dicũt quioã ꝙꝓſi nõ ꝓcuretur.et iõ excõi
cat ſuhditu ſentencia eſt tenda.xj.q.rij.c.j.
et. ij · Sed contrariũ ſzm hoſt.eſt dꝛieendũ. vt
ex de exceſ.p̃ᷣla.cũ ad quoeũdam. Nam ꝓui⸗
dendu eſt vt tennis vite hoĩes iniurijs nõ g-
uent. certũ eſt tñ ꝙſi ꝓcuracio deneget de⸗
negans põt excõĩcari · ex e.cum inſtacia ĩ fi.
. Dubitat aũt de hoc ꝙ; ſm ſupdicta lega⸗
s8D archiep̃s epᷣs archidyaconus archipᷣſ bi
ter om̃s iſti viſitãt et cũ quot eqtaturis dictũ
eſt S.· Sʒ certe ſi oms iſti ad eande eccleſiã ſe⸗
mel in anno melmauerint lõgi tempis victũ
breuis hoea ↄſumet qð eſt ↄtra iura.x. q iij·
inter cetera an mediu.· c& ſzm gof. metropo⸗
licanus hʒ ſuã viſitacõez in ꝓumcia vt ſingu
lis ãnis ꝓuinciale ↄciliũ faciet ſzim foemam
traditã ex de accuſa.ſicut olim.dyoceſes aũt

ſuffraganeon nõ viſitabit niſi ſuffraganeis

moetuis vel negligetibꝰ viſitare ar. ix · q; iij.
cõqueſtus· SFlij dicũt otrariũ qe archiep̃s vi⸗
ſitat gnaliter totã ꝓuinciã.ix · qiij.arehiepᷣſ
St hoc põt nõ obſtante aliqua pᷣſeripcione vt
expᷣſſũ eſt ex de pᷣſcrip.cũ ex ofłicij. Gcðm vo

bHoſti · de mete iuris eſt ꝙ płes viſitatoees aò

mittant' vt ecekia dei ſincerius regat' vicia
purgen. et vtutes inſerantᷣ. Irchipſbiter g?
viſitabit ſi ho habeat de cõſuetudine poſtea
ep̃s de iure cõi poſtremo archiepᷣus de iure
cõi · Et legatꝰ ſedis apłice cũ papa nõ poſſit
venire cõtra B̊ pſcripcõ nõ currit ex ð pᷣſerip.
cũ ñ liceat· et.c. cũ ex officij.niſi ſubditꝰ no
mie ſubdit vel ñ ſubditus noĩe ſuo p̃ᷣſcri pſe⸗
rit vt ĩ .c.cũ ex officij.ĩ quo caũ ſecũdũ hoſt.
requiredꝰ eſt titulꝰ. et ſic intelligit illud ex
de p̃ſcrip · de qrta · et ria uboetus aut ex ti
tulo ↄceſſionis ꝓprij pᷣlati B ius p̃ᷣſcribere nõ
põt niſi ꝓ papã ↄceſſio ofirmet et a tpe cõfir
macõis pᷣſcriptõ ↄpleat.ex de pᷣſcrip·ſi dili⸗
Senti ſic intelligit illud ex de reli·do.ↄſtitu
tus et ſib ia. Pins igit S dicti ad viſitandum
admittent᷑ vbi eccłia ñ Suat' ſufficiat ergo
ep̃o ꝙ eccłie q ipᷣm ꝓcurare nõ pñt ꝓ mferio
res viſitent al ioqn ipᷣemet ꝓuidebit ſibi.x.
q:uj: cauendũ. Et ſic intelligi põt illud ex ðᷣ
offi ·oedi. inter cetera· Yel dic ꝙ loquy ibidẽ
de expenſis qᷓ fiᷣt cca eqtaturas emendas et
veltes et ſib ia ad ꝗᷓ pſbiteri tenentꝭ. Nam et
a iure ↄcedit᷑ ei cũ impedi ꝙ ꝑ aliũ viſitet.

Ipie aũt ep̃s ſi caſus qui non põt pꝑ ali ex
mi. accidat pſonaliter in expenhs on!
dat de dicendu eſt de archiepo ſ ao locu

noe declinet ꝗᷓ nõo poſſit ip̃m recipe niñ ex cau

ſa puta ſi malã famã audiat etſi ep̃s negligeſ
exiſtat et tuc ꝗꝓprijs expeſis vadat vel de ſuo
det ꝗqᷓtenus eccłia nõ guet᷑. hoc em̃ de mete
iuris eſt ꝙ in nullo cau eccleſia Suetur ex de
cenſi ·cum apł us.hec hoſt.
= be exceſſibꝰ pᷣlatoꝝ cõtra ſubdi
tttos et ecõuerſo. ti · linj.
Iſo in pcedetibꝰ de his q ↄpetũt pᷣla⸗
tig · Et cu interdũ p̈lati exceòãt contra
ſubditos et ecõuerlo· ↄſequeter widen
dum eſt de exceſſibus eoꝝ · Et pmo cõꝛter de
pluribꝰ exceſſibꝰ ſił. ſcðo ſpãliter de exceſſa
ſymonie q̃ eſt Suiſſimus inter alios exceſſus.
Eirca pmu:pmo de exceſſibꝰ pᷣlatoꝛꝝx ĩ ſubdi⸗
tos: ſcõo de exceſſibꝰ ſubditoꝝ in prelatos.
9ene⸗ pmũ ſciendũ ꝙ excedunt aliqñ pᷣlati

