remiſſa.⁊ ille diſpoſitꝰ ẽ ꝗqrecipit abſolutionẽ. Añ
hec ptãs reſpicit oꝛdinẽ ⁊ iuriſdictvnẽ i foꝛo pnie
remiſſio aũt culpe maioꝛ ẽ qᷓ; remiſſio pene.nec tñ
ↄcedendũẽ ꝙ ſẽꝑ plus remittat᷑ de pẽa ꝑ idulgẽtiaſ
̃ᷓ; p abſolutõeʒ ĩ foꝛo pnie.qꝛ freq̃nt᷑ẽ ecõtrario.
g O queritur vtrũ pᷣlatꝰ poſſit ĩdul
6 t El 1tiO gentias dare. t va ſic. qꝛ ꝗ
libʒ platꝰ põt ↄcedere ꝑticipationẽ bonoꝝ
ↄgregatiõis ſue.g a ſili põt eiꝰ merita ꝑ idulgẽtiam
alijs cõicare. Korra ſolis epᷣis ꝑmittit᷑ a iure ĩdul
Fętias dare. vl electis in epos.iRnꝰ ꝙ illi ſoli poſ
ſut idulgẽtias dare ꝗbꝰ diſpẽſatio theſauri eccheꝰ
miſſa ẽ.⁊ ſʒ mẽſurã ↄmiſſiòis ſue.⁊ qꝛ vicario xpᷣi
cõmiſſa ẽ plenitudo ptatis xpᷣo.er᷑ de pe.⸗ re.xñ
ex eo.iõ dare põt idulgẽtias pᷣ eccliaʒ totã militãtẽ
tatas q;tas ſibi placuerit.dũ tñ aſſit rõnabilis cã.
Alij aür tiñ hũt de hac ptãte.qᷓ;tũ eis a vicario xpᷣi
ↄceſſuʒ ẽ ipe aũt ꝑ ius cõe h̊ nõ ↄceſſit niſ epᷣis.vel

electis i eos? ſuis legatis.⁊ iõ nulli alij indulgen

tias pñt dare niſi ex ſpali ↄmiſſione.nec pñr legati

daf idulgetiaſ ni i uflia ſua: nec eßi niſ i ſig ea
tu.archiepᷣi tñ pt eas dare i epatibꝰ? ſuffraganeo⸗
rũ ſuoꝝ.ex de pe.⁊ re. Mro.iſti tũ i dedicatione ba

ſilice. ſiue dedicet ab vno epo.ſmea plib. non de

bẽt extẽder᷑ idulgẽtiã vltra ãnũ.neq; i ãniuerſario
dedicatiois vltra.40. dies.er de pe.⁊ re. Cuʒ ex
eo.limitata.n.ẽ eis ptas a papa ne ꝑ imoderatas
ↄceſſiones claues ecclie ↄtẽnerẽt.⁊ peitẽtialis ſa⸗

tiſfactło eneruaret᷑ eꝰꝰ*. Abi pᷣus.¶Ad arm ĩ oppin

dð ꝙ nõ ð ſile.qꝛ ↄceſſio ꝑticipatiõis bonoꝝ fit per

mutuã charitatẽ.ſʒ donatio idulgẽtie ꝑ auctoꝛitatẽ

AVñ ꝗlʒ põt alteri ꝑticipationẽ ſuoꝝ bonoxꝝ oceder̃
ſʒ nõ idulgẽtiã dare debitoꝛũ ſuoꝝ.i Atrũ aũt qlʒ
ſacerdos penitentẽ i articlo mortis poſſit abſolue
re ab oĩ pccõ.⁊ oĩ excõicatiõe ſuꝑiꝰ viſuʒ ẽ.Arruʒ
aut ille iuſtꝰ ꝗ añ moꝛtẽ fecit totã pnĩam ſibi a ſac?

dote iniũctã minoꝛẽ debitopꝰ ea ĩ purgatoꝛio pu-
niat᷑ ſuꝑ lr̃e expõnẽ poteris innenie.
Arcꝗ lr̃am.nõ pᷣiumimꝰ.qꝛ bñ hic exit.
E dẽ ad notãdũ difficultatẽ hñdi⸗
Adignã pniaʒ illi ꝗ vſq; ad articuluʒ moꝛtis
diſtulit peniter. Deccare nõ potes.h̊itellr ð pccis

ĩ opibꝰ exterioꝛibꝰ q̃ hõ nõ põt facere i articłlo moꝛ

tis iſtãte. Quacũq; die iuocet᷑ deꝰ aſſit.h̊ nõ itelli
de iuocatiõe q̃ ẽ ex tioꝛe pene pᷣncipalr.ſʒ ex amoꝛe
iuſtitie arbitrij. Querituibertatẽ h iõ dic.qꝛ qᷓ;uis ĩ
illo ꝗ expectauit pẽiter̃ qꝰ vſq; moꝛs inſtat.rema/
neat arbitrij libertas. tamen ineſt ſibi ad peniten

dum vere maxima difficultas. Queqam peccata

moꝛtalia in pnia fumt venialia. hoc ideo dictum
eſt. quia homo de illis per pniam obtinet veniam
ſi non ſufficit dolõ interioꝛ ſimul cum pena iniun-
cta addet deus penam. Kontra ſi ſacerdos iniũñ

git penitenti penam maioꝛeʒ debito. penitens ſi

poteſttenetur ſoluere illam. ergo a ſimili ſi iniun-
git minoꝛem debito peniæns debet eſſe ſimpli⸗
citer quigtatus ſi voluit eam. ¶Reſpondeo qſi ſa

cerdos mmiungit penam non recompenſantem pe

nã a deo taxatã ſᷣm iudiciũ ſue iuſtitie tẽperatũ dul
cedine miſericoꝛdie penitens reſiduum exſoluet
poſt hanc vitam. Si autem iniungt uam reco-⸗
penſantem quãuis abſolute ſit minoꝛ qinʒ illa ad
quam obligatur in purgatoꝛio.non ſimplr dccatur.

penitẽs ſi exoluit eà. nec ẽ icouenienſ.vi ſuꝑi/ dem

Eẽꝙ mioꝛ penai hac vita recopẽſcet i diuina accep
tatiõe maioꝛẽ pena ĩ alia vita ld arm dð ꝙ ;uiſ
ille cui iunctaẽ pena maioꝛ debitoteneat᷑ ad eam

explẽdã ĩ foꝛo ecclie.i foꝛo tñ dei nõ tenet᷑ niſ ad

dignã. Un ſi moꝛiat᷑ expleta ↄdigna ad reſiduũ nõ

tenet᷑. Teſtionia eis fid liũ ↄſtantiũ ꝓdeẽ debent
7 q;uis loq̃t᷑ in plurali.tñ vni ſoli credit᷑ in hbacm
qꝛ ̊ nõ cedit ĩ piudiciũ alicuiꝰ.ꝛ(c· .q.õ. His q in in
firmitate.in glo.ĩ arm ad h. de ↄſec.di.A. Cũ itaq;

nõ dz pᷣſbyter. logt de publice pẽitẽte.qꝛ pniaʒ ab
epo iniũctã nõ põt ſine eo pᷣſ pyter relaxa⸗Aiſii ar
ticulo ncckrarie. Puell t

mſecratio ↄſulto epoꝑ
pſpyterũ ſieri valet. hitelligẽdu ẽ im antiqua dſuc

tudineʒ aliquax eccliarũ q modo non tenetur.

a m aueri. F. Supi de
Olet etia mm termiauit magi de
mõ reiſſois moꝛtaliũ.· Hic ðtermiat ð

(olgidlſhis

„
innt
tomeniſih
ſätgcs
ſct
ifir
tcbiek 44
ſhess zncipal
Eait Drai⸗
i

ſcittasd
ſonendeieit
husretecetes
otoal aog
ſunſtalgsl⸗
ſtri maũn

An
lapichu
M.

