timõ poſſeſſiõis.g̊ dãniſicans aliũ in bonis coꝛ⸗/
poꝛis nõtenet᷑ ad reſtitutionẽ. Contraꝗ ſeducit
vginem ⁊ doꝛmit cũ ea dãniſicat eã in bonis aie et
coꝛꝑis. Sʒ de ſic ſeducente eã dẽ. Exo. ꝛ22⁰. ꝙ dota
bit eã ⁊ hẽbit eam vxoꝛeʒ.aut reddet pecuniaʒ iu⸗
xta modũ dotis qᷓ; vgines accipe cõſueuerũt. pꝛo
danificatione alteriꝰ in bõis coꝛpis ⁊ aie tenet᷑ hõ
ad aliq; reſtitutionẽ. ¶ ſtẽ.õ.q.iꝰ.Ex merito.dete
rioꝛesſunt ꝗ vitã moꝛeſq; bonoꝝ coꝛrũpũt.qᷓ; hi ꝗ
ſubſtãtiaſalioꝝ pꝛediaqʒ diripiũt.ſʒ iſti tenẽt᷑ ad re
ſtitutionẽ.̊ mito foꝛtiꝰ illi.Rñndeo ꝙ nullus hõ
põt aliũ dãniſicare in bonis aĩe niſi diſpoſitiue.ſ.

inclinãdo imn vbo vel exẽplo ad aliqð malũ cłpe.

⁊ tal pꝛo reſtitutiõe tenet᷑ ꝓut põt illũ diſponẽ ad h̊
vt reſtituat᷑ ſibi bonũ aĩe equale.ſ.bono vbo⁊ bo⸗/
no exẽplo ipᷣm ad bonũ inclinãdo.⁊ ꝓ ipᷣo oꝛando
vel oꝛones ꝓcurando.dãniſicare aũt aliũ in bonis
coꝛꝑis põt hõſimpłr vt occidendo vel mutilando
velalio modo coꝛpus debilitãcd.a qᷓ;uis non poſ-
ſit reſtituere vita membꝛoꝝ.obligatur tñ ad reſti/

tuendũ alia bona ꝓ illo dãno compenſqza qualita

te leſi ⁊ quantitate dãni ⁊ poſſibilitate dãnificãtis
Et hãc reſtitionẽ dʒ facere ad arbitriũ bonoꝝ vi⸗
rorũ.⁊ꝙ talis teneatur ad reſtitutionẽ pʒ.qꝛ qᷓ;ro
homoaliũ płs dãnificat.tãto magis ad reſtitutõeʒ
tenet᷑.bona aũt coꝛꝑis excedunt bona exterioꝛa.⁊
bonavie vtraq;. vt dꝛ. 6. q. p*. Sunt plimi. młtũ
dãana moꝛũ ad dãnis rerũ tꝑaliũ diſtar Ad pmin
opp“ dð ꝙ ſub conſilio fraudulẽto ↄpꝛehẽdit᷑ cõſ
liũ malũ etiã datũ ex ignoꝛantia ſi homo debitã di

ligentiã nõ adhibuit ad ſciendũ qꝛ negligẽtia craſ o
ſappꝛie dolus ẽ.Arm ad h̊ decre.di.i.Sepe.il

m pʒ ſolatio ex dictis in qõne q;uis.n.illa bona re
ſtituere nõ poſſit.põt ti aliqd xeſtituere loco eoꝛuʒ
uis nõ eq naleat lnesiſed; dð /ꝙ hoc qð dicit
operas referri pot ad illud qdð dandũẽ pꝛo coꝛpis
leſione.⁊ hoc qð dicit ipenſas referendũ ẽ ad illud
qð eſt reſtituendũ pꝛo dãno rerũ exterioꝝ qð incur
rit ex coꝛpoꝛis leſione.Ael aliter põt dici ⁊ melius
ꝙ illa auctoꝛitas loquitur de leſione coꝛpis q̃ reſti⸗
tuit᷑ per medicũ. Unde ille qui dãnũ itulit ſoluẽdo

expẽſas in medicos reſtituit daãnũ ¶ Arꝰ ad partẽs

aliam g cõcluſionis ↄcedi poſſunt.ꝛ tñ auctoꝛitaſ
itelligẽ ẽ ʒ aliqs ð ilłꝗ alios danificãt imono fãe.

rtio querit᷑ vtꝝ dãnificãs aliũ iniuſte ĩ

fama teneatur ad reſtitutionem.
Et v nõ. qꝛ daniſicans aliũ in fama veꝝ crimẽ
iponẽdo nõ ſeruato oꝛdine quẽ xpᷣs tradidit i euan

. 2
*. „
„. . £

tem extra de iniurijs ⁊ dãa

V
gelio de frna coꝛrectiõe iniuſte daniſicat.⁊ tñ talis
dãnificatio famã reſtituete nõ tenet.qꝛ h̊ ſne mẽ⸗
dacio facere nõpoſſet ¶ Itẽ plus tenet᷑ hõ diligere
famã ſuaʒ quã alienã.ſed poſſec contingere caſus
qð nõ poſſetreſtituere illi famã cui faſſuʒ crimeni
poſuit.niſi infamãdo ſeipᷣm.& in illo caſu famam
reſtituere non tene ¶ Srẽ qui negat veꝝ crinen ſi
bi ipoſitũ iniuſte infamat accuſantẽ vel denũtian/
teʒ:qꝛ accuſatoꝛ vel denũciatoꝛ falſ criminis eſti
famis.qð ꝓbari põt ꝑ ea q̃ dicũt᷑ er̃ de calũniatoꝛi
bus.c.iꝰ.⁊..⁊ tn non vꝛ ꝙ talis teneat᷑ reſtituere
famã accuſatoꝛi vel denũciatoꝛi.ĩmo accuſatoꝛ vł
denũciatoꝛ tenet᷑ ei reſtituere.vt vꝛ ex quo ꝓbare
nõ poſſunt. nõ oĩs ifamãs aliũ iniuſte tenetur ad
reſtitutionẽ.Cõtra.i 4.q.G.c.pꝰ.⁊ ſumptuʒ eſt ab
Augy. ꝛ. epla ad Macedoniũ q̃ñ eque diſtater iter
mediũ ⁊ fineʒ. Mõ remittit᷑ pccm̃ niſi reſtituat᷑ ab
latũ ſi reſtitui põt.Rndeo ꝙ reſtitutio actus ẽ iu⸗
ſtitie vmutatie.ad obpᷣuãdũ aũt iuſtitiã oẽs tene᷑.
glibʒ tenet᷑ ad reſtitutionẽ rei ablate iuſte ſi reſti /
tui põt.⁊ ſi nõ põt reſtitui dʒ ſieri reſtitutõ ĩ equalẽ/
ti ſi poſſibile ẽ e. Ne lite pẽdẽte aliꝗd inouet .Ec⸗
chia ſcẽ Marie..ſi ãt ñ põt reidi equalẽs tenetur
ille ꝗ dãnũ ĩtulit rſtituer̃ qð põt ad arbitriũ bonoꝝ
viroꝝ qᷓ;ẽto ſama ẽ res nobilioꝛ qᷓ; poſſeſſiões tato
magis tenet᷑ ad reſtitutionẽ ille ꝗ danifcat aliũ iiu
ſte ĩ fama q; ille q dãnificauit aliũ ĩ bõis exterioꝛibꝰ
cetis ꝑibꝰ. Dãniſicat aũt aliꝗs aliũ in ſua fama tri
plr. vno mõ veꝝ crimẽ iponẽdo nõ ſᷣuatis oꝛdine
mõ debitis ⁊ tałnõ tenet᷑ ifamato ĩſtituer famaʒ

dicẽdo ſe falſuʒ dixiſſe. tenet᷑ tñ alleuiare ifamiaʒ.

