pnia ſit reſpectu oĩuzʒ p ccõꝛũ.tñ eſt vtutisſpes ſpa
liſſima cũ oĩa pccã deteſtent᷑ ſub rõe vnaiſRndo
ꝙpnia ẽ vtutis vna ſpẽs ſpaliſſima.ẽ.n.rſpcũ oiuʒ
pccõꝛũ ſub vna rõe cõi nõ comitate q̃ ſit pdicabit
ð quolibʒ pccõ vt eſt cõitas generis.ſed comitate
qua reꝑit᷑ ĩ quolibʒ pccõ tã qᷓ; aliꝗd diſtictũ ñ ſᷣm rẽ
ſz ſm ronẽ a qᷣlibʒ ſpe pecci. AUn qᷓ;uis qdᷣlibʒ ſpale
pcèm ſit pecm̃ ↄ iuſtitiã legis diuine expiabile per
actum penitẽtis.tam̃ hoc cum reduplicatõne non

)Kund Oſtendo nianoenet

ſpaliſſima. qꝛ alterius ſpẽi eſt pccſn iſe ibßm

☛ *

Q

tutis vna ſpẽs ſpauſſima. 2* vtx co/

—

zäierrdenli
atmmii
Natplenoe⸗
hapcaſpe.
ſbuſoruinlis
tiialincht
ſerdetcn
Neſöeinchtuf
Cipik curean
resaſpe b
gicat redic
aben ailgn
catren ctcii
cuti MMesgin
ſeneditincat
lhs ſepriaqed
Eziuſttädinine
haſhes virvr
Wo
Nch Can.
cor
Pec ſatnc
ſeicitipſec
claſradhnen
epcanmort
lüt venin i
eſinag u
lücnomort ii
gniltdei⸗
ſcharerfcegi

Wachihcir

Crdoneda
fchſgfer
fonglemona
nabilemah
gialis ozl⸗
nitö. gialis
Cifaicliſit
llii gi rhie

Ernig⸗/
ſtiu ſeunn
lgeiggrchgi
A koiof
loͤßtminndemn

0

.
4

urtusegt
Paucidianr

Whätetcnas.

Külere gigut
Aeſenſni nön,
Wmitchechi⸗
nicgtinditſe
utukſaing
msſens
nucz dfnseh
als diin
dens Pohl
Ha an iust
Ppoſitacuih
nepent, chans
iichumqnoc
Wambzpcion
Wablepacumg
Wmanücönenen
Witdann.
Rrcückäͤll
niucki Nn
NoMrem anſit
Narinmor/
infgi n

— 4

4*
W.⸗ WX
m

1 2
Ahssfälm:
io . 1,668

,4 dKn
NSendtO,
iiditig⸗ eſ⸗
SD
uiis git

Peeru ſn

ℳ

.*
. .
.

pᷣdicatur de aliq̃ ſpᷣe pecci.qꝛ ſine re duplicatione
acceptuz vᷣſideratur vt genus cuiuſlibʒ pcci.ſʒ cuʒ
reduplicatiõe acłlpit᷑ vt ꝑs ſm rõeʒ diſtincta a q̃li
bet pccĩ ſpe.exẽmplũ pᷣdicatoꝝ.aial pᷣdicat᷑ ð qua
libet ſpᷣe aĩalis nõ tñ aĩal inq;tũ aĩial.hec.n.falſa ẽ.
hõ ẽ aĩal inq;tũ aĩal.qꝛ pꝰ ↄſiderat᷑ vt genꝰ⁊ ſic rea
liter id eſt cũqlibʒ ſpe rõe differẽs.ſed nõ pſdicatur
de ſpᷣe inqtũ rõe d ifferẽs.ſʒ iqtũ realr idẽ. cũ aũt
acipit᷑ cũ reduplicatõe ↄſiderat᷑ inq;;tũ rõe diffe⸗
res a ſpᷣe.⁊ iõ cũ pᷣdicat᷑ de ſpᷣe cũ ſui reduplicatiõe
iplicat᷑ pꝛedicari de ea ꝑ G̊ꝙ eſtſᷣm rõeʒ differens
ab ea.aĩal g inq;tũ aial nõ ẽ genus.ſʒ inq;tũ ſigniſi
cat reati idẽ cũ q̃isſpᷣe aĩalis ni tñ idetermiĩato. ſi
cut ̊ vides ꝙ ſcia de aĩali inq;tuʒ aĩal ẽ vna ſpẽs
ſciẽtie diſtincta aſcia q̃ ẽ de hoĩe inqᷓ;tũ hõ.⁊ ſic de
alijs.ſic pnĩa q̃ ẽ de ꝓpꝛio peccõ actuali ſub rõneqᷓ
E ʒꝗ iuſtitiã diuine legis expiabile ꝑ acrũ penitẽtis
F vna ſpᷣes virtutis ſpaliſſima.Ad p'n in opp
dð ꝙ nõ valet.qꝛ oĩa illa deteſtat᷑ pniaſub vna ro
ne cõi.(Ald⁊ dð ꝙ maioꝛẽ falſa loqndo de necio
7 nõ nccĩo nõ abſolute.ſʒ ad ↄſeq̃ndũ remiſſionem
pcci.ſicut.n.charitas iꝑfecta ⁊ ꝑfecta eiuſdeʒ ſunt
ſpẽi.cũ tñ ꝑfecta nõ ſit ad iuſtificationẽ nccia ⁊ ipfe
cta ſit ad h̊ nccia ſi nõ hẽ pfecta.ita pnĩa ꝑfecta q̃ẽ
reſpectu moꝛtaliũ tm̃.⁊ ꝑfecta q̃ eſt reſpectu mõta
liũ ⁊ venialiũ ſił eiuſdẽ ſpẽi ſunt.qᷓ;uis ꝛ nõ ſit ne/
ceſſaria ad iuſtiſicationẽ.pniĩa aũt reſpectu venia
liũ ⁊ nõ moꝛtaliũ virtus nõ ẽ.¶ Ad ʒm dð ꝙ ꝑrõnẽ
gnãlẽ gnalit pᷣdicabilitatis ñ ↄſtituit᷑ ſpẽs ſpãliſ
ſima nec ſicẽ gnãlis foꝛmalis rõ obiecti pnie.ſʒ dꝛ
gnãlis qꝛĩ pccõ reperit᷑.exẽplũ qᷓ;uis rõ aĩalis pᷣdi/
cetur de rõe hoĩs ⁊ aſini.qꝛ ʒ Phi. .methaph.
rõ q; ſignificat nomẽ ẽ diffinitio.hec aũt ẽ vᷣʒ aĩal
rõnale moꝛtale ẽ.ſubã aĩata ſenſisil.⁊ hec aial irrõ
nabile rudibile ẽ ſubã aĩata ſenſibil.tam̃ diffinitio
aĩalis nõ pᷣdicat᷑ de pꝛedictis diffinitiõibꝰ. Diffi⸗

nitõ.n. aĩialis inq;tũ aial ẽ ſubã aĩata ſenſtoił tantũ

AVñ aĩal inq;tũ aĩal ↄſiderat᷑ vt ꝑs ſpẽi.Arm ad ꝑtẽ

gliã gra ↄcluſionis concedatur.

