ſione vel permiſſione iuris.⁊ ſic ſunt pꝛopꝛij ſacer
dotes illi quos epiſcopi ⁊ abbates exempti eligũt
in cõfeſſoꝛes talibus enim permittit᷑ ex iure cõmu
ni eligere ſibi diſcretũ ⁊ pꝛouidum cõfeſſoꝛẽ extra

de peni.⁊ re.cꝰ*.ne pꝛo dilatione.ſic eniʒ etiãẽ pꝛo⸗

prius ſacerdos pᷣſ byter ꝗqcunq; illiuæuẽ auditx cõ
ſtituti in articulo neceſſitatis.ſi ꝓpꝛiũ ſacerdotem
aliquo trium pꝛedictoꝛũ modoꝛum non poteſt ha/
bere.vt patet ꝑ auctoꝛitates ad hec allegatas ĩ ar/
guendo.̊ etiã 4 modo eſt ꝓpꝛius ſacerdoſ vaga
buncdxꝝ gcũqʒ pᷣ bvter parochial in cuiꝰ parochia
volueriĩit confiten.qꝛ tales nuſq; hñt domiciliũ ꝓ/
pꝛiũ.ff. ad municipales.l. weo. Similiter dico
de illis qe omicilio relicto nauigãt vel iter faciũt
querẽtes.qũo ſe ↄferãt.ff.ad municipales.l.Eius
§. Si gs domicilio.ſic ẽt eſt ꝓpꝛiꝰ ſacerdos ꝑegrio
rũ ad ſcã loca.qcũq; parochial pᷣſbyter cui volue-
rint cõſiteri de vmiſis poſtq; receſſerta im iſdictõ
ne illiꝰ in cuiꝰ ptãte hñt domiciniß aecif iẽdo ãt ꝓ.
ꝛiũ ſacerdotẽ ꝓ ſacerdote hũte iuriſdictõnẽ ale
p̃dcõꝝ mõꝝ nõ eſt facienda cõfeſſio ꝓpᷣo ſacerdoti
ad h̊ vt hõ nõ trãgrediat᷑ pceptũ.⁊ ↄſequat᷑ ↄfeſſio
nis effectũſqꝛ ſicut ĩ nãalibꝰ ad aliquẽ effectũ regrit

o potẽtia actiua in agẽte.⁊ materia debita ĩ ſuſcipiẽ

te ſic ad effectũ ligadi ⁊ ſoluẽdi in foro ↄſcie reqrit
ptãs clauiũ q̃ dat᷑ ſacerdoti ĩ ſua oꝛdiatiõe ⁊ matia
debita.i.ſubditꝰ ꝗ hẽtur & iuriſdictiõe aliquo pꝛe

dcõꝝ mõꝝ. Sʒ accipiẽdo ꝓpꝛiũ ſacerdotẽ.pꝰmõ

vel. .q;uis ſit eis ↄfeſſio reglr faciẽda.in multis
rñ caſibꝰ nõ oʒ.vt oñſuʒ eſt.Ad pnin opp.dð ꝙ
illa auctoꝛitas intelligi dʒ in cau in quo licitũ ẽ agli⸗
cui cõfeſſoꝛc.eligere.¶ ld ꝛm dð ꝙ iura magisre-
ſpiciũt vtilitatẽ cõitatis qᷓ; vnius ꝑſone. Et ideo
;uis in caſu eſſet melius alicui confeſſoꝛem poſſe

o eligere pꝛo ſua voluntate quã teneri ſuo oꝛdinario

confiteri. tamen non etiam vtile pro cõmunitate
cuilibet licitũ eſſet cõfeſſorẽ eligere ſſn cau aũt
in quo expedit alicui oꝛdinarius debet᷑ diſpenſare
ſi requiratur.qð ſi voluerit.magis facit ſubditus
vtilitatem anime ſue pꝛopter bonum obediẽtie
conſitendo pꝛopꝛioſacerdoti minus vono dum ta
men ſit ſufficiens quam conſirendo alij melioꝛi.

—

Aett
fecncoevel
n
niſhemegn
nbain,
glleungoꝛlt⸗
lrentoſo⸗
ecWo⸗
ſlifeccpenn
ciopisrecepe
Aiachͤmedi
Nontihreguin
hetinſoopn
Clanercini
ſoteinisſpen
zeterd iine
öürintarrd
riclicidneh
n
ſterifuo
Pamnenl it
Hoyſenrcu
ſoruu aroch
ſtconſeſſis ne
ſeurcncteni⸗
no donſte
Olheretaden
Gliclbhier ild
1niserochdn

ns Ctaſrn

Ween
honns
ddede
ocpube
icacpltcon
neg
uidecyuten
eſisſon
Honler. ſen
Glliskolſren
ſen gultenn
latan amde
Fislenosi⸗
fltgidelcenne
itfanher in
ſCnmemuinen
ſtnsercchit
hntepincdte⸗
äs clapen
luſaonnenel
faſniäſnmn

ſbihitenimnitt,

de lcentia eii

igineſnl

nnil gürce
ieneipſepor
inlagilndof
e Nalie
ſtrſeloitnr
ſſlczinnumn⸗

US
1 onfien

ſonengcon

Kne e

Pumiepori
ze ſn
Nmsi tenz
n Bemeß
uninihſ
nlanſpi
aini eſbt
untkigün

Nruup. nn
byimminiiin
inpn
Ninänüini
Sginüiſios
ienilgert
öiäcen
zda
Moncrcnndt
bars ani
Mitnittin
ſcnciſi
KRiz
ilicen
prüſcct
nnntt
hetalegnttgic⸗
ucdo
Ancehroc
PDirdonncli)
en Dmninm
mi aimii
näifinii
Waneh 1
on Nnin
ianiniei iin
ſäindetlan,
güſugiat. 7

ſcipt

£

— — 9

—

Aa m p&p ĩ illo caſu dʒ pete licẽtiã peitẽſa ppo

acerdote vel ab e ſcopo velpapa vl a legato pa

pe vt poſſit al eri ↄfiteri.etiã in tali caſu talis licen

tia ſibi denegari nõ dʒ.qꝛ ſacerdoti ꝓpꝛio nõtene-
tur in h̊ cau ↄſiteri ð pe.di.õ. PlacuitAl
ꝙille auctoꝛitates nõ ſũt intelligende in foꝛo pnĩe
ſeqοentioſo d Impʒ ſolio quid dõ ex dictis ĩ

qoõe ¶ Aa dð ꝙ ;uis ptãteʒ clauiũ omnes di

i receperit immediate a xpᷣo.tñ ptãteʒ iuriſdi

ctionis receperũt inferioꝛes mediantibus aplis.

alij aplti mediante Petro vt aũt viſum eſt in gõe

non tm̃ requirit᷑ in confeſſore ptãs clauiuʒ ſed ẽt ꝙ
hẽat in foꝛo pnie iuriſdictiõeʒ oꝛdinariã vel dele/
gatam ex cõmiſſione ſpali.vel ex generali permiſ

