chi qð añ monachatũ einiſr Ai tñ dicũt moa
chũ nõ poſſe vouere eẽ itelligedũ de voto abſtinen
tie ꝑ qð alij ſcãdaliʒant᷑.ſicut dicit glo.ſuꝑ illud de/
cre.ꝛo.q.4. Monachũ ita põt iteligi de oĩibꝰ igbꝰ
pᷣlato ſuo ſubiectꝰ?. Ad pᷣn⁊ ꝛmin opp dð ẽ ꝙ⁊ ſi

det religioſũ eẽ ſui iuriſ reſpectu aliquoꝝ que licite o

põt facere vel nõ facere.ex hoc tñ non ſegt᷑ ꝙ ſit ſui
iuris ad illa vouẽdũ.licitũ.n.ẽ religioſo multa face
re q̃ nõẽ licitũ ſibi vouere ꝑꝑ rõnes dictas ĩ coꝛꝑe
qõnis.iid ʒm dð qð obligatio fcã pᷣlato ẽ de volũ
tate ⁊ ſm legẽ ſupioꝛis.ſ.dei.⁊ iõ qꝛ deꝰ nõ põt eſſe
ꝛius ſibi ipſi vult illa obligatõeʒ ipleri nec vult ali
ad eẽ licitũ ĩ piudiciũ illiꝰmaioꝛ aũt ꝓpoſitio argu/
mẽti itelligẽda ẽ de obligatiõe fcã iferioꝛi.nõ de vo
lũtate.nec jm legẽ ſuꝑioꝛis.
Ecundo queritur vx alib; ne
— E e! NU feligioſus poſ
ſit vouere ¶ Rñe ꝙ vouere põt glʒ habens
Vvſuʒ liberi arbitrij cui vouere nõ ꝓphibet᷑.carẽs.n.

vſu libẽri arbitrij vouere nõ põt.qꝛ nõ põt ↄſentire

er̃de religioſis.⁊ trãſ.ad reli.Sicut tenoꝛ.ꝗ ẽt ꝓhi

bẽt᷑ vouere. vouere nõ pñt ea q̃ vouere ꝓhibent.

.
Arti.

nð. n. acceptat deusablonẽ ſuũ pceptũ vel ecclie
fadtã.milti ant ſt q phibẽt᷑ vðuer᷑. Epᷣs.n.ꝓlAbet᷑ fa

cere votũ ſine licẽtiææũi pape quo vinculũ iter ip⸗

ſum eccliaʒ ſuã diſſoluat᷑.extra & renüci. Miſi cũ
pᷣdẽ. Mõ põt ẽt ſine licentia dii pape gnali vel ſpali
votũ pegrinatõis emittere ꝑ quꝗ vpſù qx diu a ſua
ecca abſẽtari.er̃ de vo.⁊ vo.re. Magne Lleric?ꝰ ẽt ſe
cularis ſub epᷣo aliquo hnñs bñſiciũ debẽs reſdẽtiã
nõ põt ene licẽtia epᷣi votũ ꝑegrinatõis lõge emit⸗
tere eo.ti.vbi pᷣus.⁊ de ↄſecra.di..HNõ oʒ. põt tñ

emittere votũ de itrado religionẽ ſine licẽtia epi.iõ

q.2. Due ⁊ de accipicẽdo cruc eẽ de voto⁊ voti re.
Ex multa qꝛ ad hoc licẽtiati vidẽt᷑ ꝑ papã gñalit᷑ il
li ꝗ vnt eẽ vtiles terre ſancte.de religioſis aũt dem̃
E. Filiuſfa.ẽt ꝗ ſubeſt pꝛi in his q̊ ad regimẽ domꝰ⁊
familie ꝑtinẽt nõ põt dę illis votũ facere ſeu de pti
nẽtibꝰ ad illã ſine pꝛis àuctoꝛitate. Seruꝰẽt nõ põt
vouere aliꝗd eoꝝ que ipſuʒ ipediat a ſᷣuitio dñi ſui
ſine dñi volütate.decre.di.s 4. Ex antiꝗs.⁊.c. Si
ſeruus ſciẽte.qꝛ ẽt vir ⁊ vxoꝛ ſibi ſunt mutuo debi⸗
toꝛes in reddẽdo debitũ carnale ꝗlibʒ eoꝝ ꝓhibet

fR

, fücrie
Pſotrorüce
ſonme grimpe
Ahigetachtnp
ltdeſneree
Corelgonecli
Felercüreche
ovotonootl
Trure aſichin
trare geſtcetf
lgionedimneen
Oblute
lisdiodenn
disderg
cr derp htd
tinie pehuin
eldan .
Meterdellbe
Conitentem.

de nõ reddẽdo vouere ſine licẽtia alteriꝰ.vt ſupiuſ Wunmerncce

oñnſum ẽ.ſʒ qꝛ i diſpẽſatõe domꝰ⁊ regimine familie
mulier ẽ ſubiecta viro.nõ ecõuerſo.iõ de ptinẽtibꝰ
ad illã mulier nõ põt votuʒ emittere ſine licẽtia vi

ri.ʒʒ.q.S. Manifeſtũẽ.⁊.c.Aoluit.vir tñ de talibꝰ
põt facere vtũ ſine conſenſu vxoꝛis.qꝛ ad hoceſt

ſui iuris.

NVrtio queritur tre bbas pont

gð fecit ſubditꝰ ſuꝰ de licẽtia ſua. n
abbas dãs licẽtiã ſub dito ſuo vouẽdi ſi e reuocat
anq;ᷓ ille ſubditꝰ faciat illud votũ.⁊ poſt illã reuoca

tõem voueat votũ irritũ ẽ.ſi aũt votñ fecerit añ re

uocatõem licẽtte votihenʒ quouſq; cũ eo fuerit diſ
pẽſatũ. Sʒ nũqd ille idẽ abbas cũ eo poterit diſpẽ
ſare vꝛ qbuſdq ꝙ nõ.qꝛ cũ ſubdito ſuo licẽtiã dede-
rit scin vore piudicauit ſibi vt in illo diſpẽ
ſar nõ poſſit. ¶ E rron
licẽtiare potuit vt vouere ita ex rõabili cauſa ſi oc⸗
currit poterit poſtea diſpẽſare ĩ illo doto.qð pbat a
ſili.qꝛ ĩ voto fcõ de licẽtia ſummi potiſicis.ille idẽ
ſmumꝰ põtifex põt poſtea diſpẽſare.ſʒ nõ vꝛ ſile bo/
nũ.qꝛ ſummꝰ põtifex ſub deo hʒ ſuꝑ oẽs plenitudi/

nẽ ptãtis.non ſic aũr abbag ſuper monachos ſuos.
monachus de vo⸗

tamen tutins eſſet conſiliin· u⸗
to ſic Eero faceret ſe abſolui per ſummum pontiſi⸗
cem.? ſi religioſus ille plures pꝛelatoſ habeat in

ſua religione per oꝛdinem ſe habentes.ita ꝙ quic⸗

qd põt iferioꝛ põt ſuꝑioꝛ.⁊ plꝰ ſi vonit ð licẽtia iferi
oꝛiſ ab illo voto põt a ſuꝑioꝛi abſolui ſʒ ð voto facto

de licentiaſuperioꝛis abſolui nõ põt ab ĩferioꝛi.

