ꝑeant.qꝛ in illo caſu ↄtẽnerẽt ſ remediũ non q̃re-
rent. Aidet᷑ tñ ſapiẽtibus ⁊ verũẽ ꝙ dicit hic ma
gr vt ſi iocãtes itentionẽ baptiʒãdi nõ hñnt.alioꝗn

ſi hñt intẽtionẽ baptiʒãdi ⁊ illi ꝗq abluũt itentioneʒ

actu vel hitu ĩ ſpali vi in gnali bapi ſuſcipiẽdi ba
ptiſmꝰ eẽt qð expᷣſſuʒ eſt.t.q.i.Spũsſeũs..Ecce
qñn põpis. ſõpa dẽ a põpen grece ꝙ eſt publice la
tine oſtentari. Meophitꝰ dẽ a neos ꝙ ẽ non ⁊? phi
tos qð eſt fides quañ nouus in fide.vla phitos ꝙ
eſt q̃rere.quaſi nouus q̃ſitoꝛ. An bap fit catheciſ
mus ⁊ exoꝛciſmus.XCõtra ̊ pᷣus debuiſſet magtr
determiare de his q; de bapꝰ.ſñdeo ꝙ non qa
catheciſmus ⁊ exoꝛciſmus ſũt ꝑ bap.⁊ magi ſe
ꝛdinem intentionis non executionis.

i. vij.

111 Io ſact̃o ↄfirmatidis .cc.
Vnc de Duꝑius determiauit

nagi de ſacr̃o bapᷣi. hic determiĩat ðᷣ
aciro ↄfirmatiõis.⁊ diuidit in ꝑtes.ꝰ
NMWdetermiat de huiꝰ ſacri foꝛma.

( E de miſtro bi Qð ſacrʒ ¶ 3.ð vtute. ibi. Airt?
aſe de hargnae hoſacri ad bapm. ibi. Scito
. de ritu cõferẽdi Hſacrm ibi. Hocſacrm.

te

b.

ncipalrẽ queren
vHehuleſacf, e⸗
ö ſuſcipiẽte 4½
Eéÿ. de mõn ct.
Ai. (v. de tenẽte illũ ꝗ eòfirmat᷑. De huiꝰſacri pᷣſi-
guratiõe hitũ eſt ſupꝛa di.pꝰ.q.⁊ .ar.ʒ.in ſolutiõe
argumẽti. ꝛ. De eiꝰ etiã iſtitutòe hitũ eſt.S.di.2ꝛ.q.
z. ar. pᷣmi. ⁊ iõ de iſtis nõ oʒ hic facexe qõnes.

c 1 ſcificatũ ſit hꝰ ſacri ðtermiatama
4

—1 vtx hec verba ſigno te ſigno cru
cis.cõſirmo te chriſmate ſalutis in noĩe pꝛis⁊ ſi-
lij ⁊ ſps ſci.amẽ.ſint huiꝰ ſacri cõueniẽs foꝛma.

¶ Articulus primus.

P 1
ꝙ chꝛiſma ſancti
Runo oñdo chainar hun⸗
acr̃i determiata materia. det᷑minatio
n. fmaterie ſacr̃i nõẽ niſi ab iſtituẽte.ſed
xpᷣs ꝗh̊ ſacrm iſtituit nò legit᷑ hꝰſacr̃i determiaſe
aliq; materiã.̊ hꝰ ſacri nullaẽ determiata matia
Itẽ apli ĩ coõfirmãdo nõ vtebãt chꝛiſmateſʒ ma-
nuũ ipoſitiõe.vt hẽ actuũ gꝰ.ſʒ nullũ ſacrm cuiꝰð
termiata mat᷑ia cõferri põt ſine materià ſua.g hꝰ
ſacr̃i nulla ẽ determiata materia¶ Nẽ foꝛmaxꝝ vl
naturaliũ vł artificialiũ nõ ẽ determiata materia
foꝛma.n.cuiuſlibet eli põt eſſe in cuiuſlibet elima
teria.qꝛ qdðᷣlibetẽ i quolibet i potẽtia.foꝛma etiaʒ
ſtatue fieri põt ĩ auro argẽto vl cupꝛo.ſj foꝛma ſa/
cr̃iẽ artificialis.g̊ nullus ſacri ẽ determiata mate
ria. ¶ Cõtra er de ſacra vnctiõe.ð. Quia vo. dꝛ ve
baptiʒato ꝙ poſt bap chꝛiſmate ſcõ vngat.Itẽ
magr ilr̃a hꝰ di. c.iꝰ.dicit ꝙ ĩ cõferẽdo hſact᷑ʒ epᷣs
illũ quẽ ↄſirmat ſacti ſgnat chꝛiſmate.i Itẽ eẽ de
oↄſe.Iteradis.c.pꝰ.dicit papa de illo ꝗ qn fuit ↄfir
matus fuit ꝑ erroꝛẽ nõ chꝛiſmate ſʒ oo delinitꝰ
ꝙ caute ſupplendũ ẽ ꝙ incaute fuerat pᷣtermiſſuʒ.
ergo chꝛiſmia neceſſarimm eſt ad hoc ſacramentũ.

2*

terminata materia. cũ.n.conſirmatio ſit ſaer̃ʒ vt
ſuꝑiꝰ habitũ eſt accedit verbũ ad elʒ.⁊ fit ſacrʒ.j.
vt noie eli intelligatur materia.opoꝛteret huius
ſacri aliquã eſſe materiã. Et qꝛ materia dʒ repñ/
tare ſacri effectũ.⁊ huius ſacri vt poſtea videbit
ſit determiatus effectus decuit hꝰ ſacri determi/
natã eſſe materia vt aũt hẽtur extra ð ſacr.vnctõ
ne. Quia non in fronte vngitur baptiʒatus vt li/
bere confiteatur ꝙ credit.qa credere creditur ad
iuſtitiã.oꝛe aũt ↄfeſſio fit ad ſalutẽ.Et.ĩ..per frõ/
tis di ꝙ ꝑ cõſirmationẽ ſpũs ſci datur augmẽtuʒ ⁊
robur.hic ant includũt interioꝛẽ ↄſcie nitoꝛẽ ꝑ pu
ram ſidẽe.oleũ aũt cũ ſit pingne ⁊ cõnenientiſſimũ
ignis pabulũ⁊ nitidũ ↄuenienter repñitat gr̃e pin
guedinẽ.caritatis feruoꝛẽ ⁊ fidei interioꝛẽ nitoꝛẽ.
Balſamũ aũt cũ ſit maxie odoꝛiferũ ⁊ a coꝛꝛuptio
ne pᷣſeruatiuũ cõuenienter repñtat bonũ odoꝛem
fame ſidei ꝗ diffunditur per confeſſionẽ oꝛis qua
audientes pᷣſeruantur a coꝛꝛuptiõe erroꝛis. Et iõ
huius ſacr̃i determinata materia eſt ex olo ⁊ bal/
ſamo confecta. Et qꝛ pꝛopꝛietates olei ꝑfectius
inueniũtur in oleo oliue qᷓ; in alio. vñ ⁊ anthono⸗/
maice olim dẽ chꝛiſma ꝙ eſt huiuſmodi ſactr̃i ðter
minata materia debet eſſe ↄfectũ nõ ex quocũq;
oleo ſed ex oleo oliuaꝝ balſamo.t ga bãc ma-
teriã xpᷣs tactu mũdiſſime carnis ſue ñn ſcificauit
fcõ eam determinans ad hoc ſacr̃m ſicut fcõ de⸗
termiauit aquã ad baptiſmũ ⁊ panẽ ⁊ vinũ ad eʒ
chariſtie ſacr̃m ſed inſpiratione vel pꝛecepto.iõ
epᷣi non valentes ſolo tactu ſuo hanc materiã con
ſecrare eã eonſecrant ꝑ benedictionẽ.¶ld h̊ etiã
facit qꝛ hoc ſacrim non eſt tante neceſſitatis vt ba
ptiſmus.Et ꝗa huius adminiſtratio eſt ꝑſonis di
gnioꝛibus reſeruatacæld pm in oppm dõ ꝙ ſicut
dr Jo. penl. Multa fecit Jeſus que nõ ſũt ſcripta
in liꝰ hoc. Uñn qᷓ;uis ſcriptũ non ſit credo ꝙ deter⸗
minauit huius ſacri materiã inſpiratione vel pꝛe
cepto.qᷓ;uis in cõfirmando non vteretur materia
ga in ipo eſt ⁊ erat plenitudo ptãtis Cald ꝛ dicẽ
dũ ꝙ qꝛ ꝑ impoſitionẽ manuũ aploꝝ dabatur ſpᷣs
ſ. in ſiguo viſibili iõ ipſi ex inſpiratione ſpali. illo
ſigno viſibiliter loco materie vtebant᷑ in cõfirmã
do.Auctoꝛitate tñ xpᷣi tradiderũt eccłie modũ cõ
firmandi dũ chꝛiſmate qᷓuis non iueniat᷑ ſcriptũ.
SGic.n.dicit. Dam̃.li. ..c.ꝗ.apli nõ ſcripta mł
ta tradiderũt nobis.Ad ʒm. dð ꝙ ea coꝛpa q̃ nõ
tranſmutant in inuicẽ hñt foꝛmas indetermina-
tas mate js. AUnde foꝛma celi non poſſet ene in
materia ei nec foꝛma eli in materia celi.⁊ iõ cum
ſacr̃a non tranſmutent in inuicẽ debẽt hẽe deter⸗
minatas materias Pꝛeterea q;uis foꝛma arti/
ſicialis ſʒ ſe poſſit eſſe in diuerſis materijs.tñ foꝛ
ma artiſicialis oꝛdinata ad aliquẽ determinatuz
effectü requirit determiatã materiã. Unde terrũ
oꝛdinata cõtra impugnationẽ que eſt per igneʒ re
quiritur materià non cõbuſtibilẽ ſilr dico ꝙ cum
iſtud ſacr̃ʒʒ oꝛdinatũ ſit ad aliquẽ terminatũ effec-
tũ habere debuit determin aʒz materiam.
Ecudo quertur piæ bec veba

