tunf᷑. pꝰ moꝛtẽ aie ad coꝛpa nõ reuertẽt᷑.Itẽ ec· tur hũanis coꝛpibꝰn careret vniuerſũü ſua pfcõe.qꝛ Dengeirß
cleſiaſtes.3 vnꝰ ẽ iteritꝰ hoĩs ⁊ iumẽtoꝝ ⁊ eᷓ vtri vt ſupiꝰ onſũẽ li. 2. di.i 4. Coꝛpꝑa celeſtia ñſt aiata. ſbigaetare
uſq; ↄditõ.ſʒ aie iumẽtoꝝ coꝛpibꝰ iterũn vnient = (Eid pm ĩ opp' dõᷣ q ĩ Bẽ ſilicudo.qꝛ ſiẽ aᷓ dilabũ Wieeni
nec aĩe hoiuz. tẽ Algazel. . meth. c. 4. dic ꝙ aia tur a ñ reuertüt quouſq; fuerit ad mare.ſic aĩe ſeꝑpã WN
q exps ſciax ⁊ ſoꝛdida pp cõſecutionẽ voluptatu, tur a coꝛpib. nec ad ea de lege cõi vſoʒ ad gualere lelitzzt
cruciat᷑.qꝛ amiſſuʒ ẽ inſtrm.ſ.coꝛpꝰ ſine quo n pot ſurrectiõeʒ reuertẽt (Adzm dð ig lisig. Dalo⸗ fer, gecch
Zſeq ill id ad qð e reuocat ↄcupia.⁊ diẽ ibidẽ qb mon loqt moꝛe cionatqig uñ B d ciohadonõ none en
m3 tia pena eterna. ſz Hnõ eẽt ſi ireꝝ coꝛpi vnirer diffiniẽdo vl q; ad illud qν Ppparet exterioꝛi ſe- Merpodere
4 62 ug. ig. de ci. c. 0. Aia ata ẽ coꝛꝑi vt bona ſui. Mäze dð ꝙ ibi ſnia algaz el nõẽ tenẽda.Ad Sacd gbezcp⸗
ceret. ſ pꝗ moꝛtẽ ñ ẽ tᷣs vcãdi bõis oꝑibꝰ coꝛ/ Am dõðõ ꝙ ſi aia data ſit coꝛꝑvt bñ opet ꝑ ipᷣm. iſta bſepatef⸗
Poꝛalit⸗ nec ſpũalibꝰ. S iutile eẽt vt aie reunirenk mñ ẽ tota cã.ſʒ ẽt vt hẽat pꝑfem eẽndi moʒ ſʒ exigẽ niitenilae
coꝛßi Korra Anſel. . li. Cur de? hõ. parũ pꝰ pn tiã ſue nãe.⁊ ẽt vt remũerxet᷑ ĩ io.⁊ ut ↄpletũ ſit ũi- ckariöig gi
cipin RM i ᷣmꝰ hõ nũq; peccaſſj nũq; moꝛeret᷑. nerſũ ꝛeterea aĩe electoꝝ aliqᷓ bõa opꝑa faciẽt per ellesformng⸗
ape un reſurrectio moꝛruoꝝ ꝓbat. qppeſi coꝛpaꝗ tñ ñ hẽbũt rõez meriti ſ accñtalpᷣmij. vti Abeopg
hõ ꝑfcẽ reſtaurãdꝰc.tal dʒ reſtitui q̃lis futurꝰ erat. feriꝰ ondet᷑g aĩe danatoꝝ ãapliꝰ ĩ coꝛpib' affligent nſpo
ſi nopeccaſſz.ſ. no poſſʒ eẽ reprectõ niſi aie iterum d q̃rit᷑ vtꝝ aio vniẽt᷑ eiſdẽ coꝛ niendfen
coꝛꝑibꝰ vniret᷑. Itc Auic.9.meth. c. ⁊.diẽ aia hẽ SCundo gibeinuero a gbſcpate fne Nenäidn
. eſi
, * „ *
— 8
.
„ –
£
* 8
.

N

mageg
Sn

ſenimö;

oCi
iicori,
Nondäseen
Niüne
inhen
migdch
Ni ut
Nsn ii,
cr dint
Hinitck⸗

d —

„* . „ = £ . ⁶ —
rũt.Et vꝛ ꝙ nõ.qꝛ ſʒ ſniaꝭPiatõisĩ thieo.qð bõa

roe iuctũ ẽ diſolui noẽ velle dei.ga ſili qd bona rõ

ne diſiunctũ Oiterũ ↄiũgi nõ ẽ velle dei.ſj̊ aie ꝑ mõ
te boa rõne mMuis coꝛꝑioꝰ diſiũgũt᷑.qꝛ ꝑ dina ſniaʒ
vt hꝛ gan. ʒ. ̊ eas iteꝝ ↄiũgi eudẽ coꝛꝑibꝰ nõ ẽ vel
le dei. ¶ Nẽ Job.iꝗ.quo ſi recedãt aq̃ de mari ⁊ flu
uius vacuefcũs areſcat.ſic hõ cũ doꝛmærit ñ reſ/⸗
get.ſʒ fluuiꝰ vacue fcũs ⁊ aridus nüqᷓ; iterũ iplet᷑ ea

dẽ aqꝗ in nuero.& ſilr aia a coꝛꝑe recedes per moꝛtẽ

nõ reiumet ec invncrdie coꝛꝑa hũana ꝑ
putrefactionẽ reſoluũt᷑ vſq; ad mãʒ pᷣmã.ſʒ qubet

ꝑſ mãe pᷣme idiffereter reſpicit q;lʒ aiaʒ.̊ nlła ẽ rõ

quare aia magis iteꝝ vniat᷑ coꝛꝑi fcõ de ꝑteʒ ma⸗
terie quã infoꝛmauit quaʒ coꝛꝑi facto de in is
in reſurrectiõe aĩia ↄuenet᷑ vniet illi coꝛpoꝛi cuiꝰ a
pᷣncipio creatiõis ſue potuiſſet eẽ venies foꝛma.ſʒ
aliq aie aliqᷓ coꝛꝑa ꝑficiũt qͥ a pncipio ſue creatiõi
potuiſſent eẽ alioꝝ coꝛpoꝝ hũanoꝝ ↄueuiẽtes foꝛ
me ſi fuiſſent coꝛꝑibꝰ q ꝑficiũt oĩo ſilia excepta ſola
dꝛa nũerali. g ill coꝛꝑibꝰ ↄueniẽter poterũt vniri in

reſurrectõe. hte Auic.ʒ. meth.c. 4. qð annihila⸗

tũẽ ñ reducit᷑.ſʒ foꝛme coꝛpoꝝ hũanoꝝ ad vltimũ

Inihilat .qꝛ ad vltimũ de illis coꝛꝑibꝰnihil rema

net niũ mã ꝑꝰ.g ille foꝛme eedẽ i nuero nuqᷓ; ruertẽ

tur.⁊ ex ↄnti nec eadẽ i nuero coꝛꝑꝗ aie.g̊ eudẽ coꝛ

pibꝰ in nnero nõ reunient᷑.¶ Itè ſi ſigulus vas luteʒ

redigit inonaſſaʒ.ex eodẽ luto nũq; facit idẽ vas in
numero.q;uis faciat ſile illi.qꝛ figura eadẽ inume
ro nõ reuertit. ſilr cũ coꝛpꝰ hũanũ reſoluit᷑ in ma-
teriã pmã. quis ex illa poſſit effici coꝛpꝰnie.pᷣmo
tñ ið i numero nõ reuertit᷑.Cõtra Boeti de fide
xpᷣiana verſus finẽ dicit nõ ſolũ aĩas nõ pire ſʒ ipᷣa

quoq; coꝛꝑa q moꝛtis adhent? r Coluerat in ſiatuʒ

pPſtinu futura brirudie repari. Otẽ Job. i. In nouiſ
ſimo die de terra ſurrecturus ſuʒ. ⁊ rurſuʒ circũda
boꝛ pelle mea.⁊ i carne mea video deũ ſaluatoꝛẽ
meũ.gꝗve reſumẽt eaſdè carnes ⁊ eaſdẽ pelles.⁊
ſili eale oſſa. ¶ tẽ Eʒe. 3 7. ego apiã tumuloñ vroſ
educã vove ſeplchꝛis vꝛis.ꝗ illa eadẽ coꝛpoꝛa
in nuero q̃ ſepulta fuerũt ſuis ab⸗ reunient. ? d
iſtã qõeʒ dixerũt ꝗqdã huanas aias nõi ſua coꝛpoꝛa
q dinnſerũt.ſʒ in alia noua coꝛꝑa redire ſcõᷣm ꝙ re
fert Aug. io.ð ci.c.ʒ0.¶ Sʒ cõtra.nõ ẽ dubiũ quin
ↄuenies ſit ai as iteꝝ niri hũanis coꝛꝑibꝰ q̃ aiaue
rũt qᷓ; alijs ſi poſſibile ẽ.ſʒ ſi poſſibileẽ eas iterum

