eſt de intellectu diuino reipcũ voluntatis ſue non

enim ideo deus voluit creare mũdũ.quia intelle-

tus ſuus dictabat bonum eſſe mũduʒ creari.ſʒ eꝰꝰ
quod ſicpꝛobo. Quero quare bonum fuitmuduʒ
creari. ſi dicas quia deus voluitipſum creare ha⸗
* 4

. 4 . *

dia diuinus itellectuſ dicta
m creari. ¶ Kontra. non eniʒ

ndum creari.quia diuinus intei
bonum eſſe mundũ creari. ſed ꝗa

uandum creari diuinus itellectus B

icas ꝙ mundum crearigrat bonuʒ ꝰ

cõꝑatione ad diuinũ intellectũ ſeu

c non porerat nos eſſe bonum.̊ di⸗

iS non poterat hoc non dictare.cũᷣ
untas dirſcoꝛdare nen poſſia di⸗
lectus.ſi ideo voluqſſet mundune
ctus dictabat bonũ eſſe mundum
ſſet velle munqum non creare. qðᷣ
ra articuluʒ exèocatũ a dño Ste⸗
in. Diuinus aũt intellectus reſpe
ſi non pꝛacticus ſᷣm ꝙ pꝛaxis dici
pꝓperatione.tñ extendendo pꝛaxiʒ
acticus eſt. vel vt melius dicat᷑
im ſe pfecte inrell igit vt ſe perfcẽ
uꝰ aũt eſt reſpectu eſſentie ſue iq;/
per eñ operabilis non eſt nec etiã
2 per arg coneaudi non põr ꝙ bea
Sncigalius in ĩtellectu pꝛactico ꝓ/
de pꝛaxi ſᷣm ꝙ ab exterioꝛi operatõ
palius conſidat in intellectu pꝛacti
oo. extendendo nomẽ pꝛaxis ad pꝛa
4 Qilectione qui intellectus conueniẽ
põt ffectiuꝰ q; pꝛacticꝰ ¶/ Ad zm pʒ
dictis iꝑ qõne.
e intellectu pꝛactico dicto a pꝛaxi ꝓ
ib exterioꝛi operatione ¶¶ Ad ?m dð ꝙ
ipit cõtemplationem pꝛo contempla/
e pᷣucipaliꝰ conſiſtit in dilectione q; in
vt in pꝛecedenti qõne dictum eſt. vi⸗

iect io eſ.

¶ Vrticulus ſecundus.

Onſe equẽter querit de. :. oͤn

cipali. Et circa h

mines appetãt beatitucknẽ ¶ vtr
— cneccſſitate.̊*. vtrum voluntas
ppetendo beatitudinem moueat ſe ¶ † vtxy vo
nee velit quicqꝗd vult pꝛopter beatitudincm.
vtrĩ
reatun. Ag vtrũ beatitudo poſſit haberi in hac
taM vtrũ berig electoꝝ erit maioꝛ poſt in/
dicium q; ante. ¶S* Htrus beatitudo ab omnibus
beatiſ equaliter participetur.
— ſ z MW☚ gAπ non omnes hoi-
Rimo oſtẽdo nes appetant bea⸗
titudinem. Aug.io.de tri.c.pꝛimo. firmiſ
ſime nouimus amari niſi nota non poſſe ed non
ounmnes homines cognoſcũt beatitudinẽ. ᷣd pʒ. ꝗa
m phim̃. p ethi. c. 6. quidã poſuerũt eam in volup
tatibus.quidã in diuitijs.quidã in honoꝛibus.er⸗
go non omnes appetunt beæitudinem ¶¶Itẽ ph⸗
io. ethi. c. S. dicit ꝙ felitas ẽ operatio intellectꝰ ᷣm
ꝓpꝛiaʒ virtutem.ſʒ nõ oẽs appetũt operari ſʒ vir
tuteʒz cum multos magis videamus appetere vi⸗
tia ᷓ virtutes.g non oẽs appetũt btitudinẽ.¶ Iteʒ
ſi beatitudo appeteret᷑ ab oibus nõ videret᷑ h eẽ
alia rõ niſi ga appetitus btitudinis eſt naturał vi⸗/

axg ad partezʒ

querũtur octo.¶M vtri omnes Po⸗

Auntas in apperendo beaꝶtudinẽ me/

ris.ſj hec rò non ẽ ſufficiens.qꝛſeus virilis nãlis
eſt. flec tñ cõſequit᷑ oĩagindiuidua ſpei hũane.ᷣ nõ
oẽs hoĩes appetũt btitudinẽ.¶Cõſta. Aug. iʒ. de
tri.c.S.dicit ꝙ oẽs appetũt btitudii¶ Itẽ oia bo⸗
nũ appetũt.dicit.n.phꝰ.i.ethi cire pᷣncipiũ.ꝙ bñ
enũtiauęrũt dicẽtes eſſe bonũ qð oĩia appetũt.g̊ ſʒ
regulaʒ eiſdẽ ʒꝰ.topi. Maxiebonum oẽs maxie
appetũt᷑:lʒ btitudo ẽ maxi bonũ.̊ non oẽs hoies
maxie beatitudinẽ appetũt. Rũdeo ꝙ btitudo du⸗
plicit᷑ põt ↄſiderari.ſ.in gñali inq;tũ eſt bonũ quod
dã ſufficientiſſimũ.vel in ſpali.ſ.inqᷓstũ ↄſiſtitĩ cla
ra dei viſione ⁊ perfcã eiꝰ dilectiõe ⁊ gaudio.qð
hẽ ð dei bõitate pnti per clara eiꝰ viſioneʒ ⁊ ꝑfcãʒ
dilectionẽ.pᷣmo modo beatitudo eſt oibus nota.
glibet. n. ſcet ꝗd eſt bonũ. ⁊ ꝗd eſſe ẽ ſufficiẽtiſſimũ.
mõ nõ eſt oĩibus nota. dñ no oms eam apperũt.
ſ pᷣmo mõ oẽs appetũt eam.qꝛ appetitus eiꝰ nãlis
eſt. vñ Aug. iz. de tri. c. g. dicit ꝙ ad appetendũ bti
otudinẽ natura cõpellit cui ſũme bonus ⁊ imutabił
btüs arer Pindidit dieit eies glo. ſr illud pſat.
Beata gens.ꝙ animus nãtr eſt capax beatitudiniſ

nulla aũt creatura capax nãlr alicuius boni eſt de ⸗

relicta oĩ nali incliatione.Ad illud ẽt dicit phꝰli.
de bona foꝛtuna.ꝙ nãles appetitꝰ ſt i nobiſ pꝛimi
ſʒ pꝛinois motꝰ voluntatis eſt in finẽ.g ille motus
eſt nalis.ſed btitudo finis ẽ.gO appetitus btitudis
nãlis eſt.ſʒ qdnãlr conuenit homini rõfeſue foꝛ⸗
me omni homini conuenit.quia per foꝛmã homo
reponit᷑ in vna ſpᷣe.⁊ ideo dicit Dama.jʒ.li.c.ꝗ*.
ꝙ in oibus còiter inſp icit᷑. natura caratheriʒat in
his q̃ ſub ipo ſunt athõis. ergo omnes homines
appetunt beatitudinem:¶ Ad pᷣm in oppoſituʒ di⸗
cendum ꝙ quauis non omnes nouerint beatitudi

