li.qꝛ talis paſſio eſt quedam patientis pe.
phm̃.ꝛ.de anima. Ad ꝛm dð ꝙ nõ eſt ſim
tibus potentiarum negatiue ⁊ potentiarun
e.quia pꝛimi actus includunt mutationem
lem ? tranſmutationem materialem in eo.
ſunt ſed talis tranſmutatio in beatis eſſe non p
rit. actus autem ſeuſuum talem tranſmutatione
non requiret.quia ſicut dicit phũs ſecundo de ai.
Opoꝛter de omni ſenſu accipere vniuerſaliter quo
niam eſt ſuſceptiuus ſpecieꝝ ſenſibilium ſine ma-
cz dð ꝙ queg am ſenſbilibus nara fſür

poꝛa coꝛꝛuptibila inanimata.quedam nata ſunti -
mutari ab,aliquo obiecto imutatione animali ⁊ nõ
nãli ſicut viſus immutatur ab albedie. videndo.n.
non efficitur albus quedã nata ſunt immutari vtro
q; modꝰ ſicut tactus in hac vita coꝛꝛuptibili vtro- N
q; modo poteſt immutari a calido.beati autem im
mutari non poterunt a ſenſbus niſi immutatione
animali.cum ergo ceitur ꝙ immutatio naturalis
oꝛdine naturali pꝛecedit immutationem animale.
dð hoc non eſſe verum niſi in re que vtr—modo N
poteſt immurari.tld “* dõ ꝙ actus vnius pot-
tie non retrahit aliam a ſua operatione niſi qusdo
actus vnius nõ eſt mõ debito oꝛdinatus ad actꝰ al
terius. vel qũ vnus nõ eſt regula alteriug actus ſẽ/
ſuuz in beatis regulabunt ꝑ actionẽ intellect? ⁊ ̃m

ĩperium voluntatis ⁊ oꝛdinabunt᷑ ad cognitionem

eẽntiã in effectibꝰ
ibebit ne opergtio
pationẽ qð nõ põt
ſtatu. ld §n dð
u deſeruerte nutri⸗
autaxio aĩalis ſine mu
ſic imutetur guſtus cũ
aliꝗd cowoꝛaliuer ſa
iã ꝙ illa imutatio eritꝰ
ſed qꝛ vt alijs vĩ hoc
et᷑ ſisi ſapoꝛẽ appꝛehẽ
utat᷑ ab interioꝛi ñ vi⸗

giditas bumiditas ſiceitas: ſic quâ

tſideo dicũt ꝙ erit que
eatoꝛũ habens illũ ſa⸗
gerfectioni ſenſus illius
Sincoꝛꝛuptibilis iperpe/
quẽ modũ cauſer illa hu/

arſen mihi vꝛ dð ꝙ hec
alin na ger cregrion’ aut
cudis aie hec ex hoc ſeque/
ed tm̃ ſibi videret᷑ ſaꝑe.qꝛ
n cauſ. tie in lingua ſilitudo
vera hũſditas in qua erit non
ous ſapoꝛ.cũ aũt in ſõnis appa
ſ nõ videt.nõ obijcitur illi vᷣtu
ulitudo coloꝛis. ¶ Ad 6m dõ ꝙ
io norſt per ſe necia ad hoc vt ſi⸗
ptingat vſq; ad olfatũ.quod patzʒ
3.2⁰, de dia. quedam ſunt aĩialia que
id alimentũ per hoc ꝙ ab odoꝛe mo
iltures ex odoꝛe percepto ad loca taʒ
unt ad cadauera ꝙ nõ eſſet poſſibile ꝙ
,facta ab illis cadaueribꝰ pertigeret ad
ota.ſed ꝙ cũ multiplicatõe odoꝛis fiet eua
aliqua a coꝛpoꝛe odorifero hoc ꝓuenit ex hᷣ
oꝛa odoꝛifera ſunt nimia humicdditate aſpſa.
coppoꝛibꝰ gloꝛioſis erit odoꝛ in ſua vltima ꝑ
one nullo mõ per aliquã ſuꝑfluã bumiditatem

— *

e aliqua euapoꝛatione dð ꝙ in ᷣma eis
nus.qꝛ ibi erit laus vocalis.vt dicit glo.ſuꝑ illð
pꝓſał. Exultatiões dei in gutture eoꝝ imutabit au
ditũ nõ facta aliq̃ mutatione nãli ⁊ mãs in auditu
nec in medio. gnabitur in ipſo medio abſq; mãlis
paſſibilitate vel in aere in loco foꝛmationis vocis

ſus.⁊ iõ ab eis nei a bit odoꝛeid olfatumn.

rrefſeruato q ibi incoꝛꝛbtibj itervmanebieſeet Pr

dici ꝙ ꝑpt es celi empirei dididi poſſunt a ſe inuiceʒ
2 iterum vniri ſicut videmꝰ in ꝑrtous aeris:põt ẽt
ſecundũ ꝑtes ſui moueri motu tremoꝛis? pati illa
paſſione que necĩa eſt ad foꝛmationem Vvocis ⁊ in-
ſpirationẽ ⁊ reſpirationem.cũ.n.hic motus ſit vi/
talis dicunt ꝗqdam ꝙ erit in btis. vñ ita ſe babebit
illud coꝛpus ad coꝛpoꝛa gloꝛificata ſicut aer ad coꝛ
poꝛa coꝛꝛuptibilia ⁊ celũ aqueum ad eos ſe habebit

aliquo mõ ſicut ad nos ſe haba terra quo ad hoc ꝙ

habebunt pedes ſuos ſuper conexitatem illiꝰ.q;niſ
quandoeñq; placebit eis ita ſe ſine quacunq; diffi⸗
cultate eleuare poterunt vt ulud nõtangant.⁊ tam
illð coꝛpusẽ incoꝛꝛuptibilis nature ficut enim in ce
lo ſtellato eſt ſoliditas ⁊ firmitas.ita vt diuidi ꝑteſ
eius non poſſunt ab inuicem virtute creata que ta
men ſoliditas vel firmitas non ſunt cauſate ꝑ. 4.