Vniri illis eiſdẽ ĩ nuero q̃ aiauerũr.& illis õ alijs o cere nõ poſſi cu hic ↄdictionẽ nullã icludat.minoꝛ

vniẽtur.ꝙ ant h̊ ſi poſſbile declaro fſic.Equaliter
ſubiacet potẽtie ↄditoꝛis materia poſtq; i ea reſolu
tũ ẽ coꝛpꝰ huanũ ſicut anq; de ea fieret. g ſicut ð ea
potuit h̊ coꝛpꝰ ſieri ita de ea poſtq; ĩ eaʒ reſolutũ ẽ

coꝛpꝰ põt ꝑ ↄditoꝛis potetia illud idẽ corpꝰ in nüie/

ro ſieri.nec obſtat ꝙ ullud tpᷣs qð fuit an ſui coꝛꝛup
tioneʒz nabod in nüero reduci.qꝛ ipᷣm tpᷣs nec
qnñ ex ipᷣo derotũ ſꝛm so eentia rei Dicenduʒ
gOad qoeʒ ꝙ aie vnient eiſdẽ coꝛꝑibꝰ in nüero aꝗꝰ
bus ſeꝑate fuerũt.aĩe.n.ſeꝑate iclinat᷑ nãair ⁊ deter
miate ad illa coꝛꝑa q aiauerũt.q;uis.n.a pꝛincipio

creatiõis aia qͥ ẽ hꝰ coꝛꝑis foꝛma potuiſſʒ fuiſſe cõ⸗/⸗

uemẽs foꝛma alteriꝰ coꝛpłs ſilis.tñ ex ſui vnione
ad h̊ coꝛpꝰ ad ipᷣm determiate naleʒz Zhit amicitiã
Exm. ſi ponant due puelle in oibꝰ ſues excepto ꝙ

nüuero differũt q̃ʒuis a pᷣncipio indiffers eẽt viro

ducere q;libʒ iſtaz. tn vna ducta nõ eſt indifferens
ad vtrac;.⁊ ni abe reſurgerent in coꝛꝛuptibiuli ſtatu

*

pus cui eſt vnita

telligendũ ẽ pernatura.ſi.
uina potẽtis eadẽ i nůero reducere poſſʒ. vn Aug.

iterũ nupture magis incliaret᷑ ad illã cuʒ qua fami
liaritatẽ ↄtraxerat.⁊ huic ↄcoꝛdat Auic.b.naliũ vlł
J.c.ʒ.dicẽs ſic. In ſba aĩe qͥ incipit eẽ cũ aliquo coꝛ

. boꝛe ineſt ex pᷣmis pᷣncipijs afectio incliatiois nãl

ad occupanduũu ſe circa illud ⁊ ad regendu iliud ⁊ p
nidẽdũ ei.⁊ adherendũ ei.⁊ ꝑ hec oia ſit eiꝰ ꝓpꝛia

2 alienat᷑ ab oibus alijs coꝛꝑibus.ſʒ certu eſt ꝙ per

btitudinẽ ↄpletã termiabitur oĩs aie appetitꝰ ta
turais qᷓ; al.qꝛ ſicut dic Aug.iʒ.de tri. c. J. Btüs
nõ ẽ niſi ꝗ hʒ oia q vult ⁊ nibi male vult.g̊ aie brẽ

Vvnient᷑ eudẽ coꝛꝑibꝰ in nüeroa ꝗbus ſeꝑate fuert.

qr ẽt vt onſuʒ eſt in pᷣcedenti qõe deus in creatura
nõ poſuit aliquẽ nãleʒ appetituʒ fruſtra nec vane.
fruſtra aũt ⁊ vane eẽt in aia ſeꝑata nãlis appetitus
ad coꝛpꝰ ſi ei reuniri ñ poſſet cug hic nàl appetitꝰ
ſit etia in aiabus danatoꝝ ad illa eadeʒ coꝛꝑa i nu-
mero q̃ᷓ aiauerũt.vt ex dictis accipi pot uus eudẽ

co:poꝛibꝰ in nüero vnient.(Pꝛeterea rectitudo

dine iuſtitie exigit vt ꝗ ꝑticipeiſ ut i demerito vel
merito ꝑticipes . in pena vł pmio.ſʒ aia ⁊ coꝛ/
imul ꝑticipãt i demerito vime⸗-
rito.g rectitudo diuine iuſtite exigit ꝙ niłſint ꝑti-
cipes in pena vel pmio.qð verũ nõ ect niſi aie reu
nirent᷑ eiſdẽ coꝛpoꝛibꝰ in nüero in ꝗgbus demerue⸗
rũt vel meruerũt.Ald pi in oppm̃ dð ꝙ aia ꝑmõ

tẽ bona rõoe ſe iugitur a coꝛpoꝛ Iſʒ ad die iudici xX

interiʒ nõ eſt velie dei ipam cõłũgi.ſʒ tüc bõa roe

iterũ ↄiungerent᷑ (Ad ꝛm dð ꝙ ſuitudo eſt q;tũ ad

aligd.⁊ q;tũ ad aliꝗd nõ.tu aut arguis ac ſi per oia
eèt ſue.ſile eſt quo ad hoc ꝙ ſicut alueuſ fluuij non

bumectat᷑ niſi per aquã.ſic coꝛpus nõ recuperabit
vitale humidu quouſq; iterũ vegetct per aiaʒ.iʒ

vt ibidẽ dꝛ.h̊ nõ erit quouſq; atteret᷑ celu.i.qꝗeſcar
qð erit in die iudicij.quo ad h at ẽ diſſiitudo.qꝛ qᷓ
uis aqᷓ reuertat᷑ ad eũdẽ alueũ in nüero tñ aqua no

reuertit᷑ eade in nüerd le gürthge ĩ nüero reuerti
tur ad idẽ coꝛpꝰ in nüero.lłꝑ

tin ad in nüero.ꝑldʒ pz ſolutio
ez deis in ſolutõe doisAAa mi dð ꝙ illud Pbu in⸗
ſi.n.aliq̃ ſba anihilaret᷑ di

o.de ci.c.ꝛ20. dicit de carne hũana.ꝙ ſi oibꝰperiſʒ

modis ne vlla eiꝰ materics i ullis nãe latebꝛis re-
mãſiſſʒ.vñ vellet eã reꝑaret oĩpotẽs.qð rõnabile

E.qꝛ ex quo uʒ aliqua creauit de nihilo.nulla ẽ rõ
qr i pam redactà in nihilũ iteꝝ eadũ in nüero redu