¶ Articulus quintus. =

„ „
Onſequenter queritur
de quinto pꝛincipali. Et circa hoclque
runtur tria. ¶Hꝛimo vtrum omne
2Cotum lititum ſit obligatoꝛiumn.
¶ Secundo vtx magis obliget votum q inrame
tum ¶ Certio vtꝝ votũ ſub ↄditõe factum que cõ-⸗
ditio nõ ipletur ꝑ culpã vouentis ſit obligatoꝛium.

jdicũt ꝙ ſicut ex rõnabili ca eum

.. ſtürnlii⸗

mmetlictapꝛom

fſicntöe obligit

rit riͦdoͤgor
licd votad
e

Kurs Phropoet.
e Crn
aſmni
trete

üleöenep

. Mmipe dniand

Cletiertignoe
tgenefänm
Wble dirrn
Wblenewrfi
Ghäfuregpni
Küſenurgin
Mliahſißtin
Eſſalectcr
Nntachlun

Mefnliitei

ſſehötimr
Monimere
Uirfhineu

„

eſümneiſei⸗
uiſiten
ilttorligidel

ecderue⸗
NN

4

negee oern ,n

Widknrnrdnodn
.

Uhl men
de licinni ,
d ſno vonii

„ — Rlr ₰△
t. Aa ,
,

r eN
11 AaN
erbo TAN NS
o
2 ſgbeni
AEIENKNU
A „ enſe
ſe
HH E erS.

Nſetuutnns i

oi ſontölis, .
itheih⸗

õ

crinns, ¹

N
n,

6
ven
47

mahl n

. —

R

um

. 2
. ⅓
. 2 . * 2

–
„ 1 ꝙ nõ omne votũ
Rimno oſtendo licitũſit obligato
riũ.qꝛ licigi eſt virgiſt vouere virgnirateʒ
zſi poſt votũ co Rũpat amplius nõ põt votũ ſuum
ſeruare.qꝛ impoſſibile ẽ ꝙ iteꝝ ſit virgo.cũ g̊ nullꝰ
obliget᷑ aq mpoſſbile vi ꝙ aliquod votũ licitum
poſſit deſinere obligatoꝛiũ eẽ.· Otẽ votũ de intran
do religionẽ ẽ licitũ.ſʒ põt ↄtingere ꝙ illa ręligio nõ
vellet eñ recipere ꝗ Z8uit itrare. O videt᷑ Malis ex
ſuo voto nõ obligat᷑.¶ Ncè ſi aliquis vouit religionẽ

itrare.⁊ anq; itret in epʒʒ eligat᷑ nõ tenet᷑ religonẽ in

trare.qꝛ ſi eẽt i religione ꝓfeſſus poſſʒ ꝑꝑ epᷣatuʒ re
ligionẽ dimittere.ig.q.j.c.Alico.gtalis ex ſuo vo/

to non obligat᷑.i Coͤtra. deutero.ꝛʒ. Cũ votũ vone

—

ris dno deo tuo nõ tardabis reddere.qꝛ regret illö

dñs deus tuꝰ tẽ extra de woto ⁊ voti redẽp. Ti/
cet.dicit᷑ ꝙ vſq; adeo ſolutio neceſſaria ẽ poſt vo/

tũ vt ſine ꝓpꝛie ſalutis diſpẽdio alicui nõ liceat re/

ſili re(Nhn oĩs ꝓmiſſio licite facta cũ intẽtõe ob
ligãdi ſe.⁊ ex deliberatõe ſi acceptet᷑ ab eo cui fit ob

¶ligat ꝓmittentem.non tm̃ ex pꝛecepto legis diuine

d etiam ex pꝛece pto legis nature.ſed votum lici

tum eſt licita pꝛomiſſio facta deo ex deliberatiõe ?

cũ itentõe obligãdi ſe.oẽm aũt ꝓmiſſionẽ talẽ deuſ

recipit.⁊ iõ dð ꝙ oẽ votũ licitũ obligat vouẽteʒ ad

illud qðᷣ vouit adiplẽdũ niſi ĩq̃tu oꝛ caſibꝰ. Anus
auctoꝛitatẽ Oꝑioꝛis diſ⸗

Eꝑꝑ ipotẽtiã cto⸗
pẽſantis.Se pꝑ defectu ↄditõis appoſite. vel de

fectũ cauſe pᷣcipalr inouentis. ſ egulare.n.ẽ ꝙ vo
tũ ſuboditòe Fenn nõ obligat niſi ↄditõe ertatc es
caſus ẽ qñ illud qð tꝑe fci voti fuit licitũ poſtea ſit il
lciti c zm in oppndõ ꝙ ſiẽ vouens aliꝗd qð li
citum ẽ tꝑe voti fcĩ nõ tenet᷑ illud iplere ſi poſtea ſi/
at illicitũ ex aliquo accidẽte ſic voujs aliꝗqd pomibi
le tꝑe voti fcĩ nõ tenęt᷑ illud Adiplere ſi poſtea fiat ĩ
poſſibile.vᷣgo at vous vᷣgini:atẽ vouet.illud qð ẽ
poſſibile tꝑe voti fci.ſʒ poſtq; coꝛꝛupis cipſſoibile
E ipſã ſᷣuare ꝙ ꝓmiſit.tenet᷑ tñ ad illud qð põt.ſ.ↄti
nẽtiã ſeruare.⁊ aliquã recõpẽſatõeʒ facere.de h̊ qd
ꝑ ſuã culʒa icigit i impotẽtiã obſeruandi qdð ꝓmiſe
rat.ſʒ ſi aliquis eſiceret᷑ ipotẽs ad ſoluẽdũ qð ꝓmi⸗
ſit nõ tñ ex culpa ſua nõ obligaret᷑ ad aliq; recõpẽſa
tõeʒ.¶ Ad ꝛ dð ꝙ ille ꝗ vouet ſe itratuꝝ religionẽ
aut detininatitẽtõeʒ ſuã ad vnã religionẽ.tm̃.aut ñ
ſi ſic.nõ tenet intrare algluã religionẽ ſi illa religio
qᷓ; determinate vouit intrare eũ nõ vult reciꝑe.qꝛ
illã itrare ſibi fem̃ ẽ impoſſibile.⁊ ad nullã alis obli
gauit ſe.ſi nõ.txenet ſe tot religionibꝰ offerre ꝙ vnã
iueniat ſi põt.q̃ ipʒ velit reciꝑe niſi ſit talis de q̃ ꝓ/

——

babilit᷑ credit᷑ ꝙ ſ de illa cogitaſſet nullo mõ ↄſen⸗
uiſſet itrare ulla. E& falfg. nedle
pᷣſſe pʒ eẽ de voto ⁊ voti redẽptõe ꝑ tuas.nec valzʒ
* eiꝰ ꝓbatio qꝛ traſgreſſoꝛ voti ẽ ĩ moꝛtali pcõ.a ele-
ctio talis irritãda.ad ſacroꝝ adminiſtratõem eli⸗
gilt a quo

zm dõ ꝙ maioꝛ ẽ falſa.ſi cut ex/

a ceptõe tempoꝛe electõis erat pᷣuatus.
EBꝛeterea ꝓfeſſus Xligione epᷣatũ recipiesnon
defraudat religionẽ ſicut ille ꝗ vouit intrare. ⁊ an/
qᷓ; intret epᷣatũ recipit.qꝛ ꝓfeſſus ab oꝛdine nõ re/
cedit.oʒ.n.ipᷣm ferre habitũ religionis ſue.et᷑ ð vi⸗
ta ⁊ honeſta clericoꝝ. lericj officia.nõ debẽt ẽt a

poꝛi ꝓpoſito diſcedere.ib.q.j.De monachis.qð ĩ

telligẽdũ ẽ ſᷣm glo.ibidẽ qᷓtũ ad ea qͥ ſũtde ſuba mo

nachatꝰ cuiuſmodi ſunt habitũ religionig poꝛtare.

