vir vocet excoicatũ ad melam. nũqᷣdò vxoꝛ ibi
Omedere poterit ad ande⸗ Hr credo ꝙ nõ. ſi⸗

ue ille ſit excõicatꝰ ſimpbr ſiue cũ ſuis pticipi
bus poterit tñ ↄmedere ad aliã meſaz in ead ẽ⸗

domo.q̃ᷓ ita remota ſit a meſa excõicati ꝙ me⸗
rito poſſit dici ꝙ omedẽtes ad illas duas mẽ⸗
ſas nõ ↄmedãt ſib.Gͥ ro. Sequit' videre de
tezcõ.ſ.ò haĩlitate:circa qð ſcien ꝙ B ſiłiter
excuſat quaſ ã pſonas.vt filios ĩ ptãte patris
Oſtitutos nõdũ emãcipatos · ſi ei eſſent emãci⸗
pati:tan pÿ extranei tenerev vitare patre excõi

catũ· et B oico niſi ipi ↄmenſales eiꝰ eſſent· et
ab eo neceſſaria haberet. Ide dicit hHu· & patre
reſpectu filij. ꝙ cenet' vitare filiũ excõicatũů.·

niſi ab eo recipiat alimentũ gt ide dicit jnno.
ſuꝑ c inter alia ·qð tñ hu: intelligere videtur
cuᷣ vel iſte vel ille facile nõ p̃t aluũde habere
nec eſſaria·. Quidã tñ h extendũt etiaz ad diui⸗
tes qui ante excõicacõz erãt de familis In pi
bus tñ gallicanis vbi nõ habet locũ de oſue⸗
tcuò me patria poteſtas. vb emancipacõis ſolè
mtas:eoipᷣo ꝙ filiꝰ vxoeze ducta ſepatim viuit
diſponẽs de rebꝰ ſuis ꝓ ſua volũtate ſicut pa
terfamilias:tenet' patrez excõicatum vitare.

HB roò. Item huĩl itas excuſat ſeruos ancillas:

rulſticos.ſeruientes et om̃s alios ſubditos · ſ. qᷓ
non adeo curiales ſunt vt eoꝝ ↄſilio ſcelera
ppetrent.tales em pſone ante ſñiazʒ latã aſtii
cte erãt ad familiare obſequiũ exhibẽeéduz nec

poſt ſnazʒ latã tenent ad eiꝰ Otrarin. imo bnfi

cio canonis· xi q: iij: qm multos:id agente ſi⸗

cut aò familiare tenentè obſequi: ſie ad cõio⸗

nem ſine qua illnd nequeũt exhibere: ex e. in⸗
ter alia:.S. vt igy vñ ſus ꝓdijt Ideoqʒ ſic expo
ni debet v. poſitꝰ. xj.q.i· qm multos.ꝛbi. nec

nõ et om̃s alios q n adeo curiales ſut ꝛc.qðH .·
ᷓ de guria ſunt nõ de ↄſilio. Et ide intelligas

de nutricijs et ↄſanguincis et ſimil SHus. q̃ ſi a
dus recederet nõ haberet vnde viueret. ar · ex
e: ſi ve · cũ ante excoõicacõez facti eſſent de fa⸗
milia 0 ec e ſ poſt c neceſſitas cogat ꝙ fi⸗
ant de eiꝰ familia poſt excõicacõeʒz. B hoſt. et

cõuemt cu eo ray: quod autẽ dictũ eſt ꝙ huili

tas excuſat ruſticos.intelligit' de ruſticis qui

colunt tereas dnoꝝ:q nõ credo hᷓ; eſſe exten-

dendaz ad alios qui djcunt medietarij et qui

ꝗꝓpter tereaꝝ culturam. certã fructuũ pcipiũt

pozcõnem vt ip̃i poſſint cũ domĩs pᷣdioeuz cõi
municare niſi quantum ſpectat ad culturam
reddendam et recipiendam rõnem illius. qui⸗

daʒ tams reſtringunt poc niſi a ozi&narios

ᷓêR—

dł aſcripticios · Seruientes vero intelli gunt⸗
uietes qui ſut de familia excoicatoꝝn quia n
eſt H extedendũ ad vaſallos.ne ſit cotra iluo
v. q· vj.nos ſãctoꝝ et c.iunratos lec etiaz adò
clericos reſpectu ep̃oꝝ vel alion platoꝝ ſu
oꝝ qe clericꝰ tene' vitare p̃ᷣlatũ ſuũ excõicatũ

niſi ſit talis ꝙ ſit huies ei et ò familia eiꝰ. mo

nachi tñ cu ſit q̃ſi ð famil ia ſuoꝝ abbatũu ex
cuſãt' ſi cũ abbatibꝰ cõicet.G̊ roò.Ttem quod
dictũ e ð ſzmetibꝰ et alijs qui ñ ſũt ita aſtricti
ceta vel ꝓpetua obnoxietate.ſicut ſůt vxores
filij et ſerui:intellige veꝝ eſſe qn añ excõicaci
one latã in dñmobligauerãt ſe ad ſeruiedum

ei ·ſʒ ſi anñ excõicacõʒ ſzuiciũ nõ intrauerãt· cre
do ꝙ nõ ſunt obligati ad intrandũ poſt excõi

catõz:qe nõ cogitaunerãt ð G can.ł ſi cogitaus
rãt ꝓmiſſo fut illicita:nec fuit obligatoeia B
roð · Quid ſi pꝰ excõicacõʒ ſe obligauerãt tñ
excõicacõez ignoeabãt RX& credo ꝙ ſiue igno⸗
rãter ſiue ec ſcieter ab eo recede poſſent. ſic qᷓ
ſcieter ab inicõ litis omittit excepcõz excõica
cõis· nichilominꝰ eã obicere pᷣt poſtea in q̃cũ
qʒ pte litis er de excep· excepcõz. multomagiſ
eſt verũ de eo qᷓ ignoeauit tale eſſe excõicatuz
licz in hoc ſit dẽa ꝙ ignoeãs nõ tenect diſcede
re cũ dãno ſuo.ſʒ ſcies tene eciã ſi ſupꝑ Bͥ p mi
quitatẽ lata Fuerit excõicacõ otra eù a indice
ad querimoniã ipiꝰ excõicati trahetis eum m
cauſam ſup hmoĩ obligacõʒ t nõ eſt otra.hꝰ
ꝙ factꝰ e de familia excõicati itrãdo ſzuicium
tpe excõicacõnis qe timn illa familia excuſar qᷓ

erat an excõicacõzʒz familia vł poſt excõicacõz

facta ẽ ſme culpa ſuå roᷣ · IYta mil ites te

neãt' obedire peincipibꝰ ſuis publice maiozi

excõicacõne excõicatis ꝓ Sui et enormi caſu
poſtꝙ; denũciati ſunt ſoleniter excõicati ꝙ
nõ.xv.q:vj.nos ſanctoꝝ · et c.ſe.et ex de peiſ
Sue.i tex· et glo.Exeõncacõ em publica. ꝙ;diu

