Pch & pe:di v. Oſiderz . Octauo dz ofõ eſſe

diſcreta et dup. peimo ve diſtincte ſepatim

ſmgula pctã ofiteat ſam illð ps: lauabo x ſm
gulas noctes lec.me.i pꝓ ſmgula pctã cõſcie⸗
ciã meaz · Scoo vt index pitus eligat' de quo
habicũ eſt ſupea· Nono debʒz eſſe volutaria
vt nõ ſit ſicut cõfeſſio·achar·joſue · vij . q ſun
peceatũ noluit cõfiteri donec ſoꝛte depheſus

fuit ſed ſit ſicut ↄfeſſio dextri latronis in cru⸗

ce:põ:voluntarie ſacrificabo tibi et cõfi · no·
tuo: Decimo dz eſſe verecũda quab fuit ofõ
publicam· de quo dicit urwu ſtãs a 15
ge nõ audebat leuare occulos ad celũæc · vñ
dicit augꝰ et habetur de · pe · di · i. que peĩtet
laboeet mens paciedo erubeſcẽtiam Et qe ve⸗
recudia magna pena eſt. qui erubeſcit ꝓ xpᷣo
fit dignus miaſermire tñ debz verecũdia in ↄ
feſſione no vhan vt · ſ.nõ reddat peccatoꝛem
mutũ.ſed pociꝰ abſoluat eũ ĩ magna pte a pe
na cuiꝰ debitoe erat. Vnd ecimo dz eſſe inte
Gra vt ſeʒ oĩa pctã moetalia ſimul vni ↄfiteat
quoꝝn eſt memoe de ꝗbꝰ alias nõ fuit legitie
Ofeſſus. pᷣſbiter em aut ab oĩ aut a nulla cul⸗
pa abſoluit· nullꝰ aut pᷣſbiter intedit abſolue
re penitetem ab eo qð celat eũ/ Et voco legiti
me ↄfeſſum qn nihil interuenit qð ireitet abſo

lucõʒ qð cõtingit in qtuoꝛ caſibꝰ ſupeadictis
obi agit' de frequcia ↄfõis⸗/Bi aũt ẽé ofeſſus

legitime n opoetet iterare ↄfeſſiõz niſi in vni⸗
uerſali. G hoñ.Si etiã aliq pẽtm ↄmiſit qð a
lias ↄmi ttere ↄſueuit iterãda ẽ ↄfeſſio de il⸗
lo pctõ licz ↄfeſſo:et hoc in qᷓdã generalitate
diceèdo ſcʒ peccatũ illò ſe alias ↄmiſiſſe. Cuiꝰ
rõ eſt·qe pᷣteritũ peccatũ agguat ſequẽs.ſicut
ergo opoetet in medicina coæpali ꝙ medicus
nõ tm mebeũ qð mederi debet cognoſcat· ſed
etiã vniuerſaliter totã hĩtudinem infirmi.qa

vnꝰ moebꝰ ex adiũctõe alteriꝰ agguatc et ſe⸗

pe medicina que vni moebo ↄuenit nõ ↄuent
alteri· Similiter intelligedũ eſt in ſpualibus
moebis cũ qñqʒ; aliqs peccatis cõtrarijs ſit in
fectꝰ vt greg̊·docet in paſtoeali et ideo neceſ
ſe eſt ꝓ hõ oĩa pctã qᷓ cõfiteri tenetꝰ vni cõfi⸗
teat alias nõ eſt cõfeſſio ſʒ cõfeſſioĩis ſimula⸗
cõ:vñ augꝰ m li ·de · pe · et habet ð pe.di.vj·
c.i. Caueat penites ne verecũdia ductꝰ diui⸗
dat apud ſe cõfeſſiõz · vt diuerſa diuerſis velt
maifeſtare qð e ſe laudare et ad ꝓpocriſim tẽ⸗
dere et ſemp vema carere. Sʒz nuqᷣd cõfeſſo⸗
tene ad memoeiã reducere cõfiteti pctã q ſci
uit vel audinit eü omiſiſſe He ſi de his certaʒ
hʒ ſcientiam aut ꝓbabilẽ opi:reducere dz ad
memoeiã oↄfitẽti ofeſſoe ſi recolit.qe pᷣt umere
ne cõfites ſuꝑ hoc laboꝛet ignoꝛãcia craſſa qᷓ
nõ excuſat.vł ꝙ nõ adhibeat debitã diligeti
am ad recolendũ pctã ſua. B re. 1 Puid ſi p
rochialis pᷣſ biter ſciat vł credat eſſe ppetuuzʒ
impedimentũ in matrimonio aliquoꝝ ſuozuzʒ
Peochianoꝝ nũqꝗd tenet' eis reuelare in foꝛo
Pe niteciali vel ex · aut ſcit aut ꝓbabiliter
credit ꝙ illò ipedimeétum ꝓbare poſſz ant nõ
In peimo caũ debʒz eis reuelare.vt vł ip̃i ꝓcu
rent diuoæciũ: vel ſe habeãt vt frater et ſoꝛo⸗
vel ipe pᷣſbiter denũciet hoc ſupioei et ſubmĩ
ſtret ꝓbacões ſi opoeteat:qe cũ ſit Platꝰ tene
ad m. iuxta m. ſi peccauerit ĩ te.ac An ſcdᷣo ca

ſu nõ tenet᷑ eis dicere niſi credat ꝙ ſemp la⸗
boret ignoꝛãcia craſſa q̃ͥ nõ excuſat· in quo ca
ſu debz eis dicere ſi ꝓbabiliter credat ꝙ pati
ſmt ſupꝑ hꝰ acqeſcere cõcilio bonoꝝ vironꝝn a
lias eis nõ tenet dicere. G̊ roðᷣ. ꝙqᷓ Duodecio
debz ofeſſio eſſe ſecreta · ſ. vt hõ cõfiteat vni

ſoli pᷣſbitero et in ſecreto pctã ſua niſi ſit pec

catũ adeo enozæme qð totã ↄmouerit vrbe vel
etiã totũ oebẽ qð qdem dz q̊ͥs in publieco ↄfite
ri vt in publico ſołenis ſibi pnñia imponatc et
reum ſe cognoſcat vel fateat. Sic igit q̃ntuzʒ
eſt de lege cõi cõfeſſio debʒz fieri in ſecreto v
meo ſacerdoti ſicut expᷣſſe dicit illa decretaliſ
omiĩs vtriuſqʒ æc̃· Dacõ eſt q ſi publice fieret

infinita mala oeireétur·. puta rixe diſcoedie et
infamie vñ tũc ↄfõ eſſet valde oneroſa igno⸗

mioſa et piculoſa · vt ptz. HNec obſtat illð auꝰ
nemo dicat ſibi occulte pniam ago:.qe loqui
de occultacõe reſpectu pᷣſ biteri ·/¶ Quid ſi pe
nitẽs ſimul pluribꝰ p̃ᷣſbiteris cõfiteat᷑ et ab e

