sl
i nd, ih/
H—K 1 4. / 4
WN
e,,
0R N . „J.
. Hä
WEe .

coſu eto vel de nutrimẽto cuiꝰ exñtia nareſt 4/A

4 vis eri põt ꝗd dð pꝑ ea q̃ dca ſuntin qone.

R za 6
mmnn ⸗
chäa nnien M
Anmlgenßen

. 7 rticnlus quintus.
Onſequenter ee ncip⸗

rũt᷑.2. ¶M vtꝝpꝑ hꝰ ſacri ſuſceptõnẽ
pccã remitrati⁊? vtꝝ vtuteſ augeãt

Kun 0 oñdo ꝙ ꝑ hꝰſacr̃i ſuſceptõ

ℳ

1Leim nẽ pccã nõ remittũt᷑.
gqꝛ nõ moꝛtalia.cũ ſuſcipiẽs ĩ pccõ moꝛtali
iudiciũ ſibi machcer e bibaten aplʒ.pꝰ ad coꝛ. iiꝰ.
Nec venialia.d q̃ rõe remitteret᷑ vnũ oia remit-
terẽt᷑ eadẽ rõe.⁊ ſic hõ poſt ſacr̃i ſuſceptioneʒ vere
poſſet dicere ſe ñ hie pccm̃ qðᷣcũq;.qð ẽ ↄ̊ btũʒ Jo.
pꝰ.ca.ſua.c.phõignoꝛat an amoꝛe vel odio dig⸗
ſit hꝰ ſacri ſuſceptionẽ nõ remittũt᷑ pccãa ¶ Ieeʒ

aut hõ accedit ↄtrictus aut nõ.ſi ſic.añq; ſact̃m re

cipiat remiſſa ſunt ſibi pccã virtute ↄtrictiõis.ſiñ
recipiẽdo peccr.ꝑ ſuſceptionẽ hꝰ ſacri nullo mõ
remittũt᷑ pccã.ſtẽ ꝑ vj ſacr̃m non remittũt eaq̃i-

pediũt ſacri effectũ.ſʒ qdðᷣlibʒ pccm̃ ipedit hꝰ ſactfi

effectũ.qꝛ pccm̃ moꝛtale ipedit gr̃e ſuſceptionem.
pecm̃ veniale minuit charitatis feruoꝛẽ.ᷓᷣ ꝑ hꝰ ſa
cr̃i ſuſceptionẽ nulla remittũt᷑ pccã.Cõtra Inno.
de offi. miſ. pte ʒꝰ.c. vlt. Euchariſtia ſi digne ſũa⸗
tur a malo liberat ⁊ cõſeruat in bono.venialia de⸗
let. cauer ꝛtalia A ztẽ gre. in collcta. Sit ablu
tio ſcelerũ.ſit foꝛtitudo fragiliũ.iRndeo ꝙ pᷣnci⸗
palis effectꝰ hꝰ ſacri eſt iaʒ vnitũ coꝛꝑi xpᷣi myſtico
p charitatẽ plus vnire ⁊ icoꝛꝑare.⁊ qꝛ augmentũ
vVnionis venialia ĩpediũt aliquo mõ ĩq;tũ.ſ.minu
unt charitatis feruoꝛẽ.iõ ex ↄſeqntiꝑſi uſcephioneʒz
ho ſacłi venialia remittũt᷑. nec pz qoia ſy m ſuſci
pientis diſpõneʒ.aliqñ ẽt remittuùt᷑ moꝛtalia.cũ.ſ.
exns in pccõ moꝛtali nõ credit ſe hie pcan moꝛta⸗
le.nõ qꝛ omiſit diligentẽ ↄſcientie examinationeʒ
Sed qꝛ nõpõt hõ de lege cõi certus eẽ vtꝝ penite⸗
at digne. vt ſupius hitũ ẽ di.9 .i illa qõe.vtꝝ exñſ

i pccõ moꝛtali peccet moꝛtalr ſuſcipiedo h̊ ſacrʒ.⁊
ſic pʒ ꝙ q;uis pᷣncipalis effectꝰ hꝰ ſacr̃i ſit vnitum

cðꝛpi.u yſtico ãpliꝰ vnire.tñ aliqñ p charitatem
vnit nopᷣus vnitũ. Ed pm in oppm dð ꝙ q;uis ñ
remittat moꝛtalia. cõiter tñ remittit in caſu pᷣdcõ

Et ẽt hõ aliqñ magis diſpoſitꝰ ad h̊ vt ſibi remit

tant᷑ qdã venialia qᷓ;ᷓ alia. Ad ꝛm dðᷣ ꝙ hõ aliquã-
do accedit nõ ↄtritꝰ ↄtritõe foꝛmara. ſʒ attritꝰ de
aliquo moꝛtali pccõ.⁊ qʒ illa attritõ poſt ſuſceptõ

nẽ ſacri foꝛmatur.⁊ ſic nʒ ꝑ ſuſceptioneʒ hꝰ ſacf̃i

pccm̃ moꝛtale remittit᷑. Nenialia aũt qꝛ ſimłſtare

pf cũ gra remitti pñt ꝑ ſacr̃i ſuſceptionẽ ſine aliq

actuali motu pnie ſpali.dũ tñ hõ actu illi pccõ non
ihereat.nũq;.n.pccm̃ remittitur q;din volũtas ei

actuali iheret. dð ꝙ q;uis ꝑ hꝰ ſacr̃i ſuſce⸗

ptionẽ nõ remittant᷑ ea.q totalr phibẽt ſacri effe⸗
ctũ.remittũt᷑ tñ aliq̃ q̃ effectũ ſacri in aliquo minu

unt.h?i aũt ſunt pccã venialia. ꝗ.n. ſine oĩ pccõ ve ꝰ

niali accederet. accederet melius diſpoſitus qᷓ;ᷓ ac
cedẽs Sent. ſic maioꝛẽ ſacri eſectu leiet.
/2 Pi vtruʒ virtutes
Ecundo querit ruz vimten
. tionẽ hꝰ ſacri. Rndeo ꝙ ſiẽꝑ nutrimẽtuʒ
cozHae reſtaurat᷑ deꝑditũ.⁊ dedueit᷑ indiuiduũ

v. et vj.

ad q;titatẽ ꝑfectã.ſic ꝑ iſtud ſacr̃m qoẽ nutrimẽtů

aĩe ſpũale reſtaurat᷑ illud qð perdit anima per pec
catum veniale in hoc ꝙ ꝑ huiu s ſuſceptionẽ pccã
venialia remittũt᷑.⁊ auget᷑ charitas in ſuſcipiente
qꝛ charitas eſt aliaꝝ virtutũ ſoꝛma vt videri pᷣt
ex liꝰ.ʒꝰ.di.23 .in illa qõe vtꝝ charitas.ſit fidei foꝛ
ma.iõ ꝑ augmẽtũ charitatis aĩe vtutes augentur
Vvel q;tũ ad eẽntiã.vel q;tũ ad ꝑfectioꝛẽ modũ exi
ſtẽdi in ſubiecto.vel qᷓ;tũ ad ꝑfectionẽ actꝰ.ſeu qᷓ;
tũ ad oĩa iſta ſił qd ꝓbabiliꝰ eſt. Uñ Inno. de offi.
miſ. ꝑte .c.vlx. Per hꝰ ſacr̃i vᷣtutẽ vniuerſe viu
tes augẽtur.⁊ omniũ graꝝ fructus exuberant.

(WVirticulus ſenus ie s
ap nſpantor drit de. 6. pncipali
O nſeq nter & circa h qruntur
20. ¶M vtx frequẽter ſit cõicandum.
¶R qd ſigniſicẽt ille tres ꝑtei q̃ fiunt ð
ſpecie conſecrata.

