ſub hac ſpẽ pãs vel de ppinquo futurũ eſt coꝛpꝰme
um. Et hoc ſimpir veru eſt.q: q́;uis hec diſiũctia
rõne huiꝰ ꝑtis aliꝗd pñs ſub hac ſpẽ nõ ſit vera.niſi
ſᷣm loquẽdi vſũ quo aliꝗd ſtati couercẽdũ in rẽ aliã
dicit᷑ eẽ res illa vc aq̃ ſtati ↄuertẽda in aerẽ dicitur

ger. humoꝛ ſtatim pↄuertẽdus in carnèe dicitur ca/
ro. tamẽ rõne alterius partis diſiunctiue ex vilo/

cutiõis vera eſt. O:ationi enim aſſiſtit virtuſ ope
rans in fine ꝓppoſitionis rem ſigniſcatam per eaʒ.
Diliunctiua autem ſimpir eſt vera. ni altera pars

eſt vera.cuicũq; ſuppoſito per ſubſtàtiuũ cõueniat
ꝛedicatũ. Ad õm.dð ꝙ phũs ibi loꝗtur de addi
tiont rei eẽntialis nõ accidetalis.Jilud autem qð
lucas addit nõ eſt de eẽntia foꝛme. vt ex ſuperius
dictis videri poteſt.iłld q cum dicitur ꝙ coꝛ⸗
pus xpᷣi eſt ſub ſpẽ panis cauſa eſt veritatis pꝛedi/
ctoꝛum verboꝛuʒ.⁊ ideo dico ꝙ nõ eſt veꝝ.ſed coꝛ

⸗ vera eſt.⁊ indiffinita vel particularis ſimptr
p

pxp̃i ſtatim foꝛe ſub ſpecie panis cauſa eſt ulliꝰ ve⸗
ritatis.quia ſenſus illiꝰoꝛatiõis eſt illud qð ſtatim

eſt ſub hac ſpẽ.eſt coꝛpꝰmeum.⁊ per veritatem hꝰ⸗
oꝛationis coꝛpꝰ xp̃ᷣi ſub illa ſpẽ eſt.poſtq; autem cõ/

ſecratio facta eſtſi tunc dicatur hoc eſt coꝛpus chꝛi
ſti i intentione enunciãdi tm huius oꝛationis veri

tas dependet ex exiſtentia coꝛpoꝛis chꝛiſti ſub illa

2 „.. vtruʒ foꝛma
Ecu ndo queritu conſecratio⸗
nis ſanguiniſ xpᷣi pꝛeciſe conſiſtat in hiſ Ver
bis. hic eſt. n. calix ſanguinis mei noui ⁊ eterni te/
ſtamenti myſterium fidei qui pꝛo vobis ? ꝓmul-
tis effundet᷑ in remiſſiõem peccatoꝛũ.t vr ꝙnõ.
quia nullus euãgeliſtarũ ponit talẽ foꝛmaʒ. Lucas
n. dicit. hic eſt calix noui teſtamẽti in meõo ſangui/
ne q ꝓ vobis fundetur. Et matheus dicit. hic ſa⸗
guis meus no.te.qui ꝓ multis fundet᷑ in remiſſio/
neʒ peccatoꝛũ. Ergo forma cõſecratiõis ſaguis nõ
ↄſiſtit i his vᷣbis ſupꝛadictis.Itẽ greci dicunt᷑ cõ/
flcere ſub his verbis hic eſt ſanguis meus.no.t.ꝓ
vobis ⁊ ꝓꝑ multis effuſus in remiſſionẽ peccatoꝛũ
ergo ſi greci vere cõſecrat.foꝛma conſecratiõisſa/
guinis non cõſiſtit eciſe in verbis ſupꝛadictis.
Item ſanguis xpᷣiꝓ omnibus effuſus eſt.ergo ma/
gis dz poni in eẽntia foꝛme ꝓ omnibi q; ꝓpmul-
tis ¶ Ptem baptiſmus magis oꝛdinatur ad remiſ-
ſionem peccatoꝛũ q; ſacr̃m euchariſtie.ſed in foꝛ
ma baptiſmi nõ ponitur hec determiatio i remiſ-
ſionẽ peccatoꝛñ.ergo nec hic debʒ poni.ſtẽ calix

ma ↄſecrariõis vini.

nõcoopantur ad traſubſtãtiatiõem vini in ſa gui⸗
nẽ. ergo nõ eſt de foꝛma per quã fit talis trãſubſtan
tiatio. Itẽ in foꝛma cõſecratiõis panis ſignificatur
coꝛpꝰin recto.ergo a ſimili hic:dʒ ſignificariſ aäguiſ
in recton ate in nullo euãgelioꝛũ ponit᷑ hoc voca⸗/
bulũ eterni.ergo nõ eſt de foꝛma cõſecratiõis vini
Itẽ ſicut baptiſmus ꝑ appꝛopꝛiatiõem eſt ſacrm ſi⸗
dei.ita hoc eſt ſacr̃ʒʒ caritatis ̊ in foꝛma magis dʒ
poni miſteriũ caritatis q;; fidei. Itẽ de foꝛma coſe-
cratiõis panis nõ eſt qðᷣ ꝓ vobis tradet᷑.ꝗ a ſimili
de foꝛma cõſecratiõis vini nõ eſtqp vobis effun-
detur¶ Coͤtra ſupꝛadicta vba ĩ canone miſſe ſunt
Boſina eonng ↄſecratiõis vini.Ad iſta qõnem
Ddicũt aliꝗ ꝙ ð foꝛma ↄſecratiõiſ vini ñ ſũt oĩia vba

ſupꝛadicta. qꝛ in illis ſolũ vbis cõſiſtit huiuſmodi

foꝛma ꝑ q expᷣmit᷑ traſubſtatiatio vini in ſanguinẽ
hoc aũt expᷣmit᷑ ſufficient per hec vᷣba.hicẽ calixſã
guinis mei. Uñ dicut ꝙ in his vbis pciſe ↄſiſtit foꝛ
lijs videt᷑ aũt ꝙ cũ verba
ſequẽtia vſq; ibi in remiſſionẽ pccõꝝ.icluſiue non
cõſtituãt nouã oꝛationẽ ſʒſũt detmĩatio pᷣdicati.qꝛ
ſũt de eẽntia foꝛme ↄſecratiõis vini.⁊ ita ᷣm iſtos
in his vbis.hic ẽ calix.vſq; ibi in remiſſionẽ pecca
tox icluſiue ↄſiſtit pᷣciſe eẽntia foꝛme coſecrationis
vini.ita ꝙ nõ licet addere vl minuere traſponere

perius dictũẽ in foꝛma baptiſmi. Que aũt pᷣcedũ
ꝑtinẽt vł ad ſacri vſu ſeu reuerẽtiã.Ea etia qͥ ſequũ
tur ad reuerẽtiã ſacr̃i oꝛdinata ſũt.huiꝰ aũt foꝛme
itas ⁊ expoſitio ĩ argumẽtoꝝ ſolutiõe patebit
pmin oppndð ꝙ ſicut dicit Inno. er de cele.
iſ. Cũ marthe.multa tã de vbis q;ᷓ de factis dni
cis inuenimꝰab euãgeliſtis omiſſa.que apli vłſup
pleuiſſe vᷣbo vel facto expᷣſſſſe legunt᷑.Et ita ẽt ipi
euãgeliſte mutuo iter ſe ſuppleuiſſe legũt᷑ q̃ͥ ab eoꝛũ
aliq vł aliqbꝰſũt omifſa. Un cũ tres euãgeliſte po
ſuerũt.hoc eſt coꝛpꝰ meũ ſolus lucas adiecit ꝙ pꝛo
vobis tradet᷑ qð referẽdũ eſt ad ↄſecrationẽ panis
Et cũ matheus ⁊ marcꝰdicãt ꝓ multis.lucas dicit
ꝛo vobis. Matheus aũt in remiſſionẽ peccatoꝝ