ẽt argumti ẽ falſa.qᷓ;uis.n.poſſibilitas in qua for⸗
ma q coꝛꝛupit᷑ reſoluit᷑ nõ dicat aliq; actualitatẽ.ñ
tn ẽ nihil.ſʒ aligd traſmutabile in actualitatẽè q̃ eſt
foꝛma.vt onſuʒ ẽ li.2.di.iꝰ ¶ ld m vð ꝙ nõ ẽ ſile
de illo ꝗ oꝑat᷑ ꝑ limitatã potentiã.⁊ de ilio ꝗẽ inni-
te potẽtie. Ael põt dici ſᷣm aliquos ꝙ ſi figulus oio

reducat illiꝰ maſſe eaſdẽ ꝑtes in nuero ad ſitu quẽ
pus hüũerũt.eadẽ figura vaſis reuertit᷑.⁊ vas ideʒ
nüero vt de eiſdẽ aſſeribꝰ eodẽ mõ ↄpoſitis vt p/-

us.iterũ fit eadem aubha in numero.

iiiadẽ coꝛpꝰ in nüero reſurget ideʒ
mo in numero.Et vi ꝙ n. Apꝰ.i.coꝛ.iꝰ.

ho

declarat hoieʒ reſurrecturũ pꝰmoꝛtẽ per ſintudinẽ

grano qð pᷣmo moꝛit᷑ poſtea viniſicat dicens.Nð
tu ſeminas nõ viuificatur niſi pꝛius moꝛiat.ſʒ nõ
eſt idẽ granũ in numero qð pᷣmo moꝛit᷑ ⁊ poſtea vi
uiſicat᷑.ꝗ nec eſt igem homo qui moꝛit᷑ ile ꝗ ꝑ re
3

EFrrxio auerit vtru per reunionæ aie ad

nũero. ĩpoſſibile eſt reſurrectionẽ termiari ad illuʒ

diyxerũt quidã ꝙ piteratã vnionẽ eiuſdẽ aĩe in nue
ro ad ideʒ coꝛpꝰ in nero nõ reſurget idẽ hõ in nũe
ro.qᷓ;ᷓuis reſtituat᷑ idẽ ↄpoſitũ ĩ nũero.q ex vniõe
gie ad coꝛpꝰ reſultat quedã foꝛma totius q̃ ẽ hũani
tas q̃ ꝑ ſeꝑationẽ aĩe a coꝛpoꝛe coꝛũpit᷑. ⁊ ꝑ iteratã
vnionẽ eadẽ in nũero nõ reducit᷑.ſʒ reſultat alia in

reſurrectionẽ viuiſicabitur. Itẽ m ph. ꝛ0 de ge
neratione. quoꝝ non eſt incoꝛꝛuptibilis ſubſtantia
mota. ſz coꝛuptibil neceſſe ſpᷣe reiterari.nũero at
nõ. ſʒ ſbã hõis ꝓ ſtatu pñti eſt coꝛꝛuptibilis mota.

in nuero ad idẽ coꝛpꝰ in nũero.eadẽ eẽntia i nũero

gqꝛ trãſijt in pᷣteritũ. ꝑ iteratã vnionẽ eiꝰdẽ aĩe ad

INtẽ to mutatiões magis appꝛopinquãt.ad vni

idẽ in nũero. qlibʒ alius hõ.gtẽ Jo

deũñ ſaluatoꝛẽ meũ.quẽ viſurus ſuʒ ego ipᷣe ?⁊ nõ ali

bẽat eandẽ hũanitateʒ in nũero .¶ Dz 3 hac opio/
nẽ arguit᷑ ſic.Damal.li.a.c.i9. Reſurrectio ẽ co/

E cecidit alis reſurrectio. idẽ illud. in nũero re/
in nũero qð moꝛtuũ eſt.ſʒ ẽt ille idẽ hoin nũero qui
moꝛtuus ẽ.
nes oꝛdinat in ſuũ finẽ.qꝛ vt onſuʒ ẽ li.i.di.ʒ9. cun
in vltimñ ſinẽ rõe final bonitatis ei debitũ illam
bonitatẽ ⁊ illũ ſinẽ eis ↄferendo repꝛobos verooꝛ n dð ꝙ ibi phi reitera
dinat in vltimũ finẽ eis debitũ rõne fiuał malitie o ſit ꝑ mañ vel mutatioeʒ nãlẽ. reſurrectio aũt erit

ſz iuſte ꝑmittẽdo eos decedere in malitia? illũ fi-
nẽ eis iuſte infligendo.ille.n. finis ẽ vltima pena.

ipʒ aũt ꝑpꝑ ſe ipᷣʒ.⁊ parũ pꝰ.fines iſti ſunt ſũmũ bo/

coõſequit᷑ ſinẽ ſuuʒ i moꝛte.qꝛ ſ̃m phi. ..phi. moꝛs
nõ eſt hõi finis ꝑꝑ quẽ feũs ẽ.ĩmo ſᷣm ipᷣm hoc dice

£ —
q̃ ſunt ꝑtes hoĩs mane s de necitate ſegtur ꝙ iln
idẽ hoĩies in numero ꝗ moꝛtui ſunweſurget.aliter
nucq; ↄſeq̃rẽt᷑ vltimũ ſuũ finẽ. Dicesũ q ad qõ neʒ
ꝙ q;uis aĩa ⁊ coꝛpꝰ hũanũ nõ ↄſtituũs hoieʒ niſi cõ/
iunctꝰ. tñ nec ipᷣa ↄiũctio actiua.nec ipᷣa ctio qᷓ
eſt paſſio ſunt de hoĩs eẽntia.qᷓ;uis ſint via in eẽn
tia.ſic gegeratio.actio.⁊ generatio paſſio inq;tum
ſunt quaſi via in genitũ nõſunt de geniti eſſentia.
vnio.n.ſᷣin ꝙ ẽ nomen relationis ſeu relationũ cã
te vel cauſataꝝ ex ↄiũctiõe aĩe ad coꝛpꝰ õn ẽ ð eẽn-
tia hoĩs.⁊ iõ q;uis pᷣdcã trãſeant in pᷣteritũ ⁊ eadẽ
in numero nõ redeãt nihil pᷣiudicat materiali idẽ/
ptitati ipiꝰ hoĩs.cũ ẽt aia rõnalis ſit ipius hoĩs ſpe
ciſica foꝛma ſpecificũ hũani coꝛpoꝛis cõplemen/
tuʒz. vt oñſuʒ eſt li.ꝛ.di.i ? ¶ Ex vnione ipᷣius ad ſu
coꝛpꝰ nõ reſultat aliqua foꝛma reſpcũ cuiꝰ cõpo

2

põt reſurgere idẽ hõ in nũero niſi eenti hanana ea-
dẽ in nuero reuertat᷑.ſʒ ꝑ iteratã vnionẽ᷑ eiuſdẽ aĩe

euis poſſit reuerti eadẽ ſpe.nõtũ nũero¶ Ntẽ nõ

nõ reuertit.qꝛ aia ⁊ coꝛpꝰ nõ ↄſtitunmpũanã Entiã
niſi ↄiũctã.ſʒ ↄiũctio eadẽ in nũero reuerti nõ pot.

ideʒ coꝛpꝰ in nüero idem hõ in nũero nõ reſurget.