ſigno te ſigno

rcrqtis confirmo te chꝛiſmate ſalutis inno
mine pꝛis ⁊ filij ⁊ ſps ſcei amẽ ſit huius ſact̃i cõue/⸗
niens foꝛma.⁊ v ꝙ nõ.verba ſunt ad ſanctifican

anaeo ꝙ chriſma ſanctifcatũ eſt huiꝰ ſacri de⸗

Arti.

dum materiã ſed matesia huius
cata. confirmans nõ debet pꝛoferfe aliqua ver-
ba ſanctificationẽ impoꝛtantia¶ Itẽ eisea foꝛma
non licet aliquid imutare ſed oms vtunt᷑ eiſdẽ
verbis.quidã.n.dicũt. Conſigno te. alij. dicunt
chꝛiſmate ſigniſicationis.g̊ ſupꝛadcã verba non
ſunt foꝛma huius ſacr̃i. Itẽ baptiſmus is re⸗
ꝛeſentat paſſionẽ xpᷣi qᷓ; cõfirmatio ſed baptiʒan⸗
do non noĩatur ſig crucis.g̊ multominꝰ noiari ð
bet in ſacr̃o cõfirmatiõis.Contrariiſłʒ ecclie con
ſuetudo. Rũdeo ꝙ ſi loquamur de foꝛma ſaci p⸗
pꝛie dcã ſic foꝛma cõfirmatiõis inq;tũ eſt ſactʒ eſt
aliqd reſulcans ex intẽtionali vnione chꝛiſmatis
⁊ ſupꝛa dcõꝝ veboꝝ ⁊ huius totius ad ſanctificã
di actũ.⁊ hec eſt dinatio aꝑdeterminatũ ad ſan
ctiſicandi modũ ⁊ reſpectu huius foꝛme aggrega
tũ ex chꝛiſmate ⁊ ſupꝛadictis verbis ꝑ intẽtioneʒ
cõfirmatiõis in gñali vel in ſpãli implicite vel ex
plicite eſt materia. Sicut aggregatũ ex füũdamen
to tecto ⁊ pariete eſt materia reſpectu foꝛme do
mus que reſultat ex vnione foꝛme iſtoꝝ. Si aũt
loquamur de foꝛma ſecũdũ aliquã ſilitudinẽ qua
pᷣncipalioꝛ pars totius integralis dẽ foꝛma totius
vttectũ foꝛma domus ſic ſupꝛadcã vᷣba ſunt foꝛ⸗
ma cõueniẽs huius ſacr̃i.expꝛimũt.n.ſinẽ ad quẽ
eſt ſacr̃m.ſ.cõfeſſõe crucis xpᷣi in hoc qð dẽ ſigno
te ſigno crucis.⁊ illud qð ẽ ſacr̃m ⁊ nõ res ⁊ ſacr̃m
cũ dẽ chꝛiſmate? illud qð eſt res⁊ ſacr̃m.ſ.carac-⸗
terẽ cõfinatiõis.cũ dẽ cõfirmo te.i.ſacrʒ cõfirma
tiõis admiſtro.⁊ illud qð eſt res? nõ ſaciʒ cũ dici/
tur.ſalutis.⁊ cãaʒ ſciſcantẽ cũ dicit᷑ is noie pꝛis et
gij ⁊ ſpᷣs ſci.Expꝛeſſio tñ ſigni crucis.q;uis fit de
eſſentia foꝛme.nõ tñ modus expᷣmẽdi ꝑ hoc vbuʒ.
ſigno.⁊ iõ nõ coꝛrũpunt eſſentia ſacri dñtes ↄſigꝰ
ſi uis ſignificatio huius qð ẽ res ? nõ ſacrm ſit·
de Nſſentia fonse nõ tñ modus expmendiꝑ vbuʒ
ſalutis.⁊ iõ nõ coꝛrũpunt eſſetia ſacri dñtes chꝛiſ⸗
mate ſanctificationis ꝗa ꝑ ſigniſicationẽ ſignifica
tur ſalus ¶ Ad pm in oppim̃ dð.ꝙ ſicut inſirm du⸗
plicẽ habet vtutẽ.vnã ante vſuʒ aliã in vſu quam
recipit a motoꝛe ſed huius ſacri materia dupliceʒ
habet ſanctificationẽ.vnã q̃ in ea remanet etia
ſine vſu. Et aliã que nõ eſt in ea niſi in vſn &t uic
ſcificatiõe ſanctiſicat᷑ ꝑ hec verba que dicit epᷣus
in noie pꝛis⁊ filij ⁊ſpus ſci.amen.Alia aieſancti/
atur ꝑ verba que dicit epᷣus qñ coſicit chꝛiſma.
d ꝛm patet ſolutio ex dictis in coꝛpoꝛe qõnis.
dʒ'n dõᷣ. ꝙ q;uis baptiſmus magis repꝛeſetet
paſſionẽ xpᷣi q; cõfirmatio tñ ꝗa confirmatio ſpali
dat ad illius paſſionis exterioꝛc cõfeſſronẽ iõ in H
ſacr̃o magis noiĩiaturſi ignuucis q́; i baptiſmo.

¶ Articulus fecundus.

querit de 20 pncipa
(S nſequenter li. Et circa hoc que

nt᷑ duo ¶ ꝰ vtrũ ſoli ep̃i poſſit ↄfrrmare

¶ * vtx ep̃i degradati poſſint confirmare.