vliterponere variare vlł coꝛꝛũpere vᷣba niſi ſiẽ ſi

adiũxit hoc dem̃ ẽ ad ↄſecratiõem vini. Utʒ auteʒ

ꝑ vba ſilia q̃ dicũt enãgeliſte ve ↄſecrat᷑ vinũ ſi di⸗
cerẽtur.dicũt aliꝗ ꝙ nõ.qꝛ nõ intendebãat pᷣſcribeĩr
ſecratiõis foꝛmã ſʒ narrare facti hiſtoꝛiã eni⸗ 4
u ↄſentio ↄtrariũ dicũt.qꝛ idẽ dicũt in ſnia cnm
foꝛma ſuꝑius dicta. Uñ ſᷣm iſtos ꝑ qualibet foꝛmã

tradita ab aplis vl euangeliſtis poſſet ↄfiei qꝛ oẽs
ſũt eadẽ fonmna q;tũ ad ſetẽtiaʒ.ał greci nõ ↄſicerẽt

qð falſũẽ.tñ nõ debemꝰoↄficere niñ per vba ſupra/
dicta ꝓpter cõſuetudinẽ ⁊ traditionẽ ecclie. Et ꝗa
petrus illã foꝛmã romane eeche tradidit cuiꝰtradi
tiõem tenere ſecuriſſmũ eſt.( Ad ꝛmdð ꝙ greci cõ
ſiciũt in foꝛma quã eis tradidit paulus.q eadẽ ẽ in

ſententia cũ illa quà nobis tradidit petrꝰ.Ad ʒmn

dð ꝙ quis ſanguis xpᷣi ꝓ oibus ſit effuſus q;tuʒ ad
ſufficiẽtiam.nõ tũ omnes recipiũt illius ſufficiẽtie
efficatiã ꝓpt eoꝛũ indiſpoſitionẽ.⁊ ad G ſigniſicãdũ
nõ dicit ibip omnibꝰ.ſed ꝓnyltis.Et ne ſuſpica/
ri poſſet ꝙ illi multi nõ referretur niſi ad gẽtem iu-
deoꝛũ.idepoſtq; dixit ꝓ vobis loquẽs diſcipulis
ſuis qui erant de gente indeoꝝ ſubiũxx ⁊ p multis
ſ.genere gẽtilinũ.Ad ꝗmdð ꝙ hic nõ ponit᷑ remiſ
ſio peccatoꝝ vt ꝓpꝛiꝰeſffectus huiꝰſacri.ſed vt effe
ctus paſſionis que expᷣmitur per ↄſecrationẽ ſagui

nis.¶ Ad vdð ꝙ qᷓuis cAlix nõ coo etur ad tran-
ſubſtatiatiõem vini in ſanguinẽ.tamẽ cõtinet illð
quod trãſubſtãtiatur.⁊ poſtea illud in qdð Rt traſub
ſtantiatio. Et magis dicit᷑ calix enguinis qᷓ; ſaãguiſ

meus.qꝛ ibi datur ſub ſpẽ potabilivſanguis aũt de e

ſui rõne nõ dicit aliquid potabile ? ideo dnit ibi
aliquid poni quo homines vtunt᷑ ad poq Scien

dũ tñ ꝙ ibi accipit᷑ ↄtinens pꝛo conten
ceretur hicẽ ſeyphus vini.Admd eß quia po⸗
tus in vaſe cõtinetur.nõ ſic aũt panis.ideo in con

ſecratiõe ſanguinis debuit vas poni.⁊ hee fuit ra-

lutione pꝛecedent s argumenti. Ad m dð q⸗
ins hoc vocabuli? Rerni a nullg euageliſta ſit expſ/
ſũ.tamẽ habet᷑ ex ſnia vboꝛũ eòu. Unde Inno.de

tio ſignificadi ſanguiuem in ers vt patet ex ſo

cele.miſ.ũ marthe. Unde nouũ.i.vltimũ eẽ de/

ſcribitur idẽ eternũ.i.ꝑpetuũ cõpꝛobatur nouiſſi-
mũ.⁊ enĩ hoĩs teſtamẽtũ imobile ꝑſeuerat.qꝛ teſta
toꝛis obitu cõfirmat᷑ ¶ id dð ꝙ caritas pꝛeſup
ponit fidẽ ⁊ effectus caritatis effectũ fidei.Et ad h
ſigniſicadũ magis dicit᷑ effectus myſterium fidei
qᷓ; myſteriũ charitatis.i Eld dð ꝙ in conſecra/⸗
tione coꝛpoꝛis nõ ita expꝛimitur paſſio ſicut in con
ſecratione ſanguinis.⁊ ideo in eius conſecratione
nõ ita ponitur aliquid expꝛimens paſſionẽ ſicut in
ſanguinis cõſecratione. Eo enim ipᷣo ꝙ ſanguiſ cõ/
ſecratur pꝛo ſe oñditur fuiſſe effectus a coꝛpoꝛe qðᷣ
factum fuꝑ per paſionemSecũdũ pꝛedicta ſic
expone oꝛationẽ.hic eſt calix ſanguinis mei.i.hic
eſt ſanguis meus in calice. nde magpeus ⁊ mar
ci dicũt. hic eſt ſanguis meus noui teſtamẽti ſup
ple dedicatio ſʒ glo.ſuper dicta verba mathei ve
tus enun teſtamẽtum dedicatum fuir ſanguĩe hyr

coꝛũ ? vituloꝛuz. nouũ auteʒ teſtamẽtum ſangnine —

xpᷣi yſteriũ fid.i.habẽs ſecretã⁊ abſconditã in

telligẽtiam per fidẽ tenẽdam. Uñ Inno.et᷑ de cele

miſ. Cxũ marthe. S. Ex eo dicit᷑ myſteriũ fidei quo/

niam aliud ibi creditur q; cernat᷑.⁊ aliud cernitur
q; credatur. cernitur. n. ſpès panis ⁊ vini.⁊ credit᷑
veritas carnis? ſanguinis xpi ac virtꝰ vnitatis?
charicatis. Qui ꝓ vobis ⁊ p multis.hoc expoſiũ è
in ſolutione argumẽtoꝛũ in remiſſionem peccato/
rum.i.ad legẽ vel ppter repꝛomiſſionẽ peceateuů
qaꝛ vt dicit glo. ſuper illud vbum ipoſſibile.eſt lan⸗
guinẽ hyrcoꝛum peccata aulere⸗ rtms tran
NRer vtrum virtus tran
Ertio querit ſubſtãtiatiua pᷣnci⸗
alius reſpiciat ſacerdotẽ q;; verba. Et vr
ꝙ nõ.qꝛ vtus trãſubſtaãtiatiua pᷣncipalixeſpicitid
qð eſt de eẽntia ſacr̃i qᷓ; ggas nõ eſt ¶ Ded ver⸗
ba ſut de eẽntia ſacri.ſacerdès aũt nõ.qꝛ de eẽntia
cõpoſiti nõ ſũt niſi materia ⁊ foꝛma.ſacerdos autẽ
huiꝰſacr̃i nõ eſt foꝛma nec mareria.ergo virtuſ trã
ſubſtãtiatiua magis pᷣncipalius reſpicit verba q;;
ſacerdotem¶ Item virtusſt anctificandi illuʒ qui
baptiʒatur pᷣncipalius reſpicit verba qᷓ; baptizatẽ
nulla enim virtus ad illuʒz effectũ oꝛdinata eſt ĩ ba
ptiʒ ante. niſi per verba.ergo aſimili virt tranſub
ſtatiatiua in hoc ſacro ᷣncipaliuſreſpicit verba qᷓ;
ſacerdotem.Contra per verba nõ fit tranſubſta-
tiatio niſi ſint a ſacerdote plata.cũ ergo animaſa⸗/
cerdotis magis ſit capax virtutis q; vᷣba ꝑncipa⸗

lius Aſpicit pꝛedicta virtus ſacerdotẽ q; vba. Itẽ
quãdo dñs operatur aliquẽ effectum mediante in

