
edde d ʒm dõ ꝙ minoꝛ eſt falſa. ali
quando.n.aliquid excludit a perceptione coꝛpoꝛis
Chꝛiſti ad tempus.non qꝛ ſit peccatum.ſed pꝛop/
ter ſacramenti reuerentiã.
— 1 anoritzzz vtrum aliquã
tatis debitũ exigere. Et videt᷑ ꝙ ſic.debitũ
ſet ſi non exigatur debz offerri. ergo quanuis mu
lier non perada viro carnale debituʒz vir tamen te
netur offerre ſibi.Wtem ſi infirmus medicinam ſa
lubꝛem non petat.tamen ſibi debet a medico dari
ergo cum redditio carnalis debiti ſit remediuʒ cõ/
tra periculum incontinentie debʒ a viro reddi mu
lieri etiam non petenti.ſed offerre non petenti eſt
exigere. ¶ Kontra ſi exigere aliquando eſſet neceſſi
tatis vir exactioni renunciare non poſſet. ſed vir
ſe obligare poteſt ad non exigendum.ergo exigere

non eſtneceſſitatis. Reſpondeo quanuis neceſſi/

tatis ſit debitum reddere non tantum petenti ex-
pꝛeſſe.ſed etiam petenti per aliqua ſigna per que⸗ↄ

iecturat alt᷑ ↄiux ſuũqugẽ affectare ſibi carnale de⸗

bitũ rddi.tñ exigẽ ꝓpe loqndo ð actõe nũq; ẽ necĩtii
nullꝰ.n. tenet᷑ vti iure ſuo gd ꝓ ſe tm itroducrũ c.er̃
de reglaribꝰ. Ad aplicã. NHec aliꝗs a ſuo ðbitoꝛe ſu

uz debitü repetẽ ↄpellit᷑.nec debitũ offerre ſi ẽ tale
debituz quod non debetur.ſi non petatur e Kene
t ſic

veltacite cuiuſmodi eſt carnale debitum.

Di. .

patet ſolutio ad pꝛimum in oppoſitum. a zm.

dð ꝙ medicus nõ dʒ dare medicinã ĩfirmo niſi ali
bus ſignis appareat ipſuz medicina ĩdigere.⁊? e/
So ↄcedo ꝙ qñ vir ꝑ aliq̃ ſigna pꝛobabilia perpẽdit
vxoꝛẽ ſuã deſiderare debitũ illud carnale ſibi red/
di tenet᷑ ſibi reddere. aliter nõ.qꝛ illud remedium

ẽrale ꝙ ad foꝛnicatõeʒ vitãdãa illa mulier nõ idiget

niſi deſideret.
Articulus ſecundua

pᷣncipali. Et circa hoc q̃rũt᷑ duoi⸗ Rei
2 o vtꝝ vnꝰↄiũx ſine licẽtia alteriꝰ poſ
ſit ↄtinẽtiã vouere¶ . vtxꝝ datã licẽtia poſſit illeꝗ
dedit reuocare.

„

n R 1 ꝙ vnꝰ ↄiunx ſine
☛ dun o oſtendo ten⸗ licẽtia pör
dtinetiã vouere. Q nulli p legẽ diuinã pclu
dit᷑ via ꝓficiẽdi ĩ meliꝰ.ſʒ ſi ↄi nõ poſſet vouere
ↄtinẽtiã ſine licẽtia alteriꝰ vnꝰ ↄiũx poſſet viã alij/

pᷣcludere ꝓficiẽdi ĩ eliꝰ.qꝛ meliꝰẽ eẽ ĩcõtinẽtẽ qᷓ;
vti carnali ↄcubitu.̊ vnꝰ ↄiũxſine licẽtia alteriꝰpo
teſt ↄtinẽtiã vouere.tẽ vir.ſine licẽtia vxoꝛis po
teſt crucẽ acciꝑe.ẽ de voto ⁊ voti redẽptione. Ex
multa.S.qð aũt. Sʒ licitũ ẽ votũ crucis i votũ reli/

„

gionis mutare.& vir ſine licẽtia vxoꝛis põt ꝓfiteri

ĩcõtinẽtiã ĩ religione. ¶Cotra Apꝰ.j.coꝝ.. Molite
fraudari iuicẽ niſi foꝛte ex ↄſeniu ad tpᷣs.vt vacetiſ
oꝛoni.i Mũñ.vouere volũtatis cẽ.vñ de his tm põt
eẽ q̃ nre ſubiacet volũtati.vñ magr i lra huiꝰdi.c.⁊.
⁊c̃.ʒ.q.ꝰ.AVna.⁊ ſũptũ ẽ ab Auguꝰi epla ad Armẽ
tariũ verſus finẽ. Nõ exigit deꝰ ſi ꝗs ex alieno no/
uerit aliꝗd.ſʒ potiꝰ alienũ vſurpare vetat.⁊ qꝛ red

dere debitũ ẽ neceſſitatis nõ volũtatis.iõ vnꝰↄiũx

ſine alreriꝰ licẽtia vouere nõ põt debitũ petẽti non
reddere.hoc.n.eẽt votũ facere de alieno.ſʒ qꝛ exi/
gere i volutate exigẽtis.iõ ſᷣm aliquos vnꝰ ↄiunx ſi
ne alteriꝰ licẽtia vouere põt vt nũq; exigat. Alij
aũt dicũt ↄtrariñ qꝛ ex hoc vt ipſi dicũt alteri ↄingi
redderet᷑ mrim nimis oneroſum.qꝛ ſemꝑ opoꝛ
ret ipſũ ↄfuſionẽ petẽdi debitũ ſubire.irratõnabi
aũt ẽ vt vnꝰ ↄiũx ſine alteriꝰlicẽtia poſſit emittere
votũ iĩ ipſiꝰ pᷣiudiciũ.ſʒ pᷣma opinio ẽ curioꝛ ⁊ cõi/
ꝛ.nõ.n.ex hoc ꝙ alter ↄiunx vouet nò exigere red

dit᷑ mr̃imm ꝗlteri ↄiugi magis oneroſũ.ſʒ magis le

ue.qꝛ reddere debitũ multotiẽs ẽ penale ⁊ quo ad
reddẽdũ debitũ ille ꝗ vouit remanet ĩ ſᷣuitute⁊ ali
us liber efficit Ae m ĩ opp'n dð ꝙ viã ꝓficiẽdi ĩ
meliꝰ q;tũ ad mutatõeʒ ſtatꝰ pᷣcludit hõ ſibi ꝑↄſu-
matõeʒ mr̃imonij niſi alter ↄiũx voluerit.qꝛ ſic in
meliꝰ ꝓficere eẽt ĩ pᷣiudiciũ alteriꝰ ↄiugis.ſʒ nec ꝑꝑ
hoc pᷣcluſa ẽ ſibi via ꝓſiciẽdi ĩ meliꝰ ĩ ſuo ↄiugio re/
manẽtiiAd ⁊m dð ꝙ ↄiugato cruce ſignato nõ licʒ
votũ crucis ĩ votũ religionis ↄmurare.qꝛ nõ ſicẽ pᷣ
iudiciale vxoꝛi votũ pᷣmũ ſicut ꝛm. qꝛ viꝝ cruce ſi⸗
gnatũ põt ſeq ſi vult.⁊ ſi nõ Alt nõ ꝑꝑ boc obligat᷑
ad ꝑpetuã ↄtinẽtiã.qꝛ maritꝰ põt reuerti.a ſi moꝛit
põt aliũ viꝝ ducere.nõ ſic aũt poſſet dici de ipſa ſi
vir eiꝰ ꝓfiteret᷑ in religione. YDUVNW
Ecundo queritur utx iunr da⸗
‚R— t gliſlicetiã vo⸗
uẽdi ↄtinẽtiã poſſit illã poſtea reuocare.Et

Onſequenter queriturꝰe

vr ꝙ ſic.mag huiꝰ di·c.ꝛ.? go.ĩ numeroꝑꝝ.0Onaſt
33. q. F. Mauifeſtũ d it ꝙ ſi vin us ꝓmiſeritmu⸗
iieri votũ abſtinẽtie facere ⁊ poſteꝭ phibuit q;uis
peccet ꝓhibẽdo ꝙ ↄceſſerat.nõtñ ciat mulier aõ
tẽ

vouerat. a ſili ita põt dici de votoptinẽtie.

