ctus xpᷣm ſigniſicabat de quo dicit apls p ad coꝛ.
x.petra erat e ldpem opp“ dð ꝙ cum illis
L ſue in galgala fuit dupẽſatũ iſpi
ratiõe diuia duplici de cã vt teneret᷑ circũcidi in
deſerto.ſ.qꝛ vt habgf᷑ numeroꝝ.9 ꝰ.qn nubes ele
Kbaßde tabernaculo debebar ꝓpficũci:⁊ qñ nõ pᷣ/⸗
ciebãt fusã eleuationẽ nubis⁊ nõ potuiſſent ſi-
ne nimio grauamie ꝓficiſci.qn de nouo eſſent cin-

cũciſi.iõ diſpẽſatũ fuit cũ eis vt non tenerent᷑ ci

cũcali in deſerto.⁊ etiã qꝛ dum erãt i ðᷣſerto i quo
alij nõ habitabãt cũ eis ſuff iciẽter erãt ab aliss po
pulis diſtini.qð aũt dictũẽ.dilationẽ circũciſio
nis nõ ſeiſſe eis ĩputatã in pccm̃ referendũ eſt ad
illos ꝗ h̊ ex.l. cõtẽptu nõ fecerũt ſicut accipi pot ex
glo. Aug.ibidẽ ¶ Ex diectis in coꝛpoꝛe qonis pa/
tet ꝗd dici debeat ad.i:m vtrũ aũt in aliquo caſuli
ceret pᷣuenire diẽ.Sm. ⁊ q̃re mulieres nõ circũcige
bant᷑ in expoſnitiõelre declarabit¶ Ar. ad partein
aliã ꝑꝑ hoc qð dr̃ in allegata auctoꝛirate. circung
de ſo filios iſrael expoſitõe idiget.qꝛ hoc ſõ iefer
tur ad eandẽ ꝑſonã ſed ad eũdẽ pplm in quo ꝗdaʒ
erant circunciſi.⁊ ꝗqdam non.ſicut poteſt ascipi ex

gloſa ibidem. er

Ertio queruur urci dkions ee

—

Arat circunciſio gratigm. Et videtur ꝙ no

Blo. ſuper illud ad ro. 4*. Et ſignum accepit cir
cunciſionis ſignaculum iuſtitie fidei. Et habetur
in littera huius di.ca. penulti. in circunciſiõe pec/

cata remittebantur.ſed nec gratia ad bene operã
dum per eam pꝛeſtabatur nec virtutes dabantur
tem circunciſio non confere/

7

circunciſionem peccatum oꝛiginale non tollebat᷑.

1

ore
uc
une
habel de
Ml
camitl⸗
(olden
cmnl
Naci
GKoiſi
palede

m

e ſn
ſvoſſbi
toneh
nue
ui
lſne
rtdaig
Gaitpe⸗

Mrt

fürades
eſine
nemape
peccati
atmnoce
oͤolebe
lnpece
bapnini
Mtial
duenn
orapos

t
utn
Mren
ſrh
cmue
onlein
egn
chdeimn
Non
Flne
Ponſiſeraed
ßeſetai
Pfeſriger
geſtmitene
Phorera Nn
gfum.D
lgatumfa
noſtatimpe
Konnipece
erpitaet
Eäingbar ad
m Perez.
iinerend
ihocaütn
ſeoͤnate fuit.

„

tüfiden

nl
—
üdebiinis
ide
Mmreri

Antepner .

Klcclpornngt,
Wmtpisge⸗
lciöpand⸗
narchatſone
non nidien
ta ͤ
men N
ura Agits⸗
tenaſiſe dr
Femgdie
ulcnnd nri
ſtäenoamdr
wrüccicten
ciumeanan
dancſinn i
zitfoieen
iccüſnti
elsdepenn
gts en
dopemn is
hin i
i archcidim
P günnbes ele
li chto
oponicetß,
enonocſen,
Nonienerci
ii dens
Adirabaii,
none nin
itian ehid
copore gini
jiitindniol
norsiciri
unnd,
oie. ane
1 ehoeſio t
inmn wol
Apuattii

mitipii
e NNN
ignunach
cido. Eind
n onoiſen⸗/
—
„vmnes dan
n ntels
ſchinel

̃ 0

ago neg po eam

j. „

. ——
— —

ſimul nõ poteſt ſtare in anima cum oꝛiginali pec-
ontra nmagiſter in littera hi di. c. 4+*. 7

o habet de oſecra. di. 4. Ex quo. Et ſumptũ eſt ab

—

comitẽ longe añ mediũñ.ex quo inſtituta fuit circũ
ciſio ĩ populo dei ad purgationẽ valebat magnis

7⁷ varuule eigialis veteriſq; peccati.ſicut baptiſ
mys ex ill

Ocepit valere ad inouationenꝰ hois ex
quo intitutus eſt.ſed ꝑ bap nõ tm̃ remittitur cul
pa ſed etiã cõfert᷑ gra. in circũciſiõe gra ↄfereba

tuir¶ Itẽ illud qð eſt foꝛmale in peccato opponit᷑

ipoſſibile eſt auferriuationẽ niſi reſ
⁊ tenebꝛã niſi ꝑ lumẽ.̊ ꝑ circũciſionẽ peccatũ oꝛi

uationẽ niſi reſtituat habitꝰ

Analcauſerum: Aralias fainet medicina inutilis
ſequit per eam gra ↄferebat᷑.Rudeo ꝙ p cir

cunciſionẽ᷑ nõ tm tollebat peccatũ oꝛiginale.ſʒ ẽt
ꝓferebat᷑ gra.caracter tñ in aia nõ impꝛimebatur.
gsð aũt ꝑ eã tolleretur oꝛiginale peccatũ mtet per

auctoꝛitatẽ ad hoc allegata:æ per q̊ꝙ tollendum

fuit a deo ſpaliter iſtituta.qꝛ tñ vnũ peccatũ moꝛ/⸗

tale ſine alio tolli nõ põt.ideo ſi ille ꝗꝑ circunciſio

nema peccato oꝛiginali mundabat᷑ ↄmiſerat aliq̃ᷓ

peccata moꝛtalia ab illis etis mundabat᷑.nõtn ſi

cut modo ſit ꝑ baptiſmuʒ.qꝛ illa peccata actualia
nõ tollebant᷑ ꝑ circunciſionem quatũ ad penã tꝑa

Aolne

runt tñ alig Sefenqyre ꝙper eam granõ ↄſgrebezt
cuius opiniõis vr magiſter fuiſſe ſaltẽm vboꝛuʒ

lem peccato debitã. ſed nñ quantũ ad culpaʒ. per
baptiſmũ a tolnnt quãtui ad vtrũq;.
runt tñ alig 8

ſuoꝝ apparentia. Pꝛo qua opiniõe ſic põt argnui.
Peccatũ oꝛiginale eſt foꝛmaliter carentia debite

iuſtitie oꝛiginalis ſm ſniam ¶ Anle. in li. de mep.
vir.nõ lõge an finẽ.ſed de poterat dimittere ho/
mini ülud debitũ nihil ↄferẽdo ſibi gcut creditoꝛ

põt remittere ſuo debitoꝛi debitũ nihil aꝛtiud con

feredo ſibi.ꝑ circũciſionẽ poterat a deo peccatũ
oꝛiginale remitti abſq; H̊ ꝙ gra ↄferret.ſed nullus

ponit gram ꝑ circũciſionẽ fuiſſe dat niſi ꝑꝑ remii/

fonẽ᷑ oꝛiginalis. Sed hec opinio eſt irrationalis.