nem in ſuo eſſe ſpec ialiſſano.unec etiam ſbal an

omnes nouerũt eã in eſſe ſuo generaliſſimo
ſecundum dicendũ ꝙ etſi non omnes appetũt ope
rari ſecundum ꝰæirtuteʒ in ſpãali.quia multi appe/
tunt opationẽ cõłtrariã virtuti.tñ oẽs operari ſᷣm
virtutem appetunt in generali.in hoc ꝙ appetũt
bonum ſufficientiſſimum. qð bonuʒ ſine perfectiſ/
ſimo actu perfeci ſe virtutis eſſe Ron poteſt.
Ad zm dicendum̃ ꝙ ſexus virilis non eſt natura
is iurſe roͤn⸗ foꝛme.ſed rne materie.vnde phũſ
io.meiha. Maſculus ⁊ femina animalis ſunt pꝛo
pꝛie paſſiones.ſed non ſᷣm ſiobſtantiam.i.foꝛmam
verum in materia ⁊ coꝛpoꝛe.pꝛopter quod idem
ſpermasnaiſculus aut femina ſit patiens paſſioneʒ
aliquam.illud autem quod eſt alicui naturale rõe
materie non oportet ꝙ omnibus conueniat in ea-
dem ſpᷣe.quia res non reponunt᷑ ĩ ſpe per materiã.
ſed per foꝛmam.⁊ ideo illud quod naturalr alicui
conuent rõne foꝛme conuenit oibus in eadẽ ſpᷣe.
vt aũt dictũ eſt appetere btitudinẽ in gñali nãle eſt
homini rõne foꝛmne. Bonm
S queritur oẽs homi⸗/
Ecundo nes ex volũtate deliberati/
a btitudinẽ appetãt de neeſſitate.ꝙ enizʒ
es nãli appetitu ⁊ vontate libera actione

oẽs hoĩ

de necitate ipᷣaʒ appetãt manifeſtũ eſt.qꝛ btitudo
finis hũane vite.⁊ li.ꝛ2.di. 8.in illa qõne. vtrum

volũtas inq;tũ libera de neceſſitate velit finẽ oſtẽ
ſum eſt ꝙ voluntas velle naturali.X velle libero a
coactione neceſſitate vult finem. ſed quia mul

ti diſtinguunt inter voluntarem lweram.* volun.

hſ,
min
litbe
gein
fllia
volt
tim
teſt
ter.
acn
us.
ctu
ltõ
dot
ibe
n
lo ſe
Adop
Adn
reco⸗
dom
te. c
le ve⸗
multe
tiua ⸗
liar. g
ſed vel
lbertti
velelit
odene

md
Wrac⸗

Kerd⸗
lepor
(dius
heiet
lunta
bent

One

litati
ſubfe
niſiſn
aume
milin
hoſſtbi
Nidudi
ſitner
intele
lognen
eſtali
impen
intelle
ſtvo
Ginte
idet
zje
ectue
fliatn
pacci
elle
olun
terge

Nisnd
me.
iß d
Koubo⸗
hüͤgbi
Wmane
Nedwes
änchd⸗
id
dicic
dd
nejt ;
dus
dkrſni.
npent .
seys
endäbi
inmrabl
iindocg.
Nidnt
Niet den
derpi.
Pbi pini
–
hinds
liri⸗
nihon
le
derain
homines
Winidi

ſml⸗
räihe
nin
ſen
cke
,NNden
Aisſont
n..ſmn.
wod iden
spaſſone
urale de
migtiner
ammci
dr Aan
ntriſt,
iitits

hni
Dedban
g
Eind⸗

iiti
lveod
guhnn

*
taemt delibemtiuam. ideo hic pꝛedixtans pꝛo⸗
poſui queſtiqnem ⁊ pᷣmo oſtendo ꝙ non omnes ho
mines ex vaꝗluntate deliberatiua de neceſſitate ve
lit betiuaſe deliberatm̃ velle eſt poſt conſiliatio
ne intellectus. ſs ſecũdũ phm̃ ʒꝰ ethi.cꝰ c“. non cõ
ſiliamar de ſine.ergo reſpectu ſinis nan eſt actus
voluntatis delibratiue.ſed beatitud eſt finis vl
timus vite humane. vt oſtẽſum eſt. ergoa nullo po
teſt appeti ex deliberatiua voluntare.nec contingẽ
ter.nec ex neceſitate¶ Item qð non põt eẽ obiecti⸗
actus eligendi eẽ non põt obiectum li.ar.quia ppꝛi
us actus li.ar.ẽ eligere.ſʒ beatitudo nõ pot eẽ obie
ctum actus eligẽdi dicit.n.phꝰʒꝰ ethi. c?. Fo. ꝙ ele⸗
ctõ nõ eſt finis ſʒ eoꝝ que ſunt ad finẽ. beatitudo ñ
pðt eſſs obiectũ li.ar.ſeg omnis actꝰ Soluntatis de
liberatiue eſt actus li.ar.ãnʒ cõtingẽter.neq; ex ne

ceſſitate beatitudo põt appeti ex deliberatiua vo-

umtare Pirm deliberatiua voluntas eſt Prasre
lis.ſed ſʒ phi..li.phyermenias.ptãtes raales ſůt
ad oppoſitũ.ꝗᷓ ex Aliberatiua voluntate põt hõ be
atitudinẽ velle ⁊ nolle.Contra. bonũ q́;to magis

recogiatur tanto magis deſideratur. ſed beatitu-/
do magis recogitat᷑ a deliberante qᷓ nõ deliberan⸗

te.cũ ò̊ oẽs homines naturali appetitu ð neceſſita
te velint beatitudinẽ. vt in ꝛ.li.di.ʒS.oſtenſum eſt
multo fgꝛtius oẽs hoĩies appetunt eam ex delibera
tiua voluntate ¶ PGtem omneliberam velle actusẽ
li. ar.qꝛ vt oſtenſum eſt li.ꝛꝰ. libeꝝ ar. eſt voluntas.
ſed velle quod eſt actꝰ li.ar. actus eſt voluntatis ð
liberatiue cũ.g̊ vt oſtenſum eſt li.2.di.ʒS. Omnes
velle libero de neceffitate velint beatitudinẽ ſegt
ꝙ de neceſſitate oẽs hoĩes volunt eã ex deliberati⸗

ua volunrate Re Ne deliberatm̃ dupliciter
põt accipi. Uno nʒodo

° vellèlibero poſt liberaʒ
⁊certãq rei cognitionẽ.ſeu cogitatiõʒ.Alio mõ ꝓ ve
le poſt intellectus reconciliationæ. ᷣm quẽ modum
cõius vẽ accipi a phis. Poſt modo dico ꝙ omnes

