um an ſit licituzʒ tũc ſine aucẽte ſupioeis nõ de
bet Otrauenire. Si etiaz ſit Oſuecudo in aliquo
ep̃atu ꝙ aliqua certa crimĩa ep̃s audiat vel ſi⸗
bji aliquos certos caſus retineat ſient obtinet
Oſuetudo m młtis eccłijs· de Pentibus qui fi
lios oppeimunt de homicidis· de ſacrilegis.ð
falſarijs: de violatoꝛibꝰ eecleſiaꝝ et eccleſia
ſtice inmunitatis et libertatis· de ſostilegis·ðᷣ
micõ contra naturaz maxime cũ brutis de ĩce⸗
ſtu.de coerupcõe ſanctimonialiũ· de ablato⸗
rũ ſine ſubtractoꝝ vel alias illicite acq̃ſiton
reſtitucõe·de Piurio·de clamdeſtine eõtrahen
tibus et alijs enoemibꝰ quepiuetuòe gnalis
et ſpecialis reſeruet epis:quoꝛz etiam aliqua
ab epᷣis remittun' ad papam apter enoemita⸗
tem et tereoee mittun inquam nõ de iuris ne
ceſſitate ſed de ep̃oꝝ ꝓuidetia et voluntate.
Hhec Hoſt. Quid ſi epᷣs aliquis oↄmittat vices
ſuas alicui circa penitentias ungedas ĩ ſua
dyo.nunquid talis abſol uere poterit etiaz in
his ſpẽalibꝰ. credo ꝙ epᷣs nõ ĩtendit ĩ ſim
plici legacõe delegare illa maioea niſi expᷣſ⸗
ſe dicat · e de ꝓcur · peticõ· cũ ad eius coere⸗
ctõnez videan' ſpecialiter ptinere peecipue di
ſpenſacões et abſolutiones excõicacõnum m
quibus interueniunt iuram̃ta · I· de pendo mã⸗
dato ecckłie vel aliquo faciendo interueniute
etiaʒ reſtitucões. n aliqua cauſa iuſta ſubeſſet
et tunc alicui diſcreto pito cõmitteret qui pſo
nas cognoſceret et factoꝝ et reꝝ circuſtanti
as ſciret ar. ex de homi:.ſic dignuũ·hec rap· et
Poſt. Sed nũquid ille cui hoc Omuitit' p̃t iꝰ
alteri ſubdelegare.Rñdet guił · dur . nõ vt
Pabe e ð offi · dele . c · vlt · ꝓ. ceteꝛ ¶¶ Cuid ſi
dicat epus omitto vobis auẽtem meã in foꝛo
pemtetiali vt poſſitis abſoluere in oibꝰ in qui
bus poſſum. c licet qui oma dixerit nibil ex
cepit·vt dicit ·xix ·di · ſi romanoꝝ · ñ tñ e tutũ
apter huiõi ↄmiſſione generale vſurpare ea qᷓ
a iure epo ſunt ſpealiter reſeruatamiſi certum

ſit ꝙ ep̃us ꝓꝑ huiõi verba generalia intendat
omittere huio' ſpealia- Ea tn que epus cõſue⸗
uit ibi m ſynodo reſeruare ſatis credo ꝙ per
Huiõi verba generalia debent intelligi ee con
miſſa:hbec roò· a b ſolutões tn excõicationũ qᷓ
fiut a pᷣſbiteris ꝓ furtis et dammis quoꝝ igꝰ⸗
rant autozes cu nõ ptineant tm ad foꝝ pnia⸗
le ſeò quo ad aliqᷣd etiã ad ↄtentoſuzʒ. cuzʒ lata
ſit ſnia ad inſtantiã paſſi damnũ·nõ ſunt intel

ligendi delegati ꝓ huiõi verba generalia. Et

multofoetiꝰ hec abſolutões exevicatoꝝ i fo⸗
ro iudicij peo Otumacia aut ꝓ re indicata aut

offenſahec roò. Quãtumcũqʒ etiã genera?

expᷣſſe vmttant ep̃i alicui vices ſuas nõ tn il⸗
le poteſt ſine eiꝰ ſpeciali mandato mutare vo

ta:aut relaxare mrameta de quibꝰ certũ eſt

poſſint vel de quibꝰ dubiũ eſt an poſſint licite
obſeruari· licet de tran ſgreſſione voti iam fa⸗
cta et de piurio pnriam imũgere poſſit. B roð·
Quid ſi epᷣus ſubdito conceſſit vt ↄfeſſoꝛem
ydoneũ ſibi eligere poſſit· nuquid electꝰ ab il
lo in canbꝰ epᷣo ſpealiter reſeruatis ptãtez ha
bebit .· &ο£ nõ qe illa nõ veniut in generali
Oceſſione que quis veriſibr nõ ocederet in ſpe⸗
cie. ex·. e.· vj. et de ”ůe Qun de offi
ciali epi :. hòſt.nõ credit ꝓ in his ſczʒ in pe
niteétijs imugendis habeat ptãtem ſ in cõten
ctioſis tin. jn illis aũt vnũ et idem oſiſtoenũ eſt
ip̃ius et epi quare ab vno ad alten nõ p̃t ap⸗
pellari li.vj.ð appella. romana et hoc ẽ venꝝn

niſi appareat ꝙ epus hoc voluerit ↄmittere ſi

bi puta qe hoc exp̃ᷣſſit vel de licentia ſui ſupio
ris reliquit aliũ epm vicariũ ſuũ generale ad a
liam remotã ſe tranſ feres regione.tunc em̃ ta
lis vicariꝰ quecũqʒ poſſet is qui eũ ↄſtituit ſi
pſens eſſyt poterit expedire · Si tñ nõ eſt p̃ſbr
debet hoc alij delegars:ar.ex de ↄſe·ec·aqua
et de offi. dele. excõicatis. ꝗ Vtn pᷣſbiter mu
liere quã ↄgnouit abſoluere poſſit.· aut mu
lier ꝓbabiliter ↄiecturat ꝙ ſi ad ſacerdote il⸗
lum accederet ſp̃e iteꝝ eam ſolicitaret. Zue
ſentit ſe ta fragile ꝙ ꝓPbabiliter timet ne lo⸗
quendo illi facerdoti inſtigaret' ſtimulo ↄcu⸗
pie· ꝓpter reco?datõz delect atõis nepharie qᷓ
cũ illo fuit delectata. Et i iſto cau no tenet
iſti cõfiteri:neg pctin llud nec aliud. qe ſi p̃t
recufari ſaceròos ꝗꝓpeer ignoeantiã multofos⸗
tiug ꝓpter malicià · piculoſius em̃ eſt mulieri
penitenti ſi ſacerdos conat eam ad peccandũ
trahere ꝙ; ſi neſciat ſibi ↄſulere· debet tñ pe⸗
tere licẽtiaʒ aut facere peti ab illo ſacerdote ł
ſuꝑioei vt alteri poſſit ↄfiteri:qui ſi malicioſe
licentiã dare recuſaret hoc nõ ꝓhiberet quin
il la mulier poſſet alteri ↄfiteri. Si aut mulier
Phabiliter credat ꝙ nec ex pte ſin immeat pi
culũ ſi cõfitetur eide tunc tenet illi ↄfiteri eẽ
Petm̃ qd cũ eo ↄmiſit:et ipᷣe de illo pᷣt eam ab⸗

