fres erãt ſideles nõ fuit neceſſaria tanta multiplica
tio miniſtroꝝ ſicut mõ.⁊ ideo illo inſpirãte ꝗ oĩum
ꝛdinũ officia in ſemetipᷣo exhibuit. ecclia voluit
miniſiros multiplicare nõ de nouo oꝛdines iſtituẽ
do. qꝛ oẽs a xpᷣo fuerunt inſti tuti.ſed alios..oꝛdi
nes oferendo.

¶ Articulus quartus
Onſequenter genit veiſt.
P WA11 0 gi CIREIPncipali. circa
/5 querunt. 3. ¶M vtrũ gra faciẽs in
oꝛdinatiõe ↄferaturałꝰ vrrũ caracter
in quolibʒ dꝛdine impᷣmatur.s in quo actu oꝛdi-
nationis impꝛimatur.
ꝙ; gr̃a gratũ faciens

4 R imo onde in oꝛdinatione ñ con

ert᷑.qꝛ oꝛdo taʒ in eccłia triũphãte q; militãte eſt

dd ad illuminanõ:purganð. ꝑficienõ.ſʒ iſtos actꝰ
exercẽt in ecclia triũphante ſuꝑioꝛes in inferioꝛeſ
ſine noua collatiõe gratie gratũ facientis.ergo ſili
ter in ecclia militante illuminatur.purgatur ⁊ per
ſicitur homo per ſacr̃m oꝛdinis abſq; ſuſceptione
gre gratum facientis.iſtem cũ ſacr̃m oꝛdinis ſit
Directe ↄtra ðᷣfcm̃ ignoꝛantie.vt ſuꝑius viſum eſt
Ddi. 2⁰. magis vẽ per ipᷣm ↄferi ſcia qᷓ; gra.ſed freq̃n
ter homo oꝛdinatur cui cũ oꝛdine non ↄfertur ſcia
qð pʒ qr poſt oꝛdinis ſuſceptionẽ nõ vꝛ ſapientioꝛ
̃ᷓ;ᷓ an.ꝗ ſili frequẽter hõ oꝛdinatur.cui cim oꝛdine
gra non ↄfertur Igtem nullũ ſacr̃m ſuum pᷣſuppõit
effcm̃.ſʒ oꝛdinari nõ dʒ niſi habens gram gratũ fa
cientẽ.qꝛ vt hẽ decre.di.25 ꝰ*. Tles. Tales ad mi⸗/
niſteriũ eligant᷑ qui digne poſſint ſacr̃a dñica ptra/
ctare.qð ſine gra gratũ faciente eſſe non põt.g̊ gr̃a
gratum faciens nõ eſt ſacr̃i oꝛdinis eſfectus.
tra vt ſuꝑius habitum eſt.ſacr̃a no.l.efficiũt qð fi
gurãt.ſʒ oꝛdo eſt ſacrẽ̃m no.il.̊ efficit qð figurat

ſigurat gr̃am gratũ facientẽ.qꝛ omne ſacr̃m no.ẽ

luiſibilis gr̃e viſibił foꝛma. idigne ſuſcipiẽte cau ſiad ꝑpetuũ actũ.ſʒ actꝰ oꝛdinũñſt

ſat inſtr̃aliter ⁊ diſpoſitiue gr̃am gratuʒ facienteʒ.
¶Ad iſtã qoneʒ dixerũt ꝗdã gr̃am atũ facienteʒ
dari in oꝛdinatiõe tanq; neceſſariũ ad actus ipᷣius
oꝛdinis.dicebãt.n.ſacerdotẽ malũ ↄficere nõ poſ-
ſe. ſʒ hec opio eſt erronea ⁊ ſuꝑius ipꝛobata di.iʒ.
. lij dicũt nõ eſſe neceſſariã aliaʒ oꝛdinationẽ.ni
ĩ gre gratũ faciẽtis collationẽ.qꝛ qmaioꝛem eam
hʒ in altioꝛi gradũ eſt.⁊ maioꝛem ptateʒ hʒ.qꝛ deo
pinquioꝛ eſt. VUñ dũt ita poſſe ↄficere bonũ laicñ
cut ſacerdotẽ.ſʒ hec opio heretica eſt.⁊ ſupꝑiꝰ ipꝛo
bata di.iʒ*.q;uis.n.melioꝛ laicus ſit in altioꝛi gra
du bonitatis? ſcitatis qᷓ; minus bonus ſacerdos.
ñn tñ eſt in altioꝛi gradu ptãtis qtũ ad actũ eccliaſti
ce hierar. Uñ a ſacerdos mmnus ſcũs foꝛmalr ſan-
ctioꝛ ẽ ptãtiue q; laicus eo melioꝛ¶ Ditendũ ad
gõnẽ ꝙ in collatiõe cuiuſlibet oꝛdinis ↄfert᷑ oꝛdina
to gr̃a gratũ faciens ſi ſuſcipiat oꝛdinẽ digne.ſicut
n.natura nõ tm̃ dat ſuo effectui illud qdðᷣneceſſariũ
eſt ad executionẽ ſui nalis actus.ſʒ ẽt illud qð reꝗ/
ritur ad idoneã actus executionẽ. Uñ non tm̃ dat

pedes ⁊ tibias ad ãbulandũ.ſʒ ẽt decentẽ illox mẽ

R

gnaculũ ꝑpetuũ in aĩa. nõ dʒ caracter ipᷣmi ie ni

„
bꝛoꝝ diſt poſition eniſt a cãu pᷣter intentionẽ nature
qñq; ↄꝛiũ accidat ꝑꝑ iobedientiꝗ materie.łꝑꝑ ali⸗
qð aliud accidens ipediẽs.ſic do aliquo mõ a ſili
ꝙ deus ꝗ vᷣncipalis ẽ cã cuiuſlibet ęffectus ſactr̃i nõ
tm̃ ipꝛimit ptãteʒ oꝛdinato neceſſarias ad excquẽ/
dũ actuʒ oꝛdinis.ſʒ ẽt diſpõneʒ ↄuenientẽ? idone⸗/
am ad dignã illiꝰ actus executionẽ.nõẽ aũt dignꝰ
exegꝗ dinis actus ꝗ non hʒ gram gratũ facienteʒ
ſicut.n.nõ eſt dignus miſtrare regi terreno ille ꝗẽ
eius inimicus.ſic nõ eſt idoneus miniſtrare regi
eterno ꝗ eſt eins inimicus. Uñ talis ſe ingerẽs di⸗
unino miſterio pᷣter neceſſitatis articulũ non placat
deũ.ſʒ offendit.nõ põt tñ occurrere neceſſitatis ar
ticulus.qn ſacerdos ſe ſciẽs in pccõ moꝛtali ↄfici-
ens coꝛpus dñicũ incurrat nouum pccm̃ moꝛtale.
aan.⸗ in opp' dð ꝙ angelis ñ eſt neceſſaria no
ue gr̃e collatio ad idoneaʒ ſuoꝝ actuũ executioneʒ
qꝛ tm̃ hñt de gra ꝙ deo ↄiũcti ſunt ꝑ clarã viſioneʒ
⁊ ꝑfectã fruitionẽ. Vñ ad illoꝝ illuminationẽ ⁊ per
fectionẽ ⁊ purgationẽ᷑.de ꝗbꝰloquit᷑ Diony. Suf
ficit diuinoꝝ ſecretoꝝ reuelatio. Uñ diẽ Dio.·.
cᷣ.angelice hierar.ꝙ purgatio.illuiatio.⁊ ꝑfectio.
eſt diuine ſcĩe aſſumptio.qð in.ꝛꝰ.li.expoſituʒ eſt.
¶ Nd ꝛm dð ꝙ ſempꝑ digne ſuſcipienti oꝛdinẽ ↄfert
aliqua illuminatio ↄtra ignoꝛantiã q̃ eſt in hoĩe rõ
ne oꝛiginalis pcciĩ tm̃.q;uis nõ ſemꝑ appareartief⸗
fectu talẽ hoĩeʒ illuminationẽ recepiſſe. illa tñ illu
minatio totã ignoꝛantiã illã nõ tollitaſed minuit.
a zin dð ꝙ oꝛdinis ſuſceptio pᷣſuppõit de ↄgrui
tate gram gratñ facientẽ in ſuſcipiẽte.nõ tñ de ne/
ceſſitate.qꝛ ſine illa põt ſuſcipi q;uiſ nõ digne.niſi
foꝛte cũ hõ ↄſciam ſuã examinãs nõ credit ſe eẽ in
moꝛtali pccõ.⁊ tm̃ ẽ.qꝛ ſua pnia foꝛmata nõc.⁊ põt
qñq; ↄtingere q; ꝑ ſuſceptionẽ ſacri ſua attritõ ſit⸗
tritio.dico ꝙ ſacr̃m nõ cRuſck gram inq; tũ pᷣexi-
gitur adaiꝰ dignã ſuſceptionẽ.ſʒ inq;tuʒ regꝗrit ad
actus oꝛdinis idoneã executionẽ. AUnñ cuʒ ab hñte
gr̃am oꝛdo ſuſcipit᷑ augmẽtũ gr̃e datur.

