cuʒ tot effectus videamus manifeſtos. quoꝝ cãs
q̃ſi penitus ignoꝛamꝰ.quoꝝ młtos refert Aug.ꝛi.
de ci. in plibus leis ſe ꝛm ſolui põt mõ pꝛedcõ
cr dictis aũt in hac 7 pʒ ſolutio ad ꝛmarm fem̃
ad pꝛimã ꝑteʒ qõnis pꝛecedentis.

Olo igne calefiẽt. Et vꝛ ꝙ n. vʒ ph.

8. phi. Sinõ eſſet cõtinyus⸗
mobil qð mouet pm mouens mhil poſſet generari
vel coꝛrũpi.nec augtiẽtari vel alterari.ſʒ poſtre/

ſurreccionẽ ceſſabit motus pꝛimi mobilis.vt infe

rius ondet᷑.ꝗ tunc coꝛꝑa dãnatoꝝ ab illo igne non

poterũt caleſieri. cũ calefieri ſit alterarii Itẽ cale⸗

us motus pꝛimi

Erxt 0 querit vtꝝ coꝛꝑa dãnatoꝝ abil⸗

factio via eſt ad generationẽ vniꝰ.⁊ coꝛruptionezʒ

alterius.alteratið.n.ſʒ qualitates actiuas ⁊ paſſi/
uas diſpõ eſt ad gnaſtonẽ ⁊ coꝛruptionẽ.ſʒ poſt iu/
diciũ ceſſabit generatio ⁊ coꝛruptio.j&̊ nulla erit al/
teratio ſᷣm qualitates actiuas ⁊ paſſiuas

leſtius.g̊ ignis moleſtat coꝛpus calefaciẽdo.ſʒ coꝛ/
poꝛa dãnatoꝝ ab igne infernali moleſtabunt᷑.̊ ab
kloigneeuleſiem ili iſtam qõeʒ dñt quidam ꝙ
coꝛꝑa dãanatoꝝ ab isn
cruciabunt᷑.paſſiuũ.n.põt dupliciter reciꝑe foꝛmã
agentis aut mãlr. aut imaterialiter.ſeu intentiõa
liter.ſʒ quẽ modũ recipit ſenſus foꝛmã ſenſibil vñ
phi. ꝛ2 de aia oʒ de oĩ ſenſu acciꝑe vlr.qm è ſuſce/
ptiuus ſpẽꝝ ſenſibiliũ ſine materia cœpus huma/
nuʒ.pᷣmo mõ recipiẽs foꝛmã ignis ab eo caleſit.i
mõ recipiens nõ calefit ab eo q;uis tactus ſenti/
at caliditatẽ ſicut viſus nõ coloꝛat᷑.⁊ ſentit coloꝛeʒ

hoc aũt ꝛꝰ mõ coꝛꝑa dãnatoꝝ in ſe regpient foꝛmã

ignis infernalis. Mõ pᷣmo mõ.cũ.n.celũ ſit pin. al/
terans ꝑ ſuuʒ localẽ motuʒ ⁊? oĩa alia agentiaꝛ i v/⸗

Kötra
Alug. 2. de ci. c.4. dicit ꝙ nihil eſt igne vrente mo

e infernall nõ calefiẽt.⁊ tñ eo

4

tute ipᷣius agant quaſi ab ipo mota ceſſante motu

celi nullũ coꝛpus poterit aliud ꝑ alterationẽ aliquã
traſmutare a ſua naturali ꝓpꝛietate remanere tñ
poterit paſſio aiala intenttonalis.⁊ ideo qᷓ;uis ille
ignis nõ ſit calefacturus coꝛpoꝛa dãnatoꝝ affligẽt
tñ ab eo.qꝛ ſicut obiecti ꝓpoꝛtiõati ſenſui ꝓpoꝛtio
nata receptio delectat ſenſum ſic impꝛopoꝛtiona

ta contriſtat ignis aũt infernalis eſt obiectum ex⸗
celles ſuꝑ tactum coꝛpoꝝ danatoꝝ.⁊ receptio ſue
ſilitudinis in tactuẽ ipʒopo gonali vincens ipm

⁊iõ in co:poꝛibꝰ eoꝝ erit vedemẽtiſſimꝰ doloꝛ in

ſenſu taxtus exceſſiuũſentiendo caloꝛeʒ. huic opi
nioni ↄcoꝛdare v illud verbũ Aug.ꝛi.de ci. c. 3.
gð eti recitat magtr hꝰ di. c. . ſ. ꝙ ſ̊ erit tũc in coꝛ
poꝛibus danatoꝝ. qð nunc eẽ ſcimꝰ in ais hominũ
certũ añt Ag ſi hõ mõ ponat᷑ in igne aia dolet.a ñ
caleſitSed h̊ arguũt aliqui ꝑ illud qð dri Job.

24 De quolibz Jnaro ſ. achintta caloꝛe trãſiet
gaaatsninnh ſre rea m illsʒ opioneʒ pena
ignis pᷣncipaliꝰ reſpiceret aĩaʒ qᷓ; cpus ſydo. ãt
pꝰ.li.de ſũmo bono.c.29.affliction ignis pncipa⸗
lius attribuit coꝛꝑi.ſicut aliã penaʒ pᷣnciʒal.ꝰ men

ti. qlibet tñ pena in totõ redũdabit ↄpoſitu.iMDꝛCc

terea ᷣn Dama. li. ꝛ. c.ꝛ22. Impoſſibile eſt ſubaʒ ex
ꝑtẽ eſſe naturali oꝑatiõe.&̊ poſtq; celũ geſcit adhuc
hẽbit naturalẽ oꝑationẽ.niſi ea vtus diuina.vel ĩ
diſpõ ſuſcipientis iĩpediat.coꝛꝑa aũt daãnatoꝝ non

erunt indiſpoſita ad ſuſcipiẽdu exceſſinã calefactõ
nẽ.nõ.n.hẽbũt ipaſſibilitatis dotẽ.

Baeo dñt alig
ꝙ coꝛꝑa dãnatoꝝ ab illo igne calefient vehemẽter
qa cũ illa coꝛpoꝛa ſint ex quattuoꝛ elis compoſita.
nec fient ipaſſibilia.nõ tum caliditatẽ ſentiẽtia.ſʒ ẽt
caliditatis ſuſeeptia.nʒ tñ ꝑ illũ ignẽ ↄſumẽt᷑.vt ð
clarabitur in qõe lecnenti S Lui vult tenere hac

o ſcdᷣam opinioneʒ põt dicere ad pᷣmum.ꝙ intentio

philſophi nõ fuit. vel eſſe debuit ꝙ ñ celuz ſtaret

ꝙ ignis nullã actionẽ᷑ poſſet habere vñ a důo Ste

phano piſienſe epᷣo excõicatus eſt iſte articulus.ſ.
ꝙ ſi cel ſtaret ꝙ ignis in ſtupam non ageret. ſʒ ſic
dz verbum eius intelligi ꝙ ſi celũ ſtaret nõ eẽt al⸗
teratio ſeu viciſſitudo diuerſarũ alterationum ꝓ/
uenientium a naturali pᷣncipio extrinſeco.vnde il
la cale factio iazʒ faciet natural ignis ĩ cdꝛpoꝛibut
dãnatoꝛum in pꝛincipio perpetuabitur niſi ꝑ vir⸗
tutem ſuꝑnaturalẽ fiat ibi alteratio callitatiſ⁊ fri
giditatis de quo queretur inferius.id ꝛm dð ꝙ