Heoies de neceſſitate volunt beatitudinẽ in gñali vo

luntate deliberatiua q;to eni homo magis cogitat
beatitudiim. tanto magis videt in ea contineri
omnem roõem appetibilitatis nullã rõem fugibi⸗
litatis.ſed ſicut voluntas nihil poteſt appeterè niſi
ſub ratione alicuius boni. ita nihil poteſisefugere
niſi ſub ratione alicuins mali. cum ergo vt iam di
ctum eſt q́;tuncunq homo cogitet beatitudinem
nihil in ea poſſit appꝛehendere gib ratione malii/
poſſibile eſt liberam voluntatem poſt q;thcunq; bes
atitudiniſ cognitionem ipſaʒ refugere.ſed de neceſ
ſitate vult eam. loquendo vero de velle libero p⸗
intellectus conſiliationem quod ꝗdem velle ꝓppe

loquendo dicitur deliberariuum. ſic dico ꝙ in ipſo

eſt aliquid perfectionis? hoc eſt libere velle aliqd
imperfectionis ſcilicet dependentia libertaris ex
intellectus c grieneron i ri enim vtrum hB
ſit volendum ſtex ionis
ꝓwintellectus in his de quibus cõſiliatur nõ ſtatim
videt ſub certitudine vitatem. vnde Dama.li.2
C.ꝛi.dicit ꝙ igno Antie eſt conſiliari.⁊ ideo qꝛ itel
lectus ſtatim videt ſinẽ ęſſe appetenduʒ nullus cõ-
ſiliatur. vtrum finis ſit appetendus velnõ. Dico ẽ
ꝙ accipiendo velle deliberatiuuʒ ꝓvelle libero pꝰ
intellectus conſiliationẽ.ſic homo ex deliberatiua
voluntate nõ appetit beatitudinem. c contingẽ⸗

ter.nec de neceſlitate.qꝛ ſic deliberatiua voluntas

.

–

tem
nõ eſt ex defectu cognitionis eo

„
includit imperfectionen
nõ põt reſpectu ſinis.ſed
ræiuum rõe huius quod.
libere velle illud quod inte
te dictat eſſe volendum.ſic
de necemtate beatitudinem.
tiua voluntate iaʒ eim pꝛobat.
de neceſſitate Wlunt beatitudi.
tate poſt q; tũcunq; beatitudinis.
. dickis pot R videri quid dð ad arge
ꝙ; partem excepto tertio ad ꝑtem pꝛ.
dicendum ꝙ ptãtes rõales nõſunt ad
niſi reſpectu eonim ad que voluntas de
ſe. hic autem ſunt ea que ſunt ad finem. v
nem nõ determinat ſe.ſed ad ipſum apper
determinata eſt a creatoꝛe.q;uis ipſum motu.
lum eliciat.ſicut graue cũ adiutoꝛio in fluẽtie le
ꝛſuz ſui motum ad inferius exequitur ad quer
terminatum eſt a generante.ideo reſpectu ſin
eſt ad oppoſitu.
ritur vtrum volunta⸗
Ertio que appetẽdo beatitud
noueat ſe¶ R&li. 2. di. 38. in ill⸗
vtrum voluntas nueat ſed ad volendũ fin
men ille actus elicitur a voluntate ⁊ beatitude
nis vltimus humane vite. vtoſtenſu eſt ſatis p
ſit dðõ de motu voluntatis i n ꝓppetendo beat.
dinem ſic dictum eſt de motu èuſdẽ in appeten.

ſinẽ.⁊ iõ hic nõ recepto.qꝛ hoc eẽt bis diſputare e.

dem qõem q;uis ſub vbis diuerſis.

4 arto queritur vtrum voluntas ꝗc-

NAA uid vult᷑ velut ꝑꝑ beatituq
D“ nem ſed qꝛ liꝰ. 2P.di. z8. patet huius qöis.
lotio per ſolutionem qõis illius.vtrum voluntas
velit omne qð velit in vtute vltimi finis:ideo de
ſolutione qõnis illius hic ſuperſedeo ad vitanduʒ
ſuperfluam repetitionem.

Natur. Et videtur ꝙ nõ ſcvᷣm phm̃?ethi. c.
. ex his qe inſunt nobis a natura non laudamur

appetitu non debet laudari.quod nõ eiſſet verum ſi
tali appetisn meretur. omne enim meritum landa
Oobile eſt. Item Aug.libꝛo pꝛimo retrac.c.9. peccati
reum tnre quenq; quia nõ fecitiquod facere non po
tuit ſumme iniquitatiqp inenie eſt. g nullꝰ peccat
in hoc ꝙ facit de neceſſitate. a ſimili nec meretur
ſed oſtenſum eſp voluntas de neceſſitate appetit
beatitudinem.¶ Contra appetendo beatitudinem

demn appetimus.ſed in apperendo deum eſt me

ritum ergo appetendo beatitudinem meremur.

rij ꝑꝑ finem ſed ſecundum phmn. i. poſterioꝛum. ꝑꝑ
quod vnum qðq; tale.etiaʒ illud magis.g̊ maxime
meritoꝛium rſt vells ſinem. ¶MR*ᷣ
tere beatitudinem contingit duplicit. Ano modo
in generali inq;dtum appetit aliquod bonum ſuffici

entiſſimumn. Alio modo in ſpali inetum derermi⸗
nate appetit illud bonũ in ſpali in quo ve eſt ois ſu

ficiẽtie plẽitudo ficut ĩ clara dei viſiõe ⁊ ꝑfcã eiꝰfrui

tione in appetendo beatitudinem:pꝛimo modo nõ
eſt meritum qꝛ ſic naturaliter ab intelectu cogno-⸗

