tiʒ ſubiũgit.Et eũ nõ comitet᷑ ifamia.⁊ hi dñt infa

miã q̃ totalr ꝑ pniam aboler eſſe illã q̃ͥ Zhitur tm̃ ꝑ

crimẽ occultũ.de quo nulla eſtifamia fci. nec ꝓbari
pt. ſed ̊ alijs nõ vr̃.qꝛ ab illis pccis de ꝗbꝰioꝗtur
illa decretalis. Teſtimexcipit ꝑiuriũ qð ẽ tale cri
mẽ qð iducit depõem.⁊ pᷣte ta iura dñt ⁊ doctoꝛeſ
iuris ꝙ pniaꝑ quã abolet᷑ ifamia quã iura dũt ꝑ pe
nitẽtiã aboleri ꝓbãda eſt ꝑ ſacerdotẽ.Illa aũt que ẽ
tatũ de occulto crimie ꝓbatiõe nõ idiget. Uñ illud
vbũů. Et eũ nõ comitet᷑ ĩfamia.itelligẽdũ eſtm eoſ
de ifamia ciuili. vel de ifamia facti. Ali aũt ꝗ ipſo
iuxre im canones ĩcurrũt ifamiã ꝑ aliqð illoꝝ crimi

nũ que depõem iducunt.ꝑ que tñ nõ ghit᷑ infamia

2 .

4XAſti.

„ „p 7 2 Q 2£W 5 2„. .
Sm iura ciuilia q;uis coꝝ ĩfamia ꝑ pniam r̃mouea-

tur quo ad h ꝙ pnᷣt admitti ad accigãdũ ⁊ teſtiſicã/

dum i ca ciuili aut i criali. cum ciuilr agit᷑. nõ tñ ad

B debẽt admitti ĩ cã criali.cum crialter agit᷑.er de

teſti. Teſtimn necẽt ad oꝛdinũ ſuſceptionẽ.nõ.n.

decet vt ꝗ ab accuſatiõe ⁊ teſtiſicatiõe tali repellit᷑
ad oꝛdin̊ ſuſceptõeʒ admittat᷑.cũ dignioꝛ ⁊ hono⸗/

rabilioꝛ actꝰſit oꝛdines ſuſcipere ⁊ i eis ſubmiſtrar

q; accuſare vel teſtiſicari. Uñ oꝛdinãdi ſine q̃cũq;
nota ifamie debẽt eſſe.d pᷣnin opp dð ꝙ infa

mia canonica de qua dr̃.6. q.j. Oẽs vo.in glo. ⁊.c.

ſequẽti.in tex.⁊ ĩ glo.qð abolet᷑ ꝑ pniam icurritur.ꝑ
aliqð moꝛtale pccm̃ de quo nõ eſt pccõꝛ ꝑ ſniam cõ

dẽnatꝰ.nec ĩducit depõem.aut ſi depðem inducit.
tñ occultũ eſt.ita vt ↄ pceõꝛem ꝓbari nõ poſſit.nec
ð hocẽ oꝛta pccõꝛem aliqua irfamia facti.⁊ ꝙ tali/
crimioſus actibus legitimis reſtituat᷑ ꝑ pniam. ha

bes expᷣſſum er de tempoꝛibꝰoꝛdinadoꝝ.cap.vlti.

xdictis pʒ ꝗd dici debeat adꝛ s pᷣm ad ꝑ-

tem ſᷣ̃am dicẽdum ꝙ emendatus ð crimine ſi cum
poſt pnĩam comitet᷑ ifamia non eſt recipiendus in
teſtem.nec in cauſa crimĩali.nec in ciuili.ſed quiꝑ
iurat ſciẽter ⁊ ex ðliberatione infamis eſt infamia
iuris.extra de teſti. Teſtimonium.i glo.⁊.C.ð trã
ſactionibus. Si quis maioꝛ. ⁊.6.q.j. Infames.ta/
lis autem ifamie nota nõ aboletur per pniam. ⁊ B
rationabile eſt.cum.n.vt dicit Apoſtolus.ad He/

bꝛe. 6. Omnis ↄtrouerſie hoium finis &d cõſirma/
tionem ſit iuramẽtũ. periuro poꝛte dignitatis clau
di debent quouſq; ab illo qui poteſt in itegrũ fuerit
reſtitutus.⁊ pꝛeterea de illo qui conuictus ẽ᷑ ſemel

ſcienter periuraſſe pꝛeſumitur ꝙ alia vice faciliter
ꝑiuraret.tũ ꝓptes lubꝛicitatẽ ligue.tũ qꝛ pᷣumit᷑ icõ
ſtas in veritatis feſn „ .
PP 2 Htrü infamis infa⸗
E tio quei t mia facti ſit repellẽ
us ab oꝛdinum ſuſceptiõe.Et videt᷑ ꝙñ.
quia illud quod nõ phibet officij executionem.non
videt᷑ ꝓhibere oꝛdinisſi uleprocn ſ infgmia fa
cti nõ phibet officij pꝛelationis exechtõeʒ. uoc p⸗
bo quia vt dr extra de teſtibus. NMon debek in glo.
Cum aliquis eſt accuſatus de crimine ſtatini gra⸗
uata eſt opinio eius.⁊ tamẽ vt poſtea ĩ eadem glo.

dr. Pendente accuſatione renanet in officio ſuo.

interim ſubditi ei obedire tenentur. Et hoc ides
habet᷑ extra de accuſationibus. Olim. ergoĩfamia
fci non videt᷑ phibere oꝛdinis ſuſceptionẽ. Item
infamis nõ eſt ipſo facto euſpẽſus ab officij execu/
tione. extra de purgatione canonica. Inter ſollici/
tudines. vbi dr.ꝙ eccleſiaſtica ↄſtitutio tales ab of

ficio docet ſuſpẽdendos.ergo a ſimili tales nõ ſüt
ipſo fcõ illegitimi ad oꝛdinum ſuſceptionem. Orẽ

pꝛopter infamiam facti nullus dʒ perpetug repel-

li ab oꝛdinum ſuſceptione.ſed ſi ꝓpter infmiã fa/

cti aliquis eſſet repelleſtdus do oꝛdinum ſuſceptio

ne eſſet perpetuo repellẽdus.qꝛ vt di extra de pur

gatione canonica. Ex tuarum. in glo. Infamiaz fa⸗
cti omnino remouere ſoliss dei eſt. ergo infamis

infamia facti tantum nõ èſt repellendus ab oꝛdinũ
ſuſceptiõe¶ Cõtra accuſatus de crimince.qꝛpẽden
te ſua accuſatiõe grauata eſt eiꝰopio repellẽdusẽ a
pꝓmotiõe ſua accuſatiõe durate.extra de accuſatio
nibus. O nipotẽs deus. in tex. ⁊ in glo. ᷑ per infa

miam facti repellẽdus eſt hõ ab oꝛdinũ ſuſceptiõe.

