rea in pᷣdicto caſu ſnia pᷣui nõ teneret niſi eſſet a pᷣn
cipe ↄfirmata.⁊ ſic ſoluit glo.ibideʒ i Pèd hec ſnia
dura vr.ſi.n.omnes actꝰ legitimi quos aliqui exer
cent dum eoꝝ latet excõicatio eſſent irriti? inaneſ
iudicãdi.poſtq;ᷓ eius excõicatio eſſet detecta multi
de ſtatu ſuo eſſent incerti.qꝛ aliꝗ ſunt pᷣlati.aliꝗ hñ
tes multa bñſicia eccliaſtica.qꝛ latẽt᷑ excõicato fue

runt abſoluti. Et iõ eſt alioꝝ ſnĩa mitioꝛ ⁊ rõnabili

oꝛ ꝗ dicũt ꝙ in tali caſu eoꝝ abſolutiões bñficioꝛuʒ
collatiões tenẽt.q;uis poſtea eoꝝ excõicatio fuerit
detecta.e de excep. Erceptionem.in gloſa.⁊ ari
ad hoc de iure patro. Cõſultatiõibus.nec obſtat il
lud qð dr eỹ de ſen.⁊ re.iudi.ad ꝓbandũ.qꝛ ibi loꝗ
tur decre.de publice excõicato tꝑe quo ſniaʒ tulit.
Ex dictis pʒ ſolo ad ʒm· ¶ Seiẽdum tñ ꝙ ſi latent
excõicatus alicui electioni intereſſet ſi poſtea tñ añ
electi ↄfirmationem detegeret᷑ eiꝰ excõicatio q;uiſ
px h̊ nõ irritaret᷑ electio ſi electus alias habeat ſuf/
ficiẽtem numeꝝ vocuʒ.tñ vox ſua reputaret᷑ fuiſſe
nulla. Vñ ſi necia fuit electio ad ſuffieiẽtẽ numerũ
nõ reputabit᷑ legitime electus.
. 11 vtrum excõica/
Ecundo querit as mint oiones
cclie. Et videt᷑ ꝙ ſic.ijꝰ.q.ʒ. St ſi.qui pa/
tient᷑ fert iniuſtam ſniam celeſtẽ meret᷑ coꝛonam.
Beld talibꝰ ꝓſunt oꝛones eccłie: qrem excõicatio
nõ eſt culpa.ſed pena.Sed pena q̃ nõ eſt culpa non
excludit ſuffragiũ oꝛonũ.ſed magis mĩam vr incli/
nare.¶ Item eis põt dari elemoſyna coꝛpoꝛalis.ij.
q..Om multos.& a ſimili ⁊ elemoſvyna ſpũał qð ñ
eſſet veꝝ niſ eis pdeſſent oꝛoes ecclie S. ij. q. ʒ.
Memo epᷣoꝝ.anathema eſt eterne moꝛtis dãnatõ
Sʒ talibꝰnõ ꝓſunt oꝛoes ecclie. Are illis ꝗ nõ pñ
apccis abſolui nõ ꝓſunt oꝛoes eccſie.ſed excõicati
nõ pnt abſolui a pccis q;diu ſunt excõicati.2ꝛ4. q.j.
Quicũq;. 8talibꝰnõ ꝓſunt oꝛ?ones ecclie¶ Rñndeo
ww excõicatis minoꝛi excõicatiõe tm̃ ꝓſunt oꝛones

ecclie.ſi nõ ſit aliud qð obſtat.qꝛ talis nõ ſeparat᷑ a

cõione fideliũ ⁊ põt eſſe in nõ hñte pccm̃ moꝛtale.
De excõicatis vᷣo maioꝛi excõicatiõe diſtiguẽdum
⁊.qꝛ aut fuerũt excõicatiꝓ iniuſta cã.auxt ꝓ iuſta.ſi ꝓ
iniuſta.nõ excludunt᷑ ꝑꝑ h̊ a ſuffragijs oꝛonũ eccłie
qꝗꝛ talis nõ eſt excõicatus q;tũ ad eccliam triũphan
tem niſi ſit aliud qð obſtamiec militãs ecclia taleſ.
intendit a ſufragijs oꝛonũ excludere Si aũt eſt ex⸗
cõicatus ꝓ iuſta cã aur penitet⁊ diligẽtiſſime abſo⸗/
lonẽ ſuã ꝓcurat.paratꝰ facere ꝗcqꝗd in ſe eſt.⁊ ꝓ illo

ſtatu valẽt ſibi oꝛoes ecclie.⁊ qꝛ exrũc pccm̃ ſibi re
miſſum eſt cui?remiſſio abſoluit qtũ ad iudicium
ecclie rriũphatis.aut nõ penitet.ſed in ſua obſtina

tiõe ꝑſiſtit.⁊? q;diu in illo ſtatu eſt. q;uis aliquo mo

ð

ci actus q;ᷓ paſſio. Ael põt dici pi

. Dni. Nf

do ſibi nn Pucſe ooe8ροccclie cumꝑ oꝛ?ones bo
noꝝ diuina mĩa voluntatẽ penitẽdi multis inſpira
ueritſceleratis.tñ lõge minus ꝰſuut eis qᷓ; alijs.qꝛ

Stũ ex ꝑte idigni ſunt vt eis pſit. ecclia ẽt ad tales
ſuffragia oꝛonũ ex ĩtẽtiõe nõ ſic dirigit ſic ad alios.

ij.q.ʒ.Quicũq; intra.oꝛo aũt ceteris paribꝰmagis
ꝓdeſtillis ad quos ſpãlius ⁊ directi dirigit᷑ q;; ali-
jS.Et⁊ iõ bñ drĩ ꝙ excõicatõẽ pena dani ⁊ cetens pa
rib plus põt diabolus ſuꝑ eũ qᷓ; ſuꝑ nõ excõicatuʒ.
Et hec ẽ rõ quare ꝑ excõicationẽ dr excõicatus tra
di Sathañ. VUñ Apo.j.Cor.ꝰ. Judicaui huiuſmòi

hoĩiem tradere Sathae ⁊c̃.⁊.ij.q.ʒ.Audi.Ad pᷣin

pʒ ſolo ex dcis.ldvndð ꝙ q;uis excõicatio nõſit
culpa ſed pena.tñ nõ niſiꝓ culpa moꝛtali dʒ infligi.
Ad ʒm dð ꝙ ꝑſona ſingularis põt oꝛare ꝓ excõica
to vt deus eũ ad bonũ ſtarũ reducat. Et iõ nõ ẽ mi

rum ſi ſibi põt dari elemoſyna coꝛpoꝛalis.eis tam

nõidʒz dari eccliaſticum ſtipendium.vt dicit glo. ſu
ꝑ allegatum decretum. Ad ar ad ꝑtem aliampʒ
quid dð ex deĩs in coꝛpꝑe qönis.

