de ↄſec.di.4.In catheciſmo.in catheciſmo ⁊ in

bapꝰ ⁊ i ↄfu matiõe vnꝰ pꝛinus fieri põt ſi nccitas

cogit.nõ ẽ tñ ↄſuetudo romana.ſʒ ꝑ ſinglos ſingli
ſit ad B.ſeyt cum pluribus amicitig eralmalnn:
— „ virtꝰhꝰ ſacri ẽ doa/⸗
J 1c littera Miio ſpũs ſci ad robu
NCõtrai ſuſceptione euchariſtie dat ſpi
ſcũs ad robur.Juxta illud pſal.Et pãais coꝛ hoĩs cõ

fi met ¶ Mñndeo in ſuſceptiõe ↄſirmatiõis reboꝛa/

tur aĩia ꝑ ſpm ſem̃ ad tolleraãtiã mali in ſuſceptiõe
euchariſtie ad ↄſtãtiã bõi vel per pe aĩa roboꝛatur
ifide.ꝑꝛmi charitate qð ꝑ ap ꝓpatiõeʒ ĩtelligẽdũ.

2. J. vii. .„
O ſacri bap̃i.⁊c. Supiꝰ deter
e miaudengf de ſacfo bapiet
ſacr̃o ↄfirmatiõis.hic ðᷣtermiat de
ſacr̃o euchariſtie ¶ Et pꝰᷣqad eiꝰ
eẽ ꝛ q' ad eiꝰ fieri.di.iiꝰ.ibi. Si
aũt qrit᷑ qlis ſit Mi. ʒ.pꝰ deter
aratõnẽ ad ſuſcipientẽ
it veꝝ coꝛpꝰxpᷣi ↄtine

Sũt idẽ alij. ¶ in. ʒ. ¶ O derminat de hoſactri
dignitetel de eiꝰ inſtitutione.ibi. Hoc etiam.
Eertio de eiusitegritate.ibi. Mũquid ibi.i
inde oñdit hꝰ ſaeri d ignitatẽ p eiꝰ cfficaciã
ꝛ2 PRrꝰ ſigurꝗ. ibi. uiꝰ figura. Ola ps iꝗ deter

miat de ei iſtitutiõe diuidit᷑ in duas. ¶ Hdñdit

„

ũ B ſa-

—

„ 4

ruti
s!
ſr⸗
9 lunte

ſesper
ſumni
iſ

inanen
Höbirein
ſracoit
cinol
etheroge
ſentisco⸗
co lil
anicpi
ſnrlußn
ſleeſisẽ
ghispiis⸗
Celbfona
ſcnigeon
pniafe
Waſc
cnd
aſſa⸗
Lymne⸗
cci⸗
opisr
cjechne
ghnre
locs m
ſcſecont
ſicher nx
ſcßfilhe⸗
Certrearyn
cfntſacze
fafſun
ſktaatior⸗
efaning,
rizzi
ilenite
lprnef
Rezpuse
ilperrn
nnnt
noͤſegr
oſtn
leinine
ſchuſtbtt
nenie
awp⸗
gforn

Mhlihti

sl .
.
.
.
0°

6 Viij.

en

*⁹ . 2 *
umchig hoꝛa ⁊ ſubq foꝛmaxpᷣus hſaerʒ iſtituit ¶ a quat

ccclia igelebꝛãdo hoꝛã illã nõ cuſtodit. IJbi iõ etiã.

Binſeſcenr. P 5 a 9ſaeri i inidi
Mrn uapsidse nat de h ſacri itegritate diuidit᷑
ſinn iſduas. (W aſfignat ea ĩ abꝰ bᷣ ſacrz 2ſiſtit /ex
kerchi . planat ea ⁊ bꝛcuit᷑ recolligit ibi. Snnt igitur. H
din en MArticulus pꝛimus.
ob di. qrédũ pncipali
rat Irca hanc dc, ahe
auniud ſacf iſtitntõe. ſeẽ zfectione as de
raen RrZ . foꝛma.Wirca p qrunt vtx
Rad. ſpᷣes panis ⁊ vini ↄſecrate ſin icrm no.lie vtx
d eſ ſint vnũ ſacrʒ.¶Sö̊ Gtx hſacrʒ fuerit ↄueniẽt pᷣſigu⸗
nnani ratũ.¶ vtꝝ ↄueniẽter iſtitutũ.
vpinkimüfi Nꝙ ſpᷣes panis ⁊

unt ſactr̃ʒ no.l.ꝗa vt ſuꝑiꝰ hitũ cẽ.ſactr᷑ʒ eſt ex
immrezacced

itudine repntãs. Sʒ ſpẽs panis ⁊ vini ↄſecrate

rnmieit eſd⸗ nõ hñt ſilitudinẽ cũ coꝛꝑe xpᷣi ⁊ ſanguie cũ ſpẽs ille
ndph ſint accntia ⁊ accñs ſit a ſubſtãtia diſſile.̊ nõ ſt ſa-
ei, cr̃a no.l. Icẽ paisẽ totũ homogeneuʒ. coꝛpꝰ xpᷣi ẽ
dinns jar etherogeneũ.g nõ ẽ ſpẽs pãais ex nãli ſilitudie repᷣ⸗
dnncte ſentãs coꝛpꝰ xpᷣi. Et ex ↄnñti necẽ eiꝰſ. acrʒ. ¶Itẽſ⸗ 43
i it in crʒʒ no.l.illiꝰrei cuiꝰẽ ſigi ẽ cã. Sʒ pᷣdcẽ ſpẽs nõſt
ehtümas cã vi coꝛpis xpᷣi.⁊ ſanguĩs.nec coꝛꝑis myſtici. nõ
nirma mii ſunt ſacrʒʒ no.l.¶ Cõtra de ↄſe.di.2.ĩ ſacroꝝ.dicũt᷑
—ZM pᷣdcẽ ſpẽs eẽ ſacrʒ. Ntẽ.e.di.nõ oʒ.hẽ e⸗ Rñnðo
Ponimänn ꝓ ſpẽs pais ⁊ vini pꝰↄſecrgtionẽ fcãm a ſacerdo/
noizint teſub foꝛnia vboꝝ ⁊ intẽtiõ debita.ſunt ſacr̃ʒ no.
naruis Hir an lI.quia ſignum ⁊ cauſa rei ſacre eſt ſacramẽtũ nðS.l.
niian ſiann ·ſʒ pꝛedcẽ ſpẽs ſũt ſignũ duplicis rei ſacre.ẽ.n.ſpẽſ
ramducref pais ſignũ coꝛꝑis xpᷣi vi.qð ẽ res ſacra ſub ipᷣa ſpᷣe
men. Rci ‚Se ↄcta.E ſtẽt ſig coꝛpis xpᷣi mvſtici qð ẽ is ſa⸗
inntemmtibe cra.ſ.ſc ec.qͥ tñ nõ ẽ ſub ipᷣa ſpeealr ↄtẽta. Spẽſ
on checnn ẽt viniẽ ſig vi ſanguis xpi. ꝗ res ſacra ⁊ ſub ſpᷣe
msſen inan. pᷣdcã vacit᷑ ↄtẽta.gꝗa q;uis ẽt h ſacrʒ nõ ſit c eẽntie
arien co ꝛpis xpᷣi abſolute.tñẽ cà eẽntie eiuſ ſub illa ſpᷣe ⁊
— cã eẽntie ſ aguil ſub ſpe vini qᷓuiſ et ſit cã hoĩuʒ ipᷣo
n rũ ꝗ ſunt ecclie m̃bꝛa.tñ ẽ iſtr̃alis cã fidei carita-
M hilautn isꝑ qs vniũt ad vni? coꝛpis myſtici ↄſtitutiõeʒ ⁊
arukn/ iacẽ coꝛpis myſtici ;tũ ad eiꝰfoꝛmã.q;uis nõ q;
e ie tũ ad eiꝰ materiã. Ex dcis pʒ ꝙ pᷣdcẽ ſpẽs nõ tm̃ ſt
ingilbin ſacr᷑ʒ nð.l.ſʒ ⁊ ſacrʒ inter alia altiſſimũ iq;tũ ĩſe vᷣa-/
aiſünn citer ⁊ realit᷑ ↄtinẽt ſcitatis auctoꝛc.⁊ pʒ ꝙ pᷣcẽ ſpe
n zinchum cies ſunt ſacr̃ʒ tm̃ ⁊ coꝛpus rpᷣi verũ ſacrʒ ⁊ res.
n i Nes.ſ.reſpectu ſpẽi pãais.⁊ ſacrm reſpectu coꝛpis
SS myſtici.qꝛ ſicut coꝛpꝰ xpᷣi ↄſtat ex puriſſimis ⁊ di/⸗
N.— uerſis mẽdꝛis.ſic coꝛpꝰ xpᷣi myſticũ ex diuerſis p/
A ſonis ꝑ fidẽ ⁊ arit puriſcatis. hañt coꝛpꝰẽreſ
⁊ nõ ſact᷑.niſi velles dicere ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi myſticum
ind ecclie militãatis ſit ſacrʒ coꝛꝑis myſtici ecclie triũ-
S hãtis. Et ſicut dem̃ ẽ de coꝛꝑe rpᷣi ꝑ ↄpationẽ ad
ten Eir e⸗ pẽʒ pais.ſic intelligas de ſangnie eiꝰ ꝑ ↄpationeʒ
an fen dl , ad ſpẽʒ vini. Ad pm in oppi dð ꝙ aceñs ⁊ ſi ſit a
H übſtatia diſſile in eentia ? nãli aptitudie eẽndi. er
rtiniſiſc, Htñ nõ ſeꝗt᷑ ꝗn in accidẽte poſſit eẽ nãlis aptitudo
verip ſi ad repñtandũ ſubſtãtiaʒ. alit.n. p accñtia nõ poſſet o
dnsſ deuẽiri in cognitiõeʒ ſubſtãtie.⁊ nõ tm̃ repntãt ac-
D einia cicdẽtia ſubſtatiaʒ qᷓ apta nata ſunt infoꝛnmꝛe. Sʒ
p rkluch⸗ et illa cuiꝰ iſta ẽ repntatiua. St iõ qꝛ ſubſtãtia pais
di ſglie repntat coꝛpꝰ xpᷣi i eẽndo ĩq;tũ ↄficit᷑ ex puriſmis
dtng 4 ſen Franis ſicut coꝛpꝰ xp̃i ↄſtat ex puriſſimis bꝛis 2
agof loin in effectu ĩq;tũ reficit coꝛꝑaliter ſicut coꝛpꝰ xpi reñ
eis
* X . * £
=?MVM . .
— *