norit. Ptrü caract
Ecundo quer- 1 te anolibzoꝛ
dine ipᷣmatur. Et vẽ ꝙ nõ.qa cararterẽ ſi⸗

etui. Si oꝛdi
natõe nullꝰ caract ipᷣi aĩe ĩdrat᷑.¶Ntẽ ſi imeret᷑ ca
ract᷑ ĩ qꝰlibʒ oꝛdie.aut ipᷣmeret᷑ i quolzʒ oꝛdie idẽ aut
ĩ diuerſiſoꝛdibꝰ diuerſi. Mõ idẽ ĩ qꝰlʒ oꝛdie.qꝛ ipoſ
ſibile ẽ eãdẽ rẽ nũero plies ĩpᷣmi.niſi ĩtueniẽte eoꝛ/
ruptõe. Mec diuerſi in diuerſiſ.qꝛ aut differrent ſo
lo nũero.aut ſpᷣe. Si ſolo nũero.tũc ples q̃litates
eiꝰdẽ ſpᷣei eẽnt ſilĩ eodẽ ſubiecto.qð falſũ ẽ. Si dii
ferrẽt ſpᷣe ipoſſibile eẽt exilliſ vnũ ſacrʒ ↄſtitui. It
p nullũ ſacrʒ qð ẽ ↄ iterabilẽ moꝛbũ ipᷣmit᷑ caract᷑.ſʒ
ſacr᷑̃ʒ oꝛdis ẽ ↄ iterabilẽ moꝛbũ.ignoꝛãtia.n.ð qᷓ;ẽ.
ẽ iterabilmoꝛbꝰ.ꝑ ſacrz oꝛgis nullꝰ ipᷣmit᷑ caract᷑
tẽ caracter ẽ ſignũ ichieb V.ſʒ ſuſceptiſ mioꝛib⸗
oꝛdibꝰ tm̃ lz redir ad actꝰ ſcłi.ſic ad mr̃imoniũ.g ĩ
illiſñ ĩpᷣmit᷑ caract᷑.iCorra vtſr̃ius viſũẽ di. . ꝑ
abpm diſtiguit᷑ totꝰ exerci? militãtiſ ecclie ab exer
citu pꝛio.ꝑ ↄfirmatiõeʒ diſtiguũt᷑ deputati ad ſpũa
le certam̃ ſidei ꝑſecntoꝛs a cõi pplo.ꝑ ſacr̃ʒ oꝛdis

diſtiguũt duces ab alijſ. cũ g caract ipᷣmat᷑ bap.
ia firmatõe mito foꝛtiꝰ ipᷣmit᷑ ĩ oꝛdie quolʒ.vt vꝛ.

Itz caracie ſig ofigurãs nos xꝰ.ſʒ ſicut dicit ma/

gSiſter hꝰ di. c?. i. Chꝛiſtus i ſemetipo officia oĩum

geaketirui⸗
gnunrel.
tit oendack⸗
pleßnt nnn
icntefſecchn

teiliminn

—

ſerhydi

Pogilecfſecuu
chißnſacfnn
musgieimpin⸗
lorno wiſſe
tispoſianiſt⸗
pornebgeſnb
portiochnick
naloppoigche
Ppbrit hiii
nsopduplae
Adilozosinepdi
bibeerantd'
eſacnsdil
icactere di⸗
crgennfue
ſsorcindusi⸗
unero hlhe
Anni mioen
nmturiß iam
eyiſtoesajin
hoͤpoſe oozden
ndicirilagbien
Gipoſecſeplar
unſascugcs
Vnct!
Raarndn
äint⸗
Em glosgond
tord ecclie D
eligena
rwrigala
epelenduig
ceytiüoeſae
lliſeprin
vuh clnd⸗
ertinoͤdeler.

Anoch

Eno

Mekneczinclan
kenelecns ne
erinieeincn
ſnientſnap g,
actericizeic
Neudnn
ogimdisg e
amenmin
Uhicinconien

Gedoccti ſue
ſt
Cinibqrhiit

HS. 1
minenigenn

i ugpnzi

121 en

Mnez mng

ranniii N

unguüſoan,
menamid
dnasniinn
8 Vitnistenri

e Arnekn .

unseralün

Kamere earſtnt
Snpccömorrie⸗
tnoruumpechme
Küsicſtneceſſn

c varii Dn
irpie iln
Eniͦtolisd/i.
fippuroe
ichiir itie
chichninieni
nisnianitſtäin
nicirmuand N
—
AMME;AN.
etieidien
RH Boch

ecd.
N.

.
X
RAE; W

„
eſecthe
inin

ſezimnini
hiimti ſlute
VK. 4 3N

.

Uis rmiͦſacſ;

iiun
fs in⸗
mnn n
muirät

4 dfnm

pPhibet aĩe ꝓfcem̃.

. . M
.

₰ ☛ *%

—
—.
—

iiij
niüj

oꝛdin exhibuit g in quolʒ oꝛdielpmit᷑ caraet᷑ quo

guratur ei. Mndeo ꝙ i quolibʒ oꝛdie caracter
mit᷑.oẽ. n. ſacr⸗hõ iterabile aliquẽ effectũ indele

pilẽ ipᷣmit. ſʒ nulius oꝛdoẽ iterabil.gS quilibʒ oꝛdo

aliquẽ effectũ icklebilẽ ipᷣmit.nõ gr̃am gratũ faciẽ

teʒ.qꝛ illa amittere põt ꝗ oꝛdinẽ ſuſcepit.reſtat er/

go ꝓꝙ ille effectus idelebil quẽ impmit ſit caracter

cũ ꝑ ipᷣm ſacrm aliũ effectuʒ indelebilẽ nõ muenia
mus aie impᷣmi.nec te moueat ꝙ ptãs oꝛdinũ ali/

quoꝝ nõ vꝛ eſſe niſi reſpectu coꝛpoꝛaliũ actuuʒ vt

ptãs hoſtiarij ⁊ accoliti ſᷣm.n.rei veritatẽ illi coꝛ/
poꝛales actus ad actus ſpũales oꝛd inati ſunt.vt ð
poꝛtatio cereoꝝ ad inflämaãdum affectũ ⁊ excluſio

maloꝝ hoĩuʒ ab ecclia.ad remouendũ illud quod
Ad pn in opp d ꝙ caracte-
ris oꝛdis duplex eſtactus. Anus eſtactus miſterij

