dicit rich.vel vt dicit ray· ſi ip̃e indigeat cuz
Oſilio et auẽte ſui pnĩarij vbi ſeʒ ſupioꝛ diſpo⸗
ſitõz talium retinuerit ſibi retineat et ꝓ eo cꝰ
fuit oꝛet aut paupibus eroget et ſic intelligi
illuò aug·xvnjj.q · v. ſi quid iueniſti et nõ reſti
tuiſti rapuiſti · et·xiiij.q· v.muli. Scðʒz ſco.vo
res inuenta tradi dʒ alicui pſone publice cu⸗
ſtodieda et ĩ locis pnblicis poꝛtari vt ſic dñs
eius eam ĩuenire poſſit et ſi poſt tale ꝓclama⸗
tõem dñs nõ appareat paupibꝰ debet reſtitui
Quid de eo qui accipit occulte ò bonis ali
cuiꝰ ſui debitoꝛis ei ſoluere noletis · rich·
ꝙ talis peccat ꝓpter indebitũ modũ accipien
di.tñ reſtituere nõ tenet vt habet. xiiij · q· v·
non ſüt ſane . ¶ Quid de meretrice nuquid re⸗
ſtituere debet qd datum eſt ſibi ꝗꝓpter fozæmca⸗
tõzʒz. Rndet tho. nõ:.ſi tamè aliqò ſupꝑpflue ex
toeſiſſet ꝑ fraude vel dolum ei a quo habuit re
ſtituere tenet Quid de tenentibꝰ colũbaria
et guaranas.h ð tenentibꝰ colũbaria dicũt
aliqui ꝙ ſi nõ poſſint teneri ſine pᷣindicõ et dã
no alteriꝰ moetaliter peccãt ſi tenent. quidaʒ
tñ credunt ꝙ columbe plus ꝓficiãt tereis qs
frequetant ſtercoriſando et mala ſemĩia come⸗
dendo ꝙ alias noceant.vñ nõ videt tutũ ſup
hoc aliquid affirmare De tenenubꝰ guaranaſ

lebant agros in tãta libertate poſſdere ꝙ nõ

uerũt ex nemoeibus illis habitantes iu? eas
vel qe minoeẽ penſionẽ ſoluũt ð p̃ᷣdijs vicims
Suaranis ꝙᷓᷓ de multũ remotis· Et foꝛte qe iun⸗
nant et relenant' in vno ab initio ↄſenſerunt
Srauari in alio ſczʒ in onere ſeruandi p̃dia ſua
ſine captõne et leſione huiõi aĩalium De ve
natoeibꝰ qui oculcant agros et vineas alioꝝ
quo canes occidũt anſeres et oues et agnoſ
paupum credo q tenent' reſtituere eſtimatõez;
damni alias peccant moꝛetaliter ſi nõ reſtituãt
niſi ita modicũ damnũ eſſet ꝙ ꝓbabiliter non
curarent illi quibꝰ fieret · ¶ Item credo ꝙ peĩ
cipes qui excecant vel mutilant homĩes ꝗpter
tepoees ceruos et huiõi moætaliter peccãt ſi
faciant libidine vindicte aut amoee Huiõt aĩa
lium aut libidine venandi huiõi aĩmalia que
nulliꝰ hoĩs ſunt·aut ſi ꝗꝓpter vnicũ actũ h fa
ciant cum nõ debeant ita ſeuere ꝓcedere niſ
Otra Oſuetos ad talia. Credo etiã ꝙ ſi ſit ↄſue
tudo loci illius ꝙ ꝓ vno actu tanta pena ĩfti
gatur ↄſuetudo eſt iniqua nec obſeruanda Et
obſeruantes eam moætaliter peccant vt dicit
in ſuma tãc·ti · de rapina·c · qui condũt leges
iniquas- .
Squit videre de z ſcz ᷓtum debz reſtitui
St circa hoc querũt płaꝛ ſcʒ vti ſufffici

at reſtituere ſimplũ qð eſt iniuſte ablatũ. æ

credunt aliqui ꝙ vbi dni agroꝝ vicinoꝝn ſo⸗ *

opoetebat eos cuſtodias ſuis agris pꝛeatis et
ſatis adhibere ꝓpter arceda huioi aĩalia gua⸗
ranaꝝ·peccãt moetaliter qui huiõi guaranas
de nouo oſtituunt in pᷣindicin et damnũ alio
rum et tenent' qui faciũt eas damnificatis ad
intereſſe ĩ dem etiã credunt de veteribꝰ guara
nis que ſũut a tpe ex quo extat memoꝛia nii ꝙ
babiliter pᷣſumat ꝙ aliq terꝛas vicinas huiõi
ZSuaranis a dnñis illa guaranan accepert ex
colendas ſcientes ↄditiones guarananꝝ ſczʒ ꝙ
hntes pᷣdia vicina tenen cuſtodire ſata ꝓpeiſſ
expenſis ab aĩmalibus huiõi guaranan· et ꝙ
non liceat capi ac interficere Huiõi aĩalia ꝙ;ᷓ⸗
uis inuenta in pᷣdijs ſuis et damnũ ibi facien-⸗
cia.Si querac vnde hoc ꝓbabiliter p̃ſumi
poſſit· & ꝙ ex multo comodo qð ↄſequi ↄſue

cum aliqms recipit imuſte rem alienã duo ſũt
ibi quoꝝ vnũ eſt inequalitas ex pte rei qᷓ qnʒ
eſt ſine iniuria vt patet in mutuis. Flind e in
iuſticie culpa que p̃t eẽ cũ equalitate rei vt cũ
aliquis intendat inferee violentiã ſed nõ p̃ua
let· Quantũ ad peimũ adhibet' remediũ p pe⸗
nam cuiꝰ inflictio ptinet ad iudicẽ et ido an⸗
teꝙ; ſit cõdemnatꝰ ꝓ iudicem non tenec plus
reſtituere ꝙᷓ accepit · ſed poſt ddemnatõʒz tene
ſoluere penã · St ſcðᷣm ꝙ; dicit hoſt. tᷣ de pnijs
anteꝙ; res inuenta dico ꝙ reſtituat'. ſi dubita
tur aũt cuiꝰ ſit certificari et inuenmi p̃t ꝑ cir⸗
cũſtãtias rei · Q aũt dixit zacheꝰ dño luc.xix
ſi quẽ defraudaui reddo quadeuplũ dixit illò
qſi ſuꝑerogare volens.vñ etiã p̃miſit.ecce di⸗
midin bonoꝝ meoꝝ do paupibus Et Ocoedat