eit᷑ ſpnalr.iõ ſpẽs pais repñtat coꝛpꝰxpᷣi. Et ex pʒ

ſolo adꝛ q/Aa ʒ p; ſoid er deis ico⸗ne gõnis.
1 Vvtx ſpẽs panis
Ecũdo queritu vini oſ⸗ eerati
ſint vnũ ſacrm. Et vꝛ ꝙ nõ qꝛ ſaciʒ e ſacre
rei ſignũ. pla ſacre rei ſigna ſunt plura ſacraiSʒ
pẽs panis ⁊ ſpẽs vini ſunt plura ſacre rei ſigna.g
ſunt plura ſcr̃a.¶ Nẽq;uis ſjm Pbi.p ¶ Herhier.
nom ſit vox ſignincatiua.tn ples voces vnũ ſigni
ficantes ſnnt plura noia.vt ẽſis ⁊ gladiꝰ.g a ſili q;
uis ſpẽs panis ⁊ vini ſint ſigna eiꝰdẽ rei inq;tũ ſub
q̃libet ↄtinet᷑ totus xpᷣus tñ ſunt plłra ſacra Cõtra

ſacr̃ʒ vnitatis maxie debʒ eẽ vnũ. Sʒ h ſacrʒ ẽ ũi/

tatis ſacrʒ qͥ ẽ ꝑ fidẽ⁊ charitatẽ in coꝛꝑe myſtico.g
Bſacr᷑ʒ ẽ vinũ. deo ꝙ pᷣdcẽ ſpẽs panis ſunt v/
nũ ſacr̃jm vnitate integrata ex plibꝰ relatis ad ali/
aqd vnũ.referũt᷑.n.ad vnã reʒ ſignificatã nõ ſub eiſ
ↄtẽtã q̃ ẽ coꝛpꝰxpᷣi myſticũ ⁊ ad vnã reʒ ſigniſicatã
⁊ ſub eis realr ↄtẽta.ſ.ad ipᷣm xp[ʒ.qꝛ quisſpes pa
nis pꝰ repntet coꝛpuſ⁊ ſpẽs vini ſanguinẽ.qꝛ tam
ſanguis ⁊ coꝛpꝰxpᷣi.ſeꝑata nõ ſunt iter ſe.nec a xpᷣo
iõ ex ↄnti q̃ibʒ dcãꝝ ſpẽꝝ repntat ⁊ ↄtinet.totũx
refcrũt᷑ ẽt tanq; ſignũ.⁊ cã ad vnã ſpuale refectio/
nẽ integra q̃ ẽ ad ſilitud nẽ integre refectiõis coꝛ-
poꝛalis q̃ͥ ↄpꝛehẽdit cibũ ⁊ potũ qꝛ ↄñfjſtit in potatõ
e intellectꝰ ꝑ fidei illuſtrationẽ ⁊ in cibatioe ene/
ctus ꝑ charitatẽ.Ad cuiꝰ refectõis itegritatẽ ſigni
ficandã voluit xpᷣs in ̊ ſacro ↄtineri ſub ſpe cibi⁊
potus vt eẽ᷑t in h̊ itegra ſigniſicatio rei qᷓ; in ſuſci-
piẽte efficit.ex duabꝰ g ſpẽbꝰ oſtituit᷑ vnũ itegrũ ſi
gnũ.¶ gld p' in opp dð ꝙ q́;uis ſpẽs panis? vi

ni ſint plra ſigna. tn ex his itegrat vnũ. Un ↄpletũ

ſignũ ad qð ſigniſicandũ dicit Gꝛeg.in q̃da colle/
cta. Pernciat in nobis dne tua ſacra qð ↄtinet ad
ſigniſicandũ plres ꝑtes hꝰſacr̃i. Et in alia dicit vt
Btuũ ſacrʒ nõ ſit nobis reatꝰ ad penã.ad ſigniſicã-
dũ ꝙ ex illis vnũ ĩitegrũ ↄſtituit ſignũ. zum d8
ꝙ płres voccs idẽ ſiguiſicates plura ſunt noia.ꝗa
nois foꝛma nõðẽ res ſiguificata.ſʒ ſigniꝰ q ẽ in plri-
bus vocibꝰ plurificat᷑ q;uis reſpũ vniꝰ rei nec ſũt
oꝛdiate ad ſil ſignificadũ illã reʒ qꝛ qlibʒ ꝑ ſe ↄple/
te ſigniſicat eã.ałr nõ poſſet vere dici plra noia ſʒ
ſpẽs panis ⁊ vini iſtitute ſunt ad ſilſigninicãdũ ta-
qᷓ; vnũ itegrũ ſignũ vnã reʒ non contentã ⁊ Waz
contentam ⁊ vnam effectam. Blacszſi
Pvtꝝ h; ſacr̃ʒ fuerit⸗
Ertio quer ueniẽ Fuͤgunati.
t vẽ ꝙ nõ ̃ʒ Phi. ꝰ.phix. Mutatiõis ñ
ẽmntatõ. a ſili nec ſñgni ẽ ſignu. Sʒ h̊ ſacrʒ ẽ ſigm
̊nõẽ pᷣſiguratũ.ſſitẽ qto res ẽ rarioꝛ tato ceteris
ꝑibꝰẽ pᷣcioſioꝛ. Vn glo.ſuꝑ illud pᷣmi.Re.ʒ.c.Ser