vtxꝝ pnia ↄtinea

Ecundo querit

H tur ſub iuſtitia.
Et vẽ; ꝙ nõ. nulla vtus theologica cõtinet᷑
ſub iuſtttia.ſed pnia ẽ theologica virtus. pꝑ illã.n.
pᷣncipaliter recõciliamur deo.ꝗ̊ pnia nõ ↄtinet᷑ ſub
iuſtitia.¶ Itẽ oĩs vᷣtus q̃ ↄtinetur ſub iuſtitia ẽ mo⸗
ralis.ſʒ pnia nõ ẽ moꝛalis virtus.qꝛ ſʒʒ phi.ꝛ ethi
c. 5.?. 6⁰⁹. virtus moꝛalis ↄſiſtit in medio. pnĩa ãt
nõ.refugis.n.oẽ pccm̃ nõ qdᷣdã ſic.⁊ quodã n.g̊ pe/
nitẽtia nõ ↄtinet᷑ ſub iuſtitia.¶ Itẽ iuſtitia virtꝰ re⸗
ſpicit eq̃litatẽ inter extr̃ema ſᷣm ſniaʒ phi.Sꝰ⁊.20.
ethim. c. SF. Sed pnia cũ ſit circa opatiões hoĩs ad
deũ nõ reſpicit eq̃litatẽ.qꝛ deo nõ poſſumꝰ repꝛen
dere eqle pꝛo bñſcio recepto.ᷣm Phi. g?. ethim.
c.vlt.nʒ equalẽ emẽd ꝓ pccõ cõmiſſo.̊ pnĩa non
ↄtinet᷑ ſub iuſtitia.¶ Cõtra glo.ſuꝑ illud pſał. Sa/
crificate ſacriſiciũ iuſtitie.qd iuſtius q; vt qſq; ſuiſ

pccis potiꝰ qᷓ; alienis iraſcat᷑ ſeq; puniẽs ꝑ pniam

ſatiſſationẽ deo offerat.quaſi dicat h̊ iuſtũ ẽ in quo
expᷣſſe hꝛ ꝙ actus pnie eſt actus iuſtitie Isẽ glo. ſr
illud Coꝝ.iiꝰ. Di noſmetipſos diiudicar eʒꝰ.dicit
nos met ipſos diiudicaremꝰpenitẽdo.penitere ẽcẽ̃
ſe ĩm diiudicare.ſʒ diiudicare ẽ actꝰ iuſtitiẽ.ᷓ pe
nitẽtia cõtinet᷑ ſub iulutia ſideo ꝙ pniaʒ ↄtine
ri ſub iuſtitia tripli põt intelligi. no mõ ſicut ꝑs

integral ↄtinet᷑ ſub toto integrali.Alio mõ ſicut ꝑſ
ſubiectia ↄtinet᷑ ſub toto vniuerſali.lS*.mõ ſicut
ꝑs potentialł ↄtinet᷑ ſub toto coꝛrñdẽte potentiali.
Pꝛimo mõ dicũt aliꝗ pniaʒ ↄtineri ſub iuſtitia.ad
integritatẽ.n.iuſtitie cõcurrũt due ꝑtes.ſ.decliatõ
mali.⁊ oꝑatio boni.ꝑ pniaʒ aũt ẽ declinatõ mali.ñ
tm.n.ꝑ pniaʒ habilitat᷑ hõ ad declinãdũ malũ cul⸗
pe.ſʒ ẽt ad faciendũ oꝑa bona inq;tũſᷣm iuſtitiã di
uinèe legis oꝛdiata ſunt ad expiationẽ culpe.pnia g̊
nõ ↄtinet᷑ ſub iuſtitia mõ pᷣmo nec ẽt mõ ꝛꝰ pꝛopꝛie
loquẽdo de iuſtitia:ꝗa ꝑti ſubiectiue plene ↄuenit
diffinitio totiꝰ.ſʒ pnĩe nõ plene ↄuenit plena rõ iu
ſtitie ppᷣe dicte.qꝛ iuſtitia circa oꝑationes q̃ ſt ad
alterũ obſeruat rõem debiti ⁊ equalitatis.ſicut in
3 li.oñſuʒ cẽ.q;uis aũt ꝑ pniaʒ reddat hõ deo debi⸗/
tũ ex legis diuine neceſſitate.nõ tñ põt reddere eq̃

le.magnitudo.n.malitie culpe excedit magnitudi

nẽ cuiuſcũq; emẽde quã penitẽſ põt facere.q;uis ſi
hõ faciat qð inſe eſt mia dei quietet reſiduũ.ñ.n.
exigit ab hoĩe vltra id qð põt.⁊ qᷓ;uis pnie nõ ↄue-/
niat plena rõ iuſtitie.nõ tñ ꝑꝑ h̊ eſt inferioꝛ virtꝰ
q; iuſtitia ꝓpꝛie dcã.q̃ ẽ ad ꝓximũ duplici ð cã.tñ
qꝛ nobiliꝰẽ imediate oꝛdinari ad deũ qᷓ; imediate
ad ꝓximũ.tñ qꝛ nõ facere deo equale emẽdã nõ cõ
uenit pnie.niſi ex ipotẽtia penitẽtis.nõ ex malitia
volũtatis qꝛ vere penitẽs vellet facere equalem
emendã ſi poſſeti ſʒꝰ mõ pnia cõtinet᷑ ſub iuſtitia.
ꝑs.n.potetialis dꝛ q̃ ꝑticipat aliq;ᷓ virtutẽ totiꝰ.ſʒ
nõ totã.pnia aũt in ̊ ꝑticipat virtutẽ ⁊ modũ iuſti
tie.qꝛ circa oꝑatiões q̃ ſunt ad alterũ.ſ.ad deũ ob/
ſeruat rõeʒ debiti ex legis neceſſitate.nõ tñ ꝑ pniã
reddit᷑ equale.qꝛ nõ eſt poſſbile.penitenti.qð aũt
ſic ſub in ſtitia ↄtineat᷑ pʒ ꝑ illud qð dꝛ de pe.di.ʒꝰ
c.pꝰ. Pnia ẽ queda dolẽtis vindicta puniẽs in ſe
ꝗð dolet cõmiſiſſe. indicare aũt male fem̃ puniẽ
do pꝑtiĩet ad rõeʒ iuſtitie. Ad pmi opp dð ꝙ pnia
nõẽ virtus theologica.nõ.n.hẽt deũ ꝓ obiecto.ſʒ
culpã ſub rõe q̊ eſt ſuꝑiꝰ dicta.deuʒ aũt ꝓ fine ime/
diato. Uñ cũ dicimꝰ ꝙ pnia recõciliat deo nõ tan/
gitur oꝛdo pñie ad deũ.ſicut ad obiectũ.ſʒ ſicut ad
ſinẽ imedia tũ.¶ d ꝛm dð ꝙ pnia eſt virtus moꝛa
lis.ſʒ quarũdaʒ virtutũ moꝛaliũ materia nõ ẽ vni
uerſali vᷣtuti ↄtraria.ſicut ſunt paſſões delectabi

les circa qᷓsẽ tẽperantia.⁊ terribiles circa quasẽ

foꝛtitudo.ſʒ ſᷣm exceſſuʒ.vel diminutionẽ.⁊ ſic di
cũt aliq reſpectu talis materie virtus moꝛalis ob
ſeruat mediũ.⁊ circa matiaʒ reſecãdo ſuꝑabũdan

tiã.⁊ circa reſecãdi modũ debitas circũſtatias ob

ſeruãdo.materia aũt pñie ſᷣm q;libet ſui ꝑtẽ virtu
tẽ coꝛrũpit.aut ad eiꝰ coꝛruptionẽ diſpõit.iõ pñia
nõ obſeruat mediũ circa materiã ſuaʒ ſʒ totaliter
ipᷣm excludit.⁊ circa excludẽti modũ obſeruat me

diũ ꝑ ↄpꝑationẽ ad rõnẽ rectã ſʒ cũ vᷣginitas q ẽ nob
virtus excludat oẽʒ declarationẽ venereã.vꝛ pꝛe

dicta ſolo implicare vnũ falſuz.iplicãdo ꝙ q̃libet
vtus q̃ eſt circa delectatiões venereas.nõ tñ obſer
uat mediũ ꝑ cõꝑatianèẽ ad materiã.dic g̊ ꝙ verbũ
POhi.nõ ſic eſt intelligẽdũ ꝙ ſemꝑ verũ ſit virtutẽ
obſeruare mediũ ꝑ ↄꝑationẽ ad materiã.iʒ ſufficit
qñq; obſeruare quãtũ ad circũſtãtias ꝑ cõparatio
nẽ ad rõeʒ rectã.i Ad ʒ dð ꝙ ad partẽ potẽtialẽ
iuſtitie non requiritur equalitas.vt ex dictis i qõe
poteſt videri.

