ab hoĩbꝰdebeat obſeruari.tñᷣ cũ maioꝛi ꝑfectõe oᷣ
ſollicitudie illi ieiunio iñſtedũ ẽ illis tꝑibꝰ in qbus
ſpãle ieiumſtatutũ ab ecclia celebꝛat ¶ Ad: dð ꝙ
uis alig dicãt ꝙ bibẽ vinu imane ve ceruiſia. ⁊
comedere electuaria ĩ ſero delectatiõis cã frangat
ieium credo tñ goriũ ꝙ q́;uis aliquo mõ nutriantĩ h
tmñ nõ eſt pᷣncipał vſus eoꝝ al frageret ieium bibenſ

vinũ vel ceruiſiã i collatõe.qꝛ aliqd habẽt ð nutri -
mẽto. Si tñ hõ imane ceruiſiã biberet nõ ad exti-/
guẽ dã ſiti ſʒ famẽ ẽt ĩ ſero magnam acciꝑet electua

rioꝝ q;titatẽ ad ſubueniẽdũ fami.credo ꝙ tal face
ret fraudẽ ſtatuto ⁊ ex ↄñti frãgeret.qꝛ legẽ frangit
ꝗ in fraudẽ legis aliꝗd fac. Concedo tñ ꝙ ð bono⁊
equo cauẽdũ ẽ a potu vini⁊ ceruiſie ⁊ ſiliũ in mane

magis in mane q; i ſero qꝛ potꝰſũptus poſt pꝛadi-/

um? ſiti ſubuenit? digeſn gunar inq;tũ ꝑ potuʒ
faciliꝰ⁊ ↄueniẽtiꝰdefert᷑ cibꝰad ſingula mẽbꝛa.ſum
ptus aũt ieiu ſtomacho vt plimũ nocʒ.Ald pmad
ptẽ aliã dð ꝙ ebꝛietas inq;tũ ẽ paſſio excuſat pcem̃
ĩ iudicio dei.qꝛ oẽ pecm̃ actuale eſt ex li.ar.cuiꝰ vſũ
nõ hnt ꝑfecte ebꝛij.⁊ huic expᷣſſe ↄcoꝛdat augꝰ i au-

ctoꝛitate pᷣallegata.qꝛ ti ex ebꝛietate multũ daniſi

Arti⸗

cat᷑ res pu.iõ etiam ſᷣʒ aliqs leges poſitiuas puniũ

tur facientes turpia fcã ex ebꝛietate.⁊ alig magis

q; ſi nõ eſſent ebꝛij vt magis ſollicite cauèàt ebꝛe-

tatẽ. Uñ phi. ʒ ethi.c.S. Ebꝛi? du Nices hẽbit icre⸗
patiões.⁊ credo ꝙ ebꝛiꝰoccidẽs hoiemn irreglaris
eſſet.⁊ q;uis ꝑfcẽ ebꝛiꝰnoua culpã nõ cõmittat.ꝗa
nouũ motũ.li.ar.nõ hʒ.tñ homicidiuʒ qð cõmittit

△½

culpa aug ominit iebꝛiãdo ſe aggrauat.qꝛ illa volũ

taria iebꝛiatio iputat᷑ ad culpã vt q̃i eircũſtantiona
tã oĩbꝰ ioꝛdinatiõibꝰ q ex illa ebꝛietate ꝓcedunt

ꝙ aliquo mõ voluntarie ſut ꝑ volutarià ebꝛietatis
cãm. Aldm dð ꝙ ba ↄcedẽdũ ẽ ꝙ q́;uis imodera-

ta ſumptio vini ꝓhibita ſit inq;tũ eſt ̊ vtutẽ.nõ tñ

eſt ꝓhibita.ꝑ pceptũ ecclie ð ieiunado niſi iq;tũ in-

cludit illud ieiumiqð eſt actus vtutis.

ꝙ oẽs dies qdrageſime exceptis diebꝰ dñi⸗

cis ieiunãdi ſunt ita ꝙ ð qdrageſima nõ remanent

niſi 36. dies ieiunabiles. ? iõ vt ſacer numerꝰ. 4.
diex adipleat quẽ ſaluatoꝛ noſter ſacro ſuo ieiuꝰ cõ

ſecrauit. 4. dies poꝛis ebdomade ad ſupplemẽtũ.

40. diex tollunt i.ꝗ·.feria qͥ a capite ieiunij ſbno
tat᷑.⁊.ð .fe ſequẽs.⁊.6õ“.fe.ẽt ſabbatũ.ð ↄſe.di.s.

Quadrageſima.nec lʒ ieium ſoluẽ fe. .vltie ſepti
mane. ð ↄſe.di.b. Mo liceat.⁊.c.ſequẽti. Inſtitutũ

ãtẽ illud ieinouenient i memoꝛiã. ſ.qᷓdrageſime

qᷓ; xpCs ieiunauit.⁊ vt digne pperemur ad ſuſceptd

—

nem coꝛꝑis xpᷣi.⁊ ad ſigniñcadũ ꝙꝑ tribulatiões pᷣ

ſentis vite puenit᷑ ad gliaʒ reſurrecties.⁊ qꝛ ſic qi
ſoluimꝰdecimã totiꝰani.inq̃lʒ ẽt qrta ani.ſ.vere.

eſtate. autũno.⁊ hyeme.tres dies ſunt ieiunabiles
ſ. fe. 4. 7.6. ſabbatũ. decretox. di. 70. c. j. ita il
li treg dies veris ſolebãt accipi pebdomadamar
tij. es dies eſtstis ĩ.ꝛ ebdomada Junij. 3. autů=⸗/

ni iʒ ebdomadaſeptẽbꝛiſ.ʒ.hveisi ꝗ ebdomada
decẽebꝛis. di. 76. Coͤſtituim. ſed q;;ʒuis ſic fuerit ati
gtꝰ. tn Bimutandum eſt ꝑꝑ illud quod habetur. e.
diſtinc. Statuimus. vbi dicitur ſic. Statuimus.
vt ieiuꝰ ꝗ.tꝑoꝛũ h̊ oꝛdine celebꝛent᷑.⸗ n jeini

initiũ qdrage ſie E 101 B
vo 2 4n iſeptẽbꝛi ⁊ ðcẽbꝛi moꝛe ſolito ſiat. Vt hec
ieiuꝰ iſtituta ſũt depidubec dcmirmin ,
Pdcari dtrari Ree es dies rogationũ an Mẽno/
nẽ dñi ieiunabil

tudo ppꝛobata illð ieiu. eſt ꝑ equalẽtiã ſub pᷣce/

. pto. ¶Htẽ dẽs vigilie aploxꝝ ieiunabiles ſüt phylix

pi? Jacobi.⁊ Joãnis euange. barabe. exceptis ex
eo ꝙ; phylippi ⁊ Jacobi ſolẽnitas ira ſolenitatẽ pa
ſcalẽ æ Joanis ifra natalẽ dii celeb:ant᷑.er ð obſer.
ieiu. Cõſiliũ.¶ Dtẽ vigilie natiuitatis dni.pẽteco.?

aſſũptiõis btè marie vginis.⁊ Joanis bap.æſcilau
rẽtij.⁊ oĩum ſcõꝝ ieiunabiles ſunt. ſi ſolẽnitas cu·
ius vigilia ẽ ieiunabil eueniat. fe.ꝛ.i ſabbato pce⸗
dłẽti ieiunãdũ eſt. e ð obſer.ieiu. Cõſilium..ſcõꝛũñn.

