Maic nõ eſt tenẽda magfi opio.vt dem̃ eſt ĩ
goõͤnidud. Moyſen ⁊ Aaron ſacerdotes. Moyſes
inis.ſʒ ptãte ſibi cõmiſſa a
deo qua Aaron ↄſecrauit.cũ eẽt põtifex ani illiꝰ p/⸗
phetauit.q;uis.n.intentio Cayphe mala fuerit tñ
locutio vera fuit. a ſpũ ſcõ mouẽte linguã nõ intẽ
tionẽ peruerſaʒ.Judicãs aliũ ꝗ eſt in iudicãdus cõ
dẽnat ſeißm. Sih̊referasad iudiciũ quo ſacerdoſ
iudicat penitentẽ in foꝛopnie. Planũ eſt. Sacer⸗
dos.n.criminoſus ſacrm pnĩe miniſtrando grauit᷑
peccat. Si aũt referatur verbũ ad iudiciũ exteriꝰ
nõ ſic eſt dð vli.qꝛ iudex hñs crimẽ occultũ in dã

do iuſlaiaʒ ᷓ aliquẽ nõ ↄdẽenta ſeipᷣm.nõ tñ mox
reſtituit in ptaãtem pᷣſena.t. q;tuũ ad officij executio
nẽ. ⁊ et ꝗꝑ pniaʒ non ſtatiʒ remouentur de lege cõi
ſequele peccaiit.
xx.

( VDjendii eſt etia. c. Supius de⸗
Lien dũrae magf ðᷣpe/
D nitẽtia ſᷣm eſſe ſuũ.⁊ de ptãte miniſtro

rũ pniam iniũgentiũ. Hic determmiat

△
* *
— G „
. —
△
„
△
—

M,
— —

de effectu remiſſionis ex ꝑte ſuſcipientiũ.⁊ diuidi
tur nest agit de mõ remiſſionis moꝛtaliũ ¶/:ꝛꝰ
venialiũ di. ſequẽti. E de reditu dimiſſoꝝ di.ꝛꝛ·
MWyin. 2. ¶M agit de remiſſione pccõx. ? de ef-
ectu remiſſionis moꝛtaliũ o deu. * quo ad
eccliã ibi.¶ Solet etiã queri.¶ in. 3 ¶Pagit ð
remiſſione pccõꝝ quo ad illos qui infine incipiunt
penitere: le.quo ad illos ꝗ an finẽ incipiũt.iʒ non
pficiũt ibi.Si vero queritur.(̊ quo ad illos ꝗ in
iuncta ſed nõ ↄdignã pniam ꝑficiũt ibi. Si vero q̃
ritur de illo. lla ꝑs q̃ ibi incipit.Solet ẽt queri.
diuidit᷑ in. 4 ⸗ agit de effectu remiſſiõis pccõ
rũ quo ad ſatiſfactionis ipoſitionẽ.lꝑ quo ad ab/⸗
ſolutionẽ ibi. Sciendũ eſt.Eʒ.quo ad abſoluentis
ptaãteʒ ibi. Mõ tñ dʒ.¶ &Æ quo ad abſolutiõis ſuſce
ptionẽ ibi. Si aũt queritur. cdu pncibalit
aue di. querẽdũ ẽ pᷣncipaliter
rca hanc de ae a ure⸗
a in articulo moꝛtis icipiũt penitere as
rgatoꝛij5. de valoꝛis idulgentiaꝝ q;ti/

pena pi entiax
tate. de his quibꝰ valet ¶ÿ de bis ꝗ pnñt eas
dare. Circa pᷣmũ querũt᷑.ʒ. Mꝰ vtrũ aligs ĩ ar⸗
ticulo moꝛtis pꝰ penitens poſſit digne penitere.

¶ vtrũ tali debeat ſacerdos aaqua ſatiſfactionẽ

imponere F wtrualinsapoſſtp:o alio atiſigecf.
— ℳℳπ DAHQ & aliquis in articulo
L . Timo ondo din pᷣmo penitẽs
nõ põt digne penitere. Aug.in liꝰ.de lapſu
nudi ſermone. 24. verſus finẽ.? ẽ de pe. di. 7.5.
;qᷓ;. Et recitat magr in lra huiꝰ di.c.pꝰ. Si vis
agere pniam qñ iam peccare nõ potes.pccã te di/⸗
miſerũt.nõ tu illa. Sed nemo poͤt digne penitere
niſi dimittat peca. iBte de pñijs di. 7..ð. Hoc aũt.
⁊ recitat magr in lr̃a huiuſ di.c.j. Nullus expectet
qñ peccare nõ põt.arbitrij.n.querit deus libertatẽ

vyt delere poſſit cõmiſſa.nõ neceſſitatẽ. Cũ gᷓ ibi lo

quat᷑ de illis qui in articulo moꝛtis penitent.vẽ ꝙ
eoꝝ pnia non ſit libera.ſʒ neceſſaria.⁊ ꝙ homo per
eam non ↄſequat᷑ pccõꝝ remiſſionẽ. Cõtra.Sacri
ſiciũ veſpertinũ in lege erat acceptabilius. vt pʒ
leuit.õ. ⁊ recitat magtr in lra huiꝰ di.c.j.ſed pnia
ſerotia ſigniſicata eſt ꝑ ſacriſiciũ veſpertinũ ſʒ gl.
i illud pſal. Eleuatio manuũ mæeaꝝ ſacriſicium
V ſgereind g pniai fine vite dignioꝛ ẽ qᷓ; alia pnĩa
ald iſtã qõneʒ fuer̃t vel ſunt quidã heretici dicẽ⸗
tes hoĩiem non poſſe digne penitere poſtq; eſt in le
cto moꝛtis.ſi añ pniam nõ incepit.ſʒ hec opinio eſt

o ꝓnicioſa hereſis cõtra ſacrã ſcripturaʒ. latro.n.cui

Dixit xpᷣs.Hodie mecũ eris in paradiſo.vt habet᷑
Luce.⁊ʒꝰ.erat in cruce ſicut in lecto moꝛtis qñ pe⸗
nituit.⁊ ẽt eſt hereſis illa õ rõnẽ.qꝛ qᷓ;diu hõ ẽ ĩ hac
vita vſum retinẽs li.ar.ſicut põt ſe a deo auerter
ex defectibilitate ꝓpꝛia.ita põt ſe ad deñ cõuerter
digne cũ auxilio diuine gre. Dicendõ g ad qõnẽ ꝙ
homo in articulo moꝛtis qᷓ;diu vſuʒ retinet li.ar.
põt penitere digne.tũc.n.eſt pnia digna cũ penitẽſ
efficaciter dolet de pᷣteritis.⁊ ꝓponit caunere amõ
talibus futuris.⸗ nigi vere.⁊ ſatiſfacere pꝛo poſ
ſe.⁊ ꝙ ad hec oĩa pᷣnetpaliter moueat᷑ per amoꝛeʒ
bonitatis diuine. Hos aũt oẽs motus mentis põt
habere ille qui in hoꝛa moꝛtis incipit penitere.qᷓ;
uis ſit difficile.⁊ qñ hoc accidit eſt ſpale bñficiũ di

uine miſericoꝛdie.⁊ ſic pꝛocedũt ar ad partẽ pᷣmã
concludũüt.n.bene eſt periculũ in expectando.⁊

