metha. Jlla duo ex ꝗbus poſſibile eſt fieri ꝑ eẽntiaʒoe
vnũ oʒ eſſe aliquo mõ in potentia qð expᷣſſe Ncit cõ
mentatoꝛ ſuus ibidè. Per h̊ at ex eis cõſtituit᷑ vnũ
o qꝛ poſſiba itates q̃ erant eis terminãt ad vnã per/
fectã actualitatẽ cõpoſiti ꝑ quã qnelʒ pars ꝑfectius
exit qᷓ; per ſe.terminatio aũt poſſibilitatis ꝑtiet ad
vnã actualitatẽ totius eſt eaꝝ aliqlis mutaoo ſʒ ali
quid abſolutũ inqᷓ; ꝑ hoc efficiunt᷑ extes ꝑ actua/
litateʒ cõpoſiti que eſt res abſoluta gquã nõ exiſte/
bant añ. QAel aliter põt dici ⁊ clarius.ꝙ eſſe aĩe rõał
nõ tm̃ addit vltra eius eẽntiã relationẽ ad datoꝛeʒ
eſſendi:ſʒ ẽt ad ↄpoſitũ qð ex ipſa a ⁊ coꝛꝑe coſtituit
ſed q;diu eſt ſeꝑata illa relatio eſt i ea aptirudine.ſʒ
poſt coꝛꝑis reſũption?᷑ erit in ea i actu.ꝑfectiꝰ eſt ãt

pt em referri ad rotũ in actu q; in aptitudie tm̃.huiꝰ

agũut relationis actuglitas abituein ea per ſui ↄiun
ctionẽ cñ coꝛpoꝛe q nõ erił᷑ relatio.ſed quedã actio
vnientis ⁊ qdam paſſio vnibiliũ. Põt ẽt aliter di⸗
ci ꝙ ſicut nõ eſt idẽ nã⁊ modusꝓxe ſic nõ eſt idem
eſſe ?⁊ modꝰ eẽndi.⁊ ꝙ ſicut aia ꝑ coꝛꝑis reſũptionẽ
nõ eſt hitura ꝑfectioꝛeʒ nãm q; hẽat mõ.⁊ tñ eſt hi/
tura perfectioꝛẽ nãe ſue mogũ t pʒ per auctoꝛita
tẽ Augi alle gatã in coꝛꝑe qõls: Gociaro per coꝛꝑis
reſumptionẽ ñ ſit hitura ꝑfectiꝰ nale eẽ vt dñt mul
ti.tñ qꝛ ꝑ reſũptionẽ coꝛꝑis hẽbit ſui nãlis gſſe ꝑfcõ
rem modũ:⁊ ex ↄñ i perfcõꝛeʒ vtutem ſeu virtutis
mõʒ.hec.n.nõ tin ↄſcuẽter ad perfectiꝰeſſe ſʒ etiã
ad pprfcõrem eſſendi mõʒ.q;to.n.ꝑfectioꝛ eſt nãt
aie virtus tanto cũ eq̃li hitu glie deũ clarios vidẽt⸗
aĩe per coꝛpoꝝ reſumptionẽ deum videbũt clari
us qᷓ; mõ dum ſunt a ſuis coꝛpoꝛibus ſeꝑate.

LCta uo queritur vtrum britudo ab oĩ

ARpus beatis eq̃liter participet᷑.
Et videt᷑ ꝙ ſic. Math. ꝛo.dẽ ꝙ oẽgaccepe/
runt ſingulos denarios.ſed ꝑ denariũ ſignificatur
aligꝗd qð oẽs heati cõiter hñt Item. i. J9o. ʒꝰ. vide
mus eũñ ſicut ed res nõ põt videri clarius q;ᷓ ſ
cuti eſt. ̊ oẽs beati equaliter clare deuʒ vidęẽt.⁊ ex
ↄñti oẽs eq̃lr ſunt bii.¶ Item Aug.li.gʒ. qõnuʒ.q.
32. dicit eandè reni no poſſe aliũ alio plus intellige
re.g̊ vnus beatꝰ nõ põt deum plłꝰ? videre qᷓ;ᷓ alius.⁊
ex ↄnti nec beatioꝛ eẽ.¶ Nẽ btitudo eſt vltimum qð
hõ põt ↄſequi:ſed vltravltiuʒ nihil eſt. S̊ beatitudo

–

vnius nõ pot eſſe maioꝛ beatitudine alterius cõöè

tra.i.coꝛi.iꝰ ſtella differt in claritate.ſ ⁊ reſrectio

otota eabefar cuiuſlʒ imple

moruche Ne pꝛemiũ
beati equaliter meruerũ
ti ſunt.Item beatitudo p
cuiuſlibet beati appetitũi
in cæacitate naturali eſtn
mentũ totius ꝑfectionis cui
le nõ in oibus beatis ſunt equ
ter beati ſunt.¶ m. in btitue
dinis obm̃.ſ.bonũ increatũ qð
bus gicipat ipam diſpõtionẽ
bonu; clare dendo⸗ ꝑpfecte di
pant ex parte obi ꝑticipati nõ eſt
qꝛ idẽ eſt obm̃ qð oẽs ꝑticipãt.ſʒ e⸗
rũ eſt vnꝰ beatioꝛ Alio inq;n vnꝰ vi
um ⁊ diligit perfectiꝰ.qui.n. equale⸗
nature hnt inequalẽ hitum gle vel eqi
habituʒz gle habent inequalem vtuten.
qualiter deũ vident.⁊ ex ↄniti ineq̃ir bea
equalẽ ex ꝑte brõꝝ diſpoſitionem. vñ glo/
Jo.iꝗ. In domo pris mei manſiões multe
ideſt diuerſa pᷣmia meritoꝝ Ad pm in oppꝰ·
ideo oẽs dũt᷑ acceiffe ſingulos denarios:qu
eſt bonũ qð oẽs beati ꝑticipant.qʒ3uis ipᷣm tti
mõ differenti ex ꝑte ꝑticipadu. ¶ Adꝛm v
qlʒ beatꝰ videat den ecuti eſt.ex hoc tñ noſqin
ꝙ viſiio vnius nõ ſit intẽſioꝛ qᷓ; viſio alterius
zm dð ꝙ il a terminatio plus põt ipoꝛtare moʒ ex
te rei intellecte.⁊ ſic vera eſt ꝓꝑ.ꝗ.n. intelligit x.
hꝛe per alium modũ qᷓ; hẽt.ʒõ intelligit ſed errat.?X
ſic intelligit Augu.vt pʒ ꝑ lraz ancedentẽ.ſi aũt di/
cat mõʒ ex ꝑte intelligentis.ſic ille qui hẽt clarioꝛẽ
⁊ virtuoſioꝛẽ intellectũ põt eandẽ reʒ magis inte⸗
gere qᷓ; lins Afald 4 d ꝙ btitudo dů vltimuz
um deſiderabiliũ inq; tminat totalr appetitun
̊ dico ꝙ beatitudo cuiuſiʒ boni totalr termiat ſui
appetitum ita q; vltra hoc nihil deſiderat vel p
dici ꝙ beatitudo dr vltimũ deſiderabiliũ ſic bhome.
nobiliſſimum omnium animalium ⁊ tamen int ho
mines vno eſt alio nobilioꝛ.q́;uis autem argumẽ.
ta ad partem aliam gra pꝛincipalis conclsionisꝰ
cedenda fint.tamen quia vltimum apparent vi⸗
et᷑ concludere ꝙ nalis capacitas cuiuſiʒ beati ab AN
olute impleta eſt quod falſum eſt q́;uis impleta ſit N
per comparationem ad diſpoſitionem quam bea-
tus in vita habuit.Jo. ſoluendum eſt ⁊ dicẽdum ꝙ .
inoꝛ eſt /· Aſa.ſi accipiat᷑ nalis appetitus pꝛo aliqꝰ .

