ſunt qꝛ nulla pars geris ſimul eſt cum aliqua parte

illius vaporis ſed eſt confuſio paruaꝝ pareiũ inter
ſe ſic poteſt dici de illo igſte. Nel poteſt dici ꝙ ſicut
ille ignis aget vt inſtrumentum vtutis diuine. ita

nõ per ſuam naturã. ſed per virtutẽ diuinam erit ſu
Oernaturaliter ſimul c alio coꝛpoꝛe.Ad.m. dð

ſicut ilłe ignis nullius elementi deſtruet eſſentiam
ſic nullam rarefactionem faciet in aerem. niſi illaʒ
quę competit nature aeris in ſui puritate. ⁊ qꝛ na-
tura ignis eſt ſegregare etherogenea partes terre

reducet ad terra n. partes aque ad aquam. ? conde
ſabitur aqua ſecundum ꝙ competit nature aque in

ſui puritate.⁊ dico ꝙ concauitas oꝛbis luge eſt ſuffi

ciens capacitas pꝛo quattuoꝛ elementis quolibet

exiſtente in illa raritate vel denſitate que compe-
tit puritati ſue natuer.
Ecũdo queritur flagrationis erit
eiuſdem ſpeciei cum igne elementari. Et

videturꝙ naturaagnis Mnen ris eſt conuertere
turan

illud in quod agit in ſui ſed ignis confla-

grationis aget in alia elementa nec tàmen ea con-

uerteret in ſui neuram.qꝛ eſſentie remanebunt ut
dictum eſt nõ erit eiuſdem ſpeciei cum igne elem
tari.¶ Item ea que ſunt eiuſdem ſpeciei habentñ⸗
milem motum ſed motus ignis elemetaris ſi eſt

extra locũ ſuũ eſt resus ad circunferendia. q́;uis in

ſpera ſua nõ moueatur niſi motu circulari per reuo
lutionem oꝛbis ignis ãt ↄflagrationis nõ mouebit

ad circunferentiam.ſed ad mediũ.nec tantuʒ mo⸗
tu recto ſed etiam collaterali non eſt eiuſdẽ ſpei

cum igne elementari. Kontra qð nõ eſt ignis niſi
equiuocenõ habet ignis virtutem:ſicut qui nõ eſt
55. niſi equiuoce nõ hẽt vtnteʒ hoiĩs. ſʒ ſi ile ignis
nõ eſſet eiuſdẽ ſpei cum igne elemtari nõ eſſet igniſ

△⬤

niſi equoce.g non eſſet hiturus virtute ignis.quod

falſũ eſt. ¶RR ꝙ ignis conflagrationis erit eiuſdezʒ

r

ſpẽi cuneigne elementari.Oð duplir poteſt ꝓbabi⸗
liter perſuaderi purgatto mũdi que fuix per aquas
eiuſdem ſpẽi fuit cũ iſta ̊ a ſimili ⁊ purgatio futura
per ignem erit per igneʒ eiuſdenvpei Rim igne ele
mentari. Pꝛeterea illð vbũ Geñn.pꝰ.a requieuit ð
us die. 7 ab omni oꝑe quod patramt. exponit ſic

quod ceſſauit a creando nouas ſpecies rerum:ſed

ſi conflagrationis non foꝛet eiuſaẽ ſpeciei cuʒ igne
elementari ꝓduceret deus ſpẽʒ q̃ nõò fuit ꝓducta ĩ

oꝑibus ſex dierum.nec in ſe nec in ſuis naturalibui

cauſis nec intendo h̊ cõcludere ꝙ deꝰ nõ poſſet no⸗
ꝓg Poſſ. ſech

nam ſpẽm ſupſtantie pꝛoducere.qꝛ ſc

nam! ntie pꝛoducere ios
multa poſſʒ facer qͥ factur nõ eſt. adpn

*

mmom
Aigtel
Mrn⸗
Aonen
Cmnnn
leneche
cner/
guini
kennelan⸗
Porönem
Naädien
fainnie
Nc
initid⸗
nhler
Magtie
hſfinen
Pliucoad
WENE
ns duin
egtez
ſbeignis
ſendi

iſtn

aenze
Mrar:
ind
iafan
Ul .
Mima ne
tonemn
NN

Ade
korit
Uhgni

dii⸗
n 6
Adcts
1 ſug⸗
leſe.

Bhce
Msi
r
N
NWc
Wo
f
N
lagſ
line i
mentit
dö GH
Cnam
nns
i!
Weer
ise
ue e

umiges
nanen.
tcnen
ns N
munchnon
migeteet
ibübene,⸗
di ctea
mipere
P mouchi
Lantpn.
ciuſce i
ignonl
tbinock
iie ins
cſerignl
cgis an
ann euc
Grtun⸗
ite M
aniofimnt
nimt
,
ſnn
u
nine

zrnc.

—

X

1:Erno

ptãate narure.

rationes.ſix etfa mMmũdu
Aia ſupnati ali pꝛoducta. ſed quia narurã eleuãss
i

poꝛata eſt tali ꝓpoꝛtio celeſtis influẽtie vt ignis
ſic ꝑ ca Negule iopatione ſua. vt calefaciat ⁊ non
cõſumat ſicut onſuʒfuit ĩ igne fulguris.dꝛm dðᷣ
ꝙ maioꝛ intelligenda eſt de motu naturauiggnis

doch maloꝛ ine genda au pmre agit nalr. gle ät
ignis agit vt igſtm virtulis diuine. ⁊ pterea vt ſu
periꝰ onſuʒ eſtzpõt eſſe ignis in tali materia cui icoꝛ

aũt ille ⁊ partiz habebit motũ naturalẽ.⁊ pnbipaliꝰ

ſuꝑnaturalẽ ſicut ad ſnã oꝑationẽ diſpouet ſua na⸗

turalis virtus.ſed pᷣncipalr oꝑabitur per vturẽ ſu/

per naturalẽ.qꝛ operabit᷑ vt inſtrm̃ diuine vtutis.
queritur vtrũ ignis conflagratõ
Kt X nis ſupernaturaliter pꝛoducet ĩ
eſſe. Et vꝛ ꝙ non. res ſuꝑnaturalis nullam

abet naturaleʒ oꝑatiom. ſed res in eſſe pꝛoducta

„

ſuꝑnaturalr eſt ſupernatural. & ſ ille ignis ſi uꝑnatu
liter ꝓduceretur in eſſe nullam haberet nãleʒz oꝑa⸗
tionẽ᷑. qð falſum eſt. Co

vniuerſale ſed h̊ exeõicatum eſt a dno Stephano

Ranrnrs ille ignis non pꝛoducet᷑ naturatr ĩ eẽ.

Ad iſtam qõneʒ dixerũt aliqui ꝙ illius ignis gña

tio erit naturalis.quia virtute ignis elemẽti⁊ coꝛ
poꝛũ celeſtiuz generabit in materia terreſtri 1 aq̃a
7 aerea. ¶ Ded cõtra ſi eius generatio eſſet natura/
iis vtutealicuius cõſtellationis na

trali inueſtiga⸗

tione poſſet ſciri conſinnatio ſeculi.Qquod falſumẽ.

