ſueuit exponi ꝙ illud veroũ mr̃imoniũ ſic firmuʒ

⁊ ſtabile nõ ponitur pᷣceptiue ſʒ cõſultiue.vel foꝛte

metus non fuit ſufficienter pꝛobatuſ.⁊ hñt᷑ he ſolu
tiones.er de his q̃ vi metuſue cã fiũt.Abbas.iĩgi.
Uel põt dici ꝙ illud decretum loquitur in eo caſu
qñ poſt coactionẽ cõmixtus eſt ei carnaliter. vt hẽ
ibidem in glo. ü

„

ſit illa viuente contrahere mrimoniuʒ. Et

vr ꝙ non ᷣm phũʒ. ꝰ.metha.AAliqn ita ſe duo ñſt

ꝙ vnuz refertur realr ad aliud. non eꝰ.vt pʒ in
ſcia ſcibili.& aſili cuʒ mĩimoniũ ſit relatio quedã
vt ſuperius oñſum eſt.põt vir realr mr̃imꝰ copult

tẽ votũ fem̃ ꝑ metũ nõ tenet.er de his qᷓ vi me/
ſue cã fiũt.c.j.qꝛ votũ ẽ res voti.⁊ non pcepti.⸗

iin aliã ſibi nõ conſeutienteʒ pon

.

neen
rWr —

ri cum muliere conſentiendo in ip̃am. illa nõ con/
ſentiẽte in ipᷣm ad að ſegtur ꝙ illa viuẽte cũ alia ẽꝰ

bere nõ põt. Itẽ m iudiciuz ecciie mf̃imoniũ ex
altera ꝑte põt eſſe ſolidũ.⁊ ex altera nulluʒ ; a ſimi
li ita põt eſſe verũ in foꝛo ↄſcie ꝑ oſenſum ex paꝛte
vna nõ erxñnte oↄſenſu ex ꝑte alia. ꝓbatio aſſumpte.
Si mulier in iudicio ↄſitet ſe coſenſiſſe ꝑ verba ð
pvñti in Wartinu. Wartinus in eß Martino H
negãte.⁊ muliere nõ po tẽte pꝛobare qð pꝛopoſuit
MWartino nõ inter dicct᷑ licẽtia ẽdi cũ alia.ſ ed
mulieri ꝓhibebit᷑ ne viuẽte Martino Zhat cum
alio.qꝛ ↄfitenti in indicio õ ſeipᷣm creditur 463te;
ſi aliꝗs donat alij reʒ aliquãa illo alio nihil dãte ſibi
tñ datũ acceptãte tenet donatio.j ſilr ſi vir cõſen
tiẽdo in mulierẽ dõat ei ptãteʒ coꝛꝑis ſui illa nõ cõ
ſentiente ꝙ vir hẽat ptàteʒ aliquã in coꝛpus ſuuz.
acceptãte tñ ptãteʒ ſibi datã a iure tenet Ddonatio
S vir ille nõ poterit ↄᷣhere cũ alia ð voluntatẽ illiꝰ.
4 ötra. vir cõſentiẽs ĩ muliereʒ vl eↄꝰ nõ ꝓphibe
tur phere cũ alia.niſi inq;tũ ↄſenſus ille facit mri-
moniũ. Sed ſi ↄſenſus ſit e& vna ꝑte.⁊ uõ ex alia ñ
põt mr̃im pꝛoſicere.er de ſpõ. Zua nos à ↄſenti
erns in nõ cõſentantẽ ſibi põt cũ alio vl alia pᷣhere
mfim m illo vel illa viuẽte. ¶ IUtẽ inter cõiuges ẽ q
dã. relatio eqpantie. qꝛ m aplin. i.coꝝ.2. Muli⸗
er ſui coꝛꝑis nõ hʒ ptateʒ ſʒ vir. ſil vir ſui coꝛpis
ptãteʒ nõ hẽt.ſʒ mulier. Sʒ relatio equiperãtie nũ
q; eſt int᷑ aliqua duo niſi ſit mutua.g̊ mr̃imonialis
obligatio nũqᷓ eſt in viro reſpcũ mulieris. niſi ſit
et in muliere reſpcũ viri. Kn ꝑſona nõ cõſen⸗
tiens in coꝛde aut exteriꝰ ſignificat ſe ↄſentire. aut
nõ. Si nõ.nõ eſt mr̃im. nec ſʒʒ iudiciũ dei.nec ſᷣʒ
iudiciũ ecclie. vñ non obſtante ↄſenſu ex altera ꝑte
licebit cuilibʒ cũ alia ꝑſona oᷣhere.deꝰ.n.ꝗ mr̃imo
niũ ĩſtituit nõ vult vinculnʒ mr̃imonale poſſe ghi
niſi cũ murua obligatione ꝑ eõſenſuʒ mutuũ cauſa
ta. Si aũñt nõ ↄſentiens in coꝛde ſigniſicat ꝑ vba ð
pñti ſe. cõſentire eſt mrimn pᷣſumptũ. vñ ꝑſona q̃ᷓ
ↄſenſit dʒ putare veꝝ mr̃imm eſſe gctũ.cẽt ſi alia ꝑ⸗
ſona poſt tꝑis ĩteruallũ notabile iuret ſe nũq; oſen
ſiſſe in coꝛde.qꝛ ſic dꝛ erð ꝓba. Der tuas. Nimiſi
dignũ eſt iuxta legitimas ſanctiones.vt qð ſua qaſ
voce dilucide ꝓteſtatꝰ eſt. in eũ caſuʒ ꝓpꝛið va
leat teſtim infirmare. vñ nõ credo ꝙ in h̊ caſu ſit li
citũ pſone q ↄoſenſit cñ alia öhere illa viuẽte. qꝛ ſi
heret ſe ꝓbabili ꝑiculo adulterij ẽxponeret.ſi tñ ñ

Alſentiẽs ꝗ verbis ſigniſicat ſe ↄſentire i cõtinentoꝭ/

reuocet pᷣſumi põt ꝙ ex erroꝛe pᷣmũ dem̃ pꝛotulerit
⁊ tũc pſona q̃ ↄſentit ſiare poterit verbis ſcdᷣo ꝓla
tis. Arm ad B. eỹ de teſtibꝰ cogendis. Pꝛeterea. ⁊
in h caſu credo ꝙ pſone que coͤſenſit licitũ ẽ cũ alia
ohere poꝛi vinente.ſi aũt ꝑſona q in coꝛde nõ cõſẽ
ſit ⁊ cõſenſuʒ vbis ſignificauit poſtea in coꝛde con/
ſentiat durante ↄſenſu alteriꝰ efficit mrimm veꝝ.
ga tũc ex vtraq; pte aſſunt oia q̃ ad veruʒ mr̃im
requirũt᷑ ¶ Ad pm in opp dõᷣ ꝙ nõ valet illa cõſe
quẽtia. ſic eſt in aliquibꝰ relatiuis. ergo ita in gbuſ
Ulbet alijs. vel eſſe Poted ꝛm dð ꝙ nũq; ecclia iu
icat mr̃imm eſſe ſolidũ ex vna pte ⁊ nullũ ex alia
ſecd alian iundicat verũ eſſe mrimm ym ↄfeſſionem
pgartis alterius.⁊ iõ perſone ↄfitenti ſe eſſe in legi-
rimo mr̃imonio ꝓhibet aliud qber̃d ʒzmn do ꝙ;
nõ eſt ſiłe. qꝛ dis ſupioꝛ aliquaxꝝ reru ↄcedit valer
donationẽ qᷓ;uis accipiẽs non redonet.ſʒ donatio

bitũ. qnq; meritoꝛiũ redir ⸗
dõ ꝙ q;uis bñ cõcludãt non h
oſenſu mutuo.nõ tm̃ in oꝛe ſʒ in coꝛde.ex h tũ non
ſeqturꝙ conſentiẽs in nõ ↄſentientẽ ſibi in coꝛde.
ver bo tñ ſignificantẽ ſe ↄſentire poſſit cũ alia ꝑſòa