ſi laicꝰ de licẽtia ⁊ ꝑmiſſione vxoꝛis ꝓfeſſionẽ fece
rit ĩ religionẽ niſi vxoꝛ ad religionẽ traſierit. aut ꝑ-
petuã caſʒitatẽ ꝓmiſerit vir põt ⁊ dʒ ð monaſterio
reuocari.er᷑ de ↄuerſione ↄiugatoꝝ.c.j. Wotra. z.
q.S.Qui vxoꝛẽ ſuam.Qui vxoꝛẽ ſuã velare ꝑmiſe
rit aliã nõ accipiat.ſʒ ſilłr dnerrae. an. ſi ↄiunx
dat alteri ↄiugi licẽtiã ↄtinẽtiã vouẽdi.aut dat eãai
facie eccleſie ⁊ coꝛã ſuo oꝛdinario.⁊ ſic datã reuoca
re nõ põt.aut ĩ puato.⁊ tũc anqᷓ; voueat licẽtiã reuo
care põt.ius.n.h̊ iõ ↄcedit.q;ꝛ tales licẽtieclã facte
ſunt ꝑiculoſe. qꝛ licẽtiatꝰ an votũ nõ ẽ nouo vicu/
lo obligatꝰ melius ẽ ꝙ reuertat᷑ ad coniugẽ q; con /
iunxĩ foꝛnicatõis piculo remaneret.ſʒ vt multi di/
cũt poſt voti remiſſionẽ ipletõeʒ voti ꝓhibere non
põt.nec ĩ h̊ ſibi tenet᷑ mulier obedire.qꝛ iã alio vin
culo ligata ẽa de licẽtia mariti.ꝗ h̊ potuit ↄcedere.
⁊2 huic ſentẽtie ↄſentit magr̃ huiꝰ di.c.ꝛ.⁊ decre.ʒʒ.
q. ð. Manifeſtu. . ex pᷣmiſſis. vbi dẽ de diugib?g
cñ ꝗlʒ eoꝝ alteꝝ a ſuo iure abſoluerit ad pᷣterita ſer/
uitutẽ ipʒ reuocare nõ pot᷑it.Alij dñt ꝙ niſi licẽtiet
ab altero ↄiuge auctate dioceſani epᷣi.⁊ niſi lic᷑tias
monaſteriũ ĩtłauerit vel votũ caſtitatis emittat in
ſclo remanẽs.⁊ talis ſit etatis ꝙ ð ipſa babili oꝛi-
ri nõ poſſit ſuſpitio.iura decernũt talẽ ũcẽtiã ad pe/
titõez eiuſdẽ ↄingis ꝗ eã dedit q;tũ ĩ ſe fuit irritan/
dã.⁊ q;uis ↄiux peccet h̊ petẽdo.tñ ad eiꝰpetitõem
ille ꝗ religionẽ itrauerat põt ⁊ dʒ de monaſterio re-
uocari.⁊ ꝓ hac opione v expᷣſſe eẽ decretal allata i
opponẽdo.⁊ Sonbide pm i opp' dð ꝙ nõ ẽ ſi
mile de voto ↄtinẽtie Abſtinẽtje. qꝛ vt dꝛ ĩ. . di.
i rextu ⁊ ĩ glo.ĩ debito ↄiugij eque mulier hʒ ptãteʒ
viri ſicut a nlieris. ĩ ceteris vo vir ẽ caput mu
lieris ⁊ mulier coꝛpꝰ viri.⁊ iõ mulier votũ ↄtinẽtie
qð emiſit de licẽtia viri poterit obſeruare? ðbebit
q;uis vir poſtea odicat.ſʒ votũ abſtitie ᷣnis vi
ro ꝑmittẽte poſſit ꝓmittere.ipſo tñ ꝓhibẽte ꝓmiſ
ſa nõ valebitipler̃.qᷓ;uis vir peccet ꝓhibẽdo arg
ad h.ꝛzʒ.q.j.Quid culpat᷑.vbi dꝛ ꝙ foꝛtaſſe aliqn re
uʒ facit regẽ inigras iperãdi.inocẽtẽ aũt militẽ oſtẽ
dit oꝛdo ſᷣuiẽdi. Na mn dð cibi logt de illo g deli
cẽtia vxoꝛis ignoꝛate epᷣo i religionẽ ꝓſitet᷑.⁊ tal re
uocari põt ſcðʒ foꝝ iudicij.qꝛ talis licẽtia mõ debi
to data non fuit nec accepta.vel qꝛ pꝛedicta licen-/
tia pꝛobari ſufficienter non potuit.quia vt volunt
aliqui ſi pꝛobari potuiſſet.mulier debuiſſet compel

li religionem intrare ſi erat iuuenis. ad hoc argu-

mentum. 33. q. S. Qui vxoꝛem. vel tantum caſtita
tem vouer ee ſi erat ſenex. Qui vult tenere opinio/

nem ſecundam poteſt dicere ad decretum allega-

tum in contrarium ꝓillud verbum. ſimplktiter cõ
nertatur. ſic intelligendtim eſs ſcilicet niſ malit ſu/
um coniugem reuocare.ſic ſoluunt quidam vt re-

fert glo.ibidem. Ael poteſt dici melius ꝙ ideo di

citur.ſimpliciter conuertatur.quia renocando pec
cat qᷓ;ᷓuis ad eiꝰ petitõeʒ aliꝰ dẽat ꝑ iudicẽ reuocari
qꝛ iura ex roõnabili cã decernũt talẽ licẽtiã ad petito
nẽ ↄiugis alteriꝰ irritandã.qꝛ niſi h fieret multa ꝑi/

cula immipere poſſent coniugi in ſeculo remanẽti.

.

„ Nthed

(Ro
moE
Epelerigen
ſcſtp: 4
QLlotienſci
ſeſtiuitäres
toſzetah⸗
mnagreoc
cet ch Nyr
ceſlenisn
(Cndn!
porſahtes⸗
ſorlanieto
igture,
mnt iete
(czthe ni
epoberee
modo,iuge
ponöi
crictonẽ den
lercoq vaca
Memnennisan
ſoodzinrer
lmmerrip
ipörgiai
ſcücercarmate
nnntprs

NRln
NAhe
taſc
AVYdo.
6ol ph
telbbſigf
aleſi⸗
Nyllud
ctipalate
deltcſtror
gedel
WNN
pchechnstp⸗
hedebaetn
Ne.lex
gnkn
onniſdip
Uobſterthne
hereaſtdi
matione emde
ſoteſtdebiti
nooborſis
Agräieſbi
greſinepe
eöͤtanti
Gehnisft
hemnmn
epienlo⸗
Crae⸗

— — =ẽ=ẽW

—

— =.

S=-
—

litrf
nnig
Wii

NAS
.

miktin
Utin;
Werlcäe

eursikneli.

ied
gonmgißth
mennnun
rie wndorne
Rrälad
NnAeiN
FbeN
A
oet ui
1.Aiditert
xeſmiezi
Nöc
RKrdMuN
atmin N
reia
tRN
ümim
ng N,,
ld Gucicn;
nic Nniſchey
s. Abar,

eſnn

ſtda⸗

Quotien ies natiuitatis dñi vel rel
feſtiuirates aduenerint nõ ſolũ a cõcubinarũ r

— Artieulus tertius.

. pai lueritur de z*. pnci-
¶NOn Auente aarter deiſ baet

runt᷑ duo. C vtrã tpe ſacro liceat debitũ redde
re vel exigere e

lier ſit pꝛegnans.