. S

4

diffi culras habendi veram pniaz illi qui vſqʒ tůe

noluit penitere. Ad ar ad pꝑtem ſaʒ dð ꝙ q;uis
ↄtingere poſſit qñq;.ꝙ pnia tar 1
aliqua alia pnĩa feſtina.tñ ſimplr melius eſt peni⸗/
tere cito qᷓ; tarde.tñ qꝛ eſt ſecurius.tum qꝛ talis pe

nitẽtia ceteris paribus plus habet de röne volun

tarij. UVñ per ſacrificiũ veſpertinũ nõ ſigniſicabat
pnia tarde incepta. ſed cito incepta. vſq; tamẽ in
fine perſeuerans. qucritur vtrum penitenti
C undo in articlo moꝛtis debeat ſa
eeerdos aliquã ſatiſfactionẽ iponere. Rñnñ⸗
eoꝙ nõ. qꝛ nõ eſt in ſtatu in quo poſſit facere pe/

nitentiã exterioꝛẽ. ſʒ interioꝛẽ tm̃.dʒ tñ ſibi venam

pecõ debitã manifeſtare dicendo. Si eſſes ſanus
tantã pniam deberes facere.⁊ dʒ iſta intimatio ſie
ri ꝑ modũ cuiuſdã ↄſolatiõs reducẽdo ſibi ad me/
moꝛiã magnitudinẽ diuine miſerioꝛdie remitten/
tis nccã per ſolã penitentiã interioꝛi.q;uis hõ non
poſſit exterioꝛẽ facere.talis.n.pene manifeſtatio
excludit deſperationẽ.⁊ ꝓmouet pnĩam interrio-
rẽ. Huic ↄcoꝛdat qð dꝛ. ꝛc.q.⁊.c.j.⁊ recitat magr

in lr̃a huius di. c. 4. Abifirmis in ꝑiculo moꝛtis

poſitis pura eſt in enda ↄfeſſio pccõꝝ.non tñ ipo
nenda eſtillis q;titas pnie.ſed innoteſcẽda.

Ertio que ritur vtrũ aliꝰ poſſet ſatiſ

.2 facere pꝛo alio.Et vꝛ ꝙn
. Cox. §. Oẽs vos manifeſtari oʒ añ tri/
bunal vpᷣi vt recipiat vnuſqſq; pꝛopᷣa coꝛpoꝛis ꝓut
geſſit ſiue bonũ ſiue malũ: Itẽ pſal.Ad deũ.tu red
des vnicuiq; iunxta oꝑa ſua tepneinalio⸗ ps ſa
tiſ factiõis ẽ in ↄtritione.ſʒ nullus põt ꝓ alio ↄteri.
qꝛ tunc peccatoꝛ adultus ſaluari poſſet ſine pꝛopᷣa
cõtritione.̊ nullus põt pꝛo alio ſ- atiſfacere. Irem
nullus põt alteri mereri pᷣmiũ vite eterne. g a ſili
nec remiſſionẽ debite pene.iſrẽ ſi aliꝰ obligat ſe
ad ſatiſſaciendũ ꝓ alio.non ꝑꝑ h̊ ſtatim euolat aliꝰ
⁊ tñ vi ꝙ euolaret ſi ſatiſfactio alterius pꝛo ipᷣo ſuf
ficeret. Contra Gal.6. Alter alterius onera poꝛ
tate.⁊ ſic adiplebitis legẽ xpi ¶ Itẽ. 26. q.⁊.c.pꝰ.dẽ
ꝙ ſi inſfirmus migrauerit o?onibus amicoꝝ ⁊? elaꝝ

largitionibus pondus pnie ſubleuãdũ eſt. tẽ xCxs

ſatiſfecit ꝓpecis nẽis.cũg uos ſimus coꝛpis mgi

ci xpᷣi mẽbꝛa.vi ꝙ poſſumus ⁊ debemꝰ nõ tñ ſat!i/⸗
facere pꝛo nobis.ſʒ ẽt ꝓ alijs. Rñdeo ſatiſfactio ẽ

pꝑp duo.ſ.ad faciendũ emendã ꝓ pxcõ.⁊ vt ſit me
dicamentũ õ ſeqauelas pcci.q̃ duo includũtur in de
ſcriptione ſatiſſactiõis ſuꝑius poſita que eſt pccõꝝ
cauſas excidere. ⁊ eius aditũ nõ indulgere. Quãtũ

ad effectũ ſᷣm.vnus nõ põt ſatiſfacere ꝓ alio.quia

caro vnius nõ domat᷑ p ieiuniũ alteriꝰ.nec ꝑ elam
7 oꝛoneʒ vnius.alter ad bõa ſilia aſſueſcit.niñ per

accidẽs inq;tũ aliꝗs ꝑ bona oꝑa q ſacit ꝓ alio põt

ſibi mereri de ↄgruo augmentũ gre qua faciliꝰ aſ⸗
ſueſcit ad bonñ faciendu.⁊ malũ vitãdũ.ſʒ hec ſub

nentio nõ eſt ꝑ modũ ſatiſfactiõis.ſʒ meriti.QOuan

tũ aũt ad pᷣmũ effectũ. vnus põt ꝓ alio ſatiſfacere

vtroq; erñte in charitate.⁊ Ebitoꝛe pꝑſe ſatiſfacer
kruata debita ppoꝛtõö

non potẽte in hac vita.⁊ ob
ne pene. Opus.n. factũ a nõ exnte in charitate nõ
eſt ſatiſfactoꝛiũ p aliquo.ẽt q; diu nõ eſt in charita
te opus factũ ab illo nõ ẽ ſatiſfactoꝛiũ.qꝛ ſoliſ ami

cis dei bona facta er charitate cõicari pñt q;tuʒ eſt

ex debito. etiã ſatiſfacere põt ꝑſeipᷣm in hac vita

q;. ꝙ pnia tarde icepra melioꝛ ſir

1

2nð vult vere penitẽsRoc᷑.a iõ opus qð aliꝗs faẽ
ꝓ iſto nõ ſaciſfaci ꝓ pena iſtiꝰ quis ſeipʒ pomit iu
uare ꝑ modũ meriti de cõgruo.⁊ qꝛ ceteris pꝑibus
magis ſatiſfactoꝛiũ ẽ pꝛo penitẽtoopus factum ab
ipᷣomet q; ab alio.ſicut efficacius ceteris ꝑibꝰme⸗/
retur hõ ſibi q; alij.iõ ꝓpoꝛtionalr dʒ eẽ maioꝛ pe

na in ſatiſfaciẽte ꝓ alio q; illa qͥ ſufficeret alij.ſi ſa-

tiſfaceret ꝓ ſeipᷣo.charitas tũñ ſatiſfacientis ꝓ alio
in tm̃ poſſet excedere charitatẽ illiꝰ ꝓ quo ſatiſfa⸗
cit.ꝙ non opoꝛteret ipᷣm ad ſatiſfaciendũ pꝛo alio
ſoluere penã maioꝛẽ q; alius ſoluiſſet ſi ſatiſfeciſſet