„

m
motu nãlis inclinationis.nãlis enim capacitas cu

iuſiʒ beati impleta eſt per cqiparationem ad ſuaʒ
diſponem vt dem̃ eſt. vdeo cum ſit plene ſubiecta
voluntati beatigd plus habendum non inclinat.
ſi tamen extenderet᷑ nomen nãlis appetitus ad nã
lem poſſibilitatem ſecundum quem modum dic.
phũs ꝙ mãa appetit foꝛmam.ſic minoꝛ vera eſt.ſed
ſic maiꝛ non eſſiz vera.quia multi ſi beati quoꝛum
nãtis capacitas abſolute conſiderata poſſet recipe
re maioꝛem habitum luminis glie q; habeant ⁊ de
us de poteſtatate abſoluta maioꝛem poſſʒ dare.

¶ Articulus tertius.

. qrit ð. z pnci ali.
nſequenter irs heltei⸗

½t ſit gaſtiu⸗ tiñ̃
regꝗratũr ad illaʒ
in deo ſit ꝑtinens
in btã fruitione vo
in voluntate be ſit
¶ 5 vt gaudiũ ſit

am i oibus btis ſint do

n rentio dęs ſit alia a tur qᷓ; atrer a. n. viſio in inte

t vidq i per ſola nalia ·

Anatũ eſt in arti.pꝛecedẽ
uAs ab intelleceu beatg vi⸗
le qões de viſlone dei det⸗
di. i 4. 7 ideo hic eaſdẽ re-
deretur.
ꝙ ĩi viſione beata in
oñdo tellectꝰ ſit paſfiuus.
es eſt câ efficiens ſui finis. qꝛ cau
obilioꝛ ſuo effectu.⁊ finis nobilioꝛ
Aſfinẽ.ſed intellectus hĩtuati lumine
viſio dei. g intellectus ꝑ lumẽ glie non

iſionis ca efficiens.g reſpectu eiꝰ eſt tm

ns Igtẽ ſicue ſe habet dere ad ĩtellectũ
ri ad dinam egentiã viſam.ſed dina eſſen

oc vr̃ nihil patitur.g intellectus i videndo
ihilagir. gin vidende eſt paſſiuus tm̃. Iteʒ
ſi

mus actus ẽ a nobiliſſimo agente.ſʒ viſio
nobiliſſimꝰactꝰ.g eſt a nobiliſſimo agẽte.ſʒ ſũ
telligibile eſtnobiliſſimũ agẽs.g illa viſio cre
aſũmo intelligibii ⁊ nõ ab intellectu vidente
creſpectu illius eſt paſſiuus tm̃.Iteʒ reſpectu
od conuenit aĩe inq;m eſt poſſibilis tm aia eſt
Atm.ſed quocũq; intelligere cõöuenit anime
ectus poſſibilis tantũ qꝛ intellectus ageni
lligit. &Saia in videndo ſũmum intelligibile
iens tm. (Contra nobilius eſt agere q; pati
ꝓſa viſio dei eſt nobiliſſimũ q; quod ſiti intelle
Iꝗ̊ eſt eius actio nõ paſſii re ſi intellectus be

as in videndo deũ eſſet tm̃ paſſiuus nõ require/

ꝑetur in eo ad illam viſionem niſi lumẽ quo ſuꝑnã/
Aiter elesatur ⁊ ipſius intelligibil pnñtia.quia diſpo
ſitio patiẽtiſ ⁊ ↄiũctio agẽtis cũ patiẽte ſuſficiũt ad
candũ actionẽ.ſed vltra lumẽ pꝛedcm̃rẽ quirituri
itellectu ſpẽs determinãs intellectũ ad intellgibil
vᷣm ꝙ vfr velle Aug. li*. 9'. de tri. c?. ii. g intelleciꝰ
reſpectu viſionis illius nõ eſt tmmõ vAiuns lt
Ddicere ⁊ iudicare eſt agere:ſed intelleciꝰ vidẽdo di⸗
nam eẽntiã dicit ipſaʒ eſſe ſumã veritatẽ.⁊ iudica
hoc dem̃ eſſe verũ. g̊ videndo dinam eẽntiam ñ
4 tin eſt paſſiuus:ſʒ ẽt eſt accausi Ad iſtaʒ qõeʒ dñt
quidã ꝙintellectus qñʒ de intelligibili ipotẽtia fac̃
intelligibile in actu cũ in ſe ipᷣo facit mediãte fantaſ
mnate ſpẽm intelligibilẽ ꝗdditatis rei ſenſibilis.in
tellectꝰ ẽt ipaʒ ꝗqdditatẽ ſimplici appᷣhenſiõe intelli
— Sit ſimplices ẽt appᷣhenſiões cõponit ⁊ diudit ſᷣm
phuüm: 3 de aia. reſpectu pᷣmi? tertij intellectꝰ eſt
actiuꝰ ⁊ paſſiuus diuerſis reſpectibꝰ.iqᷓ;.n.facſpe
tiem itelligibilẽ mõ pᷣdcõẽ actiuꝰ: es eiʒ facit ꝑ ſuũ
actũ.inqᷓ;m qũt fit in ſe ipio eſſpaſſiuꝰ:eã.n.recipit
ꝑ ſuuʒ paaſiuum:ſilr inqᷓ; cõponit ⁊ diuidit ẽ acti/
uus.inq; gũt illa cõpoſitio ⁊ diuiſio fit in ipſo eſt
paſſiuus.ſed reſpectu ſimplicis appᷣhenſiois ẽ pa/
ſuus tm.ſic.ni.ipſa intellectio fit a qdditate ꝑſe vł
mediate ſua ſꝑetie in iꝑſo intellectuſbᷣ rõe qua poſ/⸗

–☚R £ J 9 — .V
ſibilis ? cñ ůͤ intellectls beati vjeo ſit appꝛehenſis
ſimꝑlex reſpectu illius inrellectaſſiuus tm.⁊ cã
ſatuilla viſio ab obiegro qð eſt ſũmũ intclligibile.
in ipſo intellectu diſpoſiro ad eã ſuſeeptionem per
lumen gliei Alij dicunt ꝙ intellectei videndo deũ
aliquo mõ eſt actiuus qᷓ;uis canin plus patia

