i.ſpᷣe pãis ⁊ ſpᷣe vini.vtroq; iniſibili ⁊ irelligibi ſpi
rituali.ꝙ iõ dr̃.qꝛ ſub ſpᷣe pais ⁊ vini eſt coꝛpꝰxpᷣi ⁊
ſaguinis aliquo mõ ad ſilitudinẽ exñtie rei ſpiritua

ſil eſſe poteſt cum alio coꝛpoꝛe.MReſpondeo ver⸗

buʒ magiſtri intelligit᷑ aut de palpabilitase coꝛpis

ꝓ üllo ſtatu quo fuit coꝛuptibile ᷣuis modo nõ ſit
tale nec in celo nec ſub ſacramentoeaut de palpabi
litate.qᷓ voluutarie onditſe palpabilem ad onden
dum veritatem coꝛpoꝛee nate que e ud

litas ſibi conuenir nõ poteſt vt en ſub ſa . Jllud
autem verbum Bre. ibi allegatum in Nlligenduʒ
eſt de palpabilitate que eſt per quatuoꝛ qualitatss

pꝛimas que ſunt caliditas frigiditas huiditas ? ſi
citas. vel per qualitates cauſatas ex illis. Celum

enim quauis materialiter ſit icoꝛꝛuptibile alio mõ
palpabilitatis palpari poſſet ſi homo iĩ coꝛpoꝛe coꝛ

ꝛuptihili eſſet ita pꝛope ꝙ cum Manu poſſet ipſum

tangere. Si.n.niteretur cum manu ipſum diuide
re.vel manum iutus ponere ſentiret ꝙ celum reſi
ſteret ei.quia per nuilamcreatam virtutem poſſet
diuidi. Sed pꝛopter hoc pꝛopꝛie loqnendo nõ eſt
intelligendum ve palpabilitate.quia non põt vir
palpabile dici. De pane fit xpᷣi caro.non ed inteki
gendũ ꝙ panisſit materia coꝛpis xpᷣi. Sʒ ꝙ ſit iſtiꝰ
conuerſatronis terminꝰ a quo. Qucdam alie auc/
toꝛitates que ſint in litera exponentur di.ſequenti
in qõnibus qꝛ ibi allegabuntur.

1 queritur zc. Superius
—— gutem determinaut mgr de
ſacram̃to euchariſtie quo ad eiꝰeſſe.hᷣ
determĩat ð eo q ad eiunieri. Et di

uideruri ꝑtes tres.Pꝛimo determi

nat mg' de cõfe ctõe.ꝑ ð cõſequutibus ad cõfec-
tionẽ di ſequẽti.ibi. Si autem queritur ð accntibꝰ

(5 doptate leetis di. iz ibi. Solet etiã queri.
Dꝛimai S no deteminat ð cofectone q;tũ
ad aetũ trãſnbſtatiadi E q;tũ ad mat᷑iã.ibi. Sub
Orima ĩ duas. Oꝛimo veri
Alſas o iones epꝛobat ibi.
ꝛimo determinat

tatẽ determinit ¶ faᷣ
Quidam vero. Pꝛiai duas

qd ſciendũ.ꝛꝰ qũo loquẽdũ.ibi. Nec tñ cõcedũt.qi

la ꝑs i qua repꝛobat opiones falſas diuidit᷑ ĩ duas.
ꝛio eas recitat.ꝛ re ꝓbat ibi. Sʒ Ananne
8 in qua detetminat de cofectione q;tum a m
tariã diuidit᷑ in duas ¶imo determinat ð bis
q reqrũtur ad ſacti t : de eo ptinet ad bñ eiſe
ibi. Aqua vo. ¶ Oꝛia inꝛ. ¶, ondit qfxpus volu
it a nobis ſumi ſub illaſpe.¶ * qr ſub duplici. ib.
Sʒ qritur ſub duplici.¶ Jila ꝑs qᷓ icipit ipi. Aquã
vo diuiditurĩ:¶ H oñndit quare aqua vino debet
appõi.Iꝑquomodo euchauſtia pplo dʒ diſpelari
ibi. Euehareſtia quo.
e⸗, õ aß
. un diſtincꝛionem querendũ
In C9 hanc eſt pꝛincipaliter de 4.
ꝛimo de conuerſationc ſeu ð tranſubſtã-

tiatione h de materia z de aque appoſitione
cum vino.¶ ꝗ de lacramenti huius diſpenſatio-

lis iq;tũ ẽ ibinõe ſubẽ pᷣmo ⁊ꝑ łe q;titaſnon niſi p Sne. Circa pꝛimus querunturõ. Pꝛimo vtrũ ſubã

cõcomitãtiaa ẽt qꝛ ibi oculo coꝛpoꝛali videri non

põt coꝛpꝰ xpi viſibile ⁊ palpabilei cõta Gre. in

oml.ſuꝑ illð Jo. penl.Cñ eẽt ſero:c. Coꝛꝛũpi neceſ

ſeẽ palpat᷑ qða palpari n põt qð ñᷣ coꝛũpit. Itẽ ni
hilẽ palpabile qð aliquo mõ n reſiſtat tagẽti. Scd
coꝛpꝰ xpᷣi cũ ſit gſicatũ ñ reſiſteret cuicũq; coꝛpi qꝛ

—

panis ? vini conuertatur in eoꝛpus ? ſanguinem
xp̃ii ?? Strum tora ſubſtantia panis conuertatur ĩ
totam ſubſtantia/ coꝛpisiIʒꝰ vtrum in iſta couer⸗
ſatiom anihiletur ſubã panis.4 vtrm illa coͤuer
ſio fiiati iſtãti.¶ vtrum illa conuerſio ſit mutg
tio vtrũ ſit mirabilioꝛ oĩbus alis mutatiõibꝰ

—

.
uant
nmn

Nlegt..
ach
Mepip 4
Ukniſ
en ſubi
Pindael
zdes enſon
geſubipnt
eus neeinhi
Copusndinen
hrscitlop
Mmisahine
uneetia
ptͤneec
rdrgi
Cmdr
lonpwoe
ſegte ci
Nehe de
Wa viu
tinr. NMo
legro dien/
coeprs ci ec
ſcſolteſe gen
Gahfifacfn
N
RN
Nve
ſunzf
mrm.
lonq in
tonepe
anis.
ſblöepann
cyinione⸗

nomntne

tycien
Praojn
Ppingren,
Phendeſintene
ſpnepeeſe ſi
MWlfcaret ſie
Prſnen
Pckcdepe
ſanletſg
Cnmmantk
nnet pan
Acpnain
aizpnnie
tulloſice
cſotln
lliy
o Oicengi⸗
ſibincans
ltener costi

Ropondeo ve⸗

lrate n

Ksmocdonof

Koudepaeni n
Wenadonden

tenoof d Au
Aunntngenan

quumeqnuinn
cirds büncttngrf
tser Alis. Can
orueldilecloni
homoicoporcn
1 poſſetigin
muipſum dieic⸗
nrnd celumne
m Wmmrempoſt
Aloqnendo noc
K qnanonpöt i
d Nanddin
W. Qrdun Mien
Wonenardign
l.

