cũdio queriturmreim poie

02

äit

tbilsch
ſiſtois
tioouen
ſckcmin
uo het
(clübal
ſufin
noeit
ratiui
pitine⸗
isſacmn
ſacrerei
uſbils⸗
W⸗
copos
ſun re⸗
Viſbi
ſattt
fbaſin
ſbünt
nancb
ſereetar
ninli
diabon
Giaädil
Pweſ
(n
e
ſer
kſeil
aſa
liser
citiui
potifia
Kaioni
ſſpni
te
ſeituun⸗
na
ſisi
ſche was
ſinocil
Metite
Ptidre
lhen
unanztn
DL
hnnſtiäſ⸗
figgtreim
ſclri
eni

n. woy,
finnoin
agnerdii,
ſpaccidisi
Sinſtinaſtein
re: er
boeg De
t. wͤſ⸗
ctmün⸗
dew.
Verebang
ndeſt eba
liqck diffn
era morh
.Bacriſici
u.g diffini
rſbisphif.
lieſſerei 10
verinspördf
eſt. itifni⸗

1

rigi initö

inus di, il⸗
ſit. Giza
lphi. vij.
P gc erat
ei ensp
lerſubie
ANeideſ
n da.
RKHNN
WMe
dsa⸗
ünsven.
odinins
r io nic
nsp Cioi
umniodif
mip aeaß.
n Coliln
maßdaen⸗
rficoifin
inigo en
.
Krinods.
cris Mrocn
cns.ſ es
tntdilcſ,
zAſhnntü
Eemnae n⸗
aib'prinist
ja h di⸗
difintineli
iiia mn
,Neoifniche,
nun onn
ſuthuccſs
ehſen⸗

0

ſacre rei ſignuũſtẽ

elaſtiſſime dicta que ſe extẽ/

D
nam per accidens.

diè ad d Ninitionez

Trerz ri1p vtxæ ille diffinitões
„ E tio ueritur gquasponit Aug. de
re

int ↄuenntęs ? vi ꝙ nõ. Illa. n. quã ponit

0

ſaci

io. de ciui. c. .ſ. acrjm ẽ ſacrũ egnũ nõ eſt ↄuer

tibilis cũ ſacr̃o.aq.n. bndicta ſacrũ ſignuʒ eſt. l. re
miſſiõis venialiũ nec tñ ſacrm ẽ. pꝛedcã diff ini
tio ↄueniẽ nõ ẽ. Itẽ ↄſecratio ep̃i ſignũ ẽꝑei ſacre

neem inter ſacr̃a numerat᷑.Itẽ agnus paſcalis de

quo hẽtur exo.iꝛꝰ.⁊ ſerpẽs etheneus numeri.ꝛiꝰ⁊
colũba luce.ʒꝰ.⁊ petra q̃ͥ ſigniſicabat xpᷣj.i.coꝛ.io.
ſigna fuerũt reꝝ ſacraꝝ ⁊ imagorucifixi.quibꝰ tñ
nõ ↄuẽit eẽ ſacrm tẽ ſacrjm nõ ẽſt ſignũ rememo
ratiuũ qð ẽ de pꝛet
pñti.nec ꝓnoſticũ ꝗð eſt de futuro qꝛ aliqñ recipi
Es ſacr̃m nec hẽt gram nec hũit.nec hiturus eſt.
CLCũ g nõ ſint plndgncra ſignoꝝ.vꝛ ꝙ ſacrjm nõ ſit
S & illa diffinitio ſacrm ẽ in⸗
uiſibilis gre vinbilis foꝛma.cuius ſnia trabi põt
ab Aug.io.de ciui.c. .⁊.c.viꝰ.ſitincoueniens ꝗa
coꝛpus xp̃i in altari.⁊ caracter baptiſmalis nõ tm̃
ſun res:ſed ẽt ſacr̃a vt inferius patebit nec tn ſũt
viſibiles foꝛme: Itẽ ſacra ↄſtat ex rebꝰ⁊ verbis
⁊ ſicut res ſunt viſibiles.ita vba ſunt audibilia cũ
O vᷣba ſint pꝛincipalioꝛa in ſacr̃is qᷓ; res qꝛ vt hitũ
E vbũ in ſacr̃is ẽ qi foꝛmale magis debuit dici foꝛ
ma audibilqᷓ; viſibilis. Cõtra vtrãq; diffinitio
nẽ recitat Gratianus de 2ſe. di. ꝛ*. Dacrificiũ.
mgjr in lra anius.di.ca.pꝰ Rndeo ꝙ ſic oꝛnamẽ
tũ dẽ ab oꝛnãdo acſlue.itaſacrʒ dꝛ a ſag ãdð ace
Anñ cũ dẽ ſacr᷑̃ʒ ẽ ſignũ reiſacre.accipił res ſacra
ꝛ20 re ſub rõe q̊ ſacras ẽ.Eſt aũt aliꝗd rei ſacrãtis
cauſatiuũ nõ tñ inſtitutũ diuinitus ad hoc ſignifi/
candũuũ vt paſſio xpᷣi.⁊ B nõ dʒ dici ꝓpꝛie ſacrm̃ ni/
ſi extẽderet᷑ nomẽ ſacr̃i ad ſacrũ ſecretũ.aliqd aũt
F rei ſacrãtis ex diuina ĩſtitutiõe ſigrſiſicasiuũ ñ tñ
cauſatiuũ ſic erat ſacr̃a ve.l.aliqd aũt eſt rei ſacrã
tis ex diuina inſtitutõe ſignificatiuũ? in vtute dei

cãtiuũ ſicut ẽ quodlibet ſacr̃m 104 Sama ergo

Potiſicatio ſacr̃i ſi reſtringat᷑ ad rẽ ſacraʒ actiue ⁊
Aſignũ ſacrũ ſpaliter diuinitus inſtitutũ ad rẽ ſa/
rã ſignificandũ ↄuertit᷑ cũ ſacr̃o cõiter dcõ de ſa⸗
is ve. no.l.aliquo mõ ẽ diffinitõ ſacr̃i in gñali.
ſi aut accipiat᷑ ſignũ in cõi? res ſacra nõ ↄuertitur
cũ ſacro.⁊ ſicut dicit huꝰ.p.liꝰ.de ſacra.pꝑte. .c.
an dis ẽ deſcriptio ad interpᷣtatõnẽ ſiue expꝛeſ
ſionẽ vocis referẽda q;ᷓ diffinition/⁊ aũt ſacri no
tiſicatio eũ illa additiõe quã ſuꝑaddit magr̃ nõ cõ
uenit niſilacris no.l.⁊ hʒ rõneʒ diffinitiõis eo mõ
quo ſacro ↄuẽit diffieſri ↄuertit᷑.n.cũ ſacr̃is no.l.
T qcqd eſt de rõe eoꝝexpꝛimit. Expꝛimit.n.ipᷣam
gram cuius ſunt ſignificatiua ⁊ catiua.ꝑ h̊ qʒd dꝛi/
niſibilis grẽ expmit ẽt ipa eſſe ſigniſicatiua cuʒ dẽ
viſibilis foꝛma vt ipᷣius imagineʒ gerat.i.figura
exterioꝛ.q̃ dꝛ foꝛma quaſi foꝛis manens.q̃ aliquo
mõ geritrei imaginẽ ⁊ ipᷣa eſt cãtiua cũ dꝛ ⁊ cã exi/
ſtat.¶ Ad pm in oppi dð ꝙ ꝑ aſperſionẽ aq̃ bũdi/
cte remittũtur venialia ꝑ modũ meriti in quãtuʒ
excitat motũ volũtatis ſeu feruoꝛeʒ caritaus er
quã fit venialiũ remiſſio nõ tanqᷓ;ᷓ ꝑ viʒ ſacr̃i. Sa
cramẽtũ aũt ſigniſicat rẽ vt ſacrantẽ nõ ꝑ moduʒ

