pus põt mouere. Contra quia angaus põt moue
re ſe ipᷣm de laco ad locũ.põt etiã mouere aliquod
coꝛpus de locò ad locũ.&̊ a ſili cuʒ aia ſeꝑata poſſit

—

ð ſupꝛa dictuz

mouere ſe ibam·
gone põt mouere à.
en deus alligaret
te ⁊ poſtea relinquere
o vtrũ illa poſſit ſe
cas ꝓꝓſic.habeo ꝓp.
ſi dicas ꝙ nõ. al di
le ꝙ vna Fdlen im
mołllere ali
hibeat᷑ a ſuꝑioꝛi vi
tiua.ſᷣin locũ.qꝛ vt
mouere de loco d
re pñtẽ alicui coꝛpo.
lapide ve cũ alio co
quoꝝ nullũ tantã hab
hʒ aia in trahendo ver
ſioꝛ eſt aia ſeꝑata q; coꝛp
vt dẽ. 9. ſap. coꝛpus qð c.
⁊ tñ coꝛpoꝛi coꝛruptibili v
vel pellendo coꝝꝰ ſuũ qᷓ; i
gᷣad h̊ ꝙ vna res moneat ꝗl
illa re ſit motiua virtus? Ar
bili ⁊ ꝙ ſit ppotensouꝑ eâ ſegt.
ꝓſuã nãlem virtutem aliað coꝛ
mouere. t eredũt aliqui etiã ꝙ
fert.n. Greg. 4. li.dialointeꝰ in
manũ capuanũ epᷣm inueniſſe
gerat defunctus ſtantẽ ⁊ odſeqi
gilla aĩa nõ eſſet illiꝰ coꝛpoꝛis fe
uebat pʒ ꝙ aliqn aĩa ſeꝑata moi
locũ.nec dð eſt vt aliqui dicũt
vel malus in ſpᷣe paſcaſij.qꝛ Gi
ſius faciebat pniam ſuã.nec ti
fuerat aĩla paſcaſij foꝛma.aĩa.n
diuina virtute mouer̃ coꝛpꝰill
quodcũq; aliud coꝛpꝰ qð fuit·
coꝛpoꝛa bꝛutoꝝ ne eſſet hoibꝰ·
hoꝛrẽ dũ erroꝛẽ opinantiũ in
de coꝛꝑe in coꝛpus.ita ꝙ ſucoe
diuerſoꝝ Sꝛpoꝝ ⁊ quãlibʒ aia
di poſſe vt pictagoꝛiq fabule!
poſitũ dõ ꝙ minoꝛẽ falſa.in ai⸗
tia motina ſᷣʒ locũ.ipſa.n.nõ ti
veri ve doni vt ſlupponebasi
ſub rõe mhobiliſpm locũ ſub qu.
tie motiue ſᷣm locũ.Ed dðè
pvlus cõcludit niſi ꝙ aies ſ epara 1
virtuteʒ mouerxe aliqð coꝛpus
modo quo mſet coniuncta.tñ
mõ cõpꝛehendit audibilia ; cõ⸗
mouet coꝛpꝰ q; ↄiuncta.d ʒ
eẽt ſi ũ actũ quẽ exercet᷑aia feꝑ⸗
iuncta.⁊ eodẽ mõ vt añ iaʒ dem̃
coꝛpoꝛi nõ mouet coꝛpꝰſuũ ilon
uet coꝛpus aliud.dien.actuẽ co:
ꝑ ſuaʒ nãleʒ virtit põʒ monere t
totũ ſil.videmꝰ.n.ꝙ cũ hõ mouet
cũ.dũ vna pars mouet alia geſcit
mouʒ ꝑ virtutẽ aĩe ꝑtèe alià.nõ ſic:
coꝛpus dũ eſt ſegꝑata.imo mouz to
arguis ꝙ intellectus etiâ cõiunctu
organo mediante.dico ꝙ inq;tũ a.
intellectus coniũcti ſimilis eſt act

U

A
.

eauauiͤz tu intel/
t q; ſeꝑatus actꝰ
et ꝑ accñs inqtũ
nihil intelligere
ꝛganũ coꝛpozale e
rrutis Enſitiue q̃ᷓ

faĩa ſeꝑata poſſit
virtuteʒ vniri
m&oꝛ. Et ꝛ
duẽs oꝛbẽ nõ eſt
otoꝛ.g̊ a ſili non
poſſitc eſſe alte⸗
lterius coꝛpoꝛis
ꝓpꝛius motoꝛ coꝛ
ad ipᷣm mouẽduʒ
emanet nãlis inclia-
illius coꝛpoꝛis poſſit
actu eius.foꝛma.(õ
aA coꝛpoꝛe poſſet iteruʒ ꝑ
ſae⸗ coꝛgoꝛis ꝓpus mo/
3

re vt motoꝛ.ſed ſ̃ᷣʒ Chꝛi
4. aia ſeꝑpata non põt añ re
pus ſu añ reſurrectionẽ
oꝛ O&ꝛpis illius. a ſimili nec

is. Dtéa dño Stephano pa⸗

toloꝶie doctoꝛe excõicati ſũt
ellectus põr tranſire de coꝛ⸗/
ueſnue ſit motoꝛ coꝛpoꝛuzꝰ*
mortoꝛe eſt intelligendũ. ille
ſicatus ꝑꝑ opinantes qᷓ;lidet
ingredi ſᷣm pictagoꝛicas fa
eꝑata non põt vniri coꝛpo⸗
S motoꝛ añ reſurrectionem
ſterũ fiet foꝛma eiuſdeʒ coꝛ
iauerat ⁊ ꝓpꝛius erit eitꝛmo
is intelligent iã pᷣmo decla
n eſſe motoꝛeʒ alicnius coꝛ
abitur ppoſitũ io de⸗
xuẽ alicuius coꝛpoꝛis non eſt
lere illud coꝛpus ſicut nec
omngiũ reꝝ qs mouet. necꝰ
ꝛis. da poſſit mouere illud
que eſt ſui coꝛpis ꝓpus mo
alia coꝛꝑa mone poteſt.
ſui ? interdũ mout᷑t. ? etiã
mouere aliqõ coꝛpus. vt in
lũ eſtec ẽt dꝛ ꝓpᷣus coꝛpo/⸗
pus ab alio moueri nõ poſſit
pus hũanũ nſeueri poſſet de
ingeln dicẽdũ iõ ſpus
tor.ga eſt ſpali deputatuſ ad
s aliquo ſpãli mõ quo nulluʒ
quo illud corpus a nulłlo alio
1i q;diu actu eſt ſui corporis
motor.qa deputata eſt a crea
dũ quodãcãali mõ quo nullum
re põt.nec ſuuʒ corpus ab alio
do moueri.monet᷑.n. ab aia vt
ntelligentia eſt etiã orbis quẽ
.nõ gꝗa ſit eius forma ſed quiꝗ
aeſt ad mouendũ illũ orbẽ aliq
aliud corpus mouet,? qa or-
ntelligeuria creata monet pſe

1

„ Ari. . „.