Dicta eſt.

gere ad ohelid

pñt ¶ Itẽ ey de ſpõ. ipu. c. i. dicit ꝙ liliꝰ adult ali
quo mõ non conſentit.pẽ? nõ põt ipn: facer mrimo/
niñ here ¶ Rñ pponus mrimonij 7 qꝛ ſignif⸗

ℳ

*

neum ptãtis in coꝛpus ꝓpis etũ ad carnalchmendi
tuʒ nõ ꝑmittit vale niſi accaptãs. ſileʒ ptatem in

coꝛpus ꝓpꝛiũ doner illi. qꝛ ſi ſecgsg ſieret eẽt cõtrra
tria bona mr̃imonij ꝗ ↄiugu can

E excuſant cu⸗-
ar ad ꝑtẽ aliã
rim verũ ſine

illa viuẽte Zhere ꝑꝑ rõneʒ que in coꝛpoꝛe queſtöis

queritur vtrũ paꝛẽtes poſſint
— Arto uberos ſuos coger ad mſimo

iñ contrabendũ. Et vĩ ꝙ ſic. f. de ſpon. l.
Sed que patris.d de filia.ꝙ tũc ſol diſſentiẽdiꝗ

patre licentia ↄcedit᷑ indignũ moꝛibꝰ vel turpe,z

ſpõſuʒ ei pater eligat Item er de ſpon. ipuberum
Tua. MPoteſt filiũ nõdũ adultũ cnius voluntas di
ſcerni non põt pater cui vult mrimonio tradere.?
poſtqᷓ; filiuſ ꝑnenerit ad ꝑfecta etatẽ oĩo debet hoc
adimplere n pater ſpuᷣalis.ſ.papa põt filios co
ũ mr̃imonium ſpũale.põt.n.cogere
clericos ad recipiendũ epᷣatus.g a ſili pa rẽtes car

nales pñt cogere filios ad ↄhenduʒ mrimoniũ car

nale.¶ Contra. i7. q.ꝛ. Sufficiat.dẽ ꝙ ſi ſolus ↄᷣſen
ſus defuerit cetera etiã cũ ipᷣo coitu celebꝛata fru-
ſtrantur. parentes iuitos filios nuptui tradereñ
fili? adult? ali

cat liberã coniũctonẽ xp̃i ⁊ ecclie parẽtes non pr̃t
inuitos filios vel filias cogere ad mr̃imoniũoben
dũ niſi foꝛte accideret cãns in quo ſine pᷣcepto pa-

terno mr̃imooiũ here tenerent᷑. vñ illud verbuzʒ
apli ad Coll. 3. Filiſ bedit parentibus peꝛ oĩa.ñ

intellr ſimplr vniuerſali. ſe de oibus pertinẽtib⸗
ad ptãtdam inã. ſi tñ illi de quoꝝ conincrione agit

non ſunt ſui iuris ſufficit conſenſus tacitꝰ cũ expſſo
eorũ conſenſu in quoꝝ ſunt ptãte.ſi aũt ſunt ſui in-
ris requirit᷑ illoꝝ expteſſus cõſenſss.¶ pr i op
poſitũ dð ꝙ qᷓuis m iura ciuilia ira ſit ye filia.ali

tmi eſt ̃m canones.et᷑ de ſpon. ipu. c. i. in o eld

ꝛzm dð ꝙ illud verbũ intelligendũ eſt vl ĩ caͤſu i

filius ſine p̃cepto pino illã eandẽ ducere teneretur

vel de ſilio qui añ ãnos p mertatis erat doli capax
2 9ſenſerat. vel illud verbuz dz intelligi de debito
honeſtatis non neceſſitatis ſm glo. ibidẽ. ldz“
dð e non eſt veriſile. qꝛ dñs papa maioꝛẽ ptatem
hʒ ſuper membꝛa ecchie q; parentes carnales ſnx
filios ſuos carnales.⁊ pꝛeterea contrabẽs mruno

* .

niũ ſpũale eſfici᷑melioꝛis conditionis q; coͤtraheſ

mrimoniñ carnale. nec eſt do ꝙ dñs papanõ poſ.

ſit cogere perſonã idoneaʒ ad recipiendũ epatum

ſed ꝙhoc poſſit indubitanter eſt aſſeregdum.
¶Artitulusvecuͦdus.

SInſponent it der oͤn
Onſequenter geen Sr citen
pocquerunf quattuo: d vtrũ ma
trimoniñ contractum per conſenſum
metu coactũ ratificet per ſequentẽ co
.Scðdo vtruʒ per carnal? copulaz ſe
quentem¶Tertio vtrum ratiſicet ſi frmet᷑ ꝑ iurs

nnuſr
ſocön
ni,

ſ ua
elntefe
rnat ad von

(izadden
interioꝛgen
ditiſh ſe
teriorpe
bileknörun
(Cinfait
ſſfſcenoetin
ſttatfcartn
eatscind
Dels⸗
Conclarſe
Ctüporrer
lzcoa
vengpcon
ur vmiuſq;
cſalr it
ruin Mn
liittie nien
Neroſtfftar
ſecſeliairp
eeninzelr⸗
Nrüiadinds
chaispeecroe
Wridena
Wwarral
meine
hene⸗
wnegene
llisint
ſopifen
MNMiin
toninon
mmtorwen
lctooimnen
mnennin⸗
Moſe⸗
ſlnin
eſllotee,
WN
. 1ſſorlusennn
uhbnente

*
O
1 Xxix.
– s. (Qnarto vtſu ille in mir aliquã ducere
gi Ari in vxoꝛẽ poſſit rellgionẽ in care matrimonio non

pꝛius cõtracte

nie — Z ꝙ nõ ratiſicat᷑ ꝑ ſeq̃n
— i S E Runoo ſdo tẽ ↄſenſũ tacitũ.ſi ali
—RðZB qua duo reꝗrunt᷑ pꝛo cà vniꝰ effectus non
. = ęduſant effectũ niſi ſil cõiuncta.ſi.n.duo hoĩes reꝗ
n, runt᷑ ad vnũñ nauis tractũ nũqᷓ; eã trabect diuiſiʒ
crne cũ ad ↄᷣhendũ mr̃im requirat᷑ cõſenſus de pñnti
interioꝛ ⁊ eiꝰ expᷣſſio exterioꝛ nõ efficiẽt mrimoniũ
tie diuiſiʒ. Sſequẽs tacitus cõſenſus cũ expꝛeſſiõe ex/
ngine terioꝛi qᷓ pꝛeceſſit nõ efficiũt mrim.Otem qð ni
benaü ii hil eſt nõ ratiſicat᷑.ſʒ mrimoniũ ctũ ꝑ cõſenſũ coa

ein iiii ctũ nullũ eſt. ̊ꝑ ſeqᷓntẽ ↄſenſuʒ racitũ non ratificat᷑
inngin ¶ Kõtra ſi exiſtens in etatę debita pᷣhit cũ ꝑſona nõ
u iränr ſufficiẽtis etatis ad mr̃imim q;uiſ mrimoniũ nõ de
di Wabſe ſit.ratificat᷑ tũ poſt ↄſenſuʒ illiꝰ qui fuerat minoꝛis
Wa Winuncn etatis cũ ad annos nubiles ꝑuenerit.er de deſpõ.
ipu. De illis a ſili q;uiſ mr̃im mn octũ ꝑ ↄſenſũ coa

rhäls Nfi ctũ nullũ ſit.tñ ꝑ ſe nentt ↄſenſum liberũ qᷓ;uis ta/

innum zuf citũ põt ratiſicari.eRndeo ꝙ mr̃im ↄctuʒ ꝑ con
Gäetii ſenſuʒ coactũ metu cadentẽ in ↄſtantẽ virũ.aut eſt

