chas ſacra vaſa.velſacras pallas penes vos ↄtin
gere.⁊ incenſuʒ circa alraria deferre ꝑlatum eſt ad
aplicã ſedem.q oia repꝛehenſione ⁊ vituperatiõe
plena eſſe nulli recte ſapientiũ dubiũ eſt. Sʒ illud
qð ĩpedit ↄtactũſacroꝝ.ipedit oꝛdinis ſi: uſceptiõez
an muliebꝛis impedit oꝛdinis ſuſceptionem.
3

gZtem clici debẽt tonſurari. vt ſupius habitũ eſt.
vt dicit Apꝰ. pꝰ. Coꝝ. iiꝰ. Turpe ẽ mulieri tõde
ri.⁊ paru poſt. Si comà nutriatoloꝛia eſt illi.cuʒ g
nõ debeant oꝛdiari niſi clici.mulier nõ dʒ oꝛdina
ri.Rndeo ꝙ ſexus muliebꝛis ipedit ſuſceptionẽ
oꝛdinis de iure.qꝛ nõ dʒ oꝛdinari.⁊ẽt de facto qꝛſi
circa mulierẽ ſierent exterius oĩa q̃ fiunt circa illoſ
ꝗoꝛdinant᷑ oꝛdinẽ nõ ſuſciꝑet.cuiꝰ rõẽ. Sacr̃a viz
bñnt ex ſna inſtitutione.xpᷣs aũt hͥ ſacrm inſtituit eõ
ferri maſculis tm̃.nõ mulieribus.Cuiꝰ inſtitutõis
duplex fuit rõ ↄgrua. Ana qꝛ oꝛdini ↄpetit officiuʒ
doctrine inq;tũ ois oꝛdo oꝛdinat᷑ ad pᷣſbyteratuʒ.
cui h̊ officiũ ↄuenit.i.q.pꝰ. Adijcimus.qꝙ ẽt con
ueniat oꝛdini diaconatus dẽ decre.di.ꝛðꝰ. Perle⸗
ctis. 7. 92. di. In ſcã. qð ſic dʒ intelligi. vt ſacerdo
tis ſit pncipalr officiũ ⁊ diaconi ex delegatiõe.vel
ſᷣm glo.ibidẽ.pᷣdicationẽ vocat lectionẽ euangeli⸗
cꝗ. docere aũt publice mulieri nõ ↄuenit ꝑꝑ debili
tatem intellectꝰ ⁊ mutabilitatẽ affectus.quos de-
fectus de cõi lege notabiliꝰpatiunt᷑ q; viri. decet
n. doctoꝛẽ hꝛe viuacẽ intellectũ ĩ vᷣitatis cognitõe
⁊ ſi bilẽ affectũ in ꝑſiſtendo i eiꝰↄfeſſionẽ. Alia rõ
eſt ꝛ: oꝛdo oꝛdinatũ ↄſtituit in aliquo gradu emin?
tie.qð aliquo mõ ſigniſicari dʒ ex eminenti natura
illius ꝗ oꝛdinat.mulier vo in reſpcũ viri ſtatũ ſub
iectiõis hʒ.qð tᷣt nature cõſonuʒ eſt.qꝛ muliebꝛis
o ſexus nali iperfectus eſt in reſpẽctu ſexus virilis.
Has duas ratõnes extrahere poſſumus ex dictis
aplipꝰ. Thimo.2. dntis. Mulier in ſilẽtio diſcat
cũ oĩ ſubiectiõe.docere aũt mulieri non ꝑmitto.nʒ
dnari in virũ. Ad pmn in oppin dð cũ dẽ ꝙ in xpᷣo
non eſt maſculus neq; femina.dico ꝙ; bↄopationeʒ
ad xpᷣm.q;uis non ſit dꝛa inter maſculũ? feminaʒ
quo ad merituʒ.eſt tũ quo ad officiü aia ꝛn dð ꝙ
ibi vocant᷑ pᷣſ bytere vidue ſenioꝛes.nõ mulieres
oꝛdinate.imo de illis q̃ ibi vocant᷑ pᷣſ bre. dicit idẽ
canõ.ꝙ illas tanq; oꝛdiatas in eccha ↄſtitui nõ de
bere decernimus.ꝑ diaconiſſaʒ aũt itellr abbatiſ⸗
ſa bm glo.ibidẽ. Melius eſt tñ vt dicamus ꝙ dia-
coniſſe dicebant᷑ ꝗabus fiebat aliqua bñdictio ad le
gendũ oml.in matutino. vt dicit alia glo. ibidez.
Ad ʒu dõ ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ ꝑ ꝓphetiã non dat᷑ ma-
lieri ptãs aliqua ſuꝑ viru oꝛdinatus aũt ẽ ĩ aliquo
gradu eminẽtie ſuꝑ nõ oꝛdinatos viros.vñ q;uis
n repugnet mulieri eẽ abbatiſſam ſuper mulieres
ad coercendum eas pꝛopter periculum cohabita⸗

quẽti. OPlacuit. vt dẽ vt aũ.?5. ãnos diaconinõ oꝛ

ſvyteroꝝ nõ oꝛdinãdis.c.pꝰ. ꝛohibẽt᷑ filij pᷣſby⸗

„ ☛

W 18 vtrũ infantilis
Ecundo querit tas ipediato⸗⸗
Ais ſuſceptionẽ. Et vĩ ꝙ ſic. decre. di. 77 ½6Dû

ubdiaconus nõ minoꝛ.ꝛ0.anoꝝ oꝛdinet᷑.⁊.c.ſe

tiõis viroꝛũ.tñ abſonũ eẽt vt eẽt abbatiſſa virox.

dinent᷑.nec vᷣgines ↄſecxrẽt᷑ ⁊ lectoꝛes pplin nõ ſa⸗
lurent. ¶Nte vm Phm lyꝰ. ð ſõno ⁊ vigilia. Cuius ẽ
po eius eſt actus.ſed actus oꝛdis nõ põt ↄuenirei

„ 0„

fanti:.g nec ptãs. Rtẽ ↄtinẽtia annexa eſt oꝛdini ſa

cro.ſʒ infantes nõ pñt ad ↄtinentiꝗ oblari.qꝛ ad h̊ᷣ
nullus niſi voluntarie obligatur.Snõ pnñſt recipere
oꝛdinẽ ſacrũi¶ Itẽ ſcut foꝛma nõ recipit᷑ niſi ima

teria diſpoſita.ſic nec oꝛdo niſi in: aia diſpoſita.ſed
diſpõ in aia ad recipiendũ oꝛdinẽ eſt ↄſenſus.&̊ in-⸗

fantes oꝛdinẽ nõ pñt recipere cũↄſentire nõ poſſit

õtra oꝛdinatus in minoꝛibus oꝛdinibus infra
zanos diſcretiõis poſtea nõ reoꝛdinat᷑.er ð clerico
ꝑ fal. ꝓmoto.quod verũ nõ gẽt niſi oꝛdinẽ veꝝ ſu⸗
ſcepiſſent.¶ Otẽ pneri pñt reciꝑe aliaſacra ĩpꝛimen
tia caracterẽ.vt apim 2 2firmatõnẽ. a ſilis iſtud
cũ caracterẽ ipꝛimat.Rndeo ꝙ ifantil etas impe
dit rõis vſuzʒ.⁊ iõ ipedit oĩa illa ſacr̃a que de necel
ſitate reqrunt actũ rõis in ſuſcipiẽte ſacr̃ʒ cuinſmo
di ſunt pnia.⁊ mrimoniũ.Sacrm aũt oꝛdinis non
regꝗrit ad h̊ vt ſuſcipiatur actũ rõis in ſuſcipiẽte.qꝛ
in collatõe ipᷣius ſacr̃i in ſuſcipiẽte recipit᷑ quedam
infuſa ptãs q̃ͥ oꝛdie nature?⁊ tpᷣis põt pᷣcedere actũ
⁊ iõ qᷓ;uis nõ poſſit reciꝑe ſacr̃m pnie ⁊ mr̃imonij.
põt tñ reciꝑe oꝛdinis ſacr̃m de fcõ. In minoꝛibus
tñ oꝛdinibus requirit᷑ diſcretionis vſus.ĩſuſcipiẽ