pꝛimas qualitates cõtrarias que ſunt caliditas fri

*ℳ

celu n empireum eſt penetrabile ?7
do paſſibile nõ eſt aliqua de qualita
nec per aliquam illaꝝ creata:ꝙ qũt Pꝛedicta paſſi/

bilitas in ꝛzꝛzuptibilitati Wr ꝛpoꝛis n repu/
Inent vi ¹
ſecundo ſuper gen. parum vltra medium.ꝙ de ce/

tur poſſe perſuade per Aum dicenteʒ

lo nõ moto ſi ſola ſydera verterentur fieri potuiſſe

oomnia in ipſis ſyderum verſionibus animaduerſa
ataq;

depꝛehenſa ſunt in quo ſentire videtur ꝙ poſ
ſibile eſſent ſtellam incedere de vna parte celi ad
aliam. quod ſine diuiſione partium celi ⁊ reunione
fieri naturaliater non poſſet.⁊ tamen illum celum
etiam incoꝛ uptibile eſt. c tamen de cebo ſtellato
non appꝛobo.ſed pꝛo tanto hoc allegaui.quia ſen/
tire videtur ꝙ talis paſſibilitas incoꝛꝛuptibilitati
coꝛpoꝛis nõ repugnat. ¶ Agd octauum dð ꝙ maioꝛ
Aſt falſq vnde ꝙ in ſpeculo in quo r̃fulget lumen ſo
lis non appareat ſpecies coꝛpeis contrapoſiti pꝛo

uenit ex hoc ꝙ viſus vincitur a reflectione luminiſ

ita vt nõ percipiat ſe immutari ꝑer refleconẽ imaꝰ
ginis coꝛpoꝛis ſpeculo oppoſiti ſicut viſus non im/
mutatur lumine ſtellax in pꝛeſentia luminis ſolis.
Ad 9 eð ꝙ traſmutatio materialis accidit tactui

ad hoc ꝙ immutetur paſſione animali. ideo i be/

atis imutabitæ paſſione animali ſine tranſmutati
one mareriali.quia eſt accidens ſeparrabilc ab ani

mali immutatione.

MWMa queritur vtrum coꝛpoꝛa bea/
. 9 1tO toꝛuʒ ſubtilioꝛa erunn elis. Et
v getur ꝙ nõ. In coꝛpoꝛibꝰ electoꝝ tantuʒ
erit de materia ſiłut moa.qꝛ gta eoꝛum materia
reſurget in eis.ſed coꝛpoꝛa in quibus ſub equalibꝰ
dimenſionibus gqualiter de materia eſt equaliter
ſunt groſſa.ſubtlis ergo coꝛpoꝛa beatoꝛum nõ erũt
ubtilioꝛa q; modo.ſed certum eſt ꝙ modo nõ ſunt
ſubtilioꝛa elis.̊ nec tunc¶ Item alie qualitates nõ
intenderentur in coꝛoꝛibus gloꝛioſiè ſed magis
reducentur ad mc in· a ſimili nec ſubrilitas cu5
niodo nõ ſint ſubtilioꝛa elis.nec tunc erunt.Con
tra.i.accoꝛi.i?ꝰ.ſeminatur coꝛpus animale ſurget

ſpirituale. ſed res ſpiritualis ſubtilioꝛ eſt elis. ergo

coꝛpoꝛa gloꝛioſa erunt ſubt ꝛa elementis. Item
coꝛpoꝛa quanto ſunt ſubtilioꝛa tanto nobilioꝛa.? e
oconnerſ. ſed coꝛ?poꝛa beatoꝛum erunt nobilioꝛa
elementis.ergo erunt elis ſubtilioꝛa.R ſubti
le dicitur a virtute penetrandi ſecuudum ꝙ põt ac
cipiex verbis phᷣi. *⁹. de generatione. res auteʒ tri
plici de cauſa eſt penetratiua.ſ.aut ꝓpter q;titatis
paruitatem marxime ſecundum latuʒ 7 pfundum.
vnde ⁊ acus q;uis longa penetratiua eſt.aut ꝓpter
raritatem ſen materie paucitaten ſic aer petrati
uus eſt.aut ꝑꝑ actiue virtutis mrudinem. ?ſic
vinum penetratiuum eſt multo magis q; ſiplexad
q;tũcunq; tenuis quaꝑꝑ aqua cũ ſodico vino bibi
ta magis refrigerat ſanum q; ſi per ſe bibatur.quia
vinum facit eam ad loca,coꝛpoꝛis penetrare ad q̃ᷓ
per ſe penetrare non poſſj.ſecundum pꝛimain cau
ſam penetrandi non attenditur ſubtilitas coꝛpoæ
beatoꝛum.quia in debita quantitate reſurgerʒ nec

etiam ſecuſdum cauſam penetrandiſcdᷣaʒ. qꝛ mã

tota que neceſſaria eſt ad eẽntiã ed reſurget in eis

vvnñ gdam errauerunt dicẽtes ꝙ erut tenmoꝛa vłra⸗

„
* „

—, — — 20 . ,—, ———

—— — —

— —

— — „

41

=

rr —

lam
ilſon
nur.
flo

NI.
DNNe.

=

=☛
—

rioꝛa aere vel ve p.vñ GBre.iA.li.mòꝛa vſus ſiẽ.
nõ ſicut eutitiu Snnntin Politene vrbiſ epacopꝰ
ſcripſit coꝛpuenr̃um in illareprectionis glia eriti-
palpabile veꝶtis aereq; ſubtiliꝰ.ſed ſᷣm tertiã cam
attenditur ſuilitas eoꝝ per virtutẽ.n. beatitudis
anime it in btig coꝛpoꝛibus tanta magnitudo vᷣ⸗
tutis actiue ꝙ ꝑ ele mito efficacius potgerũt pe⸗
netrare qᷓ; ignis vel aęr vel q; dimẽſioes Et. eſ/⸗
ſẽt ſeꝑate vñ Anſel.magnitudinẽ ſue vᷣtutis actiue
attendẽs dicit in liꝰ de ſilitudibus inter pᷣn me-

ctoꝛum dimen
poſſibilitas ſim .
¶Itẽ ratio ipoſſil 7
coꝛpus repletu . *%
plebit locum:q
coꝛpus qiod eſt
manebit in coꝛp.
menſionata ſecuʒ
pus gloꝛificatum
It ei un vobuit

diũ de quolʒ beato ꝙ in tantũ erit foꝛtis vt etiam ſi ceſt roòͤne ma? rie.

velit terra cõmouere poſſit.vnde Gre.vbi pᷣus in
illa rerectionis glłia erit eriã corpus nr̃jm ſubtile ꝑ
effectum ſpũalis potentie.ſed palpabile ꝑ vtutem
nature. dico.g ꝙ loquendo de ſubtilitate tertio mõ
dicta coꝛꝑa beatoꝝ nõ erant ſubtilioꝛa aere vłigne
ſed eↄꝰ loquendo aũt de ſubtilitate tertio mõ dicta
ſubtilioꝛa erunt.quocũq; elemẽto ẽt q; ad dimenſi
ones:ẽt ſi eſſent ſeꝑate hec ſubtilitas erit equalij