—
wurii
mminaut M
e W ,
aukin Eto
Rimoanmi
Wamäcen,
Ndeitin
tenes adub
1 Keti atd,
Gtls ndt N

cCcõuerte

1 ͤ; „ ſuba panis 2 vini
*) Rimo oñdo bne kant in coep⸗

exñs ↄuertit᷑ inillud ibi pꝛeexiſtit. Añ nutrimẽtuʒ
ↄuertitur in coꝛpus in loco vbi eſt qn nutrimẽtum
in aliqd pᷣexñs in celo.̊ ↄuerteretr ĩ coꝛ/
pus xpᷣi ꝓdᷣeſt in celo.qð ipoſſibile ẽ.qa nulla res
gertit niſi vbi pñs c. panis aũt in celo pnsnõ eſt
tẽ oĩs ſubã in quã alia ↄuertit᷑ auget᷑. Sʒ coꝛpuſ
xpi nõ auget᷑.S ſubã panis in ipᷣm nõ vertit ́Iez
pᷣd ã ↄuerno nõ t᷑ ↄueniẽs ſacro nec inq;tũ eſt ſigm
qꝛ ſubã panis magis repntat caꝛpus xpᷣi qᷓ; accñtia
eius.nec inq;tũ ettã.qꝛ cũ deus poſſet facere vuũ

ei N ſi ſubã panis ↄuerteret᷑ in coꝛpꝰ xpᷣi
P

coꝛpus in diuerfſis locis vt ſuꝑius hituʒ cẽ.⁊ vnuʒ

coꝛpus cũ alio.poſſet facere coꝛpus xpᷣi eẽ fub ſpᷣe
panis abiq; tranſubſtatiatiõe panis in ipᷣm.ꝗ ſup/
flua eẽt ipa ↄuerſio ¶ſtẽ talis ↄuerſio ꝓbari nõ po
teſt ꝑ rõnẽ neq; cognoſcit᷑ ꝑ experientiaʒ neq; pꝛo/
bari põt ꝑ ſacre ſcripture auctoꝛitatẽ.nec foꝛma ſa
cramenti talẽ expᷣmit ↄuerſionẽ.g temerariñ ẽ ta-
lem ponere ↄuerfionẽ.¶ Contra Inno.de offõ miſ⸗
ſe. ꝑte.*. c.i. .ĩ .dicit.ꝙ panis tranſit i carneʒ
Itẽ Hu“. de ſacr. liꝰ.?. pte 8“..c. ⁰. Aera panis
vera vini ſubã in verũ coꝛpus ⁊ ſanguinẽ xpᷣi ↄuer
titur. Ad iſtaʒ qõnẽ vt refert dñs Inno.iĩ c.pꝰ pꝛe

allegato. dicũt quidã ꝙ ea rõne dꝛ panis cõuerti in

coꝛpus xpᷣi.qꝛ coꝛpus ſub eiſdẽ accñtibꝰ loco paniſ
incipit eſſe.ſicut dꝛ a gramaticis ꝙ.a.mutat᷑ in.e.
cũ a pnñti fo hat᷑ pꝛcteritũ.vt ago egi.qꝛ loco a po
nitur e. ¶ Sed ↄtra ſic arguũt aliqui. Coꝛpus xpᷣi ef
ficitur ſub ſacro abſq; ſui mutatiõe. Sed h̊ eſſʒ im
poſſibue niſi ꝑ ↄuerſionẽ alicuius in ipᷣm.qꝛ alr per
ſuuʒ fieri ſub ſacroſe hẽet.ali nuuc q; pꝛius m eſt
mntari.Cũ ↄuenientiꝰ ſit ſubaʒ panis in ipᷣm con
uerti q; in aliqð aliud.ſequit ꝙ ſiat ſub ſacro ꝑ con
nerſionẽ panis in ipᷣm. ¶ Alij dicůt ꝙ mmet ſabſſa
tia panis.⁊ per virtutẽ diuinꝗ cſſicitur coꝛpꝰ pnñs
ſnb ſpᷣe panis ſił cũ ipᷣa ſubã panis.¶ SDed ↄtra hãc

opinionẽ᷑ eſt rõ adducta 5 pꝛecedentẽ. Sed qꝛ illa

rõ nõ multũ cogeret tenentes opionẽ ↄriã pꝛedcãʒ

SBtune interimerẽt minoꝛẽ.⁊ dicerent foꝛte ꝙ quã

stospus incipiateſſe ſub ſpᷣe ſub qua pꝛiꝰ ñ erat
nõ ꝑꝑ h̊ mutatur q;uis nihil ↄuertatur in ip̃ᷣm.qꝛꝑ
non deſinit eſſe vbi pꝛius erat.⁊ ſi vocet̃᷑ muta
ri nunc pꝰeſſe ſub ſpecie ſub qua pᷣus nõ erat. tunc
cſᷣi mutaret ſi fieret ibi per ↄuerſionẽ panis in ipᷣʒ
Et iõ alr argucndũ. eſt cõtra opiniones pꝛedcãs.
Wꝛimoſic de pane ⁊ vino di in canone miſſe qð
ſiat coꝛpus ⁊ ſanguis.ixs etiã in inſtitutiõe huius

ſacr̃i non dixit. Hic eſt coꝛpus meũ.ſed h̊ eſt coꝛpꝰ

meuʒ. Pꝛeterea ſi ſub panis remaneret vt dicit
alia opinio.ſumẽs h̊ ſacr̃m ieiunus nõ effet.qꝛ ſub
ſtantiaʒ panis ſumeret. ſicut ꝑ ſtatutũ eccłie qð ẽ
vt nullus ſacerdos celebꝛet niñ ieiunus ⁊ ſic vni
lacerdoti nõ liceret bis ſumere hoc ſacẽm vna die

qð falſuʒ eſt.qñq;.n.licite in die celebꝛat duaſmiſ
ſas.Dicendũ g̊ ad qõneʒ ꝙ ſubà panis cõuertitur o

inſubam coꝛpis xpᷣi.⁊ ſubã vini in ſubam ſanguiniſ
B. n. tenet cõis theologoꝝ doctoꝝ opinio & meri⸗/⸗
to.qꝛ hoc ſacꝛatiſſime ſidei xpᷣiane ↄcoꝛdat.⁊ ſacre
ſcripture.⁊ ſnie ecchie.vt qʒ ꝑ ea que ↄtra alij opi
nionẽ adducta ſunt.dẽ etiã de ſecr. di. ſ WPanis
eſt.? ſumptũ eſt ab Ambꝛo.liꝰ.de ſacra.ꝙ vbi ac/

