idẽ dic rod o. vero ſuꝑ idẽ.c · dicit ꝙ veriꝰ
et tutiꝰ ẽ ꝙ nec pñt audire dinĩa. cui aſſetõ qꝛ
loco ĩterdco ĩtelligit oĩbus ĩterdictũ ibi au
dire diuĩia ˖ n ſr B ſint pᷣuilegiati · puta ſi acci⸗
pietes ſignũ crucis ꝓ ſubſidio terre ſce ĩ G eſ
ſet Puilegiati.ł qunſ alij.et H̊ e nũc expᷣſſ li.
vj · de Puik · licz . rnſo· i. q Interdictum ãt loci
ſpeale ſiue pticł are dᷣe qñ vna certa eccia vel
etiã pł es certe eccie nõ oẽs alicuiꝰ cimtatis
ſu ꝓponũtur ecciaſtico ĩterdicto.vt pz li · vi · ðᷣ
ſen · ex · ſi ciuitas· J. rõne· St ĩtellige ꝙ nec in
capella nec ĩ cimiterio eccie ĩterdicte p̃t ce⸗
lebeari ñ ꝓut a iure p̃mittit᷑ ł ſepeliri · Zecꝰ ẽ
ſi ñ ſint ei ↄtigua· vñ ibið.ↄtigua ſunt quoeũ
vltima ſe ↄti gũt · Sciendũ etiã ꝙ ĩterdcã ec⸗
cleſia ñ ꝗapt⸗ h̊ mtelli git clerꝰ illiꝰ eccie ĩter
dictus ˖ vñ licite clerici illiꝰ eccie celebeare
poſſẽt ĩ alia eccĩa ar · lLi.vj.ð pᷣuil . pꝓ exẽptõʒ
ĩ fi.Et ſiłr ĩterdeõ clero alicꝰ eccĩe ñ ꝗpt⸗ B
intelligitur eceleſia eſſe interdicta ar. mbidez
vnde alij clerici licite celebearent mi ea· H jo·
ſuper c. ſi ſententia neerzcdum autem per
ſone ſiue hominis aliud ẽ generale aliud ſpe
ciale ſiue particulare: generale eſt quãdo in⸗
terdicuntur homines regm vel pꝛouintie vel
ciuitatis vel ville vel caſtri etiam vnius tan⸗
tuz ar.e de ver: ſigni· cum in partibus.FFlið
eſt enim interdicere locum tantum. aliuò lo⸗
cum et homines loci· Si enim locus eſt tantũ
interdictus·homines loci qui non dederunt
cauſam interdicto· alibi poſſunt audire diuĩa
et ecciaſtica recipe ſacr̃a.Si vo locꝰ et hoĩes
loci ſũt interdicti ñ pñt alibi n ĩ caſibꝰ expᷣſſ
a iure·vt colligit᷑ li.vj.ð ſen.ex.ſi ſnia· ¶. ſi

vo ĩ tex:et glo·jo·an.q ũq̃ð ĩteròcõ popło
alicꝰ loci ĩtelligit elerꝰ illiꝰ loci ee interdi⸗
ctꝰ. ꝙ ñ ñ alind ĩ ſnĩa expmat᷑· nec econũ
ſo.vñ vno eoꝛx ĩterdicto altc⸗ recipit' ad ðina
vt pʒ ĩ e· ſi ſnia Eſto ꝙ hoĩes alicꝰ loci ſint
interdicti · nũquidð ſi quis ex eis trãſ ferat ad
aliũ locũ domiciliũ rmãebit ĩterdictꝰ. F ꝙ
ſic donec ſnĩa ſalte circa eũ relaxet·et facile
fieri d0 maxie ſi fec B ĩ öteſtatõez cmĩs dñi łb
ciuiũ .· vł ꝓpt⸗e interdicti piculũ et nichil eiuſ
ſub dño remaneat ꝓpt: qð ptieat ad eiꝰ diſtri
ctũ. Si ãt iudex n ĩtedebat ligare ſubditos il
liꝰ dñi n qᷓndiu eent ſub dñio eiuſ · tũc q̃ncito

deſinũt eſſe ſub dñio eiꝰ dᷣſmũt etiã es ĩterdi⸗

cti.nec egent alia relaxatõe ſpeali ſim quoſ⸗
dã ar · ex de ſpõ · nõ e nohis g Eüame eiuita⸗
te interdicta ſi aliq̃ ſatiſ facẽ vellet ĩ eis ĩter⸗
dictũ relaxatũ eet · H tãcre · diẽ ꝙ ſic. ſzʒ ho.
dixit ꝙ n.quia ſic rigoe eccie diſſolueret.ar.
ex ð pᷣuił.vt puilegia ·qñz em̃ aliq̃ ſine culpa
ſua ĩterdicunt.hq̊ ide tenec bñn· jo· et ĩno. ex ·
de pe· et re · qd ĩ te · eo qð ibið in fi · B ↄce⸗
dit᷑ ſpealit ſumetibꝰ ſignũ erucis et pegnis
ergo B; ĩtelligit ꝓhibe alijs ſiẽ q ò vno ne⸗
Sat ð alio ↄcedit᷑.di · xxv·q̃l ia ꝗ Quid ð mu
leribus illis que viris ↄtradicũt inqᷓntũ pñt
mnichilomĩꝰ ſũt ĩterdeẽ nec r᷑laxabit᷑ ĩ eis
iterdictũ ꝗꝓpter rões tactaſ in pᷣcedenti q̃ſtiõe
licet ferat jo.ð deo dixiſſe ↄtrariũ q Quidò &
ipuberibꝰ. F h fert o.ð deo reſpõdiſſe ꝙſi
ſint doli capaces idem dicendũ ẽ de eis qð ð
alijs· quia etas illa plena e malicijs et meda
cijs · ex ð ðᷣlic · pue.puis. Bi vo ñ ſut doli ca⸗
paces audire pñt ma ĩ locis alijs ñ ĩterdcis
i terra vo ĩterdicta nõ.qe nõ ẽ eis a iure oceſ⸗
ſũ.Quid ð cinibus ciuitatis ĩterdicte ꝓpt⸗
delictũ ciuiũ· exñtibꝰ in remotis qñ ſnĩa fuit
lata.nũquid qñ venerit recipi poter̃t ad diui
na . . h fert jo. ð deo reſpõdiſſe ꝙ ſi ſtatim
poſtꝙᷓ ſciuerit vener̃t et ðtradixerũt et coꝛam
rectoze ꝓteſtati fuerit ñ ſũt interdicti. pꝓlꝰ ei
valet expᷣſſe ↄtrad icere ꝙᷓ; ñ ðſetire. ex ð hoĩ.
petrꝰ.et ð ſimo:ĩtellexiꝰ.Flijs ãt viðc Otra
riũ ꝓpter rõnes poſitas ; in queſtione illa.ſ.
quid ſi in ciuitate. Muid de cruceſigciſ con
tra hereticos qui hñt ex punlegio ꝙ tpe iter⸗
dicti in terra ĩterdicta pnñt admitti ad diuia·
froau ſi ñ ↄtradicũt ptãti et ↄſiliarijs ſuꝑ
facto ſtatutoꝝ · hebũt illiꝰ pᷣuilegij binficiu ·
Æ ad h fert᷑ jo.de deo dixiſſe ꝙ tales ꝗᷓ Otra
dicere poſſunt et non contradicunt conſenti⸗
re videntur·quia erroe cui non reſiſtitur aꝗp
batur di.lxxxiij· erro. et ideo nec ad diuina
nec ad ſepulturam eccleſiaſticam debent ad⸗

