ẽ verũ.vel ꝙ ſunt fines aliqui vite humane i agbuſ
põt pꝛocedi ſiſe fine.⁊ hoceſt verũ in finibus per
ð ꝙ homo agens inq;tũ hõ agit ꝑ

vñ actus hoĩs non pꝛocedẽs ex rõne ⁊ volũtate ⁊ſi

poſſint actus hoĩs dici nõ tñ pꝛopꝛie loquẽdo dici

pñt actus vite hũane.ſed magis vite bꝛutalis.⁊ p
terea illi actus ⁊ſi nõ habęant finẽ ſibi pᷣſtitutũ aro
ne.hñt tñ finem ſtnaginalũ ſi ſint actus pᷣſupponẽ

tes in hoĩe aliquã cognitionẽ aut ſibi pᷣſtitutũ a cõ/

ponitas xpi ſit finis omniũ

ditoꝛe nature. S ſunt actus nõ pꝛeſupponẽtes in
hoiĩe aliqᷓ; cognit᷑ienẽ vt ſunt actus potẽtie vegeta
tiue.⁊ hoꝝ finiũ finis vltimus eſt vltimꝰ ſinis hu/
mane vite.qꝛ deus qui vite humane finis eſt vl-

timus ẽ finis omnis cseaturaꝝ vt onſoẽ li. ʒ. di. p

/ i imus finil
— Ecu . 0 queritur vtꝝ vltimus fin

t vi ꝙ nõ. vltimus finis vite hũane finis
oluz creaturaꝝ. vt pʒ li.x. di.i.in illa qõne vtrũ
deaturarũ.ſed beatitu
do nõ eſt finis oĩsʒ creaturaruʒ.qꝛ multe creature

o ſunt que nõ ſunt capaces beatitudinis.g̊ vltimus

finis vite humane nõ eſt btitudo. Dtẽ vt onſuʒ li.

20. di. 38. oium bonoꝝ actuũ volũtatis eſt vnus ſi-

nis vitimus.ſed nõ oiuʒ volñtatũ eſt vna beatitu
do. utimus ſinis hũane vite non eſt beatitudo.
4 tem finis vite hũane eſt quid per ſe ſufficientiſ
imũ. ſed felicitas que idem eſt qð beatitudo indi-
get exterioꝛibus bonis m phm̃ ijei. c. iꝛ. S finis
vite huane nõ eſt beatitude dr⸗ Aug. Z. ð ci.

c.ʒ. finis boni appellat᷑ quo quiſq; cũ puenerit bea

tus eſt ergo vltimus finis vitg hufnane eſt homi⸗/
nis beatitudo.iſtẽ ĩdem. ꝛʒcſi.quaſi in fine libꝛi.

finis nr̃ eſt peruenire ad Uud regnũ cuius nullusẽ

finis ſed peruenire ad illud regnũ eſt hois beatitu
do.ergo vltimus finis vite huane eſt hoĩs beati/

tudo.¶ Mndeo ꝙ vltimus finis huane vite duplr

põt accipi Uno modo ꝓ bonoi

o vltimo quie/

ſcit homo.alio mõ ꝓ gete hois in illo bono. Sili

„ R
.

Ovite hũane ſit hoĩs btitudo

fkn
epai
iien
Mhwi
tie⸗
rſnng
Nns,
ancen
iinggf⸗
Cnusfens
minn
Mhertei
ene
melusc
nig
Damäni
Gisensn
idns
Cnisnten
Ncbtari
ena eis
. am
Nchndinr N
ckins,
unus,:Aa
nmneighlt
inbus per
ihocglp
niabuns.
würkei
idd din
Wtis,
ifünniaf
szil
hijinni

wirt

iten
Vurbücenne
nilaciemn
nuue rum

nis6 nuimms

Ninteiſct

net n

nudan⸗
nebenim,
aſe ſuftinn

—

Nli
t

ifunn
uret

₰
beatitudopot ejpi duplr. Ano modo pꝛo bono
in quo hõ btiſcarur.alio modo ꝓ perfecta cqiũctõ
ne hoĩs cũ illo bono.que avunctio eſt hoĩs błatiſi⸗
catio.accipieitdſo finem ⁊ btitudinẽ mõ pᷣmo vlti⸗
mus finis viłe hũane Ihoĩſbeatitudo realr idem
ſunt.ſimilitefſinig mõ ⁊ꝰ.acceptus realr idẽ eſt cũ
btitudise ꝛ modo accepta.ſed differun ᷣm rõem
quia finis vltimuædẽ inq;tũ nõ ordin ad Vltre⸗
rioꝛẽ finẽ.⁊ pᷣmo mouẽs appetitũ btitudò dʒ inqᷓ;/
tuʒ eſt ſufficientiſſimũ hoĩs bonũ. Ad pᷣn ĩ opp

ꝓcèdunte beatii.

Marto.
bitus qᷓ;ᷓ actus.
cut dicit phꝰ.ʒ.phiſi.ilil
ꝑmanentius.ſed beatitu

nuʒ. eſt mubitus ? non ad

petuum gaudium. vnde ſ.
dine ſub noĩe gaiadij loqu.
nemo tollit a vobis.ſed ga

dð vltimus finis vite hũane inq;tũ accipit᷑ pꝛo o cumærgo p Mio diſtinguati

bono in quo vltimo quieſcit hõ⁊ ipᷣa beatitudo ꝓ
bono in quo homo beatificatur ſunt vltimus fiuis
omniũ creaturaꝝ.qꝛ vltimꝰ finis vite hũane ⁊ bti
tudo pᷣdicto modo accepta realr idem ſunt.ſʒ crea
ture irronales alr ad illi finẽ oꝛdinant᷑ q́; creature
rõnales.qꝛ rõnales illũ ſe; attingũt imediate ⁊ĩ
illo btĩficant᷑.ſed irrõnales ad illuʒ oꝛdinat᷑ hoĩeʒ