†† 6 o nõẽ freqnter cõicã
– Kuno ondo ea ecclia non ſta

tuit cõicãdũ niſi ſemelin ano.ſ.in paſchate
ex de peni. ⁊ re. Ois vtriuſq; ſexus.ſʒ ſupponẽduʒ
ẽ ecclia ſtatuit illð qð meliꝰ eſt fieri.̊nõ ẽ cõicã
dũ niſi ſel in ãno.l( gtẽ ð ↄſe.di.ꝛꝰ*. Seculares. Se
culares ꝗ in natali dñi.paſcha.pẽtecoſteſ nõ cõica

o uerit catholici nõ credãt᷑ nec inter catholicos ha/

beãtur.ſʒ cõicare ter in ano noõę cõicare freqnter.
nõ ẽ freq̃nter cõicandũ.¶ Cõtra eadẽ di. Si quo
tiẽſcñq;. Si quotiẽſcũq; effũdit᷑ ſanguis xpᷣi in re/

miſſionẽ pccõꝝ effũdit debeo ſemꝑ acciꝑe ꝗſemꝑ

peco.g frequẽter dʒ hõ cõicare.¶ gtẽ eadẽ di. Der
acta cõſecratiõe oẽs cõicẽt ꝗ noluerint eccliaſticis
carere limibꝰ. Sic.n.⁊ apli ſtatuerũt.⁊ ſca roma-

na ecclia tenʒ cũg̊ qualibʒ die coꝛpꝰ xp̃ᷣi ſit ↄſecran

dũ qliber die eſt cõꝛcandũ.¶ gRndeo ꝙ ſicuti coꝛꝑe
fit qᷓi cõtinua ð ꝑditio naruralis humiditatis. per
actionem naturalis caloꝛis qua ðcocta.oʒ plurieſ
cibũ ſumere ad reſtauratõnẽ deperditi.ne perditõ
ↄtinua moꝛtẽ inducat.ſic cũ ex coꝛꝛuptiõe ↄcupiſcẽ
tie in nobis.⁊ occupatiõe circa exterioꝛa ſiat deꝑ-⸗
ditio deuotiõis ⁊ charitatis feruoꝛis ðöbemꝰplies
ſuſcipe h̊ ſacr̃m.ꝑ cuiꝰ ſuſceptionẽ catur in aia ſpũa
le nutrimẽtũ.ne ꝑ nimiã deꝑditionẽ.ſi nõ adeſſet
reſtauratio hõ paulatiʒ ad moꝛtẽ ſpnalẽ deducere/
tur. In ſuſcipiẽdo tm̃ ſacr̃m dʒ eẽ ðᷣſideriũ ãplioꝛii
ↄiũctiõis cũ xpᷣo.⁊ reuerẽtia ad ſacr̃m. Un ſi hõ ex-⸗

pimẽtatr cognoſcit ꝙ; ex freqnti ſuſceptiõe hꝰſacr̃i

feruoꝛ charitatis auget᷑ in ipᷣ o? reuerẽtia ad ſacm
nõ minuit᷑ freq̃nt᷑ dʒ cõicare.nõtñ ĩ die pluſqᷓ; ſet.
Ar. de ↄſe.di.pꝰ.Oufficit.Si aũt ſentiret ꝑ mitã
freqntationẽ minui reuerẽtiã ad h̊ ſacr̃ʒ ⁊ feruoꝛes

nõ mſtũ augeri. iterdũ deberet abſtinere vt cũ ma
ioꝛi reuerẽtia ⁊ deuotõe poſtmodũ accederet. Et
iõ dẽ ð ↄſe.di.⁊*.Nuotidie.qtidie euchariſtie cõi

cationẽ acciꝑe nʒ laudo.nʒ vituꝑo.⁊ infra. faciat

vnuſqſq; vt ſᷣm fidẽ ſuã pie credit eẽ faciẽdũ. h̊ tñ

ſic ĩtelligas vt obſᷣſlet ſtatutũ ecclie de cõicãdo ſe

meli ãno ad minꝰ. Alio aũt rꝑe nõ tenet᷑ hõ cõicar

denccĩtate.niſi rõe officij.qð dico ꝑpſacerdotes ꝗ
cõicar̃ tenẽt᷑ quotiẽſcũq; ↄſiciũt coꝛpꝰxpi.ð ↄſe.di.
2. Kelatũ.vl rõe ꝑiculi moꝛtis ſicut ſt hoĩes ĩ gra
uibꝰ ifirmitatibꝰi ꝗbꝰẽ notabile ꝑiculũ moꝛtis cõ
ſtitui.tales.n.peter ſacrʒ tenel ruch arillic, vſuz
4

Di.

hutli. ar. ¶taldp'n d iſtud ſtatutũ nõ phibet qn

alias plies hõ poſſit còicare. ſʒ nõ obligat ad plus

illos ꝗ nõ cõicàt niſi rõe ſui.excepto piculo moꝛtis

ga tñ ſacerdotes tenẽt᷑ celebrar̃ miſſas pplo ⁊ quo
tièſcũq; miſſas celebꝛãt totiẽs cõicar̃ debẽt. vt hi⸗
tñcẽ. iõ ſacerdotes plies ĩ ãno cõicar̃ tenent᷑ ¶
ꝛm dðᷣ ꝙ decretũ illud non ꝓhibet ꝗn plĩies poſſint

hoĩes cõicar᷑.ſʒ nõ oblar ad plies cõican.nec mõ celeſti.¶ P·

obłat ad totiẽs.qꝛ abꝛogatũ ẽ ꝑ illã decretalẽ.Oiſ
vtriuſq; ſexꝰ ¶ Ad pm ad ptẽ aliã dð illã auctoꝛitxa-
tẽ debere ĩtelligi vt ſemꝑ acciꝑe itelligat᷑ ꝓ acciꝑe
quolibʒ ano.vt intelligas ꝙ ibi accipit effuſio ſan
guis xpᷣi ꝓ ſignificatõe vl cõione effuſiõis ſanguis
xpᷣi.ſicut diẽ apparatꝰ ibidẽ.dꝛm dð ꝙ ĩ pᷣmiti⸗-
ua ecclia qũ vigebat maioꝛ ðuotio.qꝛ paꝝ añ pᷣceſ
ſerat xpᷣi paſſio.⁊ erat ab iſidelibꝰ maioꝛ ipugnatio
oꝛdiatũ fuit a fidelibꝰ vt fideles qlibʒ die cõicarẽt
vt ſeruẽtioꝛes eẽntĩ deuotiõe.⁊ feruẽtioꝛes i tribu
latiõe ⁊. ꝓ illo tꝑe ĩtellr decretũ allegatuʒ.poſtmõʒ
minꝰ feruẽte charitate oꝛdiatũ fuit. vt ſaltẽ ter in
ãano cõicarent.vt pʒ in decreto illo ſuꝑiꝰ allegato.
Seculares. Sʒ poſtmodũ oꝛdinatum eſt vt ſaltẽ

ſemel in anno. ſ. in Haſca.
. q̃rit᷑ ꝗd ſignificẽt tres ꝑtes
Ecundo q̃ fiſt de ſpᷣe ↄſecrata:mRn
deo ꝙ vt hĩ de ↄſec.di.⁊ꝰ.Trifoꝛme.⁊ recitatma