ſoluere ſic de alijs.hec rich;/ Slij tn dicũt ꝓĩ

tali cãn nec pᷣſbiter debz audire ofeſſionè illi

us mulieris de illo pctõ ſed debz eam ad alte

rum mittere ſicut notauit hu. circa pᷣſbiteꝝ et
vxoꝛe ꝓPꝛiã. aliter videt in eo manifeſta pᷣſu⸗
ptio:nec illa debet ei ofiteri ſed debz petere
licentiã eundi ad aliũ vel ad ſupioeem recur⸗

rere ſi ille licentiã denegaret· tum gpter picu
lum.tum qe e mioeꝛ verecudia q eſt pnie xs ma
xima alias videt in ea eſſe minꝰ vera Otritio
exquo nõ vult illud detegere miſi cognoſcẽèti ĩ
tegre. St idem eſt credenò de omi pctõ ĩ quo
pᷣſbiter oſenſit et coopatꝰ fuit ſi tñ abſoluerz
abſoło valeret dũmõ vera Otritio adeſſz et hꝰ
ſnĩe ſunt cho·et boñ· Nec ẽ ↄtra pᷣdicta ꝙ epᷣs
nõ pᷣt diſpẽſare in ſymoma ↄmiſſa cũ ipᷣo ·qe di
ſpenſatõ eſt dignitatis· abſobo nccitatis· et iõ
nõ tam facile pdit qs ptãtem abſoluedi ſicut
diſpenſandi⸗ hec rod. Quid de muliere que

ocepit fili de adultetio vel ꝓtum alienũ ſup

ponit. nuquid tali mulieri denegãda ẽe pnia ſi
ue abſoło licet hoc reuetare non audeat vi

ro ſuo.& ꝙ nõ. ex de pe. et re officij. MNon ei

debent tales mulieres viris ſuis vel filijs le⸗
gitimis tale crime indicare.ſm bñn · ibde du⸗
Plici rõe:peimo qe hoc eſſet infructuoſũ · nõ ei
credet ſibi ꝓpter pſumptõʒ Otrariã qᷓ habetur
ex mrimoꝰ ꝓpter qð pᷣſumit' ꝙ filiꝰ ſit exeptus
natus.ff.de his ꝗᷓ ſui vel alieni iur ſũt. filiuzʒ
ſcᷣo qe hoc eſſet piculoſuũ· poſſent em̃ inde lao
micidia et pła alia mala ↄſequi · B bñ.et oue⸗
nit cũ eo hoſt.et ray·Hoſt. tñ dicit ꝙ ſi mulier
dñetur viro et mtm̃ ofidat ð eo ꝙ ei ſecure di
cere poſſit. et ꝙ inde faciat quiòqͥd voluerit ĩ
tali cãu:pſbrm em̃ oſilere pᷣt ꝙ H̊ viro rfuelet
et exqꝰ oſentiet quo ad reſtõz e mul ier abſolu
ta.qe cedit᷑ viro de ſuo diſponere ſic placec·
C.de iudeis:-nemo exter . ꝓli aũt nate vel ſup
poſite mr dʒ indicare pꝓ ſe ł pꝑ diſeretũ ofeſſoꝛe
vb ipᷣa ſił cũ eo.recepto peꝛꝰ p ↄfeſſoꝛẽ ſi vide
bi ab ea iurameto qð nõ calunioſe ꝓcedat.
et a puero ꝙ; factũ ſecretũ teneat ſi ꝓbabili⸗
ter ꝓfumat inde nõ ſeqii piculũ ſʒ potius fru
ctum vt ſi ꝓᷣſumat ꝙq ſi ſibi indicauenit ab here
Oitate abſtinebit · qe foete videt ip̃ᷣm deũ time
re et cõſtiecõſũ ee q̃ aliena poſſiderzʒ iuite tũc
indiect et oſulat ꝙ intret religionèe vb ſe trãſ⸗
ferat ad aiã longinquã regionẽ. Si autẽ pᷣſu⸗
mat mdoe piculũ ſequi poſſe qe foete filiꝰ e ma
lus vk ſtult? nec ſibi vellet credere nec illud
ſciret tacere tuc nõ indicet ſibi &i pᷣſumat ꝙ ſi
ſ.bi indicauerit nõ acquieſceret tũc etiã nõ m⸗
dic et · Sed ꝙtum pt ſatiſfaciat heredibꝰ ð ſua
dote vel alijs bonis ſuis ꝑ ſe vł ꝓ aliũ ſeʒ di⸗
ſcretũ et cauth ita ꝙ cautę fiat ne aliq malũ
vel ſuſpitõ mali inde ꝓueniat· Et ide faciat ſi
f᷑ilio mdicauerit et ip̃e credere vł acquieſcere
noluerit: Hec bn. Hoſt. et rap. Non tn filius te
ne' credere mri miſi poſſz ſibi facere certã fidẽ
ꝙ eũ de viro ſno nõ ocepit.Scòm ſco.aũt mu⸗
lier ila vime ſuu dicere nõ dʒ filio ſpurio q⸗
nõ dz exponere ſe fue diffamatõi apud filium
ꝓpter incertã coerectõzʒ filij qe ſi nõ crediderit
mala ſequent᷑ ſeʒ qe ip̃a erit diffamata et ille
Hereditate vt peiꝰ tenebit · Hõ debet eciã di⸗
cere viro qe nõ debet exponere ſe ſue certe dif
famacõi: et apud virũ moeti b ſaltem odio vk
diſcoedie. Et etiã viro picule vxoeicidij ueter

incertum bonũ Hhereditatis reſtituede. debet

aut mulier filin ſun ſpuriũ diligeter mducere
ex alijs honeſtis cauſis vt hereditatem vere

e e — —

—

peredi dimietat. puta ꝙ fiat religioſus ł cleri
cus. gt ſi ipm ad hoc inoucere nõ potuerit ia⸗
boeare dz ꝙtum p̃t ad reſtituendu vero heredi
Hec leo- Kon tñ tenet' reſtituere equalens toti
Pereoitati qe multũ diſtat inter hr̃e et ꝓpe ee ·
Ile aũt nunꝙ; habuit hbereditate licet fuerit

