oꝛdines ↄferre pñt. Si ſic. Wri epiſunt.ſʒ ſui offi⸗
cij executionẽ nõ hñt.qꝛ vt ſapius hitũ eſt.oẽs he⸗/
retici ipᷣo iure ſunt maioꝛi excõicatiõe excõicati. ?
oẽs ſic excõicati ſunt ſuſeenſi ab oĩbus actibꝰ legi⸗
timis.⁊ iõ ep̃i heretici executionẽ oꝛdinis oferre.
nõ pnᷣt. qꝛ eã nõ hnt. qꝛ qð nõ hʒ aligs dare nõpõt.
p. q. *. Diambertũ.⁊ extra de oꝛdinatis ab epᷣo
gq renũciauit.c.j.in glo. Nerũ tñ oꝛdinẽ ↄferũt.ſi eñ
debita in entiõe foꝛmã ecclie ſernãt.decre.di.i9.

ñꝰ ptãs ↄferẽdi oꝛ⸗

cin Kitf
itieneiti
ſomiale ion
arigeſnfici
rdogehit
Getchunttate.
Cnisſonaetn
noneta deonhe
zocrcuoadͤbt
isoſecratio din
doſecutheren
ſondeinne ſ⸗
inakinfomuee
piengomonnie

ar esprare⸗

ſollrätibap⸗
ſedehoſd wde
rsichsn
degenad
Gtonſaratus
Pot ſene veni
dißz. ron
ne Falienns
erhennii wi
cpiberenaipoline
Rnengan
oporordinescoſe
—
Crinöpor ſundar

ecretddicineſ

Wi np
gchise
chesdfchyfen
urärmſſet
latieöglidign
Perhoienaufe
ticicanynsni⸗
Mriti geecd
oli etidini
oxeſt
Nonensehelston
ſthi ſGzofci
nelatentt,nii,⸗
frinn nnlo,
ſlenfneſelfi
gechnogfeſcna
Ganondeheref
Miccklini
Naclchii⸗ 1
idictgaegeie
oriſfisgreenz⸗
liutus Ognitatech
ſtabereanhdeit
ſeceßsdeg
.chnis n debe⸗
eeclitdicites,
lterſpoliaini
Utnisablatia
Mtttgiſti⸗
ſdlsnegide

N
üsnlidth
Kan bg
vimiziie
arnd gidg
Pickiännn
icſar alif
Mosbellatoresne
lchisgiutint
Kitotiſckeg,
l
ANittn) A
Bin ennin
Neginmit
nicjetnei ſt⸗
clnithniii
icirn tin /
Mane
A enin
SSi NN3N
einnde
d, N.
Hitanmni i us
Pemnnien
eis n
Gpirteg

Ann zi

ti leann
nn e
*“
1A SGN/
n =
N 7 Gtimnd

SAE8RNNN
icdn

nauil
GR. 9 .
. Getin
uif i
eiund 4
ccche

xxv.

„ K ⁹

7

Scðm. Si aũt ms Lan ruãt cũ debitaĩ⸗
tẽtiõe verũ oꝛdinẽ non ↄferũt.q;tũcũq; tñ ſeruent
foꝛmã ecclie ĩ oꝛginãdo moꝛtalr peccãt.qꝛ ab exe
cutione ſui officiſſunt ipᷣo iure ſuſpenſi. dpn in
opp dð ꝙ ep̃i heretici.⁊ ſi nõ ſint deo ↄiũcti per ſi
dẽ ⁊ charitatẽ.q ↄiũctio reſpicit epᷣm inq;tũ eſt ſin
gularis ꝑſona.tũ deo ↄiũcti ſunt ſᷣm qd.ſ.inqᷓ;tum
mouẽt᷑ a deo in obſeruãdo foꝛmã ecclie in gꝛdinã/
do.qꝛ quo ad h̊ miſtri ecclie ſunt.Ad ꝛm. Sðᷣ eta
lis ↄſecratio dẽ irrita qtũ ad executionẽ.ſAd ʒm.
dð ꝙ ſicut heretici verũ oꝛdinẽ ↄferre pñt de facto
nõ tñ de iure.ſic ⁊ reciꝑe. Uñ qᷓ;ᷓuis hereticus ſi oꝛ/

dinat᷑ in foꝛma ecclie verũ oꝛdinẽ recipiat.tñ reci

piendo moꝛtraliter peccat.

Anõ. p. q. pꝰ. Qð ꝗdã. d. Opponit aũt. De⸗

— querit᷑ vtruʒ epᷣus degradatus
Cdo ae oꝛdines ↄferre. Et vꝛ ꝙ

gradatꝰ epᷣs ptãteʒ largiẽdi ſacros oꝛdies nõ hẽt.

facultatẽ tñ baptiʒandi nõ amiſit.ſtẽ pᷣnceps iu⸗
ſte depoſitꝰ nõ ẽ pᷣnceps.& a ſili nec epᷣs iuſte ðgra/

datus ẽ epᷣs.ſʒ nõ epᷣs nõ põt oꝛdines ↄferre.gnec

epᷣs degradatꝰ. ¶tẽ non põt verã tonſurã ↄferre.
qꝛ tonſuratus ab eo dʒ iteruʒ tonſurari.g a ſiti non

põt ↄferre verũ oꝛdinẽ¶ Cõtra vt ſuꝑius oñſuʒz ẽ.
di. iʒꝰ. Sacerdos degradatus põt xpᷣi coꝛpus ↄpſe-

crare. a ſili eus degradatus põroꝛdines ↄferre.
( Ntẽ heretici ipᷣo iure ſunt oĩ dignitate pᷣuati.cuʒ ẽ

epi heretici goſfint oꝛdines ↄferre de fcõ q́;uis nõ
de iure vt i

cedenti qõne hitũ eſt.epᷣs degrada/
tus põt oꝛdines cõferre de fcõ.q;uis non de iure.
tẽ illa ptãs fundata ẽ ſuꝑ aliqd qð per hoĩeʒ au/
rri nõ põt.fundata.n.ẽ ſuꝑ fem eſſe ↄſecrationis
⁊ decreto diuine ſnĩe.qð decretũ eſt vtille ꝗ ſic ↄſe

qui ꝙ q;uis epi ſuſp.ſi ecati heretici poſſint oꝛ
dies ð fcõ ↄferre h̊ tũ nõ

cratꝰ ẽ talẽ hẽat iſtã qonẽ dixerũt ali

tepᷣi degradati qꝛ ðgra/

dati ñ tm ſt ſuſpenſi ab officij executõne.ſ&t ſtſpo

liati eali dignitate.vñ non remanẽt epᷣi.qᷓ;ᷓuiſ.n.
per hoĩem auferri nõ poſſit a ſacerdote ptãs conſi
tẽdi coꝛpus xſi verũ.eo ꝙ nulli ↄceſſit xus talem
ptãteʒ.q; nec decebat pꝛo magna dignitate coꝛpo
ꝛis ſui qꝛ tñ dignitas epᷣalis reſpicit coꝛpꝰxpᷣi my/⸗
ſticũ. ſh qð ↄceſſit vicario ſuo ptãtem põt ab epᷣo
dignitas epᷣalis totalier auferri auctoꝛitate vica/
rij xpi.¶ Sʒ h ſic pᷣt gni. Altar. calix.⁊ ſic ð alijſ
ſemel ↄſecrata nũqᷓ; ꝓſecrationẽ amittere pñt niſi
deſtruãtur. ̊ multo foꝛtiꝰ nec epᷣs.cũ ↄſecratio epᷣi
ſit a deo pᷣncipalr.q;uis ab hoie miſterialłi· Eꝛe⸗

