dito dicitur ſimpliciter dici intelligatur. videtur

Vniuerſaliter ſeruandum ſit teſtatoꝛis arbitriũ
ontaeidlem ,achnonere Aanonerete vo⸗
lumus ne pie defunctoꝛum voluntates.quod ab-
ſit tua remiſſione caſſentur.vbi dicit glo.ꝙ ſecus

ſi ſunt iniuſte. ergo teſtamenta iniuſta ſunt infrin-

genda. Rndeo aut teſtamentuʒ eſt rõnabilr fem̃
ita ꝙ non ſit contra euitatem nalis vꝛ.nec diui⸗
ni nec poſitiui.⁊ tunc dico ꝙ nullo modo eſ infrin
gendum.⁊ ſic pꝛocedunt iura allegata ad partem
pꝛimam.aut eſt factum cõtra equitatem iuris nã
lis ſeu contra ius diuninum vel poſitiuum.⁊a tũc nõ
eſt adimplendum.ſed quod eſt ibi ſunerfluum ẽ re
ſecandum.quibus autem modis ſiat contra ius ðᷣ
terminare non eſt pꝛeſentis negocii. Scio tamen

nabere non poſſit ne

Pi.

—U-EE

& teſtatoꝛ exberedans ſuos heredes qui expe-

redari non meruerunt dans totum alijs vel le-
gitimam poꝛtionem que debetur heredibus facit

contta equitatem iuris naturalis. etiam ſi det ec⸗
cleſie i.q.vlłt.quicũq;.Quicũq; vult exhereda/⸗

to filio heredem facere eccliam querat alterum ꝗ
ſuſcipiat non Auguſtinum. Et parum poſt. quidaʒ
cum filios non haberet nec ſperaret res ſuas om-
nes retẽto ſibi vſufructu donauit ecclie.nati ſunt
filij illi. reddidit epᷣus omnia ea qudille doſtaue
rat.in poteſtate habebat epiſcopus non reddere.
ſed iure foꝛi non iure poli. Ecce videtur hic expᷣl/
ſe dicere ꝙ epiſcopus non poterat illa retinere iu/
re poli.ideſtquadam naturali equitate.vt diẽ glo.
ibidem. ⁊ ſic eſt ius intelligendum ad partem ſecũ
dam allegatam. uenm z perſon
uz perſone
+☛Ecũdo queritur nigiole bonir
aliquid in teſtamento dimitti meſpon⸗
deo ꝙ legatum factum ſingulari perſone exiſtenti
in religione tenet.ſed cum taliaperſona pꝛopꝛiuz
aliquid dare vel accipere ſi
e ſuperioris lnia.v abetur.iꝛ.q.i.c.non dicatiſ
ſibi non acquiritur ius in illo legato ſed monaſte-
rio.ſi eſt monaſterium tale ꝙ licite poſſit poſſider
aliquid in communi. vnde monaſteriũ habet ius
in repetendo illuòlegatum. que enim dantur mo-
nacho vel ad ipſum aliquo iuſto titulo deuoluunt
monaſterio acquiruntur..i9.q.vlt. Si qua mulier
quaſi per totum. .⸗

— aritur vtxꝝ valeat teſtamentũ
Ertio ů

2 uod non eſt factuʒ in pꝛeſentia
pꝛopꝛij ſacerdotis ſi poſſit haberi velſupe
rioꝛis.
extra de teſtamentis.c. Cum eſſet.Teſtamenta q̃ᷓ
parrochiani coꝛã pꝛeſbytero ſuo ⁊ tribus vel dua
bus alijs perſonis idoneis in extrema fecerint vo
luntate firma decernimus permanere. ergo per

contrgriũ videtur ꝙ ſi non ſintſaca coꝛam ſuo pꝛe

—

ſbytero ꝙ fima nondebeant permanere ¶ Kon⸗/
tra eodem titulo Relatum. dicitun teeſtamentum
debere iudicari firmum ſi factum eſt coꝛã duobi
legitimis teſtibu s.nec ſit in aliquo mẽtio de ſacer

alicuius ſuperioꝛis.ERndo ꝙ ſᷣm ius cõmune nõ
eſt neceſſariũ ad hoc vt teneat teſtamentũ ꝙ fiat iĩ
pñᷣtia ſacerdotis vel alicuius ſuperioꝛis.ſed ſuffi-
cit ᷣm ius canonicñ ꝙ ſiat coꝛam duobus vel tribꝰ
teſtibus legitimis.quo ad ea q̃ relinquũtur ecclie
vel alijs pijs locis.vt pʒ per decre.ad parteʒ am
allegatã. vnde quo ad legata intuitu pietatis ad h

dote.ergo nõ oʒ ꝙ ekasin ſacerdotis nec

t teſtamentü ſit firmũ nõ requiritur iulla ſolẽnitas

quã in teſtis leges hũane vite obſeruandaʒ decer-/

nũt ey ð teſtis. Cũ eẽt.iĩ textu.⁊ i gl. vn dic ibidegl.
ihis qͥ pietatis cà reliquũt᷑ mius ſollẽnis volũtas
ſufficit.qꝛ tũ vt hẽ eo.ti. Rainutiꝰ.in diſpõe vel

executione teſti qñq; cõſuetulo terrax vel ciuita/
ruʒ pugl⸗ iuri.iõ vbi eſt ↄſuetudo appꝛobata teſta-
mẽta ſteri in pntia ꝑꝛochialis ſacerdotis vel ſupe
rioꝛis neceſſariũ ad h vt teneat teſtin obſuari
ſi ei pntia cõmoð poſſit hꝛi. Si q̃ at cõitateſ ſtatu
ta faciãt vt ñ valeat reſtm factũ intuitu pieratis ⁊
pijs locis ⁊ pauꝑibus pſonis coꝛã ſacerdote ⁊ duo
bus vel tribꝰ teſtibus idoneis.niſi et ſint ibi.A.l.

officialis vel epiſcopi. Et videtur ꝙ nõ

.** , rti.
A.

$
5. decabinis ville vel iudicibꝰ pᷣneipales ꝑ quos
tale ſtatutũ ſem eſt niſi fficiẽter nnui reſipiſcãt
excõicandi ſunt.er̃ eodẽ ti. Cũ eſſeſ. vbi dẽ ð teſtis
factis coꝛã duabus vel tribus berig⸗ idoneis cũ
ſacerdote ꝙ talia teſtamenta firma decernimꝰ per
manere ſub intimatiõe anathematis.pꝛohibẽtes
nequis huiuſmodi audeat reſcindere teſtamenta.
In conſillo etiã Byturiceñn.qð tenuit dñs Symõ
tunc legatus in regno rancie de teſtis ſic dicitur

o ꝙ ad pſumptionis quoꝛũdã conatus danabiles re

pꝛimendos qui teſtamenta vel alias voluntates
quocũq; nomine cenſeantur licet iuſte ſint fcà iu-
xta canonicas ſanctioneſ tanqᷓ; legitimaſ añ dimit
tat.ſed pꝛo eo repꝛobãt.⁊ impugnãt ꝙ ſcabini aut
ſeculares iudices pñnñtes gõ fuerũt qñn teſtſtoꝛ ſuuʒ
condidit teſtamentum aũt aliam vltimam volun
tatẽ duximus ſtatuendũ ꝙ ipſi cuiuſcũq; cõditiõis
vel dignitatis extiterint ꝗ infra. 8. dies poſtq; ſu-

per bac ↄpetenter moniti fuerint ab ipedimẽto bꝰ?

nõ duxerit deſiſtendũ anathẽatis innodtes viculo
ipos aſtringi volumꝰ ipſo facto¶ Ad arg i opp“

dð ꝙ illud qð ibi dꝛ de faciendo teſtm̃ coꝛã pᷣ byte/ꝰ

ro nò ponit᷑ taqᷓ; neciuʒ ſʒ ↄgruuʒ að pʒ per decre.