Nentidet
erortocent
mnin e⸗
ſyrintumesi
liciseſthe
gis Ninan
pelatöeoor.
Nerifnnüüfi
inaliaceuſa
itengoiim
gtöefepeleh
Cuntitamesg
peratn
mitirnufri
Coardunntia
cuſtal dicog
fognapnnin
woruminüp⸗
Nornürapn
legtimiſinti
ſactiaensley
pimalenn
i runlua
ſoren cknt
tſterercigzinti
Necmfllfinm
Gari iHilisacmn
lüifumüͤsholen
Giülgnigfäa
nagspiedid⸗
enhnare
Wed Txr
Nelsiad
Obthrecanon
Unboiumopt
Aprenin
ſaiiaerle
eſict.
winwrbene
ulnccpennt
eſcitii mnon
ſefeſolns deien
nmmuopintone ſe⸗
nſerwnareipe
—
ſtakann
ſurulnnie⸗
Uigdecfend
nrhilirfun
uſatikettfti
lteragt. Sid⸗
unt eötrfi
tanopgzun
nitateffch
lrie peltem
ligti daieſ⸗
alctisif⸗
lniſfi zi

A

RM
u,
e * . 2 „
amd Wgi
Nmmnſicdi N
=W 4 ., . N
n ädgn
*

=☛

— —
— = –

—
E

S==

ckmimimnmn
nöetii ſäin
nri Möent
Wonitöeſen
nuitmuiecntptit
olarper e
ieit Apof an
d werr digginid
npoteſtin ingii

7

ancamtiensiint

1
mmmnirtii,

nirnttialn

ptiõe repellẽdus.

—
. „ * .

xxv ⸗ .

tein er de teſti. Mon dʒ. accuſati niſi ᷣus ſe ꝓpa
uerint inocent& ab accuſatiõe ? ſuſceptiõe oꝛdinũ
repellant᷑.hoc aũt nõ eſt niſi qꝛ an ſuã purgationem

pellẽdus eſt homo ab oꝛdinũ ſuſceptiõe.¶ Itẽ ſi ali
quis ↄdẽnatus eſt ð crimie ⁊ appellet.pẽdente ap
pellatiõe nõ reciꝑetur ad teſtiſicãdũ in caſa crimia/

ſunt infames ĩſamia facti.g̊ ppter inf amia ſacri re

li.er ð teſti. Mõ dʒ.in glo.hoc aũt nõ vr eſſe niñi p/

pter ifamiã facti.ſed dr̃ eadẽ glo. Teſtimoniũ.i cri
minali accuſatio ⁊ oꝛdinũ ſuſceptio pari paſſu ince

dũt.ergo ifamatus ifamia facti eſt ab oꝛdinũ ſuſce

per aliquo crimie vel plibꝰgrauata eſt opinio. infa
miã aũt nõ faciũt dicta paucoꝝ nec multaꝝ leuiũ ꝑ
ſonaꝝ dum tũ apud bonos ⁊ graues leſa opinio nõ
exiſtat.dico g ꝙ q;uis ifamibꝰ infamia iuris ſiue ſit

irrogata ꝑ ſniam diffinitiuã.ſiue ↄcta ꝑ aliquod illo

ruʒ criminũ ꝓpter q iura ciuilia ? canonica ꝛcordit᷑
decernũt.⁊ pnũciant hoiem eſſe ifamẽ ipſo feõ actꝰ
tegitimi ſint ipo iure iterdicti.tn ifannbꝰ infamia
facti actus legitimi nõ ſunt ĩterdicti ipo iure.vt pʒ
ꝑ iura allegata i duobꝰ pᷣmis argumẽtis ad ꝑtẽ pꝛi⸗
mã. ct ꝑ illud q hr erĩ ð pi gatioe cano. Di ꝗs pᷣ⸗

Ibyter.nõ eſt.n.tã grauis ifamia fci ſiẽ ifamia iuriſ

⁊ pᷣterea qnq; infamãatur aliꝗ ifamia fci ſine ſua cul
pa.qꝛ tñ illafamia aliquã facit pᷣſumptionẽ infa

matũ.iõ illis actus legitimi ſunt iterdicti quouſq;
ſuã ifamiã aboleuerit ꝑ canonicã purgationẽ. Jla.

eni ifamia fcĩ q magis ꝓpꝛie dr ifamatio.⁊ ꝑ quam
magis ꝓpᷣe dr hõ ifamatus qᷓ; ifamis abolet᷑ purga
tiõe cano. Extuaꝝ. Ungoſ talẽ paᷣrgationẽ nõſfũt
repellẽdi ab oꝛdineeſuſt
obſtãte canonica purgatiõe remaneat fama eiꝰleſa
in hoĩum opiniõe ſeu reputatiõe (DOna pma arg
ad ꝑtẽ pᷣmã nõ plus ↄcludũt niſi ꝙ ifamibꝰinfamia

fcĩ tm̃ gerlegirien nõ ſunt iterdicti ipſo iure.⁊ B eſt

ↄceſſum. Utales oꝛdinarent᷑ nõ eſſent ſuſpenſi
ipo iureab executiõe ſuoꝝ oꝛdinũ.gra tñ foꝛme nõ
mulicogerent.qꝛ multa ĩpediũt pmouẽdumq̃ nõ
deijciũt iã pmotũ.Ad ʒm cũ dĩ ifamiã fci remo
uere ſolius dei eſt cotelligẽdũẽ ꝑ ↄpationẽ ad ho⸗
minũ opinionẽ ſeu reputationẽ.qꝛ q;t ad ius per
tinet remouet ꝑ canonicã pur gationẽ. ita vt ꝓpter
Fcmi a nullo actu legitimo ſit repellẽdus.
ar ad ꝑtem ſam ↄcludot ꝙ hõ ꝑꝑ ifamiã fci rpel
dus eſt ab oꝛdinũ ſuſceptiõe quouſq; ſe canonice
purgauerit. qð ocedo.qꝛ talibꝰactꝰlegitimi ĩterdeĩ
ſunt.accuſati tñ ð crimine pẽdẽte ſua accuſatiõe.⁊

illi ꝗ de crie ↄdẽnatiſunt ⁊ ab iniqua ſnia appellaue

rint pẽdẽte ſua appellatiõe nõ ſunt repellẽdi ab ac/
cuſatie ⁊ teſtiñcatiõe ĩ ca ciuili vel crimiali cũ cini
liter agit. Si de crimie ð quo ſunt accuſati emẽda
ti ſunt.ex ð teſti. Mõ dʒ in tex.ſʒ expᷣſſius in glo. Alli
ẽt quoꝝ grauata eſt opioꝓ eo ꝙ qnq; ꝑ exceptioneʒ

—

fuerũt a teſtiſicãdo repuiſi nõ ſuntrepellendi ab ac

cuſariõe vel teſtiſicatiõe ca ciuili vel criali cũ ciui
lit᷑ agit᷑ ſi ð crie ſunt emẽdati.S.e.ti. Teſtim . ĩtex.
⁊ ĩ glo.ſatis ſufficiẽter pñt ꝓbare ſe emẽdatos ꝑſa⸗
cerdotẽ ſuũ ꝗ ð ipñis dʒ teſtim ꝑhibere.vt drĩ gl.
pᷣdcã.⁊ armad h infra ð ſymonia. Neni.qð nõ cre

do ſic debere itelligi ꝙ ſacerdos ẽt iductꝰ in teſtẽ
regſitus ab illo ꝗ ſe vult ꝓbare ð crie ſidelr emeda⸗/

MRndeo ꝙ ifames infamia facti
ſunt ifames quoꝝ apud multos bonos ⁊ graues ſu

e q́;uis frequẽter non

4 vj.