illam calefaccionẽ non ſequitur aliqua ſubẽ coꝛpo

ꝛis coꝛruptio. cuius ratio in ſequenti queſtione

dicenn. 4ni vult aliam tenere opinionem faci⸗

liter poteſt dicerę ad arm in contrarium .qꝛ ignis
nõ tantuʒ affligiᷣ calefaſtendo ed etiã ſenſũ tact
Vltra qᷓ; exigat tactus ꝓpoꝛtio qnmutã do ſicut.n.
ſentit oculus coꝛem ⁊ non coloꝛatur.ſic coꝛpoꝛa
danatoꝛum ſenttent ſeſu tactus intemꝑatum ca⸗
loꝛem.quaꝑꝑ dicunt᷑ tranſferenda ad caloꝛẽ nimi
um.⁊ tamen non caleſient.non.n.eſt idem ſentire

caloꝛem ⁊ calefier:m lignum caleniti videamꝰ

7 non ſentire calo ?em.
Eptimo queritur vtrum cosporadi
Pli ME natoꝛum per illum ignẽ cõ⸗
ſumentur vel coꝛꝛũꝑentur. Et videtur ꝙ
ĩie. Auꝰ.in li. natura bonł᷑parum poſt pᷣncipiuʒ

Sicit ꝙ repꝛobi quia volentes coꝛrupti ſunt i pcciſ
o ĩuiticoſtũpẽt᷑ ẽt i pẽis Iteʒ Aug.euchi.c.S.qꝙ nul
lo bono pᷣuat᷑ nõ nocet.nocet ãt adimẽdo bonũ.ſʒ
ignis ifernał nocebit coꝛꝑibꝰ dãnatoꝝ.ꝗ̊ ↄtiue adi/
mit ð ſubã eoꝝ.ꝗ ad vltimũ totalr ↄſumẽt ¶Nie ſʒ

phm̃.&topᷣ. Ois paſſio magis fcã ab jcit a ſubã.
ſʒ coꝛꝑa dãnatoꝝ ab illo igne patiẽt᷑ foꝛtiſſima paſ
ſiõe.g ↄtinue abijciet᷑ aliꝗd ab eoꝝ ſubã. ſic ad ul
timu lurner gte ex vehemtia dolots aliqn coꝛ
poꝛa coꝛrũpũt᷑ vñ vt hꝛ pꝰli.ifachec,6. Anthio⸗
cus lãguoꝛẽ ð qꝰ moꝛtuꝰ cicidit pᷣ tiſtitiãſʒ coꝛpa
danatox ꝑ illũ ignẽ vehem̃tiſſime affligẽt. ꝑ illã
afflictionẽ coꝛruũpẽt᷑ ¶ Cõtra de quolʒ dãnato dici
tur Job. ꝛo.Luẽt.oĩa qͥ fecit.nec tñ ↄſumẽt᷑ ¶ JRem
apoc.9.de damnatiſ.dicit᷑ ꝙ deſiderabunt moꝛi.
⁊ fugiet moꝛs ab eis ¶ Reſpondeo ꝙ coꝛpoꝛa dã/
natoꝛuʒ non conſumentur per illum ignem.cuiuſ
ratio eſt ſe aliquos.quia non regipient foꝛmaʒ

illius ignis. niſi intentionaliter. ſeu inmateri/

sðõ

£

Alter an
iloſone
Göſenſus
hegif
bigne. In
mareriatr
fallo ve
cecei goe⸗
hchöſif
nocoꝛüpi.
ſen biliũc
naliseltlin
ſtengent
dinator. e
npoſtie
(u nec pni
Ngfilacoꝛ
lediſpoſtio
ſhtizerpte⸗
keurrectior

Niq n. ſon
faturdirl
gurisgizln
Mocobunt.
nolli o
Patuz unerea
rhounfa
lanenimea
Panz pri
reopenrhe
ſedicpeſtbi
Cckfrzfuer
Ntagonecie
GEinmeit
ntſenenoen
lngnikd
Cuila pfc
Muirpongnä
ſungneſt
Cnſlosſine
aaͤſcipſen
toritoſtln
iſtſuend
meetdasel
ſinpedin⸗
nſtdepe
geenetsccn
eoe
ſint

H Ntcapintn

ningmme
tfeſhnna
ſangne
te ſcadſdinn
ncengtil
ühſina.ri
isiffemg
Undadett
hirmane

„ .
Erecſzegts
Khhaex

4 4

4 edene
n ſie, 47
U
4 4 —,,
S

ctinen

6 2 * 4 4 6 4
cen Kaw

“r .
4 er men 4
mN;

itnüctien

rre d

14 £☛
4 er
no NCNMN.

„ ern Ve
R S

g cuchi.
ridimido

zſci db rt,

nifoniing

eor ſih ,

eN
N,

W
/5
A

uptnir

1
4

ratur din
guris qñʒ

mollẽ.⁊ diſſoluit durã.qñʒ eↄꝰ.lum

põt actionẽ calefa endi.

pꝓpꝛietatibaus elemẽt

demus. vt eꝗ

alitcr. ſicut reciatuʒ eſt in ſõne precedenti. vnde

ab illo igne noꝝ patietur niſi paſſione animali.ſᷣm
qð ſenſus patiꝭ& a ſenſibili nimis excellenti. vñ ca
loꝛẽ ignig ſentiẽt ⁊ nõ caleſiẽt.nõ ↄſumit᷑ aũt coꝛpꝰ
ab igne. fiſi eius foꝛmã materialr recipiat.⁊ ab ea
materialr patiat᷑. Sed hec rõ nõ eſt ↄuenjens.tñ
qꝛ falſo velipꝛobabili fůdamẽtoinitit᷑. vtpʒʒ ex pᷣ/
cedẽti qõe.tũ qꝛ ſi illud eſſet verũ qð ſupponũt ad

huc nõ ſufficeret ad oñdẽdũ illa coꝛꝑa ab illo igne o

nõ coꝛꝛũpi.qꝛ ſicut dicit phi.ꝛ.de aĩa. Excellentie

ſenſibiliũ coꝛꝛũpũt ſenſus.ſʒ certũ eſt ꝙ ignis infer

nalis eſt ſuꝑexcellẽs ſenſibile.̊ niſi aliud obſtaret
ᷓ; tetigexit illa opio coꝛꝛũperet tactũ in coꝛpoꝛibꝰ

dãanatoꝝ.⁊ ex ↄnti vitã.qaſicut dicit phi.ʒꝰ de aĩa

Impoſſbile eſt aĩal ſine tactu eẽ.⁊ paꝝ pꝰ ꝙ ſine ta

ctu.nec vnũ aliũ cõtingit hẽe ſenſuʒ i Jõ vꝛ mihi

get. nec tñ ↄſumet.
buʒz Aug. intelligendũ ẽ nõ de ſubſtantiali coꝛꝛup-
tiõe.ſʒ de coꝛꝛuptione ꝗetis.qð pʒ.ꝗa hoc dirit de

reqritur ad delectatiõis getẽ.