iĩs abſoluat'.nũqd tũc recipit pñie ſacramtum

M ꝙ ſic.nõ credòo em̃ ꝙ mõꝰ expermendi pſo
nã abſoluetem vł actũ abſolucõis in ſmgula
ri vel in plurali de neceſſitate reꝗqratur að eſ
ſenciã ſacramti ſzm rich;. Nec tñ poſſmt plures
ſimul vni pᷣſbitero cõfiteri ·qe hoc magis eſt ↄ
tra ſecretuʒ qð in foo pñie debet ſeruari . ꝙᷓ v
nũ pluribꝰ cõfiteri ·qe illi ꝓlures pᷣſbiteri ita
obligãtur ad celãdum pctm cõfeſſum ſicut v⸗

nus ſolꝰ.ſeò pluriũ cõfitẽciũ ſimul nõ ita ſtri

cte obligatur vnꝰ ad celãdum pctã alterius.
Credo tn ꝙ niſi penitẽs velt duobꝰ ↄfiteri vt
cerciꝰ cõſiliũ heat ab ambobꝰ ꝙᷓ ab altero ſo
lum · duo pᷣſbiteri ſimul audietes vnũ cõfiten
tem et ſimul abſoluetes peccãt·qe faciũt con
tra ↄſuetudiez eccleſie et ↄtra ſtatutũ.G rich;.
Flij dicũt ꝙ ſacramtũ pñie ſuſcipi non p̃t nec
admiſtrari niſi in fozo ſecreto.qe ibi agitur ðᷣ
occultis ↄſciẽcie.pᷣſbiter eciã ibi xpᷣm repᷣſen
tat ꝗᷓ eſt vnꝰ.vñ dicũt ꝙ pluribꝰ pᷣſbiteris ſił
cõfiteri nõ videt eſſe cõreſſo ſacram̃talis ·et
huiꝰ opi.eſt ſco.qe cõfeſſio ſacram̃talis ſecre
tiſſima debz eſſe · Predecimo dʒ eſſe lacrima⸗
bilis.i·amara tren.ij. deduc qᷓ toerentem lac
mas p die et nocteè· IVñ ambꝰ. et habe de pe.
di . i. Lacrime lauãt delictũ qð voce pudoe eſt
confiteri.i.qð cũ ruboee et verecũdia eſt cõfi
tendũ:yſa.xxxij. recogitabo tibi om̃s annos
me:in ama:aie mec⸗ Decimoq̃rto dʒ eſſe fe⸗
ſtina.ecc · vj.ne tardes ouerti ad dñʒ et ne dif
feras de die mi diẽ: ſubito em̃ venit ira ilius
et tempꝰ vindicte diſpdet te. Yti aũt pecca⸗

toe ſtatim cum pᷣt teneat cõfiteri habitu eſt ſu

pea :.¶ Decimoqnto debʒz eſſe foætis.ſ. vt vin⸗
cat pudoæee exemplũ ptʒ ĩ maria masdac De
cimoſexto debʒz eſſe accuſatoeia. vt dicat ſe cõ
miſiſſe peccatũ ex ꝗpeia malicia ſe foetiter ac⸗

cuſando nõ p̃ᷣtedens excuſacõzʒ in peccatis ſi

cut peimi pentes· ꝓuerxviij. Iuſtos prioe ac⸗
cuſatoe eſt ſui. Peeimoſeptima debz eſle pa
cꝰ parere· vnde auguſtinꝰ.ponat ſe penitẽs o
mnino m iudicõ ſacerdotis mil ſui reſeruãs
ſibi vt omnia mbente eo paratus ſie facere ꝓ
recipienda vita anmne quecunq; faceret p'o

1

— ℳ—P——

—

euitãda coepis moete. de pe · di · i · oſiderz. Su
peadictis · xvij· odicõibꝰ ↄtẽetis in verſibꝰ il
quidã ſupaddũt ꝙ dz eſſe moeoſa ·. ſ. vt ñ dicã⸗
tur pctã in trãſcurſu ſicut ↄputãt cãpſoeeſ nũ
mos ſe̊ cũ moa et deliberacõe vt ex hoc deno
cõ accẽdat et maioe verecũdia et otricõ hea
ſ hoc magis reqrit᷑ de Ogruo ꝙ;ᷓ ð neceſſitate
EC”1ͥSed nudd cõfeſſio debz eſſe infoemata cari
tate H& ſacr̃a qdã oꝛdĩata ſunt ad grãz acqrẽ
dã vt baptiſmꝰ et pñia.quedã ad gram ꝓmo⸗

uẽdã ſiue augẽdã vt cõfirmacõ et euchariſtia

dico ergo ꝙ ſicut ſcða ſacr̃a nõ habent effica
ciã niſi ĩ hntibꝰ caritatẽ·ſic nec pemma niſi in
diſponẽtibꝰ ſe ad caritatẽ· Et ſiẽ dictu eſt ſup
ꝙ tenemur accedere adò euchariſtiã cũ carita⸗
te ñ qᷓdem neceſſario ſm veritatẽ ſʒ ſufficit ſe
cundi ꝓbabilitatẽ· ſic ñ e neceſſe ꝙ accedes
ad ofeſſõz heat caritatẽ vel diſpoĩcõz ad ca⸗
ritatẽ ſuf ficientẽ ſjm veritatẽ· ſʒ ſufficit ꝙ ſzm
ꝓbabilitate· G̊ aut diſpoĩcõ ẽ attricõ. qe ſepe
m cõfeſſiõe et abſolucõe pᷣſbiteri feemat pꝑg
ciã vt cõtricõ fiat vł ad eã cõtricõ ſubſequat

vñ fufficit ꝙ hõ ꝓbabiliter ſe diſponat ad g⸗

ciã ꝓ oĩm peccatoꝛũ deteſtacõzꝭ· qð ſi nõ facit
ſz cu volũtate peccãdi accedit· moꝛtaliter pec
cat·qe ſacr̃m ireitũ facit qᷓntũ è in ſe qdð nõ eſt

ſme cõtemptu:ar · de pe · di · ij · inter hec · et · .

ſane.vbi dicit᷑ ꝙ ſicut veniã ꝓmeret᷑ pnia va
ſic deũ meitat ſiłata id ẽe ficta· vñ tenet reuer
ti ad ſacerdote et petere abſolucõʒ · Sʒ qrttur
vñ reꝗrat ̊ ↄfõ qe ẽ opꝰ ſacrale ad iuſtifi
cacõzʒ oꝛdĩatũ · Vnde himoi cõfeſſio ẽ ad abſo⸗
lucõz oeꝛdĩata.nõ tenet g qs cõfiteri ex cari⸗
tate ſaʒ tenet cõfiteri vł ex caritate ł ex diſpo
ſitiõe ad caritate ſufficiẽte · hm veritate vb ſe⸗