9 „ , B
ds iõ vico qꝗa orbes inferiores woK a motore

orbi pᷣmi. inq;tum meckkante motu lius orbis re
uoluit orbes inferiores ad partẽ opp eita illi parti

pereluã mouentur aſuis motoribus pjs. Ex di ⸗

ctis pʒ oppm. gia.n.ſeꝑarat a corꝑe nõ põt ſʒeri al⸗
teriꝰ corpotis forma nec etiã eiuſdẽ corpor̃iſ quo
uſq; ꝓꝑ diuinã virtutẽ fuerit igerũ organiʒ atũ ⁊ di/
ſpoſtlũ illa diſpõe ⁊ oꝛgaiʒatoe q̃ reꝗrit᷑ ad ſo vt aia
poſſit eiꝰ eẽ forma. qa corpꝰñ ſic organiʒzabit nee
iſpõet᷑ vſq; ad reſurrectionẽ.iõ vſq; tũc aĩa ſeꝑa/
ta nullius corporis põt eſſe ꝓpᷣus motor Ald pᷣm

in opp dð ꝙ nõ eſt ſile de aia ⁊ intelligentia.ꝗaĩ⸗

telligentia nõ eſt apta nata eſſe alicuius corporis.
ga per ſe hʒ ſi nãlẽ cõpletũ eẽntie modũ.vñ fieri
potuit ꝓpᷣus motor corpoſis cuius non eſt forma.
ſed aĩa eſt apta nata effe hani corꝑis forma.⁊ iðo
deus ordinauit vt nullius corporis ſit ꝓpᷣus mo/
tor niſi ſui corporis ꝓprij.⁊ q; diu actus eſt eiꝰ for-
ma ſaπ:m d in aia no eſi nãlis inclinatio ad
mouendũ corpus ſuũ niſi ſit talo vt poſſit eſſe eius

fornma.ſed corpus a quo leꝑatur non erit taie vſq;

ad reſurrectionen.
„ (Articulns tertius.

.

querũt tria.¶ vtruũ danati vtant
cia auã acquiſiuerunt in hoc mundo.
E vtrũ cogt

2 coghoſcant ea qᷓ fiũt circa nos5? vtrum
videant ſeòꝝ glia in celo .

1 tur ſcia acqſita in B
vVñ phꝰ.io.ethi.c.gO.v phia admirabiles delecta/
tiões hẽe puritate firmitate.ſʒ dãnati nulla habẽt
dAectarionelanlei nuila hnt triſtitiã.g nõ vtunt
alqua ſcia. ¶ Itẽ pene infernales maiores ſunt qui
buſcũq; pẽis in q̊ mũdo.ſʒ aliqmhõi h̊ mũdo ex ni
mia penarũ oppreſſtõeerdit vſuʒ ſcies mito for
tius dãnati¶Itẽ ngis poſſẽt cogitare de deo qᷓ;

de quocũqʒ alio intelligibili. ga ꝓpinquior ẽ intel⸗

lectui eoꝰ.ſʒ ſicut dicit mag̃ hꝰ di.c.ꝛ.de danatis.

Snſupanzter querit de. 3.pn
Onſequẽter cipali. Et Grcabs

Kuno oſtedo ꝙ dänati nicᷓ vtã

mundo.qga in vſuscie magna ẽ delectatio.

poſt iudiciũ in pfundioribꝝ tenebris erunt. vbi
nulla lucem dei videbũt.g multo minus de quocũ

.

q; intelligibili cogigabũt.Cõtra.Luce.ibõ.habet᷑

Abraaʒ dixit diuiti danato. Fili recordare ꝗa rece
piſti bona in vita tua.qð ſibi ñ dixiſſet niſi ille vti
potuiſſet ſcia acquiſita in S̊ mũdo.¶ Ntẽ dãnati odi
unt deũ.ſed nullius odit illud de quo nõ cogitat.g

daãnati dodeo cogitãt. ? a ſili de alijs pnt cogitare

Rndeo ꝙ dãnati vtũtur ſcia acꝗſita in Bᷣmundo

marie q;tũ ad aliqᷓ. cõſiderãt.n.mala qͥ fecerũt ⁊ pe

nas quas icurrũt ⁊ bona opera qᷓ quiſerũt? bona
q̃ perdiderũt vt hie vſ ſcie ſit ad vĩaiorẽ afflictõ
nẽ eoꝝ ¶Ad pᷣm in oppm dõ ꝙ q;uis vſus ccie ſit ꝑ
ſe delectabilis. tñ ꝑ accñũs põt eẽnõ dexctabil ſed
triſtabilis. in danatis.n.pꝰ iudiciũ erit eorũ natu⸗

aia. actus actiunoꝝ ſunt in patiente diſpoſito. vſus

ſcie nullã in Sancroftleel poterit gñare.ſʒ gna/
bit. triſtitiã iq;

tũ ex vſuſcie ſemꝑ 6 repñtabit᷑ ali
ga de quo dolebũt. mior et falſa eſt ſi

extendaf̃f ad

ra ita plene cõprehẽſa triſteia.vt oio ſint indiſpo-
ſiti ad aliquã delectationẽ. ⁊ gꝗa ſicut dicit phꝰ.ꝛꝰð

₰

2

—.
—

ön
15
I

Ni
nb

WV.

demoões añ inqiciũ. demðłęs.n.an indiciſ pi hie

interdũ hñnñtaliquas mocllcas delectationes va
na8 2 multũ ſꝑſas amaritudie. Aliqꝗ ẽt dñt ꝙ aie
danate aliq; iserdũ q́;uis debilẽ hñt delectationeʒ

.

nos.ex ſtatu.n. pᷣteru *
cõiesturãt multa q̃ acc.
bat ille diues dãnat?ꝰſ

Et dñt ꝓ ſicut nõſeqtur eſt bonũ ſine oĩ malo.g̊ eſt o cũ eos intamẽtis nõ

aliqð púrũ malũ.ita nõ ſequit᷑ beati nullã hñt triſti

tiã.g̊ danati nullũ hñt gaudiñ.melius tñ eſt vt pi⸗

cat᷑ ꝙ aix dãnate nullã penitꝰ vnq; hnt ᷣlectatioeʒ

necẽt demões aliq; habebũt pꝰ iudiciũ delectatò
nẽ.vt in li.ꝛꝰ.onſuʒ ẽ. Adꝛ
ſint maioꝛes qᷓ iſtẽ.tñ nõ ita poterũt auferre dãna
tis vſũ ſcie ſicut pñt alique pene hoĩbꝰ in B mũdo

qꝛ oꝛgana coꝛpoꝝ illoꝝ ſeruabũt᷑ icoꝛruptibilia ad

maioꝛẽ afflictionẽ eoꝝ.q organa hic pvehemẽtiã
penax atiqũ coꝛrũpi cõtigit.dãnati tũ ꝑ vehemen
tiã penaꝝ multo minus erũt apti ad vſum ſcie niſi
reſpcũ eoꝝ quox cõſideratio erit ad augmentũ ſue
ri iici
itellectui eoꝝ per eẽntiã qᷓ; alia obiecta.ũ tmaub rõ

ne obiecti niſi inq;tieſt puniẽſ.⁊ ſic de eo maxime

cogitãt nõ ex amoꝛe.ſʒ ex odio.inqtũ aũt ẽ dulcis
miſerieꝛs minime de deo cogitant.
qrit vtꝝ dãnati cognoſcãt
Ecundo nnnn onoeet
ſic. vt.n. habet᷑ Luce. ib. ille e dicit ad