1 eſt ctra illud act.pᷣmo. Mõ eſt noſtrũ noſce tpꝛa
vel momenta q pꝛ poſuit in ſua ptate.In quo ſatis

dat intelligi ꝙ conſumatio ſa ecnuli non eſt in actiua
L re. Mꝛeterea m illam opinionem alia
elementa per ignem illum non purgarentur, ſed

coꝛrumper entun ſi intclgant ꝙ ſeret de tota ma⸗
teria alioꝛum elementoꝛem.natura enim non põt
educere foꝛmam ignis de materia alterius elemẽ
ti. quin illius elementi non coꝛrũpar foꝛmã de ma
teria elementi.

aquã diluuij fuit naturalis per virtuteʒ alicuiꝰ cõ⸗
ſteilationi Celeſtis Suenentſiert in aquam. ſʒ
hoc eſt falſum.imo ſupernaturlis fuit ad purgan

dũ mudũ de hoibus malis.ſᷣm ꝙ manifeſte innuit

textꝰ ſacre ſcri pture.(¶ Ur ̊ mihi dð ꝗ illi⸗ ignis
ꝓductio ſuꝑnãl erit.ſcut tñ eius actio pncipaliter
erit ſupernaturalis.? cũ hoc erit in eo aliqua nãlis
aptitudo ad illà oꝑationẽ ad quamn applicabit᷑ a di

hꝰ ignis pᷣcedat vehemẽs ſiccitas nalr generata il
lius ignis pꝛoductiõi natu ali concoꝛd ans.nontñ
ſicut diſpõ neceſſaria ſed cõgrua & idare opp'
dð ꝙ iſta nõ ↄdicũt ꝙ res ſit ſuꝑnaturaliter pꝛodu
cta ⁊ nãlem virtutẽ hẽat in oꝑationẽ.Adã.n.ſuꝑ/⸗
naturaßi fainmauſus. tñ naturales habuit ope/

ſdus.res gO nõ dꝛ ſuꝑnaturalis

Vltra ſuain naturalẽ facultatem ſicut eſt gratia in
anima. nec per iſta intdo negare illius ignis oꝑa

tionem pᷣncipalr foꝛe ſupernaturalẽ. imo h̊ cõcedo

querit᷑ vtrũ ille ignis pᷣcedet
ArtO iudiciũ.Et vẽ ꝙ nõ. Aug. 20.

libꝛo vite ſe quis tunc ſigura huius miſdqi mudano
ruʒ ignin cõflagratione peribit¶¶ Jcẽ Aug. eo. li. c.

* 2„

—

—

—

.

tra ſi ille igniſ ꝓdueeturg
in eſſe.poſſibile eſt ꝙ naturaliter fiat ignis diluuijõ

¶Pꝛeterea ſi illa opinio eſſet vera⸗
per roõnem poſſet dici ꝙ illa purgatio que fuit per

uina virtute pncipali mouente. q: ille igis erit v ꝰ
turis diuine inſtrjm.ſic non nego ꝗn pꝛoductionczʒ

de ci. c. iß. Judicatis his ꝗ ſcriꝑti nõſunt ĩ

—*

„ F
—————M .

Vlt. in fine circa illud iudiciũ has res didicimꝰeẽ

Vventuras. Helyaʒ Theſ bitẽ ſide iudeoꝝ Antichꝛi

ſtũ Aecuturũ. Chꝛiſtu iudicaturuʒ reſurrectionem

moꝛtuoꝝ bonoꝝ ⁊ maloꝝ.direptionẽ mudi.cõfia⸗

o grationẽ.eiuſdẽq; renouationẽ.⁊ infra.exiſtimo eo

ene omemoꝛata ſunt oꝛdine eſſe ventura.
Lon

tra pſat. Ignis an ipᷣm pꝛecedet ⁊ inflamma

bit in circuitu inimicos eius.ſ
ͤtũ gd ſui Geinz ecderiudit i ⁊ cocomitabitur
tuʒ ad ſuũ Rꝛogreſiuʒ. ſequetur vero qᷓ;tuʒ ad ſue
opationis complementũ. Ut enim aliqui dicunt
igne illo incipientę. mundum purgare in ſ uperioꝛi
parte que purganda eſt. Chꝛiſtus incipiet venire

AQAdlocũ iudicij.⁊ ſtatiʒ ad eiꝰ pceptuũ motus celi ceſ

ſabit ⁊ reſurgent illi qui tunc inuenietur moꝛcui.
illi qui tc inueniẽtur viueèteſ valde cito moꝝnẽtur
ꝑꝑ ceſſationẽ motus celi.⁊ ẽt vt volunt quidaʒ ꝑꝑ
quandã diſtẽperantiã caloꝛis que extũc erit i ioco
habitationis hominũ.q;uis adhuc vſq; illuc ſabã
ignis pdicti nõ peruenerit.⁊ quaſi poſt ſtatim pdi
ctus ignis deſcendet ⁊ icinerabit coꝛpa eoꝝ ⁊ pur⸗
gabit illud quod inueniet puggandu in electis.quo
facto ſtatim reſurgent ⁊ tunc illi ⁊ alij eiecti ꝗparuũ
reſurgent ante eos rapient ſimul obuiam xbꝛiſto

in aera ⁊ hec oĩa fient ante q́; Chꝛiſtus perueniat
ad locum indicij ⁊ ſic patet quod chꝛiſtus ad lo/
cum iudicij veniet ſucceſſiue ſion ſucceſſiue in ce

lumaſcendit. vnd e act. pꝰ dicit᷑. Sic veniet que/

admodũ vidiſtis eum euntem in cetum. Quid at

Ex dictis patet concoꝛdia auctoꝛitatuzʒ ad vtra-
q; parteʒ.ſecundum tn glo.illud verbum pſal.in
telligitur de igne ire in quo inflamabuntur ipij pꝛo
pꝛedicatione pꝛophetarum vel de igne charitatis

Rndeo ꝙ ignis üle

ggat pꝛedictus ignis in pᷣncipio.quidi medio. qd
poſt iudicium in ſequentibus queſtionibus dicet.

quo impij inflammabuntur conuerñ ad pniaʒ. bic

tamen non videtur eſſe ſenſus litteralis.
3 1 O queritur vtrum ignis ille pur
Dino gabit aliquos electos.æt vVi⸗
detur ꝙ non ¶¶ Aug. ꝛ0. de ciui.c.ig.dicit ꝙ

ſſumns dicere electos futuros eſſe in ſuperioꝝ⸗
us partibus quo ita non aſcendet flamma illius

1

— —

incendij quẽadmodũ nec vnda diluuij.g ille ignis

non tanget electos.⁊ ex conſequenti nec purgabit

tem temeus purgationis debet pꝛecedere tpᷣs
tributionis.ſed ille ignis erit in tempoꝛe retri-
butionis.& per illũ nullus hoio purgabit᷑ ᷓ Con-⸗
tra magr.S.di.45.c.pe eicit de illo qui ſuffragijs
indigens in articulo conſumationis ſeculi cũ reli-
quis migrabit ꝙ exiſtimat eum quaſi per ignẽ trã/

ſeuntẽ ſaluari. & aliqui per illum tunc purgabũtur.