roò· ſup. . de pedagijs · dices ꝙ ſiquis faciat

aliqd milien ſub pena coepali vel pecunia⸗
ria nõ eſt ſigedu ei i foeo pnĩali ꝙ ſoluat hꝰ
mõi penã niſi tũc qñ ↄdemnatus erit ad illam
ſed ſufficit ꝙ ſoluat intereſſe ad arbitriũ boni
viri damnũ vel miuriã paſſo. Item dicit inno.
in glo.ey de emunitate · qe płiqʒ . condena⸗
tus ad aliquid iniuſte nõ tenet' illud dare ſpõ
te licet ꝓpere debeat ſnie · ¶ Vtꝝ ille qui dam
num intulit non hns vnde reſtituat ſeip̃m te⸗
neatur facere ſeruũ vt poſſit reſti
rich;.ꝙ damnificans aliũ miuſte in ſua liber⸗
tate ſcʒ iniuſte ꝓcurãdo eũ in ſeruitute redigi
tenet' ſe facere ſeruũ ꝓ eo ſi nõ poteſt eum ali
ter reſtituere libertati· niſi foæte eſſet talis cõ⸗
ditio ꝓpſone que intulit damnu ꝙ hoc notabi⸗
liter redũdaret in ↄñis boni pᷣmdiciũ. in quo
cãn nõ teneret ſe facere ſerun qꝛ vt dicitᷣ. ff.
de re:iur.libertas ineſtimabilis res eſt lla ãt
lex que habet exo.xij.Si nõ habuerit fur qð
ꝓ furto reddat vendabi. licet tůc obligarʒ

—

ere Bñdet

iudeos.nõ tñ obligat nos qe nõ fuit moale pᷣ
ceptum. Sib r dici pc legibꝰ illis ĩ quibꝰ pci
piehat ꝙ reſtitutio ercederet damnu-
gquic videre de . iin . qn debeat fieri reſti
tutõ. Et hic querit. q Vtn ſit ſtatim ĩſti⸗
tuendu. P& ſiẽ recipe rem alienã ↄtra iuſticiã

eſt petimn ita etiã retinere eam:qe ꝓꝑ hoc ꝓ alqᷣſ

inuno dño detinet rem alienã euz impedit ab
vſu rei ſue et ſie facit ei iniuraim manifeſtũ eſt
auũt ꝙ nec ꝓ modicũ tꝑs licet moeari in petõ
moætali ſed quiebet tene' ſtatim peccatũ exci
dere ſcm illud ece: xxjquaſi a facie colubei
fuge peccata. St iõ quilibet tenet' ſtatim reſti
tuere qð ſi non poſſet ſtatim ipᷣ̃a impotetia ab⸗
ſoluet eum ab inſtanti reſtitutõe facieda ſicut
etiã totaliter abſolur a reſtõe ſi ſit oino impo
tens· debet tñ p ſe vel ꝓ aliũ petere remiſſiõez
pꝓel dilatõz ab eo cui debet:q Circa qð nota
ſim ſco.ꝙ non licet alłiquo detinere alie
na inuito dño.i.nolente et ſcòm rõnem rectã
nolle debente. Et p oſeques regulariter reſtõ
debet ſtatim fieri ſiẽ ſtatim ceſſari debet ab a⸗
ctu peccati moztalis.nõ tĩ exterioꝛi ſed etiazʒ
interioꝛi· Sed in caſibꝰ licet exteriꝰ qñz exteri
oeem reſtõzʒ differe:poſita tñ interiꝰ reſtituen
di volutate qñ occureent circũſtantie opoetu⸗

ne.qᷓ quidem caſus ſub hac regula tinent · ꝙ

ſez licet detinere rem alicuiꝰ qñ ille debet vel
le rõnabiliter eam detineri vt qñ reſtitutõ illi
us rei eſſet in piudiciũ ↄuũitatis vel ip̃ius reci
pientis vel etiã in infamiã vel m magnũ dam
num reſtituentis· debz em hec omia p̃dicta ma
gis velle vitare p dilatõz reſtõnis ſibi facien
de ꝙ vitare ſuũ mcõmodũ puũ vei nullũ. vn⸗
de ille tunc qui habet rem alteriꝰ tenet eã do
n0 volente er ſi no actu elicito tñ actu debi

to.qe dñs illiꝰ rei debet velle q hñs ſua tene

at ea donec opoꝛtũe poſſit ea reddere· Si di
cat᷑ᷣ ꝙ tenet aliena dno inuito qe nõ dult ꝙ; te
neat rem ſuã etiã ꝓ tpus ꝙtũcũqʒ modicũ ꝛhC
dicendũ ꝙ dño male et inoedinate volete ſta⸗
tim debere reſtitui ſibi ſuũ nõ eſt tenere ĩiuſte
alienũ· quia etiã depoſitũ de cuiꝰ redditione
ſtrictiſſima lex habe' in cãu licite teneri pᷣt do
mino inuito moꝛdinata voluũtate · Qulta alia
de reſtõne notata ſunt in peimo li: Huiꝰ opis
que diligens lectoæ inuenire poterit in płibꝰ
eiuſodem libꝛei titulis.
De reſtõne acquiſiton in ludo
alean et tarillon ti⸗xxx·
Vnc eſt vſderandũ in ſpeali de reſtitu
tõe acquiſitoꝝ in ludo aleaꝝ et taxil⸗
loꝝn Pt vt pleniꝰ hec materia tractet
queritᷣ pꝛĩo.vti talis ludꝰ ſit licitus·ꝰ q ſit
pena eius.3°vtaz in iudicio repeti poſſit illud
q qs in tali ludo ꝓdidit.q̃rto vti illa qᷓ qs
eſt lucratus in tali ludo reſtituere teneat' ĩ fo
ro vſe gie ckirc⸗ peimũ ſciendu ꝙ ludus alee
Duiter dicitᷣ om̃is ludꝰ qui innti foetũe viei
bus· vt dicit roð. om̃is aũt talis ludꝰ eſt ꝓhi⸗
bitus ne fiat in penã vniuerſaliter oĩbꝰ et ma
xime clericis niſi in càn vt patebit.mnfra· ff. ð
aleatosibus p totũ in auẽ.de ſanctis ep̃is..

interdiciĩꝰ .di · xxxv/ep̃s · ex de vi · et hone · cle·

.