Ertio quenitur moꝛm eregl
ati puandi ſint eccliaſtica ſepultura. Rñ.
ꝙ ſic maxime excõicati maioꝛi excõicatõe.qꝛ vt dr
ij.q.ʒ.qcũq; intra.ꝗqbuſcũq; viuis nõ excõicauimꝰ
nec moꝛtuis cõicare debemꝰ.idẽ.⁊4.q.⁊.de cõio/
ne.⁊ er de puile.ad h̊ in glo.dr ꝙ Cicãdo eisi moꝛ
te ĩciderũt i excõicationẽ.⁊ ſi tale cimiterio fue/
runt ſepulti ide debẽt eijci.vt habet᷑.e.c.qð eſt in
telligẽdũ ſi oſſa eoꝝ potuerit diſcerni ab oſſibꝰſide
liũ.alias nõ.qꝛ minus malũ eſt vt ĩ cimiterio rema
neãt oſſa excõicatoꝝ qᷓ; ide eijciant᷑ oſſa alioꝝ.nec
poaſt moꝛtẽ abſolui excõicatiõe debẽt ſiĩſua obſtina
tiõe ꝑſtiterit vſq; ad moꝛtẽ icluſiue.⁊ ſic ĩtelligitur
illud.?ꝛ 4.q.ꝛ.legat᷑.vbi d xpᷣs in ligatione defũ⸗/
ctum ſq; dixit eẽ ſoluẽdũ.ſi tñ an moꝛtẽ abſolutõ
nem deuote petijt ⁊ eã hẽre nõ potuit.ſi h ↄoſtiterit
poſt moꝛtẽ por abſolui ab eadẽ qõne.nec ꝗſq; mãi
feſte ẽt excõicatis maioꝛi excõicatiõe cta ꝑ partici
pationẽ cum notoꝛie excõicaris maioꝛi excõicatio
ne negãda eſt eccliaſtica ſepultura ᷣm Goffreð.
Hoſti.⁊ Raimũdum qð ↄſirmãt ꝑ illudqð.habet᷑
24. .2.1illo. c. Sane qð ſuꝑ. viumn errbie
41 P1 um er
29 rto queritur tis minoꝛi excõi

—

catiõe tm̃ poſſint ↄferri de iure eceliaſtica
bñ̃ficia. Et vtrũ bñficia in tali ſtatu eis collata poſ-
ſint licite retinere.⁊ oñdo ꝙ non.er ð clerico.excõ.
m. Si celebꝛet. dr ꝙ talis nõ põt eligip eo ꝙ ad ſu-
ſceptionẽ eoꝝ eligit᷑.a quoꝝ ꝑceptiõe a ſcis pꝛibus
ẽ pᷣuatus.ſed ad h̊ dat᷑ clerico eccliaſticũ bñficium

vt ſacr̃Um oꝛdinis ſuſcipiat.⁊ miniſter ſit in mini -

ſtratiõe alioꝝ ſacroꝝ.g̊ vr ꝙ minoꝛi excõicatiõe ex/

cõicato.eccliaſticum bnficiũ ↄferri ð iure non poſ⸗

ſit ỹ. e. ti poſtulaſti. dr dè illis excõicatis ꝗb ec-
cliaſtica bñficia ↄferri nõ pñt ꝙ cum eis coicarino
dz. ſed excõicatis minoꝛi excõication ez cõicare. 3
videt᷑ ꝙ B̊ ſolumitelligi debeat ð excõicatis excõi
catione maioꝛi.i Rñndeo ꝙ due ſunt ſpẽs minoꝛis
excõicationis.vna que excludit a ſacramẽtis tm q̃
vt frequentius ↄtrahitur a iure.ſ.per participatio
nem cum excõicato excõicatione maioꝛi. extra de
ſen. exco. Nuper. quandoq; infligitur ab homine.
per ſniam.s.q.j.c.⁊. Alia eſtſpẽs minoꝛis excois

ennckn

taco
nuie⸗
ig d
Glnitisin
os raciqz
ſasſtexooie
iiſßttm Ai
niaöope

mnme lbro

faq ppbiten
Peſelogun

lipeninen

tscünt
pmntſcminn

klictici

Cröctiminon
(ürnaigon⸗
Cä Kc
kutaradn
cwu
camsercoic
nodoelecti
lifeicac
aij us
jili millu
biſciſcolla:.
eelgecibae⸗
Neringoder
ſeihcückinfen
WyRdde⸗

edegaoi

Wepwefen
W
iſcizſe
lus ding
ſchenng
imugsl
Moeor
obſffa
lrlliire

MMN
Weholant
ſoz Gs
berſerßſimn
Mepptencien
ſen alzeinni⸗
ſeoltdeggefi

Kröcſinii

eacie Figin
eeCämnn
nglinitini

Adiconnzin

.
e 5 Ntcgere nn

uimfümnlns,

ennncintesih i

Nasn aclgitgi
enſedngt ſi dh
aitene
lus Nemd rgi
—D .
nciind gch
RRZMM
O.. aäcandn
Es ii Niſl
Roinisercten
patpamoraidg
trirechrat Eti
mEnacporalis ⸗
nRnendum Ntdict

n WrAenn

Woronn n
WMnnunröctit
CeiadeS
?
ucricmM

mne M Pne
nnnemn
psmninnd
ſr N alii
uttintktln
zigmmd atne
hn nienſic⸗
rrcihini
minitnitl

1

R c. ℳ 6
ichg n
cr
wuggs
„.„ w

ℳ2

12 P
Snö⸗

W

ipa!
,P 1

B 4 4

ſcriptũ eſt in ne c
al

tm ⁊ ſeꝑata colongſädelin aiquor enoſacfox. 5 .
q.2.pñti.⁊.q..ieloco.⁊.TgS.di.placuit vt quotiẽi

cũq;. ⁊.ꝛʒ.di.quoꝛũdã.⁊.? .di. Si ꝗs de alterius.
Sell in iſtis iuribus multũ extẽdit᷑ nomẽ excõica-

tiõis.quacũq; aũt iſtaꝝ minoꝝ excoĩcationum cle/
ricus ſit excoĩicatus.ſi in eo nõ eſt aliud qð opſtat ſi
bi põt ſᷣm aliquoꝝ opinionẽ eccliaſticũ bñficiũ con
ferri.qð nõ ꝑ electionẽ habet᷑.⁊ illud põt licite reti

nere. qꝛ nò iuenit᷑ in iure phibitũ.⁊ pᷣterea illa iu⸗

ra q̃ phibẽt excoicatis eccliaſtica bñficia ↄferri ex-
pꝛeſſe loquunt᷑ de excoĩcatis excoĩcatione maioꝛi.

nullã penitus mẽtionẽ faciẽtia.quo ad h̊ de excoĩ/

catis excoicaxiõe minoꝛi.vt patet in decre.alle.ad
partẽ ſcdᷣam.iĩ tex.⁊ in glo.⁊ ꝑ illud qð dr et ð etate
⁊ quali.oꝛdi.cũ bone.. Alijs aũt vr̃ dð ꝙ ſiẽ electõ
excoicati minoꝛi excõicatiõe q̃ excludit a ſacris nõ

eſt irrita ipſo iure.ſʒ irritãda.ex de cleri.excõicato
celebꝛãte.ſi celebꝛet.ſic q́;uis collatio bñficij ecclłia

ſtici facta tali nõ ſit irrita ipᷣo iure.tñ eſt irritãda.ſi
ꝓbari põt ĩ iure ꝙ tꝑe collatõis ſibi facte erat excoĩ
catus excoĩcatione minoꝛi.tal.n.collatio eſt alquo
modo electio.cũ.n.epᷣs dat alicui clerico aliquod
bñficiũ eccliaſticũ ĩter młitos eligit ipᷣm ad illud bñ

ſiciũ. Anus.n.bꝛeuiter põt eligere aliquẽ de młtis
cũ illi vni illa ptãs eſtↄceſſa ſeu collata.⁊ vr ꝙ ille
gſciẽter tali qtulit ſit puatus ipᷣo iure.hac vice illiꝰ

bñficij collate.qꝛ ſciẽter eligentes talẽ pᷣuati ſunt

iure eligẽdi hac vice.e de cleri.exco.mi. Si cele/

ꝛet.in glo.⁊ arm ad B.S.de electiõe.cũ ĩ cũctis.⁊c̃.
eſt Ai vult tenere opimionẽ pꝛi/
mã põt dicere ad arm ad partẽ pᷣmã dicẽdo ꝙ nõẽ.
ſiłe de adeptiõe bñficij eccliaſtici ꝑ electionẽ.a de
adeptiõe ſimplicis bñficij ecchiaſtti ꝑ collationẽ.i
pᷣma.n.adeptiõe eo qenodus adipiſcẽdi ẽ ſollẽniõ

