91 ER qönũ qᷓ ꝓponũt᷑ narrada ſunt q̃ᷓ
dam.ſ.quid ſit ↄſanguinitas.qd ſit linea
d ſit gradus.⁊ ponẽde ſt tres regle.Cõ
ſãguĩtas ẽ viculũ perſonaꝝ ab eodẽ uen ceẽdẽ
tiũ carnali ꝓpagatiõe gctũ ſtipes ante voatur ꝑ

aqua deſcendũt.linea ẽ Sꝛdinata collectio perſona

rũ ↄſanguinitate ↄiunctarũ ab eodẽ ſtipite deſcen
dentiũ diuerſos gradus habẽs. Eſt aũt qdaʒ linea
aſcendentiũ.quedã deſcendẽtiuzʒ.quedã tranſuer-
ſaliuʒ. Scðʒ lieaʒ aſcendẽteʒ ↄputãtur gradus ita
ſ.pꝭ ⁊ mr̃.auus ⁊ auia.ꝓauꝰ ⁊ ꝓauia.atauus ⁊ ata
uia. Scðʒ lineã deſcendentẽ ↄputant᷑.ſic filius⁊ fi
lia.nepos ? neptis.pꝛonepos ⁊ pꝛoneptis.atne/
pos atnepts. Scõm lineam transierſalem com/
putantur ſic duo fratres.ſfilijduoꝝ fratr.⁊ nepo/

tes duoꝝ fratrũ.pꝛonepotesõ duoꝛũ fratrũ. Ora-

2—
— .
1 — r⸗ eser⸗ *
⸗

coꝛẽ dimittere eo*ᷣ*α“

atschimd⸗
ligitiisd
dſfienoga⸗
ſcanoco
Ullafaciütd
foeilgeadi
tha ciorffn
ſinitasein
duashitucl
feilictioin
gradus Ten
ingraduon
ſenditäner⸗
ger tuchſiſ⸗
ginzDoundal
entchtiog
ſiicſechto⸗
ſinlen deſe

roltitip'g

Vidr tüplus

(etanoin:

Nach. vtñ fil

iifizinterſe,

Eeguegr
lmnenog

Afierlustſona

*4

wrtaſtote ki
cerdetengi
nidadſod
(tadektoe
nohoreidli
lunsirggien
feaſcori
7 gettunme
ſinroe,

idetceid
ſpügſegcifr⸗
lgnigligine
nnbnſc
N anenp⸗

ecegaſſen

ſacib guiſi

isſterqn⸗
holsfegi
haisnonage

((lomkinter

iggabeoq⸗
denc⸗ “D
Pnrligngt
icheode ſipi
wtegſmn

.. „ Q

oſſe
emn Ne
AMN

2
4
. 4
unmntie

* AN.
uchnoguſi

Wblintdna
MAufün
eben mn
en hs ſan
nocite. tMiceiſ
NdenN

miodent
Zadenncdda
ühicirhen

l

rccht. A
giarnchngi
e 6 ad
Ranaben
SS
W .
ind in
Girzvrlcutſh

nuci ded
ütnmiciit
Gaintts lii
–
—

„

8

ĩ liea deſcẽdẽte ẽ foꝛti

dus ẽhitudo di itiũ pſona? qua cognoſcit quo⸗
ta gnatiõis diſtaatia.due ꝑſõe diffeft iter ſe.⁊ hec
diſtictio gradꝰ ẽoʒ iura canonica nõ ciuilia. vñ ſiẽ

Pʒ canõcs & ⁊ ſoꝛoꝛ faciũt vnũ gradũ ſic ᷣm iura ci

uilia faciũt duos.eo ꝙ illa hitudo q̃ ẽ fris ad ſoꝛoꝛẽ
nõ ẽ illa eadẽ q̃ẽ ſoꝛoꝛis ad freʒ.vñ ſᷣjʒ Auic.ʒ.me⸗/
tha.c.iocfrnitas q̃ ẽ in vno fre reſpcũ alter nõ eſt
frnitas q̃ ẽ in alio reſpcũ iſtiꝰ.Jura aũt canõica iſtaſ
duas hĩtudies accipiũcſub vno gradu.⁊ iõ non eſt
realõctio inter iura canõica ⁊ ciuilia ĩ deſcriptiõe
gradus.Tene g ꝓregla ꝙ pöbẽtes ſine diſpẽlatiõe
in gradu ↄſanguitatis ꝓhibito nulla longigꝗtate ðf-

fendũt᷑ ãnoꝝ qꝛ diuturnitaſ tꝑiſũ miuit pccm̃ ſʒ au

get.taãtoq; ſũt grauioꝛa crirsia q;to diutiꝰ ifelicem
aiaz detinẽt alligataʒ er de ↄſag.⁊ affi.nõ dʒ ¶Alia
ẽ regla ꝙ tãto graduꝑſone deſcẽdẽtes a ſtipue di⸗
ſtat iter ſe q;to a ſtipite diſtãt gradus.tñ ide vtuo/
ſiõ ẽ in liea deſcẽdẽte q; tranſuerſali vᷣbi gra filiꝰ a
pꝛe diſtatĩ pᷣ gradu.duo fres int᷑ ſe attinẽt ſbi ĩ pꝰ

vgradu.⁊ tñ plus attĩẽs filiꝰ pꝛi qᷓ fr fri ſilr filius filij

attiet auo in 2 gradu.ſfilij duoꝝ frũz attinẽt ſibiiꝛ2
gradu.⁊ tñ filiꝰ filij attiet magis auo ſuo q; filij duo
rũ frũz inter ſe. vides ; ꝙ idẽ gradus ↄſanguiratis
² vinculũ q; in liea trãſuerſa-
li. Ib regla ẽ ꝙ qñ ꝑſone ieq̃lit diſtat anipite verbi
gra.vna in grto gradu alia inꝛꝰ gradu ↄſanguita⸗
tis iter illas pſonas dʒ ↄputari ſ̃ᷣʒ gradũ magis re/
motũ a ſtipite.ex de ↄſangui.⁊ affini.c.vlti. łꝰ qt
rõ ẽ qꝛ rõ ↄſanguitatis ĩ liea traſuerſali oꝛtũ hʒ ab il
la q̃ ẽ ad ſtipitẽ. vñ phꝰ.g.ethi.c.iꝛ.oĩo cognata ãi⸗
citia depẽdere vĩ ex pꝛna.⁊ iõ vnꝰ ĩ liea trauerſali
nõ põt eẽ alij ꝓpiꝗoꝛ qᷓ ſti tafi⸗ taet ꝙ ↄueniẽ⸗
tius dñt ꝗq pꝛeʒ ⁊ mr ʒ aſſg At trũc q; Aidoꝛus ꝗ
frẽʒ ⁊ ſoꝛoꝛt trücũ poit.vt 7.90. lib. ethioligiaxg. c.
7. recitat magr i lra añ mediũ hꝰ di ve illi ꝗ ᷣm
aſſignationẽ Juið ſüt ĩ gradu ʒꝰpʒ aliã ſunt in ⸗½.
S ¶ Articulus pꝛimus

conſanguinitas ſit aliqd vicu⸗
lũ Al vtx pᷣſtet mrim ipedimẽtum «55*
Vvtx ipediata rim'n vltra gradũ. 4.
¶ ¶½vtx aligꝗs poſſit ti diſtare a ſtipite ꝙ poſſz li⸗
cite ᷣhere cũ eol Sꝰ vtx iſideles ↄhẽtes inegradu
ꝓhito ſeꝑadi ſint poſtq; ↄuertũt᷑ ad ſidẽ Vvtx il
li ꝗ an ↄciliũ gñale ĩ quo reſtricta fuit linea ↄſangui
nitatis vſq; ad ꝗ gradũ oxerũt in gradu Sꝰ vl
vl 7 potuer̃t pꝰ pᷣdem̃ ↄciliũ i ſuo cõiugio remãaer̃.