Aaæ ſanguinorpᷣi. Oẽ qð ↄnertit᷑ in aliqd pꝛe

èl

ceſſerit ↄſecratio de pane ſit xpᷣi caro Eteren

de ↄſecr. di. ꝛ*. Quia coꝛpus.⁊ ſumntũ eſt ab Euſe

bio emiſſeno. Juuiſibilis ſacerdos iuiñbiles crca
turas in ſubſtantiã coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis ſui verbo
ſuoſecreta ptãte cõmutat.magr etiaʒ di.io.huius
quarti in ſine dicit ſubſtantiã panis in coꝛpus vi-
niq; ſubam in ſanguinẽ cõuerti.⁊ 3e.c.ii*.dic.ꝙ pꝰ
ↄſecracionem non eſt ibi ſubſtatia panis vel vini.
Ex dictis expꝛeſſe pʒ ſacra ſcriptura ⁊ eccliaʒ em
bꝛnſinñ? Euſebiũ Emuſſenũ.⁊ magrmſniaꝝ.tener
ſubam panis in coꝛpus xpᷣi.⁊ ſubſtantiã vini in ſan
guinẽ tranſubſtantiari ſeld pꝛimũ in opp cuʒ dẽ
ꝙ omne qð conuertitur in aliqõ pꝛexns ↄuertitur
in ülud vbi pꝛimo pexiſtit ⁊c.dico ꝙ verũ eſt quã/
do illud quod conuertendũu eſt ↄiunctũ eſt reii quã
ↄuertendũ eſt vt nutrimentũ coꝛpoꝛi. Sic aũt nõ
eſt in pꝛopoſito. vnde ſubſtantia panis non couer
titur in coꝛpus chꝛiſti niñ vbi pꝛius erat ſubſtatia
panis. Impoſſibile eſt. n. eſſe conuerſionẽ vbi non
eſt illud quod conuertitur. d ⁊ dð ꝙ cuʒ dicit
ꝙ omnis ſu bſtantia in quã alia ↄuertitur augetur.
⁊ẽ.dico ꝙ non eſt verũ quando ſit conuerſio nõ ᷣm
vnioneʒ.ſep ſᷣm tranfubſtatiationẽ qualisẽ pᷣdcꝗ
conuerũo.ſᷣm enim Inno. de officio miſſe pate.·
c.i. Si enĩ natura poteſt conuertere nutrimentũ
in carneʒ aqſq; hoc ꝙ ibi ſit plus de eſſentia fõme
carnis qᷓ; ante. vt dicunt aliqui initentes Phi. di
centi pꝛimo de generatione ꝙ partes ſecundũ foꝛ⸗/
maäm manent.⁊ partes ſᷣm matcriam fluunt ⁊ re-
Kuunt.facile eſt credere ꝙ diuina potentia que in
finita eſt poteſt ſubſtanciam panis in ſubſtantiam
coꝛpoꝛis chꝛiſti conuertere abſq; hoc ꝙ in coꝛpoꝛe
chꝛiſti ſit plus de ſubſtantia vel de quantitate quã
antet Ad ʒm dicendũ ꝙ dato ꝙ deus poſſet face/
re coꝛpus xpᷣi ſimul in pluꝛibus locis ſine cõuerſo
ne alicuius rei in ipſum. non tamen eſſet ita cõgru
um bhoc fieri ſicut per conuerſionem ſubſtantie pa
nis in ipſum.quia ſi ſubſtantia ꝑanis remaneret.
ex hoc heretici faciliterſuadere conarentur.ibi nõ
eſſe coꝛpus chꝛiſti. Unde cõis opiniolonge eſt re⸗
motioꝛ ab illo erroꝛc q; illa que dicit ſubſtantiã pa
nis remanere. ¶ Ad ꝗ dicendtm ꝙ talis connuer
ſio pꝛobari poteſt per rationem ſuper fidem funda
tam vt viſum eſt.⁊ etiam per ſacramenta aucto/
ritatem. quia foꝛma a chꝛiſto tradita hoc oſtendit
Si enim ſub ſacramento eſſet coꝛpus ſuum abſq;
conuerſione anis in ipſum nõ dixiſſet. Mocẽ coꝛ⸗
pus meum. ſed hic eſt coꝛpus meum. ouia dicẽdo
Hic eſt coꝛpus meum demonſtraretur ſubſtantia
panis ſub ſpeciebus contena ſnb
— EE P vtruʒ tota ſub
Ecundo querit aaniaspanis co

uertatur in toram ſubam coꝛꝑis. Et vꝛ ꝙ

non foꝛma ſubſtantialis panis nõ couertitur ima
teriaz coꝛpis rpᷣi. quia in illam conuertitur mate-

ria panis.nec in foꝛmã cũ illa ſit aia intellectiua.g
nõ conuertitur in ſubſtantiam coꝛpoꝝs ¶ Item ſe
cundũ OPhi. *. metsaphiſ. m antiqnam tranſta-
tionem materia deſſe.nec eſt qlis.nec eſt quauta.
Sed ꝓnomẽ demõſtratiuũ nõ demonſtrat aligd
niſi ſit quale vel quantũ.ergo non demonſtratma
teriam ſed nihil cõuertitur niſi quod per hoc pꝛo/
nomen boc demonſtratur. cũg materia ſit de eẽn-
tia panis. non conuertiur tota ſubſtantia panis

in coꝛpus xp̃i Item pꝛopinquioꝛ eſt materia foꝛ⸗
me ⁊ econuerſo.qᷓ; quantitas ipᷣius ſubſtantie. Sʒ
per tranſnbſtantiationẽ panis in ſubſtantiam coꝛ
poꝛis eſt quantitas ſub ſacramẽto per concomita/
tiam.ergo multo foꝛtius ſufficit conuerſio ſolius
matie vel foꝛme in ſolã materiã vel foꝛmã coꝛꝑis
xpᷣi.ad h̊ vt oia aliaſint ſub ſacro.¶ Itẽ illð ẽ mate⸗
ria ſubẽ coꝛꝑee qð pᷣꝰ recipᷣ foꝛmã ſubãalẽ coꝛꝑeã.ſʒ
Sltitas ẽ hꝰi vt oñdã.̊ qᷓ;titas pãais ẽ materia eiꝰ.
ſʒ q;titatas panis remãet pꝰ ↄſecrationẽ.ꝗ cũ ma⸗/
teria pãis ſit de eiꝰ ſubã.tota ſubã panis nõ ↄuerti
tur in coꝛpꝰ xpᷣi.ꝓbatio mioꝛis. Si foꝛma ſubalis
coꝛpoꝛea pᷣ reciꝑet᷑ in nõ qᷓ;to nõ depẽderet eẽ ſub
ſtãtiale cõpoſiti a q;tiiate.qð falſuʒ ẽ.ꝗa aliter ſi ð
us deſtrueret totã q;titatẽ mundi poſſet tota ſubã
mũdi nãti remanere in ſuo ſubali eẽ qðᷣ nõ vꝛ veꝝ
oõtra ſᷣm Phi.p.ce.⁊ mũ.cũ dico h celũ.ſigniſi
co foꝛmã cũ mã.̊ h̊ ꝓnomẽ demonſtrat ↄpoſitũ ex
materia ⁊ foꝛma.ſʒ illnd ↄuertit᷑ qð ꝑ ̊ pnomen h
demõſtrat᷑.ꝗtota ſubã panis in ſubaʒ coꝛpoꝛis xpᷣi
aↄuertit᷑. Itẽ cũ ſpᷣes ſit ſacr̃m coꝛꝑis xpᷣi imediate
dz ipᷣm repñntare. Sʒ ſi aliqd remaneret ð ſubã pa
nis illð imediatiꝰ rẽpñitaret qᷓ; xpi coꝛpꝰ.g nihil ð
ſubã panis dʒ remãere.ſʒ tota eti bndco
tota ſubã panis ↄuertit᷑ in ſubã coꝛꝑis xpᷣi ita ma
teria in materiã.⁊ foꝛma in foꝛmã.nõ in illã ꝑ quã
coꝛpꝰ hẽt ↄpletũ eẽ.qꝛ illa eſt aia intellectiua.ſed in

foꝛmã coꝛpoꝛeã incõpletã ꝑ quã coꝛpꝰ hẽt incõple o nẽ anihilatur.

tũ eẽ ẽt in gradu coꝛꝑeitatis.qᷓ;uiſ aũt ðs iſtituere
potuiſſet ꝙ coꝛpꝰ ſuũ fieret pñs ſub ſacr̃o ꝑ ↄuerſio
nẽ ſolius foꝛme vel ſoliꝰ materie panis in ipᷣm vt
oñdebat᷑ in opponẽdo.tñ magis voluit inſtituere
ꝙ h̊ fieret ꝑ ↄuerſionẽ totiꝰ ſubẽ panis.qꝛ h̊ magis
ſuit ↄgruũ ꝙ tota ſubã coꝛꝑis ibi ſit ꝑ ↄuerſionẽ ma
rerie ⁊ foꝛme paniſ.qᷓ; ꝙ foꝛma eẽt ibip ꝑſe ⁊ ma
teria ꝑ cõcomitãtiã vł econuerſo¶ d pmm ĩ oppm