.

Articulus tertius.

,querit᷑ de ʒ.pncipa
Onſednten li. Et circa h queru⸗
Atur duo. Ssasnd ſit in volũta⸗
te ſicut in ſuvõa⸗ õ
ͤ & ꝙ pnia nõ ſit in volũ
imo oñdo ate. ſicut in ſubiecto

—

n eodẽ ſubiecto in quo eſt iuſtitia.ſʒ inſtitia eſtĩ rõ
ne. cũñ actus eiꝰ ſit iudicare.qð ꝑtiet ad rõeʒ. pnia
eſt in rõne.¶ Itẽ gaudiũ de bono eſt in cõcupiſcibi
li. ̊a ſili doloꝛ eſt de malo.cũ ̊ actꝰ pnie ſit dolere
de malo calpe pnia eſt in cõcupiſcibili.cõcupiſcibi
lis aũt eſt potẽtia ꝑtis ſenſitiue ¶ Item vindicare
eſt actꝰ virtutis iraſcibilis. Jra.n.eſt appetitꝰ vin
dicte.ſʒ pñia eſt vtus vindicatina pcci.g viꝙ ſit i
iraſcibili. nõ in volũtate. Rõtra Anſel. liꝰ de ve
ritate. c.iꝛꝰ. Juſtitia eſt rectituto volũtatis.ſʒ pñia
ẽ q̃dã iuſtitia.̊ eſt in volũtate.ſʒ ꝙ ſit in libet po
tentia vẽ. qꝛ virtus non operatur niſi vbi eſt. ſed
penitentia operatur circa quanlibet potentiam.
quia quãlibet purgat a culpa.g ẽ ĩ qualibʒ potẽtia
¶ Mnded ꝙ in illa potẽtia eſt habitus in quo ẽ pꝛin
cipalis eius actus.ſʒ actus pnñie eſt in voluntate.
actus.n.eius ẽ punire pꝛopꝛiuʒ pccm̃ inq;tũ eſt cõ
tra iuſtitiã legis diuine ⁊ expiabile ꝑ actũ peniten
tis.in punitiðòe aũt pccĩ pꝛincipalr ẽ efficax pccĩ di
ſplicentia.diſplicere aũt ẽ actus exñs in volũtate
ſicut in ſubiecto . penitentia ergo eſt in voluntate
ſicut iu ſubiecto ¶ Ad pm in oppi. dð ꝙ iuſtitia ñ
eſt in rõe.ſʒ in volũtate.iudicare.n.p modũ dictã
tis ſeu cõſulẽtis nõ eſt actus iuſtitie.ſʒ iudicare ꝑ
modũ diffiniẽtis ſeu mouẽtis ad dictamẽ ſnĩe iu/
ſte. æ ſic iudicare eſt actus volũtatis.ſʒ iudicare pꝰ
mõ actus eſtrõnis.d ꝛm dð ꝙ gaudiũ ſᷣm ꝙ eſt
paſſio appetitus ſenſibilis ẽ i ↄ»cupiſcibili.q̃ ẽ ĩ ꝑte
ſenſitiua ⁊ ſiir᷑ dolere de malo.ſʒ gaudere de bono
inq; tũ eſt ᷣm iuſtitiã diuine legis actus ẽ volunta
tis.⁊ ſił dolere de pccõ inq;tũ eſt cõtra iuſtitiã le/
gis diuine. hic.n. doloꝛ eſt foꝛmalr diſplicẽtia pcci
ſub rõne pᷣdicta.q;uis qñq; ↄcomitantẽ hẽat ſenſi
bilẽ paſſionẽ ¶ Ad zm dð ꝙ vindicta ſeu eius ap
petitus inq;tũ dicit motũ appetitꝰ ſenſitiui ẽ in ira
ſcibili ſenſitiua.tñ appetitus faciendi de pccõ vin
dictã.ſin ꝙ eſt pnñie actꝰ dꝛ volũtatis motus non
iraſcibilis ſenſitine.¶/¶ â ad parteʒ aliã bene con
clndit ad illud qð ꝓbabat ꝙ ẽ in qualibʒ vᷣtute.dðᷣ
ꝙ vna virtꝰ exiſtens in volũtate ſicut in ſubõ põt
purgare aliã potentiã a pccò. VUñ charitas q̃ ẽ in vo
lũtate ſicut in ſubõ retificando volũtatẽ oẽs vires
purgata pccõ. VUñ.i. Pe.4. Charitas opit multi
tudinẽ pecõꝝ. ſilr dico ꝙ virtus pñie remouendo
obſtaculũ pᷣcludẽs aditũ gre dei qua remittunt᷑ pec
cata hen⸗ oẽs potẽtias aĩe ad purgationẽ pcci.
Nnorif vtrũ pñia ſit in
Ecundo quexit᷑ gera biia nen
Mullus hitus moꝛalis ꝗ eſt in beatis ẽ ĩ dã
natis. ſz pnia eſt in danatis m illudiqð dẽ de eis
ſap̃ᷣ. .ꝙ ſunt pniaʒ agentes. pnia nõ eſt in beatiſ
Wtẽ de pe. di. ʒ. c.pꝰ. MOniaʒ verã agere eſt cõmiſ
aplangere. iterũ plãgenda decliare.ſʒ in beatis
ſõ ẽ luctus nec plãctꝰ.Apoc.ꝛiꝰ.ꝗ in beatis nonẽ
pnia ¶tem pñia nõ eſt vbi nõ põt hꝛe actũ ſuum

ana ſit pars potẽtialis iuſtitie vꝛ eſſe

nec vnq potuit. qꝛ ibi ſupſtua eet. ſzin igelis bea

tis non hẽt pñia aliquẽ actũ.qꝛ aeius penaẽ nec

hꝛe põt.qꝛ peccare non pñt.nʒ h potuit.qꝛ q;uis
peccare nõ potuerũt.tñ ſi peccaſſen? penitere non

potuiſſent.ꝗ faltẽ nõ eſt in ãgelis beatis.. Itẽ quia

ſpes ⁊ fides annexã hnt iperfectionẽ eẽntialẽ. iõ ñ

ſunt in bęatis.ſʒ pñia anexaʒ hẽt iperfectionẽ eẽn/

eſt in beatis.

tialẽ.qꝛ en in penitẽte pccm̃ fuiſſe.ꝭ̊ non

ti nihil poſſint pati.tñ in eis eſt patientia ſᷣm illud

pſał. Matiẽtia paupexꝝ nõ peribit in fine.Sa ſiliq;

uis nò poſſint doler ein in eis ẽ poia ¶ ld iſta qõez
dicũt aliqui ꝙ btõꝝ ꝗdãſunt qui nũ
peccare tñ potuerũt.⁊ fi peccaſſent in eis pccm̃ re
mirti poruiſſʒ.Alij ſunt ꝗq nũq; peccauerũt.ſʒ pec/

care potuerũt.tñ ſi peccaſſent non potuiſſet in eis

„ .