ſequẽteʒ in q̃ de pᷣſbytero nulla ſit nenti⸗ ſed tm ð

tribus vel duob legitis teſtibus. Rapot dici ꝗ
illa decre. pot intelli vbi ↄſuetudo terre talis eſt.

Narto queritur vtrum ſi aliqua de-
(a A IVtermiata foꝛma ſub qua opoꝛ

teat fieri teſtim ad hoc vt ſit validũ.RKn-

deo ꝙ non. ſufficit eni ſcðᷣm iura canonica ſalteʒ q;ᷓ

tum ad ea que ituitu pietatis legantpauperibus ⁊
ecchijs ⁊ alijs pijs locis ꝙ aſſint.ʒ.vel.ꝛ.legitimi
teſtes t eſtificantes vltimã volũtatẽ defuncti talẽ
fuiſſe.⁊ ipſum tẽꝑoꝛe il
tis.⁊ hoc ſiue verba teſfatoꝛis Merint ſcripta ſiue
non. quanis ad naioꝛem certitudinem tutius ſit.
ꝙ teſtatoꝛ vltimmam ſuam voluntatem faciat ſcri/
bi ⁊ ſigillo autentico roboꝛari.⁊ ꝙ non ſint neceſſa
ria verba pꝛeciſaſub quibus verbis factum vale

ompgtem fuiſſe ſue mẽ/

at 1 non alixer pat g. dicitur enim exva de teſtam
tis. ¶Kum tibi. q Aui extrema voluntatem in alte

rius biſpoſitione dimittit non videtur deceder
inteſtatus. ĩed ſm glo.ibidem hoc eſt de benignita
te canonica. Quia tñ fraudęs cõualeſcunt i mũdo
7 defuncti in c mundo p eᷣhcos vel nullos verol

habent amico & heredes pꝛoni ſunt ad impediẽ

o dum nł vlcime voluntates moꝛientium executio

ni demandentur.ideo teſtamentum ſeu oꝛdinatio

vltime voluntatis ſieri debet certioꝛi ⁊ firmioꝛi
modo qᷓ; poſſit fieri ¶ Et nota ꝓ icaute faciunt te
ſtatoꝛes qui ſunt contenti ſigillo? temmonus exe

cutoꝛum ſuoꝛũ qñ ſunt pauci. quia heredes excipe

re poſſunt teſtimonium eius qui eſſet inſtiturus
ad agendum in reperendo bo e role i 1
non dz eſſe actoꝛ ⁊ teſtis in e eid cauſa. Alij tam
execuroꝛes niſi alia rationabili cauſa impediat no
ſunt a ferendo teſtimonio repellendi. Arm ad hoc

cy de teſtibus. Inſuper. ibtenim dñs papa pꝛioꝛi

.

vel fratribus ſancte trinitatis ſic dicit. ¶ tatuimꝰ
vt liceat vobis in cauſa eccleſie veſtre ferre teſtio

nium dümodo vnus vel duo ex vobis ad agẽdũ
reſpondendum inſtituant᷑ quoꝛum teſtimonium