pʒ ſolo ex dcis in qõe.¶ Ad ⁊m dð ꝙ h̊ ꝓpnomẽ h̊ bñ

demõſtrat illõ de cuiꝰ eẽntia nõ ẽ qᷓ;titas nec q̃litaſ

dũ tñ ſit ſub qᷓ;titate vel ſub qualitate. Un vt ſuꝑi
us viſuʒz eſt. li. B demõſtrat ſubãʒ ↄpoſità pnteʒ.vł
quaſi ſtatiʒ futuraʒ ſub hac ſenũbili q;titate.
zm pz ſolo ex dceis in qõne ¶ Ad ꝗn dð ꝙ alig aln
exiſtimati ſunt q;titatẽ eẽ materiaʒ.ſʒ illa opio ẽ ʒ
Phi. auctoꝛitatẽ.ꝗ pᷣᷣ methaphi.ſᷣm nouã trãſla/
tionẽ dicit ꝙ ð ſe matian ẽ q̃lis nec q;ta.Quãatitas
aũt eſt q;ta.ẽ ẽt ↄ cõeʒ doctoꝝopionẽ.Et ẽt õ exꝑiẽ
tiaʒ.qa hõ põt exꝑiri ꝙ cũ aliꝗd ↄdenſat᷑ mioꝛ effi⸗
citur q;titadeiꝰ manente tota materia q̃ pꝰ erat in
eo.qr ᷣm Phi. pð phiſi.eẽntia materie cuiuſlibet
rei ẽ nãlr icoꝛruptibilſᷣm ſe totãa.⁊ ſ̃ʒ qualʒ eiꝰ ꝑteʒ
ꝛeterea mat᷑ia ẽ de eẽntia ſubẽ coꝛpee. Subã
aut coꝛpeaodẽſari põt manẽte tota ſubã eiꝰ. ¶ Mꝛe᷑
terea exꝑit hõ q;titatẽ eẽ q;dã foꝛmã.actualr.n.vi
ſũ mouʒ q;uis mediante coloꝛe.materie aũt talis
actio noò põt ↄpetere.eſt.n.pᷣjnm pure paſſiuuʒ.qᷓ;tũ
eſt exſe. Coͤtra etia pꝛedcãzʒ opioneʒ arguit᷑ ꝑrõ/
neʒ. Ex materia ⁊ foꝛma ſubãali ↄſtituit᷑ vnũ ꝑ eẽn-
tiã. ſʒ ex q;titate ⁊ foꝛma ſubãlinon ↄſtituit vnuʒ
ꝑ eentiaʒ.ẽ.n.quedã actualis natura cui ꝑ ſe ↄuẽit
cẽ inſpᷣe eadẽ q;uis ſit diuerſaꝝ ſubãx in ſpᷣe differ
entiũ. cx tali aũt natura ⁊ ſubali foꝛma.nõ põt ↄſti
mi vnũ ꝑ eẽntiã.(¶ ODicẽdũꝗ ad arm ꝙ q́;titas non
eſt materia. nec vt dñt aliꝗẽ pᷣcedẽs oꝛdie nature
oẽʒz foꝛmã ſubalẽ in materia.h.n.re ꝓbatũ eſt li.ꝛꝰ

ſubal incõple tũ tũ ſemꝑ vel qnq; cõpl
ſubſtantie coꝛpoꝛee pᷣſupponit oꝛdie nature in ma

l.
Sʒ accũs qð imediatiꝰ int᷑ oĩa alia accñtia ineſt
ſubẽ coꝛꝑee.nec tñ ex q̊ ſeꝗtur ꝙ abſq; eqgoꝛpꝰ qð
eſt ſubã poſſet remanere in ſuo naturali ec.qꝛ ſic eſt
oꝛdo nature a ſuo ↄditoꝛe inſtitł vt ſubã coꝛꝑea
a ſuis ꝓpꝛijſ paſſiõibus ſeꝑariñ poͤſit.¶ Et pterea
Guis quelʒ qᷓ;titas pᷣſupponat in materiꝗ aliquaʒ
foꝛmã ſubaleʒ incõpletã.ſeu aliquẽ gradn foꝛmẽe
a foꝛma

teria aliquaʒ dimenſionẽ ſaltẽ interminatã. cuiᷣs
ↄplexio ⁊ terminatio pᷣſupponit oꝛdie naturei ma
teria cõpletaʒ foꝛmaʒ. Cõpleta aũt foꝛma deſtru⸗
cta vel ſeꝑata ↄpoſitũ naturalr reſoluit᷑ ad matiaʒ
ga ſtabilitas exiſtẽdi eſt in cõpoꝝto ꝑ ↄplementuʒ.

ꝛmn armn a pꝑteʒ aliaʒ.qᷓ;uis gra ↄclunõis poſſet cõ

edi.tũ foꝛma ſua nõ multũ valʒ q;uis.n. ex iſtitu-
tione ſpẽs panis imediate repᷣſentet coꝛpꝰ xpᷣi.vt
ſub ea ↄtentũ.tñ ex naturali ſua aptitudine imedia
tius repntat ſubſtantiã panis.q;uis nõ ſit contẽta
ſub ea.ꝗa q;ᷓuis in h̊ ſacro ñit ſine ſubiecto tũ in ea
remanet naturalł aptitudo ad eẽndũ cuʒ ſubã pais
vt ſit in ſubiecto.

— vtrũ in iſta ↄuerſiõe
At ErtiO querit zmibiletur ſuba pais

Et vꝛ ꝙ ſic. IAlud de quo nihil remanet an
nihilateſt. Sʒ poſt ↄuerſionẽ ſubẽ panis in ſubãʒ
coꝛꝑis xpᷣi nihil de ſubã panis remãet.gꝑ ↄuerſio/
r. ¶ Nrẽ ſi vna pdictoꝛiaxꝝ eſt vera.alta
eſt falſa. ⁊ ecõuerſo. Sed ꝑ ↄuerſioneʒ ſubẽ panis ĩ
ſubãm coꝑis xpᷣi hec eſt falſa ſubſtani panis ẽ ali
qd.g eiuſodictoꝛia iſta.ſ.ſaba panis eſt nibil vera
eſt. ¶ Cõtrariũ dicit Hu.? .liꝰ.de ſacra.ꝑte g.c.
7.7. 9 Kudeo ꝙ q;ʒuis poſt ↄuerſionẽ inbe pa-
nis ii ſubãm coꝛpis xpᷣi nibil de ſubã panis rema/
neat.t᷑ñ qꝛ ſubã cœpis xpi inq;tũ ↄuerſa eſt ſubã pa
nis in ipᷣm aliꝗd eſt. anihilata nõ eſt.qð.n. anibila
tur nõ ↄuextit᷑ in aliꝗd.nec tñ de ipa aliqd remanʒ
7 põt ponꝰaliquale exemplũ q;uis i pluribꝰ diſſule
poſſibilitas.n.ad foꝛmã ↄcreataʒ materie.vel ſᷣm
alios q̃ eſt ipa materia ↄuertit᷑ in ipaʒ foꝛmã qͥ ᷑ᷣm
aliquos noĩatꝑte ʒ ſubẽ q̃ gnãtur.⁊ ſᷣm alios totaʒ
eẽntiaʒ nec poſt ↄuerſionẽ remanet nec tñn anihila

xur.qꝛ ↄuerſa ẽ in foꝛmaʒ qͥ aliꝗd eſt. (e p'n jox
Anz àl

poſitũ cũ di ꝙ illud de quo nihil remanʒ amilatũ
eſt.⁊c.dico ꝙ nõ eſt verũ ſi in aliꝗd aliud ↄuerſum
eſt 1 dð ꝙ ↄtradictoꝛia iſtiꝰ ſubã panisẽ ali
gd.eſt hec ſubã panis non eſt aliꝗd.ſʒ q́;uis hec vet
vera ſubã panis poſtq; cõuerſa ẽ in coꝛpus xpᷣi nõ
eſt aliqd.tñ ex h̊ nõ ſeꝗtur ꝙ ſit änihilataequia i ali
quid eſt conuerſa. „ la zerfi
UKCar Vvtxꝝ illa ↄuerſio
Marto quentur ſiat in iſtati. Et
vr ꝙ nõ.qꝛ aut in eodẽ inſtanti in quo vlti
mo eſt ſuba panis ſub dimẽſionibꝰ ſuis eſt ſub eiſ⸗
deʒ coꝛpꝰ xpᷣi.ant in alio nõ in eodẽ.qꝛ cũ coꝛpꝰ xpᷣi
ſit ibi ꝑ ↄuerſionẽ᷑ ſubã panis in ipᷣm in eodeʒ inſtã
ti ſubã panis eſſet ⁊ nõ eſſet ſub dimenſionibꝰſuis
quod eſt impoſſibile. Si in alio.cum inter queli-
bet duo inſtantia ſit tempus medium vt demon
ſtratur ce. phiſi. Conuerſio ſubſtantie panis in coꝛ
pus erit in tempoꝛe.omnis eni conuer ſio eſt in tẽ
poꝛe Eeter cuius initiũ ⁊ cõplementũ ẽ tbs ehten
ſicut ſe hʒ fieri eonuerſionis ad ſuum factum eſſe
ita menſura vnius ad menſuram alteriꝰ. Sʒ fcũʒ