dum nolut abſolucõis bnficiũ ſime certa qn-

ti tate pecunie impartiri · ex ð ſymo.ad aures
q intelligas ſm hoſt.qn petũt ꝓ bñficõ ab
ſolucõis qð eſt ſymoniacũ. Secus eſt ſi ꝓ pe
na ſiue młta impoſita petãt· Et ſi cõſuetudo
ſic ꝙ & abſo lucõe pecumia peta ñ valet con⸗
ſuetudòo talis qe eſt rrõnabilis· ex de ſymo ·
nõ ſatis. Si aut ſit ↄſuetudo ꝙ petat ꝓ cõtu
macia punieda valet ar.ex de penis dilectꝰ
Et idem dicendũ eſt de ſtatuto In his ge ca⸗
ſibus abſolui debz libere excõicatꝰ et eo ab⸗
ſoluto cogi põt ad ſatiſfaciendũ de pena· Bi
ant nõ ſit ↄſuetudo vt petat nõ põt exigi cũᷣ
nec fuerit excõicatus ꝓ illa. Sic intellige ſe
cundũ hoſti. illud er de ſymo. ad apłicã · et
c: að aures Excedũt eciã ſubtrabedo et dimi
nuedo redditus ſubditoꝝ quos pociꝰ defen
dere deberet et tueri vt ex de reſti · ſpo · oque⸗
rente·Cogunct' aut reſarcire dãna. vt pts wbi⸗
dem. c. Guis· ſt punmi pñt pena erozdimaria
et ſũt oĩa reintegrãda vt ex e· c. ij. Nec debẽt
eos irrõnabikr guare vel inhoneſte tractare
ſ tanqm filios et fres fraterna caritate tueri
et Honoeare ex e.c.j. Excedunt eciã ꝙ ſeipᷣos
inſtituũt in eccleſijs ſibi ſubditis vn cogun?
eas dimittèe vt ex e·ad aures Excedũt eciã de
negando ſacmenta malicioſe et ſine cauſa in
quo caſu videt' ꝙ alibi pñt accipi ar.ex ð ̃⸗
ſcrip· cum olim. qd eſt verum de puilegtatis
vt patz ibidem. et ĩ caſibꝰ ↄceſſis er de regnu
laribus liczʒ et de ſepul.c.j.alias Otra·. ex de
tempo.oedi aò aures et c. q; trãſ lacõez. et ð
Pe:et re.omis ſed ẽ ad ſupioees recurrenduz
vt e de iure patꝰ.nullꝰ. S et aliq ſut qĩ ne⸗
c Mrate a quolibet accipi pñt de dſe· dinj ·
ſanctũ eſt et ex de offi·oꝛdi.paſtoealis · S. ꝓ.
Hec hoſt. Excedũt eciã in exigedo dum mpo
nũt tallias collectas idebitas· ex e.c.j. Exce
dũt eciã q dum eccłie romane vel eius lega
tis ſubueniũt qrũt p̃dam pocius qm ſubſidiũ
in ſubiectis vt habitũ eſt ̊.· ti· pcedẽti ar· iij.
Exrcedũt eciã qe defacili ſine cã et ſine oedie

iuris excõicant et ſuſpendũt cũ excõicacio qᷓ

eterne moetis dãnacõ ſine certa et maĩteſta

caulſa Feri nõ debeatnec ꝓ paruis et lenibꝰ
cauſis vt oicic. rj. q: iij. nemo. et. c. nullus.
Sxcedũut eciã o malos clericos oedmãtdi.
lix·. ſi officia. Excedut eciã du exdſita et ſin⸗
Sularia cibaria querũt · xij · q: ij· gloꝛia Eere
Dunt ecia ꝗqe cca dbimnctas et oenatu eccbiarũu
ome ſtudiũ ſuũ apponũt et de miſterio nõ cu

rant ↄtra quos muehitc hiero. in pallegate.

c·dicens marmoæa nitet auro ſpledent laqa
ria Semis altare diſtinguit et miſterioꝝ xp̃i
nulla eſt dilectio· Excedũut ecia epi du ab ab
batibus et monachis aliꝗᷓ exiguùt ↄtra oedis
inſtituta.vt extra e·ſane·et ò ſIymo.ne dei ec
cleſiam. cũ ea adò ꝗᷓ tenent' abbates ep̃is ſcri
pta ſint·xviijq· ij · H tm.et.c abbates·et ex.
de okfi · oedi · Oquerete. vñ ſi eßi mdebita et
inſolita exigãt pnñt abbates iure ꝓprio dene⸗
Sare vt ex e· ſane niſi p̃latus eſſet in poſſeſſio
ne vel qſi eiꝰqð exigit tũc em̃ illud ſubtrahe
ſubdito ñ licerz vt ex · vt li.pe · a memoeia x
cedũt eciã dum religioſos ↄtra indulgẽecias
et pᷣuilegia ſua moleſtãt · ex · e· c. mms.· et.· c.
tanta· Exceòũt eciã cõtra eoſoez multis al ijs
mõis a ꝗᷣbꝰ ceſſare iubẽt' li · vij · e.ti. freques
quidã eciã pᷣlati mmi guant mõaſteria oedi
nis ciſtercien. li: vij· de cenſi· ad nr̃am. Exce⸗
cedũt eciã ĩ multis alijs que dimitto gracia
breuitatis. èGMU
quix de ſcòo ſczʒ de exceſſibꝰ ſu bditoꝝ
in platos. Circa qð ſciendũ ꝙ ſubditi

agqncũq; delimnquut in ſupioees ſubtrahẽedo ſe

ab ↄbia eon q face nõ pñt eciã aucte archi
epᷣi cũ nõ habeãt ptãtem in ſubditos ſuffra⸗
ganeoꝝ ſuoꝝ vt ex de exceſ. pla. ſicut niſi ĩ
caſibus · Offedũut eciã platos ſubditi eri gedo
cõtra eos ceruiceè et calcaneu n ꝗ cau ſi vi
carius inſurgat ↄtra pſonã eccleſie falſo ſibi
aſſumedo ꝑſonã · ñ tm pua' bñficio ꝗpter fide
nõ ſeruatã vt ex de mreiur᷑.qᷓrelã ſʒ eciã in to
to epatu ad execucõeʒ ſui officij nullatenus
aomittet᷑ vt ex e · iſlud · Fſtricti em ſut vica⸗
rij adò huiẽdu eccleſijs et pſonis vt ex ð offi.
vica ad H Tr ctid pacon⸗ eciã qui Ootra fide
homa gij p̃ſtiti et debitã reuerenciã ep̃ᷣm dũm
ſuñ foee neganerit vł ſuꝑ rebꝰ ſpualibꝰ eum
ad foeũ ſeculare traxerit vł mnaſoei ipᷣiꝰ epi
vel ſocioꝝ eius et frm eius cũ ſuis oplicibꝰ
cãm vel cõſᷣliũ dederit tanquã membeũ putri
dũ dʒ ab archidyaconatu et eccleſia ꝓpetuo
remoueri ſta ꝙ eius bñficia ꝓ illos ad quos
Oonacio ꝑtinet pſonis vdoneis ↄferan?. hec
Hoſt. Item offedunt ſupioe es qñ ſũt tanqꝙᷓ ſin
Zulares ĩ aliꝗ eccłia et de nouo fabricant ſi⸗
ZSillũù qd nũquã ↄſueuerũt habere qð ñ debet
facẽe etſi fecerint vti eo ñ debeęt. vt ex e. dile⸗
cta: q a otrarto ſi tanꝙ; collegiũ cõgregati
ſut licz eis ſigillũ hꝑe ex de appel.ſigficauit
licz tñ cuilibzʒ hee ſigillũ tanqᷓm ſingulari et
puato qe G; eciã layco liz vt.ff.de cur. ſi
curatoe · Sʒ etſi qs ꝗpriu ſigillũ ñ hʒ alieno ſi
gillare põt. dʒ ãt expmere ho mõ.et qe ꝗprio
ſigilio carebã tłi ſigello pñtes lras ſigillaui
ar. C.· de teſtis ſi vnꝰ c gʒ quõ ſciã vtrũ aliqͥ
ſut in eccleſia tanquã ſingł ares vł tanquam

d

d.
ſin

lbe
e
1s
18
1
d

eig

collegiũ · & p ſpeciale priuilegiũ eis oceſſũ
ſi appareat argumentũ ex de elec. ſacroſacta
qð ſi nõ apparʒ oſiderãdus eſt vſus eccłie.ſi
em nũquaʒ ones actꝰ habuerũt nec elegerũt