ñndeo ꝙ electoꝛu quidam inuenientur in aduẽ-
tu iudici qui nũq; ſolucrũt moꝛtis tributũ.⁊ iſtoꝝ

illi qui indigebũt purgatione per illum ignem pur

gabuntur. alijs vero electis nullam ingeret mole/
ſtiaʒ.ſʒ ꝙ cxepꝛeſſe dicit magtr̃ huiꝰ di.c.A4. At tũ
dicunt aliꝗ interſicieeos ſine vllo doloꝛe.qꝛ aget

in eos vt inſtrumentũ diuine iuſtitie non ᷣm ꝓpᷣaʒ

virtutem ¶¶Mihi aut non videtur dicendum ꝙ
ille ignis interficiat electos qui in aduẽtu iudicis
inuenientur viui nihil habentes purgabile.ſʒ mo/

ꝛientur ꝑꝑ ceſſationem motus celi.q;uis eniʒ celũ
per ſui ceſſatiõeʒ a motu ñ ſit omiſſuꝝ oẽʒſui influz

tiã. tñ poſtq; ceſſabit mot eiꝰ n hebit ifluẽtiã ꝓpoꝛ

N

. 7 *

ionata ad corinuar. Nez animalis vite. vñ rubi.

2 2

Woyrſes. c. 57. diẽ ꝙ ſi geſceret coꝛ a motu ſuo q̃i

in ictu oculi moꝛeretur homo? deſtruerent Mot

Zratiois illius
ptibiles facti.

eius ⁊ vtutes.ſic ſi celi motus geſceret per puetuʒ

hoꝛe ꝑiret mundus in vniuerſo ſuo ⁊ deſtruerent᷑ꝰ

oĩa.ſ. coꝛꝑalia que ſunt in ipſo.ſed nimis dicit. qa
ꝓp ceſſationẽ motas eius non deſtruent᷑ ipa coꝛpa
celeſtia nec elementa.tAlij aũt dicũt ꝙ anq; ceſſʒ

motus celi omneſhoies erunt moꝛti.qꝛ ate ceſ

ſationem motus eius erit quedã diſteperantia in
aere per caloꝛis exceſſuʒ per quẽ omnes hoies qui
tunc inuenient᷑ vini moꝛient᷑. ym hoc pꝛo tanto

dẽ ꝙ aliq inuenient᷑ viui in aduêntu iudicis.qꝛ ali

qui adhuc erũt viuentes an iudicis aduentũ val-
de parũ ⁊ etiã ante ignem conflagrationis.qui tñ
moꝛient᷑ paꝝ an ꝙᷓ; xpus veniat ad iudiciũ.⸗ et iaʒ
an qᷓ; veniat ignis pᷣdictus.coꝛꝑa tñilloꝝ pᷣdietoꝝ
electoꝝ qui vini inueniẽt᷑ in aduentu iudicis vlpa
rũ añ per ulũ igneʒ incinerabunt᷑ vt moꝛe alioꝛũ ⸗

—

cineribus ſit reſurrectõ eoꝝ.⁊ ſic patet ꝙ erit actõ
ignis pᷣdicti añ iudiciũ.qꝛ pdicoꝝ electoꝝ purga-
tio ⁊ incineratio pᷣcelẽt ae a
dð ꝙ Alug. ibi loquit᷑ de ſcis poſtq; reſurrexerit qð
pʒ qꝛ paꝝ poſt vba pᷣdicta ſidit ꝙ nec ignẽ confla
timeſcent imoꝛtales atq; incoꝛru
iles! Ad ꝛm dᷣ ꝙ pax an iudiciũ qñ inci
piet ignis ille mialuz purgare adhuc erit tpᷣs pur/
gationis qꝛ incipiet viundũ purgare añ iudiciũ.?
tunc adhuc inuenientur aliqui purgandi.

4 —= tur vtx ille ignis repꝛo⸗
Ert 0 quer bos cruciabit. Et vĩꝙ
5. qꝛ nõ decet eos igne duplici coꝛꝑali cru

cieari. ſed ipi cruciant᷑ igne infernali. &nõ cruciabũ
tur igne cõflagratiõis.qꝛ erit alius ab igne inferna

ignis malis g reperti fuerit viui erit goſumptio. S
cruciabit eos. ¶ Rudeo ꝙ ille ignis cruciabit ĩpyy

li. ¶ Irem Aug. ꝛ0. de ci. c. ib. dicit ꝙ ipijs in eter⸗
nũ ignẽ miſſis tunc ſigura huiꝰ mũdi mũdanoꝛum
igniũ cõflagratione ꝑibit.g̊ impijs exiſtentibꝰ ini/
ferno ignis cõflagrationis erit ſuꝑ terrã. ̊ non cru
ciabixos. ¶ Contra mag hui di. c. 4. dicit cille

bos etiã an iudiciũ.qꝛ ſtatim cruciabit eos cũ rſur

reexerint ſedẽte eciã iudicio illo igne cruciabuntur

4 foꝛte tunc igne infernali ñ cruciabũt᷑.qꝛ ille ignis

uõ exibit de inferno.ſʒ tũc ignis ↄflavtrationis vi/-
cẽ eius ſupplebit repꝛobos cruciando cruciabit *
eos poſt iudiciũ.qꝛvẽs rępꝛobos cũ oibus mundi
ſoꝛdibus inuoluet pcipiabit in ifernu. Qð ẽti illo

igne erit impuꝝ, virtute diuina ſegregabit a pu-

ro. deſcendet in ifernũ ad augendũ in perpetuuʒ
repꝛoboꝝ cruciatũ.nõ aũt illud qð in eo ẽ lucidum
ſubtile ⁊ de hac ignis interciſione exponũt ꝗdaʒ
illud verbũ pſalmiſte. Qox dni intercidetis flam
mã anieidl pm in oppn dð ꝙ nõ eſt incõueniẽſ
ꝙ igne duplici crucient. rõnabile.n.eſt vt eoꝝ cru
ciatus augeat᷑ ld ꝛm dð ꝙ illud verbũ ſicẽ intel
ligenduʒ. aut ꝙ illud qð der Kmer purũ ð illo igne.
qð deſcendet in ifernũ cõſumabit electoꝝ purgatõ
enelemmb loꝗt᷑ ſicut etiã cñ alibi dicit còſla/
Saationé ſequi bonoꝛuʒ ? malox direptionẽ. quod
tamen non aſſerit. M
— E mO auerit᷑ vtx ille ignis deſiet
* ne n dtona hoc ꝗdaʒ
Aæillud pux quod de illo igne nõ deſcendet

