quidã dixerint ꝙ nõ tenet.tuciꝰ eſt tñ dicere
ꝙ tenet. qe nõ eſt ibi expᷣſſꝰ intolerabił erroe
tab em cauſa poſſibilis eſt lʒz falſa.et ſnĩa ſiue
iuſta ſiue ĩinſta eſt tmeda.xj.q·j·c.j. vñ tuci
us eſt ꝙ abſoluat q ad ecciam vel ſaltez ad
cautelã.lz quo ad deũ ñ ſit ligatꝰ niſi ↄtenat
vt ex e · p tuasꝗ. nos igitur in tex· et glo.et
xxiiij:q.iij:notãdi in fi:et ide dicit hoſt.ĩ.c.
P tuas:·et jnno.ex de of.oe.ĩ.c.ex ꝓte·et go·
Quid ſi ep̃s ĩ ſubditũ ſniam excoicacõis fe
rat ſub odicõe.ſ anteꝙ; ↄdicõ exiſtat ſubditꝰ
eins eſſe deſinat· hoſt.ex ð appel. p̃terea
ij · dic ꝙ tenʒ ſnĩa niſi pèdente ðdicõe appel⸗
let' ex de of.le.c.fi.et ide diẽ jnnoc· et bn. ĩ
d · c· p̃terea · Prchiòyaconꝰ aũt tenz ↄtrariuz
li.vj.de ↄſti:c.ij. Quid ſi ſnĩia excõicacõis
ſub odicõe vł ĩ diẽ certũ ferat. nũquid talis
ſnia ligat anꝙᷓ odicõ vł dies extet. H nõ
e de appelpterea.ij:et ex·e·a nobiĩs:iõqʒ ſi
pẽdẽte ddicõe vł añ diè illũ appelle' appel⸗
lacio tenet·et impedit effectũ ſnie.odicione
ec vb die poſtea adueiente et exñte vt dictuz
eſt· c. p̃terea.ſ ſi pure ferat ſnia ñ relenaret
ꝗpter appellacõz:ex de appel.paſtoꝛabł trãſ⸗
ferret tñ cãe cognicõʒ ĩ ſuꝑioee· ſic mtellige
illud ex· e · p tuas.et de offi · oe· ad repmedã
¶. tu vero· G hoſti.q Eſto ꝙ aliqs excõicec
pꝰ appellacõeʒ ñ tñ ꝓſequi eam. nũquid ra
ta manebit ſnia· H ꝙ n. aut em appellacõ te
nuit aut ñ. ſi ſic excõicacio poſtea nulla fuit
ip̃o nure · ex · e · p tuas: et ita ſiue ꝓſequat' ap⸗
pellacõz ſiue ñ nõ effici pma aliꝗᷓ· xvj· q: iij.
J. Põt et li . vj · e · lz ĩ pncipio. Si ñ tenuit· ge
excoicacio pᷣma facta ſtatim tenuit: et ita eſt
alið de ſnia excõicacõis qm ð alijs ſentecijs
qe effectꝰ aliaꝝ ſniaꝝ ſuſpendit ſi appella
ff·ad turpilł.l.j. fi ·ñ ãt effectꝰ excõicacõ
nis er ð̊ appel.paſtoeab· B.e.ti · ſepe otin git ĩ
glo. Mũc ãt exp̃ſſuʒ ẽ ĩ nouo iure · li. vj. e · lʒ ꝙ
excõicatꝰ noĩiati vł ſpeal.et expᷣſſe pꝰ appel
lacõez legitimã · i. ex vera et legttima cã ĩter
pohitã ſi ilã appellacõez infra tꝑs ad eã ꝓ⸗
ſequedã ab hoie vel a iure ſtatutũ ñ fuerit vt
debuit ꝓpſecutuſ lz ꝗꝓpter taleè negligeciã illa
ſnia ñ Oualeſcat tñ lapſo termic illo debebit
publiee nuciari excõicatꝰ et vitari.tã ĩ iudi⸗
cialibꝰ qm ĩ exindicialibꝰ et remoueri a legi
timis actibꝰ donec de ip̃ᷣiꝰ ſnie nullitate do
cuerit· Expone ſzm o. an . i · doce meepit · qe
pendẽte Phacõis articnlo ñ repellic ab ex⸗
udieialibꝰ legitimis actibꝰ et ſic ceſſabit cõ
trariũ de decretali li · vj· e· ſolz ĩ fi· vł dic illꝰ
c:ſolʒ hꝛe locũ ĩ eo qᷓ debito tꝑe ꝓſequit ap⸗

—

V Q, Vin
WE D

pellacõeʒet B.c.lzʒ in eo q̃ neglexie ꝓſeqꝗ· et
ita ĩ penã vitabit in exiudicialibꝰ donec do

cnerit ꝛc· et q̊ mõ q̊ verbu ꝗq;e ſtabit.Ex pᷣdi⸗

ctis pz ꝙ ñ ſequit᷑ iſte è denuciatꝰ excõieatꝰ
89 excõicatꝰ ĩ d. n. c. lʒ denũcia' excõicatꝰ
ꝗ foete ñ eſt excõicatꝰ.̊ jo.an. Quid ſiqs
excõicet pꝰ appellacõez Phbabilè. deter
miacõ an teneat tłis excõicacõ vł ñ pedz ex
euetu futuro.ſiẽ et ex euetu futuro pedet an
mrimoniũ teneat vb ñn ey. de fri · et male. frni
tatis· vñ Hh ñ vʒ iſte eſt excõicatꝰ pꝰ appella⸗

cõeʒ ꝓbabile qᷓ ſi ꝓbata eèt excõicacio nłla

eſſz · excõicacio nulla ẽ imo dz ĩferri. g
excõicato ñ è habẽdus.tñ vere eè excõicatus.
qe ſnia excõicacõis ſtatim ligat vł ſtatiʒ niła
e·ſi tñ medio tꝑe ecciam eeét adeptꝰ ñ videt
ꝙ eſſz ea puandꝰ. qe ꝓbabiłlerroe eũ excuſat
ex ·e · ſacro:cũ interim licite cõicet ei ĩ oĩbus
ſacrametis ex de appel. dil ectis. et qᷣcqᷓd tũc
facit valziij.q: vij.tria v.nullũ:Itẽ qe medio
tpe integer ẽ ſtatus. Ff.ni hil ino.ap· pen.l.
vna Y. imteger· nec dãnatus ðe qᷓ appellauit
ff. de pe · l. · ¶. eciã G̊ boñ ·et habent ex .de
appelpaſtoeab ĩ glo.pnł.q Quid ſi excõico
te ſi hẽs res furtiuas nũquid pꝑ appellacionẽ
ſuſpendet effectꝰ ſnie huiꝰ. K P nõ ge ↄdi

cio de pñti ñ moeat' obligacõeʒ. ff.de v. ob.