t

mo dñni erat pᷣcioſus.dicit qꝛ rarꝰ. Sʒ figura huiꝰ

ſacr̃i debuit eẽ mitũ pᷣcioſa.ꝗ̊ multũ rara.icõueni
ens fuit ip̃ᷣm multiplicit᷑ pᷣſigurari ¶ Contra h̊ ſa
cr̃ʒ ptefiguratũ fnit ꝑ panẽ ⁊ vinũ q̃ obtulit Wel⸗
chiſedech Abꝛae. vt hꝛ Gen. i4. in glo. ibideʒ.
ꝑ altare qð edificauit Abꝛaã ad imolanduʒ Jſaac.
de ꝗq?hꝛ Geñ. ꝛꝛ ¶*. Eñ glo. ibidẽ. Hec ſigura nii al-
taris ĩ qꝰ ↄſecrat᷑ coꝛpꝰxpᷣi ⁊ ſanguis Cüg iſte pꝛe
figuratiões fcẽ fuerũt ꝑ ↄſiliũ ſpũs.ſ.ꝗ ihiliconue
niẽs ↄſulit dueniẽter h̊ ſacrʒ pᷣiguratũ fuit.Rnðo
ꝙ ad oñdendũ hꝰ ſacri dignitatẽ ⁊ vtilitatẽ ↄueni

ens fuit ipᷣm pꝛefigurari nõ tm̃ vna figuraſʒ multi

plici.⁊ ẽt ꝑꝑ eiꝰ difficultatẽ ad credendu manudu
5

ð

c4 dpm in oppm dð ꝙ quãuis imediate non ſit
mntatiois mutatio. nec ſicut ſubiecti. nec ſicut ter
mini. vt ibi Pbi. ondit. tñ mutatio medliate alio
termiatur ad mutationẽ vt gnãtio mediãte geni/
to ad geniti mutationẽ termiat᷑.a ſili dico ꝙ ſigni
põt eẽ ſignũ inq;tũ ſignũ ſigniſicat reʒ abſolutã q̃ ſi
gnifieat᷑.⁊ ſic iſtud ſacrʒ fuit pꝛeſiguratum vel dð ⁊
melius ꝙ nõ ẽ ſilłe de mutatiõibus quas facit natu
ra.⁊ rõ actus.n. volutatis imediate põt reſpicere
actũ cognitiõis.⁊ iõ inſtitui potuit nõ tmmõ ſignũ
aliud ſignificans ſʒ etiã ſigniſicatio ĩmediate ſigni
ficãs aliã ſigniſicationẽAd ꝛm dð ꝙ arm nõ plus
cõcludit niũ ꝙ nõ fuit ↄueniẽs eandẽ figurã płibuſ
Vicibus reiterari ad pᷣfigurandũ h̊ ſacrm qᷓ; exige/
ret dignitas ⁊ arduitas ſacri. hec aũt exigebãt vt
p̃figurarent᷑ pluribus figuris q̃ ĩm pꝛeſigurarent
ſub rõibꝰ diuerſis. Vñ ꝑ oblationẽ melchiſedech
fuit pꝛefiguratũ in q;tũ ad ſpẽs ſenſibiles panis æ
vini q;tũ ad rẽ ↄtentã per eſuʒ paſcal agni q;tũ ad
reʒ in ſuſcipiẽte effectũ ꝑ mana ꝑ qð etiã pꝛefigura
tuʒ fuit res ↄtẽta iq;tũ dulciter reſiciẽs ſnſcipiẽtẽ.
Marto vtxꝝ hſacr̃m conuenieter fue
C uIO rit inſtitutu. Et vꝛ ꝙ nõ. qa ni
hil oↄueniẽter inſtituit᷑ in cuiꝰ cõſtitutiõe ali
gd zq rõeʒ implicat᷑ Sʒ in ↄſtitutiõe huiꝰ ſacri mł/⸗
ta ỹ rõem iplicata vident᷑.ſ.accñtia.ſine ſi NN

7
7

⁊ qð maius ↄtineat᷑ in mioꝛi ⁊ ꝙ vnus hõ ab hoĩe
mãducet᷑ ⁊ iułta alia.a inconueniẽs eius inſtitutõ
fuit ¶ Ntẽ H̊ ſacrʒ viaticũ dꝛ. ab illo tpe quo hoies
fuerũt in via debuſſet q̊ ſacrm inſtitui incõuenien
ter g fuit inſtitutũ cũ eius inſtitutio nõ fuerit tꝑeↄ/
ueniẽri. ¶ſtẽ Hſacrʒ ẽ memoꝛiale paſſiõis xpᷣi. VUn
ſacr̃o inſtituto poſtea ſubiùxit xps.G facite in meã
Znansrarlone e 8nd fuit cõueniẽs h̊ ſacr̃ʒʒ in
ſtitui an paſſionẽ.¶ Cõr

ſtitin Lõrra ſieut gnãto neceſſarium
ẽ miniſtrari alinentũ ad ſuſtentationẽ vite ⁊ aug⸗
mentũ.ſic regnãto ꝑ bap ↄueniẽs fuit ſacr̃m inſti
tui ad ↄſeruationẽ ⁊ augmẽtationẽ vite ſpũalis re
cepte ꝑ bap.tale aũt eſt ſacr̃m euchariſtie in quo
cõtinet᷑ fons ſpũalis vite.̊ ↄuenienter fuit iſtitu/
tuz. ¶Ntẽ xpᷣus Gſacr̃m inſtituit cuiꝰ nulla actio po
tuit niſi cõueniẽs eẽ ¶ Rndeo ꝙ ſicut aie vegeta/
tiue q̃ eſt foꝛmale pᷣncipiü naturalis vite gnãbiliũ
⁊ coꝛruptibiliũ deus indidit potẽtiaʒ gnãtiuã ꝑ qᷓ;
reꝰæ viuens efficit᷑ ⁊1 augmentatiuã ꝑ quã genitum
augmentatur ? roboꝛat᷑.⁊ nutritiuã ꝑ q; nutritur ⁊
in eſſe cõſernat᷑ q;diu viuit. Uñ ſᷣm fniam phi.ꝛꝰ.
topᷣ.aialia.ſanꝑ nutriunt aliquo mõ.a ſili ↄueniẽs
fuit deũ inter ſacr̃a inſtituere tria per quoꝝ vnuʒ
aĩa efficiatur viuens vita ſpũali ⁊ ſupernaturali.?
Beſt ſacr̃m bapᷣi.. Et ꝑ aliud in viuẽte ſpũaliter vi
ta ſpualis aug eat᷑ ⁊ roboꝛetur.⁊ Bᷓ eſt ↄfimatiõis
ſacrm. Et ꝑ aliud viuẽs ſpũaliterĩ vita ſpũali nu/
triatur ⁊ ꝑpficiatur.⁊ G ſacr̃m euchariſtie. Quapp
eius ſuſceptiõe indiget viuẽs vita ſpũali q̃ eſt vi⸗
ta gre qdiu eſt in ſtatu in quo illã põt amittere.G̊ᷣ
eſt toto tpe naturalis vite.Ad p'ĩ opp d q mi
noꝛẽ falſa.accidẽtia.n.eſſe ſins ſubiecto eo mõ q
ſunt in h ſacro ⁊ maius cõtineri in minoꝛi eo mõ
quo coꝛpuspᷣi ↄtinet᷑ ſub ſpᷣe panis ⁊ hoĩeʒ mãdu
cari eo modo quo xpᷣus aſumẽte ſaccmananducat᷑
⁊ alia q in h ſacro cõtra rõneʒ vident᷑.nõ ſunt ſʒ rei
VYeritate ↄtra rõeʒ rectã.quãuis huiꝰ cognitio no
ſtrã naturalẽ facultatẽ tranſcendat ſicut inferius