eſt illa aliqs inodatꝰ. abſoluit mil ites ſuos a

zurameto fidelitatis quo tenebãt᷑ ei .i⸗ eff ectũ
illiꝰ obligacõis ſuſpedit: et G̊ ſtatutũ è ĩ dete
nere eccleſiaſtica Pcepta.nõ tn ſm ſo·xj: qen)

julianꝰ obligacõz tollit. vñ dno at ſoluto te⸗

nent' ſibi obedire ſi tñ dubiũ ſit vtn peĩiceps

excõicatꝰ ſit vł nõ.obedire tenet .qe in dubiſ/⸗

ſupioeibꝰ e obediedu. jj. q: i. qᷓd culpat' ĩ tex·.
et expᷣſſꝰ in glo.NHec obſtat ꝙ eccleſia ablol⸗
uit a iuramto fidelitatis milites quo tenebanꝰ
peincipibꝰ excõicatis:qe ᷓ fit ad maioee ↄfu⸗
ſione peicipis excõicati: et qa añ ſniam al iqui
de facto fidelitatis debitu tzuãt ˖ vl Pt dici ꝙ
aliq̃ᷓ ab ſoluũt tà p ſnĩazʒ ꝙᷓ ipᷣo iure.q tñ ꝑ ſen
tenciã abſoluũt ſimpliciter et abſolute rema⸗
net abſoluti:etiã poſtqꝙ; peiceps ab excõicacõ
ne fuerit abſolutꝰ.ſ licʒ ipᷣo iure ſuſpebat ef

fectꝰ obligacõis ſupdicte durãte peicipis ex⸗

cõicacõe illa tñ obligacõ nõ tolli abſolute
niſi foete quo ad ſubditos iſtoꝝn qui excõncati
ſunt iẽ qe lapſi ſunt ĩ hereſim maĩfeſte·ꝭ rich

.⸗

Mota igit de hmoi vaſallis io q& notauit

Hug. ſup ill e.nos ſanctoꝝ ſcz ꝙ ſunt abſolu

ti ab obligaeõge fidelitatis ꝙᷓdiu eſt eon dnt
excõicatꝰ.et ꝙ de bet abſtinere ab eo ſicut ab

alijs excõicatis. et ꝙ nõ debẽt eũ viſitare nec
curiã ei facere vel ire vel equitare. Oomedere.
bhibere. vb cõuerſari cũ eo:nec exercitũ ei face
re:nec ad bellũ cũ eo ire:aut eu defedere · aut
ei auxil iu dare.tenet' tñ ei reddere debita ee
Hhmoi. ſicut tenet debitoe reddere excõicato
qð ei dzʒ.nec peccat ſic ei dicando:qe cauſa e
neceſſitas ita dict hug. Sʒ qe tota die videmꝰ
fieri Otrariũ:diei p̃t q lð c.nos ſãctoꝝ in eo
caſu loquitur qñ aggrauat ſentecia ↄtra nobi

le excõicatũ:et p̃cipit ĩ ꝓenã eius ꝙ ei nõ obe

diãt . et tũc peimo tenẽt eũ vitare.ſentecia tñ

hus · eſt ſecurioe.G̊ rodᷣ · jnno. vero et hoſt. ex

de do. et contuma.veritatis· de Bambigue lo
quũõt et referũt vtrãqʒ dictaꝝ opinionum. c
Bed quid de magilſtratibus excõicatis et bali
uis eoꝝ nũquiò hõies eoꝝ ꝗᷓ nõ ſunt vaſalli
ſeò alias ſunt de fozo eorum: quia manent in
Diſtrictu eoꝝ · vel tenet fundũ pdiũ vel domũ
ſub eis.licʒ non maneãt ibi nũquid vocati ab
eis iure tenebunt' venire: aut poterũt deduce
re re in indiciũ coꝛã eis tpe excõicacõnis ſme

Peccato H& ſme piudicõ credo ꝙ ſic· qe ſi vo:
. lice

cati ſtãt ꝛuri cozã eis videt eſſe cã neceſſitatis
ſi eciã ↄueniãt imuriatoes ſuos coeam eis.ex
cuſant' ſimiliter ꝑ cauſam neceſſitatis. ſicut ſi⸗
ꝗs trãſiens ꝑ tereã excõicatoꝝ ſpoliatꝰ a pᷣdo
ne recupet rem ſnã ꝓ iudicem excõicatũ. et i18
eſt mdiciũ de ſimil ibꝰ.niſi foete ſit ↄſuetudo
ꝙ eccleſia defendat huiuſmodi reos.nec ſub
humſmodi excõmunicatis iudicibꝰ reſpõdere
teneatur vel cõpellãt'.ſi aũt in alijs caſibꝰ ↄĩ
cet hmoi ſubditi iudicibꝰ vel dñis excõicatis
pꝓuta ↄmededo.bibedo et ſimilibꝰ n excuſant
quia non ſunt de pſonis exceptis · xj · q.nj.qm̃
multos⸗hec roòð. Nuquid armiger vel ſerui

ens militi ſequens dommũ ſuum tenet vitare

pꝓublice excõicatos⸗quibꝰ tame omunicat do
minꝰ ſuus credo ꝙ ſic- licet em̃ excuſetur
in Gq ꝙ cõmunicat domĩo ſuo excõmunicato.ñ
tame excuſat' excõicando excõmunicatis qui⸗
bus cõicat dominꝰ ſuus Ide intellige de ſimi
Libꝰ B; roò Sʒ nũquid in cõuerlo caſu ſupio
res licite pñt cõmunicare inferioeibꝰ excõica
tis & dixerunt quidã ꝙ ſic: nã eaðò lege aſtri⸗
cti ſũt ſupioees et ĩferioees vt dictũ ẽ S̊. Hoſt.
vo et rap·dicũt ꝙ ñ.n em excuſari debent ma
joees et non excõicati ſi participet mimoibus
ſiue ſubditis excõmunicatis cum eos coeeige⸗
re poſſint et debeãt:et hoc intelligas de ſupio
ribꝰ racõne officij vel poteſtatis vel domimij
quibꝰ neceſſe eſt obedire.ff.de iuſticia et iur.
L. ij. Tho:tamen dicit ꝙ ſuperioees cõmunica
re debent inferioeibꝰ adminꝰ in bis in quibꝰ
obligati ſunt eis· quia ſicnt inferioees obligã
c' ad obſequiũ ſuperioꝝ ita ſuperioꝛes ad ꝓ⸗
uiſionèe inferioeũ Quid de mercenario excõi
cato· nuqund dominꝰ? eius eum vitare tenetur
M ꝙ ſie ſi ſme magno dãno ſuo vitare poſſit.
alias licite ei cõicabit. vt ꝓbatur ex e. relatuũ
et c⸗ſi vere· et m HB iura diuerſa diuerſimode

loquutur Et idem mtelligas de ſocijs. B Boſt.

