Ferccens
hrtian,
Choonitwrin
tetettii
Icninitni
ſteintmmacis.
Nettitfecetüoun
inarerä cum
nsvſni(
töſunir dede⸗
atipeoſcanioe
nsfſica bifcin
Cationarineeno
—
Pwtlinitchrsinen
Gorpenmme
Wariade

4 WNNeda

Wtwäun
Ncäis.

W

Aensed
, Wliinfoo
((Nmeideſen
ſunnſtenren
Mlncrij airan
aſentt aen
deſuſfefn dr⸗
Ni dereg ire/
leſcidſhint n,
6eſchobideq
kgſceogerai⸗
ſiiſtdigae,
Ancüſfunoclezn
Warieni,,
knlaſcineige
n gfcltinn

hoſſtoceigner⸗
keitonon
ſunceintn
V NR
talinneng
deſ eres tan

lergiuclm ned
nſihine

1.
R,

eragiaze,

Aai

—

girrſnt,
ui Ntuesn:
unds güͤken
aeegcbictin
Ud ieſecn
rdds c,

nenn

grinencirtfii
miiccrt

e,
inur
gber
r NeiNe
A Mllgiu i
ſiigiin
umN ANe
nnic
uſgent
iinär
—R—SZ
4

ee

O .
retractare q;uis ꝑęccet hoc faciẽdo.niſi foꝛte in ca
ſu in quo videret &; illa abſolutio eẽt magis medi-
cinalis aie ↄrumacis q;ipᷣa excoĩcatio. excoĩcatꝰãt

excoĩcatiõe a iure ĩuitꝰ abſolui nõ põt.⁊ hocẽ rõna

bile.qꝛ cũ volũtarie fecerit illud cui excoicatio ãne

xa eſt ipᷣo iure aliquo mõ ex volũtate ſua Eeic⸗

eſt. iõ ſine ſua volũtate ⁊ reqſitiõe nõ põt abſolui.
24. q. 2. nec quiſq;. 7.c. ſequẽ. Et ar. ad H̊ er. de offi.
iudi. deł. Cũ cõtingat.in fi. ⁊.ff.de reg.iur.dr ꝙ iui
to bnſiciũ nõ dat᷑.ſi tñ negatſe e feciſſe factũ pꝛo quo
ðr excoĩcatus.vel ſe eẽ excoĩcatũ p tali facto duʒ tñ
petat ad cautelã abſolutionẽ.ſi abſoluit᷑ nõ dʒ dici
abſolui inuit?? tenet abſolutio.¶ Adpm dð ꝙ nõẽ
ſimile qꝛ foꝛꝰpnie q;tũ ad abſolutionẽ reqꝗrit pnias
eo ꝙ abſolutio eſt ex pccis q̃ nõ niſi volũtate ↄmit
tente vel omittẽte fiũt. excõicatio aũta iudice eſt.
ʒ excoĩcati volũtatẽ.¶
flictiõis eſt ↄtumacia.ſed cã efficiẽs eſt iudex.qñn at
ad aliquẽ effectũ ↄcurrũt due cauſe ꝑ murationem
factã circa alterã cam maxime circa efficientẽ põt
effectus deſtrui. ¶ Ad pm ad ꝑtem aliã dð ꝙ inuitiſ
qnq; pñt pᷣſtari ⁊ debent bñnſicia q̃ eis pſunt.abſolu
tio aũt ab excoĩcatiõe nõ ꝓdeſt inuitis.pᷣterea ñ ſũt
inuitis pᷣſtãda bñſicia in pᷣiudiciũ alioꝝ. Sed ſi ex/
coicatus maxime excoĩcatiõe iuris abſolueret᷑ inui
tus fieret biucin bono coĩ.qꝛ excoĩcatio nõ tm̃ eſt
ꝓꝑpꝑ vtilitatẽ mus in quẽ fert᷑.ſed ẽt ꝑꝑ vtilitatem
alioꝝ.qꝛ pena vniꝰmetus eſt multox.¶ Ad ⁊m põt
dici ꝙ pcedit de abſolutiõe ab excoĩcatione que ẽa
iudice. Uel põt dici ꝙ inflictio iuſte excoĩcationis
vtilis eſt. abſoluere aũt inuitũ nulli eſt vtile nec ſi-

bi nec alijs. .
PC vtrum excoicat⸗
Ecundo gquerit abñns poſſit p lit⸗
teras abſolui. Et vr ꝙ nõ.qꝛ abſens nò põt
olui in foꝛo pnie.q̊ a ſimili nec in foꝛo exterioꝛi.

Re n er de ſen. exco. A nobis eſt. in fi. abſolutioiſ

foꝛma ſuetur fiat cũ pniali pſalmo ⁊ ta oꝛone do

minica q; alia ↄſueta.ſed hec nõ pñᷣt obſeruari cir

ca abſentè. O abſens abſolui nõ põt.¶ Cõtra.ꝛ.q.j.

de mantfeſta. dr ꝙ aplus excoĩcauit abſens. ſed ſiẽ

ꝓ eaſdẽ diſſoluit.ꝗ̊ põt᷑ abſolui abſens¶ Item eadẽ
cãꝗ.q..q;to hr̃ de quodam ꝙ fuit ꝑ eplam abſolu/
tus. Rñndeo ꝙ excoĩcatus abſens pot ꝑ lr̃as abſol
ui ſiẽ expᷣſſe dic glo. ꝛ.q.j.de manifeſta.⁊ ſuꝑ decre/
tum etiã vltimo allegatũ.⁊ B ẽ rõnabile ex quo ab/
ſens põt excoĩcari.⁊ ſi l̃a gꝗd excoĩcatum nõ ꝑueni/
at vſq; poſt moꝛtẽ abſoluentis.tñ abſolutus eſt ſic
extũc.qꝙ ſi ſigillat᷑ lr̃a excoĩcationis alicuiꝰ excoĩca⸗
tus eſt. ;uis nõ teneat᷑ ſe gerere ꝓ excoĩcato an qᷓ;
poſſit ad eius notitiã ꝑuenire.tal.n.erroꝛ facti non
nocet.er de clerico ex.mi.llð.iAd pᷣnin oppi
dð ꝙ nõ eſt ſimile.abſolutio.n.in ſoꝛo pnie eſt foꝛ/
ma ſcr̃i. alia autem abſolutio non¶ Ad ꝛmn dð ꝙ ſic
fleri dʒ ſiẽ dic illa decre.⁊ illud qð habetur.S.e.ti.
LCum deſideres.⁊ aliter faciẽs ſi non ſubſit neceſſi
tas vel euidẽs vtilitas alr faciendi peccat. tñ hoc
omittẽs vere nihilominus abſoluit.vñn glo.ſuper
illam decretalem. Qum deſideres.diẽ ꝙ iuramen
tum nõ eſt de ſubſtãtia abſolutiõis.ſed recipit᷑ po/
tius ad cautelam.ne de cetero talia pᷣſumat.qð ꝓ/
bat per h̊ ꝙ aliqui abſoluunt᷑ ſine iurameto.j.e.ſu⸗

d e. de reg.iur.c.j.Ois res ꝑ quaſcũq; cas naſcit

AIn dð ꝙ cã meritoꝛia in

per eo.quod nõ ſieret ſi eſſet de ſubſtantia. Simile
habet᷑ in illa decre. A nobis in glo.dñs aũt Hoſti.
diẽ iuramẽtum eſſe de ſubſtãtia abſolutionis. Si
aũt ille ꝗ abſoluit᷑ erat excoicatus a canone iniun/
gendum ẽ ei ſub debito pᷣſtiti iuramenti. vt õ illuʒ

canonem ſcienter de cetero nõ veniat.niſi foꝛte in

caſibus exceptis a iure. Un ꝑcuſſoꝛi clerici iniungẽ
dum eſt.ne de cetero in clericũ vel religioſam ꝑſo
nam maõus iniſciat violẽtas niſi ſe defendendo.
aut de mandato pᷣlatoꝝ illius.vel niſi ſuꝑ eum pꝛe
latiõis miniſteriũ aut magiſterium habeat. aut cũ
ipſo in eadem ecclia ſocius eſſe noſcat᷑.er de ſent.