nec ꝓ ſindicuʒ rnderunt nec archã onem vel

ſigillũ cõe actenus habuerũt ſmgulares iu⸗
dicant. vt ex e· dilecta. Flias ſi hec ꝓxime

dicta oſueuerunt hꝑe et exerce collegiu iudi

cant. e de elec · c · .· et de ſyndico · c. .. licz ãt

ſingulares pſone ĩ piudiciũ pᷣuati nõ poſſint

p lſeipᷣos collegiare· p̃t tñ h fieri auẽte pape
vel de oſenſu dyocelſanieciã inuito prono.ĩ
fauoze eccleſie. Si aut archidyacono vłl alte
ri clerico fieret enoeme pᷣiudiciũ eſt eidez m
alijs reſtaurandũ ſic intellige illud.c. ſacro
ſancta et ex de vi.et ho.cle · qm.hec hoſt.
Nꝗ] De ſymoniati . lv.
Onſequẽter viſo de exceſſibꝰ p̃latoꝝ
O in ſubditos et econuerſo · Cõſequeter
cõſiderandũ è de ſymonie exceſſu ſpe⸗
ciabr · It pmo quid ſit et vñ dicat'.ſcdo vtruzʒ
ſit pctm. tercio quot et quibꝰ modis ↄmitta
quarto qua pena ſymomaci feriant'. qᷓnto de
reſtitucoõe ſymoniace receptoꝛx. ſexto q̃ diſpeẽ
ſacio cca eos et ꝓꝑ quos adhibeat.ſeptio ſpe
ciabr ð ſmo:quã omittũt pᷣlati vices ſuaſ vł
eccłias ꝓ ceſu ãnuo ↄcedendo. octauo vta
omitta' ſymoma.ſi exiga' pecunia ꝓ doctria
et docedi lñia · nono de qbuſdã canbꝰ dubijl
circa ſymoniã· x·. qui admittunt' ad accuſan⸗
dum ſymoniacũ et teſtificandũ contra eum.
cne⸗ pmum qrunt' pła. pmo quid è ſymo
nia · H m dam.et alios pł es doct. iuris ca
nonici ꝙ ſymomia ſtudioſitas ſiue ſtudioſa
cupiditas emedi vel vedendi ſpũalia vel ſpi
ritualibꝰ ãnexa.Et redit in ide cũ deſcripcõe
magiſtrali quã ponũt doctoees ſacre ſcriptu
re ſcʒ ꝙ ſymoma eſt ſtudioſa volutas emedi
vel vedendi aliquid ſpuͤale vel annexũ ſpiri⸗
tuali. Et elic' ex verbis greg. nazageni.. q.
j· qui inquit ſtndet donũ dei mercari p̃cio.p⸗
manere nõ põt m oedine ſacro.q Obicũi auᷣt
cõtra dictã deſcripcõʒ qe ipᷣ̃a innuit ꝙ ſymo
nia omittic ſola mtencõe cuiꝰ ↄtrariũ vide
P pła iura vt ex e: tua nos. i fi:et· c. vlt. et
ex vt ecc. bnficia vt nr̃m. ꝓpter qð dixit tan.
ꝓꝙ ſola pactio facit alique ſymoniacu. B; idez
vider ſentire bern⸗ ex e. c. vlt: et. c. cõſulere.
vbi dicit ꝙ nõ credit ꝙ ſola voluntas faciat
hoĩem ſymoniacũ licʒ alias peccet.Pʒ hoſt.
dicit ocoeꝛdãdo ꝙ ſola voltate ↄmitt ſymo
nia quo aò deũ n tñ quo ad eccleſiã vt ex · e.
tua nos ĩ fine- Yñ talis ſymonia ſine reſigna
cione et reſtitucõe eius qð taliter ſine pactio
ne aliqᷓ eſt receptu p pniam delet vt ex· e · c.
vlt · It ſi obicit ꝙ ſola intencõe omittit vſu⸗

ra ex de vſuris oſuluit. Rndet ꝙ ho nõ eſt ve

rum in foeo indiciali vt ptz ex de vſuris in ci
nitate · ſ ĩ pnia inoneit vſurariꝰ ad reſtituen

dDuum ſic accepta vt dicir c aſulr M qra'

q̃re eciã hic in pnñia ñ inducit abbas ad reſti

tuendũ et monachꝰ ad renũciandũ ſicut vſu
rarius ad reſtituendũ. diſtin Zu edum ẽ ꝙ

quedã ſut ꝓhibita qe ſymoniaca vt emere vk

vendere ſacmeta.Et breuiter oĩa que erãt in

veteri nouoqʒ teſtõ ſymoniaca.Et in his ſuſ

ficit ſola volutas ſcʒ ad introducendũ pctm̃

ſiue ſtet in finibꝰ ſuis ſiue ꝓgrediatc vlteriꝰ

ad actũ emedi vel vèdendi vel eciã paciſcen
di · Pz ñ ſufficit ad introducendã irregulan⸗

tatèe ſi ñ ꝓgrediat' ad actũ paciſcẽdi.qdã vo

ſüt ſymoniaca qe ꝓhibita pꝑ eccleſiã· vt cũ qſ
renũciat ſue eceleſe hac odicõe vel pactõne
vt det cui placuerit ſibi.Et illis nõ obeſt ſo⸗

la volũtas· ̊ requir act as paciſcedi ad in⸗

troducendũ petm̃ e de offi · dele· ex pte et ðᷣ
renunc. de multa. Hõ em peccat qui vult re⸗
nũciare vł eciã actu renũciat bñficio ad opꝰ
alteriꝰ ſi dignus ſit dum tñ pactio ñ interce⸗
dat · hoſt. vero de his ꝗᷓ ſũt ſymoniaca ꝗꝓpter
ꝓPhibicõeʒ eccleſie ponit exemplũ de vendi⸗
cione bñficij dicens ꝙ nõ erat ꝓhibita in ve
teri teſtõao bödie g“ eſt ſymoniaca qe phibita
vñ hodie e ſymoniacũ vedere vł mercari ga
ſtaldia.yconomatũ:aduocaciã et hmõi ex e.
ad nram.et.j.q.j Eagaee E
in his nõ obeſt ſola volũtas ſ-j requirit' actꝰ
quo ad eccł iam.hec hoſti · Predicta tñ diſti⸗
ctio circa ea que ſut ſymoniaca ponit cõiter
a doctoeibꝰ modernis et antiqmis ex ponitur
a berñ. ex ð offi · dele . ex ꝓpte.j. Hoſt. ergo re
ſpõdens ad . q· pmiſſam dicit ꝙ illud qð ſerua
tur de vſura que vtroqʒ teſtõ ddemnat' ſerua
bit eciã de ſymoniacis pmo mõ dictis.Et ſic
intelligi pᷣt illud.j.q.j.qui ſtudet.et.c. repe
riunt' et ſibia.· De ſymoniacis vo ſcedðo modo