ĩ ſum:et ĩ glo·ſup c· ſi vere et bern. ꝛbis.vñ ſi
meꝰ ſociꝰ incidat ĩ excõicacoz nõ teneoꝛ eum

ſtatim deſerere:nec ipᷣe tenet ſocietatẽ ſtatim
diudere et B intellige ſi ſne magno damno B
fieri non poteſt ar · i e · ſi vere ꝗpe fi · ibi ſi in
excõicatoꝛx ec.et·xj ·qiij ·ãteceſſoe· tn ar.Otra
ex de ma. et obe · illud · et · xxnij ·q/ĩ·oĩs · B ha
bent' ĩ glo.ſupꝑ illõ c· excõicatoꝛ. Vt cle⸗
rici teneat' obedire ep̃o ſuo maĩfeſte excõica⸗
to excõicacõe maioꝛi H& ꝙ ñ di · xix . nulli . et
xvj.q: vl.ſane Cmꝰ rõ eſt.qꝛ obediecia eſt qð
dã Dicare · et mi tenet' ſibi nõ dĩcare. qð intel
ligas niſi ſint eiꝰ Guicõ dducticõ deputati · ð
hHmoi em eſt ide qð de laicis mercenarijs · hec
hoſt.q Vt monachi teneãt obedire ſuo ab⸗
bati excõicato maioei excõicacõe poſtꝙ eſt ſo⸗
lenmiter denuciatꝰ excõicatꝰ ꝙ n. ij . q · vij
ſacerdotes et reliqᷓ in glo.tũ qꝛ talis abbas pᷣ
cipe nõ pᷣtcũ ſit ab oĩbꝰ actibꝰ legitimis ſu⸗
ſpẽ ſus. tũ eciã qe mõachi nõ tenẽt ei cõicare
ta lis eciã ñ p̃t alteri vices ſuas vmittere · ſi tñ
Omiſerit añꝙ; ſit excõicatꝰ ipᷣo poſtea excõica
cõzʒ meureente ptãs quã añ ↄmiſerat ñᷣ expirat
ar.a ſimłi.ex.de offi ·vicarij ·romana.hG rich·

qVti pᷣſbiter recipies oblacõs ſuoꝝ pꝛoch

ianoꝛ excõicatoꝝ ſit excõicatꝰ pꝛeeſ bite⸗
rũ recipe taliũ oblacõs dupliciter ĩtelligi p̃ᷣt
vno mõ ita ꝙ cũ alijs fidelibꝰ eas ↄferat pee
ſbitero ad altare·et B oĩio nõ licet:qꝛ tunc ex⸗
cõicatis pticiparet et excõicacõz incureeret qᷓ
Otrahit ex tali pticipacõe· Flio mõ ita ꝙ ob⸗
lacõs ſibi debitas ab eis repetat ł recipiat · et
B liczʒ:ab excõicatis em̃ pᷣt peti qð ab eis debe
c. ex e · ſi vere · H rich; ¶ Quid ſiqs pᷣſbiter opaſ
ſuas locauit alicui peicipi vł alij excõicate.
& ſi tpᷣe excõicacõis ↄuecio facta fuit nõ va
unit Si vo poſtea excõicatꝰ fuit. caueat ne in
diumis officijs ſibi huiat · eciã ſi ep̃s ſit ex e.
ſignificanit· G hoſt.q Sequit videre de qrto
ſeꝝ de ignoꝛãcia·circa qð ſciedũ ꝙ ſemp ꝓba⸗
bilis ignoeãcia excuſat ſine ſit ignoꝛãcia facti
ſiue eciã mris quo ad eos quinõ tenẽt ius ñ
ignoæare.vt ſunt ꝑneri donec ſunt capaces do
li Gecꝰ eſt ſi ſit craſſa et ſupĩa.ex de oꝛ.ab epi
ſeopo q̃ reſi·c· ij· Quid ſi ſciat habitu et nõ
aduertat actu:nũquid peccat aut incidit in ex
cõicacõʒ ſi ꝓ ſureepcõeʒz faciat et ſubdito
dũ nõ aduertit credo ꝙ excuſabiſlis ſit quo ad
peccatũ et quo ad excõicacõzʒ. B roò ·· Deo qᷓn⸗
to aũt qͥs dicit' ſcire aliquẽ eſſe excõicatum di
ctũ eſt ſup ti · de pena pticipãtiũ cũ excõicatis
quo ad omẽs pticipãtes generaliter Et adde
his que ibi dicũt ꝙ nõ eſt ꝓbabilis ignoean⸗
cia ſi ignoeet qð a vicinis publice ſci · aut cũ
eſt ĩ pꝛochia in q̃ aliqs eo tpe eſt publice de⸗
nũciatꝰ excõicatꝰ.aut ſi dicat ꝙ epi ꝓpeij ſen⸗
tẽciã ignoæet · vb qð publice factũ eſt i ꝓuin
cia.xij ·q:ij·q̃ᷓ et humanis.et di.xvj.qð dicitis
Pdeo tñ q̃s poſſz eſſe remotꝰ a ſuo epᷣo vł a lo

co publicacois ſnĩe. et tñ poſſz eſſe recens pu

blicatõ ꝙ ꝓbabilis poſſz eſſe ignoꝛãcia Non ẽ
aũt ꝓbabile ſm leges ignoeet' qdð publice
SSmulgatũ eſt exquo elapſi ſunt duo menſes a
tye ꝙꝓmulgacõis. in aute. vt facte noue ↄſtitu
cõs cirea peĩ · Creo eciã ꝙ ind ex qᷓ indicat ex
pᷣſumpcõibꝰ iudicaret qñz aliquã craſſa⸗ʒ igno

8⁸

rãciã eſſe.et ꝓ dſequẽs aliquẽè eſſe excõicatum
vbi deꝰ q videt veritate udicaret ꝓbabilem
ignoꝛãciãet ꝓꝑ vñs illũ nõ eſſe excõicatũ · hec
roð · Quid ſi ſcio te eſſe excõicatũ et tñ nihᷣi
ſciam de aggrauacõne ſnĩe.nullo mõ coĩcatu

r9 ſi ſcirẽ ag guacõz.nũquid meureo excõicaci

onẽ maioee &σ ꝙ nõ.ſicut em nõ incureit mĩo
rem excõicacõzʒ qui cõicat excõicato ſimplici⸗
ter. niſ ſcies de excõicacõe eiꝰ.ita excõicacõzʒ
maiozẽ nõ meureit ille qui ↄĩcat cũ excõicato
vk cũ dicãtibꝰ ſibi.niſi ſciès de illa agguacõe