mediãte.nec in i lo btifſicant᷑ q;uis aliquã eius pa-

ticipationẽ imediate recipiant.¶ Ad ꝛmn dqᷣ ꝓ acc
piendo vltimũ finez vite hũane ⁊ beatitudinẽ pꝛi
mo modo ſicut omniũ bonaꝝ volũtatuʒ eſt vnus
finis.ita vna btitudo.qꝛ vnũ bonũ eſt in quo om̃s
bone volũtates btiſicant. accipiendo aũt vltimuʒ
ſinẽ ⁊ beatitudinẽ mõ ſo nõ eſt omniũ bonaꝝ volũ
tatũ vnus ſinis in nũero nec eriam i equati gradu
ſit nec a beatitudo vt iferius patebit. Ad ʒmn
dð ꝗꝙ ibi phꝰ loquit᷑ de felicitate pœitica q̃ habet᷑ ĩ
hac vita que multis miſerijs eſt ꝑmiſta. vñ vt ita
lognitur eſt felicitas miſera. .
FErtio aueritur vtrũ beatitudo ſit quid
t J 11creatu. Et vẽ ꝙ n. In nullo crea⸗
o vr quieſcere vita hana. Un Augꝰ. i. li.
ↄfeſ. verſus pᷣncipiũ loquẽs ad deũ ait. Inquietuʒ
eſt coꝛ nſimm donecequ cat in œ. ſed in btitudine
ẽ quies totiꝰ vite hũaue.& btitudo non eſt aliquid
creatuʒ. ¶ Utẽ idẽ eſt gloꝛia qð btindo. ed pſal. ad
deũ loquẽs ait.tu ãt dñe ſuſcepꝛ? meus es gloꝛia
mea. D deus eſt btitado vite hũane·¶ Coͤtra vide
re deũ eſt aliꝗd creatũ.eſt.n. actus creature viden
tis.ſed viqre deũ eſt hũane vite btitudo. vñ vt
hꝛ Jo.i⁊.ait ſaluatoꝛ ad pꝛem.ec ẽ vita eterna vt
cognoſcant te.g̊ btitudo vite hũane eſt aliqd crea-
tum. ¶ I˙tẽ btitudo hois eſt in hoie bono ſphm̃.i.
ethi. c.6. vñ pꝛobat felicitatẽ nõ eẽ in hoibꝰ ꝑ h̊ ꝙ
honoꝛ magis vr in honoꝛantibus q; in honoꝛatis
; quicũq;ʒ eſt in hoie eſt creatũ. ptitudo ẽ ꝗqd crea
tum ¶ Kndeo ꝙ btitudo vite hůane duper põt ac/o
cipi. vno modo ꝓ illo bono in quo ꝑfecte ⁊ plena/
rie requieſcit hnana vita.alio modo pꝛo perfecta
quiete hũane vite in illo bono q ↄſiſtit in perfecta
hois cõiunctiõe cũ bono illo.pᷣmo modo ꝓtitudo
accipit᷑ ꝓ beatitudinis obiecto.a ſic planũ eſt ꝙ bti
tudo dicit quid iucreatũ.ſ.ipᷣm deuʒ.in nulla eniʒ
aen bneienas perfectã ſufficientiam
ad quierandu vverficiendũ euʒ totũ.eo.n.ipᷣo quo

m aiam factus eſt ad imaginẽ dei tante capacita
tis eſt vt nullũ bong poſſit ei ſufficere pꝛeter ſum
muʒ bonũ.vñ in li.de ſpiritu ⁊ aĩia an mediũ.tante
dignitatis eſt humana coditio vt nulluʒ bonũ po ſ
ſit ei ſufficere pᷣter ſũmuʒ.beatitudo aũt po mõ ac/
cepta eſt aliquid exñs in btõ tãqᷓ; eius vltima ⁊ ple
naria perfectio.⁊ eſt aliqd creatũ ſicut bene oſten⸗

dunt rões ad ꝑꝑẽ ꝛm. ¶Crgumẽta ad pgarte pꝛrimaz

.
— „ *„
D —
—
—

bus alias non eſſʒ verum. permanenti
mulrta non viuentia multis viuentibus

titudinis.ſed effectus eius ab ea per ſe inſ

bus h

Ponentem ꝛ·ethi.c..paſſi.
eſſe taqᷓ; pꝛincipia actionẽ.gᷣ
Item perfecta ꝓnio homis
ed perfecta hominuʒ vnio
hominis.̊ beatitudo hois eſt
titudo hominis aut eſt habitu:
bituſ.quia tunc conſiſteret in vi
i ꝓbare phꝰ. ethi. c. 6. eſt acti
ethi. c.9. venat᷑ iſtam diſfinitior
felicitas eſt operatio pꝛopꝛia hoĩ
ta perfecta.cum g felicitas ið ſit q
beatitudo eſt acthe Rndeo ꝙ1
dendo nomen eius poſſit dæi habi
ꝓpꝛie loquendo eſt agtushoĩs nob
enim nobilioꝛ eſt habitu.qꝛ habitu
actum vt ad finem.⁊ ſᷣm phn.ʒ. top
his que ſunt ad finem. vnde per bo
gis aſſimilat homo deog eſt perus·
bitum tm̃.cum crgo beatitado vite
biliſſimum quod eſſe poſſit in hoĩe cũ
ne finis vltimus vt oſtenſuʒz eſt. ſequ
pꝛopꝛie loquendo non eſt habitusſed
res ſiue vnus. Ad pm in oppn dð ꝙ iſt
beatitudo conſiſtit ita eſt permanens
cuius eſt actus.quia dei viſio ⁊ fruitio
no intranſmutabilr ⁊ inuariabilłr perm
pꝛeterea verbum phi intelligendum ei

phim̃.i.ethi.c.S.pꝑꝑ diuturnius eſſe non
erſe vnum alio magis bonum.gld ?mm
ſicut cõiter dicit᷑ gaudium nõ eſt de eſſe

quapꝑꝑ frequenter beatitudo nomen gaudij
lat᷑.Alij qupus magis aſſentio tenẽtes que
Uium eſt de eſſentia beatitudinis dicunt ꝙ c
titudo dicit᷑ actus extendit᷑ nomie actus ad

ſiue eliciat᷑ a bono.ſiuein beno cauſet᷑ a beat
nis obiecto.quid autem̃ de hoc ſit tenendum

riculo. oñdet᷑ eum de viſiõe ⁊ fruitionequ
Ad ʒmndðdᷣꝙ cum dicit᷑ beatitudo vite hũane
perfe cta vnio hominis cum deo non accipit᷑ vi
pꝛo relgtione.ſed pꝛo actu vel actibus quo vłq
erfcẽ deo vnit. “è”ÿU
into querit᷑ vtrum beatitudoſi ta
IIREctus anime tm. Et viꝙ non.
quia ag. us Wmins non eſt actus tm̃ ani/
me cum homo conſtet ex anima ⁊ coꝛpoꝛe.ſed bea
itudo eſt actus hois.qꝛ totus homo beaeificat᷑.er
go non eſt actus anime tm̃ ¶ Item homo oꝛdine
nature pꝛius intendit bonum coꝛpoꝛale q; ſpuale.
quia ⁊ pꝛius oꝛdine nãe ipſum cognoſcit.ſed pᷣmi
intentione eſt vltimuʒ in executione. ergo nuus

2

„

.