dq aia de imũda nõ põt fieri mũda niſi ꝑ aliquam

P uiani n per mutationẽ dei.̊ per mutatio/
en

Nern factã i ea. ſed ſi deꝰſine collariõe alicuiꝰ doni
remiſiſſet aie debitũ habẽdi oꝛiginalẽ inſtitiã per

RBnõ feiſſet aliqua nuatio facta in aĩa ſcðʒ aliqð
abolutũ. nec ſm aliquã relationẽ.qꝛ in relatiõe
nò eſt muatio ꝑſe ⁊ imediate.vt habet᷑. ꝰ.phi.&

rpoterar apeccato oꝛiginali mudari niſirecipi?

do gram.¶ Dicedũ ꝑ circũciſionẽ conferebat

gra gratum faciẽs.q? aliter ſi circũciſus fuiſſʒ mõ
tuus ſtatim poſt circũciſionẽ aut fuiſſʒ danatus ſi
ne omni peccato qð abſurduẽ᷑.aut ſine gra dignꝰ

fuiſſet vita eterna.qð eſſe nõ põt.magis tñ per ſe
ꝛdinabat᷑ ad peccati remiſſionẽ q; ad gre collatõ

nem. Mer ea. n. gra nõ ↄferebat᷑ ex vi ſacr̃i:niſi qꝛ

aliter cãre nõ poterat delectionẽ oꝛiginalis pecca

ti. Quod aũt nõ impꝛimeret caracterẽ niſi in car/

ne rõnale fuit.qꝛ caracter impꝛimit᷑ ad diſtinguẽ/
dum ſtatũ fidei.ſtatus añt fidei in illo poputo rat
quaſi ꝑſucceſſionẽ generis.pauci.n.alij qᷓᷓ illi qui

deſcẽderũt de abꝛaã ꝑ iſaac ⁊ iacob erant fideles
cõparatine loquendo.⁊ iõ conueniẽtius erat in il

lis diſtigni ſtatũ fidei ꝑ caracterẽ carnalem q; per

gratia coferebatur. quia gratia

Aug. li. . de nuptiis ⁊ ↄcupiſcentia ad Aaleriuz

ſpũñalem. circũciſonẽ aũt nõ impᷣſſiſſe caractereʒ
in aia pbatur ꝑ hoc.qꝛ circũciſi veniẽtes ad fideʒ

xyp̃i baptiʒabant᷑.nec tũ duos caracteres dicunt
obabuiiſe.⁊ tñ caracterẽ in bap recipiebant.Ad

pnin opp dð. ꝙ vbuz magiſtri ad hoc vt habe/
at veritatẽ ſic dʒ intelligi ꝙ circũciſio pᷣmo ⁊ ꝑ ſe
nõ oꝛdinabat᷑ ad ↄferendam.gram.nec ꝑ eam ita
plene ↄferebat᷑ ſicut in bapꝰᷣͥAd ꝛm dð. ꝙ circũ/⸗
ciſio ;uis pᷣmo ⁊ expᷣſſius ſignificaret peccati oꝛi
ginalis delectionẽ.tn ex ↄñti ſignifſicabat gre rece
ptionẽſine qua peccatũ delerinõ poterat. Ad ʒm

döõ p circũciſionẽ nõ aperiebat᷑ ianua paradiſi.

7 qꝛ clauſa fuerat ꝑpeccatũ pᷣmox pentũ a ꝗbꝰ de⸗
riuatũ eſt oꝛiginale peccatuʒ.iõ illius ianue aꝑitis
dicta eſt in illa glo.ab oꝛigiali pccõ mũdatio.que
aperitio futura erat ꝑxpᷣi paſſionem.
Marto queriur efertreire

ciſionis ceſſatio ſeu euacuatio. Et vẽꝙnõ

ꝗqꝛ habet᷑ ge. 1 7². Data fuit in feudũ ſempiternũ.

Itẽ ſi debuiſſet ceſſare ceſſaſſet poſt xpᷣi paſſioneʒ.
ceſſaſſent etia ⁊ alia legalia ſacra.cũ circũciſio eẽt
pncipalius ſaerm inter alia cũ ↄferret gram ⁊ alia
nõ ſed vt habet᷑ act.T0⁰. Paulus circũcidit Thi
motheũ.Et. ꝛi.qꝙ purificatus ſᷣm.il.ĩtrauit tẽpläů:
puriſicatio etiã manet vſq; nũc. videt᷑ ꝙ nec cir
cunciſio nec alia ſacra legalia ceſſare debuerunt.
Itẽ pceptum manet quouſq; ſit reuocatũGed
nõ legimus ꝙ deus pᷣceptũ de obſeruatiõe legali
uocauerit imo ꝙ venerit iplere.l.math. Sꝰ. er⸗
go adhuc manet pᷣceptũ de obſeruatiõe oĩium le/
Saliũ. ¶ Cõtra Bal. . Si circũcidamini xpᷣs vo
bis nihil pderit. ¶ Nẽ hebꝛe. ꝰ.tranſlato ſacerdo
tio neceſſe eſt vt ⁊.l.trãſlatio fiat. Sed in xpᷣo fuit
trãſlatũ ſacerdotiũ legale.ꝗ.l.vetus tranſferri de
buit in nouã.⁊ ſi ſic.cõueniẽs fuit circũciſionẽ ceſ
ſare.¶ tẽ act. . dixit Petrus õ aliquos q vole
bãt egalia cũ euanꝰ debere ſᷣuari. Quid tentatis

deui imponer iugũ ſuꝑ ceruicẽ diſcipuloꝝ qꝗð neq;

nos neq; pres nri poꝛtare potuimus: Sed ꝑ graʒ
dñi nri Jeſu xpᷣi credimus ſaluari quẽadmodũ ⁊ il
li.̊ nõ ti circũciſiõis ſed etiã alioꝝ legaliũ ceſſa/
tio ↄueniẽs fuit¶d declarationẽ huius qõnis.
Pꝛimo declaradũu eſtqre cõueniens fuit ceſſaʒio
ircũciſiõis. Srö q̃re ceſſatio alioꝝ legalium.
Tedtio quo tꝑe ceſſauerũt.(¶ Quatũ ad pmũ ſciẽ
um eſt ꝙ ↄueniẽs fuit circũciſiõis ceſatio.qꝛ ſic
dicit Apis pᷣad Cor.ĩʒ cũ aũt venett qdð perfe

ctum eſt euacuabit᷑ qð exparte eſt.ſed baptiſmus

eſt medicina ꝑfectioꝛ q; circũciſio quãtũ ad ſigni/
ſicationẽ ⁊ quantũ ad gre collationẽ ⁊ etiãs quantãũ

ad amplioꝛẽ ſui extenſioſiẽ.ſignificat.n.ſanation?

moꝛbi expᷣſſius.⁊ cõfert gram abundãtius.⁊ ẽ eti
am ſacr̃m cõmunius.qꝛ ſibi nõ ꝓpꝛiat nec ſerumnm
nec gentẽ. Uñ lpłs Gal.ʒꝰ.quicũq;.n.ĩxpᷣo bap/
tiʒati eſtis Chriſtũ induiſtis.non eſt indeus neq;
grecus.nõ eſt ſuus neq; liber.nõ ẽ maſculus neqʒ

femina oẽs vos vnũ eſtis in Chriſto Jeſu. ¶ Qus
tum ad :mſciendum ꝙ alioꝝ etiaml

1 lium con
ueniens fuit ceſſatio.⁊ ꝓpter eoꝝſignſficationem
imperfectionem. ⁊ humani generis eruditio⸗

nem plenioꝛem. Onſtituta.n. fuerunt ad ſigniſi-

candum futuram gratiam noui teſtamenti. que
poſtq; aduenit talis pꝛeſiguratio care debuit.