0
lpelg N
tietn
Wapmmng
Wwarwura
Nüdocr⸗
ol
ficasno
ennritne
lienn ſu

eie⸗
lun Mlrin
NCMen.
Uugrouotunt
ponbygfhan

Mieplevont
ſtidlſteitßn

iſefſöis i

aglinnits
tnͤſucr ſihi⸗
neſgi'iinit
Artipnianſe
to'taiprun
Kimane.
diimmm gedir
üdfant
rnigri iki
aririmi

4

xniNi
SpX*
SN

““
wiintin
4
4

.
—„ ee.
üne.,
„. Mad.
1 de!
M H
uran
KM. S
ninnn . 1
CCNNRNI
P N
õ
M

„*

libate ſunt

mado remiſmhõis venialſtæ dinidit i :. gter⸗
minat de remiſſiõe venialiũ pſt hac vits le. de
eoꝛum remiſſiõe ĩ hac vita ibi MPoſt *MD i. 4.
¶ ooñndit ꝙ qtedã bpccapoſt hac vitã remittũtur.
⁊ qdã citiꝰ.ꝗdã tardiꝰpurgãtur ibi(In illo aũt.
¶ S oñdit q̃ ſũt illa pccã q̃ i purgatoꝛio purgãtur ibi.
Hic obijcit᷑.¶ ondit ꝙ hec purgatio nõ tm̃ qᷓ;tuʒ
ad penã.ſed ẽt q;tũ ad culpã itelligit᷑ ibii Gʒ foꝛte.

„ 1 „

i ↄfõne: 2 de ſigilli ↄfõnis obſeruatiõe ibi Caue⸗
at aũt. ¶¶ Pꝛia i. ꝛ. ¶Moñdit qᷓ ↄfitẽda ſuntſꝛ que
ↄfitẽda nõ ſi unt ibi. Sicut aũt.

Pars incipal diuidit᷑ in. 2. ¶ detern kat ð gnã

¶ Articulus pꝛimus.

di. eſt qrẽdũ de. *.
Ircahan FpncipalrPð pur

gatoꝛioſ ꝛ de hisiwipurgatir (6d
nal ene g de ſiguli ↄfönis obſer
atoe 5 d obſeruatiõe ſecreti ex ꝑte
penitẽtis. Circap qrunt᷑.4. M vtrum ſit cõ⸗
ſonum diuie iuſtitie aliq̃s aias cũ charitate a coꝛꝑi
bus recedẽtes ĩ purgatoꝛio puniri.¶ vtxꝝ ð purga
toꝛio aliꝰalio citiꝰliberet¶qz vtꝝ ad purgationem
aĩaꝝ ſit aligs locꝰ ſpãlit deputatꝰ. ꝗA vtx ille loc⸗
ſit totũ ſpaciũ vſq; ad oꝛbẽ lune. R

— ° ANR no eſt ꝛſonũ diuine
Rund oñdo

iuſtitie aliquã aiama

coꝛæ i charitate recedẽteʒ ĩ purgatoꝛio pu-

Miri. Apoc.i 4. di. de illis ꝗq moꝛiũtur ĩ dño. Quod
amodo iã diẽ ſpũs vt regꝗeſcãt a laboꝛibus ſuis.qð
veꝝ nõ eẽt ſi ↄſonũ eẽt diuĩe iuſtitie aĩas taliũĩ pur
gatoꝛio puniri. Itẽ aie maloꝝ ſtati deſcẽdũt ad in
fernũ ꝑ diuinã iuſtitiꝗ. ſitr ↄſonũẽ diuine iuſtitie.
Vt aie bonox ſine aliq pena ſtatira aſcẽdãt ĩ celum.
are nõ eſt aliqð pecrotã graue ⁊ grãde ꝙ ꝑ penas
Biſlictas nõ poſſit totalr ĩ hac vita expiaʒi. ſitñ pa⸗
tiẽtur ſuſtineat᷑.ſʒ moꝛs eſt maxia penaꝝ. ſi eni⸗
tẽs eam ſuſtinet patiẽtur ꝑ eã total- purgat e Con
tra magf in pᷣcedęẽti di. c.j.⁊ eſt ð pnia di. .c. Hoc
aüt uen us eſt igne purgatiõis ꝗĩ aliud ſecu
lum I1 nit fructũ ↄuerſiõis.ſtẽ magr̃i littera hu
iusl c.j.expᷣſſe ponit quaſdã aias poſt hãc vitã in
purgatoꝛio puniri 6 ſideo ꝙ aiaꝝ decedẽtium a
coꝛpoꝛibus i chariiote.q̃dam ĩ hac vita totã penã

debitã expleuerũt.a tales puniri ĩ purgatoꝛio ñ eẽt

ↄſonũ diuine iuſtitie. Uñ tales ſtati cũ ſunt a coꝛpa

libꝰ ſepate admittũt᷑ ad eterne vite viſionẽ ⁊ frui/

tionẽ. Alie ſunt q totã penã ſibi debita i hac vitañ

.

expleuerũt.⁊ tales puniſĩ poſt hac vitam ↄſonũ eſt
diuie iuſtitie.nõ tñ eterña pena.ſed purgatoꝛia. ex

quo. n. cũ charitare recedut eas eternaliter puniri
nõ eẽt diuie iuſtitie 2ſonũ.qꝛ digne ſũt vita eterna
⁊ qꝛ: adbuc ad aliquã penã obligate ſunt diuie iuſti⸗
tie. ſdnũẽ vt pus illa ſugineãt q; gaudiũ eterne vi
te recipiãt.cũ illo.n. gꝓaudio nõ põt ſtare obligatiõ
ac aliquã ena a Hm in opp dõ ꝙ illa auctoꝛi
tas ĩtelligẽda ẽ aut ð illis ꝗ totã pniam ſuã ĩ hac vi⸗
ta expleuerũt. aut de alijs poſtq; a pena purgatoꝛia
Adꝛmn doᷣ ꝙꝙ no? ſile. qꝛ pccm̃ moꝛta⸗
le nõ ↄpatit᷑ ſecũ aliqð meritũ quo rtardet᷑ aia a ſuo
deſcẽſu ĩ ifernũ.ſʒ charitas ſecũ ↄpatit᷑ aliqd retar/

datiuũ aſcẽſiõis aĩe ĩ paradiſuʒ.qꝛ ſecũ ↄpatitur ve

nialẽ culpã.⁊ obligationẽ ad aliquã pena.Ad ʒm

tur i pccõ.ſ.magnitudo ⁊ ra

rentiam inſtrumẽéèii.
NErro qᷓritur aaafan aroez ai⸗

dð ꝙ pena moꝛtis nãlis.cũ ſit debita ppccõ oꝛigĩa
li.non ſatiſfacit ꝓ pena debita pccõ actuali.quãuis
pena moꝛtis violẽter illate quã hõ patiẽt᷑ ⁊ ex cha⸗
ritate ſuſtinet ꝓ deo totaliter ſatiſfacere valnr.
vtrũ ð purgato⸗
Ecundo querit vo hin ato
liberet᷑. Et vr ꝙ nõ.qꝛ ſᷣm illã ꝓpoꝛtionẽ qᷓ
culpa excedit culpaʒ. vna pena purgatoꝛij excedit