KRuimo oſtendo ꝙ no ſoli epiſco⸗

. pi poſſint confir
. mare di. 95. Peruenit ? recitat magr̃ ilit/
era huius di.c.i.habet᷑ ꝙ Gꝛeg. ſcripſit Janua/
rio epᷣo ꝙ ad vitandũ ſcandalũ pꝛeſbyteri in fron
tibis baptiʒatos chꝛiſmate tãgerẽt alij qᷓ; epi

Eji eſt ſanctif⸗.

pin /
miguͤ
ſmtis⸗
lusetan
ſgeerdos
fmmmt
(er
ni
tenibapti;
ünnte
ſötercon
ummaltoſo
ſehiyim
omde li
glor nenn
s poſto
friommii
norc
Aanied
arpe
ie Gi
mide⸗
Adhoein
—(iptis
doemine⸗
cllncin
tundiſc
icmeed
leoſßncice
deapadver⸗
Wocdiaris⸗
Oercäe
Don
naih
cingkas
mereck
ſteiin
nrifu
hopotg
lurade

uu
n

nponoͤe
nlet wong
Angnimud
tozſmnan
ink teni⸗
nurpefin
gunt
cnst
irtin
P

Mins ſonng
Püiinpliatt
rehpenfen

„

striN
mn Muilih

sntgallicn

m eNernadi
5 4 ℳnm
iicüͤf

*

shikahin

4

W

„ 6 l
“
cr aautuß

— S
ici ſenn

.,
ſint comm

d eegfiit

4

””Mc

nug iß
mnun Gttii

6

.

3

.pchariſtiã ſumere.

vVI.
pontmt gin ſure Iteno glidet pot agere ſcdᷣʒ foꝛ

mã quã hʒ. SOʒ aligꝗs nõ epᷣus habet caracterẽ con
ſirin atis. & alij q; e pᷣi pofſant cõſirmare. Itẽ ma

ius eſt coꝛpus xpᷣisõſecrare q; ↄſfirmase.ſʒ quilibʒ

ſacerdos põt ↄſgcrare. quilibet ſacerdos põt cõ/
ſfirmare
tis. Ce
ſbyter N exhibere hãc nõ niſi ſummus ſacer
5

dos.i.epᷣ debet ↄferre.Iteʒ de ↄſe.di..pꝛeſby⸗/
teri baptiʒ ttos infantes ſignare in frõtibus ſacro
chiſmate nõ pᷣſumãt.¶ Itẽ aliquis nõ ſacerdos nõ
põt ex cõmiſſione pape ſacrjm euchariſtie cõſicere
̊ multo foꝛtiꝰ nee hoĩem ↄfirmare.iRñdeo ꝙ ſo
li ep̃i ↄfirmare poſſunt ex oꝛdinasia ptate.ga vt dr
extra de ſacra vnocone.ð.ꝑ frontis.ð ſolis aplłis
quoꝝ vicarij.i.ſucceſſoꝛes ſunt epᷣilegit᷑.ꝙ perma
nus ipoſitionẽ dabãt ſpm̃ ſcm̃.vt actuũ apłoꝛum
lectio manifeſtat.quedã ẽt glo.ſuꝑ illud Act.g.
¶ Imponebãt manus ſup illos dicit de Philippo
gqſamarie euangeliʒabat.ꝙ ſi apłs eſſʒ manus im
ponere poſſet vt ſpm̃ ſem̃ acciperẽt.qð ſolis epᷣis
licet. Simplex tñ ſacerdos cõſirmare poſſet ex do
mini pape cõmiſſione vt bñ pꝛobat᷑ per decretum
ad hoc in p argumẽto huius qõnis allegatũ.Cuʒ
eniʒ ptãs ↄferrendi ſacr̃a pertineat ad veritatem
doctrine cõtra quã ꝑꝑ qdᷣcũq; ſcandalũ nihil eſt cõ
cedendũ nũq; Oꝛ:eg conceſſiſſet ꝙ pꝛeſbyteri ad
vitandũ ſcandalũ ↄfirmarent niſi in ho ſᷣm veri
tatẽ concedere potuiſſet. Nñ nõ bene dicũt dicen⸗
tes ipᷣm cõceſſiſſe vt ſacerdoꝶs chꝛiſmarẽt in frõ
te quaſi verſirmarẽt ad vitandũ ſcandalũ.ſicꝑt
aln aliquis accepit panẽ benedictũ vt iteret
Ex dictis pʒ ſolutio ad pi
1m dð ꝙ maioꝛ vera nõ eſt niñũ de actiõe ad qu oꝛ
dinat᷑ illa foꝛma Sed caracter ↄſirmatiõis no oꝛ/⸗
dinat᷑ ad hoc vt eius ſubiectũ in Riquo poſſit ipꝛi
mere ſilem caracterẽ. RXA ad hoc vt cõſtanter cõ
fiteãtur xpᷣi paſſionẽ.Ad ʒmn dð ꝙ nõ valet ſicut
nec iſtud maius eſt generare hominẽ q;ᷓ aſinũ.ſed
hõ põt generare hoĩe.ꝗ̊ aſinũ.aliqũ.n.ptãs oꝛdina

tur ad effectũ ſuperioꝛẽ qui nõ oꝛdinat᷑ ad effectuz
— nloꝛe qñ inferioꝛẽ non pᷣſuponit ſuꝑioꝛ.

u.
p ud ꝑtem aliã pꝛocedũt de oꝛdinaria ptãte.Ad
zndð ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ ptãſ ↄficiẽdi ſacrʒ euchariſtie
fundat᷑ oꝛdinatiõe diuina ſuꝑ caracterẽ ſaccrdo
talem qui nulli dari põt niſi fiat ſacerdos. Sed po
teſtas ↄfirmandi fundat᷑ vt quidã dicũt ſuꝑ diſpo
ſitionẽ vicarij xpᷣi.qui ſicut diſpoſuit ꝙ oẽs ep̃i cõ/
firmare poſſunt.ita diſponerc poſſet vbi ⁊ qñ exi/
geret rõ ꝙ facerdotes nõ ep̃i ↄfirmare poſſet ꝗa ſu
per coꝛpus xpᷣi myſticiõ eſt ecclia.hʒ papa pleni
tudinẽ ptãtis q;uis per ↄpꝑationẽ ad cõficiẽdũ coꝛ/
pus xpᷣi veꝝ ptãs pape nõ excedit ptateʒ ſimpliciſ
ſacerdotis. Aidet᷑ tñ quibuſdã pꝛobabilr ꝙ non
facerdos etià ex cõmiſſiõe pape ſacr̃m cõſirmatio
nis cõferre nõpoſſet.gr̃a.n.deſcendit in coꝛpꝰ my
ſticũ.cuiꝰ caput eſt x-pᷣs per ipᷣius xpᷣimeritũ.Et iõ
oꝛdinauit xpᷣus vt ptãs ↄferendi ſacr̃m ↄſirmatio
nis eo ꝙ ꝑ eins ſuſceptionẽ digne ipᷣm ſuſpicienti
cofertur abundãter augmentũ gre ad cõfitendũ cõ
ſtater cruciſixionẽ vi coꝛpoꝛis xpᷣi depẽdearex po
teſtate cõſiciendi coꝛpus xpᷣi verũ quã ptãteʒ non
bʒ niſi ſacerdos. NHec te moueatad diſcurrendum
qð dictũ eſt. quia in ſacraſcriptura non inueſlitur

. N. „ „

ontra extra de ſacra vnctiõe.ꝭ.ꝑ fron
as vnctiões ſimplex ſacerdos vłpꝛe

expꝛeſſuʒ.quia ſieut dicit. Dam.liꝰ.4.c.q. Apłi
multa non ſcripta tradiderũt nobis.