Ictuʒ ꝑ coactioneʒ ↄſenſus viri vel mulieris tm̃.
aut vtriuſq; ſił ſi ꝑꝰ mõ ille ꝗ libere ↄſenſit ligatus
eſt.alr nõ.ſi tũ poſtea tacite ↄſentiat ⁊ libere ꝑſona
ligata in ↄſenſu pᷣſtino ꝑ ſiſtente veꝝ efficit᷑ mrimo
niũ.⁊ tũc vterq; ligatꝰ eſt.ꝗa qᷓ;uis tacitꝰ còſenſus
ꝑ ſe nõ ſufffteret.tſi ſufficit cũ expᷣmſone exterioꝛi q̃
vceſſit.ſi aũt ꝑſona ligata reſiluit a ↄſenſu añ ſeq̃n/

ar dhii⸗
Aicio aid N

— teʒ ↄſenſuz alteriꝰ.tunc diſtinguo.qꝛ aut ↄxit mr̃i⸗
– moniũñ aliud.⁊ tũc dico ꝙ illud ſʒ mr̃imoniũ tenet
snntnn qᷓ;uis peccauerit ↄhendo ſi congruo tꝑe nõ expeca
inn e * uit liverũ ↄſenſuʒ alteriꝰ tacitum vel expꝛeſſũ.aut
eenmmn N. 4 nõ vtraxit aliud mr̃imonig.⁊ tũevᷣm iudiciũ ecclie
in, ene pᷣſumet᷑ in codẽ ↄlenſu ꝑn:anere.qꝛ q̃ in aliqueʒ ſe/
i rde mel oſenſerit ampliꝰ nõ poterit diſſęgnue.ſi alius
inmmind nõ negauerit ſuũ pᷣſtare ↄſenſuʒ. ex & po. ipu. De
iummnisn illis. ᷣm tñ iudiciũ dei nõ eſtmrimm verũ.qꝛ talis
er M nõ p eſſe ſine cõcurſu mutui ↄſenſus interioꝛis ſi
. ginf gata⸗ Kr. ona fuit coacta tũc ad h ꝙ ſit verũ
vnmi mr̃imniũ requirit nouus ↄſ enſus er vtraq; par⸗
S , te.ſynõ noua exterioꝛ erbno. ſrlap⸗ in oppin dõᷣ
imigtſen ꝙ maioꝛ nõ eſt vli vera ſi intelligat de ſimultate⸗
iũctiõis ſm eſſentiaꝶ plureſ.n.gutte regrũtur ꝓ cã
woen vniꝰ canatiõis.nec fñ oẽs ſil ſm eẽntias qñũ cauſat
3. de;F cauatio.ſʒ vna canſat vtnte pᷣcedentiũ q;iʒ quelʒ
si aliq;ᷓ facit diſpoſitionẽ aliquali.oico a ſiſ ſeq̃ns
cNeali oſenſi us tacitus cũ vtute expᷣſſionis q̃ pceſſit efficit
a i miim Ea 1m doᷣ ꝙ ꝓpᷣe loquẽdo meliꝰ dr illud
mtiM mr̃imoniũ ꝑ ſentẽ tacitũ ↄſenſuʒ ꝑfici qᷓ; ratificari
innis,⸗ ⁊ ↄſenſus coactus ꝗↄſenſus fuit quis nõ ratꝰ pꝑ ſe-
an dang quentem conſenſum tacitum ratiſicari.
.⅜ù Ecundo queriur pnäpenne,
u auẽtez. R neulier q örit per ↄſenſum
1 4s còactũ metu cadentẽ in mulierẽ ↄſtantẽ.ſi poſtea
Nben illo cũ quo ↄxit carnalr coplatur.aut ad h̊ cogit᷑ per
N vim abſolutã. aut ꝑ ſuff icientẽ metũ. aut ꝑ leuẽ. p⸗
Nelzin mis duobꝰ modis nõ ᷑tiſicat᷑ pdcm mrimm. nec
10 i qtũ ad iudiciũ foꝛi. nec qᷓ;tũ ad iudiciuʒ poli ꝑ co
mi pulã carnalẽ.ſed ʒ mõ ratificatur ꝑ eã q;tũ ad iudi
cuict ciñ foꝛi ſiue interius vſentiat ſiue nõ.qꝛ ex quo ad
eninl H inducit᷑ ꝑ leuẽ metũ aut hita ptãte Kclinãdi per
in mwß mittit ſe cognoſci pᷣſumit᷑ interiꝰ ↄſentire.ſi tñ ite/
.*
* — *
.£ ₰
ſ
—
.

ij.

rius nõ aſentiat in mrimoniũ nõ efficit᷑mr̃imoniũ

verum ſᷣm indicium poli.

Ertio auerit᷑ vtrũ mrim nzctů per cõ
ſfſenlſuʒ metu coactũ ratificetur ſi
firmet ꝑ inramnentß ſd HB dnt quidã ꝙ ſic

1
ſaltẽ in foꝛo ↄſcie.qnq;.n. ctus ꝗ nõ tenet ſi nonꝑ
iuramentũ firmet᷑ vel pinterpoſition idei vali⸗
dus efſicit ſi firmet per alteru illoꝝ. er de bis qᷣ vi
metuſue cã fint. Ad aures.vbi dẽ ꝙ renũciatio ele
ctiõis facta a& terroꝛẽ laicoꝝ nõ tenet niſi iuramẽ
to vel ſide ĩterpoſita firmet. Alij dt ? ꝓbabilr ꝙ
mrimoniũ pctũ coactiõe ꝑ meiñ cadentẽ in ↄſtateʒ
virũ firmatũ ꝑ iuramentũ nõ tenet nec in foꝛo exti
ꝛi nec in foꝛo ↄſcie.qꝛ aut illo iuramẽto iurat᷑ ali/
qd pᷣterttũ.aut aliqd pñs.aut aliꝗd futurũ.ſi pᷣmõ

planũ ẽ ꝙ nõ põt ratiſicare mr̃imoniũ qð alias eẽt

nullũ.qꝛ ſi coactus iurat ꝙ vere ↄſenſerit tale iura

mẽtũ nõ põt facere ↄſenſuʒ iã pᷣterituʒ eẽ validũ.ſi

an nõ valuit.ſi ſcdðo mõ ẽt ratiñcare nõ põt.qꝛ ſi cõ
trahẽdo iuret qð in rei veritate ↄſentit interius in
coꝛde.⁊ nõ ↄſentiaspiurus eſt ꝑiuriuʒ aũt mrimin
ratiſicare nõ põt.ſi aũt vere ↄſentit q;uis verũ iu/
ret.tñ illud iuramentũ mr̃imꝰ nõ ratiſicat.qꝛ tale

iuramentũ eſt aſſertoꝛiũ. vñ illo nõ fit niſi teſtiſica

tio de pñtia interioꝛis ↄſenſus.vñ ſi interioꝛ ↄſen/

ſus de ſe ẽ inualidus ⁊ iefficax ad mrim e henduʒ

teſtiſicatio pnñtie talↄſenſus nihil facit ad mrim
ſi aũt iuretur aligd de futuro ſic. Juro tibi ꝙ ↄſen/
tiaʒ in te.planũ ẽ ꝙ tale iuramentũ nõ põt ratiſica

re ↄctuʒ ꝑ verba de pñti ꝗ p̃ceſſit.qꝛ tali iuramẽto

nõ fumat᷑ niſi ꝓmiſſio de ↄhendo. Atrũ aũt taliſ

ꝓmiſſio inramẽto firmata teneat.viſuʒ eſt qõe ſᷣa
artili pcedentis. Et tenẽtes hãc ſ̃aʒ opinioneʒ ad
decretalẽ allatã ꝓ alia opione dñt ꝙ non eſt ſile. ga

maioꝛ libertas reꝗrit᷑ in endo mr̃imn q; i renũ

ciando electiõi. vn er eo.ti.Abbas.iu glo.dẽ ꝙ ma

trimoniuʒ ↄctuʒ ꝑmetũ nõ tenet nec obligatꝰ eſtꝗ

GB facit ẽt ſi iurat.qꝛ mr̃imonia libera eẽ debẽt.ꝗaĩ

u ite nuptie difficiles exitꝰↄſueuerũt hẽe.⁊ parum
poſt dꝛ ꝙ vbi metus vłcoactio intercedit.conſen
ſus liber dici non poteſt.