tateʒ tanto ⁊ termini eaꝝ magis ad vnitatẽ appꝛo
pinquãt.ſʒ due generatiões in eadẽ ſpe magis ap/
pꝛopinquãr ad vnitatẽ q́; generatõ? reſurreetõ cũ

reſurrectio ſit ſup nãlis vt onñdet᷑.cũ &̊ duas gene/
rationes ipoſſibile ſit termiari ad eũdeʒ hoĩem in

ituz ex aĩa ⁊ coꝛpoꝛe hẽat quaſñ rõneʒ materie qꝛ

ſultaret foꝛma alia.⁊ ſic ðiceps.ſʒ illð qð ex vyniõe
ne anime ad coꝛpus catur eſt ipſa hbomis eſſentia
complectẽs coꝛpus ⁊ aiam. cui cõcoꝛdat Auic.ꝰ.
meth. c. . dicens ꝙ gdditas ↄpoſitoꝝ ẽ illud quo
eſt quicqꝗd eſt foꝛma exnte cõiuncta materie.? in-
fra dicit ꝙ qdditas eſt ipſa compoſitio cõplectẽs
materiaʒ ⁊ foꝛmã.ibi noie compoſitidis intelliges
oↄpoſitam eſſentiã. cum ergo de eſſentia hoĩs non
ſit niſi coꝛpus ⁊ anima ex iterata vnio/ eiuſdem
aĩe in numero ad idem coꝛpus in numro.nontm
cauſatur idez cõpoſituz in numero.ſed etiã eadem
eſſentia humana in numeroꝗᷓ in abſtractiõe ſigni
ficata dꝛ; humanitas ⁊ ſigniſicatur per moduʒ foꝛ/
me.conſiderata auteʒ incõtractione ⁊ vt in ſe exi⸗
ſtens noĩat ipſup ſupp n
prm in oppi dicenduʒz cgap pes illa ſimilitudineʒ
non intendit onñdere reſurrectionẽ eiuſdem in nu-
mero.ſʒ eã añ ſurrectiõex xpᷣi ꝓbatã ſupponenſ
itẽdit declarare ꝙ coꝛpꝰ n repget qle moꝛ Bi
tẽdat.pʒ qꝛ mediate añ illud verbũ.Inſipitu að
ſeminas ⁊c. dẽ dicet aligs qũo reſg oꝛti? aut
q̃li coꝛpe vẽiẽt: valt dicer vt pʒp haz ſequẽte; q;

—

eundẽ hoiĩes in nuero ad quẽ tegmiata fuit genera-
tio. Kotra Apꝰ.i.coꝛ.is.p reſurrectionẽ xpi ꝓbat
alioꝝ hoiuz reſurrecionẽ futuram.ſʒ xpᷣs reſurexit

. 1i9. dꝛ rur/
ſuzs circundaboꝛ pelle mea⁊ in carne mea videbo

us. in eadẽ carne idẽ bõ reſmn er.lldi aà qönez

—

eadẽ ſpᷣe.ĩpoſſibile ẽ aũt ꝙ ſit idẽ hõ in numero niſi

pulatio rurſus aĩe ⁊ coꝛꝑis.⁊ 2 eius qð diſſolutum

ſurget qð moꝛit᷑.ſʒ nõ tm̃ moꝛit᷑ coꝛpꝰ pꝑ ſeꝑationeʒ
aie ab eo.ſʒ ẽt hõ.g̊ nõ tm̃ reſurget illud idẽ coꝛpus

ꝛeterea diuina puidentia oẽs h
ſurgit. de? diſpõit ſicut vult. ita coꝛpꝰ uanuz qõꝑ
gñationẽ ſeiat᷑. poſtea ꝑ moꝛtẽ putreſ cit de; reſu⸗
fcitabit ſibi dabit qtitate malias iq; uit qñ fuit ſe
mĩatũ.¶ Ad ꝛm dðᷣ ꝙ ibi phi.logt᷑ de reiteratioed

cta ſubiacẽt diuine pꝛouidẽtie.elecros.n.oꝛdinat

ſupnãlis ¶ KEid ʒm dð pʒ ſolutio ex dcis ĩ qõe ¶
4 do 41 ñ Pʒ vitatẽ niſi itelligat cetis pib⸗
pic aũt ñ ſ cetera pia. qꝛ maioꝛis vtutisẽ ſupnãalis
pꝓductõ hoiĩs qᷓ eiꝰ gnatio nãlis.cũ illa ſit ꝑ vtuteʒ
Iñinitã imediate tm.alia ant mediãate agente ſinite
vtutis. Ul põt dici ꝙ reſurrectio hoĩs magis apꝑ
pinauat e wriatbie gnatiõe eieee rermin
a quo ⁊ ad quẽ q; a ia guatige⸗ ig Gui
tis ⁊ mõ ꝓducẽdi.termĩus qut a quo ⁊ ad quema⸗
gis de ꝓpᷣe vidẽt᷑ reſpicer mutatòis eentiãq; mu⸗
tans ? qlitas mutatiõis. 1
Articulus ſecundus.

10 eritur deꝛ pn.
Onſequenter qpan. Et circa k
Ageruntur tria vVtruz reſurgent on
nes electi.vtrum omnes asulti dannau
vtrũ paruuli qui cũ ſolo oꝛiginali pcco deceſſerit

nõ illã malitiã eis ↄferendo.qꝛ malitia nõ ẽ a deo.

ſiz hoies nõ cõſequẽtur vltimũ ſinẽ ſuũ in hac moꝛ/
tali vita.qꝛ ſicut dicit Aug.i9.de ci.c.i. Illud eſt fi
nis bõi.pꝑꝑ qð appetẽda ſunt cetera.ipᷣm aũt ꝑꝑ ſe
ipᷣm. ? illud ẽ finis mali ꝑꝑ qð vitãda ſunt cerera

nũ ⁊ ſůmũ malũ.q̃ ſunt.ſ.ꝑfecta cõſecutio ſũmi bõi
ppetua obligatio ad ꝑfectꝭ eiꝰ carentiã. hoĩes ãt
in hac moꝛtali vita.nec ꝑfcè vſequũt᷑ adeptionem
ſũmi boni nec ꝑfecte eiꝰ adeptòe pᷣuãtur.hõ ẽt non

reẽ᷑ deriſoꝛiũ.hoies ̊ ↄſequẽt᷑ ſuũ vltimũ finẽ poſt
moꝛtẽ.nõ ↄſequẽtur aũt finẽ ſuũ q;diu nõ ſunt.hõi/
nes aũt ꝗ moꝛtui ſunt nũq; erũt hoĩes niſi reſurgãt
nec ſunt entes vl exiſtentes q;uis aia ⁊ pᷣma matia

*

nc pari rõne ex vnione illiꝰfoꝛme ↄ cõpoſito re⸗

tuʒ quod eſthomo. Ad

ficut illð granũ qð ſeiat᷑ putreſeit.⁊ tñ granũ qð ide

aſnlozfen

öihnt

nichteck
ſcopyhtt
ſewozul
giainßrmo⸗
ſiislegie
os lectimn
Cectireiſa
ahumn
ligi in
iͦbaiſin
Crhntairſ
mnicreſi
genieftienu
cappetitB
wrillnaſüͤ
tüöeappeti
nioꝛnoͤ eſt
Gtiinreſum

n roe efficièe

—

hepoͦſtaripe⸗
Peltnerü nent
uscapkisſ.