ad illuʒ oꝛdinẽ ꝑtinentis.⁊ hic nõ eſt ꝑpetuus.ſed
bñ ꝑſeuerantibꝰ vſq; in finẽ.pᷣmiũ eſt eiꝰ ꝑpetuuʒ
Aliꝰ eſt actus diſtinguẽdi.⁊ hic erit ꝑpetuus.ꝑ ipᷣʒ
eni caracterẽ videtur ad quod miniſteriuʒ habẽs
caracterem fuerit oꝛdinatus.
ſis oꝛdinibus ipᷣmunt᷑ caracteres diuerſi.nõ tantũ
numero. ſʒ ſpe.⁊ q;uis ex differentibꝰ ſpᷣe nõ poſſit

mnoð ci diner

ↄſtitui vnũ ꝑ eẽntiaʒ.põt tñ ex illis itegrari vnum
vnitate q̃̊ ̊ ſacẽ̃ᷣm dem̃ eſt ſuꝑius eẽ vnũ. Atꝝ aũt
verũiſit płresq̃litates ſolo nũero differẽtes ſil eſſe
nõ poſſe.nõ oʒ determĩare ad ar.ſolutionẽ.Aliqui
tñ dicũt illuꝗ hꝛe in tantiã.qꝛ dũt in eadeʒ ꝑte me/
dij poſſe eſſè plura luia ſpᷣe nõ dꝛia manẽtia tñ diſti

cta ꝑ ſuas oꝛigines. dð ↄfirmatur ꝑ Diony.i.li. de

di. no. c. . ¶ Ad ʒ dð ꝙ ſicut ont alij ⁊ ſi ignoꝛan
tia ſit iterabilis.nõ tñ illa cuiꝰſolũ pccm̃ oꝛiginale
cã fuit.ↄtra hãc aũt eſt oꝛdinis ſacr̃m vel pot dici
ſᷣm alios ꝙ oꝛdo dat᷑ nõ in remedi vniꝰ ꝑſone.ſʒ

totiꝰ ecclie. Uñ ꝙ do dasbotra ignoꝛantiã nõ eſt ita
rantia a ſuſcipiẽte.ſʒ qꝛ ſuſcipiẽs oꝛdinẽ pficit᷑ ad

intelligendũ ꝙ ꝑ ſuſceptioneʒ oꝛdinis e

expellendũ ignoꝛantiã a plebe.hoc tũ ẽ ꝗ̊ opinionẽ
dicentiũ oẽ ſacĩm eſſe medicinã g̊ aliquẽ moꝛbum
in ſuſcipiẽte:dld ꝗ' dð ꝙ q;uis ↄſtitutus in mi⸗

noꝛibꝰ osdinibꝰ tm̃ poſſit Zere matrimoniũ.cara/
cter tũnõ delet᷑. Añ ſi moꝛtua vxoꝛe velit vlteriꝰ
ꝓmoueri oꝛdo quẽ pᷣꝰ ſuſceꝑat ſibi iterũ nõ ↄfert.·

Ertio erit᷑ in quo actu cuiuſlibʒ oꝛ

tione lectoꝛis.neq; in tragitiõe codicis diuinaruʒ

lectionũ.nee ĩ oꝛdinatiõe exoꝛciſte.nec ĩ traditiõe
libꝛi exoꝛciſmoxꝝ.qꝛ effectus cõis ẽ ꝑ caãm cõem.ſʒ

caracter ẽ cõis pᷣdictis oꝛdibus.ãnõ impmit᷑ ĩ aliq̃

pbodictaꝝ traditionũ.cũ nulla ſit cà cõis tribꝰ pᷣdcis
oꝛdinibus ſtẽ v ꝙ in oꝛdinatiõe accoliti nõ im⸗
pmatnin traditiõe cãdelabꝛi cũ cereo.q: ꝑ actum

archidiaconi earact nõ isꝛimit.ſʒ ſicut dicit ma
giſter hꝰ di. c. **. E teſt decre. di. ꝛʒ*. Accolitꝰ. Hi
cũ edocti fuerit ab epᷣo qualr in ſuo officio agere ð/
beant ab archidiacono ccipiũt cãdelabꝛũ cuʒ ce⸗

reo.⁊ vrceolũ vacuũ.& is tali traditione nõ ipᷣmit
caracter. ¶ Itẽ vꝛ ꝙ in oꝛdiatiõe ſubdiacòi nõ ipꝛi

mat᷑ caracter in traditiõe patene ⁊ calicis vacui.
qꝛ in oꝛdinatiõe ſacerdotis tradit᷑ illi ꝗ oꝛdinatur
calix cũ vino.⁊ patena cũ hoſtia.ſi ̊ᷓ ingraditione

calicis vacui caracter ipᷣmeret᷑.młto foꝛtiꝰin tra-

2

Vie timmõ iponit

„ Ainationis ipꝛimat᷑ caracter.
Etpꝰ vi ꝙ in oꝛdiatiõe hoſtigrij nõ ipᷣmat᷑
caracter neq; in clauiũ ecclie traditiõe.neci oꝛdia

ditione ealicis cã vino t patene cũ hoſtia ipᷣmeret᷑

dð falſuʒ cẽ.qꝛ in oꝛdine ſacerdoti in ipoſitione ma

nuñ ipᷣmirur. ¶ Itẽ ꝙ in oꝛdinatiõe diaconi nò imp

mat carater. in traditiòe cextꝰ euangelij vẽ ꝙ ſicut
dic᷑ magr̃ hꝰ di. c. 7*. Hic oꝛdo ab aptis eſt celebꝛa
tus.qñ vt legit᷑ in actibꝰ aploꝝ.ſeptẽ viros plenoſ
ſpñ ſcõ ad h̊ officiũ elegerũt.⁊ oꝛone pᷣmiſſa manuſ
eis ipoſuerũt.ã vꝛ ꝙ cũ oꝛdinãt᷑ ꝑ Roſitionc; ma⸗
nud ab ep eis ipᷣmatur caracter.Ot
dinatione ſacerdotis nõ ipᷣmat᷑ caract᷑ cũ ſibi epᷣus
tradit calicẽ cũ vino.⁊ patenã cuʒ hoſtijs.qꝛ ſic dẽᷣ
mag hꝰ di. c. g*⁹. Mic cũ oꝛdinatur inũgunt᷑ ei ma
nus vt intelligat ſe accepiſſe gram ↄſecrãdi.g̊ inũ/

vẽ ꝙ in oꝛ⸗

ctio manuũ maxie repñtat pᷣncipalẽ actũ.ad quẽ ſa
cerdotiũ oꝛdinat᷑.ſʒ in tali ſigno ↄfert᷑ caracter illi

us oꝛdis.ꝗ̊ caracter ſacerdotalis ipᷣmit᷑ ꝑ manuuʒ

inũctiont᷑..Rndeo h̊ ꝓ gnãli regula hndũ eſt.ꝙ in
ſuſceptione illiꝰ exterioꝛis ſigni ipꝛimit᷑ caracteri
quolibʒ oꝛdinc in quo ſigno pᷣncipalis ptãs quã re

ſpicit ille oꝛdo ſigniſicat᷑ expᷣiſius.ad qua expꝛeſſo
nẽ ↄcurrũt alicuiꝰ inſtr̃i traditio.⁊ vbi expᷣſſo.quo

vbo expᷣſſius determiatur inſtr̃i ſignificatio.⁊ quia

vncipalis ptas quã reſpicit oꝛdohoſtiarij expᷣſſius

ſigniſicat᷑ in clauiuʒ ecclie datione q; i aliquo alio
qð circa ipᷣm fiat.⁊ ptãs lectiõis ꝑ h̊ ꝙ ab epᷣo tradi

tur ſibi codex diuinaꝝ lectionũ.⁊ ptãs exoꝛciſte ꝑ h̊

ꝙ de manu ep̃i accipit libꝝ exoꝛciſmoꝝ ⁊ ptãs ac/

coliti ꝑ h̊ ꝙ accipit cãdelabꝝ cũ cereo.⁊ ptãs ſub⸗

diaconi ꝑ h̊ ꝙ accipit de manu ep̃ᷣi patenã ⁊ calicẽ
vacuũ.iõ ĩ pꝛedcis cũ foꝛmis determiatis:verbo

rũ caracreres pᷣdictoꝝ oꝛdinü impmunt᷑. Kuũ autez
ꝑ pᷣdicta pᷣncipales ptãtes oꝛdinũ pᷣdictoꝝ expᷣm