exco.extenoꝛe.Excipiendi etiam ſunt omnes ca
ſus in quibꝰ inij ciens manus violentas in clericũ

nõ incurrit excoĩcationem.rõ autem q̃re tale iura⸗
mẽtum nõ incidit᷑ illis qui in eadẽ ecclia ſocij eſſe
noſcunt᷑.i.illis ꝗ coĩter viuũt ⁊ ſub vno tecto doꝛ⸗
miunt ⁊ in eadẽ domo veſcũtur ẽt ſi ſint ſeculares
eſt ꝑꝑ xiculum ꝑiurij.qꝛ pᷣſumit᷑ ꝙ facilius veniunt
ad vba.⁊ inde ad factũ.videt᷑ etiam multis ꝙ pꝛo
leui iniectiõe nõ eſt ſaltẽ paſſim tale iuramẽtũ exi/
gendũ ꝑꝑ piculum ꝑiurij.qꝛ homines ⁊ maxie iuue

nes faciliter recidiuant in leuẽ iſtiectõem.Alij äat

dicũt ꝙ etiam añ abſolutõem a leui iniectione pᷣdi
ctum iuramẽtum eſt regulariter exigẽdũ.qꝛ decre.
allegate non excipiũt leuẽ iniectionẽ.glo.ẽt ſuꝑ illa
decre.ſuꝑ eo.diẽ ꝙ illa foꝛma quã habes..e.ti.ex
tenoꝛe.obſeruãda ẽ in abſolutiõe cuiuſlibet ꝗ inci/

dit in canonẽ.

LPyr ., ? vtꝝ excoĩcatus pluri
t AXEiti querit bus de cauſis abſol⸗
atur ſimplr ſi nõ omnes cãs excõicationis
ſue expᷣmat.¶ Rndeo ille aut eſt excoĩcatus a iu/
dice aut a iure. Si a iudice.aut ab vno.aut a pluri
bus. SDi a plibus.niſi abſoluat᷑ a quolibet nõ ẽ ſim
plr abſolutus niſi abſoluat᷑ a ſupioꝛi eoꝛum. Si ab
vno.aut vna excoĩcatiõe.aut a plibus.ſi pluribuæ
nõ eſt ſunpir abſolutus.niſi expᷣmat᷑ cã cuiuſlibʒ ex
coĩcatõis. Si vna.aut ille ꝗ abſoluit᷑ ſue excoĩcatõ
niſtacet cauſas aliq̃s fraudulẽter ⁊ alias expᷣmit.⁊
talis abſolutio ſic accepta ꝑ ſurreptionẽ vel fraudẽ
inmnis eſt. eỹ de ſen. exco. Cuʒ pꝛo cã.aut eas tacet
ignoꝛanter.qꝛ tũc nõ recolit.⁊ tũc credo ꝙ ſi abſol/
uens hʒ intẽtionẽ ſimplir relaxãdi excoĩcationẽ quã
tulit in eũ ſimpi abſolutus eſt. Si aũt nõ intendit
eum abſoluere ab excoĩcatiõe niſi ꝑ ↄparationem
ad cauſas q̃s ipſe expᷣmit.credo ꝙ abſolutus nõ eſt
niſi foꝛte ſint cauſe tales ꝙ vna ſine alia nõ meret᷑
excoĩcationẽ᷑. Ex dictis pʒ ꝗd dõ eſt de abſolutiõe
excoĩcati a iure ex pluribus cauſis. ab⸗
WWCZG 1½ vtrum abſolu/
— Ar. to queru U 1tus ab officiali
epi excõicati ſit vere abſolutus. Rndeo
ꝙ aut eps inſtituit illum officialem ſuũ poſtqʒ erat
iam excoicatus.aut nõ. Si pᷣmo modo abſolutꝰab
illo officiali vere nõ eſt abſolutus.qꝛ epᷣs excoĩcatꝰ
maioꝛi excoĩcatiõe deaua loquoꝛ ab omni acrule/
gitimo eſt ſuſpenſus.⁊ ideo excoicatus non potuit
inſtituere officialem. Si autem inſtituit eum ante
qᷓ eſſet excoĩcatus.tunc diſiguo.qꝛ aut ceperat vti
offõ ante q;ᷓ epᷣs excõmunicaretur.aut non. Si ſic.
tunc planum eſt ꝙ abſolutus ab illo vere eſt abſo/
lutus.niſi ſit aliud ꝙ obſiſtat.Si non.vt dicũt.ali
qui.ahſolutus ab illo non eſt vere abſolutus quia
3

£D „* HO. .