.

litcoy⸗
H inid
iſnel
chpalot
ec
t
ſnsh
mnetum
netay
twar
plurzi
vban
biektſi
vbori⸗
ſimptr
terenſ
ginſae
reſpict
Mekin
finae
terdo
cq⸗
uaſeni
(on
ch.
Mtr caet
epalsſin
Gmm
elationns
tentiolacen
(n. Koaſtt
gdſeinnce⸗

Paſhoch

totiusiteg⸗
Vnitaret
ſonetn.
ereoꝛdin
Nſtituti
giaſacfi.

r enizgt

i
a m
bſcnanin
mult önar
teim efien
grcfarpi
Kiaptis
cedenti
Enfani
ſantſecin
ceſRn
dicl ndij
enteblſaer
Aracten
4 8772
N
Thabe
ſpeneiſep⸗
unnerein
ni azſte
Propui
ſilnden
uneihe

*

ni

—

4
penrgane,
ntcſn G
NNin
Wisczſig
—
nickodednird
midPee
Cn aid
dodenu,
thanisienn in
Ppom. herfntrg⸗
Nonag⸗

Da n re
Cläigehſ ſtent

i. Unde Pmon
.1. amci
Mrobatur norc
kegſeuerar nnt
aemitaspeein
Nsmtenomn ni
Prd uccnſen
rDKonane
ncisconiecin
manszuſiniſal:
aumpond
Nridipeeci
nguinis Mei
EngrstN
noutetamin
nabunmaei e
m furlmmichfr
Wmninmngene⸗
rin Ndt
FmR
inmiwaidd
SmnAI ME
micifunt
mnoſdtin

mimnini
i ämir
ei W N
Nön

—

inſtrm aiatum

—

ſtrumẽto auimato cuil modi eſt ßuꝰ m phipopo⸗

liticox ⁊ inaiato.vtus dñi pᷣncipaliꝰ reſpicit inſtrʒ
iaiatũ.ſʒ i traſubſtãtiatiõe ſacerdoſ ſe hʒ ſiẽ
Zyba ſicut iaĩatuz. ergo vrus dñip̈n
cipalr oꝑant:s reſpicit pᷣucipaliꝰ ſacerdotẽ q; vba
deo qñ plura inſtra p oꝛdinẽ ſe habẽtia ↄcur/
ũdẽ effectũ. vt manꝰ ⁊ pẽna ad ſcribendũ
palis moꝛtis pᷣncipaliꝰ reſpicit illð iſtru-
mẽtum & ſibi ppinquiꝰ. 7 mediante quo ad iſtru
mẽtuz mouet᷑. Ande vtus ſcribẽtis pᷣncipaliꝰreſpi
cit manũ q; pẽnaʒ.ad trãſubſtãatiatiõeʒ aũt ↄcurrũt

plura inſtrumẽta ꝑ oꝛdinem ſe hñtia.ſ.ſacerdos
vba quoꝝ ſacerdos etpbingee ncipali agẽti. qꝛ ſi
4

bi eſt ſimilioꝛ ⁊ eerepñtat ꝑſdnaʒ.E ſt etia platiõiſ

boꝛũ cãꝗ. Et iõ ↄcedẽdũ ꝙ vtus trãſubſtantiatiua
ſimplr pᷣncipaliuſ reſpicit ſacerdotẽ qᷓ; vba¶ Pꝛe

terea ſacerdotẽ reſpicit ꝑmanẽter rõne caracteris

g in ſacerdote ꝑmaner.vba aũt ſicut ſũt trãſeũtia

reſpicit trãſeũrer nõ ꝑ aliquẽ trãſitũ ex ꝑte vtutis p
ut eſt in ᷣncipali agẽte.ſed eſt ꝑ trãſitũ ipᷣoꝝ vboꝛũ
Fpᷣm quẽ tñ pᷣdicta vᷣtus reſpicit pᷣncipaliꝰvba q;ᷓ ſa/
cerdotẽ.inẽ;tũ vba magiſ de ppinq ſe hñt ad effe
ctũ qᷓ; ſacerdos. cðʒ quẽ modũ ẽt dici põt ꝙ vir
tus ſcribẽtis pᷣncipaliꝰreſpicit pennã qᷓ; manum.

¶ Ad pmin opꝑpm dicũt ꝗdã ꝙ ex ꝑte ſacerdotis eſt ali

ad qð eſt ð eentia ſacri.ſ.ĩtẽtio qua aliquo mõ vni/
untur ea ex ꝗbꝰ integrat᷑ ſacrẽ̃m.nõ.n.de rõne totiꝰ

itegralis ſũt ꝑtes itegrales tm̃ ſʒ eriã Mio earum.
¶ Szðptra vnio ꝓriũ aut eſt actio aut eſt paſſio aut
relatio aunmnitas ex ꝑtibus vnitis ↄſtituta. Sed
intentio ſacerdotis ñ ẽ vnio.ʒ mõ vel * mõ cãa.
nõ.n. eſt ↄſtituta ex ꝑtibꝰſactr̃i.nec relatio illaꝝ ꝑtiũ
ad ſe inuicẽ. Reſtat ꝙ ſit vnio actio.aut vnio q̃ ẽ
paſſio.ſʒ vnio actio ⁊ vnio paſſio nõ ſũt de gẽntia
totius itegrati ex ꝑtibꝰ vnitis qᷓis terminaem. ad

Vnitatẽ totiꝰquare aliter nõ differt ab ipᷣo toto.ſʒ
rõne tm.vnio.n.paſſio ⁊ vnio actio vidẽtur pᷣce

dere oꝛdine nature vnitatẽ totius ex ꝑtibꝰ vnitris
2Zſtitutã. Reſtat ĩtẽtio ſacerdotis nõ ſit ð eẽn/

tia ſacr̃i. tñ neceſſaria ad ſacr̃i ↄfectiõem.frequẽ/

ter eniʒ aliꝗd eſt neceſſariũ ad cauſandũ aliquem

ectũ.qð nõ eſt de eſſentia illiꝰ icẽdum ergo

Aar mꝙ maioꝛ eſt falſa ſiue itelligat̃᷑ de vtute tra⸗

ſubſtatiatiua pᷣncipalr ſiue de traſubſtãtiatiua ĩſtru

mẽtalit.pᷣncipalis.n. vtus opatiua pᷣncipaliꝰ reſpi-
cit cãm efficiẽtẽ ⁊ iſtrumẽtalẽ qᷓ; illud qð ẽ de eẽn-

tig rei facte ꝑ illã vtutẽ pᷣncipaliꝰẽt reſpicit ſacerdo
tẽ qᷓ; ba ptas ſacerdoralis fũdata ſuꝑ caracterẽ ſa
cerdoralẽꝗᷓ ẽ cã myſterialis ꝑ quã a ſacerdote ↄfici
tur ſacrjm qᷓ;uis ppꝛię quẽdo nõ ſit de ſactr̃i eẽntia
ſicut nec ca inſtrumẽtłalis efficiẽs eſt ð eẽntia rei fa
cte/Ad ꝛ mpõt ſolui ꝑ interẽptionẽ maioꝛis vl p̃t
dici ꝙ nõ ẽ ſimile de baptiʒate ? cõficiẽte.qꝛ ĩ ↄfici
ente h̊ ſacrjm ẽ ſpẽalis ptãs oꝛdinata ad ↄficiẽdũ.ſ.
caracter.q nõ requirit᷑ in baptizante.
5 grto queritun vtrum vna foꝛ

maſine alia ſuã

oge nei ſeꝑata a ꝑtibꝰalijſ nõ hʒ pᷣncipalẽ opatiõeʒ
totius nec eius ꝑtẽ. Sed hoc ſacrm ẽ totuethero/
geneũ.cuz ſit ex diuerſis partibꝰↄſtitutũ.ergo neu
ra pars huius ſacri ſine alia habet ſui ſer̃i pᷣęipa⸗
lem oꝑatiõem nec eiꝰpartem qð nõ eſſet ve vſi trã
ſubſtatiaret᷑ panis in coꝛpus ante traſubſtatiatiõeʒ