pecm̃ remitti.cuiuſmõi ſunt angeli ſci¶ Alij ſũt ꝗ
peccare potuerũt ⁊ peccauerũt.vt in btõ Petro ?
in mitis ſcis pʒ ꝙ pecm̃ fuit in eis remiſſuʒ ¶ In
mis eſt hitus pñie.qꝛ qᷓ;uis in eis nũqᷓ; huerit actũ
tñ hẽe potuit.habitꝰ.n.infuſus nõ pᷣſupponit actũ.
nec includit.ſʒ pꝛeſuppõit in ſubõ ſuo poſſibilitatẽ
ad actũ poſſibilẽ elici ꝑ illũ eundẽ hituʒ in numero
vłper aliũ eiꝰdẽ ſpẽi.qᷓ;uis aũt ille idẽ hĩtus pnie ĩ
numero g in eis eſt nũq; in eis actũ hꝛe potuerit re
ſpectu moꝛtalis pcci.qꝛ peccare nõ potuiſſent mõ
tali pccõ ꝗn illũ hitũ coꝛrupiſſent.tñ in eis potuiſſʒ
hie actũ ſuũ reſpectu venialis pcci. Mliꝰ hitꝰ pnie

eiuſdẽ ſpẽi cũ iſto potuiſſet in eis hꝛe actũ ſuũ etiaz

qꝛ ĩ eis? potuit hr̃e actũ ſuũ ⁊ habuit.⁊ adhuc hẽt N

1 .

reſpectu moꝛtalis peci. In tertijs ẽt eſt h itus pñie

nõ acũ q eſt de pccõ dolere.ſʒ geſt gaudere de pec
cati remiſſiõe. ⁊ velle nũeq; peccaſſe ſi eſſet poſſi
bile. In medijs vo nõ eſt vᷣtus pnᷣie.q nüq; potniſ

ſet hꝛe actuz in eis. qꝛ quis peccare potuerit. tnſi

peccaſſent nũq; virtuoſe pẽitere potuiſſent. ſicut

pʒ in angel.q peccauerũt in xpᷣo.ẽt qꝛ nũq; peccauit

nec peccare potuit.nõ eſt pnie vtus. vt.n. dictũ eſt

hitus pᷣſupponit eſſe vl fuiſſe in illo in quo E poſſi- .
bitatẽ ad eiꝰ actũ.¶ Ad pm in opp dð ꝙ virt' pe
nitẽtie nõ eſt in danatis.qꝛ q́;uis peniteãt vxł0

ſuo ꝑꝑ penã hoꝛribilẽ quã ꝓ eo ſuſtinẽt.tñ nõ Peni

tẽt de pccõ inqtũ ẽ cõtra iuſtitiã legis diuine. nec

ad h̊ vt erpiet in eis. vñ nõ penitẽt in ſpe venie.
¶Adꝛm dõᷣ. ꝙ pnia in beatis nõ hẽt actiũ quẽ hůit
.

vwia g eſt de pccõ dolere.ſz actũ ↄuenientẽ ſini.9

Sõtra ſapᷣ.pꝰ. Juſtitia ꝑpetua eſt ſʒ
pnia eſt iuſtitia queda.g̊ ꝑpetua eſt.¶ Itẽ q;uis bea

eccauerunt

eſt gaudere de remiſſiõe peccati. eiuſdẽ.n. vtutis ? .

empiſſione gaudere. 3 bñ
cocludireß d 4 dõ ꝙ in pnia nõ aliqua eential
iperfectio repugnãs glie.ſicut in fide ⁊ ſpe. ſ act?
eiꝰ quẽ hẽt in via talez hẽt ꝑfectionẽ ⁊ qᷓtũ ad illuʒ
actũnõ dico eã in pꝛima remanere. Ex deis ſatis
pʒ vtuxẽ pnie eſſe in ilł qui ſunt in purgatono. q;

de pecõ dolere. ⁊ de eiꝰr

tũ ad hituʒ q;tũ ad actũ qui eſt de pccõ dolere. ?æ
aliquo mõ q;tũ ad illũ qui eſt gaudere de remiſſio

o lie peccati.⁊ iõ de h nõ oʒ hic facere gönem.

„ (Articulus quartus.

1.¶ vtrũ pnia ſit in nobis exacqui
atiõea vtx concipiat᷑ extimoꝛ.

Inſp erit de 4 pnci⸗
O nſeqnter galii rcirca H qrunt

ℳ in

hecſetnecel
niſis
crhegetione
gichitione
Ngniorettcite
P
ſe ug def
tſiquisbe
nediuino mun
luntarisbonta
bis deoinina
ſziuffiutnnob
ſizet sllrtpi
Lnperata ope
oſonaiones
Cerhnadisg
Mia Nade
nerdnean
tomnätem.
toraleſaculte
hobispꝛinan
iiscopnito
nreperactus⸗
ododcianod
Nöciin püge
ſſtnnſen
onsmimne

„ Wrncdisrn

Wkdo

higſin

Einegleni
Wyrobe
füſtipot
Ceibilisd
Niem babi
guo de eit
Rnnc
hecf eſtnece
Acao nin
Mtaginin
tmnßͤnurna
gipin An
rinmimi
lpnconpred
Packzid
ſanzſſniin
Pnsgnin
nilscgin
eoblicne
elenteseren

ehſsper

hitie
“
ennindi ij
rihahiitifin
itmununſ
neſ Eihun
scientufni
wnbttin ire fi
vi minſ Aliͤcr
tamnücßhetnnn
mnrineispeoit
ißeccaerithne
umonponniſerinck
tnerlſiſ Alifi
g. Kud en
tndsmnin,
nastich ied
üsnöfibenn
Hancbizinfune
uitieidiins ii
smieee
nesiemilili

clnie un

„ Mee „5 8

iinnie ii

„

4

wuͤj. 3 N

b .R Aſz dqa ꝙ pnia nõè in nobis
NRN Rimo 0 ſido gαe Bullũ
ecm neceſſari RRad illud quo acgꝗritur virtꝰ.ſed

pcem̃ eſt neceſſarium ad actũ pnie.g̊ virtus pnie ſi

ex acqſitione acꝗrit᷑ ꝑ actus. pñia nõ eſt in nobis
ex acqñitione.i Itẽ Auic.d.metaphſi.c.ʒ? Cauſa
dignioꝛ eſt cãto.ſʒ actus pᷣcedẽs virtutẽ nõ eſt di/
Fae⸗ vtute.g virtus pñie nõ põt acꝗri ꝑ actus.
ꝗgtẽe Ausg.de fide ad Pe.paxꝝ añ mediũ.h̊ diſpoſu
it vt ſi quis bonitatẽ volũtatis ꝑderet nũqᷓ; euʒ ſi-
ne diuino munere reꝑaret.ſed perſententiam vo
luntatis bonitas æperatur pnia eſt munꝰ.qð no
bis adeo infundit Contra pnia ↄtiet᷑ ſub iuſtitia.
ſʒ iuſtitia in nobis eſt ex acqũtione.vt in ʒꝰ.liꝰ. oñ
ſuʒ eſt. ſilr ⁊ pnia.¶ It ẽ Sm· Pbim. 2. ethico.c.pꝰ
Temper ata oꝑantes efficimur temperati. operã

do foꝛtia foꝛtes.̊ ſitr ex multotiẽs penitere põt ac

—.

