3. d8 diceb g nã nõ poteſt uli rei dare eẽndi
cõplemẽtuʒ cui nò põt dare eſſendi initiũ ⁊c dico ꝙ
vum eſt de cõplemento eẽndi ꝙ debet rei ᷣm eſſe ⁊
abſolute:ſʒ nõ de illo qð cõuenit illi rei ex ſui vniõe
cũ alio. Qui vult tenere aliã opionẽ põt dicere ad.
p in opp ꝙ mutationu q̃daʒ ſũt violente ⁊ tmi⸗
nant᷑ ad quietẽ violentã:vt pʒ cũ ꝓijcit᷑ lapis ſupꝛa
trabẽ. Quẽdã aũt ſunt nales ⁊ terminat᷑ ad getẽ nã
ut pʒ in nali motu lapidis deoꝛſuʒ. Quedaʒ ſt
uaꝝ pꝛincipal cã effectiua nõ eſt necia q́;uis ad h̊
diſponat ⁊ cooperet᷑ terminetur ad getem nalem
vt p ʒ cũ homo foꝛtit᷑ impellendo lapidẽ deoꝛſum
facit ipᷣm velociꝰ⁊ foiꝰ deſcẽdere ⁊ foꝛtioꝛẽ ĩpꝛeſ
ſionem facere q; poſſet facere pꝑ ſua nãm. mutati

onẽ at que fit a nã ⁊ terminat᷑ ad qeteʒ violentã nõ

ẽponere dico g iterata vnio aie ad ſuù coꝛpꝰ diſpo
ſitũ qᷓ;uis futura ſit per cãm ſuꝑnãileʒ.tñ qꝛ ad hoc
diſponet nã aie ⁊ coꝛꝑis terminabit ad nalẽ gqetem
Ad ꝛm dð ꝙ maioꝛ n ẽ va niſi intelliatur ceteris ꝑ
ibꝰ i ppoſito aũt nõ ſũt cetera ꝑis.qꝛ aia intellectia
nõ eſt educibil de potentia materie ⁊ magis diſtat
eiꝰ eẽntia ab eẽntia coꝛꝑis q; qlibʒ alia foꝛma ab eſ
ſentia ſne materie.⁊ tñ ſũt optie ꝓpoꝛtionata ad h̊
vt ex eis cõſtituat᷑ ꝑ eẽntiaʒ vna enar dð ꝙ ali

gqñ multe cauſe cõcurrunt ad ↄſtruètionẽ quaꝝ uniꝰ
defectꝰ ſufficit ad ↄſtructionẽ.qꝛ ſicut dicit. Dyo.

4..c.de.di.no. Bonum eſt ex vna tota ca malum
ex multis particularibꝰ deffectibus. b
Terp &Danoritur vixæ voxtube erit
Er tio queritur escics fform 4
tionis coꝛpꝑꝝ ⁊ vnionis animaꝝ ad illaEt
vox ube nõ erit capax virtutis infinite.
erit n. creatur ſed tã refoꝛmatio coꝛꝑum q; aiarũ
vnkðᷣ ad illa erit per vtuteʒ infinitaʒ ( tẽ moꝛtuiñ
audient vocem tube & ſonus ille nõ cooperabitur:

ad eoꝛum reſurrectionem 4 r xpᷣi reſurrectio erit

cauſa efficiẽs rcurrectiõs nre dicit.n. gloſa ſuper
o. 8*. qui ſuſ. eiauit gſſenum hec eſt cauſa qua reſu
ſcitauit alios qui xpᷣus reſuſcitatus eſt ergo tube nõ
erit noſtre reſurrectionis efficiens cauſa. Contra
magiſter huiꝰ.di.capitulo ſcõo dicit ꝙ cauſa reſur/
rectionis moꝛtuoꝛuʒ erit vox tube qꝛ in aduẽtu iu
dicis ab omnibus audietur ⁊ cuius virtute excita/
buntur moꝛtui ⁊ reſurgent de monmñtis.ſtẽ.glo
ſa ſuꝑ illud.pſal. Dabit voci ſue vocèẽ virtutis di⸗

cit eniʒ efficatia reſuſcitandi omnes moꝛtuos. Re
ſpon.ꝙ vox tube non erit pꝛincipalis efficiens ca

re foꝛmationis coꝛpoꝛum nec vnionis animarum
ad illa ſed virtus diuim erit tamen pꝛedictoꝛumi
ſtrumentalis cauſa aliquo modo ad ſimilitudineʒ
cum dicimus ꝙ ſacramentuʒ penitentie eſt cauſa.
ſpiritualis reſurrectionis.qꝛ ſicut ſacramto aſſiſtit
diuina virtꝰ ſpiritualis reſuſcitãs ſic voci tube aſſi
ſtet virtus diuina coꝛpoꝛaliter reſuſcitans? ſic itel
ligendum eſt illud verbuʒ apoſtoli pꝛio coꝝ. iꝰ. Ca
net tuba ⁊ moꝛtui reſurgent incoꝛꝛupti.erit autem

Di.

Morrui audiẽt vocẽ filij

dei: q audierit viuent:⁊ ꝑuʒz pꝰ oẽs qui ĩmonum̃

tis ſũt audiẽt vocẽ ſilij dei.⁊ ſine pᷣiudicio vr mihi
ꝙ nõ erit idẽ vox tube ? vox archãgeli.ſʒ illa trin q
dicit apꝰ.i.ad theſ.*. in viſu ⁊ in voce archãge

li. 1 in tuba dei ſic diſtigunt᷑:q: pꝰ xpᷣs in ſuo deſcen
ſu iubebit pulueres ſeu partes qſcuũq; corꝑꝝ recol/

ligi moꝛtuoꝝ ꝑ miſtern angeloꝝ.hoc notat᷑ cũ di

cict᷑. Deſcender i iuſſu e.pcipił᷑t ex illiplueribꝰ

recollectis coꝛꝑa refoꝛmari.⁊ refoꝛmatis aias vni

ri que duo ſiẽt ꝑ vtutẽ dinaʒ.ꝰ iſtð pᷣceptũ norat᷑ cuʒ

dr ⁊ in tuba dei.*. archageli ꝗ fuerũt cuſtodes ꝓ
uinciaꝝ in ꝓuineijs quas cuſtodierũt clamabũt foꝛ

tit᷑ ⁊ ſenſibiliter ſono articulo? mediãte aliq̃ ſẽſbi/
li creatura foꝛmato ꝙ oẽs coꝛã iudice ↄpareant coꝛ

oppm dõ ꝙ pꝓcedit de cã efficientie pᷣncipali.

aliter diffinitiuz ſniax ⁊ irreuocabilẽ audituri. J
a vox notat᷑ cñ di 1 in voce archangeli. Ad

1
d
U/

am dð ꝙ ⁊ ſi coꝛꝑa moꝛtuañ ſint in vocẽ illã audit

ra tiñ aie intellectuali vtute apphẽdẽt eã. Põt at di

ci ꝙ efficacia vocis illiꝰ q;tũ ad coꝛpuʒ refoꝛmatio
nez nõ erit ꝑ boe Waniet ſed ꝑ h̊ qð ꝓferet᷑.eo ꝙ
eiꝰ ꝓlatiõi dina vtus aſſiſtet aliqꝰ mõ a ſili ſicut aſſi
ſtit ᷣbis q̃ dicit baptiʒans ꝑuulũ q;uis ꝑpuulꝰ quod

vji n appᷣhẽdat.Ad.ʒm dð ꝙ reſrectio xpᷣi q;uiſ ſit
nye reprectiõisexâplaris cã nõ tñ tñ erit efficiens
niſi foꝛte ꝓ tanto Acat᷑ ad cam efficientẽ reduci.qꝛ
ðs oꝛdinauerat nullũ reſgere ante reſ̃ ectiõeʒ illiuſ
Vn illa glo. ſic dʒ exponi ꝙ eadeʒ.cã qr ſuſcitauit ie
ſum vxpʒ ſuſcitabit ? nos.ſ.meritis.Jeſu xpᷣi. Arꝰ ad

ꝑtem aliã pꝛocedũt de cꝗ efficiẽtie inſtrumnẽtali.

