lonẽ.q fuit ex vi ↄtritiõis ꝑ ↄtẽptũ ↄfonis iterum
moꝛtale pccm icurrit.iĩ quo ſi moꝛiat᷑.aut pccã pᷣus
dimſſa remanebüt iſufficiẽter punita ꝙ eẽt q iuſti

tiã. aut ꝓ iũllis in iferno puniret᷑ qð nõ eſſet vex.niſi

ꝑſequẽs moꝛtalia pecã pᷣus dimiſſa q́;tũ ad penaʒ
reuerterent᷑. Itẽ.Iꝛ?.q.ꝛ.Epᷣs ꝗ macipiũ.ſᷣuus ma/
numiſſus ꝑꝑigratitudineʒ iteꝝ pene ſᷣuitutis iuſte
ſubijcit.g a ſii hõ a ſᷣuitute pccĩꝑ dei miſericoꝛdiã
liberatꝰꝑ igratitudinẽ pene pᷣcedẽtis ſᷣuitutis ixx
ſubijcit.¶ Coͤtra de pe.di.a.vſus finẽ.diuĩa clehẽ
tia dimiſſa pccà i vltionẽ viteriꝰredire nõ patitur.
¶U¶Witẽ pena nõ debet niſi culpe.ſʒ pccã nõ reuertunt
itũ ad culpã. nec q;tũ ad penã. aRñndeo pena qᷓ
an debebat ꝓ pecis ꝑpniam dimiſſis.aut ẽ tota ex
pleta an ſeques moꝛtale pccm.aut nõ. Si ſic. dico
ꝑ ſequẽs moꝛtale pccm pccã pᷣꝰ dimiſſa nõ rede/
unt q;tũ ad penã.niſi inq;tũ aggrauãt ſeqnspccm̃.
ꝑꝑ qua aggrauationẽ ſibi pena maioꝛ debet᷑: Si nõ

tũc dico ꝙ remanet obligatꝰ ad ſolutõeʒ reſidui pe

ne. 7 ſii illo pccõ moꝛtali moꝛiat ꝓ pecis illis quo
ad culpa.nò tiᷣ quo ad penã pꝰdimiſſis i iferno pẽa
eterna puniet᷑.ſ.ꝑ accũs.qꝛ ĩpccõ moꝛtali nulla pe/
naẽ ſatiſfactoꝛia in ↄſpectu dei ⁊ iõ qᷓ;tũcũq; punia

tur ſemꝑ remanebit ad penã obligatꝰtñ illa pẽa mi

nus erit itenſa ; ſi illa pcconõ fuiſſent ei dimiſſa.
Ad pmin oppri dð ꝙ illa auctoꝛitas itelligit᷑ quo

ad aggrauatõem culpe. 2 quo ad ſilitudinẽ pene in

vnd non in ſpẽ ¶ d: mpʒ ſolutio ex dictis ĩ qõne.

¶Ad ʒm dð ꝙ nõ plus ↄcludit niſi ꝙ ꝑ ſeqns pecm̃

imoꝛtale itex i puitutẽ reducit᷑.⁊ eſt veꝝ.nõ tñ re-
Aucit᷑ iillã eãdẽ in q̃ eratꝑ illa pccã q̃ ſibi fuerũt di⸗
miſſa.nec in tãram ſicut ſi illa pccã ſibi nunq; fuiſ⸗

ſent dimilſa. „ „»-A
y Marto querituæ gerg igratimd
Et vr ꝙ nõ. Spãle pccm̃ nò iuenit᷑ ĩ quoli⸗
bet pccõ.ſed ꝑ quodcũq; pccm̃ hõ deoiĩigrat?eſt.gi
gratitudo ſpale pccm̃ nõẽ᷑.(¶ Rtẽ Sene. . li. ð bñfi⸗
cujs. Ingratꝰeſt ꝗ bnſiciũ ſe recepiſſe negat.ĩgratus
ꝗ diſſi Qulat. igrat?eſt ꝗ nõ reddit. igratiſimꝰ oiuʒ
q oblitus eſt.S igratitudo nõ eſt vna ſpès pcci g/5
tra q;uis hõ ꝑ quodcũq; moꝛtale pccm̃ icurrat vi⸗
tiũ io beędiẽtie.qꝛ nunq; hõ moꝛtali peccat. niſi fa⸗
ciendoõ aliquod diuinũ pᷣceptũü.tñ iobedientia eſt
ſpale pccm.& a ſili q;uis hõ peccãdo quocũq; pccõ
hõ ſit igratꝰdeo.iĩgratitudo tñ eſt ſpale pccm.aRn
deo ꝙ igratitudo eſt ſpale pccm̃.qð patet? ex parte

obiecti.⁊ hitus oppoñniti. hʒ. n. ſpale obiectũ. qð eſt

bñnficiu ſub rõne qͥ nõ recogniiũ eſt.hitus ẽt igrati⸗
tudini oppoſitꝰque eſt gra.eſt qda ſpalis vtus pars
potetial iuſtitie exas.vti.ʒ.li.onſum eſt¶Ad pᷣnj⸗
opp'ndð ꝙ vnũ ſpale pccm̃ maliter bn pot ↄcomi⸗
tari qdᷣcũq; pccm.⁊ ſic ĩgratitudo ⁊ inobia ↄcomitã
tur qðᷣcũq; pccm moꝛtale¶Ad ꝛm dð ꝙ illa nõ enu
meratar ſicut ingratitudinis ſpẽs.ſed ſic ingratitu
dinis gradus. H

A xez p i Vtrũ maioꝛ ſitĩ-
— into queriiur ganudoin ca⸗

iab inocẽtia qᷓ; ĩ caſu a va pnia.Et vr qſic
qꝛ q;to gradus altioꝛ taro caſus =èð ceterispi⸗
bꝰᷣ. ſʒ ſtatꝰ inocẽtie ceteris ꝑibꝰ altioꝛ eſt q; ſtat pnie /

g ab inocẽtia eſt grauioꝛ caſus.ſʒ ĩgrauioꝛi caſuein

gratxitudo maioꝛ.g̊ maioꝛẽ igratitudo i caſu ab ino
cẽtia q; a va pnia. Otẽ Addaà peccando magis fuit
deo ĩigratꝰq;ᷓ ꝗcũq; aliꝰ hõ peccaãs eodẽ gnẽ pcci.ſed
Ada peccado œcidit ab inocẽtia. maioꝛ eſt igrati
tudo ĩ caſu ab inocc᷑tia q; æapnia. (Kotra vr ſupi
us hitũ t pccm ſens verã pniain agsr auat ꝑpec
cata pꝰ p pniam duniſſa.ſed pccm quo cadit põ ab
inocẽtia ꝑ nullu aliud pccm̃ pᷣcedẽs aggrauat᷑.ꝭ
uioꝛ ẽ igratitudo ĩ caſn a pnia q; ab inocẽtia.tem
magis igratus eſt peccas õ illũ ꝗq p esei dimiſerat
vt ꝓbari põt ꝑ ulud qð dic ſaluatoꝛ Luce ⁊. appꝛo
bãdo ſniam Symonis dicentis ꝙ plus ᷣᷣ

t cni

,Wſi
, Pitmntel eci

4 —
tendligean⸗
ſiatsreit
Mheſifn locu
nitkefinte.
nulonagis pece
petietrenanne

(aſibſirueſti

ntani
econuptiuß⸗
gerütdeciheſt
liapecäfueritdl
Jereſpeceigjl
oͤozbei n
mtindimtſinek,
eipentirphoben
Cpttynnutribon
vonpti⸗ipiin
Oaggaieſauus⸗
Uaſciem Na
Uenttdee
nſteanunſt

