obedire pape vt di. vnj· que contra moꝛes·
Quid ſi ep̃s pcipiat alicui religioſo pᷣlato ve
ſubd to ꝙ ꝓ ſe vadat ad papã vel ad regẽ vel

Omittat ſbi aliquã cãm et ſimilia nüquid obe

dire ſibi tenetur· RBeſpondet rodonẽ. ſuper ti·

de ſentencijs · ꝙnon · licet elerici ſubditi ſine
ſeculares teneret' ei in talibꝰ obedire Iſtõ em̃

religioſi tenet' ep̃is obedire niſi ſaluis peini

legijs ĩdul gecijs et ↄſtitucõ ibꝰ edenSAſnis
nictüůü

ſi plarꝰ vocet alique religioſum ad ſuũ
vbi religioſus generalia ſtatuta ſui oedĩs ob⸗

ſeruare nõ pᷣt· puta qe p̃latꝰ frequeter equicat
et frem p̃dicatoeem eqtem ſecũ ducit cũ ſit de

generali ſtatuto oedmis ꝙ nullꝰ eqᷣtet niſi ſit

infirmꝰ x gof· et hoſt. ↄſulũc vt ad clauſt .
Peii reuertat nec picłm ſuũ exponat ↄmodiſ
alienis vt dixlvj· ſicut nõ ſno. Bed dici p̃t ꝓ

cuũ illud ſtatutũ nõ ſit de ſubſtãcia regule põt
ſupꝑ eo p̃latꝰ diſpenſare Et idez dieit de fratre

mmoꝛe ↄſtituto camerario alicuiꝰ Plati cũ ſit
de ipom generali ſtatuto vt denarios nõ ↄtin
Sat ſatis em̃ abſurdũ reputo taliũ manꝰ ex cõ
tactu pecunie rubiginoſas fieri et frequenter
inſiſtere calculo rõnũ:quẽ em̃ ſenſeris aut ſem
per aut crebeo de nümis loquẽtem inſtitoꝛem
pociꝰ habeto q; monachu vt. ij. q· i: ſi cupis
i th de pᷣcepto pape vel ſui ſupioeis ad hoc
ſit deputatꝰ et nequeat miam innenire neceſſe

eſt obedire· ar· de offi · dele. ſi qndo ſzm Hoſt ·
Mota etiaʒ ꝙ monachi et regulares mag ſunt

aſtricti obedire ſuo abbati vel peioei tãq; qui
renũci auerũt e volũtati ꝙ;ᷓ clerici ſeculares
ſuo ep̃o vt · xij· q:i. non dicatis· et ex de offi·
oedi.qᷓnto. Itẽ clerici ſunt magis aſtricti q; la-
ci. ar. Oi. Ixxj- peimatꝰ Quio ſi ſmt duo dmni
equales puta cũ aliqᷣs fecit obediam duobus
epis cui obediet vterq; tenet' obedire ſi
oteſt. ff. de opis libẽ · duoꝛ⸗ libertꝰ.al ias o-⸗
bediat ei cui peimo iurauit · qe peimũ iuramen
cũ licitũ eſt ſeruãdũ· ex de iuremr. intellctõ.
Nec pᷣt hfe ti tulũ niſ vnn. e de pᷣben · referen
te.niſi foete racõe maioꝛis bñficij tranſlatus
intelligac'. er de ocelſ· pᷣben. cũc em̃ debz ei o⸗
bedire ci peicipaliter ſubeſt.h̊̊ hoſt.q Quid
ſi autoeitate pape et ex certa ſciecia ſua ſit ali⸗
quis inti tulaxꝰ in duobꝰ locis et ſub diuerſis
platis tůc cbediat ei a quo bnñificiũ hʒ ma
ius et ꝗᷓ pcipit vtiliꝰ ar. ex de teſta · cu in offi⸗
cijs · et c · relatũ · ij · ad fi · et e de poſtul c. fi.
ſi vero vtrobiqʒ; ſunt cĩa eqlia locꝰ eſt Stifica
cõm · B hoſt Quid ſiqs eſt canonicꝰ archie
piſcopi et ſułfraganei eiꝰ He mdem qð de alijſ
duobꝰ ep̃is ñ ꝙ areps ĩ ſuffraganeũ anĩadute
tere p̃t ar. e ð offi· ꝛðᷣ.paſtoeab.H̊ͥ ho·pᷣdcta
oĩa locũ hñt de iudicibꝰ oedinarijs Ceten ſi
duo delegati dtraria alicin mãdẽt locu habet
decretał.ex de reſcrip.cũ cõtingat·. vbi diat
qꝙſi is cun mãda' aliquid a talibꝰ indicibꝰ nec
ſcit inter eos eſſe aliquã cõtrouerſiã tũc exeqᷓ⸗
tur mãdatũ peimo mãdãtis niſi peimo innote⸗
ſcat ei de diſſenſione eoꝝreceptis aũt ab eis
Otrarijs mãdatis petat copiã lraꝝ ab vtroqʒ
directaꝝ et videat an ſcòe lr̃e reuocet peimas
vel nõ · ſi ſůc obediat ſcðis·ſi non obediat pei⸗
mis vero ſup h̊ dubitet nõ debz exequi mã⸗
datũ huiꝰ vk illiꝰ denec inter eoſ diſſencõ hu
iuſmodi ſopiat q Quid ſi epᷣs pcipiat clerico
ſuo ꝙ vadat romꝗ vel alibi ꝓ negocijs eccle⸗
ſie nũq̃d excuſat Pter cura reifamiliaris x
ꝙ nõ.qꝛ cõis vtilitas eſt p̃ferẽda peiuate · ex
de poſtuł · p̃la.bone. et· vijj · q:i.ſcias:q⁊z cõ⸗
tra qe nemo tene' relinquere ꝗꝓpeia negocia ꝓ
alienis . C· de teſtibꝰ. ſi q; · ¶. · hoc dicen
du ꝙ ius iſtud et ſibia ꝓPbãt ꝙ nemo tenet re⸗
linquere vtilitatẽ penam ꝓ aliena peiuata et
H eſt ven· clericꝰ ergo tenec obedire niſi re⸗
manedi poſſz grãm obtinere ar · ex de offi:de⸗
le.ſi qñ:ecſſimũ tñ erit ꝙ epᷣs releuet clłerici ðʒᷣ
trimẽtũ.̊ hoſt.q Quia ſi clericꝰ ille dicat ꝙ
alij ſunt magis ydonei vel peiozes eo nũquid
hec excuſacõ iuſta eſt G ꝙ nõ·qꝛ oꝛdo in le⸗
gacõibꝰ nõ ſerua. ff. dele⸗ ſei endũ: . penult.
Hec Ha⸗A.E qꝙ; ep̃s pᷣcipiat alicui clerico
q; det libeos 1peios nepoti ip̃iꝰ epi vel ꝙ re⸗
nũciet bnᷣficõ vel alind ſiłe· nũquid obedire
tenec᷑.· Bñdet ray· ti · de ſentencia pcepci ꝙ nõ
quia hoc nõ ytinet ad officiũ eiꝰ.ar.vij · q· i:
quia frater. Et idẽ dicit Hoſt.ti.de ſen. ex· tam
dicit ibi ꝙñ clericꝰ ille hñs libeos ſie durꝰ et
ep̃s ei p̃cipiat ꝙ pᷣſtet eos alicui apto ad ſtu⸗
diũ theologie ad qð eũ mittit videt q; ei ſit o
bediedũ quia nõ mouet eum caro ſed vtilitas
Omunis ar. in c. quia frater:et ex de magiſtris
ſuꝑ ſpecula. St G intellige de libeis acqſitis·