Abraamée ꝗnq; fres hꝛe.gſciebat gdhuc jpᷣos vi⸗
uere.qð non eſſet verũ niſi cognoſcent ea q̃ fiunt

circa nos.iſtẽ res nõ dependẽs aloco nec ſituata

in loco nõ ĩpedit᷑ in ſua oꝑatiõe ꝑꝑ localẽ diſtantiã.
ſʒ aie danate nõ dependẽt a loco nec ſunt ſituate in
loco.qꝛ dicit Boeꝰ.ʒ.li.de ebð.que icoꝛꝑalia ſunt
in loco nõ eẽ.gita cognoſcũt ea q̃ fiunt circa nos ac
ſi inter nos eẽnt pñtes. Itẽ potẽʒioꝛ ẽ lux nãlis in
tellectus q; lux coꝛpoꝛalisquecunq;.ſed lux coꝛpo
ralis non impeditur in ſua operatione pꝛopter lo/
ci diſtantiam.qð pʒ in luce ſolarie in q;tacũq; di⸗
ſtantia illuminat.ſʒ in danatis remanet lux nãt in/
tellectꝰ. vñ de demõibꝰ dicit. Diony.in li.de di.
no.c.A.ꝙ ſunt clarijſimi.ꝗ̊ dãnati nõ ĩpediũt᷑ ĩ ſna
cognitiõe ꝓuacũq; diſtãtia. ſic ita cognoſcũt
ea qͥ circa nos fiunt ac ſi eẽnt pnes.¶ Cõtra Aug ĩ
li. de cura ꝓ montuls agẽda inter mediũ ⁊ finẽ. ibi
ſunt ſpũs defũctoꝝ vbi nõ vidẽt quecũq; ⁊ gũt᷑ aut
eueniũt in iſta vita We infra de illo diuite. ꝙ
illi fuit cura de viuis q;uis ꝗd agerẽt oio neſciret.
rẽ Aug. li. de diatione demonũ inter pᷣncipiũ ⁊

mediũ dicit ꝙ demões celeritate motus mnulro anñꝰ

cognita nũtiant q̃ hoĩes ꝓ ſenſus terreni tarditate
mirent᷑.ſʒ ad cognoſcendũ talia nõ regꝗreret᷑ cꝗleri
tas motus ſi cognoſcere poſſent res ꝗbꝰ pñteſnon
eẽnt.cũ ̊ aie danate nõ ſint pnñtes rebꝰq̃ ccæca nos
fũt nec ſint potẽtioꝛis cognitioõis q; demones non
cognoſcũt ea q̃ circa nos fiũt.Rndeo ꝙ danatos
cognoſcere eaaue circa nos fiũt triptr intelligi põt
ſ.aut ꝑ ſciam.aut ꝑ cõiecturaʒ.aut ꝑ reuelationeʒ.

mne coguoſcũt ea q circa noſ fiũt.qꝛ cogno

cere ſic q̃ fit circænos nõ poſſent niſi accipiendo
ſilitudies a rebus ad quas accipiendas reqꝗrit᷑ pꝛo
poꝛtionata ꝓpinquitas entellectꝰ ad ipam rem qᷓ;
nis aũñt diſtatia nõ ipediat cognitionẽ intellectꝰ re/
ſpectu rei cuiꝰ iaʒ hʒ ſpẽʒ.tñ ipꝛopoꝛtionata diſtã/-
tia qualis ẽ inter aias q̃ ſunt in inferng⸗ ea q̃ circa
viuos fit in h gdo ipedit cognitionẽ ĩtellectus

reſpectu rei cui nõ hʒ ſpẽʒ.qꝛ ꝓhibet ſpẽi acꝗſitio

dð ꝙ q;uis ille pene

d ʒm dð ꝙuis deus ſcit pꝛopinquioꝛs

lo mõ vidẽt gliaʒ ſcõꝝ in celo

ſinu Abrahe.non erat
ex ſpali puile igmi⸗
peccaueruͦt mõö
viuos vel ꝑ euelat
deſceNentiᷣ. ᷓ nuq;ᷓ;
vñ triſtent.Adpn, .
Ad ꝛn d ꝙ uis „ 8
poꝛali loco.tñ in loco

37. in illa. q. vty ang!

angelus pꝛeter oẽʒ oꝑ.
ẽ in loco diffinitiue.q;i. ĩꝝQ
coꝛpoꝛabilia in loco nõi. 3
bü Boecij de ebð. Adʒ
luxſpũalis qᷓ; æꝛꝑalis que.
poſſent illumiare in qᷓ;tacũq
eſt rẽ aliquã ſpnalisilluminar
poꝛali illumiare ĩ magna diſt.
liter nobilioꝛ ẽ illumiatio ſpual
tñ ſol illumiĩet in q́;tasũq; diſti
deus poſſet facere diſtanti ꝙꝙ vr.
aſole ꝙ ad es lumẽ ſalisprineren.
— querit᷑ dtꝝ d ĩna
ErtiO erin o. Et x
nð vidẽt penã dãnatoꝝ.ga cũ aia
cõpatiat᷑ miſeris beati cõpaterent᷑ dãn
eſſe nõ põt.qꝛ cõpaſſio eſt cũ pena.ga ſil.
vidẽt gliaʒ btõꝝ.¶ Otẽ nõ vidẽt eã per en
in eis ꝑ eẽntiã nõ eſt.nec ꝑ ſpẽʒ nãlr inditã.i

oẽs eà viderẽt.nec per ſpẽʒ acꝗſitã.qꝛ vt iã d

eſt aia nõ acꝗrit ſpẽʒ rei niſ ſibi ſit pĩñs velii
quitate ꝓpoꝛtionata virtuti.nec ꝑ ſpẽʒ ifuſa
ga nõ ſũt digni vt a deo ſiat eis aliq̃ reuelatio
ducẽs in eognitionẽ ireaſ ei. S dana⸗
te nõ cõ
ꝛobis qð ex ſpali gra cõcedit᷑ hoibꝰ iuſt
us iuſtis iſt hac vita cõcedat videre ſce.

Zeſt ex ſpali gra.̊ h̊ nõ cedit᷑ danatis

yt hi Luce i. diues dqnatus vidit æaʒar O

Abrahe.lItẽ ſci letat de pena dãnatoꝛuʒ.
Letabit᷑ inmaus cũ viderit vindictã.ſʒ nõ p.

cxa letari ſtiſi viderẽt eã. a ſii danati vidẽ

btõꝝ.¶ Mndeo ꝙ dãnati glia ſcõꝝ nõ vidẽ·
viſio ẽ cognitio intuitisa ⁊ clara ppᷣe loquẽ?
viſione.ſic.n.nõ poſſet videri glia btõx gn
rent᷑ bti.⁊ ipeæſis cũ eoꝝ glia i perfecta eoꝝ
ctõe cũ deo ↄſiſtat.nõ.n.pòt videri imediate
re ↄinnctio aliquoꝝ ꝗqn videant᷑ ipᷣa ↄiucta.i g
tñ ⁊ ꝑtix in ſpali cognoſcũt gliaʒ brõꝝ q̃ſi argue ⸗
nullũ.n.vidẽt dãnatũ ꝗ tenuerit fidẽ ⁊ bonosꝛ
res.vñ cogit᷑ intellectꝰ eoꝝ aſſentire ꝙ vera

cra ſcriptura.⁊ ex cõſequẽti ꝙ bti hñt bona qᷓ

ſacra ꝓmittunt ſcripinra.⁊? qꝛ btitudo in ſa⸗
ptura ꝓmittit᷑ iuſtus nõ tm̃ in gnali ſʒ ẽt ꝑt⸗

li q́;uis nõ in rõne pura ſpãliſſima.qꝛ ſic li

minis eãâ nõ poſſz narrare nec intellectꝰ il.