Dell querit m geragari

mare. Et vĩ ꝙ ſic. a nullo potenti baptizaf̃

põt ꝑ hoĩiem auferri ptãs baptizandi.nec a poten

ti cõñcere ptãs ↄficiendi. ̊ a ſili vel a potenti con
firmare ptãs ↄfirmandi.ꝗ̊ epi per degradationeʒ
ptãtem illã non nrü⸗dſr qui põt aliꝗd pꝛiua/
tus aliqua ptãte ad tpᷣs poſſet illud idẽ puatus illa
ptãte pꝛo ſꝑ.ſʒj ep̃i ſuſpenſñi ꝗ ſunt puati epᷣali ptãte
ad tpᷣus poſſunt ↄfirmare ad tpᷣs.qᷓ;ᷓuis hoc facere
nõ debeant. g illud idẽ pũt degradati qui epᷣali di⸗
gnitate ſumplr ſunt pᷣuati.⸗ era epᷣs degradatus
nõ eſt ep̃ᷣs.ſicnt nec pnceps iur̃ exheredatus eſt pᷣn
ceps. Sʒ nullus niſi epᷣus ↄſirmare põt niñ ex pa/
ali cõmiſſione. &̊ degradati epi ↄfirmare nõ pnt.
Rd iſtã qöõneʒ dixerùůt aliqui ꝙ cũ ptas cõſirmãdi
fundet᷑ ſuꝑ dignitatẽ q̃ epᷣo acꝗritur ex ſua ↄſecra/
tiõe ⁊ illa dignitas ab eo auferri non poſſit per ho
min?᷑.qꝛ dignitatẽ apłatꝰ oẽs apli quox ep̃i ſũt ſuc
ceſſoꝛes imediate acceperũt axpo.epᷣi degradati
cõfirmare pnt q;uiſ hoc facere nõ debeqt.gꝗa eis ꝓ
hibitus eſt ſimptr illius ptãtis vſus. Euic dicunt
ꝙ ep̃i degradati ↄſrmare nò poſſũt nec de iur̃ nec
de facto.ꝗa vicario xpᷣi conceſſa eſt a xo poteſta/
tis plenitudo oꝛdinadi de coꝛpoꝛe xpᷣi myſtico qðᷣ
eſt ecclia ⁊ eius mẽbꝛis ſᷣ̃m qð exigit rõ recta.ſuęx
ũt ſuũ verũ coꝛpus nullã ſibi cõceſſit ptatem nec
ẽt ſuꝑ illos qui ſacrᷣm baptiſmi nõ ſuſceperũt qð ẽ
ianua q̃ intrat᷑ ĩ eccliaʒ militãteʒ ↄceſſit aliquã ptã
teʒ directe. Uñ apꝰ.i.ad Coꝛ..Nuid eſt mihi de
his qui foꝛis ſunt iudicare. Añ glo.i Quid mihi
attinet iudicare de hisꝗ foꝛis ſunt.i.extra eccliaʒ
parũ poſt ac ſi dicat.nõ attinet ad me in his iudi

care.ſed de his ꝗ intus in ecclia ſunt pꝛofeſſione ⁊

noie nõne vos iudicatis vtiq; ⁊ paꝝ poſt. Eos ꝗ
foꝛis ſunt deus tm̃ iudicabit.nõ nobis ↄmiſit vt
eos nũc iudicemꝰ.⁊ iõ gqa poteſtas epᷣalis directe
reſpicit coꝛpus xpᷣi myſticũ ⁊ eius mẽbꝛa.ptãs aũt
cõficiendi ſacr̃m euchariſtie directe reſpicit coꝛpꝰ
xpᷣi verũ ⁊ ptas baptiʒandi nõ ti reſpicit illũ ꝗ eſt
ecclie mẽbꝛũ.ſed etiã illũ qui nec eſt nec fuit eccle
ſie militãtis mẽbꝝ.Aicarius xpᷣi põt ab epᷣo aufer
re ptãtem epiſcopalẽ nec tñ ab hoĩe poteſtatẽ bas/
tiʒandi nec a ſacerdote drten crenci Et ſic
patet ſolutio ad pꝑm in opp· ¶ Ad ꝛm dð ꝙ dꝛia eſt
inter ſuſpenſionẽ ⁊ puationeʒ.ꝗa per pᷣtionẽ tol⸗/
litur ptãs ſed ꝑ ſuſpenſionẽ pꝛo hibetur ptãtis vſꝰ
⁊ ideo ſi epᷣus ſuſpenſus ↄfirmat.dico ꝙ vere con
firmatũ c.ſed ſic ↄpfirmãdo moꝛtaliter peccat.quia
vtitur ptaãte cu ius ſibi ꝓhibitꝰ eſt vſus.Qui autẽ
tenẽt opionẽ aliaʒ q̃ vꝛ rõnabilioꝛ.dñt ꝙ epᷣus de
gradatus eſt epᷣus.ſʒ ꝓhibitusẽ ſibi ptatis vſus
ꝛ20 ſemper.

¶ Articulus tertius
Onſquenter quenit de · tn

. ** cipꝗ i. ⁊ circa h̊
grunt duo. M vtx per ſuſceptioneʒ
acri poſſit ipediri volũtatis abuſus.
vtx ifantił etas ⁊ femieus ſexus ?
pᷣuatio vſus lingue ipediãt ſuſceptionẽ hui ſacfi. J

mrüeeS&ν luſceptionẽ huiꝰ
e Mim o oñdo Kkri non põt ipedir i

ad fineʒ idebitũ. Sʒ quocũqʒ fine aliquis velit
ſcipere h̊ ſacrm vere h ſacrʒ ſuſcipit. Sicut aligs
recipiẽs bap ꝑp aliqð tpale remediũ ſicut ꝑꝑ finẽ
nihilominus ſuſcipit ſacrʒ bapᷣi. S volũtatis abu-
ſus ipedire nõ põt huiꝰ ſacr̃i ſuſception? ¶ Nte ↄꝛiũ
illiꝰ ad qð nõ põt cooꝑari volũtatis rectus vſusn
põt coopari eius abuſus. Sʒ rectus vſus volũta/⸗
tis nibil cooꝑatur ad huiꝰ ſacr̃i ſuſceptionẽ.qꝛ pu/
er carẽs volũtatis vſu ↄfirmari põt.&g̊ ad ipedien
dũ huiꝰ ſacr̃i ſuſceptionẽ nihil pot volũtatis abu⸗/
ſus.¶ Sỹ. q intẽdit h̊ ſacrʒ nũq; ſuſcipe abutit᷑ volun
tate. ſʒͤ intẽtio nũq; ſuſcipiendi h̊ ſacrm ipedit ſa-
cr̃i ſuſceptioneʒ ipᷣa durãte.̊ hui ſacfi ſuſceptioi
peàiri põt ꝑ volũtatis abuſuʒ ¶ nðo ſicut dicit
Augꝰ pꝰliꝰ de doctrina xpᷣiana parũ poſt pᷣncipiuʒ
Uſus volũtatis illicitus abuſus eſt.cũ ꝑ illicituʒ
volũtatis vſuʒ ꝗ ẽ in volẽdo qðcũq; moꝛtale pec-

volũtatis abuſꝰ. abuti. n. volũtate ẽ referre aligdq
fine aliquis velit ſu

ſuſcipiẽti ⁊ qꝛ hai rõ ſufficiẽter aducta

ꝙ iſte caracter eſt alteriꝰ ſpẽi qᷓ; carac

eſt foꝛtioꝛibus ſpãlis.

catũ ꝓhibeat hõ ſuſciꝑe rẽ huiꝰſacri.ſ.gr̃am gratũ

facientẽ.⁊ ꝑ illicitũ v
nue; ſuſcipe Hᷓ̊ſacr̃ʒ phibeat᷑ hõ ſuſciꝑe illud qꝗð in
ſto ſacr̃o eſt ſacẽ̃m ⁊ res qð eſt caracter.ꝑ volũta/
tis abuſuʒ põt phiberi huiꝰ ſacr̃i ſuſceptio non tm̃

effectus illiꝰ ꝗ eſt res ⁊ nõ ſacr̃m.¶ Ad pmin oppyꝰ

olũtatis vſuʒz ꝗ eſt intendere

õ
6 1

X

Artt.