⁊ bnficiũ ſic adeptũ quo ad h̊ eſt digniꝰ ⁊ Ionoꝛabi⸗
lius.iõ in adipiſcente requiritur dignitas maioꝛ ⁊

idoneitas.¶ Qui vult tenere opinionẽ ſcdᷣam q̃ mi
hi magis placęt põt dr̃e ad arm ad ꝑtem ſcðam. ꝙ
illa decre.loquit᷑ tm̃ de illis excoĩcatis ꝗbus colla/
tio bñficij eccliaſtici fcã nulla ẽ ipᷣo iure.⁊ ſoli tales
ſuntilliqᷓ ſunt excoicati maioꝛi excoĩcatiõe. .
vtrum excoĩcat
mnto quer itur. maioꝛi excoicatõ
ne ſollẽniter baptiʒzãs ſit irregularis. Et vr

ꝓnõ. ij. q. 3. Sigs ep̃s in ↄcilio. Si ꝗs epᷣus in ↄci/⸗

lio excoĩcatꝰ fuerit.ſiue pꝛeſbyter aut diaconꝰa ſuo
epᷣo.⁊ poſt excoĩcationẽ pᷣſumpſerit facere oblatio/
nem vel veſptinũ velm etutinũ ſacriſiciũ q̃ñ in of-
ficio ſuo agere ſic pus.nõ liceat ei.nec in alio ↄcilio

ſpypẽ recõciliatiõis hr̃e.cũ q̊ h̊ nõ fiat mẽtio niſi ð offõ

ecclie.vr ꝙ aminiſtrãs ſacrm baptiſmi excõicatus
irregularitatẽ nõ icurrat.Cotra eadẽ qõne.Si ꝗqſ

epᷣs danat᷑. Si ꝗs epᷣʒ danat᷑ aſynodo.velſi pᷣibyt
vel diaconꝰa ſuo epᷣo ⁊ auſi ſuerit aliqd de miſterio

ſacro ↄtĩgere.nullo mõ liceat eis nec ĩ illa necĩ alia
ſynoꝰ ſpẽ reſtitutiõis.aut locũ ſatiſfactiõis hr̃e.ſed

ſollẽniter baptiʒzare eſt mĩſteriũ ſacrũ.g̊ excoĩcati il
lud exercẽtes irregularitatẽ icurrũr.iMR
uis aligꝗ dixerit tales irregulares nõ eſle.a illã penã

Rñdeo ꝙ q;
nõ extẽdi niſi ad excoĩcatos celebꝛãtes ⁊ ecchiaʒ of

ſciãtes vt pᷣus in faciẽdo offm̃ diurnũ ⁊ veſptinũ.

tñ in ̊ nõ acgeſco eis.ſed ↄcedo excõicatũ maioꝛi
excoĩcatiõe ſollẽniter baptiʒantẽ.ſi de ſua excoĩca/

£
.● ₰
„
.
₰△
.₰
$
— 4

que non contrahitur a iure.ſed onge

v.
tione non hʒ pbabilem ignoꝛãtiã.q̃ vt dr er de cle/
ri.ex.mi.aplice.excuſat icurrere irregularitatẽ.qꝛ
cũ oĩs excoĩcatus excõicatiõe maioꝛi ſit ſuſpẽſus ab
oĩ actu legitio.vt viſum c.ↄſtat euʒ eẽ ſuſpẽſuʒ ab

executõe ſacerdotalł officij.ad ſacerdotale aũt offin

ptinet ſollẽniter baptiʒare.cũ g traãſgredi ſeu viola
re ſaltẽ ſollẽniter ſuſpẽſionẽ a ſacerdotali offõ.⁊ ab
executiõe cuiuſlibet oꝛdinis ſaltẽ loquẽdo de oꝛdie

ſacro irregularitatẽ ĩducat. vt hr̃ er̃ de ſen.⁊ re.iu/

di.cũ eterni.ↄcedẽdũ vr̃ ꝙ excoĩcatꝰ ſollẽniter ba/
ptiʒãs ⁊ in foꝛo pnie abſoluẽs ſit irregularis. Pꝛo
hac ẽt ↄcluſione.vr facere illud qð dr.di.⁊g.pᷣſby/
teꝝ.⁊ ex᷑ de cleri.ex.mi.Si ꝗs pᷣſbyter.⁊.j.de ſen.
exco. Cũ medicinal.in gl.ſuꝑ illud. Irregularitateʒ

nõ effugiẽt. vbi dẽ. ꝙ H eſt veꝝ in quocũq; offõ diui

no ⁊ hoꝛis diuinis cantandis officiãdo eccliam. ⁊
ſacr̃is ↄferẽdis.ille etiã irregularis eſt qui exegtur

offm̃ alicuiꝰoꝛdinis quẽ nõ hʒ ac ſi illũ oꝛdinẽ habe

ret ⁊ ei rõne oꝛdinis liceret.er᷑ de cleri.nõ oꝛdi.mi.
ꝑ totũ.ſi tũ excoĩcatꝰbaptiʒaretñ ſollẽnit᷑ vt faciũt

vVetule in caſu neceſſitatis.aut diceret eplam aut

euãgeliũ nõ ſollẽniter.nõ ꝑꝑ h eglani⸗ eſſet.⁊ vo
co ſollẽniter legere eplam leget eã in eccliai veſti
mẽtis ſubdiaconi ac ſi ſubdiaconꝰeſſet.vr etiã ali
qbus ⁊ pbabili ꝙ ſi excoicatꝰer eccliaʒ dicat hoꝛas
ſuas off iciãdo populũ in exercitu velĩ naui irregu/
laritatem ᷣhit.ſi tñ dicat.hoꝛas ſuas.cũ vno ſocio
vbpluribꝰnon tñ officiãdo eccliam vel pplm irre/
gularitatẽ non gᷣhit.vr tñ ꝗbuſdã ꝙ dʒ ſuppꝛimere
vba iſta.dñs vobiſcũ.⁊ loco huiꝰdicere.dñe exau⸗

di oꝛonẽ mcã.ſi tũ mẽſam bñdicat nõ ꝑꝑ h̊ irregula

ris eſt.qꝛ vt dr.er de ſen.ex.Cũ medicinal in glo.
nõ vr̃ ꝙ pena iſta ad h̊ extẽdi debeat.(ld arm ĩ op
pndð ꝙ ⁊ ſi ibi nõ expᷣmat᷑ aliꝗd de adminiſtratiõe
alioꝝ ſacr̃oꝝ a ſacro altaris.tñ h̊ expᷣmit᷑ in plibus
alijs iuribꝰ all. Sed nũꝗd excoĩcatꝰſciẽter in foꝛo
pnie abſoluẽs pᷣhit irregularitatẽ.vr aliꝗbus ꝙ ſic.