c.clerici .ĩ tex·et glo.vñ cũ talis ludꝰ ſit vro
qʒ iure ſeʒ ciuili et canomco ꝓhibitꝰ oſtat
peccant niſi in cãu quidudunt tali ludo vł eẽ
Pticipant · vñ hu · no · ſup · d. c epus dicit lu
dentes moꝛetal iter peccãt. Scdðᷣm vo quoſdam
vt dicit roð·tũc peimũ peccãt moꝛtali qñ du
cunt hoc in ↄoſuetudĩez· peccãt eẽ adminꝰ ve⸗
nialiter ĩſpectozes ludi · vt diẽ roð· Grauitas
aũt Hhuiꝰ pcti patz peĩo qe ibi ẽ cupiditas alĩe
na lucrãdi qᷓ eſt radix oĩm maloꝝ · j· thi· vj. Et
nõ quecũqʒ cupiditas ſed rapma · vult em̃ ſpo
liare ꝓximũ ſuis rebus. Scdo qæ ibi eſt ꝓditõ
dult em ſpoliare eũ cum quo ↄmedit et bibit ·
Tercio q eſt ibi maxia crudelitas·vult ei ſpo
liare ſi pᷣt eum ecẽ cam ma et beac:qð non face
rent aliqñ latrones pegrinos ĩ nemoeibꝰ ſpo⸗
liantes · Quarto qe ibi eé ↄtemptus eccie h ꝓ
hibentis patzʒ ecẽ ex multis alijs malis q̊ ꝓue
munt ex talibus ludis qᷓ omitto gr̃a beeuitatiſ
Poteſt tñ ludus in pecuĩa fieri licite ĩ cãu pu
ta Ocureentibꝰ ſeptẽ cireuſtancijs · opoætz tam̃
peimo ꝙ ibi ſit ydonea pſona qe hoc nõ licet
clericis etiã inſpicere vt dictũ ẽ · Ecõs ↄgrua
cã vt ꝓ ODuũi cõuiuio faciedo:ff·de ale · l. vlt ·
Tercio debitus finis vt ſcʒ nõ ꝗpter cupidita
tẽ ſed potius ter recreatõz et ſocialtatem⸗
Quarto oceſſa mẽſura qe nõ licet ludere vltra
vnũ ſolidũ eẽ ſi ſit multũ diues.C. ð vſu· aleæ
Fleaꝝn ludus oſtõne greca· Quĩto Oↄpetes tys
ſcz vt nõ fiat tpe luctus vel pnĩe vł ↄuionis ·
MNumera' em̃ ludꝰ mter impedimẽta vere pnie
SZexto licitꝰ modꝰ ſcz vt ſine dolo ludat na ꝙ;
Otra ludi lege nõ faciat nec ludentẽ Suocet.
Septimo aptus locꝰ qꝛ in eccia ludi nõ debet
ex.ð vi·et ho·cle.cũ ad ðcoꝛ· vñ vᷣſus Eims
pſona materia ſint aleati · Tempꝰ meſura ſint
modus atz locus. hoſtvᷣo dicit ꝙ exquo ludꝰ
eſt illicitus et re batꝰ bono aĩmo fieri nõ pᷣt
ff.de furt.in furti actõne m fi·et ex de re · ijur
eſtote Giquis er go dicat ꝙ; Hhoc faciat intẽtio
ne bona vel recreatõis cã aut ludat ſine pecu
nia ſi ludat aò aleas vł taxillos:aut accipiat
vnũ de ludis agphatis alias adminus in iudi
tio foꝛi non credam ei ꝙ nõ ludat ex cupidita
te qe ſię fit vt in płibusar.ff· de legibꝰ. nam
ad ea et ex de decimis: c.·

KW ) Irca ſcdᷣm ſciendũ q pena huiꝰ pcti poni

tur di.xxxv.ep̃ns · Epus inquit aut p̃ᷣſbĩ
aut dyaconus alee vel ebeietati deſernies aut
deſmat aut certe damnet· Gubdyaconus aut
lectos aut cantoe ſibia faciens·aut deſinat aut
ũione peiuet. Siłr etiã laicus. ¶ Hota ꝙ ex
hoc ꝙ dicit deſeruiens colligit ꝙ ſi in ↄſuetu
dinẽ nõ ducit penã pᷣdictã nõ ſuſtinebit · licet
etiã ludendo moetaliter peccauerit Ex hoc vo
ꝙ dicit deſinat colligit ꝙ ſi duxit in ↄſuetu⸗
dinẽ moneri debet . et ſi ãmonitꝰ deſtiterit pe⸗
nam pᷣdictã euitabit.debʒ tñ in vtroq; caũ pe
nitentiã agere de pctõ Ex hoc aũt qð dicit pei
netur cõione colligit ꝙ tale pctm̃ ſit moꝛtale
et graue cũ tales pene nõ ſint imponẽde ꝓ le
ui crimie. xj· q:nj. nemo etc. nullus· hec ra y.·
Habet' etiã ex de exceſſi:.pla.inter dilectos
publicus aleatoe a ꝓmotõne repell. Pz vn

ꝙ peimo ſit monendꝰ anteꝙᷓ puniat᷑.xxv.di.c

ſed hoc e veꝝ in beneficõ obtento aliter ãt

eſt m obtinedo qe multa impediũt taliter lu⸗
dentes: qe que luerant' reſtituere tenentur. tũ
de hoc poſtea queret. Ounint etiã ludi inſpe
ctoe es ſcʒ clerici qe tribus ãnis a miſterio de⸗
bent arceri in auẽt.de ſan:epᷣis:iꝗ. mterdicimꝰ
Et etiã coopatoꝛes·qe hoſpes tenens luſoees
actõe imuriaz peiuabit. vñ· ff. de ale . l. j. de
ꝙ; ſi quis eũ apud que eſt m alea luſu verbera
uit et danificauerit ſiue ei ali qo qn ludebat
ſubtractũ dolo fuerit iudiciũ nõ dat'. Et mtel
ligit ſcᷣm azʒo.hoc · c· de eo qui dſuenit luſo⸗
res alee cã ſui emolumeti tenere. Secꝰ ãt ẽ ſi ĩ
cidenter apud alique ludere. Item emens rem
ludentis euictione nõ tenebit.vñ.ff.quarum
reꝝ actio nõ datur.l.ij. G.j· ꝙ dðe ſi exñs ĩ alea
rem ſuam vendat nõ tenet de euictione.
rea terciũ ſciedũ ꝙ ſiẽ dicũt ray·et ho·
illuò doc. ↄuiter fere om̃es tenet qð a
liq ms in ludo aleaꝝ vel taxilloꝝn pdiderit ĩ
indieõ repetere p̃ᷣt et hoc ꝓbant p· ff. de alea
. vlt.in fine:et ꝓ lege grecã· Flea ludꝰ. qᷓ
dat repetitõʒ; in tali ludo vſqʒ adeannos Et

