cõne dnoꝝ Maliũ:dñi pñt ibi ponere manuz
vt ſoluat debitũ qð ſequi poſſeſſionẽ aut poſ
ſeſſoꝛẽ gr̃a poſſeſſionis ſᷣ poſſeſſoꝛ ſit rebellis ĩ
ſoluẽdo. Si aũt nõ habz poſleſſiones alias tũc
ſi de lis tenent in aliquo caũ ſoluere nõ vi⸗
deo quõ poſſmt a iudice ſeculari directe cogi
ad ſolue dũ c oactõne ſufficiẽti · qꝛ nec ꝓſone
clericoꝛx nec p̃dicte poſſeſſiones unt in iuriſ⸗
dicõne laicoꝝ ſed ſunt oĩno libere · ex de cen ·
c.2. St nõ eſt rõnabile ꝙ aliqs cogat' a nõ ſuo
indiee· e de fo· ope· c · ij· et · c· ſiquis Otra.de
bene ergo cõſules ad oedinariũ recureere q̃ de
bhet clericũ illũ ad ſolnendũ cogere: qui ſi no⸗
lit ad papã recureet · vel ſi nolint hoc facere.
qꝛ foꝛte nõ pñt hoc ↄmode.licz nõ poſſmt cle
ricos directe cogere fufficienti ccactõne pñt
tñ vt aliqui vol ut eos indirecte vehemẽèter ĩ⸗
ducere· ſ.ponẽ do aſſiſum ſuꝑ venalia cõia cle
ricis et laicis hoc tñ faciedo ſme fraude ſaa⸗⸗
ta poecõne · hoc em faciedo clerici nõ coge⸗
tur ſufficienti coactõne.qe nõ tenent' illa e⸗
mere . Yehementer tñ inducun t'. qe dãnũ ma⸗
gnũ meureeret ſi nõ emerẽet· t qe illa venalia
ꝓpter aſſiſum vendũt' cariꝰ. ſequi ꝙ c lerici il
lud indirecte ſoluũt qð directe ſoluere tene⸗

bant'. vbigracia: añ aſſiſum tabernariꝰ q̃rtaʒ

vini nõ poterat vedere niſi ꝓ quatuo den. et
mõ ↄcedit' ei ꝙ eã vedere poſſit ꝓ· v. ita ꝙ il
le vnꝰ den·ſit cõitatis ꝓ refectõne ponciu et
viarũ et cõſiliũ.hec de queſtõne iſta ſint dctã
ſme pᷣiudicõ et temeraria aſſercõne. Et ſiquid
hic eſt minꝰ bene dictũ.a picõeibꝰ coerigat'
hec rich.in qᷓdã queſtiõe de quol ibzʒ Ex ſup⸗
dictis patet ꝙ omes ecceleſie ſunt immunes a

muneribꝰ exoedinarijs quecũqʒ ſmt illa etiaʒ

ſupinducta· Excipiũt tñ aliqui maxime legiſte
que ꝓtinẽt ad pietate vt refectõnem põciũ vł
viaꝝ. eo mõ pᷣcipue quo dictũ eſt ſupea vł ad
pubłlicã vtilitate · ſ. cũ fel embola vel impa⸗
toꝛ trãſit · vt patet. C.de ſa:ſanc.ec·.placz et.l
ijiubemꝰ .Hoſt.vero putat ꝙ etiã a talibꝰ ſunt
immunes reſpectu laicoꝝ vt in auten. de ec.
ti · . ſancimꝰ. et vt nulli indi. . nulli vo lice⸗
at. St dicit expeeſſius lex friderici ad decus:ꝙ.
Item nulla iquit conmumtas vel perſona
publica vł pꝛmuata collectas ſiue exactiones

angarias vel ꝓ angarias eccleſie alijſq; pijs
locis imponat· aut muadere eccleſiaſtiea bo⸗
na peeſumat:qma ſi fecerint et requiſiti ab ec
cleha vel imperio emendare cõtempfſerint tri⸗
plum refudãt et nichilommꝰ banno impiali

ſubiaceãt: Eps eciã ꝓ rebꝰ ſue eccleſie nullaz

moleſtiã paciat' qᷓ ↄtrauenerit duplũ reſtituat
in autẽ.de ſan.epi:S. ſpoetulaꝝ collacõe · ix ·
pꝓ que oĩa iura antiqᷓ q ↄtradicere vident coꝛ
rigut Nec aũt ſunt va niſi aliud a peicipe mã
der Fi em tales exactõnes fiãt autoeitate pei

cipis tenet eas ſoluere clerici rõne feudoꝛuz

qᷓ tenet immediate ab eo vł a comite b march
ione ſub eo. Nec obſtat illò ex e. vt miꝰ.qe iꝰ
nõ imponit legẽ impatoei nec hoc papa face⸗
re debz ex ð iudicijs: nomit. Sicut em ad imꝑa
toꝛem mechil ð decimis· ex ·ð decimis· tua: ſic

ad papã nihil ð feudis niſi rõe molecie b pec

cati vt di ĩ c. nouit. Nõt eẽ ĩtelligi mð.c. ex · e ·

nõ minꝰet· c. aduerſus in bonis primomali⸗
bꝰ nõ defeudalibus in quibꝰ etiã laici ſunt ꝓ

uilegiati mſſi ſnt mercatoꝛes: ex de vi· et ho·
cle.c.fi ·. Nec mueni aliqð c.ĩpones in feuda
libꝰ legem impatoei vł legi ſed tin ĩferioeibꝰ

ergo ſi inferioe impatoee petat a clericis ali-

quid incertũ vel exoꝛdmariũ hoc faciet auto⸗
ritate impatoeis vel pape alias excõicatꝰ erit

ſi ingerat violenciã·ex e· aduerſus. It in qua
deuplũu reſtituere cogit' q accept. C. ð exen.·
mu:placet.li.x.q ʒ quid ſi ſme violecia dñs

laicꝰ egẽs petat ab eccleſia vł clerico valal⸗
lo ſuo KEndet hoſt. ꝙ tenet' ei dare qe cũ tene

at cuilibz m neceſſitate ſubuenire multofoꝛci
us illi. debz tů inde ſcriptura fieri ꝙ nõ ex de
bito ſed gtis dat ne ſibi in futurũ pindicetur

Nec obſtat illò.c. aduerſus.qe intelligic qñ

eoeeter patit? Eſto ꝙ vna ciuitaſ debitis ſit
Suata et deliberãt cõſules ꝙ modꝰ expedici⸗

e et facilioe ſoluedi illa debita eſt ꝙ fiat qð⸗
dã aſſiſuʒ ſuꝑ venalia ho mõ·ſ. ꝙ vedes lexta⸗

riũ vini ſoluat denariũ cõitati in adiutoꝛiũ ſo
lucõnis debitoꝝ eiꝰ etſic de alijs venalibus

apoecõne ſeruata·mõ querit vtꝝ eis liceat B

facere cu ex hoc fctõ ſequat ꝙ clerici emanc
venalia carioꝛa · et ſic indirecte iuuaba nt ad

