lurm etiam opꝰbonũ omittẽ dum eſt ad vitandum
ſcandaluz pꝛoximi ꝓueniens ex malilia ne per hoc

+

.

.
* 4 .
△D 9
„ “ 2
volentibus malitioſe impedire opera bona? exer pteripletionẽ cõdition:s fce ¶ Ite Evoues ſub ali ſyobarip⸗
* A cere nalet occaſio malignãdipera vero ſu/ qua turpi ↄditione quã deſiderat ipæritante illaꝰ Pimonidis
pererogationis q;uis nõ ſint ſimpli ex toto omit ditiõe obligat᷑ ad faciendũ qð vouits ꝑ locũla oriſſ ſolumnudt
tenda ꝑp quodcũqʒ ꝓximi ſcandalũ tũ quãdoq; adꝰ vouens aliqd ſub aliqᷓ turpi conditioe u nollet hocdicsun
tpᷣs ſunt itermitiẽda ad vitandũſcãdaluʒ ꝓueniẽs euenire tãte illa cõditiõe nõ obligatur ad faciendũ venerunt.
ex inſirmitate vel ignoꝛaãtia quouſqʒ.ſ.adhibeatur qð vouit ¶ſtem oẽ votuʒ ẽ reſpectu alicuiꝰ voliti cerunt fun
ſufficiens diligẽtia ad hoc vt ignoꝛãs inſtruat ⁊ in roõne appsðſite ↄditionis.ſʒ in pꝛedcõ voto illud qd Qdomnuberer
firmꝰ aliquo mõ cõfoꝛtet᷑. vt nò de bgno oꝑe ſcäda vonuit nõ fuit volitũ rõe ſui nec rõe ↄditionis appo AIire ad pro
lũ ſibi ſumatinec hac de ca bonũ ſuprerogatbnis ſite qꝛ cõditio volita nõ fuit cũ vouẽs qñ vouit nol ſeceruntſo
itermittẽs ad tpᷣs merito ſuo pᷣiudicat:qꝛ ſic opus let eã euenire è pᷣdem̃ votum nullũ fuit.¶ Cõtra oẽ loci.. hemi
ſuꝑerogationis ĩtermittere meretur eq̃le pᷣmiũ p / votuũ ſub ↄditiõe fem̃ tenet tante cõditione·ſʒ iſte enip'tpna
mio debito operi ſugerogatiõis qð omittit vł ma vouit itrare pᷣdictã religionẽ ſi pᷣdictũ fem̃ ↄmitte deumdean
ius.qꝛ talis omiſſio nihil diminuit de ꝑfectiõe cha ret cũ g̊ qñ illud ſcandalũ cõmiſit ipleta fuerit ↄdi⸗ teramn. de
ritatis.ſʒ magis diſponit ad augmẽtũ/opa voidif trio ſub qua pꝛedem̃ religimeʒ intrare pꝛomiſit eam mnorenart
ferentia ex Siean⸗ omiſſio nulli alij piudicat niſi intrare tenet᷑ ¶& ꝙ ſi ipleat cõditio ille ꝗ fecitvo ummmno
opant iẽt ĩtꝑa ib?m omittendaſunt ad vitädumn tũ ſupꝛadcm̃ pꝛedicta religionem intrare tenet᷑: q. rcueremna
ſcãdalũ ꝓxi pꝛoueniẽs ex inſrmirate vel ignoꝛãtia / votuʒ ſub cõditione ſcm̃ de re bona ⁊ ꝑꝑ bonũ finę iud mco
qñ ꝓbabiliter apparetꝙ niſ opꝰ tale omittat᷑ ꝓpxię quẽ vouens intendit conſequi executionẽ illiꝰponi ſapluspec
m'ſcandalizabia ſi ꝓpbabile ẽ ꝙ ſcãdaliʒef moꝛta qð vouit eſt obligato tate appoſita cõditiõe ⁊ ho gilimeren
liter.cũc omiſſio illiꝰ oꝑis ẽ ĩ pᷣceptoſi aũt ꝓbabile ſiue illa ↄditio ſit bona ſiue mala ſiue vouẽsilla ma — hoc quoc die
eſt ꝙ nõ ſcãdaliʒet᷑ niſi venialit᷑ tůc omiſſio illiꝰopꝑ/ lam ↄditionẽ velit ipleri.vt cũ ꝗs vouens cõcube mmloegitimin
is eſt ĩ ↄclliopoſtq; tiᷣ ꝓxio ẽ onſuʒ ꝙ ex tali oꝑe ſcã re cũ muliere.vouens coꝛam ea religionẽ itrare. ſi barinſpoſſrp
daliʒariñ debet ⁊ debito mõ ſuaſũ vt nõſcãdaliʒet/ igit᷑ cõſenſerit in illo malo facto ſiue velit ea ipleri mmult cone
nõ tenet᷑ hõ omittcre illð opꝰ ꝑꝑ ꝓximi ſcandalinn vtiĩ ꝓpoſita qõe q;uis.n.ↄditio nõ ſit ſolita a vouẽ llrientct
te dũ vouet no ẽt velit abſolute religionẽ intrare AXANN—

vitãdũ q⁊ ſi poſt talẽ inſtructionẽ ⁊ ſuaſionẽ ſcadali⸗
zetunia ꝓpꝛie illð gãdalũ nõtaʒ ꝓueniret ex iſirmi
tate vłignoꝛantia q; malitia ⁊ ſicut ſuꝑiꝰ dem̃ ẽ
nullũ opꝰ ad vitandũ ſcandalũ ꝓximi ex malitia ꝓ
ueniens ẽ oĩttenduʒ.¶ld ꝑmn g in oppm dð ꝙ ꝓce⸗/
dit de veritate cuiꝰlocutio vlł oꝑatio neceſſaria eſt

imo hoꝛꝛet.tamen poteſt ſub alterius conditione “ „

nõ tamen eſt iconueniens ꝙ duoꝝ quo neutrum
eſt volitũ abſoluteę.vnũ ſit volitũ in aliqua relate
ad aliud.Ald p in oppm dõ ꝙ duplex eſt finis vo⸗
. ti vnius quẽ intẽdit vouẽs aſſeg mediante execu⸗