iſter i lra h di. c. . MPars in caliceʒ miſſa. coꝛpꝰ

xpᷣi qd iã reſurrexit monſtrat qꝛ vt diẽ glo. ibideʒ.
Jũctura coꝛꝑis xpᷣi cũ ſanguie deſignar vnionẽ coꝛ
poꝛis cũ aĩa ꝑs comeſta mõſtrat coꝛpꝰ xpᷣi äbulans
adhuc ſuꝑ terrã.i.ſᷣm glo.ibidẽ deſignat coꝛpꝰ xpᷣi
in co ſtatu in quo fuit ante. paſſionem vel deſi/
gnat eccleſiã adhuc mi litatẽ ꝑs in altari vſq; ad ſi
nẽ miſſe remanẽs demõſtrat coꝛpꝰin ſeplchꝛo ſine
coꝛꝰ xpᷣi vũ ſiue mixtũ.qꝛ vſq; in fineʒ ſeculi coꝛꝑa
ſcõꝝ in ſepulchꝛis erũt. Sʒ qꝛ vt dicit glo.ibidem
hodie nõ ſuat᷑ iſte modus.ſ.de ſeruãdo ꝑtẽ vnaʒ
vſq; ad finẽ miſſe.iõ alr põt aſſignari pꝑtiũ pᷣdcaꝝ
Reuncarid ſim Inno.de offi. miſ.ꝑte.. c. 2 4¶. 2
25.7 m hu. li de ſacra. pte 8.c. io. Et. n. coꝛpus
xpᷣi vniuerſal eccłie.ſ.caput cũ alijs mẽbꝛis.⁊ ſunt
hꝰ coꝛpoꝛis tres ꝑptes. VUna?ẽ ipᷣm caput.ſ.xpᷣs.capᷣ
n.⁊ caputẽ ⁊ ꝑs coꝛꝑis.altera ꝑs ſunt illi quoꝝ coꝛ
poꝛa regeſcũt in tumulis ⁊ aiĩe regnãt cũ xpᷣo.ʒꝰ.ꝑs
ſuntſci adhuc patiẽtes miſerias tꝑalis vite. due
pᷣme pꝑtes repñitant᷑ ꝑ.ꝛ.pꝑtes hoſtie q ſunt eẽ̃ calicẽ
calix.n.repñtat paſſionẽ. Ille aũt due ꝑtes ſunt er
paſſionẽ.⁊ qꝛ aĩe ſcẽſũt cũ capite ſuo iuncte.iõ ille
DdDue ꝑtes ſunt ſi ⁊ maioꝛ repñtat caput⁊ mĩoꝛ ali
aʒ ptẽ.s aũt miſſa in calicẽ q̃ repntat paſſioneʒ ſi
gniſicat illã ꝑtẽ coꝛpis eeclie q̃ adhuc patit᷑ miſeri

7 as tempoꝛalis vite.

Ircg lrazʒ. In vitate maibus ſacerdotis
D, ractaria frangi. Mon q: fragatur
coꝛpꝰ xpᷣi.ſʒ qꝛ verũ coꝛꝰxpᷣi mãet ſub ptibꝰ fractis
In ſacro ſic fit.i.iſpᷣe manz integer totꝰ ĩ coꝛde tuo.
qꝛ fides ſemꝑ credit xpᷣm itegrũ.Quotidie imola-
tur. i. eiꝰ imolatio repntat᷑ Meccamus quottidie
pecis ſine gb⸗ moꝛtal iſirmitas viuere nõ põt.hec
ifirmitas ⁊ ipo nõ ex iſtitutiõe naturęſed per coꝛ
ruptionem cauſatam ex culpa. S=

/

Ad

airea pmn qrũt᷑.

eꝰ eẽ.⁊ de eↄfectiõe.e ↄſeqntibꝰ ad

Et diuidit i.ꝛ.ꝑtes detminat gs B

i. 5. ökmiat de vita miſtri de
ſide.ibi.Jlli vo.qʒ ordie dtentionerwbi. un ⸗
autem miniſteriij. .
H Articulus pꝛimus.

riſtie. S aciat hoĩeʒ hieticuʒ ibi. De h

— . zc di. ärendũ eſt incipkr de 5.
Ir S a gbꝰ polit r acrʒ ↄfici.
2 de zueniẽ

lla q̃ ſunt de eẽntia ſacri.¶ de pẽa ce⸗
lebꝛantiũ omittentiũ illa qᷓ reqrũt᷑ ad celebꝛatiõeʒ
miſſe q̃ tñ nõ regꝗrũtur ad eẽntiã ſacri./ðꝰ. de hiſi.
. NS ty qlibʒ ſacerdos poſ/
t Bſacr̃m ↄſicere vtꝝ nõ ſacerdos poſſit h̊ ſa-
cr̃m ↄficere. & vtꝝ nõ ſacerdos poſſit h̊ ſacrm di

ſpẽſare.¶ * vtx licitũ ſit hõi ſuſcipere hoc ſacrʒa

publico peccatoꝛe.

9 Runo ondo ꝙ nõ glibʒ ſacerdos

. =èð . — yot Bſ acfrʒ ↄficer A2
ĩq̃libʒ re.pu.pᷣncipi debet᷑ actꝰ nobiliſſimꝰ. Sʒz cõ
ficer̃ coꝛpꝰ xpᷣi actꝰẽ nobiliſſim.g̊ ↄueire nõ põt ni
ſi pncipi ſacerdotũ. Itẽ p.q.pꝰ. Multi ſeculariũ
expõit᷑ illud vbũ Mala.? Baiel A bñndictõib?ꝰ
vꝛis.cc. Gᷓ eſt his q̃ nunc in eis poſſidetis bñdictio

nibꝰ ſeu ꝗcqꝗd a vobis bñdicit.̊ͤ geꝗd bndicũt ſa -

cerdotes mali maledicit deus.ſʒ ̊ ſacẽm ↄſficinõ
põt mũ bñdictiõę dei.ꝭ̊ a malo ſacerdote nõ põt cõ
fici. ( Ntẽ p.q.p ? Oð quid.ð. Opponit᷑ ſuſpenſo
vel depoſito ſacerdote nulla rei relinqtur ptaàs ſa-
crificãdi ꝙ ſacerdos ſuſpẽſus vel depoſitus rema

net ſacerdos.gꝗa caracter ſacerdotal eſt idelebilis

nõ oĩs ſacerdos põt h̊ ſacrm ↄficere. tẽ.ꝛ2 4.q.

pma. Audiuimꝰ.S. Di aut. Nuicũq; ab vnitate ec
cleſie q̊ per Petrũ intelligr fuerit alienus execrare
põt ↄſecrare nõ valʒ. ſʒ ſacerdos alienꝰ ab vnita⸗
te ecclie remanet ſacerdos. nõ ois ſacerdos vᷣt
B ſacr̃m oↄficere. tẽ ſi quilibʒ ſacerdos poſʒ hoc
ſacrm ↄficere cũ virtus miſſe ↄſiſtat in ſacro eque
bonũü eſſet ſeu vtile audir miſſaʒ a malo ſacerdote
ſicut a bono. ſʒ H falſuʒ. ceteris.n.ꝑibꝰ meliꝰẽ au
dire miſſaz a bono ſacerdote. ſacerdotes malin
pñ̃t ↄficer ſ̊ſacrʒ. Cõtra i. q.iẽ. Qd qd. nlla oñdi
tur caã cur ille g ibz bap amitter ñ pᷣt iuſ dadi amit
ter̃ poſſit. a ſili nlla ondit᷑ cã cur ille ꝗ ſacerdotalẽ
oꝛdinẽ amitter ñ p̃t ius ↄſecradi amitter poſſit.ſed
nullꝰſacerdos pᷣt amitter oꝛdieʒ ſacerdotalłẽ. qꝛ cꝗ
ract idelebilẽ. g̊ qlibʒ ſacerdos h̊ ſacrʒ cõficer põt.
¶ Irẽ. e. c?. . de hiſ redeũti ñ reddit᷑qð ⁊ foꝛis hẽba
tur ⁊ ifra. Cõſtat eã. i.ſacr̃oꝝ ſcitatẽ ĩ puerſis hoib
æ ſceleratis.ſine ĩ bis g intꝰ ſũt ſine i his qfoꝛis ſũt
ipollutã atq; iuiolabilẽ ꝑmaner̃. Sglʒſ acerdos aliſ
cũq; ſit põt h̊ ſacrʒ ↄficcr.¶ Ad iſtã qõez dixerũt ali
qui ꝙ Ercdicati vl ð hiſi manifeſte notatin vidẽf
h ſactʒ poſſe ↄficere lʒ ſacerdotes ſint.qꝛ ſacerdos
offest ſacrificiuz ex ꝑſona ecclie.⁊ huius opinionis
videtur fuiſſe magiſter vt patet ĩlittera huius di.
capitulo pꝛimo. Similiter dicunt de degradatis.