. ( Kuno oñdo ꝙſanguitas non ſit

ie gliqð viculũ rõe aie

1 nor⸗ 1 R vin eulũ ſanguitatis iter hoĩes
qꝛ oẽs ai onꝑs ꝓqucũt᷑ ĩ eẽ ꝑ creationẽ.nec rõe

coꝛꝑis.qꝛ i his ꝗ reſpRiſt᷑ eðꝛpꝰ cõicant hoies cuʒ

bꝛutisĩter qͥ nõe vinculũ aliqð ↄſanguitatis.g iter
hoĩes nõ ẽ aliqð ↄſanguitatis vinculũ.Nrẽ aliqui
hoĩes nõ magis cõmunicãt inter ſe ĩ eẽntia ſpẽi qᷓ;

alij hoies nec i eẽntia materiali accidẽtalłr.tn qnñqʒ

colligant᷑ inter ſe nõ deſcendẽtes ab eodẽ ſtipite q;
alig g ab eodẽ ſtipite deſcẽdũt.gĩter deſcẽdentes

ab eoaẽ ſtipite nõ ẽ vinculũ ↄſanguitatis ¶Ntez ſi
vinculũ ↄſanguimxis eẽt inter hoiesꝑ edꝝ deſcen/

ſuz ab eodẽ ſtipite ꝑ cãnalẽ ꝓpagatõnẽ.tũc tm̃ ſe ex

renderet cõſanguinitatis viculu etũ ex ſe extedir

„

J rca hanc di auernt 6 4 vtruz

— Pe⸗

—

carnalis ꝓpagatio.ſʒ hoĩes oẽs xpᷣo excepto ꝑ car-
nalẽ ꝓpagationẽ deſcẽdert ab Adam. Siter hoies

oẽs eẽtↄſanguĩtatis vinculũ.qð falſũẽ. Cõtrã ami
ciiaẽ vinculũ inter hoĩes.ſʒphꝰ.S.ethi.c.iꝛ.inter
alias ſpẽs amicitie ponit amicitiã ↄſanguineoꝛuʒ.
ꝭ& aliqð vinculũ ↄſanguinitatis ẽ inter hoiĩes ¶ Ntẽ
experiẽtia docet illos ꝗ ab eodẽ ſtipite deſcender̃t
magis colligar ter ſe affectione nãli q; alios ce
teris ꝑdᷣus.g̊ expientia docet inter hoĩes eẽ aliqðᷣ
vinculũ ſ. angnintratis Anc ꝙ ſicut dicit phꝰ
8. ethi.c.iꝛ. Ois amicitia ĩ aliqua coĩcatiõe ↄſiſtit.
ois cõicatio alicuiꝰ amicitie cã eſt ira ꝙ ᷣm diffe⸗
rentias cõicationũ ſũt amicitiaꝝ differẽtie ſʒ phi.
vbi pᷣus.Cõſanguinitas aũt ẽ qdaʒ nãlis cõicatio
igeſtus eſt materia ꝓxia ſeminis.ↄſanguinitas g̊
ẽ inter ↄſanguineos cuiuſdã nãlis amicitie cãa.⁊ q
nãlis amicitia ẽ foꝛmale vinculũ ⁊ nãle illoꝝ quoꝝ
F.⁊ iõ dẽ pᷣdicatiõe cali ꝙ ↄſanguinitas ẽ vinculum
.i. vinculi cãſʒ qꝛ ↄſchiguinitas nõ cauſat pꝛedictã

₰ ſanguine.qð iõ dᷣ qꝛ ſanguis vltima digeſtione

nãleʒ amicitiã niſi mediãte cogitiõe cõicatiõis ĩ

ſanguine que cognitio inſufficienter inuenit᷑ niſi in
hoibus.q;nis in bꝛutis multis ſit imꝑfcẽ aliqua co
gnitio pᷣdcẽ cõicationis inter ꝑẽteʒ ⁊ imediatã eiꝰ
plez. vñn ? videmus ipᷣos hẽe aliqua ſilitudinẽ nãł
amicitie ad inuicẽ.iõ ꝓpꝛie loqnẽoo nõ ẽ vinculuz
ↄſanguinitatis niſi inter hoiesſnis inte aliq̃ bꝛu
ta ſit qd. Ex dictis pʒ ſolutio adpm argm oppm
¶ Ad ꝛm dð ꝙ qᷓ;uis ↄſanguinei nõ magis cõicẽt in

ter ſe ⁊ in eẽntia ſpei qᷓ; alij.nec ẽt i eẽntia materia

li.tñ magis ↄueniũt in vtute nãli.ſʒ nõ ẽ neceſſariũ
ꝙ magis cõicent ĩ vtute nãli abſolure.qꝛ qnq; aliꝗ
nõ cõſanguinei ſimilioꝛes ſunt in nãali virtute abſo
lute q;ᷓ aliq ↄſanguinci.ſemꝑ tñ ↄſanguinei magis
cõueniũt in vtute nali a virtute ſtipitis deriuata.

1 MA 3 dicũt aliꝗ ꝙ tũc deſicit ↄſanguinitas qñ ð

ndẽtes ab eodẽ ſtipite deſinũt eẽ ſies in nali v/
tute ſuo ſtipiti qð dũt neceſſariũ fieri.qꝛilla agimi
latio panatige wacit diminuẽdo.qð pʒ qꝛ nãlis v
tus vt eſt derhata a ſtipite nõ eſt ita foꝛtis ſicut in

ſi dite. ſicut necin ramis arboꝛis eſt nãlis virrus

quã recipiũt a radice ſtipite ita foꝛtis.ſicut in ra⸗
dice ⁊ ſtipite inq;tũ eã a ſtipite accipiũt.qꝛ ↄtingef
põt ex alia cã aliqua nãlis vᷣtus foꝛtioꝛ ſiti ramis
vel fructu q; in ſtipite vel radice. ſic q;uis in filio

põt eẽ foꝛtioꝛ naturalis virtus q; i pꝛe.hoc tñ nõ ex

nãli vᷣtute pꝛis tm̃.ſʒ ex aliq̃ alia cooꝑãte cãa ¶ Seäd
ſi ↄtingeret ꝙ vnꝰ pꝛ gnaret filios płes qui nõ eſ-
ſent patri ſimilioꝛes in quacunq; naturali virtute
qᷓ; aliqui alij homines adhuc eſſet conſanguinitas
inter eos ꝓer hoc ꝙ communicarent in natura ab
eodem ſtipite per virtutem naturaleʒ pꝛopagata.
ererea enn quanto virtus generantiſ foꝛtioꝛ
eſt tanto per eam poſſit ad plures pꝛotendi natura
lis aſſimilatio virtuti naturali ſtipitis contingere

poſſet ꝙ aliqui ab vno ſtipite deſcendentes ma-
gis eſſent conſanguinei inter ſe q; alij inter ſe ab

alio ſtipite deſcendentes tam iſtis qᷓ; illis exiſtenti
bus in eodem gradu ad ſuum ſtipitem. quodi cõ⸗
ueniens videtur. Jdeo dicunt alij ꝙ tantum ſe cx⸗
tendit conſangnuinitas dquantum naturalis pꝛopa⸗/
gatio ab eodem ſtipite.?⁊ ꝙ omnes homines hñt
in ſe aliquam conſanguinitatem inquantum ab eo