—

⸗ .

uerſaz terrã. nõ ſuꝑ terra iudeoꝝ tm̃. vt aliqui ſen/

ſerunt.⁊ male.Eclvpſis aũt ſolis quo ad vniuerſũ

oꝛbẽ nõ potuiſſet eſſe ꝑ ſol iuterpoſitionẽ lune.vñ
aOũ iterpoſitione lune fuit alia cã. ſ.qꝛ influentia ge⸗

.

neralis cãe pᷣme.tũc nõ affuit ſoli ad irradiandun

S ſicut hec influentia adeſſe põt ad hoc vt res ſit ⁊

non oꝑetur.ita alqñ adeſt ad hoc vt cteatura hẽat
Vnã ſui actioneęʒ.⁊ nõ aliaʒ.⁊ hec eſt pᷣncipał rõ qrĩ
ignis enfernaſes calefaciet dãnatoꝝ coꝛpa. afffi-
dpm in oppmi dõ ꝙ illud v/⸗

ſpiritibus quos certũ eſt nõ poſſe ſubſtantialr coꝛ/
apiiden dð ꝙ ignis ille coꝛpibꝰ dãnatoꝝ no⸗
cebit nõ adimendo eoꝝ ſubſtantiã.ſʒ diſpõnem q̃
dʒ dð. ꝙ illud

dð qrilla coꝛꝑa nõ ↄſument ab illo igne ꝑtiʒ ẽ ex ꝑꝑ verbũ intelligi dʒ de paſſione nãli ᷣm curſum nãe

te diſpoſitionis materie ĩ q̃ icoꝛpoꝛatꝰ eſt ignes ille

⁊ ptiʒ ex ꝑte diſpõnis illoꝝcoꝛpoꝝ quã accipiẽt in

reſurrectione pᷣncipali aũt ex oꝛdie diuine iuſtitie

ſiicat᷑ in ſua actiõe.qð pʒ.qꝛ ignis ful⸗/
ncoꝛpoꝛat᷑ i mã talis diſpõiſ ꝙ calefacit
⁊ nõ cõburit.⁊ qñʒ facit vtrũq;.⁊ qnʒ nõ ledit mãʒ
ẽt ſolis ĩcoꝛ⸗
patuʒ lune recipienti ipᷣʒʒ a ſole ꝑꝑ duůpõeʒ lune cui

rbien ꝑꝑ diſpõnẽ extranee mãe cui coꝛpo

icoꝛpoꝛatiſ aliuʒ hʒ effectũ in iſtis inferioꝛibus q;ᷓ
hʒ lumen imediate imiſſuʒ aſole.qꝛ imiſſuʒ a luna

ꝑꝑ vtuteʒ ꝓpꝛiã ipᷣiꝰ lune q̃ cũ ipᷣo imittit᷑.⁊ in cuiꝰ

vtute opatur humectat.imiſſuʒ aũt a ſole deſiccat
ſic dico poſſibile eſſe vt ꝑꝑ diſpõeʒ mãe.⁊ aliquã

celeſteʒ ifluentiã ſibi ĩcoꝛnoꝛatã ignis ĩfernalis hꝛe

di.¶Ex parte ẽt d łpõnis qua accipient illa coꝛꝑa

in reſuerectiõe põr eẽ.pꝑtiʒ qi nõ cõgimẽt᷑ ab igne. . is bumidüra
qð Aug.nitit᷑ declarare ꝑ ex.dictt.n.ꝛi.de ci.c.. coꝛꝛũpet in eis illa diſpõ q̃ neceſſaria eſt ad coꝛpa

eẽ aĩalia ꝓfcõ coꝛꝛuptibilia q̃ tũ in medijs ignibuſ

viuũt.nõnullũ ẽt genus vermiũ in aquaꝝ calidaꝝ

ſcaturigine *piri.quarũ fernnemo ĩpune ↄtra

crcat illos ſine vlla ſui leſione ibi eẽ. dicitẽt eo.liꝰ.
C.4. qð ſcripſerũt qui naturas aialiuʒ curioſius in
dagarũt ꝙ ſalamandra in ignibꝰ viuit.qð ſiue ve-

rũ ſit.ſiue nõ.ꝙ ideo d co.qꝛ ſʒ philoꝗſophũ in li.ð
1 as Mullũ aigyen igne viuere
põt ſupple diu.certũ eſt tũ pilos eł ab ũlo igne nõ

ↄſumi qð ego ipᷣe exꝑtus ſum.Ex quibꝰ pʒ m̃ coꝛpe ꝰ

ex elemẽtis cõpõito talẽ eſſe poſſe diſponeʒ vt ab
igne nõ ↄſumat᷑.vñn cõcludit Aug.in.c.vltio allto

nõ eſſe icredibile vt hoiuʒ coꝛꝑa ſempiterno ſup-⸗

plicio punitoꝝ.⁊ in igne aiaʒ nõ amittãt.aſme de/

trimento ardeant.⁊ ſine interitu doleat.hẽbit.n.
tũc iſta carnis ſubſtãtia qualiratẽ ab illo iditã ꝗ tazx
miras ⁊ varas patgras tot rebus indidit quaſ vi
2 multe ſunt nõ miremur. Exꝑ
te tñ oꝛdiſ diuinę iuſtitie ſumi dʒ rõ pᷣncipal.ille.n.

oꝛdo exigit illa coꝛꝑa in eternis ſupplicijs foꝛe per

manſura. ⁊ iõ aſſiſtentè dei influentia gñali ad h̊vt
ignis infernalis illa coꝛꝑa foꝛtiter calefaciat ⁊ affli
gat nõ adeſt tũ ad hoc vt cõſumat.ſicut aũt creat̃a
nõ põt manere in eẽ ſuo.niſi pᷣſupoſita influẽtia ði
gñali.ſm ꝙ dicit Aug. 4.ſuꝑ geñ.⁊ ẽt Omentatoꝛ
uꝑ pꝛimã ꝓpoſuionẽ de cauſ.ſic dico H actiouem
uaʒ hꝛe nõ põt.niſi illa influentia aſſiſtẽte.ſicut pa
Iuit in paſſione Jeſu xpᷣi.qn fuerũt tenebꝛe ſuꝑ vni

—

ffligendi.⁊ nõ ↄſumen

*

ratus non poteſt ab igne corporeo cruciari

nobis manifeſtuz.¶ Aa 4 d ꝙ ex vehementia
doloꝛis nũq; coꝛpus coꝛꝛũpit᷑ niſi inq;tũ ex illo do⸗/

loꝛe in aĩa fit ipꝛeſſi in coꝛpus qua coꝛꝛũpit᷑ ifius
coꝛpꝑpis diſpõ nãlis.ſᷣm.n. Aug ꝛi de ci.c.ʒ. Doloꝛ

pſe ⁊ imediate nõ opponit᷑ viłe.qꝛ vt ibidẽ dicit.
certũ eſt viuere oẽ qð dolet doloꝛẽq; omneʒ.niſiĩ
re viuẽte eſſe nõ poſſe.vt aũt ex ſuꝑiui dictis pz in

coꝛpibus danatoꝝ nõ poterit fieri ipꝛeſſio qua coꝛ

rũpat in eis nãlis diſpõ neceſſarig ad conſeruatio

nem coꝛpoꝛalis vite. .
Eagens intrinſecũ nalr coꝛrrum
pent᷑. Rñdeo ꝙ no vt dictũ ẽ in qõe pᷣce⸗

denti. q

guit᷑ ⁊ catur moꝛs.Et ideo dico ꝙ in coꝛꝑibus dã
natoꝝ caloꝛ nãlis humidũ radicale n ↄſumet. nec

lẽ vitã. t ꝑ hoc pʒ ſolutio ad illã qõem qua ſolet

queri vtꝝ coꝛꝑa danatoꝝ iterũ nali moꝛientquia

planum eſt ꝙqnon. .
— o querit᷑ vrꝝ ſpũs ſeꝑati igne coꝛpo
Ereo cruciabũt᷑. Et vꝛ ꝙ nõ. Aug.
iꝛ.ſuꝑ geñ.lõge añ finẽ dicit ꝙ non ſunt cor/
poralia.ſed ſilia corporibus ꝗbus aĩe corꝑibus ex
ute afficiũtuſeu bñ.ſeu male.cũ ⁊ ipᷣe corporibus