oltimo conſequit᷑ hõ ẽ bea
bono coꝛpoꝛis.quod non E
m. ¶ Item beatitudo ẽ Actꝰ
fecte.ſed perfecta virti re
nde quia continentia nõ do

iphm. 7. ethi. c.ꝛ.non eſt lo
vt de habien virtutis neq;
generis qᷓ;ᷓ ſit virtus. beati
⁊ coꝛpoꝛis ſimu Cõtma ᷣm
citas eſt hois pꝛopꝛia oꝑpatio.
a operatio eſt aĩie tm.qꝛ in opi/
oꝰ alijs cõicatʒ ergo beatitudo
tem ſᷣm phm ibidẽ.felicitas eſt
irtutẽ.ſed virtus non eſt bonuʒ
bpm doctrinaʒ. Auꝰ.pᷣꝰde ci.c.i9.
ſis per violentiam ꝙ in eis nõ pe
virtus aĩ eſt neci coꝛꝑis bonis nůe
eſt actus aĩe tm¶ Rundeo beatitu
eſt nobiliſſimũ qð in hoie poſſit eſſe
infra hoiem cõuenire põt.cũ g̊ beati
aactus vel plures. ?t oſtenſuʒz eſt oʒ
conſiſtaten actu vel actibus ꝓpꝛio vł
ini non ꝗbuſcũq;.ſed in nobiliſſimis.
opꝛius hois non eſt niſi ille qui eſt ho/
llam virtutẽ qua eſt homo. hec aũñt eſt
tiua.nobiliſſimus ergo actus hoĩs ẽ il/
cõuenit per aĩam intellectiuaʒ ſiue ſit co
dilectio. erso beatitudo eſt actus aie tã
ui beatitudinem extimauerũt eſſe in coꝛ
dinitijs ſeu delitijs vel honoꝛibus ſue
bilitatem non recognoſcebant.Ad p
ð ꝙ quidam eſt actus hois ratione aĩe ⁊
imul ſicut videtur audire ⁊ paſſiones ſẽ
etitus que ſunt cũ coꝛpoꝛali tranſmutatõ
on ſunt aie tm.⁊ ſunt quidam actus hoĩs
tm aut intelligere ⁊ velle. vnde ſunt i aia
a. hi dicũt᷑ actus aĩe tmi d ?mdð ꝙ pmn
no appetit eſt beatitudo iĩ ſui generaliſſimo
cã bonum.tñ deſcendendo ſpecialius ꝙ pᷣꝰ
nature homo appetit bonum czpoꝛale ;
eſt per accñs.non per ſe.qꝛ appetitus ſequꝰ
gnitionem. ? noſtra cognitõ incipit a ſenſuꝗ
pectu coꝛpoꝛaliũ.non oʒ aũt ꝙ illud ꝙ eſt pꝛi
er accidens in intentione hois ſiꝑ illud bonũ
a vltimo conſequiturr ſed illud quòd eſt ꝑmu
ntentione per ſe.illud aũt dẽ eſſe pꝛimũ in intè
ne per ſe quod mæasis eſt appetibile. ? qð pꝛius
peti debet quatũ eſt ex Rte ſua.tale aũt eſt ſpu‚le
ꝓnũ.Ad zm dõ ꝙ virtutes cardinales que ſunt
eſpectu paſſonũ ⁊ operationũ humanaꝛuʒ aliquo
nõ coꝛpus reſpiciunt.non ꝙ eaꝝ eſſentia aut eins
pars ſit in coꝛpore ſicut in ſubiecto.ſed quia mode
rant coꝛpoꝛis paſſiones ⁊ equant coꝛpoꝛabs oꝑa/
tiones in cõparatione ad alterũ.ſed ⁊ ſii perfectis
actibus taliũ virtutũperfectarũ conſiſtat felicitas
politica de qua tractat phus p li.ethi.tñ felicitas
Vera in illis virtutibus nõ conſiſtit.ſʒ in actu cha/
ritatis Rie.⁊ in actu hitu ꝗ in patriaſ necedit ſidei
4. ritur vtrũ btitudo ſit act
Exto que intellectus 7 volitatis fil.
St vẽ; q; non. quãto bonũ eſt maius tanto

⸗/

ſimplicius.ſed vite bame beatitudo eſt maximũ

Jo.ib. hec
in actu ſollus intellcũs.
ſet de eſſentia britudis.ille actꝰ aut eſiʒ amoꝛ ami
Gitie aut concupiſcentie.nõ amoꝛ amicitie. qꝛ ille

. .
no conſequitur t coꝛpo / homis boni/ vt ſuperſlis viſuz elt Seſt ſenpliciſſi
mũ qʒ ſit in hoĩie. Sed ſimplicioꝛ eſt actꝰ vnns qG
duo funul.ergo nõ conſitit niſi in vno actu ſiue ſit
actꝰ volũtatis ſiue intellectꝰ Itẽ Aug. li. pè ð ci.
c.pe.dicẽ de viſione dei ꝙ eſt ſummũꝛemiũ.ſʒ ſũ/
muz pᷣmium eſt btitudo.ergo cix S
S non dicit᷑ virtus perfecta aiechee⸗ actu intellcũs cõſiſtit btitude te

io ſit actus i

via eina vt cognoſcãt te. conũſtit
tẽ ſi actus volũtatis eſ/

amoꝛ nihil alind eſt q; velle deo bonũ qð hʒ ꝙ qui
libʒ ex puris nãlibus põt velle ¶Ad aliquid autẽ
qð ſit de eſſentia btitudinis non poſſumus attige/
re per ſola nãlia.nec amoꝛ ↄcupiſcẽtie.qꝛ tali amo
re diligi amatum non pꝑ ſe.ſed ꝑꝑ amantẽ.g actꝰ
volũtatis non eſt de eſſenia beatitudinis.cuiꝰ ðs
non eſt immediatũ obiectum.ſʒ actus voluntatis
bonoꝛum deus non eſtimediatum obiectum quia
goluntas eoꝝ non attingit deum diligẽdo niſi me-
diante cius viſione.pꝛius.n.o line nãe videt ipᷣʒ
q; attingat ipᷣm diligendo.ᷣ actus voluntatis ele/
ctoꝛum non eſt de eſſentia beatitudinis¶ Itẽ Auꝰ ᷣ
iʒ.de tri.c.S.beatus eſt qui viuit vt vult.nec ma-/
le aliquid vult.ergo in ſolo actu volũtatis cõſiſtit
beatitueo. eem Aug. li.i.de doctrina xp̃iana lõ
ge vltra medium dicit de deo hec eſt ſumma mer
ces vt ipo perduamur.ſʒ ſumma merces eſt bea/
titudo.⁊ fruitio eſt actus volũtatis.vt oñſuʒ ẽ li.
i.di.i.g in actu voluntatis tota eſſentia beatitudiſ
conſiſtit.non ergo in actu volũtatis ⁊ intellectus
ſimul. tem deus ſub rõe qua ſummũ bonũ ⁊ ſub
nulla rone alia eſt beatitudinis obiectũ.qꝛ ſub illa
rõe ⁊ ſub nulla alia ẽ vltimus finis.ſed ſola volun
tas imediate attisgit deumn ſubõe qua ſummum
bonum.qꝛ q;uis intellectas oñdat ſibi ſummũ bo/
nũ tamen ſua rõe eſtobiectũ eius.qua ſummũ bo⸗
num.ſed ſub rõn? aua ſummũ verũ. beatitudo ĩ

ſolo actu volũtatis conſiſtit¶ Item beatitudo ve

re potentie nõ oꝛdinat᷑ ad aliquid aliud q;ad bea⸗/
titudinis obiectũ.ſea yiſio ſummi ve oꝛdinatur
ad fruitionẽ ſunnoboni.hõ.n.ſpũalr ↄſiderans ĩ-
terioꝛa ſua experiri põt alis uo modo non poſſe eẽ
vltimam quietẽ ⁊ perfecãm in cognitione. ſũmi
veri viſio non eſt beatxitud ointellectus.⁊ conſtat
ꝙ non eſt beatitudo volunt is. non eſt beatitu-
do creature rönaljs nec parũ beatitudinis eius.

