interſigna qui clericus cultellũ què illi furi
abſtul erat et ſotulares ab illo fure in domo
cl erici ̃ius dimiſſos nuncijs peedictis tra⸗
didit ſe ſupꝑ facto furis illius nibil amplius
intromittes et poſtea furis illius moæs e ſub
ſecuta · q illi clerico nullo mõ moes illiꝰ
furis imputari põt.e e.tua nos. vbi de hoc
alias em ille clericus fuit inductꝰ tanqm te
ſtis · qe nec acceſſit ad pñtiam iudicis qð fit ĩ
crimĩalibus ĩ aute. de teſtibꝰ. . qm infuit· et
F. B oĩa. Nec p Hᷓ ꝙ ille ĩterſigna tradidit il

le de furto cõuictuſ fuit. nõ em eſt eoipᷣo fur

ꝙ aĩo furãdi domũ intrauit. ff.de furtis vul
gar᷑.. qui furti.hec in gloſa illius.c.tua· Et
idẽ abbas Piett⸗ Quid ſiquis ĩ rixa moꝛtuꝰ
fueriꝑ et neſcit᷑ quis interfecerit. nũquid oẽs
rixãtes iudicabunt' homicide . H q̃ntũ ad
peccatũ ꝑtinet illi qui ꝓeuſſerũt et qui volũ⸗
tate occidedi venerũt.licet ñ pcuſſerint · et qᷣ
venerũt ad auxil iũ occiſoꝛibꝰ ꝓbendũ ſi foꝛ⸗
ſan alij niolenter eos repelleret. oms iſti tan
qm hoĩcide tenen. Diſcretꝰ tñ cõfeſſoꝛ dabit
maioee pmaʒ pꝓmis qm ſecũdiſ.et ſecũdis q̃m
tercijs · ¶ZSz nuquid om̃s iſti ſũt irregulares
Ko.dixit oms repelledos. Et ipᷣm ſequit' ray.
ſufficit em ꝙ ſumpſerint arma di.lj.aliqᷓntoſ
licz alij interfecerit· vt habe ex de cle.pcuſ.

cõtinecia licet nõ impnutet' mihi ſi aliꝰ inter⸗
ficiat me inuito cũ ego ñ vulneraueriz · wilk.
na:cõtradicit et dicit neminẽ in dubio repel

lendum ar . ex e · petitõ Nec obſtat illud ex e⸗
de cler̃.pcuſ· cõtinetia quia debz intel ligi qñ
cõſci entia remoꝛdz eũ qꝛ ſumpſerit arma. vñ

ñ eſt repellendus niſi ipe ſe repellat ar.ex de

cle. peuſ.pñtiũ et er de temp. oꝛ. nullũ eoꝛuzʒ
Flij dicũt ꝙſi cõſtet de aliquo ꝙ pcuſſerit p
in dubio repelliᷣ.ex e ·ſignificaſti · I. pſi di⸗
ſcerni. Bi vero neget ſe pcuſſiſſe relinqua cõ

ſcisetie ſue · vt dicit in dicto. c. nullũ et eẽ de

cle · peuſ. c penł᷑ .et vlt. Scom aũt hoſt. ſatis
Pot dici ꝙ in vtroqʒ caũ ſit relinquendꝰ ↄſciẽ
die ſue. tů qma nec· J. ille ꝙſi diſcerni . dicit
Cogat abſtinere. ſz ꝙ dz H face q̃ſi cõſulen

do· tum quia in illo capitulo petitõ cõſtat ꝓ

peuſſit vel etiã Im eũdẽ ĩ vtroq; caũ relmt6·
cõſcientie ſue niſ tanta laboeet infamia ge
neret graue ſcandala vt ex e:ex lris · Cuciꝰ tñ
faciet ſi in dubio homicidam ſe reputet et vt
ſic abſtineat cũ nullũ piculũ ſit abſtine cele
brare vero picnlũ poſtet eſſe ex e· ſignificaſti
Moc aũt eſt firmiter tenedu ſm gof et hoſt·
ꝙſi clerieus ñ lerali nec aĩio occidedi peuſ·
ſ nec ad occidedu venit nec al ios ꝓuocauit
et ictus ſuus diſcerni poſſit nec de occiſo te⸗
net nec oedinari ꝓhibet'. licet alij pcuſſerit
et occiderint vt habet' in dicto · J. ꝓſi diſcer
ni. Item Izm hoſt.ex e·petrus· ſiquis incipiat
rixã et in ipſa male tracta ꝓpter qð amici eiꝰ
cõmoti alique mutilãt vel occidũt fit rregła
ris ſecus eſt ſi iniuriã paſſus fuit non intulit·
Quid ſiquis vadat ad occidendu aliquem
et tu ſcienter eum aſſocias ñ tñ ad hoc euũ idu
cis ſed ex aio retrabis cũ tñ nolit acquieſcere
tibi.timens tñ de eo nibilommꝰ aſſocias ipʒ
cũ volũtate defendẽdi en ſiquis inſequeret
apᷣm et ſic ꝑ te aſſociatus cõmittat homicidi⸗
um. homicida es ex e⸗ſicut dignũ nec po
ceris ꝓmoueri- Sic mtellige ꝙ defenſione cõ
mttit' homicidiũ. ex de cle·pu. in du- hereti⸗
cus· Et iſte caſus n cadit ſub aliquo membeo
diſtinctõig ſupeadicte.hec hoſt te ſm ino ·
et hoſt. ex e·ſup:c-pꝓetiæõ. ſiq aſſociãt ali quoſ
ad bellũu et eis p̃ſtet fauoꝛe ſi bellum ſit imiu⸗
ſtũ.videt ꝙ ſint irregulares ſi moæs inde ſeqᷓ
tur. Becus eſſet ſi cũ eis rent cauſa pacifica⸗
cõis vel alia cauſa iuſta dmõ dolꝰ et negli
gentia lata abeſſet. ar.a contrario ſenſu di.l.
Antuz et · ex e · pᷣſ biterũ lud quoqʒ eſt nocã⸗
dum ꝓꝙ licet clerici poſſint ad bellu ꝓpter de⸗
fenſione reipublice milites inoncèe vt habet'
di · x· adrianꝰ.et .xxiij:q.u.dũs · ñ tñ debet ĩ
qʒ;a pſona pugnare vt ex e.c·penł.¶ Sʒ nũ⸗
quiò clericis lis imputac ſiqs ibi moꝛiatur
& ꝓ ñ vt dici.xxiij.q/v.ð̊ occiò endis·et e.
c·penuł.licet ſit ar. cõtrariuz.xx.q:nii: eos qᷓ
et· xxiij·q· vlt.c.vlt. ¶ Bʒ nuquid epi vl aln
clerici irre gł ares fiũt lapcos hoꝛtãdo et mo⸗
nendo vt eos iuuet et arma ſumãt ꝓ fide ca⸗
tholica et etiã ꝓ iuri bꝰ eccleſie defendendis
vel repetedis · .Æ nõ. imo ſm rap. tal pla⸗
tus Suiter peccaret ſi ſileret ar di. xlm. h re⸗
ctoꝛz qᷓnimo ſi epᷣs nõ pᷣt ałr recupare ſuũ ius
pt i alicui cõcede in feudũ qui recuꝑet ipᷣm
Et hic eſt caſus ĩ quo nõ obſtante ſuo iuramè