ꝗꝛ ſic abſoluere ꝑtiet ad ſacerdotale offm.⁊ pᷣterea

excoĩcatus maioꝛi excoĩcatiõe ſciẽter adminiſtrãs
ſacr̃m extreme vnctiõis irregłaritatẽ phit.⁊ ſic vr
dð de alijs ſacr̃is¶ llij aũt dicũt ↄriũ.qꝛ nõ iuenit
i Siure expᷣſſum ꝙ excoicat maioꝛi excoĩcatiõe ĩ fo

ro pnie abſoluẽs gᷣhat ꝑ h̊ irregularitatẽ.⁊ ſic dr.de

pe.di. j.F. Penc. pene legũ ĩterpꝛetatiõe molliẽde
ſunt potius q̃snimis exaſperãde. Pꝛeterea tał ab
ſolutio nõ fit cũ ſollẽnitate.⁊ vr eis ꝙ traſgredi nõ
ſollẽniter ſuſpenſionẽ ab oꝛdinis executiõe irregu/
laritatẽ non iducit.⁊ ꝑꝑ h̊ dñt ꝙ nõ eſt ſimile de ad/
miniſtrãte ſacr̃m extreme vnctionis.⁊ de abſoluẽ/
te in foꝛo pnie.qꝛ ſacr̃m extreme vnctionis coiter
adminiſtrat᷑ cũ aliq̃ ſollẽnitate.⁊ iõ excoĩcatꝰſcient᷑
ipᷣm admiſtrans eſt irregulariis

¶ Articulus octauus.

Onſequenter geelit S8 en

B querunt᷑.S.ivta iniuſte excoĩcãs
teneat᷑ excoĩcato ad itereſſe ¶E vty in
currat aliquã ſuſpẽſionẽ ¶ vtæ epi ex
coiĩcãtẽs vel ſuſ Aentcsn inſe ripts ſniam ſuſpẽ
ſionis icurrãt.¶ Vtꝝ iniuſte excoĩcantes ſint di⸗

Ed
gni pena eternaſj vtruʒz maidꝛi pena dignus ſit
iniuſte excõicãs pauperẽ q; iiuſte cokasdinu.

p Rimo municãs excolcato teneat᷑ adi
geie aeo ſic. qꝛ oĩis iniuſte aliũ dã
nificãs dãnũ reſtituere tenet᷑.aut tenet᷑ ad itereſſe.
OQui aũt aliũ iniuſte excoĩcat ipᷣm iniuſte dãniſicar.
Uñ di er de ſen.exco.cũ medicialis.ð. Si gꝗs autẽ.
de illo ꝗ excoĩcat idebite.ꝙ ſuꝑioꝛ ad quẽ recurritk
ſniam ipᷣam ſine difficultate relaxans latoꝛẽ excoĩ/
cato ad expẽſas.⁊ ad oẽ intereſſe condẽnet.⁊ alias
puniat aiaduerſione ↄdigna vt pena docẽte diſcaãt
iudices q;ᷓ graue ſit excoĩcationũ ſnias.ſine matu/
ritate debita fulminare. Et hec eadẽ in ſuſpẽſiõis

iterdictiſnijs volumus obſeruari. .
— vtrum excõi⸗
Ecundo queritur eans ſcienter
Raliquẽ iiuſte icurrat aliquã ſuſpẽſionẽ./Rñ
deo q iudicñ ꝗdã ſunt ſuꝑioꝛes vt epᷣi.⁊ ſuꝑioꝛes
eox.qdam iferioꝛes.ſi iudices inferioꝛes.ſiue ſint
oꝛdinarij ſiue delegati fame ꝓdigi. ꝓpꝛij ꝑſecutor̃ſ
honoꝛis.õ ſniam ⁊3 iuſtitiam in grauamen partis
alteriꝰin iudicio ꝗcꝗd fecerũt ꝑ gram aut ꝑ ſoꝛdes
executiõe officij ꝑ annũ nouerint ſe ſuſpẽſos.ſcitu⸗
ri ꝙ ſi ſuſpẽſione Mrate dãnabilr igeſſerit ſe diui⸗
nis officijs irregularitatis laqueoſe inuoluerit iux-
ta canonicas ſanctiões a quo nõ niſi ꝑ ſũmũ ponti.
potuerint liberari.er de ſen ⁊ re.iudi.Cũ eterni.cũ
5 iudex aliũ ĩiuſte excoĩcãs. ð aliũ ſniam pferat gra/
uiſſimãa iiuſte.tałſi hoc cõtra cõſciẽtiã ſuã fecit. ipo
iure ſuſpẽſionẽ icurrit pᷣdcaʒ.qð nõ ẽ itelligẽdũ de
ſnia q̃ nõ eſt iniuſta niſi rõe ĩtẽtiõis iudicis tm̃.ſi iu
ſta ſir ex mõ ⁊ ex ca. Epiſcopi aũt ⁊ eoꝝ ſuꝑioꝛes nõ
ſic.qꝛ vt dicit᷑.extra de ſen.exco.Oꝛ ꝑiculoſum eſt
epiſcopis? eoꝝ ſuꝑioꝛibꝰ ꝓpter executionẽ epiſco⸗
palis officij. qð incumbit frequenter vt in aliquo
caſu interdicti vel ſuſpẽſionis incurrãt ſniam ipſo
iure puida nos deliberatione duximus ſtatuendũ
vt epiſcopi ⁊ ſuꝑioꝛes ipᷣoꝝ ꝗbus huiuſmodi inhe
ret officiũ nullius cõſtitutiõis occaſiõe ſnie ſeu mã/
dati ſuſpẽſionis.ſeu iterdicti nullatenus ſniam ipᷣo
iure icurrãt.niſi in ipᷣa.ð pꝛelatis eiſdẽ expᷣſſamen⸗

tio habeatur.

= anoritur vtrum eßi excouã
Ertio queritures vel ipedere⸗
nů in ſcripto ſniam ſuſpenſionis incurrant.

Ruñqdeo ꝙ nõ icurrũt ipſo iure.er de ſen. exco. O:
piculoſum.iferioꝛ tñ iudex ipſo iure ĩcurrit ſuſj pen⸗

ſionem ab igreſſu ecclie pꝑ meſem. ſi ↄtigerit enz ſicꝰ

ſuſpẽſum diuina officia exegꝗ ſiẽ pus irregularitatẽ
nõ effugiet. iuxta canonicas ſanctiões.ſuꝑ qua cuz
co nõ niſi ꝑ romanũ põtiſicẽ poterit diſpefari. e de
ſen. ex. cu medicinalis. ᷣ ant ↄſtitutũ ẽ ad cauẽduʒ
pᷣcipitationẽ in ferẽdo excõicatiõis ſniam. qꝛ cum
excõicatio ſit medicinalis dũ tñ is in quẽ lata fue
rit no tenat caute ꝓpuider dʒ eccliaſticus iudex. vt
i ea ferẽda ondat ſe pſequi qð coꝛꝛigẽtis eſt ⁊ medẽ
tis. vt hr̃ in decre.pdicta.ſi tñ ſnia excoĩcatiõis ſu/
ſpẽſionis.vel ĩterdicti nõ ſit lata in ſ. criptis. nihil⸗
ominus tenet vt diẽ glo. ſup a decre. p̃dicta. Sciẽ
du aũt ꝙ abſoluẽs ab excoĩcatiõe nõ in ſcripto ſup/
gicta pena nõ ĩcurrit.pᷣdicta.n. decr̃.nõ infligit ſup̃
dictã penã niſi ferẽtibꝰ ſniam ↄdẽnatoꝛiam.qꝛ peri

ergo querit᷑ vtrum iniuſte excõ

culoſioꝛ eſt pᷣcipitatio ĩ ↄdẽnãdo ; in abſolnẽdo.iu

π

dex tñ dz abſoluere i ſcripto. ſi tñ nõ ĩſcrivto

8
a ue Pa in glo. ⁊ B etia
n. Shabitũ eſt. ſolo vbo ercoicat᷑ qs. Sed oĩs resę
q̃ſcũq; cãs naſcitur ꝑ eaſdem diſſoluit.er de regu.
iuris.c.pꝛimo.
— f vtrum iniuſte excõ
rto querit municãrtes ſint di⸗
ipena eterna.MRndeo excoicatio põr ec
. aut ex aĩo excoicantis.aut cum mala itõtio
ne vel ex odio excoiĩcat.aut ex oꝛdine.imo vt ppꝛiꝰ