6
0

,

(Nne⸗

aſſtffütern
aipraſten
chenſochten
oſaspnueti
ſemepnnlia
Lufnenie
Minnehiet,
Neag lliſfczn
f oiſe

plus donatũ eſt.ſʒ penitẽti plus dimiſſũ eſt q; ino- eſtlehzini
cẽti.gꝗ̊ maioꝛẽ igratitudinena currit peccado q; ino W .
cẽs/Rndeo graꝝ actio reſpieẽ dʒ. ⁊ qtitaxẽ dõi.⸗ ſofniſenate⸗
moduũ gratuite dõatiõis.reſpiciẽdo ad q;titatẽ do iinenni . 1
* ni magis igrat/ eſt inoces peccado q; penites. aꝛce Figtnnmne
teris paribꝰmaiꝰdonũ ꝭfuare hoiem vt nõ peccet gineni
q; ilti ꝗ peccauit idulger.ceteris.n.pibꝰnobilioꝛ eſt fineanin
ſtatus inocẽtie qᷓ; pnie.ſʒ pſiderado modũ gratuite lrtit tſ⸗
dõatiõis.magis eſt igrat penitẽs cũ peccat q; ino- lenf, miſen
cens.qꝛ q;to aligs magisẽ elõgatꝰ a debito recipi . anti
di bñnficiũ.tãto cũ bnñſiciũ ſibi ofertur eſt madus o ſtoz⸗
natiõis magis gratuii magis aũt elõgat:r a ſece S ſenenns
ptiõe gre q;tũ eſt ex ꝑteua e ꝗ peccauit q; ille qui gici i
nõ a gre ↄſeruatiõe.oibꝰ tñ pẽſatis ſi ↄpẽſet aggra idic enit
uario q̃ eſt ĩ ſenti pccõ ꝑꝑ pcedentia iò dimiſſa ma Geu
ioꝛ eſt igratitudo cader a va pnia q; ab inocẽ᷑tia q; igeſni
uis pccm quo cadit hõ ab inocentia ſit grauiꝰ cete- roctluccs
ris ꝑibꝰq; illud qcadit a pnia a grauariõe ꝑ pcc pᷣ⸗ Cabnu
cedentia circũſcriptad pᷣm i oppad pᷣmà par- nc ſedee
tem dð ꝙ bñ ↄcludit.qꝛ ceteris ꝑibus maioꝛ eſt in eresſep
gratitud ein caſu ab inocẽtia. q; i caſu a vera pnia ſis ſepen⸗
agsrauatiõe pccõꝝ pᷣcedentiũ cij cuſcriꝑta.qꝛ ſup nnen
.
I᷑„
„ * „ V

Pe üicrzten

ä .
en 4. .* 6 mnden „7 R
. . .
reyen M

4 ℳ
1 1 ”“
NN 4
200ʒ—— e
N . R
ÿ” 4

epeenmner de .
. „ LE N

enee Nrn e 1
“ NWXNN
Aach RN
*R „ 8
E eHEESeere
ue
3R ꝗñůü
e.. r.
Eeeee een.
. 434
UE KHK
1

*

sßig ad
eg ?
RR 6
dcioctencoſnc
* 2. „ 767
gereisehedk
zema
. e
K 5os”

dgerm ondtes .
f
3o

„decee *.
ninpi NmNNſH,
4ZY 6
Geitchilai
oſp EG n 4
ſchicitos di
. „,1 „
Spe öpenne
. . „
untheiem Nenm⸗
* ei i
4 .
R * Nr
. ee NMUeh
WNR . 4. .
R. 4 ,,

9/
* amöcRe/NRXNR„⅞, ,
Noeln gß

.
Wei
DPNIGI

1. ke. / . *
deia N

r , nät
11 ued
α

4 Neen 8 peon

ä
eeen 8
EDAE 6
8
. Ne.
rer n ebie:
NRN NA

„ ab iſtitutiõe

„ . „

N..

äl R l
poſita equali gra in inocente ⁊ peſitente adhue S

tũ ad aliqd decne Ae dignioꝛ eſt ſtatus inocentie q;
pnie.nõtm̃ loqulo de inocẽtia tꝑe nature inſtitu/

te. ſʒ deltitnre Gdin pʒ ſolutio ex dictis. q;uis

muito magis peccauerit Adam qᷓᷓ cadẽs a ſtatu in
nocẽtie tꝑe natnre deſtitute ꝑ idẽ genꝰpcci ꝑꝑma/
ioꝛẽ nõbilitatẽ ſtatus illius.⁊ qꝛ in illo nulla ęrit ꝓ/
nitas ad pccm̃.⁊ qꝛ pccm̃ ſuũ fuit totiꝰ huntane na
ture coꝛꝛuptiuũ.¶ Adᷣm armgd ꝑtem ſcdam dð ꝙ
ꝓcedit de caſu a ſtatu pnie cũ ggratide ꝑꝑ pᷣceden

4
tia pccã q̃̊ fuerãt dimiſſla. Ad ⁊ mcũ dr̃ ꝙ magis in

grateſt peccãs õ illum ꝗ plus ei dimiſerat.⁊c.dico
nõ oʒ h̊ eẽ veꝝ qñ plus datum eſt de bono ci cui
minꝰdimiſſum eſt.ſʒ inocẽti hñti eq̃lem charitatẽ

cũ penitẽte plus boni datũ eſt qᷓ; penitẽti.qꝛ a ðo ac

cepit ↄtinuitatẽ bonitatis ſue q; penitẽs habuit in

terruptã. Añ ꝑ illã parabolã q̃ voluit dñs declaraf

Maggdalenã plus diligẽ.nõ itendebat eã ↄparare
ad ſeipᷣam. velaliã eq̃tis bonitatis ſemꝑ ſᷣuate ſine
interruptiõe.ſed ad ali penitètẽ cui nõ erat facta

ita ꝑfecta remiſſio.

¶Articulus ſecudus.

„ ali. ⁊ circa h qᷓ
rũtur.ꝰ .¶/¶ vtxꝝ pnia extioꝛ ſit ſacr̃ʒ.
Evtu remiſſio pccõꝝ ſit res huius ſa
fi ¶5 vty ſit vnũ ſacrẽ̃m. vtrũ ſit
¶anñ fuit inſtituun. öſi
ma ido exterio: pnia nõ ſit
P Rinoo ndo ſacr̃m.qꝛ oẽ ſacr̃ʒ euã
gelicum efficit illud qð figurat.ſʒ exterioꝛi
Ppnia nõ effic iterioꝛc.ſed potiꝰ iteriłꝛ exterioꝛis eſt
cãa.cũ ̊ pnia ſit enãgelie ſacrm ſepiꝰ pᷣcedit rem q;
ecõuerſo.ſʒ ĩteriõ pnĩa ſepiꝰpᷣcedit exteric qᷓ; ecõ
uerſo. pnia ext᷑ioꝛ ñ ẽ ſacẽm ĩterioꝛis.hec duo arꝰ
fac magf in lr̃a. Otẽ Hug.pꝰ.li.ð ſacra.ꝑte.9.c.2.
Dacerm ẽ mãale elemetum ex ſcĩſicatiõe ↄtinens ali
quã inuin bilłẽ gam.ſʒ pnia exterioꝛ nõẽ mãle ehm.
neq; aliqꝗi ſciſicatũ.qꝛ ſciſicꝰeſt ꝑ vbũ vt ſuꝑius hi/⸗
tum a1αno ſacrm. Coͤtrariũ tenet magr inlr̃a.
¶ Ntẽ ſi ſe hʒ bapꝰflumis ad bapm̃ flamis. ſic pnĩa
exterioꝛ ad iterioꝛẽ.ſæapꝰflumis ſacrm eſt bap fla
mis.pnia extioꝛ ſacrmẽ iterioꝛisRndeo ꝙ pe-
nitẽtia exterioꝛ ſacr̃m eſt iterioꝛis.⁊ ſterioꝛes ẽ hu⸗
ius ſacri.extioꝛ.n.pnia ſigmeſt iterioꝛis.⁊ aliqꝰ mõ
cã inq;tũ actꝰpenitẽtis exioꝛes pniam int᷑ioꝛẽ exci
rãt.q ſi ifoꝛmis eſt ⁊ nõ ſigo bſtaculũ ex ꝑte peniten/
tis ꝑ ſacerdotis miſterialẽ abſolutionẽ a deo effec-
tiue foꝛmat᷑.pnia aũt iterioꝛitelligi dʒ eẽ res huini
ſacri puti ꝓpoſito ↄiungit᷑ pnie ext᷑ioꝛi nõ ᷣm ꝙ ab/⸗
ſolutg eſt tm actꝰvtutis. Ad pm in oppdð ꝙ ſᷣm
maãsg lr̃a maioꝛ eſt ĩtelligẽda ð ſacris illiſ q̃ añ.l.
euagelicã nõ fuerũt.ſcin Küut pnie fuit an. ¶ Mõt
tñ ali dici ꝙ pnĩa ext᷑ioꝛ aliquo mõ eſt cã iterioꝛis ſi
cut in qõne oñſum eſt.q;ᷓuis ẽt aliquo mõ ſit ab ea
cãta q; tũ ad illud qð eſt ex ꝑte penitẽtis.qð q̃ſ mã
le eſt i extioꝛi pnia reſpeciu abſolutiõis ſacerdotis.
dmð ꝙ ſic di magj in lr̃a nõ eſt icoueniens ꝙ
in ſacro pnie res ſepiꝰpᷣcedat ſacr̃m q; ecõuerſo.qꝛ
in alijs ſacr̃is ſepe ↄtingit ꝙ res pᷣcedit ſacrm.Ael
põt dici ꝙ pnia irerioꝛ q;tũ ad illud auganẽtũ vł ſi-
mitatẽ que recipit ꝑ exterioꝛẽ ↄfõnẽ ⁊ hũiliationeʒ.

