ſut oſtituti · et muicipes dñr q mũicipia cuſto z;⸗ Ae opꝑtebit tã futun ꝙᷓ pns ſigt·ff. S v·.
diũt. et qui pᷣeſt eil ðe municipab. Dicũtur eẽ ſis verbuͤ. AN. digna vorx-
municipales qᷓ in municipio nati ſunt. O raculũ.i.rñſũ. qe p̃cando impetrat. C. de
Ir unimeta dicut ꝓbatões et iſtra:qe cauſam 8 rdinaria onera ſut illa q de ↄſuetudie ðöbe
muniũt li . vj· ̊ elec. qᷓuis ĩ fi·et ĩ glo· jo· an· ..exos dinaria vo qᷓ iſolita necitate emergũt.
W unꝰ de cũ aliqd dat cauſa pᷣcedete · donuz O rdinarij vero ſũt nõ tm̃ ep̃i ſed etiaz quicũ
aũt e ſine cã·ex de v.ſig inter donũ. q; inferioꝛes qᷓ hñt inſtitutõem et deſtetutio⸗
M uſio eſtidem quod fatuꝰ. ne.· ex ðò offi.oe.cũ ab eccia· et li.vj:e·c · j.· J·
anciſci eſt aliquiò conſequi. O rphanatrophus eſt o⸗ (in conferendis-
☚ aufragiũ ẽ naui fracta ſubmerſio reꝛa. phanoꝝ et pupilloꝝ tutoꝛ et adoleſcetiũ eu
egatia ꝓbari ñ p̃e·̊ H (ſiue coepo ratoe.ꝗqᷓ eos qᷓi pentibꝰ ᷣſtituxos ſuſcipit ale⸗ *
⸗ in vocabulo peobatio.· dos vn oephanatrophiũ eè locꝰ ho admiſtra-
legligetia ẽ eiꝰ ꝗ fieri p̃t et dz omiſſio· tionis R YU
Negociũ aliqn ſigt actũ alicꝰ rei cui ↄtrarin/ R. agani ſũt hoĩies p̃nati a pago:1. villa
“ ociũ.Iln actõz cãe q e iurgiu litis:et dᷣe ne P aganꝰ. na: nũ:i· villanꝰ et dicti·
gociũ qᷓ̃i negãs ociũ.ðe ãt negociũ ĩ eauſis quicũqʒ; habitat in villa ðe paganꝰ .

et negociatõ ĩ cõmercijſ·et reqrit ĩ om̃i nego

alatinꝰ comes de qᷓ curã gẽè bat p̃cipuaʒ vt
cõ.ſ.ñ notoeio index:accuſatoe. reꝰ et teſtis

miſſis notarijs ſuis iudicũ negligetia argue⸗

ocio·i.noti cia ex de v·ſigS· foeus. ret· et a ꝓuitial ibꝰ oſueta tributa exi get·
ijndicialis et ptinet ad eos qᷓ hnt iuriſditõem 2 apa quod fit auctate pape ðe fieri auctate
A pt ec ſumi notõ ꝓ ognitõe ex de excep.pia⸗ dei . et He ven ſi faciat iuſta de cã · e de trãl
otariꝰ dðᷣe pſona publica.qꝛ eiꝰ officiũ e ad la.inter coꝛpaliain glo: ix ·
publicã vtilitatẽ ĩuẽtũ·et ðe notariꝰ a nõria „ arabolarij dicũt' medici· ſic ci qe pła peo

q· ſ.ẽ negocia hoĩm publice et auteétice nota 8 4
re.i.ĩ publicã et auteticam foemã redigere artis iĩdiſticte ꝓlate noĩe ꝓps dimdia ðſig⸗
Gt ide ð ſcriba a ſcribendo. dicit' ètiã tabel⸗ . ff. ð b.ſiS: l. nomè filion· J. ad opatõnis
lio·quia in tabulis olim notabant.· P aterfail ias ᷣ hõ cuiuſcũqʒ; etatis ſit· dum
ouaale. 1. terra de nouo aò culturã redacta mãõ ſit ſui iuris et ꝗpeie poteſtatis·
de qua nõ eſt memoeia ꝙ alias fuerit culta · atriciꝰ dᷣe quẽ ĩpatoe eligit ſibi in prem:
e de v. ſig. quid ꝑ nouale·· atricij ec dicti ſut qdã nobiles in ciuitate⸗
ouatõ eè obligatõis oditoõnab in obligatõz aupies ðᷣꝛ dãnũ ſu nuria vt ecu equꝰ pPcutit
ecoꝝ noĩie otinẽt boues & i vo (aliquez

urã.ſ.ſine oditione tranſlatõ. WMM S
Hon opus facit ꝗᷓ aut edificãdo ant &tra ceabulo boues· fin vocabło muictare.
26 enã cõmitti eſt penam deberi de pena ſupᷣ

do aut foueã faciẽdo pſtinã faciẽ imatat· ena comittt eit. e Oe Pen-.
ſecus eſt ſi vetus deficiat· Ff.e · l· · Iᷓr noun · er Eſitatõ e peſiõis ſobo. C: S epis: l. iij. glo:
MU erduelles & i võbulo cmè leſe maieſtatise

FC.ſi quis edificium- Se 1 NE Rble WMelcir.
erſone qdã dur puate im ꝓe vt itle qᷓ ſunt

aretes vobbo liberi · mittũt ꝙ;ᷓ faciũt.

. . . .

. — — . . . 3
om opis miciatõ ẽ ſzm holſ. illi qui de no⸗

no edificat ĩ pᷣiudiciũ alteriꝰ facta legali
hibitõ:et pti et ad ea tm que ſũt ſolo Diucta.
vt pz ĩ dicta lege· Fit aut tripłr · pᷣmo ſolo
verbo.ſ. dice“ nuũtõ nouũ opꝰ et B i loco edi

exẽpte a cõi iure:di iij. Puilegia vbi de ꝙ p⸗
uilegia ſũt leges pnatoꝝ · Quedã vo ape di⸗
cũt᷑ᷣ puate pſone vt illi qͥ ñ hnt digtate:xxnij
q.j·qui ↄtra:.vñ clerici nõ dnr puate pꝓſõe cũůᷣ

ficij ł etiã ip̃i dño opiſ.eꝰ p iactũ lapilli3 p
indicis ꝓhibitõzʒ pᷣmoꝰ nũciãs pdit poſſeſſiõzʒ
et faẽ aduſariũ poſſeſſoꝛe · nũciãs vo ſco et
tercõ mõ retinet poſſeſſione· B̊ bn.ex ð v · ſig ·
ex Pte· et e: c· ij · H
oxa eſt cospus nocens non ſeruus eſt ĩpſuz public HM
maleficinm. hloxia vero eſt delictum. vnd v⸗ vereinèe ad nos dur illa que ſpectant ad nos
HNoxia delictum delmquens noxa vocatur aliquo titulo.nõ cã pignoeis et qᷓ noſtra non