Nehetäelene
ſiedinnon
ſi Cnnc⸗
in bimn
Reg öaan
Machene n
taſtindene

üpaigren⸗

agmerore
bgiitiata
apröoil

7

füiſeietien,
fürfnmmn
obrnlſtigii⸗
ndeſckanſicͤe
Appecͤteienir
benciſdl

4
tcire
in ꝙnõ reſurgẽt eledti
en N e Liberioꝛ aia ad cõ
RW 18 eplang ũ exuta a coꝛꝑe qᷓ; coꝛꝑi ↄiũcta.ſʒ
–RW nihil dz fieri qꝰ ge electoꝝ ſint minꝰ libe ad ↄtẽplꝗ
l dũ deum electoꝝ aĩe nõ coꝛꝑibꝰ unirent iteꝝ. Itẽ
e nõ dʒ ꝑticłpare ĩ pᷣmio qð pᷣſtat ivedim'ni merito.
W P — „ „ 2 7 „ — 2
R Iʒz coꝛpꝰ pᷣſtat iĩxedim n aie in merito qꝛ ſiẽ dꝛ. Gal.
Rii F5.caro ↄcupiicit aduerſus ſpũʒ ̊n dʒ ꝑticidare cũ
aſu aĩa in pᷣmio ꝑticiparet at ſi iteꝝ aie vniret᷑ electe.
En i CToõtra. 2. Wathe. 7*. Rex mũdi defunctos nos p
ngmüfcl ſuis legibꝰ in eterne vite reprectiõe ſuſcitabit.ſed
und, oẽs electi moꝛiũt᷑ in obſeruatione dine legis.̊ oẽs
üficzü electi reſuſcitabũt᷑.¶Rꝰ.ꝙ oẽs electi reſurgẽt qꝛ ad
scſen oꝛdinatun. pᷣncipalr reſrectio vt hoĩes ↄſequantur
mneßl Vltiuʒ finẽ ſuuʒ vltius ant ſmis elcõꝝ eſt ꝑfcã eoꝛuʒ
murhrian ih ↄiũctio cũ ſũmo bono quo fine cõplet ois appetitꝰ
nneniſen coꝝ hunc aũt finẽ cõpletiꝰ cõſeqntur electi ꝑ reſre/
em ttonn ctionẽ eoꝝ qꝛ ſicut dicit. Aug.ixꝰ.ſuper gen.vſus fi-
GiReni nem iĩeſt aie quida nãl appetitꝰ coꝛpꝰ ad miniſtran
atihmnsmm di quo appetitu retardat᷑ quodamo ne tota intẽtõe
ätri ꝑgat ĩ illud ſůmũ celũ q;diu ñᷣ ſub ẽ coꝛꝑꝰ cuiꝰadmiĩ
. 1 — „ 7 2
Brünilu ſtratiõe appetitꝰ ille cõqeſcati Ad p in opp dðᷣ
cnennan ꝙ maioꝛ nõ eſt vera de coꝛꝑe gloꝛiſicato q̃le hẽbũt
eide electi in reſurrectiõe.ſʒ vera eſt de coꝛꝑe tali quale
npoſtina bʒ mõ.Ald ⁊m. dð ꝙ in coꝛꝑe nr̃o ſunt duo.ſ.nã ⁊
wdecſſni boc nõ pᷣſtat ixedim merito ⁊ vitiogtas q pꝛeſtat
rri it ipedimẽtũ merito.⁊ iõ in electis non reſurget viti
nnmt oſitas coꝛpdꝛis ſed natura. R—
— „ ℳ
mni⸗ Ecundo queritur vt reſur get
Ammuß unati. Et vi ꝙ nõ pſal. Mõ reſurgent ipij in iu
Senanneinit dicio. rẽ aia huana nuqᷓ fuiſſet a coꝛꝑe ſeꝑata ni
tehk ſ pꝛi? fuiffetſeꝑata a deo Eeevt ia xpi g a ſili nõ
i debẽt aie ſeꝑate coʒꝑibꝰ rebiri niſpꝛiꝰ vniant deo
Nr ſʒz aie dãn atoꝛuʒ nũq; vniẽt deo.gnec coꝛꝑibus ſu/
nnngen is. ¶ Cõtra apꝰ.iꝰ. cox. i?. Oẽs qi lẽ reßgem⸗ ſʒ ñ
ng oẽs imi abimur. oẽs rebgẽt ta ełcti q;ᷓ repꝛobi.
l⸗ R. ꝙ s adulti danati repgent cꝰ rõ eſt vt eoꝝ dã
natio cople t ſicut in aĩa ſimł⁊ i coʒꝑe demeru
3 — üs ſlii o pliiant B dihainſtitie igkt⸗
n 7 etiã ꝑꝑ cõeʒ reſurrectõis cãʒ q̃ ſuꝑiꝰ dcã ẽ ne ali
in iſe⸗ opa dei ꝑpetuo rẽaneant iperſLärt nenilis appelt
n 8 tus quẽ aiabꝰ ididit ad ſua coꝛꝑa eẽt fruſtra.Ald pv
S in oppm dð ꝙ illud vʒ pſal.intelligit᷑ vł de finali
S ſpũᷣali refꝛectõe in pnũ iudicio mĩe.in hoc.n.iudi⸗/
vinn cio nõ reſgent repꝛobi qĩ auctoꝛitate alleggta ꝑipi
int os intelligũt᷑ vlitellr de glioſa reprectõe.M v" dð
wolr da / ꝙœ nõẽ ſuc qꝛ ſi aieñ fuiſſet ſeꝑpate a deo puniri nõ de
lni itliei berẽt ⁊ ex ↄnti nec a coꝛꝑibꝰ ſuis ſeꝑari cũ ea nãliter
onsfi. appetãat aie aũt repꝛoboꝝ ſuis coꝛꝑibꝰ reunirent᷑ ñ
ñs cil . ꝑꝑ eax cõſolatõeʒ:ſʒ ad ſue dãnationis cumulum.
ess ℳ ſ ſo/⸗
, tio quentur e: eun aer
iet „ reßget. Wenem. Aug.; de.
9. 3 1 . „ 2 2
tri.c ioᷣ . Mdẽs ðbet r pꝑ pccm̃ oꝛigiale ſʒ ĩ puu
acn, lis ðcedẽtibꝰcũ pccõ oꝛigialiſeꝑ manebit ipſum oꝛi
R ginale. ipa moꝛs nihen g reſgent. tẽ reprectio
erit ꝑꝑ plenã retributidnẽ meritoꝝ ⁊ demeritoꝛuʒ
ſʒ ꝑuli tà purgati a pccõ oꝛiginali q;ᷓ illi ꝗ in pccõ oꝛi
ginali decedũt nõ meruerut nec demeruer̃t:g̊nec il
“S li nec iſti repᷣgent. MCõtia. Jo.*.moꝛtui audiẽt vo
nie⸗ ie c? filij dei ⁊ q audient vinent.ſʒ vt dĩ ꝑꝝ pꝰ.oẽs ꝗĩ
angci monumẽtis ſunt audicnt vocẽ ſilij de e oẽs gimo
uin numentis ſunt reßgent ¶ R. ꝙ paruuli g cum ſolo
Gu
* . *
— Z
„
£

oꝛiginali pccõ deceſſerũt resgẽt ppꝑ caz retrectionii

oĩbꝰ hoĩbꝰ cõeʒ que ſupius in pluribꝰ locis tacta eſt
? ẽt ꝑꝑ cãʒ ſpũalẽ ꝓ pccõ.n.oꝛiginali obligat᷑ hõ ad

—

penaʒ dãni pccm aũt oꝛigiale phit aia perſui vnio

nẽ cũ infcã carne. vt declaratũ eſt liꝰ..⁊ iõ cõueni
ens eſt vt aĩe ꝑuuloꝝ carentiã viſionis dei ꝑpetuo

patiant ſuis coꝛpibꝰ vnite ꝑ quoꝝ ↄtagionẽ icurre-

ret obligationẽ ad talẽ penã.i Ad pmin opp dð ꝙ
Guis oꝛiginale ſit cà moꝛtis meritoꝛia nõ eſt tñ cã
pꝑmanſonis ĩ noꝛte coꝛꝑalii Ad ꝛm dð ꝙꝙ q;uis in
puulis nõ ſit actꝰ merendi vl demerẽdi in illis tñ ĩ
quibꝰ remiſſũ eſt pccm̃ oꝛiginale eſt radix merendi
.ſ.gra gratũ faciens ⁊ in illis in quibꝰ nõ eſt remiſſũ
eſt radix ðᷣmerendi.ſ.hĩtu alijs cõcupiſcẽtia ⁊ ideo
reſurgenttam iſti qᷓ; illi.
H rticulus tertius.

