1 hrimiro qdiu eſt
inimicus nunq; remittitur offenſa nec magna nec
ꝑua.ſec homo q; diu eſt in pccõ moꝛtali eſt inimi/
cus deo.ergo q;diu ſic eſt ſibi nõ remittitur venia/
lis culpa. MRñndeo gra ſʒ ſe opponitur moꝛtali pec
cato.veniali autem non opponitur niſi mediante
aliquo actu ſuo oppoſito veniali peccato.⁊ quiabi

— .

offeſa. p quolʒz debet aliqᷓ emẽda.ſj p Pee a

mittunt᷑ venialia.⁊ ꝑ oꝛonẽ dnicamen

ane adꝑtem aliã dð ꝙ q;uis ſit potentioꝛ gra.
p

eeptade
genpece
E⸗ d
crino ore
ua elerobi
ſcaplorſ
pretopusan
oeptat
ſoporeten

Sufti
iate .
Honoplae
Neſefucg
Glinemin
Gfalin⸗
Widusef
* ſnhn
WMs
ohari
Ncentr
Aam.
takesſa
teligis
aun
dechccin.
leg auei
er cdi
ſthue

R
NS
H
(Vemg
gkane
ideſti
ſſofelia
Hontdpplic
W
iodinicik ,
ſonen lin
ſroumb⸗
i duus
i defmnin
iner,
s

iu

Aul⸗
hinsgiſt
Kibifnt
Rien
enndldine
Moſerün
ſſruatii
ncucidere
inſpälidanci;

nsenn
Ginlinze⸗
U Mirdeilsi
e Morei
nuiuni

4 . 4
lii

2
xviſ.*.

tus poteſt et ſine actu? vnus aetus ſine alio.ideo

moꝛtale remitupoteſt ſine veniali ⁊ vnũ veniale
ſine alio.actus autem gre veniali peccato oppoſi-

tus ꝑ quem veniale pecm̃ remittit᷑ nõ poteſt eſſe ſi
ne habitu gre que peccato moꝛtali ſʒ ſe opponitur
vt dictumẽ.⁊ ideo ſine moꝛtali nõ poteſt veniale
mitti. nec poteſt dici ꝙ veniale poſſit femirtiꝑ
iam ſine gratia.qꝛ talis penitẽtia eſt ifoꝛmis nõ
aecepta deo illa ncbepratde q regritur ad remiſſio
nem peccati.i Ex dictis patet ſołlo ad pᷣn in oppꝰ
d m dõ ꝙ penã tꝑalem expiatiuã cuiuſlibet pec
cati nõ poteſt explere ſine gra q;uis penam tꝑalem
qua eſſet obligatus ad ſatiſfaciẽdum homini poſ/⸗
ſet explere ſine gr̃a.q;uis.n.homo frequẽter acce/
ptet opus cum tñ nõ acceptet oꝑantem.deus tam̃
nõ acceptat oꝑa niſi acceptet oꝑantem.a nulla oꝑa
tio poteſt eſſe culpe epiatiug niſi Hõ adeo.
E vt ſiẽ dictuʒ eſt. tribꝰmo⸗
Irca lram &⸗ offendimus. hoc itel
lige dictum ꝑ quandam adaptationem ſeu

appꝛopationẽ nõ ꝑpciſionc᷑.qꝛ qᷓ;uis moꝛtale pccm̃

ↄpleri poſſit in actu coꝛdis.tñ ſatiſfactio nõ cõplet᷑

qᷓ; ſuffiẽ ſola deteſtatio pcclſine ꝓpoſito ↄfitendi ex
plicite vel implicite.putẽs.i.fetens. Uñ verſus.
MNemo placer puret cuius pᷣſentia putet.nõ.n.par

dz eſſe fructe. hoc iĩtelligi dʒ de tẽtione necemitatis

qui.n.min peccauit non tenet᷑ de neceſſitate ad
tãtã ſatiſ factionẽ ſiẽ ille qui plus peccauit. oĩs iſta
Yarietas ↄfitenda eſt ⁊ deflẽda.hoc exponẽdum ẽ
ſcðm oↄſilium nõ ſcdᷣm pᷣceptum vt in ſequẽti diſti/
ctiõe patebit.vbi aget᷑ de ↄfeſſione. Omnisg vir-/
tus patit᷑ detrimẽtum ab vno vio hoc plaſtumẽ
ↄſiderãti diligẽter Aomocs vna virtus adiuuat
aliam. Falſas pnias dicimus que nõ ſcdᷣm auctoꝛi-
tates ſanctoꝝ ꝓ qualitate criminũ impenunt᷑.h̊ in
telligas nõ quo ad pnie q;titatẽ a canonibuſ taxatã
ſm qualitatem pdeſt eoꝝ fides a ꝗbus offerunt᷑.ñ
diẽ nccĩa eſt.qꝛ ſuff cit ꝑuulo fides ecceie dum tñ il⸗
leꝗ ꝑuulũ baptiʒat intẽdarx facere qð itendit eccłia
⁊ puet ecclie foꝛmã. q̃ ſi collecta g̊ nos fuerit.⁊c. B
i qõmflibus expoſitum eſt.

Ic oꝛitur aueſtio ⁊c̃. Superius

feibus pnie in ſpali coniũcti t abſolute
ic detminat de illis diuiſim ⁊ com⸗
paratiue. diuidit᷑ ĩ ꝑtes tres.P.

. ingqrit vtrum ad remiſſionẽ pcci ſufficiat ↄtritio vł
pexigat confeſſio. Gee Pyr .

F ron cundo vtrũ ſufficiat ↄfiteri
ſoli deo ibi. Jamſcðe queſtionis¶ ſz an valeat co⸗
feſſio fcã laico ibi Nunc uncſe duas.¶P
ponit duplicẽ opinionẽ. docet cligere vioꝛẽ ibi.
Quid g̊ ſuꝑ his.lla ꝑs que ibiĩcipit.Jam ſcdᷣe qo/⸗
nis diuidit᷑ in nasA rimo ponit quoꝛũdaʒ opi
ni onem falſam. ¶ Decundo opinionẽ verã ibi. Sʒ ꝰ
ꝓ ſacerdotibꝰiglla ps que ibi icipit NMũc pᷣuſeqᷓᷓ. di
nidit᷑ in duas ꝑtes ¶ Pꝛimo ponit triplidem que⸗
ſtionis detminationem que eſt vtrum ſufficiat ↄfi
teri laico.¶ Secundo anuctoꝛitas que videt᷑ dicere
ꝓ nõ opoꝛtet ↄfiteri ſacerdotibus det᷑minationem
ibi. Cum igit᷑. Et iſta in duas.¶ Pꝛimo diẽ ꝙ con

ſeſſio ſacerdotibus eſt facienda. Secundo ad ꝗd

„₰ „ „
„ . *

i actu coꝛdis ſine ↄfeſſõe ſi poſſit haberi. Ande nũ

determinauit mgr de *

eſt neceſaria ibi. Si aũt querit᷑.
¶ Articulus pꝛimus.