ſione iuris ſuper illũ qui ſibi confitet.ld 2m ſolu

„ ——

tuʒ eſt ex d is in qõei /Ald ar ad partẽ aliã dð ꝙ ꝓ
cedũt in ſacerdotẽ reſpeetu illius ſuper quẽ non bʒ
iuriſdictionẽ aliquo pꝛedcõꝝ modoꝛum 6
p vtrũ illi qui con
—- undo querit aent alicui ha/
enti ptãtem epᷣi teneant᷑ illo eodem anno
teri ſuo pᷣſbytero ꝑochiali. Et vꝛ ꝙ ſic. ii . q. iꝰ

con
Peruenit ſi ſua vnicuiq; epo iuriſdictõ ⁊ poteſtaſ

non ſeruat᷑ eccleſiaſticus oꝛdo confundit᷑.j ſilr ſi ñ
ſeruat᷑ parochiali pꝛeſbytero.quantũcũq; ̊ aliꝗs
ſit confeſſus vel epᷣo vel alicui de licentia eius te/
netur conſiteri ſemel in anno ſuo parochiali pᷣſby/
tero. Item ſᷣrſt Ber. ʒꝰli.de conſi.cꝰ.iʒ.eccleſiaſti/
ca Hier.eſt ad exemplar euangelice Hier.ſed ĩ an
gelica Hier.illud qð conuenit angelis alicuius oꝛ/
dinis ex officio nunq; cõmittit᷑ angelo alterius oꝛ
dinis.ergo ſiur non eſt hoc licitũ fieri in ecclefiaſti-

c Hier reinlacerdos non dz in⸗ dare eucloari⸗

ſtiam cuius cõſcientiam ignoꝛat.chjm ergo cuicũq;
ſubdito debeat euehiſtiam miniſtrare ſemel in

anno quilibet tenet᷑ ſibi ſemel in anno cosſfiteri qᷓ

tũcũqꝗʒ ſit confeſſus epiſcopo vel eius penitentia-
rio. ¶ Iteʒ ↄ rõneʒ eſt ſubtrahere alicui cognitionẽ
rei de qua tenet᷑ reddere rationem. ſed ſacerdos
de ſuis ſabditis deo tenetur reddere rõnem.ergo
non licet epiſcopo facere aliquid.quo vnus paro-
chialis poſſit cognoſcere conſc ẽtiam ſubditiſui.
tem quil.bʒ tenet᷑ confiteri ſemel in anno ꝓpᷣo
ſaccrdoti.extra de pen.⁊ re. Omnis.ſʒ epᷣs nõ eſt
ꝓpꝛius ſacerdos imo cõis.j̊ penitẽs ↄfitendo epᷣo
vel alicui de licentia eius non ſeruat ſtatutũ niſi cõ

fiteat᷑ cum hoc ſemel in anno pᷣſbytero parochia/

li.Contra maioꝛem poteſtatẽ hʒ epiſcopus ſuper

ſubditos parochialiũ ſaeerdotũ qᷓ; ipi pᷣſbyteri.qꝛ

cam recipiũt ab epᷣo.⁊ vt hẽtur pꝛima pꝛopoſitiõe
de cais. cauſa pꝛima plus põt ſuper effectum.qᷓ;ꝛ
cauſa. cum ergo illi qui confitentur alicui delicen-
tia ſui pᷣbvteri parochialis non teneant᷑ anno illo
ſibi ↄfiteri multo minus illi qui confitemur alicui
de licentia epi. Mñdæeo epᷣus habet oꝛdinariam
iuriſdictionẽ ſuper ſubditos.ſacerdotũ parochia/
lium.illud aũt qð conuenit alicui ex oꝛdiaria iuriſ
dictione ipſe põr cõmittere alij hñti oꝛdinẽ conue
nientẽ ad illud officium exequendũ· extra de cõſe.
ccclie. Aqua illi ꝗ; co nfitent᷑ legitune hñnti ptãtẽ
epᷣi.⁊ abſoluũtur ab eodẽ vere ſunt abſoluti nec ea
dem pccã in numero tenẽtu ſuis pᷣſbyteris paro/
chialibus confiteri.ſʒ vtrũ eodem anno teneãtur
ſuis pᷣſbyteris confueri pccã que poſt abſolutioneʒ

dꝗdö

— — —

incurrũt.opiniones ſunt.Et aliqui dicunt ꝙ non.
qꝛ per pᷣſbyteruʒ parochialẽ nõ tm ĩtelligit᷑ curatꝰ
inferioꝛ.ſʒ etiã epᷣus.Ueñ epᷣatus qñʒ dicitur paro⸗
chia.⁊ epus pᷣſbyter parochialis.qð pꝛobari poſſe
videtur per illud qð dẽ extra de parochijs ⁊ aliẽis
parochianis. Mullus. 7.9“.q.2*. nullus.⁊.c.nullus
pmas.⁊.c.vlti.Alij dñt per pᷣſbyterũ parochialeʒ

non intelligi niſ inferioꝛẽ curatũ qꝛ verba debent

accipi ſᷣm ꝙ ſonãt in vſu iWSrcere⸗ papai pꝛi

uilegio conceſſo minoꝛibus ⁊ pdicatoꝛibus ſuper

confeſſionibus audiendis ⁊ hereinitanis ex pᷣuile

gio ſpali nouiter emanato declarando videt᷑ dice

re ꝙ in illo tatuto. Dis vtriuſq; ſexus.intelligitux

parochialis pᷣſ byter ille qui in cõi vſu ſic vocatur

in hoc ꝙ dicit confeſſi fratribus teneant ſemel in
anno ſuis pᷣſ byteris parochialibus cõfiteri ꝓut ſta
tuit cõciliũ õ pᷣſbyteris excludit

nõ pᷣſbyteros.⁊ per hoc ꝙ dicit ſuis.excludit ñ ha-
bentes iuriſdictionẽ ſuꝑ eos.vẽ ꝙ per hoc qð diẽ
parochialibus excludat epᷣos.alias illud verbum
parochia ibus ibi poneret᷑ pꝛo nullo.vbicũq; eniʒ
papa dicit aliquid per modũ de laratiõis iuris ſi
bullatũ eſt. ad omnes ſe extẽdit.etiã ſi nõ ſit inſer/

tuʒz inter alias decretales. Cuʒ ̊ epᷣus nõ ſitſuꝑſta
tutũ coufeſſi ſbi vel alicui auctoꝛitate eius tenen/

tur codẽ ãno ſuo curato inferioꝛi ſemel cõſiteri nõ
ſic autem dicendum eſt de confitentibus pape.vł
habentibus eius auctoꝛitatem abſolute.quia pa/
pa eſt ſuper concilium generale.pꝰ tamen opinio
rõnabilioꝛ videt᷑.¶ Ec pꝛimũ in oppoſitũ dicenð
ꝙ cum epiſcopus cocedit alicui poteſtatẽ audiẽdi
confeſſiones non aufertur inferioꝛi curato iuriſdi-
ctio ſua.ſʒ ſeruatur.quia datur ei coadiutoꝛ ad exe
cutionem officij quod ſibi incumbit ex ſua iuriſ/
dictione que pꝛincipalius eſt epiſcopi q; illius. ſic
in angelica hierar. dona oꝛdinum inferioꝛũ excel-
lentioꝛaſunt inferiorivus . dm dicendũ ꝙ non
eſt ſimile.quia quilibet ãgelus ſufficit plene ad exe
quendũ actus conuenientes officio ſuo.nõ ſic aũt
ve poteſt dici de quolibʒ ĩferioꝛi curato ¶M⸗
iſta officia ĩ ecclłia latẽt militãte fuer̃t diſſita ecclia
půRaãte religionibꝰ vtilibꝰ ad h'i officia exeqnda.
Vnñ poſtq; pꝛodierũt in lucẽ.conueniẽs fuit vt iſto
rum officioꝝ aliquo modo.ſ.⁊ cõmiſſione eẽnt par
ticipes.ſicut poſtumus partem accipit bonorum
que ante ſuam natiuitatem alijs filijs erant diuiſa
ff. de liberis poſtumis.l.quod dicitur. ⁊.c. de po/
ſtumis. l. pꝰ.⁊.l.quod cauſatum.a inſti.de exhere/
da.libe.ð.poſtumi. Ap ʒm ðð ꝙ cognitio quã po/
teſt habere ſacerdos in foꝛo pnie de conſcientia
ſubditi ſui dependet a ſubditi volũtate.⁊ ideo de
bet eum reputare idoneum ad ſuſcipiendũ eucha
riſtiam ſi affirmat ſe penitentem eſſe ⁊ legitime cõ
feſſum ei qui ipſum potuit abſoluere.ſi tamen ſa/
cerdos haberet aliqua ſigna pꝛobabilia ꝙ ille non
diceret verum non teneretur ſibi euchariſtiaʒ mi