aꝓpe hre ſzm iuſticiã· et ideo minꝰ q equaleng

ſufficit reſtituere. Ilud aũt minꝰ determmetꝰ
ad arbitriũ bomi viri izm ſco. et rich. ¶ S nů⸗
quio tenet talis ꝓles de Ooſumptis bona fide
& puto ꝙ nõ ar· C. de rei ven. certũ eſt· mulr
tñ tenet ſcdᷣm bn· et hoſt. Done ꝙ vir ñ ha⸗
beat aliquos oſanguineos ꝗᷓ ſibi ſuccedere de
beant ab inteſtato & nibilomĩꝰ peccat ſeʒ im
pediendo ne libere faciat teſtamẽtũ.C.ſiquiſ
aliquè teſtari ghibuerit · .· et · ij. ſzm bn. De⸗
bet etiã de ſuo ſi pᷣt vſqʒ ad ðↄpenſatõz ſufficiꝭ
tem erogare paupibus aĩma vini de oſilio
Ofeſſois ſzm hoſt Itez dicit jnno:ex de pe et
re.officij. talis mulier ſatiſ faciet illis qbꝰ
veriſimiliter credit' ꝙ ſua reliquiſſet· vel ſi ne
ſcrt' hoc paupibus eroget:dicit ecẽ idem jbið
ꝙ ſi mulier illa nõ haberet vñ recõpenſaret et
haberet ꝓbatẽes p quas ſucceſſoꝛes a damno
releuare poſſet eas adducere deberet. niſi ex
pboc graue mali iĩmineret- jIntelli ge tñ ꝙ talis
mulier ꝙpdiu eſt ĩ moætali nec deponit animũ
eccãdi nõ vatłet tał pnĩa ſibi·ad pnĩaʒ tñ de
bee admitti ⸗ſed ẽ dicendũ ei ꝙ nõ eſt fructuo
ſa ſbĩ quo ad vitam eternam· hec in glo · ſup
dictũ . c. of ficij· M
De indulgentijs ti. xlIl.
Onſequẽter oſiderandũ e de mdul gen
¶ tijs · St peĩio vt valeant· ſco ꝙtũ va
leant. 3°a quo fieri debeãt· qrto qua de
cauſa fieri debeãt:quĩto q̃bus valeãt· Demo
igitqnerit. Yt indul getie valeant aliquiꝰ
Hẽ ꝙ ſic alias eccłia vmnerſalis erearet qð ĩ⸗
pium eſſet dicere · valent aũt ad remiſſone pe⸗
ne reſidue poſt otritõz ofeſſionẽ et abſolutõeʒ
ſiue ſit miuncta ſiue nẽ Eit auᷣt hec remiſſo ñ
ſimpliciter donando ſed aliüde ſoluendo es
quaſi ðpenſando ſcʒ de theſauro ecclie qui ſiẽ
dictũ eſt ſupꝛa integrat' ex tribꝰ ſcʒ ex merito
fidei caritatis tociꝰ eccie et ex merito ſupero⸗
gatõis viroꝝ pfectoꝝ et ex abundãti merito
paſſiom xpi qe et ſi in ſacrametis opetur non
tñ eius efficacia in eis includit. ſed ſua infis
mitate efficaciã ſacroꝝ excedit · DHeedicta em̃
merita nõ ſunt alicuiꝰ vel aliquon determia⸗
te ſed ſũt ↄũia toti eccłie.Opera em meritoꝛia
que ſancti fecerũt adð honoꝛẽ dei et vtilitatez
ecckie in ↄũni cõia ſunt· Ea aunt que ſunt Duia
multitudini diſtribuũt' ſingulis de multitudi
e ſcòᷣm arbitriũ eius qni multitudi pᷣeſt et iõ
Rlatus eccłie qui hʒ claues theſauri pᷣdicti p̃t
ꝓ dei honoee et eccłie vtilitate de ip̃o teſau
ro tribuere qñ videt expedire · vnde ſiẽ aliquil

ↄſequeret remiſſionẽ pene ſi alius ꝓ eo ſatiſ ⸗

feciſſet. ita etiã Oſequit ſi ei ſatiſ factõ alteriꝰ
p eũ q p̃t diſtribuat. Quatuoe tñ requrũt ad
hoc vt moulgentie valeant duo ex pte dantiſ
ſeʒ autoeitas et cauſa rõnabilis ſcz eecłie vti⸗

litas ELt duo ex pte recipientis· vnũ ptinet ad

CKo

remottonẽ cauſe ꝓhibõtis ſez eũ ofeſſione eês
tritio alten ad collatoz cauſe diſp enets ſez
fibei deuotio cum effectu imn fozma indulgen
tie determiato · hoc nota ꝙ bonũ vmns
Duncat' alteri dek . vno mô p caritaté er ſie
etiam ſine indul getia e aliquis pticeps bono
rũ oĩm que fiut ſi ſit i caritate· Slio mõ ꝑ in⸗
tentonè facietis et ſic p indulgetias ſi aſſit le
gitima cã pᷣt eius intentio qui opatus ẽ vti
Ritate eccie ad iſtũ ↄti nuari et ꝓ ſequens eiꝰ
opatio ſatiſfactozia ad eum eppłcari. B cho-
4 Equit' videre de ſcdo ſeʒ ꝙtum valeãt in⸗
Oulgentie. Et circa boc querũt' pła ſcʒ · YVtrum
valeant ꝙᷓtum ſonant· circa hoc dmerũ bi
uerſa direrũt. Nam circa imdulgetias eſt qua
tuoꝛ Ooſiderare ſcʒ incernã ſuſcipietis deuotõez
dati exterioeis ꝙtitatem-cauſam qᷓ̊ mouet dan
tez et indulgentie certã quãtitatẽ· Quidã ergo
dicũt ꝙ indulgentie valent ſcoõm menſurã de⸗
uotõnis ſuſcipietis et ſcdᷣm ꝙ meruit eas ſibi
valere et nõ tum ſonant· SFlij dicũt ꝙ valent
ſcem menſurã acceſſus ad cauſaʒ · vñ qñ dantꝰ
ꝓ fabeica eccłie qui magis ſubuenit ſzm ſuaz
facultatẽ plus habet Flinj dicut mdiſtencte
valent tm̃ ꝙꝓtum ſonant et tantũ valent multũ
danti ꝙtum paꝝ danti · et tm̃ de ꝓpe venienti
qtum de longe· et videt peima opi· eſſe rapy⸗
icòa boñ.tercia tho. Jed alijs nõ placet nec
peima qma tũc etiã ſine dato exterioꝛi valeret
indul getie · Nec ſeda qꝛ tunc eſſz potiꝰ qᷣdã cõ