NL—
ʒWr —
—

— — — —

— —

- — —

—

de bõis eccleſie ł occaſiõe eccleſie alias dtra
ex ð reſ.requihti · d ̊ nota hm jnno· eỹ de
appel.ſuꝑ c·ad hoc · vbi dicit ꝙ ĩ ſpualibuſ in
dubio ſemp eſt obediẽdũ · e de tẽpo · oedi · ad
aures. Secꝰ eſſz ſiquis interdic eret ab ĩgreſſu
alicꝰ poſſeſſiõis vl ſuſpederetᷣ a bñficõ eccle⸗
ſiaſtico tm̃ qſra tpalibꝰ.qe ĩ hmoi ſi appellet
etiã poſt ſuſpeſiõzʒ nõ abſtinebit ab eis et idez
dicit hoſt glo · ¶Ilinj tñ dicüt cõtrariũ ſczʒ ꝙ in
oĩ eccleſiaſtico interdicto et ſuſpeſione nõ ſu⸗
ſpẽdi interdictũ ꝑ appellacõʒ ſequetẽ qe hec
decre ñ diſtinguit ¶ Nuquid platꝰ cogere p̃t
ad oedines recipiẽdòs elericos inuitos He ſe
cuũdũ gar.et o· an· et cõſenciũt ray · gof· hoſ.
et bern. ex de eta · et qᷓ.queris cuʒ q̃ͥs cogit a
plato ad oedines · aut habz bñficiu vel digni⸗

tate cui eſt certꝰ oedo ãnexꝰ aut nõ.ſi hʒ aut

zuſta cã excuſat eũ vt ireegularitas aliq̃ ĩ quã
poſt adeptũ bñficiũ ĩcidit ſme ſua culpa.vt qe
pdidit oculũ vł naſum manũ et tũc nõ ẽ cogẽ
dus nec peinãd? eỹ de elec . cũ in cũctis· J. Hhꝰ
ſane: Si aũt culpa ſua incidit in talè ire egula⸗
ritatè amttere dz bñficiũ · Et ſic intelligitur il
lud ex de eta.c.i.Ide intelligas ſi añ adeptum
bñficiũ incidat in illã ireegularitate ꝗqᷓlitercũ
qʒ ſiue culpa ſua ſiue nõ.qꝛ ĩ ꝓmocõe ſua non
debuit illã tacere · ex de coꝛ · vi expoſuiſti . di ·
xxxiiij · qñ et · c· vlt · Si auũt iuſta cã eũ nõ excu⸗
ſat.aut e Bpeochiale pſonalis et tũc ãno elap
ſo eſt peiuatꝰ ip̃o iure:eciã ſi nõ monea. vt li.
vj · de elece ·. licz· Jut eſt almd bñficiũ et tũc ſi
monitus nõ vult ꝓmoueri eſt peiuãdꝰ ex de e⸗

lec.cuz ĩ cũctis· · inferioꝛa· In ep̃atu aũt non

requiritur monicõ ̊ ſufficit negligẽcia ęlecti
pP tꝑꝰ a canone taxatũ · vt er de eta · c· i. di . c · e
1. circa fi· Si vo bnficõ nõ ſit oedo certꝰ ànexꝰ
et eecleſie vtilitas vł neceſſitas ̊ nõ exigat ĩ
uitꝰ cogi nõ debʒz et punit qᷓ eũ cogit Suſpen
ſus eſt em ꝑ ãnũ a celebeacõe miſſe et inſup ð
bet ðᷣponi di. lxxiiij · c· i . et · ij · et c · vbi iſta · Si
aũt neceſſicas exigat puta qe eccleſia indiget
miſtris nec eſt ibi aliꝰ ydoneꝰ niſi iſte requiri
c clericꝰ ꝓmoueat. ſi clericꝰ excuſet ſe pᷣte
xtu crimis occłu qð ſe ↄmiſiſſe dic aut aliud
impedimetũ ꝗꝓponit in qð incidit ex culpa ſua
tũc epᷣs debz ꝓmouere inferioꝛes ydoneos et
illũ clericũ penitꝰ amouere ab illo bñficõ ni⸗
ſi ſit eccleſie illi valde neceſſariꝰ et vtił vt ex
de eta · queris· Si aũt p̃ᷣtedit ĩpedimetuz tpale
vt infirmitatẽ vel ꝓpetuũ ex delicto ſuo nõ ꝙæ
ueniens nõ ſolũ nõ coget eũ eps · ſed eciã ſi ex
cuſacõz ſuam nõ admittat poterit ab eius Sua
mine appellare ſicut et tuto appellat ob ex⸗

cuſacõzꝭ racõnabilẽ nõ admiſſam.ff.qñ appel ·

I. i ꝗ. ſiquis tutoæ· Si aũt ſola volũtate renuĩt
oedinari nullã cãm pᷣtedẽs niſi qe ñ vult debz
cogi ꝓ ſubtractõez officij et bñficij di· lxxiiij.
c. uj. et nij ·¶ Quid ſi ep̃s dicat ꝓba excuſacõ
ne. qe nõ ſufficit dicere niſi ꝓber ex de deeſ·
pᷣben. cũ ſup queſtione ẽ ſm hoſt. nichil hʒ
neceſſe ꝓbare ex e ·qris ·rñſo.i.wi ſecreto cõ⸗
miſiſſe dicetes id eſt in iudicõ aĩe · Hã ſi in iu⸗
diciali fieret remoueret' di.xxiiij:c⸗ vlt· et erit
notoeiũ iuris.ex de co. cleri · et mu. c · vlti · hm

dici ꝙ

g of.hoc aũt nõ admittit hoſti:qe ſcʒ ꝓp talem
Ofeſſiõʒ ĩ pñia factã nłla ĩfligere ꝓena ar.ex
de offi · oedi.ſi ſacerdos · vñ ſm eu dicet ei nõ
tãq ſacerdoti nec tãqꝙ; indici ſʒ tãq; ſocio vel
ſe excuſando de eo qð pᷣcipit nõ tñn iudice ſe⸗
dete ꝓ tribunali vel ſedete cũ alijs ſʒ ſolo vel