——

88

Onſequenter t deꝛ. Gnet⸗

.

—

——=

⁊ qᷓt ad eiꝰfoꝛmam quã aliqñ recipit ꝑ ſacerdotii
Abſolutionẽ rõne ppꝛie d res hii ſacr̃i poſte

rioꝛ eſt qᷓ; ſaccẽm.d ʒm dð ꝙ ibi Hug vocatmã

le elemẽtũ qdᷣcũq; ſenſibile ſig.⁊ ſic exterioꝛ ↄfel

ſio penitẽtis ⁊ humiliatio pñnt dici male elemẽtuʒ.
⁊ põt dici ſciſicari q;tum ad vſum ꝑ ſacerdotis ab
ſolutionem.

Scundo queritur guy imini
bhuiꝰ ſacr̃i. Et vr ꝙ noö.ſacrʒ eſt ſignu ſue rei

ſed ↄfõ extioꝛ⁊ ſatiſfactio nõ eſt ſignum remiſſiõis
pcci.imo magis eſt ſignũ exñtie eiꝰ.cũ ↄfitẽs dicat
ſe talia feciſſe.&Oremiſſio peci nõ eſt res huiꝰſacrfi.

reres ſacra ſegtur ſacrm vt effectꝰcam.ſʒ remiſ
lo pcci pᷣcedit exterioꝛẽ pniam.iutilis.n. vr extio/
ra pnia exñti in pccõ moꝛtali.g̊ remiſſio eiꝰnõẽ res

pnie extioꝛis Cõtra curatio moꝛbi eſt res i Vſa⸗

cr̃i qd ad eã ſigniſicãdã ⁊ efficiẽdã oꝛdinat᷑.ſed ꝑnia
ext᷑ioꝛi oꝛdinat᷑ ad ſignificandã ⁊ efficiẽdã actualis

geeireniſnone. illa remiſſio res ſacri pnie. Rñ

eo ſiẽ recitat magr ĩ lr̃a.in h̊ ſacro eſt aliqd qð ẽ ſa-
crjm tm̃.ſ.extioꝛ pnia.aliꝗd qð eſt res ⁊ ſacrᷣm.ſ.pe
nitẽtia iterioꝛ q̃ eſt res pnie extiis.⁊ ſactm remii
ſiõis actualiũ pccõx.qꝛ vt eſt ↄiuncta pniĩe ext᷑ioꝛi ĩ

re vel in ppoſito illà remiſſionẽ aliquo mõ ſigniſi⸗

cat ⁊ diſpoſitiue effit.q;ᷓuis piũcta ext᷑ioꝛi in ꝓpoſi-
to tm̃ pᷣdictã remiſſionẽ nõ ſigniſicet niũ ipemet pe
nitxẽti.niſi ꝑ aliq̃ ſigna alijs appareat talẽ pniam eſi
ſe in ipo.Eſtẽt ibi aliud qð ẽ res⁊ nõ ſacrm.ſ.pec

catoꝝ actualiũ remiſſio.⁊ ꝙ ſit res vtriuſq; pnie pʒ

qꝛ ad illã ſignificãdũ.⁊ aliquo mõ efficiẽdũ vtraq;
pnĩa oꝛdinat᷑. Uñ vt ſui cãʒz ſemꝑ pᷣſupponit pniaʒ
interioꝛẽ ↄiũct exterioꝛi i re vel in ꝓpoſito explici
te veliplicitc.¶ld pmin oppidð ꝙ ↄfeſſio exteri/
oꝛ cũ humilitatè facta ⁊ ad qrendum medicinaʒ 3
pccm̃ oꝛdinata.q;uis ſignificet ĩ penitẽte pccã fuiſ-
ſe.ſignificat tñ ea ĩ ipᷣo deſiner eſſe. De abſolutioõe
aũt planũ c quomõ expᷣſſe ſignificat pccõꝝ remiſſio
nem.Ald ꝛnoð ꝙ ð lege coĩ remiſſio ꝑccõꝝ actua
liũ ſemꝑ pᷣſupponit exterioꝛẽ pniam in re vel in p/
palito.explicite vl implicite.⁊ ꝙ ꝑ exterioꝛẽ pniaʒ

MWrealiter hitam qnq; cauſet᷑ actualis pcci remiſ/

ſio pʒ.ꝑ h̊ ꝙ ſuperiꝰdem̃ eſt ꝙ iterioꝛpnia infoꝛmis

ſi nõ ſit obſtaculũ er ꝑte penitentis ꝑ pniaʒ exterio-

rem realiter hitam foꝛmat᷑.

Arno nenk umkruge ne

ſacr̃m. Et vr ꝙ non.

2 vbi ſunt due res.⁊ duo ſigna nõ eſt vnũ

ſacr̃m. qꝛ vnitas ſacr̃i nõ põt eſſe niſi vel ex parte
ſigni.vel ex parte rei.ſed in h̊ ſacro ſunt plura ſigna
ſ.penitẽtis ↄfeſſio ⁊ ſatiſfactio.⁊ ſacerdotis abſolu

tio.ibi ẽt ſunt due res.ſ.pnia interioꝛ.⁊ pccoꝝ actu

aliũ remiſſio.g̊pnia nõ eſt vnü ſacr̃m/ Item ex eiſ
q̃ non ſunt ſimul.nõ ↄſtituit᷑ aligd vnũ.ſʒ ꝑtes pnie
nõ ſunt ſimul.& ex illis non ↄſtituit᷑ aliquid vnum.