—

tum oᷣbeat dicere ꝙ talis ſibi ð illo crimie ſideliter

ↄfeſſus eſt ⁊ pniam egit:ſʒ põt ⁊ dʒ dicere ꝙ credit
eũ eſſe bonũ hoiem.⁊ ꝙ neſcit nec credit eũ eẽ cul⸗
pabilẽ de illo crimine. 1
J rea lram largiediſacros ordmel
ad aũt ð h̊ tenẽdũ ſit i qnibꝰ dem̃ eſt. Eoꝛuũ
ↄſecratio oio ixrita eſt.h̊ di ð illis ꝗ ſe ſciẽter ⁊ vo⸗/
lũtarie fecerũt oꝛdiari aſymoniacis.quoꝝ oꝛdiatõ.
irrita eſt q;tũ ad executionẽ.qꝛ ð ↄſuetudine cũ tali
beᷣnð diſpẽſat. maxie ſi cũ q ẽ ſymonia ex ꝑte illiꝰꝗ
oꝛdinat᷑. Mota vſus in ꝗbꝰ ↄtinẽtin caſus qdãiq
bůð oſuetudie nõ diſpẽſat᷑. Siue bis oꝛdo dat᷑.ſeu
bapꝰrepetat᷑.Aelſi pſtet vt vtrũq; ſvmon operet᷑.
Seu ꝙ vtatur ſidei ſtatus oꝛdo petat᷑.UNt diſpẽſet
ſpes irrita ꝓꝛſus habet᷑. Nuiſꝗs hoꝝ alteꝝ vẽdit ſi

Cotra ĩ qõnibꝰ viſum eſt ius pronatꝰ nõ dʒ vẽdi.
tn traſit cũ vẽdit᷑ villa vel caſtrũ niſi excipiatur.
Kaͤleo. verdum agri nõ eſt itelligendum ð vẽ
itiõe tempoꝛalinm cũ quibug traſit aliquid ſpũa
libus anexum. vt ius pronatus. Sed ð vẽditione
tempoꝛaliũ que oꝛdinatur adſpũalia? ea ↄſequunt
qð pʒ qꝛ verbum magiſtri lumptum eſt ex decreto
Paſcalis pape.j.q.ʒ.i ꝗs obiecerit. vbi pᷣdictꝰ
papa loquit᷑ contra illos ꝗ emunt redditus ecclłie.
qui de inre conſequũtur illum.ſeu debẽtur illi qui
oꝛdinatur illi ecclie in pᷣlatum.nec ius percipiendi
illos redditus alij de iure põt deuenire q; pꝛelato.
alias expoſitiones verbi pᷣdicti inuenies in glo.ſu
per allegatum decretũ Hota hic ꝙ ius patrona⸗
tus trãſfert᷑ venditiõe.vt ſuperius habitũ eſtĩ qõ⸗
mibus? ſucceſſiõe.extra de iure patronatꝰ.c.j.⁊.c.
In ꝗbuſdam.⁊ ꝑmutatiõe.iõ.q.vlti. Nemini regũ
7 donatione.de conſenſu epᷣi facta.er ð iure patro/
na. Mullus. Unde verſus.Jura patronatus tranſi
re facit nouus heres. Res permutata.donatõ,. vẽ
ditioq;.ſymoniacos damnatos ac deponendos.
⁊cc̃. Huic pene nõ ſubduntur qui pactionem reuo-/

(che alteꝝ nõ habet᷑ neutru inuẽditũ derelinqt.
A.

cant efficaciter ⁊? fide iter re integra.quia q́;uis ta-
ls pactum fecerit illicitũ.⁊ in hoc peccauerit.tñ ñ

ꝓceditur a pacti effectum. nec etiam ille vtſymo⸗/
niacus irregularitatem incurrit ſm iudiciũ conſciẽ
tie. ꝙ q;uis pæctum fecerit parripꝛo dando beneſi
cio eccleſiaſtico ſilio hoc pactum ignoꝛanti. vel ꝓ
adiuuando ipſum vel ſibi conferatur. ⁊ poſtea pa⸗
ctum obliuioni tradens dat illi eidem illud beneſi
cium pure intuitu pietaris vel ipſum adiuuet vtꝰↄ
feratur eidem.niſi ex poſt facto illud quod i pacto

fuerat poſitum ſcienter recipiat.quia talis ſm di⸗

uinum indicium interpꝛetatiue receſſit a pactore
integra.nec ille taqᷓ; ſymoniacus irregularitatẽ in/
currit.qui patri alicuius clerici ꝓmittit adiuuare ſi
lium ſuũ ſi ipſe pater deſiſtat a cõmittẽdo aliquod
pactũ quod cõmitter itẽdebart.nec clericus ꝑ adiu/
toꝛium tale beneficidaſſecutus tenet᷑ ad illius be/
neſicij reſignationẽ poſtq; ſibi ↄſtiterit ſe per ſupꝛa

dictum modum beneficium aſſecutũ pᷣdicta enim

pactio quam ille qui ipſum adiuuit fecit cum eius
patre.non videtur illicita fuiſſe cum etiã pꝛelato li
citum ſit alicui dicere. Pꝛomitto tibi ꝙ ego tibi ꝓ
uidebo de beneſicio competenti.ſi mala opera de

clinando.? bona opera faciendo te beneſicio eccle

ſiaſtico reddideris dignum.talis enim coditio eſt

ad honoꝛem ⁊ reuerentiã dei.nec ꝑ taleʒ ↄditionẽ
obligat᷑ hͥ ſuſcepturus bñſiciũ ad aliqð ad qð alias
nõ eſſet obligat“. vñ p ſupꝛadictã ꝓmiſſionẽ platuſ
nõ tñ obligat ſuſceptuꝝ bñficiũ quẽiducit ad facien
dũ illud qð tenet᷑ facere ꝑ legẽ diuinã. A ꝓpꝛio gra
du decidãt. dr̃ de ſymoniacis ſymoniace oꝛdina

tis vel oꝛdinatoꝛibꝰꝗ ſᷣm canones a ppꝛio gradu ö

cidũt.ſ.q;tũ ad executionẽ q;uis ſᷣmꝓ em retineant
caracterẽ ⁊ gradũ. Subdiaconꝰnõoꝛdinat᷑ an.I4.
ãnos.Hoc dr̃ ſᷣm antiq̃ iura.qꝛ mõ nõ dʒ oꝛdinari
an. 20. decre. 77.di. Subdiaconꝰ? nec pᷣſbyter an.
30. GB mõ nõ tenet.põt.n.oꝛdinari pᷣſbyter.⁊5.ãnoxꝝ
er ð elec. Cũ ini ↄctis.d.Iferioꝛa.Epᷣi tñ nõ pmoue
re debẽt niſi trigeſimũ ãnum ↄpleuerit.vt.hr in de

cre.pᷣdicta.
— xxV.
ſacr̃a.⁊c. Supꝑius ðᷣter
. in mjinauit magr ð bapꝰ.
ↄfirmatiõe euch phia.extrema vnctio
ne.⁊ oꝛgine. Hic detminat de mr̃imo

VVio. 1 dlnidit᷑ inptes. 4 detmia⸗
uit de mr̃imonio quo ad cam foꝛmal Esdne ad
efficiẽtẽ di. ſeqnti ibi. Poſt B.¶gꝰ.quo ad finaleʒ qᷓ

ↄſiſtit ibonis mr̃imonij.ʒi.di.ibi. Poſt ̊ ð bonis.

E.quo ad cãm mãalẽ.̊ eſt de ꝑſonis ↄhẽtibꝰ. di.

34. ibi. Mũc ſupeſtꝭ Pin tres.(agit ð matri

monij iſtitutiõe· .ð eins honeſtate ibi. uerunt.

¶ 5.ð eius ſigniſicatiõe ibi. Cũ igit᷑.
¶ AÄrticulus pꝛimus.