ctu inq; ð eſt poſſi
bilis:cau Atur nõ tantũ per acttuũ intellectꝰ ⁊ lumẽ
hñs rõen ſpẽi ⁊ in de᷑minando:ſed pꝛincipaliꝰ cau
ſatur ab obiecto ita ꝙ cã efficiens eius cõplectitur
actum intellectꝰ⁊ lumen glie ⁊ ſpeciem determinã
tem ſiue differat taliter a lumine glie ſiue nõ.⁊ ipᷣaʒ
diuimam eſſentiã nõ tm̃ inq; oꝑat fic oꝑat᷑ in oĩ ac
tione:ſed ẽt inq;tum oꝑatur eo mõ quo obiectum
agit in paſſiuam potentiã.⁊ qᷓ;ᷓuis iſta quattuoꝛ con
currant ad em effectiuã viſionis illius:ex hoc tñ ñ
ſeꝗtur ꝙ ſit cõpoſitioꝛ ſecvtuoñioꝛ ⁊ longe plus oꝑ
atur ſibi pꝛeſentia diuine eẽntie q; alia tria ſil.illa g
motione q̃ eſt viſio aliquo mõ mouet ſe intellectui
ver ſuꝑʒ actiuũ ⁊ eam patitur per ſuũ paſſiuũ.qᷓ;uis
totus intellectus ſit mouens notꝰ ꝗ vult tener pᷣ

mã opinionẽ ꝓbabilis eſt ⁊ ad fuſtinendũ facilis pt

dicere ad pᷣmũ qð eſt õ eaʒ ꝙ maioꝛ eius pp eſt ve/⸗
ra vnlr nobilius.n.eſt pati paſſiont᷑ nobilłẽ q̃ ẽ ſaluſ
7 perfectio patiẽtis q; agere aliquã actionẽ pꝑue di
gnitati ipſa.n. viſio dei ſalus ⁊ vltia perfectio in
tellectꝰ ea patientis.⁊ eſt tante dignitaljs ꝙ reſpe
ctu eius itellesus nõ poſſet eſſe agens.ẽ᷑.n.finis eiꝰ
vltimus. Ad ſᷣʒʒ oð ꝙ ſᷣm illam opinionem nonre/
quireretur aliqua ſpẽs niſi voces ſpẽm lumen glie
qð intellectũ deo aſſimilat.⁊ dðõ ꝙ Aug. ĩ auctorita

te allata fſilitudinẽ dei accepit ꝓ ipſa viſiõe q̃ expᷣſſi

us itellectũᷣ aſſimilat deo q;ᷓ hitꝰ glie:illam.n.ſilitu

dlinẽ ibidẽ ſtatiz vocat vphbum ⁊ notitiã vt aũt onſũ

eſt li. . vbũ nõ tmhaccippſ miine p quã intelle
ctus itelligit nec ꝓ ꝗqddit᷑ate diſtincte intellecta.ſʒ
pᷣncipalius intelligitur pꝛo intellectione foꝛmata.
vnde in ſermonꝰ ge natiuitate Joanis baptiſte di
citur ꝙ verbum eſt ipſa cogitatio ¶èl poteſt dici
ꝙ auctoꝛitas ſancti Auguſtini alle gata intelligẽda
eſt de cognitione Jei Vis AAlcktergen dð ꝙ di⸗
cere pꝛopꝛie loque do eſt ꝓducere verbum.⁊ ideo

quia beatus intellectus intelligit diuinam eſſenti-

am eſſe ſummam veritatem pꝛius oꝛdine nature
qᷓ; verbum pꝛoducat.ideo hoc intelligit non per h
quod dicit.nõ video tame moſtq;; intellectus ſit ꝑ
pꝛedictam paſſonem eſt reductus in actum nõ pof
oſit verbam aliquod pꝛoducere quo dicat illud qð

piꝛius oꝛdine nature perfecte videt qᷓ; pꝛoducat v/

bum. Qui vult tenere ſecundam opimonem que
muktum eſt rationabilis poteſt dicere ad pꝛimum
in oppoſitum ꝙ q;uis intellectꝰ non poſſet eſſe cau
ſa ſui finis:tamen ad hoc poteſt cooperari. q;ᷓuis
pꝛincipalius ſit a ſummo intelligibili vt oſtenſum
eſt. Ad ſecundum dicendum ꝙ m noꝛ eſt falſa.
quia vᷣt oſtenſum eſt intellectus e quo modo ope
ratur ad illam viſionem ita ꝙ reſpectu eius non?
pure paſſiuus. ¶ Ad tertium dicendum illa vi⸗
ſio cum ſit creatura non eſt nobiiſſimus actus ſim
pliciter. nec etiam iter acxꝰ crcatos qꝛ actꝰ fruitõis

nobilioꝛ ẽ:tñ eſt nobiliſſimus actus itellectꝰ creati.

⁊c̃ aliqꝰ mõ ab ipſo ĩqᷓ; e nobiliſſime diſpofitꝰ.pᷣn

cipaliꝰ tñ ẽ ab obiecto quod ẽ intelligibile ſummũ

Ad pꝛope loquẽdo necpoſſibile ipiusi

—

„

4
1

tellecs
ieintele⸗
Aetumn.7
intellectio
ciusactiu
monzſeen
tiam mone
perſeſet
ispe rali.

re
ſlens⸗

Aboc vtta
gbbileinuchn
gadißamie
4genns
ſimulad eun
portionetan
crcedarnan
ſolislomen
ad eundi
ſupemälez
nlis cuing
intellectiue
crioſm
s glim,
naturalis nt
videndun der
peluotretpect
liorremaneste
ſedpoſkerand
bilis eg
Gaia widen
Eecras agenn
dre Fnecen
deogein
uus:ſealie
Teeinilum
gianetſee
nengiee
enris gigt
fectiuddilin
eysoꝛdiuatur
reſicinrtoni
kione illiuns qui
nieordlinerurg
Odingklumen
rieadſlanand
ggentisraſtd
paſſtunsreide
men eſtſufii
oillamper
meſtactiung
e. vihig ſo⸗
cqualihitu dl
menintelle
Fitusfoꝛtio.
ſeaciſpötin⸗