aliã iĩ acẽbitate.q ad h̊ ꝙ pene ſint iuſte oʒ ꝙ ſint eq̃

les i duratõe. Itẽ q;uis pᷣmia ĩ ꝑadiſo ſint ieq̃liai i
tẽſiõe.tñ eqntur ĩ duratiõe.Silr pene iferni ineq
les ſunt ĩ iteſiõe.eq̃les tñ ĩ duratõe.& a ſili pene pur
gatoꝛij q;uis ſint eq̃les i itẽſiõe.debẽt eẽ eq̃les ĩ du
ratiõe.iKõtra Agaʒel.liꝰ..phiſi.c. 4. loquẽs de
penis aiaꝝ poſt hac vitã dic.ꝙ citiꝰ vł tardiꝰ pena
remouet᷑ ᷣm ꝙ diſpoͤnes ꝑꝑ q̊s puniunt᷑ ſunt foꝛteſ
vel debiles. ⁊ cũ i eodeʒ loco an vba pᷣdicta ponat
penas aliq̃ꝝ aiaꝝ nõ finiẽdas.vr ꝙ vba pᷣdca de pe
nis purgatoꝛij neligztur. antnice duo ↄſiderã/
icatio.dñt g aliq ꝙ ma
gnitudini offenie rũdet ĩtẽſio acerbitatiſpene.⁊ ra
dicatiõi pccĩ pene duratio.iõ ĩ purgatoꝛio nõ tm̃ ſt
pene ineqles i itẽſõe.ſed ẽt iggrarte. Bzʒ5 hunc
modũ ſoluẽdi ſic põt argui. mbile è vt minoꝛi
pccõ hõ foꝛtiꝰ⁊ diutiꝰadhereat q; maioꝛi.⁊ ſic ↄtin
ger poſſʒ vt penitẽs diutiꝰcareret viſõe diuia pꝛo
pccò minoꝛi q; ꝓꝑ maioꝛi Cũ g carẽtia viſionis dei
ad tpᷣs ſit maioꝛ pena q; pena ignis ad tpᷣs.ſiẽ ſim
plłr maioꝛẽ vbi ẽ ſiñ fine.vt ĩ danatis qᷓ; pena igniſ
eterni.poſſet ↄtingere vt ſimplr magis puniretur
penitẽs in purgatoꝛioꝓ peccato minoꝛi q́; ꝓmaio
ri.qð irrõnabile ẽ. Nidetur g̊ mihi dð ꝙ oibꝰpenſa
tis q̃ peccatũ aggrauãt.cuiuſmõi ſũt foꝛtiter⁊ diu
adherere peccato.⁊ plura alia ꝑ maioꝛi peccato de
betur vere penitẽti maioꝛ pena in intẽſiõe.⁊ ĩ dura
tiõe. VUñ magfr in pnti di.c.⁊. Poſt hãc vitã icredi⸗
bile nõ eſt nõnullos fideles ꝑ ignem quẽdam pur-/
gatoꝛiũ qᷓ;to magis minus ve bona peũtia dilexe⸗
runt.tãto tardius citiuſq; ſaluari.Oð ẽt inuit apls

Hmo Cor.ʒ. cõpando purgada ligno. feno. ſtipule.

q̃ͥ nõ eque diu remanẽt in igne.( Ad pᷣm in oppidi
cẽdũ ꝙ ſᷣm illã ppoꝛtionẽ qua culpa excedit culpaʒ
ia grauitate penſatis oĩbus que culpam aggrauãt.
grauitas pene conſtituta expene intenſione ⁊ dura
tione ſimul excedit i purgatoꝛio pene alterius gra⸗
uitatem. AIs :m dõ ꝙ nõ eſt ſimule.qꝛ charitas bo
nop. ⁊ culpa damnatoꝛum nunq; delebunt᷑.⁊ ideo
pᷣmia bonoꝛum.⁊ pena danatoꝛum non finientur.
ſed diſpoſitio ꝑꝑ quam anime puniunt᷑ in purgaro
rio nõ eſt in eis imolabit᷑ radicata.nec equalr .27 i0
citius a ꝗbuſd q; ab alijs remouet. ¶Arm ad ꝑtezʒ
aliã gra concluſionis poteſt concedi.q;uis Agaʒel
errauerit in hoc ꝙ in animabus poſt hanc vitã pe
nam non poſuit niſi cauſatã ex vehementi deſide⸗
rio delectatiõis.que accipit᷑ in tꝑalibus mediante
coꝛpe ſic inſtrumento ad quã attigere nõ pnt ꝑꝑ ca-

t N ! . ri ſit aliꝗs locus vᷣpu-
Latus ſpali.¶ Mndeo ſic pʒ pꝑ ea q̃ dcã ſunt.
li. ʒ.di..arricu.ꝛ.in inferno ſunt quattuoꝛ loca ſe
hñntia ſᷣm ſuꝑius ⁊ inferiꝰ.In illo loco maxime inſi
mo ſunt dãnatiꝓ pccõ actuali. In illo ꝗẽ imediate
ſup̃ illu ſunt danati ꝓ ſolo pccõ oꝛiginali.In locoꝗ