ſcũq; vel dies natiuitatis dñi vel reliq;

tio ſʒ ẽt a ꝓpꝛijs vxoꝛibus licet abſtinere.
magr eo.c*.⁊ eſt decretoꝝ.q.pᷣdictã. Chꝛiſtiano li/
cet.cũ vxoꝛe ſua licʒ aliqñ ↄuenire aliqñ non.ꝑꝑ ꝓ

ceſſionis.n. dies ⁊ ieiunioꝝ aliqn cõuenire nõ licet
¶ Cõtra pſat.Beati ꝗ faciũt iudiciũ ⁊ iuſticiã ĩ oꝛ t?

poꝛe.ſed reddere debitũ petẽti eſt opus iuſtitie.gᷓ

hoc licitũ eſt oĩ tẽpoꝛe. n eechia nihil põt cõtra
ius nature.⁊ iõ qꝛreddere debitũ petẽti eſt de iune
nature.iõ ecclłia hoc nõ ꝓhibet neq; diſſuadet quo

cũq; tpᷣe.nõ itẽdit ẽt filijs ſuis laqueũ ponere.⁊ iõ
qꝛ ꝓhibere exaction᷑ debiti ſacro tpᷣe eſſet quodã/

modo ↄiugatis laqueũ ponere eo ꝙ carnis coꝛu-

ptio nõ tm̃ mouet ↄcupiam tpᷣe nõ ſacro ſʒ ẽt ſacro

exactionẽ debiti tẽpore ſacro nõ ꝓhibet. ſʒ diſſua⸗
det eo ꝙ vacare opibꝰ carnis.multũpedit eleua⸗-

tionẽ mentis ad celeſtia cui maxime mens tẽpoꝛe
ſacro dʒ intaidere.nõ ſic tñ dð eſt de loco ſacro qꝛ
faciliꝰ mutari põt locus qᷓ; tẽpus.⁊ pᷣterea locꝰ ita
pollui põt ꝙ idiget recõciliatiõe. vñ in loco ſacro

nõlicet carnale debitũ exigere nec reddere. ſi tñꝑ

longum tẽpus eſſent violẽter recluſi in loco ſacro.
vxr ꝙ tũc licitũ eſſet eis in illo loco cxigere ⁊ redde/
re.ĩ tali.n.caſu nõ vjr illa Vibitie debere itelligi
ꝙ nõ eſt ponẽdus lalueus Rabus ꝑꝑ imunditiam
loci.( Ad pᷣmũ in opp dð ꝙ monitio ẽ de non exi
gendõ nõ Plibiid. Ee dð ꝙ Eeenoõ eſt ibi
nota ꝓhibitionis ſed diſſuaſi

cilius ipłtram poſſit qð poſtulat᷑.huic ↄcoꝛdat glo.
ſuꝑ lllud.x*.ad coꝝ.7“. vt vacetis oꝛoni.in qua di
cit᷑ ꝙ a licitis abſtinendũ eſt. vt facilius ad effectũ

deducatur oꝛatio.
Ecundoqueriturequm ieeat
ere debitũ tẽpoꝛe ipꝛcgnationis. St vr ꝙ
agt h di. c. 3*.7 c. 33. q. 4. Si cauſa. Ipſa ra

tio cõceptus ⁊ partus iuxta legẽ ceſſare vſũ carnis
his debere tẽpoꝛibꝰ demoſtrant.¶ Itẽ decre. di..
Ad eꝰ.Ad eꝰ ↄcubitũ vir ſuus accedere nõ dʒ quũs
uſq; ꝗ gignit᷑ ablactet K q;diu mulier põt in

ꝛegnari ſibi põt debitũ reddi.⁊ ab ea exigi niſi ali
ud obſtet.ſʒ mulier pregnãs põt adhuc aliũ fetũ cõ
cipere. cut dicit Auic.liꝰ. 9. de aĩalibꝰ.co. de foꝛ⸗
matione epꝛianaſn ſpeciali.ꝗ
poteſt debitũ reddi

ab ea exigi. ¶Rn. ꝙ ſine pe⸗

riculo oboꝛſus vir t carnalit᷑ copulari ſue vxoꝛi
pꝛegnãti ⁊ ſibi tenetur debitũ reddere ⁊ ab ea põt

exigere ſine peccato mo tali.qꝛ cõcubitus mr̃imo⸗
nialis nõ tantũ eſt in offm̃.ſed etiã ĩ remediũ.⁊ mu
lier pꝛegnãs frequẽter plus appetit cõcubitũ qᷓ; qñ
nõ eſt pꝛegnans.ſi aũt nõ põt cũ ea carnaliter copu
lari ſine ꝑiculo aboꝛſus.tunc non debesſibi reddi

debitũnec ab ea exigi.qꝛ mr̃immpᷣncipaliꝰ oꝛdina

tũ eſt ad pꝛolẽ pꝛocreandã q; in remediũ.( Ad pꝛi-

vtru hoc liceat nõ obſtate qmu
oſtendo ꝙ tpᷣe ſacro non liceat

Kuno debitum reddere.nes exigere
agẽ hꝰ di. z. c. 33. q. 4. Quotienſcunqg9.

phil sſec aſiõis. qð pzʒ qꝛ imedia-
te ſubiũgit᷑.qꝛa licitis abſtinẽdũ eſt ad tẽpusut fa

ulieri pꝛegnãti

mũ in oppoſitũ dicendũ. ꝙ illa auctoꝛitas magrii-

telligit᷑ de debito honeſtatis non neceſſiratis ⁊ de
exigen do nõ de reddendo. Ad do illud de-
cr etũ nõ loquit᷑ de pꝛegnãte ſed de mu
perit ⁊ nondũ eſt puriſicata.deq̃ ꝗd dicendũ ſit vi
debit᷑ in ſequẽti qõne.¶ Argumentũ ad partẽ aliã
parũ valet.qꝛ parũ cõcludit.⁊ pᷣterea raro accidii
vt mulier impꝛegnet᷑ ſuꝑ ipregnationẽ.⁊ qñ h acct
dit.aboꝛtit᷑.vyt ipli ; qð dicit Auic.ibidem.
—. 1 culus quartus.
In ter querit᷑ de quartopᷣnci/
nſedn alidrcircabor arem ond

—

reddere vel exigere.
coniugi lepꝛoſo debitum reddere.

—5§. vtẽpoꝛe mẽſtruo
Kimo oſtendo & nõ licet debitũ

2 vtrũ cõiunxſanus teneat᷑

ũ muliere in fluxu menſtruo.⁊ reuelauerit turpitu
dinẽ eius ipſaq; aperuerit fontẽ ſanguinis ſui inter
ficient᷑ ambo.¶ Itẽ go. ſuꝑ illud Ja.6õA.q̃ſi panus
menſtruate.dicit ꝙ tpᷣe menſtruoꝝ uiri debent ab

nati. claudi.lepꝛoſi.⁊ huiuſmodi. vt quia parẽtes
nõ erubuerũt ſic miſceri in cõclaui eoꝝ peccata pa

mulier tẽpore mẽſtruoꝝ magis appetit carnalẽ cõ
cubitũ q; alio tẽpoꝛe ꝑꝑ cõmotionẽ q̃ eſt tunc circa
ptes venereas.grũc magis ĩtliger remedio cõtra
cõcupiſcẽtiã qᷓ; alio tẽpoꝛe.ſʒ uir debet eius pericu
lo pᷣcauere.̊ tũc debet ſibi debitũ reddere.

dere eſi de iure nature.̊ lexſcripta nõ intẽdit ꝓhi/
reddere debitũ tpᷣe menſtruox.ſed exigere.