in oĩbus partibus ciuſdẽ coꝛpoꝛis.eque.n.gfecte

faciliter poterit vna pars corpoꝛis gloꝛiſicati ſimł
o eſſe cũ coꝛpoꝛe nõ gloꝛiſicato ſicut alia ſubtilitas.tñ
ſecundòõ dicta nõ erit equalis in oĩibus partibuſ
coꝛpoꝛis.qꝛ debita cõpoꝛis armonia reꝗrit vt vna
pars coꝛpoꝛis ſit rarioꝛ q; alia ⁊ altiq̃ denſisꝛ alijs.
erit tñ in partibus coꝛpoꝛis denſitas ⁊ raritas ſᷣm
illã propoꝛtioneʒ quam requirit pexfecta hũani cõ
poꝛis armonia.Ad pm in oppoſitùm dð ꝙ ꝓcedit
de ſubtilitate ſecundo modo dicta.
dum ꝓꝙ qualitates elementoꝛum erunt in ſuo eſſe⸗
pletiſſimo in elementis.q;ᷓuis per illas nõ agent vł
patientur ab inuicẽ.vt ſuperius viſum eſt.qualita
tes autem actiue ⁊ paſſiue in coꝛpoꝛibus humanis
erunt in illa diſpoũtione que mægime conuenit coꝛ
poꝛi in oprimo ſui empemmento.neq; tamen per
eas erit in coꝛpoꝛibus illis mutua actio vel paſſio
7 ꝑꝑ illam cauſam que ſuperius ecta eſt de quali/
tatibus elementoꝛum ⁊ etiam pꝛopter vtutem be
atitudinis anime qua potent᷑ continebit coꝛpus.⁊
pꝛopter virturem in coꝛpoꝛe cauſataʒ ex anime be
atitydine pdhibentem coꝛsu? b omni paſſione õ
riapperfectioni ſue.hominibꝰ alt beatis conueniet
magnitudo virtutis actiue.⁊ ex conſequẽti cõneni

—

et eis maioꝛ ſubtilitas q; illa que eſt in eis ꝰꝛ0o ſtatn

vie. Argumenta a ꝑteʒ ſecundã ꝓcedunt de ſpᷣ/
tilitate tertio mõ dicł. vñ cum dr ꝙ ſurget coꝛpus
ſpirituale nõ eſt intelligendum q; conuertaturi ſpi/
ritum.ſed hoc dictum eſt ad notandũ ſublilitatemꝰ
tertio modo dictam.
lt 0 queritur vtrum coꝛpus gloyjoſũ
*Opoſſit per ſuã ſubtilitatẽ ſimul eẽ
. cũ nõ gloꝛioſo. Et vꝛ ꝙ nõ. Boetius pᷣmo li.
derri. cv.i.dicit ꝙ diuerſis coꝛpoꝛibus vnum locũ
fingere nullo modo poſſ unnsFſran cõmẽ.ſuper.
A4.phi.dicitammpoſſibilitas éndi duo coꝛpoꝛa ſi
mul eſt ex rmimmis eoꝝ mathematicis terminos
.mathematicoæ vocans dimẽſiones. ſed per dotẽ
ſubtilitatis nõ remouebunt᷑ dimẽſiones a coꝛꝑibuſ
gloꝛiſicatis ꝗ̊ in eis remanebit ipoſſibilitas ſimul
eẽndi cñ quocũq; coꝛpoꝛe alio. Xe ſᷣm phm̃.ꝗ4.
phi. c de vacuo. ſi vacinum eſſet dimẽſiones ſeꝑa
te cubus nõ poſſet ibi poni eo ꝙ vacuũ nõ poſſet ce/
dere.⁊ plures dimenſiones ſimul eſſe õ poſſunt ſʒ
per docem ſubaliratis nõ expoliabunt᷑ coꝛpoꝛa ſan

poſſunt. vt pʒ cũ exx
enim tota materia q
re efficitur ſub panua.
lis foꝛme.qꝛ partes fo:
netrare:vt patet cum c
one alicuius partis ſueſ
ratione ſubſtantie com/
quia cum coꝛpus denſ
pus erat ſubdimenſio/
uis:quod eſſe nõ poſſe
trarent ſed ad ins cen
qꝛ aqua ⁊ aer que nõ ſũ:
ſimul eſſe. vt patet cũ v
recte.ita vt aer exirmnõ ꝭ
ſtat &O ꝙ nulla eſt cauſa im.
coꝛpora ſimul niſi q;titas:ſe „
poꝛibus gloꝛiſicatis.g̊ idem e
Tificatum per dorem ſubtilit a.
eẽ in diuerſis locis.& a ſili nec ſu
in eodem loco.ſtèm ab eodẽ pun.
ctum nõ põt trahi niſi vng linea rec
glificatum ſimul poffet eſſe cũ nõ gliſi.
puncto ad eundẽ punctũ.poſſent trabi di.
cte.qꝛ linee determinantes ſuꝑficies illoꝝ.
terminarentur ad eadem puncta.g; coꝛpus ꝗr.
tũ nõ põt ſimul eẽ cũ nõ gloꝛificato¶ Item ĩipoſi

le eſt imaginari duo puncta eẽ ſlꝗn fiat vnus pi

ctꝰ. Silr eſt de duabus lineis:⁊ de duabꝰſupficie

ſiłr ſi due ſoliditates eẽnt ſimul.non renmerer

due ſed fieret vna. Itẽ que ſunt ſubtilioꝛa magis ſe
pꝓoſſunt ſinſel cõpati:ſed duo coꝛpoꝛa glłioſa que in
er ſe ſunt ſubtilioꝛa q; glioſũ nõ poſſũt ſimul eẽ ieo
dem loco.j̊ multo foꝛtius nec coꝛpus glioſũ cũ non

gloꝛioſũ. Contra Dama.liꝰꝗ4·.c. i9. dicit coꝛpus

xpᷣi ꝑ ſubtiatẽ intraſſe ad diſcipulos ianuis clau-
oſis.Itenĩ coꝛꝑa celeſtia ſunt indiuiſibilia.vñ Job.
3*.dẽ ꝙ celi velut ere ſolid cſimi fundati ſunt.ſed
cõꝛpoꝛa gloꝛioſa traſibiat ſuh omnes ſperas cele/
ſtes exñũtes inter jgnẽ ⁊t celũ empireum.ij̊ ꝑ ſuaʒ ſub
tilitatem ſimł caillis celeſtibus ſperis erunt trãſe/
undi ꝑ eas:¶ Itèm duo puncꝛa due linee ?⁊ dne ſuꝑ/
ficies poſſunt eſſe ſimul:qꝛ puncta vltia ſunt lineaꝝ
linee ſipficerum. ſuper ficies coꝛpoꝝ.⁊ ſicut diẽ phꝰ
5S5.. phi. Contigua ſunt quoꝝ vltima ſunt ſimul.g
a ſimili duo coꝛpoꝛa ſimul eſſe poſſunt.Ad iſtam

queſtionem dicunt aliqui ꝙ etiam deus nõ poſſet
facere ꝙ coꝛpus gloicatum ſimul eſſet cumñ gli-

ſicato.qꝛ videtur eis ꝙ vnum coꝛpus ſimul eẽ cuʒ
alio nõ habet rationem poſſibilis q;tum ⁊ẽſt ex ꝑte
ſua immo vt dicunt ipſi includit contradictionem
ſcilicet duo coꝛpoꝛa eſſe vnum coꝛpus ⁊ remanef

duo. quia ſi ſimul eſſent nõ diſtinguerentur ⁊ dicũt

ꝙ qñq; Jeſus intrauit ad diſcipulos ianuis clauſis

. nica q;ti ate ꝙ po
ũ qð ⁊ facer pᷣt hõ
tilitatis:cuʒ.n. nã
IU.., titatẽ tota effentia
nſationc aeris vel
ad inuicẽ ⁊ efficiũ