¶ Cõtra ſi pnia nõ eſſet vnũ ſacr̃m.ſed plura.tunc

plura eſſent ſacr̃a b.5 Aiten y pnia eſt vnüſa-
cr̃m.ſed nõ dʒ dici ꝙ ſit aliqd vnũ vnitate indiuiſi
bilitatis nec ↄtinuitatis.neq; eſſentiali.ſed vnita/
te integrata ex pluribꝰrelatis ad aliquid vnũ ſigni
ficandũ.⁊ aliquo mõ efficiendũ qð eſt remiſſio ac-

tualiũ pccõxꝝ.ld pᷣin oppdð ꝙ illa pluraſionna
ↄcurrũt ad integritatẽ vnius ſacfi. pnia ẽt iterio ⁊ꝛ
exterioꝛ ſunt vnum ſacrm remiſſiis actualiũpe⸗-ꝰ

RR

S

— .

catoꝝ ſicut refert magjr in la.nec obſtat vnitati ſa

cr̃i ꝙ ſint ibi due res.qñn eſt vna alteriꝰſacr̃ʒ.qð pʒ
qꝛ caracter baptiſmal eſt res abſolutiõis exterioꝛiſ

2 ſacr̃im oꝛiginal pcci.⁊ tũ bapꝰeſt vnũ ſacr̃m. Sili

coꝛpꝰ xpᷣi veꝝ eſt res ſub ſpẽ panis vere ↄtẽta.⁊ per
eã ſignificata.⁊ eſt ſacr̃m coꝛpis myſtici.⁊ tñ ſacr̃m
euchariſtie eſt vnũ ſacr̃m.id ꝛm cũ dr ꝙ ex eis q̃
nõ ſunt ſil nõ ↄſtituit᷑ aligd vnũ.⁊c̃.dico ꝙ veꝝ eſti

ꝑmanẽtibꝰ.⁊ loquẽdo ð vnitate ↄtinuitatis vłeſſẽ

tiali in ſucceſſiuis.tñ loquẽdo de vnitate itegrata
ex pluribꝰrelatis ad vnũ ſignificãdũ ⁊ efficiẽdũ nõ
eſt veꝝ. Sacrm aũt pnie ↄſiſtit in qdam ſucceſſiõe
Teſt vnum vnitate pdicta. . ſirab ſai⸗
WAKAart Vrũ pnia ſit ab iſti⸗
MHarto quent᷑ deinnd,
Nqꝛ: qò eſta nã nõ ẽ ab iſtitutiõe.niſi dicat᷑ eẽ
abiſtitutiõe nãe.ſed ſacr̃m pnie eſt a nã.nãlis.n.rõ

dictat pccõ:ẽ deber̃ penitẽ de ſuis pecis.ꝗ̊ nõ eſt ab
iſtitutiõe Itẽ ſacra q ſunt ab iſtitutiõe nõ fueruti
lege nãe.ſed ſiẽ diẽ magj in lr̃a huiꝰdi.c.vlti ¶ Sa⸗

erm pnie fuit an tps gre ẽt a pᷣmoꝛdio generis hũa/
Ri. nõ eſt ab inſtitutiõe

¶ Kõtra Hug pli. ð ſacr̃.
ꝓte.9.c.2.ponit in Ziffinitiõe ſacr̃i qʒ eſt ex iſtitutio
ne ſignificãs.ſʒ q̃lʒ pars diffinitiõis dr̃ de quolibʒ
ↄtento ſub diffinito.g̊ de quolʒ ſacr̃o vere dr ꝙ eſt
ex iſtitutiõe ſigniſicans.¶ Rñdeo ꝙ pnia duplr põt

accipi.ſ.ꝓ vtute velactu vtutis.vel ꝓ ſacr̃o.pᷣᷣmõ

7

pꝓnia eſt de lege nãe.nãle.n.iudiciũ rõis dictat pec/

catoꝛẽ debere penitere de ſuis pccĩs.⁊ tali pnia hi
tuari.⁊ ſic nõ eſt ex iſtitutiõe.ꝛ mõ nõ eſt de lege na
ture.ſed ab iſtitutiõe diuina.declaratũ eſt.n.ſuꝑiꝰ
di. 17. q.ꝛ.ar.⁊.ꝙ ↄfiteri pccã ſacerdoti nõ eſt de in
re nature.⁊ ex ↄnti.ꝙ neq; ↄtritio vt iũcta cũ ppoſi
to ſic ↄfitendi eſt de lege nature.¶ Ad ar ad pteʒ pᷣ
mã dð ꝙ ꝓcedũt de pnia inqᷓ;tũ eſt vtꝰ vł actus vir
tutis tm.¶ Armad partem aliã pcedit de pnĩa inqᷓ;
tum eſt ſacrm.
fuerit iſtitutũ.⁊ qñ. Mñdeo ꝙ immcediate
fuit a pᷣo iſtitutũ.añ.n.paſſionẽ iſtituit.hᷣſacr̃nai
ſᷣ ad iterioꝛẽ ↄtritionẽ penitẽtis ⁊ oꝑisſ atiſfac ⸗

nem. cñ dixit. Mon veni vocare iuſtos.ſʒ pccõꝛes
ad pniam. Luce.S. ⁊ ꝑ alia vba ꝗbꝰ ad pniam inui/
tabat maxrie cum dixit. Nin pniammabueritis oẽſ

ſimul pibitis. Luce.ʒ. ↄfonem aũt implicite ĩ exꝰ

cũ dixit lepꝛoſo mundato. Uade oñde te ſacerdoti ꝰ

bꝰᷣ.vt ſeriptũ eſt. Mathe.g. abſolutionẽ aũt in mi/
ſterio cũ Taʒaro reſuſcitato dixit. Soluite euʒ. Jo.
iiꝰ.ſed expᷣſſe ptätem abſoluẽdi nõ dedit vſq; poſt

reſurrectõeʒ. cũ dixit eis.vt hĩr Jo.ꝛ20. Acecipite ſpi

ritũ ſcm̃.quoꝝ remiſeritis pecã remittũt᷑ eis ⁊ quo
rum retinueritis retẽta ſunt. ptãtem aũt iuriſdictõ
nis ſuꝑ totã eccliam pmiſirſe datuꝝ Petro cũ di /

xit ei. vt hf Math. 16. Tibi dabo claues regni ce-
loꝝ.⁊ quodcũq; ligaueris.⁊c.ñ tñ tũc dedit.᷑ñ de

xretũ Anacleti. di.ꝛi. in nous teſtõ erponẽdum eſt
ð pmiſſiõe ſᷣm glo. ibidẽ.nec tñ tũc tĩ pmiſitſe da
tuꝝ prãtẽ iuriſdictiõis.ſed ẽt prãtẽ abſoluẽdi ⁊ ligã

di in foꝛo pnie.quã poſt reſurrectionẽ cũ alijs diſci

pulis accepit.ſed ptãs iuriſdictiõis ſuꝑ totã ecchiã
ſibi ſoli fuit datapſe ⁊ ſucceſſoꝛibꝰeiꝰ.euʒ xpᷣs poſt
ſuꝗ reſurrecrionẽ dixit ei. Paſce oues meas. J0. ꝛi.

að põt ꝓbari Eillud qð hr̃.So.di.Cõſiderãdũ.⁊.c.

Fidelioꝛ. ⁊ ẽ de Rec. Significaſ.
N Ir ca lram erinnign

epm ↄſecratũ.

mmnediate a Xο

ſacrin niſi pᷣdicatione q eſtꝑ cam.qꝛ eſt huius ſacſi

– —

Kem̃ oꝛiginale in

effectu inqᷓ;tũ coꝛꝛũpit diuerſas vires aie

Su dam dicũt pniam exterioꝛẽ 2
1

Di rrif.

Reter pꝛemiſſa.⁊c̃. Superi⸗ det⸗
EE minauit magfr de bapꝰ. 25
firmatiõe.⁊ euchꝰ.⁊ pnia. Hic deter⸗
ninat ð extrema vnctiõe ⁊ diuidit ĩ.:.

WBdetermiat ð eiꝰ mã.**

ibi. Querũt.¶¶ Om. 3 ¶ determiat d ei
de ei inſtitutoꝛe ibi. Hoc ſacr̃m qʒ de iſtitutionis

cà ibi. In quo oſtendit᷑.

¶ Articuluspꝛimus.