de lege cõi intelligere iux ta illud apli.i.ad

nec oculus vidit nec auris audiuit nec in

aſcendit qð pᷣparauit deus h is qui dilig
dãnati arguẽdo cognoſcũt gliaʒ btõx n

. s

ig ex dictis in qõe inetũ oñ⸗

gnoſcũt danati gliaz ſcox. ¶Ali

Mogo pᷣdicto cognoſcũt gliaʒ ſcꝗ

deo reuelante. nec eſt iconueniẽ 385

Aſio alicuius ſcie ad eoꝝ aplioꝛẽ af/
Im dð ꝙ dãnatis nõ cõcedit᷑ videre
mõ quo ꝑ graʒ cõcedit᷑ iuſtis.qꝛ Pau
ſuʒ ſuã vid ere in ſpaãli ⁊ ad eius cõſola⸗/

tttis ↄcedit᷑ illã cognoſcere mediãte.nec

pali ⁊ ad eoꝝ afflictionẽ maiorẽ.¶ Argu⸗

ptẽ pam q;uis ↄcedenda.ſint gra pᷣncipa

mis. tn in ꝓceſſu peccãt. multo.n. mainſ
re gloꝛiam ſanctoꝛum in celo q; fuerit
L laulem ſeonparnuz in lin Ad zm

leæ.potẽtioꝛes.n.ſunt begti in cogno/

un riã dãnatoꝝ q; danati in dognoſcen
W d3 ſicut dicit magt huiꝰ di. c. . poſt
9 Licebũt malos. ſz non mali bonos.

Aluirtlelug anattus.

querãtur tria. M ü danati nati
appetar pfeniHAe vtydebeãt vel
eůß vtz velint nõ eſſe. vtrũ aũt poſſit di/
itere ⁊ vtrũ ſempꝑ ſint in actu cul ⁊ vtrũ
ant᷑ nõ opoꝛtet hic querere.qꝛ iſtoꝝ trium
ies patẽt ꝑ ea q̃ dicta ſunt li. 2. di. 7.in illa
v diabolus poſſit gne penitere.: in illa.
bolus emberuͤti etu culpe. “
mo ergo oſtẽdo ꝙ dànati nõ appe/
imo nr nãlr britudinẽ.qꝛ Gaͤin pn

iiñ vite ẽ in coꝛde eſt poſſibilitas ad coꝛ-
tatẽ.g a ſili q;diu pᷣncipiũ ſpũalis vite
ãtura poſſibilitas eſt in ea ad ſanitatẽ
opetitus btitudinis q̃ eſt ᷣmũ pᷣncipi

Bncipiũñ ſanitatis ſpũalis. ⁊ danati

eſt pꝛincipium in appetibilibus agibilwus. ſequi
tur ꝙ damnati naturaliter appetunt ſinem ingene
rali. ſed vltimus ſinis eſt beatitudo.ergo ſequitur
ꝙ naturaliter appetunt beatitudinem in generali
q;uis appetitu debili ⁊ exili.ſed hic naturalis ap⸗
petitus in his ex deliberatiua voluntate quod ad
hoc peruertitur.quia b onum quodnaturaliter ap
petunt ſub circunſtantijs malis appetunt. nec eſt
iſte appetitus ad eoꝛun?cõſoltionem.ſed magis
ad afflictionẽ. naturalr eniʒ appetere qð appcteni
vigdet ſe nõ poſſe cõſequi magis eſt afflictio appe/
Ftis de hac qõe dꝛeui⸗ traſeo.qꝛ ex his q̃ dicta ſũt
i. ⁰. di. 38. i illa qõe vtæ volũtas velit oẽ qð vult
i virrute vltimi di. 39 Filla qoõe. vtx ſinde-

4

reſis q;tũ ad oẽʒ ſiſi aetũ poſſit totalr ᷣpccm̃ extin
guit vt in ſto li. . pce.in illa qõe vtruʒ oẽs hoies
appetãt beatitudinẽ plene pʒ ſolutio hꝰ qoniſAd
pᷣm in οp'n dð ꝙ nalis cognitio veri ⁊ nãlis appe
titus boni nõ ſunt pᷣncipipaipernaturalis ſanita-
tis qñ puertũtur ꝑ circunſtantias malas ex delibe
tiua vqlũtate obꝑinata in malo ſicut eſt in damna

—„ 4 DODtis (Adam dð ꝙ nulla creatura põt hꝛe deuʒ odio
Onſequete cinali. Et circa h

per ſe. qꝛ ipoſſibile ẽ aliquid odiri ſub rõe qua ſum
misbonũ tñ per acens.ſ.ſub rõne qua ex iuſticia pu
nit pccõꝛes odio habet᷑ a danatis ſed ſic odire de/
um ſtae põt cũ naturali appetitu beatitudinis in

generali ex deliberatia volũtate depꝛauato¶Ad .

zm dð ꝙ danati omnes alios vellent eſſe danatos
qr ſicut in patria eſt ſumma chariess. ſic ĩ inferno
eſt ſummũ odiũ niſi inq;tũ in alicio vndi ctum eſt
nãile deſideriũ tendit in bonũ. ticut dieit glo. ſuꝑ
illud. Jſa.i 4. tu vulneratus es.ſolatis eſt maloꝛuʒ
inimicos hꝛe ſocios penaꝝ. Similiter tata ẽĩ eis
inuidia ꝙ felicitas bonoꝰꝭ ẽ eis magnũ ſuppliciuʒ
vñn Aug. de ci. c. 29. dieit ꝙ malignis ſ piritibꝰpena
eſt rua eterna felicitas.⁊ iõ q;uis ex multiplicatiõe
dãnatoꝝ an geatur pena eox. tñ ĩ tm ſuꝑ excreſcit ĩ
eis inidia ⁊ odiũ ꝙ magis eligerent plus toꝛqueri
cũ mitis qᷓ; minſ cũ pauciſ.qꝛ tn aĩe danate ſciũt qꝛ