. ”èẽůñ Ü—— * iͤr ater
cõſequenter eſt ſupꝛa illum ſunt aĩe que purgantur ↄtemptũ moꝛtale um ſfo adher eat alicui rei cln/ aimn reliti
gr ibi de lege cõi purgant᷑.qᷓuis aliqᷓ alibi purgent deti auerſionẽ a dᷣd. nec coꝛꝛump ti foꝛmale pnci —
ex aliqua cã ſpali.ſ. vt viuẽtibꝰaligd nüciẽt.vel vt piüũ ſpalis vite. qð eſt charitas. Ad p“ in opp" — gunuehrer.n
ſuffragia p ſe ipetrẽt.⁊ vt patiẽdo vbi peccauerunt dð ꝙ ibi. Mu logtur de monetei loꝛtali pccô. rrakl . lmn nſt
dei iuſtitiam aligb' ſenſibili? maifeſtẽt n.lo⸗ n. H nõ meruit vr digne poſſit poſtea penitere.ſed in deooccept
co mõ nõ ſunt aliq aĩe. ſed añ xpᷣi aduẽtũ ibi eràt aie aia recedẽs cũ charitate. ? aliquo pccõ veniali ſil filnliute
ſcõꝛũ patrũ.q̃ pnĩam ſuã ĩ purgatoꝛio expleuerãt.⁊ H meruit.vt poſt hãc vitã de illo hecõ digne penn ⸗ iſtlel
ille q̃ recedẽtes a coꝛꝑe nihil purgabile poꝛtauerãt tere poſſit. ¶ ꝛm cuz dr ꝙ facili eſtpeccare a muetie
Huotñꝛli. ð ſacra.ꝑte.ꝰꝰ.c.⁊.negare vr aliqueʒ pecõ reſurgere.⁊c.dicõ ꝙ de moꝛtali pccõ vex eſt fivari
vnũ locũ determĩatũ eẽ purgatiõi aĩiaꝝ dicẽs.ꝓba tam i hac vita ;i alia. qꝛ ĩ hac vita a tali pccò re- Adignagccepti
pilius eẽ vti his potiſſimũ locis ſingule penã ſuſſiie ſurgereẽ difficile iĩ aliaẽ ipoſſibile. Sed nõ ſic dõ ð ueſenpnel
re credãtur ĩ ꝗbꝰculpam cõmiſerũt.ſiẽ multis ſepe veniali pccõ.q;uis.n.ihac vita faciliꝰ ſit venialr igooprcumd
documẽtis ẽ pbatũ.alia vo ſi qua ſunt haꝝ penari peccare qᷓ; de veniali pccõ vere penitere.nõ tñ ſic Alpeni ti n
loca nõ facile eſt aſſignari. Ex dictis pʒ ſolutio ad dð eſt poſt hãc vitã ꝑ comꝑationẽ ad aiam q̃ a coꝛ erhactft
qõnem quartam. poꝛe recedit cum charitate.ſic.n. illa que ſine cha⸗ henpußͤnun
ritate recedit põt male velle.⁊ de mala volütate ucariegin
Articulus ſeccũdus. digne penit ere nõ põt.ſic ꝑ ꝛium ita nõ põt male nshlſhn
. D Vellc:r Be inoꝛdlicto actu volũtatis Vialinn we gariniendier
”ðð qrit᷑ de. 2. pnci- abuit ĩi hac vita digne pẽèitere põt¶ Ad ʒm dð q; iananidir⸗
c 8 Onſeqʒ uenter gali. Et circa h iülud ſimile nõ valet niſi q;tũ ad aias que recedũt ilmend
aärunt. 4. (vtr aliqᷓ pccã venialia a coꝛpoꝛibꝰ cum moꝛtali pccõ.ille.n.que cum ſolo —R— V W
poſt bãc vita remittãtur q;tũ ad cuſpa veniali recedũt moꝛtue nõ ſunt.neq; venialit pec ſni
Nꝛvtxꝝ rmiſſionẽ ſufficiat pena pur care ꝓpꝛie dr cader̃.qꝛ ꝑ ſolũ veniale nõ cadit aiaa ſhrdiet
gatoꝛij ſine motu ↄtłitiõis¶zʒ· vtxꝝ aliqð pccm ve ſpũali vita.ex dictis pʒ ſolutio ad qõnẽ ſcdam. n gi
niale puniatur eterna pena.vtx ꝑ lignũ.fenũ. Ertio uerit vtrũ aliqð pccm̃ ve/ michnnr
ſtipulã itelligãtur pccã venialia. t tO R niale puiat eterna pe ihichnin⸗
– † InmO oſtendo ꝙ aliqᷓ pccã venia a. Et vr ꝙ nõ. Siẽ ſe hʒ culpa ad culpã. ita eiiu ſoury
. pD Kl0oleEOIàpoſthac vitaz pena ad penã. ſed culpa moꝛtalisi ifinituz excedit nune
remittũt qᷓtũ ad culpã. Huꝛ.li.de ſacr. venialem.ꝗ pena ſibi debita excedit nam pccõ ide n
. pte. I5.c. 3. Memo ſperet qð h̊ neglexit cũ obierit veniali debitam i iſnitum.ñ ĩitẽſiue.q oĩs penaẽ ninin 4
apnd dñʒ pinereri Rtẽ faciliꝰeſt peccare q; a pccoõ finira itẽſiue. i duratiõe. ſed hſᷣm. Philo. 8.phiſi. ranan
reſurger ſ aie recedẽtes a coꝛꝑibꝰcũ charitate am Sẽ minus ifmito eſt finitum. ergo nullum veniale uaie
liꝰ nõ pñt peccare.̊ nec a pccõ veniali reſurgere. pecm punitur eternapena ren ont hac vitam ircſcſſ
tẽ dam.liꝰ.2.c. ꝗ.qð eſt hoibꝰmoꝛs.h eſt ange ꝓequali pccõ nõ pũitur vnus magis q; alius.qꝛ ſiẽ Tchechüi
caſus.qꝛ poſt caſum nõ ẽ ãgelis pnia.& a ſili nec aĩa df act.io.ñ eſt ꝑ dnarum acceptoꝛ deus.ſed aie re/ ſünmn
bus ſeꝑatis.Cõtra pccm̃ veniale ſil põt ſtare cuʒ cedẽtes cum charitate.⁊ cum venialibus peccatiſ innn
charitate.ᷓ põt eẽ ꝙ aĩa rccedat a coꝛꝑe cuʒ vtroq; ſimul.ñ pyniũtur pꝛo illis venialibus pena eterna i ach
aut illa aĩia ĩ ꝑpetuũ carebit vita glie.qð eẽt inin· Sſimiliter nec aie recedẽtes ſine charitate. Hulla dfcit
ſtum. aut remittet᷑ illud pccm̃ veniale Mndeo ꝙ ergo aĩa pꝛo peccato veniali punitur pena eterna.
ſiẽ diẽ magr huiꝰdi.c.v.aliq pccã venialia remittä ¶ Koͤtra vt ſupius oſtẽſum eſt di. 1b. pccm veniale
tur poſt hàc vitã.nõ tm qᷓ;tũ ad penã.qꝛ ſic ẽt rmit adiũctum cum moꝛtali remittin moꝛta/
tũrur moꝛtalia multa inq;tũ poſtq; i hac vita remi li. ſed peccatũ moꝛtaleĩ alia vita ñ poteſNemntti.
ſa ſunt q;tũ ad culpã.pena.eis debita ſoluit᷑ ĩ pus ergo nec veniale adiũctum moꝛtali.ſed duc cul
gatoꝛio.ſed ẽt q;tũ ad culpã.ñ ſic ĩtelligẽdo.ꝙ ſine pa durabit pena.ergo pꝛo veniali adliũc 0 morrali
pnia ꝑ ignẽ purgatoꝛiũ ↄſumit᷑.ſiẽ ꝑ ignẽ ↄſumit᷑ ar/ puniũtur aie damnate pena cerna. deo ꝙ nul
gẽti rubigo.ſʒ qꝛ ꝑ penã iuuãtur aĩie as penitẽdũ de lipeccato veniali per ſe debetur pena eterna. qꝛſi
vẽialibꝰ. de qb'i hac vita ñ penituer̃t ⁊ ꝑ charita⸗ mul poteſt ſtare cuʒ foꝛmali pꝛicipio ſpiritualis vi mpiliinen.
tẽ.cũ q̃ a coꝛpoꝛibꝰreceſſerũt eaꝝ pnĩa foꝛãtur ⁊ ac ꝰ te.quod eſt charitas. Vñ ab eterno bono ñn ſeparar Mienonfeat
ceptat᷑.⁊ ſic vẽiales culpe eis remittũt᷑. Anñn opio q;uis ad talem ſeparationem diſponat. per acces . S
dñtiũ aĩas nõ poſſe recedẽ a coꝛꝑibꝰcũ charitate.⁊ tamẽ multa peccata vẽidlia puniũtur eterna penaa no
aliquo pecõ veniali ſil.qꝛ vt ipᷣi dñt.ꝙ oẽ pccmð qꝰ eo ꝙ ſunt ĩ ſubiecto carẽtevtharitate.⁊ iactu.⁊᷑ipo/ megeci,
hõ nõ pẽitet añ egreſſum aie a coꝛpe ĩ ipo egreſſu ſfit tẽtia.ſine qua nullum poteſt remitti peccatum.? ntſttemt
moꝛtale.nõ idẽ ĩi numero.ſʒ qꝛ nõ penitẽs ĩ ſtarn ta ideo quia diuĩa iuſtitia exigit vt manẽte culpa ma.· MNonmanndn
li de oĩ pccõ tã moꝛtali qᷓ veniali ſaltẽ ĩ gnãli moꝛ-⸗ neat pena. eoꝛum pena eſt eterna. Undetqia ve- rbriſlin
tale ↄtẽptũ ĩcurrit.falſa eſt.põt.n.ↄtiger ꝙ hõi cha nialia pꝛopꝛie loquẽdoli no. feno. ſtipule com ihenören
ritate exñs obdoꝛmiatĩ aliquo pccõ veniali. ð quo parãtur¶ Aliqui tamẽ Mũt deus poreſta dam. oſzphlii
nũq;ᷓ penituit. nec ĩſpali.necĩ gnãli.⁊ ꝙ ſic doꝛmiẽſ nato extoꝛquere torã penam ſuis peccatis veniali nlegiilsm
moꝛiat᷑.Cũ q̊i doꝛmiẽdo hõullũ moꝛtale ↄtẽpti bus debitam ſine remiſſiõe cuiuſſibet culpe. vñ di ci venii
poſſit ĩicurrere. planñ ẽ aiam iſtiꝰ a coꝛpe recedẽ cuʒ cũtꝙ veniale.nec per ſe. nec per accidẽs pieturx Pinpiene
charitate. ⁊ veniali pccõ ſił. ¶Pꝛeterea cũ venia⸗ pena ererna a iudice iflicta. q; pena que eſt ĩ remnoꝛ ſcgtſosſee
le pccm̃ ſimul ſtare poſſit cum charitate.ſi moꝛiẽs ſu ↄſciẽtie opoꝛtet durare durate culpa.neq; pot di uuulitreizto
vſum libe.ar.hñns ex carnis fragilitate.ſi nõ peni/ ci ꝙ dãnati ſoluãt penã ſuis pecis venialib⸗ debitã ſierenita
tes de aliquo veniali pccõ. vere tñ penitens de oi ſeuꝙ ſatiſ faciant. ſicut nec in hac vita obligatus Mäinenilin
moꝛtalipccõ.nõ video rõnẽ q̃re tal debeat ĩcurrer ad aliquam penam quam malis gratibus eius. ſeniyeni
„
☛
9
. „ ℳ * .

