cia.ĩ textu.⁊ in glo.nõ tñ eſt ꝓhibitũ ludere.non ex
cupiditate.⁊ ꝓ cõi cõuiuio faciẽdo.qꝛ vt dꝛ.ff. de
qlatoꝛibꝰ.l.vtl.qð ĩ cõuiuio veſcẽdi cã poit᷑ in eaS⸗

rẽ familia luder̃ ꝑmittat. Oð aut ludẽs reſtituere
teneat᷑ qð lucrat᷑ in ludo aleaꝝ vl taxilloxſʒ qð ꝓ/⸗
hibitus. eſthẽ decre.di. 3̈. Eps ĩ glo. ⁊. ff. ð aleato

o ribus.l. vlt?.⁊ er de vi.⁊ ho.cli. Clici officia.i gl.

qð aliꝗ ſic credũt eẽ intelligẽdũ.ſ.ꝙ ꝑ iudicẽ ad re/
ſtituendũ põt de iur cõpelu.ſi tů ꝑ ſniaʒ iudicis nõ
cõpellit᷑reſtituere nõ tenet᷑.qꝛ taliꝰ reſtitutio pꝛe-/
cipitur in penam lucrantium tali ludo.nec iura ad
hoc allegata dicunt ꝙ reneatur reſtituere ipſo iure
ſed quod av eo poreſt de iure repeti. Aliquis eniz
quandoq; aliquid licite retinet anteq; per ſniam

dimittire compellatur. quod tn dimiutere perſen
entiã iuſte cõpellitur lectio enim excoicati ini

noꝛi excõicatione non eſt irrita ipſo iure.⁊ tamen

eſt irritanda.ertra doclerico excomunicato mini/
ſtrante. capitulo Si celebꝛet. Interficiens eniz hbo

minem ininſte poteſt per ſententiam iuſte pꝛiuari
hereditate. ſed tamen ante ſententiam nonte
netur illam dimittere Komunis tamen opi⸗
nio que eſt ſecurioꝛ tenet ꝙ eo modo quo ludus

pẽa oſita.ita ꝙ q;uiſ toꝛneaäm
ti ſi fueritin ꝑicło moꝛtis pnia nõ neget ſi petat. ca

uliberale ꝗ retiet dada.& ulud qð

1 . .
. . D
.
.

2 1. . Arti.
taxilloꝝ eſt ꝓhibitus hõ tenet᷑ ipᷣo iure ad reſtitu? gęa gratis data.Ta hoĩes opꝰ nõ diligeret deꝰad · N 4 L
duʒs ullud qð lucratus eſt per taleʒ ludũ.qꝛ nõ tãtt remũerationẽ ſupple vite eterne.Eſtunandũẽ fõ et
ꝓhibet ille ludus.ſʒ etiã acaſitio lucri ꝑ taleʒ luduũ taſſe tolerabiliꝰ ei futuꝝ iud'. Mon qꝰ pena pccis WW
qꝛ ti vt aliquibꝰ ꝓbabiliter vꝛ talis reſtitutio non ſuis debita diminuat᷑.ſʒ qꝛ al domeruiſſet ⁊ mon “Sò?
* eſt pᷣcepta ꝑ ius canonicũ.ſʒ tm̃ ꝑ ius ciuile.non vi demeret ibi. n. logt l̃a de repꝛob faciẽte alidbo
ꝙ ad hanc reſtitutionẽ fint obligati de nccitate.ni- na oꝑa ĩ moꝛtali pccõ. Bõa in charitate fcã q̃ coitia Necß⸗
ſi illi ꝗ de iure legibus ſubſunt iperialibus niſi ali · etcur moꝛtali clłpa.nõ qꝛ ſit fiat in charitate.⁊ ſui cõite (s
pbi ſit talis reſtitutõ ꝑ cõſuetudinẽ appꝛobata.l tum moꝛtalis culpa.qꝛ charitas ⁊ moꝛtal culpa ſil ñ Ccuns
ant alijs ⁊ ꝓbabiliter ꝙ talis ꝛeſtitutio pᷣcipit᷑ ipli /- cõpatit ſe.ſʒ qꝛ pᷣꝰ in charitate fcã poſtea comita⸗ Sntn
cite in iure canꝰ.qꝛ leges ĩperiales nõ ↄtrarias iu· tur moꝛtalculpa.vñ ↄcomitari vꝛ ibi ꝓſegꝗ acapi. Nno⸗
ri diuino.nec abrogatas per ius canonicũ nec per Pnia va ad baptiſmi pu ritatẽ cõat᷑ reducer̃.⁊ bñ fie
aliquã ↄtrariã ↄſuetudinẽ rõnalẽ iura canonica ob dicit cõat᷑.qꝛ qᷓ;uis ꝑ pniaʒ poſſit hõ purgari ab oi tien
ſeruãdas decernũt.decre.di.io.caphis.⁊.cꝰᷣ. Quiſ acruali pccõ.ñ tñ põt ſieri ꝗn pccõꝛ inocentiã ami/ ſeſi
aũt ⁊ duobus.c.imediate ſeqntibꝰ Rõ aũt quare ſerit. ceteris aũt ꝑibus nobiliꝰẽ ſemꝑ inocẽtẽ fuiſ/ hin
leges magis ꝓhibẽt ludũ aleaꝝx q; toꝛneamenti ẽ ſeq; alñ n.⁊ poſtea ſic ſciat ſe cpabilr duxg deflet tte⸗
qꝛ in ludo toꝛniamẽti ſunt labores ꝗ carne mace daana tpis vel moꝛtẽ amici.⁊ doloꝛẽ pcci nõ oñndit iĩ noͤpe
rant ⁊ retrahũt a turpitudine carnalis luxurie.?⁊ in lachꝛvymis.¶ Cõtra miti ſunt ve penitẽtes ꝗ tñ plo ler
illo ludo toꝛneantes adiſcũt artẽ militie in lurran ꝛare nõpñt Mndeo ibi h̊ aduerbiũ culpabilr non iged
doꝛ dirigũt ſe hũano ingenio qð exercitant᷑ ibidYꝗ. dꝛ ad actu cᷣ pe.ſʒ ad diſponẽ ad culpam. ehe
⁊ etiã iuuãt ſe coꝛꝑis foꝛtitudine.nec lucrũ ſuuʒ to⸗ . . vj ſcos
talxr fortune cõmittũt.vñ ſi illũ ludũ exercẽt tẽpe/ DIl. L N ſhrc
rate ⁊ bona intẽtiðe.nec eẽt pꝛohibitus ꝑ ecchiw nõö 1 per fectõe aũt pnie Supi deter⸗
eſſet pccm̃ toꝛneare eo ꝙ ludus eſſet vtilis ꝓ de/ i e Pel mianit mgr de pnia i gnali. P Nn
fenſione rei pu. vo iure ciuili ꝓhibitus nõcẽ̃.qð pʒ aũt determiĩat de ꝑtibꝰ eiꝰ in ſpali. Et di doe
qꝛ. ff. de aleatoꝛibus.l. Solẽt. Concedũtur ludiĩ nidit in. 2. P determiat de illis diun⸗ heie

gbus exercet coꝛꝑalis virtꝰ.ſicut certare haſta vł ctiʒ abſoluteſ ꝛ determinat diuifiʒ ? cõpatiue. nrc
currere vl ſaltare.⁊ ſic de alijs.ſʒ iura canonica il di. ſequẽti. Hic oꝛit᷑ qõ.¶ Min duas Ff deter/ di
luʒ ludũ ꝓbibẽt ꝑꝑ abuſuʒ ludentiũ.obligat tñ pꝛo miat de ptibꝰ pnie quaſi integralibꝰꝛ de ptibꝰ ie
hibitio oẽs quacũq; intẽtione toꝛnęẽt. qꝛ ſtatutũ ẽ qſi ſubiectiuis.ibi.pᷣdictis vo.pᷣ in.2⁊.pꝰondit qũo ni
ãle. Aſſuefactõ aũt ludi taxilloꝝ nutrit ociũ qð ẽ va pnia oſiſtit ex ſuis ꝑtibꝰ integraliꝰ ¶ qno fla.
* omẽtũ carnalis laſciuie.neq; ibi adiſci᷑ aligd qd ibi. &t ſic ſunt. ¶ Ula ꝑs q ibi incipit. Pꝛedcis vo. Nad
ſit vtile rei pu.neq; ibi exercet᷑ hnanũ ingeniũ.ſʒ Ki