txe nõ de neceſſitate pᷣcepti.ſʒ de honeſtate ꝑꝑreue

rentiã ſactr̃i.ſʒ ad ſuſceptionẽ maioꝝ oꝛdinũ requi/
ritur vſus rõis.nõ tm̃ de honeſtate.ſʒ etiam dene
neſſitate pᷣcepti tũ ꝑꝑ votũ ↄtinẽtie aãnexũ.tũ quia
eis ↄmittit᷑ ptãs tãta ꝙ nõ dʒ dari niſi illi a quo cũ
reuerentia ⁊ deuotiõne ſuſcipit᷑.Ad pm in opp
dð qꝙñ oẽ quod eſt de neceſſitate pᷣcepti eſt de ne⸗
ceſſitate ſacri ꝛm. dð ꝙ q;ᷓuis eiuſdem ſit poꝰ
cuius eſt actus:tñ poꝰ.pᷣcedere põt actũ.nõ tai uʒ
oꝛdine nãe.ſʒ etiã tꝑe. Ad ʒmn dõ ꝙ ↄtinẽtia y ali
quos nõ eſt anexa oꝛdini ſacꝛo niſi quo ad illos qui
ipᷣm volũtarie ſuſcipiũt.q;uis aliꝗg dicant ᷣrium.
¶ Ap Am dõð ꝙ ad h̊ vt foꝛma ſuſcſpiat᷑ in m ſuffi⸗
cit ex ꝑte materie.ꝙ in ea nõ ſit aliquid repugnans.
foꝛme introducende.In ꝑuuł aũt anĩa nihil repu/
gnãs eſt ſuſceptioni caracteris oꝛdinis.vꝛ tñ mul-
tis ⁊ ꝓbabilr.ꝙ in adultis tequirit᷑ ſuſcipiẽdi ĩren/
tio explicite vel implicite.in ſpũali vel in gnãli.
q;uis ad ſuſceptionẽ foꝛme elemẽtaris ſufficiat ex
ꝓte materie qð in ea nõ ſit aliꝗd repugnãas illi foꝛ/
me.nõ tñ h̊ eſt verũ de qcũq; alia foꝛma.ad ſuſcep
tionẽ.n.intellectiue reꝗqritur in materia aliqua diſ

poſitio poſitiua.vt in liꝰ.ꝛ.oñſum eſt.

MWyrpi ritur vtrũ defectus nata
Ertio que vcel oꝛdinis ſuſcep
ionẽ. Et vꝛ ꝙ ſic. de vtero. 23*². Mon ingre
cer.B eſt de ſcoꝛto natus in eccliam domi

diet᷑ mã

ni vſq; ad decimã gnãtionẽ.ſʒ qdð impedit ingreſ/
ſuʒ in eccliaʒ.multo foꝛtius ĩpedit oꝛdis ſuſceptio/

—w

nẽ1 Retandlntadmitetate Nectve ün ad „

ſacra officia nõ ſunt admittẽdi: Itẽ ex de filijs p⸗/

reroꝝ ⁊ ceteri ex foꝛnicatiõe nati ad ſacros oꝛdies

O .
— ° „„

ꝓmoueri. Cõtra filiꝰinq;tũ ad eaq̃ reſpiciũtaia,
cũ eã non hłat a carnali pꝛe nõ dpoꝛtare iigetat
pꝛis. VUñ Eʒzechi.ig. Jilius nõ poʒabit iniquitatẽ
pꝛis. foꝛnicatio pris ninfis n mrdit in nꝛole foꝛ
nicatoꝛum oꝛdis ſuſceptionẽ.¶ Utein decre. di. 56.

„

Satis beruerſuz. cõtra eccliaſticã ꝓbat᷑ eſſe cen

ſuram vt fruſtra quorũdã voluptatibꝰ cõmodis
ſuis ꝗs pᷣuetur.ſʒ ſi nati de foꝛnicatione nõ poſſent
oꝛdies ſuſciꝑe pᷣnarent᷑.ſuis cõmodis pꝛopter illi/
citäparentuz voluptate & vꝛ ꝙ defcüs nataliũ non
ipediat oꝛdis ſuſi ceprione i gte vnicuic; magiſ dz
obeſſe culpa ꝓpᷣa q;ᷓ aliena.ſʒ foꝛnicatoꝛ poſt pactã
pniam põt licite ꝓmoueri.qᷓ multo foꝛtius ille qẽ
de foꝛnicatiõe natus ⁊ nõ efornigarot Sikndken
defectus nataliũ nõ ipedir alicui oꝛdis ſuſceptio/
nẽ de fcõ.al.n.ꝑ diſpenſationẽ ñ ꝑmitterẽtur mi⸗
niſtrare. niſi iterũ oꝛdiarẽtur. impedit tñ oꝛdis ſu⸗
ſceptionẽ de iure.iura..n.tales ꝓhibẽt oꝛdiari.tuʒ
pp ſacrirenerẽetias. tu qʒ ille qoꝛdiatur ↄſtituit i ali
quo eminẽti gradu.q̃ eminẽtia nõ ↄuenit iũllegitie
natis. eo ꝙ eoꝝ claritas rõe turpitudis ſue oꝛigis i
ↄſpcũ hoiuʒ offuſcat᷑ tũ ꝑꝑ deteſtationẽ cris paren
tũ.tũ q: tales plus q; alij vt i plibus ſolẽt eẽ male
moꝛigerati.eo ꝙ a parẽtibꝰ no ita ſollicite ſicut le⸗
gitime nati inſtruũt᷑ pꝑ diſpẽſationẽ tñ niſi pᷣne in
cõtinẽtie imitatoꝛes fuerit pnt licite pꝛomoueri.⁊
rãto eſt difficilioꝛ diſpenſatio qto tipioꝛ eſt eoꝛũ
oꝛigo:? ci talibus vt noſſivobtinere dignitates
pſonatus.⁊ alia bñficia curꝭ aiaꝝ hũ̃tia diſpẽſatio

