aut iniũgit pniam rõnabilẽ ⁊ diſcretã aut irratiöa

bilẽ ⁊ indiſcretã. ſi modo penitẽs nõ tenet᷑ eã re

ciperc nec explere. Aꝛ: ſacerdos talẽ pniam iniũgẽ/
do abutitur claue ſcie ⁊ potẽtie. Si pᷣmo modo di
co ꝙ penitẽs tenet᷑ tentione neceſſitatiſ eaʒ reciꝑe
ꝓ viribus explere.qꝛ taleʒ pniaʒ iniũgendo claui
bus vtitur recte.quilibʒ aũt tener᷑ ſui iudicis iuſtã
ſniam obſeruare. Uñ ſi penitẽs talẽ pniam ſciẽter
⁊ ex deliberatiõe ⁊ abſq; legitia cã omiſerit expler
moꝛtaliter peccat. Si tñ penitẽs ſentiat pniam ſi/
bi nimis grauẽ᷑.⁊ ad obſeruandũ picnloſaʒ ſua ifir
mitate penſata.dʒ ad illũ eundũ ↄfeſſoꝛem velad
aliũ.ſi illũ nõ põt hꝛe humiliter recurrere ⁊ alleuia

tionẽ vel cõmutationẽ petere.⁊ ↄfeſſoꝛ dʒ ↄcedere

etiã ſi videat ꝙ pnia alleuiata non ſufficeret plena
rie pro emẽda pcci. Sʒ ſi poſt eã expletã adhuc re
maneret aliꝗd in purgatoꝛio explendũ.tutius.n.ẽ
reſeruare penitentẽ in purgatoꝛio puniendũ q; ipᷣʒ
exponere periculo cadendi in pecm̃ moꝛtale ꝑꝑ pe
nitentie tranſgreſſiont᷑.⁊ expedit ꝙ ↄfeſſoꝛ hoc to⸗
tũ penitent i exponat niſi in iᷣo videret ↄditioneʒ
pꝛopter q; indicʒ oibus penſatis magis eſſe tace
dũ q; exponendũ.Ad argumentũ in opp pʒ ſolo
tũ ad illud qð in ea tangit᷑ de pnia nimis graui.
De interdcõne aũt hñdi cũ amicis familiaritateʒ

ſciendũ ꝙ aut illi amici ſunt veri amici.hoc ẽ ami

ci aie cuiuſmodi ſunt diligenres perſonã ſcõ amoẽ ꝰ
⁊ ſcdᷣm dcũ.aut illi amiciſũt veri inimici cuiuſmõi

pp aliam cm in anime eius pᷣindicium.⁊ ↄtra dei
honoꝛeʒ. Si ſacerdos interdiceret familiaritate; 14.
cum amicis pꝛimo mõ dictis abuteret᷑ claue ſcie.
nec eredo Pp enitẽs illam pniam recipe teneretur
ſi aũ interdiceret penitenti familiaritatẽ cũ inimi
cis 2. mõ dictis.penitens eã recipe ⁊ obſeruare te
ſus a ↄfeſſoꝛe pᷣuideri nõ pnñt Ociendũ ẽt ꝙ hõi p⸗

no ad deſperationẽ ad quã diſponit triſtitia nõ dx ẽ
ſacerdos iniũgere ea que augmentãt melancoliaʒ

triſtitiã. Uñ talibus moderatũ vini vſuz. ⁊? cũ ſa

cris pſonis ⁊ honeſtis honeſtum ſolatiuz pꝛohibe

re non debet.

cati in numero habeat efficaciã pluſq; ſemel

1.

3

Articulus ſecundus. g

Snſpenter auerityr de ꝛ pnci
On ſeqnter ei d hoc que

runtur. 5. “ ſacerdos p ptãtẽ
B clauiũ poſſit remittere pecm q;tuʒ ad
maculãa. 2* vtrũ q;tũ ad penꝗ ſ3 vtxy
ſacerdos parochialis teneat᷑ audire fiſtones
rochianoꝝ ſuoꝝ quotienſcũq; voluerint in eodeʒ
anno ↄfiteri. ¶ Avtru claues reſpectu eiuſdeʒ pec

vtrũ ſacerdos abſoluendo aliquẽ de facro ab illis
pecĩs a ꝗbus non põt eũ abſoluere de iure peccet
moꝛtaliter.

“ 1„ m XRir q ſacerdos pptãtem
e Runo ondo art poõt remittere

pccm̃ q;tũ ad maculã. Jo. ⁊o. Nuox remiſe
ritis pccã remittunt eis.qtein vt ſupius hituʒ ẽ.
ſacr̃a noue legis ↄferunt gratiaʒ.ſʒ ꝑ gram remutti
tur maeula pcci. ̊ ſacerdotes per ptateʒ clauiũ re⸗
mittere pñt pcci maculã. onmra ð pe. di. p. Di
cui.S.Alij econtra.circa medin.⁊ recitat męgri lia
huiꝰ di. c. J. Dacerdos officiũ ſuũ exhibet ? nulli
ptãtis iura exercet. 8in eo nulla eſt pras remittedi
peci macula. Item de oſe. di. 4. recitat mgr in
lr̃a hꝰ di.c.4. Memo tollit pccà niſ ſolus xpᷣs qui
eſt agnus tol ẽs pccã mũdi.gꝗ̊ ſacerdos nõ hʒ ptatẽ

dimittendi maculaʒ pcci. Rndeo Pemsſmer

dos abſoluendo remittere non poſſi Pcci ma ula

effectine ʒ qð dic magi in lra.qꝛ ſic ſoꝰ deꝰ pcem
dimittit.tñ miſterialiter ? inſti umtał illiq ꝑ attri

tione remouit obſtaculũ gre ſpũs ſci:di pontiue re
mittit maculã pcci iq;tũ ſuo miniſterio aſſiſtit vir
tus diuina que gccm̃ remictit. apet maculaẽ
diſpoſitio qua pòt aia pati igue infern li.qᷓ quideʒ
ſed etiã RAcipalius ẽ puatio ſimilitudims ði a quo
auertit᷑.Adeo ſacerdos vᷣtute clauiũ ad eterne pe/
neremiſſionẽ diſponit quâ virtus diuina ꝓncipa
liter ⁊ effect e remittit ſicut maculã pcci A Pm
⁊ꝛ m dð ꝙ ꝓcedũt de remiſſione pcci minſteriali
2 diſpoſitiue. vt. n. ſupius dem eſt. ſacra neuc legiſ⸗
nõ ↄferũt gram effectiue ſʒ inſtrumẽtalr? diſpdi⸗
tiue.¶ Argumẽta ad ꝑtẽ ſcdᷣam ꝓcedunt deremiſ/

ſione macule peccati effectiue.