dictis loquit᷑ ex e.c. vlt.vñ videt' ſzm ipᷣm ꝙ

ſi ep̃s tali ſpe ductus.ſ. pecuniã habẽdi cle⸗
ricu ſecularẽ oꝛdinauit et poſtea pecuniã q̃m
ſperauit recepit induci dʒ ĩ indicio aĩe vt pe⸗

cuniam reddat et clericus qui eande intencõ

onẽ habuit induci debet ne ſuũ exequat of⸗
ficium quouſqʒ ſecum fnerit diſpenſatũ tñ qꝰ
ad eccleſiã celebrabit. Geddit eciã aliã rõez
ipᷣe hoſt.ſ. ꝓ monachꝰ nibil ꝗꝓprium hʒ. vnde
qᷓntumcũqʒ ſibi pᷣciũ reſtitueret pᷣciũ ſemp eſ
et monaſteri · ſ ei qui dederit vſurã reſtõ fi⸗
et qe ꝛ iũ hʒ. q Obicit iterũ hoſt· cõtra ean⸗
dem deſcripeõez qe inuit ꝙ ſine ſtudioſa en⸗
piditate emẽdi vb vendedi ſpualia vł ſpuali
bus ãnexa ñ ↄmittit ſyme.qð eſt falſũ vt pa
tebit infra. Propter p̃dicta igit' hoſt. deſceri
bit ſymoniã ſie· Symonia eſt ſpualiũ vł ſpua
libus ãnexoꝝ pᷣcedẽte pacto ꝓmiſſioms. cõ
dicõis· mũon.ſeruicij· p̃cũ vel cuiuſiis tempa
licatis recepcõ ſine donacio.hec aute deſcri
pcio ex his que dicent infra patebit. Doteſt
tam deſcripeõ pmo poſita ſuſtineri dicedo ꝙ;
ſtudioſa volũtas ibi volutas ad actũu exte
rioeez ꝓgreſſiua ſjm glo.j.q.j.qui ſtudzʒ. Ho⸗
teſt eriã dici ꝙ quia peccati pfectio eſt i ele⸗
ctione· licʒ qnʒ hõ inclinet ad B ex infirmita

te vłb ignoeãcia ο ſymonia de volũutas ſtu⸗

dioſa vt intelliga eè volũtas eliges ñ ſurre
pticia oĩe vo empeõis et vedicõis intelli⸗
git ibi oĩs ↄtractꝰ n gtuitꝰ vñ ec dignitateſ
vb pbede vłalia eccł iaſtica bñficia pmutari
nõ pñt auẽte pciũ ſine ſymonie piculo. ſicut

nec trãſigi: ex de tranſ· ſup eo: Ep̃s tñ hoc fa
cere põt ꝓ cã nccia vł vtili ex de ren pmut.

queſitũ. Eſt aũt tranſactõ de re dubia lite in⸗

cepta et nõdum finita n gStcuita pactio. vn di

cit ro· ꝙ ſymoniaci ſunt ꝗ inter ſe paciſenꝰ hꝰ

mõ: tu facies ꝓ poſſe tuo ꝙ ego heaʒ bñficiũ
tuũn et ego ꝙ tu meum. Oñt tn ſibi voluùtates

ſuas inuice mtimare·dicedo ſic · libenciꝰ eſſẽ
in eccłia tua et ecõuerſo et epᷣo ſignificare ·

Pelterius ad euidenciã p̃dicte deſcriptõis
v

idendu e quid ibi dica' ſpuale et qᷓd ãnexũ

ſpuᷣali · Eirca qd ſciendum ꝙ ſpuale p̃t dici
dupłbr · ſ. comꝑacõez ad ſpinſanctu: et ꝑ cõ⸗
patõez aò ſpm̃ hũůanum. Spuale dictum pmo

mõ põt dici tripłr ſcʒ p eſſenciã vt gra et vir

tutes Stinte. ꝓ cauſalitate et diſpoſicõ ez vt
ſacramenta qᷓ ſut quodãmõ caula gre et vtu⸗

tum. et ꝓ effectũ vt ea que ↄueniut alicu ex

aliquo dono vłofficõ ſpuale vt ꝓphare mira

cula facere dumũ officiũ celebeare. Fnnex
um aũt ſpunale.ſ.ꝓ ↄpacõez ad ſpmſãctu dici
tur multip'. vno mõ qę ĩ eo ſpuale miſtrat' vt

vaſa ſacra eccłia cimiteriũ.ꝙlie mõ qe ex ſoi
rituali depedet ſiue ↄſequr vt hre eccleſiam
vł dignitate eccleſiaſticã canomiã vł pbedã
ſiue alind bnſicium eccleſiaſticũ vel ius pci
piendi fructꝰ prouenietes ex pᷣdictis vel inſ
peipieèdi decimas. ꝓmicias vłoblacões B em
ola oꝛdini clericali annexa ſunt.qęe ſolis cle⸗
ricis cõueniũt.tercioꝰ qe ancedeter ad ſpua⸗

lia oꝛdinat vt ius pſonatus qd eſt ptãs pᷣſen
tandi ad officiũ eceleſiaſticũ.Doſſet tñ eciazʒ

annexũ ſpũali dici largo mõ ſpuale. Spuale

pmoꝰ dictũ nec de iure nec de facto põt ven
di. Spũale vo ſcos et tercio et eciã ãnexum
quocuq; mõ dictũ vẽdi n põt de iure ſe̊ de fa

cto tm̃ qᷓ patebũt infra pleniꝰ ft ſicut ſpuale

pᷣdictis mõis dictũ ñ pᷣt vèdi et emi.cta nec

redmi vel reſignari pecunia vt er· e. que⸗
relam.j.q.j.· nullus ep̃ᷣs.ij· Mon põt inquã re
dimi ab illo.lſ. qᷓ ius hʒ pcipiedi alias põt re

dimi ſicut redimunt' decime de manu militũ
eas imuſte detinenciñ . In oĩbus em pᷣdictis
oĩs ꝓmiſſio oĩs cõdicõ oĩs pactio cõmodi tẽ
poealis ſymoniã inducit.vt er̃ de pac.c.vl.

et. j. q. ij · quã pio. Cõdicõ tñ licita et qᷓ de iu⸗

re eſt poteſt apponi.er de elec· ſignificaſti ·

Spũuale aut ꝑ compacõez ad ſpm̃ huanũ dici

dupłr· vnoꝰ p eſſenciã . vt ſciẽtie phice q̃ ꝑ in⸗

uneſtigacõeʒ et doctrinã huanam acquiruntur

Silio mõ p cãm vt doctrena p̃dictaꝛꝝ ſciencia
rum. BGcieneie nec de iure nec facto pñt vẽ
di . vñ ꝓuer· xvij· quiò ꝓdeſt hoĩ ſtulto habẽ
diuicias cũ nõ poſſit emere ſapieẽciã. Poctri⸗
na vo de iure et de facto põt vendi de ꝗ die

vt infra· Innexa vᷣo huic ſpnali vt ſcole et li⸗

bri vedi pnñt de facto et de iure cõi niſi eccia

locu ſcolaru aſſignarz doctoei“ Vnde dꝛ ſy
monia·. G& a ſymone mago qᷓ voluit eme gra
ciã a beato petro.act. vnj. giezita vo dicitur
a Sieʒzi ſeruo helyſei qͥ vendidit gram ſanita⸗

ti8 naamã ſyro.nijreg. v. · q. j. 4 ſtudz· Ex⸗
quo pz ꝙ venditoe ſpualiũ qe de gieziticuſ.
Ptoe vo ꝓe ſymoniacus vſus tn obtinuit

vt vterq; ſymoniacꝰ dicat. Ec H ↄuenienter.
As B; em ſymõ voluit eme pecunia donũ ſpi⸗

rituſſancti vt alij poſtea vederet · vñ ĩ eo fuit
Imntũ ad volutate viciũ eptoeis et veditoeis