ſolucõnem cõitatis debitoꝝ cũu tñ nichil ſol⸗
uere teneãtur H debita illa aut ſunt ↄtracta

ꝓpter exceſſuzʒ et abuſuzʒ ↄſulũ et tũc ñ liczʒ eis

aſſiſuʒ ſuꝑ venalia ponere ſe ꝗpeijs ſumptibus
debet illa debita ſoluere · Rut ꝓpter cõem vti
litate tã laicoꝝ ꝙ clericoꝝ et ſic licz eis XFut
ꝗꝓpter vtil tate cõem laicoꝝ directe· nõ auteʒ
clericoꝝ miſi indirecte· ſ. inqᷓntũ tpalis ꝓſpe
ritas ciuiũ qñq; redũdat ĩ vtil itate ebicoꝝ et
tũc diſtinguo.qs aut faciũt aĩo miuriãdi cle⸗
ricis: vt ſic ab eis pecuniã extosqueant quã a
liter habere nõ poterãt:et ſic nõ licʒ FRut non
animo iniuriãdi qe eciã ſi nõ eſſent aliqui cle⸗
rici qii aliq̃d emeret mchilomĩꝰ hoc feciſſent

et ſic licet eis ſeruato moderamĩe p ↄpacõnezʒ

ad neceſſitateʒ cõitatis: ſta tñ ꝙ fiat autoeita⸗
ce m tpalis Ec eciã obſeruata ꝓoæcõne. ſ.ꝙ
Poecõna liter loquẽdo nõ ponàt magis aſſiſũ
ſup ea que ſepiꝰ emũe a clericis ꝙᷓ ſupꝑ ea que

a laicis Hec mams ſup ea que ſepiꝰ emũc ab
exneis qꝙᷓ; ſup ea que a ciuibꝰ Hec maiꝰ ſuꝑ ea
que ſepiꝰ emut a paupibꝰ ꝙᷓ ſuꝑ ea que a di⸗
uitibꝰ alias nõ liceret Si ergo ponar aſſiſum

pᷣdicto mõ clerici dt videt nõ poterũᷣt iuſte cõ
queri maxime cũ nõ cogant emere in cinitate
iſta cũ emere poſſent ĩ alia licet nõ ita vmode

Et hoc ꝓbari pᷣt ꝓ caſum legis q habet.ff.de

no. ope · nũ · H rich·ĩ qdã queſtiõe de quolibert
auin e eccleſie maſus qᷓ vt dictũ eſt ſupaa
et habet er de cen· c. i · oĩmode debz eſſe liber

peimo tribntariꝰ fuit qꝛ eccleſia alia ĩide deci
maz Peiß ebat · alanꝰ dixit:ꝙ manſus ille

faucee eccłie liberat a tributo.et ad Gᷓ ĩduci

illud.xxiij·q vlti: ſm cànonicam · Flia vero
pᷣdia data eccleſie nõ liberat᷑ a tributo:vt F
tet ex de cen. c · i · S bern:dicit ibide ꝙ; eccle⸗

ſia que pcipiebat peiꝰ ibidẽ decimã nõ debet
ter hoc peinari iure ſuo· xvj·q:i.ecceleſie an
ciquitꝰ niſi foꝛte ita modicũ lederet ꝙ defaci

li pati poſſet t tale tributũ p̃ᷣt dici eccleſiaſti
cu ſeruiciũ ad qð eccia tenet' vt patz ibidẽe.

Irca qntũ qdᷣ eſt inꝗntuʒ et ad quoſ et ad
Add emunitas eccleſie et cimiterij extendi

. Bet endu ꝙ extẽdit plꝰ vł mĩꝰ ſam ꝙ eccle
ſia hʒ dmerſas emunitates permo q in eccle⸗
ſia et cimiterio ſecularia plactta nõ ſunt tra⸗

ctãda·pꝓnt tñ ibi tractari eceleſiaſtica · ex e. c·

i · et. c. cũ eccleſia · et · ij . q. ij. c. vlt.et. vj · e. de⸗
cet. .· oĩs ĩ eis · IEt nichilomiꝰ ꝓceſſus iudicuʒ
ſeculariũ ibi habiti et ſpealiter ſentecie ibioò

ergo ſi al teri vl vtriqʒ Pti ſit ĩgreſſus eccleſie
interdictꝰ Reſpõdz bern. ex e.c.eccleſia · b.· ꝙᷓ
nichilominꝰ pnt eccleſiã intrare:qe interdi

ctũ nõ extẽdit ad huc caſuzʒ. ar. ex de conſti.

crime.et de eccle·edifi:tua nos · vł tũc ex ec⸗

cieſiã cã tractet vt interdictũ ſernet nõ em̃ ẽ
pceptũ vt ibi tractet᷑ de neceſſitate ſʒ ð hone
ſtate vt foete ꝗpter loci reuereciã magis a 2„
312

iuris et medacijs caueat. B bern? te

bet ne in eccleſijs et cimiterijs fiãt ſedicões

Oclamacões· ĩpetꝰ vninerſitatũ.et q̃rũlibzʒ ſo
cietatũ·otecõnes et publica ꝓlamenta. nego

ciacõnes et pᷣeipue nũdinarũ ac foꝛa cumſcũ
qz tumultꝰ. vt patet e e · decet · Item ſupea ec

cleſã nõ debet aliqi ſepeliri niſi ſnt epi vel
abbates· vel digni p̃ᷣſbiteri aut fideles laici ·
xiij· q. ij. nullꝰ.t intelligũt qᷓdã hoc ð laico
fideli:ſ.p que miracula fiũt a fidei vtute Fbli
q vo de quolibʒz fideli interiz ꝙ eius fides et
bonitas fnerit manifeſta. Szm aũuũt hoſt. intel⸗
ligit de quol ibzʒ fideli in dignitate ↄſtituto.
vt comite · rege · impatoꝛee et ſic defacto ſerua
v. De ſancto vero quicũqʒ ſit ille nullꝰ dubi⸗
cat in quoꝝ ſepulere nulla pſona peiuata de

bet poni.C.de ſa.ſan.ec.l.ij ãc tñ aliqui a

liter itelligũt. ſ.ꝙ laici moꝛari ñ debẽt cu cki
cis ĩtra choꝝ qð ẽ veꝝ ex.ð vi·et ho.cle.c.i.
Ate ñ dʒ eccia ĩcaſtellari nec ĩ ꝓpugcula edifi
cari vt ibið fiat guerea ł ibi recipiãt q faciũt
Suereã et pcipue pᷣdones:licet autoeitate ep̃ᷣi