% .
qma non conuenit ꝙ res ſigniſicetur futura queß̃ iudeox. Inqnationẽ quã. I.mundat eni irregula. nit
ſens eſt.a hanc rtionem alio modo tangit Apo/ ritates imtroducte erat ad reuerẽtiã tepltſine me ntcn
ſtolus ad Hebꝛe. Io. cum dicit Ambꝛam habẽs. deum videbat. ſine meꝰ.ſ.eniqnatico:loquendo . . ſi 4
I. bonoꝝ futuroꝛum ⁊c. Inperfecta etiam erãt qꝛ de enigmake qð ex peccato catum eſt. no tñ de. l.„ einnnni
gratiam quã ſignificabât nõ ↄferebant.⁊ iõ eoꝛuʒ cõi videbat ſine me ſpeculi creature. Duo ſunt Wnt
obſeruatio ↄueniẽter fuit mutata in obſeruatiõönẽ in ꝗbus cõſiſtit ſacrm.ſ.res ⁊ vba.ſub vbis compᷣ nge
ſacr̃oꝝ euãgelice.l.que gratiã ↄferũt nõ tm ſigni’ß hengdi dʒ intentio ꝓferẽtis. Pactũ meüũ irritũ fe- ſicn
cãt. VUñ Apls ad Hebꝛ. 7. Repꝛobatio ꝗdẽ ſit p cit. ſſ.in paradiſo terreſtri in Adam. Uel vult di⸗ Cce
cedẽtis mãdati pꝑꝑ firmitatẽ eiꝰ.qꝛ ẽt genꝰhuma/ cere ꝙ mactũ de circũciſiõe nõ eſt obe uãdum in
nũ tꝑe.l.date paꝝ erat eruditũ. UIn pꝛo illatpe - nõ circuciſio igruente neceſſitate moꝛtis. ante
uulis cõparabat᷑. Gal. 4 poſtea p pceſſuʒ tpis in diẽ circucidebãat. ? ꝙ boc veꝝ ſit vr. Hug p li. ð
aduẽtu xpᷣi erat pleniꝰeruditũ.⁊ iõ.l.ſcripta qͥ fue- ſacra.parte.Iꝛ .c.ꝰſi q ſub.l.tpe ſuo ſacrmin circũ- ſniak
rat ſicut pedagogus paruuloꝝ. Gal. . mutari de ciſiõis nõ pꝑcepiſent ad ſalutem tñ remedinʒ eis mun
buit i.l.q ↄueniẽs eſſet ſtatui pleniꝰ eruditoꝝ. Un oꝑatũ eſt.ũ illud poſtmodũ ſuſcipiẽdo pᷣoꝛẽ negli- runtint
apls Gal. 4.nos ⁊? cũ eſſemus parnuli ſub elem gentiã coꝛꝛexerũt. pari rõn᷑ efficaciã ſuã poterat fnun
tis mũdi eramꝰ ſuientes.at vbi venit plenitulo habere ante diẽ g'". in eaſu neceſſitatis ¶ Ded 5 uh
tꝑis ⁊c.¶ Quãtũ ad ʒm.ſcipcdũ ꝙ vſq; ad paſſionꝰ HMug eo.ca.dicit ꝙ illi ꝗ an Smdiem deceſſerant
xpᷣi legalia vtutẽ ſuã habuerũt ⁊ puari debuerũt.ſ- ſaluabant in ſide parẽtũ.qꝛ an S“ diẽ nõ debebãt
in paſſiõe xpᷣi vim ſuã amiſerũt.cui atteſtat᷑ q; di circũcidi. Ad cõcoꝛdiã iſtoꝝ videf mihi dð ꝙſi
cit ſaluatoꝛ.iminẽte puncto moꝛtis ſue vt bꝛ Jo. ansg dy circũcidebat ingruẽte neceſſitate moꝛ:
19. Cõſumatũ eſt. tu poſt paſſionẽ añ tpᷣs diuulga- tis ꝙ circũciſio ſuũ habebar effectũ.tñſi ipᷣm non N
ti euagelij licitũ fuit illis ꝗ de iudeis couertebanꝭ circũcidebãt timẽtes ne circũcidẽdo moꝛtẽ acce-
ad fidẽ ſᷣuare legalia nõ ſpẽ ponẽdo in eis.ſʒ ad vi lerrarẽt pueri ſaluabant᷑ in ſide parentũ. VUnñ nonẽ
tandũ ſcãdalũ ? vt lex cũ honoꝛe deduceret᷑ ad oan oſentiendũ magiſtro ĩ hoc ꝙ dicit hui? di. ca. vult .
mulũ ne qſ ac.ſi ſemp fuiſſent mala videret᷑ reyn oꝓtales peribãt ſicut paruuli ꝗq modo moꝛiunt᷑ an
diari.poſt tpᷣs vo diuulgati euãgelij nulli fnit lici / bap noluit.n.deꝰ pueꝝ obligari ad circuciſone; kpemne
tũ illa legalia obſeruare.¶Ed pm in opp dðᷣ. an. Sm diẽ ppter nimiã teneritudinẽ coꝛpoꝛis eiꝰ. ſege.
circũciſio dꝛ data fuiſſe in fedus ſempiternũ roneꝰ nõ eſt tn emle ve puenisdo⸗ de ſupplendo qað ne ciin
rei quã ſigniſicat.⁊ q̃ eis ſuccedit ſicut fides põt di glectũ cẽ.¶ Quicũq;.n.trãgreſſusẽ pᷣceptũ reuerti Crei
ci ſemꝑ manere rone viſiõis qͥ ſibi ſuccedit i pim dz ad illud implendſi q; citiug põt.Di aũt queri Nußzkyn
Ad. ꝛmoð.qꝙ paulus circũcidit Thimo.⁊ puriſi ꝰ½ tr qu eWcrcüucidebant tulieres. Reſpoder ſnrnal
catus ſm.l.itrauit tẽplũ.nõ qꝛ tũc circuciſio ⁊ ila Hug'. e.c dicẽs ꝙ ſacra ſcripturaꝑ maſculinum ⸗ anedtfe
purificatio aliquã vim haberẽt.ſed h̊ fecit ad vi- ſexũ aiaʒ: ꝑ muliebꝛẽ vo carnẽ ſigniſicare ſolet. vt Mnelen
tadũ ſcãdalũ iudeoꝝ ꝙ ſibi facere licuit.qꝛ noduz onqdret᷑ ꝙ ila exterioꝛ circũciſio aiabus ſciſicatio Ne
erat euãgeliũ diuulgatũ.maxie qꝛ Thimo.erat de nemptulit.ſʒ carni nõ abſtulit coꝛꝛuptione. Alia Wafen
matre iundea. Uñn.Titũ qꝛ ſimpli erat gẽtilis cireß etiã rõ eſt q mulieris mẽbꝛũ generatiue deſerui Eigols
cidere noluit vt in circũciſione Thimothei oñnde ens nõ ect aptũ circũciſioni ſiẽ virile mẽbꝛũ. Pꝛe Giſen
ret ſacramẽta legalia nõ taq; ſacrilega debere da terea coꝛꝛuptio nature ꝑ quã peccatũ oꝛiginale ʒ- hben⸗
nari ⁊ ih ꝙ Tittũ circũcidere noluit oñderet ean hitur pncipalius fuit a viro q; a muliere.vt.n. hi zmig
taq; nc cia debere appeti.⁊ hec accipi pnt ex ſunig tum eſtlivñ Adam nõ peccaſſet etia poſtq; Eus dee.
glo. ſuꝑ illud ad Gat.ꝛ neq; ad hoꝛa ceſſimus ſiab peccauerat ꝓles eius peccatũ oꝛiginale nõ oxiſſet inlestt
iectiõi.dð ẽt ꝙ puriſicatio remanet qꝛ ſm ſe ẽ ali Mlura alia que aliqui exponũt ſuꝑ litterã iuenies nfnii
gd ↄueniẽs ad cultũ dei p oi ſpe geatigapre ſien in queſtionibus expoſtſa. „ Pilnen
ſicat deuotinẽ ad deũ qſempꝑ habẽda eſt.ꝗ Adzu MDiſtinctio i. 1 * .“
d dñs facto neceſſitatè obſeruãdi legalia reuo õä 1ſ. „ ſnnjni
cauit: exhibẽs illa vitatẽ quã pᷣus in figura pcepe —« Ama ſacramenta. cetera ſu⸗ gien
rat obſeruãdãa.·ꝙ aũt apli poſt xpi paſſionẽ ppibu EZE perius magiſter deter- ſſen
rũt gẽtibꝰ Eſtinere a ſuffocato nõ fuit niſi ad tᷣus minauit de ſacramentis in generali Cie
ad vitadũ ſcadalũ illoꝝ ꝗ de iudeis ↄuertebantur 7 de circũciſione in ſpali.que fuit re ignacf
ad fidẽ ꝗq ꝓpter deſuetudinẽ talia abbomiabant᷑. medium contra peccatun oꝛiginaie ſrtuſl
ſicut videmus ꝙ ſi aligs vult ſocialit᷑ alij cöueni⸗ in ue. l. hic determinat in ſpaͤli de ſa⸗ unhſmnti
re abſtinet ab his q̃ alius abbomĩat᷑.foꝛnication? cramẽtis.l.no.⁊ diuiditur in duas partes.Pꝛi unnutt
aut ꝓhibuerũt ſicut ꝑ ſe malũ.ðilla.n. ꝓhibitionon mo determinat quedaʒ pꝛeambula ad ipſaſacra— eltin
debuit ↄputari iter legales.qꝛ hic non loqmur de menta. ¶ Gecundo de ipſis ſacramẽtis di. ſequẽ/ ſchfkge
legalibus niſi ſ̃m ꝙ a moꝛglibus ſunt diſſcta.- mo tiibi. Poſthec videndum eſt¶ Pꝛima in duas. nuichri
ralia.n.nullo tempoꝛe ceſſare debuerũt. NAVIꝛimo determinat de quibuſdam pꝛeambulis Ei
Irca litteram Obſeruatie cerimo ad ſacramẽta.l.no.cõmuniter. ¶ Secũdo de quo
( Ben e Eednigles heeſunt. qda o dam pꝛeambulo ad ſacramentum baptiſmi ſpe⸗ hhibaſſic
acta que ſm ſe nõ habẽt rõneʒ manifeſtaʒ cialiter ideſt de baptiſmo Joan.ibi HMHunc vero gkriach
vtilitatis vobſeruatie ſacroꝝ legaliũ hac ð cauſa pꝛenain duas. ¶ Pꝛimõ ponit numerum ſa⸗ Oeſpnckti
cerimoniales dicte ſunt.⁊ põt h̊ vocabuluʒ dici a cramentoꝝ ⁊ efficaciam in generali ¶¶ Secundo ielucn
charis qð eſt gra ? mene qð eſt defectus.q. defe/ mouet queſtionem? ſoluit de tempoꝛe inſtitutio⸗ liniid
ctũ hntes gratic.eoꝙ eam nõ ↄferebant. velace nis ovꝛum ibi ¶ Si vero queritur. ¶ Et iſta in unlich
ris.i.lumiarius que adhibebatur in ſolẽnitatibꝰ duas. Mꝛumo mouet queſtionẽ de tempoꝛe in⸗ ſarrrr
Kſtiſtt
.◻ .
*
. . . 6 6 1
. .
. .
— —