vtile rei exer. inge diuidit᷑ in.ꝛ. M diſtinguit triplicẽ dꝛaʒ pnie E. .
totũ ↄmittit᷑ foꝛtune.⁊ iõ tã iure canonico qᷓ; ciuili detmiat de vna illax.ſ.de pnia venialiũ ibi q ibi. ⸗ G
ludis ille ꝓhibitus cẽ̃.ſʒ lncrãtes ꝑ talẽ ludũ nõ ob-/ „ſ

ligant᷑ de necitate ad reſtituendũ niſi ꝑ ius ciuile Articulus pmus.
ludus aũt ſcacox ſine taxillis ꝓphibitus eẽ ñ vẽ. eo R
ꝙ ibi exercet᷑ hũanũ ingeniñ niſi foꝛte in cau cũ ho Irca hãc dieqrendũ ẽ pᷣncipłr ð.Sꝰ
mies agũt pniaʒ¶ Ad ar ad ꝑtẽ pꝛimã dð ꝙ q;uiſ — Mde ptib pnie¶ ꝛ d cir 4

meritricia ⁊ toꝛneam̃ta ſit ꝓhibita tñ nullo iure ca
nonico pᷣceptũ ẽ debere reſtitui ea q lucrãtur pꝑ illa
ſʒ iure ciuili pᷣceptũ ẽ reſtitui illud qð lucrat᷑ hõ per

cũſtatijs pccõxi ʒ ð ipedimętis pnie
ve. 44 de pnia moꝛtaliũ de pnia
lin. Circa pꝛimũ qrunt᷑.ꝛ.¶ vtrũ oↄpun 1

G.

ludũ aleaꝝ ⁊ taxilloꝝ. id pm ad pꝑtẽ aliã dð ꝙ pꝛo ctio coꝛdis.⁊ ↄfeſſio oꝛis.⁊ ſatiſ factio opis ſit par ud
cedit de illis ꝗ ſubſi unt legib iperialibns. res pnĩe ꝑꝰ vtx abſolutio ſacerdotis ſit pncipali- leh
dð ꝙ Phi. ibi nõ.loꝗtur de illiberali illiberalitałe oꝛ ꝑs ſackłi pnie q; cõpunctio coꝛdis. * .
q coꝛrupit vrute liberalitatis. ſs de illa qͥ deroggtt — Rimo oñdo ꝗiapredcano ſt Plen
pfcõi eiuſdẽ. Nel dð ꝙ nõ ois illiberałretinet ea q̃ Kuno ondo es pnie qꝛ nö ſur M
de nccitate ſunt danda.qꝛ illiberalẽ ẽt ille ꝗ ſrabũ/ Optes pnie.q̃ eſt vtus cũ vtus ſit foꝛma ſimK lf
dat in accipiẽdo. vłꝗ turpiter accipit ſ̃ʒ Phi. e.c. Aplex nec pnie q̃ eſt ſacr̃m.qꝛ qdᷣcũqʒ ſacr̃m ↄfertur faßüſ
J reꝗ lr̃aʒ. Mõ pᷣnciri ſniaʒ iudicis.huic a ſacerdote. nõ ſunt ꝑtes pnie.i ſſtẽ nò ſunt ſubie Gtn
Tc )*n no obſtat qð dr. Jo. ꝛ0. Quoꝝ rẽiſe ctiue ꝑtes pnie.qꝛ totũ pᷣdicat᷑ de qualibʒ ꝑte ſub/ Kſit
ritis pccã ⁊c.qꝛ ſnia ſacerdotis debito mõ iectiua per ſe.ſʒ pnia nõ pᷣdicat᷑ ð còfeſſiõe ꝑ ſe nec Nunf
ſniantis ẽ ſnia dei.tales poſtea nõ pñiri. H itellige ptes integrales.qꝛ totũ integrale nõ cõſtituitur ex its
dũ ẽ ſi pena ſe coꝛrexerũt.a pẽa ſufficiẽs fuerit. (D e fñuis pꝑtibus niſi ſil exiſtar.hec aũt tria nõ ſunt ſil.cõ cin
uis culpa leui ſupplicio cõpenſatſſ ʒ ille ꝗ de quo feſſio.n.ſequit᷑ ꝓpũctionẽ.⁊ ſatiſfſactio vtrũq;. nõ zb
ibi loꝗt᷑ blaſphemauerat.blaſphẽia aũt nõ ẽ leuis funt pꝑtes nieg ii⸗ Lu.ʒ. facitefructus dignos nnpn
clpa.ſʒ grauiſſima. Rñdeo illð vbũ nõ refert᷑ ad i pnie.ſʒ ſᷣm maꝗrm in lra hꝰ di.c.ꝰ. Digni fructus loſn
lũ ꝗ blaſphẽauerat.ſʒ ad illũ q in ſabbato ligna co! pnie ſunt quibꝰ va ſatiſ factio explet᷑.cũ fractꝰ nõ ſiee
legerat. niſi extẽdat᷑ nomẽ beſphẽie ad oẽ fem ↄ le o ſit ps rei cuiꝰẽ fructꝰ.ſatiſfactio nõ eſt ꝑs pnie i õ Gehp
gẽ. St in mal foꝛt e ct fit ita.⁊ bñ ponit᷑ foꝛte.qꝛ nõ Ea q̃ regrũt᷑ ad ꝑfectionẽ rei ſũt ꝑteſ eiꝰ.ſʒ ſi dicit gie
E verũ ꝙ ĩ nõ hnte charitatẽ dimittat᷑ peccm alicðö. mgf ipiti diipn 413 pfectiõe.pnie.ʒ obſeruan wegeem
⁊ ſi fides deſinit.i.ↄſcia pcciĩ.qꝛ alnñ hõẽ ĩ pccõ moꝛ da ſt.ſ.ↄpũctio coꝛ is. gfeſio oꝛis.ſatiſfactõ opis hio
tali ? neſcit.qꝛ ex foõte gre dei inſtillat.qꝛ ceſſarf ab Sſſit ꝑteſpnie.¶ tẽ ꝑtibꝰ mõbi rñder debẽt ꝑteſ me ge⸗
actu pcci. qᷓuis adhuc nõ ſit ↄtrictio va.ẽ tñ queda dicie.a g ꝑteſpcciſit pccm̃ ĩ cõð.ioꝛe.⁊ ĩoꝑe.viq l
Galgton
Mu
5 „ . 9ͤ 1
„ * 4
*
2
„

S 5 .

. .
.
.
. .
3*

ache pnia. cum It medicin i partes hẽat iſtis coꝛrñnden culpe ⁊ peneeterne q remittũt᷑ ꝑ graʒ ſciſicantẽ.cõ
kumniſetn tes.he autẽ ſunt. comounctio.confeſſio.⁊ ſatiſfa/ pnᷣctio aũt nõ tm̃ cooꝑat ad renuſſionẽ culpe ex vi

noriid⸗

Venlahi
wetienn
nnſn
ſrhiert
hnenig
iſenpindi
dolaipeäſd
Kpenninsei,
adalhen.

ne See
G de wuign
Na'nſpe
Nlufz Co
us //
1 Dey
126 gigt

ſſe gioſ

. rolis .
dizpnlie
nalübiq ibi.