In vtroqʒ; tñ caũ diſtinguẽdũ eſt inter ꝓbabi⸗

le ignoꝛãciã et craſſaʒ et ſupmãvt ꝓbabilis
excuſet excõicacõzʒ tã maioꝛe qᷓ; mioꝛemcraſſa
aũt et ſupĩia nõ excuſet · B roð. Quid ſi credam
aut timeã dĩcaſſe cũ excõicatis aut cũ pticipã
tibꝰ ſecũ.aut ałs incureiſſe excõicacõz maioꝛẽ
de qᷓ nõ ſum certꝰ vt fuerit lata vł vti inci
deri m eã ſ de q̊ habeã oſciẽciã nimis ſcru
uloſazʒ · et cpi · leuẽ et temerariã · ad ↄſiliũ a⸗

licꝰ bom viri debeo deponere eã · quã ſi depo

nere nõ poſſum vł nolĩ. vł ſi de H ꝓbabile o⸗
pimonem habeam ad cautelam me ablolmn
faciam ab eo qui de hoc me abſoluere poteſt
ar.ex e ·inqſicõi:.HG rodð ·:’ Quid ſi ep̃s excõicat
om̃s vſurarios ſue dyoceſis et ſoꝛtilegos au:
abbas oms monachos ſues qᷓ „hum hñt · aut
viciũ ſodomiticũ aut aliq̃d rale ↄmiſerint Mũ
quid ſi aliqs hmoi ſubditoꝝ inciderit ĩ factũ
taliter dãnatũ ſtatim mcidet in excõicacõz Hẽ
ſi ferat' Hmor ſnĩa excõicacõis in los qui cõ
miſerint tale crime vł tale nõ credo ꝗᷓ ↄmi⸗
ſerint incidãt in illã exccicacõz donec ſciãt il
lã ſnĩam latã eſſe vł ſuꝑ q̊ laboꝛet ignorancia
craſſa et ſupina·de cõſti.vt aĩaꝛx li:vj. ſi autez
lata ſit hmoi ſentecia ĩ illos qui añ latazʒ ſnĩazʒ
talia ↄmiſerãt ligãt ꝓ hinoi ſnĩiam et indiget
abſolucõe.licʒ platꝰ peccanerit taliter ſnian⸗
do ſi fecerit ãmoõicõe nõ pᷣmiſſa.hm̃oi tñ excõi
cati nõ peccãt ſi nõ gerũt ſe ꝓ excõicatis · aut
ſi celebeãt vł miſtrãt im ſins officijs · qndiu
babiliter ignoꝛãt hmoi ſniam latã eſſe · G̊ roõ·
4Seaaie videre de qnto ſczʒ neceſſitate· cir
ca qð ſciendũ ꝙ inſtans neceſſitas excuſat. vt

ſiqs ꝑ tereã excõicatoꝝ trãſiens emat ſibi ne⸗

ceſſaria victualia ſine qbꝰ ſuſtetari nõ pᷣt vt ꝓ
bari p̃t · xj · q· iij· qm młcos et ex e · ſi vẽ q nů

quid licet paſſim et ĩdifferẽter ac cipe elimoſi

nã ab excõicatis credo ꝙ nõ niſi in calbꝰ
exceptis · ſ. in caũ neceſſitatis et in ſimilibus:
qð tn nõ credo eſſe reſtringedũ ad extremã ne
ceſſitatẽ ſed ſufficit ad execunſacõz ꝙ indigeat
et ñ poſſit vmode et ðfacili habere neceſſaria
aliũde . Broð.vñ ex e· ſi vere in fi · dicit ꝙ ex⸗
cõicatis cõicari pᷣt cũ doloee coedis in qbus
eoꝝ cõicacõ vitari nõ p̃t· ſupple gm glło:ↄmo
de . qa id dicimur poſſe qð ſme ĩcõmodo poſſu
mus. ff.de v· ſig. nepos in fi: Et idẽ vult ho.
e e.cũ volũtate·jnno.vo dꝛicit ibide indiſtin⸗
cte ꝙ elimoſma recipi pᷣt ab excõicatis ymo e
ciaʒ ſuadendum eſt eis ꝙ faciant elzmoſmam
vt veniant ad penitenciam Item dicit ꝙ licet
moetuaria que dantur peo anima non ſmt reci
pisda abexcõmunicato cũ nec ſit oꝛzadũ e⸗