to põt ho mõ alienare bona eccleſie vt habed

er de keudig eri⸗e Vlterius nota qᷓntuz ad
clericos ꝙ bellũ aut eſt iuſtum aut iniuſtum
ſi iuſtũ tũc pñt alios hoetari ad defendenduũ
ſe et eccleſiã et ad vim ĩfidel iũ arcẽdã. xxiij ·
3.91 ꝗ· liczꝭ · et.xxiij.q:j:maximianus ſi aut
it nuſta ſic fit irregalazes et de nigoee iur
ſut deponedi · ex de penis quod in dubisss.
9 Quantũ vero ad laycos diſtingue etiaz q;
ut eſt bellũ iuſtũ aut miuſtũ.ſi inſtũ aut ali-
que occiderũt vel mutilauerũt· et ſic non poſ
ſunt ꝓmoueri:aut neutrũ fecerũt oꝑam tn di
ligenteʒ ad hoc dederunt ſie pnñt ꝓmoueri ex
diſpeſacõe epi ſi aut bellu eſt iniuſtuù ſic fiune

irregulares etiã ſi nibil p̃dictoꝝ triũ fecerũt
tame ep̃ᷣs põt diſpenſare cũ eis ſecunoũ rap.
et will · dũmõ nec moes nec mutilacõ ſit ſecu
2. Quid ſi epᷣs ſit pñs ĩ bello et multi hic
inde ſint occiſi nũquiò eſt irregul ans · vi
detur ꝙ ſie hm ray qui i ſimili materia ſequi
tur opi. ohis. Hec obſtat ilud ex e.peticio-
gqe hi cũ quibꝰ pᷣſbiter erat guiter ab infideli
bus inuadeban . de hoc tñ tenendũ eſt quod
ſupea notatũ eſt queſtione qᷣd ſi quis m rixa-
Quid de pſbitero qui dixit infanti ꝙ equuũ
ad fluuij ripã ducerzʒ. a flunio ſibi caueret
Elle aũt flumẽ intrauit et ſubmerſus fuit.· c
culpabilis e. qmia ſuſpicari debuit hoc poſſe
euenire ſicut impucat dyacono qui nõ remo⸗
uit falce qua accinctus erat cu ludi cõſuetu⸗
dinẽ ſciret · vt ex e· cõti neba. et pſbitero qui
nõ remouit a coerigia cultellũ cu qua verbe⸗
rabat famulũ.vt ex eode ad audientiã· ta qp
nõ ꝓmouet᷑ nec oedinibꝰ iam ſuſceptis vtic
vt dicit᷑ ibidẽe niſi cũ eo pꝑ papam diſpenſetur
vt habet᷑ ĩ.c. Ootinebat. hec hoſt· q Qmd de
illo qui hoiem a moete liberare potuit ſo no⸗
luit. H nõ eſt imums a culpa hoĩcidij· er e.
ſicut dignũ · ¶. illi aut ar.di.lxxxvj. faci etis
et. xxiij·q ij.mſi infereèda·et.c.q̃ põt·et ij ·
q v.reos St hoc qñ cõſtat illũ imuſte occidi
ð pe · di... picłoſe.et·xxxii-qiꝛj.c.vlt· et ex
e. ſicut dignũ. Et licet aliqui intelli gant hoc
de uudice qui põt ex officio defedere quia il⸗
le ſolus ad hoc tenet᷑ ex pᷣcepto.xxiij.q: v q̃
malos et. q: iiij. foꝛte in fi · Cõſiliũ tũ ſanum
eſt m gof. et hoſt ꝙ quilibzʒ etiã puatus hꝰ
faciat ſi ſine ꝓpiculo ſuo hoc poſſit facere pro
pter pᷣmiſſa iura· Xd hec facit qð dicec mfra
li. vij. ti· ii · caũ · vij · Scom roõ. vero ꝓplone
puate ſi credãt ꝙ poſlint hommem ab miuſta
moeęete ſiberare ſolo verbo et etiã facto.ſi ant
credãt ꝙ hoc nõ poſſint facere ſine ſua pſo
naꝝ piculo nõ tenent'. O) Bed nuůquid juder
ſi nõ liberat hoiem a moete iniuſta cu poteſt
Et platus ſi non paſcat fame moꝛiente cũ põc
erit irregularis ſi moss inde ſequac.· c ꝙ ã
licet grauiſſime peccent quia lex ꝓmocionis
facta requirit·xv.q.j.ſiq̃s nõ iratus.⸗ Qmò
de illo de cuius turbata volũtate ꝓceſſit bo⸗
micidiũ puta parẽtes clerici verberati coõue⸗
niunt et dicũt ꝙ hoc velint vmdicare · Pẽ ſe
cundũ hoſt. er e aò audientiã talis e irregła
ris ſi nõ contradixit expᷣſſe.ar. ex de ſymõ-ma
theꝰ. Si vero hoc ꝓhibuit expſſe et ex coꝛde
ſecurus eſt. Et hoc ẽ exp̃ſſuʒ ex᷑ e·petrus.Fli
as coꝛã deo cadit ſi tacite conſentit.Et ſic lex
promocõnis ñ cõſiſtit ſꝑ in ſolo facto ſ̊ in fa
cto et aĩo · ꝓbant her xv.q:jc. fi: et.q- vjc .
j-cirea fine⸗ꝗ Quido de eo qui ꝓcurat vł icta
cauſat mulieris abo⸗ſum. c cu homo cõſtet
ex ala et coꝛpe nõ iundicat hoicida ille cuiuſ
ꝓcuratõe vel ictu fecit mulier abozꝛſum ſᷣ pu
erpium nõnum erat foematũ vel anmatu-Bi
aũt erat aiatum indicatur boicida⸗vñ eſt irre
gularis et cũ eo ſolns papa diſpæſat vñ dici
eæx e·ſicut dignum.et.c. ſi alhlquis- vbi de boc
in glo.et.xxxij·q:ij.qð n eſt fo-matũ et c ſe⸗