d pᷣm in opp*

—-
„ . —☛½
. £W
. .
in iffernũ reſeruabit i in ſupioꝛihus ad acciden⸗
talẽ gliam electoxꝝ. ſedillud noõ intell go q: ſi rema
neret. aut remaneret inferius. aut igm coiunctusi
ſpera ſua.nõ pᷣmo mõ qꝛ eſſe inferiis derogarer na hl
ture ignis puri. nec ?? mõ qꝛ alia tria eleigenta re iymn
manerẽt minoꝛata. qꝛ ðᷣpte materie cuiuſſibʒ mãe noe
illoꝝ igſis ille ſupnalł pꝛoducet᷑. vñ pꝛoba bilius Gan
mihi vꝛ dð ꝙ cõplete pacto purgatiõis officio ĩ pᷣ⸗ ſen
iacente materiam reſoluet᷑ T tranſmutabitur pars ſher
o in terrã purã. pars in aquã purâ. pars in aerẽ purũ Hiit
ſic iſla tr ia elementa nõ remanebũt in ſuis eſſen lerfl
tijs minoꝛata ſiet iſta reſolutio ⁊ tranſmutatio ſu jideb
pernaturali virrute ſicut per eam ignis ille de pꝛe
dicta materia pꝛoduceturr.— flo⸗
—6 CA littetã redargui nõ meret᷑. Mota höͤtmi
NJiEuviſtud non redargui erit eiſ pena lor ſ
lie. quia ſcient hoc eſſe ad eoꝝ contemptuʒ; Aabi
% eſfimos eſſe reputatos vt nõ ſit conueniẽſ Nicön
diſcuti eoꝝ opera dànatis ergo penale erit redar/ nii⸗
gui. penalius non redar gui p cauſam pᷣdicta. Al-⸗ athenn
ſi aũt verba iudicis nõ audiẽt qui eius fidẽ ſaltem. Cüfare
verbo tenuerũt.ꝗa q;uis fideles magis peccentin mnqg
eodẽ gne peccati q; inſdeles.tn paucioꝛa bona ꝑp- corrat
mixta ſunt pccis inſideliũ q; fideliũ.q: vbi nonẽ ſi Mdee⸗
des nullũ cſt meritũ. Alijs nulla ingeret moleſiaʒ dob
hoc expoſitũ ot in qoõnibus. OPurgato vero mudo royma
per ignẽ pꝛelatio ceſſabit.ſ.;tũ ad officium. ſed pᷣ⸗ tdendie
latio naruralis dignitatis vel glie manebit. quibꝰ Mmlisnt,
dam videt᷑ eos.i.demones ſic eõſtare hoibus roꝛ ent
toꝛes in pena.ſicut extiterũt intẽtoꝛeſi culpa.iſiud creici
non tenet cõiter niſi pꝛo ſtatu an iudicin.q;uis a ig ſpre
dicãt ꝙ ita erit etiam poſt iudicium. ieti
Olet eti queri ĩ qua foꝛma.¶ Di ſiuin
— e Egperius determinauit magr i
de his que pꝑtinent ad oꝛdinẽ iudicia- Eiie
riũ. hic determinat de hbis que pꝑtinẽt enasrln
ad iudicis ꝑſonã. Et diuidit in tres ꝑ ſirfn
Sꝛio detemiinat de ꝗbuſdã cõtitionibꝰ iu- iidinn
dicis. E* qbuſda circuſtãtibꝰ aduẽtũ eiꝰ ad iudi ipeit
cium ibi. Putãt quidã. de inouatide mũdi ibi. Mnii
Cum aũt fuerit celũ ⁊c. Pin trcs ⸗ qrit vtx oie
yps in foꝛma hũana iudicaſit. qoõnem ſoluit /2 tſie
vtrũ in foꝛma Raihitonnae apparebit. ?7 qõ⸗ nn
nez ſoltzit ibi. Ded cũ in foꝛma ⁊c.ʒꝰ quali ſecundũ feai 4
üang foꝛmã moꝛtuoſ ſuſcitabit ibi.Et ficut.¶Ulia Cinn
yvs que ibi incipit. Putat quidã. diuidit᷑ in duas. zito
Adelaes⸗ iudicij ꝑ&* de apparẽti obſcuratione nale
olis lune ibi. Ueniente autem. ,
Articulus pꝛimus Wyer
Irca hanc ieenene weren, a
Il en qum eſtpꝛincipaliter de duo “
bus M de iudicisapptione de huthu
NMmücli innouatjione. Kirca pmũ q̃rũ-
tur ſeptẽ. ¶* vtx iudicare magis debeat appꝛo neun
pari xpᷣo qᷓ alij ꝑſone ĩ trinitateꝛ vty xpᷣs vide- bltfw
bitur in iudicio ab oibus ĩ huanitate gloſaſtze vty gniſ
aliqua ſint ſigna aduẽtũ iudicis pᷣceſſura ¶4 vtx Nͤo
ſtelle cad et de celo ð vtrum ſol ⁊ luna ob cura ſapbi
bunturi vtrum virtutes cewꝛum commone Pn
r. ¶Beptimo vtrum xpᷣu s indicabit mun- in
—
.* * *
.½
. A
„
● 6

bl⸗
len
nans
Nun .

e
n

dahls
Mrrs
i
zuusch
mmcen
exn

nei N
malan
Meng,
Rcnuni
tſeir
ngaä.)
fan,
ise
b;
whinnnil
enocr
wonmid
cum ſca;
S
heidus o
ahtäſ
i Giset

ſemit
ninnt
iid
d eN
tn
Auinds
tichttin

Kicnitß

iſ
R
nobl .

. „ 8
“ Kn oſte cey M
) Ruyo oſtẽdo ꝙ iudicare

non magis debeat appꝛopari xpᷣo q;ᷓ alij perſone
in trinitasꝶe. actꝰ magis dʒ appꝛopari illi a quo ma
gis eſt.ſʒ actus magis ẽ a pꝛe q; a xpᷣo.qꝛ ptateʒ iu/

dicandi hẽt a pꝛe. ̊ magis dʒ appꝛopari praq; filio

Picem iudiciñ erit ad diſtinctionẽ bonoꝝ ⁊ maloꝝ
3 hec diſtictio erit per charitatem que appꝛopꝛiat
ſpui ſcõ.qꝛ ᷣm Aug.is.de trini.c.ig.ſola diuidit in
ter filios regni ⁊ perdixiõis.g iudicare appꝛopꝛia/
ri debet ſpũi ſcõ. Contra dicit ſaluatoꝛ vt habet
Jo.S.pꝛ nõ iudicat quẽqᷓ;.ſed omne iudiciũ dedit
ſilio.ꝭ̊ iudicare dʒ appꝛopꝛiari filio.RRñ deo xpũs
nõ tm̃j iudicabit in natura viuina.ſ᷑ʒʒ quaʒ eſt crea/
tor.ſed etiaʒ in humana.ſʒʒ quã eſt redẽptoꝛ.quia