Ar di. querẽdũ eſt pᷣnci/
JI C hanc patb a ieb ma
trimonij iſtitutiõea/ꝛ ð eiꝰ honeſtate.
¶ eiꝰ oblatiõe.(de eins ꝗqddita-
. té. (Kirca p“ aue nt rio vied
mr̃imoniũ ſit de iure nãe¶ e vtæ fuerit iſtitntũ añ

eg inſtitutũ a deo imediate.
ͤα☛ & mrimoninñ nö ſit de
p Runo oñdo nãe. Qð ẽ a voſ
tate nõ ẽa nã. qꝛ qð ẽ a volũtate aliquo mõ
ab ĩtellectu. Et phꝰ.ꝛv.phiſi.ĩtellectũ diſtinguit
nãm.ſed mr̃imoniñ nõc ſine ↄſenſu volũtatis.gn
eſt ð iure ne Are ZTullius circa pᷣncipiũ rhetoꝛice
diẽ ꝙ fuit quoddã tpᷣs i quo nemo nuptias legitias
nec certos qſq; aſpexerat liberos.ſʒ vt dr̃ ðcre.di.
F.circa pᷣncipiũ.Jus nãle cepit ab exoꝛdio rõnalis
creature.nec variat᷑ tꝑe.̊ mr̃imoniũ cũ ſit legitia
ↄiunctio maris ⁊ femine.nõ eſt ð iure nãe.¶Otẽ di.
3.in pᷣn. Matur iure oĩa ſunt coĩa oĩbꝰ.ſʒ ꝑ mnr̃fimo
niũ ẽ appꝛopꝛiatio mulieris ad viꝝ.⁊ ecõuerſo.gn
eſt de iure nãe. ¶ Cõtra; Phꝰ.pꝰ.politi.c.j.dic ma/⸗
ſculũ ⁊ feminã nò ſine iuicẽ poſſibiles eſſe gnãtiõis
gra. ⁊? B nõ eſt ex electiõe ſed ſiẽ ĩ alijs aĩalibꝰ plan⸗
tis nãle appetere qle ipʒ.taleslinq̃re alteꝝ Itez.
ff. öð iuſtiria ? iure.l.j.ð.Jus nãle eſt qð nã oĩa aĩalia
docuit.⁊ paꝝ poſt. Hinc ðᷣſcẽdit maris atq; femie
ↄiugatio q; nos mr̃imoniũ appellamꝰ.. Rñndeo ꝙ
aligd dr eſſe ð iure nãe dupl. Ano mõ illud qð ca
tur ex nãli nccĩte nõ cooꝑante volũtate niſi illius ꝗ
nãm iſtituit. ⁊ ſic dicim? ꝙ ð iure nqe ignis eſt aſcẽ/⸗
dere ſurſum.⁊ ſic mr̃imoniũ non eſt ð iure nature.
Alio mõ dr eẽ de iure nature illud ad qð nã ĩclinat

*

„
. *° 9 „ „

Aſti. .

Szuis p li. ar. pficiat᷑ ſm quẽ modũ actꝰ virtutũ dieñ
tur ð iure nae.⁊ ſic mr̃imoniũ eſt de iure nae.qꝛ ad
ißpmiclinat nãa generis ⁊ ſpẽi ꝑ ↄꝑatignẽ ad pᷣncipa/

lẽ eiꝰfinẽ.ꝗ eſt bonũ ꝓlis.⁊ ꝑ ↄꝑationẽ ad ſecũdariũ

geſt mutuũ obſequm in rebꝰdomeſticis. Qð autẽ

nã generis ad h̊ aliquo mõ eclinet ðclaro ſic. Pꝛo⸗
creatio fftioꝝ coĩs oĩbꝰ aialibꝰq;uis ad h nõ iclinet
vno mõ ĩ oibꝰ.qꝛ q̃dã ſunt aĩalia quoꝝ filij nati ſta
tĩ pnt ſibi victũ ſuſſicient᷑ q̃rere.vel ad quoꝝ ſuſtẽ⸗

ℳ

tationẽ ſufficit mater ꝑ ſe.⁊ qᷓ;ᷓuis in iſtis nã iclinet

ad coitũ.nõ eſt tñ in iſtis detminatio maſculi ad fe
minã. In illis añt i ꝗbeñnlij indigeẽt ſi uſtẽtatiõe vtri⸗
uſq; parẽtis vſq; ad paucũ tpᷣs eſt ꝑ nãm ðtermia/

ta ↄiunctio maſculi ad feminã vſq; ad paucũ tẽpꝰ.

vt pʒ in ꝗbuſdã auibꝰ. Filij aũt hoium ĩdigent cura

vtriuſq; parẽtis vſq; ad magnũ tpᷣs.⁊ iõ in hoibuſ

nã incliat ad ðterminatã ↄiunctioneʒ maris ⁊ feie
vſq; ad magnũ tpᷣs.qꝛ tñ ex h̊ nõ poſſet ↄcludi ꝙ nã

generis ĩclinaret ad iſeꝑabilẽ ↄinctionẽ ꝑ totã vitã

15 nã generis nõ ita pfecte iclinat ad mrimoniũ ſiẽ

iclinet nã ſpẽi ⁊ ꝑfectius q; natura generis Zclaro
ſic. Ius nature dem a na humane ſpẽiẽ qð ronũlis
hoĩs ↄſtituit.nãlis aũt hoĩs rõ nõ ti dictat filioxp
creationẽ. ſʒ ẽt educatõem ⁊ iſtructionẽ. vñ ʒph
8.ethi. c.ii.Filij habẽt aparẽtibꝰeſſe.nutrimẽtum.
7 diſciplinã. diſciplia aũt parẽtũ vt in gib? indigẽt
filij ꝑ totã parẽtũ vitam.nõ poſſent aũt ↄmode ſilij

ſic inſtrui niſi certos haberẽt parẽtes.⁊ niſi eſſet in

diſſolubilis obligatio viri ad mulierẽ. Si.n. eſſẽt

parẽtes certi. nõ tñ obligati ad innicẽ per totam vi
tam nõ eſſet eoꝝ tam ꝑfecta ⁊ diligens ſollicitudo

circa plis educałtonẽ ? tionẽ. vñ videmus ꝙ
nati de foꝛnicatiõe q;ui oghabeant parentes
tñ ab eis ot plurimum negligunt᷑.⁊ ideo naturalii
ratio dictat debere eſſe obligationem determina/
ti viri ad determinaram mulierem idiſſolubiliter
ꝑ totam vitam que obligatio eſt ꝑ matrimonium.
ꝙ aũt ad mr̃imonium incliner natuꝑ coſnpara⸗
tionẽ ad ſecũdarium eius fineʒ ꝗq eſtmutuũdobſegũ
manifeſtari põt ſic.homines in defectibus s perfe
ctionibus ſe habent inter ſe ſicut excedẽtes? exeeſ
ſi.⁊ ideo dictat naturale rõnis indicium deber̃ ho
mines ſimul cohabitare vt mutuo ſibi inuicẽ ſup/
pleant defectus.quapꝛopter dicit Phꝰ.pꝰ polit.c.
2. ꝙ eoꝝ que natura ciuitas eſt.⁊ ꝙ homo natura ci
nile animal eſt. Et infra..c.dicit ꝙ ꝑ nãm eſt im/
petus in hoibus ad talem coitatẽ.que dicta cõcoꝛ/
dant aplło dicẽti ad Gal.6. Alter alteriꝰ onera poꝛ
tate. Sili modo dici poteſt ꝙ cũ in rebꝰdomeſticiſ
quedam magis conueniant viro qᷓ; mulieri.⁊ que
dam mulieri qᷓ;ᷓ viro.naturalis rõ dictat.non tan/
tum cohabitationem viri ⁊ mulierisi vn domo
vt ſuos defect?mutuo vᷣuppleunt.ſed etiam coha⸗
bitationem per rotam vitam indiſſolubilem vt li/
bẽtiꝰ⁊ fideliꝰſibi iuicẽ ſubueniat. vñphꝰ.S. ethi.c.