cunð ꝓbabilirare · hec boñ · Et cõuemt cuz eo

ray · d· ꝓ ſiqs cũ ꝗꝓpoĩto peccãdi cõfitet iten
cõfiteri tenet'.et hoc credit eſſe veꝛ rod.ſi o
fiteat alicii qᷓ alias eũ nõ audiuit vł etiam ſi
peimꝰ ſit oblitꝰ q audiuit ſi aũt ꝓrimo qui aò
hHuc ẽ momoꝛe ñ tenet de B. S. e. . vj. v. cerciꝰ
J Si vero obicit ꝙ recipiẽs ſacẽmetũ tener ſe
diſponere ad reci pieèdũ ef fectũ eiꝰ alias ficte
accedt et moetaliter peccat· ᷓ effectꝰ ↄfõms
nõ eſt niſ: in hnñte caritatẽ · g tenet Hhõ cõfite
ri ex carnare a nemo recipt eiꝰ effectũ niſi
heat caritatẽe ſalte in peicipio ↄfeſſioĩs ł me
dio vb in fine·. multi aut hnt ĩ fine qᷓ nõ habet
in peincipio Et etiã aliqᷓ credũt ſe hẽe in pein
cipio et ĩ fine qᷓ foete nõ hñt· t aliq̃ ñ habet
nec hẽe credũt · Deimi nõ incureũt offeſam. ſᷣ
acꝗqrũt gram. Scdi euadũt offeſazʒ licz nõ acqꝗᷓ
rãt grãm.Tercij acꝗeũt irã ſecũdũ boñ · liq
vo dicũt ꝙ licz ↄfõ fctã ĩ moetali pctõ ſcien⸗
ter nõ valeat ad remediũ niſi diſpoĩtine· tam
adhuc valz· ſ. ꝙ talis nõ eſt p̃cepti trãſgreſſoe
eſſentiã em actuũ p̃ceptoꝛ nõ ſp tenemur ex⸗
plere ex caritate ad vitãdũ demeritũ · licz ſme
caritate actꝰ nõ merea pᷣmiũ.vnde talis non

tenet' neceſſario eadẽ pctã in numero cõfiteri

pᷣſbitero·.qꝛ licʒ tũc nõ pecipiat fructũ abſolu
cõis · recedẽete tñ fictõne incipiet pPciꝑe ſicut
eſt ĩ alijs ſacris.et ſic ꝗ ficte accedt nõ tenet

cõfeſſiõz iterare ſ̊ tenet poſtea cõfiteri ſuã fi

ctõnẽ. Et ꝓ hac opi · facit illð qð dicit eỹ · de
pe et re. q qᷣdã · de illis qᷓ veniũt ad cõfeſſo
nem et nõ penitẽt ꝙ eoꝝ cõfeſſio eſt admitte/
da et crebris et ſalubeibꝰ monitis e pnñia in⸗
iugedaabſolueèdi tam nõ ſunt · vñ ſi abſoluci
onem nõ recipiãt nõ cõtemnit᷑ ſacramtuʒ nec
a confeſſoee nec a cõfeſſo · DHeo hac etiã opiẽ
illõ de pe.di.iij· c. vlt. hoc etia ſentiũt ric;·
tho.pe.et bern. ſup det in.c · qð qdã et jo · Se⸗
cus aũt eſt de cõtricõe et ſatiſ factõe qe hec fi
unt deo. et cõfeſſio fit hommi. et ideo ð rõne
illarũ eſt ꝙ homo ſit deo Pcaritatem vnitus.
non autem de racõne confeſſioms.
e cõfeſſionis effectu ti · xix ·
inde cõſiderãdu eſt de effectu cõfeſ⸗
nis. Et circa ho qrũtur plura · ſ. vtz
coõfeſſio liberet a moete pcti & pñia

inãqntũ eſt ſaẽmentũ pᷣcipue pcipit in cõfeſſo

ne ge p eã hõ miſtris eccleſie ſe ſubdit 4 ſunt .
ſacramtoꝝ diſpẽéſatoees · Cõtricõ em̃ votũ cõ
feſſiõis annexũ haʒ: Et ſatiſfactõ ꝓ iuꝛcõ p̃ſbi
teri cui fit cõfeſſio taxat qe in ſacram̃to peni⸗
tẽcie gracia infũdit᷑ ꝓꝑ qua ꝑctã remittũtur ſi
cut in baptiſmo. Sode mõ cõfeſſio ex vi abſo⸗
lucoĩs cõiũcte culpã remttit ſicut et bapti⸗
ſmꝰ. et ſicut baptiſmꝰ liberat a moete pcti nõ
tm̃ ſm ꝙ actu pcipit. ſʒ etiã ſzm ꝙ ĩ voto ha⸗
bet. ſicut patz mn illis q̃ iã iuſtificati ad bapti
ſmũ acceòut/ Et ſiquis obicèe nõ pᷣſtaret ex ip̃a
ſuſcepcõe baptiſm grãm cõſequeret remitte⸗
tem pctã ſi peiꝰ nõ fuiſſent remiſſa · Similiter
dicedum ẽ de cõfeſſione adiũcta abſolucõni.
ꝙ ſzm qð in voto penitentis pceſſit a culpa li⸗
berauit Doſtea vo ĩ actu cõfeſſioĩs et abſolu
coĩs gracia auget et etiã pctã remitterẽt' ſi p
cedẽs doloe de peccatis nõ ſuffeciſſęt ad con
tricõzʒ et ipᷣe tũc obicẽ gracie nõ pᷣberet· et iõ
ſicut ð baptiſmo dicit ꝙ liberat a moete ita ð
cõfeſſione dici p̃t· Sʒ obicit᷑ qdð habet᷑. iiij.
ſen.di · xvij · ꝓ p cõfeſſionẽ fit veniale qð peiꝰ
erat moetale·ergo videt ꝙ p cõfeſſione non
remittat culpa·ſed ꝙ pociꝰ culpa mutetur in
culpam e veniale nõ ſumrur ibi ꝓ culpa · ſʒ
ꝓ pena defacili expiabili. Veniale em̃ dacit
tripliciter:· vno mõ ex genere · vt verbũ medo⸗
ſum. Flio mõ ex cã.ĩ.in ſe cauſam venie hñs
vt pctm̃ ex infirmitate· TCercõ mõ ex euentu et
ſic ſumi hic qe ꝓ confeſſiõz hoc euenit. ſ.
pᷣterita culpa vemã cõſequat . B o.
oↄfeſſio liberet al iquo mõ a pena · ꝙ ſic · nã
confeſſio ſimul cũ abſolucõne hʒ vim liberan
di a pena dupliciter. Vno mõ ex vi abſolucõiſ
ee ſic ip̃a ofeſſio exñs in voto liberat a pena e
terna ſicut et a culpa: qᷓ quið pena eſt pena dã
nans et ex toto extermians. & q liberatus aò
HhHuc manet obligatꝰ ad penam tempoealem ſe
cundũ ꝙ pẽea eſt medicina ꝓmouẽs et purgãs
t hec pea reſtat in purgatoeio pacieda etiaz
his qui a pena inferni ſunt liberati: qᷓ quidez
pena eſt imꝗꝓporcionata viribꝰ penitentis in B
mundo viuentis. ſed per vim claumm intan⸗
tum minuitur ꝙ remanet peopoæecionata viri⸗
bus penitentis in hoc mundo vmentis· ita ꝙ