Equit' vide de ſecũdo· ſ. vtv ſymonia ſit
ptm. H ꝙ ſic eciã moæetale valde gue.

vñ j. q·j.q ſtudet.ðͥ crime capitale Sicut em

dictu eſt. ij. li. aliqs actus eſt malus ex gne
ex G ꝙ trãſit ſup materiã indebitã · Empcõis
aũt et veditõis indebita materia ẽ res ſpuał
Cuius rõ eſt triplex· pma eſt qe res ſpualis ñ
põt aliq terreno pcio ↄpenſari ſicut dici de
ſapiecia ꝓuer. nij· Pcioſioe è cuctis opibuſ et
oĩa ꝗᷓ deſiperant' huic ñ valet ↄparari / Et iðo
petrꝰ dixit ſymoni· act·vnj· pecuĩa tua tecũ
ſit in ꝓdicõez.qm̃ donũ dei exiſtimaſti pccu⸗

nia poſſoeri. Scõa rõ ẽ qe illud ſolũ eſt mate

ria debita vẽdicois cuiꝰ vẽeditoe eſt dñs.p̃la
cus aũt eccłlie nõ eſt dñs reꝝ ſpualiũ ſed di⸗
ſpeſatoe ſzm 1.j.coꝛĩith.iiij· ſic nos exiſtimet
Hhõ vt miſtros xp̃i et diſpeſatoees miſterioz uʒ
dei · Tercia rõ ẽ qe vẽdicio repugnat oꝛigini
ſpnaliũ qᷓ ꝓueniũt ex gtuita dei volũtate · vñ
MPit. x. d̊ tis accepiſtis gtis date. Ft i6 ali⸗
quis in vedendo et emedo ſpualia exhibz ir⸗

reuerenciã deo et tribꝰ pſonis inis idðᷣo pec

cat pctõ irreligioſitatis · Cõpa ãt pctõ heſis

·q·j · qii lkudet· et · ··q: vlt.c.fi.ñ qe ſit here⸗
ſis ꝓe ſitudĩarie:qe ſymoniacus ita opa

tur ac ſi ↄtra fidè ſentiret dũ ſcʒ eme et vẽde

pcio ſpualia virir ) Vcn in his q ſymoniaʒ

inducut auctas pa pe excuſarzʒ a ſymonia Hn
det bern. ex de pactis. cũ pᷣdez ꝙ in his ꝗ ſut
ex ſui natura ſymoniaca mi veteri teſtõ.vt vẽ

dere ſacramẽeta et hmõi ſpualia ñ excuſat au⸗

toeitas pape. In his vo qᷓ ſũ ſymoniaca pꝑ cõ⸗
ſtitucõeʒ eccłie excuſat qe põt ĩ talibꝰ diſpe⸗
ſare · hec berñ · vñ pape n licerʒ accipe pecu⸗
niazꝭ ꝓ aliqᷓ re ſpuali ſicut nec alteri hoĩ. imo
tcãto Peccaret Suius qᷓnto locum maioeẽ obti
net LCicz em res eccbjie ſint ip̃iꝰ vt diſpẽſato⸗
ris principab nõ tñ ſut ip̃ius vt dñi et poſſef⸗
ſoeis · Et ideo dicit tho. ꝙſi recipet pecumaʒ
pꝓ aliqᷓ re ſpuali ſue de bonis ecckie ſiue de
bonis alijs nõ carerzʒ vicio ſymonie.
Equił videre de ꝭ⁰.ſ. quot et quibus mo
dis dmittit ſymonia · Circa qð ſcienduz

ꝙ ſymoma ↄmittitur tnplici munere.vt dicit

gres ꝗpter qð ðe yſa.xxxiij. beatꝰ q excutit
manus ſuas ab oĩ munere. Eſt em̃ munꝰ a ma
nu ſcʒꝝ pecuĩa et a lingua·ſ.fauoe.et ab obſe⸗

qui vt ſeruitꝰ indehite impeſa.j.q.j.ſũt nõ⸗

nulli. It otraſoi qnqʒ ex altera pte tm ſczʒ dã
tis vel accipietis.qñqʒ ex vtraq;· qñz ex neu
tra· vt cum vtroqʒ ignoꝛãte amicꝰ oꝛdinãdi
dat aliqᷣd oſliario epi vel ꝓmittit . j. q· ·· ſta⸗
tuimus ſiqs a ſymoniacis. Preter triplex aũt

munus pdictũ cantoe piſieñ.poſuit qrtuʒ ſczʒ

munus ſanguims.vñ dixit ꝙ oferre eccłiam
vel p̃benda alieui. intuitu oſanguinitatiſ eſt
ſymoniacũ. Sʒ alijs vt alex· de an.et tho. vi⸗
de ꝙ ho ſit bn ue pctm nõ tñ ſymomacũ qe
ibi nibil in pᷣcin dat vel recipit qð ad ſymo
mã requiric. Si tñ aliqs p̃latꝰ bnñficiũ aliqð

one
peoͦis
ſpua
lig
ide
uſer
t d0
teci
ccu:
mate
8pl
ed di⸗
ſime
foen
gn
nabi
ſor
hyi
jopet
hels
here⸗
aope
vede
omic,
uafi
aſi⸗
vere
tau
dſpe:
pecu⸗
Iemo
ohe
bſato⸗
oſlel:
unſ
ede

mo
noug
dicit
eutit
ma
no⸗
di
nen
idi
ſta:

eccłliaſticũ alicui darg h* pacto vł intẽécione
ot ipᷣe ſuis dſanguimeis ꝓu iderz ſymomacuſ
eſſet. De tri bns ergo muneribus ſupradictis
P oedinè eſt dicendã t pmo de munere a ma

r

nu. NHotandum ergo ꝙ hoc munus dare vel

acciꝑe ꝓ ſpualibꝰ vł eciã annexis ſpualibꝰ

inducit ſymoniã niſi adeo ſit puum ꝙ nõ de

beat inducẽ ꝓmoustis aim iſpectis cauſa te
poꝛe et qᷓlitate ꝓſonaꝝ vt ex e·etſi queſtiões
qð eſt verũ ſi pẽtm̃ ñ pceſſiſſet· alias cõtra vt
ex e. tue · et · j. q.j.placuit vt nullꝰ.t indiceſ
pcipue debet intende . qe quic q̃d agãt hoĩes
intecio iudicat oms ſcʒ quo ad deũ· extra de
elec·cũ ex officij So dicit laur · mũueribꝰ dã⸗

dis attẽde ꝗᷓtuoꝛ iſta:qs dans· quiſue petẽs
q res que cã petẽdi. ꝗs ſcʒ paup vel diues .