ſign ificẽtur. q; ꝑ alia pʒ diligenter ↄſiderati dicta

magri in lr̃a.ꝗa actus ad quos deputãt᷑ pᷣdci oꝛdi/
nes explicat diligẽter. In oꝛdie aũt diaconatꝰ dñt
aliꝗ caracterẽ impᷣmi ꝑ mãnuũ epᷣi impoſitionem
moti nõ tm̃ per illud qð in arguendo dictũ eſt.ſed
ga manus eſt oꝛganũ oꝛganoꝝæ in quo pᷣncipaliuſre
ſidet ptãs oꝑandi.a in iſto oꝛdine ↄfert᷑ excellẽs po
teſtas ſubſ. zecgaotio⸗ Aeded BH non vẽ rõnabile.ꝗa
anus illi quẽ oꝛdinati dia
ñ.ſʒ etiã illi quẽ oꝛdinat in ſacerdotẽ.pꝑ illud ãt

C

dð eſt cõe duobus oꝛdinibus nõ vr in vno illoruz
oꝛdinum caracter impᷣmi

Uiderur ergo mihi di
cendũ ꝙ poteſʒas diaconi media eſt inter ptãtem
ſubdiaconi ⁊ ſacerdotis.ſubdiaconus autem hẽt
poteſtatem tangẽdi vaſa miniſterij.ſacerdos con
ſecrandi coꝛpus ⁊ ſanguineʒ xpᷣi.diaconus ⁊ ſi non
habet poteſtatem tangendi coꝛpꝰ xpᷣi.habet tamẽ

poteſtatem poꝛtandi coꝛpus in patena ⁊ diſpenſã

di ſanguinem in calice.⁊ in hoc eſt pꝛincipalis eiꝰ
poteſtas.⁊ ideo in ſua oꝛdinatione expꝛimi nõ poſ
ſet per traditionem vaſoꝛũ tantũ.nec per datiõeʒ
materie.nec decens eſſet vt ſibi traderentur va/⸗
ſa cum ſanguine ⁊ coꝛpoꝛe.cum ſacerdoti qui ſuꝑi
oꝛ eſt non tradant᷑ ſanguis ⁊ coꝛpus.ſed vinum ⁊
hoſtia.⁊ ideo poteſtag diaconi expꝛimi non poteſt
quantũ ad ſnum pᷣncipalem actum.niſi per eiꝰ ex/
ꝛeſſonem quantũ ad actnʒiſcðarium qui eſt lege-
re euangelium.⁊ ideo ſibi caracter impꝛimit᷑. cum
ſibi ab epᷣo traditur textus euangelioꝛum.In oꝛdi

ne auteʒ ſacerdotij dicunt aliqui caracterem impᷣ⸗

mi cum ſibi epᷣus manus imponit dicens. Accipi
te ſpiritum ſanctñ.⁊c.quia dicũt tunc xpᷣm dediſie

diſcipulis ptãtem ſacerdotalẽ. qñ poſt ſuaz reſurre
ctionẽ dixit eis. Accipite ſym ſcm̃.quoꝝ remiſce-

ritis pccã. ac.Mihi aũt vꝛ dð ꝓilli g oꝛdinatur
in ſacerdotẽ caracter ipꝛimit᷑ cũ ab epᷣo accipit ca⸗

licẽ.cũ vĩo.⁊ patenã cũ hoſtijs.pᷣncipalis.n.actus
ptaãtis ſacerdotalis reſpicit coꝛpus xpᷣi verũ. ⁊ ſe⸗/

cũdarius coꝛpus xpᷣi myſticũ.pᷣncipalis.n.actus ẽ

trãſubſtantiare panẽ in coꝛpus xpᷣi.⁊ vinũ eius ſan
guinẽ.a actus ſcdᷣarius eſt ligare ⁊ ſoluere ſideles
t ſiẽ diſponãt᷑ ad dignã cõꝑiſ xpᷣi ſuſceptõeʒ.qᷓ;uiſ

magis expᷣmat᷑ hec ptãs q;tũ ad ſcdᷣariũ actuʒ ꝑ
manuũ ep̃i ipoſitionẽ ſuꝑ caput illius q oꝛdinat᷑ cũ
pꝛolatiõe vboꝝ.Accipite.⁊c.tñ quãtũ ad actũ pᷣn/
cipalẽ magis expᷣmitur ꝑ hoc qð ſibi datur calix cũ
vino.⁊ patena cũ hoſtijs.Uũ dicit magrilr̃a ꝙ iõ
hec ſibi dant᷑ vt ꝑ hoc ſciat ſe ptatez accepiſſe deo
placabiles hoſtias offerendi. Eickſoͤne⸗ aut quaz

alij ꝑ ſe allegãt dð ꝙ q;uis xpᷣs poſt reſurrectione,ʒ

dederit diſciplis ſuis oꝛdinationẽ ſeu relationem
ſacerdotalis ptãtis ad ſcdᷣariũ actũ.tñ in cena qñ
poſt trãſubſtantiationẽ panis in coꝛpꝰ ſuũ dixit di⸗
ſcipulis ſuis. Hoc facite in meã ↄmemoꝛationeʒ
dedit eis ptatez cRerdotalẽ q;tũ ad actũ eiꝰ pᷣnci⸗
Pals. d pm in opp dõ ꝙ caracter nõ eſt cõis il
lis oꝛdinibꝰ cõitate ſpẽi.ſʒ gñis.⁊ iõ nõ eſt incõue/

niens ꝙ in diuerſis oꝛdinibus ipꝛimat᷑ ꝑ actus ſõe

dintes. Ed ꝛm dð ꝙ in traditione miſtri ab oꝛdi
natoꝛie fit caracteris ĩpꝛeſſio.ſʒ intraditione q̃ fit
ab archidiacono fit ptãtis collate expᷣſſio. Ael põt

dici ꝙ in mioꝛibꝰ oꝛdinibꝰ hoc eſt ſingulare. vt pꝰ

qᷓ; epᷣs docuit ordinãdos qualiter ĩ officio ſuo ager
debeãt ab archidiacono ð mãdato ⁊ volũtate epᷣi
accipiũt inſtrʒ i cuiꝰ acceptiõe caracter ipꝛimit᷑.qꝛ
illa inſtr̃i traditio pᷣncipaliꝰ eſt ab epᷣo q;ᷓ ab archi/
diacono Palc zm pz ſolo ex deis. ¶A
cut in pᷣmitiua eccłia apli iſpiratiõe.ſ.ſ. ↄfirmabat
ꝓ manuũ ipoſitionẽ.⁊ tñ mõ tradit᷑ ſactẽ̃m ↄfirma⸗/
tionis ꝑ chꝛiſmatis in fronte inũctionẽ.ſic eadem
inſpiratiõe oꝛdinabãt tũc diacones ꝑ manuũ ipoſi
tionẽ cũ oꝛone.nec ex hoc ſegtur q mõꝑ ipoſitionẽ

manuũ epi:fiat talis ptas collatio ¶Ad ?m
3

epᷣus in oꝛdinũ collatiõe nõ tm̃ tradit oꝛdis pt

ſʒ etià eos pᷣparat ad eius ſuſceptionẽ eos inſtrun?·è

do de officio ſuo.⁊ circa cos aliquid oꝑando.q̃ pꝛe

paratio in tribꝰ ↄſiſtit.ſ.in bñdictõse.⁊ manꝰ ipo
ſitiõe.⁊ inũctione.pꝑ bñdictionẽ oꝛdinãdis diuinis