. dQAꝛ illa gl“ ſint i oſſibiles ad talẽ nitatẽ tũ ſit obſtinari nõ
= pptü in cal ⸗ appetüt beatitudinez. Itẽ appecend beatitudinẽ?
40 ſcit uſi q ⁊odire deurepugnãt eu.in deo ſicute obiecto ſit
tti triſtant᷑ ꝑp i roſꝛalis creature beatitudo. ſed dãnæi deuʒz odiũt
beatiudis ppe o iuxta illud ꝓſal. Super bia eoꝝ aee oderũtaſcẽdit
s penas ſi tota ſempꝑ ergo btitudinẽ nõ appetut gre appetere ꝓp
„ cognitionẽ non xing danationẽ ẽ appetitui eatitudinis cõtrariuz
ꝑ cõplementũ ꝗᷣꝛ beatitudinẽ appetere eſt ſtatũ appetereomniũ
gusnétatiginon bonox aggregatione ꝓfectũ.talis aut ſtatuſ icludit
poſt pncio delectabile conſoꝛtiũ pꝛoximoꝝ.ſed danati vellẽt
. rrecitat magr hꝰ oẽs alios eſſe danatos.quia in eis maxie regnat in
% SZ ſiti añ diẽ iudi- nidia. vꝛ ꝙ beatitudinẽ nõ appetũt. Totra ap⸗
uoꝝ gaudia pꝛi pe tere bonũ eſt appetere beatitudinẽ in generali.
„ in opp' dõ ꝙ bti ſed m Diemy. c.de di. no. demones bonum?
toꝝ qs danati co ⁊ optimũ cõcupiſcuᷣt erge appetũt beatitcſlinc ĩ ge
* * Inatoꝝ vidẽt i ver nerali.ergo a ſimili? alij danati Item Anſel. in
eocvteie viſio eſt li. de caſu dia. parum vltra medin vi velle ꝙ vo⸗
* qꝛ in videndo dei iu dütas Yolendo quicꝗd vultnõ vult aliud q; beati-
Acõpꝑattonem ad ſuaz tudin ſed' damnati multa appetunt.ergo appe
oberiores agũt.nec eii tunt beatitudinem MReſpõgeo ꝙ cum m Aus.
. paſſoo.qꝛ talis nõẽ ſine i9. de ci. c.ꝛ.peccatum delere non poſſit extrema .
. one q̃ eſt motus electiu⸗ nature veſtigia. in damnatis remanet aliqna
„ la liberari. qꝛ bti nibil vo naturalis cognitio ⁊ appetitus naturalis.cuʒ g pꝛi
=== ens abſolute velle. vidẽt ͤtt mus matus naturalisappetitus ſit reſprctu finis
AKos in ſua pena ꝑpetuo rẽa in generali quia ſecũdum phm.⁊.ethi.c.iꝛ.ſinis

„

—
ẽð

„ . 1 .
* £ 2
12 *
nõ oẽs danabuntur plus vellent illos ad quas na⸗ leillud qð nõᷣ
liter afficiunt ꝗnationem euadere q́; alios.qꝛ mi quod bonũ.g

nus illis inuiq?t qᷓᷓ alijs.⁊ ideo ille diues dãnatus
fratres ſuos cpiebat euadere dãnationẽ.qᷓ;uis plꝰ

voſuiſſet fratres ſuos cũ oĩibus alijs danari.nãl:ł ãt

appetiti'beatituchnis in gñali ex delibesatiua vo⸗
luntate peruerſo nõ eſt incõpoſſibile velle ex deli⸗
beratione danationcn? omnium aliarum. o

2 ant velle. Et vꝛ ꝙ ſic ipſi de

bent velle bonũ. ſed bonum eẽt eos nõ eſſe

NQgꝛ ſicut dicit ſaluato: Math. ꝛc&. de Juda. bonum

erat illi ſi natus nõ fuiſſet hõ ille.g̊ viqet᷑ ꝙ dãnati

deberent velle nõ eſſe. ¶tem magis debet appeti
carentia oĩs mali qᷓ; pꝛeſentia eius.ſed nõ eſſendo
nullũ malũ haberent.eęſſendo oẽ malum hnir.g̊ de⸗
berent velle nõ eẽ 323 Anſel.i.li.cur deus hõ cꝰ.
ꝛi.loqns in ꝑſona rndenti dicit. Jateri mes eceſſ
eſt qꝛ ꝓ ↄſeruãda toꝝ ereatura nihil deberè facere
3 voluntatẽ dei.qð Anſel.appꝛobat.ſʒ dãnati non
pnñjt eſſe ſne actu male voluntatis.g̊ ſᷣm iudicium
rectũ rõis plus deberẽt velle nõ eẽ qᷓ; eẽ ſic. Cõtra
nullus debʒ velle nõ eſſe aqugiendũ qð inſtum eſt
ſʒ danatos puniri iuſtũ eſt.gyð deberẽt velle nõ eſſe
ad fugiẽdum penã.( Ntẽ nullus ſʒʒ rectũ iudiciũ rõiſ
debet velle ꝑdere oẽm ꝑticipationailliusrei quaʒ
magis debet diligere q; ſe iᷣm.ſed danati ꝑdendo
eſſe ꝑderent oẽʒ parricipationẽ dei qᷓ; magis debe
rent diligere q; ſe ipos.g̊ nõ deberent velle nõ eſſe
vt ꝓpꝛia pcna carerẽt mMmq in danatis eſt maluʒ

culpe i quo ſunt obſtiati. ⁊⁊ malũ pene cui ꝑpetuo ſũt

obligati hnñdo aſpectũ ad pn slcs ꝙ ſᷣm rem̃
iudiciũ rõis plus deberẽs velle nõ eẽ q;ᷓ ſic eſſe.qꝛ
H̃m rectũ iudicium magis debʒ voluntas fugere il
lud qð eſt rem qu magis tenet Piligere q; illð qð

eſt rẽ quã non tm̃ tengt diliges ſʒ certũ eſt ꝙ glz

magis tenet᷑ diligere deum q; ſe ipʒ in tm̃ ꝙſi vo⸗

luntas poſſet diligsre dilectionis actu in iſinito in/
tenſiue de Eret diligere des imfinite. Et q;m ad ĩten
ſionẽ.qꝛ eſt bonũ infinitũ:crea Ora aũt diligi nõ de/
bet a ſe ipſa niſi finite.qꝛ finituʒ bonũ eſt cũ.̊ pcèm

ſit deuz 7 nõ eſſe eſſe ppᷣ magis debeẽt daͤnati

Aduʒ qð eſt ↄ minus nobilẽ: cũ nõ eſſe ſie eẽ ⁊ pena

fugere eẽ in pccõ qᷓ; fagęre nõ eſſecũ g eẽ eoꝝ nõ po
fit eſſe ſine pccõ.vꝛ ad B hndo aſpectũ deberent
velle nõ eſſe. Pꝛeterea peioꝛ eſt carẽtia bõi debiti
S boni nõ debiti. qꝛ p carenti hʒ rõeʒ mali.ſcðo.

ñ.ſʒ pecm̃ ẽ carẽtia boni debiti.nõ eſſe nõeſt car?z
tia bõi ðᷣbiti.qꝛ tũc fuiſſʒ malũ añ creatiõeʒ mũdi.sS

pei eſt pccm̃ q;ᷓ nõ eſſe.iʒ qlʒ voluntas magi debʒ
fugere qð ꝑeius c.g̊ magis deberent dayati odire

eſſe in pccõ q; odire nõ eẽ.ꝭ̊ eũ videãt ſe nõ poſſie eẽ=

penz tm·¶ Arg.
Tunkare nõ eẽnd
dici ſpecialiter
pibus. picaũt n
ſendo Babeant
nõ eſſe aũt nõ el
ꝑtẽ ſcðᷣaʒ pꝛocec

„ Ecundo queritur vt danati debe/ „ lbetum pecil

WErtu
S oueri ne

rõeʒ ꝑticipat:ſed p
cũ gnõ eſſonon ſit
damnati nõ poſſunt
de neceſſitate appetii
rõ mali.g de neceſſitai
uenitur rõ bohi. ſed in n
boni. damnati nõ pnt
põt velle niũ verum bon
nõ eſt aliquod bonum ver
natis eſt bonum. bene.n.ſc.
tas nulla eſt bonitag noꝝn.
qui volunt eſſe? in quiet vo
ctionem cõſequentis ſi diĩnati
lent nõ eſſe in quiete quod falſa
aæapetendi quicꝗd appetitur luutu
petibili.ſed eſtratio appetendi ꝗe
vnde dicit phũs.⁊.de anima.qꝙ om
ſe ⁊ illius cauſa agunt quecunq; ſecin
ergo ſi; damnatũi vellent nõ eſſe ſimul
non eſſe quod impoſſibile eſt.¶¶ Item
li. ar. inter pꝛincipium medium dicit
teſt eligere vt non ſit.¶ COntra.i.reth
lo ſexto dicitur ꝙ nõ habere malum eſt
ſed nõ eſſe imꝑoꝛtat carentiam omnis
delectabile.cum ergo eſſe damnato⸗
le videtur ꝙ pꝛopter delectationem
Utem aꝑoca. 9. in diebus illis que
O moꝛtẽ ⁊ nõ inuenient eã ⁊ Peidenbul
et moꝛs ab eis. ( Item Anſelmus de
C.6. loquens de angelis bonis?
ſtincti ſe ugr angeli vt adherentes iuſti
o num volle poſſint quo non gaudeant 7
illam nullum velle queant quo non ca
non carent eſſe. ergo voluw eſſe „ne
danatos velle nõ eſſodupliciter poteſt
aut voluntatsnaturali aut deliberatiua.

