miter cõpelluntr.ex illa viſione maxin
epenam vmis qᷓ; ignis. Ad p i nẽ, i uidéte cauſari. carentia etiam v

omel. 2ʒ˙. nter me

ſenſus eſt queet

gla carẽtia a⸗

eaacis pue⸗
euus pena eniz
vi rõe pene agalogi
ratio pene eſt maluʒ
ꝓp peccatũ. Illa à pe⸗
atõne mali & in pᷣdcãâ
in aliqᷓ pena ſẽſus.
Rna ſenſus eſt cãta
de rõe maliĩ cã ma
caretia cũ iᷣt pᷣua/
az. pena zt ſenſu ñ
oſitiuuʒz. cũ g bonuz
cãq eſt amoꝛ bonita
uæ Eid pm in oppi
1. qꝛ ihis eſt ſola pe
nõ eſſe tn eis cãtam
untaris. In alijs aũt
ſenſus.⁊ in eis ap
tualiqalitia ſue ꝓpᷣe
ꝙ maioꝛ nõ eſt vlr va
dõð ꝙ maioꝛ eſt vera ðᷣ
aliſicut de ſui eẽ.nõ ð
icut effectꝰ cam. pꝛimo
Eirentiã viſiõis dei. ſʒ
8 in qõne.
dud pccm̃ eẽ dñt nõ meri⸗
oplicij.ſed ſuppliciũ mali m̃
ðvvoecf eſt qꝛ oñſum eſt liꝰ.2. di.
tic demerebr ꝓpꝛie loquendo
dDoeymerituz dẽ culpa ꝓ qua ſᷣm de
ccij infligi debet a iudice pena pcci
4 actꝰipũitꝰ.qꝛ erit ipi diabolo ⁊ cul

noõ inſflicta. bona nullatenꝰ hẽe pote/
S.qꝛ erunt in malitia obſtinati.nullo
bunft᷑ iterioꝛi lumine vitatis.nec ali/
inõ eſt ſic itelligendũ vt illã ſic intel⸗
f. ʒ qꝛ tunc nõ fiet eis noua ſuꝑnãlis
is nec aliq; veritatẽ cognoſcẽt qua
hibẽdũ deo cõfõem.laudis.an qꝛ ñ
t.p ſpẽʒ hic accipit᷑ ſpõ pꝛo eſſẽtia
gerunt deũ.ſ.per accñs iqᷓ;ᷓ ex isꝰ
Il. ſed in ac vita nullus a deo ma
ſe concludar a cognitione dei. qꝛ
biitudis.⁊ quendã boni amoꝛem
is creatura qð nõ eſt imelligendi
ttotalr dei cognitione vł btitudi
ſesqꝛ cagnitionẽ dei inq;m misßi
t q; qcunq; mali in hac vita. nã/

vetitũ magis Whaͤnari depꝛa⸗
voluntatis obſtinꝗtiõe q; ali-
llã luceʒ dei videſᷣunt cui cõſi
notionẽ hit quã ad ↄfõem di⸗

en diuitis.i.affẽ clo aĩe li⸗

ccandũ ꝓ qua voluntas puni
iqð mogicũ eius ſuffragiũ.ſinꝰ
is purgaaꝝ. vt nulla ad repꝛo-
egnt᷑.cõpaſſione tũů mouent᷑ ad
cc vita niſi föte ſint alig de gbꝰẽ
euelatũ ꝙ ſint pᷣſciti ad dãnatio-
. de cõpaſſione nõ ʒ ꝙ cõpaſſio ẽ
iim ꝙ cõpaſſio accipit̃᷑ p volunta
Aiui dei claritatẽ vidẽt nihil ĩ cre
ere nõ poſſint.ſ.ſi dens vult reue

—

ð .

* — .

.,WD% „„ ”
ſare⸗ el Bintelligit᷑ ꝛe his qᷓ ꝑertinẽt ad btitudin
accideltalẽ eis debiti. hic de pedibꝰ.i. ꝑtinentib⸗
ad finẽ q ſt mã hꝰ qrti. Sedẽtis ſoliũ.i.ſuꝑvni⸗
vrſitatẽ creaturaꝝ quos ſeraphinmuabꝰ alijs vele
bãt.ſ.nõ reuelãdo nobᷣ nec doci ia ſẽſibilj nec itelle⸗
ctuali quę ð & occultatões ſunt q̃i ale due velanteſ
qui.i.ſcrĩntoꝛ exoꝛſus a facie ſedẽtis.i.a dina nã ⁊
et atibꝰeius ꝙ eſt mã pᷣmilibꝛi.ꝑ medaa.i.ꝑ ema
natiõeʒ creaturaꝝ que eſt mã ſcsi li.ad pedes vſq;