Olet & q̃ri.⁊c. Suꝑiꝰ determinauit
lEl mgj de ſacr̃o Eeaeriſie qad

ↄfectionẽ᷑.hic detmiat ðe pficiẽtis prãte

acrʒz poſſit ↄficer.¶ recapitulat ð tractatu eucha

tia ↄficiẽdi h ſacrm. de
his q̃ reqrũt ad celebꝛatonẽ miſſe. Iltra

.„
—

—

—

bitretd

i g⸗ ſ

Noilet,
Nrkſu
iephoen
zmes,
zen cht⸗
Echagnos
Tendnfut
r. Diggps
lari ſcdo⸗
gertli
notonlris
gnionoch e
hecpofn
Gnitenalde
Ditvue
Ci er⸗
oedegs
St.cate
ſeorainiſe
tnsſuue
erdotejpe
ordeune⸗
Hſacmn/c⸗
nſſi
clrat) negi
lmdide
Oarstla
M
otdn
Ween⸗
endrr
iaopit
cüitenri
panisic
Moppn.
Moolo⸗
ſcpoloos/
iniſtric
ſoſ palos
eonimien
mnonunin⸗
ffnnſemin
ſietſeanano⸗
intnſi/
kaufßneni
inr ulaten
ſtate i
lſbiilige
findllhnmt grin
heit Sni
ſiſhtümalſite
ſichples ſſſi
te ſcine
X
maesszz⸗
girlig

derenninan
nen
AReſecnnd
Pungzir
Mminargsß
ananlene
bicnoni. d
de Wmn de
nentione in. 6

Sümns,

mdiekfneph
Pantbſacß; ie
ididiöſaefn N
chraröeniſſe. Nn
ſe rede
Wüi dcelebegröe
mülun de hil
W eiddos pe
müridseſitd .
riospolublaäm)
tainaperhor de
2
b giiß lnir
b;eti
niſin/ Hi
in r iti
Mad idii
õ
Kiiet wiccitſ⸗

miiaNNN
dDri K
mummhk iit
uigt Nin
Aciraidhiidi
Ardsal N
õä
ſe ir nn n

imui ſuchn
ecjmil

R

4

ſed iſtos nò dicũt remaner̃ſacerdotes.qꝛ ſiẽ eᷣus
ferre oꝛdinem ſacerdotalem.ita poteſt

auferre· ¶DN rerea ſi remaneret ſacerdos non

relinqueret᷑ igeulari iudicio puniendus:ſʒ hec opi
nio falſa eſt.ptãs n. cõſecrãdi coꝛp xpᷣi fundat᷑ ſuꝑ

caracterẽ ſacerdcalẽ. vel eſt ie caract.ꝗ qdeʒ ab
hoie ꝑ hoĩiem au erri nõ põt.idelebił.n.eſt nec co-

gunt rões adducte p opioõe. Sacerdos.n.hereti

S etiã q;tũ ad hũc articulũ ſi itendit facẽ qð facit

Eccla quo ad hoc offert ex ꝑſona ecclie.etiã ſi nihil

itendat facere iparticulari. Sicut.n.ſᷣm phi..pᷣo
ra. Aliqd põtſciri i vniuerſali.⁊ ignoꝛari ĩ particu
lari. ſic dico ꝙ ſacerdos põt ixẽdere conſicere ĩ vni
uerſali. ſ.inquã itendit facere qð facit.eccleſia.⁊
nõ itendere iĩ particulari iquàta eſtimat eccliã ĩ hoc
articulo eẽ.deceptã qð etiã dicũt ð degrataris nõ
valʒ.qꝛ epᷣs nõ eſt efficiẽs cã ipꝛeſſiõis caracteris.
ſʒ miſterial.deꝰ.n.ipſũ impᷣmit ꝑ miĩſteriũ epi queʒ
Deꝰ nõ iſtituit miſtrũ auferedi ſicut ↄferẽdi.qꝛ ꝑꝑ ef

ficaciã ↄſecratiõis dʒ eſſe ꝑpetuꝰoꝛdo.Oðõ etiã di/

cunt degradatum relinqui iudicio ſeculari non co

git. quia ſubeſſe iudicio ſeculari non eſt eſſentia/
le oꝛdini. ſed clericis ↄuenit ex pᷣuilegio quo degra

datus ſua culpa puat¶ Oð O ad qõnẽ ꝙ quẽlibʒ ſa

cerdoteʒ poſſe h̊ ſacrm oↄnñicere dupir põt ĩtelligi.ſ.

aut de iure aut de fcõ. mõ non ois ſacerdos põt

Bſacr̃jm ↄficere.qꝛ neq; irregularis.nec iterdictus
nec ſuſpenſus ab executiõe eoꝝ q̃ ſũt oꝛdis. nec ex-

cõicatꝰ.ne ſiſmaticꝰ.nec hr̃ticꝰ.nec degradatꝰ G

ſacrm ð im? põt ↄſicere.qꝛ cuili bʒ pᷣdcõꝛũ phibitꝰ

eſt ptãtis ⁊ ſacerdotal vſus. Uñ cõſiciẽdo grauiſſi
me peccat. Scðdðo mõ qlibet ſa cerdos h̊ ſacr̃m põt

ↄfieere.qꝛ nullus ſacerdos q;tũcũq; fuerit nefariꝰ

amittit caracterẽ ſacerdotalẽ ſuꝑ quẽ fundot᷑ cõſi-
ciendi ptas. vel eſt ipa ptas ↄftt iẽdi. AUñ ſi glibʒ pᷣ
dictoꝝ ſuꝑ mãʒ debitã dicat foꝛmã vboꝝ debitam
cũ ĩtentiõe faciẽdi qð facit ecclia vere ertit᷑ ſubã
panis ĩ coꝛpꝰ xpᷣi.⁊ ſubã vini in ſãguineʒ.Ad pm
in oppm dð ꝙ maioꝛitelligenda eſt ð actu nobiliſſi
mo quo a pᷣncipe alicui ↄfert᷑ aliq̃ eminentia ſtatus
ſuꝑ alios.ſʒ ſacerdos ↄſiciendo h̊ ſacr̃m ⁊ fidelibꝰ
miniſtrado nõ ↄſtituit aliqueʒ ĩ aliq̃ eminentia ſta-
tᷣoſaꝑ alios.ſic epᷣs ↄferendo alicui oꝛdineʒ vlali

quẽ gſirmãdo ↄſtituit oꝛdinatũ ⁊ ↄfirmatũ in aliqꝰ

ſtatu eminẽti i ecclłia qꝛ oꝛdiati ſunt ſic duces.⁊ cõ
firmati ſiẽ milites.⁊ iõ tales actꝰreſeruant᷑ epᷣis.⸗
qꝛ ẽt ↄſecratio altariũ ⁊ bñdictio vᷣginũ nõ veniũt ĩ
Vſum toti ppli.ſʒ aliquaꝝ excellẽtiũ ꝑſonax.iõ ta/
les actꝰ nð ↄueniũt niſ ep̃is.⁊ rõne oꝛdis epiſcopał
Unñ nec talia ſacerdotibꝰſimplicibꝰↄuenire pñnt.et
ð ↄſe. eccle. Al q̃ ꝑ epᷣm. in tex.⁊ ĩ glo. ¶ld ꝛ ndð ꝙ
illud vbũ itelligendũ eſt ð his ꝗ male bñdicũt inq
tũ mali ſunt.qꝛ inqtũ.tales laudat mala q̃ deꝰ vi⸗
tuperat. Sacerdotes at mali cõficiũt coꝛpꝰxpᷣi nõ
inq;tũ mali ſũt.ſʒ ĩqtũ ſunt ſacerdotes.nec ſiẽ cãe
pᷣncipales.ſʒ ſiẽ miniſteriales. Uñ a quocũq; ſacer
dote ↄſiciat᷑.ↄficit᷑ pᷣncipalr nõ bñdictiõe hoĩs.ſed

põt ſumere poſſit ↄſicẽ.

bono. tñ qtum ad aliq̃ ſecũdaria põt eſſe miſſa bo

–

ni ſacerdotis melioꝛ.qꝛ q́;3tum ad illa non ſolũ hẽt

efficaciã ex opere oꝑato.ſed etiã ex ſanctitate ⁊ de

uotione oꝑantis.⁊ ideo ceteris paribꝰmeliꝰeſt au

Ecundo querit

dire miſſam a bono ſacerdote qᷓ; amalo.

vtrum nõſacer⸗·
dos poſſit h̊ ſa⸗
tramẽtũ ↄficere. Et vr ꝙ ſic. Duoꝝ actuuʒ
quoꝝ vnus oꝛdinat᷑ ad aliũ.ille eſt nobilioꝛ ad quẽ