cõdicõ· vñ cũ certũ ſit in reꝝ natura vti ha
beas vel n. certũ eſt excõicacõeʒ tene ſi hes
inſti · de v. obli · ꝓ. Oodicões· et iõ ñ impedi p
appellacõeʒ ex ·de appel.paſtoeał. tn donec
ſpecial denũciatuſ fueris ſi ſi occultũ ecciĩa
n poterit te vitare · qe ñ indicat ð occultis.ſʒ
deus apud quẽ qᷓntucnnqʒ fueris occultꝰ es
ligatus ex·e.a nobis.ij.et de ſymonia. ſicut
nobis.i fi · G hoſt.q Quid ſi excõico te ſi ap⸗
pellas · X& ꝗqmcito te paras ad appellanduz
excõicatꝰ es · ſecꝰ ẽ ſi dixero excõico te ſi ap⸗
pellaneris· B em appellacõ impedirz effectũ
ar · ff.ð v.ob·ſiqs ſtipulatꝰ.ſjm gof.S certe
idẽ videt' hic et ĩ pmo mebro.qe vba cũ effe
ctu ſůt intelligeda · ex de v. ſig· ĩ his i gic ſi
ſe parzʒ ad appellandũ et n appellauit.nõ eſt
excõicatꝰ qe nõ appellat ſʒ vnlt appellare ex
ð ſpõ.c.fi ·gꝰ effectꝰ appellacõis et ſnĩe cõ⸗
currũt ſił ĩ vno et eodẽ mometo pficiunt. et
ſic vide ꝙ ĩ vtroqʒ; caſu vnũ impediat alteꝛ

ita ꝙ ſm h̊ n valz ſnia impediẽte appellacio
ne.nec appellacõ impediete ſnĩa: q Quid g*
dicemus He ſi appeliacõ ẽ iuſta ñ tenet ſnĩia
ſi vo ẽ friuola tz ſnĩa:et h dz ꝓ ſupioeẽ iudi⸗
cem determiari ar. ex de appel.paſtoealiſ.et
c.cũ ſpeãlis.B Hoſt Quid 8 ſi dico excõi

co te ſi paraueris te a appellanduz · H ſzm

opi. gof · p̃miſſazʒ·hec qſtio ẽ expedita· vt em̃

pz ibi. qᷓmcito te paras excõicatns es. In om̃i

bus tñ his qſtionibꝰ et ſibibꝰ videt ꝙ ſnĩa ñ

teneat· cũ em ꝗqlibzʒ oppᷣſſus poſſit appellare
ijq: vj oĩs oppᷣſſus· nec ferri debeat ſnia niſi
mõicõe pᷣmiſſa et ex rõnabili cã er de appel.
cu ſpeali:et ex·e.ſacro.et ecẽ hodie in ſcriptis

cuiꝰ ſcripture exeplũ excõicatoe iubet infra

mẽſeʒ trade reqrenti:als p meſem vnũ ab in⸗

greſſu eccłkie. et a diuinis officijs nouerit ſa

ſuſpẽſum et ſnĩa ꝓ ſupioꝛem ſine difficultate
q̃libzʒ rlaxata· Suato in expeſis et intereſſe ca
noice odẽne'. abs eciã puniẽdꝰ aĩaduſõe cõ
digna ex: e· cũ medicinabł li. vj. Vnñ mpil alið
eſt dicẽ vt videt᷑ excõico te ſi appellas vb ſi

te ad appellãdũ paras.niſi excõico te ſi iure

ↄñi tibi ↄpeteti vtaris· et ſic B ſnĩa videt pa

tenter erroee intolerabile ↄtine· ita eciã ꝙ ñ

eget alia ꝓbacõe niſi viſiõe vł ꝓbacõe ꝓla

cõis ſnie. Nã ipᷣa majĩfeſte ondit ſe erroneam
g& nulla e ex de excelſ.pla· cũ quoꝛũdã: et ex
e. p tuas · . nos igi. hodie ec ſi excõicatꝰ Bᷓ

aſſenerãs petẽs abſolucõe; ad cautelã nõ ob
ſtãte ↄotradicõe pᷣlati n foete infra octo dies

Pbz ipᷣm ꝓ notoeio cã fuiſſe ligatũ.abſoluci
onẽ interiʒ ex iudiciũ oſe tur·ex· e · ſolz a nõ⸗
nulb. vbi de ꝙ ep̃i eoꝛũqʒ ſupioꝛes ſuſpeſiõez
iuris ñ incurrũt nec interdic᷑ti vbi de mpis nõ
cauet' exp̃ſſe.qð tñ ad ſnĩas inferioꝝ epil re
ſtringi ex·e.qꝛ piculoſũ. ſj pꝑ ius antiquũ po
terat face G̊ metropolitanꝰ.exq ñ eet notoz

um.n foæte a coerectõe vel alio caſu ñ ↄceſſo

fierz appellacõ ex· de appel· puenit. · jn tali
bus em caſibꝰ ſnia tenet· et appelło n valerz
e.ci. cũ ſpeali · S.· poero· ho · Quid ſi dico
ſuffraganeo meo. excõico te ſi talẽ excõicas
H ꝙ; cito ſuffraganeꝰ ĩcipit ꝓferre vba apta
ad excõicãdũ ipᷣe ligat .iõ ñ ligatxxinj:q:j·

audiumꝰ. ſecus e ſi dico excõico te ſi tale ex

cõicaueris · qe tũc ſnia ep̃i tenebit ſi excõica⸗

uerit. ſj ip̃e pꝰ excõicacõʒ excõicatꝰ erit· Vel

dic ꝙſi ego cogitaui ĩ mea ſnia ð effectu ſnĩe
ep̃i ſuf fragãei mei·tũc ep̃s ligat et liga .ſi ãt
ð vbis tm tẽ liga' et ñ ligat· C. ſi mãcipiũ ita
ab.fu.ne. ꝓſti ·l. vlt· et pn .· ſim gof⸗SZʒ quõ
oſtabit de mea intecõe. ñ n p deu et me ex·
iudi:nouit: ſic expoſt facto erit in ptãte mea
Huic vbł illi gtificare-qð n e dicẽdũ· õ ĩ hac
qſtione dicedũ ſicẽ dictũ e ĩ qõne ꝓxia pᷣmiſſa
qꝛ ei oino ſimił inuenit.h̊ ſup̃dicta ho.ĩ ſũ ·
ci · de ſen. et re indi 9 Done aliqᷓ epᷣm eẽ de⸗
poſitũ.et ille ſtatiz pꝰ ſniam appellat. appel
lacõe pẽdẽte ſuboitũ ſuũ excõicat · nũqᷣd tlis
excõicacõ tz · ſm tan· exqꝰ“ appellauit ĩ of

ficõ ſuo remãnit.qe q appellat ñ ðᷣe dãnatus·
ff.de pe.l.ij · . vlt· et ĩteriz integer eiꝰ ſta

tus. et interi fùga hõeibꝰ.ff. appel.ĩterpo.
nibil ino. l. vna S. ĩteger· Et iõ ſiue ꝓſequad

appel lacõez ſiue ñ excõicacõ tenuit · Gi vo ñ

appellauit ſnĩie acqeuit · et ſic ꝓꝑ ſnĩiam omneʒ
zuriſdicõez amiſit· et ita ſi ſnĩam poſtea tulit

nbla fuit·. nno. tñ ali dixit · ſz ſnia tãcredi ẽ
melioe ſzm bñ. ey de ap · ſepe dtingit q Quio
ſiqs excõicet n ĩ termio ſibi p̃fixo venerit nl