. ꝙ coꝛpuspꝑ dotem/
aia peata ipſumifoꝛ

abſqʒ vlla difficulta⸗
iratẽ tota Ks eſſentia
tes ſbe illeas coꝛpoꝛise
es ſimul eſſe vel coꝛpꝰ

nouertere. vt poſſit in-

aũ per qð alias per nullã
dicunt aliꝗ ita intrare poſ
oꝛpoꝛis.⁊ qꝛ in celo nullus
beati poſt reſurrectionez
ntrãſeundo alias ſperas
t.aut nãliter. ſi naturalit᷑
dinaʒ virtutẽ. ? poſtea re
o falſa eſt. ⁊ ad ſui defenſio
ynũ eſt q; obpoꝛa ſi fiml eẽnt
1. hoc. n. falſum eſt vt onde
falſum eſt ꝙ aia cuinſiʒ bea
gerit tis ninoꝛare q;titatem
lenſando vel ipſum in talẽ figu

oorerit ꝑ foꝛamen modiciſſimuʒ

l um ẽ qꝛ hoc ſtare nõ poſſet cũ cõ

ate. cògenſatio.n. coꝛpoꝛis ⁊ raref.
int in ipſo coꝛpoꝛe qð cõdenſatur ve
dilitatẽ.
oꝛganiʒzationẽ in coꝛpore ad hoc vt ſit ip
ana que ũñ corꝛumperet᷑ deſineret ipʒ actua
infoꝛmare. illa aut oꝛganiʒatio nõ poſſet mane
Aii coꝛpus redigeret᷑ ad ta paruã q;titatẽ vel con-

erteret᷑ in talẽ figuram ꝙ poſſer tranſire ꝑ foram?æ
Stucunq; paruũ nõ exndo ſimul cum alio coꝛpoꝛe.
ontra etiã beatitudinẽ coꝛpoꝛis eẽt ꝙ ẽt ad modi
cum tpᷣs pꝛiuaret᷑ ſeu poſſe et pꝛiuari perfectione de
bire q;otatis vel figure: ex his pʒ ꝙ per dotẽ ſubti⸗/
litatis nõ remouet᷑ a coꝛpoꝛe gloꝛioſo neceſſitaſ exi
ſtendi in loco ſibi equali qꝛ ilud coꝛp v applicatur.
ad locũ mediante q;titate ſua circunſcriberet E

co ⁊ ſm phim.ꝗ.. phi. oẽ quod ſic eſt in loco eſi m lo

co ſibi equali. (Eilij dicunt ꝙ q́;uis coꝛpus gloꝛifica

tũ ſil eſſe poſtit eũ nõ glificato.hoc tũ nopõt virtu⸗

te dotis ſubtilitatis qꝛ ꝑ dotẽ ſubtiliratis nõ auferiꝰ

tur dimenſiones p Wee corpus de neceſſitate reꝗ
„

rit diuerſũ ſituʒ a co?poꝛe alio.ipoſſibile eiʒ eſt ꝑ ali

quã creatã virtutẽ eſſe diſtinctionẽ dimenſionũ ni

ſicatũ c

ſi per diuerſitatẽ ſituũ.hoc tamen ſieri põt per vir/

tutẽ increatã que põt cõſeruare effeetũ cauſe ſecun
de ⁊ facere ſine cauſa ſecũda.vñ in cõmento ſuper

p ꝓpõne de cãis qñ remouet᷑ cauſa ſecunga a cau⸗

ſato nõ ꝑꝑ hoc opoꝛtet ꝙ remoueat᷑ pꝛimâab eo.⸗

ideo coꝛpus gliſicatũ põt eſſe cũ nõ gloꝛificato per
dinam. 7 aliter nullo mocdoec cõtra hoc alqui
arguunt. gꝛ 'm illam opinia⸗
tũ peſſe ſimul eſſe cũ gloꝛiſicato.⁊ nõ gloꝛi

ita poſſer dici coꝛpꝰ
gloꝛific
ũ chᷣ nõ gloꝛiſicato:qð tñ nõ videtur cõſonũ di
ctis ſanctoꝝ. nec cõuenit doctrine magiſtroꝛum.
WMꝛeterea dimenſiones naturales que ſunt termi-

ni corpoꝝ naturaliñ nõ tm diſt inguunt᷑ per ſitũ.ſed
per diſtinctionẽ coꝛpoꝝ quoꝛuʒ ſunt termini q;uis

ſitumvñ per eẽntiaʒs coꝛpoꝛis gio

et rea aia requirit derer-

ſuporius dictam ¶Ad 4

2. ;R]M.

cati nõ gloꝛiſi
cato nõ remouet᷑ cauſa Reoxima diſtoctionis dim
ſionũ.qꝛ coꝛpoꝛa manent diſtinctaꝑ ſaas eentias ⁊
marxime per foꝛmas ⁊ per earum diſanctionẽma⸗

reazelegelae Re arige p
iſt

nent diſtincte dimenſiones eoꝝ Jdeo viget alijl
dð ꝙ Guið vnũ coꝛpus gloꝛificas nõ poſſiè᷑ per do

tem ſimuleſſe cũ alio coꝛpoꝛ gioꝛiſicato. põt tñ ſił
eſſe ẽum gloꝛificato qꝛ impoſſibilitas eẽndi ſil duo
coꝛpoꝛa nõ eſt rèe materie nec rõe foꝛme nec ratõe

odimenſionũ tm̃.ſed rõe dimenſionũ ⁊ debilitatisꝰ

tutis actiue in vtroq; pꝛopter pꝛimum nò poſſunt
duo coꝛpoꝛa nõ gloꝛiſicata ſimul eſſe naturali vtu-
te nec etiã vnum coꝛpus non gloꝛificatũ poſſe et eſſe
cũ alijs dimgnſionibus ſeparatis ſi eſſent:pxꝑ ſcoõm
nõ poſſent duo coꝛpora glorificata ſimul eſfe. qꝛ ſi᷑

corpꝰ ꝑ vtuteʒ nãlẽ nõ põt alind ſine diuiſiõe pene⸗

trareꝑꝑ debilitatẽ virtutis nãl in agendo.ita corpꝰ
glioſũ nõ põt ab alio corpe ꝑenetrari ꝑꝑ ſue vtutis
actiue magnitudinem. ſicut eni penetrar̃ eſtexrma
gnitudine virtutiso ctiue penetràdo. ita poſſe pe/

„ ——

netrari a quocũq; corpore creata virtute ĩpugnat .

