dico ꝙ ille q̃ttuoꝛ Analiraee ſint gemẽtares.ſʒ ali
quo mõ ſunt illis ig es⁊ ſ ꝙ cõpetit hũane cõple
xioni illaꝝ vtute paàrticipantes diffoꝛmit᷑ tñ reſᷣgẽt
in coꝛpoꝛibus electoꝝ ⁊ repꝛobo
repꝛobo.⁊ ſi nõ poterunt actionʒ ⁊ paſſionẽ care
oꝛdinꝗxas ad vite corꝑalis coꝛruptionẽ poterũt tñ
in eis Lare Wone⸗ paſſionẽ dinatas ad afflicti
onẽ. vt infe lũs ondetur neut miir iſtoꝛum potertiĩ

corporꝛibus electoxæ Ald pm in opp do quis pine
ãifttuoꝛ qualitates tangibiliũ ſint in coꝛꝑe cã graui

tatis.tñ talẽ effectũ deus ſeꝑare põt a tali cã.vt mł
tipliciter Aug.in eodc.ondit per quẽ aũt mõʒ au
feretur grauitas a coꝛpibus electoꝝ inferius onde

tur cũ de dote aglitatis queretldꝛm dð gille qli
tates in coꝛpoꝛibus nõ cauſabunt mutuã actionemꝰ
2 paſſionẽ oꝛdinatcas ad coꝛꝑuʒ reſolutionẽ vt infe

riuis onñdetur:cũ queret᷑ de dore ipoſſibilitatiſiAld
zmn dðᷣ ꝙ nõ oʒ locatũ confoꝛmari loco:neʒ in nã ne
q;n qualitatibꝰ locꝰ.n.ignis eſt cõcauuʒ oꝛdis lũe
tamen ignis in oꝛbe lune nõ ↄueniunt in nã neq;
in qualita is.n. eſt leuis ⁊ oꝛbis lune ẽ nʒ gra
uis neqᷓ leu Pacgen locatũ cõmenſurari imedi
ato eius locꝗ.qᷣð ̊ dicit.Aug.ꝙ coꝛꝑa electoꝝ ſient
ↄueniẽtia celo nõ eſt intelligẽdũ ꝙ ſint celeſtis nãe
qꝛ tunc in ſpe eadẽ nõ reſgerent ſʒ qꝛ reſgẽt incoꝛꝛu
ptibilia ⁊ paſſibilia? ſine grauitate:⁊ ideo erũt cõ/
ulenientia ad hitandũ in celoi Argumenta ad ꝑteʒ
aaiam gratia concluſionis poſſunt concedi pꝛimuʒ
temen paꝝ valet ꝗr caliditas.⁊ hũiditas ſicitas.x
frigidiras a phi.rꝰ.de generatione nõ picuntur pm
q̃litates.niſi ĩ gaere qualitatũ tangibſiũ coloꝛ aũt

nõ eſt de genere qualitatũ tangibilium.

— — ——

— Neo,
0 .
2

2 in coꝛpoꝛibuſ

ra n & aueritur vtruz; oësreſurgentin
0% Ltauo arin etate. Et videt᷑ ꝙ nõ qꝛ
etas aut accipit᷑ pꝛo toto tꝑe quo homo vi/
xit. aut pꝛo vtute ſeu ſtatu quẽ i aliquo tpᷣe habuẽit
Ged pꝛimo mõ nõ reſurgent oẽs in eadẽ etate qꝛ nõ

oẽs quali tꝑe vixerunt.nec mõ.ꝛ?.qꝛ nõ oẽs reſur

gẽt in equali vtute g nõ omnes reſurgent in eadeʒ
etate.Iſtem a reſgentibus nihil auferet qð in eis
fuerat dignitatis.ſʒ ſiẽ drĩ prouerbi..idᷣ.Coꝛona di
gnitałis ſeneeus.g ſenes reſurgẽt in ſenili etate ſʒ
iuuenes non reſurgent in ſenili etate ergo non om
nes reſurgontin eadeʒ etate.Contra glo.ſuperil
lud ad epheſios.quarto in menſura etatis plenitu
dinis xpᷣi.⁊ recitat magiſter in lra hꝰ di.c.i. Oẽs ĩ
eadem etate reſurgent in qua xpᷣus moꝛtuꝰ eſt?⁊ re/
ſuruexit cuiuſcũq; etatis moꝛtui fuerit./ſR qꝙ etaſ
dupliciter põt accipi. Uno modo pꝛo toto tpᷣe quo
vixit hõ vel quo fluxit abiſtanti ſue foꝛmationiſ vſ
q; ad inſtans ſue reformatiõis.⁊ ſic nõ omnes ĩ ea-
dem etate reſurgent.¶ Alio nõ pro ſtatu coꝑis ⁊ v⸗
tutis qui ex ãnis imũano coꝛꝑe reliquitur ſᷣʒ queʒ
modum accipiendi etate dicmus ꝙ Adam factꝰ
fuit in etate virili.⁊ ſic dico ꝙ oẽs in eadẽ etate reſ
gent qꝛ oẽs reſurgent in ſtatu coꝛꝑis ⁊ nãlis vtutis
quẽ hiruri erant ſi tm̃ vixiſſent vel hũerunt qui tin
vixerunt ꝗ eſt in tꝑe ad qð terminat᷑ motꝰ perficiẽ/
di qr circit᷑ de lege coi eſt illnd tpᷣo quo xpCᷣs mortuꝰ
eſt vnde Aug.ꝛ22. de ci. c.is.q cõmemorauit apꝰ.

ODe menſura etatis plenitudinis xpᷣi ſic accipiamꝰ

dictũ nec vltra nec infra inuenilẽ etatis forma reſ⸗
gant corꝑa mortuoꝝ.ſed in ea etate ⁊ robore vſq;

quã ieſum xpᷣꝭ perueniſſe cognouimꝰ.ꝑꝑ.n. perfe/

ctionẽ nature decet vt reſurgant in optio ſtatu cor
poris quẽ hũerunt vel ſi tm vixiſſent eraãt natur ali
ter hituri.ille aũt ſtatus ẽ in termino motꝰ ꝓficien
di. ¶Eld p in opp'n dõ ꝙ nõ oẽs reſurgent in equa

li vtute nec naturali neq; ſupernãli.ſed oẽs reſᷣgẽt

in naturali vtute quã quilz erat naturaliter hiturui

in terio mot ſui ꝑfectꝰ.qr de lege illð tpᷣs fexe ideʒ

eſt quantũ ad oẽs ideo oẽs dicunt᷑ reſurrecturi ĩ ea
em etate Dixi fere:qr tempus mẽſurans motũ
Kotecrns in oibus nõ equalis pũctaliter.Ad ri
dð ꝙ ſenectus dr corona dignitatis nõ ꝑꝑ ceditio
nem corporis qr tunc eſt in defectu ſed proꝑterſa/
ſapientiam oeue in eis preſumit maior ꝑꝑ multam
experientiã ⁊ tẽporis q;titatẽ:quaꝑꝑ dicitur Jo.irꝰ

In antiquis eſt ſapientia.