Area di. qrẽdũ ẽ pᷣncipalit
Irca hanc debn ibalit
cr̃o vnctiõis extreme.¶ Ede eiꝰ admi/
ſtratiõe.¶ Circa p querunt᷑.b.Nꝛio.
tꝝ extrema vnctio ſit ſacr̃m.⸗ꝛ
¶ vtx mã huiꝰ ſacri ſit oleũ ð oliuis
vtx huiꝰ ſacri ſit aliqᷓ determi
nata vboꝝ foꝛma.i F. vtx effectꝰ huiꝰſacri ſit infir-
mitatis coꝛꝑali alleniatio. vtx venialiũ pecõ
rum remiſſio. ° % M

ſo Aς ꝙ extrema vnctö
R imo oſtendo ntſacfm. qaſi

—

fuit inſtitutũ

iſirmi inungunt᷑ oleo ꝑ epᷣm ↄſecrato.ſic⁊
cathecumini.ſʒ vnctio cathecumioꝝ nõ eſtſaccm.
ga ſu nec vnctio infſirmoꝝ. Otẽ ipᷣi dlerꝑ eᷣmꝰ
ſecratũ eſt ſacrm.qꝛ ſic diẽ Huꝰ.j.li.deſara.pte.⸗
c.⁊. Dacrm eſt mãle elemẽtũ.ſed ipᷣm olei ipa
vnctio.cũ vnũ ſit ſubã.⁊ aliud accidẽs.g ipſa vn-

ctio nõ eſt ſacr̃m.(ſtem in ma colloe ſacri vbanõ

repetunt᷑.ſʒ in vna colloe extreme vnctiõis plies
vba repetunt.ſ.ĩ vnctiõe cuiꝰlʒ mẽbꝛi. tal vnctio
nõ eſt ſacrm. ¶ Ntẽ ſacrm vna colloe nõ confert niſ

ab vno miniſtro.ſʒ extręma vnct io cõfert᷑ a płibꝰ

ſacerdotibꝰ. AUñ dr Ja.ꝭ 8— ducat pᷣbyteros.tał
vnctio nõ eſt ſacrm¶ Kõtra magfj diẽ in lr̃a huius
di. c. j. ꝙ eſt ſaccẽ̃m ¶ Itẽ Hugꝰ.ꝛ.li.ð ſacra.ꝑte.ꝰ.
c.2. dicit idẽ
Illud.n.qð eſt ſacre rei ſignũ ⁊ cã ꝑ ſe oꝛdiat ad ef⸗
ſiciẽdum rem ſacrã.nõ ti eſt ſacrm.ſed eſteac no
ue.l. vt ſupius hitum e ſed xtrema vnctio ſignũ
eſtꝑſe ⁊ cꝗ ſpũalis vnctionis interioꝛis que eſt res
ſacra.qꝛ ſacrãs.⁊ iõ extrema vnctio ſactrʒ eſtnoue.
IAAdsm in oppin dð ꝙ nõ eſt ſile de vnctione ca⸗
thecuminoꝝ ? infirmoꝝ.qꝛilla non oꝛdinat᷑ per ſe
ad remiſſionem pecõꝛum.ſed ꝑ aliud.ſ.per bapſmmn.
hec vo ꝑ ſe oꝛdinat᷑ ad interioꝛẽ vnctionẽ ſigniſicꝗ

dum ⁊ canſãdũ eo mõ quo ſacra ſunt ſuoꝝ effectuũ

—

Ad : voð ꝙ ipſum oleũ p epᷣm coſecratũ nõ dẽ·

*%.

⁹

Nplurali.qꝛ: in eodẽ hoĩe ſunt plura.ſʒ qꝛ muil
tiplex in effe epit d
morx oĩium ꝓſterneret in via vitioꝝ.i.cito niñ peni
teat.qꝛ pecm̃ qð ꝑ pniam nõ diluit᷑.mox ſuo pode
ad aliiſ trahit. ita reus ⁊ pccõꝛ cõſtituit᷑ vt an fue⸗
rat.i.ſiłr.ſed nõ tm̃.vel refert h̊ ad reatũ pene dã⸗
ni. non ſenſus.
terioꝛem eẽ ſacri.nec duo ſacr̃a.ſed vnũr:: iſti be
ne dicũt.eſt.n.coĩs opinio ⁊ vera. „

loð ei iſtitutiõe.¶; de itcrarione

4² *

Rndeo ꝙ extrema vnctio eſt ſaeem·

*

—

.

W
tiſt ſin
Pemityn.
Nffcſcann
citscti
ſuankn
ſcniſboupl
ſöcbopbadt
tpapenitust
Neclos. in vn
ris glia d
bipoſcitpln⸗
gſdeicert⸗

icälecuns
ſficienized

ſilcinſt
N
Wma
ſttatis dien⸗
etiaſacm.
lahnmnen
Olupiopierha
cioli roli
os ſec ſilan⸗
ſnplerporeiffca
hemena mano⸗
bgnoͤczenit
wdici diegbe

elcididenm

Airki

—

isgunhun⸗
NWädnn
Wlacn ee⸗
Pnickiücra
Pobſtragin
naltin
Maggarz⸗
Pahnife
eſſeuir
Mſeninne
piniinis⸗
hüfepitr onie
lunlſcnfcitii⸗
neſtſtanene
lunmihket
lliitacſign
udeſeſenn
WNR
rlenſ
Nlönet ün

*
„

ibſeno
ſrſinſgang
et
iahig

Vlii ri

Neköftiniiſtiſe

ſnturine

Nütnineme
ſcildirzi
W,

m

m Spen

utmdebe

' zmi ieden
A Möer duicit
mdeleRton
in Nhnne

* G 6
4
4 G
UW W.
„
4
* eiii
dag
,
uad n
—

e

— —
— —— =
S — —

Nei eet. t⸗

ſamü repñtat bonã fend
mo ad ſignificãdũ ꝙ ad igrediẽdum ſanitateʒ vite

nõ eſtſile. qꝛ x̃s g 5
añ

₰● „2
xxiij. .

mãlis cã.ſed ipſa vnctio ꝑ eſſentiam ẽ ſactᷣm Uer
bum aũt Hug.antitelligit᷑ ð quolibʒ ſenſibili ſigno
aut m pᷣdicatioſſẽ cãlem.i
vnctiões cõſtituũt vnã integrã vnctioneʒ.ita vba
q̃ dicunt᷑ in vnctiõe cuiuſlibet mẽbꝛi ↄſtituũt vnã
itegrã vᷣboꝝ plationẽ que eſt integra ſacr̃i foꝛma eo
mõ quo vba dicunt᷑ foꝛma eaneri nec erune
vᷣba penitus eadẽ.qꝛ in vnctiõe occuloꝝ dẽ.qð per
occulos.in vnctiõe auriũ dicit᷑.ꝑ aureſ.⁊ ſic ð alijſ
qᷓ;uis alia vᷣba repetant᷑ eadẽ.¶ Ad ꝗndð ꝙ Jaco.

ibi poſuit plare ꝓ ſingulari.vnꝰ.n.pficit ſacramẽtũ

g ſi deficeret.alius deberet ſupplẽ nõ fem̃ iterare.
Ecundo querendum ętt a a⸗
—E 9 CIERAESLBſacfim
fuerit iſtitutũ.niſi qꝛ ſuꝑius di.ꝛ. in illa.q.
q̊ oĩa ſacr̃a no.l.fnerit iſtituta a deo immediate

J
ſfIfufficient᷑ pʒ qd dð ad hãc qõnem. Et iõ de eiꝰ ſolu

tiõe phicſupſedeo. z niningg acfit
E PEsE truzs ma huius ſacri
Ertio qritur m

ſit oleũ de oliuis per

Aep̃m oſecratũ.Et vr ꝙ nõ. H ſacr̃m eſt neceſ

ſitatis.dic̃.n.magr̃ huiꝰdi.c.2.ꝙ ſi ex ↄtẽptu vl ne⸗
gligẽtia ſacrm pᷣtermitat᷑ piculoſum eſt ⁊ dãnabile
ed ſacr̃m neceſſitatis dʒ celebꝛari in mã valde coĩ
quapꝛopter baptiſmꝰ celebꝛari põtiĩ q̃lʒ nãli aqua.