modo nõ Volunt nõ eſſe nec velle poſſun

in penatelius eſt quam nihil eſſe cum ij
te nulla ſit penitus bonitas.⁊ ſicut dicit

niſi in pcco deberẽr velle nõ eſſe vt nõ eẽnt in pccõ
HMñdo tñ aſpæctũ ad eoꝝ pena que iuſta é a deoé.

ony. Se. c. & di. no. Inter oẽs dinas ꝑticipatões eẽ

eſt nobilioꝛaccipiendo alias ꝑticipationes cũ pᷣci-

ſiðe q;tuʒ ad illud qð vit vltra eẽſed nullus dʒ ve

ie ꝑdere nobilioꝛẽ ꝑticipationẽ ad vitandũ icõmo/

3 gaudiuz. nullus debʒ velie nõ eſſe ee amonitio⸗
nẽ pene im/rꝛererea nõ eſſe ullũ e
gut eſt aliqd bonũ inchn eſt iuſta. ſed nullus dz vel

bonũiin pena

nõ debe rent velle nõ eſſe ad hoc vt penã nõ herẽt.
nobitioann ꝓticipatio dei eſt eẽ q́; gaudiũ.qꝛ ʒ Di

genesatione. In omnibus inqurimus qi
eſt deſiderare naturam ſemper loquen
oꝛitate natural Auar autem de vo

liberatiua conting paliquid velle tripł
per ſe ⁊ pꝛimoſ per ſe ſed ñ pꝛimo ⁊ p/
mò geqd vult voluntas vult ſub rat/
ueſecundo modo vult carentiã mali
appꝛehendat rõ aliquã poſitiuam rõ
eim mali per ſe eſt appetibilis.ñ tan
ſñn appetitur mali carentia.niſi auig
ture appetitur bonũ iõ eiʒ volũta⸗

SES nod vo⸗-
gA* NEE inq; ad nõ

atas ꝑ ſe appetit p* .-

nt nõ eẽ. qꝛ nõ eenon
ſ⸗

ſe non pꝛimo

eſſe ſegtuꝑ carẽtia pe

.n.ꝙ ex ſuõ eſſe nõ poſ

tiitatem nec hone
pati nõ poſſit aliqð
as daͤgatis eg ꝙ ſiẽ
Vvſq; ad iudièiũ cõ
vanũ gandiũ: tñ pꝰ
audiũ aliqð ſecuʒ cõ
nuacqrere. ſuum ẽt
cctũ.iõ nõ eſt miruʒ
S q̃̊ exndovatiũt᷑ care
41õ tmmmõ bonuz eſt ꝑ ſe
a mali qᷓ;uis nõ pꝰ. qꝑx
Se fit minꝰ malũ ad maiꝰ
gis eſt eligibile maioꝛi ex
iali nõ eẽ ꝑ ſe apphenſum
is obm. dam dõ ꝙ volũ
geſſitate in q nulla appꝛehẽ
o bonũ ad carẽtiã mali q̃ per
venſe ;ᷓiſs aũt in nõ eẽ nulluʒ
i tñ ad nõ eẽ ſequit᷑ carentia oĩs
ꝙ ꝓcedit de eo qð vult voluntaſ

„

elle eſſę igete ſeqᷓ̃tur velle eẽ. nõ tñ

ꝑ accñs ſeqtur nõ velle eẽ in quiete
olo vinũ bonuʒ. g volo vinũ.nec tñſe
vinũ.qꝛ nõ poſſum hꝛe niſi coꝛꝛuptuʒ
vinũ bonũ.⁊ ego dico ꝙ ideo dãnati vel
eęæqꝛ vidẽt ſe nõ poſſe habere eẽ niſi pena
choc nõ ſegtur qð nõ vellent hꝛe eſſe quietũ
arguendo aſſũeret᷑ ꝙ vellent nõ eſſe ꝑ ſe te/
ꝛma argumenti.ſed ĩ mã eſſet pccm̃.qꝛ hec
4 dãnati volunt ꝑ ſe nõ eẽ.nec tm̃ eſt falſa ſʒ
hilis. (id m dõ ꝙ eſſe inqᷓ; m eẽ non eſt rõ
gꝗd appetit᷑.ſed eſſe bñ diſpoſitũ ⁊ hic
uat᷑ in appetitu quo dãnati ꝗppetũt per
ſe.qꝛ.n.ipſi appetũt eſſe bũ dᷣiſpoſitum
nt penã que qria es bone diſpoſitioni eẽn
t illene carentiã.⁊ qꝛ ſciunt ſe illa pena
poſſe eẽndo ⁊ ꝙ illa carerent.ſi nõ eẽnt iõ

is optio magis eligerẽt ñ eẽ qᷓ; feeſſe.Ad .

illud vbuz intelligendũ eſt de electione q̃
int per ſe. cert eſt.n. ꝙ nõ eſſe nõ eſt eligibi
ꝙ hic fuerit intelleæ Aug. vẽ per illud qð
ra dicitur. Ois ille appetita in volũtate mõ
eſt vt ꝗ moꝛit nõ ſit vt requiet intenditur
ſatis vẽ velle ꝙ nõ appetit᷑ nõ eẽ ꝑꝑ nõ eẽc.ſʒ
entia in getudis. Arg ad ꝑreʒ pam q;uis gra
ipalis concluſionis concedẽda ſint.' tam
tñ cogit.qꝛ nõ habere malũ nõ eſt delectabi

ppoſita circunſtantia ſubiecti.

dNIAirticulus qiſtntus. „
Onſeqnter queritur de.
Et circa h̊ querunt᷑ tria. vtrũ in ifer/
1o ſint tenebꝛe coꝛꝑales.?ꝰ vt ꝝ maioꝛ ſit
ena vmis vel ignis.ʒꝰ vt n cgrenria vi
maxia oium penax que ſunt in inferno.