la excepcione facta· nũquid excõicatꝰ eris ſi

venire n potueris · ꝙ ñ ſaltẽ ꝗq ad deũ qe

impoſſibile pᷣceptũ ñ ligat · ff·q̃ ſen.ſñ ap.re⸗
ſci.l.paulꝰ.Sʒ qe ecciĩa id ignoeat de ĩpedim̃
to doceat et abſolue' ſme difficultate et Sua
mie ex: ar. e.ſacꝰ.h ex.de teſt. co.cũ õ ĩ glo.
¶Quid ſi aliqs in iudicõ debitũ aliqð ſit cõ
feſſꝰ vł ad ipᷣm ↄdẽnatꝰ et index pᷣcipiat ei ꝙ
ſatiſ faciat ĩfra certũ terminũ·ałs ſit excõica
tus:nunq; ſi is qͥ tene termmũ ꝓrogauerit⸗

excõicatꝰ erit ſi in termio nõ ſoluerit quẽ iu⸗

dex ſtatuit. Rñdz jnnoæ· ð appel· pterea·. ij·

ꝙ ñ ẽ cõtũax.xj·qiij· certũ · h ſi adueniẽéte ter
mio ꝓrogacõis ñ ſoluerit excõicatꝰ erit· ar ·

ff.̊ pcario·ſʒ ſi manẽte· qe termĩꝰ vi ꝓroga
tꝰ cũ ſuis acceſſoeijs. et viden ptes poſſe ꝓ⸗
rogare terminũ ĩ ſui fauoeẽ a iudice aſſituzʒ
ffiſiq̃s cautũ.l.ij. Flij dicũt otrariũ n iudex
oſenciat ꝓrogacõi · et q̊ diẽ ho.ĩ·c.· p̃terea eẽ
tuciꝰ qꝰ ad ſniazʒ excõicacõis et ſic eẽ tenẽdũ
Diẽ eẽ jnnocẽuibidẽ ꝙ ſi ᷣmas ĩputz ſibi ĩ ter⸗

mio ſatiſfactũ ñ e excõicatꝰ.Ff.ð pi.ſi eẽ eẽ.
Squit' videre de articło.ſ.q̃ ſnia dðᷣe ee

iniuſta.Circa qð ſciẽdũ ꝙ ſnĩa excõicaci

onis de e ĩiuſta triplꝝ.ſ.ex cã·aĩo· et oꝛdie ·

gx cã.qe vł ĩ ſnia nulla cã pᷣtendit .vł ſi pᷣtẽ⸗

dit' tñ n ẽ va.vbł qę ſi eciã ſit va·.tñ ñ eſt ſuffi

ciẽs et maĩfeſte coeã eo ꝓbata er· e· ſacro · J.

j·ĩ tex· et glo·x aĩo aũt ðe iniuſta qñ ſi cauſa

expmat va et rõnabib.excõicat tñ ñ ad coe⸗

rectõeʒz nec ex ʒelo iuſticie· idignacõis in⸗

uidie . vb odij fomite. vb p̃cio vel fauoee aduᷣ

ſarioꝝ eã ꝓmulgat . xj· q: nijilla ira et li. vj.

e. imoc iin. cũ medicinab · Ido tuc ↄſiliũ ẽ ꝙ

ſiqs offedat'. n ꝓ ſe ſʒ ꝑ aliũ qᷓ caritate moue
at ſniaʒ ꝓmulgʒ· vbſi ꝑ ſe velit h face ñ fa ci
at G adminꝰ du mone'. ſ pmittat motũ foete
colericu aliqntulũ reſide Ex oꝛdĩe vᷣo ðe ſnĩa

tmiuſta qñ etũ cã va pᷣtenda et ꝓferes carita
te moueat. nõ tñ pᷣceſſit mõicõ ↄpetẽes ſeu ca
noĩica.vb ñ fuit facta coꝛã pſonis ydoneis ꝑ

38 ꝓbari Poſſit ſi optuerit . ex. e· ſacro · et. c .
ſtatutũ.nnoc. iiij q habe ĩ. vj. alias ñ crede

ret ei ĩ piudiciũ alteriꝰ vt ðᷣe ibide ĩ glo· ex.
ꝓbac· qm ↄtra:ſt de ↄpetes ſzm bn· moĩcõ
erina pᷣee. xij· q:ij· idigne · ſim vo hoſ · ðe ope

tes aò arbitrin iudicis ſiue tria ſuue vna ꝓ oĩ

busmaxie ĩ notoeijs · xxiij:q:iij: de illicita:

æt Gᷓ opi: fuit ↄfirmata poſtea ꝑ SS.. x. ĩ li. vj.
e. ↄſtitucõʒtẽ de eè moicio opeteſ ſme cano

nica.ſi alijs rite ſzuatis q Guari obet ĩferedo

ſnĩazʒ excõicacõis· et illi q monen noĩatiʒ ex⸗
Ppꝓman. et Hh e veꝝ qñ iudex vult ferre ſnĩaz ĩ

pticipãtes cũ excõicatis ab eo.in locucõe et

aliſſ qᷣbꝰ liga hõ ptici pãſ excõicato excõica
cõe mioei a iure:ali eĩ n tzʒ ſnia lata ↄtra ta⸗

les li.vj:e· SS: x · oſtitucõz t expõe ſm gar·

₰

noĩatizʒ.i.ꝗpo noĩe vł alijs ccuſtãcijs ĩidubi⸗
tabil wꝰ ex. teſ. lzʒ.ij · .: vl.v.pᷣterea. B gar
Itẽ iudices ſiue vtã tribꝰ mõicõibꝰ ſiie vna
P oibꝰ. hodie dare debẽet opetẽcia ĩterualla
aliquoꝝ dien iter moĩcões. i. ĩter moĩcõz et
moĩcõeʒ ꝗᷓs ſtatuũt iura pᷣmitti. niſi facti ne⸗
ceſſitas ea.ſ.ĩ terualla alr ſuaſerit moderãda
Li. vj.e.gS.;.r. oſtitucõz-ali?. j. ſm glo. ꝙ det
mioꝛa ĩterualla.Ffacti nccitas dicet' ſi dilacõ

Viculoſa eet et aliqð malũ fierzʒ ſi ↄpetecia in

terualla ↄcederz· vt qe foete ad arma iret᷑ et
aliqᷓ res foete oſtruere. et iudex dʒ talibꝰ ob

iuare:ff/ð vſufruc.eqſſimũ . Sʒ ſi tm̃ erit vna

monicõ. quõ er̃t ↄpetẽcia interualla ĩter mo
micõz et monicõzʒ· He erit ĩter moĩcõz et ſnĩaz
Que vo ſint opetecia ĩterualla eſtimabi arbi
trio iudicis ex ð appel.cũ ſit romana· h̊ gar·

.