Ecundo quentur euumege

clauiũ poſſit remittere pccm q;tũ ad penaʒ

ESt vꝛ ꝙ nõ. poſt abſolutignẽ adhuc remanet peni

tens obligatus alicui pene alit vt vꝛ nõ eẽt ſibi pe
nitẽtia iniũgenda.ꝑ virtutẽ abſolutiõis pena de

bita nõ remittitur Urẽ cũ nõ ſit minus diſpoſit/

ad recipiẽdũ effectũ clauiũ ille ꝗ ↄmiſit ꝑnũ pcem
; ille q maius ↄmiſit.tm̃ remitteret᷑ de pena pec
cato debita minoꝛi.qᷓ;tũ de pena debita maioꝛi.ſʒ

poſſet ex vna ꝑte pccm̃ eſſe ita ꝑuũ.⁊ er alia ila ma

gnũ.qꝙ tota pena debita minoꝛi pccõ nõ eẽt maio:
illa pars q remittit᷑ de pena debita maioꝛi pccõ
illud minus pecm̃ remaneret ipunitũ qð cicoue/
niẽs.¶ Kontra de pe. di. *. Si cin. F. Alij econtra
circa medium. dominꝰpar ius ſoluendi eẽ voluit
⁊ ligandi ꝑ vtrũq; pari ↄditiõe ꝑmiſit.ſʒ ſacerdos
ꝑ ptãteʒs ciauiũ põt ligare penitenteʒ aliquꝗ pena.
Iper eandẽ ptaãtem põt ipᷣm abſoluere ab obligatõ

* .3 L „
.
2
„
77 .

.

%

rüni,
glnites
diniitl
Uünmſonitt
teötſiliu
uprgaton
ſepenarem
gnediſpe
Gohrioner⸗
ne tünören
ltione ße
pecödeht
fetlrenrp⸗
Cautiim
iſcopnemn
uſtgrtend⸗
encdienticus
minoipecde⸗
Ddeetnadarsd
Wencen⸗
wend gaden
Cunca Eti
litechmin
Vßortalipe⸗
ſöepoſitremn
pubeo hoe
ſtetppecſz
Wiwimehne
Pboedicipop
n
Mdhon
Pneſmen
Gd Nrhed
Wacnre⸗
Cüdchi
Mieachnin
ſobchtiſnie
Holetaudi⸗
lerilriai⸗
itrer

l Mnla⸗
ſoſeprorni⸗
ettnureei
fumncider

wcetens ncd
aſchlchan
ipn

N

Ahedgn gezz
1 N

aneeſint
uor deing

Crdsnr
Umni pötrenmn
. )
nwüwsbin
BBoSamrenm
WRwoduriur
4 „
Nanun cdc
. 6 RK
AA4, NN
Miniſto
kain 1
arieſ N N
numikilarem
CXNNU
Lae
eè ed 4
noſr
** . de
eDA
4 ESe
ſarnchni 4
Na,, ,
o Mr. 4 6

G ee
EN. N
“ 8

.
Mlage

iunnn
AiNV ſn
mi emdsle
ninsn,
l

16
„
.

e 1,.
RCRN. 4
mml e

. .
Vʒviij.·

ne alicuiiᷣ ptis pene. (Itẽ mgf hui di. . 7..dicit

ꝙ ſacerdotes ſolat cũ de pena ſatiſfactoꝛia aliqd
dimittũt. ſeñdẽo ꝙ ſacerdos ptãte clauiũ põt pe
nitenti remittere aliquã ꝑtẽ pene tꝑalis pccõ debi
te.nõ tm̃ illius quã ſibi iniunxit.ſedetiã illius que
in purgatoꝛio eſt explenda plus vel minus põt de
iſtg pena remittere.ſᷣm: plus vel minus nenitẽs
eſſbene diſpoſitus. nin opp dð ꝙ ⁊ſi poſt
abſolutionẽ remaneatpenitẽs obligatus alicui pe
ne.tñ nõ remanet obligatus tante ſicut ante abſo/
lutionẽ.⁊ pᷣterea ſi reuelatũ eẽt ſacerdoti ꝙ tota pe
na pccõ debita eſſer penitẽti remiſſa adhuc debe⸗
ret ſacerdos penitenti iniũgere aliquã pniam pꝛo
cautela ↄ futura.qꝛ vt dictũ eſt.s.di.is.c.õꝰ. Sa⸗

tiſfatio pnĩe nõ tm̃ eſt pccõꝝ cãs excidere.ſʒ etiam

eaꝝ ſuggeſtionibus aditũ nõ indulgere Adꝛm di
cendũ ſᷣm aliquos ꝙ remiſſio pene debite maioꝛi
⁊ minoꝛi pccõ eſt ᷣm ꝓpoꝛtioneʒ.ita ꝙ ſi remittit᷑
decima pars pene debite maioꝛi. remittit᷑ ðcima

pene debite minoꝛi.ſed hoc nõ vẽ ſatiſfacere argu

mento.ga pᷣma decima maioꝛ ſimpliciter eſt q̃; ſe
cunda.Et iõ vꝛ dð q; nũq; ꝑs pene q̃ remittit᷑ v/
tute clauiũ vna vice eſt tãta ſicut tora pena cuicũ/
qᷓ; moꝛtali pccõ debita.ſi aũt dicis ꝙ vna abſolu/
tiõe poſſit remitti tota pena debita vni pccõ vẽia

li.nõ habeo hoc ꝑ incõueniẽti.xpᷣs.n.ita plene ſa

tiſfecit ꝓ pecyenfis ſi hũiliãti ſe ſub ſacr̃o qð oꝑa
tur in virtutmeriti xpᷣi remittit᷑ alñ tota pena.nõ
ꝑꝑ boc dici põt pccm̃ ſine pena dimitti.
TCLrtio querit vtruʒz ſacerdos ꝑro/

feſſiones ꝑꝛochianoꝝ ſuoꝝ quotienſcũq;

cũq; vult pccõꝛ a pccõ recedere dèus pꝑatus eſt eñ
ad mĩam reciꝑe.& a ſai quotiẽſcũq; vult ↄfiteri ſa

cerdos cũ ſit loco dei ip̃ᷣm audire tenet᷑.ibi ſacr̃ʒ

pnie Zamn ininare Ar ſacerdos tenet᷑ ſaluteʒ aĩe
ſubditi ſui cuilibʒ bono tẽpoꝛali pᷣponere.ſʒ ſi iſᷣm
nollet audire quoriẽſcũq; vellet ↄfiteri nõ pᷣpone/

ret ſalutẽ aĩe eius iõ bono tꝑali.qꝛ ſaluti aie ſubdi/
ti pᷣponeret ꝗeteʒ coꝛꝑis ꝓpꝛij.g̊ ſacerdos tenetur

ſuoꝰprochianos audire quotiẽſcũq; voluerit ↄfi⸗
teri. Cötra ſacerdos nõ tenet᷑ pluries audire con

feſſionẽ ꝑrochiãoꝝ ſuoꝝ qᷓ; obliget᷑ ꝑ ſtatutũ ecctie

ſz per ſtatutũ ecclie nõ obligat᷑ niſ ad audiẽdũ eos
ſeł in anno.er de pe.⁊ re. Ois vtriuſq; ſexus. vr

nõ tenet eos audire niſi ſemel in ãno ¶ Rndeo
ꝙ qõ põt intelligi aut de tentione neceſſitatis aut

de tentiõe ↄgruitatis.ſi mõ.nõ credo ꝙ oꝛdina/
rie ſacerdos teneat᷑ audire ↄfeſſiões ꝓꝑrochianoꝛũ
ſuox. niſi cũ illi tenent᷑ de neceſſitate cõfiteri.qð ẽ

ſaltẽ ſemel in ãno.⁊ qñ ſunt in infirmitate graui cõ

ſtituti. vel iminet eis alio mõ ꝑiculuʒ moꝛtis.ſi tñ
pluries voluerit ↄfiteri ⁊ ſacerdos curatꝰ eos audi

re noluerit. tũc libere pñt ſubditi aliũ ſacerdotem
adire ⁊ ei ↄfiteri.⁊ ille pðt eos abſoluere niſi ppᷣus

