Fᷣuus ſoluit᷑ a lege dñi ſui tꝑal.ſili mõ vr̃ opiari q ⁊ ſinẽ.ibi ſunt ſpns defunctoꝝ vbi nõ vidẽt q̃cũq; rfinet
ad hoc dñs. Hoſtiñ.de religioſo all.illus qð dꝛ ex¶ñ / agunft᷑ aut eueniũñt iſta vita hoĩbꝰ Cõtra. Gre. gtrn
exceſ.pᷣlatoꝝ Nimis iniqꝗ̃ qꝛ vt dicit ipſe illa electõ iꝛvliꝰ.moꝛa.pum añ mediũ htasoipotentis dei enſi l
ad illud tpᷣs pertinet in quo religioſus a iugo obe- claritatẽ vidẽt nullo mõ credẽdũ eſt ſit foris ali- niſr
ientie abſoluit᷑. Sʒ in Zrii vr eſſe ↄſuetudo roal. dqd qð ignoꝛẽt.j aĩe btẽ vidẽt oꝛõès nras.Itẽ vt hi tann i
q ꝓpꝛie voluntati renũc muit q̃ in hoĩe maiꝰ eſt ñ ti eſt ſuꝑiꝰ de ſuffragio ꝓ quolʒz fcõ exñte in purgaro E Ib⸗
vi ꝙ eꝛ dinãdi de coꝛꝑe ſuo retinuerit ptãtẽ. Oꝛete rio omnes alij gaudent ſʒ nõ gauderenit niſi cogno ſtendi
rea ꝓbabile eſt ꝙ illi de moaſterio ſuo magis erüt ſcerẽt ̊ oꝛões noſtras cognoſcũt¶/ſ aiaꝝ illoꝝ s
ſoliciti ðaĩa eius q̃ alij. ¶ Dꝛeterea ſi alibi eligeret qui ſunt in charitate defuncti qdaʒ ſunt iã btẽ qdã wenen⸗
ſepulturà ſcandaliʒaret mõaſterinʒ ſuum. Alla ãt ð adhuc in pena purgatoꝛij exiſtentes: Beate omnel ndeimd
Erfetalis quã allat. Hoſten ꝓ ſua opione loqtur il · oꝛationevnoſtras quas eis poꝛꝛigimus cognoſct N
los a volebant religioſi ſepelirent᷑ in ꝑochiali ee¶ ¶ĩ vbo dei quod clare vident.q;uls enim nõ videãt und
£ — * 1. „ * 4
„
●

— .
. % „ edcrUl
*½ B
ack omnia quecũqs videt vbum tñ pꝛobabilec ꝗg eo.
N videant oĩa q̃ ticius ⁊ dicais ⁊ q̃ in coꝛde geſtamꝰ
en ad reuerentiã eaꝝ. Aie vo exites in purgatoꝛio qᷓ;⸗
nauth uis ꝑ effectus ognoſcant ſuffragia efficacia pq̃libʒ
illaꝝ fcã tñ vt zet qdã ſi eiſ poꝛigimꝰoꝛoes vxꝓno
tͤd bis dñʒz depᷣcẽt eas ñ cognoſũt qꝛ ñ cognoſcũt easĩ
alt vbo qr adhucn vidẽtnʒ eas vtute na cognoſcere
isen pñt⁊ iõ ſʒ iſtos ianes ſtoroes ſi q̊s eis poe Pius⸗ A
R lijs magis pie ſẽtiẽtibꝰ vr ꝙ ſi qs eis oroes poꝛꝛigi
mmlilie m eas cognoſcũt:tñ nõ ſua vᷣtute nãli nec ĩ vbo.ſʒ o
kundie dqꝛ aliqs audiũt ab eis ꝗ hinc ad eos moꝛiendo per
sclei gũt aliqᷓs ab angelis bonis:aliq̃s reuelatiõe dina.
cleein vt.n. dicit.Au.li.de cura ꝓ moꝛtuis agẽda int᷑ m̃
neicnut diũ ⁊ finẽ. Hoc triplici mõ aliq de fcis vinoxꝝ ve⸗
geum niũt ad cognitionẽ ſpũun defunctox.¶ Zd pm in
fdeſcin opp dð ꝙ illð iteltr de cõgnitõe q̃ eſi per nalẽ vtu⸗
nuſchn teʒ cognoſcẽtis. ld ꝛm dici põt illud vbũ nõ ĩtelli
ad oreie de aiabꝰ eoꝝ qi charitate deceſſert: vñ. Gre.expo
un ee nẽs illð. iꝛ .li.moꝛa.pꝑuʒ añ mediũ dicit. Camalesꝰ
Nrig gcũq; amoꝛẽ pᷣcipuũ filijs ipediũt vt hoc eos btũs
e Job.neſcire poſtmõʒ aſſerit ꝙ hic vehemẽt᷑ amaue
gen funt vt ſiue nobiles ſiue ignobiles ſint filij neſciat
RK1 qꝰv eos ſẽꝑ cura fatigabat.¶ Ad ʒm dð ſicut ad pi
1trrin Ecdo querit vt oẽs aie defũctoꝝ ĩ
Vrrijend charitate oꝛẽt ꝓ nobis; Et vr
griſin õ oꝛare eſt offm̃ mediatoꝛis int᷑ deũ ⁊ il/
zurin los ꝓ qb oꝛat ſʒ nos ſumꝰ mediatos int᷑ eosꝗ ſt
ninit in purgat io ⁊ deũ ꝓ eis oꝛando.Sxpᷣi nõſunt me-
niin ⸗ diatoꝛes int nos ⁊ deũ oꝛãdo ꝓ nobis.iſtẽ q adiu
ienbinnl uari indiget pᷣꝰ oꝛare dʒ ꝓ ſe qᷓ; ꝓ alio:ſʒ nõ inuenit
anzui mꝰ ꝙ aie exñtes in purgatoꝛio ꝓ ſeipſis oꝛent cũ tñ
anihj auyxilio indigeãt. &nõ eſt ꝓbabile ꝙ oꝛct ꝓ nobis.
snt ii Itẽ btĩ dei voluntate vis videt vt deus ve⸗
ſit knolit illud ꝓ S. ve & oꝛareſi vidét ipʒ nolle
euu fruſtra oꝛarẽt ſi vidẽt ipʒ velle oꝛarẽt ſuꝑfluẽ.¶ ¶o
ins tra dicit btũs Petrus 2 canonicgſ ua. c.i. Dabo
e i opã freqnter hre vos poſt obitũ meũ vt hoꝝ mẽo/
. riaʒ faciatis.¶Item ꝛ. Macha. vltio dꝛ de Hierꝰ
im NHic eſt ꝗ multũ oꝛat ꝓ ppło ⁊ vniuerſa ſancta ciui/
un tate: R ꝙ s aie defuctoꝝ i paritate oꝛat ꝓ no
en zi dis oꝛare.n.eſt opꝰ charitatiſ iptaũt ↄfirmati ſunt
n in charitate ? ſi exiſtentes in charitate nõ cõſirma⸗
i ti anñ moꝛtẽ ꝓ nobis orabãt ꝓbabiliꝰẽ ꝙ ꝓ nobis
il oꝛẽt in charitate ↄfirmati. ſed aie btẽ oꝛado ꝓ nobiſ
inhe nullã ↄſequũtur vritirge niſi in hoc ꝙ i augumẽtati
iſii one nũeri ciuiuʒ ſuꝑnox creſcit alale gaudiũ accñ/
uin . tale ſinguloꝝ. oroes at qᷓs ꝓ nobis faciunt xñtesĩ ꝰ
ta me purgatoꝛio interdũ redundãat ad eleuationeʒ pene
eum n eoꝝ: nõ qꝛ in mereant cũ ſit er ſtatuz merẽdiloq̃n
num do de merito ꝓpe dicto.ſʒ qꝛ inq;tũ nos ꝑ eoꝝ oro
dieen. nes effecti melioꝛes efficacioꝛa facimꝰſuſrragia ad
Pobicſe 4 ſubleuationẽ pen e eoꝝ ERid pm in oppm dõ ꝙ oꝛa
endtninn⸗ re ſẽ mediator exofficio nec ↄuenit ill qui ſũt ĩ pur
ipͤn, gatoꝛio reſpea nr̃i ꝑęc nobis inferioꝛibus reſpectu
n, eoꝝ ſic.n.opetiran elis miſtrantibus nobis.qꝛ ad
haln, miſtrandũ nobig ex officio deputatiſũt ſic ẽt ↄuenit
iictit ⸗ ſacerdotibꝰ cẽ mediatoꝛes int deũ ⁊ pplʒ ſed medi
dtn, a are inter deũ ⁊ aiaʒ ꝑ modũ charitatis cõis ↄueni
ir 372 põt ⁊ illis qui ſunt in purgatoꝛio reſpcũ nr̃i.⁊ nobis
n e reſpectu eoꝝ ſic.n. inferioꝛes mediare pnt it ſupꝑio/
i 6 res ⁊ ð eũ nõ tñ dico ꝙ eyntes in purgatoꝛio ſint ife
nn rioꝛes nobis ſed ſupiores inq;tũ ſũt ↄſirmati ĩcha
grtin 4 ritate nos aũt Sa dð ꝙ mioꝛ &falſa. cũ.n.
e, 4 mẽtalr clamẽt ad nos vt eis ſubueniamꝰ qð nobis