Ali oꝛdinat᷑.ſed ↄficere coꝛpꝰxpᷣi oꝛdiat ad ſumere
Snobilius eſt ſumere q; ↄficer.ſʒ non ſacerdos põt
ſumer̃.g multo foꝛtiꝰpot ↄficẽItẽ coꝛpꝰxpᷣi ↄſicit᷑ i

virtute dei. Sʒ bonus laic plus ꝑticipat de vtute
dei qᷓ; malus ſacerdos.ꝗ̊ multo foꝛtius põt ↄficere

ꝙ̃; malus ſacerdos.icõtra ſolis aplis ⁊ alijs diſci

pulis dixit xpᷣs in cena.ſ̊ facite in meã ↄmemoꝛa-

tionẽt᷑.ſʒ aploꝝ epi ſunt ſucceſſoꝛes.alioꝝ diſcipulo
rũ pᷣſbyteri. di. ꝛi*. In nouo.ᷣ ptatẽ ↄficiẽdi nõ hẽnt
niſi epi? ſacerdotes iferioꝛes.ſRndeo ꝙ nõ ſacer
daos nõ põt h ſacr̃m ↄficere.ſic.n.accipi põt ex ſnia

diony.pꝰ.c.eccli. hierar.⁊ ber.ʒꝰ.li.ð ↄſide.cꝰ.T ʒꝰ.

Ecclłliaſtica hierar. imitari dʒ angelicã hierar. ſed
S̃m diony. 4.c.angelice hierar. Angeli iferioꝛes
reuelatiões diuias ſeu illumiatiõeſrecipiũt mediã
tib ſuꝑioꝛibus. Uñn ⁊ ↄueniẽs fuit vt in ecclia hie/

rar.ĩferioꝛes reducerent᷑ in deũ mediatibꝰſupioꝛi-
bus.⁊ qꝛ ſacr̃m eucha.offert᷑ deo ad recõciliãdum

o nos ſibi vel ei foꝛtiꝰvniẽdũ.iõ ptatẽ ↄſiciendi coꝛꝰ

xpi noluit de dare niſi illis ꝗ eſſẽt ex officio media
toꝛes ĩter ip̃ᷣm ⁊ pplin cuiuſmõi ſũtſacerdotes.Ad

pjn in oppnoõ ꝙſuptio ſacr̃i maioꝛ eſt in vtilitate

qᷓ;ᷓ ↄfectio.ſed ĩ ptãte eſt ecõuerſo.⁊ iõ nõ opoꝛtet ꝙ
Idæmndd ꝙ bonus laic?
plus pticipat ð dei vᷣtute q;tũ ad eaq̃ ꝑtinẽt ad foꝛ
malẽ bonitatẽ ſubiecti ppꝛij q́; malꝰſacerdos ſʒ qᷓ;
tũ ad ea que ꝑtinẽt ad poteſtatẽ plus participat de
diuina virtute malus ſacerdos q; bonꝰlaicꝰ.qꝛ tñ
ſimpli meliuſ eſt eſſe ſactũq; habere poteſtatẽ exer
cẽdi officia ſancta.iõ ſimplicit᷑plus ꝑticipat de dei

bonitate bonꝰ laicus q;malus ſacerdos.

NDrr &νanuorif vtrum nõ ſacerdos
Ertio querit poſſit h ſacr̃m diſpẽ⸗
N ẽſare.Et vr ꝙ ſic. Legit᷑ ð beato laurẽtio ꝗ
non erat᷑ niſi diaconꝰ ꝙ ſibi fuit cõmiſſa dominici
coꝛpoꝛis diſpenſatio. Item. 93 .di. diaconi. ita pᷣ-

ſente pꝛeſbytero diaconus euchariſtiam coꝛpoꝛis

chꝛiſti populo ſi neceſſitas cogit iuſſus eroget. er/
go ſaltem in caſu neceſſitatis nõ pꝛeſbyteri poſſũt
bhoc ſacr̃m diſpenſareItem eadẽ di. Diacones.
dicitur de diaconibus ꝙ ſacr̃i coꝛpoꝛis erogationtc
ſub conſpectu epiſcopi ſeu pᷣſbvyteri niſi his abſen/
tibus ius nõ habeant exercẽdi.ergo ſalteʒ abſente
epiſcopo ⁊ pᷣſbytero non pᷣſbyteri poſſunt hoc ſa/
cramentũ diſpenſare ¶ Item laici in caſu poſſunt
coꝛpꝰ xpᷣi tangere.⁊ debẽt.vt ſi viderẽt ipſum ĩlu
to cecidiffe.⁊ nõ eſſet alius ꝗ eleuaret.ergo a ſimi/
li poſſunt coꝛpꝰxpᷣi ad inſirmos deferre.⁊ cis dare

dei. aze dð ꝙ m glo. ibidẽ ibi accipit᷑ ptůs pp ſinon eſt alius ꝗ da Ks de conſecra.di.pꝰ.n
4

executiõe ptãtis.⁊ itelligẽdũ ẽ ꝙ tal executio nõ re
manet eis ð iure. Ed ꝗmdõ ꝙ iſtud vbiroſecrare
nõ valet. ĩtelligendũ eſt ð inre.ſᷣm tñ glo.ibidẽ. tat
ↄfſicit ſi foꝛmã obſeruet.qꝛ h̊ oꝛdinis eſt quẽ vtinet
recedẽs ab vnitate ecche.. Ad.ꝰ mdð ꝙ q;uis vir
tus miſſe pᷣncipali ↄſiſtat in ſacro.⁊ q;tũ ad H̊ equa
liter eſt bona miſſa celebꝛata a maloſacerdote ſiẽ ꝗ

ſancta apoſtolica ſede ſtatutum eſt vt ſacra vaſañ
ab alijs qᷓ; a ſacratis dominoq; dicatis homini⸗
bus contraàctentur. ergo multo minus licitum eſt
hominibus non ſacratis hoc ſacramentum diſpẽ/
ſare ſed laici non ſunt ſacrati.̊ hoc nullo mõ licet
eis ¶ Itẽ di. 9 *. Mõ opoꝛtet diacones panẽ dare
i.coꝛpꝰ dñi ſᷣm glo.g̊ diaconi nõ poſſunt hoc ſacẽ̃m

Qcis.ſed diſpẽſans ſãguinẽ nõ tãgit niſi abel

diſpeſare. ¶ Rñdeo ꝙ diſpẽſatio hꝰ ſacri ex. officio
noõ cõuenit niſi pᷣſbvyteris.rõ eſt.ꝗa ipſe ſacerdos
repñtat xpᷣm ꝗ fuit mediatoꝛ dei ⁊ hominũ.diſpẽ/

ſatio aũt hꝰ ſacri eſt ad recõciliãdũ nos deo vel ei
foꝛtiꝰ vniẽdũ.⁊ iõ ſoli ſacerdoti ꝗẽ mediatoꝛ iter
deũ ⁊ pplin. ↄuenit ex officio h̊ ſacr̃ʒ diſpẽſare.uñ

de ſe. di. ꝛ¹. Peruenit. modis oĩbꝰ pᷣſbyt᷑ꝑ ſemet
ipſũ ĩfirmũ cõicet.qð ſi alit fecerit gradꝰ ſui ꝑiculo

