nis exẽplũ. M ꝙ ille latro ⁊ ſi nõ fucrit mnarter;
tũ ad cm. ſfuit tñ q;tũ ad volũtatẽ. Quẽ regnatuh⸗
rus erã amiſi.nec tñ in Hpeccauit.ambꝛo.qꝛ nõ xi

ſtulit eũ baptizare ꝑ neglaʒ ſed qꝛ ↄſuetudb ecclle

tũc Hreꝗrebat vt diu cathecumini ſuarent.⁊ ſole
bãt expectari ſolẽnitates ad baptiʒãdũ.vſj de cõ⸗
ſe. di. 4*. De cathecumis. c. Nenerabit. dr qeĩſo
lẽnitate paſcali⁊ pẽtecoſte cathecumi baptiʒent᷑.
niſi alr faciẽdũ ſit ꝑꝑ vrgẽtẽ neceſſitatẽ.melioꝛ eſt
tñ ↄſuetudo ſtati baptiʒare ꝑp tres roõnes.ſ.pꝑp ꝑi/-
culũ mõtis ⁊ ꝑꝑifeſtatiões demonũ qpntminusi
baptiʒatis q; nõ baptizatis ceteris pibꝰ.Et qꝛ q;
diu hõ paruulus eſt.certũ ẽ in ipſo nõ poſſe eſſe ali
qd qð ipediat baptiſmi effectũ. Etẽ baptiſmus iĩ
aq̊.i ſanguie ⁊ ĩ pnia.qrit᷑ ꝗs ſit melioꝛ oibꝰpẽſatis
¶Mñndeo ꝙ iſti haptiſmi ini ſe ſe hñt ſẽ excedẽtes
⁊ exceſſi.n inmẽdo.n.caracterẽ baptiſmꝰaque
alios duos excedit qꝛ caracterè nõ umpᷣmũt.a in
ꝑ ipᷣm plib põt ſubueniri. Subuenit.n.adultis

a diſcooperi⸗

7

L rſun
nieel
Uind
fnmnunt
hire ſi
getob⸗
fumcen
iegtp
Nipinta
Mpotſi
Nogpni
ogr
Ctngri
daſeng
Piencaba

pong
nſen⸗
Cienon
haptiin
ſnd
ii⸗
tione nn
Tbapti
fades:an
nuscſie
irmzt
ſbepn,
ulgerü⸗
nnse B
Peſtonet
iti ſeite
ſcig ön⸗
Wopen
Ns
Gie
ſtalig⸗
eritid
tre
mi
„ ens
vecpix

2 Paraulis ⁊ tpe pꝑſecutiõis ⁊ pacis.Baptiſmꝰ aũt ripreed
ſanguis alios duos excedit in hq; no poͤt ingnari ſanſe⸗
ſoꝛdibꝰſcdᷣis. Uñ dani.liꝰ ꝗ.c.pꝰ.diẽ ꝙ valde ve ſer K
ner Aus eſt inq;tũſcdis vltra nõ inꝗnat᷑ ſoꝛdibꝰ. unn
„ .
— . † .
* „ „ 1.

n.

Pln
Mn iin

denn ianfr
ncrgdt nonti
ſatdluk
ealios aſgi
nt A lbeni⸗
iadcſet dapß
teſi ünoneri
NNAldadſ
1

eſtcligsenſist
Puteiadcbeg
nec vashycie
Hordi nnti
olaqnäteihen
ſirfomae
dat. Kndn
nndimänenita
Wisgat illig
dsrdeſ deeſt

nneii
Schunniton

WcicdichedAd e

Artſitts
wben
mdem N
tiinigr
vit uncinu⸗
nioneniei a
amactNHeN
dhriwiil
”

n⸗ ine

mii

ſtatim in Itã introdueit eternã. Baptiſmꝰ? autẽ
pꝓnie alijs deᷣobꝰinferioꝛ ẽ in H̊ ꝙ nõ ſemꝑ totã pe/
nꝗ remittit.ĩmo raro h̊ accidit ꝑ quẽlibʒ aũt alioꝝ
remittit᷑ tota pena tñ in ̊ alios duosexcellit ꝙ in

o hnᷣte vſuʒ li.ar.ullus alioꝝ ſine illo ad ſalutẽ pꝛꝛ
deſt. oibꝰaũt pẽſatis ſi diſtiguat᷑ ĩterioꝛ deuotio ꝰ
ipᷣam eeꝛpis paſſionẽ vł ablutionẽ in adultis.pla

nũ ẽ ꝙ ipa pnia in q ↄpᷣbendo deuotionẽ.qꝛ ſiñ iſta
nõ pſunt aliꝗ ad ſalutẽ ⁊ ipᷣa ſiñ aliquo alioꝝ ĩ caſu
ncęitatis pdłeſt melioꝛ ẽ.Si ãt ipᷣa cõparet᷑ ad alia
duð put ſũt in ꝑuulis in ꝗbꝰ nulla reqrit᷑ pnia tunc
dico ꝙ pnia põt eẽ ita ex illis ĩ adulto qᷓ;ᷓuis ſuffici-
ens:ꝙ nõ recipit totã gram ſicut ꝑuus in bapꝰ aq̃
vel ſanguis. Si aũt eõſideret᷑ pnia ĩ ſuo ſůmo.tẽ
credo ſimpir ꝙ adui ꝑ baptiſmũ pnie qñ nõ põt
hr̃e nec bapaq̃ nec ſanguis maioꝛẽ recipit gram
qᷓ; ꝑuuli ꝑ bapm aq vel ſanguis.Etc qꝛ ille baptiſ/
mus ſunpir ẽ melioꝛ i quo pluſ dat᷑ ð gra.iõ ↄcedo

ꝓiterioꝛ deuotio ↄſiderata ĩ ſuo ſůmo melioꝛ ẽ qᷓ;

baptiſmus aq̃ vłſãguis ſᷣm qð diſtiguit᷑ ʒ eã ⁊ pꝰ
ipᷣaʒ baptiſmus ſãguĩs ẽ meliozſ aũt baptiſmꝰ
ſanguis ⁊ aq̃ ↄſiderent᷑ vt icludẽtes iterioꝛẽ deno
tionẽ.tũc ꝗlibet eoꝛũ ẽ melioꝛ q; iterioꝛ ðduotio tm̃
⁊ baptiſmꝰ ſanguis bapꝰaq̊.Querisꝗd ſit maius:
fides:an aq̃:nõ dubito ꝗn rñdeat᷑ fides.ſi gqð mi
nusẽ ſactificare põt.nõ ne qð maiꝰc.i.fides.hoc
ↄfirmat qð dcm̃ẽ de pᷣeminẽtia baptiſmi ↄtritiõiſ
ſuꝑ bap ꝗq̃. x illo tꝑe.i.poſtq; fuit iſtigutũ⁊ pꝛo
mulgatũ qð ibi fuit pᷣdcm̃ cũ dicẽ ſaluatoꝛ niſi ꝗs re
natus ⁊c̃. Baptiſmi tota ſacr̃aiplent᷑ nõ tñ qᷓ;tũ ad
ipꝛeſſionẽ caſacteris. Suã potẽtia ſacr̃is nãalliq
uit. ſ. ſic itelligenꝰ ꝙ ꝑ aliã viã porſzct care q; p

ſcr̃a. Mõ poſſe pdeſſe.ſ.manẽte fictiõe.Etno ſup/

—

plicio puniẽdos.hic appellat eternũ ſuppliciũ nõ
penã ſẽſus ſʒ carẽtiã viſiõis ði.fideliũ ↄſoꝛtio nõ
ſeꝑant᷑ cũ oꝛat eccliaꝓ fidelibꝰdefũctis qð nõẽ ſic
itelligẽdũ vt idigeãt ꝙ ꝓ eis oꝛet᷑.ſʒ qꝛ oꝛoes q̃ pꝛo
exñtibus ĩ puꝛgatoꝛioſuůt ſuffragia pꝛo ilł ſũt graꝝ
actiões. Mõ ꝑꝑ virtutẽ.i.actũ virtutis.ſʒ fidei la⸗
crm.i.ꝑꝑ ſuſceptionẽ baptiſmi ⁊ ipꝛeſſionẽ cara/
cteris. Quidã putãt gram oꝑantẽ ⁊ cooꝑanteʒ ⁊c̃.
Ec opinio ſimpli vera eſt. H
DO hec ſciẽdũ ⁊c̃.ſupius det᷑mĩa/
it nit mgr̃ de bapꝰ q;tũ ad ipᷣm
ſacr̃m ſ̃m ſe.⁊ iquãtũ ad ſuſcipiẽtes.
hic determiat de ipᷣo q́;tũ ad miſtroſ
— „ diuidit ĩ ptes trcs ¶Pꝛimo ondit
baptiſniꝰeqᷓ ſcũs ẽ datꝰ a malo ſic a bono.¶ Se⸗
cũdo reddit rõem.ih. Quia miſteriũ tm̃¶ Certio
qrit q̃ ſit illa ptãs quã xpᷣs dare potuit miniſtriſ.in
bapꝰ⁊ in miſtrado ⁊ noluit ibi. Hic queritur.