Sed cõtra ſi alicui factũ vel datũ ſit aliqᷣd

ad potandũ quo minꝰ poſſit gnare · cõcipe vłk
parere.tenet᷑ vt hoĩicida· ex de Pom.ſi aliqs
PH dicunt quidã vt berñ. ibidẽ · et · c. ſicut ex
lraꝝ · ꝙ illud locu habet qᷓntũ ad penã lega⸗
lem.ſicut etiã ilie ſcᷣm legem homicida indi
catur qui poculũ amatoeiun dedit. Bic intelli
gũᷣt illud.ff.de penis:ſiquis aliqo · . aboe⸗
ſionis · Hõ tñ eſt irregularis et ſic nõ dicł ho
micida ꝗprie et ſimpliciter occaſionaliter.
vñ etiaz eſt eis iniungeda pꝓnia ſpualis. ſicut
Hhabe' di.lxxxvj· paſce· Sʒ certe talis etiã ſzm
leges nõ dicet' vere homicida ſ̊ interp̃tatie
MNam ſi dum nõdum erat foematu tenet lege
acquilia tanqᷓm de rupto·nõ tanqm de occiſo
Bic intelligo ilud.ff.aò ·l.acquiłb.ſi ſeruus
ſeruũ · ¶. ſi mulier· et· l. qntꝰ mucius · In hoc
etiã caſu intelligo ꝙ mulier que ſibi vim itu
lit añ puerperiũ fozmatũ ne parere poſſet vl
time ſupplicio nõ afficit. ſedò min exi liũ mitti

ff. aò · l. cos.de ſica.l.ſi muliere. ſi em fozma

tum eſſet dãnaret' ad moetẽe · Et hoc diſti guit
maifeſte illa lex ſiquis aliqd · ſic ergo lex et
canon in hoc cõueniũut licet diuerſas penas
inferãt · hec hoſt · ¶ Quid ſi dubitet vty ex⸗
inde ſit factus aboeſus et vtrũ fetus eſſet aia
tus · & ſi ille qᷓ peuſſit ꝓbabiliter credat vel

dubitet qndiu dubitat a miſterio et ꝓmotõe

abſtineat ne piculo ſe cõmittat. Si aut habet
leue opinionè et temerariã · deponat eã ſi põt

et ſic poterit miſtrare et ꝓmoueri aliter non.

hec roð · ey de ſen · ex · qſtioni .q Quid ſi pᷣſbi⸗
ter vel mgr̃ famulũ vel diſcipulũ vulnerauit
coerigedo. M. ꝙ ſiue vulnus ſit letale ſiue ñ
ſi tñ ex eo moetẽ incurrat hoĩcida et irregula
ris iudicat'. quia qui moetis dat occaſfonem
videt' dediſſe moetẽ · vñ nec ad altioees oedi⸗
nes ꝓmouet᷑·nec hitis niſi mioerbꝰ ex diſpe⸗
ſatione epᷣi vtetᷣ. Secꝰ eſt ſi deceſſiſz alia ĩfir⸗
mitate ex vulne nõ ſecuta · vt ex e. ꝓſbiterum
et · c. decetero. et · c· ad andietiã· ĩ tex. et glo.
Secus eciã eſſ ſi ꝓ medici impiciã vel ſin ne⸗
gligentiã vt infra dicet moꝛere.Et qðò dictũ
eſt de occaſione moetis intelligit' de pinqᷓ.
ſic intelligo · S. ad· L.coæ.de ſica.nihii inter⸗
eſt · Secus eſt de remota. nõ em ideo q faber
cultellũ facit homicida indicat.ex e.tua nos
Hx.j.et·c.exhibitaIdem tñ videt de remo⸗
ta ſzm berñ. ex e.decetero. ſi aĩio nocedi fecit
et minoeẽ diligentiã exhibuit· ex e· pᷣſbiten
in fi.OQuid ſi poſtꝙᷓ; conualit recidiuauit.
H pᷣſbiter tene' qma ſꝑ cauſa ſubfuit·de pe.
di : iii . ſiquis ſemel et ex e · ad audientiã . hec
berñ · ex e · pſ biterũ .q Quid eſt de med icis .
X imputari põt eis culpa añ factũ· in facto
poſt factũ · Inte factuʒ vt quia intromitcit ſe
de medicina cũ ſit ydeota In facto vt quia li
cet ſit pitus in arte nõ tñ ſequit' traditões ar
tis ſ̊ fataſiã ꝗprij capitis· Doſt factu vt ge li⸗
cet ſit in arte pitus et ſm arte agat nõ tamen
adhibz diligentiã vt infirmus cuſtodiat'. Bi
tñ neqʒ añ factũ neq; ĩ facto neqʒ poſt factu
in culpa dep̃phendat ſibi nõ imputat' ſi aliqᷣſ
infirmus ex fatuitate ſaa vel aliena vel caiu