mitti quia peiuilegin meret amittere qᷓ per⸗

miſſa ſibi abutit ptãte. xj.q iij · pᷣuilegiu ſi tñ
ð taciturnitate poſtea doleãt et ↄtradicãt rui
uiſcit eoꝝ puilegiũ ꝑ decretalẽe.ex ð ſen. ex ·

duobꝰ a ſano eiꝰ ĩtellcũ Fd h̊ nota ꝙ qñ cõ

cedit alicui ſingłari ꝓſõe vt coĩti:epᷣo.et hꝰ
mõi.vt tpe ĩterdci poſſit celebꝛare vł audire
Sina.Ffaĩliares eꝰ dõeſtici ad audiẽð cũ eo et
celebeãdũ ſibi dinũ officiũ licite admittũt .
dũmõ nõ ſint ob iſtam cãm ĩ fraudem aſſupu

4
M

“
H

— — — — — — —

— — — — — — —

—

dt pz li.vi:de v.ſig.· c. vlti .· Jecꝰ aũt ẽ ð fami

liaribꝰ alicꝰ ↄuetꝰ ſiue collegij illiꝰ.ex li. vj
de Puil. lz. li em nõ debet admitti n ſint pui
legiati · Hatõ huiꝰ ò merſitatis eſt.qe in pmo
caſu puilegiũ aliqð eſſe iutile poſſet·qð eſſe ñ

dzʒ.· ex de puib. in his· In ſcdᷣo aũt cãau ↄuenien
tiꝰ pᷣt ꝑ ſe ſine faĩliaribꝰ celebeare diuia· et iõ

puilegiũ e reſtn gedu. ex e· titko vt puilegijs
ad fi ed quid ſi in cõuentu ſunt tm̃ tres:.

et duo infirmi. nũq;d terciꝰ celebeare poſſſz cũ

failiari ·· hoſ.notat e · ti · c· ꝙ nõnulb. ꝙ ſic
ne pmilegiũ iutile eet ad inſtar eiꝰ q ̊ ꝓpſõa
dicit ſin gulari ĩ.c.lz. B jo·an. Intellige tñ ꝙ
B nõ ocedit illis familiaribꝰ qᷓ derùt aliqꝰ

mõ cãaz interdieto vt in c· licet. vlti · qĩnt⸗
dictu aũt pꝓſ õe ſpeale ſiue pticłare qð Pe de

ſuſpenſio eſt qñ ĩterbicit ſiue ſuſpedit' aliqᷓ ð
termiata pſona vna vł pł es ·. Quid ſi iterdi
cat' familia alicꝰ magni.nuũquid clerici ð faĩ
lia eiꝰ erut interdicti · Gndet rod · ꝙ; ſic n ſpe
cialit excipiãt ¶ Peiedũ ãt ꝙ ſic de e ð cle ·
ex.ſi celebeat ĩ glo.c.duplex ẽ ſuſpeſio.· vna
quã homo ĩcurrit a canone ex participatõe cũ
excõicato.et G excludit a ſacramęetis eccleſie
et ðe excõicacõ minoe de qua habitũ ẽ ſupea
ti · i· ar. ij· et ti · ix · ar · ij .· q; vl. Flia e quã icur⸗
rit homo al iter q;ᷓ ꝑ pticipacoz· et B qnq; ẽ a
canone qnq; a iudice vt dicet ĩfra. Scom au
te iſtũ ſcoòm modũ ſuſpeſioms ẽ aliqs quãdo
qʒ ſuſpeſus quo ad ſe tm̃ et nõ quo ad alios
vt qlibzʒ ĩ moetali oſtitutꝰ. talis em tenet᷑ ab
ſtinere a celebeacõe miſſe nõ ꝑ ſniaʒ canonis
vel indicis ſed ꝓp ſimplice ꝓhibicõz iueis ſine
ſnia.Si tñ celebearet nõ teneret' eum vitare
ſubditꝰ eiꝰ vel quis alius. etiã ſi peccatũ ei

us ſciret ex quo occultũ eſſz ut pz di.vj· teſtio

niũ:et ex de cohĩ.cle.qᷓſitũ .qnʒz eſt ſuſpeſus
quo ad ſe et quo ad alios vt qñ ẽ ſuſ peſus ab
officõ ꝓ ſniaʒ canoniſ łb hoĩs:tab em tene ab
officõ abſtinere:et qᷓ ſcit Bᷓ̊ te' eũ quo ad exe⸗

cucõz officij ſibi ĩterdicti vitare · Si tñ occul

te ſit ſuſpeſus p ſniazg canonis ſi nõ poſſit ſine
ſcãdalo vitare ñ te. vt di. xxxij. nullꝰ.et ex ð̊
cohi. cle.nr̃a.et c.q̃ſitũ ĩ fi · Qnz e ſuſpeſuſ qꝰ
ad alios et ñ ꝗ ad ſe vt pᷣſbit⸗ pegrinꝰ cui p
mittit' celebeare ſecrete n coꝛã ꝓło maifelſte
qꝛ ñ ẽ certũ de eiꝰ oedĩatõe· vt ex ð cleri · pe ·

c. vlti. et B diſtictõ het i. c.qſitũ in glo· ſtez

p ſmaz canoĩs b hoĩs ſuſpedic᷑ qs qnʒ ab offi
cõ qnʒ a bnficõ.qnzʒ ab vtroq; ex de pur · ca·

ĩter · et ð offi ·oe·qnto ĩ fi · qñnʒ ab executõe oꝛ
dims. qnʒ a collatõe oedis · qnq; ab in greſſu

eccleſie. vt patebit infra vbi dicetur quis ſu⸗
ſpendere poteſt:quando autem interdicũtur

aliqua ſpecialia nichilommꝰ exercere poteſt
alia non mterdictaex de coæ. vici: ſignifica⸗

uit. Item quicunqʒ eſt ſuſpenſus ab oedine

ſubdyaconij intelligitur eſſe ſuſpenſus a dya

conio et a peeſbiterio.ſed non econuerſo.ar·

in.c.ſignificauit.et de cleri · debili . peeſentiũ

et ſuſpenſus a ſacerdotalibus eſt ſuſpeſus ab
epiſcopalibus.et non econuerſo· ergo et ſu⸗
ſpeſus a collatõe ſimpłr intelligit' ſuſpeſꝰ a
collatõe cuiꝰlibz oꝛdiſ.ſuſpeſꝰ tñ a collatõe