ad ſalutẽ.¶ Ad ꝛm dðꝙ nõ eſt ſiłe qꝛ oꝑatio mali c tione ſui voti qui finis i voto ꝓpoſito ẽ expiatio pe .
pe nõ põt eẽ bona.ſʒ omiſſio boni ſuꝑerogatõis vel catoꝝ quã voueng intẽd cõſeꝗ ꝑ executionẽ voti
indifferentis in aliquo caſu põt eẽ bona vt in qõne qꝓue eſt religionẽ bona it eitiõe ingredi.Alius finis bid .
viſuz ẽ. ¶ Ad ʒm dõ ꝙ omiſſio repetõiſ tpᷣaliũ bono ẽ quẽ vouensitendit ꝑ ſuã obligtiõeʒ imediate cõ Nadamn
rũ que repetebat btũs. Thomas nõ tm̃ fuiſſet in ſeg.qui finisen ꝓpoſito voto ẽ pᷣſeruatio a cõmiſſi- Nanni
iudiciũ ſuũ ſʒ etiã ecclie cuius erat paſtoꝛ⁊ cuiꝰ bo one facti ſcandali magni de pꝰ ſine nõ põt intelligi unaiiu
noꝝ erat äãminiſtratoꝛſcadalũẽt regis anglł ꝓuenie maioꝛ argumenti qꝛ cõſecutio illiꝰ pᷣſupponit ipleit Cnntin
bat ex malitia.qꝛ ſufficient gloꝛioſus martvr diligẽ oneʒ voti.ſʒ loquẽdo de ſine..dico maioꝛ? eẽ fal Pdetn
tiaʒ appoſuit ad edocẽdũ illũ rege ⁊ ſuadendũ ei ur ſamiqnʒ tuille finieſt cõditio appoſit ſiue bonaſai ſeritnn
nõ deberet ſcandaliʒz ari. d prn ad ꝑ aliam ddo ue mala’ Ad. ꝛ nõ valet ↄntie foꝛmaſed ü 1 Nin
ꝙ aliqñ aliquid de iure eẽt faciendũ ſi nõ ſeqret᷑ ſi debet argui ſi aliquis vouet aliꝗd ſub aliqᷓ turpi cõ5 zneeiden
dalũ qð de iure eſt omittendũ ſi ad hoc ſcãdalũ ſeꝗ ditione quã ĩpleri nõ deſiderat illa extate obligat G uilitfl
ꝓbabilit pᷣſumat᷑.¶ Ad ꝛm dð ꝙ ibi apꝰloqꝗt᷑ de oifſi vouẽs aliꝗd ſub turpi ↄditiqʒe quã ipl rin dſide ſnemtitli,
one cibi ſnſpecti vñ illud caplin incipꝑꝑ de his que rat ſi illa ↄditio nõ implet᷑ nõ obligat d. zB d,ð hitihnidin
idolis imolantu a comeſtiòe aũt talis cibi hõ tene ꝙ q;uis gouens nõ voluerit abſolute illud qð vo⸗/ Maindmfim
tur abſtinere qn ꝓbabiliter pᷣſumit.qꝛ ꝓximꝰ ſuus uit necẽt ipaʒ cõditionẽ: tñ voluit illð qdð vouit ſb nnimnice
ſuſpicat᷑ ꝙ illud cibum comedat ad venerationez ↄditione.? ꝓtanto poteſt dici ꝙ illud voluitrõe cõ 4 W
idoli etiã teneref̃ hõ abſtinere a cibo licito ad tpᷣs ditiõis ⁊ hoc latis in coꝛpoꝛe qpnis declaratuʒ eſt. 4R urfimcdeen
pꝛopter ſcãdalũ pꝛoximi ſicut de bonis alijs ĩidiffe eaAI1. litteram bꝛiuatuʒ eſt in abſcõ . hetſittütcni
* Aübnain queſtione dictum eſt. — req iteram dite factum bie her 7 nltioin
AAB r. PF1 vtruʒz ſi aligs ho⸗2⸗ factum in abſcondito intelligas quod ſine Eöcherfu
ErtiO mel Unirens zonnittet al⸗ ſollennmitate factum eſt. ? ſi factum ſit cum multis tinntnini
— uid factũ ſcandali magni qð nũq; intendit teſtibus ſollenne in conſpectu eccleſie facem. hic iſter dini
comittere voneat ſi illud cõmittat ſe intrare religi per factum in conſpectuccleft intelligas votrum lnisnizauet
onez ciſtertiẽſiũ quã nõ vult ſed hoꝛꝛet intrare ⁊ po cuʒ fem̃ ſollennitate. per ſuſceptionẽ ſacri oꝛdis vei icnmmn
ſtea ſupꝛadcem fem comittit teatur pᷣdictam reli pꝛofeſſionem in religione ſeu per aſſumptioneʒ ha ſicſinoonenin
gione intrare. Et vꝛ ꝙ nõ qꝛ magis obligat᷑ vouẽs bitus pꝛofeſſoꝛum vbi diſtinguitur ab habitu no/ Ktlu niinn
ac iplenduũ votũ:ſi oſeq̃t illũ finẽ ꝑꝑ quẽ vouit q; ſi uitioꝛum. Sollenne violare peccatum ⁊ ſcandalũ ſneiincdit
eueniat turpis ↄditio ſub q̃ vouit ⁊ quã euenire vo non eſtintelligendum ꝙ ſemper ſint duo peccata. gitnezit
lebat e vonit ſʒ ille q votü ſupꝛadcm̃ fecit ꝑꝑ hůc gquia ſcandalum non ſemper eſt ſpeciale peccatum
ſinẽ.ſ. vt nõ cõmitteret illð ſcãdalũ qð hoꝛꝛebat ? ſed frequenter eſt circunſtantia peccatum aggra⸗
turpẽ oditionẽ qu in ſuo voto poſuit euenire vole nans. Wroeni non poteſt quod ocaulte actum eſt, (4
. bat. ců ſi illud ſcandalũ nõ cõmiſiſſet illa religiõe, iſta nõ eſt ſufficiens ratio quare contrabentes pofſt zui
no teneret ingredi multo minꝰ tenem ad hoc pꝛo? ſimplex votum continentie nonſunt ſperandi. A. ul ſſ.
— .
„ —–
2
* „£
„* 4

e1
ehi⸗ 4

*
DV iee ⸗
ſheen

1acrollegſtetd

r 4
ſtags acc

es e
ed N

WCaKiNn

rereligmir
b Arenins Ne
worqiwitt
Wlitüinalinii

R

Aintin,
. e “
ntilactünn,

„

S nißg
mürin,

nt w

.et
roi “ .
1 14
19

ſi pꝛobari poſſænon pꝛopter hoc dirimeretur ma
trimoniũ iã actũ.ſʒ ꝓhiberent᷑ cõtrahere quibꝰ
ñ ſolum nubeee ſʒ etiam velle damnabile eſt q;uis
hoc dicatur hic de illis qui ſollẽniter cõtinentiam
venerunt.tamen hoc etiã verum eſt de illis qui fe
cerunt ſimplex continentie votuʒ q́ᷓ;uis tales volẽ
do nubere minus peccent q;ᷓ alij. Eas arcendas re
dire ad pꝛopoſitum hoc intelligenduʒ eſt de illis qG
fecerunt ſoilẽne ↄtinentie votuʒ.ſedĩpenis. tener
locũ.ſ.qᷓ;tnm ad lapidationis penã ĩveteri lege lex
eni pꝰ ⁊ pᷣncipalit᷑ pᷣcipiebat lapidari blaſphemãteʒ
deum de quo hꝛ. Leuit.ꝛ deinde adlteꝝ vl ad ul
teram.de q h de vtero.⁊ꝛꝛ. Hoc execrabiliter ſit ĩ
meretrice ⁊ execrabiliꝰ fft in vxoꝛe:qꝛ quo ad vſũ
3 naturam nõ eſt vxoꝛ viro cõceſſa.⁊ magis tenet
vir cauere maluʒ vxoꝛis q; alterius mulieris.⁊ iõ
cũ ad vſum contra naturã nulla mulier viro ſit cõ/
ceſſa plus peccat vir in vtendo ̊ naturaʒ vxoꝛe ꝓ
pꝛia qᷓ; meretrice.Incipit excuſari per obedientiaʒ
hoc quod dici ibi magr̃ nõ tenetur.qꝛ ex quo ſcit ſu
am legitimã vxoꝛẽ viue e q;uis hoc apð eccliaʒ p⸗
bari ñ poſſit potiꝰdʒ cxcoĩs ſniaʒ hũilit᷑ ſuſtinere qᷓ;
carnalit cognoſcere illaʒ quã hʒ de fcõ q;tuncũq;
illa exigerit. er de ſnĩa ex comunis.nquiſitioni.

