ſi crimial mixta.ofeſſio ei cmiſ nõ pᷣmdicat
n pſeuerz. ff.ð̊ queſtõibꝰ l.j.Sz2 lex illa loq̃t

de ofeſſiõe qᷓ ꝓ tozmentũ extoꝛqtur ¶avr᷑.dic?

q p̃t reuocari Sʒ ſeòz bñn.ſi fiat ex deliberacõ
ne et ñ ex caloee iracũdie ñ vi ꝙ rᷣuocan poſ⸗
ſit qe ñ poſſz erꝛoeeẽ ꝓbare ex e· ex lr̃is in glo·
bñ. Zi vo neget teſtes recipient' quos iudex
diligent' examĩabt qrens a quolibet eoꝝ vbi
et qñ virit.ſi vidit nudũ cũ nuda eoð lecto

ſi ſe agitãtes ſi vterqʒ erãt apte etatis ad actũ

Ulũ · et ſiq̃ ſecrecioꝛa putet inqͥreda ſi ð nocte
vidit eos intrare cameram et exire.ſi płies B;
Oti git ſi fama loci HG ꝑzʒ ſi ſtrepitũ carnaleʒz au
diuit diſtãs tenui piete cu eos vidit intrare.
Bi ſolꝰ erat et tũc n ꝓba.ł ſi aliqs cũ eo erat
et tũc ꝓbat' dumõ et ille aliꝰ in hocipᷣo iura⸗
tus Ocoedʒz· ſi ꝓp obſcura loca et ſuſpecta vidit
eos ſib ſepe ouerſari b vagari ſolũ cũ ſola ſi fa
ma loci h̊ hʒ Hec em admicłba ſũt liczʒ ñ faciãt
plenã ꝓbacoõz. B oĩia obant' ex de pᷣfũp. iliud
et ciis: et c. nj. de teſti.p̃ᷣterea· vbi notat᷑ in
Slo·c.adò fi·ꝙ oenicacõ ũ videt ſatia ꝓbari

mmmr

—

F teſtim̃ de tali auditu ſ.qꝛ audierũt eos omi

ſceri diſtates tenui piete· ſz ſi fama publica O
ſenciat et alia admicła ſuffraget' Put deĩc⸗

Pterea.tũc oĩa inſił᷑ collecta ſuffici ẽter ꝓbãt

qꝛ q̃ nõ ꝓſunt ſingła iuuãt inſił Oſiderata· Cx
his ãt oĩbꝰ index diſeretꝰ firmabit metũ am⸗
mi ſui vt ptz in c. pdictis. et er de ꝓPbacõibus
cũ cauſam. vbi de q̊ HNota ec qð dᷣe ſupið c.
lris in glo.ꝙ cũ actꝰ carms nõ plene pateat
viſui.ſufficit feree teſtim ð̊ hoc P pſupcõeʒ vi
olẽtã inducit q̃ in caſu ſufficit vt ptz ibidez
in lr̃a Caueat at index ne lenonẽ vł ſociũ ſiue
ptieipẽe crimĩs eiuſð putet idoneũ teſtẽ qð qn
& ex ofeſſiõe eiuſdeʒ teſtis ppendit pticipes
em̃ repellunt.vt ex de teſlibꝰ venies et qð ðe

ex e. ti . e· pterea. Cõſcios. Ho.exponit.i.ctos

qe diſtabãt tenui piete.bnñ. vo dt oſcij erãt
qe foete a foeĩcatoee audierãt xxij ·q.v.h̊ vidꝰ
Vk qe viderãt ſolũ cũ ſola m lecto velnnuò cũ
nuda · nõ tñ viderãt eos carnalit'omiſceri. ex
8 pſup.tercõ. Vñ in c· pᷣcerea· ſequit in lr̃a. ſ⸗
de vilu ñ affirmãt Si ãt accuſans ĩ ꝓbacõe ð
ficiat abſoluet accuſatꝰ Et erit judex cautus
ꝓſi teſtis dicat ð adnlterio ↄmiſſo alio meſe k
alio loco ꝙᷓ cũ eo de quo ↄtinet libello nõ
faciat ſcribi:qe nec ò illo agit᷑. ſ pociꝰ dicat
talis teſtis ſuratꝰ ſup tali ftõ nihil ſcit de eo
ſup quo ꝓducitẽ. ſi ãt clare ꝓhet' qe tales peo
acões requirunt'. vt. C.de ꝓbac.l.vl.ſmam
dinoecij feret.H̊ ho. q Deinde dicend é de ex
amiacõe teſtiũ in cauſa diuoæcij oↄſangni⸗
tatẽ et affinitatẽ · Cirea qð ſcienð ꝙ index dz
pᷣmo facè teſte in pñcia pciũ iurare:et poſtea
eũ intereogabit ſecaſum qũo ſcit, pentelã. etſi
teſtis incipiat a ſtipite b germams ↄſiderabit
qũo diſti guet gdus · debz em icipe a ſtipite et
Smanis. ſingłos Sdus ex vtroqʒ latere gPeijſ
noĩibꝰ b circulocucõibus eqpollentibꝰ ſuffi⸗
ciena bꝰ expᷣmedo· Ideoqʒ ſcòðʒ holĩ ſu. et bn.
ſi dece teſtes ꝓbãt vnũ latus· et dece alij aliꝰ
latꝰ.nõ videt ſuffice licet qlibet de Smanis
faciat mencõzꝭ. ꝙᷓuis jo.Otradirerit. et eẽ hoſ.
in apparatu. ex de teſti. licʒ. Et debẽt ↄclude
ita acceper̃t a maioꝛibꝰ ſuis.et ꝙ ita credũt
eſſe · NHodie tñ ñ ſufficit teſtimoniũ ð auditu n
ab hoĩbꝰ bone fame ſenioees et antiq h̊ audi
erint poſt litẽ motã et płes a plibꝰ ita ꝙ qui
libet de płibꝰ loquat Nã ſi ſingłi ð̊ ſingłoꝛꝝʒ
auditu loquerent eſſent ĩ ſuo teſtioꝰ ſingł res
et ideo nõ admitterent'. vt ex ð teſti. . quotꝰ
numerꝰ. Sʒ necillud ſufficit ñ dicãt ſe vidiſſe
gmanos b ↄſangneos cõos ł terciog Oſan⸗
guineis ſe hr̃e: Vñ queret ab eo ſi vidit om̃es
Sdus.ſi dicat ꝙ; ſic queret ſi tene bãt ſe con
ſangneis · et ſufficit ꝙ dicat q; vidit pſonas g
dus pmi vel ſcði vł tercij ꝓ dſangneis ſe tene

aliter nõ valʒ Si dicat ꝙ vidit pſonas ean 6

de alijs audiuit. queret a quo ka ꝗbus et qñ.
Etſi ab accuſatoee vel teſtibꝰ didicit ñ valet.