¶Articulus quartus. rde.
nſegue querit᷑ de. 4. pnci-
6 Onſequenter gurnit circa hoc q̃

runt tria. ꝰ vtꝝ oẽs moꝛiẽtur. . vtxæ
ia coꝛꝑa moꝛtuoꝝ incinerabũt.ʒ .vtx in

ill plieribꝰſit aliꝗs nalis appetitꝰad aĩe ſuſceptõeʒ

m oſte ꝙ nõ oẽs moꝛiẽt
Kund oſtendo dz iſimbolo xp
yenturꝰ eſt iudicare viuosꝰ moꝛtuos ꝭ ali
qui iudicabũt᷑ qui nuũqᷓ; moꝛient.Item. Hi. ad

marcellã dicit ⁊ recitat magr̃ hꝰ di.c. Sꝰ quoſdam

in fine ſcli adueniẽte xpᷣo nõ eẽ morituros.ſʒ viuos

receptos ⁊ i imoꝛtalitatẽ repẽte noutados.ꝗ Rhm
Alug.? liꝰ.de baptiſmoꝑuuloꝛum.nõ multuʒ longe

an finẽ. ꝗbuſdã in fine largiet᷑ vt moꝛtẽ iſtaʒ repẽt
na comutatione ñ ſentiqt. ¶Mõtra ad heb. 9. ſiatu
tũ eſt hoĩbus ſemel moꝛi.ſʒ oẽs obligãt ad ſtatutuzʒ

gqſñ excipiũt᷑:cũ &̊ ſcriptura nullũ excipiat ab illo ſta

tuto.g oẽs moꝛientnr/Ad iſtã qõez dixerunt qdã

vt recitat. Genadiꝰ.?.cꝰ de eccliaſticis dogma/
tibus. ꝙ illi ꝗ viui ĩ aduẽtu dñi iueniendi ſunt ſine
moꝛte media traſferẽt᷑ i imoꝛtalitatẽ.⁊ hꝰ eis repu
tabit ꝓ refrectione ex moꝛtuis ꝙ moꝛtalitatẽ pntiſ
vite imutatiõe deponet.⁊ hi dicũt nõ oĩuʒ reprecti

o lẽ futura eẽ amoꝛte ꝓpꝛis dcãa iſtis.n.nõ videbat᷑
aliqua rõ ꝙ hoĩies moꝛit᷑ quaſi ſtati reprecturi ſed
hec pio vr eẽ ſacraʒ ſcripturaz. qꝛ vt hẽt. Geñ.
3⁰. Dicit dñs ad. Adam puluis es ⁊ i puluerẽ reuẽ-

teris. Ci.n. in ipo eẽt tota hũana nã ſicut in ſtipite
vf iſta ſnia cecidiſſe ſuꝑ oẽs qui ſᷣm legeʒ nãe ab eo

erãt deſcenſuri ſicut oẽs in ipoſũt coꝛupti.cui ↄcoꝛ
dat aplus ad ro.s.dicens ſicut per vnũ hoĩeʒ pccm̃

U—
.

* „

ſaᷣtrauit.⁊ ꝑ pccm̃ moꝛs. ittin &s hoies noꝛs per
trãſijt in q? oẽs peccancrut ereren ro. 6. ſuipe⸗
dia pcci moꝛs ẽ ſed oẽs deſcẽdees ab. Adam łᷣm
legẽ ꝓpagatiõis nãlis pcem̃ oꝛigale õhüt oes mo⸗/
rient᷑ Preterea cũ n ſit reprectio niñ ꝗ moꝛte eo ip
ſo ꝙ dicius oẽs hoĩes reſrecturos iplitamꝰ omnes
moꝛtuos vl moꝛituros. vñ nulla penit eſt qõ q̃ qri
tur vłꝝ rerectio oinʒ erit a moꝛte. Dnauz g ad
qoõeʒ ꝙ oẽs qui nõ ſũt moꝛtui moꝛiẽt.⁊ hoc ↄcoꝛdat
ſacre ſcripture vt viſuʒ eſt nec ẽ irrõabile vt moꝛi
antur aliꝗ q̃ſi ſtatim repᷣrecturi.ſʒ rõabile vt ſoluãt
debituʒz oꝛigialis pcci.Ald pm in opp dðõ ꝙ ꝑ vi
uos intelligut illi qui nõdũ moꝛtui ſt᷑.cñpoſtea mo

rient᷑.iald ꝛm dõ ꝙ pꝛo taãto. MHioroꝰ. dicit illos nõ

moꝛituros.qꝛ raptimmoꝛient᷑ ⁊ quaſi ſtati reſᷣgẽt

AVAl põt dici. Hieroillius opionis fuiffe.nec tñ ipʒ

.

hereſiʒ icurriſſe.qꝛ vt dꝛ. ..cꝰ.de eccleſiaſticis do

gmatitibꝰ.hꝰ credere nõ eſt hereticũ.niſi ex contẽ⸗
tione hereticũ fiat.Ad ʒm dõ ꝙ illud retractare.

Aug. libro ſecundo retractat.c.3.
G Ecund qr vtx oĩa cõpoꝛa moꝛtuoꝝ

incinerabũtur; Et vr ꝙ non

gę: illud in qð coꝛpꝑa reſoluẽt erit terminꝰ a quo res

nõ incinerabũtur.

rectionis eox ſed reſurrectio oiuʒ coꝛꝑum nõ erita
cineribꝰqꝛ reprectio xpᷣi que fuit exẽplar nir̃e reſre/
ctionis nõòuit a cineribꝰg nõ oia coꝛꝑa moꝛtuoruʒ
cineranunt ſcjtenn coꝛꝑa moꝛtnoꝝ nõ inciner
ed illi qui ĩiaduentu xꝑi iuenient vi/

buntur ſubito
ui.quaſi ſtati pꝰ ſuaz moꝛtem reſgent. coꝛpꝑa illox
ſhten reprectionis terminꝰ ad
quẽ nõ erit idẽ in oibus.qꝛ ſicut dicitapꝰ.iꝰ.ad coꝝ
j5. Oẽs quidẽ reſurgemꝰ.ſʒ nõ oẽs imutabimur.g
a fili terminꝰ xeſurre cionis a quo n erit idẽ in oi⸗
bus.ſʒ quoꝛunda reſu rectio erita cineribus.⁊ quo
rũdã nõ erit.Montra. Darſlelis.iꝛ.in li.de his g

doꝛmiũt in euluere terrc euigilabũt alij in vitã et/

ſʒ interlinearẽ.g oiĩium coꝛpoꝛa reducenti puluereʒ
Itẽ. Job.iʒꝰ. Memoꝛia nra cõꝑaꝑitur cheri¶R
ꝙ oĩa coꝛpoꝛa iinerabunt᷑ excep:coꝛꝑe xpi? coꝛ/
poꝛe mr̃is ſue que incinerata nõo fuerũt qð de coꝛꝑe
xpꝑi certiſfimũ eſt.⁊ de coꝛꝑe mr̃is ſue credere pium

nam ⁊ alij in Sppꝛobꝛiũ.ſʒ ꝑ multos Keut oẽs

eſt ſicut.n. culpa oꝛiginalis in aia in ducit debitum
ſeꝑationis aia a ſuo coꝛꝑg ꝑꝑ ſeꝑationẽ ſui a deog

culpã. ita vitiũ fomitis icarne inducit debitũici-
neratiõis eiuſdẽ vñ ſicut oẽs ex debito ꝑꝑ xpꝑʒ moꝛ

tui ſunt vel moꝛient.ita oibus coꝛpoꝛibꝰ hnanispᷣ

ter coꝛpꝰ xpᷣi ⁊ mris ſue incineratio deber᷑.quis.n.
btã virgo pccm̃ oꝛiginale ↄxerit.quaꝑpꝑ in ea fuit ð