9 xv

oedĩs dyaconij ł p̃ſbiterij nõ videt ſuſpſus

a collatõne alioꝝ oedinũ inferion vt inuit“

ex ð tep· oe.dilectꝰ filiꝰ ĩ fi. vñ et ſuſpeſꝰ ab
officõ ſuſpeſꝰ eſt ab epal ibꝰ.vñn nõ poteſt oe
dinare nec cõſecrare q ſi fac e rregbariſ m
ho·quia vt dictu eſt qui è ſuſpeſꝰ ab officõ ĩ⸗
ferioei ſuſpeſus videt a ſupioei q Itè cui ĩter

dicit⸗ igreſſus eccie interdicit officiũ itra ec
cleſiã· et n ecõuſo.g ſuſpeſus ab officõ pᷣt in

trare eccl eſiã ſuã et itereſſe diuis dũmõ nõ of
ficiet · ſecꝰ eſt ſi ſit ſimpłr ſuſpeſus a diuinis.
quia tũc ñ poſſz officiare nec cũ alijſ audire.
ar.ĩ capitb is ſaup̃dictis.G hoſ.et ↄueniũt cum
eo goł:ray·et roò.Ite eui interdicit eccia.in

terdicta intelligunt ei eccl eſiaſtica ſaẽmeta.

xxxnj.q.inj.latoes.ſjm jo q S nuquid ſuſpeſꝰ
ab officõ ſuſpelꝰ e coße Pälico. Bijde bu.
ex ð cleri:ex·latoeꝛes.ĩ glo.et dic ꝙ ſic.qe bñ
ficiũ ofertᷣ ꝗpter officiu:et vbi vnũ ꝗpt alte
rũ vtrobiq; tin vnũ· di. lxxxi.eos.ο1⅓at ſic
diſtinguit · ſ. ꝓ ſuſpeſꝰ ab officõ aut ẽ ſuſpen⸗
ſus ex graui cauſa et tuc nichil recipit de P⸗
uetibꝰ.ex pur.ca.ĩter·et ij.q: v.ſupꝑ cauſa.
Fut ex leui cauſa:·et tũc aut d iu pſtitit ↄtũax
et tũc etiaz e Puãdꝰ bnficijs. ex de eta.bone.
aut nõ diu:et tũc ñ viðe ꝙ ei bñficia ſint ſub
trahẽda: qe B fieri ñ debz niſi ex magna cauſa
xvij·q· vij· ĩuetũ·fit aut hec ſuſpèſio aliqñ ex
leui cauſa ot ꝗꝓpter ſcãdalũ pape vł imfamiaʒz
ſolã · ij · q · v. Pl br· et ̊ itellige ò bñficijs qᷓ qᷣs
ſepata et certa pcipit· quotidiana em̃ nõ per
cipit n qui hʒuitiũ facit:ſic ĩtellige illð ex ð p
be · lz. et · c· cũ ſʒm apłm et ex ð cler᷑.iug.qð
a te · et· c. diuſis · k ilð ĩtelligit qñ bnficiatꝰ
pPpetuũ habzʒ imped imtũ· alias ſnia ĩterdicti
vb ſuſpeſiõis lata quo ad officiũ exteèdi nõ dʒ
ad bnficin.nec ecõnerſo.ð pe·di.j.pene. n a
lind in ſnĩia expᷣmat.ex ð ſolu:c.ij.ĩ fi.G̊ hoſ.
inno: vero ex eta cum bone: diſtinguit ſic.
ſ.ꝙ qñ quiſ ſimpłr ſuſpedit᷑.aut h̊ fit cũ cau

ſe cognitõe.aut fine.ſi cũ cauſe cognitõe ſen

tẽtiãdo dil finitiue qñ e actũ ð crimie tũc ſta⸗
tim eiꝰ bñficia eõferri pnt alij qe ꝑ ſententiaʒ
eſt damnatꝰ. Si ãt ſine cauſe ↄgnitõe ·qe foe⸗
te nõ eſt adhuc actũ· vel ettã p ſniaʒ iterlocu⸗
toeiã eſt ſuſpeſus.ſ.ꝓpt otumaciã.tunc nõ in
telligit' ſuſpeſuſ eſſe ꝓpetuo nec pdit bñficia
n ſit negliges abſolutõzʒ pete qð ex B; pᷣſumt
ꝙ din ſtetit in ſuſpeſiõe · q Vtz ſuſpeſꝰ a bñ⸗
ficõ ſuo ꝑ epᷣm ſuũ poſſz acqrere bñficiũ . Pñ⸗
det bn⸗ ex de cleri · ex-latoees in glo. dicens
ꝙ ſic·quia non intelligit illum ſuſpendiſſe m
ſi quo ad ſe: niſi feratur ſententia ſpecialiter

vt remoneatur ab officio. tunc enim bene⸗

ficium eſt ſequela.et tunc remouetur ab illo.
ar.di.Ixxxj·eos· et ex de cleri:ex.clerici aũt.
niſi ſpecialiter ei conſeruaretur.di.l.ſtudeat.
caccedens cnis ſi dicat ſuſpendo te ab ol
ficio et beneficio GX.. bn extra de cleri. ex.
illud credit ꝙ debet abſtinere ab vtroq; ſal⸗
tem peopter dubium A Eunani ſuſpenſus
ab vno epᷣo ſuſpeſus het qᷓntũ ad alios epi⸗
ſcopoſ · .· ꝙ ſic ſi ſuſpeſus ſit ab officõ qe il
la ſnĩa ius fac qᷓntũ ad ołſ.xiiij.q.ij. due ſũt.

1

re de officio eccleſie. alias dz deponi: et i B
eqpat excõicato.ex de cleri· excõ. c. ij. et· iij ·
Sʒ ſi ſit ſuſpeſꝰ a bñficõ bñficiũ alibi pᷣt hre.
vtz di/xvñij.placuit · ſuqᷓd ſuſpeſꝰ ꝓ ãnũ ſi
ſit anus biſextib celebeare pt die vltia. Bndz
bn. ex ð v.ſig · queſiuit ꝙ ſic.qꝛ cũ ſit pena ñn
dz ãpliari ſ potiꝰ reſtngi:de pe· di.]. pene·
qt vide & ſcòo articło.ſ. ꝓpt⸗ quã cãm
ĩiterdicti ſma ferat. Circa qd ſciedu ꝙ in
terdictũ gnale fert qnʒ ꝗpt⸗ delictu dni b re

ctoeis· ex ð offi.dele.ſane.ij.ĩ tex·et glo. fi.