4
gingg.
lginene⸗
orloqgend,

tmömidel. “.

l Doonn
5 ſbiscon;
müimtfe⸗
al vudi⸗
düchmin
Hup;
oſacfmeitch⸗
remcdͤn os
dope nct
täſtäporat
1ns 1O;
n deckllan
Eeno debehi
kmihidogt
cellitate nan
uwſtiöm n
domonde de⸗
cnti. Vinen,

bui dic. ne e.

lomorinnt a,
leiniaſeng
coꝛporise/
plendogöne
Lptü reuen
Biaũtqren
Reſpoͤder
aſculunz/
reſclet.
slaficn
NN W
Kwd
”
wuncr.Nn.
ntnüpotc e
1gnnen l
iglugi and⸗

.
.
neamtaggtſ/

SSnd d.
mmonnsn d

nbpänhriinſt.

ennin
uushaſlsͤ in

AMutptionis ſacramento:lſho.l.
ein Mirmto ha

o in ptes tres. determiat de bap'. Jo. ad
idꝛta. ¶ecũdo de eius efficacia ibi

Epena aut

8 .R
— poſt hoiĩis lapſuʒ debuit ſibi adhibẽ vtiliſſina mme
dicinã. extũc debuerũtiſtituiſacr̃ano.l.cũ ſit vti
liſſima mediciat Itẽ ſacr̃a no.l.cũ ↄferãt grax ſta
ti debuerũt dari cũ fuit tpᷣs plenitudis gre.ſy illõ

fuit᷑ ſimils i
ꝛMmno determiat de bpꝰ. Jo. ad

,

Sed̈o ondit jre
lioꝛum ibi Fuit.

tn.¶ Nla bi incipit. Nunc vero diuidit᷑

baptiſmũ 5
Ad ꝗd g. Certio de
ſiderandum eſt. . P
irca hanc diſtinctionem an?
npal de duob? ¶ Pꝛlo de ſacr̃o no.l.in gnali.
PS do de baptiſmo Jo. in ſpali¶ Circa pmũ q̃⸗
runt᷑ q̃ttuoꝛ.(¶ Pꝛio vtrũ oĩa ſacr̃g no.l. fuerit iſti-
tuta in rem 2 aliquẽ defectũ.⸗
runt inſtitui añ xpᷣi paſſionẽ.ſ
ſtituta fuerũt a deo
numero ⁊ oꝛdine.

.— Articulus pꝛimus.

eius ſufficiẽtia ibi. Hic con

28

nerũt iſtituta ĩrem n z aliqueʒ defe⸗
ctũ. qꝛ mrimoniũ fuit iſtitutũ ĩ ſtatu ĩ
nocẽtie i quo nullus erat vᷣfectus nec
culpe nec pene¶ Itẽ os vᷣfectus aut
culpa.ſʒ nõ fuerũt iſtituta õᷓ defectũ pe
ne. qꝛ gra q̃ dat᷑ in eis pene nõ eair 5 de⸗
fectũ culpe.qꝛ exñũtes i culpa ſakẽ moꝛtali non
beẽt recipe ſacra.g nõ fuert õ defectũiſtituta¶Cõ
traſʒ Hu.li deſacr̃is ꝑte. Niij.c.xij.Sacand
l.ſunt medicamẽta ꝑfecta.ſʒ oẽ medicꝗmẽt᷑uʒ ẽ

