in eius rrſtitutio ſue puritati.¶ Eõtra coꝛruptio nõ aeh'. . metha. dẽ cà pᷣma mouere in roe amati et
anche ẽ generatio.ſʒ purgõ mũdi erit coꝛruptio ſue ipuri · deſiderati.ſi ti phũs in ſuo verbo ſanũ hẽt intelle-
unn, tatis. ſua inouatio erit gnñatõ puritatis.ſua purga cctũ.tũc aũt placebit creatoꝛi vt aplius intelligetie
unti tio nõ erit ſua mnonati Ge nRndeo ꝙ ipoſſibile ẽ mu coꝛꝑa celeſtiañ moueãt.q: tũc hẽbit᷑ finis motꝰcõ „ͥ
1 tationẽ nõ hẽe aliquã rẽ poſitiuã ꝓtermino a quo ł x illox ĩtelligẽtie.n.mouẽt illa coꝛꝑa vt ꝑ motũ
nk⸗ ꝓtermino ad quẽ.⁊ qꝛ puatio nullã dicit reꝰ poſiti ꝰ eox fiat renouatõ ĩſluentiaꝝ ⁊ pantia q̃ reqrit᷑ ad

uã Guis ſint in re poſitiua. Jõ coꝛruptio pᷣuationis gnonẽ ⁊ coꝛrupticnẽ quous; igleaf nüerꝰ electoꝝ.
S nõ põt eſſe aliud reali qᷓ; gnatio hitꝰ.ſʒ qñ illud ad oẽ ãt qð ꝑꝑ aliquẽ finẽ mouet illo ſine hito rõabile

inanb coꝛrũpit᷑ eſt res poſitiua diſtincta are poſitiua que c.vt ab illo motu geſcat.nec n. dici põt illa cõpꝑa ñ
nne, „ 4 gnat᷑.tũc coꝛruptio vniꝰreali nõ eſt idem qvgãatõ moueri ꝑꝑ aliquẽ finẽ.qꝛ tũc mot eop est inanis.
ins ,, alterius.cñ q̊ per purgationẽ mũdi remouenda ſit nec ꝑꝑ finẽ ꝗ acqri ñ poſſit.qꝛ cũ nã 5 ph actionẽ
S ab elemẽtis aliqua res poſitiua derogans ſue puri ñicipiat ĩpoſſibile ẽ ↄpleri.milto foꝛtiꝰ deꝰn oꝛdiaſ
gin tati.qꝛ ꝑ purgatiosſepabunt᷑ a quolʒ elemẽto par ſet en Sei moucre coꝛpa pp finẽ qnon poſ-
uiin tes alioꝝ ⁊ diſpõhes ad alia elemẽta q̃ cantur i ele- ſit hꝛi. Rld pᷣm in opp dð ꝙ celũ q;tũ ẽ ex ꝑte ſua
inuci mẽtis ꝑ mutuaʒ actionẽ ⁊ paſſionẽ in cõſinijs ſunis non magis habet naturalem aptitudinem ad mo
nic, 2 receptura ſint onnintez q̃ eoꝝ nature ſuadde- tum qᷓᷓ ad quietem. qsia per neutrum eoꝛum in ſe
Winueſ tur. vt inferiꝰ oñdetur. equit ꝙ eius purgatio per acquirit aliquam perfe ctionem vel perdit.tamen
GN duã ipuritatis fiet coꝛruprtio ⁊ ſua inouatio q̃ ñ tm̃ naturalis aptirudo ſua magil eſt pꝛo tempoꝛe quo
Gahuen dicit ſue puritatis reſtitutionẽ. ſʒ vltra h̊ alicuiuus debet moueri vt moueatur motu circulaꝛi Pne-
tund nobilitatis receptionẽ reali differẽt. alið ̊ erit rea cto.quia ſecundum philoſophum.i.celi ⁊ mundi.
ulonnt liter mũdi purgatio.⁊ eius inouatio.⁊ crit purga- non ſit graue neq; leue contra naturam ſuam eſſet
nummh tio pᷣoꝛ ſalteʒ oꝛdine nãe q; innouatio m in moueri motu recto deoꝛſuʒ qui motus comperit
mmne oppꝑ dð ꝙ pꝛo ranto dicit phiꝰ.gñationẽ vniuſ ee grauibus vel ſurſum qui motus competit leuibꝰ. .
Njn
* „☚
1 * 2°„ *
„ .
1 .

lo ſitu in quo creata fuerũt.⁊ tñ ceſſabũt moueri in
ſitu cõuenictiſſimo mũdo ꝓ ilio ſtatu.qꝛ ſitus ſeu
habitudo eoꝝ inter ſe tuc erit talis que maxime di
ſponet elemẽta ad hoc vt nõ agatlnec patiãtur ad

confoꝛtat virtutem vmus elementi in ſua actiõe
qᷓ; a lia.tamen non eſſet ſufficiens cauſa ad huc vt
vnum elm nullo modo aliud aleraret. ¶Alij vnt
ꝙ ⁊ li quies celi nõ ſit ſufficiens cauſa huius perſe