foztuito moeiat'. Gecurrat ergo quilibzʒ medi
cus ad cõſcientiã ſuã. Stſi nõ moedeat eũ põt
promonueri· vt e de eta·ad aures . et ꝓmotus
põt exequi oed ines · vt er e·tua. Sed ĩ hoc ca
ſu ꝗꝓpter graue ſcãdal ũ mterdicit executio ſi⸗
bi· licet in hoc non deliquerit · ex e · ex lris · j·
Banũ etiã oſiliũ dat gof:et etiã laudat hoſt.
ſcꝭʒ ꝙ ꝓmoti et maxime ꝓmouedi abſtineanct
ab ope peacticali. Et potiſſime cirurgico qðᷣ
inciſione et aduſtione requirit· vt ex e·tua · et
ex ne cle:vel mo·ſententiã ſangninis cum in
nullo facillare debeat coſcientia ꝓmouendi
vt dicitt di .xxxiij.layci.· Sed ſzm ray. opari ñ
licet de ꝓphiſica clericis in ſacris oedimbꝰ cõ
ſtitutis vel etiã in minoeibꝰ dũmodo ſint be
nekiciati: niſi gtis ꝓ miſerabilibꝰ pſonis vel
cõfratri bꝰ vel cõſanguineis velint operari
Mec etiã tũc debent ſi ibi poſſz eſſe piculũ qð
ioge ſtrictius eſt in clauſtral ibꝰ ſeruandum-
Offieiũ aũt cirurgie que inducit inciſionẽ vel
aduſtione eſt ſine om exceptõe talibus inter
dictũ: ex ne cle. vel mo.ſniazʒ.et· c. ſup ſpecu
la et er de poſtulãdo.c.j.et ex e.tua nos.hec
rap: Sed tñn ſm berñ.ex de falſar᷑.ad audietiã
clericus taleaduſtionẽ inflige põt que ad el
fuſione ſangumis n ꝓcedat aliter ñ Quid
ſi ꝓpter defectã vel coeruptõeʒ ſpecien ĩ me
dicinis poſitan aut ſophiſticacionẽ eger pe⸗
riculuũ incurrit. H& ſm jnnoc. e e.tua nos.ſi
medicus debitã diligentiã adhibuit m elige
is ſpeciebꝰ quicq̃d ibidẽ accidit inculpabi
lis ent· et ide dicit hoſt.in glo. Quid ſiqᷣs
incidedus nõ hʒ cõſuetã diſpoſicõez mebro
vel venaꝝ · aut ſubito timoe vł tremoe inſoli
tus irruit ſuꝑ eũ · & ſzm jnnoc. ibidez ſi inci
ſoe neverret ex impicia vel diſuetudine in hu⸗
iuſmõi nõ peccat.nec fieret irregularis ſi ille
decede ret qñ tam in aliquo dubitat pociꝰ di
mittat qm incidat. Item dicit hoſt.ibidem.
9 Quid de illo qui aliquẽ fleubotomat vł ſe
at et inde moeiat᷑. ſi ſit pitus in arte illa
et adhibeat omnèẽ diligentia quã debet in ali
quo nõ tenet' quia pocius caſu et culpa fleu
botomati vb ſecti moꝛs pᷣſumit eueniſſe.xxiij
q:vde occidedis. Quid de illis q ſcrupu
loſam hñt cõſcientiã de moete illoꝝ quos cu
ſtodierüt in infirmitate · H de his que bona
fide fint circa egros nõ debʒ aliquiſ de acili
ſcrupuloſam habere cõſcientiã liczʒ errauerit
in aliquo. Et hoc dico ſi ñ ſit ibi lata aut eui

dens culpa aut negligentia diſſoluta que eſt

ꝗꝓpe dolũ . Etſi hmõr ſcrupulũ habz ad cõſiliũ

alicuius boni viri depone debz. vt ſi in pnci⸗
Pio infirmitatis qñ neſciebatur adhuc quał

moebus eſſet minutoeẽ vocaſſet. qð etiã medi
ci qnq;ʒ facere ſolet. Vel ꝓpter ſudoꝛẽ ꝓuocã
Dum vel ſeruandũ nimis egn coartaſſet. ant
ei nimis bibe aquã vel vimu limphatũ dediſſz
Fut cũ no apter crapulã vł ebeietate h pter
mmiam vigiliã obdoeæm iſſet et paciens ſe p̃ci
Picaa Deceſſiſſet. SGi aut ibi fuit lata culpa vł
diſſoluta negligetia et certũ eſt q inde moes
enenertt regularitas otrabr. puta ſi cuſtos
egri furoſi vel frenetci dimittes eum ſolum

ad ludendũ in platea iret vel alias opam rei
illicite darz. aut cũ ex nimia crapula vłb ebei
etate vigilare nõ vales p̃cipue cu ſolꝰ ad cu-
ſtodiã egri deputatꝰ eſſet obdoemiſſet et eger
exiliẽs de lecto ſe pᷣcipitans expiraſſ· Pi aut
nõ ſit certũ ꝙ inde moes eneniat. Pur de hoc
Sbabiliter dubita ſzm iudiciũ medico aut
nõ.ſi ſic abſtinere debz ab officio et Pmotoe
ſi nõ deponat erronea cõſcientiã ſi poteſt· et
ſic miſtret et ꝓmoueatur · hec roðᷣ· ar · di · l · ſiq
arboeè · et . c. ſepe · et ſolus papa cũᷣ pᷣdictis di
ſpenſat ſm quoſoã · Eſto ꝙ aliquis baptizaret
alique ꝓuulu vel adultũ in moetis piculo cõ
ſtitutuz · DHeinde moꝛit baptizatꝰ ille · et ex ho
iſte qui baptiſauit eũ incipit habere cõſciẽtiã
ꝙ ille apter baptizatione ſuã ciciꝰ ſit moeꝛtuꝰ
Bñndet ſco· ꝙ talis cõſcientia eſt fatua et irra
tionabil ſi eũ baptiſauerit caute ſicut debuit ·
quia nõ multũ nocet· grauiter infirmo paruʒ
aſpergi in capite de aqua ſalte tepida · vñ tab
ſic baptizans talem nõ eſt irregulans tamen
ſtante eius cõſcietia debʒz ſe hre tanꝙ;ᷓ irregu⸗
larem. quia reputat ſe homiecidam · Et remota
ia cõſcientia nõ opoetz eũ querere diſpenſa
tionem quia nunqm fuit irregularis· Quid
de clericis qui cum alijs trabhuntur ad mãga
neillos. X ſi ex lapide ꝓiecto aliqs occida
aut ꝓbabiliter occiſus credat· nec miniſtret
nec ꝓmoueat᷑ ſine diſpenſatione dñi pape· ex
de tempo. oead aures. et di · L. de His ··. niſi
foete dicat ꝙ etſi nõ liceat clericis cõtra ho⸗
ſtes ꝓſonaliter pugnare.licʒ tñ eis turrim vł
murũ impetè et machimis impusgnare aut ſuf⸗
fodere quod ſi ſit veꝝ et aliud nõ intendant
nõ eſt eis imputandũ homicidiũ ſi ex hoc fa-
cto caſu cõtingerz pᷣter eoꝝ intentõez et vo⸗
luntatẽ. Quod tñ pmo dictũ eſt verius eè cre
Ditur. Im roòð Quid ſi plures iaciant lapi⸗
des et lapis ab vno ꝓiectus aliqnez occidat
neſcit' tñ a quo ſit ꝓiectꝰ. oms illi debet
ab officõ ceſſarear. ex e:ſignificaſti · ſecũdũ
Sof· ibidem·de hoc tñ vide illud quod dictũ
eſt S·q: quiò ſiquis in rixa ?c. Quid ð illo
qui cum latro captus duceret ad iudicem p
locum ſuſpectũ ducentibꝰ dixit. claudite os
eiꝰ ne clamet et ſic euadat nũqᷓ̃d irregularis
erit ſi moes ſecuta fuerit · . ꝙ; ſic· ſi ſic cõſu⸗
lendo ad moete illius coopatꝰ fuit hec roð.
Quid dem illo qui cũ iudex vł official ſeqre
tur furẽ vel homicidã fugiente iudici vel of⸗
ficiali qrenti · vti vidiſſet talẽ vel talem pſo⸗
nam tranſire ꝓ locũ illũ vel aliũ · Bñdit ꝙ ſic
et qᷓntuʒ in eo fuit querentẽ inſtruxit · Nunq̃d
ille eſt irregularis ſi moes inde ſecuta fuerit
M ſi ſciuit vł ſcire debuit ꝙ pſona tal quere
ret ad penã ſan guĩs ẽe irregłaris·ſi aũt nõ ſci
uit nec ſuſpicatus fuit ꝙ qrere ad ho ſ ꝗꝓpter
aliqd alind nõ eſt irregł aris.exquo eiꝰ mten
tio coerupta nõ fuit. B roò. Emd ſi ſciã ali
quẽ qri ad moete qui ñ p̃t fuge n ꝓ duas vias
et rndeã ꝙ n fugit ꝑ iſtã viã· H dicũt quidã
ꝙſi iſte a qrẽtibus eũ ĩ alia via ĩuenia' et occi
da vb mutile' ero irregł aris qe ſic rũdendo
ipl ieo ꝙ fagit ꝑ aliã viã · ar.ex de pᷣſũp. nõne

