cũñ fit aliꝗqd ſpũale ad ſubuen ſpunali idigẽtię. ꝓxi.
⁊ ſic ᷣm augꝰ.euchi. 0.c.ꝗ dimittit ex coꝛde ulia
quo offenſus ẽ vł oꝛat vt ei dimittat eliã fac. Alie
ſunt coꝛpales rõe dati vlł fci.⁊ ſpuales rõnc idigen
tie.ad quã ſubleuãdã datũ vel fem oꝛdiat᷑ vt c ali
as vbo iſtruit ignoꝛãtẽ. vl vbere caſtigat peccãteʒ
Vlꝑ aliqð donu vel aliꝗd aliud ſenſibue ↄſolat̃ tri
ſtẽ. AUñ ſᷣm aug.vbi pᷣus.Etia ẽ facẽ triſti ↄſolatio
nẽ.ondere errãti via.dare ðliberti ↄſiliũ.⁊ vbere
emẽdare vel coercẽ peccãtẽ llie ſut ſpuales rõe
dati vel fci.⁊ coꝛꝑales rone idigẽtie.ad cuiꝰiubu⸗
tionẽ oꝛdinat᷑ datũ vł fem.vt cũ aligs deũ oꝛat vt
coꝛpali idigẽtie ꝓpxi ſubueniat.⁊ oẽs ilte elie q̃ͥ ñ ſũt
pure coꝛꝑales reducunt᷑ ad.õ.ſ.ad docẽ ignoꝛatem
qð põt eè reſpcũ agibiliũ.vł reſpcu ſpeculabiliũ.⁊
tał etia ẽ doctria.⁊ caſtigare ðliquentẽ.⁊ ↄſolari tri
ſteʒ.⁊ remittẽ ðlinquentibꝰin hoĩiem.⁊ ſuppoꝛtare
alioꝝ iſirmitates.⁊ ꝓ alijs oꝛare.q̃ ↄtinent.in hoc
vſu. Cõſule caſtiga ſolar̃ remitte fer oꝛa.elie ſpũa
les.pꝰ⁊ ꝛ mõ deẽ pferẽde ſunt ceteris ꝑibꝰcoꝛꝑali/
bꝰelis.qꝛ cũſatiſfacẽ ſit caůs pccõꝝ excidere ⁊ eoꝛũ
ſuggeſtioib? aditũ nõ idulger.⁊ hec maxie pnt fieri
ꝑ graʒ dei quã efficaciꝰmerent᷑ ſpũales elie qᷓ; coꝛ/
pales.qꝛ idigẽtie aĩe q̃ maioꝛ ẽ q; idigentia coꝛꝑis
ſubuecniũt.magisſũt cetis ꝑibꝰ ſatiſfactoꝛie.qð iõ
dico.qꝛ hõ ita exilr poſſet oꝛare vel docẽ ad ſubue
niẽdũ idigentie ſpũali ꝓxi.⁊ ita efficacit᷑ laboꝛar̃ ad
ſubueniẽdũ idigẽtie coꝛꝑali.vel idigẽtia ſpũal eſſe
põt tã ꝑua.coꝛꝑal aũt ta mag ꝙ elia coꝛꝑal pᷣferret
ſpũali.elie ãt ſpũales.ʒ mõ dcẽ nõ vident mihi cõ
palibꝰpᷣferẽde.qꝛ qᷓ;uis oꝛo ſit ꝗd nobiliꝰqᷓ; cibꝰvel
potꝰ.tũ nõ ita oꝛdinat᷑ ad ſubueniẽdũ idigentie coꝛ
pali.Ad pᷣferẽdũ ãt ehiã vnã alij nõ tm̃ reſpiciẽdũẽ
ad idigẽtiã cui dʒ ſubueniri.⁊ ad fcm qð ad h̊ dʒ oꝛ
diari.i̊ ẽt ad ↄueniẽtiã.vniꝰad aliud ¶ tꝝ auteʒ
elie ſpales pꝰmõ decẽ pᷣferẽde ſint elis ſpũalibꝰ.ꝛ
mõ dcis.videri põt ꝑ illud qð ſupiꝰhitũ eſt. li.ʒ.ð
ↄpatiõe vite ↄtẽplatiue ad atina keia pein opp'

dð ibi xpᷣs fecit m̃tionẽ ſpalr ð elis coꝛꝑalibꝰnon

vt onderet eas ſpũalibꝰpᷣferẽdas.ſʒ ne aliꝗs extia/
re poſſi eas nõ eẽ neceſſarias ad ſalutẽ Admndð
ꝙ qn elſia iter ꝑtes ſatiſfactiõis pᷣfert᷑ oꝛoi nõ diſtin
guit᷑ elia ab illa q̃ fieri põt ð oꝛoe.⁊ ego ↄcedo ꝙ oꝛo

ĩq;tũ hõ p eã ſubuenit idigẽtie aieſue ⁊ ꝓximagis ẽ

ſatiſ factoꝛia qᷓ; iqᷓ;tũ ꝑ eã vacat ↄtẽplatõis dulcedi
qꝛ ⁊ſi ꝛ mõ ſit dignioꝛ ieſſentia.pꝰtñũ mõ rõne vſus
magisẽ miĩtoꝛia.neq; videat᷑ tibi diſtictio friuola
qꝛ ſileʒ diſtictioneʒ facit aug.xjꝰ.ð ci.c.Icb. vbi rõe
vſus panẽ pᷣfert muri:⁊ nümos pulicibiſ q;uis rõe
dignitatis eſſentie ſit eõrio. 8anolii
qrit᷑ vtrum ð quolibʒ bono ſit
ntO ena facienda.i Rndeo bono/
rü tria ſunt gnã. vt ſupius dem eſt.ſ.aie. coꝛ
poꝛis.⁊ bona exterioa.de bonis aĩe põt fieri elia.

—

o vt cũ aliꝗs oꝛat ꝓ ali velpeccati iſe parcit ex coꝛ/

de.qð eſt maxia elia. Uñ augꝰ.euchi.A.c. Ea elia
nihil eſt maius q; ex coꝛde dimittimus qð in nos
quiſq; peccauit.de bonis coꝛpoꝛis vt etiã cum ali
quis ſᷣuit infirmis.de exterioꝛibꝰ at bonis diſtiguẽ
dũ eſt.qꝛ aut ſunt male acꝗſita.aut bene. Simale.

aut licitũ eſt ei ꝗ acqſiuit ea retinere.aut nõ. Di ſic

2 —
—

ve ũlis pot fieri elia. vnð meretrix de pecunia q;