R

„ -
„ 0 mn 2
7 pꝛeterea rõe figure que eſt circularis maioẽ apti inaceʒ. (id pᷣn in o x. m dö acpuis ſol ? luna qñ tt
—— ruudine; het nãle ad hoc vt circulariter moue atux coꝛꝑa celeſtia geſcen?᷑ hẽant illã hgudinẽ ĩt ſe quaz punea
. ; recte · dm doᷣ bᷣm phm̃. . phiſi. ;ʒum ges habuerũt qn pᷣmo creata ſunt.nõ t hẽbũt eandeʒ tucdt
.an motũ ↄriet motui. extendẽdo nomen ↄrietatii hitudinẽ ad illa cospa celeſtia nec ia coꝛpoꝛa cele tin
ad oppoſitionẽ que eſt inter pᷣuationẽ hituʒ. nom ſtig inter ſe q; habuerunt qñ pꝛimocrea fuerũt. tim
ſic tm eſt de gete poſt motũ.·quies.n. quẽs motũ (Ald ꝛ vpʒ ſolutio ey dictis i qõe. Argumentuz ai
eſt finis eius ⁊ ab eadẽ virtute cauſatur. SAd z ad oppꝑ gra cõcluũonis ↄcedendũ eſt. tn rõne fo⸗ hbi
dõ ꝓ ſicut declaratũ eſt li.?.di.⁊ thus pot accipi me nõ cogit. qꝛ deuſ ꝗ coꝛꝑa celeſtia creauit in qua vVſer
Ppꝛie ?7 Coiter ſiue large.pꝰᷣ modo eRr motxn pᷣmi hitudine voluit illa poſſz diſponere 'm eandeʒ hi⸗ ul
mobilis ſicut in ſubiecto ⁊ ſine tꝑe bterit ſe mo * tudinem citiſſime ſi ſibi placeret. ye
tus aliꝗs poſt iudiciuʒ cum ſine tꝑe ſic dicto fuerit . rte querit᷑ vtrũ ceſſatio motꝰ co?2ꝛ b
motus tꝑe goſue qn ſol ⁊ luna ad pꝛʒeces eius ſtan- W A 0„ ꝛũ celeſtiũ erit ſufficiẽs cañ l
tib. vt ha Joſueæ.io.in quo dakitelli ꝙ oẽſſꝑe cele agendi nec patiendi elementa ab iuicẽ. Et Alie
ſtes tunc ſteterũt cũ ipo Joſue ꝑſequebat inimicos vie! c. phũs. S. phi. aſſerit ⁊ pꝛobare conatur mo nt
ſuos.ſʒ tpᷣs ſcðᷣo mõ dictů ẽ in quolibʒ motu ſicut i tuʒ celi ita poꝛẽ eſſe moaibus alijs ꝙ ipᷣo nõ exnteñn rek
ſbõ numerat iᷣm numerü motuũ 2 ſine rpe ſic dcõ eent alij motus.ſed actio paſſio elemetoꝝ inter int
nuq er it motus Ad 4mn dð ꝙ nulle ꝑtes terre in ſeẽ᷑per motũ alterationis.g ceſſatio mot ceii erit (ct
ſuꝑſicie remanebũt obſcure.qꝛ augebitur lumẽ lu o ſufficiens ca vt elcmenta nõ agant nec patiãtur ab Mr
ne ⁊ lumen ſtellaꝝ que ſufficienter illumiabũt ill, inuidez. ¶ Item menſura eſt cauſ. a menſurati. vni- (lioſe
pteʒ terre q̃ a ſole nò illuſtrabit᷑. necẽ inconuenies tas.n. cqᷣ enumeri⁊ eiꝰ mẽſuta.ſʒ ᷣm phm.A ph. tet
Vna ps rerre magis illuſtree; alia. . illa que fu Tẽpoꝛe mediãte motu celi menſuramus alioſmo. ſhegne
it ab hoibus hitata ga ſole pᷣncipatr illuſtabifÖ. tus. motus celiẽ ca omniũ motuũ alioꝝ. cũ ergo MWenn
Ertio duerit᷑ vtꝝ coꝛpa celeſtia cefſa remorio cae ſit ſufficies rõ remotionis effectuſ ceſ (u in
ör. Ti mouxri in illo ſitu ĩ quo craea ſatio motus celi erit ſufficiens cã nõ ageèdi nec pa ſetieti
. dl uerũt. Et vr ꝙ ſic. JRido. in glo. ſuꝑillul tiendi elemẽta ab inuicẽ. ¶Dtẽ cã non agẽdi nec pa mröſt⸗
dꝗJſa.õo.nõ occidet vltra ſol tuus.qð etiam recitat tiendi elemęnta ab inuicẽ non erit cauea eoꝶ natu Wedt
magr huius di. ovlt. pꝰ iudiciũ ſol laboꝛiſ ſui mer re mutatio. q eoꝝ natura mutari non poſſʒ exntia AYberen
cedẽ recipiet ⁊ nõ Yniet ad occaſum. nec ſol nec ſalua.qꝛ ᷣm phi ⁊ phi. Matura rei eſt eius foꝛma iicſei
luna.ſʒ in oꝛdine in quo creata ſunt ſtabũt. Sa ſili. ? vel materia. nec amiſſio ſuax naturaliũ qualitatia ftumnu
alia coꝛpa celeſtia. Item cõueniẽsẽ coꝛpa celeſtia qꝛ ille remanebunt eis vr dictu eſt. S vꝛ ꝙ ceſſatio nſt⸗
ſtare in optimo oꝛdine quẽ poſſibile eſt ea hꝛe. ſed nis ſue actiõis ? paſſionis inuicẽ nõ erit alia ca. ni nanni
credibile ẽ ꝙ in tali oꝛdine ?⁊ ſitu creata fueruũt q̊ ceſ ſiceſſatio motus celi Rontra vꝛ ſentire Aug. u“ S
ſabunt moueri in illo ſitu ĩ quo creata fuerũt C;· u. confeſſionũ Yltra modiũ. ꝙ ſi coꝛpa celeſttaſta- Piinn
tra coꝛpa celeſtia ꝑ ſuũ motũ nõ redibũt ad ſitu; in rent adhuc poſſet moseri rom figuli. ergoa ſunili listpi
. quo creata ſunt niſi ab illo tꝑe moueant᷑ ꝑ. 36. mi⸗ poſſent elemẽta ab inuicẽ alterari Btè a dno Ste gemni
lia annoꝝ cũ octaua ſpera ꝓpꝛio motunõ mouea? phano epo piſcenſi excõicatus eſt hi articulus. Aueneci
in. C. anis niſi ꝑ vnũ gradu.ſʒn eſt eredibile ꝙ is li celum ſtarer ignis in ſtupa nõ ageret.qa nec de/ Phripen
diu duret hic mũdus ſᷣm coꝛꝛuptibilẽ ſtatũ cuʒ di ⸗ eſſz. ſz qua rõne poſſʒ ignis in ſtupam agere. poſſer minl
cat apis. 2. ad coꝛ. io. ꝙ nos ſum in quos fines ſe etiam agere in alind elementũ. Ed hanc qonem nninn
culoxꝝ deuen erũt. S coꝛpa celeſtia ñ ſtabũt in illo ñ dicũt quidã ꝙ e ttonis actionisaſſionis ele- Ui
tu quo creata ſunt. Reſpõdeo ꝙ vniſit ys nõ mentoꝛum erit Rᷣfticiens cauſa ceſſatio motus ce anin
magiscõueniẽs q;ᷓ al ius coꝛꝑibꝰ celeſtib ppꝑ ſe A⸗ li. q;uis adhuc poterũt eſſe motus qui ſunt in ani- i
ꝓ quocũq; ſitu ſeu cõſtellatiõe ñ melioꝛatui necpe ma rationali eo ꝙ illa a virtute coꝛpoꝛum celeſtiũ fi dul
ioꝛantur. aliqua tñ cõſte llatio ſeuhitudo illoꝝ con- no dependet.¶ Oed cõtrꝗ Poe arguitur ſic. vt. n. nne
poꝛũ inter ſe magis eſt cõueniẽs ad onũ effectũ hi Joſue. io. ac reces Jonſſe ſol ? luna ſteterunt. ⸗ unn
ad illa. vbi gra. coniunctio ſolis ⁊ martis in coꝛve ſi alia coꝛpoꝛa & leſtia nõ ſtetiſſent totus oꝛdo coꝛ-/ eci
leonis magis eſt cqneniẽs ad generandũ calidita-ꝰ poꝛũ eſnũ fuiſſet imutatus. tuc ergo oĩa coꝛpoꝛa . V wun
tez 7 ſiccitate in iſtis in rioꝛibꝰ qᷓ; cõiũctio iouis ⁊ celeſtia quieuerũt.nec ꝑꝑ hoc omiſit Zoſ ue pugna nicht
ſatin ni. ⁊ iſta eſt vnenientioꝛ ad aliquẽ aliũ effectũ re.nec ceſſauerũt omnes actiones naturales ꝑ to- aunni
qᷓ; pma./a ſic de alijs.ñ aũt pᷣ creata fuerũt coꝛ/ rum munduũ¶ MPꝛeterea illa opinio videtur eẽ cõ 1 en
poꝛa celeſtia alij effectus in iſtis inferioꝛibus req; tra amiculũ excoicatũ qui allegatuſ eſti ꝛeterea . Eacd
rebant ad cõueniẽs mũdi regimen q; modo.⁊ alij– coꝛpoꝛa celeſiia non tantum agunt hic iferius per “ 6 Nar
mõ q; tũc.⁊ alij in fine mũdi q; nũc.dicq ꝙ coꝛpa ſui motum. ſed etiam per naturalem virtuteʒ foꝛ/ iene
celeſtia creata fuerunt in ↄueniẽtiſſimoñitu ꝓ eſfe me ſue. ſicut pʒ per diuerſos ꝓgscus naturales. ꝗ nn
ctibus ꝗ tũc requirebãt ⁊ modo ſunt in coueniẽtilſ- per diuerſas coͤſtellationes cant: ideo ceſſare mo kendl
ſimo ſitu pꝛo effectibꝰ ꝗ nunc reqrunt᷑.⁊ in fine mm tu celi adhuc per ſuam nales⸗ vugutez poſſent age RN
di erut in ſitu cöueniẽtiſſine illi diſpõni eleméto? re in ela miſi aliud obſtaret eor quies. q;uis er- gcnen
que cegruer? incoꝛruptibili ſlatui.cũ s tũc cõgruat go quies celi eſſet ſufficiens cauſa vt idem elemẽ⸗/ i
elemẽetis diſpõ quen fuiſſet ↄgrua qn pᷣma celeſtia tum non ageret in aliud difoꝛmiter eo ꝙ per mo⸗/ nece
coꝛꝑa creata ſunt.ſequit᷑ ꝙ nõ ceſſabũt moueriĩil/ tum eſt renouatio influentiarum quaꝝ vna magiſ nelt