W

hodie etiaʒ tał oedo tr adit vt ſnia in ſcriptis
feratet cã ibi expmat'.et excõicãs exemplũ
huiꝰ ſcripture infra mẽſem exccicato tradere

teneat' ſi ſuꝑ h fuerit req̃ſitꝰ cureit aũt men

ſis ſim hoſt: a tpe requiſitõis facte ab excõi⸗
cato·et hm io·an.ꝑ H̊ ꝙ dicit excõicato ĩ ſin

gulari videt' loqui in caſu cũ excõica certa

pſona· et H̊ e veꝝ quo ad traditõeʒ exempli.
Bcðm tñ innoõ.et hoſt.locuʒ hʒ ſiue certa et
ſpealis det ſnĩa ſiue gnalis et incerta dũmõ
pPetat exemplũ is qᷓ ſub gnali et incerta clau⸗
ſula poterat Opᷣhendi. Sup reqſitõe vo facta
ſi foete negaret᷑ vt omnci foete poſſit faciliꝰ
req̃ſitus.fiat publicũ inſtrumẽtu. vł lre teſti
moniales · tñ cũ ſigillo autetixo.illud habet
li.vj.e.innoc· cũ medicinał. G. j. Giqs aũt de
fectꝰ ſuꝑ pᷣdictis notari valeat. ſnĩa dice in
iuſta ſicut de his tribꝰ modis plene ꝓbaj. xj)
q· iij. S. ſi igit /et . cũ igitᷣ.et.c.ſi epᷣus foete
liracũdi .· Quãtũcũqʒ ãt miuſta ẽ ſnĩa dũ tñ nõ
ſit nulla teneda ẽ et timeda. xj.q.iij. J. j. et· c.

et · J. ſi ergo miuſte deicit. qð e ſpeale ĩ hac

mia. Nã alias ſnĩa nulla eſſet niſi oedo iudi⸗
ciariꝰ ſeruaret . C.de ſen.et re iudi. ꝓlata.te
net aũt quo ad eccłiaʒ militantez q frequẽter
fallicᷣ.xxiiij.qij.ſiqs nõ recto.ſ̊ n ligat qnã
tũ ad deũ ꝗᷓ nuũqꝙ; falli neqʒ fallit.ex.e.a no
bis·qð intelligit' niſi temnat. vt dice ĩfra
cũ aget ð dãnis et incõmodis qᷓ qs incureit
ex Siear SR qð oſil dabů minſte ex
cõicato· oſu
excõicatõez; patienter et huĩliter et deuote et
ſe pᷣſentet excõicatoei. offerès canomcam ſa
uſfactõeʒz ſi offedit in aliquo et ſie inſtanter
petat abſolui.ſi ita fecerit ei ad meritum erit.
alias ſi Otẽéneret moætaliter peccaret · ex· e.p
tuas. Mec tñ ex eo ꝙ nõ appellat ĩfra· x. dieſ
nec ex eo ꝙ abſoli petit ſmie acqeſcit ꝙ iuſta
ſit.qn eã poſtea impugnare poſſit. in excõica
tõis em̃ ſnia appellatio nõ ꝓdeſt.qe effectulſ
eiꝰ ſuſpẽdi nõ pᷣt:ex de appel.paſtoꝛał. nec
neceſſitas qe p lapſũ.x.dien nec in re indica
tã trãſit· quia abſolui pᷣ̃t etia poſt.x.dies . nec
aliquã firmitate ſumit· et ido de miuſta excõi
catõne p̃t quis queri qñ cũqʒ voluerit. er·e·
ſacro:q. veꝝ · E otra in glo.et idez dicit ray.
et hoſt· Hota etiã ꝙ timoe excõicatõis eqpa⸗
rat' metui qui cadit in oſtantẽ vi vn nõ ꝓym
dicat· Itẽ excõicatio nõ dat mriſetõz· nec ex⸗
cæõicatoe ex excõicatõe acqrit poſſeſſionẽ · ex ·
de reſti· ſpo· olim inter.m tex·et glo. ſʒ nõne
in fi · Itẽ pᷣt onere qrimomã ↄtra excõicato
rẽ coꝛã ſupioꝛe de iniuſta excõicatõe· Siquis
aũt excõicet aliquẽ ſine cã manifeſtai · coꝛam
eo ꝓbata. et rõnabiliter et huiliter req̃ſitus
pmoi ſniaʒ nõ curauerit reuocare: ſine graua
mine ſupple excõicati.qe expenſas nullas dz
ꝓꝓpter hoc face nec iurare ſi Oſtet ꝙ ſit iniuſta
nec excõicatoe ſibi debet aliqd p̃cipe tũc erx⸗

cõicatus grauatꝰ ſupioꝛi ↄquerat de iniuſta

excõicatõe. qᷓ ſi p̃t ſine piculo moee ad excõi⸗
catoꝛẽ cũ mãdato ſuo remittat infra Opeten⸗
tem termmũ abſoluendũ· alioqn ip̃e pꝑ ſe vel
Pꝓ alm ꝓnt vident expedire ſufficieti cautõe

enduz ẽ ſibi pmo ꝙ ſuſtineat

recepta euʒ abſoluat.ex.e.ſacro.. caueat in
tex · et glo·vocata tamen peius pte aduerſa ſi
ſit· alias excõicatoee.li.vj.e.venerabilibus.
Dunit etiã taliter excõicans multiplici pena
vt patet in. c· ſequenti .· Sed quare eccleſia
ſtatuit ꝙ ſententia miuſta ligaret·cũ ipᷣa ali⸗
os in ſua iuſticia ↄfouere deberet . ex de ſup.
ne · pla.licet · & G fecit vt magis claues ec⸗
cleſie timerent .ex.e.per tuas· J. nos igir. v.
ven et in maioei reuerentia haberent. et vt
homo p obedientie meritũ creſceret dũ ſiuſte

ſententie paret.xj·qiij.qð ergo.

Equit videre de tercio ſcʒ qua pena pu⸗
nit excõicans iniuſte ſine feres ſentetiã

excõicationis miuſtã. Circa qð ſci endũ ꝙ tał

punit multipliciter · Heimo punit' qe tenetur
excõicato actõe miuriaꝝ · xj. q:.nj.illõ. et. c.
cemerariꝰ. Scðo qe eſt puniendꝰ tan ꝙ; lacrile
Sus· ij ·q. iij. nõ imppetuum. Et he due pene
foete ſpealiter locuʒ habet.qũñ ſentetia ex aĩo
eſt iniuſta.Tercio qe carere debʒ hoĩm cõmu
nione et arceri ab ingreſſu eccłie qᷓ;din ſupe⸗

rioei fuerit viſum equũ.xxiiij:qiij. de illicita

et hoc foete ſpealiter locũ habzʒ qñ ſnia eſt il
licita ex cã. Quarto ſi ferat' ſnia non ſeruato
oedine illiuſ decretał ſacro.qui oꝛdo in hoc
attendit' ſcʒ ꝙ admonitio canomca et coꝛam
teſtibaus idoneis p̃mittat alias interdicit᷑ ei
Pmenſem vnũu ingreſſus eccłie ip̃o iure. et B
eẽ ſi ſnia ſit alias iuſta.ex· e.ſacro. P. j. quo
ſcz menſe elapſo reſtitutꝰ eſt ipᷣo iure.alia ni⸗
hilominꝰ pena mulctandꝰ è ſi viſũ fuerit ex⸗
pedire· ar· di · lxxxj.ſiqui ſũt.Eʒz ſzm HB videt
ꝙ ꝓ eandẽ ſententiã ſi peiuet᷑ ingreſſa eccĩe
excõicans et excõicatus:nõ tñ e ita.ſj excõi⸗
catus pzmat pꝓ ſententiã iudicis. iudex vᷣo p
ſententiã p̃dicti:c.ſacro.dem ẽe etiã ſi nõ fe⸗
rat in ſcriptis · vel ſi nõ oſeribac' cã excõica⸗
tõnis.vel ſi requiſitus nõ tradat exemplũ ſen
tentie infra meſem. ex:e:cũ medicinabł in tex.