ppdgdyucere eſt quaſi de mente ſubduce⸗ ſunt .· ſed eſſe poſſunt· ff·e. verbũ ptinere.
0 re.ſm zo an libe ſexto de elec · fun⸗ * i8n? Otracti in eũ ſtatũ venre niſß debi⸗
damenta— HZ txo pienus comittat.⸗amttat⸗ OðU
O mnia ſi epiſcopꝰ dicat: do tibi talẽ villã et lagarij ſũt qᷣ liberos boes ſurripiut et vo⸗
omia qᷓ habeo ibi ñ itelbr dare decias b alia lebs drt a e (dut a plaga maris ſic dei
zura mere ſpualia:qꝛ li oĩia non extendit ſe ad Pko vt ſpes a Sne:q? ꝓpbs otiet maioees et
ea qᷓ peĩtꝰ fũt alteriꝰ nature et iuni ꝙᷓ ea que miozes nobiles et ignobiles. plebs tm mio⸗
pncipalite trãſ ferũt· Px anñ dat aliqd. q Pʒ res et inð plebiſcitũ ·i. p plebẽ ſtatutũ. inſti

heant dignitatẽ ·i. oedĩ ez eccĩaſti cũ:di. uj · P⸗
uilegia. et di. iii · deĩ qz · B jo. ¶Ite ſim abba
tẽ pl'õe quedã dnr publice:q:ſi officõ publi
co ſunt vt tabellioindex: et hbaluus. Quedã
dicuntur pemate que ſcilitet non ſunt in offi

ciò publico.

—

de iure naturali ꝙ. plebs.

łale qñʒ poĩt᷑ ꝙ ſingł ari. di.j.om̃es leges

aut ſũt diuie aut hũaneę.i.oĩs lex aut è diuia
aut huana vt dit᷑ jo.ibið.qñʒ poiĩt ad excluſi
onẽ maioeis b mĩoeis nui.ex ð diuos gaudeꝰ
kalis locutõ duon nuo e otẽéta. iin q ui⸗
Oopulu faciũt· x.ꝗ G. Item vbi minꝰ.
ĩ vocabło collegiũ. Itẽ ð̊ ꝓpło õ ĩ vocabulo
P oꝛtari in vocabulo ferri. 1 plebs-
1 oſſeſſos.bonoꝝ poſſeſſoe ẽ nom̃ iuris ſicut
bhonoꝝ poſſeſſio. ff.ð v.ſig. heditatig. et ða
bonoꝛ poſſeſſoꝛ ille q̃ tm̃ ð iure pᷣtoeio ſucce
dit vt filiꝰ emãcipatꝰ ł cognatcꝰ qͥ dũr bono
rũ poſſeſſoeæes.ex bonoꝝ poſſeſſõe edictali et
decretali.nã ſtati vt hnt edcãz et cretã poſ⸗
ſeſſõz hñt. H ĩterdictũ öcretũ ad h dt ↄſeq̃nt
heditatis poſſeſſiõz qd ðᷣe quoꝝ bonoꝝ. iſti.
ð iterdictis. ꝗ. rſtitutoeia ĩ glo.ð̊ hac eẽ hecᷣ
ð cã poſſeſſõis.paſtoꝛalis in glo. )Drut ei
hes et poſſeſſoꝛ bonoꝝ · qe heres ſauccedit de
iure ciuili. bonon poſſeſſoe ð iure p̃toeio vñ
aditõ hereòitatis ñ öſiderat auẽtatẽ iudic. z
bononꝝ poſſeſſoe req̃rit auẽtate et pnñtiã iudic
inſti · de bonoꝝ poſ . quos aũt. Item bo⸗
noꝝ poſſeſſio al iqua ð ſzm tabłas teſtameti
vt qñ p̃ᷣtoeꝛ pmittit heredi ſepto poſſeſſõez bo
noꝝn· PFliqᷓ etiã otra tabulas teſtameti vt qñ
dat poſſeſſio liberis a pre ĩ teſtam̃to pᷣteritis
P ro herede pPoſſidẽ è aliquẽ ita poſmmde ꝙ ſe
Ero poſſeſſoee poſſidere Putat herede es.
ita poſſidere ꝙ ñ putat ſe iuſte poſſidere.
oſſeſſio ẽ coepalis rei detentõ. coæpis et aĩ⸗
mi et iuris ãmĩcło ↄcurrete. Coe palis rei oi
quia ſola copalia poſſident '. Incoepalia vo
dDicũt' q̃i poſſideri et qᷓ tradi ꝓ patiaʒ ad vſuz
4 Itẽ dic coepis.qe ncce è vt qͥs coepe ł ſal⸗
e oculis adipiſca . Itẽ die anim . quia poſ
ſeſno eiꝰ ſolo aĩimo pdic.Oj Itẽ dicit iuris.qꝛ
optet ꝙ ſit m viã iuris. Doſſeſſio et quaſi
poſſeſſie dr̃nt·quia coꝛꝑalia poſſidentᷣ. vnde
dicta eſt poſſeſſo quaſi pedum poſitõ. Inco⸗⸗

palia vo vt iuriſoitõ et ſaituteſ ñ poſſidẽt' ſʒ

q poſſident᷑ qe ñ pñt coꝛ palit apphẽdi. ex ð
fo· ope. ↄqueſtꝰ i glo.b.Doſſeſſoe bone fi⸗
dei ĩ iur̃ pdio tadiu dᷣe qᷓdiu ignoeat ſe alie
nũ poſſidèe · q vo ̊ͥ ſciuit nec ab aliena poſſeſſi
one ceſſzit male fidei poſſeſſoꝛ phibe.xxxinj
q·j·ſi vᷣgo· Doſſeſſos male fidei dᷣe pᷣo q mer
cac' otra leges. C. agcoł.quẽèadmoð. e“ 4
pꝰ denũciatõzʒ ſibi fcazʒ ꝙ res ñ e diſtrahetis.
C. rei ve· fuùdꝰ. 2° ſi emit a ꝓcuratose meo
P colluſiõz rè meã ꝓꝙ p̃cio młtũ mioei ꝙᷓ; de⸗
bint vẽde et H ſcient⸗.q̃rto ſi emit a furioſo.
vo.ſi a ꝓdi go.vjꝰ.ſi a luxurioſo cũ ſcirzʒ eù pe
cumiã cõſũptuꝛ ł ſcoꝛto datuꝝ qðᷣ ven é cũ
Pt⸗ B boĩs iterdictã a iudice vt ibidẽé. l. ſi
quis B bn:ex de pᷣſcrip.ſi diligenti.
„ oſſeſſoeium iudicium eſt triplex.ſ. poſſeſſi
one adipiſcenda vel recuperanda vel reti⸗
nenda- eỹ de cauſa poſſeſ.paſtoꝛalis.ĩ glo.d.
H oſſidet hoc iure qð ꝛuſte* H iuſte qdð bene·
qð auùt male poſſidet' alienũ eſt. male aũt po
ſidet qui vel ſuis male vtit vel aliena p̃ſumit
er de veſig ius.