7

„
ſpũali datur intelligi. Job. i9. vbi in ꝑſona eoꝝ dr
nobis. Mibemini mei mibemini mei credẽdum ẽ
ꝙ multo foꝛtius clamãat ad indicẽ vt eis mibeatur.

Ap zm dð beati vident deum velle facere illud

pro quo rogant tamen ad pꝛeces eoꝛun.
DfPiO auerit᷑ vtoꝛes oinʒ aiax q re
t)◻Ii ceſferunt a coꝛpoꝛibꝰ in charita⸗
equas faciunt ꝓ nobis exaudiant᷑. Et vr ꝙ
non. Hiero.iꝰ.Si ſteterit Moyſes ⁊ ſamuel coꝛã
meneſt aia ea ad pplm iſtũ.(¶ Itẽ apoc.b.marty
ribꝰ vidictã petentibꝰ de his ꝗ hitant in terra rſpõ
ſum eſt vti egeſcerent adhuc tõs modicũ donecↄ
pleantur ↄſerui eoꝝ.g nõ oẽs oroes ſcõꝝ exaudiunt
Item ꝗ aliquid alij oꝛando impetrat aliquo modo
illi merent ſed aie a coꝛpoꝛibꝰ ſeꝑate nõ ſunt in ſta
tu merendis nobis per earum orones nihil impe

tratur¶ Ite vnicuiq; indigenti plus ꝓdeſt oꝛo ſua

qᷓ; alij. Sed illi qui ſunt ĩ purgatoꝛio ſunt indigẽtes
⁊ tamen ſua oro nõ pꝛodeſt eis.qꝛ tunc ſtatim a pe-
na liberarentur.g multo mius oroes eoꝝ exaudiun
tur ꝓp nobis Kogr df Job. S. ad aliquẽ ſcõx cõ⸗
uertere ſed illa ↄuèrſio eet fruſtra ſi oroes eoꝛuʒ ꝓ
nobis nõ exaudirent᷑.ꝗ oꝛatis ſcõꝝ ꝓ nobis eran
diunt᷑.Itẽ oẽs oroes ꝗqnicoꝝ dei ab ipſo exaudiũt
niſi ſit iedim ex ꝑte illoꝝ ꝓ ꝗbus oꝛatur.ſed oẽs
aie exntes in charitate ſunt amice deo.g oĩium giaxꝝ
ꝛõᷣes q̃̊s faciũt ꝓ nob niſi ſit ipeq im ex ꝑte nr̃a ex
audiunt᷑. Rꝙ oꝛões oĩuʒ aiaꝝ qͥ feceſſert acoꝛpꝑibꝰ
in charitate q̃s faciut ꝓ nobi q̃dã ſũt braꝝ q̃da ad
huc ĩ pena exntiũ brẽ duplr oꝛant ꝓ nobis cũ expᷣſſe

⁊itfpᷣtatiue.pꝰ mõ oꝛãt ꝓ nobis cu expᷣſſe petũt a di

na clementia aliqð bonũ nobis ſieri.vel aliqdð ma
lum a nobis remoueri interpᷣtatiue oꝛãt ꝓ nobis ĩ

qᷓ;tuʒ eoꝝ merita in ↄſpectu dei exñtia no ſoluʒ eis

cedunt ad glaʒ. ſed ẽt q;tum ẽ ex ꝑte ſua ſunt nobis
queda ſuffragia. mõ oroes eoꝝ ꝓ nobis ſẽper
exaudiuntur.qꝛ ſic nihil petunt niſi qð vident deũ
velle facere ad pᷣces eoꝝ.ſʒ ꝛꝰmodo nõ ſemꝑ exau-
diuntur pꝛopter ipedimentuma parte noſtra oꝛa-

tiones autem animaꝝ exñtium in purgatoꝛið foꝛte

nõ ſemper enaudiunt᷑ ſicut nec nre.qꝛ nõ ſic vident
Doluntatẽ dei ſicbeate.tñ eaꝝ oroes multis viuis

pꝛoſunt immo oibus niſi impedimentum ex parte

noſtra·ſi enim nõ pꝛoſunt hoc eſt aut qꝛ ſunt in pei
na. ſed hoc eg falſum qꝛ tunc oꝛationes noſtre qu-
ſamus in pena nõ pꝛodeſſent aut hoc eſt qꝛ ſunt ex-
tra merendi ſtatuʒ ſed hec ratio nulla eſt qꝛ tũc oꝛo
nes beatarum animaꝝ nopis nõ pꝛodeſſent aut h̊ẽ
qꝛ cũ hoc ꝙ ſunt adhuc extra ſtatum merendi viſio
ne dei carent ſed hec ratio nulla eſt qꝛ vt habef..
Macha.c. vltimo Jeremias qui extra ſtatũ merẽ
di erat ⁊ adhuc viſione dei carebat oꝛauit pꝛo filijſ
Alrael⁊ fuit eius oꝛatio exaudita. ld pꝛimum in
oppoſitzʒm dicendum ꝓꝙ illud verbum ſic intelligẽ
dum eſt ꝙ ſi moyſes ⁊ Samuel illo tẽpoꝛe fuiſſent
immoꝛtalitati vita ⁊ oꝛaſſent pꝛo illo populo oroeſ
eoꝛum nõ fuiſſent exgidite pꝛopter malitie magni
tudinem que tunc erat in populo illo.Eid ꝛm dicẽ
dum ꝙ illa martyx oꝛatio nõ erat abſolutapetitio
ꝙ ſtatim fieret vindicta.ſed crat ad expꝛimendum
deſiderium ſcde ſtole.vnde glo.deſiderar minus ⁊
ſanctoꝛum ↄſoꝛtiũ ⁊ iuſtitie dei cõſentiũt. ld ʒm.
dð eſt ꝙ differentia eſt inter mereri ⁊? impetrare ꝑ
oꝛationem.meritum.n.pꝛopꝛie loquendo innitit᷑

tuʒ ipetrandi aliqd ꝓſe ſʒ q;tũ ad mitigationẽ pe/

egtati ⁊ cuidã eq̃lirati ꝓpoꝛtioalitatis meriti ad pᷣ
miũ ipetrare aũt aliqd per mõʒz ſuffragij oꝛando ini
titur libalitati benignitati illiꝰ ꝗ oꝛat᷑. Alij vnt Y
uis ſint extra ſtatuʒ merendi ꝓſe nõ tñ pꝛo nobis
Al