bitũ moꝛjẽdi tñ fomes in ea nũq; actuʒ habuit.⁊ ꝑ

ſcðaʒ ſciſicationẽ totaliter fuit ſublatus ab ea qð ãt

dem eſt de incineratione coꝛꝑꝝ coĩ curſui nae ↄcoꝛ“

reſoluere in

dat qui eſt oĩa gñabilia ⁊ coꝛꝛuptibii
de rerra fa

illud de quo fca ſunt.huang ve
cta ſunt vt pꝛobari poᷣtenderil

ſo ꝙ ſicut lutum feceri me ea vero in que coꝛpoꝛa
reſoluuntur humana dunlun cineres ꝑꝑ antiquã con
ſuetudinem quando moꝛtuoꝝ coꝛpoꝛa comburebã
tur. ld pꝛimũ in opp'n dð ꝙ reſurrectio chꝛiſti fu

it exemplar reſurrectionis nre q́;m ad eꝰ eſſentiam
nõ q;tum ad eius aia accñtia. Ad ſcdᷣm do ꝙ coꝛ⸗
poꝛa eo tm qui in aduentu xpianenient viniicine
rabuntur ꝑ ignẽ ꝗ pꝛocedet faciem indicis Aldʒ

4
ι.

—Pp .

teneasozni
uſenc

ver ulad quod bigeneſis
25.7. 5*. DPer hoc quod dr. Job. io. Momento que

5

Wot⸗
ſntennie
nvett

1
h.m

ſamrpe
reſolvunt
dſcep⸗
keriscopp
lezhuril
uiſuntn⸗
bentaga
natouaiß
ertſumna
ticnöcetn
Huisaiueft
ce ercludi
liaillechni
umnalegin⸗
gdainzaliit
nationinältr
innecſinijs
fczet vrnit
Wgili
Mmnitſickci⸗
Gaopornnh
Pkgiaranil
Mhnomare
Gtddrec
oeraum
ſpomizale
Auiciioco
Ktalcodac

Vnde adad
rſa

luſtbzgiahe⸗
ilcchnonen
Monibüispon
Kanenſppin⸗
Chhopnͤetat

deterninate

ſnndicpoft
Noſiktil
ſlürſtteni⸗
fenotgglicun
geoppweln
liſtpentgigz
hedetenme

noeſtciin
pirſke
bycopphi
negierogtne⸗
Nillis egdz,.
bne
llscopgti
Pheſaſceptiog
nndeippenn
W giniſag⸗
lleigiier

. O .
. . We

N .

dð ꝙ nõ oʒ e o ↄueniũt iſt termio a quo ↄueniant
in termio ad q;c̃.ab albedie põt eſſe vna mutatio
in rubedinene ⁊ alia in nigedinein.,
— qr vtꝝ in pulueribꝰ coꝛꝑuʒ moꝛ/
. (L: Ertio tuox ſit alqs appetitus naliacl
Ngie ſuſceptionẽ. Et vꝛ ꝙ ſic ʒ ſnigʒ phi. iꝰ.
phi. materia appetit foꝛmã ſiẽ feia appetit maſcu
iñ ⁊ turpe bonũ ſʒ illi pulueres in quos hũana coꝛꝑa
reſoluunt᷑ ſũt materia aiaꝝs in eis ẽ nalis appetitꝰꝰ
ad ſuſceptionẽ eaꝝ.¶ It maioꝛẽ ꝑfcõeʒ recipit ma
teria coꝛpꝑis hũani ꝑ aiam q;ᷓ eꝰꝰ.ꝗ cũ aĩa ſeꝑata nãa
leʒ hẽat iclinatiõeʒ ad coꝛpꝰ mito foꝛtiꝰilli plueres
qui ſunt natia coꝛꝑuʒ hũanoꝝ nãalẽ inclinationem
hẽnt ad aiaʒ. ¶ Itẽ ſi in illis pulueribꝰ eẽt nãlis incli
natio adaĩaʒ determinatã:tũc exillis pulueribꝰcoꝛ
pus refoꝛmatũ ita eẽt fcibile ab vna aĩa ſicẽ ab alia
⁊ tuc nõ eẽt rõreddendi a coꝛꝑa aiabus q̃ ipi
b

pꝛius aĩauer̃t qð falſuʒ eſt¶ Contra Aui.iꝰ.lł. phi
cꝰ.ꝛ.excludit a materia reſpectu foꝛme deſideriuʒ
o tã aĩale q;ᷓ nãle.ſʒ inclinatio nãlis ẽ quoddã ðᷣſideri
um naãle ̊ in materia coꝛpoꝝ hũanoꝝ.nõ remanet
ad aĩaʒ aliq inclinatio naturalis. Iteʒ cui libet iĩcli
nationi nãlirñũdet aliquid agẽs nãale qꝛ nã nõ deſiẽ
in necſſarijs vñ dicit phũs.⁊.ce.⁊.mũ.qꝙ aĩo extra
rõeʒ eſt vt nã poſuerit ſtellas mobilss ⁊ nõ pᷣpara-
uerit eis igtrumente motꝰqꝛ nã nõ poſuit aliquid
vanũ ⁊ ſit᷑ cã ⁊ ſj ꝑ nullũ agens nãle poſſunt pulue
res coꝛpoꝛum hũanoꝝ eidẽ aĩe iterato ↄiũgi g̊ in ei/

nõ eſt aliqua nãlis inclinatio ad ipᷣaʒ biaz IK nat .—

inclinatio materie ad foꝛmã nõẽ niſ quedq nãlis
aptitudo ad recipiendũ foꝛmã.nõ.n. põt ibi inclia⸗
tio nãl que cum hoc ſit aialis eee eo modo qꝰ*ĩ
lapidem ẽ ad ſedendum deoꝛſum ſicut expꝛeſe diẽ
Auic.in loco pꝛeallegato qꝛ in materia cxſe ipſa nõ
eſt aliquod actiuuʒ pꝛincipiũ mnot gd ipſã foꝛmam
vnde ilgd að eſt tranſmutans materiã ad foꝛmã
nõ pernʒ ad eius nãm pꝛedictã aũt aptitudo ma-
terie ad foꝛu aut eſt remota aut pꝛopiq̃. Si remo
ta.ſic in puleribus coꝛpoꝝ hunsanoꝑ ⁊ in materia
cuiuſſlibʒ gñalis ⁊ coꝛꝛuptiõi vel eſt nãlis aptitudo
adſuſceptionem aĩe rõałqꝛ materia ex ſui natura ẽ
diſponibilis ꝑ pueniẽs agẽs nãle ad rõalis aĩe ſuſce
ptionem ſi ꝓpinqᷓ ſic gjco ꝙ in pulueribꝰ hũanoꝛuʒ
coꝛpoꝝ nõ eſt aptitudo ad rõalis aĩe ſuſceptionem
nec determinate nec idetermiate. qꝛ pluigs illi nõ .
ſunt diſpoſiti illa diſpoſitiõe q̃ regritur in matia ad
rõal aie ſuſceptionẽ qꝛ taʒ in matia nãlis aptitudo
remota ad foꝛmã ꝓpꝛie nõ di nãlis inclinatio ad il
lã eo ꝙ ꝓpꝛie loquẽdo nihil dr ad aliꝗd iclinari nãt
niſi hẽat aliqua inchoationẽ ipᷣiꝰſeu nãlẽ diſpoſitio
nẽ determinantã ad ipʒʒ. Mãalis.n.incli natio vaga
nõ eſt cũ g ꝑeni ꝑꝑ finẽ detminatũ ſʒʒ doctrinam
phi. ?.p̊ᷣ.? pꝛi oquædo dici nõ dʒ ꝙ ĩ pulueri
bᷣ coꝛꝑꝝ hũanõꝝ ſit inclinatio ad ſuſceptio/
nẽ aĩe rõalł nec ðterminate nec idefminate.illi tam
pulueres oꝛdinari ſuntʒ ex dina ꝓuidentia ad h̊ vt
cx illis eadẽ corꝑa ĩ nũẽro rfoꝛmẽt᷑ aianda ilłeiſdeʒ
aialibꝰ in nüero quibꝰ pᷣus aĩat a fuerũt refoꝛmatis
tñ illis coꝛꝑpalibꝰ eritin eisiclinatio ex ſua nã ad aĩe
ppᷣe ſuſceptionẽ.(Ald p in oppm ðð ꝙ ſbi phi. logꝗ
tur de appetitu ſʒʒ ꝙ accipit᷑ ꝓꝑ nãli apt tudie rẽota
vel ꝓpin ad aliquã foꝛnã ſʒ rẽota ñ et᷑ icliatio nãt
In pᷣdictis ãt pulneribꝰ nõ ẽ aptitudo ꝓpinq̃ ad rõ
nalis aie ſuſceptiontẽ᷑.ſed rẽota.ild ⁊m dð ꝙ nõẽ