dic bonã eſſe glo:go᷑:adò excludedũ fraudes

et malicias.ĩtelligas tñ ꝙ nõ pᷣbet ſe peccato
re ſed Peeder ac ſi nichil dixiſſet · Doteſt etiaz
1 0c cõfiter tãq; ſacerdoti nec tãꝙ; iu
dici ſed tãq; epᷣo ordinatoei q̃ſi hoc foeum ſit
mixtũ inter pniale et iudiciale.hG̊ hoſt. ti.de e
ta · Done ꝙ eps velit aliquè opellere ad re⸗
cipièdu oedmes et hoc faciat ꝓpter odiũ et ni
hulomiꝰ vtilitas eccleſie exigit iſtũ oedinari.
nuũquid ille tenet' recipe oꝛd mẽ Dicit' ꝙ non
qꝛ eps nõ p̃t ſibi taliter pᷣcipere ꝗꝓpter odiũ vl
aliã cãm inhoneſtã.etſi cõpelleret eũ videtur
q; deberet deponi licz vtile eſſet illũ oꝛdinari
ar di · xlv. c · i. et c· ep m. et ex de teſta. tuã. Cre
do tñ m gof · hoſt·. et Bay· contrariũ:quia li⸗
cet epᷣs peccet ſic peecipiendo iſte tñ debz pe
re exquo nõ eſt malũ qð p̃cipit.ymo muſtũ et
vtile eccleſie·ar.xj·q.iij· quid ergo et. xxiij.q
1. qᷓd culpat' m fi·et.xxxiij.qv .·mamfeſtũ. 7
Ex ſupꝛa dictis beeuiter colligi pᷣt in qbꝰ ſub
ditus tenec' obedire pᷣlato ſeʒ vt diſtinguatur
m ꝙ hoſt · diſtinguit ti. de maio. et obe. ſcz ꝙ

platꝰ aut pᷣcipit illð ꝙ ñ ptinet ad officiũ eiuſ

vij · qi .coep̃s ·aut qð ptinet et tũc aut eſt cer
tuzʒ qð eſt bonũ.aut qð malũ ł ſiuſtũ aut dubi
umpeimo eſt obediedũ alias punie et tercõ
modo.xxiij·q:i.quid culpat.ſʒ forte hᷣ mõ ñ
puniet' ſi nõ obediat dũ tame cãm ꝓbabilem
dubitacõis oñdat ar.ex de ſen·ex·ſacro· in ſe⸗
cũdo caſu nõ eſt obedieduz ex de offi · dele. ſi
qn S hooc nota ſim hoſti.ꝙ vacãte ſede ca
pitulũ platũ in oĩbꝰ repᷣſentat.er de maio. et
obe · his que· et er de hereticis.niſi in collaci
onibꝰ pᷣbendan · e ne ſe · va · ila.· C uꝛꝰ rõ eſt
ne pᷣlatꝰ clericũ habeat que nollet.ex ̊ inſti.
c. fi· Nõ pᷣt eciã dare pᷣſbitero lñiam trãſeundi
di · xxiiij · Eſbiteri · et ar · di.frnitate · cũ em̃ res
non poſſint alienare · xij.q:ij·ſiq̃ de re. multo⸗
minꝰ ꝑſonalis·ar ·xij·qi.pᷣcipimꝰ.h hoſti. In
ſuꝑ nota ꝙ ĩ abſencia nullꝰ e ſubiciedꝰ igno⸗
rans vel nõ citatꝰ.ex de maioet obediencia.
inter · et · c. vlti. B holſt ·
Irca q̃ntũ qð eſt de pena inobediẽeciũ ſciẽ
dũ ꝙ ip ſunt excõicãdi·ey de maio. et o⸗
bedi. ſiquis in eccleſijs Etſi ꝓteruitas exi gat
ſunt omĩino ꝓcul pelledi er de maio:et obeð.
cũ ĩ eceleſijs in fi.Sʒ trãſgreſſoꝛes apoſtolice
ſedis quodãmõ vidẽt᷑ infames ibide c. ilò et
ex. de elec · dudum · B Hoſt ·
Irca ſextũ qð eſt de mõ recipiẽdi redeun⸗
tes ab apoſtaſia inobediencie: diſtinguit
ray·: ꝙ tales aut ſunt ꝗꝓpter G excõicati et tunc
ſunt recipiedi cũ canonica ſatiſfactõne ð qua
vide infra li.vij· aut nõ ſunt excõicati et tunc
recipientur ad pniam quocies reuerten' ita tñ
ꝙ in qlibzʒ iteracõe pnia aggrauabit. qe vt di
cit angꝰ.vulnꝰ iteratù tardius ſanat' de pe.-
die iij⸗ manis.

KSS

De cenſibꝰ exactionibꝰ ꝓcuracõmbus et vi⸗
ſitacõnibꝰ ti . liij·

Cõſequeter dicedũ e de quibuſdã alijs

ctõibꝰ ꝓcuracõibꝰ et viſitacõibꝰ rõe qᷓrũ pꝛo
curacõs debet'. Et peimo ð ceſibꝰ de qbꝰ pꝓła
oſiderãda occureũt ſczʒ qᷣd eſt ceſus H& ceſus
eſt quedã peſio q̃ de ꝓuetib ꝰ eccleſie ſoluitur
i.quiij.queſitũ in fine. ſcdo pᷣt dici cẽſus qcqᷣd
annatim ſoluit' in qᷓntitate vb ſumma. ff. cẽ
ſi bꝰ etatẽ c Qð ar. p̃ſtat cẽſus H? aliqñ ẽ ar ·
ſubiectõis.ex de ceſibꝰ.oĩis aĩa.aliqn eſt indi
ciu pſtite libertatis alqñ ꝓcepte ꝓtectõnis·
ot ex de peiuilegijs pcepimꝰ Si em cenſus im
ponat' ſignũ eſt ſubiectõis· licet alias eccle⸗
ſia que pᷣſtet iᷣm peiuilegio ſit munita · ar · di ·
c.Otra moee. et ex de ceſi. oĩ. S vo a papa ex
H̊ apparet ꝙ eccleſia illa q̃ ceſum ſoluit ſpãlis
beati petri exiſtit et ad indiciũ pcepte liberta