ꝓ ſeipᷣo.qꝛ tanto magis opus eſt ſatiſfactoꝛiũ cete

2

ris pibꝰ q;to ex maioꝛi charitate pcedit.Ad pᷣ
2 opp dõ ꝙ ppa opa hois dicunt᷑ duptr. aut
vere.ſ.illa q̃ ipᷣemet facit.aut interpᷣtatiue.ſ.illa qᷓ
facit aliꝰ ꝓ alio.Ael põt dici ꝙ h̊ intelligendũ eſt ð
opibus oꝛdinatis ad pᷣmiũ ſubſtantiale.qð vnuſñ
põt alij mereri etiã de oꝑibus ꝗbus hõ meret᷑ dan
nationẽ eternã quã vnus alij mereri nõ põt.i Ad
zm dð ꝙ hic loquimur de ſatiſfactiõe ſᷣm ꝙ diſtin⸗
guit᷑ 5 ↄtritionẽ q̃ ↄtritio eſt neceſſaria ad remiſſio
nẽ offenſe Ad. 4 dᷣ ; nõ ẽ ſile aꝛ pmiũ vite et
ne menſurat᷑ ſᷣm q;titatẽ charitatis.⁊ actũ volũta

tis interioꝛũ elicitoꝝ ex charitate.q̃ nullus puuruunus

hõ alij potuit vnq; de ↄdigno mereriꝑꝑ excellen
tiaʒ amicitie diuine.ſʒ ſolutio pene nõ eſt res tanti
ptij. ⁊ iõ ↄceſſuʒ ẽ vt vnus ꝓ alio ſoluere nõ potẽti
poſſit ſoluere.ex. Si hõ eſt alicuiꝰ inimicus.⁊ dʒ
eidẽ.ioo.groſſos.talis põt illud debitũ ꝓ eo ſoluer

qui ipᷣm non poſſet amicũ eius facere vvel amicitiãẽ

augere. Uel põt dici ad ar 2 clariꝰ.q ſi homo nõ
põt mereri ꝑ ſe pᷣmiũ vite eterne.merituʒ xpᷣi ſibi

ſubuenit mediate ſacf̃i baptiſmi ſuſceptiõe. vt pʒ

in puulis. Si põt mereri. qð pot ois hs vſumli.
ar. cũ adiutoꝛiqei. tũc.n. nõ eſt rõnabile ꝙ alius

poſſit ſibi mereri ipo nolẽtꝭ ſicur nec alius ſatiſſa-
cere H potẽte velſatiſfacer̃ nolẽte ¶ Ad
51

Fm dð ꝙni vnus obligat ſe ad ſatiſ faciẽdũ ꝓ alio
non ſtatiʒ eſt ꝑꝑ hoc debita pena ſoluta.⁊ iõ aliꝰ? nõ

euolabit quouſq; pena ſoluta fuerit. Si aũt queraſ
vtrũ iſte ſatiſfaciendo ꝓ alio etig Ath ſeipᷣo
lecgla

vr aligbus ꝙ nõ.qꝛ tũc tanta pena q nẽ ſaria eẽt
ꝓ v no ſufficeret pꝛo duobus.⁊ pari rõne ribus
vel quattuoꝛ.⁊ ſic deiceps qð eſſetõ iuſtitia. cc iſte
ſatiſfaciendo /ꝓ alio meret᷑ ſigʒi augmentũ ſubſtan/
tialis pᷣmij.qð multo plus valet q; remiſſio pene.

Egt ſi dicas ꝙ hõ non poſſet mereri ꝓ alio qn pᷣnci

palius mereat᷑ ꝓ ſe quomõ põt ſatiſ ſacere pꝛo alio

qn ẽt ſatiſ ſaciat ꝓ ſeiande⸗ pᷣmiũ ſubſtatiale ẽ

bonũ cõe ꝙ per cõicationẽ nõ minuit᷑ ſed remiſſio
pene bonũ ꝓpꝛiũ cſt. bons aũt ꝓpꝛiũ pluribꝰ cõica
tũ minus cuilibʒ cfficitur. Mihi aũt vꝛ ꝙ iuis il⸗
le qui ſatiſfacit ꝑ alio illud opus nõ ſit ex debitoſa
tiſ factoꝛiñ ꝓ ſeipᷣo.eſt tñ ſʒ aliqd ꝓ ſeipᷣo ſatiſ facto
riũ per diuinã miſericoꝛdiã. vel m alioꝭ quisno
ſit ſatiſfa ctoꝛiũ pꝛo ſeipᷣepenenodum ſolutionis ꝑ
quẽ modũ ẽ ſatiſfactoꝛiũ ꝓ alio.ẽ tñ ſatiſfactoꝛiuʒ
pꝛo ſeipᷣo per modũ meriti de congruo.
Articulus ſecũdus de n. ö
noror queritur de. 2. pn
On ſequẽter cipali. Et circa H
querũt᷑ 5. ¶ M vtru pena purggtoꝛij
ſit granioꝛ qualibʒ tꝑali pena ? vtx

2„.

—*

4
/ Nionſntin

4
iſpenil

8

Saporee

pera

loennunco
ſugenonis
nuuemetpurg
ochdarat⸗
gehderitin.
Hetranfren.
ſe thabinnsg
fitrisleni
ſeucanon
etclgtennie
Citticenimain
Ccuntunscen
Cochöesols
Micrponc,
Nta
porgrond.
eclitn
Iubeevinn
nitpkilana
ANiphüie

inmbinef

leſibius av⸗
mge
Dpke Leraden

1Nochraden
Mrdaae.
Wawdr
ädehſt
iSn
Uurmmgiet
cecentoi
Pecßzdebit
Gleſoniggr
ötmn
iſolcie⸗
liccpihren
aroltcgze,
ltoneitiin
icloek Gjat
Aietrlee
ſnueffcinbel
ingtute
igigise
etnin

ectüficinen

Panrlneg⸗

N
N
W
lohonn ſuſiet
Pkbentoiſmg
opoꝛicin e
Püdſpoſiti d
ninoͤferh
ſci ſmptr⸗
iduinn
tinkp⸗

Nö
bcnete

A! 1
ern ee
WGe e

38

ee 1

”M
Krnzenz,

,
8 I 4
r5
1* * 4
8 7
„ . N
õ
„ 1
Nöanin
, 1
AKNNN
X Phinrekicenit⸗
Moge. Kd
. . . „
Münimn

Niicrnrd
Kchdi
ewe.
cin
Ntinsir.