Onſequenter queritar de e hn

ali. Et circa hq̃
ruutur tria. P vtx in reprectiõe nã erit
cauſa effig ens rfoꝛmationis coꝛꝑꝝ hũa
noꝝ. ?. vtæ erit cã efficiens vniõis aie adſuuʒ coꝛ
pus ad eius ſuſceptionẽ diſpoſtum.ʒ.vtrum vox
tube erit erit cauſa efficiens vtriuſq;.
KRrimo oſtendo ꝙ in repᷣrectionẽ erit
EIIBOauſa efficiens refoꝛmationiſ
coꝛpum hſᷣanoꝛum. ſᷣm. Pamal.liꝰ. 3.C.

i4. quod cõe eſt oĩbus in eadẽ ſit nale eſt ſz reſur⸗

gere cõe erit oĩbns hoĩbus.ꝗ trit illis nãle.¶tem
bʒ phi..i.phi.ex equo ſieri pot canis.ſ.mediantibꝰ
multis tranſmutationibꝰ nãlibus.ꝗ̊ a ſili ex pulue/
ribus iſtius coꝛpoꝛis põt iteꝝ refoꝛmari hoc idem
coꝛpꝰ mediantibꝰ multis tranſmntationibus nãli
bus¶Itẽ ſicut ſe hʒ reſolutio ad ſuũ terminũ ita cõ
poſitio ad ſuũ ſʒ ꝑ nãlem reſolutioneʒ coꝛpoꝛis hũa
ni fit reſolutio ad illud idẽ in numero de quo illud
coꝛpus fuerat fem̃.ſ.ad materiã pꝛimaʒ. Q per nalẽ
cõpoſitionẽ põt fieri reuerſio ad illud idẽ coꝛpus in
nũero qð de illa materia fuerat fcm¶ Item illa foꝛ
ma coꝛpoꝛis hũani icõpleta que educif de ꝑdtẽtia
materie qñ eꝛrũpitur in eãdeʒ poſſibilitatẽ de qua
Gi eſt reuertit᷑ ſʒ phi. 3*.phi. oẽ quod fit ex aliquo ſi
eſt coꝛꝛuptibile reſoluit᷑ in illud de quo ſit.̊ manet
eadẽ poſibilitas aue pꝛio in foꝛmã pꝛedcaʒ fuerat
tranſmutat && iteruʒ in eãdẽ foꝛmã põt naturaliter
tranſmutaricoꝛpoꝛa g in rercctione per naturam
poterunt eadẽ in nuũero refoꝛmari. Itẽ ſicut ſe habʒ
ars ad artificiatũ. ita natura ad naturatũ.ſʒ per ar-
tẽ pðt reduci artiſiciatũ in nũero idẽ artiſiciato pᷣꝰ
coꝛꝛupto.vt pʒ cũ ex eiſdem aſſea eibꝰ iteꝝ ſit ea ð ar/
cha in nuũero g ſir per nãm poteſt reduci idẽ in nũe
ro coꝛpus humanũ qð pꝛius fuerat coꝛꝛuptuʒ. Iteʒ
natura poteſt reducere eandem partemt erre inu⸗
mero quia poteſt terram incluſam in aliquo vaſe
conuertere in aquam. ⁊ iteꝝ illam aquam in terra
Sa ſili poteſt reduci idem corpus humanum in nu
mero.i¶ Contra in ꝗuidua eiuſdem ſpeciei non ꝓ
ducuntur per naturales mutatões diuerſas ſpecie
vnde ſᷣm cõmẽtatoꝛem ſuꝑ.S.phi. mures geniti
ꝑ putrefcõenẽ ⁊ ꝓpagationeʒ nõ ſunt eius ſpẽi.ſed
hominis reſurrectio erit mutatio diuerſa in ſpecie
a generatione ſua naturali ergo nõ erit mutation⸗
lis: Irẽ ſi coꝛpoꝛa in reſurrectione eadem i nüere
refoꝛmarentur per naturam hoc poſſet per naturs

lem inueſtigationem cognoſci ſed hoc inueſtigati-
one nãli nõ cognoſcit.ſedſide ſᷣm. Aug.izʒ.de tri.cꝰ

9. 5 illiꝰ refoꝛmatõis nã nõ erit efficies cã. ald iſtã

dqõeʒ dixerũt ꝗqdã ꝙ cũ oĩa nãlia per influẽtiaʒ coꝛꝑꝝ
celeſtiũ diſponãt᷑ qñ oẽs ꝑtes celi rdibũt ad pin ſae
creatiõis locũ tũc oĩa gnabilia ⁊ coꝛꝛuptibilia eadẽ
in nuero q̃ tũc fuerũt reuertẽt᷑:⁊ hoc per nãʒ vniuer
ſalẽ q ſcut dicit.Auic..methe.ſue cꝰ.s.ẽ virtus
infuſa iſbã celoꝝ gubernas vniuerſalitatẽ gñatõuʒ

Alla aũt celi diſpoſitio erit i ↄplemte.ʒd.mliũ ãno

rũ ab ilio iſtanti quo creatũ ẽ firmam̃tum ſil dñt i

cipiendo a quocũq; tꝑis momẽto in ſine.ʒd.miliũ
anox redibũt oĩa giabilia ⁊ cõꝛuptibilia eade ĩ nuůe
ro qͥ erat in illo mom̃to.octaua.n.ſꝑa ab occidente
in oꝛientẽ mouet᷑ ꝓpꝛio motu in centũ annis ꝑ vnũ
gradũ gradus aũtſunt trecẽti.oo.qꝛ.iꝛ.ſunt ſigna ⁊
in quolʒ ſunt.ʒo.gradus centies aut trecẽti.o.ſũ

triginta ſex milia.hi g̊ dicunt tũc futurã refoꝛmati⸗/

onẽ coꝛꝑuʒ pcr nãʒ ⁊ hec opio icludit ꝙ ſicut hoĩes
generat᷑ vnꝰ pꝰ aliũ.ita regent vnꝰpꝰ alin. Sʒ hec
opio eſt heretica ⁊ẽt j̊ phi.li po icamtoꝝ dicẽteʒ ꝙ

a puatione in hitũ ñ eſt regreſſus ꝑ nãʒ.ſʒ ſʒʒ eundeʒ

peleucoꝝ moꝛs eſſpuatio g̊ ꝑ nãz nõ põt hũanũ cõ

pꝰ regredi de moꝛte ad vitâ qð vuʒ nõ eèt ſi poſſet

nãs plenarie rfoꝛmari cũ eiꝰplẽaria refoꝛmatõ pᷣꝰ
icludat aiatiõem.dð g̊ ad qõeʒ ꝙ pᷣdcã rfoꝛmatio ñ

erit ꝑ nãʒ.q ſʒ pli.ꝛꝰ.phi.illa q gnant᷑ ꝑ ppagatõeʒ

nõ pnt fieri ꝑ nam̃ niſi ex ſemine vn dicit neceſfeẽ

ſemẽ fieri pᷣmũ ſʒ nõ ſlati aĩalia. Illa ãt refoꝛmatio

coꝛꝑꝝ erit ex materia eoꝝ vel plueribꝰ nõ mediãte
ſemie ꝑꝑ.n.nobilitatẽ coꝛꝑꝝ hũanoꝝ nõ põt cari ſe

mẽ de quo fient ꝑ vtutẽ coꝛꝑuʒ celeſtiũ tmẽt regrit
ad h vᷣtus ꝑticularis gnatis ſiſis in ſpẽ.vñ turpiter

errauerũt dicentes hũana coꝛꝑa poſſe naturaliter
ꝓduci de terra pſ ollã influẽtiã coꝛꝑꝝ celeſtiũ. Pꝛe⸗

rerea ſ phm.⁊ꝛꝰ.de gñatiõe foꝛmã coꝛꝛupta natura

nõ põt eãdẽ in nũero reducere.cꝰ rõ eſt limitatio vᷣ/
tutis ſue.⁊ qꝛ foꝛma cũ coꝛꝛũpitur nõ reſoluit᷑ in eã
deʒpoſſibilitatẽ nuero q̃ in ipaz fuerat tranſmuta⸗
ta ſed n ali in nũero.foꝛma aũt coꝛꝑis ĩcõpleta de