¶ Articulus pꝛimus.
di. qrẽdũ ẽ pᷣncipłr ð.4.

bãc
Irca! de ptate baptiʒzandi.?
. de quodãa effectu illiꝰptãtis qẽ cara/
eteris ſpꝛeſſio¶ Certio ð collatiõe baptiſmi ana
lo miſtro. ¶ Quarto ð collatiõe baptumi vono.
Adayp q̃runt᷑. . OPꝰ q̃rit᷑ vtrũ xpᷣs iquãtũ hõ
poſſit pccã remitter i bapꝰ.ꝛꝰ vtrũ xps miſtxis ſa-
eroꝛũ ↄtulerit ptãtẽ coopandi ad emũdatiòhem.

4 b5 nõ pot e remiſſio pccõæꝝ.ſʒ ſi

¶ Certio ã ẽ illa ntaseprizadi quã xpᷣs dare potu
it miniſtrisſʒ noluit¶ uarto vtrũ xpᷣs ↄferre po
tuit ptatẽ crceadi alicui creature.
1 51 xpᷣs ĩiquãtũ hõ põt
Runo oñdo pccã remitter i bapꝰ
math. 9 dicit. Saluatoꝛ. vt aũt ſciatis qꝰ
iꝰ hõis ptãtẽ hʒ dimittẽdi pccã ⁊c̃.Item Jo.pꝰ
Supꝑ quẽ videris ſpm̃ deſcẽdẽtẽ ⁊ manẽtẽ ſuꝑ euʒ
hic ẽ ꝗ baptiʒzat iſpũ.ſ.ſʒ.ſ.ſ.deſcẽdit ſuꝑ xpᷣʒʒ iq;tũ
hõẽ. ? baptizare i ſpũ ſcõ ẽ remittere pccã. gxps i
bapꝰ peteſt pccata dimittere inquantum homo.
¶ Neem maius eſt ex pellẽ diabolũ q; eiꝰ effem̃.foꝛ
tioꝛ ẽ.n. cauſa qᷓ; effcũs ſed peccatum eſt effectus
diaboli. vñ ſapᷣ.ꝛꝰ dẽ. Inuidia diaboli moꝛſ itrauit
ĩ oꝛbẽ terraꝝ. Cũ g̊ xppᷣłs iquãtũ hõ ptãtẽ habuit de⸗
mões expellẽdi qð pʒ.qꝛ diſcipułſuis illã ðdit mł
to foꝛtiꝰpõt iquãtũ hõ expellẽ pccm̃.⸗ KSr aug?
oł. Sʒ3 ſuꝑ J0. vſus finẽ loquẽs de creatiõe iuſtoꝛũ
⁊ iuſtificatiõe ĩpioꝛũ dicẽ ꝙ ſi vtraq; ẽ eqlis potẽtie
hec maioꝛis ẽ miſicoꝛdiei Gʒ xpCᷣs iq;tũ hõ nõ hʒ
potẽtiã creãdi.g̊ nec iuſtini teaugliꝰ. 8. q.
q. 53 . Doli ðo ↄuenit illuminar aias ſʒ iremiſſio
ne pccõx ĩi bapꝰ illumĩat᷑ aia. ſolus deꝰ põt pecã
remittẽ.Rndeo ꝙ; largiſſime accipiẽdo nomẽ re
miſſiõis.remiſſio pcci ĩbapꝰ q̃drupii põt ĩtelli eẽ
ab aliqꝰ.ſ.effectiue.mĩtoie.miſteĩalr.⁊ B vl ſacr̃ʒ
iſtituẽdo vł iſtitutũ admiſtrado.ꝗ mõ a xiq;tũ
te Eab ipo iquãtũ
de Mεπι moͤ ab eo iq;tũ ẽ hõ qꝛ iq;tũ ẽ hõ ꝑꝑ ſuã
paſſionẽ meruit vtĩ bapꝰ remittant heriſemo
ER& ab eo iq;tũ ẽ hõ.qꝛ iq;tũ ẽ hõ miſteĩalr ſacr̃mi/
ſtituit ĩ quo remittũt᷑ pccã.pᷣe.n.iĩqᷓtũ defuit iſti
tutiõis pᷣncipal ca. mõẽ remiſſio pccõꝝa mi/
niſtris ecclie.⁊ de tali remiſſiõe dixit xpᷣs diſcipuł
quoꝝ remiſeritis pccà remittunt᷑ eis.Jo.ꝛo. Sed
ſic ipꝛopᷣe dẽ aligs remittẽ pccm.Ad pm ĩ oppoſi
tũ dð ꝙ illa auctoꝛitaſitelligit᷑ ð filio hoĩs rõe diui
ne potẽtie vt pʒ ꝑ glo.ibidẽ ¶¶Ad ꝛm dð ꝙ ibi dir
xpᷣs baptizare iq;tũ ðus q;uis.ſ.ſ.ſr ipᷣm deſcẽde/
rit ad oñdẽdũ ĩ eo plenitudinẽ gre iq;tũ ẽ hõ. Ad
zm dð ꝙ demones expellebat iq;tũ de. ⁊ pᷣterea
hũana nã xpᷣi magis erat capax ptãtis expellendi
ðᷣmonẽ a cõꝑe qᷓ; pccm̃ ab aĩia.qꝛ pi ñ rᷣqrit ĩſinita
tẽ potẽtie ſʒ m. eo ꝙ ꝛm fieri ñ põt niſi ꝑ gre ifuſiõʒ
q̃ nõ ꝓpducit ĩ eẽ niſi ꝑ creatiõem.nec pccm̃ ĩ hoieẽ
effcũs diaboli ſʒ volũratis ppᷣe.nõ.n.ẽ a dmðe ni
ſi.ſuadenꝰ ⁊ iclinãdoAr:ad ꝑtem aliã ꝓcedunt
de remittenꝰ pecm̃ effectuie. .. j
Decundo que itur nis ſe cfoꝛi
2 otulerit ptãtẽ cooꝑpandi ad emũdationẽ in

teiĩoꝛẽ.Et vꝛ ꝙ ſic ᷣm phi.liꝰpꝰ de gnatiõe. q̃ cõi/

cat ĩ mã agũt ⁊ patiunt᷑ ab ĩuicẽ᷑.ſʒ oẽs aie cõicãt in
pnꝰ poſſibili qð ẽ eis loco mãe.̊ pnt agẽ ⁊ pati ad
iuicẽ.g̊ aĩa miſtri põt cooꝑari ad emũdationẽ ite/
rioꝛẽ aĩe illiꝰ cui ſcr̃m miſtrat..Otẽ coꝛpꝰ põt coo/
ꝑari ad ĩterioꝛẽ coꝛꝑis emũdationẽ. g̊ a ſili aia ad
aie emũdatiõeʒ.¶ Cõtra.oẽ qð ve cooꝑat᷑ ad iteio
rẽ aie emũdationẽ ꝙ tagat eã.oʒ.n.qꝙ vtꝰ agen⸗

tis ſil ſit cũ patiẽte ſʒ nulla ſubſtãtia cxęata ſil põt

eẽ cũ aĩa.qꝛ vt dẽ ð eccliaſticis degmtibꝰ.cꝰ. o.
Alabi mti ſlli ſoli poſſible ẽ ꝗ eã creauit.&nłla cre
atura coopꝑari põt ad aie emũdationẽ ¶ Rndeo ꝙ
aliquẽ poſſe cooꝑari ad emũdatiõeʒ iterioꝛẽ duꝑli

vi. „

pᷣt itelli.aut ipaʒ emũdationẽ iteĩoꝛẽ attigẽdo. aut
ꝗd eã aliquo mòõ diſponẽdo.Mꝛimo mõ vpᷣs nõ