N Di. xxvuij

ltu ⁊ cetera.
Superiꝰ determinauit ma
Agiſter de ipedimẽtis q̃ faci-
. unt perſonam illegitimam
a õtra Edũ cũ q̃cũq; ꝑſo-

na. Hic determinat de ipedimẽtis qᷓ faciunt per-

ſonam illegitimã ad cõtrahendũ nõ ẽ quacũq; ꝑſo/
na ſʒ cũ aliqua.⁊ diuidit᷑ in ꝑtes q̃tao ꝛimo ð
terminat de ipedimẽto diſparis cultus.ꝛ de impe
dimẽto cõſanguinitatis di.ſeq̃nti.ibi. Mũc ſuꝑeſt.
de ipedinuto affinitatis.di.ꝗiꝰ. Nunc de affini
karen de ĩpeditmento cogn ionis ſpũalꝰ legat
di. 4.ibi. De pentaliũ.¶Min. 4. 4 determi
nat hãcqõeʒ.vtx fidelis cũ infideli poſſit herelꝛ *
an duox inſideliũ ↄiugatoꝛuʒ alter ↄuerſus ad fidẽ
poſſit ñ ↄuerſũ dimiter ibi. Põt tñ an ↄuerſus

poſſit aliud mr̃imn cõtrahere.ibi hic querit 4U4*
vtrum inter iſideles ſit cõiugiũ legitimũ idi. Sunt o

tñin duas Pꝛimo determinat vitatẽiſꝛ3*
ſoluit Zriam bece ibi. Hic aũt.(ſlla ꝑs q̃ ibi
incipit.põt aũt diuidit᷑ in duas.Mondit ꝙ duo
rum inſideliũ cõiugatoꝝ ↄuerſus ad fidem pot dit-
tere nõ cernnna. 2 inqrit vtꝝ ꝑꝑ aliud vitiũ poſ
ſit cõiunx dimitti ibi. Si at.Illa ꝑs que ibi incipit
Hic q̃rar diuiditur in duas ¶ Poñndit ꝙ ſideliſ
dimittẽs nõ ↄuetſuis volentẽ tñ cohabitare nõ poõt
aliud matrim contrahere alio viuente.ꝛ oſten/
dit ꝙ ſi nõ ↄuerſus ñ vult cohitar̃ ocõuerſo ↄuerſus
põt aliud mr̃im pᷣheve ibi Sed ecõuerſoOlla ꝑ
S que ibi incipit ſunt tñ diditurĩ duas.i remo
net falſitateʒ ¶ cõſirmat vitatẽ ibi: Copla igitur.

driculuspꝛinng ”õ
Ai. di. querẽdũẽ pᷣncip aliter
Ji 09 hanc de duobꝰ ¶ de infide

ñ ↄius.? de ipſoꝝ diuoꝛtio Circa p que
runt᷑ tria

aWMꝛumno vtx ſidelis cum infideli pomit ʒ
here Scdo vtx interinſideles poffit eſſe matrimo
„£ . –+ „
* *
.
2*

„

—

nium legitimum tertio vtrum tale matrimonium
excuſet eoꝛum canalen cbeubiran.
. vfidelis põt p̃he⸗
Runo oſtendo⸗ cum inſideli.qꝛ
Joſeph cum gyptia gxit vt hꝛ gen · ?

Moyſes cũ.ethvopiſſa.de quo hr̃᷑ numeroꝝ. i2.
nec tñ pᷣdicti ſideles ꝓ illis mrimonijs repᷣhenii ſi
in ſcoptura.OItem peioꝛ eſt apoſtarans a ſide q; il
le qui nunq;ᷓ ſidem ſuſcepit.ut hẽ.? Me.ꝛ.ſʒ ſi fidc
lisohit cum illo ꝗ apoſtatauit a fide nõ d irimit᷑ mꝛi
moniuʒz.g̊ multo foꝛtiꝰ põt eſſe mrim n inter ſidelẽ

⁊ illum qui nũq; ſuſcepit fidẽ. Cõtra.Eſdre.i.cꝰ.qꝰ

7.i .hr ꝙ pꝛeeipit.Eſdras ſilijſ iſrael dimittere
vxoꝛes alienigenas quas in mrimm duxerat. Iteʒ
vt hrĩ de vtero. =.pᷣcepit dñs filijs iſrł ꝙ cũ a mor

reis canãeis pharreis eneis ⁊ hiebuſeis nõ ſocia/

rent ↄiugia.¶ Ntem nõ ẽ cõicãndũ cũ inndelibus.ꝛ
Jo.ʒ*.nec aue eis dixeritis.ſʒ cõiuges ſiml cõicant

&Rfidelis nõ debetanatrim phere cuʒ ifideli/RR*.

ꝙ añ legẽ ſcriptã licebat ſideli ↄᷣhere cũ inſideli.qꝛ
nulla lege ꝓhibebat ut bñ olit pm argin ad prem
pᷣmã.tꝑe vo legis ſcripte ꝓhibitũ fuit ſilijs iſi łõhe
re cũ cannaneis pꝑ eoꝝ ꝑuerſitatẽ ⁊ obſtinationem
ne ↄiunx ĩſidelis ꝑuerceret fideleʒ.nõ aũt pꝛohitũ
fuit ↄhere cũ alijs infidelibꝰ vn. Meſter ↄtraxit cuʒ
aſſuero vt hr. Heſter.⁊ꝰ.mõ aũłñ lʒ alicui ndeliꝰ-
here cũ inndeli ꝗ fidei ſaciʒ ſo ſuſcẽpit vt ondut au
ctoꝛitates qnas adaucit magr hꝰ.di cꝰ.i.vn ſi ð fa
cto hat mr̃im dirimẽdũẽ cuiꝰ rõeʒ aſſignant ali
qui.qm in tali mr̃imoio ⁊ ſi eẽt bonũ ſider ad hoicʒ
n tñ ad deũ ex ꝑte ↄiugis iſidelis nec eet ibi ẽt vonũ
ꝓl.qꝛ infidelis conaret educare pꝛolem nõ ad cul-

tum dei ſed ad orium ſed hec ratio eſt inſuſfciens

qꝛ hec omnia dici poſſent de matrimonio ↄtracto
inter fidelẽ ⁊ hereticum qui ſuſcepit fidei ſacramẽ-
tum ⁊ tamen q;uis fidelis contrabens cum hereti
co peccet matrimonium tñ pᷣctum nõ eſt diximen/
dũ. Dicendũ ̊ ꝙ ratio q̃rñ tenʒmrim orfactum
inter fidelem ⁊ inſidelem ꝗ ſacramentuʒ baptiſmi

Oon ſuſcepit eſt:qꝛ iura reddunt fſidelem eẽ perſoa,ʒ

illegitimam ad contrahendũ cum infideli pꝛedcò
vnge dicitur. ꝛg.q.i.Sic enim ultra mediuʒ.ꝙ nõ
niſi eiuſdens eligionis ⁊ fidei maneant copulata⸗
iugia.ſimile hꝛ.e.q.Caue.huius aũt conſtitutioniſ

fuit ratio congrua.qꝛ nõ deceret chiſtꝛianuz cõtra

here matrimonium in quo nõ eſſet ratio ſacri.ſedĩ
ꝛedicto matrimanio rõ ſacr̃i non eſſet qꝛ nõ poſſʒ
hẽe ſacramenti rõeʒ ex parte cõiugis vnius? n hre
ex parte alterius.iile aũt qui ſacr̃ʒ baptiſmi nõ ſu-
ſcepit nulluʒ aliũ ſacrm ſuſcipere poteſt vt ſuperiuſ
onſũ eſt quaꝑꝑ nõ teneret mrimoniuʒ cõtractũ ĩter
baptiʒzatũ⁊ n baptiʒatũ:etiamſſioẽs articlos fidei
crederet dicitur eniʒ.⁊8.q.i.Caue.⁊ ſumptũ eſt ab
Amb in libꝛo de patriarchis ſi chꝛiſtiana ſit ideſt
cathetiʒata ſecundiin glo.nõ eſt ſatis niſi ambo in
iciati ſint ſacrament᷑o baptiſmatis. Ad pꝛimum
in oppoſitum dõð ꝙ patet ſolutio ex dictis in qꝗõe.
Ad.am dð ꝙ non redditur ſidelis perſona illegitia
ad contrahendum cũ inſideli pꝛopter inſidelitatis
peccatum qꝛ tunc magis eſſet perſoa illegitima ad
contrahendum cũ heretico. eſſet perſoa legituna
ad contrahendum cũ infideli non haptiʒato quod
ſalſum eſt ſed eſt rõ qꝛ non ſuſcepit ſacim baptiſmi
quod oĩum alioꝛum ſacramentoꝛuʒ ianua eſt. Ar
t 4