d
1
.
1

—-

—, — — ———

— — —

— — — 2— — —

di . lxxxviij · e · fi. tñ ſi nõ aia ſed ſient alteri vxoꝛe.·p̃ſertim cũ vxores et mariti talia neſciãs
p̃uato excõicatꝰ aliqe ecclehe leget iUo reci diſcernere. et ab omi ſpecie mala abſtineoum
Pe põt· qe nec teſtari xhibe excõmumcatꝰ. et ſit. et pẽſandũ nõ ſolũ qᷣd liceat·ſʒ eciã qd de⸗
ꝛde dieit pe ·. de ſamp · excep. li. vj·pia que ẽ ceat et ꝗᷓd expediat.̊ roði: Excuſat aũt neceſ
nno. Sz hoſt. ibide ſentit Ocra riu 9d O I1 ſitas nõ tm̃ eos qᷓ reci piut ab excõicatis in ca⸗
le ꝗᷓ ſp ſolitꝰ erat dare fratribꝰ ctã ſumma m inn neceſſitatis. ſ eciã eos q́ᷓ ſubueniũt excõica
gulis ſeptianis: cu ſciret ꝙ beem excõicaret* tis m caũ neceſſitats· vñ in illo c· qm multoſ-
rogauit vnu de amicis ſuis ꝙ dictã ſummam dicit ꝙ ſiqs excõicatis in ſuſtetacõzʒ ñ ſupbie
pᷣdictis fribꝰ daretx· donec reuocaret maädatuz 6ß humaitatis cã aliqs dare voluerit nõ Phi⸗
mittes ſe ſuꝑ B; ei ſatiſ factu nũquid frss bemꝰ. Huãnitate intelligo qn indiget vk pſu⸗
ſieteſ. &beret accipe ſammã illã ab ilio Hbzf mi aut credit' eos indigerenec expectadas
ſi frẽs ;̊ nõ ꝓcurauerũt nõ peccaret recipien puto vltimã neceſſitatẽ ſzz ſufficit ꝙ credant⸗
tes ̊ ab illo dãte nõie ſuo-nec iſte peccauit q̃ᷓ indigere · etſi ſit hmoi excõicatꝰ vb idigena k
ita ꝓuidet ſibi ĩ futun apo motu et pia mten aliem gea et petat hoſpiciũ nõ tenet' i8 a quo
cõe-ſciẽs ꝙ frẽs nibil recipet ab eo cpe excoei peimo petit expectare:donec ab oĩbꝰ alijs ſit
cacõis Si auũt ꝓcurãtibꝰ fnibꝰ B factu eſſet. el repulſus. G̊ tn nõ extedo niſi ad alimeta. veſti
ſet illicitũ. licꝭ aliꝰ noĩe apeio daret. fres em meta.et hoſpiciũ· et cetera ſme qbꝰ hõ viuere⸗
in B caũ fraude faceret canoni ꝗᷓ ibᷣ coeica nõ p̃t Secꝰ eſt ſi petat ſecuri foſſonũ vł aliqð
re cũ excõicatis fit aũt fraus canom b legi enma tale vteſile quo moigz dqa in talibꝰ nõ eſſe tã
ſalua ſupficie litere pꝑ aliquã adinnẽcõz dolo facile cõicãdu.tãta tn poſſz eſſe neceſſitas ꝙ e
malo cõtra mecẽ eiꝰ vemt. G roð:. NMuqò ab ciã in his ei ſubuemiri poſſet: q arbitrio boni
vxoꝛe vł familia excõicati poſſumꝰ aliqo reci vin limitadu elt .· Hrod. dicit ãt cho· in ilo
pe ð rebꝰ pafernalibꝰ vxveis ſi dederit e caſu quo ex pᷣcepto caritatis hõ ccicare tenet
as noie ſuo licʒ accipe·de bõẽis aũt cõibꝰ ſi ð cõicatio nõ Phiber RQuird de illo qui amico
derit aliqd nõie viri et ſuo nõ licʒ accipe ſicue ſuo excõicato voleti mede in domo ſua vł ac
nec ab ip̃o excõicato Si aũt noĩe peio tm̃⸗ er cipe ð reᷣ ſuis vł eiꝰ aliãd ſicut ſolet.dimit
Oceſſuʒ ſit ei a viro racite ł expᷣſſe dare de rebꝰ tit ei domũ vł᷑ claues ex certa ſciecia vł pmit⸗
cõibꝰ cũ voluerit· poterit accipi qð ita deder? tit eũ ↄmedere in vna pre domꝰ et ipe omedit
aliter nõ licebit: n apter piculu excõicacõni,i/ in alia:nuquiò ſic ꝓncipat excoicato Pe ſi ho
ſ qꝛ vir hʒ admiſtracõz reꝝ hmci niſ qntum faciat ĩ fraude ne offedat en aut vt ſic acqrat
H Ocedit vxoæi Si aut dubitet vt noie ſuo vel fanoes eiꝰ intelligedu eſt pticipare cũ eo et ĩ
iri b vtrinſq; ſine licecia ł cu licecia det tens cureit minoee excgicacoz-ſ ãt dimittat domũ
du elt certu et dimittedu incertu ne recipiens et claues aut pmitrat en omedere vt dictu eſt
diſcrimimi ſe ↄmittat οdει mõ diſtingue circa qe ꝓbabiliter cimet ne ilie excõicatꝰ vim infe
familiã vt nõ recipiat qð dederit ex pte dñũi · rat ei aut rebꝰ ſuis ſi eu repellat a domo aut ñ
Si aũt neĩe peio dederit aliqs de familia de recipiat nõ credo teneat' cu viole cia en re⸗
poecõe ipᷣm ↄtingẽte . ſicut fit in curijs poteéci⸗ pellere aut ſe defedere vb res ſuas et in hoc
um vbi coci hñt qſi de feudo ctas poscõs eo-⸗ caſa nõ incureit mioæe excõicacõz & aũt cred
rũ qᷓ pant' in coqna: licz tuc accipe ſtde credo eũ indigere hoſpicõ vł alimetia· p̃t euʒ cã hu
ſi cõceſſuʒ eſt huieu a dño.vbł ↄſuetum eſt ſcii manitads reci pe et reficere ad meſam ſepataʒ
te oño et nõ otradicẽte ꝙ ſzuietes nõie gpeio facta ꝓteſtacoe ꝙ eũ ꝓpter cãʒz neceſſitatis re⸗ ——
dent de hm̃oi victualibꝰ dnoꝝ ſauoꝝ ita tam̃ cipit. et ̊ ne vł ipe receptꝰ credat hB fieri ⸗
ꝙ; binoi oceſſões nõ füãt in frauò canomis vo⸗ ter aliud vł alij qui viderũuͤt et ſic ſcãdaliſen
qñ excõieatꝰ ſciẽs ꝙ nibil recipeʒ ex pꝑte ceuggss . ᷣ̊ roò. Meceſſitas igt ita demuz excuſat
dat licẽciã ſerinẽti ſuo dãdi mibi aliqò de ſuo ſi va ſit nõ ſimulata.iꝛõ decretũ S8S. induchum
Si aũt ſie licecia dm̃ dat ſzmes- dic ſicut di⸗ reoecipt determiacõz et iterpᷣtacõz ab jnno. Haz
ctũ eſt de vxoee · B roðò. Muquio licebit mi⸗ om̃s pſoe ibi enumerate vſq; ad v. qcũqʒ au=t
Hi hoſpitari ĩ domo excõicati ipo abſente . et peꝛatoe aut pegrinꝰ. tenet' corcare ip̃is excõoi
ſumere inde pane vł vinu ad celebeãdã millaz catis ꝓpter obnoxietatẽe ꝗᷓ eis tenet' aſtricte ex
h credo ꝙ nõ miſi recipiã ab vxoꝛe vl diſpen e.. iter alia. . vt igit'. alie ãt ploẽ ſequetes ĩter
ſatoꝛe eiꝰ m qð diſtictu eſt ſupᷣ cca donacões qᷓs numerãt' Pſone traſeutes p tereaʒ excõica
5 es- Okuͦaut licebit mibi poſpitari vb res⸗ coꝝ debet abſtine a Pione niſi articulꝰ neceſſi
cipe neceſſaria ĩ domo excõicati-quã inuenio tatis immineat. ſj etiã pſone caueãt ne ĩi cmini
ſine cuſtodia H ſi ofidecia amicicie B facio ñ vS ceicẽt abs eode viculo alligãt vt e e·in⸗
licet:qꝛ ſic qdammõ ↄtrahho cum eo:et chiigo ceer alia. . vit. S0 nuqd opostet ꝓ neceſſitas
me ad ãtidota et ei Oico- ſi aũt facio B crede e magna ſit· vł nec eſſitas quelibʒ ſufficit RX in
ei diſplies cũ ſciuerit:furtũ aut almd peccatu trã eũtiꝰ res iſta nõ capit dilacõnem ſed qui
Omitto⸗ ſ micee excõicacõg ñ incureo B ro- libz ſuo indico relmquiv de cõſuetudie . xj· q·
Hudqd frater pdicatoz èů inſtruere vxoee ex iij. ꝙ p̃deceſſoe· De pegrinis aute ꝗᷓ aliqmdiu
Dicati vł familiã vt in pᷣdictis caſibꝰ noie 40 vltra mare et p xl · rome moꝛari ſolet. judiciuʒ
rio dent de rebꝰ hm̃oi HE ꝙ ñ dz frater alidd ſuuupioæis reqra'. qe neo ſibi index rgłariter es
facere ł? docere. ꝓter qd habeat notabilis G p̃t · kf · ð iudð · ſi alter· ar. ex · ð elec · venerabil es
cupiditate rei aliene. vl ð duplicitate aliqua et ex e.ĩter aliaG. ið ãt ĩ glo·Et breuter nõ ꝙ

aut ꝙ pᷣier volũtatẽ viri aliqd claʒ recipiat ab licz ĩ. caſnbꝰ ſupᷣ determinaus cõicari poſſit cũ