14 20° .
rs lif. . àb .
N 1 ☛ 9 . xIv 12— * 9 . - — F
lalg, „ , . „
Kii erit tñ ſufficiens & paccñs in ;ruʒ quieſcer in igo ferioꝛa aplius nõ tranſmutat 5
Arent puncto quo coꝛpa celeſtia taan hẽbunt inter ſe bi gmẽtũ lucis eoꝝ. Itẽ cſi rei c. po
aegete tudinẽ q confoꝛ. Chit virtutẽ pambilioꝛis elemen- inurxr. ni il tñ eſt dem ꝙ eins lux augeat᷑.ſjter
vrnii⸗ ti ſᷣm illaʒ ppo honẽ qua exceditur a vtute elemẽ caret.nihil eſt dem̃ ꝙ eius lux augebikf.
Aiman ti magis actiui.? iõ nullũ elin aliquid poterit ſuꝑ neceſſaria in iſta machina mũdiali niſi p
Gückneſe aliud. ¶ Ey hec opio deficit in duobꝰ. pᷣga gõẽ pꝛo ſuʒ.ſed poſoiudiciũ lux iſta mundial nõ ve
kucemrnan babile ꝓ coꝛpoꝛg celeſtia hẽant illa habitainẽ in hoiuz vſuʒ. q de danatis planuʒ eſt. qꝛ in in.
— ter ſe qn celũ geſcet imo magis eſt ꝓbabile q tunc ſunt.⁊ erũt ꝑpetuo tenebꝛe. vn Job. io. dẽ tei
en anah erunt illa coꝛpoꝛa in tali hitudine inter ſe in q ma- ſerie ⁊ tenebꝛaꝝ. Et de beatis.apoc.ꝛ dẽ ꝙ
clnommen rie ↄcoꝛdabũt vtuti elemẽtoꝝ acriuox. qð argui bũt luielucerneneq; luie ſolis. qi dns deꝰ
itiini per h ga añ pꝛodutiõeʒ ignis ↄflagratiõis cabit᷑ nã nabit eos.a ſuꝑſluũ eſſʒ lucis augmẽtuʒ in co
RMZ liter hie iferi vehemẽs caliditas ⁊ ſiccitas.ſicut bus celeſtibꝰ elemẽtaribꝰ. Contra AMa.zc
õ dictũ eſt ſupius in articulo pꝰ hꝰ di. ¶ Oꝛeterea ſiu q lux lune ſicut lux ſolig.⁊ lur ſolis ſepremplici
arccurd eſcerẽt in tali hitudine ſicut dicit opio adhuc nõ ſe coꝛꝑa celeſtia poſt iudiciũ imittẽt luceʒ ſnãi
SN ſoc queret᷑ ꝙ vnũ aliud alterare nõ poſſec.Cũ.n.vide ferioꝛa. hec inferioꝛa aãplius qᷓ; modo illu
cemaain amus elm minꝰactiunʒ agère in elin magis actiuũ tem phm̃.S.phiſi. Hõ eſt minoꝛ muũdu
nomar kitt quia nullũ elin agit in aliud ꝗn patiat᷑ ab eo.cũ ſᷣm confoꝛmari ſibi in innouatione aliquo mod
NMcdt phm̃ ꝛ phiſi. Oẽ agens phiſice in agendo patiat᷑. ioꝛ mũdus.ſʒ homo tũc amplioꝛi luie fulgebi
Humehin. N. multo foꝛti? poſſz in eñ agere. ſi per vtutẽ celetem totius mũdialis machine lux augebit᷑.ſMn.
BingiN. vtus eius equaret᷑ ill vᷣtuti.magis.n.põt equᷣale lux nõ tm̃ eſt in coꝛpoꝛibus mundi ꝓpter vſui
õ inequale agere q;ᷓ debiliꝰ in foꝛtiꝰ.adhuc.n.cuiuſiʒ ceſſitatis coꝛꝑalis.ſed etiã ꝑꝑ vſũ vtilitatisſ
omicnct c Elementi pncipiũ paſſinũ qð eſt materia. inferius ad habendã delectanioneʒ in ſpᷣe creature.⁊ a
otüonns fenid eſſet cuiuſiʒ alteriꝰ elementi pᷣncipio actio quod efſft templandũ deum in lucis effecn. poſt iudiciũn
cinogili nieht foꝛ?.tũc tñ ita equali ſeſe alterarẽt vt qᷓ;tũ remitte erit lux vtilis ad ſupplendũ indigentiam alicuai
Ginon GKecineen retur q̃tas vniꝰ remitteret q̃litas alteriꝰ.⁊ ſic ta⸗ rrei neceſſarie coꝛpoꝛibi& electoꝛum. ſed erit vt ¶
mrtccernin dem ad talg equalitatẽ reducerent᷑ vr inter ſe nul- pꝛopter ꝛſm cãm. Electi.n.cum hoc ꝙ deuz in ſe c
nmnpotzenin lam hẽrent jꝛietatem.⁊ tunc agere cearent in in- templabuntur ſimul cõtemplabuntur cum oculo
ckaustonad uiceʒ. ſed reuerterẽt elemẽta lĩperfecta in ſuis qug mentis in effectibus ſuis tam ſpielibus q; coꝛpo/
urauiguanan litatibus actiuis 2 paſſiuis.⁊ etiã in ſuis eſſentijs ralibus ⁊ incoꝛpoꝛalibus delecabitur oculus coꝛn-
tsnigclin ſuppoſito recipiant magis ⁊ minꝰ.ſicut dicit cõ poꝛalis.⁊ ideo conueniẽs erit ꝙ cum innonabitur
Nacit adil mæetatoꝛ in li.de ſubſtantia oꝛbis.¶ Ar ergo mihi homo lux etiam in coꝛpibus celeſtibus augeatu·
VGrnd Dog do ꝙ ca quare poſt iudiciũ elemẽta ſeſe nõ altera/ ⁊ ex conſequenti elementa habundantius illumi /
erwutctſrut bũt᷑ manentibꝰ tñ ſuis eſſentijs ⁊ qualitatibꝰ acti⸗ nentur qᷓ; modo.quia a coꝛpoꝛibus recipient am/
inlonin uis ⁊ paſſiuis in eſſe an ẽoec. qꝛ deus ſu plioꝛem luis influentiaʒ Eiraut preter illã clari
rnldenen pernãli a materia elnẽto? remouebit puatione,ʒ ratem quꝗ a coꝛpoꝛibus &leſtibus recipiẽt lux eis
— que necĩa eſt ad tranſmutationẽ nãlem. vñ ⁊ hiim impꝛimatur alia incertũ eſt. tamen nulluʒ eſt incõ/
e phm̃ pꝰ phi. ponit᷑ vnũ de pᷣncipijs ae.illa.n. pᷣna ueniens.ſi cõcedatur ꝙ ſic.⁊ tunc ſicut anime ele/
tio nõ dicit tm̃ carentiã foꝛme in mã.ſed dicit illã ctoꝛum per lumen gloꝛie aliquo modo angelis cõ/
inn carentiã foꝛme cũ poſſibilitate ad eandẽ.⁊ ſi poſſi formant᷑ manente diga in eẽntia ? pꝛopᷣetatibus na
e bilitas illa nqm̃ differat a mte ia ᷣm rõneʒ ſʒ ſit turalibus.ſic coꝛpoꝛa inferioꝛa per ſuaʒ illuſtutio
n aliꝗd in foꝛmà trãſmutabile ille æ am concreauit nem aliqualr ꝛpibus celeſtibus confoꝛmabũtur
S mãe ab eade; poterit eam excluder̃ nihil poſitiuu ſaa dꝛa in eſſentia ⁊ ꝓpꝛietatibus naturalibuſ.tñ
onsininin mãe ↄferendo.ſi añt in materia non ſit poſſibilitas terta non illuminabitur niſi in ſui ſuꝑficie.ſi eniin
Metehend ad foꝛmã niſi illa que rõe ſola differt a materia im ſui profundo illuminaretur.impij lumen illud vi⸗
enanl pᷣmet deus in mã ſupna virtutẽ pꝛohibentẽ ipſaz derent.qua viſione ſunt indigni¶ Ad pm i opp
atimi poſſe tranſmutari nalrad aliam foynam. ⁊? ſic n? pgtet ſolutio e? dictis in queſtione. quod etiaʒ dᷣꝛ
iſenttemen, remanebit in materia pᷣuatio q̃ neceſſariaẽ &ona- coe?poꝛa celeſtia hic inferius agere per lucem intel
tüclhai. turalẽ tranſmutationẽ.¶¶ Oꝛeterea influentia gna? ligendum eſt ꝙ agant per lucent in virtute tamen
Xomntin Ntn cãe pᷣme ſine q̃ nulla creatura põt in ſuã actionnem ſue foume ſubſtantialis.alieer cum omnes ſtelle re
onesnuulti, nõ aderis elemẽtis ad h̊ vt agãt ⁊ patiant᷑ ab inui- cipiant lumen a ſole calefacerent ? exicarent.qð
pino „ (c. aderit t ad ;ᷓ vtin ſuis eẽntijs ? qualitatibꝰin falſum eſt. In actione autem illuminandi que ra-
ale2. elſſe cõpleto ppetuo durẽt. hec cã ſufficeret. A nul tione lucis per ſe eis conuenit cõicant eo mõ quo