ↄtinẽtiã ſeruare.ꝓpꝛiũ nõ hẽre.vñ nõ ſũ diuitiax
71— —+t ———— 2aE ναn‿i vWm

* „ 8

v.

———

dñi. ſz dilpkatoꝛes. uis tñ fcũs epᷣs habitũ debe

at retinere.põt deſuꝑ ferre habitũ ĩ quo magis ↄue
niat eis iter quos cẽ̃.iõ.q. . Noua ĩ glo.ſed h̊ nõ eſt
faciẽdũ niſi ad tpᷣs.⁊ ex cã.et᷑ ð vita ⁊ honeſtate cle
ricoꝝ.c.deꝰ.ẽt nõ dʒ epᷣatũ reciꝑe ſine pᷣlati ſuilicẽ⸗
tia. ig. q. ꝛ. Quã ſit i tex.⁊ ĩ glo.

Ecund

magis obliget votũ q; iuramẽtuʒ. Et vꝛ ꝙ
nõ. ꝗꝛ piuriũ ẽ o pceptũ pᷣme tabule. tranſgreſſio
voti pceptũ.ꝰ m.ſecũde tabule.cũ g̊ dignioꝛa ſint

pᷣcepta pꝛime tabule q; ſcðᷣe.grauioꝛ ẽ tranſgreſtio

iuramẽti qᷓ; voti.qð nõ eẽt veꝝ niſi magis obliga/

ret iuramẽtũ..qtẽ Ap ad hebꝛe.õ.Ois ↄtrouerſe

hoiuʒ ſinis ad ↄſirmatõeʒ ẽ iuramẽtũ.ſʒ illud ĩ quo
ↄſiſtit finis ↄfirmatõis oĩis ↄtrouerſie maxime vi/
det᷑ obligatoꝛiũ.g̊ iuramẽtũ magisẽ obligatoꝛiũ q;
votũ.
illa KA ſit homini.ſʒ ꝓpꝛie loqndo votũ nõ
fit niſi deo.iuramẽtũ aũt iterdũ fit hõi.g̊ multo foꝛ/
tioꝛ ẽ obligatio voti 5 iuramẽti.
cũt ꝗdã ꝙ foꝛtioꝛ ẽ obligatio voti
obligatio voti cãt᷑ ex libero ↄſej
fidelitate quã dʒ hõ deo obligatio aũt iuramẽti ex
libero ↄſenſu hominis ⁊ reuerentia q;ᷓ dʒ deo inq;⸗

iuramenti. ga

tũ ẽ vitas pᷣma.iĩſidelitas aũt ſerui ad dñʒ grauiꝰ d

Sq̃cũq; alia irreuerẽtia quã ſeruꝰ poſſʒ facere dno.

¶ Alij dicũt ꝙ diſtinguẽ dũẽ de iuranẽto.qꝛ aut fit

homini aut deo.pᷣ modo nõ itoſfirmit᷑ obligat ſicut
votũ.vt ↄcludit rõ ad ſi cda; ꝑtẽ.ſcdðᷣo mõ magiſ ob
ligat q;ᷓ votũ ceteris paribꝰ.qꝛ ꝗcũq; ex deliberati
one iurat deo bonũ aliqð ſe factuꝝ deo aliqd ꝓmit
tit?⁊ itẽtõeʒ obligãdi ſe hʒ.⁊ ad foꝛtioꝛẽ ↄfirmatõeʒ
deũ ĩq;tũẽ pᷣma vitas ĩ teſtimoni hinꝰ ꝓmiſſionis
adducit.cũ g̊ votũ nõ ipoꝛtet niſi ꝓmiſſionẽ factaʒ

deo ex deliberatõe cũ itẽtõe obligãdi ſe.vẽ ꝙ i iura

mẽto ↄpᷣhendatur tota ratio obligationis que eſt i

voto.⁊ ſuperadditur adductio pꝛime veritatis in

teſtimonium ad maioꝛeʒ pꝛomiſſionis confimati
onem ¶ i vult tenere pᷣmam opinionem psteſt
dicere ad bengmm in oppꝰ.ꝙ ⁊ ſi tranſgreſſio voti
ſit contra qui

bule. vel contra pꝛimum inquantum vouere eſt ac
tus latrie ¶/ Acem dð ꝓ illud argumẽtũ non plus
cludit niſi ꝙ maioꝛ obligatio quaʒ homo ponſit ho
mini facere eſt per iuramentum.ſed hoc non ſequi
tur quin maioꝛ ſit illa obligatio que fit deo ꝑ votũ.
Qui vult tenere ſcdᷣaʒz opimonem facilr põt ſoluer
arg ad opp ex dcis ĩ opinieeen.
Ertio queritur vtrũ votuʒ
ub ↄditione fem̃ que ↄditio nõ implet᷑ per
culpã vouentis ſit obligatoꝛium.t videt᷑ ꝙ nõ er
de ↄditionibus appoſitis in deſpõſatione vel alijſ
ↄtractibus. Aex in glo.donatio fub ↄditionc facta
non tʒ niũ aduenientesonditione ſiue ea unpleta.
ſed non eſt minus foꝛtis contractus donatio qᷓ; p/-
miſſio. ergo nulla pꝛomiſſio facta ſub conditione
tenetur niũ. conditione adneniente vel impleta.
votum autem eſt ꝓmiſſio quedam vt ſuperius vi
ſum eſt. ¶ Item qui deo vouet aliqnod ſpeciale ob/
ſegum ſi ipſum pꝛeſeruat ab aliquo peccato de quo

o queritur vtrum

cotra foꝛtioꝛ ẽ obligatio q̃ nõ fit niſ deo q;

ld iſta qönẽ di⸗

u volutatis hois

kum pꝛeceptum ſcðe tabuleinquan/
tuR coꝛꝛumpit veritatem pꝛomiſſionis eſtramen
cum hoc contra ſecundum pꝛeceptum ſecunde ta-

Di.

—.wwkrh.b.-

tentatur non tenet votum ſi deus ipſũʒ ab illo pec

cato nõ pᷣſeruat.ſʒ ſi vouẽs ab illo peccato nõ pᷣſer⸗

uat᷑ hoc ẽ per culpã ꝓpꝛiã.qꝛ ſi vellet deꝰ eſſʒ para⸗

tus eũ ab illo pcõ pᷣſeruare. votũ ſub ↄditõe fem̃ q̃
ditio nõ iplet᷑ ꝑ culpã vouẽtis nõ ẽ obligatoꝛium.
Cõtra. pmiſſio que nõ tenʒ reuocatõe nõ indiget
ſ̊ ꝓmiſfio facta ſub ↄditõe nõ exiſtẽte reuocatõe in
liget.̊ tz ipſo iure. Minoꝛ ꝓbat a ſimili per dona
tionem fcãm ſub conditòoe de qua dr̃ er eo.ti.⁊.eo.
c.ĩ tex.qꝛ reuocari nõ põt niſi foꝛte ggli ↄditõe ſic fa
cta ꝙ ea ceſſante debeat reuocari.Itẽ fraꝰ⁊ doluſ
alicui pꝛocinari nõ debẽt.et̃᷑ de imunita ecclie.Ald
uerſus..Ceteꝝ.ſʒ ille ꝑ cuiꝰ culpꝑã ſtat ne conditio

quã appoſuit i ſuo voto ipleat᷑ fraudulent hoc ĩpe/

dit. ů& nõ ꝑꝑ hoc ab obligatõe liberat᷑.alias.n.frauſ
pꝛocinaret᷑ eidẽ.¶ Rnñ ꝙ votũ ſub ↄditõe factũ que
ↄditio nõ implet᷑ ꝑ culpam vouẽtis.ẽ obligatoꝛiuʒ

qð pʒ rõne ⁊ anctoꝛitate.rõne ſic.q;tum ad firma/
tionem ꝓmiſſionis ſub ↄditione facte equalent.ſ.