.Montro auctoꝛitatũ quedã vñnt ꝙ conſiſtit in actu

intellectus.qued ꝙ in actu voſuntaris. g in actu
vtriuſq; conſiſtit¶Itẽ per illam eandem virtuteʒ
per quaʒ aliquid mouetur adt irminuʒ quieſcit in
terminꝗ ſed per intellectum ⁊ voluatatem homo
mouetur ad ipᷣm deum.S per intellectum ⁊ volun
tatem quieſcit in deo.ſed beatitudo vite huane ẽ
perfecta quies hois in deo.ꝗ in actu ꝓtriuſqʒ bea
ritudo conſiſtir.ſæld qõeʒ dirxer qhi ꝙ eſſentia
beatitudinis vire hũane in ſolius intellectus actu
conſiſtit. ita ꝙ nullo modo in actu doluntatis.p'
eni obiectũ voluntatis non effſctus eius ſicut nec
pꝛimum obiectũ intellectus eſt intellectio.ſed itel
ligibile.beatitudo vero perrinet ad voluntatẽ tã/
quã pᷣmuʒ eius obiectum.ſequitur ergo ꝙ non per
tineat ad ipſam tanq; actus ipſius.¶ Mꝛeterea vo
luntas ferti in finem etiam abſe entem cum ipſuʒ

—

deſde
deſide
nusac
Gnis
delecte
lonrati
gelnsit
tocoſe
mnanio⸗
ſoaliqn
gudii
ticit
SGz
Alla,ine
infruiti
Augi⸗
sfen
etemepr
uos eme
ſeen
lurenect
its sſi
ſtatis ita
Utuinis
lus. ita ett
hitas onee
tnisnuc⸗
Miuſq ſin
docondiſti
Pinnstoet.
Niczw
äe ie
Vubisck
nonther
füpntbii
guafumm
begtopin
luz volun
böfrucren
obieci po⸗
lla nior
Poiömhmn
eſgoſummmn
ensnii
chechzer
nenee⸗
Wrmitg,
mchitan
ſigunni
Genma
W

ſacren
. i
fteltubere⸗

lec
o;
eſt
zaͤ
1e⸗
mi
Kue
Ni
ndmi
nig⸗
ian
ig
cni'ds
mmrarss
mqni

üne
Mai;

msce⸗
ii⸗
R
e⸗
Noi
Wiſ
W
mümmn
iſmmidr
mmide

heninhni.

inde
odinun
idenms
npoſe c⸗
ne in
1 conat
beriu⸗
ſirinacun
Whᷣ

Ppalla viſionẽ ſicẽ ꝑꝑ finẽ.ſʒ volu

⸗

deſiderat. 2 pñ̃te? cã in ſe ipᷣo requieſcit ⁊ delectat
deſideriũ aũt ſins nõ eſt cöſecutio finis.ſʒ eſt mo⸗
tus ad finc.delętatio autẽ Ainenit volütati ex B
ꝓvfinis ẽ pñs.n aũt ex ̊ aliqd fit pñs.qꝛ voluntas
delectatur in i . oʒ igr eſſe aliqꝗd aliud q; actũ vo
luntatis gas fit ipenis pñs volenti. hic autẽ eſt
actus itellectus.qꝛ tj ad voluntatẽ ꝑtinadelecta
tio cõſequẽs btĩcudinẽ q eſt quaſi britudies conſu
matio accidẽtal in ſeꝑabilr btitudinẽ conſequens

iõ aliqñ dẽ btitudo ꝑtinere ad voluntatẽ eo qnʒ

gaudiũ ipᷣm dẽ btitudo.dicẽte Augꝰ li.io. confeſ.

c.i.circa mediũ.ꝙ beata vita eſt gaudiũ de vitate
Dzʒ p hanc opinionẽ expᷣſſe eſt auctoꝛitas Augu.
alla. in opponendo dicentis ꝙ ſumma merces eſt
in fruitione.⁊ rõ ſa ad ſedam partem.¶Pꝛeterea
Augy. ig. de ci. c. iꝗ. dicit ep in celeſti ciuitate oĩs
vſus refert ad fructũ pacis eterne.fructus ꝗ̊ paciſ
eterne ꝑtinʒ ad vltimũ fineʒ vite hũane.ſʒ fructꝰ
pacis etne eſt fruitio dei q̃̊ eſt actus volunratis.
Pꝛeterea ſũma bõitas nõ eſt mioꝛis nobilsatiſ

m rẽ nec ſm nr̃am roncʒ intelligẽdi qᷓ; ſumma ve

ritas. g ſic deus eſt btitudinis obiectuʒz rõne ſũme
vitatis.ita rõne ſumme bõitatis.ſʒ ſi deus ẽ bea
titudinis obiectũ intellectus inq;tũ eſt ſůma veri
tas.ita eſt obiectũ volũtatis inq;tũ eſt ſumma bo⸗
nitas. nec in actu intellectꝰ tm̃.nec in actu volun

tatis tm̃ conſiſtit vite hũane beatitudo.ſedi actu

vtriuſq; ſimul fir ergo mihi dð acqõneʒ ꝙ bri

tudo conſiſtit in actu intcllectus ⁊ voluntatis ſii.

Cuius rõ eſt. qꝛ eſſe btitudinis vite hũane ↄſiſtitiĩ
perfcà vnione aĩe rõnal cũ deo.hec aũt vnio ĩclu⸗
dit aie vnionẽ cũ deo ſʒ oẽʒ ſui potentiã ᷣm quam
Vnibilis eſt cũ eo ĩimediate.potẽtia aũt aic rõnalis
non tm̃ eſt intellectus ſʒ Mlanta 7 per quailz illa
rũ vnibilis ẽ cũ deoanediste.ſicẽ.R.deus ſub rõne
qua ſummũ veꝝ eſt imediatũ obiectũ intellectus

beatoꝝ.ita ſub rõne qua ſummũ boʒũ eſtimedia/

ruʒ voluntatis obieciũ eoꝝ.qᷓ;uiæn.ipᷣo imediate
võ fruerent᷑ niſi ißm imediate vidẽt.tñ imediatũ
obiectũ voluntatis eoꝝ non eſt ipſa viſio ſũmi bo
ni.ſʒ ĩm ſuns nũ bonũ.nõ.nsos unt ſummũ bom
ipᷣam viſioneʒ
ꝑꝑ ipᷣm ſummũ bonũ ſiẽ ꝑꝑ vltimum fineʒ. Ipſum
ergo ſummmũ bonuʒ pꝛimo ⁊ imediate eſt o ipiſ
beatis volitũ.eſt ergo ꝓoluntatis eoꝝ immediate
obiectuzʒ. ergo perfcã̊ Mio aie cuʒ deo in qua bti⸗
tudo conſiſtit eſt per intellectũ ⁊ voluntateʒ i actu
ergo vtriuſq; ſimul conſiſtit.( Mec illa rõ pᷣo con
traria opinione in coꝛpoꝛe qõnis adducta cogere
. quia pꝛimũ obiectuʒ voluntatis eſt britudinis