4„ K

—

vini in ſanguinẽ. Iteʒ ſicut ſe ehabz effectꝰad eſre

ctum.ita oꝑatio ad operationẽ.ſed effectuſ foꝛme
coõſecratiõis panis nõ eſt ſine effectu cõſecratiõis
vini. qꝛ coꝛpuſ nõ eſt ſine ſanguine.ergo nec opera
tio vniꝰfoꝛme eſt ſine operatiõe alterius.¶ Cõtra
niſi vna foꝛma haberet operatiõem ſuã ſine alia.

falſuʒ diceret ſacerdos dicẽdo hoc eſt coꝛpus meũ

maxime ſi cõſecratio ſanguinis nõ ſequeret᷑.(gtezʒ
ante adoratr᷑ oſecrata hoſtia qᷓ; dicat ſacerdos vba
per que traſubſtantiat᷑ vinuz in ſanguinẽ.qð nõ ſu
ſtineret eccleſia niſi vere traſubſtantiaret᷑ paniſ in
coꝛpus ante trãſubſtãtiatiõem vini in ſanguinem.
¶ Mñndeo ꝙ vna foꝛma ſine alia ſuà habet operati-
onc.qꝛquelibet pᷣdiccarũ foꝛmarũ per ſe foꝛma.cõ
pleta eſt.foꝛma aũt cõpleta ſuꝑ completaʒ materi-
am cũ intentione miniſtri debita. completaʒ habʒ
operatiõem¶ Ad pᷣmum in opp dicẽdum ꝙ ma
ioꝛ intelligenda eſt de toto etherogeneo qð ẽ vnuz
per naturalẽ cõtinuationem.hoc aũt ſacr̃m nõ ẽ ta
le totum ſed aſſimilat᷑ toti etherogcneo.qð ẽ vnuʒ
per artificialem aggregationeʒ cuius quelibet ꝑs
aliquã habet ꝓpꝛiã operatiõem ex quibus omnibꝰ
aggregatur operatio totiꝰ¶Ad ſcdᷣm dicẽcdum ꝙ
coꝛpus xpᷣi q;uis nõ ſit ſine ſuo ſanguine ppter natu
raleʒ cõcomitãtiã.hoc tamẽ eſtper vim ſacr̃i. pꝛi-

oꝛpus q;uis alia ſit ibi per cõcomitãtiaʒ.ſimiliter
ex vi ſacri pᷣmo ⁊ per ſe nõ eſt ſub ſpꝑẽ vini niſi ſan-
guis qᷓ;ᷓuis ibi ſint coꝛpus ⁊ anima per cõcomitan/
tiã. Et ideo nõ oʒ ꝙ operatio vnius foꝛme coexpe
ctet alterius foꝛme operation-. M
Irca litteram. Hec duo ſacramẽta de⸗
ER monſtrata ſunt ⁊c. Nota ꝙ ſãguis
Uui fluxit de latere xpᷣi ſigniſicauit ſacramẽ
tum euchariſtie inq;tum ibi eſt ſanguis xpᷣi ſub vi
ni ſpẽ ⁊ ſacramentũ pnie inq;tũ eſt penał purgatio
qꝛ q;uis in effuſiõe illius ſanguis coꝛpꝰ rpᷣi penã nõ
ſenſerit.qꝛ iã moꝛtuũ erat.tn de lege cõi effuſioſã/
guinis penalitatem ſigniſicat foꝛma eſt qnã ipᷣe ibi
dem edidit dicens.hoc eſt coꝛpꝰmeuʒ.⁊ poſt. hie
eſt ſanguis meꝰ Nic nota ꝙ 'ʒ quoſdã magiſter
nõ intendit hic pꝛeciſe dicere foꝛmam cõſecratio⸗/
nis vini.meliuſtamẽ eſt vt dicat᷑.qꝛ per hec vba.
hic eſt ſanguis meus.idẽ intelligitur.ſicut per iſta.
hic eſt calix ſanguinis mei. Ande ſi illa ponerent
loco iſtoꝛũ eadem eſſet virtus tamẽ ſieri nõ debet
ꝓpter inſtitutiõem ecclie cõſuetudinẽ.Cũ.n.hec
vba ꝓferunt᷑.Hic nota ꝙ per foꝛmasidictas pñit
dici cõſecrari panis ⁊ vinũ inq;tuʒ ꝑ foꝛmã qͥ dicit
ſuper panẽ.ſubſtantia panis traſubſtantiatur in rẽ
ſacrã que eſt coꝛpus xpᷣi.⁊ per foꝛmã que dicit᷑ ſi uꝑ
vinum.traſubſtantiatur ſubſtantia vini in rem ſa⸗
cram que eſt ſaguis xpᷣi poteſt etiam diciſpẽs con⸗
ſecrari inq;tum perpꝛedictas foꝛmas efficiuntur
cõtinentes reʒ ſacrã.vna coꝛpꝰ.alia ſanguinẽ. pñnt
etiã dici cõſecrari coꝛpus ⁊ ſanguis inq;tũ pertrã/
ſubſtatiatiões que fiunt ꝑ foꝛmas pꝛedictas depu

a ⁊ ꝑ ſe.qꝛ ex vi facr̃i nõ eſt ſub foꝛma panis niſi
c

abeat opatiõem. Et vr ꝙ nõ.ꝑs totiꝰethe o tantur ad nouum cpecialem ſanctiſicandi modũ

quauis eniʒ xpᷣus ſine ſacramẽetoſanctificet homi/
nẽ i eu credẽtẽ.tñ h̊ fac alio mõ qᷓ; vtẽ ſib ſacro.ꝗa
pᷣmo modo dat xpᷣs homini ſanctitateʒ ppter ſuaʒ
operationeʒ taq; ꝑꝑ diſpoſitiõeʒ ↄgruã. Sʒ ꝛ moͤ
vltra h̊ dat ſbiſanctitateʒ ratiõe rei ſuſcepte.⁊ gaq
magis ꝓpꝛie dicit ↄſecrari qð trãſmutat᷑ in reʒ ſa/

cxram qᷓ illud quod depurat᷑ ad vſũſacrũ? qoᷣlibet
iſtoꝝ magis di ↄſecrari q; illud qð efficit ↄtinẽſ tĩ
vẽ ſacrã.iõ ſubſtatia pãis ⁊ vini magis ꝓpꝛie dĩ cõ
ſecrari ꝑ foꝛmas pᷣdictaſ qᷓ; coꝛpꝰ ſaguiſ.⁊ iſta qᷓ;
ſpẽs panis ⁊ vini. Reliq̃ vo ad laudẽ dei dicunt᷑
Hic nota ꝙ q;uis nõ ſint de eẽntia ſacr̃i.tñ nõ dñt
omitti ppter oꝛdinationẽ ⁊ reuerentia ſacri.ꝑ h tñ
að diẽ mgr.hicẽ ſãguis meus.itelligũtur cõpꝛehẽ/
di oĩa mẽbꝛa. vba qͥ ſequũtur vſq; in remiſſionem
peccatoꝝ icluſiue ſᷣm opinionẽ᷑ ponit illã eẽ ð eẽn
tia foꝛme.ſicut ex multis granis. Mota ꝙ vua eſt
multoꝝgranoꝝ adunatio.racemꝰ vnũ granuʒ. bo/
trus ↄgregatio vuarũ glarea humoꝛ racemi vina
ciũ folliculus in quo ↄtinet᷑ glarea.⁊ arillus eſt gra
nellũ ꝙẽ iracemo qð alio noĩe dr archinus.