terea epᷣus ꝗreſignauit lo ⁊ dignitati.qᷓ;uis ta?
exeꝗ non debeat officium epi de iure.tñ ſi oꝛdinat

verũ oꝛdinẽ ↄfert q;uis non oꝛdinis executionem
er de oꝛdi.ab epᷣo ꝗqrenunciauit epᷣatui.c.pꝰ.qꝛ vt
ibi dicit glo. Reſignatio nõ abſtulit iſti oꝛdinẽ.ſed
oꝛdinisgrecutionẽ.ſʒ degradatꝰ nõ eſt magis ſpo⸗
liatus dignitate epᷣali iſt q́;uis turpiori modo
ſit ab executiõe illius ignit᷑atis ſuſpẽſus q; iſte. ẽ
v ꝙ epᷣus degradatus poſſit verũ oꝛdinẽ oferre ð
fcõ.q;uis nõ debeat de iure.Et iõ alij hac ↄcluſio
nẽ ↄcedũt dicẽtes epᷣm ꝑ hoiem dignitate epᷣali to
taliter ſpoliari nõ poſſe. VUñ degradatio non eſt di⸗

gnitatis ablatio.ſʒ ꝑpetua ſuſpẽſio ab executione
dignitatis illiꝰ. er de oſe. ecclie in glo.ibi.n. dꝛ ꝙ

viſibilis vnctio exterioꝛ ſignũ eſt interiis vntõ
nis in coꝛde.q̃ ꝑpetuaẽ ⁊ amitti nõ põt h executio

cretũ ẽ vt ille circa quẽ fit talis

auũt ſint heretic

qñq; ſuſpendat᷑. Qui tenẽt hãc fam opinioneʒ qᷓ
mihi vꝛ rõnabilioꝛ pñt dꝛe ad pm ꝙ degradatꝰ iò
dẽ ptãtẽ largiẽdi ſacros oꝛdines nõ hꝛe.qꝛ effectu
ſue ptatis penitꝰ pᷣuatur ſᷣm ꝙ pʒ ꝑ textũ ſequẽtem
AUñ ſᷣm glo.ibidẽ ↄfert oꝛdinẽ.ſʒ nõ oꝛdinis execu/⸗
tiont ſAa dð ꝙ ſicut dignitatẽ aplatus omneſ
apli quòꝝ ſunt epᷣi ſucceſſoꝛes imediate acceperũt
a xpᷣo.ita epᷣus q;tũ ad dignitatẽ epᷣalẽ ſupꝛa ſe ptã
teʒ q̃ illa ſibi poſſit auferre nõ hʒ niſi diuinã. qᷓ;uis
n.executio a ſuperioꝛi in iuriſdictiõe depẽdeat ptã
te.ſ.a ptãte pape qͥ ẽ oibus alijs ptãtibus ſuꝑioꝛ in

iuriſdictiõe. vt ſupiꝰ dem̃ ẽ.ſʒ pᷣncipat terrenꝰ de

pẽdeta ptate capitis ecclie.⁊ pᷣncipatꝰ iferioꝛ.⁊ a
ſuꝑioꝛi iõ ab ĩferioꝛi põt pᷣncipatꝰ auferri ꝑ pᷣncipẽ

ſupioꝛẽ. ⁊ a pᷣncipe fuꝑioꝛi ꝑ vicariũ xpᷣi cũ iuſta cã

⁊ rõnabili qreqrit᷑. ſa zmn dð ꝙ tonſuratꝰ ab eo
nõ dʒz iterũ tõſurari.ſed tñ dʒ puniri. ani tenent
opinionẽ pᷣma pñit dꝛe ad pm in oppi ſicut dem̃ ẽ
in coꝛꝑe qõnis cAd ⁊m dð ꝙ heretici ipᷣo iure nõ
ſunt pᷣuati oĩ dignitate.niſi qᷓ;tũ ad executionẽ. VUñ
magis dñt dici ab oĩ dignitate ſuſpẽſi q; puati.per
ſniam tñ ſunt puandi.ſald ʒm dõð ꝙ ſicut a deo de⸗
XFrcratio hẽat talẽ
ptãteʒ.ita decretũ eſt.vt ille qui degradat᷑ careat
illa ptãte.Ad p qð arguebat᷑ in coꝛpoꝛe qõnis õʒ
hãc opinionẽ ſolui põt ꝑ interemptionẽ maioꝛis.
papa.n.poſſet ab altari ⁊ calice auferre ↄſecratio/
nẽ abſqʒ illoꝝ deſtructione ¶¶ Adꝛm.ẽt dð ꝙ p reſi
gnationẽ nõ põt ſe epᷣus puare oibus ꝗbus poſſet pᷣp
uari ꝑ degradationẽ.q;uis.n.iuriſdictio ſiue oꝛdia
ria ſiue delegata ſola volũtate ⁊ vbo poſſit ↄferri.
tñ ↄſecratio epᷣalis dignitatis ſola volũtate ?⁊ vvbpo
nõ ↄfert᷑.imo fcõ opus eſt.er de ↄſec.ecclie. Nqug
in glo.a ſili dico ꝙ q́;uis ſola voiũtate ⁊ vᷣbo poſſit
epᷣi ab his q̃ ſunt iuriſdictiõis pᷣuari.tñ ſola volun
tate ⁊ vᷣbo nõ pñnt pᷣuari dignitate epᷣali. HM

¶Articulus ſecundus.

.„ l. Et circa h̊ querũ
tur ʒ./¶ vtrũ ſymonia ſit ſtudioſa
voluütas vendendi vel emendi aliqd
ſpũale vcl qnexũ ſpũaliꝑ vrrũ ſymonia ↄuenien
ter noice ; oſfii ſymõiaci ſint irregulares. Utx
ſuꝑiꝰ q̃ſitũ eſt di.iʒꝰ. .
0 ꝓ ſymonia nõ eſt ſtu
dioſa volütas emen
qa volũtas ſtudioſa reſpcũ mali dẽ malitia.ſʒ non
ſemꝑ ↄmittit hõ ſymoniã ex malitia.ſʒ qnq; exiſir
mitate vel ignoꝛãtia. gᷓ male ponit᷑ in diffinitione
ſymonie ſtudioſa. voluntas. gtẽ ſpualia ñ pnt pe/
cunia poſſideri. Un vt h actu. 8e ,
volẽti emere donũ ſpũs.ſ.dixit PetrusPecũia
tua tecũ ſit in ꝑditiõe.qm donũ dei exiſtimaſti pe/
cunia poſſideri.cũg vt hr ʒ.ethi. c. .Electio nõ
ſit ipoſſibiliũ.⁊ ſtudioſ volũtas ſit cũ electiõe. ma
le dꝛ ꝙ ſymonia ſit ſtudioſa volũtas vendẽdi vei
emendi ſpũaliai Cõtra.pꝰ.q.pꝰ*.Qui ſtudʒ.pᷣdcãꝗ
diffinitio iplicite ↄtinet᷑..MRndeo ꝙ ↄpeteſẽ pᷣdcã

KRimo ond

deſcriptio ſymonie ↄtinet.n.pᷣncipalẽ actũ in h̊ qð

dꝛ volũtas ſtudioſa.i.actꝰ volũtatis cũ effectu ſᷣm
glo. ibidẽ.⁊ actum exterioꝛẽ.ſ.venditionem ⁊ em⸗
0