obiectũ.non adeptio eius q̃ eſt bcatitudo.ſed ẽ ob

iectũ ſᷣm ꝙ eſt beatitudo creata in quo contisetur

in generali.⁊ implicite actus intellectus ⁊æ volũta⸗

tis. clare. n. videre deum ⁊ ipſum perfecte dilige⸗
rs e baͤbere i entiſſimum bonum. quod hẽ ñ
tiñ cognoſcendo/ etiam amando. ſed perfcẽ ꝑ
cognitionemi ⁊ amoꝛem pꝛie.imperfcẽ vero ꝑ co⸗
gnitionem amkertz nic vnde Bꝛeg. in omel.
Pentecoſtes. Qui dedm intelligendo coꝛde deſi⸗
derat iam hʒ pꝛofecto quem amat. eficit etiaʒ
2.rõ in hoc quodſ upponit nullum ſe motum vo
luntatis reſpcũ ſummi boni clare viſi.niſi delecta
tionem.hoc eniʒ eſt falſum. immo dico ꝙ cauſat᷑il

la delectatio ex ſuguni boni clara viſiont ⁊ amoꝛ

perfcð.ſit him in appet
ſentis eſſe delectatiõis cai
mili amoꝛem ſummi, boni c
nis caiſam que inſeparabilise
luntate negandum paſſões eſſe-
mioꝛes ſin ⁊ ſublimioꝛi modo qᷓ;

ſitiuo. vnd diẽ Dionyſius.4. c. d

Bocheo. ꝙ erat digina paſſus. ꝛe

ponit ꝙ gaudium non ſit ð btitudinis
vẽ milʒi verumn. Ad pꝛimum in oppin

o ꝗqnon plus co ludit.niſi ꝙ beatitudo

cius quod ſit in homine.ſecundum ꝙ ſii
opponit᷑ compoſitioni ex actuali 2 potent
compoſitioni que eſt expluribns actibꝰ.
dum ⁊ z dicendum ꝙ conſumata dei dile
ſeparabili concomitat᷑ claram eius viſione
vt diẽ Aug. li. S3. q. q. 3*. Mullum bonun
cognoſcit᷑ quod perfcẽ non amat.⁊ ideo ſi crij

o ⁊ ſci cum in beatitudine dicunt viſionem con

re.includunt concomitantem dilectionem
quartuʒ dicenduʒ ꝙrã amoꝛ amicitie q́; amo?
quo deus dicit̃ amwi amoꝛcem concupiſcentie
de eſſentia beatitudinis.ſed anoꝛ amicitie pꝛin
palius, vt enim oſtenſum eſt li.ʒ.di.2. in illa qu
ſtione vtrum pꝛincipalooꝛ actus charitatis ſit dil
gere amoꝛe amicitie ſemper nobilioꝛ eſt q; amoꝛ
concupiſcentie cefis paribꝰ nec poteſt deuf amari

amoꝛe amicitie expuris nãlibꝰ.is perfcẽ ſicutre⸗
quirit ille amoꝛ amicitie qui eſh beatitudinis eſfſen

tia.⁊ ideo non valʒ pꝛobatio qua pꝛobabat᷑ amoꝛ
amicitie non poſſe eſſe de beatitudis eſſentia. nec
etiam vaiʒ illa pꝛobatio qua pꝛobabat᷑ ꝙ amoꝛ cõ
cupiſcentie non ſit de beatitudinis eſſentia.qa ꝙ
amoꝛe concupiſcentie amet.amat᷑ ꝑꝑ amantem.
hoc eſt ex imperfectione illius amoꝛis. Ille auteʒ
amoꝛ quo beati volunt deum ſibi ipſis perfectius
eſt.⁊ ideo non volunt eum ſibi ꝑꝑ ſe ipſos vt pꝛo/
pter vltimum finem.ſed pꝛopter ſe ipſuʒ.(Ad ꝗqn

tum dicendum ꝙ amoꝛ eſt falſa. vt oſtenſum eſtin
coꝛpoꝛe qõnis.q;uis enim viſio ſit neceffariodiſ⸗

poſitio in beato ad hoc vt fruat᷑ deo perfcẽ.tamen
eMoc non ſechit᷑ ꝙ deus non ſit illius fruitionis ĩ

nediatum obiectum. ſic q́;uis habitus lumis glo

rie ſit necceſſaria diſpõ ad hoc ꝙ intellectus vide
at deum.nihilominus tamen deus eſt illius viſios
nis immediaeim obiectum. ſi dicas ꝙ ſaltẽ deꝰ
pvus oꝛdine nature eſtimediatum obiectuʒ viſio

—

nis q; imediatuʒ obiectũ uitiis dico⸗ verum

eſt de pᷣoꝛitate in via genestiõłs q̃ eſt pꝛioꝛitas
ĩperfectũ pᷣus eſt ꝑfęcto.non de pᷣoꝛitate perfectõ
nis. vr in pluribus videmus ꝙ actuñ cooꝛdinato
ruʒ int ſe pᷣoꝛ oꝛdie nãe in via generationis minꝰ
eſt ꝓfcũs qᷓ; poſterioꝛ.nec hoc dicẽs intendo diceĩ

ꝙ illa viſigſit iperfcã.eſt.n.res perfcà in gener vi

ſionis.ſecł volo dicere ꝙ ipſa fruitio eſt actus per
fectioꝛ ſiẽ declłabit᷑ in qone ſequẽti. 65.7 7
dð ꝙ cum ſancti dicunt beatitudinem conſiſtere iĩ
dei fruitione.includunapᷣam viſionem q̃ eſtneceſ
ſaria diſpõ ad fruitionem. ¶ Ad g dõ ꝙ cum dẽ ꝙ
dens ſub rõne qua ſummum bonum.⁊ ſub ſulla
alia rõne eſt beatitudinis obiectum ⁊c̃.dico ꝙ fal/
ſum eſt accipiendo beatitudinem rõne totius eſſe
tie ſue.deus tamen ſub pᷣdicta rõe ⁊ ſub nulla alia
eſt obiectum illius partis beatitudinis que cõnẽit
* 5

“B

—

ite voluntate. ſ dico ꝙp ipſe
ammũ verũ eſt obiectũ illiꝰ ꝑ/
Iconuenit creature rõnali mediate
cut deus ſub rõne qua ſumm ivonuz
aẽ vlrimus finis voluntatis.ita ſub
nmũ verũ ⁊ ſub nulla alis eſt vltimms
cectus quẽ imediate perſuũ act ũ põt atti
Gtũ tñ viſio ſummi veri oꝛdinatur ad frui
nimi boni deus ſub rõne qua ſũmuʒ bonũ
intellectus mediante volantare. ꝓita oĩbꝰ
3 deus ſub rõe qua ſummũ
roõnalis creature q; ſub rõne qua ſummum
ſic pʒ ꝙ q;uis ex argꝰ b concludat᷑ ꝙ beati/
ncipalius còſiſtit in acth volũtatis q;ᷓ ĩ actu
cctus.per ipᷣm tñ non cõcludit᷑ ꝙ in ſolo actu
atatis cõſiſtat.qꝛ in viſione inchoat᷑ ⁊ in frui
ceconſumat᷑¶ Ad qͥ"i dð ꝙ beatitudo crearure
aiis cõſiſtit in imediata ⁊ ꝑfecta ſui vnione cuʒ

onaà pᷣncipaiꝰ?