. . . .
—
ex quo nõ cepit vti offõ ante ep̃i excõmnnication? S ſupꝛadictamtũſionem aliqui arguut pmolic. diẽ niglmmct
ſupueniente epᷣi excoicatione expirat iuriſdictio q dñs Inno.qꝙ ſi quis cum iuramẽto velſine iuramẽ migt
illi ab epᷣo fuerat ↄmiſſa.qð declarant ꝑh.qꝛ ſi eßs to pꝓmiſit aliquid alicui excoicatᷣ dare ↄſulimns ei inaes
coꝛpaliter moꝛeret. aut deponeret᷑ ante q; officia?ł ꝓdz ¶ Itez hr. ii. q 3. Julianus. 2, c. Inpatoꝛes. . gi ſeſe
inciperet vti offõſuo iuriſdictio ab epᷣo ſibi ↄmiſ⸗/ Julianus. xpᷣiãi milites obediebat Juliano ipera⸗ ſiüctim
ſa expiraret.er̃ de offõ del. Ticet in glo.A ſimili vo toꝛi ꝗ erar apoſtata Item eỹ de ſen. exco. Si ver. niimekceit
lunt alig dicere de excoĩcatiõe ſuꝑueniẽte.ſed opi · Snceps põt ſub pr̃efainilias compᷣhendi. Sed fli ſoꝛibn
nio iſtoꝝ nõ mihi placet.⁊ quod in ſua rõne addu-/ ns ⁊ ſůus prifamilie excoĩcato obedire tenenteii 17 . leg
cunt pꝛo ſimilnò eſt ſimile.qꝛ moꝛs aufert ptäẽtem q.ʒ. qm̃ multos. enn ecclia ꝑ ſniam abſoluit mi ec
⁊ depoſitio aufert imꝑpetuuʒ ptãtis executionem lites a iuramẽto nidelitatis quo tenebant bncipibꝰ ſſee mnonne
excoicatio aũt nõ.ſed ſuſpẽdit eam ad tempus.Iñ excoicatis.quod non faceret vt videĩ.ſi ab hoc eſ ie ſeuput
mihi videt dðõ ꝙ poſſet ꝓcedere nõ obſtante illius ſent ip oiure abſoluti. Ad pᷣ aũt iſtoꝝ dici põt ꝙ hui 3 *
ꝗ ↄmiſit excoĩcarione ſuꝑneniẽte poſt miſſionen nõ eſt tm̃ fomẽtum excoicationis ⁊ excoĩcatoꝝ ſol⸗ nna
ᷓ;uis ſuꝑueniat ante iceptõem executiõis ſui offi/ uere necuniã debitam excoicatis qᷓ;tuz erat qũ mul ſncthar
cij.qð ſi veꝝ eſt abſolutus ab eo vere dʒ abſoluruſ ti vaſali eos ſequebant᷑ parati obedire eis Alij —
reputari.⁊ hec que dicta ſunt poſſunt aliquo modo aũt dicunt ꝙ excoĩcatis q;diu excoĩcati ſunt debi⸗ munhnetein
ꝓbari ꝑ ea que dicunt er̃ de offõ vicarij. Romaua ta pecunia ſolui nõ debẽt.q: in obligatiõe.ſoluẽdi nſanaci
in textu.⁊ in glo.etiam ſupꝛa de officio deł. Licet. ſine iuramento tacite ſubitelligebat᷑ hec aditio.ſ. laſeche 1
in glo. virum ercoicar⸗ 4 talis nmerit. niliceat coicare. Are ad hoc. ne
pifiir vtrum excoicat 2.q. ꝛ. Me ꝗs arbitret.dicũt g iſti ꝙ pecunia repo- H
— in to queritu eni excoĩcatoꝛ di ni dz in cc fera velberceipeigt c ehnnores o unidied
cit reuoco excoĩcationẽ ſeu relaxo quaʒ in te ¶qᷓ; fuerit abſolutiAd ꝛm dð q illa duo decreta po nnlicidedſſß
tuli.⁊ non dic.abᷣluo te.ſeu abſoluimus.vere ſit tius narrãt factñ q; ius.qð fcm̃ ecclia tũc diſſimul ateaſt
abolutns cKndco & nõ eſt ſimile de abſolutione bat.ne qulianus ſaſcitaret ſcãdaluzʒ aduerſtiis dpis nſuiotinen
que fit ex vi clauiũ in foꝛo pnie.⁊ de illa q fit ex vi nos. vel vt dicñt alij xp̃ani nõ obediebãt ei.niſi qũ n lo ne
inriſdictiõis in foꝛo exterioꝛi.qꝛ pᷣ eſt pars ſacr̃i pe agebaͤt ꝓ fide vel defenſiõe prie.⁊ in illis caſib? vt tis
nitẽtie.alia non.⁊ iõ in ᷣma magis obſeruãda ſunt diecũt milites obedire debẽt excoĩcato pᷣncipi.non dßtplodiix
vba pᷣciſa q;ᷓ in ꝛ?*. Vñ in pꝛima abſolutiõe dʒ dicef in fauoꝛẽ excoĩcati.ſed fidei vel pi Zld ʒmdð p ſictbyyen
ſacerdos abſolno. q́uis aũt h ſit ↄgruñ obſeruare i illud vbum itelligẽdũ eſt in illo caſu d quo ibi log lefit Honn
Fa. nõ credo rñ ꝙ H ſit neceſſariũ.imo ſufficerẽt ver tur decretal.⁊ in ſimilibꝰ.qꝛ alias excoĩcati de ma mcl aeſ
ba alia ſignificãtia rñ excoĩcationis remotionẽ. vñ litia ſua repoꝛtaſſent lucrũ.⁊ inocẽtes dãnũ. vt pʒ . fehſtgin
ſi diceret excoĩcatoꝛ. reuoco velrelarxo excoĩcatio- diligeter intuẽti totãſeriẽ decretal.i d vltimum AUmmnech
nem quã in te tuli ille vere eſſet abſolutus niſi ali - cũ dr ꝙ ecclia tales p ſniam abſoluit.rc. Dicẽdum/ —
quid aliud eſſet obſiſtens. ꝙ R;̊ eſt ad maieꝛẽ ↄfuſioneʒ pᷣneipis excoĩcati. ? q: natai
ô” añ ſniam aliꝗ de facto debitũ fidelitatis pᷣuãr.(/cił epaſtſd
¶Aniculus vndecimus. põt dici ſ̃m alios.q ali abſoluunt᷑ ꝑ ſniam q; ipo iu ſoſtdin
. „ re.qꝛ cꝑ ſniaʒ abſoluunt᷑ ſimplr ⁊ abſolute ab ipᷣo Aee ſeſtbi
4 O nſequenter querit de. it. n iunramẽto ſidelitatis remanẽt abſoluti ab illo iura⸗ ineſfi
C. e .. cipali. Et ciraa mẽto.⁊ ab illa obligatiõe.etiã poſtq; pᷣnceps fuerit Mholtior.
hoc qᷣrunt᷑..vtx milites teneanꝭ abſolutus ab excoicatiõe.ſed quiipſo iure ſuſpè⸗ aee
obedire ſuis pᷣncipibꝰpublice maioꝛi daf effectuſ obligatiõis ſupꝛadicte durate pᷣncipis Nnltont
Excoicatoe excoicatis pꝛo grani ⁊ egoꝛ excoĩatiõe.tñ illa obligatio non tollit᷑ abſalutę.niſi . ijdemn
mi caſu poſtq; ſolẽniter denunciariſunt excoĩcati. foꝛte quo ad ſubditos illoꝝ ꝗ excoĩcati ſunt ꝑꝑhᷣ ꝙ geftunien
e rr eyiet rencan⸗ gredneſns veßo manifeſto lapſi ſunt in hĩſim manifeſte. — ſenuh h
maio: excoĩcato ʒzꝰ vorum monachi . orisnn vtrum clerici s ſzunsinen⸗
luntankobedgrefno an A Rennaoni dit . . Ecundo queritur armnd nd
ite enuneiarus n excoicatus. pty vxoꝛ te * dire ſuo epᷣo manifeſte maioꝛi excoĩcatione lifpaueton
geae obeli nari 5 excõmunicato. ¶ ̈ qui ſunt olcato.¶ Mũdeo ꝙ nõ. 19. di. nulli. .16. q. vlti. iknenkliroſ⸗
ucamngin ani us homo iure incurrit maioꝛẽ ex· ne. cuiꝰ ro eſt. qꝛ obedire eſt quoddã coĩcare. ſed lnneße
JN. . . =” clerici tenent᷑ euitare ſudũ epᷣm excoĩcatũ decre.l9. Mitelttenin
4 Rim 0 queritur vrrum milites di. miratꝰ ¶Pꝛeterea nullus teneret᷑ obedirę ali- , Mano
Muis pᷣncipib publicem. teneant obedire cui q;diu ille non põt eſſe iudexſuus vł officiũ indi
ccicate p grauts enen e maioꝛi excoĩcatiõe er cis exercere. Sed epᷣs qdiu manifeſte excoiĩcatus . Mdgo
eiatiſtuin eeeaen caſu poſtq; ſolẽniter denũ eſt ab executiõe officij iudicis ẽ ſuſpẽèſus. 4 Untciemdomn
iati ſunt excoĩcati. Rñdeo ꝙnõ. I5. q.6. Mos ſiꝗͤ⸗ Frien §& chitene igbei gii
ctox. .c. imediate ſelr erẽ depenis. Granẽ. inr Ertio q̃ritu mn mnin⸗ iem di
e inglo. excoĩc dte cer de penis. Grauẽ. in tex. e gri agntur obedire ſuo ab/ Mnoppner
mitt ev ſnds afeneenn⸗ idin illa eſt inodatꝰ Abati ercõmunicato.poſtq; ſollẽniter denũ⸗ N;
nebantur ei. i. effecti ſlins r⸗ ſidelitatis quote ? ciatus èſt excõicatus. Et videt᷑ ꝙ ſic. qꝛ magis te/ ni
õ Eenearde⸗ igatiõis ſuſpẽdit.? neetur homo pr̃i ſpũali qᷓ carnali.ſed filius carnalii curnith
gis pᷣncipes timeant orene m criminis. ? vt ma⸗ non emancipatus tenet᷑ obedire pr̃i excoĩcato.er· litinerehte
dubium eſt vtx Snreßemt ecchia pᷣcepta. Si tñ go multo foꝛtius machi ſuo abbati excoicato Mtẽ man dängti,
dire tenent᷑. qꝛ in deiufeſngendeſrecn nõ. obe ſerui tenent᷑ obedire dñis ſuis excoĩcatis.qꝛ poſſũt Annſſte
3.. j. quid culpat. in textu ecl erefte du. eiscoicarelicite. vt ſuperius viſumn eſt. ſed mond ſt atb n
pat. in textu. ſed expᷣſſius in glo. Oʒ cchi ſunt fui apbatis.g̊ abbati ſuo excoĩcato obediij N fdlienati