meriti.Aqua ẽt bñũdicta nõ eſt ſpaliter diuiditusi

ſtituta ad illã rẽ ſacrã ſigniſicandu. Ad ꝛ dõ ꝙ

entto nec demõſtratiuũ qð ẽ de
ption

ptãs ep̃alis nõ eſt gra gratü faciẽs ꝑ quã hõ efficit

foꝛmaliter ſacer.ad quã gram ſigniſicandũ fuerũt
diuinitus ſpaliter inſtituta. ve.l.ſacr̃a.⁊ cuius ſa
cramẽta no.l.ſunt ſignificatiua ⁊ cãtiua ſed eſt gra

otia gratis data qua hõ efficit᷑ poteſtatiue ſacer.et

illa grãʒz ipᷣa ↄſecratio epᷣalis directe ſigniſicat.
Aad ʒ dð ꝙ oĩia pᷣdcã ⁊ ſi ſignificarẽt rẽ ſacrã vt
imolatio agni xpᷣi paſſionẽ᷑.ſerpẽs in palo xpᷣm in

cruce pendentẽ emanatio aque de petra aquã de
laterep̃i emanantẽ. colũba in xpᷣo gre ſpuůs.ſ.ple

nitudinẽ.nõ tũc de nouo aduenientẽ ſʒ pcedenteʒ
nõ tñ ſignificabãt reʒ ſacrã vt actu de nono ſacrã-
xẽ illius ſacre rei ſubiectũ. Mõ.n.cũ colũba ſuper

rxpm deſcendit.neq; c paſſus ẽ neq; cũ aqua ema
nauit de eius latere de nouo xpᷣs factus ẽ ſacer vl

deſo magis ſacer.ſicut hõ ꝑ debitã ſacr᷑i ſuſce
5 efficitur ſacer ꝗgut magis ſacer.⁊ ſic patet
Ad ". d ꝙ pꝛicipalis ſignificatio ſacri no.l.ẽ
Mundere gram q̃ ↄfertur ſuſcipiẽti niſi ſit ðfect
exꝑte ipᷣius.⁊ quantũ ad h̊ eſt ſignũ demõſtratiuũ
inquatu tñ ſignificat cãʒ inſtituentẽ eſt ſignũ reme

moꝛatiuũ.⁊ inquãtũ finẽ.i.gliam futurã eſt ſignuʒ
ꝓnoſticũ. Sacra at ve.l.tantũmodo erat ꝓnoſti
ca.qꝗa nõ ſignificabat gram niſi vt futurãa.. Ad
dð. ꝙ illa diffinitio dat de ſacro qð eſt ſaccẽ̃m ⁊ nõ
res. Coꝛpus aũt xpᷣi in altari eſt res ſignificata per

iessaba ine crucifixi ⁊ ſimilibus.
ſi

oſpẽm panis ſub qua realiter ?⁊ vere ↄtinetur ſacr᷑̃ʒ

cſeRQpoꝛis myſtici. Caracter ẽt baptiſmalisẽ res
ſanificata ꝑ ablutionẽ exterioꝛẽ ⁊ ſacr̃m gr̃e gratũ
faciẽtis d m. dð.ꝙ viſibile ibi accipit ꝓ ſẽſi
bili ꝑꝑ dignitatẽ viſus.de quo dicit Aug. ⁊·.epła
ad voluſianũ lõge poſt pᷣncipiũ ꝙ iter ꝗnq; ſenſus
eſt excellẽtioꝛ.qꝛ ſicut diẽ phi.pꝰ metaphiſice ma
xime cognoſere facit ⁊ iitas dꝛas ðᷣmõſtrat.qð
intelligendũ ꝑ ſe vt pʒ ꝑ ipᷣm liꝰ de ſenſu ⁊ ſenſato
qꝛ vt dicẽ ibidẽ auditꝰ ꝑ accñs plus ↄfert ad ſciaʒ.

1 MWMWartmd vVtz illa diffinitio
artequenk ponit huꝰ. pꝰ.

li ꝰ de ſac. pte.9.c.⁊ q̃ eſt hec. Sacr̃m eſt
coꝛpoꝛale vl materiale elemẽtũ foꝛis ſenſibile ꝓ
poſitũ ex ſimilitudie repñtans:⁊ ex iſtitutiõe ſigni
ſicans.⁊ ex ſciſicatõe ↄtinẽs aliquã iuiſibilẽ ⁊ ſpũa

lł gram ſit ↄueniẽs:⁊ vi ꝙ nõ.qꝛ ibi pᷣdicat᷑ mate/

ria de ↄpoſito.-ſtẽ aliqua ſunt ſacr̃a quoꝝ nõꝰeſt
materia aliqð elemẽtũ.(¶ſtẽ fruſtra foꝛis ſenſibi-
liter ꝓponit᷑ aliꝗd illi qui ̊ nõ appᷣhendit.ſʒ ꝑuulꝰ
nõ appᷣhendit aliꝗd ꝑ mãle elemẽtũſisi foꝛis pꝛo
poſitũ.feuſtra g̊ ponit᷑ h̊ in diffinitõe ſacri. gtem
fruſtra inſtituit᷑ ad ſigniſicandũ ꝙ ex ſe habetſimi
litudinẽ repntatiuã.poſtqᷓ;ᷓ g̊ dixit ex ſimilitndine
repñntans ſuꝑfluũ fuit addere ex inſtitutiõe ſigniſi
cans
tudo.g materia ſacri nõ eſt ex ſilitudine repntans

gram. Iteʒz gra nõ põt cõtineri in ſubiectoſenſibi

li.¶ Gtẽ in iſta diffinitiõe ommittit᷑ foꝛma ſacri qð
eſt verbũ.¶ Kontra huꝰ dicit ſtatiz poſt aſſignataʒ

diffinitionẽ ꝙ eſt ꝓpꝛia ac ꝑfecta.endeo ꝙ pꝛe
dicta diffinitio eſt ↄueniẽs ⁊ datur de ſacr̃is no.l.

⁊ patebit eius ↄuenientiaſoluendo avumenta in

oppm. ¶ Ad pm. ddᷣ. ꝙ ᷣm phi. 2⁰.phi. nõ eſt incon
ueniẽs in artificialibus materiãpꝛedicari de arti
ficiato.qꝛ.n.forma artificialis ẽ accidentalis.idðᷣo
tota ſubſtantia artiſiciata ẽ exꝑte materie Cinde
à4à44 2

N

„

NOteʒ coꝛpoꝛaliũ ad ſpũalia nulla eſt ſimili

Di. .