Ft ſi ſolẽnitas natiuitatis dñi eueniat fe. b. illi qui

nec voto nec obſeruãtia reglari ſunt aſtricti ad ab

ſtinetiam carniũ.tali die carnibꝰ vti pñt oſuetu⸗
dinẽ eegie gnãalis.nec tñ hi repᷣhendendiſunt ꝗ ob

deuotioéé abſtinẽ voluerit. er d obſer. ieiu. Expli ⸗
bata obligat. vt hr de

cari. tẽ hꝛ ↄſuetudo appꝛ

cretox di. j. Cõſuetudo. di. Ij Eccliaſticav. ? c. 7
hpis.ſi in aliqᷓ religioe vel dioceſi eſtaliquod ieiud

ECtauo queritur bus miriein

nadũ c.Rndeo

mi ebdomada pẽtecoſtes. (5²

s ſunt. ↄle. di. 5. Rogatioes. ſed
vt diẽ glo. ibidẽ. Hnõ pᷣcipit ſʒ ſuadet᷑.vbi tñ ẽ ↄſue

mgoͤrm
ſt voef⸗
nhitnin
(Permünte

. nc⸗
„PoneN
Miaern
Dacrä
lints
Adim
titiode⸗
Souure
Apu
digense
lellectve.
cs rronn
tide
ungop .
ßüͤwit
ſiort ohſee
Aigipi

Mkliciie

MWptsmni

Pyndkäide
unte
ſegine
Knthine
netncza
ſenn chen
eE pni
Kiin
tlucpem

haryeſtto⸗

N
—
oo⸗
ateh AEe nge
Phrin
Gwer

9
eiden
Ab

s

Hehete aun

ſünsen

miegene
Kn

nchtüctzftnini
dennidomiizin
enr bustpipn
un iiein

wümand emnn.

2 „*
in
W
biN WN
1 N
Ard d eeNe.
e † „
W “
4 NrAt N
een 7,4
iiN— R ,
vNAREX. ,

R „

„MN 8 65
SC

„

d men
5
eNN

yV.
9 8½
oↄſuetũ qð tñ nõ eſt pᷣceptũᷣ Bs, ipthᷣ nihilomin⸗
obbuanq eſt ab exntibꝰibidẽ. ſtẽ diebꝰieiunioꝝ
hoꝛa comedẽdi determinata ab ecclia eſt hoꝛa no
na.qꝛ ſic obſęſuit diu ↄſuetudo. Un cũ dr ð aſe.
di. j. Solent.qꝛ nullatenus ieiunare credẽdiſuntꝗ

mMãducant anq;ᷓ veſꝑtinũ celebꝛet᷑ offm̃.⁊.j.ð.In ie

iunijs.4.tꝑoꝝ circa veſꝑtinas hoꝛas ⁊c̃.ſub hoꝛa
veſꝑtina ↄpᷣhendẽdũ eſt tpᷣs ab hoꝛa.9.incluſiue.⁊
Brene oʒ pᷣciſe acciꝑe hoꝛã none.Si.ſ.pꝑ modi
tpᷣs añ hoꝛã none comedat᷑ nõ ꝑp h̊ frangit᷑ ieiu-
niñ.⁊ qᷓ;uis hi ꝗ comedũt ſtati poſt hoꝛã ſextaʒ. vel
hoꝛa ſexta derogẽt in aliquo ꝑfectioni ieiunij nõ tũ

ſunt traſgreſſoꝛes huiꝰqð ẽ nccĩtatis i ieiuꝰ.maxie

qꝛ iã inualuit ↄſnetudo i multis locis comedẽ ſtati
poſt hoꝛam ſextã vel ipſa hoꝛa.6õ.nõ.n.tãte neceſſi
tatis eſti obſeruatiõe ieiunij hoꝛa pᷣdcã ſiẽ comme
dere ſemel tm̃. con

¶ Ariculus quartus.

Onſequenter aen de 4 bͤn

Mls ceipali. Et circa
B querunt 84 r vtr oꝛo ſit actꝰ vo⸗
ltarisi jꝛ trü ſit actus vtutis latrie.
. vtrũ ſolus deꝰ ſit oꝛãdus.¶ vtru
aligd Stenulzre petẽdũ ſit ĩ oꝛone vtrũ oꝛandũ
ſit wocar e tꝝ vocalis oꝛo ſit ſatiſfactoꝛia ſine
mẽtali ¶&ο vtrũ o?o debito mõ fcã ſemꝑ exaudiat᷑.
¶ SRvtrũ int alias oꝛones oꝛo dcã ſit efficacioꝛ.
oñdo ꝙ oꝛo ſit actꝰ voluntatis.

ſE Lim eius ẽ oꝛafr̃.cuiꝰeſt deſiderat rẽ
q̃ in oꝛoe petit᷑.ſʒ ðſiderare actꝰẽ volũtatis.
S70ꝛ are. Mẽ eiꝰẽ oꝛare cuiꝰẽ exaudiri.qꝛ oꝛo oꝛdi

nat᷑ ad exauditionẽ ſʒ volũtas ẽ q̃ exaudit ii pſal.
Deſideriũ paupeꝝ exaudiuit dus.g̊ oꝛar̃ẽ actꝰ vo/⸗
lũtatis.¶ dam̃. li. ʒ.. c. ¶ꝰ. Oꝛo ẽ aſcẽſus ĩtellectꝰ
ad dñm.gc act itellectꝰ.¶ gtẽ dam.e.c. Dꝛo eſt pe
titio decẽtiũ a deo ſʒ petẽ eſt loꝗ.loꝗẽ ałtꝰ itellectꝰ
Soꝛare actꝰẽ itellectꝰ.i¶ Rndeo ꝙ oꝛare dupir põt
accipi. vno mõꝓ deſiderio obtinẽdi aliꝗd a deo qꝗꝰ
ðſiderãs oꝛdinet᷑ in ipᷣm.⁊ ſic oꝛo ẽ qdã aſcẽſus aĩe
ĩtellectiue ad deũ ꝗ ẽ volũtatis vt eliciẽtis.⁊ itelle

cxus vt dirigentis. VUñ glo.ſuꝑ illud pſal. accedite

ad dẽi.dic fidẽ iherẽdo.⁊.2.pedibꝰgeĩe charitatis

currẽdo pmn ptinʒ ad directionẽ ĩtellectꝰ. ꝛm ad ſen
ſuʒ affectꝰ ẽt ſic accipit oꝛo ſjm qð pꝛia ad thi.ꝛ di/⸗

ſtiguit. obſecrationẽ.poſtulationẽ ⁊ actionẽ gr̃aꝝ
⁊ ttiĩ glo.ſuꝑ illð pſal. Dñe añ te ðſideriũ men. vbi
dr. nuũq; deſinit oꝛare ꝗq nõ deſinit amare.Alio mõ
oꝛare id ẽ qð pᷣdem̃ ðᷣſideriũ loquẽdo deo ꝓponere

nũõ ꝑ modũ idicatiuũ.ſoyſupplicatiuũ.⁊ ſic oꝛar̃ actꝰ

eſt itellect?ꝰ vt elicietis ⁊ volũtatis vt mouentis.⁊
ſic logꝗt Ivdoꝛus de oꝛoe.io.li.Ethimolo.q̃i eq̃ di
ſtant᷑ ini mea finẽ. vbi diẽ ꝙ oꝛareẽ dicẽ. ⁊ aui.iꝰ.
meta.c.ʒ.cñ dic ꝙ p oꝛonc hõ eſt loquẽs deo.⁊ phi.

ſj.ethi. c. penul. vbi diẽ ad optia depe oꝛο. Ar⸗

ad ꝑtẽ pᷣmã pcedũt ð oꝛoe pᷣmo mõ dcã. Adpmad

ptẽ aliã dðᷣ ꝙ ibi accipit dam̃. ĩtellectũ p aia itellec⸗
tiua q̃ ↄpᷣhendit itellectũ ⁊ — ceꝛem dö
petere ſiẽ ⁊ oꝛare accipit᷑ mõ duplici

eter ꝛare acc upꝛadcõ. ðᷣſi⸗
deriũ.n.obtinẽdi aliqꝗd ab aliquo.ſi indt cit peti⸗
tio qdam eſt. vñ cũ deꝰ videat deſideriũ nruʒ cum
ab ipſo aliquid obtinere deſideramus deſiderãdo

petimus.

£ „
. 2
O ₰
e *
△

ſi ſempꝑ obliget nõ tnꝓ ſemꝑ.