potẽtia materie eiꝰ educta ipᷣaʒ diſpoꝶs ad ſi: ne L

tionẽ intellectiue eadeʒ in nüero reuertet᷑ alias ꝗ.
coꝛꝑa eadẽ in nüero nõ refoꝛmarẽt᷑ pᷣdcà g̊ coꝛꝑꝝ re
foꝛmatio ñ erit ꝑ naturã ſʒ imediate tm per dinam
potẽtiã Ad in opp dð.ꝙ illude bũ intelligit
de eo qõ eſt còe oibꝰ in eadẽ ſpe ex neceſſitate ⁊ ſẽꝑ

refo:matio.n.coꝛpꝑꝝ nõ erir ex neceſſitate.ſʒ ꝑipiuʒ,ʒ ꝰ
entia ⁊ eadem eius influentia in numero nunq́; re

voluntatis dlne⸗ Acle d dð ꝙ q;uis ex vno coꝛꝑe
poſſit gnari alið coꝛpꝰ mediãtibꝰ traſmutationibꝰ
multis nõ tn ex hoc ſequit᷑ ꝙ mediantibꝰ trãſmuta
tionibꝰ multis poſſʒ ex eꝰ materia ideʒ coꝛpꝰin nũe
ro regnari.Mꝛeterea ex equo nõ põt fieri canis ni
ſipᷣmo cõuertat caro eꝗ in ſemen canis pᷣacã aũt re
foꝛmatio coꝛꝑuʒ erit ex eoꝝ materia vl pulueribus

aiſq; hoc ꝙ pꝰ ouertat᷑ in ſemẽ vt ſuꝑiꝰ dem̃ ẽgid

zm dð ꝙ nõ eſt ſile qꝛ materia in quã vltio ẽ reſolu⸗
tio in gnabilis vel incoꝛꝛuꝑs bilis ſᷣm phi. i. phi.
⁊ iõð ꝓpꝛie loquendo nõ reuertit᷑ eadaʒ in nüero per
reſolutienẽ qꝛ nõ reuertit᷑ niſi ꝙ pꝛiꝰ fuit coꝛꝛuptuʒ
ſed ſicut foꝛma que coꝛꝛumpitur eadeʒ in numero
per naturam nõ reuertitur ſic per eius reſolutionẽ
impoſſibilitatem non reuertitur eadeʒ poſſibilitas

in numero que in ipſam fuerat tranſmutata.¶ ¶ Ad

4 . dicendum ꝙ ulud verbum pbi. intelligitur

„ .
N
„ *9 .

„
de ipſa materia que Rprintrn kmdennenrum de

quo alia fiunt vel ſi ffitelligitur de poſſibilitate.tũc

hoc ꝓnomẽ illud oñdit nõ idem mũero ſed ſile.Ad

Im. dicũt aliq ꝙ maioꝛ eſt falſa qdifficiliꝰ eſtreuer

ti idem nãtuʒ qᷓ; ideʒ artificiatũ.Alijidicunt ꝙmi⸗

nor eſt falſa.qꝛ nõ reuertit᷑ foꝛma artincialis eadeʒ
in numero.id pm dð ꝙ pᷣmiſſa eſt falſa ut pʒ in his

que dèã ſunt in qõe. Poteſt etiã dici aliter ad argu

mentũ ꝙ nõ eſt ſilłe de reductione eiuſdẽ partis et᷑⸗
ne in nnmero ⁊ reductiõe eiuſdem coꝛpoꝛis hũani
in numero.qꝛ coꝛpus humanum pꝛoduci naturalit᷑
nõ poteſt niſi ex ſemie qð per ſolam inſluentiaʒ celi

cauſari nõ põt qᷓ;uis.n.naturaliter influẽtia coꝛꝑuzʒ

celeſtium ad cuiuſiʒ generationeʒ neceſſlaria ſit di⸗
cente phõ.⁊.phi.ꝙ homo gnat hoiĩieʒ ex materia.
⁊ ſol per ſe tñ ad gnatiõeʒ eoꝝ que naturaliter ꝓdu
cunt᷑ ſʒ ꝓpagationeʒ eoꝝ nõ ſufficit.naturale etiaʒ

in diduoꝝ quẽ per ꝓpagationẽ generant ſic oꝛdinat

2 pꝛopoꝛtionate ſunt a conditoꝛe nature quod eſti

poſſibile per naturam totà materiam de qua factꝰ
eſt vnus homo iterum in vna alia muliere ⁊t i vno
alio viro conuerti in ſemine ſine aliqua commeſti

one alterius materie ſi enim per totam vitam ſuã

non nutrientur niſi carnibus alioꝛum hoium ð qu
libet homine quem comederent conuerteretur ali

quid in ſbãzzomedẽtiuʒ ita ꝙ ſemen in eis aut ſie-

ret de parte materie huius hominis omeſti tatuzʒ

aut de pulueribus partis materie pluflum homiuʒ
comeſtoꝛum a ſili dico de omnibus animalibusq
per ꝓpagationem generantur vnde vbum phi.?.
de generatione.ſ.ꝙ natura non reducit idem in nu

mero in his q̃ pꝛoducunt᷑ ꝑ ꝓpagationcm inſtanniiã
nõ aũt in alijs hec vt aliguid pꝛobabiliter dicunt:
nelcio ſi ve põt haber enſtantiam.ſi eni aliqua poꝛ

tio terre concluſa in vaſe aliquo conuerteretur in
aquam ⁊ iteꝝ la aqua in terra nõ videtur quaren

eſſet eadem trła in numero. Pꝛetereg xilla ea

dem parte materie de qua modo gnatusꝭſt pugil
lus ignis per naturale agens fuiſi

Giu⸗ genitus
item pugiullus igis in numero ſi pufuiſſet ſibi a
plicatum idem naturale agẽs.g a ſimili poſtq; iſte
pugillus erit per ſui coꝛuptionem reſolutus in eãs

dem partem materie de qua genitus eſt regenera⸗
bitur poſtea de illa eademgarte materie idem pu
gillus ignis in numero quado illi parti materie ite

rum aꝑplicabitur idem naturale agens 2 ſi dicais

ꝙ agens natura non generat niſi mediante ſua iflu

uerterur hoc non obſtat quia ſaltem reuertitur ſi/

milis.de illa autem eadem parte materie de qus
per hunc ignẽ genitus eſt iſte pugillus ignis fuiſſet

genitus idem pugillus ignis in numero. ſi illi eidẽ
parti materie fuiſſet applicatus H

bus ſil excepta drĩ̃a mna ehlli uem pꝛe

dictus pugillus fuit ge Arg ad parcem am
gratia concluſionis cõcedenda ſunt verbuʒ tñ com

mẽtatoꝛis ſʒ. Aug. nõ eſt Ern dieitn. Pü hili

cᷣ.S.ꝙ multa ſũnt aialia q coeundo ali pariunt cũ
illa nullius coeuntibus. ꝓꝑentibus oꝛta ſintt.
Pen ormtur vtnã erit cå
Ecundo queruur qeniterate
Avnisgis aie ad ſuũ corpꝰ ad eiꝰ ſuſceptiõeʒ di
oſitũ.E᷑ vr ꝙ ſic qꝛ illa mutatioeſt naturat qͥ ter

minatur ad getem naturalẽ.ſed anime poſtq; erũt

.*

enhih

leeene
nnucfi
Pic in
iuann/ong
Giitßzmalt
Potent puie
Ntolenilisd
jaminfom
ſiſtciensdiß
Formnetpai e
ijfamnet,/ C
ſerricp⸗

iile ſcene

Gteſtnsci
(AMuͦsteade
n gnngezl
ſtn mionepo
geawuriſub
noaiead cor
Mralig veadh⸗
oftluffiaentd
–
etcentüeto⸗
rn ſt
Gbs Komof

Chocicioaent

cſiicran⸗
zecſeherhik
Citifmun
Peſthooſann
inigitem
lggten
giutfenlnoch
ſecrühn

ge
Ae.
mes . . * N
e . N
d Wr

N Wnngee

aWüumitin
atentn
e omS.

“
U

4 ſerecce
NAOMNXXKZ

7 a.