loquar ex oꝛdinis coꝛꝛuptiõe eum.ſ.fert᷑ non vuato

iuris oꝛdine.aut ex defectu cauſe qn.ſ.nõ ſubeſt ex
coĩcatiõis legitima cꝗ. ⁊ hec diſtinctio ꝓbari põt ꝑ
lud qð habet᷑.ii.ꝗ.ʒ. Si epiſcopus ĩ glo.⁊.c.epiſco
pus..ſi ̊ vbi expᷣſſe hr̃ ſimilis diſtictio in textu.⁊
quocũq; iſtoꝝ modox iniuſte excoĩcãs ſciẽter. t ex
deliberatõe moꝛtalr peccat.qꝛ ꝓximũ iniuſte⁊ gra
uiter ledit.qꝛ ledit ipᷣin in fama ⁊ cõtra phibitionẽ
ecclie facit.vt patet ꝑ illud qð hr.ꝛ.q.j. Memo epi
ſcopus.⁊.ii.q. .Si epiſcopꝰ.⁊ er de ſen.⁊ re.iudi.
Cũ cterni.⁊ de ſen.exco.Cũ medicinał. Si ãt hoc
faciat ex ignoꝛantia craſſa ⁊ ſupina adhuc moꝛtatr
peccat.q;uis nõ ita grauiter ſicut ſi hoc faceret ſciẽ
ter. Si aũt hoc faciat ex pbabili ignoꝛãtia ñ peccat
moꝛtalr.cum aũt pccm̃ moꝛtale obliget ad penam
eternã patet ꝙ cũ iniuſte excoĩcãsſciẽter vel ex igꝰ
rãtia craſſa moꝛtalir peccet. vt dem̃ eſt obligat᷑ ad
penam eternã.a qua tñ obligatiõe liperari poteſtꝑ
veram pniam. . l
vtꝝ maioꝛi pẽa
into quer itur dignus ſit inin⸗
e excoĩcãs pauperẽ q; iniuſte excoĩcãs di/
uitẽ. Rñdeo ꝙ ſic ceteris ꝑibꝰ.ꝗa q;dto magis ẽ cõ
patiẽdũ ꝑſone tanto ceteris ꝑibꝰ grauioꝛ eſtiniuſta
leſio qᷓ ſibi ifert Ceteris aũt paribꝰ magis eſt cõpa
tiẽdũ pauperi qᷓ; diuiti.qᷓ;uis neutro ſit cõpatiẽdũi
pindiciiuſtitie. Mꝛrtere⸗ iura magis deteſtant
addere afflictionẽ afflicto qᷓ; nõ afflicto. Pauꝑtas
aũt q̃dam afflictio coꝛꝑis ẽ ſeu multax afflictionuz
coꝛꝑalium cà.poſſet tñ diues eſſe ꝑſona tante reue
rentie ⁊ dignitatis ꝙ ex eius iniuſtã excoĩcatione
tot mala ⁊ ſcadala ꝓuenirẽt.ꝙ multo grauiꝰ ect illũ
excoĩcare iniuſte qᷓ; pauperẽ. „„„

¶ Artieulus nonus.

Onſequenter ae e

hoc q̃runtf. ete ꝑochialis ſacer
dos poſſit ſi ſubditũ abſoluẽ ab excoi
— tiõe quã icirrit ꝑticipãdo ĩ crimie cũ
excoĩcato maioꝛi excoicatiõeꝑ vtꝝ oĩs fauẽs ex.
coĩcato participet in crimie ꝓ quo eſt excoicatꝰ(ʒ
vtxꝝ glibet ſacerdos poſſit abſoluere a minoꝛi excõ
municatiõe.¶ A vtx excoĩcꝗt maioꝛi excoicatiõe
poſſit abſolui pccis excoĩcatiõe manẽte.iðꝰ vtrũ
ille ꝗ icurrit excoicationẽ i vno epᷣatu W poſſit
abſolui ab alio epᷣo ĩ cuius dioceſi moꝛaaett.

qõnem rñdetur.ꝙ cũꝑ⸗
Pꝛimam nReipãs excoicato in cri/

3 mine icurrat eãdẽ excoicationẽ cũ illo.er de

–

4 .exco. Si cõcubine.nõ poterit abſolui niſi ab il
lo a quo põt pᷣncipalis abſolui.er̃ deſen.exco. Nuꝑ
F.in ſcðᷣa.Excoicatus aũt excoĩcatiõe maioꝛi.aut?
excoicatus a iudice.aut a iure.ſi a iudice ab illo ab

. ι 6.
L .
.

ak alit. vt

72

Uieiniti

(ure, d
ſcer 4,
aneudlioren
ſpenbelutat
meneteoſctt⸗
aceröſtren
ſna S⸗
Gncrchtsc

088

lipteresimt
nik
ſudite E.
nitihns aidel
elliantetde
geſeitmeata
geti nii
Hotolerſehl
Ccicetincinine
ſanbentänner
(twpieri⸗
ngrtenomer
ligarocicgpe
ſiceſuenure
ſſnactünere⸗
1Ar
nlatdeſenen
Pieäſkn
ſſfegudeſſtan.
daceſymuns
Wniksvun

² erchdctded
. (snlmſize

Aianpinsn
ſegötetnoft
i⸗ .M
hotdistan
lerek etie
lſtniiften
ſniſt
ieie lll
Micicfcjz⸗
hantincizun⸗
ſſſencirlcin
ſſborz eti
ltletliiene
ſeiunziäici
W
onitlinme
WN
nemenietn
eſmiſſiße
Nar ne ge

nins dificdan
gimntcin i
WAdeg nn
Wtipen chne
ianfgim
igrii
ineriechiaae
ii
MNiN&εο*

muini
dns fr ini⸗

aü uge.
ie
ncl il

AN
nan
ur.

anhc⸗
mnn galihei⸗

me iweien,
—
ic aii0,
0 ,B *
Ninnotini
musdiolli

Mlnpig

Aatarunnn
oong
uninii
n iabt

—

maqhre nõ ſit remittẽdus.er de offi. delł.

ſuffragia de

N rl H

ſoluedus eſt. vel ab eius ſupiof. qꝛ ille qui ligat dʒ
abſoluere.2 4. qvj. Si petrus.ſi autẽ accedat excoĩ

catus ad ſuꝑioꝛem ꝓ abſolutione habenda.q;uis ſi
ab eo abſoluat᷑ abſolutꝰ ſit.tñ ſuꝑioꝛ dʒ ipᷣm remit/
tere ad excoĩcatoꝛẽ abſoluẽdũ.niſi ſit aliq̃ ca legiti⸗
remitte Pꝛudẽtiã
Fxoltimo. Si añt excoĩcatꝰ eſt a iure põt vſolui ꝑ
epᷣm exceptis caſibꝰquoꝝ abſolutionẽ dñs papaſi