em ſtipite per naturalẽ pꝛopagationẽ deſcẽdijtet

lex.⁊ recitat magr̃ in lr̃a pꝰ mediũ hꝰ di. dicit ꝙ ſi⸗
ne duoꝝ fruʒ germanox ſiue duarũ ſoꝛoꝛũ filiꝰ⁊ ſi-
lia miſceant᷑ experimęero didicit ex taliꝰiugio ſobo

tis vinculũ amicitie inter ꝓanguineos vltra. 4m

gradũ ita euaneſcit ⁊ quaſi fugit ꝙ ex tũc licitũ eſſe

dz ißaz ꝑ mrimoniale viculũ reuocari¶ Ex dictis

6 „ „
— /X
talis cõſanguinitas aliquam rationẽ habet viculi eitia fundata ſut viſi cõication vñ amicitia con nningn
inq;tũ iter homines ꝗ hunc deſcenſum efficaciter ſanguinitatis magisc ipeditiua ;̊ pmotina ami⸗ nent iig
recogitãt ⁊ in gbus nõẽ nalis affectio ꝑ exceſſiuazʒ citie q dʒ eſſe in Fenss pꝑrom ʒ cõicatiõis ſuꝑ fianmn ſi
malitiã depꝛauata cauſat aliqð viculũ amicitiena quã fundatac᷑.(Ed ꝛm dõ ꝙ æſi nõ ories alicui bo⸗ arlechen
noluit oẽs hoĩes ab vno deſcender̃ vt eo mõ ve- tñ decęti obſeruatioi ⁊ aliqualr honeſtati bonoꝛuʒ ſgiiraifcan
hemæetiꝰ ↄmẽdaretur hõi ipiꝰ ſocietatis vnitas vi illoæ. Að zndð ꝙ Gua nõ fuit ↄſanguinea Ade. ſamalce
culũq; cõcoꝛdie.⁊ nõ tm̃ inter ſe e ſilitugine. ve ꝛ ab eo nõ deſcendit ꝑ naturalem ꝓpagationem. nnor ſen i
rũẽt cognatiõis affectu hoĩies necterẽtur.fon dẽg — Ertio querit᷑ vtꝝyoſanguinitas ipedi⸗ Vrbal en
Ppypeoſanguinitas deſicere.ſʒ pꝛo tãto deſicere dꝛ t Eid atr mrim vltra. 4 graduͦ. Et fonntöſuco
2per nimiã elõgatõnẽ a ſtipite nãliſ amicitia fere vẽ ꝙ ſic.ex de ↄſan.⁊ affi.ꝙ dilectio Zctus C(nſangn .
toralr euaneſcit quã mr̃imoniale vinculuʒ aliquo erũtiũ in.. gtadu ponit᷑ ſub indulgetia.dqð nõ eèt RN
modo renocat fugientem. verü niſi ↄſanguinitas vltra. 4 gradũ de iure cõ iſe
–Ecundo querit᷑ vtrũ ↄſanguinirasß muni mr̃im ĩpedir̃t.ꝰ gtẽ magr circa pᷣncipin hꝰ ſad
—UeWBſermrimonio ipedimen di dicit gſanguineiin. 7. grad u vel infra copla⸗ ts ufn
Et v ꝙ nõ. qꝛ ligati viculo nilisamicit ri nõ debẽt.¶ Itẽ idẽ hꝛ. 3ð.q. ʒ.ꝓgenie.⁊.c.ſe.⁊.c. lecnie
facilius q; alij in amicitia perſeuerãt.ſʒ inter cõiu nulli.q iura rècitat magr in ira ſatis cito pꝰ pncibi AAA
ges maxie vtiliſẽ pꝑſeuerantia amicitie. cõſanguia u Lotra ecclia libere 2iũgit mr̃imõia vltra.A'm dl Dauid,
hnei aptioꝛes ſunt vt mr̃imonialr copulentur inter gradũ ↄſangninitatisARnον ſanguinitas noni ibabfloni⸗
ſe q; eỹnci ¶ſtẽ nõ ipedit mihn qð nulli bono mr᷑̃i/ pedit mrfimm vltra ". grgdũu. iura. n. Sꝛiũ dicen i nſchad adi
monij pꝛiat᷑.ſʒ coganguinitas non ↄꝛiat᷑ alicui bo tia reuocata fuerũt ĩ ↄcilio generali.vt pʒ ꝑillð qð eneſeclilabo
no mr̃imonij.qꝛ ita pntſeruare ſidęe ſic enei ⁊ ita t·bi er de ↄſan.⁊ affini.nõ dz vhbi dẽ ꝙ ꝓhitio de con l..geſcenni
pꝛocreare plẽ. ̊ↄↄſanguitas mrimnõ ipeditiſtẽ iugio antigtus buata difficltates frequeter iduce⸗ mmniſeretutes
Eua imediate ſumpta fuit de Adã.⁊ tñ illa ꝓpi- bat. ⁊ aliqñ ariebat piculũ aĩiaꝝ.⁊ iõ hec ꝓhibitio iwe itoal⸗
tas nõ ipediuit mr̃imiter eos.̊ multo foꝛtiꝰ nul vſq; ad ꝗ Ogradũ reſtricta eſt cni mr̃imonio con/ thaſcdiſhn
la alia carnał iqtas mr̃im ipedit.¶ Cõtra Teuni. gruit. vt ibidẽ dẽ qꝛ ĩ coꝛpe hois ſunt quattuoꝛ hu⸗ banſul
ig. ois hõ ad ppineuã ſui ſanguis ñ accedat.¶hte,z moꝛes.q ↄſtant ex qttuoꝛ elemẽtis.potẽt ha reuo⸗ WMRiicis ſc
Brego.ad Ziug epᷣm angloꝝ. ⁊ hz?. 55. q. s. quedã catiõis hec aſſignari rõ.qꝛ iã ꝑꝑ refrigeriũ charita Nroslenerns

lẽ nõ poſſe ſuccreſcere.ſʒ illð qð ipedit ſobolẽ ſucce pʒ ſolutio ad o in opp allegata. 1
dentẽ dʒ ipedire mrimn qꝛ eſt ꝰ vnũ bonũ matri rto erit᷑ voꝝ aligs tm̃ poſtʒ di⸗ in
monij. aliqua ↄſanguinitas mr̃imm ĩpedit. Rn“ ¶ a ort ſtare a ſtipite ꝙ licite poſſʒ eõ⸗ Iuni
ꝙaliqua ↄſanguinitas ĩpedit mrimm ex dictamie Ahese cũ eo¶ Mndeo ꝙ nõ. qꝛ rõ nälis di lilaringsd
iuris nãe.aliqua ex dictamie legis diuine. aliqua ctat ꝙ oꝛdo nãlis gñatiõis dʒ procedere nõ retro⸗ pſfitteſe
y ſtatutũ ecclie. PMopter dictamẽ legis nãe ĩpedi- ccdere qð aliquo mõ ſieret.ſi aligs vel aliqua ↄiũ- iggesafin
tur viim ie cñũ bꝛe. vel ſilij c mie. vñ ⁊ in lege ger et ſuo ſtipiti in carnalgñat iõis e na e ma- (hkgei
nãe dem̃ ẽ. vt hꝛ Geñ. relinquet õ pꝛeʒ ⁊ mre,z ioꝛẽ reuerentiã. Sʒ hõ illi ꝗ quo eẽndi ſumpſit iitiuʒ lülmnon
debere tractari turpiter pentes ſicutſe öctat cõöuu- ¶ a Minto guan hibito ſint ſepandi pꝰ enemnli
ges. magistnẽ ins nãe mr̃imm filij eũ infe q; ſlli,j) W cq zuertüũt ad de Ree ꝙ ſi Pxerũt in giinnn
lia bꝛuta abhoꝛꝛẽt coir᷑ cũ mr̃e ſua qdiu cognoſcũ * Uinend auertũt᷑ ad fidẽ ſepandi ſunt. Si ãt i Degnbſti
. t coir cũ m gnoſcüt uine.⸗iõ poſte; ↄuertũt᷑ ad ſidẽ ſepandi ſunt.Si at sſummnnribi⸗