hene di lectulug eſt lignũ. ſtatua eſt es.ſacr̃m autẽ

eſt quaſi aliquodc artiſiciũ.Ad ?'n. dð. ꝙ materia
le elementũ ibi accipitur p:ꝛoſenſibili ſigno.⁊ foꝛ
te vtitur verbo elementi. quia materia baptiſi inh
qni eſtianua ſacramẽtoꝝ eſt elementũ.ſ.aqua per
materiale aut conueniẽter itelligitur ſenſibile. eo
ꝙ ſᷣm ſni m phi. iꝛ. meta. ſenſi ibile eſt ſenſibile ꝑ
materiã. Ad 3. d, ꝙ quauis paruulus non ap-
pꝛehendat.illi tñ qui ipᷣm baptiʒant appꝛehẽdũt
Geiappachedcrepir ald a, dð. ꝙ ſimalitudo
repꝛeſentandi quã res habet ex ſua ↄditõne per ſe
nonſufficeret qꝛ ex ſe nõ eſt determinata ad pꝛeci
ſe ſignificandũ ſacramæti effectũ.⁊ pꝛopter h̊ dicit
hbuꝰpꝰ. liꝰ de ſac. ꝑte. 9“.c.?ꝰ ꝙ ſacramtũ debet hꝛe
quandã ſimilitudinẽ ad ipam rem cuius eſt ſacra
mentũ.ſᷣm quã habituale ſit ad eandeʒ rei repñ
tanda inſtitutionẽ quoq; per quꝗ oꝛdinatuʒ ſit ad
illã ſigniſicandã. ⁊ parũ poſt dicit ꝙ ſimilitudineʒ
bʒ expꝛima ↄditione.inſtitutionẽ ex ſuperadaita
diſpenſatione. ¶d ?m dõð.ꝙ maioꝛ vera eſt de ſi
militudine que eſt per participationẽ vnius qua
litatis.ſed de ſimilitudine ꝓpoꝛtionalitatis q̊ eſt
babitudo duaꝝ pꝛopoꝛtionũ non eſt verũ in B.n.
ſimilis cſt aqua gratie quia ſicut ſe habet ad ablu
endas ſoꝛdes coꝛpoꝛis.ita ſe habet gratia ad ab
luendas ſoꝛdes aie.( Ad m. d ꝙ nõ eſt intelli
gendũ ꝙ gratia contineatur in ſacramẽto eſſen⸗
ti aliter ⁊ in actu ſed in virtute.quod qũo ingl⸗
ligi debeat inferius declarabitur Ad vltimnʒ
dð ꝙ verbũ datur intelligi per vltimã partẽ Af
finitionis qð pʒ. Dicit.n.huꝰ.pꝰ liꝰ de ſacr. ꝑte
9.c.?* ꝙ ſacramætũ dẽ hie ſauctiſicationẽ ꝑ quã
gram ↄtineat ⁊ efficax ſit ad eandeʒ ſanctiſficadis
ↄferendã. ⁊ parũ poſt dicit ꝙ illa ſanctiſicationẽ
habet ex appoſita vbi vel ſigni benedictione.

Articulus ſecunds.

0
queritur deꝛ

Onſequenter

. vIncipali. 7 cir/
ca B querunt᷑. 4. ꝛimo vtrũ de⸗

naure.¶ P* vtx in tpe legis ſcripte.(. vtrum
in tꝑe legis euangelice. Pu ſ
imagaañdo wdebuerunt inſtitni
Rimo onñdo gdeungunrinſttui
tieAug. ij. ſup ge. longe vltra mediũ di⸗
tie ꝙ nõ vꝛ fuiſſe niſi ex diuina inſtitutiõe ES
Aug. 7. ð ci. c. 3ʒ . Myſteriũ vite eterne ab e
dio generis hũani per quedã ſigna ⁊ ſacr̃a tꝑibus
ↄgrua quibus opotuit ꝑ angelos pꝛedicatuũẽ᷑. Sʒ
exoꝛdiũ gnis hũani incepit a ſtatu inocẽtie.ex tũc
5 fuerũt inſtituta ſacra:
bus medicina curatiua ſed etiam pᷣſeruatiua.g cũ
pꝛimi paręentes potuerit peccare qð patet qꝛ pec
cauerũt ſtatiʒ eis debuerũt dari ſacra tanq; medi
Sna Bzeſatina⸗ KKöha huꝰpliꝰ de ſacr.parte

9.c. S*. OKra dei medicine ſunt ſpiritales qᷓ fo
ris coꝛpoꝛibus adhibent᷑ per viſibilẽ ſpẽm ſed in
tus aias ſanãat per inuiſibilẽ veritatẽ ſʒ in ſtatu in-

nocentie nõ erat aliquis moꝛbus g tũc nullum de

buit inſtitui mer̃mi Itẽ tunc nõ debuerüt inſtitui

buerüũt inſtitui ſacramẽta in ſtatu in-
tx poſt lapſum in lege

cit ꝙ lignũ vite erat ſacrm ſpũalis alimẽti ſapien
exoꝛ

4

tẽ nõ tm neceſſe eſt höi

ſacr̃a ſpᷣaleʒ curationẽ ſgni nriggiuf autia
ga illa ſacrafuiſſent ĩperfecta.⁊ ille ſtatuꝰ erat per
fectus.necſacra ſpũaleʒ curationẽ ſigniſcantia et

caãntia.ꝗa nullus erat moꝛbus in illo ſtatu nec eſſe ⸗

poterat.Rñdeo ꝙ ſicut be onfdunt argumẽta

ad partẽ ſcdᷣan nõ debuerũt inſtitui ſacr̃a in ſtatu

innocẽtie.ꝗa fuerũt inſtituta ꝑꝑ hois eruditione⸗
exercitationẽ ⁊ humiliationẽ ? ꝑpꝑſ bnrie. medi
ci manneſtationẽ.⁊ hõis curationẽ pᷣðpter edi
tionẽ᷑. gꝗa ſicut dicit huꝰ pꝰ liꝰ de ſacr. pꝑte .c.ꝰ.
Homo qui viſibilia nouerat.⁊ inuifibilia non no
uerat diuina agnoſcere nullatenus poſſet niſi hũa
nis exercitatus. Mꝛopter exercitationẽ vt hõ oc/
cupatus circa ea que ſunt ſpjalis neceſſitatis nũ-
quã vacaret eis que ꝑtinẽt ad iniquitatẽ.nec ſem
per his q̃ ptinent ad cpoꝛalẽ vtilitatẽ. q̃ rõ ſũit
ex ſnĩa hu.c.pᷣdcõ ꝑꝑ humiliationt᷑.qꝛ ſᷣm hugonẽ
c.predicto.ſicut ꝑnicioſa fuit elatio ſuꝑioꝛi nolle
ſubiici ſic laudabilis ⁊ fructuoſa ẽ deuotio ꝑꝑ ſupi
oꝛẽ etiã viferioꝛibus inclinari.¶ Pꝛopter ſapiẽtie
medici manifeſtationẽ᷑.qa ſicut dicit huꝰ.ꝑte pꝛe
dicta.c. 4* . Mam ad Bᷣinſtituta ſũt ſacr̃a vt ex eis
eſſet qð in eis eſſet.ſʒ vt periti ſuã medieus oſtẽ
deret in illo remediũ pꝛeparauit.a quo lãguidus
occõneʒ moꝛbi accepit.Pꝛdpter bõis etiã cura
tionẽ.quia quãauis deus aliter hõieʒ curare poſfet
tñ oꝛdinauit ipᷣm ſic curandũ ꝑꝑ iaʒ pꝛedictas cõ/
gruitates homo aũt in ſtatu innocẽtie iuiſibilia co

gnoſcebat ꝑ diuinã aluſtrationẽ.⸗ iglatn manẽ

ig iego poteral iniquã exerciratio. deũ etiam
nõ offend at ꝑꝑ aliqua elationẽ.ex ſenſibus etis

nõdũ acceꝑat ruine occaſionẽ.⁊ cũ moꝛbũ nõ ha⸗
beret nõ indigebat curatiõe.vñ in illo ſtatu non
erãnea pp q̃ inſtituta fuerũt ſacr̃a.Ad p in oppꝝ
dö. ꝙ ilud lignũ aut nò erat ſignũ illius rei ſacre