nec?* modo. qt cù duoꝝaccidentii e diuerſoꝛu
vnũ non depẽdeat ab alio poſſet ſuſcipi ſacrim con
firmatiõis nõ ſuſcepto bapꝰ qð falſuʒ ẽ. Gtẽ h ſa⸗
cr̃m dat᷑ ad pãleʒ pugnã.ſed illgeſt cõis oibꝰ xpia
nis cũ caracter ſit ſignũ diſtictiuũ igr nõ impmit in
B ſact̃i ¶ Contrariũ tenet cõis opᷣinio ecelie ⁊ do

ctoꝝ. Rñdeo ꝙ in collone hꝰ ſacri ipꝛimmcaract᷑

*„ —

¶Adp" i opp“ d
aracer baptiſina
lis. qð pʒ qꝛ oꝛdinat᷑ ad ſpaleʒ effectũ. Et cu ai Sui
tur ꝙ duoꝝ accidentiũ ſpᷣe diuerſoꝝ vnũ nõ depẽ
det ab alio. dico ꝙ falſuʒ eſt maxie qũ vnũ eſt in po
tentia paſſiua adeateriꝰ ſuſceptionẽ. vt aũt onſum
eſt ſupꝛa caracter 1
tia qua põt baptiʒatus alia ſuſciꝑẽ ſacraAchen
dð ꝙ pugna ſpualis ↄ aduerſarios ꝓpᷣe ſalutis oi/
bus ẽ& cõis ⁊ pugna contra aduerſartos cõis ſidei

F. q. 4. ar. 2. iõ nõ hic repeto

— cofirmationem
ra gratũ faciẽs ↄferat᷑. Et vꝛ ꝙ nõ.qꝛ aut
a gra eſt eadẽ cũ gra baptiſmali. aut non.ſi ſic.ꝭ

mutatio eẽt ad illud qð iã hitũ eſt.ſi non. g̊ due gre

dð ꝙ nõ tmmodo abuti volũtate ẽ velle aliqð bo

nũ pꝑp finẽ indebitũ ſed etiã velle malũ velnõ veʒ
le bonñ qð hõ tenet᷑ velle: Qui ant intẽdit nũqᷓ; B
ſuſcipere ſacr̃m nõ vult qð dʒ velle.⁊ vult qð non
dz velle ꝛm dð ꝙ in illo ꝗ ſua volũtate poteſt
vti rõe ⁊ abuti coopatur ad hꝰ ſacr̃i ſuſ. ceptionẽ re
ctns voluntatis vſus velꝑſe vel ſalteʒ in q; tũ re
mouet pꝛohibẽs.ſ.intentionẽ nõ ſuſcipiẽdi ſacrʒ.
vVtx ſuſceptiõeʒ

Ecundo querit

huiꝰ ſacr̃i poſſit

pZuatio vſus lingue·Rudeo cũ caracter cõſirma⸗
tiõis ſit ſignũ diſtinctiuũ militũ ſpũaliũ deputato

rũ ad ↄſtantẽ paſſiõis xpᷣi ↄfeſſionẽ ⁊ hec militiaꝰ/

uenire poſſit nõ tm̃ viris ſed ẽt mulieribꝰ.vt pa-
tuit in vᷣginibus ſacris que pꝛo ↄfeſſione ſidei xpᷣi
martyriũ ſuſceperũt. Poſſet ẽt ↄuenire
nõ tñ in etate infantili ſʒ ꝓ illa etate ad quã ꝓducẽ
deſ unt. Muti ẽt ꝑ ſigna cõfiteri poſſunt crucẽ xpᷣi.

iõ huiꝰ ſacr̃i ſuſceptionẽ nõ ipedit ifantil etas.nec

femieus ſexus.nec pᷣuatio vſus lingue. Et qꝛ cer/

tiũ eſt ꝙ inentes nõ pnt hꝛe obicẽ ictiõis.iõ certiꝰ
cxq ſuſcipiat ſacrm ⁊ rẽ ſacrã q;ᷓ ille ꝗ ↄfirmat᷑ adul-⸗
tus. Quapp quo ad Hᷣ melius ẽ h ſacr̃m cito ↄferre

baptiʒatis q; expectare adultam etatem.
¶ Articulus quartus

eirca h querunt᷑ duo ES vtxꝝ in col/
latiõe huiꝰ ſacri caracter ſuſcipiẽti ĩp/
vtꝝ eidem gra glatum faciẽs.ↄferat᷑.
ꝙ in collatiõe huius

Rimo onñdo ſacr̃i nꝗ ipꝛimit᷑ cara

cter ſuſcipiẽti.qꝛ aut eẽt eiuſdẽ ſpẽi cũ cara
tere baptiſmali aut alteriꝰ nõpꝰmõ.qꝛ duo acci-
dentia eiuſdẽ ſpei nõ pnt ſil eſſe in eodẽ ſubiecto.

ipedire ifantil etas vel femineus ſexus

pz p ea

infantibꝰ

Onſequenter Nturdochaen.

gratũ facientes eſſent in hoĩe qð falſuz eſt. qꝛ oẽs
gfe gratũ faciẽtes eiuſdẽ ſpẽi in eodẽ ſubiecto eſſe
nõ poſſunt. ¶ Itẽ Zra gratũ faciẽs eſt cõtra culpam.
h ſacr̃m ẽotra penãa ↄ puſilanimitatẽ.& in iſto ſacro
nõ opoꝛtet ↄferri graʒ gratũ faciẽtẽ ¶ Cotra extra
de ſacra vnctiõe.ꝭ.nfrõtis. Per oↄſirmationẽ dat
ſaũs ſcũs ad augmentũ ⁊ robur. Sʒ Hũsſcũs non
dat ſimpliciter hõi niſi ꝑ graʒ gr atu facienteʒ. g ſu
ſcipiẽti ↄſirmationẽ gra gratut⸗ öfert.
deo ꝙ ſuſcipiẽti ↄfirmationẽ gra gratũ faciẽs fer
tur & oĩa.n.ſacr̃a no.l.ẽ emundatio ab his q repu
gnãt ſcitati vt di põtꝑ ea q ſupius dcã ſunt. di.
i.q.pꝰ ar. 4. ꝑ ſacr̃a aũt ipꝛimentia caracterẽ eſtvl
tra h̊ deputatio ad quedã officia ſpalia ſcitatis vt
qᷓ dcã ſunt ſupꝛa di..q.4.ar.2.emũdatio
aũut ab his q̃ ſcitati repugnãt ſieri nõ põt niñ ꝑ graz
gratũ facientẽ.nec ſine illa ẽ aligs idoneus vt de⸗
putet᷑ ad ſcitatis offici
cr̃i ↄfirmatiõis ipꝛimat ſuſcipienti caracter qsez

hõ deputat᷑ ad ſpale offi ſcitatis duplici roõne in-

baptiſmaliẽ ſuꝑnaturalis pot

gratũ faciẽs cõfert᷑.MKn⸗.

officia. Et iõ cũ ꝑ ſuſceptionẽ ſv··

.
£ 4

—

der
ſal
leſni
fioſcc
tondia

eſeai
*
lupit

ginnan
ſiens
ſcſes.
cid
orinp
ceſſun⸗
ſcñafn
leci
hoin
Wora
rend
ſnice
ſeſen
fmnun
Niteit
dcher
iecot
Neglcin
c⸗
pſtig
Nperdin⸗
Meirdi
Penicudi,