1¹

Cettunt
ſeieſteten

deſnen,

ierſubäz

nſienpens
Nemiom
tdip e
nin
ᷣ 6
nüinilintze

ſonetti
ifipactio
ſoft dun
ti(Onaſ
ſang
Glulgeri
ſt Mnfogil
Göftinitene
nöſaſciptma
minsnopo
Pmnsroo
(Rioge
modarhde
torez velm
cipipitaca
ſbreſſtin⸗
tasſonnſp
loꝛe Cicme
tigelimitars
gicteinocce
Nlanielit⸗
Wäpüsin⸗
* Waitr
ſſiceren

fſecgeſtdin

qöiſen
doniſiinn

nihil poſit

caretſicca
lapidetriſ⸗
mediinin
ſeceſnene
V ſe
ihi en
tyoſſbilee
Nlenafe iii
iſſtnri ſcnt .
geſugeinit
gkeſinina
ſinſhſiiß
Maſtüzpane
ſinefe⸗
grann
ſitgen
dinitn
ſonibveſti
nintpecder
Mae eſttög n

„ 4

Aind inſtis
ſlppaymenf
Dicßtk t
indinei
ntcotpig ri
garhlefn

inatiinee

Lnmarg ien
la Lſmg
Kodkenünnn
nl ollenamin
Fctohiidnie
e nm
elniötshuſti
hichis n erinn
Mencer cop'lin
Auanncneinei
Husnd ſt coſtin
X Riairſvi i
iiiatginieth
iamnso
1.NN1 A .
gin. ndel
amantnertiinl
ue
onthitlui
lguc uenin
zE d
irhwiginden
uicnbniu
nin tnd m
rübiri

NN

di e
en d

. .
2 ð

eſſe conuerſi?nis eſt tewninus ſui fieri. menſura

fcĩ eſſe ẽ terminus mẽſure ipᷣiꝰ fieri ed inſtans
quod eſtaenſura fcĩi eſſe cõuerſiõis nõ eſt termius
niſi tempoꝛis.ergo fieri conuerſionisẽ in tẽpoꝛe.
Itẽ dũ panis auertit᷑ ĩ coꝛpꝰxpᷣiñ ẽ ↄuerſus.qꝛ ſi⸗
cut dẽ pꝰᷣ Perlier.qð ſit nõ ẽ. Sʒ ſi pais ↄuertere
tur ĩ coꝛ.ꝰ xp̃i in iſtãti ſi ouerteret᷑ ⁊ eẽt ↄuerſus.g
nõ ↄuerdt᷑ in iſtanti ¶ Itẽ ipoſſibile ẽ trãſire diſtan

tiã niſi in tʒe.ſᷣm Phi. 6. phi. Sʒ maxia ẽ diſtãtia
inter ſubãʒ panis⁊ coꝛp xpᷣi. ipoſſibile ẽ eã ꝑ con

neᷣrſionẽ traſire in coꝛpꝰ xp̃i.niſi ĩ tpe. tẽ puerſio
q̃ fit ꝑ actionẽ ſucceſſiuã nõ fit iĩ iſtàti. Oʒ hec ↄuer

ſio fit ꝑ ꝓlationẽ foꝛme q̃ ſucceſſiuac.̊ nõ fit ĩ inſtã

ti ¶ Kötra ſucceſſio ĩ oꝑe ẽ ꝑꝑ ꝗliquã reſiſtentiã pa
tiẽtis ad agẽs. vapbari põ ꝑ dcã Phi. 4 phiſi.
Sʒ nulla? reſiſtẽtia panis ad vtutẽ diuinã ꝑ quam

fit ↄuerſio.& illa ↄuerſio ſucceſſiua nõ ẽ ad qð ſeꝗt

gqð ſit in iſtanti.¶ Itẽ ſʒ Phi. liꝰ.pᷣdicammto. Subã
nõ ſuſc ipit magis ⁊ mius. Sʒ qð ñ ſuſcipit magis
mius nõ põt ſncceſſiue acqri vł coꝛrũpi.g̊ ſubã
panis nõ ↄuertit᷑ ſucceſſiue.ſequit᷑.S ꝙ in inſtanti.
Rndeo ꝙ illa ↄuerſio fit in iſtanti.oĩs.n.ſucceſſio
in mutatiõe cãtur.vel ex refiſtẽtia mobilis ad mo
toꝛez. vel medij ad motoꝛẽ vłrõe vtriuſq;. vt ac
cipi põt a comẽtatoꝛe ſuꝑ 4*.methaphi.⁊ puto ꝙᷓ
ſub reſiſtẽtia ipiꝰmedij debeat ↄpꝛehẽdi diuiſibili

tas ſpatij p ↄꝑationẽ ad limitationẽ virtutis i mo

toꝛe. Uñ q;uis coꝛpale mediũ angulo non reſiſtat.
tñ qꝛ limitata virtutisẽ nõ poſſet ſe tranſferre ab
ꝛiẽte in occidentẽ ꝑtranſeũdo ſpaciuʒ i inſtãti. vt
declatrũ ẽ li o pꝰ di.⁊ ⁊ . UNirtus aũt ↄuertẽs ſub⸗
ſtantiã pãais in coꝛpus xpᷣi nõ ẽ limitata.illa.n.con
nerſio fit ꝑ virtutẽ diuinã q̃ infinita eſt.nec ſibi re/

ſiſtitſpᷣſtantia panis.qꝛ tota natura ſubẽ panis per

fecte ſubditur diuine virtuti.nec ẽ aliqd maaſiuʒ
p qð iſta ↄuerſio fiat.hic.n.nõ hẽslocũ pꝛope loqn
do niſi in mutatiõe locali.panẽ.n.nõ eẽ coꝛpꝰ xpᷣi
nihil poſitiuũ dicit.⁊ tñ ſi eẽt mediũ nõ ꝓꝑteret ꝙ
cãret ſucceſſionẽ in diuina oꝑatõe.deug:n. vnum

lapidẽ trãſferre poſſet ab oꝛiẽte in occidẽtẽ ꝑ totuzʒ

mediũ in iſtãti.nõ.n.oʒ diuiſiblitas medij caet
ſucceſſionẽ ĩ mutatiõe niſi cũ q̊ mutãs ſit limitate
virtutis. Reſtat ̊ ꝙ deus põt ↄuertere panẽ ĩ coꝛ·

s:pᷣi ↄuerſiõe nõſucceſſiua.? qꝛ ↄneniẽtiꝰẽ ex ꝗꝰ

eſt poſſibile eã fieri ſine ſucceſſione q; cũ ſucceſſiõe

ↄcedendũñ ẽ illã nõ eſſe ſucceſſinã ⁊ ex ↄnti eã fierii

inſtanti.ſicut.n. mutatõ ſucceſſiua ẽ in tꝑe.ita non
ſueceſſiuaẽ in iſtanti. Ad pm in opp dñt ꝗqdã ꝙ ĩ
eodẽ inſtãti in quo vltio eſt ſubã panis ſub dimen
ſioͤnibꝰ ſuis ẽ pᷣᷣ coꝛpus xpᷣi ſub eiſdẽ.nõ.n.eſt ĩicõue
niẽs ſubãʒ panis eẽ in illo ĩſtanti inq;tũ ẽ finis tpis
pᷣtiti.⁊ nõ eſſe in eodẽ mq; tũ ẽ initiũ tꝑis futuri ſʒ
3 qꝛ pdictoꝛia realr nõ poſſent eẽ in eodẽ inſtanti.
Allij dñũt ꝙ in eodẽ inſtãti in quo vltio ẽᷣ ſubã pãis
ſub dimẽſionibus ſuis nõ eſt pꝰ coꝛpꝰxpᷣi ſub dimẽ
ſionibꝰ eiſdẽ.ſʒ in aliquo qð eſt imediatũ illiqᷓ;nis
n. in tꝑe qð ẽ in motu pᷣmi mobił ſicut in ſubõ qð ꝓ
pꝛie eſt tpᷣs.nõ poſſit vnũ iſtãs imediate ſe hĩe ad
aliud inſtãs tñ nõ ſic eſt de inſtantibꝰ q̃ ſunt termi/
ni ꝓpᷣaꝝ menſuraꝝ q exrenſo noĩe tꝑis alñ dñt᷑ tꝑa
Dicñt ů ꝙ vltimũ inſtas mſe pꝓpᷣe exñtie ſubẽ pa-
nis ſub dimẽſionibꝰ ſuis.pn inſtans mſe ppʒe eſ/
ſentie coꝛpis xpᷣi ſub eiſdẽ dimẽſionibꝰ ita ſe hñt ꝙ
int ea nihil eſt mediũ.coexiſtũt.n.ãbo vni inſtanti