ſerch

on „ „ 2 * „ . „ „ 9
dein tellectus intelligi nec etiã actũ eius intelligit.ſed coꝛpoꝛale ad oculũ coꝛpoꝛ
S 4 ipᷣe intellectus intelligit a qoo eſt intellectio ꝑ ſuũ le ad intellectũ.qꝛ oculus.
bile, actum.⁊ in quꝗ eſt per ſuuʒ paſſiuũ.ita ꝙ ad ipam tranſmutari a fo ꝛti lumine
lem per intellectionẽ e uſandã in ipᷣo intellectu concurrit debilt.non ſic aũt põt dici de
Ndodei eius a tiuũ ⁊ paſſis.Exẽplũ.leue perſuaʒ foꝛmã e aia ſenſus non põt ſentire
sani mouz ſe en dͤinto influentie loci per ſigʒ eſſen ntellectus ai intelligat aliqu.
defuc tiam mouetur.nec Nico ꝙ foꝛma moueat materiã le nõ minus infima.ſed etiã m.
wtſon per ſe.ſed totũ leue ẽ qd mouet᷑.⁊ quod mouet.qᷓ; ſine coꝛpoꝛe eſt.hicaũt ſ. eꝑatus
ur uis per aliud ⁊ aliud. unn Zano non vtẽs.¶Ad ends en
cair vtrũ lumen in/ uꝑnatsrali quonõ põt eſſe niſi ab
Nemmmi Ecũdo quer itur. tellectus agẽtis cgiuſmodi eſt eare⸗n añt eſt ve
notis requirat᷑ ad illam viſioneʒ. Ec v ꝙ noͤ in turali ꝗ eſt a deo.ita ꝙ ad ipᷣm req
Niincie ellectus agens non requirit actũ intelligendi. niſi virtus finita. talisgũt actus eſt der
obiecnun ad hoc vt aciat de intelligibili impotẽtia intelli- eni requiritur in intellectu creato lu
Umnorcig gibile in actu.ſed diuina eytia iĩtelligibais eſtactu eſt virtus ſupernaturalis.⁊ tamen ſu
ghoctii c ad ipam itelligẽdã non requirit lumen ĩtellectum/ Exrtio aqueritin vtru viſio
edlnsc, agentis ¶ Item lumen ſolis ⁊ ſtellaꝝ nõ occurrunt tr Iin deo ſit pertinens
ullilu; ſimul ad eundeʒ actũ videndi coꝛpoꝛalr ꝑꝑ impꝛo eentiã. Et vẽ ꝙ ſic.qꝛ vt oñſum.
nelechl voꝛtionẽ luminũ illoꝝ.cũ g lumen gloꝛie nongninꝰ i4.eadẽ ẽ viſio qua intellectus beatus
iiͦ chis excedat nãale lumen intellectus agentis q; lumen uinam eẽntiam ⁊ creaturas in ea. cũ ergo
lrmej „ſolis lumen ſtellaꝝ. videt ꝙ non poſſit cõcurrere uine eentie ſit beatitudinis eſſentia viſio c.
iͤfnluf ad eund ctũ videndi intellectualr.tẽ ad acti rarum in ea eſt de Natitudinis eèntia Itẽ d.
Bph⸗ ſupernãleʒ agendũ non põt ſimul cõcurrere/virt tudinis eẽntia ẽ ſcire ſe beatũsſſe.ſed ſcire ſe
alie nãlis cum ſupernaturali. quod pʒ in creatione aie tuʒz eſſe.eſt ſcire creaturas.qꝛ ipſe beatus eſt
HKZ intellectiue ⁊ in infuſione gre.ſed videre Nuz eſt tura.⁊ ſua viſio eſt cre Rura. viſio aliquaꝝ ci⸗
RKR actio ſuꝑnoturalis.⁊ lumen gliĩe eſt ſupernaruralis rarũ eſt de btitudinis eẽntia ¶pontra Aug. 5“.
RK virtus.g lumen intellectus agentisað eſt virtus cofeſ. quaſi inter pꝛincipiũ ⁊ mediũ loquẽs ad de.
naturalis nõ põt ſimul ccurrere cum luie glie ad dicit. Infelix hõ qui ſcit illa oĩa. taũt neſcit.biũs
videndum deum ¶ Kontra inconueniens eſt ꝙ ꝑ ast qui te ſcit. ẽt ſi illa neſciat vero⸗ te.a illa no/
danes petuo ⁊ reſpectu nobiliſſimi obiecti potẽtia nobi- uit nõ ꝑꝑ illa beatioꝛ.ſed ꝑꝑ te folũ beatus Arez
luman: lioꝛ remaneat ocioſa.⁊ minus nobilis ſit officioſa illud ſoluʒeſt de btitudis eẽntia qð requirit ad per·
iaaln ſed potẽtia nobilioꝛ eſt intellectus agens q; poſſi - feectã cõiunctonẽ aĩe cũ deo.ſed ꝑ viſionẽ diuine eſ
ſideeii bilis.cũ ergo intellectus poſſibilis requirat᷑ ad h̊ ſentie ⁊ eius fruitionẽ eẽt aĩa perfecte cõinuncta ðo
lunin aĩa videat den a4boc t reqairit᷑ lumen intel etiam ſi nullã in eo videret creaturã. Sᷓ viſio cre⸗⸗
iumi lectus agentis.¶Dtem gloꝛie non eſt ſine lumie na turax in deo non eſt de btitudis eẽntia. ¶Kndeo
uiiull ture.̊ nec eius actio.ſeꝑatur ab eius actiõe.Rn evẽntia beatitudinis aie cõſiſtit in perfecta ſun con-
nlem) deo ꝙ ſiue in uidendo deũ intelletuſ ſit pure paſſi iunctione cũ deo. vñ ꝗcqd ẽ de rõe illiꝰeſt de eẽutia
ſunh. uus:ſiue aliquo mõ actinus ad illã tamen viſionẽ · btitudinis.⁊ quod eſt excra rõem illius cõiũctiõis
Pute f requirit᷑ lumen intellectus agentis cũ lumine glie no eſt de btitudis eẽntia.qᷓ;uis aũt viſio creatura-
Weidii glia.n.eſtſe daria ⁊ vltiatagiasure perfectio. vñ rũ in deo ſit de rõe illiꝰ cõiũctionis inq;tũ illꝰeadẽ
nelti⸗ lumen glie eſt perfectiuũ luis naairalis intellectu viſione i diyina eẽntia.nõ tñ ẽ de rõe cõiunctiõiſ
ndd⸗ agentis.qñ aũt duarũ foꝛmarũ vna eſt alterius ꝑ iitũ ẽ reſpectu creaturaxꝝ in deo.nõ.n.iõ quia il
un ided fectiua ad illum eundẽ actũ ad quẽ oꝛdinati ꝑfici la viſioẽ reſpcũcreaturaꝝ ẽ perfecta.ſed qꝛ perfe
mcſenn⸗ ens oꝛdinatur verſect echnisilie actus pᷣncipaliuſ ctaẽ ideo eſt etiã reſpectu creaturaꝝ ita ꝙ pᷣus oꝛ/
inenmm, reſpiciat totũ compoſtñ rõe illius que ꝑficit q́; ra dine nature videt intellectus beatus diuinaʒ eẽn V
tnnper rione illius que perſicitur. cum grgo lumen glo⸗/ m perfectè qᷓ; creaturas in ea.reſpectus ̊ viſio H
Nomaſt rie oꝛdinetur ad viſionemibeatam.ad illageandẽ o nis illius ad creaturas repꝛeſentatas in deo eſt e
mmtöhe oꝛdinat᷑ lumen intellectus agentis.ſed lumen glo rõem perfecte coniuncrionis ve cum deoẽt aligd
tiludes rie ad illam oꝛdinat᷑ pᷣncipalr. ⁊ lumen intellectus creatuʒ ex illa. Allij aũt nopꝛobanter dicũt ꝙ vi⸗
wocnn, agentis quaſi diſpoſitiue.vñ ſi intellectus eſt vare ere in deo ſe ipim ſuaʒ viſionẽ eſt de beatitudis
anmdd Dpraſſiuus reſpectu illius viſionis ꝑ vtruq; ſinul lu- elſentia. q;uis nõ ſicpoſſit dicide viſione aliarum
tupamm mmen eſtſufficienter diſpoſituʒ ad faciendũ àb obie creaturaꝝ in deo pfectius.n. vnit᷑ intellectdeo vl
ſachan cto illam perfectiuã paffionẽ que ẽ viſio.ſi ãt aliq getatur in ipo vidẽdo ipʒʒ.⸗ idedo ſe videre.ipᷣʒ
4 n his mö eſt bs to hn lumine iuuat᷑ ad ſuaʒ actio-/ q; ſi nõ Wer eet ſe videre.pᷣ.n.actũ ſ. ine o ipoſſi
nrcnmn nẽ. vñ hñs foꝛ e lumen intellectus agentis cum bile ẽ eſſe ita ꝑfectũ ſicut cũ ſo.nec p actũ ſine 50
i equali hitu ſuis glie intenſus deum videt qᷓ; hĩis poſſet ſequi ta ꝑfecta fruitio ſicut cũ ſecũdo ¶ Qui
nnnoce lumen intellettus agentis debilius. naturaf enim vult tenere pᷣmã opin nẽ põt dicereꝙ ad pᷣmum
nui virtus foꝛtioꝛ per equale adiutoꝛiũ ſuꝑnaturale ef in opp“ pʒ ſolutio exiaʒ dictis ¶ldꝛm ꝙ maioꝛẽ
hn u ſicaciꝰ põt in actũ ſuꝑnatijralẽ.ſic videmus ꝙ ſi ſ falſa.ſcire eni ſe eẽ beatũ pᷣſupponit oꝛdine gature
ſn pernãir darent᷑ penne hõi leuioꝛi ⁊ ponderoſioꝛi ef ſe eſſe beatũ.qᷓ;uis.n.nõ cognoſcatur res perfecte
ii ſicaciꝰ volaret leuioꝛ ex ſua naturali virtute q; pp niſi cognoſcens cognoſcat ſe cognoſcere illam.ſi-/
t derofioꝛ. q;uis poſſe volare excedat vtriuſq; nãaz cut nihil diligitur perfecte niſi diligens diligat ſe
. 4 al pm in oppmn dõ ꝙ maioꝛ eſt falſa ot pʒ ex pie diligere illud. tamen reflectio intellectus ſuper
Hinn dictis. Ad ꝛm gs ꝙ nõ eſt fule. qꝛ nõ ſic ſe hẽt lumẽ actum ſuum non eſt de re perfectionis vᷣmi act⸗
iriiis 2
—
* „
—+ ₰
4
D
$●