tis impoſitꝰ eſt cenſus vt in c· recepimꝰ.et ſic

ꝓbat᷑ exepta ſm gof · Szm aũt hoſt . attedi de
bent vba peimlegij · de quo vide ſuÿ ti · de pei
uilegijs · arti · vj·. Quis p̃t imponere ceſum.
quicqʒ ius 9
re vt ꝓpeietarius· i. dñs vt inſti.de vſufruc · E.
ſiue tetameto.jtem vſufructuariꝰ ſed is nõ pᷣt
imponere ceſum qꝗᷓ vltra vitã extedat' cum ius
qð hʒ moete finiat' vt patet ibidẽ · .finit. ſed
citra mostẽ p̃t ꝓcepcõz fructuũ trãſferee in a
liu nõ tñ ius.ff.de iure dociũ.G. ſi vſufructus
Cũ ergo clericꝰ vſufructuario equipet nõ p̃t
eccleſiã ſuã facere cẽſualẽ vltra ſuã vitã ar· ex
de arbitris Puenit ˖ qo eſt vbiq; ſme autoeita⸗
te epi ex de cẽſi.p̃terea:et.c.cũ clerici p̃t er⸗
g de nono ppetuus ceſus impom vłb antiquꝰ
augeri cũ autoeitate ep̃i vt ptz in dictis c. qðᷣ
eſt verũ ſi ex iuſta fiat cã aliter nõ.ſic intelli⸗
Ze illõ ex de ceſi:ſignificauit·. Et hoc eſt veꝝ
inter ſubditos·i.vt ſubiectꝰ accipiat a ſubie⸗
cto.ſeò ep̃s ſibi nõ poſſit acquirere a ſubiecto
autoeitate ꝓ;a vltra quã ab inicõ impoſitũ fu
erit. e de ceſi · ꝓhibemꝰ. poterit tñ ho facere
autoeitate metropolitani et ex cã ar.ad ho. ff.
de admiſtracõe tn.nõ eſtimo. Et p̃t eè iuſta cã
qñ eſt pauꝑ et fructꝰ creuerũt.ar·ex e· qᷓnto·
Quod ergo dicimꝰ platũ eſſe ꝓcuratoeem eſt
veꝝ ſ tn cũ bñ admiſtrat intel ligit generalè

et liberã hee admiſtracõz. ſecus eſſet ſi Ddieg

nem faceret deterioeèe · ey de reſti. in mte. c· i
Sed et illdð ſcire debes ꝙ ep̃s ſme conſenſu ca
pituli ꝓpam eccleſiã nõ pᷣt oſtituere cẽſualem
ex de his que fiũt a pla:paſtoealis. et c.tua·
Item qñ de ↄſilio capituli ſui cõfert eccleſias
aliqbꝰ pijs locis m illð c.e de his que fiũt
a Pla.tua. pt ſibi retinere certũ cẽſum.vel qñ
eccleſiã eximit vel mmmunè facit et eſt expᷣſſum
ex e.cu venerabilis. Ite in dedicacõne · xviij ·
qij: eleutheriꝰ.jte in hoſpitalis b loci appeo⸗

acõe vt e de regulari.tem imponit' a fuũda

ee eccleſie autoerate ep̃i vt e de iurepatꝰ.
P·ſtem impoĩt' ablalijs qbꝰ eccleſie ſubſunt ·
vt ex e.p. foete ab archidyaconis qbꝰ eccleſie

ſunt ſubiecte.vt ex de offi:oe.dilecto ł ab ab

cto de obĩa quã ſubditi tenẽt' p̃latis·

qᷓ ↄperũt etiã p̃latis ſeʒ de cenſibꝰ exa⸗

in re tale ꝙq hoc poſſit face

batibꝰ vł alijs religioſis quibꝰ eccleſe ſecu⸗
lares aliqñ ſubſunt in tpalibꝰ vt dictũ eſt ſupᷣ

ti · de religioſis ꝓg.liqn eciã archipᷣſbiteris ſut

eccleſie ſubiecte m iure inſtituedi · vt ex de of
fi.dele.ſup eo.Sê B̊ intelligas in oĩbꝰ caſibꝰ
autoeitate epi interueniete alias nõ eſſ5üh ceſus
ppetuus·ex e ·p.· Nec epᷣs debz ↄſentire niſi ex
juſta cã. vn cenſus aliter impoſitꝰ vitã eius qͥ
ſoluerit nõ excedit. vt e de trãſac · de cetero.
Hectoees etiã eccleſiaꝝ nõ pñt eccleſias qui⸗
bꝰ pᷣſunt ſua autoeitate poſt deceſſum ſuũ face
re cẽſuales · vt ex e · P· Quis cẽeſus elſt ſoluen

dus H& ſm hoſt· quãtũ ad eccleſiã ꝓtuinet is ẽ

ſolusòꝰ qui autoꝛeitate ep̃i eſt cõſtitutꝰ vel ab
inicõ receptꝰ alias eccleſia cẽſum augmẽtatũ
vel de nono ↄſtitutũ ſoluere nõ tenet· Et pẽt
dici nouꝰ is ꝗᷓ poſt illð cõſiliũ.ex e.grauis eſt
ↄſtitutꝰ . t ſiqs a tpꝑe illiꝰ decretal aſtrinxit
ſe ſacramto aò ſoluedũ talẽ ceſum voluntarie
eſt puniẽdꝰ ſicut patz in fi·illiꝰ c. Suis h eſt ðᷣ
eccleſia remoueẽdꝰ.ex e.clerici. VYel nouꝰ cen⸗
ſus eſt ille q̃ nõ fuit ĩpoſitꝰ tpe fundacõis do
tacõis. ↄſecracõis æxẽpcõis · ſeu emnnitatis
dulte ſz poſtea ex cã · His em tempoeibꝰ vl im
ponit vel offert? Sed quãus tuͦc eu offer ſit
volũtariꝰ tñ poſtmodũ trãſit in neceſſitatẽ et
debitũ ſicut alias H̊ ↄtingit.vt ex ̊ dmo·c· i.
Cenſus aũt ignoꝛãcie et cinꝰ cã ignoꝛat non

eſt ſoluẽdꝰ.ex · e.puenit. et · C.ð pactis:ſi cer⸗

tis ãnis· caue tñ tibi.nã ſi agis iure poſſeſſoꝛio
obtinebis ſi cẽſus ſubtractꝰ nerit licʒ nullaʒ
cãz ꝓbes. e de elec · querelã · Gi vero petito⸗
rio et agis ex tpe ſubcrahes vt in ꝓximis con
co?· NHã tꝑꝰ nõ eſt modꝰ inducede obligacõiſ
C.de vſur·creditoz· Sʒ ſi ꝓponas cãm ad quã
ꝓbãdã inducas lõgi tpis paciẽciã obunebis
ſi tpꝰ ꝓbes · xviij · q·. ij · ſeruciũ · et · ff. ð aqua.
plu.arcen.l· i. ĩ fi · Sꝭ Gm iura canonica neceſ⸗
ſaria eſt ꝓhacõ lõgiſſimi tꝑis· caueas tñ de o⸗
ſciecia qe ſi ꝓonas ↄtra cõſcieciã edificas adð
gehennã . ex de p̃ſcrip · c · fi · q Quid ergo ſi ali

quis ceſus tãto tpꝑe ſit p̃ſtitꝰ ꝙ nõ extat memo

ria qñ vł ex qᷓ cã fuerit impoſitꝰ· nuqd eſt ſol⸗
uendꝰ etiã ſi non apparet de cã· Mο ſc vt
xniij.q· nj. ſeruiciũ · et ex ð v· ſig· ſup quibuſo