—

ab aplica ſede reꝗrit᷑.er de filijs pᷣſbyteroꝝ non oꝛ

dinãdis. c.j..·⁊. c. vlt. Et ſi religonẽ itrauerit. q;uiſ

poſtq; i religioge ꝓfeſſi ſunt poſſint ſine ſpali diſpẽ
ſatiõe ad oꝛdies oẽs Werb Bhꝛ in glo. ſup de⸗
cretalẽ pᷣdictã.⁊ pnt ta en religione audire ↄfeſ/
ſiones & ↄmiſſiõe.ñ tñ poſſet aliꝗqs tal curatus poi
in parrochia nõ obſtate ꝙ abbas ſuus põt ipᷣm in
rnsuete Alrad artẽ pmã ꝓcedũt de oꝛdis ſu
ſceptionẽ eures n ad bra dn irregu
laritas nõ ſempꝑ eſt pẽa iniquitati bita cñ qũʒex
actu vtutis hõ fiat irreglaris.vt pʒ cuʒ index ʒelo

iuſtitie ſuſpẽdit latronẽ. ⁊ iõ q;uis nati de ikegitio

thoꝛo ſint irreglares.nõ ꝑꝑ h̊ ſequit᷑ poꝛtẽt par/⸗
tũ iigtates. Har vS e lo. ibidẽ. iſtud cani
tellit᷑ de iã ꝓmnoto.tal.n.pꝑxꝑ delictũ alteri⸗ ſequẽs
ſuã ꝓmotionẽ nõ pᷣuat᷑ iure ſuo¶Ad ʒ dð ꝙ eaq
cõmittũt᷑ ꝑ actũ volũtariũ poſtea ꝑ actũ ꝛiũ cũ dei
adiutoꝛio pñt purgari.nõ ſic ant defcũs ꝗ ex nã ſũt
q;uis deus ſi vellet oꝛdinẽ nãe mutare poſſʒ.⁊ iõ
cũ defcũs nataliũ ſit pueniẽs ex nali oꝛigie nõ pur-/
gatur ꝑ actũ patientis illuʒ defcm̃.Ael põt dicie
q;uis vnicuiq; plus obſit culpa ꝓpᷣa q; aliena dquo
ad meritũ ⁊ ꝑ ↄpationẽ ad deũ.nõ opoꝛtet tũ h̊ ve/
rũ eſſe quo ad offcm̃.⁊ quo 8 hoium fozꝛ

Onſeqyẽter pali Etcirca boc
querũtur tfia ¶ vtrũ ßuitus impe

diat oꝛdinis ſuſceptionẽ⁊:ꝰ vtrũ no-
tabilis defcũs alicuiꝰ mẽbꝛiißʒ tru homicidiũ.

ima& Ri dο ſeruitus nõ ipedit
Rimo onñdo an ſuſceptionẽ ad

Gal.ʒ. qn xpᷣo Jeſu nõ eſt ſeruus neq; liber. g ita

põt oꝛdiari ſeruus ſicut liber.¶ Itẽ oĩa alia ſcĩs ita

£△
.

Keuͤnſonn
inͤeini
ſorekbnitmnsd
poüsckmeriton
holpötoꝛdiani.
holſenungeſt,⸗
dege di 4
ſcros oꝛdies
legtima liberta
dinidis. De
tuthẽ vtnuluse
eo pnoerii
Gigsoblinect
he velpiinoan
niſetenrin
l/ potrecpecen
iuspeiteniuis
glennmsnbipes
CORnRinei⸗
idzdrdisſe
Worlimimin
Neyſenudior.
lben/9lennye
it decre di
Nouſonncp.
ſiptitej hit a
poltici. Genue
yeſerutickecli
ſöcthettörigti
ndi Depereſei
eeſagdepunne
Cusaſenüännnin

hr Ktkürſenn

criti .
Gſaferonsdir
Msreudegn
5e Pli.
Mriiqneſi⸗
ldira
Plie ino
Miapnir ſait
icl hect ſoln
l d. Eran
lirdio non /
Mlremnt Hinein
tſemmsoꝛainer
Mlnorleupfti⸗
fturduonane
raſſere ait

icin dſont

.

Anßnn ſei

tinltſben
ſelngtüißign

= = ☛ = SE
E

W

Dcendum.
WNNN
ndeſtſlec
ſlclcüdiisne
Aunithleſn
6deſtſile.
uoſi e⸗
Aliikt dedg
intrdddud

— — — —

inn

en i
in Pn
Whnete
eſone Vint
kfnmngze
mhonicn
nimifen
tüar amsſin
miignimin
n mhitnae
riegärn imki
darimnis
rzllatt
Hiricneninin
thitliate prone
arianpierct⸗
Kerutdittn
l

ſe veve,

„ utekr

itrg HhsbbN
. , E
Dipizid!
s pchini
1 we P/. *
ri natn e
“““
geteili
eeannid,
riei
, e

ennge⸗
ir 6

eos ꝓmouere pᷣſumat.

ſit ſeruus tüc ſi nõẽꝛ

. .£
⸗ **° △

põöt oꝛdiariſeruus ſicut liber.¶ ia alia ſacr̃a ita

pñt reciꝑe ſerui ſiit liberi.g a ſili ⁊ iſtud Itẽ pe⸗

1oꝛ eſt ſeruitus diaboli qᷓ; ſeruitꝰ hoĩs.qꝛ eruitus
hois eſt merito va ſi patiẽter toleret᷑.ſʒ ſeruus dia

boli põt oꝛdiari.qꝛ glibʒ exñs in pccõ moꝛtali dia⸗
boli ſeruus eſt. mlto foꝛtiꝰſeruus hoĩs.Contra
decre. di. Sꝗ . Mulli. Mulli de ſeruili ↄdi igne ad

ſacros oꝛdies ꝓmoueãtur.niſi pus a ꝓppꝛijs dñis

legitimã libertatẽ ↄſequãtur¶ Itẽ er de ſeruis nõ
oꝛdinãdis. De ſeruoꝝ. De ſeruoꝝ oꝛdiatione ſta-

tutũ ẽ vt nullus ep̃oꝝ deinceps ad ſacros oꝛdines
tẽ decre. di.. Si gs.
Si gs oblatus eſt tributo ſeruili.vel aliqua ↄditio
ne vel pꝛocinio cuiuſlibet dñi nõ ẽ oꝛdinãdꝰ clicuſ

niſi ꝓbate vite fuerit ⁊ pꝛoni ↄfeſſus acceſſerit.ſʒ

null põt reciꝑe quẽcũq; oꝛdinẽ qn ſir cliens 5 ſer
uitus ipedit cuiuſcũq; oꝛdis ſuſceptionẽ.Rndeo

ꝙ ſeruitus nõ ipedit alicuiꝰ oꝛdis ſuſccptionẽ ð fa

cto.ſi.n.oꝛdinet᷑ vere oꝛdinẽ ſuſcepit.tñ ipedit cu

iuſlibʒ oꝛdis ſuſceptionẽ de iure.Jura.n.tales ꝓhi

bẽt oꝛdiari. niſi pus ſint redditi libertati.vłniſi ſit

de ↄſenſu dñoꝝ.ſi.n.dũñi ↄſentiar ipᷣo fcõ efficiũtur
liberi.⁊ ↄſentire pᷣſumũt᷑.niſi ſi ſciaãt ⁊ poſſint recla

mẽt.decre.di.S A· . Si ſᷣuus ſciẽte.in ſuſeeptione
ꝛn.oꝛdis mancipat᷑ hõ diuinis officijs.⁊ qꝛ ſeruns
ſui ptateʒ nõ hẽt.cũ ſit dñi ſui.qꝛ ſicut diẽ Phꝰ.pꝰ.
politi. cꝰ. ʒ. Oeruus eſt res aĩata poſſeſſa.nõ põt ſe
dare ſeruiti
nõ eſt. hec rõ rãgit᷑ implicite decre.di. ⸗4·.c*. pꝰᷣ.

ccliaſtico.qꝛ nullus põt dare qð ſuũ

vbi d. Debet eſſe imunis ab alijs ꝗ diuine mili-

tie eſt aggregandus. vt a caſtris dñicis ꝗgbus nom̃

eius aſcribit᷑ nullius neceſſitatis vinculis abſtra

hatur. ſi aũt ſeruus de fcõ ordietur dio ſuo neſcien

te ꝙ ordinęet᷑.⁊ oꝛdiꝗoꝛe ttatoꝛe ignoꝛantibus
iteniſi in mioꝛibꝰ oꝛdi
nibus reuocatur in ſeruitutẽ ⁊ dño reddit᷑o decre.
di. 5 4½*. Mul i. 7. c. Ex ãtiquis. diaconꝰ aũt dabit

vicariũ quẽ ſi ſibi dare nõ potuerit dño reddetur.