. O n0 dqueritur vtrum oẽs reſurgenti ea
d gdem ſtatura. RR“no qmlz. n. rep
get in illa q;titate ⁊ ſtatura q̊ vnicuiq; idiui
duo debebatur intermino motus perficiendi ſm
naturalem virtutẽ coloris extendentis humidum

2 humidi ſuſcipiens extenſione natura nõ errante

vel per aliquid inaturale accedens impedita. qrꝑ
reſurectionem, nõ reducet᷑ immõ idem in ſpᷣe ſed
etiã i numero ⁊ ⁊ rõale eſt vt nõ tm reſurgat in ſta-
tura que debetur ſp ſʒ etiam in illa que debet᷑ idi
uiduo modo predicto.ſi autem pererrorem natu/
re vel nimiã ſuꝑabundantiaʒ materie eſſet idebii⸗
qᷓ;titatis exceſſus vel diminutio ſeu defectus diui
na potenria ſupplebit vel reſecabit.⁊ predictis cõ

cordat. Alug. 22⁰. de ci c*. is. dicens ꝙ ſua gſa; reci

piet meſuraʒ quã vel hũit in inuẽtute.et ſi fenex eſt
mortuus ſi ante eſt defunetus quod etiam recirat

„ . ,
.
—. 2 HZi — * . — .⸗ . .
masiſter huius diſticrõniſ capitulo pꝛimo. traſiſitoꝛio ho cruciareꝭ in etcenu Kaicl upexatra GWWhin
cim queritur vtꝝ oẽs reſurgẽt inſe ret mĩiaʒ. S res ſignificta per h̊noonẽ infernꝰ nõ eſt iidicit
UIWOz virili. Et vꝙ ſic. hoẽsreß tẽ oĩs cruciatus ſi iuſtꝰ eſt.aut eſt oid coꝝꝛectioneʒ otuo
gent ſine defectu ⁊ deformitate nãe.iʒ ſexꝰ femine cruciatoꝝ ſeu ad ꝓmotionè boni ec. aut ad exem ſngis
us eſt ex defectu nãe:a pᷣter eiꝰ itentõeʒ.ſicut.n. di plar alioꝝ.ſʒ cruciatꝰ eternus nõ eſſet ad coꝛꝛecti racc.
phi. iõ. de aĩalibꝰ femina ẽ qſi mas occaſionatꝰ.gſe nẽ cruciatoꝝ:nec ad pmotõeʒ boni eoꝝ nẽc ad ex ntopp
xus fẽineus nõ reſget ¶ Itẽ ſexus femieus nõẽ ne- aliox. q; talis cruciatꝰ nõ eſt manifeſtus ergo null? lio.
ceſſarius niſi ꝓ vita ali ſed hoies nõ reſgent in vi ꝰ eſt iuſtꝰ cruciatꝰ eternꝰ.ꝗᷓ nec vr ꝙ iniuſtusItem Potenti
ta aĩali.qꝛ ſicẽ apꝰ ait.i.coꝝ.iꝰ.ſemi atũ corꝑꝰale. phi. i ce.⁊ mũ. Nos vidẽus res necigetames coꝛꝛũu „hatior
ſurgʒ corpꝰ ſpũale. ſexꝰ femineus Ron reſꝑèt. Cõ o pi velociter ?⁊ finiri.ſed cruciatꝰ accntalis eſt rõali pot dic
tra: Auꝰ. 2. de ci. c. i7. dicit mihi melius ſape vidẽ creature S null cruciat? eſt eternꝰ.⁊ ſicnõ eſtifern?ꝰ iben.
tur ꝗ vtrũq; ſexũ reſurrectuꝝ eẽ nõ dubitant¶ Ad Cõtra ʒ.Aug.ꝛiꝰde.ci.c.iꝛꝰ: Dignus eſt cruciatu Areu
iſtaʒ qõeʒ dixerunt aliꝗ ꝙ oẽs reſurgentin ſexu vi- eterno qui in ſe voluntarie coꝛꝛũpit bonũ maximũ eſtinfn
rili.vñ Auꝰ.c.pᷣallegato.nõnulli ꝑꝑ qð dem̃ eſt oo⸗ qð in eo poſſiʒ eẽ etnũ ſʒ oĩs peccàs moꝛtaliter in ſe crncind⸗
nec occurramus oẽs in viꝝ ꝑfectũ aiunt oẽs in vi- graʒ dei coꝛꝛüpit vłaliq̃shabilitatẽ ad graʒ pꝰ coꝛn ainti
rili ſexu rerecturos. qm deus fecit ſolũ viꝝ exlio. ruptionẽ gre. gra ãt ẽ maius bonuʒ quod fit in hoie Sis le
feminã ex viro.ſʒ hanc opinionẽ ibidẽ Au⸗ rdar.N oĩs exiens ſtatuʒ merendi in moꝛtali peccato di ccMmpnen
guit ⁊ merito qꝛ erronea ẽ Dð ẽ n oẽs reᷣgẽt i gnus eſt cruciatu eternoſed deus redde vnicuiq; Wjnoe
ſexu virili. ſz viri ĩ ſexu vili.⁊ feie ĩ ſexu feio.qꝛ hHoc Em opera ſua concedenduʒ eſt eſſe infernum. tẽ insile
exigit nã indinidui ⁊ ↄgruit perfectiõi ſpẽi ⁊ erit o malo culpe infinito debetur cruciatus eternus ſed (cpturi
caſolaudãdi ſapiẽtiã dei.nõ.moiuʒ idiuiduoꝝ na o peccatum moꝛtale eſt malum culpe infinituʒ qꝛ . 1f. vi dico
eũdẽ exigit ſexũ.ſʒ nꝭ quoꝛũdã exigit maſculinuʒ. ? nõ tiñ menſuratur actus ſcõm potentiã a qna egre erde
quoꝛũdã nã feminen.qpꝛopter diẽ Aug. ꝛꝛ. ð ci. c. ditur:ſed etiam ſcõm magnitudineʒ obiectioè n. 1rdiuin
i7. ꝙ nõ ẽ vitiñ ſexus femine.ſʒ nã ꝑ ſexu aut diuer peccatum moꝛtale directe eſt cõtrabon tatẽ dei dq pbonorg
ſitatẽ cõplent᷑ diuerſi gradus ↄuenientes ꝑfcõi ſpti infinita eſtꝭ oès moꝛientes in peccato moꝛtali et⸗ unn ſiger
Pꝛeterea ſicut dicit.Aug.eo.c.mẽbꝛa femiea nõj naliter cruci æuntur ſed infernus eſt cruciatus et᷑⸗ G
erunt accomodasa veteri vſui ſz nouo decoꝛi que nus vel locus eius vr dictuin eſt ſR infernuss mmm
nò alliciat᷑ aſpiciẽtisccupiſcẽtia q̃ nulla eritſʒy dei vno mõ nominat cruciatũ eternũ:alio odo locuz (mninttcit
laudetur ſapia atq; clemẽtia.qꝛ qð nõ erat fecit ⁊ li illius cruciatꝰ.⁊ vtroq; modo loquendo de infer· —
berauit a coꝛuptione qðõ fecit. Si aũt in aligbꝰ eſt no dico w infernus eſt. ¶Ad cuius intelligentiam S
vterq; ſexus ineq̃liter reſurgẽt in ſexu ꝗ pꝛicipalioꝛ pꝛimo declaranadũ eſt aliquas animas cruciari pꝰ (We
eſt in eis. Si at eq̃liter. qð difficile eſt reſurgẽt ĩſe receſſum a coꝛpoꝛe.?.qꝙ aliqui erernaliter crucian S” iwripe
xu virili eo ꝙ ſexus eſt abſolute dignioꝛ in vtroqꝗ. muur. tertio ꝙ aliquis eſt liacus in quo eſt ille crucia i mn
n. ſexu nullius reſurget.qꝛ hecẽ difoꝛmitas acens rus Iſ ꝛimmum pꝛobo ſ. deugeſt ſumme iuſtus. Wr goin
ex erroꝛe nãe.¶ Ad pm in oppm dð ꝙ quis mulier ſed ſumma iuſtitia exigit vt illè qui magis peceoat genn
gñetur pᷣter intẽtionẽ nãe ꝑticularis.eſt tũ de int magis puniatia ſed in hac vita videmus multos r hitsen
tione nae vlis que vtruq; ſexũ reꝗrit ad ꝑfectioneʒ bonosin magnſe calanitatious vitam pꝛpoꝛalẽ llstin
hũane ſpẽi nec erit pꝰreſurrectionẽ in illo ſexu cofu finire ⁊ multos ſceleratos in magnis pꝛoſperitatii anenr
no.qĩꝛicut dicit Aug.in.c.pᷣallegato nõ erit ibi libi bus tempoꝛalibus gpoꝛtet g ſcᷣm i tiant vt ilii ahhon
do que eſt cõfuſionis cã. nã pus q; peccaſſent nudi in vita alia pꝛemutur. iſti punianff. vt pꝛemiũ ncdt⸗
erat ⁊ nõ cõfüdebant᷑ vir ⁊ femina. vimnec pꝰ reſ rudeat merito ? pena demerito. vñ Auic. 9 meta ullusſt
rectionẽ opꝰ erit veſtibꝰ ꝓ tegmento ſʒ erũt am i&ti phe.c. 7. eſt ꝓmiſſio que appꝛehenditur intellectn lilucche
lumine ſicut veſtimento.d m dõ ꝙ maioꝛ ẽ fal ⁊ argimnentatione demonſtratiua. ⁊ pꝛophia hoc 6 lrae
ſa. ſicut patet ex dictis in queſtione. Ppfpbat:a hec ? felicitas ⁊ miſq ia animaxꝝ poſtqᷓ;; ſüt ſſraii⸗
4 29 — exute coꝛpoꝛibus ſuis.iẽm ꝗrticulum ꝓbo ſicſJlli ſcoall
Articulus ſecunduus. (gqui exegunt ſtatum merendi in peccato moꝛtali ſua ngelne
. Snſe e nenter queritur ð pᷣnci/ꝰ* malitia voluntarie obſtinantur ita ꝙ digne penite Rae 1
AEIIEEEIpali. 2 circa hoc q; re nõ poſſũut ſed in malo actu volutatis perſenerat Meſſni
H run io. vtx ſit inkern 20 Ptruziüt qjue patẽt per ea que dictaſunt li. . di. 7 On ila aligtn
* ſit eiuſdẽ Birak vtx ſit ignis coꝛpoꝛeꝰ. * vtyx qoe vtrum diabolus poſſit digne penitere.? in illa . WE
t ens cn ione elementari ¶ vt'n ſit ppe· vVrx feder ſit in actu culpe:ſʒ q diu peccatoꝛ nõ vlt uctn
eere 3n cors vanaro ab illo igne calefi · de pecõ digne penitere:ſʒ ꝑmanet in actu volumta . 7 Uinntl
ent. vt per illu ignẽ coꝛꝛupent vł cõſimẽtur. tis male dʒ ſcðʒ rectitudieʒ eius pena aurare ging W
Dem üsſe agr sint inſcci naliter coꝛꝛuͦpent ¶. lox angelox ? oiuʒ hoium in hocõ ali deceden Nucd
Vamſtattntenntgni eein d D Kio vtmn tium eſt cruciat? eternus. a Deglaro ſicome —
tis ab isne. tur perpetno a tribusalijs eliem rituʒ opponitur merito. ? pniuz qo redditur ꝓ me tchnie
ian riito pene que infligitur ꝓ dęmerito.S cũ ſit locus d dleni
.KRimo ondo ꝙ nõ ſit infernꝰ. qꝛ ifern“ terminatus in quo electipꝛo bono merito eternali ſena a
cä eius ſyn NNominat cruciatũ eternũ vel lo ter pᷣmiabuntur qui locus ẽ celuʒ empireum eſt ſilii Algeſtpa
WMath . znel alge cuciarctern⸗ qꝛ vt dẽ ter aliquis locus determinatus in quo repꝛobip:o ſſie⸗
6 visſ⸗ meliraye 3 mẽſi fueritis remetiet vo demerito eternaliter cruciabuntur: æ ille locus enkü Wireſing
i z mneſing c 23 minin cu ſica vrture fini⸗ infernus. S pꝛedicta autem pꝛobanda ſunt an W
Jaco. . WMia ſape cõ eſt iſinit?g infern? nõẽ. Jte cctoꝛitates Multe in ſacra ſcriptura.? auctoꝛitates femüp⸗
Naco. , MWia ſupexaltat indiciũ ſz ſi ꝓ malo actu ſanctoꝝ quarũ ad pʒeſens allegentur due.· dicitun nnnne
.* *
„ 0
„
ſ
△ ℳö.
—
„
* 6
⁶
H