. oſſidere ꝓ ĩdiuiſo è ita poſſid rẽ aliquã pt
in ea nulla ptem heat ab alijs ſepatã quaʒ ſi
mul cum alijs non poſſideat.
0 oſtlimmiũ ẽ ius ꝗ reſtituit' res vſucapta
vł pᷣſepta ab alio alicui ꝙᷓ; ꝑ captitatẽ amſe⸗
rat:xvj·. q: iij. p̃terea·recupat em eã quaſi pꝰ
i· iux limẽ dõꝰ ſue ſp fuillet et poſſediſſet.
42 oſthumꝰ et poſthua q vel q̃ naſcic pꝰ hũa
oſtulare eſt ſuum vel tõem patris
alteriꝰ deſideriũ ĩ ure coꝛã iudice expone vł
alteriꝰ ſiderio otradice.ex ð poſtuł.cu ſac⸗
dotis ĩ glo·d. Eſt etiam poſtulatõ petitõ qua
petit ex gr̃a aliquè ĩieligibile licet⸗ eligi · ð p
ma poſtulatõe tracta . ex ð poſtuł. ð ſeda ex
5 ragma.tis·i.cauſa. poſtulatõe
et inde pᷣgmaticꝰ.i.cauſidicꝰ. vñ peagmati⸗
ca ſanctõ e cã ĩ cõſiſtoꝛio pncipis ventilata.
coꝛã c eribꝰ ſacri palatij. Eſt ec cõſtõ princi
pis ex aggregatõe cauſe facta.qñz tñ dicitur
cõfirmatio ſiue ſcptura ab ĩpatoee facta cum
cãe cognitõe ſuꝑ otratu pꝓmutatõnis er̃ de
reꝝ pma:c.j·. in Zlo. Et p ea gmaticũ ſacꝝ eſt
pneipis rſcptũet pᷣgmatanij ſũt qui ſeribunt
recaria vba ſů=t pgmaticas ſanctões
H. ſ.rogo· volo.mãdo.fideicõmitto ſtubeo ãt
pceptuʒ· C. cõia:de legᷓ. l.ij.in pncipio. ar.
ij:q:nij · madaſti · vbi ep̃s mãdat pape.qñz tũñ
mãdo ponit' p̃ceptiue.C. act.et obb. ſiqde.
Sib r rogo qñʒ ponit p̃cepaue. xj · q. iij. rogo
qnñz mãdatiue.vñ.Ff.ð neg.geſt.ſi ſerui mei
rogatu.iĩ · mãdato ſuſcepilti ꝛc.qũz depᷣcatiue
ſie ponit vt frequẽt⸗ hic.xj.q.m.rogo.
redia rùſticana ſũut illa q̃ ſñ edibꝰ ſut ſiue
ſint ĩ vehibꝰ ſiue ĩ agro eẽ ſi ſint ibi edes ad
vſũ ruſticanũ·.ſ.ad fructus recolligendos et
oues et bouea cuſtodiendos.
12 refectꝰ vebis dicebat' qᷓ ceteris mgr̃atibꝰ
qᷓcuqʒ ex cã ꝓficiſcetibꝰ ab vebe relictis 1u8
dicebat. et oibꝰ ĩ ciuitate digtatibꝰ pcelle⸗
bat qꝗᷓ cũ egredere vebẽ ñ hẽbat murilditõz. iu
be tñ et iuòicare poterat ĩ cimtate. dt.ff. Oe
offi · ptoris· Deefectꝰ pᷣtoeiꝰ ad vicẽ mʒr
eq̃tũ eẽ creat?.c Deefectꝰ auguſtalis ð p̃fe⸗
ctꝰ egipti q Deefecti vigilù fut p̃fecti nocoᷣ
ni q excubias agebant. et malefactoees no⸗
cturnos puniebãt. n eſſet pſona tam famoſa
vt ad p̃fectã vebis mitteret unienda. ff. de
) reiudicare eſt ſöfectis vigiln.
aliquiò alicui p̃ferre· Ze etiã qs ſibi pudicaẽ
dũ ĩ iudicõ ofitet aliquiò rõe cuiꝰ ↄfeſnõi8
damnificatur.dicitur etiam ꝙ res iudicata p
moicat veritatt;
relati nomĩe intelligitur eccleſia et miſte⸗
riũ ꝓłi et eccia ẽ in epo et ecõuerſo nõ tamè
noĩe peelati ſemꝑ intelligit eccleſia:e & re⸗
repoſitꝰ pᷣt dici g ſcp.edoceri ĩ glo.
rlibz qalijs p̃eſt. vſus tñ r̃tinuit vt p̃poĩtꝰ

dica' ꝗᷓ qndã pᷣozatꝰ curã ſup alios gerit. ex
1 reſentes dnr q̃ in eadẽ p⸗- 8 v. ſiS· ꝙqᷓuis.
uintia ſunt.C.de p̃ſcrip.x.an.l.fi.
43 reſertim aliqñ ponit᷑ i iure ꝓ maxime. vt ex
S homi.ex literis.ij.et aliquãdo tm̃ vt wbi
Dem c. pecrus in glo. ITtem olim gerebat.
2 reſes ꝓuitie alicꝰ pꝰ ipatose ſũma poteſta

Prelapes ſzm gof·è alicꝰ facti dubij qñz ſe⸗
iplena qnqʒ plena ĩueſti gatõ. Sut autem
tres ſpẽs pᷣſuptõis ·ſ.temeraria: et G̊ repeoba
vt · ij · q· j. pꝰ. ꝓbabib et H admittit ad ſeiple⸗
nã ꝓbatõʒ· vt ex ð pᷣſũp.ĩ młtis c. vñ coadia

uat ad ꝓhatõʒ ſi aſſint alia ãmicła. ex qᷓ ma⸗
tri · ac·poſ.a nobis.ĩ glo.admittit ec ad pur⸗

Satõzʒ idicedã vt ex de purg: ca- ſiqs de gra⸗
du.St uiolenta. et HB ad ↄodemnãdu ſufficies

reputat.vt ex e.lris .B bn·ex e.quanto.ee⸗
ſuptõ violeta quedã eſt iuris et ð re vt cuz
ius fingit et ſtatuit aliqd ſuꝑ ficto.et contra
hãc ñ admittit ꝓbatõ.ex ð ſpõ.nec q̃ᷓ fidez ·
vbi de ꝓ ſiqs dederit fidẽ mulieri de ↄtrahé⸗
do mrioniũ cũu ea et poſtea copła ſeqc' mrio⸗
mũ ee p̃ſuit. et ꝓbatõ ĩ otrariũ n admittitᷣ
9 Quedã e iuris ſᷓ nõ de iure vt cũ ius pſũit

32 nõ ſtatuit aliqᷣd vt ſi vir diun mulieri coba⸗

bitauit. pſumit' ab eo cognita.xxxij.q.j· dix·
et otra hãc pᷣfũptõz admittit ꝓbatõ. Quedã

hois-vt cuù pſumit' otra alique malã fa
P

mã et otra hãc ec admittit ꝓbatõ.vt ex e· cũ

9⁶
dubie x teſtes vł inſtr̃a et ple q; p ĩdicia et
pᷣſũptões onſio·pleꝝ qʒ io ðe:qe et ſi ĩ cauſis
pecuiarijs et ciuilibꝰ ꝓpfuptõnes et idicia ꝓ⸗