ſatiſfaciendo in hac vita purgare ſe poteſt ·

Mio mõ diminuit penãâ ex ip̃a natura actꝰ cõ
fitetis qᷓ penã hqaʒ ãnexã erubeſcetie· et 10 q̃nto

aliqs plunes de pctis ↄfitetur tãtomagis pe

na minuit. Sʒ ↄtra volũtas ꝓ facto reputa
tᷣ. ergo ſcᷣm hoc tm valet ↄtricõ et ꝓpoĩitũ ↄ⸗
fitẽdi qᷓntum cõfiteri ·et ideo poſt volũtatem
cõfitedi mchil de pena dimttit' p cõfeſſione
H illud non intelligitur in his que ſunt ab
alijs vt m baptiſmo.ſ̊ ĩ his q̃ᷓ ſũt oĩino ab ho⸗
mie e verũ quo aò p̃miũ eſſenciale:nõ aũt quo
að pene remocõʒ et hHmoireſpectu quoꝝ atte
dit meritũ accidetaliter et Im ꝗqᷣd. Et ideo cõ
feſſus et abſolutꝰ ĩ purgatoeio miꝰ puniet ꝙᷓ
cõtritꝰ tm ·. G̊ cho.q Vta ofeſſio generalis ſuf
ficiat ad delèdũ moetalia oblita · ꝙ ſic ali
quo mõffam confeſſio opat p̃ſuppõita cõtri
cõne q culpã delet.et ſic cõfeſſio directe oꝛdi
nat ad dimiſſõz pene · qð q̃dem facit etiã eꝛu
beſcetia quã hʒ. Et ex vi clauiũ qbꝰ ſe cõfites
ſubicit· Cotingt auũt aliqñ ꝙ p cõtricõz pᷣcedẽ
tem pctm aliqð eſt deletũ quo ad culpã ſiue ĩ
generali ſi eiꝰ memoeia nõ heat᷑ ſme ĩ ſpecia⸗
li ſi eiꝰ memoeia tũc habeat.et tñ añ cõfeſſio
ne illiꝰ peccati aliqs e obligatꝰ.Et tũc ofeſ⸗
ſio generalis ſacalis opac ad dimſſiõz pene
ex vi clauiũ qbꝰ ſe ſubicit cõfiteſ nullũ obſta
culũ qntũ in ipo eſt pones.ſʒ ex ipᷣ̃a pte qᷓ eru
beſcetia ↄfeſſõis pcti penaʒ dimittebat pena
iſtiꝰ pcti de quo ſpecialiter q̃s ñ erubeſcit co
rã p̃ſbitero nõ ẽ diminuta. Sic ergo p ofeſſio
ne generale cũ generali ↄtricõe remittũt pec
cata oblita qe deꝰ ab hõie non reqrit vltra id
qð pt:de oblitis aũt qmdiu oblita ſunt hõ in

ſpeciali nõ pᷣt ↄfiteri neqʒ cõteri·Nec e ĩtelli⸗

gendũ qð ad remiſſiõz moetaliũ oblitoꝝ ſuffi
ciat genexalis cõfeſſio nõ ſacrãlis ſi hõ heat
copiã p̃ᷣſbiteri et facultate cõfitẽdi qe his ha
bitis tenct de moætalibꝰ oblitis generaliter
cõfiteri et a pfbitero petere abſolucõzʒ h rich.
n cõfeſſio generalis deleat pctã ꝑ igno
rãciã Omiſſa & ignoeãcia iuris nõ excuſat qe
ipᷣa pctm̃ ẽ.ſ̊ ignoeãcia Fctĩ excuſat.vñ aliq̃s
de hoc ꝙ nõ ofiteret pctã q̃ neſciat eſſe pctã
Pter ignorãciã iuris diuini ñ excuſat a ficti⸗
one· excuſare aũt ſi neſciret ea eſſe pctã ꝓpter
ignoeãciã facti ĩ priculari.vt ſi cognouit ali
quã quã credit eſſe ſuã ·ſʒ oblmio de actu pec
cati hʒ ignoꝛãciã facti:et iõ excuſat a pctõ fi
ctõis in cõfõne q̃ qdez abſolucõis et cõfeſſio
ma impedit fructũ .Gᷓ̊ tho e VYt generalis O

feſſio valeat ad veĩ aliũ remiſſiõꝭ & veialia ñn

opponũt' directe caritati qe nõ auertũt ab ea
ſed ĩidirecte qe diſponũt ad auerſiõez hinc ẽ ꝙ

nõ reqrit ad eo deleciõez noue Scie ĩfnuſio

nec pnia ſpecialis.ſʒ ſufficit ad eoꝝ delecio

ne cõtricõ et cõfõ generał · B pe. Kttededũ
th ꝙ cõfeſſio generalis ẽè duplex:qᷓdã ſacr̃alis
q fit in ſecreto ſacerdoti de generibꝰ ſmgulo
rum et nõ de ſmgulis genex.· et valet ex q̃tu
oꝛ ad remiſſiõz venialiũ qntũ ad culpã et pe⸗
nã vb pte vb ĩ toto· ſ. ex cõtricõe ↄfitetis.hu
miiitate cõfeſſõis. oeõe ſacerdotis mqntuzʒ ẽ
ꝗdẽ pſona:et ex vi clauiũ. Quedã aũt ẽ nõ ſa⸗
cralis q:ſ.fit publice coꝛã młtis et cũ młtis

ĩ eccleſia· St tũc è efficax ex tribꝰ peimis itz ñ

ex qrto et iõ nõ ſubiũgit᷑ eciã in peima et cõ⸗

pleto:io abſolucõ nec ſatiſ factõis iniũctõ ſʒ

tm̃ oꝛõ ſcʒ miſereat᷑ noſtri.G̊ tho·

De cõfeſſoĩs ſigillo ti.xx·
ond cõſiderãdũ ẽ de ſigillo cõfeſſõiſ
St circa ho qrũt plura.ſ. vt ſigillum

bãt aliqᷓ ſie· eade ꝓſona ſm naturã vere affir⸗
mare pᷣt aliq̃d loquẽs in pſona alteriꝰ qð ve⸗
re negat loques ĩ ꝓſona a.vñ angelꝰ loqniſ
moyſi ĩ pſona dei vere dixit· ego ſum dñs duſ
tuꝰ qᷓ eduxi te de terea egiptiexo· xx · qdð vere
negaſſz loques in pſona ꝗa:ergo a ſimili hõ
repſentas pſonã dei in fozo ↄfõis vere aliq̃d
pᷣt affirmare qð ex foꝝ cõfeſſiõis qñ loqᷣt vt
geres ꝓpſonã ꝓam vere negat Weꝝn ergo die
negãdo ſe audiuiſſe vł ſcire q̃ ad noticiã eius
nõ deuenerũt niſi inqntũ repſentabat pſonazʒ
dei · Ex foꝝ ergo ↄfõis dicedo ſe audiuiſſe il⸗
la vb ſcire metit.ſʒ vitare meèdaciuʒ tenet᷑ de
iure nature· ergo etiã ſigillũ ↄfõis.G cho·.
Sed dotra hãc rõez ſic arguit ſco· qe m eos qͥ
adducũt p̃dictã rõzꝭ et Im veritate vt ꝓbatur
poſtea.licet pctã ĩ cõfeſſiõe detecta ĩ vniuer
ſali dicere et i ꝓticulari nõ relata ad pſonã ↄ⸗
fitẽtem.hꝰ etia ꝓbac ꝓ illð e de pe:· et re · of
ficij · vbi jnno·terciꝰ rndet cuidã cardinali le
Sato q̃ ſcripſit ſibi caſuzʒ que in confeſſiõe au