Peund ſi de nouo ſubtrahat.dic ꝙ poſ

ſeſſoeig agat vł petitoeio tñ caute vt dictũ eſt
ſareg uid ſi qtuoꝛ ãnis ſolutꝰ fuerit nec liqᷓ
re poſſet de cã inſtitucõis H idẽ qð in queſti⸗
onibꝰ ꝓximis pᷣcedẽeti bꝰ Quid ſi nõ ſit cõ⸗
pꝓletũ tꝑs pᷣſcripcõnis e nõ eſt ſubtrahenda
ſoło ꝗꝓpeia autoeitate alioqn ſpoliatꝰ reſtitue
c. vt ex de elec·querelã.ſed in petitoꝛio obti⸗
nebit. ſi onat ↄtra ip̃o ꝙ ñ tenet᷑ · et ĩõ petit
ei interdici ne de cetero petat vel exigat ip̃ᷣm
et ꝓnũciari ꝙ nõ teneat de cetero ad tale cen
ſum pᷣſtãd ũ ſic intellige illud·ex e · puenit · c/
Quid ſi ep̃s illũ q̃ de nouo ſubtraxit excõica⸗
uerit hac de cã ſeʒ ꝙ ꝗpa temeritate hoc fecit
PÆ tenet ſnĩa nõ obſtate eciaz appellacõne ſi
quã fecit ꝓ quã defedere vellet hac ſubtractõ
nez . q Qund faciet index ad què appellatum
K ſi ꝓbacõ epᷣ ſit ĩ ꝓmptu de ſua poſſeſſide l
quaſi ↄdenabic excõmunicatus ad penſioneʒ

pet

eſt

t

nie

ſ

d.
1e
lin
ſ
e
.,
von
cer:
veo
lley
lto:
con
coll
gn
bis
ud⸗
cel⸗
ed⸗
jal
mno
l
er
16
pof
lil
ſ⸗

et ad expẽèſas hac occaſione factas ſi petãtur

et ad ſatiſ faciendũ cõpellat' anꝙᷓ abſoluat qe
offeſa e notoeia:ex de iudicijs· c.i.quo fctõ ĩ

petitoꝛ io ꝓcedere poterit is qui excõicatꝰ fu⸗
t · ergo meliꝰ è ꝙ ipm nõ ſubtrahat ſʒ ad indi⸗
ciũ trahat vt ſupra dictũ e.· & vero ep̃ᷣs habe⸗

at excepeõez et hodie infraxv. dies nõ ꝓba⸗

uerit·: in expeſis legitimis condemnabit' et in
pemcipali nichil omiꝰ ꝓcedetvt ey de reſti ·
ſpo.frequẽs · Qnid ſi epᷣs times hãc penam
dicat· nõ habeo ꝓbacões patas placet ꝙ ab⸗
ſoluatis eũ recepta caucõne et ego cõtra euz
poſſeſſoeio agã nũquid eſt audiedꝰ puto ꝙ;
ſic excõicato oſenciete et etiã inuito du tñ ex⸗
penſas nõ fecerit vel alia ſua nõ interſit et eci
am ſi interſit dũmõ epᷣs ſatiſ facõzʒ offerat &li
ter vt er de ſen· ex·ſacro:. verũ. Et opoetet ꝙ;
excõicatꝰ h ratifi cet cũ cõdicõ ſua ex B melĩ
oꝛ fiat · ar. ff. de vectig· ſoluẽdo. Quid ſi ex
cõicatus timens litigi) laboꝛẽ et expeſaꝝn cõ⸗
demnacõzʒ vltro offerat penſiõis ſolucõneʒ et
velit petitoꝛio agere hũc audiedũ puto e⸗
ciam inuiito epᷣo:qe et melioe fit ep̃i ↄdicõ cui
ſatiſfit ſme litigio qð intell igas ſi de expeſis
ſatiſ facere velit QMuid ſi peèdente indicõ ſu⸗
per petitoio veniat dies ſolucõis:nũquid eſt
ſolucõ faciẽda :h ꝙ ſie qꝛ pendẽte iudicõ ni⸗

hil debet innouari nec alicui poſſeſſo ſua tur⸗

baricQuie ſi ruſticꝰ qui dño facit annuũ hui
ciũ ditat ꝙ; ð ↄſuetudĩe ðᷣheat habere peãdiũ

ci foꝛte prãdiũ tmi valeat qᷓnmũ valeat ſzuiciũ

ι ſi ↄſuetudo pleta ſit in pace ꝓ ruſtico in
dicabo licz dns dicat ꝙ ð gra ſine curialitate
H̊ͥ ei fuert factũ:ſic em̃ ꝓ ruſtico p̃ſumi p̃t dtra
dñm. ſicut ecõuerſo ad hec.C.de agricolis· et
cen · litibꝰ . li.xj.q Quid ſi ſub tali ꝓteſtacõe
admiſſus fuerit ad peãdendu ſez ꝙ de grã hoc
ei fiebat fatuus eſſz ſi talẽ ꝓteſtatiõez ad⸗
mitteret niſi etiã ipᷣe repl icaret ꝙq ip̃e intendit
bi ↄmede de ſuo iure In quo caũ p̃t ceſus re
mitti eps remittit e qñ placz ſibi.ex e.ve
nerabilis. qð intelligas ex cã et de vſilio capi
tuli ſui:ex de his que fi. a p̃la.tuaet.c.paſto⸗

ralis· Remitti aùt pᷣt et debz qñ eccleſia ad tã⸗

tam pauptatẽ deuenit ꝙ nõ ſuffit. ar. ex.e:q̃n⸗
to·ſed qn eccleſia illa ad pinguioee foꝛtunam
pPuenerit tenet.ex de ſobo· odardꝰ · Itez gpter
nimiã ſteril tatẽ remittiꝰ niſi cũ vbertate ſeque

tis ani nel p̃ᷣteriti valeat ↄpenſari.ff.locati.et
cõ.ꝗpter ſterilitatẽ·ſ̊ ꝗpter dãnũ modicũ ñ re
leuat᷑ vt dici ibidez.ſi merces:J. vis maioæ.

Item ꝓpter tempoꝛeis lapſum tacite tenet᷑ Ali⸗
ag nõ tenet · ex e· olim tñ.hG̊ oĩa hoſti.

Eaquit videre de exactõibꝰ. Circa qð ſeio
dũu ꝙ eps nichil debz exigere ab eccleſijſ

niſi canomca et cõſueta vt cathedraticũ ſic di

ctum eſt q ad hPonoeẽ cathedee ſolmc Tde di

cic eciã ſynodoticũ qe frequẽter ĩ ſnodo da

tur · Item exigat terciã vel quartã ꝓte decima⸗

rum et oblacõnum.vt·x.qiij.·vnio.Et ab his

duobꝰ libera erũt monaſteria vt dictũ fuit ſu⸗
peaſce cenſũ ĩpoſitũ ad ſoluendũ de ꝗo dictů
fuit ſup Ite aliqd impoſitũ ſoluenõ in die de

* 4 IJ

ſubtractã ſoluendã eĩ de elec querelam. . fi.

dicacõis vt.x.qiij.nec numerꝰ Atem canoni
ca ꝓoecêz de his qᷓ offeruũtur gr̃a ſepulture de
qua eciã dictũ fuit ſup̃ Ite ꝓcuracõz de q̃ᷓ ſta⸗
tim infra dicet Guſtine' etiã ꝓ multis neccita
tibꝰ que aliqñ ſupuemiũt vt ſr manjfeſta et rõ
nabilis cã extiterit cũ caritate moderatum ab
eis auxili valeat poſtulare vt e e. ti· eũ apo⸗