ANN,
SFrait
en arſene
Nüziietmin
4gilud
maſätin A
imn wobecicbit
iie tin lis
Nri
E 0.
nidcndvo
Esroienmor
itiinsdini ;
Nonl e Wnn
winens
1i Künf
Esie au

Nnuntt 3

NK ℳOr
i ell,
ſ
4
.

91

tenent᷑ ¶ Iẽ monachinõ

mili. eẽ de offõ vicarij. Romana

um ſuüſ

achi nõſunt᷑ abſoluti ab obia ab⸗
batis ꝑ factum cuius ius nõ tenent᷑ ſcire.ſed multi
ſunt caſus ꝑ quo; abbas põticurrere excoĩcationẽ

ipſo iure.quos tũᷣ nõ oẽs tenent monachiſcire.er-

go vr ꝙ põt eſſe abbas eoꝝ excoĩcatus in aliquo il-
loꝝ caſuũ.⁊ tñ mõachi ſibi tenebunt᷑ obedire.
tra ꝗ nõ tenet᷑ coĩcare cũ aliquo nõ tenet᷑ ſibi obedi
re.ſed ſuꝑioꝛibus excoĩcatis nõ tenẽtur inſerioꝛes

ex⁊᷑oicare.I6.q.vlti.ſane.?⁊ Arm. ad B. ʒꝛ2.di.nulluſ

ö mõachi ſuo abbati excoicato nõ tenẽtur obedir᷑.
Rndeo monachi non tenent obedire ſuo abbati

manifeſte ſeu publice excoicato excoĩcatiõe maio/
ri. 2.q. 2. Sacerdotes. ⁊ reliꝗ in glo. qꝛtalis abbas
nõ põt pᷣcipere.pᷣcipere.n.inferioꝛibꝰactus eit legi

timus.excoĩcatus aũt maioꝛi excoĩcatiõe eſt ab oĩ/
bus actibus legitimis ſuſpẽſus.tũ etiam qꝛ mona

cchi nõ tener᷑ ei coĩcare.⁊ obedire eſt coĩcare illi cu/

ius pᷣceptis obedit᷑ ¶Pꝛeterea abbas excoiĩcatus

nõ põt alteri ↄmittere vices ſuas.quis ſi alicui cõ

miſerit añ excoĩcationẽ.ipᷣo poſtea excoicationem
icurrẽte ptãs qᷓ; ante ↄmiſerat nõ exꝑʒ — ſi
Sed ſic mona/
de üllis poſſz vicari
tituere. vñ videt᷑ ꝙ ſibi obedit᷑ nõ tenean

chi tenerent᷑ ſbi obedire añ q; de

tur. (Ad pin opp'dð ꝙ 'm aliquos maioꝛ ? fal-
ſa. volũtas.n.q̃ homo obligat ſe pr̃i ſpũali nõ pᷣiu-/

icat pᷣcepto diuĩo quo filiꝰ obligat᷑ pri carnali.qð
pceptũu eſt hanoꝛa prem.⁊c̃. Uel põt dici ꝙ filiꝰ car

nal eſt q danspoꝛtio pr̃is.⁊ poſſeſſio ſiẽ diẽ phꝰ.sꝰ.
ethi.c.ii.⁊ ideo ſi excoicatus põt ſe iuuare de poſ
ſeſſionibꝰ ſuis.ita fuit ↄueniẽs vt a iure exciperet᷑
filiꝰ.non emãcipatus ab illo pᷣcepto quo pᷣceptumẽ
nõ coĩicare excoicatis. Mõ ſic aũt eſt monachus ipᷣi

us abbatis poꝛtio vel poſſeſſioAd m dð ꝙ ſᷣuns
eſt poſſeſſio dñi. vt diẽ phũs vbi pᷣus.q;uis non ſic
poſſit dici de illis ꝗ ſuoſunt dñis pollicite nõ deſpo
tice.ſicẽ ſubſunt milites pᷣncipibus ⁊ alij naulti.Eſt

ẽt ſuusq̃ſi oꝛganũ aĩatũ iſius dni ſᷣm philoſophuʒ

ppoliticoꝝ. ⁊ iõ ſic excoĩcatus põt ſe iuuare de poſ

ſeſſiõe ſua ⁊ Ni oꝛganis ſuis.ita fuit rõnabile ꝙ iu/
ra ꝑmitterẽt buos coĩcare dñis excõicatis.nõ ſic ãt
põt diej de monachis reſpectu abbatis. Al põt di
ei ꝗqacũexcoĩcatõ ſit vinculũ ſpũale magis opponit᷑
auctoꝛitati pᷣcipiẽdi ſpũalibꝰ filijs.qᷓ; filijs carnali/
dus vel buis in eunf. A zn dð ꝙ m aliquos
mõachi tenent᷑ obedire abbati excoĩcato qᷓ;uis ſci/-
ant fem̃ ꝓ quo eſt excoĩcatus qᷓ;diu ignoꝛat ꝗd iuriſ
qꝛ nõ tenent᷑ ſcire oẽs caſus ĩ ꝗbꝰ homo icurrit ma

ioꝛẽ excoicationẽ ipo iurg ꝑp eoꝝ multitudinẽ ⁊ ali
gquox ſubtilitatẽ. multi.x.ſunt. dende

arto quenit arate is nranus

WQ

excoicatoſjſ Rñndeo ꝙ ſic.vt.n.hirum ẽ ſupꝑi
us.vxoꝛ coicando marito excoiĩcato nullã excoĩca-
tionẽ ex H pᷣhit. Uñ njſubeſt rõ q̃re ab obia quã vxoꝛ

dʒ marito ꝑꝑ mariti excoĩcationẽ abſoluat᷑.