hoc intelligi debet de amiſſis in tali ludo m

qð eſt ꝓhibitꝰ.et in hac ſnia videt᷑ etiã aʒo·
fuiſſe. . 7
Vrrca quartũ ſciedũ ꝙ illa q̃ quis eſt lucra
tus in tali ludo reſtituere tene' in iudicõ
aĩ me ſcdᷣm ↄunem opi loquẽdo eo mõ quo ẽ ꝓ
hibitꝰ. qe nõ tm̃ ꝓhibet' talis ludus ſed etiazʒ
acquiſitõ lucri ꝓ talem ludũ:arad hoc di.xx
xv.epᷣus in glo.et.ff.de alea.l.vlt.et ex ð̊ vi.
et hone.cleri.clerici officia in glo.h̊ rich.Quũ
em̃ talis ludus ſit re ꝓbatus· vtpote qui eſt cõ
tra deũ et om̃ia iura. vnde et ſponſio facta in
ludo nõ tenet ſcdᷣm leges:nullꝰ aũt ꝑ ip̃ᷣmp̃t

titulũ nec bonã fide hre et ꝑ oñs nec aliqunud

acquirere· iniuſtꝰ em̃ titulus ꝓ nõ titulo e ha
bendus. ff. de peti · here.l.nec vllã.et male fi
dei poſſeſſoe dicic' qui ↄtra legũ ĩterdicta mer
catur.Q.ð agri.queadmodũ. B rap· Fli quibꝰ
tamẽ videt ꝙ qę talis reſtitutõ nõ p̃cipit' iure
canomico ſed tm ciuili nõ tenent ad eazʒ de ne
ceſſicate niſi lli q legibus imꝑialibꝰ ſubſunt
de iure· niſ talis reſlitutio ſit alibi ꝑ ↄſuetu⸗
dinem aꝗpbata.Et huiꝰ ſnĩe videt' fuiſſe tho.
in ſma ſua.ꝓlijs aũt videt' et ꝓbabiliter
talis reſtitutio iure canonico p̃cipit implici⸗

te inq;tum ſcʒ ius canonicũ aꝓpbat leges que

nec iuri diuio ſũt ↄtrarie neq; p canones vei

aliquã rõna bile ↄſuetudine ↄtrariã abeogare

di·x. de capitulis·et.c.ſiquis aũt. et duobus
c.ſe.Ray:tame innoẽ·hoſt.et cũ eis boñ. ſic
diſtinguũt ſcz ꝙ luſoe aut luſit volũtarius et
ex cupiditate et tũc ſi amiſit nõ poteſt repete⸗
re · ſi eſt lucratus tenet' reſtituere ſaltem in iu
dicio aĩe. Jut inuitꝰ et ttactus ꝑ vim vł nimi
am alteriꝰ ĩpotunitatẽ inductꝰ.et tũc ſi ami⸗
ſit poteſt repetere.ſi eſt lucratꝰ nõ tenet reſti
tuere qe reſtitutõ nõ ↄpetit illi qui pdidit ĩ vi

dictã peccati ſj poteſt et debet paupibus ero
Sare.arad hanc diſtinctõzʒ.xiiij:qv.nõ ſane
et ex de ſymonia dilectus· NHec obſtat ſi luſoꝛ

30

dicat lieet ex cupiditate luſerim nõ tñ iniuriã

xi mo feci qe hoc id ipᷣe fecit et volũtarius
acceſſit. tñ inuitꝰ et dolens amiſit et ſcðm
dictã diſtinctõz dicũt poſſe cõcodari opi · et
iura. Ge illo aũt qui ludit nõ cupiditate lu
crandi ſed cã tediũ vel triſticiã effugandi dic
rich.in queſtionibꝰ ſuis · ꝙ ſi ille q̃ amittit nõ
notabiliter ſed ĩ mod ico damnifica'. in modi
co inꝙ; pꝑ compatõz ad ipᷣm qð idᷣo dico qe ali
quid eſt modicũ dò miti q ẽ multũ paupi tũc
ludes ñ facit ↄtra ꝓhibitõzʒ iur qe tẽ nõ dcur
runt rõnes ꝗpter quas illi ludi ſunt ꝓhibiu.
vnde ille qui lucrat ĩ tali cãau aliqd modicuz
nõ tenet tentione necitatis ad ſalutẽè reſtitue
re ſaltem illi qui amiſit · qð ideo dico qe foete
aliqui dicere vellent ꝙ in volũtate ſua eſſet k
amittenti reſtituere vel paupibus erogare·Et
foete aliqui vellent dicere ꝙ tentione necita⸗
tis ad ſalute nulli tenet' reſtituere ſed p̃t ſibi
retinere:quia iura ꝗᷓ lucrũ talis ludi p̃cipiunt
reſtitui in tali cãu nõ debent intelligi. B rich;
Quidã vero dixerũt ꝙ aleatoꝛes de ſtricto iu⸗
re nõ tenent' ad reſtõem niſi in ludo fecerint
fraundem. Et hoc ideo qe inter ꝓtes pactũ et ↄ
dictũ ĩteruenit qð vtriqʒ placuit et vterqʒ; ad
hoc ſe obligauit et ideo nec qᷓmiſit p̃t de iu⸗
re repetere nec q̃ lucratus e tenet reſtituere.
et huic ſcdᷣe poſtõni magis videt conſentire
alex· de lom.ſꝭ poſitio peima ẽ Dumoe er tuci⸗
oe vt mihi videt et ad lud qð dicitur ꝓ ſcðò
poſitõe ſc⸗ ꝙ pactũ et odictũ interuenit ꝛc.po
teſt dici ꝙ iſtuò pactũ nõ tenet cum ſit contra
legem.pactũ etiã vł pena iuramento vallatũ
ſi ſit otra leges vel canones nõ tenet nec etiã
pena·ff.de pac.iur᷑. gen·. fi ·· Id hec nota
ſegᷣm ray.et hoſt: ꝙ ſunt quedã pſone quibus
indiſtincte tenet᷑ reſtituere qs quidqd ab eis
eſt lucratus in alea vt furioſi ꝓdigi minoꝛes
xxv·an:et maxime pupilli.mente capti.ſurdi.
muti:ceci:moebo ppetuo languidi.qe tales p
eſſe nõ pnñt rebus ſuis ꝗpter qð eis dandi ſunt
tutoees ꝙtum ad pupillos. vel curatoæzes qꝙ;⸗
tũ ad alios pᷣ̃dctõs iſti · ̊ cur̃. ¶. furioſi et· S. ſ.
et mente capti dem videt dicendu de ſeruis
mancis. cõtractclauſtralibꝰ.filijſ familias qᷓ
nõ hñt peculm caſtreſe vel qi.de vxoee que ñ
habet pafernalia.et de admiſtratoee reꝝ ec⸗
cleſiaſticaꝝ que ſunt paupum et ſiłibus. cum
em talis admſtratõ pecume in ludo ſit rõne
facti et pſonaꝛx muł᷑tipliciter culpabiilis et vi
cioſa· eſt reſtituenda.nõ tñ ei qui pdidit ip̃am
in ludo niſi foꝛte eſſet coerectꝰ et crederet m

vſus dehitos expenſurus qð ei reſtituere hac

de cauſa.ſed tutoꝛi.curatoꝛi.dño·patri. mo⸗
naſterio· marito et eccleſſie
De menſura ſatiſfactõis ti· xxxj.
Einde ↄſiderandũ eſt de meſura ſatiſfa
ctionis ſiue quãtitate imponeda a cõ⸗
feſſoee· t circa hoc querut pła.peimo

an ſatiſ factõ tpalis ſit taxanda ſcòm qualita⸗

S

tem culpe · pena poſt culpe dimiſſiõz exi gi
tur ad duo ſcʒ ad debitũ ſoluendu et ad reme
diñ pᷣſtandũ · poteſt ergo taxatio pene ↄſidera
ri dupliᷣ pemo ꝙ;tũ ad debitũ et ſic quãtitas