o ideſt ad mãaʒ quarti libꝛi via duce.i.xpᷣo ꝗ eſt mã ter

tij libꝛi. Magiſter.n.li.i.tractat de eſſentia pꝛimi
vncipij ⁊ ꝓpꝛietatibꝰ eius.de diſtinctione ꝑſonarũ
⁊ ꝓpꝛietatibꝰ eax. n ⁊ꝰ.liꝰ.de emanatiõe creatura
rũ a p pᷣu ÿ de creaturis inq;n ab ipſo acteperunt
eſſe.⁊ de creature rõali diuinatiõe ab illd pᷣnꝰ ꝑ quã
diuinationẽ receſſit a bene eſſe.n ʒ.li.determiat
de hũani gñis reſtauratione per xpᷣm facta.⁊ qꝛ ad
ipſam ex ꝑte reſtauratiõis.duo concurrebant.iſ.filij
dei iscarnatio.⁊ eiꝰ paſſio.Ideo determinat de fi⸗
lij dei incarnatõe ⁊ eiꝰ paſſiie⁊ qꝛ ex parte hũani
gñis reparandi duo cõcurrunt.ſ. virtutũ adeptio⸗

mandatoꝝ obſeruatio.ideo determiaten eodẽ de

vtutis adeptione ⁊ mandatoꝝ obpuatiõeſi In. 4.
qꝛ ad ꝙniunctionẽ Cature rõalis cũ ſuo pᷣnꝰ requi
ritur ſciſicatio ꝑ ſacimentoꝝ ſuſceptiõeʒ determi
nat pꝰ de ſafſlctifſicacione q̃ recipiturinaacrotoꝛum
ſuſcepſtone pꝛeterea de cõplemento ↄiunctionis
rõalis creature cum ſuo pꝛincipio.ſ.per gliam anĩe
gliam corpoꝛis quam recipiet in gloꝛioſa reſurre
ctione in qua ſicut dicit Aug.⁊⁊.de ci.quaſi in fine
vacabimus ⁊ videbimꝰ.vidimꝰ⁊ amabimꝰ.ama
bimus ⁊ laudabimus.ecce quot erunt in fine ſine ſi
ne.nam quis alius noſter eſt finis niſi peruenire ad

regnũ cuiꝰ nulluſ eſt fins ad qnod me ⁊ ſcriptoꝛem

meũ ⁊ oẽs ſcriptoꝝ meoꝝ pios interpꝛetes⁊ beni⸗
uolos coꝛectoæs perducat ſuauiſſimꝰ Jeſus xpᷣus
qui cũ patre ⁊ ſpisitulſanexo viuit ⁊ regnat deus per

cia ſecula ſeculoꝝ?ꝝ Amen.

iquid añt dixi nouũ in hochto vel in aliquo ali
o libꝛoꝛum qð ſit cõfirmatũ auctoꝛitate ſolida

ratione nceſſaria vel certa experientia intendo ꝙ
accipiaur vt dictũ ſine pertinaci aſſertione ⁊ ſine pᷣ
iudicio ſententie ntee t q;uis nõ recolaʒ nec
credam me alicubi ſcripnre aliꝗd qð retractatiõe
indigeat.tñ ſi aligd tale inueniret᷑ in libꝛiſmeis qð

o nõ crecd paratud eſſeʒ humiliter retractare.

—

¶ Sacer refert celebꝛis Ricardi dogmara codex

Quem genuit media villa decoꝛa virum.

¶ Explicit ſcriptum ſuꝑ 4.ſenteneĩax:editum a ffe

Ricardo de media villa.oꝛdinis fratrem minoꝛũ
doctoꝛe excelẽtiſſimo:per Reherñ.cre theologie
bachalarium fratrẽ franciſcum gregoꝛij einſdeʒ oꝛ
dinis maxima cũ diligenia emendatum. Cui finẽ
impoſuit Dionyſius bononienſis in floꝛentiſſima
ciuitate venetoꝛum. Anno dñi Milleſſimo.ccccꝰ*.

octogeſſin nono.die decima nouembꝛis.