mutatio ꝙ; indulgentia · Nec tercia qe illð hoĩ

bus nõ p̃owat'. vnde ecckłia eos decipe vide⸗
ret. qᷓrta etiã videt' ireõnabilis ideo alij di⸗
cunt ꝙ valent tm̃ ꝓtum ſonant non tñ equalis
ter ſed ꝓplus vel minꝰ ſeðz ꝙ hõ ſe diſponit ad
eas maioei vel midei feruoꝛe· laboꝛe· dati quã
aitate · vnde qñʒ duoꝝ equaliter dmieũ quon.
vnus dat vnu denariũ et aliꝰ.x-ille qui minꝰ
dat obtinet remiſſione pene vn. anni ſiẽ ille
qui plus dat· nec ꝓpter hoc opoꝛtz ꝙ tm̃ remie
tat vm de pena a deo taxata qtum alij qe po
nitẽna vniꝰ anni in bhac vita non tm̃ vai illi
qui eam facit ex minoe caritatis feruoæe et ra
miſſam ſic illi qui eam facit ex maioꝛi et aſpe:
ram⸗Cum aur dicit' in fozma moulgetie queli
bet dantem ełiam ſuã ꝓ tali facto remſſioneʒ
habere pene vniꝰ anm ſic mtelligendũ eſt &
habeat remiſſione tante pene a deo taxate q̃ns
ca remitteret' ei ꝓ pemtetia vmꝰ anniꝙ; fᷣare
ret in hac vita. Cn ergo illi qui plꝰ dat ex ma
ꝛnoei feruoze rñdeat ãnus efficacõeis pnñie quã
illi qui minꝰ.plꝰ ſibi remittit de pena a deo
taxata qm aln. et tñ cuilibet valet vnũ annuʒ
pnñie in hac vita Elijs videt dicendũ ꝙ quo
ad remiſſione exteſionis pene pares ſunt ille qᷓ
minus dat et qui plꝰ dat ſcm ꝙ Otinet᷑ in foa
ma moulgetie· Sed quo ad remiſſione itenſio⸗
mis pene et quo ad diſpoſicõeʒ ſui ad recipien
dũ angmentu grate impares ſunt quia & iſtis
duobꝰ? plꝰ cõſequit ille qui ꝓlꝰ datmiſi in ca
ſu im quo datum vniꝰ eſſet maius ꝓ cõpacõnẽ
ad dantem ſicut patet in paupcula de qua di⸗
cit domiꝰ t.rij: plus miſerat in gazophi⸗
latium quã oms alij hos duos modos ponit

rich. quo peimꝰ etiam appeobat' a pe. et eci
am viet mibi valode ꝓbabilis wilh. etiã in
ſpe.huic modo videt' adherere dicens ꝗq quã
do alicui remittit' vnus annus de iniucta pe⸗
nitétia intelligit' ꝙ tin minꝰ puniet' in purga
toe io qᷓntum minꝰ punitus fuiſſet ſi vno anno
pniam in hac vita feciſſet. SGcdm aũt jnnoc. ꝗp
tet hanc indul getiã generalè nõ minꝰ teneris
pniam agere in hac vita Sed obici ſi indul
gentie tin valerent q;tum ſonãt tuc videtur ꝙ
hõ debeat vacare his habedis omibꝰ alijs
opibus dimiſis . H& nõ eſt veꝝn qe licet indul
gentie multu valeãt ad remiſſionẽ pene. Flia
tn oya ſatiſ factoeia ſut magisg meritoꝛia reſpe
ctu pmij eſſentialis qð eſt meliꝰ in iffinitũ di
miſſione pene tꝑalis · Obicit ten qe aliañ
dat' indulgetia ꝙ q̃ dat auxiliũ ad alicuiꝰ ec⸗
cleſie fabeicã erigendã ſequit' terciã ꝓptem re
miſſoĩs pctõꝝ r g* indulgetie tm valent ꝙᷓ
tũ ſonant tũc qui ꝓrimo dat vnũ denaꝛiũ et ?*
ſcm et 2² cercin plenã remiſſione ↄſeqm' oĩim
pẽtõꝝ qð videt abſurdu · & ſzm alquos qñ
datur indul geria indetermiate dantibꝰ? ad Ho
auxil iũ.tunc intelligit tale auxiliũ qð ſit con
uenies ei qᷓ dat auxiliũ.&t ſcòᷣm qð accedit ad
hoc.ſcd̊m hocꝓlus et minꝰ de indul gęetia cõ⸗
ſequi. Vnde ec aliquis paup dans vnũ dena
rium dicit oſequi indul gentiã totã.nõ aũt di⸗
ues quẽ nõ decet ad opꝰ tam pin ita paꝝ da⸗
re.hc nõ dicere rex facere auxiliũ alicui ſi da
ret ſibi obulũ.Et hee e reſponſio tho.lij vo

dicũt ꝙ nõ fit remiſſo ꝙ tribus denarijs ſʒ ꝓ

vtilitate Onñte huiõi otributõzʒ .qꝛ eccłia mag
reſpicit fructũ ꝙ;ᷓ datũ et ita rñdet pe· jnnoc ·
vero dicit et etiaz wil . m ſpe · ꝙ qn indulgen

tia Oſiſtit in datõne tũc ꝓ quolibzʒ denario qs

indulgentia habebit ſi pł es dederit. et B idẽ
inuit ho. Nec debz hic atteèdi dati quãtitas ſz

magis laudari dinia benignitas de hac mate

ria ſcʒ de valoee indul genti aꝝ ponit bñ· plu⸗

res opi. ex de pe · et ree aut in gloiij . c

huc nota ꝙ in arbitrio dantis indulgentiã eſt
taxare quantum de pena p indulgentiam di
mittat᷑.ſi tñ moedinate dimittat ita ꝙ hoiĩel qᷓ
ſi ꝓ nichilo ab opibus reuocent' pnie·peccat
faciens indulgetias tales Nichilominꝰ tñ q̃s
cõſequit plena indulgetiam. B tloo vnde nõ
debet fieri indul gentie ſupflue ne dtemnant
claues eccł ie ex de pe.et re.cũ ex eo.et.l.di.
abſit. q Vt vicini ecckie et ekici et p̃fbiteri

eccłie ↄſequant tantazʒ indul gentiaʒ quantã

remoti · ꝙ ſic ſcm quoſdã qe remiſſio non
ꝓpoetionat' laboer ſed meritis que diſp enſanꝰ
ſed qᷓ plus laboeat de merito plus acqrit. hoc
aüt eſt intelligenaũ qñ indulgentia dat indi
ſtincte· qnʒ em diſtingmt ſiẽ papa in generali
bus abſolutõibꝰ tranſeuntibꝰ mare dat· v. an