excõieatis· ſunt tñ in illis etiã inquãtum bono
mõ fieri pᷣ̃t euitãdi. vc ptzʒ ex mete oictoꝝ iuri
um . xj·q i :qm multos· et er einter alia:et e.
cũ volutate· eſt paliter ex e · ſi vere i fi. Gq̊ poſ.
Sʒ et ꝙ dicit' oeator aut pegrinꝰ ꝓ eodẽ ſup⸗
ponũt . vk pegrinꝰ eſt qᷣ vadit vltra mare.oea⸗
toe vᷣo ꝗᷓ miſitat limia beati petri vł lacobi vel
alioꝝ ſancto . B ray· Inter Gᷓ; nota ꝙ; pdcti ex

cuſant' niſi ei s ſpãliter dĩo interdicat' ex cau⸗

ſa St ſic pᷣt intelligi illð.xv.q.vj.nos ſancto⸗
ruũ:ex de exceſ.pᷣ.c.vlt.G hoſti. M
Ouis abſoluere p̃t ab excẽicacõe
firitu.xnj.
OOnſequeter oſiderãdũ ẽ de abſol ucõe

ab excõicacõne. et permo qs ab ea po⸗

teſt abſolnere·. ſcòo ꝗᷓs p̃t abſolm.tercõ qua⸗
liter abſolucõ dʒ fieri. Circa peimũ peimo oſi⸗
derãdũ eſt in Senerali qs abſoluere pᷣt a ſnĩa
canonis.ſcdᷣo de caſibꝰ in qbꝰ ſolꝰ papa põt
abſoluere. tercõ de caſibꝰ in qᷓbꝰ fallit illa re
Sula ſcʒ qᷓ inicit maꝰ violetas m clericũ ł lai⸗
cu abſolui nõ pᷣt niſi a papa.q̃rto ad maioꝛem
emdẽciã imoeadu eſt circa canonẽe de leui ſiu⸗
ria ireogata· qᷓnto quis abſoluere pᷣt clericos
vł regulares meidetes canonẽ ꝓ iniectõe ma
nuũ violeta ĩ pſonã eccleſiaſticà. ſexto qͥs ab⸗
ſoluere pᷣt a ſnia indicis. ſeptimo de qᷓbuſpdam
regulis ꝗ rat⸗ de ptãte ligã di et abſoluendi
Q Circa pz'imũ querur plura ſcz qͥs abſoluære
poſſit ab excõicacõe tà maioei ꝙ mioei α— 45
us epg: apoſtolice ſedis legatꝰ. et eciã m ain
quos pᷣſ biter ι abſoluere p̃t ab excõicacõ
ne iuris · tã maioei ꝙᷓ mioei. miſi vbi ↄditoe ca⸗
nonis abſolucõʒ retinet ſibi Mã ex Gq̊ ꝙ oditoe
ſpaliter nõ retinuit videt' hoc alijs conceſſiſ
ſe.ſ.ꝙ a tali ſnĩia poſſmt abſolus ex e. nup .· J.
in ſcdo⸗ B rany et hoſt. Et vt dicit rodᷣ.ið eᷣ itel
ligendum de canone late ſentencie a legato
ſedis apoſtolice ſcʒ ꝙ qñ nõ retinet ſibi vł ſe⸗
di apoltolice abſolucõz. videc' alijs oceſſiſſe.

H eciã pᷣt extẽdi ad canons late ſnſe ab epe k

archiepᷣo in ſua dyoceſi vł in ↄcilio Pnunincia
li in ꝓuĩcia: cũ fauoees ſunt extedede et pene

reſtri gende·. Eᷓpiſcopali aut ſede nacãte pt ca⸗

pPituln vł is ad que epiſcopał iuriſdicã tunc
teis ptinzʒ illos quos poſſet ep̃s ſi wrueret ab
excõicacõe ſiue iuris ſine hoĩs abſoluere niſi
ei fuerit a ſede apoſtolica mterdicta poteſtas
li.vj:de maicei epali Hec obſtat ilið. xj. q.iij
ſi eᷣs añ dãna vbi dicit'q; moꝛtuo ep̃o ſucceſ⸗
ſoe dʒ excõicatũ ab eo abſolus ꝗpter qðᷣ gof.
dicit ꝙ capitulũ h̊ nõ p̃t.ſʒ h̊ eſt falſum vt di⸗
ctũ eſt nec dicit᷑ in illo c.ſi epᷣs ꝙ ſolꝰ ſucceſ
ſoe h̊ poſſit · Ooteſt eciã dici capitulũ vł viſita
toꝛ ſiue admiſtratoe ſucceſſoꝛ ep̃i moetui.cũ ĩ
iuriſoicõe ſuccedat. B 10 an. The tñ nota ꝙ;
mĩoꝛ excõicacõ vt dictũ eſt ſup aliqñ infli git
ipᷣo facto ſiue ipᷣo iure quo ad deũ tm̃. aliquã
0 quo ad deù et eccleſiã. qñ infligo peio mõ
P ſolã pniam tollit'. er de ſymonia. ne dei ec⸗
cleſiã · et ex de tep· oꝛz· qſitũ.qn vo infligit ſe
cudo mõ vt ĩ caſibꝰ ſup noratis ſcz vbi oſtedi
t a quo habeat infligi excõicacõ mĩce. p̃t tol⸗
li a lacerdote o B P0. ¶ Qundã aut vt dicit

roð · ñ recipiũt ꝙ ſimplex pᷣſbiter ꝗꝛis abſol⸗
uere poſſit ab excõicacõe iuris maioꝛi Bich. e⸗
ciã hᷣͥ nõ recipit vt in ſe·q.patebit vbi ip̃e vult
p̃ᷣſ bĩ ꝓzi* nõ pᷣt abſoluere pticipãt e ĩ cmie
cũ excõicato excõicacõe maioei a iure mir ĩ ca
ſu.etſi B vult de pticipãte ꝓꝑ oñs vult q̊ eciam
peĩci pali.GBern.eciã Gq̊ recipe ñ vide. qe die
ex e · decetero ꝙ pᷣſbiter abſoluere pᷣt ab excõi
cacõe maioei ĩ ſuma neceſſitate ar. xvij. q riij
ſiqs ſuadẽete · et ex e.dubiũ.aliter nõ licz ei. ni
ſi ð mãdato epi ·xvj.q:vj.c.vl.Eiuſs opioniſ
videt eſſe jnno. er e. c.i. dices q; ad ho ſp eſt r
qmirendꝰ epᷣs ꝗᷓ ſi haberi n p̃t pᷣſbiter ſimplex
ſufricit. &t eciã jo· an.li.vj.ci. de pe. et re. ſi e⸗

piſcopꝰ Vt pᷣſbiter prochiab ſuũ ſubdituz

abſoluere poſſit ab excõicacõe quã ĩcureit Pti
cipãdo ĩ cmĩe cũ excõicato maioei excõicacõe
HKX pticipãs cũ excõicato in cmie ĩcureit eãd⸗
en teciã cu illo vt dictũ eſt ſup.et ideo nõ pt
abſolui mſi ab eo a quo peicipalis pt abſolui