et glo· Et idẽ è quo ad tria ꝓximo dicta ðò ſen

tetia mterdicti et ſaſpenſionis vt patʒ ibideʒ
et intellige de interdicto vł ſuſpeſione a ſpi⸗
ritualibus· ſecus eſt ſi interdicerec' ingreſſus
ciuitatis vel pomerij. ſzm io.an. Hota ec ſzm

innod: et hoſti · ſup. c. ſacro. ꝙ ſic ſuſpeſus ab
ingreſſu eccłie nõ debet audire diuma in ec⸗
cleſia·. nec oeare ibi. nec ſi moeit᷑ eſt in eccłia
vel cimiterio ſepeliendꝰ. Sʒ nũquid ſi iniu
ſte excõicatus petat abſolui ſtatim ab excõi⸗
catoꝛe ſuſpenſo poterit abſolui ab eo · H qui
dam dicüt ꝙ nõ qæ cu ipe ſit ſuſpenſus al ſum

recõciliare nõ poteſt.ar.de ↄſe.di.iin.ſanctũ

eſt vnde a ſuperioeibꝰ tpe ſuſpenſioniſ excoi
catoꝛeis debet abſolui.vel die ꝙ licet ſit Pua
tus ingreſſu eccleſie ꝑ meſem nichilominꝰ cñ

retinet ſuã mriſoitione: vnde eũ abſoluere pt

hec bñn · ſuꝑ. di · c· ſacro: Quĩto quãdo ↄtra ex⸗
cõicatoeẽ cõſtiterit. ꝙ ſnia ſit iniuſta ex cauſa
odemnat᷑ excõicatoe ad intereſſe excòicato.
alias nihilominꝰ ſi culpe qualitas exigar vk

poſtulauerit ſupioeis arbitrio puniendus. vt

ſus Et intellige ſi cõſtiterit excõmunicatoee

pᷣſente·qe merita cauſaꝝ vtiũ aſſenſione pan⸗
dunb. ex de re. in inte · cũ ex lrig vel ettam eo
abſente ꝓ ↄtumaciã et lite nõ cõteſtata:extra

ð appel iterpoſita. . vlt . ſi tũ pure agere' ad
ſnie reuocatoeʒ et nõ ad iundicis punmitõez tuc

nõ ẽ neceſſe euzʒ vocare · ij · ꝗq· vje Bᷓ̊ et placuit.

SExpone etiã ad itereſſe.i· ad dãna qᷓ ſuſtinuit

ſiue in ſũptibꝰ ſine in alijs:et illa iuramento
declarabit. ij . q:j· in mijs ·taxatõe iudꝛcis p
miſſa. ex de ꝓen. oſtitutus · Sz nũqd eſtima
bit' illð intereſſe ſcʒ ꝙ eo electo:caſſata e ele
ctio ꝗpter talem excõicatõem· et ꝙ beneklicia
adeptus funſſet · dicit io. ꝙ ſie qe illð iter⸗

eſſe è circa rèe · xij ·qij · ſiqs cl eri· ſecns ẽ qñ in
tereſſe ẽ ex re· ff. e.de acci · emp· et vẽ di · ſi ſte

rilis· S. cũ ꝓ venditoeẽ · Sʒ bn· nõ credit ꝙq ta
le intereſſe debeat eſtimari .nec in ↄdenatõez
venire . qe eccia ꝓpter B puniri nõ dzʒ · G foete
punirec ſi ꝓpeiũ haberet · B bn·in glo·x · ſup

d. c. ſacro. Silbr qñ ſnĩa e ĩinſta ꝓpter defectũ

oedinis iurig puta qe nõ ẽ in ſcriptis lata · vł
excõicatõms cã nõ expᷣſſe ↄſeripta · tũc ſupice

ad quẽ recuren ſnĩazʒ ſine difficultate relaxãs
excõicatoee odenare ad expeſas dz: et ad oia

intereſſe ſine difficultate.i.ſine grauamĩe ex

cõicati et ſine cauſe ↄgnitõne: cũ ↄtra vſtitu⸗
tõem et oedine iuris ſit ꝓlata· ex · e · cũ medi⸗

cinab in tex.et glo ·qQuid ſi dtra excõicatõ

nis ſniaʒ nichil rõnabile fuerit ab excõicato

ↄquerete ꝓbatũ. Htũc excõicatꝰ et ſup in⸗

iuſta excõicatõiſ moleſtia ꝑ penã ad intereſſe

vel alias ſzm arbitriũ ſupioeis· niſi foeſan et
ipᷣm.ſ.excõicatũ ꝓbabil ereoe excuſet · et ſup
eo quo iuſte fuerat excõicatꝰ ꝓ cautõeʒz re
ceptã ſatiſ face cogat' vł in peiſtinã reducat
ſmaʒ vſq; ad ſatiſ factõezʒ ↄdignã ĩuiolabili⸗

ter obſeruandã. ex· e.ſacro verum ſi cõtra.

Sʒ quũo ꝓbabilis ereoe appellantẽ excuſa
re pt. foete cũ credit ñ ſufficieter ꝓbata
illð ꝓ qꝰ excõicat' qð tñ erat tale ò ꝗq aliq̃s
bene dubitare poterat· Et B eſt argamentum
bonũ ꝙ ſiq̃s hʒ ꝓbabilè cãm litigãadi nõ pu⸗
nit' i ſũptibꝰ litis · B in glo.dicti.S. veꝝ ſi.
9 Nodie ãt nõ tm ab ingreſſu eccłkie ſ etiã a
iuinis officijs ꝑ mẽſem vnũ ẽ ſuſpeſus ſcz il

le q̃ fert ſniaʒ excõicatõis ł ĩterdicti vł ſuſpẽ

ſionis nõ ſeruato oedine ſupᷣdicto ſcz ꝙ ferat
ſniaz in ſcnptis et ſeribat cãz ſnĩe et tradat ex
emplũ ſcripture ĩfra menſez ſi de Bfuerit req̃ᷓ
ſitus· Si at requiſitꝰ nõ fuerit pena pᷣdicta lo
cũ nõ hebit hm io· an. li· vj · ð appel · ab eo· et

ſzm edem reqſitio fiat et loco et tpe ↄgruis

vt patz ibidẽ. et infra menſez a die ſnie lic · ij
q.vj· . differetia· v. iudicibꝰ. ſi aũt requirat
pꝰ menſem nõ habet locũ pᷣdicta pena:ſzʒ ni⸗
chilominꝰ tenet dare ſicut cetera cauſe acta
ex de ꝓbadc. qm Otra. Si etiã excõicatoe non