os8: trãſeutibꝰ vero mõtes tres. alijs vnũ: er

hec eſt opi.tho. Scòm alios vero cu vemens
a remotis ſit magis diſpoſitus quo ad merituz
remiſſonis pene. qe plus laboeauit ceteris pr
bus plus valet illi indulgetia illa licʒ omibꝰ
vałeat q;tum ſonat vt dictũ ẽ etiã ſupea et hec
eſt opi· pe Ven ille cui inicta eſt pnĩa:vij

znnoꝝ et poſtea ↄſecutꝰ eſt irè ulgẽtie m. vij
annoꝝ teneat poſtea agere pniam illã· X a⸗
liqui credũt ꝙ; ſi ꝓnĩa ſit ſibi tota p indulgen⸗
tiam remiſſa nõ ent tranſgreſſoꝛ h̊ niil faciac
de ea.ſiłr ſi nõ faciat ꝓ pte illa que ſibi p i⸗
dulgentã eſt remiſſa Conſuleiꝰ tñ ageret ſi eã
faceret. B re ̊· licet em̃ de necitate nõ teneat
talis pniam ſibi miunctã facere qe ꝓ huiõi in
dulgentiã et ſi ſit ĩdiſcreta ſatiſfactio tñ ꝓme
eneruat.ex de pe·et recuũ ex eo: aò0 hoc⸗qe
tñ neſcit vtꝝ pᷣſbiter mũxerit ſibi pnriam de⸗
bitã· fatuꝰ eſt q̃ nõ reſeruat indalgentiã ad a⸗
liam vitam· hec hoſt. Vcꝝ quotienſcũq; q̃s
vadit infra tpus inoulgęetie ad ecciaz ob cmꝰ
viſitatõz idnl getia dat tociẽs eã ↄſeq̃tur H
izm aliquos qn idulgetia ad determĩatum tꝑs
dat ut cũ dicii quicũqʒ merit vſq; ad tale te
Pus ad eccłiam tale habeat tm̃ de mdul getia
intelligit tin ſemel ſ ſi ĩ aliqua eccia ſit pen⸗
nis indut getia ſiẽ in eccłia beati peẽ idulge
tia.xl.dien tuc quotiens aliqs vadit tociens
indul gentiã ↄſequit' et huiõn ſnĩe eſt tho-Be⸗
cundũñ vo ſnnoc· et wil. ĩ ſpe. qñ indulgentia
ſiſtit in viſitatõe alhcmꝰ eccłie tunc ꝓ quali
bet vice qua q̃s ad eccleſtã vadit indulgentiã
habebit- q Quid de generali remiſſione oim
pcten qna papa facit euncibꝰ ĩ ſubſidium ter
re lancte et alias bellu ſuſcipietibꝰ ↄtra here⸗
ticos et quoſlibet alios infideles. vel mitten
cibꝰ ſe pugnatoees nũq;d ſi ſtatim cruce aſ⸗
ſampta etiã poſtꝙ; iter areipuerint deceſſerint
habebũut illa indulgentiam plene ita ꝙꝙ in pur
Satoꝛio nułlã paciant' penã ꝓ peccatis añ cõ
miſſis · & ſcᷣm pitos ꝙ nõ hñt totã ind ul go⸗
ciã il lã. valet tñ eis tam nobile ꝓpoſitũ ad au
Zmentum caritatis et ꝑ ↄſequens otritioĩs et
ita ad remiſſionẽ pene-jindul gentie em̃ nõ ĩtel
ligut dari ꝓſola volũtate ſed ꝓ effectu ðᷣter⸗
mmato in foema indulgentie. Vnde qui he bʒ
veluntatce et effectu indulgentiã plene ↄſeqᷓ⸗
tur·qui vero em habet voluntate ex deuotoõe
habet meritũ magnu licet nõ oĩmode ↄſequa
cur effectum ſm boñet roð · Secureendũ tam
eſt ad fozmã mdulgentie et ad intentionẽ dñi
pape. vt ſcòm ea indicet ſcʒ veꝝn ꝓ ſola ſuſce
ptõne crucis et oſito ꝓficiſcenoi et ꝓ quã⸗
co laboee pegrinatõnis aſſumpte et ꝓ quanta
moea in executõne negocij facienda ↄſequat'
qnis indut gentiã ilta: et eſt haci genera lis
indul gentia latiſſime incerptanda.plertim enzʒ
ex magntndie fidei ec caritatis ꝓcedere vi⸗
deatur ꝙ quis aſſumat hõi pegrinatõem tor
et tantig piculis plenã-hec roò et ↄunenit cuʒg
eo cho. in quadã queſtione de quolibzʒ Ouid
ſi poſt aſſamptõzʒ crucis ante iter arzepeũ vł in
ipo itinere quis mostaliter peccet- nuq̃d de il
lo peccato tenehit ad pnĩam ſpẽalem. P? q;
ſie· ſicut etiam ĩgreſſus religeanẽe de pctõ poſt
ea cõmſſo tenetur ad pniam agendam ſpealezʒ
minoe tñ penitentia eſt vtriqʒ indicenda. hec
ron Mota adhuc ꝙ catholici qui cruce ſi⸗
Snati innant hereticos exterminare- inonl⸗
gentiamer peiuilegium ad teream ſanctameũ
cium ↄlequunt extra de hereticis excoĩtamꝰ.

— eeH

3

—= — — N —

gquic⸗ videre de 3⁰ſcz a quo valeant ĩdul
Jgetie fieri Et cca ho querũ pꝓła. ſcʒ ꝓti

epi poſſint mndulgentias facere · & ad cums

endentiam ſcienð ꝙ indulgentie Habent effe
ctum ſcõm ꝓ opa ſatiſfactoeia vniꝰ alteri cõ⸗
putant' non tantum ex vi caritatis ſed ex ité
cõne oꝑpãtis aliquo modo directa ad eũ Inte⸗

cio aũt alicuiꝰ pᷣt ad aliuʒ dirigi tripliciter. ſ.