bst vt ſi fùint certe ł violete ad ſniam peoce⸗

datur ex de peeſump.lris. non tamen i crimi
nal ibꝰ ſufficiũt ad ↄodenãdũ.quia in crimia⸗
libꝰ nõ ꝓcedit᷑ ad penã ꝓ pꝓlſ uptõibꝰ vtz ibi
de:c. lras.n eent ĩdicia idubitata et luce cla
rioea · C· de ꝓbac.l.ſciãt· Hicitur autem peo-
batõ a peobe adnerbio:quia ꝓbe facit qui ꝙ
bat quod ĩtendit:qe ꝑ B peaſ n ꝓbãaãtiũ euaõt
Nota etiã ad maioee euidentiaʒ ꝓbaꝰ fit
btir. ꝓð ꝓ aſpectũ vt ĩ notoeio qð ꝓba ꝓꝑ fc̃i
euidetiã .ex ò accu:euidetia.In atroci imria.
ff.ð iiur.l. j. In etate.ff᷑.de mio·l.mĩio⸗:xv.
ã: In termis · ex &ᷣ ꝓba. ex lris. G̊ gof. Scòo pꝑ
teſtes et G; ꝑ teſtes plures· vel etiã ꝓ vnũ cuʒ
alijs pſũptõibus vehemetibꝰ. 3⁰p inſtrm . qr
to p cõfeſſione.et GB quatuoꝛ ponũtur ex ð re⸗
ſti .ſpoł · adò ſedem.qnto pꝓ ſertipturã ãtiquoꝛx
libeo ꝝ · ex e.cũ cãzʒ ſexto ꝑ violentã pᷣſuptoʒ
xxxij:q.j.dixit dominꝰ.ſeptic ꝑ famã cũ alijſ

iĩ tna.q Quedã e vera. vt cu exheredo felium. pſumptõbus.ex de peeſump.tercõ· et etiam
men · p̃ᷣſumit otra me ꝙ minſte exherede eum D per famã cũ vno teſte:ar.ex de ꝓba: ſicut · St

et B ꝓpte naturã vñ heredes mei tenet ꝓbae ſi iudex dubitet de fama querat a vicims. t.

qꝙ eu exheredaueri iuſte · C.· iĩoffi:teſ.aut.vt
n liceat pareti Quedã é facti ·et G̊ e duplex

quia quedã e facti pᷣcedẽetis cca futura. vt ſi⸗

ſeł ſis calũniatꝰ.et iteꝝ me velis acenſare · P

ſumit᷑ ꝙ iten me velis calũniari:ex e · mãda⸗

ta. QQuedã ẽé fciĩ ſubſeqntis circa p̃ᷣterica vt
ſiqui pus ð adulterio accuſati qd ipi repelle
bãt pᷣtextu ꝓximitatis· fuint poſtea mrioniali
ter iuncti · pᷣſumit᷑ illð de quo p̃ᷣus fuant ac
cuſati.C.ð̊ adul.ſiqui adulteriũ.bn· ex ð̊ ſpõ:
is qui fide. Sʒ jo. di. I. ferrũ:nõ mulrtum cu⸗
rat de p̃dcã diſtictõe · ſʒ dicit ꝙ contra omez

pᷣſũptõz admittit ꝓbatõ n vbi ins ð iure la.

jurig veritas nõ delec. C. & iure do.l.i rebꝰ.

de magi · oue.Ll.j.poteſt tamen fama ꝓbari p
duos teſtes. ex de teſti. et atteſta in lris. et
magis ꝓbat fama ꝙᷓ vnus teſtiſ.ex de cõſan.
ſr eo.h̊ jo.niij .·q.uj· . ſepe R nu qᷓd ꝓ famã
et vnũ teſte pᷣt qs de crimie odenari:dic bn.
e de batõibꝰ.veĩiens:ꝙ nõ.qe ĩ crimĩe dñt
eſſe ꝓbatõeſ aptiſſime.ſecus eſt in cauſa ciui
li. C. de ꝓba.l.vl.viipꝰ ꝓ iuramtũ:nã ſoli ſac
mẽto credit qñ ð ↄſcia alicꝰ qrit ſiue dubi⸗
tat '.ex ð ſen:ex.ſi vo aliqᷓs .ðò hac materia S ĩ
vocabło cã. Megatia ꝓbari ñ p̃t· ex ð ełc·
bone.q Nota ꝙq młtiplex eè negatĩa · ſ. facti·
dicti:iuriset qualitatis Hegatia vo fci qᷓ
dã e pure negatia:qdã e mixta. ſ. cu affirma⸗

nna: Ae garta fei pure negatia: aut hʒ de⸗
terimatoʒ loci:b tꝑis. b alteriꝰ rei- et Hᷓ ꝓbari .
pᷣt idirecte vt ſi iſttm exhibeat' ↄtiens ſtipła
toʒ factã tali die vel loco: ar· ex & teſti: ex te⸗
qui de fideicõmiſſis noicabat⸗ Oldeeto⸗ pe⸗ noee. aut ñ hʒ. et tẽ ꝓbari ñ pt. nec dircè nec
grinus qui iĩter pegrinos ius re ebat.⸗ ĩdirecte· vñ onꝰ ꝓbadi trãſfertᷣ ad aduſariũ.
retoeiu eſt locus in quo iudex exereet iuſti et hoc ideo quia negatõnum non ſuut cauſe
ciã.e etiam locꝰ habitationis p̃ᷣſidis. nec circũſtãtie que ſat neceſſarie ĩ ꝓbatione.
Vrimates officõꝝ ſũut qui officijſ pᷣſunt. vt ſiqs dicat ſe nũꝙ; ↄtraxiſſe cũ berta. q Mi⸗
rimiceriꝰ ðe pᷣmꝰ.vłb ĩ choeo· vb ĩ cãtu. vñ xta vo. ſ.cũ affirmatia è illa qᷓ hʒ affirmatõz
m aliqbus ecẽcijs de cãtoe vb etiã ſuecetoe. ĩplicitã · vt ſi dicat. ego nõ renũciaui ſpõte.qᷓ.
rimpilarij dicũt' ꝗq pm actõz officij ſui ad ſi dic eret coactꝰ renũciaui. et G̊ dʒ ꝓbari ab
miſtrãt et ꝗᷓ pmũ pilũ poætãt· C.̊ pmipib · . j. eo qui negatex de renũ· ſup B Megatina
grimogenitum vocat ſeriptura diuina non vero dicti peobari debet ſzm guib. ar· ex de ꝓ
Een fratees ſequũtur ſed qui pmo fuit natꝰ bac ·tercio· tamen dicit ibi bn· negatiua ꝓ
er de v.ſnig· joſepp ⸗ bata fuit ibi indirecte · Sc jo.vj·q. v. in fine
„ riuaâta delicta ſunt que ciuiliter tractãtur. dicit ꝙ illa peobatõ magis fuit peeſumptiua
publiea ðlicta quaſi populo publicata dicũ qᷓ vera Megatiua autem iuris poteſt peoba
tur quoꝝ plecu tõ eſt cõmiſſa cuſiibet de po⸗ ri vt ſi dicat quis alicui.non potes eſſe teſtis
pło·quale ẽ cri mè leſe maieſtatis et accuſatõ debet hoc peobare. q Negatiua vero quali⸗
ð ſuſpecto tutoee vel curatoee ĩ quibꝰ om̃es. tatis: aut eſt negatiua qualitatis ĩtrinſice .i.
eiꝰ cũ qua naſcic hõ.vt cũ quis negat' es pa

accuſare poſſunt. 2 25. quisn
P roceſſus de plano et ſine ſtrepitu iudicij cificꝰ.ſobeiꝰ.et himoi.et tẽ Pſui affirmati a
q ñi ꝓbet negatia·ã eſt negatia q̃litatis extrin

gquando habet fieri:li.vij.de ver⸗ſigni · ſepe et neg⸗
P.* robatio ſm gob · eſt rei dtiingit ſice.i. eiꝰ cũ qua homo non naſcitur et tunc

retoe ẽ qᷓ ĩ vebe oꝛdĩabat' ad diſceptãdos
adtus dubios et cãs · DHeetoe vebanꝰ de ꝗᷓ ius
ciuitate dicebat q Deetoe fideicõmiſſariꝰ ðe