ſtolꝰ. Sʒ ſi m dubn reuocet an ſit rõnabilis

cã vel nõ. ꝗꝓpter quã exigit ſupioeis arbitrio &
cidat. vt.x. q.iij·ꝙ cognouimꝰ. Scias tñ ꝙ e
piſcopꝰ nichil p̃t exigere niſi ꝓꝑ canones oſte⸗
dat ſibi licere.x· qij.c.penul.et.c.fi.ſʒm hoſ.
Itẽ p̃t fieri etiã exactõ moderata ꝗpter empcõ
nem qua epꝑs facit vel ſi ab cathedealis eccle⸗
ſia nimis fuerit debitis onerata.ex e.cũ aplꝰ
et de offi·archid· cõquerẽte in fi Itẽ ſi eps ſit
reus recurꝛat' ad metropolitanũ Si vero ſub⸗
dits ſit reꝰ eligãt arbitri. vt in dicto e.ſi cle⸗
ricꝰ. Et ſi ſit appellatũ recureat ad iudicez adð
quẽ eſt appellatũex de appella.cũ debitꝰ. H
hoſt. Tallias vo et exactõnes p̃lati eccleſijs ĩ
pPonere nõ debẽt vt patet in e· cuʒ apoſtolꝰ..
ꝓhibemꝰ. ꝓgh alijs aũt indictõibus et neceſſ
tati bꝰ eccleſie et clerici ſunt immunes vt.xvj
q·ij· Inouax · de qᷓ materia dictũ eſt ſuß ti · de
emunitate eceleſiarum. Q Jed queritꝰ cuiꝰ q̃n
titatis debz eſſe cathedeatieũ Rñndet gobf· ĩ fi⸗
ti · ̊ĩ ceſibꝰ.ꝙ erit duoꝝ ſolidoꝝʒ · vt ex ð offi.
oe· cõquerete.minoeis em ꝗqntitatis eſſe nõ p̃t
vt ex e · olim · Eoete h̊ ſolidꝰ appellat aureus
vt · C. de ſpoetub et . L. ij. vel erut ſolidi vſualiſ
et eõis monete regiõis· vt· ff. de le.iij.l.num
mus · Etſi ſmt plures monete in regione dabũ⸗
tur melioees vt ar· ex de iureiur᷑.qnta in fine.
vel mediocres · x. q:ij.hoc ius poerectũ · ł mi⸗
noes.vt ex e/ex ꝓte:Szm Hoſt.vero cõſuetu⸗
do ell ſeruãda ſi appareat de ipᷣa:eỹ de ſeput.
certificari.Si aũt nõ apparet qnelibʒ eccleſia
ſoluere debzʒ pecuniã que occureit in prochia
ſua · vt ſi diuerſe monete curꝛãt ibi ſimul ſolue
tur illa que magis eſt vſualis et vulgarisar.
di · iij · erit · B hoſt.Ecdm etiam gof.tci· de offi·
oedi · debet inſpici Oſuetuòo tã i qᷓntitate ꝙᷓ; in
qlitate Quid ſi eccleſia ð nouo fundat E&α
ſoluat ſicut ↄuicine.ex e:eccleſia ſm hoſt.
Quid ſi moneta mutet Rñdet hoſt · ꝙ eſt il L
cathedraticũ mutãdũ vt de eadez pecunia ſol
uat' ge debet ſequi ↄſuetudinem regiõis Et B
intellige qñ moneta ſepiꝰ muta ita ꝙ vnũ ge⸗
nus nõ ſit pᷣſcriptũ Doero ſi aliqᷓ moneta cure
P ãnos·xlet ſmgulis ãnis fuit ſolutũ ad illaʒ
monetã.et elapſis.xl.annis mute' moneta ad
eſtimacõzʒ pſone reddẽda eſt niſi p̃ſcripcõ ſolu
cõis monete ſc generis ſit Opleta · ſi ic itelli⸗
ge id. ex e· cũ oliz:et c· cũ canonicis. Ile tñ qᷓ
mutamt ꝓ lucro tpali in Suame populi tenet
ad ſatiſfactõʒ eciã ſi rex ſit · maxie ſi mutauer:
ſic loq̃tex de iureiurqᷓnto· Caueãt ſibi pein⸗
cipes monetã mutãtes Aa apud deũ et in fo⸗
ro pniali aſtringũt' ſicut eciã ĩ pedagijs nouiſ

&Et hoc intellige niſi foete hB̊ imnnouacõ fiat po

pulo cuiꝰ mtereſt appeołãte arex ð maio.et
obe.c· fi:excipe imꝑpatoꝛe ſiue romanoꝝ rege
vr. ff. de oeig iuris lege. nouiſſime. Bo

ãtiquã ergo monetã l eiꝰ eſtimacẽz ſolui de bz
Et ide intellige ſi cenſus bladi vini vel olei ð
ber' ad certã mẽſurã ſiue meſura augeac ſiue

minnat'. hec o⸗ Qualiter exactõ fiat H&
ſzm hoſt/ ſzm ꝙ req irit ſumma et nõ vltra· et

vires facultatũ eccleſiaix · ꝙ etia in ꝓcurato⸗
ribꝰ habz locu· ex e. ea que et c · ſopite · ꝛc ·
Eñ pt fieri exactio H zm holt . ꝙ fieri p̃t qn⸗
cũqʒ cõis vtilitas teree hoc expoſcit· papa tñ

pꝛiꝰ cõſulto ſi layci hoc petãt et cũ Ima eius.

eỹ de emu. ecc. nõ minꝰ.et c· aduerſus· et bee
uiter qñcũqz videbit' dño pape cũ ſit oĩm do⸗

minus.xx· q· iij· nũc vo· et c. cucta.q Id B no
ta ꝙi brficioꝝ aliquoeæum decima ſimpli ad

tps alicui cõcedac decima p̃t et dz leuari ſim
taxacõz decime in illis ptibꝰ vbi ocedit' con⸗
ſuetã et ad monetã curzentem Hec p collctio⸗

res leuatozes- ſiue exactoses ipᷣiꝰ decie poſ⸗

ſunt eccłeſiax calices libei et alia oenameta
diuinis vſibus ſiue officijs deputata ex cã pi
gnoeis vel diſtractõis capi diſtrahi vel quo⸗
mõlibʒ occupari li·vij/ð̊ decimis · ſi bñficioꝝ

Eaquit' videre de ꝓcuracõibꝰ et de his q̃⸗
rũt plura ſczʒ ex qᷓ cã Ennes debea HE