St actus ſachnrir aut h̊ nõ erat ex ſpali dei inſti⸗

tutiõe.ſyex ſiſitudie quã acccꝑat ex ſua occõne.vñ
ibi nõ accipit᷑ ꝓpꝛie nomẽ ſacri.¶Ad ꝛm dõ.q; ibi
ridis a nõ fuit vſq; poſt lapſuz. qꝛ vmi paretes
ſtatu innocètie nõ genuerut nec pdierũt in eſſe

*

gñationẽ ſz ꝑ plaſmationẽ ¶Ad ʒm dð. ꝙ hoibus

nõ diſpoſitis ad aliquã infi nitatẽ nõẽ dada me

dicina pᷣſeruatiua ſʒ oꝛdinatũ regnũ pᷣcipiendi
mi aut pentes in ſtatn inocetieñ erat diſpoſiti ad

aliquã iſfirmitatẽ.⁊ iõ eis nõ erat dada aliq̃sſacral

deus eis pꝛecibit. “ b —
Hoet vtdebueruͤt
cudo que uur inſtitui ſacr̃a
voſt lapſuʒz in. l.nature.⁊ v? ꝙ nõ. NMõ mi⸗

medicia.ſʒ pcipiendũ crat eis recte viuere qudd

nusẽ necceſſariũ ad ſalutẽ dare pᷣcepta q; iſtituer
ſacra ſʒ pʒ.l.nature deus nila hõi dedit pᷣcepta. g
nec debuit iſtituere ſara. ¶ Itẽ nihil debuit eſſe i. l.
nature qð nõ cſſet de dictamiĩe.l.nalis.ſʒ ſacr̃a nõ

ſunt de dictamie.l.nãlis qꝛ nõ fuerut eadẽ oĩ tꝑe
deus in. l.nature nulla debuit inſtituere ſacra.
(Ntẽ ũ ſacr̃a debuiſſent inſtitui in.l.nature tũc ðs

illajnſtituiſſet.ꝗa ſicut dicit Augꝰ.ʒꝰ.de libero ar

bitr icõge pꝰ pꝛinn. Quicqd tibi va rõe meliꝰ oc

currerit ſcias feciſſe deũ.ſʒ nõlegimus deũ inſti⸗
tuiſſe aliq̃ ſacr̃a in.l.nature.g inſtituinõ debuerũt
Con?᷑a Augꝰ.iꝰ liꝰ.ã fauſtũ longe an mediũ nul⸗
luʒ nomẽ religiõis ſeu verũ ſeu falſum coagulari

4

ite⸗
ttniſ.
ſgpe
dicin
Aluait⸗
ſaereit
hopece.
ſanbai
wübe
ſüͤber
mii
lin
Aſcu
il
ſndes
ſcüit
Puf
Geau
üper
Menut
Nreye
ſoſeaue
ſſictioal
fifntan
fin
ens
Ae
. W
P

4
er

deod

ſir⸗
irox
öbuanit
ſelakp
ſrſc
nt
k
Uulce
ſppmn
erin.
aſenitä
Mſteaſede
K velfign
Nlafte⸗
fenifecif
elſeri
ſfeigfmn

Mmre i
Neſton

N

„ 4 4
uenaper

üücantt e

targumen
rann ſar
gucitione;
r meci
rreudi
c
dianenno
oſſerntbis
one Nhde⸗
ceſſitansni⸗
rate neeſen
tate, foͤſii
Rembrgn
ſupionnr
cuotioppli
prerſhint

itbaae

ſiayta
mecicus o

no lignidge
is eni dan

myrepoſſet
ciaus co⸗
nibihaco
kum man’
deüjetiam
ſbus eri
bän ha⸗
ſtara non⸗
nepe
s Wre
Ada,
nedne.
and b
hiohimne di
rimi ntnts
ir meſt
d5 9 hoinis
vedidame
japichiii
diſpoſti
ihft
nere gede

pani
hrnſn
gd ſſnt
nnuchſfane
nſchit
ldebutcſel!,
hienn
ri al
merelal,
=
aremel /
ims den in⸗
uinbennſt
üneciüni
lm cngin

. –

boies pꝓnt niſi Ker WEnacloꝝ velut ſacr̃oꝝ vi/

ſisiliũ gſoꝛsio co geret᷑.ſʒ in.l.nature multi erãt
adunatt in religiõe cultus diuini.g atiꝗ; ſacr̃a hũe/
runt.Itẽ huꝰ pꝰ i de ſacr.pꝑte 9.c.ig Sacr̃a abi/
itio ad reſtitutionẽ ⁊ curationẽ hois iſtituta ſunt.
alia ſub nali lege. aa ſub lege ſcripta.alia ſub gra
lRndeo ꝙ in.l.nature poſt lapſz debuerũt aliq
inſtitui ſacr̃a.ex quo.n.fuit moꝛbus debuit iſtitui
ſignũ quo manuduceret᷑ infirmus ad cognitioneʒ
mædicine Vt eam deſideraret feruentius. Medi
ciſia aũt ↄ moꝛbũ peccati res ſacra ẽ. Cũ g̊ ſacr᷑ʒ ſit
ſacre rei ſignũ ⁊ poſt lapſuʒ ſub.l.nature eſſet moꝛ
bus peccati debucrũt aliq̃ ſacr̃a inſtuui. Mie te/
rea qa hoĩes ꝑꝑ pcci coꝛruptiom ꝓni erãt ad ido/
latriã.iõ poſt lapſuʒin.l.nature debuerũt inſtitui
aliq̃ ſacra.vt ꝑ ea hoĩes ꝗdunarẽtur ad cultũ ſoliꝰ
veri ði.ſicut bñ dicit autoꝛitas Aug.allegata ad
hãc partẽ. Sʒ vtrũ illa ſacr̃a eſſent eis neceſſaria
ad ſalutẽ veltm̃ cõgrua.de h̊ queret᷑ inferius di.
cadẽ.i Ad pmn in oppoſituʒ dð.ꝙ pᷣcepta moꝛalia
ſunt de dictamie. l. nature vt inʒ liꝰ omouʒ eſt.nõ
ſic aũt ſacr̃a.⁊ iõ ſic opoꝛtuit ea denuo pᷣciꝑe.ſicut
ↄgruũ fuit ſacra inſtituere.dãdo.n.lumen hoĩbus
cõe cuilibet indiuiduo nature hũane pᷣcepit moꝛa
liũ pꝛeceptoꝝ obſeruationẽ ldꝛmi dð.ꝙ in. l.na
ꝛture nihil debuit eſſe qð nõ eẽt de dictamie.l.na⸗
ture vel ſicut pi pncipiũ.l.nature.vel ſicut ↄclu
ſio ſequens expꝛimo pᷣnꝰ.l.nature.velſicut deter
miatio alicuius pꝛeceptiilliꝰ.l.inſtitutio aũt ſact̃o
rũ fuit queqa determiatio barceptide ðo colendo
qð pᷣceptũ eſt de qictamĩe.:ł.nature:Adꝭ“ P.
ꝙ ⁊ ſi nõ legamꝰ dèn expꝛeſſe ⁊ aꝑte iſiztuiſſe ſacra
in illo tꝑe tũ credendũ ẽ ipᷣm illa inſtituiſſe ſcis ho

minib“ inſpirando ꝙ in talibus ſe exercerẽt.⁊ ad
B alios inſtituerẽt. NUñ huꝰ pᷣmoli.de ſacr.ꝑse.ii

c. *⁹. Cõnicimus ꝙ deus hoiem a pᷣncipio ad hec

exercenda conſilio erudiuit.