ſuis ſimiles ſibimet appareãt.ſunt tñ ⁊ vera leti-

tia.⁊ vera moleſtia facta de ſubſtatia ſpnali.iRteʒ
eodẽ l bro nõ multũ añ mediũ. Omni modo pᷣſtan

tior eſt qui facit ea re de qua aliquid facit.nec vl/

lo modo ſpiritu preſtantius eſt corpus immo per
ſpicuo modo ſpiritus corpore.ergo ſpiritus ſepa/

Boecius in libro de duabus naturis.⁊ vna perſo

na chꝛiſti parum vltra medium. Illa ſola que ha-

bent vnius materie cõmune ſubſtantiuũ poſſunt
in ſe facere ⁊ pati.ſed ſpirituum ⁊ corporum non
eſt vnius materie cõmune ſubſtantiuum. ergo im

poſſibile eſt ſpiritus ſeparatos igne corporeo cru⸗
ciari. tem ſcᷣm phi.i.de generatione. Vmne

corporeum agens agit per contactuʒ.ſed igniſ cor
porei ſpiritus ſeparati non poteſt eſſe contactus
aliquis.quia ſecundum phũʒ.S.phi. lla ſe angũr

gquorum vltima ſunt ſimul.In ſpiritu autẽ non eſt
aſſignare primuz medium ⁊ vltimuʒ. g ipoſſibue
eſt ipũm ſeꝑatum igne coꝛpoꝛco cruciari.Otẽ om

i. qa nõ aderit gnalis influentia cãe pᷣme.ad B
vt nãlis caloꝛ cõſuinat humidũ radicale in quo ra
dicatur.per cuiꝰ cõſumptionẽ caloꝛ natura is exti

tez

—h
2 — —

ne quod patit᷑ recipit aliqd ab agente. ſed quicꝗd
recipitur a coꝛpoꝛe inſeꝑato ſpũ recipit᷑ intelligibi

liter imaterialr. dẽ.n. in cõmento ſuper octauam

ꝓpoſitionem de cauſis.ꝙ res coꝛꝑee ſenſibiles

⁊ intelligentia intelligibiles. ſuꝑ decimã pꝛopoſi
tionẽ de cauſis etiaʒ dẽ ꝙ recipienſrecipit.ſᷣm mo

dũ ſuuʒz nõ ſᷣm modũ rei recepte.cũ ẽ foꝛme rerum

in ſpũ inrelligibil imateriali exñtes ſint pertinẽ
tes ad eius ſcõariaʒ perfectionẽ nad cructatum. o

ſpũs ſeꝑatus igne coꝛpoꝛeo cruciari nõ põt ¶ Iteʒ
vm phm̃ p de generatone.c.de facere ⁊ pati! vlr
faciens aſſimilat ſibi patiẽs.ſʒ ignis coꝛpoꝛeusun

põt ſibi aſſimilare ſpm̃ ſepatuʒ. ſpũs non põt pati
ab ipſo ¶ an vt in ꝛ li.onſum eſt.mali angeli
ſunt icoꝛpoꝛei.ſpũs.n.ſunt.ſʒ illi cruciabunt᷑ igne

coꝛpoꝛeo.dẽ.n. Ma:h. 25. Ite maledicti in ignem.

eternũ qui pꝛeparatus eſt a diabolo ⁊ angelis eius ꝗ

rẽ Gꝛeg. 4. li.dialogoꝝ paruʒ an medium. Si
diabolus einſq; angeli cũſint in coꝛpoꝛei coꝛpoꝛeo
igne ſunt cruciandi.ꝗd mirũ ſgie ẽt anq;ᷓ recipiãt

coꝛpoꝛa poſſint coꝛpoꝛea ſenrire toꝛmẽta: tẽ eo.
libꝛo parũ an aucto?itatẽ pᷣall.ſi viuentis hoĩs icoꝛ

poꝛeusſpũs renetur ĩ coꝛpoꝛ cur ñ poſſit moꝛtẽ cũ ĩ

coꝛpoꝛeꝰſit ſpũſẽt coꝛpoꝛeo igne teneaf᷑:ſʒ ab illo a

quo põt detineri ſpũs poteſt cruciari.Sſpũs ſeꝑatꝰ

ab igne coꝛpoꝛeg põt cruciari.¶ Ald iſtã qõeʒ dixe/

runt quidam ſpuùs Fratos non affligi niſi per pᷣua

tionẽ deſiderati boſti er qua pᷣuatione taqᷓ; quodaʒ

malo pꝛeſenti in eis vehemẽs triſtitia gene atur.

AUnde algaʒel..li.phi.c.ꝗ. dicit de aia que in coꝛ
poꝛe fuit amatrix coꝛpoꝛaliũ voluptatuʒ illa di⸗
oſitio ꝑꝑ vſuʒ ipꝛimitur in ea ⁊ inberet vehem̃/

ter deſideriũ eius ad illã.poſtea vero per moꝛtem

inſtrumento rei deſiderate amiſſo remanet deſi
eriũ eius ⁊ amoꝛ ⁊ hic eſt cruciatus ineffabilis.
ed ꝙ hec rõ non ſufficiat pʒ per auctoꝛitates al
legatas.ad ꝑtem ſam.⁊ per illud ꝙ dicit Auꝰ.ꝛi.ðᷣ
ci.c.o.dicit.n.ſpũs incoꝛpoꝛeos poſſe pena coꝛꝑa
lis ignis affligi.⁊ parũ poſt dicit de demonibus ꝙ
ardebũt.ſed eis nulla ſunt coꝛpoꝛa ſeũs demonuʒ
imo ſpũs demones licet in coꝛpoꝛei coꝛpoꝛeis igni
bus cruciandi.¶ Alij dicũt ſpũs ſeparatos cruciari

in igne coꝛpoꝛeo inquantũ vidẽt ipᷣm pᷣparatũ ad
hoc vt eo crucient᷑ in coꝛpoꝛibꝰ ſuiaſicut latro ſu/

ſpendendus in vno patibulo ipſum videndo cru/

ciat᷑ anteqᷓ; ſuſpendatur in eo.ſed hec re ponſio nõ ꝰ

ſufficit.qꝛ nullo modo poteſt ad malos angeloſap
plicari qui tamen illo igne in perpetuum crncia
bunf. Alij dñt ꝙ cruciant igne coꝛpoꝛeo inq́;dtum
intellectui eoꝝ impꝛimit᷑ ſuper excellẽs illiꝰ ignis
ſimilitudo. eahee reſponſio non ſatiſfacit.ꝗa
hm phũm tertio de aĩa. Mon ſic excellentia inteili
gibilis ledit intellectuʒ ſicut excellentia ſenſibilis
ſenſum. qꝛ poſt excellensſenſibile ſenſus impedit᷑
inſentiendo.ſed intellectus poſt excellens intelli⸗
gibile non minus intelligitonfima.ſed etiam ma/
gis.qꝛ ſenſus appꝛehẽdit per oꝛganũ coꝛpoꝛeũ ĩtel
lectus aũt non. ꝛeterea dici non poteſt e ignis
quiſq; ſit impꝛopoꝛtionale obiectũ intellectui cnʒ
poſſit intelligere.⁊ illud qð eſt igne ſuꝑius ⁊ inferi
us.(¶ Ellij dicunt ꝙ ſpãſſeꝑati igne coꝛpoꝛeo cruciã
tur. non inquãtũ ipᷣm appꝛehẽdunt appꝛehenſione

fſivnplici. ſed cũ firma extima: ione.qꝛ eſt cõtrariuſ

ſue naturc.q;uis extimatio falſa fit.qð confirmant

„ .