. ,

„ „ ef
arteN W 4
SS
RS EeYACAA
nsud K
4
ens e
4 „ ſſit
Sbi AATROLAYAYE
niſg 5

. D

ſatiſf ctoꝛia vtrũp mudesäernon; inſligat.
. EAn bvena purgaroꝛij n
e Runo ondo ſit grauioꝛ quali bet
tempoꝛalapena. 'm Phi. ?*⁹. de aĩa. Actus
ac tiuoꝝ ſunt in patiente ⁊ diſpoſitio.ſʒ ↄiunctũ ex
aia ⁊ coꝛpoꝛe eſt magis diſpoſitũ ad patiendum q;
gia ſeperata.g̊ magis affligitur homo a nocino in
hoc mundo q; aĩa in purgatoꝛio. Iem ignis con
flagrationis qui pꝛecedet iudiciuũ purgabi quos
inuemet purgandos.ſʒ eius duratio longe erit mi
noꝛ qᷓ; duratio ignis purgatoꝛij. ꝗ̊ virtus ſua ĩ affli
gendo erit maioꝛ.aut aliqui ſine ſufficienti punitõ
ne tranſirent.( Itẽ aie in purgatoꝛio cũ cognoſcãt
ſe ⁊ habitus qui ſunt in ſe.in ſe vident habitũ cha
ritatis.⁊ ſe vidẽt in ſtatu in quo illũ perdere n pnt
5ſe uident a diuina amicitia ſeperari non poſſe.⁊
ex cõſequenti certe ſunt ꝙ habebũt vitã eternã. ſʒ
cũ tali certitudine nõ vẽ poſſe eẽ tanta pena ſiẽ põt
eẽ cum talis certitudinis carentia.&̊ in hac vita in
qua hoĩes nõ ſunt certi de hnñda vita eterna põt eẽ
maioꝛ pena qᷓ; purgatoꝛia.¶ Contra magr in lr̃a hꝰ
di. c. pꝰ.⁊ eſt de pe.di. *.S.Hoc aũt.dicit de igne
purgatoꝛio.ꝙ ⁊ ſi eternus nõ ſit miro tñ mõ grauiſ
F.excellit.n.omneʒ penã qᷓ; vnq; paſſus eſt aliquiſ
in hac vita.nũqᷓ; in carne tanta inuenta eſt penalʒ
mirabilia inartvres paſſi ſint toꝛmẽta¶ UVtẽ Aga⸗
zel. .li.phiſi.c.*. dicit de purgatoꝛia pena.ꝙ eſt
cruciatus in effabilis.ſed omnis pena huius vite
E effabilis. exgo grauioꝛ eſt pena.purgatoꝛij quali
bet alia tem ꝛal pena Rnded ꝙ pena cauſatur
duplr. ſ.ex abſentia boni amati.a pñntia mali ocditi
vtroq; mõ pena purgatoꝛij maioꝛ eſt qualibʒ pe-
na tẽpoꝛali.aĩe.n.in purgatoꝛio quia motusearuʒ
nõ retardatur mole coꝛꝑis vehemłẽtiſſime deſide
rãt eũ deo ꝑfecta fruitione ↄiũgi.⁊ iᷣ exhuiꝰ fruitõ
nis cõiũctionis abſentig vehemẽtiſſime affligun⸗
tur.maxiĩe cũ tpᷣs videãt adueniſſe quo cũ deo ꝑfe
cte eẽnt pↄiũcte.ſi dũ erant in coꝛpoꝛibus płenã ſuis
pccis debitã ꝑſoluiſſent.qꝛ ẽt pena nõ tm eſt leſio.
ſz leſionis appꝛehenſio.vel ex tali appꝛehẽſiõe cã/
ta.iõ tanto te is ꝑibus penaẽ maioꝛ.qᷓ;to appꝛe
hẽſio leſ Seen foꝛtioꝛ.aĩe aũt in purgatoꝛio foꝛtio
ꝛis ſuptppᷣhenſiõis qᷓ; dũ erãt in coꝛpoꝛibꝰ. Uñ ſi
cut dlcit᷑ Agaʒzel.ð.li.phi.c.ꝗ..In G̊ mũdo aia nõ
ſentit cruciatũ ſuum im̃ ꝑꝑ occupationẽ ſui circa
coꝛpus eſt. Sicut ꝗ occupatus in bello vel in peri
culo nõ ꝑcipit laboꝛẽ ſuũ.⁊ iõ ſi inferẽs leſionẽ eſſʒ
egnale inferẽtibꝰleſionẽ in hmũdo adhuc pena ſẽ
ſus in purgatoꝛio lõge eẽt maioꝛ q̃libʒ pena in hoc
mũdo.cũ g̊ ignis affligẽs nMas ĩ purgatoꝛio magis
ſit actiuus igne nro.qui trinter alia elemẽta maxi
me eſt afflictiuus:nulli dubiũ põt eſſe ꝗn pena pur
gatoꝛij ſit longe grauioꝛ qᷓ; aliqua pena in h mũdo.
Hic aũt ſupponimꝰ aiam poſſe pati coꝛpoꝛali igne
qð ⁊ ꝑ qe nodũ iferiꝰ declarabit᷑ deo dãte. cũ de
pena danatox agef. eid pe in oppm d ꝙ ſola le⸗
ſio non ſufficit ad penã ſenſus.ſʒ requiritur leſiõis
appᷣhenſio qᷓ maioꝛ eſt in aĩa ſeperata q; coꝛruptibi
li coꝛpoꝛi cõiuncta.⁊ pᷣterea q;nuis ↄiunctum ſit ma
gis diſpoſitũ ad patiendũpaſſione abijciẽte a ſub
ſtantia.nõ tñ ex ̊ ſequit᷑ q ſit magis diſpoſituʒ ad
paciendũ ſimplr. ⁊ pᷣterea vt dictũ eſt inferẽs paſ⸗
ſionẽ aiabus in purgatoꝛio magis actiuũ eſt q; qð⸗
cũq; inferens purgationẽ in H mũdo/ Arm ꝛm vʒ

bñ oecludere.bꝛeuitas.n.punitiõis illox aper illuʒ
ignẽ purgabũt᷑ recõpenſabit᷑ per intẽſionẽ acerbi/
tatis.¶ Ed zm dð ꝙ q;uis aie in purgatoꝛio certe
ſint de habenda vita eternaq̃ certitudine ↄſolant᷑
tñ ex foꝛti appᷣhenſione dani ex dilatione vehemẽ
tiſſime affliguntur. en vtxpen pur.
— tiir vtx pẽa pur/
E cundo queritur gatoꝛij ſit ſa⸗

——

tiſfactoꝛia. Et vr ꝙ nõ. Nulla pena eſt ſatiſ

—

factoꝛia niſi volũtarie aſſumpta. vłtollerata.ſʒ pe
na quã ſuſtinẽt aĩe in purgatoꝛio nõ eſt ab eis volũ

tarie aſſumpta neq; tollerata.qꝛ ab illa deſiderãt
liberari. nõ eſt pꝛo eis ſatiſfactoꝛia.i ſtẽ ſatiſfa-
cere eſt mereri remiſſionẽ pene.ſʒ aĩe i purgatoꝛio
ſunt extra ſtatũ merendi. ſunt extra ſtatuʒ ſatiſfa/
ciendi¶ Contra pena debita nõ remittit᷑ ſine ali-
qua ſatiſrfactione.ſʒ ſi nullus ſat iſſaceret pꝛo illis ꝗ
ſunt in purgatoꝛio in hac vita.tñ ꝑ illã penã ad vl
timũ liberarent᷑ ab obligatione pene pccõ debite.
gilla pena eſt ſatiſfactoꝛia.iOtẽ oĩs pena patient᷑
ab exñte in charitate tollerata eſt ſatiſfactoꝛia.ſed
aie in purgatoꝛio ſunt in charitate.⁊ baliente illã ſu
ſtinẽt penã. eſt ꝓ eis ſatiſfſactoꝛia ¶ Rñdeo ꝙ de⸗
bitoꝛ a ſuo debito põt duplir libetari. Uno mõò cuʒ
ſoluit debitũ.Alio mõ cũ creditoꝛ accipit illud qð
ſibi debitũ eſt debitoꝛe irregꝗſito. Ad ſilitudinem
mõi pᷣmi liberaf᷑ homo a pena pccõ debita illã exo
luendo per penã volũtarie aſſumptã.⁊ G̊ eſtſatiſfa
cere plene ⁊ ꝓpᷣe.Ad ſilitudinẽ mõi ſecũdi liberan
tur aie decedentes cũ gra ab obligatione pene pec
catis debite ꝑ penã quã in purgatoꝛio ſuſtinẽt pa
tientur.talis tũ pena nõ ita ꝓpꝛie dici põt ſatiſfa⸗
ctoꝛia.ſicut illa que volũtarie eſt aſſumpta.⁊ iõ pa
rũ de pena quã homo volũtarie aſſumit in h̊ mun/
do liberat eũ a magna poꝛtione illius pene q̃ ẽ ĩ pur
gatoꝛio.¶ Ad p dð ꝙ eſt volũtarie tollerata.quia
ſciũt eaʒ eſſe iuſtã.⁊ qꝛ plus volũt illã penã ſuſtine
re q;ᷓ ꝑpetuo dei viſione carere.ad quã ſciũt ſe nõ
oſſe ptingere manente in eis obligatiõe ad penã
E ꝛm. dð ꝙ aie in purgatoꝛio q;uis ſint extra ſta
tũ merendi augmẽtuʒ gre.nõ tñ ſunt extra ſtatum
merendi liberationẽ ab obligatiõe pene.accipien
dopnereri ꝓ patient᷑ ſuſtinere penã ꝑ quã liberanf
ab obligatione pᷣdicta.Ad ar ad ꝑteʒ pam dð ꝙ;
bñ ↄcludũt ꝙ illa pena inq;tũ eſt ab eis patient᷑ tol
lerata aliquo no rõneʒ ſatiſfactiõis hʒ inq;tũ per
eam liberãtur ab obligatione pene debite ꝑꝛo pec

ocgatis.⁊ hoc eſt verum.