—

ſpũalis declarabit᷑ Aa im do e qu uis añ adue⸗ . meii
tũ xpᷣi fuerũt hoies in via.tñ ante xpᷣi adientũ non ulcche
fuit cöueniẽs h̊ ſacr̃m inſtitui ? rõe rei ente lauue
eſt ipſe xpũs qui nõ debuit realiłer ↄtineri ſub ſe nn
panis ⁊ vini anteq; eſſet de vginenatus.⁊ rõe rei e Mardl
ſignate nõ contẽte que eſt ſpalis vnitas cgpoꝛis ſcedo⸗
myſtici qꝛ ante xpᷣi aduentũ hoĩes carn ſapie ncn
bãat qᷓ;ᷓ poſt.tñn ſemꝑ habuerũt adiutoꝛi ſog
vm exigentiã tpis ⁊ ſtatus vt ſuꝑius ocuʒ c. Al Hopin
zmn dðᷣ ꝙ q;uis pᷣſacr̃m ſit memoꝛiale paſſiõis veoi. 1y
tñ anenientius fuit ipſuʒ inſtitui ante paſſioneʒ q; goeza
poſt vt ab eis recedẽs q;tũ ad eſſe coꝛpoꝛale viſibi boſei
lecum eis remirerer qtũ ad eſſe ſacrale vt h̊ſa⸗ ans
cramentũ inſtitu o facto diſcipulis oñderet ſu mſfe
am paſſionẽ de pꝛoximo imin᷑re.cõuenientiꝰ etiã müſe
fuit ut inſtitueret᷑ poſt cenã q; ante.qꝛ ĩ paſſiõe ſus giit⸗
q̃ tunc iminebat vetus ſacrificiũ erat terminandũ ctina
⁊æ quia memoꝛiale datuz ab amicoamicis cum ab chore
eis coꝛpoꝛaliter ⁊ viſibiliter receditur.ſolet foꝛ/ is
tius impꝛimi memoꝛijs amicoꝝ ⁊ diligentiꝰ et ræ⸗ gii⸗
. NArticulus ſecũdus u
,tor querit᷑ dex.pᷣn ti⸗
Vnſequenter Er tuta
hboc querũtur quattuoꝛ¶/ ρ“ vty hoc yuntiu
ſacrm ante pꝛandiũ debeatc cõ nei⸗ſe iteni
uvvtx deſiciẽte vno ſacerdote in miſtra ſingis
do miniſteriũ ꝑſacerdotẽ aliũ debeat ſupplerit z „ adno⸗
vtꝝ hoc ſacrʒ a ieiunts ſolũ debeat ſini. vtx ſcrengn
lictũ ſit ſtatim comedeꝛe . ſulcepti ne⸗ hůſe nci. rode
— μ◻ A&π aA ꝙ hoc ſacr̃m nõ de⸗
„R Kumo ondo Read lictare pꝛädiũ arn
Gͤ poſt cenã. In opando.n. debemꝰ nos cöo⸗. ——
foꝛniare xpᷣo tan exeplari. iuxta illud exodi. 25*.
Inſpice ⁊ fac ᷣm exẽplar qð tibii mõte mõſtratũ ẽ 4
Szʒ xpũs hoc ſacrm poſt cena ↄfecit.S a nobis dʒ non
cõſici poſt ena he⸗ Hſacr̃m ẽ memoꝛiale paſſio/ die
nis xpᷣi.ſʒ expꝛeſſius repꝛeſentat eã ↄfectã poſt ce/ lcerp
nã q; ãte pꝛandiũ qꝛ paſſio xpᷣi quaſi ſtatim poſt ce unum
nã icepit. poſt cenã dʒ ↄſici. D 7.q. i. Mi⸗/ istnn
hil.nullus poſt cibũ potũq; quelibet minimũ ag nn
ptũ miſſas facere pꝛeſumat.ſʒ hᷣſacrm nõ dʒ ↄſtti nil⸗
niſi in miſſa. nõ dz ofici poſt cena ſʒ ante pꝛandiñ nide⸗
ndeo ꝙ ̊ ſacrm nõ dʒ ↄfici poſt cenã ſʒ an pꝛan ſulnn
diũ pꝑ maioꝛeʒ ſobꝛietatẽ miniſtri ? maioꝛẽ reue· ntütene
rentià ſacr̃i ⁊ expꝛeſſioꝛẽ repntatione paſſionis xpi gtiiſß⸗
ᷓuis.n.cito poſt cena fuerit captus.tn iter tertiaʒ niicn
⁊ ſextã fuit abeiirus AAlape in opp dð cioꝑâ nntemn
do debemus nos ↄfirmare xpo in oꝑibus in ꝗbus i ⸗
a nobis voluit imitari nõ in Nijs.nõ. n. qꝛ ambu⸗/ feinn
lauit ſup aquã debem conari vt ſupꝑ aquas aàbule entne
mus.noluit aũt a nobis imitari in ↄficiẽdo ſacim undid
euchariſtie poſt cenã qꝛ fuit rõ quare hoꝛa illa fuit ii diepi
inueniẽs h ſacrm inſtituiqͥ nõ couenit ad B vtano ndnen
bis poſt cenã debeat ↄfici.¶ Ad ? dðõ ꝙ minoꝛ eſt ni c
falſa vt pʒ ex dictis in coꝛpoꝛe queſtionis. .
Ecundo quent᷑ vre decdorer Ncnnie
— gi Elr vno ſacerdotei —
3 aniniſtrãdo miſteriũ ꝑ ſacerdotẽ aliũ debe iond
ret ſuppleri.Et vẽ glic. 7..d i Nihil cẽſuimus eincper
n„uenire vt cũ a ſacerdotibus miſſaꝝtpeſacramy Niden
ſteri ſecrãtur ſi egritudinis accidit cuiuſlibʒ eu? ſaicit
tuſ quo ceptũ nequeãt oſecratiõis expler myſtenii/ dwde
6
. „ . . .
●
ſ●
. . —„„

Madn 4
Eni Ame
Nnen ſihf
mngmns 1 öeſn

us Mii
orialepeſöstzi⸗
nmrepaſnech
ſecoporgeriid
ſeſacrale bͤ⸗
pulisofdaa
e.coöueniente

e. gripaſſtöeaa

icratternungna
coamicisanmn 4
tdidur. ſoler ſe⸗
nidülgennan

8 Kaüchs

Mert
pal Etanr
Perte
—
rcorin mifi
NNrinnöde,
L faitepͤͦii
1e rech⸗
täi ſtge
auikange
Monmmnn /
nmnic;
nianiſlil
wticniſaiſein
niertenuc⸗