per Gꝛeg. dicentẽ. 4 Ri. dial. nogmultum añ m

dium. Teneri ꝑ ignem ſpũm diciſyus vt in tõmẽ⸗
to ignis ſit videndo atq; ſentiend ignem nãq; æo
ipo patitur qꝛ videt.⁊ qꝛ cõcremari ſe aſ icit cre⸗
matur. Ad hoc etiam adducunt auctoꝛitł atẽ pᷣmaʒ
Aug.qdductam ad ꝑrem pᷣmam.¶ Pꝛeterea huic
cõcoꝛdre videtur.qꝛ dicit Auic.9.meth.c.vlt.lo
quens de diſpoſitione animarum humanarũ cnʒ
ſunt erute a coꝛpoꝛibus ſiis.dicit.n.ſic.Anĩe ma

le vident penam quam imaginauert in hoc mu-
do.⁊affliguntur ea. foꝛma eniz imaginata non eſt

debilioꝛ ſenſibili.ſed maioꝛ impꝛeſſione ⁊ clarita/
te.ſicut videmus in ſõnis.foꝛtaſſe enim ſomnia/
tum magis eſt p:o mochilo ſuo q; ſenſibile. tũc ;/
to magis illud quod eſt in alio ſeculo foꝛtius eſt qᷓ;

quod eſt in ſomnis pꝛopter paucitatem impedien

tium ⁊ expoliationem anime ⁊ claritatem recipiẽ/

tis. Sed hec opinio inconneniens videt᷑ ⁊ in pꝛo-

babilis.quia ſᷣm hoc ſpũs non paterentur ab igne
coꝛpoꝛeo.ſed a ſua falſa ertimatione Drekcres,
non eſt pꝛobabile ꝙ mali ſpũs qui ſubtilitate inge/
nij vigent illum ignem ertimarent tuglinre co/⸗
trarium ⁊ leſiuum.niſi ita eſſet in re lij dicunt
ꝙ ſpiritus patiuntur ab igne coꝛpoꝛeo.non per v/
tutem natung illius ignis abſolute. ſed inquantuz
eſt inſtrumentum diuine iuſtitie videmus enim
res multas habere actiones in virtu pꝛincipaſ
agentis que eis non competerent abſolute. verbi
gratia. caloꝛ naturalis in virtute anime conuertit
nutrimentum in carnem. lumen ſolare a luna rece
ptum ⁊ cum virtute lune ab ea deriuatum in vir⸗
tute lune genergt hunetere Konerint in virtu
te lumi uis inteſlectuse gentiq mouet intellectum
poſſibilem. coꝛpoꝛa celeſtia chn inanimata ſint.
vt in .libro tenſum eſt. tamen in virtute intel
ligentiarum motricum generant in his inferioꝛi⸗

bns vitam. vt patet in generatis per putrefactio/

nem.ſecuris in virtute motoꝛis ſcindit arboꝛem.
Tenendo ergo faffligat ſpiritus iquantum eſt
inſtrumentum diuine iuſtitie adhuc vlterius per/
quirendum eſt magis in ſpeciali per quem modr

Dicunt ergo aliqui ꝙ ſupernaturalr impꝛeſſa eſ

igni infernali quedam ſpixitualis virtus per quaʒ
ſpiritus affl Rtur natural virtute ignis ad hocñ
cooperante n& diſponẽte. quia vt dicũt non ẽ poſ
ſibile t aliqua virtus naturalis cooperetuꝛ in ſu-
pernaturali actiõe cũ ad eam ꝑ ſe nullo mõ nec co/
plete. nec icomplete poſſit attingere.ꝓ tanto g il-
le ignis affligere ſpũs dꝛ.qꝛ ſuꝑnaturalis virt exi
ſtenan ipᷣo ſicut in ſubõ illos affligit. ſi ut aliqua
ſubã ſuꝑnãti dealbata poſſet dici viſuʒ diſgregare
bec opio vr in tribꝰ deficere. Unuz eſt m

cã ignis ñ affligit illos ſoũs infti nẽtũ quia oʒ

qꝙ i inſtrumẽto ſit aliqua natſral aptitudo ad ills
actiõem ad quam applicãtur a virtute motoꝛis.

vt pʒ ĩ ſecuri reſpectu actus ſciddi.⁊ i maleo re-
ſpectu actus conterendi. Aliud eſt ꝙ non videtur
pꝛobabile virtutem ſpjrirualem eſſe imediate ire

coꝛpali. ſicut ĩ ſubõ.ita vᷣt ſit ibi manens.a non in

fieri. ſicut ponit opinio pꝛedicta. Alind quia vi-

demus naturale. lumen rationis per quod/ſolum

in ellecti& nullo modo poteſt attingere ad viſio
nem dei cooperari cum luminẽ gloꝛie ad illam
vilionem. verum eſt tamen ꝙ in actione ſuꝑna-

.* 9 3
£ ° *%
£

mrlicne
in
vinmon
cngert
Nicüg
rnsſpus
füſtfm.
Sasnlis
ſorcuſt
teiiſtitie
dinigeris
mecſiel
ſnintelech
llectuir
ſoeetſench
thbilripecii
ttezotaen
Pckpervin
Grimdonin
(dikmane
9 Mͤtneſ
teelani⸗
iyeftbiisc⸗
luteniltnin
Herepuonun
fndehrtt
Eineſtr
l Nidenks
Aedncereden
föamoacrem

nneinrele

Uzactintnon
funtünmen
henloehütß
Noſatuinarn
latus ewenn

Müaimedi

üagpeniende
ſidihoftoy
kamee
Sat vn
ſpehndorai
aiggstene
eetchenn

chhn g

fßlepb
ſeicbin
hüßionae
Amnic ſeiß⸗
cmnt ſue
geteſeniat
lgnimnge
faenrpoim
lihiscn
fiſienslh
ünenociih
Menonfimp
fne gelpo
Uchontezte

erezidei

lcſtintetie
lignſub
hdisne
Wonbdo⸗

Wwonnca
rNlbien
MokNn
nnt
PMhegetci
Tam ſmu
zſaintenüi
bierist
Cuminpeda
Ariwmmrapi
Mern d

Sgiir
inne d

tn ur
ie vidas
n vid
rentaban

cadenuuni
e ſurinud
nnmin
nninal
mann WN
nmn wt
s A
iun
inmscunm
eberſtenat
ui tenin
um at
nuis iiſti
nte ii
ni tdind
iscoop

lennlonin⸗

— 1. . —

turali que a de Snoſkeſt me iante finita virtſtre.