tinohri
WMiel⸗ Ne
rnül) N
N

Eiſacnpr

S
coꝛui. 6
N

5rirkin

iſnpat⸗
. iidimnt
uihin
idcicielt
nanuuin

ctio.Rnde p peicencia quadrupir põt accipi.ſ.
ꝓ pñia qͥ ẽ virtꝰ vel ꝓ actu talł vtutis vel ꝓ paſſio
ne qãʒ ↄcomitãte actũ vel pᷣcedẽte vel ſeq̃nte taq;
effcũs cam. vel ꝓ pnia q̃ eſt ſicrm,. Oꝰ mõ tria pꝛe

dicta nõ ſunt ptes eiꝰ.qꝛ ſicẽ foꝛma ſimplex vt tã/

genat᷑ in arꝰ.ꝛ.mõ ſunt ꝑtes pnie q̃ñ ſubiectiue.qꝛ
de ꝗᷣlibet illaꝝ põt dici ꝙ ẽ actus pnie nõ tñ ad ple
nũ ꝑtes ſunt ſubiectiue.qꝛ eẽ actũ pnie non ↄuenit

cq̃ir cuilʒ illaꝝ.qꝛ pncipalr ↄuẽit ↄpũctiõi cõdis cõ

feſſõi aũt ⁊ ſatiſ fcõi extioꝛi ↄuẽit inq;tũ ꝓcedũt ex

cõpũctiõe intioꝛi.ʒꝰ mõ nõſũt ꝑtes pnie.ſʒ *mõ

ſunt ꝑtes pnie incẽgrales. Sacrm.n.pnie ſine tri/

dus pᷣacis nõ integratur.cũ.n.iĩſacro pnie ſit em̃da
voluũtaria ꝑ viã iudicij volũtarie ſuſcepti regritur

ibi quedã ci atio ad volũtarie ſubeũdũ illð iudici
uʒ.⁊ hec ẽ coꝛdis ↄpũctio.⁊ coꝛã iudice vitatis cõ/
fẽſſio.⁊ ſᷣm arbitriuʒ iudicis ſatiſfactio velire vlł
ſalteʒ i ꝓpoſito.ſi in oꝑe exterioꝛi expleri non pot.
Ad pin in oppn dð ꝙ nõ oʒ qðlʒ ſacrʒ ſʒ ton qð ẽ
de rõe ſacr̃i miſtrari ab alio.ſʒ ſʒ aliqd eiꝰ.A ſacer
dote aũt admi trat᷑ abſolo.i ſacr̃is aũt in ꝗbus actꝰ
hoĩs nõ eſt ſacr̃i materia ſicut ẽ in bapꝰ ⁊ ↄfirmatõ
ne oẽs ꝑtes ſacr̃i miſtrant᷑ a miſtris ecne. ſe m
dð ꝙ pnia ſᷣm ꝙ accipit᷑ ꝓ actu pᷣdicat᷑ de q̃lrʒ iſtaꝝ
ꝑtiũ ꝑſe. Uñ pnie ſicſunt ꝑtes q̃ſi ſubiectiue vt di
ctũ eſt. ſʒ de ela iſtaꝝ ꝑſe pᷣdicat pnia q̃ eſt ſacr̃m
ꝗꝛ ſunt ꝑtes ρι Iitegrales q́;uis nõ ſint ſil.qꝛ cũ non
oʒ eẽ ſu oẽs ꝑtes totiꝰ itregral nõ hñtis eẽ ꝑmanens
ſʒ ſucceſſiun.tale aũt totuʒ integrale ẽ ſacr̃m pñie.
id ʒm dõ ꝙ ↄpũctio cõfeſſio ⁊ ſatiſfactio ⁊ ſi ſint
ruct? pnie q̃ ẽ vtus.qꝛ ꝑ fructus intelligũt᷑ oꝑa ᷣm
glo. Mach. 7). Arboꝛ bona fruci bonos e tñ
ſunt partes nõ pnie ꝗ́? virtus ſed que eſt ſacrm.

Ecundõ querit

I vtrũ abſolo ſa/
alioꝛ ꝑs ſacr̃i pnie qᷓ; cõpũctio coꝛdis. Et
ma qᷓ; materia.ſʒ cõpũctio nũerat int ꝑtes mat᷑ia-
les hꝰ ſcr̃i.abſolło aũt ẽ ꝑs ſoꝛmal.qꝛ foꝛie ſacr̃o⸗

rũpſiſt in vbis mi tri. S abſolo eſt pᷣncipalioꝛ ꝑs

hꝰ ſacr̃i q; ppũctio. Otẽ ſi abſolło nõ eẽt pᷣncipalioꝛ
ꝑs hꝰ ſacri qᷓ; ↄpũctio cũ penitẽs ↄpũctionẽ a mini

ftro nõ ſuſcipiat.ſʒ tm̃ abſolonẽ vius diceret᷑ peni/⸗
cẽs nõ ſaſeigen acrʒ pnie a ſacerdote q; ſuſcipet qd
RS

falſuʒ ẽ. Otẽ illa ꝑs pncipalioꝛẽ in ſacr̃o q̃ magis

coopꝑat᷑ ad effem ſacri. Sʒ abſolutio magis cooꝑat

ad ſacr̃i effem̃ ꝗ eſt pccõꝝ remiſſio. Uñ hꝛ Jo.ꝛo.xꝰ
Dixit diſciplis ſuis. Quðx remiſeritis pccã remit
tũt eis. ſol eſt pᷣncipalioꝛ ꝑs hꝰ ſacri q; ↄpun/
ig. a in artiſicialibꝰ ꝑs pᷣncipalioꝛ ẽ mat᷑ia
qᷓ; foꝛma.qꝛ materia ẽ ſubã ⁊ foꝛmaẽ accñs. Sʒ ſa
erm pnie eſt qðᷣdã totũ artiſiciale cuiꝰ ꝑteſmateria
les ſunt. ↄpũctio.ↄfeſſio.a ſatiſſactio.ꝑs foꝛmalis
abſolo. pᷣncipalioꝛ ẽ in ſacr̃o cõpũctio qᷓ; abſolo.
tẽ in pnti di.c.i.inter ꝑtes ſacri nõ nũerant᷑ niſi
ea q̃ ſunt ex ꝑte penitẽtis.cũ ̊ i cõoueniẽs eẽt omit/
tere ꝑtẽ masis pᷣncipalẽ. abſolo ſacerdotig nõ ẽ ꝑs
vncipalioꝛ Ptncze inneoin ſacro illa ꝑs ẽ pᷣnci/⸗
palioꝛ q pᷣncipaliꝰ cooꝑat᷑ ad pᷣncipalẽ ſacr̃i eſſcm̃.
vncipalioꝛ aũt effcũs ſacroꝝ noue legis eſt ſciſicare
i; ſeiſi ationẽ ſigniſicare.illa ̊ ꝑs ſacri pnie ẽ pᷣnci/
palioꝛ q̃ magis ex vi ſacti cooꝑat᷑ ad remiſſionem

„ £

ſacr̃i.ſʒ ẽt inq;tũẽ actus vtutis vel efficax diſpõ ad
vcutcẽ.dico g ꝙ ſi cõꝑetur ↄpũcłio cũ vtraq; vi ſua
cõiuncti ad abſolonẽ pᷣncipaliꝰcooꝑat᷑ ad remiiſio
nẽ culpe qᷓ; abſolo. Si aũt ↄniderat᷑ illð ad qð oꝑat
ↄpũctio ex vi ſacr̃i tm̃.ſic dico ꝙ nò ita cooꝑat᷑ pᷣn-
cipaliad remiſſionẽ culpe ſic abſolutio ſacerdotis
qꝛ cũ ſacerdos ſit vicariꝰxpᷣi pᷣncipaliꝰ ꝑ pꝛius aſſi
ſtit verbis ſuis in ꝗbus abſolutio ↄũſtit vtus ſciñi-
cans q; ꝑtibꝰ ſaer̃i q̃ ſunt ex ꝑte penitentis.q;tũ ẽt
ad actũ ſigniſicandi pᷣncipalioꝛ ẽ abſolo qᷓ; ↄpuũctio
qꝛ ſenſibiliꝰ⁊ magis ꝑſe ſigniſicat pcci remiſſioneʒ
q; ißa ↄpũctio q̃ ill ſenſibilr non ſignificat ꝑ ſe nin
ipᷣi ↄpuᷣcto. Alijs aũt h̊ nõ ſignificat niſi inq;tũ ma/
nifeſtat i ↄfeſſiõe oꝛis ⁊ ſatiſfactiõe oꝑis.pdcãʒ ãt
cõꝑationẽ nõ intelligas in efficiendo gram ſʒ i di⸗
ſponẽdo ad eiꝰ ſuſceptionẽ./⸗ Ran armn dð ꝙ ab
ſolutio nõ eſt foꝛma ſacri pniè niſi ſᷣm illũ modum
quo dicimꝰ ꝑteʒ pᷣncipalioꝛẽ totiꝰ integralis eẽ foꝛ
mã ſicut dicũt hoĩes ꝙ tectũ eſt foꝛma domꝰ.ſʒ ſic