.6

mse cõis.ſicut.n.nð incõueniẽs pla pũcta q̃ ſunt
termini lineaꝝ ↄueniẽtiũ in cẽtro ↄuenire in ipᷣo cẽ
tro cũ tñ ſit indiuiſibile ſic nõ eſt incõöueniẽs pla in
ſtantia mſuraꝝ ꝓpᷣaꝝ coexiſtere vni inſtanti mſe
cõis.¶ Alij dñt ꝙ nõẽ dare vlt inſtas in quo vlti
mo ſit ſubà panis ſub dimẽſionibꝰ ſuis q;uis ꝑma
nentia ſint in ſuis iminis initialibꝰ.nulla tñ res ſi
ue ꝑmanẽs ſiue ſucceſſiua ẽ in ſuo finali tmino. cui
concoꝛdat qð dicit Phi. S.phiſicoꝝ.ſ.ꝙ inſtas ẽ
ſign poſterioꝛis paſſiõis. Dð g in illo eodẽ inſtã
ti in quo p nõ ẽ ſubã panis ſub dimẽſionibꝰ ſuis.ẽ
coꝛpꝰ ſub eiſdẽ.⁊ h̊ nullã iplicat ↄdictõnẽ.¶Aidꝛ m
dð ꝙ imediatꝰ finis iſtiꝰ ↄuerſionis ẽ nũc pᷣ paneʒ
in coꝛpꝰ xpᷣi ↄuerſuʒ eẽ ⁊ h̊ nõ differt a ↄuerſiõe pa
nis in coꝛpꝰ xp̃ᷣi niſi ſola rõe.⁊ ego ↄcedo ꝙ inſtans
qð ẽ vtriuſq; mſa ẽt aliquo mõ differt fone c⸗
zmn dð ꝙ i his q̃ fint in inſtãti ſił eſt fieri ⁊ fem eẽ q;ᷓ
uiſpꝰ oꝛdine nature ſit fieri qᷓ; fem̃ eẽ. Phi.n.in v/
bo pᷣallegatologtur de his q̃ ſunt meceſſiue Ad
Am ſolutñ eſt ex dcis in qde¶¶ Ad ꝰm dð illa cõ⸗
uerſio nõ fit ꝑ nãleʒ vᷣtuteʒ ꝓlationis vboxꝝ.ſʒ ꝑ vᷣ⸗
tutẽ diuinã que vbis aſſiſtit ad efficiendũ ↄuerſio-
nẽ in illo iſtanti in qꝰ eſt ↄplemtũ ꝓlatiõis verboꝝ
. auis aũt ar ad ꝑtẽ aliaʒ debeãt ↄcedi rõe cõ-
onis.ſʒ tñ ex vi foꝛme nõ ↄcludũt poſſj.n.deus ſi
vellet pᷣᷣ foꝛmaʒ ſubſtantialẽ panis cõuertere i cõ
pus xpᷣi ⁊ poſtea materiam vel cronuer⸗ o. .
. 7 or vtvilla ↄuerſio
4 into queruu ar mutatio. Et
vẽ ꝙ nõ.qꝛ nõ eſt gnãtio qꝛ gnãtio nõ termi
nat᷑ ad pexus nec coꝛruptio.ſubã.n.panis nõ reſol
uit᷑ in ſuã materiã.nec anihilat᷑ vt viſuʒ ẽ. nec eſt
augmentatio.nec diminutio.neq; alteratõ.nec ſᷣj
locũ mutatio. Cũg ſᷣm ·Phi.liꝰ.pᷣdicamtoꝝ nõ ſint
pies ſpᷣes mutatiõis vꝛ ꝙ iſta ↄuerſio nõſit muta/
tio.¶ Itẽ in oꝛ ↄuerſione q̃ eſt mutatio illudĩqð ſit
ↄuerſio dici põt fieri vel fem̃ eẽ ð eo qð in ipᷣm cõ/
uertit᷑ vel ↄuerſuʒ eſt. Sʒ nõ põt ve dici coꝛpꝰ xpᷣi
fieri vel fem̃ eẽ de ſubã panis.̊ ſubã panis nõ con
uertit᷑ in im ꝑ mutationẽ. ¶Rtẽ mutatio accñs eſt
oẽ accñs vłeſt vel natuʒ eſt eſſe in ſubiecto ſed hec
ↄuerſioñ eſt nec nata eſt eẽ in ſubõ aliquo.qꝛ tota
ſubã panis in totã ſubãʒ coꝛpis ↄuertit᷑.ãhec ↄuer
ſionõ eſt mutatio.Kotra iceptio rei⁊ defectioſt
mutatiões.ſʒ ꝑ iſtaꝭ ↄuerſionẽ ſubã panis deſinit
eẽ panis. hec ↄuerſio ẽ cũ mutatõe.Sʒ nõ c alia
mutatiõe q; ipa ſit. eſt mutatio.¶Itẽ maioꝛẽ mu
tatio rei q̃ ↄuertit᷑ in aliud ᷣm ſe totã qᷓ rei q̃ ↄuer/
tit᷑ in aliud ſᷣm ſui ꝑtẽ.ſʒ in iſta ↄuerſiõeſubẽ panis
ↄuertit᷑̃m ſe totã. iſta ↄuerſio eſtmaxĩa mutatio

e Phi.i.sꝰ phiſi.Tres ſunt naturales
utatiões.ſ.ex nõ ſubiecto in ſubiectũ.i.ex ente ĩ
potẽtia ĩ ens actu ſimplr.⁊ hec ẽ gnãtio. Et ex ẽte
in actu ſumplii in ens in potẽtia quaʒ dicit Phi. ex
ſubõ in nõ ſubiectũ.⁊ hec ẽ coꝛruptio.Et ex ſubie⸗
cto in ſubiectũ.i.ex ente in actuin ens actu ſub q̃ a
ꝛehẽdunt᷑ alteratio loci mutatio. dimĩiutio.⁊ aug
mẽtũ qð fit ꝑ ↄuerſionẽ nutrimẽti in coꝛpus. Sic
dico ꝙ extendẽdo nom mutationis.ʒ.ſunt ſuꝑna⸗
turales mutatiões. Una de nullo mõ realr ente in
ens ⁊ hec eſt creatio cui ↄuẽit rõ mutatiõis eo mõ
qð dem̃ eſt in liꝰ.⁊ꝰ.di.pᷣꝰ*.⁊ hec inter mutationes
naturales magis aſſilatur gnãtiõi.Alia ex ente in
nullo mõ ens.⁊ hec dẽ ↄuerſio ſeu adnichilatio qᷓ

inter nãles mutatiões magis aſſilatur coꝛruptiòi
alia eſt ex ente in actn ſʒ ſe totũ in aliud ens actu ſi
cut ẽ ↄuerſio ſubẽ panis ĩ ſubſtãtiã coꝛpis Chꝛiſti