(lert⸗

ihder
N
fn
incd
eniſi
tfen
cbica⸗

“ Pani

ſemn

fũditur Fra Kack faeicig ſuſcipiẽti ↄſtrmitionem fcence
eo mõ qð ſuicipi dʒ.¶ Ad pꝰ in opp dð ꝙ ex gra nſer
infũdit᷑ ſuſcipiẽti ↄfirmationẽ ⁊ illã qu ia ſuſce thoefe⸗
perat ꝑ bap oſtituit᷑ vna gra ꝑ eẽntia ſicut evco/ N?
plemẽto ⁊ ↄpleto ↄſtitui᷑ vnũ numerop eentiam.
a: mð ꝙ gra gratũ faciẽs nõ eſt tir culpâ ſed Oas
Et 7 penã derelictã ex culp Ieu diſponẽtez ad eaz. (cte
talis aũt pena eſtpuſilanintittas. nde
¶ Artieulus quintus.
Onſequenter t ee lhe⸗ ni
. = meqt hali circa hq/ nlein hoie
Aritur duo e bᷣ ſacri ſuſceptõ nelagfe
d it nccĩa ad ſalutẽ. vta hoc ſacĩʒ ſit Pinkiagn
dignius ſacramento baptiſmni. epto hui⸗ iengo
iſe ri aſt. ꝙſuſceptõ huiꝰ vllucſer,
* Krimo oſtendo dunciaan
Iſalutẽ de 2ſec. di. Oeẽs fideles. oes y ma⸗ gtine
nus ipoſitioes epoxꝝ ſem̃ ſym poſt bap acciꝑe de eng
mme. äamn
wau
„ . „ 6 . .
* ””
£D
— * 1

=

1.

tülchiſgane
ze S
icdsdn
ninh⸗
acpndeken

ariegi i
Kſupnunni
ſeige ſaciſe
mos ppe ſin
werſanoscit

wer Wü ſin

1 Mi; ti .

mavt erv
Gcfaab
ntti iniſtoiund
Po KnnN
Nur. Bisſcan
Briino
Wfacisdſi

dẽt vtplen ſpiani inuchiatur. Sʒ hõi necĩuʒẽ ad
ſalutẽ vt ſit plenus xpᷣiaꝰ.g ſuſceptio hꝰſacr̃i ẽ ne/
ceſſari ad ſalutẽ.¶tẽ eadẽ di. Spũs ſcũs.victu
ris necia ſunt ↄfmatiõis auxilia¶ Nẽ in terra in

o terdicta nõ debẽt ſacr̃a miſtrari niñ illa qᷓ ſunt ne

ceſſitatis. Sʒ er de ſen.exco.re.ſponſo.. Pꝛete/
rea ddñs papa. dicit ꝙ ſicut in ciuitate interdi
tizari pueri ſic ⁊ ↄſirmari.g ſuſceptio
pſfirmatio nccia eſt ad ſalutẽ. Cõtra gra gratuʒ
foiens ſufficit ad ſalutẽ.ſʒ in bapꝰ dat᷑ gra gratuʒ
faciẽs. bapꝰ ſine ↄfirmatiõe ſufficit ad ſalutem.
¶ Itẽ g de ↄſe.di.ꝗ.ſpũs ſcũs regnãtio ꝑſe ſaluat
morx in pace veri ſeculi recipiẽdos. ad h̊ nõ ẽ ne/
ceſſaria ↄfirmatõig ſuſceptõ. Rndæeo ꝙ ſuſceptio
ſacr̃i ↄfirmatiõis aulis baptisatis nõ ẽ nccĩa ad
ſalutẽ ũc intelligẽdo ꝙ ſine eius ſuſceptiõe ſaluari

nõ poſſint.qꝛ vt hĩ de ↄſe.di.⸗4.ſpũs ſcũs.conti/

nuo tranſituris ſufficiũt regnãtiõis bñſicia. Sic ẽt
loquendo de neccio nõ eſt ꝑ ſe nccia adultis huiꝰ
ſacr̃i ſuſceptio q́;uis eis ad maioꝛẽ victoꝛie ꝑfectõ
neʒ ſit ncca. Un vbi pᷣus.victuris nccĩa ſunt con

niteat eſt danabilis.Tũc aut ↄtẽptoꝛes reputari
debẽt qñ hita bona⁊ ſufficiẽti oppoꝛtunitate ſuſci
piẽdo h̊ ſacr̃m ipᷣm ſuſcipꝑe renuũt aut notabiliter
negligũt. Et ſic intelligi dʒ illud Huꝰ.⁊ꝰ.liꝰ de ſac.
ꝑte.7.c.ʒ.timendũ ẽ his ꝗ ꝑ negligẽtiaʒ amittunt
epi pñ̃tiaʒ.⁊ nõ ſuſcipiũt manus ipoſitisenẽ ne fote
ꝑꝑ ea danẽtur.ſ.vbi penitꝰ peniteãt ꝗa feſtinare ð
buerũt dũ ʒotuerũt Ad pð ꝙ illa auctoꝛitas ð
plenitudine xpᷣianitatis itelligẽda nõ ẽ q;tũ ad se/
ceſſitatẽ.qꝛ ſic ſunt pleni xpᷣiani ꝑ bap.ſʒ qᷓ;tũ ad
ſuprogationẽ.vel dic ꝙ h̊ referendũ ẽ ad illos qni
Bſacrm ſuſciꝑe contẽnũt. Uñ e ð ſnia exco.xeſpõ/

firmatiõis abile Nranr egnaes eur pe

ſo.ð. ꝛeterea in glo.ſine ↄfirmatiõe nõ eſſplene

xpᷣanus qui eã cõtẽnit¶ Ad ⁊m pʒ ſolutio ex dictis
in ane. d ʒm d ꝙ maioꝛ eſt falſa. Moꝛiẽtibꝰ
eni ſi digne peniteãt põt dari euchariſtia.er de pe.
⁊ remiſſione.ꝙ in te.⁊ tꝑe interdicti.Et ð ſnia ex
cõicatiõis. Permittimꝰ.ꝑmittimus eccliaꝝ mini

is ſemel in ebdomada tꝑe interdci nõ pulſatis

P ℳ . 1 . . . „. —„ E
, ütm H panis voce ſubmiſſa ianuis clauſis excõicatis ⁊
unAl

3. wtuien
gn
Pai iiuͤſt
lumd
W
4 nirine

o
n
e
.
min
“
in 6
ten 4 Gpin

iint

C. tu!
NVeneratiõe tenẽda e ſicut a maioꝛibus dat᷑. Itẽ

fKergqdictis excluſis miſſax ſollẽnia celebꝛare cã cõ/

ſiciendi coꝛpꝰ dñi qð decedẽtibus in pnia nõ nega
tur. Qualiter aũt ꝓcedãt ar ad ꝑtem aliaʒ vide
ri poteſt ex dictis in queſtione. ſae; .
pDp vtꝝ ſacr̃m cõſir
Ecundo querit᷑ ma ois ſi disni
us ſacr̃o bapᷣi. Et vr ꝙ ſic.mgjr in lr̃a hꝰ di.
2. dicit de ↄfirmatione reſpectu bapᷣi ꝙ maioꝛi

de ſe. di. 4.nouiſſime. Et recitat magj in lra hꝰ
di. c. .in vnctõe baptiſmatis dẽ ſpũs deſcẽdere
ad hiĩtationẽ deo ↄſecrãdã.In hac etiã eiuſdẽ ſepti
foꝛmẽ graʒ cũ oi plenitudinc ſcitatis ⁊ virtutis ve
nire in hoĩeʒ. Cõtra illud ſacr̃jm eſt nobiliꝰ qð hʒ
melioꝛẽ effcm.Sʒ bapꝰ eſt huiuſmõi.qꝛ ꝑ ipᷣm re/
mittit᷑ oĩis pena ⁊ oĩs culpa nõ ſic aũt ꝑ ↄfirmatõiſ
ſacrjm. ̊ digniꝰ eſt ſacrʒ bapᷣi q; ↄfirmatiõis.¶ Rnñ
deo illud ſacr̃jm digniꝰ eſt qð dignioꝛẽ hʒ effcm. di
gnitas aũt ſacr̃i maxie ſᷣm ſuã virtutẽ penſandaẽ̃.
p cognitionẽ.̊ dignitatis effectuũ deuenire poſſu
mus in cognitionẽ dignitatis ſacroꝝ.Diguiſſimꝰ
ait effcũs cuiuſlibet ſacri eſt gra.gra aũt tantoẽ di