into Pitiir aui ſüt illi caſus
Ainto queritun. in gbẽipſo iureĩ
urrit hõ excoĩcationẽ maioꝛẽ.( MRndeo ꝙ
illi icidũt in excoĩcationẽ maioꝛẽ a iure ꝗ incidũt in
brſim iam danatꝗ. er de hĩticis. Ad abolẽdã.·æ.ca.
ercoicamus ſremd defendent vel receptãt hr̃ti

cos.eę.ti.ſic ait.⁊.c.excoĩcamus..credẽtes.(Iteʒ

g innitunt alienatiõibꝰ aſciſmaticis fcis.et̃᷑ de ſciſ

„
₰ . .
. 9

maticis. c. j. ?. I9. di. Mulli fas. Item giniſciunt
manus violłẽtas in clericũ.vel q; cũq; ꝑſonam reli

gioſam religiõis appꝛobate.er de ſen. exco. Mõ du
biũ. Excipiunt᷑ t multi caſus ¶ Unꝰeſt ſi ꝑcutiens

ignoꝛabat illũ eſſe clericũ nõ tm ignoꝛãtia craſſa vł

affectata.ſed ꝓbabili.er᷑ de ſen.ex. Si vo aliquis.
¶Alius ſi ꝑcutiẽs clericũ nõ ꝑcutit ex odio vel inui
dia vel idignatiõe.ſed leuitate iocoſa.e.ti.c.jiAli
us ſi magi ſcholarẽ clericũ ituitu diſciplie vel coꝛ/
rectiõis ꝑcuſſerit.e.c.(¶ Aliꝰ ſi vim.vi tꝑate repel/
lat incòtinẽti.e.ti.ſi vo alicuiꝰ. Aliꝰ cum dñs do/

mus clericũ vituꝑantẽ ipſum in domo ſua nec vo
lentẽ exire.qᷓ;ᷓuis pueniẽter monitũ expleuerit ð do
mo. Si nõ eſt pns pᷣlatus illius clici ꝗ ipſuʒ exir ↄ/
pleuerit ⁊ dñs domus modũ ñ excedat ĩ expelledo.

Sic.n.expellẽdo ñ iuijcit ẽ clericũ manꝰiniurioſas

qqʒ vtit iure ſuo ſiẽ dr.ſt.de re.in.nemo dãanũ faẽ ni
ſiꝗ id facẽ qð facere ius nõ hʒ.(¶ Clliꝰcũ a clerico vo

lente aliquẽ ꝑcutere cũ baculo aàligꝗs violẽter bacu
lum amouet.qꝛ nõ iniuriat᷑ illi moderate ĩpediẽdo
ipᷣm ne alij faciat talẽ iniuriã.Alius cũ ꝗs ꝑcutit

clericũ iueniẽdo ipᷣm cũ mĩe ſua vel vxoꝛe vel filia
vel ſoꝛoꝛe turpiter agentẽ.er ᷣ ſen.ex. Di vo ali/
cuius.5. nec ille. ¶ Alius cũ aliq õne officij qð i ec-
cleſia obtinẽt aut alij clerici ſenioꝛes ʒelo deuotõis
pueros vel adoleſcẽtes in minoꝛibꝰoꝛdinibꝰↄſtitu
tos turbãtes diuinũ offm inijciũt de ecclia velmo

derate ꝑcutiũt vt coꝛꝛigant᷑ ⁊ ab ipedimẽto diuini

officij deſiſtãt. e.ti. cũ volũtate Alius qn aliq ob-

tẽtu pᷣlatiõis vl magiſterij.ſubditos ⁊ ſcholares cõ

rectiõis cà leuit᷑ ꝑcutiũt.e.c.vbi pꝰ.¶ Alius cũ dñs

aliquos clericos de famulia ſua vł ꝓpinquos infe/

rioꝝ graduũ moderate vt a ſuis vitijs coꝛꝛigant᷑ ꝑ

cutiũt. e. c. vbi pꝰ lAliꝰcũ clericus ꝗ ꝑcutit᷑ eſt diſ-

poſitus ? traditus curie ſeculari er de iudicijs.Cũ

nõ ab hoie.¶Allius qñ clericꝰ ꝗ ꝑcutitur ꝓrſus tran
ſiuit ad actũ ↄꝛium clericatui.vtpote.qꝛ factus eſt
miles nec tõſuꝛam defert.qꝛ nec ad h̊ eſt cogẽdus
e de cle. ↄiug.vt ↄſultatiõi.¶ Aliꝰqñ aliꝗs etiaʒ lai
cus clericum vl religioſum violẽter caꝑit de man
dato pᷣlatoꝝ ſuoꝝ. dum tñ violẽtia nõ ſe extẽdat no

tabil vltra q; regqrat illoꝝ ꝗ capiunt defenſio vel

WOellatio.er deſen.ex.vt fame..laici. Mec obſtat

illud qð dr.S.e.ti. vniuerſitatis.qꝛ loꝗtur in caſui

quo monachus non ſubterfugit regularez diſcipli⸗
nam.nec abbatis ſui obiam.⁊ ſufficiẽter põt ꝑ ab/
batem alios monachos coꝛꝛigi ¶Alius qñ aliꝗs

nõ ex deliberatiõe.ſed tm̃ ex ſurreptione ſociũ ſuũ

clericum leuiter impellit.q̃ᷓ;uis ſit turbatus moꝛta

le.n. pccm̃ non ↄmittitur niſi ex deliberatione. vl

poſt tempus ſufficiens humane fragilitati ad deli
berandum.cũ factum eſt tale ꝙ homo non obſtan/

te humana infirmitate tenet᷑ de neceſſitate libera/
re.vt ꝑ deliberationem ab illo opere illicito perpe

trando retrahbatur. Mullus autem excoicatur a iu-

re niſi ꝓpter peccatum moꝛtale.cum.n.iura pꝛeci-

piant vt a iudice nõ infligatur. niſi ꝓpter peccatuʒ
moꝛtale. videtur ꝙditoꝛ iuris nõ voluit vt vxcoĩ/

catio a iure incurreretur niſi ꝓppter pccim̃ moꝛtale.

lius qñ clericus ꝗ ꝑcutitur imiſcet ſe tyrànidi
crudelitatibus.ſ.ſeditiõi? guerram mouet.vel pu
blice ⁊ atrociter delinquit.habitu clericali ↄtẽpto.

e de ſen. ex. um nõ ab hoie.¶ Alius qñ elericus

Militaria arma gerit ⁊ tertio admonitus ꝑ dioce/
1 4

ẽ
.

Di.