△D
pᷣſumi negatĩa ñ ꝓbet' affirmatia· vñ ſi ne⸗
get ſcia ꝓbanõ e Hp examĩiatõʒ iudiẽ · ex de
pꝓbẽ.cũ ſʒm apłm. Si etas p aſpectũ coꝛpis·
ex ð ſpõ.ĩpuberes.Si legitiatas aut go i18 cui
illegitiatas oppoĩit᷑ ẽ ð̊ H̊ ĩifamatꝰ et tẽ cogi
ſe purgare ex de pur.ca.accedes · aut non et
tẽ qᷓ ſibi obicit te ꝓbare arex ð elec. ſi foete
H abbaſ.et guib ·et bn · ex ð ełc · bone · et gof·
rocõſul ordĩatꝰ ẽ in ſum.ti ·de peoba ·
udex a ppło ↄſtitutꝰ ñ a pncipe nec ab alio
delegatꝰ ſ ec añ dignitate ĩpiale creatus B

officiũ erat ĩ ꝓuitiſſ vt ꝓ eũ ꝓuitiales ſua ne

Socia expediret Deocõſul legatꝰ eſt cui ꝓ
conſul ꝓuintiam ingreſſus mandat.
rocuratoe ẽè nome gnale ad ꝙlibzʒ admiſtra
tõez · et p ſequẽtia q̃ cõtinent᷑ ĩ cõſtõne reſtri
Sit ad illõ ̊ quo agit' e? de ꝓcur.petitõ. in
glo·c.q̊ in vocabulo curatoæ · Weocurato⸗
cãꝝ eſt q̃ cãm defendit abſentis·ſʒ aduocatꝰ
cãꝝ eſt qui cãm tuet' pntis· vterq; vo ðe po⸗
ſtulare · Debet aũt officiũ ꝓcuratoeis eẽ Stui
tũ · et ſi qͥd recepit fac otra bonos moæes:C.·
de ꝓcur. lite · et B itelligit qñ paciſc t' vt ha
beat certã pꝑte eiꝰ de quo eſt queſtio qd nõ lʒ
pᷣt tñ licite rcipe ſalariũ ſuũ ꝓ laboee li.vj.ð
Proheres e (fo.ↄpe.romana. B jo-an.
q̃ ſe putat heredẽ eẽ cũ ñ ſit· ff.de peti · here.
rohibita intelliguntur ſ. l. ꝓHerede
eſſe oia que nõ ſũt ↄceſſa·ar.ex ð traſla: ĩter
coꝛpalia · Ir.ↄtra ꝙ oĩa mtelligũt᷑ oceſſa q̃ᷓ
exp̃ſſe ñ ſũt ꝓhibita.Iòeo nota ꝙ vbi aliqua
cõſtõ ꝓmulga' affirmatie ſp itelligit᷑᷑ oceſſũ
qð nõ iuenitur ꝓhibitũ · exemplũ.xxj.q.j. c.
vl . vbi ðᷣe ꝙ ſi doemierit vir eiꝰ cui vult nu⸗
bat ĩ dño.nõ dicit duobus vel tribus vł qua
tuoe vnde poteſt ↄotrahere cũ his oĩibus. VYbi
vo ꝓmul gat᷑ negatiue ſpꝑ intelligit ꝓhibitũ
n iueniat' oceſſu maxie vbi fuit eadẽ ratõ vt
cũ dicit nõ occides.Bᷓ̊ nulli łʒ n inueiat' con
eeſſũ vł expᷣſſe vt ð indice cui lex hoc ↄcedit

B bn · ĩ.c.inter copalia in glo.xxvi. Cõt eẽ

dici m qð notat ibidẽ ꝙ hec regula.ſ. ꝙ nõ
oceſſũ ĩtelligitᷣ es peohibitũ.habet locũ in
iudicijs et ↄtractibꝰ ſtricti iuris et ĩ arbitris
et puilegijs et ĩ rſcptis litiũ.h̊̊ ãt gła·ſ.oceſ
ſu ee intelligic᷑ qʒ nã eſt ꝓhibitũ expᷣſſe locũ
habet ĩ iudicijs et otractbus bone fidei et ĩ
bñficijs et abſolutõibꝰ et in edictis ꝓhbibito

rijs · ĩ illis em quilibzʒ admittit qͥn ꝓhbibetur
4 In P

vt in edicto de ꝓcur. teſti · de matrimonio.
P roiectũ dicit quoddã genus edificij quod
nulla columna ſuppoſita in edibus vel me⸗
nijs appendet⸗ .
E vvmiſſo in gene mediocritatẽ reſpicit:ex ð
fi ·pᷣſbi.literas in glo. c. .
P vomiſſoe ẽ qᷓ ꝓmitteꝰ negociatõnem ĩchoat
He ꝓmiſſoe vo ẽ q̃ repeomittedo ratificat.
romiſſione cõmitti ẽ in eũ caſũ venire pt ex
ea poſſit aliquid habeiiir.
ropeietariꝰ eſt qui cuiuſcũqʒ rei ꝗꝓpeietatẽ
habet. et eſt idem qð dominns.
2 rorogare eſt peoducere es extendere.

roſcriptõ eſt cõtra abſentẽ indicialis ꝓnũ⸗

—

atõ vt in poſterũ peocul agat ab impio.

—

Proſenera dicit mediatoe ĩ otractibꝰ cꝰ m
kes dicitur ꝓpſeneticum.
rouĩciales dicut' n illi qᷓ ſũt oꝛiũdi ð̊ ꝓuin
. ſzʒ ꝗᷓ in ꝓuitia domicilia hnt.ff. Sð v· ſig ·
ublicani ſũt q publica vecti juitialel.
Salia exi gũt vel tributa ↄducũt.ff.de pu.
ublicari dicũt q̃ ob al iquod delictũ i pub
licum erarium deducuntur.
1„ neri dicut' filij et ñ filie · dicunt' etiã pueri
oms ſerui et ſexagenarij.dicũt' etiã tercõ mõ
pueri ↄnit oes qui ſũt in etate puerili vt ma
res infra:xiiij.an·et puelle ĩfraxij· ff.ð̊ v. ſi
pueri qñ tñn legant pueris alimẽta tẽ puer di
cit puella vſq; ad· xiiij.an.ff.de ali. lega·
mela. Item qñ pueri dicunt doli capaces qᷓ⸗
re ſup in vocabulo doli ꝓximus.
P urgatio eſt de obiecto crimie oſtenſio ĩno⸗
centie. et B eſt duplex.ſ.canonica que fit per
iuramentũ et Gᷓ̊ appeobat᷑.et vulgaris.ſ.quã
ſibi vulgus muenit.et ̊ fit ꝑ duellum et can
des ferrũ et ꝓ aquã fri gidã vel builienteè. et
hoc repeobat' er e·ex tuarum.