ſacerdos eoꝝ ꝗ eos audire noluit ad aliquẽ deter/
minatũ ſacerdotẽ eos miſerit.ꝗa ſi audire nõ vult
eos.nec ad aliquẽ ſacerdotẽ determinatũ mittere
eos iplicite licentiat.vt illa vice ↄſiteant᷑ cuicũq;
ſacerdoti voluerit. Loquẽdo aũt de tentiõe ↄgrui⸗
tatis.dico ꝙ ſacerdos tenet᷑ eos audire quotiẽſcũ

ꝙ; volucrit ↄſiteri.qꝛ tali tẽtione tenet᷑ laboꝛare ꝓ

fectũ aiaꝝ ꝑrpochianoꝝ ſuoꝝ qtũcũq; ⁊ qũocũq; po

.

chialis teneat᷑ audi

voluerit in eodẽ anno ↄfiteri.Et ꝙ ſic.quæœiẽſ/

tuerit.¶ Ad pᷣm dð ꝙ arg bñ pꝛocedit ſi quotiẽſci
q; pꝛochiani vellent ↄfiteri.⁊ ↄfeſſio eſſer eius ne-

ceſſaria ad remiſſionẽ moꝛtalis pcci.ſʒ h̊ nõẽ yeꝝ.
Ad remiſſionẽ.n.moꝛtalis culpe ſufficit contritio
cũ ꝓpoſito ↄfitendi illo tꝑe quo hõ ↄfiteri tenetur.
S ꝛm dð ꝙ minoꝛ eſt falſa.qꝛ ꝑ ↄtritionẽ vt iaʒ

dem̃ eſt cũ ꝓpoſito cõſitendi tẽpoꝛe debito remit/

tit᷑ culpa.⁊ pᷣterea vult frequẽter hõ ↄfiteri ꝗ ꝓ illo

tꝑe nõ indiget ad ſui iuſtiſicationẽ ſuſceptiõe ſacri
pnie.¶ Ald argumẽta ad ꝑtẽ aliaʒ dð ꝙ ⁊ ſi pſbyter
pꝛochialis ad audiendũ ↄfeſſiones ꝑꝛochianoꝛum
ſuoꝝ nõ obliget᷑ explicite per ſtatutũ ecclie niſi ſeł
in ano.tñ ꝑ illud ſtatutũ obligat᷑ implicite ⁊ ẽt iure

nature ⁊ diuino ad audiendũ cos quotiẽſcũq; tenẽ

tur de neceſſitate cõſiteri ⁊ ſi multotiẽs occurrãti
eodem anno cãaus in ꝗbus ↄfiteri de nccitate tenẽt᷑

5 S queritur vtrũ claues reſpeetu
☚ — Arto eiuc dẽ pcci in numero habeãt

MWefficaciã pluſqᷓ; ſemel. Et vr ꝙ ſic. ð pe. di.

i.mẽſurã.ð.nõ ſunt.qᷓ;to pluribꝰ ↄfitebit᷑ ꝗs in ſp e

venie turpitudineʒ criminis.tãto faciliꝰ ↄſequet
gram remiſſionis.ipᷣi.n.ſacerdetes plus iã pnt ꝓ/
ficere.plus ↄfitentibꝰparcere.ꝗqbus.n.remittũt re
mittit deus. qð intelligi nõ vꝛ niſi de remiſſione qᷓ
fit virtute ctanin anr ᷣm ↄſuetudinẽ ecclie ꝗ plu/
ries de eiſdẽ pccis in numero cõfitent᷑.pluries oe
illis abſoluũtur.qð nõ fieret ſi abſolutio ꝛ recepta
nullã efficaciã hẽet reſpectu eiuſdẽ pccĩi in numero
qꝛ tũc fieret iniuria ſacr̃o.¶ Itẽ certũ eſt ꝙ cõfeſſio
iterata de eiſdẽ pccis in nũero ꝓdeſt non tm̃ rõne
hũiliatiõis ⁊ verecũdie.ga tũc tm̃ valeret iterata
lai co coꝛã quo magis erubeſceret q;tũ iterata ſacẽ

doti qð falſuʒ eſt.S ꝓdeſt per aliqua efficaciã claui

um. (ſtẽ q;uis ſacr̃a veteris legis haberẽt effica-
ciã ex vi meriti.ꝗa tñ nõ habebãt ex vi ſacr̃i vocã
tur ab apło ad Gat.4*. infirma ⁊ egena elementa

S ſi clanes reſpectu eiuſdẽ pccĩ in numero nõ habe

rẽt efficaciã niſi ſeł.ſacr̃m pnie ꝛ receptuʒ reſpectu

eiuſdeʒ pcci in niero eẽt infirmũ ⁊ egenũ elemẽtũ.
qð nõ videt᷑ dð.¶ Itẽ èfficacia clauiũ nõ tm ẽ reſpe

ctu remiſſionis culpe⁊ pene.ſʒ etiã reſpectu diſpo

põt augeri. reſpectu eiuſdẽ pcci in numero claueſ
pñt hꝛe efficaciã pluſqᷓ; ſel.imo quotiẽſcũq;ʒ homo

ſacr̃m pnie diſpoſitus receꝑit.¶ na ſi algs eſſet
ꝗq nũqᷓ; peccaſſet ?⁊ abſolueret᷑ nullã reciperet effica
ciã virtute clauiũ.ſʒ culpa totalr remiſſa ⁊ q;tũ ad

maculã ⁊ qtũ ad totã penaʒ nõ plus grauat hoiem
qᷓ; ſi nunq; fuiſſet fcã. ̊ reſpectu talis culpe claues
nullã penitus hñũt efficacia.ſʒ ↄtigere põt ꝙ ꝓpter

magnã diſpoſitionẽ penitẽtis remittit᷑ culpa q;tuzʒ

ad maculã ⁊ totaʒ penã per ſuſceptioneʒ ſacr̃i pnie

ſemel ſaltem.nõ ſemꝑ hñt claues efficaciã reſpʒe

ctu eiuſdẽ pcci in numero plus qſi e renillud
qð hẽt efficaciã reſpectu duoꝝ.ita ꝙ reſpcũ vnius

alio mediãte nõ põt hẽe efficaciã ſuaʒ reſpcũſeccun

di ſi nõ hʒ reſpcũ pᷣmisSed claues efficaciã habẽt

reſpcũ remiſſiõis culpe ⁊ pene ⁊ collationis gratic
ita ꝙ pᷣncipalius reſpcũ remiſſionis cupe ⁊ pene.
⁊ ſcðario reſpcũ collatiõis gre.̊ reſpcũ pcci remiſ/
ſi q;tũ ad maculã ⁊ totã penaʒ abſolutio ꝛ ꝰ accepta
nullã habet ex vi clauiũ efficaciã.iſtẽ cũ per abſo

luxionẽ ex vi clauiũ remittat᷑ pene ꝑs pccò debite.
totiens poſſet homo ↄfiteri eadem die ⁊ abſolui
ablo⸗