——

pene radicaliter rñdet qnãti cati culpe ante
aliquid de ea mittat'. vnde deutro xxv ·.

menlura delicti erit et plagaꝝ modꝰ? Pcðz tñ
p peimũ eoꝝ que nata ſuùt remitxtere penam
plus remittit' ſcdm hoè ꝓ aliud minꝰ remntteð
vel ſoluendũ reſtat:qe quãto p otritõz plus e
de pena dimiſſũ tãto F ofeſſionẽ et ſatiſ factõzʒ
minus reſtat onnnrendi.Ben tum ad reme
din vel illiꝰ q̃ peccauit ve
ꝓ minoei pctõ maio⸗ imponit pena· vel quia
peccato vni difficiliꝰ pᷣt reſiſti ꝙᷓ peccato al
terius. ſiẽ iuueni maioe imponit pnia ꝓ foeni
catõe ꝙ; ſeni licʒ minꝰ peccet. vel qe pẽtm̃ eſt
piculoſius in eo vt in pl bro ꝙᷓ m alio· vel ge
multituòo ꝓnioe eſt ad illud pctĩ E id eo ꝓ
penã vniꝰ ſunt alij exterꝛendi· pena in fozo
pꝓnie quo ad vtrũq; e taxanda et ideo nõ ſemp
maioei pctõ imponit' maioz pena Nã maiꝰ
ptm̃ eſt homicidiũ in laico ꝙ;ᷓ foenicatõ in p̃ſ
bitero.qe circũſtantia qᷓ ſumit' ex ſpecie pecca

—

ti aggrauat magis ꝙ;ᷓ que ex conditõne ſumit
pſone.et tñ ſcdᷣm canones imponit᷑ p̃ſ bẽo pe⸗
nitsétia decems ꝓ foemcatõe· ꝓ homicidio vo
laico ſeptemis Hon qæ illud petm ſit maiꝰ iſto
ſed qe pᷣſbr̃ cũ maioei piculo ſuo et alioꝝ pec
cat ꝓpter ſun ficiũ et ſcandalũ alioꝝ pter
q ſolicicius eũ ꝙ;ᷓ alios retrabunt canones a
peccato maioee pniam inigendo ſzm qð e imn
remediũ licet qñʒ nõ debeat' ex debito tanta:.
nde etiã in purgatoeno nõ exigit᷑ tãta ab eo·
pena nãqʒ; purgatoeij eſt tm ad debitũ ſoluen
dũ qe nõ manet vlterius locus peccãdi et iðo
illa pena taxat' tm ſcedᷣm quãtitatẽ peccati Oſi⸗
derata tñ ↄtritõis quãtitate et ↄfeſſiõne et ab
ſolutõne ꝓ que omia diminut aliqd de pena
vnde etia a pſ bro imũgendo ſatiſfactõz ſunt
ↄſideranᷣda S pnia ſit imponeda a p̃ſ
bitero ſcom taxatõne canonũ vel ſcðz ꝓgpeium
arbitriu. &π hic ſunt due opi vna eſt ꝙ omes
pnie ſũt arbitrarie· i· arbitrio p̃ſbiteri taxãde
Oſideratis crimis quãtitate et qualitate pſone
dignitate · oditõe · ſexu · pauptate· infirmitate
debilitate · Oſuetudiĩe · oplexione · ſocietate · cõ
tritione:lacrimis· et deuotõeſtem loci et tpis
qualitate. necnõ et alijs circuſtãcijs ſupeapo
ſitis de qᷓbus circuſtantijs et ſiłibꝰ dicit aug·
de pPnia · di · v· c.·j· Qeo hac opi·. facit leo papa
xxvjqvij:tpa et nicolaus ꝗqrtus · de his peni
tentibꝰ. et multa alia iura. Heo hac etiã facit
ꝙ doc: iur.coĩter tenent penã ſcriptã m iudi⸗
cio crimĩali et dtentioſo mutari poſſe in quo B;
minꝰ vider ocedendu eſſe ꝙg in indicio pnie⸗

Slia opi.eſt ꝙ pnie ſunt ſcòm penitetiales ca

nones imponende . nec debet pꝓſbr a foema eo
rum recedere niſi ꝗpter cauſazʒ · Et in hoc cõſi⸗
ſtit arbitriũ eius ſeʒ ꝓ qua et ꝓ quibus circui

ſtantijs qtum et qn augeri vel mmm pena ca
nomca poſſit:ꝓ hac opi facit illuò de peni ·

di:. menſuraʒ vbi ꝓ quibuſoam eulpis modi
Dine im poſiti ſunt. et 88de Pe Die v. dicens
falſas pnias dicimꝰ que ñ ſzm auẽtem ſancto⸗
rum pati ꝙ qualitate crimis imponũt · et idẽ
de pe· dii. ꝓductõe. dicit ꝗq; ꝓlixioe debet

elle penitetia ꝙ; fuit culpa. hec ſcda opi: eſſet

alioꝝ Et ſic qñq

tutioæ lieet difficilioe pzꝛima eſt ↄnioe et eaʒ
agphat cõſuetudo qe hoc generaliter ſeruat.
vnde eſt ten enda qe vere Rnie Hodie ſunt arbi
trarie et h pzʒ p̃cipue ꝓ lud c· tpa penitudĩs
hec rich.et hoſt-Illud aũt gS.-falſas ec- intei
ligic niſi ex cã b cõſideratis circuſtantijs pe⸗
nitentia tempoæet Tilud vero⸗c⸗-ꝓductioe. m
telligitur de penitentia interioꝛi⸗ Sciendu
camen ꝙp prie ſunt arbitrarie· i· ad arhitriu bo
ni viri et diſcren moderande et rõnabili iu
dicio nõ ꝓ libito· vnde pᷣſbiter caueat ſic di