magnitudini illius virtinis actine que eſen corpe
glorificato.ſed auia in corpore nõ gloriſicato ẽ paſ
ſibilita? virrutis debilitas reſpectu corpꝑis glori
ficati in corpore glorificato. magnitudo virtutis
actiue in penetrando..iõ corpus gloriſicauʒ ꝑ ſub
tilitatem ſua atum
ne diuiſione. ita ſimul eſſe cũ eo.alias minus eet
anima libera beata ſuo corpori glorificato vnita
q;ᷓ modo.i.q; ante corporis reſumptionẽ.cuʒ mõ
poſſit quodcũq; corpus ſine eius diniſione pene-
trare. ¶ Oui vult tenere hanc opinionẽ põt dicere
ad pᷣm in oppn ꝗqyverbñ illð Boetij intelligẽdũ eſt
aut de corporibus mats emateæis. aut ſim natura/
lem virtutẽ. ⁊ pᷣterea vĩ ſe ſuꝑ hoc fundare ꝙ plu/
ralitas ᷣm numerũ tim fit ꝑ accidentia d non e ve

um. ĩmo diſtinctto accidentiuʒ jm numerũ tin et
p diſtictionẽ ſubiectiuoꝝ na iter loquẽdoc/ Ad? ²

dð ꝙ illud verbũ cõmentatoris intelligendũ eſt p
cõꝑationẽ ad nale vois virtutẽ qñ e ſuſicienter

actiua ĩ penecrã Iʒmoð ꝙ cub? ? ſi vir gite
naturali nõ poſſet alias dimẽſiones penetrar tñ

re gloriſicato ꝑꝑ rationeʒ
cendũ ꝙ maior no eſt
htẽ corporis naturalẽ

penetrer poſſent a corpo

vera niſi cõparatiue ad viꝰ
que dehilis eſt inpenetrando. Ald 5 do e pee-
dit ab itſufficienti. dimittit enim debilitate virtu
tis pen ergeiue eich 6m d ꝙ m aliquos ꝙno eſt
ſile:qr cireunſcribi determinato loco debet corpo
ri per nãm cõtrarietatis ſue que ab eo nõ tollitur ꝑ
gloriã ſod per dotem ſubtilitatis tollitur. hebetudo

per quã vnum corpus nõ poteſt naturaliter aliuch

penetrare ſine diuiſiõe corporis penetrati.ſed hec
ſolutio eſt inſufficiens.quia nõ ſqs cccit intellectui
X falſum includit ſcilicet vnum cœ Pus nõ poſſe eſ-⸗
ſe localiter in dinerſis locis etiau per uinam po
tentiam. cuius cõtrarium probatũm eſtſupra. e.li.
diſti. io.in ſolutione illius queſtionis. vtrum deus

poſſet facere corpus chruti poſſe eſſe in pluribus lo

cis tenendo. ergo firmiter ꝙ de⸗ poteſt facere vnũ
corpus in diuerſis locis ſimul? duo corpora in eo

dem loco per dotem ſubtilitatis. vnum coerpus

non poſſe Nmul fieri in locis diuxſs.dico tamen ꝙ
„ £ *
„.
£◻D ●
* „
D

põt penetrare non gloriſi atum ſi

llc

ch
ſ
e⸗
Np
urs
an
ſ⸗

) zn
Ne

eends
S

4 1
d
V,

4 4

dond
.R

Ein n

—

. —

1
* . .
* ‚—
* N
*⁹ à „ *%°
ber dotem ſpenie ennn Poterie aeere co?⸗
pus ſuum ſimul e tum non gloꝛificato.maioriꝰ
enim difficultan & eſt vnũ cowus eſſe in diuerſis

locis ſimul qᷓ; lo in eodeʒ loco.⁊ atteſtari videt᷑
maioꝛi ampliat oni vtutisi Ad 7 dõ ꝙ duasli
neas rectas trahi ab eodẽ pũcto ad eundẽ pũctum
ita ꝙ illa Suncta ſinſ termini intrinſeci lięaꝝ ei-
poſſibile ⁊ ẽt hoc eſt Poſſibile de lineis m thema
ticis ſiue puncta termumantia intelligũt᷑ terminei
trinſecilineaꝝ ſiue non. qꝛ mathematice linee nõᷣ
pñt diſtingui niſi m ſitũ.ſed duc linee que ſunt ter
mini ſuꝑficierũ nãliũ pnt trahi recte ab eodeʒ pun
cio ad eundẽ punctũ.ita ꝙ pucta ſunt terminiliea
rũ extrinſi eci l 8R dð ꝙ ꝓcedit de punctis lie-
is ſuperficiebus⁊ de ſoliditatibꝰ mathematicis.
ad q“ aðᷣ ꝙ maioꝛ nõ e᷑ vera niſi inælligat᷑ ce⸗
teris paribꝰ. hic aũt nõ ſuñt cetera paria.qꝛ q;uis
duo coꝛꝑa gloꝛioſa ſint inter ſe ſimilioꝛa in ꝑticipa
tiõe alicuius tertij qᷓ; glgꝛioſuʒ ⁊ non gloꝛioſuʒ tñi
ter gloꝛioſũ ⁊ non gloꝛioſũ eſt maioꝛ ppoꝛtiꝗ ad hq̊ o
vt vnũ penetret ⁊ aljnd penetret᷑.qꝛ gloꝛioſiʒ eſt
valde penetratiuũ.? non gloꝛioſum penetrabile.
vIt tenere p̃am opinionẽ que mihi vꝛ e

lis: bilioꝛ põt dicere ad duo pᷣma in oppoſitũ ꝙ pe
netratio ianuarũ a coꝛpoꝛe xpᷣi.⁊ etiam penetratio
ſperaꝝ celeſtiũ non ſunt ꝑ dotẽ ſubtilita iſ. gec per
diuinã pqyentiaʒ in mediate tm̃ ſed qꝛ ex decreto
diuine ſententie aderit diuina poretia infallibitn
cuicũq; beato ad hoc vt fiat coꝛpus cius eſſe ſimt
cũ alio coꝛꝑe non gloꝛioſo ſicut beato placuerit.iõ
magis dẽ coꝛpus glificatum ſimul poſſe eſſe cũ nõ
gęłificato q;ᷓ non gloꝛificatũ cũnon gliſicato vel gli⸗
ſicatũ cũ glificato.qꝛ nõ ſic deceret diuinã virrutẽ
facere coꝛpus gloꝛificatũ ſimul eſſe cũ gloꝛiſicato ſi
cut cũ non gloꝛific o. qa gecet xeius ſeruet᷑ oꝛ/
do locoꝝ/ pꝛeterea nuq; aderit neceſſitaſ nec con
gruitas vnũ vt traſeat ꝑ alið. qa vnũ alteri nũq;ᷓ ſe
opponet.?ſic pz ſolutio ad llan Ronem vtrũ coꝛ⸗
pus gloꝛificatuin poterit eſſe ſimul cum alio coꝛp
gloꝛificato.