Symõi magoa

ption?ẽ ⁊ obiectũ.qð ẽ ſpũale velãnexũ ſpũali (Kd
pjn in opp'n dõ ꝙ ſtudioſa volũtas dẽ Jolũtas ad

crffectũ deducta. qꝛ q;uis ſymonia mẽtalis ſit pec/

catũ.tñ nõ obligat ad renũciationẽ vel reſtitutõeʒ

rei acqſite.et᷑ de ſymonia. Mandato nro.põt etiä

dici ꝙ qꝛ ꝑfectio pcci eſt in electõe.q;uis qnq; ad h
inclinet᷑ hõ ex ignorantia vel infirmitate. iõ dẽ ſy/⸗
monia eſſe ſtudioſa voluntas. vt intelligat᷑ eẽ vo/
lũtas nõ ſubꝛeptoꝛia.ſʒ eligẽs Ad.ꝛmdð ꝙ aligd
ſpũale dẽ duplr. Uno.mõ per eentia ſicẽ grẽa ⁊ virtu

tes.⁊ reſpũ taliũ nõ põt eſſe ↄtractus vẽditiõis vł

emptiõis. Alio mõ cauſaliter vel diſpoſitiue. ⁊ ſic

ſacxra ſunt ſpũali inqtũ ſunt cã iſtraliterdiſponens

àad gram ⁊ vtutes.a iſta inq;tũ ſunt quedã res coꝛ-
poꝛales vendi pni de fcõ.q́;uis vendi nõ poſſint
de iure ⁊ ſic accipiũtur ſpũaliaĩ diffinitiõe ſymõie.

PDecunco queritur vri mdi

, inet᷑. Et vꝛ ꝙ nõ. qꝛ vt hꝛ. act.S. Symõ
magus noluit vender ſpũalia.ſed emere. Sed vt
hẽ. 4³. Re. c. S5. Oyveʒzi ſpũalia vẽdidit Maaman
Ivyro. nõ magis dʒ dici ſymonia q; gyeʒia.( Con
tra ſymonia cõitar noĩat in iure. Rndeo ꝙ ↄueni
entius noĩiatur ſymonia q; gyeʒia.qꝛ vitiũ ẽptiõis
venditionis q;tũ ad volũtateʒ fuerunt in ſymo/
ne mago. 2id h.n.noluit emere pecuniã donũ.ſ.ſ.
vt poſtea alijs venderet.ſi tñ diſtincte ⁊ ꝑ appꝛo/
pꝛiationt᷑ loqui volumꝰ poſſumus vocare ſpũalia
vendẽtes gyeʒitas.⁊ ementes ſymoniacoſ.Et ſic
patet quid dicendum eſt ad argumentna.
RE rtio aueritur vtrũ ſymoniaci ſint ir
—— E* ** regulares. Et vi ꝙ n. Dare pe⸗
Acuniã ꝓſacr̃is ſine pacto.⁊ poſt ſacr̃i ſuſce/
ptionẽ non facit hoĩeʒ irreglareʒ. ſʒ H faciens eſt ſy

mõiacus Gyeʒzi. n. pecuniã a Maaman accepit. ñ

ex pacto.⁊ poſtq; curatus fuerat.̊ nõ ois ſymõia/

cus eſt irregularis. tẽ vt Hituʒ ẽ liꝰ.xꝰ.Ignoꝛãtia

inuincibilis totalr cxcuſat.ſʒ põt accidere ꝙ aligs

oꝛdinet᷑ vel bñficiũ eccliaſticũ ↄſequat᷑ per ſy mo/

nis ipᷣo de h̊ hñ te ignoꝛantiã inuincibilẽ. vt cũ ali⸗
ꝗs clã dat pecuniã oꝛdinãti vel pᷣlato.vt oꝛdinem
vyel bñficiũ ↄferat alij ignoꝛanti.̊ talis nõ efficur
irreoniaris lrerra decre. di. 33 ⁹. Maritu. JInter

non pꝛomouẽdos nuũeratur ille ꝗqꝑ emptioẽ ad imi
Nalerir gando 6
i

tationẽ SOymõis masgi pecuniã o

ꝙ ſymoniacus.ſiue ſit ſymoniacus ꝑꝑ oꝛdinis ſu⸗/

ſceptionẽ ſymoniace ſine ꝑꝑ bñnᷣficij eccłiaſtici ↄſe/⸗

cutionẽ irregularis eſt. qꝛ tales iura decernũt ſine
diſpẽſa ione ꝓmoueri ad oꝛdies non poſſe.qð cre
Qo eẽ intelligendũ. ſi talis ſrmõia comiſſa fuit ipo
ſciente.qꝛ ſi io ignoꝛate inuicibili ignoꝛantia fuit
data pecunia vr oꝛdiaretur vel bũſiciũ eccliaſticũ

ↄſequeret᷑.q;uis ſtatiʒ poſtq̃; huiꝰ rei notitiã hůe-

rit teneat renũciare bñficio ſic aſſecuto.⁊ deſiſtere
ab zaminiſtratione oꝛdinis ſic ſuſcepti quouſq; cuʒ
eo fuerit diſpenſatũ.irregularitatẽ tñ non incurrit
pꝛo bñficij tali aſſecutione q;uis ſm qd ea incurre
rit ꝓ tali oꝛdinis ſuſceptiõ inq;tũ in illo nõ dʒ mi
uiſtrare ſine diſpenſatiõe.nõ tñ eſt irregularis ſim
pir.qꝛ abſq; oĩ diſpenſatiõe ĩ oꝛdinibꝰ añ legitime
lſſceptis miſtrare põt.⁊ eo ipᷣo qð diſpenſatũẽ cuʒ
eo in oꝛdie quẽ ſic ſuſcepit. pot abſq; alia diſpenſa

tione ad vlterioꝛes oꝛdies pmoueri. Sciendnd itin
ꝓgrauioꝛẽ ſymonia in oꝛdie q; in ↄſecutioe bññ/

pciuʒ ſpũaliũ.tũ vnũ ſpũal

ℳ
„ „% %

. cij ecckiaſtici. Nugi lie Perginem ſcient ſanõla

ce ſuſceꝑunt.maxie ſi miſſa fuit ſymonia.⁊ ex ꝑte

oꝛtdinarti ⁊ oꝛdinatoꝛis.vel pñtatoꝛis.non eſt ↄſue

tũ diſpenſari ẽt in religiõe.er de Imonia. Ex tue.

2 cũ ſymoniacis ꝗbuſcũq; ꝗſciẽtcipũale vl ſpũali

anexũ ſymoniace ſuſceperũt.ſolus papa dicit.põt
diſpenſare. vel ipᷣe cui Bomiſerit.qð põt ꝓbari ꝑ
illð qð Dꝛ.pꝰ.q.pꝰ. Erga.vbi ipᷣe papa eos oĩio dã
nat ac Seponendos auctoꝛitate aplica ſancitur.ni
ſi violẽter attractꝰ fuerit.⁊ er de ſymonia. Mobis
fuit.in textu.a in glo¶ Ed pm in opp dðõ ꝙ GBye
ʒi accipiendo pecuniã a Maaman triplex incurrit
pccm̃.qr mentitꝰe ſt ⁊ famã dñni ſui leſit.qᷓ;tũ in ſe
fuit.⁊ qꝛ directe ⁊ ex intẽtiõe pecuniã ꝓ bñſficio ſpi
ritus ſcĩ q́;uis iam exhibito exegit.aliud.n.eſt pꝛo
bñſficio iam recepto liherali dare pecuniã.nõ ſicut
pꝛeciũ.ſʒ loco actionis gaꝝ qð licitũ ẽ.⁊ aliud pe/
cuniã exigere ſicut pᷣcium qð fecit Oveʒi.¶ Ad.ꝛm
dð ꝙ ignoꝛantia inuincibilis q;diu durat a toto ex
cuſat ignoꝛantẽ.ſʒ poſtqᷓ; ceſſat hõ tenet᷑ q;tũ in ſe

eſt malũ coꝛrigere qð ignoꝛauerat.⁊ iõ ille pꝛo quo

ignoꝛante dat᷑a fuit pecunia vt eligeret᷑ ad aliquã
dignitatẽ vel oꝛdiaret᷑.vel bñficiñũ ecchaſticũ ſibi
ↄferret᷑ poſtq; venit ad notitiã fci tenet᷑ bficium
qð ſic aſſecutus eſt reſignare.⁊ ab executiõe oꝛdis
ſic ſuſcepti deſiſtere.niſi pecunia data fuiſſetifrau
dẽ. ⁊ in malũ illius.et᷑ de ſymonia. Mobis fuit.iĩ B
.n. cau pecunia ab alio data ipᷣe penitus ignoꝛate

nõ nocet.niſi ex poſt fcõ ↄſentiat.alion cõtingere

poſſet ꝙ alicuiꝰ fem̃ inſidias inimico paratis ei dã
noſuʒ exiſteret cui penitꝰ diſpliceret.⁊ aligs ð frau
de ſua cõmodũ repoꝛtaret.er de ſymõia. Siẽ tuis