e e · nuꝑ· Jĩ ſcᷣa.vñ h̊ queſtio depedz ex pce

deti qſtiõe· et 1õ ſicut ſunt opiones ibi ita et H
NDicut em aliq̃ ꝙ pᷣſbiter 45ꝰ abſol nere pᷣt ſic
Pticipãte.cũ poſſit abſoluere peĩcipaleè in omĩ

cau que ↄditoæ nõ reßnauit ſibi. Flnj dicut

ñ pt abſoluere eũ niſi ĩ caũ neceſſitatis p̃ſtita
iuratoeia caucõe.ꝙ qñ poterit ſupioeis mãda
to pebit qᷓ eux e caſum neceſſitatis abſoluere
Poſſz· et ſic pᷣt intelligi qð ðe ex e.nup.vb niſi
ſit peincipalis excõicats tali excõicacõe ma⸗
ioæn quã oſuetũ eſt ꝑ p̃ᷣſ biteꝝ peochialẽ poſſe
infligi et relaxari. qdᷣ iõ dico qꝛ ↄſuetudo dat

iuriſoicõz· vt het'. ij.q.i. nemo ĩ glo-et huiug
opi· rich. Vtm illi ſolrqᷓ ſunt ſubditi Pimmoci
Oditoeis cãonis abſoluere poſſmt ĩ ̊ caũ. aut
eciã illi ꝗᷓ ſubditi nõ ſunt ei·tñ ſunt plati excõ

muĩcatoꝝn e cu decretalis nup. vbi dicit p
videt' abſoluedi facultate alijs oceſſiſſe nõ di
ſtinguat mter ſubditos et nõ ſubditos. beni &
interpᷣtacõe pᷣt intelligi ꝙ om̃s tã ſubhiti ; n
ſubditi pne ̊dũ tñ habeãt curã illiꝰ q è abſol

ueédꝰ. H roò: et auenit cu eo hoſ. ſup c. nup 1

Vtn epᷣs exñs e? dpoc: ſuã ſuſpedere poſſit k
excõicare et abſoluere ſubditos ſuos H q 5
in foeo dtecõſo.qꝛ tuc nõ dzʒ exercere ea qᷓ ſür
epalis iuriſoicõis ĩ hozo otecõſo.poſſʒ tũ con
mittere alicii ĩ ſua dpoc. ꝙ abſolueret · ex de
offi· le ·nouit. ꝓtim ĩ tex et ptĩ ĩ glo. Cõt tam̃
abſoluere ſubtũ ſua ĩ foꝛo pñie.nõ tin a pec
catis ſe eciã ab excõicacõe quã rulit in en pᷣdi
ctis eciã videt ocoedare hoſt.ĩ ſum.ti.de pe⸗
nitecijs · et ĩ glo·ſuꝑ c.nouit· licʒ em abſolue⸗
do ĩ foo ↄtecõſo prudicaret alij epᷣo ñ tñ ab
ſoluedo ĩ foꝛo pnñie.vñ nõ apparet rõ quare ñ
poſſit ouẽ ſuã liberare.h̃̊ rich.q Nota ad eui⸗
deciã pᷣdetõꝝ ſzm hoſt. ſup c · n du ꝙ epus ex
dyoc.ſuã exercere ñ p̃t ea qᷓ ſunt iuriſdicõis o⸗

tecõſe. cuiꝰ racõ e q talia requirũt cãe ogni⸗

cõʒ· et ꝓ dſeques locũ in quo poſſit ꝓ tribuna

—

li ſedere·ix.q.uj.epᷣo.et ſe.vñn qa nõ eſt aliqs

excõicãdꝰ ſme cãe ↄgnicõe. xj.q.inj. nemo. idõ6

ep̃s er dyoc· ſuã non poteſt excõmunicare niſi
de cõſenſu dpoceſani:et h eſt verum pᷣterqꝙᷓ ĩ
notoeijs que no requirũt cauſe examinacõnez

2 – —

— —— 0 SS

3 . 7

*

–

abſoluere vero poteſt qũñ abſolucõ non eget

canſe Ognicõe als otra quia ſi poſz generali
ter abſoluere poſſ et excõicare · di· xxj· deniqaz
Et his ocoedat jnnoo . ſup c· nomt · vnde dicit
ibi ꝙſi index ſuũ ereoꝛe re cognoſcit ſme cauſe
cogmæcõe abſoluit ꝗpter piculũ excõicacõnis
eỹ de ſen.ex. ſacro· S.ſi vo index Vtr legatꝰ
ex? ꝓuĩciã ſuã exns abſoluere poſſit S ꝙ non
nec eciã excõicare ar ex de offt· le.nouit.racõ
ve habei ibidẽ ĩ glo·qꝛ excõicas et abſolué
ſut inriſdicõis iuriſoicoz ãt bʒ iudex tm̃ ĩ ſua
dioceſuſine ꝓuicia ar.xj.qĩ · ſi qſc;· et ex ð re⸗
ſerip.paſtoꝛał ſi tñ cognoſceret ſe in ſnia er⸗
raſſe.poſſʒ eã reuocare ſᷣm mnoc·. Quidã tame
dicũt vt dicit' in glo. pdicta ꝙ poſſit e ſuam
uinciã excõicare ar.xj· q· iij · ſi ep̃s ſicut pau
. excõicauit coeinthin abſenté ix. q· ꝛij · J vle
ſq aut poſſz locũ habere ĩ notoeijs vbi non reqᷣ
tit' oedo iuris m hoſt et ide videt dicenduz

de ep̃o Qmd ſi excõicauit aliquẽ du erat in
ꝓuincia ſua · nũqind en abſoluere poterit quã
do erit ex Puĩctã H& ꝙ nõ· q̃a exendo pumct
am ſuã.·ſ. aio nõ redendi. ſtati puatꝰ e di gtate
ff.de offi:dele.l. nj.et iuriſdicõ ſtatim expi⸗
rat er de offi · le. e. vlti · B ex· de offi·le · nouit
in glo. q Vt officialis ep̃i excõicati ex dĩca
cõe maioei. vere poſſit abſoluere ſubditos illi
us epi He aut eps inſtituit illũ officiale ſauz
polſtꝙ ia erat excõicatꝰ aut ãte · ſi pmo mõ ab
ſolutꝰ ab illo officiali ñ eſt vere abſolutꝰ. qa
talis eps eſt ab omni actu leg itimo ſuſpenſus
et ĩideo nõ potuit inſtituere o ficiale· ſi aũt in⸗
ſtituit eũ anꝙỹ excõicatꝰ eſſet· aut cepat vti of
ficõ añꝙ ep̃s excõicaret aut polſt ſi ãte ſic ab⸗
ſolutꝰ ab illo eſt vere abſolutꝰ. niſi aliud ob⸗
ſiſtat· ſi poſt tunc ſicut dicunt aliqui abſolu⸗
eng ab illo non eſt vere abſolutus quia exquo
nõ cepit vti officõ añ epiſcopi excõicacõnem
ſupneniẽte ep̃i excõicacõe expirauit iunſdicõ
ei ab epᷣo cõmiſſa · qd declarãt p B; quia ſi epᷣuſ
coepaliter mozet aut deponeret ancq officiab
incipet vti of ficõ ſuo.iuriſdicõ ſibi ↄmiſſa ab