4

L
1
etiine
Mrnin ng
gihten;
Menrii
Mhrniiniig
eſtet⸗
NöiNis

e
A

DU
—

1
chetenwi

miiitine
8 N₰ e 7
. “

1 * e
E in
2
4 W Gir
Ewürchnn N
Schle N

NN
E

–

xxj

iudex iuſte extoꝛquet ab Eeſt dici ſoluere illaʒ
pensm. vel ſatiſfacere. Sed he opinio eſt com-
munẽ doctoꝝ opinionẽ.⁊ ẽt ð ronẽ.qꝛ cũ deꝰ penaʒ
non acceptet.n ci acceptet ſuſtinẽtẽ penam.ſic nec
oꝑa bona. niſi ꝑantem acceptet.q;diu patiẽs pe
nam deo acceptꝰnõ ẽ.pena ſua nõẽ deo accepta. tã
qᷓ ſibi ſatiſfactoꝛia/qꝛ nõ ẽ ſibi accepta ꝑ ↄpationẽ
ad ſuſtinẽtẽ.q;uis ſibiſit accepta ꝑ ↄꝑationẽ ad ſe-/
ipᷣm iuſte eã pccõꝛi ĩfligenteʒ hẽ dictu ꝙ acepta eſt
ðo ſub rõne qᷓ iuſta ẽ.⁊ q;diu pena illiꝰ ꝗ pꝑccauit ñ
ẽ digna acceptari a iudice vt ſatiſfactõia iaranee
in ꝑte ſemꝑ pccõꝛ remanet debitoꝛ pene.Ad pm
in oppicum dr ꝙ ſiẽ ſe hʒ culpa ad culpã.ita pena
ad penã.⁊c.dico ꝙ veꝝ ẽ ꝑ ſe.nõ tñ oʒ hoc ſemꝑ eẽ
veꝝ ꝑ accñs.⁊ ego bene ↄcedo penã eternã nõ de/
beri pccõ veniali ꝑſe.Ad ⁊ ndð ꝙ ſic in hac vita
ſine acceptiõe ꝑſone ꝓ eduali pccõ diutius punitur
vnus q; aliꝰ ppter dinerſam ↄditionẽ ſubiecti.ſic ĩ
alia vita fieri põt.qꝛ aĩa cũ charitate recedẽs a ve
niali purgari põt.recedẽs vo ſine charitate nõ põt.

vtrũ ꝑlignũ. fe/
Mligant᷑ pccã venialia.Rn m ſniaz ma⸗
gri huiꝰdi.c.j.ꝑlignũ.fenũ.⁊ ſtipulã itelligunt vẽia

lia pccã ꝑ quãdã ſilitudinẽ.qꝛ venialia ĩ eodẽ ſubie

cto cũ charitate exñtia pñt ꝑ ignẽ purgatoꝛij ⁊ ſpũa
lẽ ignẽ charitatis dilectiõis ↄſumi.ſic lignũ.fenũ.⁊
ſtipula ↄſumunt᷑ ꝑ ignẽ.⁊ qꝛ tardiꝰ ↄſumit᷑ lignũ qᷓ;
fenũ.⁊ fenũ q; ſtipula.iõ ꝑ lignũ ſigniſicant᷑ venia/
lia grauioꝛs.ꝑ fenũ media.ꝑ ſtipulã minoꝛa.huic ↄ
coꝛdat glo.pꝰ. Cor᷑.ʒꝰ.ſuꝑ illud vbũ.lignũ.fenũ.ſti/
pulã.dicẽs.Lignũ.fenũ..ſtipulã edificant ꝗ ⁊ ſi alie
na nõ rapiũt.rebꝰtñ ĩſirmitati ↄceſſis aliqᷓ dilectio
ne.ſupplie obliq̃ inherẽt ꝗq ſcðᷣm ſuos amãdi h̊ mo/
dos.diutius vt lignũ. vel minꝰ.vt fenũ.vel mini/
mã vt ſtipula.ignẽ ſuſtinebũt.⁊ ec deo non pᷣpo
nũt ſalui erũt ꝑ fuſid enẽtũ.ꝗ vo hec deo pᷣponũtũñ
ſuꝑediſicãt.ſed deſtruũt fundamẽtuʒ. ⸗

¶ Articulus tertius.

Onſequenter qrit᷑ de.ʒꝰ.pnci⸗-

pali. Et circa B

ant pccãa veni⸗ illa ca
t ſac vtꝝ moꝛtalia oblita ðleã
tur ꝑ illã ↄfõnem.(vtx peccet ↄfitens ↄfitendo

pccã que non fecit.

nialia ¶ vtxy illa cõfeſſio

. — 12 2●
p ↄfõnem gnãlẽ nõ
ERKund olldo delent pccã venialia

ine gnãli ↄfõnepñt venialia remitti ꝑ ↄtri
tionem.⁊ ſine ↄtritiõe non pnt remitti ꝑ gnãalẽ ↄfõ/
nem. HH ꝓ gnãlem ↄfõnem.ſed ꝑ con
tritionẽ.Ntẽ qnq; aliqua pccã venialia ꝑ gnalem
Otritnẽ nõ remittunt᷑.vt ſunt illa in ꝗbꝰremanet
volũtas hitualit.ſe ademiſſionẽ venialiũ plus
valet gnãlis ↄtritio q; glalis ↄfeſſio. ſunt aliqua
pccã venialia q̃ ꝑ gnãlẽ ↄfõnem nõ remittunt᷑. tẽ
Jo.in pᷣ cano.c.j.Si dixerimꝰꝙ pecm̃ non hẽmus
nos ipᷣos ſeducimus.⁊ veritas in nobis nõ ẽ. cũ ᷣ
multi faciãt ↄfonẽ gnãſẽ moꝛtalibꝰcarẽtes.ſi ꝑ illazʒ
ↄfõnẽ remitterent᷑ venialia.tales oĩ pccõ carerẽt.
8p eã venialia nõ remittunt ¶ Kotra ſi ꝑ eã non re
mittunt᷑ venialia młto min?moꝛtalig. fruſtra fie