4 -
7

33 mo⸗

daaati ſo pnñt velle nõ ee Al 4 6

53. *
. „ * Ar t 12

* e oſtendð e ſitemo nõ ſinttene
0 Kimob coꝛpoꝛales Sreg. 9.libꝛo
ſus finẽ exponẽs illð Job.io.vbi ũbꝛa moꝛtiſ

lucet. nã ſequaces quoſq; ſuos ſecũ in toꝛmentis re
pꝛobi flama illuſtrante viſuri ſunt quoꝝ amoꝛe de⸗
liqserũt Itẽ m phm̃ ꝛ deꝛia.nihil vꝛ niß in lũine
ſed danati aligd videbunt.qꝛ aliter viſus in eis eſ
o ſet ocioſus : ſupfluꝰ. nõ ſunr ĩ inferno coꝛpales te⸗
nebꝛe. Itẽ Iſido.iꝰ ſiꝰ de ſummo bono.x.⁊9. dicit
ignẽ gehenne ad aliꝗd lumẽ hꝛe.ad aliquid nõ hie.
hoc eſt hꝛe lumẽ ad dãnationẽ vt videãt impij vñ
doleant ⁊ nõ hẽe ad cõſolationez ne videant vnde
gaudeãt.ſetenebꝛe coꝛsales nõ ſunt cũ lumine.
Contra vt hẽ Math. ꝛꝛ.dixit rex de nõ hñte veſtẽ
nuptialẽ. mittite eũ in tenebꝛas exterioꝛes.: gtem
nõ eſt minus ꝓbabile ibi eſſe tenebꝛas coꝛꝑales q;
Coꝛpoꝛalẽ flectum.ſed ibi erit flectꝰ coꝛpoꝛalis.vn
math.?ꝛ.dicit ꝙ ibi erit flect ⁊ ſtridoꝛ dẽtium.g
ivi ſunt ⁊ erũt tenebꝛe coꝛpoꝛales.Item Greg.9.

li.mo.ante auctoꝛitatem pᷣus allegatã.vꝑgrix flam⸗ꝰ

ma vicioꝝ cõcremationt᷑ habet ⁊ lumẽ nõ hẽt. ꝗg̊ ſt᷑
ibi tenebꝛe coꝛporale ꝙ lumen per ſe eſt dele
ctabile· accñs ant ꝓ Neſt eſſe triſtabile iq;m aliqꝗd
oſtendit qð daplicet.⁊ qꝛ inferius eſt locys oĩs tri-⸗
ſtitie.iõ ſnplolocus tenebꝛoſus eſt.nec eſt ibi ali⸗
qð purum lumen quod viſuʒ delectet eſt ibi tamen
lumen aliquod obſcuritati permixtũ quo dãnati ui
dere poſſint.vñ doleant.⁊ ſic patẽt ſolutiões ad ar
gumenta vtriuſq; partis excepto ſcðo ad partẽ ſᷣaʒ
Ad qð dð ꝙq;ᷓuis ibi ſunt tenebꝛe coꝛporales mo⸗/
do eodẽ quod dem̃ eſt.tñ nõ erit ibi coꝛpoꝛalis fletꝰ
inq;tum eſt qued reſoligio coꝛsoꝛaliũ lachꝛvmaꝝ
qꝛ talis reſolutio tunc nõ erit.talis enim reſolutio

pertinet ad coꝛꝛuptibilem ſtatum tamẽ erit ibi ma

ximus doloꝛ inte pꝛ. ⁊? in facie ⁊ in oculis huiꝰ do⸗
ꝛis ſignum ſcilicet capiti turbatio eſt aliqua oc-
culoꝛum obnubilatio.niſi vt nꝭ videant:ſed vt pe
ius ⁊ hec conturbauo obnubllatio læbꝛime coꝛ⸗

poꝛales ſecundung nétaphoꝛ am dicte ſunt. credo

tenen ꝙ poſt coꝛpoꝛum reſumptionem ibi erit ſtri
doꝛ denaum ex angnſtie magnitudine ꝓpueniens.

E cu n do ar nr vtrum in inferno

oꝛ pena vermis quã

nihil ignoorente eſt moleſtius.gtet
ioꝛ pena eſt illa q̃ ex ſui nã citiꝰinfert moꝛtẽ ſʒ pena
igniſ ex ſui nã citiꝰ ifert mõtẽ q́; pẽa vmis. grauioꝛ
*7 nuioꝛ. Itẽ maioꝛ ẽ pẽa ꝓueniẽs ex re qᷓ; ex ſilitu
die rei ſʒ ignis ꝓuẽit ex re pẽa vmis cũ ſit ſpũal
ꝓuenit e? ſilitudine rei.ꝓuenit.n.exappꝛehenſiõe
que eſt per ſilitudinẽ.g̊ maioꝛ eſt pena ignis qᷓ; ver

mis.¶ Contra illa pena maioꝛ eſt quj hõ magis cu

pit effugere ſed homines magis cłsiunt effugere.
penam mentis q; coꝛpoꝛis. vnde aliquapdo vt ef
fugiant vehementeʒ triſtitiam interfſ iunt ſe.cum

ergo pena vermis ſit pena mentis quia eſt remoꝛ-
ſus conſcientie.⁊ pena ignes ſit pena coꝛpoꝛis ma

ioꝛ eſt pena vermis q; pena ignis.· Item duarnz
delectationum illa eſt maioꝛ pꝛopter quam alia de
ſipit.ſed ſicut dicit Bernardus. in epiſtola ad pꝛo
pꝛios parenes guſtato ſpiritu neceſſe eſt deſipere
carnem. affectanti celeſtia terrena non ſapiunt.

10
7 nullus oꝛdo.dicit de igne infernale q;uis ad cõ
ſolationẽ no lucet.tñ vt magis to? qat ad aliquid

ignis. Et videtur ꝙ nõ.qꝛ ſcom Aug.iꝛꝰ.ö
ma

— ßℳ0——.o+ e ———— ———————

—

—

‚——

— ſ —JMZẽl

.l. .9* Q „„
eternis in hiãti faſtidio ſuni tnaſitoꝛia. maj
lectatio ſpũalis q; coꝛpoꝛali.ſed illapena m
eſt q opponituranaioꝛi delectatiõi.g̊ cũ pęgna vmis
ſit ſpũᷣalis maic eſt q; pẽa ignis q̃ eſt coꝛꝑalis. Iꝰ
wvw pena vinis dupl, põt accipi aut ꝓpꝛie.ſ. ꝓ vme
coaꝑali. aũt metaphoꝛice.ſ.ꝓ remoꝛi ↄſcte qvᷣmiſ
dꝛ inqᷓ;oꝛitur ex putreqie pccĩ ſiẽ vmis purr̃die
coꝛꝑali ⁊ aaʒ ſpalr pungẽdo affligit ſicut vᷣmis⁊dã
nẽ ipᷣaʒ pungẽdo vel moꝛdẽdo/vtroq; mõ dñt aliꝗ

ai oꝛ

ſed inq;

oppndd ꝙ illud vt
leſtia que infert᷑ per.·
Ad ꝛ dð ꝙ nõ ſemꝑ ma
ſui nã citiꝰ infert mõtẽ cꝰ
ec tñ ita affligunt ſicut
arde if egum doloꝛ. n. i
per ipᷣʒ fit in
coꝛꝛũpit᷑ coꝛpoꝛis diſ⸗
aũt diſpoſitõ coꝛꝛum

ibi eſſe penã vmis.pꝑꝑ hoc qð dic ſcriptura Judith. o rem inserunt oloꝛẽ

vl. dabit ignez ⁊ vmes in carnes eoꝝ.⁊ eccliaſtici.
vindcãa carnis ipij ignis ⁊. vmis.vmis at puniẽſ
carnẽ eſt vmis coꝛꝑaliſ vt eis vꝛ q;uis Aug. iꝛ. de
i. c. 9*. dittat ſub dubio vtrũ in iferno erunt vᷣmeſ
mãles vełnõ.tñ cõiter tenet᷑ ꝙ nõ.qꝛ
ſum eſt vegetabilia ⁊ bꝛuta nõ remanebũt eo ꝙ nũ⸗

qᷓ hũerunt oꝛdinẽ ad icoꝛꝛuptionẽ ⁊ poſt indicium
ſi pᷣncipalr imedisgfegrfligarad eo tn ⁊ ex ↄnti? pꝰ

nõ erit gũatio ⁊ coꝛꝛuptio vt onſum eſt.ꝑ penã g̊ vᷣ⸗
mis intelligit ſacra ſcriptura remoꝛſuʒ conſcis quo