Ad ꝛmn dð ꝙ ſophiſticũ eſt.due.n. liec
non pnt eſſ ſimul per virtutem creatã niſi appli/
cafe ſibi m terminos latitidiqs ⁊ pꝛofunditatis
mt quos dimenſione carẽt.quĩã nõ habent nec ea
titudinem nec pꝛofunditateʒ. ſuperſicies etiã non
pñt eſſe ſimul niſi applicate m termino⸗ ꝛz0fan/
ditatis. quia per cõ mrionem ad illos dimenſioni
bus carent. in ſuperſicie enim non eſt pfunditatis
dimenſio. coꝛpo:a aũt dimenſienata ſungm oẽs
terminos. qa bñt longitudinem latitudinem pꝛo?
funditateʒz aiõ ex nulla ꝑte applicata ſimul eẽ pñt
p creatã vᷣtutẽ. Et hec opio facilioꝛ videtur as in/
telligendum q; pꝛima. ä .
— Exto queritur vtꝝ coꝛꝑa beatoꝝ erũt
EIOclara. Et vi ꝙ non. Coꝛpus cla⸗
bſcondit illud qð eſt poſt ſe. vñ ̊modo

. . —

non videt Eaqð̃ eſt pꝰ flamaʒ. ſed coꝛpoꝛa glio/
ſa non ꝗbcondent illud qð erit p? ſe.qꝛ etiã vt hi-

tum eſiupiuꝰmentẽ vniuſcuiuſq; coꝛpulentia ab
alio non abſe condet. coꝛga gloꝛioſa nõ erunt clara
Pden phi in li. de ſenſu.⁊ ſenſato. coloꝛẽ in ex-
emitate ꝑſpicui termiati per opacuz ſm Alug. 22.
de ci. c. i. in coꝛꝑibuſ beatoꝝ erit coloꝛis ſnauitas
Sibi erit opacitas.ſed opaeitas repugnat clarita/

ti. coꝛꝑa gloꝛioſa nõ erunt clara¶ coꝛꝑis clari

—
. 9 „
„₰ . .
— —Ce
° *°
0
— 1
„

tas obiecła gculis .
poſt reſurrettionen
ptur a ꝙ in coꝛꝑe eiu
coꝛpoꝛa gloꝛioſa non
iʒ.tũc ſalgebůt iuſti ſi
apls ad philip. 4. ſali
deſum rpᷣm grerfoꝛm
ſiguratũ coꝛpꝑł claritat
rũ erunt clara ſicut cen
ptem inducte.ſed qꝛ cl
tudine gie qu inequalr
pæa nyerũt eqhalia in e
cat apłs.i.coꝛ.iꝰ.cõꝑan
tibus in claritate.: Ec di
tas cauſabitur a cla atate
multitudinem. cuius clar
coꝛꝑe ſiet coꝛꝑalis.quia qi
cipitur ſᷣm modũ recipien
recipit᷑ in intellectu emicit
Sed contra hos arguitu
poꝛis clariratem non pote
creatura creare non põt.ſe
ſeq̃ret᷑ ꝙ aia beata igã coꝛꝑ
ceret.nõ.n.faceret eadẽ to
te r illi vʒ opionẽ ſua re
pᷣdicta claritas coꝛꝑisgiet
põt effici coꝛpꝰ neces ſe 4
fieri foꝛma coꝛꝑalis nec eꝰꝰ.i
me coꝛꝑalis educi poſſʒ ſilitue
ſiritudo qᷓ eſt fantaſma nunq; ſi.
ikec efficitur in itellectu ſicut n
mutat ſbm̃.ſed de potentia fantat.
ꝑ virtutẽ intellectus agẽtis ſpẽs intt
teltcũ pomibili recipit᷑ ſicut in ſudõ.ven
dicã educit᷑ de potẽtia intellectꝰ poſſbilis
tẽ intellectꝰ agẽtis medãte fatiſmate vt iſti
te. q: fantaſma ullã actionẽ agit i vtute luis
ctus agẽtis Ir mihi dõ ꝙ ſupꝛadcã co;
ritas cãbit᷑ a claritate aĩie britudis.nõ ꝑR m
tionẽ vt dicebat opio pᷣdicta. Sʒ per h ꝙ⸗
de potẽtia coꝛꝑis ꝑ vtutẽ btitudis aie.nõ
potẽtia coꝛꝑis ſunt q̃litates q̃ de ipo poſſ
virtutẽ n viis agentis.ſed etiã aliq̃ de
on pñᷣt.niſi per virtute ſupernãlis ag/
obſtte ꝙ claritas britudinis aie ſit ſup
ipam educi põt pᷣdicti coꝛꝑis claritas
eiuſdem copis/ vel vt dicuͦt aliqui er
odiate tin der creationẽ.⁊ qꝛ pulchꝛitud
poꝛis requirit vt quedã eius ꝑtes ſintc.
alie.iõ nõ erũt oẽs partgs co oꝛis aliqu.
re.erunt tñn clarę vᷣm illam pꝛoportioueʒ
gis requirer corꝑis pulchritudo Adpn
dõ ꝙ corus clarũ nõ abſconditillud quode
ſe niſi rõne denſitatis partiumluminoſarũ.
tas autem repugnat ꝑuitati. nec ſemper conſ.
tur mâlor denſitas maiorem duritiem. vã q;
in criſtallo maior ſit durities qᷓ; in flma.nont
eſt denſitas tanta. nec mirũ.multa. n. mollia v⸗
mus denliora quiba dam duris. aliaenim ?
tas eſt denſitas a duritie.⁊ raritas a mol
ſecundũ dicendum ꝙ gloria non tollet
ſed perſiciet. vnde color qui debetuj
natura ſuarum partium remanebit/
peraddetur claritas ex redundanti