ꝓſm ſacerdotẽ ſũi. Ad ar'n ad partẽ aliam dð ꝙ

legato decreto. Cu ſimus oẽs vnũ in xpᷣo. niheii cõ

— tis ⁊ reuerentiã ſacr̃i. Sʒ potus aque vel aliꝗd ſi⸗

2 9ſuetũ ꝑꝑ reuerẽtiaʒ ſacr̃i.In cãu tñ nccitatis imi

ulicitu e vel Rertrer alteri ↄſecratiòeʒ exe/
qui ceꝑti officij. Cõtra myſteriũ vnitatis non vẽ
deberꝑfici niſi ab vno.ſʒ h̊ſacr̃m eſt myſterium
vnitatis.g̊nõ pfici niſi ab iſtã qõneʒ
dicũt alig ꝙ ſiciat᷑ vbi pᷣmusſacerdos defſcit aliꝰ
ſacexgos ibi dʒ inchoare ⁊ totũ pficere. Si vero
neſ. i deſierit.a capite dʒ inchoare. Sʒ cõtra
eſto ꝙ rũ ſit ꝙ qñ deſijt iaʒ dixerat h̊ ẽ.tũc ſᷣm il
lã opinioẽ dʒ alius ſacerdos dicere coꝛpꝰ meum
o vltra ꝓcedere qð abſurdũ eſt. AUr̃ mihi dõ ad
qõeʒ ꝙ ſi neſciatur vbi pᷣmꝰ ſacerdos deſierit dʒ
hoſtia cñ reuerẽtia reſeruari.gꝗa neſcit᷑ vtꝝ fit ↄſe/
crata velnõ.⁊ alia accepta hoſtia dʒ aliꝰ ſacerdos 01
myſteriũ a capitę inchoare. aũt certũ eſſet pꝛi telligi debet caſu neccſſitatis excepo.
mũ ſacerdotẽ añq deficeret ↄſecraſſe coꝛpus ⁊ ſan ⸗ & arto queritur vtxlicitũ ſit ſta
guiẽʒ credo ꝙ alius ſacerdos poſſet vbi ille defi⸗ — elk XDEl A ticõedere poſt
cit inciꝑe ⁊ miſſaʒ ꝑñcere.nec opoꝛtet a capite in/ dſumptionẽ huiꝰ ſacri. Et vi nõ. de ↄſecr.
choare ⁊ ſic põt intelligi decretũ ad ꝑtẽ pᷣmaʒ alle- di. 2?*. Tanta.qui reſidua coꝛpoꝛis dñni q̃ ĩ ſacrario
gatũ. Si aut certũ eẽtpꝛimũ ↄſecraſſe coꝛpꝰ ⁊ ſan ſunt relicta ↄſumũt nõ ſtatiʒ ad accipiendos oms
guinẽ deberet alia hoſtia accipi ⁊ totũ a capite in- cibos ↄueniãt¶ Itẽ. e. e ſi mane dnica poꝛtio edi
choari. qꝛ ↄſecratio coꝛꝑis ⁊ ſanguinis ad vnũ ꝑi tur vſqʒ ad ſextaʒ ieiunent miniſtri qui ea ↄſump⸗/
net ſact᷑ʒ qdð ab vno dʒ perfici ⁊ hoſtia ꝑ pᷣmũ ſacer ſer ũt.Et ſi tertia vel quarta hoꝛa acceperũt ieiu
dotẽ ↄſecrata cũ ſub illa vere ſit coꝛpꝰ xpᷣi.cũ cõſe/ net vſq; ad veſperũ. Contrariũ tenet ↄſuetudo.
cratio coꝛꝑis ↄſecrationẽ ſanguinis non expectet ¶ Rndeo ꝙ poſt ſumptionẽ ſacr̃i euchariſtie ꝑp re/
vt inferiꝰ oñdetur deberet ſollẽniter reſeruari aut uerentiã eius qᷓ ſibi eſt expibenda nõ tm̃ ſumendo
ſed iã ſumpto dʒſuſcipiens aliquãtulũ poſtea a ci⸗
miſteriũ vnitatis maxiĩe ↄſiſtit in ↄfectione coꝛpis iRbis alijs abſtinere ne ille ſacre ſpẽs q̃ qdiu in foꝛ
ſanguis ⁊ nõ niſi ab vno dʒ ſieri. ꝙ vna miſ ma remant᷑t pꝛopꝛia coꝛpꝰxpᷣi ↄtinẽt cõmiſceãtur
ſa a duob ſacerdotibus in caſu necitatis ꝑficiatur ciũ illis.qꝛ tã cito ille ſpẽs traſmutaãtur non oʒ diu
nõ repugnat vnitati coꝛꝑis myſtici.vt.n.dẽ pꝛeal ab alijs cibis abſtinere poſt huiꝰ ſacr̃i ſumptionẽ.
Ad auctoꝛitates in oppꝰ dð ꝙ intelligende funt
e debito honeſtatis non neceſſitatis.

eniz ꝙ digeſtů ſit qð ſumpſit in ſero anq;ᷓ celebꝛet
ſiue de nocte doꝛmierit ſiue nõ. Si aũt ð die ĩ mãe
ita modicũ ſcienter accipiat ꝙ digeſtũ ſit plenarie
añ hoꝛã tertie.non tñ dʒ celebꝛare.ꝗa ſic obſeruat
ↄſuetudo appꝛobata q̃ eſt optima legũ interpᷣs. er
de ↄſue. Ců dilecrus. ld pm in oppm dõ ꝙ illud
decretũ abꝛogatũ eſt ꝑ alia capla ⁊ per ↄtrariaʒ cõ
ſuetudinẽ ſᷣm apparatũ ibidẽ.¶ Ad ꝛm dð ꝙ potus
aque ſciẽter ſumptus ⁊ ſi nõ ↄtra ſumẽtis ſobꝛieta
tẽ.eèt tñ cõtra eius dignã pꝛeꝑationẽ ⁊ ſacr̃i reue
rentiã.iõ.n.hoc ſacr̃m an omnẽ cibũ ⁊ potũ debet
ſumi vt ondatur ꝙ ſumẽs h̊ ſacr̃m rei ↄtente in h̊
ſacro ſuꝑ oĩa dʒ vniri. Auctoꝛitas ad ꝑtẽ aliaʒ in

trarium diuerſitas pꝑſonaꝝ foꝛmat vbi efficaciã ꝓ
ſperitatis vnitas fidei repꝛeſentat.

I vtrũ B ſacr̃m ſoluʒ a ¶ Articulus tertius.
Ertio duerit unis de eng . rit de ne
Et v ꝙ nõ de ſe. di. i*. ſacca. Sacr̃a alta⸗ l q̃rit᷑ de.ʒ.pᷣnc
ris nõ niſi aieiunis hoĩbus celebꝛent᷑ excepto vno Onſequenter pali. t circa h̊
die. anniuerſario quo cena deo celebꝛat᷑.q ill o die q̃runt᷑ quattuoꝛ¶ P vtxꝝ foꝛma ↄſe⸗

licet poſt cenaʒ ſumere h̊ ſacrm.i ſteʒ nõ eſt ↄſue- Acratidis paãis ↄſiſtat in his vbis pꝛeci
tum h̊ ſacr̃m ſumi a ieiunis niſi ꝑꝑ ſobꝛierateʒ ſum̃ ſe.eſt.n.còꝛpꝰ meũſe vtx foꝛma ↄſecratiõis ſã
guinis pᷣciſe ↄſiſtat in his vbis.hic eſt eniʒ calix ſa⸗

ile nec eſt cõtra ſobꝛietatẽ ſuſcipiẽtis nec reue guinis mei noui ⁊ eini teſtamẽti myſteriuʒ fideiꝗ

dentiã ſacri. gab aliquo nõ ieiuno põt ſumi. ¶ Con pzo vobis ⁊ ꝓ multis effundet᷑ in remiſſonẽ pccò

tra de- ſe.di.ꝛ?. Liquido.⁊ ſũptuʒ eſt ab Aug.liꝰ. rũ.isðꝰ vtꝝ vtus traſubſtantiatiua pꝰ reſpiciatſa⸗
v.ad inquiſitiões ianuarij fere eque diſtanter iter cerdotẽ qᷓ; Bba nerto vtꝝ vna foꝛma ſinealia
mediũ ⁊ ſineʒ ⁊ recitat magj in lr̃a hꝰ di.cꝰ.ʒꝰ. Pla ſuam habet operationem. l
cyit ſpũi ſcõ vt in honoꝛe tanti ſacri pᷣus in os xpia ED Kim 0 onñido ꝙ foꝛma ↄſecratiõis
ni dñicũ coꝛpus intraret qᷓ; exteri cibi.iõ ꝑ vniuer äiuyuaonis 00 pliſtat pꝛe
ſum oꝛbẽ mos iſte ſeruatur ides ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi ciſe in vᷣdis pᷣdcis.iĩ ſacr̃is bapᷣi ⁊ ↄfirmatiõis mini
nõ debet ſumi niſi a ciunis ieiunio nature qdᷣ dici ſter logtur vbo pᷣme ꝑſone dicẽs.ego baptiʒo ⁊ cõ
tur a puatione cuiuedet alimenti quo ꝗs ieiunus