Si decẽè teſtes didicerunt ab vno nõ valet. Zi

duo bone fame a duobꝰ k decẽ male fame nõ
valet qe nõ debet illi recipi quoꝝ repellerẽtc
actões · & decè male fame et leuis opionis a
duobꝰ male fame nõ valz. Heceſſe ẽ go ꝙ ſal⸗

—„

tẽ dne bone fame et gues pſone didicerit I a
duobꝰ bone fame Queret ec an añ lite motaz
didicerit teſtificata ł poſt.ſi dicat q; pꝰ repel
litur. Si ꝙ añ. queret an pñs fuerit tpe ſpõſa⸗
liu· ſi ſic an tacnerit.ſi ſic:an ſi Otradice Potu⸗
erit.ſi ſic tũc repellet alias admittet'. Item ſi
ſeiuerit ſpõſalia ↄtrahi et ñ Otradixerit qliter
hB ſciuerit.ꝙ tñ teſtis r᷑peobe ex h ꝙ pns fuit
et tacuit nõ ẽ expᷣſſum lm ho.qe ex q mrioniũ
ac·poſ. cũ ĩ tua.loq̃tur de teſte ſuſpecto ar. ex
de frig· c· j. St ſuſpectꝰ repellit er de teſti. młk
ti · Queret ec ſi ſcit vel credit va eſſe teſti ficata
Si odio timoee vel pᷣcio inductꝰ teſtificat'. vt
HB oĩa ꝓbant in dctõ c.cũ ĩ tua.et ex ò diuoꝛ.
tua:et de clã.ð ſpõ.cũ ihibicõ.et de teſti.quo
ciẽs. et c.cũ in tua·et c.licʒ Si ſit de penteia
viri b mulieris vel exneꝰs vct xxxv·qvj. ↄſang
neos de ꝗqb plemꝰ hitũ eſt ̊. Et ſic reſtringit
facultas ꝓbãdi et tolerabiliꝰ e aliquos con
tra ſtatuta hoĩm dimitte topulatos ꝙ; Diuga⸗

cos legitie dtra ſtatuta dñi ſepare.ſic itellige

illud ex de teſti. licʒ ex quadã B; hoſ.
Squit videre de quarto ſ. dii atteſtacõi
bus publicatis ꝓònci poſſint alij teſtes ĩ

cauſa mrionij Circa qð ſcienò ꝙ dicũt quidaz

ſic et ẽ ſpãle q̊ in cã mrioniali.vt dicut et B
in fauoeꝛem mrionij ex ð teſti.ſeries. et c. ex te
noee· et c. cũ in tua. et c.ſic Et h ſnie vide es
büͤ· ex de Phac. cãm m glo.e. SBeðz vᷣo gof.H̊
nõ e fauere.ſ;ʒ viã falſitati bꝰ apire ar. ex de te
ſti · J.qe vo młti. Scðʒz ãt ho.dicenò i cauſa
mrionij nõ pñt teſtes ꝓduci ſup eiſde articłis
ex quo pres teſtificata didicerit ex de teſti. o⸗
ſtitutis · ij. Nec obſtat ið c.ſeries.qe ibi teſtes
Pducũt ad aliũ gradũ appeobanò ec iſtudò
ex tenoee· qe ibi ꝓbat' negatia. et p ons rpeo
bant' teſtes indirecte . Nec id cũ in tua. qe ibi
pᷣma ꝓductõ facta fuit cũ p̃diceret in ecckia
de miio Otrahendo ex iudiciũ ſeda in iudicio
Et iõ caute ſubdit in fi.cũ G excepcõ locũ nõ
babeat ĩ H̊ caſu.quidã tñ habẽet ibi ĩ hac ca a⸗
ſa ſz lra pᷣoe ẽ verioꝛ Hqec id ex ð̊ oſang. ex Ilfeſi
qꝛ pma ꝓductõ fuit facta ibi ex iudiciũ. ſeda
in iudicõ. tercia ad nouũ artickm ꝓbani Gup
Hac ãt queſtõe cũ inter gof.et alios doc. diſſg
ſio eſ᷑;. ↄſulta curia romana ſniaʒ ſeðz gof. ap
Sbauit vt de ho. Id ſaluand vᷣo opiĩones iſtaf
et iura ↄcoꝛdanõ diſtinguit ho.Hh̊ mõ ſ. arti
culus ille de quo querit' â tangit picm ami⸗
me. à e de apicibꝰ muris Si Pmoꝰ. et e tale 4
in quo eccłia diſpẽſare nõ pᷣt. vt qe eſt in pmo
Sdu ↄſangnitatis ſiue ſit ↄcluſuʒ ſiue nõ.ſiue
ſniatum ſiue n.ſiue ꝓ mr̃ioꝰ ſiue Otra. indiſtin
cte aomittunt teſtes vt ex de re iudi. tenoæ. et
ar · ex de frig. frn tatia c. vlet ð diuoæ. poero
Si ãt ſit tale qd in quo eccbia diſpeſare ñ ſolʒ
ot ſcðꝰ Sdus in linea trãſuerſali ł ognacõ ſpi
ritnalis: c;tucũq; añ ſmĩaz ꝓbacõ admictit ec
atteſtacõibus publicatig ex de teſti. cũ in tua
et de OↄS. ſpi.c.vl.idè ẽ ſi ↄtra mrioniũ ſnia fe
rat.qe tuc nunc trãſit in rẽ iudicatã ex ð ſen.
et re iudi latoe Sed ſolis verbis młieris cre⸗
Situr n ali fiat ex ð ſen. et re iudi. ſangnei
Si ãt ſnia fera ꝓ mr bñ trãſit ĩ re iudicataʒ

*

Et lic decetero nullꝰ audiet cũ eccłia vid eaꝰ
tacite diſpeſae &t G̊ totũ pᷣt dici m fauoee mĩr̃i
monij et vt aliqᷣd ſit finis litis ar· ex de telti.
liczʒ ijĩ fi:et ex q mrioniũ ac·poſ. videt et de
ſe.ex· c. vl. &t ſic vbiqʒ excepcõ pᷣt oppomi pꝰ
ſniazʒ vt ex de ꝓbac· lLiczʒ· S. · ᷓlias ãt vbicucʒ
iĩpedim entũ ꝓpetuũ oppo. videt ꝙ voles ꝓ⸗
bhare ſemꝑ ſit audiendꝰ ar:ex de ↄſang. nõ dz
in fi· Si at illud de quo querit ſic de apicibꝰ
iuris · vt qe młr dicit ſnĩiaʒ otra mrioniũ lataʒ
nõ valere ex eo ꝙ; oedo iuris nõ e ſeruatꝰ. pu⸗
ta qe licet ofiteat' ſe citatã· dit tñ ꝙ ꝓ vix fu
it ĩpedita quomĩiꝰ cito potuerit venire · cuz de
apicibꝰ iur otẽdat merito et apices iur ↄtra
ſe dz axpeobareddeoqz obeſt renũciacõ et pu
blicacõ ec in eadẽ inſtãcia ex ð teſti · ↄſtitutis
ij. Nec obſtat ið ex de ꝓbaciurauit· qe loq̃tur
de otrabedo nõ de ↄtracto. b die meliꝰ? ꝙ ſcz
ibi ideo nõ audit' qe directe aſtruehat ꝓbare
negatinã dices ꝙ lo gdu dↄſangmitatis acti
nebat ſibi.et nõ diſtiguebat Sgdus. et iõ ñ au⸗
dit ex de ſpõ.ↄſultacõi.rñſo:.j. Si em diſtin⸗
Zueret. et ſic onderet ꝙ ind irecte ꝓbare vellz
bn andiret e de teſli . ſeries · et c· cuz tu. ec
in Otrahbẽdo o ò ſpõ.cũ ĩ tua·h̊ ĩ eað ĩiſtãcia.
Oſtea dicen e ̊ quĩto ſ. quo debz ferei
nia dinoeci] Et quide ſolz eſſe ↄtrouerſia