—

Vr ꝙnõ.oꝛaĩ ẽ act pnie cſᷣ ſit ꝑs ſatiſfactoiſ
ſz pnia alia vt ẽ a latria.qꝛ pnia reddit deo debitũ

Ecundo querit᷑ rtontaene

p ↄmiſſo.⁊ latriaꝓ bñſicio recepto.g oꝛar no eſt ac

tus latrie.¶ Itẽ nullus acxꝰ inutil eſt actꝰ latrie.nec
cuiuſq; alteriꝰvtutis.ſed orar̃ deũ ẽ inutile.qꝛ ad hᷣ
oꝛat᷑ ꝗcũʒ oꝛat᷑ vt ille ꝗ oꝛat ðſideriũ ſuũ illi exmat
⁊ vt ipᷣm flectat.ſʒ de ſcit gdnob opꝰẽ.vt hr mat.
*. Mec fleti pot.qꝛ vt dr pre.I ?. Penitudie non
flectit. ̊oꝛar nulliꝰ vtutis ci OItẽ latria ꝑtinʒ ad vi
tã actiuã.qꝛ reducit᷑ ad iuſtitiã q̃ c vna.ꝗ.cardialiũ
ſᷣm au'.iꝛ.ð tri.c.T . Cardiales vtutes ꝑtinent
ad vitã actiuã.ſʒ oꝛare ꝑtinʒ ad vita ↄtẽplatiuã.gn
F actꝰ latrie. tè actꝰlatrieſũt ſub pᷣcepto.ſed actꝰ
oꝛãdi nõ iuenit᷑ penitꝰ ſub pᷣcepto.g nõẽ actꝰlanie.
2go.ſ uꝑ illud luce.T S9. Oʒ ſemꝑ oꝛare. diẽ ꝙ hõ
nõ deſinit oꝛar niſi cũ deſinit iuſtꝰ eſſe.g̊ oꝛare actꝰ
eſt iuſtitie ſed non viderur ita eſſe alicuius partis
iuſtitie ſiẽ latria.̊ eſt actꝰeiꝰ.(Otem pſal.Dirigat
oꝛo mea ſiẽ incẽſumi ↄſpectu tuo.ſʒ offerre deo icẽ/⸗
ſũ mãlem ad erꝰreuerẽtiã eſt actꝰ latrie.g̊̊ multo foꝛ
tius offerre deo icenſuʒ ſpũale qð ẽ oꝛoẽ act latrie.
Rndeo ad vtutẽ latrie ꝑtin deo exhiber honoꝛẽ
teſtificãtẽ ĩ ifjoſũmũ dnium.iq;tũ ipe ſolusẽ crea/
tiõis ⁊ ↄſeruatiõis mũdi pᷣnm.hõ aũut cũ oꝛãdo ali-
qd petit a deo quo ĩ iᷣm oꝛdinet᷑ ſic ĩ ſuoꝝ bonoꝛuʒ

vncipalẽ auctoꝛẽ ſibi expibʒ honoꝛ? ꝓteſtatẽ ĩ eo ſſ⸗

mũ dñiuz. VUñ ſequit᷑ ꝙ oꝛoẽ actꝰvtutis latrie
pmin oppmdð ꝙ oꝛoẽ act pnie ⁊ latrie ſub ee tñ
alia ? alia.qꝛ inq;tũ hõ oꝛat deũ vt ꝑ h̊ deo ſatiſfa/
ciat ð pccõ actꝰẽ pnĩe.iq;tũ aũt oꝛat deũ vt ſibi ex⸗
hibeat honoꝛcẽ ⁊ fcognitionẽ ſũmi dnij act ẽ latrie.
nec mix. AUnꝰ.n.⁊ idẽ actꝰ pliuʒ ẽ vitioꝝ inq;tũ re-
fert᷑ ad finẽ aliũ.⁊ aliũ. Uñ iʒ phi. .ethi. c. 4. Ille
q mechat lucradig gquarusc. qaut eꝑ ↄcupiſcetia
luxurioſus.ẽc᷑.¶ Ad ⁊mdð ꝙ oꝛar̃ deu noẽ iutile ſe
marxie vtile.nõ ad H̊ vt diuia diſpẽſatio mutet᷑.ſʒ
qꝛ vt diẽ augꝰ.j.li.ð pᷣdeſtiatiõe ſcõꝝ.vſus finẽ.cuʒ
de? vlt fieri qð nõ niſi volẽtibꝰhoiĩibꝰ oʒ fieri iclinat
eoꝝ coꝛda vt h̊ velit.⁊ ct ſiẽ diẽ ꝛꝰ li.longe poſt Fnen
valʒ ad h̊ vt oꝛoe nr̃a ãmoueat᷑ a quo accipimꝰhec
Eñficia.⁊ ſiẽẽt dr e.li.lõge an finẽ. Joꝛtaſſe ſic pᷣde/
ſtlati ſunt aliꝗ vt nr̃is oꝛonibꝰ ↄcedat᷑.ſub diuia.n.
ꝓuiꝰ non tm̃ cadit ꝙ effectꝰ fiat.ſʒ ẽt ex ꝗabꝰ cauſis.

7 a quo oꝛdie ꝓueniãt.¶ Ad ʒmndð ꝙ q;uis vt plimũ

vtutes cardiales ꝑtineãt ad actiuã vitã.aliꝗ tñ ac-

tus vᷣtutũ ꝗ reducunt ad cardiales vt ꝑtes potẽtia
les ꝑtinẽt ad vitã e Aariu⸗ Aei 4dð ꝙ mioꝛ ẽ
falſa.dr.n.math.⁊. Metite ⁊ dabit vobis.⁊ lu.T9K
Ozʒ ſẽꝑ oꝛat᷑.oʒ at ſonat nccitẽ.nee itelligẽduʒ ꝙ ho
teneat᷑ ad oꝛãdũ ꝓ ſẽꝑ.pᷣceptũ ᷑.n.affirmariuũ qð ⁊
mad ptẽ alia. quã
uis gra pᷣncipał ↄcluſiõis poſſit ↄcedi tn nõ ꝓcedit.
glo. n. logt ð iuſto a iuſti gnalr dcã q̃ ↄpᷣhendit oẽʒ
vtutẽ nccĩam ad ſalutẽ.⁊ extẽdit nomen oꝛonis ad
oẽm bonã oꝑationẽ.vñ imediate añ vba pᷣdca dit᷑
ſemꝑ oꝛat ꝗqſemgagit bona.
Erti rit᷑ vtrũ ſolus deꝰ ſit oꝛandus.
= HEEtvñ ꝙ ſic. Solus de eſt latria
olẽdus. vt ĩ ʒ li.oñſum eſt.ſʒ oꝛarẽ actꝰla-
trie.ꝗ̊ ſolus deꝰeſt oꝛãdus.¶ Itẽ fruſtra oꝛamꝰ illos
qnõ cognoſcũt oꝛoes nr̃as. Sʒ ſiẽ di augꝰ i.j.li.de
curaꝓ moꝛtuis agẽda int mediũ ⁊ gmẽ ⸗ibi ſur ſpus

*
7 —. ———

2—

defunctoꝝ vbi non vidẽt q̃cũq; asunt᷑ aut eueniũt

in tſta vira hoibus. anie ſcõꝛum non ſunt oade.
cõtra iob. . Ad aliquẽ ſcõꝝ cõuertere.(nRndeo
dupli poꝛꝛigit᷑ alicui o?o. aut tacq ꝑ ipᷣm iplẽda aut
vt ꝑ ipʒʒ eiꝰ adipletio ĩpetret᷑.pꝰmõ ſolus dedoꝛãdꝰ
eſt. qꝛ illa bona q̃ pncipali petẽda ſunt ĩi oꝛone.ſ.gra
⁊ głia a ſolo deo dari pnᷣt.tꝑalia ẽt bona eo mõ quo
Ioꝛone petẽda ſunr.ſ.inq;tũ nobis deſᷣuiũt ad acqſi
tionẽ vᷣtutis a ſolo dei dari pñt.⁊.mõ ſci oꝛãdiſũt.
qꝛ a deo ipetrat exauditionẽ oꝛoĩs nr̃e.⁊ G ſigniſica
tũẽ apoca.S.vbi drĩ ꝙ aſcẽdit fumus icenſoꝝð 09
nibꝰ ſcõx ð manu angeli coꝛa deo. Eld pm ĩ opp
dð ꝙ oꝛãdo illi ſoli cultũ latrie exhibemꝰ a quo iten
dimꝰ ipetrare qð petimꝰa ſcis aũt nõ itendimꝰ ipe
trare qð petimꝰ. ſʒ a deo ꝑ adiut eoꝝ¶Ad ?m dõᷣ
ꝙ q;uis aie ſcõꝝ nãli cognitiõe nõ cognoſcãt oĩa q iĩ
hac vita agunt᷑.⁊ maxie iterioꝛes motus coꝛdis.in
bis tñ vidẽt ea q̃ decʒ eos ð nr̃is actibꝰcognoſce/
re de quoꝝ numero ſunt illi actus ꝗbus eos hono⸗
ramus oꝛando. . i liaa denmit =
— 7 4 2 7
aro q̃rit᷑ vtꝝ aliqd det᷑minate petẽ