gent due ſüt res ſupius d
T ſicut drentauit magt ð ſcro

euchariſtie m ſe. hic detmiat ð ipo
ĩ cõpatiõe ad ſuſcipiẽtes.Et diuidi
tur ĩ tres reRerel mõis mãdu

eaãdi coꝛpꝰxpᷣi detmiat vitatẽ ß refellit quoꝛuũdaʒ
erroꝛẽ.ibi. Hec vba.¶ꝑ explanat quarũdã auctori
tatũ dubiarũ intẽtiõem.ibi ſᷣm hos duos.
¶Articuluspꝛimus.
Irca h an C cipalr.¶Mde mãa-
dncatiõe huiꝰſacr̃i ex ꝑte rei mãduca/

ECeibꝰ. Circa pquerũt᷑ tria..vtx
ĩhᷣ ſacr̃o coꝛpꝰxpᷣi mãducet᷑ veraciterivtꝝ vti⸗/
lit.¶ Certio vtꝝ omnis ipum mãducans ſacramẽ
taliter ißm manducet ſpũaliter. ßr
G ◻△½ & in B ſacro coꝛpꝰxp̃i
Rin 10 oñdo nõ mãducat Jlrarn
math. iꝰꝰ. Oẽ qð in os itrat in vẽtrẽ vadit
tiſeceſſũ emittit᷑.̊ aũt nullo mõ põt ve dici de coꝛ
poꝛe xpᷣi. ̊ veraciter nõ mãducat᷑.( Otẽ de ↄſe. di.
2⁰. Tata in glo. q; cito ſpẽs dẽtibꝰ terit᷑ tã cito i celũ
capit᷑ ſupple coꝛpꝰxpᷣi. Sʒ nihil ve manducat᷑.niſi
ſaltẽ deſcẽdat in ſtomachũ. ergo coꝛpꝰ xpᷣi veracit᷑
nõ mãducat᷑.¶ Cõtra Jo.idicẽ ſaluatoꝛ. Caro mea
ve ẽ cibꝰ. Sʒ fruſtra ẽ cibꝰniſi vᷣe mãducet᷑. caro
xpᷣi ve mecefar .Itẽ de ↄſe. di.ꝛ*. Ego berẽgariꝰdẽ
verũ coꝛpꝰAanguinẽ dñi nr̃i ieſu rpᷣi.in vitate ma
nibꝰſacerdotũ tractari ⁊ frãgi ⁊ fideliũ dẽtibꝰatteri
Szʒ cibg a dẽtib atterit᷑ vᷣe mãducat᷑.i coꝛpꝰxpᷣi
vᷣe mãducat᷑.i Mndeo ꝙ i ſũptõne huiꝰſacri ẽ q̃dã
mãducatio carnalis q̃ cõmeſtũ maſticat ⁊ in ſtoma
chũ trahit᷑ ⁊ poſtea digerit᷑ ⁊ vltio ĩ ſubſtãtiã mãdu
cãtis ↄuertit᷑ ⁊ ſic vᷣe mãducat᷑ illa ſpẽs ſub q̃ realr
ↄtinet᷑ vum coꝛpꝰxpᷣi. tẽ alia ſacr̃aliſ.qꝛ coꝛpꝰve
rü ſub ſpẽ realr ↄtentũſumuit᷑.ſʒ ſic ſũptũ coꝛꝑaliter
nõ maſticat᷑.tñ niſi ſpẽs tã diu ĩ oꝛe maſticent ꝙ ꝑ
digeſtionẽ ibi factã coꝛꝛũpat᷑ ieis foꝛma ꝓpᷣa.ſed
deſcẽdat in ꝓpꝛia foꝛma in ſtomachũ.coꝛpꝰxpᷣi ĩ ſto
machũ deſdit ꝑ deſcẽſũ ſpẽi ſub q̃ ↄtinet᷑ qdiu in
ea ſpẽ foꝛma ꝓpꝛia ſaluat᷑.ſʒ ꝑ vᷣtuteʒ mãducãtis ñ

vnitur mãducanti. ſed per ipm manducans vni

tur ſpũaliter xpᷣo capiti ſi digne manducat. Eſtibi
ẽt mãducatio ſpũalis q̊ dĩ mãducari coꝛpꝰmyſticũ

tunt᷑ ꝑ ſudoꝛẽ nõ ꝑ ſeceſſum q̃ opinio ta

te.¶de mãducãtibusiſʒ de miſtran

nihil aliud? ᷓ ſpualiter Incoꝛpari coꝛpi myſtico
ꝑ fidẽ ⁊ charitatẽ vł magis incoꝛꝑari ꝑ augmẽtum
fidei ⁊ charitatis.que mãducatiꝗ nõ ↄuenit idigne
ſuſcipiẽtibusſ. ncrm Aap ar d pre pᷣmaz dð ꝙ
cedit de mãducatiõe carnali qua ſpẽs maducat᷑
fa tñ negat ſpẽs in ſtomachũ deſcẽderę d hi
dicũt ↄtra ſenſibilẽ expientiam.Alij dicj

ↄſe. di. . Tata ſʒ vaticiĩa ſũt.cũ.n.cib 5 emittit
ꝑſeceſſũ.vt pꝰſit a foꝛma ꝓpa traſmutatꝰ.idignivi

vꝛ ꝙ aliqd ipurũ ſi in illis ſpẽbꝰ fuit ꝑ ſeceſſu enut/

tat᷑.¶ Ad ⁊ dð ꝙ illa gl.itelligẽda ẽ qñ tamdiu ſꝑẽſ

maſticat᷑ ꝙ ꝑ digegionẽ q ſit i oꝛe nõ remanet i ſua
foꝛma ſᷣm.n. Auic.H.io.de aĩiasbꝰcꝰ. de digeſtio⸗

nibꝰ. Mẽbꝛanai lingua ⁊ i palato ẽ eiuſdẽ nature
cũ interioꝛi ſtomachi tunica.⁊ ideo cõicat cũ ea in
oꝑe. Pmarmad ptẽ aliã aut itelligẽdũ eſt de madu
catiõt᷑ ſpũali aut ſacr̃ali ⁊ ſpirituali ſimul.(A mn
dð ꝙ illa attritio ⁊ fractio dʒ referri ad ſpẽs nõ ad
verum coꝛpus xpᷣi. Oed qꝛ ille berẽgarius fuerar
infamatus ꝙ nõ credebat coꝛpus xp̃ᷣi realiter cõti-
neri ſub ſpẽ.ideo ad ſui purgationẽ per verba ex⸗

ceſſiua contrarium aſſeruit.

vtrum xp̃us
. Ecundo queruurin hoc ſacio
naducetur vtiliter. Et videt᷑ ꝙq non. nihil

irronabile ? inbumanũ eſt vcile. ſʒ comedẽ hoiem
dũm ſuũ trrõnabile videt᷑ ? inbumanũ.ergo mã

ducare coꝛpus xpᷣi nõ eſt maducãtibus vtile.¶Itẽ
8 6⁰. Caro nõ pꝛodeſt quicq;. ergo aenibil eſt vri
e vomedere xpᷣi carnem. Contra eccleſia ſtanit ꝙ
oẽs fideles ſaltẽ ſemel in anno ſuſcipiant coꝛpus
xp̃i. extra de pnĩa ⁊ remif. Omnis vtriuſq; ſexus.
nõinſtituiſſet niſi talis manducatio vtilis eſſer
Item J0. 6“. diet ſaluatoꝛ qui màducat meaʒ car
nem ⁊ bibir meum ſanguincʒ habet vitaʒ eternã.