inter doctoees vt valeat ſi nõ ſit lata in ſcri

ptis Dicũt em aliqui ꝙ ſic· vt ex & teſti · alberi
cus. S3 Otra qe ſnia retractat' pter cedinem
iudiciariũ nõ ſernatũ ex q̃ fi:ſũt le. ꝓ venera⸗
bilè. . videbat'. v. pᷣterea ſſec obſtat c. alberi
cus· qe ibi nõ e ꝙ in ſcptis nõ fuerit recitata
ſnia ſz ꝙ nõ fuit in publicã ſcpturam redacta
Et ideo vider ſic diſtinguendi ſeðz holt · ſ. ã
altera ꝓs e Otumaxet tuc valet· aut ẽ pnñs et
tũc nõ valet. vt iij · q:.j· in pmis in fi · Vb dicẽ⸗
dum ꝙ non refert duùmodo de veritate cõſtee
qꝛ nec iſta ſnĩa trãſit in reè iudicatã ꝓlixer põt
dici ꝙÿ aut ꝓcedit' ſ. in ip̃a figura indicij ſ. ob
lato libello:et tuc ſi o-do iudiciariꝰ nõ ſerue
ſnia caſſat nõ caſſa denunciatur vt in c· ꝓp ve⸗
nerabilé: et ar: ex de teſti · oſtitutis. ij. Fut ex
oſficõ: et tũc valz Et ſic intelligi p̃t ið c. albe
ricꝰ.et ar:ex de clãdelſdeſpõ.eu mhibicõ Ee
huic ſolucõi ẽ ſan m ho:ꝙᷓ tucuq; tn iudex
ex officõ gcedat ſemꝑ ſeruare debz oedinem
notatũ ſup vt dicit hoſt· Mebz ãt iudex ptibꝰ
tradere ſnĩaʒ in publicã ſcripturã redactaʒ ne
fil ijs ſuſceptis ex ſcd̊ᷣo mrioꝰ deficiete ꝓbacõ
ne pindici generetur: et ſi B̊ nõ fecenit· teſteſ
q mterfuerit ſnie poterũt publicari Et ne aliqᷓ
dubitacõ ł intricacõ oeiat' debet ibi iudex to
tu ꝓceſſum ponere ſ.quo libellꝰ oblatus fue
rit os ad quos ptinebat citauerit · litẽ ipis p
ſenubꝰ ↄteſtari fecerit:qꝙ viderit iurare teſteſ
eis denuciauerit diligster aunditis hicinde ꝓ⸗
poſitis et allegacõibus et liberacõe habita
atqʒ; cõſilio cum pitis et ſtudio libeoꝝn ſniam
tulerit· vel quo libello oblato accuſacõz ĩ ec⸗

cleſia publicauerit.et his ad quoſ ptinebat ↄ

tumacibus et nullo defenſoꝛe appente ex offi
cio ſuo ꝓceſſerit et teſtes recepit et diligeter

examianuerit:ſic conſilio habito ſnĩam tulerit ·

De quibus omibus erat a teſtibꝰ q̃ interfueĩ̃t
ſnĩe requirenð Ech nõ ꝓbãt ꝓceſſum ſnĩa non
valebit · ꝓbant B ex ð teſtibꝰ.ſigficauit · et c.
albencꝰ. SGi ãt ꝓceſſus in nullo ipugnet' nec
aliud fuerit cautũ omĩa pᷣſumuntur ſolenniter
acta· vt ex de teſti neg d hec nota ꝙ qñ ce⸗
lebeat᷑ diuoeciũ ꝓpter dſangnitatem vł aliud
pꝓpetuum impedimtum tũc vir ſub hac foema
młierem abiurare debet ſ.ꝙ decetero non ac⸗
cedet ad eam nec cũ ea ad vnã menſam cõme
det nee bibet nec ſtabit ſub vno tecto niſi in
eccleſia ł in alio loeo publico vbi nulla mali
poſſit ee ſuſpicõ.nec ec ibi cũ ea n coꝛã teſtibꝰ
idoneis loquatur et niſi peo neceſſitate certa.
xxxv.q·vj·ab iſta die ·
Der diuoecio gter impoten⸗
ciam coeundiu⸗xxxvi.
Einde oſiderandum eſt quo et qñ debz
fi eri diuoecium cũ allega' inpotencia
coeundi Et pᷣmo qñ allegat frigiditas
ł maleficiũ.ſcõo qn ſectõ ł artacõ Circa pᷣmũ
ſcienð ꝙ quidã dixerũt ꝙ cũ allegat᷑ frigidi⸗
tas del ſectõ vel artacõ ſtatim p̃t diuoꝛciũ ce
lebeari qe hec ſunt maiĩfeſta vt e de frig. c · j.
Cum ãt maleficium allegat trienniũ expecta
vt in autẽti · de nup.. ꝓ occaſiõzʒ Canc· vᷣo di
ꝙꝙ indiſtincte trienni e expectanõ n maifeſtiſ
ſimis ſignis et ꝓbacõnibus oſtaret de fri gi⸗
ditate et artacõe Bic intellexit ið ex de frigi·
c.j.in glo:viij &Qο. ο troſq; rpeobãs ſic di⸗
ſtiguit ſ.ꝙqſi diuoꝛciũ ꝓpter impotenciã coeun
di celebeari petat et frigiditas allegat·ã vir

B petit aut mulierſtẽ aut vir explenit. xxviij.

annũ aut nõ· ſi vir maioe xviijannis B̊ petat ·
et femĩa ↄſiteat? Bidem ꝙ vir aſſerit · tps de bz
eſſe arbitrarium ſezʒ vnꝰ menſis vel trin meſuz
b anni quo ſib debet moeari St pᷣſtabũt ſacr̃m
de quo dicet' infra cũ aget' de diuoæcio ꝗpter
maleficiũ Quo tpe eęlapſo ſi ꝑ rectũ eccłie iu
diciũ ꝓbari poterit ꝙ vm ſit ĩpotẽes ſtati diuo⸗
ciũ celebeabitur. et młier nubet in dno Zz vi⸗
ro interdicet' ꝙ nõ ducat aliquaz epſi duxerit

ſubaudi et cognouerit habebit᷑ reus piurij et
Pmum mrimonium repandum erit ec muliere