ad h indicabit vt electi admittãt᷑ ad regnũ eternũ

ad qð nõ ſuſficerent dona creationis ſine beneficõ
rrdẽptionis.vt repꝛobi ab illo regno in perpetuuʒ
excludant᷑.q⁊ nõ receperũt efficaciam in hac vita
ñficij redẽptionis.ſed nõ eodẽ mõ iudicabit ᷣm
vtramq; naturã.qꝛ ſᷣm diuinã iudicabit pᷣncipali
auctoꝛitate vel ptãte oꝛdinaria.ſᷣm humanã vero
ptãte delegata.&̊ põt dici ꝙ iudicare põt tripłi acci
pi. ſ.duobus modis pꝛedictis.⁊ pꝛout dicit ꝗd cõe
vtroq; mitate analogie ſicut ensin ſua gnalira
te dem dicit ꝗd cõe analogũ enti increato ⁊ creato
⁊ ptãs in ſua gñalitate dicta dicit ꝗd cõe analoguʒ
ptãti increate ⁊ create.¶ Dico ꝙſi accipiat᷑ iudi/
care ĩ cõi appꝛopatur xpᷣo.qꝛ vtroq; mõ iudicabit.
ſ.ptaãte oꝛdinaria ⁊ delegata.pꝛ aũt ⁊ ſpũs ſcũs nõ
iudicabũt niſi ptãte pᷣncipali ſeu oꝛdinaria.Judica
re aũt ᷣm ꝙ accipit᷑ ex ptase deleggta nõ eſt xpᷣo ap
pꝛopꝛiatũ.ſʒ ꝓpꝛiuqꝛ nuli ꝑſona in trinitate eſt
hõ.niſi ꝑſona xpᷣi. Judicare vo ptaãte pꝛincipali ſen
oꝛdiaria cõe eſt tribus ꝑſonis ⁊equaliter eis cõue-

nit.qꝛ in eis ẽ vnus ⁊ eadẽ in numero iudicãdi po

teſtas.⁊ ſunt vnus iudex.appꝛopᷣari tũ põt pluribꝰ
ꝓſonis ſᷣm rõem aliã ⁊ aliã.nõ.ij. incõueniẽs eſt ꝙ
idẽ ſub rõne diuerſa pluribus deropꝛiet ꝓſonis.
Vñ ſapia ſub rõne qua impoꝛtat cognitionẽ appꝛo
ꝛiatur filio.⁊ ſub rõe q̃ ẽ donũ appꝛopᷣat᷑ ſpũi ſacto
dico ꝙ roõne ptãtis que reꝗrit᷑ ad iudicandũ iudi
care põt appꝛopari pꝛi qi appꝛopᷣat᷑ potẽtia. Rõne
aũt diſcretiõis que regrit᷑ in iudicio põt appꝛopari
filio cui appꝛopat᷑ ſapia.rõe aũt reäaunainſſanere
quirit᷑ in volũtate iudicãtis põt appꝛopari ſpũi ſcõ
cui appꝛopat᷑ bonitas. Ex dcis patent ſolutiones

ad argimnenta. VMVM
SEcundo querit᷑ vtrũ in iudicio xpᷣuſ
iime agab oibus videbit in Hani
ate gloꝛioſa. Et v ꝙ nõ.qꝛ oculus nõ põt
vigder iſin poxionat diſtantia.ſed in iudicõ
aliqui ira erumereęrvti a xpᷣo ꝑꝑ maximaʒ hoĩum
multitudinẽ ꝙ er̃it diſtantia impꝛopoꝛtiõata ocu/

lo ad videndũ xm. nõ videbit᷑ ab oibus neci fõ

ma gloꝛioſa. nec aliter¶¶ Item lumen coꝛpoꝛis glo
riſicati ĩ ppoꝛtionabile ẽ oculo nõ gloꝛiſicato.ſʒ dã/

nati nõ hẽbũt oculos gloꝛiſicatoſ.ꝗ̊ hũanitatis xpᷣi
gloꝛiã nõ videbũt. Vtẽ viſio gloꝛie hũanitatis xpᷣi

delectabilis eſt videnti.ſʒ dãnati nullã hẽbuncde
lectationẽ.vt.o.di.oñdet᷑.g nõ abgr gloꝛioſã
xpᷣi hanitatẽ.:ontra Lu.⁊ꝛi.tũc videbũt filium
hoils in nube veniẽte cũ ptãte magna ⁊ maieſtate.

nes montes ⁊ colles edificia in puluerem

Muñqdeo ſicut dicit Aug.i.:i. de tri.c. pen. Boni⸗
mali viſuri ſunt iudicẽ viuoꝝ ⁊ moꝛtuoxꝝ.ſed ꝓcii
dubiteuʒz mali videre nõ poterũt niſi ſᷣm foꝛmam
qua filius hoiĩs eſt.ſʒ tñ in claritate ĩ qua iudicabit

Gon in hunuilitate in qua iudicatuſ eſt cuius ratio

eſt quia iudlcari ⁊ iudicare actus ſunt oppoſiti.pꝛi
mus reſpicit inſirmitatem.ſcðſ poteſtatẽ.⁊ iõ ſicut
in pᷣmo aduentu qn venit vt pꝛo nobis iudicaret᷑
appargit in RRrAAR moꝛtali.ita in.ꝛꝰ aduentu
qꝛ vemet vt inſte iudicet apparebit oibus in ha⸗
na nã gloꝛioſa.⁊ q;uis mali viſuri ſint gloꝛiã coꝛꝑiſ
tñ aie eius nõ videbũt nec oculo coꝛꝑali nec intel⸗

lectuali.niſi in gbuſelã effectibus ſuis de ꝗbus do⸗
lebũt.ſed eam boni videbũt.⁊ qᷓ;tũ ad gloꝛiaʒ coꝛ/
poꝛis oculo coꝛꝑali.⁊ videbũt gliam aie eius ocu⸗

lo mętali quo ad diuinã eius nam clare videbunt.
¶ Ad pᷣm in oppm dõ ꝙ nullus tm diſtabit ꝗn ipᷣm

O Vvigdeat.ꝙ erit in aere eminẽs ⁊ inaxia claritate re-/

fulgens.⁊ iõ valde a longiquo poterit videri. Ael
põt dici ꝙ ſicut ſuꝑnãir fiet vt ſua vox a remotio/

ribus ꝑtibꝰ audiat᷑ & per naturã poſſet andiri. ſic

ſuꝑnãir fiet vt a remotioꝛi locg videgt q; viderin
poſſʒz per oculi coꝛꝑalis naturꝗ.¶Ad ꝛm dð i ptã
te hois gloꝛificati ẽ vt eñdat vel nõ oſtendat gliaʒ

coꝛꝑpis ſui oeulo nõ gloꝛificato.g̊ multo foꝛtius eſt
hoc ĩ ptate xpᷣi qui deus ẽ ⁊ hõ.qꝛ tñ cõceſſum eff ꝙ o

videbũt hũanitatẽ gloꝛificatã.iõ gʒici põt ad argu/
mẽtũ ꝙ virtute diuina fiet ſugnaturalr vt videãt
eam ad eoꝝ amplioꝛem cõfuſioneʒ.qꝛ quilibet hõ
malus triſtat᷑ ⁊ cõöfunditur videndo gloꝛia illiꝰ quẽ
vehemẽter odit.dãnati aũt vehemẽter odiũt deũ
nõſub rõe qua ſumme bonus eſt.quia ſic odiri nõ
põt.ſed ſub rõe qua punit eos.ld ʒ dð ꝙ q;uis
videre coꝛpus gloꝛioſuʒ xpᷣi ſit per ſe ðᷣlectabile.tñ
per accidens erit repꝛobis triſtabile.quia erũt eiꝰ
inimici ⁊ in videbũt e. Inimicus aũt triſtatur in
videndo gloꝛiam illiꝰ cui inuidet ⁊ quẽ odit.
B Ertio queritur vtrum aliqua ſigna ſit