Dierat et pecijt cõſil jũ que tñ papa nõ redar⸗

guit de reuelacõe illa ĩ vniuerſali etiã pꝑ ſcri⸗
pturã et rñdet q̃liter tali ꝓſone cõfitẽti ſit cõ
ſuledũ · h? ptz etiã ex cõi vſu cõfeſſoꝝ q̃ etiã ĩ
cõi ſimõe et ĩ pᷣdicacõe dicũt aliqñ ta lis caſꝰ
cõtingit·aliqᷓ em pſoã ſic vł ſic peccauit Ha⸗
bet ergo iſta ꝓpoſicõ ꝙ cõfeſſoe licite pᷣt dice

re pcti ex cõfeſſõzʒ ſibi detectũ ĩ cẽfeſſõe ita

tñ ꝙ nullo mõ referat ad pſonã cõfitetem vt
poſſit deuenmi ad noticiã eiꝰ. S ſi racõ pᷣdctã
valeret hoc nõ licerz qe metiret ꝓbacõ · qe ñ
ſcies pticulare niſi ꝓ determinato ſmgulari ſi
neſciat illð ſmgulare neſcit ptitularèe illã· ſed
iſte nõ ſcit aliquã ꝓſonã feciſſe tale pctm̃ niſi
ꝓ hac ꝓſona ſibi cofeſſa et de hoc pctõ ſibi O
feſſo. git ſicut metire de hoc et hac qę neſci⸗

ens· Oſimiliter et de alia:vñ pᷣſbiter in cõfõne

nec audit nec loq̃tur ĩ pſoã dei ſʒ ĩ ꝓpſoã ꝗpa li
cet autoritate dei et vt miſter dei · Eode mõ eſt
in alijs ſacramtis· vñ miſter dei baptiſat et cõ
ſecrat et hmoi· et tñ vt hõ. et im pſoã ꝓPa ſcit
ſe baptiſare et ſne medacõ pᷣt dicere ſe bapti⸗
ſare · Teneèdo ergo ꝙ ſigillũ cõfeſſionis ſit de
iure nature pñnñt ad hꝰ aſſignari alie rões qᷓruzʒ
peima ſumt ex rõe caritatis·ſcða ex rõe fide⸗
litatis·tercia ex rõne veritatis. Deima ẽ talis

Lex nature de caritate fr̃na expeimp. ¶ t. vij.

oĩa qᷓcũqʒ vultis vt faciãt vobis hõies facite
ihlis · hoc em̃ ẽ lex et aphe· et luc.vj· ꝓut vul

tis vt faciãt hõies vobis et vos facite illis ſi

militer · Et dz itelligi iſta ꝓpõ q̃ vultiſ.i.velle
debetis ſm rectã rõnẽ. et icludit ĩ iſta ꝓPõe
illa poĩta. t. xxiij. diliges ꝓximũ tuum
ſicut teipſum. ſed quilibet ſecudum rectã racõ

nem debet diligere peopeiam foemã igitur et

cõfõis ſit ð iure nature ꝙ ſic qdð ꝓ

celacõz peccati ſui cõfeſſi et p oñs cõfeſſoꝛ dzʒ

ide diligere et velle ip̃i cõfeſſo ſed reuelacõ
tolleret a ↄfeſſo fama· ergo ?c. Secũuda racõ

quilibet ò lege nature debet ſeruare fidelita

tem peoximo ſuo: quam vellet et velle deber

ſibi ſeruari · ; omittes alteri ſecretà maximũã

vellet ſibi Zuari et deberet velle tanc lecre⸗
tũ.g& alter cun omitto tenet' ſuare illudò· hec
rõ tãgi ꝓuer. xj. qui ãbulat franduleter rene
lat archana. ꝗᷓ aut fidelis e celat amici omiſ⸗
ſum. Tercia rõ e qlibz de lege nature tenet ſʒ
uare ꝓmiſſum licitù ſ recipiès ſecretũ maxie

in ofeſſõe detectũ · et ſi nõ explicite tñ impii

cite ꝓmitt ſe ſzuaturũ· qe ſme tali ꝓmiſſo ſal⸗
tez ſub ĩtellecto nõ ↄmitteret ſibi tale ſecretũ
ergo ꝛc· NHec rõ pᷣt accipi ex illo verbo loqui⸗
mimi veritatẽ cũ ꝓximo ſuo vnuſquiſqʒ· Hõ ſo
lum aũt celacõ ↄłeſſiõis eſt de ure nature ſed
etiã de iure poĩtiuo diuin o q ſic ptz · q̃l ibzʒ c
ſtianꝰ tenet' nõ dare occaſiõz alteri qᷓ reuoce
a lege xp̃i ſed lex xp̃i ẽ de ðfõne facieda ſicut

tactu elſt ſupea. vbi agi de inſtitucõe eiꝰ.i gi⸗

tur q̃libz ex lege xp̃i tenet᷑ ñ retrahere alique
a ↄfeſſiõe facieda ſ̊ reuelãs cõfeſſone oecaſi
one data retrahbit alios a cõf eſſiõe g zec. Eſt
etiã de iure poĩtiuo eccleſiaſtico vt ptz ex · de
pe · et re.oĩ Vtn in aliquo caũ liceat pſbi⸗
tero reuelare ofeſſõz ꝙ in nullo caun licet
ſiue pñitẽs peniteat ſiune nõſiue ↄfiteatẽ pec⸗
catu iã ope ppetratũſiue ꝓpetrãð ſiue ſit pec
catũ ĩ moeibꝰ ſiue ĩ fide · vn fla ẽ ſnia hꝰ vlꝰ
Eſt hereſ cmẽ qð nec ↄſõ celat·HG̊ ãt ꝓbaii pᷣt
autceitate et rõe· Kutoꝛitate qe ex 8 pe et re ·
om̃ig dicit. Caueat ſacerdos ne vᷣbo vł ſigno
vel alio quoms mõ ꝓdat petoõeez ſed ſi peu⸗
dencõeis oſilij indiguerit illðò abſq; vlłla pſo
ne exp̃ᷣſſone reqrat· Ite ꝓbat ꝓ ulð.c· de pe·
di. vj· ſacerdos· Reuelacõ em̃ cuiuſcũq; pctĩ
in foo pnie ſolũ cogniti· ꝓhibet generaliter
rõne multiplici· permma e qe ſicut baptiſmꝰ eſt
ſacr̃m licet qs fictꝰ accedat nec ꝓpter boc eſt
immutãdũ aliꝗd de eſſencialibꝰ ſact̃i.ita ofeſ
ſio nõ deſimit eſſe ſacr̃alis licet ofitẽs emeda⸗
cõnẽ nõ ꝗꝓponat. Et iõ nichilomiꝰ celãduũ eſt
peccatũ. MHec tale confeſſioms ſigiilu otra ca
ritatẽ miliat qe caritas nõ rerit ꝙ remediuʒ
apponat᷑ pctõ qð ſcit᷑ tali mõqð aũt hõ ꝑ cõ
feſſione ſcit q̃ᷓ neſcit.qe nõ ſcit illð vt hõ ſ vt
deꝰ. Peda rõ eſt qe ſi liceret reuelare ofeſſiõez
vilis redderet et miꝰ reuerecia hẽeret' et po⸗

pulꝰ retraheret' ab ea Tercia eſt qe via frau⸗
dibꝰ apiretᷣ.cũ em multũ credat' homĩ ĩ Ofõ

ne multi mali ſe inſtos onderet vt a p̃ſbitero
laudaret' vt ſic poſſent poſtea ꝓmoueri et o