Otradicente ſi fuerit ↄſcia fra udis ar.ffad l.
iub.de adulterio.ſi vxoz · index et · C. vlti . ſi
vo non fuit pſcia pᷣt eũ rellere obiectu adul⸗
terij ar. xxxij.q.j.de benedicto.et q· vj · nihbil
ſcðz da:et ala. En.vo ex de frig. c.j.in glo.c.
dicit ꝙ non credit ꝙq; hoc obſtet q matrimo⸗
nium pmum debeat reſtaurari Eit ãt B rectuz
iudicium ſ.iſtud:vir iurabit ſe eſſe naturalit
fri gidũ · i: ſe non poſſe ↄgnoſcere aliquã mulije
rem nec moueri ad volũtatem coeundi Bi em
aliquociens moueretur ſed pficere non poſſet
naturaliter frigidus non eſſet mulier vero iu
rabit ꝙ nunꝙ vidit ip̃m moueri nec eiꝰ vgam
erigi licet omnem diligenciã habuerit vt oꝑpꝰ
carnale ſequeretur infra tempꝰ elapſum a iu⸗
dice ſtatutum Er quilibz habebit ſeptem in
quos.vel ſi non ſupſunt vicinos bone fame qᷓ
iu rabũt ſe credere ven eſſe qd diunges iuraue
runt· et ſic celebꝛabit diuoeæciũ Sic intelligit
id ex ð frig:c· jerũſo:.j:et c·laudabilẽ· S ſj ãt·

Et iſti vpurgatoees ognoſce debet ↄuerſacõzʒ
Diugũ ar.ex ð purga.ca:quocieſ Sʒ et mebꝛx
viri debet inſpici ſic dicũt exꝑti. jo.ãt xxxnj.
q··c .·j.dicit ꝙ iꝰ qð de ꝙ debet iurare cum ſe
ptima manu ꝗꝓpinquoꝝ intelligit' qn młr ñ ẽ
vgo ſi aũᷣt ſit vgo debet ꝓbari ꝑ aſpectũ coe⸗
poeiset ꝓ iuramtum vtriuſq; diugis Sʒ gof.
et ho·dicũt otrariuũ.et B ideo qe ſepe fallitur
oculꝰ et manus vt er de ꝓbac. cauſam Sʒ3
nunq; d neceſſario requirit ꝙ iuret ſepte Rñdz
ho.ꝙ nõ putat ĩ tã ſoleni cãa picł oſa a Natuto
iure recedenõ cũ G; ſit ius expᷣſſũ ar.ex qᷓ mrio⸗
mũ ac· poſ.viĩ.et de ſen:ex.c.fi.ĩde dicenð ẽ
ſi młr petat fieri dinoꝛciũ et vir ide ofiteaꝰ Si
tñ vir cũ alia otraxit iurãtes nõ ↄpurgatoeeſ
ſi bona fide iurauerũt vt dicit bn.ſed diuges
rei ꝓpiurij habebut et pniaz aget et mſił reuer
tent?. apparet em mõ ꝙ cã odòij et ſuggerente
dyabolo ꝛ fuit ftm ex de frig: c.j. F. ſi ãt ſta⸗
tutũ et c·. laudabile ĩ fi· Nec B videt ſcõz ho.
diſtin guenò vtaz feia ſit vgo ł coerupta exqꝰ*
vterqʒ; ĩpotenciã ↄfitet vt eẽ ptz ex de frig· c.
j·rnſo:.j.et c laudabile.S.ſi ãt Secꝰ e ſi alter
neget vt dicet ſtati mfra Quid ſi młr dicat
vnz impotente nõ ꝓgonendo cãm impotecie
et H ꝓbʒ et ſnia lata ſit diuoæcij:et vir poſtea
cũ alia dtraxerit.nunqd reſtituet pmũ mrimo
niũ Dicit ſo ·xxxiij·q:c ·j:ꝙ nõ·.qe totum ius
ſuũ deduxiſſe videt in indiciũ Vñ idẽ eſt acſi
ꝗꝓpter frigiditatẽ b maleficiũ ſepati eſſent ar.

ex de ca polſ.cũ ſuꝑ electõe Scienõ ãt ꝙ in ca

ſibus pdictis ſ.qn vterqʒ dingũ ↄfitet ipedi⸗
mentu videt ꝓꝑ c· ið ex de frig. lr e ·.ꝙ requirã⸗
tur iuramenta diuguũ et mronamset ec ꝓpĩquo
rum t quare hoc qę vt dicit ibi glo-ibi è cau
cius agenò vbi eè aie picbhm Zi tn omittere al
teꝝn iſton ſ. vel iuramentũ mronaꝝ b mrame
tum ꝓpinquoꝝ nihilõꝰ valeret ̊m gloibide
vt er de ꝓbac· ꝗpoſuiſti et c. cãm mrimonij Si
aũuũt viro petete diunoeciũ ex hac cã feia ſe aſſe
rat eſſe ↄgtam ab eo ſtandum è in caſu iſto eiꝰ
vbbo ſ. feie · tum ge ſic crederet᷑ vbo viri mkti p
iuraret vt poſſent ab vxoeibus ſepariimo ſi ã
bo diuges ↄfiterent otra mrioniu nõ eſſz ꝓpt
H ſepandum ꝗꝓpr colludij picłm Et ideo eil ſo
lis nõ credit ſed ſeptia manꝰ ꝗꝓpiquoꝝ adici
tur.quare młto minus credit᷑ ſoli viro ↄtradi
cente vxoee·tum ꝗꝓpjr fauoꝛem mrionij ex ð ſe.
et re iudi:c.vl tum qe vir e actoe etſin ꝓbac
vt dicit: młr cum ſit rea dz abſolui ab eiꝰ ĩpe⸗
ticõe eẽ ſi mil ꝓbauerit ex de iuriur· c. vlti.
Tum eẽ qe vix aliqua inueniret q̃ hoc aſſeret
niſi veꝝ eſz cũ ſibi gnari pᷣiudiciũ ſcirzʒ. vt ex
de eo qᷓ ↄg ↄſang. ioedane:Sic exponit ala. id
ex ð cladeſ.deſpõ.c.ij.̊ intelligo niñ vir eazʒ
Duinceret ꝑ aſpectũ Nec obſtat ẽm hol.ex de
deſpõ. ipu· duo pueri.v.fi. vb ðe ꝙ ſtandum
vᷣbo viri · q wbi ſiue eam ognouiſſet ſiue ñ.nõ
poterat mrioniuʒ ofirmari ĩpediente publice
honeſtatis inſti cia Si ãt vir le aſſerat ognouiſ⸗