ob egis mãcipat᷑.p manus ipõnẽ gra danda ſigni
ſicat᷑.q ſint apti ad dignãa ſui officij executionẽ.rõa
bilius.n.eſt dẽe graʒ dari in illo actui qno caracter
ipꝛimit᷑.ꝗ eſt diſpõ ad gr̃am qᷓ; i actu alio. Vñ non
appꝛobo ſniam dicentiũ in manus ipoſitiõe gr̃am
dari.nec caracterẽ ipᷣmi iunctõe ad aliqð ſacr᷑̃ʒ tra

ctandũ oꝛdinari ſigniſicãt. VUñ illoꝝ tm̃ ꝗ oꝛdinãt᷑

in ſacerdotes manꝰ iniũgũt. Ex dcis pʒ ꝙ hec vn/

ctio nõ ita repñtat in ſpãli pᷣncipalẽ actũ ptãtis ſa-⸗
cerdotalis ſicut traditio calicis cũ vino.⁊ patene
cũ hoſtijs.qꝛ tñ certũ nõ eſt quo actu caracteres
ali

inꝛimant?.iõ ſi in oꝛdiatiõe alicuiꝰ ↄſtiterit aliquid
eſſe omiſſiʒ illud poſtea eſt ſupplendũ ſine reitera
tione aliox.
(Aiticulus quintus.

i. Et circa hec q̃rũt᷑

d d ꝙ ſi

giſter exemplificat in læter

. Onſequẽter riar dese pncipa

. Jð ..
. .

.„„½

—

3 P* vtrũ ſuß Rcerdorale oꝛdinẽ ſint alid ptisi
. Sõ ſit ꝛdo c vtx oĩuz epopꝑ

ſit aliquis ſuperioꝛ in ecclia.

ei nẽ nõ ſit aliqua ptasi
ecclia.qꝛ in cena oẽs diſcipli immediate a

xypᷣo aceperũt ſacerdotalẽ ptateʒ q;tũ ad eiꝰ pᷣnci-

palẽ actũ.⁊ pꝰ reſurrectionẽ qᷓ;tũ ad ſcdᷣariũ.ꝭ̊ ſaca

dotalis ptas q;tu ad vtrũq; actũ ſuũ nullã ptãtẽ hʒ
ſe niſi diuinã.(¶ tẽ ſaterdos gerit ꝑſonã xpᷣi.qſe

ꝓ nobis pii hoſtiã obtulit.ſʒ nullus eſt maioꝛ inece
cleſia illo ꝗ caput ecclle repntat.j̊ in ecc nullus eſft
maioꝛ ſacerdote.(Cõ:ra magt᷑ hiꝰ di. c.S. dicit
de oꝛdine pᷣſbyteratus ꝙ a filijs Aaron ſüupſit exoꝛ
diuʒ. ſʒ filij Aaron fuet᷑t mioꝛes ſacerdotes.Aa⸗
ron ſũmꝰpontifex.̊ s.ptãteʒ pᷣſbyteri ẽ ptãs pon-
tificis Itẽ m magrm eo c. ices aploꝝ ĩ ecclia
gerũt potiſices.o.aũt diſciploꝝ vices gerũt pᷣſby

teri.ſʒ apli maioꝛes fuerũt q; alij diſcipſi.ꝭ̊ maio⸗
ris ptãtis ſunt epᷣi qᷓ; pᷣſ byreri aan ptate ſacer
dotalis oꝛdis reſpcũ ſui actus pncipalis ꝗ eſt tran

ſubſtantiare panẽ in coꝛpꝰxpᷣi verũ.⁊ vinũi eiꝰ ſan

guinẽ.nõ eſt aliq̃ poteſtas ſuperioꝛ niſi diuina.ſed

reſpectu actus ſui ſecundarij qui eſt ligãdo⁊ ſoluẽ

do diſponere ſideles ad dignaʒ coꝛpoꝛis xpᷣi ſuſce-

ptionem eſt poteſtas epᷣi ſoperioꝛ.indirecte tamẽ

quia ſcdᷣm diſpoſitionem vicarij chꝛiſti mediante

quo a xpᷣo deriuatur in alios iuriſdictiõis poteſtas
ſic oꝛdinatum eſt vt paucioꝛes ⁊ ĩ paucioꝛibus ca/
ſibus ſint ſub iuriſdictione ſacerdotum.tam ĩ foꝛo
exterioꝛi.q; in foꝛo penitentie qᷓ; ſub iuriſdictione
epoꝝ.Unde ſunt multi ſacerdotes nullam penitꝰ

ſuper aliquam ⁊uriſdictiqnem habentes excepto

caſu neceſſitatis.⁊ ideo cqea artus poteſtaris reg/
ritur detam materiam in quam traſeat.⁊ debi⸗

ta materia reſpectu actus ligandi ⁊ ſoluendi nõ ſit

niſi homines ſuper quos aliqua iuriſdictionẽ ha/
betſaltem in foꝛo penitentie habens ligandi ſol

uendi poteſtatem.ideo nec tot.necer tot⸗caſibus

poſſunt ligare ⁊ ſoluere pꝛeſbyteri ſicut eði el
p in opp dð ꝙ poteſtatẽ ligandi ? ſoludien fo-
ro penitentie acceperunt tam apoſtoli q; alij diſci
puli a chꝛiſto imediate.Ine poteſtatem abſoluẽ
di in foꝛo penitentie quantũ eſt ex ꝑte babentis ea
non poteſt epᷣus minuere.quia ſic equalis eſt in oi
ſacerdote. vt concludebat argumentũex ꝑte tamẽ
materie ſuper quam mꝗjoꝛem habet poteſtatem
epᷣs q; ſimplex ſacerdos potuit rõnabiir actus illiꝰ
poteſtatis quantũ ad ſimplices ſacerdotes reſtrin
gi. quantũ ad epos ampliari Ad ꝛm dicendum
ꝙ quilibet miniſter ecclie quantũ ad aliquid gerit

figuram rp̃i. quia vt ſuperius habitum eſtxpᷣus oꝛ

dinum oium officia ĩ ſemetipſo exhibuit.ſaut ma
e if anen ille eſt ſuperi⸗
oꝛ qui ſᷣim maioꝛem perfectioͤneʒ repꝛeſentat xpᷣm

ſacerdoſ añt xpCʒ repnñrat in hoc ꝙ per ſeipᷣm aliqð

miniſterium ipleuerit. eſis auteʒ etiam in hoc ꝙ
alios miniſtros inſtituit? eccleſiam fundauit. Iñ

ad epᷣm pertinet alios oꝛdinare ad diuinum cultũ
. uapꝛopter ſponſus ecclie dicitur ad ſimilitudi-

Ecundo querit᷑ nt dico

—

AE

csN
Pierncheſiot
lenan

hiletiseſti-

ſorisoeptis
endi ibti
tigainesine
ntſ. no
ori ſ Nthidi
hrdur die diſco⸗
go zehet li

(er noekaun

Uno m pc
dirtead ennan
Concleria
ir. Pamomoo⸗
Oſ llinecca
rtrte Ntenicd
ateßerdereichi
Neikerechind
Pofberotine
etnseſtonon
nuseb .i Dio
M op/ ſ
giunceno⸗
(Cchnävad pon
ſoded vitisign
lsord chrerſſt
i leedeſchnecd
omnit vodeer⸗

Soo⸗

—

qnda
ANNRommn
opnlazi
ſagbeen inn
nick ktordini
Mcnamsn
iorgnckinas
ſunuhul.
laſtceefſui
ſiitlaisgglce⸗
Peneiiſineſe
fltſipalos g
Pelheitzul
Morſesge
Cnkbmmmnnspogf⸗
Lurihlinsſin
ſuglig inultdin
nclt de
MEäcſcltna
egtitepeizien
bugaiſeſtclisd
lſopritihngin⸗
t mee

4 „.O00

7

Mior giſub 1oo
nge

—
—
=
==
S=Se
S=
—
—
—,

nule

Krce

ORihtxk

. NRüg

SNimmdn
Nczüutc,

osgen ie

.
5 Z
mrdef

hiſtinin
n din miin
Vwi:i
maickltin
wecis
wuimijrun
Encrpineit
iniispaneſt
Gtigtnanthisc
Kommamiſo
Nhitimſiciſ
NcrsNNNWN
Dh
NweNckoe,

1,

„*
,
Re
„ 4

h

ad duo pꝰ ar.