mittuntur peccata.

quiri in nobis pnie virtus..Rñndeo ꝙ duplex eſt

pnia. vna babilitãs hoĩeʒ ad puniẽdũ pccm̃ ꝓpᷣuʒ

in oꝛdine ad finẽ nõ tranſcend entẽ noſtrã faculta-
tem nãlem. Alia in oꝛdine ad finẽ ſupꝛa noſtrã na/
turalẽ facultatẽ pnñie pꝛimo mõ dicte innata ſunt
nobis pꝛincipia.ſ.nãlis coguitio boni ⁊ dilectio.⁊
nãlis cognitio mali.⁊ eius deteſtatio.in quoꝝ vir
tute per actus põt hitus pnie acꝗri. Pñia aũt.2.
modo dcã a nobis ẽt acꝗri põt ꝑ actus. vt aliꝗ dñt
nõ tñ in virtutxe nãliuʒ pꝛincipioꝛũ.ſed ſuꝑnãlium
ipnaleme Vmitione r dilectõnẽ finis tranſcen/
dentis nr̃am nãlem facltatẽ.ſicut.n.in virtute pᷣn

cipioꝝ nobis inditoꝝ poſſumus acꝗrere pñiaʒ in

oꝛdine ad ciuilitatẽ inferioꝛeʒ.ſic in virtute pꝛinci
pioꝝ ſuꝑnãlium acquirere poſſumus pnñiam in oꝛ
dine ad ciuilitatẽ ſuꝑioꝛẽ que ẽ viea eterna.¶ Rdijſ
aũt vr ꝙ hec pnia eſt in nobis ꝑ ſolã infuſionẽ.qꝛ
ſi aia ſit ĩpotẽtia ad recipiẽdũ ralẽ habitũ. nõ eſt tñ
educibilis de potẽtia aĩe.⁊ iõ ꝑ quẽcũqʒ diaʒ ſuꝑ⸗
nãlem habitũ aĩa ralẽ habitũ pñie cãre non põt.qꝛ

ex quo de eius potẽtia nõ eſt educibilis ipᷣm caret

de nihilg. qð impoſſibile eſt. Ad pm dð.ꝙ nulluʒ
pccm̃ eſt neceſſariũ ad acquiſitionẽ virtutis tanq;
ac uo virtus acquirit᷑.nõ tñ eſt incõueniẽs ꝙ
ad acqutſitionẽ pnie pᷣmo mõ dicte requirat᷑ pccm̃
tanq; materia.ſeu obiectũ illoꝝ actuũ ꝑ quos acꝗ/

ratur pnia.Aligꝗ tñ dicũt ꝙ ex multotiẽs deteſtari

pccm̃ repñtatũ cognitioni acquiri põt habitus
hõ ipᷣm pꝛompte deteſtat᷑ ſi fuiſſet. cõmiſſuʒ ¶ Cld
n.dð ꝙ etſi ca pᷣncipal ſit dignioꝛ cauſato.nõ Kn
oʒ hoc eſſe verũ de cã inſtrumẽtali.actus añt pᷣce-
dentes virtutẽ ſunt quaſi cã inſtralis in acꝗſitione
vᷣtutis.oꝑant᷑.n.i vtute pᷣncipioꝝ a nob ĩditox.q ſt
nãlis cognitio.⁊bõi⁊ nãl cognꝰ⁊ deteſtatio mali.
que nobilioꝛa ſunt qᷓ; acquiſitav irtus.⸗ q; actus pᷣ
cedentes ex ea q;tũ ad illud pꝛeciſe qð ſupꝛadictis
pᷣncipijs ſupꝑaddunt.ſicut in ſpeculatiuis pꝛĩcipia.
⁊ habitus pᷣncipioꝝ nobilioꝛa ſunt ↄcluſionibus ⁊
ſcia.¶ Ad ʒm dõ ꝙ pꝛocedit ð penitẽtia habilitãte
hoĩeʒ ad puniendũ pccm̃ in oꝛdine ad finem tran-
1ſ cendentẽ noſtrã nãlem facultatẽ.qꝛ eſt vim etna.
¶ Arm ad partẽ aliam pꝛocedũt de pnia habilitãte
hoiem ad puniendũ pccm̃ in oꝛdine ad finẽ nõ trã
ſcendentẽ nr̃am nalem facultatẽ.que pnia aliqlis
eſt diſpoſitõ ad illã pniaʒ.per quam a do nobis re/

V.

* piatur in nobis
AQex timoꝛe Et vĩ ꝙ non. Joꝛtioꝛ eſt motus
aAamõꝛis q; timoꝛis.timoꝛ.n.oꝛitur ex amoꝛe.g cõ/
acꝗrit᷑ ꝑ ſuos actus.ſed oĩs virtus que eſt in nobiſ ceptio magis attribui dʒ amoꝛi qᷓ; timoꝛi .⸗

ſicut dicit Augꝰ.pꝰ.de trini.c.pꝰ. Nulla oio

uſq;.n.eſt idem obm̃ ⁊ ſub eadem rone.ſ.pccm̃ in

qᷓ;tũ eſt dei offenſiuũ.⁊ idem actus.ſ.pecim̃ ſub pꝛe

dicta rõe refugere.̊ vnia non concipit᷑ ex timoꝛe.
Contra ecchaſtici pꝰ. Timoꝛ dni expellit pecm̃.
ſed nõ niſi mediante pnia.g pnia cõcipit᷑ ex timoꝛe
¶ Item magt inir̃a huius di.c.pꝰ. Pnie virtus ti
moꝛe ↄcipitur.iRñndeæeo ꝙ pniaʒ cõcipi duplr poõt

intelligi. aut ꝓ concipiat᷑ ᷣm ſeipam.⁊ ſic nõẽ ve/

rũ de illa que in nobis eſt per infuſionẽ.aut ſᷣm ſuã

diſpoſitionẽ in nobis ⁊ ſic cõcipit᷑.⁊ ex ſide.⁊ ex ſpe
⁊ aliquo amoꝛe.⁊ ex timoꝛe.qꝛ.n.illa diſpoſitio ex

pte nra eſt volũtaria.⁊ vniꝰ motus volũtatis poſ/
ſunt eſſe diuerſa motiua.iõ non ſemꝑ eſt vnus mo
tus ↄcipiendi illã diſpoſitionẽ.qꝛ tũ de moꝛalibus
iudicandũ eſt ̃m h̊ qð accidit vt in plibus sʒ ſniaʒ
Phi. pꝰ.ethi.c.ꝰ.⁊ vt freqͥn tiꝰ mouent᷑ pccõꝛes
ad pniaʒ per timoꝛẽ qᷓ; ꝑ ſpem vel amoꝛẽ boni.iõ
magis di pnia cõcipi ex timoꝛe qᷓ; ſpe vel amoꝛe.
Ad pn in opp dð ꝙ quauis ſimpir amoꝛ boni ſit
foꝛtioꝛ motus qᷓ; timoꝛ oppoſiti mali.tñ exiſtensĩ
pccõ qꝛ non ꝑcipit ſapoꝛẽ dulcedinis boni.iõ nõ ſic
mouet᷑ ad deteſtationeʒ pcci ex amoꝛe boni. ſicut
ex timoꝛe mali.⁊ vt frequẽtius h̊ videmus ꝙ pec/
catoꝛes is hoꝛrẽt penaʒ gehenne q; deſiderãt
vitã glie ¶ Edam dð ꝙ fides puriſicat coꝛ ꝑ. modũ
oſtendentis timẽda ⁊ amanda.Timoꝛ ẽ᷑t inq;tum
ab ipſo inchoat᷑ motus volũtatis recedẽtis a pec/
cato ⁊ tendẽtis ad deũ.pnia vero inq;tũ impetrat
charitatẽ.ꝑ quã foꝛmair puriſicat coꝛ.⁊ iõ qᷓ;uis pe
nitẽtia cõcipiat᷑ ex fide non ꝑꝑ hoc ſequitur ꝗn etiã
concipiat᷑ ex timoꝛe.⁊ magis q;ᷓ ex fide.quia eſt di
ſpoſitio magis ꝓpinqua.qꝛ ex fide nõ ↄcipit pnia
niſi inq;tũ ſides onñdit.timenda vel amaãda 1
zP dð. ꝙ nõ eſt idem timoꝛ ⁊ pnia nec vtriuſq; idẽ
eſt ſoꝛmale obm̃.timoꝛis.n.ſeruilis obm̃ eſt pccm̃