foꝛma i ppꝛie accipit. Oʒ dico ꝙ foꝛma hꝰ ſacñi eſt

oꝛdo ad ſignificandũ diſpoſitit ⁊ efficiẽdũ pccĩ re
miſſionẽ reſpectu cuiꝰ foꝛme.ↄpũctio.ↄfeſſio.⁊ ſa-
tiſ factio. abſolutio.materiales ſũt.abſołonẽ tñ eẽ
pᷣncipalioꝛẽ ꝑtẽ hꝰ ſacri ↄpũctiõe nõ ꝓbant argum̃
ta niſi ↄſiderata ↄpũctiõe q;tũ ad illã viʒ q; hẽt rõe
facri tĩ¶ Ad pm ad partẽ aliã dð ꝙ q;uis mareria
artificialiu abſolute ſitres pᷣncipalioꝛ qᷓ; foꝛma tñ
ſub röne rei q̃ artificialis Epᷣncipalioꝛ eſt foꝛma ar
tiſicialis q;ᷓ materia.Ad ꝛm dð ꝙ poſtea ꝑſe tra-
ctat ma gr̃ de abſolutiðe inq;tũ tractat de clauibꝰ

ecclie.⁊ G̊ ſignũ ẽ ꝙ abſolutio eſt ꝑs huiꝰ ſacri pᷣnci

palioꝛ qᷓ; alie. Z
¶ Articulus ſecundus.

₰ℳ XZ 6 re
O nſeqnter ir d .pncipali.

e Et circa B queruntur
duo A Dtrũ circũſtantia poſſit muta
e ſpem pcci ſ vtru poſſit veniale mu
vre in moꝛtale. iſtant
6 ꝙ circũſtantia nõ poſ
Rimo oñdo tantlanoet
agqgꝛ accidens nõ mutat ſpeciẽ rei.ſiʒ quelibʒ
circũſtãtia ẽ accũs acte 8l nullã circũſtãatiã põt tra
hi ad aliã ſpᷣeʒ pcci. Otẽ actꝰrecipit ſpẽʒ ab obie⸗
cto.ſʒ circũſtãtia nõ mmntat obiectũ.& ꝑ circũſtatiã
nõ põt actꝰ mutari in aliã ſpẽʒ pcci¶ Cõtrã ʒ phi.
§5. Ethi. c. 4*. Ale ꝗ mechat᷑ ꝑꝑ cõcupiſcẽtiã luxu⸗
rioſis ẽ ꝗ aũt ꝑꝑlucrũ auarus. Sʒ luxuria ⁊ auari⸗
tia ſunt pccã ſpe diuerſa.g cũ ꝑꝑ qd ſit vna ð circũ
ſtãtijs actuũ vt pʒ.ʒ.Ethi.c.ʒꝰ. Vnꝰ actꝰ trahi põt
ad aliã ſpẽʒ pcci ꝑꝑ circũſtantiã.ſtẽ furari rẽ ſacrã

a furari rẽ nõ ſacra ſunt diuerſe ſpᷣe pccõꝝ.ſʒ ſacruz

⁊ non ſacrum ſunt actus circunſtantie.ergo ꝑ circũ
ſtantiã põt mutari ſꝑẽs pcci. Rndeo actus volũ
tatis ꝑ hoc foꝛmalier eſt pccm qꝛ caret debito oꝛ
dine rõnis.⁊ per h̊ foꝛmaliter eſt in ſpe pcci eo mõ
ſ.quo cõuenit pꝛiuatioi eſſe inſpe.qꝛ caret aliquo
ſpãli debito oꝛdine rõnis.qñʒ g̊ per aliquã circun⸗/
ſtantiã pꝛiuat aliquo ſpali debito oꝛdine rõnis ⁊ cõ

0——

ſtituitur actꝰ ꝑ illa circũſtantia ĩ aliq̃ nouna ſpe pcci.
Di ãt ꝑ circũſtantiã nõ pᷣuat᷑ actus aliquo ſpeciali

Di.

debiro oꝛdine rõis.ſʒ tm̃ per eam puatio debiti oꝛ
dinis intẽdit᷑ nõ mutat᷑ ꝑ eã ſpẽs pccĩſʒ pccm̃ in ea

dem ſpᷣe remanẽs aggrauat᷑.Oñ aũt ꝑ eaʒ nec actꝰ

ſpali debito oꝛdine rõis pᷣuat᷑.nec pᷣuatio talis oꝛ/
dinis intendit᷑ tũc ꝑ eã nõ mutat᷑ ſpẽs pcci nec ag/
grauat᷑ pccm̃.verbi gra.qꝛ ſpãlis oꝛdo rõnis ẽ de/
liberatine volũtatis ad rẽ ſacrã ſpᷣe differens a de
bito oꝛdine rõnis ipᷣius volũtatis deliberatiue ad
rẽ nõ ſacrã.iõ qꝛ ꝑ furtũ ſacre rei coꝛrũpit᷑ debitus

oꝛdo rönis ipᷣius volũtatis ad reʒ ſacrã ⁊ ꝑ furtuzʒ

rei nõ ſacre coꝛrupit᷑ debitus oꝛdo rõnis ipiꝰ volũ
tatis ad rem nõ ſacrã.ideo ſacrilegiũ eſt alia ſpᷣes
furti qᷓ; acceptio rei aliene nõſacre. Sed qꝛ ad eã/
dem rẽ in ꝑua qᷓ;titate nõ oꝛdinat᷑ volũtas debito
oꝛdie rõnis dintis ſᷣm ſpẽʒ ab illo debito oꝛdie qꝰ

oꝛdiat᷑ ad eandẽ rem ſub maioꝛi qᷓ;titate.iõ de ea⸗

dẽ pecunia furari paꝝ vel multum nõ ſunt diuerſe
ſpᷣes pcci.ſʒ ꝑ acceptionẽ in magna q;titate aggra
uatur pecm.acciꝑe aũt cũ manu dextera vel ſini/
ſtra.nec ſpẽm mutat.nec in eademſpᷣe aggrauat.
AAd m in opp'm dð ꝙ q;uis circũſtantia ſit acci-
8O eſſentie ipᷣiꝰactus.tñ qñcũq; ꝑ ipᷣam cõſtitui
tur noua pcciĩſpᷣeaptinetad ſpᷣeʒ illiꝰ actꝰ inq;tuʒ
moꝛał eſt. Uñ ⁊ ſi ſit circũſtãtia illiꝰ eẽntie actꝰ.nõ
eſt tũ eius circũſtantia ſub rõne qua tale pccm̃ eſt.
Ad zm dð ꝙ erſi circũſtantia nõ muter obiectum
etꝰ? pᷣm ſpẽm nature põt tñ mutare obiectũ actus
ſᷣm ſpem moꝛis.verbi gr̃a ſᷣm ſpẽm nature idẽ ob
iectũ ẽ adulterij ⁊ foꝛnicatiõis ſimplicis ⁊ ↄcubitꝰ
ↄiugat.nõ tñ ſᷣm ſpẽʒ moĩs vxoꝛ tua ⁊ vxoꝛ nõ tua
pꝑ ↄpationẽ ad actũ cõcubẽdi differũt in ſpᷣe moꝛis
7 B eſt ꝑ circũſtantiã nec intelligas ex pᷣdcis defoꝛ/
mitatẽ pcci eſſe in ſpᷣe niſi per redutionẽ ad bonuʒ
cuius eſt pꝛiuatttio.

niale pccm̃ in moꝛtale.Et vꝛ ꝙ non. pccm̃
eniale ⁊ moꝛtale differũt in infinitũ. Moꝛtali.n.