eã eſſe ſuã mr̃eʒ.qð pʒ per illud qð narrat phꝰ.gꝰ ðᷣ
gialibꝰ de camello ꝗ cũ ſaltaſſet ſuꝑmr̃eʒ ſuã coop⸗
taz poſtq; recognouit ea eẽ mr̃eʒ ſaã interfecitĩge⸗
miatoꝛẽ.narrat ẽt de equo ibidẽ ꝗ cũ ſaltaſſʒ ſuper
mr᷑eʒ ſuã ⁊ recognonit eã poſtq;ᷓ diſcoopiebat᷑ fugi⸗
it ⁊ ꝓiecit ſe de alto ⁊ moꝛtuus ẽ¶ Ex. dictamie le
gis diuine ꝓphibent᷑ mr̃imoniałr copulari ↄſangui

zrxeꝛũt in gradu ꝓhibiro ab ecclia tm cũ ſtatuta ec/
eleſie nõ ſe extẽdant ad inſideles ꝗ nũq; ſacramen/
tũ baptiſmi ſuſceperũt.tũc dico ꝙ legitimuʒz mĩim
fuit. int er eos ↄctũ.⁊ iõpꝰ eoꝝ ↄuerſionẽ ad fidẽñ
ſunt ſeꝑandi.ex᷑ de ↄſan.⁊ affini.de iſidelibus.

Prr& querit᷑ vtx illi gas ü genera
Exto le Per ne oſan

neiinp⸗ gradu ? 2 ' ex vna pte tm. vt pʒ Leui. i8. guitatis vſaq; ad 4. graduz contrarerunt NH
cui⸗ rõẽ ne ſi poſſuʒ mr̃fimonialr coplari daret᷑ incẽ in. ⁶ gradu vel6“. vel. 7 .potuerit poſt bꝛedictů hnücin
tiuũ luxurie eo ꝙ tales ꝑſot frequeter ſolẽt i cadẽ concilium in ſuo coniugiꝗ remanere.Mndeo ꝙ enac. y.
domo hitare¶WMer ſtatutũ ecclie phibẽt᷑ mrimo/ tales qñ contraxerũt erant ꝑſone illegitime ad eõ- Metur er fi
nialr coplari ↄſanguinei ẽt i3*.74. gradu.qꝛ vſq; trahẽdũ inter ſe.⁊ ideo inter eos nullũ fuit Zctum Pim
tunc cõſueuit inter hoĩes ſaris durare amicitia pp mrimoniũ.nec ꝑ reuoc tionẽ illoꝝ ſtatutoꝛum fune
oſanguitatis viculu nãe.ſʒ poſt illũ graduz cõcedit erunt illa mrimòia ↄfirmata. qꝛ ↄſtitutões mr̃imo cinz caf
ceas poſſe copulari ad amicitiã quañi fugientẽ reuo nij ad pꝛqerita mrimonia non trabuntur. decre/ ntdefunco
candã vt ſic charitas inter boĩes vilatet᷑ eo pinx toꝛum di.iʒ.anre triẽnium. ⁊. ʒ5 A. 3. de inceſtis. ugleep ⸗
ad ↄſanguineos ſui aiugis mmltũ afficiat/ Adpmĩ exrra de conſangnini. s affinit. Mon debet. vbi di⸗ htaamalfs
eoppm dᷣ ꝙ i vna cõicatò qñq; ipedit alis ita ami citur decetero libere copulentur. ꝑ quod dat itel⸗ ſiiezeruleze
.„ „
* 0
3

iann
n zrſu

DAhnii

nnhdn
—–—
numergl,
1 dani

R

Dntclinci

Aegiet
drpeinfc

Arbso
4 7 ANme
Kooden

* . 1

Lckaimmnne

ſe SP Kelene

.* 4
ee cRN .
WaRNKEN

NW.⸗

N 110 Pot
ü
8 W W?

iueenann in
eelaciiciſtn
laesgnüc n,

Aerſiodend

Glll, aifſt
r t
en . N
nne ſkeſe

t. . GNet

V

ligi m glo. ibideꝙ
monia nõ fuerit ofirmata. v

ad Mo

uiditur in ꝑtes dnas⸗

Nmne.

er iſtã urion⸗ pdicta mri
15 fne ſic cõiunctiſeꝑari po
ruerũt ſi voluemat nec debuerũt ſil cohitare cana/
liter niſi illi ꝗ do nouo ↄtraxer̃t expᷣſſe ł tacite.⁊ di/
cotacite q ſi pꝰ publicationẽ reſtrictõis linee cõſã
guinitatis vſq; ad ꝗ". gradũ ſil ſteterũt ſciẽter itel

ligũt᷑ raciſicaſſe mr̃im .nõ tñ per hoc fuit ratiñca/
tũ quo ad deũ niſi de nouo interuenerit mutuꝰ in-

terioꝛ ↄſenſus.nec fuit neceſſaria noua expꝛeſſio ꝑ
verba.qꝛ cuʒ interioꝛi ↄſenſu expᷣſſioↄſenſus.qũ ⸗

xerunt ðfacto ſufficit ob mr̃imonij fauoꝛẽ. extra ð
conſangui. Mon. debet in glo.

Cꝗ lram ña fribus ſumpſit initiũ nũe
c randi. ita. ſ. ꝙ faciãt pꝛimũ gradũ
põ ſtipitẽ.ſicut ſex catibus mũdi generatõ
? hois ſtatus finitur.Iſte ſex etates mũdi ſ̃ʒ Augꝰ
li.Sʒ. qoõnũ.q.?S.ſic diſtiguũt᷑.ab idã vſq;
¶ꝛ à Moe vſq; ad S ab Abꝛam
vſq; ad Dauid. A Dauid vſq; ad traſmigra-
tionẽ ĩi babyloniã a tranſmigratione i babylo/

oniã vſq; ad aduẽtũ xpᷣi dni¶K ab aduẽtu dũi vſq;

ad finẽ ſechi laboꝛãtiuʒ cũ qua curriti alteriꝰ ſe-⸗

culi. ſ. geſcentiũ. ⁊ in iudicio ĩcipiet(S gerit reſur
gentiũ. ſex etates hoĩs ſ̃ʒ Aug. vbi pꝛi

er ꝛiꝰ ſunt ifan⸗
tia pueritia adoleſentia iuuẽtus grauitas ſenectuſ
quaꝝ tpᷣa ſic diſtinguunt.ĩfantia vſqad.⁊.annos.

pueritia vi ad..i4. annoſ adoleſcẽtia viq; ad. 25

annos iuuẽfus vſq; ad. o.anos.grauitas vſq; ad
bo. annos.ſenectus a.õo.vſq; ad ſinem.