— LErtio queritur vtruʒ pena purgatoxij
per miſteriũ demonũ infligatur
Et vr ꝙ ſic. ↄuenientius eſt bonus hoĩes
affligi ꝑ malos angelos qᷓ; bonos per honos.ſʒ bo
nus angelus fecit emarceſcere neruũ femoꝛis d.
cob. vt hẽ Geñ.2.ꝗ videtur ꝙ mali angeli affli⸗
gãt aĩas ſin purgatoꝛio¶ ſtẽ mali ãgeli affligũt bo
nos hoies in hac vita.vt pꝑʒ Job..ga ſili affligi
animas in purgatoꝛioi¶ tè magr di. 47 .c. vlti.
dicit ꝙ habebũt toꝛtos in pena quos habuerunt

incentoꝛes in culpa. Contra.nõ decetillũ qui de

aliquo iuſte triumphauit poſtea pũiri per ipᷣm.ſed
aĩe que ſunt in purgatoꝛio iuſtitie adherendo dia/
bolum vicerũt.g̊ non eſſet ↄueniens ꝙ punirẽtur
miniſterio eoꝛum. gtem illam penam demones
ſciunt indubitanter eſe ad vtilitatẽ eoꝛuʒ qui pu-

Mm 5

H

$

niuntur. ſed demones non querunt vtilitatẽ ani-

marũ.ſʒ daãnũ g videt᷑ ꝙ anime in purgatoꝛio non
puniũtur miniſterio demonũ.Mndeo ;uiſ bo
ni angeli mali aſſiſtant moꝛientibꝰ boni ad adiu
uandũ.mali ad nocendũ ſi pnt.⁊ ad videndũ ſi ali
quid habent in eis. Uñ ⁊ legitur i vita beati Mar
tini. demonẽ dũ moꝛiebat aſtitiſſe.⁊ q;uiſꝑ bonos
deducãtur ad locũ penalẽ foꝛte ↄcomitãtibus ma
lis libent aſpiciẽtibus penas eoꝝ q;uis nihil vide
anr in eis ſe poſſe hꝛe.tñ in loco penali non puniũt
miniſterio demonũ. vt bene oñdunt rõnes ad par
rem pam adducte. nec miniſterio bonoꝛũ ãgeloꝛũ.
ſed ſola diuina iuſtitia ignem purgatoꝛiũ ſicut in/
ſtrumentũ applicante ad pnnitionẽ ea .AAd Zmn
in opp dð ꝙ magis eſt ↄueniens bonos hoiĩes in
hac vita affligi a bonis angelis.qnñq; ad cautelam

contra aliqð futurũ malũ.ſicut angelus fecit emar

ceſcere neruũ femoꝛis Jacob ad pꝛecauendũ moti
bus ↄcupiſcentie q; in alia vita bonoſ affligi a ma
lis quos vicerũt.Ad ꝛm dð ꝙ nõ eſt ſile.q; in hac
vita durant pugna inter malũ angeluʒ ⁊ bonũ ho⸗
minẽ. exercitant᷑ boni hoĩes per angelos malos
zm dð ꝙ illud verbũ magri intelligendũẽ de
daͤnatis ⁊ pꝛo tenpoꝛe ante iudicium.

¶Articulus tertius

Onſe eqnter queritur de zo. Pnci

pari. circa h̊ que/
runt᷑. 5.¶( Vtrũu indulgetie qs dat
ecclia aliqd valeant 4ſ* vtru tantuz
valeant q;tu ſonant.igꝰ.vtrũ valeant aliquibus
poſt banc vitam. 4
.⸗ G5Q& & indulgẽetie p̃dicte
Rimo oñdo nihil waleant. quiai⸗
utilis eſt ſimoniaca donatio.ſʒ in iſtis ĩidul
ntijs dantur ſpũalia ꝓ tꝑalibꝰ.vt ꝓ ecclijs ⁊ ho
ſpitalibus ↄſtruendis.dare aũt ſpũale ꝓ tempoꝛa
li ſymoniachũ eſt.̊ tales indulgentie inutiles ſũr.
Item iuferioꝛ nõ põt abſoluere a pena impoſita
a ſuperioꝛi.ſʒ deus cũ per cõtritionẽ penitentis re

mittit ei culpam.⁊ obligationeʒ pene eterne.obli

gat ipᷣm ad aliquã tꝑaleʒ penã.& illa per ingulæn/
tias datas a pᷣlatis ecclie non põt remittii łCõtra
ecclia errare non põt. Uñ Luce.⁊⁊ꝰ.dicit dñs Pe⸗/
tro.E go rogaui ꝓ te vt non deficiat fides tua. Cũ
tota ecclia affirmet tales indulgentias valereꝰ
cedendũ eſt ꝙ walent diga qõnẽ dixerũt gdaʒꝰ
iſtas indulgentias velere in foꝛo ecclie remittẽdo
penas taxatas a iure vel a iudice.non tñ aliqd re/
mittendo de pena a deo taxata.¶ Sed contra ſᷣm
illam opinionẽ.indulgentie ſimpł magiſ nocerẽt
qᷓ; valerent.qꝛ abſoluendo a penis ſatiſfactoꝛijs:
ad penas pur gatoꝛij q̃ ſunt grauioꝛes tranſmitte/
rent.iõ ſimpłr dð eſt ꝙ indulgentie ſi dantur ab il/
loq põt eas dare.⁊ ex rõnabili cã.ſ.ꝓ vtilitate ec/
clie valẽt diſpoſitis facientibus illud qð ↄtinetur
in foꝛma indulgentie.pꝑ eag n. remittitur aliq̃ poꝛ/
tio pene a deo taxate.hoc qaut facere põt ecclia.qa
Hh facit ex diuina auctoꝛitate.theſauꝝ eni meritoꝝ
ſ.xpᷣi ?⁊ martvrũ ⁊ofeſſoꝛũ ⁊ virginũ recõmendauit
eccłie diſpenſandũ cũ ecclie in pᷣlatis tradidit cla/
ues regni celoꝝ.meritũ.n.paſſiõis xpᷣi ſufficiẽs fu
it ꝓ ſolutione oiuʒ penarũ nr̃is peccatis debitarũ

voluit tñ ad bonũ ni qhos adultos ꝑ aliqua obſe

quia penalia ſien ꝑticipes illius meriti e pmi
oppii dðᷣ ꝙ nõ dant ſpũalia ꝓ tpalibus niſi ꝑ accñſ

cũ.n. dantur indulgẽtie ꝓ ecclij ævel hoſpitalibus

cõſtruendis nõ dantur vt in illis tpalibus ſiſtatur
ſed ꝑꝑ vtilitateʒ ſpũaleʒ cõſequentẽ. Unde nõ dã/
tur ꝓ tpalib us niſi inq;tũ oꝛdinantur ad ſpalia.