—

ſiłe qꝛ ala ſeꝑata a coꝛꝑe rẽanet inde eadẽ nã quam
hẽbat cũ coꝛꝑi eſſet ↄiuncta coꝛpꝰ at nõ ncld.
ꝙ nõ vʒ duplici de cã.tũ qꝛ illi plures ex dina ꝓui-
odẽtia oꝛdinata ſt ad hoc vt ex eius eadẽ coꝛꝑai nũe
ro refoꝛment᷑ tũ qꝛ aia nãlẽ inclinatiõeʒ hʒ ad illos
plueres detminate q;uis nõ eↄꝰ.( Ai.ad ꝑtẽ ſcdᷣaʒ
Guis gra pᷣncipal ↄcluſiõis poſſint ↄcedi tñ indigẽt
ſolutiõe cu.n. dꝛ in pꝰ ꝙ ois nãlis iclinatio ẽ deſide
riuʒ ſie dico o nõ eſt veꝝ pʒ ꝙ nãlis inclinatio ac
cipit᷑ ꝓ nãli diſpoſitiõe ad foꝛmãſʒ vexꝝ eſtſʒ acci/
pitur ꝓ actu ꝗ eſt qdaʒ tẽdentia ad aliqd ſicut ẽ ĩ la-
pide ad motũ deoꝛſuʒ qᷓ;uis violent᷑ ſuper trabẽ ge
ſcat.¶ Ad ꝛ m dð ꝙ maioꝛ nõẽ vera.qñ incliatio nã
lis eſt ad aligd qð non infra facultatẽ nãe aĩa ãt nõ
eſt ifra facultatẽ nãe.qꝛ ſub deo eſt nãe ſinis.⁊ ẽt qᷓ;
uis in coꝛꝑibus refoꝛmatis erit ad aias ꝓpꝛias in
clinatio nãlis.qᷓ;uis ſuꝑnaturałreſtituta.nõ tñ per
nãle agẽs illa coꝛꝑa illis aiabus iteꝝ vnientur. vt
multi pꝛobabilter dicunt.
¶ Aaiculusquintus.
queritur de.S.pꝛiĩ
runt tria.¶ P vtxy oẽs hoies ſil reſgent.
·. vtx rep̃retio cꝰ libʒ erit in a 57.
vtrũ rebᷣgent in ciſasels in quibꝰ mern ſepu .
— oñdo ꝙ nõ oss ſil reſgẽt apꝰ.iꝰ.
p R nO acd Theſolo. 4. Moꝛtui gĩxpᷣo
lſunt reſgẽt pꝰ.deinde nos ꝗ viuimꝰ.Rteʒ
oc.ro.cetimoꝛtuoꝝ ñ viuent donec ↄſumẽt᷑ mi
le ani ̊ aligd pꝰ mille ãnos reſgẽt poſt alios.ſqtẽ
hoĩes nõ ſil foꝛmãt g a ſili nec ſi refoꝛmabunt᷑.qtẽ
coꝛꝑa oꝛdiant᷑ ad aias.ſʒ reſrectio aiaꝝ nõẽ ſilgnʒ
coꝛꝑꝝ.¶ Cõtra apꝰ ad heb.ii dicit de ꝓbatis teſti
mõðio fidei ꝙ nõ acceperũt repꝛomiſſionẽ.ſ.rſrecti
onis vt ñ ſine nobis ↄſi nnaretread coꝛi.ið.
Sicut in. Adã oẽs moꝛiuut᷑ ita ⁊ in xpᷣo oẽs viuiſi
cabunt᷑ ſʒ neceſſitatẽ moꝛiendi oẽs in adã icurrimꝰ
tèea q̃ fint in mom̃to
reßgemꝰ in mom̃to ͤ
S ſil rẽgemnꝰ. Rꝰ ꝙ illi qui ĩ aduentu iudicis iue
ent᷑ moꝛtui oẽs ſił reſᷣgent.oẽsẽ᷑t illi q inuenient᷑
viui ſił moꝛiẽt᷑ ⁊ ſiły reſᷣgẽt ſʒ nõ oẽs illi ꝗ inuenient᷑
moꝛtui añ reſᷣgẽt qᷓᷓ illig viui ineniẽt.⁊ huic mate
rie cõcoꝛdatꝭlo.ſuꝑ illud pᷣma ad theſ.4. Mõtui
ꝗ in xpᷣo ſunt reſgent pᷣmi nõ.n.vr mihi h̊ intelligẽ
dũ de pꝛimitate dignitatis qꝛ multi de eis qui ĩ ad
uentu iudicis inuenientur viui erunt maioꝛis me/
riti qᷓ; multi de illis qui tunc inuenientur moꝛtui.
ecclia.n.eſt vt caſtroꝝ acies oꝛdinata in qua in pᷣn
cipio ⁊ fine ponuntur foꝛtioꝛes ſed ꝑꝑ parua moꝛaʒ
inter reſurrectionẽ illoꝝ ⁊ iſtoꝛum quãdoq;ᷓ dñtui
tam illi qᷓ iſti ſi reſurrecturi.ꝙ aũt inter reſurrecti
ionẽ illoꝝ ⁊ iſtoꝛum parua ſit moꝛa patet ſic. qꝛ ᷣm
glo.ſuper illud.i.coꝝ.iꝰ.Omnes quidẽ reſurgemꝰ
7 ſᷣm. Ausg.ꝛ0.de.ci.c.2o.Alli qui viui inuenientur
in aduentu xpᷣi in paauo ſpatio paſſuri ſunt moꝛteʒ
⁊ accepturi immoꝛtalitatẽ.illi autẽ qui ingenient᷑.
moꝛtui ſił reſurgent qñ illi qui inueniẽt᷑ viſᷣi moꝛie
tur.aliꝗ tñ dicunt ꝙ pᷣmo reſᷣgent electi ꝗ añ ceſſati
onẽ motꝰ celi erũt moꝛtui quos dñt api voluiſſe ſi
gnificare cũ dic.iꝰ.ad theſ.ꝗ.ꝙ moꝛtui ĩ xpᷣo rpᷣgẽt
pᷣmi.repꝛobos.n.moꝛtuos n diẽ moꝛtuos in xpᷣoſ⸗
tm̃ electos deinde reſᷣgent alij elcti qui moꝛientu
ꝓpterceſſationem motus celi quaſi ſtatim ⁊ cite

S oẽs ſił ꝑ chꝛiſtũ reſgemꝰ.i
ſil fiunt ſʒ ſiẽ dẽ apꝰ.e.c. 366

—

? extẽta eſt in eis cutis deſuꝑ ⁊ ſpũʒ nõ hẽhãt.ã coꝛ

git perſonas illoꝝ quos iuderi ſuo aduentu viuos

.