ꝓlate nullatenꝰ tenẽt· vt patet ĩ c. dctim oꝛ
marij . Secꝰ aũt eſt ð cauſis eccleſiaſticis ve
dictuͤ eſt et ar · ex de appel.q̃ frõte ꝛc q Quid

——

poſſet hoc fieri bi ad tempus imminẽte iuſta
neceſſicate· puta peopter metum paganozum-
hereticoꝝn piratanz et latronũ et ꝓ defendẽe
do mre eccleſie cù foete nõ innemat' locꝰ adò
hoc ita aptꝰ. Et in his caſibꝰ et ſimilibꝰ non
m clerici ibi refugiũ habebũut ſed etiã laici ĩ
nocétes et fide et ius eccleſiaſticũ defedetes
ita tñ ꝙ ceſſante neceſſitate incaſtelłacõ ceſſee
ar. e · de cuſto. en. reliquie· et dielxij. c· penb·
et p̃cedeti · Ite laici ñ debet ab eecleſia violẽ
tã haſpiciũ tanꝙᷓ ex debito exigere nõ aũt dʒ
eis negari ſi petãt hoc ſibi fieri ex caritate e?
e:c.iet de pben: demoniacis. et di · xlij· quie
ſcamꝰ. ¶ Quid ſi domꝰ aliqᷓ vk poſſeſſio ꝓuei⸗
at ad eecleſiã qᷓ tenet albergũ facere certũ et
certo mõ eccleſia tenet qe hoc eſt ſeruici⸗
certũ ar· ex de deci · de tereis: et c dilecti. c
tem intra eccleſiã vł᷑ cimiteriũ nõ debet ſu

.*

pellectilia poni nec aliq̃ᷓ violencia omitti q
extẽdit. vſq; ad. l.paſſus ſi ſit eccleſia maios-

ſeʒ matrix· vſqʒ : ad.xxx· ſi ſit mnnoe vt capel
la.xvij.quijſicut antiqᷓtꝰ.fraternitatis· mi⸗
roe. Capelle tũ que ſunt intra awbir murene
ſcʒ ciuntatis caſtri vł ville nõ ponut᷑ ſam hoſ.

in hac · xxx·paſſaũ obſeruacõne· xvij· q · iiij· qſ

quis x bo ergo aliqs maleficꝰ et delinques
vk aliꝰ ad eccleſiã ofugies ſi mtra ambiti ſe
receperit eccleſia eũ debet ſaluare· xxiij·q · v ·
reos. Mec eſt mirũnã et ad ſtatuam pfecti ve
bis fugietes lex ſaluat. ff · de officõ pᷣfecti v⸗
bis. l. . G. i. d euidẽciã aũt maiozẽ diſtinguẽ
du eſt ꝙ fugies ad eccleſiã aut è ſeruꝰ. et tůc
vel venit ſme armis. ſ. vt ſeruicõ di ſe ſuabtra
Pat et tũc reddit' dño peius tñ mramto ð eiꝰ
impunitate clericis pᷣſtito·ex· e ĩter alia- Fut
cũ armis et tũc extrahat' cõtinno⸗ C. de Pis qᷓ
cõfn· ad ec. ſi ſeruꝰ. Fut eſt ꝛudeꝰ qui xpiano
obligat' et is nõ recipi donec debita reddi⸗
derit vninerla vt patet ibið. Lii. Fut eſt liber
xp̃ianꝰ et is aut cõfugit voles vitare liti giuz
vbi ciuiliter oneniebat' et is recipit. Mec eſt
exquo eſt intra fines eccleſie repᷣſentãdꝰ indi

ci. Et pt p ſe vel ꝓ aliũ ſe defendere ſicut ele⸗

gerit. Ilias cõtra eũ ꝓeedit et bona eins ſiqᷓ
Hhabʒ diſtrahut᷑. et ſic eccleſia hũc reddere tz⸗
net᷑ᷣ. quilibzʒ etiã de eccleha iurare tenet ꝙ nñᷣ
eſt cõſciꝰ reꝝ ſuaꝝ qð totũ tradit᷑ ibidẽ. l. p
ſenti · S. i. et ſe. & vo maleficium ↄmiſit aut in
tra eccleſiã vł ꝓpe mtendes ? eã liberari: a⸗
liaſ nõ omiſſurꝰ.pnta occidit hoĩem in cimite
rio ꝗpe eccleſiã et Otinuo mtrauit eã et talem
eccleſia nõ defedit · ex e· e· fi Et ſic intelligi
pt in aute· de mã· pein · J. ſed nec. colb. iij · vbi
excipit homicidas· adulteros· raptoꝛes vir gi
nuũ . Tlij dicüt vt gof · et bern⸗ ex · e inter alia
ꝙ illò auten. coꝛrigitᷣ ꝓ· c. ex :e inter alia· ra
ptoaem em vginũ eccleſia defedit. xxxvj·qi.
de raptoibꝰ. It hoc dicũt cõiter magiſtri- 68
illud mtelligi pᷣt vt detm eſt qn rapuiſſet e
eccleſiã et ſic loquit illð auten. Decre: aũt in
telligit qñ de lõge venit et inſequebat · et 16
ad eccleſiã fugit. Intellige etiã ilõ auten·. qñ
vult matrimoniũ otrahere alias cõtra ex de
raptoꝛibꝰ.c.fi. Et ſic eſt ꝓmptũ leges cũ cao

nibꝰ oevedare De mẽéte tñ can enis fulciri vie
dec opinio cõis mgron ꝗqntu ad adulteru et
raptoss virginum im & mntelligut groſſo mo
qe intellectꝰ eon magis duenit pietati Ped
gregosmultũ fouet qð ciri i ant lõge ab ec⸗
cleſa crimen enozme cõmiñjt puta qe publi⸗
cus.latro eſt qͥ quolibz die iudicari pᷣt· C.· de
ferijs ꝓuincian qui eciã impune occidit. C.
qñ licʒ vnicuiq;. l· i. et· ij: et:xxiij· q· v· cũ 1*
et hoc ſi ſit nocturnꝰ.nõ aũt ſi diurnꝰ niſi ſe
telo defendat: e de homicidio:c.ij. Talis nõ
defendit'. vnde de tali p̃t intelligi qð dicitur
exo.xxij.ſiqᷓs ꝓ induſtriã occidit ꝓximũ ſuuzʒ
et per mſidias ab altari meo euellas eum vt
moeiat. er de homicidioc. i· Idẽ ẽ ſi ſit agro⸗
rum vaſtatoæ ſiue cõbuſtoe qui de note coõbu
rit ſegetes vicinoꝝ talis em nõ defedi eỹ e.
inter alia: et hoc veꝝ eſt Flias aut qᷓntůcũ
qʒ enoeme crimẽ cõmiſerit· rectores eccileſia⸗
rũ 8bet ei ſaluare vitã et mebea ydonea caun⸗
cõne recepta ar.ex de re· ſpo· ex traſmiſſa · Et B
nõ tm iuratoꝛia·xvn· q: im. ide ſtatuimꝰ. ſedð
eciã fideiuſſoꝛia et penali ſi timeat q; is q pe⸗
tit eũ nõ ſeruet iuramtũ·ar . in c· ex tranſmiſſa
Sup hoc aũt qð imque fecit eſt alias legitie
pnniendꝰ. e e. inter alia. . liber:. Et nota q/
q;din maletlicꝰ eſt in eccleſia nõeſt imoe vio⸗
lenter eiciendꝰ nec detrahedus nec cõſtringẽ
dꝰ nec requies nec veſtis nec victualia negã
da · C· e · pſenti ſe. i · et · ¶. i · ꝙſiquis attẽptaue
rit facere: ſciat ſe leſe maieſtatis ireetitũ crimi
ne et ſic vltimo ſupplicio puniet᷑ᷣ Iſtã autẽ li⸗
hertatẽ nõ bʒ tin intra eccleſiã· ſed etiã ex in⸗
fra.xxx ·paſſus vt ad vſum requiſite nature ex
eat ad debita locaxvij.q: iiij· diffiniuit. licz
hec emunitas hodie de facto ſit ĩ locis ꝙ; płi
bꝰ vſurpata. Sed qᷓre magis excipiũt duo ſu
pꝛadicti ꝙ malefactoꝛes alij Eñdet bern vxꝰ
e:c.fi.in ſum.glo.vlti .qe foꝛte ſunt deterio⸗