gcũ oleũ de oliuis ꝑ epᷣm ↄſecratũ ſit mã nõ multũ

cois.ſed ſpãlis nõ eſt huiꝰſacr̃i mã.i Otẽ ſacerdos
ſimplex põt cciſicare mãm bapᷣ.qð eſt maius ſacrm
qᷓ; extrema vncrtio.g̊ multo foꝛtiꝰmãm extremã vn
ctiõis.g̊nõ oʒ ſit ꝑ epᷣm ↄſecrata Rontra magr
huiꝰ di. c. j. diẽ q hec vnctio fit oleo ꝑ epᷣm ↄſecra/
to.ſed cũ dr̃ oleum ſimplici noiĩe ĩtelligit᷑ oleũ ð oli
uis qꝛ anthonomaſiace dr̃ oleũ.vt ſuꝑius hitũ eſt.

di. 7. Wñndèoꝙmã daeo eſpo ere pᷣncipali effe

ctui ſacri. effectꝰałpᷣeipalis huiꝰ ſacr̃i eſt. pccõꝛũ
venialiũ curatio immediate itroducẽs ſſi ſit alið

dʒõ obſtet ad ſupeminẽtem ſanitatẽ vite eterne.ad

cuius ĩigreſſum ſufficit ↄſcia pura.⁊ qꝛ oleũ multuʒ
valet ad curationẽ plage.vt innuit᷑.Ia.pꝰvbi dr̃.

Plaga tumẽ.qꝛ nõ eſt circũligata.nec curata me

dicamie.nec fota oleo.⁊ maxime oleum de oliuiſ

in qui ꝓfectiꝰ inueniunt᷑ ꝓpꝛietates olei q; in alio

oleo.iõ mã huius ſaci eſt oleum ð oliuis.⁊ qꝛ bal-
ã.iõ nõẽ mixtum cuʒ balſa/

eterne ſufficeret ſine fama puritas ↄſcie.⁊ nitoꝛ ꝗ
pꝓoleum deſignat.er de ſacra vnctiõe.c.j. Oleũ.n.
lucet in aq̊.⁊ ad ſignificãdim illiꝰſanitatis ſupemi
nẽtiam dʒ eſſe ↄſecratũ ꝑ ſacerdotẽ ſupeminẽtis di

gnitatis. i. p n Mab in opp dõ ꝙ h̊ ſaccmũñ
10

eſt nccĩtis abſolute ſiẽ baptiſmꝰqᷓ;uis moꝛtalr pec/
caret ꝗ ipᷣm ex ↄtẽptu pᷣtermitteret.cõtemnere.n.
iq; ſacr̃m ecclie pccm̃ ẽ moꝛtale Adꝛ ndõᷣ
ximꝰ in dignitate tactu

mũdiſſime carnis ſi Jo. baptiʒa us fuit vim

rregnãtiuã ↄtulit aꝗs intelligẽdo h.vt ſuꝑius expo/

ſitum eſt in tractatu de baptiſmo.⁊ iõ non indiget
pepᷣm ſciſicari. Et pᷣterea ſacri baptiſmi ẽ ſacr̃ʒ ne
ceſſitatis abſolute.nõ ſic aũt h̊ ſacẽm.

Marto queritur nun huin eſ

eeee cji ſit aliqua de/
terminata vᷣboꝛum foꝛma.Et vr ꝙ non. qꝛ
nulla inenit᷑ eius foꝛma determinta a nſtitutoꝛc.

¶ Utem determiata foꝛma vᷣboꝛum ſacri eſt eadem

dʒz dð ꝙ ſicut pires

apud oẽs.ſed foꝛma vᷣboꝝ huius ſacr̃i non eſt eadẽ
apud omnes.q̃dam.n.eccleſie vtunt᷑ foꝛma indi/
catiua.q̃dam foꝛma depᷣcatiua.j̊ iſtius ſacri nonẽ
determinata foꝛma vboꝝ.Cõtra. Romana ecclłlia
vtit᷑ in ;ſacr̃o determiata vᷣboꝝ foꝛma.que ẽ hec.
ſer iſtam ſcãm vnctionẽ ⁊ ſuã pijſſimã miſerico:
diam pꝑcat tibi dñs ꝗcqd occuloꝝ vitio deligſti. ſed
cũ iniungunt᷑ aures dicif.vitio auriũ.cũ nares dici
tur. vitio nariũ.qñ os dicit᷑.vitio ligue vł oꝛis.qñ
manus dicit᷑.vitio tactꝰ.qñ pedes dicit᷑. vitio in/
ceſſus.qñ lumbi dr̃.vitio lũboꝝ ſeu carnis vitio.⸗
dʒ fieri q̃lʒ inunctio cũ ſigno crucis.Rñdeo ꝙ ex
determĩata mã.⁊ determinata foꝛma ſit determi
natum cõpoſitũ.alr nõ. Cum g hoc ſacrm ſit deter
minatum ſacrm ab alijs ſacr̃is⁊ diſtictũ.oʒ ꝙ hẽat
determinatã mãm ⁊ ðᷣterminatã foꝛma.ẽt accipiẽ
do foꝛmã ſᷣm ꝙ ꝑ quandã ſimilitudinẽ pᷣncipalioꝛ
ꝓs inter iegrales foꝛma dicit᷑ totiꝰ integralis ſᷣm

quã ſilitudinẽ vba ſunt foꝛme in ſacr̃is. Nuod aũt

ꝓpꝛie foꝛma ſit ibi videri põt ꝑ illud qð ſuꝑius di/
ctum eſt di. ʒ. in illa qõne vtrum oꝛdinatio ad ſciſi‚-

caãdum ſit foꝛma bap.⁊ eſt cõueniẽtioꝛ foꝛma dep/⸗

catiua q; idicatiua.qð innuit beatus Ja.ĩ cano.ſua
c.S. dicẽs. Infirmat᷑ ꝗs ex vobis iducat pᷣſbyteros
ecclie.⁊ oꝛent ſuꝑ eũ vngentes eũ oleo in noĩie dñi.
Ad pᷣmin opp dõ ꝙ ſi non ſit ſcripta foꝛma ðᷣter

minata erpᷣſſe tñ poſuit eam beatus Jaco.iplicite ĩ

vbis pᷣdcis quã beatus Petrus explicite credit᷑ ro
mane ecclie tradidiſſe.ſicut? plura ali que expli⸗
cite in ſcriptura ſacra ſcripta nõſunt.d ꝛm dð ꝙ;
ſi ſint alique ecclie vtẽtes foꝛma idicatiua pie cre-/
dẽdum eſt ꝙ modus expᷣmẽdi ꝑ modũ imꝑatiuum
ðterminate velĩdicatiuũ nõ ſit de necĩte ſacr̃i ſicut
ſupius dem̃ fuit ð modo expᷣmendi actum baptiʒã

di quẽ greci expᷣmũt hoc vᷣbo. Baptiʒzet᷑. ? Roma-

na ecclia hoc vbo. Baptizo. „ .
— lO vtrum effectus hu
Mlium pecõꝛum remiſſio. Et videt᷑ q nõ. q:
vbi ſufficit vnũ remediũ nõ debent poni plura.ſʒ

remiſſionẽ venialium ſufficit ſola pnia interio:
a facilius poſſunt habere infirmi q;ᷓ ſani.infirmi

tas.n. ĩclinat ad deteſtãdum vanitatẽ mũdi.ꝗ̊ alið

remediũ non eſt nccĩrium iſirmis ad venialiuʒ re/
miſſionem. ¶stem ſacr̃m ad illud finalit᷑ oꝛdinat᷑ p
pter quod pᷣncipalr adminiſtrat᷑.ſed nõ admiſtrat