in cauſis iſt quibꝰ actoꝛes ſunt ingituti non debẽt

admitti.ſimile habet᷑ inira eo. ti· Cu nũci?.⁊.iA·

* chke

Al
m
ſin
Neni⸗
ffeid
ſüͤcoͤ⸗
ſedep
lich⸗
ſateſd
lireli⸗
lensen

i

J
ſabo:
grentoꝛe
Svnn
imeten

tolen
Ahhen⸗
ſepoſend

fhäͤſtei

ſenkin
Ui Kaan
Soceb
lſerfürne
geatoreſt⸗

füigemn
Wcipz
Ggaro
ſafrie
fitte
hnlch
eincn
onpard
ſoakuin
Mmeten
Maiins

ſigcuun
noron⸗
unmma
gheninp
oppolin
Gorenns

Meipi

inasde
ſthſsi

—
☛
*
i q.2. Super pꝛugente. cnius ratio eſt vt dikit glo.
Dũ ibidẽ.qꝛ cã ecclie nõ eſt ꝓpae cã ſinguloꝝ vl pot di
nac ci ꝙ hoc inſtitutaᷣ eſt in fauoꝛẽ piaꝝ cãaꝝ Exhis ar/
. guèe a ſili ad ꝓſitũ excuſatio.n.pie vltie volunta
N tis defũcti eſt Ma cã necẽ ꝓpꝛie cꝗ executoꝝſʒ de⸗
fũcti. Q&ẽt teſtatoꝛ poſſit heredibꝰiponere penã ſi
R Zuenire pᷣſũpſerint oꝛdinatõi ſue vlrie voluntatis.
hr ẽ de teſtm. Renaldꝰ dũ tñ nõ ſit turpe ołihone
u ſtũ qð pᷣcipit teſtatoꝛ. Nota ꝙ ẽt legatũ ĩ teſtõ ab he
n rede põt peti ſi nõ ſint alij executoꝛes: vt hr̃ in. c.pᷣ
Ma dicto ⁊ ſicut dr et̃ de teſta:Si heres. Si heres iuſ
kinſin ſa teſtõꝛis nõ adipleuerit ab epᷣo loci illius oĩs reſ q̃
ei relicta eſt canonice interdicatur cũ fructibꝰ⁊ ce-
nt teris emolumentis. vt vota defuncti ipleantur.
—
nn ¶Articihus quintus.
Shoſthi⸗ or querit᷑ de.ꝰ.pᷣn-
R—K Onſequenter ni zarut.
hai 4. P vtm religioſi poſſint eẽ executoꝛeſ
i Ateſtamentoꝝ. ¶ * vtm religioſi exẽpti poſ
zoäſ * fint ab oꝛdinarijs ↄueniri rõe executionisʒzꝰ vt'n
BNW executoꝛes teſtõꝝ tẽant᷑ ifra anũ illa executõeʒ ipler
Wti 4*. vtrum dilatio execntioniſ in aliquo pꝛeiudicet
Paerf anime teſtatoꝛis. .
on — imo oſtendo ꝙ religioſi nõ pñt eẽ ex
mn iind lIecutoꝛes teſtõꝝ aeligioſus ſi⸗
naſnN — ne licentia pᷣlati ſui ſe obligare nõ põt:ſʒ
R Qui recipit executionẽ teſti ſe obligat ad exeq̃nduʒ.
R—Rq SFreligioſi executoꝛes teſtõꝝ fieri nõ pnt. Item. ꝛꝛꝰ*.
Niad tad. Thim. r: Mẽo deo militãs ſe iplicat ſclaribꝰ
negocijs:⁊ decre.di.ʒ.Qui in religione ſclarit᷑ vi
D uñt nõ fugiüt ſcłſʒ mutant᷑. Sʒ oʒ executoꝛes teſtõ
nii ruʒ ſe mitis neg ſcła b' ipliare & religioſi nõ
rons pñt eẽ executoꝛes teſtõx.tẽ er ñ clerici vłmõachi
Cmmst Dacerdotibꝰ clicis tuis anũcies publice ne miſtri
kirn laicoꝝ fiãt nec ĩ rebꝰ eoꝝ ꝓcuratoꝛłs exiſtãt ſʒ teſti
– executoꝛ eſtq̃i reꝝ moꝛtui pcuratoꝛ. vr ꝙ nẽc cli⸗
en cus nec religioſus pᷣt eẽ teſti executoꝛ.Cõtra młti ̃
i ligioſi execusoꝛes ſt ⁊ ecclia een repᷣhẽdit ů execu
n it toꝛes fieri pnñt anſ ꝙ religioſꝰ Rt ẽ licentiatꝰ a ſuo
. uu ſuꝑioꝛi vt poſſit fieri executor teſti. aut nõ ſi pꝰᷣmõ.
.* gocn dico ꝙ põt fieri executoꝛ vt i pluribus ẽ vtile aĩe te
ate ſtõꝛis.qꝛ in exectõe mꝗe attẽdẽda ẽ fidelitasq̃ ꝑfe/
dm ctiꝰ in religioſis qᷓ; in Caribꝰ dʒ vigere ſi aũr no eſt
SD licẽtiatꝰ.tunc dico ꝙ ſi intret in eccutione alicuiuſ
mnudi teſtamenti vt executoꝛ peccat qꝛ facit quo facere o
mm non poteſt de iure vt bene concludebat pꝛima ra-
lnn tio ad pꝛimam partem. Jacit etiam pꝛeiudicium
ſn anime teſtatoꝛis.quia talis a volentibus impedire
ſam . poſſet ĩ iudicio ꝑ exceptiõeʒ repelli tãq;ᷓ illej queʒñ
— aagebat exequendi ptãs pꝛopter hoc cautè facerẽt
H rreligioſi qui de licentia ſui ſuperioꝛis fiunt executo
ahrainn res etiam ſi gciperent ſuper hoc litteram ſui ſupe
— rioꝛis vt poſſt ſacete ſidem ꝙ licentiati ſunt ſi con
in, trarium obijceretur eis ab illis qui valent executi
Gungi, onem impedire.Ex dictis patet ſolutio ad pꝛimnʒ
a in oppoſitum.ld ſecundum dicendum ꝙ eſſe exe
oſ cutoꝛem nõ computatur inter ſecularia negocia qꝛ
a opus eſt pietatis oꝛdinatur enim ad adiuuandum
6 animas defunctoꝛum-ſecularia autem negocia ꝗᷣ
oit religioſis interdicuntur habes expꝛeſſe extra ne ch
mnte ci vel monachi c.i. ld tertium dicendum ꝙ ma
Saun Ina differentia eſt inter curatoꝛem ⁊ executoꝛem.
u.
—
,1 » * —
£
4
.
„

ratione

pꝛocuratoꝛ enim eſt qui negocia aliena mandato ſi

bi a domino facto gerenda gratuto ſuſcipit.⁊ in in

dicio adminiſtrta negocia plura vnum vnde pꝛo

curatoꝛes ſunt qui res dominoꝛum viuoꝛumad/

miniſtrant ad tempoꝛalem eoꝛum vtilitatem.exe

marum vtilitatem.

oexecutoꝛes autem moꝛtuoꝛum diſtribuũt ad ani-

queritur vt religioſi exem

Ecundo avomnnrab oꝛdinarijs cõöo⸗/
uẽni rationg ondeo aut illir
Aigioſi exempti non habent niſi exemptionem cõ⸗

excuſationis. Reſpondeo aut illi re

munem.aut vltra hoc habent exemptionem ſpeci
alem ſeu ſpeciale gꝛiuilegium ꝙ conueniri non poſ

ſint ab oꝛdinarijs ratione delicti nec ratõne contra

ctus nec ratione rei de qua agitur. Si non babent

niſi exemptionem communem:dico ꝙ poſſunt cõ
ueniri ab oꝛdinariis ratione executionis ſi de illa ñ
faciunt quod facere debent.quia ſic exempti con/
ueniri poſſunt ab oꝛdinarijs locoꝛum ratione deli

cti ſiue contractus aut rei de qua inter ipſos agif᷑.
extra de exceſ.pꝛiuil. Rolentes. Si autem vltra ex

emptionem communem pꝛiuilegium habent ꝙ ꝑ
decre.immediate allegatunonullum pꝛeiudicium
fiat libertati eoꝛumi Ad hec dicunt aliqui ꝙ ratio

ne executionis poſſem conueniri coꝛam oꝛdinarijſ
locoꝛum quia non poſſunt de iure recipere executi

onemniñſ de licentia ſupcrioꝛum ſuoꝛum.⁊ cum ſu
perioꝛes licẽtiant eos ipſo facto vidẽt᷑ eos quo ad
illud negocium ſubmittere gʒoteſtati oꝛdinarioꝛuʒ
cum de iure communi pertineat ad oꝛdinarios ſol
licitudo ⁊ cura vt pie vltime voluntates defuncto
rum fideliter executioni demandentur ⁊ implean-
turextra de teſtamentis. Nos quidem vbi dicitur
ꝙ ſecundum pijſſimas leges dilatas defunctoꝛum
pias voluntates epiſcopali decens eſt ſtudio adi./
Piere ec hec opinio non mihi placet.pari eni
ici poſſet ꝙ ſi ſuperiores darent eis licen
tiam faciendi aliquem contractum in loco nõ exẽ/
to ꝙ ipſo facto quo ad hoc ſubmitteret eos pote/
ſtati oꝛdinarij loci quod tamen non eſt veszum. qꝛ

iam poſitum eſt ꝙ vltra communem exemptionez

gꝛiuilegium habent ꝙ conueniri coꝛamoꝛdinarijs
non poſſunt:nec ratione delicti nec ratione contra
ctus nec ratione rei de qua contra ipſos agitur.

teneant᷑ infra annum executõeʒ
l ¶ Rꝙ aut teſtatoꝛ tempus deter⸗
minat infra qð vult teſtm eſſe ↄpletũ.aut nõ ſi ſic.ñ
tenentur executoꝛes tentione neceſſitatis vſq; ad
illud tpᷣs teſtamentrum cõplere niſi viderent citius

explendo ſe poſſe facere aĩie defuncti voluntati vti

0 querit᷑ vt executoꝛes teſtõꝛuzʒ

litatem maioꝛẽ tunc.n.⁊ ſi in foꝛo iudicij cõpelli ñ

poſſent ad citius iplendum.tamen ad hoc conſciẽ

tia deberet eos compellere qꝛ ſupponenduʒ eſtty
Yyoluntas defecti fuit vt illo modo ⁊ illo tempoꝛe

teſtamentum implerent quo eſſet expedientiꝰ aĩe
ſue ſi aũt nõ determinat tempus infra quod velit
teſtamentũ impleriunc diſtinguo.qꝛ aut executo
res habent libere bona de quibus poſſuꝑt ſtatim
teſtamentũ implere aut nõ habent ſi habẽt dico ꝙ
implere tenentur qᷓ; citius poſſunt.quia debitoꝛes

ſunt illius quibus legata facta ſunt ⁊ ſieut dicitur.
ff. de reg. iur. In omnibus obligationibus in quibꝰ
dies non ponitur pꝛeſenti die debetur. ¶Mꝛererea

—

qto citi teſtm̃ ipletur tãto citiꝰ aĩia defuneti alęuia

tur vt patebit i ſeq̃ti qõe.vñ illi executoꝛes ꝗ peneſ

ſe hẽnt i pꝛomptu ⁊ libere bona de ꝗb' cito pnt te/
ſtamentũ iplere ⁊ ꝑ lõgũ tpᷣs tardat ſuã executioneʒ

ↄpler᷑ũ.necatoꝛibꝰ egẽtiũ ↄꝑant᷑.iʒ.q.⁊ꝛ.Qui obloes.