5 rigaliquã ducere i vxo
rẽ poſſit religionẽ intrare mrimonio nõ pᷣꝰ
Zcto. Et vi o nõ.qꝛ nullus põt facere ꝗn periuriũ
ſit pccm̃.cuʒ ſit cõtra ſᷣm pᷣceptuʒ pᷣme tabule. ſʒ ſi
talis itraret religionẽ nõ pus cto miimonio periu
rat. ſi talis itraret religionẽ mr̃imonio nõ pᷣus cõ
tracto peccaret. Cõtra ſi ↄheret aur intẽderet ex
plicite vel iplicite ſe obligare ad carnalẽ copulam
ſi alt ziũx exigeret.aut nõ. Si ſic.intenderet ſe ob
ligare ſi alter cõiunx vellet ad illud qð ſibi viã pꝛe

cluderet ad maiꝰ bonuʒ.ad talẽ autẽ obligationeʒ

nullus tenet᷑. Si veropctus ille nullus eſſet.qꝛad
H ꝙ vinculuʒ mr̃imonij pᷣhatur requiri ꝙ vterq;
ↄiuguʒ explicite vel iplicite ↄſentiat in carnalẽ co/
pulã ſub hac conditige.ſi alt᷑ ↄiunx ea exigeret. er/
go vꝛ ille licite połreligionẽ intrare nò gcto mr̃i
monio.imndęeo vt h er de ſpõ.Cõmiſſuʒ.tutius
eſt ei religiõe iuramẽti ſeruata pus pᷣhere.⁊ poſtea
ſi eligerit ad religionẽ migrare.qð nõ ſic eſt intel-
ligendũ ſᷣm quoſdã ꝙ hſit tutiꝰſᷣim veritatẽ.ſʒ quo

ad opiont᷑.ne de fcõ dicat iſte ↄtra ſuũ iuramentũ
veniſſe.qꝛ nõ vꝛ infringere iuramentũ ꝗ illud cõ⸗

4 2

0

mutat in meliꝰ. e de iureiurãdo. Peru enit ſcõᷣo.
vñ ſi vult põt abſq; pccõ religionẽ intrare mr̃imo
nio nõ pᷣcto.¶ Allij vñt ↄꝛiũ.qꝛ põr vtrũq; facer. qꝛ
an ↄſumationẽ mr̃imonij cuilibʒ cõiugũ altero in/
uito licitũ eſt religionẽ intrare.nõ tenent᷑ tñ öhere
niſi in loco tuto vbi ad carnalẽ copulã cogi nõ poſ-/
ſint aũt mibi magis ad herendu'opinioni pme
marxie qꝛ ſic õhens mr̃im non vᷣheret illa intentõ
ne qua ſe ↄᷣcturũ iurauit nec ſub illa qua mulier re/
cepit iuramẽtuʒ. vñ ſi ᷣheret cũ ea qn redditioneʒ
debiti religionẽ intrare intendẽs eam deluderet.
Qui vult tenere pᷣmã opinionẽ põt dꝛe ꝙ taliſin
tras religionẽ nõ octo pᷣus mr̃imonio nõ periurat.

qꝛ iuramentũ nõ infringit ꝗillud in meliꝰ cõmutat

vt pʒ perdecre.allatã ꝓ pᷣma opinione.dẽẽt i glo.
ꝙ nõ ðꝛ deiurare ꝗ ex iuſta cã deſerit iuramentuʒ.
Arm ꝗad hoc.⁊2.q.i.Beatus.⁊ er de voto⁊ voti re
demp. Scrip agfan vult tenere ᷣ̃am opinio/
nẽ põt dꝛe ad arm ad ꝑteʒ ſam ꝙ vt dꝛ.e de ſpon.
CTLõmiſſuʒ.in textu.ſed expᷣſſius in glo.qꝛ licet taliſ
gerat in coꝛde virginitatẽ ↄſeſtire põt in mrimo-/
niũ.⁊ B; rõabile ẽ.ꝙ talis ↄſentit iplicite ĩ carnalẽ
copulã.ſi alter din h exigerit ſi nõ fecerit illud per
quod a tali debito abſoluat᷑.qᷓ;uis h̊ firmit᷑ inten/
dat facere. S
AIrca lr̃am Tm̃ in domino nubat. i. cũ
Rfideli.nõ cũ iſideli.ſi pꝛis volunta
nõ repugnat ↄſentire intellr.ſi tũ interiꝰ
entir nõ eſt mrimoniũ iʒz rei veritatẽ ẽ tñ mr̃i
moniuʒ pᷣſumptũ ſi illa nõ erat ſuiiuris

— determinauit magr
de ↄſenſu mr̃imoniali q;tũ ad eius de
fectũ ex parte voluntatis. Hic deter/
. minat qᷓ;tũ ad eius defectũ ex ꝑte iten
tionis.⁊ diuidit᷑ ĩ tres.Mꝛimo eter niat magt
de defectu intentiõis ꝑ erroꝛẽ cauſato¶ Scðdo de
cõiugio inter Mariã ⁊ Joſeph.ibi pᷣmiſſis.¶Cer⸗
tio de cauſis cõtrahendi mrimoniũ.ibi. Expoſito
¶ Media diniditur in duas. & derimninat ð vo
ginitare Marie ?7 Joſeph/¶ Scðo ð ipoxꝝ cõiugio
ibi. Inter quos Illa nars que ibi incipit.Expoſi
to.diuiditur in duas./Oꝛimo deteæ miat de cais

ghendi mr̃imoniũ in còi.¶ Scðo de cãis gctꝰmr̃i

monij inter Mariã ⁊ Joſephi ſpãli.ibi. Habuit ãt

Mrticulus pꝛimus

di. querendũ eſt pꝛinci
oaliter de trib*. Pꝛi
mo de ipedimẽto mr̃imonij ꝑꝑ intetiõiſ
ðᷣfectũ cauſatũ per erroꝛẽ ¶ Ocdo de ali
quibus tangẽtibꝰ cõiugiũ Marie P eph CTer
tio de cais ↄᷣhendi mrimoniũ MCirca pᷣmũ querũ
tur duo. M vtrũ aliquis egoꝛipediat mrimoni
uʒ.¶ Deðo vtrũ ſolus erroꝛ reſpectu ꝑſone vł con
ditionis eiꝰ cũ qua hitur impediat mrimonium.

KRuno oñdo nullus erroꝛ ipedi

at mr̃imoniuʒ.qꝛ ni-

=

evonis mr̃imonij. ſed erroꝛ cuʒ nihil aliud ſit q;ᷓ

ſile.qꝛ illa bñdictio fuivopusei. cir on pöt
cadere erroꝛ.ſʒ ↄſenſus ẽ actꝰ hois circa quẽ erroꝛ

exoꝛdinatione diuina qð poſt berren
lationẽ intelligens bñdictionẽ confirmauit dices.
benedixi ei ⁊ erit benedictus.