pᷣncipalłr ꝓpter venialium remiſſionem.ſed ꝓpꝑter

coꝛꝑis ſanationẽ.qꝛ ſani magis implicant᷑ veniali
bus qᷓ; ifirmi.⁊ tñ nõ adminiſtrat᷑ ſanis.ſed iſrmis
venialiũ remiſſio nõ eſt huiꝰ ſacri effectus ſaltem

pᷣncipalis ¶ ota Jaco.. Poſtq; dem̃ eſt vngen
C

tes eu oleo.⁊c̃.paucis iterpoſitis ſequit᷑. Et ſiĩ pec
catis ſit dimittent᷑ ei.ld iſtam qõnem dixerunt
quidã ꝙ hoc ſacr̃jm nõ ↄfert᷑ ̊ pccãa venialia.ſedõ
ſequelas relictas tam cx oꝛiginali qᷓ; ex actualibus
pccis.¶ Sed 5 hanc opinion᷑ eſt auctoꝛiras beari
Jacobi pallegata.icẽdũ ergo ad qõnem ꝙ in B

facr̃o tria ſunt.ſ. vnum qð eſt ſacr̃m tmm. qð eſt vn

ctio exterioꝛ.aliud quod ẽ res ⁊ ſacr̃m.ſ.ſpũalis ala
critas mẽtis.que eſtres ſignata ⁊ cãta ꝑ exterioꝛeʒ
vnctionem.de qua alacritate vt habet᷑ et̃ de ſactr᷑.
vnctione.c.j.intelligit᷑ illud qð dicit Joan.aplus.
nctio quã accepiſtis maneat in vobis.⁊ eſtſacr̃ʒ

vncipalr remiſſionis venialium pccõꝛum.qꝛ ſi di

n 5

. 0 . „
gne ſumat᷑ ꝑ eam remiſſio venialium nõ tm̃ ſigni ſis nõ ſit totalis ARectus oncipalis. põt tñ eius eſſe Ceongebati
ſicatur. ſed etiam cauſat᷑. Inde in decretali pdicta effectus ſecũdarius.a magis q;ᷓ edicine coꝛpalis iinolacf
dicitur. vnctio ĩuiſibilis iterioꝛ nõſolum eſt ignuz ſpũalis effectus.qꝛ plus põt aiaſi coꝛpus. q; coꝛ⸗ n ihre,
ſed etiam ſacr̃m.qꝛ ſi digne ſumat᷑ vel agit vel aa pus ſuꝑ animã.⁊ q;uis aſſignare vni ſacr̃o duos pᷣn y anelios
get abſq; dubio qð deſignar. ſic pʒ ꝙ remiſſio ve cipales effectus. Unũ pᷣncipalem ſpũalem.⁊ alium abiueteficn
nialium eſt in h̊ ſacro pᷣncipal res ⁊ nõ ẽ ſacrʒ d coꝛpoꝛalẽ eſſet incõueniẽs.tñ h̊ ſacrm qᷓuis ſit vnũ ugſe diodi
ſm in oppm dicũt aliꝗ q ;uis pnia ĩterioꝛ ad ĩmiſ h're dugs effectꝰ. vnũ ſpualem.⁊ aliũ coꝛpalem ita tutoſtroin
ſionẽ venialiũ ſufficiat. tñ pꝑ ſtatũ infirmi qꝗ nõ põot ſpnᷣalẽm pꝛio ⁊ pncipali.⁊ coꝛꝑaleʒ ſecud ario cõ nie, Zbap'ſtn
ita ꝑfecte illo remedio vti ſi ſanꝰreꝗrit᷑ aliud. Hʒ uenitẽ᷑s eſt. vt pʒ ex ſuꝑioꝛibus dictis. ſcf n⸗
ʒ hᷣ eſt ꝙ frequẽter inũgunt᷑ inſirmi in tali ſtatuG 2 “ nnerncheß
facilius poſſt unt irerius penitere ſani. 1 vide ¶ Articulus ſecdus. Pten cne
tun B ſic — pnis eri Bezi⸗ foꝛmat᷑ attritio . ſonccunt
Hus infoꝛmis.ſic ex vi huiꝰſacri ↄfoꝛtat mens ad nſoanontor ãrit᷑ deꝛ. pᷣnci⸗ ieinae⸗
habẽdũ ſufficientiã pnie venialla delẽtis. que qñ⸗ O nſequenter ait E clncß nieinn
q; añ ſacr̃i ſuſceprionẽ tam debilis eſt vt nõ ſuffici aãärunt. 6.Mvty hoc ſacrm poſſit cõ decetnöſrand.
at ad plenã venialiũ remiſſionẽ᷑.ꝑ huius ẽt ſacr̃i ſu ferri a nõ epo(ꝛ vtyꝝ a non p̃ſbytero. ₰ Etoe
ſceptionẽ ꝑs pene puenialibꝰdebite remittit᷑ ſi di⸗ 4Nʒ vtx debeat conferri aligbus ſanis. 4 ſgſ
ne ſuſcipiat᷑.(ld ꝛt dð ꝙ nõ datur ifirmis tm̃.qꝛ erß nerenig K 1agligbus ſanis. iafſe.
gne ſulcipi mdð ꝙ nõ datur ĩfirmis tm.a ¶ ½ vtrũ olbus infirmis ·vtruʒ ſola inſtra ſen⸗ ſar⸗
nt pᷣncipalr oꝛdinatũ ad coꝛpoꝛalis infirmitatis aj ſuum debeant inungib vtrum hoc ſacim itera- clonond. 8
Fargelnoeſen Ee aeabpꝛopingat Freſmiian bile ſit. Gaeladn
venialia oſſunt curari abſq; ̊ ꝙ eis hõ te ‿t ima afda e'”; ſacrm nõ poſſit9 N
Kunooſokedd
— vtrum effectus huiꝰ ſa phiſi. In his q̃ m artẽ mãm facim? ppter lanoe ſ
Exto qritin g fit inſirmitatis co;iꝛ opꝰ.nobiliꝰ vti in⸗ diſpoſita qᷓ; ipaʒ wiſobner. fimneli
Vpalis alleuiatõ. Et videt᷑ ꝙ nõ. qꝛ ſacta no. cũgᷓ ↄſecratio olei ſit mãe huiꝰ ſaci diſpoſitio.ꝛ vn ciſt nnün
l. efficiũt qð figurãt ſi ſuſcipiant᷑ digne.ſed huius ſa ctio ifirmox ſit eiꝰ vſus nobiliꝰ eſt ifumos vngere Gnerinvim
cri ſuſceptio quantũcũq; ſuſcipiat digne nõ liberat oleo ↄſecrato q;ᷓ ip̃m ↄſecrare.ſʒ oleũ nõ põt oſecra Eanne nf
coiĩter ab infirmitate ĩcurabili ꝑ nãm.· effectus ei?ꝰ ria nõ epo. nec aligs illo oleo vngi ano epo . Ntẽ ſkiſuc odz
nõ eſt alleuiatio coꝛpalis iſirmitatis.i Itẽ viri qu ſiẽ nõ eps nõ põt ↄſecrar ſactri ↄfirmatiõis mãʒ. ita ſechaunfglnn
ro ſunt pfectoꝛcs tãto magis deſiderat diſſolui.⁊ er nec ↄfirmar. Sa ſili ſiẽ nõ põt mãʒ buiꝰ ſacri ↄſeerar . mmn llnalunn
ſe cũ xpo.ſiẽ pʒ ꝑ Pau.ad Phylip.p?*. Sed huius ita nec eaiſirmos vngered in Ja. 5. Infirmat Auſtäcanunem
ſacri effectus nõ eſt deſideriñ pfectoꝝ. ̊ efectus gsi nobis iducat pᷣſbrĩos ecclie.⁊ oꝛct ſup eü vngẽ⸗ uunntſin ſinnk
eiꝰnon eſt ĩſrmitatis coꝛpalis alleuiatio.Itẽ me · getes cũ oleo ĩnoie dñi ¶ tẽ decre. di. 6d. pſbiroos. ſtadſüng
dicine ſpũalis nõ eſt effectꝰ coꝛpalis.ſed h ſactm ſi S. Sʒ iſtud dr ꝙ dleo ſciſicato ꝑmittit᷑ pſbyteris vn Daamefenni
cut ⁊ alia eſt medicia ſpũalis.̊ effectus eius nõ eſt gere iſirmos.( MRndeo ꝙ heaciin a nõ epo põt ↄfer MeniNdd
alleuiatio ĩfirmitatis coꝛpoꝛalis.¶ Cõtra Mar. 6. ri.a Hꝑp atũ iſirmoꝝ q nõ pnt epos adire. Uñ di. ifnins de
dẽ. de diſcipulis xpᷣi ꝙ vngebãt oleo multos egros pdcã. Jllud dr ꝙ id circo pᷣyteris ↄceſſuʒ eſt vnge Meftlchl
ſanabant᷑.ſed h intelligit᷑ de vnctione que eſtſa- re ĩfirmos ſcificato oleo.qꝛ ep̃i occupariõiboalijs i niiſnish
crm. AUñ glo.ibidẽ. pʒ ab aplis hunc moꝛẽ tradituʒ Paclut dce ugitos nd bit dc pmiopp'n
eſſe vt energunir alijegrori vngatur oleo apõtiſi dð w ꝛſi vngef lirmos ſit ſimpli nodin⸗ Poleiſciñ X
Seeetleems Pul ſoefteſ aeniarisa. catio.cũ eiꝰ ſciſicatio ſit ꝑꝑ vſum.tñ ꝑpꝑncez ma Ms,&
mitatis corpalis. tem Jaco. . Poſtq; dictũ I gis ↄceſſuʒ eſt pꝛeſbñis nõ epis oleo eng iſynli⸗
vngentes eũñ oleo in noie dni ĩmediate ſubiũgit᷑. A ; olenſciſicare.facilr.n. põt oleũ ſciſcatũ ab epoꝑ ſoſlrc ouß/
oꝛĩ fidei ſaluabit ĩſirmũ ? alleuiabit euʒ dñs. Rn oẽs pochias epatꝰ hri. nõ ſic tut eps põt pns eẽ eni efinchenpon
dcoc alleuiatio coꝛpalis iſirmitatisẽ huius ſacfi libet ifirmo. id m dð ꝙ nõẽ ſile. qꝛ ĩ ↄſfrmatione nicherabinfn
fiſſeci daielceonbn enece erbnir⸗ foꝛma ſpũs, ſ. datur ad robin e plenitucdinẽ gre. iõ meri⸗ ſinec
erpedit pneival eſſecnn atur ꝑ ̊ ſacrm niſi ſʒ to eiꝰ dminiſtratio reſeruat᷑ epis.in ꝗbus eſt ptas W
ꝙ expedit pᷣneipali effectui.ꝗ eſtremiſſio veniali; plenioꝛ qᷓ; in ſacerdotibꝰferioꝛibꝰ. lonags düc
peccõꝝ.ſed ſi digne ſuſcipiat᷑ ſemp cauſat iſtũ ſeeun E doc : vtrũ poſſit ofer⸗ flegecbdeßzen
dariũ effectů. anñ expedit effectui pᷣncipali.Ad pᷣm cundo querit nianõ pꝛcſbyte⸗ ſhe
in oppi dõ ꝙ ſecũdarius effectꝰ huius ſacri non eet Bro. Et vr ſic. qꝛ melioꝛ eſt oꝛo boni laici ſſfniniefincins
chiliber iſirmitari totalł amotio.Ct ſi hoc expediret chmaliſacerdotis. ſed ſactm efficaci hʒ ex oꝛo⸗ ſn äberſcc,
L varui ncival.ſed alleuiatio quã dupłr cãt. N᷑no ne. Añ foꝛma eiꝰeſt depꝛecatiua.g̊ magis pcalyn Piaßſeng
ierto: nate zar ope nature inq;tu mentis alacritan ria bono laico qᷓ a ſace qotemninꝰ bono. tema⸗ ,Auſthecisſuf
ad co: ame tti P quãdam redũdãtiam opatur ius eſtbaptiʒare q; h ſa Im Rerre. ſʒz no pꝛeſbłteri etünalac⸗
uwiieigeknwe. ic oſkion vel male diſpõnis ppt baptiʒare. ? ̊ ſacrm ↄferre¶ Cotra vr ſupiuſ ſic penigehe
effectũ ſemp r. D ns pune ſuynaturalit. ⁊ hůc viſum eſt effect? huius ſacri eſt venialium pccõꝛuʒ falizeftfificn
tis quͦ erpedit eſeengt Pectn ninſech infnnita⸗ remiſſio.ſed nõpꝛeſbyteri nõ pñt miniſteriali pec ra netenrti
Nid ꝛm d e euadere 31 . ra is digne ſuſcipitur. cata remittere.q;uis ſci Hoĩes oꝛãdo pñt adiunare liehecft ö
viro pteeeß ab ifirmitate nõ eſt deſide ccõꝛes ad iĩpetrationeʒ miſericoꝛdie. nõ pꝛeſbfi Aleebſencrite
tem giay 8 din añ credũt hoc expedire ad ſaln- non pñt h̊ ſacr̃m pferre. Mndeo hoc ſacẽm con⸗ Woctisg
Pacpopinetuo n dieit beatus Marti. Dne ſiad leinofo nõ pꝛeſbr̃is. Soli.n.pꝛeſbyteri ꝑꝑ ſa ſiriſterche
Kar polätas eua rrins nõrecuſo laboꝛeʒ. cr̃oꝝ eccliaſicoꝝ dignitateʒ ↄſtituti ſunt admiſirs inlin 6
tas tna. Ad ʒm dõ ꝙ aſi medicina ſpũa toꝛcſ eoꝝ. Ande illd qð legit᷑ de ſancta BGenouefa upisiim
Killain
* . ⁶ ½
.
—
„
9