D a de affinitate v. Superiꝰ
A Vnc eterminagit magr̃ de ipe⸗

dinmenʒzo ↄſan uinitałis. Mic deter
miat de ipedimẽto affinitatis. Et di⸗
na determmar de ipedim̃
to affinicatis.N de ſeꝑatiõe mr̃imonij inter ↄſan
unigneosꝝ vl affineſ ↄcti ibi.Et ſciendũ pmai.ʒ.
¶ Mondit ceid ſit affinitas ⁊ uſq; ad quẽ graduʒ

ipediat mrimoniũ.¶ꝛ oppõit ĩ miñ ibi. Sʒ alij. zʒ
ondit qᷓ; durat affiniratis vinculuʒ ibi Allud etiã

Blla pars q̃ ibi incipit.Et ſciẽdũ.diuidit᷑ in.ʒ.pꝰ
agit de ſeꝑpabilitate mr̃imonij in ꝓhibito gradu⸗ↄ
ſangninitatis vel affnotatis ↄcti E De quibuſdã
pccis ꝗbus affinitatis iura voliãtur ibi. Hic dicen
dũ.ðꝰ de quibuſdã noibus que ex gradibus affini

tatis ſumuntur ibi. Attendendũ eſt.

Articulus pꝛimus.

d de duobus. ¶ de cãa af
2 G „ —— —
fe⸗ e. de impedimẽto ꝓueniente ex

ea. Circa p qierũß vtrũ ꝑ qualibʒ car-

nalẽez copulzâ cõtrabat ainitasqſe vtrũ ꝑ mri ñ̃

cõſumatũ. vtrũ ꝑ ſponſalia.* vtxꝝ affinitas

cauſetur ex affinirtatet lid⸗
— imo oñd ber qualibʒ; carna-
R Rumno oñdo e copla nõ phat affi
tas qꝛ affitasẽ vicluũ ĩdiſſolubile itm ꝙ vno
cCcCooiugũ defuncto nõ ꝑꝑ hoc delet᷑ affimtas ſuoꝛuʒ

ↄſanguineoꝝ cũ altero cõiuge.z5. q. vlto Frnitatis
3 coplła carnal ſoꝛnicaria indiſſolubili non ↄiungit
vi ꝙ per taleʒ copula affinitaſnõ debet contrahi

9⁹
2 ⁹

Irca hanc drueterist hncipalit

eeder carnal copulã extra mrimn non ↄtrabit᷑
irregularitas vt ſuꝑiꝰ viſũ c.̊ a ſili nec affitaſ.Itẽ
3 5. q. 5*. Extraoꝛdiaria dẽ ſic eoꝛdiaria pollutõ nõ
niſi i nãlibꝰ admiſſa.n vꝛ mrim impedire qð ve
rN nõ eſſer ſi ꝑ carnalẽ copulã illicitã Zheret᷑ aff itaſ
(Mtra eadẽ cã. q. vlti. Fraternitatis. dẽ de viro ⁊
muliere ſi vna caro fiũt qũo põt aligs eoꝝ ppiꝗus
Vni ꝑtinere niſi pertcine at alteri h mime poſſe fieri
qredendũ eſt. ſqicut dicit apꝰ.i.coꝛ.6. q adhẽret
meretfici vnũ coꝛpus efficitur.g per copulã foꝛni⸗/
cariaʒ affinitas hit᷑.mito foꝛtiꝰ g ꝑ ↄiugalẽ ¶ Rtẽ
eadẽ cã.q.ʒ.ſi ꝗs. Si hõ foꝛnicatus fuerit cũ mulie
re ⁊ fr eius neſciẽs eandẽ duxerit vxoꝛẽ.ſegt᷑. mu
lier ad moꝛtẽ peniteat.⁊ſine ſpe ↄiugij maneat.qð
noõ diceret niſi ꝑ foꝛnicatiõeʒ mulieris cũ fre fuiſſz
Icta affinitas iter ipaʒ ⁊ foꝛnicatoꝛis fratrẽ.Rn
₰ℳ ffinitas ẽ pꝛopĩquitas ex carnali comiſtionẽe me⸗
diante ↄſanguitate ꝓueniẽs oĩ carẽs parẽtela.⁊ qꝛ
carnal ↄmiſtio eſt nõ tm̃ in cõcubitu mrimõiali. ſʒ
ẽt ſoꝛnicario.iõ gñalr dð ꝙ ꝑ oẽʒ carnalẽ copulaʒ ꝑ
quã vir ⁊ mulier dint ur effici vna caro affinitas cõ
trahit.⁊ qꝛ ꝑ cãnalẽ pollutionpactã nõ i vaſe nãlr᷑
ad illũ vſuʒ oꝛdiato.ſed er vłꝑ fractiõeʒ clauſtroꝝ
ſine:ſemis effuſione nõ efficiũtur vir ⁊ mulier vna
caro iõ per tales actus affinitas nõ p̃hit᷑.ʒ5.q. ʒꝰ.
Extraoꝛdinaria.in tex.⁊ in glo.expᷣmiuſ.nec obſtat
illud qð dẽ er de ſpõ.Juuenis qꝛ ila decretalis lo⸗
quit᷑ de illo qui attentauit in nalibus ⁊ maritali af⸗
fectu.vt dicit glo.ibidẽ ⁊ẽt qꝛ vſq; nõ erat plane
certũ vtrũ extra vas nãale ſeminaſſet vel intus vt
ẽt lr̃a ſonare vꝛ.¶ Ad pᷣn in oppin dð ꝙ nõ valet qꝛ
frequẽter ex actu tranſitoꝛio cauſatur diuturnꝰ ef⸗
fectus. ꝛſn dð ꝙ carnalis copula nõ cauſat ir/
regularitatẽ niſi inq;tũ inducit ſacr̃i effectũ.h̊ autẽ
pᷣſuppõit aliqð eſſe ſacri qð i foꝛnicaria copula nuł
luʒ ẽ.⁊ iõ nʒ ſacr̃i defectus.ꝑ foꝛnicariã aũt copulã
vir ⁊ mulier efficiũt᷑ vna caro q̃̊ mediãte affinitas
ghitur.¶Ad ʒm dõ ꝙ ibi nõ vocat᷑ erĩoꝛdiaria pol-
lutio carnalis ↄcubitus foꝛnicariꝰ.ſʒ pollutios acta
circa nãlia ⁊ nõ itra.ita qð nõ attingũt᷑ clauſtra pu⸗
gꝛis ʒz werPonit glo ibiche . n.

ſũuatũ pᷣhat affinitas. Et vꝛ
gafinias eſt ꝓpingtaſ ex carnali cõ
liſtione ꝓpuefſiẽs vt ſuꝑius dem̃ eſt.ſʒ ĩmrimꝰ nõ
„ ↄſumato nulla fcã eſt carnalis ↄmiſtio. ꝑ tale mri
moniñ nõ phit affinitas. Itẽ. 35. q. vlti. Frn it a⸗
tis.dẽ de cõiugibus ꝙ ſi vna caro fiunt nõ põt eſſe
waligs ſit pꝛopinquus vni eoꝝ ꝗn ꝑtineat alteri ĩ
quo vꝛ dare intelligi affinitatẽ nõ Sbi per cõiugiũ
niſi mediãte ↄmiſtiõe carnaliCõtra eadeʒ ca.q.
3. de ꝓpinꝗs equalr vir ↄiũgatur in mr̃imonio eis
ꝗ ſibi cõſanguinei ſũt ⁊ vxoꝛes ſue ↄſanguineis p⸗
moꝛtẽ ſue vxoꝛis.ſʒ ꝑ mrimm nõ ↄſumatũ iaʒ ſunt
vir ⁊ vxoꝛ. ̊ per tale mrimm affinitas cõtrahitur
tẽ e de ↄſanguinitate ⁊ affinitate.c.i. Eque.vt
mnones dicũt abſtinendũ ẽ a ↄſanguineis vxoꝛis
2 ꝓpꝛijs.ex hoc argue vt pꝛius.i Rndeo ꝙ affini⸗
tas põt accipi ꝓpꝛie ⁊ cõiter.pᷣmo mõ nõ cõtrahit᷑
niſi mediante carnali cõmiſtiõe.ꝛ mõ contrahitur
non tm per mrim nõ ↄſumatũ.ſʒ etiã per ſpõſalia
vt poſtea oñdet.ꝑ mrim.n. ↄſumatũ cõtrahitur
aliqua ꝓpꝛinquiras cum conſanguineis coniugis
impediens mrimoiũ. vnde in effectu impediendi