ꝙ ille cui facta ẽ ꝓmiſſio ↄditõeʒ adimpleat quã ꝓ

mittẽs appoſuit.⁊ ꝙ illa ↄditio remittat᷑ a ꝓmittẽ/
24 a ꝓmittẽte remit/⸗
tat᷑.ſiue tollat᷑ tʒ Plilſio. ſ. ſi ꝓmittẽsſciẽter.⁊ ex

te.qꝛ ſiue adimpleat᷑ aditio.ſidᷣe

deliberatõe ipedit.⁊ eſt in culpa.nec ille cui fecit ꝓ
miſſione cõditõeʒ adimpleat quã pmittẽs appõit.

⁊ ꝙ illa.ↄditio remittat᷑ a ꝓmittẽte.qꝛ ſiue adiplea

tur ↄditio.ſiue a ꝓmittente remittat᷑ ſeu tollat᷑ te/
net ꝓmiſſio.idẽ qſt per equalẽtiã ac ſi ipſam remit

teret cũ eam velit nan adipleri ⁊ conat᷑ vtnõiplea

tur.cum.̊ ꝓmiſſio ſua renerʒſi ↄditio ſua implere

tur.nihilominꝰ ẽt tʒ qñ ꝑ culpã eius ſtat ꝙ non im/
pleat᷑.Auctoꝛitate ſic.extra de ſpõſalibꝰ. Sicut ex
lris.dẽ de quodã ꝗ quãdam mulierẽ ſe ductuꝝ ĩ piu
gẽ infra t᷑minũ aſſignatũ iuramento firmauit.nec ꝑ

vix ſtetit.ſed per mulierem quominꝰ int eos mr̃i-
monialis ſolẽnitas añ elapſũ minũ aſſignatũ ſit ſe

cuta ꝙ viro nõ ẽ iputãdũ.immo ꝓcompletaẽ hẽn/
da ↄditio.Idẽ ̊ eſt quantum ad equiualentiam ad

hoc vt teneat ꝓmiſſio ↄditõeʒ appoſitã adiplr ⁊ nõ
ſtare per illum ꝗq eam adimplere dʒ quominus im
pleathr.ſed quãdo pꝛomitrens impedit eiꝰ imple/
tionẽ.illo ꝗ debebat implere exiſtent parato ad i/
plẽdum ꝑ ꝓmittẽtem.⁊ non ꝑ alium ſtat ne iplege
ꝓ impleta ergo hẽndac. A pᷣmum in oppoſituʒ

dð ꝙ vt viſum ẽ ĩ coꝛpoꝛe qõnis qñ nõ ſtat ꝑ illũ q

dz adimplere ↄditõem quominus Mitio impleat᷑.
ſed ſtat per inllũ cui dʒ adimpleri.idẽ iudicandum ẽ
ac ſi oditio eſſʒ impleta.. Ad ⁊n dð ꝙ maioꝛ vera
ẽſi ille ꝗ vouit facit ita ꝙ in ſe eſt vt pꝛeſeruetur ab
illo pcõ ſicut feciſſʒ ſi votum nõ emiſſſʒvel ſicut in
tẽdebat facere quando votum emiſit.ſed ſi ille qui
vouit hac itentione ſe pꝛecipitat in pcm̃ vt nõ tene
at votũ qð fecit.nibilomin tʒ votum. alias.n. fra
us pꝛocinaret᷑ eidem. ¶Elrgumẽta ad ſecũdã partẽ
gra pꝛincipalis cõcluſionis poſſunt ↄcedi.poteſt ta
inẽ dici ꝙ minoꝛ argumẽti pꝛimi falſac̃.⁊ ad eiuſp
bationdicenan ſicut dicif in glo. ſup illo capto.
e iter donatõeʒ ſubvditõe.⁊ donation
factaneſub mnodo z ſuwpditõe. ? donationez
no tibi h. vt ſingul ànis tale ꝗd facias.dõatiovoſhᷣ

ↄditõe ſic fit donotibi ſi h fecẽis. vñvſus. Scito ꝙ
vYt modusẽð ſi ↄditio.qꝛ cã.⁊ ſic dẽ ibideʒ. donatio

facta ſub modo etiam ſimodus non obſeruetur re
uocatione indiget.⁊ de tali donatione intelligen⸗

der

vouendo meretur·⸗ ve⸗
homini vouere nec licet.tale enim votum non hba
beret diſcretionem conuenientem. cum per hoc

Ulla que fit ſub modo ſic fit. do

.„22 .
.⸗ 6 .
Arti.

daeſt decretatlis p:cclicta. vnde 'm glo. ibeaccipi
tur conditio pꝛo mo. . .
(Articulus extus.d5

Onſequenter qde

de ſexto pᷣncipali. Et circa hoc querũ⸗
tur tria Amo vtrum expediat ho
dmini vouere.¶ Secundo vtruʒ ſit ma
gis meritoꝛium idem bonum opus cum voto q; ſi
ne voto. ¶ Certio vtꝝ exp ediat iuuenes inducere
ad hoc vt obligẽt ſe ad igreſſuʒ religionis.

dit homini ſe pᷣuare magno dei dono. ſzli⸗
tas hoĩs eſt magnum dei donũ qua in pte e

—Ki fοnõ expedit homini
Runo oñdo hacnhrnn

ſe hõ ꝑ votum.j non expedit homini vouere: Itẽ
non expedit homini ſe periculo exponere.ſed vo⸗/
uens exponit ſe periculoalicuiꝰ tranſgreſſionis cui
tẽ nõ expedit homini facere aliquid qð ſuum ag
grauet pcm̃ ſi peccat.ſed ſi religioſuſ peccat grauꝰ
ẽ ſuũ pcm̃ q; eſſʒ in ſeculari.qꝛ ſicut dicit Anſel.inli

bꝛo de ſimilitudine vltra mediũ.in.c.de ſimilitu/

dine.int᷑ monachũ peccãtẽ ⁊ laicum ſi penitere vo
luerit maioꝛtdãnationi ſubiacebit monachꝰ. g nõ
expedit vouere rcligionis igreſſum. nulto foꝛtiꝰ
nec aliud quodcũq; bonũ. Otem nulluſ dʒ aliquid

facere quod augeat in ipſo ↄcupiſcentiam mali.ſ,ſ-

vouere bonũ ẽ huiuſmõi.qꝛ ſicut dicit glo.ſuper il/
lud Ro.ſeptimo. Peccatum occaſione accepta ꝑ
mandatum quod ↄcuſpiſcitur dulcius fit duʒ veta
tur.ergo nullussebet iquod bonum vouere ne
ex hoc reddatur pꝛoni ad mglum contrarium.