ꝓ meretriciũ acaſiuit põt eliaʒ facẽ.illud.n.qð ſic

acqꝗrit᷑ licite retinere põt.q;uis.n.in eo ꝙ meretri/
cat᷑ turpit᷑ agat ⁊3 legem dei.quaꝑꝑ illud qð acci/
pit turpe lucꝝ vocat᷑.tñ in accipiẽdo pecuniã ꝓ eo
ꝙ daͤniſicata eſt ↄ legẽ d e.non facit.vñ. ·.q..
Qui hetis.ð. Sed h̊ de pccõ aliq̃ nõnunq; acꝗrunt
q̃ pauperibꝰ inſte erogant.de acqſito tñ ꝑ meretri/
ciñ nõ fit ſacriſiciũ vel oblatõ ad altare ꝑꝑ ſcãdalũ.
⁊ reuerẽtiã ſacr̃oꝝ.vñ deutronomij.⁊ꝛ4. Mõ offe/⸗
res mercedẽ poſtribuli in domo dñi dei tui. Si ãt
nõ eſt licitũ ea retinere.aut illis a qbꝰaccepta ſunt
ↄuenit ius repetẽdi q̃lia ſunt bona acꝗſita ꝑ vſurã.
vel furtũ vel rapinã.⁊ de talibꝰnõ dʒ fieri ełia.ſed
reſtitutio.ẽ ð iureiurãdo.Ea te.dr ꝙ onus non re
mittit᷑.ſed auget᷑.cũ cuiq; in puide ſoluitur.qð alij
ex debito eſt pᷣſtãdũ.ſic ẽt ĩtellige qð dr̃ p?.q.j. Mõ
eſt.nõ eſt putãda elia ſi pauꝑibꝰerogat᷑ vel diſpen⸗
ſet᷑.qð ex illicitis rebꝰacꝗqrit᷑.⁊.T ⸗4+.q. ðꝰ. Molite.
qð ſumptü eſt ab aug.in li.de vᷣbis dñi.pᷣmone.ʒ.
an mem. Molite velle elias facẽ de fenoꝛe? vſuriſ
⁊.j.c. Foꝛte ꝓhibet᷑ expᷣſſe fieri ð rapina.vñ ibideʒ
dr̃. Si totũ tribuat qð abſtulerat addit potiꝰpccm̃
qᷓ; minuat. Aut nõ ↄpetit ius repetẽdi q̃le eſt bo/
nũ acꝗſitũ ꝑ ſymoniã.qð bomille ꝗ acqſiuit retiner
nõ põt.er ð ſymo. De h̊ aũt.qꝛ õ legẽ accepit.nec il
le q dedit põt reperere.qꝛ ̊ iuſtitiã dedit.Et talis
pecunia erogãda eſt in elis.⁊ ſic dat᷑ ſoli pᷣlato.ita
ꝙ ſi cõitas nõẽ in culpa dʒ dare ecclłie in cuiꝰigno⸗/
miniã data fuit.vt hr̃.c.pᷣdcõ in tex.⁊ in glo. Si ãt
cõitas ẽ in culpa pecuniã dʒ reſtituere alicui mona
ſterio qð ille ꝗ dedit itrauit i aileuiationẽ monaſte
rij ⁊ ſic ĩtelligi põt illud qð dr̃ et̃᷑ de ſymo. Neniẽs.
Di aũt nullũ monaſteriũ itrare noluerit alijs pau/
pibꝰ erogãda eſt.¶ De bñ aũt acꝗſitis diſtiguẽdnʒ
F.qꝛ aut ſunt nccĩa illi ꝗ acqſiuit ad ſuſtẽtationẽ na⸗
ture aut nõ. Si ſic.de illis nõ dʒ eliam facẽ.qꝛ ma
gis tenet᷑ ſibi ᷣm charitatis legẽ qᷓ; alij niſi foꝛte in
caſu ĩ quo ſubtrahẽdo ſibi ipᷣi daret alicui ſolẽni ꝑ/
ſone.de cuiꝰmoꝛte imineret nõbile detrimẽtũ rei.
pu.⁊ ꝓfectui aĩaꝝ.ſʒ q̊ facẽ nõ eſſet neceſſitatis ſed
pfectiõis. Si nõ.aut ſũt nccia ſibi ad ðcẽtiã ſui ſix-
tus.aut nõ. Si nõ.tenet᷑ de illis eliam facẽ paupi/
bꝰnõ ↄſtitutis ĩ piculo neceſſitatis extreme. Si ſic
nõ tenet᷑ ð illis facẽ eliam ꝑ quã redderet ſe ipotẽ/
tẽ ad viuẽdũ ſᷣm decẽtiã ſui ſtatꝰniſi pauꝑibꝰ in tã⸗

ta ĩidigẽtia ↄſtitutis.ꝙ appareãt ſigna ꝓbabilia ex/ꝰ

treme neceſſitatis q̃ſi pñtis vł ð ꝓpximo iĩminẽtis.
Alijs ẽt paupibꝰtenet᷑ loco?⁊ tꝑe facẽ elias nõ dero
gãtes nõbilit᷑ mõ vinẽdi ſᷣm decẽtiã ſui ſtatꝰ.Taliſ
eni decẽtia in idiuiſibili nõ conſiſtit.ſed magnã bʒ
latitudinem.

— vtrũ licitũ ſit cuili/
Erto queriturger facẽ eliam. Et
O ꝙ ſic.qꝛ facẽ eliaʒ oĩbꝰpᷣceptũ ẽ.decreto⸗
ru di. gb. Mõ ſatis.ð.ſinguł quoq;.⁊ ſumptũ eſt ab
Abꝛo.ſuꝑ lucã li.ꝛꝰ.lõge añ finx.¶ Irẽ angꝰin quodaʒ
Fmone diẽ ꝙ de diligẽdis Wmieis nemo vnq; ſe
poterit excuſare.qꝛ de coꝛde hãc eliam iplere iube
mu ¶ Kotra er ðĩ decis. Tuanobis.nulli licitũ eſt.
aliena cuiq; ↄcedere pᷣter dñi volũtatẽ.ſʒ vt d er
ðᷣ ſta.mo.Cũ ad monaſteriũ. Pꝛohibemꝰ diſticte ĩ
vᷣtute obe.ſi ub obteſtatiõe diuini iudicij.ne ꝗs mo
nachoꝝ ꝓpꝛiũ aliquo mõ poſſideat.ã̊ monachi nõ

—

△ ð
pñt facẽ eliam. htẽ illi g eſt alij ſubditꝰ ſine illiuſꝑ
miſſiõe nihil dare dʒ.ſʒ vxoꝛ eſt ſub ptete viri. vt
br gen. 5.? filiꝰin obediẽtia paentũ.vt hr̃ ad phi.
o ν ui ſubditi dñis. vt hr̃.j.p
lijs ⁊ ßuis elias facere nõ lʒ.Mñndeo ꝙ oꝛdo nãlis
exigit vt iferioꝛa a ſuꝑioꝛibꝰregulent᷑.⁊ iõ illi ꝗ ſũt
ſub aliena ptãte ↄſtituti ð eis in ꝗbꝰalijs ſubijciunt
ꝛdinrre nõ debẽt alit᷑ qᷓ eis fuerit a ſupioꝛibꝰcom
miſſum.⁊ qꝛ nullus iõ alij ẽ ſubditus q;tũ ad ierio
res itellectꝰ volũtatis actꝰ.niſi ſoli deo.iõ de illis
bonis oꝛãdo ⁊ coꝛdi dimittẽdo oibꝰ eliam facẽ lʒ.
ſed qꝛ monachus ppꝛiũ nõ hʒ.iõ de bonis exterio⸗
ribꝰnõ põt eliam facẽ ſine licẽtis abbatis expᷣſſa vł
ꝓbabilr pᷣſumpta.niſi diſpẽſatio aliquoꝝ bonoꝛuʒ
monaſterij ſibi ſit ab abbate cõmiſſa.tũc.n. ð illis
põt facere ełias moderatas ⁊ rõnabiles ſᷣm ꝓpoꝛ⸗
tionẽ bonoꝝ q̃ ſunt ſibi ad diſpẽſãdũ ↄmiſſa. Quia
Et vir ẽ adminiſtratoꝛ bonoꝝ tãq; caput mulieris.
iõ nõ dʒ dare mulier elias ſine coſenſu viri expᷣſſo
vel pᷣſuppoſito exceptis cõibꝰelis ⁊ ꝑuis ꝑ cõpara/
tionẽ.ad poſſeſſiões eoꝝ niſi pᷣter dotẽ q̃ oꝛdinatur
ad ſuſtẽtãda mr̃imonij onera hẽat res alias vel ex
ꝓpꝛio lucro vel ꝑ aliũ licitũ modũ.tũc.n. ð illis ir/
reꝗſito aſſenſu mariti põt facẽ elias moderataſ. fi
lij ẽt familias ꝓppꝛias poſſeſſões nõ hñt nec ẽt ſᷣui.
imo ſᷣui ſunt poſſeſſio dñoꝝ.⁊ iõ facẽ elias nõ dñt.
niſi foꝛte alis modicas de ꝗbꝰpnt pᷣſumereꝙ pr̃i
vel dño placeat.niſi aliquoꝝ bonoꝝ eẽt eisa pr̃i⸗
bus vel dñis diſpẽſatio cõmiſſa. es tñ pᷣdci lici/-
te pñt ⁊ debẽt i caſu neceſſiratis extreme ĩdigẽtibꝰ
ſubuenire ẽt aſſenſu ſupioꝝ nõ hito expᷣſſe nec pᷣſum