qnʒ ꝗꝓpt⸗ lictũ ciuin.li.vj.& ſe.ex.ſi fma.qn
terdictũ ãt ſpeale ſiue pticłare alicꝰ termia
te eccie ĩ aliqᷓ cimitate fert ꝓpt olictu cleri⸗
coꝝ b prochianoꝝn eiꝰ. et B ĩterdictũ nichil
almo e ꝙ; ꝓhibitio ne in ea celebeent uĩa
ĩ penã eoꝝ Anterdictũ vo ſpeale pſone fert
qnʒ ꝗpt⸗ ölictũ dni vł priſfaĩlias i failia:ali
qan ꝓptꝛ⸗ delictũ alicꝰ in eiꝰ ꝓſonã quo pate
bũt infra exempla młta qñ dicec' ð ſuſpeñis a
iuee· p̃t etiã quis ĩterdici vel ſuſpendi ab ofli
cõ et hñficõ pt⸗ ↄtũaciã. ex ð do. et ↄtu. ve
ritatis in glo.bn. Sʒz et dici pᷣt ꝙ ſic nullꝰ xʒ
excõicari n ↄtumax fuerit vt hitũ eſt ̊. ita ec
nullꝰ debet interdici vel ſuſpedi n Ootuacia p
cedeéte eo ꝗ iterõe· vel in eo occaſione cꝰ ĩt⸗
dicit. Vñ ex. de a ppel:rep̃henſibilł dᷣe ꝙ ſm̃a
ſuſpeſiõis ferri nõ debet n canoĩca admoĩtõe
milſa. n foete ſit talis culpa que ſuſpenſionẽ
iducat ex ſuo gene. Iʒ nec ſma ĩterdicti ł ſu
ſpenſionis que infligit a iure è ſine ↄtũacia.

qui em venit cõtra ius ↄtumax dici pᷣt· et etiã

furioſꝰ.e ð̊ temp·oe.vł nõ eſt ↄpos. Eſt aũt
inbtiplex ↄtumacia ð quo require S. titło. vij

H aũt qð dictũ e.ſ.ꝙ nullꝰ dʒ ĩterdici vel ſa⸗

ſpendi niſi ↄtumax nõ credit jmoc· qe mueni

tur ferri ſma ſuſpeſiõiſ ↄtra del inquentẽ etiã
nòõ ↄtuace. v. q.uiij. ĩ loco. Dat ec hmoi ſma
qñz vt pena.vns poſſet imponi etiã peitẽti et
coerecto· Becꝰ vo ẽ de ſma excõicatõis ꝗᷓ nõ
e pure pena ſ̊ ec medicia.ij.q:j·mł ti :· G ino.
ex ð exceſ.pᷣla.c.i. ꝗ Vri aũt moĩitõ pᷣcedere
debeat vide ĩfra ar. viij. ſ.quõ ſ ma ĩteedicti
vel ſuſpenſionis debet kferri
quit vidẽ de 3*° articko . ſ. q̃d negat' et
qᷣd ↄocedit' ĩ generali iterdicto. Scienduũ

igit ꝙ ðnegat eucariſtia p̃terꝙ; ðceòdet bus

ve peĩtẽtibꝰ.et vnctõ extrema.ex ð pe:et re.
qð ĩ te· et ð ſen · ex. pmittiꝰ.et ꝓmotõ laicoꝝ
ad oedies vt dicit ino· ex de ſpon.ñ eſt nobis
et ſepultura eccleſiaſtica.pᷣterqꝙᷓ; clericis q̃ ſer

uauerunt interdictum quibus conceditur vt

Poſſint i cimiterio eccleſie ſine pulſatõne cã
panarum ceſſante omni ſolennitate cum ſilen
tio ſepeliri. vt in.c. quod in te. Habent etiam
aliqui religioſi peimilegium vt confratribus
ſuis non excõmunicatis vel interdictis nomi
natim peebeatur eceleſiaſtica ſepłtura. quod
intelligi debet de illis confratribus qui licz
in ſeculo remanenteſ eozum oedini ſunt obla
ti mutato habitu ſeculari.vel etiam qui inter
vinos bona ſua dedrũt es retẽto ti vſufru⸗
ctu ĩ vita ſua.q̃ tñ nõ dñt ſepeliri ĩ eccijs ĩter

et · vij · q · j · ſiqs p̃ſ br.talis em̃ nihil dʒ tracta

dictiſ lʒ ĩ alijs hibere poſſint elige ſepeliri.ex
de Puib . vt puilegia: . jalias aut licʒ dent ã

nuati denarios duos vel tres vł płes nõ ma⸗

ius pᷣuilegiũ in B ꝙᷓ ceteri hoĩes cõſequent᷑.
vt de ibide· et c. cũ et plantare. S. ð̊ ↄfratribꝰ
ꝗKor⸗ ſuꝑ B; qð dem̃ e.ſ.mutato habitu ſe⸗
ari · dicũt hoſ.ino.et bñn. ꝙ ſufficit ꝙ hĩoi
Habitus diſti guat illos ab hitu ſeculari . nec

optet ꝙ aſſumãt habitu illoꝛx reli gioſoꝝ · vł

ſim ino.et hoſ.pñt hĩtũ aſſumere ſine peofeſ
ſione · Etſi ↄtrahãt mrimonmiũ tenet ar · ex · e. qᷓ
clerici · oſuluit:et.c. vemes · It tñ qui mutant
habitũ ceſent' ꝓpſone ecciaſtice large. et ĩtel
ligunt puilegiate· et H etiã de bn. Sup h̊ qdᷣ
ðe vel etiã qui bona ſua ꝛc. dicit mno.ꝙ optet
qꝙ omia bona ſua dent. SFlij dicũt ꝙ ſufficit ſi
dent maioee pte · hoſ· recitat vtrãqʒ opi Ateʒ
dicüt ino: et hoſ·ey de exceſ.pᷣla.tanta· ꝙ qᷣ
dã dicut ꝙ licet i terra iĩterdicta cłici poſſint
ſepeliri tn in eccia ĩterdcã nulli pñt ſepeliri
nec cłici nec pᷣuilegiati. ſtte hoĩes ĩterdci qn
diu ſut interdicti n debet ſepel mi nec ĩ loco ĩ
terdco nec ĩ ñ ĩterdcõ cimiterio ex ð pe· et re.
qð in te.cñ pꝰ ĩiterdicti ſolutõʒ ert ĩ cimierio
ſepeliendi:ex ð ſe.ex·cũ illoꝝ ·Itẽ ſjm guił.
dur · ſi qs ĩterdem ſoleniter et ĩ cimiterio ſepe⸗
Lierit irregł ariſ erit * nuqd clici dare pñt
cruce et aquã bñdictà et ĩceſũ laicis qᷓ ð fcõ
ſepeliut moetuos ĩ cimiterijs Bndz jo. ð deo
vt ðde ꝙ nõ. imo peccãt ñ tin in ̊ ↄſentiendo.