I

—

tutius ergo eſt tacere vł querenti totaliter il
ludere· dicedo nuquid cuſtos Ffratriſ mei ego
ſum. ſzm pill pur-e Kui de clerico qumi ꝓ⸗
pugnantibꝰ arma mmiſtrauit· & ꝓ homici⸗
da debz haberi ſi aliqs occidat ibi ar. xxxiij
qv.c.vlt.et ex·e.ſicut dignu·Et appellatoe
armoꝝ etiã fuſtes et lapides intelligunt. ff
de v. ſig · armoꝝ · Item ſzm hoſti. et mnoc.·ex
ne ele· ſup· c. ſententiam ſiquis in bello iuſto

miiſtret baliſtã alicm tantu hac intentcevt

ſe et ſua defendat Nec credit illu alique vel
le occidere ſed tantũ ſe et ſua deſendere non
fit iree gularis ̊m aliquos licet ille aliquem
Gerider. Puui⸗ tamẽ eſt dicere ꝙ ſit ireegula⸗
ris qe nõ licet clerico mimſteriũ ita immedia
tũ in moete alicuiꝰ pbere: extra ð penis ꝙ in
dubijs Bimiliter ſi miniſtret lanceã vł enſe⸗
tantu vt ſe defendat nõ erit ireegularis· licet
ille occid at· hec honanndde clerico qui
latrone cum ſocio capit et ligat. et poſtea ſo⸗
cius timens interfici a latrone ip̃m ligatũ in⸗
terficit · ireegularis eſt qe fines licite de⸗
fenſioms exceſſerũt eũ euadere poſſent. ex · e.
ſuſcepimꝰ in gloin hoc· Item nota ꝙ non
tantũ homicida ſeò etiã peuſſoe ꝓhibec' per
apł m oedinari vt habert di.xlv. quaſi ꝑ totũ
vnde ſiquis ſepiꝰ eũ què nõ licet vel eu quez
licet al ter ꝙ; oceſſum ſit peuſſerit licet moes
ſecuta nõ ſit et momtus ſe non coerexerit de⸗
onæ. ex de cle:pcuſ.c.j.et di · xlv· c..· et vl·
Peo etſi ſubditũ ſuũ nõ habito reſpectu ad oe
dine datuz ſibi . cedi crudeliter eps iuſſerit et

incotinenti deceſſerit Pbomcida moicat ar.

da.l.ſiqua femina. Si aute p octo menſes vel
ampliꝰ vel minus vixerit et poſtea deceſſerit
licet ꝓſumat ꝙ; ex alia infirmitate moetuꝰ ſit
ſuſpenſus eſt nipbilominꝰ ad tpus ſcz vł vſq;
ad duos menſes vel ſcom qò indici videbit

inſpecta pſona ex de cle.pcuſ· pſona · Erſi ſe

nõ emendauerit deponat ibidey. c. ·. ρhQuid
de illo qui mand auit aliquez verberari tame
expeeſſe ꝓhibet eum occidi et aliquo mebeo
mutilari · M ireegularis erit quia h euenwe
poſſe pcogitare debuit li:vje.ſiquis“ Quio
ſiquis in ↄflictu fuerit repellendo violentiã
in quo ſut moetui aliqui. X ſuſpendi p bien
niũ vel ſcm qð videbit' indici quo termino
elapſo digne poteſt officiun ſuũ exequi: vt ha

bet ex de cle · pcuſ· Pſentiũ · Zeo cõtra ibi⸗
de . c. ↄtinentia dicit' ꝙ licet religione intret

9₰ ,

hãc materiã hoſti.ex.e· ad audientiam ponit
duas regulas generales vna eſt ꝙ in dubio
nec magiſter nec iudex iudicare debz aliquez
ireegularem. ar.de pe· di · j. . pene. ſcòa eſt ꝙ
quilibet in dubio debz ſe reputare ireegula⸗
rem vt habe in. c: ad audientiã. In foꝛo ergo
anime maxime vbi qs nõ eſt de ho infamatuſ
in hmo eſt oſcientie ſue relmqueduſ.ex.e.ex
lris · Innoc.etiã ſup.c·aò audientiã. in peinci
pio dicit ꝙ ad hoc ꝙ quis mmcuræzat ireegula⸗
ritate et peccatuz ex homicidio.ſufficit et eſt
neceſſe ꝙ interuenerit vel ↄſiliũ vel pceptuʒ

vel factũ vel defenſio occidentis. di. ſiquiſ

viduã · Fay · vero dicit de homicidio ꝙ vbicũ
q; ſcandalũ ſuſcitat' ex homicidio vel defoe⸗
mitate alicuiꝰ quã habʒ in aliquo mebeo etiã
ſi talis caſus eſſet in quo ð iure ꝓmoueri polſ⸗
ſet vel in ſuſceptis oedinibꝰ miniſtrare. debz
tamen ꝗpter ſcandalũ alioꝝ ceſſare a peomo
tione et miniſterio.
Eaquit videre de nono ſcz qᷓ diſpenſatio
adhibet' circa penſſoees et homicidas.