E iſtã qõnẽ dicũt ꝗda ꝙ tẽpoꝛe menſtruoꝝ nõ eſft
licitũ debitũ exigeræ.ſʒ eſt licitũ reddere.p' enim
qæꝛ eſt in volũtate cõiugis lex ꝓhibet nõꝛ qꝛ eſt de

lege nature.⁊ ſic dicũt debere itelligi auctoꝛitates
agd pmã partẽ allate. Alij dicũt ꝙ ſi illa paſſio acci/
dit naturatr.ſ.ſemel in menſe determinato tẽpoꝛe
tãc nõ licet exigere nec reddere.qð videt᷑ expꝛimi
ipauctoꝛitate p allata ad partẽ pꝛimã que vtrũq;
pᷣeipiebat interſici.cuius rõ eſt qꝛ pꝑ maximã coꝛ/

ruptionẽ q̃ tunc eſt in coꝛpoꝛe mulieris qua oſtẽdit

eaꝝ fetoꝛ illo Fe ⁊ ifectio ſpeculi ꝑ aſpectũ eaꝝ. vt
dicit phũs deſõno ⁊ vigilia. Semẽ viri qð tũc in
o ea recipit᷑ aliquã icurrit infectionẽ ⁊ illud qdð mini/
ſtrat mulier eſtimundũ.⁊ iõ ex tali cõcubitu geniti

d de muliere q̃ ia pe

☚

P vtrũ reo⸗ mẽſtruoꝝ liceat debitũ
Breddere uel exigere. Leuit. ꝛo. Qui coierit

vxoꝛibꝰ abſtinere.tũc enim c&ipiunt᷑ mẽbris dã

teãt cũctis ⁊ aꝑte redarguant᷑ in paruulis.Cõtra

tem
lex ſcripta nõ pᷣiudicat iuri nature.ſed roc red

vt in pluribꝰ efficiunt᷑ lepꝛoſi vel alijs grauibꝰ coꝛ

ruptionibꝰ inſiciunt᷑.ſicut dicit glo.allata ad ꝑtẽ pᷣ‚-
mã.talg cõcubitusẽ in pᷣiudiciũ pꝛolis.nõlicet aũt

hoĩ vti cõcubltu cõiugali ĩ remediũ qñ ẽ in ꝓꝑlisno

tabile ⁊ ꝓbabile piudiciũ.qꝛ pᷣncipaliꝰoꝛdinat᷑ ad
ꝓlem ꝓcreandã q; ad remediũ.ſi aſt mulier natu
raliter patiat᷑ ſicut ſunt aliq; que q̃ſi cõtinue patiũ

Auic. 9. de aialibꝰ.c de foꝛmatione emb⸗
ſpãli. Sãguis mẽſtruꝰ diuidit ſe ĩ ipᷣgnata P ztres

ꝑtes.ſ.ĩ cibũ pueri.⁊ alia pars aſcendit ad mamil-
las.⁊ 3 ꝑs ẽ ſuꝑfluitas q̃ geſcit itus vſq; ad ts pp
tus ⁊ eijcit᷑ mulieri q̃ peꝑit ſi ẽ puriſicata ab ilł coꝛ

tur ſanguinis fluxũ.tũc licʒ exigere ⁊ reddere.⁊ tũc
mulier ↄcipere non pyr vt dicut qdam.qꝛ vt dicit
nde foꝛmatione embꝛiõis in

ruptiõibus ⁊ cõmotiõibꝰ q̃ ſt in mulieribꝰ aliuuo

tꝑe pꝰ partũ reddẽdũ ẽ debitũ ſi petat quis nõdã
aduenerit tps puriſicatiõis ſue ab ecc determina
r