(Articulus tertins.

vv querit᷑ de 3J. Pncipa
O nſeq U eter. li ? circa querut 5

—
5 —

vtrũ ſymonia cõmittat᷑ in ẽptioe
Avel venditione ſacroꝝ ¶v.vtrü inem-
ptione vel venditiõe quorũcũq; n ſ6 ⸗
in ẽptione vel venditione ſpũalibis annevoꝝ.

6 in ẽptione vl vẽ⸗
Ruimo oñdo giioneſ crdeᷣ no cõ

mittit᷑ ſymonia.qꝛ Guis tꝑale nõ poſſu eẽ
öõt eſſe pciũ alterins
vꝛ ꝙ nõ ẽ illicitũ emere vnũ ſacrm ꝑ aliud ! It

miſſa pᷣncipalr ↄſiſtit in altiſſimo euchariſtie ſacr̃o

ſz licitũẽ dare aligd tpale ꝓ celebꝛatione miſſe. vt
n. hẽ e de pᷣben. Significatũẽ̃.ꝗdam canonici ſa
cerdoti cuidã vnã pbendã ĩ ecclia dederũt vt miſ
ſaz quotidie de beata virgie celebꝛaret. papa il.
lã pactõem ↄfirmauit¶ Itẽ elctõ ad epᷣatũ rest ſpi
ritualis. ipe epatus qd ſacrale.ſʒ vt hʒ er de elt.
vt pbterite. diẽ papa. Otatuim vt erpeſe Neceſſa
rie qᷓs caplim cõſtantinopolcanũ vel eius nücij va
cãte ſede pꝛo clectiõi neg Qio fecerit. ð bõiſ pꝛiar

chatus fit totalr vel reddãtur¶ Itẽ mrimoniü eſt

ſacr̃m.ſʒ pꝛo mr̃imonio licite dat᷑ pecũia ex pacto

¶ Itẽ abſolutio ſacrale qð dã eft.ſʒ officiales cõiter

„ . –— „ W
pẽcuniã accipiũt vt ab xcõicatiõe abſoluat ¶ Rre⸗
epᷣatus ſacr̃ale qd eſt.ſʒ electo in epᷣm licet dare pe

cuniã aduerſario ſuo vt abipedimẽto ſue electõis

deſiſtat¶ Item ſacr̃a oꝛdinant᷑ ad remiſſionẽ pecõ

rũ.ſʒ renfiſſio pccõx põt emi iuxta illud Dani. 4*

ð

4

cmnceen

dimjadpe
nuchnoroget/
temnotisards
tnaſtt
Pecumiatüca
(öncllomopr
Aſacerdoteern
geidniliciteß
ds.1 c ſeniet
Hicnisorain
ſnftone nun
Otiſcneſuni
Pireſpch
uoppocelaln
Peteepecigia
ſlencsgnule
gaucdſuinen
erpren wit
enanbſͤrhie
ſonm dendidem
Niſecnanirin
,ſoncratani
Apyſinayefe
ſigpeaniadatun
Cohent citn ſn
Fungueippcibi
ſcſor tminires
(ſvendoredznia
stighl-
örichisdcce
widcczonedn
Racdon
dec s
r ddc⸗
Pttusnoͤſint
hinedonie
lag pol
NMinmrnoes
er dir iiſi
iclugobttzre
Mekoneimterſe
vletlipuao
getetinoneft,
ſuaſnrdz ide⸗
lnndft
Pftllatiert⸗
ructectüert

—
—
= — =–
S A =.
S =
=S
—
=— =W
=

— =—
SE == =
z= S= = =
S S=. = =
— —
S —
— —
— –
—=⸗ Z—
=ẽ S=
—

=S
=ꝛw(=

= = S=
E = = =
E =– S=
= . = =F- *
E =m 2
— =
= –-
E = =
= SE: =

E = —
— = ==
Ee =e
=. =ẽ
=
S.
E
= =
—
—
=
=.:

4

neme⸗,
Pemanſähifeg
alfnmuzen
N erde my “
KK e En

=

E

=

Aerlcei
ut. Clnsdnen,
dctg
) ſere Rez. 6
nant
W
d Ameglalneng
eANle
Hägengn

rriegenmz abet

Geine
re tmdent
Nufnns
Cur aiini
smniniehhl iticid

4 dee
WR

.

4 . 5 1,
— . 4. 4 nin
ê
. „e
dii 1, .
4 14 9
ONeidene
We. „ 6
— 8 Se N

.
alin ⸗
lctt i nn i
teri net
v ale
cemn a

= =

execrabilis talis enpabwel ven
opp“ dð ꝙ cũ ſubſtantia ſi pũᷣalis ⁊ eius astus ⁊ ha
bitus nõ ſint accepta deo niſi ꝑ gram.nulluʒ aliud

MWWe.

ꝓ ſpũᷣali.qꝛ hec nullapacte eſt.

dũ negocit

. .
— °*° .

Peèz tua elemoſynis redime multo foꝛtiꝰſacfʒ
oꝛdiatuʒ ad pccõꝝ remiſſionẽ emi põt. Itẽ ſi mo-
nachus roget ſecerdotẽ vt baptiʒet ꝑuulũ iminẽ/
te moꝛtis articulo nullo alio exiſtente ꝗ ipᷣm bapti
zare poſſit.⁊ ſCerdos nolit ipᷣm baptiʒare niſi ꝓ
pecunia.tũc aut monachus ꝑmittet puerũ danari
qð nullo mõ ꝑmittendũ ſi ſibi poſſit ſuccurri aut
a ſacerdote emet ſacr̃m baptiſmi.i caſu gracr᷑̃ʒ ba⸗
ptiſmi licite põt emi. ¶ Contra.p.q.pꝰ. Baptiʒzã⸗
dis.⁊.c.ſequẽti hꝛ ↄꝛiũ.¶Ntẽ e de ſmonia.Siꝗs
Di quis oꝛdinauerit ſeu ad oꝛdinẽ pntauerit aliqᷓ;
ꝓmiſſionẽ vel iuramentuʒ ab ipo recipiẽs.qꝛ ſuꝑ
ꝓuiſione ſua nõ ingetet eundẽ.oꝛdiatoꝛa collatiõe
pñtatoꝛ vo ab executiõe oꝛdinũ ꝑ triẽniũ.⁊ oꝛdina
tus ab oꝛdie ſic ſuſcepto donec diſpenſationem ſu
per hoc ꝑ ſedẽ aplica obtinere meruerit.nouerit ſe