A'n dð ꝙ oꝛo exñtiũ in purgatoꝛio eis ꝓdeſt aqᷣ
auguin gre nec glie qꝛ quo ad h̊ ſunt totaliter er ſta

ne ſue ⁊ abbꝛeuiarionẽ: nec ꝑꝑ Bſequit᷑ ꝙ ſtati libe

fſenire ad pces eoꝝ.Ad
iuſticia ita de miſericoꝛdia qꝛ vidẽt vnam in nullo

toꝛio eccle celeſtis iterceſſiõibꝰ adiuuant᷑.
coꝛꝑpe nãli mẽbꝛa foRia indigẽtibꝰ ſpᷣueniunt.ſic in
coꝛꝑe myſtico eccłe nõ tm̃ ꝑebẽt ſibi ſubuenire mẽ
bꝛa iter que ẽ indigẽtia mut᷑ua ſʒ ẽt illa q̃ nõ indigẽt
adiuuari ↄueniens ẽ indigẽtibꝰ ſubuenire illi aũt q

q ſunt ĩ purgatoꝛio ſuis oronibꝰ ſubuenire

rentt᷑ a pena qꝛ nec G̊ petũt ſʒ dine mie ſupplicãt vt

ſʒʒ bnplacitũ ſuuʒimiſeat᷑ eoꝝ.⁊ hec ro exatatitur. o

—

4 queritur vtꝝ aie beate oꝛẽt ꝓ
arto in qᷓ ſũt ĩ purgatoꝛio.Et vr ꝙ ñ
qꝛorones aiaꝝ btãꝝſeneꝑ exaudiũt᷑.S ſi oꝛa-

rentpi⸗ illis qᷓ ſunt i purgatoꝛio ille ſtati a pena lipᷣ
Arent.
letatur.is ſc letant᷑ de punitiõe exñtiũ i purgatoꝛio
Ddicit. n. pſal. letabit᷑ iuſtus cũ viderit vindictã Snõ

gtẽe nullꝰ ſapiẽs oꝛat ꝓ ãmotione eiuſdẽ qꝰ

oꝛant ꝓ ãmotione pene eoꝝ: Contra mag hꝰ di. c.

F.dicit de illo ꝗ in articlo ↄſumatõis ſcli migrabit

ſuſſragijs tũ indigẽs ꝙ adiuuabit᷑ meritis ⁊ iterceſ
ſionibꝰ eccłeceleſtis ̊ a ſili rillia mõ ſunt in purga
Roſicĩ

ſunt i purgaroꝛio cũ ſint in charitate ſũt mẽbꝛa coꝛ/
poꝛis myſtici ecle ? idigẽt adiutoꝛio ↄueniẽs g̊ eſt
bonos ꝗſunt eccle nbꝛa adiuuari nõ in digetia ill
in oppin dð ꝙ q;ui ſci oꝛẽt pꝛo eis nõ ꝑꝑ hocſe dani
tur ꝙ ipſi ſtati a pena liberentur qꝛ nec h petunt ſci
ſʒz vt deuſ eis ſubueniart q;t vidẽt ipᷣʒ velle eis ſub
dꝛmn dð ꝙ ſci ſic letãt᷑ de ði

pꝛeiudicare ſed alij concoꝛdare.

ait
Irca litteram cũ facta erit rerectõ bo⸗/

net in q
declavabitur di..Aias abditisreceptaculis ↄtinʒ
abdita dicunt᷑ qꝛ mõ nõ ſunt nobis nainifeſta. Sa
crificiuʒ mediatoꝛi.i.ſacrificiũ euchariſtie ad hoc

Pfrfunt vt ſit plena remiſſio vel certe vt tolerabili/

de bonis gf̃a

oꝛ ſit ipſa dãnatio:hoc exponetur di.ſequẽti qꝛ ð H̊

fiet arg“ ad illã qõem. Utæ pena dãtzatoꝝ ꝑ ſuffra

gia ecclie minuat᷑ ⁊ ſacrificio ſalutari.i.ſacramẽso

euchariſtie hoc.n.ſacr̃m ⁊ ſi per mõʒ ſacr̃i nõ pꝛofi- o

cit niſi ĩm ſacr̃atlᷣ manducantibꝰ moꝛtuis tñ pro

deſt per mõʒ ſacrificij ſic.n. ꝓdeſt oibus indigẽtibꝰ
eccłe mbꝛis ꝓ quibꝰ offertur iiuria eſt ꝓ martvre ĩ

ecclia oꝛaꝛe. ntr ſupꝛadem̃ F ſuffragia ꝓ val
. graꝝ actiones ſũt MRe iniuria ẽ oꝛare
ꝓ illo ꝗ certũ eſt nobis eẽ martvrẽ ſi at facimꝰſuffra
gia ꝓ aliquibꝰ ꝗ iã beatiſunt:ſʒ nobis nõ eõſtat nec
per reuellationẽ nec ꝑ ecclie teſtim'n ſi ꝓ talibus fa

nõ ei magis valuiſſe gnalia ? ſpecialia qᷓ; paupꝑi ſo-
la gñaba ſuffragia.Meſpõſio qt hec eſt falſa. Loꝗt᷑
:n. magiſter de pauꝑe⁊ de diuite ꝗ eq̃liter merue/

runt adinuari pꝰ moꝛtẽ:põt tñ dici illa plura ſubſi-
dia diuiti otuliſſe celerioꝛẽ abſolutionẽ.hec reſpon

ſio va eſt. Mõ plenioꝛẽ qð ſic dʒ intelligi.ſ.ꝙ ñ ꝑp G

hẽbit gliaʒ maioꝛẽ dicunt᷑ angeli orones? votano

—

noꝝ gaudiũ aplius erit. Hoc expo
e di. 49. Et maloꝝ toꝛmenta grauioꝛa. S

cimus ſuffragia q;uis eis nõ ꝓſint: tñ eis nõ iniuriãs
facimꝰ ſʒ iſta ſuffragia graꝝ gctiones ſunt. dici pört

ſtradeð offerre qꝛ illud idẽ Vadechenetent ofo
ne petimus ipſi pꝛo neis oꝛãdo pꝑetunt efficacius

ſi ẽ aliqd qð vident deuʒ velle ſie per orones eo
ruʒ ſic petionẽ quã facit ſimplex hõ doꝛã iudice reſu

mit aduocatus ? eã ꝓponit cfficacłꝰ. Bonũ eoꝛum

eſt de oꝑibꝰ ſuis eius ↄſulere vitatẽ h ↄſilʒ ẽ cõuer
ſio eoxd deũ vt ab eo illũinatõe recipiat ð agẽdiſ
(Dr. I
terminauit magj de ſtatu aiaꝝ exntinʒ
in purgatoꝛio¶ Hic determinat de ſta
u,/exũtiũ in inferno ⁊ diuidi in duas.