Minto aueritur vtrum voluntas i ap
opetendo beatitud in qn mere⸗

6
Vec vituperamur nec ſumus boni nec mali.ſed vo
luntas naturaliter appetit beatitudincm.ꝗ ex hoc

poluntarij actus boni maxime ſunt merito-

ꝙꝙ Bominẽ appe/

“õ

ta eirca hoc neci
Endo:nce volũtas i
atitudinẽ mõ ſecũso
aliter coguoſcitur nec
ęſpectu eius contingit
obliquiratem affectu
Aari nõ eſſe btitudinẽ ĩ illo
aà eſſe in illð bono vbi vere
As põt appetere btitudinem
ſnſõ appetere vbi Ore eſt ond
accepta obm̃ eſt li.ar.nõ tm̃ ſub
Eed ẽt ſub rõe qua deliberatm̃.qꝛ
petat deũ videres eo frui. vt oſtẽ
Auenti.tñ illa nõ appetit nãlr inq;tũ
ęatitudo conſiſtit.qꝛ nõ cognoſcit nã
is vera beatitudo cõſiſtit. vnde q;uis
s vera beatitudo cõſiſtit naliter appetit
unt nõ tñ illa nãlr appetit ſub illa rõe ſeu
veatiſicatiua ſũt.¶ Hꝛ:g ad partẽ pꝛimam
nt de beatitudie p'mõ dicta. Arg ad ꝑteʒ
ver de burudine ſe 850 goc⸗ Dicke. .
2 querit᷑ vtrũ bedtitudo poſſit hr̃i
Extoꝶ has vita. Et videtur ꝙ ſic q;to
s eſt nobilioꝛ tanto potentioꝛ eſt ad conſe
inem ſuũ.ſʒ aĩalia què ſunt infra hoĩem in
poſſunt ↄſeꝗ finẽ ſuũ.q̊ multo foꝛtius hõ.
õ appetit nãaliter oẽ illud ſine quo nõ põt cõ-
nẽ.fuũ.qꝛ qdᷣtuũqʒ apetit.appetit in virtute
uẽ nãlr appetit. ſt moꝛs eẽt necĩa hoĩ ad ↄſe
nẽ btĩtudinis.homo nãlr appeteret moꝛi qð
ʒ.eſt moꝛs & nõ eſt necĩa ad beatitudis cõſecu
nem.tẽ clara dei viſio hr̃i nõ põt ſine beati
e.qꝛ iplam ſemꝑ comitat᷑ ꝑfecta fruitio ſʒ ſᷣm
ante penul. qõein ad Oꝛoſiũ. aulus in hac
ſic vidit deum ſicut ſci poſt hãc vitã videbũt
catirudo põt hii in hac vita ¶ Item ſicut ſe hẽt
oluntas ad dilectionem ſummi bonitatis ita in

ellectus ad cognitionẽ ſumme veritatis.ſʒ vt oñ⸗

ſum eſt Kgin 7. Per charitateʒ deus in vita iſtaĩ

meldliat

mediatdiligit. Sa ſimuli imediate cognoſt. cit. ſʒ
imediata cognitio eſt viſio.⁊ tunc argue vt pꝛius.
Itẽ btitudo eit in aia. coꝛꝛuptibilitas eſt in coꝛpoꝛ
8

iſta nõ oriant᷑:qꝛ ↄria nata ſi eſſe circa idem. g við
tur ꝙ nõ obſtante coꝛpoꝛis Atririiea hõ poſ
ſit hie aĩe btitudinẽ in hac vita.¶ Nem gẽ qð intel⸗

ligimus eſt qꝛ de nõ ente nõ eſt ſcientia:ſed multa is

telligimus que nõ ſunt in reꝝ natura.nec in aliquo
eſſe creato. ſunt in ceatoxg. cũ muita ralia clare
videamꝰ.⁊ nihil poſſit clac videri in creatoꝛe ni
ſi creatoꝛ clare videat᷑. vñ ꝙ in hae vita clare vide
re poſſimus creatoꝛẽ ⁊ ex ↄnñti verã beatitudinem
hůe in hac vita. ¶ Contra Job. iz. hõ natus de muli
ere bꝛeui viuens tꝑe repletꝰ multis miſerijs.ſʒ be
ata vita oẽz miſeriam excludit.̊ ñ põt hꝛi vera be
atitudo in hac vita. ¶ Otem ᷣm Aug.izʒ. de trinitate

C. 7. beatitudo ſic imoꝛtalitate eſſe nõ põt.ſʒ ĩ hac

vita moꝛtali nõ põt eſſe ĩmoꝛtglitas.ali.n. eſſent 3
dicroꝛia. ̊ beatitudo nõ põt h in hac vita ¶ IJRem
beatitituſlo non põt hr̃i ſine clara dei viſione.ſʒ ſiẽ
dicit. glo.ſuꝑ ülud exo.ʒʒ.nõ videbit me hõ ⁊ viuʒ
q;diu hic moꝛtaliter vinit᷑ videri ꝑ quaſdã imagi/
natões deus põt.ſʒ ꝑ ipſam nẽ ſue ſpẽʒ nõ põt.̊ be/
atitudo in hac vita hri nõ põr. ad videndũ clarius
hꝰ qõis veritateʒ pᷣmo declarandũ eſt ꝙ beatitudo

„⸗ „ e
„
9 „

hoĩa eſt ſine clara dei viſione ⁊ vfecta eius di
lectione.⁊ꝰ.qꝙ exſolis nãsbus hõ nec Are moꝛtem
nec poſt moꝛtẽ pᷣtvera conſeꝗ beatituginẽl . Et
ſupnaturaliter hõ nõ põt ↄſequi btitij inẽ aie i hac
vita de lege cõi.¶ ꝙ ex ſpᷣali penilègio põt deuʒ

videre in hc vita abſq; hoc ꝙ ſit btũs. wex
ſpeciali pᷣudłgio per virtutẽ diumam poſſet btiſica

ri qno ad aĩaʒ coꝛpoꝛe nõ beatiſicato. Sexto ꝙ im⸗
poſſibile eſt per q; cunq; potentiam totũ hoiem be
oltificari remanentem in hac vita moꝛtali. Pmmar
ticulũ declaro ſic.homo natnuraliter appetit ſuã ꝑ⸗
fectionem.talis eim appetitus cuilibet creaturei

ditus eſt a natura.ſecundaria aũt intellectus hũa-

ni perfectio eſt in perfectione ſui actus qui eſt intel
ligere. nũqᷓ; dutem eſt actusg intelligendi perſectus
niſi ſit reſpectu nobiliſſimi intelligibilis nobiliſſi
mo modo.nobiliſſimũ aũt intelligibile deꝰ eſt.no/

iliſſmus autem modus intelligendi eſt videre. 2
mnis omo naturaliter appetit per intellectun

videre deum. ſed ſicut dicit Aag.iʒꝰ. de tri. c?. ..
Beatus non eſt niſi qui habent omnia que vulł im
poſſibile eſt d hominem eſſe bim̃ ſine dei viſione.
Pꝛeterea oĩs hõ ⁊ quecũqʒ res alia nal appetit cõ
iungi ſuę pᷣncipio qᷓ;ᷓm eſt ſibi poſſibile. vñ gꝛ ignis
gnatur iſſ circũferentia ⁊ terra in cetro ignis appe/

tit cõiungi circunferentie ⁊ terra cẽtro.qꝛ n cõiun-
tione rei cũ ſuo vncipio ẽ ꝑfectio eiꝰquã vnaqq; res
naturaliter appetit. pꝛincipium ãt intellectus hũai
imediatum deus eſt. intellectns. bumanus nãlit
appetit immediate deo coniungi pꝛout ſibi poſſibi
le eſt. poſſibile eſt autem cum dei adiutoꝛio huma-
num intellectum coniũgi ſibi per claram viſioneʒ
imediatam hang ergo viſionem homo naturalit᷑
appetit.ſed vt pꝛ
habet omnia que vult.s ſine pꝛedicta viſione bea-
titudo hominis jſe nõ poteſt. Mꝛeterea ſicut di⸗
cit Aug.i4.de tłiec. g². Eo ipſo anima dei ima-
go eſt quo eius caparx eſt. eiuſqʒ eſſe particeps põt
cum ergo deus ſit infinitum bonum. ? quelibet cre
atura ſit vonum fineum nullum bonum creatum
ſufficere poteſt adsmnem humani appetitus per

fectionem ergo nõ poteſt habere perfectam geteʒ.