pte.¶ Arad ꝑtẽ pᷣmã ꝓcedũt ð bonis aĩe ð ꝗabꝰgq; ⸗

hʒ Aſuʒ li.ar.nõ tm̃ licite põt.ſʒ tenet᷑ eliam facerᷣ.
¶Rarad pargẽ aliã pʒ ſolo ex dcis in dne.
E cim querit᷑ vtrũ aligꝗs poſſit eli-
Epum moſynã facẽ ſibi ipi. Et vĩ
. & nõ.qꝛi uſtitia ẽ circa oꝑatiões q̃ ſũt ad al/
teæ. F dare eliam act?miſericoꝛdie qꝗᷓ eſt ꝑs iuſti-
tie. vt ſupiꝰhĩtũ f.adale eliam nõ põt eſſe actus
hoiĩs ad ſe ipᷣm. Itẽ dare eliã effectꝰeſt charitatis
ſʒ im gre.in q̃dã omla.ſuꝑ illud luce.To. Veſigna/
uit dñs ⁊ alios ſeptuagita duos. NMemo ad ſemet/
ipᷣm ꝓpꝛie charitatẽ hre dr. g nec aligs põtcliſacẽ
ſivi ipſi. ¶ Kotra eccli. ʒo. Miſerere aie tue laces
deo. ſʒ dare eliaz opꝰeſt miſericoꝛdie. Rndeo ꝙ
hoĩs ad ſeipᷣm nõ põt eẽ iuſtitia pꝓpꝛie ⁊ ſimpii dcã.
qꝛ hõ ꝑ iuſtitiã ſimpir dcãm.illud qð nõẽ ſibi ſim/
pli debitũ tribuit illi cui ſimpli eſt öbim̃. Impoſſi⸗
bile añtẽ ꝙ eidẽ hoĩ ſit aligd ſimpir ðbitũ.⁊ non ſit
ei ſimpir ðbitũ ſił. Uñ diephi. 5. ethi. c. xj. Oð noõẽ
iniuſtitia ad q̃ iius ſimptr.ꝛ circa hnõ eſt iuſtitia
ſimplr dcã. Juſtitia tũñ metaphoꝛice dcã q̃ ẽ aliqys
potentialis vel imitatio iuſtitie ſimpłi deẽ põt e?
hoĩs ad ſeipᷣm.qꝛ aliqꝗd eſtnõ debitũ hoĩ rone vniꝰ
ptis qð ðᷣbitũ eſt ſibi rõne alteriꝰpartis.ſicut ipera
re ðbitũ ẽ aĩe ⁊ ſubici ðbitũ eſt coꝛpoꝛi.⁊ ideo cum
homo ꝑ aĩam caſtigat coꝛpus facit actũ iuſtitie me

o taphoꝛice dcẽ.mĩa aũt non eſt inſtitia ſimpliciter

dcã. ſed vt ſuperius viſum eſt continet ſub liberta
te que vᷣſt pars potentialis iuſtitie. Unde nõ eſt in-
cõueniens ꝗꝙ actus eius qui eſt dare elemoſynã ſit
hominis ad ſeipᷣm quia aliquid põt eẽ ſuñ ᷣm vns
rõnem quo indiget ſᷣm aliam. Unde cũ homope-
nitendo diſpoſitiueſubuenit indigentie anime ſue

irex.g vxoꝛibꝰz fi,

*

ſſarkupee
g

let⸗
nenonect

zitwe
hitſeuie
tcepiens
von Nap
n y vbun
gidligitun
atenohz.

Ahi⸗
Pendieſtin
cishominss
lushotnunen
tehisgogani
Somnclektel
naloduo ,e
iing Ferch⸗
Perbhirome
weſuena⸗
e
coni nön
Upanistol
ſhitipan
hercnum.
gelbiloher⸗
dogilgaucn
eliſbiſnena
licnets
Wböne
Wäcnen

Mbn

/

W..,., 3
vro⸗
Gorleimn

ubus ieimn

HK ardiet

Miordisten
Kanklne
horpſunde
4arpokde

üüßiſberr

Mige
nltge
agüemn
4
iregeti⸗
iſtunin
nir

8
„ . „ D
een —RKr SS
gad Kaher, p̃ſuppoſito adiutoꝛio dei ſnũ era· ctũ eſta foꝛmalibꝰobiectis aliaꝝ vᷣtutũ ⁊ eſt ps ſub
ngtigtfii⸗ ptãtiue ſi effectiue n foꝛmalr ſibi diſpoſitiue tri· iectiua tẽperãatie.ſic declaratũ eſt liꝰ.ʒ.Ad pſuin op
tene duit fornui . e connenies ꝙ idẽ hõ ſit ags pndð ꝙ gre.nõ intẽdit negare abſtinẽtiã eẽ vtur. .
een recibiene! m diuerſam vel m aliã 2 alia rj imoibidẽ ẽt vtutẽ eã dic. Oz qꝛ vna vrus adiuuat
dſtot li . nem. ¶ Ad pm in opp“ pʒ ſolutio ex iaʒ dcis.Ad er alia.iõ ie abſtinẽtiã nõ miſ ex alijs vtutibꝰ com
een n d̈ vbum gre, telligenduͦ en d hoie gſeipum medari. Magis et diẽð ea ðalijs. qꝛ vribidẽ
Sasfanigedhe mm diligit 2 n aliũ. Aexẽc.n. ꝙ talis ad ſeiqn cha diẽ ð reſpũ aliaꝝ pua vtusc. Ad ꝛm dõ ꝓ illa glo.
Aeſihamz ritatẽ nõ hʒ.ſed inoꝛdinatũ amoꝛẽc. logt ð abſtinẽtia p ſubtractiõẽ eibi⸗ ak eeſ⸗
Sack niſtnit tauo querit vrru elia dandaſit ma- nobaplinen rõe moderata. qðᷣ pzriea eglo. H
mminicdchini .0.. ee lis. Et vr ꝙ nõ eccli. iꝛ Meſu iungit iuſ ia ee 1 dnpitgietold adi inopiã intẽ·
uen ſipias — tem ſnphix topi. 5p pancia noſe cpefvenctipImbabüdatiz atc obbpor-
inelicititreci nendũ eſt inimicis bñfacere.a ſi h veꝝ eſt deinimi tune ſumẽdi vel nõſumeniid.
iäinntn cis hominis mubo foꝛtius ð inimicis dei. Sʒ ma EZcundo querit vtx iein ſit ac
–– lus hõ inimicus dei eſt. oͤtra math. F. Bnfaci⸗ Ee en tus ahſtinentie.
= re his qoderũt vos.ſed oditoꝛes fratrũ ſuntmali. Æα Et vñ ꝙ nõ. qꝛ oĩs actꝰvtutis eſt in opando.
— 8̊ danda eſt elia hoĩbus mals. ñdeo ꝙ in hoie K ieiudiẽ ceſſationẽ ab ac emmeitdnsNaeae,
uekun malo duo ↄſiderãadaſunt.ſ.nq.? vitiũ.⁊ ſicut eiuus tus vtutis ⁊ exↄnti nec abſtinẽtie. rẽ ois vtus &
üä anisDzercheiezredilisiwevitm odiar orꝛdaa Anrag velac mentta.c abaleic ent ger es⸗
— ent in eſt. 5. li. ſic ita dʒ p eliam ubueniri idi⸗ gus 800. aetu lti. faciliꝰ ꝑ ieiumoꝛo enctrat ce-
—— gentie ſue nature vt p hoc ĩ malitia nõ foueat. ñ ð ſumo bono.c. vlti. facili pieiumoꝛo penetrat ce
minin F. q. ?*. Mõ oĩs.⁊ ſumptũ eſt ab aug.in epla ad vi lum. g ieiunare ẽ bonꝰ actꝰ meritoꝛius.ſʒ oĩs taliſ
— centiũ.nõ multũ lõge poſt pᷣnm dĩ ꝙ vtilius eſuriẽ actus ẽ actvtutis.& ieiunar eſt act vtutis.ſed non
— ti panis tollit ſi ð cibo ſecurus iuſtitiaʒ negligat ett dare ꝓ ſit alteri vtutis q;ᷓ ſit abſtinẽtie. qꝛ vtri⸗
— eſmnietipanis frgat vt iniuſtitie ſeductꝰ acqeſcat uſq;ẽ idẽ obiectu. Rndeo ꝙ ieiu'ntripir pot acci-
– nec ẽ grium huic qð dr̃. o noi onſ tis. . paſce. pi. ſ. ꝓ ieiu nature.? pieiu qð eſt actꝰ vtutistm̃.
ri qꝛ ibi loꝗtur ð eſuriẽte ad moꝛtẽ.iid pm in opp pꝓieiuꝰecclie. Pꝛio mõ ẽ quiiʒ ieiunꝰ quolz die an/-
Kamin dð e illa auctoꝛitas itelligenda eſt de pccõꝛe. qꝛ er q; comedat. tale ieiunõ eſt actꝰvtutis abſtinen/
wr ANeihe⸗ elia ſibi facta abutit¶ Acdꝛm dð ꝙ illa auctoꝛitasi tie.nec alteriꝰ⁊ꝰ mõ ieiumeſt actꝰ vtutis abſtinẽ/
un ce telligeda eſt dinimicisſub roõne qua inimici ſunt. tie. ſic. n. ieiunare ẽ refrenare delectatiões guſtꝰ.ꝑ .
—– non ſub ne qua hoĩes ſunt. non tñ teneoꝛ eis face ¶cõpationẽ ad cib.ſᷣm regul rois ſiue hõ pluriesĩ
nimqimun re ſubueétionem qua ſint porẽtioꝛes ad exercẽdum die comedat ſiue nõ.ʒ'mõ ieiu miſtitutũ ẽ ad ſatiſfa
tni, malitis contrame. M ciẽdũ ꝓ pccis ad qð reꝗrit᷑ ꝙ nõ ſolũ hõ abſtieat ab
== SI. ö, . illis qᷓ vtus ꝓhibʒ.ſʒ et ab illis ꝗbꝰ alias poſſemus
Nanigt ¶ Articulus tertius.. vti. ſalua vtute.qꝛ ꝗ illicita ↄmiſit ſatiſſaciendo dʒ