h.⁊ ſub ratione qua eſi ſummũ bonũ.⁊ ideo eiuſ o
i due pꝑtes.ſ.viſio ⁊ fruitio.qᷓ;uis etiã tota eſſẽ-/

a beatitudinis non oꝛdinet᷑ ad aliꝗd aliud q́; ad

eatitudinis obm̃.tn vna ꝑæt bene oꝛdinatur ad

„ 7

iliã. ſ.minus pᷣncizalis ad magis pꝛincipalem vt

viſio ad fruitionem.⁊ iõ quelʒ illarũ per ſe magis

dyʒ dici pars beatitudinisaq; beatitudo. qꝛ neutra

ꝑ ſe eſſet ſufficientiſſimuʒ bonum. *
Wptimo daueritur vtin beatitudo ſit
pS Pncipalius in actu volunta
tis q; intel ectus. Et vĩ ꝙ non. beatitudo
pncipalius eſt in actu nobilioꝛis potcẽtie.ſed nobi

lioꝛ potentia eſt intellectus q; voluntas.qꝛ Ereſpe

ctu vniuerſalioꝛis obiecti. ens.n. ſub rõne qua ẽs
elt eius obiectũ vt vꝛ velle phũsĩ. ʒꝰ de aia.ſʒ ſub
rõne qua bonũ eſt obiectũ voluntatis.nobilioꝛ eſt

aũt rõ entis qᷓ; boni.g̊ beatitudo pᷣncipalius conſi/

ſtit in actu intellectus.Item ᷣm phm̃.ʒ.topi. illð
eſt nobilius qð alio nõ indiget q́; illud qð indiget

ipſo.ſed actus voluntatis indiget actus intellectꝰ
nõ eↄꝰ. nobilioꝛ eſt actus intellectus.⁊ ex cõſequẽ
ti boantitudo pꝛincipalius cõſiſtit in ipo¶ Itẽ intel
ligere bonü ? non appetere nobilius eſt q; appeter
circũſcripto intelliger.qꝛ appetere vognitione gir/

cũſcripta cuicũqᷓ; cõuenit nae. ſemper nobiliè: ẽ
actus intelligendi bonũ q; actus amandi. & beati-
tudo pᷣncipaliuſ in actu intelligendi conſiſtit

Itẽ
ille actus eſt nobilioꝛ qui ſub ſpũalæate ee

obiectũ reſpicit.ſe huiuſmõi eſt actus intelligedi

ꝗqꝛ reſpicit rem ſin eſſe ꝙ hʒ in mẽte.actus vo amãꝰ
.

di reſpicit ipam łn ei ſuñ reale.res aũt ſimplici

oꝛi mõ ſunt in aĩa q; er ia. Bobilio⸗ eſt actus in/

telligendi q; amandi ex quo concludit᷑ ꝙ in eo bea

titudo pᷣncipalius cõſiſtit ¶Mtẽ ſm phm..phiſi.in

motu grauium ⁊ leuiũ pᷣncipale mouẽs eſt generãs
qꝛ dat foꝛmaʒ per quã exequũt motus ad quos de

terminata ſunt a genearante.ſed itelleètꝰ dat vo⸗/

luntati foꝛmaʒ per quã monet ſe.qꝛ voluntas mo
uet ſe per bonũ intellectũ. intellectus eſt pᷣncipa/

le mouens in actu volunntis.eſt g nobilioꝛ q; vo/

luntas.in actu aũt nobilioꝛis potentie beatitudo
vncipalius conſiſtit Contra Ber. li. de li.ar.nõ
multũ poſt pᷣncipiuʒ dicit rõneʒ eſſe quodamodo
pediſequã voluntatis. voluntas g eſt nobilioꝛ rõe

S in actu eius btitudo pᷣncipalins conſiſtit ¶ Ntem

Anſel. de cõceptu vᷣginali.c.4. dñiuʒ totius regni

gaie attribuit voluntati. ex hoè arguo vt pus Ite

HMgo in ſoliloquio arra ſpoe vſus pᷣncipium
loquens aie ſue dicit᷑. Ego ſcio qcvita tua dilectio
cC.ſed beatitudo eſt vita aie.̊ maier conſiſtit in di⸗
lectione Item Hugo ſuꝑillad.v.c.ange.hierar.
feruidũ calidũ acutũ ⁊ ſupe rigidũ.diit ꝙ dile⸗
ctio emnier ſciẽtie ⁊ maioꝛ eſt intelligentia.
ſe in pᷣipalioꝛi actu btitudo pᷣncipaliꝰ cõſiſtit. er/
go pᷣncipalius conſiſtit in dilectione q̃ eſt actus vo
luntatis q; in ſciendo vel intelligẽ do qui ſunt actꝰ
intellectꝰRñndeò.ꝙ beatitudo pᷣncipaliter eſt in
actu voluntatis qᷓ; intellectus.vt.n.ſuperiꝰ dictũ
eſt per eãdẽ virtutẽ per quã res mota ad terminũ
geſcit in termino.q̊ per illaʒ virtutẽ per qu pᷣnci/
palius mouet᷑ ad terminũ per illã pᷣncipalius quie
ſcit in termino. q́ʒuis at moueat᷑ homo ĩ vltimũ
finẽ per intellectũ ⁊ voluntatẽ pꝛincipalius tamẽ
mouetur in ipᷣm per voluntatẽ q; per intellectũ.q̃
ꝓꝑ Aug.vl. de ci.c.⁊9. mouere attribuit amoꝛi di-
cene ſicut coꝛpus põdere.ſic animus amoꝛe fert
quocũqʒ offert᷑.illi etiã ꝗ ſunt ↄꝛie opinionis expᷣſ-
ſe cõcedunt qð dilectio peminet cognitioni in mꝗ
uendo.j pᷣncipalius ꝗeſcit homo in vltimo fine ꝑ
actum volũtatis treg de añt in vltimo

fine gt beatitudo.f ꝛeterea ſicut inter hituſ vie
charitas eſt donũ pᷣncipalius ſᷣm Aug.ið. de tri. c.
is. ita inter itus pꝛie charitas eſt donam pᷣncipali
us.ſed in ptanobilioꝛ hitus hẽt nobilioꝛc actũ.g
ꝑpfecte deũ diligere oui eſt actꝰ charitatis pꝛĩe ẽ no
biliſſimus actus aie.cũ in nobiliſſimo actu pᷣnci/
paliſſime conſtat beatitudo.⁊ diligere ſit actꝰ vo/
lũtatis pᷣncipalius conſiſtit in actu volũtatis q;ᷓ in
tellectus.Pꝛeterea deus ẽ vltimus finis maxie
ſub rõne qua bonũ.qð iʒʒ qꝛ ex hoc creatura oꝛdiat᷑
in ipᷣm vt in fnĩtem maxie ẽ iveis rõ bonitatis ſicut
pꝑp h̊ ꝙ ipᷣm reſpiciũt vt exemplar maxie eſt in eis