ſubiacebit.diaconꝰ aũt ↄuenire põt iĩ caſu.ſ.cũ ne/
ceſſitate cogẽte iubet᷑ eis ab epᷣo vlpᷣſbytero hoc
ſacr̃m diſpẽſare vel pᷣſbytero lõge poſito. Si tñ ne

ceſſitas vrget.⁊ hec patẽt ꝑ decreta ad pᷣmã ꝑtẽ al

* —; —

legata. Laicis aũt diſpẽſatio huiꝰ ſacr̃i ſiune abſete

pᷣſbytero ſiue pñte.ſiue iubẽte ſiue nõ iubẽte nõ cõ/

nenit. Uñ de pſe. di. ꝛ2*. Pernenit. qdã pᷣſbyteri in
tT ꝑuipẽdũt diuina miniſteria vt laico aut feĩe ſa
crũ coꝛpꝰ dñi tradat ad deferẽdũ ifirmis ⁊ ꝗbꝰ phi
betr ne ſacrariũ ĩigrediant᷑ neq; ad altare appropin
quẽt illłſancta ſcõꝝ cõmittunt᷑.qð qᷓ;tũ ſit hoꝛibile.
Itumq; deteſtabile omniũ religioſoꝝ aĩaduertit

pꝛudẽtia.Igit᷑ iterdicit ꝑ oia ſynodꝰ ne talis teme/
raria pᷣſũptio vlteriꝰ fiat.cuiꝰ rõ aſſignari põt ⁊ ex
ꝑre reuerẽtie ſacr̃i.qð tãgi nõ dʒ niſ a maibꝰ ſacra
tis ⁊ ex ꝑte oꝛdinis mẽbꝛoꝝ ecclie.ꝗ exigit vt ſicut
ab aĩia mediãte corde deriuant᷑ eiꝰ vᷣtutes ad alia

mẽbꝛa.⁊ ſic diuine illuiationes mediãtibꝰ ſupioꝛi-

bus deriuant᷑ ad ĩferioꝛes.ita ſacr̃a ſpũalł vite de⸗/

ſed ꝑ vnũ ſacerdotẽ cõpiete põt Hoſtia cõſecrari.g

miſſe
te ⁊ qu

Onſoa nenter ãrit᷑ de? pꝛin-
Onſeq uenter cipalj. Et circa
hoc arnn amndr eW vtkũ licitũ ſit
plłes ſacerdotes ſuꝑ eʒdẽ hoſtiã vᷣba⸗
ecratiõis ꝓferre cũ itentione ↄſecran

⸗

diaE vtrũ liceat ſacerdoti abſtinere a celebrãdo

ꝑtotũ tpᷣus vite ſue& quo tp̃re debeãt celebꝛari
KKX e celebꝛant᷑ tres miſſe i dñi natiuita/
drenõ Aehrar! nn in galcene. “ .
NH1RimR oſtendo ꝙ nõ eſt licituz plu'es
p I IO erdotes ſup eadem oſtiaz
ba cõſecratiõis pferre cũ intẽtiõe cõſecrã⸗
di.ſuꝑfluũ eſt facẽ ꝑ glura qð cõplete fieri põt ꝑ vnũ

₰△

ſupfluũ eſt. ⁊ ex cõſequẽti illicitũ plures ſacerdotes

ſuꝑ eãdẽ hoſtiã vᷣba ↄſecrationis pferre. ſtẽ pluri
ficare foꝛmã ↄſecratiõis ſuꝑ eãdeʒ hoſtiã ꝑ vnũ ſa
cerdotẽ eſt iniuriari ſacr̃o eo ꝙ ſemel ꝓferre ↄſecra
tionis foꝛmã ſufficit. a ſili pluriſicare ↄſecratiõis
foꝛmã ꝑ plures ſacerdotes eſt iniuriari ſacr̃o. vel

dicasqre nõ¶Itẽ difficile eſt ꝙ ſimul incipiãt ⁊ ſil

terminẽt niſi a caſu.ſed in ↄplemẽto pᷣme ꝓlatiõis

fit traſubãtio ĩ eodẽ inſtãti.ꝗ foꝛma ab alijs platap

1

fert᷑ ſuꝑ hoſtiã iã ↄſecratã qð ẽ ſacro iniuriari./ö

tra dñs Inno.de offi.miſ.pte.ʒ.c.⁊o. Cõſueuerunt

p̃ſ byteri cardi. Romanũ circũſtare põtificẽ ⁊ cũ eo

bẽt pplłoꝑ miniſiros ecclie diſpenſari. Ad pin dð ꝰ

ꝙuis fuerit ſaguinis diſpẽſatoꝛ nõ tñ legit᷑ fuiſſe

diſpẽſatoꝛ coꝛꝑis. Uñ adhucĩ aliqbꝰ ecclijs mini/

ſftris altaris ſanguis ꝑ diaconũ diſpẽſat᷑ nõ tñ coꝛ/

ꝓus.cuiꝰ rõ eſt gqa diſpẽſans coꝛpꝰ tãgit iᷣm.qð nõ
ðʒ facere nõ hñs manꝰ ↄſecratas niſi ĩ caſibꝰ ſupꝛa

alia.2.ſeqñtia pʒ gꝗd dici debeat ex dcĩs ĩ qõ
4m. dð ꝙ nõ eſt ſile de diſpẽſatiõe huius ſacr̃i ele
uatiõe eiꝰ de luto ſi cecidit.ꝗqa receptio huiꝰ ſacr̃iñ
eſt neceſſitatis.ſed ſibi reuerentia facere neceſſita-
tis eſt quã facit ꝗ eleuat ipᷣm de luro.

= ſuſcipere a publico peccator̃.
Nñndeo ꝙ apublico peccator̃ hr̃tico.ſymo

niaco. vlſciſmatico. vł excõicato.nõ dʒ Hſacr̃m ſu

ſcipere.ꝗa pᷣdcis ĩterdcã eſt diſpẽſatio huiꝰ ſacri ex
ſtaruto ecclie.ꝗa ſũt extra vnitatẽ ecclie ĩ q̃ ſacr̃a 9

cri reuerẽtiã etiã illis ĩterdcã eſt huiꝰ ſacr̃i diſpẽſa⸗/

tio. maioꝛ tñ reꝗrit᷑ manifeſtatio criminis foꝛnica

tionis ad h̊ vt euitet᷑ foꝛnicatoꝛ qᷓ; ſymonie.aut ſci
ſmatis aut excõicatiõis.ad hoc vt caueãt hoies H

ſacrm recipe ab eis.nõ.n. dʒ vitare recipe ſacr̃m a
foꝛnicario niſi ſit ↄuictꝰ⁊ cõdẽnatꝰ p ſniam vel p 2

feſſionẽ fcãm ĩ iure vlłꝑ rei euidẽtiã q tãta eſt ꝙ nul
la põt tergiuerſatiõe celari.et᷑ de cohĩ.cli.⁊ mu.c.

Vlt. cꝰ. Ura. ⁊ ſic ĩtelligit᷑ illud decretũ di. 32. Mul⸗

lus. Nullꝰ miſſã audiat pᷣſbyteri quẽ ſcit ↄcubinã ĩ
. n t p̃ſb⸗ nã i
dubitater hre ſm ꝙ vr ſentire glo. ibidẽ. Si aũt q/
ras vtrũ licitũ ſit hoihſa aerm ſcipe a ſacerdote ð
gradato de ꝙ nõ.nec etiã ab irregulari ſi ſua irregu

laritas eſt notoꝛia.nec erxiã a ſimplr ſuſpẽſo a
laritas eſt notoꝛia. nec e a ſacer
dotali officio ſi illa ſuſpẽſio notoꝛia eſt. da ꝗ ſciẽter
a pᷣdcis ſuciperet h̊ ſacr̃m cõtemneret ſniam ecclie

quod facere non licet.
(Articulus ſecundus.

dꝰ

— „ * ,Lern . .
agrto qrit᷑ vtrũ licitũ ſit hoĩ h̊ ſactr̃m

ꝑiter celebꝛare.cũq; ↄſumatũ ẽ ſacriſiciũ de manu

eiꝰcoĩionẽ acciꝑe ſigniſicãtes aplos.ꝗ cũ dño ꝑiter

diſcũbẽtes ſacrʒʒ ð manu eiꝰeuchariſtię acceperũt.