ßm hoſt. ꝙ rõe viſitacõis Et H n p̃t pᷣſeribi· ex
eicũ venorabilis et c· cũ nup · Sed tñ nõ ſub⸗
iectꝰ ipᷣazʒ pᷣſcribere p̃t ex de pᷣſcrip·cũ ex offi⸗
cij. Rem rõe ↄſuetudinis · xviij.q · ij · ſermcium
Item rõne pacti · ex e ·quanto· tem rõne peiui⸗

legij· Et iſte tres ſpecies poſſunt Ernbia1E
ectis

quuibꝰ eſt dãda H ſjm hoſt.ab oĩbꝰ ſubi
rſi ſe oſtedãt exeptos eſſe · adeo ꝙꝙ; nec p epᷣm
pt remitti:ex e.cũ venerabilis niſi foete ꝑ pa⸗
pã ofirmet' eỹ de reli.do.cõſtitutꝰ. Et hoc in

telligic de pema ꝓcuracõe que debet racõe
viſitacõis que adeo debita eſt ꝙ licet ep̃s nul
las expeſas factat ꝓpter viſitacõz nichil omiꝰ
recipit eã · et ideo etiã ab eccleſijs ciuitatibus
ey e venerabili. St eſt rõ qe qᷓ ſemiat ſpiritua-
lia debet metere carnalia· ar: ex de ſepul.c. ĩ.
XFliud e ĩ de legato. e de vi · et ho · cle . cũ ab
cmni. Sed domꝰ q viſitat ñ dat eã:ex e.c. vl.

Cuibꝰ dãda eſt H m hoſt· legatis apoſto
lice ſedis et nũcijs:ex e ·cũ mſtãcia·Ite archie

piſcopis dyaconis et decanis· jtẽ abbatibus ·

MKã et hi viſitãt vt habet. ex ð ſta · mo· ea que
Etſi nõ ſufficit vna eceleſia plures iũgant in
vnã . ey e · ꝓcuracões·Et ſi vna eccleſia ſit gra

uata ꝓ vicinas alias eſt releuãda:ex e.cũ iſtã

cia. penb. Debet' auũt regulariter ſolũ ſemel
in ano· vt er de ofłi ·archið .mãdamus. ꝓed ſi
neceſſicas exigat pluries debet .xviij· q-ij.nõ
ſemel viſitãdi. vel ſi de cõſuetudme ſit bis · e
e.cu venerabilis. Anualiter eſt ꝓcuracõ fa⸗

cienda & ſm hoſt moderate et ̊m faculta-

tetz eceleſiaz .· ex e · ea que · et c · ſopite · It vten
tur pᷣlati in viſitãdo ilo moderamie qd habe

e e· eu apoſtolꝰ.vbi dicicẽ ꝙ archiepi nõ de⸗

bent ducere vltra. xl. vel.l.eqᷓtaturas · Epi · xx
vel:xxx. Cardinalesxxv. rchidya. v. vl. vij
decanꝰ duos. ſed nec tot in eccleſijs in quibꝰ
Paucioees ducere ↄſuemt· Hõ aũt debẽt ꝓeu⸗
racoʒ accipere mi ꝓſonaliter accedant ad lo⸗
cũ et viſtet ipᷣm Excipit tñ legatꝰ.ex e.ꝓcu⸗

racõnes. Poteſt aũt ep̃s ꝓ almũ viſitare etſi nõ

habeat de quo ꝓundeat ei teneétur ſibi ꝓuide⸗
re ſubditi Re pᷣt intelligi dictũ e · ꝓeuracões
ibi abſq;ʒ maĩfeſta et rõnabili cã et neceſſaria

lias eps ei ꝓuidere tenet᷑: ſie pᷣt intelligi il
lud. ex de okffi . oꝛdi · inter cetera.hHec hoſt · ho

die aut cũ ep̃s viſitat ꝓ aliũ ſuã dyoẽ · debz il⸗
li in neceſſarijs alijs Sꝓuidere ſez in equis · ve⸗
ſtibꝰ.familia:et alijs opoꝛtunis viſitati aũt ei
dẽ viſitãti in victual ibꝰ ꝓuidebut li. vj · ð of ·
oꝛ.ſi ep̃s · Et ſzm jo· an· pdicto mõ ĩtelligebãt
hoſt.et jnno· illð · ex e . inter cetera. jntellige⸗
bãt etiã ꝙq debebãt etiã de victualibꝰ ei Pui⸗

dere qñ ſme ſcãdalo nõ pñnt a ſubditis haberi

qð etiã jo·an.nõ repeobat Sʒ cõtra qe viſi
tãs debz p̃dicare li vj · de cenſi. c. i. ſed offici
um p̃dicãdi nõ delegat. e de offi · dele · c. fi .
ergo nec viſitacõ ſindet jo · an . p̃dicacõ bñ
delegat᷑ ab eo qᷓ ꝑ aliũ viſtat iure oꝛdinario
vt in c. ſi eßs · ſed nõ ab eo q̃ viſitat iure dele⸗
gato vt in cõtrario niſi ſpeciale mãdatũ ad il⸗

lud haberz · vt li · vj · ð offi · dele · xxiij · iz . ij et
c. fi. S. vices · ¶ Qu vero eccleſiã ĩ ꝓcuracõni
pus Suauerit et qð accepit reddat eccleſie g⸗

uate · et tãtundẽ de ſuo vt in fine c · ꝓcuracẽs
Si vo m collectõibꝰ guet᷑ eccleſia· ꝓputa quia
debet colligi ꝓcuracõ legati · lx · ſok. a ſex ec⸗
cleſijs qꝛ quelibz nõ ſufficit et ip̃e recipit a qᷓ⸗
libet · xj · ſoł · Bex ſoł .· quos reciꝑit vltra ꝙ; dz
coget' reddere eccleſie et alios ſex paupibus
ex de emum · ec · ge pleriq;· Si autẽ m exenijs

grauet in q̃denplu cõdẽnat di · xvin · qmqui ð

hodie vero ꝓhibet' archiep̃o viſitati ne ipſe

vel qmiſq; ſuon aliað munꝰ quodcũqʒ ſit et qᷓ

litercũqʒ offerat' peꝛeſumat recipe exceptis vi

ctualibꝰ moderatis qð ꝗᷓ fecerit maledictõn?

incureit a qua niſi duplu reſtituat nõ liberat'
Et ide eſt de quolibz viſitãte vt li .· vj· e· roma⸗
na. ꝗ. ꝓcuracões aũt.Szʒ nũquid recipe pᷣſumʒ
ſi egeat vel ſi modicũ ſit qð offert᷑. vide de B
qð infra notat' titulo de ſymo.Quid ſi nõ

viſitet · H nõ ligat' tũc illa cõſtitucõne ſicut

ex verbis eiuſde decretalis colligi p̃t apte.
Quid ſi recipiat et celebeet anteꝙ; penituerit
Hẽ mndiciũ ſibi mãducat et bibit · hec hoſt. Et
pene etiã maledictõis ſupaddit᷑ pena ſuſpen⸗
ſionis li.vj:de cenſi·exigit.de qᷓ plemꝰ habeꝰ
infra li.vij.ti.de interdicto ar · vij· caſu.vijꝰ.
Sauit videre de viſitacõibꝰ rõe q̃rum de
bent ꝓcuracões· ſciendũ igi ꝙ tm ſemel
in ãno regłariter viſitacõ fiet Im hoſ· et gof·
vt patz ex e ·romana.et di · xviij · qm· et em̃ per
vnũ diẽ Peurabit. x. qiij. inter cetera · añ fi ·
Sed cõtra qe bis ꝓcurari pᷣt in anno:e e.
cũ venerabilis · ſm got · illa decretal ĩtel:
ligit cũ a fũdatoee onꝰ bine ꝓcuracõĩs ĩpoſii
tũ erat vel foete monaſteriũ illò cõſueuit vin

tari a fauertinis ep̃is bis ĩ anno VYel dicendũ

ſzm hoſt · ꝓ peima die qua venit ꝓcurabit in
ſero et tũc viſitat pᷣſbiterum.et craſtina die in
mane conuocat populum et reddit quod de⸗
bet. et ſic ſumpto peandio recedit et ad aliam
vadit et ſic peocuratur bis m ãno in qualił᷑ et
eccleſia · vel dicendũ ꝙ ꝓcurabit bis et ter er

— —— — — —

—„ —,——7 — — O—⏑

—.