ſʒ bʒ phi. 4.phi.oĩs mtus eſt tꝑe reprectio erit
in tꝑe.¶ Kõtra reprectio erit infutã potentiaʒ ſʒ
infinita potentia põt oꝑari ĩ nõ rꝑe greſurrectio po
terit eſſe in nõ tꝑe.cũ ̊ ↄuenientiꝰ ſit eã futurã eẽ in
inſtãti q; in tꝑe ipſa erit in iſtati. Rꝙ in feprectõe
ↄſiderãda ſunt tria.ſ.pᷣparatio ad coꝛꝑꝝ refoꝛmati
onẽ ⁊ co ꝓum refoꝛmatio.⁊ coꝛꝑꝝ refoꝛmatoꝝ cuʒ
ſuis aiabus ꝓpꝛijs iterata vnio pᷣmũ fiat creata vᷣ⸗
tute qꝛ pulueꝝ collectio fiet miſterio angelico vox
tube procedet a xpᷣo inq;ẽ hõ qᷓ;uis ab ipſo iqᷓ;?
der ſit ſpalẽ vtutẽ ſuꝑnatnuralẽ hitatura·⁊ iſta fiẽt in
tpe.Alia dno erũt ꝑ vtutẽ dinaʒ.⁊ fient i eodẽ iſtati
oꝛdĩe tñ nãe vnio aĩaꝝ ad coꝛꝑa ſequit᷑ ipoꝝ ifoꝛma
tionẽ que ẽdiſpõ ad aiaꝝauſceptõeʒ.Ad pmn ioppi
dð ꝙ ꝓpheta narrare nõ potuit ĩ inſtanti ꝙ ĩ iſtanti
futuxꝝ eſt vñ ea q̃ dicit ibi nõ notãt oꝛdinẽ tꝑis ſed
ze Eia dð ꝙ nõ oʒ cauſe ſucceſſiue effem eſſe
ſuccefũ qñ nõ oꝑatur niſi in ſuo vltio iſtanti.ſic co-
oꝑabit᷑ vox tube ad refrectionẽ moꝛtuoꝝ ſicut við

pꝰ reſurgent. Sinde oẽs repꝛobi ſil.ad ſigniſicãduʒ
.n. ꝙ electi libẽtiſſie vẽiũt ad iudiciũ repꝛobi ĩuiti
oꝛdiauit ðs ꝙ citiꝰ aliqᷓ;tulũ reſgent elcĩ q; repꝛobi
qꝛ tñ moꝛa modica valde eritit᷑ r̃rectiõeʒ vtrerũq
vt illa moꝛa ꝑꝑ ſui bꝛeuitatẽ dicat᷑ ab apꝰ.i.coꝝ.iꝰ
mom̃tũ ſᷣʒ glo.ibidẽ iõ dicũt᷑ oẽꝛ ſilrſrecturi.⁊ me
liꝰ tñ ẽ ⁊ ſecuriꝰ dicere ꝙ ſiue electi ꝗ i aduẽtu iudi⸗/
cis iuẽiẽt moꝛtui.⁊ illi ꝗ tůc ĩueniẽt viui ſiłſit reſre
cturi. ita ꝙ illi ꝗ tunc inuenient viumtnoꝛiãt᷑ Ante r
ſurrectionẽ alioꝝ ⁊ purgent᷑.ſi ꝗd in aliꝗbus illoꝛũ
erat purgandũ.⁊ ſtati poſt cum alijs ſił reſurgãr. ſi-
ne inter refrectionẽ iſtoꝝ ⁊ illoꝝ ſit fuf̃a valde mo⸗/
dica moꝛa. ita vt ab apꝰ dicat᷑ mom̃tũ qð tñ inter r
ſurrectiont᷑ elcõꝝ re ꝓboꝛũ nullꝰerit tꝑis oꝛdo 4 Cõö
grnitas ãt qr̃ hoĩes reſurgũt vnꝰ poſt aliũ ſiẽ vnus
poſt aliů moꝛiunt᷑ triplex eſt. Una vt in coĩ gaudio
oĩium maius ſit gaudium ſinguloꝝ vt dicit glo.ſuꝑ
illud ad heb.iiꝰ.deo ꝓ nobis aliqd melius puiden
te.Alia ẽ vt ſcĩ ꝑꝑ nãle deſideriũ reſumẽdi coꝛpoꝛa
ſua efficaciꝰ oꝛẽt pꝛo nobᷣ qꝛ ſtatiaũ iplebit᷑ nerꝰ el
cõꝝ eritreᷣrectio mtuox.ʒ ex electis hoĩbus ⁊ ã
gelis vna cõſtituetu ſuxna citas ãgeli aũt ↄplemẽ
tũ ſui accidẽtalis pᷣmij ñ habebũt quouſq; miſtrar
vᷣſierint qꝛ in miſtrando ſemꝑ merent᷑ augmẽtum
accidentale pᷣmij miſtrabũt ãt q;diu erit generatio
hoĩnʒ ⁊ coꝝuptio iõ durate hoĩuʒ gñone ⁊ coꝛꝛup
tione non ẽ eoꝝ efugecti⸗ de lege coĩ ne añ ange
los recipiant ſui accidẽtałpᷣmij ↄplementũ.d p
in oop pʒ ſolutio ex dcis.pʒʒ.n. Aug.ꝛo.de.ci.dei.
c.20o.ꝑ hoc quod apꝰ. Deide nosꝗ viuimꝰ intelli/

Ad:⁊m dð ꝙ maioꝛẽ va de naturali mutatiõe.Reæ
prectio aũt erit ſuꝑnatural mutatio in naturali etiã

dij que ꝑ ſemõ eſt alicꝰ motꝰ finis qꝛ in eodem iſtãti

in qõe pʒ quõ ꝓcedat arg ad partem ſecundam.
Ertio q̃ritur vtꝝ reſᷣgt in Ciſdẽ locis
LMEin ꝗbꝰ fuerũt ſepulti.Et vr ꝙ ñ
qꝛ rebrectio erit a moꝛte ſʒ mors magis de ꝓpe re
ſpicit locũ moꝛtis q; ſepulture: g reßgẽt in locis in
ab deceſſerũt. ¶ Itez Fʒ phi.i.ce. ⁊ mũdi. Aialiuʒ
coꝛpa ↄpoñtaſuſ ex. 4. lem̃tis & reſoluũt᷑ in. 4.
elem̃ta:qꝛ vt hẽ .phiOẽ coꝝꝛꝛuptibile reſoluitur
ĩilld er quo fit. ſz poſſibile ẽ ilk elemta ad alialo
ca traãſferant᷑.eſgẽt alibi q; in loco ſepulture.tẽ
poſſibile eſt „Bin ſepeliat᷑ in vno loco coꝛi alio
loco. totũ aliud coꝛpꝰ in.ʒ*. quo fcõ nò ect Pſnſibile
vt reßgat in loco ſeplture ꝙ reßgendo ſiml dẽt indi
uerſis locis.¶ Cõtxa E ze. 3 7. E go Periã tumuloſ