ↄtulit ptãtẽ miſtris ſacroꝝ cooꝑadi ad emndatio-

nẽ iterioꝛẽ.qꝛ illa fieri nõ põt niſi ꝑ graʒ q̃ nõ ꝓduci
tur ĩ eẽ niſ ꝑ creationẽ. Nlla aũt creatura capax S 6
potẽtie ꝑ qua poſſʒ attigẽ actũ creadi ſiue ꝑ ſe cre⸗
do ſiue creãtẽ adiuuãdo ſicẽ vnꝰ iuuat aliũ ad nauẽ
trahẽdũ ſiue iſtrm cauſatis eẽndo.vtꝰ.n.quã ĩſtrm
recipit a pᷣncipali motoꝛe ꝓpoꝛtionat᷑ rei fcẽ ⁊ mõ
faciẽdi.ſʒ creata nõ ẽ capax vᷣtutiſ q̃ pꝓpoꝛtionet᷑ di
ſtatie nõ entis ad ens cũ ſit iſinita.⁊ nlla ceatura
capax ſit niſi vᷣtutis finite ſinitũ aũt nõ ꝓpoꝛtionat
ifinito.ſcðᷣo mõ xpᷣs ↄtulit miſtris ſcr̃oꝝ ptãtẽ coo/
pandi ad emũdationẽ iterioꝛẽ.qꝛ ptãtẽ hñt ↄferẽ/
di ſerzʒ quo ex iſtitutiõe diuina diſponit᷑ ſuſcipiens
ad ſui iterioꝛẽ emũdatione.ſicẽ agẽſ nãlẽ ĩiq;tũ ẽ de i
iſtim diſponẽdo ⁊ oꝛganiʒãdo coꝛpꝰdiſpoſitĩe coo
pat᷑ ad aie ifuſionẽ.qᷓ;uis ĩ multis ſit diſile.ſAd
pm ĩ opp dð ꝙ maioꝛ ĩtelligẽda ẽ ð mã i q̃ſũt foꝛ
me gnables ⁊ coꝛꝛuptibiles ꝑ nãm qlis nõ ẽ actu/
alitas ipi aie. Ad ⁊m dõ ꝙ nõẽ ſile qꝛ foꝛne coꝛ/
poꝝ que mundant ſũt gnãbiles ⁊ coꝛꝛuptibiles ꝑ
nãm excepta aĩa intellectiua que incoꝛꝛuptibilis
eſt nãliter ⁊ tñ eſt coꝛpoꝛis humani ſubſtantialis
Ams. q eſtilla ptãs b
—S. qᷓ eſt illa ptãs baꝑti/
Ertio querit zadi qua xpᷣus dere
tuit miſtris ſed noluit.i MRndeo ꝙ ptãs
ĩ baptiʒãdo multipii diſtingui ↄſueuit. vna poſſo
creare gram ꝑ qua aia mũdat᷑.⁊ꝛ.in cooꝑando ad
eiꝰgre creationẽ.ʒ .excellẽtie. iuocatiõis.s ejn
ſtitutiõis..miſierij exterioꝛis. Pꝛimaʒ ptãtem
nulli dare potuit.potuit.n.dare talẽ ptãteʒ alicui
vt plus de gra deilli ↄferret quẽ baptiʒaretx quã
alij baptiʒato ab alio.ſʒ hãc ptãtẽ excellentie dar̃
noluit ne ſpes ſalutis ĩ hoĩie poneret᷑.q̃rtã ſilr dar̃
potuit.potuit.n.facẽ vt in noie petri vł pauli ve/
rus celebraret᷑ bapᷣmꝰ.ſʒ noluit ne bapᷣmꝰ diuide
ret᷑.⁊ ne credi poſſʒ ꝙ ꝑ vtutẽ puri hoĩs iuocati ſu
ſcipiẽs ſacrm iteriꝰmũdaret᷑.qntã ſil dare potuit
potuit.n.facẽ vt aliꝗs hõ ſuũ ꝓpꝛiũ bapminſtitue/
ret ad eiꝰſuſceptionẽ ⁊ ſuſcipiẽs diuia vᷣtute mun
daret᷑.ſed noluit ne auctoꝛitas ſui bap minueret᷑.
ſextã bʒ mgtrʒ dare potuit.ſʒ h̊ ẽ veꝝ.vt pʒ ex qõe
npcedẽti. VUñ in h̊ cõit᷑ opio ingri non tenet᷑.Si.n.
xexꝝ diceĩrt mgr̃ dificile eẽt ipꝛobare erroꝛẽ anic.
quoꝛũdãa alioꝝ dicẽtiũ ꝙ ĩtelligẽtia creata aliam
creauit in vtute cauſe pᷣme tanq; inſtm eiꝰque tñ
opinio eſterronea. 2
vtx vxpᷣs oferre

. W Mar o queritur c ptarem
creãdi alicui creature. ſz qꝛ vitas huiꝰ qõ-

nis ſufficiẽter hr ꝑ illã vtrũ aliqd poſſir creari ab
gliquo pᷣncipio creato q̃ detmiata eſtli. . di. pꝰ. 7
&Et ꝑ eaq; dca ſũt ĩ?v.q.di.pntis ⁊ iõ de iſta nüc ſuꝑ⸗
ſedeo vt reperitio iutilis euitet᷑.

EArticulus ſecũdus.

Onſequenter arit deꝛ bnci.“

— pali. Ercirca ;
qrunt᷑..P vtrum caracter ſit ali
ꝗd abſolutũ i aia.¶ cðo vrrũ ſit ĩ aĩe
eſſentia? Tertio vtrũ poſſit deleri.

%.
Arti.
Quano⸗ vtrũ caracterę qoᷣlibz ſac⸗ peimnar.
— . . Pract non ſi
l Kuno oſtendo aligd ſolutuz

ala 'm phi. 7. ethi. c. In aia nõ ſunt niſi
ttes:potẽtiẽ paſſiões:⁊ hĩtus.qð ẽ ĩtelligẽdũ de re