noeari· Quarta eſt qe ſi liceret reuelare ↄfõnẽ
celacõ ↄfeſſiõis ð uure nature nõ eſſGij qað ĩ p̃ce
deti · q; eſt Phatũ · Quĩta e qe foema pnie cu fo
ro exterioꝛi cõfũderet. Debz tñ cõfeſſoæ cum

maxia diligẽecia pcauere ꝓ poſſe ne ꝑctm̃ ꝓpe
trãdũ ĩ of eſſone ſibi detectũ:ope perpetret
ſ. cõfittes monedo et alijs diligetiã apponẽ
do ne p hereſim coerũpant'. Poteſt etia dic e⸗
re pᷣlato vt diligeter vigilet ſup grege ſunm
cbſeruata tñ diſerecõe vt nullo mõ dicat vel

faciat aliqd ꝓ qð vᷣbo vel ſigno aliquo cõfitẽ

tem ꝓdat vel aliquã malã ſuſpicõz vb opiõez

de eo alijs faciat. B oĩa ric h· Ex pᷣdictis patet
qꝙ ray.no bñ dixit dicẽs ꝙ ofeſſoe nõ tene ce
lare ꝓpctm̃ ĩ fide. Nec roð:dicẽs ꝙ ofeſſoe te
celare pctmi omiſſuz · nõ aũt ↄmittedũ Hozum
aut otrariũ ſenſert ric̊.boñ ·heſt· ſco· tho· et
pe.vt patz ĩ eonꝝ ſcriptis et cõiter oms docto
res; Kai ſi pcipiat ꝓpapa cõfeſſoꝛ ꝓꝓ dicat
id qð pꝑ cõfeſſioz ſcit EE nõ tene' ſibi obedire
qe ſacerdos nõ tm̃ tene' celare cõfeſſiõz ð pᷣce
Pto eceleſie ſed etiã de iurę nature et diumo
dt dtm̃ eſt ſupea:ſup qᷓ iura nõ eſt papa· vnð

ſi p̃cipiat ſibi ſub pea excõicacõis late ſnĩe ꝙ
dicat illð nõ tene. qe d eſtimare ꝙ Pcipies i⸗

tẽdat qð dicat id ſi ſciat vt hõ· ſi etiã Peiper
de ofeſſiõe: dicere ñ dðʒ nec excoĩcaco icureit
qe nõ ẽ ſubiectꝰ ſuo ſupioꝛi mſi vt hõ. hoc ãt

neſcit vt hõ ſʒ vt deꝰ.hec tho· h tñ vltimo di
Quid ſi p̃ bi

ctuũ im ꝓbatũ eſt ſupea m ſo⸗
ter heret aliqð ptm̃ moetale de quo ↄfiteri ñ
poſſz niſi ofeſſiõʒ ſibi fctãm reuelaret non
debz cõfiteri ilðò pctm̃.durãte ei tali caũ ſibi
ſufficeret de illo peccato cõteri cũ ꝓpoſito it
lud cõfitẽdi qñ poſſz hoc fac ee ſme reuelacõ
ne pſone ſibi cõfeſſe et ſme pᷣmdicõ quocũqʒ
ſigilli cõfeſſõis Poæcioei ein viculo ligat cõ
feſſoe ad celãdũ ꝙᷓ; pnñitẽſ ad cõfitẽdũ · B rich·
et cõuenit cũ eo ſco·
ĩterficere pᷣſbiten cũ eis eũtem ĩ nemoee quo
rũ vnꝰ añ nemoeis iĩgreſſum penitet et cõfite⸗

c illi nũqè i le pᷣſbẽ nemꝰ ĩgrediet vi ꝙ ſic ·

qe nõ ĩgredieo videt' reuelare fetõ cõfeſſiõ⸗
iſtiꝰ cõfeſſi alns ſocijs nõ peniteti bꝰ p̃t di

ci ꝙ ſacerdos iſte multiplicẽ occaſiõz hee p̃t
nõ intrãdi nemꝰ aliã ab iſta ꝑ latronẽ ſibi de

tecta et ad miꝰ multiplice aliã pᷣt cognoſcere
et dicere coꝛã illis ſeʒ volo hoc vbł illud face
re ad illũ ł ad aliũ locu declĩare añqꝙᷓ ꝓcedaz
vlteriꝰ. Etſi ex tali occaſiõe allegata videat'

diuertere tũc nec verbo nec fetõ reuelat ↄfeſ

ſionẽ · aut nõ ꝓoſſ ex alia occaſiõe diuerte
re q̃ᷓn appareat illis alijs ꝙ apter cõfõnez di
uerterit et in hoc fctõ reuelet cõfeſſionẽ· dict
qᷓ̃dã ꝙ debʒ intrare nemꝰ et ſi exponat ſe mo⸗ꝛ
ti hoc ẽ ꝓ iuſta cã vt ſeruet legem dei de ſigil
lo cõfeſſiõis:et ꝓ cõſequẽs ſi moei martir ẽ
ren dici p̃t ꝙ ñ dz reputari reuelatoe cõ⸗
Snis niſi faciat aliqᷓd qò ex natura ſua ꝓdat

pẽtm̃ cõfeſſũ ſʒ diuertere a nemoæe nõ ẽ himoi

ergo ec· Et general iter dici pᷣt ꝙ ſignuz qð de
ſe eſt mdifferes ad ſignifieãdũ tale peccatũ
fuiſſe cõfeſſa vł nõ fuiſſe.liczꝭ aliqbꝰ ſit ſignũ
magis determĩatũ ex aliquo pᷣſuppoĩto·nõ tñ
eſt ex ſe lignũ reuelatm̃ cofeſſoms nec p oñs
ſimpliciter illicitũ cõf eſſoei. G ſco. Quid ſi

pᷣſbiter cõpelleret dicere: vt de aliqᷓ pſona
ſibi cõfeſſa audimſz al iqð ms Pei caun iſto

tenec dicere ſe nũꝙ; audiniſſe et ſe de hoc ni⸗

hil ſcire et ven dicit vt ptz ex ſolucõne peme
qſtiõis hoꝰ tituli.HNec e dicedu vt qdã dicũt

q; pᷣſbiter intereogatꝰ nu aliquã ptem dʒz di
cere ſ̊ tacere q poſ caſus cõtingere ĩ quo p

ſuã taciturnitate vł fugã rñdedi de pſoã ſibi

Aone ꝙ aliqᷓ dixerĩt

ofeſia malã ſuſpicõz generaret ]o ric h.· Dotelt

etiã dicere ꝙ de eo nihil ſcit etiã p ↄfeſſiõz qe

ſuhintel ligit vt hõ vel nihil ſcit ꝑ confeſſio

ne quod ſit reuelandumſicut dicitur. Math.