6 £
△
2 . * .4
2
* 1 . * „
. — ad pteʒ aliã gra pncipal concluſtionis pãtꝰcedi. · dem̃im legitimo xrato Qelpõt aci cuillöma nn
tñ tertiũ ↄcludix ꝙ nullo mõ ſit coĩcandũ cũ inſideli rrimõiuʒ ſepatur ꝑ ↄnerſionẽ alteriad ſidẽ nõſeꝑa htnra
bu i do vecclia hibet fideles coĩcare cũ inſide,. tur ab hoie ſʒ a deo. deus t ſepare pet quos ↄiũxit ſiunötose
dus p cautelã fideliũ. qnʒ ẽt in penã infidelium. q;uis hoc nõ poſſit hö. dꝛm dõ ꝙ nõ veet qꝛ ec es drore
Pꝛo ꝑ cã inhibet colonẽ fideliuʒ cũ quibuſcũq; in clia põt fidelẽ reddere illegitimũ ad pᷣhendũ cũ inſi Nifeis
uſdelibus ſiue paganis ſiue iudeis ſiue hereticis ſi· geli. qꝛ de quolibet ſideli indicare põt. ſzillos q nũ asa
ue apoſtatis. ſ in hoc diſtiguendũ ẽ ſʒ diuerſas co ſacfum ſidei ſuſcperũt nõ iudicat. ? ideo ĩſideleſ na kiir
ditiòes pſonaꝝ ? negocioꝝ ? tpoꝝ q& fideles ſintt reddere illegitios ad ↄhedũ iter ſe ad ipaʒñ ptinzʒ. aglkein
firmi? docti in fide ita ꝙ ex eoꝝ coione cũ inſideli Ertio queritur te mfi Semz ie ſttlie
bus magis ꝓbabiliter poſſit ſpari infideliuʒ coꝛe⸗ X err en ldeleſ excuſeton inniſe
ctio qᷓ; fideliũ ꝑnerſio licitũ ẽ eis coĩcare cũ infideli „ — U carnalẽ ↄcubitũ.Et vr ꝙnñ qꝛ vt hi. 2. q. n “
prus paganis vel iudeis maxie ſi vꝛgeat neceſſitas, i Sic.H. ꝓpe pᷣncipiu ?⁊ rcitat magi. i lra. c. plt ñ Eſſio ⸗
Rätftcies ſint ſimplices vel ĩſirmi in fide ita vt ꝓ ẽ vera pudicitia ĩ fidelis 6 iſideli coiuge gtale mr̃i tpepmmi 5
babiliter timeri poſſit de eoꝝ peruerſe iõ phibẽdi moͤiuzn excuſat carnalẽ cubitũ. tẽ tarnal cõcu⸗ ae⸗
ſnnt coĩcare cũ infidelibus qbuſcũq; maxie ne ma/. bitꝰ n excuſat᷑ niſ per bona mrimõij que ñſt imti nitn
gnã familiaritatẽ hẽant cũ eis vel ne coĩcẽt cũ eis: fifideliuʒ ibi.n. nõẽ bonũ ſacr̃i.qꝛ ẽ ſeꝑabile:nec ꝓł bn
niſi in neceſſirate. vñ glo. ſup illo ſcdᷣe epłe. Jo. noli qꝛnõ educit᷑ ad chi di: nec fidei qꝛ nõ ſeruat᷑ ĩ eo ſi W
re eñ reciꝑe in domũ.dicit ne dũ hoſpitales eẽ veli des hoipꝑꝑ deũ: taleʒ mr̃i carnalẽ ↄcubitũ nõ ex- nin0.

lſceleſciie

. 5i boni 2 . ſat¶ Eõtra ↄiunx infidelis ſuo cõiugi iſideli tene ine
tis ꝑ mala eoꝝ collogꝗa vr̃i bonsmoꝛes coꝛũpant᷑ cuſatCotra d iunx 5 — lotpeirrli

ſideles aũt ꝓhibẽt᷑ coicare cũ hereticis? apoſtatis tur carnaliter cohitare ſi exigat.ſed faciẽs illud ad