. Ar tie —.
* oꝛata er ſi nã lumi geret. qꝛ ſicut coꝛpſts gr Rnon põt niñ paſ⸗
oð ꝙ claritas coꝛpo fione aiali. ita ⁊ lux eius non in viſuz niſi paſ⸗
volũtatis.⁊ ideo eciꝰ ſioſẽ aialem. claritasaũt inten n offendit vi⸗
io volũtatis ſubdet᷑. ſum rõne talis actionis.ſʒ magis delectat. exceſſꝰ
„ cipulis ſuis norit eiſ eni claritatis non offendit viſt⸗ um ſi inq;tum agit
itatem. qꝛ ſicut dicit. iſ ipſum naturalem actionem ſe materialem 2
ſuſtinniſet hbumanuæ calefaendo⁊ diſſoluendo Ing viſus diſgre⸗
e a ſuis ità debebat at⸗ gancko iſ ibiles ſpẽs dato ẽt ꝙ pᷣdicta claritaſnon
gutenta ad partẽ alii ſiseiuſdẽm ſpẽi cũ iſta clapitate quà videmus.nõ
ctũ tñ illius verbi fulge- ppboc dʒ dici ab oculo non glificato inuiſibilis. qꝛ
..ſciendu ꝙ lux elemen⸗ vnitas obipotẽtie nõ eſt vnitas ſᷣm ſpẽʒ ſed ᷣm ge
0 cati eiuſd In ſpeclei non nus nec. n. eiuſ. dem ſpẽi ſunt lux elementaris 2 fſo
gquaſi quedã imitatio il laris. vt in li.ꝛꝰ oũſuʒ eſt.⁊ tñ vtraq; eſt a nobis vi
S aie nõ eſt eiuſde ſpẽi cuʒ ſibilis.nec oẽs odoꝛes ſunt eiuſdem ſpẽi.nec oms
uedã itſtitatio illiꝰ.lux etiã ſapoꝛes.nec oẽs que intelligit intellectus. Sed cõ
i cũ luce coꝛpoꝛis gloꝛifica/ tra pᷣdictam opinionẽ ſig pot argui.vt.n⸗hiĩtũ ẽ ſu⸗/
tudo ſen imitatio alteriꝰ. lux perius.dicit Aug.ꝛ2. de ci.c.i9.ꝙ claritasĩ xpᷣi coꝛ
vßi eſt cũ luce que poſt reſur-/ poꝛe cũ reſurrexerit ab oclis diſciploꝝ potiꝰ abſcõ
poꝛibꝰ? gliñcatis differunt. gita fuiſſe q; defuiſſe credęnda eſt.nõ.n. eam hũa-
atoꝝ a luce coꝛpoꝛis xpᷣi ?i o nus fęrret atq; infirmus a pectus.qñ ille a ſuis ita
S.qð notat apls. i. coꝛ. is. Dz atKnt vt poſſet cognoſcibinc pʒ expᷣſſe Aug.
Sſolis. alia eſt claritas lůↄò’.. velle ꝙ ſi xᷣs non abicondiſſet claritate coꝛpoꝛis „*
la. n. a ſiglla differt i clarita ſui diſcipłis ſuis eam nõ potuiſſent intugi nec xpʒʒꝰ
oꝛtuoꝝæ.ſicut.n.dicit magr̃ ĩ poouile lrdteren cuz diſciplis ſuis oſtendit
* ? differens m diſerentaz claritatẽ ſimilem future imoꝛtalitatis in tranſſigu
Labile quia ex claritate beati ratiõedvt hꝛ Math. 7.⁊ in glo.ibidẽ ⁊ eiſdẽ etiaʒ
t coꝛpus. vt viſum eſt. vñ oñndit ſui coꝛꝑis ſubtilitatẽ ad eos ianuig clauſis in
9 beatitudo aie xpi excedit bea trando ⁊ eiuangilitatẽ in aſcendendo in celuʒ. ita
Er ius aie ſic lux coꝛpoꝛis xbi erxx ꝓbabile eſt ꝙ ſi poruiſſent videre ſui coꝛꝑis clari⸗
QGin quocũq; alio coꝛpoꝛe gloꝛiſj, tatezʒ ꝑ naturã ꝙ eã eis oſteodiſſet in ſignũ dilectio
do aplt S allegato per claritatẽ ſolis nis. ⁊? in argn gloꝛioſe reſurrectionis. vñ claritas
Hdt intelligi claritas coꝛpoꝛis xpᷣ

cellax futura claritas coꝛ
endũu ꝙ lux cuiuſcũq; coꝛpo

. ꝛis gloꝛiſicati tã
nſiue. ita vt foꝛtius ⁊ intenſius luceat q lu⸗
ol ſi eſſet e qualis q;tit atis.tñ aliqui volut h̊

ere de luce alioꝝ coꝛpoꝝ glificatoꝝ. vñ dicũt

illo verbo. fulge bũt iuſti ſicut ſol.li ſicut.nõ eſt

ualitatis ſed ſilitudis. quia lux coꝛpoꝝ glo-
alioꝝ a coꝛꝑe xp̃ᷣi erit queda ſilitudo ſeu
cis ſolaris. ſʒ cum ſol ⁊ oĩa Sꝛpalia ſi

.pbabilius vr q lux ſolis ſit quedã im

poꝝ alioꝝ ſnec =

extenſiue q;ta lux ſolis ꝑꝑ coꝛpoꝛisſ olariſma
dinẽ.q;uis cõcedamus ꝙ in coꝛꝑe xpi maioꝛ

illius que erit iñ erpebus glouficatis 7£
et copus gloꝛiſicatu foꝛtius luccbit ? in

oꝛ iſta.nec fuit dos ſed aliqualis ſimiiitudo dotis
claritatis. Et pᷣterea ex natura lucis coꝛpoꝛalis ex
cellentis ⁊ iutene nõ vʒeſſe quagere poſſit in viſũ
paſſibilẽ ⁊ coꝛꝛuptibilẽ aialeʒ actionẽ ſine naturali
NRõ aũt adductꝗ ꝓ alia opinione paꝝ valet. vñ.n.
cõcedo ꝙ ſi clarſ gs coꝛꝑis gloꝛioſi non eſſet viſibi
dis q;tũ eſt ex ꝑte ſua non eſt claritas niſi equiuoce.
vñ cõcedo ꝙ q;tuʒ eſt ex ꝑte ſua viſib ilis eſt. ſʒ ex
hoc nõ ſegtur ꝙ ſi aigib ilie in virtut ſua nãlr ab
oculo debili ⁊ infinò ſicut videmus ꝙ multa ſũt
vſſibilia qᷓ;tuʒ eſt ex ꝑte ſua.q̃ tñ non ſunt poſſibi⸗
lia infi ne potentie.vnde mihi vꝛ dð ꝙ lux coꝛpo
ris glioſi in ſua virtute ⁊ plenitudine videri non
poſſʒ ſine miraculo ab oculnõ gloꝛificato.nec ipe

i. per.· quã eis oñdit in tranſfiguratione longe fuit inferi⸗

luceret loli eſſet edualis οει. 4, culus eam abſq; ſni obtuſione eius radios in ſua
Hoc ꝙ agit in viſuʒz ⁊ in ptate ſſie erit gliꝰ foꝛtitudine ple mitndine reciꝑe poſſet ſicut e ocn
iibere lucẽ coꝛpoꝛis ſui ne agat in viſuz. fi lus ni intueri põt luce ſol in ſuo fonte mediante ali

eelibʒ alia act d coꝛꝑis in ptãte eius erit. iõ
Iic pñnñᷣs aia que iam coꝛpus tificatuz reſüpſit
rypi. vel vt aia beate virgi
ſlſua volitate lucẽ coꝛꝑiſ ſni ne v
tiiiũſi nõ ꝓhiberet poſſʒz videri ab oclo nõ gloꝛifi⸗
4 1, . * A1 . . „ 2„
to ſine miraclo dubiũ eſt.⁊ dicũt aliꝗ ꝙ; c.qꝛ ſic
illud qð nõ eſt audibile nõ poſſz dic iſonꝰn ſi pure
equoce.ſic claritas que nõ eſſʒ viſibilis nõ peſſ9 di
ci claritas niſi equoce. claritas aũt non dẽ equiuo⸗
ve iſta claritate quã videne ⁊ ð claritate coꝛꝑis
tititiiſi claritas coꝛꝑis glioſi
..q;tuʒ ad cãm. non tñ ad ſui naturam ſeu
icut claritas naturalis rõe ſue ſpẽi eſt pꝛo
ia viſui. ita ? claritas coꝛꝑis glioſi.nec eſt
vt vr iſtis ꝙ ꝑꝑ ſui excellenti viſuʒ offen

S.poſſet occulta
ideret᷑. ¶ Sʒz

ſit alterius gene⸗

qua nube illaʒ lucem non penitus abſcondente ſ,ʒ
redalẽte radios eius ꝓpoꝛtionales viſui nro ſic di
co aliquo modo a ſili ꝙ beatus ſic põt radios coꝛ
poꝛis ſi cõtẽpcrare ⁊ reddere ꝓpoꝛtionales viſut·⸗
nrᷣoꝙ poſſemus illam lucem videre in coꝛpe ſuo.
ſed non videmus eò in ſua nuß ſ ine nec vt re⸗