biretinuit. er ð ſen. exco. Nuꝑ a nobis.caſus auteʒ

illi plures ſunt.(¶ꝛimꝰ qñ aliqs iniecit. manus
violẽtas ĩ clericum vł religioſum.7.q.⸗i GSiꝗs
ſuadẽte. ecũdus qñ aliꝗs ĩcedit eccliam ⁊ ẽ de⸗
nüciatus.er de ſen. exco. Tua.. qn aligs frangit
eccliam ⁊ eſt denũciatus eodẽ ti. Cõqueſti ¶ꝰ qñ
aligꝗs ſciẽter coĩcat in diuinis excoĩcato noĩati a pa
pa. e. ti. Signincauit.¶? eſt qn aliqꝗs falſiſicat lr̃as
apoſtolice ſediſ.er de cri. fi. Dura ¶ cũ aliquis
coĩcat in crimine excoĩcato excoicatiòe maioꝛi ĩ ca
ſu cuiꝰabſolutionẽ dñs papa ſibi ĩſ.
caſu excipiunt᷑ plures caſus Pꝛimus ẽ qñ aligꝗs ẽ
in articulo moꝛtis. in tali.n. caſupõt penitẽs abſol
ui a quocũq; pccõ ⁊ quacũq; excoĩcatõe. ſiue ſit a iu

dice ſine a iure ꝑ quẽlibet ſacerdotẽ non hr̃ticũ nec

ſciſmaticũ nec excoĩcatũ.I2.q. 4. Si ꝗs ſuadẽte.
7.26. q. 6. Agnouim?. 7. c. ſe. e de offi. oꝛdi.paſto/
ralis.⁊ de ſen.exco. Mõ dubiũ.⁊.c.ꝙ de his.⁊.c.qᷓ
uis.⁊ ſic abſanto nõ debent cimiteriũ⁊ alia eccłie
egari. e de ſepul.c. vlti. ↄſuerudo tñ ẽ
in dioceſibꝰmultis vt tales in cimiterio nõ ſepeliã
tur. niſi pus hita Inia. dioce. vel ſui officiał. cuiꝰcõ⸗
ſuetudinis rõ eſt.qꝛ ꝑ hãc viã faciliꝰpñnt ↄpelli here
des ad ſarile rikca⸗ caſus eſt aias hoſtiarius
alicui ptatis ꝑcuſſit clericũ nõ ex oslio vel ppoͤſito.
ſed pᷣtextu officij ſui. er de ſen erce Si Biene.
S* ſi ꝑcutiẽs ſit mir. Rti. Muliere Aen ſit ſer⸗
nus ? dñs ſuus ꝗ nõ fuit in culpa de ei alentia le⸗
deret᷑.e.ti. Relatũ Iꝰ ſi i egularis irregularẽ p⸗
cuſſit niñ ſit enoꝛmis exceſſus.e.ti. Monachi.⁊.c.
cũ illoꝝ Alõꝰ ſecutiẽs ſit pauꝑ qñũ pauptas eſt tãta
ꝙ nõ põt ad ſedẽ.ap.accederenin mẽdicãdo ⁊ ve/
recũdũ eſt ei hoſtiatiire.e.ti.ꝙ de his.¶ q ſi ſenex
velvdlitudinariꝰ vel in mẽbꝛis deſtitul ita vt cõ
mode adire ſedẽ apo.nõ poſſit.e.ti. Ea noſcit᷑. g
ſi ipuberes.e.ti.c.iꝰſiue ante pubertatẽ ſiue poſt po
ſtulẽt ſe abſolui. e. ti.c. vl h' ſi habeat inimicitiaſ
ſedi apoſtolice pntare.e.ti. De ceteroi/Ioꝰ in his
Acoiter viuũt.i.ſub vno cto doꝛmiũt ⁊ in enadem
domo veſcunt etiã ſi ſeccires ſint niſi fuerit grauis
⁊ enoꝛmis exceſſus.er de vita.⁊ ho.cleri. Om̃ vt

Ait ſcriptura Aliiꝰqñ eſt modica ⁊ leuis iniectio. ex

J deſen. ex. puenit.¶ Ex ſupdictis pʒ in ꝗbꝰ caſibꝰ p
epᷣm abſolui põt ꝑticipãs cũ excoicato in crimie.⁊ĩ
ꝗbꝰnõ. Oer ꝓpꝛin anñoſacerdotẽ nõ credo aliquem
ſic pticipatẽ ab excoĩcatiõe abſolui poſſe niſ ĩ caſu
ncciĩtis pᷣſtita iuratoꝛia cautiõe ꝙ qñ poterit pebit
ſupioꝛismãdato ꝗ ipᷣm er caſum necitis abſoluere
potuiſſet. ⁊ ſic põt ĩtelligi ꝙ dr in illa decre. nup in
fi. vel niſi ſit pᷣncipal excoĩcatus tali excoĩcatõe ma
ioꝛiq̊ ↄſuetũ eſt ꝑ ſacerdotẽ pochialẽ poſſe infligi ⁊
relaxari.qð iõ dico.qꝛ ↄſuetudo dat iuriſdictioneʒ

eruauit. A pᷣmo

capitales vel alias iuſtas excuſatiões.q̃re nõ põt ſe

buscollata.

in crimine p quo eſt excõicatus. Rnñdeo fauens

excoĩcato.aut fauet pſone.ita ꝙ nõ crimini. aut fa-
uet crimini ꝑſone.pꝰ mõ fauẽs excoĩcato non pꝑtici

pat ei in crimie.illa ꝑticipatiõe qᷓ icurrat eandẽ ex

coĩcationẽ cũ illo. fauere ant crimini dupłr põt in⸗
telligi.aut ꝑ accñs.aut ꝑſe.pꝰmõ non ois fauẽs in
crimie excoicato icurrit eãdẽ excoicationẽ cum illo
vbi gra. Si aliꝗs eſt excoicatus.qꝛ iniuſte inuadit
alicuiꝰpoſſeſſionẽ guerrãdo. Si alius q illũ eundex
guerrat itentiõe recuperãdi aliꝗd ſuũ qð ille detiet
iniuſte nõ icurrit eãdẽ excoĩicationẽ cũ alio guerra⸗
toꝛe.q;uis ꝑ accñs ſibi faueat in guerra inq; tũ pluſ
põt ledere illũ quẽ iuadit qᷓ; ſi iſte ↄ eũdẽ nõ guerra/
ret ſi aũt fauet crimini ꝑ ſe.aut iſte fauoꝛ aligd coo⸗
ꝑatus eſt ad ꝑpetrationẽ crimiſ.aut nõ.ſi nõ.nõ eſt
ꝑticeps i crimie illa ꝑticipatiõe ꝑ qua icurrit᷑ eadeʒ
excoĩcatio cũ excoĩcato.qð ꝓbat᷑ ꝑ illud qð dr.ex de
ſen. exco.nuꝑ.in glo.vbi di ſuꝑ illud vbum decre.

ei ↄſiliũ impẽdẽdo.qꝙ alias nõ tenet᷑ gs deoſilio.ni

ſi ille alias nõ fuiſſet facturus.ſi g̊ dado ↄſiliũ qð nõ
cooꝑat᷑ ad criminis ꝑpetrationẽ nõ icurrit eãdẽ ex
coĩcationẽ eũ criminoſo.vr ꝙ ſenilr poſſit dici de
fauoꝛc.ſi aũt fanoꝛ coopatur ad ꝑpetrationẽ crimi
nis.tũc ſimpli dð ꝙ ois ſauẽs criminoſo ĩ crimine
ꝑticeps ẽ criminis tali ꝑticipatiõe ꝑ quã eadẽ excoi
catiõe ligat᷑ cũ criminoſo.necẽ idẽ fauer̃ ꝑpetratio
ni crimis ⁊ fauere ipunitati iã ꝑpetrati. qꝛ fauẽtes
mõ ꝛ⁊ipſo iure nõ incurrũt eãdẽ excoĩcationẽ cũ cri
minoſo ſi nõ fauẽt illi ipunitati.niſi amor̃ ꝑſone cu
ius ↄfuſionẽ euitare volũt excoĩcãdi tñ ſunt.ſi poſt
canonicã monitionẽ nõ deſiſtũt.qñq; tñ rõne hoꝛꝛi

bilitatis crimis fauentes eiꝰ ipunitati ĩcurrũt ma⸗
ioꝛẽ excoĩcationẽ ipᷣo iure. Uñ pᷣſtantesĩ effectu fa⸗

uoꝛẽ ipunitati criminis hereſis ipᷣo iure maioꝛẽ in

currrũt excoĩcationẽ.er̃ de hr̃ticis.Excoiĩcamus.ꝭ.