bus abſolutis ⁊ actibꝰ exceptis.ſy caracter nõ eſt ꝰ

potẽtia aie.qꝛ nõ ẽ a nã necẽ paſſo.qð pʒ iqucenti
ꝑ oẽs paſſiões.nec ẽ hitus.qꝛi oĩ potenti peccare
pot coꝛꝛupi hitus ꝑ prios actꝰ.caracter aũt vt ife
riꝰondet᷑ idelebilis eſt.planũ ẽ ẽt ꝙ neẽ actus. gñ
aliꝗd abſolutũ in aia.ſcẽ caracter nõ ẽ nccarisin
aĩa ad diſtiguendũ fideſẽ ab iſideli.qꝛ ſufficiẽter di
ſtiguit᷑ q;tũ ad iudiciũ ecclie militatis ꝑ ſuſceptio
nẽ ſacri exteriꝰ.;tũ ad iudiciũ ecclie triũphãtis
ꝑ ſuſceptionẽ grẽ ireriꝰ.nec ꝗad diſponẽdũ ad graʒ
qꝛ ſẽ̃ diẽ augꝰ.T 4.de tri.c S oipᷣo aĩa imago dei
ẽ quo eiꝰcapax ⁊ pticeps eſſẽ põt.qð nõ eſſet verũ
niſi ex nã ſua diſpoſita eẽt ad ſuſcipiẽdũ gram ſine
q̃ dei ꝑticeps eẽ nõ põt. Nec ad bene oꝑanduʒ qa
ad h̊ ſufficiũt gre ⁊ vtutes q̃ ↄferunt᷑ i bapꝰ.ſuꝑfluũ
eẽt ponẽ caracterẽ in aia ſi diceret ꝗd abſolurtuʒ.
Ntẽ ni caracter diceret qd abſolutũ cũ nõ poſſʒ eẽ
necſbᷣa nec q;titas ſeqret᷑ ꝙ eẽt ĩ gnẽ q̃litatis.ſʒ h
nõ eſt vex.qð pʒ diſcurrẽti ꝑ ſinglas ſpẽs.nõ.n.ẽ
in pſyẽ.qꝛ nõẽ diſpoſitio cũᷣ illa ſit de facili mobi
lis.⁊ caract ſit idelebil.nec hitꝰ vt ꝓbatũ ẽ in pꝛio
ar. nec in ꝛ ſpẽ.qꝛ nõ ẽ nãlis potẽria vl impotẽtig
neci tcia.q; nõ ĩfert paſſionẽ ſenſui nec oꝛit᷑ ex aliq̃
paſſiõe.gnõ ẽ paſſibil q̃liras.nec in ꝗ ſpẽ qꝛ illa
q̃litas ẽ inq;titate.cara.t᷑ at nõẽ in aliqᷓ q;tirate.
reſtat ꝙ nõ ſit aliq abſolutũ.igtẽ e vi ſe hre cõ
ecratcio ecclie ad eã ira ↄſecratio hois ad ipᷣm.ſed
poſe ecrat Enẽ ecclie nõ catur i ea niſi q̃dã relatõ ad.
cultũ diuinũ.̊ ſilr ꝑ cõſecrationẽ hois i ſuſceptiõe
ſ. ch nõ catur in eo niſi qdã relatio ad dei cultum.
¶ Noͤrra dam̃. lib. 4.c.ſ.diẽ ꝙ ꝑ bap fi nobis re
gnãtio ⁊ ſigillũ.ꝑ ſigillũ ĩrelligẽs caracterẽ.ſʒ ſigil/
lũ galiad ab eutd 6 caract in aĩa ẽ aliꝗd abſolutũ.
¶ Utẽ dio.c.ꝛveccł.hierar.vltra medi diẽ ꝙ adue
niẽti ad bap donat᷑ a ſůmo ſacerdore ſacrũ ſigna
culũ.ſʒ p h̊ nõ vr̃ poſſe ĩtelligẽ niſi caracrerẽ᷑. Sed
ſacrũ ſignaculũ nõ põt eẽ niſi ꝗd abſolutũ:qꝛ ſacxꝗ/
re:relatiõis actꝰeſſe nõ põt.dr aut ſactm a ſacrai-
do.&̊ caract᷑ aliꝗd ĩ aĩa nbſoluru 0re im phi. 5e.
phi in ad aligd nõẽ motus neq; mutatõ.& bapꝰ
nõ põt ĩ aĩa cari relatio ad fidei cultũ niſi mediãte
aliquo abſoluto ſuꝑ qð fundat᷑.ſʒ illð nõ poſſumus
ponẽ gr̃am.qꝛ q́;uis illa coꝛꝛüpat᷑ ꝑpccĩ tñ hapꝰ
remanet oꝛdiatꝰad fidci cultũ. Reſtat g ꝙ illð ab
ſolutuʒ ſuꝑ qð fundat᷑ oꝛdiatio illa ſit caract.( Ad
iſtã qõnẽ dicũt ꝗdã ꝙ caract᷑ nõ ẽ aliꝗd abſolutũ in
aĩa.ſed ſola relatio oꝛdis adaliquã ſacrã paſſionẽ
vlactionẽ.¶ Dʒ ð h arguit᷑ ſic ſim cõmunẽ docto⸗/
rũ theologie opionẽ.⁊ ſᷣm qð exſnia dio.põt trahi
caract᷑ ſgniſicat.diſponit.diſtiguit aſſimilat.ſigni
ficat.n.graʒ gratũ faciẽtẽ.⁊ ẽt aĩiaʒ diſponit ad eiꝰ
ſuſceptionẽ. Uñ a doctoꝛibꝰdr̃ ſacrm abſolutiõis
iterioꝛis q̃ ẽ ꝑ gram ꝑ reſpectũ abſolonis extioꝛis.
Diſtiguit ẽt illũ ꝗ ſacim bap recipit ab illoꝗ nõre
cipit.Aſſimilat ẽt aiam deo ꝗq ipᷣm impmit.tñ qa
P epᷣns ẽ in aia q̃da ꝑticipatio diuie pratis alia ab il
laq eſt ꝑ nãm ⁊ ab illa q eſt ꝑ graʒ gratũ faciẽtem.
Vn qꝛ caract eſtqdã ſilitudo gre q̃ͥ gra aiaʒ ðo aſſi
milet inq;tũ eſt ſue imagie foꝛma.nõ vr aũt incò⸗

—

-

eniesſen
(gliireidſſ⸗

iglinrl

*ptrel
ſncc⸗
ilſccyn
ſellitel
enrhde
Cſceptn
ſoͤtoꝛis
ccaract
artinest
ſokliidt
fhtn
icn
lann
Gire
Agand
Uigrn
llotnt⸗
ctered
lelamp
pitmen
Uaprizitus
Carebapai
Cifcaruag
Cienenone
irodic
karechet
W
Wka
ſantido
adg
het.
oltog.
uglepa
* (haöne
tpncig
loepto⸗
Pſterlnn
hheebe
hecone
Lagldrcben
Chntiorae
uueits
Chihianen

uf

Nclane
geſtces
geipgin
tigtrennei
heſoneci
Cipor.
Mei redue
ylipote
fniſchi

uinimi,
DDrack nonſt
lich Plolen
ninnd ſuntni
hallgehüdere
anrager nöfe
igucenn
nenn peten
adrair i⸗
gnaeni i
term Niren
cli.geſuſficidrer
lrins gſlchin
eechemüphins
Nſponicialg
iöoaidimage
tgönoeſſe wi
ſapiidügiamin
bene opandy
mmiida ſin
Kmag ablolen;
Kriüän poſ
Ningusſpis il
iilirdehhaline
ENpomieingi
Nind inpotin
mderoateraij
ven 4 eeil
iin Aij nnare.
ii ehroᷣ
hisl n. 1
niicinni,
orinlecri
DNAdadNN.
inndd
Sarunhſc,
Krnician.
Vartyjnil
uinn
vnmnri nlh
alini neciir
Aopcciti
Kärzgiuin
icNZN
u M.
aa nigſin
fndmme N

1

nodui ibon,

gri
muina

.* .

ueniẽs gonere ꝙ ſoli relatiõi iſta ↄueniat ſicut ali-

—

cui rei abſolute cꝑ relatione.qꝛ relatio q̃ ĩpoꝛtat ꝑ
ſignũ.⁊ relatio q̃ eſt in diſpõne ad illuà ad qð diſ⸗
ponit ⁊ relatio ꝗͥ eſt int diſtictos.⁊ relo ſiluiudinis
fundat, eẽ vident᷑ ſuꝑ aliꝗd abſolutũ.Pꝛeterea
cũ ꝑ ſuſceptionẽ cuiuſſiʒ ſacri cauſet᷑ in aia ſuſcipiẽ

tis aliq̃ relo ad aliquã ſacrã paſſionẽ vł actionẽ.in

ſuſeeptiõe Qiuſlʒ ſacri impᷣmet᷑ caract᷑ qð falſuʒ ẽ.
qi ſuſceptiõe ſacr̃oꝝ alioꝝ a ſacro bap ⁊ ↄfirmatõ
nis ⁊ oꝛdis nõ impmit᷑ caract᷑.vr g ꝙ nõ ſit ponen
dũ ꝙ caract in aia ſolã ipoꝛtʒ reloneʒ.Et q;uis pꝛe
dicte rõnes foꝛte nõ multũ cogevt illũꝗ vellʒ de
fendẽ ſupᷣdictã opin nẽ ↄ quã ſũt ⁊ coiĩ opõni ↄꝛie.
tũ qꝛ pdcẽ rõnes pbabdiles ſũt.Et dam̃.⁊ dio.eox
ↄcluſio ↄcoꝛdare vr.vt pʒ ĩ eoꝝ auctatibꝰallegatiſ
ĩiopponꝰad ꝑtẽ ꝛm. a ẽt coĩ opioni doctoꝝ in theo/⸗
logia.iõ ↄcedo ꝙ caract᷑ no ipoꝛtat ſolã rełonẽ.ſed
aliqd abſolutũ.ſupꝑ qð fundãt᷑ relones q̃ ipoꝛtant