— diſtictionẽ querẽ dũ
rCA S gncen de q̃ttuoꝛ pᷣncipa
liter.¶ Pde oↄtritiõe.( de nccite cõ
ſitẽdiᷣð circunſtantibꝰ ꝓfeſſionem.
EA de iuſtiſicatiõe impij Circa pᷣmũ
querunt᷑ nouẽł.¶ gd eſt ↄtritio.(ν vtxꝝ attritio
poſſit fieri ↄtritio.(&̊ vtꝝ attritionẽ faciẽtis qð in
ſe eſt nccium ſit fieri ↄtritioneʒ.¶& vtꝝ oꝛdie nãe
ſit pᷣoꝛ ↄtritio qᷓ; pcci remiſſioſ vtrũ ꝓ q;tocũq;

magno pccõ ſuſficiat q;tũcũq; pua ↄtritioſ õvtꝝ

in q;tacũq; ꝑua ↄtritiõe ſit maioꝛ doloꝛ q̃; maximꝰ⸗
doloꝛ ꝓ amiſſiõe cuniuſcũq; reitꝑalis.¶ vtrũ con
tritio ſit cã efficiẽs remiſſiõis pcci ¶ vtruʒz poſſit
eſſe nimis magnꝰdoloꝛĩ ↄtritiõe. ꝰ vtꝝ idẽ motꝰ
tritiõis poſſt it itendi ⁊ remitti. Sehd .
— SEAQR ν ritio nõ eſt doloꝛ
Rimo oñd 0 Yolũtarie aſſüptꝰ pꝛo
ccis cũ ppoſito ↄñitẽdꝰ ſatiſfaciẽdi.qꝛ cõ/
itio eſtactus virtutis paſſio non eſt actus virtu/
ris.ſʒ mareria.cum ergo doloꝛ ſit paſſio contritio
ñ ẽ doloꝛ¶ Itẽ ↄtritio a ðᷣo dat.ꝗ̊nõ volũtarie aſſu
mit olũtas ñ eſt ipoſſibiliũ.nullus.n.iĩpoſſi/
bilia eligit.ſʒ pccm̃ fem̃ nõ fuiſſe fem ẽ ipomibile.g
nullus vult pecm̃ fcem ñ fuiſſe fem̃.ſʒ doloꝛ nõ ẽ de
factiõe rei quã hõ ñ vult fcàm ñ eſſe.g ↄtritio nõ ẽ
doloꝛ de pccĩis OItẽ alñ in articulo moꝛtis aliꝗs ↄte
rit᷑ ſine memoꝛia ↄfuẽdi.(ſtẽ an iſtimtõem ↄfeſſio
nis erat ↄtritio. ppoſitũ ontẽdi nõẽ ð roõe ↄtritio/
nis Iſi.ꝰli.de ſũmo bono.c.ĩ⁊ꝰdiẽ ꝙ ↄpũctio
coꝛdis ẽ humilitas mẽtis cũ lachꝛymis exoꝛiẽs de
recoꝛdatiõe pccĩ ⁊ tioꝛe indicij. Sʒ hũilitaſ nõẽ do
loꝛ.g̊̊ male dr ibi ꝙ ↄtritio ſit doloꝛ.¶ Rñndeo ꝙ ſiẽ
ĩ mãlibꝰduꝝ dr ꝙ nõ cedit tactui.⁊ ſᷣjʒ Phi. ꝗme
thau. frãgi dr̃ qdð diuidit ĩ ꝑes magnas:⁊ ↄminui
vel ↄteri qð redigit᷑ in ꝑtes ꝑuas:ita ꝑ q;dã filitu/
dinẽ in ſpnalibꝰdr coꝛ hois dux qᷓ;diu diuie iſpira
iõi ſe tãgẽti nõ cedit ſʒ obuiat ꝑſiſtẽdo ĩ affcũ pcci.
ãagi vo dr̃ qñ a pccõ recedẽ ĩcipit q;uis nondũ pie
ne ad deũ ↄuerſuʒ ſit. Cõteri vo qñ ĩ eo totł ðᷣſtrui⸗
tur affcũs pcci qð ẽ plene reſfilire a pccõ hec aũt reſt
litio qdã doloꝛẽ n paſſio appetitꝰ ſenſitiui ſᷣimn ꝙ do
loꝛ accipit᷑ ꝓ diſp icẽtia voluntatis. Et ſic pʒ ſolo
ad pᷣn·⁊ qꝛ hec diſplicẽtia q̃ ẽ genus ↄtritiõis ẽ me
ritoꝛia.⁊ nullũ bonũ ẽ meritoꝛiũ niſi ſit volũtariũ.
iõ addit᷑ q̊ qd volũtarie aſſumptũ taqᷓ; dria detmi/
nãs diſplicẽtiã ad genus mo:ꝛis.⁊ qꝛ volũtaria diſ
plicẽtia eſſet mala ſi eẽt de bono.iõ dĩ ꝓ pccis.Et
ꝑ h̊ illa diſplicẽtia detminat᷑ ad bonũ moꝛis.⁊ qꝛp
cs diſ mitie dat 8 eritide . vt eſt tn etrrs tiñ̃
z ꝓut eſt ꝑs ſactr̃i.iõ ſubiũgit᷑ cũ ꝓpoſito ↄfitendi
ſfaciedi.Alcſpn ſolutů ẽ. ¶ Ad ꝛm dð ꝙ ſi ↄtri-
tio q;tũ ad ſuã ne ẽ charitas ſit a deo tm̃.tam̃
eſſentia actꝰnõ tm̃ ta deo.ſed ẽt cũ h̊ a libero ar/
bi. ¶ Ad ʒm dõ ꝙ ſc diẽ Phi. 5ꝰ. ethi.c.s.q;nis ele
ctio nõ ſit ipoſſibiliũ volũtas tñ põt eſſe reſpcũ im
poſſibiliũ.q;uis.n.elecrio fit actus volũtatis. vo⸗/
luntas tñ etiam aliũ hʒ actum.(d ꝗndõð ꝙ qñ in
articulo moꝛtis homo vere ↄterit᷑ implicite hʒ ꝓp/
poſitũ ↄfitendi.qꝛſi ſibi ad memoꝛiã reduceret᷑ cõ
ſiteri vellet ſi poſſʒ. ¶ Ad m dð q;uis an inſtitu⸗
i 2

7

tionem ↄfeſſionis eſſet ↄrritio inq;tũ eſt actus vtu
tis.nõ tñ inq;tum eſt pars ſacr̃i. Ad vltimũ dð ꝙ
in h̊ differt diffinitõ JIidoꝛi a pᷣdcã.qꝛ pᷣma diffinit
ↄtritionẽ qᷓ;tũ ad eſſe.hec añt eſt ↄtritiõis diffinitõ
tũ ad bene eſſe in q̃ deſcribit᷑ ꝑ. comꝑationem ad
fminũ a quo cũ dr cõpunctio.ſ.õ delectatõem que
fuit in ↄuerſiõe.⁊ ꝑ cõꝑatõem ad tminũ ad quẽ. cũ
d humilitaſ mẽtis ↄ̊ inobediẽtiã que fuit ĩ auerſio
ne.⁊ quo ad effcũm.cum dr̃ cum lachꝛvymis.⁊ quo

ad duplex motiuũ quoꝝ vnũ eſt offenſe ↄſideratio

q̃ intelligit᷑ ĩpcci recoꝛdatiõe.Alteꝝ timoꝛ pene gi
telligit᷑ in timoꝛe indicij.