ſe vxoeem ea otradicente et diuozciũ petente

ſtandum e verbò viri qe ẽ caput mulieriſ vt eỹ
de deſpõ. ĩpu. Otinebatc. niſi ↄuĩcat eum młr
P aſpectuʒ coepis pPuta ſi ip̃a h iuret et ſeptex

y 34

mulierel que eã aſpexerũt vt ex de ꝓbac.ꝗpo
ſuiſti .et c.pnł.h̊ ãt intelligit ſcdðᷣm mnoc. qn
vir ſimpłr negat. qſi̊̃ ſi vir cum ſeptima manu
ꝓinquoꝝ ꝓbare poſſit ꝙ eam ↄgnouerit au⸗
diri debet.g ſi młr ſit coerupta caueat cui nu
bat q ſtatur verbo viri nec ſe vᷣginem onñdere
p̃t· ſcõm h intellige id ex de frig.c.j ·.illa ãt
St cum dicit cur tadiu tacuit ſubaudi maxie
qꝛ idem fuiſſz ſi ab inicõ otractus matrimonij
reclamaſſet Sed et qe tãdiu tacuit magis pᷣſu
mit' otra eam Axlij dicũͦt ꝙ ille · G. a ãt. coeri
gitur ꝓ ſequẽtem qð nõ appeobat hoſt. Nã et
poſſet alit ſeruari vt ſcʒ młr coerupta ↄtrahbeſ
audiatur ſi in nouitate ſ. infra duos menſes ꝓ
clamauerit·etiam ſi vir aſſerat ſe eã cognomiſſe
vt eỹ de frigs· c·.· I. fi. Si aut p annum et dimi
dium taceat poſtea nõ audit ar.ex de ſpõ. adò
illud et ſie expᷣſſe loqui videt᷑ ille:. illa autẽ
Doteſt eẽ dici ꝙ ille · ꝗ. illa ãt intelligit ð co⸗
rupta.ſequens vo de vgine.licet in vtroqʒ vir
aſſerat ſe cognouiſſe vxoeem.ſed virgo eum p

aſpectũ duĩcit qð non p̃t coerupta facere.hec

ho. Scòm ãt bn.et jnno.tacens de impotecia
Oingis relamae p̃t vſq; ad trienniũ et ñ vltra.
vt in anteti·de nup. . occaſiõz· colb. nij. et ex
de frig· laudabile · Vñ nõ tenet ſcᷣm eũ illud
de frig. c.j. vbi dᷣe ꝙ poſt annũ et dimidiuz re
clamare nõ pᷣt Nec tenet ec id. C. de repudijs
in cauſis· ꝙ poſt duos annos reclamare ñ p

h bn. ex de frig. c.j.in glo.viij· I(bbas vo diᷣ

ꝙ mbłᷣr ꝗᷓ coerupta erat eo tpe quo ↄtraxit mr̃i⸗
moniũ aut gerebat ſe ꝓ virgine aut ꝓ coeru⸗

pta . ſi ꝓ vgine tunc ſi dicat mõ ſe pus ab alio

fuiſſe coeruptã non audiet' qe allegat turpitu
dine ſuam ex de ocel. p· cũ ſuꝑp Si at ꝓ coeru⸗
pta qe erat vidua.vel aliter coerupta et de hꝰ
Oſtat· vir debet inſpici·qe foete poterit ↄſtare
ſatim.vt qe non habet lãceam vel acceſſoeia
lancee et tũc p̃t ſtatim mrionium ſepari Si ãt

vir dicat ſe moueri ad coitum. vt qe mulieres

alial cognoſcit ptz ꝙ maleficiũ allegat. et iõ
p trienni dtinuũ debet ſib moeari ad p̃c eptũ
iudicis Aob· tñ dt ꝙ non eſt vis de pᷣcepto iu⸗
dicis: qe B nõ inuenit cautũ in iure Scom vo
ho·quo ad mentem videt B; fatis cautũ ex de

fris: laudabilem. in pnꝰo. ibi. indulgendum ſir

ſubaudi a iudice Mec obſtat ſed ocoædat illᷓ
e de frig · lre.quia licet poſt ſeptimũ annum
videat' peticõ facta·tñ intelligenð ẽ ꝙ cauſa
fuerat antea diu ventilata· et ꝙ ad p̃ceptum
indicis pnñiazʒ egerũt et ſimnl cohabitauerunt
ſicut maĩfeſte innuit᷑ in pᷣmo rñſo.ad fi.ibi.q̃

poſt plures annos ſubaudi a iudicibus datoſ

ÆM d p̃ceptum & iudicis debet ſib moeari B mõ
vterq; cõfitebit' pctã ſua. q⸗ alian infumiraf

ꝓuenit ex pctõ vt er de pe.cum infirmitas S

miunge eis ſacr̃o recepto ꝙ ſił habitet et bo

na fide dent opam cum omni diligencia ad ð
bitum reddedum Et ſi ſic p ↄtinuũ trienmum
ſimul cohabitauerint et in fine triennij iteruz
ad epm venerint dicetes et iurãtes ꝙ ſicut ꝓ⸗
miſerũt fecerũt nec ↄiũgi potuerũt. tũc rece⸗
pto iuram̃to eoꝝ et ꝓpiquoꝝn mriomũ dirime
tur et vterqʒ licencia contrahendi dahitur⸗

vt ex de frig·c · vl.et xxxiij:q.j.ſi ꝓ ſoeciarias
Ven p̃t dici ꝙ etſi ſib cohabitauerit ꝓ ſeptem
annos k circa et ſine pᷣcepto iudicis: et nõ re⸗
peria ꝙ vir aliquã cognouerit tꝑs arbitrariũ
erit qe Pſumit᷑ vm eſſe fri gidꝰ vt ex de frig· e ·
vl.ſic gof· intellext Scðʒ tñ ho · tuciꝰ eè ſemp
ꝙ a tpe pcepti iudicis trienniũ Oputet' vt ptz
ex p̃dctis 2 quo intelligic᷑ ꝙ detm ẽ de cõ
tinuo trienio Rnz ho.ĩ ſu:et ſuꝑ c.lre.ꝙ ſuffi
cit ꝙ ꝓ maioee ꝓpte ãni maxie ꝓ ver ↄtinuũ qꝰ
ſolèt hoĩes ad luxuriã foeciꝰ incitari ſib coha
bitauerit: et bona fide opaz derit ar. ex ð aqᷓ
qnuoti · et eſti.l.j.. duo ãt gna:qꝙſi infirmitate
balio caſu ĩpediant tꝑs reſtituenõ videt ar.
ffᷣ.de itinere actuqʒ pᷣna.l.j.G. ij.nij. et mij.ar.
OtraFf.de ſta.libr.cũ heresNichꝰ Quid
ſi vir b młr nolit cohabitare Rnoʒz hoſt. ꝙ dz
excõicari et idonea caucõ exigi ꝙ cohabitent
ar. ex vt lite nõ teſ.ꝗqm. vl.et addit idẽ hoſ.ĩ
glo:ſuꝑ c·lr̃e.b aſtringatꝰ ꝓ curiã ſecłarẽ ex ðᷣ

diuoe. cũ nõ ab hoĩie &t ide fiat ſi cohabitent

et nõ atteꝑtet q Quid ſi vm nõ ſit maleficiatuſ
nec naturaliter frigidꝰ.ſeò quaſi naturalit fri
Sidus·ꝓuta qe vgam mouet et erigit qᷓ̊ non ꝓ
ficit vel duaſ Pabet vᷣgas et vna alterã ĩpedit
kł ꝙ;cito vgam apponit ſemẽ ſpergit ł ĩmittit ̊
nõ ꝓficit.młta talia in iudicijs et ↄfeſſiõibus
repiunt Rñdet ho. ꝙſi p̃t medicinis aliquibꝰ
iuuari non debet diuidi Si ãt nõ pᷣt in aliqbuſ
ex his quatuoe ↄſulendus eſſß papa. tũ ſi feia
ſit vgo vel vterq; ↄfiteat' in oĩibus expectã⸗
dum erit trienni quo elapſo qſi naturalit fri
gidus foste poterit diuidi ſcz ſup̃ dctã de na
turaliter frigido.tuciꝰ tñ ẽ ꝙ papa ↄlſula ſuꝑp
his qᷓ merito dubitabilia videbũt. Si ãt mas
ſit maioe xinj:an.ł xv. ſʒ mmoe xviij. licet ſit
pubes nõ tñ habet plenã pubertate ar. ex de
regł aribꝰ.qe inſub.ꝓlena em pubertaſe xviij.