ccce..e
Wer
eenlta,A.r,,,
èêê
P INI
* NI
eſter .
. ReN 4 t

emmeed

WMoruieni
Gditnbe⸗
msndte Minig
nMätd
loquendNN

Rcknen. ANHe

l

Ns muungl

Nutonri
Nirns ae
ZM

Mund.NRpemn

eniz in plona apoc. pꝰ ẽo cla
ni. dicit etiaʒ oc.ꝛo.ꝙ moꝛs ⁊ infernus dederũt

So claues moꝛtis difer

moꝛtuos ſuooqui in ipſis erant.⁊ iudicatuʒ eſt de

ſinglis ſ̃m opara ipoꝝ. Augꝰ etiã in pꝛimo libꝛo re

rrac. c. Sdicit ꝙ inferi ſunt in hoc mũdo Ad pᷣm

in opp“i dð ꝙ minoꝛ eſt falſa.nec vallet eius ꝓba/
tio.qꝛ ⁊ſi pccm̃ ſit menſure finite per ↄpavioneʒ ad

potentiã a qua egreditur.ẽ tñ infinite menſure per

ↄpationem ad ſummaʒ bonitateʒ ↄtra quã ẽ. Ael

pot dici ꝙ ſicut pccm̃ dãnatoꝝ eſt finitũ intenſiue.ꝰ

ita pena finita eſt intenſiue.⁊ ſicut eſt infinite men-

ſure quo ad durationẽ.qꝛ nũq;ᷓ finietur. ſic ⁊ pena

eſt infinite menſure.qꝛ nũq; finiet ¶ Ad ꝛn dõ ꝙi

crnciata perpetuo repꝛoboꝝẽ miſericoꝛdia ſuper

exaltat iudicium ꝗa ſicundicit Aug.ꝛi. de ci.c.24.
q;uis ille cruciatus nunq; finiet. tamen ibi deusↄ

tinet menſurationes ſuas.qꝛ nõ cruciãtur tãta pe/ a

narũ atrocitate q;ta digni ſunt Ad zmn dõ ꝙ cru/⸗

ciatus ille nobis eſt manifeſtus per fidem Macraʒ
ſcriptura.qᷓ;uis ip̃ᷣm non videamus oclo coꝛpoꝛa-

o li. vñ dico ꝙ cruciatus ille ad hoc oꝛdiatur vt bõi

a peecato caueant.⁊ mali ante moꝛtem peniteant
2 vt diuina iuſtitia manifeſtetur. ⁊ aliquod accñta
le bonoꝝ gaudium.aqꝛ ſicut dicit pᷣs. Tetabit᷑ iuſtꝰ
cum viderit vindictã. inq;tum illa vindicta ẽ iu/
ſta. ¶Ad 4 dòᷣ ꝙ illud vbũ phi inglligendũ ẽſᷣm
naturam cruciatus aũt eternus.⁊ per diuinã iuſti-
tiam infligitnur.⁊ per diuinã potentiã ꝑpetuabitur
NEcundo aueritur vtru; infemus ſit
Er Ed ſub terra. Et vi ꝙ non. ſap.
i. per que peccat ꝗs per hec ⁊ toꝛquet᷑.ꝗ̊ a