— wel 4
aeEIN DKEMeEI

uruen fn
an

la alia poneret᷑ Ad pᷣ in oppm dð ꝙ illud verbũ
phi intelligi dʒ de Kintr in agendo? patiendo.
nec plus põt p& ſo drões concludi 980
menſura nõ ſemp eſt ca menſurandi. vñn ⁊ ᷣm phũʒ

AA. phiſi. Menſuramꝰ? motũ ꝑ tp̃s.⁊ tpᷣs ꝑ notuʒ

PHꝛeterea motus voleatarios ꝗ nõ dependẽta v/½

dim dö

cõieant in lucẽ cᷣm dicendum ꝙ minoꝛ eſt
falſa.ſicutgnini nulla ſubſtantia ſpiritualis eſt to/
taliter expers lucis.ſic nullum coꝛpus eſt totaliter
expers lucis.eo enim ipſo quo omnes creature ſt
effectus ſumme lucis aliquo modo plus ⁊ minus
lucem participant.q;i& in aliquibus coꝛpoꝛibus

ee n rute celi menſuram p motũ celi.panũ etisã mẽſu- lateat lur eoꝛum vnde ſola pꝛiuatio eſt pure tene/
inn c ramꝰ ꝑ vlnam. ¶ Ad ʒm pʒ folutio ex dictis in dde. bꝛa. vnde male dixerumt dicentes nigerrimdh; co⸗
mnun g — inte querit᷑ vtrũ lux coꝛpoꝝ celeſti loꝛem eſſe per omnem carentiam lucis ¶¶ad z
un ct q ◻– R!euz elemetoꝝ augebit. Et v; vatet ſolutio ex dictis in qoe.

nõ.qꝛ coꝛpa celeſtia non tm̃ ag bic infe

VS eri tur vtæ bꝛuta 2 vegeta⸗
cius p motũ.ſʒ etis per lucẽ.ſed poſt iudiciũ hec in Eto quer eiiia deſtuek. Et videf

—
* —
—
— —
₰
₰
*
„
4,

li vira moꝛietur. ſed nihi n⸗ 1
dum quod ſecundũ ſe totum moꝛit᷑.huiuſmõi aut?