niſtrare niſi ille ſibi fæeret ſufficientem fidem. nõ

dico de hoc quod eſt vere penitens. nec de hoc
quod eſt vere confeſſus.qꝛ iſta non cadunt ſub ꝓ
batione.ſed de hoc quod eſt confeſſus illi qui iſᷣm
poterat abſoluere.niſi impedimentinn fuerit ex
parte ſui ipſius confitentiſ. d dicendum ꝙ
ſacerdos non tenetur redder̃ rõnẽ de his que ſub
ditꝰ ſuus n ruelauit ſibi niſi Bex clpa ſua pᷣceſſerit.

ꝛetea*

⸗2⸗ . . 2 . 4
Ad vlt pʒ. qd dõ ſit ex dcis in hac qõe pᷣcedẽti. uãti eadẽ ſpᷣe ꝙ actu reddũt mõtalẽ ꝗ ſtne illis mor trerelngann
Erti 0 q̃rit᷑ vtꝝ ↄfeſſi nõ ſacerdoti qu? talis nõ eſſet ſiẽ pʒ. dẽ.n.acti illicitꝰ põt fieri ex . Uitut niſt
&CE IE gochial ſacerdoſ poſuit loco eiꝰ tãta intẽtiõe ⁊ deliberatiõe qð eſt pccm̃ moꝛtale. idevchtſe
lecredẽs eum eſſe ſacerdotem teneantur illa Qui tñ ex ſurreptiõe fcũs moꝛtalis ñ eẽt.⁊ talis cirꝰ ſu egyſein
eandem pecata iterum conſiteri. poſtq; conſtite/ cũſtãtia ↄfitenda cẽ.Alñ.n.nõ aggrauãat crialr.ſʒ ve H Pet mege
rit eis illũ cui cõfeſſi fuerunt nõ eẽ ſacerdotẽ ¶ RRñ nialr.qꝛ ſine ill illa deoꝛdiatio moꝛtale pccm̃ eſſet. iet T.
deo ꝙ tales tenẽt illa eadẽ pccã ſi illoꝝ ſint mẽoꝛs nec ꝑæas fieret pccm̃ moꝛtale ſi alias ñ eẽt.⁊ ſicut R uzten
iteꝝ ↄfiteri ſacerdoti.qꝛ ſʒ rei veritatẽ ð ilł nõ ſũt venialia pccã nõ ſunt ↄfitenda de nccitate.niſᷣ alñ .
rite cõfeſſi.nec ſacr̃m pnie ſuſceperũt. nʒ tñ iudicã ꝑꝓ accñs vt ſuꝑius dem̃ eſt.ſicut tales circũſtantie neden ſi⸗
di ſunt peccaſſe tãaq; traſgreſſoꝛes ſtatuti de ↄfiten nõ requirũtur de necitate ad ſufficientẽ cõfeſſionẽ N a .
do.qꝛ eos ignoꝛãtia inuincibilis ſeu ꝓbahilis ex/ qᷓ;uis reqrãtur ad confeſſionis ꝑfectionẽ.vt auteʒ ingtüt⸗
cnſauit.⁊ dico ꝙ illa ↄfeſſio eis fnuit meritoꝛia.non melinsſciri poſſit qũ confitende ð neceſſitate ſint fauzic⸗
tñ eis tã vtilis ceteris ꝑaribꝰ ac ſi ↄfeſſi ſacerdoti ⁊æ qñnõ.Sciendũ ꝙ circũſtantia dꝛ illud quod ẽ ex- nenl
fuiſſent.qꝛ nõ ſacerdos nõ põt ↄferre penitẽti illõ tra eſſentiaʒ actus in aliquo tñ mõ ipᷣm attingens Nenmi
bñſiciuʒ ꝙ ſacerdos ex vi c lauium ãminiſtrat. aut quantũ ad eſſentiã actus.aut qᷓ;tũ ad effectum ſtninen
arto ariun vtx hõ teneat᷑ cõfiteri aut quantũ ad cauſaʒ. ¶ Pꝛimo modo dupliciter. eil,
vIoia pccã moꝛtalia tã ſecreta q ſ. aut per modũ mẽſure.⁊ tales circũſtantie ſũt tpᷣs Kpnh
publica. Et vẽ; ꝙ nö. Wagẽi ſupꝛa di. iᷣ. c. locus vel tanq; qalitas actus ⁊ talis circũſtatia ccnnd
. Contrictio eſt ↄ pccm̃ coꝛdis. de pccis coꝛdis eſt agendi modus.( mõ eſt circunſtantia ꝗd fem̃ Wrdndl
nõ tenent᷑ hoĩes ↄſiteri.ſʒ tm̃ cõteri.¶ Itẽ ↄfeſſio ẽ eſt.ſ.mutilatio grauis vel leuis ĩreſpectu¶ ̊ꝰ mõ AEfngl
pꝑ quã moꝛbꝰlatẽs in ſpe venie aꝑit᷑.gð nõ tenemur tripir q;;tũ.ſ.ad cauſaʒ finalẽ⁊ ſic accipit᷑ hic circũ/ chinns
ↄfiteri de patẽtibapccis ¶ tẽ er de accuſationibꝰ ſtantia propter quid.aut quantũ ad cauſaz mate/ Geen
Euidẽtia.euidẽtia ꝑpetrati ſceleris nõ indiget cla rialem que eſt obiectũ actus.⁊ ſic accipit᷑ hic circũ Hhoͦmele⸗
moꝛe accuſatoꝛis.j de ſceleribus que euidenter ꝑ ſtantia circa quid.aut q;tũ ad cãm efficienteʒ.⁊ B Abennnen
petrataſũt nõ tenemuraͤteri ſaotrade quolibz duplr ᷣm ꝙ duplex eſt cauſa efficiẽs.ſ.pᷣncipalis ex Aruegrie⸗
pccõ moꝛtali tenemur integre penitere.ſʒ integra pre cuius accipit᷑ huius circũſtantia ꝗs fecerit.⁊ in woclnaunn
pnia nõ tĩ ppꝛehẽdit ↄtrictionẽ.ſʒ ẽt ↄfeſſionem ? ſſrumẽtalis ex ꝑte cuius accipit᷑ hic circunſtantia ſicnodaeemnin
exterioꝛẽ ſatiſfactionẽ ſi ſit poſſbile.&g̊ de quolibet quo inſtro vel quibus auxilijs fecett.nec eſt intel epererercr
„ moꝛtali pccõtenemur ↄfiteri¶ Rñdeo ꝙ hõ tenet ligendũ ꝙ ꝑꝑ quid ⁊ circa quid ſint circũſtantie in- fappeſtoci
ↄfiteri oĩa pccã moꝛtalia tã ſecreta q; publica.ꝗqa⁊ quatũ ex eis depẽdet eſſentia actus. ſʒ inq;tũ ſunt ünnelüze