„₰D .

—

J.cauſarur tñ intelle⸗
qua diuinam eẽntiaʒ
viſiõe.tñ ſe ⁊ igã viſi
dẽ viſione in nũero qua
vult tenere ſcdᷣaʒ opio
z ptem ꝙ ilð vbuz Aug.
creaturis a vidente ⁊ ab il
mino?xſt falſa loquendo ð
idens ⁊ de iſta viſione.quia
erfectc in doo. .
querit᷑ vtn in brã viſione vo⸗
Auntas ſit tm paſſua Et vr ꝙ
cau diabob&ᷣ ſtati poſt mediuʒ.
d volendũ pꝰ vult ſe ita mouere
utatis eſt reſpectu finis.̊ ipoſſibi
ſe moueat illo motu.qꝛ nõ pᷣceſſit
4 q* vellʒ ſe ſic mouere.ſʒ motꝰfrui/
finis.̊ volnutas i fruendo ñ mouet
ta. Itẽipoſſibile ẽ idẽ ſ̃ʒ ideʒ ⁊ ẽt reſpe
(eè monẽs ⁊ motũ.qꝛ ſᷣm phũʒ.ʒ.phi.
onz ic;n eſt in crngnorn mouet᷑ inq;
a:ſʒ ipoſſibile ẽ idẽ ſᷣm ideʒ ⁊ reſpectu eꝰ
in actu ⁊ votẽtia cũ g ſit ſunplex ipoſſibi
reſpectu eiuſdẽ oꝑi ſil ſit mouens ⁊ mota
ſt ꝙ in fruendo mòuet᷑: g ipoſſibile eſt ꝙ in
moueat ſe in fruẽdo g¹ paſſiua tm.( Nem
9c finis vltius vite hũane.vt.n.ſuperiꝰ oñſũ
iſio oꝛdinat᷑d fruitionẽ ſed ipoſſibile eſt aliqᷓ
eẽ cãʒ ſui finis Atĩ qꝛ alias eẽt affectus nobili/
ua cã. ̊ voluntas in fruẽdo nõ mouet ſe.ſʒ tantũ
eſt paſſina.Cõtra Aug.li.i.de doctria xpᷣiana
mł.ũ pꝰ pꝛinctpiũ.Fruiẽ amoꝛe ĩherere alicui f̃i
ſe iam.ſed voluntas in amãdo deũ ꝑꝑ ſeĩ via
ouet ſe al in amãdo ipuʒ ñ meret᷑.̊ videt᷑ ꝙ ſi fru
ndo deo fruitõe vie mouet ſe ꝙ etiã fruẽdo eo fru
Kionepie moueat ſe.tẽ phũs.ʒꝰ. ethi.cꝰ. 2. diẽ

ꝙ violentũ ſimpf eſt cꝰ pncipiũ eſt eti quo nihil cõ

/
/
/

fert oꝑans vel patiẽs.ꝗ ſi voluntas i fruendo ðo ni
hil cooꝑaret᷑.ſed tmmõ pateret illa fruitio eſſʒ vio
lenta Auod falſũ eſt.¶ Re ꝙ in btã fruitione volun⸗

tas nõ eſt tm̃ paſſiua.nec tm actiua.magis tñ paſſia

eſt qᷓ; actiua nõ.n.tm̃ eſt paſfiua cũ nã voluntatidit
mouere ſe ⁊ alia que ſunt in aiadicente Anſel.ʒꝰ.li.
de cõcoꝛdia pᷣſcien.⁊.li.ar.verſus finẽ ꝙ volũtas ẽ
inſtrm ſe ipʒ mouens:Et phũs vell vr.i.de aĩa ꝙ
velle eſt motuſ ab aia exꝑit᷑ ẽt hõ ꝙ per amoꝛẽ eij
dam conatꝰ in aia ad rẽ amatã.pꝑpꝑ qð dicit. Ber. ð

pꝛecepto ⁊ diſpen erſus fineʒ ꝙ nõ eſt pꝛeſentioꝛ

Vvbi aiat q; vbi amat.ſ. ad conatũ nec eſt tm̃ ac

tiua.qꝛ inq; eſt actus fruitiones in ſe ipa eſt paſſi/

ua.ſicut actiua ẽ ĩq; eſt ab ea.ipoſſibile.n.ẽ ꝙ actꝰ

realirer differens a potentia ſit in ea niſi reſpectu
eius aliquo modo ſit paſfiua.reciꝑe.n.ẽ quoddam

pati. magis paſſiua tñ eſt q; actiua in btæruitione.

Mpſa fruitio nõ elicit᷑ a voluntate hitu charitatis

perfecta tm̃.ſʒ ẽt imediate ab obõ qð eſt ſũma boni
tas.ita ꝙ voluntas charitqtę ꝑfeeta ⁊ ipᷣm obm̃ ſił
illã fruitionẽ efficiunt in volłuntate:ita tñ ꝙ plꝰẽ ab

obõ q;a voluntate qꝛ obm̃ eſt reſpectn eiꝰ pᷣncipa-

lius agens.qᷓ;uis ẽt voluntas per charitatẽ ſe vᷣter

minet ad fruendũ deo fruitiõe vie.tñ ſe nõ deimi/

nat ad fruendũ deo frnitiõe prie.ĩmo ad hoc deter
minat᷑.a deo ꝗ talẽ dedit ſibi nãm vt nõ poſſit illð
bonũ nõ diligere.in quo videt aia eſſe ſuꝑminẽtem