2 . „ .
* .
DLDi „ Arti.
tñ. ſʒ añ illð tpᷣſ ab exigẽdo abſtinẽ dʒ ſaltẽ debitos p ſimplicẽ aloꝝ oſeſdſine ſoni bñdictõe ⁊ tmnct heme
gruitatis. Qð at dꝛ ĩ dec.di..ad eiꝰ.ſ.ꝙ virñ acee one ad cohitãdũ.e ferijs. Capellan?. ſʒ expſſiu gncrh⸗
„ daar ad vxoꝛẽ anqᷓ; puer ablactet᷑. abrogatũcẽ.vłma i glo. cui nõ ↄcoꝛdãt. Boff.⁊ Raqꝛ ſic mrimm qʒ⸗ n o
gis ẽ mõitio qᷓ pᷣceptũ.Ad n Ar 2 hãc vltimã here nõ ita ꝓhibʒ aiuʒ ſpũalibꝰ itdẽ ſicut celebꝛ2ꝛ nälss
opionẽ pʒ ſolutio ex dẽis. Ad ꝛm dð ꝙcarnalł ↄcu/ tio nuptiax q ſolẽnẽ bñdictõeʒ ↄpᷣꝑẽdit ⁊ traductio ui ſe
bitꝰ nũqᷓ; ẽ debitꝰ.nec de iure nãe qn ẽ ĩ nõbile pᷣiu- nẽ ad cohitãdũ.Hoſtiẽſis ãt ſẽtire vꝛ iſstma q tãa a u ſ
dicium pꝛolis. 2. ſẽſus qᷓ; ſolẽnitas ſupᷣdictis diebꝰint᷑dicũt᷑.dicit.n. 1. kaſer
fEcundo ãarit᷑ vtx ꝛiux ſan teneat᷑ c¶ ſic. Egq puto ꝙ hodie 22ſeſus ⁊ ſolẽnitas ĩterdici leſ e
☛ eleiugi lepꝛoſo debitũreddẽ. tur.nã illis diebꝰ nõ ĩterponit ecc auctoꝛitatẽ ſuaʒ ſupillnd .
Rñ ꝙ nõẽ idẽ qᷓrere vtꝝ teneatgebitũ reddere ſicut de fcõſeruare videmꝰ. nec ſine auctoꝛitate ec nnin,
⁊ vtꝝ teneat᷑ ei cohitare.cohitare.n.magisv᷑ ↄſili clieẽ mr̃im ghẽdũ alias penã hbʒ ⁊ cladeſtinũ iudi cancc⸗
c6 pceptũ pꝑp pꝑiculũ ifectõis. vñ qð dꝛ er ð ↄiugiole cat᷑.lʒ mrim teneat ſi Zhat᷑.¶ Ad pᷣj ĩ oppin dðq; miſimn
pꝛoſoꝝ. c.j.ſ.? vxoꝛes viros.⁊ viri vxoꝛes ſeqnt q celebꝛatio nuptiaꝝ nõ ꝓhibet fieri tꝑibꝰ illis rõneę finnte, .
lepꝛe moꝛbũ icurrũt.⁊ eis ↄiugali affectõe miſtrent ſacrji.ſʒ rõe feſtitatũ ſeclariũ q ibi fiũt. Ad ꝛn dð ꝙ ninmc⸗
exhoꝛtatio ẽ ñ pᷣceptũ.vt pʒ ꝑ lr̃aʒ imediare ſeqᷓntẽ. illa gaudia ſclaria q̃ ĩ celebꝛatõenuptiax exercẽt᷑ ñ rnnei
ſʒz reddere debitũ ẽ.vñ dꝛ eo.ti.Om̃.ꝙ ſi vtꝝ ſiue ſtꝑ ſe ca redditõis debiti.ſʒ valde ꝑ accñs⁊ freq̃n ſlante
vxoꝛẽ lepꝛoſũ fieri ↄtigerit.⁊ iſirmꝰ a ſano carnale ter licitꝰ eſt effectus ⁊ cq eiꝰ ꝑ accñs illicita. faſſeh̃⸗
debitũ exigat gñali pᷣcepto apli qað exigit᷑ ẽ ſolutdu· PPEcundodrit vtx mrim õctü phibi gistfend
cui pᷣcepto nulla ĩ h̊ caſu exceptio iuenit᷑.⁊ iõ vt diẽ EIWvto tpe ab ecc ſit ſeparadũ.⁊ ioigeiälade
glo. ibidẽ. Mos ex ſẽſu nro exciꝑe nõ debemꝰ.ĩ red- vi ſic. dicit ingt hꝰ di. c. vl. 1 . 3ʒ. q. 4.ñ istöpucti
dẽdo.n.debitũ nõ ſic ẽ ꝑiculũ pe ĩfectõe ſic ĩi man?ẽ oʒ:r.ꝙ tale mr̃im ſeꝑet᷑.¶ Cõtra erĩẽ demtimꝰ din o trepon
do aſſidue.qꝛ actꝰille cito trãſtt.⁊ q;uis ex tali ↄ»cu/ terdictũ ecclie ↄcto.Ex lr̃is.dẽ de quodã ꝗ ↄxitꝰ ⸗ ſeß n
bitu ꝓles gẽita ĩfeqpeʒ lepꝛe vt i plibꝰnõ euadat. terdictum ecclie ꝙ licet contra interdictum eccle legenie ſhlo
maxie viro exñte lepꝛoſo tꝑe ↄcubitꝰtñ magiſpõde ſie ad ſecunda vota tranſire non debuerit. NHon . noresſlet
rãdũ ẽ ↄtinuũ foꝛnicatõis ꝑiculũ qᷓ; ꝓł ifectio mari ẽtñ ↄueniẽs vt ob id ſolũ ſacr̃ʒ ↄiugij diſſoluatur. Aobleiih
me cũ meliꝰ ſit ꝓli eẽ lepꝛoſũ qᷓ; ſi nũqᷓ; exiuiſſʒ ĩ eẽ7. KRñnꝙ mrimm ſic õctũ ꝑꝑ h̊ ſeꝑari nõ dʒ q ad vicu Ulieradhn
vñ magis eẽt ð̊ pł bonũ ſi lepꝛoſi nũqᷓ; gñarẽt qᷓ; ſip li.nec qꝰ ad thoꝝ ⁊ cohĩitatõeʒ ſimplxr.ſʒ ad tpᷣsipe iſedeherrohl
les nũq; naſceret᷑ ex eis.nõ ſic ãt põt dici de mẽſttu nã eox eo ꝙ pᷣceptũ eccle ↄtẽpſerũt eĩjnemrim ↄc leilſret not
ata.qꝛ ⁊ſi nõ cõcipiae illo tꝑe ↄciꝑe põt tꝑe alio.⁊ ᷓ to oiterdictũ.ecclie.c.j.⁊ ð tali ſeꝑatõe ĩtell aucto/ (chlonühi⸗
uis nõ ſit ð bonũ ꝓł ſi ↄcipiat᷑ lepꝛoſa qᷓ;ſana.qũ ſa ritas allegata ad pᷣmam partem auctoꝛitas autem ſtirinrnm
na nõ põt ↄcipi.tñ ẽ ̊ bonũ ꝓł cognoſcẽ mulierẽ illo allegata ad partem ſcdᷣaʒ ð ꝑpetua ſeparatiõe ĩtelli tifelcaecde
tꝑe qꝰnõ põt ꝓles ↄcipi ſana.qñ cito poſt põt cogno gẽdac᷑.ſupᷣdicta.n.ecclie ꝓhibitio nõ ẽ cũ ſtatuto ir daatertd
ſci tali tꝑe ꝙ ſana põt ꝓles ↄcipi furioſoẽt hñti luci xitante.illud ꝙ ĩ gꝛium agit᷑. „ nſiaſtn
dũ infuallũ reddẽdũ ẽ debitũ iillo intuallo.qꝛ tũc ſi 3 J rC&liaʒ neeise coꝛꝛigẽda temeritas A Nrop
ne pꝑiculo ꝓpᷣe ꝑſone põt reddi ↄiugi ẽt ꝗẽ idiota ſe ₰B1Een neda miſſio. temerariuʒẽ Ad vnadi
hñs quo ad diſcretõeʒ ad mõʒ pueri reddẽdũ ẽ.qꝛ eni vouẽ illud qð vouẽti nò lʒ iplẽ. ̊ cam ꝓp- ſtic
tali ẽt ſine ꝑiculo ꝓpᷣe ꝑſone põt reddi.furioſo ãt ac pe ad occclie ꝑtiere vĩ. qꝛ miſtri ecclie vbi li Aidit
tu exñti ĩ furia nõ tenet᷑ alt᷑ ↄiũx debituʒ reddere.qꝛ citũ ẽ eos hẽre vxoꝛes vt ĩ oꝛiẽte.qᷓeuis tenet᷑ petẽ (ltie
nec ꝓ illo tꝑe debitũ eſt. ti debitũ reddẽ.tñ ꝑꝑ ſacr̃i reuerẽtiã debẽt poſteaꝑ hiiſeneni
— Articulus duietns⸗ li r eir aliquãtulũ tꝑis ab officio abſtinere.„ ₰⁴ 6n
5 qrit᷑ ð. . pᷣncipali.⁊ cir S 15 MWoch
Onſeqnter an n, „W Hĩ. xxxuj S oppolegs,
fimzctũ tꝑe ꝓhito ab eccla ſit ſeꝑãdũ 4 = 1EC1 K iauit magi ð bono ſidei oyecphoet
Rimo oñdo ꝙ licitũ ẽ clebꝛare nupti i quocũq; ↄiugio Rilr. Hic detmiat ð bo Mörincppn⸗
.D HI Magoiĩ tꝑe. mr̃imꝰ cũ ſit ſacr̃ʒ ce o fidei ĩ ↄiugio patꝝ ãtiquoꝝ ſpaliſſime. ſa Nencoen
MAlebꝛari põt tpe ſacro.⁊ ↄſtat ꝙ celebꝛari pöt ⁊ diuicit᷑ ĩ duas teet ob dermiat de alugio aty Menconön
tpe nõ ſacro.cũ ẽ̊ oẽ ts ſit ſacꝝ velnõ ſacaꝝ licitũ efſt antiquoꝝ an legẽ. ꝑ de tꝑe legis.ibi ſʒ nũqᷓ.ꝰ ölegiſunne
. mr̃im mn oiĩ tꝑe celebꝛare.¶Otẽ qncũq; licitꝰẽ effcfs itres.iponit patꝝ antiquoꝝ ꝗ ſim habuerunt Uucchiielrde
licitaẽ cã.ſʒ reddixio carnalis debiti qẽ effectꝰ cele ples vxoꝛes excuſatõeʒ ſ ipſoꝝ ↄmẽdatiõeʒ ibi. Dſkſrdeit
. bꝛatõis nuptiaxꝝ licitaẽ oĩ tꝑe.S ⁊ celebꝛatio nuptia ODð vo. ¶ 5ꝰſoluit ↄꝛiã obiectòeʒ ibi. Si ꝗs bpo⸗ „ Mlladen
ri ötraci⸗ magr huiꝰdi. c. vlt.⁊ c. ʒ33.q.ꝗ..Non (Olla ꝑsq̃ icipit. Sʒ nũꝗd diuidit᷑ ĩ dnas.cer uſiſping
oʒ. ? nõ oʒ a ſeptuageſima vſq; ad octauaʒ paſce ⁊ cuſat illos ꝗ ples vxoꝛes ſił hũer̃t tꝑe legisſ põit üiteleche⸗
tribꝰ ebdomadibꝰ añ feſtiuitatẽ ſcĩ Jo.baptiſte nõi oↄmẽdatõeʒ vᷣgitatis tꝑe euãgelij ibi. Melidꝛ ẽaauut. tng Hlig
mediate pᷣcedẽtibꝰ feſtũ pᷣdcm̃.ſʒ icipiẽdo a ʒꝰ die hãc di q̃rẽdũ ẽ pᷣcipalr ð qtuoꝛip ineſentiti
añ aſcẽſionẽ vſq; ad octauas pẽtecoſtes ſcðᷣʒ ſniam 6 rC9 de plikate Moxꝝ 4 de vcubitu. 3 ſof dinerfimog
apparatꝰ ibidẽ.⁊ ab aduẽtu qni vſq; ad epiphani de libello repudij ½ de Witate. Lirca fütentigd
nuptias celebꝛare.¶Rñꝙ Niq̃ tꝑa ſt ĩ abꝰ nõẽ lici pᷣmũ q̃runt᷑ duo. P vtꝝ hꝛe ples vxoꝛes ſil ſit le nihnnaven
tũ nuptias celebꝛare q̃ detminarta ſt ĩ arꝰad ꝑtẽ ſeeẽ gẽ nãe¶ ꝑꝰ vtꝝ aliqñ fueritlicitũ ex diſpenſatõde. I.
dã. qꝛ i illis tpibꝰ vᷣbẽt fideles plꝰ q; altero tꝑe ſpũa nido ꝙ hꝛe ples vxoꝛes ſilñ ſit LTch!
libꝰ itẽdere.maxĩe qꝛ tribꝰ feſtiuitatbꝰmaxis qͥ Ni E Amo zlege nãe. die. n. mgr hdi. c. j. Ouitliet
gũt tꝑibꝰ illis ↄſueuer̃t cõicare ſideles.ꝑ ſolẽnẽ aut 7 c. 32.q. 4. obijciũt. Obijciũt᷑ Jacob qtuoꝛ ſderͤrn
nuptiaꝝ celebꝛat õeʒ ꝑꝑfeſta q̃ ibi fiſt animi multt vxores ꝓgnñ mos erat pcm̃ ñ erat.ſʒ nila ↄſuetudo fderin
a ſpũalibꝰ retrahũt᷑.illis tñ tpib⸗ vt gda dicuͦt licitů valet õᷣ lesẽ nãlẽ.qꝛ vt dẽ dec.di.S.iĩfi. Cõſuetudo fſ RMKZ
Eniſi ↄdicat pꝛie ↄſuetudo mrim manifeſte he nãli iuri poſtponit᷑.ã̊ hꝛe ples vxoꝛes ſilnõẽ ꝭ̊ legẽ tſieſione⸗
llier
.„ *
— *
4
.

letfenluf
Wpnlenti
Aa itchridi

NeN
kache e
iCmiun

iſcß ugid
ebſepannin
nöez imptee
5taliſeparöetn
wrem auctue
genuſnui
poiditiondiiis
i. .
d WK l/
nnitnte
Nticeir Nin
—

4
9

.