4

fulgentem in ſua perfecta virtut b
BY. queritur vtrum ⁊oꝛꝑa bea/
£Peimo onn eruneagil. Et vi
4 ho n. phꝰ.ꝛ.celi ⁊ mundi dicit ꝙ ſi eſſent in
vnoquoq; oꝛbium heſitaptium ſtelle multe: eſſet
oꝛbis vltimus in laboꝛe ?᷑ pena cum ipſo mouer̃t
oꝛbes qui ſunt poſt ipſum motu diuerſo.in quo pz
ꝙ laboꝛioſum eſt rem mouere contra ſuam inclia-
tionem. merime quando foꝛtis eſt inclinatio. ſed

* N

—

△ S
“ * . X
— „ „D’ R
i coꝛpoꝛa beat᷑ ꝓſi mouere ab aia mouerẽtůr cõo⸗ lis corboriliod.
N tra ſuaʒ incliiAtionẽ foꝛtẽ.qꝛ inclinabũt᷑ deoꝛſum tpirei fuerinr. E
ch cũincoꝛpoꝛe Rũano dñet᷑ terra q́;tũ ad q;titatem ſtienem vtrum
molis. in be is non erit aliqua morus agilijs. DLitq!
R ¶Brem an phm̃ Ci pᷣus. res bona cõplæa ẽ exis o W . n
n bona abſq; oꝑatiolte.ſed ꝗlibʒ btũs erit fes bonae i ratione a
Tacd cõpleta. non mouebont ſe. ſʒ coꝛpoꝝ adilitaso;i queſtionis non ot! *
Rl dinat᷑ ad motũ.j nulla erit agilitas in coꝛpoꝛibus in pꝛecedenti qöne.
RNLI eoꝝ. ¶Htẽ að de ſeẽ agile nõ indiget aliquo deferẽ ra nan potexjt coꝛpu
Terd te.ſʒ beati rapient᷑ ĩ nubibꝰobuiã xpᷣo iĩ aera.i. theſꝰ oſtanti moułke. hoc ei
i ſa.ꝗ.g coꝛpoꝛa beatoꝝ nõ erunt agilia ¶ Itẽ locus li. 2⁰. di. 22. in illa quel
ua cuiuſlibet beati erit in determinata ppinquitate celum per mutatjone o. .
ad xpᷣm ſecũdũ meritoꝝ cuiuſlibʒ exigentiã.ſʒ nul-
Müiit lus beatus volet elongqxe a rpᷣo.cuʒ eægo mouẽdo Articul
imn ſe aut elongaretur a xpᷣ. aut appꝛopinquarer ei. ⸗ðð
ed nõ mouebũt ſe. in coꝛpoꝛibꝰ eoꝝ no erit agilitas Onſe
d cũ agilitas oꝛdinet᷑ ad mors ſerontra ſal 5.z nle
leisu tãqᷓ; ſintille in arundiſſeto diſcurrẽt.diſcurſus aũs queruntin
S ſintillarũ agilis eſt. Otẽ Ia.40. qui ſperãin dño a pᷣmiñ a .
gs mutabunt foꝛtitudnẽ.aſſumẽt pẽnas ſicut aquile tudo coꝛpoꝛis erit acci
Fun currentg nõ laboꝛabũt.ãbulabũt ⁊ non deſicient. vᷣmiñũ accidentałtꝑ ſit a
cſent ¶ Mñndeo ꝙ coꝛpoꝛa beatoꝝ erũt agilia.qð ſatis in ſit ae vel coꝛpoꝛel ⸗ o
GENeng nuit apłs.i.coꝛ.iꝰ.vbi dicit ꝙ ſurget coꝛpus ſpũa éÿ vtrũ quilibet beatut
tao le.quia tarditaſ repugnat ſpnalitati.⁊ gloAbidẽ di ꝓximi q;tũ de ſuo ρve
iie cit ꝙ eri agibile. ad agilitatẽ.n. motus tria cõcur-· miũ accñtale ꝓ bonis oꝑi
chi runt.ſ.foꝛtitudo virtutis motie.hobilitas mobi lipccõ ¶ſS vei angeli hal
ad morn iſlor. duox ꝑfecta Siunerlo que regrif ſterio a eis nobis exhibite
Git inter mobile ⁊ motoꝛeʒ pᷣmuʒ erit in btis per gliaʒ ‚RRi .
2 aĩe. ꝛm erit in coꝛpoꝛe ꝑ quandã qualitatẽ gendend Gi Rimo oſtẽee
ſn habile moueri ſᷣm voluntatẽ aie in nullo penitus pmiũ accñtale nõ dẽ accnt.
inn reſiſtens q̃ qualitas dos agilitatis dẽ. zmerit ꝑ iſta aie.ſic.n. viſio dei eſſet accidentale.
õ dno ſimul. illa. n. duo erit ꝑpfecta cõiunctio inter põt dici pᷣmiũ accñntale niſi eſſet a bea.
oſind. coꝛpus ⁊ aiam quę requiyit᷑ intæ mobile ⁊ motoꝛ? ſʒnullũ eoꝝ gaudiũ auferet᷑ av eiſvt hꝛ
Nn ſicutꝑ ipaſſibilitatẽ pfecl e vniet gie vt foꝛme dan lũ erit in eis pᷣmiũ accñtale.¶Ntẽ nihile
et n ti cõplementũ pᷣmi ec. ⁊ i ita aig velociter poterit qð includit᷑ in diffinitione rei.ſʒ in diffn
aſer iin coꝛpus ſuũ mouere ſicut põt ſe pam ſine coꝛpoꝛe. titudinis includunt᷑ oĩa bona que beati 1
cüt. qð ſatis innuit᷑ Lug. 2. de ci. c. 0. dicens vbi vo- ctuxri. quia ſicut dicit Aug.iz. de tri. c. g. J
ll. ßer let ſpũs ibi erit ꝓtinus coꝛpus.nec exh̊ vult dicer ahʒ oĩa q vult ⁊ nihil male vult. ⁊ coſtal
Gni b Pin inſta gi im inoneat r bet ſe ipaʒ ſine coꝛpo ient oĩa bona que habebũt.Boeꝰ etiã di⸗
nukeſit re poſſz monere de loco acłloq; in inſtanti qð ſatis cõſo. c.ʒ. q; btitudo eſt ſtatus omniũ bo
4 ſch D pʒ p 6̊ qð ꝓbatũ eſt de anglo li. . di. 37. in illa gse. Egatione perfectus. ů in biis nullum pꝛ/
e ° vtrũ angelus poſſit ꝑtranſire in inſtanti nedium cidentale Contra aecidens eſt qð a/
n inter duo locaſ crẽdõ ꝙ; oẽs ꝑtes eiuſdẽ coꝛpoꝛis eſſe cõpletũ.ſed multa gaudia hñt be