ſigm: diſpoſitiuũ:diſtictiuũ ⁊ aſſilatiuũ.ſʒ ꝗd ſit

illud in ſpãli nõ intẽdo h̊ onñdere niſi loquẽdo ð ca

ractere baptiſmali tm.de quo d ꝙ eſt q̃dã qlitas

ſpualł i aia diſtictina illiꝰq ſuſcepᷣ fidei ſacẽm ab il/
lo ꝗ ſacrm ſidei nõ ſuſcepᷣ.nõ dico hnñtis hitum fi
dei a nõ habente.quia in habendo habitum fidei
pnt ↄuenire hũs baptiſmalẽ caractereʒ ⁊ nõ hñs.
baptiʒatus.n.bapflamis hʒ hitũ ſideinõ tñ cara⸗
cterẽ baptiſmalẽ.ſi potuit hr̃e bapiaq̃ Eſt etiã ſi
gnificatiua gre tãq; ſilitudo eiꝰ. Uñ quis ſit res ſa
cr̃i exterioꝛio.ẽ tũ ſacrin gre.Eſtẽt ad gr̃am gratũ
faciẽteʒ diſpoſitiua.qᷓ;uis.n.aĩa ex naſe ſit apfa
nata reciꝑe graʒ.tñ ex H̊ nõ ſeꝗt᷑ ꝙ ſit adʒʒ diſpoſi⸗
ta diſpõne q̃ ſit idonea vt ſibi gra ifundat᷑ maxie p
pter ſui vnionẽ ad ifcam carnẽ. Multi.n.ſuiʒt ad
aliqd ſuſcipiẽdũ apti nati.⁊ ẽt poẽtes.ꝗ tñũ ad hñ
ſunt idonei. Per caracterẽ aũtẽ aia idonee diſuo
ſita ad gre ſuſceptionẽ.niñ aliꝗd repuᷣgnãas gre ob
ſiſtat. CUn ⁊ pꝰ oꝛdie nature ifundit᷑ i bapꝰq; gra ſup
poſito ꝙ educat᷑ ĩ eẽ ꝑ creationẽ.⁊ ſi ducit᷑ de potẽ
tia aie ꝑ aliquã vi ſacr̃is collataʒ ſiẽ miſtris a deo

—

K5 a pᷣncipali agẽte adhuc pꝰoꝛdine nãe cauſat

Apm q́; gra ifundat᷑. Per pᷣdictã ẽt qlitatẽ.ẽ fomi
tis epᷣſſio.⁊ hõ potẽs ad ſuſcipièdũ alia ſacr̃a.itꝗ
t ſine ala nuliũ aliud ſacrm poſſix ſuſcipi. UVWñ er ð
bapꝰ ciꝰenec. Ueniẽs.Si ꝗsĩ pᷣſbyteꝝ oꝛdiatus

dephẽderit ſe nõ eẽ baptbaptiʒet᷑ ⁊ itex oꝛdiet.

Es quð ad h̊ põt dici ꝙẽ qdã ſuꝑnãlis potentia ad
oĩium alioꝝ ſacroꝝ ſuſceptõnẽ ld p in oppm dðᷣ
lla auctoĩitas phi.itelligit᷑ de his q̃ ſũti aia vel
eẽ pnt ꝑ vtutẽ nãe.cqraci ant ẽ ſuꝑnãlis potẽtia vt
viſuz eA zndð qꝑra cũ ſit delebil in via ⁊ poſ
ſit eẽ in illoꝗ bap aq nõ ſuſcepᷣ nõ eẽt ſufficiẽs ſi
gnũ diſtictiuũ dedicati ad cultũ dei ꝑ bap ſuſceptõ
nẽ a nõ dedicato ꝑillũ modũ.oñſuʒ ẽ ẽt ꝙ nõẽ ideʒ
poſſe ſuſcipe graʒ ⁊ eẽ idonee diſpoſitũ ad eãdẽ.qᷓ;
uis ẽt ꝑ graʒ ⁊ vtutes poſſit hõ exire ĩ opa merito/
ria ⁊ repᷣmẽicliationẽ fomitis ne dnet᷑.tñ ipſaʒ re/
pᷣhẽſionẽ cũ adiutoꝛio caracteris cetis ꝑibꝰeffica⸗
ciꝰfacẽ põt.( Ad ʒmdð.ꝙ cũ caract᷑ ſit qdã ſuꝑnãliſ
potẽtia reducit᷑ ad ſcaʒ ſpẽʒ q̃litatis q̃ͥ ẽ nalispo
tẽtia vlł ipotẽtia aĩe ſic hitus vtutũ ifuſaꝝ reducũt
ad pᷣmã ſpẽʒ q̃litatis inq̃ ſũt vtutes aeqſite ¶¶Iel
põt dici ꝙ ſiẽ coꝛꝛuptibilia ⁊ icoꝛꝛuptibilia i ſunt
ĩ eodẽ gnẽ ſᷣm phi.io.meta.⁊ multo foꝛtiꝰneci ea⸗
dẽ ſpẽ qð ſilr qlitates nãles vel acqſte nõ ſunt in

eodẽ gnẽ cũ infuſis.vñ põt diciꝙ caracter q́;uis ñ
ſit in aliq̃ ſpẽ q̃litatisnalis.de qbꝰloquit᷑ phi.tn in
q;tum eſt ſuꝑnãlis potẽtia hʒ ſiſitudinẽ cũ ſcdᷣa ſpẽ
7 inq;tũ eſt diſpõ ad graʒ hʒ aliquã ſilitudinẽ cũpᷣ
ma ſpẽ.⁊ inq;tũ eſt qᷣdã ſpũalis aie cõſiguratio rõe
cuiꝰeſt ſigdiſtictiuũ hʒ aliquã ſilitudinẽ cũ ꝗ ſpẽ
nec h̊ reputes abſurdum.qꝛ pfectiões i iferioꝛibꝰ
multiplicate ſunt in rebꝰſuꝑioꝛibꝰꝑ modũ excellẽ⸗
tioꝛcẽ.vnagis vnite.vñ in nã ſũma oẽs ꝑfectiões
aliaꝝ reꝝ ſunt excellẽtioꝛi mõ in iſinitũ.⁊ oẽs in ea
realr ſũme vnũiſAd ꝗ'". dð ꝙ ſi int᷑ ↄſecrationẽ
ecclie ⁊ ↄpſecrationem hoĩis ꝑ bap ſix aliqlis ſiſitu
do q;tũ ad ea qͥ gerunt᷑ exteriꝰ.ſilitudo tn eſt mul/
tiplex ⁊ magna q;tũ ad ea que fiunt in aĩa ſuſeipiẽ
tibus ſacm interuus. ſiti
wwW., R+ vtrũ caract᷑ ſiti
Ecundo querit e nerſti
Vr ꝙ ſic. potẽtia eſtimediate i eſſentia aie.
Vt viſuʒ ẽ ex pᷣcedẽti qõne caract bap eſt ſuꝑnãa/
lis potẽtia.g̊ eſt imediate in aie eſſentia.¶ Ntẽ ĩ eo⸗
dẽ eſt diſpõ ⁊ hitus.ſʒ gra qͥ eſt hitꝰad quẽ diſponit
caract᷑ eſt imediate in eſſentia aĩe.̊ ⁊ caract᷑.¶¶Cxõ
tra caract᷑ eſt qͥd aĩe ↄſiguratio.ſʒ ↄfiguratio aie ñ
eiꝭ ſᷣm eſſentia.ſʒ ſᷣm potẽtias.j eſt imediate ĩ ali/
quᷣa potẽtia aĩe ſici ſubiecto.( Rndeo ꝙ caracter
eſt ĩ aie eſſentia ſʒ nõ imediate.imõ mediãte potẽ