ſcrete arbitre ꝓ ip̃emet nõ onere et ꝙ nec aun

toeitas ecckłie nec poteſtas clauium otemnat

di. l. abſit· Sunt aut ſzm hoſt . penitentie arbi⸗

trarie de crimibus occultis non de publicis ;
ar. de pe. et re · qui pᷣ br̃m. et:c. ſignificaui ·
unde regulariter moetali debet penitentia
ſeptẽnis imponi.xxxiij·q·.jp̃dicandũ· niſi ma
i0e vel minoe mnueniat' a canone expᷣſſa t ho
eſt ven ſi crime ſit publicum· tũc em peniten⸗
tia publica nẽ maioæ vel mioz ꝙ repiatur ſcri
pta eſt imponẽda niſi diſpenſet ex magna cã ·
ex· de pe.et re.queſitũ· Gi vero ſir occultũ tũc
mdiſtincte imponit arbitrarie- ar: de pe di.
iudicet· et di · v. oſideret· licet aut maio⸗ cã di
ſpenſandi in penitentia canomca requirat' im
crimĩe publico ꝙq; in occulto:in vtroqʒ tam̃ ex

canſa mios pena p̃t imponi.hec hoſt Conſulit
tamen vt l biter ſibi dicat cariſſime tu feciſti

tot et talia peccata et ꝓ quolibet deberes ſic
penitere ſed foete vita tua ad hoc agendü nõ
extenderet. iniungo tamè tibi pnĩiam talem ꝓ
ommbus. concedo etiam tibi ꝙ quocunq; ie⸗
ris remiſſões pꝛelatoꝝ tibi facte peoſint que

alias non peodeſſent. eęx de peni · et re · quod e⸗

tiam elimoſine et omnia alia bona que feceriſ
et mala que peo deo toleraueris tibi peo ſint
ad remiſſionem peccatozum tuozum· hec Hoſt.
4 Seð nunquid exquo peel biter hec verba di
it pemitenti erit illa ſatiſ factio ſacrametalis
Bũñdet tho.in quadam.q.de quolibet ꝙ eſt ſa
cramentalis inqꝙᷓ tum virtute claumm eſt expi
atiua culpe Omuſſe. opus em̃ qd quis facit ex ĩ

ꝛunctione p̃ſhiteri valet dupliciter penitene ·

ſcʒ ex natura opis et ex vi claumm. vnde illð
opus ex vi clauium amplius valet ad expian⸗
dum peccatum ꝙ; ſi peopeio arbitrio illud fe⸗
ciſſet vnde bona opera ſic miuncta generali

ex tali iniunctione capiunt maioeem vim ad

expiandum culpam paeteritam licet nõ habe⸗
ant maioeem vim ad pbendum remediü cõtra
culpam futuram. Notandum aüt ꝙ ſüt que⸗
dam crimia de qbus nõ p̃t quis agere pniam ñ
reſtituat vel renunciet ſi tamen poteſt qdð ma⸗
le recepit vte in illis caſbus in quibus nõ trãſ
fertur dommium in accipientem ant vbi cõpe
tit repetitio etiam ſi tranſ feratur dnium · vbi

autem tranſ fertur dominiũ et non conpetit re

petitio licet peccet moætaliter accipiens cre⸗
doꝙ ſit ↄgruum et honeſtum ꝙ illud nõ rĩᷣma
neat ſibi ſeo paupibus deturpoteſt tamẽ cca
rei receptione taliter acquiſite penitenciarius
diſpenlare cum penitente ſi viderit expedire ·
hec rode Sciendum etiam qe ſcom greg⸗

———

—

——— — — — —

2
GG

contraria otranjs eurãt. ſpy debz p̃ſbiter ininũ
gere ꝓpmiam pꝑ otrariũ coereſpõdenteʒz ipi pec⸗
cato vt ſuꝑpbe ceõnis humilitateʒ auaro etepy
moſman erogacõz ſiue largitatez· guloſo ab
ſtinectã- luxurioſo ieiuniũ et ozonem:etſi vide
tur expedire pegrinacõʒ vł alias loci mutaci
one vt ſic caro maceret' et nõ reſtituat ad de
lectacõz memoꝛia facti ex aſpectu loci vel p⸗
ſone in quo vł cu qᷓ pctm̃ è ↄmiſſum di. lxxxj·
valet. et · xv. q mulier⸗ te ad imponedaz
ſatiſ factõz cõgruã et diſcretã neceſſe e ſcire qᷓ
ſmt pctã moetalia et Sdꝰ ĩter ea et qᷓ̃ venialia
hoc aut ſciri pᷣt ꝓ ea que dicta ſunt in ſcðo li.
vñ ad pns notare ſufficiat et talia multa enu⸗
merat augꝰ.di.xxviij· . crimis· dices ꝙ pec⸗
cata moetalia ſunt ſacrilegium homicibium.
adulteriũ. falſuz teſtimomu⸗rapina furtũ · ſu
pꝓbia.mu idia· iracũdia lõga:ebeictas aſſidva
Venialia exceſſus in cibo vł potu vł verbo k
taciturnitate:exaſpacõ paupis:comedere ab
ſtineci bꝰ ſiue ieiunãtibꝰ alijſ· tardiꝰ ꝗprer ſo
mnũ ad eecleſiã ire: vxoꝛe peeter ſpem ꝓlis ł
pter càm reddendi debitũ cognoſcere:tardiꝰ
viſitare mfirmos vel mearceratos tardius re
nocare aò ocoediam diſcoꝛdãtes· exaſperacõ
vxoeis vł feioꝝ vł ſeruoꝝ vł etiã primi· ex
ceſſus inplãdiedo.adulacõ delicõſa et ſump⸗
tuoſa:pauꝑ ibꝰ derogare ocioſis vbis in eccle
ſia vb ex intendere iocãdo vł incaute iurare
et nõ implendo qð inratum eſt:ex aliqᷓ neceſ
ſitate Piurare facile et temere maledicere.Cõ
ſalo ãt tibꝛ ꝓn ſis mmis ꝓmptꝰ indicare pec
cata moꝛtalia niſ oſtet tibi ꝓ certã ſcripturã
ſed potes dicere eſſe pctã et inducere homies