—

S.. .
mr̃im cõuenit cũ affinitate ꝓpꝛie der ſſale zat
tem pꝛimã ꝓcedũt de affinitate ꝓprie dictailAr
ad parteʒ aliã de affinitate dicta coiter.
2 Ertio qucrit᷑ vtrũ cõtrabat᷑ per ſpõſa-
—E na. Et vꝛ ꝙ nõ. eỹ de deſpõ. igu.
Alæ̃as. dẽ de quodã qui cũ quadã puella in cu
nabułſpõſalia ↄxit ⁊ poſtea mr̃eʒ eius duxit ĩ vxo⸗
⁊c ꝙ põt remanere cũ vxore.qð nõ eſſet veruʒ ſi ex
pꝛedictis ſpõſalibus fuiſſet õcta: miras tẽ nõ
v affinitas pöᷣhi niſi mediãte mrimonio arna
li copula.ſʒ ſpõſalia nõ ſunt niſi ſpõſio futuri matri
monij.ᷓ per ula nõ vꝛ cauſari affinitas.¶Coõtra er
de ſpõ. Juuenis dꝛ de quodã qui quandã puellam
duxit nödũ ſeptẽneʒ cũ qua attèrauit qð foꝛſan cõ/
plere nõ potuit.⁊ poſtmodũ duxit ↄſobꝛinã illiꝰ ꝙ

ſalia ẽt añ ſeptẽniũ ↄheret affinitas. ¶
ſaliũ quedã ſunt q tenẽt de iure ⁊ talia ſponſalia ⁊ſi

diuidẽdus eſt ab eadẽ.qð verũ nõ eſſet niſi ꝑ ſpo
n ba

nõ in ducãt affinitatẽ ꝓpꝛiedcãʒ. inducũt tñ aliqd

affinitati ſiłe quo ad effectũ ipediẽdi mr̃ßimm eo
ſponſalia ſunt ad mrim oꝛcanata.quedã ſunt q̃
iure nõ tenẽt ꝑꝑ ipodimẽtũ ↄſanguinitatis vel affi
nitatis.quedã ꝑꝑ defcctũ vſus rõis.pꝰ ſpõſalia ⁊ſi
nõ inducat affinitatẽ ꝓpᷣe dcãz.inducũt tñ ipedim̃
tũ mr̃imonij ſicut affinitas ꝑꝑ publice honeſtatis
iuſtitiã er de ſpõ.Ad audiendã.in textu.⁊ in glo.eſt
aũt publice homeſtatis iuſtitia ꝓpinquitas ex ſpõ/
ſalibus ꝓueniẽs rovur trahẽs ab inſtitutiõe ecclie
ꝑꝑ eius honeſtatẽ.⁊ qꝛ ſimul cã eſt in ſpõſalibꝰ q̃ de
iure nõ tenẽt ex cã pᷣdcã.iõ publice honeſtatis iuſti
tia requirit vt talia ſpõſalia mr̃im ipediãt. Spõ
ſalia aũt q̃ de iure nõ tenẽt ꝑꝑ defcm̃ vſus rõis nul
laʒ affinitatẽ inducũt nec aliꝗd ſile affinitati.qꝛ ta/
lia ſpõſalia nõ tm̃ nõ tenẽt.ſʒ nec modicã apparen
tiã hñt vt tenere debeãt.⁊ iõ nec dici põt ꝙ mr̃i
ipediat ꝑꝑ publice honeſtatis iuſtitiã ⁊ de talibus
loqꝗtur decre.allegata ad pteʒ pᷣmã. ¶( Adn dõ ꝙ
ꝓcedit de affinitate ꝓpꝛie dca.¶ Ad arm ad ꝑtem
aliãað ꝙ illapuella aliquid hẽbat de vſu rõis.⁊ il/
lud qð iuuenis attẽtauit.attentauit affectu marita
li ⁊ in vaſe nãli.⁊ iõ non eit ſile de iſtis ſpõſalipus
7 de illis de gabus loꝗt᷑ decre.ad ꝑtẽ pᷣmã allatan.
5 Marto auerit vtruz affinitas cauſet
ir * ex affinitate. E& vi ꝙ ſic. 55. q.
3. Contradicimꝰ relictã ↄſa lguineoꝝ vxo/

vxoꝛis ſue ↄſanguinei.ſʒ etiã ille mulieres que ſũt
eis mr̃imonialr coplate. gtẽ eadẽ.q. Doꝛꝛo.duo
ruʒ ↄſobꝛinoꝝ cõiuges.q;uis tpᷣibus diuerſis viro
Vni alterà poſt obitũ alrerius nubere publice hõe/
ſtatis iuſtitia ↄdicit.qð tñ nõ eẽt veruʒ niſi ex vno
gyñe affinitatis aliud cauſaret ¶Cõtraꝛ?n zn ge-
nus affinitatis reuocataſunt ita ꝙ ſolũ remãet pi
affinitatis genus.e ð ↄſanguinitate.nõ dʒ.ſʒ ſi af⸗
finitas cauſaret᷑ ex affinitate.adhuc remãerẽt duo
afrinitatis gña.g affinitas ex affinit ate non catur.
Rudeo ꝙ antiqtus erat initaris tria genera ſiẽ
hꝛ 35. q. 3. Contradicimꝰ 'n genus affinitatis
qð adhuc manet cauſat᷑ ex carnali commiſtiõe ſeu
matrimonio mediãte ↄſanguinitate. Aliud oꝛie⸗

„

batur cx carnali omiſtione cũ mr̃imonio median/
te. affinitate ¶ʒz vero mediãtibus duobus pᷣmis
generibus vᷣbi gra.A.maritus. B. vxoꝛ.C. cõſan⸗

guineus. vxoꝛis.C. ẽ affiuis.Al.pꝰ genere afſinita

R )

ris ſue nullus ducat vxoꝛẽ. ̊ nõtm ſunt viro affies

tisa ſi. D. mr̃imõi Ay copul ini⸗ C. attinebat ißi
A. in 3. gne aff itati? ⁊ ſi. C. coplabat᷑ ipi. D. atti
nebat ipᷣi. A.i.ʒ gna aff itatiſ.ſʒ mõ ſolũ rmãet pi
affitatis gen. nec vt dꝛ e de ↄſãguitate. Mõ dz. ñ
dz repꝛehẽſibile iudicariſi ſecundu vas erateʒ tẽ⸗
pox ſtatuta quandoq; varient᷑ humana pꝛeſertim
cum vsens neceſſitas id expoſcit. reuocationem
autẽ pꝛedictoꝝ generum vrgensneceſſitas ⁊ eui-
dens vtilitas expoſcebat.quia vt in eadem decr̃.
dicitur pꝛohibitio de ↄiugio in 2 2% 3 affinitatiſ ge

nere mie ᷣhendo difficultatem frequent iducebat

7 aliquadopariebat periculũ animarũ.( Ex dictis
pʒ reſponſio ad argumentũ in oppoſitum.ania illa
decre.per pꝛedictam decre. abꝛogata ſunt.