qᷓ res pcij magni vł pui:et pᷣt addi quintũ· ſ.
qn ĩſtãte necitate vł alio tpꝑe ↄferãt.· VYetꝰ ei
ꝓuerbiũ è nec om̃s nec oĩa nec ab oĩibꝰ. Yal
de ei inbuanũ e a nemie velle recipe . ſed et
oĩia et ab oĩbꝰ viliſſimũ eſt.ff.ð offi · ꝓcõ· ſo
let · Sꝓ. vlt. Ergo eſculetũ et poculetũ qð oſu
mi poſſit ĩfra triduũ recipe lʒ. ff.ð offi · pᷣſi·
plebiſcito · Si tñ coerupta intecõe et ſine pa
cto dent᷑ vł recipian ᷑ mũera qᷓntumcũqʒ par
na cõmittit ſymoma quo ad deũ. que tñ ſine
reſignacõe execucõis oedis vł bñficij colla⸗
ti purgat ſola pñia. Et ſzm hoc põt intelligi

illud er· e. nemo m gof · q Sciendũ igitur

nihil dz oferri nec recipi ꝓ ſepulturis aut
exequijs moetuoꝝ vel bndictõibus nubenci
um nec ꝓ criſmate necꝓ oleo ſancto. ex e · cũ
eccleſie: ea que ad nr̃am ſniam intm̃.Nec pro

eccleſia ↄfereda vel cõſecranda: vel abbate

vel abbatiſſa in ſede poneda. Hec pro eccłie
inueſtitura nec ꝓ dſecracõibꝰ epᷣoꝝ intronj
ſacõibꝰ eoꝝ bndictioni bꝰ abbatũ·oedĩacõi
bꝰ clericoꝝ · lzʒ de coꝛruptela ſit taxatũ qᷓntũ
ſit iſti vel illi tribueduz vt ex e. intantũ ſicut
nec ꝓ aliꝗꝰ ſacr̃o eccłie:nec eciã ꝓ paſtu vel
palſtillo vel ꝓ voce vł ꝓ calamo ſiue ſcriptu
ra et ſil ibus eſt aliq̃d petendũ vel dandu er
e. veniens. et. c. et.·.q:iij. ſiquis obiecerit
nec alqᷓ ↄſnetudo ꝓdeſt vt ꝓ talibꝰ aliquiò
exigat.ex · e.nõ ſatis· etc.ſequeti · Sʒz obi⸗
cia ꝙ onetudines laudabiles obſernari de
bet .· q: iij qſitũ.et di ·xviij · de eulogijs. Di⸗
cendũ ſzm hoſt. ꝙ ex pacto mhil recipi debz
obtentn alicuiꝰ oſuetudinis ſʒ recipi pᷣt ſi of
feratẽ Stis.ſient curia tenet et ꝓbat ex e · di⸗
lectus filius. IEt dice' iam ſtatiz infra vł eciã
ſzm eundę hoſt.meliꝰ ſic· Fut clerici exigunt
æ laycis obtẽtn ↄſuetudĩis · et tůe ñ debet ele

rici retine pignus ſpuale ſʒ Stis debẽt ſepeli

re vb bñdictoez dare. et poſtea veritate cog⸗
nita p ep̃m loci eogen' layci landabile vſue⸗
tudinẽ obſeruare ex e:ad apłicã. Rut cterici
a clericis et iſti ſi petãt aliqᷓd in quo Pa et p
uata viilitas verſat' nõ valet. vt pz ĩ dictis·
c·q̃ſtũ·de eulogijs:Excipiunt' aũt quidaxʒ
caſus a ure ĩ quibꝰ munꝰ a manu recipit vb
recipi põt-Vnus elt ſi offerat' Stis· ex e·dile
ctus fil ius a · ĩ fine· IAi aũt dub te veꝛ Stis
vł ex pactõne vł ex coærupta volũtate ſit da

tum debent attẽdi p̃notata lupra proxime. Ste
ſim ea pᷣſumi põt ꝓ et Otra·ſ. in fozo cauſaꝛx
ſed in foeo ↄſcie attendit' intẽcio. Quidã tñ
quibꝰ ↄſentit rap. diſtinguunt qe aut da' ali
qð tpale ꝓ ſpuᷣali ſiue ꝗꝓpter ſpuᷣale pncipałr
et ſic eſt ſymonia.j.q:.j·eos in fine et.q·. iij·
ſiqs pᷣbendas. Iut ñ pncipabr ita ꝙ alias da
ret.et ſic ñ eſt ſymonia ex·e.etſi qſtiones di⸗

lectꝰ filiꝰ a.ĩ fi. De qᷓ opi · dicit roð. ꝙ vide

dura · q raro vł nùquã otingeret hoc· qñ em
epᷣs piſienſis mn tronizat p archidyaconum
ſenon. cõſueuit ei dare dimidiã marcam auri
quõ aũt vel qñ ſibi eã darzʒ niſi eũ introniza⸗
ret vn credit ꝙſi hoc ſpõte et ſine pacto fiat
nõ e ſmonia. crehit eciã ꝙſi aliquo tꝑe det
nõ vt debitũ ſ vt dari oſuetũ nõ eſt ſymonia
hec roò. q SGciendũ aũt ꝙ nõ oĩs pactio ĩdu
cit ſymoniã · Nam poſſeſſio dari põt vt ĩ ea cõ
ſtrua' oeatoeiũ· vt ex de reſti. ſpo.olizʒ. Et ſub
certo pacto dari põt licecia oſtruedi ip̃m. ex
de cenſi.qᷓnto·et ex e.ex inſmuacõe.talia em
pacta repntam ſpualia ſicut et m er de p̃be.
ſignificatũ.gt ĩ tradicõe ſue rei qlibzʒ põt qðᷣ
ſibi placet appone pactũ ex de cõ:ap.nullu.
— caſus e cu aliqd ꝙ opibꝰ ſpualibꝰ
alicui pᷣſ bitero dat' qui ad ea alias n̊ tenetꝰ.