debet pena eterna.veniali aũt pena finira. Sed

eoꝝ q̃ differũt in infinitũ vnũ nõ põt mutarei ali/
ud.qꝛ talia genere differũt vel pluſq; ſz genꝰ dif⸗
ferentiũ ſᷣʒ genus vnuʒ non põt mutari in aliud. ẽ
pccm̃ veniale per nullã circũſtantiã põt fieri mò?/
tale ¶ Itẽ q; titas accñtis nõ põt accedere q;tiratẽ
ſubi.g circũſtantia cũ ſit accñs actus pccĩ nõ põt ac
ceder᷑̃ ꝑ qᷓ;titatẽ eiꝰ.ſʒ excederet ſi ꝑ ißam veniale
poſſet fieri moꝛtale.g veniale ꝑ circunſtantiã fieri
moꝛtale ẽ ĩpoſſibile. Cõtra Bernar. de pᷣcepto ⁊
diſpẽſatõe.c.⁊4.aliq̃ ſtultiloquia ⁊ ocioſe dcã fcã⁊
cogitata ſunt pccã venialia.⁊ tñ cũ ꝑ cõtẽptũ ver/
tũt᷑ in vſuʒ ⁊ ↄſuetudinẽ crimialia reputant᷑ ¶ GSed
ↄſuetudo ẽ circũſtantia actꝰ. ꝑ circũſtantiã pccm
veniale põt fieri moꝛtalei ſtẽmagis diſtat pccm̃
moꝛtale ab actu ꝗ nõẽ pccm qᷓ; a veniali pccõ Sʒ
aliꝗs act ꝗ cũ aliquibꝰ circũſtãtijs nõ ẽ pccm̃. cuʒ
aligqbus alijs circũſtãtijs eſt moꝛtale pccm̃.cogno/⸗
ſcere.n.ſuã:põt eſſe ſine moꝛtali.pccõ.⁊ tñ cogno/
ſcer nõ ſuã ẽ moꝛtale pccm̃. nlto foꝛtiꝰ veniale ꝑ
circũſtantiã põt fieri moꝛtale.i Rñndeo ꝙ qõpõti⸗
telligi de eodẽ pccõ ĩ numero vel in ſpe. Pꝰ mõ.ſ.
Dupliciter. aut de eodẽ actu in eẽ nature. vel in eẽ
moꝛis. P mõ dico eũdẽ actũ in nũero pꝰ poſſe ex
iſtere pccm̃ veniale ⁊ poſtea ꝑ aliquã circũſtantiã
ſuꝑueniẽtẽ fieri mõtale.vt ludus cũ muliere cã ali

poſſit mutar̃ ve

——

cuiꝰ cõplacẽtie vane tñ nõ turpis.ſi poſtea ↄtinue

cã turpitudinis exercẽde.pꝰ fuit pcciſᷣ veniale pꝰ
eaẽ moꝛtale.tñ nõ ſᷣm eãdẽ ſui gtẽ.ꝛꝰ mõ nõ ẽ poſ⸗
ſibile eundẽ actũ in nũero pꝛimo eł pccm̃ veniale
⁊ poſtea fieri moꝛtale.qꝛ actus nõ eſt ĩ eẽ moꝛis niꝰ
ſi inq;tũ ẽ a volũtate ⁊ rõne. Uñ nõ manẽte eadem

hitudine volũtatis ad actũ nõ hʒ ideʒ eſſe moꝛale

nũeromanẽte vo eadẽ hitudie volũtatis ⁊ rõis nõ
põt fieri moꝛtale.ſi pᷣmo fuit veniale.Si aũt etel
ligat᷑ qõ de eodẽ pccõ in ſpᷣe.aut pt intelligi de eo
dẽ actu in ſpᷣe nature.aut de eodẽ actu in ſpe moꝛiſ
P mõ planũ eſt eundẽ actũ eſſe pccm̃ veniale ⁊ ꝑ
aliq; ci rcũſtãtiã poſſe fieri moꝛtale.cognoſcere.n.
ſuã pꝛo carnali ſolatio eſt pccm̃ veniale.cognoſce/
re aũt non ſuã pccm̃ eſt moꝛtale.⁊ ta ſunt idẽ actu

in ſpᷣe q;tũ ad eſſe nature.⁊ꝰ mõ dicũt qui eundem

actũ in ſpᷣe nõ poſſe eſſe veniale pccm̃ ⁊ ꝑ aliq; cir
cũſtantiã fieri moꝛtale.qꝛ debitus oꝛdo volũrtatis
ad finẽ.aliꝰ eſt in ſpe a debito oꝛdine volũtatis ad
ea q̃ ſunt ad finẽ. Sʒ quolibʒ moꝛtali pccõ coꝛrũpi
tur debitus oꝛdo volũtatis ad finẽ.pccõ.n.venia
li non coꝛrũpit᷑ niſi oꝛdo volũtatis ad ea que ſunt
ad finẽ.Et iõ pccm̃ veniale ⁊ moꝛtale nũq; ſunt in
eadẽ ſpᷣe moꝛis.Si sꝑ circũſtantiã mutet᷑ veniale
in moꝛtale.h̊ eẽ non põt nifiper eã mutet᷑ ſpᷣes pcci
Sʒ cõtra h̊ ſic põt argui.Sicut.n.in amoꝛe debi
to pꝛoximi includit᷑ amoꝛ dei vt oñfuʒ eſt liꝰ. ʒ. ita
in debito oꝛdine ad pꝛoximũ includit᷑ debitus oꝛ/
do ad deũ ⁊ ecõuerſo. Uñ ꝗ coꝛrũpieeꝛdinẽ ad pꝛo
ximũ coꝛrũpit ex ↄñti oꝛdinẽ ad deũ.nõ diſtinguit
veniale a moꝛtali pccõ.ꝑ h̊ ꝙ moꝛtale coꝛrũpat

debitũ oꝛdinẽ ad deũ.⁊ veniale coꝛ ũpat debitum

oꝛdinẽ ad pꝛoximũ.ſʒ ꝑꝑ h̊ ꝙ moꝛtale coꝛrũpit oꝛ/

din debitũ deyito nccitatis ad ſalutẽ. veniale at

pccm̃ coꝛrũpit oꝛdinẽ debitũ debito cõgruitatis?

diſponit ad coꝛruptõnẽ alteviꝰ.hec aũt leſio põt eẽ

2 circa imediatũ oꝛdineʒ volũtatis ad ſinẽ.vtpʒi.
ſurreptoĩo motu abiguitatisĩ fide.⁊ circaimedia-
tũ oꝛdinẽ volũtatis ad ea que ſunt ad finẽ abſq; oꝛ
dinis de nccitate debiti ðſtructiõe.acciꝑe.n. vnã
ſpicã bladi alterius vt in aliq ꝑua q;titats nõ nota
bilr ledẽte dñzʒ rei pccm moꝛtale nonc᷑.q;uis illud
acceptũ ſit ſine dñi volũtate.Acciꝑe aũt imnagna
qᷓ;titate notabilr dñʒ rei ledẽte peccm moꝛtale eſt.
nec tñ variat᷑ ſpᷣes pcci. Silr inanis glia põt eẽ ita
magna ꝙ pcecm̃ moꝛtale eſt.⁊ ita pua ꝙ non eſt niſ
pecm̃ veniale.ſʒ magnũ ꝑuũ non variat ſpᷣeʒ pecci
ſi eſt idẽ actus in ſpᷣe nature.pʒ s ſᷣm iſtos ꝙ duo
actuũ exñtiũ in eadẽ ſpᷣe ta nature q; möꝛis. vnus
põt eſſe pccm̃ veniale.⁊ Miꝰper aliq; circũſtantiaʒ
moꝛtale. Mon tñ eſt intelligendũ ꝙ mita venialia
equaleãt vni moꝛtali.qꝛ deoꝛdinatio vniꝰ pecca-
ti moꝛtalis plus põderat qᷓ; deoꝛdinatiões cenituʒ

miliũ venialiũ ſil. Uñ illud verbũ mgfri ilr̃a bꝰdi.