„ N
“

HM ab aligbꝰlicitis ite rñq ncoꝛrhpat mediũ
nenter aueritur 5z. vn dõ obpuat᷑ a vtute. Un ieiuecclie ⁊ actũ vtutis ĩ/ q ſc) aurr d
Onſequenter deroe aa poꝛtat ⁊ quãda ſuꝑaddit abſtinẽtiã ab illis q̃ nõ coꝛ 7()
B querunt᷑ uo vtrũ abſtinentia rũpũt mediũ vtutis.⁊ qꝛ ieiu ẽ reſpũ obiecti abſti

*„ 1 4 18
— 6 *

mtaiſi t iug e ren icumin ſit acr ab mnatie vt viſzt dccdedic e ie abſtiuetie. Pad
rcke ttcun — inẽtie ¶ᷓ vtxꝝ ieiuniũ ſit ſub pᷣcepto. pmi opp dð ꝙ ieiuecclie noiat actũ ᷣm quẽ hõĩ
1 luir⸗ hH A vtà o&s obligent ad obſeruãtiã hnius pᷣcepti cibis ſumẽdis ſe regulat ſʒ ecclie ſtatutũ qð 6 coͤſo⸗
m Vb eſus carniũ frangat ieiuniũ. ſõꝰ vtrũ gula M dictami vtutis. Ad ꝛmdð ꝙ virtutiſ abſtinẽtie
= fradat ieiuniũ/J vrrü ebꝛietas.i Octauo ꝗbꝰ tẽ duplerx ẽ actꝰ.ſ.iterioꝛ ꝗ eſt velle refrenare guſtũ a
rmant RJpoꝛibus ieiunandum eſt. ðᷣlectatiõibꝰ q̃ ſunt in cibo.⁊ actus extioꝛ ꝗ eſt ipſa
Rimo oſtendo ꝙ abſtinẽtia nõ ſitvt· frenatio coꝛpoꝛalis.pᷣmus eſt a vtute elicitꝰ.ſĩcous
Sen Ie . KIIO.τis n ſeélaudabi; ſed ſi- „ Aeaimperatus. ᷑
ntn iciſ⸗ aut dicit gre. i paſtoꝛali.c. 4⁊=. abſtinẽtia nõö Ertio ueritur vtx ieinmn ſit ſb p
noren awi niſt er alija vtutibꝰ cõmẽdatur. nõ ẽ vtus.ſ Item — 1109 EIlh cepto. Et vrg no
ln . ſup illud ro. I 4. Mõ regnũ di eſca⁊ pot?.diẽ. Aplus ro. 14. Qui nõ mãducat maãducatez
miiniand i.hoꝝ vſuno acqritur rgnũ ði. ſicut nec amittitur ñ indicet. ſʒ ſcrelſoꝛ hcebti bñ ẽ iudicadus.g ie/
E paꝝ poſt dr.neci abſtinẽdo nec ĩ mãducãdo eẽ iu iunare pᷣceptũ nõ ẽ.ꝗRtẽ illud qð ad mogicũ vtile
RZ i⸗ fſftitiã ſʒ qlibet vtꝰ ẽ iuſtitia qdã oꝛdiata ad acgren· ẽ ſub pcepto poni nõ dʒ. ſʒ ſic diẽ aplus p ad thi. 4
2 i dũ regnũ ði.̊ abſtinẽtia a cibo ⁊ potu nõẽ vtCxõ⸗ Erercitatio coꝛꝑal ad mõachũ vtil ẽ. Cuʒ ieiuꝰ
fraillud að oppõitur vitio ẽ vtus. ſz abſtinẽtia gu⸗ ſitqͥda erercitatio copal ſub pceptoponiñ dʒ. Cõ
— le oppõitur.q magnũ vitiũ.qꝛ ſicut dicit gre. ĩpa tra aug pyli. ð liꝰar. qi eq diſtant int mediũ ⁊ finẽ.
ncneann in , ſtoꝛali.c. 42. Gule ðᷣditos luxuria ſeqtur.& abſtin Tantia ẽ cohibens appetitũ ab his rebꝰ q̃ turpit᷑
chiic V) AMncdeo ꝙ abſtineria põt accipi ſʒ ipoꝛtat appetunt. cũ ieiu vct ſit abſtinẽtie q ſpẽsẽ tpan
celſin ſubtractionẽ cibi ⁊ porꝰabſolute.⸗ h mõ nõ dicit v tie tpꝑat appetitũ ab his rebꝰ ꝗ turpit᷑ appetunt.ſed
i nnen ſe tutẽ nec actũ vᷣtutis.qꝛ h̊ põt fieri bñ ⁊ maleſNllio ſic appetitũ tꝑare pᷣceptuʒ ẽ.ꝗ ieiumeſt ſub pᷣcepto.
riimncicn n mõ põt accipi ſm ꝙ ipoꝛtat ſubtractionẽ cibi ⁊ pp ¶ Mn ieium ſub pᷣcepto ẽ ta ieium qð tm̃ ẽ actꝰ v/
mmusiſinl i tus reglata rõe.⁊ Hͥ mõ ẽ vtꝰ.qꝛ ꝑ eq carnis vitiare tutis.tñ ẽt ieiumecclie.qð ieiuecclia iſtituit ð cõ⸗
enscici , Shßmunt᷑ vt tñ nã coꝛpis nõ deſtruat᷑.a eſt virrus ſpi ſe.di.ꝰ.Quadrageſima.⁊.c.ſequẽti.⁊ h ꝑꝑ q̃dru/
* andi i ab alijs diſticta. ſun.n.ẽ foꝛmale obiectũ qð ẽ men plicẽ vtilitatẽ.vnaẽ qꝛ vitia cõpꝛimit. Vñ ðᷣcreto
mun ⸗ i delectatioibꝰym guſtũ ꝑ cõꝑationẽ ad cibũ diſtin- rũ di. 35“. SDexto die di de noe. ꝙ vbi malũ ebꝛie⸗
ic
. ſ●
— . „
—„ *„„ . *
5 *
ſ
—
.