rõ veritatis. &d deus ſub rõe qua ſummũ bonũ eſt

voluntatis obłectũ ſub rõe qua ſummũ ens vl ve
ruʒ ẽ intellectus ob iectũ.S volũtas magis reſpicit
deñ ſub rõe finis q; itellectus.ſed deus ſub rõne q̊ᷓ

vVltimu finis ł?᷑ᷣ beatificans.Sſuboõne qua ẽ bti⸗

—

*

tudinis obiect& pᷣneipalius tendit in ipm volun/
tas ᷓ; itellectꝰ.a ſi ſic.pᷣncipalius cõſiſtit btitudo in
etacwolratis intellectus.Mꝛeterea btitudo
pncipalius cõſiſſit in nob lioꝛis potẽtie actu q; in
Actu minꝰ nobił:ſʒ volũtas eſt nobiloꝛ intellectu.
qꝛ ĩ ſuo actu cogi nõ põt.nec circa ea q̃ ſunt ad fineʒ
neceſſirari. intellectus aũt cogi potr ⁊ circa ea q̃ ſũt
ad ſinẽ neceſſitari masgis etiã põt trãſfoꝛmare aĩaʒ
volũtas q; intellectus ⁊ ſuum obiectũ reſpicit ſub
rõe nobilioꝛi.bonũ.n. obiectũẽ volũtatis ens ob/
iecteintellectus.rõ aũt boni eſt ꝑfectioꝛ.tm̃.n.res
hʒ de bonitate q;tũ hʒ de eo qð
rei cõſiſtit in hoc ꝙ hẽ ꝗeqd hꝛe dʒ.rõ aũt pfectiõiſ
addita ẽti ipᷣm nobilitat ſi ãbi eeis nõ phit. rõ ãt
boni nõ pᷣhit ens.realr.n.cõuestunt᷑ ens ⁊ bonum

vncipalius & ↄſiſtit beatitudo ĩ getu volũtatis q; i

actu intellectusAd pm in, opp dð ꝙ minoꝛ eſt
falſa ⁊ ppoſitio falſa q̃ aſſumnitur ad pꝛobãdũ eam.
rõ. n. bonitatis ita eſt vniuerſalis ſicut rõẽtis.qꝗa
rõ ẽtitatis eſt bona ⁊ rõ bõitatis eſtẽs.⁊ ſicut rõ en
titatis circuit oẽ ens.ita ⁊ rõ bonitatis.⁊ tñ rõ bõi

tatis nobilioꝛ eſt. qꝛ eſt bona per ſe.rõ entisẽ bõa
per rõeſ bonitatis. iila aũt eſt nelioꝛ que eſt bõs

dz hꝛe. pfectio aut

r
ael
ſo⸗
Rd
ee
7
lectn
mat
dett
ex
actu
ctus
tiß.
mnas
deß
jntel
ſio ſo
leems
tatezd
poſſit⸗
ſamer
gri el
appet
doti⸗
clinati
mnübon
ſobilie⸗
Ei
we
Cadd
ſeond
tiinn
eſet
ertra
ſtans
teren/
teĩ ej
finont
ſoꝛtoj
dbiecti
Nich vo
ſeiß ve
mpere
ſiz imo⸗
moyette
Usſefin

fitſine
Vsin 4
lectui.
tellectd
ductio
ſitine
lleint
dilig ſ
Gene
Geen
Mtun
iſdee

. 4 —
he
. M.

Meppiun
N
ſüitrind⸗

Kodile,

rellts⸗
Rg .
PcNt .

s.
ung 14
nſn
aaleon e
Wreſtis

ARK Nn

nimcheci
Niininn
R dene
ncnap
or auũ 5
no ieeſ⸗
atupncl⸗
tſrac ⸗
riscn
sfrus manr
immidis

ctie zcn O

Pꝛinrelean
jirrafi
ancuenqſ
ſiomaes
aiͤſtſhicnſ⸗
ituiseo
cictnini⸗
e ſeandnn
iin

————

per ſe q;ᷓ illa quaæſt bona per aliz rõeʒ. rõ nũt meli
02 3lnolclng ſicut dicit Nug.b.õde tri.c.g.ĩ hif

q̃ͥ nõ mole magna ſunt idẽ ẽ maius? meltug:e
1n dð ꝙ qᷓ;ᷓuis ꝓolũtas nõ poſſit exire aliquẽ getũ

ſine actu intellecti.nõ ꝑꝑ h tñ ſegtur ꝙ inrellectꝰ
ſit nobiltoꝛ volũtatę cuiꝰ rõ duplex ẽ.vna qꝛ intel⸗

lectus ĩ cõplemẽtũ ſui actꝰ nõ ↄſiſtiti cõpa ſui foꝛ
matione nõ põt niſi ꝑ volũtateʒ.vñ dicit Augꝰ..

de tri. c. vlt. ꝙ ꝑtiʒ mẽtis ancedit appetitꝰ quo id
qð noſce volumꝰ querẽdo ẽt ? innueniendo naſcit᷑ o
ples ipᷣa notitia. vñ ſicut actꝰ voluntatis indiget

actu intellectus q;tũ ad ſui initium.ita actꝰintelle
ctus indiget actu voluntatis q;tũ ad ſui cõplcmẽ-
tuʒ. Et pꝛeterea voluntas cognitiõe modica põtiĩ
magnũ actũ.qð pʒ qꝛ q̊ dg lege cõi nõ ognoſcimꝰ
deũñ niſi mediare.⁊ tñ diligimꝰ ipᷣm imediate.ſed
intellectus nõ põt in magnũ actũ cũ debili adiuto
rio volũtatis.ita ꝙ oĩbus penſatis płs vniat᷑ intel

lectus in rectitudine ⁊ ꝑfectione ſui act? peroolũ⸗/ꝰ

tateʒ q; eꝰꝰ.maxie cã in his q̃ ſunt ad ſinẽ.volũtas
poſſit ↄnenire iudicio intellectus.vt in.2.li.oſten/
ſum eſt. ¶ MAA ʒz dðõ ꝙ maioꝛ vera eſt de appetitu
qui eſt in rebus inaiatis.de quo dici põt ꝙ graue
appetit eſſe deoꝛſuʒ.⁊ de appetitu ſenntiu loquẽ
do tñ de appetitu qui eſt velle ꝗ eſt ideʒ qdᷣlibera ĩ
clinatio iʒ rem volitaʒ falſa eſt.ſic.n. appetere ſũ/
mũ bonuʒ circũſcripto intelligere ſeſſet poſſibile
nobilius eſſet qᷓ; ipſum intelligere ⁊ non appetere.
d ꝙ" dõ ꝙ intellectus nõ tm intelligit ſintudi
neʒs rei que ẽ in aĩa imo per ipᷣam pᷣus intelligit rẽ
eẽ a cuius cognitione reflectit᷑ ad ſilitudinẽ cogno
ſcendũ. vñ eandẽ reʒ que ẽ er quã voluntas appe/
tit intellectus intelligit vñ nõ intelligit ipam ſub
eſſe ſpalioꝛi q; vunt happerd eam. ſic.n. res
extra nõ ẽ obiectũ intellectniſi ſit aie repꝛeſentata
ita nõ eſtobiectũ volũtatis niſi ſit ĩtellecta Dꝛe
terea ſi res intellecta haberet ſraalius eſſe in men