Aaeo poͤlcge cõi nõ dʒ ſuꝑ eãdẽ Goſtiaʒ foma

ſecrationis niñ ab vno ſacerdote ꝓferri.? ſemel
tm.ex cã tñ ſpali licitũ ẽ qñq; eã a plibꝰ ſacerdotibꝰ

pꝓferre nõ tñ a quolʒʒ niſi ſełtm ̃m. n.moꝛẽ qᷓrüdaʒ

ecclioꝝ ſacerdotes cũ oꝛdinãt᷑ epᷣo celebꝛãti cõcele
bꝛãt.cuiꝰrõnẽ aſſnãat aliꝗ.qꝛ ſic faciẽdo repñtãt ꝙ

qñ dñs h̊ ſacr̃m iſtituit.⁊ ptãtẽ ↄſecradi diſcipul de

dit. cenaurunt cũ eo.⁊ ipᷣe cũ eis. Sʒ hecrõ nõ vr
mltũ ↄueniẽs.magis.n.qð dem̃ ẽ repñtãt ð mann
epᷣi cõicãdo qᷓ; ipi eᷣo ↄcelebꝛãdo.In h.n.qꝙ ep cõi
cat.⁊ ipſi de manu eius communicant repñntatur

ꝓi cena qñ xpᷣs h̊ ſacrm iſtiruit. hocſaeramentum
ſũpſit.⁊ ipſi ð manu eiꝰſumpſerũt qñ ptatẽ ↄſecran

di eis dedit. õ vr̃ alijs dð ꝙ rõq̃re ̊ aliqn ſiẽ ad

ſecuritatẽ. vt. ſ. ſi es nõ hr̃et itẽtionẽ ↄſeci Ai.aut

ferunt. nec etiã a publico foꝛnicator̃.qa pꝑ hniꝰ fa-

foꝛmã debitã nõ obſeruaret.ꝙ nibilomin?eſſet ho
ſtia ↄſecrata ꝑ aliũ.⁊ hi dicũt ꝙ cõcelebꝛãtes epon
debẽt hr̃e ĩtẽtionẽ ↄſecrãdi niſ ſub hac ↄditiõe.ſ.ſi
epᷣs itẽtionẽ ↄſecradi rectã nõ hrt.aut foꝛmã rectaʒ

noõ obſeruareèt. ſiẽ ſacerdos celebꝛãs ꝓbabilit time

ret ſe vᷣba ↄſecratiõis nõ dixiſſe anq; hoſtiã leuaret
nullã faceret ſacro iniuriã ſi vᷣba ↄſecratiõis dicert

nõ itẽdẽs abſolute ↄſecrare.ſʒ ſub hac ↄditiõe.ſ.ſi

illã hoſtiã añ nõ ↄſecrauit.¶ Alij dicũt ꝙ ↄcelebꝛan
tes epᷣo illa vᷣba nõ dñ dicẽ itẽtiõe ↄſecradi.ſʒtm-

mõ illa vba mãlit recitare ad repñrãdũ ꝙ qñ diſci
phi a xpo ptãtẽ ↄſecrãdi acceperũt hãc foꝛmã ↄſecſaã

di dedit eis. Si.n.vt dicũt iſti alij ſacerdotes ab
epᷣo illa vba ꝓferrẽt ĩtẽtiõe ↄſecrãdi ſiue abſolute. ſi

ue ſub ↄditiõe ſemꝑ poſſʒ accidẽ icõueniẽs. Si.n.

itẽtiõe Recrãdi abſolute ea pferrẽt.autſimltermi-

nar ent illã plationem cũ epo. aut citius. auttardi-

us. Si citius. añ eſſet hoſtia conſecrata q; epus .
ba ↄſecratiõis finiret.⁊ ſic verba epiſcopi nihil fa

cerent. Si tardius. ante eſſet hoſtia per epm cõſe

△

.R

„.. U

rotd 6N e
ſenin eali
ſerioruet
foct nnlgs
Nitnorent
ticnonefne
ſerrnlon
zuopetſoe
poſt
necpscie. On
tideret Nenn
ſſtehsitinn/
intennonenen
prig ini ſi
Zonrattatt⸗
ſotesſrteho,⸗
Münäopinion
Nukirnſigaän
Taſoziedd
Janni ddde
NWuer
Gritcligi,
lit ere
Apni
Hvlaenen
nrpolmuti
ni ⸗no
ſpeicehofiü⸗
ſcrei ei.
Gupeäceipies

„ Nöcme

„

Wöchcnen
MWlnace

Soarſeeen
lbſolnich

Udjicoofeſ⸗
de Konahe
gtotſte ſeni
nnnon E
tiagboni wfüt
ſüiibebinopn
uiorſfintirn
laliepist⸗
hlinrie
0tamliin
ſtimnlig
lnltſöſeent⸗
oubikenegtg
ſneße atſdͤ
kochioniffſee
ſtdicſpnoͤeſt
ſapypfimt
ntrnifſpt
limliltt
gliglige
Meſteficit

Wint
tiſt“
aennhic
ndiiche
Köniſn
un.
sſnini
metänirin
dchegeinnin
Ntüpingim
lanin in
Saiimmni
eckgimimi
n niren
Rihmadeen
igrennn
aaCiin
Oriun ainit/ii⸗
Ciiiiidi enun
Sigegdün gn
hrt;ui
inain Refnn

„,3 * 2

4 y 64 ℳ
ig i
tiiat,
Niu
N V 313
„1 N
0

4

K

5 ſe NK
RNNN
ſinin ⸗

ficaret᷑ ꝑ eũ
cau pliſicet ꝑples.⸗
no. offi. miſ. c. pᷣa llegato ꝙ ſiue Ppſine poſteriꝰ

N

nen n .

.

trata q Zil verba conſecrationis finirent.? ſic ad
ↄſecratinẽ alij ꝗp epo nihil facerẽt. Di ſimul cũ ꝗ

ſibet illoꝝ faciaqᷣð ꝑ ſe ſu ficit ad ↄſecradũ nõ eẽt

rõq̃re magis Necraret᷑ ꝑ vnũ qᷓ; ꝑ aliũ⁊ ſi dicas qꝙ
qa itẽtio regrit ad ꝑfec ione ſacroꝝ.iõ cũ oẽs habe
ant itẽtionẽ faciẽdi vnã ↄſecrationẽ᷑ no eſt niſi vna
tñ ↄſecratio adpuc no euadis vt iſtis vꝛ.qꝗa ꝑ boc
nò appet rõ quõ factũ cuiuſlibʒ ad h̊ coopet᷑ cu dici
8 poſſit ꝙ qlʒ ſit hꝰↄſecratiõis tota miniſterial cã
nec ꝑs cãe. Simile icõueniẽs poſſj accidere ſi alij
itẽderẽt ↄſecrare nõ abſolute.ſed ſub hac ↄditione

l.ſi epᷣsĩtẽtionẽ ↄſecradi haberet quia ſi epiſcopus

intentionem comecrãdi n hẽ Et. tuc poſſʒ arg i vt
pꝛiꝰ ꝙ vᷣba ↄſecrãtiũ ſub ↄd tiõe ⁊ itẽtiões aut ſim
ↄcurrerẽt.aut nõ.⁊ tuũc poſſʒ argui q̃i mò ſili vt pᷣꝰ
ſi ples ſint epᷣo ↄcelebꝛãtes Qui vult tenere hanc

—

vltimã opinionẽ põt dicè ꝙ ar ad ꝑtẽ pᷣmã nõ plꝰ

ↄcludũt niſi ꝙ alij ſacerdotes ab epo nõ debẽt dicẽ
il a vba ĩtẽtione ↄſecrãdi.⁊ G veꝝ eſt m iſtos. Uñ
dicunt᷑ nõ ↄcele bꝛare epᷣo niñ ꝓ tato ꝙ dicũt vba q̃ᷓ
debẽt obbuarii ↄſecrado.⁊ qre ea dicàt onſũẽ.ſicẽt
põt intelligi vbuᷣ Juno.allegatũ ad ꝑtẽ ſcdaʒ¶ Qui
aũt vult tenẽ pᷣmã opinionẽ põt dicer̃ ad ar adꝑ/
tẽ eng ſe Himũ ſic.qᷓ;uis ꝑ vnũ ſacerdotẽ poſſit
hoſtia ↄuenient᷑ ↄſecrari tñ illa ſigniꝰqᷓ:eſt cũ ↄſecra
tur ꝑ płes mõ ſupradcõ.nõẽ ita expᷣſſa qn ↄſecrat᷑ ꝑ
Bnd adan dð ꝙ nõ ẽ ſile de plurificatiõe foꝛme
ſup eãdẽ hoſtiã ꝑ vnũ ⁊ ples.ꝗa nulla eẽt rõ ꝙ pluri
Deg aliq̃ rõẽ vt viſũ eſt vti aliquo
dʒndõð ꝙꝙ ſicut dicit dñs jn
P

ferãt ſacerdotes rferri dʒ eoꝝ ĩtẽtio ad iſtas ꝓlatio
nis epᷣi cui pᷣncipal celebꝛãti ↄcelebꝛãt.⁊ tuic om
nes Amd un ecrant ⁊ conficuum. D
yp tur utrũ liceat ſac̃-
Ecundo querigti abſtiner a ce/
. bꝛatiõe ꝑ totũ tpᷣus vite ſue ⁊ Adet᷑ ꝙ ſic.
Sicut᷑ ſacerdos hẽt poteſtatẽ ↄſecrãdi.ita hʒ ptatẽ
abſoluẽdi. Utraq;.n.ptãs fũdat᷑ ſup caracterẽ ſac᷑-⸗
dotalẽ.ſed toto tpᷣꝛe vite ſue licet ſibi abſtinere ab
audiẽdo ↄfeſſiõis.⁊ abſoluẽdo.j̊.a ſili ⁊ a celebꝛan