medicꝗqmẽtnzẽ 3
aliquẽ defectũ iſtitutũ.g oĩa ſacr̃a aliquẽ ðᷣfectũ

inſtituta ſunt

næẽ adhibet᷑ quo ille nõ idiguiſtet ſᷣm oꝛdinẽ iſitu/

tiõis ſue nature.adhibet᷑ ei ̊ aliquẽ deſectũ.ſʒ ſa/
crano.l.adhibent᷑ ad hois ꝑfectionẽ ꝗbꝰtñ nõ idi
guiſſet u ſuaſſet.oꝛdinẽ iſtitutiõis ſu eare
hibent᷑ Z aliquẽ hoĩs defectũ.culpe velpene. vel
3 vtrũqʒ. Si.n.hõremãſiſſet i ſtatu nature itegre
ad eiꝰ ꝑfectionẽ nõ reqreret᷑ niſi de? iſluẽs ⁊ gra ⁊
vtutes ab ipſo ĩfluxe.icld pᷣm in oppo dð ꝙ mr̃i
mdniũ ĩ ſtatu inocẽtie ꝓpꝛie loquẽdo nõ fuit ſacrʒ
niſi large vocãdo ſacr̃m ſignũ rei ſacre nec fuit in
ſtutũ irem ſed tm̃ in offĩ.ĩno. añt.l.ĩſtitutũẽ
iremm g defectũ ↄcupiſcẽtie.inqtũ exeuſat vtu⸗
tis gnãtiue actũ ꝗ erẽ mr̃imoniũ nõ excuſat᷑ a pccõ
mẽ ali ſi fiat ex pl'ẽo volũtatis ↄſe m Aa t, dð
ꝙ ſacr̃a nõ tm̃ ſunt i remediũ õð pccm̃ ipᷣm
do.ſʒ illa Rullus dʒ reciꝑe ꝗ credit ſe nõ hre graʒ

ſunt in remediũ a pc pꝛeſeruando contra etiaz

penam a peccato caſt atam ſiẽẽ ad maluũ pnitas

⁊ ad bonũ difficultas bene ſunt aliq̃ ſacra directe

qꝛ gra q dat in eis minuit penã pᷣdictã inq;tũ illa

penaẽ diſponẽs ad pccm̃ ⁊ ex pccõ cãta.

hn xp̃i paſſionẽ. Et vr̃ ꝙ ſic. qꝛ pꝛudẽs ⁊ fidel
des ſit pꝛudẽtiſſimus ⁊ ſdeliſſim medic'nat

tpᷣs ĩcepit anatiuitate xpᷣi ſm aplʒ ad Gal. iiij S

cðo vtrũ vöbue
nẽ. ¶ Certio vtrũ oĩa in-
ediate. Muartd de eoꝛun

Rimooſtendo?em:

KRndeo illud qð ad alicuiꝰ ꝑfectio
e.S ach
expellẽ?

Ecũdo queritur us era no.l.

ſtati adhibʒ iſirmo vrilioꝛẽ medicinã.cũ

9 . 7 9
. . *
— –— . —

—

extũcdebuerũt ſacr̃a no.l.iſtitui: ¶ Cotra effectus

nõ dʒ pcedere cãʒ. ſzʒ vtus ſacr̃oxꝰʒ ẽ a paſſiõe xpi

nõ debuerũt ĩſtitui niñ poſt xpᷣipaſſionẽ. Itẽ ſa-
cr̃a no.l.nõ debuerũt iſtitui q;diu ſacr̃a ve.l.fuer̃t ĩ

quo vigoꝛe.ſed vſq; ad paſſionem xpi tenebantur

iudei ad ſacr̃oꝝ legaliũ obſeruationẽ de neceſſita

te.S ſacr̃a no.l.inſtitui nõ debuerũt an xpᷣi paſſio-

nẽ. Mñdeo ꝙ ſacr̃a no.l.nõ debuerũt inſtitui añ
xdi paſſionẽ.ſicut.n.d.Hu.pli ð ſacr̃is ne §.
c.peni. ex quo homoa ſtatu pnie icoꝛꝛuptiõis la-
pſus in coꝛpoꝛe ꝑ moꝛtalitatẽ in aia ꝑꝑ inigtatem

egrotare cepit c0tinuo deus reparade ſacris ſuis

medicinã pᷣparauit.que qdeʒ ꝓut rõ poſtulabat ⁊
cã diuerſis tꝑibus ⁊ locis ad curationẽ illius exhi
buit aliqua an.l.aliqᷓ ſub.l.aliq̃ ſub gra.cum.n. ſa

cramẽta.l.gre ſint ꝑfcã inſtituinõ debuerũt in.l.
nature neq; in.l.ſcripta⁊ ꝑꝑ ſtatũ moꝛbi ⁊ iſrmi.

apᷣnꝰ.n.moꝛbi debẽt dari remumminus ꝑfcã ⁊ i ꝓ
feciʒi ꝑfectioꝛa ⁊ in ſtatu ꝑfectiſſma.Et qa moꝛbꝰ
pcci circa illud tẽpus quo vxpᷣs pᷣdicare icepit nehe

mẽter ĩualuerat.iõ tũc pᷣmꝰ debuerũt iſtitui ſacr̃a

l.gre q̃ ſunt ꝑfectiſſima.hẽt exigebat ſtatus inſir⸗
mi. P.n. ↄueniẽs fuit vt ꝑ ſactra.l.nature ã erãti
perfectiſſima reſpectuſequentiũ manuducerent
hoĩes ad modũ paruuloꝝ ad recognoſcendũ defe
ctũ ſue ignorãtie ⁊ poſtea ĩ tꝑe.l.ſcriptetanq; ꝓue
ctoꝛes ĩſtruerẽt ꝑ ſacramẽta ĩ ſigniſicãdo expᷣſſio/

ga ad cognitionẽ infirmitatis ſue.vt ſic deſidera

rẽt medicinã illuminàtẽ õ̊ defectũ ignoꝛãtie ⁊ foꝛ
tiaidinẽ ̊ vehemẽtiã cõcupiſcẽtie.ꝑ xpᷣi aũt pᷣdi/
cationẽ fuerũt multo pleniꝰ iſtructi de vtroqʒ.⁊ iõ
tũc fuit tpᷣs iſtituẽdiſacr̃a no.l.q̃ ↄferũt gratiã illu
minãtẽ ↄð ignoꝛãtiã ⁊ repᷣmẽtẽ ↄcupiſcẽtiã dp/⸗K
mũ in oppi ðð ꝙ ſtati a pnꝰmoꝛbi deus adhibuit
vtiliſſimã medicinã ꝑ ↄꝑationẽ ad ſtatũ moꝛbi⁊
iſirmi oĩbꝰ pẽſatis. Ad ⁊m dð ꝙ plenitudo grei⸗/
cepit ĩ icarnatiõe.ſʒ ĩcepit ĩfundi ixpᷣi bapꝰ⁊ pᷣdi-
catiõe.⁊ iõ añ nõ debuerũt iſtitui ſacr̃a.decuit.n.
vt añn ſacramẽtoꝝ iſtitutionẽ eẽt ppis ĩſtructꝰp xpᷣi
pᷣdicationẽ.iſtitui tũ debuerũt añ xpᷣipaſſionẽ. de
cẽs.n.fuit vt illa iſtrueret dũ ſilis erat viatoꝛ ⁊ cõ
p̃bẽſoꝛ.¶Ad pᷣmũ ad partẽ aliã dð ꝙ poſtq; icepit
pᷣdicare iã erat paſſio.aliquo mõ q̃ſi pñs ꝑꝑ ei?p⸗/
binqtatẽ ? paſſuri pñtialitatẽ ⁊ aſſũptã penalit
Ad ⁊m dð ꝙ maioꝛ falſa. ab iſtitutiõe.n.ſacrã/
mẽtoꝝ no.l.vſq; ad xpᷣi paſſionẽ ſił ↄcurrerunt ſa/
cramẽta legalia ⁊ euãgelica.oẽs.n.res ĩſuis cõſi/
nijs aliquo mõ ſilitudinẽ hñt.⁊iõ qꝛ illtꝑe euãge

lica erat ĩ ſui iudicio ⁊ legalia ppe ſuũ finẽ᷑. cõueni
ens fuit vt ĩ modico tꝑe ſimulcurrerent.