firmo.g vꝛ ꝙ in foꝛma hꝰſacr̃i nõ dʒ h̊ vbũ ẽ poni
dr quouſq; aliquẽ cibũ vel potũ ſumpſerit etiamſi cũ ſit vbũ tertie ꝑſone ſren foꝛmã ↄſecratiõis pa
poſtea in die pluries comeſturus ſit ⁊ inſtitutũ ẽ nis tranſubſtantiatur ſubſtantia panis in coꝛpus
chꝛiſti. ergo in foꝛma magis debet poni verbuz
opatiuũ ſicut h̊ vᷣbũ fit vel tranſubſtatiat᷑ q; vPpuum
er ſubſtatiuñ cuiuſmõiẽ h vbũ eſt.(Itẽ coꝛpꝰ in quod
ob ſacr̃i reuerentiã ⁊ can aliqua gutta itrauerit ſto tranſubſtãtiat᷑ ſubſtantia pais nò eſt coꝛpꝰſacerdo
machũ nõ credo e pp htenet dimittere miſſaz ce · tis ꝓferetiſ vbaſxxpi. magis eſt debita foꝛma hᷣ
ſebꝛare marie in die ſolleni. qꝛ Hnon vĩ impedireꝰ &ẽ:. n. copps rpi.q; h n. coꝛp?men tcſte nullus euã
dignã pꝛeparationẽ pꝛeſ byteri neq; reuexentiam geliſtarũ ponit hanc ↄiũctõnẽ.n. S ep̃i ſufficieẽter
ſacri ⁊ de ſilibus ſile iudiciũ hẽatur. Mec eſt acge⸗ narrauerũt veritatẽ de ſacr̃i foꝛma.ergo hec con/
ſcendũ dicẽtibus ꝙ illi ꝗ poſt dem matutinũ in ſe- iunctio enim non eſt de foꝛma conſecrationis pa
ro bibit nõ eſt licitũ ſequẽti die celebꝛare eſi vus nis.htẽ h̊ ꝓnomẽ h̊ cũſit ꝓnomen demõſtratuũ

nente moꝛtis piculo põt h̊ ſacrẽ̃m poſt cibos alios
ſumi.qꝛ etiã ſi ſacerdos ante miſſaʒ lauat os ſuum

itteyx dicto matutino.h.n.nõ iuenit᷑ ſtatutũ ſufficit aut demõſtrat accñtia panis aut ppſtantian aut

Oͥ́ÿMD⁵e

coꝛpꝰ xpᷣi. ſed ſiue demõſtret panis accidẽtia:ſiue
ub ſtãtiaʒ falſa eſt ꝓpoſitio ꝗa coꝛpꝰ xpᷣi vere dici
ſnõ põt nec de accntibꝰ pãnis nec ð ſubſtãtia eius.
Siẽt demõſtret coꝛpꝰ xpᷣi falſa eſt ꝓpoſitio ꝑꝑ im
plicationẽ falſaʒ ꝗa tũc iplicaret᷑ ſub illſpẽbus eſſe
coꝛpꝰ rxpᷣi ſtati ipo pꝛonoĩe noĩato.⁊ B eſt falſuʒ. ꝗa
nõ eſt ibi coꝛpꝰ xpᷣi quouſq; oꝛo ꝑfecta eſt.ꝗ ꝗcquid
demõſtret illud ꝓnomẽ ſemꝑ oꝛo falſa eſt.ſʒ oꝛo fal
ſa nõ põt eſſe huiꝰſacri foꝛma.cũ ſit ſacẽ̃m verita/
tis. in pᷣdictis vbis nõ ↄſiſtit foꝛma oſecrationis
panis. Itẽ ſᷣm phi.SO.metha.diffinitioni nihil põt
addi vel ab ea ſubtrabi ſine mutatioe ſpẽi ſicut nu
mero nulla vnitas põt addi aut ſubtrahi ꝗn mute
tur ſpẽs numeri.ſʒ iᷣm ſniaʒ phi.?.⁊.S.metha.
Vllud qð idicat diffinitõẽõma. foꝛme nihil põt
addi aut ab ea ſubtrabi manẽte eadẽ ſpecie.ſʒ ver

bis pꝛedcis Lncas addit qð pꝛo uobiſ tradet.nec
tñ foꝛmã ↄſecrãtiõis p anis mutat.& in ſupꝛadicti/
v̈bis pciſe nõ ↄſiſtit foꝛma ↄſecratiõis pãis ¶ Iteʒ
ꝓ vᷣtutẽ vᷣboꝝ q xpᷣus inſtituit ad ↄſecrandũ paneʒ
eſt coꝛpꝰ xpᷣi ſub ſpecie panis. Sʒ ꝑ vtutẽ iſtoꝛũ vᷣ/
boꝝ.h eſt.n.coꝛpꝰ meuʒ.nõ eſt coꝛpꝰxpᷣi ſub ſpecie
ga cã nõ eſt ꝑ ſuũ effectũ.ſʒ eſſe coꝛpꝰ xpᷣi ſub ſpecie
panis cã eſt veritatis pᷣdcõꝝ vᷣboxꝝ.ſᷣm enim ſniaʒ
phi.liꝰ.pᷣdicamẽtoꝝ.ex eo ꝙ res eſt.vitas in ꝓpo/
ſitiõe affirmatiua eſt. ̊ pᷣdcã yba nõ ſunt illa qͥ xps
inſtituit ad panẽ ↄſecrãdũ. MCõtra ex ð cele.miſſe
Cũ marthe.ð.Ex eo.credimꝰ ꝙ foꝛma vbox ſicut
in canone reꝑpit᷑.⁊ a xpᷣo apli.⁊ ab ipᷣis eoꝝ accepe/
runtſucceſſoꝛ es.̊ in vbis pᷣdictis poſitis in canöõ⸗
miſſe de quo ibi loꝗt᷑.ↄſiſtit foꝛma qua xpᷣs inſtitu/⸗
it ad traſubſtantiandũ panẽ in coꝛpus ſun.(Urẽ cõ/
ſecratio panis fit ꝑ aliq̊ vba.ſed nõ inuenimꝰ alia
vba ab iſtis ꝑ que poſſit ſubſtantiari panis in coꝛ/
pus xpᷣi & in vbis ſupꝛadictis foꝛma ↄſecratiõis ↄ/
air ndes ꝙpciſe in his vᷣbis.h̊ẽ coꝛpus meũ
cõſiſtit foꝛma ↄſecrationis panis.hec aũt ↄiunctio
eni nõ eſt de eẽntia foꝛme.ſʒ ponit᷑ ibi ad notandũ
ꝛdinẽ ↄſecratiõis ad vſuʒ materie ↄſecrate ꝗ vſꝰ⸗
nõ ẽ ẽt de eſſentia ſact̃i.vba ẽt q̃ in canõe miſſe pꝛe
cedũt ⁊ ſequũtur nõ ſunt de eẽntia foꝛme.Uñ ſi ſa
cerdos õmittere oĩa alia q̃ ſunt i canõe⁊ in miſſa ⁊
Diceret tm̃ iſta vba h̊ eſt coꝛpꝰ meũ.ſuꝑ materiam
debitã ⁊ cũ intentiõe debita vere ↄſecraret.tñ om
mittẽdo alia grauiter peccaret tãq; ↄtẽptoꝛ ecclie
oꝛdinatiõis ⁊ reuerẽtie ſacr̃i.ea.n.q in eanõe miſ-
ſe anñcedũt pᷣdcã quattuoꝛ vba? totũ officiuʒ miſſe
ab ecclia oꝛdata ſunt ad reuerẽtiã huiꝰ altiſſimi ſa
cri.⁊ ad debitã ſuſcipiẽtis pꝛeparationẽ.hec ẽt cõ/
iũctio.n.q;uis nõ ſit de eẽntia foꝛme tñ ſine peccõ
nõ põt ſci ẽter omitti maxie vbi eſt ãtiq̃ ↄſuetudo
ꝓ ponat᷑.pᷣdcẽ aũt foꝛme ↄueniẽtia in ſolutione ar
umetox patebit vbi tota difficultas tangit qois
Ad pm in oppi dð ꝙ h̊ ſacr̃m eſt ſui inſtitutoꝛis