Auandã redundãatiaʒ affliget᷑ caro. vñ caro danato
rum affligæ ⁊ ab xterioꝛi ⁊ ab iterioꝛi.⁊ ſic pʒ ꝙ q̊
rere vt in danatis ſit maioꝛ pena vᷣmis qᷓ; ignis ẽ
querere vtrũ remoꝛſus ↄſ cie eis n 1
illa q̃ in eis cãt ex igneſc⸗ q ſimpir ſic ⁊ pot ſic
declarari ſisut magnitudo delectatios penſatr ex
tribus.ſ.magnitudieboni ↄiuncti ⁊ edonædiſpõti
one potentie ad ſuſci piendũ paſſionẽ delectationiſ
⁊ ex ꝑfectõe ↄiuctiõis.ſic magnitudo doloꝛis penſa
tur ex magnitndie mali cõiuncti ⁊ ex hoc ꝙ potẽtia
eſt multũ diſpoſita ad patiendũ ab illo malo ⁊ ex fõ

ti cõiunctõe mali affligentis cũ illa p Dtetialie
n. interiꝰ aiaʒ affligens danataʒ exppetua carentia

ſue ꝑfectionis ad qu erat æta nata inq; m illa carẽ
tia appᷣhendit᷑ ſub certitudie ſibi in cẽ ꝓ pccõ ꝓpꝛie
voluntatis.hec.n.carentia vt ſic ꝓpᷣhenſa eſt illð

maxiuʒ malũ qð aiaʒ affligit.qð longe magis eſt bo

ne diſpõni aĩe ↄriũ qᷓ; actio ipaus ignisaĩa etia m
gis eſt diſpoſita ad ꝑatiendũ a malo pᷣdcõ q; ab io
igne. qð pʒ qille igis nõ eſtapꝰ natꝰaiam afflige
re ex ppꝛia vtute imediate nõ.n. Saz affligit imedj
ate niñ inq; eſt iſtrm dine iuſtitie 7 poſt iudicium
affliget aiam ẽt coꝛpoꝛe mediãte aĩa aũt pai᷑ a pꝛe

tioꝛ.qꝛ foꝛtioꝛ eſt appꝛNſio ꝑ intellm̃ qᷓ; ꝑ ſenſũ.⁊
Gyuis poſt coꝛpis reſugtione; illig malũ qð vmem
voco ⁊ ip[ʒ ignẽ appᷣhendat ꝑ intelle n
us appᷣbendet ignẽ ꝑ ſenſũ ⁊ vmẽ ꝑ intellectũq? v/
mis ẽ ꝗqd magis itelligibile cũ ſit qd ſpũale q;ignis
cũ ſit quidſ enabile Knia ẽt pñtioꝛ eſt aĩe qᷓ; igñis.
qꝛ coꝛpoꝛalia nõ pnt eſſe intra aĩaʒ ſicut ſpilia.ma

lũ ãt qð eſt aie realiter pntius ⁊ ab ea cognitũ ꝑfecti

us ſibi foꝛtiꝰeſt cõiunctũ/ppoſitũ etiã auctoꝛitate ⸗
firmat᷑.dicit Exeg.is*.moꝛa.paꝝ añ mediũ ſuper
Job.ꝛo.deuoꝛabet eũ ignis ꝗ nõ ſuccẽdit.q clibanꝰ
intriſ. cnais vo ꝗ ab igne deuoꝛat᷑ abexterio⸗/
ri ꝑte incipisx Hcremari. vt g& ſacra eloꝗa arder ? ex
terius ⁊ interius repꝛobos demõſtrarent eos ẽt ab
igne deuoꝛari.⁊ ſicut clibanũ poni teſtant᷑ vt ꝑ ignẽ
crucient᷑ in coꝛꝑe ⁊ per doloꝛeʒ ardeãt in mente.cũ
SOcalidioꝛ ſit ignis clibani.qꝛ eſt ineuſus cui cõꝑat
doloꝛeʒ interioꝛc̃.i.remoꝛſuʒ conſcie q: ignis exte/
rioꝛ nõ incluſi a cõꝑat penaʒ ignis exłpᷣÿlſe nobis
oñdit maioꝛẽ e

upius oñ⸗/

t eis maioꝛ ꝑna

ectũ.tñ pncipalis

A dö ꝙ pena ve
rei.ſed a re qͥ per ſilitu
pena ignis cauſabiur

per ſilitudine n appꝛch.

magis vigegt in hoibi
intelligibilis. tamen ir
tellectualis virtus in o
Ltunm 0 nis

ne ſunt in infen
ma penarum oĩiunt᷑ que ſu

uulis cum dicat Aug. euc·
omnium penarum mgiſſin

dei eſt in ꝑuulis. nõ eſt oiu⸗

pẽa ẽ aliqua afflictõ ſʒ carẽtia
qꝛ afflictio res poſitia.? illazat.
carẽtia nõ eſt pena.g̊ nec penaꝝ t.
penarum illa maioꝛ ẽ que inondit.
ab ea.ſed pena ſenſus includit care
2 nò econuerſo.̊ maioꝛ eſt pena ſenſu
rentie viſionis dondta Chꝛiſto.
ium ⁊ finem:due pe
gehẽne.⁊ caſus gloꝛie nouius auteʒ n
nam ſolum abhoꝛꝛent.ego autem caſum/
multo maioꝛem gehenna eſſe aio. Et io
rabilis eſt gehenna.⁊ illa pena.ſed ſi d
gehennas ponas.nihil tale eſt quale ee
ta vita excidere ¶ Item ſtcut oſtenſum
cundo diſtincrione.ʒ 7.malum pꝛincip.
de culpa q́; pena.g illa pena eſt peioꝛ.
Mnoꝛ eſt peccato.ſed caxentia viſionis d
carentia boni debiti pꝛpinquioꝛ eſ᷑·
dicto ſpũali malo ime te ⁊ ꝑĩe,/cõiunetio ẽt ẽ foꝛ cunq; alia pena.ergo eſt omnium p
ſed quantogena eſt peioꝛ tanto eſtn
oia viſiones d ei eſt maioꝛ omnibussgs
in inferno.Meſpondeo ꝙ in damnat
ni⁊ pena ſenſus.pena damniſ perfer
erant apti naticarentia ⁊x peccato c⸗
pena ex leſionie
ſenſibili ſeu intellectuali canſata.
cialiter noſi eſt doloꝛ neq; triſtiti⸗
henſa vt ex commiſſione vel om
luntati cunſata eſt triſtitie cauſa
ſus eſt eſſentialiter triſtitia vel d.
inter penas damni cgrentia vifſ
eſt triſtitia cauſata ex
ueniens ex actuali malitia pꝛopꝛiex
xiina inter penas ſenſus.quia q;nis
apperant videre deum pꝛopter ame
tatis. tamen vehemetifſime illud ap
deſiderium pꝛopꝛie delectationis eo