ſili vbi peccat ꝗs ibi ⁊ torquet᷑.ſed mali peccant ſr
terram.g ſuper terrã eſt ꝑcus cryciatꝰ eoꝝ.¶ Ztem

₰

coꝛꝑa oiuʒ hoiung acta ſent. 2 fint de materia pᷣ

creata.ꝗa cum ᷣm̃ phũʒ.i.phi.materia ſit ingene-⸗

rabilis ⁊ incoꝛꝛuptibilis nõ plusoe de materia q;
fuerit a pᷣncipio mũdi.ſʒ in reſurfectiõe in coꝛꝑibꝰ
oium hominũ reſurget tora materia que fuit de eſ

ſſſentia eoreerra vt vr in ti minoꝛabit᷑ ꝙ nulla

ↄcauitas iſra eam poſſet cõtin e multitudinè coꝛ

poꝛum dãnatoꝝ.qꝛ plres dãnabunt᷑. q; ſaluabun

Hſim ſniam ſaluatoꝛis. Math. 7. ¶Btẽ inconueniẽs
eſſet infernũ eſſe in loco illo.vel ppe vbi eſt nobi⸗
liſſima celi influentiaʒ nobiliſſimꝗ celi influentia
eſt in centro.ꝗa a qualibet parte li influcntia de
riuatur per radios ꝑpẽdiculares ad centis. foꝛtioꝛ
aũt eſt ꝑpendicularis radius q; alij cuius ſignũ eſt.
qa ad ſuꝑficiem ſcdᷣi diaphoni nõ frangitur.ſed ſi ĩ
fernus eſſet ſub terra eſſet in centro vel ꝓpe cẽtrũ
g̊ non eſt ſub terra¶ Kontra glo. ſuꝑ illud Jſa.iꝗ⁊*.

Infernus ſubtus coͤturbatus eſt. dicit ꝙ uffernus

eſt ſub terra ¶ Itẽ Aug. ꝛ. li. retrac.c.:4.retractans
illud qð daiurerno dixerat ſuꝑ gen. iꝛ. dicit de ĩfer/
nis.magis cbi vigeoꝛ dicere debuiſſe ꝙ ſub ter⸗
ris ſint q;; rõem reddere cur ſub terra eẽ credantur
ſiue dicant᷑ quaſi nõ ita Anddcs ꝙ infernus ẽ
ſub terra.qð ſic declaxo ſicut dicit Aug.i9.di.c.iʒ.
Oꝛdo eſt pariũ diſꝑiũq; rerũ ſua cuiq; loca tribuẽs

diſpõ.ſʒ ſicut dicit.ꝰ.de ei.c.9.Deus nihil inoꝛdi

natũ relinꝗt.ꝭ̊ deus vnicuiq; rei locũ ↄuenientem
tribuit. loea aut nõ ſunt rebꝰ cõuenientia. niſi cõue
niãt earũ ponderibꝰ.vnicuiq; ergo rei trubit locũ

cõuenientẽ ſuovonderi.ſʒ ſicut dicit Aug.iʒ.cõfe.

longe poſt pᷣncipiũ. Pondus meũ amoꝛmeꝰ.⁊.iiꝰ.

* L*5
⁹ — „
£

dg ſua loca. res aũt non eſti

de ci.c.⁊9.ita coꝛpus pondereſicut aius amoꝛe fer
tur quocũq; fert᷑.qð & eſt põdus in coꝛpoꝛibꝰ hocẽ?
amoꝛ in creaturis rõabilibꝰ. ſicut ergo deꝰ oꝛdiat
coꝛꝑa in ſuis locis iᷣm exigentiã ſuoꝝ nãliũ põderũ

oſic oꝛdiat creaturas rõales in locis ſ̃ᷣm exigentiaʒ

ſuoꝝ amoꝝ.⁊ iõ ſicut electi ſunt incelo.quia in ſuo
amoꝛe celeſtia terrenis pᷣpoſuerũt.ita repꝛobi per
Diuinã iuſtitiaʒ ſunt ⁊ erunt in loco infimo.ꝗaĩ ſuo
amoʒe infim ⁊ terrena ſuꝑioꝛibus ⁊ celeſtibꝰ pᷣpo
ſuer nt. loc aũt iſimus eſt in medio terre.ꝗa lo/

cus omniů infimꝰ eſt in centro. vñ glo.ſuꝑ illud Jo

ne.2. Pꝛoieciſti me in pꝛofundũ in coꝛde maris di
cit.ꝙ ſicut coꝛ eſt in medio aĩalis.ſic infernꝰ in me
dio terre eẽ ꝓhibet᷑.mediũ aũt terre cuʒ ſit centro
ſub terra eſt. Ad p in opp dð ꝙ cõuenientius
eſt hominem puniri per que peccat.⁊ non vbi pec
cat q; ecõuerſo.q;3uis vtrũq; ſimul ſit ↄuenientiuſ
qn vnũ alij nõ pᷣiudicat.ſicut ẽ in punitiõe ſᷣʒ iudi/
ciũ ecclie militantis. vbi ſimul põt hõ puniri per
q̃ peccauit.⁊ vbi peccat abſq; h̊ ꝙ vnũ alij pꝛeiudi
cet.ꝗa adhuc hoies q;diu ſunt in via ſunt ĩi motu
1o leco qui ſibi debe
tur finaliter quãdiu eſt in motu. ſed creatura r õa/
bilis repꝛoba poſt hanc vitam non ita ↄueniẽter
puniret᷑ ꝑ que peccauit ſuꝑ terrã.ſicut ſub terra.qꝛ
peccauerũt per amoꝛẽ terenox in h̊ aũt puniuntur
per terrã.qꝛ icarcerant᷑ ſub terro ⁊ ᷣm hũc mõʒ ñ
punirent᷑ ꝑ terrãa ſi infernus ꝗ eſſet ſub terra ¶ Ad
Im dð ꝙ ꝑp hoc arn quid dicere voluerũt ꝙ totꝰ
ger iſte nubiloſus vſq; ad illam ꝑteʒ ad quã aſcen
derũt aque diluuij inflämabit᷑.⁊ erit pars inferni.
vñ ⁊ demones iam in iſto aere ihabitant.¶ Alij di
cũt ꝙ alia tria elemẽta cõuertent᷑ in ignẽ iuxta illð