. . mane ſicut.n.dicit Auic.⁊?.li
131

o eſt fritio ⁊ gaudiũ. am
eſt paſſio.nõ paſſio.qꝛ paſſiones nõ ſunt niſii appe/

. —„ —
peafectiont᷑ cuinſcũq; boni quodõt cogitare nec ab
illo bono reſilire qd vppᷣhendi nõ põt ſub aliqua rõ
ne mali.¶ Ad pm in opp dð ꝙ illid vbum Anſel.
ad hoc vt habeat vitatem nrelligyd; de actu vo⸗
luntatis ad quẽ voluntas deserminat ſe.q́;uis aũt

beata ᷣ vitio aliquo mõ gicrn volehtate. ſ. eo
5

mõ quadem eſt an.tñ ad illa nõ determiat ſe.ſicut
nec leue ſe determinat ad motũ ſurſũ.⁊ tñ exequit᷑
eũ cum adiutoꝛio influentie loci.⁊ pterea motus pᷣ

o mus voluntatis q;uis ſit reſpectu finis in gnali.btã

tñ fruitio nõ eſt pᷣmꝰ voluntatis motꝰ.qꝛ ipᷣm pꝛe/
ceſſit nãlis motus voluntatis reſpectu ſinis in gña
li.¶Ad ꝛ dᷣ arn deficit in duobus. pᷣmo qꝛ vo⸗
luntas ſᷣm ideʒ nõ eſt mouens ⁊ mota.ↄpoſita.n.ẽ
ex actualiꝰ poſſibili ſict eẽntia in qua radicatur a
qua nõ differunt niſi ᷣm rationeʒ ⁊ relationẽ:⁊ rota
mouet ſe rõe ſui actiui.⁊ tota mouet᷑ rõne ſui poſſi/
bilis.vnũ.n.totũ cõpoſſituʒ patitur.⁊ tnmõ niſi rõe
⁰. meta. ſue. c².2*.

Illud p quod res hẽt potente eſt mã eius.totũ aũt
pati n põt niſi inqᷓ; ẽ aliquo mõ in potentia nec tñ
dicimꝰ ꝙ ſola materia patiat᷑.ſʒ totũ ↄ gſitum rõł
eius ſilr totũ cõpoſitũ agit.⁊ tñ nõ niſi rõne foꝛme.
qꝛ ſicut dicit.Auic.vbi pꝛius.:Ollud per qð hʒ res
effechi eſt foꝛma eius.totũ aũt non agit niſi inq;ẽ
in actu.nec tñ dicimꝰ ꝙ ſola foꝛma agas.ſed totum
cõpoſituʒ rõeeius.vnde ſᷣm phũʒ.iꝰ.de aĩa melius
dicitur ꝙ hõ intelligat ꝑ aĩam q; ꝙ aĩa lintelligat.ſ.
dü eſt coꝛpoꝛi coniuncta actu.cõpoſituʒ & ex nã poſſi

bpili. ⁊ actuali in ſe hẽt talia duo.q́;uis nõ actu diſti

cta ꝑ quoꝝ vnũ põt eſſe per ſe mouens.⁊ per qaliud
per ſe motum ¶ ꝛeterea idẽ ſᷣm idẽ reſpectu eiꝰ
dem põt eſſe ſiniul in au ⁊ in potentia.ſed nõ eo/
dem mõ.vndpõt rea aliqdeꝛe poteſtatiue.? eſſe
in potẽtia ad habendũ illð foꝛmaliter. vñ ſi ſol eẽt
glenic caleſagtibile⸗ poſſet ſuos radios ſuꝑſe re/
flectere ſimul łapectu eiuſdẽ caliditatis eſſet iactu
in potentia.qꝛ caliditatem qua haberet in ſe ipſo
poteſtatiue poſſet facere eſſe in ſe ipſo formaliter.
Ad zmn ꝓʒ ſolutioveʒ h̊ qð dem̃ eſti Ge.ꝙ illa frui⸗

tiopᷣncipalius & ab obiecto q́; a voluntaatte.
queritur vt in voluntate be

q inte ata ſit idem reali fruitio ? gau
dium. Et vr ꝙ ſic btã fruitio eſt ges volun-/
tatis in ſũmo bono clare Aſo ⁊ eꝰꝰ.ſed gaudiuʒ be
atoꝝ eſt quies ꝓYoluntatis in ipſo ſũmo bono.& idẽ
tẽ gaudium aut eſt amoꝛ aut

titu ſenſitiuo.illud aũt gaudiũ eſt in voluntate.& eſt
afnoꝛ:ſed ille amor quo beati deum amãt eſt fruitõ
qꝛ ipᷣ amãt ꝑꝑſe.ꝭ idem ẽ gaudiuʒ beatoꝝ ⁊ eoꝝ
ſenit Monn ſicut ſe hʒ paſſio amoꝛis in appe-/
titu ſenſtiuo ad paſſionẽ delectiõis.ita ſe hʒ in vo
luntate amoꝛ bonipntis ad gaudiij.ſed in appetitu
ſenſitiuo nõ eſt ideʒ amoꝛ ⁊ dełtatio imo delecta
tio cauſatur ex pnñtia boni amati.gꝭ a ſimili in volũ

tate nõ eſt idem gaudiũ amoꝛ:ĩed beata fruitio ẽ

perfectus amoꝛ dei ꝑꝑ ſeipſum. g nõ eſtidem bea-/
ta fruirio ⁊ gaudiuʒ bearxoꝝ. ¶R beata fruitio?
gaudium btõꝛum nõ ſunt realiter idẽ.illa enim fru
itio eſt ſummo bono clare viſo perfecto amoꝛe in/
herere ꝑꝑ ſeipſũ.amoꝛ aũt gaudiũ nõ eſt.cauſat᷑ eiʒ

gaudiũ esamati boni pntia. vñ gaudiuʒ beatoꝛum

eſt aliqua ſpalis paſſio in voluntate cata ex ꝑfecto

—.—
☚
W
. *
„. 2*
9% „%
ſW

—¶——

»

gogire
corfi.
coniie
oͤni
ligte n
lorn
znnter
topio⸗
doͤpwvi
erpi
tincos
hnſti
horetiit
mnin
mdoren
tnet
Pitncc
lehnſ
ſuſoio
pbuͤsibi
Gruntn
cerebiit
corpotie
ſucitpif
len
telligit/
ſayderenn
preſtind/
unlterſan
coruptibil
llamn ano
cicroen
wehede
umule
bosdine
anadce
(Sdon
modhze
lentiaq
rn d
igoper⸗
naturalim
tiaradicat
dyosnälie
ſoumanatn
naturakrer
mnodusnat
tot vtactu
ſiriſtt
mans v
erſtiemos
ſoꝛqh ſech
Cditquie
eſtnälis.
ptbilitas
ccit röh
ſindneco⸗
c Vt
ege coi
ſbili
mnltüpre
Aüali
ſignpt
idos

₰

.—5—

Wmap
idalguß
nm Ac.
6 Knwo,
Phugai
Wrſe⸗
miſan

Nemnſnsnq n
Wie

Mdicr

elntonetn
cinöneſn peſt

m.amnömärde

menn ſuec. .

zmücnsdada
nnpdwanar,

Nü Pidenn

nomärönefan.

onagrnün

mangeln
i deünt

Sdiginen

Srisnoni
ngocns. N

Wide en

Poremnalli⸗
eheninmt
maun. iiie

woncrehe

cicinsllidd

PihtettiO
uEethniin.