uamcitiꝰ HG; tpus ẽ ad arbitriũ boni vi
Wnri cũ lege vl canone ñ termiet. ff. de
auaſi:e de deci · p ijure ðlic. l. j.

romanos·eſt qᷓ exp̃ᷣſſiuu veritatis ſicut jo.j.q̃
ſi vnigemti a patre.
¶1ueſtio dᷣe or̃o ĩterrogatia.r ec toꝛmẽtũ qꝛ
tozmẽtis veritas iquiric'. vñ toetoeꝛes dicuntꝰ
ueſtoees erarij dicebant᷑ queſtionarij.
q̃ᷓ pecumie publice petẽde et ↄſjuãde cã crea
ti fuerũt · q Queſtoees vo ſacri palatij ide of⸗
ficiũ gerehãt ĩ domo ĩpiali.q Queſtoees par
ricidij erant cauſis capitalibus p̃fecti.
uirites · romani dicti ſunt quirites a quiri⸗
no qui fuit rex eceum dictus a quiris quod ẽ
haſta quia magis haſta vtebatur.
atihabitõ retro trahit et mãdato ↄpa
Hoc ẽ veꝝ ſi ſit tale fem̃ q ab initio
mãdari potuit et ocedere qui ratũ ha⸗
uit.alias n. vt ex de regłaribꝰ ſigficauit· et
c· cũ viꝝ vnde quaſi regłare vide vt ratiha
bitõ ĩtro trahat et ofirmet pᷣcedẽtia.ex ð his
que fi·a p:cũ nos· et· ff·de re.mur᷑.l. q̊ in iure
et hoc locum habet in maleficijs · negocijs ·
cõtractibus· ſacrametis· et his que ꝑ exceptõ
nem ãnullari poſſunt.vt electio que facta eſt
aliquo cõtempto que eſt ãnullada niſi ile po
ſtea cõſentiat.ex de elec cum nobis «† Eallt
hH aute peimo in illis que p alios expleri non
poſſant vt ꝑ vicariuʒ · Secundo in his que cõ
tra naturã ſunt vel fiũt que ſine peccato deti
neri vel fieri vel poſſderi non pnt que nulla
ſut ipᷣo iure· Tercõ in filia que nubit tempo⸗
re luctꝰ que ſi faciat ̊. ꝓatre iubete. pr̃ infa⸗
mat.nõ aũut ſi patre poſtea ratũ hnñte · Quar⸗

to in pupillo vbi nõ valet ratihabitõ tutoꝛis

n ſit pns ĩ negocõ pupilli.ĩiſtitu·de aut⸗.tuto
rum·ö. tutoeæ· Quĩto in ſeruo qui iuſſu dommi
adiens hereditate acqrit dño:dño vo pꝰ adi
tã heraditatẽ ratũ hñte ñ acquiiit ei vt ibideʒ
Sexto in his q̃ plꝰ hñt iuris ꝙᷓ facti vt ſentẽ⸗
tia· talia em ſunt que cõfirmari ñ pñt per ra⸗
tihabitõem. vñ v.nulla pupillare ius explet

filia ſeruꝰ. Solꝰ tñ pnceps põt ſen?ẽtiam que
nulla eſt ↄfirmareqe ipᷣe mutat ſubãm rei:ij·
q·j.ĩ peimis. Si tn aliqs alteriꝰ nomie ſniam
tulit rata haberi poceſt. G̊ bn.ex de pac· c· ij ·
ino. vero dic ꝙ ſnia noĩe alteriꝰ lata nõ põt
rata haheriSihr ſiqs noĩie alteriꝰ iudicis iu⸗
dicet i illiꝰ terra ñ p̃t eius ſnia rata haberi⸗
attonales ceſaris. i. Pcuratoes.
Heda de. eſt qdam genꝰ vehbicbi ad euůdum
et redeundu habile et eſt quatuoe rotarũ.
Pedibe e face hr̃e aliquẽ qð pꝰ hebat vñ ĩĩdi
bitõ q̃ſi reditõ.ffᷣ.ð edił .edic ··redibere ·
eferedari] ſũt aduocati q referũt hoĩm ne⸗
Pefragari e nccitare et ĩpedire · ( Socia·
elegare ẽ aliquè in iſulã mitte ꝗpt⸗ aliqð
delictu ad ſtandu ibi p quinquemum.

MWemũerare. deꝰ ñ rĩrmuerat bonũ qd fit h̊ qðᷣ

bñ fit. iõ dixit quidã ꝙ deꝰ ñ e remunerato⸗
noĩim ſ adubioꝝn ex ð collu.ſcpta.in glo.

renũciatõ ꝓut de ea tractat ex· ẽ ꝗpeie rei

vel iuris ſpontanea refutatio. .
eplicatõ.ſup im vocabulo explicatio·

es iudicata dicitur cũ elapſis· x· ãms ſnĩa

nullius iuris remedio poteſt attenuari-
Ves ſce ſũt q̃ ab hoĩm leſione munite ſũut fcẽ
vt poete ciuicatis vel muri:que res ſcẽ dicun
tur.qe delmquetes ĩ eis pena ſangnis punin
tur vt ſi qs aliqᷣd in leſione ipoeum ĩferret⸗
es ſacre ſũt q deo ſũt p epos cõſecrate.
es de otracta veditõis adhuc eè itegra.
qñ res ñ ẽ in toto l in ꝑte tradita et pᷣciũ ĩ to

to vel ĩ pte ñ è ſolutũ lʒ ↄtractus ſit factus·

eſepta pape ł pncipis ſũt mãdata q ad iſtã
tiaʒ alicꝰ vel aliquoꝝ ſea pꝛopeio motu vel
ex relatõibus abſentu vel ſaggeſtinibꝰ pee
ſetiũ.ł ad ↄſultatõem facit.ł cũ aliquid ali⸗
cui ł aliqbus copi· collegio· vmiuſitati.k ci⸗
mtati mãdat ſeu idal get· te ia eĩ ius faciũt ñ
gnale ſi ſpeale ĩ negociꝗſ et ĩit: pſõas ĩ qbꝰ ee

it⸗ qs pꝓmul gata ſũt· vt. C. ð le· et cõl: ij . In

reſcptis ſp dʒ intelligi ſi pᷣces veritati nitan
tur. et ſi ita e ex de reſẽpꝑ · c· ij · ĩ glo · d. et ſi po
nat ibi hec clauſula ſi ita ẽreferri debet ad
oĩa p̃cedentia izm bñ ex · e olim · pomt tñ bi

opĩones ĩ glo.c. lItẽ clauſula h ſcʒ et quidã

alij talis dyoẽ· nõ extendit ſe ad illos ð ciui
tate miſi dica' et quidaz alij ciuitatis b dyoc.
ſecꝰ eſt ſi diceret᷑ talis epatus.extra e·radul
fus ĩ glo.¶Ite clauſula h ſcʒ ſi peo alio non
ſcripſerimꝰ.dz ſp intelligi in reſcripto qnãdo
papa ſcribit ꝙ ꝓuidat' alicui ð bñnficõ ĩ aliꝗqᷓ
eccĩa et ſi ñ apponat'. Si vero papa velit ali⸗
cui facere gratiam plenã ſcribit ſic· non ob⸗
ſtante ꝙ peo alijs direxerimus ſcripta noſtra
extra e. mandatũ. in glo: b. Item per Hanc
clauſulam non poſſant plures ꝙᷓ quatuoæz ci⸗
tari·quoꝝ etiã noia dñt ĩ pᷣmo citatoꝛio expei
mi. li: vj.de reſcp. cũ in młtis. in tex: et glo·
Itez in iſcriptis ſeruari debet oꝛdo ſcripen⸗