Lia.h̊ eſt dictũ ꝙ ẽ in aia ſub rõne q potẽsẽ.qð iõ di

co.qꝛ potẽtia aie vltra eſſentiã aĩe nihil ponit niſi
ralarionẽ.vt planiꝰoñnſuʒ eſtliꝰ.j.qð aũt caract᷑.pꝰ
ſit in potẽtia pʒ ꝑ h.qꝛ eſt ſuꝑnãlis potẽtia.ad qð
ſegt᷑ ꝙ ſit pfectio nãlis potẽtie.ſiẽ videmꝰ ꝙ gra q̃
ẽ qdã accntalł⁊ ſuꝑnãlis eſſentia ẽ ꝑfectio imedia
te ipiꝰ eſſentie aĩe ĩ efſe¶ Ecpo opionẽ q̃ ponit
graʒ differre reali a caritate ſᷣm aliꝗd abſolutum.
Masgis aũt dʒ poni iitellectu qᷓ; i volũtate.qꝛ eſt
qlitas diſtictiua baptiʒzati a nõ baptiʒato ⁊ ſigniſi -
catiua gre vt eſt fidei foꝛma.⁊ ẽt eſt ad eã diſpoſi /
tiua ⁊ ptãs ſuſcipiẽdi alia ſacr̃a ſicẽ viſuʒ ẽ ex qõne
pᷣcedẽti.E ſtẽt q̃litas illumiatiua.vn ſᷣm dio.ʒꝰ.c.
eccl.hierar. Quãuis oĩa ſacr̃a illumiationẽ hẽant.
tñ ſpalit bapmꝰ illumiatio dr̃.qlitas aũt diſtictiua
ↄſecratiad culrũ fidei a nõↄſecrato.⁊aſignificatiua
gre vt eſt fidei foꝛma.⁊ ad eàdẽ diſpoſitiua rõna⸗
bilit poni dz in illa potẽtia in q̃ eſt fides. hec aübe J
itellectꝰ vt i.ʒ.li.onſuʒ eſt.q̃litas eſt ẽtſpũalit᷑ illu
minatiua cũ ilſumiatio ꝑtineat ad cognitionẽ.po
ni dzʒ in potẽtia cognitiua q̃ eſt itellect Qualitas

t q̃ eſt fundamtũ oium hierar. opationũ ⁊ paſſio-

nũ in eccleſiaſtica hierar.rõnabili poni dʒ i illa po
tẽtia in qᷓ eſt totiꝰſpũalis ediſicij fundamtuʒ.h aut
eſt itellectꝰ.In illo.n.eſt fides q̃ rotiꝰẽ ſpũalis edi
ficij fundamtũ ꝓbabilig baptiſmalis caract᷑ poni
dz i potentiaitellectiua. Ad pmin oppdð ꝙ ma
ioꝛ vera eſt de nãli potẽtia.ſuꝑnãlis tn eſt in nãli.
¶ Ad ⁊ ndð ꝙ carat᷑ẽ diſpoſitio ad gram inq;tuz ꝑ

ipſaʒ foꝛmat ſides.⁊ iõ magis eſt in potẽtia in qͥ ſi

o des eſt qᷓ; in volũtax iq̃ eſt gra 'm dicentes graz

realiter re abſoluta idẽ eſſe cũ caritate vel in eſſẽ⸗
tia in q̃ imediate eſt gra ſᷣm aliquos dertes realit
ſm aliqd al-ſolutũ differre gram a caritate.
. Roene ir vtrũ caract᷑ poſ/
ETtiO querum ſit deleri. E ⸗
et ꝓſic ab eodẽ agente.ſ.deo ⁊ i eodẽ ſu/
biecro.ſ.in itellectu eſt caracter æ ſides. ſed fides
c 2

1

eſt delebilis. a ſimili ⁊ carvcter. hteʒ glo. ſuper
illud pſal. Erubeſcãt ⁊ reuereant.dicit ꝙ malitie
caracterẽ ſcĩ p̃ᷣdicatoꝛes ↄfundũt igne celeſti.ꝭᷣaſ
imili vitatis fidei caracterẽ.falſi doctoꝛes ⁊ pᷣdic

toꝛes deſtruere pũñt doctria fallaci.¶ Itẽ diſpõ ad

gram coꝛꝛupi põt ꝑ ea q̊ diſponũt ad orium gre. ſʒ
vt ſupius hitum eſt caract eſt diſpõ ad gram. coꝛ
rñpi põt ꝑ mala opa q diſponũt ad oriuʒ gre.i. ad
pcem̃ moꝛtale.Koͤtraſ⸗ acr̃a que nõ impꝛisnũt ca/
racterẽ iterant᷑.qꝛ effectũ indelebilẽ non impmũt
vt pnia. euchariſtia.mrimoniũ.⁊ extrema vnctõ
illavo q̃ impᷣmũt caracterẽ nõ iterant᷑.ſ.baptiſmꝰ
firmatio. oꝛdo. vr ꝙ impmãt aliquẽ effectũ ide
ebilẽ.ſed effectꝰ eoꝝ ꝗ eſt gra eſt delebilis.ergo vĩ
ꝙ alins effectus eoꝝ.ſ.caract᷑ indelebilis e 5 tẽ
ym aug.li.? ꝰ ) epłam ꝑmeiani vltra mem. ſacro ſe
mel ſuſcepto nũq; eo ꝗs carebit.ſed h̊ nõ põt ĩtelli
gi de ſacr̃o exterioꝛi.qꝛ illud traſit.S opʒ ꝙ itelliga
tur de ſacr̃o iterioꝛi ꝗ eſt caract᷑.å eſt indelebilis.
Ad iſtã qõnẽ dicũt alig ꝙ impᷣſſio caracteris ẽ ꝑ
q; dã aĩ e rõnalis ſciſicationẽ ꝓut ſciſicatio dr depu
tatio ad aliqd ſcm.ad hac aut ſcificationẽ nõ ma/
gis actine opat᷑ aq ſciſcada q;ᷓ oleum vel chꝛiſma
ad ſui ſciſicationẽ.niſi ꝙ hõ ſe ſubijcit tali ſciſica/
tiõi ꝑ cõſenſuz.nõ aũt res pᷣdicte.qꝛ liꝰ.arꝰ.carèt.
⁊ iõ q̃litercũq; aia variet᷑ ꝑppꝛias oꝑatiões nũqᷓ;
caracterẽ caract᷑ amittit ſiẽ chriſina vel oleũ nũqᷣs
ſcĩiſicationẽ ꝑdũt qlitercũq; trãſmutent᷑ dũmodo
nõ coꝛꝛumpant᷑.Sed hec rõ ſufficẽ nõ vjr̃.qꝛ ex sõ
ſecratiõe olei chꝛiſmatis nõ cãtur in eis aliꝗd ab/
ſolutũ.ſed q̃dã relatio ad derminatũ vſum funda
ta ſuꝑ factũ eſſe ↄſecratiõis ex iſtitutiõe diuina vel
ecclica.caracit᷑ aũt dicit aliꝗd abſolutũ in aĩa vt vi
ſum eſt. Jõ alijs vr̃ alia rõ indelebilitatis caracte/
ris aſſignãda. Dicũt.n.qꝙ qꝛ carat᷑ nõ dat᷑ ad actũ
alicuius vtutis vel ſcie nõ hʒ qriũ aliqð vitiũ vel
ignoꝛãtiã.⁊ iõ ꝑ aliquẽ actũ ĩtellectꝰ ſeu volũtatis
coꝛꝛũpi nõ põt.Sed hec opinio adhuc plene nõ ſa
tiſfacit.cũ.n.ſupᷣdictũ ſit qʒd diſponit ad gram vt
eſt fidei foꝛma ⁊ ex ↄſequẽti diſponit ad vtutis ac-
tũ. Ideo põt alio mõ⁊ planiꝰaſſignari rõ idelebili
tatis ſue.nulla.n.qlitas ſimpii coꝛꝛũpit᷑ niſi ꝑ coꝛ/
ptionẽ ſubiecti vel diſpoſitiõis qua pᷣſupponiti
ſũbiecto vel ꝑ actionem ſui qrij vel qꝛ agene non
continuat eã in eſſe. caracter aũt qlitas ſimplex eſt
cuius imediarũ ſubiectũu eſt intellectꝰqui incoꝛꝛu/
ptibilis eſ ⁊ nullam in ipſoĩtellectu pᷣſupponit di
ſpoſitionẽ coꝛꝛuptibilẽ.deꝰetiam ꝗ ipſum impᷣſſit
ipſum nõ vult deſtruere.ſʒ ad eiꝰ ꝑmanẽtiã adeſt
ſto influẽtia dei ſine qua nulla crearura põt in eſ/
ſe manere. Mulla ẽt actio cuiuſcũq; potẽtie aĩieõ/⸗
riat᷑ eidẽ.qꝛ ex nã ſua nõ detminat potẽtiã aliquã
ad aliquẽ determiarũ actũ velpaſſionẽ. ſed ex oꝛ⸗
dinatiõe diuia. quãuis.n.ſigniſicare gram vt eſt ſi
dei foꝛma? diſtinguere dedicatũ ad cultũ deiañ
dedicatro cõueniat ei ex nã ſua. aptitudinalirer. tñ
qõ actu ſit determinatꝰ ad talẽ actũ ſigniſicandi ⁊ ̊
diſtinguẽdi hoc nõ eſt ex ſua nã ſed ex oꝛdinatione
diuina.ſier quamuis ſenſibilis ablutio ex nã ſua
habeatr aptitudinẽ ad repntandũ interioꝛẽ ablurõ
nẽ?᷑. ⁊ ad diſtinguẽdũ interius ablutũ a non abluto.
tñ ꝙ actu ſit determinata ad ſic ſignificandũ ⁊ di/
ſtinguedũ.hoc ſibi conuenit ex inſtirutione diuina
ſicut pʒ ꝑ hu.p liꝰ.de ſacra.ꝑ.9. c.?ꝛꝰ. Diſponere