ioꝛem conſequitur miſericoꝛdiam ſi de peccato pe
niteat.ſed ſᷣm Anſel.vbi pꝛius.ſi religioſi i⸗ peccat
⁊ de peccato peniteat maioꝛem conigquitl
ricoꝛdiam quam penitens in ſeculo.ergo expedit
homini vouere ¶ Reſpondeo ꝙ vouens aur vo⸗
uet bona quoꝛum obſeruatio videtur pꝛobabiliter

pꝛopoꝛtionata infirmitati ſue ſpirituali. aut impꝛo
poꝛtionata.pꝛimo modo wuere expedit homini.

quia per hoc firmat amplius voluntatem ſuam in
bono.apꝛo magna parte excludit a ſe libertatem.
malefaciendi.⁊ facit actum virtutis latrie.⁊ ideo
ecundo modo non expedit

voueus magis videretur ſe illaqueare quam au/

gere ſecuritatem de ſua ſalute. quilibet tamen re-
putare debet obſeruationem voti religiguis pꝛo/

poꝛtionatam eſſe ſue infirmitati ſpirituan niſi per
certam experientiam flbi dcontrario conſtaret.
pꝛopter enim cuſtodiam que magis adhibetur re/
ligioſis quam ſecularibuſ.⁊ pꝛopter bona exempla
q̃ vidẽt freq̃ntiꝰ ⁊ bona vbᷣ q̃ freq̃ntiꝰaudiũt.⁊ ꝑp
maioꝛes ↄſolatões ſpũales q̊s ex diuia benignitate

ob fauoꝛẽ religiõis.⁊ ex ſcã ſocietate rcipiũt.obſᷣua
tio aliquoꝝ bonoꝝ ꝓpõtõata? alicui exñtiĩ religiödẽ⸗
q̃ eidẽ ꝓp Fanra nõ eẽt inſclo remanẽti.

dpmi

in oppoſitm dicendum ꝗ ſicut dicit Anſel. in li⸗

nõ erat expoſitꝰ añ votũ.̊ nõ expedit ei vouere. —

Contra pſal. ouete ? reddite domino deo ve
oac.(¶Ntoʒ omini expedit facere illud quod ma

r miſe⸗

hodelbefoc

ſuspocidin
ſaruaro
eltiucine de⸗
Nehomoaut⸗
libonuſz auge
AArm d )

nalorigel

ſokſecuritate⸗
cepta N vide⸗
zndo
Kanitilgt

ntis t quo den
YVaütiſent

meritoꝛinc .
Cöpenutsnmni
dllenntc
inn Napoe
Vilde ndet
ſtendd⸗
Mnasdeeſt.V
Ciapbibite.v

Vaceit aoane

flus menoꝛic⸗
ſeneceſſtatepi,

rönſirheb⸗
fEſnedaronöͤfter:

9 02

chtnen
Gorſchäͤrck
Aarns
dictobsemen
Uikcöniz'n
Nizſhe eeec̃⸗
luſrnd
beſſentoria

(ſfal ſenpt
Meanetinen

fkkeni
itintſealan
nireligoo

Mierigioloxe

Miri voſas,

Neſtenr .

ſiti nſegensi,

ſaalcpundmah;.
fnicggiobenichn
Perlldgha.'oue
(i Wanelr
W
ueridräitdieni
10 poorirerin

ſenagsmn
a oczfne
lr Nolßtatem
A deroſeqne
unerent r
1046 ceijs

.
. *
. .
Wgen bꝛo de libero ar bittlo pa poſt pꝛincipium. pote voto ẽᷣ finegotol ʒ rõ hec ẽ. De? cũ acceptet op⸗
1 Nrmc ſtas pescãdi nõẽ liberais necpᷣars libertatis. in/ pꝓp operãtẽ tàto magis acceptat opꝰ qᷓ;toẽ.ab hoie
mo vt paꝝ poſtea neri Ri⸗ eſt volũtas que a ad ſeruitium ſuum ſpecialius dedicato. ſed cete/
R rectitudine declgare neꝗtq;ᷓ que ill poteſt deſere ris paribus hõ ſpiritualiuſ dedicat᷑ ad feruitiũ dei —
re.pomo aũt ꝑ Wrũ nõ miniut iĩ ſe ibertatẽ facien p votũ ꝙ; ſine voro. ldlidẽ eſt et ſilitudo q; põit
RK di bonũ ſʒ augetqʒ minuit ptatẽ faciẽdi malum. Anſel.i liꝰ de ſimilitudinibꝰ vltra medii i qͥ copat
Cn dꝛm d ꝓ vouens diſcrete non exponit ſe pe- ſeularẽ faciẽtẽ bonũ opꝰ illi ꝗ de fructu arboꝛiſſue
rl riculo rrãſgreſſionis niſ per accidẽs.ſʒ perſe ma/ donat dno qtu vult. religioſu illi ꝗ dno dat totaʒ
nd ioꝛẽ ſecuritatẽ obtinet ꝑ uotum adiplẽd digina p/ arboꝛem cum fru ctu. diceẽs ꝙ ſiẽ obĩequm iiliꝰ qui
Snin cepta vt videri pot ex his que in qone dicła ſunt. dar dñno totã arboꝛẽ cum fructu magis eſt accep/
nmn Eia n dð ꝙ maioꝛ nonẽ vera qn ex hoc quo ag· tũ dno 5 obſeqeum alteriꝰ ſic ſeruitium religoſi
B grauat traſgreſſio peccatis auget merit benefaci magis?ſt deo acceptũ q́ᷓ; hois ſecularis.i Ad pĩ
ig mi entis ⁊ quo deus miſericoꝛdius ſuſcipit penitentt opp'n dõ ꝙ maioꝛ veraè ſi itelligat᷑ de neceſſitate
ſen vt aũt iſequẽti qone ondet᷑.bonuʒ opus magis eſt ¶ccoactõis.ſʒ ſiĩtelligaf de neceſſicate ſalutis que eſt
Peuchetn meritoꝛiũ cũ voto qᷓ; ſine uoto.religioſus etiam ð neceſſitas ↄditionata pᷣm q; dicim aliquid necſſa/
anerenn peõ penitẽs maioꝛẽ ↄſeꝗt᷑ miſericoꝛdiam qᷓ; ſecula riũ ad ↄſequẽdũ ſinẽ q̃ ncceiſitas libertatẽ no exclu
nddf riſ.ſicut dicit Anſel.in libꝛode ſilirudine vitra me dit nõ ẽ veꝝ.vnde ⁊ obſeruatio pᷣceptoꝝ magis ẽ
Cdmicigrit dium. Religioſo eniʒ dicit deus.cũ voluero de te meritoꝛia q; obſeruatio ↄſilioꝝ accipiẽdo ↄſilia rõ
nnl vindiccam accipia vt de meo. vt dicit Anſe el. vbi ne hor um pciſe q̃ addut ſuꝑ pcepꝑta.q;ᷓuis ſit eꝰꝰ ſp,ʒ
hamnſln⸗ pus Ad d illa auctoꝛitas itelligeda ẽ ubi qð accipiunt᷑ ↄſilia ꝓ icluſione pᷣceptoꝝ. Adꝛndðö
UNFnisn charitas deeſt. Un q̃n ſtatim poſt pdicta vba ſub/ ꝙ ibi logt ppᷣs de neceſſitate violetie.nõ de necei
Keghrane git ex phibitõe. vbi charitas deſicit deſderiũ ma ſirate quã icurrit hõ 4 voto.talis.n. neceſſitas nõꝰ
ngie i creſcit.quo aucto dulcius fit quod abe parere miſicis ne zꝛia brerss Senrel et 5 n.
— –LEcu t nas! An Aug i epla ad Armẽtariũ q̊ Paulinaʒ verſus
mdinm 4½. op“ bonũ cu voto ꝙ;ᷓ ſine voto. Et vi ꝙ nö. Mõẽ gratulada libertas q ſit vt nõ ðbeat᷑ qð lucro
am ir minus meritoꝛiüũ e bonu op? fem exy neceſſitate. reddit ¶ Ad ʒmn dð ꝙ difficultas alicuius boni opiſ
barhitnn ſine neceſſitate vñ minus meritoꝛiaẽ eobuatio pce puenitẽs ex volũtate operatis nõ auget meritũ qᷓ;
geſin Gnd ptox q; ↄſili; ſz opꝰ qð ic ex voto fit ex necite. qd iiis illa augeat que ex voluntatenoperantis non
emmmliſdt ſit ſine voto noſñit ex necite.ꝭð minus meritoꝛiũ eſt ꝓuenit. ⁊ iõ quis remanẽti ĩ ſesulo ex volũtate pro
Npiſcentand fem cũ voto ꝙ;ᷓ ſine voto.ſtẽ minꝰẽ meritoꝛium pꝛia difficiliꝰ. ſitſeruare ↄtinẽtiam q; exiſtenti ĩ re
ſen dictgo opꝰ bonãa fem̃ cũ triſticia q;ᷓ cũ hvlaritate.qꝛ ſic di- ligione ceteris paribꝰ.ex hoc tñ non ſeqt ꝙ illa ob⸗
nthen cit Apꝰ.⁊ꝛ.cox. 9. Hyvlarẽ datoꝛem diligit deꝰ.ſʒ ſii ſeruatio ſit ſecluari magis meritoꝛia qᷓ; religioſo.ĩ/
tm isſin⸗ dicit phᷣs.. metaphi. Oð ſit ex neceſſitate fit ctum mo ecouerſo. qꝛ facilitas bene operandi pꝛoueni-
Penmn m ricca nin meritoꝛil pe facai ex neceſſita⸗ ens bona ex diſpoſitione voluntatis operatis me/⸗
4 omc te q; ſine neceſſitate. að aüt t ex voto fit ex neceſ/ ritum auget. HW
— 4 ſitate¶ Itẽ q;to bonum opꝰẽ minꝰdifficile tato mi