4 ũ

ſitõis ad gram.ſʒ q;diu ſumus in via gra in nobis

q eodẽ die remitteretur ſibi tota pena olbꝰ pecis
ſuis debita. nulla. n. rõ eſt quare magis valeret ab
ſolutio ꝛ iterata expectando nouũ deuotionis mo
tũ qᷓ; iterata manente pᷣoꝛis deuotionis motu ſi eſt
ita foꝛtis ſicut eſſet motus ſequẽs.⁊ ita ſequeretur
ꝙ grauiſſimũ pecm̃ cuʒ modica pena poſſet dimit
ti. ¶ Ad iſtam qõnem dicunt aliqui ꝙ claues reſpe
ctu eiuſdem pcciĩ in numero nõhñt efficaciaʒ pluſ⸗
ꝙ; ſemel. baptiſmus.n.qui eſt medicina curatiua
directe oꝛiginalis pccĩ ſicut ſacrʒ pnie actualiſ pec
cati non reiterat᷑.qꝛ pccm̃ oꝛiginale reiterare non
põt.ſi.n.poſſet iterari iteraret᷑ ⁊ baptiſmus.⁊ ſcdðᷣo
ſuſceptus efficaciã haberet.ſʒ idem pccm̃ actuale
in numero reiterari nõ põt. Uñ vꝛ ꝙ reſpectu eiuſ
dem in numero ſacr̃m pnie ex vi ſacr̃i non hʒ effi/⸗
caciã niſi ſemel.¶ Oꝛererea cũ quattuoꝛ ſint ſacr̃a
iterabilia.ſ.euchariſtia.pnĩa.extrẽa vnctio.⁊ ma/

trimoniũ. videmus ꝙ i ſacr̃o euchariſtie hec vᷣba.

Hoc eſt enim coꝛpus meũ.reſpectu eiuſdẽ hoſtie.

non hʒ efficaciã plus q; ſemel.verba etiam q̃ ſunt

foꝛma in ſacr̃o extreme vnctionis reſpcũ eiuſdem

infirmi eadẽ inſirwitate.⁊ eodẽ ſtatu infirmitatis

manente interioꝛis ⁊ exterioꝛis:uon hñt efficaciã
ex vi ſacr̃i niſi ſemel.verba etiã q̃ ſunt foꝛma in ſa

cr̃o mr̃imonij in eodẽ viro reſpcũ eiuſdẽ mulieris

⁊ in eadem muliere reſpcũ eiuſdẽ viri non habẽt
efficaciã ex vi ſacr̃i niſi ſemel.niſi ↄtingeret ꝙ vnꝰ

moꝛeret᷑ ⁊ poſtea reſuſcitaret᷑.qꝛ per moꝛtẽ vincu
lum mtr̃imoniale ſoluit᷑.a a ſili ſacr̃im pnie ex vi cla

uium non hʒ efficaciã reſpcũ eiuſd pcci in nume/
ro niſi ſemel.¶ Oꝛeterea et᷑ de ſen.excõiſ. De ceto
de abſoluto in caſu neceſſitatis cui ſub iuram̃to in

iungit᷑ vt oppoꝛtunitate habita ſummũ pontificeʒ

ſtatim adeat mandatũ eius ſuſcepturus dicit glo.
nõ dicit abſoluendus.gꝗa iam abſolutus eſt.gꝗa obli
gatio ſemel extincta interiʒ non reuiuiſcit.de ↄſe.

Ddi. 4. qris. ⁊.2 4.q. 4A.ſi illic.⁊ de pe.di. .verſus
finc. v ꝙ ſi aliquis vere eſt abſolurus de aliquo

pccõ ꝙ abſolutio reſpcũ eiuſdeʒ pcci ꝛ ſuſcepta ex
vi claniũ nullã efficaciã hʒ.al videretur ꝙ ſummꝰ

pontifex illũ iterũ abſoluerʒ ab illo pccò a quoſfnit

abſolutus in caſu neceſſitatis ab illo qui illũ ał &ι
ſoluere non potuiſſet.Ad hoc etiã valẽt rönes ad

ſcðam pteʒ inducte.Alij dicũt de qõne ↄtrariũ ini

tentes rõibus factis ad pꝛimaʒ partẽ.Mꝛeterea

ſicut ſacr̃m pnie eſt medicina ̊ pecm̃ actuale.ita
baptiſmus contra pccm̃ oꝛiginale.ſed in illo in qꝰ

eſt remiſſuʒ oꝛiginale per baptiſmum flammis ef/
ſicaciã habet baptiſmus fluminis ex vi ſacr̃i.g̊ ſili
vẽ o in illo in quo eſt remiſſum pccm̃ actuale p pe/
nitentie ſacr̃m poſſint claues habere efficaciã reſ/
pectu peci eiuſdẽ in numero per ſacr̃m pnie ꝛ rece

—

ptũ. Mꝛeterea qñ confert᷑ alicui ſacr̃m.qꝛ neſcit

*

vtrñ illi al fnerit collatũ vel non. confertur ſub cõ⸗

ditione dicẽdo.ſi tu nõ es baptiʒatus.ego.⁊c. Si
non eſſet ſcõo cõferenda hõi abſolutio de eodeʒ
pecõ in numero.niſi qa incetũ ẽ vtꝝ qñ pᷣrecipit
abſolutionẽ eẽt in tali ſtatu ꝙ claues in eo efficaciã

habuerint.tũc ſacerdos abſoluendoꝛꝰ deberet ap

ponere ↄditionẽ dicendo.ſi pꝛima abſolutio nõ ha
buit efficaciã in te ex vi clauiũ.ego abſoluo te.ac.

cũ ſuetudo ecchie nõ ſit talis. vẽ ſi pᷣma abſolu
tio ſuũ habnit effectũ.ſ cðᷣa tñ reſpcũ eiuſdẽ pcci in
numero efficaciã hʒ ex vi clauiuʒ vel remittendo

põt dicere ad p

N. Arme „

plus de pena qᷓ eratremiſſum. vel ad gmentuʒ

gre diſponẽdo. Qui vult tener pᷣmã opinionem
. illud Pecretucn in “ dẽ ꝙ ſa⸗
cerdotes plus poſſunt ꝓficere plus conſitentibns.
parcere.intelligendũ eſt de bñſicio oꝛonis.quia vt
dicit glo.tanto plures obligat ad oꝛandũu pꝛoſe q́;

to pluribus ofitetur ¶ ꝛeterea q;to plus laboꝛat
homo ⁊ magis pꝛo ſuis pccis erubeſcit ⁊ foꝛtiꝰpe⸗

nitet.tanto ↄfeſſoꝛ ſᷣm rectũ iudiciũ ronis minoꝛẽ
pniam iniungere debet. pꝛoponere aũt pluribus

eodem pccõ ↄfiteri arm eſt magnitudinis pnie. v-

põt exponi illud decretũ de illo qui qñ pᷣmo confeſ

ſus eſt.non fuit vere penitẽs qui pluribus ſacerdo
tibus conſitendo de ↄgruoſe diſponit vt deus in⸗