arunt. 44 dtr ↄfõnẽ gnãlẽ dele⸗

ret cum ꝑ eam nullum pccm̃ remitteret᷑ Zrempo
tentioꝛ vr ad remiſſionem pccõꝝ venialium gnãa/
lis ↄfeſſio q; aſꝑſio aque benedicte.vel epᷣalis bñ/
dictio.ſed pccã venialia dñtur remitti ꝑ aſꝑſionez
aque benedcẽ.de ↄſecr̃.di.ʒ.Aquã.⁊ epalem bñdi
ctionem. AUñ decre.di.ꝛ8. Pꝛeſbytexꝝ. bnñdictio ſa
cerdotis ſcĩſicatiõis traditio eſt.̊ multo foꝛtius ꝑ
gnãlẽ lonenn. iſe⸗ ꝙ duplexẽ gnalis ↄfeſſio.
q̃dam ſacralis que ſit ſacerdoti in occulto.q dam ñ
ſacr̃alis q̃ fit in pᷣma ⁊ ↄpletoꝛio in publico. Pꝛima
eſt cum hõ de pccis venialibꝰ ſacerdoti ↄficet᷑ i oc⸗
culto de generibꝰ ſinguloꝝ.⁊ nõ de ſingułl generuʒz.
ꝑ hanc remittunt᷑ venialia.⁊ ꝑ modu meriti i
tum excitat motum voluntatis.⁊ feruoꝛem chari⸗
tatis ꝑ que ſit venialiũ remiſſio.⁊ ex vi ſacr̃i.ſ.per
abſolutionẽ ſacerdotis.ꝑ aliam aũt nõ fit venialiũ
remiſſio ex vi ſacr̃i.ſed tiimõ ꝑ moduʒ meriti.qð
pncipatr ↄſiſtit in ↄtritiõe ad quã hndam iuuat᷑ ho/
mo ꝑ ↄfoõnem gnãlem ⁊ oꝛonem ſacerdotalem.Rõ
aũt quare ad remiſſionẽ venialiũ nõ eſt neceſſaria
ↄtritio ſpalis.nec ↄfeſſio eſt.qꝛ nõ auertũt a deo.⁊

ſimul ſhun cum charitate. qð de moꝛtalibꝰ dici nõ

põt. ¶ Ad pm in oppin dõ ꝙ nõ plus cõcludit niſi ꝙ
pncipaliꝰ remittunt᷑ ꝑ ↄtritionẽ q;ᷓ ꝑ gnãlẽ ↄfõnẽ.⁊
ꝙ ſine gnãli vel ſpali ↄtritiõe Remitti nõ pnt ꝑ gnã
lem ↄfõnem.⁊ h̊ eſt veꝝ gnãlis tñ ↄfeſſio iuuat ad
illã ↄtritionẽ hñdam.⁊ ad augendũ iam habitam.
nia ꝛm dð ꝙ illa pccã venialia in ꝗbus volũtas re
manet hitualiter nõ cõpᷣhendunt᷑ ſub gnãli ↄtritio
ne.⁊ iõ ꝑ illam.neq; ꝑ gnãlem ↄfõnem remittunt᷑.
ſed tm̃ illa q̃ volũtati diſplicerẽt ſi ad memoꝛia ho
minis in ſpali reducerent. Ad ʒm dð ꝙ nõ fuit in
tentio beati Jo.negare hoĩenn poſſe eſſe ſine omni
peccato ꝑ aliquod momẽtum tempoꝛis.ſed quod

iſta vita ſine pccõ tranſigi non Rored ne homo ſi⸗

ne aliquo peccato diu manere ð lege ↄmuni. '
arm ad partem aliã q;uis gratia ↄcluſionis poſſit
cõcedi.tamẽ ex vi foꝛme non concludit.qꝛ ſi faciẽſ
cõfeſſionem generalẽ de nullo peccato veniali con
tereret᷑.nec in generali.nec in ſpali adhuc cõrfeſſio
gnãlis non fieret fruſtra.q;uis per eam nulluʒ pec/
catum remitteretur.qꝛ aliquam diſpoſitionẽ face/
ſet in hoĩe ad cõtritõem. ¶(Ex dictis pʒ ſolutõ ad q̃
ionem ſcdöam.

Pp & gritup vtrum ꝑpↄfönem gnã
Ertio ꝗqritur em deleantur n te
Ataliavblita. Et vr ꝙ nõ.qꝛ hõ de ſua negli/
gẽtia nò debet cõmodũ repoꝛtare.ſed ſi hõ purga/
retur a peccatis ꝑ ſuam negligẽtiam oblitis ꝑ gnã/
lem cõfeſſionem de ſua negligẽtia cõmodum rpoꝛ
taret.qꝛ ſi eſſet eoꝛum memoꝛ teneretur illa confi/

teri in ſpali.ergo nõ remittũtur ꝑ cofeſſionem ge⸗

neralemi Item ꝑ ea non remirxtuntur peccata per
ignoꝛãtiam cõmiſſa.vt patet in fidelibus.ergo a ſi
mili nec oblita¶ Cõtra ad quoꝝ pccõꝝ remimionẽ
nõ eſt neceſſaria ↄtritio ſpalis ſufficit ↄfeſſio gene
ralis.ſed ad remiſſionẽ moꝛtalium oblitoꝝ nõ ẽ ne
ceſſaria ↄtritio ſpãlis g̊ ad hoc ſufficit cuʒ cõtritiõe

ↄfeſſio generalis. Rñdeo ꝙ ꝑ ↄfeſſionẽ generaleʒ

cũ generali ↄtritiõe remittũtur moꝛtalia oblita.de
us.n. ab homine nõ requirit vltra illud quod põt.
de oblitis auteʒ q;diu oblita ſunt homo in ſpeciali
nõ poteſt cõteri.neq; ↄſiteri tenetur tñ hõ facer̃ qð
in ſe eſt m ꝙ humana patitur fragilitas vt oĩa ſua

=

pecã moꝛtalia ad memoꝛiã in ſpãli reuocet.⁊ ſi de
oblitis poſtea memoꝛ fuerit tenet᷑ poſtea ĩ ſpali cõ
teri.⁊ ↄfiteri.nec itelligẽdum ẽꝙ ad remiſionem
moꝛtaliũ oblitoꝝ ſufficiat gnalis ↄfeſſio nõ ſacraliſ
ſi hõ habeat copiã ſacerdotis ⁊ facłtatẽ ↄfitẽdi.qꝛ
his habitis tenet᷑ de moꝛtalibus oblitis gnãlit᷑ ↄſi
teri.⁊ a ſacerdote reciꝑe abſolutionẽ.¶Ad pᷣm i op
pm dð ꝙ ſi hõ ꝑ ſuam negliaʒ aliqua pccã moꝛtalia
tradit obliuiõi non repoꝛtat ex H̊ cõmoð.qꝛ illa ne/
glia ſibi iputat᷑ ĩ pccm̃.⁊ ſi de illis in ſpali cõfiteret
facilius obtineret remiſſionẽ.⁊ maioꝛis partis pe
ne elgratione l An dð ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ magisẽ
inuĩcibił ignoꝛantia fcĩ qᷓ; ignoꝛãtia iuris.qꝛ aliꝗd
iuris põt hõ ab alio reꝗrere.qð ð ſuo fcõ ſecreto nõ
põt.vtraq; tñ ignoꝛãtia ſi ſimplr iuicibil eẽt hoĩiem
a pccõ toralr excuſaret.