dicẽdoſe nõ bono mõ ꝓceſſiſſe.qꝛ q̊ eſt verũ.⁊ te/

net᷑ ei ad aliq; recõpẽſatiõeʒ ad arbitriũ bonoꝝ vi

ꝛoꝛum. Alio modo daniſicat aliquis aliũ in fama
iniuſte falſum crimẽ in ponẽdo.⁊ talis tenet᷑ ſide/

liter facere poſſe ſuuʒ deſtruendo famã leſo.⁊ tene

tur dicere ſe falſuʒ dixiſſe.ẽt ſi ex hoc reddatur infa
mis.quia q;uis magis teneatur ꝗs ſeruare famaz
ſuaʒ q; alienã cereris paribus.tamen magis tene
tur reſtituere alteri famam iuſte qᷓ; ſeruare fimam
pꝛopꝛiam iniuſte.quia renetur bonum anime ſue
ꝛeponere bono ſue fame.ʒꝰ modo dannificat ꝗs
lium iniuſte in fama indirecte falſum crimen ſibi
imponẽdo.cũ.ſ.negat verum crimen ſibi ipoſituʒ
ab alio.⁊ tal qᷓ;uis peccet qꝛ mẽtit᷑.tñ poſtea nõ te/
net᷑ tentione neceſſaria ad ſalutem alij reſtituere
famam recognoſcendo crimen ſibi impoſituʒ ve⸗/
rum eſſe.vt dicunt quidaʒ ⁊ pꝛobabiliter.quia cũ
alius non ſeruauerit iuſtitiaʒ in accuſando vel de
nunciando.⁊ pꝛopoſuit coꝛam iudice quod pꝛopo
nendum non erat.⁊ quod pꝛobare non poterat v‚
eſſe de pꝛimaria cauſa ⁊ pꝛincipalis infamationis
ſi A Ain dicunt ꝙ tenetur.quod ſatis durum vi⸗/
det᷑.qꝛ qncũqʒ crim̃ ſibi ipoſitũẽ tale ꝙ ſuſpẽder᷑t
⁊ filij ſui exhdarẽt᷑ ſi illð fcognoſceret᷑ publice.cer
tũ ẽ tñ ꝙ tenet᷑pẽiter̃ de pccòõ qð incurrit mẽtiẽdo
- ſic patent ſe cione⸗ ad arsnmenta 1
4 q̃ri᷑ vtꝝ danificãs aliũ ĩiuſte ĩ
R Art poſſeſſiòibꝰextioꝛbꝰ teneatur
ad rĩ̃ſtitutõeʒ.Et vꝛ ꝙ ñ.qꝛhõ ñ tenet᷑ reſtituer̃ płs
quã illud in quo alium danificauit.ſed quandoqʒ
dannificatus tantũ diſtat ꝙ illud quod ſibi debet
nõ poſſʒ ſibi mitti ſiñ maioꝛibꝰ expẽſis qʒ ſit debi⸗
tũ.̊ ĩ iſto cau ille ꝗ danũ itulit reſtituer nõ tenetin⸗

Di.

Pre voreniruer nõ tenet᷑ niſi ſciat ꝗbereſtituer̃ de
Eat. ſz Bᷓ frenter ↄtingit. nõ in oĩ cau reſtituer te
net᷑.¶ Ztẽ hõ nõ tenet᷑ aliquã reſtiturionẽ facere in
pᷣiudiciũ boni cõis.qꝛ im Phi.pꝰ ethi.c.pꝰ Bonũ
cõe pᷣponendũ ẽ bono ſingiris ꝑſone. i can in quo
dãnificatꝰ ipugnaret bonũ cõe nõ eẽt ei danũ reſti⸗
menagte in guerris freq̃nter inferũt᷑ dana inno
cẽtibus.⁊ tñ ↄſuetũ ẽ ꝙ eis nõ reſtituũt.ũ ̊ ↄſue
tudo ſit optia legũ interpꝛes er de ↄſuetudie. Cum
dilectus. Ar ꝙ in iſto cau dãnificãs reſttuer̃ nõ te/
net᷑ ¶ Iẽ dõ plus tenet ſibi qᷓ;ᷓ alij.ſʒ qnʒ ille ꝗ dan
nũ intulit ẽ ita pauꝑ ꝙ nõ hẽt niſi nccia ad vitaʒ.g
talis reſtituere nõ tenet᷑.i Itẽ non ſolũ ille ꝗ aufert
alienũ.ſʒ ẽt quocũq; mõ adinuãs daniſficat.er de in
iurijs? dãno dato. Si clpa.ð. Sane.bi.n.dẽ ꝙ ꝗ
occaſionẽ dãni dat dãnũ dediſſe vꝛ.tñ ñ oẽs coad
iuuãtes tenẽt᷑ reſtituer.qꝛ tũc reſtitutio excederet
daãnũ. ¶ Rẽ idediẽs aliũ a ↄſecutiõe bñficij eccliaſti
ci.quo dignꝰ erat ꝓcurando illud ꝓ ſeipᷣo ꝗ nõ ẽ ita
dignꝰ dãnificat ill iniuſte.qꝛ reputat᷑ hꝛi qð ẽ ꝓpe
hitũ eſſe. vñ ßᷣm Phi. .phi. Alle ꝗ eſt pꝓpe magnũ
bonũ.⁊ nõ obtinet infoꝛtũatꝰ dꝛ.⁊ tñ ſic dãnificans
nõ tenet᷑ ad reſtituendũ bñficiũ illiꝰquẽ ſic daãnifica
uit. ¶ Itẽ q retrahit ſonã vtilẽ religõi ab ingreſſu
eiꝰdẽ religionẽ dãnificat iniuſte.nec tñ ↄſuetũ eſt ꝙ
tales ad reſtirutionẽ ↄpellãt᷑.iOtè mulier de adul/
terio ſuſcipiẽs filiũ exheredat iniuſte verũ heredẽ
7 tñ ſᷣm multos reſtituer̃ nõ tenet᷑.ſi ̊ non fecit aĩo
exheredãdi ſʒ lururiãdi tm̃.¶ Cõtra Augꝰ.ĩ 2. epꝰ
ad Macedoniũ ãſi eque diſtater iter mem ⁊ fineʒ.
⁊c᷑.iꝗ.q.6õꝰ.c.pꝰ. Di res aliẽa ꝑp q; pccm̃ ẽ cũ red
di poſſit nõ reddit᷑ pnĩa nõ agit᷑ ſʒ ſilat᷑.¶ Rẽ Exo.
22. Si nõ hũerit fur qð ꝓ furto reddat venũdabi
tur. Rndeo ꝙ nõ tm̃ ille ꝗ executoꝛ eſt dãnificatõ
nis iniuſte.ſʒ ẽt oĩis ꝗ ꝑticeps ẽ in illo crie ad reſtitu
tionẽ tenet᷑.pticipare aũt in illo crie ↄtigit.ꝰ.mõis
g his vᷣſibꝰ ↄtinet᷑ ¶ Huſſio.ↄſiliũ.ↄſenſuſ.palpo.re
curſus¶ Participãs.mutꝰ.nõ obſtãs.nõ manife
ſtãs.Alle.n.q iube fieri pᷣncipalioꝛ cã vꝛ qᷓ; exequẽſ
F.n.cã p.⁊ ſic dẽ pꝰ ꝓpoſitiõe de cãis. Cã pplus ĩ
fluit ĩ cãtũ qᷓ; ʒ . Cõſulẽs ẽt ꝑticeps cris eſt ſi dãnifi
cãs nõ fuiſſet ałr h̊ facturꝰ. Arm a ſili.er̃ de ſnia ex⸗-