S

—

2 agat mibic
exponit quaſdã auctoꝛitates qᷣ
incipit: Sed quõ diuidit᷑ in ncs dndi ꝙ di⸗
ſtinctio iuſtitie ⁊ mĩe in deo atten

Es aũt quedã.
miſericoꝛdia ⁊ iuſtitia ibi. Doſt hoc ⁊c.
. reletie krintis⸗ “””
Isca hãac diſtinctionẽ qrendũ eſt ᷣnci
N EApalit ð dei duobꝰ Pde iuſtitia
25 de eius mĩa. Circa p querunt qttuoꝛ
NIE vtx in deo ſit iuſtitia. ¶ vtx poſſit
pᷣimitter pa iuſtitie. ʒ vtx poſſit iuſte aliquẽ tꝑa
lit᷑ pire nõ ꝑꝑ eius pccm̃.¶ vtm iuſtius agat cũ

vno q;ᷓ cũ alrero. AUtruʒ at ex dina iuſtitia iferatur

pecõꝛibꝰ in pccõ moꝛtali decedetibus pena eterna
plane pʒ ꝙ ſic exdictis gkpiu⸗ n illa
Utm ſit infernus.⁊ iõ de h̊ nõ oꝭ facere qõem.

— ι oſtendo ꝙ in deo nõ eſt iuſtitia
g . . 2
CA Rimo Anſel.li.i.de veritate vltra m
aiuʒ iuſtitia eſt rectitudo voluntatis ꝑꝑ ſe

ſeruata:ſed in deo nõ eſt rectitudo voluntatis nõ

n. eſt voluntas rec qᷓ vulr aliqd facee nõ ꝑꝑ aliqᷓ
röneʒ deus apliuꝰ voluit facere mũduʒ iſtuʒ q;ᷓ ali
um ab iſto ſolo nuero differentẽ ⁊ magis repꝛobare
E ſau qᷓ; Jacob ⁊ nõ pꝛopter aliquã rõnẽ.ergo in ðdo

non eſt inſtia. ¶ Item ſcõʒphum. 5. ethi. c. i. Dñi

ad ſeruuum nõò eſt iuſtitia eiuſticia in quadã equa

litate ad alteruen conſiſtit.ſed deus eſt dominus

oĩum Ein ipſo nõ eſt iuſticia. Itẽ Boetius in li. de
do. Quia deus bon? eſt oĩa que egrediunt᷑ ab eo bo
na ſunt.z a ſili ſi deus eſſetiuſtus oĩa q̃ egrediuntur
ab eo eſſent iuſta ſʒ multa ſunt a deo que iuſta nõ ſt
carensia.n. rõe iuſta nõ ſunt.ꝗ¶

eſt iuxtus iudexĩ quo nõ eſt iuſtitia. go in deo eſt
tẽ pſal.ad deum. Miite⸗

ratua.

ei decet.a ſecundum hoc duplex eſt iuſtitia ſcilicet
diſtributiua qua aliquis vult omnibus qui ſuntð

cõitate diſtribuere bona comunia ſecundũ debitã
p⸗xꝛopoꝛtionis equalitatem:⁊ commutatiua qua ali

quis in commutando vult ſeruałe debitã equali⸗/
tatem ſecundum qtitatez, bect aueda potẽtial

NY r hic de valde ma
Ed queriturise Bupinsd

igrit vty deus ĩ punitiõe danatoꝝx
ti vel iuſte tm ¶ſe quõ ſunt in deo iu
ſtitia ⁊ mĩa ibi. Sed quõ. in duas “ determi
a nat qõis vitatẽ. d
videsit᷑ ſonare zriuʒ ibi. Oð dictũ eſt. illa ꝑs ꝗ ibi
it᷑ quo ad opera
q qdaʒ opera attribuunt iuſtitie quedã mie ibiꝰ
3 in ſingulis opibus inuenitur

Mius Zi. 44. in illa löne

e iuſta nõ ſunt.¶ Itẽ luſtitiareſpicit ðö
bitum. deus aũt nulli debitoꝛ eſt. Contra Apꝰ. 2.
Thimoth.4.dicit ꝙ deus eſt iuxtus iudex. ſednõ

lena eſt dexte
Keſpõdeo ꝙ iuſtitia accipi pᷣoteſt ſecũdu
rectitudinem voluntatis qua vutt aliquis redde-
re vnicuiq; in diſtribuende vel commutando que

uen

n
tatiſ⸗
tag
ſos
tNra
ſodiſtr
indeb
de l
tare
nnin
ſderat
ti
Honipt
liſlcen
Cntüſer
liackin
ſhlsste
ſchernen
dcdln
Latitas
Ilide
chere,s,
harare⸗
ſnſue.
Prungt
ndt. C.
Centen
(Aperasr
ehenite
de
Pdpinre
Ggtbue
le Ade
ſotfiſice
eroeet
ſſer din
Gnarrirat
Mnndete⸗
Mnoiz.
nrir
Porona
ſcſtlnhe
ſnennfs
ſeinolen
alſime⸗
rrdis

nedi

Narc
grbediſe
ſdensne
meſte

ſ polunt

NX

nentuſi
mnninſte
öͤcztn
ne
untden
Nlligre

„ℳ
7 △
Seen
3 Mie
AKdn. .
T. 60

X nce⸗
. M
e6 4 „
Ce
eeoonze: .
kißn

l

=W .
E D
miati
Ddin
Wme dian
'denn
mdeitats
mürilugsa
MAuache
upam

„
—

„ 4 4 4
7 ℳ⸗ „
AN
4 „ e 4
dirwend,
. *
et d
8* 1
wand
ℳN N
N
„N
geui chte⸗
„ ingten
teipftnni
Drnn ,e/7
„ 4.
t Com ,
. W ,, A
2 tder. NNR
reISO. /,
une 2
e4 W

.

eet
Act., 4
n g i

AeNN .
U Nene
4 Rwtn

””cͤ
eeeeee..

„ ſ⸗ .

pars q aligs viut ſenare i comutando deblta gqli⸗
tatẽ nõ ſʒ q;titatẽ:ſʒ ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ:ↄmutatiua iuſti
tia ppꝛie loq̃nc i deo nõ eſt qꝛ nulli eſt debitoꝛ ex
legis neceſſitate ⁊ tm̃ ſᷣm q;titateʒ de bono retribu
it vitra meritiꝰ: de malo citra demeritũ: quſtitia
vo diſtrioutiua ĩ deo eſt olbꝰ. n. diſtribuit bona ſua
Bm debitã ppoꝛtiõis eqlitatẽ. AUnde dicit. Dioꝰ.g.
c.de diuis noĩbꝰ ꝙ iuſtitia dei oibus que ſant ſ̃ʒʒ di
gnitatẽ tribuet laudat᷑ ſm ↄmẽſurationeʒ ⁊ formã
oꝛdinationẽ.qꝛ in diſtribuendo illã dignitatẽ cõ⸗
ſiderat in cõparationẽ ad cõdecentiã ſue bonitatiiſ

bonũ ꝓ bono ⁊ malũ pene pꝛo malo culpe ſeruat nõ
eqᷓlitatem q;titatis ſʒ ꝓpoꝛtionis ĩ cõꝑpationẽ cõde
centiã ſie bonitatis.ſed in h̊ differt hec eq̃litas ab
illa ꝗq eſt in iuſtitia diſtributiua.qꝛ illa ↄſiderat᷑ int ꝑ
ſonas accipientes ⁊ ea que eis diſtribuũt᷑.nã ſicut