ð Se
uNReORWe—
aNRN. „
.
. rNeN

.
„

1
L

„
EWü

40 csi
g as

£

ℳ

ſuis coꝛpoꝛibus „Ante in ulig eoꝛnoꝛibns nalite?
requieſcent.ergo ibis reunirent᷑ per nãam. Item
minus eſt pꝛincipei alicꝰ co npoſiti iã exñtia vnire
qᷓ; alteꝝ pᷣncipio mpducere ⁊ alteri vnire ſʒ ꝑnãʒ p
ducitur foꝛia vite ⁊ vnitur materie vt pʒ ĩ gione
aialiuʒ gͤ multo foꝛtiꝰ coꝛpꝰhũanũ ⁊ aiaʒ itellectiuã
poterit vnire nã ¶ Ite ſeꝑatio aie a coꝛꝑe ẽ ꝑ coꝛꝛu
ptionẽ nãlis diſpoſitiõis in coꝛꝑe neciaẽ ad hoc vt
ꝑ aiam infoꝛmet ꝗ cũ ↄria ſint cãe ↄrioꝝ effecruum
fufficiens diſpoſitio in coꝛꝑe q̃ necia eſt ad hoc vt
Iifoꝛmet᷑ꝑ aĩiaʒ erit ſufficiẽs cã ad hoc vt iteꝝ ꝑ aĩaʒ
infoꝛmet᷑. Cõtra vt hitum eſt ſuꝑiꝰ reprectiõis eſt
iterata coplatio aĩe ⁊ coꝛꝑis ſʒ ſʒ.Oyon. . co. de
di.no. Reſectionis ẽ ſuꝑ nãʒz.gꝗ vnionis pᷣdcẽ nãñ
erit efficiens cã. Itẽ in pꝛima hois foꝛmatõe nã ñ

eſt vniõis aie ad coꝛpꝰ efficiẽs cã:g a ſili nec in eiuſ

refoꝛmatione.gtẽ ſuꝑ nãm eſt adeptio glie.ſʒ taliſ
adep io nõ eſt maioꝛis difficultatis q; vnio aie ad
coꝛpꝰ ſʒ magrʒ liꝰ.ꝛ.di.iꝰ.c.pelt.qui dicit ꝙ per
pᷣdcãz vnionẽ põt hõ ſcire deo nõ eſſe ipoſſibile rõ
mulẽ creaturã ſublimare ad ſue glie participationẽ
55 vnio aie ad coꝛpꝰ eſt S nãm.Ad iſtã qõem dixe/
runt aliꝗ vt ad hoc coꝛpꝰ infoꝛmet᷑ aĩa.ſufficit ꝙ cõ
pus ſit ſufficient᷑ diſpoſitũ ad ſuſcipienduʒ aiaʒ ⁊ nã
lis inclinatio aĩie ad ipʒʒ ⁊ ꝙ ſit pns cuilʒ ꝑti ipᷣiꝰ coꝛ
poris ſzʒ certũ eſt ꝙ coꝛꝑi ſuo refoꝛm atooia poterit
ſe pntẽ exhibęxe.ſi ðs nõ ꝑmitat tmꝰ vni ꝑti eꝰ ſed
cuilʒ ̊ vr ꝙ ala ꝑ ſua nãlia coꝛꝑi ſuo diſpoſito ad ſu
ſcipiendũ eã poterit ſe vnire taqᷓ; foꝛma.Et huic ⸗
coꝛdat vbũ cõe quo vr ꝙ aĩe reſumẽt coꝛꝑa ſua. Sʒ
3 hoc ſic põt argni ßʒ ſniaʒ phi. .phi. q́;uis efficiẽſ
coĩcidat cũ foꝛma in idẽ ſpe nõ tñ in idẽ nũero.cũ S

aia ſit hoĩs foꝛma ⁊ ꝑ vnionc cũ capꝑe ↄſtituatur
hõ ipᷣa nõ crit hꝰ vniq̃s efficłs cã. Dꝛeta Fʒ. Aug.

liꝰ. 83 . q. q. 2. Auic: 6. methe. c.3. cq efficiens

„„

dignioꝛ eſt cauſato cũ S ꝑs nõ ſit dig ee⸗ ſuo toto.⁊
hõ ſit qðd tũ ꝑ vnionẽ aie ad coꝛpꝰ ↄſtitutũ cuiꝰ
aĩa ẽ pð imh
vr dð ad qõeʒ ã nõ erit iterate vniõis aĩe ad cõ
pus efficiẽs cã d cũ nã nõ poſſit aiec are eẽndi initi
uim nõ põt ſibi dare eẽndi ↄplementũ.aĩa aũt ↄple⸗
mentũ.in nalis eſſe hʒ ex vniõe ad coꝛpꝰ.qꝛ oĩs ꝑs
oↄpletiꝰ hʒ eſſe in toto q;ᷓ a toto ſepata nec ex hoc ſe/
quitur ꝙ iterata aie vniid ſuũ coꝛpus diſpoſituʒ
futura ſit ↄ nãm cũ vtriuſq; ad aliꝗd nãlis ſit inclia
tio.ſʒ ð nãm vnde. Oyo.*.c. de. di.no loqes de
reprectione dicit eã eẽ reʒ vetuſtati õ nãm viſam ſi
bi aũt ⁊ vitati ſuꝑ nãʒ que ᷣʒʒ nos ẽ nã foꝛtiſſima di
uine vite ex pꝑte nãe erit diſpoſitio ad illã vniõeʒ

ſed imediate efficietur oĩipotentẽ dei vtuteʒ.¶ Qui

tenent opionẽ pꝛimã poſſẽt dicere pmn ꝙ eſt dam

qðᷣ. Oyo. dicit rerectionẽ eẽ ↄ nãm quo ad refoꝛ/

mationẽ eiccais in nũero q̃ necia eſt de reßre

ctione ¶ Ald? a arinb hois fo:ma
tiõe ſił ꝓdit aĩa in eẽ ⁊ Eſt actu coꝛꝑis foꝛma.⁊

ideo opoꝛtuit ꝙ ab eadẽ vtute eẽt vnio eiꝰ ad coꝛpꝰ

⁊ eiꝰ pꝛoductio ante aũt iratã eiꝰ vnionẽ ipa eſti
actu qꝛ nõ deſijt eſſe. Ad ʒm dð ꝙ magj ibi loꝗtur
de p? vnione aie ad coꝛpꝰcũ incipit ſil accipit eſſe
nãlem inclinatiõeʒ ad coꝛpꝰ q̃ nõ potuit ſibi dare
creata nã ſʒ hoc mõ pꝛeexiſtut vnioni future.Ald il/
lud quod pꝰ arguebat᷑ in coꝛꝑe qõis õ hãc ꝓpĩionem
⁊ pꝛo illa põt dici ꝙ vbum phi. intelligendu ẽ ð foꝛ
ma coꝛꝛuptibi. Ad ⁊m dð illud vbũ. Aug. intel⸗

nõ erit vniꝰ vniõis cã efficiẽs /Iſtiss Er

ligendũu eſt de ca efficiente q̃ efficit rems; ſe tota ita

vt ſit cã efficiẽs:nõ tm̃ cõiunctiois ꝑtiũ.ſʒ ẽt ipſarũ

ptium q́;uis ãt aia reſumẽdo coꝛpꝰ ſuũ futura ſit cã
efficiens iterate vniomis ſui cũ coꝛꝑe qͥ necia eſtad
hoꝑ vt ex illis ↄſtituatur hõ non tñ erit cã efficiens
hois ſʒ ſe totũ qꝛ nõ erit cã ſui ipſũꝰ nec coꝛꝑis.⁊ iõ
ſi cõcedẽdũ ſit ꝙ aia nobilioꝛ eſt qᷓ; erit illa vnionõ
tñ ẽ cõcedendũ ꝙ erit nobilioꝛ q; hõ ꝓ ſtatu illo.Ad