pale memoꝛiale.iĩ h ct ſacr̃o nihil facit miſter niſi
vba ꝓferre.huiꝰ etiã ſacr̃i excellẽtia inter alia ma
gis ẽ ſupꝛa rõneʒ hũanã.In ſacro aũt bapᷣi ⁊ ↄfirma
tiõis miſter cũ ꝓlatiõe vboꝝ faqt aliqd ꝑtinẽs ad
eẽntiaʒ ſacri. vt baptiʒãs deterioꝛẽ abſolutionem
ſirmãs in frere vnctionẽ.hec ẽt ſacr̃a nõ ſunt ita
ſpalia memoꝛialia ſui inſtitutoꝛis. nec in tm ſunt
ſupꝛa huanã rõem ſicut h̊ ſacrm.⁊ iõ foꝛma huiꝰ ſa
cr̃i ꝓfertur in ꝑſona xpᷣi ꝑꝑ qð ponit᷑ vbũ tertie ꝑſo
ne.ſed foꝛme bapᷣi ⁊ ↄpfirmatiois aliquo mõ ꝓferã

tur in pſona miſtri. quapp Ponũtur in As v̈ba pme

ꝑſone. Ad m dð ꝙ coꝛpus xpᷣi eſt in h ſaco. ſine
memoꝛatiõe.⁊ iõ magis ponit᷑ ibi vbũ ſudnatiuũ
quo ſigniſicatar traſubſtantiatiõisterminꝰ qᷓ; oꝑa

4

tiuũ quo ſigniſicaret᷑ fieri traſubſtamiatiõis. maxi e
me qꝛ cũ coꝛpus xpᷣi ibi nõ ſit niſi ꝑ tranſmutatio⸗

nẽ ſubſtatie panis in iᷣm expmẽdo ipᷣm igeſe ſi
gniſicatur h̊ ꝑ tranſubſtanti ationeʒ eſſe i. Ad
zindð ꝙ miſter loꝗrurin ꝑſona xpᷣi.⁊ iõ ſult xpᷣs qñ
ſacrm h̊ inſtituit dixit hec vba.h̊ eſt coꝛpus meny
qð decẽtiꝰ fuit qᷓ; ſi dixiſſet h ẽ coꝛpꝰxpi.ita ðcẽti
ẽ vt foꝛma ſit hẽ coꝛpꝰmeũ q; ẽ coꝛpꝰxpᷣi.nec ꝑꝑ

B poteſt dici ꝙ ſacerdos dieit falſũ ſicutnec Ange

lus loq̃ns moyvſi in gona dei falſuz dixit dicendo
ego ſum deus Abr aam. Ad ℳ p; ſolo ex dictiſ
in qõne.¶ Ad ?m dicũt aliꝗ ꝙ illud ꝓnomẽ nullaʒ
facit demõſtrationẽ qꝛ ſacerdos pfert illa vba qna
ſi materialiter.q;uis.n.pꝛoferat illa vbaq ſunt ſi-
gnificatiua nõ tn ſigniſicatiue.qꝛ recitat ea ſicut a
xpᷣo dcã.qð pʒ per lram pᷣcedentẽ in canõe.Sʒ xpᷣſ
illa verba ſigniſicatiue ꝓtulit demõſtrans ꝑ illud
ꝓnomẽ ſuũ coꝛpꝰ qð iam erat ſub ſpecie panis qn
illa vba dixit.qꝛ anq; illa vba diceret traſubſtãtia
uerat panẽ in coꝛpus ſuũ qð vi apparenter poſſe ꝓ
bari ꝑ oꝛdinẽ vᷣboꝝ in euangelio ⁊ in caneo miſſe.
vtrobiq;.n.pᷣponit᷑ vᷣbis ſupꝛadictis h̊ buʒ bndi
xit. Un dicũt illi ꝙ vᷣba ſupꝛadicta iam pꝛeceſſerat
benedictõ qna conſecrauerat cui opinioni concoꝛ
dat dñs Innocentius papali de officio miſſe ꝑte.
5.Cc. 6.7. ix A Ded qunauis hec obinigin ſuperſi
cie multum videatur cõcoꝛdare his qᷓ Sdicũt i enã
gelio ?⁊ in canone miſſe. tamen in rei veritate non
cConcoꝛdat. Si enim chꝛiſtus antequà pꝛotulerit
vba ſipꝛadicta confecit.hoc fuit aut ſne verbis
aut cum̃ verbis. lgon pꝛimo modo.q na aliter ſi
ne vbis conficere deberemꝰ. Mec ſecundo mõ. ꝗa
cum illa verba neſciamus conſicere non poſſemꝰ
non enim dici poteſt ꝙ per verbaſupꝛadicca nos
debere conficere inſtituerit ⁊ per illa cõfecerit.qa
ad hoc nen habetur auctoꝛitas neq; ratio. ummo
magis contra rationem videtur ꝙ vnum ſacram
tum per duas foꝛmas verboꝛum fuiſſet confectu
per vnam ab auctoꝛe.a per aliam a miniſtris. Reꝰ
ſtat ergo ꝙ chꝛiſtus per ſupꝛadicta verba couſecit
tunc remanet eadem difficultas in videndo ꝙ
demonſfrauerit pꝛonomẽ quando chꝛiſtus confe
ſtio aũt qua aliqui nituntur pꝛedictã opi·
ꝛobare dicentes. ꝙ ſi verba diceren
tur a miniſtro tanquã recitante verba abalio dcã.
per illa non poſſet conſici.quia tunc nõ accederet
ad materiam non eſt conuentens.qꝛ ſicut videmꝰ
qphomo recitado verba chꝛiſti vt ab eo dicta mo
uet coꝛda audientiũ ſic potuiſſet xpᷣ inſtituer ꝙſa
cerdoſrecitãdo vba pᷣdcã a xpᷣo eẽ dcã.poſſet ſacer
dos ↄficere cuz ipſam narrationem intenderetad
materiamreferre· Alij dicunt ad argumentuz ꝙæ&
pꝛonomen demonſtrat ſigniſicatum per panez vt
git ſenſus.hoc.i.ſigniſicatum per hanc hoſtiam eſt
toꝛpus meum. ¶ Hed contra hoc modo non ſigni
ficarerurgoꝛpus chꝛiſti futurum vel effe ſub ſpe⸗
cie nec in ipſum aliquid tranſubſtantiari.⁊ quia ſa
cramenta debẽt ſigniſicare ſuum effectum pᷣdicta
opiniobſt inconueniens ⁊ maxime quia vẽ fauere
erroꝛi qnoꝛũdã hereticoꝝ dicẽtiñ coꝛpꝰ xpᷣi nõ eſſe

—

cit. Cnſ
nionem imp

Aap
Somin

mnteel
nuk
twen
6 ilisode
pleen

ſisgili
nofefel
Greſerün

J Pnd

oe innt
topnobofti
ſissſcrtin
oitterſe
ni ſcnn
toncddie
indonoſa
decrR
turpano⸗
nionecorx
Halcaoi⸗
glceeteo
ltanticp
niolheniſi
Ch kßifub⸗
Ghiniöenoͤz
dclan⸗
Rarcin
op
* rchn
Ntinever
ludno
dicütg
determ
goeſtoin
rinfiney

Ofpinuton,

Gtenepon
ſccioſit
ophefen
ſeminueci⸗
GEegpanishor
ſtigeinin
fribelſie⸗
mnſſreri
Rictcde
ſitn
tti ſguo.

aeſin
glu in
ſäͤ ſudſiei
Komin e
.
Nns m
onmimuranv⸗
n1
nezckef
eſtcopisnn
P rHrindii
ci er⸗
üſhcutnec M
dintdueni
pyſoloer dial
d pnomi mlg
Mertülla ybace
la baqſunt i⸗
takrate ficnt
NNNMs Ul
adihedepanis
na mibtin
Rpprenerpoſe
ozincmeönni
uensb ſbin bicl
Muunprereſſer
ncpnomcoca
coficmmiſete,
pin in nf
hoͤi Reirieni
mai vannenon
anii