ſit in culpa qn p̃dicta tradat in ſcriptis · puta

qꝛ nõ erat neceſſaria ad ſcribendũ et in moea
erat. nõ hʒ pena G; locũ:li.vj:de elec. indeni
tatibꝰ ſm io. an. Vñ ſi Otin gat tale ſic ſuſpen
ſum exequi dininũ officiũ ſieut p̃us ireegula
ritate incureit.ſuꝑ qua nõ niſi ꝓꝑ papã poterie
diſpeſan· et Hᷣ iðᷣ& e qe ſuſpeſus a diuinis offſi

—

cijs celebeat. ſecus ẽ ſi ſuſpenderet tm̃ ab in⸗

greſſu eccie ex.e. cũ medicinab · NHota ſiẽ pᷣus
in glo · ꝙ m officio ſuo agens vt ðr · xj · q nj.
ſiqs ep̃ᷣs in ocilio·qð è veꝝ de quocuqʒ dmi
no officio et hoeis cantãdis· officiãdo ecele

ſiã et ſaẽmentis ↄferedis et ſacrificijs ↄficie

dis . vt ör ibidẽ expᷣſſe · aut eẽ ſe diuinis inge⸗
res · ex de re iudi· cũ eterni.li.·vj. et ð cle· ex.
mi· illð in fi. q Zz ad de bñdictõe menſe · H
nõ vide ꝙ iſta pena debeat ad HB̊ extedi. ktez
ſup illð ireegularitatẽ dicit glo· excõicati et

ſuſpeſi q̃ in ↄtemptũ claum ſcieter ſe diuinis

imiſcet ireegularitatẽ meureũt · Secꝰ ẽ ſi igno

rãter.ar.xj·qiij.ſiqs ep̃s in ocilio.qð em̃ ibi
Sr ð excõicatis B extẽdit' ad ſuſpeſos · vñ eoſ
excuſat ꝓhbabib ignozãtia . nõ ãt craſſa et ſupi
na vn indiget diſpeſatõe pape vt ibi or et de

cleri.apł ice.et re iudi.cuʒ eterm. Ep̃i tñ et

ſupioees hodie ſuſpẽſionis vb interdicti ñ in
cureũt ſniaʒ ip̃o iure.niſi de iſtis ſpealiter ca

ueat. li.vj.e.qe piculoſũ.ſecus ẽ de excõica

tõe qę in illis nõ ſũt p̃uilegiati · michilominꝰ
tũ licz nõ ſint ſuſpẽſi ſi vemãt ↄtra ↄſtitutões

ſnias ſiue mãdata pape vł eiꝰ legati gnalis.
peccatũ tñ et penas alias in ↄſtitutõibꝰ poſi
tas nõ euadũt. vt mn.c.ſacro. G nota in glo.
ſup dictũ.c.qe piculoſuz. Nota ſzm innoc.· et
hoſt.ꝙ ep̃s nõ incureit ſuſpèſionis penã niſi
dicat' ſiqs epᷣs vel quilibet aliꝰ h fecerit · H
tũc ñ intelligi archiepᷣs vł pmas n ſpeéaliter
expeimat.ſꝭ ſi dicat ep̃ᷣs et qlibet ſuꝑioe tũc
archieps q̃ᷓ eſt ſupior immediatus intelligit
ꝛancluſus·ſzʒ nõ pemas ꝗe ẽ odioſum. ff. & li⸗
beris et po· locũ aũt · Fb ipis aũt oĩbꝰ excu⸗
ſat ferens ſententiã imuſtaʒ ſi foeſan ereaue⸗

rit ex cã ꝓbabili maxime ſi laudabib opĩonis
exiſtat. vt in.·ſacro cunq; aduerſus nota

Phbabili whi glo· puta ꝙ foete credidit veniſſe

citatõeʒ ad ipm et p ↄſequẽs credidit eũ otu

macè cũ nõ eſſet.vł credidit excõicatõis cãm
ſufficiẽter ꝓbatã. ereãs in ꝓbatõibꝰ dubijs

ar.de indi. cũ bertoldus. Nota etiã cũ ibi lo
qui᷑ maxime tenetur ↄpꝑatiue ſm glo.vñ niſi

eſſet etſi nõ eſſet ita landabił opionis magis
Plumit ꝓ ereoee · Fty iniuſte excõicãtes
ſint digni pena eterna. ⸗ excõicatio pᷣt eſſe
juſta tripłr vt dictũ ẽ ſupᷣ.et quocũqʒ illoꝝ
modoꝝ iiuſte excõicãs ſciẽter et ex delibera
tõe moetaliter peccat· qe ꝓximũ nulſte et gui⸗
ter ledit in fama et ↄtra ꝓhibitõez eccłkie fa

cit. ij · q:j· nemo eps · et li. vj · e · cũ medicinał

ſi aut h̊ facit ex ignoeãtia craſſa et ſupina: ad
Huc peccat moetaliter licet uõ ita grauit' ſicẽ
ſi faceret H̊ ſcienter.ſi vᷣo h facit ex ignoeãtia
ꝓPhbabili nõ peccat moetaliter · Cũ gᷣ peccatũ
moęetale obliget ad penã eternã patz ꝙ cum
iniuſte excõicãs ſciẽter vł ex ignoꝛãtia craſſa
moetaliter peccet vt dictũ eſt· obligat᷑ ad pe
naz eternã a qua tñ obligatõe liberari poteſt
pꝓ penitentiã verã ·hec rich;.
Fauie vidẽ ð q̃rto articulo ſczʒ qᷓ ſnĩa ðᷣr
erei a iudice et q̃liter e ferẽda. Circa qð

ſcienð ꝙ illa ſnĩa &r eſſe indiciſ vł hoĩs q̃ fer
cur & Otumacia vb offenſa pᷣterita vł futura

.