clinet coꝛ eius ad veram pniam. vt ſic gram obti
neat remiſſionis.⁊ huic ↄſonat qð dꝛi decreto.tã⸗
to facilius ↄſequitur gram remiſſiõis.·ld ⁊mn ddᷣ
ꝙ de eodem pccõ in numero pluries abſoluit᷑ ho⸗
mo.quia incertũ eſt vtrũ pᷣma abſolutio in eo hũit
effectum.nec ꝑꝑ hoc debet in ſcdᷣa abſolutione cõ
ditionẽ ponere explicitam vel actu explicite intel
lectaʒ.quia in his que ita frequẽter ſunt in vſunõ
oʒ ↄditionẽ explicare nec de ea actualiter cogitare
ſʒ ſufficit illam babitualiter tenere.ſicut cũ hõ ado
rat altiſſimũ altaris ſacim non tenet᷑ actualitcr co
gitare de iſta ↄditiõe ſi ſacerdos fecit. vl dixit qað
facere vel dꝛe debuit.ſed ſufficit ↄgicionẽ hituali
in mente tenere Ai zmn dð ꝙ oꝛo erdotis ce/
teris paribus efficacioꝛ eſt ad impetrandũ graʒ cõ
fitenti ꝑꝑ dignitatẽ ſacerdotij.⁊ quia pot oꝛare vt
ꝑſona cois q; oꝛo non ſacerdotis Ad ꝗ4' dõ ꝙñ
valet.quia ſacr̃a veteris legis non hẽbant effica/
ciaʒ ex vi ſacri nec bis nec ſemel.⁊ iõ dicta ſunt in
firma vel egen delementa.¶ Ad vn dð ꝙ ozuis in
nobis ſemꝑ poſſit augeri grodũ ſumus in via.non
tñ ex hoc ſequitur ꝙ quotiẽſcũq; hõ abſoluit᷑ de eo
dem pcco in numero in eo gra ex vi clauiũ augeat
q;uis iam iuſtificato ꝑ contritionẽ gram ↄferat pᷣ
vice.ſicat q́;uis baptiſmus aque iam iuſtiſicato p
baptiſmũ flãmis gram ↄferat vna vice.ꝛ tñ rece/
ptus graʒ nõ ↄfert. abſolutio tñ ex vi clauſũ cõfert
graz penitẽti.nõ tiñ ſel.qꝛ ſacrʒ pnie ẽ iterabila⸗

.

tienſcũq; hõ peccat.ita ꝙ iteratio pcci v e rõ ite

randi pnie ſacr᷑ʒ.¶ Ad pᷣmã rõneʒ poſità i coꝛꝑe qd

₰

nis ꝓ ꝛ topinione dð ꝙ nõ plus ↄcludit niſi ꝙ iã iu

ſtificato ꝑ ↄtritionẽ ↄferri põt gra ex vi clauiũ.ꝛ H
ẽᷓ verũ.necẽ ſile de iã iuſtiſicato ꝑ ↄtritionẽ q nore

cipit pnĩe ſeſe de illo g recipit.ad aliã rõeʒ ſolu

tũẽ ex dictis.¶ Qui vultenere ſcðᷣam opinioneʒ
põt dicere adpᷣ ʒ eã ꝙ maio: ẽ dubia.⁊ nõ ꝓbaf.

Ael põt dici ꝙ nõ eſt ſile de illo ꝗ nunq; peccaſſet

de illo ꝗ peccat.q;uis pccm̃ eius totali remiſſuz
ſit ;tũ ad maculã ⁊ penã.qꝛ deus efficaciã bceſſit
clauibus non pꝛo illis qui mũdi viuerẽt per grain
pꝛiuilegiatam ſicut pꝛo alijs. non poſſet autem

bomo viuere quin peccaret venialiter ſine ſpe⸗

ciali pꝛiuilegio gratie ¶ Ad ſcõm dicendum ꝓſa

cramentum penitentie ex vi clamũ efficaciã q;tũ

ad collationem gratie haberet in illo cui remiſſuzʒ
eſſet peccatam quantum ad maculam ⁊ totam pe
nam ſi poſtea de illo confiteretur ⁊ abſolutionem
reciperet. Unde ſi detur ꝙ pꝛincipalius reſpici
at remiſſionem culpe ? pene quam collationeʒ

gratie. ex hoc tamen non ſequitur ꝗ non poſſit

—

9.

—

4

.

hnen
Piertfm⸗
ſcimitti
Cenenc⸗
unſat
Eaintunn
ernidamam
gecregnn
Aeniren⸗
ſrainpent
PNetfechi
apecöden⸗
ſhepeuc⸗
ſisttm
tenänu,
ſunatci
iftuunſt
tnnr ſcas
Nmmedian
itaiamnadt
ſumrönem
ſibaqveſan
erplitretpe⸗
cyuerſoſud
rſomain
Nnng nnume

ror
Genoſckire⸗
ciawedenn
Göpnadeſe⸗
Khwadene
Rarad
fpntaom
gecdiden

desbe
lendidon

vithfeen
loicon

ela⸗

lerdintn
ſbigarbſia
laani
ünerilrpea
fitirärehn
Ainhetene.
rkſrimndtci
llieregerten
nponitinene
N
enmefackine
iinnseil
terperen ih

. ſüteſtign

ſerpecegt
ſin tne⸗
haipſog n
hriiledg
ſihſchene
ſlſcet

—

e,

„Mipmin
.
eileig
tigni
niminnt
vN.L.rait
uvet Mon

i os

. 4 *
me
1sanuex
1
e AeN,
AtöntNN
1 2
Ne
S N
. e en
. 4 *
E
zr 0

=

.

einespoNARNX
itanu
t nn han
cinog wi;e,

N xvij

babere eſectum collationis gratie vbi non poteſt
baberecffectu gemiſſionis culpe ⁊ pene ꝑꝑ remiſ
ſionẽ iam fttà. q̊ bene ſequit᷑ ꝙ nunqᷓ; ↄfert gram
an retineat culpã vel aliquã penã ſi nõ eſt añ tota fa
cta remniſſto ld ze dð ꝙ ſacrm pnie reſpectu eiuſ
dẽ pcci in numero pluries receptũ nõ hʒ efficaciaʒ
x vi clauiũ niſi obſeruata reuerentia debita ſacr̃o
qð reꝗritur ꝙ reſpectu eiuſdẽ pccĩ nõ iteret᷑ niſi
adueniẽte nouo motu deuotionis vel noua erube/
ſcẽtia in penitẽte.⁊ ꝑ hunc modũ ↄcedo ꝙ totiens
poſſet recipi ꝙ ꝑ talẽ receptionẽ remitteret᷑ tota pe
na pecõ debita.nec ppter h̊ poſſet dici pccm̃ remit
ti ſine pena.qꝛ xpᷣs abũdãter ſuſtinuit penã ꝓ pecis
nr̃is.⁊ pᷣterea erubeſcẽtia ⁊ laboꝛ.⁊ ſollicitudo hoĩſ
in penitẽdo.? ↄfitendoẽ magna pena LAd pᷣmam
rõnem adductã ꝓ pᷣma opiniõe in ſoluẽdo dð ꝙ to/
tarõq̃re baptiſmus non iterat᷑.nõ eſt qꝛ oꝛiginale

nõ iteratur.ſed ẽt qꝛ ipꝛimit effectũ idelebilẽ. ſ. x
racterẽ mediãte quo ſuſceptio exterioꝛis ſacri diſ·-
ponit aiam ad ſuſceptioneʒ remiſſionis —

ſcðᷣam rõnem dð ꝙ nõ eſt ſie de pnia ⁊ alijs tribꝰ.
qꝛ vba que ſunt foꝛma in ſacr̃o euchariſtie. vna vi
ce explẽt reſpectu eiuſdẽ hoſtie totã efſicaciã ſuam
qeſt ↄuerſio ſubſtatie panis in coꝛpꝰxpᷣi. Aerba ẽt
q̃ ſunt foꝛma in ſacr̃o matrimonij reſpcctu earũdẽ
ꝑſonaꝝ in numero explẽt totã efficaciã ſuã ſi.n. ſe-

cũdo reiterayt eadeʒ vᷣba non plus cſſent ↄiuges.