S qneritur vtrum ſols erroꝛ “
E cundo hetenn perſone vel cõdi·
ſud n ali :e eine .“ ionis eius cũ qua ↄtrahitur impediat mnii
aliud ꝓ alio putare m Aug Euchyridion.iʒz èc.

nõ eſt cõtra aliqð de nis mr̃imonij. vt pʒ ĩducẽ⸗
ti. ̊ nõ ipedit mrimomũ. Iteʒ ſi aliquis baptiʒat

vnñ quẽ putat eẽ alin.vel ſeruũ qe putat eſſe libe
rũ vere baptiʒat.ga ſin ſi mulier lit cũ vno queʒ
pntat aliũ vel c ſeruo quẽ putat liderũ verũ pᷣhit
len⸗ obſtante erroꝛe pſone fuit iter
Jacob ⁊ Lyà mr̃imoniũ.vt hꝛ Gen. ꝛ29. ſz ſi aligs
erroꝛ ip Eliret mr̃imoniũ.h̊ maxie faceret erroꝛ re
ſpcũ ꝑſõe.̊ nullus erroꝛ ipedit. tem q;uis AJſaac
bndicendo Jacob crederet bũdicere & ſau. valuit
tñ bnñdictio Jacob.vt.n.h gen.⁊7.dicit Iſaac.bñn/
dixi ei ⁊ erit bñdictus.& a ſili q́;uis ↄᷣhat mulier cũ
vno quẽ credit aliũ.verũ eſt mr̃imoniuʒ.ſʒ ſi talis
erroꝛ nõ ipedit.multo foꝛtius nullus aliꝰ Contra
ſi aligs ꝓmittit ſe venditurũ mihi auruʒ ? ꝓ auro
affert mihi auricalcũ nõ tenet pctus qꝛ nõ ↄſenſi in
ẽptiõe auricalchi.ſʒ auri.erroꝛ.n.circa materiam
excludit ↄſenſuʒ.ſicut dicit magr̃ hꝰ di. c.j.⁊ eſt. 29.
q.iꝰañ mediũ.cũ ̊ ꝑſone pᷣhẽtes ſint materia mri/
monij. erroꝛ reſ pcupl. one cũ qua pᷣhitur ipedit mr̃i
mnoniũ.¶ Nẽ m phim. ʒ. ethi. c. 3x. Omne eſt ꝑꝑ
ignorantiã nõ eſt volũtariũ.ſed quod fit ꝑ erroꝛeʒ
fit per ignoꝛãtiaʒ.g̊ eſt nõ volũtarinuz.ſed cõſenſus

actus eſt volũtariꝰ.g erroꝛ reſpcũ ꝑſone circa quaz

errat᷑ ipedit erratis ↄſenſuʒ.⁊ ex ↄnti mr̃fimonium
qꝛ qð ipedit cauſaʒ ipedit Sfecriaf⸗ pm ꝙ diẽ
magr̃ hꝰ di. c.j.⁊ c.ꝛ9.q.j..j.alius eſt ęrroꝛ ꝑſone.
aliꝰ foꝛtune.aliꝰ ↄditiõis.aliꝰ qᷓlitatis bi gra.mu
lier volẽs gᷣhere errat circa ꝑſonã cuʒ qua pᷣhit qñ
putat ipᷣm eẽ illũ ꝗ nõ ẽ.vt ſi putet ipᷣm eẽ Titiuʒ:

eſt Martinꝰ. errat circa eiꝰ foꝛtunã ſi purat eẽ di/

uitẽ eũ ⁊ ẽ pauꝑ.errat circa eius cõditionẽ ſi putat
eũ eẽ liberũ? ſerꝝꝰẽ.errat circa eiꝰq̃litatẽ ſi putat
eũ eſſe bonũ.⁊ ẽ malusgꝛimus erroꝛ ipedit mri/
moniũ.qꝛ ipedit ↄſenſũs ex ꝑteerratis reſpcũ ꝑſo/
ne cũ qua i cũ.n. Berta ↄtrabit cũ Titio nõ pu
tãs illũ eẽ Miũ ſʒ Martinũ nõ oſentit in Titium

ſʒ in Wartinũ.qꝛ ſicut im Aug.io.de tri.c.j. Mon

ſonã nõ cognitã qũo aũt erroꝛ cõditiols ipediat
mr̃imoniũ declarãdũ ẽ inferiꝰ.di.ʒb“. AUtrſi aũt er
roꝛ foꝛtune ⁊ q̃litatis mrimoniũ ipediant vełn de
clarabit ĩ ſeqnti qõe.i Ad p in opp“ dð ꝙ erroꝛ

pñnt amari niſi cognita.ſic.n.pot eſſe inau
4

ſiciẽteʒ cam q̃ eſt muruꝰ cõſenſus.

pſone eſt cõtra eẽntiã mr̃imeij keokan

conditio mr̃imoniũ gᷣheytis.⁊ iõregrit᷑ ſpalioꝛ in

tẽtio ⁊ ↄſenſus liberioꝛ in mrimoniũ Zhente q; in
baptizãte. Md ʒm dðᷣ.ꝙ ſicut dicit magr in lr̃a h⸗

——

di. c. j. q;uis ↄcubitũ Jacob cũ Lva nõ pceſſerit. cõ

ſenſus tñ eſt ſubſecutus.⁊ ſicut dicit᷑.ꝛ .q.j.quaſi

ſtatiz poſt mediũ.Jacob? Lvã nõ fecit cõiuges p/

Ad 4R doͤe no eſt

cedens ↄſenſus ſʒ ſubſequẽs. e
i.circa qð non põt

cadere põt. Pꝛeterea illa bñdictõ debebat᷑ Jacob
ſt factũ Jaac per reue

moniũ. Et vẽ ꝙ nõ. qꝛ ois erroꝛ reſpectu alicuius

dr d5 ohnOe
eſt ſile. gꝛ in ſuſceptiõe baptiſmi efficit ſimpir me
lioꝛ cõditõ ſuſcipiẽtis.nõ aũt efficit᷑ ſimplłi melioꝛ

☛

gismmni
erſeniitatis
cibigsf
mnaſisge
igobiltans⸗
ſtaris.5nſ
ntiimmn. Neo⸗
nfimmn. Fß
lbercircüſtin
iſciczcieit
Hirciclng
trimonii hen
mreſpeen⸗
Vilisinputi
Schinglui
nutiig aeni
leli ſenieua
Niznozamt
Aurnoneine
ümonintrt.
Weiernuinsali
Nfinonigheit.
Ctnflennten
Gritaſhboe
lehumeräſun
cheiſepeanb'
Nchep peneſin
ltiaeirhe
ngicſcbigne
Nnchebelterdnn
UCAtäskudn
licammng
uimnf n
Wödide
Kridone N
Aeigonran
Medepit
ktnli

HecleecMd,
ge
NMcRennsi⸗
igentzſient,
dpoalginn
gſanennobin
mocbeſten
flungstlohi
dlsemi
ltuomng /(G
iminni
ticgararein
enargtinſhet