— — — — —N—

—

quater et quocies opus fuerit· id eſt quociẽs
circa ececlenã cãm pbuerit et coerectõne indi
guerit.xviij·. q:ij. viſitandi. et. c. non ſemel.
Eoema ãt viſicãdi habetur.x.q.j. placuit. et
li. vj.e.romana · . ſane · Bed et quo oedine et
quõ et qñ et quocies loca ſue ꝓuincie poſſit
archieps viſitare habet i. c· romana min pnci
pio. Sʒ et hodie indici archiepo ſcʒ vt pmo
ciuitatẽ ſnã. ſcᷣo dyoc· deinde ꝓPumciaʒz vel
ptem eius ciuitates et dyoceſes circuat. ſuf⸗
fraganeos et eoꝝ ſubditos cathedralium et
aliaꝝ eccleſiaꝝ capitula monaſteria eccleſi

as religioſas et alia pia loca cleros et ꝓpbol

viſitãdo · receptis ꝓcuracõibus a locis tm̃ li
bere viſitatis. Etſi archiepᷣs n p̃t cõmode ad
quãlibzʒ eccleſiã accedere põt de pł ibꝰ locis
ad vnũ locũ ogruũ clericos et laycos cõuo⸗
care · Exquo tñ exiuit vnã dyoc.nunqꝙ; põt ad
eam cauſa viſitandi redire donec alie dyoc ·
ſue ꝓuincie vel m totũ vel ĩ ꝑte ſi ſecure põt

accedere. et ſua denno fuerũt viſitate . põt tñ

ad ip̃am dyoc. quã exiuit ſi magis alijs indi⸗
Zeat viſitari · ad requiſicõez dyoceſani rener⸗
ti vel de oſilio et ↄolenſa maioeis ptis omniũ
ſuoꝝ ſuffraganeoꝝ · qð ſi malicioſe renuant
licecia a ſede apłica cu fiducia requirat'. ſeł
aũt ſic viſitacõe opleta pᷣt ſca ſib is fi eri · ſu f
fraganeoꝝ pus ↄſilio requiſito et m ſcriptis
redacta dif finicõe fuꝑp hꝰ habita coꝛã eis · et
niſi alij magis indi geãt ĩ hac ſcòa viſitacõe
viſitet ũlos qm in prima nõ fuerint viſitati ·
Drimo aũt vbo dei ꝓpoſito querat de vita de
cõuerſacõe miſtranciũ de cultu ᷣmo et alijs
q̃ ſpectant ad hoc officiũ de ꝓplano nullo ſac
mento exacto intẽdes emẽedacõeʒz p ſalubria

moita ꝓponẽdo. nũuc aſpa nũc lenia. Si quos

infa matos inuenerit denũciet ſi videtur ſibi
ſuffragri ꝙq inqrat cmia notoeia cũ ex hoòë ne
gligencia pᷣlatoꝝ liqueat. canomce puniat.
Drecipr ant vniuerſis epis alijſq; platis o⸗
dinario iure exceptis religioſis vintãtibꝰ ne
aliã foemã ſtudeat obſeruare vt patz ibidem
. Hãc aũt debẽet m hoſti. in ſůma obſerua⸗

re . Flij im his in quibus pñt et que ip̃os tan

Sũt.ar. ex de ſta ·mo.c.vlt.m fi.Conſtat em̃
ꝙ illud qð dictũ eſt de dſenſu vel cõſilio ſuo
rum ſuffraganeoꝝ n põt in epᷣis cũ nõ habe
ant ſuffraganeos obſeruari. Sʒ etſi ep̃us ſuã
dyoc:·exierit põt eã nibhilominꝰqn ſibi placu
erit in gredi et ñ obſeruato locon oedine wi⸗
ſitare · ¶ S nũquid legatus ſedis apł ice oæ⸗
dine hũc in viſitãdo ſeruabit · Rñdet hoſt. ꝙ
nõ includit in illa decre. tum qe vices pape
gerit · cũ qe eccł ia romana puilegiũ ↄtra ſe cõ
cedere ñ ↄſueuit.ex e.cũ inſtãcia. Pebz autẽ
ep̃ᷣs cu viſitat mõaſteria et hoſpitalia ſecula⸗
ria et religioſa caue ab om̃i guamie et ſic ꝓ⸗
cedere ne foete qñ religioſi poſtea viſitabũt

inueniãt aliquid dignu cosrectõe ñ ꝙ factũ

epi poſſint coerige ſ̊ debent Hh̊ apłice ſedi re
ferre vt ex de ſta · mo.in ſingulis S. pozꝛro·
vel eciaʒ metropolitano cui ſubeſt ep̃s. vt ex
de offi · oedi· paſtoeał.vel ꝓuinciali capitło
vt eẽ de ᷣben · Iue ſzm holt · Et cũ viſitat mo⸗

—õäol

i/ 9z

naſteria nõ dehz ſecũ introducere clericos ſe
culares niſi duos vel tres e de offi.oedi. vt
iuſta. e Sed nquid põt ep̃s viſtãdo capitu-⸗
lum ſuu et eccłias ciuitatis ꝓcuracõeʒ exige
H ꝙ ſic qe ꝓcuracioꝓcuracõi ãnexa. er e.
cũ venerabilis. Hec obſtat illud.xij.q.ij.ca⸗
ritate ·qe ibi loquit de viſitacõe ſubſidiaria.
ſcʒ qn moetuo epe vocat ad cuſtodiam alter
eps vicinus cui ſuffice debet ꝙ expeſas ſuas
oms qᷓs facit ex domũ hʒ. qᷓnimo ſzm hoſtie.
videt ꝙ eciã ibi oputare deberʒ ei qᷓ domi ex
penderz ſicut videmꝰ de illo qui de mãdato
principis ꝓficiſcit ĩ ꝓuinciã aliã vt in aute.
de mãada. prin · ꝗ. illud colł.iij.nõ aũt loqui
mur hic de viſicacione oedinaria Quid ſi
eps equitaturas ducit vltra ↄſuetũ numei2·