, t vyr̃ ꝙ non. im Phi. S. Phi. A dinerſis
motoꝛibꝰnõ eſt vnus motꝰ. Sed attritio oꝛit᷑ ex ti

moꝛe pene.ↄtritio ex conſideratiõe diuie offenſe.
motus attritiõis nõ põt fieri motꝰ ↄtritiõis Itez

ĩpoſſibile eſt eũdem actũ in numero elici a gra ⁊ ſi-
ne gra. Sed attritio elicit᷑ a volũtate ſine gra.con
tritio vᷣo a gra.̊ attritio nõ põt fieri ↄtritio¶ ¶ IRtẽ in
tenſioꝛ ẽ ↄtritio qᷓ; aRritio.qꝛ eſt a foꝛtioꝛi motoꝛe.
ſʒ idem actꝰ volũtatis in numero nõ põt itendi.qꝛ
Hſ̃m augm. gʒ. q.qõne.ʒꝛ.Eãdẽ rẽ nõ põt aliuſ alio
plus itelligere.g a ſili nec plus velle nec nolle. ꝗ̊ at
tritio nõ põt fieri drino⸗ ihte ille actus ꝗ ſtatĩ tran
ſit nõ põt pꝰ eſſe ĩfoꝛmis ⁊ poſt H̊ foꝛmatꝰ.ſʒ actꝰvo
luntaris ſtati tranſir.qꝛ eſt in ĩiſtãti. Uñ ſᷣm Phi.ĩTo
ethi. c. 4. Delectatio in inſtãti eſt. cũ gattritio ſit
actus ĩfoꝛmis ⁊ ↄtritio actꝰ foꝛmatus.attritio non
põt fieri ↄtritio ¶¶ Cõtra vnusẽ idẽ motꝰ extioꝛ ꝗqp
mo eſt infoꝛmis poſtea põt foꝛmari.& a ſili idẽ mo
tus intioꝛ.̊ attritio põt foꝛmari ⁊ ſic fieri ↄtritio.
Utẽ attritio nõ opponit᷑ gre.ſed diſponit ad eã.g
ꝓ aduẽtũ gre nõ tollit᷑ ſʒ ꝑficit᷑.attritio aũt cũ ꝑficit
p gram fit ↄtritio Kn eo ꝙ cõtritio duplr põt ac
cipi. Uno mõ ꝓ actuù pnie elicito a vᷣtute pnĩe chari
tate foꝛmata.Alio mõ ꝓ foꝛmato actu penitẽdi eli

cito nõ mediãte aliquo habitu pnĩe. vel a pnia in/

foꝛmi que poſtea charitate foꝛmat᷑ illo actu adhuc
durãte. PPõmõ loqndo de ↄtritiõe attritio non põs
fieri ↄtritio.qꝛ idẽ actus ĩ nũero elici nõ põt a pnĩa
infoꝛmi.⁊ poſt h elici a pnĩa foꝛmata.qꝛ voluntas
mouens vt infoꝛmis.⁊ poſt hoc mouẽs vt foꝛma/
ta vicẽ tenet duoꝝ motoꝝ a ꝗbꝰnõ põt eſſe idẽ mo
tus in nimero vt cõeludebat pᷣnargunad pᷣmã prẽ
Pꝛeterea actꝰelicitꝰa pnia foꝛmata eſt eodẽ oꝛdie

nzããe poſterioꝛ. actuſ autẽ elicitꝰa pnia ĩfoꝛmi ẽ oꝛdi

ne tpis vel nãe pᷣuſq; pnia illa ſit foꝛmata.ꝛmõ lo

quedo de ↄtritiõe attritio ſieri põt ↄtritio.qꝛ q;uis

motus volũtatis ſit ſimpli⁊ in inſtãti ⁊ qᷓ;dtũ ad ſuũ
eſſe:põt tũ tam diu manere idẽ in numero quouſq;
pnia a q̃ elicitus ẽ a charitate foꝛmat᷑.ꝑ cuiꝰ foꝛma
tionẽ actus ille efficit᷑ ↄ⁊tritio.qᷓ;uis elicitꝰ fuerit a
pnia exnte infoꝛmi.¶ Ad pn ꝛmĩ oppm pʒ ſolo ex
iam dcis.d ʒm dõ ꝙ ↄtritig pꝰmõ dcã ẽ intẽſioꝛ
ᷓ attritio.qꝛ vt arguebat᷑ elit᷑ a foꝛtioꝛi motoꝛe.
ſed nõ opʒ ꝙ ita ſit ð ↄtritiõe ꝛ mõ dcã. qꝛ ↄtritio
T attritio eliciunt᷑ a motoꝛe eq̃lis vᷣtutis. non.n.eli

ciunt᷑ dnabus vicibus ſed vna. ille tñ actus p ſui

foꝛmationem intendit᷑. Uñ illud qð dicebat᷑ in ar⸗
guendo eundẽ actum voluntatis ĩ numero nõ poſ
ſe intendi falſum eſt. vt oñſum eſt libꝛo 2. di. ʒ. ĩ

illa queſtione vtrum in eodem malo volũtatis ac

rum p ſe quantũ ad ſuũ eſſe ſed ꝑmanẽtiũ:alioquin

. ., vtrũ attritõ ol
Ecundo querit arfieri ano.

o aliud alij pmiſit.pᷣ mõ deus nulli debitoꝛ eſt. nec

.

tu ſm numerum poſſit eſſe intẽtio ⁊ remſfſio. ⁊ ibi
expðõit᷑ illa auctoꝛitas Augi nuũc alsgatal/Ad ꝗm
dð ꝙ actus volutatis q;uis ſit in inſtcti m ſuũ eſſ·
tñ non ſtatim tranſit.ſed aliq;diu põt manere vt di
ctum fuit in qõne. Non.n.eſt de genere ſucceſſiuo

ſuũ eſſe i eſſet in inſtãti.quomodo aũt volũtas de
non vo ẽte aliꝗd põt ſieri volẽs aliud ĩtꝑe.a⁊ ti ix
actus volẽti erit in inſtãti.declaratũ ẽ libꝛo..di.
35. in illa qõne vtrũ malus actꝰ volũtaris ſit ſucceſ
ſiua motio. .

ri vtrum attritionẽ fa⸗
rtio querit ciẽtis qð in ſe ẽ neceſ

— Xr

arimm ſit fieri contritionẽ. Et vr ꝙ ſic. ſiẽ
declaratum liꝰ.ʒ. ZXps meruit nobis de ↄdignopᷣ/
mam gr̃am.ſed ſi nõ meruiſſet illã nõ ↄtritis.non
meruiſſet nobis pᷣmam gram.iqꝛ ↄtritio eam inclu
dit.g̊ meruit de ↄdigno pᷣmã gram attritis facien/
tibus qð in ſe eſt. ex nceĩate g& iuſtitie dat᷑ eis a deo
gra.ſed attritio foꝛmata ꝑ gram ↄtritio eſt.¶Itẽ 2.
Thimo.ʒꝰ. Deus ſeipᷣm negare nõ põt.ſed ſi exto
to coꝛde reuertẽtem ad ſe nõ reciperet ad gram ne
garet e miſericoꝛdẽ eſſe in quo includeret᷑ negatõ
fui.̊̊ oẽm attritionẽ faciẽtis qð in ſe eſt deusð ne
ceſſitate facit ↄtritionẽ eam foꝛmando ꝑ Sami⸗
ſcoõm Aſel.j.li.ur deus homo.I9.c. Deus nulli
quicqᷓ;ᷓ dʒ.ſed ſi faciẽti qð in ſe eſt deus de nccĩte fa
ceret attritionẽ ↄtritionẽ tali deus dełeret grfam.
Sᷓattritionẽ faciẽtis qð in ſe eſt nõ eſt neceſſarium
fieri ↄtritionem. Ntem luto q;tũcũq; bene diſpoſi
to nõ eſt nccium inpᷣmi foꝛmãa figulo.Sʒ ſic dicit .
Jſai. 64. Et nũc dñne paternoſter es tu.nos vo lutũ .
fict& noſter. qtũcũq; bene diſpoſirum nõ ẽne/
ceſſariũ a deo foꝛari ꝑ gam Mñndeo attrition?
fieri ↄtritionẽ ſm qð accipit cactupnie elicitoa v
tute pnĩe eparitate foꝛmata nõ eſt neceſſariũ.ſʒ im
poſſibile ſicut videri põt ex qõne pᷣcedeti. Si aut?
accipiat᷑ ↄtritio ꝓ actu pnie elicito a pnia infoꝛmiqᷓ
poſtea charitate foꝛmat illo actu adhuc durate ſic
q;uis attritionẽ ſit poſſibile fieri ↄtritionẽ non tnẽ
nccĩum. poſſibile.n.eſt attritrio faciẽtis qð in ſe
eſt pus oꝛdine nature deſnat eſſe i deus tal graz
infundat.qꝛ qñq; eam infundit ipi volũtati puerſe
ad aliquẽ aliñ bonuʒ actum ꝗ nõ eſt attritio niſi foꝛ
te implicite. ſed facienti qð inſe eſtnccium eſt ali⸗
quo modo daria deo gram gratum faciẽtem non
nccĩre coactionis nec nccĩte imutabilitatis abſolu
te. ſed nccĩte imutabilitatis ex pſuppoſitione oꝛdi-
natiõis ſue qᷓ imutabilir ⁊ liderali oꝛdinauit ſe datu
rum gram oi penitenti qð in ſe eſt faciẽti.Adpy
æꝛm dðᷣ ꝙ nõ plus cõcludũt niſi ꝙ penitẽti facienti
qð in ſe eſt deus dat gr̃am ð ncciĩte imntabilitatis
no abſolute ſz ex pſuppoſitiõe oꝛdinatõis ſue.i¶d
pᷣm ad pteʒ aliã dð ꝙ aliquẽ alij eſſe debitoꝛ? hpot
eſſe triplici de cã. Aut qꝛ aliud ſibi cõmiſſum eſt q/
re tenet᷑ debitoꝛ. Aut qꝛ delinꝗt õ alium. Aut quia