=
=
=: .
= *
E

„
d. Ae
emi icti

õä
“ ReN

2
Agnic
nüpmeröndi Dn
ns a
Gancrase

444 Aee,
„ „

E õ
„

.„„ e
N. NRA .
4

⸗ R
Sens föe
R

»„

7

1,
64

]„
. * — „
honis mr̃imonij pedit mfimoniũ.ſʒ erroꝛ ſte-

rint᷑atis eſt reſpcij alicuisq eſt ð bonũ pꝛolis.& er
roꝛ ſterilitatis ipèdit mr̃inſniũ. Itẽ magr᷑ hꝰ di.
c.i.Si ꝗs fenemã nobilẽ in ↄiugiũ petat ⁊ ꝓ ea alia
ignobilis tradat᷑ ei.nõ ẽ inter eos ↄiugiũ.ſed erroꝛ
ignobilipatis vpᷣhenditur ſub erroꝛe foꝛtune velq̃
litatis.g nõ ſolus erroꝛ ꝑſone velↄditõis impedit
mr̃imm. Itẽ oĩs erroꝛ qui ipedit volũtariũ ipedit

mr̃imn ſʒ pʒ phũm ʒ.ethi.c.ʒꝰ. Jgnoꝛ etia cuiu/

libet circũſtatie tollit volũtariũ.g̊ erroꝛ reſpcũ cu/

iuſcũq; circũſtantie ĩpedit mrimoniũ tẽ ſi aligs
Shit cñ cõſanguinea quã putat extraneã ipedit ma
trimoniũ.ſʒ erroꝛ reſpectu ↄſanguinitatis nõ ẽ er-/
roꝛ reſpectu ꝑſone nec reſpcũ ↄditiõiſ.̊ alijs erroꝛ

Ab illis impedit mr̃imoniũ. Lotra magt hꝰ di. c.
0

0 , % 5 3 353
i 2 hẽ. 29. q.iꝰ.añ mediũ, En

i 2 hꝛ. 29. roꝛ foꝛtune ⁊ qualita-
xis cõiugij ↄſenſuʒ nõ excludit.erroꝛ vero ↄditiõis
Ziugalẽ ↄſenſũ euacuat.erroꝛ quoq; ꝑſone ↄiugalẽ

ↄpſenſuʒ nõ admittit. Cũ g̊ oĩs erroꝛ ad vnuʒ ð illiſ

quattuoꝛ reducat᷑.ſolus erroꝛ perſone vel ↄditõis

m'ærimoniuʒ ipedit.¶Mñdeo ꝙ inter hñtes vſum

liberi.ar. nullus alius erroꝛ qᷓ; pſone vel cõditiõis
mr̃imoniuʒ ipedit.qꝛ nullus erroꝛ mr̃imoniuʒ ipe
dit niſi ſit repſectu alicuiꝰeoꝝ que ſunt mr̃imonio
eẽntialia Bzwolus erroꝛ perſone vel ↄditiõis eſt
reſpectu eoꝝ q̃ ſunt mr̃imonio eẽntialia.erroꝛ eni

yſone ẽ reſpecru hꝰ quod ẽ materiale in mr̃imõio

ꝓꝑſone.n. henteſſunt mr̃imonij materia.erroꝛ ve
ro ↄditiõieſt reſpectu hꝰ qð eſt foꝛmale imr̃imo⸗
nio qð eſt obligatio ꝑ torã vitã ad reddendũ debi/
tuʒ cũ ab altero ↄiuge exigat᷑ cui obligatõi opponi
tur cõditio ſᷣuitutis.qꝛ ſeruus cuʒ ſit poſſeſſio dñi

ſui põt occupari ꝑ dñm frequẽter circa oꝑa q̃ nõ pa

tiunt᷑ ipᷣm reddere debituʒ nercgtii rit pᷣter licẽ

tiã dñi ſui eẽt rõneganferiꝰ dicentur Erroꝛ
aũt foꝛtune vłq̃liatis nõ? niſi reſpectu eoꝝ q̃ ſunt
accidentalia mr̃imꝰ.diuitie.n.⁊ pauꝑtgs pulchꝛi/
tudo ⁊ turpitudo bõi mor̃s ⁊ mali lonio ſunt
accidentalia.⁊ iõ erroꝛ circa talia mrumoniũ non ĩ

pedi R in oppom dð ꝙ bonũ ꝓlis ſᷣm ꝙ eſt
dgd eẽiale Rr̃imꝰ nõ eſt generatio ꝓlis.ſed obli⸗
gatio Aeius ſuſceptionẽ ⁊ religioſaʒ educationex

ſar armnis ,.
oc anole

ian dcl 9,

ñ genita fuerit.õ hoc aũt nõ eſt ſterilitas. Ad ꝛm
dð ꝙ aliqñ errat õhens circa ſubiectũ nobilitatis
aliqũ circa nobilita ſubiecti nõ circa ſubiectum.
Hmodo eſt erro? pſone vt cũ intẽdit pᷣhere cuʒ
filia regis ⁊ loco illius ſibi pnñtatur filia vnius ciuiſi

⁊ iõ talis erroꝛ impedit mrimoniũ.⁊ ſic intelh aun⸗

ctoꝛitas magr̃i.¶ Scðᷣd mõ eſt erroꝛ q̃litatis necĩ-
pedit mr̃imoniũ.vt ſi qũis ↄſentiat in perſonã ſibi
notã.qꝛ credit eã nobilẽ ⁊ tñ ne⸗ a ꝙ qᷓ;·
uis erroꝛ cuiuflibet circũſtantie ĩpediat ſm ꝗã vo
luntariũ.erroꝛ tñ cuiuſlibʒ citen

ſunt inopedimenta mr̃imonij ſiue reſpectu eoꝝ ſit
erroꝛ.ſiue nõ.vt cõſgnguiaitas ⁊ plura alia de qui
bus dicet iferi. talia nõ copꝛeheduntur ſub ipe-
dimẽto erroꝛis.quedã ſunt que nõ ipediunt.niſi ꝑ

erroꝛẽ adiunctũ.ſicut diuerſitas ꝑſone ⁊ ↄditio ſer

uitutis. hec tm̃ ↄpꝛehedũt ſub ipedimẽto erroꝛiſ

¶ Articulus ſecũdus.

B er nuſti ſtantie non impe
dit ſimpliciter volũtariũ.Ad Am. dõ ꝙ quedam

groy queritur den pn-
Onſequẽte cipali.⁊ circa hoc
querũtur duo.Mꝛimo vtrü beata vᷣ
go virginitatẽ uouerit.iꝑꝰ vtrũ inter
Apaz Joſeph miimnoniij pſom ſueri
mnmRZRB ꝙ beata vgo vᷣ̈ginita
„ Runo ondo nõ uouerit. ðuto
7. Mõ erit apud te ſterilis vtriuſq; ſexꝰ tazʒ
in hoĩibus q; i gregibꝰ tuiſ.ſed beata vgo nihil vo⸗

uit qð eẽt ↄꝛi legi.cũ g̊ vᷣginitas includat ſterilita-

tẽ vᷣginitatẽ ſon vouit. tẽ Math. pᷣmo dẽ ꝙ Jo
ſeph non cognoſcebat eã donec pareret filiũ ſuum
vmogẽit ũ.g vr ꝙ poſt partũ Chꝛiſti Joſeph cogno
uit eà qð nõ fuiſſet ſi virginitatẽ vouiſſet.qꝛ nũqᷓ;
peccauit.¶ Itẽ Jo. .dẽ de Chꝛiſto qui deſcendit
Chapharnaũñ ipᷣe mater eius? fratres eius ⁊ di/
ſcipuli eius.g̊ xpus fratres habuit carnales.qꝛ ali/
ter non poneret᷑ copula inter fratres ⁊ diſcipulos
Hoc aũt non fuiſſet ſi beata virgo vᷣginitatẽ ſerua
ſet.cũ g̊ gequid vouerit ſeruauerit virginitateʒ nõ
vouit¶ Ntẽ Luce ꝛ.dicit mater eius ad illũ Ecce
pꝛ tuus ⁊ ego dolentes querebamꝰte.g̊ Joſeph fu/
it pater Chꝛiſti ꝙ non eſſet vęrũ.ſi beata virgo vᷣ⸗

ginitateʒz ſeruaſſet.¶ Contra ſper illð Luce. pᷣmo.