22. Pet. 3⁰. Elementa caloꝛe ſoluent.a hi dñt ꝙ to

tũ erit infernus vſq; ad oꝛbẽ lune. Sʒ vtraq; pᷣdi
ctarũ opi.falſa.ẽ m.n.magr̃m infra.di.Ag.c.vlt
Impij in inferno nõ hẽbũt lumẽ ſolis nec lune.ſed
ſᷣm opi.pᷣmã ꝑs inferni vtroq; lumine illuminare
tur.⁊ ſᷣm ſᷣam totꝰ infernus.vtẽt inferius gidef.·

4A. elemẽtain miseruriseanebirafao ð ad
(

1. 4ac0 tineri po/
rũt in ↄcauitate terre.vñ ſʒ quoſdã erũt ita com
pꝛeſſi in quadã rotũditate ꝙ erũt quaſi quedã rota
iuxta illud pſal.deꝰ meus pone illos vt rotam ad
quã ↄpᷣſionoſigniſicandũ põt aptariillud quoddi/
cit pᷣs.ſicut oues in iferno poſiti ſunt.oues.n. foꝛ/
titer cõpꝛimũt ſe ĩ ouili ꝑꝑ frigus i hyeme ⁊ in eſta
te in vmbꝛa ad fugiendi en Iiel põt dici ꝙ ſi ⸗
cauitas q̃ mõ eſt ſub terra nõ ſufficiat deus terraʒ
augebit vel de nihilo.ſicut de nihilo eam creauit
vel totam partem aeris quã occupauerũt aque di
luuij cõuertet in terrã.nec pꝛopter.hoc erit vacuũ
gqa rarefiet terra ⁊ aqua.⁊ ageris pars reſidua.quod
tñ dꝛ in argumento ꝙ vxpᷣns dicit ꝙ plures erũt dã⸗

A dancki in inferno ita cõpmẽt᷑ ꝙ

nati q; ſaluaxi.dicunt aliqui ꝙ xpᷣs hoc nõ dixit.vꝰ·

ba.n.ſua ſunt hec.Intrate per anguſtam poꝛta. qa
lata poꝛta? ſpacioſaꝝſt via que ducit ad perditio
nem.⁊ multi ſunt qui intrat per eam quoniã angu
ſta eſt poꝛta.⁊ arta via que ducit ad vitarſt.? pau-
ci ſunt q inueniunt eam q;uis ex his verbis hẽat᷑

expꝛeſſe ꝙ tꝑ e qnod pꝛeceſſit redẽptoꝛis aduentũ

plures erant mali qᷓ; boni.⁊ q;uis itaſit.tñ expᷣſſe ꝑ
H̊ nõ hꝛ qð in ar dicebat.poſſet.n.deꝰ tantã gram
facere hominibus qui naſcituri ſunt ꝙ tot de illis

faluarentur. æ tamen pauci de illis damnarentur

ꝙ añ finem mũdi eẽnt plures illi qui ſaluabũt᷑ q; il

li qui damnabũtur.⁊ vt dicunt aliqui foꝛte ita ſiet
vt ſicut plures angeli ſaluati ſunt qᷓ; danati ſic plłeſ
hoiĩes erũt ſaluati q; danati.⁊ ad cõſirm ationẽ ſues
opionis ſic arguũt ſʒ btii Dioli. de ãgelica Hie
rar.c.i . Multitudo ſcõꝝ angeloꝝ excedit multi/
cudineʒ materialiuzʒ reꝝ. ſʒ quot ſunt angeli ſci tot
erũt hoies bti.g̊ numerus ſaluandoꝝ excedit oẽm
numergreꝝ materialiũ.ſʒ nõ ẽ pꝛobbile ꝙ fata ſit
multitudo hoĩuʒ dãnatoꝝ.qꝛ tanta hominũ multi
tudo nõ poſſet nfra cõcauitatẽ terre compᷣhendi.
Oꝛeterea s Anſel. li. 2. cur deꝰ hõ.c.ibᷣ. Maioꝛ
eſt numerus hominũ electoꝝ qᷓ; fuerit nüůeruſ oim
hoiuʒ ꝗ fuerũt moꝛtui añ xpCᷣʒ.⁊ ꝗ tꝑe moꝛtis ſue ui
uebãt. dicit.n.ſic.ꝙ nõ tot pnñtes eius moꝛti eẽ po
tucrunt quot ad ſuꝑne ciuitatis cõſtructionẽ neceſ
ſarij ſunt.etiã ſi oẽs ꝗ ciuſdeʒ moꝛtis tꝑe vbicũq;
crant moꝛtui ad illã redẽptionẽ admitterẽt᷑.ſʒ nõ
eſt ꝓbabile ꝙ tanta ſit multitudo hominũ dãnato
rũ.qꝛ vꝛ ꝙ tot coꝛpa hominũ navn intra cõcauita
tem terre ↄpꝛebendi. ¶ Mꝛeterea incõueniens vẽ
ꝙ aliꝗs nãlis appetiens vniꝰ ſpẽi fruſtraret᷑ perpe
tuo in maioꝛi ꝑte indiuiduoꝝ ſuox.¶ Sʒ pᷣdcã opi
nio vĩ eſſe ↄtra ſacrã ſcripturaʒ.dẽ. n. Math. ꝛ2. ꝙ;
multi ſunt vocati pauci vero electi.⁊ ẽt ↄtra Aug.
dicit.n. ꝛo.de ci.qi. ꝙ plures hoĩes erũt i peniſ q;
in glia.dicit ẽt infra lꝛi. c. ii. multo płes ſunt
in vniuerſa gñis hũani maſſa damnata q; in luce.
Ad ea aũᷣt que adducta ſunt ꝙ opione ↄᷣtia pnit fa
cili ſolui.põt.n.dici ad pᷣ ꝙ nõ ſequitur.plres ſũt
angeli ſaluati qᷓ; danati.̊ plures hoies erunt ſalua
ti q; dãnati.qꝛ angeli fuerũt ꝓcreati abſqʒ vlla p/
nitate ad malũ ⁊ cũ aliqua incliatione ad bonũ.ho
mines aũt deſcendẽtes ab Ada ſᷣm nãleʒ lcgẽ pꝛo
pagatiõis naſcũtur in pccõ.⁊ cũ hituali ꝓnitẽte ad
malũ.lAald illud aũt qð dicebat᷑ ꝙ tot erũt homies
ſaluati quot ſunt angeli ſci.dñt aliq ꝙ falſuʒ eſt. nõ
cniʒ tot erũt.niſi tot quot ſunt ãgeli ꝗ ceciderũt.qꝛ
de holbus electis reꝑabit᷑ angelica ruina. Uel põt
dici melius ꝙ in cõcauitate terre połerit cõpᷣhen
di maioꝛ multitudo hominũ dãnatoꝝ q; ſit mulſ
tudo angloꝝ ſcõꝝ. Et pᷣterea ſi q;titas terre q̃ mõẽ
nõ ſufficeret.deus eam augere poſſʒ.ꝑ h̊ põt ſolui
ad illud qð dicebat᷑ ꝙ tanta multituo hoĩuʒ q́;dta
fuit multitudo oĩuʒ illoꝝ ꝗ moꝛtẽ xpᷣi pᷣceſſerunt.⁊
ꝗ tꝑe moꝛtis eiꝰ viuentes fuerũt nõ poſſʒ ↄpꝛehen
di infra cõcauitatem terre.Aid illud aũt qð dice
bat᷑ de fruſtratõe nãlis appetitus dð ꝙ q;uis ſit im
poſſibile maioꝛẽ ꝑteʒ indiniduoꝝ alicuius ſpẽi fru
ſtrari ꝑpetuo aliquo ſuo nãli appetituloquendo de
fruſtratione ꝓueniẽte ex aliquo nãli accñte ⁊ erro⸗
re nature.h̊ tñ eſt poſſibile loquẽd de fruſtratiõe
ꝓueniente ex volũtate creata G̊ demerente ⁊ oꝛdi
ne dinine iuſtitie illa penaʒ infligente ¶Id ꝛm doᷣ
ꝙꝓ minoꝛ eſt falſa.nobilioꝛ eſt influẽtia celi ſimptr
q̃ eſt in circũferentia qᷓ; in cẽto ⁊ ſuꝑ terraʒ qᷓ; ſub