. . — 2 — .
— MUTr grif vtrũ oia ſacr̃ata no. .
tio nerit iſtituta fuert a deo ime

Aiate Et vꝛ ꝙ ñ. Mõ.n.iuẽit᷑ ꝙ iſtituerit extre
mã vnctionẽ ſʒ iacobus eã iſtituiſſe vẽ vt pʒꝑil/
lud ꝙ dẽ Ja. . Infirmat᷑ aliꝗs ex vobis iducat p/⸗
ſoyteros ecclie ⁊ oꝛẽt ſuꝑ eũ vngentes oleoi noĩe
dñi. Itẽ nõ legit᷑ vbi iſtituerit ↄfirmationẽ ſʒ iueni

otur ꝙ apliiſtituerũt qð pʒ act.g.cũ dꝛtũc ponebãt

manus ſupꝑ illos ⁊ accipiebãt ſpm̃ ſem̃¶ Cõtra
ab hoĩe inſtituunt᷑ ꝑ hoĩem pñt deſtitit.ſed ſac:a
p hoim nõ pſĩt deſtitui.ꝭ̊nec apuro hoĩe fuerunt
iſtituta¶ Itẽ ad.il.latoꝛẽ ꝑtietponẽ fũdamta.l. Sʒ
ſacia ſunt füũdamẽta.l.no.̊ᷣ.cũ xpᷣs fuit.l.latoꝛ olia
ſacꝛa.l.no.inſtituit imediate.Ad iſa queſtioneʒ

dixerunt aliqui q̃dam ſacr̃a fuiſſe a xpᷣo ĩimediate

inſtituta dam mmediaãtibus aplisſicut ↄfirmatio
extrema vnctio Quod de exxrema vnctõne vr
expᷣſſe ſentire mgr̃ i la di.xxiij.c.ij.⁊ N reij d
ſacra.parte.xv.c.ij. Alij dicũt oĩa axpᷣo imedi
te iſtituta fuiſſe ga cũ ex ſua iſtitutiõe hẽant virtu/
tẽ ↄueniẽs fuit ea iſtitui ab eo ſolo imediate a quo
hñt ſcificãdi vᷣtutẽ q̃ eis dari non potuit ab aliquo
homie puro ¶ Qui vult tenere hac opionẽ põt di
cere ad pᷣmũ ĩ oppi. ꝙ legit᷑ xpᷣʒ inſtituiſſesacrʒ ex
treme vnctõis vthi Macth. vj. in hoc ꝙ diſcipu
li vngebãt oleo multos egros ⁊ ſanabant᷑.⁊ nõ eſt

ꝓbabile ꝙ hoc feciſſent niſi accepiſſent a xpᷣo. Añ .

vbũ magri ⁊ verbu HMuꝰ.ꝗ vident᷑ ſentire otrariũ
vt allegatũ eſt in coꝛpe qõnis exponi debẽt de iſti
nngis Bnulgatjone vel de iſtitutiöis memoꝛatõ
ne. ¶ Ad. ꝛm: dð ꝙ legit᷑ xyom inſtituiſſe ſcr̃m ↄfir-
matiõis ĩ hoc ꝙ ſcriptũẽ Mathio. ꝙ paruulis ſi
bi oblatis vt taãgeret eos iponebat manꝰ ⁊ hñdi
cebat eos. AUñ cũ apli manusiponebãt vtebãt᷑ ſa
cro iam iſtituto. Abi aũt ĩmediate iſtituerit ſacr̃ʒ

penitẽtie dicetur inferius di. xxij. cioi
Warpo anerif de numero ſacroꝛũ
agrto querit no.l. ? eoꝛuʒ oꝛdine

mouet ⁊ ex parte gre quã ꝓferũt.i mö
duplex eſt defectus.ſ.culpalis⁊ penal.pꝛimuseri

plex.ſ.culpe oꝛiginalis ð quã pᷣncipaliter eſt bapꝰ

⁊ culpa actualmoꝛtal õj quã ẽ pñia.⁊ culpa venia

lis ↄ quã eſt extrema vnctio. Defectus penalisẽ
quadrupliciter.ſ.ignoꝛãtia in rõne.ꝗ quam eſtoꝛ/
do.ĩclinatio ad malignitatẽ in voluntate. quaʒ

eſt euchariſtia.infirmitas in iraſcibili ↄ quã eſt cõ
ſirmatio.cupiſcẽtia in ↄcupiſcibili ꝭ quã eſtmr̃i
moniũ.¶ Scðo mõ ſic ad actum fidei adiuuat ba
ptiſmus.ad actũ ſpei vnctio extrema.ad actũ ca
ritatis euchariſtia ad actũ pꝛudẽtie.oꝛdo.ad actũ

foꝛtitudinis ↄfirmatio.ad actũ iuſtitie penitẽtia
ad actũ tẽperantie mr̃imoniũ.⁊ ſic ſeptẽnarius ſa

cr̃oꝛuzʒ rñdet ſeptẽnario vᷣtutũ. Tertiomodo ſic.

reê. Uñ Dio. vij. c. angelice hierar. diẽ ꝙ purgatio
illumĩatio ⁊ ꝑfectio.ẽ dinie ſcie aſſumptio. ga ſcia
ẽꝑ gram. neceſſarius aũt eſt triplexpurgationis
actus. vſis reſpectu originalis pcciad quẽ actũ
iſtitutus eſt baptiſmus.alius reſpectuclłpe actua/

lis.ad quẽ actũ eſt pnia inſtituta.t᷑tiꝰreſpectuma⸗

li medio mõ ſe hntig qð eſt cõcupiſcẽtia ad quem
iſtitutũ eſt mrimoniũ.Actus illuminatiõis eſt du
plex vnus in via per gram ad quẽ iſtitutus eſt oꝛ
do. alius in pꝛia ꝑ gliam ad cuiꝰ imediatã diſponẽ
iſtituta eſt vnctio extrema. Actus pfectõis eſt du
plex. vnus ad reſiſtẽdum terribili malo ad quẽ in
ſtituta eſt ↄfirmatio.alins ad ꝑficidũ in bonuʒ ad
ruʒ ſic põt accipi.qᷓ;uis.n.bonũ cõmune in intẽtõ
ne pᷣponi begt bono ſingularis ꝑſone.ſm ſnĩiam

quẽ inſtituta eſt euchariſtia ¶ rg pᷣdictoꝝ ſacro e

Phi.ij.ethi.c.j.vñ in via generatiõis pus eſt bo
nuʒz ſingularis pſone.ſicut pꝛius ẽ homo qᷓ; domꝰ

domus poꝛ ciuitate ⁊ pars generaliter pꝛioꝛ to

to.⁊ iõ quo æl nos ſacr̃a queꝑtinent ad bonũ ꝑſo⸗

mõ ðbito ordiata.ſa-
cr̃a.n.graʒ ↄferũt i remum.ↄtra ðᷣfcũʒ.⁊ ĩadiutoꝛi
uz ad bonũ.⁊ ideo eoꝝ numerus ſumi põt? expar
te defectuũ ↄtra quos ſunt.⁊ ex parte boni qð pꝛꝰ
2imo mö. ſic

—

Eichier eſt actus gre.ſ.purgare ꝑficere.illumina
r

°
„

ne p̃o:dinant᷑ oꝛdini ? iRrimonio ꝗ grinent aꝗ be
nũ cõe.⁊ inter illa que ꝑtinẽt ad bonu ꝑtene pꝛioꝛ
eſt baptiſmus.ga eſtſacr̃m intaantiũ.vltimũẽ ex⸗
trema vnètio quia eſt ſacrʒ exeũtiũ.ↄſirmatio eunx
chariſtie ⁊ pnie ſunt ſacr̃a ꝓgreditntiũ inter q̃ pꝛi
oꝛ eſt cõfirmatio.ꝗa eſt ad gre in bap. collate con/
ſeruationẽ.ſcdõᷣo euchariſtia ꝗa eſt ad gr̃e cõſerua⸗
te augmẽtat ionẽ.ttio eſt pnia ꝗa eſt ad gre admiſ
ſe recunerationẽ. Interſacr̃a que ſuſe ad bonum
cõmune pꝛius eſt oꝛdo qᷓ; mr̃imoniũ ꝗaper di⸗
nem mr̃imonijſacr̃m diſpẽſari debet.