ẽt mõ.ſʒ ʒꝰ mõ qꝛ ꝓmiſit ex mera liberalitate ſua
ſe damnfamm penitẽtibus faciẽtibus qð in ſe eſt.
AUñ manaſſes in ſua oꝛone.. pat. vlt. Tu dñe bʒ bo
nitatem tuã pmiſiſtipniam remſſ iiõis bechumn.?
glo. ſup illud verbũ.qꝛ rectũ eſt verbum din. d ien
ꝙ ex ꝓmiſſo non ex commiſſo deus eſt nobis debi
toꝛ. ¶ Ad ꝛm dðᷣ ꝙ ꝓcedit denccire coactionis v.

den

nece⸗
Pccihoin
Flaii
tichnor
.sorcie
nusoc
Gaſciö
Ma
npni
Culſnen
minne
lotuin
Sycatten
no fne
dinenae

nſticte
ſomnari
etenit
ſoudinen
penitisni
adeye
namsekt
Rig
oß
tech⸗
micſi⸗
ſchan
clog
ctyag
Ahſs
horls /
ℳn
Sog/
nopent
nmnſſope
tbacrpeni
ſne ⸗

4

ſmngn
mröin
hichmni
Pefufen
ſinifni
ſetenne
Phfie
olheant
lenjfunn
ninlgz
neatni
iltirunn

eſcinnni
Wa Mütmii
e umN
NäFm et
Sn wch
Bmug Ml
Gutckagwutk
ieig eni⸗
äl
e ere

7

4 . aE 1,N
E, ms inl
L , 1
„ „ 1 5

V,
(LLaʒAENNYA
eIL,

zvij. . .

de necitate iĩmutabilitatis abſolute. al ·
vtrum oꝛdine nãe
Ao querit pꝛioꝛ ſit cõtritio qᷓ;

—

* 0 pccĩ remiſſio. Et vr ꝙ ſic.Aia ſuſcipit graʒ

mediãre actu penitẽdi.iux illud ſap.q diſſimulans
pccã hoĩium ꝑ pniam. pꝛius oꝛdie nature attingit
gr̃a actũ qᷓ; aĩa.cũ g actus pnĩe gra foꝛmat it ↄtri/
ti: nõ remittat᷑ pccm̃ quouſq; aĩa foꝛmat᷑ gra.pᷣ/
us oꝛdie nature eſt contritio q;ᷓ pcci remiſſio. Iteʒ
pᷣus oꝛdie nature eſt ↄtritio q;ᷓ remiſſio venial pcci
Sa ſili poꝛ eſt oꝛdie narure qᷓ; remiſſio moꝛtalpcci.
tẽ actũ penitẽdi fieri ↄtritioneʒ nõ eſt aliud qᷓ; hĩ
tum pnie charitate foꝛmari. Sed foꝛmatio vᷣtutuʒ
ꝛdine nãe pᷣcedit remiſſionẽ pcci.qꝛ ꝑ charitatem
remittunt᷑ pccã.ᷣ iur.illud.j. Pe.A.Charitas oꝑit
multitudinẽ pccõꝛum.ꝗ̊ poꝛ eſt oꝛdine nãe cõtritio
qᷓ; pcci remiſſio.¶ Cõtra ↄtritio eſt actus pnie elici
tus a vᷣtute pnĩe charitate foꝛmata.̊ᷓ poſterioꝛ eſt
oꝛdine nãe qᷓ; foꝛmatio vtutis pnie. Sed foꝛmatio
vᷣtutũ aut eſt pccõꝝ remiſſio aut eam includit.̊ cõ/
tritig oꝛdine nãe eſt poſterioꝛ pccõꝛum remiſſione
¶ NUtẽ pus oꝛdine nãe foꝛmat᷑ aia ꝑ gram q; act pe-
nitẽdi.qꝛ actus nõ eſt natꝰ gre eſſe ſubiectũ edi
foꝛmatiõe aĩe ꝑ gram eſt remiſſio pccõꝝ.̊ foꝛmatõ
actꝰpenitedi eſt poſterioꝛ qᷓ; pccõꝝ remiſſio.¶ Iteʒ
ſi oꝛdine nãe ↄtritio pᷣcederet pccõꝛum remiſſionẽ
penitẽs nõ tm̃ meret᷑ remiſſionẽ pccõꝝ de cõgruo⸗
ſed ẽt de ↄdino.qꝛ volũtarius actꝰ charitate foꝛ/
matus eſt ð ↄdigno meritoꝛiꝰ.ſed pccõꝛ ñ põt mere
ri de ↄdigno remiſſionẽ pcci.qꝛ de ↄdigno mereri
nõ põt pᷣmam gram ꝑ quã remittit᷑ pccm̃. ↄtritio
nõ eſt poꝛ oꝛdine nãe remiſſiõe pcci.ſñdeo ꝙ cõ
tritio ᷣm ꝙ eſt act penitẽdi elicitus a vᷣtute penitẽ
tie charitate foꝛmata.poſterioꝛ eſt oꝛdie nae qᷓ; re-
miſſio moꝛtalis pcciniẽ bene oñdit pᷣn ꝗrin ꝗd pꝑteʒ

ſcðam. Si aũñt accipiat᷑ ↄtritrio ꝓ actu penitẽdi eli

cito a pnĩa infoꝛmi poſtea charitate foꝛmara illo a
etu adhuc durãte.tũc ꝗqdam dicũt ꝙ q;uis eſſe illiꝰ
actus ꝗ eſt mãlis ĩ contritiõe oꝛdine nature veltẽ/
poꝛis.aliqñ pᷣoꝛ ſit remiſſiõe pcciĩ.tñ inq;tũ foꝛmatꝰ
eſt ↄtritio eſt oꝛdine nãe poſterioꝛ qᷓ; remiſſio pcci.
qᷓ;nis:n.infuſiõis gr̃e ſint effcũs pccĩ remiſſio ⁊ ac/
tus penitẽdi foꝛmatio.tñ ĩmediatioꝛ effcũs eius ẽ
remiſſio pcci qᷓ; foꝛmatio actꝰpenitẽdi ita ꝙ foꝛma
tio actꝰ penitẽdi depẽdet ex gre ĩfuſiõe ⁊ pcci rmiſ⸗