terra ꝑ ↄpationẽ ad hitationẽ hoiuʒ.qᷓ;uis ſub ter-

ra vel Nope centrũ ſit nobilioꝛ influentia ſᷣm quid
A. fage uer wianenraiqunenutnerallonn.
D PPQ querit᷑ vtrũ ibi ſit ignis coꝛpo/
4 — 1 110 reus. Et vꝛ ꝙ nõ. Aug. iꝛ. ſuper
geñ. vſus ſineʒ eſt pꝛoꝛſus inferoꝝ ſubã. ſʒ
eaʒ ſoũalẽ arbitroꝛ eſſe nõ coꝛpalẽ Itẽ Dama.li

4. aſi in fine dicit de illo igte õ eſt materiat
qtis eſt apud nos.ſʒ qiialis ſit nou deꝰ. ſed ſi eẽt
coꝛꝑalis eſſet material. Cõtra Augꝛi.de ci.c.io.
Gehẽna illa qð etiã ſtagnũ ignis ⁊ Silphuris dem̃
E oorens ignis erit ⁊ cruciabit coꝛꝑa danatoꝛñ.
¶Ntẽ Sꝛe. 4. li. dial.parũ an mediũ.ignẽ gehenne
coꝛpeũ eſſe nõ ambigo ¶Rũnꝰ quorũdaʒ ẽ opinio ꝙ
ille ignis nõ eſt coꝛpoꝛeus.ſʒ eſt queda ſpualis pe/
na q̃ ꝑꝑ ſuũ acumen metaphoꝛice dꝛ ignis.quia vt
ipi dũt cũ diuina potẽtia repꝛobos poſſit cruciare
ſufficienter ſpũali pena ſuꝑfluuʒ fuiſſʒ i inferno po
ner᷑̃ coꝛpoꝛeũ ignẽ ad cruciatũ eoꝝ.⁊ ad h̊ adducũt
illud qð hẽ Luc.i6. de diuite ꝗ dicebat linguã ſuaʒ
cruciari in flama.cũ.n.ↄſtet aiaʒ illiꝰ diuitis liguã
coꝛꝑalẽ nõ hũiſſe vꝛ ꝙ fient ſcripcura ibi de lingna
loꝗtur metaphoꝛice aliꝗd ſpuale vocãs linguʒ ita

a aliquas penã metaphoꝛice vocet ignẽ. vñ Aluꝰ. ꝛi.
d de ci.c.io.dicit t alẽ fuiſſe illã flãmaʒ quales oculi

quosvleuauit.? Lazsarũ vidit qualis lingua cuius
hũoꝛẽ exiguũ deniderauit infundi qualis digitꝰ La

zari de quo illud fieri ſibi poſtulauit vbi tn erant

ſine coꝛpoꝛibꝰ aie.⁊ imediate cõcludit ꝙ fuit incoꝛ
poꝛaliſ.¶ Sʒ opinio pᷣdicta falſa c.⁊ ↄtra ſcripturz
q̃ diſtinguit inter ignẽ ⁊ ſpũalẽ danatoꝝ penã que
vocatur noie vmis.dẽ.n.eccl.⁊.ꝙ vidicta carnis
ipij ignis ⁊ vᷣis.⁊ Judith.vlti.dꝛ de daͤnatis. ꝙ
deus in die iudicij viſitabit illas vabieeg ines
vmes in carnes eoꝝ.ſydo.etiã pꝰ.li. ſũmo bo
no. c.29. Duplex dan acoꝝ pena ẽ Ten quoꝝ
2 ment᷑ẽ vrit triſtitia ⁊ coꝛpꝰ flama.. Dicendũ er-
go ad qõeʒ ꝙ igniſ in inferno coꝛpoꝛeꝰ oꝛdiatur ad
re ꝓpbos cruciandũ.qᷓ;uis.n. deus poſſʒ ſi vellʒ eoſ
punire pena ſpũꝗli tm.tipgrue voluit eos punire
pena ſpuᷣali ⁊ coꝛpᷣali.vmicut i Aydo. pꝰli.dę
ſummo bono.c.29. Qui mẽte trůctauerũt qð perfe
cerũt coꝛꝑe ſume⸗ aio puniãt᷑ ⁊ coꝛꝑe.qð nõð? ſic ĩ-/
telligendũ vt peſa coꝛꝑal ignis ſe nõ extendat ad
aiam etiã imediate cũ mõ aie repꝛobe illo igne cru
cient᷑.demones ꝗ ſunt ſpũs ſic illo ign poſt iudici
uz cruciabũt᷑.ſʒ qaꝶ na ſpũalis neſehn⸗ aiam re⸗

ſpicit.⁊ pena ignis pᷣncipaliꝰ reſpicit coꝛpuſ.pena

t ſpũalis redùdabu in coꝛpꝰ.⁊ pena coꝛꝑiſin aiaʒ
Mec obſtat illud qð allegatũ ẽ ꝓ opinione alia.ꝗ
nõ ſeꝗtur.ibi ęſt flama ſpualis de qua loquebat᷑ di

—

ues eo ꝙ magea cruciabdł q; coꝛpoꝛali.ꝗa vt in

ferius Aidet acerbioꝛ eſt pena vermis q; ignis 8

—

ibi nõ ègnis coꝛꝑalis. vn ⁊ iße Augeodẽ.c.poſt

verba pᷣdicta.in inferno ponit ignẽ coꝛpoꝛeũ.ꝗ vt
hꝛ pᷣmoli.de mirabilibus ſacre ſcripture.c.⁊.ppa/
ratus eſt in perfectiõe creaturaꝝ omniuz. Beſtipᷣꝰ
cõditione rex.ſʒ vt h fuit pᷣma die qua ageli fne/

rũt creati.aut.õ die qua creatꝰẽ hõ apud aliquos

dubiũ eſt. ꝓbabilius tñn dan magis aucoꝛitate cõ/
ſonũ ꝙ hoc fuit ᷓ' die. ¶(Eld pm in dd illd
vbũ intelligi põt de ipꝛeſſione penãſ fcã in aĩa.q/

nis.n.ignis coꝛpoꝛeus affligat aiam.afflictio tñ il⸗

la ſpũalis eſt.¶Ad ꝛm dð ꝙ ulũ ignẽ dicit nõ eẽ ma
terialẽ nõ ſimplr.ſʒ qualis eſt apud nos.qa nõ indi
get fomẽtis materialibus eo modo quo illeignis

qui apud nos eſt.