(A ꝛm dð ꝙ inferioꝛ bene põt abſoluere a pena i

poſitaa ſuperioꝛi auctoꝛitate ipiꝰ. Ael põt dici ꝙ

pᷣlatus dans indulgentias a penis a deo taxatis ů

abſoluit. ſʒ de theſauro ecclie illas ſoluit. Sacer/

dos aũt in foꝛo pnie ꝑ virtuteʒ ſacri poteſtate claui

um a deo ſibi data partẽ pnie a ðo taxate remitu⸗
– E queritur mtrum in dulgen
— cundo & tantum valeant quãtuʒ
ſonant.Et videtur ꝙ nõ.quia tunc tin va⸗
l danti vnũ denarium q;tũ danti.ioo.libꝛas
7 venienti viſitare locũ ſᷣm de ꝓpe ſicut de longe.
cũ in idulgẽtijs ↄtineat᷑ qcũq; dederit eliazʒ ſuaʒ ꝓ
tali facto.vel viſitauerit talẽ locũſem habebit tm
de indulgenria. ¶ Iẽ eũ danti eliam ꝓ tali ſcõ ↄce⸗/

ditur.5 pars remiſſiõis pene ſue.tũc dando vnũ

denariũ.⁊ alia vice aliũ.⁊ ʒ vice aliũ liberaretur
a tota pena pccis ſuis debita.qð vꝛ abſurdũ.ixCõÿ
tra Job.iʒꝰ Mũgd deus indiget nro mendacio.q.

d. nõꝗ ꝓ quacũq; vtilitate nõ dʒ homo mentiri. S

tm̃ vailent indulgentie q;tũ ecclia diciteas vale-⸗
re. ¶ Ad iſtã qõnẽ dicũt ꝗdã ꝙ tm̃ valẽt q;tũ ſonãt
Ita ꝙ qñʒ duoꝝ equali diuitũ.quoꝝ VYn' dat vuu
denariñ. alius decẽ. ille qui minus Mt obtinetre
miſſiõnẽ pene vniꝰ ani.ſicut ille qui plus dat.nec
pꝑꝑ ̊ ſequitur ꝙ tm̃ remittatur vni de pena a deo
taxata q;tũ alij.qꝛ pena vniꝰ ãni in hac vita ñ tm̃
valet illi qui eam facit ex minoꝛi charitatis feruo
re.⁊ remiſſaʒ ſwut illi qui eã facit ex maioꝛi? aſpʒaʒ
Cũ aũt dẽ in foꝛma indulgentie quẽlibʒ dantẽ ella

ſuã pꝛo tali facto remiſſioſẽ hie pene vnius anni.

ſicut in kelligendũ eſt ꝙ habeat remiſſione tate pe⸗
ne a deo taxate. qᷓta remitteret ei ꝓ pnia vniꝰ ani
quã faceret ĩ hac vita. Cum & illi qui plus dat ? ex
maioꝛi feruoꝛe rũñdeat annꝰ efficawoals pnie ; illi
qui minus plus ſibi remittit᷑ de pena
ᷓ alij.⁊ tñ cuilibet valet vnü anuʒ pnie ishac vi⸗

ſuan no
tamen equatr. ſed ille qui plus dat cereris parib-
plus obtinet de intẽſõis remiſſione.ita ſi pond
tur duo in oibus pares obligati ad moꝛadũ panũ
vnum in purgatoꝛio. Si pꝛo indulgentia vm am
vnus dat denariũ vni.? alius decem quilibet ꝑ
totum anũ illum in purgatoꝛio minus puͦietur. ſʒ
ille qui dedit decem minus q; ille qui nõ dedit ni-
ſi vnum. ita ꝙ erit alleuiatio pene ſm datoꝛum ꝓp
poꝛtionẽ.¶ Ded contra hoc eſt.quia tuc per indul
gentias non remitteretur pene quantitas extenſi
na. ſed intenſua. 1 iõ mih ovidetur dõ ad queſtio
nem ꝙ quantum ad remiſſionem extẽſionis pene
pares ſunt.ille qui minus dat.⁊ ille ꝗ plus. ſi h cõ/⸗
tinetur in foꝛma indulgentie. Sed quantuʒ adre-
miſſionem intẽſiõis pene.⁊ quãtuʒz ad ſui diſpoſi-
tionem ad recipiendum augmentum gratie unpa
res ſunt quia de iſtis duobus plus cõſequitur ille
qui plus dat.niſi in caſu in ꝗꝰ minuſ datũ eſſet ma

datur remiſſio uneſi⸗ pene ani vnius. nõ
4

ius per coomparationem ad dantem q; maiꝰ datu

Eun

eo taxata

ta Alijs vẽ dð ad queſtionẽ ꝙ cuilibet dami eliã⸗

—

4
iniini
ikeun
impcio

e⸗ nd
Nrgron
inilanula
0bosbithn
dalgentie
mertiecche⸗
mnerii mn
Noreiffeen
ſomnsllizil
ſhriusgit
Uhentsin
Penudürind
h Diond
4tad
ſowoporge
Meaſilis;
Stienopin
gens reſita
iſtiluc pon
titit q̃
liopon volitr
ieclbziin
—
Pigſnriporg
7 nan
Wücziod⸗
—dd
baeme
Cllluaed⸗
hoopalin
che echnn
ſobneſciĩ
is oꝛnrir ni
businn
ginpialei
tjezitrsinhe⸗
fſunainag
tem gie
Nhteſuodef
nehnterde
riſimee

, igegitnn

inſelenne
ſgibne
N
legend,
in D

— ꝑ cõerationẽ ad dantez. Aut patet in pauperculã fragij ↄcurrẽte ad h̊ͥ volſtate indulgentias dantis
u de qua dicit dñs. Mar. iꝛꝰ.ꝙ plᷣs miſcerat in ga cuũ volũtate recipiẽtis. Ad ʒm ſolutũ eſt ex dictiſ
äirßti ʒophilatuʒ qᷓ; oẽs alij.⁊ ᷣm vias tactas patẽt ſolu in qõne.Et pꝛeterea pᷣter facere illud qð in idulgẽ
tiones ad argunbenta. 4 tia ↄtinet᷑.regrit᷑ ꝙ faciẽs ſit de iuriſdictõe dantis .
ODOW ßZM — rtio ue ritur vtrũ indulgẽtie va indulgentiaʒ Ad arm ad ꝑtẽ aliã dð ꝙ nõ plus cõ
an ſi⸗ 8 — 10 9 leant aliꝗbꝰ poſt hac vitã cludit.niſi ꝙ indulgẽtie nõ ꝓſunt eis directe.ſʒ ex
eri SEt vi ꝙ ſic.qꝛ oẽs aĩe ſancte.aut ſunt de ec H nõ ſeꝗtur ꝗn eis pnt ꝓdeſſe ꝑ modũ ſuffragij.vt
uni cleſia triumphãte.aut militãte.Sed aie exnñtes in onñnſuʒ ẽ.Aliqꝗ tñ dñnt ꝙ ſicut ſunt medijinter eccliaʒ
ilate purgatoꝛio ſcẽ ſunt.nec ſunt de ecclia triũſhante. triumphantẽ ?⁊ militantẽ.ꝙ ita pᷣlati ecclie medio
S qꝛ in illa nulla eſt pena.sſunt de ecclia militãte.ſ, mõ ſe hnt ad eos.qꝛ illos de militãte eccłia pñt li⸗/
eririnte oibus hñtibus gram in ecclia militate pꝛoſunt in- gare⁊ ſoluere.illos de triũphante.nec ligare.nec
Eltnunnn dulgentie. pſunt illis qui ſunt ĩ purgatoꝛio ꝗ Itẽ ſoluere.illos de purgatoꝛio nõ pñt ligare.pñt tam
MTNTNNS/e. meritũ ecclie qð ꝑ idulgentias diſpẽſat᷑ maiuſẽq; cos ſoluere cõicando eis ſuffragia ? indulgẽtiasↄ/
MuINeN meritũ vniꝰ ſingularis ꝑſone.ſʒ meritũ ſingularis cedendo.ſi tñ viui ꝓ eis faciãt qð in foꝛma indul/
Wniguunneeoen. pſone ſuffragatur exñtibus in purgatoꝛio. g̊ multo gent ie continetur.
SS foꝛtius illis valẽt indulgẽtie.ſtẽ indulgẽtie pꝛo/ Articulus quartus