¶ Euiculus ſecundus
pqueritur de ſe⸗
Onſequehnter aien doſe
Et circa hoc querunt᷑.J Mꝛio utrũ
NAbaptiſmus ꝗJo. erat ſcerm. ¶ Scdðo a
Auo fuit iſtitutus.¶ ¶ Tertio vtrũ con
ferebatgr̃am.¶ Quarto vtrũ illo baptiſmo bapti-
zatiremanſerunt obligatiad recipiendum xpᷣi ba

btiſmum. . hantiſ
6, OQñid v baptiſmus Jo. nõ
MRimooñdo etin Aug. li. v.
6 baptiſmo donatiſtas lõge anñ mediũ diẽ
ꝙ go. baptizabat bapꝰ.nõ diu mãaſuro.ſed qᷓtuʒ ſa
tis eſſet gabargadt viam dſo. Sed pᷣparatoꝛium
ad viam dñi nõ erat ſacr̃m.ſed diſpoſitio ad ſuſce
tionẽ ſcroꝝ eius.ꝭ̊ baptiſmus Jo. non eratſcr̃m.
glo. ſup illu lotio rar Jodbapriʒzãs. ;ᷓ
cathecumis nõdũ baptiʒzdatis ꝓdeſt doctrina fi
dei.tm̃ ꝓſłcit baptiſmus Jo. an baptiſmũ xpi.ſed
pᷣdicta doctria nõ eſt ſacrm.ꝗ̊ baptiſmus 30. non
eraſacr̃m. ¶ Kõtra ſacr̃m eſt ſacre rei ſignũ.ſed
baptiſmus ꝗo.erat ſacre rei ſignũ.erat.n.ſigunum
baptiſmi xpᷣi.gꝗa erat via ⁊ pᷣparatio ad ipᷣʒ.vt hẽ/

tur in go.ſip ulud Jo.ttio.⁊ baptizabãt.gᷓ eratſa

cr̃m.¶ ſndeo ꝙ ſi extẽdamus nomẽ ſacri ad oẽ ſi
gnũ rei ſacrãtis ſuſcipiẽtẽ.ſic baptiſmus Jo. erat
ſacrʒ.qꝗa expᷣſſe repnũtabat xpᷣi baptiſmũ.ꝗẽ res ſa
crãs ſuſcipiẽtẽ.ſi aũt reſtrigamus nom̃ ſacrfi adid
qð ẽ ſacre rei ſignũ ⁊ cã.ſic nõ erat ſacr̃m.ꝗa nõdõ
ferebat gram ex viſacri vti.iij.q.oñdet᷑. Añ u
ctu baptiſmi xpᷣi dʒ dici fuiſſe ſacrale.ꝗa fuitca⸗
diſpoſitio ⁊ pᷣparatio ad illiꝰbaptiſmi ſuſceptiõöez
7 nrrre ptinuiſſe ad no.l.ꝑ reductionẽ.

¶ Arn. ad partẽſecũdã ꝓcedit de ſacro ſm ꝙ extẽł/
ditur ad oẽ ſignũ rei ſacrãtis ¶ Alia duo ad par-
tem pꝛimam ꝓcedunt de ſacro m ꝙ eſt ſacre rei
WWHXα q quo Jo.
¶Ecundo querſturlne iatm⸗

—

tus. Et vꝛ ꝙ a deo, galle facit rẽ cuiꝰ auctoꝛi
tate fit. Uñn ille angelus ꝗq Moyſi loqbat inpſona
dei dirit. Ego ſuz de peis tui.Exo.iij. Sʒ Jo. ba
ptiʒzauit auctoꝛitatexpᷣi. An vt hr̃ Jo.pᷣmoõ. J0. di
cit. Oui miſit me — in aquã ⁊c. Sxpᷣs Jꝗo.
baptiſmũ iſtituit. ¶Mtẽ vt hẽtur Math. xxj. xpoã
de baptiſmo J0. vtrũ eſſet ex celo aut ex hoĩ⸗
but. indei ꝗlibẽter ipediſſent nõ fuerũt auſi dxe
ex hoĩbꝰ.̊ nõ fuit ab hoĩeiſtitutus.Cotra ſi non
fuiſſet iſtitutus a Jo.ſz tmmmõ baptizaſſet auctoꝛi⸗
tate pi nõ debuiſſʒ dici baptiſmꝰꝗo. qa baptiſin?ꝰ
quo ad auctoꝛitatẽ xpᷣi baptiʒabãt eius diſcipuli.

„ .
6
—
£
. £
„
„
△

1.
, oan

e
ing
fodipe

letonen
Ptisnſt
ntun
ſcfales
ore

oo.
ſonsftit
lusdap
mofied
derdie
tp dic
ſzined
1

1
ioruta

Gidign
ſg
WRor
cko⸗
Eh⸗
zcicist
bptiin
nyg

—

Pustot
lſini p ei
Aii⸗
ßiut i
chſoect⸗
ſtondefen
Wiggn
hlan
6euen
ezd
ſtid
ſitfe
hm

Neleit⸗

.

iinent n
gfimangtn
tmüimrcri
h. collatecon⸗
aiuge Ken
Rtiigtnani
domm

Noniä Pper dd.

ndeder.
s

er Aerirdet
cödo nahti
ni 4 äon
tſcn.Nd
Terno rien
ladchrſmnobe
mäm

gdrins ,

1
7

mul Ait e

unin
io. un
s nrin,
1 Mi
mibaptiſmnüi
baptinus Ni
lacre rei ſin
g NN
mdadi

3

wapriabir t.

msNiſcit
Kenrimns ,
rſtigin
mupnſiſich
14

leniſinn.
—
ingcirenn

An
l nafrinn

Secũda
„

nõ dicebat᷑ baptiſmꝰ aveuiꝰ diſcipli.cũ g ille ba-

priſt inge ſoiliter diceret᷑ baptiſmus Jo.ab ipo in

r and d diun inſtinario alicuius
rei duplexẽ.q̃ᷓ

Xxp̃ſſe a deo.q̃dã.oeclta mediaãte

o miſtro cui ſoli cõmittit᷑ ptas inſtituendi.alij tñ po

O

baptiſmus xp̃ᷣi ab ipſo xpᷣo.

N Alug ſup Jo.tractatu.
ap

teſt ouenire ptãs exequendi vel.cui ſoli cõmittit᷑
ptãs inſtituendi exequẽdi.pꝰ mõ fuit inſtitutus
mõ fuerũt inſtituta
ſacra gag. deng. n inainitvirp MWoyſen.ſʒ iſti⸗
tuxoꝝ exeèntio nõ fuit ſoli Moyſi ↄmiiin. plures

efi alij illa ſacr̃a miſtrauerunt. ʒ?mõ fuit inſtitutꝰ
daptiſmus ꝗo.a deo.auctoꝛitate.n.dei Jo.illũ ba

ptiſmũ inſtituit ⁊ ſibi ſoli fuit executio reſeruata.