õ

. — Neeter
nendianiNit
7 eese
—

* . lt G nõ hẽnti ſeculares auùt magis habent illa oppoꝛ enim vult inqncere aliquem iuuenem ad obliga-
n Gn tunitatẽ q; religioſi.g&O minꝰ meritoꝛia ẽ obſeruatio tignem pꝛediètà debet diligenter coſiderare ꝙ iu/⸗
ni mthii ↄtinẽtie religioſoꝝ qᷓ; ſclarin.Cõtra Augꝰ i epla ad udlis ſecundum iura debitam pꝛo ingreſu religio
– Armẽtariũ verſus finẽ dicit armẽtario qui votuʒ nis habeat etatem.que etas adminus complecti-
nin nn. ↄtinętie fecerat. Modo. qð abſit.tato miioꝛ eris tur tempus.iꝗ. annorum. extra de regularibus.
— ñſidẽ deo fregeris q;to beatioꝛ ſi ꝑſolueris.gſicut Higsgnifuicatuit ⁊ capit.pꝛimo in glo.⁊ quia pꝛout
nnnn peioꝛ ẽ oꝑatio maliõ vorum qᷓ; nõõ votumeicme / baretun etas illa in pꝛopoſitis ſuis licitis ⁊ hone/
uu * lioꝛ oꝑatio boni cũ voto q; ſine voto.¶ Ntẽ glo.ſu ſtis habeat ſtabilitatem.⁊ quod ad conſideranduʒ
s ſcn per illud pſal. Nouete.⁊? reddite.dicit ꝙ vouere/ quid illa obligatio ponderet habeat diſcretionem
mdnn ſulit᷑ volutati.ſed ↄſiliũ ẽ de melioꝛi bono.g̊ meliꝰ ſufficientem. in inductione etiam debet eſſe dili⸗
Eemimn nn ⁊ bonũ factũ cũ voto q; ſine voto.ſRRn ꝙ magis gens aſperitatis religionis ad cuius obligationem
enan, nnd . meritoꝛiũ ẽ idẽ bonũ opꝰ facth cũ voto q; ſine vo-) inducitur explicatio.? omnis ſuggeſtionis falſita-
tilunem to.qð ꝓbo rõne triplici ⁊ vna ſilitudine.¶ꝛima tis excluſio.nec debet eſſe nimis inpoꝛtuna perſu
r uübett 4 Ec hec.opaerioꝛis virtutis magis ẽ meritoꝛiumi⸗ aſio.aſperitatis enim religionis celatio ⁊ falſita-
mentiſ,, peratũ a ſuperioꝛi vixente q; nõ ipatũᷣ.ſʒ latria ſup tis ſuggeſtio operantur deceptionem.deceptio au
nigriſnnn . oꝛ virt?ẽ q; abſtinẽtia op ninetie ad qð mouek tem ratione ignorantie dimmuit de ratione volun
8 conmmo . hõ ex voto ẽ iperatũ. ab ea vouere eniʒ actꝰ latrie tarij. tunc aurem eſt nimis impoꝛtuna perſuaſio
enmil i ⁊.g̊ magis meritoꝛiũ eeeraelterah qð mouek quando fit cinn rerunstempoꝛalium pꝛomiſione
ehin ii hõ ex voto qᷓ; ſine voto.lꝑrõ ẽ hec.quato opꝰ ꝓ-ce velcum indebita õ vel cum mmia
iſtinn ⸗ dit a volũtate magis firmata in bono tato evirtu ſollicitudine. debet autem in Beens tali impor-
gisane i oſi. v exↄſequẽti magis ẽ meritoꝛiũ.ad operari.n. tuna Herſnaſtone canci: drnls taus gäſe nalio operat
ſann i virtuoſe regrit firmit ⁊ imobil oꝑari ſm phᷣm. . iiuuene.ſen ipſũ iclinat ad obligadũ ſeexſurr eptoek⸗
mian ethi. c. 4.ſʒ cetis ꝑibꝰ volũtas firmioꝛ egi vono e 2 pdicta obligatio fieri nõ dʒ niſi explłea volitate :
ii
Eimn.
—
. .*
„ ●
— 14
2

to diffic

nusẽ meritoꝛiũ.qꝛ ſicut dicitphᷣs.⁊.stlv.c.ʒ. Cir⸗
ca difficiliꝰ ſemꝑ ſit ars ⁊ virtꝰ.ſed minꝰ difficile ẽ
ſeruare instiain in religione q; in ſeculo.qꝛ mul⸗/

tiꝰ ẽ Enti oppoꝛtunitatẽ icõtinẽne ↄtineĩr

uenes inducer ad

— Ertio queritur vtxꝝ expediat iu/

oc vt obligẽt ſe ad ĩgreſſũ religiõis.⸗Rnꝰ

Pꝓhſic.ſiaſſint debite conditiones ex parte iuuenis

⁊ ex parte conditionis:⁊ ex parte obligationia qui

deliberatõe.ex parte etiam obligatiqis tria ſt ob
ſeruãda. ſ.ut fiat pꝛeuia deliberatiõe ⁊ ſtabilitatis