inueniet g vt irian poſt illos ꝗ tunc iueniẽt moꝛ
tui reſurgent.¶ld ꝛm dð ꝙ ſ̃ʒ Aug.ꝛ0.de. ci. di cꝰ.
. bi accipiũtur mille anni ꝓ oĩbꝰ anis hꝰſcli vſ⸗
q; ad c' tꝑis finem repꝛobinð viuent vita coꝛꝑali
nec vnq;ᷓ viuẽt vita gre eleeti aũt moꝛtui ꝑ totum
illud tpᷣs vinẽt vita gre ⁊ glie ĩ aia ⁊ poſt illud tpus
viuen glioſi in aia ⁊ in coꝛꝑe.Ad ʒin dð ꝙ nõẽ ſi
le qꝛ poſt ᷣmos ꝑentes alioꝝ hoĩnʒ foꝛmatio vpᷣo ex
cepto eſt ꝑ nãm que nõ põt vnum ꝓdit ere niũ inę
diante alio:eoꝝ ãt refoꝛmatio erit per dĩnaʒ pot
tiã que põt vnũ refoꝛmaꝛe nõ mediante alio. Pꝛe
terea nõ ſic eſt ↄueniens oẽs hoiĩes eſſe ſilĩ ſtatu coꝛ ene
ruptionis ſicut oẽs ſimul reꝑari in fine ſtatꝰ coꝛup in tvpũ reſrectionis furure. reprectio moꝛtuoꝛuʒ
ribi Ad 4m dð ꝙ nõ eſt ſile qꝛ rerectio aiarimn eriti manumentis. ¶Re wp moꝛtui reſur ger in illis
reſpicit merita que ſibi inuicẽ ſuccedunt rerectio ꝰ locis inbꝰtꝑe reprectionis erit ꝑs pᷣncipalioꝛ coꝛ
coꝛpoꝝ oꝛdinat᷑ ad retributiõeʒ vltimatã quã oẽs poꝛis ſiue.ibi a pᷣncipio fuerint ſeplta coꝝ coꝛꝑa ſi-
ſimul recipiẽt.¶ Ar ad ꝑtẽ aliam gra pᷣncipalis cõo⸗ nue nõ.ſi àt illo tꝑe contingat alicꝰ coꝛꝑis ꝑtes equę
eluſionis pñt ↄcedi tñ per illud mom̃tuʒ de quo log ncipales eẽ in pluribꝰlocis vtpote.qꝛ medietas
tur apꝰ intelligit᷑ anguſtiſſimũ tꝑis ſpatiũ ĩ quo mo capitis.a medietas coꝛꝑis ⁊ medietas oiuʒ alioꝛũ
ra eſt bꝛeuis ſʒ glo ibidẽ. ⁊ iõ vbum illud nõ cogit p mmẽbꝛox in vno loco:⁊ alie medietates in alio.⁊ſit
in eodeʒ inſtanti reſᷣgant illi ꝗ in aduẽtu iudicis in egque diſtates a loco moꝛtis ⁊ loco iudicij. tũc euʒ
uenientur moꝛtui. nö ſit roqr magis reſgatĩ vno loc R .;ialio.
EEcundo gqueritur vtureſprectio cniꝰ Dicẽdũ.n. ẽ roõnabili vſur en iillo locoi d
VDlibz erit i iſtanti. E& vr q nõ deveü reſurgere voluerit vñ nõẽ doð deus volet
Eze. ʒ37. vni dñs ſibi oĩdit inuiſõe reſurre iſtuʒ in hoc loco reſurgere.aꝛ rõnabilius eſt. ſedis⸗
tionẽ futurã dr ꝙ acceſſerũt oſſa ad oſſa vnũqðq;
ad iunctura ſuã.⁊ ſuꝑ ea nerui ⁊ carnes aſcẽderunt

Item. Mat.?ꝛ7 .moninñnta aꝑta ſunt ⁊ multa coꝛ-
poꝛa ſcõꝝ que doꝛmierat reſurrexer ⁊ exeuntes de
mõuments. ⁊c̃. Ibi dicit glꝗ qꝙ monumta aprta ſüt

vlt d pm iopp“ do
reſurrectio ñ tĩ erit a nioꝛte.ſed ẽt ab incinerato
icierati aũt magiſ de ꝓpe reſpicit locũ ſepulture qᷓ

rõnabile. qꝛ deꝰ vlt illud fieri A Ad

poꝝ reformatio pꝛecedit tꝑe ipſoꝝ itataʒ actionen
Itẽ oĩs effcũs eſt ſucceſſur⸗ eanfa eſt ccciuuat⸗
vox tube que erit cq reprectõis erit ſucceſfina.& ⁊
ipſa reſrectio¶ Ntẽ oĩs mutatio vel eſt motꝰ vel ſi
nis motꝰſʒ refrectio nõ eſt alicꝰ motꝰ erit motus

pncipalio: Ani coꝛpis erit tꝑe reſun ectiõs.¶ Ad:
dõð ꝙ ſicut coꝛpꝰ pꝰſepltũ i vno locoſi poſtea p.10.
znos. vl. ꝛ0. ſepeliretur in alio reſurgertĩ ꝛ? n inpꝑꝰ

mꝰ ꝙ effectꝰ vboꝝ ſacimtaliũ in vltio iſtanti eoꝛuʒ .

mutatiõe hʒ maioꝛ inſtantiã.vt pʒ i illuůinatiõe me

in quo ſoluit ſʒit foꝛmatꝰ mediuʒ illũinauit.ex dcii

vr̃os ⁊ educã vos de ſepłchꝛis veſttis popule meꝰ

rõnabiliꝰ ẽ ꝙ dei volut as Pabit. H eo. n. ipo ſem ẽ

locũ moꝛtis ⁊ pᷣterea vt iam dixi reſurgent vbi xg

67¾
ſederye⸗
ſtadlaidl
ſptlſt
Surien
irtgt
Herefrecton
gioſoumal
ſene huc⸗
mgah
ehlop denn
notnüinng
ſthinchene
ſtcnac⸗
Uimnig wr⸗
Petizftüfnn
ttlietcpar⸗
ecierbäun
Kephingt⸗
Cfreigmnan
Phobserity
gerazoe
Mstiintene
Chariönibrörl
Nloupotn

ſinmnns,
6, —
nüicas»

ene alenge
ſbibeiteeren⸗
ſieſen
hill
nhejot eep̃
ſi lete
griemntco⸗
lfoinmistee

ſfnurfini

„ =
W.

Mi
henrtkin
ihniiin
i Npign
Wininngiitn
nüntnigoͤ
Mmemeit
in ünnd
mNonAe
unpillännitt
Komnen ſeoun
ärntice
müſepaln. Et
1e . smid d

1
entu
RN c

zDoA id
eyNNRWeAMWV.,.
x / „
—

. 11 . R
IR „ 8 4
ODWWNN
éE⸗
Nnb⸗
*ð N
WN 4
mse e
mS , ejeree
H

ica Ae
SS
neletultini,

nol N

(eR

.

ſie dieo ꝙ eoꝛpa qͥ vitꝰrſolutʒ ſti elemta qᷓ traãſlata

ſt ad loca alia ita de ipᷣis nihilẽ i locis ĩ gbꝰfuer̃t
ſepla reſgẽt vboplus iueniet᷑ de matie q̃ fuit cõpũ
pᷣdcõx.ille.n.losꝰ ꝓ illo tꝑe erit eis loco ſeplture.

Ad ʒ ddᷣe ſᷣm quoſdã fcã diuiſiõe pᷣdcã alie ꝑtes
tpe reprectòis ↄgregabũt᷑ ĩ loco vbi tũc erit coꝛ.qꝛ

pꝛio foꝛmat᷑ coꝛ ĩt᷑ alia mẽbꝛaſᷣʒ phi. iʒ*. demiabꝰ
ſiẽ diẽ Auic.ʒ.liꝰ.de aĩalibꝰ cꝰ.i.ẽ piñ mẽbꝛoꝝ ĩ vi
ta ⁊ ct p pᷣncipiũ vẽaꝝ ⁊ neruoꝝ:⁊ ab ipo tãq; a pᷣn
cipio pꝰ deriuat᷑ ꝑ totũ coꝛpꝰ influẽtia aie vitalium
moinuũ cãtiua.qꝛ ab ipſo p eſt oꝛigo ſpũuʒ ꝗ ſũt di/
latiui influẽtie ipſiꝰ aĩe circa coꝛ.⁊ alia mẽbꝛa ↄgre

gant᷑ ſic circa cẽtrũ ⁊ eſt illud qð vltio moꝛit᷑ i hoĩe.