res·qe pluriã intereſt illos puniri ꝙᷓ alios cũ

ꝓluribꝰ excogitet nocere· xxiij: q:nij· eſt ini
ſta Quid ſiquis cõmittat furtũ ĩ eccleſia nũ

quid defedit It vidert' ꝙ nõ qe ſzm aus nemo

ad ſupplicãdũ iĩbi debʒ admitti vbi ſacrilegiũ
cõmiit.xvj·q.iiij· frater:et coep̃s· ᷓ gof· di⸗
cit otrariũ:qꝛ tim duo genera hõim excipiunt
ſcʒ latro publicꝰ et vaſtatoe agroꝝ nocturnꝰ
ex e.inter alia· Et eccleſijs et ꝓſonis eccleſia⸗
ſuc.· ſanctitas ignoſcẽdi głoeia dereliq̃t · C· de
epi. et cle · ſiqiis in hoc genꝰ:hec tñ lex ſcedm
hoſt.pociꝰ facit ↄtra cũ ibi iniuria puniri mã
det. licʒ eciã non petat' Hec negat qn agere
poſſit et petere· ymo hoc concedit· C· de iur⸗
iurã. attroce· St ſim canonè peti p̃t ꝙ iuſticia
fiat. licet ſciamꝰ ꝙ fieri nõ poſſit ſme ſangui⸗
nis effuſione vt habitũ eſt ſnpea ti · de peuſſo
re Ende ſzm Holt. et etiã gar:qᷓ cõmittit fur⸗
ra del al ud crimée in eccleſia vel cimiterio n
defendit St de talibꝰ loquit eỹ e · c · fi· qui ve
ro e? defeò'. exceptis tãtũ illis duobꝰ de q⸗
bꝰ dicit c· mter alia. hec etiã dicit bern. ex e.
c. fi. nuqd peinilegiu B bʒ eccl eſia iter⸗
dicta h ꝙ ſic. B em reunerecia debet deo qui
nec deliqt nec eccia eiꝰ Vnð ſ ſme culpa ſua

interdicit eceleſia nõ eſt ꝓpter hoc violanda
Pec Poſt. et gof. Quio ſi eccleſia nõ ſit con
ſecrata ⸗h nichilommus eſt peuilegiata: ex
eeccleſia et de oſe· c.fi. q Qmd de eccleſia ĩ
ꝗ nõ ſunt ma officia celebeata & ſzm
bern. ex.e· eccie: videt ꝙ nõ gaudeat peiuile
gio ĩmumtatis pᷣdicte:· qe nondũ videt plene
m ςο.ô bſeqis dedicata vn nõ diceret' ſacrile
giu mhi cõmitti·aſpergi tn deberʒ ſi aliq tur⸗
pe ibi factu fuiſſz an p wi celebearet'. B bern·
WHnομ & oeatoeijs peinaton X& ꝙ n bnt hãc
emunate · H gof·et hc ſ. qd cũ eccleſia ſal⸗
iet fugiente ad ſe vt dictũ eſt.quare etiã non
facit coepꝰ xõi.Nã etſi dãnatꝰ ad moetẽ reci⸗
piat coeꝑꝰ xpᷣi nichilomĩꝰ occidit.licʒ hoſt.
vputet rõnabiliter illa die iuſticiã differèdam
t ſic inte lligit illõ.xiij.q.ij.c.fi·et ar· ff.ð
pPe · pgnãtiſ ſm hu. Gacõ huiꝰ eſt qe eccle
ſia eſt ſic pemile giata.nõ aũt coepꝰ xpi · SZzm
aũt hooſ.pᷣt dici ꝙ f ugiẽs ad eccleſ ad eã li⸗
ber venit. et ideo rõnabile eſt ꝙ eccleſia eũ in
il la libertate defedat ĩ ꝗᷓ ip̃m inuenit· Coepuſ
aũt xp̃i da ducto m carcere.ideo libertatem
quã in eo nõ muenit ñ defendit ſz en in capti
uitate relmquit? ꝙ Quid ergo ſids ad eccleſi⸗
am fugies pſ bĩtero deferẽti coepꝰ xpᷣi obuiet
et ei adhereat && öm hoſ- eccleſia tale ſlalua⸗
bit. licet hoc nõ expeimac in iure. Et hHuic dz
quilibzʒ fidelis fauere.ſi em ſtatua pꝛefecti ſal
uat vt dictu eſt ſupea multomagis coepꝰ cſti.
MNec obſtat ꝙ hu.dicit ꝙ hoc pemilegiũ eſt ec
cleſie nõ ant coeæpis xp̃ᷣi Eateoe em ꝙ peiuile⸗
giu vmꝰ pſone nõ extedit' ad ali pematũu. qe
nemo debz ſibi hoc autoeitate ꝗpeia vſurpare
vt dicit er de penib. ſane. poero cũ p̃dictum
Pa ulegin ad dei honoæs et eccleſie reneren⸗
ciã ↄceòat. de mẽeéte iuris ẽ ſzm Hoſt. vt vbi ẽ
maioe racõ multofoecius extedatur et creatu
ran dño pociꝰ ꝙᷓ; creature in hmoi deferatur
AQuid & ↄfugietibꝰ ad palaciũ ep̃i.nuůqnd
defendũut' ſzm foemã ſupeadictã ꝙ ſie. xvij
qiij id O tituimꝰ. Et dicit jnnò. ſup.c. inter
alia. h intelligũt quidã ſimpliciter alij qñ
palaciu eſłur eccleſiã ar.di.xlj. ep̃s ꝙ/ Item
ruſtici nõ pñt eiꝰ rura deſerere et alias ſe trãſ
feree ex ·e· c. uij. qd ĩtellige ſim glo.de aſcrip.
gleb· ey de indeis multoꝝ · te quilibz p̃t rem
ſuã regulariter eccleſie reliquere:otra qð mul
ti tyrãni excogitãt machinacões diuerſas. Et
ideo ↄtra hmoi muehit' ocil iũ generale ex ðò
robꝰ ec.ñ alie:cũ laiciſ ibi. Sʒ et ð moetuarijſ
*c: i ꝙ aĩa rel ictis:de qbꝰ aliqui ſtatuerũt ꝙ;
eccleſia infra ãnũ et diè diſtrahàt alias Peia
auctoeitate occupãt rlicta ↄtra lege. C. ð ſa⸗
crolanc:ec.generali. et.l. ſubemus. vbi dicit
ꝓ cuilibʒ licet res ſuas pümoniales zn teto 4
in Pte ca moetis vl jure inſtitucõis vł quocũ⸗
q alio mõ ececleſie rel inquere vł inter viuos
ponare· ec opoætet ꝙ donacõ talis inſinuet
vVt patet ibide. l. illo. fte trãſfert domimnz
rei in eccleſias ſolo pacto.i. ſola nuda Ymil⸗
ſione ſine ſolsénitate ſtipulacõis et traductõis
cu in alijs pſonis ſit neceſſaria tradicõ coꝛpa
lis. C.de ſacroſanc.ec. vt inter diuinu. Et eſt