—
—

„

=

eins
RM 4 . e
elnas thihii⸗
rg n
.

=

S=

SS

.

S
☛

nãe. ¶Itẽ Augꝰ. li dé bono augali poſt medi. ære
citat magr̃ hꝰ di.c.j.dicẽ de Mhſtiſ antigs ꝗ płibꝰ feis
hãʒ nõ faciebãt. Itẽ iſtitutuʒ de iurne
nããli qð nalis iter hoĩes ↄſtituit illud apð oẽs po
pulosꝑe cuſtõdit᷑.ſʒ nõ hꝛe plłes vxoꝛes ſilnõ cu-
ſtodit᷑ eq̃tr apud oẽs pplos. h̊ nõẽ ↄſtitutuʒ rõe nãa
li.ꝛ ſi ſic. hᷣe ples vxoꝛes ſił nõẽ õↄ legẽ nalẽ.¶ Cõtra
ſuꝑ illud Geñ.A. Lamech accepit vxoꝛes duas.di

vtebant ꝙ B

cit iterliearis glo. Pꝛimꝰ õ nãʒ ⁊ moꝛẽ adulterium

omiereg rinudzhal; rei qð ſibi ↄuenit a ſua p
maiſtitutõe.

ſz eẽ vna yniꝰↄuenit mr̃imꝰa ſua pᷣma
iſtitutõe. vt pʒ Geñ.⁊ vbi dẽ. Adherebit vxõi ſue

erũt duo ĩ carne vna.q̊ vnũ viꝝ hꝛe pleſvxoꝛeſ ẽ õ

—

nãz mr̃imõij. ſʒ müm e ð lege nẽ ̊ hꝛe ples vxoꝛeſ

ſit legẽ nãe ẽ. ſRnꝰ ꝙ ĩ hoĩe ⁊ ẽ nã gñis q̃ ẽ aĩal.et

nã ſpẽi q ẽ hõ.ſʒ h̊ i hoĩe lex nãe dupir dꝛ.ſ.vel a nã

gñis.⁊ ſic vt dẽ iſtitutũ de iure nali.Jus nale eſt qd
nã oĩa aĩalia docuit.vel a nã ſpẽi. ſic lex nãlis ẽ qᷓ
nãlis rõ pꝛactica obſeruãadum ĩ agibilibꝰ ↄſtituit.

Hõ.n.reponit᷑ ĩ ſpẽ hoĩs ꝑ aiaʒ rõnalẽ loquẽdo de

lege nãe pᷣ mõdicta habere ples vxoꝛes ſil non ẽõ

legẽ nãae.ſʒ loqndo de lege nãae ꝛ2¶ mõ dicta hꝛe ptes

vxoꝛes ſil ẽ ↄ legẽ nãe.nãalis.n.rõ dictat eq̃lẽ deber
eẽ obligatõeʒ qᷓ;tũ ad vſuʒ coꝛpoꝝ ſuoꝝ inter viꝝ ⁊
mulierẽ ad h̊ vt ſit ſocietas ↄiugalis.dictat ẽt nul/
l ſe debere obligare ad aliꝗd qð ponit eẽ ĩcõpoſſi/

bile alij rei cui obligat᷑.iĩpoſſibile ãt ẽ vnũ viꝝ eq̃tr

eẽ obligatũ plibꝰmulieribꝰ ſicut vni ſoli ⁊ ſicut vna
ſibi. Ex iure ẽt mr̃imoniali tenet᷑ vir vxoꝛi petẽti ð
bitũ reddere qð obſeruare nõ poſſʒ.qñ płes ſil G̊ pe
terẽt.dictat ẽt rõ nãlis viꝝ debẽ ad hoc tẽdere vt ĩ
domo ſua ſit pax quã multuʒ ipediret vxoꝝ pliras.

eo ꝙ vir nõ poſſzz cuilʒ ad votũ ſqʒiſfacere.⁊ ſuſpi-
caret᷑ vna aliã poſſe plus diligi q; ſe. ⁊ certarẽt ) vi
rũ ⁊ ad iuicẽ.cõicãłłs.n.iĩ eodẽ offõ facitr ſit᷑rixan᷑.

Quãuis aüt ex dictis oñſuz ſit hẽre ꝓlas vxoꝛes ſil
eẽ legẽ nãe.nõ tñ ẽ itellndũ ꝙ ſit directe 2ↄ pᷣn pᷣnci
piũ legis nãe.nec õ aliq;; de ↄcluſionibꝰ ita ꝓpings
illi pᷣncipio q̃ſi vltro ſe offerũt itellectui.hec.n.ↄ
cluſio ꝙ vnils nõ dʒ eẽ niſi vna.qᷓ;uis ſequat᷑ expᷣ
pncipio legis nãe.tñ ẽ ↄcluſio multũ remota.⁊ non
ſtatiitellectui ꝑuia.ſʒ ꝑ ſtudiũ ſen ꝑ diuinã illuſtra⸗
tionẽ cognoſcit᷑ eò ex pᷣᷣpᷣncipiolegis nãe deriuari
Ad pᷣm in oppin dð ꝗꝑ erat crimẽ qũ mos era t.qꝛ

illa ↄſuetudo erat roboꝛata diſpẽſatõe diuina.aliaſ

ↄſuetudo nõ valuiſſʒ.ꝙ ãt deꝰ i hoc potuent diſpẽ⸗
ſare ) legẽ nature ĩ ſeqnti qõne dicet Ad ꝛ mndo *
illud vbũ itellr de nã gñis.vel h̊ dicit.qꝛ H̊ fiebat ex
diſpẽſatõe ↄditoꝛis nãe. Ad ʒm dð ꝙ logꝗt᷑ auctoꝛi
tas illa de pᷣmo pᷣncipio ↄſtituto a nãali rõne.⁊ de cõ
cluſionibꝰ ita ꝓpiꝗs illi pᷣncipio ꝙ fere vltro ſe offe
rũt ĩtellectui.lex.n.nãlis q;t ad ſuas ↄcluſiones re
motas.q;uis vt ipluribꝰ vnifoꝛmiter ſe hẽat.tñ ſʒ
diuerſſeatẽ tẽpoꝝ locoꝝ ⁊ negocioꝝ ad caſus diuer
ſoſ diuerſimode apaicãt᷑ ⁊ Bᷓ ꝑꝑ naʒz materie agibi
liũ q̃ tantã hʒ differẽtiã vt videãat ſola lege eẽ poſi-

ta.natura vero nõ. vt dicit phᷣs pᷣmo ethim. c. 2.