0

ror aueritur de. 6*.
Onſequenter pncipali.Et cir
ca h q̃rũtur.ꝛ..M vtx h ſacim ſit ite
abilelłe vtx inunctio fieri debeat in

* vj

gnioꝛ q;to ẽ maioꝛ.qꝛ qᷓ;to eſt melioꝛ tãto eſt digui
oꝛ.⁊ qᷓ;to melioꝛ tãto maioꝛ.Et ecõtra qꝛ ſm Aug.
de trinitate.c. g*. In his q̃ nõ mole ſʒ vtute mag
ſunt.idẽ eſt maiꝰ eẽ ꝙ meliꝰ eẽ.illud g ſacrm digni
us eſt in cuiꝰ ſuſceptiõe maioꝛ gra ↄfert᷑.maioꝛ ãt
cõfert᷑ ſimpłr in ſuſceptiõe bapᷣi q; ↄfirmatiõis.tñ
qꝛ ꝑ ſuſceptionẽ bapᷣi pꝰ effieit hõ mẽbꝝ xpi ⁊ ð eiꝰ
regno qð eſt militas ecclia vt.n. videmꝰ reges iʒ
rectũ rõis iudiciũ amplioꝛẽ gram faciũt ilłſuꝑ qꝰs
de nouo regnare inc ipiũt q; alijs.tñ qꝛ expꝛeſſius
bapꝰ qᷓ; ↄfirmatio repntat moꝛtẽ xpi ꝑ q; xps nobiſ
graʒ meruit.digniꝰ g ſacr̃m ſimplr en bapꝰ q;ᷓ ↄfir
matio.q;uis ſᷣm ꝗd ſit ecõuerſo.qa eius admiſtra
tio reſeruata eſt dignioꝛibꝰ perſonis ⁊ in dignioꝛi
materia celebꝛat. Quoꝝ rõ eſt ꝗa nõ eſt taãte nccita
tis ſicut bapꝰ.Et qꝛ ꝓximus finis ad quẽ dat᷑ nõ ẽ
ita cõis ſicut ille ad queʒ dat᷑ bapꝰ.Et qꝛ chꝛiſma
expᷣſſius repñtat huiꝰ ſacri effem q; mius nobilma
teria.¶ Ex dcis pʒ ſolo ad pm in opp/ Ad ꝛm dðᷣ
ꝙ gra ↄfirmationis ſi accipiat᷑ pᷣciſe pꝛo illo gradu
gre ꝗ ſradditur ꝑ ↄfirmationẽ gr̃e bapᷣi. Quia tñ ex
illo ⁊ gra pᷣcedẽti fit vna gra ꝑ eẽntiã maioꝛ q; erat
gra bap̃i ꝑ ſe.ꝑꝑ hoc dꝛ.ſ.ſcũʒ in ↄfirmatiõe venit
cum oi plenitudine ſanctitatis in hominẽ.

—
—

5 ¶Articulusſextus.

frate. H ſacr̃m ſit iterabi
4 E Hα &ο Bſacrm ſit iterabi
Runo oñdo łe it itn abi
ilis q̃ eſt iterabilẽ moꝛbũ.Sʒ puſilanimitas ʒ
quã eſt ↄſᷣrmatio ẽ iterabilis moꝛbus.ꝗ iterabilis
cõſirmatio¶ Itẽ Bſacrm non eſt dignius q; ſacim
vnctiõis extreme.minꝰ.n.nobilis vtus eſt foꝛtitu
do q; ſpes.ut aũt ſuꝑiꝰhabitũẽ di.⁊.q.a.ar.pmi.
cxtremia vnctio eſt ad iuuãdũ actũ ſpei ⁊ ↄfumatõ
ad adiuuãdũ actũ foꝛtitudinis.ſʒ exxrema vnctio
põt iterari.g̊ młto foꝛtiꝰ ↄfirmatõ¶ Kotra de oſe.
di. 4.dem̃ eſt. nobis viſuʒ eſt eandẽ ↄfirmatiõeʒ
ſicut nec bapiterari mime debere.Rndeo ꝙ ſa
cramentũ ↄfirmatiõis cũ effectũ ipꝛimat idelesilẽ
.ſ.caracterẽ iterari nõ dʒ.ſicut dicit magj̃ in lra hꝰ
di. c.ꝛ. Uñ bis ↄfirmatus ſciẽter irreglaris ẽ. De
bis ẽt ↄfirmato ignorãter dicas vt ſuniꝰ dem̃ ẽ de
bis Se ä Et ehfinne ſciẽ
ter ſi publicũ eſt.irregularis ẽ ſicut ſupius dem̃ eſt
de bap?/ Ah pm in oppm dð ꝙ Guiabunllanitas
in hoie ſit iterabilis.nõ tñ illa cuiꝰ fuit cã oꝛiginale
pecm̃.õ illa ant ẽ directe h̊ ſacrʒ.Uel põt dici ꝙ qᷓ;
uis ſit moꝛbꝰ iterabilis nõ ꝑꝑ h̊ eſt iterada medici
naq̃ interius ĩ pꝛimit vᷣtutẽ ſufficientẽ ↄ moꝛbũ.ta
lis dur medicina eſt omne ſacrjm ipᷣmens caracte/
rẽ. d ꝛm dð ꝙ maioꝛẽ falſanec valʒ eius pbatõ
qꝛ quis extrema vyctio ſit ꝑ appꝛopꝛiationẽ ad iu
nandũ actũ nobilioꝛis virtutiſ q;ofirmatio.tñ qꝛn
tim̃ cooꝑat᷑ ad actũ ſpei q́;tuʒ ↄfirmaso ad actum
foꝛtitudinis nõ põt ↄcludi ꝙ ſit ↄfirmatiõe nobili
oꝛ imo ad ſenſũ videmꝰ ꝙ foꝛtioꝛi debilius adiu/
toꝛiũ dat᷑.¶ Pꝛeterea extrema vnctionẽ dꝛe eẽ in
a diutoꝛiũ ſpei ⁊ ↄfirmatonẽ in adiutoꝛiũ ſonnituaͤi
2

.—

D

tandũ ẽt ꝙ frõs ↄfirmati dʒ ligari quouſq; de

Zi

nis dictũ ẽ ꝑ appꝛopationeʒ nõ ꝑ ppᷣetateʒ. qoͤlibet

adiuuat qualibet virtutem.

ne coꝛdis q; capitis.Cũ h̊ locꝰ coꝛpis ſit q̃ſ ĩ pecto

re magis dʒ vnctio ſieri in pectoꝛe qᷓ;i frõte. Itẽ e
de ſacr. vnctõe.S.pꝑ frõtis.dẽ ꝙ ĩ ↄfirmatione dat

ſpũs ſcũs ad robur. Robur aũt ẽ in neruis? oſſibꝰ
Cũ ſm Auic.⁊.liꝰ.de aialibꝰ.c.iꝰ.nerui oꝛiãtur
a coꝛde ⁊ nõ a capite magis dʒ fieri vnctio ↄfirma
tiõis in pectoꝛe qᷓ; i frontei õ ẽ de ſacr. vnctione
F. ga vo. i frõte inũgit᷑ baptiʒatꝰ vt libcre ↄfiteatur
ꝙ eredit ¶ Rndeo ꝙ cũ ̊ ſacrm oꝛdinet᷑ ad ↄſtant᷑