ſe bẽt meritũ vnius ad meritũ alterius:ita ſe hʒ il-

lud qð diſtribuit᷑ vni ad illð qð diſtribuitur gleeri. O

EX qualitas ãt ꝓpoꝛtionis que ẽ in iuſtitia ʒ nodo

dicta ↄſiderat᷑ inter meritũ vlł demerituʒ qð eſti re
cipiente.⁊ pᷣmiũ vlłl ſuppliciuʒ qð recipit a retribuẽ
te in qua retributõe ⁊ ſi ↄſideret meritivłl demeriti
exigentiã hoc tñ eſt ꝑ cõꝑationẽ ad cõdecentiã bo/
nitatis ſue.⁊ iõ ⁊ iuſte punit malos⁊ iuſte eis ꝑcit.
P tangit Anſel. pſologiõ.io.cꝰ.cũ loquens ad ðᷣ

um dicit. Cũ punis malos iuſtũ eſt. q illoꝝ meritii

conuenit.am tangit ibidẽ cũ imediate ſubiungit.
n parcis malis iuſtũ eſt nõ qꝛ illoꝝ meritis ſed qꝛ
ue bonitati cõdecens eſt:Ad p in oppm dõ ꝗcꝗd
vult deꝰ vlt ꝑꝑ aliquã rõnẽ q̃ nõ alia q; ſuuʒ velle.
qꝛ dinꝰ intellectus dictat voluntatẽ dei p eſſe rgu

lam oiuʒ volendoꝝ. AUnde eo ipſo quo deꝰ vult ali plen la null . gr
tere dãnatis tñ nũqᷓ;ᷓ remittet qꝛ nũq; penitebunt

aqd rõabile eſt ipſũ oc vale Un alnſel..pꝛoſologiõ
.ii.cꝰ.ad deũᷣ loqułns ait.d ſolũñ iuſtũ eſt qð vis.⸗⁊
nõ eſt iuſtũ qð nõ vis:⁊ ſic pʒ ex ſnia.Anſelł.ibidem
intẽtio eiꝰ eſt vt fcm̃ ſit iuſtũ.qꝛ des vult hoc fieri.
nõ eꝰꝰ.Ad ꝛm dð ꝙ ⁊ ſi dñi ad ſeruum nõ ſit iuſtitia
cõmutatiua ſʒ plenaʒ rõeʒ eiuſdeʒ qꝛ inter dñũm ⁊ 5
uum noò eſt llitas eo ꝙ oĩia qugſunt ſerui ſunt dñi.
tamen dñi ad ſeruos põt eſſe iſditia diſtributiua qᷓ
nõ regꝗrit q̃litatẽ qᷓ;titatis m ꝓpoꝛtioneʒ q;titatis
ſʒ ꝓpoꝛtio nalitatis q̃ eſt eq̃litas duaꝝ ꝓpoꝛtionuʒ
q̃ cõſiſtit in hoc qð ſeruis retribuit ꝓpoꝛtionaliter
ſʒ merita ſua q;uis ẽtuuſtitia cõmutatiua nõ poſſit
eſſe ſᷣm plenã rõeʒ inter dñʒ ⁊ ſeri:tñ põt ſibi eẽ ſʒ
aliqd.ſ.ſᷣm eq̃litatẽ ꝓpoꝛtiõis iqᷓ;ᷓ
qð põt ⁊ dñs ſeruo qð decet ꝗd aũt ſit iuſtitia cõmu
tatiua ⁊ diſtributiua expoſitũẽ.li.ʒꝰ.di.ʒʒ.¶Ad ʒm
dð ꝙ nõeſt ſile.qꝛ bonitas cõuertit᷑ cũ entitate ⁊ ſo
la rõe differunt: nõ ſic aũt iuſtitia. e 4n d *
ſi deus nulli creature ſit debitoꝛ ex receptotñ debi
toꝛ eſt ex ꝓmiſſo:nulli.n.eſt debitoꝛ niſi qꝛ vult.ſi
autem auer Nur quare uult nõ reſpõdeo niſi qꝛ vlt
qꝛ voluntas tᷣa epꝛima cauſa.
cun do querit᷑ vt deus poſſit pꝛe

n pns rermiter̃ oꝑa iuſtitie. Er vr
ſi

c. qꝛ opus iuſtitie eſt retribuere vnicuiq;
ßpʒ meritaſua ſed deus peccatoꝛibus ñ retribuit ſ̃ʒ
demerita ſua punit.n.eos citra cõdignuʒ iuxta illð
pſał. Mõ cõtinebit in ira mias ſuas ̊ deus in puni
endo pccões opera iuſtitie pᷣtermittit¶ Iteẽ illos ꝗ
ſaluati ſunt deus poſſet dãnare:⁊ illos gui dãnati ſt

poſſet ſaluare. & oipotens? ſzʒ danatos ſaluar 7 ſal

2„„
.

Juſtitiam ʒꝰ mõ dicta ẽt in deo eſt.qꝛ in mutädo

bßuuꝰ deio facit

natos danare eẽt pᷣtermittere oꝑa iuſtitie.s oꝑa iu

ſtitie pᷣtermittere põt.Itẽ põt pᷣtermittere curſum

nãlis iuſtitie quẽ nalibꝰ rebus indidit vt pʒ in oꝑi
bus iraculoꝝ.g a ſili põt pᷣtermittere curſuʒ moa
lis iuſtitie. Cõtra 2.thi. 2.⁊ ille ſidelis ẽ qui ſeip

oſũ negare m põt:ſed ſi pᷣtermitteret oꝑa iuſtitie ne

garet ſeipᷣʒ qꝛ negaret iuſtitiã.⁊ ipſe iuſtitia eſt in
ſtitie opera pᷣtermittere nõ põt.Item Anſcłl.iꝰ.liꝰ.
Cur deus hõ añ mediũ quodlʒ incõueniens in deo
ſeꝗtis ĩpoſſiyliras ſed incõueniẽs eẽt deum pᷣter-
mittere opera iuſtitie. hoc deo eſt impoſſibile.
wꝙ operg iuſtitie ſᷣm ꝙ iuſtitia reſpicit exigentiã

woberai ablgute deus põt pꝛetermittere ⁊

termittit etiam in punitione perpetua dãnatoꝝ qꝛ
punit eos citra condignum nõ quatũ ad pene dura
tionem ſed q́;tum ad intentionem reſpiciendo ad
eoꝛum demerita abſolute opera ãt iuſtitie ſʒ quod
reſpicit exigẽtiaʒ meritoꝝ vel demeritoꝝ incõꝑati
one ad condecentiam bonitatis ni ipſius retribu
entis pᷣtermittere nõ põt ſicut nec illud negare qðd
ſuã decet bonitateʒ Ad pm in opp' dð ꝙ q;uis
deus nõ puniat pcõꝛes ſecudum exigentiã deme
ritoꝝ ſuoꝛum abſolute punit gmen eos ᷑ʒ exigen⸗/

tiam ſuoꝝ demeritoꝝ.ſᷣm ꝙ ſuaʒ cõdecet bonitat

Ad ꝛn dð ꝓꝙ illos qui ialutati ſunt deus non poſſer
dãnare.qꝛ hoc nõ põt condecer̃ ſuam bonitatẽ illo
tñ ꝗ danati ſunt poſſet ſaluare.qꝛ hoc poſſet ſuã co⸗
decere bonitatẽ pꝛimo tñ ꝑ oĩposentiã ſuã dãdo eiſ
adiutoꝛiũ quo poſſent ⁊. vellgt penitere.⁊ ſic remit
tendo eoꝝ peccata ⁊ obligatiões q̃ ꝓpterilla obli-
gãtur ad penam eternam cum.n. oĩs iniuria com⸗
mittatur in deũ ⁊ ipſe ſit ſuꝑioꝛ dñs ptãtis habens
plenitudinẽ illa nulli iniuriando ex gratia põt rmit