6 .. Scit pf̃ veſter ꝗd opus ſit vobᷣ anqᷓ; pe/
tatis.̊ ſuꝑfluũ eſt alłqd ab ipᷣo dermiate petẽ.cum
hõ nõ debeat peter̃ niſi qð ſibi opꝰeſt.¶tẽ nullꝰdʒ
aliqd detmiate petẽ neſciẽs ꝗd opoꝛteat ipᷣm pete
re.ſʒ ſiẽ diẽ apls ad ro.S.Quid oꝛemꝰſic ↄʒ neſcimꝰ
5Hi oꝛone. nihil dei iate debemꝰ petẽ ſſõ math. 6.
hr ꝙ- vpᷣs docuit diſcipulos ſuos petẽ aliq̃ defmina
te q̃ ↄtinent᷑ in oꝛoe dnica.Rndeo ꝙ q̃dã ſunt ꝗbꝰ
nõ poſſimꝰ malc vti ſiẽ vtutes.gr̃a ⁊ gla detmiate
æ talia detmiĩate petẽda ſunt ĩi oäne.Nuedã ſunt qꝗ
bus poſſumꝰ vti bene ?⁊ male.⁊ illa nõ unt detmia
te petẽda ĩ oꝛone abſolute.ſʒ ſub ↄditiõe.ſ.ſi deꝰ pᷣ/
uidet illa ad ſalutẽ nr̃am foꝛte vtilia.Ala aũt ꝗbus

— 2 —

bñ vti nõ poſſumꝰacceptãdo nullo mõ ĩ oꝛone petẽ
da ſunt. Käpin i oppdð ꝙ ſiẽ diẽ aug in eplaad
ꝓbã.q̃i in meꝰ.lle ꝗq nouit qd nobis neceſſariũ ſit
pᷣuſq; petamꝰ.nõ volũtateʒ nr̃am vuult ſibi ꝑ nr̃aʒ
petitionẽ inoteſcere qꝛ eã nõ põt ignoꝛare.ſed vlt
exerceri ĩ oꝛonibꝰdeſideriũ nr̃nzʒ.quo poſſumus ca
pere qð pᷣparat dare.¶Ad rin dð ꝙ q;uis ex vtute

nr̃a qd oꝛemꝰ ſiẽ oʒ neſciam.tñ.ſ.ſ.in h adiuuat i

firmitatẽ nr̃am faciẽdo nos peter̃ qd oʒ. Uñ poſtv
va ſpᷣallegara ſtati ſubiũgit᷑.ſ.poſtulat ꝓ nobis.i.po
ſtulare nos docʒ ⁊ facit.

into ꝗritur prri oadi ſt voca

lif. Et vr ꝙ nõ. Dal

multũ eſt oꝛãadũ. Uñ augꝰin epla ad pbã.paꝝ vltra
mediũ. HMõ deſit multa pᷣcatio.gnõẽ vocalr oꝛãdũ
rs Rat epła pax poſt auetoꝛitatẽ allegatã. Qui
ia ꝑ vᷣbũ cõdidit humana vba nõ q̃rit Cõtra ea⸗
dẽ epla ſtati poſt accĩteʒ vltiꝰallegatã. NMobis vba
necĩa ſunt ꝗbꝰ ↄmoueamur⁊ iſpiciamꝰ ꝗqd petamꝰ
nõ ꝗb'deü ſeu docẽdũ ſeu flectẽdũ eſſe credamus.
Rñndeo ꝙ duplexẽ oꝛo.q̃daʒ coĩs.ſ.q̃ ꝑ miniſtros
eccłlie i ꝑſona totiꝰfidel ppli dęp offert᷑.⁊ talis dʒ ĩ
noteſcer̃ pplłoꝓ quo offert᷑ vt ecitet ad deuotionẽ
2 ne poſſʒ ſuſpicari in miniſtris ecclie illius debite
oꝛois omiſſionẽ.⁊ iõ tal oꝛo dʒ eẽ vocał᷑. alia ẽ oꝛo

ſinglaris.ſ.q̃ offert᷑ ab hoĩe inq;tũ ẽ ſinglaris ꝑpſõa ſi
ne oꝛet ꝓ ſe ſiue p alio ⁊ talẽ oꝛonẽ q́uis non ſit ne
ceſſariũ eſſe cũſenſibili voce niſi ad h̊ hõ ſit obliga

Rdũ ſit i oꝛone.t vr̃ ꝙ nõ. mat.

. o rũ. Mõ poſſum itelligere pla ſimul.ſʒ
natoꝛ math. 6. Oꝛates nolite multũ loꝗ. ſ

Arte
„ ℳ—

tus ex voto.qũq; tñ expe dit ad meritũ vt mentali·
adiũgat᷑ vocalł vt ꝑ vocalẽ fcruoꝛ coꝛdis apliꝰexci
tet᷑.ex q̃dã.n.nãli vniõe aĩe ad coꝛmotꝰꝛꝑis di.g
uerſimode affectiõis aĩe excitàt. &ο gffectiöes eo⸗

ruʒ aie maxie ſi ſit foꝛtes diuerſas mittat.ões i coꝛ/
poꝛe excitat. vn augꝰ in epta ad ꝓbã circa memn per
certa iterualla hoꝛax ⁊ tẽpoꝝ ẽt vbis rogam? deü.
vt illis reꝝ ſignis nos ipᷣos amoneamꝰ. qᷓ;tũcũq;ᷓ ĩ
HB; ðᷣndent pfecerimꝰnobis ipᷣis inoteſcaniꝰ.⁊ ad h̊
augẽdũ nos ipoſ acriꝰexcitemꝰ.Expedit ẽt ad h̊ vᷣt

ð ligua nr̃a deo ſuiamꝰ.ſi tñ in caſu vocaloꝛo ſmit

teret iterioꝛẽ feruoꝛẽ tũc nõ eſſet vocalr oꝛadũ or̃o-
ne ſinglari. q ẽt ꝓrüpit hõ ĩ vocalẽ oꝛonẽ.ex exceiſ
ſu feruoꝛis mẽtis.qꝛ ſẽ̃ dic augꝰaqpba circa mem.

Dignioꝛ: ſeꝗt᷑ effectꝰquẽ feruẽtioꝛ pcedit affectus.

Aän inopp dð ꝙ ſiẽ dic augꝰ ad ꝓbã paꝝ ante
mem.nõ eſt oꝛãdũ in multiloꝗo tãq; eo ſiat vt exau
diamur quo loq̃cioꝛes ſumꝰ.⁊ eadẽ epla vltra me
diũ. Multũ loq ẽ in oꝛãa rẽ ncciaʒ ſuꝑfluis agẽ vᷣbis
⁊ ſic planũẽ ꝙ nõ eſt vocalr oꝛãdũ. Oic.n.pot expo

ni illud ſaluatoꝛis vᷣbũ.Et cũ dicẽ augꝰmultũ eẽ oꝛã

dũ ĩtelligit ð pᷣdicatiõe mẽtali.vnde dic.Mõ deſijſt

mita pcatio ni feruẽs ꝑſeuerat intentio. Adꝛmdðᷣ
p illud itelligẽdũ eſt ð ybis hũanis ĩ oꝛone ſinglari
qñ ñ excitãt ſʒ minuũt feruoꝛẽ coꝛdis.