re remanebunt.⁊ que in partes ſunt coꝛruptibiles

ptibilis hominis ſtatuneceſ
q;uis bꝛuta aialia ⁊ plante ſeruiant homini ſiẽ ele

*
atũ elementoꝝ. ergo qn
ℳ aialia nõ deſtruent. qꝛ tũc
erti omatus eoꝝ. tẽ ut ele
tta leruiunt homini.ita vegetabi
auta.ergo ſicut in mundi innouatione nobili⸗
untur elcmenta ita ⁊ vegetabilianobiliranti 5
nim iia bꝛuta

4 =ð

a amt element

is. quia eletnenta oꝛdinant ad

tũ.mixtũ ad vegeratiuũ. vegeratiuũ ad ſenſiti
n. ergo multo magis vident᷑ ese de pæctione e

. iuca g element rerziit magis q́; elementa
nanere debekur Agfen mũdus coꝛpoꝛaliſ poſt
iicium non erit neceſſariuaniſi ad hoe vt beati
ipſo deũ cõtemplando delectent.? inde ampliꝰ

un gant in laudẽ diuinã. ſed expꝛeſſiꝰ refulget di
na bonitas in aialibus? plantis qᷓ; in elementis
ia ſm Aug.ii. dẽ ci. c.ib. Oꝛdine nãe pꝛeponũt

n viuentibus viuentia ? ſentiẽtia nõ ſentitẽibꝰ

go multo magis debebüt remanere bꝛuta? ve/ *
tabilia ; eleinenta. Kontra ceſſante fine ceſſa
e dʒ id quod eſt ad fint᷑.ſed finiſ vegetabiliũ ⁊ bꝛu

oꝛum eſt coꝛꝛuptibilis homthiſ ſtatuscũ Si mũdi
tẽ d viuẽs coꝛruptibi

7 plate nõ remanebunt viuẽs
ſt oꝛdinatũ ad reſurgẽ/

nonatiõece drtie hois ſtatus aĩalia

ſunt vegetabilia⁊ bꝛuta.ergo ita moꝛient᷑ ꝙ nõre/
ſurgent.¶ Kndso creaturarũ quedã ſunt incoꝛꝛu/

ptibiles m ſe totas vt angeli boni: mali ⁊ coꝛꝑa

celeſtia. quedam coꝝuptibiles ſm ſe rotas vt mi/
neralia vegetabilia ⁊ bꝛuta.quedam ſunt coꝛꝛupti
biles ᷣm partẽ minus pᷣncipalem. ⁊ incoꝛꝛuptibi⸗/

les ſᷣm partẽ magis pᷣncipalẽ. vt homines qui ſunt

coꝛꝛupaibiles ſᷣm coꝛpus.⁊ incoꝛꝛuptibiles ſᷣm ani

mam. quedã ſunt coꝛꝛuptibiles in ꝑtibus.⁊ incoꝛ/

ruptibiles in toto. non quin eoꝝ nã tota ex parte
ſua coꝛꝛuptibilis ſit.ſed qꝛ ꝑꝑ oꝛdineʒ mundi non
adeſt coꝛꝛũpens.⁊ tales cteature ſunt elemẽta.ſta/
tui incoꝛruptibili non cõueniunt ea que iᷣm ſe tota

conoptibilia ſunt exſin nã.⁊ m oꝛdinem mundi.
ideo talia non remanebũt.cuiuſingdi ſunt mine/

ralia vegetabilia ? bꝛuta. Oinnes auüt alie cre i⸗

fm ſe totas incoꝛruptibiles efficientur ¶Ad pmi
opp dðõ ꝙ aialia non ſunt ad oꝛnatũ elemẽtoꝛum

miii ᷣm coꝛꝛuptibilẽ mundi ſtatũ.vſt in parte acis
nobilioꝛi non eſt aliquis oꝛnatus aialiuʒ. nec erlaz o

in igne. quia non ſont n ꝑpꝑ oꝛnatum q; ꝑp coꝛru
neelitate A Ra

menta.non tamen tanta habent aptitudinẽ ad ſta

tum incoꝛruptibilitatis.ſicut elemẽta.qꝛ ſunt coꝛ-

ruptibilia bᷣim ſe tota.d ʒm dõ ꝙ q;uis vegeta/

bilia ⁊ bꝛuta ſint nobilioꝛa ſimplicit᷑ q; Semẽta.nõ

tn quo ad conditioneʒ durabilitatis. vegetabilia
enim ⁊ aialia inter ſe habent cãm coꝛuptionis ſue

nec celo quieſcente boſſe Aheiperuen in eſſe. nec

teadem in numero.nec ea& in ſpecie.niſi per mi/
racul.no eſt aut congrua ratio quare deus ea per
miraculũ perpetuaret in eſſe. ¶id dò ꝙ ged
eſt ꝑfectionis in vegetabilibus ? bꝛutis perfectiꝰ
eit in homine.qꝛ ⁊ perfectius viuit q; vegetabilia

2 ſentit qꝙ; bꝛuta. vnde quicꝗd in vegetabilibus ?
bꝛutis eſt occaſio cõtemplandi deũ in effectibꝰ ſuil

p& fectius reperit᷑ in
7* qnima⸗-

¶ Utrem vegetabilia ? bꝛuta nobi alicA addi poreſt.ſe
uerſum tunc erit perfectũ.ergo ſue ꝑfectioni nuila

im do gq

ſuz.

cã vegetabilia bitain Re Kwmande ſm
wnenmsg dueritur M mundo inno⸗
Eptimo uato ⁊ fact diſtinctione bo

ad bonitatez vniuerſi. Et vẽ ꝙ non. qꝛ tlud nõ eſt
rte cuius ꝑfectioni ali addi poreſt. ſed vni

poterit bonitas addi Rem m Dio. 5. c. de di.
no.creature pꝛocedunt a deo.ſicut nüerus ab vni/
tate.ſed eſt aliquis numerus.ſ.binarius inter quẽ
vnitatem nullus poeſt eſſe numerus medius er

go ſilr eſt aliqua creatura inter quam ? deum nul⸗

la poterit eſſe alia media.ſed nihil in creatis nobi⸗

lius eſt valenſo cum opꝛcncnddt ołscreaturas
ersgo inter vninerſum mouatu
la poterit eſſe media ereatura

ouatum ⁊ ipſum deũ nul⸗
¶ Ntẽ ſi deus tũc poſ⸗
ſet addere ad bonitateʒ vniuerſi. ? nõ adderet in-
uidzs eſſz. q falſuz eſt. Contra deus poſſz omes
dãanatos ãnihilare. crearegot agelos ſcõs. ſed ſi

boc faceret meli eſiz vniuerſum.qꝛplus eſſʒ i vni

uerſo de bono.? nihil de malo.& poſt innouation

müdi adhbuc deus poſſz addere ad bonitateʒ vni-/
uerſi. ¶Ntẽ oĩ effectu nõ equante potentiã agentis