marime ĩ pena eox. & ? tales infideles excoĩicat: qð tenet᷑ a pccõ excuſat g ꝑ mjim infideliũ põt exeun cdenödimn
eccha. qꝛ cuʒ receperint ſidei ſacẽ̃m ecchan tm bʒ ſari carnal cõcubitꝰa pcõ. R.ꝙ bona miimoõijm ſinutſince
iudicare eos iudicio tpali. ſʒ ẽt ſpũali.⁊ talibꝰnõ de ſt in mrimõio excuſant ↄiugiũ carnale ↄcubitux ? Auuck ri
ber dici aue. vñ glo. ſup illud ſede. Jo. neq; aue. c. qꝛ ĩ mr̃imꝰ fiqgliũ ſũt ↄplete.⁊ iõ ſʒ ꝙ ſut i intctiöe ench,
dicit ꝙ videtur ſignuz conſenſus erroꝛis hoc. n. di Zuguz carnli Pcubentiñ ita coplete excuſat illum Uuniſci,
cimꝰamicis quo:m opera nobis placent. actů ꝙ ẽt ipʒ reddũt meritoꝛiũ in mrin aut inſide dnſa
E cundò ritur vtx inter inni liũ ſunt icõplete qꝛ ibi nõ eſt bonũ ſacri niſi ſʒ ꝗda ſi Kespmndei⸗
Ecundo queritur deles poſſit ſit ibi fides ad hoiez ñ refert oꝛdinate in deũ. ;nis neeſttct
Vege mr̃im n egitimũ. Et vẽ ꝙ nõ qꝛ mri tct᷑t ſit ibi ꝓlis ſuſceptio nõ tiñ ẽ eiꝰ educatio ad cultü ſichtkerden
Aegitimũ indiſſolubile ẽ dr. n. Mat. i9. quos de? cõ diuinũc iõ pꝛedcã bõa ſʒ ꝙ ſũti mrim inſidelium Rae
innxit hõnõ ſepet:ſed mr̃im n infideliñ diſſolubile ipox carnalẽ ↄcubitũn pn⸗t reddere meritoriũ ipm Nali
eſt per cõuerſionẽ alterius ad fidẽ altero remanen tm excuſant a pcõz Et achy vitatẽ explanatõem va Nefcgnugse
te in ifidelitate vt inferius oñdetur.& inter iſideleſ læt aliq̃q̃ dcãſi untli. . di. 4. imilla goe. vty ois ac Ww'mdzin
mrimn ſegitim eẽ nõ põt.i Itẽ mr̃imm ↄᷣctum int᷑t tio ſine ſide xectiſicãte ſit pem ad pm in opp“ dð ꝙ ſcnpnugen⸗
ſideles magisẽ ↄ̊ bom ꝓlis⁊ fidei qᷓ; pctũ inter filde ſicut hꝛ.ꝛ6õ. i vOm̃is. . Ex his vhi di. d no ve Pbiſenr
delem ⁊ inter infidelem ſed contrarium inter fide ra pudicitia hoĩs iñdelis ẽt cũ diuge ſua negat pudi Aefitſe
= lem ? et infidelem nõ põt eſſe legitimm. Smlto mi citia eẽ vera q;tũ ad effem̃ ⁊ ad pᷣmiũ vʒ eterneſa⸗ ſudp
niĩiter ideles põt eẽ legitimũ/ õtra magiſter hꝰ lutis:ſed ex hoc nõ ſegꝗt ꝙ ille concubeus ſempꝑ ſit iel
di. cvlti. dicit ꝙ copula maritalis qua iterẽ inſile peccatũ. Adꝛ“ pʒ ſolutio ex deis in queſtione. ſ In
les coniugumm eſt legitimum. ( Meſpondeo moe ., ess eee ginifref
habetur. ?8.q.iꝰ. Si quiſiudaice.S.Item illð quod articul? ſcddss ſetnnep
dam eſt coniugium legitimum ⁊ non ratum. quod DOnſe equemer querit der vnci oſalgrin
dam ratum nõlegitimum quoddan legitimum WEEI6! pali. Et circa hoc nlalitne
⁊ ratum ¶egitimum ⁊ nõ ratumẽ qð legali inſtitu/⸗ Arũtur tria.¶ S. vtx ↄuerſus ad fidẽ tene ſnöct,üt
N tiõe vl Puincie moꝛibꝰ zhit᷑. qð tñ ſepable Ran o atur ab ndeli ↄiuge diſcedere.ſcdo vtx poſſit õbe ubimnmefe
2 nõ legitimũẽ mt̃im zcruʒ inter fideles q ſacrʒ ba re cũ alia p. ↄiugè inſideli uiuẽtelttio vtx oium eſſcbeofte
ptiſmi ſuſceperũt cõtẽptis ſollẽnitatibꝰ que debeꝛt infidelis a fideli dimiſſꝰ poſſit illo viuẽte cum alia geſſtinfaet,
adhiberi m aſuetudinex ecclie ⁊ prie moꝛẽ vtma perſona contrabere. — . Eiengi reneni
* . trimõiuʒ gdennn ſean qð inſeꝑabile eſt. Ale/ - Kim 0 oſtendo ꝙ ouerſus ad ſi⸗ . lſenn
Gitimũ ẽ ꝑꝑ ↄtẽptũ ſollẽnitatis q̃ ſʒ legẽ ⁊ pꝛie moꝝ Aenn e . de ñ tenet ab inñ * nie
reʒ adhiberi dʒſlegitimuʒ ⁊ ratũ ẽ ↄctũ inter fideleſ ¶ gelipↄiuge diſceder. Apꝰ.i. ad coꝛi. 7. Si gſ Nipoſtenad⸗
a ſactrz baptiſmi ſuſcepert ⁊ nõ ſũt ꝑſone illegitime ffrr vxoꝛẽ hʒ indelẽ ⁊ hec ꝛſeſit hitare. cũ itoñ dimit aitez
ad ohendũ a? ſollẽnitates debitas ↄſtitutiöem ec tatillam: zſi q muli hʒ viv ifaelẽ.x B oſentit hita· beditc⸗
clic moꝛẽ pĩ̃ie adhibuert. Dico c iter ĩfideles cũ illa ñ dimittat vix. Ite peioꝛ e ille qlabit in here nong itnr
ñ põt eẽ mrimn ratũ qꝛ vt oñpm eſt iarguẽdo tale ſiʒ q ille ꝗ nuq; fidẽ ſuſcep. vt hẽ. . He. 2 ſzpiux ſi naliſornicat
mr̃im m ſeꝑabile eſt ꝑ alterius conuerſiõeʒ ad fideʒ delis ñ tenet᷑ diſcedere a ſuo ↄiuge labẽtei pereſiz r ßet incoꝛ
altero in ĩſidelitate remanẽteſed int eos põt eẽ ma qꝛnullum ipedim̃tũ ſupuẽiẽs mri rato? ſuato ſol ſeshif ing
trimõiuʒ legitimũ qꝛ nec lege nature nec lege dina uit ipʒʒ ̊ mito minꝰ ↄauerſus ad fidẽ tenet dimittern Gnlirain⸗
ꝓhibent᷑ mrimõialiter coplari nec p aliqᷓ; ↄſtitutio ſuã ʒingẽ qᷓ nũq; fidex ſuſcepit Itẽ vir py ſuã con. ccho cidiſt
nẽecclie qꝛ ʒ aprn iecoꝛin. 5. ecclia ſt iudicat de hiis uerſioez ad fide nipiltenet ſacerẽ ĩ pindicii aie ſue io ciſen
que foꝛis ſũt.q;ᷓnis aũt illð mr̃im m nõ ſit ſacrʒ cũ ſit ꝓlſq; ſi vir aerſus ad fidẽ tẽret᷑ di nittere vroꝛem ieſign
ſepabile. qꝛ nullũ ſacrm añ baptiſmũ ſuſcipi põt. ꝛrn iſdelẽ hͥ et ĩ piudiciũ aĩe xłqꝛ pꝛolesrranerer be aneſt
e im offi nãeꝛ quoddã ſedus ſocietatis huůane. nes mfeʒ iſidelẽ cũ ꝓles ſeqt vetreig coͤuerſus ad li Drlaliii,
Ad pm in oppmn d ꝙ maioꝛ ẽ vera niſ intelliga:t: gdẽnõ tenet dimittere vxoꝛc infidelẽ. Cõtra iſideli li ikſſli⸗
„ .
1
.„

»
Niee

* EI
rlici
WeKng
. W
4 1 W
9 Amee
dl A .

iniaeikini
n,

. ee, 5 de
* P 8
üößgirie
Ncpler araſan

onüiacfiniißi

imurindeh⸗
iniim inicle

teami
luddern
i uinühen

ge

* s
rid

el udne

misii l
e ſt/
nun tid n )
eilo vuan lum!

neſtes

Noiwt⸗
WadcN.
SSõ
1 “
4 tei ,91
Nre
gs nin 1
e,
. nne

. Q
5„ „ —
. —

citum ẽ hꝛe pł& vxoꝛes. q ÿ nõ vi eẽ phitũ necĩ

—

iur̃ nãe necdin ſtatuta ecclie cũ ñ iudicẽt ð hiſ
foꝛis ſunt ad iſid eles nõ ſe extẽdũt.ſi ꝗg ↄuerſus a
ſidẽ nõ tes eret᷑ ab ifſideli diſceder poſſet xpᷣianꝰ ſił
płres vroꝛes hꝛe.qð falſuʒ c.tẽ.⁊S.q.iꝰ.Judei.nõ
põt ĩfidelis in eiꝰ ꝑmanere ↄiũctone q̃ iã in xpᷣianã
trãſlata ẽ fidẽ.ꝗ̊ ↄuerſus ad ſideʒ tenet᷑ dũcedere
a diuge iĩ inſidelitate remanẽte. Dtẽ nõ minꝰ peri/
culũ ẽ cũ inſideli remanere q; cũ ẽo pᷣhere.ſʒ ꝑꝑ pe
riculũ ↄuerſiõis ꝓhibet᷑ fidelis pᷣher̃ cũ indeli.g a
ſili phitũ ẽ ipm remanere cũ iſideli.¶MRn ꝙ de di⸗
ſcemnõe fidel ↄiugis ab infideli alr iudicãduʒ ẽ pꝛo

tpᷣe pᷣmitiue ecclie alr ꝓtpᷣe Cõſtantini iperatoꝛis

T tpᷣibus illis ꝓpingꝗs.aliter ꝓ moderno rꝑecpꝰ.n.