ſunt illis ꝗ faciũt illud qð infoꝛma indulgẽtie ↄtie

nRpeiardeloe Alse C e. ein
i tur.ſʒ exñtes in purgatoꝛio oꝛat ꝓ vtilitate ecclie.

igin wtcizte,

Dn ror querit de. 4*.pn-⸗
Onſequeter cauedet

cipali: Et circa B;

—

— zturi Eti illi Stra ut z3 äpe vtrũ valeãt exntibꝰ in
mtitähnde ꝓ qua dãtur indulgẽtie.̊ ꝓſunt illis Cõtrað pe. querũt ze Pa⸗ aleãt e in
— di. pꝰ. Di cui. . Alij. eð. Dñs par ius ſoluẽdi vo/ pccõ moꝛtali.iꝑe vtrũ religioſis ¶½
iindnn luit eẽ ⁊ ligãdi.ſʒ pᷣlati ecclie nõ pñt ligare illos qui vtrum pꝛelatis qui eas ↄcedũt.

ſunt in purgatoꝛio. nec pñt eos ſoluere ꝙ verum R! O * valeãt exñtibus in
. *—*RV nõ eẽt ſi illis ꝓdeſſent indulgẽtie.(Rndeo ꝙ idul- C Kimndo⸗ ondo pccõ moꝛtali qꝛ maiꝰ
iiſ gẽtie nõ ꝓſunt illis qui nõ ſunt de iuriſdictiõe illi?ꝰ ¶ eſt alicui gram ipetrare& remiſſionẽ pene

Eencfanm g eas ↄceſſit.et᷑ de.pe.⁊ re.Oð aũt nec illis ꝗ nõ fa/ ↄcedere.ſʒ vir ſcũs aliqũ meretur pccõꝛi gram. g
rnd daum ciũt illud ꝓ quo datur idulgẽtie q́;uis hẽant voliũ multo foꝛtiꝰ pᷣlatus põt ſibi ꝑtẽ pene remittere cõ/
S tatẽ faciẽdi.q;uis.n.qtũ ad pᷣmiũ eẽtiale nõ potẽ tccedẽdo indulgentiã. Cõtra intẽtio pᷣncipis ſapiẽ
Moi ti oꝑari volũtas reputet᷑ ꝓ fcõ.nõ oʒ h̊ eẽ veꝝ q́;tfũ tis nõ eſt vt theſaurus ſausꝑ ſuũ miſtrũ diſpẽſet
mni e ad qdᷣlibʒ pᷣiuʒ accñtale. AUñn nec ꝑ facto reputai ſuis inimicis.cũ ̊ diſpenſatio fcâ ꝑ miſtros ecclie
mm r q;tũ ad remiſſionẽ peneꝑ indulgẽtias obtinende. diſcoꝛdas ab intetione dei ſit inutilis.⁊ magis de „
arileengnod Alli ꝗ ſunt ĩ purgatoꝛio nõ ſub iuriſdictiõe pᷣlatoꝛũ beat dici diſſipatio q; diſpẽſatio nõ ꝓſuut indulgẽ
mar midepena! ecclłie.qð ſatis dat᷑ intelligi cum dixit dñs Petro. tie exũtibus in moꝛtali pccõ.cũ tales dei ſint iimi

n ninbe n

ci ¶ Rndeo ꝙ nõ põt fieri remuſſiopene manente

Qõcũq; ſolueris ſuꝑ terrã. addendo.n. Suꝑ terrã deo no einun
culpa.⁊ iõ cũ per indulgentias nõ remittat᷑ culpa

v referre collationẽ huiꝰ ptãtis tm ſuꝑ vinentes

bus ꝓ aliquo pᷣncipe.vel aliquo ſpali negocio ec-
clie ↄcedant᷑ indulgẽtie.tñ illi qui ſunt in purgato/
rio h̊ neſciũt niſi ex ſpãli reuelatione.a ſi ſceirent qᷓ;
uis oꝛarẽt.nõ tñ eſſet eis penalis oꝛo ſicut ẽ exñti/
bus in n vita. Vñ exñtibꝰ in purgatoꝛio nõ
ꝓſunt imlulgẽtie directe.ĩdirecte tñ eis ꝓſunt ĩq̃ᷓ;
tũ epit⸗ in hac vita faciũt ꝓ eis illud qð ↄtinetur
in foꝛma indulgentie.maxie ſi det᷑ indulgentia ſub
bac foꝛma.QNuicũqvecerit hoc vel illud ſibi ꝓ ſe.
vel ꝓ pꝛe ſuo defũcto.vel alia ꝑſona in purgatoꝛio
exñt e damꝰ tot dies indulgẽtie.ſʒ ſic ſcõᷣm quoſdã
adhuc nõ ꝓſunt eis niſi ꝑ modũ ſuffragij.qꝛ nõ per
modũ auctoꝛitatis quã pᷣlatus hẽat ſuꝑ eos.⁊ ad h
Et vr ſic valeant eis coodat᷑ foꝛma indulgentie pᷣ/
dcã.qꝛ alias vt vꝛ ꝗbuſch hõ nõ poſſet fructũ ſue in
dulgẽtie ĩ aliũ tranſferre.qꝛ eius nõ ẽ applicare ad
aliquã intentionẽ ecclie.ꝑ quã cõicant᷑ merita ec/
clie.ex quibꝰ valẽt mnaulsetie ſaicßn dð illi ꝗ
ſunt i aurgatoꝛio cij eccłia militãte aliquo modo
cõicant in pena cũ t: vup: Ante in ipoſſibilitate pec
candi cũ vtraq; in charitate.⁊ iõ qꝛ aiũcti ſnnt euʒ
militãte eccłia ꝑ charitatẽ ⁊ maxie auxilio indigẽt
qꝛ nõ ſunt in ſtatu in quo pnt pena aſſumere volun
tariã.ꝑ quã citiꝰ admitterent᷑ ad viſionẽ beatã.iõ
eccłia põt eos iuuare cõicãdo eis merita viuox.ñ
rũp modũ auctoꝛitatis per quꝗ direcre iuuãt illi ꝗ