i2. Uiro ⁊ vxoꝛi aicitia vr ſ̊ nãm exiſter̃.hõ.n.naãle

ↄiugale.Eid pm in oppdð ꝙ illud arnõ plus cõ
cludit niſi ꝙ mr̃imoniũ nõ eſt totalr a natura.⁊ hoc
eſt verum quia per libeꝝ arbitrium.perficitur. vt
enim inferius declarabitur ad hoc requiritur mu-
tuus conſenſus libere voluntatis Ad ꝛm dicen/
dum ꝙ q;uis ius nature quantuʒ ad pꝛima ſua pᷣn-
cipia ⁊ pxrimas ↄcluſiões oibus habetibus vſum.

nã ſpei q̊ ↄuenit hoĩ ſub rõne q̃ eſt hõ.ꝙ aũt ad hoc

1Arnbütt
tochleffi
zngemien⸗
ſtenaheenn
Nrr Mlznd
ſtbesoriart
te tüad vſur
ſsnnmely
Pr.
dehekeeſſecot
negni zrüdie
tristpanne

LA

Mtinin
ſienluiſtnrde
nic Niserdini
ſözitnime

6lipecſnnln

Gcnöwen
Anbee
Zugflacnne⸗
Giß Gadofn
ſleogin
Moniimnoni
utuilani.
ipeon. Quai
luspcci ic⸗
lelezsnie e
ſleſepördicffin
Cunchünrepi
iesepordi
Mäues an
weKan⸗
WPancds
Wunmmaciin
potpeemnaig
moneſzcfii
Droyfnfinon
Nccſjſezotn
buneniii
nn onen
Monläftrfin
Hdehgeſenti
Notpevonoe
ſiiſtbninenen
Amun np⸗

Wedite
o Ascbi
herehitwranſte⸗
nrimotgiſihnn
ſis gegfeihoie
ſogr dirit ſr
hmrbirpnf
ſteſecireg
öminemfeerip⸗
ihftmatuto
Uunedire
ſümiphei
aanſnnie

netſeeedeg

,
n.
NI

yimtini⸗
Kmt
iſciini
Nenas Bent
usal dſüiie
guorfüinuitg⸗
aagaunic,
Siniſisniiine
Atiomgalge
tſuſtinrärn,
konämden:
acdpanai
iumicligentan
s.slömboh
mezmans r fi

oſſrNnd
oRPtNiND.

admmimorniiſ
Hait aN
genens. And
czdwi
5mn Rarni
cnone Fifft
rin gibindk
ait Modeii
8. tiſffellet in
nt. Oin. eſſct
Epertotam
ens ſlacd

NR NWNNen

dempandn,
aided nunm

mendeleI

Nomidiſodt
Romgrinonin
Nannen eeſn
gckmmirnin
1dettnng i
Nerdinste
iumn denn 8
moſbiinmnd
terhi
gponnonunn
tay inti
Ci uecictache

arnen oenn

ioreholefh
erinuun 70
sidan M

4

„ * °°

u. ar. n tũ ſit. tñ q;tũ ad Nluſiöegremotas in mul/⸗
tis oĩbus offuſcatũ fuit.⁊ adhuc eſt mrimoniũ aũt
ſᷣm ꝙẽ viri ⁊ muligris ↄiunctio idiuiduã vite con
ſuetudinẽ retinẽs ẽ de remotis ↄcluſiõibꝰiuris na/

ture ¶Ad ʒm dᷣe illud vbũ itelligẽdũ eſt de poſſeſ
ſiöibus oꝛdiatis ad vſum viri ⁊ mulieris.⁊ ð coitta

te qᷓ;tũ ad vſum nõ q;tũ ad ꝓpꝛietatẽ referendo ad
tpᷣs nature lapſe.⁊ ꝙ H̊ ð mulieribꝰ itelligi nꝗ debe

at pʒ. qꝛ OPhꝰ. ⁊v.politi.c.j.quis ↄcedat poi eſſiõeſ
debere eſſe coẽs q;tũ ad vſum.h̊ tñ de mulieribus
negat᷑ griñ dicẽtibus.Jmponens ꝙ manifeſte oꝑpa

vtutis tꝑantie interimũit.
7 vtꝝ matrimo
Ecundo queritur ctaatr im⸗
tutũ añ pccm̃. Et vr ꝙ nõ. Illud qð ẽ de iur
nãae alia iſtitutiõe nõ idiget.ſ̊ mr̃imoniũ eſt de iur

nãe.vt ĩ pcedẽti qõne hitũ eſt. ñ fuit iſtitutu.¶Itẽ

nõ dʒ iſtitui medicia ꝓ illo ſtatu in quo nõẽ moꝛbꝰ.
ſʒ añ pccm̃ nullus erat moꝛbꝰ.&g̊ cũ quodlʒ ſacr̃m ſit

medicia ↄð moꝛbũ nullũ ſacrm fuit ĩſtitutũ añ pcecm

Dotra Hug. 2. l*. de ſacra. pte. ii. c.j. diẽ ꝙ ſoluz
ↄiugij ſacr̃m ẽt añ pccm̃ legit᷑ iſtitutũ.nõ tñ ad ĩ̃me
din.ſᷓ ad offñ ¶ Itẽ idẽ diẽ magj in lr̃a huiꝰdi.c.j.
E ꝙ ᷣm aliquos q̃druplex põt ↄſiderari iſti
tutio mir̃fimonij.Quedã oꝛdiata ad pcreationẽ pliſ
mutuũ ſolatiũ.⁊ h̊ drĩ eſſe in offm̃.⁊ ſic fuit iſtitutũ
añ pccm̃.Quedã in remediũ ↄcnpie ̊ ↄcupiam q̃ẽ
vulnus bec-M põt dici fuiſſe ſtitutũ poſt pccm̃
tꝑe legis nãe.Quedã qᷓ;tũ ad determiatõeʒ pſona/

rũ.⁊ ſic põt dici fuiſſe iſtitutumi lege Moyſi. One

dam q;tũ ad repntatõem miſteri ↄiũctiõis xpᷣi ⁊ ec
clłie.⁊ ſic põt dici fuiſſe iſtitutũ ĩ noua lege.ſʒ qꝛ tñ
Moyfi tres vltime iſtitutiões ĩ B ↄueniũt q̃ ſũt ire
mediũ.⁊cẽt ſua ĩſtitutio ſiꝑę anñ peccnnſiue poſt fuit ſi
gnũ ↄiunctiõis xpᷣi ?⁊ &c li? eſt vt dicam? ᷣm
ſniam magji in lira.vt añ pecm̃ fuerit ĩſtitutũ ĩ offm̃
poſt pccm̃ aũt nõ tm̃ in offm.ſʒ ẽt inremedłi.⁊ qa
ð rõne ſacr̃i ẽ ꝙ ſit ſignü? remediũ.iõ non ita ꝓpꝛie
dẽ ꝙ mrimoniũ inq̃
pccm̃ ſiẽ poſtpꝑm̃⸗
ð iure nãe aliqñ idig

moniũ fuit iſtitutum.iſtitutio.n. ſua manifeſtabat

H debere ſieri ⁊ q̃lit degeat fieri derminatAckꝛn·

dð ꝙ tpe quo nõ erat nòꝛb nõ fuit iſtitutũ mr̃imo/

niũ ſub rõne q̃ medicina.nec ſub rõne qua ſacimp

ꝛie loquẽdo. vt pʒ ex dcĩs.