Airũ nõ cognoſco.dicit glo.interlinearis.ecce ta-
git ꝙ ipᷣa vouẽcit caſtitatẽ.¶ Btẽ magr̃ hꝰ di.c.⁊.⁊ ð
cretũ.ꝛ7.q.ꝛ. Beata Maria.dñt ꝙ beata Maria
ꝓbpoſuit ſe ſeruaturã votũ vᷣginitatis ĩ coꝛde.ſʒ ipʒ
votũ non expꝛeſſit.poſtea ſil cũ viro labijs expᷣſſit
⁊ vterq; in virginitate ꝑmanſit ¶ Mnꝰ ſicut dicit
Anſel. in libꝛo ð ↄceptu vginali.c.lg. Decebat vt
illius hoĩs ↄceptio de matre puriſſuna fieret.nẽpe
deeẽs erat vt ea puritate qᷓ̃ maioꝛ ſubdeo negt in/
telligi virgo illa niteret.⁊ infra de q̃ ſpũs ſeũs vo

lebat ⁊ operaturus erat vt ↄciperet᷑ ⁊ naſceret᷑ ille

de quo ipᷣe ꝓcedebat.ſʒ ceteris ꝑibus purioꝛ⁊ ma
gis nitẽs eſt vᷣginitas deo ꝑ votũ dicata qᷓ; illa que
nõ. vt inferiꝰ oñdet.ẽ beata vᷣgo nõ tm̃ vginitateʒ
ſeruauit ſʒ ſe ſeruaturãẽt vouit ſub hac ↄditione.
niſi deus alr oꝛdiaret ſʒ quod dicit magt in lr̃a hꝰ
di. c.ꝛ.⁊ hec ↄditio fuit tã honeſta.qꝛẽt ſi nõ ſuiſſet
oppoſita debuiſſet tñ eſſe ſubintellecta.¶Ad pᷣmã
ia opp“ dõð ꝙ in auctoꝛitate illa accipit᷑ ſteriliſ ꝓ il
la que vacabat cõcubitui cõiugali.nec tñ cõcipie/
bat. vel põt dici ꝙ beata virgo fuit cõſininʒ vete⸗
ris legis ⁊ nose ſicut aurora noctis pᷣcedẽtis ⁊ diei

ſequẽtis.⁊iõ fecit votũ cõſonũ legi noue.nec tñ cõ⸗

trariũ legi veter iinq;tũ cõditionẽ appoſuit ¶Ad
2m. 2. 3m dõ ꝙ ex illis verbis oꝛtum hũñit viliſſima
hereſis Claudianox dicentiũ beatã virgineʒ poſt
Chꝛiſti partũ a Joſeph cognitã.ſed illa hereũs eſt
oĩo irrõnabił⁊ directe ⁊ manifeſte cõtra catholi⸗
cã fidẽ.ꝙ ſit irrõnabiłpatet ꝑ ea q̃ dicta ſunt in coꝛ
poꝛe qõnis.Et pᷣterea irrõnabiliſſimũ ẽ opiari ꝙ

ex quo fuit coꝛpale templü ſilij dei ⁊ ꝑfectũ ſpũale

hitaculũ ſpũs ſci vacaret opibus carnis quod in ſi
gura elegant᷑ deſignat in Ezechiel. c. 44 ⁰⁹⁰. cum
dẽ. Poꝛta hec dange⸗ nõ aperiet᷑.⁊ vir nõ trg
ſiet ꝑ eã̊.qm̃ dñs deuᷣs iſrael ingreſſus eſt ꝑ eã.erit
q; clauſa pᷣncipi poꝛta ẽmaria deusiſrael Chꝛiſtuſ

clauſura virginitatis.pᷣnceps Joſeph ¶¶ Dicẽduʒ

Sad auctoꝛitates ꝙ ibi ſcriptura vocat pᷣmogeni⸗
tum nõ poſtq; alius ſʒ anq; nullus ſir donec ibi ac

cipitur.ſicut cũ dẽ in ꝑſal.Sede a dextriſmeis.do

re ſue. Chꝛiſtũ aũt nõ hũiſſe fres fili
tet in h̊ ꝙ vt hꝛ Jo. i9ꝰ. Moꝛiẽs matrẽ ſuò recõmẽ
dauit Joãni euangeliſte loco filij.cũ tñ ñ eẽt eiꝰ fili
us.ſʒ nepos.qð nõ feciſſet ſi alios filios pᷣter Chꝛi⸗
ſtũ huiſſet. ¶Ed 4 d ꝙ ibi noiatus ẽ Joſepb p?

Pii·

nec ponã inimicos tuos.ſca.pe.tuo.per h̊ nõ intel
ligitur ꝙ poſtea nõ ſedeat.ſʒ ꝙ vſq; tũc ⁊ poſtea.ſi

militer c dẽ. nõ cognoſcebat eã donec peperit ⁊c.

intelligendũ ẽ q nõ cognouit eam ante nec poſtea.

n na n auct eiraſ vocant᷑ fres ñ illi ꝗq ſunt de

dẽ vtero nati. ſz cõſanguinei germani. vñ Pau

Ius ad Gal. i. dicit aliũ aũt aploꝝx vidi neminez

niſi Jacobũ fr̃em dñni.⁊ ↄſtat ꝙ ille Jacobus fuit cõ
ſanguineus germanus Jeſu Chꝛiſti filiꝰ. ſ. materte
mfis ſue pa

Chꝛiſti putatiue vʒ glo.interlinearẽ ibidẽ.cui ↄcoꝛ

dat illud ꝙ dicit᷑ Luce.. Jpſe Jeſus erat icipiens
ãſi annoxꝝ. ʒo. vt putabat᷑ filius Joſeph.
–

—

J qnerit᷑ vtrũ inter Mariaʒ
22 Ecund 2 Joſeph fuerit ꝑfem mꝛi-
4.0 oninũ. Et vẽ ꝙ nõ.nonẽ ꝑfem̃ mr̃im qð
E 2 legẽ.ſʒ illud mrimoniũ fuit olegeʒ.qꝛ vt dẽ nu-
meroꝝ vltio femine maritos de eadẽ tribu accipi
ent. Joſeph añt ie tribu Juda.⁊ Maria de ge
nere ſacerdotali.̊ Inter eos nõ fuit mrim ꝑfcm.

¶ Itẽ nõ eſt mrimoniũ pfem̃ qð vhitur ex irrõnabili
cã. ſed illud mrimoniũ fnit ↄctũ ex irrõnabili cã.qꝛ
vt dicit magj circa finẽ hꝰ di.ↄctuʒ fuir vt partus
diabolo celaretur.que cã nõ vꝛ fuiſſe rõnabilis.qꝛ

Guis diabolus nõ poſſit noſce ea q̃ ſunt in mente.

nõ latẽt tñ euʒ ea que ſunt in coꝛpe. nõ ſuit matri
moniũ ꝑfcm̃.¶ Itẽ ad ꝑfem mr̃imoniũ regꝗrit᷑ ↄſẽſꝰ

in carnalẽ copnuiã. qꝛ ad ;̊ regrit᷑.obligatio ad red

dendũ debitũ cũ ab altero ↄiuge exigit᷑.ſʒ beata vꝰ/
go in carnalẽ copulã nõ ↄſenſit.qꝛ vt hitũẽ in qõe

pᷣcedenti vouerat virginitatẽ.? ↄſtat ꝙ votũ ſuuz
nõ violauit. inter ip̃am ⁊ Joſeph ꝑfem̃ mr̃imoni

uʒ nõ fuit. ¶ Itẽ poſt ꝑfem mrimoniũ nõ licet ſpõſo

ſpõſaz dimittere. ſʒ Joſeph uis eẽt iuſtus voluit
occulte dimittere Mariã. vt hꝛ Math. i. inter

eos nõ fuit ꝑſcem̃ cõiugiũ.¶ Contra magt h⸗ di. c.
3. dicit. h?. 27. q.2. Inſtitutum. iuxta hac di. inter