△

de. Cõt ra luce.2.hr ꝙ cum xps diſcipulſuis de

dit ptatẽ oſecrãdi dixit eis. Hoc facite ĩ meã cõme

moꝛationẽ ¶ Mndeo oĩs accipiẽs poteſtatẽ oꝛdina
tã ad bonũ vſũ tenet ea vti loco ⁊ tpᷣe debito ⁊ ↄue
niẽti habita oppoꝛtunitate.maxime cũ illius porte

ſtatis vſꝰi vtẽte actũ melioꝛẽ nõipedit.ptãs aũt ſa

cerdotalisptãs ẽ oꝛdiata ad optim vſũ.ſ.ad traſub
andũ panẽ ĩi coꝛpꝰxpᷣi ⁊ xinũ ĩ ſaguinc̃.⁊ ad rememo
rãdũ paſſionẽ xpᷣi.⁊ ad ſtercedẽdũ familiariꝰ⁊ effi/
cacius apud eũ ꝓſe ⁊ ꝓpplo.neqʒ actũ melioꝛẽ ipe
dit.ĩmo ad oẽs alios bonos actꝰ coadiuuat.auget.
n. illuminationẽ ĩitellectu.feruoꝛẽ charitatis ĩ affe
ctu.⁊ iõ ſacerdos ꝗ hac ptãate loco ⁊ tpᷣe debito ⁊
neniẽti hita oppoꝛtunitate ⁊ diſpõne nõ vult vti ſʒ
notabili negligit peccat.⁊ multũ dʒ tiere ne ſicut t
nꝰneq;ᷓ ꝗ abſedit pecuniã dñi ſui ⁊ eà ocioſa dimi/gꝑ
ſit a dno niſi ſe coꝛ igat iudicet᷑ Ad arm in opp'
põt dici ꝙ nõ eſt ſile qa ptas abſoluẽdi diracte ĩſpi
cit coꝛpꝰ xpᷣi myſticũ reſpectu cꝰ ſacerdos vti ñ põt
ſua ptãte niſi ſuꝑ ipſũ hẽat iuriſdictionẽ ſalt foꝛo
pnie.ſed miti ſũt ſacerdotes nullã iuriſdictionẽ hñ
tes ſuꝑ aliquã ꝑtẽ coꝛꝑis myſtici.⁊ iõ tales toto tẽ/
poꝛe vite ſue licite pñt ãabſtiner̃᷑ ab audiẽdo ↄfeſſio

△D Z ..
4Aj.
nes.⁊ abſoluẽdo niſi i caſu.cñ.ſ.aliꝗs laboꝛareti ex
tremis nõ potẽs hr̃e ſuũ ſacerdotẽ pochialẽ nec ſu
perioꝛẽ. ⁊ peteret ab iſto ſacrʒ pnie.tũc.n.peccaret
niſi.ipſũ audiret ⁊ abſolueret.In illo.n.caſu ꝗqlioet
ſacerdos põt abſoluere penitẽtẽ.actꝰ auùt ↄſecradi
nõ reſpicit directe niſi coꝛpꝰxpᷣi veꝝ reſpeccu cꝰꝗ
libet ſacerdos niſi ſibi ſit iterdcã officij executio po
teſt licite exercere ſue ptãtis vſu.⁊ tenet᷑ eo modo
quo ſuperiꝰ dem eſt ĩ qõe ⁊ ſic bn ↄcludit arm ad ꝑ/⸗
tem ſcöam. eelebrr
— riO auerit᷑ quo tpᷣe debeãt celebꝛari
E tiO mine ſindeo ꝙ qa hoc ſacrim
ytinet ad tpᷣs gre qð ꝑ diẽ ſigniñcat᷑.iur il ð
apli ad 1o.iʒꝰ. Mox aũt pᷣceſſit.dies auũt ap ꝓpinꝗ/
uit.iõ cõiter loquẽdo miſſa dʒ celebꝛarii die artifi/⸗
ciali.⁊ nõ i nocte ĩcipic diẽ artificialłẽ.non tin ab a
ſcẽſu ſolis ſuꝑ oꝛiʒõtẽ nrʒ.ſed ab illa ꝑte tpꝛisꝗ pot
ꝑpẽdi eẽ ſup oꝛiʒõtẽ noſtrũ aliq aeris illuſtratio per
aliquos radios ſolis q̃ illuſtrario eſt maifeſtatio ſo
lis orituri. In nocte tñ natiuitatis dni media no-
cte uel circa hoꝛã illã.⁊ ĩ nocte reſurrectionis circa
pᷣncipiũ noctis celebrãter miſſe ꝑp pᷣuilegiu: ſolẽ⸗
nitatẽ illaꝝ noctiũ. Uñ ð ↄſe.di.pᷣꝰ. Mocte. Nocte
ſãcta natiuitatis dñi miſſas celebꝛẽt pᷣſ byteri.⁊ in
fra.eað di.ſolẽt.ð. In ieiunis.i ſabatto ſcõ circa no
ctis initiũ miſſaꝝ ſolẽnia ſũt celebꝛãda.Illa.n.ꝑs
o diei artificialłq̃ eſ pꝰ nonã ſabbati cõputat᷑ cũ no⸗/
cte pᷣcedẽte diẽ ſequẽtẽ. Anioꝛone dꝛ. Deꝰ ghanc
ſacratiſſimã noctẽ ⁊c̃.⁊ qᷓ;uis nõ ſit ncciuʒ tiñ expe
ctare ad miſſã dicẽdã.tñ tũc hoꝛa pᷣdicta licite⁊ cõ
uenienter dẽ. Cõiter tñ ſolẽnis miſſe cclebꝛaꝰ tꝛibꝰ
hoꝛis ĩſtituta eſt fieri.ſ.hoꝛa ʒꝰ.⁊.ʒ.⁊ nona.Celeł⸗/

bꝛatio.n.miſſe eſt mẽoꝛiale paſſiõis xpiꝗ ſᷣm aug.

3⁰.li. de ↄcoꝛdia euãgeliſtaꝝ circa mediũ. Cruciſi-
xus fuit hoꝛa ʒ?.liguis iudeoꝝ.hoꝛaõ.mãibꝰ mili
tũ.⁊ hoꝛa. nona. expirauit. Cõſuetudo tñ eſt vt nõ
dicaf hoꝛa.nona.niſi ĩ diebꝰ ieinioꝝ ⁊ maxime.qñ
oꝛdines celebꝛant᷑.miſſe aũt pᷣuate dicipũt ab au/
roꝛa uſq; ad.ſextã. ⁊ cõmunis ↄſuetudo ecclie ob/
ſeruat qð ĩ diebꝰnõ ieiunioꝝ ſollẽnis miſſa celebre

tur inter tertiã ⁊ ſexta. J 1
qrit᷑ ̃re celebꝛent᷑ tres miſſe
Harto & dñi natiuitate.⁊ q̃re non ce
— cbꝛat᷑ miſſa ĩ paraſceue.Rndeo vt dẽ de