Qui obloes defunctoxꝝ aut negãat ecclia aut difficiꝰ

le reddunt taq; egẽtiũ necatoꝛes excõicent᷑ ⁊ ʒ glo

ibidẽ hoc nõ itelir de oblatõibꝰ voluntarijs ſʒ ð ill
bonis q̃ relicta ſũt ecclijs.c.ſeqti dr ꝗ oblatiões de

functoꝝ retinẽt ⁊ illiꝗ ecclijs trader pemoꝛij᷑ vtĩ
ſideles ſunt ab eccłlia abijciẽdi execułoꝛes ẽt ã illa
bona retinẽt ꝓ ſe ipᷣis ſũt ſicut fures ⁊ raptoꝛes eo.
c. Uñ ⁊ velut necatoꝛes pauꝑuʒ ab ecclijs debẽt ex
cludi quouſq; reddãt eadẽ.q. lerici.⁊ ſacrilegiuʒ

cõmittũt.i7.q. 4. Sacrilegiũ. vñ ſi executoꝛes ifra

annũ ſalteʒ àmonitõe epᷣi pias voluntates defucto
rũ nõ iplent cũ poſſent ſi vellẽt ꝑ epCʒ debent ipetli.
e de teſtis. Mos ꝗdẽ.⁊.c. Tua nobis in glo.⁊.c.Jo
annes in textu. Si executoꝛes nõ hẽant bonai pꝛõ/
ptu de ꝗbꝰ poſſit ifra ãnũ teſtm̃ iplere:non credo ꝙ
ꝑꝑ hoc deuoluat᷑ poſt annũ ptãs eoꝝ ad epᷣm tenen
tur tñ facere qð in ſe eſt vt bonatẽant:⁊ hita vᷣbẽt
diſtribuere qᷓ; citius goſſunt. S
arto auerit᷑ vtx dilatio executiõis
un in aliquo piudicet aie teſtato/
Wris. Et vr ꝙ nõ. 24. q.2. nec ꝗſq; de eo gi di
uino eſt iudicio ↄſtitutꝰ nobis fas nõ eſt aliud ðcer/
nere pᷣter illð in qoo eũ dies ſuᷣmꝰ inuenit g teſta/
toꝛ ſiue ſui executoꝛesgxeqntur oꝛdinatiõeʒ ſue vl/
tie voluntatis ſiue ñ nõ ꝑꝑ h̊ hẽbit niſi bonũ lmaluʒ
qð ſibi debebat᷑ ꝓ illo ſtatu in qꝰ en ſupᷣmꝰ dies.i.
dies moꝛtis iuenit.Itẽ ſ bonꝰ hõ mittat ełaʒ ꝑ ſuũ

Ffuientẽ cuida pauꝑi.ſi uiẽs ille eã nõ dederit.ſʒ eã
ex malignitate i aquã ꝓiecerit ſeu ſibi retinueritñ

ꝑꝑ hoc minuit᷑ meritũ illiꝰ g elemoſynã dari pᷣcepit
Sa ſili ꝑꝑ malitiã executoꝝ nõ minuit᷑ meritũ teſta
oꝛis ꝗ bona ſua pᷣcepit ꝑ eos pauꝑibꝰ diſtribui ̊ ſi
ue executoꝛes diſtribuat ſiue nõ ſiue diſtribuere tar
dẽt nõ ꝑꝑ hoc peiꝰ vłmeliꝰ aĩa teſtatoꝛis hẽbit.Cõ
tra oꝑasio exterioꝛ vltra bonitateʒ actus ĩterioꝛis
valet ad aliqð accidentaleᷣmiũ vt ſupiꝰ viſum eſt
Sa ſili executio vltie ⁊ pie voluntatis teſtato vltr.
vonaã voluntatẽ qua huũit i pᷣcipiedo ſibi aligd ꝓdẽ

ad aic ſue alleuiationẽ.ꝗg nõ exequũt᷑ aut exeꝗ tar

dat aie teſtatoꝛis pᷣiudicàt. Rꝰ ꝙ dilat jo executõis
in aliqꝰ piudicat aie teſtaroꝛis:cꝰ duplexẽ rõ. Ung
qꝛ q;to citius ecclie ⁊ pauꝑes ꝗbus legatũ eſt rcipi
unt illud qð teſtatoꝛ eis legauix tãto feruẽtius eſt ci
tius oꝛàt ꝓ aia defuncti ⁊ ꝛare tenẽt᷑:⁊ q;io tardiꝰ
recipiunt qð eis legatũ ẽ tato tepidioꝛes ſũt ad oꝛã
dũ ⁊ magis tardant oꝛare ꝓ aia defuncti: accelera/
tio at feruẽtin oꝛõnũ ꝓ aia defuncti multũ valet ad
eiꝰ alleuationẽ ⁊ celerioꝛẽ expedirionẽ. Alia rõ eſt
qꝛ ſic defucti i charitate aligd purgabile ſecũ poꝛtã
tes i hac vita meruerũt vt elimoſyne ſi ꝓ eis dent
eis ꝓſunt nõ ad augmẽetũ gre ſʒ alleuationẽ ⁊ abbꝛe
uiaiionẽ ſue pene ⁊ iõ q;to teſi ſun citiꝰ executiõi
demãdat tanto citiꝰ alleuiat᷑ Egro tardiꝰ executio
ſui teſti ꝓplet᷑ tanto tardiꝰceteris ꝑibꝰ incipit alle⸗
mari, rardiꝰliberat:ſi tũlegata ſua nuqᷓ; ſoluerent
nec ſoue facta ſua q pcepit emadari ꝑ executoꝛes e
mendarent.nea debita ſua qͥ ſolui pcepit ꝑ executo
res ſoluerent᷑ nõ tñ ꝑꝑ hoc ꝑpetuo remanereti pẽa
Guis ꝑꝑ hoc multo tardius liberaret᷑ apena.Ex di

yY ——
. . * . WN „ „
tiauiſſine peccãt:magnã ꝓdition? ?æ il
leglicatẽ faciunt execv oꝛes ꝗ executiões teſtõꝛuʒ