nec penitere pñt.vñ nullꝰ dãanaxꝰſaluabit᷑ ſʒ illðqd
rõnalis creatura de condigno meruit nullo mõ po
teſt ſibi ſalua iuſtitia auferre niſi foꝛte indirecte in
q;ſaluatũ poſſet reducere ad vitã moꝛtalẽ in qnna
poſfet moꝛtalit᷑ peccare.⁊ ex conſeq̃ti danationẽ ſmn
reri vt dicũt qdã quo tñ poſſet beato auferi ſaluꝰ
iuſtitia clarꝗᷓ ſui viſionẽ difficile eſt vider ⁊ ſi illa ſal
rednceret ipᷣʒʒ ad iſtã vitã nullo mõ poſſʒ peccar̃
Vñ qũo ſaluatũ poſſet danare ſalua iuſtitia ad pnñs ñ
bñ videoAld ʒzm dõ ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ pᷣtermitrere
curſuʒ nãalis iuſtitie aliqñ ſuã cõdecet bonitatẽ.ſed

retermitt&e curſũ moꝛtalis iuſtitie reſpicientis

xigentiã meritoꝝ ſeu demeritoꝛuʒ ĩ cõꝑatione ad
ſuã bonitatem ſuam: bonitatem cõdecer nõ põt.h
enim includerʒ contradationẽ.¶ Arg ad partem

ſcðam pꝛocedũt de oꝑibus iuſtitie reſpicientis exi

gentiam meritoꝝ vel demeritoꝝ in comparatiõe

dd condecentiam bonitatis diuine.
—

Erti O gueritur vtruz de poſſit aliquẽ?

pecm. Et vẽ ꝙ n. deus nuliã punitioneʒ face
re poteſt õ legem eternã cũ ipſe ſit eterna lex:ſʒ lex
eterna pccõꝛes dictat eſſe puniendos ⁊ bonos glo-
rificandos ᷣm.Ausi.de li.ar.añ medium g deꝰ
nullũ poteſt iuſte punire niſi ꝑꝑ pccm̃.(Ntem ſcðᷣm
Aug.vbi pꝛius.Ab eterna lege derinatũ quicq d

inſtũ eſt in lege tempoꝛali ſed ſcðᷣm legẽ tempoꝛalẽ
nullus iuſte põt punixi a iudicęniſi ꝑꝑ pccm. nec

ſm legem eternã.Cõtra. Job valde grauiter fuit

punitus nec tamen ꝑꝑ pecm talẽ nec tantã punitio

5

iuſte tꝑaliter punire nõ ꝑꝑ eius

tmñ eſt ibi iuſtitia qrſpicit exigentiã meritoꝝ in ↄpa

ſenre 2. ethi m. c?. vlt. dicit de medio in vtutibꝰ

ne meruerat. vñ ipe dicit vt hr̃ Job. ð. Atinã appe
derent᷑ pccã mea ꝗbus irã merui.? calamitas quiã
patioꝛ in ſtatera qn arena maris hec grauior gppa

rer. cu ” ðs Job puinit iuſte pᷣt aliquẽ iuſte pᷣne ꝓpꝑ

pccm. Reꝙ quis de? nu aliquẽ puniſſet niſi pꝛe
ceſſiſſet pccm.qꝛ vt oñſuʒ c᷑.liꝰ.?ꝰ.di.ʒðos Di nã hua*
na nõ peccaſſet nõ fuiſſet alicui pẽalitatiſiiecta tũ
vt ibidẽ onſum ẽ. an pccm̃ potuiſiʒ e penalitati ſbᷣ
lecta abſq; aliq̃ dina iniuſtitia:non ſicut creata fuit
ſʒz ſicut eã deus creare potuiſſet ſi voguſſet: q ſi vo
luiſſet potuiſſet eã creare in nalibus puris ⁊ſic exnſ
fuiſſet ſubiecta penalitati cõſeqnti nã ſuis nãlibus
relictã que ibidẽ ſunt oĩa declaata vũ ſi mõ accipi

atur punire nõ ꝑꝑ pccm ꝓ punire.ſi nũqᷓ; fuiſſet pec

catũ.ſic dico ꝙ deus nullũ punit niſi ꝑꝑ pccm.qꝛ nt
lũu puniret niſi pecm aliqð pceſſiſſet:ñi aũt accipiat
pũire nõ ꝑp pccm ꝑ hoc qð eſt pccm̃ nõ eẽ cãz meri
toꝛiam punitõis ſic dico ꝙ q;uis de? nullum puni⸗
at nec punire poſſit niũ ꝑꝑ pccm̃ ꝓpᷣe accipiendo v
bũ punitionis.qꝛ ſigniſicat afflictionẽ nõ abſolute.
ſed vr punitiua ẽ pcci tů accipiendo punitonẽ ꝓ af
flictionẽ ðᷣs nõ ſolñ põt afflgerelſʒ et affligit tpalr
aliquos hoĩies nõ ꝑpsoꝝ pecm̃. Quoſdà vt ĩ eoꝛuʒ
hberatõe ab afflictione glificent᷑ vñ Jo. 9“. dicit ſal
uatoꝛ de ceco nato ꝙ nec pecauit nec pꝑentes eius
vt cecus naſceret᷑.ſed vt manifeſtent᷑ oꝑa dei ĩ illo
Quoſd ꝑp exmn patientie. Thob. ?*. hãc tentatõeʒ
iõ pmiſir deus euenire illi vt poſteris daret᷑ ex pa
tientie eiꝰ. Quoſdã ꝑufflictionẽ tpᷣaleʒ pᷣſeruet eos
A peccõ. Quoſdã vt ꝑ eoꝝ patientia in tribulatione
pmiñ eoꝝ augeat᷑ in celo.⁊? q́;uis ſic in flagelladoñ
ſit iuſtitia que reſpicit exigentiã meritoꝝ abſolute.

—

tione ad cõdecẽtiã bonitatis dine.Ad pm ioppm
dð ꝙ q;nis lex eterna dictet bonos gloꝛiſicàdos et᷑
na tñ vita dictat bonos aliquos eſſe tpalr affligen
dos ꝑꝑ rões dictas. vñ ⁊ talis punitio eſt ʒʒ dine p
uidentie legẽ ld m dõ ꝙ ſine piudicio legiſ hũa
ne põt aliꝗd penale alicui inferri nõ ꝑꝑ pccm.vt iu
neni ereteirum.⸗ meiele infimis.
ATCartg auerit vix deus uſti? agat cũ
artO Fnoſ; cu altero. Et ve ni
qꝛ eq̃litas iuſtitie i idiuiſibili nõ cõſiſtit. v’n