Ecundoqueruur viz bie pies

— Be ee vxoꝛes aliqñ
fuit licitũ ex diſpẽſatõe.Et vꝛ ꝙ nõ. qꝛ 3 le
gẽ nãe.nõ põt diſpẽſare.nec hõ nec deꝰ.cuʒ lex nãe

ſit qdã deriuatio a lege eterna.ſʒ nõ hie pleſvxoꝛef/

ſitẽ de lege nãe. vt pʒ ex pcedẽti qõne nũq; fuitli
citũ hꝛe ples vxoꝛes ex diſpẽſatõe.¶ Itẽ magis ſuffi

cit vna mulier plibꝰ viris qᷓ; eoꝰ.ſʒ nũqᷓ; ex diſpen

△

»

+
„
ſatõe licuit vnã mulierẽ hẽe ples viros.g̊ nec vnũᷣ
viꝝ hr̃e ples vxoꝛes.ſtẽ ſicut mr̃im ẽ ĩ offm̃.ita
ẽ iremediũ.ſʒ nũq; fuit diſpẽſatũ cũ aliquo vt licitũ
eẽtei hie ples vxoꝛes ꝑꝑ remediũ.j a ſili nec ꝑꝑ of
ficii (ſRe nõ ẽ faciẽda diſpẽſatio ꝑꝑ augmẽtũ mio/
ris boni i detrimẽtũ maioris.ſʒ bonũ ſacr̃i ⁊ fidei ſt

maioꝛa bona mr̃imonij q; bonũ ꝓlis.cũ ̊ hẽre plłeſ
vvxoꝛes ſil ſit ð bonũ ſidei ⁊ bonũ ſacri nõ debuit q̊a

cedi ad augitãdũ bonũ ꝓlis. Cõtra magr̃ hꝰdi.
c.⁊. Sãcti pꝛẽs añ legẽ ſine pcõ płes hüerũt vxoꝛes
ſz H nõ eẽt veꝝ.niſi cũ eis fuiſſʒ diſpẽſatũ.¶ Itẽ glo.
ſuꝑ illud deutero.i. Nõ hẽbit plimas vxoꝛes.⁊ re
citat magr̃ hꝰ di.c.ʒ. Dauid ples vxoꝛes hũit.nec

pᷣceptũ pᷣterijt.ſʒ oĩ s faciẽs ð pᷣceptũ ſine diſpẽſatio

ne pᷣterijt pᷣceptũ.cũ g Dauid diſpẽſatũ fuit vt ſibi

ples hꝛůe licẽt. Reꝙ aliqn fuit vroꝛs licitũ płes hꝛe

ex diſpẽſatõe.deꝰ.n. illð pᷣceptũ legis nature ð nõ
hñdo ples vxoꝛes ſil pot diſpẽſare.⁊ ↄgrua fuit rõ
diſpẽſandi quo ad ſcõs pꝛes añ legẽ.⁊ ſub lege.poiſ⸗
ſibilitas.n.diſpẽſatõis pʒ ex h̊ qꝛ q́;uis ↄcluſiones
deriuate ex pᷣꝰpᷣncipio legis nãe.vt ĩ płibꝰ vnifoꝛ⸗
mit᷑ ſe hant.tñ aliqñ ꝑ ecsgralt ſt variabiles pᷣʒ

ſniaz phᷣi. . ethim. c. iꝛ. qð ẽt ibidẽ oñdit pvᷣs p ſile

ĩ nãalibꝰ dicẽs ꝙ nã ᷣxtera melioꝛẽ.qᷓ;uis ↄtigat am

bo dextros ſieri pᷣceptũ ãt legis nãe ð nõ hñdo ples

vxoꝛes pᷣm pceptũ legis nãe nec ẽ de ↄcluſionibꝰ p/

ximis q̃ fere vltro ſe offert itellectui.ſʒ ẽ ↄcluſio de
riuata ex pᷣpᷣncipio legis naæ ꝑ multas ↄcluſiones

medias.vtipᷣcedẽti qõe dem̃ ẽ.⁊ iõ qᷓ;uis vt ĩ płibꝰ

vnifoꝛmit ſit obſeruãda ʒ tñ oppoꝛtunitatẽ tẽpoꝝ
ꝑſonaꝝ potuit variari abſq; pᷣiudicio pᷣmi pᷣncipij
legis nãe.ſʒ talẽ oppoꝛtunitatẽ demiare nõ ꝑtinet

ad quęlʒ ſʒ ad ↄditoꝛẽ legis nãe.⁊ iõ ĩ illo pᷣcepto ſo/
lus deꝰ potuit diſpẽſare ↄgrua tñn rõ diſpéſandi fuit
pꝓliſ multiplicatio ad cultũ dei educãde.qꝛ tũc erat
paucitas fideliũ ⁊ qꝛ H̊ pᷣceptũ nõ erar niſi legis nãe

q̊ ſcripta ẽ ĩ coꝛde.iõ ſufficit diſpẽſatio fcã ꝑ iſpirati
onẽ᷑ iternã qᷓ facta fuit pꝛiarchis ⁊ ꝓphᷣis explicite.
ſʒ mioribꝰiplicite.qꝛ eoꝝ exẽ̃plo ex eadẽ cã licebat
eos ples hꝛe.¶ Ex dictis pʒ ſolutio ad pᷣm argm ĩ op

Bolts⸗ ld ꝛm dõ ꝙ q;uis magis ſufficiat vna mu

er plibꝰ viris q; eꝰꝰ ad remediũ.nõ tñ ad offĩ ꝓ/
creatõis filioꝝ.qꝛ magis fecũdare põt vnꝰ ples qᷓ;
vna fecũdari a pluribꝰ.. Ad ʒm dð ꝙ diſpẽſatio dzʒ

fieri i pceptoꝰp cõe bonũ magis q; ꝑꝑ pᷣuatũ. ſʒ re⸗

mediũ reſpicit bonũ ꝑſonale.⁊ offiñ gñandi ꝓlẽ ad
cultũ dei reſpicit bonũ cõe.vñn ⁊ mr̃fimm pᷣncipaliꝰĩ
ſtitutũ ẽ ꝑꝑ offm̃ qᷓ; pꝑ remediñũ. dA hö qñ
mltũ augintat᷑ minꝰ bonũ? augitũ ẽ multũ neciuz
paꝝ detrahit᷑ maioꝛi bono nõẽ icõueniẽs fieri diſ
pẽſatõeʒ i augmẽtũ mĩoꝛis boni cũ aliqᷓ diminutõe
maioꝛis.ſic aũt fuitĩ ꝓpoſito.ĩ illo.n.mr̃imꝰ redde
bat᷑ debitũ vxoꝛi.qᷓ;uis ̊ nõ ita ſtricte ſeruaret᷑ ſiẽ ĩ
monogamia.nõ totalr ibi ẽt tollebat bonũ ſacri.qꝛ
ꝑ plalitatẽ vxoꝝ ſignificabat᷑ diuerſitas graduũ in

Eecc militãte ⁊ triuũphãte ⁊ eccliaʒ eẽ adiuuãdã exꝑ

ſonis diuerſaꝝ natoa. Alig et dñt ꝙ bonũ ꝓliſqð
ẽ ſuſceptio ꝓlis educãte ad cultũ diuinũ maiꝰbonũ

ẽꝙq;ᷓ bonũ fidei qð ẽ vnũ de bonis mr̃imõij ⁊ qᷓ; bo-

nũ ſacr̃i.illud.n.bonũ ĩcludit ſidẽ ad deũ q̃ maioꝛ?
q; ſides ad hoĩeʒ bonum etiam ſacramenti.non eſt
maius bonum inter bona matrimõij ratione ſigni-

ſicatõis. tm. ſʒ ꝗꝛ iſtrumtalr canſat graʒ. vñ qꝛ ĩ ve
teri lege graʒ nõ ↄferebat ex vi ſacr̃i nõ vẽ ꝙ añ no⸗

uã legẽ bonũ ſacr̃i eſſʒ mai int᷑ bona mr̃imõij qᷓ;uis
r 2

2
Di.

—„

i nonalege maiꝰ ſit iter illa iquarß iſtralr fert graz.