— lk rit iſtitutů a deo im⸗
ediate.Et vr̃ꝙ ñ Geñ.ꝛ.diẽ Adã. Hoc
nũc os ex oſſibꝰmeis.⁊ caro de carne mea.t paꝝ

poſt. Quãobꝛẽ relinquet hõ pr̃em ſuũ ⁊ mr̃em.⁊ ad

herebit vxoꝛi ſue.⁊ erũt duo ĩ carne vna.ſed tẽ fuit
mr̃imoriũ iſtitutũ dicẽte dño. Math.io. Mõ legi/⸗
ſtis.qꝛ ꝗ feẽ hoies ab iti⸗ aſculũ ⁊ feminam fec
eos ⁊ dixit. Pꝛopt᷑ h̊rłliquet᷑ hõ pr̃eʒ ⁊ mrem ⁊ ad
herebit vxoꝛi ſue.̊ deꝰ mr̃imoniũ iſtiruit hoĩe me/
diãte.¶ Itẽ circa ea q̃ deus imediate ĩſtituit nulla ꝑ
hominem fieri põt mutarto ſed per hominem mui

tiplex fit mutatio circa mr̃imonium. ergo non fuit

a deo ĩmediarte ĩſtitutũ.ð omne qð a deo mediãte

hoie iſtituit᷑ ꝑ hoĩem põt deſtitui qð pʒ.qꝛ canones

no hutes vim niſi er kurcgolttgeeclia ⸗ bt deſti⸗
tuere q;uis a deo mediãte ecclia fuerit iñi

tũ ſacrm fuerit inſtitutů ante
Adpᷣm in oppi dð ꝙ ea q̃ ſunt
et iſtitutõe ötermiante. vłrmo
tam ↄeluſionem manifeſtius expᷣmente.⁊ ſic matri

Ertio quer.t vri mĩimoniũ ſue

ſtituti.

hõ nõ põt mr̃imoniũ ſepare dñte xp̃o. Math.i9.

ODð de aiunxit hò nõ ſeparʒ. g fuit a deo imediate
iſtitutũ. ndeo ꝙ deꝰ mr̃imoniũ iſtituẽdũ pᷣdixit.

cũ dixit vt hr̃. Geñn.ꝛ. Mõ eſt bonũ hoieʒ eè ſoluʒ.
faciamus ei adiutoꝛiũ ſile ſibi mrimoniũ fcõ inſti⸗
tuit iplicite cum de coſta Ade doꝛmiẽtis foꝛmauit
mulierẽ ⁊ adduxit eã ad Addã.vt hr.e.c.Et ipſuʒ
mr̃imoniũ vᷣbo bñdixit.cũ dixit Geñn.j. Creſcite ⁊

multiplicamini ⁊ replete terrã ⁊ ſubijcite eaʒ. Uñ
Augꝰ.iꝗ.de ci.cæꝛ. Mos nullo mõ dubitamꝰ ſᷣm
bndictionẽ dei creſcite 7 multiplicamiĩ ⁊ rplete ter

rã. donũ eſſe nuptiaꝝ qᷓs deꝰan pccm̃ hoĩs ab initõ

ↄſtituit creãdo maſculũ ⁊ feminã. Addã aũt deo in

ſpirate iſtitutionẽ mr̃imonijſpeciſicauit ⁊ explicuit

cũ dixit.vt h̃ Geñ. 2. Hoc nuc os ex oſſibꝰmeis.⁊

caro de carne mea.⁊ paꝝ poſt. Quãobꝛẽ relinquet
hõ prem ſuũ ⁊ mr̃eʒ.⁊ adherebit vxoꝛi ſue ⁊ erunt
duo in carne vna.quibus verbis tria bona matri
monij explicuit.ſ.bonum inſeparabilitatis. cuʒ di
cit. Pꝛopter hoc relinquet homo prem ⁊ mr̃em
ideſt cohabitatõem piis ⁊ mr̃is ⁊ bonum ſidei.cũ
diẽ. Et adherebit vxoꝛi ſue non aliene.ſupple ⁊ bo

num pꝛolis. Cum dic.Erũt duo i carne vna.ſup/

ple vnius pueri pꝛocreanda. Juit autem cõneniẽs

inr̃imonium inſtitui per deũ ⁊ hominem diuinitꝰ
inſpiratum. vt cauſa reſponderet effectui.in mĩi
monio enim eſt virtus ſpũalis in ſigniſicando ? ef
ſiciendo.⁊ aliquid carnale ⁊ humanuʒz. ſ. obligatio

ad carnalem actum. Hec decã ſunt de inſtitutione
— . 2⸗ „ „ » „ l „ —
mẽrimonij inq;tum fuit in officium. ¶ Item inq;tuʒ

etiam fuit in remediuʒ fuit inſtitutũ a deo poſt pec
catum inplicite.cum dixit mulieri. In doloꝛe pari
es filios.⁊ ſub viri poteſtate eris.⁊ ipſe dominabi

tur tui.⁊ Ade dixit. Quia audiſti voceʒ vxoꝛis tue

⁊c. Ex quibus verbis ⁊ ſequẽtibus ſimul in vnum
collectis videri põt deum inſinuaſſe eoꝝ copulam

iam nõ eſſe in officiũ tàtum. ſed etiaʒ in remediuʒ.
expꝛeſſius autem hoc inſtituit deus.cum poſt dilu

uium dixit. Moe ⁊ filijs ſuis. Creſcite ⁊ multiplica

mimni ? replete terram. vt hr̃ Gen. 9. Multiplica⸗

tio.enim hominũ cõiunctione maris? femine per

ficis cum autem xpᷣs dixit. Math. I9. Quod deuu

conſunxit homo noò ſeparet.⁊ infra. Quicũq; dimi
ſerit vxoꝛem ſuã nin ob foꝛnicationẽ ⁊ aliam duxre

rit mechat᷑.non per illa verba matrimoniuʒ inſti ⸗

tuit.q;3uis quidam dicãt ꝙ tunc ipſum inſtituit in/

oq;tum eſt repꝛeſentatiuũ cõiunctiõis xpᷣi ⁊ eccleſie.

ſed per illa verba oſtendit matrimonium iãdudũ
inſtitutuʒ eſſe.⁊ ſeparari non poſſe.⁊ hoc dixit adi
ſtruẽduʒ illos qui de inſeparabilitate mrimonii nõ
bene ſentiebant.ſiẽ pʒ per Ifam ibidem. ¶¶ Ad pᷣ/
dð ꝙ non plus cõcludit niſi ꝙ mr̃imonium aliquo

modo fuit iſtitutũ a deo imediate aliquo modo ab
homine dininitus inſpirato? hoc eſt verumld

ꝛm dð ꝙ mutatio per hominẽ non poteſt fieri circa
mr̃imonium quo ad ea que diuina inſtitutio deter
minauit.ſed quo ad ea que indcterminata reliquit
per eccleſiam determniſanda
aliã dicen dũ ꝙ illud quod inſtituit᷑ ab hoie tantum
per hoĩem deſtitui pot.ſed mr̃imoniũ ⁊ſi fuerit in⸗
ſtitutũ aliquo modo ab homie.non tñ tm̃.qꝛa deo

fuit inſtitutuʒ imediate. homo ẽt hoc inſtituit expᷣ⸗

cepto dei ſibi facto ſcà inſpiratione.⁊ ideo ſi deus
non inſtituiſſet matrimoniuʒ niſi mediâte homie

d arm ꝗd partem

Si. à

puc deberet dici mrimoniũ pncipatlr eſſe inſti⸗

tutũ nõ ꝑ hoiem. ſed ꝑ deũ.