xij · q. ij caritate · Et ho eſt veꝛa ſi nõ heat ali⸗

as vñ viuat. vt.j·q.j. iudices:t ar.optimuʒ
xij · q:j.illi qᷓ vñ ſuas opas locare põt ad te⸗
pus vt faciut pᷣſ biteri ðducticij · vł qe h ma
le ſonat vicarij dicantur vel ſubſidiarij· vt ex
ne p̃lati vices:c·finali · dũmõ vt dicũt go:et
hoſt.pncipale intencõeʒz ſuã.inferat ñ ad pe
cuniã ſ ad obtinendũ veniã. Si vo ad eas ex
officõ fſuo tene' puta qe è deſpõſatꝰ et ĩtitula
tus eccłie nihil eciã obtẽtu ſumptuũ accipe
dz de cõſe · di · ij · ſufficit: alias ſymoniã ↄmit
terz . vt · j· q · i · vendetes · Parrochiani tñ co
gẽdi ſunt ꝑ ſupioẽẽ ſolue illud qð ↄſuetudo
lLlaudabilis introduxit ex · e · ad apłicam. fi.
Et ſic ad dandũ oblacões · xvj.q.j.ſtatuimus
Si aũt nõ tenet᷑ et hʒ alias ſumptꝰ. aut debz
Stis cãtare aut ceſſare· alias ſi hꝰ faciat ꝓ pe
cunia aut erit ibi ſmonia aut auaricia vt di⸗
cit gof · et ray· licʒ em̃ vt dicit rap· foete non
eſſet ſymonia eo ꝙ nullus tenet' ſuis ſtipen⸗
dijs militare ·˖ ex e · cũ ſit· tñ eſt ibi turpilucx
vel adminus habʒz ſpecie mali:pdicto mõ di
ſtin guunt ray · gobf · et hoſt · Roð · aut dicit ꝙ
pſbitero ſiue indigeat ſiue non pecunia dan
põt in ſumptus eius ũ ĩ munera ſacerdocij·i.
ſacerdotab officij qð ipedit.ſic diẽ ceroni⸗
mus ꝙ decẽ panes cruſtula et vas mellis ſi
Aphe data fuerũt magis in ſumptꝰ eius qm ĩ
munera Phie reputãda ſũt . j· q:j· indices Lu
dicit pſbiter recipie pecuniã ꝓ of ficiãdo
ad tꝑs eccł iam loquit put li ꝙ notat cãm ſi

ne qᷓ nõ vł cãm admiculatiuã et n appᷣciacõo3

officij vel eciã laboeis quẽ hʒ in officõ ſicut
aliq̃ dicere volũt q laboe ille adeo e ãnexuſ
illi officõ ꝙ ñ dz vedi vł locari ſicut nec of⸗
fi ciũ ipᷣa:qe qſquis alterũ illoꝝ vedit et reli

quũ. vñ ĩ om̃i cau pᷣſbiter dz officiũ impede
gratis · Et qð ei dat dz dari Stis ſicut dicit

augꝰ. ꝙ apłi gratis ab illis accipiebãt panè
quibꝰ gratis poicabãt. hec rodᷣ Eiſt 8⁰ notã⸗
dum ꝙ cũ dici aliqð tpale dari ꝙ ſpuali hec
ppoſirõ ꝙ poteſt denotare appᷣciacõʒ ſiue cõ
mutcacõʒ et ſic nõ debet ↄcedi. põt eciã deno
tare cãm finalem vel efficiente· et ſic vtroqʒ;
mõ põt cõcedi vt ſit ſenſus ille dat pecuniaz
miſſa. 10 eſt ꝓpter veneracõée; miſſe et tunc
denotat fine· vel ꝓ miſſa id eſt ꝓ deuocione
miſſe qᷓ̃ mouet eũ ad dãdũ et tũc denotat cãm
efficiente põt eciã denotare admiculacionez
q̃ᷓ eciã reducit ad cãm efficiente vt cũ dicidᷣ
ille miſtrat librũ et calicem ſ bitero ꝓ miſſa
celebrãda vb ille dat pecumã pᷣſ bitero ꝓ ec
cleſia officiãda et ſic eciã pᷣt ↄcedi · Notãdũ
ecẽ ꝙ tpalia miſtrãtibꝰ ſpualia dan et ab eis
accipi unt tanꝗᷓm ſtipendiuʒ nccitatis et ſzm
ec chie oꝛdĩiacõez et appeobatã ↄſuetudinẽ et
ñ vt p̃ciũ mercedis ſpuᷣaliũ qe tũc dãtes et ac
cipiẽtes omitteret ſymoniã ñ obſtãte aliq̃ cõ
ſuetudĩe qe oſuetudo ñ p̃ᷣiudicat iuri natura⸗
li vł ̊mo qð ꝓhibzʒ ſymoniã·vn.j.ch.v. ſu⸗
per ð ꝗ bñ pᷣſut p̃ᷣſbiteri ec.dicit glo.aug· ac
cipiãt ſuſtentacõez a ho et mercedẽ diſpẽſa
cõis a dno. Terciꝰ caſus ẽ cũ da ꝙ vita eter
na ĩ remiſſiõj pctõ ſm iꝰ dañ. iinj. pctã tua
eb is redime · ex de teſtis · c. fi · et · xj. qij.aĩme
Z qre ñ e hic ſymonia.cũ hic ſut ſpũalia.
qe eleymoſine dãt᷑ ĩ paupibꝰ deo q̃ ẽ dñſ
pualiũ ideo ſymonia ñ ↄmitti cũ eo ſicut cũ

*

Piatis qui ñ ſut dñi ſͦ diſpẽſatoꝛes eoꝝ tezʒ
pᷣdicta cadũt ſub merito et ꝓponunctur nobis
venalia a deo ex pacto ꝓ moneta dilectõis
et opibus caritatis nõ ſic de ſpual ibꝰ que p
miſtros eccbie oferũtur vt cozpał elemoſma
nõ elſt pᷣci vite eterne niſi inqntũ imperat a
caritate Quartus caſus eſt cũ dat' ꝓ redims

da vexacõe ex edilectus filiꝰ.r.vñ ſi ep̃s ex
coĩcet me iniuſte vb mine' auferre mibi bũfi
ciũ q;ᷣ iuſte poſſideo licite redimo iug meum
dãdo ſibi pecumam vt ſnĩam iniulſtã reuoc et
vel ab hac imuria ceſſz. ar. ex de mgris. Phor
bemꝰ. Hec obſtat illud e e. qrelã. vbi mide
Phiberi et emi et redimi qe ibi exponitur ſzm
gof redim id é ꝓ pecunia reſignari- MHon ob
ſtat eciã illud ex.e.nemo. qe ſzm gor:ihi non
redimit veracõ ſo emi abſolucõ vel põt di⸗
ci eciã hm gof.et hoſt.ex e.dilectꝰ.j.pſi 48
excõ icatus iuſte. bñficin acq̃ſiuit imuſte tũc
in vtroq; caſu ↄmittitx᷑ ex e:nemo.et.j.q.j.nł
lus ep̃s.ii. redẽpcio g rei ſpũuũᷣalis pmittitur
vexato iniuſte et redimeti ·ſj ꝓphibet' verxãti.
et vexacõis ceſſacõe recipieti. Si tñ excõi
cauit me iuſte nõ licet mihi pecumã ꝓ bn fi⸗
cio abſolucõis ei dare nec licz ſibi accipe li⸗
cet tn ꝓ peccati punicõne. Caueat auũt abſol
nens ne ĩ hac magis intendat cupiditati qᷓm
coerectõr ſeruire· Bod aũt ſentire vide ꝙ eci
am ſymonia eſt ſi aliq̃d ꝙ reuocacõe iiuſte ſe
tencie detur. vnde ſzm eu minſte excõicatus
coꝛã ſapioee cõquerat'. ſed qð dictuz eſt pus
comuniꝰ tenet. Hihil ergo dandũu eſt iudici
pꝓ abſolucõe directe. ſumptus tñ quos fecit
APter rei ↄtumaciã aduerſariꝰ vel eciã iundex