inq;tuʒ meretur arduũ malũ pene.⁊ timoꝛis filial

inqtũ eſt malũ ardiuũ contrariũ diuine reuerẽetie
pnie aũt inqᷓ;tum eſt ↄtrariũ iu ſtitie legis diuine.⁊

expiabile ꝑ actum penitentis neqʒ tm̃ reſpicit pẽi

tentia pccm̃ inq;tũ eſt pᷣteritũ.ſed etiã ex conſequẽ
ti inq;tuʒ eſt futuruʒ.quia nõ facit aliꝗs gratã ⁊ de
bitã emendã illi quẽ offendit ſi canere a faciende
ſibi nouam iniuriam non pꝛoponit.

¶ Aruculus quintus
Onſequenter gerien de di⸗

ca hoc queruntur duo.¶/ vtrũ pᷣus
ꝛdine nature foꝛmet᷑ habitus pnie q;
eius ubiectũ ¶* vrrũ pꝛius oꝛdine nature foꝛme

tur actus penitentie ; habitus.

t rem
pnia oꝛdinatur ad puriſicandũ coꝛ.gS eius ↄcłptio
marxime dʒ attribui pꝛimo pᷣncipio puriſicationis
ſʒ illud non eſt timoꝛ ſed ſide.iuxta illud act.isꝰ.i
de purificans coꝛda eoꝝ.̊ pnia nou cõcipit᷑ ex tio/
re ſed ex ſide MRtem ideʒ non ↄcipitur ex ſi eipl o. qꝛ
5 . es eſt
que ſeipᷣaʒ gignat vt ſit.ſed idẽ ẽ timoꝛ ⁊ pnia vtri

Ach

n I pus oꝛdine nature
RKumo oñdo foꝛmatur habituſ pe
liuitetie q; eius ſubiectus. quia quandocũqᷓ;
num accñns eſt in aliquo ſubiecto mediante acci⸗
dente pꝛius oꝛdine nature infoꝛmat illud accidẽs
q; eius ſubiectũ. Unde quia coloꝛ eſt in coꝛꝑe me/
diante ſuꝑficie pꝛius oꝛdine nature infoꝛmat ſuꝑ/
ficiẽ qᷓ; coꝛpus.ſed habitus charitat is ẽ in volũta
te mediante habitu penitẽtie.&̊ pꝛius oꝛdine na-
ture infoꝛmat habitũ penitẽtie q; volũtateʒ que ẽ
pnie ſubiectũ.¶ Iem ſicut ſe habet lux coꝛpoꝛalis
ad coloꝛes.ita gra que eſt lux ſpiritualis ad virtu/

tes.ſed lux coꝛpalis pᷣus.oꝛdine nature foꝛmat co

loꝛes qᷓ; ſubiectuʒ coloꝛũ. ſiłr lux ſpnalis q̃ eſt gra
pᷣus oꝛdine nature foꝛmat virtutes q; virtutũ ſub
iectũ ¶ COntra ĩmediatũ ſubiectũ habit põt age/
re per illũ habitũ actũ ad quẽ eliciendũ ille habitꝰ
oꝛdinat᷑.ſed habitus pnie non põt diligere deum
ꝑpꝑ ſe⁊ ſuꝑ omnia.qui eſt actus ad quẽ eliciendum
oꝛdinatur charitatis habitus.g habitus pnie non
eſt imediatum charitatis ſubiectũ.ſed ſi pus oꝛdi
ne nature foꝛmaret᷑ charitate q; ipſa voluntas eẽt
immediatũ charitatis ſubiectũ.ꝭ̊ non infoꝛmatur
pᷣus oꝛdine nature q; eius ſubiectũ.quod eſt volũ/
inle ꝙ habitus pnie ꝑ infuſionẽ charita/
tis dupliciter foꝛmat᷑.quia per hoc habitus pnie a
deo de cõdigno acceptat᷑.⁊ foꝛtioꝛ efficitur.pᷣdicta
aũt acceptatio dẽ ꝑ quandam ſimilitudinem pnie
foꝛmatio.quia ſicut res ꝑſuam foꝛmam poteſt fa-
cere opera ꝑ que ſuum finem conſequit᷑.ita habi⸗
tus pnie per acceptati onem pᷣdictam conſequitur
ſinem ad quem oꝛdinat᷑.qui eſt ꝑducere penitentẽ
ad vitam eternam. Quod aũt ꝑ charitatem habi
tus pniĩe foꝛtioꝛ efficiat̃᷑ pʒ.qui a duoꝛuʒ concõdã
tium in actione quodlibet reddit᷑ foꝛtius ꝑ ſui con
iunctionem cum alio.ſed actus pnie ⁊ charitatis
cõcoꝛdant. habitus pnie ex ſui ↄiunctõe cum ha/
bitu charitatis foꝛtioꝛ redditur.⁊ q́B3uis aliquo mo
do habitũ charitatis iuuet.non tñ ꝑꝑ hoc poteſt di
ci ꝙ charitas ſic foꝛmetur ꝑ pniaʒ ſicut econuerſo.
quia foꝛmatio habitus eſt ꝑ foꝛmalem rõem obie⸗/
cti. Foꝛmalis aũt rõ obiecti.charitatis ẽ rõ bonita/
tis.⁊ iõ charitas foꝛmaliter eſt bona.⁊ habitus pe
nitẽtie eſt bonus bonitate acceptabili de cõdigno
ꝓ participationẽ bonitatis ipſius charitatis. Di/
cosg ꝙ accipiendo foꝛmationẽ quolibet pᷣdictoꝛuʒ
modoꝝ aliquo modo pᷣus oꝛdine nature foꝛmatur
habitus pñie q; eius ſubiectũ.⁊ aliquo mõ ecõuer
ſo.⁊ pꝛincipalius.quod ſic pʒ. llud dẽ eſſe pus oꝛ/
dine nature quod habet aliquã rõneʒ cauſalitatis
reſpectu illius.dens aũt acceptat penitentẽ ꝑꝑ ha/
bitum pñie.a habitũ ꝑꝑ penitentẽ.qꝛ tñ ipe homo
ꝓ ſe conſideratus creatura eſt dignioꝛ ⁊ plus ptici/
pans de pfectione perſone bonitatis q; habitus
pñie conſideratus ꝑ ſe.iõ magis acceptatur habi/
n Ber pp benuecnet q; econuerſo.ſicut medicus
magis acceptat medicinanappter hominẽ q;ᷓ; ecõ
nerſo terea q;uis ornndo que eſt in volg⸗
tate per charitatẽ aliquo mõ dependeat ex foꝛtitu
dine que eſt in habitu pñie ꝑ charitatem.tñ q̊ ma⸗
gis dependet abaligen, 1dictis pʒ ꝙ oĩbus penſa
tis foꝛmatio ſubiecti pnie per habitum charitatis
plus habet de pꝛioꝛitate ſᷣm oꝛdineʒ nature reſpe
etu foꝛmationis habitus pñie q; econuerſo.(Al.