caracter

noõ oĩia ipꝛimũt caracterẽ¶¶Rn

.*
. *△

Af

,

—

etiã ad gram vt eſt fidei foꝛma⁊ repᷣinem fomitẽ

⁊ reddere hoĩiem potentem aaſecibiend alia ſa

cramenta nõ ſibi ↄueniũt ex nã fua ſed ex oꝛdiatio
ne diuĩia. oꝛdinauit.n. deus vt hot cuius itellectꝰ ꝰ
HB ſignaculo ſignatus ceſt gram ↄferat diuina miſe/
ricoꝛdia.niſi ĩ ſic ſignato ſit aliꝗd icõpoſſibile gr̃e
qð cõcupiſcẽtiã in eo repꝛimat⁊ qð ſuſciꝑe poſſit
alia ſacra.ſiẽ ſi rex oꝛdinaſſet ꝙ ꝗcũq; ueniret᷑ ſi⸗
gnatus aliquo detminato ſigno ab ipſo dato:eimli
qð munus cõferret.⁊ aduerſarios eiꝰ repᷣmeret⸗

ipm potẽtẽ iudicaret ad ſuſcipiẽdũ nobilia officia

regni.illð ſignũ diceret᷑ diſpoſitio ad illud munꝰ.
ptãs repᷣmẽdi inimicos ſuog ⁊ ſuſcipiẽdi pᷣdicta

officia. E dictis pʒ ſolutiod pmin opp.ſideſ
n.ex nã ſua det᷑minat itellectũ ad acrũ cuiꝰ actuſõ

rius põt eſſe i potẽtia relcctina nd dð ꝙ per
caracterẽ militie ꝗ apoc.Iʒ.dr caract᷑ beſtie.itel/
ligit᷑ pccm̃ moꝛtale cui oriat᷑ gra.caracteri aũt ba/
ptiſmali nihil põt eſſe oriũ in aia.qꝛa diabolo ni/
hilpõt in aia impᷣmi nec ꝑ actiões ipᷣius aĩe põt in
ſe cari aliꝗd griũ caracteri vt in qõne oñſuʒ eſt. de
usẽt nõ vult aiam ſuo ſigno ſignatã ſigno oppoſi-
to ↄſignare· Ald ʒmcũ dr ꝙ diſpõ ad graʒ coꝛꝛũpi
põt ꝑ ea q̃ diſponũut ad gre oriũ ⁊c̃.dico ꝙ nõẽ ve⸗
rum de eo qð nõ diſpoſuit ad gram niſi ex diuina
oꝛdiatiõe.cuiuſmodi diſpoſitio eſt caract᷑.vti qõ/
ne onſumẽ ore dici ꝙ aliꝗd exnã ſua diſpo/
nit ad aliquà foꝛmã defminata nec tñ coꝛꝛuptibi⸗
le eſt pꝑ foꝛmã oriã illᷣfoꝛme.nec ꝑ diſsones ad eã
Raphaneitatis.n.eſt diſpõ in aere ad luminisſu
ſceptionẽ Nec coꝛꝛũpit᷑ ꝑ tenebraʒ nec ꝑ diſpones
ad tenebꝛaſ.quãtũcũq; ſit.n.ſit aer nubiloſus.ma
net n eo nalis apritudo ad luminis ſuſceptionem ·
q̃ renotisipedunentis ⁊ lumiari pñte ſtati oꝛnat
lumine.vñ nõ mix ſi talẽ diſpoõnem ſuꝑnãlẽ reſpe
ctu gre põt de? intellectui impꝛimere. hec autem
diſpoſitio eſt caracter. . 81
,‚Kar lpi vtrũ caract᷑ꝑ qᷣli
R Arto quei bet ſacrm in nen⸗
makt. SEt vr ꝙ ſic m ſniam dio.:. c. eccl.
hierar. Caracter traditur baptiʒatoa diuina b
titudiĩe.ſʒ oĩa ſacra oꝛdinãtur ad diuinã beatitudi
nẽ. ᷓ vꝛ ꝙ dinina btitudoq̃ réeĩpꝛimit cumctèreʒ
baptiʒzato eadẽ rõe ipᷣmat in cuiuſlibet ſacti ſuſce-
prioe. Nte in quolibetſacro ẽ aliqꝗd qð eſt ſacrm ⁊
nõres.⁊ aliqd qð eſt res ⁊ nõ ſacrjm.⁊ aliqd qð.eſt
res ⁊ ſacr̃m.ſʒ illud qð eſt res ⁊ ſacr̃m ẽ caracter.
ſicut pʒ in bapꝰ.qꝛ caracterẽ res ablutois exterio
ris ⁊ ſacr̃ʒ gre ꝑ quã ẽ ablutio interioꝛ.g̊ quodli/
bet ſacr̃jm caracterẽ ipꝛimitsot vꝛ ¶ Itẽ ꝑ quodli-
bet ſacr̃m deo ↄfiguramur ⁊ ab ifidelibꝰ diſtigui⸗

mur. ſed diſtinctio ⁊ ↄfiguratio fiunt ꝑ caracterẽ.

qa vr viſuʒ ẽ caracter eſt ſignü diſtinctiuñ ? fi
ratiuũ.̊ qdᷣlibet ſacr̃m ipmit caracterẽ.Contra
xpᷣs fuit baptiʒatus.vt herur Math. ʒ. æc ſacer-/
dos.iur illud pſal.Tu es ſacerdos ĩ eternũ.ſʒ ipe
nõ dᷣ caracterẽ hůe.g baptiſmꝰ nec oꝛdo ipꝛimit
caracter Ité ſcra qᷓ ixꝛimũt caracterẽ no iterat
qxamicter idelebit ẽ. Sʒ gliſefaſu iterabilia.
ndeo ꝙnoꝑ golibet
ſerm ipꝛimit᷑ caracter.nec etiã ꝑ actꝰ vtutũ. cara-

ctero.ẽ ſignũ ſpirituale idelebile diſtictiuũ ⁊ ſpna
lis ptãs idelebil deputata ad alidð ſacrum. ⁊ hec
cõmuniaſũt cuilibet caracteri. Quia ſignũ iõ oꝛdi

. .
—
— .
—
—
—
£
—
„

——

ſagritet
nier
eans
9 ſototane
ſenelinſa
inee⸗
Himnitcar⸗
u⸗
munt
Eit
penes d
Ganigoſi
homocept
Actiu Et
ſgiunotiti
mtcofen
gecetieß
Ntaidon
Ocadai
Neare⸗