ſʒ tmmodo imeliate vt cłeare nõ poteſt coopari
virtus naturass.quia nec ad hoc põt vllo modo

attinger̃ ẽt visus ſupernãlis ſinita ¶Cirg mihi

dicẽdũ q igniſ iſernalis. non obſtante ꝙ ſir coꝛpo⸗
reus ſpũs ſeꝑatos affligit inq;tũ eſt diuine iuſtitie

inſtrm.qꝛ eos affligit afflictione ad uaz Pſponit
i

vtus nãlis ignis illiꝰ.nec tñ qualẽcũq; afflictionẽ
põt cauſare in illis ſpiritibus niſi in virtute increa
te iuſtitie pncipalr ülos ſpũs punientis mouẽtis ⁊
dirigẽtis illũ igneʒ ad illoꝝ ſpuʒ cruciatuʒ. In illo
igne enĩ eſt nalis aptitudo vt eius ſpẽs recipiatur
in intellectu ſpũs ſeꝑati ſʒ ꝙ per talẽ mom in illoĩ/

tellectu ipꝛimat᷑ ⁊ cũ vehemẽtia tali ꝙ ita ad ſe re
nocet ſeu cõuertat intẽtioaẽ ipius ſpũs ꝙ ꝑ Gitano
tabilr ipediat᷑ in aliaꝝ cõſideratiõe cõtra ſuã volũ

tateʒ ꝙ tale impedimentü ſibi ſit pꝛo graui onere

— ———

£ ð

telligenda eſt de illa actione ꝑ quã patiẽs tranſiun

tatur in nãm agentis.⁊ ſic intelligendũ eſt etiã qð
dicit phi.i. de generatiõe. vbi dicit ſimilẽ ſniam
illi que ↄtinet᷑ in auctoꝛirate all. Uel põt dici ꝙ lo⸗
aluit᷑ de nãali actione ⁊ paſſione. Ad ꝗ'n dð ꝙ iter
ſpm̃ repꝛobũ ⁊ignẽ infernaleʒ eſt maioꝛ appꝛoxia/
tio q; illa que eſt inter coꝛꝑa per cõtactuzʒ.inq;dtum
ſpũs ſimul ẽ cũ ſubſtantia illiꝰ ignis.⁊ qualibʒ eius
ꝑtem tangit ſᷣm ſe totũ.ſimplex.n.ſe tangẽs ſᷣm ſe

o totũ tangit ᷣn phũʒ.b.phi.ſimilitudo ẽt illiꝰignis

in ipᷣo ſpũ impꝛeſſ eſt vt in ſubõ mediante qua ab

illo igne affligit ¶ Aa m dð ꝙ foꝛme reruʒ in ſpu⸗

imaterialr exñtes ſunt ſpecrãtes ad eius ſcdõaꝛiaʒ.
pfectionẽ nõ ad cruciatũ eius. Dico ꝙ falſuz ẽ quã
do ſuꝑnaturali virtute tali ipꝛeſſione impmuntur
ꝓ.in eſſentia ſpũs ipᷣius cauſant diſpoſitionẽ repa⸗

.gnanteʒ diſpoſitioni ↄueniẽti bono ſtatui ſue natu

B eſt per virtutẽ iuſtitie ĩcreate.in illo etiã igne eſt o re ⁊ intellectũ eins ipedit in aliaꝝ rerũ̃ gentnse

aptitudo nãlis.vt in ipo ſit ſpũs ſeꝑatus.ſicatilo
co diffinitiue.ſed ꝙ ſpũm ſeꝑatuʒ detineat contra

o volũtatẽ ſuaʒ hoc ei ↄuenit ĩ virtute iuſtitie ĩcrea⸗

te.illa.n. inuolũtaria detentio eſt ipſi repꝛobo ſpũi

ineffabilis cruciatus.q;uis etiã ille ignis ſua vir/

tute nãli tm̃ nõ poſſet in ſpũ ſeꝑato cãre diſpoſitõ
nẽ repugnantẽ illi diſpõni que ↄuẽit eſſentie ſpũs
ſm debitl ſtatũ ſue nature.tñ in eincãtiõe cooꝑa
tur virtuti increate iuſtitie.inq;tũ eſi inſtr̃m ciꝰ ſi-

cut viden:us.ꝙ q;uis fantaſma per ſe nõ poſſit ali
ad educere de potentia intellectus poſſibilis. vel

ipᷣm mouere motu intellectiõis.alterũtñ eoꝝ põt ĩ
virtute intellectus agẽtis.ipᷣe.n.intellectus per ſu
uʒ actiuũ mouet ſe ipᷣm vt eſt poſſibilis mediante
fantaſmate tanq; nugenral Wente. ex appꝛe-
henſiõe aũt pᷣdiccepiſpoſinonis ̊ cõtraria eſt bo/
no ſtatui nature generatur in ipᷣo repꝛobo ſpũñ cru⸗

ciatus experimentalis. vñ Greg e. li. dialogoꝛũ

parũ añ mediũ.dicit ꝙ anima noſolũ vidẽdo.ſed

etiã experiendo incendiũ patit᷑ per pccm aũt eſt in

.

ſpu diſpoſitio vt igni inferna modo pᷣdicto patiẽ
do ſubdatuꝰ cIñ Gꝛeg.li.no moꝛa. verſus finẽ

dicit. Sicut vno ſole omnes tangimur. nec tam
ſub eo vno oꝛdine omnes eſtuamus.qꝛ iuxra qua

litatẽ coꝛꝑis ſentit᷑ etiã pondus caloꝛis ſic danatiſ
2 vna eſt gehenna q̃̊

Vngeſts qgicit.⁊ tñ non yna qualitate
oẽs cõburit.qꝛ qð hic agit diſpar litudo coꝛpo⸗
d

rũ B illic exhibʒ diſpar cã merito?ᷣ. dicit exiã Aug

ꝛi. de ci. c.ib.ipᷣm eternũ ignẽ pꝛo diuerſitate meri
toꝛũ.qᷓ;uis maloꝝ alijs leuioꝛẽ.⁊ alijs futuruʒ eſſe

Igrauioꝛẽ.ſiue ip̃ᷣius uis atq; ardoꝛ ꝓpena dignacꝰ

moleſtia ſentiat᷑.
ibi loquit ingrendo non ðᷣtmĩando.aut loquit᷑ de
affligente ꝓximo qð eſt appꝛehenſio ignis.vt no/

cuq; variet are equali ardeat.ſed non equali

ciui. q;uis f oen cxtra ſpm̃ exũs ſit rẽo/

tũ affligens..d

14 . dð ꝙ q;uis natura ſpũs ſit no
bilioꝛ quocũc;

ꝛpoꝛ. tñ ſpũs pccõꝛ inferioꝛ ẽ illo

igne. non lenplictter inq;tũ eſt inſtim diuine iu

nitie. Uel pot dici ꝙ q;uis pᷣncipiũ agẽs pᷣncipali

ter opoꝛteat eſſe nobiliuapaciẽte.nõ tñ opoꝛtet B

eſſe verũ de inſtrali agente.non.n. fantaſma nobi
lius eſt intellectu poſſibili.nec coꝛpus celi nobili/
us aliqua ſubſtantia viuente.qꝛ ſ̃ʒ Aug.ii.de ci.c.

io. In his que aseo facta ſunt pᷣponũt vᷣiuentia nõ
viuentib? oꝛdie nãe. Ad; õ illa auctoꝛitas in

p in opp dõ ꝙ aus Aug.