Q
1
le Arti.
tatis agnouit iumẽtũ ſuũ.i. carnẽ m glo. ad reme- quã marime ↄſtitutũ eſt ieium. Mulieres pgnarcs 4 Aſcen
diñũ tꝑauit ſupple ꝑ abſtinẽtiã. ⁊ ð ↄſe.di. .Sit ti / ꝓꝑpꝑ duas rõnes.Ana eſt qꝛ ðbent accipꝑł᷑ cibũ ñᷣ tm̃ WWlat
bi ieiunia. dr ð ieiuꝰqð curat vulnera deliquẽtiuzʒ. pꝛo ſe ſʒ p nutrimẽto fetus.Ali benates oſue⸗ . mnnnnt
Sile hr di. gb. Igit᷑ mentẽ ẽt eleuat ad ſpũaliũ co uerũt hre varia ⁊ ĩioꝛdinata ðᷣſideri ciboꝝ diuerſo. alti
gnitionẽ. Un daniel.9. hr.ꝙ poſtq; dãiel oꝛauerat rũ.⁊ qnq; ita ĩtenſa ꝙ niſi aliquo mõ poſſent appeti lenſup
dum in ieiuꝰ ſibi angelo reuelante miniſtroꝝ ſacca tnui ſatiſfacẽ poſſʒ eſſe ꝑiculum ꝑiclitationis fetus. ſofinne
cognoſcẽ meruit ⁊ Iido.ʒ*.li.ð ſũmo bono.c.vul. Eggrgtaãtes qꝛ in eis nã debilł eſt.⁊ iõ ſi daret᷑ eis innago⸗
ieiunocculta miſterioꝝ celeſtiũ reuelant᷑.ꝑieiu · Vna vlxce ſimultotũ id qð eſt nccium ↄueniẽti ſuſtẽ int
¾ ieiunãtes ad vᷣtutẽ diſponunt᷑. Uñ ðcretoꝝ diſt. tatiõi ſue nature grauaret᷑.⁊ ſi dat᷑ plibꝰ vicibon upſc
35. Dexto die. dĩ ꝙ cognitio ĩſirmitatis in cibo fir foꝛtat᷑ nã ⁊ vigoꝛat.⁊ iõ in illis iſirmitatibꝰ i gbꝰ⸗ Wrupni.
mitatis vᷣtus eſt in ieiunio.⁊ apls. ꝛ coꝝ.iꝛꝰ. Cũ in feert abſtinẽtia. ẽt ad icium n tenẽt.qꝛ⁊ ſi ↄferat b iS
ſirmoꝛ tũc potẽs ſum.i.ſᷣm glo.cũ ĩſirmoꝛ extiꝰ tůũõc ſtinẽtia a mito cibo.nõ tñ ↄfert eis totuʒ qð acciꝑe necheſie
potẽs ſum.i.victoꝛ efficioꝛ.⁊ ð ↄſe.di.ꝰ.Sint tibi debeẽt ſumere ſil.ſed magis plibs vicibꝰ.Et ꝓpte⸗ reicfi
ieiu dr̃ ꝙ curatos ſcificat ieium. ⁊8 his tribus diẽ rea ꝑꝑ ioꝛdinationẽ nãe qnq; valde paꝝ pnt acciꝑe Ctatiis,
gre.in pᷣſatiõe ad deũ.coꝛꝑali ieiuꝰ vitia ↄpꝛimiſ. vna hoꝛa.⁊ rſiduũ ſufficiẽtie pñt acciꝑe alia hoꝛa. woeuunt
mẽtem eleuas.vtutẽ largiris. Diſponit ẽt ad vin (Mimiũ ſenes qꝛiĩ eis caloꝛ ⁊ vtus ðᷣbilis eſt.⁊ quã hiort.
cendũ diabolũ.vñ math. ⁊7. Hoc genꝰnõ eijcit᷑ ni uis ſint ſicci ſiccitate oppoſita humiditati nãli.ſu-/ innlnd
ſiꝑ oꝛoneʒ ⁊ ieiu. ⁊æ Iſido.ꝛ.li.ð ſũmo bono.c.vl. pabũdat tñ in eis humiditas accidẽtal ex idigeſtio naunn
Aeiunia foꝛtia tela ſunt aduerſus tẽtamẽta demo /· ne cãta. AUñ ſi totꝰcibꝰqueʒ nã eoꝝ reqꝗrit ꝓ die nãali chligti
nioꝝ.cito.n.ꝑ abſtinẽtiã deuincunt᷑.pᷣdcã aũt ieinꝰ ab eis ſumeret᷑ vna vice nimiũ obtũderet᷑ in eis⸗ cuss⸗
ↄueniũt maxie inq;tũ p ipᷣm coꝛꝰ aĩe ſubiũgat᷑.xld grauaretf nãlis caloꝛ⁊ nõ poſſent cibũ ↄueniẽter di cllci
pm in oppdð ꝙ cũ mãducare qñ alij nõ maducãt gerer.( Cum graui laboꝛe victũ nccium lucrantes mmiirs
poſſit eẽ ex bona cã vel mala.nõ dʒ nontvrereri qꝛ in talibꝰmagna fit hũidi ↄſumptio.nec cũ ieiuꝰ ſtinisge⸗
in ꝑtẽ peioꝛẽ.qꝛ ſiẽ dic glo.ibidẽ ð manifeſtis nõ de poſſent cõmode efficacit᷑ oꝑari. Debẽt tñ ſi aſſit fa mpoſen
occultis iudicãdũ eſt.manifeſta vo ſũt q̃ nõ pnt bo cultas a ſuo ſacerdote petẽ diſpẽſatõem nõ ieiunã- (eunune
no aĩo fieri er ð reguł iuris.EYſtote miſicoꝛdes. dr di.⁊ ille dʒ eis ↄcedc̃. Qui tñ oꝑarios ↄducẽ volũt lbolis pol
ꝙ H loco nihil aliud nobis pᷣcipi exiſtimo niſi vt ea iĩ diebꝰieiunabilibꝰniſi ſub hac ↄditiõe ꝙ ñ ieiuntt ſſos döeka
cCEcã q̃ dubiũ ẽ quo aio fiãt ĩ melioꝛẽ ꝑteʒ in᷑pꝛeten. a pccõ nõ excuſant. Si aũt victũ nccum pñt acꝗre ncmi⸗
— ¶Acdꝛ: m dð ꝙ exercitatio coꝛpał ibi ab aplo dĩ eſſe re cũ laboꝛe quẽ ↄuenient gercknick ieiuꝰtunc a Nelbetc⸗
S ad modicũ vtil nõ ſimpli ſʒ in ↄpatiõe ad pietat. fractiõe ieiunij nõ excuſant᷑. ¶ Adlocaſcã ꝑegrin adud
AUñ ĩmediate ſubiũgit ꝙ pietas ad oia vtiłẽ.¶ Ar tes ſi ſit tal ꝑegrinatio q̃ cõmode differri nõ poſſit Wüpond
ad pꝑtem aliã gra ↄcluſiois ↄcedẽdũ eſt. ꝓcedit tñ ð5 xſq; poſt tpᷣs ieiunij vel anticipare illud.æ tantila Mlai
ieiunio inq; tũ ẽ actus vᷣtutis tm̃. boꝛig ꝙ cũ illo ↄmode ieiunare nõ poſſint icti · mnai
4 S grto ueritur vtꝝ oẽs obligen neccĩum hoſtiatis nẽdicãtes qñ ſil tm h̃e nõ pnt de iiss
. alto qt EIlI! tmrad obſeruatõ elia hoꝛa comeſtiõis ꝙ ad victũ totiꝰdiei cõmode
nẽ ieiunij. Et vr ꝙ ſic. ieium ponit᷑ ub pᷣce· noõſufficiat. vel etiꝗ qñᷣ ex pcedentiiedia debilitati ſtereacg
pto.ſʒ oẽs obligant᷑ ad obſᷣuandũ pᷣcepta.g̊ oẽs ob ieium ſuſſerre cõmode nõ pnt¶ Ad pᷣm in opppʒ rezeſu
ligant᷑ ad obſeruandũ ieium. ſtẽ dẽs obligant᷑ ad ſolo ex dcis in qõne Adꝛm dð ieiumecckie ſup⸗ hchsp
actꝰcardialiũ vᷣtutũ.ſʒ ieium ẽ actꝰ abſtinentie q̃ eft addit aliquã ſuperrogationẽ vltra illud qð ſuffice Sabſini
ſpẽs tꝑantie q̃ eſt cardial virtꝰ. ̊ oẽs obligantt ad ret ad actũ vtutis abſtinetie.a iõ nõ ſequir ꝙ gcʒ loce
obynationẽ ieiunijizʒ ckð regul iuris.Qð nõ eſt. ſi tenet ad illud ieiu qð ſuffiẽ ad actũ vtutis teneat Nignlij
gs ieium fregerit egrotꝰ reus voti nõ hr ¶ Ite ien ag ieiunecclie. Ald ꝛm armad ptẽ aliã doᷣ qn ig t ſ.
niñ inſtitutũẽ ad ſatiſfaciẽdũ ꝓ pccis.ſed ceſſante nõ tm iſtitutũ eſt ad ſatiſfoctõeʒ p pecis pᷣteriis ſʒ eriſizni
cã cefſat effectꝰ.& illi ꝗ ſatiſfecerunt ꝓ pccis ſuis ad ct ad pᷣcauẽdũ a futuris.⁊ iõ illi qꝓ pccis ſuis ſatiſ⸗ ſiinon
ieiu nõ tenent᷑.Rndeo ꝙ ieiu'n acceptũ nõ ſʒ ꝓ fecerũt adhuc ad iein tenen. Poberiaine
eſt actus vᷣtutis tm.ſʒ pᷣciſe rᷣe huius qð ſuꝑaddit ⸗ nto r tur vtxꝝ eſus carniũ frã/⸗ Wrn
ſtatutũ ecclie.nõ eſt ð iure nãe nec diuio.ſed ð iure Biune 9 1 U gat ieium. Et vrpo/ A
pure poſitiuo.tali aũt iure pꝛohibent᷑ talia vel pci qꝛ ieium inſtitutũ eſt ad reymendũ carnalk epon
piunt᷑ q̊ͥ alias bñ vel male poſſent ſieri.⁊ iõ legis la ↄcupiſcentiã.ſʒ vinũ magis excitat ↄcupiſcẽtiã qᷓ; hlfcie
toꝛis i ↄ dẽdo ius poſitiuũ nõ eſt intentio vel eẽ nõ eſus carniũ.iur illud puer.ꝛo. Luxurioſa res eſt vi⸗/ Wkigt
dz obligare hoĩes ad obſeruationẽ illiꝰiuris hpůtes nũ.cũ ᷓ ieiunãtibꝰ licitũ ſit vinũ biber.multo foꝛti Denari
legitimã cãm ⁊ rõnabilẽ nõ obſeruãdi illud. vñ eẽ uslicitꝰeſt eſus carniũ ¶ Rẽ alig ſůt cibi magis de Alemigni
ð obſer.ieiu.Cõciliũ.diẽ ꝙ legi ñ ſubiacet nccitas. lectãtes guſtũ qᷓ; aliq carnes groſſe.⁊ tñ illis ieiunã ſencepe
Sut aũt ples ꝑſone hñtes cam legittimã.q̃re me· tibꝰ non infdicunt᷑. nec eſus carniũ groſſaxꝝ.(¶Si peaakte
lius eſt eas nõ obligari ad ieium qᷓ; obligari.ſ.pue- diebꝰ ſabbatoꝝ a canibꝰabſtinẽ debemꝰ. ðↄſe. di. lagelucecj
nimulieres pᷣg ates egrotãtes.nimiũ ſenes. ceum S. Quia dies. multo foꝛtiꝰ in diebꝰ ieiunabilibꝰ. Apicentij
grani laboꝛe victũ ncciuʒ lu ãtes.⁊ ad loca ſcꝗ pe ¶ Ntẽ ðcretox.di.ꝗ*. Deniq;. Nar eſt vtꝗ bis die fnerguof.
grinãtesi.⁊ victum nccĩum hoſtiati mendicãtes. busa carne abſtinemꝰ aĩalium ab oibꝰq ſemetipfſa ubüeff
¶Mueri pꝑ.4. rõnes. Ana qꝛ eſt in eis caloꝛis ma attrahut oꝛiginem carnis ieiunemusa lacte vide ſſepentit ye
gnitudo q̃ͥ multũ cõſumit.Alia ſue humiditatis.q; licet caſeo.⁊ ouis.i Mndeo ꝙ ieiunio ecclie ãnexa ſnel con
uis multa ſit.ſpiſſitudis defcũs ꝑꝑ qð faciliꝰ cõſũů eeſt abſtinentia ab eſu carniũ ſic pʒ ꝑ decretum 2 gl Wm gnz
ptibil eſt. Alia qꝛ nutrimẽtũ ĩ eis ẽ mã oꝑatiõis du legatũ ad ꝑtem ſcdᷣam ꝙ eſus carniũ multũ cõmo⸗/ lnkſein
plicis vᷣtutis.ſ.nutritiue.⁊ augmẽtatiue.4.qꝛ nõ uet carnis concupiſcentiã ad quã domãdæ refre/ Vitſunn
ita iĩ eis ſiẽ in ꝓuectis nccia eſt compᷣſſio vitioꝝ ad nandã ſimpli inſtitutũ eſt ecctie ieiu.Ad pm in ad