icfrpiunn
5¹ hae.
in wntrte 1.
nuurfutot/n

munttge

uai
ümuangid.
. tunmi
iorntiie⸗
n dumati⸗

wircfinid

ounmin ,

ns uſchinnd

ſeincpan
„ me et
innintc,

ieberufni
irͤeti nke

„ „ .
—
*
£

OD ●W —

acquirẽdo eã laboꝛeuit.deus tñ aĩabꝰ puuloꝝ pᷣdi⸗
ctoꝝ ifũdit volũ rie ñ nãlites ſpẽs illaꝝ reꝝx qtaꝝ
cognitio decet atũ eoꝝ.⁊ q;ũis deus pᷣdictas ſpe
cies infũdat nõde neceſſitate nature.ſʒ libera vo/
lñtate.tñ nãlis t cognitio quã aĩe pꝛedictoꝝ pas
uuloꝝ hnñoper eas.aꝛ nõ eleuat ĩtellectum ſupꝛa ſu
am nãlem facultatẽ.? Ad pm in oppmn dð ꝙ illa fu⸗
it opio Aui.cui ĩ hoc nõceſt aſſentiẽdum *

dõ ꝓꝙ ibi Augꝰloquit᷑ de tri.q̃ eſt i parte aĩè ſenſiti/

ue ⁊ põt dicere ꝙ per aciẽ cogitãtis inrelligit potẽ/
tiaʒ cogitatiuã ſenſitiuã q̃ altiſſima ẽ iter potẽtias
Eenſitinas elpor dici ꝙ aciẽ vocat cogitantis
potẽtiã itellectiuã ĩq;:ũ actũ ĩtelligit ⁊ ipaʒ ifoꝛma
tionẽ vocat ipᷣam intellectionẽ q̃ eſt expꝛeſſioꝛ ſili
tudo rei ĩtellecte qᷓ; illa quę habitualr iællectu re-
tinet᷑.¶ A ʒ oð ꝓilla ſititudo tenet iq;ruʒ aĩia eſt
vnita coꝛpoꝛi coꝛruptibili.nec ad h̊ totalr eſt ſimi
le.qꝛ nõ ſic remãet hitualiter ſilitudo coloꝛis in vi
ſu ſicut ſpẽſitelligibiles inãtellectu.A
phũs ibi vocat itellecrũ paſſibilẽ i ppꝛie.ſ.ipᷣdʒ co.
gitatiuã ſenſtiuaʒ qu oꝛganũ hʒ in media cellula

ocerebꝛi qi ſemꝑ oʒ eſſe in actu ſuo dũ intellectus

coꝛpoꝛi corruptibili vnitus ĩtelligit de lege cõi. vñ
facit differentiã inter intellectũ paſſibilẽ ⁊ poſſibi/
lem ¶ Ad.m dð ꝙ aĩia poſt ſqti ſeꝑationẽ almñ in/
telligit ꝑ vnã ſpẽʒ ⁊ nõ per aliaʒ a caſu aliqñ er cau
ſa determinata.aut qꝛ.ſ.illa ſpẽs foꝛi eſt in ea im
pꝛeſſa nõ.n. omnes ſꝑẽs exñtes in intellectu in eo
qualiter ſunt impꝛeſſe.q;nis es ibi hẽant eſſe in
coꝛruptibile.aut qꝛ magis aſſueta eſt intelligere ꝑ
illam. aut qꝛ eſt repnñtatiua generalioꝛis intentõis
qꝛ ĩtẽtio entis eſt que pᷣmo oꝛdine nature occurrit

intellectni. ⁊ hita iſta generali cognitione in actu.

„

gaꝛ multe ſpẽs nrelignie⸗ ſunt ia ea ꝑ quas de re
bus diuerſis põt cogitare volũtas mouet intelle/
ctũ ad conuertendum ſe ad illas pꝛout ſibi placet.
Ad em dð ꝙ cũ di ꝙ vna potẽtienõ hʒ naturalẽ
moduʒ agenei niſi vnũ ⁊c. dico q nõ eſt verũ ð po
tentia q̃ radicat᷑ in tali eſſentia foꝛme.q̃ ſucceſſiue

vpõör hẽe duog modos nãlis exñtie.quia nãlis mo-/

us operanòi pꝛopoꝛtionat᷑ eſſetie mediante ſuo
naturali mõ exñdi.intellectꝰ aũt Pũanus eſt poten
tia radicata in eſſentia aĩe rõnalis qͥ ſucceſſiue hẽt
duos nãlis exñtie modos.dũ.n.eſt in actucoꝛꝑis
foꝛma naturalr exiſtitslſtq; etiã eſt a coꝛꝑe ſeꝑata

naturalr exiſtit. qꝛ ꝑ ſuã naturã exiſtit.nõ eſt añt idẽ

modus naturaſ exñdi quo exiſtis. vedorej cõpoſi
to ⁊ vt actu coꝛꝑis infoꝛmãaſ.x ille quo ꝑ ſè exiſt
qꝛ ſic ex iſtit nõ vt actu ꝑs.nec vt actu coꝛpus ifoꝛ
mans.ſʒ vt quoddã totũ nõ hñs ſuũ cõpletũ nalis

exũtie modũ quaꝑꝑ pᷣmus modus exñdiſibi eſt nz

lioꝛ qᷓ ſecũdus.vñ ⁊ nãli ipᷣm appetit. 47 bö
ꝙ dñt quidã ꝙ modus intelligẽdi ĩ fantaſmate nõ
eſt nãlis.ſʒ aceñtalis aie coniuncte coꝛꝑi.qꝛ coꝛxu
ptibilitas nõ g&et ad coꝛpoꝛis eſſentiã ſʒ ſibi ac/

cigdit. ⁊ pdictus fnodus nõ cõuenit aĩe cõiuncte ni-

ſi rõne co?ruptivilitatis coꝛpoꝛis ꝑ quã aĩa ſic ag/-
grauat᷑ vt pbſui debilitatẽ nõ poſſit ꝑ ſui nim ⁊ de
ege cõi appꝛehẽdere ĩtelligibile niſi in aliquo ſen
ſibili vt quaſi ĩi exemplai. Pʒ q;uis hec opio ſit
multũ pꝛobabilis.tñ cõtra eam pꝛobabiliter ſic ar
guũt aliqui. aia beata poſt ſui coꝛpoꝛis reſũptionẽ
aliquid ꝑticipabit de mõ exñdi ſenſibii.iq;tũ erit

coꝛpoꝛis ſenſibuis foꝛma.coꝛpus.n.ꝑ ſuaʒ gloꝛiſi-

„

d vö „

exiſtit.ꝰ

cationẽ nd
aligd de mꝰ

q: neibalius
uenieoſibi rõnet.
poꝛis.iõ pᷣncipalii
Gibilr qᷓ; mod ũ ex
dus intelligendi ꝓ
ſubſtantie intellige
naturaliter intellig
ſenſibilia illud gð ꝓ
fantaſmha.ergꝰ vꝛ ꝗ
intelliget in fantaſn
vr ꝙ aĩia nũqᷓ;ᷓ habea
qᷓ;diu ẽ actu coꝛꝑiſ &
telligendi i fantaſma