⁊ ſine erubeſcentia fidẽ ↄnitendũ maxie qᷓ;tũ ad ar-

ticulũ moꝛtis xpᷣi in cruce.⁊ ſigna.timoꝛis ⁊ erube
ſcẽtie maxie apꝑeãt in frõte ꝑꝑ ſui ꝓpinquitatẽ ad

oꝛganũ imaginatiue.iõille ꝗq iſirmat᷑ inũgit᷑ chꝛiſ/

m ate in moð crucis ĩ frõte vt ſibi oñdat᷑ ꝙ ↄſteri
cruceʒ xpᷣi dʒ ſine erubeſcentia ⁊ timoꝛe. Et ſic ex

dictis videri põt ꝙ.S.cõcurrũt ad huiꝰ ſacri eſſen

tiã ſ.ſciſicatũ chꝛiſma.ſupꝛadcã vᷣboꝝ foꝛma exꝑ/
te miſtri. dignitas põtiſical.vel ↄmiſſio papal ſa-
cerd oti fcãa. ⁊ intẽtio debita.Ex ꝑte aũt ſuſcipiẽt

reꝗrit᷑ pars coꝛpꝑis determiata.ſ.frõs qð aũt dicit
magẽ huiꝰ di.c.⁊ꝛ.B̊ ſacr̃m a ieiunis tm̃ deberetras

di ⁊ nõ alr.niſi cogat nccitas.⁊ illud ð ↄſec.di.⸗ꝰ
vt epi.nõ nifi ieiuni ꝑ ipoſitionẽ manuũ ſpm̃ ſcm̃
tradãt exceptis infirmis ⁊ moꝛte ꝑiclitãtibꝰ nõ ꝑti
net ad ſacr̃i eẽntiã.tñ peccat epũs faciẽs ↄꝛiũ illud
ẽt qð dꝛ.e.di. At ieiuni.AUt ieiuni ad firmationeʒ

veniãt ꝑfcẽ etatis moneãt᷑ ꝑ ↄfeſſioneʒ facere pus

vt referat᷑ ad ſacr̃i nccitatẽ ſᷣm reuerentiã. Et ad
HB vt ſuſcipiẽtes ſacẽ̃m meliꝰ ſint diſpoſiti ad ſuſci
piendũ ſacr̃i rẽ.ſ.gram qð pʒ ꝑ lr̃amſ rnere Aiio
icce/
tur.ne frõs inuncta aliq̊s ſoꝛdes ſubtrahat.⁊ ẽt vᷣʒ
Huꝰ 2.liꝰ de ſacr. pte..c.vl.ↄfirmatũ decet nõ
lauare caput vſq; ad.⁊.dies ꝑp.⁊.dona ſpũs ſci.
Et qꝛ ecclia.⁊.diebꝰ celebꝛat aduentũ ſpũs ſcii di

ſciplos d pm in oppm dõ ꝙ q;uis aptitudo ad

pugnã magis ſit ex coꝛde q; capite.cũ ſigna tioꝛis
P ma⸗ P 9

magis appeãat in frõte q; in pecroꝛe. Et pꝛeterea

aptioꝛ ẽ hõ ad ↄſtãter ſtandũ in bello ⁊ vincenduʒ

pbonʒã diſcretionẽ q̃ mitũ depẽdet ex bonꝗ oꝛgão

rũ capitis eſpoſitiõe qᷓ; ꝑ caloꝛẽ ⁊ ſpůs ꝗ ſunt ĩ coꝛ
de. AUn ꝓnerbioꝝ. 24. cũ diſpoſitiõòe init᷑ bellũ. vt

dẽ eccł.S. Sapiẽtia his lucet ĩ vultu illiꝰAd
A dici põt ꝙ plus valʒ ad bellũ ſapiẽtia qᷓ; coꝛꝑis

or bur ⁊ robur ẽt mẽtis płs vꝛ depẽdere ſ̃ʒ aliquoſ
ex bona diſpoſitiõe capitis qᷓ; coꝛꝑis.ſʒ ꝗcquid ſit
de h tñ h certũẽ ꝙ ſigna mentis robuſte magis ap
pareant in fronte q; in pectoꝛe.

. Articulus ſeptimugs. –
Gnſe q̃rit᷑ de %.nei
Onſequenter it de elnei
B querũtur duo.pꝰ vtxꝝ il q ↄfirmat

ebeat reneri/⸗

debeat teneri.

S 1 vtꝝ iũctio chꝛiſ .
Ecundo que il matis in ↄfirma
Btide ſieri debeat in fꝛõte. Et vꝛ ꝙ nõ ð ↄſe.
di. 4 *. Spũs ſcũs ↄfirmamur ad pugnã. Sʒ apti⸗

Dl. 4. . cCcjm detf ad robur eo ipᷣo ꝙ hõ ad
tudo ad pugnandũ magis pẽdct ex bona diſpoſitõ

miat ð hſacro ßʒ ſe ꝛ Po
di. 9. ibi. Et ſic duez ondi pi vtine
a ri ſub pais ſpᷣe.i.ſub accidẽtibus panis.di.io.ibi.

1 a quot ? qualibet

52 id ꝙ nõ debeat teneri.
MWimo oñdo atatenconden
debſlitatis iu eo qtene Sʒ in ſuͤſceptiõe
huiꝰ ſacr̃i ho foꝛtiſicat.g̊ nõ c ↄuèniẽs vt tũc tenea
tur. ↄSꝛiũ tenet ↄſuetudo eccłie.RRndeo c
cceſſie
cidit.ondit ꝙ ſufficiẽs robur ſtãdi ꝑ ſe hʒ
mit.⁊ iõ ad h̊ fignificandñ inſtitutũ fui
ro teneret᷑ ſi ti aligs ↄfirmat᷑ abſq; h̊ Oab alio te⸗/
neat᷑ ſacrm ſuſcipit q;3uis h̊ fieri nõ debeat niſi te⸗
ceſſitas aliq̃ ̊ exigat. Ad arm ĩ opp dð ꝙ q;uis

eiꝰ ac

pſuſceptionẽ huiꝰ ſacri hõ fiat foꝛtis tñ accedit tã⸗

quã debilis ⁊ heecentio illa repꝛeſentat. lib
entk a quot ⁊ q̃libet
Ecun 0 quent debeat teneri il
le ꝗ còfirmatur ¶ Mñdeo ꝙ inſtitutũ fuit ꝙ

nõ teneret᷑ niſi ab vno eo ꝙ cognationes ſpũales

mrimonia impediũt. Uñ de oſe. di. 4 *. Mõ ples.
nõ ples ad ſuſcipiendũ de bapꝰ infanteʒ accedant
q; vnꝰ ſiue vir ſiue mulier in cõfirmatiõe id ipſuʒ
fiat.tũ vbi ẽ ↄſuetudo ꝙ płes teneãt nõ eſt ꝓhiben
dũ.gꝗa h̊ põt cooꝑari ad amicitic nutrimentũ.non
aũt dʒ teneri ab illo ꝗ non eſt ↄfirmatus. ſicut nec
in bapꝰ dʒ hõ teneri ab illo ꝗ non eſt baptiʒatus ðᷣ
ↄſec.di.A.in baptiʒãte ſi tñ ↄꝛiũ ſiat q;uis fieri nõ

Debeat caſu neceſſitatis excepto nihilominus ꝗa

ille qui baptiʒatur vel confirmatur vere ſuſcipit᷑
ſacr̃m norꝰoʒ etiã teneri a monacho.niſi ſit mona
cus. Unde de couſec di.q*. Mon licet. nõ licet ab
bati. vel monacho dᷣ baptiſmo ſuſcise ſilios.nec
cOn fes hꝛe.ꝑ ſacr̃ʒ aũt ↄfirmatõis hit᷑ ſpualisco

gnatio.ʒo.q.q.Si ꝗs vnꝰ.tñ pᷣdcã ad ſacri neceſ.

ſitatẽnõ referùt᷑.põt ãt teneri vir a muliere ⁊ eꝰ q;

uis ſagna deceat viꝝ a viro teneri.In cau ẽtne-·

cemtatis põt tenari ab illo ꝗ im tenuiti bapꝰ. Uñ