ſione. ¶ Alij dicũt ꝙ ipe actꝰ penitẽdi elicitꝰa pnia eo

infoꝛmi q poſtea foꝛmat nõ eſt poſterioꝛ oꝛdine na
ture.qᷓ; pcci remiſſio etiã inqᷓ;tũ foꝛmatus eſt.i.in/
i;tũ eſt ↄtritio.qꝛ dicũt foꝛmatio actꝰ penitendi
nõ eſt realr differrẽs ab infuſiõe gre.ſʒ tm̃ ᷣm rõnẽ
qꝛ actũ penitẽdi eſſe foꝛmatũ nihil aliud eſt qᷓ; iÄjm
eſſe actum foꝛmati ſubiecti. deꝰ.n.acceptat actum
ꝑꝑ ſubm̃.ipſa &̊ infuſio gre ipi ſubiecto ⁊ eſt foꝛma
tio ſubiecti ⁊ actus penitẽdi nõ cauſans in actu pe
nitendi foꝛmationẽ aliam neceſſariam ad rõnẽ cõ/
trionis.qꝛ qᷓ;uis p infuſionem gr̃e qualificet᷑ actus

penitendi pᷣexiſtens aliqua ſilitudine gre.que ſimi ⸗

litudo põt aliquo modo dici illius actus foꝛma.nõ

tñ hʒ pᷣncipł ꝑ eam rõnem ↄtritiõis.ſed e q̊ ꝙ aia
que eſt eius ca ⁊ ſubm̃ foꝛmataẽ.ipᷣa tñ infuſio gre

inq;tum eſt foꝛmatio ſubiecti differt a ſe ip̃a ᷣm rõ
nem inq;tum eſt foꝛmatio actus.ita ꝙ pᷣus ᷣm rõ/
nem itelligẽdi eſt foꝛmatio ſubiecti qᷓ; actus. Vñ ſi

remiſſio pccĩ eſt realr differrẽs ab infuſione gr̃e foꝛ

.△ . „ .
—„ .

matio actus penitẽdi ĩmediatioꝛ eſt infuſioni gr̃e
qᷓ; remiſſio pccĩ ad qð ſequit᷑ ꝙ ſit oꝛdine nãe pꝛioꝛ
ꝙᷓ remiſſio pcci. Si aũt realr idem eſt gre infuſio ⁊
peciĩ inq;tuʒ ad offenſam remiſſio pᷣdicti actus foꝛ-
matio non eſt pᷣoꝛ oꝛdie nãe qᷓ; pcci remiſſio.ſʒ po/-
ſterioꝛ.nõ dico oꝛdine nãe.qꝛ talis oꝛdo poꝛitatis
⁊ poſterioꝛitatis nõ eſt niſi inter realr diuerſa.ſʒ ſʒ

roõnem intelligẽdi.qꝛ ſᷣm rõnem intelligendi pᷣoꝛẽ?

infuſio gre ſub rõne qua eſt remotio inimicitie qᷓ;

ſub rõne qua eſt reſtitutio amicitie. ſed ſub pꝛima

rõne ẽ remotio cuiuſlibʒ culpe.ſub ſᷣa.vel ſub vtra

qꝙᷓ eſt pᷣdicti actus penitendi foꝛmatio. Qui vult

8 8

tenere pᷣmam opinionẽ põt dicere ad pᷣnarm ꝙ aia
non ſuſcipit gram mediante actu penitendi tanqᷓ;
diſpoſitione gre ſuſceptiua.m quem modum coꝛ/
pus ſuſcipit coloꝛem medianteſuperſicie. alioquiĩ
ceſſante illo actu nõ remaneret gra in aĩa ſed tanq;
diſpoſitiõe de ↄgruo gre meritoꝛia.ſiẽ dicimus ꝙ
homo coꝛonat᷑ mediãte ſuo laboꝛe qñ per ſtrenui/
tatem laboꝛis aſſumit᷑ ad regiam maieſtatẽ a
m dð ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ veniale pcci ſimul ſtat cũ
gra.non aũt moꝛrale.⁊ ideo motus otritionis cuiꝰ

eſſe actus elicite a vᷣtute foꝛmàta põt eſſe cã remiſ

ſionis pcci venialis.nõ ſic aũt põt eſſe cauſa remiſ-
ſiõis pccĩ moꝛtalis q;uis remiſſionis eius poſſit eẽ
cã diſpoſitiua ↄtritio.:ꝛmodo dcã rõne eſſentie ac-
tus.ꝗa rõne eius pᷣcedit oꝛdine nãe pcct moꝛtalis
remiſſionem¶ Adʒm dð ꝙ maioꝛ falſa eſt. foꝛma
tio enim actus eliciti ab habitu alia eſt a foꝛmatio
ne habitus ⁊ eam oꝛdine nature pſup ponens vt di
cunt tenẽtes opinioneʒ pᷣmã.i Qui vult tener opi
nioncm ſcðᷣam põt dicere ꝙ pᷣmũ arm fem̃ õ eaʒz nõ
ꝓcedit niſi de actu penitendi elicito a virtute pnie
charitate foꝛmata.¶ Ad ⁊ dð ꝙ maioꝛ eſt falſa.oꝛ
do.n. nãe non eſt niſi inter ea que realr differũt. foꝛ
matio aũt aĩe ꝑ gram.⁊ foꝛmatio actus realr idem
ſunt ᷣm rönem differentes. Unde int᷑ illa nonẽ 50
ritas nec poſterioꝛitas niſiſcõm rõnem. /Adʒ
dð ꝙ q;uis homo mereri nõ poſſit pᷣmã gram ð cõ

digno.tñ ꝑ actum infoꝛmatũ gr̃a ⁊ pᷣcedentem oꝛ⸗

ine nãe remiſſionem pccĩ quã mereri põt quã ob/
et in eodẽ inſtanti quo actus penitendi gra foꝛ/
mat᷑ q;uis foꝛmatio illius actus oꝛdine nãe ſit poꝛ.
ſi realr differet᷑ gre ifuſio ⁊ pcciremiſſo.