ſaltẽ de lege õi habe

di q;diu eſt actu coꝛpe
; diu ſic eſt nũq; ſaltẽ
itelligit. vẽꝛ ergo ꝙ icõ
dus intelligendi nõ eſt
ſicut alium modũ exñdi
bili cõiuncta qᷓ; halyat ſe
qñ erit cõiuncta coꝛpoꝛi g
int elligit ſeparata qᷓ; coꝛpo
modo diuerſo ab iſtisuob
do erit coꝛpoꝛi glłoꝛificato vn
patet ꝙ iſte naturalis modusi
ab alijs duobus niſi ꝙ erit ger
dð ꝓꝙ aia qñ erit vnita coꝛpoꝛi
nturalẽ modũ intetligẽdi i fa
ralem nõ i fantaſmate.⁊ ſimul⸗
poterit vtroq; modo cũ oculu⸗
rem quã videt in ſpeculo ſimu
ſpeculo.nec ex dictis ſequit᷑ ꝙ
naturalẽ modum itelligendi ꝑ
naturalis modus intelligẽdi
do erit coꝛpoꝛi gloꝛificato vni
tionem qua dicitur.nobilioꝛ
itelligẽdi ſine fataſmate q; cũ
per eſſe verã niſi ceteris ꝑibi
cetera ꝑia.qꝛ ꝑꝑ ꝑfectioꝛẽ exij.
aie nãlis vireus qñ erit coꝛpo
ſe dũ eſt ſeꝑata.⁊ iõ potęrita
vidcre i fantaſmate qᷓ; ipa ſe
nõ ĩ fataſmate.ſicut oculus c
det aliquã nem clarius i ſpec
ꝓvideat eãdlem rem.nõ in ſpe
„ querit᷑ vtxꝝ
ErtiO ngrneind
igibili põt eſſe ſcia.ſec
põt eſſe ſcia.ſed peꝰphm.i.poſt
vniuerſalipus⁊᷑.g aia ſeꝑata c
tionẽ ĩtelligibilẽ nõ põt cognoſ.
hvᷣm ei: l. veinerſ. ale 'n
lare aũt Im ſenſuʒ.ſʒ aĩa ſeꝑata
ſenſitiuã. qꝛ illa regꝗrit oꝛganũ.ꝗ
ſi⸗ ingulare te ſpẽs in ĩtellectuẽ
rũ vniuerſalis ſicut deit Auic.)
ſpẽʒz vniuerſalẽ nõ põt ſi a

ꝑata nõ cognoſcit ſingularia⸗h
diuite dãnato ꝙ eleuãs oculos ſu
tis vidit Abꝛaam a lõge ⁊ laʒarũ
ſtat ꝙ illa viſio nõ fuit ſeſibilis ſe
̊Abraam ⁊ laʒarus ſint duoſing

O

i nec due ſunt ſiti

ſicut nec ſunt duo nũe/
albedo.vñ eadẽ eſt ſilitu
nis? albedinis ⁊ pus o
inẽ q́;ᷓ hẽæ albedine

pationẽ a coꝛpoꝛe ꝑ ſuũ
vꝗle ſub deo mouet ſe

ilis eſt mediãte illa ſi
iſub Sne quaeſt re-
noſcit albedinẽ i vſti

ipᷣm ꝑ eam ſub rõe qua
is gognoſcit albedineʒ
et ſe ipᷣm per eam ſub
linẽ in vniuerſali ĩi cõ/

ingulari.ec ẽ mirandũ
oſſit ſe mouere ſub vna
vtraq; ſimul.qꝛ vnuʒ re
nguit intellectus vbi nõ di
icta aũt ſuꝑius li.ꝛ.di.iA.in
cognoſcereſingularia pleniꝰ
Nſunt.⁊ iõ pic ꝑtranſeo bꝛeuiuſ
vde re contingit ſcire quid ẽ
m eſſe in getu pᷣmo mõ de omni
ue ſiz vniterſale ſiue ſingulare in
el coꝛrũptibile põt eſſe ſcia.? modo
de ſingularibus coꝛruptibilibus.qᷓ;
i appꝛehẽdi.qꝛ nõ pñũt a nobis ð le
videsnt᷑ pntia.¶ Ad ꝛm cñ dꝛẽ ꝙ vei
notũ eſt. ⁊c.dico ꝙ G̊̊ cũ pᷣciſione ð

enſu cognoſci nõ põt.qð aũt dẽ ſin

n ſenſuz. HB nõ dz cñ pᷣciſione intel⸗
gulare eſt cognoſcibile ꝑ ſenſi uz vt
pã intellectuali.ſinglare ẽt ſenſbi
bile ꝑ ſenſuʒ tm̃.ſʒ etia per intelle
ſpẽ s exñs in itellectu q;uis ſit re
vniuerſalis inq;tũ ꝑ illã põt intel
e indiuidua ſub vna rõne vniuer
ox eſt ẽt ſingularis inq;tũ intelle⸗
loſcere ſingulare.q́;uis & i intelle

sꝑ quaꝝ qualibz pꝙ& cognoſcere
E; ꝓpꝛiã cognoſcit qpᷣlz ſinglas.

iculus ſecundus.

nſequẽter queſisde. pꝛi

AEEcipali. Et circa B
ut tria ⸗ vtrũ aĩa ſeꝑata poſ/
r ſuaʒ neturalẽ virtutẽ ſe mouere
vtrũ poſſit momere aliquod coꝛ-

cũ 6 vtx poſſit vniti alicui coꝛ

eins notoꝛ.
7 oſtẽdo ꝙ aia ſeꝑata nõ põt per
ſuaʒ naturalẽ virtutẽ & moue-
co ad locñ.ſi.n.ſe poſſet mouer᷑ per
irtutẽ de loco ad liocũ non poꝛtaret
. qꝛ ad illũ lixtiſſime moueret ſe.ſʒ
ctũ eſt vt moꝛeret᷑ mendicus ⁊ poꝛ⸗
is in ſinuʒ Abrahe.ꝗ aia ſeꝑata non
n virtutẽ ſe de loco ad locũ mouere
nt ſubſtãtie coꝛpoꝛale s que q;uis ha

aa tionẽ ? ſenſitiuũ appetituʒ ⁊ ſint ab

ʒ loc.tñ illo motu ſe ipſas mouereñ

Arti. s*
.. „Ant:

locu/ P

„M
„0s ——
yñt. dicit.n. phñs.ꝛꝰ de àĩa ꝙ ſonſitiuoꝛuʒ q̃dã fũt

q̃no bñt motũ m locũ.a h eſt ppperfe
ruũ. a ſili ſunt qued ubſtatie ſpdles qͥ q;ʒuis ha/
beãt intellectũ ⁊ liberã volũtatẽ ⁊ ſint mobiles ab
Aia ſᷣm locũ.tñ ꝑꝑ eoꝝ iperfectionſe ipas illo mõ

mouere nõ pnt. ſʒ nõ eſt inuenixe aliqs ſupſtanrias

tales niſt aias ſeparatas que. habẽt iperfectũ exndi
modũ.g vꝛ ꝙ ſe ipas non ꝓoſſunt mouere ſᷣm locũ
Otẽ ſᷣm ſnĩaʒ phi.g.phiſi:oẽ qð põt ſe mouere de
loco ad locũ reſolubile eſt in talia duo quoꝝ vnum

eſt ꝑ ſe monens. aliud per ſe motũ.ſʒ aia nõ eſt re
ſolubilis in talia duo.eſt.n.ſimplicis nature.g nõ

põt ſe mouere de loco ad locũContra vt oñſum