cõi. Nup in glo. Cõſentiẽs ẽt cxpᷣſſe ↄſẽſu ſine quꝰ

dãniſicatõ nõ fuiſſʒ ſecuta.⁊.q.pꝰ. Motũ ſit.ibi.n.
dẽ ꝙ faciẽtẽ ⁊ ↄſentiẽtẽ par pẽa ↄſtringit. Palpo.i.
adulatõ qñ ĩ t̃ laudat ⁊ ſtrenuũ reputat rapienteʒ
vłal iniuſte dãniſicantẽ ⁊ ſibi familiarẽ ſe exhibet
qð multũ pbabil pᷣſũitur ꝙ ex h̊ motꝰ fuit dãaniſfi⸗
cãs ad dãnificandũ.qꝛ tał adulatio ẽ qdã ↄſenſus.
di. 93*. Si inimicus ẽ ipᷣe.Ille ẽt ad quẽ ẽ dãanificã
tiñ recurſus ſicut ad patrociniũ pᷣſtantem.iiꝰ.q.ʒꝰ.
Oui oſentit ille ẽt q ĩiferendo recurſus dãnũ aſſiſtit
coadiuuãs dãniſicãtẽ.⁊ ꝑticipat in pᷣda.qꝗa tal ma/
ximũ pᷣſtat fauoꝛc̃.2ʒ.q.vltiꝰ. Sʒ qᷣttuoꝛ.⁊ e᷑ ð ho
micidio. Sicut dignũ.S.Alli aũt.Alle ẽt qui vidẽs
aliñ dãnificari in iuſte ⁊ ſcit ꝙ vbo ſuo ſiñ piculoſuo
facer̃ põt vt ſubueĩat᷑ iniuriã patiẽti.⁊ tacet.UVñ ꝓ
ner. 2 4⁰. &rue coſꝗ dicũtur amoꝛtẽ.⁊ ꝗ trahunt

ad interitũ liberar̃ ne ceſſes.Ale ẽtꝗ nõ obſtat da/

niſicãtib iniuſte cũ poſſit.⁊ ſibi ex officio ĩcumbat
⁊ mãifeſta ſibi ſit iniuria.di.SD6ꝰ. faciẽtiſ. bi.n.dẽ
ꝙ negligere cuʒ poſſit pturbare ꝑuerſos.nihil alið

ẽ qᷓ; fauere.nec caret ſerupulo cõceſſiõis occulte q
manifeſto facinoꝛi deſinit obuiare.Idem extra de

enter. cũ tñ ſciat ſe poſſe ſine vlle

B.ãt eodẽ tꝑe vtq;

homicidio. Sicut dignñ. 5. IAle aur. Ale aũt qui in
terrogatus a iudice vel ab alio ad queʒ gʒertinet ſi

ſcit illũ qui res iniuſte acceptas Irinete celat ſci
Vlle i ꝑiculo rñder
veritatẽ.extra de furtis.Qui cum fure.⁊.ii.q.ʒ.
Quiſꝗs.⁊ pᷣdictoꝝ quilibʒ tenet᷑ inſolidũ vno tam̃
totũ reſtituente alij dãnificato reſtituere nõ tenent
ſed ſi ꝑ ali q; habuerũt reddere tenent illi ꝗ totñ
reſtituit᷑.⁊ ſciendũ ꝙ ille ꝗreſtituere tenet᷑ obligat
ad reſtituendũ qᷓ; citiꝰ põt bono mõniſi differat᷑ ðᷣ
volũtate illius expꝛeſſa vel ꝓbabilr pᷣſumpta cui
reſtitutio facienda ẽ.qð pꝛobat᷑ auctoꝛitate dꝛ.n.ff
de reg. iur. In oibus obligationibus in ꝗbus dies
non ponit᷑ pnti die debet.hoc idem ꝓbatur rõe qꝛ
ſicut cõtra i aſtitiaʒ eſt reʒ alienã inuito dño acciꝑe

ita ⁊ retinere.S.ſcut pꝛo ſemꝑ tenet᷑ nõ acciꝑe ita

pꝛo ſemꝑ tenet doretnereſſegld⸗ pm in oppmido ꝙ
in illo cau illud qð reſtitui debet erogandũ eſt pau
peribꝰ.niſi ille cui reſtituẽdũ eſt.vel heres eius ſit
ad locũ venturus.vel aliꝗs ex ꝑte uluꝰpecuniam
receturn nck ꝛm dð ꝙ in illo cau illud qð reſti⸗
tuendũ eſt erogari.dʒ pauperibꝰ auctoꝛitate oꝛdi⸗
narij ꝗ ẽ pauꝑũ pꝛ. vbi ↄſuetũ ẽ per oꝛdinariũ talia
fieri.qð iõ dico qꝛ per ius ſcriptũ nõ iter dᷣ illig re
ſtituere tenet᷑ in pᷣdcõ cau erogare pauꝑibꝰ ꝑ ſe ißz
ſi hoc faciat fideliter ⁊ ð ↄſilio vonor 13 de
ꝙ in illo cãu nõ dʒ daniſicato reſtitui.ſʒ diligẽs dʒ
eſſe ule qui danũ intulit vt apud ſe vel aliũ ſeruet᷑
fideliter ⁊ ſecure qð reſtituendũ ẽ vt Iinificato vł
hẽdibus ſuis reſtituat qñ hoc fieri potłit ſine pᷣiudi
cio bõi cisiid 4 dð illi ꝗ in guerris ſcient᷑
innocẽtibꝰ inferũt dãnũ tenẽtur ill ad reſtitutionẽ
nõ obſtãte ↄſuetudie cotraria.qꝛ vt dĩ decretoꝛuʒ.
di. S8 ½ Mala ſuetudo. MWala pↄſuetudo nõ minuſ
q; ꝑnicioſa coꝛrustela ẽ abijciẽda.Ali aũt in guer/
ris inoc tes nõ ſunt ꝗ hnti belũ imuſtũ fauẽt dire⸗
cte vł indirecte in ꝑſonis vlrebꝰ⸗ s dð ꝙ il
le ꝗ danũ mtulit ſi hʒ aliquid vltra
tatiõis nature q;uis ſibi ncciuʒ ad victũſᷣm decẽ
tiã ſue pſone reſtituer tenet᷑. Mõ.n.eſt licitũ de alie
no viuere cũ ſeclari honoꝛe.ſi aũt nõ hʒ niſi nccia
ad ſuſtentationẽ nature.tũc diſtinguẽdũ ẽ᷑.qꝛ autil
le ꝗq dãnũ paſſus eſt.nõ indiget ad ſuſtentatiqẽ na
ture.eo ꝙ ab eo ſibi ablatũ eſt.⁊ tũc ille qui abſtulit
reſtituere nõ tenet᷑.qꝛ ex iure nature licitꝰẽ vnicui
q; vſus poſſeſſiõis nccĩe ad ſubuentioneʒ nature.
extrema.n.nccitas oĩa facit còia.ff. de. l. redi.l.ꝛ*.
§. Cũ eadẽ.in textu.⁊ in glo. Aut indigetad ſuſten
tationẽ nature eo tab eo ablatũ cẽ.⁊ tũc ſubdiſtin-
guo.qꝛ aut pꝰ indiget illa read ſuſtẽtationẽ nature

ſue.q̃ fuit nccĩ a ad ſuſtẽtatſonẽ nate illiꝰ ꝗ abſtulit

fcũs ẽ idigẽs illa re ad ſuſtẽtatõ
nẽ ſue nature.aut ille ꝗ abſtulit pꝰfcũsẽ idigẽs illa
re ad ſuſtentationẽ ſue nature q; ille a quo ablataẽ
Romõ ⁊2. poſſz dici ſine piudicio ꝙ ille ꝗ abſtu
lit rẽ illã tenet᷑ reſtituere illi a quo abſtulit.qꝛ nũqᷓ;
fcã fuit res illiꝰ ꝗ eà abſtulitiʒ ſẽꝑ rmãſit iſtiꝰ ð iure
poſtq;.n.ſũ ĩ ſtatu ĩ qrs mea ẽ mihinccia ad ſuſtẽ-
tationẽ nature.nõ põt fieri altiꝰ me pᷣdicẽte.Si 3