Ertio guerit tuiſacr̃a intꝑe.l.ſcri
pte. Et v ꝙ nõ. Mõ debuerüt inſtitui eaqᷓ

deo diſplicebãt. Ja. pꝰ. dicit dũs holocauſta arie
⁊ adipẽ pinguiũ ⁊ ſanguinẽ vituloꝝ ⁊ agnoꝛũ ⁊

ircoꝝ nolmi. cũ g iſta eſſent ſacra ve.l.inſtitui nõ
buerũt ¶¶ Ntẽ glo. ſuꝑ illð ge.i 4 . WMelchiſedech
vex ſalẽ pꝛoferẽs panẽ ⁊ vinũ dicit ꝙ hec ſacr̃a no
ſtroꝝ ſacroꝝ figura fuerũt.cg hec ſacr̃a fuerit ĩ.l.
natuꝶe ⁊ ꝓpinquioꝛa ſacro altaris qð eſt ſacr̃ʒ no.
l. &ᷓ aliqua ſacra.l.ſcripte.vẽ ꝙ i.l.ſcripta aliqua
noua ſacfa inſtitui nõ debuerũt ad ſignificandum
cũchariſhe ſacr̃ʒ. Cõtra huꝰpᷣmo li.de ſacr.parte
xijꝰ.c.viij.dicit ꝙ pʒimailla ſacr̃a q̃ ſub nãli.l.pꝛ
ceſſerũt q̃i quedã ũbła veritatis fuerunt.illa vo q
poſtea ſub ſcripta.l.ſecuta ſunt quaſi quedã ima/
go vel figura veritatis:fuerũt.̊ſub.l.ſeripta inſti
tuta fuerut ſacr̃a qꝗð deus nõ feciſſet niſi zueniens
fieri feciſſet. ¶RKndeo ꝙ debuerũt inſtitui ſacr̃a in
tꝑe.l.ſcripte. Sacra aũt ſunt quedã pteſtatio ſeu
fidei ↄfirmatio fcã.⁊ iõ ſᷣm diuerſos ſtatus cogni/
tiõis fidei debuerunt eſſe alia? alia ſacra.ita ꝙ in
tpe in quo fuit ſidei cognitio ꝑfectioꝛ debuerit eẽ
ſacra ꝑfectius ſignificantia.t ꝗa in tꝑe.lacApte
magis acceſſit cognitio fidei ad ꝑfectionẽ q; i tꝑe
l.nature.iõ in tꝑe.il.ſcripte debuerũt inſtitui ſacr̃a
expꝛeſſioꝛa in ſigniſicãdo q;ᷓ erãt ſacr̃a.l.ncturc.

AUnde hu pꝰliꝰ de ſacr. ꝑte a .c.gꝰ dicit ſigna ſa/
lutis ꝑ ſucceſſionẽ tꝑoꝝ alia poꝶ alia mutari debu
erũt vt cũ effectus gre diuine in ſalutem creſceret
ſiłquoq; ⁊ ipa in ipᷣis ſignis viſibilibus euidẽtius
appareret. ¶Ad pm in oppoſitũ dð. ꝙ deus dicit
ſe ülla noluiſſe vt delectaret᷑ in eis ſicut aliꝗ exiſti
mabãt.vel qꝛ iudei illa nõ bñ offerebat.vel qꝛ nõ

acceptabat ea ꝑꝑ ſe.ſʒ pꝛopter rẽ qua ſigniſicabãt.

⁊ iſte tres expoſitões hẽtur a gloſis ibidcẽ.Adꝛm
dð. ꝙ quãuis oblatio melchiſedech quãtũ ad ma
teriã orpꝛeſſiſſime repñtaret ſacrm altaris.tñ qu
tũ ad modũ ſumẽdi.⁊ quantũ ad memoꝛiã paſſio
nis xpᷣi.⁊ quantũ ad circũſtatias alias ꝑfectius re
pntabat ipſ um agnus paſcalis.

,RWWArr auer Vtrũ debuerũt in⸗
W Arto querit ſtitui ſacr̃a in tꝑc.

euã gelice.⁊ v ꝙ nõ. Si in.l.noua nulla
fuiſſent inſtituta ſacr̃asuiſſet liberioꝛ qꝛ obligaſſet
ad paucioꝛa.ſʒ ſm btin Jacobũ in epła.ſ.c.i. pſa
ẽ lex ꝑfecte libertatis. in illa nulla debuerũt inſti
tui ſacr̃a.Itẽ gra ⁊ virtutes ſufficiũt ad curanduʒ
hoieʒ. ſʒ phi.pꝰphiſi.nõ dʒ fieri ꝑ plura qð fieri
põt ꝑ paucioꝛa. ad curationẽ hois nulla debuer̃t
inſtitui ſacr̃a. Cõtra Dio.pꝰ.c. angelice hierar.
MHeq; aliter poſſibile ẽ nobisſuꝑincere diuinũ ra/
diũ niſi varietate ſacroꝝ velaminũ anagogice cir
cũuelatũ.cũg in tꝑe.l.euãgelice maxime debuerit
ſuꝑlucere diuinus radius ⁊ ſacra ſint quedã ſaera
tæ velamia anagogica maxie debuerũt inſtitui in
tpe.l.euãgelice ſacra.ihdeo ꝙ ↄneniẽs fuiti tẽ
Sre euãgelice.l.ſact᷑a inſtitui.vt.n.onſuʒ ẽ liꝰ.ʒ .
eadẽ fuit fides iuſtoꝝ ꝗ fuerũt ꝑe.l.ſcripte cũ fide
iuſtoꝝ in tꝑe.l.euãgelice quauis tũc ð.l.cõi nõ eẽt
cognitio fidei ita explicita ſicut mõ.cũ & illi pꝛote-
ſtarent᷑ ſeu ↄfiterẽtur ſidẽ ſuã ꝑ ſacra eis a deo inſti
tuta ↄueniẽ æuit qð etiã in.l.euangelica inſtitue/
rẽtur ſacr̃a fidẽ ꝓteſtantia.expꝛeſſioꝛa tñ qᷓ; pᷣma.
qꝛ fides eſt magis explicita.⁊ vtilioꝛa tãq; ſancti-
tatẽ efficientia. Et q̊ꝛ.l.noua eſt libertatis debue/

rũt eſſe facilioꝛa ⁊ẽ numero paucioꝛa. Un Aug. i9

liꝰ. ̊ fauſtũ an mediũ dicit ꝙ cũ xpᷣs ſuo aduẽtuſa⸗
cramẽta ve.l.impleuiſſet.ablata ſunt⁊ alia inſti/
tuta virtute maioꝛa. vtilitate melioꝛa. actu faci/

lioꝛa. numero paucioꝛa tanqᷓ; iuſtitia fidei reuela/

ta.⁊ in libertatẽ vocatis filijs dei iugo ſ eruichtis
ablato qð duro ⁊ carni debito pplo congruedat.
¶ Ed pm in oppoſitũ dð.ꝙ ſacr̃a no.l.nõ faciũt eꝗ
minus libera ſʒ liberioꝛẽ qꝛ nõ ſunt młta ⁊ ſunt ſa
tis leuia.⁊ grain cõferũt ꝑ quã hom iberius ⁊ fa
cilius.l.obſeruat ¶lAd vm dð.ꝙ gla ⁊ vtutes ſuffi
ciũt ad curãdũ hoĩem foꝛmaliter.ſicut ſanitas cõ
pus ſanat foꝛinaliter. Uñ ſicut nõ ſegꝗtur ſanitas
ſanat.ꝗ̊ nõ debuit inſtitui medicina cõferẽs ſanita
tẽ.ita nõ ſeꝗtur gra ſanat.Snõ debuerũt inſtitui ſa
cramẽta gram ↄferentia.qꝛ illo mõ q; gra ſanãtſa
cramẽta.qꝛ gra foꝛmaliter.ſact̃a aliquo modo eſ⸗
fectiue.nõſicut efficiẽs pᷣncipale ſʒ iſtrumentale.