niſi illans habeat in ſummo bono quod de ẽ ⁊ hoc
eſt quod dicit Alug.pꝰli. confeſſio.ꝓpe pᷣn. feciſti
nos domine ad te.a ingetui eſt coꝛ noſtrum. do/
nec requieſcat in . in ipſo aũt nõ poteſt intellectuſ
ohuman perfecte requieſcere. donec ipſum attin
gat ſicut appetit qꝛ vt iam dictũ eſt nõ eſt beatus.

niſi qui habet omnia que vult. ſed homo appetit

ipſum immediate ? clare videre. vt iam oſtenſuʒ
eſt. ergq, ſine tali viſione beatitudo hominis habe
ri inõ poteſt. ſed vt oſtenſum eſt ſuperius in articlo
pꝛecedenti qõe.õ.beatitudo nõ tãtum conſiſtit i ac-
tu intellectus.ſed etiam in actn ꝓglitatis qui eſt
amoꝛ.⁊ conſtat ꝙ non conſiſtit Perfecta amo
re:non eſt autem amoꝛ perfectus. niſi ſit reſpectu
ſũmi boni quod deus eſt.reſtat ergo ad ꝙ hominis
beatitudinem requiritur clar dei vino perfecta
eins dilectio. ʒz arti. declaro ſic. nalis modcogno
ſcendi coꝛꝛñũdetr nãli mõ eendi ipᷣiꝰ cognoſcẽtis. vñ
ſi naturalis modꝰeẽndi ipſiꝰ cognoſcibił excedit nã
lem modum eſſendi potẽtie cognoſcitiue nõ põt ab
illa nãlr comoſci. vbi gra qꝛ potentie ſenſtiue radi
cant᷑ in foꝛma perſiciente materid ſenſibilẽ. 2 ſt oꝛ

6
“ D E –
◻
— „△D
*„

s dictsin eſtaõ eſt beatus niſi ꝗ

gtinn
cnim
bili
figue
deus
fuir⸗
dion
nem
here
eſtt
pon
ſicg
tige
e
ſace
no
pib
hi⸗

gas
roren
Lüribe

8 n

urn
Nanſi)
1enn
tenshir
mieſtint
parſean

1 nobd

eſt nd
thidere;
telecuumn
Whhim
NAiicne
c
dignee
aeein
tinb
ncrnem
iemeni
nime,
Lamg
bagt

Mnsd
gunga⸗

ehe

tm N
finchec
gümarli
benens
Gen
n oſn,
minisbk
1Sindi
ℳitfi.
is
t/N
iht,

. —
.„
.„4
. .
.

ganis alligateno pñt dognoſere niſi res ſenſibiles.
⁊ inqᷓ; ſunt Mſibiles ⁊ ſingulares.itellecv aũt ni
qꝝ radicatusin foꝛma ꝑfeiente materiã ſenſbilem
iᷓ;diu coꝛpai coniunctus eſt non poteſt cognoſcere
niſi res exñs in mã ſenſibili. vel illð qð ex ipſis
cludexe põt.qꝛ temediante oꝛgano nõ cognoſcitiõ
res exntes in mo ſenſibili põt cõſideise abſtrabẽ⸗/
do.ſ.ſimplici intellectõe intelligendoꝑis.nõ iqᷓ;
ſunt in mã ſenſibili.qð pʒ cũ intelligit aliqdð vniuer
ſale reꝝ ſenſibiliũ. Intellectꝰ aũt angelicus qꝛ eſt in
eſſentia que nõ eſt puꝝ eſſe.ſed cõpoſita eſt ex actiai
li ⁊ potẽtiali nõ põt nãaliter ⁊ imediate cognoſcere
illã rem q̃ eſt puꝝ eſſe.i.diuinã eſſentiã.cum g oñſũ
eſt beatitudo vera nõ poſſit hr̃i fine clara ⁊ ĩmedia
ta dei viſione ⁊ perfecta eius dilectione hõ ex ſolis
unãalibus.nec ante moꝛsẽ.nec poſt pᷣt ver ã ↄſequi be
titudinẽ zm arti. declaro ſic ex btitudine anime
redundat de lege cõi in coꝛpus plenitudo ſanitatis
⁊ vigoꝛ incoꝛꝛuptionis.vñ Aug.i epiſtola ad Nio
ſcoꝝ parum ante mediũ.Tã potẽtẽ fecit deus alaʒ
vt ex eius pleniſema btitudine que in fine tpᷣoꝝ ſ
ctis ꝓmittit᷑ redundet in inferioꝛẽ nãm que eſt coꝛ
pus iꝑè beatitudo q̃ fruentis ⁊ intelligentis ẽ ppᷣa.
ſed plenitudo ſanitatis ⁊ incoꝛꝛuptionis vigoꝛ coꝛ
poꝛis nõ pnt ſił eſſe cũ hac moꝛtali vita hõ etiam
ſupernãii nõ põt conſeꝗ in hac vita de Ege cõi aie
beatitadinẽ ¶ arti. declaro ſic. ſicut pbat Aug.
iʒ.de tri. c.S. beata vita nõ põt Eſerere btm̃ volẽ
te qꝛ nõ eſt beata vita que ita eſt in voluntate vtũᷣ
ſit in ptãte cum nemo btũs ſit aliquid volendo.nec
bhabendo.necẽt volentẽ.qꝛ nõ eſt vita beata quaʒ
perire cupit qui habet eam.cũ vt ſuperiꝰ onſuʒ eſt
de neceſſitate appetat᷑ nondũ hita nõ põt etiã deſe
rere indifferẽtẽ ad eã ꝛ nõ eſt vita beata quam nõ
amat beatus.ſes id nonmat᷑ è5 vt' vigeat an pz-
at indifferenter accipit᷑.ſed ex pᷣuilegio ſpali in hac
vita aligs põt deuʒz videre claxy.ſicut ſci vidẽt euʒ
vnde ⁊. Paulus ꝗ ſic deũ vidit᷑ in hac vita vt pꝛo
batũ eſtꝑ Auguſti.in arguẽdo raptꝰdi fuiſſe in ꝑadi
ſum. vt hr.⁊.ad coꝛin.iꝛꝰ.cũ gᷓ hec viſio in hac vi
ta MDaulo deſeruit deñ velendo in hac vita nõ fuit
beatus.qꝛ ipſum tunc nõ vi e.niſi ꝑ mõʒ paſſionii
tranſeuntisS arti. declaro ſic.ex ſpãli pꝛiuilegio
hoĩ in hac vita poſſet dare dens hitũ glæ quo aia ð
um videret viſiõe peata.⁊ ꝓhibere ne ex hac ai be
atitudie redũdare coꝛpus incoꝛꝛuptibilitas. deꝰ
enim ꝓhibere põt càm a pꝛoductione effectus.gͤex o
ſpali pꝛinilegio per vᷣtutẽ dinaʒ poſſet beatiſiea-
ri quo ad aiam coꝛꝑe nõ beatificato.ſʒ q;uis ̊ poſſʒ
deus nunq; tñ hoc factuʒ eſt.niſi in xpo. vbi ſ Haliſ
fuit ratio hoc faciendi vt oñſum eſt libꝛo ʒ ¶ &ar
ticulũ declaro ſic btitudo opponit᷑ miſiq ̊ totũ hoĩ
nem beatificari ⁊ in aliqua ſui ꝑte aliqᷓ; miſiã rema
nere incõpoſſibilia ſũt:neceſſitas ãt moꝛiẽdi miſia
eſt ſz i hac αali vita eſt neceſſitas moꝛiendi. Si
poſſibile eſt ꝑsr q; cunq; potentiã totũ hoiem beati
ficari remanęntẽ in vita moꝛtali q;nis ðs de potẽ⸗
tia abſoluta ðe haac moꝛtali vita tràſferre poſſzʒ ad
plenã beatitudinẽ moꝛte nõ interneniente.ſʒ h̊ ipʒʒ
kieere nõ eẽt cõgruũ:cñ q̊ mĩ̃i ſue nõ fecerit.id pᷣm
in opp dð ꝙ maiox nõ eſt va niſi irelligat᷑ ceteris
pibꝰ. hic ant nõ ſt.c.pꝑia.qꝛ finis hoĩs plꝰ ſuꝑat nãʒ
hũ anã ; finis alioꝝ aialiũ nãs eoꝝ.a magna nobi
icate nae humane ꝙ ad ſinẽ ta nobi oꝛdinat᷑ vr ip