—
LZM
6
— — ſ●
£●
— „●
*
°
△D
—

nmi
onn
ns
nie
ſuore
ne
a

N

ari
ſobl
ſrj
ee
nri
660

naſt
nino“
epe
iint
ſime
.

rmrmr

1
.
4
4
5
4 4
. .
*
. .
.
4
.
4
4
“
4
4
5
.
7
6
* 4
ð
4*
„
5
.
—
*
W
4
7
*
1
45
. SE.
ie 4
. 2 .
=ð 1 5
“
4 . õs
. 7
” SS
4S2 . –
8 =èͤD
.
. N

” — L

. K4
(—

—
.In nomie ieſu chꝛiſti glioſeq; vᷣginis almiſtue ma
tris e. Incipit tabula ſʒ oꝛdinẽ alphabeti edi
ta. ounq; in hoc qᷓrtonicardi fuper ſũias traduntur
ↄced per diſtic tiões articłlos ⁊ gõnes. Mota tam̃
ꝓꝙAbcnq; itotꝭ iſta pᷣnoĩata tabula Licit᷑. vtx. dẽotat
eſſe qõ pꝛincipᷣalis:quotienſcũq; vero diatur. Am
tunc gõ eſt qpꝛicipalis ſʒ denotat ĩi qõe pncipalivel
coꝛpõꝛe qõnis cineri.hac.ne dia cognita facillini
e oia que reperire volueriſ adiuènieſ. Incipit. A.

(Abbas

20 abbates poſſint excõicareſubditos os ptate oꝛ⸗
dinaria. di. ig. ar. 4, q pꝛima.
Atrum abbatt excoico teneant᷑ mönaci obedire .
18. ar. xi. queſtione tertia.
An abbas excõicatus poſſit Aauede de monacif oſtitue
re ariũ ſuuʒ diex viij. ar. xj: q. ʒ.
An ſine abbatis licenti poſſit monacus trãſferre ſe
ad religionẽ arctioꝛent di. xxx viij.ar. viij. q.i.

Abbatiſe

An abbatiſſe hẽant claueseccleſie di. di. xix.ar.i.q.ði.
An abbatiſſe poſſint moniales ſuas big icere ibideʒ
An abbatiſſe poſſint euangeliũlegere.ibidez.
An poſſint publice pꝛedicare ibidem. JMDÿ
An poſſint excõicare vł ab excõicatõe obſoluere.ibið
An poſſint clericos ſue iuriſdictioni ſubditos ſuſpen
dere ab officio ⁊ bnficio ibidem.

. ¶Abſolutio

An abſoluẽdi ptal directe reſpiciat corpoßi miſticũ

di. riij. ax ij. q. ij.

An abſolui poſſu ſupioꝛ a inferioi in foꝛo oie dio*

xviij. ar. v. q. ki
AVAtrũ abſoluẽs dliquẽ de facto de ulis pecis a gbus
nõ põt eũ abſoluere de iure peccet moꝛtaliter di.
xviij.ar.ij.q. v. °
Atrũ abſoluẽs ab excõicatiõe nõ inſcriptis penazʒ ſu
ſpenſionis icurrat.di.xviij.ar. vij.q. iij.
An ſi abſoluat nõ inſeriptis teneat᷑ abſSᷣlutio ibideʒ
Nuot ⁊ qui ſũt caſus illi qui excipiũtur ab illa reglaã
ꝓꝙ ille ꝗ iniecit manus violẽtas in clericũ ſeu reli
gioſuʒ nõ põt abſolui niſi ꝑ papã vel per illũ cui cõ/
miſerit di.x viij.ar. . wiiij. q. j.
An abſoluto ab excõicatiõe exnti ĩ periculo moꝛtis
o ab eo q alias ipᷣm abſoluere nõ potuiſſet.debeãt ci/
iteriũ ⁊ alia ſuffragia ecclie denegari. ibidem.
ſolutisis nccitaie ſit iuramẽtũ di.x viij.ar.

.gq.
ſolutus ab officiali ep̃i excõicati ſi it vere ab/
olutuſ di. x viij. ar.x.q.iiij.
An qñ abſoluẽdi ptãs ab excõicatiõe concedit᷑ alicui
a dno papa. eo iſo itelligat᷑ cõcedere ptãteʒ diſpẽ/
ſandi ĩ irregularitate occaſione illius excõicatiõis
contracta di.x viij.ar.xeij.q. v.
An abſolutio q̃ fit in foꝛo pnie.ſit dignioꝛ illa que eſt
per cõceſſionẽ indulgentie di. xx. ar. v.q. ij.
An abſoluẽdi ptãs fuit.ax data ei ſui reſurrectio

nem di. xxij. ar. ij. q. v Abſtinentia

Atrũ abſtinentia ſit virtus di.xv. ar. iii. a i. *

¶ Accidens.*

— —————

Atrũ accñtia fieri ſine ſpᷣo ſit poſſibile dt. ar. i. q. i.
An accidẽtia ſint hitudines ſbe di.xij.arg ꝗ.
An de accñtis rõe ſit aptũ natũ eẽ in aliqu libidem
An accñtibus ſit ſbᷣa rõ exiſtendi.ibidem
An de accñtis diffinitione ſit ſubã. ibideʒ
An ſine accnte poſſit ðs hacere totã ſbaʒ mũdi. ibideʒ

UAtn accñs :n ſacr̃o ſit ſine ſbᷣo diriſar⸗ g. ii.