¶Articulus ſecũdus.
Onſpanenter arit de. 2. nei
O nſeqʒ uenter pali E “ 6

qruntf ARe veri actus mr̃imonij qᷓ;
tũ ad copula carnalẽ ſit licitus.ilꝰ vtꝝx
meritoꝛius 5ꝰ vtx it ſuſceptione mr̃i
Monij gra conferat᷑. ir
ꝙ actus mr̃imoniali
p Kuno oñdo non ſit licitus.nõ eſt
icitũ hoĩſe pᷣuare vſu rõnis.nec ſimplicit
nec ad tẽpus.ſed in actu cõiugali pᷣuat᷑ hõ vſu rõis
iñn phꝰ. 7..li.ethi.c.S.dicẽ de venere ꝙ furat᷑ in
tellectũ ſouſſe ſapiẽtis.& ille actꝰeſt illicitꝰ.¶ gtẽ oĩs
actꝰẽ illicitꝰquẽ de neceſſitate ↄ-comitat᷑ pccm̃.ſed
actũ ↄiugalẽ de nccĩte cõcomitat᷑ ſaltẽ veniale pec
catũ.qꝛ vt diẽ̃ Augꝰ.i9.ð ciui.c.AMõnullũ vitiũ
eſt cũ caro cõcupiſcit aduerꝛisſpm̃.In actu vo illo
ſemꝑ caro ↄcupiſcit aduerſus ſpm̃.ipᷣm ẽt ſemꝑ cõ
comitat᷑ tẽtatio.q eſt ex carne.de q̃ dic magr̃ liꝰ.⁊.
Ddi. ꝛi*. ꝙ nõ fit ſine pccõ.&g̊ actus ↄiugalis ẽ illicitꝰ.
Itẽ nihil idiget excuſatiõe niſi pccm̃.ſʒ actꝰↄiugaliſ
idiget excuſari ꝑ bona ↄiugij ſᷣm magr̃m huiꝰ di.c.
j.SO actus ↄiugalis eſt ꝑccm̃.¶ Cõtra ſᷣm Augi.iꝗ4.
de ciui.c.ig. Cõcubitꝰↄiugalis ꝗ ſᷣim mr̃imonialiũ
pᷣſcripta tabulaꝝ fit cã ꝓcreãdoꝝ liberox licitus ẽ⁊
honeſtus.iſẽ obligatio ad actũ ꝗ non eſt licitꝰ eſt
pccm̃.ſʒ in mr̃imonio ẽ oblatio ad ↄingalẽ cõcubi/
tũ.cũ g̊ nubere nõ ſit pcem̃ dñte aplo.j.Coꝝ.ꝛ2. Si
nupſerit vᷣgo nõ peccauit.ↄcubitꝰↄiugalis fieri põt
licite.Mñndęeo ſic ſuperiꝰhitum eſt.ad mr̃imoniuʒ
iclinat.nõ tm̃ nã generis.ſʒ ẽt nã ſpẽi nõ tĩ ꝑ ↄꝑatõ
nem ad ſecũdariũ eiꝰ finẽ ꝗ eſt mutuũ obſequiũ ſeu
mutua ſubuæetio ĩ rebꝰdomeſticis.ſed ẽt ꝑ ↄꝑationẽ
ad pᷣncipalẽ eiꝰ ſinẽ ꝗ eſt ꝓcreatio liberoꝝ.cũ aũt nã
lis rõ a deo ſit ĩſtituta q;uis ĩ aliquo ꝑ pccm̃ ſit offu
ſcata ĩpoſſibile ẽ iam ĩcliare ad aliqð qð ſit im ſe/
ipſũ. lr illicitũ. ita vt in eo memlicitũ ĩueniri nõ
poſſit ¶ Oꝛeterea a deo mrimoniũ ẽ iſtitutũ e vi
ſum ?ẽ.deꝰaũt nihil iſtituit in quo implicet᷑ oblo ad
aliqd illicitũ.cũg i mr̃imonio ſit oblło ad cõiugaleʒ

ↄcubitũ altero ↄiugũ h̊ petẽte locq tꝑe debitis ac

tus ↄiugal fieri põt ncite Neeld pm in oppm cũ dĩ ꝙ
nõ eſt licitũ hoĩ ſe pᷣuare vſu
qñ.qñ.ſ.illa pᷣnatio ẽ q̃ſi momẽtanea ⁊ poꝛdinata a
rõne ad mag“ ſpũale bonũ.⁊ ex auctoꝛitate diuina
⁊ talẽ pᷣuatio vſus rõnis in hoĩe ꝑ ↄiugalẽ ↄcubitũ
pure ⁊ directe oꝛdiatũ ad reddẽdũ debitũ vel ad ꝓ
creationẽ liberoꝝ ad diuinũ cultum.ald ꝛm dð ꝙ
minoꝛ eſt fla.illa.n. rebellio viriũ iferioꝝ rõnẽ vi
tiũ quoddãẽ inq;tũẽ decliatio a pᷣma iſtitutiõe nãe
ſʒ pbona mr̃imonij caret rõne culpe. Utrũ aũt ten
tario qᷓ eſt ex carne poſſit eẽ ſine pccõ determiatũ ĩ⸗
nenies lie 2.di. 21, Ad ʒm dð p tãto dr̃ carnal ↄcu
bitus excuſ. ari ꝑ bona mr̃im̃onij.qꝛ e mr̃imoniuʒ
ſemp eſt pccm̃.⁊ imr̃imonio fieri põt ſine pccõ.Vñ
idẽ actus imr̃imonio nõ eſt pus pccm̃.⁊ poſtea fit ñ

peccm̃ ꝑ bona pingij.