ſi ſecreta moꝛi debeãt interiꝰ ꝑↄtritõeʒ. deferri ſi gquedã ↄditiones adiũcte. Vñ qñ querit᷑ qiis feco WNin
debẽt ad ſepeliendũ exterius ꝑ ↄfeſſionẽ. Et qꝛnõ rit tanq; circũſtantia querit᷑ vtrũ clericus vel lai ½ Weicde

ſufficit aliꝗd eſſe notũ iudici niſi ſit ei notũ ĩ foꝛma cuꝰvel religioſus.⁊ qñ q̃rit᷑ circa ꝗd qrit᷑ vtx ille N
indicij.qꝛ vt dẽ. ʒ.q.⁊. Judicẽ. Index dʒ indicar hõ quẽ ꝑcuſſit ſet pᷣlatus vel ſubditus.⁊ ſicð alijſ
Fm allegata.& pccã publ ica q;uis ſint manifeſta ſa has ait octo circũſtantias ponit phi.. ethi. c. 3ꝰ.
cerdoti ſicut hõi.qꝛ tũ nõ ſi ei manifeſta ſicut vic ⁊ quelilʒ eaꝝ aggrauare pot inoꝛdiatiõeʒ qũq; cri- RN
rio dei.oʒ ea oſiteri.Et pꝛeterea ſicut diẽ magr di. minali ⁊ qnq; venialiter.¶ Ad pm in oppm dð ꝙ ſtetwio
pñti. c. vlti. ↄfeſſio ẽ qᷓd punitio pccĩ. ⁊ ꝑ eã pccõꝛ illa anctoꝛitas intelligenda ẽ q;tũ ad ↄfeſſiõis per ahoftliſn
ſit hũilioꝛ ⁊ cautioꝛ. Vñ nõ eſt tm̃ ad notificanduʒ fectionẽ nõ q;tũ ad ſufficiẽtiãAd ꝛm dð ꝙ nõoʒ otſcice
ↄfeſſoꝛi pccm̃.i Ad pimn in opp dð ꝙ illud vbum coöfeſſoꝛeʒ ſcire totã peci q;;titateʒ ſʒ ſufficit ꝙ ſciat banſt ⸗
magri eſt intelligendũ ſᷣm quandã appꝛopꝛiatignẽ? einus q;titatẽ notabilẽ ſeu crimialẽ.In nõ obligan- min icn
1E im dð. ꝙ qtũcũqᷓ; moꝛbꝰ pcci ſit patẽs hobꝰ do aũt nos ad alias circũſtantias coſitẽdas parcit leurſog
i gtlect tñ latẽs eſt ererius in 5 cã. ¶¶A d dö deus noſtre infirmitati. lnerhin
ꝙ illa auctoꝛitas intelligẽda ẽ in foꝛo ↄtẽtioſo vbi . vtꝝ pccõꝛ ſtati tenea lleſe epri
iudicatur malũ de interioꝛi oꝑe.nõ ĩ foꝛo pnie vbi . Exto quen mrcoſtent hitata op rinn
pꝛincipaliꝰ indicatur de intentione. . poꝛtunitate ſacerdotis.Et vꝛ ꝙ ſic. q xcuſ⸗ eixn i
Vinto queritur vtrũ hõ tenear ſusa ſerpente nõ ſtatiʒ queꝛit remediũ ↄtẽptoꝛ eſt agitetpein⸗
— I VPVPci circũſtatias ſue coꝛpalis ſalutis. ſir ꝗ incidit ĩ pecm̃ moꝛta/ ſr lieſtn
5fiferi. Et vr ꝙ ſic. Aug in liꝰ. de ve. ⁊ eſt le ſi nõ q̃citiꝰ põt queritemediũ cõfeſſiõis cõtem migoi
de he. di. . in ᷣncipio.⁊ recitat magr ſupiꝰ.di.iõ. ptoꝛẽ ſueſalutis ſpnalis. Sʒ cõtẽpnere ſuã ſalutex lgte 4
c.⁊.·¶ poſtq; narrate ſunt pccõx circũſtantie.ſeqrtur ſpñalẽ eſt pecm moꝛtale.̊ peccatoꝛ ſtatim tenetur N frrchi
ꝙ ois iſta varietas ↄfitenda ẽ ⁊ deſtenda.ꝗ̊ pccĩ cir ↄfiteri habita oppoꝛtunitate ſacerdotis.(¶ſtẽſient . inet ntſtitſe
cõſtantie ſunt aſitende. ¶ Itẽ pcci q;titas ſciri non ziuſtitiã eſt ſe ſepare a deo. ita ſepationẽ cõtinuar gndliſggn
põt niſi ſcitis illis que illoꝝ aggrauãt q;titatẽ. Sʒ Sʒ hõpꝛo quolibrꝑe tenet᷑ nõ ſeꝑare ſe a deo./p ktehnetnitt⸗
circũ ſtãtie aggrauãt pecm̃ vtſupius viſuʒ E. ð q;dti qjuolibet tpe tenet᷑ ſepationẽ remouere.cũg remo⸗/ loftideſeng,
tas pcciſciri nõ põt. eoꝛum circũſtantijs ignoꝛatis nerinõpoſſit ſine ↄfeſſione tenet᷑ confiteri ꝓ quolʒ ninechprc
cũsᷣ ſacerdos qx eſt inder deeat ſcire totaʒ q;tita- o tpe¶ Cotra ille qui nõ facit qꝗð de nccitate tenet ſa lepigharenen
S oes pecoõꝝ circũſtantie ſibi ſunt ↄñtende. cere ꝓ illo tꝑe quo tenet᷑ ⁊ põt moꝛtali peccat.& ſi eenpenite
Coõtra circũſtãtie pccõꝝ pnt eſſe infinite. Sʒ nul- pccõꝛ ſtatim tenet᷑ de neceſſitate cõſitcri hita cõfeſ ef D n
lus obligat ad ↄfitendũ ea qᷓ in iſinitũ pñt ꝓcedere ſoꝛis oppoꝛtunitate q;diu differt nõ ceſſat nouum ricentiz eſe
ꝛ de talibꝰ nõ ẽ ars nʒ ſcia.ꝗ̊ nullus tenet᷑ oẽs cir· peccatum commitere quod falſum eſt. ¶Rñdeo Pinal aut
cũſtantias pcci ↄfiteri. ñdeo ꝙ circũſtantie mu wille qui cõmittit peccatuʒ moꝛtale nõ ſtati tenet Riraſzen
tant aliqñ ſpẽʒ pcci vtſi npiꝰ viſuʒ ẽ. ⁊ tũc circũſtan ðneceſſitate confiteri habita confeſſoꝛis oppoꝛtu irenetl
tie ſt ↄſtende.qꝛ ſpẽs pccĩ ↄfitẽda ẽ. alñ ita aggra 2 mitate.ſed ſufficit ſemel in annoſicut ſtatuit con ean

WN
Miliftiisn
Wutilhen
N
iftmiiihn
Ndeöerhu
na ditgt⸗
im iöne
Autähtünin
momoce
dcrtäinit
wein eſen
mgstai
iranuntn
t nrchin
inrarütunnein
ns Hociſinr
iamigste⸗
nidannstd
aAii Wi
Goärid
e.
ie
nmodiͦ n⸗
nnciät poonnni
Caiicſeſſhbi
tingeiul⸗
cenſnn 4
ie lneſſi⸗
—
iſetſ
enmte, 6
ecnei ninn
tcdench u
ginen i
ndiſe
. min u
nn tiselhn

.„ .