ſibi ↄmiſſas nõ cõplent qᷓ; citius pꝶ oppoꝛtunitate
hita ↄpetẽti.¶ Adm in oppin dõ & illð vbũ ireltr
de quodã heretico qui in ſua hereſtdeceſſerat ⁊ ta
li moꝛtuo ⁊ cuicũq; in ꝓccõ moꝛtali decesẽti nihil
ꝓdeſt qð poſtea ꝓ eis ſiat.vn vſurarij qi ↄdẽdo te
ſtm̃ pᷣcisiũt vt ſui executoꝛes reſtituãt pꝰ moꝛtẽ ſuã
illis a ꝗbꝰ acceperũt vſuras⁊ nolunt ꝙ fiat reſtitu⸗
tio qᷓ; diu viuunt:ſʒ intendũt illa bona rexinereſið

infirmitate euadut nõ ꝓdeſt ad ſalutẽ aie ſue teſtm
qð faciunt qꝛ talesĩ moꝛtali pccõ dccedũt:q;uis in

peioꝛi ſtatu moꝛerent ſi nolent ꝙ ẽt pꝰ moꝛtẽ ſuam
reſtiruerẽt.Eld ꝛm dð ꝙ q;uis n minuatunmeritũ
mittentis q;tum ad ipetrationeʒ gratie tamen mi
nuitur q́;tum ad remiſſinẽ pene maxime qꝛ ſi ille

pauper elemoſynam recepiſſet feruẽtiꝰoꝛaret ꝓ eo
„ magis tencrctunoꝛare. UM

—⁴ú

N(Eirticulus ſextus. .
querit᷑ de.õ.pᷣnci⸗

Oniequentergau 2 cc H querũt᷑ꝰ
quattuoꝛ vtxy moꝛtuis ꝓficiat ſepul

pultura moꝛtuoꝝ.(ᷣꝰ vtrũ licitũ ſit cuilʒ eligere ſe
pulturaʒ in quocũq; loco ſacro voluerit vtrũů
fũeralia illiꝰ æligit alibi qᷓ; in ſua ꝑꝛochia ſepeliri
debeãt eẽ ſue ꝑꝛochialis eccle ł illiꝰ in qna ſepelit᷑.

5 KRimo oſtendo ꝙ moꝛtuis nõ ꝓſiciat

ſepultura ſuoꝝ coꝛpum. Au. li?
de cura ꝓ moꝛtuis agẽda nõ multũ ꝑpꝰpᷣnci/

piuz. Curatio funeris cõditio:ſepulture pope exeg

arũ magis ſunt viuoxꝝx ſolatia q; ſubſidia moꝛtuox
Itẽ eo de li. Nq̃ſi is medi aoco ini pᷣncipiũ⁊ mediũ
ðꝛ de coꝛꝑibus martyx quoꝛũd expõitis cãibꝰ ꝙ
nõ ob alind credẽdũ eſſe dinitꝰ fuiſſe ꝑmiſſũ nii vt
diſcerent xpᷣiantin ↄfidendo xpᷣuʒ dũ ↄtẽnut hac vi
tã multo magis ↄtẽnere ſepulchꝛũ ſʒ qð ꝓdeſt ↄtẽ/
niinõ dz. Cõtra nõ ẽ ꝓbabile ꝙ fruſtra fuerit deuo⸗
tioſſcõꝝ hoĩum ſʒ ingacra reꝑit᷑ ſcriptusa de ſcis pĩ̃i
bus ꝙ ſoliciti fuerelt de locoſepulture ſue vt pʒ in
Beñ. de Abꝛaã. Jacob.⁊ Joſeph. Ala at ſolicitudo
fruſtra fuiſſet niñ ſepliura ꝓdeẽt vt vrNrẽ ipiij 5
nocet ſepeliri in loco ſacro.iz.q.ꝛ.Quibꝰ ⁊.c.ſeqᷣnti
Sꝑ priuʒ ꝓdet pijs. R ꝙ nivꝛtuis in charitate de
cedentibus aliq& purgabile ſecuʒ deferentibꝰ ꝓdẽ

o ſepulruea coꝛꝑum ſuoꝝ nõ per ſe ſʒ ꝑ accidẽs iq;tuʒ

.ſ.inſpicientes ſepuliturã memoꝛiã retinent defun-
ctoꝝ ⁊ ꝓ eis oꝛẽt vñn.Aug.liꝰ.de cura ꝓ mõtuis agẽ
da inter pᷣn = mediũ. Monumentũ eo ꝙ moneat
mentẽ i.admoneat nüeupat:ſʒ vltra hoc ꝓdẽ ſeplł
tura in loco ſacro.iq;tuʒ ſepeliens moꝛtuũ alicuiuſ
ſci procinio ↄmittit eiuſdẽ pᷣcibus credendũ eſt ad
iuuari.⁊ qꝛ ceteris ꝑibus ex dina oꝛdinatõe trium⸗/
phas ecclia ſpaliter oꝛat ꝓ illiæ inleo ſacroſüt ſe
pulti ? qꝛ illi ꝗ loco illi deuiũt tenent᷑ veteris ꝑibꝰ
ꝓillis frentius ⁊ ſpalius oꝛare:⁊ bis concordat.
Augli pꝛedicto ꝑuʒ añ auctoꝛitatẽ allegatã. vbi di
cit de ſepultura ⁊ his q̃ fit ĩ ſepulcuris.qꝛ ad h̊ va⸗
lẽt moꝛtuis vt dũ viui retolũt vbi ſunt poſita eoꝛũ
quos diligũt coꝛpoꝛa eiſdeʒſcis illos tãaq; patronis
ſuſceptos apud dñm adiuuando ⁊ oꝛando. commẽ

dant.lumitiria etiam panni ⁊ — qꝗ fiũt

in ſepnlturis moꝛtuis pꝛodeſſe pᷣłſũt p accñs q;ti
.* ² *
„ ●
„
—
—

ura coꝛꝑuʒ ſuoꝝ ſ vti ꝓficiat viuis ſe

n
olen
imi
gäd
poyſt
glis
cetſey
ſcigni
ſococl
neccis
loy n⸗
atai
poſtbo

ſͤ pdet

cbmnin

centirop
Nſoren
igene
Cnepone
Nieniorm
fitr vr
oſepel
ſtonisa
oklochß⸗
.
rihta⸗
Weſenria
Mperen
Cgur
ſänmen
Kofuer
rgrorta
ſbueſttt
fisatn
ſetzin
ſerfie
ſfdi
Rgomn

„ late
aereen

Ntieſn
löpo
Corher
ſciete
ſginit
Vhmiin
Mcprsm

Mbgthon

Umonn

D

Srn

r
iiu
Onh
wmid
Wlun
Wnni
eaman
negin
Nape⸗

ibi⸗
1abaiͦ

xp̃iani in xpᷣi cõfeſſionetrepidare

.₰ *°

per talia hoĩeſ eitnt᷑ ad apatiẽdũ. ? pãs adwꝛã

dum ꝓ eis ⁊ inq̃ũ pauperesẽt fructũ capiunt ⁊ ec
cleſia ꝑꝑ deũ hioꝛat᷑⁊ ſic. Tho.iꝛ. Sepultura int᷑
ceteras elas coꝶputat᷑ ex dcis pʒ facilr via ſoluen
di arg act vtrach pteʒ. pꝰ.n. auctoꝛitas. Au.ad ꝑtẽ
pꝛimã allata intellnda eſt de pꝛofectu ꝑſe./Ad ꝛm
dð ꝙ nõ eſt intelligendũ ꝙ ſepulchꝛũ ↄtẽni pebeat
abſolute ſʒ ꝙ ꝑꝑ timoꝛẽ carendi ſepltura nõ debent
iani re. Adym ad ꝑtem
aliã dð ꝙ ſcĩ patres fuerunt ſoliciti de ſepłtura coꝛ
poꝝ ſuoꝝſciẽtes ꝙ eis poterat ꝑ accñs ꝓdeſſe ⁊ ẽt
alijs vt onñdet᷑ in qõe ſequẽti. Ad ⁊ꝛi dð ꝙ ipio ñ no