epo expirarz er de offi. dele · licz m glo. & ſibi

volũt aliq dicere de excõicacõe ſupueniente ·
ZSed B opio mibi non placuit: et ꝙ in ſua rone

adducũt ſimili nõ eſt ſiłe · qꝛ moes aufert i⸗
ppetuũ execucõz poteſtatis:. excõicacõ aũᷣt ñᷣ
ſed ſuſpedit eã ad tpꝰ vñ vide dicẽdu non
obſtãte uliꝰ q̃ ↄmiſit excõicacõne ſupueniete
pꝰ ↄmiſſiõʒ· licz ſupue niat añ incepcõʒ execu⸗
cõis officij abſolutꝰ ab eo dz vere abſolutus
reputari ſa qᷓ dicta ſunt aliquo mõ pnñt ꝓhba⸗
ri p ea qᷓ dicut li · vj · de offi.vicarij· romana-
in tex · et glo · bern. et de okfi · le · licz in gl0. B
de rich. pꝛime opi. videt' eſſe jnno. et hoſt. O
Vtu pᷣſbiter ſubditũ ſaũ excõicatũ maioei ex⸗
cõicacõe poſſit abſoluere a peccatis ſtante ex
cõicacõe N ſie iſte ſit excõicatꝰ iuſte ſine in
iuſte dũmõ teneat excõicacõ · ſiue p enz ſtet ꝙ
nõ eſt abſolutꝰ ab excõicacõe ſiue nõ· non pt
abſolui a ſacerdote a peccatis ſuis excõicacõe
manste liz roð · otrariũ dicat · et H manifeſtu ẽ
de eo qᷓ eſt iuſte excõicatꝰ.et ſtat ꝓ eũ ꝙ ab ex
cõicacõe nõ abſoluit᷑: qa talis actu elt in pee

oato moetali de qno ñ penitet · qr Otemnit ſen⸗
tenciã eccleſie. De illo aũt qᷣ elt iuſte ſiue iniu
ſte excõicatꝰ.ſʒ ꝑ eũ nõ ſtat ꝙ nõ abſol ui.nõ
eſt ita claꝝ · qꝛ decretũ · xxniij· q⸗i Aoqur de il
lis q ſe ab vmtate lidei vł ſocietate petri quõ⸗
cũq; ſegregauerũt· qᷓ aũt eſt excõicatꝰ iniuſte
et ille qͥ facit ſuũ poſſe q; abſoluat' ſeip̃os n5
ſegregat. tñ credo ꝙ talis a peccatis abſolui
non poſhtz ab hoĩe.licꝭ abſoluat' ſi vere penitz
in iudicõ dei decretu em ex cõſuerudine que
eſt bõa et᷑ opuma legũ interpees ſic obſzuat.
vt tales nõ abſoluãt.qe pᷣſumẽdũ eſt vt in plłi
bꝰ. ꝙ iuſte excõicati fuerint· et ꝙ niſi per eos

ſtaret ab excõicacõe abſolneret niſi interdum

q̃s teneat' diu in excõicacõe ad Suiꝰ puniedu
aliqð grãde ſcãdalũ ꝓ quo fuerat excõicatus
Cũ ergo pᷣſbiter alique abſoluit in foeo penitẽ
cie. pẽ imo debʒ pᷣponere abſolucõez ab excõi⸗
cacõe qꝙᷓ; a peccatis Sxcõicatꝰ eciã mioei excõi
cacõe nõ poſſet abſolui a peccatis illa excõi⸗
cacõe manẽéte qa vt haber ex de cleri. ex mi.
ſi celebeat talis eſt ſacramẽtoꝝ pcepcõe pꝛei⸗
uztꝰ B rich̊.q Vtꝝ ſi index del egatꝰ ãte litis
Oteſtacõzʒ excõicz aliquẽ ꝓ Otumacia: poſſit il
lu abſoluere poſt ãnũ & excõicatꝰ a iundice
delegato aut ẽ excõicatꝰ ab eo poſt ſentẽciaz
diſfimtiuã cui nõ pebat et ideo fuit excõica⸗
(2. et iſte talis poſt ãnũ ñ pᷣt ab eo abſolui:. qᷣa
eiꝰ iuriſdicõ expiramt in totũ eciã quo ad exe
cucõz. et de tali intelligit illð ey de offi: iu⸗
. dele. quereti· Fut ẽ excõicatꝰ ãte lius Ote

ſtatõz vł poſt litẽ tñ añ ſnĩiam diffinitiuaz. et

talis abſolui p̃t ab ipᷣo poſt annũ et qñcũq; · et
ꝓPcedere poterit wdex in ca quãtũcũq; abſol⸗
unerit lũ: qe iuriſdicõ durat vſq; ad ſenteciazʒ

latã et execucõi mãdatã· i: ãnũ poſt ſnĩiam ve

patet ibidẽ in c.ſi gnificalli · G̊ in dicto c· que
reri ĩ glo·. Vtn qlibet pᷣſ biter abſoluere pol
ſit ab excõicacõe mioei a canone lata qui⸗
dã dieũt quelibz ᷣſbiten mů ſit hereticꝰ vel
ſciſmaticꝰ vł maioai excõicacõe excõicatꝰ ab
ſoluere poſſe ab excõicacõe mioei et etiã a pee
caus venialibꝰ. qe talis ab ſolucõ non reqrit
zuriſdicõz. S otra null pᷣt aliũ indicare niſ
habeat ſup eũ iuriſdicẽz oedinariã vł delega
tã expᷣſſa ↄceſſiõe · vł ꝓmiſſiõe · vł cõſuetudine
abſoluere aũt aliquo mõ eſt iudicare. fdeo di
cũuᷣt alij ꝙ q̃libet pᷣſbiter non Hereticꝰ.nec ſci⸗
ſmaticꝰ nec maioei excõicacõe excõicatꝰ. iuri
ſSicõz hʒ ſup que libʒ xrianũ quãtũ ad pdicta
qe cuilibet pᷣſbitero liceret abſoluere niſi per
eccleſiã eſſent inriſdicõs limitate· nõ inuenit
aũt in iure ptãtẽ abſoluèdi a venialib? et a mi

noꝛi excõicacõe a jure alicui p̃ſbitero ab acti⸗

bꝰ legitimis nõ ſuſpẽſo:eſſe ſubtractã· vñ ex.
de pe et re: oĩs vtriuſqʒ; ſup illẽ o'a ſua ſolus
peccata · dicit glo·nõ tamen venialia ergo q̃n
cũ ad ofeſſonè vemaliũ nõ plus obligat pei
tens ad confitendũ ꝗpeio pſ bitero ꝙᷓ alteri &
ſimili dici pᷣt de excõmunicacõne minoei cum

ↄptrabi poſſit vt ſupᷣ dictũ eſt ſme peccato moe

cali Flij dicũt contrariũ quia vt ipſi dicunt li