CLirca qð ſciendũ ſzm hoſt. ꝙ ſiquis animo m

terficiendi aliquem vulnerauerit licet nõ ſit
moetuus fit ireegularis· ſic eti vqndictã ſan⸗
gumis dictet. Si tamen nõ veniat ad derruů⸗
cationez membeoꝝ licet ſanguis ſit effuſus.
diſpenſare poteſt ep̃s ad hoc· ar.ex.e.petitio
et de cle · pu · in du · c. ]·.· Zi vo pueniac ad trũ
cationẽè mebeoꝝ ſme tamen homicidio diſpe
ſare pᷣt papa et ipᷣe ſolus e de co⸗. vicia.c.j.
Et idem eſt de milite qui in bello dedit ope⸗
ram ad occidenduz et nõ occidit.Cũ homici⸗
da aũt volutario nõ licet etiã pape diſpenſa
re · vt habetur di.l.clericus qui pagan. nõ
licet · i. non decet · ſi tamen vult poteſt. vt pa⸗
tet extra de excel ·. p̃ᷣlatoꝝ ꝗpoſui. niſi ſie ho⸗
micida iuſticie qui ex cauſa p papam tolerat'
in oedimbꝰ habitis licet non diſpenſet vt ad
ſuperioꝛes oꝛdines aſcendat.vt habe⸗ di.lj.
aliquãtos.et· c.ſe tem cum homicida volun
tario poteſt diſpenſari circa beneficiũ vt patʒ
extra ð cle.pu.m fine.Cũ homicida vero ne⸗
ceſſitatis euitabilis nõ facile diſpenſatur. Zi
aũt ſit neceſſitatis meuitabilis ↄſiliũ dar ꝙ
nõ miniſtret. l.di. de his ctericis. K6 tamen
ideo deponitur ſed in ſuo oedine tolerat de
iure et ſine diſpenſatõe ſm laur᷑. Et ſic loqui⸗
tur extrae.c· ij · qdᷣ dic vt ſupea notatũ eſt.e.

ti · ar · v. J.ſi autem neceſſitas et ſe. Sed cũ ho⸗
micida caſuali diſpenſatur ſcdm ea que dicta
ſunt in di ſuperius annotata ſcilicz in. vj. ar.
Eit autem circa illum diſpenſatio triplex ſc;
magna vt ꝓmotus ad oedines ſacros non in
eis ſed in minoeibus toleretur. ex. e. otineba

nõ ꝓmouebit᷑ niſi ad ſubdyaconatu Fn hoc
quidã reſpondent vt bn · ibide; ꝙ ibi ſumpſit
arma. vnde fuit in culpa.ar.xxiij.qviijG.·j.
nomen.licet ibi in ſubdyaconatu diſpenſetur
nõ tamen vltra.S hoc non ſufficit qæ· ij· C. c.

pᷣſentin dici ꝙ lapides ſumpſit et etiã piecit tur · Maioe vt in ſacris toleretur. extra.e. tua
qʒ ergo dicit in illo.c.ↄtinetia ad fi·ꝛc· ſub⸗ Fn⸗ Maxima vt pmoneatur. extra: e. latoæ.
audi ſceðᷣm hoſti · maxime· It qð dicitur ibi adò com gof · Dicit tamen wilh. ꝙ papa non di⸗

ſubdyaconatꝰ ſubaudi ad dyaconatꝰ et pee⸗
ſbiteratus duůmõ ↄſcientia nõ remoꝛdeat euz
nec infamia ſcandalizante laboeet. ex · e. peti
tio· et· c. ex lris ſim hoſt.· Ilij dicũt ꝙ eũ vſci
entia remoedeat · dic ergo vt ſup hoc · e · ti · q ·
quid ſiquis in rixa ꝛc·¶ Fd hec nota ꝙ circa

ſpenſat in homicidio volutario neqʒ faciliter
in caſuali nec et in Hnbia Fen quid ſiquis
in infãtia ↄvmittat homicidiuꝭ. ſzm hoſti.
papa poteſt et decet eũ in hoc caſn canonice
diſpenſare qe videt potius homicida caſua⸗
lis ꝙ; volũtariuset cum caſuali diſpenſat vt

Habitum eſt ſupea:nũc autẽ expeeſſũ ẽ in.lxx.
de homicidòio volũtario et caſuali.ſi furioſuſ
qꝙ; ſi furioſus aut infans ſie doemies alique
mutilet vel occidat nõ fit ex hoc mreegularis
Fdhuc nota ꝙ ſi patroni vł aduocati vł feu
datarij vel vicedni vel beneficiati alicuiꝰ ec
cleſie occiderint vel mutilauerint ꝑ ſe vł per
alios rectoæe vel clericũ il liꝰ eccleſie. patro
ni ius patronatꝰ.aduocati aduocatiã · feuda
tarij feudum.viceòni vicedommiũ. et benefi
ciati beneficiũ ꝓdant.et nibil de pᷣmiſſis pue
niat ad heredes eoꝝ et vſqz; ad quartaz gna⸗
tione poſteritates talhũ p rectã lmeã deſcen⸗
dentes nõ admittant' in collegio cleicoꝝn;

nec ↄſequant' p̃lationẽ in domibꝰ regulariuz

niſi eu eis diſpen ſet er de pe · in quibuſdã . p̃t
ant cũ eis ꝑ epᷣ̃m diſpenſari cũ hoc papa ſibi
nõ reſeruet·. bonũ tñ eſſet ꝙ ep̃us tales ad pa
pã mitteret ad tereoꝛe ſjm bn. ibidẽ et wilß.
ibide· Cũ aũt dicit poſteritates hec pena tm̃
extẽdit ad filios naſcituros nõ ad ia natos.
ͦ⸗ ordinãadus nõ debz eſſe litigioſus
non cupidus domui ſue bene peepoſi
tus ti · xv.
Oſtes oſideranð ẽ de:c.x.regule apo
olice et · xj· et· xij· et hoc ſimul ꝓpter pauci⸗
tatẽ dicendoꝝ de eis · Capitulu decimu e ꝙ
opoetet oedinandũ nõ eſſe litigioſũ qe cũ tał
alios ad diſcoꝛdiã ꝓuocet. diſcosdes ad cõ⸗
coediã trahere nõ poſſet· qð tamen ex officio
facere debet · xc.di. I. .·et ꝓ totũ · Vndecimuz
capłm eſt ꝙ optet eu nõ eſſe cupidũ qe radix
oĩm maloꝝ eſt cupiditas.]·ad cthy. vj. et di.
xlvij. bonoꝝ · Duod ecimũ capłm eſt ꝙ optet
eu eſſe domui ſue bene p̃dpoſituz. i.familie ſue
vt ragat eã honeſte trahendo ipᷣaʒ a vicijs et
ad virtutes verbo et exeplo.di.xlviij.neceſſe
Cuiꝰ ratio eſt duplex peima qe nõ habʒ fron⸗
tem rephendendi alios qui coerigere negli⸗
git ſuos · vt dicit in di:. neceſſe:ſcda ẽ qꝛ ve
hementer p̃ᷣſumi ↄtra en de crimine negligẽ
tie qd adeo eſt magnũ vt etiã depoſitõez ĩdu
cat· lxxxj:di.dictũ· vbi tamen ſine culpa ſua
familia mala eſſet qe eã quantũ in ſe fuit ſuf⸗
ficienter coerexiſſet ei nõ imputat nec ꝗꝓpter
hoc a ꝓmotõne vel alijs actibꝰ legitimis re
pellerec.di.xlviij.nõ c.j.et c. licet. p̃ſumit
tñ peima facie ↄtra eũ ꝙ ſteterit ꝑ ipᷣm donec
ꝓPbet ↄtrariũ · xxviij.q.ij.puenit.
Cꝛ debz eſſe non neophitus ti · xvj.