Reſpõdeo ꝙ a digne ſuſcipiente hoc ſacramẽtu;

us mãducatur vriliter. hec enĩ manducatio mã
ducanti reducit ad memoꝛiã paſſonem xpi. fidem
confirmat.ſpẽ auget.charitatem inflãmat.dat vi-

tam gratie.xpᷣo vnit.manducanteʒ ſpũaliter eter ⸗

na conſolatione reſicit.ipᷣm roboꝛat ad operatig/
nem boni ſuſtẽtat.contra caſuʒ pꝛoueniẽtem ex v/
ꝛia inſirmitate munit.cõtra demonis impulinm
remittit ardoꝛẽ carnalis cõcupiſcentie.purgat ve
niale peccatum.⁊ quadoq; moꝛtale.vt infra eadẽ
di. declarabitur. Et hoc facir manducatio ſacrali᷑
inq;tum in ſacramẽto eſt virtꝰoperatiua ſpiritua/-

lis manducationis in maducante ſufficienter diſ⸗

poſitio. ⁊ pñt hi.iꝛ.effectusgnificari per.iꝛ.fructꝰ
ligni vite. de quo habet᷑ apoc.vlti.⁊ ad celerioreʒ
iſtoꝛum memoꝛiaʒ in tribus vᷣſibus collecti ſunt.
Inflãmat memoꝛat ſuſtẽtat roborat auget. Hoſtia
ſpem purgat.reficit viram dat ⁊ Ynit.Cõfirmatq;
fideʒ munit fomitẽq; remittitiAd pꝛimñ ioppm
dð ꝙ illud argumentũ pꝛocedit de manducatione
carnali eid Andð ꝙ illa auctoꝛitas intelligenda
eſt ſᷣm intellectum eoꝛum qui putabant carnẽ xpᷣi

manducandam carnaliter eo modo quo alij cibi

manducantur. tx ois mad
N . vtxꝝ cis mãducãs
Ertio querum coꝛpuſxpᷣi ſaramẽ
ralr mãducet ip̃ ſpũalr.Rndeo ꝙ mãaãdu
us xpᷣi ſacr̃aliter dupli põt intelligi. Uno

mf
fſna
mnicen

ebmd.

ſnnarco

ſin e
ſem
ſonequn

locaira
elipei
Niom
pmidue
el ſb
lioti
glinydi
itenonke
loeicaſ⸗
lwcranrer
Cince
miebcn
Hiaä
Pyrcres
einscon
ktüömmn
lien en
wuimſ
otin⸗
expe pni
Gnnoſtt
oinäcön
eanöein
Kan
odnen

4

hpabtn

n
ricnpimſi
Weagnim
Meniticig
KKnaen
Ws ſnucet
Ndere)
„Midc⸗

niſnmnt d
furgſecchan
hei tumduſi
Eenöfemmait
„o de digch
Loceinſci nen
deochicatcia
ligecü eſt demnit
mliſimal. N
Rmadhhes no!
Kdenznms fuen
Rd

Wr W,

Aobe N
110 eck

nno ſaſepin,

Mducatio m!
ürmm, inimn ci
w gl
1 mnsnhl
ne nnſtlcll
n Gincpeſkei
rcharnuſhnti

gmid
Sð
ill gniiin
tri
ulitmg
19

%A ☛ =

mõpꝛo mãducare ipᷣm ꝑ mãducatiõem ſpẽiq̃ eius

ſacr̃m et ⁊ ſub qua realiter ↄtinet᷑ ſm quẽ modum

mãducat᷑ ab oĩ ãducãte ſpẽm pᷣdictã ſiue hoie ſi-
ne bꝛuto.nec t ex hoc ſeꝗt᷑ ꝙ bꝛutũ ppꝛie loquẽdo
ſumat coꝛpus xpᷣi ſacr̃aliter.qꝛ q;uis ſumat id qð ẽ
ſacrcoꝛpus xpi ſub ipᷣo cõtẽtũ nõ tñ ſumit iſum
rõne qua ſacrmẽ.qꝛ nõ ſumit ipᷣum ſub
roõne qu ſignũ vi coꝛpis xpᷣi realiter ↄtinẽs iᷣm
hoc aũt adherbiũ ſacr̃aliter magis ꝓpꝛie decermi/
atſũptiõem ꝑ ↄꝑationẽ ad ſumẽtẽ qᷓ; ad rẽ ſũptaʒ
Alio mõ mãducare coꝛpꝰxpᷣi ſacraliter põt accipi
ꝓ mãducare ipᷣm ꝑ maducatiõem ſpẽi que eiꝰ ſcrʒ
eſt.⁊ ſub qua reali ↄtin etur cũi cẽtiõe gnãli vl ſpã
li iplicita vel exrp vita ſumẽdi ipᷣin ſub illa ſpẽ ſᷣm
quẽ modũ ſũmi põt ſacr̃aliter ab oĩ hoie potẽti hr̃e
intẽtionẽ pᷣdictã ſiue bono ſiue malo ſiue fideli ſiue
heretico.ſꝭ quocũq; modoꝝ pᷣdictoꝝ põt mãduca⸗
ri ſacr̃aliter abſq; G̊ ꝓ mãducet᷑ ſpũaliter mãducar̃
eniĩ ipᷣm ſpũaliter.eſt ipᷣm credẽ ⁊ ꝑ charitatẽ ei vni

ri ⁊ eiꝰ coꝛpi mſtico in coꝛꝑari. Multi aũt coꝛpus

xpᷣi accipiũt ſub ſacr̃o.⁊ credẽdo ipᷣm ibi eẽ.qui tñ
ꝓpter eoꝝ idiſpoſitiõem ei ſpaliter nõ vniunt᷑.nec
eius coꝛpi myſtico ꝑ charitatẽ ei incoꝛꝑantur.Aliꝗ
ẽt ipᷣm mãducãt ſpũᷣaliter.q ipᷣm nõ mãducãt ſacr̃a
liter.qꝛ multi credũt xpᷣm ſub ſpẽ ↄſecrata ⁊ eiꝰ coꝛ

poꝛi myſtico ꝑ charitatẽ icoꝛpant᷑.qui tñ ſpẽm coꝛ/

pus xpᷣi ↄtinẽtẽ nõ mãducãt.qꝛ qᷓ;ᷓuis ſic ipᷣm man/
ducarc vtile ſit ad ſalutẽ.nõ tñ ẽ neceſſar᷑iũ niũ ſełi
anno ſicut ſtatuit ecclia.vł in caſu grauis iſirmita/
tis in q̊ cõna de põt hr̃i ſaccm.Et ð hac ſpũali mã
ducatiõe intelligit᷑ illud de ↄſec.di.ꝛ qð ẽt recilat

męg'. vt quid paras dentem ⁊ ventrem credere ⁊

manducaſti.

Onſequenter ꝛincipali. Et
circa h̊ querunt᷑ tria S vtxꝝ exñs in
pccõ moꝛtali peccet moꝛtali ſuſcipien
do h̊ᷣſacr̃m.⁊ꝰ vtꝝ ↄtritus nõ ↄfeſſus.
3 vtꝝ ppter aliqꝗd qð nõ ẽ pecm tene
EIh abſtinere a ſuſceptiõe huius ſacri.