2

mediate diligere poſſumꝰ imediate.

. „
ſum conſeg nõ poſſit per
102 eſt. q;uis.n. finem nãl
finem elegit ꝑ finem. vniac
rofugiat moꝛtẽ.tñ qñʒ elegit m.

ſecutionis ſinis vñ dicebat apt

ꝙ erat deſideriũ hñs diſſolui ⁊ ei.

zmn pʒ ſcſkutio cx dictis in qõne. .

ſimile qꝛ voluntas altioꝛ eſt potenti.
vt in pcedentiarticulo oſtenſũ eſt.⁊ in
vbi intellectꝰ actio termiat᷑.qꝛ eoꝛum/
p&& oꝛdinon ſe hntes.⁊ ideo illud qð dei
ſcimꝰ qñʒ foꝛtiter diligimns.a ideo qð cox-
ꝙ q;uis coꝛꝛupeibilitas ſit in coꝛpoꝛe tamen
coꝛpus aiaʒs impedit ab illa diſpõne que in ea
tur ad habendũ beatitudinẽ.qꝛ q́;diu eſt in co

aõ poteſt de lege communi deũ clare videre

nis huius habendo lumen hituale ꝑꝑ ſarcina
poꝛis coꝛꝛuptibiliſ ipſũ ad inferioꝛa inclinant
m dõ ꝙ ad intelligendũ aliquid ſufficit illu
beat eſſe rpꝛeſentatiuũ intellectui.illud ant que
habet eſſe in re er nec eſt intellectũ infoꝛmãs a·
repntatmei ſicut qdditas alicuiꝰ coꝛꝛupte cu
Veritas:ſed ſimilitudo inllectum meurni
repꝛeſentata eſt ingellectui meo eſſe ẽt cniu
ture repꝛeſentatũ fuit dĩo intellectui ab eter
5 dicitur ꝙ de nõ ente nõ eſt ſcientia extend-
nõ tm̃ ad eſſe in re extra.nec ad eſſe inſtellec.
tum. ſed etiam ad repꝛeſenttri intellectui qu.
pꝛie poteſt dici ens ratioſis. .
c,/11 dueritur vtrum electoꝝ b
— Ptuno atitudo eritmaioꝛ poſt in.
im q́; ante. Et videtur ꝙ nõ q;to virtue
gia magis eſt vnita ad deum tanto clarius ipſum

videt. ſed anima beata modo magis eſt ad deum
vVnita q; erit poſt coꝛpoꝛis reſumptionem.qꝛ tunc

poꝛtio ſue virrutis conuertetur ad viuiſicandum

regendum coꝛpus. ergo poſt reſurrectionem minꝰ
A deum videbit.⁊ ex conſequẽti minus erit be
ata!.
rali nõ indiget.ergo per coꝛpoꝛis reſum

Item intellectus intelligendo oꝛg no coꝛpo/
rionenrd
um clariss ñ cognoſcet.a ex conſequenti nõ erit be
atioꝛ ¶ Item anima chꝛiſti per ſui ſeparationẽ a cõ
poꝛe.nec fuit facta minus beata.nec per reſumpti

onem beatioꝛ.ergo a ſimili ita eſt de alijs animabꝰ

beatis. & Item q;diu voluntas perſicitur charita
te non complente totam eius capacitatem natura
lem poſſibilis eſt ad eius pꝛiuationem:quod pꝛobo

per ſimile q;diu mati ia ſub foꝛma non coͤplete

abſolute totam eius capacitatem naturalem poſſi

bilis eſt ad eu& pꝛiuationem.⸗⁊ cuʒ eſt ſub foꝛmato
tam eius capacitatem complente illa pꝛiuari non
poteſt vt patet in materia celiſed voluntas nulliꝰ
anime beate pombilis eſt ad pꝛiuationem charita
tis. Mia aliter eſſet poſſibilis ad pꝛiuationem bea
titudinis. quod impꝛobat Auguſtinus. 3. de tri.

c. octauo ergo tota capacitas naturalis cuiuſlibet

gnime beate abſeagute implera eſt beatitudine:a ſi

ſic earum beatitudo non poterit poſt iudicium au

geri ſaltem intenſiue ¶ Item ñi eſſent poſſibiles ad
beatitudieʒ
ficerent lſe diſpõerent ad ꝑfectũ ñ.n. poſſetdici qð
ad hoc ipedirent᷑:qꝛ ſt extra ſtatũ merendi qiõ er᷑