ad pniam de talibꝰ.aliter em cito poſſent ho⸗

mines inonci aò deſpacõzʒ. B ray- mtem non
debz iĩponi pnia ingredieti monaſteriũ ꝓ pec
catis peiꝰ ↄmiſſis:de pe. di.i. his autoetati
bꝰ. et e? dᷣvoto.ſcripture.vbi de hoc dicit᷑ in
glo:nõ em.ſed imponeda eſt ꝓ peccatis ↄmiſ
ſis polt ingreſſuʒ. ex de regularibꝰ.c.vl · et ðᷣ
ſente.exco. cuù loꝝn Item pnia imponeda eſt
etiã iuſte pugnãti ꝓ eccleſa ſi ĩpugnãdo ex⸗
cedat modu ex & pe: et reſigmificauit vbi di⸗
cit de hoc·q Quid ſ alique pctõee peniteat
vb penitere ſe dicat et a peccatis decetero ab
ſiinere ꝗꝓponat nõ tam̃ velit ſufficies onꝰ ſubi
re penitecie: dicens ſe teneꝝn valieundmarium
vł male ↄplexionatũ talem dz pſbiter in⸗
dncere aò ſubendã ſatiſ facõz ſufficiẽtez et di
uerſa ad hoc vtilia ꝓonedo.qo ſi ñ poteſt ei
tale ſatiſ factõz imponat quã veriſimi iter fea
re valeat vel pociꝰ ilã quã ſpõte et ſime mur⸗
mure voluerit ſuſcipe· expedit tñ ꝙ aut nulla
aut pauca ei ſub pᷣcepto miungat ꝗpter picu⸗
lum tranſgreſſionis vt inobediecie: et ꝙ ce⸗
dat ci ꝙ liceat ſibi ieiunin mictũ aut ozone
aut elia et quecũqʒ; alia ſibi imucta cũ volue
rit redimere · Id hoc em inuitat exemplũ xp̃i
qᷓ nuꝙ legit' graue pnñiam iniuxiſſe mſi vade
et ampliꝰ noli poccare.jo. viij· et M.ix · noli
te mittere vinũ nouũ in vtres veteres vinum
nouũ vocat laboeioſaʒ et durã pñiaz vtrel ve
teres peccatozes in peccato inuetezatos Itez

criſa.ſup ill ð̊ t. xxiij: alligãt oneea guia ee
imponut in humeecs hommu-Si mqt ereamꝰ
yuam pmam mingedo. Hoõne meliꝰ eſt de mi
lericosdia rõz redde ꝙ ð crudelitate vbi pa
terfamlias eſt largꝰ. diſpeſatoꝛ non debz ee
auarꝰ ſi dñs eſt benignus cur vult apparere
ſacerdos auſterꝰ et·xxvj.q:vij.alligat.q Æοd
ho aũt pcipue loboez vt pctõꝝ cãs et radices
remoueat et omez occaſiõez peccãdi ꝓ viribꝰ
tollat.qe vt dictũ e ſup ſatiſ facere ẽè peccato⸗
rum cauſas excidere et eoꝝ ſuggeſtionibus
aòitũ nõ p̃ᷣbere .ſtem ſi nõ pᷣepᷣſ biter gaude
re de or:ĩmoda eiꝰ liberacõne gandeat ſalte
quia ipᷣm liberatũ a gehenna pᷣt ad purgatoꝛi

um tranſmittere hec rayp· et roòet cõuenit ec

cũ eis hoſt. Et vt ipe dicit pᷣſbiter nullatenus
debz peccatoꝛẽ pmittere a ſe recedere deſpa⸗
tum.quia pᷣſbiter qui peniteciã denegat reus
eſt animarũ.xxvj·q/vjſi ꝓ̃l biter · Cocoꝛdat ĩ
pᷣdictis jnno·ſup:c oĩs⸗circa medium.et ſco.
ſup · iij · len · di · xv · q/ i · ¶ Quid ſi p̃ biter cre⸗
dat penitetem nõ factuꝝ ea que ꝓmittit: aut
que ipe ſibi iniũgit nũquidò eñ abloluet ſub ð⸗
dicõne. ſ. ſi hoc vł illõ fecerit · c p̃ſbiter ne

laqueũ tranſgreſſiõis miciat penitenti: nõ de⸗
bet ab eo exigere ꝓmiſſiõz aut votũ aut iuram̃

tũ de aliqᷓ ꝑma facienda niſpm caſibꝰ expihs
a jure.ſedò ſufſficit ꝙ dicat ſe habere ꝓpoſitum
faciendi quod iniugi ſibi. et ſic ſimpliciter et
ſine ↄdicõe debz abſolui:facta tam̃ ꝓteſtacõe
ſi ſuſpectꝰ habea' ꝙ niſi rſtituat aut faciat ea
ad que tenet dũ tame poſſit. fructũ ſcte ↄfeſ⸗
ſionis et abſolucõis euacuabit: B roð .q Cãaꝰ
autem in quibus tene abſoluendꝰ z cke ſe
ſimiia non facturũ ſunt iſti:qñ eſt excõicatꝰ
e de ſen. ex · ex tenoꝛe·Yel incẽdiarius.xxnj·
q.vlti.peſſimã· vel hereticꝰ ex de ꝑurgacõne
canter ſolicitudines · vel habes amò nefan
dum crimen- q Guid de eo qꝗᷓ cõfitet᷑ et tñ nõ
vult impoſten abſtinere· vel ab vno abſtinet
in alio mtendit remanere. Kuquid iſton co⸗
feſſionez pᷣſbiter debz accipe h vere ꝙ ſic et
debz eis de crimibꝰ conſiliũ exhibere: et licz
non ſit vera:i:fructuoſa talis pnñia quo ad vi⸗
tazʒ eternã tam̃ eſt admittenda et crebeis et ſa
lubeibꝰ monitis eſt indicenda.i.ieiumjs et o
racõnibꝰ et elis ex de pe · et re · ꝓ qᷓdam.talis
em̃ ↄfeſſio et alia opa de genere bonoꝝ qᷓ cõ⸗
ſilio pᷣſbiteri faciet cũ deuocõne et timoee dei
licet ſme caritate q;uis non valeant ad vicam
eternã ꝓmerendã.valẽt tam ad alia bona ve
dictum eſt ſupea de qualitate ſatiſ factiõia.q.
vtrum opera extra caritatem facta ſint merito
ria alicuiꝰ bom. hec rap · ¶ Vtrum qui explet
ſatil factionem imunctam ſibi mmnoeem tame
Odigna ſit totaliter abſolutꝰ & penitencia
cõdigna peccato dicitur vel ſcòm taxacionez
ſol ius iuſticie·et ſic deus ſemper punit citra
condignumvel ſecundum taxacõnem miſeri⸗
coꝛdie· Et iſtam exi git ſed hoc pᷣt eſſe duplici
ter· ant mie increate p ſeiplaʒ et ſic ĩ ĩferuo ex
ige penã ddigna⸗Gut mjſericoedie mediante
pnia et h dupliciter aut pnia ĩterion aut eci
am abſolucõne exterioei:·peꝛimo mõ penitecia

taxata poſt ↄtricõzꝭ remanes dicit ddigna et
de hac remittit aliqò vtute clauiũ .· Scòo mõ
pnia remanens poſt remiſſiõz vtute clauiũ fa
ctã eſt ↄdigna et hãc oportet ſoluere· Deter⸗
minatũ eſt autem apud deũ qᷓntum remitttiur
virtute clauiũ.bomitas autem vł malicia miĩ
ſtri nichil diuerſificat in efficacia ſacr̃oeum.