cet ſepeliri in loco ſacro niſi iq;tũ hãc ſepulturã ſibi

idignã ꝑp, pũanaʒ gloꝛiã ꝓcurauit. vñ ex arguendo
nõ cõcludit᷑ ꝙ ſepultura coxuʒ pijs aĩiabꝰpꝛoſit ꝑ ſe
nec eis nocet ꝗcꝗd hoies inimici faciũt de coꝛpꝑibꝰ
eoꝝ vt expᷣſſe dicit. Augꝰ.pꝰ.de.ci.c.iʒ. ꝓbans h̊ ꝑ

illud ſaluatoꝛis: Molite timere eos ꝗ occidũt coꝛpꝰ

knust
eitt
ilhel.
e
tüint
n de
äl
eie
Liſchn
R
AcN
ſuud/

H nõ ꝓdeſtſepultura moꝛtuoꝝ. ihte
vyus minus vtile ꝗ fieri poſſent in m

qð pſoluitur ſubuenit.ẽt in aliqu

⁊ poſt hoc nõ hũt amplius quid faciant. o
EEcũd 0 querit᷑ vt ꝓficiat viuis ſepł/
eOtura moꝛtuox. Et vꝛ ꝙ nõ. Fa⸗
cere opus quod alij ẽ iutile per accidẽtes ñ
elem̃iritoꝛuʒ facienti.qꝛ opꝰmalũ qñʒ per accñs ꝓ
dẽ.ſed ſepultura coꝛꝑuʒ nõ pꝛodẽ aĩabꝰ niſi ꝑ accñs

vt in pꝛecendẽti qõe dictũ eſt.gᷓ viuis ſepelientibꝰ
ufacge uptus in
gis vtile fa⸗
cienti nõ ꝓeſt ſʒ expẽſe fiũt in ſeplturis moꝛtuoꝛũ
poſſent ſieri in opꝰ vtiliꝰ.ſ.ſi pauꝑbiꝰ darẽt᷑ g̊ vr ꝙ
talia facere facientibꝰ nõ ꝓdeſt. Cõtra.Aug.li.de
cura pꝛo moꝛtuis agenda lõge pꝰ pmn. Thobias ſe/
peliendo moꝛtuos deũ ꝓmeruiſſe teſte angelo cõ/
mẽdat᷑.vt hr̃. Thob.iꝛ. R ꝙ ſeplłtura coꝛꝑuʒ pdẽ
viuis ſepelientibꝰ galijs dotale opus fidem reſur
rectionis aſtruit.vt dicit.Aug.li.pᷣallegato paruʒ
poſt locũ pᷣdictũ.hoĩes ad facicdiunf. elas excitat
vñ. Aug.pꝰ de ci. c.i 4.dicit ꝙ in hoꝛ ſalubꝛiter di⸗
ſcitur q;ta poſſit eſſe remũeratio ꝓ elis quas viuẽ
tibꝰ ⁊ ſentientibꝰ exhibemꝰ ſi nec hoc apud deum
perit ꝙ ex animis hoĩium mẽbꝛi officij diligentie
ĩabꝰ defunctoꝝ
ſcðm modum qꝗ inpᷣcedenti qõe dictus eſt certũ eſt

gũt ꝙ facere opus quod ſidẽ rerectionis aſtruit ⁊

largitionẽ eccłaꝝ Sne chet 7 aiabus defunctoꝛnʒ

esi-

nnen deſn
oglne
we
SS
—K

.A
e

ſubuenit facientibus p ddeſt. Sepelientes ẽt fune
ra ſuis coꝛpoꝛibꝰ ⁊ alioꝝ viuoꝝ ꝓſuſt inq;tũ pᷣuãt
aereʒ ab infectione cadaueꝝ q̃ viuoꝝ coꝛpo: poſ/
ſent iſici.⁊ B cũ bona fit intentione opꝰẽ mĩe:⁊ ex⸗
ſeq̃ti aiabus q̊ facientium pꝛodeſt.¶ Ad pmi oppin
dð ꝙ opus pꝛodeſſe alij ꝑ accidẽs dupliciter pᷣt in
telli:aut qꝛ eſt pure paſſiua occaſio vtilitatisallius
qꝛ ex ſe magis ordinat᷑ ad deffectũ q;uis hõ ex bo/
nitate ſua in illius vtilitate eliciat ⁊ tale opꝰ facien
ti nõ pꝛodeſtſe obeſt. Alio mõ qꝛ q;uis nõ ſit ꝑ ſe
cã vtilitatis tñ ꝭinat᷑ ad inducẽduʒ hoĩes ad faci
endũ alterius vtilitatẽ.⁊ tale opus pꝛodeſſe poteſt
facienti tale autẽ pus eſt moꝛtuos ſepelire.Ad ꝛm
dð ꝙ maioꝛ falſa eſt niſi intelligat᷑ ſi faciat ſumptuſ
in opus minꝰ vtile ſub rõe q̃ minus vtile nõ enim
peccat homo faciendo bonlum eo ipᷣo ꝙ nõ fiat ma
ius cum poſſit facere:nõ.n.tenetur hõ de neceſſita
te facere oẽ bonũ qð poteſt faciẽsãt ſũptus in ſepul
tura quos poſſet ꝗlibi meliꝰ colocare nõſacit eos ĩ

Stü eſt opus minſs vtile ſed inq; tũ ẽ vtile debz tñ

o pꝛium łcitũ e

0

fieri ſeeũdum qð rectarõ dictat om
circunſtantijs obſeruatis. .
queritur vtæ licitũ ſit cuilʒ elige

.
Te tie re ſepulturã in quocũq; ſacro lo/

nibus debitis

o voluerit. Et vẽ ꝙ ſic et̃᷑ de ſepuł.c.i. Mul
li negamꝰ ꝓnaʒ eligere ſepulturã ⁊ ẽt alienã dñs.n.
⁊ magr alienã eligit vt ꝓpꝛiã. ſtẽ.iʒ.q.ꝛ. Ebꝛon.i
ſine vbi ꝗſq; tumulãdus ſit legibꝰ expᷣſſuʒ nõ ẽ ⁊ iõ ĩ
volunt ate tumulandi cõſiſtit.ptẽ vnicuiq; hnti ꝓ
n t dere teſtm vn. i9.q.ʒ. Perlatum.
F. Cõtra dẽ ꝙ paulus pꝛimꝰ heremita in teſtõ collo/
bium ſuũ.Atthanaſio alexãdrino epᷣo reliquit tuni
cam vero beato.Anonio.ſed ꝗlʒ hʒ ſuuʒ coꝛpus ꝓ
pꝛiumsꝗ de illo facere põt teſtm̃ eligendõ ſepulturã
Itẽ cuilʒ licitũ eſt facere illud qð ẽ ad ſalutẽ aie ſue.
ſʒ eligere ſepulturaʒ in loco religioſo vr̃ ꝓficere ad
ſalutẽ aĩe eligentis.& licitũ eſt cuilʒ hoc facere vt vr
Cõtra.iʒ.q.ꝛ. acultates..Sicut cõiugati in vno
ſepulchꝛo vident᷑ eſſe ponendi:g vxoꝛi nõ eſt licitũ
eligere ſepulturã alibi qᷓ; vbi iaceat ſuꝰmaritus Itẽ
omnia que ſunt ſerij ſunt dñi.ſed ſernus non põt
condere teſtm̃.iʒq.⁊.Illud g̊ cum coꝛpus ſerui ſit ĩ
domi ptãte.qꝛ ipſum vẽdere pðᷣt non licet ſibi ſine
cõſenſu domini ſui coꝛpꝑꝛis ſui eligere ſepulturam