ite it dicium. qui tamen nõ affirmat ſʒ diẽ

ura ui tan
ſe Na legiſſe in annalibus libꝛis hebꝛeoꝝ.que ſt hec
¶ Mꝛüuna die maria oĩa exaltabũtur.iꝰ.cubitis ſu-
per monten ſe omnia equoꝛꝗ ꝓſternent᷑ in pꝛofũ

duʒ ita ꝙ viſvoſſit videri redigẽtur in ſtatuʒ
Mtiquu. omnes belue ⁊ animalia que mouẽ/
tur in aquis congregabuntur veleuabuntur ſuper
elagus moꝛe contentios inuicem mugientes.
omnia volatilia celi congregabuntur inuicem
in campis ploꝛantes non guſtautes neq; bibentes
¶ flumiua ignea ſurgẽt ab occaſu ſolis contra fa
ciem firmamenti vſq; ad oꝛtum coꝛruentia.
omnia ſg era erratica⁊ fixa ſpargent exſe igneas
comas ſicut cometeſſS masgnus terremotuſ erit
ita vt omnia edificia alta pꝛoſternantur g oineſ

viy

lapides tam magni qᷓ; parui in quattuoꝛ partes di
Etra aliam collidente ¶io

uidentur vna quaq; aliar e Llio
omnes plante fluent ſanguineum rorem Gn
3 puluen igen
tur. Ciꝛꝰ omnia animalia venieut ad. campos de

ſiluis ⁊ montibus rugientia nihil guſtantia ſſiʒ
oñinia ſepulchꝛa ab oꝛtu ſolis vſq; ad occaſuʒ pa-
tebunt cadaueribus adreſurgenduliꝗ hoĩes ð

hitaculis ſuis recedẽt ñ itelligẽtes neq; loquẽtes.

MWagduentũ iudicis pᷣceſſura Rn⸗
deo Hieꝛonymus enumerat ꝗndeciz ſigna

X

ſed dtſcurrentes. i omnes moꝛiẽtur reſurgent
cum moꝛtuis lõge añ defunctis Et qᷓ;uis incer/

tũ ſit vtn ſigna pdicta pᷣceſſura ſit iudiciũ vonarra

tũ eſt.cũ ibi ſint queda que paꝝ hnñt veriſimilitu/
dinis.tũ certũ ẽ ꝙ aduẽtũ iudicis aliqua ſigna pꝛ
ceſſura ſint.⁊ ꝑꝑ iudicis reuerentiã.⁊ ꝰvt hoĩes a
iudiciũ ſe pᷣparẽt.quoꝝ.ſignoꝝ aliqua ponũt᷑ i euaꝰ
2 ſicut dicit Aug.in epla ad E ſitiũ circa mediũillo
rũ ſignoꝝ q̃ referũt᷑ in euagelio.q̃dã referũt᷑ ad exci

diũ ciuitatis hieruſalẽ. vũ oꝛta eſt ſᷣius inrroga
tionis occaſio qñ queſierũt diſcipti qð fignũ aduẽ⸗

tus tui ⁊ ↄſumatiõis ſeculi.quedã referũt᷑ ad aduẽ
tũ ſuũ ꝑ eccliaʒ in qua vſq; ad enẽ venire nõ ceſſat
quedã referũt᷑ ad illũ aduentũ qñ adueniet iudica/
turꝰ viuos ⁊ moꝛtuos ⁊ quoꝝ ſignoꝝ ibi dictoꝝ ⁊
qd hoꝝ triũ referendũ ſit diligenti cõſideratione
qrẽdũ ẽ.ſʒ ̊ ad vitãdũ ꝓlixitatẽ declarar̃᷑ dimitto.
LO„. Et vr ꝙſic. WMathe 24.
ſtelle cadent de celo.¶ Itẽ apoc..ſtelle de

arto anerit vtx ſtelle cadent de ce

. * .
„

eſteap cõtra nam ilpagie⸗ eclipſim ad terroꝛẽ homi
nuz. per nãm.n.ĩpoſſtoile eẽt ꝙ ſipaterẽt᷑ eclipſiʒ

qꝛ nalis ſolis eclipſis cãtur ꝑ inte oſitionẽ lůe in

ter aſpectũ nrjm ⁊ ſolẽ.⁊ nãliſ ecligſis lune periter
poſitionẽ terre diametralr inter ſolẽ⸗ lnaz Ald
pn in oppm dð ꝙ ſᷣm vnã glq iõ ſol ⁊ luna dicũtur
obſcumri.qꝛ ſuꝑueniẽte claritate veri lumis vide
bũtur obſcurari⁊ nullius erũt lũis.vel intelligitur
hoc de vera eclipſi q̃ pcedet aduentuʒ iudicis.vñ
alia glo. ibideʒ dicit ꝙ ſol ⁊ luna ⁊ ſtelle ad tpᷣs ſuo
lũie pᷣuabunt᷑ vt vicinũ dñi iudicẽt aduentũ.⁊ B.2
mõ intelligm eſt vbũ Joel ſᷣm ꝙ pʒ ꝑ magrʒ ĩ lr̃a hꝰ
di.c. vl.aliter tñ obſcurabit᷑ ſol q; luna.qꝛ remanẽ
te luce in ſole q̃ eſt naturalis qualitas eius tñ nõ ir
radiabit.ſed qꝛ luna res pit lumẽ a ſole obſcurabit᷑

boc ꝙ tũc lumen a ſole non recipiet.

R

celo ceciderũt ſuꝑ terraʒ ſicut gcus emittit groſſoſ/

— „

ſuos cũ a vento moget. 18 ce
leſte nec ꝑs eius cacet de celo.qꝛ coꝛꝑa celeſtia nõ
ſunt grauia nec coꝛruptibilia ſ̃ʒ phm.i.celi ⁊ mun

di. ſʒ q̃lʒ ſtella aut eſt ꝑs oꝛbis ſui.aut aliqð cõtiguũn
s coꝛpus oꝛbi intra ipᷣm cõtenta in qua vel in quoẽ

magna lucis aggegatio.qꝑꝑ dicit phũs.. celi et
mundi ꝙ ſtella eſt a

dendũ ẽ illa locutionẽ tropicã eſſe qua dicũt ſtelle

ntra. nullũ coꝛpus ce
el

gregatio lucis in oꝛbe. nulla
ſtella cadet de celo.? Rndeo ꝙ ꝓpᷣe loquẽdo ſtelle
nõ cadent de celo. Un ſᷣm Aug.ꝛ0.de ci.c.?⁊ 4. Cre

cadere de celo.hoc.n.dcm̃ ẽ qꝛ lumie ſuo videbũi/

tur pᷣuari ſuꝑueniẽte claritate maioꝛi ſᷣm glo. Ma
the.24. ſuꝑ vbũ pᷣdem̃.ſʒ qꝛ vt vꝛ alijs gi rõne poſ
ſent dici quotidie cadere de celo.cũ quotidie ꝑ ſo-
lis oꝛtũ deſinant apparere.Ideo dñnt ꝙ añ ſuꝑnãlẽ

ꝓductionẽ ignis cõflagratiõis gñabit᷑ ꝑ actionem
coꝛpoꝝ celeſtin tam vehemẽs caliditas? ſiccitas
ꝗᷓe riögrun diſpõ ad ignis pꝛedicti ꝓductionem

ꝙ deſtmet gnari arcus nubiũ ꝗ gnatur in nubiſ rora

tione.⁊ alie ipꝛeſſiones hũide ⁊ gãabunt a ſub X.
ſcendẽs in tanta multitudie ꝙ apparebit aſpic cti
bus ꝙ ſint ſtelle de celo cadentes.