ſic aũt ẽ in ꝓpoſito.vt dictũẽ in qõe.(Adm dð.
ꝙ ̃m aliquos ꝙ illa auctoꝛitas nõ eſt intelligenda
de inſtrumentali agente.ſed de pꝛincipali.diuina
aũt iuſtitia que ẽ cã pꝛincipalig in ſpũ puniẽdo ipᷣʒ
puniendo ſtbi aſſimilat.nõ aſfimilatione vniuo⸗
ca ſᷣn quem modum ignis aſſimilat ſibi materiaʒ
de qua generat ignem.ſed aſſimilatione analoga
que in quadam imitatione conſiſtit.ſᷣm quem mo
dum homo alium puniens aſſim at ip[ʒ illi foꝛme
quam habet in mente ſua tanꝙᷓ exemplar ꝓunitio
nis illius.certum eſt aurem ꝙ;ᷓ punitio repꝛoboꝛuʒ
cum fit iuſta iuſtitiam imitat᷑ eternam.⁊ exemplar
ſuum habet inmente dinina. Uel poteſt dici bꝛe/⸗
uius ⁊ apertius ꝙ maioꝛ intelligenda eſt de actiõe
que in paſſo cauſat paſſionem.aque eſt ſalus.q̃ aectõ
eſt conſtructiua.talis autem non eſt illa actio qua
diuina iuſtitia vt pꝛincipale agens mediante igne
vt inſtrumento agit in ſpiritum danaatum.

FrM EIIIICH aueritur vtruz danati cru⸗
E cund ciabuntur perpetuo a trib?ꝰ
7 alijs elementis ab igne.Et vider q nõ ga
ſi puniuntur ab omnibus elementis.aut ſui᷑ in in

erno confuſa. aut oꝛdinata.non confuſa.quia im/

Nairent ſeſe in actionibuſ ſuis.cum inter ſe habe
ant qualitates contrarias.nec oꝛdinata.qꝛ vt di/
citur Job.io.ibi nullus eſt oꝛdo.ergo non cruciant
ab alijs elenantis ab igne ¶ Item ab illis non af⸗

fligunt᷑ ſimul quia habent actiões contrarias. ⁊

traria non poſſunt ſimul eſſe in eodem.ſaltẽ in cõ/
plementis ſuis.nec alternatim.quia afflictio per
igneʒ conſolatoꝛium eſt tranſferri ĩ aquã ergo a ſo/
lo igne affligunt Cõtra ſapi.ꝰ. NPugnabit cũ illo
omnis oꝛbis terrarum contra iſenſatos.ſed ſicut
dicit Martianus.Hic mundus coꝛꝛuptibilis cõ/
ſtat ex quattuoꝛ elementis in modum ſpere globa
tus.ergo repꝛobi qui ſignificantur per inſenſaros
a quattuoꝛ elementis cruciabunt᷑ Gtẽ pars ignis

ſulphur ⁊ ſpiritus pꝛocellarum pars calieis eoꝛuʒ.

ergo affliguntur ignes terra fetida que ſignificat ꝑ
ſuiphur.? aere pꝛocelloſo qui dicitur ſpiritus tem
peſtatis ſecundum Aug.iꝛ.ſuper geñ.lõgepoſtpᷣn

cipium. dicitur ctiam ſapi..ꝙ cadeſcet i ilos aqᷓ
maris.⁊ flumima concurrent duriter.per teſtimo/

nium ergo ſacre ſcripture videtur ꝙ afftigantur

a quattuoꝛ elemẽtis. Reſpondeo ꝙ damnati n

tin affligẽt ab.igne. ſʒẽt ab alijs elis. vt ba ondet

₰ „

————

Auctoꝛitates inducte cuiꝰ ↄgrua rõ eſt. vt.n. hpetur
ſapi.iiꝰ. er q peccat quis.ꝑ hee ⁊ toꝛquet᷑.hoĩes
vero re ꝓbi per.A.ela peccauerũt inquatũ ꝓecca-
erũt in coꝛpoꝛibꝰ cõpoſitis ex.A.elis ⁊ inq;tũ ioꝛ
Ainate dilereruͦt ela ⁊ elemẽta.nʒ ſolũ ſm aliquoss
puniẽt᷑ ab elis.ſʒ ẽt coꝛpoꝛũ celeſtiũ influẽtia pũiet
eos.iuſtũ.n.eſt.vt qꝛ rebelles fuerũt ereatoꝛi ꝙ oiſ
creaturaptrariet᷑ eis i vltiõe.iuxta illud ſap.ꝰ. Ar
mabit creaturã ad vltionẽ inimicoꝝ.qꝛ tñ ignis⁊
adqua ex ſui nã magis ſunt afflictiua ; aer? terra.
iõ magis ſit mẽtio in cruciatu eoꝝ de igne ? aqua.
ᷓ terra ⁊ gere ¶ qꝛ ignis magis ẽ actiuꝰqᷓ; aqua.iõ
ſub noĩe ignis doꝰ copꝛehẽdit oẽʒ penã quãa a rebꝰ
coꝛpoꝛeis patiẽtur.vt cũ dicit Math.ꝛ5. Ite ma⸗/

—

ledicti in ignem eternũ.Oꝛ aũt illi qui ſunt in pur/ 4
gatoꝛio puniũtur vt purgẽrur.⁊ ignis hʒ nam. pur·

gatiuã. iõ vꝛ aliquibꝰ ꝙ aie i purgatoꝛio a nilo alio.
eto niſi ab igne puniũt᷑.Ad pin in oppm dõ ꝙ ela
ibi ſunt in quad ↄfuſione.nec tñ vnũ alteriꝰremit
tit virtutẽ eo ꝙ agũt inq;m inſtra diuine iuſtitie qᷓ
ad agendũ in repꝛobos ⁊ nõ in ipᷣa monẽtur ⁊ de
termiant᷑.ſi tñ dico ibi ſunt oꝛdiata põt dici ad
illud Job. Mõ eſt ibł oꝛdo.ꝙ h̊ interllir in coꝛpoꝛibꝰ
danatoꝝ. Unñn Gꝛeg.9.li.moꝛa.vſus finẽ exponẽs
iltud verbũ dicit.ꝙ ipaſupplicia que oꝛdiant᷑ ꝑ iu-/
ſtitiã inueniũt᷑ oꝛdiata in coꝛpoꝛibꝰ danatoꝝ nõſũt
infra Uel certeabeſſe ſimplicijs oꝛdo dẽ.qꝛ qui/
buſz rebꝰ? in penz Agentib⸗ ꝓpꝛia q̃litas ñ ſerua
tur.qð inferius in eodè li.in plibꝰ inducendo de/
clarat.ld ⁊m dñt quidã ꝙ ab oibus elis ſił affligun
tur.qꝛ ſicnt foꝛme eoꝝ imaterialr recepte in ſpũ ñ
ſunt ↄtrarie.ſic nec actiones eaꝝ.ſilr dñt in ſenſu.
ſiml.n.in viſuẽ ſilitudo albedis ⁊ nigredinis ⁊ ac/
tiones eax.a ſili dñt ꝙ ita põt eſſe in actu ſʒ h̊ alijs
nõ placet.qꝛ q;uis ſilitudies pꝛioꝝ in intellectu nõ
ſint cõtrarie.nõ tñ lea perfcẽ mouet᷑ itellectꝰ a plu/
ribus ſimul.vt ab vna tm̃ ſilitudines ẽt cõtrarioꝝ
recepte in eadẽ ꝑte pupille ſeſe in actiõe ſua iĩpedi/
unt. vtx pʒ cũ per vitreũ coloꝛatũ coloꝛe rubeo reſ/
picit Riquid albuz. vẽ.n.tũc quaſi qddam aliquo
mõ ↄfuſuʒ ex vtroqʒ.⁊ multo foꝛtiꝰ fᷣema calidi ⁊=?
frigidi ſil in tactu receptiõe ſeſe in ſuis actionibi
ipedirẽt cũ tactus.ſit ſenſus longe minus ſpũalł q;
viſus.Mꝛeterea dẽ Job. 24. de quolibet danato.
ꝙ ad nimiũ caloꝛẽ trãſiet ab aquis nioiũ.qð verbũ
ſonare vꝛ daãnatos puniri a frigido ⁊ calido alter-
natiʒ.nec tñ erit.aliqua mitigatio vnius peraliud *
qꝛ ꝑ virtutẽ diuinã ſuꝑnaturalr fiet. vt in eodẽ in/
ſtanti ceſſet rota afflictio q̃ fuit a calido ? introdu/
catur cõpleta afflictio a frigido.ita vt nec ſucceſ⸗
ſiue vna recedente alia ſucceſſiue adueniret