co. penl. vbi d de venialibus. ꝙ ſic collecta circa
nos fuer̃t ita nos grauabũt ⁊ oppꝛimẽt ſicut vnuʒ

aliqð grãde pccm̃.intelligẽduʒ eſt diſpoſitiue.Ael

qꝛ ꝑ multiplicationẽ intatũ põt intẽdi voluntas ꝙ
geſcit in illa deoꝛdinatiõe ſi cut in ſinẽ.ſʒ tũc nonẽ
pccm̃ veniale ſed moꝛtale.Adpm dõ ꝙ ea q diſ
ferũt in infnitũ in genere moꝛis bñ pñt eẽ eiuſdeʒ
ſpᷣei in eſſe nature.⁊ etiam ſᷣm aliquos in e moꝛis
ita ꝙ vnũ directe ⁊ aliud per reductionẽ. Uñ quiſ

peccm̃ qð exſuaſpe eſt deniale non poſſit eẽ in eadẽ

ℳ

ſiche
ſſeris
ſns,ſirn⸗
rpotznop
fetikdage
fahudicde
Weräwur,
hrithe
Wwe
fWD
eshs
glegan⸗
noneg⸗
Actoriri
tes ykffe
rcarexto
lis Orq
Qee
lagie
o. Erae
La

Oblnals
fürtgentn
ecnin de
nliimnſc⸗

4

A
Psifunr 8
antänns
Anatnd
enc Fü
uſamli
eodi nnln
tale.ꝛtiſeür
”Z
Ns dch ii
edcaneü
Neini il
v woiizekl/
inchuit Nn
Nori wafian
mornec
Larier cbiunm
Neti
etnid
Mwiütlii
N1, 1 „

—

₰
ſpecie cũ moꝛtali.tñ pccm̃ qð nõ eſt veniale niſ ꝑꝑ
impꝑfectionẽ actꝰ in gnẽ moꝛis.ſ.aut qꝛ ẽ ex ſurrep/

tiõe.aut qꝛ ohieeñ nõ ẽ plene idebitũ põt eẽ ꝑ redu

ctionẽ ĩ eadẽ ſpe pcci.in qẽ aliqd moꝛtale directe.
ſunt ichoatio coꝛꝛuptiõis ẽ ĩ eadẽ ſpecie ĩ qͥ ẽ coꝛꝛu/
ptũ eẽ. Ad ⁊m dð ꝙ nõ plus ↄcludit niſi ꝙ ꝑ circũ/
ſtantiã nõ põt idẽ actꝰ? iſpecie alij actui ꝗẽ Fen de

nigleſerimd walenil ih mutet᷑ ſpẽès pca.⸗
A 5

ꝑtem aliã ẽt nõ plus ↄcludũt niſi ꝙ ꝑ circũſtãtiã

trabentẽ actũ in aliã ſpẽm pcci põt idẽ actus in ſpe

cie nature ꝗ ſine illa eſſet pccm̃ veniale eſſe ꝑ illam
pccm̃ moꝛtale.

₰

¶ Arciculus tertius.

Onſequenter querit dez bn⸗

cipali. Et circa

tio tꝑalis. .
mumo oſtendo ꝙ ludi nõ ipediũt verã
1NIIIOpniam. 2⁰. Ke. c. 6. diẽ Dauid.
ludã.⁊ vilioꝛ fiã pluſq; factꝰ ſum.⁊ tñ in. h.
mẽdat᷑.¶ Itẽ ſcðʒ Phi.4. Ethi.c.penul.iludis pᷣt
ↄſiſtere vᷣtus q̃.ſ. vocat᷑ entrapelia. Sʒ ea in ꝗbus
vtus ↄſiſtit verã pniam nõ ipediũtij õ ð pnia di.ʒ.
paꝝ poſt pᷣncipiũ.ↄtinue dolẽdũ eſt de pccõ.ſʒ ludi
peclinz dolS verã ipediũt pniam.¶ Itẽ mgjr in
lra hui di.c.A Caueatſe a ludis⁊ a ſpectacuł ſecli
ꝗ pfectã vult ↄſeꝗ gram remiſſiõis ¶Rũdeo ludo
rũ ꝗqdaʒ ſũt honeſti ⁊ deuoti.vt cãtus eccliaꝝ ꝗ fiũt
ad honoꝛẽ dei ⁊ ſcõꝛũ ⁊ hi ſũt laudãdi.⁊ tali ludo lu
debat Dauid coꝛã archa domini. Quidã turpes⁊
tales ludiſũt fugiẽdi.Et ð talibꝰetelligit᷑ decetuʒ
allegatũ ad ꝑtẽ ſcðam.Quidã ſũt oꝛdiati ad r̃crea
tionẽ ꝗ bñ ⁊ male pnt᷑ ſieri ð ꝗbꝰ itelligenda ẽ Phi.
auctoꝛitas allegata ad ꝑtẽ pᷣmã. Et ab hi peniten
tes vt frequẽtiꝰabſtinere debent.his tñ iterduʒ cã
recreatiõis pñt vti.Sili mõ põt diſtigui ð ſpecta/
culis.ꝛ q̃dã ſunt turpia a ꝗbꝰoiĩo eſt abſtinẽdum.
Quedãhoneſta ꝗbꝰ vti lʒ. Quedã leuia ſeu vana a
ꝗqłcaudũ ẽ ñ ð ncciĩte ſalutiſ.ſʒ ad maioꝛẽ pnie ꝑfe
ctionẽ. Ex dcis patẽt ſoloes ad argag vtrãq; ꝑtẽ.
Wrif vtru verã pniaʒ;
Ecundo querit ipediat negocia/
tio tꝑalis.Et vr̃ ꝙ nõ.hr̃ Lu.ʒꝰ.Joãnes mi

lites recipiebat ad pniam nec iuenimꝰꝙ eis intdi⸗

ceret militiã. ¶Itẽ illud qð eſt vtile rei publice non
ipedit pniam.ſʒ negociqtio tꝑałẽ huiuſmõi.̊ nõi/
pedit pniam.¶ Cotra ap. ꝛ ad Thi. ꝛ*. Memo mili
tãs deo ĩplicʒ ſe ſecularibꝰnegocijs.penitẽs aũt mi
lirat ðo.̊ dʒ abſtiere a tꝑalibꝰ negocijs. Rñndeo ꝙ
q̃dã eſt negociatio q̃ nullo mõ exerceri põt ſiñ moꝛ⸗
tali pccõ.⁊ ab hac neceſſariũ ẽ abſtiner̃ vere penitẽ
tes. Quedã vix põt exerceri ſine pccõ.nõ tñ ẽ ipoſſi
bile ⁊ ab hac expedit abſtinẽ penitẽtes ꝑꝑ ſecurita
tẽ ⁊ maioꝛẽ pnie ꝑfectionem. Uñ dr de pnia di. 5.

Qualitas.penitẽti vtiliꝰ eſt diſpẽdia pati qᷓ; ꝑicuł ꝰ

negociatiõis aſtrigi.qꝛ difficile ẽ int emẽtis vendi
tiſq; cõmerciũ nõ iteruenire pccm̃.hec aũpᷣnegocia
tio maxie intdicit᷑ clicis.di.gꝭꝭ.Cõſequẽsẽ.⁊.c.ſe.
7.c. Joꝛnicari. Alia ẽ negociatio pia. vt illa q̃ oꝛdia
tur ad ſubueniẽdũ pauꝑibꝰ⁊ pupilł⁊ viduis.⁊ hec
nõ ipedit pniam ⁊ clicis ẽt licita eſt.di.gOꝭ. Decer/

„ —

boc querunt᷑ duo.¶ ꝓYtrum ludi im
diãt veram pnĩaʒ f vtrü negocia⸗/

* „ „
iij. et iiij.

— . ,
nit. ¶ Arad ptẽ pᷣmã pcedũt ð negociatiõe que ſin
pccõ exerceri nõ põt.⁊ ꝑ militãtcs deo ſignificat cle
ricos ⁊ oẽs ſpãlit᷑ mãcipatoſ diuio cultui ꝗbꝰint᷑dcã
eſt nõ tm̃ illa negociatio q̃ ſine pccõ exerceri nõ po
teſt vt vſura ⁊ alij ↄctus illiciti. Sed illa que vix ſi
ne pccõ exerceri põt.