6G etiã laicos ĩ erroze fouedo.quia latum pan
dit adirũ miquitatis qꝗ ↄſetit puſis· di.xvj.c.

ij · et inj · Muqd clerici pñt capanas ꝓ moeæ⸗
tuis b ꝓ hoeiſ pulſare·et pulſari facere vel p
mittere · Pnñdʒ jo. de deo vt de ꝙ nõ. ſi tñ laici
B faciãt nõ tenent dumõ eis ñn oſentiãtq Nũ
quiò tpe ĩteroicti aliqs ĩ piculo moætiſ pinazʒ
accipies et iurãs ſtare madatis eccie ò ad⸗
mitti ad ecciaſticã ſepł turã · ꝙ ñ qe h ex

pᷣſſe ↄtra ius· ex ð pe· et re.qð ĩ te.G.licet. Ab

Hmoi tñ iteròcis pꝰ pmaʒ lz moetuaria reipe

geę et ꝓ eis oeãdũ.xi.qiij·qᷓcuqʒ. Sʒ ſi pmazʒ

n accepint ñ dʒ ꝓ eis ozarinec debet moetua
ria recipi·di· lxxxviij. c.fi.G̊ ino.ĩ.c.vt puile
Sia·.Et ĩtellige qn nec ſig ↄtritõiſ ĩ eis appue
rit alias ſecꝰ eſt · Vñ et idẽ ino.· dicit ibide ꝙ
cũ locꝰ è iterdictꝰ ſi ĩ moeiẽtibꝰ ſig ↄtritõis
appuerit. pꝰ iterdem̃ ſolutũ er̃t ĩ cimiteno ſe
peliedi. ex ò ſe· ex:cũ illoꝝ · Denegat ec tpe
in terdicti diuinum officium vt in c. quod in
te . ¶ SGed quid de benedictione pere et backi
peregrinozum.hB; videtur conceſſa cum non ĩ⸗
neniatur peohibita m rodoconceditur ta⸗
men epiſcopis et pleriſqʒ religioſis dum ipſi

non ſint ſpecialiter interdicti.nec cauſam de

derint interdicto vt excõmunicatis et inter⸗
dictis excluſis nõ pulſatis campanis poſſint
quandoqʒ diuina celebeare et G; voce ita de⸗
miſſa ꝙ videantur potius legere ꝙᷓ cantare.

id eſt· legere et non cantare m hoſt. et voce

ita demiſſa ꝙ non poſſint exterius audiri. ex ·
de puib· ꝙ nonnullis. per quod patet ſecun⸗

dum gloſam bernhardi et hoſtienſis. ibidem

ꝙ non licet interdictis et multomagis nec

1

n
tel

excõicatis andire er ecciam diuina officia q́ᷓ
dicut in eccłia:q vo dicũt᷑ ĩ domo vbł in via
nõ ꝓbhibent audire ſm quoſdã vt dicit roð:
Dicit eẽ iðè ſcʒ roò·ꝙ talibꝰ nõ e pax poetã⸗
da vl hoſtiu apiendũ vel feneſtra ad videnð

euchariſtiã qn eleuat' vel ad offerenduz poſt

euãgeliũ · qſota ec ſzm eundez ꝙ inter dicti
pnñt m eccia or̃oe pᷣuata oeare·etia ſi eccia ſit
interdicta qe B ñ inueni alicui ꝓhibitũ i iu⸗
re n ſit excõicatꝰ maioei excõicatõe· vk iterdi
ctus ab ingreſſu eccie :q ota eẽ ſzm bn.ĩ.c.
nõnullis. ꝙ canonici poterũt ĩtereſſe miſſe cũ

epo nõ vt celebeet pncipaliter cũ eo moee ſo

lito ne rigoe vileſcat ſo vt audiãt miſſaz. ex ð
puił .vt puilegia.Cõſimili mõ ↄcedĩi cleri ciſ
in eccł ijs ↄuetualibꝰ tã ſecularibꝰ ꝙᷓ regula
ribꝰ ꝙ poſſint bimi et bini et tres ſib dice ca⸗
nonicas hoꝛas vt in: c. q in te. Et eccie mi⸗
niſtri ſel mn ebdomada pnt dice miſſaz cã ↄfi
ciẽdi coepꝰ xpi qd vere penitetibꝰ decedeti⸗
bus nõ negat᷑. ex de ſen· ex · ꝓmittimꝰ. q No
ta eẽ ſim innoc.et hoſt.ex ̊ puib·q nõnulb.

ꝙ noĩiatim iĩterdicti e loquẽdo ſcʒ qᷓ nomie

o vł circũlocutõe ſufficièti expemũt et qᷓ
cazʒ iterdicto dederũt vł circa B dolũ al iquez⸗

Omiſerut ſy ſũt a diuinis excludendi: nec ad

eos extedunt' cõia peiuilegia diuis audien
dis vb celebeãdis vñ m Hoſt. ibide ſi aliqui
ponũut vb poni ꝓcurãt iterdictũ vt poſtea ip̃ᷣi
ſoli celebeet et oblatões recipiant et alie ec
cleſie defraudent. tales occaſiõe peimlegij
ſui nõ poterũt celebeare· Hota etiã ꝙ illð qð
dictũ e ſupᷣ ſcʒ ꝙ epi pnñt qnʒ ec. exponit ſzm
bn. et hoſti · ibidem qn qʒ:i.qncũqʒ ſezꝭ ſemel
in die . Et dicit ibide hoſt.ꝓ tũc epi nõ poſſũt

tm celebeare.ſ ec celłbeari face. qe ep̃s n ſp

ẽ ꝓPatus:et indeces ẽ valde ꝙ epᷣs diẽ trãſeat
ſine miſſa.ar.ex de cele.miſ.doletes et GB̊ nũc
ſũt expᷣſſa li.vj.de peiuib.qm.et addit᷑ᷣ ibidez
ꝙ B eis ꝓmittit vbicũq; ſine trãſgreſſione in⸗
teròicti : et B dicit ſzm io:an:ꝙ liczʒ celebeare
poſſint in loco ĩterdicto nõ tn alta voce et m
terdictis admiſſis . Cõcedit ec hoſpitalarijs
et tẽplarijs iure antiquo ꝙ eccie ĩterdicte m
adustu eoꝝn et alioꝝn ſib iù peiuilegin Paben
rin⸗ apiant᷑ ſeł in ãno.vt exeluſis excõicatis
ibi celebeet diuĩia:ex ð̊ puił. cũ et plãtare. .
ꝙ ſi tepla.qð ſcᷣm hoſt.ſic intelligi dʒ ſcʒ ꝙ;
ſi pb es eccie ſut in eadezʒ terea apiat᷑ tm̃ vna.

vt. e.ti · vt puilega. ꝗ. illõ. et pnt ibi die illa
dici płeſ miſſe ꝓ clericoſ illiꝰ eccie vł ꝓ alioſ