Einde oſmerandũ eſt de c. xiij. et vltĩio
ſcʒ ꝙ opoetet oedmanð eſſe nõ neophi

„

tũ· Circa qð querunt pła peimo q di⸗

cant' neophiti et vnde · neophiti dicunt
nouelli m fide a neos qðò eſt nouũ et phitos

qð eſt fedes di. xlvnj. qm. vel nouelli 1 reli
e

ione vt dicic ibide ſicut olim. ꝗ y⸗ nec

Phiti ꝓhibent᷑ oedinari & duplici de cauſa

Peima eſt ne inde ſupbiant putantes ꝙ fides
xpiana vel religio multũ indigeat de eis· di.
XIvnj. J. ꝓhibent' et. c. quantũ· ſcdᷣa ẽ qe non⸗
du ſut expti ſtatum eccleſie vel religionis et
1deo neſcirent eſſe graues et ſe cõtpare ꝓ di⸗

nuerſitate ſubditoꝝ di.xlviij.ſicut olim. 78;

Eoc em factũ fuit inſpiratõe diu ma

nũquid iſtis cauſis ceſſantibꝰ poſſet neophi⸗
tus Pmoueri & ꝙ etiã clericꝰ ſeculariſ quã
tũcũq; ſit humilis et inſtructꝰ m regula mo
nachali vel alia nõ p̃ᷣt eligi im abbate vei re⸗
ctoꝛe eccleſie regularis niſi ſit ꝓfeſſus et ex⸗
pPtus aſperitatẽ regule· ex de elec · cũ cauſam
et · xix · q· iij:·in monaſterijs · imo ſiqui regula⸗
rem oedine nõ ꝓfeſſi ſunt. In abbate aſſumpti
debent ſublato appellatõis obſtaculo remo
ueri ex de elec · cu cauſaz· et. c· cũ in magiltx
pᷣt tamen neophitus ſim aliquos recipe mino
res oꝛdines ſed nõ ſacros . di · xlvnj · qm et · c·
ſicut olim· ſcm aliquos vo nec etiaz mioees
de iure donec ſit ꝓbatulſ m fide vb religione
ar · xix · q · in · vel mõaſterijs t hec rap et gof
verius eſſe credũt · de facto tñ pᷣt recipe oms
Scõm hoſt· vero poteſt ex cauſa ad oꝛdies pꝓ
moueri neophitꝰ ſczʒ religiõis nõ fidei· alias
Otra ar.xix·q/iij:monaſterijs e) Yt neophi
tus poſſit poſtulari dicut quidã ꝙ nõ niſi

ſit exptus ſicut xpᷣs voluit expiri fragilitatezʒ

humanã vt in ſe diſceret quomõ alio miſe⸗
randũ eſſet · di· l. cõſiderandũ. MHec obſtat de

beato nicolao qui lapeus erat. Et de ſeuero

qui lanifex fuit t ambeo.qui neophiu fuer̃t
electi ·di.lxj· S his omnmibꝰ. et:c neophitus
Pe bea⸗
to em nicolao fuit reuelatũ cuidã epᷣo Seue⸗

ro aũut ſup caput ſedit colũba-Sed ambeo. al

ſureexit terea ꝓ cachedea. Et ideo Hhec nõ ſũt
ad dſequentiã trahenda alias exemplo abeo
ſij poteſt quis in epᷣ̃m eligi ante baptiſmũ qð
eſſet abſurdũ dicere · ¶lij dicũt ↄt ariuʒ qę li⸗
cet talis non debeat ꝓmouen ex cauſa ſcz ne
extollat vt dictũ eſt. tamen qe Per cauſa ceſ⸗
ſauit in p̃dictis ſanctis ceſſauit etiã ꝓhibicio
Cõcoꝛdando tñ poteſt dici ſcᷣm hoſt.ꝙ taliſ
poſtulatio facta ſine cauſa nõ valet et ſic m⸗
telligo ſententiã pemoꝝn · Si aũt fiat ob cau⸗
ſam vrgentẽe in vtilitatem monaſterij è admit
tenda er de elec· cũ monaſteriũ. Et ſic intel⸗
ligi pᷣt lò · xvj .q.j·pſbiteros· licet aliter in⸗
telligat a magiſtris ꝙq Quare er go caſſa ilö
ex de elec · officij & ꝙ nõ poſtulauerũt h te⸗
mere elegerüt qꝗe etiã timebat de ambitõne.
de ſymo: et de pluribꝰ alijs malis et pericuł

Et ſic intelligit hoſt.verã eſſe ſententiã ſecu⸗

doꝝ ·Quid de laico nõ neophito & ſi lra
tus eſſet in epᷣm poſtulari poſſet·di.lxj oſiua

*△

QVeruʒ monachus vel regularis poſſit eligi

in pᷣlatum alicuiꝰ eccleſie H& ſzm Hoſt. ꝙ ſie

apter officin p̃ᷣdicandi peiuilegiatũ.ex ð ſta.