annoꝝn m mare et xxvij: in feiaar. iſti· adop.

minoæé At i5o tuc ſemy é triemniũ expectã
dum·.b quouſq; xviij:anmi ſint ↄpleti vł vltra
EIt debet dari tps ad arbitriu boni iudiciſ.Hm
videhit qualitate pſonaꝛx et tps ꝗ? ſił ſtete
rũt vt e de frig· c· fi · quidqᷣd allege quidqᷣd
Ofiteat t ideo coerecta e lex ꝗᷓ dicit tin bien⸗
nium expectand.C. de dinoe:l. in cauſis hec

Po. et ↄuemt cũ eo jnno:Si tñ biennio elapſo

iurauerit ſe nõ poſſe carnalit ↄingi et dixerit
ꝙ vir nullatenus mouebat' nec infra hoc tꝑs
fuit motus apparet ꝙ frigiditas allegat ðo

ſi hac de caula mri onium dirimitur et poſtea

vir ↄtrahat ſepabunt ſcdo ↄtrahentes· lm HB
intelligi pᷣt qd dicit lra de frigs- laudabile. re⸗
ſPonſo pꝓᷣmo Vñ dðe ibi ſi frigiditas pᷣus ꝙbbari
nõ poſſit ſupaudi⸗qe vir erat xiiij·ł.xv.an. ſeè⸗
cunòë hoſ. S tanc- aliter gloſauit dices puta
qe maĩ feſta ſig et ꝓbacões extãt parate Et ſe⸗
cune ho.nõ videt lram mtellexiſſe ſʒ ereaſſe qᷓ
em alie ꝓbacões exiſtere poſſent niſi ꝙ effica
cem opam daret Doc:tñ ſenciũt cuzʒ tanc·ꝙ ñ
ignceauit bo. Sʒ ho.exponit qò dðe in lege il⸗
la in cauſis inbecillitatẽ nature ſ. ꝙ tandem
pPubeſcit vt ex de deſpõ.ĩpu.puberes &r ſi ĩbe
cillitas nature.i.ſimplicitas ſiue mollicies q́

Suenit ex def ectu etatis ñ ẽ ĩpedim̃tum ppe⸗
tuũ. Sʒz etſi in B caſu bñ vᷣgã mouebat et erige
bat ſzʒ pficere ñ poterat tũc apparet ꝙ ẽ male
ficiatus de quo deti ẽ ſupᷣ n & B; nõ ꝙ ſcᷣm
jnno.ex de frig·c·j·ad ꝓbacõnez fri giditatis
tria ſũt inuẽta ſ.aſpectꝰ coepiſ· iuramta ſeptẽ
ꝓinquoꝝ · et trienniũ cohabitacõiſ SRʒ dilcre

tus iundex ꝓuidebit vti vnũ ſolũ b duo b oia

tria faciãt p̃ſtari et cũ ĩ ſnia diuoecij vtat pi⸗
culũ aĩe meliꝰ eſt ibi ꝓbacõnes ſuꝑpabundare
ꝙᷓ deficere.
Equit vidẽ ð ſcðo ſ.qũo et qñ debz fieri
J diuoeciũ qñ allegat᷑ ſectõ b artacõ Scien

dum i8git' ſi ſectõ alleget' pᷣt ſtati diu oeciuz

celebeari et młr in dño nube·qe ꝓbabitur p
aſpectũ Si vo artacõ alleget' tuc ec ſtatim pᷣt
diuoæecium fieri B mõ vocabunt matrone fide
digne et in nuꝑciali ope exꝑte ar.ff.de vetre
inſpi. l. · viigitᷣ.et ꝓteſtabunt ſub picbo ani
ma ſuaꝝ et ſub fide ſua.ꝙ eã ſcʒ artã manu
et oculo diligenter ꝓquirẽt an ſit coerupta et
an poſſit fieri mł'r etſi dicãt eã coeruptã ↄuin
citur accuſans mrionium.et ſeòz qð dicit bñ.
ex de frigs·frrnitatis.nõ eſt eis remittẽdum iu⸗
ramtum ne quid in fraudẽ matrionij dicãt ar.
er de eo q̃ ↄgS.ↄſang.ſuꝑ eo Sʒ qe ſepe fallit
manꝰ b ocłꝰ poterũt ite et alie magᷓ experte
vocari q̃ diligencius hec ↄſideret vt er de ꝓ⸗
bac.c.pꝓnb. Si ãt dicãt eã vᷣgineʒ et poſſe fieri
mkiere tũc ẽ impedintũ ex pte viri· et iõ iudex
diligent ꝓPquiret an vir mouneat' ꝓ coitũ b nõ
et ſic pᷣſumet frigiditate b maleficium· et ꝓce⸗
det mõ ſupᷣdtõ ZBi vo mulieres aſſerãt eã non
poſſe fieri naturaliter mulierem. tũc ſtatim pᷣt
diuoeciũ fieri et dabit viro lnĩia cũ alia ↄtra⸗
hendi ſed indicet otinencia młieri · qe que eſt
arta vni p̃ſumit' arta omibus donec ꝓbet cõ
trarium.vt dꝛicit ray· vt ex? de frig. frmitatis re
ſpõſo j·. Nec obſtat qd ðᷣe in ꝓpno.ibi.cũ p mul⸗
tos annos.nareat em fẽtm.naʒz nec anni ꝓſut
ſcðz ho.niſi ſint ꝓ iudicez aſſignati vt detm ẽ
ſupᷣ · et epᷣſ nullũ tꝑs aſſignauit ſ ſtati ſnĩazʒ tu
lit · et tñ papa dicit ꝙ iuſte ceſſit licʒ ᷣceptꝰ
fuerit.vt ibide. I.·j· vinos tñq & G nõt hoſ.
in apparatu ex de frig: frrmitatis.ꝙ anqꝙᷓ mlier
inſpiciat? faciat eã ſiudex pꝑ medicias mulien
in aqᷓ calida diun halneari. vt ſi glutinũ aliqð
appoſuit liqfiat · et mteri ſit ſub fida cuſtodia
ne poſſit ite apponere medicias ar. Ff.& ve⸗
tre m ſpi . l.j · Nã quedã młr vas ſuũ adeo con
ſtrinxt ꝙ et viro et oĩbus alijs inbabit facta
fuit nec poſtea ꝓ aliq;ʒ medicũ iuuari potuit
Quid ſi młr arta poſt diuosciũ ↄgnoſcatur ab
alio vro:nunqᷣd pᷣmus vir p̃t ei foenicacõnez
obicere et repelle · ꝙ nõ ſi cognita fuerit
legitie qe otraxit cũ illo ſcòo viro legitie ſcoʒ
ſua credulitate:ar. er de diuoe· gaudemꝰ?. Di
ãt foenicarie · qe.ſ.nõ dtraxit cũ eo.pᷣmus vir
ſi voluerit pᷣtextu illiꝰ foemcacõis eã p̃t ĩ pel⸗
lere.ex de frig·. fr̃nitatis.· qe ſiẽ ibi dicit glo·
ſup tdð foenicario.ſiẽ ex futuro enẽtu apparet
retro fuiſſe mriomũ:ſic eẽ apparet fniſſe factã
iniuriã pꝰ viro ꝓlia ptinecia ad qſtõez et ma⸗
teriã iſtã reqre ſupᷣ ſi:e.ti ·xxvij·ſede artacõne