Pebz eẽ ſic itelligi ꝙ tm̃ vni hoſpitalario vł

teplario ſeł in ãno apiat' et nõ płibꝰ venien
tibꝰ ſm gof:qð intellige ſcòm hoſti. quo ad
peinilegiu cõe. Doero ſi aliqᷓ domꝰ ipoꝝ eet

pnilegiata ſpealit in aliq̃ ꝓuicia vł dyoceſ

idẽ eſſet ſcʒ ꝙ vno veniete admiſſo pemilegiũ
ãno illo locũ ampliꝰ n habet Zʒ etſi pbes do

mꝰ m eade Muicia indulgetiã ſpeale haberẽt
licz eiuſde oedinis eſſent. videt qlibz aonnt⸗
teda quo ad vnã pſonaʒ. St ſic ĩtelligi pᷣt illð

e de ſepul.in nra· ꝗ. in pnꝰ. Pdmittet aüt de

domo pᷣuilegiata qᷓ peimo venerit · ꝙ ſi duo ᷣ
eade domo ſił ↄcureãt· et ide ꝓcuratoꝛiũ ha

beãt ãbo ſik admitten. alias vnꝰ ſine altero

nõ dz admitti. ex de offi:le:cãm:niſi aliud in
ꝓPcuratoeio diceret'. vt pz ibide.c· . S vo ha
beãt diuerſa ꝓcuratoia videt poſterioe ad⸗
mittedꝰ. ex de pcur.c.penbł.. ꝙ ſi fr. ̊ hoſt.
vZz qd ſi ꝑ centũ ãnos nullꝰ hoſpitalarius
ad iſta eccleſiã veniſſet qᷓ ſepe fuit interòicta
nuũqd vtra eos pᷣſcriptuʒ erit. Gñdet bn.ex de
puil · vt peimlegia.im glo.v.ĩ fi :ꝙ nõ qe non
nocet alijs · & nuqd eps poſſet dare peiui⸗
legiũ celebeãdi in eccia ab eo interdicta Eñ
det bñ · e de appel.ad B.qm in fi.peme glo.
ꝙ nõ qe h; ptinet tin ad papãinno.vo dicit ꝙ
liczʒ locꝰ ſit interdictꝰ pᷣt tñ celebeari.et ð li⸗
cetia iuris:er? de peimł.vt peiuilegia.et de li
centia hoĩs:ex de appel.dulectis. qe nihil a⸗
liud ẽ interdicèe ecciaʒ ꝙ; ĩterdicere celebean

tes in ea a qᷓ ſnia pᷣt eps quos vult excipe. ſ

ſi pſona ſit interdicta vł ſuſpeſa non p̃t cele⸗
beare de alicuiꝰ licentia nec p̃ᷣt interdictũ ſu
ſpedi in ꝓſona ſuſpeſa.n ꝓ delicto alteriꝰ ſit
ihſpela. NHur aũt in nouo iure pᷣcipit' li.vj.de
ſen.ex·alma.ꝙ miſſe et alia diuĩa officia ſub
pena quotidianaꝝ diſtributionũ celebeet ſi⸗
cut peius in eccleſijs et monaſterijs plane ia⸗
nuis clauſis.nõ pulſatis cãpanis:excluſis ex
cõicatis et interdictis · Camè in natali dnñi in
paſcate pethecoſtes et aſſůptõne vginis glo
rioſe · pulſatis cãpanis·ianuis aptis· alta vo
ce diuina officia celebeet. excluſis excõica⸗
tis· admiſſis qᷓ voluerint interdictis · Cta ꝙ hi
ꝓpter quoꝝx exceſſuʒ e latũ iterdictũ altari ñ
appeopinquẽt.t ſm io·an.celebeari p̃t ĩ vi⸗
gilia feſti ad veſꝑas.qe tũc quo ad officiũ in
cipit dieſ · ex ð ferijs· c.ij.Et pᷣt ↄtinuari vſqʒ
ad ſcdᷣas veſpas feſti ĩcluſiue et nõ vltra ſim
foemã iſtã Cetera vo qᷓ circa interdictũ q ad
officiũ antea ſtatuta fuerũt remanẽet in robo
re ſuo reuoc atis oĩbꝰ peinilegijs ↄtrarijs vte
r ibidẽ· vñ ſm io-an. pᷣuilegia oceſſa aliqᷣbꝰ
religioſis vt celebeare poſſint ĩ feſtis aliq bꝰ
certis et ſibia·et ecẽ peinilegiuʒ tẽplarioꝝ et
hoſpitalioꝛ· de quo er de peiuib. vt peiuile⸗
gia ſũt reuocata et reſpicit dicta ↄſtitutio p⸗
nilegia p̃terita nõ futura.q Quid ſi aliꝗᷓ ſũt
Puilegiati ꝙ tpe ĩterdicti celebeare poſſint
ſins feſtis. nũqd alij celebeare pñt ĩ eoꝝ ec⸗
cleſijs · Gndet innoc:et holſ· ex de pᷣmik. vt pei
uilegia.ꝙ non ſi ſit eis peiuſlegiũ pſonaliter
datũ puta ↄcedimꝰ vobis ꝙ poſſitis celebea
re.pñt aũt ſi ñ ſit ꝓpſonaliter datũ puta ↄcedi
mus vt in vris eccleſijs celebeet? 9Cõcedit

eẽ tpe ĩterdicti gnalis iure ãtiquo baptiſmꝰ

puuloꝝ · pima moeientiũ et pegrinoꝛ qᷓ cazʒ ñ
dederũt interdicto.criſmatio in frõte. et pdi
catio eẽ in eccł iaex de ſpon.nõ eſt nobis.et
de pe · et re · qð in te:et de ſen.ex.rñſo. fectõ
criſmatis li.vj·de ſen.ex· qm. Et ſjm roð.oce
dit criſmatio tin puulonSed Hoſt. vide di
cere ſupea in.c.rñſo ꝙ etiam adultoꝛz. Tenet
etiã matrimoniũ tepoee interdicti otractum
cum teneat matrimoni etiã ab excõicato cõ⸗
tractuʒ excõicatione maioei· ex de eo qꝗᷓ duxit

–

ſigmificaſti · Credit autem hoſt. extra ð ſpon.