Et RIE1e factoꝛia ſine mentali.
Et vr ꝙ nõ. decretoxꝝ di. z8. Hedulo.⁊ ſũ-
uge. ĩ li ð cathetiʒzadis rudibꝰqᷓi eq̃ diſtat

int m mem it es a⸗
res dei niſi affectu ai.ſed nũq; voces ſunt ſatufac⸗

toꝛie niſi audiãt᷑ a o. nõ eſt ſatiſfac:oꝛia vocalis

oꝛo ſine attẽtiõe ĩteriõi¶ Itẽ ð 2ſec.di.j. Oñ dr. ꝙ
tꝑe oꝛdis aius n cogitet qcq; q; illud ſolũ qð pᷣcat.⁊

. di. * Muq dr gyſine intmiſſioe vigilet ſenſus. ſſy

oꝛo nõ ẽ ſatiſfactoꝛia qẽ ↄ pᷣcepta iuris canonici.g
vocał oꝛo nõ ẽ ſatiſfactoꝛia ſiattctioeiterioꝛi. Itẽ
pie. i.li.ð tute oꝛãdi paꝝ poſt pn¶ Dico
meditatioẽ nccĩa. vt oĩo pfecta ee 163 ſi eã

meditatio aut nõ com tet᷑ aut pcedat.ſãuld qöi⸗

pedit vocalè ofe nẽ nõ ẽ ncciuz ad efficaciq illiꝰ. ſʒ
irerioꝛ attẽtio eã ipedit qð pdo ꝑñie.qꝛñ hor abula
do vellet cogitar̃ ð quolʒ paſſu ĩſpali.⁊ cxthariʒap
ð q̃libʒ pcuſſtõe cuiuſlibʒ choꝛde.ille ipediretĩ am
bulãdo.⁊ iſte cxthariʒado. a ſili ſi oꝛas vellet co⸗
gitar iq̃lʒ voce ipediret᷑ in hoꝛas dicẽdo.g 33 effi⸗
caciã vocal orois nõ nccia attetio. ¶Me⸗ topico

dz cogitare ð deo. Snõ tenet cogitare de lnia voca⸗
li oroe.i Rñdeo ꝙ oroistriplex eſt efficacia.ſ.ime

rẽdo ⁊ ſi eſtſatiſfactoꝛia. petraãdo.⁊ i oꝛatẽ ſpũa .

liter? expumentali reſiciẽdo. nullã iſtax efficacia
ru hz vocal oro ſi eã nõ pᷣcedat aut cõcomitet᷑ coꝛſ
meditatio. alr. n. nõ eſſet moꝛal. actꝰ.n. moꝛalexte

rioꝛ nõ eſt niſi ꝑ cõꝑatõem ad actũ rõnis ĩterioꝛeʒ.

Si añt aſſit itentio debita? actual in n vocalis
ofonis.qᷓ;uis poſtea nõ cõcomitet.tñ oro vocal eſt

meritoꝛia.a ipetratiua ꝑ vtutẽ p itentiois.niſipo⸗
oſtea iterrũpat᷑ ꝑ itentionẽ õriã.ſicẽ aliꝗs ex bona it/
tiõe incip pegrinari.vel eiiam dare totus actus ſe
quens nferitoꝛiꝰeſt vtute ĩtentiõis pꝛie. ;uis eſſet

ſua ĩtentio actual ſʒ efficaciã ſpnalr reficiẽdi oꝛate,zʒ

nõ hʒ vocal or̃o niſi q;diu eã cõcomitat itentio. ?

ſic itelligit illud vpũ apli.p cor..ꝗ. Si oꝛe linguag

„ . .
*
„ “ 0%
* „
„

Erto quert vx vocaloro ſit ſatiſ /

mem vxf ſic. Mouerit nõ eſſe ces ad au-

Hic oroni ſcaä

oꝛãs vocal-

ſendt⸗
E
Arnilach
zgtipiſin
Ndlaſicea

ſen. Parae

ſytti V

mongelin
(Wooina
gotaiten
doͤgl ſe
Poutighp
nininſnn
nis Nicißen
mmieytmön⸗
Petteritalte
rizadiliae
Tolcratgrck
Wdda
WcRan
Füfomano
lücipenit

E
Gn. Yopotut

goggeeraugt

oriinec⸗

Mdedmor
Wch
N
Aade
üana
N
ſnpltat
Mtyni
p oi
nt,adhen
Legporto⸗
Pelpeepen
Helianit i⸗
ſtenihibei
aapleii
gorte are
anpliseb
ſiznn
WE
mügtads
ſglͤrgti
Pnhentine
Uükfunſir
ii ffeinenn
lttügem
abes ſaeim
toönen
uftoirgſi
l di 4
öni⸗ peu
ör
lunaln

de die
ah

=

. X Anere
. MN
eyeri. à :
Drniin⸗
Nr ü
NAii di
d
Ctnice tas

*

eO,
A MW 4
21,4 7 e
„ .

Ac
sä
. ”
NW. we,
1 Rin
NNN NRN
ſr“
ee NANNN

wt nennn
ii
.

ſpũs meꝰ.i.imaginatio mea dꝛat.mens aũt meaſi
ne fructu Gt. Sciẽdũ tñ ꝙ tripir põt applicari iten

tio vocali oroi.ſ aut applicãdo eã ad voaq̃ dntur.
aurxad illud qò &tit᷑. aut ad ülũ cui oro poꝛꝛigitur.
⁊ quocũq; iſtoꝝ modox aſſit itentio nõ eſt inefficax
ad ſatiſfaciẽdũ vocal oro.ſʒ ſ̃a itentio melioꝛ eſt q;

pma. ? 5. qᷓ; pa. AUñ bu.ili.ð vtute oꝛadi int᷑ pn. ?

memn. ſura oroẽ qñ ex abũdãtia duotioniꝶ mens
it ttedit᷑ vt cũ ſe ad deum poſtulatura conertit᷑ pᷣ

amoꝛis eiꝰ magnitudie ẽt petitiõis ſue obliuiſcat.

—

um. Op

Adpm in opp oð ꝙ illud decretu itelligendu eſt

qñ ðbita ĩtẽtio nec pᷣcedit nec ↄcomitaturld :m
dð ꝙ illa vba magis ſut aſilij vba q; pcepti.¶ Autc/⸗
toꝛitas hug. bñ ducdit. El pmn ad ꝑteʒ aliã dð ꝙ
nimia itentio ad vba ipᷣa qͥ dntur ẽt ipeditiua or̃o/
nis. VUñ qnq; exgirur hõ ꝙ qũ vult nimis in ꝑticu/

lari cogitare ð vᷣbis ſibi minꝰoccurrũt vba dada.⁊?

ipediret ẽt talitentio itentionẽ qͥ dʒ eſſe ad rẽ poſtu
latã.⁊ ad illũ a quo poſtulat᷑.vñ ſufficit ꝙ pꝛia iten
tio ſit tal ꝙ ſufficiat ad itegr foꝛmationem vboꝝ.
d?n dð ꝙ bñn poſſumꝰ itelligere plura ſimul qũ
Vnũ oꝛdiatur ad aliud.ſic aũt en in ꝓpoſito qꝛ vbo
rũ foꝛmatio oꝛdiatur ad rem q̃ petit.⁊ iſta duo ad