„ A
di⸗ vv.
„ „r'.
Mlien igi 4. opp dicunt ꝗqdam eſus curniũ magis cõmouer
Nr lan cupiſ. geyam q; vini poms.qꝛ c ad icitatõemↄ
in cupiſcctiè concurrat.ꝰ.ſ.abũdantia caloꝛis.ẽt ſpn
in um. ⁊ ſ. einig rem carniũ multiplicat᷑ ſemẽ.qꝛ in
ni ſen „ea multi eſt hutrimẽto. ⁊ iõ ex eiug eſu maxie mł
lnun tnns tiplicat᷑ ſupfluitas tertie digeſtiõis q̃ ſeminisẽ mã
dehltitiidn vt oñſum eſtli. . Ex eſu vẽtoſoꝝ mulriplicat᷑ abu
tinänmiſe danria groſſoꝝ ſpũum ex potu vini caloꝛig abũdã-
aſid SãlZ ⁊ ſᷣm illos abũdãatia ſeminis magis eſſ incitati
nilis S ↄcupiſcentie qᷓ; abundãtia caloꝛis maxie caãri ex
— potu vini.qꝛ illa cito euaneſcit.⁊ caloꝛi ſemie ma/⸗
inasnchien net. ¶ Hʒ hargui põtſic. In excitatiõe ↄcupiſcen
nlivn cen tie cã efficiẽs eſt caloꝛ ⁊ mã eſtſemẽ. magis aũt eſt
Wralgenn dimn cã rei efficiens q mã. S potus vini magis ẽ cã ex
lge ar ſtui citatiõis ↄcupiſcentie q;ᷓ eſus carniũ.⁊ ſi dicis ꝙ ci
rlntacntge litn to euaneſcit nõ obſtat.qꝛ nõ ita cito euaneſcit ſicut
i nsohligettt potꝰ iterat ¶ Irem ad h̊ arguũt ꝑ exꝑiẽtiã. q;uis.n.
ſtabumicituni in mulieribꝰmagis abũdet ſupfluitas ftie digeſtio
sdaitaleriaßgi nis q; in viris.nõ tñ feruet ꝑ ſe in eis ita carnał cõ
zMeopſegnitpdier cupiſcentia ppꝑ debilitatẽ caloꝛis reſpcũ caloꝛis vi
nmii diücereiin roꝝ.q;ᷓuis ꝑꝑ minoꝛẽ vſum rõnis nõ frenãtis con/
3Kentchi meniing cupiſcẽtiã iterdũ magis ĩ eis feruet qᷓ; in uiris.fſleu
X Netüncciumluanue matici ẽt q;uis plus habeãt ð ſuꝑfluitate ttie dige/
i ſnono ner in ſtionis qᷓ colerici.tñ qꝛ in colericis foꝛtioꝛ eſt caloꝛ
am Dehatniſi magis feruet ĩ eis appetitus carnalↄcupiſcẽtie qᷓ
roipiſn dennoſts i ſteumaticis.q;uis fleumatici ꝑꝑ abũdatiam ſemi
pmnos d nis plus poſſent illũ actũ exercẽ qᷓ; colerici ſᷣm igit
r nie gfiint iſtos.dð eſt arm ꝙ ecclia magis intdicit ieiunãtibꝰ