Item er de ſepul. c.i. Otatuimꝰ vnum quẽq; ĩi ma-

ioꝝ ſuoꝛnʒ ſepulchꝛis iacere vt patriarchaꝝ exitus
docet: g nulli licet alij eligere ſepugurã. tẽ nulli
licet alicubi eligere ſepulturã niſi bonũ ſit ſed ſi ali
quis ad aliquod bonũ faciend inducat᷑ fraude vł
dolo nõ ꝑꝑ hoc irritari dʒ illud bonũ ad qð inductꝰ
eſt ille hec.n.pia fraus vocatur ſed vt habet᷑ e᷑ de
ſepul.In nr̃a ſi aliquis fruade vel dolo inductꝰ fue
rit ad eligenduʒ ſepultura alibi qᷓ; in ſua pꝛochiali
eccłia per hoc nõ pꝛeiudicatur ꝑꝛochiali ecclie g̊ eli
gere ſepulturã alibi qᷓ; in ſua pꝛochiali eccleſia nõ ẽ
bonũ? ex ↄſequenti nõ licet.ieR & glz adultꝰ com
pos ſue mentis libere põt vbicũq; voluerit in loco
magis religioſo eligere ſepulturã ⁊ locũ magis reli
gioſum voco illũ in qno frequentius ⁊ honeſtiꝰ ⁊ ð
uotius pꝛo viuis ⁊ moꝛtuis celebꝛatur ⁊ taliqa unt
loca in ꝗbus ſant ↄuentus religioſoꝝ fratruʒ er̃ de
ſcal. raternitatẽ:⁊ dico adultus qꝛ infra annosↄ
ſtitutis nõ licet eligere ſepulturã.er̃ de ſepul.In nr̃a
intextu ⁊ in glo.pater tñ ei poteſt ſepultura eligere.
dũmõ ⁊ ipſe i ligr ſepulturã ↄſuetudini tamen
loc relinq̃dũ eſt er de ſepul. De vxoꝛe in glo.⁊ di⸗/

o co ↄpos ſue mẽtis ꝗ ñ ſtↄpos ſue m̃tis ñ põt ſep:ł

turã eligere ſibi.er̃ de ſuceſ.ab inteſtato cũ dilectꝰ.
dicoĩ loco magis religioſo.qꝛ ſi ĩ loco miꝰ religioſo
eligat q; ſit ille ĩ q i inſirmitate cõſtitutꝰſua recipit
ſacramenta videtur hoc facere ex odio vel ſuper/
bia vel aliqua alia temeritate:ſed nulli licet teme⸗/
ritate pꝛopꝛi arbitrij in alia eccleſia ſepulturam eli
gere q;ᷓ in ala cui vſus parentũ antiquoꝛum canoni
ca inſtitutione ſubiacere pꝛohibetur.iʒ.q.⁊ꝛ. Placu
it huic opinioni etiam concoꝛdat illud qdð habetur
er de ſepul. Fraternitatg. Goffredus tñ dicit ꝙ eli⸗
gi põt ſepultura etiã in ſoco minus religioſo dũ ta/
men ille qui eligit nõ fecerit hoc ex dilections alte⸗/
rius aut exodio vel contẽptu ꝓpꝛijſacerdotis? re

linquat ꝑꝛochiali eccleſie legitimam poꝛtionem ⁊?

opinioneʒ ſuã cõſirmat ꝑ illud qð hẽtur er̃᷑ deſepul.
In noſtra:ſed ſiue iſta opinio ſit verioꝛ qᷓ; pꝛima ſi
ue nõ.certum eſt tamen ꝙ epus in minoꝛi minus