*xvij .

— —

cilium ge ærale niſi in quattuoꝛ caſibus ſeinne
eſt rõne ſacrameꝝti ſcilicetquãdo vnlt cõicare vel
celebꝛare.niſaſoꝛlłe de pꝛopinquo expectet alium
cui deuotiꝰ ⁊ ſecurius ↄfiteat᷑ ſic.n.expectãs nullo
iure qð ego ſciaʒ cõicare phibet᷑ ſi vere penitẽsẽ.
Alius.rõne ꝑicli vt qñ eſt in notabili iminẽti peri
culo moꝛtis.Tertiusẽ rõne ↄſcie.ſ.qñ ↄſcia ſibi di-
ctæ& ꝙ ſtatiz teneat cõfiteri de nccitate. Quavtus

rõe dubij qã.ſ.ꝓbabilr videt ſę ãpliꝰ in ãno illo co

piã ↄfeſſoꝛis hĩe nõ poſſe ꝗ ipᷣm poſſet abſoluere.
Nuitus cãus addi põt qᷓ;tũ ad religioſos qui rõne
ſtatutoꝝ ſuoꝝ ⁊ ſui ſtatꝰ tenẽtu ↄſiteri frequẽtiꝰ q;
ſtatuat ↄciliũ gnãle.nec tñ ꝑꝑ h̊ ſequit᷑ ꝙ ſtatim te/
neant᷑ cõſiteri habita ↄfeſſoꝛis oppoꝛtunitate niſi
aſſir dies quo ſcðʒ ſtatutũ religiõis ſue ↄfiteri tenẽ
tur. Qõ aũt peccatoꝛ nõ teneat᷑ regulariter ſtatun
ↄfiteri pʒ.qꝛ ad h̊ nõ obligat᷑ ex iure nature.qꝛ ↄãte
ri ſacerdoti nõ eſt de iure nec abſolute.nec ad hoc
obligat᷑ diuina lege.qꝛ ſic Cvpᷣs ſacerdoti ↄfiteri pꝛe
cepit implicite.nõ tñ pᷣcepit h̊ ſtatiʒ fieri.nec ad h̊
obligãt᷑ iure poſitiuo.ſʒ tm̃ ad ſemeliĩ ãno vt dictũ
Eradbn in opp dð ꝙ cõtẽnere ſalutẽ ſpũaleʒ
B põt intelligi duptr.ſ.poſitiue ⁊ directe ꝑ aliqueʒ

deliberatiue volũtatis motũ ⁊ G̊ eſt pccĩ moꝛtale

aut negatiue.h̊ᷣẽ nõ querere ſalutẽ ſpũalẽ ſollicite.
⁊ H nõ eſt pccm̃ moꝛtale.ſʒ circũſtantia pcciniſi in
aliquo determiato cau in quo.ſi nõ quereret ſollici
te peccaret noꝛtalr omittẽdo. Et pᷣterea actꝰpeni
tẽdi cũ ꝓ poſito cũſitendi.qñ hõ tenet᷑ ⁊ ſatiſfacien
di ẽ remediũ ð pccm̃ moꝛtale.Ad ꝛm dð ꝙ nõ ſe/
pare ſe a deo ẽ in hois ptãte.ſʒ recõiungereſe deo
nõ ſic faciliꝰ eiʒ potuit ſeruare charitatẽ quaʒ hũit
; ſe bed ad recuperandũ quod amiſi i .
— 6 » vtx miier te
Eptuno guerulkratk cofiteri
fſoß ſ bytero pochiali pccm̃ qð cũ go cõmi⸗
ſit. Et vꝛ ꝙ ſic.de pe.di.õ.c.vlt. Placuĩt vt ðin
ceps nulli ſacerdoti liccat quẽlibʒ ↄmiſſum alteri
ſacerdoti ad penitẽtia ſuſciꝑe ſine eiꝰ ↄſenſu cui ſe
pus ↄmiſit.̊ pᷣdcã młier pccm̃ pᷣdem̃ ſuo pochiali
ſiteri teñ et niſi ꝑochial cõſentiat ꝙ alteri ↄfiteaf.
e teuet᷑ ſuo ꝑochiali ↄfiteri oĩa pccã ſua de ꝗbꝰ
ab eo põt abſolui. Sʒ ipe pochialis põt abſoluere
mulierẽ de pccõ qð cũ ea cõmiſit.qꝛ h̊ in iure ꝓhi⸗/
bitũ nõ inuenit᷑. Contra magis põt recaſari ꝓpꝛi
us ſacerdos ꝑ malit iã q; per igno rãtia.qꝛ malitia
piculoſioꝛ ẽ⁊ peioꝛ.ſʒ ꝑ ignoꝛanti põt recuſari.di.
6“. Placuit. Cũg iſta mulier iam exꝑta ſit ſacerdo
tis malitiã.vꝛ ꝙ ipᷣm recaſare põt.vt nõ ↄfiteatur
eidem n ſideo ꝙ aut mulier ꝓbabilr coòiecturat
ꝙ ſi ad illũ ſacerdotẽ accederet.qꝙ ipᷣe iterũ eã ſol⸗
licitaret.aut ſẽtit ſe ita fragilẽ ꝙ ꝓbabilłr timet ne
loquendo illi ſacerdoti iſtigaretur ſtimulo cõcupi⸗
ſcẽtie ꝑꝑ recoꝛdationẽ delectatiõis nepharie q̃ cũ

illo fuit delectata.⁊ in iſto fuit cãu.nõ tenet᷑ iſti cõ

ſiteri. nec H̊ pccm nec aliud. q; ſi põt recuſari ſacer
dos ꝑꝑ ignorantiaʒ.multo foꝛtiꝰ ꝑp malitiã. ꝑicu/
loſius c.n.penitẽti mulieri ſi ſacerdos conat᷑ eam
ad pccm̃ inducere q;ᷓ ſi neſciat conſulere ſibi. dʒ tñ
petere licentiã aut facere peti ab illo ſacerdote vł
a ſupioꝛi vt alteri poſſit cõfiteri. q ſi malitioſe dare
licentiã recuſaret h̊ nõ ꝓhiberet ꝗn illa mulier poſ
ſit alieri ſacerdori cõſiteri.Si aũt mulier pbabili
credat ꝙ nec exꝑte ſacerdotis nec ex ꝑte ſui imine

1 2

tutẽ.¶ A

d— GOno gueritur vrrum ille. ib conditio-
– nes contente in verſibus ſuperi⸗

8

at piculũ ſi ↄfitetur eidẽ.tũc tenet᷑ illi cõſiteri.ipᷣaʒ
illud pccm̃ qð cũ eo cõmiſit.⁊ ipᷣe de illo põt etiam
abſoluere ſicut dicit alijs.Aid pꝓm dð ꝙ poſt vba
decreti allegata ſtati ſubiũgitur.niſi ꝑ ignoꝛantiaʒ
illiꝰ cui penitẽs ↄfeſſus eſt.⁊ vc iã dcm̃ eſt.ſi põt re
cuſari per ignoꝛãtiaʒ.põt recuſari ꝑ maliciã.id
ꝛm dð ꝙ nõ ſemꝑ tenet᷑ penitẽs coñiteri paꝛochiali
ſu de oĩbus pccis a ꝗbꝰ ab eo põt ab ſolm.ſi.n.ali/
ꝗs ꝑochianus eſſet aligd ma hinatꝰ latenter õ ſui
ſacerdotis ꝑſonã de qua machinatõe poſſer ab illo.