W Vinto q̃ntur mantoetd namel⸗

at q;tacũq; parua ↄtritio.t vr ꝙ nõ Aug.
12. de ciui.c.26. diẽ ꝙ in amiſſione rerum neceſſeẽ
vt tm̃ vrat doloꝛ q;tũ heſerat amoꝛ. Si ſummum
bonũ quod ẽ moꝛtale pccm̃ amittit᷑ maxime ẽ di/

maxima requirat᷑ contritio.(¶ Item anſel.ĩliꝰCur
deus homo. verſus finem diẽ non fieri remiſſionẽ
pccĩ niſi debito reddito quod debet᷑ ꝓ pccõ ſ̃ʒ ma
gnitudinem pcci.ſed hoc nõ eſſet verum.ſiꝓ qᷓ;to/
cunq; pccõ magno ſufficeret q;tacunq; parua con/
tritio.qꝛ tunc non et neceſſaria maioꝛ emendaꝓ

ligendnm.ergo videt᷑ ꝙ pꝛo quolibʒ iue ⸗

vno ẽ̃ pꝛo alio ¶ Ptẽ homo ſenſibilit᷑ dolet p amii/

ſione boni tempoꝛalis.ergo multo foꝛtius tenetur
ſenſibilit᷑ dolere pꝛo amiſſione boni ſpũalis quod
per pccm̃ moꝛtale amittit᷑.ſed q;tuncunq̃; paruaꝰ
tritio non habet doloꝛem ſenſibilem. ergo non ſuf
ficit pꝛo aliquo moꝛtali pccõ.ᷓ pſal. Coꝛ contritũ
humiliatum deus non deſpicieti Item er de re⸗
i 3

gulis iuris.c.pꝰ. Omnis res per quaſcunq; cauſas

naſcit᷑ per eaſdem diſſoluit᷑.ſed per qᷓ;rfũcunq; par
uum velle deliberatiuũ ⁊ abſolutum põt homo in⸗/
currere pccm̃ moꝛrale. ergo per q;tuncunq; paruũ
motũ voluntatis deliberatiuũ in deteſtado pccm̃

põt homini remitti quodcũq; pccm̃ moꝛtale.ſRe
ſpondeo ꝙ cum ↄtritio dicat actum penitendi cha

ritate foꝛmatuʒ ⁊ q;tuncũq; modica charitas ſuf
ſiciat ad remiſſionem qᷓ;toꝛũcunq; ⁊ quotoꝛũcunq;

pccõꝛũ moꝛtalium q;tũcunq; parua ↄtricio ſufficit

ꝓ q;tocunq; magno pccõ.non ſic aut dicẽdum eſt
de attritione.cuʒ.n.recogitant᷑ pccã in ſpeciali ne
ceſſaria eſt maioꝛ attritio de maioꝛi pccõ q; de mi
noꝛi. ⁊ q́;3uis in penitendo de omnibus ſimul nõ ſit

neceſſaria maioꝛ diſplicẽtia ſunul in actu. de vno

; de alio.neceſſaria tñ eſt in habitu.vñ pꝛo qᷓ;3tocũ
qꝙᷓ; magno pccõ qᷓ;tuncunq; parua attritõ nõ foꝛma
tur gr̃a de lege cõm ni3 quam gr̃am fieret attritio
ↄtritio ſi foꝛmaret᷑ Ee pmn in opp dð ꝙ illa au⸗
ctoꝛitas intelligẽda eſt de diſplicẽtia que eſt in vo
luntate cuius qᷓ;titas ꝓ diſplicẽtia amiſſionis rei a
mare dʒ ꝓpoꝛtionaxi qᷓ;titati amoꝛis.talis aũt di/
ſplicentia ſaluat᷑ in tacũq; parua cõtritione.Ad
dð ꝙ q;tuncũq; parua ↄtritio concludit magni⸗/
tudineʒ diſplicẽtie ꝓpoꝛtionatã magnitudini pcci.
nõ ſic aũt q̃ᷓ;tuncũq; parua attritio.qꝛ attritio cuiꝰ

magnitudo nõ ꝓpoꝛtionat᷑ eo modo quo poſſibile
eſt magnitudini adheſſionis que fiunt in peccãdo

non fit ↄtritio de lege communi.id ʒm dð ꝙ ma
gnitudo doloꝛis in contritione duptr poteſt intelli
gi. ſ.vel in voluntate vel in ſenſualitate. Pꝛĩo mo
do doloꝛ eſt diſplicentia pccĩ que ſi ſit infoꝛmis eſt
attritio.ſi foꝛmata ſit eſt ↄtritio ſed nõ foꝛmat᷑ ð le/
ge cõmuni niſi ſit maxima in comꝑatione alioꝛum
Dolox.qꝛ qᷓ;to aliquid magis dʒ placere tanto eiuſ
oppoſitum dz ei magis diſplicere. SZwümum auteʒ
bonum a quo ſeparat᷑ homoꝑ pccm̃ moꝛtale ma/
gis dʒ placere qᷓ; oia alia bona.⁊ ideo maioꝛ dʒ eſſe
diſplicentia de quocũq; moꝛtali pccõ qᷓ; de quocũ/
qᷓ; alio malo.maioꝛ tamẽ dʒ eſſe de vno pccõ q; de
alio.ꝛ modo doloꝛ eſt quedã paſſio ſenſualitatis cã
ta ex diſplicentia pccĩ ⁊ hunc doloꝛem non opoꝛtie
eſſe maximũ.nec maioꝛem multis doloꝛibus cau/

ſatis ex amiſſione aliquaꝝ rerum tꝑalium nõ mul/

tum magnarum.qqꝛ vires inferioꝛes magis mouẽ

tur de lege cõmuni ex appᷣhenſione ſuoꝝ obiectoꝝ

; ex redundantia virium ſuperioꝝ. vñ talis dolõ
non ſemꝑ eſt in poteſtate hominis.⁊ iõ non requiri

tu ad contritionis neceſſitatem.ſed ad eius ꝑfe-/
ctõem Ad pᷣm ad partem aliam dõ ꝙ nunqᷓ; ẽ coꝛ

ↄtritum de lege cõmuni niſi magnitudo motus de
liberatiue voluntatis rndeat magnitudini adhe⸗
ſionis que fuit in pccõld ⁊?m dð ꝙ illa regula vt
ibi dr in glo.inſtantiam habet in aliquibus caſibꝰ.
vñ non credo ꝙ ſit vlr vera niſi qñ natiuitas rei
diſſolutio equalr ſubſunt ptati illarum cauſaꝝ. non
ſic auteʒ eſt in ppoſito.qꝛ libej arbitrium ꝑ ſe ſuf/
ficit ad efficiendũ ſed nò ad ꝓſñiciendũ.imo neceſſa
riuʒ eſt adiutoꝛiũ hr̃e dei.¶ Ex dictis patet ſolutio
ad ſextam qõneʒz.

2 ptimo queritur vtrum cõtri⸗/

ℳ — tio ſit cauſa ef
ficiens remiſſionis peccati. Et videtur ꝙ
ac. in habẽtibꝰ ſe per oꝛdinem.qui põt efficere ma

,— ●

ius poteſt efficere minus.ſed remiſſio æccatiẽ as
tus penitentie foꝛmatus ſe babęus ꝑ oꝛdinem.xẽ
actus foꝛmatus nobilioꝛ qᷓ; pecctiaemiſſio.quia

deſtructio mali eſt ꝓpter poſitionẽ boni.ergo ꝗ po/

teſt facere actum penitendi foꝛmatum põt facer̃ re
miſſioneʒ peccati.ſed voluntas charitate foꝛma/⸗
ta põt eicere actum penitendi qui eſt contritio, er

go medliante actu illo efficit remiſſionẽ pcciGeʒ

in peccatoꝛe nõ exiſtẽte in actu peccati.peccatum
nõ eſt aliud qᷓ; carentia ſatiſfactionis ſeu recõcilia/
tionis debite pꝛo actu peccati.ſed voluntas per a
ctum contritiõis eſt cauſa efficiens remiſſiõis illiꝰ
carentie.quia per contritionẽ eſt cauſa efficiẽs ſa/
tiſfactionis debite.⁊ factio ſatiſfactionis eſt öſtru⸗
ctio carẽtie eius.ꝗ̊ voluntas ꝑ actum ↄtritionisẽ
cauſa efficiens remiſſionis peccati Kontra gl. ſu
per illud math.9. Dimittuntur tibi peccata dicit
ꝙ ſolus deus peccata dimittere nouit. ſed cotritõ
nõ eſt deus ſed creatura.g peccatũ effectiue non re
mittit ¶Utẽ remittere peccatũ quantũ ad offenſaʒ
nõ tantũ eſt remouere a peccatoꝛe defoꝛmitatem
ꝓpter quam deo diſplicebat.ſed eriã ipᷣaʒ dei diſ⸗