ſa uum ſe coꝛꝛigere noluit.e.ti.In audiẽtia.. Aliui
qñ clericꝰnec in modo tõſure. nec in veſtimẽtoꝛuʒ
foꝛma.nec in qualitate negocioꝝ de dlerico aligꝗd
ondit.ſi rertio admonitus ꝑ dioceſanũ ſe nõ coꝛꝛi/
git. e. c.ↄtingit.:ꝰa¶ Alius qñ clericus recipit admi
niſtratiões ſeculariũ ꝑſonaꝝ poſt inhibitionẽ publi
ce in ſynodo factãſub pena pᷣuilegij clericalis expꝛi
mẽdo ꝙ ꝗcunq; õ ſuam inhibitionẽ venerit ꝑipſũ
nõ defendet᷑.talis.n.inhibitio ĩ ppoſito loco trine
monitiõis ſuccedit.ſi.n.talis occõne ipius admini
ſtratiõis ꝓpter pecuniariã cam depᷣhendat᷑ in frau
de.indignũ eſt eis ab ecclia ſubueniri ꝑ quos ↄſtat
in ecclia ſcãdalũ geuerari.ẽne cleri. vł mona.ca.
2.¶ Alius eſt ᷑m dñm Hoſti.qñ clericus exercet ſe
cularia negocia diuinis officijs pᷣtermiſſis.ſi tertõ
monitus ꝑ dioceſanum ſe nõ coꝛꝛigat.er᷑ de vita.⁊
ho.cle.c.vlti.tñ textus pᷣdictus non expmit niſi ꝙ

talis de ſuis facultatib ſtaturis.⁊ ð ↄſuerudinibꝰ
prie ſubiaceat.qð ſᷣm glo.ibidem nõ eſt itelligẽduʒ

de rebꝰecchie.qꝛ delictũ ꝑſone nõ dʒ in eccliam re-
dundare. Brem qtales ipꝛeſione icludũt vel deti
nent.eę.ti.nuper. Itẽ q in clericos inijciũt manꝰte
merarias? iniuri ꝗas q;uis nõ violẽtas. vñ cum
clericus ꝗ ininriatũs eſt alicui ſũmittit ſe volunta

rie aligbꝰ ꝑcuſſionibꝰ fuſtium ſᷣm ꝓ laici in illa ter-

ra facere ↄſueucrũt pꝛo pace hñda ꝑcuſſoꝛes excoiĩ
cati ſunt er̃ de ſen.exco.cõtingit.iꝰ.in tex.⁊ in glo.
¶ Item ꝗpõt eos defendere a violẽtia.⁊ nõ defen/
dit ſi ſibi incũbat ex offõ.eę.ti.quãte.i Itẽ prãtes ſe
culares iponẽtes clericis exactiões indebitas poſt
qᷓ; ↄperẽter moniti nõ deſiſtunt.ex de imunitate ec
cleſie.nõ minus.¶ Itẽ q iuriſdictioneʒ pᷣlatoꝝ⁊ po/
teſtatem quã habent in ſuis hoibus euacuãt poſiqᷓ;
ↄpetent᷑ moniti nõ deſiſtũt.e.ti.vbi pꝰ.¶ Item ſuc
ceſſoꝛes eoꝝ niſi infra menſem erroꝛeʒ ſeu exceſſuʒ
pᷣdeceſſoꝝ emẽdauerit.e.ti.aduerſus.Iſtem ꝗ de
cetero fecerint obſeruari ſtatuta.⁊ ↄſuetudines in
ductas j eccliaſticam libertatẽ ẽ de ſen.ex. Noue
rit fraternitas tua. ¶Item ꝗ talia ſtatuta ĩfra duos
menſes de libꝛis ſuis non deleuerit. e. ti. vbi pᷣus.
¶ gem ꝗ de cetero huiuſmõi ſtatuta fecerit.¶ Iteʒ
a de cetero ea ſcripſerint¶ Item ptãtes ↄſules re/
ctoꝛes ↄſiliarij locoꝝ vbi huiuſmodi ſtatuta ð E&/
rero edita fuerintItem ꝗ m talia ſtatuta vel⸗/⸗
ſuetudines tales de cetero iudicare pᷣſumpſerint.
¶ Item qꝗ ſcribere pᷣſumpſerint ſic iudicata. Et iſti
nq; caſus vltimo poſiti colligunt᷑ ex decretali vl
timo allegata ab illo loco.¶ Iteʒz excoicamus. vſ. B
in finem. Sen incẽdiarij ⁊ violatoꝛes eccliaꝝ.e.
ti.ↄqueſti¶ Item ꝗ a paucioꝛibꝰ q́; duabꝰpartibuſĩ
cardi.in papam electꝰelectioni de ſe facre ↄſentit
⁊ pꝛo papa ſe gerit.ſi humiliter noluerit abſſinere.
eẽ de e 1, Tgrenn lrarum domini pape falſatoĩs
ꝑ ſe vel p alios.⁊ eoꝝ fautoꝛes ⁊ defenſoꝛes er̃ de
crimine fü. Ad falſarioꝝ ¶ Item ſcienter vtẽtes il
lis falſitatis.e.ti.vbi pᷣus. gtem deferẽtes arma
ferrũ ligna galeas naues ſarracenis. vel regimen
nauiũ vel galeaꝝ ſuaꝝ exercetes. vel aliqð aliud

ſubſidium eis impẽdentes in diſpẽdiũ terre ſcẽ vł

xpᷣianoꝝ. et᷑ de indeis. Ita quoꝛũdam.e re .
gioſi ꝓfeſſi leges vel phiſicã chietes n gednenr
mẽſium ſpaciũ deſtiterit.ad clauſtrum ſuũ redeun
tes. ey ne. cle. vel mo. non magnoopere. ¶ gtem p̃ſ
byteri ⁊ quicũq clerici ꝑſonatus hñtes leges vel

”Mä
. .

A.

phiſicam audiẽass. ſliſi infra duos menſes deſtite

rint.e.ti.ſuꝑ ſpecula. Item excoicato ꝑticipantes
in crimine ꝓ quo eſt ex coĩcatus iaioꝛi excoĩcatiõe

e de ſen. exco.nuꝑ ⁊.c. Si ↄcubine Item ꝗ xpia⸗

nos faciunt ꝑ aſſaſſinos interfici velmadant feri.

q;uis ex ̊ moꝛs non fuerit ſubſecuta.⁊ receptato⸗

res ⁊ fautoꝛes ⁊ occultatoꝛes dictoꝝ aſſaſſinoꝛum.
er̃ de homicidio. Pꝛo humiani. ¶ſtem ꝗ xpᷣianos
ꝓ honeſta cã nauigio vectos capiũt aut ſpoliat te⸗

bus ſuis aut naufragiũ paſſos rebus ſuis ſpoliant.

niſi moniti ſatiſfaciant.er de raptoꝛibꝰcaplo. Ex⸗

coĩcatiõii Item religioſi nõ poꝛtãtes hĩtum etẽ do

mũ quem in domo poꝛtare debẽt.er de cle. vłmo.
BGBrauis.¶ Itẽ docẽtes pᷣdictos vel in ſcholis reti/
nentes.e.ti.c.vbi pᷣus Item noua thelonea pere

grinis ⁊ mercatoꝛibꝰ imponẽtes.ꝛ:4.q.ʒ.Si quis

ipetase teʒ ſoꝛtilegijs ⁊ diuinatiõibus intẽdẽ⸗
tes cuz effec

7.c. Si quis clericꝰ.⁊ maxime.c. Augurijs.in quo

talem pᷣcipimus a ↄuentu eccleſie ſeparaduʒ. gte
ratum habens ꝙ aliquis noie ſuo in clericum vłre

ligioſam ꝑſonam religionis appꝛobate manus in/

iecerit violentas.qᷓ;uis factum fuerit ipſo neſcien
te nec volente.tunc quia in malefactis ratihabitõ

retro trahitur.⁊ mandato comparatur.extra dere
ſti.ſpot.cum ad ſedem.⁊ de ſymonia Ricut tuis.in
tex.⁊ in glo.¶ Itẽ ꝗ habens in curia romana mãm
queſtionis ſi dat aliqd magnũ ſiue paruũ vel pꝛo-
miſſionem aut ſpe de dãdo faciat dum pendet in

curia ſuum negociũterminandum.extra de vitaæ?