—

ſacerdote abſolui.nõ teneret᷑ hↄfiteri ſibi ne ille ꝓ

uocaret᷑ ad odiũ.¶ Ex dtis pʒ quid dici debeat ad
argumentum ad partem ſcðöam. l
. tauo qritur vtꝝ ↄfeſſio ſacr̃alis poſ
ſo ρ tO ſit fieri pluribus ſacerdotibus
ſil. Et vꝛ ꝙ nõ.qꝛ cõfeſſio ſacralis nõ põt fie
ri a pluribꝰ penitẽtibꝰ ũnl vniſacerdoti.penitẽs.n.
ſolus dʒ ↄfiteri pccà ſua.ex de peni.⁊ re. Oĩis vtriꝰ
q; ſexus.& a ſili cõfeſſio ſacr̃alis nõ põt fieri pluribꝰ
ſacerdotibus ſil.¶ ſtẽ nõn dʒ fieri ꝑ plura qð eq̃ bñ
põt fieri per vnũ.ſed vnus ſacerdos ita bñ põt ab/
ſoluere penitentẽ ſicut plures ſis cõfeſſio ſacr̃alis
nõ dʒ fieri płr bus ſacerdotibus ſił.Cõtra de pe.
di. p?. Menſurã..nõ ſunt.qᷓ;to phribus cõfitebit i
ſpe venie turpitudinẽ crimis tãto faciliꝰ cõſeque
tur graʒ remiſſonis. udeo ꝙ ſi penitẽs cõfitea
tur pluribꝰ ſacerdotibꝰ ſil.⁊ abſoluitur ab eis cre/
do ꝙ recipit pnñ̃ie ſacr̃m.nõ credo.n.ꝙ modus expᷣ
mendi ꝑſonã abſoluentẽ vel aſolutiõis actũ in ſin
gulari veli pti de neceſſitate reꝗrat᷑ ad eẽntiã ſacr̃i
credo tñ ꝙ nõ niſi penitẽs velit ↄfiteri duobꝰ ſunł
vt certius ↄſiliũ hẽat ab ãbobus qᷓ;ᷓ ab altero ſoluʒ
Duo ſacerdotes audiẽtes ſimul vnũ penitentẽ in
foꝛo pnie⁊ ſil.abſoluẽtes peccãt.qꝛ faciunt contra
ↄſuetudinem eccłie? ſtatutuʒ.ſtatuit.n. vt in illo
foꝛo ſolus ſoli ↄfiteat᷑.alij dicũt ꝙ ſacr̃m pnie ſuſci/
pi nõ pᷣt nec admiſtrari niſi in foꝛo ſecreto.qꝛ ibi ð
occultis ↄſcie agit᷑.ſacerdos ẽt in illo foꝛo xpᷣm re/
pñnitat.vnꝰ aũt eſt xpᷣs. Uñ di cũt ꝙ ↄfiteri pluribus
ſacerdotibꝰſiłñ vꝛ ↄfeſſio q̃ ſit ꝑs ſacr̃ii⸗ i vult
tenere pꝛimã opinionẽ põt dicere ad p mũ ꝙ ples
ſiſtul cõſiteri vni magis eſt cõtra ſecretũ qð dʒ in
foꝛo pnie obſeruari qᷓ; Inũ cõfiteri plibus ſacerdo
tibus ſimul.quia illi plures ſacerdotes ita obligã
tur ad celandum pccà cõfeſſa ſcutvnus ſolus. Sʒ

o plium conſitentiũ ſil non ita ſtricte obligatur vn⸗

ad celandum peccata alioꝛum.plures tamen poſ/
ſe confiteri vni in articulo neceſſitatis.ſ.quando
moꝛs ita imminet de pꝛopiquo ꝙ vnus poſt alinʒ
coniterinan poſſſʒ licitũ eſt nec euacuat ſacr̃i vir/
dm dõð ꝙ illud argm non plus pꝛobar ni
ſi ꝙ pluùres ſacerdotes ſimul hoc faciendo pecccãt
poteſt tamen dici ꝙ in caſu in quo viderent peni/
tentem hoc facere ex magno feruore ⁊ vt magis
tranquillaret̃᷑ conſcia ſua ꝑꝑ collationem duoꝛum
in conſulendo licitum eſſe eis ſiml ipſum peniten
tem audire ⁊ abſoluee. ut vult tenere ſcõam
opinionein poteſt dicere ad argumentũ ad parteʒ
ſecundam ꝙ illa auctoꝛitas intelligitur de confeſ⸗
ſione fcã pluribus non ſimul ſucceſſiie. J

us poſitisreqrãt ad ↄfeſſionẽ iſRñdeo
illarũ q̃dã requirũt᷑ ad ↄfeſſionè ðnccitate.⁊ qdaʒ

.
ð cõgrnitate.ad qð videndũ ſufficit ad pᷣſens illas

coõditiões exponere. Confeſſio.n. dʒ eẽ ſimplex ita

ꝙ nihil admiſceat᷑ cũ eis q requirũtur ad pccõꝝ q;;
titarẽ. Dʒ etiã eſſe humiliſ. valde.n. humiliter dz
ſe hꝛe cõſitenſ in vbo ⁊ ſigno.dʒẽt pura.i.cũ recta

intẽtione facta. Et fidelis.i. vera. vt nibil admi-
ſceatur de falſitate. Et frequẽs.freq̃nter.n. cõſite-

riẽ vtile. Et nuda.i.nõ ĩuoluta verboꝝ obſcurita
te. Et diſcreta.i.qð maius ẽ ↄfiteat᷑ cũ ma ioꝛi põ-

dere. Et libẽs.i.facta nõ de neceſſitate ſed libera

volũtate.Et verecũda.qð nõẽ ſic intelligendũ ꝙ
debeat penitẽs verecũdari de ↄfeſſiõis actu.ſʒ de
pecis q̃ ↄfitetur.qð ẽ ↄtra quoſdãa ꝗ in recitãdo pec

cata ſua qſi ſe iactare vidẽtur de aliqua ſeculi uani
tate. Et integra.i.fcã ſine celatione alicuiꝰ peccati

qð ↄfitẽs tũc hẽat in memoꝛia.de quo al nõ fuerit
legitie ↄfeſſus.⁊ G ẽt d ↄ diuidẽtes ↄfeſſionẽ pluri
bus ſacerdotibus dicendo ꝑteʒ vni ⁊ ꝑteʒ alij. Et

ſcereta. ga ibi agitur ð ſecretis ↄſcie.Et lachryvma

bilis lachꝛymis ꝓcedẽtibus ex pcci doloꝛe. Et ac
celeꝛata.młtuʒ.n.ẽ expediẽs pccõꝛi vt cito ↄfitea⸗

tur.qꝛ abyſſus abyſſuʒz inuocat.i.vnũ pccm̃ ad ali
ud inclinat. Dʒ elã eſſe foꝛtis.i.penitẽſ dʒ eſſe ita
ↄſtantis animi in ↄfitendo vt ꝑꝑ verecũdiã nihil
ꝑtinẽs ad ↄſcie ſue purgatõnẽ omittat.Et accuſãs
i.penitẽſ ita dʒ accuſare ſe ipᷣm vt in ſui excuſatiõe
pccm̃ ſuñ in aliũ nõ retoꝛqat.ſicut Adã dixit.muli

er quã dediſti mihi ſociã dedit mihi de ligno? co/
medi. vt hẽ gen.ʒꝰ. Dʒ etiã eſſe ꝑata parere.peni/
tens.n. dʒ eſſe patus parere.Gẽ obedire ſacerdoti
in ſuſceptione.⁊ explectiõe pnie quã rõnabilr iniũ

git¶ His viſis ꝑ ea q̃ alibi de ↄfeſſſõe dicta ſunt.