1 .
.

— *

. . .
* .
X
.

Et vNp lſic. ab Ji. li. ꝰꝛ ethi. C.
c. vlt. Epatus dꝛ oꝛdo¶Itẽ SSrs eccliaſtice
hierarchie aſſignt tres oꝛdines.ſ.epᷣatum. ſacer

a magr̃o hꝰ di.

dotiuʒ.⁊ diacõatu. diaconũ vocãs miſtrũ ¶ ſtẽ oĩſ

ſpũalis ptãs eſt stãs oꝛdis vł iuriſdictiõis.ſʒ epᷣa/
lis ptãs nõ ẽ ptas inriſdictiõis.qꝛ nõ põt ↄmittiñ
ſacerdoti.ꝗẽ ptãs oꝛdinis. Contra non ſunt niſi
ſeptẽ oꝛdines in ecclia.qð nõ eſſet verũ ſi eᷣus eẽt
oꝛdoi Ntẽ ſacri oꝛdies nõ ↄferũt niſ dieb Iſabba/
torũ.ſʒ vt hꝛ di. 75. die oꝛdinatiões epoꝝ cele⸗
ꝛãtur die dñico.ꝑ ſacerdotes.n.ibi intelligũt epᷣi
ſʒ glo.. epatꝰ nõ ẽ ſacer oꝛdo.⁊ ↄſtat ꝙ nõ ẽ oꝛdoñ
ſacer. nõo eſt oꝛdo.Rñn ꝙ oꝛdo duplrp̃t accipi.
Ano mõ ꝓ gradu ptãtis oꝛdiate mediatevł ime-
diate ad ↄſecrationẽ coꝛꝑis vłſaguiſ xpᷣi. Alio mõ
ꝓ quolʒ gradu ptatis reſpcũ.quarũlibʒ actionũ ſa-
craꝝ. ſꝛimo mõ oꝛdo eſt ſacrʒ.⁊ ſic epᷣ̃atus nõ eſt
oꝛdo. Uñ nec caracterẽ ipꝛimit ꝓpꝛie loqndo ð ca
ractere.vt quidã dñt.⁊ pꝛeterea vnꝰ oꝛdo nõ vᷣpẽ
det a pcedenti q;tũ ad neceſſitatẽ ſacr̃i q;uis ſeq̃ni
de iure recipi nõ debeat pᷣoꝛi pꝛetermiſſo.ſʒ ſi non
pꝛeſbyter oꝛdinaretur in epʒʒ nihil eẽt factũ.ꝰꝰ mõ
epᷣatus eſt oꝛdo nõ ſacrjm.ſʒ ſacr̃ale.⁊ hoc mõ epᷣa/
tus ab Iſi.? Dio.⁊ a magr̃o dẽ oꝛdo.⁊ ſic pʒ rnſio
dm dð ꝙ ptãs epᷣalis nõ tĩ ẽ po
teſtas iuriſdictiõis.ſʒ ptãs oꝛdis ꝗ tñ nõ eſt ſacr̃m
¶ AUrgumẽta ad partẽ ſfam ꝓcedũt de oꝛdie pꝛimo
inõ dcõ.v tñ aliquibꝰ ꝙ epatus magis ſit oꝛdo q;
aliquis oꝛd ter pᷣſbyteratu.qꝛ põt qð nullas aliꝰ
põt.nec de fcõ.nec de iure.⁊ hi ẽt dñt ꝙ caracterẽ
ipꝛimit. vnde ↄſecratio epᷣalis iterari non põt.

E rtio 4 U e in ytrũ oium epᷣox ſit

d E agligs in ecclia ſuꝑioꝛ. Et
non. ꝗꝛ ſi aligs eet. il Et papa. ſʒ pa/

—

t

pa non eſt ommi ad Hebꝛe. 77.
Abſq; nulla pdictiõ miiſtioꝛ a maioꝛe bñdicit᷑.ſed
ons Hapan ecrat ab hoſtiẽ. epo.̊ hoſtienñeæ eo ma
ioꝛ ¶ Btem imperatoꝛ hʒ ius ⁊ ptateʒ eligendi põ⸗

tiſcẽ ⁊ oꝛdinãdi aplicaʒ ſedeʒ. vt hẽ decre.di. 6⁰.

Adrianus paꝑa Ro.g papa non eſt iperatoꝛe ſupe
rioꝛ.g nec in alljs ep̃is.vt vi.¶Rtẽ vt hẽ eadẽ di.i
ſvnodo. Papa Leo Ottoni pꝰ regi Teotonicoꝛuʒ
eiuſqſucceſſoꝛibꝰ ↄceſſit facultatẽ eligendi ſucceſ
ſoꝛẽ.⁊ ſedis aplice oꝛqinandi pontificẽ.gOidẽ qð pCꝰ
tem epi ſunt ſucceſꝛes aploꝝ.ſʒ iter aplos nu
lus fuit ſuꝑ alios.qꝛ omnes ſuã ptãteʒ imediatea
xpᷣo acceperũt.g nullus epᷣus oĩibus alijs ſuꝑioꝛ eſt
WBrem Woriss afnit pᷣnceps ſuꝑioꝛ fuit q; Aarõ
ꝗ erat ſummus põtifex iudeoꝝ.g dignioꝛ eſt pᷣnci
patus qʒ epãtus.ſed nullus pᷣnceps eſt oibus epᷣis
ſuperioꝛ.S multo foꝛtius nullus epᷣus.( Cotra er ð
maioꝛita.⁊ obe. Solite.ↄparat᷑ maius luminare
potãti ſpũali.⁊ maxie ptati pape.⁊ minus lumina
re ptati xpali.̊ ſicut maius luminare.qð ẽ ſolẽ oĩ-
bus alis ſtellis potẽtioꝛ.ita ptãs papalis eſt oĩibꝰ
alijs ptqtibus in eccih ſupłoꝛ ¶ Iteʒz. 9. q. ʒ. Cõque
tus. §. Sola. Sola romana ecclia ſua auctoꝛitate
vallet indicare de oibus. De ea nulli iudicare per
mitrit᷑. ¶ Rñndeo ꝙ oiuʒ Fonen aligs in ecclia ſu/
perioꝛ.qui ſub xpᷣo totius ecclie caput eſt. cuiꝰ rõẽ
In omni re vna ex dinerſis rebus integrata oʒ eſſe
aligd pꝛeeminẽs quo diuerſe ꝑtesteneãt᷑ in vnuʒ
ſicut eſt aia in huano coꝛpoꝛe.⁊ coꝛpus ſuꝑ ↄtrarie
tateʒ eleuatu.qð eſt celuin machina madi.p virtu

⏑. *

tem. n. eeleſteʒ cõciliantur ekementa que pꝛia ſunt.

omniũ ſuperie ꝗꝛ vt d? ad Hebꝛe. 7½⁸9.