agens poſſz facere nobilioꝛẽ.ſed vniuerſuʒ etiam
innouatũ non equabit potentiaʒ dei. & dens poſſz

facere aliucvniuerſuʒ nobilius illo.ergo plus poſ

ſet de bonitate facere q; erit in hoc vniuerſo inno

uato Rndeo ꝙ deũ aligd poſſe addere ad boni-·
tatẽ vniuerſi poſt eius innouationẽ tripli põt intel

ligi aut de illo eodez vniuerſo in numero. aut de
alio. aut ꝑtim de alio. aut partiz de eodẽ ꝛimo

modo dico ꝙ ſi noĩe vniuerſi accipiat᷑.ſeu includa
tur vniuerſitas omn

dere ad bonitatẽ vniuerſi ↄditionẽ includit. qnia

ila bonitas ſperaddita. aut eſſſ ubſtantia. aut ac

cidens. tunc vniuerſitas creaturaꝝ conſidersta

an additioneʒ bonitatis illiꝰ ad vniuerſitatẽ crean⸗

turaæ includentes il ã ſuperadditã honitaté ſe hiet
ſicut ꝑs totum t aũt ? ꝑs quis i lint penituſ di

——

uerſa numero.nõ tñ ſunt penitꝰ idẽ.ſ ptiz idẽ. ptix
diuerſa bʒ ꝙ trabi põt ex ſnia phi.i pꝰ phiſi. Si aut

noĩe vniuerſali inxelligat᷑ vninerſitas ſubſtãtiarnʒ

tm̃.ſic dico ꝙ illud idẽ vmuerſum in mimero qö
tũc erit etiã mlioꝛari nõ poſſʒ.qꝛ ſinis eius melio
rari me poterit· Ille. n. finis deus eſt. nec vniuerſi⸗

tas omniũ aliay ſubãꝝ ↄiunctiʒ poſſʒ melins oꝛdi-

nari ad ſuũ ſinẽ q; tũc erit oꝛdinara. ꝗlleẽt ſupſttan·
tie ommibꝰ? penſatis nõ poſſent eſſe meliꝰ oꝛdina/

reinter ſe per cõpationẽ ad ſuũ totũ.qð eſt vniuer
15 poſiʒ etia melioꝛari ꝑ melioꝛationẽ aliqua
ruʒ creaturaꝝ iᷣm ſe alijs non melioꝛatis nec peio
ratis.qꝛ q;uis ꝑs ereaturaꝝ eſſʒ melioꝛata ſʒ ſe.ex
hoc tů vniuerſuz non eſſz meæt. ga p hoc nõ me⸗
lioꝛaret᷑ ꝓppoꝛtio partiũ int᷑ ſe.⁊ oꝛdoque maxime
attendunt᷑ in bonitatẽ vniuerſiſic ſi in pſalterio

choꝛda ſonas obſcure fiereta clare ſonans ſiẽ illa

que ſonat clarius.⁊ ſic ſi luna fieret ita bona ſic ſol

ſole non melioꝛato.pſalteriũ eſſz peius.⁊ mundus

peioꝛ nec poſſʒ melioꝛari ꝑ melioꝛationeʒ.ſiue ſub
ſtantialem. ſiue acentalem omniuʒ ſubſtantiarum
qꝛ ſubã me hũᷣane xvpi melioꝛari nõ põt nec actua/

lit.nec ſubolr. Beata exià virgemelioꝛaꝛi nõ põt

oꝝ ⁊ maloꝛum deus poſſet aliquid adder

fatuxaxv. taz ſubſtantiara
accntiñ abſolutoꝝ & relatſonu.ſc deũ poſſe ad-

fonn
liter vnn
numnero⸗
lerſume
tuncnon
timus
ſapicntiea
nioꝛdo
Oidira
founed
mneliusi
liquazc⸗
deinnon
inſze e
ſener i
Malnd
AVylitun
MWemnetoo
asenimp⸗
eſoniaea
Wfnttrön
Gardiſtar
guiaüta
ninenſo.ſn
mewntn
cumpe
gkaremul
feugfite
omliteris
ineſechen⸗
ſneſlis. d
AEsdlan
fimonsne
uußmero ſin
jeimncen
Pofiblleet

eminoun

tayr tamnen,
o peeatd
galiguo
eſ
noswgredi
Mrm dinn
Nnmnetyn⸗
unencanalrl
abneſoibus
Aericpatde
Arnnturgzen
ftlimdd gne
erusimedin
Cäitad ni
bigarinsenz

R mernsei W

chinamice
meckatenß
uaa den
Eblezloggn
leidis
Mnopoſſet
iüa mote
ſſettifae
bliorise
AUlmspert.

õ 2 4. W
. 3
„

. .
„ —
* . △D N
æ ſi omnes aliaſubſtantie melioꝛarentur ſubſtãtia gfſone diuine vnita vt
i liter vniuerſin non renſaneret idem penitus in factione bonitatis crea
nedt numero.⁊ ſi gRielioꝛaꝛent᷑ accidẽtaliter adhuc vni- coõnationẽ ⁊ voluntatẽ di
te uerſum omipus penſatis nan melioꝛaretur. quia it creare mundũ.qꝛ bonũ e
4d tunc non eſſz bonieas in ereaturis quã requiritop bonum fuit mundũ creari.(
* timus Vninerſi oʒſo per cõparationẽ iuſtitie ? re.⁊ iõ ecipᷣo poſt mũdi inn.
ni ſapientie ⁊ miſericoꝛdie diuine maniſecationem let addere ad bõitatẽ creatã.
N qui oꝛdo maxime attenditur in bonitare vniuerſi tur. ¶Marmn ad ptem aliã y
ei Di aũt queſtio intelligat᷑ de alio vniuerſo ĩ nume qð eſſet partiʒ idem. ptim dii
rs ro.tunc dico ꝙ deus poſſz facere aliud vniuerſumo .ſo immouat &lelpõt dici ꝙ ſil
dit melius iſto etiã poſt ſui innouationẽ.q;uis.n. deus ſet melioꝛ nãliter.nõ tñ eſſet fo
. aliquaʒ creaturaʒ poſſit facere ita bonam ꝙ illa aa eſſet taGaenis ⁊ pulcheꝛ oꝛ
*R dẽ in numero non poſſet fieri melioꝛ. nec ẽt eodez erit.

in ſp i ſſ pcedit oe vniuerſo q
n in ſpᷣe.ſicut pʒ in humana natura xpᷣi que ſummum ro ab iſo.