Mincinpäitacgt

migictiein me
Araligi
oce dfen no oſt
chmreiludstmnal

NRnod h⸗

ANN
We

Wedicdadd

Ci nc,
Ktl
õl
ine bwſanfe⸗
tfirwai imen
4 1120
rirui ug
uipnu; m
aia aibſiot

“

1 , „74
mn. emiifß
l ken Eſil
aunnmnien
öri ic
a5 1wlares
n d li
acht

eſum carniũ qᷓ; vini porũ duplici rõne Cina eſt qꝛ
difficiliꝰeſt Oſtinere a potu vini qᷓ; carni.
⁊ iõſi ecclia iterdixiſſʒ vini potum ples fuiſſent ex
poſiti ꝑiculo traſgreſſiõis qᷓ; ꝑ interdem̃ eſus carni
um. alia eſt ꝙ ieium frequent triſtitiã excitat.⁊ vi⸗
num letiſicat.iu⁊ illud pſalł.⁊ vinũ letiſicat coꝛ ho/
minis.⁊ iõ ↄgruẽtiſſime ieiunatiꝰ vſus vin? pmii
ſus eſt. Ad zm dicendum ꝙ leges date ſunt pꝛo-⸗
pter ea que vt in pluribus accidunt. vr in pluribꝰ.
aureʒz eſus carnium magis delectat camis nãm.
ᷓ eſus piſciũ vel pulmẽtoꝝ.Omad ptem aliã.i.
ð abſtinẽtia carniũ ĩ die ſabbati ĩtelligẽduʒ. vbi ta
lis eſt ↄſuetudo.alr nõ niſi ð ↄgruo. VUn glo. ibideʒ
diẽ ꝙ priliũ eſt niſ vbi ↄſuetudo eſt ꝙ abſtineãt tũc
beeyte. Ad ꝛ moð ꝙ illud qð ibi dr de caſeo la
er duis nõ eſtnccium obſeruari niſi qdrageſima

li ieiunio niſi vbi ↄſuet udo eſt ab his abſtinere in

quolibet ieiunio ecclie.

Erxto qerit vrx gula fragat ieium. Et

vr ꝙ nõ.qꝛ ꝗeꝗd fragit ieiunium
EElt pccm̃ moꝛtale.ſʒ ſᷣm ſniam augi ð bono
ugali. nõ lõge vltra mediũ. Hõ oĩs gula eſt pccm̃
moꝛtale. gula nõ fragte iei. ¶
Veniq; dĩ ð igurgitatibꝰ ſe. ꝙ cũ venia ſuo reliq̃n
diſunt.ĩgenio.ne foꝛte peioꝛes exiſtãt ſi a tali con-
ſuetudie ꝓhibeant᷑.ᷓ tales q;uis ſint gloſi moꝛtalr
no peccãt ⁊ ex ↄnti ieiunõ fragũt¶ Itez diſſ olute
log ⁊ ludẽ cũ iuuẽculis magis excitat carnalem cõ⸗
cupiſcentiã qᷓ; gula.ſed tales nõ frãgunt ieiunium.
nec guloſi. Contra.C.ð legibꝰ. Mõ dubiuz in.l.

nõ dubiñ eſt ĩ lege cõmittẽ eũ g vᷣba legis amplexur ꝰ

g legẽ nitit᷑ volũtatẽ.ſʒ ille ꝗ in diebꝰ ieiunabilibuſ

ſemel tm̃ comedit. ⁊ tñ cũ vitio gule q;ᷓuiꝰ puet ſta
tuti lr̃am.qꝛ nõ comedit niſi ſemel.nõ ſᷣuat tũ ſtatu:·/

ti mẽtẽ q eſt vitiũ ↄcupiſcetie carnis repᷣmere.qᷓ ta
lis frãgit ſtatutũ te decreror di. 41“. Deilitie.

—„

coꝛꝛũpit. vt ſuꝑiꝰhitũ ẽ.
tẽ decretoꝝ di.

„

* iij.

viles cibi appetent᷑ accepti ipediũt ꝓſcm̃ abſtinen
tie.ſʒ qd abſtinentie ꝓfcm impedit fragit ieiunin.
gula que eſt in auiditare ſũptõis cibi frãgit ieium
MRñdeo ꝙ triplex eſt ieium. Unũ.ſ. ab iniqtatibuſ
abſtineret. a ab illicitis volũtatibꝰſeculi qð ẽ ꝑfem
ieiu. ð aſe.di.ꝭ ꝰ.Jeiuniũ.⁊ h̊ ieiu fragit ꝑ dðcũ/
q; moꝛtale pccm̃.Aliud qð eſt actꝰvᷣtutis abſunen
tie.ð quo dr.e.di.Sit tibi quotidiana. Sit tibi qꝰ
tidiana ieiunij refectio ſacietatẽ fugiẽs.Et h ieiu⸗
niũ frangat᷑ ꝑ gulã qͥ eſt moꝛtale pccm̃. Tertiũẽ ie⸗
iuniũ ĩſtitutũ ab ecclia.⁊ G ieiun fragit ꝑ qualʒ gulã
q̃ eſt ꝑccm̃ moꝛtale inq;tũ h ieium ĩcludit illud qð ẽ
nccĩum ad actum vtutis abſtinẽtie. Sʒ q;3tum ad
illud qð addit᷑ ex ſtatuto ecclie ſpalit fiagit᷑ ꝑ gulaʒ
q̃ eſt i comedẽdo plus qᷓ; ſemel.vel in comedendo

cibos giterdicunt ieiunatibꝰ ⁊ in pueniẽdo nimis

nõbilit᷑ hoꝛã comedẽdi ab ecclia ðtermiata. ð ↄſe.
di. j. Dolẽt. d pm in oppdð ꝙ. S.modis ↄtit
tit᷑ gula.vt hr ð̊ ↄſe.di..Quiq;.aliqñ.n.hõ idigen
tia tempoꝛa pꝛeuenit.aliquando tempoꝛa non pꝛec
uenit.ſed cibos lautioꝛes querit ideſt pꝛecioſos.
aliqñn q̃ ſumẽda ſunt expetit accuratius.i.cũ nimia
ſollicitudie ſperadi.aliqn ⁊ q̃litas ciboꝝ ⁊ tpᷣus con
gruit.ſʒ q;titate intẽꝑata ſumèdi mẽſurã refectiõii
excedit nõnunq;ᷓ abiectꝰeſt qð ðſiderat.⁊ tñ ipᷣo eſu
imenſi deſiderij deteriꝰ peccat.ꝗ modi ↄtinent h̊
vſu. Pꝛope.laute.nimis ardẽter ſtudioſe. Quolʒ
aũt pᷣdcõꝝ modoꝝ põt eẽ gula pccm̃ veniale.⁊ ſic ꝑ
eã nõ frãgit᷑ ieiu.⁊ ĩ quolʒ põt eẽ tãtꝰexceſſus qð ẽ