4Ar-·

pꝛimũ dð ꝙ vnum accidens eſſe in ſuhõ mediãte
alio accidente dupłr pat intellicl Anð modo ita
ꝙ pꝛimo iniediate ſuſcipiatur inalio accñte ſicuti
ſubõ ⁊ ſic eſt coloꝛ in coꝛꝑe mediat᷑ ſuꝑficie.ſed ñ
ſic eſt charitas in voluntate mediãte habitu pñie
Alio mõ ꝙ aliud accñũs reddat ſubm magis cõgru
um ſeudiſpoſitũ ad ſuſceptionẽ ipᷣius.⁊ ſic ẽ chari⸗/
tas in volũtate mediãte habitu pnie.non aũt oʒ ꝙ
accñs qð ſic eſt in aliquo ſubõ mediãte alio acſte
ous oꝛdine nature infoꝛmet illud accñs q; ſubm.
Ad am dõ ꝙ maioꝛ eſt fla. non.n.per ſileʒ modũ
fosꝛmat charitas alias virtutes ſicut lux coꝛpoꝛal

color̃s.qð ſatis pʒ eł dcis.qũo et lum ſe hẽat a4d—
4

coloꝛes liꝰ.ꝛ.iʒ.di.ꝗ·.q.arti.2ꝛ.onſuʒ Alan⸗
pꝓtem ſᷣam nõ pis ↄcludit niſi ꝙ habitus pnie nõ eſt
charitatis inediatũ ſubm̃.⁊ hoc eſt verũ.nõ.n.ꝗc
qd diſponit ad aliq;ᷓ foꝛmã pꝰ infoꝛmat illa foꝛma
nec eſt imediatoꝛ ei.diſpoſitio.n.accñtal in mate/
ria ad ↄplementũ ſubãł foꝛme nõ pᷣus oꝛdine natu
re ĩfoꝛmat᷑ ſubãli foꝛma qᷓ; materia.nec ẽ imedia:
tioꝛ ei.ĩmo ↄplementũ foꝛme ſubalis longe eſt inti
mius ipſi materie qᷓ; illa diſpoſitio accidentalis.

Ja anorif vtæ pus oꝛdine
Ecundo queri ne e oeme⸗
actus pnie qᷓ; habitꝰ.Et vẽ ꝙ ſic. Ilud pᷣus

oꝛdine nature foꝛmat᷑ charitate qð pus oꝛdine na
ture a do acceptat᷑.ſʒ pᷣꝰoꝛdie nature acceptat᷑ a ðo

actus pñie qᷓ; habitꝰ.qꝛ pñie hĩit oꝛdinat᷑ ad actuʒ
ſicut ad ꝓximũ finẽ.a deus pus oꝛdiſe nature ac/
ceptat bonũ qð ẽ fi nis qᷓ; bonũ qð cẽ ad finẽ.gꝗa bo⸗
nũ qð eſt ad ſineʒ acceptat ꝑꝑ finẽ.̊ pꝛiꝰ oꝛdine na
ture foꝛmatur charitate actus pnie quaʒ habitus.
4 tom duoꝝ foꝛmabiliũ illud pus oꝛdine nature
foꝛmat᷑ ꝑꝑ qð fæmatur aliud.ſʒ hitus pnie foꝛmna
tur charitate ꝑp actũ.ꝗa aetus meret᷑ de ↄgruo fõ
mationæẽ habitꝰ. Spus oꝛdine nature foꝛmat᷑ chari
tate actůs pnie qᷓ; habitus( Cotra. triũ qͥ foꝛmãt
ꝑ vnũ pꝛiꝰ oꝛdie nature foꝛniat᷑ illud qð eſt pꝛopin

quius pꝰ foꝛmato qᷓ; illud qð ab eo remotiꝰ.ſʒ vo

lũtas ⁊ hitus pnie ⁊ eius actꝰ ſunrtria q̃ foꝛmãtur
ꝑ vnã charitatẽ.cũ pᷣ foꝛmatũ p eam ſit volitas
cni eſt ꝓpinquioꝛ hitus pñie qᷓ; eius actu& ci tul
ſit medius inter potẽtiaʒ ⁊ actum pᷣus oꝛctne fatu
re foꝛmatur charitate habitus pnitentie q;ᷓ actus
ES virtutis eẽ charitate foꝛma/
tũ eſt potẽtiã illo habitu hituataʒ poſſe moueri ꝑ
volũtatẽ charitate foꝛmata ad eliciendũ illiꝰ ba-
bitus actũ deo acceptabilẽ. ſeu accepti.cũ hitus
pnie ſit in volũtate vt in ſubiecto hitũ pnie eſſe fõ
matum charitate eſt iam voluntatẽ poſſe moue/
ri a ſe ia ꝑ charitatẽ ad eliciendum habitus pnie
actũ deo acceptabilẽ. ſeu acceptũ.ex hoc.n. eſtĩ hi
tu penitentie moꝛalis bonitas deo accepta que di
citur aliquo modo pñie foꝛma:nõ tñ vt credo ali-
quid abſolutũ addens ſuper penitentie habitum.
ſed debitam habitualem relarioneʒ in vltimuʒ ſi⸗
nem. actũ aũt hitus pnie charitate foꝛmari eſt ipʒ
actũ per volũtatẽ referri mõ acceptabili deo in vl
timum ſinem. ex hoc.eniʒ eſt moꝛalis vonitas do
accepta in actu ipſo non ſuper ipſum aliquid abſo
lutum addens.ſʒ tm̃ actualem relationem in vlti
mum finem. ⁊ quia pꝛius oꝛdine nature eſtpoten.
tiam habituatam habitu penitentie poſſe moueni
ad eliciendum actuz penitentſe deo geceptum ;

„₰ hmd

Lenmtici
,00 Gocccept⸗
rchattare
ſobabitu
zoproßmrd
bitus ch
tmine
anteaceep
ccutionepen
gctus neennt
nieconmmno⸗
getustneren
Bcinulennra
gefaltansß
gſcöſcamn
ſtcpbebinis
ewensder
isa 5

.
4
ſamaes ſione

R
„*OoN

( Wdrar

Gohr
toꝛinsen
difonmna
lendifoꝛ
ſaronon

Ackugach

hobilioꝛ /e
teytie dabi
Moretur.
arrio
Clenri göne
chsgpeniten
habimypnie
Pmenn inbe
Mlendpusin
inmen
Duszph
gltun
anptalian
ni enn
0,Gidien
Penitet lmnen
ſatnlsinfi
Mopennten
ſeſeggnia-

Ginſch mene
Aagieiteſer
ucedhiie
dunpnienite,
inetürtidr
tilud ceis hitf,
mnnperſene
s far mane
iArlunſe
Keiniſce
babicnspnieit
ret veni nün
Pminmaiilafn
Wun citkin n
nistdinen
numumt inei
mndinslongeetn

N

küijſ.

ipfum a um elici. 2 pꝛius oꝛdine nature eſt ipſuʒ
actum elici q; ix lm in vltimum fineʒ referri mo