; an.nõ ſiut ẽ de ſacr̃o pnie.q;uis.n.pᷣma abſo/
lutio in hoie bene diſpoſita habeat totã efficaciam

ſuã q;tũ ad effectus eſſentiales q̃ ſunt culpe remiſ-/

ſio.pene eterne in tꝑalẽ ↄmutatio.aĩe ad deũ recõ/
ciliatio.nõ tñ ita eſt q;tũ ad effectus ſcðarios.qꝛ ꝑ
ipᷣm ſacr̃m receptũ ſemelnõ tm̃ remittitur ðdpena.
nec tm̃ dat deus de gra ſiẽ ꝑ im ꝑᷣluries receptuʒ.
ʒzin dõ illa austoꝛitas itelligẽda eſt de abſo
tiõe ab excõicatiõe q̃ non eſt ꝑ vim clauiũ niſi ex/
tendẽdo nomẽ clauis ad clauẽ iuriſdictiõis quam
põt hr̃e etiã nõ ſacerdos. Uñ talis abſolutio ꝓpꝛie

loquẽdo nõ eſt ſacr̃m nec pars ſacci. ſacerd
Aͦ itir vtruʒ ſacerdos
B into queriur ar oluẽs aliquẽ
de facto ab illis pccis a ꝗbus non põt eũ ab
ſoluere ð iure peccet moꝛtaliterꝭ KKndc ſic ab
ſoluẽs.aut h̊ facit ex ignoꝛãtia iuris.aut ſciens iu⸗
quo hᷣ facere nõ ſibi łʒ.ſi ꝛ mõ ⁊ h̊ facit ex delibera/
tiõe moꝛtalr peccat.ſciẽter.n.⁊ ex deliberatiõe con
ceſſa ſibi ptãte abuti in pᷣiudiciũ aĩe alteriꝰ eſt moꝛ/
taliter peccare. Sed ſic abſoluẽs potãte ſibi ↄceſſa
abutit᷑ in pᷣiudiciũ aie ilæ quẽ ſic abſoluit.⁊ dat illi
itelligere ꝙ abſolut?eſt. cum tñ non ſit.q;tũ in ſe eſt
ipᷣm ponit in eoreiſenn uꝑ ſic abſoluentẽ cadit il
la maledictio ſcripta de vtero. 27⁰. maledictus ꝗ
errare facit in itinere tecũ.ſi aũt h̊ facit ex ignoꝛan
tia iuris ⁊ eſtilla ignoꝛãtia affectata.adhuc moꝛta
liter peccat.ᷓ nõ ita grauiter ſic ille qui h̊ facit ſciẽ
ter.ſi aũt eſt ignoꝛãtia craſſa.adhuc credo ꝙ moꝛta
liter peccat.q;uis nõ ita grauiter.ſiẽ Hͥ faciẽs exigꝰ/
rãtia affectata.ſacerdotibꝰ.n.officium ſuũ ignoꝛar
nõ lʒ.ad ipſos.n.ꝑtinet ſubditos ſuos in lege iſtrue
re.iuxta illud Aggei.2. iterroga ſacerdotes legeʒ.

Uñ ſi abſoluentes exponũtſe ſimili maledictiòi i-
li que venit ſuꝑ filios hely.de ꝗbꝰdr̃.j.re..qꝙ erãt

ſilij Bellial neſctẽtes dñm. neq; offm̃ ſacerdorum
ad populũ.De ſic ẽt abſoluẽte.⁊ abſoluto tali abſo

ma edictionẽ excoĩcatiõis iferre

nem fidelium poni. GH

„ „

lutioni initenti niſi ꝑ ignoꝛantiam ĩuincibilem ſeu
ꝓbabilẽ excuſent᷑ dici põt illud euangelij. Marhe.
I5. Si cecus cecũ ducatũ pᷣbeat ambo in foueaʒ ca
dunt.nec ille ꝑ ignoꝛãtiã excuſat᷑ ꝗ magis ſollicituſ
eſt querere ↄſiliũ p emptione vniꝰ equi vel vnius

boue robe q;tũ ꝓ aie ſue ſaltte.
¶Articulus tertius.

Onſequenter at Er afen
zärnnk;d Pvtx aliꝗs debeat excõi
cariE vtꝝ pꝛo ſolo pccõ moꝛtali Iʒ3
vxoꝛꝓ pccõ mariti.¶vtꝝ dñs
ꝓ pecõ ſubditoꝝ.isꝰ vtꝝ excoĩcatus iniuſte debe/
at excõicatus reputari.

— † imo oſtendo ꝙ nullus dʒ excoĩcari

lIE qꝛ ꝑ excõicationẽ tradit᷑ homo
athane in interitũ carnis.vt hr̃.j.coꝝ. ꝰſʒ

n dʒ tradi ſathane de quo nõ eſt deſperandũ.

cũsg de venia deſꝑandum ſit in via ſᷣm aug.j.liꝰ.re
tracta. c.I g. nullus dʒ excõicaxj¶ Itẽ in epla Jude
dẽ cũ Michael archãgelus c diabolo diſputãs al
tercaret᷑ de Moyſi coꝛpoꝛe.nõ eſt auſus iudiciũ.i
ferre blaſphemie.ſed dixit imperet tibi dñs.ſed ec
cleſia militãs dʒ ſe ↄfoꝛmare triũphanti.& nulli dʒ
tẽ ꝗqlibʒ homo
aut eſt iuſtus aut iiuſtus.ſi iuſtus excoicari non dʒ.

nec iniuſtus.qꝛ medicina ſacr̃oꝛum ĩdiget.̊ nulluſ
dz ercoicari. ¶ Cõtra vt hr̃.j.ad Coꝝ..apoſtolus

mandauit quẽdam.turpꝑẽ foꝛnicatoꝛeʒ extra coĩo/
tem pᷣnceps debet vti gla⸗
dio tempoꝛali ad coꝛꝛectõem maloꝛum.ergo aſi/
mili pꝛelatus debet vti gladio ſpũali ad coꝛꝛectio/
nem maloꝝ.ſed gladius ſpiritualis eſt poteſtas ex

cõmunicandi. ergo quãdoq; debet excõmunicare

malos vt coꝛꝛigantur. Meſpondeo excõmunica/
tio eſt a cõmuniõe eccleſie ſeparatio.ij.q.ʒ. Mihil.
ſed quadoq; debet homo a cõmunione eccleſie ſe/
parari.quia aliquando ſibi expedit.vt.ſ.erubeſcẽſ
⁊ fatigatus excitetur ⁊ inclinetur ad ſe coꝛꝛigẽduʒ
Oer pniam.⁊ quia etiam permanente malitia com
munio ſacr̃oꝛum non eſſet ſibi vtilis ſed nociua eſt
etiam quandoq; vtile coĩtati fidelium. vt.ſ.ex ti/
moꝛe pene illius alij peccare timeant.⁊ ne peruer
ſus alios inficere poſſit.:ꝗ.q.ʒ.Secãde.vbi dici⸗
tur ſic.ſecãde ſunt putride carnes.⁊ ſcabioſa a cau
lis ouis repellenda.ne tota domus maſſa coꝛpus
⁊ pecoꝛa ardeat coꝛꝛumpatur putreſcat ⁊ intereat.
aliquando ergo dʒ homo excpmunicari. ¶ Ean
latione

in opp“ dõ ꝙ ibi dʒz accipi iteritus ꝓ flage:
tẽpoꝛali oꝛdinata acor ectinn e dð ꝙ non
valet.qꝛ diabolus ẽ icoꝛꝛigibil.hon

10 nõ. q;;diu eſt

in via. ld ʒzmn dð ꝙ ſicut medicina indiſpoſitum

nõ viuat. ſed ſibi nocet q́;uis ſir vtilis diſpoſito.