idem ſm roð · qñ dat aliquid eccleſiaſtice p⸗
ſone intuitu eccleſie. Ite quicqᷣd fuerit emptũ
de pecunia alicꝰ eceleſie reuerti debz ad eam
xij · q iij.c.i.et.q: v.fixum· Etiam ſi illam em⸗
ptoe furatꝰ eſſet vł rapuiſiz vb depoſitu habu
iſſet. et h ſiue emptũ ſit nõie eccleſie ſiue no⸗
mie alieno.ex pecu:cleri · c· i· et · c. inqredũ.
ilirca ſextũ q eſt de feudòis querit. vtrum
CG pa poſſit eccleſie donari vel legari .· Et
videt ꝙ nõ qe nõ licz ea vedere vł pignoꝛare
nec ꝓ anima iudicare nec quoquomõ aliena⸗
re pᷣter dni volũtatez vt patet in li.feuò.non
alias ſme cõſenſu maioeis dni.impiale.. ha⸗
bito Pe ſi feudũ ſit de camera dñi datũ ad tẽ
pꝰ tũc locũ habʒ lex pᷣoctã et ſi es cũ ñ ſit p⸗
petuũ nec heres ſuccedat.de tali eciã loqui
e de doñn.inter vi · et vxo. . nup· dẽ eciaz di⸗
cendu eſt de feudo pſonali qe natura feudi p
ſonalis h nõ patit. ar. ex de officõ dele. qo⸗
niã. Si aũt feudũ ſit paternũ et cõſuetũ ſeruiri
per aliũ ſicut eè fere vbiqʒ tuc locũ habzʒ ſupea
Octã lex generali et ſmiles: et ĩ tali ſuccedet
filius eciã ſi ſit religioſus vt dicit' in aute.de

ſa.ſanc.epi. nulla:colb.ix. Intiquũ g fenu⸗

Du qð eſt primoniũ pᷣt dari niſi ↄtraria cõſue⸗
tudo repugnet. lLicz almd ſit ĩ nouo:ex ð feu.
c· .· Hõ eſt tñ p̃termittedũ hm hoſt. ꝙ libei ã⸗
tiqᷓ nõ habèt in illa lege. imperialé. iſtã clau⸗
ſulã:ſ. ꝓ aĩa iudicare· vñ vel ild verbu remo

ne vl intelhge qð eſt pſonale vłl cpale vt ſup
O P

dictu eſt. vł etiã qn fit in fraudẽ vt cũ aliquiſ
vaſallꝰ pati ſe vuemiri ab eccleſia coꝛã eccle
ſaſtico iudice· et cõfitet ſe vel p̃deceſſoees ſu
os dãna magis dediſſe eccleſie et ho ↄfitetur
in frandẽ. cuù tñ filij hoc nõ ↄfiteãt'. vñ in re
ſtitacõne damnoꝝ dat ei qcquid habz reten⸗
co ſibi vſufructu ad vitã ſuã.et de his oĩbus
facit libellũ dicens:ego iudico hic aĩiam meã
vt vitem extremũ iudiciũ.· aliter colludes ñ
Ppt ꝙ aĩa fendouũ iudicare qe oĩs colluſio repeo
ban. exs collu.dete.clerici.Mõ eſt em crede⸗
dů ꝙ rectoees eccleſiaꝝ qui interfuerũt quã⸗
o lex illa:.ſ.imꝑpiale· fctã fuit ↄtra ſe ſuſtinu
iſſent eã fieri · nec impatoe pemilegia que ſpõ
te dederatc anferee poterat exquo papa ea ap
SPbauerat.xxv. q n. c i· et· j· et. c.· peiuilegia
et e de oſti:eccleſia ſancte marie.q Scienð
tñ ꝙ feæudũ traſit cũ onere ſuo:ex ðò doñ. inter

vi:et vxo:ꝙ. nup.jõ eccleſia cui fendũ dona ł

legatc ſubire dz onera rõe feudi q̃ ſubeũuᷣt alij.
Irca leptini q eſt de pena violãciũ emu
Initateè eccleſiaſticã eſt ſciendũ ſjm hoſ. ꝙ
ſm can:violatoe eſt excõicandus.xvij. qiiij.
oms eccleſie:et di:xvij.nullꝰ.ſiquis deincepſ
et effractoe et incendiariꝰ eccleſie ſunt excõi
cati apᷣo iurę:xj.q:inij:canoĩca.et ex ð rap.ĩ li
reris· et de ſen. ex: cõqueſti · Sed et pena trium
libean argẽeti exaĩati impomt'. xvij. q. inj. q̃ſ⸗
eis iuentꝰ.et dãnũ nouies cõponat vt ibidẽ
ſequitur: Sedò ſiquis ſernum fugientem ad ee
eleſiam inde violenter extraxerit lecetos ſoli⸗
Dos coponat. vt · e · q · ſiquis contumax.q Qui
vero epiſcopum a ſede expulerit vel conpee
hederit vł in eũ manꝰ vialentas iniecærit eſt