( rtie⸗ h facer pñt.qꝛ q;uis ñ hẽant ꝓpᷣuʒ nec ꝓ

Näianüne bac vita moꝛtali. nõ poſunt ẽt fa cære ſaltẽ de lege exũtibus in moꝛtali pccõ nõ remittit᷑ eis ꝑ indulgẽ
agndr d cõi illud qð ↄtinet᷑ in gꝛma idulgẽtie.qꝛ ⁊ ſi oꝛati / tcias aliꝗd de pena. Si tñ aliꝗs exñs ĩ moꝛtali pec

cato facit illud qð ↄtinet᷑ in foꝛma indulgẽtie pꝛu/
dent᷑ facit.qꝛ bona factaĩ pccõ moꝛtali aliquo mo
do pccõꝛeʒ diſponũt de ↄgruo ad pniaʒ.⁊ illa me/
diate ad ſuſceptiõeʒ remiſſiõis pccõꝝ ꝑ diuinã mi
ſericoꝛdia. ld armn i opp'n dᷣ ꝙ nõ valz. qꝛ illa i⸗
petratio gre ẽ ꝑ meritũ ↄgrui.ſʒ fatiſfactio de pena
is meritũ ↄdigni. AUñ exñti in charitate facienti
qð ↄtiet᷑ i foꝛma idulgentie debet᷑ reiſſio pene.que
in foꝛma indulgentie eſt conceſſa. 4 .
. Vtꝝ ĩdulgẽtie
Ecando queritur vae mu erie
giofis ¶¶Rñn ꝙ fic. ſi faciũt illud ꝓ q' dat᷑ i

olũtate ſua poſſint clauſtrũ exire ad viſitandum
alia locaſcã.ſuꝑioꝛ tñ põt eis dar licẽtiã aligd dãdi
7 loca ſancta igrandi. .
At drit᷑ vix idulgẽtie valeãt pᷣlatis
S Ertio ꝗeas ↄcedũt.Et vꝛ ꝙ n.qꝛ niłꝰ
hʒ ptãtẽ abſoluẽdi ſeipᷣʒʒ.ſʒ ſi datibꝰ idulgẽtiaſꝓdeſ
ſent ille idulgẽtie ad reiſſionẽ pene dateſ eaſſeipᷣoſ
poſſẽt a ꝑẽa abſoluer᷑. Cõtra ſi ñ ꝓdeẽnt eis peioꝛiſ
eẽnt ditiõis q;ᷓ alij. qð icouenies ẽ.¶ ꝙ p̃lat
ſibi ipi ñ põt idulgẽtls dar̃ pꝰ.⁊ pᷣncipalr ⁊ directe
ſʒ idulgẽtia alijs data ipᷣe ẽt ſub eadẽ foꝛꝰ vti põt.⁊
ſic ſibi.ſic alijs ꝓdeſt ad aliciiꝰꝑtis pene rẽiſſionẽ
dar i oppm dòͤ ꝙ q;uis pᷣlatꝰ n poſſit ſeipᷣʒʒ ab

bus directe pꝛoſunt indulgentie ¶ Ad ꝛm dð ꝙ nõ ſoluer̃ directe.põt tñ idirecte inq;tũ alij põt ↄcede
plus ↄcludit niſi ꝙ idulgẽtie pnt ꝓdeſſe ʒmodũ ſuf re ptãtem per quã ab illo poteſt abſoli. 4
. .
—- „ „
.
2 .
„

N Articulus quintus.

ontoer ãrit de“. pᷣnci/
“ Onſequenter pali. Et circa B
Aran z Se Stru malus epus poſſit dare indul-
gentias ?°vtrũ aligs ñ eps.¶F vtx glibz platus
. Rimo oñdo ꝙ malus epᷣs nõ põt dar

p R indulgẽtias.qꝛ nullus ſapiens
oñns ↄmittit inimico ſuo prãteʒ diſpẽſandi

ſuũ tbeſaurũ.ſʒ malus epᷣs ẽ inimicus dei.cũ ̊ deꝰ

ſit ſapiẽtiſſimꝰ dñs malo epᷣo talẽ ptãteʒ ñ ↄmiſit.
¶Btẽ maiꝰ ẽ idulgentiã dare q; recipere. ſʒ malus
S manẽs malus nõ põt idulgentiã reciꝑe.̊ nec
dar ¶oͤtra maiꝰẽ abſoluere in foꝛo pnie ſeu oſcie
cũ ꝑ talẽ abſolutionẽ nõ tm̃ remittat aliꝗd de pẽa.
ſʒ ẽt qq; remittit᷑ culpa.ſ.cũ abſoluẽdus ẽ attrituſ
nõ orritꝰ qᷓ; idulgẽtias dare ꝑ q̊s nõ rmittit᷑ niſi pe
na.ſʒ malus epᷣs põt abſoluere ĩ foꝛo pnie.g̊ multo
foꝛtiꝰ idulgẽtias dare. Rnꝰ ꝙ malus ep̃ᷣs põt in/
dulgẽtias dare.qꝛ nõ facit ĩidulgẽtias ð ppo meri⸗-
to quo pᷣuat᷑ ꝑ moꝛtale pccm̃.ſʒ de theſauro ecclie
cuiꝰpccm̃ ſibi nõ abſtulit diſpẽſationẽ ¶ Ad pᷣm in
opp'n dðõ ꝙ maioꝛ ẽ va qñ iimicꝰ põt theſaux diſ⸗
penſare pᷣter dñi etionẽ. malus aũt epᷣs pᷣter iten⸗
tionẽ dei ſpũale theſauxꝝ ecclie diſpẽſare nõ põt .
Vñ ſi nõ ↄcoꝛdat diuine ĩtẽtiõi ſua diſpẽſatio nul/
lacẽ. Uñ nec bonꝰ.nec maluſ idulgẽtias ↄceder̃ põt
niſi ex rõnabili ca.¶ Ad ?ᷣm dð ꝙ q;uis idulgẽtiã da

re maiꝰ ſit qᷓ; reciꝑe maioꝛitate auctoꝛitatiſ.eↄꝰ tñ

loq̃ndo de maioꝛitate vtilitatis.pccm̃ vo moꝛta
le faciliꝰ ipedit vtilitatẽ encroꝛitatem.
q̃rit᷑ vtꝝ aliqs ñ epᷣs poſũt:
ecu ndo ingerk aſter E wn.
3 2p idulgẽtias tm̃ remittit᷑ de pen a.vł plꝰ
tũ ad abſolutionẽ ĩ foꝛo pnie.ſʒ nullꝰ nõ ſacerdos
põt abſoluer ĩ foꝛo pnie.̊ nec idulgẽtias dar.i Cõ⸗
tra electii eos ⁊ ↄfirmati pñnñt dare idulgẽtias.q;
uis adhuc nõ ſint ſacerdotes.(MRnꝰ ſiẽ ſuꝑiꝰ dem̃
c.nõ ſacerdotibꝰ ↄpeter̃ põt ptãs iuriſdictiõis.cuʒ
5ᷓ dare idulgẽtias ↄpetat alicui ꝑ ptãteʒ iuriſdictõ/

nis aliꝗs nõ ſacerdos pᷣt ↄcedere idulgẽtias.( Ald

arm in opp'n dð ꝙ oĩbꝰ pẽſatis ſimpli dignioꝛẽ ab
ſolu õ ĩ foꝛo pnie qᷓ; illa q̃ fit ꝑ ↄceſſionẽ idulgẽties⸗
ꝑ illã nõ tm remittit᷑ ꝑs pene.ſʒ ẽt culpa.ſi añ nõ eſt