poſiti examinatõe.⁊ ꝙ fiat cũ diſcretõe vt.ſ.ſe ob

igãs obliget ſe ad ĩgrediẽdũ religioneʒ vt eã expe/
riat᷑.vt ſi deꝰ dederit ſibi graʒ remanẽdi ⁊ religiõi
placuerit remãeat.ſi aũt religioni nõ placuerit.aut
ſi ꝓpoſitũ ifra annũ mutatuʒ fuerit libere põt cxire

abſq; hoc ꝙ teneat᷑ aliã religionẽ ĩtrare.dʒ ẽt ob⸗

uari ꝙ fiat cũ ðuotõe ⁊ debẽt obſuari pᷣdicta.qꝛ ob⸗
ligatões facte ſine deliberatõe ⁊ diſcretõe ⁊ ðuotio
ne freq̃nter malos exitꝰ?bñnt. ꝗ .

¶ MWrticulus ſeptimus.

2B[nͦs—

de. 2. pᷣncipali.Et circa hoc q̃rũt᷑ tria.
Hvty mr̃imonium dctũ poſt votũ
— — tinẽtie ſimplex ſit dirimẽdũ. vtxæ
Ictũ poſt votũ ſolẽne.I vtxꝝ alt᷑ ſolẽniʒet᷑ votũ qᷓ;

ꝑ religionis ingreſſuʒ vel ſacri oꝛdinis ſuſceptõeʒ.
NRumo Nẽdo mrimoniü ctuz boſt
1 (o) IIIMWvotũ ↄtiiłtieſip lex ſit dirimẽ/

dũ.foꝛtiꝰ ẽ . viculũ voti ſimplicis qᷓ; mr̃i-⸗

moniũ.qꝛ pᷣm obligat deo.⁊ꝛm homini.ſʒ votũ ſim/

plex ↄtinẽtie ſuꝑueniẽs mr̃imꝰnõ tʒ.g multo foꝛtiꝰ
nõ tʒ mr̃imm gctum poſt ſimplex ↄtinẽtie vorũ łNtẽ
irritãdus ẽ ctus ĩ quo iplicat obligatio ad moꝛta/
le pcm̃.ſʒ in ᷣctumr̃imouij pcti poſt ſimplex ↄtinẽ/
tie votũ icludit᷑.oblogatio ad moꝛtale pcm̃.qꝛ icln-⸗
dit᷑ obligatio ad carnalẽ copulq qẽ ↄ ↄtinẽtie votũ
Stalis ↄᷣctus ẽ irritandusiptẽ ᷣm magiſtꝝ hꝰ di.c.
2.rõ qre ñ ſũt ſeparãdi phẽtes mr̃imm poſt ſimplex
tinẽtie votũẽ.qꝛ ꝓbari nõ põt.ſʒ multa ſũt vota
ſimplicia que pꝛobari poſſunt.ergo ſunt multa ſim
ſũt ¶ Cötra de Zhẽtibus poſt ſimplex ↄtinẽtie vo/
tũ dẽ decre.di.:ꝛ⁊.Quidã.⁊ ſumptũ ẽ ab Aug in li.
de bono ↄiugali.ꝙ grauit peccãt ꝗtales diuidũt.

ſe Lan⸗ ppꝑ que mr̃imonia ſequẽtia dirimenda

¶ Rẽ e. Qui clerici vel vouentes. Meminimꝰ dẽ

qſñ KLias ſe ad religionẽ trãſituꝝ ꝓmiſit ſi nõ habi
tũ ſuſcepit nec ꝓfeſſionẽ ſʒ votũ ſolũmõ fecit. licet
poſtea mr̃imoniũ ↄtraxerit.nõ eſt cogẽdus ad rli-
gionẽ trãſire ⁊ mr̃imonij votũ reſcindereItẽ Vr

ꝙ põt. ↄhere abſq; pcõ.qꝛ ↄhens nõ peccat ſi nõ in

tẽdit aliqd ipoſſibile voto ſuo aut oꝑligat ſe ad illð
ſʒ i phẽdo nõ obligat ſe ad aliꝗd incòpoſſibile voto
ſuo.qꝛ ſtatim poſt mr̃im ↄctum põtreligionẽ itra
re.q;ᷓuis ẽt ĩ hendo hoc itẽdat.nihilominꝰ tʒ gctꝰ

vt ſupꝛa viſũẽ.gabſq; peccato põt here mimm

ſan ꝙ ficut dẽ e. Qui clerici vᷣel vouẽtes. Cõſu⸗
uit. ⁊. c. Rurſus votũ ſimplex ipedit mr̃imm ohẽ/⸗
dũ.qꝛ ↄctu mr̃imonij icludit᷑ ſub ↄditiõe obligatio
ad aliqdrepugnãs ſimplici ↄtinẽtie voto.qꝛ ibi in⸗
cludit᷑ obligatio ad reddẽdũ carnale debitũ ſi alter
diux exigere voluerit.⁊ iõ pᷣhens poſt ſimplex ↄtinẽ
tie votũ ĩpli cite obligat ſe ad fragẽdũ votũ ſuum ſi

voluerit alt ↄiunx qð ſine peccato moꝛtali pot fie/
ri. Rõ aũt q̃re.nõ dirimit iæctũ.ẽ qꝛ votũ.ↄtinen
tie ſimplex nõẽ niſi ꝓmiſſio ſui ipſiꝰ ad ↄtinentiaʒ
deo obſeruãdũ.ꝓmiſſio aũt alicuiꝰ rei nõ tranſfert
rẽ ꝓmiſſã in dñiũ illiꝰ cui ꝓmittit᷑.⁊ iõ poſt ꝓmiſſio
nẽ ante traditõeʒ rei ꝓmiſſe ꝓmittẽs remanet do/

minꝰ rei.⁊ iõ ſi eã donet alij tʒz donatio q;ᷓuis aliqᷓ;

Onſequenter queritur

* F
ſatiſfactionem tenęgtunfaeerd ſeꝭ recompenſatio
nõ illi cui rẽ ipſaʒ añ ꝓmiſerat.⁊ iõ poſt ſimolex cõ⸗/
tinẽtie votũ ſi hom dat mulleri ⁊ eo ptatẽ coꝛpo/
ris ſni ꝑ mrim'n zctum tʒ donaim. ſʒ deo tenefr̃ ad

emẽdã ꝓ fractõe ꝓmiſſionis.Mpm in opp'n dð

ꝙ nõ valet. qꝛ res ui donata alij enitti nõ dʒ.⁊ ſip
mittat᷑ nõ tenet ꝓmiſſio.ſʒ qᷓ;uis res vai ꝓmiſſa al

teri dari nõ debeat.ſi tñ det᷑ valet donatio. vt vi⸗

ſfũẽ iqꝗne. Adꝛm dð ꝙ quis ille qxit poſtſim/
plex votũ ↄtinẽtie in ↄſumãdo mr̃imoniũ moꝛtali/
ter peccet.qꝛ poſt ᷣctũ mr̃imoniũ licitũ ẽ ſibi nõ cõ
ſumare ipſum ſi vult religionẽ ĩtrare. tñ poſt mr̃i-

moniñũ ↄſumatũ nõ peccat reddẽdo debitũ ſuo ↄiu

gi.qꝛ tũc poteſtaſ coꝛpoꝛis ſui plene trãſlata ẽ i ſunʒ
ↄiugẽ qᷓ;tũ ad carnale debitũ.qꝛ tñ hãc trãſlatiõem

fecit ꝑ culpã ſuã dʒ cum doloꝛe debitum reddere.⸗

7 *

tenetur nunq; exigere: ¶ Ad ʒ dðᷣ illa rõ quam

aſſignat magr nõ ẽ ſufficiẽs.qꝛ q;uis ꝓbari poſſit.ñ
pꝛopter hoc ſe eparandi ſunt.ſed Hugo. dicit ꝙ i nk
lo caſu ẽ mr̃imoniũ poſt votũ perpetue ↄtinẽtie q
ad deũ.vt recitat᷑ extra Qui clerici vel vouentes.