exeoëicatꝰ et oĩa bõa eins cathedeali eccleſie
apꝑplicãtᷣ.xvij:qiiij·ſiqs deinceps:et accedt
et ex . ð̊ penis in quibuſdã-Rapieteꝶ vero res
eccleſie nõ ſunt ipo iure excoicati exde fo. O
pe.oqueſtꝰ.Gm goł· niſi occaſione exactõniſ
vb tallie:exre⸗nõ minꝰ.de quo vide infra li.
vij · ti · i · cau x · Sim aũ̃t leges ꝗqcũq; fugictezʒ
að eccleſiã ſubducit cémine leſe maieſtatis te⸗
net. C. de his qui ofu ad ec· l. ij Qui vero i
eccleſia vel in alio loco venerabili ſedicõnez
vł clamoeè vł tumuttũ fecerit vł in qlibz ci
uitate vł vieo ↄuetieulũ collegerit. vł colli⸗
gere attemptauerit vłtimo ſupplicio ſubiace
bit vt dicit ibide · I. denuciamꝰ te ſiq̃s pſoĩiſ
eccleſiaſticis ter reqſitꝰ iſticiã denegauerit

juriſdicõnẽe pdit · vt patz ex de fo· Ope · cum ſit

Zenerale. s iudex ſecularis ꝗᷓ vult pſonaʒ
eccleſiaſticã ad ſoluẽdũ debita cogere · ꝓ ec⸗

cleſiaſticũ iudicem oedinariũ loci debet eccia

ſtica ceſura cogi deſiſtere livj· de fo· ope · ſe⸗
culares Item violatoes peinilegioꝝ eccełe
ſiaꝝ vł diſſil atoꝛes pena · v. libẽ · auri · afficiũ
tur. C. de epi: et cle- in eccleſijs· et· l. eccle
ſie venerablis
. De ſepulturis ·ti · xxxj··
ea oſiderandũ eſt de ſepulturis ſe
peimo q; d eſt ſepultura⸗et qᷣd ẽ ius fu⸗
nerãdi. ſedo apud quã eccleſiã debz qſ
epeliri · tercõ de canonica poecõneqrto qbꝰ
interdicit ſepultura · Cirea peimũ ſcienð ÿ
ſepultura multipliciter dicitᷣ · qñq; em dꝛcit
locꝰ ſme terea in qᷓ fit ſepultura A i tali ter

ra nuũꝙ aliquis fuit ſepultꝰ nec alias eſt locꝰ

ſacer vt eſt cimiteriũ poteſt licite vedi qe ne⸗
mo debet cogi de ſuo facere bñficiũ·x.q· ij · P
carie. St talis locꝰ dicit' purꝰ. C. religioſz.
et ſump.fu.locũ: Sr vo m tali terea fuit aliqs
ſepultꝰ de volũtate eiꝰ cuiꝰ erat· factꝰ eſt lo
cus ſacer vt patet ibide:.l.ij.idec nõ p̃ᷣt ven⸗

di vb obligari: vt patet ibide· Et de tali terea

p‚t ſntelligi ſjm bern· ex e abolede · vb de ter
ra cimterij que diciꝰ religioſa et ſacra. licꝭʒ ec

nulls ſepultꝰ ſit in ea ar · ff· de rei ven· q reli⸗

gioſis · et · xvij:q/iiijqmiſquis. St talis terea
vẽdi nõ pt. xiij · q · in· queſta eſt et pᷣcipienduz
hec bern.ſuꝑ c.abolede · ꝛc. ¶ Qnq; vo dicit

ſepultura tumba marmoæeea vł lapidea et hec

poteſt vendi ſi ſit pura·i.ſi nullꝰ ſit ſepultꝰ ĩ

ea.ſi vero aliqs ſit ſepultꝰ in ea ꝓꝑ ho facta e

locus religioſus:ff.de reli:et ſump.fu.l.ij·

et.xiiij.q:ij.·queſti:vñ nõ pᷣt vẽdi .· Quandoqʒ

dicit offi ciũ qdð impedit᷑ ſepelieèdis:et hoc e

ciã vendi nõ p̃ᷣt cũ elerici ad hoc teneant qᷣa
Hhabẽt bñficiu ab eccłeſia:ymo ſemo.ↄmittut
ſiquid i bidẽe accipiũt erò ſymo-ñ ſatis· et· i.
qi.dictũ:gi tñ nõ teneãt᷑ ad B rõne bñnficij.
pnt ibide pciũ accipe·quia de ſuo nõ tenent
hoc facere.xij.q.ij. caritatẽ· et ex · eabolede.
in glo.iet de p̃ᷣſcrip.officij. Et licz cleriei nõ
polſſint petere Layci tam poſſunt cogi pias et
etlaudabiles conſuetudines ſeruare ſi qua B
fuerit ex?.de ſymoniaad apoſtolicam in glo·
Harn- ora ſecũduz imno.ex· e.c. abolende
ſi ſit vas aliqð ftm̃ lapideũ vel ligneũ ꝙ ali

quo ſepeliẽòe vendi pᷣt niſ ſit ftm ſaci pe.·
epm. vel ad hoc ſpealiter deputatũ: ex reti⸗
Do:ad hꝰ.licet em aliqs in aliquo kłoco ſit ſe⸗
pultꝰ ſme epo tñ ñ er edit illũ locũ ee ſacratũ
ſm canones licet ſecꝰ ſit m leges: ffede re⸗
lig· l.ijſi tam̃ pᷣ̃dctã loca ſint ſacra vł ad hoc
deputata pꝓ ep̃ᷣm ea vendere nõ licz vt patz in
e abolede⸗ gus aut funerãdi vno mõ dicit
ſiue eſt ptãs lepeliedi in eccleſia vł in cimite
rio eccleſie &t hoc mõ ↄpetit eccleſijs et ꝓue
nit eis ex cõceſſione epi· tenet em eps maoei
bns eccleſijs cimiteriu⸗xł.pedũ et minoeibus
xxx· aſſignare.cõpetit etiã iił eeeteſijs qbꝰ HB
ex peinilegio eſt oceſſum vt mfra patebit · De
bet aũt tale cimiteriũ aſſignari qñ eccleſia cõ
ſecrat' vt patet de ↄſeę·di · i. nemo.xvij ·q. iij⸗
ſicut antiquitꝰ.quedã ant eccleſie hoc ius ñ
hñnt vt eapelle que ſunt ĩ caſtris et ciuitati bꝰ
m locis artis vt patetxij· q-niij- quiſquis. ĩ fi⸗
Et aub⸗ epᷣs cimiterin non cõceſſit · Flio mõ
dicit Put ouenit his qbꝰ ineſt ins moetuos ĩ
ferendi.vt patet · ff· ð moꝛ. inferen· pꝓ otũ⸗
B hec nota ſm jnno· ſuꝑ c.abolede. ꝙ cimi⸗
teriũ oed inari debzʒ circa eccleſiã · xvij.q· inj·
ſicut antiq̃tus.Et pᷣt eſſe remotũ ꝗpter fetoꝛez
vt eſt in frãcia · Nõ credit ãt ꝙ a bcui locore⸗
ligioſo hoſpitali vł templo poſſit accedere ſe
pnltura ni habeat eceleſã· qe cũ cimiteriuz

eõſecratũ debeat eſſe/ vt dieitur in· c· ſicut· ¶n
loco nõſecrato nõ poteſt accedere.· dte m

vno eimiterio pñt plures eccleſie ius ſepelia
di ſuos peochianos habere hec jnno.