—

K’Mã

N

4
and.
W 1
NE
KHrär
1 Mcnlir
N 8
ſe e 0
1

dds
(41
tiis

WrörtN

Prleine
Ir
mmnüpteint
WEi

nininin
bi li
r. Holeirt
o mng
Müzbiirt
Cr e
mn ,

ncri,

5

—N

5
4 6
RA/AEAE

„
ꝙ oleo vngebat infrmos.⁊ ſanabantur miraeulo-

—

ſum fuit no ſacr̃ałg ¶ Ad pᷣm in opp dð ꝙ q;uis pᷣ⸗

uata oꝛo ſacerdotis minus boni nõ ſit ita efficax ſiẽ
oꝛo laici melioꝛis.tñ oꝛo eius inq;tũ eius ꝑſona eſt
publica eſt efficacioꝛ. qꝛ efficaciã bʒ ex vi meriti to
tius ecclie. oꝛo aũt inq;tũ eſt foꝛma huiꝰ ſacr̃i cõᷣue
nit pꝛeſbytero inq;tũ pᷣma publica eſt ¶ Ag ꝛ dð
q;uis b ap? ſit nobilius ſe acrm qᷓ; extreina vVnctio
tñ qꝛ ẽ ſacr̃ʒ ſimpli nccĩum.iõ ꝗlibet homo ip̃ʒ ad
miniſtrare põt qᷓ;uis a ſolis ſacerdoribꝰadminiſtra

ri debeat caſu neceſſitatis excepto.h̊ aũt ſacr̃m nõ

ſic nccĩum eſt. Et pᷣterea ad ſacr̃m bapᷣ nõ eſt nccĩa
mã ꝑ epᷣm ↄſecrata.ſic ad ̊ ſacr̃m qua tractare non
decet nõ ſacerdotẽ.ſiẽ decet ſ. cer dois⸗ .—
vtrum oferri debeat
rtio qritur Miquibus ſanis Et
vr ꝙ ſic. Hoc ſacr̃m ↄferri dʒ ↄſtitutis ĩ ꝑi/