xnj: de die illa et hoea nemo ſcit nec angeli

celo-nec filiꝰ hõis:et ſubintelligit᷑ ꝙ michil

ſeiut q; ſit reneę lãba nobis im roð. Credo eti

am ꝙ ſiqs expᷣſſe ð ſcia p cõfeſſionẽ quereret qᷓ
cuqʒ ille eſſ Suiter obiurgari deberet. Et ad⸗
uerte ꝙ in hac rñſione dici aliqd q ñ ẽè veꝝ-ꝛ
ſecũò ſco.ſ. ꝙ illõ q nouit hõ p cõfeſſionè ñ

nouit vt hõ. Quzd ſiqs detexit cõfeſſoei cri
me aliqð in cõfeſſione ꝗꝓpter qð ẽ excõicatus
q nullꝰ aliꝰ ſcit. nuquid tenect' eũ ſolꝰ vita⸗
re: videt ꝙ ſic· ex ð ſen:ex·cũ nõ ab hõie ·: H
ꝙ; nõ.nec hoc dicit ila decretal dicit em̃ ſic

a cõione eiꝰ q ꝙ ſacrilega manuũ iniectione
in clericũ ĩ edictũ excõicacõis ĩcureit.licet ð

nũciatꝰ ñ ſit ððbes abſtine niſi foete ið ubi ſo⸗
li pateraʒ .In quo etiã caũ ip̃m peiuatim tm̃mõ

vitabis lõ aũt bñ p̃t ſcire crimè alteriꝰ p ali

am viã ꝙ; p cõfeſſiõz· B ric;.d ho dicit ſco.ſic

ſcʒ ꝙ illuò:c·cũ nõ ab hõie.nõ loqtur expᷣſſe

de illo qͥ nouit pꝑ cõfeſſiõz aliquẽ eſſe excõoica

tũ vel ꝓ viã ſecreu ſibi cõmiſſ.ſ de eo qᷓ nout
peiuatim. ſic ſet ꝙ cõitas neſcit ł cõitatè ne
ſcire credit · et ſic ſciès peiuatim dzʒ vitare pei⸗
uacim.qe nõ e debitoe illi alteri huiꝰ n ſe
aci

creti 1 SZz qd ſi ſciret tm ꝑ viã cõfõis q̃d

et

dẽedo eiꝰ excõicacõz dʒ vitare. Sinaũt ñ tm̃

vitare nõ debzʒ: ymo nec vitare licz: qe vitacõ
tin eſt de iure poĩtiuo eccleſie ·h̊ illð tenet ñ

ꝓPdere de iure nature et poĩtiuo diuino et ec⸗

cleſiaſuco:Eſto ꝙ pᷣſ biter ſciat ꝓ certo ꝙ a
liqs alicui dãnũ intulit.qe eũ hꝰo facere vidit
vel ab eo m coõfõne audiuit. q̃d faciet ſi dãni
ſicatꝰ ab eo reqrit ꝙ illũ excõicet H pᷣt eũ ex

cõicare ꝓ dãno ſme aliqᷓ determĩacõe:dicẽdo
ſic quicuqʒ fecit tale factũ ſit excõicatꝰ nõ tñ

debz eũ noĩatim cõione peiuare ſedò in ſecreto
monere ne ſe ingerat cõioni qe nec xp̃s iudã a

cõione remouit er.de offi·oe· ſi ſacerdos. 3.
Qnid ſi ſacerdos ſciat ꝓ dfõnẽ ꝙ aliqͥs doe⸗

miuit in eccleſia cũ muliere aliqᷓ nũquid p̃t h
epo reuelare H ꝙ ñ nec ebſtat ꝙ ecel eſt⸗

hoĩe· Yl dicendũ ꝙ tuciꝰ eſt ꝙ epo reuelet in
Senere dicẽdo talis eccleſia recõciliacõe egʒ
ar· de adult: ſi gficaſti :ex.ð̊ offi.oꝛdi.ſi ſacer⸗
dos. In hm̃oi em nõ ſolet teſtes induci. Et de⸗
cretalis ex.de ↄſe:ec:ſi eccleſia:.loq̃t indiſti⸗
cte ſm hoſt.Quid ſi aliqs abbas vł aliꝰ p
latꝰ ꝑ cõfeſſõz ſcit aliquę ſubditũ ſnũ vti ma

le offõ ſuo.vł etiã ſcit ꝑ cõfeſſionẽ alicꝰ peio
ris ſibi ſubiecti pctm̃ cuiꝰ occaſio ĩducit eum

ad ruinã· nũquid eũ remouere p̃t ih ꝙ nõ qe

p̃ᷣlatꝰ remouedo ab offõ ſubditũ illũ et ſi faci

at vtelitate eiꝰ facit tñ dãnũ cõitati ·qꝛ alij p

relacõz remoti ab officõ ſcietes ꝙ ſna ↄfõe

remotꝰ eſſz a ſuo officõrędderẽtur ꝓPnioees

ad nõ ↄfitẽdũ: et ille ide miꝰ reuereret: Ofõz

pᷣt en vitare ꝓ aliã viã ꝙꝓ ex vitatõne

a ſe⸗
mine polluta eſt recõciliãda · qe il lud mtelli⸗
Si p̃t qñ ẽ dif famatũ:alias p̃t pᷣſ biter ille ſal⸗
ua ↄſcia celebaare ar:ex: de ſen.ex.cũ non ab