¶ Articulus quartus.

Onſequenter quenit de. 4.n.

querunt dno AI D vni ad ſalutẽ nccia
ſit pnia ð pccis moꝛtalibꝰ baptiſmũ pꝛe
dẽtibꝰ. vtrũ de oibus moꝛtalibus
bap ſequentibus.

ceſſaria pnia de pcciſ
ꝛtalibꝰ bapi pᷣcedẽtibꝰ glo.ſuꝑ Jo.ij.ſi⸗
ne pnia ſunt dona dei.diẽ gra dei nõ reꝗrit in ba
ptiſmo gemitũ vel plãctũ.¶ Utẽ oꝛigiale pccm̃ moꝛ
tale eſt ⁊ bap pꝛecedit.nec tñ ð illo pnia eſt nccia.
¶ Itẽ ſupius di. ¶ 4. c. j. diẽ mat pniaen ſcða tabu
la poſt naufragiũ. Sʒ ſᷣa tabulqnõ dʒ pᷣcedẽ pᷣmã q̃
eſt bapꝰ. nulla pnia nccĩa eſt ð moꝛtalibꝰ pᷣcedẽti/
bus bapi.; Math. ʒꝰ.dr de veniẽtibꝰ ad bapi
Joãnis ꝙ baptiʒzabant᷑ ab eo ĩ ioꝛdãe ↄfitẽtes pccã
ſua.Cõfeſſio aũtẽ ꝑs pnie vt ſuꝑius viſuʒ ẽ.¶ RIteʒ
actuũ ⁊ꝰ. NPniaʒ agite ⁊ baptiʒet᷑ vnuſqſq; vrm. ꝗ
vr ꝙ reꝗrat᷑ pnia i adultis de pcciſmoꝛtalibꝰbapꝰ
pᷣcedẽtibꝰ. Mnaco ꝙ pnia põt accipi vel inqᷓ;tuʒ
eſt vᷣtus.vł inq;tũ ẽ ſacrm.ꝛꝰmõ nõ ẽ nccĩa pnia de
moꝛtalibꝰ pᷣcedẽtibꝰbapi.pᷣᷣmõ põt ↄſiderari iqᷓ;
tũ foꝛmata ⁊ ſic ẽt nõ eſt nccia ð pᷣcedẽtibꝰbapin.qꝛ
cũ talł pnia nõ poſſit ſimul eẽ cũ pccõ.nũq; ꝑ actualẽ
ſuſceptionẽ baptiſmi remitteret᷑ pccm̃ actuale mõ
tale.qꝛ aut ꝑ pniam eẽt an remiſſuʒ.aut ſuſcipiens
bapm eſſet idiſpoſitꝰad remiſſiõis pccõꝛũ moꝛtali/
um ſuſceptionẽ.vłiq;tũ eſt ifoꝛmis.i.q̃dã pcci ðte/
ſtatio cũ ꝓpoſito emẽdãdi.qᷓ;uis nõ oio ſufficiẽs ad
expulſionẽ pcci.⁊ ̊ ad minꝰ ẽ nccia ð oibꝰpccis ac⸗
tualibꝰmoꝛtalibꝰpᷣcedẽtibꝰ bapi taq; c remouẽs
MVibẽs ſuſceptionẽ diuie gre qͥ in bapꝰ dat᷑ illis ĩ ꝗ
b' remota ſũt ipedimẽta ꝓhibẽtia ſuſceptionẽ gre
dei ¶Ad pm in oppnoð ꝙ illud vbũ ĩtelligit᷑ de ge
mitu vel plãctu ext᷑ioꝛi. Uñn poſt vᷣba allegata ſubiũ
git᷑ ĩ eadẽ glo.niſi ſolã fidẽ ⁊ coꝛdis ↄtritionẽ. extẽ/
dẽdo ibi ↄtritionẽ nõ tm̃ ad pniaʒ foꝛmatã ſʒ ẽt ifoꝛ
mẽ.(Adꝛm dð ꝙ pnia ꝓppᷣe loquẽdo nẽ niſi ð pccõ
cãto ex ꝓpꝛia volũtate penitẽtis.pccm̃ aũt oꝛigiale
nõ eſt cãtũ in nobis ex nr̃a volũtate.ſʒ ex volutate
pmoxꝝ parẽtũ cauſat in nobis mediãte ifectiõe nãe
quã pᷣmi untesi ſe ipᷣis ĩ ꝗbꝰtotũ erat ſiẽ iradice ĩfe
cerũt ꝑ actũ ſue volũtatis malũ.qꝛ tñ pccm̃ oꝛigia⸗
le eſt quoddã malũ ſepa.lãs a deo niſi remitat᷑ debʒ
cuilʒ diſplicer.¶ld ʒm dð ꝙ pnia nõ dr ſᷣa tabulaĩẽ
q;tũ eſt habitus vł actus ifoꝛmis.ſʒ foꝛmata ⁊ ma
xime inq;tũ eſt ſaci

. AO ad ſalutẽ non ſit ne
Rimo onñdo

SEEP .,,F vtrum ad ſalu⸗
£R Ecundo queri᷑ mad eau

ſit penitentia de pccis omnibꝰ moꝛtalibus

(bapſeq̃ntibꝰ.Et vr ꝙ nõ.Augꝰ.io.de cini.dei.c.
j. Quod qlibʒ ꝓrſus ignoꝛat amare nullo mõ põt ⁊

pari rõne nec odire.&̊ cũ pᷣdcã obligataſunt ignota

hoò illa odire nõ põt.⁊ ex ↄnti nec ð illis pnia ẽ nccĩa
1¹

¶ Itez nonẽ neciĩa pnia niſi de pcciĩs que voluntate
pꝓpꝛia cõmittunt.ſed ſiẽ dic Phi.ʒ.ethi.c.j.qllud
qð fit ꝑ ignoꝛantiã nõ eſt voluntariũ. de pccis per
ignoꝛãtiã cõmiſſis nõ eſt nccia pni ſe eni Augꝰ.
po de trini.c.ʒ̊.ſi hõ alit᷑ ſapit q; debẽat de ſibi re⸗
uelabit. aut ſupple idulgebit. ſi deꝰ oblita pccã nõ
reuelat illa ſine pnia iauloepit apls ma Cox.
4. nihil mihi ↄſcius ſum.ſed nõ in h̊ iuſtificatꝰſuʒ.
pecã moꝛtalia q̃ hõ neſcit ſe hr̃e ipediũt eiꝰiuſtiſ/
cationc.Et ↄſtat ꝙ multo magis illa q̃ ſcit ſe hr̃e.g
ð oibꝰpccis moꝛtalibꝰnotis ⁊ ignotis ẽ pnĩia nccia.
¶ Itẽ gl. ſup illud pſal. auabo ꝑſingulas noctes..ij.
m.dic̃.i.mũdabo ↄſcictiã meã eũdo ꝑ ſingulas no/
ctes.i.ꝑ ſingula pccã.g.de ſingul pccis pnia nccĩaẽ
ſtem nie.etlol. „§. dle g ignoraa puniẽda ẽ
d de oĩ qð puniẽdũ eſt pnia nccia. de pccis igno
ratis pnia nccĩa eſt. Multo foꝛtius ̊ de ꝗbuſcũq;
alijs pccis moꝛtalibus.Rñdeo ꝙ pccã moꝛtalia
aut ſunt hñti nota aut ignota.de notisnccĩa ẽ pnia
ad h̊ vt remittant᷑ de lege cõi.non tm̃ in cõi ſʒẽt in
ſpãli ſi ad cogitãdũ de quolibʒ in ſpali ea aſſit oppõ
tunitas npoꝛtionata infirmitati humane. qð iõ di

co qꝛ poſſʒ ↄtingẽ q pccõꝛ eſſʒ in tali ꝑiculo ꝙ q;uiſ

poſſʒ recogitare de quolʒ in ſpãli.non tñ ad h̊ hẽret
oppoꝛtunitatẽ humane fragilitati ꝓpoꝛtionatam.