— renet in ſpᷣe humane nasure.⁊ cui ſuperaddi nõ po Irca litterã in huma
ann teſt aliquid de bonitate.ſiue ſi ubſtantiali. ſiue acci- Iud quod eſt cai
d dentali. tamen omnẽ aliam creaturam poſſet deꝰ S nis.i.paſſionẽ ⁊reſurreci
an facere melioꝛem ſine ſine in alia ſpᷣe ſine alio gene, intelligendũ vt eius paſſio eſt ca
hoftt deus enim poſſet facere omneʒ bonitatesreata reſurrectionis ſpũalis.⁊ infuture
al qjue rõni creature non repugnat. ſed q́;tacũq; boni Qgloꝛioſe.ſua aũt reſurrectõ pꝛedic
udl N . tas finita rõni creature non repugnat.quia q;tacũ⸗ recriõis fuit cã eyemplaris per v
DNen q; eſſet diſtaret adhuc ab increara bonitate in infi- filij hoĩs ſit coꝛpoꝝ reſurrectio.hu
uinen nitũ.Si aũt qõ intelligat᷑ de vniuerſo.partiʒ eodẽ expoſitionẽ verbi pꝛedicti. Ingeli
l pti diuerſo.ſic dñt ꝗdã ꝙ poſſet addere ag bonita ſignũ crucis. dñt ali ii ꝙ nõ erit ſig
naſhen tem. non tiñ materialem. ſed etiam foꝛmalẽ vni- crucifixus eſt xpᷣs.ſed quoddã ſignnñ
Heßfe uerſi.eteim poſt ſui innouationẽ. quia poſſer ð no- ꝛeſentatũ. Ego aũt credo ꝙ illa ead
tpbi uo creare multa milia ſanctoꝝ an Kior quibꝰerea ro in qua cruciſixus eſt poꝛtabipad iu
nnerſon. tis vniuerſitas ex illis ? alijs creaturis pᷣexñtibus rio ſanctoꝝ angeloꝝ.qui.n.coꝛpa hũ.
t aabe coſtituta melioꝛ efſet. nõ tiñ materialiter. ſed etiaz pulueres eadẽ in ummero rèſtaurabit
nrhorr foꝛmaliter.i.q;tũ ad partiuʒ oꝛdinem ad finem. ⁊· crucẽ in numero poterit reſtaurare.⸗
me 41 inter ſe q;ᷓ erit vniuerſitas poſt ſui innouationem brilius eſt ꝙ ipſamet ad iudiciũ portetu
cihe ſine illis. ¶ Aliqui tñ de gqõne ſe bꝛeuiter expedien gnũ pꝛo ea. ex h.n. electis erit maioꝛ ho
i Nna tes dicunt ꝙ tanta gioniras creata poſt vniuer expꝛeſſioꝛ materia aſſi gendi in laudeʒ
an ſi innouat onem ꝙ nul ænodotvreatura. ſiue eade erit repꝛobis maioꝛ confuſio.nec video
ſcduit nnumero. ſine diuerſa plus poſſet de bonitate cape niens ſi ꝑꝑrõnes pꝛedictas ponat᷑ ꝙ per
R re qᷓ; tunc erit.vnde tunc erit ton bonitas quim potentiaʒ iperpetuũ còſeruetur.ne ĩpij in
tna poſnbile ent creari. vnde q;uis inter ĩm vniuer· ppoſiti ſub terra fruant luce eoꝝ.¶Mõt di
taiat ſum innouatuʒz ? deum crunt infiniti gradus. non lunt aliqui ꝙ in alio hemiſperio ẽ aliqs te
ndiedt erunt tamen poſſibiles ꝑticipari ¶AIà pᷣmi oppn per quẽ deriuaret᷑ ſolare lumen ad ipios
irttent dð ꝙ pceut de codem vmus ſo in numero ¶ Ad ſolito circularitermoueret᷑.ſed h̊ nihilẽ.d
ntand Am dvð ꝙ aliquo eſt ſimile 1 muſdo magis diſſinule. diciũ terrærit vndiq; clauſa. aliter.n. ſi eſſ
Eiig In hoc. n. eſt ſimile ꝙ ſicut vnitas ſimplicioꝛ ẽ nn-· Wua pte ins hiatꝰ vſq; ad ifernũ lumẽ ſtellax
id meris pꝛogrediẽtibus ab ea.⁊ ꝙ omnęs ꝑticipant ſuꝑ hemiſperiũ in quo eſſetille hiatus illumi
süinn Vnvnitatem. dicimus u. ꝙ binarius eſt vnꝰ numerꝰ inkfernũ. Unde põt dici ꝙ illud verbũ qõ dici
n mmede rrinarius eſt vnus nmamerus. ſic de alijs.nec duo do.ſm falio imaginationem quoꝛũdã imagiſ
aſada nuſmeri equali ſunt vnitati pꝛosinqui.ſic deꝰ ſim / deſſe ifernũ ĩ ſupficie terre i bemiſperio iſti ppol
Ptenlf plicioꝛ eſt oibus creaturis. ⁊ quelibet creatura alio (Di . xI vlii
nenngand Ad participat de bonitate diuina nec ſunt due ſpeſ / e ee
leitſpbtt per naturaʒ equalr ſibi pꝛopinq;. in multis tñ ẽ diſ Oſt reſur rectionẽ vo ⁊c̃ (S1
ncid din ſſimilitudo.ga ab vnitate nõ pꝛocedit.niſi vnꝰ nu/ Leie perius determinaimn
itbcknin merus imediate.ſ.binariꝰ⁊ ſequens numerus ꝓ/- magiſter de reſurrectione moꝛtuoꝛu
* i⸗ cedit ab vnitate mediante binario.⁊ ſic deinceps ⁊ de ſtatu eoꝝ ate reſurrectionẽ.⁊ ð iu
est binarius etiã eſt ita ꝓppinquus vnitati ꝙ nõ põt nu Aicio reſurgẽtiuʒ.Hic determinat ð
alßſl merus ei e Galnio⸗ eſſe. ſzʒ oẽs angeli? tota ma/ reminſeratiõe iudicatox.a diuidit᷑ in dias ¶Cꝛi
– 4 cchina mũdialta dẽs anime rõnales ſunt a deo im mo dererminar detemneratige keno AS 0
henim mediate tim̃.nęc eſt aliqua creatura ita deo pꝛopri de retributione maloꝛum di. ſequẽti ibi. Hic oꝛit
e n qua qua deus nõ ꝑęfſet facere aliaʒ ſibi pꝛopingo queſtio¶ Pꝛima induas. ¶Mꝛimo determiat de
int i rẽ ſalteʒ loqnẽdo SBropinguitate que conſidera? retributiõe in cõi ſanctoꝛum. ¶ Scdo de partibus
lllu Ei in creaturis per ſuaʒ naturaʒ vñ aſi hũana natura retributionis in ſpeciali.ibi Solet querki in
aunu rxp̃ᷣi nõ poſſet deus facere aliã ſibi pꝛopinquioꝛem duas. pꝰ determinat de differenti pricipatiõe bea
ſeh Ijtüũ ad motũ exndi quem hẽt in dinino ſuppoſito. titudinis ε*de app̈etitu beatitudinis. ibi Soler
nn poſſet tñ facere in alia ſpᷣe velin alio gñe creaturaz etiam queri. illa pars que ibi incipit. Solet que
gnucn nobilioꝛis eſſeytie cui maioꝛẽ poſſet dare gram ſin ri diuidit᷑ in rrẽs.¶ M' determiat de differetia co
iaei, gularis perſone q; poſſet capere aia xpᷣi. ſi non eſſet gnitiõis honoꝛim Iß de difſferentia gaudij ißox
1
—
*
£