ꝰAn accũtibus in ſactᷣo altaris det vtus ſubſtantie ad

per c& exiſtẽdũ di xij.Ar.i.q.iii.
An accidentia in ſacto altori⸗ Amutent ſenſũ u natura
liter di. xij.ar.iij.q.j.
An accidens quod eſt in ſubõ mediante alio accid

te pᷣus ckine nature oꝛmet illud ſubm̃ di. xiiij

Anper Kecidentia ti ſit plitas m numers di. xlix.

ar. iiij. d. v. ¶Mccnatio

— õ

An acculatiõeʒ debe pᷣcedere monitio ſecreta di.

,R—„„ „„

ox viiii ar.iij.ꝗq.ij.
An ac hiatoꝛ a iud er poſſit eſe idẽ di. xviiij. ar iij.
q.iij. Jdehẽtur ⁊ ar.iiij.q.ij.
Atrum accuſatus poſſit repellere acculatoꝛez i ĩ aliqꝰ
caſu di.xix.ar.iiij.q.ij.⸗
An cEccuſatus poſſit recuſare eũ qui accuſat de crĩe
abſens per lras di. xix. ar.iiij.q. l.
ein ſi nõ vult inſcibere ibidem
An ad accuſandũ debeat admitti vm iura hereticus
paganuſ apoſtata.ibidem
An alias criminoſus ibidem
An conſpiratoꝛ. ibideę l —
An inceſtuoſus.ibideʒ
An ille qui eſt male opinionis. ibidez
An litigoſus ⁊ calumpniatoꝛ ibidẽ
An infamiſ.ibidem MU
An excomunicatus.ibidem
An inimicus.ibidem
An mulier.ibidem
An impubeſ. ibidem

An ſoꝛtilegus? diuinatoꝛ. ibidem
An accuſatoꝛẽ qui nõ põt fieri ſacerdos point repelle
re ſacerdos.ibidem
An accuatoꝛẽ laycũ poſſit repellere clericus.ibidem
An accuſatus poſſit recuſare accuſantem. ibidem
An accuſare poſſit ſeruus.ibidem.
An q ac cuſãt nꝭ bono ʒzelo ſint audiẽdi.ibidem.
An accuſatꝰ poſſit recuſare cohitatẽ iimiciſ ſuiſ.ibið.
An illũ ꝗ iurauit non accuſare ipſum.ibidem.
An illũ ꝗ tulit teſtioniũ j ipᷣm in eadẽ cã.ibidem
An ad accuſandum crimen hereſis.⁊ ſimonie. leſe
maieſtatis admittantur cr iminoſi. ⁊ iames .7 ini-
mici.ibidem.
m accuſatõ noceat accuſato ſi nichil ʒ eEpbat. ibidẽ

Atrum accuſatꝰ poſſit in aliquo caſu recuſare iudicẽ

diſtinctione. xix. ar. 4. q. ꝛ.

Accuſatus in ꝗbus caſibꝰ põt reouſare iudicẽ. di. xix.

articulo quarto. q.ii.

An accùſatus ꝗ recuſat iudicẽ ex ĩiuſta cã vel iniuſto

modo ſit punienduſ.ibigem
UAtrum accuſatuſ in aliquò caſu poſſit excipere cõtra
teſtes di.xix.ar.iiij.q.iij.
An ac cuſatus poſſit exciꝑe g illos qui ſunt furioñ vel
mente capti. di. xix. ar. iiij. q. iij.
An contra minoꝛes.xiiij.anniſ. ibidem
An õ victoſ de crimine.ibið
An contra ifames ibidẽG
An villum qui confiꝑet ſe ſociũ eiuſdeʒ cris.ibidem
An cathecuminũ contra heret uũ. ibidem.
An ntra inimicum.ibidemꝰ
An contra domeſticos ⁊ familiares accuſatoꝛiſ. ibið
An ̊ ꝓductos ð domo actoꝛis vł accuſatoꝛis.ibidẽ.
An j nimia pauperte laboranges. ibidem
An contra mulierem. ibidem. D
An clerici contra viles perſonas. ibicem.
An ad accuſaudũ admittat᷑ aliqs qui nõ aamitteret

An pauper. ibideʒ

10 i5 20 25

I5

R

N Focus O Salance Q

—

VierkarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/1999 VxVMaster GmbH unww.yymaster. com