. ii..
in H̊ cau pᷣdcõ ples aſſignari dʒ pꝛi in fauoꝛem fidei
xpᷣiane.er de ↄuer.iĩſide.Ex is Aa p"m ad ꝑtem
aliã dð ꝙ iure nãe ꝓhitũ eſt ſi hꝛe płres vxoꝛes vt
ſAꝑiꝰ hitũ eſt.⁊ q;uis iſideles nõ ſubſint iuri poſiti
uo ecclie.ſubſunt tñ iuri nature.⁊ legi diuine.⁊ iðꝰo
qñ infidel hns plures vxoꝛes nõ tenebat᷑ poſt ſui⸗
uerſioneʒ ad fidẽ diſcedere ab iſideli.nõ tñdicebat
ſibi ingon pecti dei retinere niñ illã quã pꝰ duxerat
in vx”ẽ.qꝛ neè añ ſui ↄuerſionẽ h̊ ſbi licebat ↄdi/
cẽte iur natei Eld alia duo pʒ qd ſit dð ex dciſi qõe
Ecundo auerit vry ↄuerſus ad ſidẽ
I EOpoſſit oöhere cũ alia ꝑſona⸗
iuge infideli viuẽte.tRn' ꝙ cõiũx infidek

1 s. aler pmogern. P'. ů. aut vult cohitare cũ ↄuerſo ad fideʒ ſine ↄtumelia
tpᷣe paſſiʒ ↄuertebãt᷑ ad ñdẽ iudei ⁊ gẽtiles. iõ tũc reatoꝛis v ſcandalo ipiꝰ ↄuerſi.aut nõ. M; mõ ñ

ↄiũx fſidelis poterat hẽe ſpẽ ꝓbabilẽ de ↄuerſiõe cõ

iugis iſidelisẽt ſi ↄuerſionẽ nõ ꝓmitteret ꝓ qꝰ tᷣe

dicit aꝑꝰ.i.coꝛ. .ſciſicatus ẽ vir infideł ꝑ mulie-
rẽ fidelẽ ⁊ ſciſicata ẽ mulier iſidelis ꝑ virũ fidelẽ.⁊

pillo tꝑe itellig ẽ ↄſiliũ apli ꝗ dic.ꝙ ↄiũx ↄuerſus

ad fidẽ nõ dinittar ie emaitt tye magis fci
obſtinati iudei ⁊ gẽtiles adhuc ſatis facili ↄuerte/
bãt᷑ ad fidẽ.⁊ iõ ꝓ illo tꝑe erat ↄſiliũ ꝙ ↄuerſus ad ſi
dẽ cohitar̃t cũ ↄiuge iſideli gentili.⁊ phitũ ꝙ nõ co
hitaret cũ iudea vel iudeo.ne ꝑ ipᷣn velipᷣaʒ con/
uerteret᷑ ſiger/ õdernis aũt tpᷣibꝰ taʒ iudei quã
gẽtiles ꝓ maioꝛi pꝑte q̃i obſtinati vident᷑.iõ ꝓhitũ
eſt ne ↄuerſus ad fidẽ cohitet cũ ↄiuge iſideli tã gẽ/
tili q; iudea vel iudeo ſi diligẽter ⁊ ſufficiẽter mõi
tus vt ↄuertat᷑ cõuerti nolueritſſi ant ↄuerti volue
rit. aut h̊ vult ⁊ ꝓmittit vel offert anq; pꝰ ↄuerſio-/
nẽ ſui ↄingis exercuerit a guẽ aqñ fidei ↄꝛiuʒ. aur
pꝰ/pꝰ mõ ↄiũx cõurſus n tenet᷑ àb eo diſceder.ſʒ
ſuuʒ ↄiugẽ maritali affectiõe tractare.non.n. ſibi
põt obijcere ſpnalẽ foꝛnicationẽ qusi ado piter exer
cuerũt/ꝛꝰ mõ in ptãte ↄiugis fidelis ab iſideli di/
ſceder vel nõ/q́;tũ ad cohitationẽ ⁊ thoꝝ.nõ tam̃
im gd vinili mrimoniałruptionẽ vt patebit in
qe ſe.¶ Ed pm pʒ ſolutio ex diæis Oeld ꝛn dð ꝙ
lapſus in hereſiz aut reuertit᷑ ad fidẽ.aut in ſua he/
reſi obſtinate ꝑſeuerativꝰmõ ↄiũx fideł tenet᷑ ab il-
lo diſcedere q;m ad cohitationẽ ⁊ thox ꝑp ſubuer-
ſiõis ꝑiculũ.⁊ ne pꝛonis illiꝰ turpitudis videatur
pꝰ mò aut ↄiũx fidelis vult itrare religionẽ aut nõ/
uerſo ſi ab eo fuerat iudicio ecclie ſeꝑata er̃ de cõ/
uerſi. infideł. Mulier.ſi aũt nõ vult religionẽ itra
re tenet᷑ reuerti ad ↄiugẽ reuerſuʒ ad fidẽ. vt hr in
glo.c.pᷣdcõ.ſecus aũt eſti carnali foꝛnicatione.qꝛ ſi

. maritꝰ cognoſceret vxoꝛẽ poſt carnalẽ foꝛnicatio⸗/

nẽ poſtea ad oꝛdies ꝓmoueri nõ poſſʒ. cognoſcere
aũt eã auglẽ foꝛnicationẽ talẽ ꝓpmotioneʒ nõ im

pedit ackerene foꝛiicatiõe carnali aia ⁊ coꝛ/

pus poluũtur.in ſpuali võ tm aia.Mꝛeterea ĩ car/
nali foꝛnicatiõe nõ tm̃ fi in aia ꝙ marito diſ puce⸗
at. ſʒ ẽt in coꝛꝑe.nõ ſi aũt in foꝛnicatõe ſpñali.⁊ he
rões hñt᷑ in glo.ſr.c.pᷣdcõ.Laur.tñ dicit eaʒ non co
gendã redire. vt hẽ in glo.er de diuoꝛtio ſuꝑ illud.
c.q;to.cũ diſtinctòe illiꝰ decre.S.eo.ti.de illa. vbi
dẽ ꝙ ſi cõſoꝛtiuʒ viri ſine iudicio ecclie decłauit ei
cũ reuerſus fuerit ẽ reddẽda.ſi vo iuqjcõ eccłie ab
eo receſſit ad ꝛᷣ cipiendũ eũ nullatenꝰ dicimꝰ com
pellendã. B tñ certũ eſt ꝙ inter eos vinculi mr̃imo
niale no ſoluit᷑.qꝛ inrer eos fuit ratũ.¶ Ad ʒ do æ

f

„ .