onſeanenter querise ;. bncipa
2“ Onſequenter li. Et circa H̊ queruũ/
u. 4 NWrino ey oms cerimõie.l. ve.
erãt ſacrae vtrũu ſacr̃a ve.l.erãcrònalia. vtx

. ę . „

R

— — —

curabãt a coꝛpo:aliimũdicia.ꝗ vtx in ſuſceptio .

ne illoꝝ ſacroꝝ ꝓeretur ga.
— 1ES „Nρπι omes cerimo
KRimo oſtendo nie ve.q l. erat ſa⸗
cramẽta qa om̃s erãt ſacre rei ſigna. Dtey
in noua.l.ſacrm altaris eſt ſacrificiũ.̊ ſiliteri ve.
l.ſacriſficia erãt ſacra. a ſili omnes alie cerimõie.
¶ Cõtra ſicut põt colligi ex diuerſis locis in.l. ve/

teri cerimonie ve.l. diſtingnebãturiſacra? ſacri

ſicia ⁊ obpuantias ⁊ ſacr̃a.nõ omnesꝗ cerimonie

ve.l.erãt ſacr̃a.Kũdeo ꝙ cerimõie ve.lad cul-

tũ dei oꝛdinabantur. Circa que cõſideranda ſunt
tria.ipᷣe cultus.⁊ colẽtes.⁊ inſtrumenta colendi.
Ipſe aũt cultus ſpaliten cõſiſtebat in ſacriſicijs q i
dei reucrentiã dffercbàt᷑. Inſtrumẽta aũt colendi
pertinebãt ad ſacra ſieut erat tabernaculũ cande/
labꝛũ ⁊ archa ⁊ menſa ⁊ vaſa tc̃.¶ Circa colentes
aũt quattuoꝛ reꝗrcbant᷑.ſopſoꝝ inſtitutio ad cul-
tũ diuinũ que quãtuʒ ad om̃es fiebat per ſacr̃ʒ cir

cuũciſionis.⁊ quantũ ad ſacerdotes ficbat per oog2g

coõſecr ationc. Requircbatur etiam vſus eox quc
pꝓtincbant ad diuinũ cultũ cuiuſmodi quantuʒ ad
omnẽ populũ erat eſus agni paſcalis.⁊ cſus eoꝛuzʒ

que comendabant᷑cũ eo er.l.pᷣcepto.quantũ autẽ
ad ſacerdotes oblatio victimaꝝa cſus panũ ꝓppo

ſitiõis. ⁊ alioꝝ que erãt ſacerdotũ vſibus deputa
ta. Requirebat᷑ etiã remotio aliquaꝝ imunditia-
rũ ꝑ que impedicbãtur a cultu diuino? ſic quantũ
ad pplin erãt inſtitute quedã puriſicationes a qni
buſdã exterioꝛibus imunditijs? expiatiões a pec
cqtis.ſpãaliter aũt quantũ ad ſacerdotes ⁊ leui
erãt inſtituta ablutio manuũ ? pedũ? raſio piloꝝ.
⁊ iſta tria pᷣdicta ꝑtinebãt ad ſacr̃a¶ Quãrtũ etiaʒ

qð requirebat᷑ erat ſingularis colentiũ cõuerſatio

ad leuitatẽ pertinet.g irrõnabile fuit illud qð pꝛe⸗

quantũ ad cibos⁊ veſtimẽta ⁊ alia huiuſmõi.⁊ ̊
ptinet ad obſuantias ꝑ quas diſtinguebantur ab

illis qui dcũ nõ colebãt. Accipiendo gſacr̃a ve.l.
ſcripte nõ oms cerimonie erãtſacr̃a.ſʒ quedã per

tinebãt ad ſacr̃a quedã ad ſacriſicia quedã ad ob⸗
fuantias quedã ad ſacr̃a. Sʒ extendẽdo nomẽ ſa⸗/
cramẽti ad omne ſignu rei ſacre oẽs cerimõie ve.
l.ert ſaera.⁊ ſic pʒ ſolutõ ad pᷣm

quãdo ea que multiplicãtur in inferioꝛibus vniũ
tur in ſupioꝛibus vt declaratũ eſt li: .ſʒ ſactano.

l. ⁊ icriſicia ſũt perfectõꝛa q; ſacr̃a: ſacriſicia ve.
l.⁊ ĩdeo cõuenientius fuit ꝙ idẽ re eſſet ſacramen

tum ⁊ ſacrificium in noua.l.q; in veteris.

vtrũ ſacra⸗

KEcundo querunr tnd ſaera
I erantrõnalia. Et vi ꝙ nõ quianihilẽ rõna
le qð ꝑtinet ad leuitatẽ.ſed comedere feſtinanter

ceptũ eſt. exo.iꝛꝰ.ſ.ꝙ agnũ paſcalẽ comederẽt feſtſti
nanter. Itẽ non fuit neceſſariũ ꝙ in ve. l. magis
pᷣſigurarent magna quedã ſacra no.l.q; alia.ſed ĩ

mationẽ ⁊ extremã vnctionẽ.ergo non fuit rona⸗

bile inſtituere talia ſacra qͥ pſigurarent alia ¶/¶ Jtẽ

irrationabile vẽ ꝙ ſaccrdos ꝑ tactũ illius re: per

qu alios muũdat fiat imũdus.ſed ſicut hẽtur nu-
merox. i9 .Saqu expiatiõis in qua aſpgebatur

cinis vacce rufe expiabãtur hoĩes ab anqbus im

mũditijs. tñ qꝛ tangebat illas aquas imundus
erat.S illud ſacrm irrõnabile fuit¶Cõtra. omne

fuerũt rõnabilia.
in comedẽdo qñ ſubeſt rõnalis cã nõ ꝑtinet ad le/
uitatẽ. rõnalis aũt fuit cã quare agnũ in exitu eoꝝ
de egypto comeocrüũt feſtinãter.qꝛ egyptij eos fe

tes noui teſtamti ꝑꝑ maxiaʒ ſacriffcij ſanc
ſeinper debent ſe minus idqycos reputare .·

Ertio queritur vtæ ſacfa vee l.
Ertio queritur ſacfa ve l.

it magns acke ribus
ve.i.non fuerũt aliqua ſacr̃a pᷣſiguratiantia cõfin 4

factũ in ſapientia ẽ Sne ned Aus oĩd illa ſacr̃a
inſtituit in ſapiẽtia.dicit.n.xel.ad veũ Oia ela⸗
pientia fècini. oĩa ſacr̃a ve.l.fuerũt rõnabilia.
Ranatco qualiqd factũ duplicieer pot dici rõnabi

le vno mõ qꝛ ẽ de naturali dictamie recte rõis.ſi

cut pᷣn.l.nature ⁊ ↄcluſioneaq̃ ſequũtur ex cis.⁊

ſic nõ oĩa ſacr̃a vVe.l.funerũt rõnalia.qꝛ nõ oia fuer̃t

de dictamine.l. nature. (Alio mõ d; aligd ronale
qꝛ nibil ↄtinet rõni ↄtrariũ ⁊ ex rõnalicã ⁊ mõ de⸗/

eẽ inſtitutũ vel factuʒ. ſic ic ſacr̃a vg.l.

dp'n in opp dõ ꝙ feſtinatia

4
.