Ignota aũt aut ſunt ignota qᷓ;tũ ad ius.non q;tũ ad

fcm̃.vt cũ pccõꝛ ſcit ſe feciſſe aliqd qð ñ credit eſſe

moꝛtale pccm̃.⁊ tñ eſt.aut ſunt ignota qᷓ;tũ ad vtrũ

q;. Vt quocũqʒ iſtoꝝ modoꝝ accipiat᷑ ignoꝛãtia ſbᷣ⸗
diſtiguendũ eſt.qꝛ autẽ inuĩcibil.⁊ de pccis ſic igno
ratis nõ eſt pnĩa nccĩa in ſpãli ſʒ ſufficit ꝙ ð illis pe
niteat in cõi inq;tũ penitet ð oibꝰ moꝛtalibꝰ. Si ãt
ignota ſunt ſibi ignoꝛãtia effecrata q̃ eſt qũ hõ vult
ignoꝛare.vel craſſa q̃ eſt qñ hõ ignoꝛãs vellet ſcire
nõ tñ vult ita efficaciter ꝙ ꝓut humana patit᷑ ſeuꝑ
mittit fragilitas velit facere qð in ſe eſt ad h̊ vt ſci

at. De moꝛtalibꝰiſtis duobꝰmõ is ignoꝛatis ncciꝗa

eſt pnĩa in ſpali nec tñ ſic ignoꝛãs pplexus ẽ qꝛ põt
facere qð in ſe ẽ ad hvt ſciat ꝙ ſi fecerit aut deꝰſibi
ea manifeſtabit aut nugebit ſiald pmn in oppnpʒ
ſolo ex iã dcis. Ad ꝛz'n dð pilli
tiã volũtariũ eſt.qñ ẽ ignoꝛãtia affectata vel craſi·
ſʒ nõ qũ eſt inucibilis¶Ad ʒm pʒ ſolo ex dcis ĩ qõ/
ne. (Ad ar ad ꝑtem a liã pʒ qd dõ ſit.

¶Articulus quintus.

— UI cipali. Et circa
uernt Aſ vtx pnia de pecis ve
Anialibꝰ ſit neceſſaria.E vtrũ veniale
ccm poſſit remitti ſine moꝛtali Utx
aũt vnũ veniale ſine alio poſfit rmitti ĩ pᷣcedẽti di.

hitũ eſt ĩ illa.q.vtrũ homo poſſit ſatiſfſacere ð vno

pccõ moꝛtali ſine alio i ſolone pᷣmi argumẽti.
Rimo oſtenqo pnia de venta⸗

oi eo eſt necĩa pnia qð ſimul ſtare nõ põt.cũ

veniale ſimul ſtare poteſt cum gloꝛia nec remitti
poteſt ſine penitentia. quia voluntas per vnum
motũ obliq̃ta rectiſicari non põt niſi ꝑ ↄriũ motum
aͤpnia de venialibꝰeſt nccka. Btenmn emlib; offenſe

debet aliq̃ emẽda.ſʒ quodilʒ pecm̃ veniale eſt aliqᷓ

d qð fit ꝑ ignoꝛan/
Onſequenter ent de aen

eterna ſed tꝑali
libꝰſit ncciia. De me
ſtnc. pi remitti ſine moꝛtali
gtia ⁊ ꝙ remitti ñ põt ſine pnĩa.ſed nullũ peccatuʒ

Aruͤ⸗

1

debet aliqua emenda nccia eſt pẽitètiaᷓ potetiõ

eſt gra ad remittendum pccm̃ q; ſig ergo cuʒ ha⸗
bens pccm̃ tm veniale non ſit indiſpoſi us ad ſu⸗
ſceptionem gre per infuſionem gre poreſt ſibi r̃mit
ti veniale pccm̃ etiam ſi volũtas illi actualit᷑ inhe
reat ANtern ꝑaquam benedcãm ⁊ bñndictionẽ epi-
ſcopalẽ te
Augm in euchi. ¶ 40. c.ergo remitti pñt ſine oĩ pe⸗

nitẽtia. Rñndeo ꝙ de pecis venialibꝰ pniam eſſe

neceſſariã dupir põt itelligi.ſ.aut ꝙ ſit nccia ad co⸗

rum remiſſionẽ.aut ꝙ ſit neceſſaria ad ſalutẽ..

modo dico ꝙ de lege cõi pnia nccia eſt de pccis ve
nialibꝰ implicite vel expliicite.in ſpali vel in coi.qᷓ
diu.n. volũtas inoꝛdinatiõi actualr inheret.oppõ
tet eam inoꝛdinatã eſſe. Un ad remiſſionẽ venialł
pcci neceſſariũ eſt ꝙ volũtas deſinat ioꝛdinatiõi in
herere.nec tm̃ h ſuffiẽ ð lege cõi ſʒ ẽt reqrit᷑ ꝙ inoꝛ/
dinatõem pᷣteritã actualr deteſtet᷑ explicite vel im
plicite vt illa deteſtatio ſit totius emende ſolutio
vel radix ſeu fundamẽtũ totiꝰ ſolonis. aliqua eniʒ
emẽda ꝓ q̃cũq; voluntaria inoꝛdiatiõe deo debet᷑.
* mõ nõ eſt nccẽa de venialibus pccis pnia ꝑ ſe in

hac vita.qꝛ ſimulſtare pñt cũ gra in cuiꝰ vtute cuʒ
ea volũtas deteſtat poſt moꝛtẽ i purgatoꝛio remit

tit᷑.Et h̊ teſtat᷑ auctoꝛitas mgr̃i allegata in pᷣ artiꝰ.

ad partẽ ſ̃am.ꝑ accñs tñ ẽ nccia pnĩa de illis ihac

vita.ſ.aut rõne dubij ꝓbabilis qñ vegemẽter ho⸗
mo dubitat vrrũ pecm̃ ſit veniale vetmoꝛtale.tũc
eni ſi de illo nõ penitet exponit ſe diſcrimini tanq;

cõtẽptoꝛ ſue ſalutis.aut rone ꝑiculi qñ.ſ.ꝑpẽdit hö

aliquã affectionẽ deoꝛdinatã venialẽ.tñ ita in ipſo
intẽdit ꝙ ꝓbabilr ↄiecturat ꝙ niſi ißam ꝑ pniaʒ ab/

ijciat᷑ trabat ipᷣmin pcci moꝛtale aut rone ſtatuti
qñ.ſ.hõ nõ hʒ niſi pccm veniale.tñ tenet᷑ ſemel in

ãano ↄfiteri ꝑ ſtatutũ ecclie.Sed hoc vltimũ nõ cõ/

cludit ꝙ ſ nccia pnia ĩterioꝛ.ſi.n. homo hñs nõ ni
ſi pccã venialia eſto ꝙ ð illis iteriꝰnõ peniteat.tñ ſi

ea ↄfitet᷑ ſuo ſacerdoti nõ eſt ſtatuti eccliaſtici traſ-
greſſoꝛ.de quolʒ tñ veniali explicite⁊ iplicite ẽ ne/
ceſſaria pnja in hac vita vel in alia ad ſ̊ ꝙpomoꝰ⸗
ſequat᷑ vit m eternã.qꝛ nullum pccm̃ q;tũciiq; æ
ue ſimul pat eſſe cum glia. Ex dcis pʒ qꝗd dð ſit ad
arm pmũ.õAd ⁊m dð ꝙ nõ plus ꝓbat niſi ꝙ ad pcci
venialisremiſſionẽ ncciĩa eſt pnia.⁊ hoc eſt veruʒ.

nia ſine gra.tñ potẽtius eſt ſimul vtrũq;.

m dð ꝙ illa nõ remittũt pccm̃ veniale.viſi inq;tũ

excitant motum volũtatigſeu feruoꝛem charita⸗
tis ꝑ que remittũtur. “

itti ſine moꝛtali.Et vr ꝙ ſic. pecm̃ moꝛ/
tale põt remitti ſine veniali.ergo a ſimili ? venia
le ſine monali ten pecd veniali nõ debet pena
Kä penan temvalenn boten e
mo explere in peccato moꝛtali.ergo veniale po