—— 4 ——
4 2 .
„ è
.„

ivult intrare religionẽ põt iuito ↄiuge aoſidez re/⸗

licet cõuerſo ↄᷣhere cũ alia ꝑſona iſideli ↄiuge viuẽ
te. 28. q. 2. Si iſidelis.. hic diſtinguendũ.cuiꝰ rõẽ
qꝛ ĩ caſu nõ eſt ſolutũ inter eos mrimoniale vicu
lũ.qꝛ quo ad h̊ iſidelis ↄiũx nõ iniuriat mrimonio.
nec mrimonij ↄditꝛi nec marito Si vo non vult
cohitare ſoluit᷑ mrimoniale vinculũ inter eos.qꝛ ĩ
iuriat᷑ mr̃imonio.⁊ tũc ↄuerſus põt aliaʒ ducere et
ſic intelligi põt illud verbũ apli.i.coꝛ.2. ſi ifidelis
diſcedit diſcedat.nõ.n.ſᷣuituti ſubiectꝰẽ fr̃ aut ſo/
roꝛ in hꝰi dẽẽt.22.q.2.Si ĩfidelis.ð.hic diſtinguen
dũ ꝙ deſcendentẽ ſeꝗ nõ oʒ.⁊ eamiuẽte aliã ducer
licet.veꝝ h̊ nõ niſi de his iteligendũ ẽ g in iſideli⸗/
tate copłati ſunt/ſi aũt vult cõhitare.ñ tñ ſine bla/
phemia xpᷣiane fidei adhuc in h caſu ſoluit᷑ viculũ
mr̃imoniale inter eos ꝗ directe iniuriant᷑ cõditoꝛi
mrimonijiin quo caſu intelli illud qð dẽ in. c. ſupꝛa
dicto ꝙ ↄtumelia creatoꝛis ſoluit ius mrimonij.⁊?
tũc fidel põt aliud mr̃im ghere. Si aũt vult cohĩ
tare ſine blaſphemia fidei xpᷣiane nõ tñ ſine ſcãda/
lo ↄiugis fidelis.qꝛ conat᷑ ipᷣm ꝑuertere.adhucĩh̊
caſu cõuerſus põt aliud mrimn gᷣhere.qꝛ ſolutũ eſt
vinculũ mr̃imonij pꝛimi ꝑ h̊ ꝙ infidel iniurat enõ
miter fideli ↄiugi Gen cãas pᷣdcãs nõ ſolue t᷑ mĩi
moniale viꝑculũ qð eẽt ratũ.ſʒ inter iſideles nõ eſt
fimin ratꝭ. vt ſuꝑiꝰ hituʒ ẽ. hẽ. 28.q.i circa pᷣn/
ſpin Pdcĩs pʒ ꝙ eo ipᷣo ꝙ alter indeliuʒ ↄiugum
ↄuertit᷑ ad fidẽ altero in iſidelitate remanẽte ñ ſol-
uitur inter egs vinculũ mr̃imoniale.ſʒ ꝑ h̊ ꝙ nõ eſt
ratũ ẽ diſſolłbile ?⁊ ꝑ pᷣſcam ↄuerſionẽ diſponitur
ad dind ntioneſzihdele n lle cohitare fideli autñ

ſine blaſphemia ſidei xpᷣiane.aut nõ ſine ſcãdalo fi
delis cõiugis pᷣdcm̃ vinculũ diſſoluitinec oʒ illam
diſſolutionẽ fieri ꝑ iudiciũ ecclie cũ ecclia de iſide/
li nõ iudicet.⁊S.q.⁊.ſi iſideł.in glo ij aũt tenen
tes ↄꝛiũ dicũt ꝙ ſi infidelis nõ vult ↄꝑere ꝙ ecclia
ſnĩare põt? dzʒ.Aliꝗ tñ dñt ꝙ nõ ſoluit᷑ viculũ mri/
monij inter eos quouſq; ↄuerſus pᷣhit aliud mr̃i
qꝛ ſi infidelis pꝰ illas blaſphemias ↄuerteret᷑ ad ſi
dẽ anq;ᷓ ↄuerſus aliud mr̃impxiſſʒ nõ poſſet pᷣmo
ↄuerſus aliud mr̃im contrahere.ſed mihi ẽ diffi

cile videre ſi vincium pꝛimi matrimonij non et½

po ſolutũ qũo ſequẽſ mr̃im n ſit legitimũ/vnde mi⸗
hi vẽ dicendũ ꝙ anq; contrahatur ? matrimõiuʒ
ſoluit᷑ pᷣn. vt dĩ in ſupꝛadicto.c.in glo.⁊ tñ ſi ante
ↄctũ mr̃imonij ſcði.alius cõiunx cõuerteret᷑ nõ li⸗
ceret illi qui pᷣmo cõuerſus ẽ mr̃immn ghere vi⸗
uente aindi⸗ per conuerſionẽ alteriꝰ reſtuuere
tur viculu mr̃imonij pꝛimi quaſi iure poſtliminij.
vt quidã dicũt.qꝛ ad canduzʒ matrimonij vinculũ

SDi „„

mutuꝰregꝗrit᷑ ↄſenſus.ſʒ cãret᷑ quoddã ipedimẽtũ
quo alius alio viuẽte cũ alia ꝑſona mr̃imm gᷣhere
ꝓbiberet᷑ſ8.ꝗq.2. Si iuſidelis.in gl.ibi cũ dẽ ꝙ re/
ſtituit᷑ vinculũ mr̃imõij.ſʒ exponẽdũ ẽ vt ita diii.

Aaquerit᷑ vtꝝ ↄiunx infidela fideli
Ar: Ertiogimnul mo dedr

dimiſſuſmõ debito poſſit illo vi
nẽte.cũ alia ꝑſona pᷣhere.Et vẽ ꝙ ſic.qꝛ in/
ter eos nõ eſt mr̃imoniale vinculũ.alias fidelis nõ
poſſet õhere infideli viuẽte.ifideli aũt nõeilliga/
tus mr̃imonio põt phere.¶ Ntẽ nullus ↄiugum põt
alterũ inuitũ obligare ad ꝑpetuã cõtinẽtià.ſʒ ſi inſi
delis nõ põt pᷣhere altero ↄiuge viuente ↄiũx fidel
poſſet inſidelẽ obligare ad ↄtinentiã per totã vitaʒ
ipius fidelis.qꝛ vt hitũ eſt in qõne pᷣcedenti poſtq;ᷓ
infidelis nõ vult remanere cũ ſideli.aut ſi vult nõ

tñ ſine blaſphemia xpᷣi aut ſcandalo fideł ipᷣe ſidek
põt aliud mr̃im phere ipᷣa viuẽcte.g poſtq; fidelis

mrim n vxit. vꝛ ꝙ inſidel poſſit ↄhere¶ Cõotra.ꝛg.
2ꝛ. Di inſidelis.ↄtumelia creatoꝛis ſoluit iuſ mr̃i
monij circa eũ ꝗ relingt.in que vꝛ dare intelligi.qꝙ
cũ infidel'nõ vult mõ debito cohiĩtare cñ fideli nõ
ſoluit᷑ ius mrimoniniſi quo ad ſideleʒ.S q;uiſſide
lis Zhere poſſit.nõ tñ iſidelis Dié vt hitũ ẽ fidelis