Mrri anerit vtæ glibet ſacerdos
E rtio queri e it abſoluere a mi
oꝛi excoĩcatõe. Et vr ꝙ ſic.excoĩcatꝰĩ vna
eccliaẽ excoĩcatꝰquo ad oẽs.ii.q.ʒ.c.ꝛꝰg a ſii vr
vno põt abſolui poſſʒ abſolui a quolibet . gie
duoꝝ ſacerdotum excoĩcatoꝝ minoꝛi excoicatiõe.
vnꝰ põt aliũ abſoluere ab illa.ẽ de ſen.exco. Puo

EAgd qlibet ſacerdos nõ excoĩcatꝰ ma
gis vr poſſe abſoluere ab excoĩcatiõe q;ᷓ excoĩcatuſ
glibet ſacerdos a minoꝛi excoĩcatiõe põt abſolue
re¶ Cõtra er̃ de pochi.⁊ alienis pochi. Nullus epᷣſ
nullus epᷣs alteriꝰpochianũ indicare pᷣſumat.Sed
abſolutio a minoꝛi excoĩcatiõe quoddã indiciñẽ.g
epᷣs nõ põt abſoluere amioꝛi excõicationce illũꝗ de
alieno epᷣatu eſt.¶Rñdeo ꝙ excoĩcatio minoꝛ du⸗
plexẽ᷑.qnq;.n.ifligit᷑ ab hoie. 2.q.ꝗ. Miroꝛ.qñʒ
ẽt ipᷣam icurrit hõ ipᷣo iure.ii.q.s.cũ excoĩcato. Ab
illa qᷓ infligit ab hoĩe nõ põt abſoluẽ niſi excoĩcans
vel eiꝰ ſuꝑioꝛ niſi in caſu neceſſitatis. Ab illa q̃ẽ a
iure.dicũt ꝗdã quẽlibet ſacerdotẽ niſi fuerit hereti
cus vel ſciſmaticꝰ venaioꝛi excoĩicatiõe excoica⸗
tus poſſe abſoluere.⁊ẽt a pccis venialibꝰ qꝛ talis

—

abſolutio nõ regrit iuriſi. ictione ( z nullus pöt
iur

vt hetur. 2.q.j. Memo in glo. tren f es
— I* vtrum fauẽs ex/
Ecundo querit᷑ un ſmwe er.
— .* . . „
—w—ʃð *„
. 2„
. 9
. 2

aliũ iudicare licite niſi hñs ſuꝑ eũ iuriſdictionẽ oꝛ⸗
dinariã vel delegatã ex expᷣſſa ↄceſſiõe vel ꝑmiſſio
ne vel ↄſuetudine.Abſoluere aũt aliquo mõ indi/
care eſt.iõ dicũt alij ꝙ gꝗlibet ſacerdos nõ hereticꝰ
nec ſciſmaticꝰ nec maioꝛi excoĩcatione excicatuß
2

luriſdictionem hʒ ſuꝑ quelibet xpᷣianum qᷓ;tũ ad p/

dicta.qꝛ cuilibet ſacerdoti licitum eſſet abſoluere
quẽlibet. niſiꝑ eccſiam eſſent pᷣlatoꝝ eccliaſticoꝛũ
iuriſdictiões limitate. nõ iuenit aũt in iure iun iſdi

ctio qᷓtũ ad ptaãteʒ abſoluẽdia venialibꝰ ⁊ a mioꝛi

excoicatiõe a iurè alicui ſacerdoti ab actibꝰ legiti-
mis nõ ſuſpẽſo ſubtracta. Un 8 peni.⁊ re. Dis vtri
uſq; ſexus.ſuꝑ illud oĩa ſua ſolus pccã dic glo.nõ tñ

venialia. tũ ad ↄfeſſionẽ venialiũ nõplus vter
minat᷑ penitẽs ꝑ ſtatutũ eccliaſticuʒ ad ↄfirendũ ꝓ

pꝛio ſacerdoti qᷓ; alij.A ſumili põt dici ð minoꝛi ex
coĩicõe cũ o vt ſuꝑius hitum eſt abſq; pccõ
moꝛtali. Al m qꝛ vt ißi nis xp̃ᷣ
ptãtẽ abſoluẽdi ↄtulit aplis ⁊ alijs diſcipulꝑ ſeipʒ
Imediate.tñ ptãtẽ iuriſdicriõis ↄtulit eis accipien
dã mediãte Petro quẽ vicariũ ſuũ ĩ militãti eccle
ſia ↄſtiruit.⁊ nullus ſacerdos hʒ aliquã iuriſdictio/
nẽ ſuꝑ aliquẽ in foꝛo interioꝛi ſeu exterioꝛi niſiſit ſi
bi ↄmiſſa a ſucceſſoꝛe Petriimediate vel media/
te. multi aũt ſunt ſacerdotes ꝗbus nulla penitus in
riſdicrio eſt ↄmiſſꝗ g tales nec a mioꝛi excoĩcõe ab
ſoluere pñt ⁊ p ha piniõe vr facer̃ qð dr exð ſen.
exco. nuꝑ..in ſecũdo.vbi dr de illo q ↄhit minoꝛẽ

dicũt Zꝛium qꝛ vt ipᷣi dñt q;uis xps

excõem a iure ⁊ a ſuo epo vel ꝓpꝛio ſacerdote pote

rit abſolutiõis bñficiũ obtinere.vr.n.ꝙ dicẽs a p/

piꝛio ſacerdote negare intẽdat ꝙ nõ ab alio.¶Mui

vult tenere hãc opinionẽ q̃ magis placet põt dicefr

ꝙ pᷣm armnnõ valet.qꝛ ſi ego excoĩco ſubditũ meum
ſiẽ poꝛtat ſecũ excoicatõeʒ ſuã quocũq; vadat. ſic ſi
ißm abſoluo exñs in ꝓpuicia mea ſi ſum legatus vel
in dioceſi mea ſi ſum epᷣs abſolut eſt quocunq; va
dat.legatꝰtñ poſtq; exiuit termios legatiõis ſue ab

ſoluere nõ poſſet illũ quẽ infra terminos legationiſ

ſue excoicauerat. nec ep̃s er ſuã dioce.exñs ſuſpen/

dere põt nec abſolue ab excoicatiõe in foꝛo ↄrentio

ſo.qꝛ er ſuã dioce.nõ dʒ exercere ea q̃ ſunt epᷣal iu/
riſdictiõis ĩ foꝛo ↄtẽtioſo.poſſʒ tñ ↄmittere alicuiĩ
ſua doc. vt abſoluat.⁊ hũtur pᷣdicta er de offi.lega.
Monuit. ptim i tertu.⁊ ꝑtim ĩ glo. Mõt tñ ſubditum
ſuũ abſoluere in foꝛo pnie.nõ tm̃ a pccis.ſʒ etiaʒ ab
excoĩcatiõe quã tulit in eũ.ẽt pᷣdictis ↄcoꝛdare x
tur dñs Hoſti.ĩſumma tractatu ð pnia.qᷓ;uis eſſiʒ
abſoluẽdo ĩ foꝛo ↄtẽtioſo pᷣiudicaret epᷣo.alij tñifo
ro pnie abſoluẽdo nullũ ſibi pᷣiudici fac. Uñ nõ vĩr
roõ.qre ibi ouè ſuã liberare nò poſſet. (Adrm dð ꝙ

nõ valet. qꝛ minoꝛ excoicatio nõ aufert ea q̃ iuriſ/⸗
dictiõis ſunt. Uñ ſacerdos excoĩcatus excoicatiõe

minoꝛi ſuũ ſubditũ abſoluer̃ pot a ſimili viculo.vt

pʒ pillã decretalẽ lesatg. enetes aũt opinionẽ

aliã dicũt ad armnad prem ſcòa

iudiciũ ecclie militãtis.Hᷓ̊ aũt nõẽ neceſſariũ q;tuʒ
ad pecã venialia ⁊ excoicationẽ minoꝛẽ q̃ eſt a iur̃.