“ mõ tũc ille ꝗ abſtulit reſtituer nõ tenet᷑.qꝛ ab illo tẽ

poꝛe quo facta eſt ſibi neceſſaria ad ſuſtẽtatiõeʒ na
ture cũ tũc illa a qꝰ ablataẽ n eſſʒ nccia acqſitũ fuit
ius in illa re illi ꝗ abſtulit.⁊ iõ q́;uis danuʒ paſſus
veniat poſtea ad ſtatũ in quo res ſibi fuit ablata eſ

ccitatẽ ſuſten

—

4

ebinin

mfiusicpn
eirſtincdt⸗
gert⸗
lttii,d
ufiin
kteſttn
Poisbievo⸗
Aitene⸗
Nor.nauͤtnn
Piſcipen
cido vensnn
teidtenin
Nedini. Ran⸗
tlitrimnee
mini
ſoRefcoa
ewänian
DKNenn
dinatins
wäͤreig;
Gireigonet
honorſait
ſetpaiiue.
ſenncenecten
ſran ii
ſiriztace
ond da
iaircken
midſumt
Wee
NRrhrt
Ugfesze
entat
oein
foinkape
Malü ve
Marbimij.
ſi ic
ictñliar⸗
ſcheccihnt
filidogd
ſhitepanice
glfüßtnin
ſaichit⸗
lnttreng
ſiigaetefti
dirüdendr
eſinipien
leng
nnshobli
Mideilis

cegered
4
in
iievtr

Ni
nahni
ntſe⸗ *
Lain.
nommöni ie,
èR
Kcdnt
midrongn
idan ponmt
inntodin
vener nö
dpnnegin
ctcroganic
.velbersas
ee u'keant
ocn dr
dctorrrl

perordinmnük

tümöierdill

Vrpaugid ef
Wor. Ad;

tui dlgin
Erialiſn
t infri
Nve u
ems aent
4relttunon.
ideareronz.
Ndandw
MNde
WNRdd⸗
Wed
waNcörelur
A Wäfn N

S .
ℳ4 R
e
t W.
4 6 .
Nimmn un,
tiu 1
16,
lrnunt in
S „ ,6 lan,
e.
irrn
S 19
eeu ſclili
luic ,GN
ℳ: ſe⸗
„i .
ma

6MR
1

17
/

, fe
lichn 4 6

i s
iteins

.
R

„„g

ſet ſibi nccia ad ſuſtentationẽnature. non ꝑꝑ B hẽt

maius indin illa re q;ᷓ ille ꝗ eaʒ abſtulit.niñ ille ꝗ
eã abſtulit deueniſſʒ ad ſtatũ in quoapliꝰ res illan
eẽt ſibi nccia ad ſatentationẽ nature.iAdꝙm pʒ

ad dð ex dcis in qõne.¶ Ad 7 dõ ꝙ in illo cãu di

ſtinguẽdũ ẽ.qꝛ aut h fecit itẽtione daniſicãdi aliuʒ
aut ↄſulẽdi vtilicati ppe.l 5 q;uis nõ tenea
tur ad reſtituẽdũ valoꝛẽ bũſicij eo ꝙ nõ eſt eꝗᷓui va
loꝛis hĩe bo ĩ actu ⁊ eẽ ꝓpe hꝛe maxie qñ pꝑðt ipe
did.tcñ tenet᷑ daniſicato ad itereſſe ad arbitriũ bo
nox.⁊ aũt mõ nõ tenet᷑ ad aliq; reſtitutionẽ ſi illð
bñſiciũ ꝓcurauit ſibi ꝑ viã licita ⁊ hõeſtã.exm ſi p/
cido venas in fundo meo ꝑq̃s deriuabat᷑ aq̃ ad pu
teũ alteriꝰ intẽtõenocẽdi teneoꝛ ſibi ad reſtitutio/
nẽ dãni. Si aũt h̊ facio ſine fraude iĩtendẽs cõſuler
vtilitati mee.vtpote qꝛ mihi eſt mulcũ vtile face
re murũ.⁊ nõ põt cõiter fieri füdamẽtũ ſine pᷣdcãꝝ
vẽaꝝ pᷣciſiõe nõ teneor ad aliq; reſtitutõnẽ.qꝛ tũc

noõ dãanifico aliũ iniuſte. qꝛ ius heo faciẽdi vrilita-
tc᷑ẽ meã in fũdo meo.ſf. de no.ope.nun.l.ꝛ.⁊ ſicut

dẽ. ff. de. reg. iur. NMemo dãanũ facit niſi ꝗ facit illð
qð facere ias nõhʒ¶Ach8 dð ꝙ rerrahẽs vtilẽ
pſonã religiõi ab ingreſſu eiuſdẽ intẽtiõe dãniſican
di religionẽ tenet illi religiõi ad inteſſe ad arbitxriũ
bonox.ſi aũt faciat ñ ꝑꝑ h ſʒ vt ↄſulat vtilitati ſue
ſiue tꝑali ſiue ſpũali nõ ſuggerẽs aliqd falſuʒ nec in
frande nec tenet᷑ religiõi ad aliqᷓ; reſtitutionẽ.ſʒ ꝑ/
ſõe cuiꝰ ꝓfectũ ſpũalẽ ipediuit tenet᷑ in ſpũalibꝰ re
ſtitutiõeʒ aee qᷓ; põt.⁊ ad hũc cãnuʒ põt adduci il
la.i.q̃ ad ↄfir Ratonẽ ſolonis imediate pᷣcedẽtiſ ad
ductac᷑. Ad n dð ꝙ illa mulier.nõ excuſat᷑ ꝗn te
neat᷑ ad reſtitutionẽ pꝰ moꝛtẽ viri.niſi filiꝰ ꝑſuaſuſ
a mr̃e noluerit hůditatẽ redder.nõ tñ tenet᷑ creder
mr̃i niũ poſſet ſibi facere certa fidẽ ꝙ n ſuſcepit eũ
de ſuo marito.qð tñ min difficilgeẽt fieri niſt cer
ta fides fieri poſſet aũ geniturã illi maritũ caruiſſe
genitalibꝰ mẽbꝛis. Mõ tenebit᷑.tñ ad reſtituẽdum
totũ valoꝛẽ hẽditatis.qꝛ qũ ſuſcepit filiũ de adulte
rio mita poterat ipedire ne hr̃ditas deuolueretur
ad aliũ quẽ mulier danificauit.ſʒ tenebit᷑ ad itereẽ
ad arbitriũ bonoꝝ.nec põt excuſari ꝑillã legẽ ſupꝛa
altatã irſolone ar.⁊.qꝛ pᷣcidẽs venas curſus aq̃.ñ
feit niſi qð ſibi facere licuit hec aũt adultera fcm̃
illicitũ ſacit.⁊ ſicut dꝛ.ff.de reg.iur. Nẽo exſuo de

licto cõditionẽ põt facere melioꝛcẽ.ld ꝛmar ad
ꝓtẽ aliã dð ꝙ daniſicãs aliũ iniuſte in ſua libertate
ſ.iniuſte ꝓcurãdo ipᷣm redigi i ſeruitutẽ tenet᷑ ſe fa
cere ᷣuũ ꝓ eo.ſi nõ põt alr eũ reſtituer libertati.niſi
foꝛte tał eet ↄditio ꝑſone q̃ ad danũ itulit ꝙ Gnota⸗
bitr redũdaret in pᷣiudiciuʒ bõi cõis.ĩ quo cãn non
tenet᷑ facere ſe uũ.ſʒ tertet᷑ ad oẽ aliud itereſſe ad
arbitriũ bonoꝝ.q;tũcũq; aũt daniſicaret eũ in poſ⸗
ſeſſionibꝰ alijs nũq; ꝓ reſtitutiõe tenet᷑ ſe vẽdere i
ſeruũ qꝛ vt dꝛ. ff. de reg. iur. Libertas ie timabilis
res ẽ.⁊ ifra.Infinita eſt eſtiatio libertatis dð g̊ il

la lex Exo.q;uis obligaret iudeos ꝓ tpꝑe illo.qꝛ ꝑꝑ

cõditiões illiꝰ ppli data fuit eis lex illa taqᷓ; vtilis
tñ nos nõ obligat.qꝛ pᷣceptũ moꝛale ñ fuit.ſilr poſ-⸗
ſet dici de illis legibꝰ in gbꝰ pᷣcipiebat᷑ reſtitutõ ex
cedere dannum. “

q Vy = vt hitü ẽ ſupills hö te
We D into quig ner reſtituer acgꝗſituʒ
ꝑ vſur q̃ri᷑ vtꝝ ꝗlibet in aliquo ↄctu accipiẽs ali

ad vltra ſoꝛtẽ teneat᷑ ad reſtitutionẽ illiꝰ. Et vi ꝙ

. „
„ .