illũ cui petitio poꝛꝛigit. M
. vtxꝝ oro debi
Eptimo quer tut mõ fcã ſem
exaudiat᷑. Et vr ꝙ nõ.trenox.ʒ dr ad de/⸗
un poſuiſti tibi nubẽ ne trãſeat oro. gteʒ oĩs
or̃o que exaugit᷑ ex meritoꝛia.ſed oro exitis i pccõ
moꝛtali nõ ẽ meritoꝛia.qꝛ vtſuꝑius onſum eſt bo-
na in pccõ moꝛtali fcã meritoꝛia no ſunt.g oro exn/
tis in pccõ moꝛtali nõ exaudit᷑¶ Coͤntra math. 7.
Dis ꝗ petit accipᷣ/¶ Itẽ pſal. Aolũtatẽ timẽtiũ ſe fa
ciet.⁊ ðpᷣcationẽ eo exaudiet.ſʒ oꝛo ñ fit ðbii mõ
niſi fiat cũ timor̃᷑ dñi.ꝗ̊ oĩis oꝛo desito mõ fcã exau/
dit¶ Rndeo ꝙ ois oxo fcã ðbixo mõ exaudit᷑.non
ſemꝑ ſtati.ſʒ ꝓ ulo tꝑe quo diuĩia miĩia ex ditioneʒ
Apicit vtilioꝛẽ eẽ oibꝰpẽſatis. Uñ ans okna.or⸗⸗
ſuꝑ Jo.q̃dã nõ negant᷑.ſʒ vt ↄgruo debet᷑ tꝑe diffe
runt᷑.ad h̊ aũt ꝙ oꝛo fiat mõ ðoito.a.regrunt.ſ.vt
ille ꝗ pexit petat hũui ⁊ frequent.⁊ bona itentione
qð eſt pie petẽ.⁊ẽt ꝑſeuerãter.⁊ vtilia ad ſaluteʒ.⁊
ꝙ oꝛãsiit ↄſtãter fũdatꝰi fide. Uñ Jaco.j. Poſtulet

i ſide nihil heſitas.tał aũt oꝛo ſemꝑ exaudit᷑ inq;tũ

hõ oꝛat ꝓ ſe.qᷓ;uis nõ ſemꝑ inq;tũ oꝛat ꝓ alijs. ¶ñ
augꝰomlła.Toꝛꝰ.ſuꝑ Jo.Exaudiũt oẽs ſcipſeipſis.
nõ aũtꝓ alijs oibꝰexaudiunt.Exaudiũt᷑ tñ vt dr.j.
q: p. Ibi q;to dignioꝛes fuerit oꝛãtes p pplo tãtojfa⸗
cili incciebꝰ p ꝗbꝰclamãt exaudiunt.Ad pm in
oppmdð illud vbũ ite igit᷑ ð oꝛone q̃ petebãt iu⸗
dei libari a tꝑali pſecutioe q̃ oꝛo non fuit exaudita.
nõ.n.petebãt ncciuʒ ad ſalutẽ.ſʒ magis erat iĩutile
agiaꝝ ſuaꝝſ. ni Aid ꝛm dõ ꝙ nõẽ idẽ oꝛonẽ exau
diri ⁊ eã meꝛitoꝛia eſſe.qꝛ ðbito debet᷑ merces ſᷣm
iuſtitiã.ſʒ petitio orãtis exaudit᷑ ꝑ gram.⁊ iõ qᷓ;uis
oꝛoes facte ĩmoꝛtali pccõñ ſint meritoꝛie ppꝛie lo
quẽdo ð merito.exaudiunt tñ qᷓ;tũ ad illud qð ꝓſe

petũt oꝛãtes ſi aſſint ↄditiões.a.uqͥ ſuůt dcẽ. Añn aug o

omla. 44.ſi uꝑp Jo. repᷣhendẽs illud vbũ ceci illũi/
nati. Ocimꝰq: pccõꝛes deꝰ nõ exaudit.disad h iui
tus logt.Si.n.deꝰpccõꝛes nõ exaudiret fruſtra il⸗

le publicanꝰ oculos i fra demittẽs ⁊ pectꝰ ſuũ ꝑcu⸗

tiẽs diceret. Dñe ppitiꝰeſto mihi pccõꝛi.Ar ad

Reʒ aliã pcedũt ð oꝛoe i qua hõ petitꝓſe cũ.A. ↄdi

. 0
. .
— .

—

tiõibns ſupꝛadictis. .
Æ.,auo queritur

vtrũ iter als oĩo

efficacioꝛ. ¶Kndeo ꝙ ſic. ⁊ B ondit auctors
dignitas. Ypus.n.oꝛe ſuo imediate illã fec.⁊ diſci
puios docuit vc hr math.d. ⁊ ẽt oꝛois ſnioſa bꝛeui
tas qͥ mulcũ cõmẽdat oꝛonẽ vocale. Un augꝰ i epła
ad ꝓoãa. paꝝ vltra me. Or fres iegypto crebꝛas
hre oꝛoes. ⁊? eas tn bꝛeuiſſimas.het ondit petitoꝝ
vtilitas.qꝛ oia qͥ deſiderar debemꝰ⁊ petẽ i hac oꝛo
ne petunt. Un ſic dicẽ augꝰi epla ad ꝓbaà vltra mem.
Nuelibʒ alia vba dicam oꝛado moil aliud dicimꝰ
qᷓ;; qð i uta oꝛoe dnica poſitũ ẽ.ſ recte ↄgruent᷑ oꝛa⸗
mus.⁊ eo oꝛdie poſita ſũt q ſũt ðöſiderada ⁊ petẽda
Ononcipio.n.exibet reuerẽtia illi cui poꝛꝛigẽd.
oꝛο cu dr. r noiter ꝗ es i celis i quo captat oꝛas
beniuolẽtiã dei.⁊ qꝛ pdnñideraduſe nnis ⁊ petẽduſ
qᷓ; ea qͥ ſut ad ninẽ.iõ p ponunt᷑ petitões q̃ reſpiciũt
finẽ.ꝛꝰreſpicietes ea qͥ ſut ad ninc.ibi. FNat voluntaſ
⁊c. Reſpicietes aũt nine ſũt ſcðe.p qe. Scincet᷑ no
mẽ tun.petit᷑ vt nome ði ab oibꝰpaoeat vt ſcũʒ. vʒ
qð dic augꝰ.⁊ꝰ.li.ð ᷣmone ði i mote.loge poſt pnm.
⁊ i epla ad ꝓbã.pꝰmediũ.dic.c didicunꝰ. Sciſice
tur nomẽ tuũ. Nos aut monem oſiderare ꝙ nome
eiꝰſemꝑ ſàctũ ẽ.vt ẽt apud hoies ſactũ habcat.h̊ ẽ
nõ ↄtenat᷑ qdð non deo ſʒ hoibꝰꝓdeſt.auc ꝓdeſſe dʒ.
In fa qͥ eſt.Adueniat regnuũ tuu.vt dic augꝰ.vbi p/
us.ðſideriu nrin ad regnu iliud excitamꝰ vt nobis
veniat.atq; i eo regnar mereamur.vn ꝑ pmã peu⸗/
tionẽ petimꝰ vt de ab hoibꝰglincet.ꝑ ſcõaʒ vt ad