ſic coĩio ſacr̃oꝛum nõ iuuat ĩidiſpoſitũ.ſed volẽti ſe

diſponere vtilis eſto

Ecundo queritur vnrum alig⸗
municari pꝛo ſolo peccato moꝛtali. Et vi⸗
etur ꝙ nõ.qꝛ qñqʒ excoĩcatur inocẽs cum ꝓbarur
crimẽ cõtumacie ʒ ipᷣʒ in foꝛo iudicij.nec tn iudex

HB faciẽs repᷣhendit᷑.q;uis in ſua ↄſcientia ſciat inũ

innocentem.& aliquando dʒ homo excõmiunicari

non pꝛo pccõ moꝛtali. Itẽ medicina nõ tm̃ eſt ad
curadũ moꝛbũ.ſed ad pᷣſeruãdũ a moꝛbo.&̊ cũ excoĩ
catio ſit medicinał.vt habet᷑ et᷑ de ſen.exco. Cum
medicialis.ñ tmmmõ dʒ ferri ad curãdũ pccm̃ moꝛ/

tale.ſed ẽt ꝑꝑ ꝑiculũ moꝛtalis pcci. Mt a e ð ver
oicat niſi pꝛo

boꝝ ſigni. Ex parte ĩ glo. Nemo dicat niſt
moꝛtali.qꝛ aliter nõ pot coꝛꝛigi htẽ.ij.q.ʒ. Nemo
n. dr ꝙ anathema nõ niſi ꝓ moꝛtali dʒ iponi crimie
⁊ illis ꝗ ali nõ potuerit coꝛꝛigi.i MRñndeo excõicatõ
maioꝛẽ grauiſſima pena qᷓ; ecclia poſſit ĩferre. Uñ
diẽ decre.c.imediate pᷣallegato ꝙ anathemaẽ eter
ne moꝛtis dãnatio.⁊.⁊4.q.ʒ. Coꝛꝛipiant᷑.di ꝙ ex/
coĩcatiõe nulla maioꝛ eſt pena in ecclia.Et iõ dicit
glo.ibidẽ.nõ eſt iſligẽda ꝓ leuibꝰcriminibꝰ. AUñ dð
ꝙ iudex nullũ dʒ excoĩcare niſi ꝓ moꝛtali pccõ.nec
ꝓ quocũq; moꝛtali.ſed ꝓ pccõ ↄtumacie vel cui ↄ/
tumacia eſt qnexa.ij.q.ʒ.Abſit.qᷓdruplłr aũt homo
pccm̃ ↄtumacie icurrir.ſ.aut qñ ſufficient vocatus
ad iudiciũ nõ venit nec remanẽdi hʒ legitimã cãm

24. q. 3. De illicita. Aut veniẽs rñdere ↄtẽnit ⁊ rõ⸗

nem pᷣtẽdere q̃re rũñdere nõ dʒ. Aut anqᷓ; debeat di
ſcedit.ij.q.ʒ.certum eſt.Aut ſnĩe nõ obedit..q.d.
Nuiſꝗs ꝓbatus.llł aũt ꝗ impedit aut pcurat frau
dulenter ne ad ipᷣm citatio ꝑueniat ꝓ citato dʒ hr̃i.
Ille ẽt ꝗ veniens ſe non repñtat iudici.ſed ſe occul
tat reputãdus eſt q̃ſi non veniſſet cd pᷣm in oppi
dð ꝙ ⁊ſi ille ꝗ excõicat᷑ in pᷣdicto caſu nõ ſit i moꝛta
li pccõ cum iudex fert ſniam ſic ꝓꝑ moꝛtali.qꝛ iudex
in foꝛo ↄtentioſo nõ dʒ iudicare ſᷣm ſniam ꝓpꝛie⸗
ſcie.ſed ſᷣm allegata.ʒ.q.ꝛ. Judicet.vbi dr ꝙ bonꝰ
iudex nihil ex arbitrio ſuõ faẽ ⁊ domeſtice ppoſito
volũtatis.ſed iur leges ⁊ iura ꝓnũciat.⁊ parũ poſt.
ſiẽ audit ita iudicat ſal ꝛm dð ꝙ leuioꝛi medicia
pᷣſeruandũ eſt a moꝛbo q; ſit illa q̃ requirit᷑ ad cura
tionẽ iam habiti moꝛbi. „.
—— vtrũ vxoꝛ debeat ex
it Ertio quer it coĩcari ꝓ pecõ mariti
Et vð ꝙ ſic. qꝛ p eius pccõ dʒ interdici.a
ſili ⁊ excõicari.i Item ſi vir impignerauit terra.⁊
inſuꝑ debitis obligat? abſentet ſe ð terra.⁊ aſſigna
ta fuerit vxoꝛi aliqᷓ poꝛtio terre ꝓſuo victu. pote/

rit ↄueniri a creditoꝛibꝰmariti.⁊ niſi ꝓ poſſe ſati

faciat poterit excõicari.̊ in h̊ caſu poterit vxoꝛ ex-⸗
coĩcariꝓ pccõ mariti ꝗ bona ſua diſſipauiti Con⸗
tra.?2 4. q. S. ð.ꝛ. Mõ ꝓ alicuiꝰpccõ tota familia excõ
municaãda eſt. a ſili nec vxoꝛ. MRñndeo ꝙ excoĩca/⸗
tio nõ niſiꝓ moꝛtali dʒ iponi crimĩe.⁊ illis ꝗ aliter

— —

nõ poterũt coꝛꝛigi.ij.q.ʒ.nemo epᷣoꝝ ⁊ pecm̃ mari⸗/

ti nõ ſit pccm̃ vxoꝛis. Honc excoĩcãda vxoꝛ p pec.

cato mariti.niſi eſſet ꝑticeps criminis.ſ. ed tũc non

eſſet excõicãda ꝓ mariti pccõ.ſed ꝓ ſuo ¶ Dilt dico
ꝙ filiꝰñ ẽ excoĩcadus p pccõ pr̃is.nec ſᷣuus pꝛo pccõ

dni. 24. q. ʒ. Si. hereſ.⁊.j.e.c.ð.vt g̊ vbi dĩ ꝙ illi ci
te excoĩcat᷑ ꝗs ꝓ pccõ alteriꝰ.neqʒ aliq̃ rõne nitunt᷑
q ꝓ hcO& vnius ĩ rotã familiã ſniam ferũt excoĩcatõ
nis.. ld pᷣm in oppm dðᷣ ꝙ nõ eſt ſile de iterdicto
excoicatide.lõge.n. maioꝛ peg eſt excõicatio qᷓ; in
terdictio.excõicatiõe.n.null ena maioꝛ eſt in ec
cleſia. ?4. q. 3. Coꝛꝛipiãt᷑.¶ Ad ⁊ n dð ꝙ ĩ illo caſu ſi
Vxoꝛ monita nollet ſatiſfacere.ſi talis eſt ↄſuetudo
vt ſatiſſacere debeat excoĩcaret᷑ p pccõ ꝓpꝛio.