auteʒ ſi ſecundario.extra ð vſuris Cõſuluit.ĩ glo.

— .

—

—

ſic.iꝗ*.q.ʒꝰ. Uſuraẽ vbi aplius regꝗrit᷑ q; cũ datur
infra.. Ecclie. Quicꝗd vltra ſoꝛtẽ exigit vſuraẽ.
¶Itẽ eadẽ cã.q.ʒ· Pleriq;. Drẽ er oe vſuris.c.pꝰ
E raà no ois accepeaio vi
1

ſeqnti.⁊ cꝰᷣ. Coſuluit
tra ſoꝛtẽ eſt daniſicatio iliꝰ a quo accipit᷑.qꝛ qnʒ ac

cipiẽs lucrat ad vſurã.g talis acceptio no obugat

ad reſtiturionẽ. re in nuilo caàu licet aluj ꝑticipar
i pccõ. S accipiẽ

Et ille ꝗ vpᷣariũ rogat u mutuet pauꝑi ũ h facit boa
itentioe ad inſtantiã illiꝰ pauꝑis. ug iſti ſint ꝑtici
pes illiꝰ vſure.qꝛ cooꝑantc ad hᷣ ꝙ nat. vꝛ ꝙ in illo
cau dare aliꝗd ad vſura nõ ſit pccm ¶ Rndèo ꝙ in
ↄctu acciꝑe aliꝗd vltra ſoꝛtẽ q;tũ ad pũs ſumcitc:q̃
drupir põt inteiligi.ſ.aut de ↄᷣctu mutcui aut locatõ
nis.aut vẽditiõis.aur ẽptiois: ꝰ mõ aliqd acci⸗
pere vltra ſoꝛtẽ.aut rõne pene ↄuetionat ꝑmiſſe a
iure.ant liberal donaciõis.aut roe intereſſe.aut tã
ꝙ;ᷓ aliqd excuſatũ.ꝓ mutuo directe velidirecte.ex/

plicite vi iplicite. * mõ accipiẽs aligꝗd vlcra ſoꝛ
tẽ nõ tenet᷑ ad reſticntionẽ ſi pena no fuit appoſi/

ta in fraudẽ vſuraꝝ ſʒ intẽtiõe artandi accipientẽ
ad obſeruationẽ fidelitatis ꝓmiſſe.qꝛ vt d:.ff.de
reg.iur.qð a quodã noie pene eactũ ẽ ulud eidẽ re
ſtituere nemo cogit᷑.ꝛꝰ mõ ẽt accipiẽs vitra illud
qð mutuauit reſtituere nõ tenet.ſi.n.mutuo aliꝗd
alteri nõ in fraudẽ alicuiꝰ vſure.⁊ ille tanq; gratuſ
dat mihi plus ex ſua liberantate nõ teneoꝛ reſtitue

re.qꝛ illud meũ ẽ iure liberal donatiois.ʒꝰ mõ roe

itereſſe licitũ ẽ aliꝗd acciꝑe vltra ſoꝛtẽ pĩbus mo
dis. vno mõ cũ fideiuſſoꝛ ꝓ defcũ debitoꝛis cõpul

ſus ẽ creditoꝛi ſoluere capitale ⁊ vſurã.tũc.n.ſide⸗

iuſſoꝛ dʒ acciꝑe a debitoꝛe vtrũ.qꝛ ſᷣuari dʒ idẽnis

er de ſideiuſſoꝛibus.Cõſtitutꝰ.Auo mõ qn mutu⸗/
ansicurrit dànũ ex h̊ ꝙ ille ꝗ accepit mntuũn red/
dit i ternuo aſſignato.er de ſideiuſſoꝛibꝰ. Peruẽit

Alio mõ cũ aliꝗd ipignerat᷑ ꝓꝑ dote marito.tũc ma
ritus vltra capitale põt retinere fructꝰ ꝑceptos ad

onus matrimonij ſuppoꝛtandũ.ex ð viuris. Salu
bꝛiter. Ano modo cum vaſſallus ecclie impigne/
ratur ſibi feudum quod tenet ab ea.nec iteruʒ red

dit ecclie ſeruitium quo ſibi tenet pꝛo feudo.tunc
im ecclia poteſt retinere capitale cum fructibꝰ

perceptis.⁊ ita poſſet dominus tempoꝛalis. quia

cum vſura ſit pꝛeter ius nature ᷣm Phi.pᷣmo.po
liti inter medium ⁊ finem.⁊ contra ius diuinum.
Ande Luce.*. Mutuũ date nihil inde ſperan-
tes.⁊ extra de vſuris. Conſuluit.ſi eſſet illud vſu/
ra non liccret nec ecclie.nec clericis.ꝙ auteʒ i pꝛe

dicto caſu liceat cum receptione capitalis retine/

re fructus perceptos.habet᷑ extra de vſuris. Con

queſtus.Alio mo cuʒ aliquis mutuat illi qui vio/
lent᷑ vel fraudulent᷑ rem ſuam detinet.tunc enim

mutuans reſtituere non tenet illud quod accepit
vltra mutuum.quia ſic non accipit alienum.ſʒ ad

ſe retrahit quod ſuum eſt.extra de vſuris.c.pᷣmo.

in textu⁊ in glo.ꝗ.modo aliquid accipere vltra

„*

ſoꝛtẽ põt fieri ennde ⁊ iſinuaciõe intẽtionis

pls hndi. aut cũpac mõn tenet᷑ reſituer ac/⸗
cipiẽs aliqd vltra ſoꝛtẽ q́;uis peccet ſi coꝛruptã ha
buit intẽtionẽ plus habendi.coꝛrupta autẽ fuit in
tentio ſi mutuauit pꝛincipaliter in ſpe lucri. non

2 mðõ no licet.qꝛ tũc quañ qdðᷣdã pactũ ĩtpcatiue

“

Sʒ accipies ad vſurà in cau nccicacis non
peccat. Ad h arm. 2. q. pꝰ*. Quid culpat. n peccac

—

Di.