—

volens cohitare cũ indeli mõ
lẽti nõ põt aliud mr̃im ghere ĩſideli viuẽte.ergo
mlto minꝰ infidel dimittẽs fidelẽ cohitaxe volẽtẽ
põt aliud mr̃im here ſideli viuẽte ¶ Circa hanc
qõnẽ fuerũt opione diuerſe vt accipi põt ex dictiſ
28. q. 2. Si ifidelis in glo.ꝗdã. n. opinati ſunt ĩfide-

lẽ poſſe aliud mr̃imm ghere nõ tñ anq; fideliſ aliud

mr̃im hat vel ſollẽne votũ ↄtinẽtie faciat.ſ 3 qꝛ:
poſtq; fidelis ↄxit vel ſollẽnit vouit nõ remanet ſi⸗
bi aliqð ius in ↄiuge iſideli.vñ vꝛ iſideł nullo iure
remanere obligatꝰ ad nõ phendũ.qꝛ ex quo ſolutũ
E viculũ mr̃imoniale inter ipʒʒ ⁊ fidelẽ.nec remãet
ſideli ius aliqð ſuꝑ ĩſidelẽ.ius nãe nõ ꝓhibet infide
lẽ here.nec ius diuinũ ꝙ ſcia nec ſtatutũ ecchie.qꝛ
ſtatuta ecclie no ligat iſideles ꝗ nũq; ſuſceperũt ſa⸗
crm Euptiſmi. Alij dñnt ꝙ iſidelis manẽs in iſide
litate nũq; põt ᷣhere in vita alteriꝰ noc pꝰ vitã qꝛ
q;uis inter ipᷣm ⁊ ſidelẽ ſit ſolutũ mr̃imoniale vi
culũ q;tũ ad eẽntiã.remanertñ qᷓ;tũ ad obligatiõis
effectũ in iſideli ꝑꝑ culpã ſuã nec ex hᷣſequit᷑ ꝙ obli⸗
get ad ppetnua cõtientiã. qꝛ ſi ↄuertatad fidẽ here
põt poſtq; aliꝰ mr̃im ↄxit vel ſollenniter vouit.
1deis pʒ ſolutio ad ar ad ptẽ pᷣmã.Qui vult
tenere ali opionẽ dicere põt ad pmn ꝗrmn q̊ eᷓ vt di
cit quedã glo.ibidẽ ꝙ. ſ.nòẽ intelligendũ ꝗn ẽt ſol-
uat᷑ ius mrimonij circa fidelẽ relinquẽtẽ.ſʒ iõ de re
linquẽte decretũ nõ loꝗtur.qꝛ er eccliaʒ ẽ.⁊ eccłlia
nõ iudicat de his q̃ foꝛis ſunti Adꝛm dõ ꝙ nõ ẽ ſi⸗
mile.qꝛ q;diu iſideliſvult mõ debito cohitare cũ ſi
deli nõ ẽ ſolutũ mr̃imoniale vinculũ quo ad eẽn-

„—

tiam.⁊ iõ fidelis phere nõ põt.ſʒ poſtq; iſidelis di-

minit fidelẽ vel debito mõ nõ vuit cohitare euʒ eot
ſoluit vinculũ mr̃imoniale qʒ ad cẽntiã.⁊ qꝛ infi
moniũ claudicare nõ põt.iõ poſtqᷓ; fidelis vxit.inſi
delis pᷣhere põt.nõ tñ añ.qꝛ anqᷓ; fidelis hat vłſo
leniter voueat ĩfidelis ſemꝑ manet obligatꝰ fideli
qᷓ;uis nõ ecõuerſo.⁊ quo ad h̊ bñdicit᷑.qð ⁊ſ mr̃im
claudicare nõ poſſit q;tũ ad eẽntiazs claudicare no
põt q;tũ ad obligatiõis effem̃. Utꝝ aũt pꝑ qðcũq;
moꝛtale pccm vxoꝛpoſſit a viꝛo dimitti vel econ
uerſo ſoluet᷑ in lr̃a exponendo.

ebito cohitare vo⸗

uit ibi. His aũt.

N *
Arc. Earecanene Ile velide⸗ vel
Eaglienigenã. i. hemticã cc. B intelli-

Nit᷑ de her etica nõ baptiʒgga. vel dic ẽ p
hibitio nõ tũ cũ ſtatuto irtitate ſi ꝛiuʒ fiat quo ad
ipᷣam hereticã.Ego dico ꝙ dñs.i. ego dico cõſulẽ⸗
do.nõ dñs pᷣcipiẽdo. MNõ eſt putanduz mr̃imm qð
er̃ decretũ dei fcem̃ c.ibi accipit᷑ er̃ ꝓꝑ cõtra. Nec ve
ra eius pudicitia cũ cõiuge dici põt.q̊ in qõnibꝰ in
ſolutiõe argumẽtoꝝ expoſitũ eſt quaſſibʒ cõcu
pias q̃ aĩazʒ a lege dei oberrare faciunt ⁊ pernitioſe

coꝛtũpi põt ſine crie.⁊ vir vxoꝛẽ ſuam dimittere
vxoꝛ virũ/Ad cuiꝰintelligentia notandũ ꝙ triplex

ẽ foꝛnicatio.ſ.ꝓpᷣe dcã vt foꝛnicatio carnalist? f⸗

nicatio cõiter dcã vt idylatria ⁊ quelʒ noxia ſuꝑſti⸗
tio.qꝛ tał aia fidẽ frangit deo cui ea obſeruar̃ debe
bat ſicut vero ſpõſ ẽt foꝛnicatõ cõiſſie dcã. ſ. qlʒ
crimioſa ↄcupia de quibꝰ duabꝰ.ſ.vltimiſfoꝛnica
tionibꝰ.hẽ ab Aug.li.p de ſermone dei in monte
ꝑuʒ poſt mediũ.⁊ 28.q.iꝰ.Idolatriaſqũo aũt ꝑꝑ pꝛi
mã foꝛnicationẽ liceat viro
ſuꝑius dem̃ eſt.di.ʒ ꝑꝑ foꝛnicationẽ vero cõit᷑ di
ctã que pᷣceſſit mr̃im in vtroq; ↄiuge.qũo poſſit
ille qui ↄuertit᷑ ad fidẽ inſidelẽ dimittere. hac di.
iã expoſitũ ẽ.ſi aũt duoꝝ pↄiugũ fideliũ alter labatur

in ĩſidelitatespõt dimitti a ſideli.ſ.quo ad cohita-
tionẽ tpᷣalẽ vſq; quo coꝛꝛigat᷑ ſpꝑ foꝛnicationẽ ve/

ro cõiſſie dictã redũdãteʒ in alteriꝰↄiicʒis ſcanda⸗
lũpᷣt dimitti ad tᷣs a ↄiuge innocẽte.⁊ tũc eã nõ di
mittit vt ſcoꝛtũ.ſʒ vt a ſe pcidat ſcãdalũ quo ceſſã
te dz fieri recdciligro ſ. i. PWe⸗ crediderit ꝙ ꝑ cogni
tionẽ dei ↄfirmet᷑ cõiugiũ.h̊ itellr qn vterq; ↄiugũ
ifideliũ ſi ouerti.vel an q; ille ꝗq pꝰↄuerſus ẽ öhat
aliud mr̃im. Mõ hʒ iluld trip ex bonũ qð excuſat
coitũ ⁊ meret᷑ pᷣmiũ.hꝰ expoſitło ĩ qõibuspatet.

I ne ſuper eſt æc. Superiꝰ ðter
Enc heuit meag eipèdimen
to diaris cultus Miè determiar ö
ipedimẽto ↄſanguinitatis. Et diditur
— iptes. 4. e ondu in quoto gradu⸗
ſanguĩtatiſ põt phi mri i/ꝛ· põit diuerſos modoſ
ↄpñctiõis illoꝝ graduñ ibi. nᷣo at c lubdit rõeʒ
diuerſe aſſignatiõis illoꝝ ibi.Or aũt Qnid ↄſagui⸗
nitas ligea. ?2. gradus opõit 5 pꝛedicta ⁊ ſol-

¶ Articulus pmmus.
Irca hac di.ad maioꝛẽ declarationẽ