adhuc dicẽda ſunt põt facilihõ videre q̃ iſtaꝝ cõ

ditionũ reqrant᷑ ad ↄfeſſionẽ de nccitate.⁊ que de
congruitate. L
¶ Articulus quartus.

vtrũ ↄuerſio volũtatis ad deũ regꝗrat᷑ ad
gfe nfedokte vr poꝛ ſit oꝛdie nature ad deũõ
uerſio qᷓ; ap ccõ auerſio.¶ * vtx pᷣoꝛ ſit oꝛdie natu

re gre infuſio q; pccĩ remiſſio(

nẽ q; pccõꝝ remiſſionẽ ¶Eꝰ Vtx oꝛdie nãe ſit vtra
q; poſteriorꝭ ꝰ vtxꝝ ipij iuſtificatio ſit miracłoſa.

E regrat᷑ ↄuerſio
L Volũtatis eiꝰ ad deũ de eccliaſticiſdogma
tibus. c. 20. dẽ ſic initiũ ſalutis nr̃e deo miſerãte
⁊ inſpirãte hꝛe nos credimꝰ.ita arbitriũ nr̃e natut
ſequax eẽ diuine inſpiratiõis libere ↄfitemur. ſʒ in
nra iuſtificatioe eſt initiũ nr̃e ſalutis.g iuſtiſicatio ĩ
pij pᷣcedit ↄuerſionẽ volũtꝗ is ad deũ.qð nõ eſſet
verũ ſi reqreret᷑ ad iuſtinc Kone⸗ Itẽ vt hꝛ z reg.
c.5. De? ſalomõi doꝛmiẽti infũ
pecõꝛi doꝛmiẽti põt ĩfũder̃ gr̃aʒ.ſʒ gr̃a ẽ iuſtitie foꝛ
ma. ſin aliqua auerſione volutatis ad deũ põtĩ
pius iuſtiſicari.¶ Kõtra be.li. de li.ar. vſus finẽ diẽ
de gfa dei ⁊ li. arꝰ.qꝙ totũ bonũ actuʒſingla opariõe
idiuiduo pagũt. Sʒ iuſtiſicatio ĩpij ẽ bonus actꝰ.gᷓ

— 5 F . — 2
ꝙ ad iuſtificationẽ ĩ
ENRund ondo aatnn

J WP p ꝗritur de Aᷣpᷣncipali
ij iuſtiſicationẽꝛ vtrũ ad h̊ regratur

ſio q; peci vtx pccõꝝ remiſ
ſio ſit realiter idẽ qð bonoꝝ quoꝝ ſunt puatões re-
ſtitutio. b vtxæ iuſtiſicatio ipij ſit in inſtanti ¶/¶ 7
vtx ĩpij iuſtificatio eẽntialiꝰ reſpiciat g r̃e tiſ2

it ſapiaʒ. g a ſili

ipiũ iuſtificar mediatc gra.põt ẽt ſine Ka⸗

„ 7 9 * — U — 0 —
a gra dei⁊ li.arꝰ.qð nõ eẽt verũ ſi ad ̊jnõ regrere

tur cõuerſio volũtatis ad deũ.¶ Itẽ nõ eſplẽdetſi
militudo ſolis in ſpeculo niſi fasieg eiꝰ ↄuertat᷑ ad

ſolẽ. ſilr gra q̃ eſt àdã ſilitudo ſolis iuſtitie nõ re-/

ſplẽdet in aia niſi facies eiꝰ ad deũ cõuerſa fueritr
volũtatẽ.Cũ &̊ ſine gra nõ poſſet iuſtiſicari impius

ſaa⸗ volũtatis ad deũ reꝗritur ad iuſtiſicatiõeʒ

Ad bãc qõneʒ pñt adduci argumẽta ex his qᷓ dcꝗᷣ

nt. di. i?. in illa qõne. vtrũ deus poſſit remłłter
pecm̃ ſine aliqua ſatiſfactiõe.mndeo ꝙ ſicut ð re
miſſiõe pccĩ cõuẽit loꝗ dupliciter.ſ.aut de lege.cõ⸗/

muni. aut de pᷣuilegio ſpali.ſic ẽt de iuſtiſicatione.

Et ſicut loquẽdo mõ ſcðo de remiſſiõe ꝑccĩ. deus
poſſet remitterc pccm̃ abſq; oĩ ſatiſfactõe.ſic loq̃n

do de iuſtificatiõe mõ.ꝛ*.deus poſſet impiũ iuſtiſi

care ſine ↄuerſione volũtatis eiꝰ ad deũ ipẽdenteʒ

Szʒ loqndo de iuſtiſicatiõe de lege cõi ſic dico ad h̊
ꝓꝙ ſicut coꝛpus foꝛmat᷑ ꝑ aĩiaʒ in eẽ nature oʒ coꝛp⸗

ꝑ naturã diſponi pᷣus oꝛdie nature q; ifundatur aia
a creatoꝛe.ſic ad h̊ ꝙ aia adulti foꝛmetur ꝑ iuſtifica
tionẽ in eẽ gre opoꝛtet pᷣcedere cõuerſionem volũ
tatis ad deuʒ tꝑe vel natura q̃ cõuerſione diſpona

tur aĩa ad ſuſceptionẽ gre qua foꝛmatr iuſtiſicatur
⁊ ſic ꝓcedũt ar ad ꝑtẽſcðam¶ Ad p in opp dõ
ꝙ ibi accipit᷑ initiũ ſalutis nõ ꝙᷓ iuſtiſicatiõe.ſʒ pꝛo

aliqua diuina inſpiratione qua aĩa excitat ? adiu/-
uatur ad cõuertẽdũ ſe ad deũ ꝑ volũtatẽ.¶ Adꝛ
dð ꝙ nõ eſt ſile de gra qͥ pncipali reſnicit affectũ li/
bex ꝗ cogi nõ põt.⁊ deſapiẽtia q reſpicit intellectũ
ꝗ cogi pöt.Et iõ magis reꝗritur volũtaria diſpoſi
tio ad ſuſceptioneʒ gre qᷓ;ſapiẽtie. AUel põt dici ꝙ
tũc Salomon recipit ſapiẽti nõ ſᷣm legẽ cõeʒ ſed
ſim legẽ ſpaleʒ ⁊ puilegiataʒ. Vel põt dici alr ꝙ ad
eiud ſuſ ception ſe diſpoſuerat inuigilando.