— — —

ant ppetue.ſed vt alicui pticulari pſone vel
ꝓlonis ad vitam eaꝝ vel alicui negocio cõ⸗
ſulat' ad tps. hec ren Æ B nota ꝙ c auet?
innoc . nn. li.vj.e· romana. ꝗ. eaueãt nul
us ꝓferat ſmias ex culpis futuris nec ꝓ iam
Omiſſis ↄtra aliquos nec ſpeali nec ĩ gnali.
ꝓ futuris ĩ ſpeali dicedo ſic.excõico bn. ſi ta
le quiò fecerit ꝓ futuris ĩ gnali ſic. excõico
om̃s ꝗᷓ tale q̃d fecerit · ꝓ pntibꝰ culꝑis ĩi ſpea
li dicedo ſic excõico. C.ñ ꝓ tali facto ĩfra ta
le tps ſatiſ fecerite in gnali ſic. excõico omes
ꝗtale q; d fecerit n infra tale tꝑs ſatil fecerit
Ex p̃ᷣdictis habes ſzm glo.bn. ibidẽ ꝙ tractꝰ
tpis futuri nõ ptinet ad indice q̃ntũ ad ſniag
excõicacõis· Sʒz otrariũ vrde ex e · a nobiſ
I· vbi ſnia fert ĩ futuꝝn · Sʒ illð ĩcelligitᷣ cũ p
latꝰ ſtatuedo aliqð ſtatutũ ꝓmulgat adicien
do q̃ otra fecent· G̊ in glo:bn· aliud ẽ em̃ fer⸗
re in alique vł ĩ aliquos ſniaz excõicatõis ꝓ
futuris delictisſi dicat' excõico te vł vos ſi
tale qᷣd feceris vł feceritiſ.et aliud e face ſta
tutũ gnale ĩ qno ſnia excõicatõis ferat.pᷣmũ
Phibetur in ceromana ſcòm pꝓmittit' in. c. a
nobig: et li. vj. oſti· vbi aĩaꝝ · bi omiſerit.
B io-an. Sc gnõ de excozcatéif ſnia ferei &
culpis futuris h̊ nec ꝓ p̃ᷣteritis. niſi vt or in
dicto· caueãt· pceſſerit moea in exhibenda
ſatiſ factõe puta qe aò die p̃ᷣfixũ nec ſoluit vł
nõ ſatiſfecit. tũc em̃ ſic pᷣt excõicari · excõico
N.mſi vſqʒ ad tale die ſatiſ fecerit· cũ ſatiſ fa
cere neglexerit ĩ tali termio iã elapſo excõica
tus e. et ſic p̃t zeelligi illð ex ð appel. p:ij · vk
mi p̈ceſſerit culpa ſeu offeſa ſe3 notoeia otra
eccleſiã vb hoĩem omiſſa.tũe em̃ ſie pᷣt excõi⸗
cari ĩ ſpẽali. dicedo qe ſic feciſti niſi vſqʒ aò
tale tꝑs ſatiſfeceris excõicatus ſis. In gnati

ãt ſic· qcũqʒ G̊ fecit niſi vſq; ad tale tꝑs Gq̊ͥ re

uelauerit vel ſatiſ fecerit excõicatus ſit.ex de
of.oæ. ſli ſacerdos. Quilibet merito ad iniuge
dũ ſatiſ factõez Hmoi.ſczʒ in certũ die ſequetẽ
vt ſuß· et taliter ꝓhibedi ſibia.vt ſi dicat etſi
B decetero feceris: lieʒ ꝓ delicto ↄmiſſo ſatiſ
feceris excõico te · vb qñ plures ſũt om̃s illoſ
q̃ decetero ſic fecerit inducãt aut alia cã rõ⸗
nabilis ſubſit ꝗ m ſentecijs expᷣmat. De B re
cureenð è ad arbitriũ bom viri. ex de appel.
vt debits. Eſt ãt rõnabilis młtis craſſantibꝰ
ff. penis. aut facta. . vlt. B Hoſt. ſi tũ iudex
Otra foemã pdictã fecerit nhilominꝰ ſnia te
nebit. qe nõ dicit' wbi ꝙ nõ teneat. vt dicit m
glo bu ibios a; ad qd valet dicta ↄſtitu⸗
tio. H ad tria · pmo ꝙ hodie in ciuilibꝰ ñ eſt
aliqs excõicandꝰ niſi moaa p̃cedat. ſeòo ꝙ; ñ
eſt aliqs excõicandꝰ ꝓ ↄmiſſis vł ↄmittedis

niſi dicat᷑ in ſnia rõnabił cã qre hꝰ fiat. vł ſi

cã minꝰ rõnabilis pᷣtendat' ſnĩa relaxabit' et
Pferens ad arbitnũ iudicis puniet'. et alias

penas patiet vt dictũ eſt ſup. B hoſt. FdB

nota ꝙ ex · e·a nobis.j.r ĩ glo· ꝙ hac foema
vboꝝ ſcz quiſqs furtu fecerit excõicatus ſit·
oms noiatim intelligũt' excõicati ꝗᷓ omittũt
furtũ tanꝙ expᷣſſs noibꝰ ꝗpeijs· ff. de Odi. ee
Demô noĩatim· Zz nuquid H vᷣba ſufficiũt ·

nõ tñ intentẽe oſtitutõis generalis faciende

cias te eſſe excõicatũ: geras te ꝓ excõicato·
vel reputes te excõicatu · goł᷑.dixit ꝙ; nõ.
iz hoſt. m H e repeobas ſentit ꝙ ſic.ſiẽ apte
ꝓba ſzm eũex ð teſti:cogen:c.ij:et ð appel.
pterea:et ꝑ alia ſibia iura. Vn dicit ꝙ noõ eſt
vis facienda vtꝝ iudex dicat. excõico te vel
ſcias te eſſe excõicatũ vel quecũqʒ alia verba
ſibia:dũ tamen volutate et oſenſuʒ iudicis ex
peimãt de pnti. qe volutas iudicis ſpualis ẽ
oĩino ꝙ lege ſeruãda:xjq· iij· audi.licz etiazʒ
ſit iniuſta vt patuit ſup et patebit etiã infra.
Hdeoq; ↄſulo tibi ꝙ qncũqʒ dubitas ꝓbabili
ter vtꝝ ſis excõicatus· vel etiã vt ſis ab ex
cõicatõe abſolutꝰ.ſemp reputes te ligatũ.li⸗
cet in ſententijs alijs otrariũ ſit dicenò · vt e
de ꝓba. ex lris . Eõ eſt q qð e tutiꝰ aĩie eſt te⸗
nenõ. Eſt aut tutiꝰ ꝙ abſoluaris ꝙᷓ ſi decede

res exeõicatus abſolutõe nõ petita:ar.xi ij· q

1j: nõ eſtimemꝰ.hec hoſt.· q Quid ſi dicat' de
nũciamꝰ tale excõicatũ · reuera nõ ſũt hu

iuſmodi vba apea ad excõicandũ: qñ ꝓferũt

de tercia ꝓlona:et lieʒ eal vitandꝰ ſit ab illiſ
qbꝰ denũciatio fit:qe nõ è eoꝝ indicare vtxz
ſit excõicatꝰ vel nõ.tñ ſi de h̊ agat' in foema
iudicij non reputabit' excõicatus p hec vba
niſi alias ꝓbet excõicatus. dẽ eſt dicenð ſi
dicat iundex habeo te ꝓ excõicato vel denu⸗
cio te excõicatũ vel p̃cipio ſub pena excõica
tõnis:qꝛ ſi m foema indicij agat. ꝗpter hbmoi
vba excõicatus qs n reputabit. niſi alias cõ
ſtiterit de intentõe et alo excõicantis. vel qe
ita oſueuit ſꝑ dicere qñ exeõieat vel alio mo
ſibi: In fozo aut penitentiali eligèda tuttoæ
via m dubio vt ſczʒ tals reputet ſe excõicatũ
et ſic abſolutõez impetret.hec roð. gund ſi
dicat index interdico vel excõico vnũ ex hbis
duobꝰ. F credo ſine pᷣindicio ꝙ ille & excõi
catus de quo index intellexit. ſi tñ nõ p̃t ſciri
de quo intellexit neuen optet vitari. ſi ãt va
ga fuerit intentio iudicis nõ magis referens
ſe ad vnũ ꝙᷓ; ad alten· enm nõ mtedat ligare
vtruqʒ neuter e ligatꝰ. nec himoi ſentetia va⸗
let·hec rod.qQind ſi dieo excõico te nei ab
ſoluo·X&ο ſim io: ſi ante nõ erat excõicatꝰ mõ
e ſi vo ante fuit excõicatus mõ è abſolutus.
Sʒz glo.ſupꝑ illõ.xj.q.iij.ſi is qui pᷣeſt dicit *
talis platus pᷣſumit' fatuꝰ et ꝓ eodem habe⸗
ac ſi ſniaʒ nõ tuliſſet. ex de ſuc.ab inteſ. eum
dilectus. Quid ſi dicat iudex excõico te et
abſoluo te ſi ſimul excõicare et abſoluere
voluerit ñ potuit et nihil egit. ſi aũt pmo vo
luit excõieare et poſtea abſoluere: vtrũq; va⸗
let. et peimo excõicatio poſtea abſolutio pes
roò. Quid de duobꝰ jndicibs? quibꝰ mãda
tũ eſt vt alter ipoꝝ excõicet alique et vrerqzʒ
eodez momento dicat. excõico te quis illox
excõicat · & hug.: notat. xj.q.ꝙ. idem ergo
vterqʒ illoꝝ iudicuʒ excoicat: qe intonco il⸗
loꝝ iudicũ eſt ꝙ ille excõicet'. et eſt ſenſus.
excõico te ꝛc. qe neſcio vtꝝ ille excõicet te et
10 excõico te· vt ſie nõ euadas penã excõica
tcõis: qᷓſ dicat q;uis iſte nõ excõicet te. ego tñ
excõico te hec roð, Quid de excõrcatoibs
que ꝓ furtis vł dãnis occultig ꝓferunt ſic-