VAnñ inſtitutio illiꝰ baptiſmi nõ ruit niſ ad tpᷣs vi/

re Jo. baptiſte. ¶ Deid ꝑtẽ pꝛimã nõ plus ↄcludũt
niſi ꝙ baptiſmus Jo. fuit inſtitut? a deo. ⁊ B veꝝ
c.fuittñ inſtitutus mediaãte Jo.tanq; ſingulari mi
niſtro ⁊ inſtitutiõis ⁊ executiõis.¶ Ad arm. ad ꝑtẽ
aliã dð.ꝙ qᷓ;uis baptiſmus ꝗJYo.iĩiſtitutꝰ fuerit a ðᷣo
mõ pᷣdcõ.tñ recte dictus ẽ baptiſmꝰ Jo.eo ꝙ ipſe
ſolus fuit miſter pᷣmarie iſtitutiõis ⁊ ex Rutiõis il
lius baptiſmi ⁊ qꝛ ab ipᷣo erat totũ qð ĩ illo baptiſ-

mo ſiebat rõe opis oꝑati. ꝗa ſic ꝑ illu bap nihil i⸗
teriꝰ ĩ ala fiebat.ſʒ baptiſmꝰ xpᷣi quo baptizauerũt
ciꝰ diſcipli nõ fuit tꝑis mediãtibus a do inſtitutꝰ

ſz imediate a ðo.nec ab ipſis erat ĩterioꝛ oꝑatio
q̃ꝑ bap pp̃i in ſuſcipiẽte fiebat. biit
FErti vtꝝ vᷣaptiſmus
Ertio quernm Jo.ↄferebatgraʒ
t Vꝙ ſic. ᷓto ſacrafuert.l. euãgelice ppĩ

qquioꝛa tãto fuerũtiagis accidẽtia ad ꝑfextioæ.

Anñ dignioꝛa fuerunt ſacr̃a.l.ſcripte q̃al.nature.
Sʒ bapꝰ Jo.fnit ꝓpiquioꝛ.l.euãgelice qᷓ; circũci⸗
ſio 28 circũciſio graʒ ↄferret młto foꝛtiꝰ bapꝰ Jo.
Mathe. pꝰ dꝛ ꝙ Jo. fuit bapriʒãs in dcterto

Treiſſionẽ pccõꝝ ſʒ remiſſio pccõꝝ ñ ẽ niſi ꝑ graʒ.
Sbap Jo. graʒ ↄferebat. ¶ Cotra gl. will Luce 3
pᷣdicãs baptiſmũ pnie dicit ꝙ Jo. dare nõ potuit

baptiſmũ quo pccã ſoluerent᷑. Sʒ baptiſmo quo

Afertur gra ſoluũt᷑ pccã.̊ baptiſmus.Jo.gram cõ
ferre nõ poterat.tè illo baptiſmo in quo xpᷣs in

kerius nõ baptiʒat nõ ↄfert gr̃a. Sʒ talis erat bap
tuimꝰ Jo. Vñn de oſecra. di. . Aliud. eſt ſumptũ
V vſus finẽ. Si quos
tiʒauit Judas non ſunt iteꝝ baptiʒati.⁊ quos
baptiʒ auit Jo.iterũ ſunt baptiʒati.q̊ in baptiſmo
Jo.nõferebat᷑ gra.¶ Rndeo ꝙ tm̃ hab uit baptiſ
mus Jo. de vtute ⁊ nõ plus qᷓ;tũ ſibi dare voluit
vncipalis inſtituẽs cã.iſtitutus aũt fuit a ðᷣo ſicut
apneipal cã. vt pʒ ex qõe pᷣcedenti.tm̃ ergo hũit
de vtrtute ⁊ nõ plusgstũ ſibi deus dare voluit.ðᷣs
aũt noluit ſibi dare vtutẽ gr̃am ↄferẽdi.nec cara-
ctere iᷣmendi.nõ danda.n.eſt pᷣparatiõi. virtus

poſteaẽ in medicina futura. Baptiſmꝰ aũt Jo.

fuit quedã pᷣparatio ad bap xpi.ꝛ⁊ p ipm fuit q̃dã
aſuefactõ hominũ ad bapin xpᷣi reci piẽdũ.⁊ iõ nec
earacterẽ ipꝛimebat.nec gram ↄferebat. ſʒ bapi
xpᷣi ſigniſicabat.⁊ quo ad ſ̊ erat aliquo mõ ſacr̃m.
T ad eius ſuſceptionẽ pᷣparabat.⁊ quo ad q̊ erat ſa
cramctale.⁊ erat materia merẽdi quo ad illos ꝗ

ißm in fide ? deuotiõe ſuſcipiebãt. ẽñ Math. z

dicit. Ego quidẽ vos baptiʒo in aqua in pniam. ꝗ
aüt poſt me venturusc.⁊ ſequet. vos bapta abit
in ſpũ ſcõ.(id p in oppin dð.ꝙ maioꝛẽ vtutẽ bʒ

99 „

de acceſſu ad pfectionẽ q;tifad expꝛemſonẽ ſigniſ
candi.⁊ ſic baptiſmꝰ Jo.fuit ꝑvctioꝛ q; circũciſio
expᷣſſius.n.q; circũciſio bapti ſimuʒxpᷣi ſigniſicauit
vnde ſi baptiſmus Jo.nõ fuiſſet inſtitutus niſi ad
o ſignificandũ baptiſmũ xpᷣi nõ fuiſſet ſuꝑflua eiꝰ in/
ſtitutio.eo ꝙ ꝑ ipᷣm ſigniñcabat᷑ expꝛeſſius baptiſ
mus xp̃ᷣi.q; fuit ſigniſcatus in.l.ve.tñ vt in viſũ
eſt in coꝛꝑe qõnis nõ fuit inſtitutus cã ſigniſicãdi
tm.¶ Ad ꝛm dð.ꝙ ibi nõ dꝛ ꝙ Jo. eſſet baptiʒãs in
remiſſionẽ pccõꝝ.ſʒ ꝙ erat baptiʒãs ⁊ pᷣdicãs ba
ptiſn: pnie in remiſſionẽ pccõꝝ.i.baptiſmũ xpᷣiĩ
quo erãt remittẽda pccã. vñ glo.ſr illud TLuceʒꝰ pᷣ
dicãs baptiſmũ pnñie dicit.non ait dãs baptiimũ

penitentie.ſed pꝛedicans.

17 Rriruir vtæ bapꝰ Jo. bapti
Marto q̃ritur bap zvabtt
gati ad recipiendũ bapmxp̃i.? vi ꝙ nõ ma
giſter in lr̃a huiꝰ di.c.vltio. Qui ſpẽ nõ poſuerunt
in baptiſmo Jo. ⁊ pꝛem. ſi.⁊ ſpm̃ ſcm̃ credebant.
npo ſt baptiʒzati fuerft.ſʒ ipoſitõe manuũ ab apiiſ
ſuꝑ eos fcã ſpm̃.ſ.acceperũt.ſtẽ in receptiõe ſa⸗
croꝝ qð dat᷑ nõ eſt iterandũ.ſʒ ſi aliqd omittit᷑ po/
ſtea ẽ ſupplendũ extra de clerico ꝑ ſalutẽ pꝛomoto
cũ ergo in bapꝰ? Jo. daret blutigererior non fuit
iteranda.ſ- zeanpplecſaaſ tra de ↄſecra.
di. 4. Aliud.⁊ ſumptũ eſt ab Aug.ſuꝑ Jo. tracta
tu. .vſus ſinẽ. Si quos baptiʒauit Judas nõ ite