ſic pʒ ſolu/

tio ad argumẽta in opp. qʒuis glo. exponat illud

verbũ apoc.de fidelibus illis qꝗ pus or ant lucidi.ꝗ
erunt tunc in terrenis innitentes.

A querit᷑ vtꝝ ſol ⁊ luna obſcura-
intda E vr ꝙ ſic. Math. 24.

Rpoſt tribulationẽ dieꝝ illox ſol obſcurabit᷑
⁊ luna nõ dabit lumen ſuũ.¶ Urem Zoelis.2.ſol ver
tet᷑ in tenebꝛas? luna in ſanguinẽ añ q;ᷓ vẽiat dies

dñi magnus ⁊ terribilis. Contra lux eſt ſolis quali

tasn ãlis.ſed in aduentu indicis coꝛꝑa cęleſtia ſua
nãli qualitate nõ puabũtur.imo vt vꝛ aplioꝛi cha/
ritate dotabũt᷑ iuxta illud. Iſa.ʒo.erit lux lune ſicut
lux ſolis.⁊ lux ſolis ſeptẽpli.g̊ v ꝙ ſol? luna ſʒʒ rei

veritatẽ nõ obſcurabũt᷑ ¶ eideo ꝙ ſolẽ ⁊ lunã ob⸗

ſcurari põt intelligi vel in ipᷣo aduẽtu iudicis⁊ ſic

vẽ ꝙ ibi iudicq At

dit. reſide bit in aere in locð —
videre magfin huius di.c.pe.⁊ foꝛte parum ci

eꝛ vᷣtutes celox põt intelligi oꝛdo vᷣtutum
m Dionyſiñ li. de angeliea hierar. c. S. eſt medi

P ꝓp tur vtꝝ vtutes celoꝛum
Exto que ¹ mouebütur. Rndeo ꝙ

9 E hierar. c.
us in media hierarꝰ. Ael pnt intelligi oẽs celeſte⸗

ſpũs MPꝛio mõ ꝓ tãto vtutes celoꝝ mouebũtur.q
angeli illius oꝛdis quoꝝ officiũ eſt circa mũdi regi
men gnale faciendo aliqua facta iſolita ad reuocã-
dũ mentes hoiuʒ in deũ ꝑ modicũ tpᷣs añ xpᷣi aduẽ
tñ facient fcmaioꝛis admirationis qnũq;ᷓ ante ſe
cerit.⁊ in ipᷣᷣ vpᷣi aduẽtu coꝛꝑa celeſtia mouere ceſ-
ſabunt. Accipiendo vero virtutes mõ.ꝛ.ſ. ꝓ age
lis oĩbus bonis dicũt᷑ cõmouendi ſᷣm magrʒ huiꝰ
di. c. vlt. Mõ metu dãnationis vel aliqua ꝑturba⸗/
tione pauoꝛis.ſed quadã admiratione eoꝝ que vi
debũt. ſic intellr mn magrm vbi pus in Job.26.

Coluüne celi pauẽt adueptum eiunus.
Ept m eriioorr xpᷣus iud icabit

. mũdũ i valle Joſaphat. Et
vẽ ꝙ ſo. Joelʒꝰ.Adducã omnes gentes in
alle ioſaphat ? diſceptabo cũei S. Itẽ actuuʒ.i.
quẽdamodũ vidiſtis eũ euntẽ in celũ.ita veniet. ſʒ
aſcendit de mõte oliueti ꝗ pᷣeminet valli ioſaphat
EN magt ho di.c.pe.repᷣ⸗
hendit eos quiputãt dnñm deſcenſurũ in vallẽ io⸗/
ſaphati Item oẽs hoiĩes in illa valle cõpꝛehẽdi nõ
eenr
9

ſaphat.

Rndeo ꝙ xpᷣs nõ deſcendet in vallez io-
luper montẽ oliixti de quo in celũ aſcen
alto vt ab oibꝰ poſſit
tra loòn illũ in quo apli deſierunt coꝛpoꝛaliter ipᷣm
videre qñ aſcendebat in celũ.hominis aut cõgre/

gabũtur in valle ioſaphat. cui peminet mons oli⸗
neti. ⁊? quot in illa valle poterũt capi tot erunt ibi.

alij cioca vallem. quidam pꝛopinquius.quidaʒ re/

motius.electis tñ exiſtentibus ad dexteram iudi⸗/
cis non in terra.ſʒ i gere iuxta illud apii ad theſal.
4. rapiemur cum illis in nubige⸗ buiã xpᷣo ĩ aera
ſi eni non rapientuꝛ in aera nii pdſt indiciũ qñ cuʒ

iudice ibunt in celuʒ. non dicereutur rapi obuiam
xpᷣo.ſed poſt xpᷣm.viri tñ pęrfecti eminẽtius ⁊ ma-

ſʒz magrm hꝰ di. c.vlt.dñtur obſcurari non ſui lůüss

pᷣuatione.ſʒ ſuꝑueniẽte maioꝛis lũis claritate vel
ꝑ aliquã tulũ tẽpoꝛis añ iudicis aduentum. ſic ſᷣʒ
magrm in codẽ.c.patiẽtur eclipſim q;ᷓ ſi paterent

ꝑ nam tẽpoꝛib diuerſis non opoꝛteret hoc ponii/

ter ſigna eũ multotiẽs hoc acciderit.ſed credendũ

repꝛzꝛobis

gis pꝛope iudicem erunt.iẽᷣpꝛobi vero erunt a ſini
ſtris iudicis.ſicut habet᷑ expᷣſſe in euangelio.⁊ erũt
in terra.his concoꝛdat mag ſupꝛa.di.pcedenti.c.
pe.dicens ꝙ boni rapient᷑ obuiam chꝛiſto in aera
in terra quaʒz dilexerunt remanentibus.
⁊ tũc recitabuntur pꝛeconia illoszim bonoꝛum.æc.