Nen ſeòm qð eſt apuò quã eccleſiã debet
aut e

uis ſepeliri ber ꝙ ſepeliendus

puber aut impuber ſi puber poteſt eli

gere ſepulturã etiã ſi ſit filiuſ fam hias· et etiã

ſme cõſenſu ꝓatris:et hoc eſt expᷣſſum.li.vjæ.

licet· Palis igit ſcʒ puber aut nõ eligit ſepul
turã · aut eligit · ſi nõ tũc ſepeliri debzʒ ĩ eccle⸗
ſia peochiali:ſ. in qᷓ Sina audiuit et ſacramta

recepit e · e · c. i · vl Portn ea apud quã fui
uenerũt ab antiquo ſi poſ

maioe es ſepeliri cõ
ſet ad eam deferei ſme piculo ar.li. vj.e. nec
qui. et. xiij . q·ij · ebeon· et ex. e. nos inſtituta
fraternitatẽ· Et hoc eſt verũ ſiue decedat in ci

uitate ſiue caſtro vbi domici liũ hʒ ſiue m vii

la rurali ad quã ſe trãſtułit ca reereacõis vel
exercendi ruralia in eade.· Aõ em debet ſepelt
ri in eccleſia illiꝰ ville ſed in ea in ꝗᷓ ſepelire

ſi ibidẽ deceſſiſſl vbi domicil iũ ha bet· H dʒĩ

co ſi ad eã ſme piculo ferei poſſet vt dicit᷑ ibi
de. Bi aut eligat debz apud illã elleſiam ſepe
liri apud quã elegit etiaz ſi ſt mmus religioſa

ꝙ illa apud quã debet ſepeliri ſi nõ eligat Ee

hoc eſt nũc expᷣſſum ſupea·e·cũ q̃s:licet aliqñ
fuerit de hoc ↄtronerſia magna inter doc. vt
patet ex·e· fraternitate in glo.d hoc tam q;
electõ teneat duo requirũt . pemũ eſt ꝙ eccie
ſie in qua oↄſueuit audrre d iuima et eccleſiallt
ca peipe ſacr̃a det poecõ eanõica li.vj. e.cũ
q̃s: aliter ñ valerz · qe B ſub tali ↄdicõe cõce⸗
div ſcʒ ſi poꝛcõ canõica relinqt' ex. e. c. i. G. i.

EFelari vtibið ſeqt ſub anathemate ꝓhibet⸗

e aliter eligaꝰ· VEn foete ſm hoſ.miſi G; ſzuet

*“
4

poſſz appe llari et quil ibzʒ ᷣferes excõicari.vt
Patet ex eo· c· i· ex pte · ſcõᷣm ẽ ꝙ eligat pꝑ ſeip
ſum bõa fide ñ aut illectꝰ vł ex temeritate et
Otẽptu ꝗꝓpeij p̃ſbiteri qe tũc nõ valet ar · xx · q·
iij · oſtituit. et ex de vↄuer.iu· dubiũ . pdictis
ergo dnohbꝰ ↄcureetibꝰ electõ teneb alias ñ
ſzm hoſt.eeſumit aũt ſm jnnoc.ex.o· ſup· c
i : n malicõſe ſepulturã elegiſſe ſi elegerit ĩ ec⸗
cleſia cathedeali vb ĩ caonmca vł in loco vbi
bonũ facit decimas ſoluendo·ar.xnj.q:ij· vbi
cũqʒ vb vbi eſt pꝛonꝰ vł ſi eligat ĩ loco peiui
legiato ſup ſepulturis ex·e.ĩ nra. Ee licz ſic p
ſumatur ſi tñ dↄtrariũ ꝓbaret' electõ nõ tene⸗
ret ex · e· ex ꝓte:et c.ĩ noſtra. Sʒ B oĩa diſcre⸗
to indici mittut'. Zi aut ſit impuber ſi pater
ei ſepulturã elegerit ibi ſepeliri debet vbi pa
ter elegerit vbi talis habet' ↄoſuetudo. alias
de bzʒ cu ſuis maioeibꝰ vb i peochiali eccleſia
ſepeliri li.vj:e.liczʒ. Et ſm o·an.cedo ſepul⸗

ture videt ſeruãaòꝰ.vt.ſ.cũ ſuis maioꝛibꝰ ſe⸗

peliat. li.vj. de elec.ſiquis iuſto· . i· ad hec
et. vj · e. js qui :·et ĩide ſʒm bern.ex ·e.de vxoee
Cõſuetudo tñ hʒ ſm o.an.ꝙ pentes et amici
ſepeliut ĩ altera illaꝝ quã voluùt Sʒ nũquid
filiꝰ decedeſ inteſtatꝰ ſepelie' in ſepulcro pa
tris vlł in ſexalcro aui paui et alioꝝ anteceſ-
ſoꝝ ſuoꝝ ι vtraq; pte inuenies tex xiij
q:ij. · joſephet v.ecõtra· Gʒm aũt jo ·.an.ſatiſ
videt Habẽeda rõ ãtique ſepulture aui ꝓaui et
alioꝝ antiquoꝝ pociꝰ ꝙq; paterne· et hoc p· c.
ex ·e.c.ij.in peincipio.et c.frnitate · vbi dicit
pata aliozũqʒ; parentũ copulatiue et li . vj · e.
cũ quis·et.c.is.p hoc qð ibi dicit᷑ ab antiqꝰ.
VYbi debz vxoe ſepeliri c cũ viro ſuo ſrs
elegerit ſepulturã.xiij.qij. vnaqueq·pᷣt tñ e·
ligere vbi vult ex· e.de vxoæeEtſi plures ha
„ viros ſucceſſiue cũ vltimo- li. vj: e. 18 q·.
¶V bi dz viatoe ſepeliri * vbi elegerit ſi ele
gerit alias videt ꝙ ſepeliedꝰ ſit apud eccle⸗
ſiam in cuiꝰ peochia moeit' ſi nimis a ꝗpeia
Peochia diſtet ita ꝙ cũ difficultate et tereoze
defereet. ar. ex de ec.edi.ad audĩaz. Si aut ð̊
facili et ſine fetoꝛe deferei poſſit eſt cũ ſuis pa
rentibꝰ tumulãdꝰ.ar.ex.e.c.i.et c. frmtatem
niſi ↄſuetudo cõtraria appareat ſym hoſt.vnð
nota ꝙ hm jnnoc· ex· e· ſuꝑ c.i.viatoe ẽ ſepeli
end? in eccleſia cathedeali:xvj.q.i.c.i· Et ele
rici in eccleſia cꝰ ſunt clerici. hec oĩa iudici
diſcreto ↄvmittut? Vcareligioſus poſſit ſibi
eligere lepulturã dicit hoſt. ꝙ ſic ſ nüc ẽ ex⸗
Peeſſum ꝙ no et ꝙ debz apud ſuũ monaſteriuũ
ſe ſepeliri mii ſit adeo inde remotꝰ ꝙ ad illoᷣ
Omode ñ poſſit deferei li.vj:e.religioſi. Mec