vtrũ peccet ↄfi/

4 WMWarto quer itur ens iredopes

cata q̃ nõ fecit.Et vr̃ ꝙ nõ.decre.di.. Ad
eius. Bonaꝝ mẽtiũ eſt ibi culpas ſuas cognoſcejr̃.
vbi culpa nõ eſt.¶ Item ſine pccõ põt hõ ſatiſfacer
ꝓ pccõ qð nõ fecit.vt ſuꝑius hitũ eſt.g̊ a ſili ⁊ ↄfite/

ri de pecõ qð nõ feciti¶ Cotrariuʒ tenet magr hui⸗

di. c.penl.gtẽ Aug.pꝰ.li.ð ci.c.ꝛi. Fli teſtimonij
nõ minꝰ reus ẽ gꝗ de ſeipᷣo falſuz fateret᷑ qᷓ; ſi aduer/
ſus ꝓximũ h̊ faceret.( Rn ꝙ ↄſitẽs ſe feciſſe pccm̃
qð nõ fecit dupłi peccat.tũ qꝛ ↄſciam ſuã ĩ h ſacer/
doti nõ manifeſtat.ſed magis occultat.tũ qꝛ mẽtit
qð ſiñ pccõ eẽ ñ põt. Uñ magr̃ huiꝰdi.c.penl.⁊ ẽ.ꝛ2.
q.⁊. Cũ hũilitatis.Cũ hũilitatiſ cã mẽtiriſ.ſi ñ eras

pccõꝛ anqᷓ; mẽtireris mẽtiẽdo efficeris qð euitaue

ras.¶ Ad pmin oppidõð ꝙ ibi dʒ accipi cognoſcẽ p
foꝛmidare.iur illud Job. 9. Uerebar oĩa oꝑpa mea.
Ad ꝛm dõ ꝙ nõẽ ſile.qꝛ ſatiſfacẽ. ꝓ pccõ alterius
ↄpſonũ charitati.ſʒ ꝙ hõ ↄfiteat᷑ ſe feciſſe pccm qð
nõ fecit eſt ↄꝛiũ veritati.

Articulus quartus.

Onſequenter rit de. 4. buei

q̃runt..¶ vtx ſigillũ ↄfonis ſit de
iure nãe ¶Vtx ĩ aliqcaſu liceat ſac
- oti ↄfõnem reuelar̃⸗/zꝰ vtp alib a olch
re audiẽs a ppoſito vła caſu pccã ↄſitẽris ignoꝛan/⸗
14 ppeca ſng 1i ſe andiar tenear illa celare.
E ſub ſigillo ↄfõnis cadat ꝑſons cũ qua peni
ee KRe: 1 anaem
ꝙ ſigillũ ↄfõnis ñ

qꝛ nulliꝰ inia lieitũ ẽ facẽ q̊ ius nature. ſed ſa

re. ſigillũ ↄfonis ñ eſt ð iure nãe. tẽ qð tenet᷑ hõ
celare ð iur nãe.nullo alio mõ põt licite reuelaf.ſed
ſi hõ ſciat ꝑ aliã viã illud qð ſcit ꝑ ↄfõnẽ põt illud li
cite reuelare. celare pccm ↄfitẽtis nõ ẽ ð iure nãe.

cerdos ð lnĩa ↄfitẽtis põt pccm fun alijs manifeſta

¶ Ntẽ ↄfiteri ſacerdoti nõẽ de iure nãe.vt ſupius hĩ

tũ ẽ. SOa ſili neq; ſacerdos obligat᷑ ð iure nãe ad celã
dũ pccã ↄfitẽtis. Cõtra ð iuresãe.ẽ hoĩem in du⸗
bijs agibilibꝰpſiliũ reqrer̃ a pꝛudẽtioꝛe.⸗ vulnera/⸗
tũ 5 vulnera ſua medelã q̃rer̃.ſʒ hoĩbꝰ ̊ faciẽdiſhᷣ⸗
traheret᷑ fiducia.ſi illi a ꝗabꝰreqꝗrit᷑ ↄſiliuʒ ⁊ medela
nõ tenerent abſ dei bcepto extriſeco ſibi reuelata
celare. talis celatio eſt ð iure nature ¶ Ite vitare

0

crimen. vel non teneret

„ „mrt
fraudem.⁊ ſuare ſidelict⸗ ſunt de iure nature. ſed
ſiẽ diẽ ſapᷣ.ĩ ꝓuer.ſii.Aui ambulat fraudulẽter re
uelat arcana.ꝗ aũt᷑ ſidelis eſt celat amici ↄmiſſuʒ.ꝭ̊
celar nõ tm̃ pccã ↄfitẽtis.ſed qcũq; in ſecreto ð ſuo
ↄſenſu ſibi ſunt dcã eſt ð iure nãe.Rñndeo ꝙ ſigillũ
ↄfõnis ẽ de iure nae.qð ad pñs declarari pot dupli
ci rõne.eadẽ ꝑſona ſᷣm nãm vere affirmare põt ali
gd in ꝑſona alteriꝰ loquẽs qð vere negat. loquẽs i
pſona pgꝛia. En angelus loquẽs. MWopyſi in ꝑſona
dei verẽ dixit. Ego ſum dñs de tuus g eduxit te ð

terra E gypti. Exo. ꝛ0.qð vere negaſſet in ꝑſona p

pꝛie loquẽs.&̊ a ſimili homo repntans dei ꝑſonam
in foꝛo ↄfeſſiòis vere aliꝗd põt affirmar᷑.qð er fox
ↄfõnis qñ loquit᷑ vt ꝑſonam ꝓpꝛiã gerens verene
gat. veꝝ dic negãdo ſe audiuiſſe.vlłſcire q̃ ad no
titiam eius nõ deuenerũt.niſi inqᷓ;tum rĩpntabatꝑ
ſonam dei.g eẽ foꝝ ↄfõnis dicẽdoſe illa audiuiſſe.
velſcir̃ mentit᷑.ſed vitar̃ mẽdaciũ ẽ de iure nãe.ꝭ̊
⁊ ↄfonis ſigillũ.¶ Pꝛeterea de iure nae eſt hoĩiem
Fuare illud licitũ dð ꝓmittit tacite vel expᷣſſe. ſʒ eo
ipᷣo ꝙ penitẽs ſolus ſacerdoti ſoli ruelatſua pccaſa/
cerdote ↄſentiente.vt audiat tacite ꝓmittitſe illa
celatuxꝝ.& ad illa celãda obligat᷑ de iur nat ſid 3
pm in oppi dð ꝙ ſacerdos ð lInia ↄſitẽtis põt licite
pccm̃ ſibi ↄfeſſum alij ruelar̃ ꝗ ſibi neceſſariꝰeſt vel
vtilis ad ꝑficiẽdũ q̃ quirunt᷑ ad illũ foꝝ.qꝛ qᷓ;diu
hB pendet adhuc gerit ꝑſonam vicarij dei.ſed de li
cẽtia cõfitẽtis reuelar alij ꝑſone nõ lʒ.niſi ille ꝗ con
feſſus eſt hoc iteꝝ diceret ↄfeſſoꝛi erĩ ↄfönem.ſʒ q/
tũcũq; penitẽs hanc licẽtiã det ↄfeſſoꝛifeſſoꝛtn ð̊
bet valde vitar̃ ſcadalum.ſ.ne fractoꝛ ſigilli repu/
tet᷑.⁊ qꝛſi dicat ſe lniatũ a penitẽte ꝙ de peccantis
eius poſʒ loꝗ.⁊ penitẽs negat ↄfõꝛi incũbit ꝓbare
ꝙ pᷣdcãm lniam a penitẽte habuit quam ſi ꝓbar̃nõ
poſſʒ taq; fuelato; ↄfonis puniret᷑ ꝛmdicẽduʒ
ꝙ maioꝛ vera eſt ’ñᷣ neſciat alio modo.aliter.nõ q;
uis ſciẽs vt homo illud qð ſidi fuit dem in ↄfõneꝓ
pter vitateonẽ ſcãdali debeat de hoc tacer̃ niſi pꝛo

neceſſitate vel vtilitate.nunq; tamen debet dicer

ſe audiuiſſe illud in confeſſione¶ Ad.zm dicẽdum
ꝙ non eſt ſimile.quandoq;.n.require conſiliũ ab
aliquo eſt voluntarium.quod tñ celałe itlia quo ẽ
requiſitum eſt neceſſariũ ꝓpter ſidelitatis na
tionẽ ⁊ fraudis euitationem.