eadẽ di. Fxr augiqs. Sili mõ dð eſt de ſubdiacono
ꝓ nũc.qꝛ nõſateroꝛdo eſt.e· de ſᷣuis nõ oꝛdinãdiſ
Miramũr.ſi aũtſeruus ſit fcũs ſacerdos in eodeʒ

gradu beclij ſola amiſſione multatꝰ remaneat de/

cre. di. 4. Ex antiꝗs.ſi vero peculiũ nõ habeat

puiat dño.nõ tñ in ſer Rtijs ihoneſtis q̃ ſuũ oꝛdinẽz
dedeceant. ſʒ in ſᷣuitijs honeſtis.e.di. fFrequẽs.ſi

aũt ſeruus oꝛdinet᷑ dno ignorãte ſeu ↄtradicẽte.⸗⁊

oꝛdinatoꝛe ſeu pñtatoꝛe ſciẽtibus ꝙ ſit ſeruus.ille
Aboc ſciuit duo mancipia enño dar̃ tenet᷑.ce. di. Si
ſeruus abſente.ſi aũt nõ habuerit vñ hanc faciat
ſatiſfactionẽ dño reddetur ſeruꝰ oꝛdiatꝰ.ſi ißemet
vel alius ipᷣm nõ redimerit.ſi tñ ſacerdos eſt dñũo
ſeeruiet in ſeruitijs honeſtis.vt dem̃ ẽ.põt aũt dñs
ſeruũ oꝛdinatũ ipᷣo ignorate repetere infra anuʒ a
ar le. e. di. Hnnd ſciẽte. in tex.⁊ in gio.

dpm dicendum illa ducroꝛitas Apli intelli

genda eſt qꝰ ad meritù.nõ quo ad officin¶ Adam.
dð ꝙ nõ eſt ſile. q: oferendo alia ſacr̃a ſeruis nullũ
fit pᷣiudiciũ dñis ſuis.qꝛ dignitatẽ illoꝝſ. grez re

uerentiã pnt in ſe ſeruare.? duis ſuis ſeruire.)ld
zin dð ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ ſeruitus hoĩs non põta ſeruo

deponi ꝓ ſua volũtate.ſʒ ſeruus diaboli põt ſierili
ber qñ vult deo adiuuãte.põt ẽt dici ꝙ cicꝰ q;diu
eſt in pccõ moꝛtali oꝛdinari nõ dʒ.⁊ qui Riẽter talẽ
oꝛdinaret peccaret niſi in cãu in quo pccm̃ ſuũ eſſʒ

vv.

occultũ ⁊ epᷣs e oꝛdinare teneret᷑ reh varez
galiam pꝛocedunt de oꝛdinis ſuſcep a de⸗ lc
en den vtrũ notabil
. cundo queritur deni⸗

membꝛi ipediat oꝛdis ſuſce

ptionez. Et vꝛ
6. Afflicto nõ dʒ addi afflictio.g̊ pꝑꝑ defem me-
bꝛi q eſt quedã afflictio nõ dʒ impediri hõ ab oꝛdi/
nis ſuſceptiõe. Otẽ ad oꝛdis ſuſceptionẽ magis re
grit᷑ integritas diſcretionis qᷓ; coꝛꝑis.ſʒ aliqui po
ſunt oꝛdinari añ anos diſcretiõis.g̊ nõ ipediuntur
ab oꝛdinis ſuſceptiõe ꝑꝑ defem̃ notabilẽ membꝛi.
E¶õtra er de coꝛꝑe vitiatis.Erpoſuiſti.dꝛ de mu
tilato manu ꝙ nò põt ad ſacros oꝛdies ꝓmoueri.
HM 1 Knaeo ꝙ defectuũ in mẽbꝛis ꝗdã ſunt ita notabi
lłęſꝙ ipediũt officij executõnẽ. vbi gra abſciſſio pol
licis.⁊ ſic de ſilibus.⁊ hec ꝓhibẽt oꝛdis ſuſceptio/
nẽ de iure ꝗdã offuſcãt notabilr ꝑſone claritatẽ.vt
abſciſſio naſi.⁊ ſic de ſilibus.⁊ talesẽt defcũs ipe/
diũt oꝛdinis ſuſceptionẽ de iure.iura.n.tales ꝓhi
bent oꝛdinari ꝑꝑ ſacr̃i guerẽtiã ⁊ dignitatẽ. Unde
Leuit.ꝛi.dẽ. Homo ꝗ habuerit maculã nõ offeret
panes deo ſuo.nec accedet ad moiniſteriũ eiꝰĩ quo
fuit figuratũ.qð nõ tmmõ in hoibus ꝓmouẽdis ad
ſaccrdotiũ no.l.attendẽdũ ẽ ꝙ careat macla aĩe.ſʒ
ẽt ꝙ careãt notabili macla coꝛpoꝛis.que derogare
poſſet illi reuerentie q̃ debet oꝛdini.vñ hns oculũ
erutũ.ſiue ſit ꝑ culpã ſuã.ſiue nõ.ꝓhibetnr oꝛdiari
55*. di. Si euãgelica. defectus aũt mẽbꝛoꝝ nota⸗
bilẽ defoꝛmitatẽ in facie vel ĩ manibꝰ nõ generan
tes ſi nõ eſt introducta ex culpa ꝓpᷣa nullã iducunt
irregularitatẽ. Uñ.e.di. Eunucus.& unucus ſi per
inſidias hoĩuʒ fcũs eſt.vel ſi in ꝑſecutiõe eius ſunt
aputata virilia.velſi it anatꝰẽ ⁊ ẽ dignus.ſfiat epᷣs
2. c.ſequẽti. Si ꝗqs. Si ꝗs ꝓ egritudine nãlia a me
dicis ſecta hũerit. Silr ⁊ quia barbaris aut a dñiſ
ſuis caſtrati fuerint ⁊ moꝛibꝰ digni iueniũtur. hos
canõ ꝑmittit ad clerũ ꝓmoueri. ſi aũt ſe ſpõte non
iteruẽiẽte iuſta cà mutilat a ſuſceptiõe oꝛdinũ rpel
lendus c. Vñ qui ad repᷣmendũ carnis tẽptationeʒ
ſibi abſcidũt virilia irregulares ſunt.ea.di. Si ꝗs
tal .nõ hẽt iuſtã cãm caſtratiõs ſue.qꝛ virtute car
nal vitio repugnãdũ ẽ.e.di.Hi.q ſe.e.t di.dicit᷑
Qui pꝑtẽ.dẽ qui ꝑtẽ cuiuſiʒ digiti ſui volẽs abſcidit
hũc ad cleꝝ caones nõ admittüt.ſic g̊ pʒ ꝙ plura ſt
vitia mẽbꝛoꝝ dle ſi ex culpa vitiati ꝓueniãt irre⸗