pccm̃ moꝛtale.⁊ ſic ꝑ ill frangit᷑ ieiuqð ẽ a vitiji

abſtinẽ ⁊ ĩ aliquo caſu ieiumecclie.nec ẽ ĩtelligẽduʒ
ꝙꝓ pᷣdem̃ ðᷣcretũ ĩ rephẽdẽdo illos ꝗ lautioꝛes cibos
q̃runt itẽdat diuites artare ad cibos paupex.qꝛ vt

vr decretoꝝ.di.41. Mõ cogant᷑ nõ cogant diuites

cibis paupeꝝ veſci.vtãt᷑ ↄſuetudie ifirmitatis ſue

ſʒ doleãt ſe alr abſtinẽ nõ poſſe.¶ Adꝛm dðõ ꝙ ſʒ gl.

—

ibidẽ nõ ẽ dð ꝙ ignoſcat᷑ eis lʒ nõ puniant᷑ ꝑ hoiem

diſſimulãda.n.ſunt a tꝑali iudice aliq̃ crimia rone
ſcãdali velſciſmatis vitãdi.tñ ulud q́;uis antiꝗtꝰ
diſſimularet᷑ ex cã pᷣdcã.hodie tñ nõ diſſimulat᷑ ſal
tẽ i clicis et̃ ð vi.⁊ ho.cli.A crapla.⁊ merito non
diſſimulãdũ.qꝛ taligurgitatio potus ⁊ cibi recte ʒ
Ga eſt cauſe ꝑꝑ quã iſtitutũ ẽ ieiu. qꝛ carnalẽ ↄcu⸗
piſcẽtiã excitat.decre.di.44.c.j. Vẽtris igluuies
ad luxuriã facile ꝓuocat.⁊ paꝝ poſt.Uẽter ⁊ genita
lia ſibimet ipſis vicia ſunt vt ex vicinitate mẽbꝛo
rũ ↄfederatõ itelligat᷑ vitioꝝ. Uent᷑ ẽt pĩguis craſſũ
ſenſum gnãt. ðcre.di. 4 liceat. d.ſi g. vtutẽ ẽt
e zdð ꝙ q;uis diſſolu
te logꝗ ⁊ ludere cũ inuecul multũ ĩcitet carnalẽ cõcu
piſcẽtiã.h̊ tñ nõ eſt ꝑ illuů modũ ꝑ queʒ licitat gula qꝛ
gula icitat multiplicãdo maãm luxurie.ſʒ lude cũ iu/
uẽcul ⁊ diſſolute loq ĩcitat ꝑ pnñtiã deleccabilł ⁊ exci/

tatõem imagiationis. VUñn qᷓ;uis de ꝓpinquo diſpo

nat ad frangendum vel frangat ieium gnãale qð eſt
a vitijs maxime moꝛtalibꝰ? abſtinere.nò tñ frangit
ieiu ſpeciale.
j vtrum ebꝛietas
ptimo queri fragat ieiu. Et

—

Jvr ꝙ ſic. decretoꝝ di. 4*. Deniq;. Uininn
ibere ꝑmittit᷑ vt ebꝛietatẽ oĩo fugiamꝰ alioꝗn
reſtat vt oĩa que coꝛpoꝛibꝰlibent ſilir faciamꝰ.Cuʒ

gibi loquat ð obſeruatiðe ieiunij vt expᷣſſe pʒ ebꝛie
tas frãgit ieiu. Item magis eſt 5 5

Sr—

nis ieiunij ebꝛietas q;; tꝑate in mane bibere vinũ.
Sʒ bibẽtes vinũ in mane reputant a multis fran
gere ieiun. g malto foꝛtius inebꝛiantes ſe hoꝛa no
ne SS qð excuſat pcem nõ eſt cã pcci ⁊ ex ↄnii

nõ fragit ieiun cũ fractio ieiunij ſit pccm.ſed ebꝛie

tas excuſat pecm̃. Un augꝰ. ꝛ.li. fauſtum.lõge an
mem. diẽ de loth. ꝙ culpandus eſt nõ tñ q;tum ille
iceſtus. ſe eg tu illa meret᷑ ebꝛietas.g̊ ebꝛietas nõ
frãgit ieiu.¶ Nem illox quoꝝ exceſis phibitus
eſt ieiunãtibꝰ. ꝓhibita eſt etiã iterataſi umptioquã/
uis temperata. ſed iterata ſumptio vini non eſt p/

hibita ieiunantibus. poſſunt. n. bibere ? in pꝛan/
dio ⁊ i collatiõe.g vr ꝙ exceſſus vini ieiunatibꝰ nõ
ꝓhibet᷑. Rndeo ꝙ ebꝛietas dupli põt accipi. Ano
mõ p impedimento vſus roõnis ex imoderato vi-
ni vel alteriꝰ potus inebꝛiãtis ſumptide cãta.Alio
modoꝓ imoderata ſumptiõe potus ĩebꝛiatis.pꝛi-
mo mõ ebꝛietas pcem nẽ᷑.ſʒ paſſio ⁊ pena pcci.Uñ
nõ frangit ẽt ieium qð ẽ abſtinẽtia a pccis.ꝛꝰ modo
pccm eſt ⁊ maxie cauendũ. Uñ fragit ieium qð ẽ ab
ſtinẽtia a pccis. Jeiu aũt inq;tũ dic aliqꝗd ꝑ ſe dire
cte ⁊ imediare neceſſariũad actũ vᷣtutis abſtinen-
tie nõ fragit. q;uis fragat illud qð eſt neceſſariũ ad

actũ vᷣtutis ſobꝛietat᷑is. Sobꝛietas.n.alia vtus eſt

ab abſtinetia qꝛ ſ pãlis diſficultas ẽ in moderado ð
lectatiões guſtus ꝑ ↄꝑationẽ ad vinuʒ.Alia ab illa

q̃ eſti moderãdo delectatiões guſtus ꝑↄꝑationem

ad cibũ. VUñ frequẽter iueniunt moderati ĩ vinoꝗ
funt imoderati i alio.Jeiu ẽt ſtatutũ ab ecclia nõ
frãgit.qꝛ ea i ꝗbus nõ põt accipi certa mẽſura regla
riter nõ cadũt ſub determiatiõe legis latoꝛis. VUñ
ſub deternnatiõe pᷣcepti eccliaſtici de ieiu non ca/
dit niũ ſemel comedẽ i die nãli.⁊ hoꝛa detninata

2 abſtinẽtia ab eſu carniũ.⁊ ab ouis.⁊ caſeo ĩ qdra-

geſimali ieiuꝰ. In alijs aũt nõ ꝓhibent᷑ oua ⁊ lactici
nia. ꝑ ioꝛdiatõem tñ circa potũ põt hõtiñ e ceder.
ꝙ ⁊ plus peccat qᷓ; ſi frageret iein tm. ¶ Aapn in
oppin dõ ꝙ ebꝛietatẽ ? exceſſuʒ ĩ q;titate cibi.⁊ cibi

pᷣcioſitatẽ i comedẽdo auiditatẽ. in pparando cu

rioſitatẽ debẽ fugere ieiunãtes.qꝛ q;uis ꝑ illa non

frãgerẽt ſtatutũ ecclie ð ieiuꝰ.tn ꝑ illa fragit ieiuni-
um gnãle qð ẽ abſtinẽtia a pccis ꝗð iein ſi ſemp