Alij dnt ꝗ hõ reſget vbi tũc erit caput.qꝛ vt hr.ff.
de reli.? ſup.fun.l.cũ ĩ dinerſis ibi eſt hoĩis ſepultu
ra vbi eſt caput eiꝰſepultũ. Ambꝰẽt in glo. ſuꝑ illð

plal. Ride hũilitatẽ meã ⁊ eripe me dicit ꝙ ca to

tũ coꝛpꝰ dirigit ? ſenſibus iplet.⁊ ibi expᷣſſe vß libi
attribuer̃ pᷣmatũ inter oẽs ꝑtes totiꝰ coꝛꝑis⸗
tea coꝛpꝰhũanũ ñ repᷣget niñ ꝑꝑ aiaʒ rõnalẽ.q
xtio hois erit vbi ꝑs coꝛpis erit q̃ magis de ꝓpiꝗꝰ
reſpicit opioneſ aĩe rõał h̊ aũt ẽ caput qꝛ i capite ſũt

Oodpationibꝰ rõalis aie.⁊ ſi.n.tactus ſit q̃ñ totuʒ coꝛꝰ

diffuſus. oꝛigo tñ eius pꝛoxima eſta capite.

Articulus ſexrtus
Onſ⸗ equenter rit de nciba
lii. 7 cir ca B qrutur
Rer, reprectio erit in vltio inſtati
cpis. 5 vtx erit in nocteſ. vtꝝ notuʒ
it angel ſub cen
ſtanſ reſurrectionis.

tria.

—
XIIMſſtati tꝑis.qꝛ nũq; erit tꝑis vl/
„ — . –— — . 9 „ —
timũ iſtas. vt. n. dr. 4. phimnot“ nõ põt eẽ

ſine tpe ea ſemp erit aligs motꝰ vel i padiſoł ifer

no ᷣno vrit eẽ rerrectio ĩ vltio iſtanti tpis. ¶gtẽ vt
ſupiꝰ dem eſes qui ĩ aduẽtu iudicis ĩuẽiẽt᷑ moꝛtui

reſgent poꝛes q; illi q tunc iueni viui. ſʒ in vltio i

ſtanti tpis ũ pᷣt eẽ pus ⁊ poſteriꝰ.g łilli vl iſti reſᷣgẽt
añ vlrmm iſtzs tpis vel SSðõ bʒ ſniaʒ phi. ?*.
de giatiõe motꝰ coꝛpuʒ cele
ceã nal gnationis ⁊ coꝛꝛivtõis ꝗ̊ qᷓ;diu durabit erit ĩ
his iferioꝛibꝰ gnatio ⁊ coꝛꝛuptio ſʒ durãte gñatione
coꝛꝛuptiõe nõ erit rerectio gñ erit vſq; as iſtanſ

quo ceſſabit ille motꝰ Hãt erit vltn inſtas tpis. Rꝰ

ꝙ reprectio oiuʒ illoꝝ ꝗ in aduẽtu xpᷣi iueniet mõtui
erit i vltio iſtanti tꝑis ꝓpᷣe dci qð ceſſabit ceſſante
motu celi vñ.apoc.io.hr ꝙ angel iurauit.qʒ tpᷣs ñ
erit apliꝰ tpᷣs.n. ꝓpᷣe dem̃ nõ eſt niſi i motu pᷣmi mo
bil ſicut in ſbõ vt pʒ ꝑ phi.ꝛꝰ.de gñone ↄueniẽt᷑ ãt ĩ
ei vltio iſmi git leßrectio moꝛtuoꝝ vt ſtatꝰ coꝛ
not Elie libi ↄuenit ſil eè deſinãt

ruptibilitatis

2 ſtatꝰ icoꝛꝛuptibilitatis ⁊ ges celi q̃ ſibi ↄuenit ſitli-

cipiant.illi at ꝗ in aduẽtu xpᷣi ineniẽt᷑ viui q̃ſ ſtatiʒ
p ceſſatiõez mot celinmnoꝛiet. ⁊ pu pereſgent. vt i
noꝛait meaia purget elei qpurgabile aliddl hebuᷣt
nec mireris qꝛ pꝰ vltiuʒ inſtans tpis.ꝓpᷣe dci pono
moꝛã hnte pꝰ ⁊ poſteriꝰ.qꝛ pꝰ illð iſta s rẽanebit tpᷣs
coĩt᷑ dem qð ↄſeꝗt᷑ quẽlʒ motũ ſʒ quẽ mõʒ loꝗt᷑.lu.
de tpe. ð.ſr gen.lõge añ mediũ cũ dicit q tpᷣs cepit
ceatura, ccrature mot ex alio alio aſeqnti⸗
bᷣ rebus quid at ſit tps pꝛopꝛie dem ⁊ coit onſuʒ ẽ

ebre

ſenſus tãa interioꝛes q; exterioꝛes ꝗ maxie deuiunt

b certitudine q;tum tẽpus eſt vſq; ad in

„— 9„₰ — „ „ .
imo *ido ARecrectiono erit ĩ vltio

iñ ẽ in his iferioꝛibus

1. . di. 2 ex dictis pʒ ſolutio ad arguments.

W &ιπαο qr vtx rebrectio erit i noctei
* Ecundo Et vr ꝙ ſic Wath. ꝛ25. We
Aia nocte clãoꝛẽ ſcũs ecce ſpõſꝰ vẽit exite ob
ã ei. Itẽ luce.iꝛ. in ꝑabola ↄꝑat᷑ aduentꝰ xpᷣi ad iu
diciũ ad uẽtui furis ad domũ ſʒ fures de nocte coĩit

veniũt ãxpᷣs ad iudiciũ uẽiet ð nocte ĩ ſuo ãt aduen

tu erit erecriomormnox Atra rprectio xpᷣi fuit
exẽpla eſrectiis nr̃e ſʒ xpᷣs nõ reſrexit de nocte ſʒ

ĩ pᷣncipio diei.vt hitũ ẽ liꝰ.ʒꝰ.di.ixꝰ.g re ſrectö moꝛ

tuoꝝ ñ erit de nocte.R*αι motꝰ celi ceſſabit circa
ſolis oꝛtũ lũa exñte ĩ occidẽte qꝛ i rali diſpoſitõe ſol
⁊ luna credũt᷑ creari fuiſſe.⁊ qꝛ in illo iſtati i quo ceſ
ſabit motꝰ celi ↄueniẽs reſrectio moꝛtuoꝝ exceptiſ

paucis ꝗ in aduẽtu iudicis iueniẽt viui iõ cõceden
6 ẽꝙ coĩis reſrectio moꝛtoꝝ ñ erit i nocte qꝛ tñ exñ

ibꝰ i oꝛientẽ citiꝰ dies ẽ qᷓ; exntibꝰin occidẽte ⁊ mõ

tuoꝝ ꝗdã repᷣgẽt in oꝛiẽte ⁊ ꝗdã in occidẽte:iõ gdã ĩ

ſgẽt de nocte ꝑ comꝑatiõeʒad locũ in quo reſurgẽt
per (Kolnharationem tñ ad locum vbi tenebit᷑
iudiciũ eritĩ oꝛtu ſolls anqᷓ; aliꝗs reſgat.Ad pmn in

opp dð ꝙ ſʒ glo.ibidẽ dr ille vamoꝛ media nocte

qꝛ nullo ſeꝑante velſciente.Ad ⁊m dð ꝙ ꝓ tanto cõ

at᷑ aduentui furis aduentꝰ iudicis qꝛ ſicut fur ve⸗

uit hoꝛa q̃ nõ putat᷑ vẽturꝰ ſic erit de aduẽtu xpᷣi ad
iudiciũ:vñ ibidẽ dr q̃ hoꝛa nõ putatis filiꝰ hoĩs ve
niet.ꝗ aũt dñt reſᷣrectionẽ futura de nocte.hoc iõ
dñt qꝛ erit ĩ cõſin io noctis pᷣcecẽtis.⁊ diei ſeq̃ntis
ſperã nõ hẽbit vł ꝑꝑ rões dcãs ĩſolutõe argn.
rtioaj vtxꝝ hoĩbꝰ langelis notũ ſit ſvᷣ
Mcertitudine qᷓ; tps ẽ vſq; ad in/