agularitatẽ inducũt. ⁊ ſi ſine ſua culpa ꝓueniãt iſpʒ

irregularẽ nõ reddũt.⁊ plura q̃ͥ ex quacũq; ꝓueniẽ-
tia cã vitiatũ irregularẽ efficiũt. Nullũ tn p̃dcõruʒ
vitioꝝ impedit oꝛdis ſuſceptionẽ de ſto len. cir⸗
ca irregularẽ ſiant ea que fieri debẽt circa illũꝗ oꝛ⸗
dinat᷑ vere ſuſcipit oꝛdineʒ.quẽ ſiẽ ſuſcipere nõ de
buit. ita nec ſuſceptũ dʒ exequi.ild pm̃ in oppm
dõð. ꝙ qnq; affligit᷑ aliꝗs ſine culpa ſua.⁊ tñ nõ ſine
iuſta cã.loquẽdo de tꝑali afflictõòe.⁊ ſilr afflicto ad
di põt tꝑal afflictio ex iuſta cã ald ꝛm. dð ꝙ q;uis
añ anos diſcritiõis poſſit aliqs ſuſciꝑe oꝛdineʒ de
fcõ.non tñ de iure. JMMM
Erti querit᷑ vtrũ homicidiũ impedi
rI idat oꝛdinis ſuſceprionẽ. Et vr
nõ. Exo. ʒ2. dicẽ Moyſes leuitis. Cõſecra
ſtis manus vias hodie dño vnuſqſq; in filio ⁊ in
fre ſuo.vt det᷑ vobis bñdictio.ſʒ ſicut diẽ magr in
pᷣcedenti di.. *. Oꝛdo diaconatꝰ a tribu T eui
nomẽ traxit.g vẽ ꝙ diaconibus lʒ occidere hoies
%%%WnruoDw 4

ex iuſta cã. ſicut licuit leuitis. gtem. o. di. derre.
Ouia te. di de illo ꝗ captꝰ a ſaracenis videbat hbo

mines iterfeciſſe.qð qꝛ nõ ſua ſpõte illð feciſſe co
gnoſcit᷑ ide canonice nullo mõ iudicabit᷑.̊ non oẽ
homicidiũ ipedit oꝛdis ſuſceptionẽ.¶ Itẽ ꝓ actu v
tutis nulli debet pena.ſʒ qnʒ hõ ĩ occidendo aliuʒ
exercet actũ virtutis iuſtitie.vt cũ iudex ſuſpẽdit

latronẽ᷑ ꝓ tali homicidio nõ incurrit irregulari-

tatis penã Itẽ pꝛo eo quod hõ tenet᷑ facere de nę

ceſſitate ſalutis nullo mõ repellẽdus eſt a ſuſceptõ
ne oꝛdinis.ſʒ hõ in hac neceſſitate cõſtitutus ꝙ ozʒ
ipᷣm occidere vel occidi.tenet᷑ de neceſſitate occi
ere ſi pot. qꝛ pceptuʒ charitatis ẽ magis diligere
ſe q;ᷓ pximũ g tale homicidiũ nõ ipedit oꝛdinis ſu
ſceptionẽ ¶ tẽ homo agens o latronẽ coꝛaʒ iudice

ſeclari de crimie.nõ tñ crimiatr.ſʒ ciuiliter.non ef

ſicit᷑ irregularis.ſi iudex ſeclaris ꝑꝑ talẽ querelam
ad durioꝛẽ penã pꝛocedat vtpote ad penà moꝛtis
er̃ de homicidio. Poſtulaſti. in tex.⁊ in glo.ſʒ per

iſtũ qui querimoniã depoſuitille occidit᷑.ꝭ̊ non oẽ

homicidiũ ipedit oꝛdinis ſuſceptionẽ Icẽ hõ ali

qñ occidit hoĩenãau.ſʒ caſuale homicidiũ nõ red

dit hoĩem irregularẽ.qꝛ vt dẽ e᷑ de homicidio.cꝰ.

vlt. Qui oẽs caſus foꝛtuitos ꝗ pᷣuideri nõ pnt.foꝛſi
tan nõ pᷣuidit nõ dʒ ꝑꝑ homicidiũ ſic caſu cõmiſſũ

quo adofficiũ vel bññciũ ipediri¶ Itẽ carentibus
vſu li. ar.nihil iputatur.qð faciunt ſᷣm. Ber.li.de
libe.ar.an mediũ.& ſi puer vel hõ in actu furie.vł

doꝛmiens. vel ebꝛius interficiũt hominẽ nõ ꝑꝑ h

irregulares ſunt. ¶ Contra.is*.q.pꝰ.Si ꝗs inſani

ens.que mẽte alienata fiunt.aſi nõ imputãt᷑ ad pe/

nã.tñ ſacri muneris executionẽ impediuit.tales S
ſunt irreglares. ⁊ multo foꝛtius ꝗcũq; alij homiciꝰ

de. ſRndeo ꝙ qnoddã ẽ homicidiũ ſimptr volun
tariũ.quoddã ſimplr nõ volũtariũ.⁊ quoddã ſim/
plr iuolũtariũ.⁊ quoddã ꝑtiʒ ve lũtariũ.⁊ ꝑtiʒ iuo/
luntariũ.Homicidiũ ſimplłi volũtarium impedit
cuiuſiʒ oꝛdis ſuſceptionẽ de iure.Jura.n.tales pꝛo
hihent ꝓmoueri.⁊ pᷣus ꝓmotos in ſiſceptis oꝛdi/
nibus miniſtrare.o.di. Miroꝛ ⁊.c*.ſequenti cu/

ius ꝓhibitiõis põt aſſignari triplex ratio ↄgrii a/

tis.qꝛ voluit deus vt Dauid qui multũ ſangelnẽ
effuderat ediſicaret ſibi domũ.ſʒ Salomon filius

eiꝰ. vt habet᷑.ꝰ. Re.⁊*. vbi dicit gl. Nir ſůguinũ

templũ dei ediſicare ꝓhibetr᷑.Alic eſt aꝛ ſacerdos

repñtat xpᷣm qui fuit ſumme mitis⁊ eſt.cuiꝰman/⸗
ſuetudinẽ que maxie apparuit in hoc ꝙ moꝛi volu
it ꝓ nr̃a redẽptione reducit ad memoꝛiã officium
miſſe.homicidiũ aũt repñtatio ẽ crudelitatis. TN᷑Iñ
ſacerdos inq;tũ homicida magis repꝛeſentat iter
fectoꝛes xpᷣi q; xpᷣm. Alia rõ eſt ꝑꝑ deteſtationẽ ef·

fuſionis ſanguinis ⁊ eius hoꝛꝛoꝛẽ ꝑp que ꝓhibuit
dñs Moe ⁊ ſilijs eius vt caruẽ cũ ſanguine.nõ co⸗
mederẽt. vt hꝛ Ben.9 fNMofmicidin nõ. volüta⸗
riũ eſt cũ aligs carẽs vſu rõis occidit hoĩem.in ta⸗

li. n. nõ eſt volũtariũ nec innolũtariũ ꝓpᷣe loquẽdo

? ale homicida ſi per culpꝑps ſuã nõ incidit in defcm̃

vſus rõis.gliꝗ nõ reputant irregularẽ.quod ꝓbãt

per illud qð dꝛ. is.q.pꝰ.Aliquos.vbi dẽ de carẽte
vſu rõis q hoĩem occidit quõ reus ↄſtituit᷑ qui ne/
ſcit qd fecerit.⁊ illud cam. Si ꝗs inſaniẽſ. exponũt
de illo g per culpã ſuã vſu rõnis pᷣuatus eſt. Alij tũ

Dñt tales eẽ irregulares q;3uis nõ ſint rei.qꝛ nõ im /
putatur. eis ad culpã.nec ad aliã penã q;tũ ad irre-

„ $●
4

⁹ „ .

enter pᷣmonuit. o.di.decre.Hiiqui arboꝛem. Et

dnuobus caplis ſequentibus.. Homicidiũ partim
voluntariũ? ꝑtim innolũt ariũ eſt. cũ quis poſitꝰ
in neceſſitate vt occidatur vel occidat.occidit.qꝛ
abſolute non vult occidere. vlt tñ occidere ne oc.
cidatur. ? talis irregularis t᷑.So.di.decre.De his
clericis pꝛo quibus.⁊.c*. De his clericis qui ĩ obſi

dionis.ſed cum talibus faciliter debet diſpenſari
Alli etiã qui non voluntate.ſed caſu hominẽ occi/

Aunt ſi debitam diligentiam non adhibnerũut cõ⸗

mittunt homicidium partim voluntariũ inotuʒ

voluntarie omiſerunt debitam diligentiam adbi
pere. partim non volũtariũ inquantuʒ abſolute
occidere non volebant.atalis irreg Aaris eſt. So.