. In quo ſatis apparct ꝙ raptus bonoꝛuʒ in gera eſt

fſantes
ale⸗
nnnins
õ
thanene
mnngee
ſogtſti⸗
Uieky
frgnt
mue
Peumnt
igton
loſan
ſoſcn
ini
Nhnn⸗
ichisſ
ſſteſe
Cnihtie
il iͤe
Alerins.

utiqꝛ 9
lesglio
mmetispr
fecepe
Ur. vkin
lͤip
Ntſeen
ltar
linni
W
nd

4 * 0
. Neo⸗ H 2
J ⸗,%½, . „ d
„„. xlyiij. Q8 . Ij. .
N. 2 2*
e aoaonte illa diſceptnkbſeripta Math. 25. 2 eſt mugit coꝛruptionè alteriꝰ 7 eꝰ.qꝛ ad vnũ ſequet? aliud.
e cCcoõgruũ ꝙꝙ ſit in gere ſup monkẽ oliueti q; ſuꝑ locum Ad ꝛzm dð ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ ſpaciũ a quo receditur ⁊
Kün in quo paſſus eaj.qꝛ paſſus eſt in ſoꝛma infirma.2 ſpaci a quo accedit᷑ cotinua ſunt.duo aũt 3ꝛia di-
in iudicabit in glSioſa ſicut in gloꝛioſ. a aſcẽdit.ld ſtincta ſunt ſᷣm foꝛmã ſed ſi ponerẽtur duo loca diſ
pᷣm in opꝑ“ dð ꝙ nõ dicit ꝙ xp̃s erit in valle ioſa- cõtinua motus a termino pᷣmi loci vſq; ad finẽ eiꝰ
En Hat,ſe gentes iß illo loco.⁊ circa cõgsegabuf. = motus a fncipio alteriꝰ loci vſqʒ ad finẽ eiꝰ eẽnt

N ꝛm nõ plus cõcludit niſi ꝙ erit indeniuꝑ mõ duo motus ſaltẽ. niſi illa duo reſpicerẽt mobile vt
hlgn tem olineti.? hoc eſt vex. ſʒ h̊ erit in aerel Ad pꝛi vnũ ſpaciũ ꝑꝑ eoꝝ riguirare ſu zn dð i traſ⸗
agi mũ ad pteʒ aliaʒ pʒ ſolutio dꝛm dð ꝙ q;uis oẽſ muralione a nigredine in albedinẽ ſunt duo motꝰ.
Aeſ nõ poterũt cõpꝛehendi in valle ioſaphat.tñ dicun o vnus⁊ſt ꝗẽ aAigro in non nigrũ.⁊ eſt coꝛruptio ni

ind tur cõgregandi ad locũ illũ ſicut aliqũ multa milia gredinis.alius ꝗ eſta nõ albo in albũ.⁊ ẽ geueratio
Ginh hominũ dicũt᷑ cõgregari ad vnum dũm. qᷓ;uis nõ albedinis. Ad A'n do ꝙ no eſt ſile de purgatione
Elmni omnes tangant dominum, argenti ⁊ mũdi.qꝛ ajrgentũ per purgationẽ nõ reci/
Wstii .

= pit nobilitatem vltra ſuã naturam. ſed mundus in
chiarvi ¶Articulus ſocãdus. ſui innouatione nobilitatẽ recipiet quã nũq; hũit.

Ps de 2 on querit᷑ vtrü motus coꝛpox
Selenm O nſeqnter queritu . eipalt 7 KE cu ndo celeſtiũ ceſfabit. Et vꝛ ꝙ
iden circa hoc querũt᷑.7Pꝛimo vtrũ inno ꝗ mhil aufert᷑ eis qð ſit ſue nãe cõuen iẽs.ſed
loftunn uatio mũdi erit aliud q̃; eius purgæio. motus coꝛpox celeſtiũ nãlis eſt ſaltem quantuʒz ad
Aahnrl e trũ motus coꝛpᷣ celeſtiñ cckabir y⸗ trum nãleʒ aptitudinẽ mobilis ad illuʒ motum. g motuſ
kſs 7 eſſabunt moueri in illo ſitu in quo creata fuerunt. non remouebit abgis.¶ Item in mũdi innouatiõe
chün vtrũ ceſſatio motus coꝛpox celeſtiũ erit ſuffi· coꝛpa celeſtia ⁊ elementaria elioꝛabũt. ſed ſi ceſ⸗
Umüit ciens cà nõ agendi nec patiendi elemẽta ab iniucẽ ſaret motus celeſtiũ peioꝛare t.qꝛ nobilioꝛ ẽ mo
Hatend S vtrũ lux coꝛpoꝝ celeſtiũ ⁊ elemẽtoꝝ augebitur tus qᷓ; quies.cũ quies gᷣt pᷣuatio motus.⁊ hiĩcus no
Saii 6 vtꝑ bꝛuta ? vegetabilia deſtruent ¶ viruz bilioꝛ eſt Huat ione. ̊ motus celeſtium non ceſſabit
RK mũdo innouato ⁊ fca diſtinctione bqpoꝝ ⁊ malo?- ¶ Ntem ſicut oñſum eſt li. ꝛ*. Ts vel eſt motus pꝛi ⸗
nobent deus poſſzʒ aliquid addere ad bonitał vniuerſi. mi mobilis ab alia numeratꝰ. ve eſt in illo motu. .
” Rim 0 oñ 0 qg mũdi innonuatio ñ ſicut in ſubõ.ſed tps nunq; ce abit. qꝛ ſemper erit
mnagN e. exit aliud q; eius pur aligs motus ſaltẽ in inferno. bm phm̃ phi. im
gufrurn N gatio qꝛ vniꝰ 3ꝛij gnãtio eſt alteriꝰ coꝛrup/ poſſibile emotu ce ſi ine tꝑe. S mot? coꝛpoꝝ cele ſtiũ
ctrrcef tLio. 7 e9“. pʒ phiñ pmo de gnone. ſʒ mũdi veruſtas nuq; ceſſabit. tẽ ſol per ſun motu ſ. ucceſſiue illu⸗
* nouitas ſunt ꝛia.g̊ ſua purgatio erit ſua innoua minat diuerſas ꝑtes terre.ãſi motus eiꝰ ceſſaret
7 tio Itẽ receſſus a termĩg.a quo acceſſus ad ter- galique ꝑtes ebeiane Pherua obſcure qð eſt
RZ minũ ad quẽ nõ ſunoduo ſootus Fyvnul. ſili receſ incoueniens. Kori⸗ apoc. io. hetun q; angelus iu⸗ *
tt ſus a uetuſtate ꝗ eſt purgatio ⁊ acceſſus ad nouita- rauit ꝙ tps nõ erit ampli ſz ipoſſibile eſt eſſe mo-
n kez qui Einouatio ſunt idez motꝰqte tranqmuta⸗ ti enethe ammotus ccliceſſapit 4 E Aa. 60. Mon
mi tio a nigredine ĩ albedie eſt vnꝰ motus q di dalba-⸗ occidet lr aſol ts nded in innd innoua
luni, tio. a ſili tranſmutatio mũdi a vetuſtate in noui- tione ce abit mot; coꝛpoxꝝ celel ek nãm. ſed ꝑ
licic tatẽ erit vnus motus ꝗ d innouatio.Itẽ purga -⸗ voluntatẽ intelligẽtiax mouẽtiñ obe ientiid volu
zicers tio argenti ꝑegnẽ nihil alind eſt Ireſtitutio eiꝰ ſue tati cteatoꝛis in denendo mouere ſicut ex qnoꝛe
en puritati.g ſilr purgatio mũdi ꝑ ignem nihil aliudẽ is mõ ſibiobediũt i mouẽdo quaꝑꝑↄuenienter