te q; er ꝑꝑ hoc ꝙ mens eſt ſpũalioꝛ ea.hoc veriſica

ri non poſſet de eſſentia increata qᷓ in inſinitũ ſpna
lioꝛ ẽ oĩ meste creata Cõꝑasiomũt potentiaꝝ ſʒ no

bilitatẽ attendi dʒ per cõpatio & ad nobiliſſimum

obiectũ.qð nõ reſpicit intellectus ſub eſſe ſpũalio-
ri q; volũtas.imo ecõuerſo eo ꝙ ſpũaliussſſe hẽt ĩ
ſe q; verbũ eius in mẽre creata. Ad mn dð ꝙ foꝛ/
ma per quã volũtas Mouet ſe nõ eſt bvonũ appꝛehẽ
ſuʒ.imo finis eſt motus eius.foʒa aũt per quam

mouet ſe eſt ipſamet. vl illud qð in ea eſt &tiuũ.q;ᷓ e
uis ſe ñ moueat niſi pᷣſuppoſita intellectꝰ cognitiõe

M Ltauo queritur vtrũ beatitudo pᷣnci
0) Epalius cõſiſtat in actu intelle-/

ctus ſpeculatiui q;ᷓ pꝛactici.Et vꝛ pᷣncipa
liuſ in actu intellectus pꝛactici.qꝛ cõſiſtit Pncipali
us in actu intellecrus qui ſimilioꝛ eſt di uino intel-/
lectui.ſed in E pꝛacticus ſimilioꝛ eſt diuino ĩ/
tellectui qᷓ; 8. tiuis.diuinus.n.intellectus pꝛa

cticus eſt. ognitio.n.eiꝰ cũ ipſa voluntate cã eſt ꝓ

ductionis ErS beatitudo pᷣncipalins cõſi/
ſtit in actu intellec bꝛactiei e ſeclarnu. Mem

ille intellectus eſt pꝛacticus nõ tm ꝗ ſpeculat oꝑa/

bilia. ſed etiã qui ſpecła pmuʒ pᷣncipiñ opabilium
qð eſt deus ſub rõe qua eſt ſummũ bonũ.ſed ille in
tellectus cuiꝰ actus eſt de btitudinis eſſentia ſpe/
culatur ſummi bonũ.g̊ v ꝙ intellectos cuiꝰ actus

eſt de eſſentia beatitudinis eſt pꝛacticus.¶Contra

intellectus pꝛacticus eſt.
qꝛ reſpcũ taliũ eſtſcia pꝛact.
c.i.ſed actus intellectus qui e
ſentia eſt reſpcũ dei qui nõ eſt re
intellectus cuiꝰ eſt actus de bca
non eſt pꝛaericus.¶gtẽ Aug. pꝰli.
ꝙ in cõtemplatiõe dei eſt finis on
nũ requies ſempicerna.⁊ gaudiũ
nobis.ſed cõtemplatio eſt actus
latiuidergo inactu eius pꝛincipal
do qᷓ;ᷓ in actu intellectus pꝛactici
ctus aliqñ conſiderat materiã pu
aliquid oꝑabile pœ& nos. ? B nõ ꝑ
nem.ſed ꝑꝑ oꝑari.⁊ tũc eſt ſimpi
conſiderat veꝝ nõ oꝑabile pern
nr̃e diſpõni.⁊ ꝑpꝑ ſcire ſicut ꝑꝑ fin
eſt ſpeculatin us.aliqñ cõſiderat
ꝑꝑ ſcire tm̃.aliqñ ſpeculatiuã ꝑꝑ
dicus aliqᷓ; coſtellationẽ cõſider
ꝓpoꝛtionare medicinã quam vu
vtroq; iſtoꝝ modax eſt ꝑtim ſp
practicus.ſed pᷣm modo magis
pꝛacticus.ꝛꝰ modo ecõuerſoaꝛ fi
ſiderandus ad indicandũ intelle
vel pꝛacticũ q; materla.vñn phũs
culatiuã ſciam diſtinguit a pꝛacti.
finez dicẽs ꝙ theoꝛice finis eſt ve
opus.aliqn intellectus còſideræt
per nos nec ꝑꝑ operationẽ exerioꝛ
tm̃.ſed ꝑꝑſcire oꝛdinatũ ad interio
eſt dilectio ⁊ intellectus.⁊ ſub hacr
culatiuus.⁊ partiʒ pꝛacticꝰ.extendęè
interioꝛeʒ oꝑationẽ q̃ eſt dilectio.?⁊
cus qᷓ; ſpeculatiuus.qꝛ vt iam dictu
tendit᷑ rõ intellectus ſpeculatiui pen
nes materiã.talis aũt eſt intellectus
de beatitudinis eſſentia. Intellectu:
q;uis ſpeculetur bonũ quod eſt operab
H̊ eſt ſummũ bonũ non tm̃ ſpeculat᷑ ipʒ p
ſed ꝑꝑ ſcire in oꝛdine ad perfectã eius d.

Vñ ⁊ pꝛincialius ſpeculat᷑ rõem bonitati

tis. nõ ſic intelligendo ꝙ clarius videat
aliã.ſed qꝛ vnã in oꝛdine ad aliã ſpeculat᷑.⁊ ic
cedo ꝙ beatitudo conſiſtit pꝛicipaliꝰ in actu in
lectꝰpꝛactiꝗj extẽdẽdo pꝛaxi ad dilectionẽ q; i ac.
Itellectꝰ ſpeculatiui.qꝛ tñ pꝛaxis nõ conſueuit exte
di ad actionẽ voluntatis interioꝛeʒ. ideo ſatis con
uenienter dicit᷑ talis intęllecæ eſſe affectiuus.⁊ ꝑꝑ
rõnem ſilem aliqui qui Holũt concedere ſcienñtiam
theologicã pꝛinopalius eſſe pꝛacticã q;ᷓ; ſpeculati/
nam.cõcedunt tñn eam pꝛincipalius eſſe affectiuã
qꝙᷓ;ᷓ ſpeculatiuamld pᷣm in opp dð ꝙ diuinus ĩ
tellectus intelligit᷑ cſfſentiam ſuam pꝛimo.⁊ per eſ/
ſentias ſuam creaturas re ſpcũ creaturarum pꝛa/
cticus eſt.nõ tamen eo modo quo vẽ reſpcũ nroꝝ
effectuum.qꝛ nr̃am determinat voluntatẽ nõ ipaʒ
neceſſitando.ſed inginando.iõ.n.artifex diſponit
ꝑtes domus tali modo vel tali.quia dictamen ſui
intellcũs inclinat ipᷣm ad ſic faciendum.iõ ſic aũt