£

gularitatẽ. Homicidiũ autẽ innolũtariũ eſt cũ quii
volẽs nõ occidere. occidere cõpgillitur. vt ſi acci./
piatur manus eius violenter cuʒ gladio.⁊ hö mo
neat bꝛachiũ eius per violẽtiaʒ. vel ſi contra volẽ
tem ipᷣm occidere vertit gladiũ ne ille cũ cultello
poſſit ipᷣm percutere. ille ex ira irruat in eius gl-⸗
dium percutiat eũ.⁊ tale homicidiũ irreglarita-
tẽ non inducit.qꝛ pꝛopᷣe loquendo talis homicida
non eſt. cũ in occidendo nõ ſit cauſa agẽs ſʒ patiẽs
qqui.n. bꝛachiuʒ mouit violenter occidit. irrunenn
in gladiũ ſeipᷣm occidit. Silr cũ aliquis incidit ar
boꝛẽ.⁊ aliquis ſub ipᷣa veniens oppꝛimat᷑ ab arbo
re cadente ſuccidens arboꝛeʒ irregularis non eſt.
ſi q; tuʒ in ſe fuit volentẽ tranſire ſub arboꝛe ſuffici

di. decre. De his clericis qui in.ð. Si auteʒ. 2. c*

Fos vero. 1. c. Clerico. nec tm reputandus eſtir-
regularis qui occidit.ſed etiam qui hoiem muti.

lat membꝛo.di. S5“. co. vꝓlt. talis.n. conditioni dei

eſt inimicus. egdeʒ di. Si quis abſciderit.non tñ

ita grauis eſt irregulact & ceteris paribus. ſieut il
la que per homicidiun eſt contracta Ad pin

opp' eſ dõ ꝙ nõ eſt ſimile de clericis veteris le⸗

gis ⁊ nouc.lex.n. vetus penam ſanguinis inflige⸗
bat. quia erat lex timoꝛis.non autem lex noua.q:
eſt lex amoꝛis. in
verbum debet intelligi 'm rigoꝛden

aeilit

4

rat in euitabili neceſſitate. cum moderamine in

culpate tutele.ſic autem hominem occidens nec
(Adzen di
ccẽdũ ꝙ pꝛo actu virtutis incurri põt hec pena.qc

E . „

peccatum nec irregularitateʒ incurrit.

¶Ad ꝛm dðᷣ ꝙ; ſjm gla ibidem illud
caſionicum B
qjuia talis miſericoꝛditertoleratur. in quò notatur
talis indigere diſpenſatione. q;uis cum
debeat diſpenſari. Uel pnteſt dici ille hoc fece⸗

irregularitas.quia peractũ virtutis poteſt bomo

facere factum crudeliratem repꝛeſentans. ꝓ qua

repꝛeſentatione eſt magis ineptus ad repꝛeſentã

dum manſuetudinẽ. xp̃ᷣi. CAd 4 dðᷣ. ꝙ in caſu p⸗
dicto homo non tenet᷑ ð neceſſitate occidere.qua
uis poſſit tenetur tñ ſe defendere cum moderami
ne inculpate tutele.⁊ ſi ex hoc moꝛs altertus ſequa
tũ.nec ad irregulari-
tatis penam.ſi tamẽ ipſum percutiat vt occidat ⁊
moꝛs ſequatur quãuis aliter ſe liberare nen poſſet
irregularis eſt. ſed cumeo debet faciliter diſpen

tur nõ imputatur ei &ll pe

ſari. Ande dicitur extła de homicidio. Interfeci
ſti. ꝙ ſi pꝛeſbyter fine odioliberandoſe ⁊ ſua fu⸗

rem vel latronem interfecerit non deponatur.

tamen quandiu viuit penitentiam agat. in quo

datur inkelligi ipſum eſſe irregularem. non ta⸗

.£

mẽ irregularitatem graui. quod autem dictum

Noenoten
man vold
tſſfnec
Mriciſſoc
Grſiuderip
lirat. Oi n.
fſoꝛdeiſto
figk 5vrmin
finoniapber
niumeſſetim
üpenitösre
gueninonent
glatroyecoiiu
lonrnuͦonts
Mauoronſaäil
Lchllegrend
ſednr Wegr
weraden
fierogrerer
modnopaun
uamdz vp
thlsillzloon
Caliticiutor
Gilignioiſon⸗
tuuſfuit guſbn
fitömonurarei
otakiſtime
Cipeniadmiſſi)
wcipili ide
lnlrnerslisin
zihmpecdse
Wildserd⸗
Rireglars
Nonadd
Guoadolp
penaneſtin
Mitnqridin⸗
lyepi
D
lhotiam⸗
nit chinen.
lyri eillcd

r danliccinen

ſebrign,

ſ

— ⁹°*° .
4
.
nöer iin eſt ꝙhomo teneturſe defendẽere.non eſt intelligen dus ſit ab oꝛdinum ſuſceptiõe..Cõtra et᷑ de teſti.
naciein d im cum volẽoccidere ꝑſequit᷑ in ipo ſidem vel Teſtim. in glo.drĩ ð his ꝗ ↄdẽnati ſunt.de furto⸗
— bonos moꝛes.tuc.n.melius facit moꝛtem patient filibus.qꝛlʒ aias ꝑ pniam ſaluare poſſumꝰ.iĩfamiã.
ii rbinn ꝓ xpᷣo ſuſtinẽdo q; ſe defendẽdo.vt ꝓbat᷑ exẽplo.ſ. tnñ abolere nõ poſſumus.⁊ ſic pnia non ꝓdeſt eis q;
kanmmnt, Mauricij ſocioꝛũq; eius.i Ad s mndð ꝙ h̊ intelligi tum ad B. qꝛ actꝰ legirimi ſunt ifamibꝰinterdicti.
Cdontiineg tur ſi inder ipsgrauius puniat q; nã querimon ie re ¶ Itẽ:ꝛ. q. ʒ. Euphemiũ.S. Hic aũt colligit.dr ꝙ illö
Wnti quirat. Si.n. hõ ꝓpponeret ꝑ hũc modũ.Sgo ↄque elaſij Stephani.q;q; aias ꝑ pniam ſaluar̃ poſ

roꝛ de iſto.qꝛ occidit patrẽ meũ.nõ tñ peto vtmo/

riat᷑.ſʒ vt mihi de pecunia ſatiſfaciat.⁊ iudex que

ſimus.ifalniã tñ abolere nõ poſſumꝰ.a ſub nota ꝑ⸗
petue ifamie ad pniam ſuſcipimꝰ.ð illis itelligit᷑ ꝗ⸗