re.ex᷑ e:cum dilecta in glod.
V eſtitutio que fit eccleſie ure mnoris dik⸗

fert a reſtitutione que fit iure maioeis· quia
pꝛeima datur ſibi officio iudicis deficiente a⸗
ctõe.ſcda vo qe tũc hʒ actõem ſuo iure · l. vti⸗

litatẽ officõ mdicis accedẽte· ex ĩ iateg
reſti· cuz veniſſet. in glo.n.& Reſtitutõ qnq;
petit' vbi nulla poſſeſſio pᷣt eſſe vt cù peti re⸗
ſtitutõ dſangnee· e de in mnteg relti · cũ ve
Veuocare domũu:ẽ dice ¶ miſſent in glo · d·
nõ te debere lite pati in illo loco in quo con
neniris. ſed in illo vbi habes domũ.
eus ẽ defenſoe mi cã:qe re ðᷣe hre:a re deũs
que ab ipſo petitur.ex de v.ſig: fos.
Poſtꝝ quid elſt ſupea in vocabulo albuʒz.
osgo ſupea in vocabulo peecaria.
udera ſũᷣt ſoedes domꝰ cũ ſcopis madate.
X ura ceſa dicunt' q̃ cedunt' et eruũtuar.

*

accularij ſt q̃ᷓ vetitas artes exercet et
ex ſaccuł ptes ſubducũt et pꝑte diitra⸗
huüt.vt. ff. de exoꝛòi:crimibus·
acerdos. B noie itelln' inferioees. et noĩe
clericozꝛum ſupioꝛes· ex de cołĩ.cleri·c.ij. in
tex. et glo.
aẽ ãnotatõ ðe reſcriptũ qd ĩpatoe idulget
alicui ꝗꝓpeio etiã motu. cao ipetratum
acꝝ oeacłm dicit ĩpatoeis reſcriptũ quaſi
Ganctõ e qpe oſtõ cun addit' peadi iij i ſuͤ⸗
Catiſoare ſiue canere eſt ſecuritatem ꝑ fide⸗
juſſoeem peebere. V
Gerinearij ̊ in vocabło mgri ſcrineoꝝn.·
enatoees dicũt' mgratus ꝓpłi qᷓi ſeniores.
Benatoees eiĩ ſut qni a patrieijs et ↄſulibꝰ vſ
qʒ; ad viros illuſtres deſceèdut:qe hi ſoli ſole
bãt dice ſniaʒ ĩ ſenatu.quoꝝ eẽ oſul ðe ſena⸗
toꝛ mgratuũ.vt.ff·ð ſenato:et inſtitu.de iu⸗
re naturali. Senatoees ec dici debent ſeato
filij et nepotes ex filijs nati. n ãt nati ex filia
pus.ff.de ſenatozibꝰ.l.liberos ꝙqᷓ Senacuſcõ
ſaltũ dᷣe id qð ſenatoees hito oſilio oſtituert.
enodochꝰ e qui ſenone alicuiꝰ ciuitatis ꝓ
ceurat. Eit aũt ſenõ domꝰ m qua ĩfirmi alut'.
et inde dicitur ſenodochium.
Sentẽtia ẽ diffinitõ indiciab otrouſie finẽ ĩ⸗
ponẽs ff. e. L. .. Sñe ſpes ſůt dne · ſ. difini
tiua ꝓ quã.ſ.pncipab qõ diffimt'. et iterlocu
toꝛia qᷓ·ſ.ñ ſr pncipali qõe ſa ſr̃ alijs qſtiõibꝰ
fertᷣ.ł quia iudex ĩit ptes loqndo ſine ſoleni
eq a de ome quod tate ꝓnuciat ſeripture
natura lit: ſeqᷣt vt pupillꝰ mr̃eʒ. vitulꝰ vaccã
Cheqſter dᷣe apd què res de qᷓ otrouerſia de⸗

ponit et ide ſeqſt vñ ̈ aliqs rè aliꝙ; ponèe

ĩ ſeqſtro ſicut ĩ depoĩto b apð oepoſitariũ.
enſꝰ ſapiẽtis: nota ꝙ qñ alt ↄtrahetiũ pa⸗
ciſcit aliqᷣd facs ad ſeſu ſapietis alteriꝰ ↄtra
Hęetis te' ea facè q ò iure fieri dñt ſr̃ illo otra
ctu.nec pᷣt ſapies ille aliqd arbitrari otra iu⸗
ra.quia tunc ſapiens non eſſet.
ÿ.eruitus eſt cõſtitutio iuris gentiũ pꝓ quam
quis contra ius naturale ſubòitur dnoe Ber
uieus iducta eſt iure naturali.di.xxxv. ſexto
die jure getiũ · di · j. us gentiũ:et iure canoni
co·er de iudeis:ĩfra:et iure ciuili.. ſerui ãt.
. erui dicuũt a ſuãdo ñ a ſzuieꝰ qe i patoę iu⸗
ebat eoſ ſzuari ñ occidi qᷓ erãt ab hoſlihꝰ ca
pti.Iõ dñr et mãci pia qe mãu capieban.
eruꝰ coꝛꝛuptꝰ ðᷣe ſꝛauꝰ qͥ ꝑ alicꝰ ouct snem
factꝰ ẽ de bono malꝰ.vel ð malo deterioæ. ſ.
in animo vel in coepe: Seruꝰ publieus ðᷣ⸗

tabellio ñ qe ſit Guꝰ ſʒ qe publicũ exercʒ offi
ciu·.li.vj: de vſur: ;ꝙ ſzm jo an. er
Eruitutes pdio? ruſticoꝝ ſut iſte. ſ. itꝛ a⸗
C

t9. via aqductꝰ hauſtꝰ aq: peconꝝ appulſꝰ

ad aquã. & Iter e ius qꝰ ex ede mea p agros
tuos poſſiz agros meos itrare et i vias publi⸗
cas ire·et dicitur q̊ ius ſeruitus.quia peediũ
tuũ in B michi venu. J Fctꝰ e vt ñ tin poſſã
ire ſʒ ec iumtũ duce .⸗ Via eſt vt etiã poſſiz ve
hiculũ duce et lignũ vel lapide trabe. q) à
ductꝰ eſt vt ꝑ agr tuũ poſſizʒ duce aquã ad
irrigãdũ agru meũ. Klauſtꝰ aq̃ e vt haurire
poſſz aquã puteo tuo. Decoꝝ appulſꝰ e
vt pecoea duce poſſiz ad aꝙ ad aquãòũ ciBe
uitutes vo p̃dioꝝ vebanoꝝ ſũt vt poſſũ hr
tiSnũ ĩ piete tuo· et vt ſullicidiũ tecti mei ca
epulerum eſt locꝰ ſitet in fuůdo tuo
i quo eſt coæpꝰ. monumentũ vo eſt ſepulcrum
icarij ſant hoĩicide dci a ſica (ſine coepe-