aꝛ ex h̊ pſũit mutuñ accipiẽs qð mutuans mutnat.
itẽtõe plus hñdi.⁊ ꝙ ſi nõ daret aligd vltra ſoꝛtem
ille alias nõ mutuaꝛet ſibi. vñ ſi aliqd dat mutuãti
liberalis donatio nõ eſt.ſʒ quaſi ſub cõditione coa/
cta.¶ G*mõ cõtingit aliꝗd accipe vltraſoꝛteʒ q̃ du
pliciter. Ano mõ qñ capitale ⁊ lucrũ ponit᷑ ſub cer
titudie ⁊ Alio modo qñ capitale poni tur ſub certi
tudine lucruʒ in foꝛtuna. vt cum aliꝗs mutuat ali
cui centũ ſub tali pacto ꝙ hẽbit aliq; poꝛtionẽ lucri
ſi fuerit lucrũ capitali ſuo ſemꝑ ſibi ſaluo ꝗcꝗd ac/
cidat.ʒꝰ mõ qñ lucrũ ponit᷑ ſub certitudine ⁊ capi/
tale in foꝛma.vt cũ aliꝗs eũti ad nũdinas.velĩi an
gliã mutuat centũ pꝛo certa ſũma pecunie:recipiẽſ
in ſe ꝑiculũ capit alis.niſi ꝑeat ꝑ culpã vel negligẽ/
tiã mutuũ accipiẽtis.ꝗ mõ qñ vtrũq; ponitur ſub
dubio qð nõ vꝛ notabili magis in fauoꝛẽ dãtis qᷓ;
accipiẽtis. Pꝛimis tribus mõis aliꝗs accipiẽs vl

tra ſoꝛtẽ tenet᷑ ad reſtitutionẽ.qꝛ ↄctus ſunt vſura⸗

rij ſine ſiant directe vel indirecte.explicite vel im
plicite.⁊ qꝛ de ʒꝰ.mõ nõ eſt ita claꝝ ſicut depᷣꝰᷣ⁊ 2.
iõ pꝛobo qð dem̃ eſt ꝑ auctoꝛitatẽ.dẽ.n.er̃ de vſur.
Nauiganti. Mauigati vel eũti ad nũdinas cerram
mutuãs pecunie qᷓ;titatẽ ꝓ eo qð ſuſcipit in ſe peri
culũ recepturus ald vltra ſoꝛtõ vſurariꝰ eſt cẽſẽ/
dus.qꝛ niſi fuerit culpa negligentia illiꝰ ꝗ accipit
raro accidit ꝙ pecũiaʒ qᷓ; mutuo accepit peat.vñ il
le ꝗ in caſu iſto dat mutuo pecuniã hʒ in fauoꝛẽ ſu/
nʒʒ illud qð accidit ſepe.nec hʒ cõtra ſe niſi illud qð
accidit raro.nec obſtat illud qð dẽ caꝰ de nautico
fenoꝛe.l.pꝰ.ſ.taleʒ cõtractũ ad obſeruationẽ cõiuʒ
vſurarũ liberũ eẽ.qꝛ etſi nõ ſit cõis vſura tñ vſura
eſt. vñ glo.ſuꝑ illud cõöium vſuraꝝ dicit.ſʒ non cen
teſimaꝝ. A accipiens aliqd vltra ſoꝛtẽ reſtituere
nõ tenet᷑.qꝛ rõne veriſimil dubij cõtractus huiuſ/
mõòi excuſat᷑ extra de vſuris. Mauigãti.S. lle qꝰq;
roõne dubij. huiꝰi eriã excuſat᷑ q merces ſuas ven/
dit vt in certo termio ãplius recipiat ꝓ eiſdem qᷓ;
valeãt tꝑe ctus.ſi tñ eas tꝑe pᷣctus nõ fuerat ven
diturus.eodẽ.c.ð.vlti. Si aũt alias rem illã tẽpo⸗/
re vpctus fuerat venditurus pꝛo mioꝛi.⁊ ex certaſci
entia plus recipiat alio termĩo vſurariꝰ eſt cẽſcen
dus.⁊ ſic põt intelligi illud qð dẽ ſupꝛa.e.c. In ciui
tate ¶ In cõtractu aũt locatiõis licitũ eſt vltra n
locatã aliquid accipe ⁊ retinere ꝓ vſu rei locate.ẽt
cũ locat᷑ res q̃ nõ peioꝛatur.vt pecũia.vel ſcyphi.
argentei ad honoꝛandũ illũ ꝗ accepit.ſic.n.dar̃ pe
cuniã nõ eſt eaʒ mutare.ſʒ locare.ff.ↄmo.il.cc̃.x.iꝰ.
Hon põt.i.n.di ꝙ nõ põt ↄmodari illud qð vſu
cõſũitur.niſi foꝛte ꝗs ad põpã vel oſtentationẽ ac-
cipiat. Bn vctu ẽt venditoꝛis licitũ ẽ aliqd accipe
vltra ſoꝛtẽ.nõ tñ vltra illud qð res valet qñ vẽdit
eandẽ. n. rẽ vno tꝑe ⁊ in vna terra emit vnus pꝛo
centũ qꝗᷓ alio tꝑe ⁊ in alia terra valet.iꝛo. Rõe etiã
emptiõis hẽditatij redditus vel ad vitã licitũ eſt
recipe ꝓnentus qᷓ;uis excedãt ſoꝛtẽ ſi in ẽptiõe ſer-
ua uur equalitas iuris nãlis ſine q̃ nulla ẽptio licita
põt eſſe.i.q.ꝰ. Si ſacerdotes declarare aũt per
quẽ modũ in pᷣacĩs pctibus ſæuet᷑ equalitas.⁊ poſ
ſit emẽs lucrari ꝑꝑ ꝓlixitatẽ &nitto.⁊ qꝛ eẽt digreſ
ſio a pᷣncipali ꝓpoſito. Rõ aũt qr pꝛo re mutua ni⸗

hil põt exigi vltra ſoꝛtẽ.⁊ põt ꝓ re locata.ẽ qꝛ mu-

tuũñ eſt ð illis rebꝰ quaꝝ pᷣncipal vſus nõ põt ↄcedi
ſine re ipᷣa eoꝙ ille vſusẽ earũ cõſũptio ſicut pʒ in
eſibilibꝰ ⁊ potabilibꝰ vel diſtractio vt pʒ in pecia

4

ℳß . 4 „ 2 » £ — — .
q̊ ad h pᷣncipali inuentaẽ vt expẽdatur in emptöe
aliaꝝ reꝝ.⁊ ꝑꝑ h cũ tales res alijs cõcegũtur.trani

fert᷑ in illos eaꝝ dñiuʒ.vñ mutuare eſt de meo tuũ

facere.cũgᷓ ↄccdere pᷣncipalẽ viʒʒ taliũ reꝝ ſit ↄce⸗/
dere res ipᷣas.illeꝗ vltra recõpenſationẽ rci exigit

recõpenſationẽ ꝓ vſu egit ꝓ eadẽ.recõpenſatione
bis. aut recõpenſationẽ ꝓ eo qð nõ eſt qd ẽ ꝭ̊ equa⸗
litatẽ iuris nãalis.locatio aũtẽ de rebus quaꝝ vſus
cõcedpõt ſine re.qꝛ eaꝝ vſus nõ eſt eax cõſumptõ
Vñ põt dñium domꝰ? vendi retento vſu⁊ condi
vſus retẽto dñio.⁊ iõ ille cui reſtituit᷑ domꝰ locata

ſi vltra h̊ exigit pᷣciũ ꝓ vſu nõ exigit ꝓ eadẽ re recõ

enſationẽ bis nec recõpẽſationẽ ꝓ eo qð non eſt.
Jura allegata ad ꝑtẽ pᷣmã intelligendaſũt de re⸗
eptiõe vltra ſoꝛtẽ ꝓ Fme pm ad pꝑteʒ aliã
dð ꝗ q;uis accipiẽs ad vſurã qnʒ lucretur ad hqð
pp induſtriã ſuam ⁊ laboꝛẽ vel foꝛtunã.tñ accipere
ab eo vltra ſoꝛtẽ ẽ ip̃m dãnificare ꝑ ſe Ad ꝛm dð
ꝙ accipiẽs ad vſurã in cau nccitatis nõẽ ꝑticeps
illius pcciĩ.ſicut nec r̃cipiẽs ĩ cãunccitatiſ iuramtũ
ab idolatra.vt fuit declaratũ ⁊ ꝓbatũ in liꝰ ʒꝰ. di.
39*. vñ nõ oʒ ꝙ ſempꝑ recipiẽs peccet qñ dans pec⸗
cat.nec obediẽs qñn ſuꝑioꝛ nequit᷑ iperat qñ ꝓbabi

le dubiũ ẽ vt licitũ vł illicitũ ſit qd iperat᷑.ꝛʒ.q.