q̃ inter naturales mutatiões magis aſſilatur muta

tiõi q̃ nutrimẽtũ mutat᷑ ĩ coꝛpꝰ.qð uutrimẽtũ ↄuer
tit᷑ i coꝛpꝰ pᷣexns ĩ actu.⁊ deſinit eſſe qð erat an. In
mltis tñ differũt ipe due mutatiões qꝛ ꝑ trãſitiõeʒ
nutrimẽti ĩ coꝛpꝰplusẽ de ſubã in coꝛꝑe qᷓ; añ.ſʒ ꝑ
trãſitiõeʒ ſubẽ pãis ĩ coꝛpꝰ xpᷣi ñ ẽ in eo plus ð ſubã

nec plłð q;titate qᷓ; anñ nutrimentũẽt ⁊ ſi deſinat eẽ

illð qdᷣañ erat q;tũ ad fömã.ĩmãet tñ q;tũ admãʒ
B.n.reglr ẽ in oibus mutatiõibus nãlibꝰ ꝙ aliquid
manʒ cõe vtriq; termĩo mutatõis ſʒ opionẽ q̃ po/
nit mat᷑iã eẽ de eẽntia ſubẽ q̃ gnãt.nec eaʒ eẽ aliꝗd
ↄuertibile ĩ ipᷣaʒ.ſubã aũt panis pꝰↄuerſionẽ nõ re
manet.nec q;tũ ad foꝛmã nec q;tũ ad materiã.Uñ
in hac mutatõe nõ manʒ aliqd vnnʒ in nũero cõe
vtriq; termĩo mutatiõis.qᷓ;uis aũti hac mutatõe
termius ad quẽ ꝗẽ coꝛꝑꝰ xpᷣi nõ mutet᷑.tñ pais mu

tat᷑. Sicut.n.dicit Gꝛeg..moꝛa.iter me ⁊ finẽ

mutari ex ̊ alio ad alið ire ẽ.In hac aũt ↄuerſione
ſubã panis ex vno ad alið vadit.q⁊ a ſui nat᷑a rece
dit ꝑ h̊ qð ↄuertit᷑ in coꝛpꝰxpᷣi. Ad pĩ o ppm dõ
ꝙ verbũ Phi. nõẽ intelligendũ niſi de mutatiõi/
bus nãlibꝰ.hec aũt mutatio nõ eſt nãt.(ld ꝛn dð
ꝙ maioꝛ intelligẽda ẽ ð mutatõibꝰ naturalibꝰ.⁊ tñ
habʒ adhuc inſtãtiã.coꝛpꝰ.n.nõ põt vere dici fie/
ri vl factũ eẽ de illo nutrimẽto qð ĩ ipᷣʒ ↄuertit᷑. Si

aũt inuenias alicubi dem̃ panis fit coꝛpꝰ xpᷣi. vel o

coꝛpꝰ xpᷣi fit vel fem̃ eſt de pãe vel illð qð fuit pãis
coꝛpꝰxpᷣi expõas.qꝛtales locutiões virtute ſᷣmo
nis ſunt fłe.qꝛ oẽs ĩcludũt aliꝗd cõe vtriq; extrẽo
mãere.ſte aũt locutiões pãis ↄuertit᷑ vel mutat

Anſti.

bat᷑ poſſibilitas ↄuerſiõis ſubẽ paãi coꝛpꝰ xpi.

Sʒ ſi ille nõ eẽnt mirabilioꝛes iſta ꝓbatio nõ va⸗
leret.ꝭ mirabilioꝛ ẽ creatio.⁊ ẽt filij dei gæarnatio
ß hec miratio. MKnccowillay mutationi. quax B

E eãlis mẽſa.illa ſimpli mirabilioꝛ ꝓ ĩ cuiꝰtermino
a quo miꝰẽ ð poſſibilitate ad termiuũ ad quẽ crea
tiõis aũt ⁊ incarnatiois ⁊ iſtiꝰ mutatiõis ſunt men

ſure eq̃ͥles.quelʒ.n. fcã fuiti inſtãti ⁊ iterntio a qꝗꝰ
creatiois.ꝗ termiusẽ nõ aliꝗd.nõ ẽ aliia poſſibi

litas ad aliqd.ſicut.n.dicit Auic.pᷣꝰ metha.c.s⸗ꝰ

Si ꝓpꝛietas fuerit aliqd illð de quo illa dĩ erit Ai

qd ĩtermio aũt ad quẽ ipiꝰ incarnatiõis ꝗ termĩus
fuit natura hüana fuit ſola poſſibilitas obedientie
ad h̊ vt vniret᷑ ꝑſoe filij dei.in ſubãẽt paisẽ poſ

ſibilitas obie ad h vt ↄuertat᷑ in oꝛpꝰ xpᷣi.ſegt ̊ e

creatio ſit mirabilioꝛ qᷓ; incarnatõ ſilij dei.⁊ qᷓ; cõ

uerſio ſubẽ pais ĩ coꝛꝰxpᷣi.qꝛ ẽt icarnatiõe termius
ad quẽ.ſ.pſõa filij ði magis excedit naturaʒ huma

nã qᷓ; coꝛpꝰ xpᷣi ſubaʒ panis mioꝛ fuit poſſibilitas
i natura hũana ad h̊ vt vniret᷑ ꝑſone filij dei vt na
tura ſuppoſito qᷓ; ĩſubã panis ad h̊ vt ↄuerteret᷑ i
coꝛpꝰ xpi.⁊ iõ ĩcarnatio ſimplr fuit mirabilioꝛ qᷓ;

ↄuerſio panis ĩicoꝛpꝰ xpᷣi. hec tñ alijs duabꝰ mira/

bilioꝛ ẽ ſᷣm ꝗd ĩq;tũ.ſ.termius ad quẽ ẽ aliꝗd pᷣexñſi
qð ꝑ ↄuerſionẽ ſubẽ panis ĩ iᷣm non augetur. nec
aliduo mõ mutat᷑ ¶ ꝑdpmĩ oppin dð ꝙ mioꝛẽ fla
in hac.n.ↄuerſiõe ſubã panis mutat᷑ ⁊ duplici mu

tatiõe ſ̃m aliquos.qꝛ ⁊ deſinit eẽ illud qð añ erat

⁊ qꝛ ↄuertit᷑ in illud qð an ↄuerſa nõ erat.q̃rũ pᷣma
G;uis nõ ſit coꝛꝰ.tñ magis aſſilat᷑ coꝛruptiõi.⁊ 2.
q;ᷓuis nõ ſit gnãtio.tñũ magis aſſilat᷑ ghitioni. Uel

doö meliꝰ ꝙ pᷣma aſſilat expoliatiõi nurrimẽti a ſua

vel trãſubſtãtiat᷑ vł trãſit ĩ coꝛpꝰxpᷣi ſunt ↄcedẽde

tãq; ſimplr ve.qꝛ nõ notãt remaere aliqd cõe vtri
q; extrẽo.ſʒ tm̃ oꝛdinẽ termini ad terminũ ⁊ muta
tionẽ vniꝰĩ aliũ.⁊ iõ vt placʒ aliꝗbꝰ.qꝛ hec pᷣpõ.ð.
nõ ſemꝑ tenet᷑ materialr.ſʒ alñ oꝛdialr.vt cũ dꝛ.ð
mane ſit meridies.iõ hec.de pãe fit coꝛpꝰ xpᷣi.diſti
guenda c᷑.qꝛ ſi li.de.teneat᷑ oꝛdiali vera ẽ ſʒ q̊non
valʒ.qꝛ coꝛpꝰ xpᷣi nec ſit de ſubã pãis ſicut de mate
ria nʒ ẽt ſit pꝰ ſubãʒ pãis q̃ ↄuertit᷑ in ipᷣm.ſicut me
ridies fit pꝰ mãe.de quo dẽ fieri¶ Ad ʒm dð ꝙ iſta
mutatio vltra terminũ a quo.⁊ terminũ ad queʒ ñ
dicit aliqd reale abſolutũ.⁊ iõ nõ oʒ ꝙ ſit ĩ alio q; i/

termio a quo.⁊ pᷣterea ſi eẽt accũs deus poſſet fa/

cere illð eẽ ſine ſubiecto.ita vt depẽderet aſola hi
tudie terminoꝛum ⁊ a virtute diuina.