¶ Quid ſi młr arta.poſt diuoꝛciuz et ↄtractũ
mĩrioniũ cu viro ſcdðᷣo anꝙ; redeat ad pᷣmũ ĩgre
diat' rel igione Eñdz bn.ſup detm̃ c.fr̃nitatiſ
ꝓ ſi ſit ingreſſa et ꝓfeſſa ſtati fuit mrioniuzʒ ſo
lutũ ſi qð fuit inter eos er de ouer.ↄiu.ex pu
blico.ſecꝰ e ſi ſit ingreſſa cã ꝓbacõis qe tunc
ſi rediret ad ſecłm redire coget ad pᷣmũ viruzʒ
Ex his q ſupᷣ̃dctã ſũt ĩ diuerſis locis ð mii
monio pᷣt ĩ vnũ beeuit recolligi ꝙ valde fauo
rabilis e cã de mrionij federe Drimo qe ĩ du
bio ꝓ eo indicabit ex de ſen:et re iudi.c. fi.
e cão ꝙ lite n oteſtata recipiũtur teſt es ex
vt lite ñ ↄteſ.c .·.j. Tercõ qe minoe ẽ ĩ iudicio
P curatoæẽ e de reſti · ſpo· ex pte.iij.mł ieris
Quarto qe nõ trãſit m re iudicatã er ð ſen.
et re indi ·lato⸗ ¶ Quiĩito qe pr̃ et m ibi teſtifi⸗
cant' ex ꝗᷓ mrioniũ ac ·poſ.vi OSexto qe nõ p̃t
ſup eo traſigi nec ↄpeomitti ex de trãſac.c.fi.
et de reſti:iĩ inte. cã· G. fi CSeptio qe nõ appo

nit' in eo pena ex de ſpõ. gemma Octauo qe

filiꝰ agit otra prezʒ ex ð ſpõ.ũñ e nobiſ Nono
qe Ofeſſio nõ pᷣindicat ex ð eo qͥ ↄg oſan. ſupꝑp

eo · q e veꝝ in pᷣiudiciũ mr̃ionij vt de ibidez

alias otra er de clãdeſ.deſpõ.c.ij Decimo
qe ſub ↄdicõe ĩpoſſibili ↄtractũ tenet vt hĩtuʒ
e S Vndecio ꝙ teſtes teſtificãtes de auoiru
admittũt ex de vſan.tua Puodeciĩio ꝙ aliqñ
vnꝰ et ide e accuſatoe et teſtis ex de teſti.co.
pᷣterea Tredecio qe in fauoeẽ eiꝰ p̃ᷣfert opio
veritati et aliqñ ecõuerſo ex qꝗᷓ fi. ſut le.ex te⸗
noæeeet c. ꝓ tuas.pꝓła ex his ponit bn· ex vt li
te nõ dtel.c.j.in glo.v. .
MX De uns. ti. xxxviij.
Onſequent ↄſideranðò eſtede fili s quo
U rum cã otrahhut' mrionia et pᷣmo quot
ſunt gna filioz · ſcòo ð ſucceſſõe eoꝝ
in Beditate ꝓntũ.tereo ò eonHι eoncacõe-quar
to ð illegition legitiacoe.quito ð filiacõiſ
bacõe CGirca pᷣmũ nõ ꝙ gna filioꝝ ſũt ſeptẽ
Nã aliqui ſũt legitimi et naturaleſ.vt ſuſcepti
ex legitio mrioꝰ ſine vo ſiue putatio XXij legi

umi et ciuiles vt adoptiui Klij legitimi et ſpi
rituales de qᷓbus ſupᷣ ti· de cognacõne ſpuͦali
Itlij narurales et nõ legitimi vt nati ex ocubi
na vnica in domo et in dubitato affectu rete⸗
ta et tali qᷓ poſſz vxoꝛ eſſe vt. ff᷑.de Oↄcubi. l.j.
ij· et iij · er. C. e.l.j.Large tñ oes filij p̃ter ado
Ftiuos et ſpũales appellãt naturales vt xxx.
q· iij:c·j·et ey e.p venerabile glo.c.lij na
turales et illegitimi· ſ expoſt facti legitimi ee
hi poſſunt dici legitimati ex e:tãta &lij ſpiri⸗
tuales tm̃ Et ſic oes ſumꝰ filij pape.ł q̃ſi ex ðᷣ
cri: fli:ꝙ; gui &lij nec naturales nec legitimi
vt ſpurij· manſeres et nothi. quoꝝ dr̃azʒ req̃re
ſupᷣ li.vj.ti·de filijs pᷣſbroꝝx.

lrca ſcom ſciend ꝙ ꝓYntibus legitimi filij

et naturales ſuccedut et oĩbꝰ pferunt vt
C. de ſſeet le . p totũ et dicũt⸗ legitimi exqꝰ pẽ
tes publice ↄtraxerũt in facie eccłie. liczʒ int
eos nõ poſſit mrioniũ eſſe.dũ tñ al iugũ ha
beat bonã fidẽ er e.cũ int.io.c.ex tenoee Se
eus è ſi ſciãt ãbo ĩpedim̃tum vt er e inf erente
ſeca è ec ſi elã ↄtraxert eẽ ĩpedimtũ ignoeãteſ
qꝛ tũe nõ excuſant filij nati ex tłi mrioꝰ añq;