Ecundo quen? ummn ta⸗

—

. doti ↄfõnem reuelafr᷑̃. Et videt᷑ ꝙſic.Ber.
ð pᷣce.⁊ diſ.c..Jniquũ ꝓculdubio foꝛet ſi ſtatuta. p
ſola charitate ↄ charitateʒ tenerent᷑.cum & celatio
ↄfõnis inſtituta ſit ꝓ ſola ciaaritate.ſi aliqũ eſſet vti
le aĩe ↄfitẽtis vt eiꝰ ↄfeſſio mnelaret᷑ iniquuʒ eſſet ſi
celaret᷑.¶ Item ſacerdos ad celadum ↄfonemteneę
tur ex pᷣcepto ecclie. ſi papa pᷣciperetſibi ꝛiũap
pᷣcepto abſolueret᷑ ¶ Itèm nuilus obligatad mẽtiẽ
dum.ergo in caſu vbi ſacerdos compelleretjj icet⸗
vtrum de aliqua ꝑſona li⸗ ge audiuiſſet᷑ aliqð
cer̃ leu audiuiſſe.qꝛ ne-/
gando mẽtiret᷑ ¶tẽ qua rõne ↄfeſſoꝛ põt ſibi ofeſſo
poſt foꝝ ↄfõnis verecũdiã facer p his q̃ audiuit ab
ipᷣo in ↄfeſſione.pari rõne poteſi ei ꝰↄfonẽ ruelaf.ſʒ
ↄfeſſoꝛ eum quẽ in ↄfõne ꝑdpit excoicatũ ſolus vi-
tar tenet᷑.et᷑ ð ſen.exco.Eñũ nõ ab hoĩe.pᷣlatus ctꝑꝰ
fõnẽ ſciens ſuũ ſubditum aliquo offõ vti male.põt

Z

ipm ab illo olfo remouere.qꝛ alr ↄfeſſio pꝛeiudica

4
bemmmen,
citetnſet
nrinifueng,.
gileut cen 6
Cevelton the
Artinoniſten
Eemnegnititi
ceſorelretgic
Crnnisd
öcheſe lau
ſodren Nenn
Jo wiſglens
Udercifner
ſoſödepoltid
amnicrminent
rnnt tit
ſtügleptar Ai
umtoe grecku
Nelrepcäfdd
ſabasdie vue
Ggr. Gd
ſbem ſae ie
cahiamcheppe
moubs iein
ſaxttiſther
Nefrcinnnind
pee unitiſib
uninefefocni
ſttohternni
gibinſeſiscin

agenireinccna

W Nrd

. Whearddd

W Nä
ipiöenche
NſtpNenrp
pniecüfoden
n.prinßces
Hürennnme.
ticirillca
ſnt ſe d⸗
lisc öalen
nineichnarrag.
glmnöſel
lnitiloaczgiin
ſieri,itant
ſel geciil, te
Halnlirf ſe
Pprfahgie
DCcret iniißn
innithine

Ekri lacende

4 hanef
Wiia
fisin ide
ſe csgigreid⸗
i Cimn. nö
ſaſaſfcererf
Kicitlladaiß
gitbit eſis
hleniorin

igftic

—,
——= = =
= — —

– ₰W

xjI

ret bono anime ↄſitentis.eο aſimili ↄfeſſoꝛ in ea

nõ obeſſe. p reuelatiõe ↄfõnis facta tali reuelãs

cerdos tenet᷑ dicere ſe nũq; audiuiſſe.⁊? veꝝ dice/

bi ſoli pateret.in quo caſu ipᷣm pᷣuati immodo eui/

RZðZM ſupꝑe ↄfoõnem reuelare. IJrem ſi dᷣio eũtes cũ ſuo ſa ret.vt pʒ ex pᷣcedẽti qõne.nec ẽ dð vt dicut qdã ꝙ
es cerdote oꝛdinaſſẽt ipᷣm occidere i nemoꝛe.ꝑ qð eſ/ ſacerdos iterrogatꝰnũq́; aliquã ꝑtem debeat dicer
red ſent trãſtũ facru.⁊ paꝝ añ nemoꝛis icroitrů vnus ſ cacẽ.qꝛ poſſʒ caſus ↄtiger in quo ꝑ ſuã tcacuurniia
ie pnia ductꝰ ſacerdoti hi ↄfõe reuelaret licitũ eſſet ſa tem vl fugã rudẽdi.malam ſuſpitionẽ gnaret i coꝛ/
Ne cerdorti ſe ſubtrahere ab itroitu nemoꝛis.qꝛ aliter dibꝰregrẽtiũ de illo ꝗ ſibi m ↄfoõne ſua crimia dere⸗
S coꝛꝑali moꝛti ſe exponeret.⁊ alij oppoꝛtunitatẽ da viſet Lla 4r pinmor eſt fla.neq; h̊ dic decr.
i ret crimẽ ↄmittẽdi.ſʒ ſubtrahẽdo ſe ſibi Eeiaſus allegata.qð pʒ. E cce lra a coione illiꝰ ꝗ ꝓ ſacrilega
dis de ſocio reuelaret. i caſu lʒ reuelare ↄfõem Nteʒ nõ manuũ miectiòe i clicũ ĩ edictũ excoicanois iciduii
SWre eſt pdit oꝛ cri nis.qui ipᷣm reuelat illi ꝗ vult ꝓdeſſe hB denũciatꝰnõ ſit debes abſtinẽ niñi fo te uludti⸗/

AAhätnis nõ põt argui de crimis pditiõe.Cõtra et᷑ ð pe.⁊ reę. tabis. hõ aut bñ põt ſcire ſous crunè alteri? abſq;
imminn Dis vtriuſq; ſexus. Qui pccm̃ in ꝓniali iudicio ſi · Bꝙ ſibi dem̃ ſit i pfone. Oꝛelat'ct remouedo ab of
RMl bi detectũ pᷣſumpſerit reuelare.nõ ſolũ aſacerdota fo ſuũ ſubditũ quẽ ꝑ ſuꝗ ↄfonẽ ſcit male vei ſuo offõ
ini M li offõ deponẽdũ decernimꝰ.vex etiaʒ ad agẽdum ⁊ſi faciat vtilitateʒ illiꝰ.tñ fac õ vtilitate coitatis.
RM pniam ĩ arctũ monaſteriũ detrudẽdũ. Item magi qꝛ alij ꝑ relationẽ remoti ab offoſ. iẽtes ,6 ſua cõ
—R ſter huiꝰdi. c. vlti. Caueat ſacerdos.ne pecm peni fone a ſuo offo remotus eſt. ꝓnioꝛes reddent ad hiᷣ

tẽtiũ alijs pdat.alioqui deponat r de pe. di. 6
Dacerdoæ.⁊ recitar magiſter i ra huiꝰdi.c.vlt.dr
de reuelate pecã ſibii ↄfone detecta.ꝙ deponatur.

vt nõ ↄfiteant᷑ m vitatẽ ⁊ ille idẽ nunꝰↄfonẽ reue/
rebit᷑. ⁊ ꝓnioꝛ crit ad pccõꝝ ſuoꝝ celationc.ſi tamẽ
poſiʒ ſuꝑioꝛ illũ ab onõ remouere abſq; h̊ ꝙ iulle.vł

eniunt oĩbus diebꝰvite ſae ignominioſus peregrinädo qcũq; alius ſuſpicari poſſ; imp hisqͥ dixit iↄfene
nmi ꝑgat. Rndeo ꝙ in nullo caſu lʒ ſacerd ti reuelare ab illo off; ec remotũ eẽt licitũ ſuꝑioꝛi. vt dnt aliꝗ