plicentiaʒ remouere.quia aĩia que ante peccati re⸗/

miſfionẽ deo diſpli ebat.poſt eius remiſſionẽ deo
nõ diſplicet.ſed nulla creatura põt eſſe cauſa effici/
ens remotiõis diuine diſplicẽtie.ſicut nulla creatu
ra põt eſſe cã efficiẽs diuine placẽtie ſeu acceptatõ
nis.qꝛ placẽtia diuinaẽ actus volũtaꝶis dei qui eſt
reali idẽ quod ipᷣe.g cũ ↄtritio ſit creatura nõ põt eẽ
cã efficiẽs remiſonis pcci.Rñdeo ꝙ ↄtritio põt
accipi vel put eſt pars ſacri pnie.vel ꝓut ẽ actꝰ pe/
nitẽtie ꝗqẽ vᷣtus.quomodo aũt ↄtritio inq;tũ ẽ pars
ſacr̃isnie ſe habeat ad remiſſionẽ pcci ĩferius ðcla
rabit᷑ cũ q̃retur ptãte ⁊ vſu clauiũ.Si aũt accipia
tur inq;tũ ẽ actus pnie q ẽ viqns.ſic dico ꝙ aiaꝑ⸗
tritionẽ n ẽ cã cfficiẽs remiſſiõis moꝛtalis pcci.
moꝛtalia.n.pccã remitti nõ pñt niſi ꝑ gratie gratuʒ
facictis infuſionẽ.⁊ iõ nulla res põt eſſe cã efficiẽs

remiſſionis q̃ non põt eſſe c efficiẽs infuſõis gre

gratum faciẽtis. aĩa aũt ꝑ ↄtritionẽ nõ põt eſſe c ef
ficiẽs infuſiõis gre gratum faciẽtis.qꝛ infuſio greẽ
per creationẽ.⁊ anima creare non pot. motus eeiã
ↄtritionis pᷣſupponit oꝛdine nature infuſioneʒ gra
tie. anima ergo ꝑ contritionẽ non poteſt eẽ cauſa ef
ficiẽs remiffionis pcci moꝛtal.ſed ſicut ſolus deus
eſt cã efficiẽs infuſionis gratie.ita ipᷣe ſolus deus?
cã efficiẽs remiſſionis moꝛtalis pcci.anima tñ ꝑo⸗/
tritionẽ meretur de condigno moꝛtalis peccati re
miſſionẽ ſi aliquis motusggõtririonis eam oꝛdine

7

nature pᷣcedit.vt multi ꝓbabiliter dicunt. ſi autez

nullus pnĩe motus foꝛmatus oꝛdine nature pcedit
remiffionẽ moꝛtalis peccati.tñ anima ꝑmotuʒ at
tritionis de ↄgruo meretur remiſſionem moꝛtalis
peccati.¶ Alliter aũt vt volũt aliqui dð eſt ð remiſ.
ſiõe peccati venialis ꝑ ↄtritionẽ q; dicrũ eſt ð fmiſ
ſione moꝛralis. anima.n. ꝑ contritioneʒ eſtſub ðo
canſa efficiẽs remiſſonis venialis peccati. qð du⸗
pliciter declarãt. ſicut.n. moꝛtale peccatũ remitti⸗
tur q;tũꝗd offenſam ꝑ gatie ifuſionc ita peccatu⸗
veniale remittitur ꝑ ↄtritiõis motũ.ſʒ ſi eſſet poſ-
ſibile ꝙ aia eſſet cã efficiẽs infuſioniſ gratie ipame
diãtc infuſiõe gre poſſet eẽ cãa efficiens remiſſionis
moꝛtalis pcci. cũ aĩa charitate foꝛmata ſit cã effi
ciẽs motus ↄtritiðis.qꝛ ipᷣm elicit.vr ꝙ aia chari

—

4 1

ſefonz
ſconfon
ctorſer
. nti⸗
Ntenicls
ſtooddin
entdeſe
ſcftacri
ſan flae
önnni
Nnitose
lenonn
ſelcebin
cluuſlst
uttpunf
fmedai
ſutnhlom
fNhris
Roneremeche
ſdwck
Wewws
Naͤpbon
chentatef
lcontnnio
dopins⸗
Glusec
choniunsp
Hegenonie
gundicoſti⸗
aidicaneh
. üſts
Wpnwank
Kdomts
ſcchekir
Gngaſch
Dipliciti
lſenisſe
Pleebar
oſbini
diuinn von
line⸗

iachmin
tdeiſinsct
hſeninisdi
mi ienr
n
ibi
unepti
Merie
. onin
ſäyelite
akrüſn
rrennife
ncſ,,hiti
mngincye
ith dolord
nhmid d
nukſſbiecn

g 7
inn

. hun

8

Moga
euttan
P *M
eedannſugt
Aarenr
Hinand
BMÿ Gmfrcn
—MMU
epornek. A
U nknigiſß
cſicinsnii⸗
NAiſtacnigiss
opett 6
mitNoNt dr
Etous
ma ka
ſicine irnlca
luineſa u
Eisl
i Ari
4 ATee NNCGN
49 6 4
n
rHSNNW.
4 , E
ne in ti

utisMi iliii

„
2

fenſa nimis dolere

tate foꝛmata mediãte metu ↄtritionisſit cauſa ef
ſiciensremiſſionis venialis pcci.Mꝛetereaĩ pec
catoꝛe ñ exie Ractu venialis pcei.pccm̃ veniale
nihil aliud eſt q;ᷓ carẽtia ſatiſfactionis debite ꝓ ac/
tu venialis pccĩ inqᷓ;tũ pccm̃ veniale ẽ aliq̃ diſpo/
ſitio ad diuinã offenſaʒ ſeu obliquatio a diuia ami
citia. deſtructio aũt carẽtie debite ſatiſfactionis eſt
ſaiſfactiõis poſitio.vel eſt ꝑ ſatiſfactiõiꝰ poſitio/
nem.illa aũt ſatiſfactio eſt motus ↄtritionis.vel ꝑ
ipᷣm motũ cãta.cũ g aĩa charitate foꝛmata ſit motꝰ
ↄtritiõis efficiẽs cã.vt ſupius dem̃ eſt vr ꝙ mediã
te motu ↄtritiõis effectiue deſtruat veniale pccm̃.
ſed qꝛ q nõ põt facere niſiĩ vᷣtute hitus charitatis
cuius ſolus deus eſt efficiẽs cã.iõ aia charitate foꝛ
mata pccm̃ veniale effectiue nõ remittit niſi ĩ ſpã
li vtute dei. ita ꝙ deus eſt illius remiſſiõis pᷣncipa
lioꝛ ⁊ nihilominus ĩmediatioꝛ efficiẽs cã.Alijs aũt
vr dð ꝙ q;uis aĩa charitate foꝛmata mereat᷑ potri
tionẽ remiſſionẽ venialis pcci.tñ illius remiſliõis
nõ dz dici efficiẽs cã ſaltẽ loquẽdo de cã ꝑ ſe.qꝛ mo
tus ↄtritiõis nõ eſt cãꝗ efficiẽs remiſſiõis venialis
pecĩ ꝑ Gᷣ ſolũ ꝙ ↄtritio imediate eiicit᷑ a voluntate
charitate foꝛmata.ſed etiam ⁊ pᷣncipalius ꝑ h̊ ꝙ il