aut in ſingulari vt cum quis ꝓ alio dtermma⸗
te ſatiſ facit · et ſic quilibet pᷣt alteri ſua bona
cõicare.aut in ſpeciali vt cum quis oæat ꝓ cõ
gregatõne ſua et ſuis familiaribus et benefa⸗
ctoeibꝰ et ad hoc etiã oꝛdinat opa ſua ſatiſ fa⸗
ctoeia. ſt ſic ille qui p̃eſt cõgregatõi poteſt il
la opa cõicare alij applicando intencõez eoꝝ
qui ſunt de ſua ↄgregatõne ad hunc termina
te.aut ĩ generali ot cum quis oedinat opa ſua
ad bonum cõe in generali et ſic qui pᷣeſt eccie
generaliter p̃t opa illa coĩcare applicãdo ſuã
Intentõz ad hounc vel ad iltũ. It qe homo eſt
pars ogregatõis et cõgregatio eſt xs eccleſie
ideo in intentõne peiuati boni intentio boĩ cõ
munis meludit' et boni tocius eccłie Eet ideo
qui pᷣeſt eccłie p̃t Ouĩcare ea que ſunt ogrega
ciomis et Huiꝰ homĩs ſed nõ ↄuertit. Sed nec
pe ima coĩcatio nec ſcða dicit indul gentia .· ſzʒ
tercia ꝗꝓpter duo⸗peimo quia p cõicatõnes il⸗
las licet homo abſoluat a reatu pene qtum

ad deum. no abſoluit tñ a debito faciendi ſa⸗

tiſ factõem iniunctã ad quã eſt obligatꝰ ex p̃ᷣ⸗
cepto eccłie⸗Sed p terciã homo etia ab h de
bito abſolui Scðo qę in vna pſona vel ĩ vna
ogregatõne non eſt ſufficientia meritoꝝ vt ſi
br et om̃ibus alijs valere poſſint ſiẽ eſt in ec⸗
cleſia romana pᷣ̃cipue ꝗꝓpter meritũ xpᷣi.et iðo
ſolus ille qui peeficitur eccleſie p̃t idulgẽtias
facere.toti aũt eccłie p̃ficit ſolus papa:et iõ
ip̃e ſolus habet ptãtem plenariã ſup theſauꝝ

Dũuũem de quo fiunt indulgentie · Omes vo alij

epi limitatam. ipe em ſolus habz plenitudine
ptãtis · ex de pe. di · ij. cum ex eo · Flij vo ſunt
vocati in ꝓtem ſolicitudĩs:ideo ſolus ipᷣe ha⸗
bet ptãtem vbiqʒ generaliter dandi indulge⸗
tiam et tantã quantam voluerit· Elij vero mſi
ſcòm eius ↄceſſionez: q vero ep̃i ſunt ↄſostes
pontificalis officij· vnde etiã ſoli ab eo fres

vocant᷑. ceteri vero filij.gꝰ ſolum eis ꝓpꝛie fa

cere indul gentias merito eſt ↄceſſum pis qui
dem ↄcedit᷑ a iure facere indulgetias i dyoc·.
ſuis. arĩ̃ep̃is vero in ꝓuincijs ſuis· Non debẽt
tñ dare indulgentias vltra vnũ annũ in oſec⸗
tionibꝰ eccłiaꝝ vel alijs quibuſcũq; caſibus

ſue ab vno ſiue a płibus fiant:n anniuerſa⸗

rio vero ↄſecrationis et alijs caſibus rõnabili
bus nõ debẽt dare vltra.xl. dies ſiue ab vno
ſiue a pkibus fiant · ex de pe · et re · nro · vbi di⸗
cit de hoc.et· c· cũ ex eo. . vlt. SZi tñ ep̃i faci
unt ↄtra illud mandatũ nibilominꝰ indulgé⸗
tia tenet et valet cũ nõ dicatur ibi ꝙ non va⸗
leat ſi ſecus fiat vt etiã dicit᷑ in glo·ſuꝑ dictũ
c.cum ex eo.ar.ex de exceſ.p̃ᷣla:cũ ad quoeũ⸗
dam. HNunc tamẽ expᷣſſum eſt ꝙ indulgetia nõ
valet. Li. vj. de pe· et re · indul gentie · 3 nũ
quid ſaltem in eo qð dare poterãt tenebit in⸗

dulgentia. & jo: an⸗ ſup dictuz c. dicit ꝙ ſie⸗
qr regulariter vtile ꝓ inutile nõ viciat· ex de
re.iur.vtile.Flij dicùt ꝙ nõ quia qmi peimie⸗
gio abutit' ec.xl.q:iij:pe iuilegiũ:ſʒ dic ꝙ licz
pdere mereat non tñ pdit · ¶ Concedit᷑ etiam
a iure legatis dñi pape facere ꝓpetuas indut⸗
gentias in ꝓuintia ſua et ꝙ facere pñ̃t ſtatu⸗
ta ꝓppetua.ex .de offi · legati.c·. vlt. in tex · er
glo.et de pe.et re:nro.ĩ glło· SBic ergo epis et
ſupea Ouenit de iure ↄuni facere indulgetas
Flis aũt platis inferioꝛibꝰ nõ Zuenit niſi ex
ſpeciali oceſſione.vt habet᷑ in · d· c· nroiĩ glo ·
Ranio ergo ſ eidem domui cõceſſit ep̃s: xl·
dies. et ar epᷣus alios· xl · dies vna et eadẽ die
legunt huiõi lre in vno et eodem loco· Nun⸗
quid dans eliaz habebit . lxxx · dies · RBndz ho ·
ꝙ ſic ſi det ꝓpter obtentũ vtniuſq; qe neuter ex
cedit · vt patet in dictis cec Vcꝝ abbates qui
collegijs pᷣſunt poſſint facere ĩdulgentias·x
ꝙ non ꝗpeie loquendo vt patet ex p̃dictis: et
ex de exceſ.pᷣla.accedẽetibꝰ.tat es em habẽt a⸗
liam aucẽtem reſpectu bonoꝝ ſui coltegi non
tamen reſpectu meriti xp̃i qd diſpenſandũ cõ⸗
miſit ſponſis eccie ſczʒ episjõ nõ habẽt auctẽ
plenã reſpectu theſauri eccłie:et ideo tm̃ bo⸗
na ſui collegij cõmunicare pñi non aũt poſſũt
relaxare:quia neſciunt vi ſnpabundent · Et
voeo hic large ptãtez ꝓut dicit ſufficietie ple
nitudiné p que modũ eſt in epis ad Hunc actũ
non aũt Yut dicit plenitudine · ſic em eſt in ſo
lo ꝓpapa plenitudo ptãtis et auẽctis· hec boñ ·
Ven q̃ idul getiã rcipit ĩdulgẽtiã illã alij da
re poſſt. ꝙ ñ licet eĩ aliq̃s poſſit dare alij
qð nondu eſt datũ nec determinatũ alicui. ſic
vnam miſſam quã ꝓ amico moetuo dicit. tamẽ
ſi eam ꝓ ſuis peccatis cecinit vb alij dedit au
toeitate ſua cõmutare non poteſt. hin eſt ꝙ qᷓ
recepit relaxationem ꝓ ſe non poteſt eam alij
dare · quia et ſi eccleſia debitum eius apud de
um ſoluit non ꝗpter hoc ei ptãtem dedit ꝙ ip
ſe ꝓ alio ſolueret · et ſi deꝰ dimſit debituz iſti
non ꝗpter hoc iſte poteſt dimittere alij qð deo
debet'. hec bon.9 Vrrn aliqui non ſacerdoteſ