dei gliam Ven A Senonn relttcienris ea

ſunt ad finc.q̃da ſũt reſpcũ boni.qdã ſunt reſpectu
mali. Reſpcu boni.⁊ꝰ ſunt. In pꝑ petit᷑ meritu quo
beaticudinè mereamur qð ↄñnſtiti obediẽdo diuis
mãdatis. Un aug“.ꝛ.li.ð ᷣmone dm imõte longe
poſt pᷣn. cũ dr. Fat vouitas tua.recte itelligr obe
diatur pᷣceptis tuis. Sitc ĩ celo ⁊ in tra.i.ſiẽ ab ange
lis ita ao oibꝰ.⁊ in epla ad/ ꝓbã.pꝰ mediũ.cum dici
mꝰ. Jiat voiũtas tua ⁊c. tNobiſ ab illo pᷣcamur ipaʒ
obediẽtiã vt ſic a nopᷣ fiat volntas ei quẽéadmodu
fit i celeſtibꝰ ab angelis eA bᷣa petit illud qꝰ tã-
; inſtro poſumꝰnos uuarè ad merẽdũ.⁊ h̊ eſt vi⸗/
quotidianus ad ſuſtẽtatõem neceſſariꝰ.vł victꝰ
gie.i.euchariſtie ſacrm. vn augꝰ.⁊.li.ð ſᷣmone dni
i more lõge poſt pᷣnDamis quotidianꝰ.autꝓ his
oĩibꝰdcũs eſt q̃ͥ hiuꝰ vite nccitẽ ſuſtentat.aut ꝓ ſacr̃o
coꝛpꝑis xpi qð quotidie accipimꝰ.⁊ i epta ad ꝓbã pꝰ
mem eãdẽ ponit ſniam.(Hetitionũ qͥ ſunt reſpcũ
mali.vna eſt reſpcũ mali culpe.hec.ſ. Dimitteno
bis debita nr̃a ſic ⁊ nos dunutimꝰ debitoꝛibꝰ nr̃is.
vñ augꝰ.⁊.li.ð ſᷣmõe din i mõte bn lõge vltra pᷣn
debita pccã dicẽ manifeſtũ eſt.⁊ i eꝑla ad ꝓbã vltra
me mn ꝑ illud. Siẽ ⁊ nos dimittimꝰ ðebiloꝛibꝰ nris
admonemꝰ vos ꝗd faciamꝰ vt accipe mereamur.
ſ.remiſſionẽ pccoꝝ nroꝝ. Alia eſt reſpcũ mali icli
nãtis ad culpã q̃ eſt hec.Et nos iducas i tẽtationẽ
qð nõ ſic intelligendum eſt vt nõ ꝑmittat nos ten/
tari.qꝛ qũ q; tentati homo ꝓbat ad bonuʒ ſumn.
de gb' tentatioibꝰ dr̃ Jacobi.pꝰ Oinne gaudium
exiſtimate fres cariſſimi cum in tẽtationibꝰ varijſ
icideritis.⁊ etiam humiliat᷑ ⁊ ad deũ recurrere qſ
ↄpellit᷑. Quaꝑꝑ non remouit xpᷣs tẽtationẽ ab apo/
ſtolo qᷓ;cito apoſtolus remoueri eam petiuit.vt hr
2.ad cor᷑ã. ?ꝰ.Sed pᷣdcꝗ petitio ſic intelligenda eit

5 4

nes oꝛo dnica ſit

neak ad re lit
r vtrũ danificans aliuz iniuſte in alijs
vrrũ gqlibʒ in aliquo ꝰ

. „

—

vt non deſerti diuino adiutoꝛio alicui tentatiõi vH

ↄſentiamus decepti. vł cedamꝰ afflicti.ſᷣm qð diẽ

augꝰ in eplła ad pbã poſt mediũ. in quo pʒ ꝙ nõ eſt
idem ttari in tentationẽ induci ſzer ſpcũ.mali
pene.hec.ſ. Sed libera nos a malo. in qua ʒ aug.
ad pbã. vbi pꝛius. Admonemꝰ vos cogitare nõdũ
eſſe in eo bono vbi nullü patiemur malum. De ef

ficacia pᷣdcẽ oꝛonis loquẽs Iſydo.in li.ð ſũmo bo/

no. c. ⁊?⁰.diẽ Symbolũ fidelium ? dñica oꝛẽo p rota

lege ꝑuulis eccłie ad celoꝝ regna ſuffiẽ capeſcẽda.
Et augꝰeuchi.c.ο. De quotidianis ? bꝛeuibꝰ le/

uibuſq; pccis ſine ꝗbꝰ hec vita nõ ducit᷑ quotidia-

na oꝛo ſideliũ ſatiſfac. eox.n.eſt dr̃e. Pr noſter.

Articulus quintus.
ð̊ qauerunt᷑.S.iM vtx reſtitutio ſit ꝑs
A ſariſfaetiõisiſꝛꝰ vtrũ dãnificãs alium
in bonis aĩe vel in bonis coꝛpoꝛis te/
ſtitutionẽ. ¶qʒzʒꝰ vtrũ daniſicãs aliũ iniuſte

poſſeſſõib?exterioꝛebꝰ.
ctu accipiẽs Aliad Vltra ſoꝛtem teneatur ad reſti
cutionẽ illꝰ¶ ÿ vtrũ homo teneat᷑ ad reſtituendũ

ea que legiima mercatiõe lucratꝰeſt de bonis que

ipſe vel eius pr̃ acqſierat ꝑ vſurã.⸗ʒ vtrũ homo
reneat reſtituere ea que iuenit a foꝛtuna.gꝰ vtrũ
hõ teneat᷑ reſtituere ea q̃ lucratꝰẽ ꝑludoſ ꝓhibitos
Rimo oſtendo tfcrtenia de
omnis actꝰ vtutis põt eſſe ſatiſfactiõis.ſed
reſtitutio eſt actꝰ virtutis iuſtitie.qꝛ reſtiruẽ do red
dit hõ debitũ pximo.& reſtitutio eſt pars ſatiſfactõ
nis. (tẽ fatiffactio ſit ꝑ actũ 5ꝛiũ pecõ p quo ſatiſ-
faciẽdũ eſt.ſed reſtituere eſt actꝰ gᷣriꝰ pccõ quo res
aliena accipit᷑ vel derinet᷑ iniuſte.g reſtitutio eſt ſa
tiſfactiop illo pccõ. Orẽ reſtitutio eſt q̃daʒ recõpẽ-
ſatio ꝓ iniuria vel dano illato ſʒ nihil aliud reꝗrit

ad ſatiſfactionẽ. ̊ reſtitutio ẽ aliq̃ ſatiſfactie¶ teʒ
ꝓ impoſſibilitate faciẽdi illud qð ſi fuiſſʒ fcũʒ nulla

fuiſſʒ ſatiſfactio iniũgẽda nõ eſt alicui pnia maio:
ſed illiꝰraptoꝛis ꝗ poruit reſtituẽ in vita ⁊ noluit.ᷣ
poſteai articulo moꝛtis vult ⁊ nõ põt nõ diñjt clici
itereſſe ſepulture.qB3uis eis viaticũ nõ neget᷑.e de
rapto. Sup eo.&̊ reſtirutio aliq̃ ſatiſfactio ẽ. Itẽ ñ
obſtãte ꝙ ↄtritio nccĩa ſit ad ſalutẽ illi q pccm moꝛ
tale ↄmiſit.tñ eſt aliq̃ ſatiſfactiõiſ ꝑs. ſii nõ obſtã
te ꝙ reſtitutio ſit nccĩa ad ſalutẽ eſt aliq̃ ſatiſfactio/

nis ps¶ Kõtra ſatiſfactio fit ad arbitriũ ſacerdotiſ

nõ aũt reſtitutio.Otẽ nõ tenet᷑ ſatiſfacẽ niſi ille qui
peccauit.ſʒ ad reſtitutionẽ tenet᷑ qñq;ʒ ille ꝗ nõ pec
cauit. VUñ.n d er̃ de vſura. Tua nos. filij ad reſti
tuẽdas vſuras ea ſunt diſtricte cogẽdi q̃ parentes
ſi viuerẽt cogerent᷑.Idipᷣm q̊ hr̃des er̃neos creda
mus eſſe exercẽdũ.⁊ tñ multi ſunt hr̃des vſurario
rũ qꝗ nõ fuerũt ꝑticeps pcci eoꝝ.reſtitutio nõ ẽ ps
ſaciteaeSie ddoiltnd ofee penale eſt ps ſa⸗
tiſfactiõis ꝑ qdð ſm diuinã iuſtitiã ſoluit᷑ vel remit/
titur pars pene debite ꝓ pecõ.ſᷣim aũt anſel. ꝓ ſot.

io.c.Juſtitia ĩ deo ſub duplici rõne ↄſiderat᷑. Ino

modo dj̃ iuſtitia dei ↄdecentia bonitatis eiꝰ. Alio
modo rectitudo volũtatis in volendo vnicuiq; re
tribuere ſᷣm merita. Dico reſtitutio eſt aliqua

cipali. Et circa

09 reſtitutio ſit ꝑs

—

pars ſatiſfactionis ꝑ cõparationeʒ ad iuſtitiã pꝛrio .

modo dcam. õdecet.n. diuinã bonitae vt homi
ni facienti actũ quẽ deus pᷣcipit.iem ſibi imputet
actum iullũ ad meritũ gre.ſed ẽt ꝓllls remittat ſibi

aliquã ꝑtem pene ꝓ pccõ debite. Sicut videmus.