obſtat illð ex. de exceſ. p̃la.nimis:et de peiui

le.vt peiuilegia. vbi dicũ ꝙ illi fratres ſepul
turã eligũt ſibi.qe ſzm jo.an.nõ loquũt ð̊ ve
ris religioſis ſed de his qui aſſumũt' ĩ frater⸗
nitate. vb intelligüt' nimis remoti a monaſte
rijs ſuis· er hoc etiã ſedðo mõ nõ mtelligit jn⸗
no⸗in glo.ſup.c.nimis.et hoſt.ſup:c.vt pei⸗
uilega- Quid ſiqs eligat ſepeliri in al iquo
monaſtenio et fetõ inde publico inſtrumento

luret ꝙ; nucꝙ cõtraueniet. vltimo eligit alibi⸗

ſepeliri nuquid valet electõ cða He legiſto

dicũt ꝙ tenet ſcdᷣa electio nõ obſtãte ijuramẽ
to· vt patet.ff· de pac· iur̃gentiũ· I. ſi paciſcar
et · C. de legibꝰ ns dubiu · in fi · et · xin · q ; ij. et
vlt. Canoniſte vero dicũuᷣt ꝙ obſtat iuramentũ
ex · de iuriurſi vᷣo·et·xxxij·q · vij·flagicia· Et
has duas poſicõnes tãgit beeuiter ray. in eo
dem ti · dices ꝙ licet de iur rigoee ſiue ſubtili
tate teneret elect & vlama. Cõtrariũ tñ credit
ſzm deũ etrxanonica eqtate·hoſ.tñ diſtinguit
ſic:ſ.qꝙſi peima electõ fctã fuit ꝗpeio motu ſi⸗
ne p̃ᷣndicõ peochialis eccleſie cui relinquu

poecõ canonica et ex pura deuocõe fuit mra⸗

mento firmata tenet nec p̃t poſtea variari.nmi⸗
ſi ex cã et ſic intelligit opmione canoniſtaruzʒ
Ex cã aũt nona poſt zuramtũ oeta de qua non
cogitauit ille qᷓ ſepulturã elegit tpe quo iura
int poteſt mutare volũtate ſuà et ſepulturaʒ.
ſic intell igit opi:legiſtaꝝ · et iura ꝓ eis idu
cta vt ſi muter ſtatꝰ eiꝰ.qe foete factꝰ eſt epi
ſcopꝰ vel religioſus.ar.ex.de excep.paſtoꝛa
lis· et eciã ſi mutet ſtatꝰ loci qe.ſ.eſt materi
aliter et ſpiritualiter diſſipatus ar.ex. de v⸗
ſig. abbate in fi. NHabz em iuram̃tuʒ cõdicões
vt habitũ eſt.i. lLi · Si aut electõ pema fuit fa⸗
cta ex illectõne vł ex cõtẽptu in pᷣiudiciũ ec⸗

ee⸗ peie cui pozcõ cangnica nõ relinquit

nõ vdalet vt dictũ eſt ſapea.Nec in ho caſu va

iet tale pactũ nec iuramẽetũ vt patet er de pa⸗

ctis· pleriſqʒ; et de iur̃iur:ſicut noſtrig. Et ſic ĩ
telligit leges ad hec inouctas et alias ſimi⸗
les ſeʒ ꝙ non valet iuramentum dtra lege p⸗
ſtitũ· verũ eſt in al teriꝰ vł etiã publici iuns p
iud iciũ m Hoſt. Mũc aũt otra frauèulecias
tales iu nouo iure ꝓhibet in virtute obedien
cie· et ſubintermiacõe maledictõis eterne oĩ⸗
bꝰ et ſecularibꝰ et clericis cumſcũqʒ cõdicõ⸗
nis ſmt vł ſtatꝰ ne aliquos ad vouendũ vł iu
randũuũ vb fide interpoĩta vł alias ꝓmittendũ
inducãt· vt apud eozũ eccleſiã ſepulturaʒ eli⸗
Sant vł iã electã nõ mutet etſi ſecꝰ facta fue
rit electõ ireita erit.et illi qai ſic elegerint nõ
pPoterut ſepeliri apud eccleſiã ſic electã ſʒ oĩ⸗
no ſepelmi debet apud eccleſias apud quas ð
iure ſepeliri deberet ſi ſepulturã al ias nõ ele⸗

giſſent Si vero ijdem religioſi vł clerici p̃di⸗

ctos in ſuis eceleſijs vł cimiterijs ſepelierine
tenent' infra.x.dies meegre reſtituere tã coe
pPoea ſepulta ꝙ; etiã omia qne occaſione ſepul
cure illoꝛ ꝓuenerint quõlibz ad eoſdem q
ſi nõ fecerint eccleſie ip̃e apud q̃s ſunt ſepul⸗
ti et cimitenia eaꝝ extuc ſmt tãdiu eccleſiaſti
co ſuppoſite interdicto donec plene reſticue⸗
rint omia ſupeadicta. hi. vj: eaĩanz · Quid ſi
miſerit ſepel mi in illa eccleſia in qua ſepeli
ri deberet ſi abinteſtato decederet· d dit
jo⸗anqꝙ hoc indigeret declaracõe Si em di⸗
cat ꝙ ibi debet ſepeliri hoc videt eſſe dtra il
lud qað dicit' in detõ· c. ani maꝝ · ſ.q ñ debet
ſepeliri apud eceleſias ſic electas. Si vero di
catur ꝙ non debet ibi ſepeliri. vbi ergo ſepe⸗
lietur · poteſt auteʒz dici ꝙ ibi ſepelietur nõ ob
ligacõne peomiſſiomis ſed pociꝰ jur̃. q Er no⸗
ta ꝙ pᷣdictum tẽpus x.d ierũ in reſtitucõe co⸗

poeis cureit exquo petitũ fueri. ſz ð reſtitucõe

E

rerũ ſtatim currit vt credit jo. an. Nõ em hbec
decre aiaꝝ intendit minuere ſßz adde ad de⸗
cretale.ex de pacꝓleriſq; in qua ſine aliqua
peticõe dicit eos eſſe obligatos ad reſtitutõ
nem· hec vero imponit tempus et penã d
lec nota ꝙ li.vj.de pac.dici ꝙ monachi ha⸗
bentes liberã a ſede apłica ſepulturã ſi paci⸗