W

„

eta nos

—

cheruchent9
Ebnay . M
Aurr un Mο
miiltanle,
minunifli e
uimcts
von encdog⸗
cocninse⸗
aroräicicht⸗
vi aadieeh,
enedudid
1ame nd Nd
ariolericnn

cta Oùᷣ

qð ẽ ↄcẽtuʒ ſub h⸗

„ „„

mõſtrat eoꝛpꝰxpᷣi.vt ↄtẽtũ ſub ſpẽ.vt ſit ſẽ

illius oꝛatiõis⁊ eferũtur ad illud iſtãs quo ꝓlatõ eiꝰ
cõplet in quo iſtanti ſub illa ſpẽ eſt coꝛpꝰxpᷣi.qꝛ pᷣdi/
Oin illo iſtãti efficit qð ſigniũcat.Eſt enizʒ
tm ſiguificatia.ſʒ ſibi etiã vtus aſiſtit

enũciat
rei ſignifi ate oꝑatiua ꝙ aũt demõſtratio ipᷣius pꝛo
mis ad illud iſtas referri debeat ꝓpbat᷑ ſic. ad illud
tẽpus referũtur ſigniſicatiões ꝑtiũ enũciatiõis ad
qgs referũtur inq;tuʒ ſũt ꝑtes enũciatiõis.inq;tum
pmaouertit᷑.ſʒ ita cõuertit᷑ in hac.coꝛpꝰmeũ eſt h

pẽ.ſʒ ↄſtat p in iſta demõſtra/

tio ꝓnois refert᷑ ad vꝓᷣltimũ iſtas platiõis enntiatio

nis. Sſilr ? in ᷣma¶ Oʒ ptra ſis
te cõſiſtit ex ſigniſñcatiõibꝰptium eiꝰſucceſſiue pla

33 ptra ſignificatio oꝛois pla

tarũ. ſignificatiões ꝑtiũ pᷣcedũt cõpletã ſigninca

tiõem oꝛois totius.cũ ̊ ſigniſicatõ huiꝰ ꝓnois h̊ ſit

in demõſtrãdo ſtati cũ eſt cõpleta eiꝰ ꝓlatio demõ/
ſtrat aliꝗd pũs vel futurũ de pximo vl vtrũq;.nõ
expectatg ad demõſtrandũ illud iſtans in quo ↄple

tur ꝓlatiooꝛonis totius.i Pꝛeterea ſᷣm pᷣdictã opi

nionẽ coꝛpꝰxpᷣi eẽ ſub ſpẽ panis eẽt cã veriratis in
pᷣdicta oꝛone qð eẽ nõ põt.qꝛ ꝑ veritatẽ oꝛatiõis pᷣ
dicte eſt coꝛpꝰxpᷣi ſub illa ſpẽ ⁊ iterũ qᷓ;uis in eodeʒ
inſtanti cõpleat᷑ oꝛoniſ platio vt ſit coꝛpꝰxpᷣi ſub pa
nis ſpẽ.tñ pᷣus cõpletur oꝛdie nãe oꝛatiõ:e platio qᷓ;
coꝛpꝰxpᷣi fub illa ſpẽ ¶ Pꝛeterea rõ adducta ꝓ illa
opiniõe nõ xalet.qñ eniʒ aliq̃ oꝛo explicita ĩ ſui ſub
iecto aliquã oꝛationẽ iplicat ipᷣa iplicatio debetso
ni ex ꝑte ſubiecti ꝓpoſitiõisi quã ↄuertitur. Ande
iſtius ppoſitiõis illud qð ↄtinet᷑ ſub hac ſpẽ eſt coꝛ/
pus meũ nõ eſtiſta cõuerſa.coꝛpꝰ meũ eſt illud qð
ↄtinetur ſub hac ſpẽ vt argumẽtis ſupponat ed hB
illud quod ẽ coꝛpmeũ continet᷑ ſub hac ſpẽ ¶
dicũt ꝙ ülud ꝓnomẽ demõſtrat nõ ſubſtãtiã panis
determinate nec coꝛpꝰxpᷣi determinate. ſed illud
qð eſt cõmunc manens in pᷣncipiotraſmutationis
⁊ in fine vt ſit ſẽſus cõtẽtũ ſub hac ſpẽ nõ determi⸗

— 6; coꝛpꝰxpᷣi nec ſubſtatiã panis eſt coꝛpꝰmeum.

Pʒ39tra nulla indiffinita eſt vera niſi p aliquo de
teminato verificet. Si enim hec eſt vera.homo
pᷣdicat:opoꝛtet ꝙ ꝓ aliquo hoie determinato veri

ſicet᷑.ergo ſi iſtaindeterminata cõtentũ ſub hac ſbzʒ

eſt coꝛpꝰmeũ eſt vera.opoꝛtet ꝙ veriſicet᷑ p aliquo
determinate cõtento. Zũc q̃ro qd eſt illud. Si di/
cas ꝙ panis hoc eẽ nõ põt. Si dicas ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi.tẽ
ante cõpletã plationẽ enũtiatiõis tranſubſtãtiatio

factaẽ qð falſũẽ. Nid ; mihi dð iſtud ꝓpnomẽ h

facit demõſtratiõem ſd itellectũ ⁊ ad ſenfũ ſimul.
SDicitelligẽdo ꝙ demõſtrat aliqd qð ẽ obiectũ ĩtel
lectus ⁊ aliqd qð eſt obiectũ ſenſus pᷣmũ in recto.
ſeðm in obliquo.vt ſit ſenſus.h.i.aliꝗd ſub hac ſpẽ
fenſibili nõ reſtrig do exiſtẽtiaʒ ſub hac ſẽſibili ſpẽ

ad aliquã determinataʒ tpᷣis driam.ſigniſicatõ.n.

nois ſiue ſubſtãtiui ſiue adiectiui nõ reſtrigit ad ali
quã tẽpoꝛis differentiã. Uñ ſᷣm donatũtẽpus non

eſt de accidẽtibus nois.⁊ qꝛ ſuppoſitio noĩs fũdat

ſupꝑ eiꝰſigniſficatiõem ita ꝙ nihil ſupponit niũ in ali
quo ſaluat᷑ ſignificatũ ſuũ.et qdᷣlibbet tale ſuppoſitũ
eius eſt.ideo per hunc terminũ ſubſtatia poteſt ſup
poni ſubſtatia q eſt vel fuerit vel erit¶ in 0
Fʒ donatũ.ideo dicatur ꝓnomẽ qꝛ ponitur ꝓnomi

lij/

ſpecie.

—

8

r

in ſacro altaris niſi ſicit in ſigno. Alij dicſt ꝓ/ ne demõſtratiuo per iſtud ꝓnomen. hoc põt intelli
nomẽ
ſus illud qð ẽ ↄtẽtũ ſub hac ſpẽ eſt coꝛpꝰmeũ.⁊ hoc
eſt verũ.qꝛ vt iſ dicũt ſigniñca iões oĩum partiũ

gi aliquid pns vel de ꝓpinquo futuru ſub hac ſpẽ.

ÿm enim donatuũ pnomini nõ accidit cpus nec di

ci põt ꝙ reſtringatur ꝑ vbum pntis tẽpoꝛis ad ſup-
ponẽdum tm ꝓ aliquo qð pnsẽ.ſub illa ſꝑẽ cu ver/
buz futuri tempoꝛis reſtringere nõ poſſit terminũ
ad ſupponeudum ꝓ re futura tm cuius ro eſt.qꝛ q;
uis res ſigniicata per vbum ſit uimmediate vnita
rei ſigniſicate ꝑ ſuppoſitũ.tn ſignincat ꝑmodũ di/
ſtatis.Id aut qð ſigniſicat᷑ ꝑ moduũ diſtantis non

reſtringit..qð ſigniſicat᷑ per modũ indiſtatis reſtri

git. Cum.n.dr homo eſt albus iſte terminꝰ hõ non
reſtringitur ad ſupponẽdũu ꝓ albis tm.ſicutcum dẽ
homo albus. Cũ ergo ſacerdos in ꝑſona xpi ꝓferat
hãc pponitiõem.hocẽ coꝛpus meũ.ſenſus eit aliꝗd