ꝙ rex liberalł militi ſuo ſibi recõciliato.obligato tñ
ad aliquã emẽdã pꝑꝑ aliqð foꝛte factuʒ qð feẽ aliqũ;

remittis partẽ emẽde ꝑꝑ h̊ ꝙ ſidelr exib ʒ regi obſe

quiũ qð als impẽdere tenebat᷑. Per cõparatiose⸗
aũt ad iuſti iã ſcdðᷣo mõ dcãm reſtitutionõ eſt ꝑs ſa
tiſfactiõis. Hõ.n.ſᷣm rigoꝛem iuſtitie põt ſatiſfacẽ᷑
hõ ꝑ illud opus ad qð ſatiſfaciẽdũ erat obligatus.

Et ſi nõ peccaſſʒ vel ſi tota penã ꝓ pecis debitã exo⸗
luiſſet. Uñ anſel.pꝰlib. Cur deuè homo.ca.⁊. cum

reddis aliquid dno etiam ſi nõ peccaſti non debeſ
hoc computare ꝓ debito quod debes pꝛo pccõ. ad
plus enim tenet᷑ ille qui penam pccõ debitam non
exoluit q; ille qui eã exoluit. dicẽdum ergo ꝙ ſi pꝛo
reſtitutione deꝰ re ittat reſtituti aliquam partezʒ
pene peccatis ſuis debite iuſte facit.quia ſuam cõ/
cedetx bonitateʒ.ſi autẽ pꝛo reſtitutione non remit/
tat aliquã partem pene alias debite iuſte facit iu/

ſtitia compẽſante valoꝛem meritoꝝ.⁊ ab hac poſfſi

tione parum aut nihil diſcoꝛdare videt᷑ illa opinio
que ponit ꝙ reſtitutio pars eſt ſatiſfactiõis magis
ex miſericoꝛdia qᷓ; ex iuſtitia.quomodo autẽ ſe ha/
beat miſericoꝛdia ad iuſtitiã quolʒ pꝛedictoꝛũ mo⸗/
doꝛum dcãm declarabit᷑ inferius.q;uis aũt reſtitu
tio per cõparationẽ ad iuſtitiã.? moq dcãm non
ſit pars ſatiſfactiõis.eſttũ quoddã pꝛeambulũ ad
ſatiſfactionem.non.n.ſufficient᷑ poteſt homo ſatiſ
facere pꝛo pecõ q;diu non vult rem alienam reſti/
tuere. vnde etiã qui nõ habet vnde reſtituat tenet

tame habere voluntatẽ reſtituendi ſi poſſʒ.Ad

p inopp dð q zuis actus virtutis rõne alicu-
ius perfectiõis que nõ eſt neceſſaria ad virtutem
poſſit eſſeſ atiſfactoꝛius.tamen rõne huius qð ſim
plicit᷑ necèſariũ eſt ad ſalutẽ non eſt ſatiſfactoꝛius
quãuis ſit meritoꝛius.Eld m dð ꝙ maioꝛ non eſt
vera niſi de actu habẽte aliquã perfectionẽ ſuper/
errogationis quam non habʒ reſtitutio. ¶ Ad ʒmn
dicendũ ꝙ non quecũq; recompenſatio eſtfatiſfa⸗
ctio.ſed ſolum illa ad quã non tenerẽ᷑ homo ſi aõ
peccaſſʒ.ſed ſi ad innocentem deuoluta eſſet resa
patre ſuo acquiſita per vſuram teneret de neceſſi⸗

tate ad illius rei reſtitutioneʒ.Ad quartũ dicẽdũ

. ꝓillud fit ad terroꝛem alioꝛũ vt alij timore huiuſ/

modi pene ſatiſfaciant cũ poſſunt.ſic diẽ glo.ibidt᷑.
hoc tamen intelligi debet de raptoꝛe publico. ⁊
efficaciter monitus ſe coꝛꝛigere noluit.non autem
de occulto nec de illo qui admonitus non fuit ifra
eodeʒ.capi.In lr̃is.⁊ extra de ſepultura parochia.
eia quintũ dicẽdum ꝙ loquendo de iuſtitia dei.
ecũdo modo dcã non eſt iuſtũ eſſe contritionẽ par
tem ſatifactiõis accipiẽdo contritionem q;tuʒ ad
illum gradum pꝛeciſe qui neceſſariꝰ eſt ad remiſſio
nem pcci.⁊ accipiẽdo ſatiſfactionem reſpcũ pene

o minande que adhbuc debet᷑ pꝛo pecõ remiſſio.ſitũ

habeat᷑ contritio ad ſupererogationẽ iuſtum ẽ eti/
am ſm isſtitiam ?? modo dcãm eam rone illius ſu
perogatiõis eſſe ſatiſfactiõis pee⸗ Arg nraccn
tẽ ſaʒ nõ plus vident᷑ cõcludere niſi ꝙ nõẽ̃ inſtum
reſtitutionẽ eẽ ꝑtẽ ſatiſfactiõis loqndo de iuſtitia.
20 mõ decã. ex h tññ ſegt an poſſit eſſe iuſtũ p opꝑatio

☛

nna
esdenin
tfinͤrt
drde
Ffpuco⸗
Cognact⸗
Uit tiefi.
ſmnppe
potsnotene
Prentde
s D
Nteäae
awde
Vmſcan
Wcire
rioroſen
ſolinit
ſeno
Mranüdin
elnicoi⸗
prren
eſtdrei
ſoccpeei
, Wdhe
cpsr
aglir
ſtyeſti
thenci⸗
klleie
Ethient
oi tyt
Honuali
net bo
hnimienn
Ninumoriae
prdit
ſintienin
ſetiiͦeth
Pntkriri
Rhao
ſiite
Cpergercſe
leiened⸗
Gekefin
Nercope
Pillacucte
Ultpermne⸗
epehhsinm
lumcecͤͦ
ſclige eß 4

4
Mzaciti ſe
2Rnitgafrhe
iüme
Dloſenirtig
dgn
cz
hep

cſtinnordeig W .

ippccisdebtig
Shomno cr
peccaſhnn
debespoot
1pccödehenn
Cdumergdgin
tutialiguum
facit. guintani
Htntionenennen
debiteiuſte fict
entor.zabhaz
e wder llqe
iſtncnoisns
l
weicvrin
Sisiͦt reſt
noy Ncimn
ipreunbulia
Neſt bomoſati
alienam teſf

treſnmartenct. „

NNW
WaN NNN
WNsdr
Rſac
Rmn:
npeninoetſe
ntnerei N
ndavoluteein
mmmale:denud
WMi D
iſt iümathunn
uriidigoli,
nn e wann d

,—

ℳ 80 N.

vdarn/ e
nisihnſe in

—

tenet ad reſtitutionẽ. O

nẽ ad iuſtitia. s að accipit pᷣ ↄcẽtia boͤitatiſ dine.
–Lcundo auerif vtꝝ daniſicans
Ecupdo querit᷑ uigin bonione

OAvel iwonis coꝛpis teneat᷑ ad reſtitutionẽ.
Et vꝛ ꝙ nõ. ff. de reg. iur. Cõſilij nõ fraudulẽti nul/
la oblatio.ẽ.̊.qui malũ cõſiliũ dando aliũ dãniſi

cat in bonis aie vel coꝛpis non obli zat᷑ ad aliq re/
ſtitutionẽ ſi bonũ ↄſiliũ dare credebat.(¶ Eẽ nullur

ooligatur ad ipoſſibile.ſed reſtituere bona aie vel
bona coꝛpoꝛis vt vitã vlł mẽbꝝ nõ eſt in nra ptã/
te.S daniſicãs aliuʒ in bonis aie vel coꝛpoꝛis non

no dato.c.iꝰ. Si ꝗqs pꝛoximũ ſuũ ꝑcuſerit lapide
Vpugno. ille ſꝛoꝛtuus nõ fuerit ſʒ iacuerit in le⸗-
cto ꝗ ꝑcuſſit oꝑas eius ⁊ ipenſas in medicos reſti
tuat.hic nulla fit m ẽtio reſtitutiõe boni coꝛꝑis.ſed