”M

vñ cſfᷣ ecclia ſit vnuʒ coꝛpus vxpᷣi myſticũ ex diuer⸗/
ſis ſtatibus ⁊ mẽbꝛis ↄſtitutũ ad obſuationẽ huiuſ
Vvnitatis ʒ eſſe vnũ caput oĩuʒ ſtatuũ ecclie.⁊ mẽę
bꝛox vniuerſali regimine regitiuũ.ſub quo diuer.
ſi ſtatus ecclie ⁊ mẽbꝛa diuerſa ↄueniaãt ſᷣm debita

ppoꝛtionẽ in vnũ.vt ſic ↄfoꝛmet᷑ ecclia militans

fuo exẽplari in celo. Uñ Ber. ʒ.li.de ↄſi.c.iʒꝰ.ſicut
Seraphin ⁊ Cherubin.ac ceteri oꝛdinat᷑ ſub vno
capite deo.ita hic ſub vno ſummo pontiſice pᷣma
tes vel pꝛiarche.archiepᷣi.epᷣi.pꝛeſbyteri.vel ab/
bates.⁊ reliqui in hũc modũ. lle aũt epũs ꝗ pꝛceſt
toti ecclłie eſt epus Romanus. Un.9.q.ʒ.Cuncta.
Cũcta per mũũdũ nouit ecclia ꝙ ſacro ſcã romana
ecclia fas de oibus hʒ iudicãdi.neq; cuiq; de eius
licet iudicare iudicio.⁊ ſicut dẽ decre.di.ꝛiꝰ.qᷓ;uis
in illis ſynoditis ↄſtitutis.ſupple tñ ceteris ecclijſ
pꝛelata eſt.ſʒ euãgelica voce dñi. ⁊ ſaluatoꝛis nii
Jeſn chꝛiſli pᷣmatũ obtinuit..Ad pm in oppm do
ꝙ ſicut videmꝰ in nãlibus vnũ eſſe virtuoſiꝰ alio
ſimplr.⁊ tñ ſᷣm quid eſt ecõtrario.ignis.n.ſimplrẽ
virtuoſioꝛ terra.⁊ tñ inquãtũ eſt in potẽtia rõe ſue
marerie ẽ inferioꝛ terra inq;tũ eſt actu per ſuaʒ foꝛ

maz. alias. n. agens in terra nõ ꝑareret᷑ ab ea.A ſi⸗

mili dico ꝙ Guis papa ſit ſimplłłſuꝑioꝛ oibus aliſſ
epᷣis.ti iq;tũ ẽ in potentia ad recipiendũ ↄſecratõ-
nẽ an q; eã hẽat eſt inferioꝛ epᷣo hoſtienſi ꝗ iã actu⸗

ſecratꝰẽ.nõ ſic aũt poſſet dici de ſacerdote reſpcũ

epiſcopi.qꝛ ptãs ſacerdotis excedit᷑ a ptaãte epiſco
pi quaſi a ptãte alterius generis.ſed poteſtas epi/
ſcopi a poteſtate pape.quaſi a poteſtate eiuſdẽ ge/
neris.quia omneʒ actum hierarchitũ.queʒ põt fa
cere papa in miniſtratione ſacramẽtoꝝ poteſt face
re epiſcopus.quia quantũ ad ea que ſunt epiſcopa
lis oꝛdinis omnes ſunt auales ed ꝛn dicendũ
ꝙ poteſtati date imperatoꝛi in oꝛdinando apoſto/
licam ſedem reſignauit Todoicus imperatoꝛ. vt
habetur. 63. di. Ego Lodoicus. Otto etiam reſi-
gnauit illi poteſtati ſibi confirmate per Teonẽ pa/
pam eadem di. Tibi. ⁊ de vtriuſq; reſignatione ſi
mul habetur.c.ſequenti.ð.Ex his.vbi ſic dicirur.
Ex his conſtitutionibus ⁊ pacto Todoiciimpera/
tes s depꝛehenditur imperatoꝛes illis rennciaſſe
pᷣullegijs que de electione ſummi põtiſicis Adria
nus papa Carolo imperatoꝛi. ⁊ ad imitationem
eius Leo papa Ottoni pꝛimo regi teotonicoꝛũ fe/
cerat.⁊ meritoreſignare debuerunt.tamẽ quia ta
lis poteſtas cis non conueniebat. ſicut nec decet
coꝛpus habere poteſtatem in oꝛdinatione anime.
ſed econuerſo. tum quia eccleſia neceſſitate com
pulſa.⁊ a perſecutoꝛibus oppꝛeſſa talem poteſta/
tem eis conceſſerat.vt eccleſie ſubuenirent.quod
alias facere tenebantur.? ſic patet ſolutio ad ter-
tium.Ad ' dicendum ꝙ minoꝛ eſt falſa. Oe⸗/

trus enim ſummus fuit inter alios apoſtoloſ.quia

quauis poteſtatem clauium omnes immediatere
ceperint a chꝛiſto.tamen poteſtatem iuriſdictiõis
acceperunt mediante Petro. vt patet ex ſuperio
vibus dictis.⁊ quia iw iſdictio miniſtrat materiã
ue eſt ſubditus habentis iuriſdictionem.que re⸗/
quirit᷑ ad hoc ꝙ poteſtas clauium exeat in actum
ideo vſus illius poteſtatis quem omnes imme⸗
diate acceperunt.a chꝛiſto indirecte dependebat
2 Petro. ſic dico de poteſtate epiſcopoꝛum ꝑ cõ⸗
parationem ad papa. Ad . dicend ꝙ Moy.
ſes nõ tm fuit pᷣnceps.ſed ſacerdos iuxta illð pſat.

Moyſes ⁊ Aaroni ſacerdotibꝰ eius.⁊ decre. di.
ꝛꝛ*. Sacro ſcã.in glo. ẽñ Moyſes expᷣſſiꝰ q; Aa/
ron figurauit xp̃ᷣm ꝗ fuit ſũmus rex.⁊ ſũmus ponti
fex. 7 ex ↄnti icarin eius ĩ terris in quo ſimul ſub
xpᷣo eſt vtraq; poteſtas.
rCa lram Mathias electꝰ ẽ ſoꝛte.hoc
Vfcm̃ fuit ↄoſilio ſpũs ſci. Uñ nõẽ tra

hendũ ad ↄſeqñtiã. vſus.n.ſoꝛtis in electõ
nibꝰ ppetua ꝓhibitiõe danatꝰ eſt. er de ſoꝛtilegijs
Ecclla nia. Ociĩia dʒ eẽ inſtructꝰ.nõ ẽ ĩtelligẽdũ ꝙ
ſciat theologiã.ſufficit.n.ꝙ ſciat diſtincte leger.⁊
ſenſuʒ gramaticalẽ intelliger. Canões duos tm̃ oꝛ
dinesſacros appellari cenſcẽt. Hic intelligendũẽ
ſm canões ãtiquos.qꝛ mõ ſubdiaconatꝰẽ ſacer oꝛ
do.⁊ ſibi votũ ↄtinẽtie an exũ eſt. Ordo epᷣoꝝ. qua
liter epatꝰ oꝛdo dici debeat ĩ qõibꝰ dem̃ eſt. Rõa/
nus. Anthio chen?ꝰ. Alexadrinꝰ ¶¶ Cõtra ðᷣcre. di.
22. Sacroſcã . d m pᷣmaſedes ẽ romana ecclia.27.
Alexandrina.ʒꝰ*. Anthiochena.¶Rñn ꝙ aliqn Ale
xandrina fuit ſcdᷣa ſedes.ſʒ poſtea Cſtane nonol
tana fcã eſt.ꝛ*.eo ꝙ ſit noua Roma.ea.di Cõſtati
nopolitane. VUñ hic eſt oꝛdo ſediũiſòꝰ Romana.
20. Cöſtãtinopolixana. 3*. Alexãdrina *. Anthio
chena. ꝰ Hieroſolimitana. eadẽ di.
Poõt dici ꝙ magf in lr̃a noĩat Anthiochenaʒ poſt
NRomanã qꝛĩ Anthiochena pꝰ nomẽ vpᷣianoꝝ eſt
exoꝛtũ eað di. Sacro ſcã.qᷓ;uis oẽs añ fideles dice
renft diſcipuli vel fratres. vt dicit glo. ibidem.

DSi. rrv.