Rurſuſ.in glo.ſed Jo.dicit ↄꝛiũ.vt hibidẽ.ſʒ Hu/

goni nõ ẽ aſſentiẽdũ ĩ hac parte.ld ʒm ad ſcða

partem dicendum ꝙ contrabens poſt votum con⸗/

„

†

tinentie ſimplex niſi certiſicatus ſit per ſpirituʒ ſan
ctuʒ. ꝙ deus ſic oꝛdinabit ꝙ nũquam ſequetur car-
nalis copulꝗ peccat.qꝛ alias iura pꝛohibent tales
contrahere? tiam ſi ille qui voluit intendat religi-
onem intrare ante matrimonij conſignationem.⸗
hoc pꝛohibitum eſt ad vitandum peſiculum frac
tionis voti. periculum enim eſſet ne per contracti
illum mutaretur pꝛopoſitum quod ante habebat
ad vitandum contruſionem alterius coniugis. qui
quodammodo confunderet᷑ ſi alt᷑ im mrim ci
eo renueret cõmmare

Ecundo queritur vtrum

Imerononium contractum poſt votum ſo⸗
lẽne continentie ſit dirimendum.t videtunꝙ nõ

extra qui clerici vel vouentes. Rin ſus Zicitun

ſimplex votum apud deum non mizus obligat q;
ſolẽne.ſed matrimonium contractum poſt ſimplex
continentie votum non eſt dirimendum. vt patet
ex pꝛecedenti queſtione.ergo aſimili nec contrac-

tum poſt ſolẽne cotinentie votum. ¶rem ſolemni

tas voti non magis roboꝛe votum q; iuramentũ
ſed matrimonium contractum poſt ſimplex votuʒ
iuramento confirmatum non eſt dirimendum. er-
go nec contractum poſt ſolemne continentie vo⸗
tum. ¶ Ueem in contractu matrimonij nihil impli⸗
catur repugnans ſolemnicontinentie voto. quia
non implicatur obligario ad carnalem copulaʒ cũ
poſt contractum matrimonium poſſit alter coniu⸗
gum altero inuito renuere matrimonij conſuma/
tionem ſi religionem intrare voluerit. 0 nulla
videtur ratio quare non ſit ꝓerum mati lmonigle
vinculum quod contrabituł poſt ſolenne continẽ

tie votum.Montra. decretorum. di. 27. Pꝛeſby⸗

teris. Matrimonia contracta a pꝛeſoyteris. dia⸗
conibus.ſubdiaconibus.monachis iudicantur de
bere diſiungi. ¶ Item extra qui clerici vel vouen⸗
tes. Inſinuante. dicitur de nobili muliere que vo-
tum caſtitatis emiſerat.⁊ i habitu religionis bien/

nio rema erat.⁊ poſtmodum matrimonim con⸗

. Aen. .

nierdpadt
onentefit
deogmimo

wdimnendi

.lhenni he
uunenn
nrei.Qulcke
t votiotin
Ppfnicſtone⸗
ſteptureligio
ſoꝛte ſtaliant
ſs Hmod
ſſuta.nonn
lioon git⸗
Erptemnwam
Nesdarnenge.
Nenennſcobin
nanciteali
nagesmmn
Mordinatäad⸗

Wiuzcontrack

fopplitgd
vmiuſq;fraa.

9 4

(uie fracno ni

UIin diclig
ſorooꝛſitiin
nißrigipec
Gineni etonn
ficond diivrr
tnclcsuerunrn
Wdudia
Wcizisi
ſinndznrnen
DMtwmünnne
ſitoneentte
Cgocmdeden
Moͤſtftcenoge
Uiporihnsuue
gon in
Cliptnm
lrnmniene
S
Merinnmnnz⸗
ſickunntiimn
binſtf c

Wanittoſtnin

ſea
,Olclgihsn

Nem. Etw

Pinnune Niedr⸗

nseniſtinman
Auguſfcienwng
lebſindenane
ſtbienio pote
irmnfimoniili
nlſitreligöͤsh
dag veründ
hofutmonge
r. Madmo⸗
ftnnenregle
fſerdoſt lice
leminreligio

al. Oule

Penz
pnnnin.
vme

N Noniſg

laleſr
ORonluo
igteneniſnniſ
Etübäciſti
edebidumrdter
gilaröe
bus omipoſt
Rn
s iura Nhatd
ni wolnitinci
nonijconſſo
mdumpenam
meſetneren.

Wumn duodee

26 E rene

Itt wee
7 9
mNMM WE
dee
nend
fum mm.
1 fimnn
anmmendm
N

6

.

eundentchit.

mmeſtilng,
wammonn
WNR 7 4

. 6 „
xxvAj .
„ 2 *
traxer adreſumen au rcligiõis hiĩtuʒ⁊ ßuãdũeðᷣ
vouerat erat ꝑ cegſurã ecliaſcã coercenda. ſmRn/
deo ꝙ mr̃imoniiotractũ poſt ſolenne cõtinẽtie vo
tuʒ dirimendũ c᷑.qꝛ ꝑ tale votũ hõ non tm ꝓmittit
ↄtinentiã.ſʒ ẽt alłj dat dnʒz ſuꝑ ſe ipᷣm.vt ipſũ poſſit
cogere ad Zᷣmiſſaʒotinẽtiã obſᷣuãdã.vt pʒ qꝛ vt hẽ
tur et᷑. Qui clericił vouẽtes. Rurſus ĩ glo.n ſolẽni
zat᷑ votũ ↄtinẽtie niſi ꝑ ſuſceptiõeʒ oꝛdis ſocri aut
ꝑ ꝓmiſſionẽ factaà ĩ religiõe modo debito.aut ꝑ ſu⸗
ſceptũ religionis hitũ ꝗ ꝓfitentibꝰ dari ↄſueuit:niſi
foꝛte ſit alicubi ↄſuetũ ſileʒ hitũ dari nouitijs ⁊ ꝓfe
ſis.ſʒh̊ modꝰñ videt eẽ niſi qdaʒ ꝓfeſſio tacita vel
pᷣſũpta.moꝛari ẽt vltra annũ in religiõe ſine ꝓteſta
tioõ ðn ꝓfuẽdo ẽ q̃daʒ pᷣſũpta ꝓfeſſio er de regulis
Ex ꝑte in textu ⁊ glo.Quiliꝑʒ aũt pᷣdictoꝝ mõꝝ vo
nẽs dat alteri ptateʒ ſuꝑ ſeipʒ ad cogẽdũ ipʒʒ ad ↄti