vnde p̈ſ biter ſiue diſcrete ſe habeat ĩ iniũcti-

one pnie ſie nõ nichil diuerſificat qᷓntuzʒ ad
efficaciã abſolncõis ↄfeſſioms et cõtricõms
ſed ſꝑ remanz reatꝰ ad q̃ntitatis eiuſde penaz
et ideo ſi nõ explet eã B. exiget ab eo in pur
gatoao. Sed dtra de pe . di. 1. F. qui cuqz · di
cit ꝙ penites poſt ꝓpactam penitenciã a pctõ
plene mũdat? &α hoc intelligit qñ confeſſo⸗
imponit penitenciã ſufficiente.tũc em exple⸗
ta pnia ſtatiz euolat cũ decedit. cho· et pe ·
Vrꝛ pᷣſbiter imũgens penitenciã mmoꝛeeʒ
ↄdigna ſp peccet M ꝙ; nõ.Tum qe nõ poteſt
determjate quãtitaté pene debite ognoſcere

licet aliq̃d ꝗꝓpe cõſideratis regulis patrũ de⸗

termĩare poſſit· t etiã qe qnqʒ ex ĩduſtria mi⸗
noee penam imponens magis ꝓdeſt peniten
ti ꝙᷓ noceatquia foꝛte magnitudine pene poſ
ſet impedmi a penitecia pagenda ꝗpter debi⸗
litatem vtutis appouc in eo denouo recupate
et ideo negligit damnũ minus vt vitet maius
et ideo diuinus amoe paulatim cõfozꝛtatus in
eo incitabit ipᷣm ad plura opera mſericoꝛdie
ſpõte pagenda ꝙ; pᷣſbiter ſibi jm quãtitatem
pecæcatoꝝ imungere potuiſſet. B o cund
ſi peeſbiter alicui iniungat ꝙ miſſas celebeari
faciat nũquidò pecuniam ꝓ his miſſis oblataʒ
poteſt recipe et miſſas legere He ꝙ nõ.qe hoc
eſſet ſpecies mali ex de mi⸗et ho.cleri.cuzʒ ab
omĩi·ſed hmmoi penitenciam vb nõ miũgat · vk
ſi iniungatæi dicat ꝙ per aliũ ip̃as celebeari
faciat et ꝓ talem qui ſibi vicez nõ reddat. Nõ
ergo pꝓ peochialem pᷣſbiten ↄuicinum qui ſi⸗
mili moebo auaricie laboeare poſſz. vnde tuci
us eſt ſaluti aie ſue ꝙ tales penitencias non

imponat quia ſemꝑ ẽ timendũ ne pociꝰ auari

cia ꝙ; caritas ſit in cã ar:e de cenſi:ea que.
i dicat ergo p̃ſbiter ꝙ caritas mouet ipᷣʒ qe
foete pemtens non poteſt pegrinari nec ieiu⸗
nare nec oeare nec aliud facere.hoc oſtendat
p oꝑpa et credã ei vtſ.per almm ñ ſupectũ ip⸗
ſas dici f aciat vel eas gratis dicat vel al iqd
non retineat.ſed totũ quicq̃d ꝓ ip̃ᷣis of fertur
pauꝑpibꝰ erogare ſtudeat:.̊ hoſt.“ Sa nunq̃d
tenet ofitens aliquid offeree p̃ſbitero qñ ſi⸗

bi confitet . H? ꝙ non de rigoee iuris ↄgruũ

eſt tam ꝙ det aliquid in ſignũ deuocõnis co⸗
dis exemplo ſanctoꝝ qui nec ad ꝓρBas nec
ad ſacerdotes ſme munere accedebãt ſicut le
Sit &ᷓ ſaul et vxoꝛe jeroboã ·i:q.i.iudiceſ. Fd
idem eſt ꝙ debz offeree ſacerdotibꝰ munus a
moyſe p̃ceptũ·de pe.di.i.quẽ penitet. niſi tñ
alicubi racõne ↄſuetudinis:ſ.vbi eſt talis cõ

ſuetudo quã eciã ſubditi peecipue diuites ſer⸗

nare cogent' ſi expedierit ab epo. er.ð ſymo-
ad publicã .· Yenentur etiã qñqʒ rõne paupta

tis · ſ. pi pᷣſbiteri vt dixit jo. de deo. et ſic in

tellexit ills xxvj:q:i: apollolicis.hec hoſt·

—

Stia penitens teneat' de neceſſitate recipe et
explere penitenciã ſibi a ſacerdote iniunctam
ꝙ non . ſ. 1 pᷣſbite r iniũgit penitenciã ireõ
nabilem et indiſcretã quia tunc pᷣſbiter abuti
tur claue ſciencie et potencie . Di vero iniugat
pniam racõnahilem et diſcretamſic penmitenſ
tenet neceſſario recipere eã et ꝓ viribꝰ exple
re.quia tunc pᷣſ biter vt᷑ clauibꝰ eccleſie· qui
libet autem tenet' ſui iudicis iuſtã ſentenciaz
obſeruare. Vnde ſi penitens tale penitentiam
ſcienter ex del iberacõe et abſqʒ legitima cau⸗
ſa omiſerit explere moetaliter peccat· Si tam
penitens ſenciat penitenciam ſibi nimis gue;
et ad ſernãdum piculoſam ſua infirmitate pe⸗
ſata.ds ad illũ eude ofeſſoꝛem vł ad alm̃ ſi il
lum nõ poteſt habere humiliter recureere et
alleuiacõz et mutacõz petere. et ↄfeſſoe da ei
concedere etiã ſi videat ꝙ penitencia alleuia
ta non ſufficiat ꝓ emenda pcti plenarie.tuci⸗
us em̃ elt reſeruare penitentez purgatoꝛio pu
mendum ꝙᷓ ipᷣm exponere piculo cadendi in
peccatũ moætale ꝗꝓpter penitencie trãſgreſſiõz
Et expedit ꝙ ↄfeſſoe hoc totũ pemtenti expo
nat niſi in ipᷣo viderit ↄdicõnem ꝗꝓpter quã in
dicet omibus pꝑpenſatis magis eſſe tacenduʒ qᷓ;ᷓ
exponendũ · hec rich̊. NHotat aut ſco. circa ho