nialis ſit merito

Mcunclo quent nfatammme

õis ⁊c.dico ꝙ ĩimo ali/s

Nrius. Et vr ꝙ nõ. magt buidi. c.j. dicit ſi

*
. *% . „
nõpeccaſſent p̃nehoies cêitus eoꝝ bon⸗ eſſet⸗ rè

munerabil in quo iplicare vr̃ ꝙ mõ nõ ſit remune

rabil.ſʒ oĩs actus meritoꝛiꝰ eſt amunerabil.g ↄcu
bitꝰdiugal nõ eſt meritoꝛiꝰ.ꝰ Itẽ ſᷣm · hm 20. ethi.
c. ʒ. Semp circa difficiliꝰ fit ars ꝰvtus.ſed ↄcubi⸗
tus ↄiugal nõ eſt difficil.ſʒ delectabil.gᷓnõ eſt vtuo
ſus.ſed nullus eſt actꝰ meritoꝛiꝰniſi ſit vtuoſus. tẽ
dimiteere illud qð ẽ meritoꝛiũ nõ eſt laudabile.ſed
laudabile ẽ dimittere mr̃imoniũ ꝑpꝑ caſtitatẽ vgia⸗
lem vł vidualé.̊ actꝰmr̃imonialł nõ ẽ meritoꝛius.
Itẽ. .q. . Cõnubia.Conubia legitia carẽt pccõ
nõ tñ illo tꝑe quo ↄiugales actꝰgerunt᷑ pñtia.ſ.ſ.da
bit᷑.ſʒ nullus actꝰẽ meritoꝛiꝰniñ ꝑ pntiã.ſ.ſ. Con
tra actꝰ vtutis ẽ meritoꝛiꝰ.ſʒ vxoꝛ reddẽdo viro de
bitũ facit actũ iuſtitie q̃ reddit vnicuiq; qð ſuũ ẽ.ꝭ
ↄcubitus ↄiugal põt e meritoꝛiꝰ.
dẽs ex volũtate deliberatiua.aut ẽ ᷣm rõnẽ.aut pᷣ⸗
ter rõnẽ. Sʒ ſᷣm rõnẽ eſt vtuoſus. Si pᷣter rõnẽẽ vi
tioſus. Uñ Dama.li.ꝛ.c.vlt. Manẽtes ĩ eo qðᷣm
nãm ẽ in vtute ſumꝰdeclinates ex eo qð eſt ſʒ nam
ex vtute ad id qð pᷣter nãm eſt deuenimꝰ in mali⸗
tia ſumꝰ.⁊ vocat ibi nãm nãle rõnis iudiciũ iclinaſ
ad vtutẽ.cũ g̊ ↄcubitꝰpiugalpoſſit pcedẽ ex delibe⸗
ratiua volũtate abſq; h̊ ꝙ ſit vitioſus.qꝛ vt hr̃inpᷣ
cedẽti qõne.qð licite põt fieri.põt eſſe vtuoſus.⸗ ex
ↄñnti meritoꝛiꝰ.Rndeo ꝙ ↄcubitꝰmr̃imoniał aut
fit directe ⁊ tm̃ ca reddẽdi debitũ.aut ꝓcreadilibe
eos educãdos ad cultũ diuinũ.⁊ ſic t actꝰ vtutis.
⁊ ex ↄſeq̃nti meritoꝛiꝰ.ſiẽ pbãt ar ad ꝑtem ſᷣaʒ.aut
ꝑp delectationẽ carnis.ſeu ꝑꝑ remediũ carnal ↄcu
piſcẽtie.ſiſtẽdo tñ itra limites mrimonij quo ad h̊
ꝙ hõ nõ vellet h̊ facer̃ cũ nõ ſua.nec ponẽdo ibi vl⸗
timũ finẽ.⁊ vtꝝ ↄcubitꝰhac de cã factꝰnunq; poſſit
fieri ſine oĩ pcc.aut ſem ſit pccm̃ veniale iferiꝰð⸗
clarabit᷑. Si aũt vol Elvnites mr̃imonij fera
tur. vtꝑote qꝛ talem actũ vellet exercere cũ mulie
re ẽt ſi Nõ eſſet ſua.tunc eſt moꝛtale Pen A dpm
in opp dð ꝙ ſi pᷣmi hoĩes nõ peccaſſent ꝗlibʒ coi⸗
tus eoꝝ fuiſſʒ remunerabilis.⁊ ſic intelligit magtr̃.
mõ aũt nõ ſic.qꝛ aliꝗs eſt remunevilise? aligsñ.
dim dð ꝙ actus ↄiugalis licitus ⁊ bane oꝛdina
tus q;uis habeat delectationẽ ãnexã expae ope⸗
rantis.hʒ tñ difficultatem ex ꝑte ſui.qꝛ in delecta⸗
tionibus ᷣm tactum valdę difficile eſt tenere me⸗
dium.ld zmdð ꝙ laudabdile eſt dimirtere minuſ
meritoꝛium ꝓ magis meritoꝛio.⁊ quis aliꝗs actꝰ
ↄiugalis ſit meritoꝛius.tñ obſeruatio caſtitatis vir
ginalis vl vidualis magis eſt meritoꝛia.(Ad⸗“"
dð ꝙ m glo. ibidẽ ꝓ tanto di in illo actu pntia.ſ.ſ.
nõ dari.qꝛ tũc nõ dat᷑ quo ad actũ faciẽdi miracula
vel ꝓpphetãdi.qꝛ in illo actu eſt ꝗdã ſtupoꝛ mẽtis.⸗

hõ totus carneus efficit᷑.

Srirur vtru iſt uſceptiõe mĩi⸗ *
4 t Ertio qritur. monij gra verat᷑. Et

vr ꝙ nõ.ꝑ ſuſgeptionẽ cuiuſiʒ ſacri cuʒ quo

confert᷑ gra minuit᷑ moꝛbuꝰ õ quem eſt.ſed carnal
ↄcupia ↄ quam eſt mr̃imonium ꝑipᷣm non minuif.
ſed auget᷑.ſic.n.diẽ phꝰ.ʒ.ethi.cap.vlti. Concupie
operatio auget conatuui.ergo videt᷑ ꝙ gra non cõ/
fert in mr̃imoniũ.¶ Nẽ ꝑ ſuiceptioneʒ cuiuſiʒ ſacri
cum quo ↄfert᷑ gra configurat᷑ hõ aliquo modo xpᷣo
ꝓ illo ſtatu quo paſſus eſt pꝛo nobis.alr.n.non di/
cerent᷑ ſra habere efficaciam apaſſione eius. ſʒ
mr̃imonium in nullo repᷣſentat xpᷣi paſſionẽ. cuʒ in

ℳ—

tẽ oĩs actꝰ pce

3

finenotde

iennnividei

nnelgefmign
pichabnohie
nittnelapſe
llie inle
Naglcktuͦoes
ſat flin

iuitieſcfihon

iibletſpüle
,litetübzr
nfſmoniüft
nepertFun
cinekiiſhlis
nfnoniciſtt
hitoennimonnin
fignodun
Norportän
iddnezgren
Fodiodicnd
ſendſpitt
Anoptinsil
Uinniintione
yjtaloadom
güilientins⸗
ſnegitonnuma
mniſnonürpint,
ſgeiimnnifono.
Gonoeſcticunan
heisrerthüg
luaetnderchn
chnsenadden
enccatäc
iauuedsd
Tcuonin
ichadpen
scimäͤfoite
Ppphünuͤche
Warcenie
onnnſeroc
en tniian
luſiſſturuſto
besifniinonio⸗
nnisfebürhui
loetfigennſc⸗
rihenn vr⸗
Mamnnnerrenn
icig i
uunanrn
Ggm

C

4

D
N.⸗
Nnse 4
Ne, e

Unparmne.

eitdütitſilthif⸗
inmnüigalili,
tnen Nnn
5
mnindamin-

, 6,

4. X
ieeee mence.
umlendnsdi
4

nitimn Waſein
Nguni niin
wanni ſi ir
ur nit
mirsnnineni did9
NNäfkknni⸗
NrwcörINN!

chic. e
„

Pun,
il uen,
0A./6 .
F ., e
n Ct

enfan

(WNNN,

4ed, .

finitiõe ſcr̃i ponit᷑ ꝙ eſt ex ſciñcatiõe ↄtinẽ

mðr̃imonio ſit delecta
flictiua.ꝭᷣ videt᷑ ꝙ nõ ↄferat grſ
omne ſacr̃m ĩ qug ↄfert᷑ gra ↄ aliquẽ moꝛbũ dʒ ſuici
pi ab oibus ꝑticipãtibus illũ moꝛbũ.ſed oẽs in ſta/
tu nature lapſe hʒĩt de lege coi moꝛbũ carnalis ↄcu
piſcẽtie. ſi in ſacr̃o mr̃imonij ↄferet᷑ gra õ carnalẽ
dcupiſcẽtiã oẽs viri ⁊ mulieres deberẽt mrimoniũ
vhere qð falſum eſt. Cõtra vt ſuꝑius eſt uti i dif
alquaz
iĩuiſibilẽ ⁊ ſpalem gram.ſed q̃libet pars diffinitõis
ↄuenit cuilibʒ ꝑti ſubiectiue ↄtẽte ſub diffinito. cũ

—

Smjr̃imoniũ ſit ſacr̃m no.l.vt oñdet᷑ in eiꝰſuſceptõ

ne ofert᷑ gra vt vriſtẽ ſacra no.l.efficiũt ꝙ figurãt
ſed qðᷣlʒ ſacrm figurat graʒ.qꝛ vt ſuꝑius hirum ẽ.ſa

cr̃m eſt iuiſibilis gre iuiſibił foꝛma.g in ſuſceptiõe

mr̃imonij cũ ſit ſacrm no.l.pfert᷑ gra. de
hẽtibꝰmr̃imoniũ digne ↄfert᷑ gra gratũ faciẽs non