ſuſpenſos. multo foꝛtiꝰ illicitũ eſt oꝛdinẽ vel q

cũq; aliud ſacr̃m emere vel vendere. Rñndeo ꝙ

in emptiõe vl vẽditione ſacfo ecchie comittit ſy⸗

monia. cuiꝰ rõ triplex eſt. P qꝛ cõtꝰ rõnem gre eſt
ipam vendi vel emi. VUñ de rone ſua eſt ꝙ gratis
det. ſacra aũt ſunt inſtra diſponẽtia ad gram.⁊ iõ
a vendit ea vel emit eis iniuriat᷑.Alia rõ eſt qꝛ cã
diſpoſitiua cuiꝰ effectuſmenſurari non põt aliqua
re tpᷣali excedit pᷣciũ cuiuſcũq; rei tꝑalis.⁊ iõ cuʒ ꝓ
ſacr̃is pecunia datur reſ inappꝛeciabilſub tꝑali pᷣ⸗
cio ponit᷑.ſacra.n.ſunt cãe inſtrales diſponẽtes ad

gram que iꝙpciabilis eſt 3. ẽ qꝛ hoĩes nõ ſũt dñni

ſacr̃oꝝ.ſʒ miſtri.res aũt emi nõ dʒ niſi a dño.nec
eã vendere dʒ niſi dũñs vel miſter auctoꝛitate dñi
deus aũt hoihꝰ nõ dedit ptãteʒ ſacr̃a vendẽdi quã
uis miſtris ecclie ptateʒ dederit ea adminiſtraãdi.
⁊ iõ gcũq; emit ſacim emit reʒ ab illo qeius dñsñ
eſt. ⁊ qui eã vendere E iõ nterito illicita ẽ ⁊
el venditõd 1d pmn in

ſpũale donũ a gra põt eſſe ſufficiens pᷣciuʒ gre. Uñ
apls ad Ro. iiꝰ. Di gra dei iaʒ nõ ex oꝑibꝰ. alioqn
gra iam nõ ẽ Dgra. ſec
neat.tmarꝰñ ſatiſfacit.qꝛ vnũ ſacrm poſiet eẽ eiuſ
demſacri in ſpᷣe pᷣciũ ſi eſſent res vendibiles. Un

niſi aliud obſtaret poſſẽt duo adulti baptiʒãdi hãc

pactionẽ interſe face. Pꝛomittotibi ꝙ baptiza⸗

bo te tali pacto ꝙ poſtea baptiʒza bis me. qð tñ fa⸗

cere licitũ non eſſz.qꝛ in talibꝰ oĩs pactio vel cõuẽ

tio ceſſare dʒ.er de ſymonia. Tua nobis ¶ Dicen

dũ ð ad arm ꝙ dar̃ aliqꝗd ſnale ꝓſ. acro ex pacto qᷓ;
uis nõ ſit illicitũ extot cauſis ex quot illicirũ eſt da
re ex pacto pecuniã ꝓ talibus.tn illicitũ eſt duabuſ

de cauſis.tũ qꝛ: emit᷑ res a nõ dño.tũ qꝛ eſtõ rönez

gre vt vendat᷑ pꝛo quocũq; pᷣcio.dẽe tñ oꝛabo pꝛo
vobis. rogo vos ꝙ ꝓ me oꝛetis. ſilia in nullo ẽ
repꝛe Eſibile B.n.nõ ẽ vendere Aa ſpũale
eſt. Ed ?m dð ꝙ nõẽ
licitũ ex pacto aligꝗd dare tãqʒ pᷣciũ miſſe..ſi tñ ſacẽ

dos nõ hʒ ſumptꝰ ꝓ ꝗbꝰ miſſaʒ teneat᷑ ex officio ce

lebꝛare.nec ẽt alinð põtgeciꝑe pecũiã ꝓ ſuo laboꝛe

ad ſuſtẽtationẽ vite nec ẽ ðcretał allata pᷣdcã. qꝛ

ibi nõ fuit aliq̃ pactio.ſʒ illi pᷣbẽde fuit ãnexũ illud
officiũ cãtãdi miſſaʒ talẽ.Ald ʒm dð ꝙ aliud eſt ex
pẽſas acciꝑe neceſſarias ꝓ laboꝛe.qð ẽ ad ꝓcuran
gociũ electiõis.⁊ aliud peeniaʒ cipe ꝓ ipᷣa
electõetꝛimũ.n.lʒ maxie cũ accipiũt᷑ nõ ex pacto

G iuris auctoꝛitate quo ſtatutũ ẽ vt accipi poſrit

Ad dð ꝙ mrimoniũ nõ tm ẽſacrm. ſʒ ẽt natu
re officiũ. Unñ ex illa ꝑte q̃ ẽ ſacr̃m in diſpẽſatõe mi

niſtrox ecclie ↄſiſtẽs nõ cadit ſub vẽditõe.c᷑en ꝗqꝓ

bndictiõe nubentiũ pecũiã exactã accipit ſymoniã
Omittit.ſʒ ꝓ mrimonio inq;tũ ẽ nae officiũ lʒ pᷣciuʒ
dare ⁊ acciꝑe ⁊ ↄditionẽ iterponere de re tꝑali ac-⸗

cipienda vł dada ſicut ꝓ alijs ciuilibꝰ ⁊ coꝛꝑalibꝰ

officijs. ¶ Ad m. dðᷣ ꝙ ꝓ exhibitõe abſolõis pecu-
niã accipꝑe nõ lʒ taq; abiolutiõis pᷣciũ.ſʒ illi ꝗ abſol
uit᷑ iniũgi põt ſolutio pecunie in penã pcci.tenetur
tñ cauere abſoluẽs ne in h̊ magis ĩtendat deſeruit
cupiditati q; coꝛrectiõi. Ad m dð ꝙ ſi illi electo
nõ eſt acqſitũ ius ꝑ illã electionẽ nõ lʒ dare pecuiaʒ
aduerſario vt deſiſtat. Si aũtẽ ei ius acqſitũ licet
ei dare pecuniã aduerſario nõ ꝓ electõe.qꝛ iã debi
to mõ electꝰeſt.ſʒ ꝓ redẽptiõe vexatiõis ſue iiuſte.
er de ſymonia.Dilectꝰ ſiliꝰ. R. Ald m dð. ꝙ ibi
accipit᷑ redimere ꝑ quãdã ſiſitudinẽ.qꝛ ꝓpꝛie redẽ
ptio nõ eſt.ſʒ iõ redẽptio dꝛ.qꝛ ſicut ꝑ dationẽ pᷣcij
hõ retrahit ad ſe aliehatã hereditatẽ.ſic hõ dando
elias pauꝑibus ꝓ amoꝛe ði diſꝑoſitiue ad ſe retra/

hit diuinã amicitiã ⁊ ius ꝑticipatiõis vite eterne.