„

is mouentibus per?en
qꝛ vt dicit ibidem cũ infinitoꝝ non ſit pᷣmuʒ ⁊ pꝛi
mo mouente non exiſtente alia non moueant ñn eẽt
poſſibile alia moueri. qꝛ ſecunda mouentia nõ mo

„
„
.Jð „U./

ññ in gaudio! ʒ de dꝛa bti
ibi. Poſt hoc τ. 1
irticulus pꝛimus

„ „ — ₰ „ „ —
hanc di. querendũ eſt pᷣncipalit᷑

de. 5. Mꝛio de quidditate bęa
is 1de eo in quð cõſiſtitlꝛ ð ei⸗
u?7 parrieipatien u ſpali ð
dotibꝰ? coꝛꝑis S ee acciectali
Circa pꝛimũ qlerũtur octo ſpꝰ
timus finis vite huane ¶ vtrũ
dol ʒ vtꝝ beaeitudo ſit qd crea-/
t actus ᷓ“ vtruʒ ſit actus anime
rum ſit actus intellectus ? volun/
rũ ſit pᷣncipalius actus voluntatis
8 vtrum pꝛincipalius ſit actus in
ulatiui q; pꝛactici. eſt aligs wlit
im 6 ꝙ non eſt aligs vlti
mo 0 ſtẽdo ns finis vite hũa
Hil.n. eſt vltimus ſinis vite humanc
ari põt ad aliuʒ finẽ.ſed nullũ eſt bonuʒ
non poſſt oꝛdinare ad aliuʒ finem ẽt
.quod pʒ cũ Porng diligit deũ ꝑꝑ aliqð
cõmodum.g nibu eſt qnod ſit finis vlti
humane.¶ Item nullus actus hũane vi
mus.actus.n.eius ꝓcedere poſſunt in in
ced omnis actus hũane vite eſt finis eius
In. 2* celi 1 n idi. omnis res cui eſt opera
ſt ꝑꝑ operationẽ illam. nullus finis vite
eſt vltimus Prem ſi eſſet aliquis finis
pũane vite homo nũq; ageret niſi ꝑꝑ finẽ
1imus ſfinis eſt pꝛimũ mouẽs in agibilibus
ta videt᷑ homo agere nõ ꝑꝑ finem vt ſunt
que facit ſine deliberatione.g non eſt aligs
us finis vite hũane.¶ Cõtra phiꝰ.. meta.
w in cauſis efficictibus eſſentialłr oꝛdinatis
uenire ad efficiens pꝛimũ. ꝗ a ſimili in finibꝰ
oꝝmane cſſentialr oꝛdinatis opoꝛtet ponere
mũi.¶ Item phꝰ vbi pꝛius qui ponũt pꝛoceſſũ
iuſis finalibus in inſinitũ auferunonaturã bõi
r im phm ⁊.phifi. Finis habet naturam opting
u ponẽtes pꝛoceſſum in'cauſis finalibus in infi-

il um auferunt fſinem.¶ Rndeo ꝙ vite humaneẽ

aquis vltimus finis per ſe.In oibuesn.que per ſe

AAbẽt oꝛdinem ad inuicem non eſt aliquid conuẽs

ns niſi ſit primũ. Vñ phꝰ.S.phiſi.pꝛobat ꝙ i cau/
eſt pꝛoceſſus in infinitũ

uent niſi per hoc quod mouẽtur a pꝛimo mouente.
illud autem quod mouet appetitum eſt finis.⁊ pꝛi

mnũ mouens eſt vltimus ſinis. ſi negati vltimꝰ

ſinis nullus alius finis poterit appetitũ mouere.⁊

ſc voluntas nihil appetere poſſet.quod mãaifeſte

falſum eſt.¶Mꝛeterea nullugnãlr appetit id quod

a quocũq; inpoſſibue eſt haberi per quãacũq; viaʒ

uis.ſ.voluntas deliberatina poſſit eſſe impoſſi

bilin ſᷣm phm.ʒ.ethi.c.S.hoc tñ de naturali appe/

titu nullo modo vere dici põt. q́;uis.n. in aliquo

fruſtretur nalis appetitus pꝛopter aliqð accñs.vt

in danatis qui nalr appetunt felicitatẽ quaʒ impoſ

ſnbilem eſt eos conſequi pꝛopter ſuaʒ obſtinationẽ

6£ 3
„ „R “ ArTCI.

tamsen nullus appetitus rõnalis cœature fruſtrari
non põt vniuerſaliter er ſe. ſed vx docet experiẽ

ergo quietem perfectaʒ ab aliquo c

ſequi ꝑ viaʒ

tia vita humana naturalr appetit quietẽ
aliquã poſſibile eſt.ſed ipoſſibix eſt derfecte quie-

ſcere via pumanã in re oꝛdingta ad aliuʒ ſinem ꝑ

ſe.quod

cet etiaʒ experientia illũ qui motus ap

petitꝰ ſui diligenter vult conſiderare. ergo oʒ con
cedere eſſe vite humane aliquẽ vltimũ ſinẽ per ſe

00

Ad pᷣm in opp dõ ꝙ dẽ ꝙ nihil eſt vltimus ſinis
vite hũane quod oꝛdinari põt ad alium finẽ ⁊c.di

co ꝙ veꝝ eſt ſi põt oꝛdinari ad aliuʒ fineʒ per ſe.ſic

aũt deus oꝛdinari non põt ad aliũ finem. qꝛ omne
illud ꝙ eſt finis per ſe alicuius alterius melius eſt
illo. vltimus tamen ſini per ſe põt oꝛdinari ꝑ ac/
cidens ad aligꝗd aliud. vt ad finem.ſ.per malami
tentionẽ abutentis. ¶ 1 ꝛn dð̊ ꝙ nõ oĩs actus vi
e humane eſt finis eius per ſe.qᷓ;uis quilibʒ actus
eius poſſit eſſe finis eius ꝑ accũs.In cauſis autem
per accñs nihil pꝛohibet in infmitũ pꝛocedere.ita
tñ ꝙ totũ acceptů ſemꝑ ſit finituʒ.cae.n.per accñs

ym phm̃.⁊.phiſi.indete minate ſunt. Pꝛeterea ar
gumẽtuʒ peccat qꝛ in ʒꝰ figura nõ concluditur vni

uerſalł conciluſio.vn dʒ ſic cõcludere ꝙ eſt finis ali/

quis vłte humane qui nõ eſt finis vltimus.⁊ hoc

accis/Ad ʒ d s inq;t B
rõneʒ ? voluntateʒ.qꝛ per hoc diſtinguit᷑ a bꝛutis.