Irca fam Anuſꝗſq; ſuã menſurã reci⸗
E piet coꝛꝑis.ac.hocĩ qõnibꝰ expoſi
vmutu⸗

tũ eſt. Ali aie in pũcto tpᷣꝛis redit que illam
. vt. hõ fieret creſceret viueret aĩauit. hui
expoſitio pʒ ꝑ ea que ĩ 4.q.hꝰ di.dicta ſunt.Coꝛ
poꝛa hominũ vel demonũ.laic dicit Auꝰ.ſim opio
nẽ platonicoꝝ qui poſuerũt demones eẽ q̃dã aialia
gerei cꝛpoꝛis ſicut pʒ.g.de ci.c.2(v.vbi Auꝰ reci⸗
tat vba Apulei platonici.Ignis eternꝰcuiuſmõi ſit
⁊ in qͥ mũdi vel reꝝ ꝑte futurus ſit hoĩuʒ ſcire arbi
troꝛ neminẽ ⁊c.hoc itelligendũ ẽ de loco eius ppᷣo
qꝛ locũ eiꝰ cõeʒ ſcimꝰ.ex ſcriptura.n.hemꝰ ꝙ ẽ ſub
terra.Aiam ſilitudinẽ coꝛpoꝛis hie nõ ẽ intelligen

phãatis ꝓdeſſe aliꝗ
fũt viuis ibi. Joꝛte.

cõdendo teſtam entũ

cũ illis in nubibꝰ.dñt ꝙ oẽs ae

2
⁶

dufſ. ꝙ ſit ad ſi imilitnn⸗ co⸗Poꝛie ſigural a ſzyi
ſuo intellectu hẽt ſpẽʒ coꝛpis repniatiuaʒ mec iſtis
affectibuſ.ſ.ſpe triſtitia gaudio ac metn carere.qð
nõ ẽ ĩitelligendũ ſcõᷣm ꝙ ſunt paſſoes fenſitjui ap

petitus. cũ ille nõ ſit in ſpũ ſeparato. vt igferiꝰ on

detur. ſzʒ m ꝙ ſunt inteilectuales affectiones ſen
vaſſiones ſi aboꝛtiui fetus ⁊ mõſtra reſgent ·/Rnꝰ

ꝙ que fuerũt aiata aia rõnali reſurgẽt ⁊ qᷓ nõ.ſõ⁊ h

E ſnia mgr̃i hꝰ di.c.vlłx.⁊ Aug.euchꝛi..cꝰ.

5 sr†ν& ρα ſciendué zc. Superi
RKeterea ds vetenminamema⸗
de reſurrectiõe moꝛtuoꝝ ꝭ Mic deter
minat de ſtatu eoꝝ añ reſurrectionem
272 gdiuidit᷑ in duas ptes. 4ſe determi
nat de ſtatu aiaꝝ exntiũ in purgatoꝛio ꝑ de ſtatu
aĩiaxꝝ exñntiũ in iferno di.Ac.ibi.Sʒ qritur ꝗcMi
duag Mdeteriat de ſufragijs ecclie militantis
E* de ſuffragijs triüphantis ibi. Oʒ iterũ.¶Mei
¶ Wondit diuerſos eſſe ſtatus aiaꝝ poſtmoꝛtẽ .
Ea quo ſtatu pnñtiuuari ſuffragijs.⁊ in quoñn ibi.
Mec negandũ.p̊ ondit ꝑ que iunant᷑.⁊ perq̃n ibi

De põpis. ¶ Quarto q;tũ iuuat᷑ ꝑ ſuffragia qͥ ꝓ eis

ſit ibi Solet. lla s que ibi incipit. Sʒiterum
diuidit᷑ in diss Meis oñdit ſuffragia ecclie triñ
ns defüctis. ¶ Pcgalirer pꝛe

Articulus pꝛimns.

ꝛio de aiaꝝ receptaculis
E ðᷣg. de ſuſ zagijs ecclie milita
ertio deikis ꝗ pogunr ſgrere teſtam
Quarto de gbuſa circũſtatijs obſeruãdis in

tũ
ito de executiõibꝰ teſtoõ
ruʒ.¶ Dexto de ſepulchꝛis.¶ Deptio de ſuffragijs
ecclie ninpbais Ercap ancütnreet. R

. 2

mo vtrũ aiaꝝ poſt i ſepationeʒa ſuig coꝛponbu
ſint aliẽ corpoꝛ al ceptacnla. cRq gi

illa.¶ Certio vt exeãt aliqñ de recepraculis ſnis
¶Quarto vtrũ coꝛpalia receptacula aiax i aliquo
augeãt earũ delectationẽ vel afflictionem.

. An 2. hꝑ geñ. vſus finẽ dicit.aiaʒ cum de
coꝛꝑe èrierit ad loca coꝛpalia nõ ferri.⁊ parũ poſt
dicit ꝙ vꝛ eẽ in locis nõ coꝛꝑalibꝰ.ſʒ coꝛpaliũ ſimi
libus ſiue in requie.ſiue in doloꝛib leipus n
magis ↄueniũt cũ vno loco coꝛꝑali q;ᷓ cũ alio.qꝛ ꝗa
loco coꝛꝑali nõ dependẽt.& ñ eẽt rõ qrĩ magis eẽnt
ĩ vno coꝛꝑali receptaculo q; in alio ¶ Cõtra magt
hꝰ di. c.i.⁊ glo.ſuꝑ illud.i.adtheſ..ſił rapiemur
erit diuerſas Ppürtaceptatioes, 4 ¶HBꝛeg. 4. lib.
dialo.parũ añ mediũ refert quẽdꝭ virũ ſcm retuhi
ſe ꝙ vidit Theodoꝛicũ poſt moꝛtẽ inter Joanepa/
pã ⁊ Symacũ patritiũ diſcictũ atq; diſcaleiatũ de
ductũ in vulcani ollã iactari.eodẽ ẽt li.inter medi
uz ⁊ finẽ refert Germanñ capuanum epᷣmineniſſe
Haſcaſiuʒ diaconẽ ꝗ erat defunctus ſtantẽ ⁊ obſe

quẽtẽ in b neis ganime poſt moꝛtẽ coꝛpoꝛalia re
nic

ceptaculapnt. mRñdeo ꝙ aie popsmoꝛtẽ ſunt i ali/

quibus coꝛꝑalibꝰ receptaculis.vt.n. declaratum
.
.* 9
**
„
—
£
*