4

nõ ẽ nobis:ꝙ ſolẽnitas ſuſpẽdat.ex de ferijs
capellanus · et in ſũ · ti · de clamdeſt . deſpon ·
G.j.dicit ꝙ nõ debz fieri bñdictio nuptialis
Inre aũt nouo ↄcedit expᷣſſe eẽ baptiſmꝰ ad⸗
ultox · vt ĩ.c.qmpm̃a ſanoꝝ exceptis excõi
catis qᷣbꝰ nõ dabit pma n in articulo moetis
et exceptis ilł q̃ dederũt cãz interdicto n ſatiſ
faciãt vł ꝓut pnt caueãt.li·vj.ð ſen/exalma
ꝗ.qꝛ vo.et.G.j·illis ec. In mterdicto ãt ſpea⸗
li qñ interdicut płes certe ꝓſone vł familia
alicꝰ.ipᷣis ĩiterdictis eade negãt' et ↄcedunt
q̃ negãt᷑ et ↄcedũt in ĩterdicto gnali cõibꝰ
pꝓſonis n alind ĩ ſnia expeimat. Qñ vo iterdi
cit vna certa eccia durãte illo ĩterdicto ñ de
bẽt in ea celebeari diuina officia n ꝓut pmit
tit' a iure vł niſi Gᷓ fiat ex puilegio ſpeali pa⸗
pe·qñ vo alicui aliq̃d ſpealiter interdicit qð
ꝓpeie eſt ſuſpẽdi · ꝓhibitus ab alijs nõ mtel⸗

ligit vt dictũ eſt ſap.

quit vide de q̃rto articulo ſcʒ de incõ⸗
modis alijs a p̃dictis qᷓ ꝓuemüũt ex inter

dicto et ſuſpeſione. Sciendũ aũt ꝙ ciuitas in

teroicta honoee peiua' vt ſcʒ ibi papa nõ eli
Sat.ex de elec.vbi piculũ:ꝗ. poero.Itẽe ſuſpẽ
ſus ab officõ ſimpłr ñ pᷣt celebeare diuĩa nec
miſtrare eccleſiaſtica ſacẽmeta. ex ð cleri · ex ·
c.ij·et.c.poſtulaſtis.di.xxviij. pᷣſ brm. Flia
tñ officia pᷣter miſſaz pᷣt ñ officiãdo ſʒ q̃ſi pua
ta pſona ſecrete dice ·xj· qiij.ſiq̃s epᷣs:et ex ·
ð pe· et re ·qð inte·et de cleri ·ex· llð.dñs in
glo.e.tẽ ſuſpẽſus vł ĩterdictꝰ ñ pᷣt elige vł
eligi · ex de ↄſue. cũ dilectꝰ.nec poſtulari. ex
ð poſtuł.c.j.ĩ tex.et glo.p.et hoc ẽ veꝝ hm
hoſt.de ſuſpẽſo ab hoie vł canone ab officio
et bñficio.vł ab officio tm̃.Adeʒ ẽ de ſuſpeſo
a pticipatõe tm̃.vñ ligatꝰ excõicatõe minoei
5̃t elige licʒ ñ debeat eligi: ex ò cleri · ex · ſi ce
ebeet · Nõ etiã pᷣt ſuſpẽſus excõicare nec ĩter
dicere nec ſuſpedere . ex ð exceſ·pla· tanta in
glo · H. Nec digtates aut bnficia Oↄferee vt pʒ
ibidẽe. et ex exceſ.pᷣla.qꝛ diuerſitate ·quidã
tñ dicũt ꝙ ep̃s ſuſpeſus cõferee pᷣt bñficia · Et
dicũt ꝙ in. c.qe.ſuſpeſus erat ab officio et iu
riſditõe · et tal nõ pᷣt ↄferꝛe · Sed ↄtra ẽ illò.
xxiiij.q.j.audiuimꝰ.ido dicũt alij ꝙ ſuſpen⸗
ſus bñficia ↄferee ñ p̃t·qe ſiẽ ſimpłr excoica⸗
tus intelligit a pticipatõe ſacmetoꝛx et cõio
ne fideliũ ſemotus · ex de ſen · ex · ſi quẽ · ſic et
ſimpłr ſuſpeſus intelligit' ab officio et a iu⸗
riſditõe remotꝰ.ar.in·c.tãta·bñficiũ eẽ ↄfer⸗
re et recipe poſſe ↄpetit rõe oꝛdinis· et e eius
acceſſoeiu.j.q·iij:ſiq̃d obiecerit· et cui ĩterdi
cit' vnuʒ et reliquũ.di.lxxxj·eos qᷓ· huiꝰ ſnĩe
fuit innoc.ex de ↄſue.cũuᷣ dilectus · et hoſt · et
bñ. ibide · It intellige H im eos de ſuſpẽſo ab
hoĩe· Secꝰ ẽ ſi eſt ſuſpeſus a canone ꝗp pti⸗
cipatõzʒ cũ excõicato.qe tab pᷣt eligere et alia
ꝗ ſũt inriſditõjs face. Licz ñ poſſit eligi · vt ex
ð cleri.ex.ſi celebeat. Gi vᷣo ſuſpẽeſus ſit a ca⸗
none alit⸗ ꝙᷓ; ꝓpter pticipatõez iim glo· ibidẽ
c·eadez pena pnunit q̃ ſuſpẽſus ab hoĩe · qe in
vtroqʒ caſu ẽ peiuatꝰ ſacmẽetiſ et dininis offi
cijs· ex ð ſen.et re indi.cũ eterni · et ð ſen · ex ·
cũ medicinab.Itez ſuſpẽſus nõ pᷣt bñficia nec

5„

lr̃as ꝓ bnñficijs impetrare. ex ð eta·cũ bone · ĩ
Slo.b. et interim ſut ei eccie bñficia denegã⸗
da.ex ð appel. paſtoꝛał.vñ etiã poſtꝙ; fuerit
abſolutꝰ nõ licz ei retinere bñficiũ qꝗð interiz
acqſiuit. vt in.c.cũ bone.in glo.c. Etſ ſtet p
ãanu et vltra ſuſpeſus ſuo bnficio ẽè peiuãdus
r in glo·d. ꝓła alia poſſent H̊ poni qᷓ poſita
ſüt ſup vbi agit᷑ ð iterdicto pſone ſpealiter·
Equit videre de qnto articulo ſczʒ qñ ali
qs tenet iterdictuzʒ gnale ſeruare· Girca

gqð ſcienð ꝙ tũc tene qñ nouit ſnĩaz ĩterdicti
ſoleniter editã aut publice ꝓmulgatã aut pu

blie obſeruatã.e de poſtub.ad h; in beato/ꝗ.·
ꝙ nec ſukficit · et · ꝓ. inde · quimo hm glo · ibi
dẽe · d. ſuffice vide ꝙ ꝓ ſolã famã puenerit ad
eũ · ex de ſen. ex. cũ deſideres · S. ſcdᷣe q̃ſtioni.
Et ſi dubitet de eo qð tm ꝑ famã intellexit dzʒ
potiꝰ interdictũ ſeruare ꝙᷓ poſtea eccłiaſtica
ſac meta tractare:ex de cleri:ex.illð̊.q Qui

ſi ſciam aliquẽe ĩterdictũ eſſe ꝓ iudicẽ. ſʒ ſniazʒ

nõdũ eſſe publicatã· nũqᷓd ego pᷣſ bĩ in diuis
officijs en vitare tenobos⸗Grrdir roð · ꝙ ſic ſi
aũt tin ꝓbabiliter credo qe audini a fide di⸗
nis ꝗ dicũt ſe audiniſſe ſniazg ꝓferei ſzʒ nõ pu
blicari ſi teneoe eccleſiã officiare nõ dimittã

eã officiare poſtꝙ; eũ monuero. ꝙ ſi ſit inter⸗

dictus exeat.duũ tñ nolit ofiteri veritatẽ req̃⸗
ſitus ·qꝛ non teneoe ſnias ſcire latas a iudice
niſi illaſ q̃ ita ſũt ſoleniter publicate ꝙ ñn licz
eas ignoeare · Quid ſi ꝑᷣſbiter publice ĩiter
dictuz ſcieter recipiat ad diuina: nuqd ceteri
tenebũt' exire ð eccia ne cũ hm̃oĩi mterdicto
cõicent in diumis:credit roò:ꝙ nõ tenet exi
re nec peccãt audiedo ſecum diuina niſi p̃ſbĩr