pᷣꝰ. Quid culpatur.vbi dẽ ꝙ qnʒ foꝛtaſſe reũ facit
regẽ iniꝗtas iperãdi. Innocẽteʒ aũt militeʒ ondit
oꝛdo ſeruiẽdi.Sili mõ dico ꝙ ille nõ peccat ꝗ bõa
itentiõe ad inſtãtiã pauꝑis rogat vſurariũ mutuuʒ
dare paupi.qꝛ q;uis ſciat ꝙ vſurariꝰ reciꝑet vſurã
h tñ nõ intẽdit iſte.qꝛ potiꝰ vellet ꝙ Eintuaret ſine
vſura. q;ᷓuis ;̊ vellẽt oẽs cõiter ad vſura accipiẽ
tes.nõ tñ licitũ ẽ er cauʒ nccitatis acciꝑe ad vſurã
qꝛ ̊ ꝓhibet᷑ ꝑꝑ dãnũ rei.p.⁊ ad reſtrictionẽ malo/
rũ.nec intelligo hic ꝑ nccitatẽ illã que extrema eſt.
ſʒ qiᷣhõ notabil danificat᷑ vel notabilẽ penuriam
pateretur ſi nõ acciꝑeret ad vſuram. .
Y Erxto q̃ritur vire hõteneat᷑ ad reſtitu-

lucratus eſt de bonis que ipᷣe vłeius pꝛ ac
quiſierat per vſuraʒ. Et vi ꝙ ſic. Math. 7. Ma
la arboꝛ malos fructus facit. ſimiliter de malo
lucro non poteſt pꝛouenire bonum lucrũ.eIteʒz. ff.
de regulis iuris iure naturali.E quum eſt neminẽ
ciun alterius detrimento veliniuria ſieri loruple⸗
ctioꝛem. ſed retinens illud quod reſtituere tenet᷑
illi cui tenetur facit detrimentum vel iniuriam. g
contra ius nature eſt ꝙ de illo fiat locuplectioꝛ.

IZiem tenens rem aliquam impigneratam tene⸗

tuir eam reſtituere cum fructibus perceptis.ſi ſibi
ſoluitur capitale pꝛo quo res fuit impignerata.ſ
gutem de fructibusſe oꝛtem receperit tenet pignuſ
reſtituere fine alia ſolutione.excepto hoc quod fi⸗
bi debetur pꝛo laboꝛibus ⁊ expenſis.extra de vſu
ris. capꝰ.pꝰᷣa ſequẽti.ergo a ſimiliſi ð eo qð mihi
reſtituere debuiſti lucratus es deductis expenſis
tuis.⁊ retento quod tibi pꝛolaboꝛe debetur. reſi⸗
duum.lucri cum hoc quod ante debebas reſtitue⸗
re teneris.¶ Contra pꝛo re ſterili nullus debet exi

o gere fructum. ſed pecuniam deſe eſt res ſterilis.

nullum enim poteſt parere fructum niſ per labo⸗
rem? ſollicitudinem vtentis.ergo lucrum de pe⸗
cunia tua exigere non debes. ſi ĩ illolucro non la
boꝛaſti nec ſollicitus fuiſti.¶ Ad iſtam queſtio
nem dicunt aliqui ꝙ talis non tenetur reſti⸗

£ . *
.„ “
6 „ .
„

—

Pr R

endũ eaqᷓ legitima mercatione

=ιδ=ũ
S
S=
—
=
S —=
=
— —
—

ifropmnut
iedialvoner
ſri. od
Gtreci vini
ipedereuchin
repenis /
kruſtonod⸗
gasntt
Nlme Gd
ibdtäce
Citencltnrtes
Dürchcſagh
cneichrefine
Desletspf
cnsſnrffucn
npirutirni
i, enean
yaheincutnen
iſalrie kan/
Cnnigenoraprin
Cltigeen Kre
cuitacicdaear
Krsſbitenei⸗
* Ke⸗

iödr
Duninee

Ouns
Hehaeig
Ndinn h
OMihuenit

AN non

gi oſbio

üichnrghar

ſttetteggieni
züneteifeſinee
Roginne
N
ſeſcdezaſnin
ilang⸗
NN
lgtis Nflnlche
ſia nſi dedni
ſppieſtgty
Nasreſtiereni
adonite
Ueregqlinr
litritener il
Afreödii
Rillrnoec
Ppeaſiſt⸗
nabſüt rſi

Adssdedee
waſcie

inenfunl
ein
ſaen ugg
cenär
daAßg

iche,

nin eſck
nnniin
Siai
nii

Ni ninge
Pinircs i
wrIürmimm
m rzrenit
Wal i e
õ

Wareid

APern
enn.

in murzi⸗
M .
m ma
nee .

„
x õ

. — — „„ „ .
tuere lucrũ pᷣ̃dcm̃.lucrũ tñ de ra furtina vel rapta

reſtituere r t.qꝛ vſurariꝰ dñs rei ẽ qᷓ; lucratꝰ eſt
per vſurã. ſ ant nõ ẽ dns rei furate.nec raptoꝛ ra

pinen 7 quicũ& ẽ dns alicuiꝰ reiẽ dñs eiꝰ ali/

ire. no iniia ſʒz rei acqſite per vſurã vſurari

.quo iure.nõ ini iaſʒ rei acqſiteper vlurd vluran
us nõẽ dñs aliquo iure.qꝛ nec iure eptiois.neęc iur

liberalis donatiõis.nec iure locatiõis.Certũc᷑.n.
ꝙ in locatione nõ traſfert᷑ dñiuʒ rei locate, nec iure

permutatiõis.⁊ ſic de alijs.nec iur mutui.qmcci-
ber Rus ꝓ mutuo nõẽ iusſʒ iniuria. vſurariꝰ gnõ
Eiure diuin nec iur̃ canonico dñs rei q;ᷓ acqſiuit ꝑ
vſnrãa. H

catiõe acqũto nõ dʒ inde deducer̃ nec laboꝛes nec

expẽſas.qꝛ mitiꝰ eſt agẽdũ cũ vſurario qᷓ e

vel latrõe. Sʒ ð h eſt rõ fcã ad partẽſi am ſſei,
mihi dð ad qoòn? ꝙ reꝝ quedã ſunt qᷣ hnt uſũfructũ
cuiuſmõiſunt res quaꝝ vſus nõẽ eax cõſũptio ſeu
diſtractio. ⁊ſiqs talẽ rẽ extoꝛſerit ꝑ vſurã nõſolum
tenet᷑ ad reſtituendũ ipam reʒ.ſʒ ẽt fructꝰ ꝑceptos
deductis pᷣꝰ ſuis laboꝛibꝰ⁊ expenſis.qꝛ tales fru/
ctus ſunt fructus reꝝ q̃ aliꝰ dnñs eſt. Quedã aũtſt᷑

res q̃ nõ hñt vſuʒ fructũ pᷣncipłr cuinſmõi ẽ pecũia

lucrũ.n.de pecũia ꝓueniẽs nõ eſt fructus eiꝰ ſʒ hu
mane induſtrie ⁊ laboꝛis.⁊ qꝛ hõ dñs ẽ ſui laboꝛis
⁊ induſtrie.lucrũ qð iuſta mercatiõe acꝗſiuit de pe
cunia extoꝛta ꝑ vſurã nõ tenet᷑ reſtituere.qꝛ tñ pe-
cuniã alteriꝰ dder eiꝰ abſolutã volũtatẽ detinuit.ſi
ille cui faciẽda erat reſtitutõ ex q̊ aliqd dãnũ incur/
rit alius ſibi tenet᷑ cũ reſtitutõe vſure ad reſtitutio
nẽ dani. d pm in opp pʒ ſolutio ex iam dictis.
dm dð iſte ð fructu rei alteriꝰ nõ ẽ fcũs locu
plectiõ.ſʒ de fructuſue iduſtrie ⁊ lapoꝛis.ldoʒ
patet ſolutio ex dcis in coꝛpoꝛe qõſis.