((AMArticulus ſecundus.

pali. Et circa hoc querũt. 4. ¶ e vtx
affinitas impediat mrimoniũ.ſ? vræ
oſſit pꝛeſcribi ↄð ꝓhibitionẽ de Zhẽdo
trũ nati de ta i mrimonio ſint illegi
timi.i¶vtrũ ad accuſandũ ipedimentum coſan
guinitatis vel affinitatis ſint admitẽditam extra/
nei q; conſ Mguinei.

2
cñ affine

z a& ꝙ& affinitas nõipedi-
Runo oñdo minkcama, effe
Actus nõ ipedit cauſam.ſʒ affinitaſ cauſatur
ex mr̃imonio.ergo nõ impedit mr̃imonium. Rtẽ
vir qui carnalr cognoſcit mulierem magis vꝛ at-
tinere illi qᷓ; ↄſanguineus ſuus.quia ille qui cogno
uiteam attinemibi im odiate. conſanguineus ſuus
eo mediante.ſèd vir doteſt ↄhere cũ muliere quaʒ
carnalr cognouit.ergo multo foꝛtius conſanguine
us ſuus.Còotra. 35. q/5. de pꝛopinquiſ equaliter
vir coniungatur in mr̃imonio eis qui ſihi conſan-
guinei ſunt ⁊ vxoꝛis ſue conſanguineis pſt moꝛtẽ.
ſue vxoꝛiſ.ergo affinitas ita vꝛ mſmonium impe
dire ſicut conſanguinitas. Rndeo affinitas ipe⸗
dit mr̃imonium in aliquo graduð iure diuino.ius
enim diuinum ꝓhibet. vt hꝛ Leuir. is. filiuz nõ co⸗
trahere cũ vxoꝛe pꝛis.nepotẽ cũ vxoꝛe patrui.pꝛeʒ
cũ vxoꝛe filij in aliquo grae de iur poſitiuo.vñ de
iure poſitiuo nõ lʒz ↄhere cumaffine infra quartum
graduner de ↄſangui.⁊ affini.Mõ dʒ. vbi dẽ phibi⸗
tio copule ↄiugal quartũ ↄſanguinitatis ⁊ affinita⸗
tis gradũ decetero nõ excedat. qm ĩ vlterioꝛibus
gradibꝰ iã nõ põt abſq; graui diſpendio hei ꝓhitio
gnalr obſeruari Ad pm in opp“ d. afkinital n
ipedit mr̃im ex quo cat᷑ fʒ aliudAd ꝛm dõ e cũ
nullus ſit ſibi cõfanguineꝰ ⁊ affitas ↄhat mediante
ↄſanguitate ꝑ carnalẽ copula ſeu i en muliern
efficit᷑ affinis viro Acnsleit ea ꝛei Aanguine/
is ⁊ ſi dicas ſaltẽ magis vꝛ Rttinẽ ſibi altero gene⸗
re attinẽtie.⁊ ex ↄnti minꝰ vꝛ poſſe mrimoniali co
plari viro q; ↄſanguineo ejꝰ. dico ꝙ nõ valz. qꝛ cũ
mfimoniũ ad pꝛocreationẽ ꝓlis oꝛdietur.⁊ pꝛolig
ꝓcreatio ñ poſſit eẽ ſins carnali copula ipſamiim/
non repugnat. vnde ipᷣm impedire non debet.·

FEecundo quentur cnbi bora

Et videtur ꝙ ſic. qa cõtra ius pure poſitiuuz

., „ „
„ 90

nſpintor toer ite der.
Onſeãnter queritur de

pꝛobibitionem de contrabendo cum affi-·

—
= —

—

id
eſckiſien

9
eteſatre
Cociafine⸗
glreßſeri
nie algaſ⸗
umtleinn.
lgtiones va
prione.deg
iuse phid
lunt. dieltd
boscogntt
zwigeiſe
ſei o
Falereiſan⸗
Hüniſitrue:
binopolit
ſviulnrmin

Vxpoſcoe o

ulotinlopot
igetbereßcen
ſſcegfan
Noricuadene
oſeſcinirh
ſcoe; epol
Oiretiznem
Hansrulins
Aeriospſer
meſtetenode
ſtononbyepecb
Ptiadanawosc
ſcchontadne ̃
eszodend
N
ſopgnitaf.
lenit,rccnpr
ſenolpit ge
nEpeßmaleg
niſpnnent
pſuun
kin
nlentgam
Unmingo ire
inhtiedein
ncſarnollin

=-

7

= =

=

=

150

Nfncdapneipt
ſfindetundi
ſflieiscnfmnn
Pißeindihne⸗
Dinicaſneti⸗
moſedacne
WNNN
prünintenn.
decre aleeet
dcit e
hocüisnnlnt
ſtunicenſeg

—,—
=

1

Suu= =

Lxytusin M

ſlench decig
Niuediino;
ſdirirg clenie⸗
mieſdinant,
igitdicät vz
cclisßn

W
Wuc
zntai
ncinne

mi.
gum

erä r
—
5õ
ctImiut
adn

ſmn hafntn
Ndumine

tmdierenns
Ntrine

e
A

do cũ a fine eſt de ure purè poſitiuo.g 5 ipßam pot

valere — tẽ ꝑceptio decimaꝝ ⁊ oblatio-
nũ ẽ aliꝗd ſpũsali ãnexũ vſus mulieris vr eſſe quid
carnale en. ſed cõtra ius ꝑcipiendi decimas ⁊ ob-
lationes valʒ pᷣſcriptio quadragenaria.er᷑ de pᷣſcri
ptionęe.de quarta ̊ multo foꝛtiꝰ põt pᷣſcriʒi ʒ illud
ius qð phibet ↄᷣhere cũ affine.Contra eò. ti. vigi
lant.dicit dñs papa de pᷣſcriptiòne ꝙ nobis taĩ re
bus cognitis q; in latentibꝰ placnit nõ hẽe vigoꝛẽ.
5S vi ꝙ ꝑ pᷣſcriptionẽ nullꝰ poſſit iuſte aliꝗd obtineĩr
Tn eo ꝙ qᷓ;uis õ ius nãe vel diuinũ nulla poſſit
Valere pᷣſcriptio.qñʒ tñ valʒ cõtra ius pure poſiti-
uũ niſi ſitale de quo cauet in iure.vt ↄ ipᷣm pᷣſcri⸗/
bi nõ poſſi.ad hec tñ vt eſcriptio ſit valida neceſ
ſaria ſunt tria.vnũ eſt ꝙ poſſeſſoꝛ iuſto titulo icipi⸗
at poſſidere.iõ.q.ꝛꝰ. Dilectõ.ð. NPõt.vbi dẽꝛ ꝙ qui
nullo titulo poſſidere icipit pᷣſcribere nõ põt.aliud
Eꝙ ſit bone fidei poſſeſſoꝛ.hoc eſt ꝙ credat ſe iuſte
poſſidere.qꝛ ſicut dẽ eẽ de pᷣſcriptiòe.vigilãti.nul9

la antiqua dierũ poſſeſſio iuuat aliqueʒ male fidei

poſſeſſoꝛẽ niſi reſpuerit poſtqᷓ; vouerit ſe aliẽa poſ
ſidere.ʒm eſt ꝙ poſideat ꝑ totũtpᷣs determinatum
a iure abſq; interruptione.illud tñ tpᷣs determinat
bꝛeuius vellõgius m ↄditones rexꝝ q̃ poſſidentur