mo·qð dei timoze·nam exꝑptus in altioe cito
eſt exptus in laxioꝛi ſtatu.· vnde monachꝰ po
teſt in ep̃m eligi ·di . lxj· bñ. qð ĩtelligit gof.
pᷣmiſſa poſtulatione et admiſſa aliter ſecuſ eſt
vt patet. di. xlviij . c.. et · ij. ey Bed quare cle⸗
ricus ſecularis poteſt eſſe epiſcopus regula⸗
rium nõ tamen peioe p̃poſitus vel abbas pæ&
ꝙ abbates et peioees peiuatis monachoꝝ di
ſciplinis interſunt.nõ aũt ep̃us tanꝙ; q igno
rat ea que ſut regule.illud ergo ↄmittet ali⸗
cui monacho.ipᷣe vero penitentiet ea qᷓ maio

rem reqrũt diſcuſſione. ar.ex elec. trãſmiſſa

Vnde circa hoc ſic oſueuit diſtingni ſez ꝙ de
exceſſa monachi aut agit' in foema mudicij et
tũc ep̃s ſedens ꝓ tribnnali ↄgnoſcet aut pu⸗
niet aut agic de płano et tũc abbas vł peioz
coeriget ſ̊m monaſticaʒ diſcipl mã.xj.q.j. de
Vſona et ex de offi·oedi:quãto.lij dicut q;
pma coærectio pinet ad abbateè vł peioꝛs qa
hoc eſt gnale vt qunilibet p̃latus habeat iuri
ſoitõem.arex᷑ de ma.et obe.cũ in cunctis ec
cleſijs:et de emu· ec· nõ minꝰ & m hoſt· et
Sof · in his olue tudo debʒ attendi que dat iu
Oquelſtus que ſi nõ apparet epᷣs de maioerbuſ
Ognoſcet. Et qe ſalua regula m omnibꝰ alijs

riſditõem. ex de fo·Ope·c· Otingat et. jxq· iii,/

monachi ſubiacet abbatibꝰ vł peioeibꝰ ex ̊

ſpymo.ne dei eccleſiã · et· xviij.q.ij. abbates.
et c· in alijs: ideo peimo recureeno eſt ad ab
batem. ſcõd ad epᷣm p iura p̃miſſa ſaluo eo qðᷣ
dicec ĩfra de ſtatu monachon et viſitatione
eoeum. M

ðJð Ae5 ñ dʒ eẽ ſolẽniter penites ti· xvij

Peditis · xiij: capituł apłi oſideran⸗
dũ eſt ð quibuſoãâ alijs que etiã m oæ⸗
dmãdo et eligendo requirũt ſcʒ ꝙ nõ

ſit ſolenniter pemtes.nõ curialis nõ ad rõci

nia opligatus· nõ ſeruꝰ nõ coꝛpe viciatꝰ nã
de p̃ſ bitero vł alio illegitime natus. nõ ad⸗
ultus in egritudine baptizatus. nõ pegrinuſ
vel ignotus nõ minoe etate nõ femia nec in⸗
famis de quibꝰ ſingulis p oꝛdine eſt diceno
Circa peimũ ſcienduz ꝙ ſoleniter penitens
A oner nõ pᷣt de wure di · l. ex penitentibuſ.
diſpenſa' tamen cũ eo in oedimbꝰ minoeibꝰ
ꝓpter neceſſitate eccleſie di.l:ꝓlacuit t hoc

p epm exquo nõ eſt ei ſpealiter ꝓhibiten ex ð

ſen· excõ.nup.nõ obſtante di.lex penitenti⸗
bus.vbi dicit ꝙ ep̃s ſcienter oedinãs talem
peiuari debzʒ poteſtate oedinãdi qe illò intel⸗

ligit᷑ cũ oedinat ſine diſpenſatõe vł c diſpa

ſat indiſcrete · Sibe habe di.lj.qui in aliquo
Cõtrarium tamen ſeruat curia vt dicit innoc-
et hoſti. H
NAhe ecnrialibꝰ? ti. xviij.
inde oſiderandu eſt de curialibꝰ de
qbꝰ pła querũt. pmo ꝗᷓ dicunc' curia
les · curiales dicũt qñq; cõir om̃s
qui qcũqʒ; oditõe ſũt obligati curie alicuius

publice poteſtatis ſiue ſint milites ſiue aduo

cati ſiue indices ſiue officiales ſiue enaz hi⸗

ſtriones· et beemter qdᷣcũqʒ; officiũ habentes
honeſt vel mhoneſtũ di.ilj.c.j. Quãdoqʒ; cu
riales dicnn' ſtricte illi qᷓ ꝓcurãt honeſta of
ficia curie vt decuriones mdices et cõſiłes.
qnq; illi qui ſunt officiales in cauſa ſangui⸗

nis et dicunc' iſti curiales quaſi cruriales a

crnoæe· alij ãt dicũt' curiales a curia.ej Vc
om̃es curiales ꝓhibeant' oedinari · H ꝙ ſie
indiſtincte niſi peimo ſint abſoluti di. lj. c. j.
ij: et. iij · Poſtꝙᷓ vero ſunt a curia abſoluti ad

mittunt cũ diſtinctõe tamen qe aut exercue⸗

rũt ſeuna.vt officiales vel milites qui poteſta

tivbꝰ obediendo ſangumẽ fuderũt hHumanum

aut turpia et ihoneſta vt hiſtriones. Et i his
duobꝰ. caſibꝰ ꝓmoueri nõ poſſũt di.lj: c· j· et

iij· di · xlvj. clerieus vᷣſecnlarẽ et de dſe. di. ij
P dilectõne · Fut honeſta vt iundices adnoca
ti tabelliones· et tũc aut in cã cimii ſiue pe⸗

cuniaria et ita admittunc mòiſtincte:di. lx.

oſins. Fut in canſa ſangninis et ſic repellut'

vt habitu eſt ſupea de pcuſſoꝛe · Quare cu⸗
riales ꝓhibent oedinari · pter tria. pᷣmo
qꝛ aliqui eoꝝ ſunt viles ꝑſone et ſepe fiut ir
regulares ex officio ſuo.ſcòo qe eccleſia mul
tũ moleſta et meõmoda patitur ꝗpter tales
qn repetunt᷑.tercio qe p̃ſumit ↄtra eos ꝙ nõ
tranſeant voto religionis ad clericatũ ſed vt
fugiant rõcinia dñoꝝ ſuoꝝ · di. lj. c. j. ij. iij.
et · di · liij. legem. R
— 94 De obligatis ad rõcinia ti:xix.
Oſtea Oſiderandũ eſt de obligatis ad
rõcinia:Circa qð querun pła. Primo
gquid ſint rõcima. ? ꝙ ſunt redditio⸗

nes rationuz ad quas quis obligat' ex admi⸗

niſtratõne reipublice vel peiuate· But em ra⸗
tiocima alia pnblica alia pᷣnata: ꝓublica ſut
illa quibꝰ obligan' officiales curie ex admi

niſtratõne aliqua ad rempublicã ptinente vr

patet.C.· de epi.et cleri.l.officiales.pamata
ſut illa quibꝰ obligant aliqui eᷣ adminiſtra

tõne rerũ ptinentin ad peiuatos vt curatões
actiones ꝓcurationes et execntões. ex. e. c.
vno. Et idem eſt de tuitõnibꝰ ſzm bn. Innoẽc.

vero dicit ꝙ ideo nõ ponit ibi tutoees quia ſi