ĩtẽſioꝛẽ per bonos actus quos faciũt ꝑ

2 ⸗

Aant ſes ꝑ ſuss
on poteſt intẽdi.
6i qᷓ; in oibus ſuis

ppõne de cais. virxuſ
ceteris pibus. qð ẽt ðð⸗
6 dů actu eſt in toto ꝑtici/
m illas que ẽ de eorõe ꝑtiñũ
tutiſ qð eſt in eo per ꝑtiũ vni
S reſũptionẽ hetura ſit totã vtu
⁊ pꝑtẽ illiꝰ augmẽti vᷣtutis qð eit
Rionẽ ꝑtiũ ſeqtur qð pg eoꝛꝑis re
t pfectioꝛis vtutis q; mo.ad qð ſeꝗ
tius videbũt ⁊ ꝑfectius fruent᷑ eo q̃;
ug. i?*. ſup ge. vſus figẽ dicit aiaz a cõ
ôſic poſſe videre icõm̃utabilẽ ſbᷣaʒ vt
ident ſine alia latentioꝛe cã. ſiue iõ qꝛ in
à nalis appetitꝰ coꝛpus admiſtrandi quo
eetarchat quodãamõone tota intẽtiõe ꝑgat ĩ
5 celũ qᷓ;diu nõ ſpᷣe coꝛpꝰ cuiꝰ adminiſtra
citus ille quieſcat.¶ Otẽ glo.ſuꝑ illð apoc.
btus altare aias interfectoꝝ.dicit ꝙ aĩe
ſit᷑ ſubtus altare.qꝛ mõ ſunt i minoꝛi di
t future.qꝛ nõduʒ niſionã ſtolaʒ acce/
mn nulla aiaper coꝛꝑis reſũptionẽ erit
is intelligendo 7. volendo q́;. mõ. al.
coꝛꝑis eẽt in piuceciũ aĩiaꝝ qð falſum
4remanebit equalis vᷣtutis illi vᷣtuti qᷓ;
Acoꝛpoꝛa nõ oꝛdinẽt᷑ ad reſrectiõeʒ niſi
tellectiuaefeuſtra ect coꝛpoꝝ reſũptõ qð
1i.ſegt᷑ g ꝙ quilʒerit maioꝛis vᷣtutisĩ in el
*½ volendo deũ q́; mõ.quelʒ Q dũ clariꝰ við
tiuns amabit quelʒ g erit amatioꝛ etiã intẽ
Rvbtitudo hoĩum electoꝝ maioꝛ erit poſt
ciũ q; ante extenſiue.qꝛ nõ hnt mõ niſi btitudi
aie.tunc aũt erũt bti ⁊ in aia ⁊ in coꝛpoꝛe.btiĩtu
obt cuiuſiʒ aie erit maioꝛ extẽſiue.qꝛ nunc gaudet
oe bono ꝓpꝛio.tunc aũt gaudebit ⁊ de ſuo⁊ de coꝛ
poꝛis bono.aliqui tñ ꝓbabiliter dicũt ꝙ nõ erit ma
ioꝛ intenſiue.qꝛ in reſpõſione coꝛꝑis nõ dabitur ei
aliqð augmentuʒ hitus glie nec per illa reſumptio
nem hẽ bo perfectius eſſe nãle.qꝛ eſſe creatũ vltra
eẽntiã nõ vr ipoꝛtare niſ ſolã relationem ad dato/
ꝛem eſſendi.aĩa aũt per coꝛpoꝛis reſũptiònẽ nõ erit
perfectioꝛis eſſentie ſicut per ſui ſeꝑationẽ a coꝛꝑe
fuitnihil dinutũ de eſſentia ſua.ꝑ reſũptionẽ ẽt coꝛ
poꝛis nõ hẽbit perfectioꝛẽ relationẽ ad datoꝛẽ eẽn-/
di qᷓ; ante.qꝛ rem mutari ſm relat ionẽ pſupponit
eam mutari ſᷣm aliꝗd abſolutũ:ſᷣʒ doctrina phi.ꝰ.
phi.ſʒ ſi aia nõ eẽt hitui ꝑfectiꝰ eẽ ꝑ coꝛpoꝛis reſũ
ptionẽ vꝛ ꝙ nõ fit hiturã pero ctioꝛẽ vtutẽ ⁊ ex cõſe
quenti nec actũ videndi ꝑfictioꝛeʒ ¶ Sed gᷓ hanc
opionẽ vr eſſe auctoꝛitas Aug.ĩ opponendo allata
ad ꝑtẽ ſcdᷣaʒ.⁊ magr̃.d.hꝰ di.cꝰ.vlx.qꝙ ãplioꝛ cĩt co
gnitio:vñn mihi vr dð ꝙ btitudo aie erit maioꝛ etiã
intẽſiue qꝛ clarius deũ videbit. vñn magr̃ hꝰ ꝓi.cꝰ.
vltio ꝑacto iudicio amplioꝛẽ glaʒ ſue claritatis deꝰ
mõſtrabit electis nõ ꝙ aia fit receptura maioꝛẽ glie
hituʒ.ſed qꝛ augebi perfectio ſue nãlis vᷣtutis:q;to
aũt perfectioꝛ eſt nãlis aie vtusanto cũ equali ad
iuroꝛio ſuꝑ nãli clarius deũ videt.qꝙ aũt ꝑfectioꝛ fu
tura fit per coꝛꝑis reſũptionẽ nãlis aĩe vtus pꝛobo
ſic.qᷓ;to res hʒ perfectioꝛẽ eẽndi modũ tãto pꝑfectiꝰ
põt habere ſue vtutis oꝑationẽ᷑.ſed aĩa btã per ſui
eoꝛꝑis reſũptionẽ habebit perfectioꝛẽ mõʒ eẽndi qᷓ;

F.

–

—

.. Arti. ..

hoĩis pars ⁊ ideo cũ aĩa ſopata a ſuo coęꝛpoꝛe iterum
cõſtiruet᷑ hoĩs eẽntia pe fectiorẽ hẽbłp nãleʒ vtutẽ
q; mõ¶ Pꝛeterea nã recta non pegenan habe
re aliquid quo habito nõ fierʒ peecſloꝛ ſecunduʒ
modũ eſſeꝑqi nec ſᷣm vtntem ſed nã cuiuſlʒanime
beate eſtrᷣgla ⁊ quelʒ nãli appetẽ reſuptionẽcoꝛpo
ris pꝛopꝛiſ.g per illa reſumptionem quelʒ ſierʒ ꝑfe
ctioꝛ ſecundum eſſendi modum velſcðᷣm vᷣtutem

ſa ad perfectioꝛ ẽe ſſendi m dũ ſeꝗt᷑ maioꝛvtutis

erfectio ⁊ maioꝛ vtutis perfectio preſupponit ꝑfe

ctioꝛẽ eſſendi modũ.pfectioꝛem g habebunt eſſen
di modum ⁊ vtutẽ poſt reſumptionem coꝛpoꝛuʒ q;
ante.ꝙ enim aĩa in coꝛpoꝛe coꝛꝛnpribili in perfecti

oꝛem habeat ſuam operationem nãlem q; ſepara-

ta hoc eſt per accidens.ſ.rõne coꝛꝛuptibilitatis coꝛ
poꝛis qua eſt ei rebellis ⁊ eam aggrauat iuxra illud
ſap. *. coꝛpus quod coꝛꝛumpit᷑ aggrauat animam

ſi fiẽ di Auguſtinus.ixꝰ.ſuper geneſis vᷣſus fineʒ

cum anũna hoc coꝛpus iaʒ ñ anisle. ſed ꝑ futuram
conmutationem ſpũͦͥale receperit perfem habebit

nẽ ſue modum obediens ⁊ iperans viuificg a ⁊ vi

nifſicans tam ieffabili facilitate vt ſit ei gloꝛie quod

.