.do ðdðo acceptequit᷑ ꝙ pꝛius oꝛdie nature foꝛmat᷑

dipird Nadene.

ent Wise
in mn lan
un asanen
umtauuer:
i aulnn MN
aiteunne
nicd ialini
gini de
neniuamtd

—

4 1. 4

nirhaun u
ranmmzinanti
Hiusgnunlie, in
sce lin ſen
tutphſt pug
mn datmiiſi
iachan .
ncan

6 8
e

1

M

per charitatem habitus pnie qᷓ; actus elicitus ab
illo habitu. ꝛimum in oppoſituʒ dð ꝙ q;uis
ðs pꝛiꝰſᷣm ronẽ itelligẽdi itẽdat acceptationẽ actꝰ
hitus.tñ qꝛ actus elicitus ab habitu nòeſt natꝰ
adeptari in executione.ſicut nec foꝛmari niũ me-
diante accepratione.⁊ foꝛmatione ſui hitus.iõ ĩ ex
ecutione pꝛius oꝛdine nature acceptat᷑ habitus qᷓ;

„

actus.nec mig Gern. le i ſit in intentione.

tñ econtrario eſtien executiõe. d ꝛ dð ꝙ quãuiſ
actus mereatur ð cõgruo foꝛmationẽ habitus.ex
H tñ nõ ſeqtur ꝙ pᷣus oꝛdine nature foꝛmet᷑ qᷓ; hitꝰ
qꝛ ſicut actus ꝑfectus nõẽ niſi ſit a virtutis habi/

tu pꝑfcõ.ſic actus elicitꝰ ab habitꝰfoꝛmatꝰ nõ ẽ niſi

ſit ab habitu foꝛmato. Añ in executione foꝛmatio
habitus bhẽt aliq;; rõneʒ calitatis reſpectu foꝛma-
tionis actꝰ.q;uis ecõuerſo fit i intẽtione foꝛmãtis
Articulus ſetxus.
querit de. pᷣn
Onſequenter n de be

H querunt᷑ duo ¶X

di vtrũ alñ foꝛmet
actus penitẽdi non elicitus ab aliquo
pñie habitu. Iꝑ* vtrũ actus penitendi

foꝛmatus ſionobilioꝛ qᷓ; eius habitus.

ab aliquo pñie habitu.qꝛ ois actus volun/
tatis foꝛmatus ab aliquo habitu vtuoſo elicitur.
Ois.n.talł actus meritoꝛius eſt ois actus meri/
toꝛius eſt actus alicuiꝰ virrutis.ſed actus penitẽ-
di foꝛmatus eſt actus voluntatis.&̊ oĩs actus peni
tendi foꝛmatꝰ actꝰẽ alicuiꝰhabitus viraioſi.⁊ con
ſtat ꝙ non alterius qᷓ; habitus pñie hren quaãto
actus a charitate foꝛmatur immediatius tãato eſt
nobilioꝛ.ſed ſi actus penitendi non elicitus a peni
tentie habitu foꝛmaretur a charitate imediatius
famaretur q; ille qui elicitur a pnñie habitu. qꝛ tał
Nnz. ſuo habitu mediante vt viſum eſt in pꝛe
cedenti qõne.&̊ actus penitendi foꝛmatus non eli
citus a penitentie habitu eſſet nobilioꝛ q; elicitus
ab habitu pnie qð eſt falſi un AKn alnñ pccõꝛ ꝑ

penitentia in bꝛeui tꝑe iuſtificatur. vt pʒ de digne

penitentibus iminente articulo moꝛtis.ſed in bꝛe
ui tꝑe non acꝗritur habitus penitentie.nec aliqua
virtus qð pꝛobari põtvæx dictis phi.pꝰ.liꝰ.ethi.cꝰ
.7. li?. 2⁰. C. po. & aln foꝛmatur actus penitẽdi nõ
elicitus ab aliquo pnie habitu. Ad iſtam qõnem
dicunt aliqui ꝙ nunq; foꝛmatur actus penitendi
niſi elicitus ab aliquo habitu pnie acꝗſito vel infu
ſo. Añ dicunt ꝙ pꝛimus penitẽdi actus illius qui
penitet imminente moꝛtis articulo nunq; foꝛmat
ſed talis infunditur pnie habitus a quo elicitur no
uus penitendi actus.⁊ ille foꝛmat᷑.⁊ alius deſinitꝰ
eſſe ſed quia hec opinio nec auctoꝛitate. nec rõne
pꝛobat᷑.nec apparet rõ quare pꝛimuʒ acſuim opoꝛ
teat deſinere eſſe ⁊ alium ſubſtitui. Ideo vẽ mihi
dð ꝙ aliqñ foꝛmatur actus penitendi non elicitus
ab aliquo pnie habitu.ſicut eniʒ habitus pnie cha
ritate foꝛmatur per hoc ꝙ voluntas que in eiusĩ/
mediatũ ſubm̃ charitate foꝛmat᷑.ita actus penitẽ-

W,ð

di a voluntate elicitus imediate aliquo pnie habi

tu foꝛmatur per h̊ ꝙ voluntas que eſt eius imme/

diatũ ſubm̃ charitate foꝛmatur.⁊ q;ᷓuis cõcedã ali
quem actum penitendi charitate foꝛmabilẽ poſſe
elici a voluntate non mediante aliquo pnie habi/
tu.tñ non concedo nec debet concedi.talem actaʒ
poſſe elici a voluntate ſine aliquo ſupernãli adiu/
toꝛio.vt declaratũ eſt.liꝰ.2.di.7“.in illa qõe. vtꝝ
diabolus poſſit digne pẽitere.iAd pi ioppoſitũ
dð ꝙ maioꝛ nẽ vera.nec oʒ ꝙ omnis actꝰ merito⸗/
rius ſit actus virtutiſſic intelligendo ꝙ ille idemi
numero ſed elicitus a virtute.tñ oʒ vel ꝙ ſit elici
tus a virtute vel cõſonus virtuti.⁊ ꝙ ſimul ei a v/
tute poſſit elici. cum autẽ voluntas eſt in actu pẽi-
tendi non elicito ab aliquo habitu pnie.⁊ durante
iſto actu infundit᷑ habitus pnie cũ charitate qᷓ;3uis
iſte actus non poſſit dici elicitus ab illo habitu.cũñ
eſſet elicitus an eius infuſioneʒ.tamen illi habitui
eſt conſonus ⁊ alius actus iſti ſimilis ab illo habi/
tu põt elici.¶ Adꝛm dð ꝙ no noʒ vniuerſaliter ma
ioꝛem eſſe verã.niſi intelligat᷑ ceteris paribus.In
pꝛopoſito aũt nõ ſunt cetera paria.quia equali cha
ritate perfectius foꝛmatur actus penitendi elicitꝰ
ab habitu q; non elicitus ab habitu ſi ſit equali
conatus nati⸗ in vtroq; actu. .
, 7 lPir vtꝝ actus pnĩe
Ecundo queru chnmo ns
bilioꝛ qᷓ; eius habitus. Et vr ꝙ nõ. quia cã
nobilioꝛ eſt effectu. Ande Augꝰliꝰ.gʒmn qõnũ qone

mnmNAR AQA6 ꝙ nũq; foꝛmet᷑ actuſ
R imo oñdo penitendi niſi elicitꝰ 2. omne qð fit ei a quo fit par eſſe no põt. Sed ha

bitus pnie eſt cauſa ſui actus.gi eo nobilioꝛ¶ Itẽ
ſᷣm phjn. ʒꝰ. topi. Bonum diuturnius magiſ eſt eli