indul gentias facere poſſint · poteſtas faci⸗

endi indulgentias cõſequitur iuriſditionez vt
Dictum eſt ſupea Et quia archidyacon et alij
non pᷣſ biteri poſſunt habere iuriſonionẽ vł ↄ⸗
miſſam vt legati: vel oꝛdinariam vt ełecti con
firmati.ĩideo poſſunt indulgentias facere licz
in foo penitentiali non poſſint abſol uere · qe
Hoc eſt oꝛdinis ſaceròotal ishec thoar ex· e
qꝙ aũt et ex de ele. traſmiſſa· hoſt.tamen dicit
ꝙ electus in ep̃m et cõfirmatus tucius fa cit
ſi non det indul gentiam maxime ſi non ſit pee
ſbiter.¶Vtrum epi poſſint facere indulgenti
as in aliena dyoeeſi · H ꝙ qe indulgentia ſine
relaxatio dicit theſauri ↄmunicationem et eti
am autoeitates- Epus aut m aliena dyoceſi cõ
municare poteſt bona ſua ſubditis alienis bo
na inquã ſue dyo.relaxare vero ſine mdulge⸗
re non poteſt niſi ſubditis ſuis: vnde relaxati⸗
ones vere ſunt relaxationes facte ꝓijs ſub⸗
ditis ſi ↄtingat eos pficere illud ꝓpter qð dã
tur· Sliemis vo ſubdits ſunt potius Ouicatos

qꝙ;ᷓ relaxationes ꝓer quem etiam modum abba
tes peioes et miſtri cõmuncant bona ſui colle
gij·niſi foete hoc fiat ex cõſenſu et voluntate
eij ep̃i: ex de pe: et re:ꝙ ant oſuluiſti. Et in⸗
fra-cum a no ſuo iuoice nullꝰ ligari valeat ł

abſolui las tantumõ ꝓdeſſe arbitramur qui

bus vt ꝓſint ꝗpeij indices indulſerut · B bon.
Lorar aũt mnoe·ſup.c.ꝙ; aunt.ꝙ ꝗpeios in⸗
dices intelligut quidã eſſe ꝓpeios epos. qe ĩfe
rioes pᷣlati indul getias facere non pnt vt di
ctum e. gl iero dicũt ꝙ etiã ꝓpeij pl biteri p
rochiales ↄcedere poſſint ſubditis ſuis ꝙ eis
indul gentie valeant:qe ꝓ boc ipi mdulgenti
am nõ dant ſed ocedũt ꝙ mdulgentie date ab
epis extraneis ꝓſint eis vt ſic in abſolutõe pe
nitetie ꝓpuideãt eis diuerſos modos liberandi
a pcto et a pems SEt ouenit cũ eo hoſt.in ſum
ma wilh. vero ĩ ſpe.dicit ꝙ tuciꝰ e ꝙ ↄſenſus
apeij ep̃i pᷣcedat rmiſſione ep̃i extranei. t ſzm
eunde ibide ſufficit etiã ↄſenſus metropolita
ni ſui · vt · e· e nro· Notat etiã ibide wilH. ꝙ li
cet epus ex iuſta cauſa mdulgentiã ſtatuens ĩ
dyoceñ ſua ↄcedere poſſit ꝙ indulgentia illa
ꝓſit etiã venrentibꝰ de dpyoc. aliems. Hon tñ
poteſt ↄcedere ꝙ indulgetie ab alijs epis in
eins dyoc· ↄcese val eant/peimũ em̃ ꝓbatur p
illuò:c aũt nõ aut ſcòm- St é rõ qre p̃t illò
et nõ iſtudq in peima accedetes lin⸗ qdðam
mõ foꝛũ eius ſoetiũt'. ar. ex fo.ↄpe.romana
.otrabentes. et · nj . · vj. c. · Hec p hoc ſta⸗
tutũ mdulgẽetie numerꝰ excedit. j
ceſim alienã tanꝙ; aduena nõ vt indigena igre

dit. iij· q· vij· leges vnde tales indulgetie nõ

valent. l ias poſſet epᷣus mdirecte centũ an⸗
nos ſolꝰ et cũ płibꝰ ſimul ↄcedere qð tñ dire
cte facere ꝓhibet'. ex·e·cũ ex eo. qð eſſe ñ de
bet. ar. C.· de vſuẽeos in fi:et ex de ſymonia ĩ
antu. ¶ Quid de his ꝗᷓ deferũt lras ep̃oꝝ di⸗
uerſoꝝ et legut om̃es m eodem loco aſſereétes

ꝙ talis epᷣus facit tale indul getiaʒ et tał tale

et ſie de alijs · Huquid dans ełiam habebit i⸗
dulgentiã oĩm epoꝝ · He patet ex pᷣdictis ꝙ;

nõ habebit niſi indul gentiã ſui epi niſ foete

habeat licentiã a ſuo epᷣo ꝙ tales indul gentie
ei ꝓlint.ex de fo/ↄpe.ſignificaſti.hec tho.
t exns in peccato moetali poſſit inonlgen
tias facere. & indulgeétias facere ptinet ad
iuriſoitõʒ quã hõ ꝓ peccatũ nõ pdit. Et ideo ĩ
dulgentie eque valent ſi fiãt ab eo qui ẽ ĩ pec
cato moetali ſicut ſi fieret ab hoĩe ſanctiſſimo
cũ nõ remittant penã ex vi meritoꝝ ſuoꝝ ſed
ex vi meritoꝝ recõditoꝝ mn theſauris ecckie.
Sed obicit ꝙ maiꝰ eſt facere indulgentias