ᷣ ſi St ferrũ ſiue cultu ł telũ.ĩſti.de pu. iu⸗

dic. . ſicariꝰ. Sicarij etiã pñt dici ꝗᷓ vite ali⸗
cuiꝰ armis inſidiant᷑.de pe.di.j.ſi qs cũ telo

vñn tene lex coenelia ð ſica.l.j.R ex ð hoiĩci ·
E uſta. ᷓ clauſula ¶ſicut tignũ ĩ glo.
3

ponit᷑ in ↄfirmatõibꝰ ĩtelligit dicõalit
ſecꝰ ẽ qñ ponit' in puilegijs.q̃a pᷣmã ſp pon⸗
aliquiò debet ex de offi.deł·quoniã in Zlo.
igillũ autẽticũ ſzm bn. ex ð fide iſtru · ſeptu
ra · de ſigillũ ep̃i et ei credit qᷓ̃diu Otrariũ ñ
oñdit et ſigillũ capłi.et ſigillũ alicuiꝰ Pnci
pis ſecłaris cin ð̊ ↄſuetudĩe credic. Fd B eẽ
ſigillũ ſit auteticũ dñt caracteres appare
vt ið diẽ ibidẽ c. inter dilectos.in glo.xj.

ilua cedua è ſilua ad cebẽédũ apta ſilua pa

ſena e ꝗᷓ paſcuis pecudũ ẽ aſſignata.Silua pa
laris ex qua pali et pedamenta aſſumũtur-

μnmbolum qdenplex.ſ.apł oꝛa · ſcõꝝ pr̃m:a⸗

chanaſij· et pᷣmꝰ titulꝰ decretaliũ. Gᷓ in glo⸗
ſup pmũ titulũ decretaliũ.in fi. glo.
OQn indicus 5 in vocabulo curatoe.
F moien dictõ ñ tm̃ mares ſ etiã feĩas cõ⸗
pbpedit· ff.e.l.j.hq̊ veꝝ ẽ qñ agic ð fauoæe ſe
cꝰ eſt ſi e pena.vñ ſi dicat. ſiquis fecerit B
det . x · ſob. et ñ addat' ſiqᷓ.tũc mulier otra fa⸗
cies ñ ligat' ad penã.ł ſi dicat᷑ ſiq̃s tenuerit
Hircos det·x.ſob.tẽ tenes capᷣs nichil dabit.
hac ãt dcõne ſiq̃ ñ dtinet᷑ mares ·. qe feinũ nõ

cipt maſculinu. ff. le.ij.ſi ita ſẽptũ.jo.an.

ſap hᷓ pł es alias ſnias rfert.li.vj.ð elec.gna
li:et tãde diẽ cũ bar. ꝙ maſculinũ a canõe P
latũ ↄp̃hẽdit feias qðᷣ ꝓbat .xvij. q.iiij.ſiqᷣs
ſuadete:Oiũcto cũ caꝰ de ſen.ex. młieres.qᷣ
veꝝ n eadẽe ↄſtõne vł alia feia excipia' li.
vj · de elec. indemn itatibus . ſed cuz eos.
olũ quiòqd plantat' ſerit' vel edikieat'. oë
olo cedit radicem ſi tamen egit.
„ olidũ.G dictõ inſolidũ apeie habet locũ ĩ
Pmiſſionibꝰ ſtipulatõne vallatis qᷓ ſtipulatõ
cõcipitur ꝑ verba de futuro.vt ꝓmiſerũt iſo⸗
lidum ſe daturos vel facturos.
oluèdo eè eſt habere vn ſolnat inſolidũ ł
P ſe vel p aliũ.ff.de vſig. l.ſoluendo-
EE ponſe vecta ẽ qui et parmmphua. et eſt qui
curam Serit vt matrimomum cõſũmetur. cj

õ

Eraiondi dicuntur milites conſtituti ad B
.

alijs teneant ſtauonem.
tatutũ & pſoĩs ł rebꝰ aliqbꝰ ñ extẽdit ad
Tes alias b plonas. ex poſtuł.ex Pte · ĩ glo.
tellio qᷓ variꝰ eſt aimo verbo et fcõ vt q
rem aliquã alicui pignoei obligatã alteri pi⸗
Snoꝛauit:. et ðe a ſtellione ſerpete vario et ma
ckłoſo qa ẽ variꝰ et ĩcõſtas in mente· generali
ter autem quod ĩ ciuilibus cauſis dicit' dolꝰ
H in crimialibus dicitur ſtellionatus. .
tram̃tũ òe gna oẽ gnꝰ veſtis.ff.de v.ſig.
iz magis ꝓPe veſtes cubicłares.ſtram̃tũ em̃ a
ſternedo de. nã 1 ſternit qð ĩ imũ diũtit. vñ

et via publica ſtratũ ðe. eo ꝙ lapidibꝰ ſterna

abaſtari ré. è eã venalẽ ꝗꝓpoĩ aſta ſuppoĩta
ubdiſiunctarum duo ſunt genera.
ubſcribe e ſaubſignare.vñ teſtes ſolent ſub:
ſcribere in cirographo.i.notulas q̃ſdã pone.
ubſignare ẽ aliqð ſignũ alicui rei ĩpone vk
Eeti am ſubſignare eſt ſubſcribere. *

⸗ uffragiũ qnꝛ ſumi ꝓ auxilio.ↄſilio.ſu ſer

itõ.xij:qij ſuffragio.qũñzʒ ẽ cõſ eſus ĩ ſcptis
redactS. cu.ſ. q; oicit. ego. b. noĩo.p. in p̃la

cum:ſic ſumitur li⸗vi.de elec.ppetuo.
SSereda e pꝑs tecti eius domus qᷓ incũhit
xtremis partibus tignoꝝ capitalium.
Yuppelles H dõeſticũ ĩſtrm priſ failias ĩ qꝰ Oↄ
cinet' oĩa vteſilia domꝰ. et ec qᷓ n ſũt ad aliqᷓ
ſpealia oſficia putata.et ðe ſuppelles.qe hi
qꝗ mittebãt' ĩ legatõz ſub pellibꝰ ſecũ ptabãt
* upficiales edes ſũt q̃ ĩ ſolo ↄducto ł Ept o
ſũt poĩte qᷓaʒ ꝓpꝛeietas ec ciuili et naturali mu⸗
re eiꝰ è cuiꝰ e ſolũ.ff.ð fr̃ficiebꝰ.l. edificiũ
ſup ſoli faciẽ fcm̃.puta qe dñs ſoli ex locatõe
cõceſſit ſaper ſolo ſuo edificium fieri.
Ꝙ upplicatõ ſapea in vocabulo explicatõ.
ubpũctare lraʒ ẽ eã dãnare ſuppoĩtis pun⸗
ubrogare eſt aliquem loco alte ctis·
rius ſlabſtituere .
aciturnitas qñʒ eſt hñda ꝙ ofeſſiõe ex
de ꝓhba- qm contra. in glo.l.
eeerta ſacra. id eſt. tecta integra.
Teluũ de ñ ſolũ qð ab arcu mittit ſz etiã qð a
maũeo ꝙ ĩ lõgiquũu mitta . ff.e.l. ſi calunie
helõ grece tributũ latine. vñ G; thel oniuʒ
ðe tri butũ.Se ecẽ locꝰ ĩ qᷣ exigit. et hĩc the⸗