cum ꝓcedit er officio ſuo debz ipe reus ante
quã abſolnad rehcere: ex vt lite non dte · qm
. in alijs: et. de ſe · ex · ſacro· et de appella.
cum ſpeciali. Si tñ ſit excõicatꝰ iniuſte abſol

ni debz ſine om̃i Suamme vt in · c· ſacro⸗hec

berñ. ex e. adð aures: Qurd ſiquis elects in
ep̃m det pecuniã aduerſario vtn ipediat eiꝰ
electõezʒ c ꝙ ho nõ licz ſibi nec an electõez
nec poſt ſi ꝑ electõeʒ nõ ſit ius aqſitum ei · ex
e. de hoc · j. Si aũt ſit ei ius acqſitu licʒ ſibi ñ
deʒz ꝓ electõe ſzʒ ꝓ vexacõis ſue iniuſte redẽ
peõne. ex e.dilectus alie reae nd ſi al iqᷣs
de quo ↄſtaret ꝙ in electione nullũ ius hret
añ electõeʒ impediret ne electio fieret. nuqᷣd
capłbm vexacõez eius rodimere poſſet nder
roð. ꝓ ſic · ſ.ſi ille impedirz ne ſimpłr electio
fieret ſſe ſimmpediret ne de iſto vb de illo ele
ctio fierzʒ foete tũc capł m ĩpediẽti nibil dare
poſtz ſicut nec ille cuius electõez impediret.
Quintus caſus ẽ de ↄſecracõe et viſicatõe
iem epᷣs eccłiaz ↄſecrat vel epatum viſitat
põt ꝓcuracõez moderatã recipe· ex ð ceſi:cũ
apłs· et ex e ·cũ ſit romana.et de pᷣſcrip..cuʒ

ex officij· et. x.q:iinjrelatũ.t nibilominꝰcñ

videt' hoc face Stis:ar.ex de vi.et ho. cle.
cũ ab oĩ · Hõ tñ itelligas ꝙ exi gat' aliqᷣò ꝓ
ipa ↄſecracõe · Glias ↄtra.jq-j·.ſtatuimꝰ. ſʒ
P laboee vie · xij · q:ij.caritats. eciã ſi eccłia
ſit ĩ ciuitate · ex de ceſi · venerabił ſʒm gof. Se
cundũ vᷣo hoſt · m ſũ.cũ tab laboe ſit ſpũal q;
Platꝰ nccario et ex officõ ſibi iniũcto te ſub
are meliꝰ e dre ꝙ& H Puemt ex oluetudie ex e.
ad apłicã· et ex eq̃tate vt q̃ ſemĩat ſpualia me

tat et cpalia vt pz ꝓ multa exepla. xij.q· ij ·
F.· qe ergo:qmmo h eſt ex cõnexitate. vt ex

de ceſi. cu venerabib. Zedz añt bern · et hoſt.

in gio. er e· cu ſit· p̃dicta ꝙꝓcuracõ ꝑmiſſa eſt

a lure qſi licita quia nõ peccat' legis autoꝛi⸗

tcate.xxin·q:inj: qui peccat.ft debz freri hm

Ffacultates eccłie ſicut et alie.e de renſi. ſo⸗

pite. imo eciã ſi eccłia ñ poſſit ex penuria ep̃ſ

ſuis ſũptibꝰ eccbłiam oſecrahit.j.q.j. placuit
* qre dat ep̃o ꝓcuracõ ꝓ eccłie ↄſeccõe
et ñ ꝓ clericoꝝa cozdinacõe cũ eciã ibi ſit la⸗
boe. H& qe ep̃s põt oedĩare in ſua eccleſia et
facile põt hNe expeſaſ ĩ domo ſua ñ ſic aut cũ
aliã oſecrat aut viſitat eccłiam. 7 Circa vo
munus ab obſequio ſciendũ. ꝙ tee munus ſy
inducit ſymoniã qñ pactũ interuenit · vñ ſi
mitto tibi eccłiaʒ vt negociũ meũ ꝓmoueas
ſymoma . vt ex e. cũ eſſent. Si aũt ñ interue⸗
niat pactũ tũc ſic diſtin guit ſjm gof· hoſti .
et berñ. ſup· c. cũ eſſent · qe aut ſeruio ubi hac
ſpe ſeò ario ductꝰ ſeʒ ꝙ oferas mihi bñfianz
et pncipabłr ſeruio Gtis et tũc ũ pecco· ar· di.

lIxj. q̃d ꝓderit.aut ſeruio pncipabr vt ↄferas

mihi bnficiũ et ſecũdario gtis et tũc delinq

In quo tñ caſu ſufficit mihbi pꝑ pñiam ſatiſfa⸗

cere deo vt dictu eſt S. Et ſcòᷣm hãc diſtinctõ
nem intelligit' illud ex e.tua nos ſym gołf. et

cocoedãt iura que vident' ſibiinuicẽ dtraria

Flitcer põt diſtingui ſim rap· gofiet hoſt · ſie
obſequiũ aut eſt coæpale aut ſpũale.ſi ſit cos

poeale et heneſtũ nõ inducit viciũ dũmõ nõ

interueniat pactũ vt ſiquis ſeruiat ep̃o romã
eundo ꝓ eo adnocãdo eius negocia ꝓcuran
do. Sc ho innur a ↄtrario ſenfu.j.q.j. ſut nõ⸗
nulli:ibi munꝰ ab obſeqo cũ ſerunus indebi
te impeſa. St ho intellige vbi dignꝰ dignum
pſtac obſequm̃ vt dictu eſt ſi vo dignus indi
Znũ vel indignꝰ dignũ obſequiũ pᷣſtet ſymo⸗

nie vicõ ñn carz. vn ſi ſeruiat ei ad vtilitate cõ

ſangumeon eius vel faciat aliquid hmõi eſt
munꝰ ab obſequio:et eſt ſymoniacũ ſecundũ

tho.Si aũt ſit ſpuale et interueniat pactũ in⸗

ducit viciũ niſi bnficõ vł pſonatni ſit ãnexuũ

vt cũ eſt impoſitũ h; onus alicui pᷣbende vt qᷓ

eã Mhabuerit dicat miſſam de beata virgine⸗

vt ex de pᷣben. ſignificatũ· Et intell ige ſecun

dum roð ·: ꝙ ꝗpter obſequiũ coepale et hone⸗
ſtum dari n ò bnficiũ. ſ̊ dat' obſequeti meri

tis ſuis cognitis ꝑ hmõi obſequʒ qe vt dixit