Mänggtin rimonia pbata ipᷣm ſuſpẽderet deponẽs queruno bus ꝓ ciuilem iudicẽ ifamia irrogat᷑.ex h arguo vt
ninsgnnits niam eſſet irregularis.qꝛ ſi ille duriꝰ punitus ſit pus. Uñndeo ſiẽ famaẽ illeſe dignitatis ſtatꝰ vi
doreinnirnn nã petitiõisrequirat.nõ tñ duriuſ punitus eſt q; na ta⁊ moꝛibus ↄpꝛobatus.ſic ifamia eſt qtum ad vi
nmirornts querimomie reꝗreret.ſi tñ aligs rẽ ſuam repetens tam ⁊ moꝛes leſe dignitatis ſtatꝰ. ⁊ ſi ſic effectꝰ iu⸗
Nerümnm a latrone coꝛa iudice ſeculariq; alr rehabere nõ po ris dr ifamia imis ſiue phat᷑ ipo fcõ ſiue irrogetur
1 Ka terat nõ ĩponẽs illi latrociniũ.ſed tm̃ affirmãs ?m ſniam. Quo viſoſciẽdũ ꝙ qdam ſunt infames ᷣʒ
Nmlli bans rem ſuã illã eſſe ſi poſtea iudex inqrat ⁊ iueni canones ꝗ nõ ſuntifames ſᷣm leges. ⁊ aliq ifames
— at ꝙ ille ꝗqrem detinebat furtiue eã acceꝑat ⁊ eum Sfmleges q nõ ſunt infames ̃m canones..q. pᷣma
— ſuſpẽdat.ille ꝗ rem ſuã repetiuit irregularis nõ eſt. Oẽs vero in glo.ſed vtĩ pluribꝰ. Oẽs ĩfames pᷣim
N.MNKes

rde e
1,
„ NHEüweeente
* .4 . Se
AAe ee
Kaner ca Nr

qꝛ iudex ad plus ꝓceſſit ex officio ſuo qᷓ; nã querĩio/
nie rearerer dNidb'n Hitelligẽdum eſt qañ ho
mo dat oꝑam rei licite.⁊ adhibet oẽm diligentiaʒ
quam dʒ vt ꝑiculum homicidij euitet᷑ ¶ Un decre⸗
talis illa loquit᷑ de quodã pᷣſbytero ꝗ quẽdaʒ aduo⸗

leges ſunt ifames ſᷣm canones. Uñ in pᷣdcõ.c.dr ĩ
tex. ſic. Oẽs infames eſſe dicim?quos leges ſeculi
ifames appellãt. dico ergo ꝙ ifames ifamia iuris

ciuilis hoc vltimo modo ſiueoroget᷑ per ſniam ſi⸗

ue ↄtrahatur ipſo facto.niſi reſtituti fuerint in inte

Numne Ar. canit ĩ adiutoꝛiũ ad ediſicatõeʒ ecclie.⁊ cũ pᷣſbyt᷑ qꝰ grum ab illo qui poteſt ſunt ipſo iure pꝛiuati actibꝰ
vun wünni dã lignũ diſſolueret ille hõ cũ ligno iuit i terrã ⁊? mõᷣ legitimis. vnde repellendi ſunt non tm̃ ab oꝛdinũ
Drmu tuuſ fuit.ꝗ pᷣſbyter alta voce ita vt oẽs ĩtelligẽ pote ſuſceptione.ſed ab accuſatiõe ⁊ teſtiſicatione etiaʒ
rii inmnann rãt pᷣmonuiꝑcircũſtaãtes vt oẽs ſibi cauerẽt.vñ me poſt peractam pniaʒ de illo crimine ꝓ quo fci ſunt
Mamngfnuct) rito tałñ fułt irreglaris.ſili mõ nec ſacerdos plſãs ifames.cuius ratio eſt.qꝛ ea ppter que iura ciuilia
gimni. iate4 cãpanã ad miſſã.ſi cãpana cadat ſuꝑ aliquẽ eunteʒ ⁊ canonica concoꝛditer iudicãt aliquẽ eſſe ifamem
Erincnmmesc ſub capãaili.er̃ de homicidio. Joãnes ſacerdos. Si reddunt eum oppꝛobꝛioſum in vilem ⁊ reputatiõe
mmcn döen milr nec aliꝗs ludẽs cũ alio hñte cultellũ ad latus. hoiĩium q;uis egerit pniam. ſic dicitur extra de ex

* * 1 4N

⁊ ipᷣm pijciẽs ad terrã cadẽs ſuꝑ eum impiĩgat ĩ cul

ceſ.pꝛela.Inter dilectos.pꝑſonis vilibus ⁊ idignis

is ded tellũ illiꝰ.⁊ er hoc moꝛiat ille ꝗ cultellũ poꝛtab tů poꝛte dignitatis patere non debent. quandoq; ta-
eaprepecc eſt irregularis.er ̊por io. Latoꝛ pnñtiuʒ. eld mẽ ꝓpter criminis enoꝛmitatem. vt eſt crimen ſy
Vltimũ dõ ꝙ illud vpirritelligẽduʒ ẽ ð iputatione monieę.⁊ alia crimia excepta criminoſi teſtes reci-
müeecs quo ad culpam ? penꝗ que nõ debet᷑ niſi ulpe qlis piunt᷑ de egtate. vñ cñ ð illo crie ciuili agit᷑ nõ reci
nni pena nõ eſt irregularitas. vt ſupius dem̃.ẽ.ludi piuntur ramen ſimpliciter. ſ. ed cum alijs ãminicu⸗
ui tñ quẽdã magrm dicẽtẽ etiã ebꝛiũ occidctẽ irre- lis.⁊ cum ꝑſona contra quam inducuntur eſt male
“ gularẽ nõ eſſ Guis illud homicid ũ fuerit volũta fame.cextra de ſymonia. Per tuas.. d pᷣm in op/
an riũ in ſua cã.ꝗ: ſuns potꝰexceſſiuus non oꝛdinabat d ꝙ ꝓpcedit de infamibus ifamia iuris ciuilis
aolin ad honlicidiũ.⁊ dũ fecit fem̃ vſu li.ar.carebat. hʒ t Ad ꝛmdð ꝙ minoꝛ eſt falſa vt pater ex dictis ĩ
3 hãt dpionem eſt directe decretũ ad ꝑtem pam al ꝛpoꝛe queſtiõis.Ad vᷣm ad ꝑtem aliã dð ꝙ non

—
Aeree e,
a⸗ N N
ee d

. N )
dr

inebꝛiari.

h. 5. ethi. c. S. ꝙ ebꝛijs ðbẽ
es. dñs eſt.n. eius qð eſt non

Airticulus ſextus.

legatũ.⁊ illud qð diẽ
tur duplices icrepat

eſt intelligendũ per lam glo.ꝙ papa nõ poſſit ĩfa-

matum clerigun reſtituere fame.iqꝛ cõtrarium hk

expꝛeſſe.ꝛ.q.ʒ⸗.E uphemiũ.ð. Hinc colligit᷑.ibi enĩ

dẽ ꝙ hic colligit᷑ clericoꝝ ifamiã ꝑ Romanũ põtiſi

. cem aboleri poſſe. Poteſt etiã vt volunt aliqui⁊
snnn Onſe ſzenter q̃rit᷑ de.õ.pᷣnci ꝓbabiliter abolere infamiã laicoꝝ etiã ꝑ ciuileʒ iu
ſnnene⸗ “ quen pali. Et circa dicæẽ irrogatã. Unde illud verbum. Alias ꝑpniam
umnhrſnicn q̃runt᷑ ,AOerlo ver ifames ifamia ſaluare poſſumus.infamiã tñ abolere nõ poſſumꝰ3.
S iuris ciuilis repellẽdi ſintẽt poſt ꝑac/ ſic exponẽdum eſt. Mõ poſſumus.ſ.per pniam.poſ