7 ſi deꝰ ex ſpãli cã diſpenſaret mõ vt aliꝗs ples ha⸗

peret vroꝛes bonũ mr̃imõij iſtr̃aliten cando gram

nõ ꝑꝑ hoc minueret᷑.ſi aũt bonã ſacri velles exten/
dere ad bonũ ſignificatũ ꝑ ſacr̃ʒ ſic manifeſtũ eſt ꝙ

etiã ĩ lege veteri bonũ ſacr̃i erat maiꝰponũ qᷓ; aliqð
aliud bonũ mr̃imonij.qꝛ etiã ĩ veteri lege ſigniſica
bat vnioneʒ xpᷣi ⁊ ecclie ⁊ etiã futurã vnioneʒ hũa/

ne nãe cũ ꝑſoa filij dei quã ĩi noua legg ↄſumatũ mr̃i

moniuʒz ſignificat iã factã.

4

legez nature. Itez ↄcubit?ꝗnõ eſt õ bonuʒ ꝓlis nec
3 bonũ ſidei nõ eſt legeʒ nãe.ſʒ aligs ↄcubitꝰ ↄcu

penſ. atione.

(Articulusſecundus.

pᷣncipali. = circa H̊ qrunt᷑. ꝰ. P vtxꝝ
ↄcubitꝰↄcubinariꝰ fit legeʒ nae.2

vtæ ſine pcõ moꝛtali poſſit ſieri ex diſ⸗

—⁊)/

— ture. Alud ad qð ĩcliat nã nõ eſtolegez nãe.
l

1. e& Oſfor ꝙ ꝛeubitꝰ ↄcubĩa
Kuno 0 ſtendo de,danitziegena
ſʒ ad ↄcubitũ ↄcubitriũ freq̃nter iclinat nã.gͤ nõ ẽ õ

binariꝰ põr eſſe huiuſmõi.qnq;.n. ꝓles ſuſcepta de
ↄcubina valde amãter ſuſcipit᷑ ⁊ diligentiſſime ad

Diuinũ cultũ educat᷑ ꝓnt etiã ſibi ſeruare fidem vt
Vir alij nõ comiſceat᷑ qᷓ; ſue ↄcubiĩe.nec ↄcubia alij
vViro.⁊ alter alteri petenti viũ coꝛꝑis ſui nõ negar̃.
uͤpõt eſſe ↄcubitꝰ ↄcubiariꝰ nõ q legeʒ nãe. Cõtra

—

pʒʒm pceptũ ſcdᷣe tab ule phibet᷑ oĩs ↄcubitꝰ er fedꝰ

mr̃imoniij.ſʒ vt onſũ.eſti łꝰ.ʒ. Oia pᷣcepta decalogi
ſt ð dictamie legis nie.̊ ois ↄcubitꝰ int᷑ nõ ↄiuges

eſt 5 legez nãe. Rn ꝙ ↄcubitꝰ ↄcubinariꝰ ſeu foꝛꝛ
nicariꝰ eſt legeʒ nãleʒ nõ a nã gñis ſʒ ſpeciei.nãlis

n.õ dictat carnaleʒ ↄcubitũ nõ debere fieri ĩ pᷣiu-

diciũ boni ꝓlis nec hoiĩeʒ ſe puare etiã ad modicũ
tpᷣs vſu rõnis niſi ſit bonũ aliud recõpẽſans.ſʒ acu
bitus ↄcubinariꝰ ſeu foꝛnicariꝰ ẽ ĩ notabile pᷣiudici

uʒz boni ꝓlis.ſic.n.dicẽ̃ Augꝰ.9.ſr Geñn.añ mediuʒ.

Bonũ pꝓlis ẽ vt amat ſuſcipiat᷑ benigne nutrian
⁊ religioſe educet᷑.qꝰ bono vt ĩ plibꝰ caret ples ge/

nita p ↄcubitũ ↄcubinariũ ſen foꝛnicariũ.qꝛ vt ipli

bus a parentibꝰ minꝰ diligut᷑ q; de logitimo thoꝛo

geiti.⁊ parẽtes circa eoꝝ diſciplinã? nutritõeʒ neg

ligẽtes ſunt.In ↄcubituẽt ↄcubinario ſeu foꝛnica

rio nõẽ bonũ recõpẽſans bonũ vſus rõnis quo ſᷣm
Aug. i 4. de cini. c.iõ.ſe pᷣuat hõ ad tpᷣs ꝑ carnalẽ

ↄeubitũ.qꝛ ibi nõẽ bonũ ſacri nec fidei.nec bonũ p

tũ ẽ iclinatio ꝑꝑ coꝛꝛuptõeʒ nature.ppꝑ.n. ꝑnitioſas
naturas hoĩes hñt ĩcliatões inãles pʒ ph̊ʒ.2.ethii

lis ut iplibꝰ.nõ m̃ ãt ius ſcriptũ ſʒ etiã nãle potius
aptat᷑ ad ea qᷓ freqnt qᷓ; ad ea q̃ ꝑraro eueniũt.ff. de

legibꝰ?. Mã ad a id min oppn dõ ꝙ pcedit de

inre nãali a nã generis vel põt dici ꝙ ad talẽ ↄcubi/

c.7. vñ ſi na humanai ſuait

al. naiſus itate remãſiſſet nun
ad ↄcubitũ ↄcubinariũ ſeu

nõ excuſat on ſit legẽ nature.qm vt iã dictuʒ ẽ qd

cadii ſublegis determinatõe indicat᷑ ſim illud qd i
plib accidir. nõ 'm illud qð raro ⁊ i aliquo caſuac/

cidere põt.

nari?ẽ 3 legẽ nature.ita ples vxoꝛes ſil hẽre.g ſicut

N Onſequenter queritur

pꝓlis ⁊ ꝙ

ditu eubinariñ. ꝛicatoꝛiñ ĩclinaſſʒy.
dim dð ẽ ꝙ q;uis aliq foꝛnicãtes ſufficiẽter p
uideant pli q;tũ ad ea q reſpiciũt bonũ plis.⁊ q;ʒuiſ
iↄcubẽdo hãc ĩtẽtõeʒ habuerit.hoc tñ eoꝝ ↄcubirti

Wannda ärit dt ncubit? gcubin ſi⸗
Ecundadeir “ Ddiſpẽſatõe fieri ſine
bcõ moꝛtali. Et vꝛ ꝙ ſic. ſi otcubit? gcubi

ey diſpẽſatoe licitũ fuit ſil hꝛe ples vxoꝛeg.·ita ex di
ſpẽſatõe licitũ fuit vti ↄcubinario ↄcubitu. ¶ em

mfim'n ẽ viculu idiſſolubile.ſʒ vt hꝛĩ Geñ. ꝛ. Der
admonisõeʒ Sarre ? dinũ mâdatũ Abꝛaq ſepauit
Agar a ſe.̊ nõ fuit eiꝰ vxoꝛ.⁊ tñ de eo ꝙ cũ ea ↄcu-/

tẽ Oſee pᷣ dictũ ẽ ꝙ. facerẽt fi⸗

buit nõ rephedit. dictũẽ⸗ eti
lios foꝛnicatõisi Cõtra ↄcubitꝰ ↄcubinariꝰſeu foꝛ
nicariꝰ ipoꝛtat actñ ↄuolutũ.cũ deoꝛdinatòe.ſʒ deꝰ

dDiſpẽſare non põt vt aliqᷓ deoꝛdinatio ſit licita. ex
diſoeſarge fieri nõ põt talis ↄcubitꝰ ꝗn ſitpcm moꝛ
tale

tẽ ↄcubitꝰ ↄcubinarius ẽ ↄ̊ vnũ de pᷣncipijs
legis nature.ẽ.n. bonũ ꝓlis ꝗẽ pᷣncipalis finis cõ
cubitꝰ carnalis ſᷣm nãle iudiciũ rõnis.finis at pᷣnci⸗
piñ ẽ ĩ moꝛalibꝰ.Sʒ ↄ pᷣncipia legis nature diſpẽſa
re nõ põt nec hõ nec deꝰ.ꝗ̊ nũq; ex diſpẽſatõe potu/
it eẽ licitꝰ ↄcubitꝰↄcubinarius.i Ad iſta qõnẽ dicũt
alig ꝙ nũq; potuit diſpẽſare ĩ ↄcubitu ↄcubiario ꝗqn
ſẽꝑ fuerit pcm̃ moꝛtale.qꝛ ois act? tollẽs debitũ oꝛ