fuit ſarcie. ¶Ad pm i opp“ dð ꝙ aia pꝰ udiciũ ñ eit
minꝰ vnkea ad deũ qᷓ; mõ.ſed magis.qꝛ ex h̊ ꝙ coꝛ/
pus regʒ virtus eius nõ diſperget ſed auggbit᷑.⁊ il
lud regimen ado ei gliam refert.¶Ad ?m ðð ꝙ aia
per coꝛpoꝛis reſũptionẽ nõ videbit deũ clarius nõ
qꝛ per oꝛganum operet:ſed.qꝛ per coꝛpoꝛis reſum
ptionis eẽndi modum habebit d ʒm dð ꝙ non
eſt ſile dici de aĩa xpᷣi ⁊ de alijs animabꝰ.qꝛ aĩa xpᷣi
ſuam actualem exũtiã habʒ in verbo c qꝛ ñ fuit mi

nus verbo vnita ſeꝑata a coꝛpoꝛe q; coꝛpoꝛi couun
alitgtis exiſtẽtie mõz

cta.ideo hũit ita peofcm̃ ad
a coꝛpopꝛe ſeparata ſiẽ corpoꝛi cõiuncta. Eld 4
dð ꝙ q;uis omnium voluntatũ beatoꝝ niles capa
citates ſint abſolu plece charitate lʒ illa ĩplete ſĩt
per cõparationẽ ad earum diſpõem:n tñ poſſibiles
ſunt ad charitatis pꝛinationẽ qꝛ anima habẽs cha
ritatẽ illa pꝛiuari nõ po tiũ ipſamet ſe a ꝓrtat a ðo
per voluntatem.ſecgiullus beatus ſe a deo auerte

re põt.qꝛ in deo vidẽt perfcões omniũ bonoꝝ.nec

in ipſo aligd appꝛehendunt ſub rõne mali nec ſpſ rõ
ne defectũs perfectionis alicuiꝰbeni ⁊ fiẽ creatura
rõalis vel intellectnalis niblœoõt velle niſi appꝛe

hendat aliqd in ipſꝗ ſub rone alicuius boni nec illõ

pt nõ annre in quð quicqd appꝛehendit ſub rõne
glicuius boni appꝛehendit:nec valʒ ſimile de mã

quam adducebas ad pꝛobatione m maioꝛis argu-

menti.materia enim pꝛima ſe ipſam non tranſmu
tat de vna foꝛma ad aliam.ſed ab alio tranſmutat
ſed nihil poteſt tranſmutare voluntatem habentẽ
charitatem ad charitatis pꝛiuationem nifi ipᷣa traſ
mutet ſemetipſam.Ad quintum cum dicit᷑ ꝙ ſi
eſſent pombiles ad beatitudinem ſʒ.ſſioꝛem per
bonos actus quos faciunt pꝛoficerent vel ſe diſpo
nerent ad perfectum ⁊ cetera.dico ꝙ verum eſſet

ſi gloꝛia beatoꝛum eſſet educibits de potentia aĩe

per bonos actus ſed ñ eſt.ita talis.n. hitus eſti btiſ

a deo per creationẽ. tota aũt perfectõ ꝑ bonos actꝰ

educibilis de potentia aĩe q;diu eſt a coꝛpoꝛe ſepa-
ta eſt in qualibʒ anima beata in ſummo ſuo habitꝰ

enim gloꝛie ibam toram poſſibilitatem reduẽ ad

SG
„ ℳ . „ „„
mõ.qꝛ oĩs pars hʒ perfectieꝛẽ macſſ eſſendi ĩ tots
ᷓ; ſeoꝓ ata ab eo ceteris paribus. In creata eſftvt

ein4
topbi
popait

oisde

Actüin
ſetti; de
hebüt x
moocee
ſcienci
ne viſie
nus am
anatis
nieſuen
coꝛpum
verbſt
dducti
dicigan
ſcoezre
peracdu
merba.
Pni0;
menta
gipoſt
ſectia
crit
phãch
uigebl
ltateco⸗
bantan. 5
hömmase
eſſenr⸗
ſec din
poſtedr
Remre
ahtreie
ctione
wnient
cigſia
eſſetm
eth⸗

unape
te Jugi

reſumpt
titigeg
ſemn noe
moʒ hec.
Apprfeh
gie virn
Aegpere
snd

0 *
Mntſine
igac
mus e
chtieſt,
Nti es
Rdicit
roſtin
Winsn
Wico;

4

relatn
Rug zen
Ambor⸗
nland
ianenne
Emaeſnis
Neſnpnig,
adecbanteſſa
uncNni
dencnn
pabilearisce
Aumiuraüh
JuR mimam
neis ſſisſin
wien oeht
mue 1 4 wi
iraciit̃
aceboco⸗
d wodet
Mn Nri
vidmist
ponöreünm
eaf
Rcgifuntni
Benriö
Neniocht
tuchaupeſt
nmaiwbls
mm Mist
õ
msC ene
mni Nr. N⸗
de nuineſn
NN/atM
tr iar
Gisenell⸗
dribſcn
inie Nm
iſnudns Ic

—
— —

—

—

—

O
actu. 1 f5 boneg actus qufaciunt nõ itendit᷑
eoꝝx bti — ad talẽ intẽſionẽ diſponũt pꝰ cõ
poꝝ aũt reſũpcioſẽ tora ꝑfe ccio edacibilis ꝑ aetus
hoiĩis de potentia totiꝰ cõiunti reducet᷑ ad cõpletũ
actũ in vᷣtute gae.⁊ iõ hitu glie ñ augmẽtato aĩe per
fectiꝰ deuʒ aruien perfectioꝛẽ mõʒ eẽndi quẽ

hẽbũt vteclarati in cotꝑe qõis.· Arg ad ꝑtem
2 n cõcedenda ſunt & ad itellem auctoꝛii eis Aug.
ſcienda ꝙ aĩe ſeꝑate nõ retardãt in aliquoꝝ ꝑfectio
ne viſionis ſue ꝑꝑ amoꝛẽ ſuoꝝ coꝛꝑuʒ ꝑſe.qꝛ nõ mi
nus amabunt coꝛꝑa ſua pꝰ rerectioneʒ qᷓ; mõ.ſʒ qꝛ

amatis coꝛꝑibus carẽt ꝑ quã carentia hnt iꝑfectuʒ ꝰ

nãe ſue modũ quẽ hẽbunt ꝑfectũ poſt reſũptionem
coꝛꝑum ſuoꝝ ⁊ hoc foꝛte voluit notare Aug.ꝑillud
verbũ ſiue ex aliqua latentioꝛe . õem autẽ
adductã ꝓ alia opinione in coꝛꝑe queſteonis poteſt
dici ꝙ anima per coꝛpoꝛis reſum üptioꝛeʒ hẽbit ꝑ⸗
fcõꝛeʒ relationẽ ad datoꝛẽ eẽndi q;ᷓ mõ.qꝛ erit exñns
per actualitatẽ ꝑfectioꝛ?ẽ q́; mõ ſʒʒ.n.ſniam phi.⸗.