I.

excõicamus om̃es illos qᷓ tale furtũ vel dam
nũ fecerint:et oes qui de hoc aliqd ſciuerint
nec reuelauerit illð nuqd ille q̃ ſcit H quocũ⸗
q; mõ reuelare tenet dana paſſo vel alij.
ꝙ nõ tenet' reuelare damnuʒ paſſo. qe H ſen⸗
tétia intelligi dz de reuelatõe faciẽda Plato
eccie ñ damnũ paſſo · ſz nec p̃lato tenet iſte qꝗᷓ
ſolus ſcit reuelare· ĩmo tenet nõ reuelare pu
blice· ſicut notat hug· de teſtibꝰ ſinodalibuſ
xxxv.q·vj.epᷣs in ſinodo.in hꝰ tñ caſu credo
qꝙ teneat' reuelare p̃lato occulte.vt coeri gat
occulte ñ publice.hec roð. Quid ſi ꝓbare
poſſit nũqd tenet' expeſis ſuis teſtes ꝓduce
et reũ ad iudiciũ trahere. ecredo ꝙ nõ ſed

ſufficit ꝙ publice renelet plato qð ſcit de fa

cto illo.et ꝓſonas expᷣmat pꝓ q̃s illð factũ ꝓ⸗
bari pᷣt et tůc pᷣlatꝰ malefactoee moneat ꝙ ſa
tiſfaciat ſi p̃t.ꝙ ſi noluerit ſatiſ face et qͥ paſ⸗
ſus ẽ damnũu velit eidẽ p̃lato caue ꝙ ꝓPpter iꝰ
dãnuʒz nõ trahbet malefactoee coꝛã ſeculari iu
dice . nec ei machinabit' ꝗpt' B aliqð malũ ꝙ;
diu ille malefactoe ſuꝑp ho iuri ſtare voluerit
coꝛã eccĩaſtico iudice poterit p̃latꝰ dãnũ paſ
ſo veritatẽe reuelare · vt et ipᷣe ſi voluerit moni
tõe p̃miſſa ꝓꝑ modũ denũciatõiſ agat otra illũ
Si ãt caue noluerit et maxie ſi timeat᷑ ꝙ dam
nũ paſſus agat otra malefactoeèe ad moetẽ et
ſanguine cosã indice ſeculari aut ec autoeita
te ꝗa ſe velit vlciſci ñ creòo ꝙ pᷣlatꝰ teneatꝰ
publicare qð audiuit ð facto.nec ↄpelle euz
qꝗ reuelauit ei ꝙ publice reuelet. Si ecẽ ꝓba⸗
biliter timeret ꝙ malefactoe reuelatõzʒ Hmmoi
enoemiter dãnaret. ñ credo ꝙ teneret publi⸗

ce reuelare· ſʒ ſufficet ꝙq in ſecreto reueęlaret

pᷣlato ꝓſonã malefactoeis et ꝓſonas teſtiũ .p
ꝗ̃s pᷣt ðↄſtare de facto.G̊ roð Qund ſi ep̃us
dicat · excõico vnũ ð ilł q tale furtũ fec erint
nũqᷣ d aliq̃s eoꝝ e excõicatꝰ. M ꝙ ñ vt habe
tur ex ð offi.iu.oe.ſi ſacerdos in glo.qꝛ ſnia
icerta ẽ· et iõ rei iudicate autoeitatẽ ñ otinet
iðo nulla ẽ. C.· ð ſnĩa q̃ ſine certa qntitate · .
penb · et vlti · Eſto ꝙ pᷣſbi peochiab ſecre⸗
te ſciat al iquẽ feciſſe furtũ· ille vo cui factuʒ
inſtat apud eũ ꝙ excõicet eũ q̊ fecit·et ideo
pᷣſbiter ſic eũ excõicat in gne.dices qcũq; fe
cit tale furtũ ſit excõicatus nũqd ille erit ex⸗
cõicatꝰ.c vt habe' ĩ pᷣdicta glo· ꝙ ſic ãntũ
ad deũ ñ aũt quãtũ ad ecciazʒ.qe ñ vitabi ab
eccĩa.et e ſiłe·xj.q:iij. excelletiſſimꝰ q Quid
ſi index excõicet ſubdituz ſunz ſub tali foema
vł ſiłi:excõico tale.de q̃ excõicatõne intelli
gitᷣ ſcʒ maioei vel mioei. ſm ray· dimiſſis
opinionibꝰ alijs ꝙ ĩtelligit' ð̊ maicei.ex · e · ſi
quẽ ſub hac foꝛma·t idẽ dicenð credo qñ in
dex agguando ſnĩaʒ excõicat alique· cũ ptici
pãtibꝰ ſibi.Et liczʒ q̃dazʒ dixerint h eſſe reſtrin
Senð ad illos ſolos qͥ pticipãt in crimĩe · Cre
do tñ ꝙ extendenð ẽ ad pticipãtes ĩ cibo lo⸗
cutõe et ſił ibꝰ.ar.ex.e.ꝙ ĩ dubijs in fi:alieiſ
n eſſ ag guatio ſnie.cũ ſime hac agguatõe ꝑ⸗
ticipãtes in crimie maioæe ĩcureãt excõicatõzʒ
ex:e.nnꝑ.Der hãc ãt agguatõzʒ ñ credo pſo⸗
nas exceptas.xj.q.iij· qm multos ligari · n B
a ferete ſnĩaz expmat'.ſj illos ſolos q̃ ante

hm̃oi ag guatõez excõicatõezʒ minoeẽ incuree
bãt ex hino pticipatõe· ar · ex · e· qʒ in dubijs
et li. vj.e.ↄſtitutõez · et· c. ſtatummꝰ. hec gar.