et ꝓnioe eſſet ad pctõꝝ ſuoꝝ celacõzʒ · Hã ſine
leſione oſcĩe pᷣt platꝰ dimittere pctm̃ impuni
tũ qð ſcit vt deꝰ vł ſme aliquo remedio qe nõ
tenet' adhibere remediũ niſi eo mõ quo defer
ad eũ· vñ in his q̃ deferũtur ad eum in foꝛo
pnie.in eode foso dʒ qᷓntũ pᷣt remed ium adhi
bere · ſ. vt eũ moneat in caũ pᷣdicto ꝙ officõ ſi
ue peiozatui reſignet vł ſalte ꝙ bñ ſe heat et
a malo ſibi caueat et hm̃oi Si tñ ſupioꝛ poſſʒ
eũ ab officõ remouere ſme h ꝙ ille vk quicũ
qᷓ; aliꝰ ſuſpicari poſz eũ ꝓ his q̃ dixit in cõfõ
ne ab illo officõ remotũ eſſe.licerz ſupioei vt
dicũt aliꝗᷓ ip̃m ab officõ remouere · hec rich.
Flij vero dicũt ꝙ ſi ille reſignare nolit nõ dz
eũ remouere miſi ſit tal religio ĩ q̃ ſubditi pñt
mutari ſme nota infame· G̊ boñ.et cõuenit cũ
eo ſco. ] Quio ſiq̃s ꝑ ofeſſiõz alicꝰ que audit
cõſciam acqrat ꝙ ſit indignꝰ pᷣlacõe:nũquiò
ſi interſit ꝓmocõi eiꝰ tenet otradicere · Et vr
ꝙ nõ qe otradictõ videt' de pctõ ſuſpicoõnem
ĩiducere-et ſic q mõ ↄfeſſiõez reuelare qꝙ
multis alijs de cauß eſt aliqs indignꝰ placõ
ne ꝙᷓ ex pctõ.vt ex defectu ſcie etatis vb ali⸗
cuiꝰ hmoiEt ideo q otradicit nec de crimine
ſuſpicõz generat: nec ↄfeſſiõz reuelat. B tho.
Acan0 de p̃ſ bitero qᷓ ſeit ꝓ ↄfeſſõz familiari
tatẽ inter duoſ cotractã ꝓ foenicacõzʒ affinita
tem eſſe et poſtea ess velle matrimomi ↄtra⸗
here in facie eccleſie· Quid etiã de decano qᷓ
audit cõfeclone hitiũ ireegularitate et debet
eos oedmnãdos epᷣo ꝓpnñtare H& pᷣſbiter diſſua⸗
dere dehet ckeſſoet ſimil iter öcanꝰ clerico
et ſi ũle petat diferee debz · Et niſi ꝓ ſupe rio
reè cogat vel ꝓ ſcandalũ populi nõ debʒz tale
matrimoni bndicere nec illos clericos pnñta
re. extũc aut pᷣt qe non ip̃ᷣe ſed eccleſia facit qᷓ
iuhicat ſm exterioea- Coſiliũ tñ eſt ꝙ vtrũqz
faciat ꝓ vicariũ: tu aptee ofeſſione illoꝝ oc⸗
cultã⸗tũ ꝗpter crimĩis hoeror· ſi tñ faciat ꝑ ſe
ñ credo ꝙ pecez dũ tñ vltro ñ offerat ſe ſʒ co
actꝰ ſuſti neat. Hꝭ̊ bon.Quid ſiq̃s rſuelat p̃ᷣſbi
tero in cõrfeſſiõe ea q debzʒ. et ea qᷓ̃ deben ſibi
et ipᷣe reciꝑiat oĩa ſub ſigillo dↄfõis.Quid eti⸗
am ſiꝗs habeat pecuniã alienã ĩ depoito re⸗
ceptã ſub ſi gillo ↄfeſſioĩs.ſi fiat inqſitio de p
dictis debitis a pᷣſbitero p̃dicto· aut de pecu⸗
nia aur depohntario ꝗd faciet. Boò ˖ dicit ꝙ ſi⸗
8 3kitet pſhitero ſe hẽe pecuniã ꝑ furtũ vel
m vel alias cũ pctẽ p̃ᷣſ biter tenet
celare- Piqs aut ea ꝗqᷓ debz b ſibi debet dicat
pᷣſbtero.no debz illõ recipe ſub ſigillo ↄfeſſi
omis⸗h in p in diſcretõz recipiat nõ tenet ce⸗
lare niſi ꝑ modũ ↄſilij vel ſecreti Et iura q̃ pu
niũt reuelãtes ofeſſiones nõ extendũuũt' niſi ad
pPeceata.vñ ſi autoꝛitate ep̃i vł udicis ſup Hh
peatem bntis cogat? p̃ſbiter iurare vł dicere
veꝛ de hm̃on debito ſibi taliter reuelato.vel
Pepoĩitariꝰ de pecuĩa apud ſe depoĩta. tenet
vterq; dicere veꝝ quocũqʒ mõ inſte inq̃ſitio
fiat ꝓ iudicè vb occupacõ hm̃oi debitoꝝ aut
rern depoĩtarũ. vt q ceſſat bonis is cui debi⸗
tu debet aut ꝗᷓ depoſuit aut alia iuſta rõne
fiſcantur:aut occupantur huiuſmodi bona ñ
obſtante ꝓ p indiſcrecõz ſub ſigillo ↄfeſſõis

calia ſũt recepta. qꝛ q̃ ſic recipit de ho caũ nõ

cogitauit· et ſi ooαπtaſz vl ec iuraſz ꝙ i himmoi
cau non reuelaret mramentum eſſet illicitum
vñ nõ eſſ obligatoin nec huãdũ in alieni iu
ris piundiein. ant p̃do vł tiranꝰ hmmoĩi debi⸗
tu vᷣł depoĩtu miuſte reqrerz cõſciꝰ houiꝰ ðbi
ti vł depoiti requiſitꝰ deberet tacere vł ad a⸗
liuò ſmone trãſ feree vł ſopbiſtice rñdere. B
roð. Ego aũt ſatis credo ꝙ qcũqʒ cõfites dict
eõfeſſoe in cõfeſſione ſacram̃tali ea cełare te
ſͦ ofitẽs h inteèdebat et volebat et expeime⸗
bat. Hoc etiã ſentire vidẽt ric h et tho vt pa⸗
tebit infra ĩ illaq- vt ofeſſmĩs ſigiltu⸗ec.
Vcn pᷣſbiter de licẽcia Ofitetis poſſit reuelare
feſſiõz · . ill qð pᷣſbiter ſcit tm p ↄfeſſionẽ
nullo mõ dʒ dicere ˖ ß ofites ei p aliũ moduz
inti mare pᷣt qð facit dãdo ei licetiã vt dicat.
Nic hlomiꝰ tn dz ſcadalũ vitare · ꝓpter duo ei
te of eſſoe celare ↄf eſſõzʒ·ſ.ꝗꝓpter vitãð ſcãda
lũ et ꝗpter ſacram̃tũ·qe qᷓi de eſſe ſacmęeti ẽ ce
kłacõ cõfeſſiõis. Et hoc tollit ꝓꝑ licenuã ofitẽ
tis. ſ pemũ remanet · t ideo vbi timec ſcãda
lũ nõ debʒz vti tali licetia·tũs aũt pᷣt ſcãdaluʒ

timeri qñ ꝓbabiliter p̃t cõmei ꝙ p bicer ofeſ

ſionẽ reuelet. vñ ſi dicat ei cõfites ꝙ pctm̃ ſu
um referat alij.p̃ſbiter dz ipm cõfitetez nũciũ
ſun cõſtituere nõ ſe internũciũ ſacere et ſie vi
tat ſcãdatu. Qt intelligat cũ illa ſuppõne
generali ꝙ pełrm̃ alicꝰ nuilie maifeſtãdu ni⸗
ſi ei qᷓ ꝓdeſſe poſzh et nõ velit obeſſe Intelliga
etiã h de ꝓprils pctis nõ de alienis Fliea
em pctã nõ pt dieere nec dz pnñnes alicui con
mittere mſi foete in cau ĩ quo deberet ipᷣe di⸗
cere:et meliꝰ ꝓ aliũ ꝙᷓ ꝑ ſe pᷣt bonũ iliꝰ ꝓcn⸗
rare ſp adhibita cantęla vt nõ ſcãdaliſent' ce
teri. Bboñnñ· pe.et tho Et ſm tho. illecui reue

lat pctm̃ ex aliqᷓ eã de hicetia cõfitetis tenet

ilò celare· ſicut etiã dicet ò interp̃te niſi fo⸗
te pctõe velit ꝙ pe ſciat abſolute et libere·

Sʒ nuũqd p̃ſbiter ſi poſt ðfeſſionẽ ſibi factã · re

nelet' ſibi ex ome ſecretũ pctin qò audmir in
feſſione · dic ere pᷣt audim h in ofeſſione
ſm aliquos hec ſoia vba audiui hoc pẽtm in
cõfeſſiõe et himoi ꝓ ſe inducut pctm̃ moetala
qe includũt renelacõzꝭ Hhuiꝰ vt cogniti eo mõ
quo reuelare nõ licꝭ. Vn caueat pᷣſ biter m mõ
narꝛãdi· ſ. ne nareet hoc tâgꝙ ſibi dictũ eo mõ
quo reuelare nõ licʒ · Sʒ otra hoc arguit ſco.
d. ꝙ licet illò narzatũ ex cõfeſſionæ dicere q̃⸗
bus ille vult qe nõ e ſpecialis narꝛacõ ꝑ hoc
ꝙ dicit ſibi hoc eſſe ofeſſam.igit lieet ſibi di⸗
cere illð ·¶ Vta ſcies aliqᷣd p oeſſionẽ et ꝓ
aliã viã teneat ulð celare de booe eſt mul