fſtituendũ ea q̃ inue it᷑ a foꝛ

una. Et vꝛ ꝙ nõ. Inſti. de diuiſione rex. §5.

fere beſtie igit. Oð nullusc᷑.nali rõne occupantis
eẽ ↄceditur.ſʒ q ſic inueniũt nulliꝰ ſunt. ſuntülliꝰ
qui inuenit.Rtẽ.iA.q..Mõ ſane.di ꝙſi a dno

aaaquy nõͤ vult oꝑario reddere mercedẽ ſuã accipiat

oparii qð ſibi debet᷑ debitoꝛe iuito velignorate

nõ accipit qð erat illius.ſʒ ille ꝗ innenit rẽ a foꝛtũa
nõ accipit rẽ alicuiꝰ.ꝗ illa nmrin⸗ enon accepit. ⁊ ex
de incẽdio.ruina.

ↄñnti nec eã reſtituer tenet⸗.
naufragio.l.Si ꝗs ex naufragio.⁊.l.MNe ꝗs exnau
fragijs.dẽ ꝙ ꝗ inuẽit res ꝑditas ꝑ naufragiuʒ reſti-
tuere tenet.
q̃dà ſunt cões oĩuʒ iur̃ nai.vt volucres non dõeſti
ce.⁊ piſces maris.⁊ ſilia.Inſti.de diuiſiõe reruʒ..
Et qdã..S. Fere beſtie igr.S.Quedãa ſunt vniuerſi

tatis. vt illud qð ẽ cĩtatis i cõi vt theatra.ſtadia.?·
ſilia. Inſti. de diuiſiõe reg. . vniuerſitatis. Et q̃da

ſt ꝓpꝛie ſingloꝝ. Si ꝗs inueniat aliqᷓ; ð rebꝰpꝰ mõ
dcis reſtituere nõ tenet᷑.⁊ de tali re loꝗt pᷣ auctoꝛi
tas ad pᷣmã ꝑtẽ. Si ꝗs aũt res q̃ ſunt còitatis.ſi ꝗs
aũt res qͥ ſunt cõitatis aliquo caſu iueneritreſtitue
re cõitati tenet᷑.ſiłr rẽ ãẽ alicuiſiglaris ꝑſone.⁊ſic
itelligr qð dꝛ.i . q. 5. Si qd inueniſti. Abi dẽ ꝙ ſi
qd iuẽiſti ⁊ nõ reddidiſti rapuiſti.⁊.e.q.c.milti.dẽ.
Diſcãt h pecm̃ ſiłe eẽ rapine.ſi ꝗs iuẽta nõ reddat
ſiſciat cuiꝰ ſũt.⁊ ſi cuiꝰſũt ignoꝛet.tñ retinere ñ põt

₰ 2

eo dñt alij ꝙ vſurariꝰ nõ ſolũ tenef ad
reſtituẽdũ vſurã.ſʒ ẽt qcqd lucratus ẽ iuſta merca-
tione de re acqſita ꝑ vſurã pꝛius tñ deductis labo/
ribꝰ ⁊ expenſis.Jur aur vł raptoꝛ ð lucro iuſta mer

ritt᷑ vtrù hõ teneat᷑ ad re-

ndeo ꝙ q“ßtũ ad pnñs ſufficit. Rerũ

4 ,

ſz dʒ facere qð iſe ẽ vt ſciat᷑ cuius ẽ.qꝛ vt dꝛ.ff. de

furtis.l. Falſus.ð.Qui alienũ.ꝗ alienu ꝗd iacẽs in ᷑
ra lucri faciẽdi cã ſuſtulit furti obſtrigit ſiue ſcit cꝰ
ſit. ſiue ignoꝛauerir. ⁊ Brõnabile cẽ.qꝛ ex quo rẽ ſcit
ſuã nõ e ſupponer dʒ eà de inr̃ ad aliũ ꝑtinere. Si
aũt nõ põt iuenire cuiꝰ ſit.illi cui icũbit cura dere.
pu. teſtignar eld pmn ĩ oppn ſolutuʒ C ꝛn 905
ꝙ oꝑariꝰ debitũ accipiẽs cla vel õ dni olũtatẽ. ?2
ſi reſtituer nõ teneat᷑.tñ peccat ꝑꝑ idebitũ accipiẽð
modũ. Un glo.ſuꝑ illud vbũ allegati decre. Nõ in
iurioſe aufert᷑.dicit ꝑ iudicẽ.lle autꝗ rẽ inuẽtã ad

retinendũ ꝓ ſe accipit nõ tm peccat.ſʒ ẽt reſtituere
tenet᷑.qt qð ſibi nõ debet ad opus ſuũ accepit niſi

fuerit ð nũero reꝝ q̃ oibus ſũt cões q;tuʒ ad vſum.
— cauo qrũt᷑.vtrũ hõ teneat᷑ reſtitner
— IEOeꝗq̃ lucratus ẽꝑ ludos ꝓbibi
tos. Et vẽ ꝙ nõ. inagis ẽ ꝓhibitũ meretri⸗
tiũ qᷓ; ꝗqcũq; ludi.ſʒ mulier nõ tenet reſtituere q lu⸗/
crat᷑ de meretricio.vt ſuꝑius hitũ ẽ.g̊ nec hõ qð lu
crat ðñ Itẽ toꝛneamẽtũ ludus eſt
pꝓhibitꝰ. ⁊ pẽa grauiſ ap

rere tñ dʒ eccliaſtica ſepultura ſi moꝛiat᷑.ibidẽ cẽ ð
toꝛneamtis.c.pꝰ.Et illi ꝗ lucrat i toꝛneamto ʒ
leges toꝛneamtis rſtituer̃ nõ tenct.ga ſili neq; illi

glucrant᷑ ꝑ alios ꝓhibitos ludosſò npõt ab alio

57

repeti ſᷣm ius qð ille dare vlreſituere nõ tenet. ſy
ſm cõſtitutionẽ grecã põt repeti vſq;. o.ãnos illõ

qð amittit᷑ in ludo aleax. ulle ꝗ ꝑ talè ludu lucrat᷑
reſtituer tenet een Dbi. 4⁰. ethi. c. 4. Alea-
toꝛ illiberalẽ.ſʒ
hõ lucrat᷑ ꝑ ludu aleaꝝ nõ e retinẽdu ſʒ dadu.Eic
iſtã qõnẽ dð ꝙ ꝗdã lndi ita ſunt ꝓhibui ꝙ nõ ptipi

iur r̃ſtitui qð ho lucrat᷑ ſʒ legẽ illiꝰ ludi.ſicut ſũt toꝛ

neam̃ta.vñn illi ꝗqlucrant᷑ tali ludo qᷓ;uis peccẽt. ga
faciũt ↄð ꝓhibitiõeʒ ecclie.tñ reſtituer non tenetur.

Sit alij ludi phibiti ita ꝙ ẽt pcipit᷑ reſtitui ulð qað

ludẽs tali ludo lucrat cuiuſt mõòi ẽ ludus aleaꝝ.? ta
xilloꝝ. Et ꝙ tales ludi ſint ꝓhibiti hĩ decrc. di. 35.
Epis. 7. ff. de aleatoꝛibꝰ.ꝑ totũ.⁊ in autẽ.de ſctis

epis. §. Interdicimꝰ. er de vi. ⁊ ho. cli. Clici offi/