3
KRuimo oſte qꝙ exñſ ĩ pccõ moꝛ

ali ñ peccat moꝛ

queritur deꝛ

taliter ſuſcipiẽdo h̊ ſacr̃m.de ↄſe.di.ꝛ⁊. Si

nõſſũt tãta pccã vt excõicet᷑ ꝗs nõ ſe dʒ a medicina
coꝛpis ⁊ ſanginis dñi ſeꝑare. Sed ꝓ quolibet pccõ
moꝛtali nõexcõicat᷑ hõ neq; dʒ excöͤticari.ſʒ tm̃ pꝛo
moꝛtali cui annexa ẽ ꝓsmacia.ii*q.ʒ*. Nemo eni

alias.n.nõ pᷣcederet amonitio excõicatiõeʒ.̊ alia7/

iĩ pecõ moꝛtali põt ſuſciꝑe h̊ ſacr̃ʒʒ nõ peccãdo moꝛ

talit. Itẽ ſuſcipiẽs hͥ ſacrm in pecõ veniali nõ pec/
cat venialr. qꝛ qdcũq; pccm ẽ obligatio ab aliqua

lege. ſʒ ĩ nulla lege phibet᷑ hõ h̊ ſuſciꝑe ſacr᷑dʒ pꝑp pec

catũ veniale tm. a ſili exñs ĩ pecõ moꝛtali ſuſcipi
endo 51ſ. acr̃m nõ peccat faciẽdo illud ad qð tenet᷑.
Sʒ glibet fidelis vtriuſq; ſexus tenet᷑ ſemel ĩ ãno

Bſſacrm ſuſciꝑe vt ſuꝑius ẽ oñſuʒ.ſacerdos.n.poſt

q; ↄſe crauit tenet᷑ ip̃ᷣm ſuſciꝑe de ↄſe.di.ꝛ ſela⸗/
tũ.Ergo in illo ſtatu exñs ĩ pccõ moꝛtali nõ peccat
moꝛtalit᷑ ſuſcipiẽdo h̊ſacr̃m. Cõtra pᷣma coʒ ii.
OQui mãducat ⁊ bibit idigne iudiciũ ſibi mã ucat
bibit. Sed ꝗ accider eũ moꝛtali pccõ accedit in

. D
6 △ ⁹
„ .„ *
—
—
ℳ
₰D

digne. talis ſibi iudiciũ mãducat ⁊ bibit qð ñ efſʒ
vum niſi ꝑ ;̊ icurreret moꝛtale pccm. Itẽ maius et
ſumere q; tãgere vłl aſpicere.ſʒ vt hetux ꝛ regũ.6ꝰ
Oʒa pꝑcuſſuſẽ qꝛ archa dñi tetigit idigne bethiami

te ẽt pcuſſi ſũt.quia archà dni aſpexerũt idigne vt

hẽt᷑pꝰre.*.ergo multo foꝛtiꝰmoꝛtaliter peccat qui
coꝛpꝰ dñi ſumn idigne. KRndèo ꝙ nicut dꝛ de ſe.
di. ꝛt*. Mihil i ſacriſicijs maiꝰeẽ pot.qᷓ; coꝛpꝰ ⁊ ſan⸗
guis xpᷣi.nec vlla oblatio hac potẽtioꝛcẽ̃.ſʒ hec oẽs
pᷣceſſit que pura ↄſcia dño offereda e ⁊ pura mente
ſumẽda atq; ab oibus venerada. Et iõ volẽs acce
dere ad h̊ facr̃m dʒ examiare ↄſciam ſaã ſᷣm aplm
pᷣma ad coꝛ.ii.Et ſi videat ſe eẽ i pccõ moꝛtali.ſ.qꝛiꝛ
videt ſe nõ penitere de peccato moꝛtali iã comiſ/
ſo vel eẽ in ppoſito aliud cõmittẽdi.⁊ ꝗ in tali ſtatu
B ſacr̃m ſuſcipit moꝛtalr peccat. ꝓpter irreuerẽtiã
quã fecit ſacr̃o ⁊ rei ↄtẽte ſub ſacro ⁊ rei ſignincate
nõ ↄtente.⁊ ẽt qꝛ ẽ eccliaſtici pcepti traſgreſſoꝛ.lle
ẽt ꝗ ᷣm rei vitatẽ nõ ẽ in pcò moꝛtali credit tñ eẽ.
ſi cũ tali.ↄſcia h̊ ſacrm ſuſcipit moꝛtalr peccat:ꝗa ẽ
reuerentie debite ſacro ↄtẽpcoꝛ. Si autem nõ vi/
det ſe eẽ in moꝛtali peccato neq; credit ⁊ tñ cſt aut
HB puenit ex omiſſiõe debite diuigẽtie in exaulinan
do ↄſciam. ⁊ tẽ dico ꝙ moꝛtalr peccat. non tñ ita
rauiter ſiẽ pꝛius aut nõ puenit ex omiſſiõe debite
Biligẽtie quã tenet᷑ homo adhibere.ſed qꝛ hõ ð le
Ige cõi certus eſſe nõ põt vtrũ peniteat digne ᷣm il
ud eccł. *. Memo ſcit vtrũ odio vel amoꝛe dignꝰ
ſcit.⁊ ſic accedẽs in peccato moꝛtali ad ſuſceptio/
nẽ huiuſ ſacr̃i nõ peccat moꝛtalr.ſed ↄſegturremiſ
ſionem latẽtis peccati.Aliter enim qũcunq; hõ hq
ſacr̃m ſuſciper exponeret ſe Epiculo peccandi moꝛta
liter quod falſum Mag pᷣmum in opp dð ꝙ ð
excõicatione que eſt exciuſio a ſacr̃oꝛuʒ ſuſceptiõe
dz illud decretum itelligi.⁊ quoad h̊ debet homo
ſe reputare excõicatum qui ſcit vel credit ſe eſſe in
peccato moꝛtalid:mð ꝙ ſuſcipiens B̊ ſacrm
in peccato veniali tm.ideo nõ peccat niſi ſit aliud
qð obſiſtat.qꝛ peccatum veniale ſe ↄpatitur cum
effectu huius ſacr̃i.⁊ quia de lege cõmuni non põt
eſſe homo ſine peccato veniali niñ foꝛſitaʒ ad mo
dicum tẽpus.hõ aũt põt cauere a cõmiſſione pecca
ti moꝛtalis per totam vitaʒ.Ad ʒdð ꝙ ille qui
in peccato moꝛtali cõicat in paſcate.⁊ ſacerdos pꝰ
ↄſecrationem non peccant.quia cõicãt.ſed quia in
digni cõicant indigni cõione tenent᷑ eni cõicare di
gne.nec ppter h̊ ꝑplexi ſunt.qꝛ cum adiutoꝛio dei
ſe poſſunt diſponere ꝑ pniam vt ſint dni cõicare
Pꝛimũ argumẽtum ad ꝑtem aliã bene ↄcludit.
Ad ꝛmdð ꝙ exñsiin peccato moꝛtali videdo coꝛpꝰ
xpᷣi non peccat aſpiciendo enim ipᷣm nullã irreue/
rentiam fac ſacr̃o.bethſamite aũt ideo ꝑcuſſi ſunt
qꝛ vt dicunt ꝗqdam ⁊ refert glo.ibidem.nulli lice/
bat videre archam detectam niſi pontiſici. Alpo
teſt dici etiam ſᷣm glo. ꝙ percuſſi ſũt eo ꝙ indigni
eẽnt vel indigne acceſiſſẽt vel nõ digne cuſtodiſſẽt
archam.tãgens aũt coꝛpꝰxpᷣi in peccato moꝛtali ir
reuerentiã facit ſacromento vt in caſu.quando ſci
licet hoc cum timoꝛe ⁊ reuerentia pꝛoꝑter aliquã
neceſſariam cauſam. vt quando erigihoſtiam ia
centem in terra non exiſtente pꝛeſente alio dignio
ri ad tangendum eam in quo caſu laicus etiam ̊
facere poſſet. Oʒa autem percuſſus fuit.quia ar/
cham remerarie tetigit ſᷣm ſeutentiam glo.ibideʒ