de familia notfioꝝ totius cancellarie pꝛo litteris
legendis nomine ſuo vel ałeno aliquid exigentes
vel pactom de recipiendo faciẽtes. vel ſuper hoc
tractatum cum aliquo admittentes. vel peritio/
nem vel notam ad aliquid extoꝛquendum malitõ
ſe detinentes. e. ti. Cum inter alia. Mtem ili qui
de curia pape ? familia cum aliquo de curia eiul.
dem vel quocunq; extraneo cuiuſcunq; conditio/
nis exiſtat pꝛo ſui vel alieni expeditione negocij ali
quam fecerit pactionẽ de dando velfaciendo ali-
quid ſibi vel alij conſideratisne ſui ſeu cuiuſcunq;
perſone. e. c. vbi pꝛius. ¶ Item ille qui de iam dic/
ta curia aliquid a quocunq; exegerit.aut qui dede/
rit aliquid exactoꝛi iuxta pꝛedictum modũ excõmu
nicationis laqueo ſit ict. Laſten pꝛelati tam
regulares qᷓ; alij clerici regni francie alij alios in cᷣ
temptum publici beneficij quod toti clericoꝛum
collegio ita inuiolabiliter eſt indultum vt ei peni/
tus aliquoꝛum pactis vel conſenſibus nequeãt de
rogari ſuo relicto iudice ad publica iudicia trabe-
re pꝛeſumentes.e.titu.qᷓ; ſit graue. ¶ Item extoꝛ/
quentes per vim vel per met᷑um renocationes ab

ho. cle. viri eccleſiaſtici gtem abbꝛeuiatoꝛes alij

ſolutiones excõis ſuſpẽſionis interdicti.q̃ m reuo/

catiões vel abſolutiones irrite ſunt ipᷣo iure.extra
de his que vi metus ve cã fiunt. abſolutiõis.¶Itẽ
grauantes ꝑ ſe vel ꝑ alios electoꝛes vł amicos eo
ruʒ eo ꝙ noluerit eligere illos pꝛo ꝗbus erat roga-
ti vel iducti.et᷑ de elc.ſciãt.Itẽ ꝑſone cõcedẽtes re
pᷣſalias cõtra ꝑſonas eccliaſticas vel bona eax.m/

ſi infra mẽſem cõceſſiõis reuocauerint vniuerſita

ectu. 26. q. 5. Si ꝗs ariolos. 2. c. ſequen.
⁊2.c.non opoꝛtet.⁊ duobus capitul ſequentibus.ta
men ſᷣm aliquos iſti canones nõ ſunt late ſnie.ſʒ fe
rendũ.qð videt᷑ ꝓpbari poſſe ꝑh̊ qð dr.e.q.Soꝛtes

taſtfiine
ſie edeiniun
vrunges
elgoſcicze
cerüͤs uſß
fligruliias
Aitsinpſonis
cogtiesſci⸗
e velealde
tiscdiceney
ftleinz dalſ⸗
Peeſtizit ni
cüͤretinczen
clo giin
tun Run
Notpeiten,
teke
Noctdis n
Ulſizaispi⸗
onnetchar
Coharecn
ckdee
chlmonaſten
ſipanirec⸗
emnnüoholi
eptits wel/
ſhegitaahle
ſodonibegen
Mlerſtucpel
1 Yiuansaurſt

* Wiserepedie

4

cdddrs

uNWN
lonnesnitdd
Famtsnin
ceteroan
Mnoeloc
les itgſ
Perneee
i lpiſu
agen
oluefcen,
Sn nnt
giſziego⸗
ſinn ehrone
WNE
ſingacitene
tiicellasten
lliceniipen
flneieregei⸗
fagsſſonlein
unt elligde
ſatliapti
ndſücnciine
nuilacden
neit ſimoninig
ſlt eſtmicbe⸗
g ſtiopoſtt
fltlinoi
Wepmn de
ninglo. ga
elmnaloꝛeze
ltntomit

N

nsnlted
WB N en
idui

g

Ntrin denitne,
ridſen

Nsdian

ll⸗
nn ſnn
S HM
—
dim
ededai dſ
us int
Donnondin
S nön
SS
1scal e
MNeSnörate;
ſepbd
Smeiwidn
Ms Nen
n ient tt
pradN
emnoniormns,
Snaratemmam
wiineri ens
iuain dun /
mdm iſte
ð
Samtln Ran
S
Eimnian 6

4

.6
. xviij ⸗
.

tes po ſniaʒ interdicti quacũ aa ↄſuetudieñ ob

ſtãte. et᷑ de iniurijs.Et ſi pignoꝛatiões.Iteʒ ꝗcũq;

ꝓ eo ꝙ in reges ncipes barones nobiles balliuos
vel quoſcũq; eo? miniſtros aut quoſcũq; alios ex
cõicatiõis ſuſpẽſionis ſeu ĩterdicti ſnia fuerit pꝛo
mulgata lniaʒ alicui dederit occidẽdi capiẽdi.ſeu
alias in ꝑſonis aut bonis ſuis. vel ſuoꝝ grauandi
eos ꝗ tales ſnias pꝓtulerit ſiue quoꝝ ſunt cõe ꝓ/
late.vel eaſdẽ ſnias obſeruantes vel clicis excoi⸗
catis cõicare volẽtes.niſi ipᷣaʒ re itegra reuocaue⸗/
rit lñiaʒ.velſi ad bonoꝝ captionẽ occõne ipᷣiꝰ ſnĩe
ꝓceſſuʒ ſit.niſi bona ipᷣa fuerit infra octo dieꝝ ſpa
ciũ reſtituta.aut ſatiſfactio ꝓ ipᷣiꝰ ipenſa.er deſen.
exco.ꝗcũq; p eo.¶ Itẽ oẽs ꝗ auſi fuerit pᷣdcã lñia da
ta vti vel aliqua pᷣmiſſoꝝ ad q̃ cõmittẽda licentiã
dari ꝓphibemꝰ. vel ↄmittere ꝑ ſe ipᷣos.e.cꝰ..eadẽ
quoq;.¶Otẽ ſinguli ꝗ regalẽ cuſtodiã ſeu guardiaʒ

aduocatõis vl titulũ i eccłijs monaſterijs vel qui H

buſtibz alijs pijs locis de nouo vſurpare conãtes

bona eccſiaꝝ mõaſterioꝝ aut locoꝝ ipoꝝ vacãtiũn
occupare pᷣſumũt q;tecũq; dignitatis honoꝛe pꝛe-