a qua ꝑ ſua pccã fuerat alienatus. Ad 8 dð ꝙ in
illo cau nõ ſufficeret dꝛe ꝙq monach emeret aquaʒ
aſacerdote ⁊ puerũ baptizaret cũ monachus ipᷣm

nõ poſſit imergere. Si g ponat᷑ caus in iſto diſtin/

ctu.aut ꝙ puer moꝛiat᷑ ſine baptiſmo.aut ꝙ ſacer/
doti det̃᷑ pecunia ꝓ ſacr̃o magis dʒ eligere mona/
chus pᷣmũ q; ꝛm. qꝛ ſᷣm aplm ad Ko.ʒ. Mõ facien
da ſunt mala vt veniãt bõa. Aliꝗ tñ dñt ꝙ ĩ iſto ca
ſu poſſet dari pecũia.ita tũ ꝙ dans nõ ĩtenderet eã
dare ꝓ ſacr̃o.ſʒ ꝓ vitanda dãnatiõe pueri.⁊ ad re/
mouendũ iſaniã ſacerdotis. Secus aũt eſt de alijs
ſacr̃is q̃ ſine ꝑiculo dãnatiõis ex c5 poſſunt differri
nmErIE vtruũ ↄmittatur
cundo guen it Vnomiain em⸗
tione vel vẽditiõe quorũcũq; ſpũaliũ.Et

v: ꝙ nõ. p eccliax oↄſecratiõe põt epus pcuratonẽ

ra.ſed q́;uis hec ſolutio verũ conti xigere. er de ſymonia. Cũ̃ ſit Romana.ſʒ eccliaꝝ

cratio res ſpũalis ẽ.¶ ſtẽ totũ officiũ eccliaſticũ
qᷣſpuᷣalec᷑.ſʒ frequẽter accipiũt᷑ certi redditꝰ ꝓ an
niuerſario celebꝛando Otẽ viſitatio ⁊ coꝛrectio
res ſpũales ſunt.ſʒ ꝓ viſitatione pᷣlati accipiũt pꝛo
curationes.Stẽ doctrina ẽ ꝗd ſpũale.ſʒ magr̃i ar-
tiũ pecuniã accipiũt ꝓ ſua doctrina.i¶ſtẽ iudiciuʒ

oliliũ.teſtioniũ ſunt bona ſpũalia.ſʒ pꝛo his põt ac

cipi pecunia. ¶Htẽ religioſus ſtatꝰ qðdã bonũ ſpũa
le ẽ. ſʒ ĩ gbuſdã monaſterijs exigũtur quedã ab his
ꝗſunt ibi recipiẽdi ¶ Gtẽ pᷣdicatio bonũ ſpũale eſt.
ſʒ. ꝓ illa pñt accipi ſtipẽdia tꝑalia.UVn Apꝰpꝰ.Coꝛ.
9. Si nos uobis ſpũalia ſeminamꝰ non magnũ eſt
ſi carnalia vr̃a metamꝰ.¶ Itẽ oꝛo maxie ſpnal eſt. ſʒ

ſci viri dant elemoſynas pauꝑibus vt oꝛent ꝓ eiſ.

Ntẽ ꝓphetia res ſpñᷣalis eſt.⁊ tñ pꝛophetis affere

bat dona. Un vt habet zꝰ. Re. i ꝗ*. Uxoꝛ Jerobo⸗/
am attulit ad heli ꝓsghetã. io. panes ? cruſtulam.

⁊ vas mellis qñ venit q̃rere ab eo rñſuʒ dñi.¶Cõ
tra. p“. q. pP. Quicꝗd. Quicꝗd inuiſibilis gr̃e ↄſola
tione tribuit᷑ nũq; ãſtibus vel ꝗbuſlibʒ pᷣmijs ve⸗
nũdari penitꝰ dʒ.dicente dño.Quod gratis acce-
piſtis gratis date ede de magfis ne aliqd exi⸗
gant pꝰ. c. ꝓ licentia docendi nulius pᷣcium exigat
Vvel ſub pᷣtextu alicuiꝰ ↄſuẽtudinis ab cis quos ð
0 2

₰

sä

cet aliqd querat. qui aũt contra hoc venire pᷣſum/

pſerit ab eccliaſtico ſiar beneſicio alienus. In ca.

Etimediate ſequẽti dꝛ. Pꝛohibeas ne ꝓ licẽtia do

cendi exigat᷑ aliqd. aut etiã ꝓmittat᷑. Cũ hec licẽ
tia nõ ſit aliqd ſpñale niſi ꝑ cõparationẽ ad ſpin hu
manũ.multo foꝛtiꝰ illicitũ eſt emere vel vendere

q̃cũq; alia ſpnalia.. Rndeo aliqd ſpũale duplici

ter põt dici.ſ. vel ꝑ ↄparationẽ ad ſpm̃ ſem̃ vel ad

ſpm hũanũ. O mõ aliqua dũt ſ pũalia ꝑ eẽntiã. vt
gra ⁊ vᷣtutes.⁊ hec nec de iure nec de facto vendi
pñt. Quedã per cãm inſtraleʒ vt ſcia. ⁊ hec de fcõ
vendi pñᷣt.nõ tñ de iure.vt in pᷣcedenti qõe hĩtum
eſt. Quedã q̃i per effectũ.vt in eaqᷓ alicui ex aliquo
ſpũali dono vel officio cõueniũt.et hec ẽt vẽdi de
iure nõ pnt.q;uis alñ aliꝗd poſfit accipi pꝛo laboꝛe

in ſuſtentationẽ vite ſpũaliũ ẽt ꝑ ↄparationem ad

ſpm humanũ. Quedã ſunt ſpũalia per cam vt do⸗
ctrina.quedã per eſſentiaʒ.vt ſcie philoſophice qᷓ
p iueſtigationẽ ? docrrinã bumana acquirunf. do
ctrina pᷣdictaꝝ ſcientiaꝝ põt vendi de facto ⁊ ð iu
re.cum doctoꝛ nõ hẽt aliqð ſtpendiũ ab ecclia qꝰ
docere teneat᷑. Si aũt habet ſalariũ ab ecclia icur
rit vitium ſymoni?᷑.vel quaſi vitiuʒ ſjmonie.ſi ꝓ

doctrina ſua pᷣciñ exigat a clicis eiuſdem ecclie.et

apauperibus. vñcũq; ſint.er̃᷑ de magr̃is.ne alidd

exigant. Quia nonnulluſ.in tex.⁊ in glo.dñt tñ aliꝗ
ꝙ nõ ꝓhibetur exigere a diuitibus.vt vẽ dre glo.

ibidẽ.qð credo debere intelligi non de diuitibus

eiuſdẽ ecclie.ſʒ alreriꝰ.nʒ etiã ab illis deberet exi⸗
gere niſi ex licita cauſa eſſet fcũs panꝑ. vel de de⸗

biris obligatꝰ pᷣdcẽ etiã ſcie.nec de iure nec facto

vendi pñt. UVn ꝓuer.i.Quid ꝓdeſt hĩe diuitias
ſtulto cũ ſa ientiã emere nõ poſſit Ad pm ĩ opp
dð ꝙ pꝛo ↄſecratione ecclie nõ dʒ epᷣus pꝛocuratio
nẽ exigere.ſʒ tanq; debitã pꝛo ſuo laboꝛe ſᷣm deter
minationẽ ccclie.( Ad ꝛm dð ꝙ pꝛo aniuerſario ce
lebꝛando nõ lʒ facere pactũ de pecunia danda.ſi tñ
ex deuotione dat ecclie eccłia tenet᷑ ꝓ illis celebꝛa
re ꝓ quibus dat᷑ ſm quod pꝛo recepto bñſicio ſe vi
det magis oblutäa Gidn dð ꝙ ꝓ coꝛrectione ſeu
viſitatòe nõ lʒ pecuniã acciꝑe tanq; eaꝝ pᷣciuʒ.ſʒtã
debitaz ad ſuſtentationeʒ ex oꝛdinatione eccli.
d ꝗ"m ſolutũ eſt exdictis in qõne.Ad ?mn dð ꝙ
iudici nõ eſt licituʒ vendere iudiciũ.qꝛ ad h̊ tenet᷑

ex officio ſuo.nec teſtioniũ.qꝛ ꝗlʒ inserrogatus lo⸗

co ⁊ tꝑe tenetur vitati teſtioniuz ꝑhiber̃. Uñ tales
pᷣdicta vendẽtes grauiter peccãt.⁊ ſi talia reſpici/
unt ſpualeʒ cam ſymoniaciſunt.ſʒ aduocatus ven
dere põtpatrociniuʒ. ⁊ iuris ꝑitus ſuuʒ ↄſiliuʒ.qñ
a iudice vela curia nõ recipiunt ſalariuʒ ꝓ quo ad
iſta exhibenda abſq; nouo pᷣcio teneãt᷑.nec põt di/
ci ꝙ iſti vẽdàt iuſtiam łveritatẽ.ſʒ laboꝛẽ ſuuʒ.⁊ ſu
am ſollicitudinẽ.¶ Ad m dð ꝙ qñ poſſeſſiones ali
cuiꝰ loci religioſi non ſufficiunt ad ſuſtenrandum