Ole queri.⁊c̃. Superiꝰ determĩia

nit magr de oꝛdinũ diſtictõe
Hic determiat de collatiõe.⁊ diuidit᷑
. in tres/¶ Mdetermiat de ptate ofe⸗
gnris ieve vitio collatiõis.ibi De ſymoniacis
ʒ.de ipedimentis ſuſceptionis ibi. Sacri. in
res.6⸗ mouet qõneʒ ſi heretici poſſint tradere
ſacroſ oꝛdies.⁊ arguit ad ptẽ negatiuãi/ꝛ ad affir
matiuã ibi.E cõtra.i&̊ ſoluit ondẽdo circa ̊ opi⸗
nionũ diue rſitateʒ ibi. Hec aũt¶ Hllà ꝑs q ibi inci
pit. De ſymoniacis.diuidit᷑ in tres pces eon
dit ſymonie grauitatẽilꝛꝰ eiꝰ inexcnſabilitate bi
SDi verolſvymoniacoꝝ punitioneʒ ibi. Syillo⸗
niaci aat. ”M
2 Uarrkiculnspꝛimns. . 4
di. quek endũ eſt pᷣnci-
4 1C hanc patr D de po
teſtate oferentis oꝛdies . de vitio col
latiõis ibi. Oymonia.lꝰ.de cãibuꝰ in qbus ↄmit
tit᷑ ſymonia. ¶ꝗ de pure nãlibꝰ defectibꝰ ipediẽ
ribus oꝛdis ſuſceptioneʒ “ de ipedimentis qᷓ ꝓ
ueniri pnt ex nã ? ex volũtate ¶le de ipedimentis
Hõ ex ifamia.¶ Circa pn querũtur tria.
M Vtrũ ſolus eps poſ toꝛdnies ↄferre. vtx
epᷣs hereticus.S*. vtrũ epus degradatus.

2 Rumno ondo ꝙᷣſbyter nõ epᷣs poſ
cerdos oꝛdiat᷑ n ſons epᷣs ei manꝰ ĩponit.
zet os pᷣſbyteri ꝗſunt viren ects Reen er⸗
ſbyter. & nõ ſolũ eps ipᷣm oꝛdinat.Item q̃ ad ſolñ
eſm ꝑtinẽt nõ epᷣo cõmitti nõ pñt.ſ⸗ O minoꝛes oꝛdi
nes qñq; ↄferũt ex ↄmiſſione a nõ epis.er de oꝛdia
tis ab epo ꝗ renũciauit.c.po. & ↄferre.ſaltẽ mino⸗/
res oꝛdies ad ſ. olu epᷣm no ꝑtinet.¶ Itẽ magiſexcel

9

enouãtes.

ſit oꝛdinare. qꝛ cũ ſa-

.„ 9

—

lit pᷣſbyter digc A.ans 3 vnus epꝛs poõt

aliũ ↄſecrare.̊ pꝛeſ byter pᷣt diaconũ oꝛdiare..õH

tra Ai:li.i7.ethimo.c.iꝛ.dicit e põtiſice ꝙ ipᷣe ef
ficit ſacerdotes atq; leuitas.ipᷣe oẽs oꝛdineſ ecclia
ſticos diſpõit.̊ oꝛdines ↄferre aò null aliũ ꝑtiet.
¶Vtẽ ſolus epᷣs põt vᷣgines ↄſecrare.ꝛ(c.q.b. Si iu⸗
bet ⁊ altare ↄſecrare.eadẽ.q.miniſtrar᷑m. Oʒ maius
Eↄferę oꝛdies qᷓ; altare ↄſecrare.veil vgines.g ſo
lus epᷣ põt oꝛdines ↄferre.l¶ .
dines alicui põt ↄuenire duplr.ſ.vel ex oꝛdinariꝗ
ptãte.vel ex gnãli ſeu ſpali ↄmiſſiõe.:ꝰ mõminoꝛs
oꝛdies oferre bar Ic; nõ epᷣis ↄuẽire.vt ondeba⸗
tur in arguẽdoM mõ ptãs ↄferendi quẽcũq; oꝛ⸗
dinẽ cõuenit ſolis epᷣis.cuiꝰ cã eſt iſtitutio diuina

cuiꝰ inſtitutiõis fuit rõ ↄgrua.qꝛ ſicut ad ſolũ pᷣnci⸗

pẽ ꝑtinet.nõ tm̃ oꝛdinare viros bellatoꝛes in exer
citu.ſʒ ẽt exercitꝰ duces.ſic ad epᷣos ꝗſunt in ecclia
pᷣncipes nõ tm̃ ꝑrinet hoĩes oꝛdinare ad certandũ
3 fidei ꝑſecutoꝛes audacter ↄſitẽdo xpᷣi ſidẽ.qð ſit
pſacrjm ↄfirmatiõis.ſʒ ẽt ad ipos ſolos ꝑtiner du⸗
ces eccliaſtici exercitꝰ ↄſtituere.qð faciut ſact᷑̃ʒ oꝛ⸗
dinis ↄferẽdo.vt.n.ſuꝑius dem̃ eſt di..Oꝛdina⸗
ti ad miſtrandũ ſacr̃a ad ̊ ſunt deputati vt ſint du
resgiior di pm in opp dð ꝙ in manuũ ipoſitõ
ne nõ ↄfert᷑ oꝛdo ſʒ quoꝛũdã opioneʒ. Aelpõt dici
Im alios ꝙ ipoſitio manuũ epᷣi eſt ad oꝛdinẽ oferẽ⸗
dũ.ſʒ ipoſitio manuũ ſacerdotũ aſſiſtentiũẽ ad cõ/
coꝛdiã ⁊ cõionẽ ecclłiaſticã ſi AAAde pz
ſolutio ex dcis in qõne Adʒm. dð q ezuis pꝛeſbx
ter magis excellat diaconũ in oꝛdine qᷓ; epᷣs epᷣʒ còͥ
ſecrãdũ.tñ in dignitate ẽ ecõtrario.ↄſecrãdus.n.i
epᷣm ndũ hʒ dignitatẽ epᷣaleʒ.qᷓ;uis aũt hec hẽat q̃
iuriſdictionis ſunt poſt ſuò conſirmationem.
— uortuiy Vtru eps he-
2 dies ↄferre.& iõ. i oꝛdinado deuſ
gagit pnepalr. oꝛdinãs iſtralr.ſʒ inſtrm nõ agit ni/
ſi ↄiũctũ pᷣncipali motoꝛi.̊ nec epᷣs oꝛdinat niſi in
oꝛdinãdo ſit deo ↄiũctus.ſʒ ep̃i heretici in oꝛdina-

dosemnnitinhna t bi e. F⸗Ocit. Ddͤi
it. Sv

dñs ſacriſicia hereticoꝝ.⁊ a ſe pijcit.s vex oꝛdinẽ

coõferre nñpñt.iſtẽ eadẽ qõe.Si qui a ſymopiacis

qui ſcienter ſe aſmoniacis conſecrari immo exe
crari permiſerit eoꝛum ↄſegationem oio irritam
eẽ decernimꝰ.g mito foꝛtiꝰ Krita ẽ oꝛdinatio colla
ta ab hereticis¶ NRc maiꝰ eſt ſactʒ oꝛdinis oferre
q; reciꝑe.ſʒ heretici nõ pñt recipe oꝛdinis ſactʒ.
nec ↄferre.Cõtra Aug..li. eplaʒ parmeniani
vltra mediũ.dicit de he eticis ꝙ; ſic hñt in baptil⸗
mo ꝙp eos dari poſſit.ſic in oꝛdinatiõe iuſ vtrũq;
dli ad ꝑniciẽ ſuã q;diu charitatẽ nõ hñt vnitatii
Itẽ ſacerdos hereticus põt coꝛpꝰ xpᷣi ↄſecrare.ꝭa
ſili epus hereticus põt oꝛdines ↄferre.lmMndeo ꝙ
epᷣi heretici.aut fuerũt oꝛdinati ⁊ ↄſecratis foꝛma
ecclie. aut nõ. Si ñ vegi epᷣimõ ſunt.⁊ ex ↄnti nec