Mariã ⁊ Joſeph ꝑfcm̃ fuit ↄiugiũ ¶ ſtẽ ꝑfem̃ ẽ cõ

ingiũ qñ ↄinges nõ tm̃ ↄſentiũt in maritalẽ ſociea
teʒ in copulã carnalẽ.ſʒ ſicutdicit magr in lr̃a huiꝰ

di. c. 2. ?2 Dz. 22. d. 2. Ku g beata vgo ↄſenſit in ma
ritalẽ ſocietatẽ ⁊ in copulã carnalẽ.Sinter ipam et

Joſeph ꝑf cm̃ fuit ingin. rideo; perfectio rei

duplex eſt.q̃dã in eẽ pꝰ.quedã in eẽ.?ꝰ pꝛima ĩ hoc
oſiſtit ꝙ res hẽt oĩa q̃ ꝑtinẽt ad eius eentiã.⁊ cõſi-
ſtit in quibuſdã ꝑfcõibus nõ ꝑtinẽtibꝰ ad eẽntiam
P modo fuit ꝑfem̃ inter Mariã ⁊ Joſeph.nõ.ꝛꝰ.

qꝛ nõ ita ꝑfecta ſigniſicauit indiuiſſibilẽ vnionem

Chꝛiſti ⁊ ecclie ⁊ bũane nãe cũ diuina pſona. ſicut
mr̃imoniũ cõſumatũ.vñ dicit magr̃ hꝰ di.cꝰ.ʒꝰ.qꝙ

fuit pfem. nõ in ſigniſicatiõe. qꝛ vt infra dicit᷑.e.cꝰ
mr̃im maſumatũ ꝑfectiꝰ vnionẽ Chꝛiſti ⁊ ecclie ſi
gurat IAdpmi oppm dõ ꝙ Maria ? Joſeph fue⸗
rũt de eadẽ tribu.qꝛ q;uis ij fuerit de genere ſa⸗

cerdotali ex ꝑte mr̃is.ſfuit tñ de tribu Juda ex ꝑte
pꝛis. Chꝛiſtus.n.fuit de tribu Juda.vn Apꝰ.. Vi
cit leo de tribu iuda.Adꝛm dõ ꝙ mioꝛ?ẽ falſa. cõ⸗
tractũ eni fuit ex rõnabili. cã. ſ. vr ꝑtus diabolo ce-
laretur. vt ⁊ Joſeph mr̃i⁊ filio obſequeret᷑ q̃ cauſe

tagunt amagio circa finẽ hꝰ di.⁊ ab oꝛigene ĩ qua

infamia ſuſpitionis.

.,.

.*

dam omeł.ſuꝑ Ulud. Vatb. .Ci eẽt ðᷣſpõſata ⁊ ‿
7 vt Joſeph eẽt teſtis caſtitatis eiꝰeã defe ndẽ? 25
etiã cãm tangit magf vbi
pᷣus. « Ambꝛoſius in omelia quadi ſuꝑ illud Lu

ce.i. Miſſus ẽ angelus.⁊ ct ne vginibus ſiniſtra
opione viuentibꝰ relinquẽtur excu
ſi mater dñi viſa fuiſſet infamata.ſicut dłcit Am⸗
bꝛoſius vbi pᷣus.A

propinquare nõ pðt diabolus aũt virgini appꝛopi

quare nõ poterat ꝑꝑ vrutẽ ſcitatis illiꝰ.⁊ iõſcire nõ

„

potuit vtrũ vgo cocepiſſet cũ eaʒ maritũ hẽre vi-

deret/âd 3 dᷣ ꝙ ad pᷣma mr̃imonij ꝑfectioneʒ

nõ requirit᷑ ↄſenſus in carnalẽ copulã niſi implici

te ⁊ ſubcõditiðe.ſ.ſi alter ↄiũx eaʒ exegerit.⁊ ſi deꝰ
debitũ reddendi nõ rel
in carnalẽ copulã conſcnſit.nec in h; ꝑiculo ſe expo
ſuit.nec ſuo voto in aliquo derogauit.qꝛ diuinai/-
ſpiratiõe certificara fuit ꝙ Joſeph ab ea nũq; exige
ret carnalẽ copulã.⁊ꝙ ſi Joſeph exigeret deus eaz
a debito abſolueretreddend i.⁊ ſic int elli auctoꝛi
tas allata 2 *ad ſcᷣaz ꝑtẽ.qð pʒ ꝙ poſtq; dictũẽ cõ/

ſenſit in carnalẽ copulã.ſtati ſubiũgit᷑.nõ illã appẽ⸗
tẽdo.ſed diuine ĩſ pirat ioni in vtroq; obediendo.
¶ Ad 4'n dð ꝙ Joſeph nũq; voluit eaʒ dimittere
quo ad ſeꝑationẽ vincli.ſʒ aliqñ timuit ſimi cũ ea
manere foꝛte aliqua ſuſpitiõe motꝰ quẽ timoꝛeʒ

quã ſuſpitionẽ admonitione angeli depoſuit.
¶ Articulus tertius

q̃rit᷑ de ʒ.pᷣnci
Onſequenter i! z han⸗

e 2⁰. E vtrũ ex ca ihoneſta poſ

ſit hi mr̃im . . vt ale mr̃im n ſit bonum.

—

tẽ in admiſtratiõe cuiuſlibʒ ſacr̃i rrit

itẽtionẽ. nõ põt ↄhi ex ihoneſta cã.

tudinẽ ẽ inhoneſta ca õhen

plexẽ. quedap ſe. gus uͤfuit in
tutũ qᷓ duplex ẽ.pᷣ ꝓl ꝓciatõ.: foꝛnicatiõis euita/

tio.ſiẽ dicit magtr̃ hꝰ di.c.ʒ.⁊ he cae ſemꝑ ſunt böe

ſte.q̃dã ꝑ accidẽs.ſ.exĩtentiõe pᷣhentis.q mitiplex

c.q̃dã.n.ſunt honeſte.q̃dã ihoneſte.⁊ iſte non hnt
99
p accñs ſunt idiffinite/ dico g loquendo de cauſa
per ſe.ex cã inhoneſta nõ põt cõtrahi mrirooniuʒ.

nũerũ determiatũ.qꝛ ſicut dicit phũs.ꝛ.phi. cãae

põt tñ ex cauſa ꝑ accideuns.cãt n. per accñs in effe⸗
ctu nõ faciũt

mus loqui duptr. aut rõneactiõis ↄᷣhentis.aut rõe

vincli ex illa actiõe ꝓueniẽtis quod vinculum eſt

matrimonium. In ipa aũt actione duo ſunt.ſ.en-
tia actiõis.⁊ defoꝛmitas eius.eẽntia a deo eſt, de
foꝛmitas at ñ. ⁊ qʒ; ex illa actione ſub roõne qua el⸗

Rtiõis velame

d illud g̊ qð d e diabolo non
latent ea ue ſunt in coꝛꝑe.dico ꝙ imo qnq; cũap/

uerit.⁊? ſic beata virgo

. æx ihoneſta ca non
, (*) Kimo ond poſſit Zhi mrimoniũn
niMacnio ꝓcedẽs ex ihoneſta cã ẽa deo
ſ̊ oẽ mfim ẽ a de o vñ Math. i. Nð deus ↄiun

clie i/
tetio.ſʒ Zhẽs mr̃im n ex ihoneſta càn ſeruat ecccie