7

a p aliqu tranſgredit᷑ nõ vituꝑat. nec ad magis
nec ad minꝰ.g inſtitia recipit magis? mminꝰ.ſalua⸗
iuſtitia deus inſtius agere põt cũ vno q; cũ altero.
Itẽ mia tẽperat iuſtitiꝗ.ſed deuſ mius agit cũ vno
q; eñ alio.& ⁊ iuſtius. It punire eſt opus iuſtitie ſʒ
dens magis punit vnñ qᷓ; aliũ:g iuſtius agit cũ vno
q; cũ alio ¶ Koͤtra gegd deus facit iuſtiſſime facit
in oi oꝑe ſuò ſeruat iuſtitia ĩ indiuiſibili.i diniſibili
vonõ eſt magis? minus.tẽ ſi iuſtius agit cũ vno
ᷓ cñ alio:minus iuſte agit cũ vno q; cũ alio.ſʒ ſicut
magis iuſte includit iuſte:ita minus iuſte includer
videt iniuſte.q̊ deus cũ aliquo agit iniuſte qð falſũ
eſt. R deus iuſtus nõ agit cũ vno q; cũ alio cuiꝰ
rõ eſt qꝛ vna actio dei nõ pr eſe iuſtioꝛ alia niſi aut
per conpationem ad volunrtatẽ eiꝰaqᷓ egredit᷑ aut
cõpationẽ ad effectũ ad quẽ terminat᷑.pꝰ mõ de⸗
nõ agir iuſtius cũ vno q; cſ alio.qꝛ vna ⁊ eadẽ eſt
eius voluntas a qua egredit ois eius actio circa cr
aturã nec? mõ.oꝛ q;uis cũ vno agat maioꝛem effe
etum iuſtitie q;ᷓ v alio:ex hoc tñ nõ ſegtur ꝙ getio

tia.

inclinat volunt atẽ ad repellen

—
0 8 —
6 .
. D
. *

5 —— „ 3⸗ .M 2£ . * . HWD
eius irva vnũ iuſtioꝛ ſit q; ſitc c alium. Juſtitia
eni mm q̃dã eqlitate ↄſiſts ſiue ſ̃s ᷓtitatẽ ſiue ꝓpoꝛti
onẽ ſcðᷣm ꝙ patet expꝰ qoe hꝰ.di.equalitas aũt taʒ
ſcõm ꝓpoꝛtionẽ q;; ſcvᷣm qt itatẽ tta eſt in puis
ſicut in magnis pꝛopoꝛtio emm. qᷣattuoꝛ ad duo
equalis eſt pꝛopoꝛtioni.ꝛo.ad.io. vtraq; enim eſt

d pla. tanta eſt etiam equalitas inter decem ? de

cem ſicſt inter miulle ⁊ mule:deus aũt in agendo cũ
quolibʒ ſeruat equalitatem ꝓpoꝛtionisi indiuiſſi
bili ad hoc aut nõ aſtringimur ꝑꝑ difficultatẽ in no
bis mediũ attingẽdi ſcõm ꝙ dicit phũs.⁊. ethim.
c. vlt. ⁊ iõ q;uis iuſtius poſſimus agere cũ vno q;
cum altero.magis appꝛopinquãdo ad puncrale m
diũ.nõ ſic tñ pot dici de deo ⁊ per B pʒ ad pꝛeimum
argumentum in opp rnſio.Aid.⁊m dicẽda ꝙ q;uiſ
deus miſericoꝛdius agat᷑ cũ vno qᷓ; cũ alio ipartiẽ⸗
do maioꝛem effectum mie vni q; alteri.ex hoc tñ
nõ ſequit᷑ ꝙ iuſtius agat cum vno q; cum alio mia.

oenim nõ eſt contra iuſtitia q́;uis effectus miſericõ

die ſi᷑ pꝛeter iuſtitiam ni ſcõᷣʒ ꝙ accipit᷑ iuſtitia ꝓ
ↄdecentia bõitatis ſic.n.ſʒ rõem intelligendi iuſti-
tia eſt ratio miſericoꝛdie. vnde.Anſel.pꝛoſologiõ ⸗
ii. c. loquens ad deuʒ ait. Maſcitur de iuſtitia tua
miſericoꝛdia tua¶ Nld ʒmn pʒ ſolutio ex dictis ĩ qõe
equalis enim eſt ꝓpoꝛtio magni peccatoꝛis adma
gnũ ſuum ſupplitium ꝓpoꝛtioni minoꝛig peccato/
ris ad ſuum nonus ſupplitium ꝓpoꝛtio.ñ. demeri
ti maioꝛis peccatoꝛis ad demeritum minoꝛis pec
catoꝛis equalis eſt ꝓpoꝛtioni ſupplicii maioꝛis pec
catoꝛisad ſu ꝑplicin mioꝛis pcõꝛis :m argumentuzʒ
ad partemaliam q́;uis valeat ratione mae tamen
non valʒz ratioue ꝓceſſus qꝛ non ſequit iſte minus

agit benecũ iſto qᷓ; cuzillo ergo cum iſto agit male.

Duwanontor queritur de ſcðo pᷣn
. Onſequenter bau. & t circa hoc
Aauerunt᷑. 4. ½ vtn in deo ſit mia 4a vrn
it pꝛius in deo ſm rõem intelligedi q; iuſti⸗
5 vtm in om wope dei ſit miſeriꝛdia ? iuſti
4. vt n pea dã Mtoꝝ dinuatr ꝑ ſuffrâgia viuoxꝝ.
RKunmo oſtẽdo ꝙin ðᷣo nõ eſt mĩa:dicit.
Kule Pamali. liꝰ. 2. c. iz. ꝗ miſericõ
Ais eſt triſtitia in alienis malis ſʒ in deo nul
aeſt triſtitia. S nec miſericoslia.¶ Itẽ fides ⁊ ſpes
quia in perfectioseʒ habent annexãnõ ſunt in deo

1 Artidelus ſedus.

o ſ miſeroꝛdia hʒ iperfectionẽ annexam. ſ.triſtitiã

teim miſericoꝛdia
ũ aliquoꝝ miſeriã
ſed deus multas miſerias permittit i creaturis qs
repellexe poſſʒ ergo in ipſo nõ eſt miſericoꝛdia.xõ
tra ſacià ſcriptura quaſi vbiq; in deo dicit eſſe mi⸗
ſericoꝛdiam. Item idem eſt mĩa? bonitas. quia
idem vjr eſſe vtriuſq; effectus.ſ.cõicꝗre perfcoem

vt iam dem̃ eſt nõ eſt in deo.

aliquam indigenti ſed certuʒ ememn de eſſe bonita⸗

ra ergo certum eſt in deo eſſe miſencoꝛdiam.
miſericoꝛdia duo impoꝛtat.ænum tanquaeſſenti
ale. aliud tanq; accidẽtaleMꝛimum eſt pꝛompti
tudo voluntatis ad ſubueniendum miſeris in quo
conſiſtit tota virtutis miſericoꝛdie eſſentia. Aliud

tem vt docz tota ſcriptura.⁊ clamat omnis ies
1

eſt paſſiotriſtitie que oꝛitur in appetitu ex cognitio

ne miſerie ↄterius.q;tuʒ ad pꝛimum miſericõdia
ſumme eſt in deon ſed qtuʒ ad ſechndum. nec ꝑꝑ

wenmnmn
whaſſe
Noſnem
lpardie
smniſer
aoinc
jetiſce
deiperfe
teentia
lerepe
zſcdeus
gürneren
nienü
cealdon
wvorintensa
potenon⸗
ſeminen
lontoſdel
ſinenecno
Fdecoc
ſeperſtei
mie. cu.n.0
bieitöem
intellggench
periuftitii
Wale
La
Puiiut⸗
gerinhita
Kindeppen
Cetmurdere
Miriaſip
daofniglui⸗
nunſtigiutu
ſoocd izmia.
leckndeop
hapalioꝛe
Cn ac
dfncer
ugmnro
noßilöe
midici
Adumn
at Ddiun
fndufn
nnannr,
talspo
itnrel .
hottideo
ninelig⸗
Mletasegrd
Aaſche⸗
Gciaſkin⸗
haſitig:
recerevn
iſdehiti
ſngnipin
n d
invelta
ſicter
Wsnnvol
lentign⸗