Adcopor
Pertem
Nadiiſ
cs Etgebe
biogdinnre.
ſhnüdecne
.Wöddr
wäne
ſeſchi⸗
ahoien
cptio
ſefg ver
elſarijs
„ (Sdem
ſarne
ggaiti
linhne
Wmup
nte
s ſſcier
hbinart,
ſhadck
lhneen
Wr
in
nigne
Nglrri
ſuu iſen
Pgomſche
aſcede.
fflennine
uaen eco

ehnem foni⸗
Cpiendä au
uſederordigte
MWauus itelech
andiung mie
Miäaſ dieg⸗
n ilaheeſt

geachdnenuteif⸗

dediglederorn
nuoscbiemnon
üctünodiuefi
inoadiluudmen;
nn ii
MMani n e
i wdöͤgr
hma beſtelt
Faractentiti
na diadohn
sihd ießin
wigiſgig
A lzri
Fiiti dgtii
Acͦmi
ninetanniß
igdeniud
Merpdintel
inaertadlins
brnec
it er ubila
mmis icepair
inipite ſtanon
nenlumnälrh
men Ne An

„ miaarided
NAking
niin une 4
irnanndh
gitünt enin,

i.—

D
nauit 8 gesſorwetmſt iaſiw ſeſibiliſigno. 2
iõnõ ↄfert᷑ in actibus vtutũ.Qnia ſpũale iõ noluit
deus ferret᷑ inſcr̃is carnalibus.i. acr̃is vete/
ris teſtamẽti. Quia ĩdelebile iõ noluit deus ꝓ con
ferret᷑ in ſacr̃is iterabilibꝰ vt dichtad. De hec

roõnẽ Rueniẽsñ.n.qꝛ ſacrm eſt iterabile.iõ nõ im
pꝛimit caracterẽ.ſed qꝛ nõ ipꝛimitcaracterẽeẽ ite/

rabile. rò e qdam ſacramenta caractereʒ im
pamunt ? quedaʒ nõ. vi mihi accipiẽda penes/

diuerſicatẽ ptãtis ſpalis deputate ad aliqð ſacr̃ʒ
penes dinerſiratẽ diſtinctiõis.ptãs.n.ſpũalis
ad aliqð ſacr̃m deputata aut ẽ paſſiua qua.ſ.põt

homo eẽ ꝑticeps ſacr̃oꝝ ſpũaliũ ſuſcipiẽdo. Aut

EZ actiua.Et hoc duptr.q̃dã ad ducẽdũ ſacr̃a ſpũa/

lia in notitiã alioꝝ ⁊ maxime ĩſideliũ ꝑ fidei xpᷣi cõ
ſtantẽ cõfeſſionẽ.Alia ad miniſtrãdũ ſcr̃a ſpũ alia

credetibꝰ. Pꝛima ptãs datur in baptiſmoꝑ quaʒ
deputat᷑ homo ad hoc vt poſſit ſuſciꝑe alia ſacr̃a.

Scða dat in ↄfirmatione.Tertia in oꝛdine.⁊ iõ

ſola iſta tria ſacr̃a ipꝛimũt caracterem.ꝑ alia.n.ſa

cr̃a eſt homo deputatus indelebirliter ad aliud ſa-
cr̃m ſpuᷣale ſuſcipiendũ vel cõſitẽdũ vel miniſtra⸗

dũ. Ner pᷣmã ptatem diſtinguit᷑ totus exercitmi
litatis ecclic ab exercitu cõtrario. Perſcoöam di-
ſtinguntur deputati ad certamẽ ſpnale ↄtra fidei ꝑ
ſecutoꝛes a còi populo ſicut in exercitu oꝛdinato
ad coꝛpoꝛale bellũ diſtingunt milites apeditibus

POer tertiã diſtinguũtur duces ab alijs. oꝛdinati

n. ad miniſt adũ ſacr̃a ðputasi ſũt vt ſint alioꝝ du
ces.Et qꝛ hec triplex diſtinctio ſuſicit in exercii:
bñ oꝛdinato.iõ ex ꝑte qua caracter cõſit geratur vt

ſignũ diſtinctiuũ nõ fuit cõueniẽs ipᷣm ipꝛimi niſi
in ſaer̃o baptiſmi ⁊ cõſirmatiõis ⁊ oꝛdinis.i Ad
pᷣmũ in opp dð.ꝙ caracter nõ ipꝛimit᷑ i ſuſcetio
ne ſacri a dinina beatitudine.qꝛ ůlud ſacr̃m oꝛdi/
net hoĩiem ad diuinã beat itudinẽ tm.ſʒ ẽt vt per
ſuſceptionẽ illiꝰſacri ſuſcipiẽs habeat ptaãtem alia
ſacr̃a veraciter ſuſcipiẽdi vel cõſtanter coꝛaʒ ad/
uerſarijs fidẽ cõfitendi vel pꝛudeter admiſtrandi
¶Eid ꝛm dð ꝙ nõ opʒ ꝙ illud qðẽ res ⁊ ſactrʒ ſit ca-⸗
Xrrer in quolibet ſacro ſʒ i impᷣmẽtibꝰ caractereʒ
timn.ꝗd aũt ſit res ⁊ ſacem in alijs ſacr̃is onñdetur in
astãdo de quolibet eoꝝ.¶ id ʒ dð ꝙ nõ diſtin
guimu ꝑ qõlibet ſacr̃m tanq; exiſtẽtes in aliquo
ſtatu fidei ſpali ꝗ ſtatꝰſũt tres vt onſũ ẽ in coꝛpe q̃
ſtiõis. ¶ Mꝛeterea ꝑalia ſacr̃a nõ diſtinguimur di/
ſtinctiõe ⁊ cõſiguratiõe idelebili ſᷣm quẽ modũ di
sn anramu ⁊ ꝑ baptiſmi cõ firmatio
nẽ⁊ oꝛdinẽ. ¶ Ad pmnad ꝑtem aliã dð ꝙ xpᷣus non
fuit baprizat⸗ bamn mo Joãnis qui nò ipꝛime
1

Larehactae ier iſſet baptizatus baptiſmo
quẽ iſtitnit no ſuſcepiſſet aia eiꝰ earacterẽ baptiſ/
mi. qꝛ vt viſũ ẽ caracterẽ qdã ptãs ad ſuſcipiẽdũ
alia ſacra q̃ xpᷣm reciꝑe nò decebat.qꝛ fuiſſet ſuper
ſiuũ.ipᷣe.n.inquatũ hõ accepit a deo ĩ inſtãti cõce⸗
ptioniſſue oẽm plenitudinẽ ptãtis.cuiꝰfuit capax

ad ſidẽ defendẽdũ ⁊ poſtmodũ ſacra ĩſtituẽdũ ⁊ eii
efſicatià meritoꝛie dãdũ ⁊ cõferẽduũ.⁊ iõ nõ idiger o
caractere conſirmatiõis nec oꝛdiſ.qꝛ ſine caractẽ

hʒ akioꝛi mõ ſacerdotij ptatem. ſſem bñ ↄclſidit.

(Articulus tertius.
. q̃riturde*“ n
.
—
„ „ *
£
„
. . „
— 1/

iij
hoc q̃ruũt᷑ quattuoꝛ ¶ Oꝛimo vtxꝝ baptiſm poſſit
tradi ab hoĩie maloſ vtꝝ ab angeſo malo in ſpẽ
hois apparẽte.¶5 vt*ν malus hõ baptizãdo moꝛ⸗
Taliter peccet ¶ vtx illi ꝗrecipiũt ſciẽter baptiſ
mũ ab hoie malo moꝛtaliter peccececct.

Rrimo oſtendo Fvegaſnn;d

4 õt tradi abbo
mine malo.deↄſecra.di.ꝗ. Baptiſimnʒ.
ifra. eęgo dico.⁊ ſũptũ ẽ ab augꝰ.ſuꝑ Joannẽ tracta
tu. S qſi eqne diſtãter inter mediũ ⁊ finẽ. ⁊ recitat
magiſter i littera huiꝰ di.c pꝰquſtos opoꝛtet eẽ ꝑ
quos baptiʒat.ergo nõ põt tradi baptiſmꝰ ab ho/
mine malo re mẽbꝛũ moꝛtuũ nõ põt influere in
alia mẽbꝛa.ſʒ inalus hõ ẽ mẽbꝝ moꝛtuũ.q̊ñ pt iſin
ere ĩ alia mẽbꝛa qð nõ eẽt veꝝ ſi ab eo verꝰ poſſet
tradi baptiſmus Nezʒ ſi poſſet baptiſmius tradi