*

aano quenim Tnrmnigniein
2 E

dẽ ſei cü igne elemtari. Et vi ꝙ nõ. phu⸗
J. top. Mon ẽtm vna ſpes ignis diuerſuʒ t᷑.n. car

.* 2
. .£ △
.„
ſW
£△

—

3
dolin
iglisit
ſeigisl
orodiffe
Cignig
igiſinfe
cſetibiß
ecſtalie
igneeen
racaden
eſtalteri
mmetaris
fernalis
eſteiuſci
.gdoro
ſent
iſis gsen
ctſie
uoko. O
gnisolign
1öin eode
tariignem
necii?ſbi
mentarino
ti uueni⸗
narene c
keuaſe
ecletisiſn
CNtmimmo
ſöcenborit.,
gionaten
Nienecdödir
ſinphono,.
htnonbave
Mea qꝛaurn
Petſia.aur
ſunst vapo⸗
Nlcgt.autm
leurveri 6
Kriinc
Ncpaſim.
laligis gede
feſimulcino⸗
Upartpisd
gigniͤinſemi
liuisdern
Dhsdicte
gmeignezſin
ulticogir
ingindoign
g Nidem.g.

Poigiiser
Uudadinei⸗
Ukerie i

aloa Dns.
iadein,
ſdiſpöni
naneis dicg
auraßtee⸗
famaterie
ttineadi
ſnnennsp⸗
licßd

4

ie
Apont
pinn
Pheſtann
Micfnnn
Ptaköcdh
dnö
miidelng
Msligguin
Niii
ninics oal
ugineanis
cnnsd
e,.
ichätgiua
in mimi

Wrr ie

74 iannd
los def
nü tn
shi
de Mhitgilen

6 , 3. an
aronci,

è
del N
ei Fnen
toE
Siei n
nctap.N
1NieniN
* 4
pnnneni
alagehl
l in
enshhh⸗
NdC
. 2
dn,
Womonm N,

„

Ne

materie. igi

bofſlama ⁊ lux de. ignis lur eſt ignis elemẽt is

ignis aũt gehẽns magis vꝛ eſſe ignis carbo.ſi.n.eſ
ſet ignis lux nõdiceretur infernuſ terra tenebꝛoſa
ergo differt ſpaab igne elementari. Itez nãlis lo
cus igniꝭ elemẽtaris eſt circũferentia.ſʒ nãl locus
igniſ infernalis ẽ ſub terra.qa ſi eſſet ibi violẽterñ

eſſet ibi ꝑperuo.ſᷣm.n.phm.pᷣmo celi ⁊ miſdi.Reſ

accñtalis velociter ſinitur.&̊ non eſt eiuſdẽ ſpᷣei cũ
igne elementari. IJtẽ Dama.li.ʒ.c.iꝰ.quoꝝ natu/

ra eadẽ hoꝛũ actio eadẽ.ſed actio ignis elemẽtariſ

eſt alterius nãe qᷓ; actio ignis infernał.qꝛ ignis ele
mẽtaris ↄſumptiuꝰ eſt extranee materie.ignis aũt
ifernalis nõ qꝛ ad vltimũ totã ↄſumeret terrã.gͤn
eſt eiuſdẽ ſpẽi cũ igne elemẽtari.¶ Cõtra Aug. 27.
q.adoꝛo.dicit ignem ꝗẽ quartũ elm eſſe in terra.
tẽſᷣm ,Aug'n eadẽ qõe.Aque q̃ ſuꝑ celos ſunt cñ
iſtis ags eiuſdẽ ſpẽi ſunt ̊ a ſii ignis ꝗ ſuꝑ terra eſt
eiuſdẽ ſpẽi eſt cũ illo igne ꝗq ſub terra eſt

ignis oĩ igni.¶ RKndeo ꝙ ignis gehẽne q;tũ ad illð

o qð in eo de eſſentia ignis ẽ eiuſdẽ ſpẽi eſt cũ elemẽ

tari igne materia tñ quo ad diſpõneʒ vꝛ diuerſa rõ
ne cuiꝰ ſibi ↄpetit aliqua diuerſa actio que igni ele
mentari no ↄuenit.Ignis.n.in aliena materia mul
tũ diuerſiſicat᷑ in oꝑibus ſuis.ſᷣm exigentiã diſpõiſ
materie.qͥð aꝑte pʒ in fulgure vbi iguis aſpecrum
hẽt ad diuęrſas materias ſᷣm diuerſitatẽ materie
celeſtis iſifluentie in mã incoꝛpoꝛate. vñ aliqñ ñ
ledit mãm mollẽ.⁊ diſſoluit durã aliqñ calefacit ⁊
nõ comburit. Aliqꝗ tñ opinantur ꝙ in inferno ſit
ignis in materia pꝛopꝛia.q;ᷓuis ibi nõ luceat velĩ/

pꝓfecte.qð iõ dixi.ꝗqꝛ ſicut dicit Ivdo.pᷣmo libꝛo ð

ſũmo bono.c.29.Ille ignæ ad aligd hʒ lumen.⁊ ad
aligd non habet. ꝓgnis enim ex duplici cauſa non
lucet.ſ.qꝛ aut nimis rarus.⁊ hac de cã nõ lucet᷑ in
ſpera ſua.aut qꝛ circũfuſus.aut cixeidatꝰ treſtribꝰ
fumis ⁊ vapoꝛibus groſſis ⁊ turbidis.⁊ hac de cã
nõ lucęt.aut modicũ lucet in inferno.pꝰtñ opio vi
detur erigg Altn dñt ꝙ ignis inferni ẽ ignis car
bo. vñ ſicu gnis carbo nõ eſt xpoꝛeus ignis. ꝗa

duo coꝛꝑa ſimul nãali eſſemõ pũt.nzʒ foꝛma ſubſtan/

tiał ignis.qꝛ due foꝛme ſpeciſice in eadẽ ꝑte mate

rie ſimul eẽ nõ pñt.ſʒ eſt aliqua foꝛma accntal mul
tũ participãs de vtu

. ubãali foꝛme jgnis.ſic dicũt
ꝙ ignis inferni eſt quèdã foꝛma aſtalis multum

B aeini⸗ de vtute foꝛme ignis in affligenqe acute.

5his dictis occurrit difficultas.qꝛ carbo põt

gnare igneʒ flama q̃ famma verus ẽ ignis.ſʒ h̊nõ

multũ cogit.qꝛ ñ ignis põt ꝑticipare virtutẽ ignis
in gnãndo igne nõ generatiõe vniuoe equiuo/
ca. videmꝰ.n. igneʒ gnari ꝑ motũ.ld pe opp'

dõð ꝙ ignis carbo flãma ⁊ luyſpᷣe nõ differũt quo ad
illud qð N2 de eẽntia ignis.ſʒ quo ad diſpõeſ