gart vtrũ dñjs poſſit iu⸗
MWa t0 querit ſte excõicari ꝓ pecõ
ſubditox ſuoꝛum. Et vr ꝙ ſic.i.re.:ꝰ.pᷣdcã

fuit p Samuelem futua punitio. Helyde pccõ ſi⸗
lioꝝ ſuoꝝ.S a ſimili pr põt redie Ai ppecd filioꝝ.⁊
dñs pꝛo pccõ ſubditoꝝ ſuoꝝ. gtètrenoꝝ vltimo.
xpᷣus dñs captus eſt in pccis nr̃is.qð q̃dam glo. ex
ponit de Joſia.rexg a deo iuſte punit᷑ pꝛo pccõ po/
puli. a ſimili ⁊ ꝓꝑ pccõ populi iuſte excoĩcat 4
tra vt ſypius hitum eſt.nemo ꝓ pccis alterius ẽ ex
coicane us. 4Mideo ꝙ pꝛo pccõ populi dñs excei⸗
cari nõ dʒ niſ ↄmittendo vel omittẽdo ſit ꝑticeps
pccĩ populi.ſi.n.pᷣnceps notabilr negligẽs?⁊ remiſ
ſus fuerit in regimĩe populi ſui.ita vt ꝑꝑ eiꝰ negli⸗
gentiã ſeu remiſſionem populus labat᷑ in publica
crimina.⁊ maxime g eccliam.ſi ſufficiẽter amoni⸗
tus negligentiã ſuam nõ curauerit emendare iuſte
poteſt excõicari.ſed tunc non excoicaret᷑ pꝛo ſubdi
toꝝ pccõ.ſed pꝛo a m in oppdð ꝙ Hely
fuit punitus ꝓ pccõ ꝓpꝛio.qꝛ filios ſuos modo de/
bito nõ coꝛꝛexit. Uñ in eius redargutionẽ dixit ſibi
vir dei ex parte dñi.magiſ honoꝛaſti filios tuos q;
me.vt habet᷑.j.re.:ꝰ¶ Ad ⁊m dð ꝙ ſᷣm aliquos Jo
ſias ꝓ pccõ ſuo ꝑmiſſus fuit iterfici.qꝛ nõ acꝗeuit ſᷣ⸗
monibus. Mechao ex oꝛe dei. vt habet᷑.⁊.palipo/
menon.ʒ. Ael põt dici ꝙ illud vᷣbum. Jere.ad lit-

terã intelligit᷑ de redẽptoꝛe nr̃o qð veriſimilius.

Vnñ glo. que illud vbum exponit de Joſia logtur ſʒ
iudeoꝝ opinionẽ. oter dici ad pᷣdicta duo arg
ſimul ꝙ nõ eſt ſimile de moꝛte coꝛpis⁊ de pena
excoĩs.qꝛ excoĩcatio directius eſt pen eanie.eſt.n.
ſpalis pena.⁊4.q.ʒ.Si habes. S
(1 vtrum excoica/
/4 Minto quer u us iniuſte debe
ar excõicatus reputari. Et vr ꝙ nõ. 24. q.ʒ.
Crinen..ð.illicita.illicita excomunicatio non ledit
eum qui notatuteſed illum a quo notatur. ſed om/
nis excõmunicatio iniuſta esg illicita. ergo non le/
dit eumi quem fertur. ¶ Item. ij. q. 3. Cui illicita.
Di ſenteñtia iniuſta eſt tato curare eam non debz
qᷓ;to apud dũm ⁊ eius eccleſiam neminem põt gra
uare iniqua ſentẽtia.ita ergo eaſe nõ abſolui deſi-
deret qua ſe nullatenus pꝛoſpicit obligatũ.i Con-
tra.ij.q.ʒ.c.j. Sententia paſtoꝛis ſiue iuſta ſiue in/
iuſta fuerit timẽda eſt. ¶ Atem eadẽ queſtione qlu-
ſtus eſt. dicitur. iniuſte ſentẽtie homoparere dedʒ
ne ex ſuperbia ligetur ꝗ pꝛius ex puritate ↄſcientie
abſolutus tenebatur Meſpondeo ſicut dicitur.ij.

q.ʒ. epiſcopus.. Si ergo.ſentẽtia aliquando iniu

ſta eſt ex animo pꝛoferentis.iuxta vero ex oꝛdine.
7 cauſa.aliquando eſt iuſta ex animo ⁊ cauſa.ſedñ
ex oꝛdine.aliquando eſt inſta ex animo ⁊ exoꝛdine.
ſed non ex cauſa.iniuſta eſt ex cauſa quando omni/
no nullum delictum ſubeſt in eo in quem fertur er⸗
cõmunicatio quod ſit excõmunicatione dignum.
ex animo iniuſta eſt ſentẽtia quando non fert amo
re iuſtitie.ſed liuoꝛe odij.vel pꝛecio.aut fauoꝛe ad
nerſarioꝛum ex oꝛdine iniuſta eſt quando fertur iu
diciali oꝛdine non ſeruato. eadem.q.c.ſeructur..
Item ſentẽtia in his omnibꝰcaſibus ſentẽtia exco/
municationis iniuſta timenda eſt æ tenenda quo-/
uſq; p eum ꝗ eam tulit velꝑ ſuperioꝛẽ fuerit reuo-
cata exceptis tribꝰcaſibus.vnus eſt qñ excomumi-
cans non hbʒ ptãtem excoĩcandi. Alius eſt qñ fert
excoĩs ſnia poſt appellarioneʒ legitimam.extra de

3 eſt q ĩtollerabilis erroꝛ patẽtur ↄtinet᷑ in cauſa.

appel.ad nr̃am pᷣſentiam.⁊ de ſen.exco.pertuas.

d.

,

X. ſe⸗

0 lu
dloxuinde
arenhekin
ietlttielt
ſoorolſerro

ickiclervbil

lr iulligidi
ian

deneleſt⸗
el Run
Giclocnsſd⸗
ſcad eapoen

i
WVdr
önrer
Glalesenaien

oföocdien
zaack

iliſſte
Ganachöpi
Resernen

öere

fnagseind
ſdynoe
Walga⸗
Foſarend
ſge. en
bnenter
Nonſitinen
plecerc
h lercli
inm wo ln⸗
ſnr ſibavx.
nliosſiosni
ntennſclie⸗
tinrüintove
encansſöhef
Che,cinss
legerierdn
Gſiagcß⸗
Pbeipgeiht
Gaſtäſeyet
ſernodarin
1go teideg
Gcitparochig
um ſonali die
e Velrapn

— „ 9 2-
,
4
uhegenen vt habet᷑ indecretali vltimo alle Sata.Ad pin willa iura itelligẽda ſunt in canbꝰaliqbus 2⁊ modo
Aöfl opp'n o y illud bum itelligendum eſt de leſione ↄceſſis ſimplicibꝰ ſacerdotibꝰ. vel a iure. vel a con
u 9 quoad deũ ⁊ de ilꝰ ꝗ excoiĩcation? nõ cõcẽnit.⁊ q; ſuetudine.vel ab hoie.:A 14 q;u s ſit ma .
wencmgge excoicatio eſt iniuſta ex ca. Ad:moð ꝙ illud ðcre- ius iudicare ĩ foꝛo ↄſcie q́; ĩ foꝛo exterioꝛi.nõ tñ tan