ſtinater exire ↄpellebãt.⁊ in memoꝛatiõe huius

dendo agnũ paſchalẽ obpuabãt.(Ad ꝛm dõ. ꝙ in

qua ſacr̃a no.l.vt circũciſio bapi,.,eſus agni paſca

etiã poſtea in lerra dungnidis illũ modũ in come

Vve..l.rõnabiliter fuerũt quedã ſacra pᷣſigurãtia ali-

lis euchariſtiã puriſicatiões ve.l.ſacr̃m penitẽtie

cõſecratiis pontificũ ⁊ ſacerdotũ ſacr̃m oꝛdinis.
⁊ tñ vt dicũt aliqui rõnabile fuit ꝙ nõ eſſent in.l.

ve.aliqua ſacr̃a pᷣſigurãtia ↄſirmationẽ ⁊ extremnã
vnctiont᷑.qꝛ ↄfirmatio ẽ ſacrin plenitudinis gra-
tie cuiꝰ plenitudinis nondũ tpᷣs aduenerat.Extre
ma vnctio eſt imediata pᷣparatio ad introitũ glie

—

nofuitañ incõueniẽs ſʒ ↄueniẽg vtrũ iſtoꝝ ĩ ve.

l.pſiguraris IIñ ⁊ p'n fuit foꝛte Hegurata p abũdã/
rinti uUiox iſrael in terrã
ꝓmiſſionis.⁊iõ mihi vꝛ dð.ꝙ etiã confirmatio ꝰ
erxtrana vnctio pᷣfigurata fuerũt in ve.l.quanuis
nũ ita expꝛcſſe ſicut alia ſacr̃a ↄfirmatio.n.ꝑlami⸗/
nã aureãↄſe atã in ſanctiſicatiõe q̃ͥ pendebatſu-
per front. ⁊ extrema vnctio ꝑh̊ ꝙ de ſaguie arie
tis imolati in ↄſecratiòe ſacerdotũ tangebat᷑ ex-
nemũ auricule dextre.⁊ polex manus dextre ſimi
liter ⁊? pedis.de quibus duobus bhẽtur leuit. 8*.
dꝛm dõ. ꝙ gli

tiaz manne.⁊ ſᷣm per introitũ

Ad ʒmn d. ꝙ illud ex ronali cã fuit inſtitutũ. Fui
„

eni inſtitutũ cõtra pccm̃ idolatrie qðõ filij iſrael cè

cuiꝰ aditus nõdũ patebat.ꝗa vt in ʒꝰ.hitũ eſt per
paſſionẽ xpi aꝑta fuit ianua paradiſi.ſʒ hec rò non
multũ valet.qꝛ quãuis in.l.ſcripta nõ fuerit tᷣus
plenitudinis gre necgũc pateret aditus in gliam.

miſerãt in adoꝛatiõe vituli.⁊ iõ ad ſigniſicandu

eſſe imundũ ꝗqcquid ꝑtinet ad idolatriã ex quæc

q; pte fuit inſtitutũ.vt ẽt ſacerdos alios aſygens

— .

ali imũditia ¶Rñdeo ꝙ ſic. qꝛ ceteris pa
rarũ cẽ cariꝰ eſt.iõ vt ea qᷓ ꝑtinebãt ad cii
tũ dei in maioꝛi reuerẽtia bꝛentur.inſtituta fuer̃t

illa aqᷓ Sheret aliq; legalẽ imũditiã.⁊ ad hẽè vtſa
cerdotes eẽnt ſub onere.l.⁊ vt nõſuꝑbirent dehᷣ
wꝙalios ſanctificabãt.⁊ ad ſigniſicandũ ꝙ ſacerqo
itatenn

multa ipedimẽta ꝑ q̃ͥ hoies frequẽter imũdi repa

tabant᷑ ad ea faciẽdũ q̃ ad cultñ dei ꝑtinebat.ad
q̃ idonei erãt q illa ivedimẽta nõ incurrebant.a ẽt

illa incurrerãt poſtq; erãt ſᷣm.l.mũdati.vñn illa i
pednita erãt qdã irregularitates legales.? he di
cebãtur imũditie ceꝛpoꝛales a ꝗbus ꝑ ſacr̃a lega⸗

lia mudabant/ Uñn apls ad hebꝛe. ꝰ. Saguis hir

coꝝ ⁊ fauroꝝ a cinis vitule aſperſus inquinatos

¹ iconen

mchfi
unni⸗
Grinno⸗
niſtſots

N.

cepti
emi
Necept⸗
moner
il⸗
gum
werün⸗
chuin
Gemmn
nitn
if⸗
ſtepaſt.
Mleitey⸗
ccpdd
ſoaſceyr
bos..)
cpale
gano⸗
Ciarnn
ſn
i
Mebet
ſſcſtepti
„ ieſte,
psſe
ſar
d
liem
ſich
Se
tatibir
quoxe
iſich
Ttiüſin
lnlinet
ſiciſii
ſtenn
(min
ataet
ugen
Möon
tent
fepn
n
ndet
pNeyn
ſutoſie
ölanih⸗
negnit
fiſtpin
Niihthi
W
Mnün

tl. . „ Y ⸗ „⸗
IE Uj. et uij.
34 e fſanctificat ad Waatiengeamia d aut quare ſa aremotis aliquo mõad ſanuatẽ diſponẽtia ĩquã-
enit Mili cuamẽta no.l.nõ da emũdãt ab irregularibꝰẽ hec tũ ſigurabãt xpᷣm⸗ peedes me
rhördicifin qꝛ in n.l. nõ ſunt tot irregularitates nẽc piudicẽt dicia vtilis ↄtra oiĩa gnis hũanieccata.·ld 4“
gierettedd o. mniſi ſolis miſtrivecclĩe in ꝗabus reqqtur maxrima dð.ꝙ ſacr̃a vtutẽ hnt ex ſide paſſiõis taq;ᷓ ex cõti-
ünrer Vi⸗ o idoneitas pꝛopter ſacramentoꝝ ſanctitatem. nuãte ipa ſacra ſicut inſtra qͥdã diuine iſtitutiõi tã
ncnciiten — 4 rto qritur vt in ſuſceptione quã eoꝝ cãe pᷣncipali. Sacr̃a aũt ve.l.a deo inſti⸗
S WualIOunen Erox ve. l. cöõfere tuta nõ fuerũt. vt ꝑ modũ ſacri ſanctiſicarẽt.ſʒ vt
„RANdke Nvbatur gra. ⁊ v ꝙ ſic.qꝛ oꝑa que deo ſunt ſacjra ſanctiſicantiaſigurarẽt.⁊ ego bñ ↄcedo ꝙ ef-