M. lu. i. in ſua puritate. ſicut ẽ in ſpe
ra ſua.q;uiaſit cõſtitutus ex eẽntia materie cõis qᷓ;
tũ ad eẽntiaʒ olpus gnalibus ⁊ coꝛꝛuptibilibꝰ.⁊ ex

foꝛma ignis tñ illa mꝗteria dẽ ꝓpꝛia ignis qᷓtũ eſt

ſub diſpõnibꝰ cõuenientibꝰ puritati ignis ⁊ ab ex/
traneis diſpõnibus q;tũ. poſſibile ẽ denudata. di
citur aũt eẽ in extranea materia inq;tum eſt i eẽn/
tia materie in qua ſunt extranee diſpõnes.⁊ que ſi
ſint in eadẽ materia igneitateʒ cõpatientes.nõ tñ
ſunt eius puritati cõuenictes.⁊ ſic in Btũ ẽ in ma/
teria cũ diſpõnibus multũ terreſtribꝰ.dẽ ignis car

uſdẽ ſpẽi e ub terra eſt. ¶ Itẽ phus o
pꝛioltopᷣ. ic n oĩ aque eadẽ ſpᷣe dẽ ergo ſſir oĩis

lius ignis poſt iudicium

ij.

bo inqtũ eſt in ea cũ diſponibus aereis loquendo

de aere cõmixto cũ vapoꝛibꝰ terreſtribus ⁊ aqueis

ſic eſt ignis flama.vñ dicit phuũs ꝛ?R de gñatione.qꝙ

ignis flãma ẽ fumus ardẽs.vñ pᷣncipalius ?⁊ ꝑ pus

oꝛ ignis de igne in ſperaſua q; de igne flãma.⁊ per
pus de igne flama q; de igne in carbõe.⁊ ꝓ tato foꝛ

te dicit phũs ꝙ differũt ſpe.¶ Ad ꝛm patebit ſolu-

tio in qõe ſeq̃nti¶ Ad zin dõ ꝙ illa diuerſitas actõ
nis ẽ ꝑꝑ diuerſitateʒ ⁊ diſpõnẽ materie ifluentie ce
leſtis Rli mat ie icoꝛꝑate.vt dem̃ ẽ in coꝛpoꝛe.q.
¶ Ar ad ꝑteʒ aliã gra pᷣncipalis cõcluſõis pñt cõce

di.ꝗd tñ de illis aquis q̊ ſuꝑ celos ſunt tenẽduʒ ſit

dictum eſt libꝛo ꝛ*. di.ic.
R& into arit᷑ vtx igniſ ifernał ſit ꝑp e/⸗
—

2 icoꝛꝛuptibile ñ ſt eiꝰdeʒ ſpẽi.qꝛ ſᷣm phm̃

. io. meth. Coꝛruptible ⁊ icoꝛruptibile differut ᷣʒ

gñns ſʒ igniſ elem̃tariſ ẽ coꝛruptibilł.cũ g ignis infer
nalis ſit eiuſdem ſpẽi cũ eo vt pʒ in qõne pᷣcedenti
nõ eſt incoꝛruptibil.ꝗ̊ nec perpetuus.ꝭ ren igniſ
nõ põt perpetuari i aliena materia.niſi ſibi admi
niſtret᷑ materia ſine fine.qꝛ vx dꝛ ꝓuerb.ʒo.IJgnis
nũqᷓ; dicit ſufficit.ſed terra achia ⁊ aer finita ſunt.g
ignis infernalis cũ ſit in aliena materia nõ ꝑpetua
bitur. ¶Coͤtra Math. 25. Ille ignis dẽ eternus. qð
nõ eſt intelligendũ a ꝑte at e.ſʒ a ꝑte poſt.(ld inã
qõem dixerũt quidã ignẽ illũ ꝑpeguari ibi per nãm
aa ille ignis eſt ibi in ſua mã ꝑꝛopꝛia ⁊ influẽtia ce/
leſtis.qa ad centrũ terre ĩmit᷑tit᷑ a quolibʒ puncto
celi ꝓpendicularis radius eſt ibi in illa ꝓpoꝛtione
in qua eſt ↄſeruatiua ignis in materia pꝛopꝛia ſicut
in circũferentia.Quantũ.n.tali influentie per elõ/
gationẽ a celo detrahitur im per foꝛtitudinẽradio
rũ ppendiculariũ a quolibet puncto celi imiſſoꝛuʒ
ad centrum recõpenſatur ſed hec opinio fantaſti-

cg eſt? friuola.cũ.n.celeſtis influẽtia quã requirit

ignis in ſua mareria ꝓpꝛia repugnans ſit ꝓpoꝛtio
ni illius influentie quã requirit pura terra nõ eſſet
naturale terre tendere ad centrũ.ſʒ magis gentrũ
reſurgere.nec eſſet ita pura terra verſus ceſtrum
ſicut in ſupepſicie quod falſum eſt.i Alij autem te/
ntes illum ignem eſſe in aliena materia dicunt
ipſum in illo loco perpetuari per naturam.ſed alio
modo q; pꝛimi.dicunt enim ꝙ cõtinue depaſcit ſu

E.

az materiano.ſed quia in illo loco eſt celeſtis influẽ
tia conuertens cõtinue aquaʒ in terram ⁊ ꝑtem ae
ris.⁊ etiã interdũ partem iullius ignis.ideo ꝑperua
ri poteſt. quia ſicut ex vna parte ſua materia cõſu/
mitur ita per influentiaʒ pꝛedictã ꝓpoꝛtiona lr re-

generatur Dechec opinio non ſumicit.ꝗa cũ pꝰ

iudicium cèſſatura ſit generatio ⁊ coꝛruptio in ele
inentis.ſicut in hoibus quibus pꝛo ſtatu coꝛrupti-
bili deſeruit non aſſignat ronem perpetuationis il
ſEgo unem dico illum
ignem in aliena materia eſſe. ⁊ iſum perpetuo du

raturum.ad quod credendum nititur Aug. manu

ducere homines rerendo multa mirabilia quo/
rum cauſa occulta eſt.vt ꝓater.ꝛi.de ci.c.qA. .⁊.6G.
ſed hoc erit per potentiam ſupernaturalern. ſicut
enim per virtutem ſupernaturalem affligit ſpũm
ſic per virtutem ſupernaturalem eiꝰ duratio ꝑpe/
tuabit᷑ h̊ exigẽte oꝛdie die iuſtitie.ſi tũ dicat᷑ ꝙ de⸗
a pᷣncipio ibi poſuit mãʒ talis diſpõnis.⁊ in ipſa

talem influentiam celi vt ardere poſſit. vel igm

tuꝰ. Et vꝛ ꝙ n.qꝛ coꝛruptibile

— „●

pᷣſtare fom̃tũᷣ.⁊ nõ ↄſumi a ratione recedere nõ vꝛ.
⁊ Aug. cõcoꝛdare vr in caplis ſupradictis.maxie
qr poſt indiciũ ceſſabir mutua gnãtio ⁊ corruptio
elemẽtoꝝ ? mixtoꝝ. ⁊ ita ülle ignis a nullo alio po/
terit coꝛrũpi.nec aſe ipſo.ꝗa nullũ elemẽtuʒ hʒĩſo
cauſam coꝛruptiõis ſue manẽte pᷣme cae iflueutia

☚ . ⁶

gnali.Ad p'n in opp dõ ꝙ maior intelligẽda eſt
de icorruptibili ſᷣm curſuʒ nature qui nobis notus

eſt.ignis aũt ifernar nõ eſt icorruptibil ſᷣm ordineʒ
nature nobis mãifeſtuʒ.ſʒ aut ſᷣm onllinem Nature
nobis occultum.aut ſᷣm ordinem die iuſtitie. aut
ſᷣm vtrũq;.nec eiʒ diſcredẽduʒ eſt elm ĩ materia il
lius ignis naturalẽ vᷣtuteʒ poſuiſſe quã ignoꝛamuſ