Sed hi male dicũt.qꝛ cũ homo obligat᷑ ad ſuſcipi
en.dũ altiſſimũ euchari. ſacrẽm ſaltem ſemel inano 3

ung icut ad ar. ren m ꝓilla decre. nõ ſe
extẽdit niſi ad illa de ꝗbus neceſſarium eſt ſubire

⁊ ipᷣm reciper̃ nõ debeat ercoicatus etiã excoicatio

ne minoꝛi. neceſſariũ eſt tal vt ab illa excoĩcatio
abſoluatiy. . “D X oicatione

maioꝛi excoĩcatiõe poſſit abſoluere a pccis

ſit iuſte ſiue ininſte. dũ tñ teneat excoicatio ſiue ſtet

R agrto querit vtruz ſacerdos ⸗

gitũ ſuũ excoĩcatuʒ

excoĩcatiõe manẽte. Rñdeo ꝙ ſiue iſte excoĩcatꝰ .

ui.¶ Kõtra

tio.q̃dã a iudice.q̃dã a iure

. ð

pöt a ſacerdote abſolui a pecis ſuis excõt manẽte.

qð manifeſtũ eſt de illog iuſte eſt grcoicatus ? ſiat
p eum ꝙ ab executiõe nõ ſoluit᷑.qꝛtalið actu ẽi pec
qꝛ ſniam ecclie ↄt
nit. de illo aut g iniuſte eſt excoicatus aut iuſte. ſed
ꝑ eum nõ ſtat ꝙ nõ abſoluit᷑.nõ eſt itaclax.qꝛ ðᷣcre.
24. q.j. Acũq; loquit᷑ de illis ꝗ ſe ab vnitate ſidei vł

cato moꝛtali de quo nõpenitet.

ſocietate Petri ſemetipſos ſegregauerũt.q aut n⸗

iuſte ercoicatus eſt. ille ꝗ facit poſſe ſuũ vt abſol-⸗

uat᷑ ſemetipᷣos nõſegregat.tñ credo ꝙ tales apcciſ
nõ poſſint abſolui ab hoĩe.q;uis abſoluant᷑ ſi vere

penitẽt ĩ iudicio dei. Decretũ.n.ex ↄſuetudine q
optima legũ iterpᷣs ſic obſeruat᷑ vt tales non abſol
uant.qꝛ pᷣumẽdũ eſt vt in pluribꝰ ⁊ ꝙ iuſte excoica
ti fuerũt ⁊ ꝙ niſi ꝑ eos ſtaret ab excoicatiõe abſolue

rent᷑.niſi iterdũ teneant᷑ in excoĩcatiõe ꝑ longũ tem

pus ad grauius puniẽdũ aliqð grade ſcelus ꝓ quo

extitit excoĩcatus. cuʒ gᷣſacerdos abſoluit in foꝛo
pnie aliquẽ.pꝰdʒ pponere abſolutionẽ ab excoica-
tione q;ᷓ a pccis.excoĩcatus ẽt minoꝛi excõne ñ poſ/
ſet abſolui a pccis illa excõne manẽte.qꝛ vt hr. exx·
tra de clerico excoĩcato mi.ſi celebꝛet.talis a ꝑcep

tiõe ſacr̃oꝝ puatus . .

ĩ cuiꝰ dioc. moꝛat᷑. Rñdeo ꝙ hec qgintelligi pot.
aut de excõne q eſt a

de illa q eſt ab hoĩe.dð ꝙ abſolui nõ põt.niſi ab ex/
coicatoꝛe. vel eiꝰ ſucceſſoꝛe. vela ſuꝑioꝛi.ſiue fue/

rit ſpaliter ) determinatã ꝑſonã.ſiue gnãliter lata.

ſi aũt ĩtelligat de excõne a iure dð ꝙ de minoꝛi ex⸗

cõne ↄpcta in vn epᷣatu põt excoĩcatꝰ abſoluii alio

epᷣatu. de maioꝛivo excõne dubiñ eſt. credo tñ ꝙ ſit

ven ci. n. es alicui poſſit m abſoluerea pecisqᷓ
e ſuũ eſmtũ miſit.ꝓbabile vr ꝙ et ipᷣm poſſit ab⸗

ſoluere ab excõne quã er᷑ ſuũ epatũ oxit.nõtñ.n.de/

fert᷑ excõni qẽ a iure ſiẽ illaẽ ab hoie.

hoc q̃runt᷑.¶ vt
ſit abſolui iuit wtrabis bolſt
EPlui ꝑlr̃as.5vt
de cauſis abſoluat᷑ ſunp

expᷣmat. ¶ ſe
ſin ve olne 5o vtrũ excoĩcat cui excoĩcatoꝛ di
cit. reuoco excõnẽ ſeu relaxo quã in te tuli.⁊ nõ diẽ
abſoluo. ſeu abſoluimꝰ. ve ſit abſoluuus.
— R im 0 oſtendo ꝙ excoĩcatꝰ nõ põt ab⸗
ImO ſiuiiuitus. nullus pot abſolui

ri. tẽ manẽte cã manet effectꝰ.ſed caqre excoica
4 multa bona pſtank inuitis vl buſi⸗
ciũ abſolutiõis pᷣſtari poſſit iuito. cepi ioꝛa ſunt
iura ad pſolnenan qᷓ; ad adẽnãdũ. anit ed
excoĩcari.ã⁊ abſolui. MRñndèo ꝙ duplexe (xco
ſi iniuſta eſt tenet
iudex rełaxare ẽt excoĩcato inuito.ſi iuſta eſt. nõ dz

E III tn teneat iuitũ ab illa abſoluere. tñ ſi abſoluitille vere abſo/
eum ꝗ nõ eſt ab excoicatiõe abſolutus.ſiue nõ.nõ

lutus eſt. vt gdã dicũt. ſi iẽ. n. voluntatẽ ſuã potuit

.—.

. ° H. .
0
.
9„
*
⁶
6

WVno epatu poſtea poſſit abſolui ab alio eßoᷣo

ind queritur vmm ilea in.

hoie. aut de ill j eſt aiure. ſi

VVnſequenter ani. Etcuea
vtꝝ excoicatus poſ/
um excoĩcat/ plibus
ſi nõ oẽs cãs excõnis ſue
vtꝝ abſolut ꝰab officiali ep̃i excoĩcati

inuitus ĩ foꝛo ↄſcie.n ſili nec ĩ foꝛo ertenio

fligit eſt vrumacia. gilla manèteno pot abſol

pnetieiin⸗

nrethlief
itcorticgſer
cſeceierumna
geirbeginen
ecech voinrer
gekihoinre di
Ctiſneſaa
4grnatanich
ci.del Cche
piifhhifix,