8

eſſet ꝓ eccł ia appeobatũ Dutat tñ hoo. q; ſi na
ſcant poſt appeobacõzʒ mrionij licʒ antea ſint
Ocepti erũt legitimi Sic ĩtelligit ið ex e.ꝙ no⸗
bis · ſiẽ ecõnerlo ↄceptꝰ ex mrioꝰ putatie ſʒ pu
blice dtracto añ ſniazʒ ſʒ poſt ſnĩaʒ diuoæcij na
tus reputat legitimꝰ vt ex e.cũ int alij tñ hꝰ
largiꝰ ĩtelligũt· dicẽtes ꝙ eẽ nati añ appeoba
ciõeʒ ceſet' legitimi ꝓꝰ appeobacõz ſ.ſi poſtea
aliqᷣd otra mrioniũ nõ appeobet ſz ſi nati ſint
Pꝰ appeobacõʒ tũc legitimi manebũt. eẽ ſi ex
iuſta cã ſepet &t hꝰ opiĩionis fuit bn. vt pzʒ ex
q̃ fi · ſũt le · ꝙ nobis.et facit ꝓ eis fauoe⸗ Plis
et e e.cãta· et ð clãdeſ.deſpõ.c.ij.Sʒ Sm ho.
Otra eos e odiũ pntum et ↄteptus ſtatutozum
eccłie ar· ex e.de filijs p̃ᷣſbi.lr̃aſ.et mẽs et v⸗
ba ocilij gnalis ex ð cladeſ.deſpõ.cũ ihibicõ
. ſiq; et ſequeti Rlec obſtat c.tãta:qe loquit
de filijs natis ex ↄcubina Sʒ nũq filij na
ti ex mr̃ioꝰ tali ſ.cꝰ ĩpedim̃tum ãbo pntes ſcie
bãt Heditate reſtitue tenent heredibus veris
Hñndʒ roð ꝙſi p̃ſcpſerũt cũ bona fide reſtitus
nõ tenent. ſi ãt pſcripcõ legitia nõ ſit ↄpleta
tenẽt' totã Beditate cũ fructibꝰ ↄſũptis reſti⸗
tuere q;tũcũqʒ; eos opteat indigere ł medicac
n ꝙᷓtũ Bedes veri remiſerit eis ſpõte Scieð
ãt ꝙſi alter diuguʒ ĩpedimtum ↄdicõis ſeruił
ſciat et alt' neſciat ł clãdeſ.otrahãt et poſtea
ſepent mrioniũ ꝗꝓpter erecee ↄdicõis ſeruilis
Ples inde genita erit legitia ſcm gof.ar.ff.
ſoluto mrioꝰ.ſic dotẽ· G. fi· Mec obſtat id ex e.
de clãdeſ.deſpõ.cũ inhibicõ.qe loq̃tur de im
pedimto Ognacõis vt ptz ibi ſmn gdu phibito
S3 bo.oↄtradicit ex e.ꝗ fi·: ſut le.ex tenore No
ta tñ ꝙ filij ſeruoꝝ nati ex legitio mrioꝰ ñ ſũt
legitimi nec quo ad oedines.nec quo ad Bedi
tatem Cõmiſſio eẽ crimis leſe maieſtatis mr̃io⸗
nium nõ ſoluit et tñ filij nõ ſuccedũt vj ·q. j·· CJ.
vex· b.ſiqᷓs Ide e de crimine HBeſis ex de Beti⸗
cis vᷣg entes Legitimi vo et ciuiles. qñ et qũo
ſuccedãt detm̃ eſt ſup̃ ti · de Oognacõne legali
Spüales ãt et legitimi qꝰ ad ſucceſhõz ſüt ex⸗
nei Haturales vo et illegitimi ex teſtõ nõ ſuc⸗
cedũt ex necitate iur.ſiẽ legitimi et naturaleſ
qe nłlũ ius cogit aliq; ſuos filios hmõi Bedeſ
inſtituere vel exhedare vel eis aliquid int' vi
uos dare vei in vltia volũtate relmquè vt. C.
de naturalibꝰ liberis l.vl.Sed ſuccedere pñt
ex volũtate pris:et ſiqdem pr legitimaʒ ꝓlem
habuerit.licet eis et eoꝝ matri vnciã · i. duo⸗
decimã ptem Heditatis ſue relinqre vel ſoli a
cubine ſemi vnciã nõ vltra Nam qð vltra relĩ
quit deſcendentibus ſi ſupſunt applicat Etſi
deſcendentes delunt et alcendetes ſupſunt re
licta legitia pꝑte ſ.tercia bonoꝝ ſuoꝝ aſcen⸗
Sentibꝰ qð rliquũ fuerit lieʒ diſtribue natura
libꝰ Sz ſi vtriqz deſunt ſ. aſcendẽetes et delſcẽ
dentes: licet eos inſolidum inſtituere binte
ſtato ãt nõ ſupſtite ꝓle legitia nec Diuge ſuc⸗
cedunt naturales vna cum ſua mr̃e in duabus
vncijs Si vo ꝓles legitia vel diunx ſupũt nõ
ſuccedunt m aliquo.tñ debent ſaltem alia ſuc
cedentibus arbitrio bom viri Sicut ãt et ĩquã
tum et quando ſuccedüũt filij natura les penti
bus ia et intm et tüc ſuccedunt parentes eis

Et wem elt de nepotibus natural ibus. vt · C.
de naturalibus lieris l. vltia. et autenti· ibi
poſita lcʒ laturaleſ ãt et illegitimi ſʒ expꝰ fa
cti legitim eqpãt ĩ oĩbꝰ naturalibꝰ et legitiſ
Spurij ãt mãſeres et nochi . ñ ſuccedũt pri nec
alicui linea prna Sʒz eth q̃d talibꝰ obuenert
rſtitui da ꝓli legitie a fri ã ſoꝛoei a pri aut mĩi
Etſi p̃octti ñ extãt ł ſi extãt vł diſſitent vb ta⸗
ceãt infra duos mẽeſes ĩuadit fiſcꝰ res tłes et
toequet amaſiã vt veritatẽ dicat de rebꝰ ſibi b
alijs relictiſ vt. C. naturali:libr.l.j. Bes ec
inſtitutꝰ ſi talibꝰ legatũ rlictũ tacituzʒ ↄf erat
ſuã quartã ꝓdit.ff.&̊ vſur cũ qdã · S. tacito Be
us ãt e mre et aſcẽdetibꝰ pꝓ eã qe ipᷣis tã ĩte
ſtatis ꝙ; telkatis pᷣdcti filij ſuccedũt oĩode pit
cũ filijs legitis jnno.tñ dixit ꝙ ſpuriꝰ ex ince

ſtu natꝰ n ſuccedit ec mri vtC.ad oefi ·ſiq̃ il⸗

luſtris Secꝰ e de vulgo qſito qe tał ſuccedit
mr᷑i et m tofoeciꝰ naturabde intellige ð̊ ꝓxi
mioeibꝰ linee mrne ſic ĩtelligebat i iſti . ð ſe
na.Oſul.oephi.. nouiſſime lij dicunt ꝙ illa
lex ſiqᷓ.ſpãlis e de feia illuſtri qᷓ p̃cipue caſti⸗
tats ſernare dz vt de ibi vñ dicut ꝙ natꝰ ex in
ceſtu ſuccedt mri n ſit illuſtriſ t Hꝰ ſnĩie vi eẽ
ho·ar·rx e.p venerabilẽ · S. vl. in fi : vbi dicit
tales Puandos ſeðòz leges HBeditate prna · ñ dt
mrna t ſil it' intelligenð e ꝙ mi et aſcedetel
P eã ſuccedũt filijs illegitis et eoꝝ liberiſ te
ſtatis et mteſtatis ſic ſuccedũt legitis pᷣt ilu
ſtre vt ĩſti.de ſena.oſul.terculiano:G. vl. 2
Eʒ3 nũqd pr ſpuriꝰ ſuccedet ip̃i · ðt placq;
ſic Sʒ agʒo òt ↄtrariũ.qe nec tal pr᷑ nec filiꝰ eſt
noĩandꝰ iſti. ð̊ nup· . ſi aduerlꝰ &x pᷣdctis pzʒ
ꝙ; ꝓles ceéſet᷑ illegicia li ꝓntes clãdeſtine b O