rif vtrũ hec mutatio ſit
Eto querit m ba munt alijs

n mutat᷑ coꝛpꝰ xpᷣinec ſubã pãis vt vꝛ qꝛ nec loca⸗/

liter mouet᷑.nec alterat᷑ nec angmtat᷑.nec minuit᷑.

nec gnãtur.nec coꝛrũpit᷑.qꝛ nec rſoluit᷑ in vnũ.nec
mirabilioꝛ ¶ Itẽ hec mutatio mirabilioꝛ ẽ filij dei
icarnatiõe.ẽ.n.ad credendũ difficilioꝛ. Vn
illã credũt q; iſtã. Sʒ ĩicarnatiẽ mirabilioꝛ creat
ne.vñ dẽ ĩſcã ecclia.ꝙ deus hũane ſubẽ dignitatẽ
mirabilrodidit ⁊ mirabiliꝰ refoꝛmauit.̊ hec mu
tatio mirabilioꝛẽ icarnatiõe ⁊ creatiõs. Cõtra ð
2ↄſe. di. *. Re uera.⁊ recitat mag in lra pᷣcedẽtis

anihilat᷑. vt ſupiꝰ hitũ ẽ.g̊ hec mutatio ẽ oĩbꝰ alijs

utatiöibꝰ. ⁊ vꝛ ꝙ ſic. illa mutatio q̃ nibil
mutat᷑ ẽ oĩibꝰ alijs mirabilioꝛ. Sʒ hec ẽ hꝰi hac.n.

de alio pãe q de pae fcõ de faria triticettolgulz⸗

foꝛma. ⁊ 2 9uerſioni nutrimẽti ĩ coꝛpꝰ xpᷣi. hec aũt

mutatio ſub aliqua noĩataꝝ ĩ arꝰnõ ↄtinet᷑.vñ ar
ꝓcede ab iſufficiẽti. ¶ Ad ꝛm dõ ꝙ difficultas cre⸗
dẽdi nõ tm̃ ↄtigivex maioꝛi mirabilirate rei credi
te q; ẽ ex ꝑte ſua.ſʒ ẽt ex indiſpoſitõe credẽtis ꝑꝑ
vſuʒ ⁊ ↄſuętudinẽ ↄꝛiã.qð ẽt dẽ reꝑpatio hoĩs mira
bilioꝛ q; eł ↄditio nõ ↄcludit icarnatõnẽ eẽ ſimpli
mirabilioꝛẽ creatiõe.qꝛ reſtauratio hoĩs ẽt cũ icar
natiõe icludit creatõnẽ gre.nõ.n.hoĩes qᷓ;tũ ad effi

catiã re foꝛmãt᷑ in quox aĩalibꝰgr̃a non creatur.

¶ Artièulus ſecundus.

qritur deꝛ ̈n⸗
Onſequenter en de clc
Bq̃rũt ſex vtx ſacrʒ poſſit 2fei
e alia materia q; ð pae ⁊ vio¶& vmn

taꝑ nãlẽ aquãi ſqʒꝰ vtꝝ de pie fermẽtato. ¶vñn
ſanguis pofſfit ↄfici de alio vio qᷓ; de vitei Se vm
de quolʒ vio vitisſſõ. quid dʒ facere ſacerdos ſi
poſtq; icepit canonẽ miſſe ꝑpendat eſſe materiaʒ
indebiram miniſtratam.

do * Bſacr̃ʒ euchariſtie
R imo oñdo ficide alia ma⸗

ples teria q; de pane ⁊ vino. Materia hniꝰ ſacri debʒ
o ſignificare coꝛpus ⁊ ſanguinem xp̃ᷣi? in ea cõnuer/

ti.ſed hec magis conuenint carni ⁊ ſanguini q; pa
ni ⁊ vino.ſunt enim ſimilioꝛes coꝛpoꝛi⁊ ſanguini
chꝛiſti. ⁊ ſicut dicit Phi. 2 de generatione. Inrer

e. di. z. ra. 2 recitat magjr in lr̃a pᷣcedi habentia ſymbolum facilioꝛ eſttraſitus.ergo hoc
di. c. ¶..p ereationẽ ſilij dei natiuitatẽ de vgine ꝓ ſacr̃

cõſici põt decarne ⁊ ſanguie.¶ Ntẽ ſicut boc

*

72
1

ue ufen
itiitlamen
prignii⸗
cremnen
n Sonilbune
eutr⸗
Guſleiſen
Neymmſe
Nlundkonu
atoruch e⸗
Guecd
d. M
ſde hanme
mndetlin
fuitogug
PB.n ſemd.
iöimeelhun
Sarotſn⸗
d WzPüan
jesriupce
Nentſeuſe
tttkti
ſeetosſaln
Npanis⸗
.linenpi
unis aitni
Moichilis
i hinrucken
füerplihesg
ſinennien
Cidradinat⸗
, Micochnopit
acrRcan
eacürf
dethis
eisrdic⸗
Uehiendik
tishſacfm
Lox ii. h
effcirt ſuſtea
1vinicſica
cbot pom
Vevoner,

Mlge chmt

ſeraclalri⸗
mimt ma
ſiringarin
Udanistngn
Wrſceiten
ntfüntes
Nnchr
igiaicues
innmm
63.ſichtan
R
sſonſfciti
Nogelen
lelinm öh
ſtaumnagis
arfinlege
ſerſnprig
nnugenino
Hitnod 0

hil p
pdan N

in dei Lan

Emntioninn

Wam⸗

nniiqen
nbisſelnnen
n nni⸗ 40
dbiiuneſin
hicSneht
decholladiaſti
mariöis nie
ſibilitasodelente
inſuabictpüisen
toerdigl
m ili dei 150
icmmatüöetennis
Cdtunruhn
in fut poſſibilie
iigſeneſiideiyrn
SuN Mererei
Wriin mrilic,
Kidisdu me
inn ne
mtat: dprer
ntaid dSän
nönt.in
ſramnpni,
r tim h
üiummni,4
tienp i
rnti. N
als.
urtinmmd
trin e
õõ
in ishiui

mis,““

94
xrinnder
ekt
blzponn 4
dhier ſol
ruiertcna
inmc 1
ifuct nſtii
epenauchemnmm

*

2
ſacẽ ʒ pꝛeſiguratũ fuit intege nature ꝑ panẽ ⁊ vinũ
ita in legeſcripta ĩ qua magis claruit veritas fuit
ꝛefiguratñ ꝑ eſuʒ agni paſcalis ⁊ libamẽta ſacriſfi-
cioꝝ.̊ ↄuenientish̊ ſacrm ↄfici põt de carnibus ⁊
materia libamontoꝝ q; de pane oegteen qꝛ
xpᷣs ſe ↄparat pani.iõ h̊ ſacrẽm ↄfici põt de
goa ſini cũ ſe ↄparet grano.vt hẽ Jo.A?⁊ ↄfici põt
de grano.ſʒ granũ nõ eſt panis.coꝛpꝰ xpᷣi cõſici pᷣt

de alia makeria qᷓ; de Eai a ſili ſanguis de alia

moteria qᷓ; de vino ¶ Contrariũ dicit magr in lr̃a
be di. c. 5 Ite ð ↄſe. di. ꝛ?c.pꝰ.hẽ idẽ.agtẽ hꝛ ideʒ
e.di.. Mon oʒ.⁊.c.ſe. Rũñdeo ꝙ h̊ ſacr᷑ʒ nõ põt cõ/
fici de alia materia qᷓ;ᷓ de pane ⁊ vino.ꝗa xpᷣs h̊ ſa/
cr̃jm de tali mareria ↄfecit.⁊ ↄfaiendũ inſtituit.qð
fuit ↄgruũ ⁊ ꝑꝑ ſacri celebꝛationẽ.⁊ ſignificationẽ.
B.n.ſacr̃m dʒ celebrari valde mũde.⁊ iõ ↄgruũẽ