la contritio eſt ipius dei imediatus effectus.ad pᷣn

dð qꝙ q;uis aia charitate foꝛmata poſſit eſſe efficiẽſ
cã illius act?ꝰꝗ foꝛmatus eſt.nõ tñ põt eſſe cã efficiẽſ
charitatis ꝑ quam foꝛmat᷑.actus aũt ille rõne eſſẽ/
tie actus X nobilioꝛ rᷣmiſſiõne pcci.ſʒ ẽ q̃dã con

grua diſpoſtio ad eã. ſed rõne charitatis qua foꝛ-

mat᷑ d ea nobalio Hid ꝛn dð ꝙ aĩa ꝑↄtritionem
nõ eſt cã efficiẽs ſatiſfactiõis ſeu recõciliatiõis de/
bite ꝓ moꝛtali pccõ inq;;tũ moꝛtale pecm̃ eſt offen⸗
ſa7 deum.ſed ſic ſolus deꝰeſt illius ſatiſfactõis ſeu
recõciliatiõis efficiẽs cã ꝑ gre nanionem ſ drn
arm ad ſcðdᷣam ꝑtem põt dici ꝙ remouere dininam
Diſplicẽtiã nõ eſtremlouere aliquẽ actum diuie vo⸗
lũtatis.ſed remouere defectũ aĩe ꝑꝑ quem deo diſ
plicebat quo ðᷣfectu remoto aĩa que añ diſplicebat
deo ſibi nõ diſplicer non ꝑ aliquã mutationẽ fcãm ĩ
diuina voluntate ſed ꝑ mutationeʒ fcaãm ex parte
anime:

nimis magnus

oloꝛ in ↄtritiõe.Et vr̃ ꝙ nõ.qꝛ doloꝛↄtri-

tiõis ex charitatiuo dei amoꝛe ꝓcedit. ſed aĩa non
põt deũ nimis charitatiue diliger̃.Sᷓnec pᷣt de eiꝰof

cipiũ.dr ð pẽitẽte ꝙ ſẽꝑ doleat.⁊ nõ ſit ſatis ꝙ dole

arA abis ad ro.⁊.dĩ ꝙ exhibeatis coꝛꝰ vr̃a ho⸗

ſtiã viuẽtẽ.ſʒ tãtus poſſlt eſſe ↄtritiõis doloꝛ ꝙ intſi
ceret penitẽtẽ. tal doloꝛ nimis eſſet ⁊ irrõnabilis
videret᷑. Rñdeo ꝙ ĩ actupenitẽdi duplexẽ doloꝛ

vnꝰ eſſential pnie.⁊ h̊ eſt in volũtate rõnali.Eſt.n.

q̃dã volũtatis diſplicẽtia q̃ ſibi diſplicet pccm̃ iqᷓ;⸗
tũ eſt traſgreſſio legis diuie.⁊ qꝛ hec diſplicẽtia di⸗

recte cauſat᷑ ex charitatiua dei dilectiõe q̃ nimisĩ/ (
tendi nõ põt.iõ hec diſplicẽtia nõ põt eẽ nimisma
gna.Eſt aliꝰdoloꝛ non eſſentialis pnie.⁊ h̊ duplex.ꝰ

vnus in coꝛꝑe quo homo coꝛpꝰſuũ affligit p pccĩs
ſuis.⁊ B̊ doloꝛ bene poſſʒ eſſenimnis mamn⸗ a⸗ cuz
tali tꝑamẽto dʒ homo affligere coꝛpꝰ ſuũ vt nonĩ⸗
terrimat ſubiecti nãm. Uñ aplus adro.ꝛ. Rõna
bile obſequiũ vrjm. Eſt alius doloꝛĩterioꝛ qẽ paſ-
ſio appetitus ſenſitiui.⁊ hic duplex.qũq;.n.catur

.₰ 9
. „
₰
ℳ
=
—ℳ

dam

tẽ ð pnĩa di. ʒ. Pax poſt pᷣn ꝰ

talis doloꝛ ex ↄſideratione amiſſionis euiuſdà ho/
neſtatis ſeu glie accñtalis ꝑ pccm̃.ſicut ẽ doloꝛ qñʒ
i mulieribꝰex hq̊ ꝙ amiſerũt ſui coꝛpis integritatẽ.⁊
talis doloꝛ poſſet ẽt eẽ nimis magnꝰ.qnq; cãtur di
recte ꝑ quandã redũdãtiã ex diſplicẽtia volũtatis
q̃ſibi diſplicet pccm̃ inq;tũ ẽ diuĩe legis traſgreſſio
Dicut adhuc dicũt ꝗqdã ꝙ doloꝛ poſſʒ eẽ nimis ma
gnus.qꝛ pnia vᷣtus moꝛal eſt ⁊ actꝰ vtutis moꝛalis
coꝛꝛũpi põt ꝑ ſuꝑabũdãtiã ⁊ ad effectũ. Alijs vr
h doloꝛ nõ poſſet eẽ nimis magnꝰ.qꝛ ſi nõ poſſʒ
exceſſus in cã.nõ põt eſſe exceſſus ĩ effectu.huiꝰ aũt
doloꝛis cã eſt ſupꝛadcã diſplicẽtia pcci ð qua ↄceſſũ
eſt ꝙ nõ põt eſſe nimis magna.vũ ſi penitẽs ex ve
hemẽtiſſimo ði amoꝛe.tã vehemẽter doleret ð ſuo
pccõ.ꝙ ex hoc carerur ĩ appetitu ſenſitiuo tã vehe/
mẽs doloꝛ ꝙ coꝛꝛũperet armoniã coꝛꝑis ncciaʒ ad
vitã nõ eſſet exceſſus in genere moꝛis.nec ꝑfectiõi
pnie derogãs.ſed ↄcoꝛdãs niſi foꝛte hoĩs voluntaſ
directe ⁊ ex itentiõe ferret᷑ ad ꝓcurrãdũ talẽ paſſio
nem ad h̊ vt ipſe moꝛeret᷑.⁊ ſic credo ꝙ itelligũt il⸗
li g dicũt ꝙ in doloꝛe.ꝗ eſt in appetitu ſenſitiuo põt
eẽ exceſſus: Ar ad ptem pᷣmnã ꝓcedũt ð doloꝛe in
volũtate rõnali ꝗ eſt diſplicẽſta volũtatis.qua ſibi
diſplicet pccm̃ inqᷓ;tũ eſt tranſgreſſio legis diuine.
¶ Armad partem ſcdᷣam ꝓcedit ð doloꝛe ꝗ eſt afflie
io coꝛꝑis. vel ð illo ꝗ ẽ paſſio appetitꝰ ſenſitiui.

Ono querendũ eſſet vtrũ idẽ motus cõ
An BSſritiõis in numero poſſit itẽdi ⁊ re

BSmitti. Sed qꝛ huiꝰqõnis ſolo expᷣſſe haberi
põt ex ꝗbuſdã dcis liꝰ.⁊.di.ʒ.in illa qõne vtrũ ĩ eo
dem actu volũtatls ſm numex poſſit eſſe intenſio
⁊ remiſſio.iõ hic de pertractatione huius q̃ſtionis
ſuperſedeo.

Vrticulus ſecũdus.
Onſequenter guent du b⸗

qrunt᷑ nouẽ. Wetr hoĩes ð nccite te
neãt᷑ ↄfiteri pccã ſua Recr dotiise ver
dh teneant ex iure diuiol he Vtrnz te
ceant᷑ ad h̊ ex iure nãe ¶ vtrũ ad hoc oẽs teneã
tur¶5Pvtrũ ſacerdote abñie teneat᷑ penitẽs ei ↄfi-