4 Di. .

dicit ẽt ibi alia gio..qꝙ ſuꝑ hbumeros eſt ꝑcuſſus qui
. bus m legẽ archã ferre debuir. . „5
/☚ Pv Vvtx cõtritꝰñ
Ecundo queritur cſpeccer
oꝛtalr ſuſcipiẽdo hoc ſacẽm. Et vẽ ꝙ ñ.
Aleanerdiliae deo digne põt ſuſciꝑe hoc ſacr̃m
3ꝑ vam ↄtritiõem hõ recõciliat᷑ deo añ confeſſio/
nẽ. exrũc põt digne ſuſciꝑe h̊ ſacr̃m ¶Irẽ hõ nõ te
net de neceſſitate cõſiteri niſi ſemel in anno.ſʒ ſibi
licitũẽ pluries ĩ anno ſuſciꝑe h ſacrm.& aliqñ licite
põt ſuſciꝑe q́;uis nõ cõſiteat᷑. Cõtra Ricardus ð
ptãte ligãdi ⁊ ſoluẽdi cꝰ.ꝛiꝰ. Si añ ſacerdotis abſo
lutiõem criminoſus ad cõmunionẽ coꝛꝑis xp̃i acce
dat ꝓ certo iudiciũ ſibi maãducat ⁊ bibit.etiã ſi euʒ
iã ante multũ peniteat.¶ Rndeo ꝙ ↄtritꝰ nõ ↄfeſ/
ſus itelligi pᷣt duptr. Aut ð pccõ veniali.aut ð pccõ
moꝛtali.pᷣmo mõ ſuſcipiẽdo ſacrm nõ peccat moꝛ⸗
talit᷑.qꝛ de pccõ veniali nõ ẽ neceſſaria ↄfeſſio.niſi
qñ nõ hʒ pecm̃ moꝛtale.tũc.n. cũ teneat᷑ ſełin ãno
ↄfiteri.Oʒ ꝙ de venialibꝰ ↄfiteat Kand diſtiguen⸗
dũ c᷑.qꝛ aut hʒ copiã cõfeſſoꝛis idonei.⁊ tẽpus ſuffi
ciẽſ ad ↄfitẽdũ.⁊ loquelã liberã aut nõ. Pꝰmõ dico
ꝙ ſuſcipiẽdo h̊ ſacẽ̃m mooꝛtalr peccat.qꝛ ad ̊ ꝙ hõ
ſit dignus h ſacrm ſuſciꝑe regꝗrit᷑ ꝙ recõciliet᷑ deo ⁊
ecclie.qꝛ recõciliatio ẽ ꝑ ↄfeſſiõem ⁊ abſolutiõem.
ſcdᷣo mõ ſubdiſtinguẽdũ ẽ.qꝛ aut iminet ſcãdalum

ꝑſone ſue niſi cõicet.aut pplo aut iã icepit ſacr̃i P

ſteriũ ſi ſacerdos eſt. St ĩ quolibet iſtoꝝ triũ caſuu
licitũ ẽ ſibi cõicare cũ ꝓpoſito ↄfitẽdi.Si tñ ñ adeſt

aligs pᷣdictoꝝ triũ caſuũ tenet᷑ expectare quouſq;ʒ

pʒzʒ copiã ↄfeſſoꝛis. Ad pmin oppdð ꝙ cũ illa re/⸗

còciliatiõe q̃ hõ recociliat᷑ deo ꝑ iterioꝛẽ ↄtritiõem

reqrit᷑ vt recõciliet᷑ eccłie ſi põt añ huiꝰ ſacri ſuſce
ptiõem ¶ Aa ꝛ dð ꝙ q;3uis hõ nõ teneat᷑ niſi ſeł in
an no oꝛdiarie ↄfiteri.tñ pñt accidẽ caſus ꝑꝑ quos
tenet᷑ pluries ↄſiteri iter quos vnꝰeſt plurficata ſu
ſceptio huiꝰſacr̃i.ſi ille ꝗ vult ſuſciꝑe recolat ſe cõ/
miſiſſe moꝛtale pccm̃ de quo nõ fuit ↄfeſſus? abſo
lutus legitie.. Auctoꝛitatiſricardi ad ꝑtẽ aliã ſatii
patet expoſitio ex dictis in coꝛpoꝛe q̃ſtionis.
Ertio queritiur aeninecn
net᷑ hõ abſtinere a ſuſceptiõe huiꝰſacri. Et
viꝙ non qꝛ ſi aliꝗd aliud a pccõ dʒ ꝓhibere ſuſce/
ptiõem huiſacr̃i eẽt imũdiria mẽſtruoꝝ aut ſemi
nis fluxus qꝛ reputabatur imũditie in lege.ſʒ men
ſtrua nõ ꝓhibẽt mulieres ab huiꝰſacr̃i ſiſceptione
di. F. Ad . a ſili nec ſemis fluxus.ergo niła alia
Inũditia a pccõ phibet huiꝰſacriſuſceptiõem.¶tẽ
recõciliatꝰdeo ⁊ ecclie dignus eſtſnſciꝑe h̊ ſacrʒ.ſʒ
imũditie qͥ nõ ſũt peccata nõ ↄtrariant᷑ recõciliatio
ni pᷣdicte.̊ nec ſuſceptiõem huiꝰſacr̃i debẽt ꝓphibe
re.¶ Coͤtra ↄcubitꝰↄiugalis ſin oĩ pccõ fieri põt vtĩ
feriꝰoñdet᷑.ſʒ ante euchariſtie ſuſceptiõeʒ aliquot
dieb?ab vxoꝛibꝰ ppꝛijs ẽ abſtinẽdũ.de ↄſe.di.ꝛ

ſceptiõem. ¶KRñndeo ꝙ ꝓpter aliqd aliud qð nõ eſt
pecm tenet᷑ aliqñ hõ abſtine aſuſceptiõe huiꝰ ſa-
criꝓpter oꝛdinationẽ ecclie q̊ ppter ſacri reuerẽtiã
oꝛdinauitooĩem aliqñ debẽ abſtinẽ a ſuſceptiõe hꝰ
ſacri ꝓpter aliq qͥ n ſũt pcceã eo ꝙ ipediũt vl minu
unt reueretiã q̃ dʒ obpuari in ſuſceptiõe hꝰſacri cu-
iuſmõi ẽ nocturna pollutio pueniẽs ex crapula vel

dubiñ vtx fuerũt.tuc pollutio reis pue⸗
bet de neceſſitate hꝰſacr̃iſuſceptiõem.ſi
eſt vel pbabile ꝙ nõ fuerũt niſi

ſuſceptiõem. Et de ſilibus ſile iudicin
põt dici q̃n ꝑ quadã appꝛopꝛiatiõem ꝙ pᷣdicta mi/
nuũt reuerẽtiã que dʒ obſeruari in ſuſceptiõe huiꝰ
ſacr̃i. rõne ſpẽi ↄſecrate.Et qꝛ reuerẽtia q̃ debetur

„

Dis hõ.&ᷣ ẽ aliqd aliud a pccõ ꝓhibẽs huiꝰſacr̃i ſu-

imũda cogitatiõe qͥ pceſſit in vigilia.q̃ crapula vel

iens phi
ſi Zut certuʒ
ũt niſi Rcã venialia.tunc
illa poilutio nõ phibet niſi de ↄgriitate.Si aũtꝓ/
ueniat ex nature fuꝑflnitate vel iſirmitate non cre

6.teſt ꝓbabile ? ꝑiculũ mouẽdi huiꝰ

do ꝙ phibeat. Et hec pbari pñt ꝑ ea di.

abeat. Et

coꝛpi xpᷣi exigit vt ipᷣm ſuſcipiens diligenter reco/
gitet ꝗd accipit â fantes gol facere nõ poſ-/
ſunt.ideo nõ debet dari ifantibꝰneq; illis qui ſem
per fuerunt furioſi. Si aũt furioſus anteq; intra-/
ret furiã hoc ſacrjm petijt in debito ſtatu.ſibi po/
ſtea in furia põt dari.niſi ꝓbabiliter timeat᷑ ꝙ illð