⁊ illoꝝ ↄᷣ quos pᷣſcribit᷑.ſi aũt pᷣſeribẽe ius acquirit

in re q̃ a pᷣngipio de iure ſua nõ erat.locũ tñ ipꝛopo

ſito non hʒ.qꝛ pꝛohibitio de nõ hendo cuʒ affine

q;tũ ad aliquos gradus eſt de iure diuino vt pʒ ex
pᷣcedenti qone.ꝗllud etia ius poſitiuũ qð ĩ alijſ gra
dibus ᷣhere pꝛohibʒ. tale eſt ꝙ de ipᷣo cauetur ĩ iu
re vt õ ipᷣm pꝛeſcriptio valere non poſſit.er̃ de cõ
ſangui.⁊ affini. Mõ dʒ. in e.cauug ẽt q̃re iura vo/
luerũt pꝛeſcriptions habec vigo·Eʒ ĩ pꝛopoſito eſ
ſe non põt.qꝛ vt dẽ extra de pꝛeſcriptione.vigilã⸗
ti. Epheſinus legis latoꝛ ſolum ꝑpsoitandam mi⸗/
ſeroꝛũ ſꝓgnitiem ⁊ longi tẽpoꝛis erroꝛẽ ⁊ ↄfuſioneʒ
pꝛius tcenali vel quadrigenali pꝛeſcriptionẽ vi/
goꝛe legis inoſuit. vnde cõſuetudo quantũlibet
longa non poteſt perſonas illegismas ad cõtrabẽ/

um facerelegitimas. er᷑ de cõſangui. ⁊ affi. ꝙ ſup
in textu.⁊ in glo pᷣterea cũ mr̃im nõ tm̃ ſit de iu

poſitiuo.ſed ẽt de iure nature ⁊ diuino. vt ſuperiꝰ
oñſum eſtper nullã pꝛecription: fieri põt vt mr̃ii
ſit verũ qð a pᷣncipio nulluʒ fuit.¶Eld pm in oppm
pʒ ſolutio ex iam dictis. Ad ꝛm dð ꝙ carnaas vſuſ

mulieris er mrimm eſt ↄ ius nãe.⁊ iõ locum nõ hʒ

ibi pᷣſcriptio.ipᷣm etiã mrim'n eſt de iure nature?⸗
diuino.⁊ iõ nec pᷣſcriptio facere põt vt valeat mr̃i

moniũ qð a pᷣncipio nullũ fuit. vel efficaciter nullũ

qð a pᷣncipio fuit veꝝ.er de ↄſangui.⁊ affini. Mon
Dz ptim in textu.⁊ ꝑtim in gio ¶Ald intellectũ autẽ

decre. allg⸗ arguendo ſciendũ ꝙ decre. non
dicit ꝙ valea cripxigaus ſoluendi decias.qꝛ S

hoc ius nulla pſcriptt Valere põt vt dicit cõciliuʒ
byturicenſe qð tenuit dũs Symon cardinalis tũc
legatus in regno francip.⁊ hoc eſtrõale.qꝛ debitũ
ſoluendi decĩas non eſ᷑ tm de iure poſitino.ſʒ etiã
de iure diuino ) qð pᷣſcribinon põt.ſʒ pᷣdcã decre.
bñ dixit ꝙ clericus põt pᷣſcribere ) eᷣm ſuuʒ ius ꝑ/
cipiendi quartà decie ? oblatiões d cfunctox Rlli
qui aut dicũt ꝙ q;uis nõ valear pᷣſcriptig Z ius ſol/
uendi decias nvꝙ decima accipit᷑ pꝛo alia poꝛtio
ne necia ad ſuſtentationẽ miniſtroꝝ ecclie.qꝛ ſicẽ

£ ⁹
— *

poteſt currere pꝛeſcriptio d pꝛeſcriptò de aben

U.
de iure nãe ⁊? diuino quo ad oẽs.tñ ſᷣm ꝙ deciĩa ac⸗

cipitur pꝛo tali parte deciata põt pᷣſcribi õ iuſſoluẽ?

di deeiaſ.qꝛ ſic ſoluere ðcimã nõ eſt ð iure nãe.nec
Dde iure di uino niſi quo ad filios iſrael.⁊ ẽ arm pꝛo
Ata opione.qꝛ in maioꝛi ꝑte italie nõ ſoluũtur deci/
me.nec tñ ecclia pꝛocedit j̊ eos ↄpellendo eos ad
nalnrione; d arm ad ꝑteʒ aliaʒ dð ꝙ illud vbuʒ

ſim glo. ibidem inxrellr in male ſidei poſſeſſoꝛe qui
pᷣſcribere nõ ꝑyteſt ſiue verus dñs ſciat rem illam

ad ſe Zᷣtinere ſiue ignoꝛet.nec dẽ male fidei poſſeſ/
ſoꝛ qui poſt cõpletã pᷣſcriptionẽ pꝛimo recognoſcit
ꝓꝙ res qñ eaʒ inceperit poſſidere ſua nõ erat de iure
qꝛ ſᷣm glo.ſuꝑ decretalẽ pᷣdictã cõpleta pᷣſcriptione
iam poſſeſſoꝛ tutus eſt.ſᷣm vtrũq; ius qð pʒ ẽt ꝑ il-
lud qð hꝛ in.c.immediate ſeq̃nti.vñn illud verbuz
illiꝰ decre.vigilanti.nulla ãtiqua dieꝝ poſſeſſio iu
nat aliquẽ male fidei poſſeſſoꝛẽ niſi ſĩſpuerit poſtqʒ
ſe nouerit aliena poſſidere intelligendũ ẽ ſi an ↄple

tã 5 ſcriptionẽ habuerit malã fidẽ vt dicit gl.ibidẽ

—1 1 dcõtracto ĩt affines
vel cõſanguineos ſintslegitimi.i’ emMn ſi
cut dẽ. e qui filij ſint legiti. Zata ĩ glo.ꝗdã ſunt filij
legiti.⁊ nãles.ꝗdã legiti ⁊ nõ nãles.ꝗdã nãales ⁊ nõ
legiti.ꝗdã nec nãles nec legitimi ¶ egitimi ⁊ nã/
les ſunt ꝗ naſcunt᷑ ex legitio mr̃im ſeu in eo cõcipi
unt᷑ ſine an baptiſmũ ſiue poſt.⁊ꝛg q.i.nũꝗd.⁊ hoc
ſiue mr̃im ſit legitimũ iʒʒ ren ⁊ veritatẽ.vel ſᷣm
ecclie appꝛobationẽ ſiue ab initio.ſiue ex poſt fcõ ⁊
ghentiũ reputationẽ vel vtrũq; vel altiꝰ.er.q filii
ſunt legiti. Tata in glo.ſi vero aliꝗs clandeſtia mr̃i
monia vel interdcã inire pᷣſũpſerit in gradu ꝓphibi
to ẽt ignoꝛanter ſoboles de tali ↄiũctione ſuſcepta
pꝛoꝛſus illegitia cẽſeat᷑ de ꝑentũ ignoꝛãtia nullum
hitura ſubſidiũ cũ ili talr ↄöhendo nõ expteſ ſciẽtie
Vel ſalteʒ affectatoꝛes ignoꝛantie videat᷑.er de clã
deſtina deſpõ. Cum inhibitio.S.ſi ꝗgs.pari mõ etiã
ꝓles illegituna cẽſeatnr.ſi ambo parẽtes ipedimẽ
tũ ſcientes legitimũ pᷣter oẽ iterdem̃ ẽt in cõpectu
ecclie heregʒſũpſerũt.e.c.vbi pᷣus.ð.ꝑi.mꝰ
iti7 nõ nales ſũt adoptiui ſiue abꝛogati de qhibꝰ