fach irmöde
ſii Kia V

ndögfeſhe ept mins digna q; ſacra.l.nature.q tdeo erat ſ
— accepta. di. n. ge. 4. aſperit deus ad habel?z a „ (Articulus quartus.
nopuneta⸗ munera eiꝰ. Fin ſuſeptie ſacroꝝ ve.l. ↄferebatur s
Gnämentn gra¶ Itẽ hu pꝰli.de ſacr.pte iiꝰ.c.pꝰ.Si ꝗs ſa/ Onſes uenter querit᷑ ð 4.pᷣn
Gehlprjet cramẽta pᷣoꝛa effectũ ſanctiſiciõis hũiſſe nega⸗ — J C(ipali ? cir ca H
em möehin uerit nõ mihi rect ſentire vr. ¶ Ntẽ vana ẽ medi⸗/ querũtur. 4. ·M vtxi ſuſceptione
imocüin an cina q̃ nõ ꝓfert ſanitatẽ. Sʒ deus nullam inſtituit ſacroꝝ no.l.ↄferat᷑ ſuſcipiẽti gra 4 22
(Semdg aie vanã medicinã. cũ e go ipᷣe inſtituerit ve. I. ſa ryx ſaerm ſit illiꝰ gre efficiens cag ʒ3
Capfigmrätun⸗ cramẽta tanqᷓ; aie medicinas ſanitatẽ aĩe cõfere-) vtxa paſſione xpi ſit is ſacr̃is virtus ſeu efficacia
cſus agnißii bãt.q̃ ſine gra eſſe nõ põt.i ſtẽ ſacr̃a vtuteʒ bñta ꝗ vtxꝝ vᷣ tutũ ⁊ ſacrox ſit eadem gratig.
ſacimpeniin ſide paſſiõis xpᷣi.ſʒ fideleſ in ve.l.illa credebãätim ⸗ R im oonñd 0 qꝙi ſuſceptiõe ſacr̃oꝝ
Nüſucfmn rinn plicite vel explicite.vt ĩ.ʒ.liꝰoñſuʒ ẽ.ego ſicuti NeIE Sede no. l. no ofert gra. pn
ngweſſenu! ſuſceptiõe ſacr̃oꝝ no.l.ofert᷑ gra.ita ↄferebatur iĩ cipalioꝛ.n.ẽ ↄparatio actiõis adagens q;
manont temen ſuſceptiõe ſacroꝝ ve.l.(Cõtra ad ro.ʒꝰ.Ex operi a paſſuʒz. S collatio ſacri pᷣncipaliꝰ cõparat᷑ ad cõ
1plcnicudinisg bus.l.nõ iuſtiſicabit᷑ oĩs caro.ſʒ ſacr̃a erãt quedza ferentẽ q; ad ſuſcipientẽ.ſj ex vi ſacri non ↄfertur
Sdducneri- Em * opa.l.ergo in ſuſceptione illoꝝ ſacr̃oꝝ iuſtiſicans gr̃a cõferenti g multo minus ſuſcipiẽti. Ctez duo
noad ingiticn gra nõ ↄferebat᷑.¶htẽ apls ad hebꝛe.io.dicit ꝙ.l. equales ĩbona volũtate debẽt reciꝑe equalẽ graʒ
rinz chirüct erat vmbꝛã hnñs futuꝛoꝝ bonoꝝ nõ ipaʒ imagine,z S ſi ynusilloꝝ nõ poſſet inuenire quiſibi miniſira
diſ. Hbertonn rexꝝ. qð nõ eſſet vex ſi ſacr̃a ve.l.graʒxcotuliſſent. Iret ſacramentũ ? alius inueniret non ꝑꝑ 6 recipe
ptanofuenie ¶ Ad iſtã qõneʒ dixerũt aliq ꝙ in ſuſceptiõe ve. l. * ręnt inequalẽ gram. ſʒ Hn eſſet vex ſi ex vi ſacfi
acicsingien ferebat Fenotn ita plen. nec ita directe ſieit aliq gfa cõferret ſuſcipiẽtii otra magf in lra hu
vnüßiſtorint lſuſceptiõꝰ ſacr̃oæ no.l.cui opinioõis rõnꝭ vẽ ꝗſſ̃ uſmõi di.c.ʒꝰ.dicit de ſacris no.l.ꝙ dant ſalute,ʒ
Macßi —rebis Pelis. * e* *,% AS ii 2 ſumit᷑ ab Aug. in expoſitiõe tituli pᷣs illius ? t *
igrati , abiͦd dtire bu p li. de ſacr. ꝑte ii.c.⁊.dicos.ꝙ medis Tſun in exponiti ul PSiii
oriſeaelin ten tibus ſacramẽtis no.l.illapᷣoꝛis tꝑꝛis ſacr̃a ſancti qd deus reppuliſti in finẽ.in glo¶ Iteʒ ſacr̃a no.l.
micorfrmado⸗ .fſcabãt vt eadẽ eſſet ſaluſ.et his ꝗ recta fide ſisna diſtinguũt a ſacſis ve.l. taq; pfecta ab iperfectis.
nvelnim futurox inillis veneratiſunt. 7his g effects ſaln · ſʒ ſi in iſtox ſuſceptiõe nõ oferret granõ eẽnt pfe⸗
manon du tis in iſtis ꝑcipiũt. Ponebant& iſti æ illa ſacẽaiu cctioꝛa qᷓ;ᷓ illa: qꝛ illa ita ſignificabatr em ſacra ſicut
ibeipenächt ſtificabãt nõ tm̃ ꝑ modũ meritiſʒ ꝑ modũ ſacri iſta. in ſuſceptiõe iſtoꝝ cõfertin Fra. Mñdeo ꝙ
ddeligirn ¶ Ded hec opinio nõ videt ↄcoꝛdare e auctoꝛi ę· deus ab eterno pᷣoꝛdinauit natura hũanaʒ ſibi in
iti tnttit tatibus ap.neq; ſcõꝝ. vñ cõiter nõ tenet ¶ Alij ð pſona filij vniendã in tpe ad recõciliandũ ſibi ge-
ſe ee quoꝝ opiniõe mgr̃ vẽ fuiſſe.dixerũt ꝙ illa nõ ſan- nus huanũ.⁊ de ſeruitute diabolica liberandũ qð
nmannd ctiſicabãt neq; ꝑ modũ ſacri neq; p modũ meriti puidebat in pᷣmis parẽtibus qd ſibi erat facturus
n e tiã ſi in ſide ⁊ in caritate fierẽt qꝛ ipoſuit ea dũĩs i ꝓx hoiĩem lapſuꝝ ⁊ in diabolicã ſeruitutẽ caſuruʒ.
inn e Z Krninnen vt futuri figura eſſent.· Sʒ cõtra.opa Impletio aũt illiꝰ poꝛdinatiõis ĩter oẽs res ꝑ tpᷣs
,aeidqifferctia qñ fit ex fide caritatẽ pficiũt ad me oꝛtas ſuma gra fuit. En Aug. i. deci. c. ig. Inre
4 4 an oritũ. mito foꝛtiꝰ facere ſacr̃a velſuſciꝑe qᷓ deus bus ꝑtp̃s oꝛtis illaſũma gr̃a fuit hipletũ qð õ in
. * inſtituerat ad offerendũ ſibi valebãt ad merituzʒ. vnitate pſone ↄiunctus eſt deo.? iõ tꝑe in auð fu⸗
ee L ¶ Mõ mihi dð ſᷣm cõem opinionẽ ꝙ illi ꝗ ex ſile it h̊ ipletñ ad aplło vocat᷑.gal.ꝗ..plenitudo tpᷣꝛis
vcaritate exercitabãt ſe in vſu illoꝝ ſaccoꝝ mere qga tũc oñſa fuit huano generi diuine gfe plenitu
hnn, i hãtur. vñ pᷣdcũs vſus ſacr̃i eis valebat ad carita do. vñ rõnabile fuit. vt.l.in illo tꝑe eta ab oꝛe il
iz und fis augmentũ.⁊ ſi exercitãtes ſe in vſn eoꝝ ꝑꝑ ho- lius inquo deus plenitudinẽ gre poſuerat eſſʒ lex
iunmun noꝛẽ diuinũ caritatẽ nõ hẽbant.ꝑ tale tñ exercitii plenitudinis ad hoĩem recõciliandũ.⁊ de ſeruitu
cun. ſe de ↄgruo ad ſuſcptionẽ caritatis diſponebant te diabolica liberandũ.ſʒ qꝛ hec non pnt ſieri ſine
S d Ex vi tñ illiꝰ ſacri inquantũ ſaerm erat nullã graz gfa gratũ faciente.iõ dã ⁊ eſt.l.gre.pꝑfectioi aũt.l.