A
Litr
in us
d
nc
mne
imei
innn
aüfit
io hn⸗
na bon

DAD.

ni
giunu

A.Rg⸗
Reuima
Nnä
V. N
nmnons A

nietmnmn

ziikkennons

aind.

he .
miani,
4gmind
bn Nn
ſurin N⸗
mnlnini

—

boc minus eſt in odo eſſentia mĩe qꝛ illa triſtia eſt

nomẽ mie ad lgniſicandũ vñ ſ᷑ʒʒ ethiologiã vocabu

li põt dici mĩꝭ qꝛ miſeria coꝛdis ex cognitõe alteri

ab ea ſ eahenn qᷓ;ui b illo accidente iponat᷑

us miſerxie gnara. 8 d pm in oppm pʒ ſolutio ex di
ctis in qe. d ſcᷣm dð ꝙ nõ valet qꝛ iĩperfectio
q̃ eſti ſide eſt ei eẽnlial.vt onſũ eſtliꝰ.ʒ
de ĩperfectiõe ſpẽi

.Dilr dico

e rec ꝙ eſt ei eẽntialł.triſtitia vero nõ
eſt eẽntialis mie¶¶ Ad ʒm dð ꝙ voluntas ꝑmĩaʒ ñ

Alio mõ rectitudo dine voluntatis in volendo re
tribuere merito rõalis creature pᷣmiũ:⁊? demerito

ſuppliciuʒ ⁊ ſicnt illud qð debet᷑ bonitati dine eſt rõ

hᷣ qð debetur merito vel demerito rõalis creatur
ſic iuſtitia pꝰ mõ dicta rõ eſt iuſtitie ſcðo mõ dicte.

⁊ ideo iuſttia ſcdðo mõ dicta nõ retribuit creatur̃ ſᷣʒ

exigentta meriti vel demeriti niſi in õpatione ad
cõdecentiã bonitatis dine quſtitia gp modo dicta
poꝛ eſt ᷣm rõem intelligendi qᷓ;ᷓ mia.⁊ miĩia qᷓ; iuſti-

vult repeller alienã miſeriã niſi put expedit ⁊ decʒo tia ſoðo moi dicta.Juſtitia.n.pꝛio mõ dicta eſt rõ

⁊ ſic deus reuelat miſeriaʒ rõnalis ereature:nõ dʒ
aũt nec expedit vt aq̃libʒ rõnali creatura repellat
miſeriã. Argꝰ ad ꝑtem ſcõaʒ gra cõcluſionis ðbẽt

cõcedi dð tñ ꝙ bonitas ⁊ mia in deo ᷣm rõem diffe
runt.inveuelatione.n.

jſerie alicꝰ? eſt mutatio ab
iperfectione ad aliquã ꝑfectionẽ. illã aũt reuelatio
nẽ miſerie reſpicit directe mĩa rõe termini a quo ?
bonitas rõe termini ad quẽ. Ratio.n.bonitatis eſ
rõ perfectionis qꝛ tm̃ res habet de bonitat q;tu⸗
hʒz de eo qð debʒ hre. rem aũt hr̃e ꝙ hꝛe debet rõ ẽ
ſue perfectionis bonitatis ẽt ratio gñalioꝛ eſt qᷓ; rõ
mĩe.cũ.n.cõicatio que eſt ꝑ bonitatẽ nõ excludat ð
biti rõem cõpᷣhendit iuſtitiã ⁊ miam.eſt.n.ſᷣʒ rõem
intelligendi pnncõicatiõis que ẽ per miam ⁊ queẽ

per iuſtitiã nõ vt per illã cõicatõeʒ aliꝗd aquiratſʒ

2 alis cõicatio illam'cõdecec bonitatem.
cundo queritur vrn dus ſit in deo ßʒ
EIIWerõez intelligendi miſericoꝛdia

iuſtiti

c. ex iuſtitia dei naſcitur mia eius.ꝭ Item veri⸗

nõ. Juſtitig. n.

☛G M
. „2
8 * .
Eee .
———
ð

tas in deo pꝛius eſt ᷣm rõnem intelligendi q;ᷓ mĩa
qꝛ eſt mĩie directiua.ſed in deo eadẽ eſt rõ iuſtitie ⁊
veritatis:vñ ꝓ iuſtitia ꝗccipit᷑ cũ dĩ in pſal. Miſit
deus mĩaʒ ſuã ⁊ vtatene mĩa?᷑ veritas obniaue
runt ſibi. iuſtitia pꝛius eſt in deo ſeᷣm rõem intel
ligendi qᷓ; mia. ¶ Kõtra illud qð e in deo pᷣncipali
us eſt in deo pꝛius ſʒ intelligendirõeʒ.ſed mĩaĩ ðo
ꝛincipalioꝛ eſt qᷓ; iuſtitia ᷣm noſtrã rõeʒ intelligen

di. dr.n. Jac.ꝛ.ꝙ mĩa ſuꝑexaltat iudiciu.gpꝛius eſt
in deo en wem mieliendiſi ielitin fſetetn i. re

pꝛius eſt ᷣm rõem intelligendellð qð eſt maxie ſibi
ꝓpꝛiuʒ q; illð qdð minꝰ.ſj mia maxie eſt deo ꝓpꝛia.
vñ inoꝛõe dicit eccłla:Deꝰ cui ꝓpꝛiũ eſt miſeri. ⁊ ĩ
pſal. Deus multũ miſericoꝛs.cũ tñ in pſalꝰ nõ iue/
niat. Deus iuſtꝰ cũ Hac additiõe multũ g̊ mig pꝛiꝰ
eſt in deo m rõem intelligendi e iuſtitia. R q
uis deo nihilſit pus vel poſterius nec dufatiõe neœ
nã.qꝛ talis poꝛitas ⁊ poſterioꝛitas diuerſitateʒ iclu
dit nãe inter pꝛius ⁊ poſterius ꝗᷓ diuerſas in deo eẽ
nõ põt tñ ĩ deo vnũ attributũ põt dici pᷣ alio ſ̃ʒ nr̃ã
rõem intelligendi inq;tũ vnũ eſt alteriꝰ ro vt ſim/

plicitas eſt rõ imutabilitatis vt declaratũ eſt li. i“2

di. 8.⁊ ſic loq̃do de pꝛioꝛi ſm rõem itelligendi di/
co ꝙ iuſtiticna⸗ dicta pᷣoꝛi eſt mia alio mõ dcã
Ectitudo voluntatis in volendo
reddere vniciiq; ꝙ ſibi debita eſt dine at bonitati
eſt debitũ vt oia fiant q̃ cõdecet eam ⁊ nihil fiat qð
eam facere vel ꝑmittere fieri nõ deceat:vñ iße eſt
pm pᷣncipium oĩuʒ voluutariaꝝ emanationũ:vñ m̃

rito ẽt vel demerito rõalis creature debitũ eſt pᷣmi
um vel ſuppliciũ ⁊ ᷣm h̊ duplex debitũ iuſtitia du⸗

pliciter dicit᷑ in deo. Anomõ rectitudo dine volũ
tatis in volengo facere oĩa q̃ dei cõdecent bonita/

tem ⁊ in nõ volendo aliꝗd facere qð eã nõ deceat

mĩe.iõ enim deus ꝑcit miſeris qꝛ parcere ſuã cõde
cet bonitatẽ.⁊ ſic intelligit᷑ illud verbũ Anſel.altã