. recipe: ſed exñs in pctõ moetali nõ recipit

eas: ergo nec facit. & maius eé quo ad ptãtez
ſ minꝰ quo ad ꝓpeiã vtilitateʒ.· B tſioo. qQuid
de queſtoeibꝰ ꝗᷓ diſcureetes p eccłias cuʒ lris
remiſſionis abuſiones pdicant omeſſatoibus
et ebeietatibꝰ vacant. & ſic haber ex de pe.
et re: cu ex eo. tales nõ ſunt recipiedi ſine lr̃is
Pape vel epi dpoc. nec pmittendi ſunt dicere
pbomſi q in lris ↄtinet. Aõ debet etiã fe⸗
ſta et Pcatoes ſuis qſtis faciẽédis indicere
nec ppłm ad intereſſe ſuis qſtibꝰ aut exhoeta⸗

t. jn * vo dyo

tõnibus p cenſurã eccłkiaſticã cogere· vt habe

tur: e. ti:qe intelleximꝰ alex· qᷓrti Item licet ↄ

tineat in eoꝝ indul gentijs ꝙ ipi in ecckiaſti⸗
cis locis honeſte et caritatiue recipiant'. qæ fi
deles ad eoꝝ exhboetatõz debeãt ↄuocari: cle⸗
rici tñ et rectozes eccłian nõ tenent' illos in⸗
uiti in hoſpicijs ſuis recipe vel ꝓcurare vł cõ
uocatões hHuiõi facere ptextu ipaꝝ indulgeti
a que q;tum ad huiõi Ouocatões ſunt ipᷣo in

re reuocate vt dicit e u ſedis⸗ et & clemeuns

quarti. Hozma vo quã ↄuiter talibꝰ mdulget
ſedes apłica ibꝛide ha bet. Et ſubdit ibi q aut
ad qrendas ebias deſtinant modeſti ſint et di
ſcreti · nec ĩ taberms aut alijs locis incõgruis
Hoſpirent. nec inutiles faciãt aut pᷣſumptuo⸗
ſas expeſas.nec falſe religioĩs habitũ geſtet.
Et dicit ibi in glo.in tabernis ꝙ ſi tales pub
lice delinquãt ĩ tabernis pñt a dyoceſano pu
niri licet ſint exempti.ex de peiuił.tuan
au videre de qrto ſcʒ ꝓ qua cã habeat
lieri relaxatio ſiue indul geua ſczʒ ti ꝓ

ſpuali vel coepali auxilio vel ſubſidio.? ſic

4

in rebus publicis et coĩtaubꝰ hũanis theſau⸗
rus reipublice ꝓgter duo maxie ſolet exterius
ꝓPferei et ↄuicari ſcʒ ꝓpter peincipis głiam et
Honoæẽ ſic faciut reges curiales et fecit aſſne⸗
rus · Heſter.j. Et ꝗpter oũitatis vtilitatez vt qñ
Duĩtas ledit? ꝓferũt' ſtipendia et donatũ mili
tibus pugnaturis: Zic etiã theſaurꝰ eccłie ab
his qu hnt eum diſpeſare debz duplici de cã
ſolm Deiꝰ ad dei geaz et laude ꝗqᷓ pcipue rlucz
in ſanctis eius.ſancti vo honoeant᷑ ĩ ↄſtructi⸗
one baſilicaꝝ· et Omemoæatõe vtutũ ſuaꝝ qᷓ
fit m pᷣdicationibꝰ et ſermoĩbꝰ.jdeo ꝓ his oꝛ
bus indul getie recte fiũt.· Scdo ter ↄunem
vtil ſtate qͥ ſeʒ eſt defeſio teree ſancte.defenſio
fidei et ꝓmotio ſtudij et ſilia.æt ideo ec ꝓ ta⸗
libus fieri t et debz · Et qe hec oſiſtunt ĩ acti⸗
bus exterioeibꝰ.ideo ꝓ actibus erterioeibus
maxime fieri debet indulgetie· hec boñ. ¶ Sʒ
obicit qe videt ibi eſſe ſymonia.cu detur ibi
ſpuale ꝙ tpali. H f'm è imo mĩoe pena omu
tat' in mioee et reſiduũ paſtoe eccłie ſoluit de

gjĩ̃a: VYl dicendũ q; nõ dat mdul gentiã ꝓ elia
exterioe oſiderãs datũ ſed fructũ ſcx qe ex ra

dice hone volũtatis ꝓcedit vel non datur ei
ſpale ꝓꝙ tpali ſed ꝓ ſpnali qe non poteſt fieri
indul gentia ꝓ tpalibꝰ ſimpli ſed ꝓ tpalibuſ
ad ſpualia oedmatis · Vtꝝ indulgenia fieri
poſſit eria pure ſpualibꝰ ꝙ ſic et fit qnʒ
ſicut quicũq; oeat ꝓ rege francie dant.x. dieſ
indulgentia a papa jnnoc. im. Et p̃dicanti⸗
bus crucem datur qnz eadẽ indulgetia que ect
accipientibꝰ ¶ Vti indulgstia fieri poſſt ꝓ

remiſſione iniurie. videt' ꝙ ſic · qe hec eſt ełia

ſpualis que eſt dignioe ełia coæpali. ꝙ nõ
in donatõne em indulgẽtie nõ ↄſiderat' nobi⸗
litas opis ſed oſiderat ꝙ opus illud ſit mere
volũtatis nõ neceſſitatis· ſit etiã quid taxabile
ſit etiã aliquo mõ penale.hec oĩa oſiderat qu
indulgentias p̃ᷣſtat quoꝝ ſalte peimũ in ꝗpoſi
to deficit· hec boñ. Vcia ꝓ ingreſſu religio
nis indulgetia dari poſſit et videt ꝙ ſic cu hꝰ
ſit pfectius et deo gratiꝰ ꝙ; accipe crucez · HE

— — ——W —

– —

*

ſicut indulgentie dari nõ debent indignis. ita
etiã dari nõ debent niſi in digentibꝰ. viri aute
religioſi qui ſtatum aggrediunt' pfectõis po

dicent· vnde hic maxime veꝝ eſt ilið qð dici
act · xx: beatius ẽ dare ꝙᷓ accipe: jn tꝑalibu

tius debent alijs ſpalia bona qꝙ; faaiere

aũuũt nõ eſt veꝝ niſi qñ dans dat de ꝗꝓpeio labo

re.et recipiens recipit ex toepoæe hec boñn.
quit vidare de quĩto ſcʒ qbus moulge
tie valent· E& cca hoc queru pła ſczꝭ vti

valeant exñtibus in moætali pctõ. & q; non

qe valent determinate ad remiſſionẽ pene que
nulli p̃t dimitti niſi cui iam dimiſſa eſt culpa.
&t ideo in omibus indul getijs dicit' vere Otri
tis et ↄfeſſis-ſi ant fi eret cõicatio hoc mõ. fa⸗
cio te pticipẽ meritoꝝ totius eccłie b vniꝰ
gregatoõis vł vniꝰ pſone weai vale poſz ad
meredũ aliqd ei qᷓ &i pctõ moetali Si tñ aliꝗᷣs
talis faci at illud q otinet' in foꝛma indulge
tie peudenter facit quia bona facta in moꝛta
li peccato ptõeem aliquo mõ diſponũt ad pe
nitentiã de ogruo et mediante iila ad ſuſce⸗