Vtrũ ad iuſtifica
Ecundo quærit tionẽ ipij reꝗrat᷑

Ięre infuſio. Et vẽ ꝙ nõ.ꝗa ꝗcqd deꝰ pot fa-
cere mediãte cã.ꝛ? põt facere ſine ea.g ſi dels ger
o.
6*. Memo vẽit ad me niſi pꝛ meus traxerit eũ.tra
ctus aũt motꝰ violẽtus eſt. ſed deus põt vemouere
volũtatẽ ad ſe violẽter ſine gra & ad iuſtiſicationẽ
impij nõ ẽ neceſſaria grai on nõ expollit kene
bꝛa coꝛpoꝛalis niſi ꝑ lumẽ coꝛpoꝛale.̊ nectenebꝛa
pcci expellit niſi ꝑ graʒ que lumẽ ẽ ſpuale.ʒtẽ ois
aĩa aut eſt deo inimica.aut amica.ſed amica non
ẽ niſi per graʒ cũ deſinit eẽ inimica ꝑ iuſtiſicatio/
nẽ opoꝛtet ꝙ det ſibi gra. ¶ Rñdeo ꝙ ſiẽ qñ ex vno
elemẽto fit aliud ↄcurrit duattuoꝛ. ſ. vniuſ foꝛme
coꝛruptio.⁊ alteriꝰ gnãtt.⁊ diſpõ ad coæ uption?
vniꝰ.⁊ diſpoſitio ad gnãtionẽ alteriꝰ. ſic cũ de im
pio fit iuſtus regrũt᷑ quattuoꝛ.ſ.ipictatis deſtructõ
q̃ẽ culpe remiſſio? gre infuſio.s diſpoſitio ad de⸗
ſtructio nẽ ipietatis q̃ẽ culpe deteſtatio.⁊ diſpoſi
tio ad ſuſceptionẽ gre.q̃ ẽ li.arbitrij ad deũ couei⸗
ſio.⁊ ſic pʒ ꝙ gre ifuſio requirit ad iuſtificationein
iĩpij ¶ Achpm in opp dð o illa ꝓpoſitio itelligeda
eſt de 2 cã efficiẽte. gra aũt ẽ iuſtificationis cãꝛ foõ
malis nõ efficiẽs.⁊ iõ ſicut deꝰ nõ põt facere aligd

eẽ albũ ſine albedine.ſic nec iuſtũ ſine graAdꝛm

„—

dð ꝙ illa auctoꝛitas loꝗt᷑ nõ de tractu violeto.ſ. ed

accipit᷑ ibi tractus ꝑ volũtatis inclinationẽ ſʒ ſnia

Aug.omlia.26. ſuꝑ Jo.in expoſitiòe vᷣbi pᷣdicti qð

pʒp ex pla q ponit dices ramũ viridẽ odis oui?

. d.

—

lspor

mhom
iunseſi
giyincen

och
nalosfacb

ualiaued an
Gzouerſicl
feceſtnsken
dne gaft
eſtreeeſſusat
ceſiodtomn
nieapechann
ſaſtidp diee
iſcezinccite
dii cnimorhe⸗
Redimo
Gadceer
DWeon
Mecſd e
kopee
zſtdeſm
deſmnocs
iſoai ie
Nienſſiog
Ncim gae
ſannege c⸗
edicpoſtoare⸗
eeſioe
Wdhdo⸗
Wdrake
kinincheül
tſttendeti
nori p'
Nichanerſe⸗
Ptſrreceſfn
ſenmorone⸗
Cltactonn
Yvrgyinn

nnteniene

yenliiſn
liuftnren
llleterretinti
WV
,ſegpecz
nitmrſe
ſaigumneren
WN
WRNE
Cachſknnn
nſernede
erennact
ink
ltäßdin
meeſpeſtne
larernnan
cnenire
G.
1Ervign
Ptnat,
liircien
etüſtleg

,
.

irſin

.
culp -
emitte iat .
ESRE *
nue faʒ ẽ ifuſio u. ſzʒ 02
eitiaz noͤe⸗ cngelßec gae i⸗
inimicitia e⸗ enicn nin ret
Ernirn drätenaee deo Eirnngan
. 65gord Eſi gẽ icus q;ᷓ d
. ein Pe ude ſio g ic
. iicur panbite ded reidnn
Mfake bome palbite R
0 enbera toꝛdie Ainenze⸗
uer mini mtra 02 ſit Suer
es p ho ipſu trup u
nuc ius eſt ip vtr dde ec
isam. nr ter hoc r dgeg 1. D
„ mann hoc tur nae pſa
ta euz i tio uẽſio.
gban, oi⸗
l
ääpſſifinn
Fmmunhfcnge

inato
nat
inenae Ead
oꝛdine ni qꝗᷣ
es ovanto vo
ac rſio
alo ? E aue
alo ee
n guee
8
—

P⸗
Seſsb;
ugmactl
mnüniens
C 5 re
Tſi feqᷓ
mie fuſi
n
oꝛi

2
q; Sag
ic vni tige
tic v erup It
je coꝛ ae ione. cu
korameniere⸗ niliotn
ſtoꝛe 2 o gi B. 13 inen 2ee
bus e li pᷣu o birnn ꝛdin 10. q? 502
Sremiſſi apᷣo
el lte iſſionẽ diſt nſionẽ ulr i5e. qꝛ re .1½
fo aleri e ifuſ enlbe⸗ Eesg. ne,
ze tio rem ie nã adu itio ötri 5 cu 6ꝛc. r nez
ie nã die t 9 rit ae cõ cõ on
keaiange okeck ouͤtio ene e
lipus ſoa pocs nge eſt genere innoand a
B . Krraß lt devec⸗ 6ꝛi re 6
loca ſſus a ol ac ea tcginfn cit ei. S ccõ iano Efoꝛm
nnorlgcd anctſo ine e rcs ccifa teationeß nchnione! BoS
daquoſcß. De ad oꝛd le ca. = oſit iop exꝑ ation fde tation 02 5
em qu ie. rſio eſt cc tcop iſſio nee ute erel mu E ſtã q
ſi rmin ſtmo uo. cõ op X ſe —— nõ mi tpa ſteffee * cu zt
3 2uer ater ita el oaq cohuerſio⸗ tia. o2ꝛ uã dꝛis infoꝛ ieſt; 161 iſſio. iſſio 10
receſſns ſili. i in em. onu pien Etimoꝛ aliaq pec 8 in pcc apo emiſt remi fuſi iã
eſſu a erm d qu zcon sſapi e ccõ expte otu iſſio ed c er S e. infu eti
q ſus in ad oꝛal iñ ſap rſio poꝛ nullus Sren ſionẽ. iß en 502 cäli ein alitati
i ad eeei term Ve doe init aue iõe. 5 22 nul Ci. S. fuſi ſio gley us e. r E calite
ie tree dt erſi er ot i da tiõ 0 bec.. int nfu ſio gi Pi lp nẽ iẽs
helan el 89 ö au 0d . it ꝙ E ilectise 8 0 ne re eint fu Eee 8 ci r0 duen e⸗
ſtie ciei cet a 5 dile e ſu ilecti euz „1 q; a na ta enge dã ꝙ ee p iſſio itũ .1 iuer icez
Wxix . ꝛ2e . Su⸗ n cut qꝛſ ſtr ſio 6e ſo in bi i. ſed
eniin M kn e t⸗ ad d nẽ dic ze. lis el nfuſ 8. n0 ei na ti.
– ibidez j. c² rſio 6ſit 6 die na nalis reint iu õu dan len cut
R miaczims e rſoc ad erbiee⸗ zͤuerſi cõ oꝛd z foꝛm g wpu ec ue B do ut ſit
RSZ ni. Sti ze. res * et cõ pc on 02 cã eſt qᷓ; ectu ca. 7 tꝗq 7 d aũ it ⁊
eheit Restn = cug rſio a ze c gre 502 eſp ius iſ. ſun itus. illu on 6.