ples q; ibi ſunt.volẽti ſeruire deo cuʒ illis licitum

eſt intimare ſine pacto.qð niſi afferret vñn viueret
ipᷣe ⁊ alij penuriã paterent.ʒquã poſſent aliqꝰ mõ
a dinino officio impediri.ſi aũt monaſteriũ abnn/
dat h volẽti intrare dẽe non lʒ ꝑld ym do ꝙ nul⸗
lo mõ licitũ eſt pᷣdicare ꝓ pecunia.ita vt ſit pᷣdica/
tiõis pᷣciũ.licitũ eſt tñ pᷣdicare ꝓ pecunia.ita vt ſit
res pᷣdicata.dũ tñ in ſinis pᷣdicatiõis nõ ponatur
vt eũ hõ pᷣdicat diuitibus vt dent pecuniaʒ pauꝑi

hus vel ad aliquod opus piumNld gm dõ ꝙ ozo

ſʒ ad eoꝝ ſuſtentationẽ vt ſpũalibus vacarẽt lib

fſimptr ſupnatural q;tũ ad cẽntiã. ⁊ qᷓtũ ad tdm
Vvñ nullo mõ pꝛo ea aliꝗd ex pacto dari dʒ. vn illig
Dant pecuniã panꝑibus oꝛonẽ nõ emũt.ſʒ aios puu
perüũ alliciũt ad oꝛandũ ꝓ ſe ⁊ eos ſibi debitoꝛes 2

ſtituũt.clici ant dñtes pſalteria pꝛo moꝛtuis ſi pe/
cuniaʒ accipiũt ꝓ ſuo laboꝛe nõ peccaãt.ſi indigent
ad Bᷓ̊ al non reneãtur. Ad ↄm dõ ꝙ talia afferri
poteranspꝛophetis licite nõ tanq; pciũ ꝓphetie.
rius.nõ tũ eratlicitũ pactũ aliqð interuenire.d
ꝛm ad ſam ꝑteʒ dð ꝙ q;uis exigere aliꝗd pꝛo dado
licentiã docendi ſit illicituʒ. vt bñ ondunt iura ad

HB;allegata.tñ ꝓpꝛie loquẽdo ſymonia nõc᷑.vñ glo.
ibidem non dicit ſit ſymoniacũ.ſʒ quaſi ſmõia
cuzʒ. ⁊ dñs Moſti. dicit in ſumma ꝙ nõ eſt ſymonia

cũ.ſʒ crimen cõcuſſionis.eſt aũt crimen cõcuſſõis
cũ aliquis pᷣtextu officij ſui ab inuito aliꝗd extoꝛq̃t

qo nõ dz. 23 . q. p¹. Militare. cũ g ſymoniacũ dẽ ex

tendit᷑ nomen ſymonie ad ſymoniã ꝓpꝛie dictaʒ.

— MErtio aueritur vtrũ ↄmittat᷑ ſmonia

Oin emptione vel venditõe ſpũa

libus annexoꝝ. Et vi ꝙ nõ. qꝛ vaſa ecclie
ſunt ſpũalibus anexa.⁊ tñ ꝓ liberatiõe captiuoꝝ?

ſubuentione inopiã miſeroꝝ vendi pñt? debẽt.
i2. q. 2². Auru. (Dtẽ ius pronatusẽ anexũ ſpualib⸗
⁊ tñ põt vendi cũ villa vel caſtro.tranſſit.n.cũ tali
venditione niſi excipiat᷑.er de iure patronat.Ex
lr̃is.⁊.cᷣ. Cum ſᷣmſ Itẽ decime ſunt ſialibus an
nerxe. ſʒ ſicut di eẽ de locato.⁊ ↄducto. VUr̃a. Urarũ

decimaꝝ pꝛouẽtus illis libere locare poteritis cuʒ

gbus ecclie vie ?ditionẽ poteritis facere melioꝛ?
ſʒ qð põt locari.põt vendi Ntẽ ius ſepultuꝛe ſpũa

libus eſt annexũ. eſt. n. ius cõpetens ecc.iʒ. q. p*‧* H e
Ecclias. ſʒ vt ho Oeñ.i Abꝛaaʒz emit ab Emo:
. moc de Brepꝛehẽſus

ſpelücaz dupi cẽ in ſep

„ *

eit.Uté iys po geniture antiquit erat ſpualibus

annexũ. qꝛ vt bẽ ſuꝑ illud BGeñ. i 4*. At vo Mel⸗

chiſedech rex ſalẽ in glo. aiunt hebꝛei omnes pmo

genitos a Noe vſq; ad Aaron pontiſices fuiſſe.

tñ It hẽ Gen. 25. c. Jacob emit ab an fratre ſuo
ius pᷣmogeniture. nz a deo de h̊ repᷣpenſua?. (N
coꝛpoꝛał laboꝛ ãnexus eſt ſpualibus officijs d vt

ſuꝑius hituʒ eſt aliqñ lʒ homini ſuũ laboꝛẽ vẽdecre
¶ Vontra er de iure pꝛonatumde iure? de ſymõia
Ouerelã dẽ ꝙ annexũ ſpuali nec emi.nec vẽdi pot
de iure. idẽ expꝛeſſe dñt gloſe ſuꝑ decretalẽ vtra-

.q; tẽ emere decimas vel vendere ſymoniacũ

F. pꝰ.q.p. ſꝛeſ byter.ſʒ pecime ſunt ſpualibꝰ ane
xe. qꝛ debentur clericis pᷣ cultu diuino. er de deci⸗
mis. Tua nobis. g a ſili vĩ ꝙ alia ſpalibus anexa

vendere vel emere ſvmoniacũ eſt. Mñndeo ſunt

ſuꝑius viſuʒ eſt quedã ſunl ſpũalia per ꝑarionez
ad ſpm̃ ſcm.quedã ꝑ ↄpationẽ ad ſom̃ humanum.
ſpũaliuz pꝰ mõ dictoꝝ.quedaʒ ſunt ſpũaliaxcãliter
vt ſacr̃a.quedã eẽntialser vavᷣtutes⁊ gra. quedaʒ
quaſi effectiue. vt ea que illilicui ↄueniũt cx ali-

quo ſpũali dono vel officio. vt pꝛophetare? diui

num ſeruitiuʒ celebꝛare. Innexa ſpiritualib q de
fcõ vendi pñt multa ſuns. Uñ omnia pualib ane
xa q̃ de facto vendi pñt.aut ſunt annexa ſacris vt

„

vaſa ſacra.in ꝗbus ſpiritualia miniſtrant. ⁊ hecl,ʒ

vendere non hĩto reſpectuad ↄſecrationẽ. itatam

vt pſone ſoculari non vendant niſi pus redactai
maſſam. i?. q. 2². Auruz. Alij vo ecclie in eadem

ſormetenif
erligpſhigll
rligttcedhe
iſeicdoffi
ſintpai er der
eͦ whinerutate
inis elie
ceipodinini
opcbiendid
(ns vendare
ndinnden
iu nel xomin
ſcjs ttneinen
glenciſofic.
Mpdeinsti
hopyperanone⸗
Nantheypines.
ditchnekdeo
encrirond
eean⸗
atkrſolopeser
Ppraienutten
yngin
unmoulnins
ſeſautlgz nern
Nignon icdde⸗
nſarinctn
Niſiſeſgnnaſaa
Paifuſefgeri
Nimädögel
ondipeomd
rtüſrewcnetud
Wadosc
Wodcdre
ücidns
niaßhenäam
ſtmunnsabo
henſg,ivemu
Oinaton
epucvanibe
Hokkrin ürer
ſneglinopaan
ntitinfon
iNorncofigt
llaſenniharan
ſnumnitmen⸗
Mmgäisſnonin
ſtioninit din