zneeſtten,

4
V.

nbenndn

echti leen ris ciuilis nõ ſint rpel circa ſinẽ̃.⁊ ibidẽ etiã habes reſtituẽdi foꝛmã q̃ eſt
ſomperenni / lẽdi ab oꝛdinũ ſuſceptiõe.qꝛ ad iudicẽ tꝑalẽ hec. Reſtituo te in iegrũ honoꝛibus. a oꝛdini tuo.
iinſeili nõ ptinet ſaue ene iaſtica. reyellian oꝛdi- ⁊ omnibus ceteris. .
odebe nũ ſuſceptiõe eſt pena eccliaſtica.g̊ ꝑꝑifamiã iuris p vtrum infames
m.’/ Linuilis ninlus repellẽdus ? ab oꝛdini ſuſceptione. Ecundo querit᷑ um intunes
Notbane, 4 tem ↄdẽnatꝰð furto? ifamis ifamia iuris ciuit. nonici repellẽdi ſint ẽt poſt ꝑactã pniam ab
10 miem ing Anñ dr. ff. de furtis.l.nõ põt. Nõ põt pᷣſęs puicie ej· oꝛdinum ſuſceptiõe.Et videt᷑ ꝙ nõ.e ð teſtibus.
minnmn ,, ſicere vt furti danatũ nõ ſequat᷑ ifami?.ſed ſi talis ¶ Mon dz in glo. dr ꝙ teſtimonium. in criminali ac⸗
4 ngnnc emẽdet᷑ ⁊ ſat bonus homo.nõ vr rõ q̃re repellen- culatio.⁊ oꝛdinum ſuſceptio paripaſſu incedunt.
1
. . *
ſD
=
D
. 2 .
4
—„ N

„ 141 pniam ab oꝛdinũ ſuſceptiõeſſꝛꝰ vtx
iſamegifamia iuris canoniciqʒꝰ vtꝝ infames ĩfa
mia lacti.

— Kimo ñdo ꝙ ifames infamia iu

ſumus tũ ꝑ reſtitutionẽ in itegrũ.⁊ hanc expoſitio-

nem tangit glo.ibidem ꝙ aũt pᷣnceps poſſit a laico

pᷣdictam ifamiã tollere ꝑreſtitutionẽ in iregruz ha⸗

bes eadẽ.q.Si queʒ penituerit.ð. Notãdũ quoq;.

Di.

fed infames ifamia canonica poſt ꝑactã pniaʒ pñ̃t

teſtiſicari in criali ⁊ accuſare.qð ꝓbo.qꝛ vt hr̃..q.
j. O&és vo. in glo. Infamia canonica abolet᷑ ꝑ pniaʒ
ttales poſt ꝑactà pniam nõ ſunt repellẽdi ab oꝛdi/
nũ ſuſceptiòe.i ſtẽ ea.ꝗ. Alli q.vbi dĩ de talibꝰ ĩ/
famia ſunt notati anq; ſacerdotali auctoꝛitate ſanẽ
tur. vr ꝙ poſt pniam ceſſant eſſe ifames.a ſi ſic.ñ
ſunt aſuſceptiõe oꝛdinũ repellẽdi ¶Xõtra ifamis
pꝑꝑ piurium ĩfamisẽ ifamia iuris ca

onici.? tamẽ
emẽdatꝰ de tali crie nõ admittit᷑ ad teſtimm nec in
cã crimiali necĩ cã ciuili.er de teſtibꝰ.Teſtimoniũ.
itex. 1 in glo.̊ nec admittẽdus ẽ ad oꝛdinũ ſuſcep/
tõem.qꝛ vt dr ſuꝑ idem cam.i glo. In nullo dz va⸗
cillare opio oꝛdinãdi. ¶ Iteʒ ifamis ĩfamia iuris ca
nonici q́;uis emẽdatꝰnò recipit᷑ ad teſtiſicãduʒ ĩ cã
criali.ſed vt ſupiꝰdem̃ eſt. Teſtimoniũ in crimiali.

æ accuſatio.⁊ oꝛdinũ ſuſceptio pari paſſu icedut.ꝭiĩi

famis ĩfamia iuris canonici repellẽdus eſtẽt poſt
pacta pniam ab oꝛdinũ ſuſ. epaone Atiee ifa
mes ifamia iuris canonici.ꝗ tò nõ ſunt ifamesifa/

mia iuris ciuilis aut oxerũt illã ipſo iure.aut eis eſt

p ſnĩam diffinitiuã rogata a iudice.Si.?ꝰ.mõ.nõ

credo ꝙ ꝑpnĩam aboleat᷑ ifamia.ita vt ð iure poſ/

ſint oꝛdinari.ſed oʒ eam aboleri ꝑ reſtirutõemĩ ite
grum ab illo ꝗ h̊ põt.ſi aũt ifames illã ifamiã icurre

rfiũt ipo iure. aut eam icurrerũt ꝑ aliqð illoꝝ pccõx
moꝛtaliũ quoꝝ nullũ iducit depoſitõem.aut ꝑ aliqd

illoꝝ qiducũt depõneʒ.nec tñ ꝑꝑ illa icurrit᷑ ifamia
Im iura ciuilia. Oð aũt diſtictio ſit rõabilis vr. qꝛ
pꝓ quodlʒ pccm̃ moꝛtale ĩcurrit᷑ aliqua ifamia ſᷣm ca
nones.6. q.j. Oẽs vo.iĩ glo.⁊.c.ſequẽti.ĩ tex.tñ non
oẽ pecm̃ moꝛtale qð hõ cõmittit poſt ſui pmotõem
iducit iam ꝓmoti depoſitõem.vt tenet ⁊ ꝓbat dñſ
Hoſtiẽ.iſũma.c.de accu.vbi declarat ꝗs ſit effcũs

accuſatiõis.nõ oẽ ẽt moꝛtale pccm̃ qð ſm canones
iducit depoſitõem eſt tale ꝙ ꝑ ipᷣm pᷣhatur ciuilisi
famia.qð patet ſi diligẽter coſiderẽtur cria ꝑ q̃ ↄhi

tur ciuilis ifamia q̃ ponit᷑.ff. De his ꝗ notãtur ifa/

mia.⁊ crimĩa q̃ ſᷣm canões vᷣpoſitõem iducũt.quo⸗

rum multa refert dñs Hoſtiẽ.ĩtitulo ſupꝛadcõ.dñt

̊ aliqui ꝙ illi qifamiã ſᷣm canonesicurrũt ipſo iq

ꝑ aliqð pccõꝝ illoꝝ moꝛtaliũ.quoꝝ nullũ iducit dẽ/
põem nõ ſunt poſt ꝑactã pnĩiam verã ⁊ legitime vᷣʒ
iura ꝓbatã repellẽdi ab oꝛdinũ ſuſceꝑtiõe.nec etiã
ab accuſatiõe ⁊ teſtificatiõe.nec ĩ ciuili neqʒ in cria
li.qꝛ quaſi iã noui hoĩes effci ſunt. Aliq tñ dñr ta/
les eſſe repellẽdos ab oꝛdinũ ſuſceptiõe.accuſatio
ne. ? teſtificatiõe ĩ criali cã.q;uis nõ ĩ ciuili vel cria
li. cũ ciuilr agit᷑ ⁊ de talibꝰcriminibꝰagit᷑ dñt debe

re ĩtelligi.qꝛ dĩ in illa decretali.Teſtim.qð decla
rãt ꝑ h̊.ꝙ poſtq; dixit.Si vo ſit emẽdatꝰde crie.ſta