—

48 eneekeyis r ch Keie nãli.nec hoiꝛ

benec angelis põt h̊ eẽ ſub certitudie notũ qꝛ ges ce
li ex cã nali nõ erit ſʒ volũtaria.imo celũ qᷓ;nẽ de ſe
cũ ſit figure rotunde ⁊ neq; graue neq; leue:⁊ emo
tus ſit circularis nec ex motu ſuo aliq; ꝑfcõnẽ nãleʒ
acqꝗrat ĩ ſe aꝑtũ eſt q;ẽ ex ꝑte ſua ſine, ſine moueri.

q⁊ tñ mouet᷑ a moꝛte volũtario.ꝗẽ itelligẽètia vt hi

tũ eſt liꝰ.ꝰ.di.i ·. q̃ qdem itelligẽtia mouʒ ſs ipiũ
creatoꝛis ⁊ ceſſabit mouere ad ipuʒ eiuſdẽ ges celi
evoluntate dĩna depẽdet quã cx puris nalibꝰ neʒ
hoies neq;ʒ angeli ſub certitudie pnt iueſtigare.hoi

beẽt nõ eſt notũ ꝑ reuelationẽ qꝛ qð aplis reuelare
noluit no eſt ꝓbabile ꝙ alijs reuelauerit aplis aũut

hB qrentibꝰ reuelare noluit imo eis rñũdit vt hr̃ actu

um pꝰ. Mõ eſt vrʒʒ noſce tꝑa vel mom̃ta q̃ pr̃ poſuit

in ſua ptãte.qꝛ vt dic glo.ibidẽ hoc noſce hoibus ñ

expedit ſʒ ita viunant q̃ſi quotidie iudicandi dicit ẽt

glo.ſr illð.Luc.iꝛꝰ.q̃ hoꝛa nõ putatis: vltiaʒ hoꝛaʒ
ſẽꝑ ignoꝛari voluit deꝰ vt ſẽꝑ ſit ſuſpecta ⁊ ad eã ſꝑ
pᷣꝑemur.UVtꝝ at hoc btis angełl ſub certitudie ꝑ re
uelationẽ notũ ſit ꝗqbuſdà vr ꝙ nõ dicit᷑. n. Math.
240⁰. De die illa 2 hoꝛa nemo ſit.nzʒ angeli celoꝝ ni
ſi pr ſolus. ibi dicit glo ꝙ nulli ſcõꝝ angeloꝝ.cõceſ
ſit ðs notiã hꝰ diei.Alij at dñt ꝙ B intelligendn ẽ ð
notitia q̃ resi ꝓpᷣo gnñę cognoſcunt.qꝛ in vbo vidẽt
hoc ſub certitudine 4 pꝛobabile eſt ipos in vbo vi

dere nõ tm qð ſpectat ad eoꝝ gloꝛiã eſſentialẽ.ſʒ et

qð ſpectat ad accidentalẽ. vn vt ait. Aug.euchiri

dion. 300.c. Mouerunt angeli ſci de deo docti cui⸗

veritatis eterna ↄtemplatione beati ſunt q;ti nũůe

ri ſupplementũ de gne hũano integritas illius ciui
tatis expectet.ex hac tamen auctoꝛitate nõ habet
ꝓᷣſciant ſub certitudine quando ille numerꝰ iplebi

x

. di „

hebut charitatẽ q́ᷓ habuerũt in hac vita & ſi cogno

tur. ſed tantimn ꝙ numerum electoꝛũ ſciant
Articnlus vltimnuus

„O queritur de vltio
nſeqʒ e nter pꝛicipali? circa B;
q̃runtur rriaſſ P vtu p? reſurrectione
ognoſcet glz Hh

Öpccã que fecit.. vtrum

glibet pto it legere in alteriꝰcõſcientia oia merita

1 demerita ꝓpᷣaa aliena poterũt ab aliq ſil videri

3 uno oſtendo ꝙ pꝰ rerrectionẽ non
INMIWE cognoſcet quilidet hõ ola pccã
gue fecit.In iudicio ñ pᷣponũt᷑ reo ſua crina.
mnili vt ſibi detur defenſionis locus ſʒ in extremo iun
dicio nõ erit locus defenſiõis malis cũ g eis redu/
cere ad memoꝛiaʒ oĩa pccã ſua eẽt ſua ipᷣis pᷣponere
vẽ ꝙ eis ad memoꝛiã nõ reducẽt᷑.Itẽ qmto hõ ꝑfccõö
rẽ hʒ charitatẽ tato magis dolet de his ꝓ quibꝰ co
gnoſcet ſe deũ offendiſſe.ſʒ ſi in rerectione ꝑfcõꝛe

ſcerent ea ꝓ quibꝰ aliqñ deũ offenderut vebhemen
ter dolerẽt qð ipoſſibile qꝛ vt hr apoc.ꝛi*. Doloꝛñ
erit vltra electi nõ cognoſcẽpccã que aliqũ hue/

runt. ¶ INez repꝛobigzõ cognoſcẽt bona que aliqñ fe

cert qꝛ de illis gauderẽt.g a ſili nec electi cognoſcẽt
pccã que aliqũ habuerunt ne de ipᷣis dolerẽt. Con
tra roabile eſt vt accuſantes. defendentes teſtificã
tes cognoſcãt ea que vᷣſant᷑ i indicio ſʒ m apm ro.
20. in indicio cogtatioes erunt accuſantes aut defẽ
dentes. ↄſcia vnicuisß redderet teſtim. cuʒ oĩa tà
bona q;ᷓ mala hoĩum facra in illo iudicio vſabuntur
oĩa hominis facta tam bona q; mala ſimul ad me-
moꝛiaʒ reducentur. Itez. Aug. ꝛ0. de. ci c.i 4. Que
dam eſt itelligentia diuina qua fiet vt vnicuiq; oꝑa
ſua vel bona vel mala. cuncta in memoꝛia reuocẽ/
tur ⁊ mentis intuitu mira celeritate cernant vt ac
cnſet vel excuſet ſuaʒ ↄſciam. ¶. ꝙ in iudicio co
gnoſcet quilʒ hõ omnia pccã que fecit.dictat.n.re
cta rõ ꝙ in iudicio tã illi contra quẽ datur ſnia q; il
li ꝓ quo dat᷑ manifeſtari ðbeat cã ſnie.vt nõ tm̃ aſ
ſiſtensibꝰ appareat rectitudo ſnie iudicis.ſed ẽt ill
3 quos pꝛofertur ⁊ illis ꝓ quibus beAert vt Eẽt iſti
maioꝛem rõnẽ hẽant iuſtitiaʒ diligendi.⁊ alijs nen
detur occaſio contra ſniam murmuradi.? iõ in ex/
tremo iudicio mali cognoſcent ea ꝓ ꝗbꝰdanabunt
2 boni ea ꝓ quibꝰ pꝛemiabũt.eſt etiq ſpecialis rõq̃
re mali cognoſcẽt ſua mala qꝛ.ſ.ex ida cognitione
ampliꝰ affligentur ? boni ſua malapᷣterita:qꝛ ex co
gnitione remiſſionis eoꝝ ampliꝰ còſolabuntur ? di
naz miam collaudabũt. Unde. Greg. 4. liꝰ moꝛa
liuʒ vſus fineʒ exponẽs illud pſał. Mias dñui in eteꝛ
num cantabo ⁊cc. quo mias dñi in et ernũ catat qui
ſe miſex fuiſſe ignoꝛat.⁊ ſi miſerie traſacte nõ mẽi⸗
nit. vñ largienti mĩe laudes reddit.Ad pm i opp'n
Dð ꝙ maioꝛ eſt falſa:nõ tm.n.vt det᷑ reo defenſiõiſ
locus ꝓponũt ſibi in iudicio cria ſua ſed etia alia ð
cã que ĩ coꝛpe qõis eſt dicraad pm dð ꝙ ſicut diẽ
Bree. vbi pꝰ plerũq; icolumitatis tpe ad memoꝛiã
doloꝛes pᷣterito ſine doloꝛe educimꝰ.⁊ quo nos e
gros fgiſſe recolimꝰ eo nos icolũes plꝰamamꝰ erit