„ H
. . „ m—
2„ „ 4 . . B
religioſa eccleſia eligere põtſepulturã. iꝛ.q..ꝛ.¶Bo cleria vn nõ multũ facit ad popeitũ ſuũ. qꝛ ſiẽ dẽ 5
ne. cuius ratio eſt pꝛopter foꝛmam ⁊ dignitatem cre.di. 29. Sciendũ e pſona tpe locoꝛ cã regule ue
offi cij ſui pſumit᷑ ꝙ ꝑꝑ ſepulturã ſui coꝛpis ſubliabi caonice debẽt intelli.¶ Ad ʒm dð ꝙ be intellr de il⸗ W
tur illa ecclia ⁊ magis religioſa reddet᷑: Ar̃ ẽt mibi lo quinõ elegit ſepultura. að pʒ qꝛ jnediate ſubiun H
ꝙ hodie vnicuiq; licitũ eſt eligere ſepulturã libenj- gitur. Mulli cñ negam pbazʒ eligere ſepulturaz ⁊ ẽt OJ́
ſit ex ↄſuetudine eligere eã in quocũq loco voluẽé⸗ alienã.iEld ꝗ'" dð ꝙ aliqñ aliquid ẽ hoͤſlicitũ ꝛ b . u
rit cui cõuenit ius fuùnerãdi ex iure cõi Ipᷣuilegio dui num qzboc ſaciat ex libera voluntate qõ nõ eẽt bo e
tñ ſuã parrochilaẽ eccliaz in aliquo reſpiciat ſm pa nũ ne᷑ licituʒ ſibi facere ꝑ indutiões doloſas ſicut ĩ fö
trie moꝛẽ.ſi tũ dimittat locũ magis religioſũ ꝓ mi multis caſibus exempliſicari poſſet. “” ſis
nus religioſo nõ bñj facit niſi foꝛte Nagnititio ðuo o Marto aritur vt funeralia illiꝰ g ele Ec
tionis quã hẽt ad illũ ex aliq̃ ſpãli cã recõpeſcet ĩidi E1 udgit alibi q; in ſua prochia ſepe/ dn
genaat qſepulturã nõ eligit ſepeliet᷑ cũ ꝓpinauis? N liri debeant eſſe ſue ꝑꝛochialis ecclie lilliuſ Ren
vvbi ö̈cias pſoluebat. iʒ. d. 2. Abicũq; tꝑꝝ ſeꝑ ti cõ in qua ſepelitur. R ꝙ prochialis ecclia de funera. DW
ſuetudini ſtandũ eſt ꝑegrinans ãt in aliã religioneyʒ libus illius defuncti debet hĩe poꝛtioneʒ canonicã en⸗
ibi ſepeliat᷑ vbicũq; elegerit ſepulturaʒ.dũ tñ ſit lo iʒ.q.i.Ecclias per totũst ſi ille re tigionẽ intret exi ine⸗
cus cui ↄueniat ius funerandi ex iure cõi Ipᷣuilegio ſtens in infirmitate de qua moꝛit᷑.eĩ de ſepul. De
iʒ.q.2. Placuit.ſi ãt ſepulturã nõ elligat ſepeliri dꝝ his eſt aũt canonica poꝛtio accipiendaſcõm ↄſue- hee⸗
in illa ꝑrochia in qᷓ in iſrmitate moꝛtis ↄſtitutꝰ ſua tudineʒz terraꝝ vt vitetur ſcandalũ quod poteſt ex n
recepit ſacra.iʒ.q.2. Abicũq; in glo.a er de ſepultuꝰ hocargui qꝛ diuerſa copula diuerſiõde taxat cano ſiͤlö
ris In nr̃a Ad p'n dð ꝙ illa auctoꝛitas eſt iteltenda nicam poꝛtionẽ. dicitur.n. extra de ſepul.c.i.ꝙ illa fizn
excẽptis illis ꝗ ĩ coꝛꝑe qõi exgepti ſunt.Ad ⁊m. ſili poꝛtio debʒ eſſe tertiapars ⁊.c.ſequenti.dẽ ꝙ debʒ Ineſ
mõ dõð eſt ꝙ tůᷣ dẽ ihi nõ eſſe expᷣſſũ vbi ꝗſq; tumulã eſlſſe media pars.⁊.c:In nr̃a dicitur ꝙ dz eẽ quart e
dus ſit coꝛꝛigit᷑ ꝑ iſ qð hẽt᷑ S ea.q.i.c.i.⁊ infra ea. pars vtꝝ etiã canonica poꝛtioſe extendat ad allega eos
q. Ubicũq;.⁊.c. Olacuiti lla zi dð ꝙ religioſi ꝓ ta dñt aligꝗ ꝙ ſic dr.n. er de ſepul.ici ſuper ſtatui/
ꝛij coꝛꝑis ptãteʒ non habent coꝛpus enim eoꝛum mus.vt ſi aliquis ꝑrochianoꝝ noſtrox alij contin-
eſt in poteſtate ſue religionis. Paulus.n.pꝛimꝰhe gerit eligere ſepulturã de teſtõ ipius.as vob põtio .
remita q;uis.n fuerit religioſiſſimꝰ ſcite nõ tñ erat relinquat᷑.iffa tñ.i.c.In nr̃a excipiunture ⁊ arma
ĩ religõis ſtatu. Ad ð ꝙ ꝗ aliqd ĩ alteriꝰ piudi- in ſubſidium terreſcẽ hẽnt hoſpitalare libere ſi ab flete
ciũ facit in h nõ fact vtilitatẽ aĩe ſue. vñ ſi vir itret illis ꝗ apð eos ſepultura eligũt eis in teſtamto reli nein
religionẽ in vita vxoꝛe nõ faceret vtilitatè aĩe ſue. quũt᷑ ſʒ illa decre.Cũ ſr:per oriã ↄſuetudinẽ in m⸗ ms
ſi aũt religioſus alibi eligere ſepulturã qᷓ; in ſua reli tis locis abꝛogata eſt vñ vbi ẽ ↄſuetudo oria ſtan· itl
gione pᷣiudicaret ſue religioni ĩptate cꝰẽ coꝛpꝰ ſuuzʒ duʒ ↄſuetudini.dʒ tamen elligẽſſepulturꝗ alibi q;i NN
2⁊ iõmõ faceret vtilitatẽ aie ſue ſir dico ð quocũ; ſua pꝛochia ſuã parroch alẽ ecclaʒ in aliq reſpicer fü
q ſepulturã eligeret ↄſuetudinẽ ⁊ ius cõe. Ad pi ſᷣm pr̃ie moꝛẽ tẽt eke illaecre. Cũ ſuꝑ nõ in- trͤ
ad ꝑtẽ ſcðᷣazʒ dð ꝙ illð vbuʒ intelligendũ eſt qũ vxoꝛ telligitur niſi de prochianis cathedralis eccle.qð 6mnatri
ſepulturã ñ eligit tũc.n.ſepeliri dʒ vbi ſepultꝰẽ ſuꝰ ꝓbant per h̊ ꝗdñs papa logtur pᷣpoſito? capellao *
maritꝰ.a ſi plures hũit ſepeliri dʒ vbi ſepultꝰẽ vl · Fauẽtio.nec ſè extẽdit ad eaq legant᷑ ſingulari ꝑſõe gifeitte
timꝰ. Aliꝗ tñ dñt illud vbũ eẽ ↄſiliũ nõ pᷣceptũ vñ ſi qð ꝓbãt ꝑillð qð s dr de teſtis. Reqſſti. F. vltimo. DFmuns
maritꝰ ſepultꝰ eſt er prochiã illã in ꝗᷓ vxoꝛ ĩ infirmi/ ⸗ Articulis ſeptimus. Mmn
tatethoꝛtis ↄſtituta ſua recepit ſacra ſi nõ eligat ſe-/ . O . uenter que it ð ſeptimo Prce
pulturaʒ nõ ſepeliet᷑ cũ viro ſuo ſede ꝑrochia illa. quentel gncipali. cc. Bq Aen
niſi loci vel pr̃ie obſtiterit ↄſuetudo ꝙ at mulies li runt. AA M vtx oẽs aie defuctoxi chari Mue
citũ ſit alibi ſepulturã eligere qᷓ; cũ viro ſuo ẽt ſepul rxate cognoſcãt oꝛões nr̃aſ.ꝛꝰ vtx oẽs oł̈;tt iimii
to in prochia in qua ipſa moꝛiens ſua recipit ſacr̃a Is. ʒ vty oinz oꝛg8faciunt p nobis ex iuihannt
pʒ er̃ de ſepł. De vxoꝛe vbi d de voꝛe vo vtn gq/ tin gie btẽ o & ꝓillis q̃ ſiĩ purgatoꝛio iſti
dẽ vir liberã hĩe debeat ſeplturã nobis vr ꝙ nulla 10 oñdo ꝙ nõ oẽs aie defunctoꝛuʒ Alad
ſuꝑ h̊ inter viruʒ ⁊ mulierẽ ſit facienda diſtinctio ſʒ o in charitate cognoſcunt oꝛões igl

vtriq; in caſu iſto eq̃le gẽ credimꝰ facultatẽ cũ elec

„11. 1 4 oſtras. Ia. 6ʒ. Abꝛaaʒ neſciunt vos.⁊ ra Merwin
tio iſta ad eũ pꝰ ſtatũ ꝑtheat in quo młlier ſoluit᷑ ale dll

el ignorauit vos.ergo a ſimili ignoꝛauerunt oꝛatio

⸗ Ert 8 I Nine 19 1 Genden
ge vi Ad v" dõ ꝙ q;uis ſeruuꝰ nõ poſſit cõder̃ te- nes noſtras.¶ Item Job. i4. dicit᷑ de defücto ſi⸗ Bnn
ſtam“n ine ↄſenſu dni.tñ eligere pòt ſeplturã.iʒ.q. ue nepiles fuerit filij eius ſiue ignobileſ nec tellet. „ etfel
2. Alud. F. Oꝛ gilla electio ad illũ ſtatnʒ ꝑtinet ĩ qdq Itẽ. Aug.li.de curap moꝛtuis agenda inter mediũ ſtlan