Uceltrinent
etinlne⸗

ckteffn⸗

Montfläſmndn⸗
uintlnnn

. .

lemitieat

e

. nv. *

ncühäihe ſoꝛma vendipnꝑ aut ſunt anexa ſpũalibꝰ qᷓ alicni
diorones, ex aliquo ſpũali dono vel officio ↄueniũt.⁊ h tripl·

nwäiafn
4 Res
Wtmöiet,
ldsare

rf
N

ſ.vel antecedẽ vt ius pꝛonatus qð eſt ptãs cłicũ

cũ vniuerſitate vendita in vli niſiexcipiaꝑ.e. t. c.
Ex lis.vel ↄſequẽter vt ꝑceptio decimaꝝq clicis
debet ꝑꝑ diuinũ cultũ.⁊ h̊ venderelʒ.ita tñ ipᷣm
ius ꝑcipiendi decimas non vendat᷑.aliud.n.ẽ fru
ctus vendere ꝑꝑ neceſſitatẽ ecclie.aliud ius ꝑcipi
endi.hB.n.nullo mõ vendi dʒ.er de loca.⁊ conduc.

Z
lmmibi ig
lunucc ſicijs.? tale anerxũ locari põt.ſi alias nõ tenet ad ex
4ammndmh equendã illa officia ſicut pyin chco legete pfſalteri
nnian umm p defuctis. zſic de alis. De znexis vo ſpuali⸗
mmäifnniii bus ppparationẽ ad ſpm huanũ dicipõt ꝙ annera
unmigudu doctrine phiſiee. vtſunt ſchole. libꝛi. ⁊ ↄſilia veẽdi
iNiHNN pñt qᷓtũ eſt de cõi iure.niſi ecclia doctoꝛi ꝑꝑ inſtru
rene Wiriehi

liceret ei pᷣciuʒ aliqð igere. Aid tria p'in opp'
patet ſolones ex dictis in qõne.i eld ꝗm diceð ꝙ
Abraa emit terrã non ↄſecratam.⁊ hͥ facere licet.
d d ꝙ ins pmogeniture debebat Jacob er

atnanie ſe ſicut ſuaʒ verationẽ iniuſtam redemiſſe. Nelpᷣt
Een i dici ꝙ non ſie dð eſt de anexis ſpũalibus ĩ lege ve⸗

rainen Fi, teri. ſicut inch a. q: ſicut ſacerdotiũ ve. l. magiſ dz
Nbon fhummar 5 Rer fuiſſe ſigur a ſpñalł officij qᷓ; ſpũale officium
mins ſucnemele R vltimũ dõ ꝙ laboꝛ coꝛꝑalis ãnexus ſpũalibꝰ

Ninsſcpumei vendi põt eo mõ quo ſuꝑius dictũ eſt.nõ tñ ille gẽ
Gamsenh A⸗ in miſtratione ſacr̃oꝝ. cld ar ad gem aliã pʒ ꝗqd
dancnith dð ex deis in gone dũ ad maioꝛẽ expia
Krdebients nationẽ pᷣdcõꝝ ꝙ noſi rri hmhittit᷑ ſymonia cum ꝓ

ſpuũalibus vel anexis eiſdem datur ex pacro pecu
nia.ſʒ etiã cum ex pacto datur munus qocũq;.ſiue
— ſt munus ab obſequio.qð eſtſeruitus indebite i⸗
Nunntitnt, penſa.ſiue mun us alingua. quod ẽ fauoꝛ. p?. q. pꝰ.
eninhen Oꝛdinatlone expᷣſſius.cꝰ. imediate ſeqnti ſi tñ
lil ſine pacto exlibertate munus aliquod bnfcõꝛi dat
Ken poſt bufciuʒ iã receptũ accipi põt. e.q. Quicꝗd. ſi
et ſine aliquo pacto aligꝗs ſᷣnit alij ille qui ſeruitiuʒ

4 ſ
ſc
R
. „.

82 „ 4
Hond⸗

ominiilihn N

nn efni recipit ſi iſßm remunemt aliquod bnſñiciũ eccłiaſti
nn til cñ ↄferendo.ſi tñ al dignus ſit.non peccat niſi pᷣn-
” cipalẽ aſpectũ hẽat ad ſeruitium qð ab ipo recipit.
ügte afnn clericus etiã ſeruiens epiſcopo in ſpe future remu
tne fin neratiõis ſymoniã nõ ↄmistit ſi ſine oĩ pactiõe vĩ
häd ↄditione ſeruiat.dũmõ pᷣncipalr hac inten tiõe nõ
e i ſeruiat. nec epᷣs directe ꝓ hoc ſeruitio pᷣbendaʒ ei
in e ginmi alſignet. eĩ de ſymonia. Cũ eẽnt. in glo. Di aüt ſer
uiatncipali intentiõe obtinendi bñnficiñ aliquod
n ecchiaſtieũ.nullo tũ pacto penit⸗ iterueniẽte. q;uis
en ei grauiter Peccet ⁊ ſymoniaʒ incurrãt mentalẽ tñ nõ
cprnn ah incurrit illã ſymoniã bbliget ad reſignationẽ bñ
lie Poren ficij eccliaſtici qð ſꝓmoniace adeptũ eſt. qð põt P/
veinn gii bari a ſimili ꝑ illud qð habetur.erde ſymõia. Mã
ſcn r dato veſrrrrtto
. nn i e ¶Articulus uartus.

nſ- inter queritð * ncipa
Onſeqnter ait 5abhne⸗
tur ʒ ¶¶ vtrũ ſexus mul

V bꝛis ipe
n n Qliat oꝛdinis ſuſceptionemc vtruʒ
in fantilis etas.¶ʒ. vtrum defectusnatalimm.
1 . D
ſ 2
„ .
1 . .
.
“ .

pntandi ad officia eccliaſtica. z iſtud vendere non
lʒ in ſpali.er de iure patronatꝰ. De iure. ſʒ tranſit

Ara vel ↄcomittant᷑.vt laboꝛ ãnexus ſpũalibꝰ of⸗

ctionẽ clericoꝝ talia miniſtraret. tũc.n. p pdictiſũ

Diuina oꝛdinatioe.⁊ iõ nõ ita dici põt ius illð emiſ/

* „ &

maA Ri ſexus muliebꝛis ñ
Rimo oñdo geuomunteraſen
ptionẽ᷑. Chꝛiſtus eſt ꝗ pncipali oꝛdinat.ſʒ
icut dꝛ ad Gal. z3J. In xpᷣo Jeſu nõ eſt maſculus nʒ
femina.& ita põt oꝛdinari femina.ſicut maſculus.
Item decre. di. ʒ2. Pꝛeſ byter. . c. MWulieres.
it mẽtio de pᷣſbra.⁊ 27.q.pꝰ.dẽ Diaconiſſaʒ non
debere an anos.A0. oꝛdinari.g̊ mulieres ſuſciper
pñt oꝛdines diaconatꝰ ⁊ pᷣſbyteri¶ Nteʒ mulieres
pñt hie actũ ꝓphetadi.AUn Luce.⁊ꝰ.Erat Anna ꝓ
phetiſſa.g a ſili pnt oꝛdinari.i Cõtra decreto.di.
25. Oacratas. Sacratas oeo feminas vel mona-