fulgeãt.et᷑ de elc.gnali.Otẽ clerici eccłliarũ mona/
chi monaſterio ⁊ ꝑſone cetere locoꝝ eoꝛũdẽ ꝗ hᷣ fie
ri ꝓcurãt.e.c*.vbi pꝰ.iſtẽ teligioſi religionũ mẽ-
dicantiũ abolitarũ deicèêps aliquẽ ad ſuũ oꝛdinem
recipiẽtes vel locũ ſeu domũ de nouo acꝗrẽtes vł
loca acꝗſita abſq; lñia pape alienãtes.e ð religio
ſis domibꝰ. Religionũ diuerſitatẽ.¶ Itẽ collegiuʒ
vniuerſita velſingularis ꝑſona cuiuſcũq; ſit di/
gnitatis aur ſtatꝰ alienigenas ⁊ alias nõ oꝛiũdos ð
terris eoꝝ publice pecuniã fenebꝛẽ exercẽtes. aut
exercere volẽtes. Ad huc domos in terrisſuis cõ
ducere vel ↄductas hůe vel alias inhitare permit
tentes.niſi huiuſmõi oẽs vſurarios manifeſtos in
fra tres mẽſes de terris ſuis expellat nũq; tales ð⸗
cetero admiſſuri erulis⸗ ad fenus exercendum
domos locãtes vel ſub quocũq; alio tituno ↄcedẽ-
tes.ita ꝙ ſi delinquẽtes fuerint ĩ vtroq; cãau pᷣdcõ.

Perſone eccliaſtice maioꝛes vt epᷣi.⁊ ſupꝑioꝛes eo

ru ſuſpẽſiõis Minoꝛes vero ſi ſint ꝑſone ſingula
res excõicatiois. Si aũt collegiũ ſeu alia vniuerſi⸗

tas intęrdicti ſniaʒ ipᷣo fcõ ſe nouerit incurſuros.

Silatci fuerintꝑ ſuos oꝛdinarios ab huiuſmodi
expᷣſſuʒ pᷣuilegio oĩ ceſſante ꝑ cenſurã eccliaſticã cõ
peſcãtur.⁊ hi duo caus hñtur.ẽ de vſuris.vſura⸗/

rum voꝛaginẽ.gtẽ ꝗ hactenus ꝑ viʒ vel ꝑ metuz
xſonas eccliaſticas coegerũt ad ſupponẽdũ vl ſub ⸗

mittẽdũ ecclias ſeu bõa eccliaſtica mobilia vł imo
bilia laicis niſi pꝰ mõitõgʒ ſubmiſſionẽ rmiſſa qᷓ; ꝑ
vi vl metũ exegerãt ꝑſõas eccliaſticas ⁊ bõa ecclia
ſtica eis ſubmiſſa in ſua libertate totaliter dimit/
tant. ¶ Nẽ illiꝗ decetero ꝑſonas eccliaſticas ad ta
lia faciẽda ↄpulerit.(¶ Itẽ illi ꝗ ex ↄtractibus huiuſ
mõi iãdudũ initis vel poſteriꝰ ineũdis illicite.vl/
tra illud qð de natui ↄtractus eis ꝑmittit᷑ vſurpa
uerit.ſi moniti ab huiuſmõi vſurpatiõe nõ deſtite
rint.reſtituẽdo ẽt ea q̃ tatł vſurpauerunt.⁊ hi tres
caus vltio poſiti hñtur.ex᷑ de rebꝰ eccłe.ñ alie.hec
cõſultiſſimo. ¶ NRrẽ rcipiẽtes ĩ romana curia lr̃aſ ab
alio qᷓ; a papa vel vicecãcellario.er de crimie falſi
Dura.in glo. Adhuc ſunt alij caus ĩ quos ĩcidẽtes
icurrũt maioꝛeʒ excõicationẽ a iure quos ad vitã⸗
dũ ꝓlixitatẽ omitto. . D

9 . 2
rxij.

Articulus duodecimus

tur. . ¶ vtxz ſacrilegi ſint excõica⸗

ti ipo iure ¶ſe* vtꝝ violãs imunitate,z

ecclie ſit exedicatꝰ ipᷣo ire.ig vtx ipetras lr̃aſdni
pape tacita vitate velſuggeſta flitate ſit excõicatꝰ
ipᷣo iure ¶ tx iueniẽs lraʒ dñi pape cuiꝰ emica-

cia iã expirauit vtpore qꝛ fuit data ad tpᷣs qdð iam

trãſiit ⁊ ludo:nõ ĩtentione vtẽdi:aliqua lram in ea
male foꝛmatã refoꝛmet vel pnᷣctũ faciat vel ꝑ que
cũq; aliũ modũ aliꝗd in ea imutet ñit cxcõicatꝰ ipᷣo
iure.¶5 vtrũ aligs de nouo veniẽs ad ſtudiũ poꝛ
tãs arma añ q; ſciat ſniaʒ poꝛtantes arma ꝑ epᷣʒ

loci latam incurrat eresmninicatlne.
õs 7 ꝙ ſacrilegi ſint excoi
– Runo ondo cati ipᷣo iure.ii.q.ʒꝰ
canonica. Eccliaꝝ dei violatoꝛes auctoꝛi
tate ðᷣi ⁊ iudicioſci ſpũs a gremio ſcẽ mr̃is ecclie.
aa ↄſoꝛtõ totiusxpᷣanitatis eliminainꝰ. Sʒ ſacrile
gi ſunt eccliaꝝ dei violatoꝛesNtẽ.ix .q.ꝗ·.oẽs
ecclłie raptores atq; ſuaꝝ faculatũ alienatoꝛes a li
minibꝰ eiuſdẽ miis ecclie anathematiʒamꝰANItẽ

eʒj de ſen. exco.ↄqueſti memoꝛatosſacrilegos nũ
cietis ⁊ faciatis ſiẽ excõicatoſ arctiꝰ euitari. cCon

tra.iꝛ.q.ꝛ. indigne.Indigne ad altare dni pᷣpare
ꝑmittit᷑ ꝗq res eccliaſticas audet iuadere.autiiuſte

poſſidere.aut iiuſta v łiniq̃ defenſiõe i eis ꝑ duratr

de gbꝰᷣ tñ tanta dʒ eẽ ꝓuiſio.vt vidictã admonitõ

pᷣcedat qð nõ eẽt veꝝ ſi eẽnt excõicati ipᷣo iuꝛ ¶ Nẽ

17 .q. 4. Si ꝗs domũ dei. Si ꝗs domũ dei vio⸗
lauerit ⁊ aliq̃ ſin lñia illius cui ↄmiſſa dignoſcit᷑.iñ
abſtulerit.⁊ pauciſ iterpoſitis.ſeꝗt᷑.ꝙ ſi pꝰſᷣaʒ ⁊ ter
tiã ↄuẽtidonẽ coꝛã epᷣo ſatiſfacer̃ dtractauerit nemi
ni ſideliũ miſceat᷑.g̊ tales nõ ſũt ipᷣo iure excõicati
ſz excõicãdi.Rñdeo vt dꝛ.ix .q..quiſꝗs. Sa
crilegiũ ↄmittit᷑ auferẽdo ſacrũ de ſacro.vel nõ ſa
crũ de ſacro.ſiue ſacrũ de nõſacro.⁊ quocũq; iſtoꝝ