ſolꝰ ꝗᷓ recipit eũ mſi ĩ h pᷣſ bitero ↄſentiãt aut

eis placeat factũ eiꝰq Quid ſi in eccia alicꝰ
pẽeochie in q̃ᷓ ſũt aliqᷓ interdicti · aliqͥ nõ.p̃ſ bi
ter aliqs vellet celebeare · nuqd tenet' dicere
ꝙ exeãt ĩterdicti aut ſi nulli exeãt moniti ab
eo cũ tñ ſint ibi aliq liczʒ nõ ↄgnoſcat eos· nũ
qd poterit ibi celebeare· ſzm rod. ſi talis
pꝓſ biter ñ tene' illã ecciaʒ officiare cqdin ſcit
vel ꝓbabiliter credit eſſe ibi aliquos interdi
ctos:ſiue ↄgnoſcat eos ſiue nõ.nõ dz ibi ce⸗
lebeare. ne veiat otra ĩterdictũ et ſit eis occa
ſio peceãdi dũ ſe diumis officijs ingerũt. Et
ſi ꝓbabiliter credat ꝙ laboeet ex ignoeãtia-
et ꝙ moniti exeant.dʒ eos monere in gnali ꝙ
exeãt.et tũc ibi pᷣt celebeare alias nõ. aut
tenet officiare ecciaz illã et ſciat ĩter ĩterdi⸗
ctos et ñ interdictos diſcernere. idez faciat ĩ
B caſu quãtũ ad vitandũ ĩterdictos in diuĩs

officjs· qð dictũu e ſupᷣ de vitãdis excõicatis ·

i aute neſeiat diſcernere meliꝰ ẽ cõicare eis
quibꝰ nõ debet cõio ꝙᷓ eis nõ cõicare quibꝰ
debe cõio ſcz in officio.ar.ex ð ſepuł.ſacris
Quid ſi interdictũ ſit latũ occaſione puile⸗
Ao iin nõ ſernãtibꝰ interdictũ · nũquid
licʒ alijs ide ſumere exemplũ · ꝙ nõ ꝙdiu
tamen interdictũ ſic latũ violanerint ne fletu
rideãt alion concedit᷑ alijs celebeare. ex de
pPuiłb.petiſti · Nota ſzm hoſt.ibidẽ ꝙ ſi ciuitas
ſit interdicta ꝗpter hoſpitalarios · i · ꝓpter eo
rum exceſſum· tunc ſi ipi violent incerdictum

4

— — – — — — — — — —

nichilominꝰ alij celebeare nõ pñt. Si aut ſie

interdidta ꝓ hoſpitalarijs id eſt ꝓ eoꝝ que⸗

rela.tunc ſi ᷓ̃i nõ ſeruent interdictum nõ te⸗
nent alij ſernare ·
quit᷑ vide de ſexto articulo ſcz de pena
violantiũ interdictũ· Circa qð ſcienð ꝙ;

ſhm innoc . ex ð exceſ.pᷣla.tãta.interdictũ vio
lat qs cũ ſuũ officiũ exequit' in miſſa ſcʒ offe
rendo calicem. vrceos et hmoi. vł celebeãdo

aliund officiũ vł veſperas vł matutinas et hu
iuſmodi ·xj· q:iij·ſiqs ep̃s. in fi.nõ aũt qͥs fit

ireegularts vel ſuſpeſus ex Gᷓ ꝙ ĩtereſt officio

et canit cuᷣ alijs nõ tñ celebeat vł aliqd facit
tanqꝙ; in officio ſuo ages cũ H̊ nuſq; expᷣſſuz in
ueniat et B ſatis innit. c.pᷣallegatũ. Dicu ãt
aliqs agere in ſuo officio·i.oedie . ſine ſit ĩ oe
eme maioer ſiue mioei ſi agat B qð ei opetit.
hH innoc · Scõm ãt hoſt.ibide ñ fit iree gularis
qꝗs ex h̊ ꝙ officio tm̃ intereſt. q̊ è veꝝ de eo qᷓ
audit officiũ diuinũ ex quadã ſimplici deuo⸗

tõe.ſecus e ſi ex ↄtemptu.vt qe facit diuĩa ce

lebeari.et autoeitate pſtat.et tũc fit iree gula
ris · vt in.c.tãta.et ex ò cleri ·ex.illð..fi. Et
ide dicit guib · durã. in ſpe. ti. de diſpe · Ite
ſcien ꝙ ep̃s violãs interdictũ hoĩs ipᷣo iure
ſuſpẽſus vide intm̃ ꝙ nõ pᷣt excõicare nec bñ
ficia ↄferee et q̃ ei obedierit oĩbꝰ bñficijs ee
cleſiaſticis ẽ punãdus et ab officio et bñficio
ſuſpedendꝰ?. et ad ſedẽ aplicã mittedꝰ ꝓ me⸗
ritis recepturꝰ. I.d h ſi neceſſe fuerit muoca
bit beachiũ ſeculare·vt ex ð exceſ.pᷣla.c.fi.
Secꝰ videt᷑ ſiqs violet interdietũù canomſ vt
ex de cleri.ex·. ſi celebeat. Alitẽ q̃ ſcieter cele

beat in loco iterdicto ñ Yut a iure pmitti vł
n alias ſibi ex pᷣmilegio ↄcedat fit ex B iree⸗
ZSutaris:nec cũ eo n p ꝑapã diſpeſat Eit etiã

ex B inel gibilł ita ꝙ nõ pᷣt elige nec eligi li.
vj · de ſen . ex · is ꝗ; Eit ec impoſtulabił.qꝛ vio
lãs interdictũ ñ pᷣt etiã poſtulari.ex ð poſtu.
c·]· Secns ẽ ſi ignoꝛãter.n eſſet tał ignoꝛãtia
q̃ nõ deberet excuſare vt òr ibide m glo.c. d.
P· Itẽ tab è etiã bnfieijs eccleſiaſticis ſpolian⸗
dus etſi monachꝰ ſit vł moniab eſt in arnoæi
monaſterio ad agendã pmaz retrudedꝰ. ex de
cleri. ex· poſtulaſtis.Celebeãs tñ ĩ loco nõ in
terdicto pſonis interdictis ñ ꝗꝓpter h̊ eet iree

Zularis:qe B nõ inuenit' cautùà i iure:et pene
nõ ſut ampliãde. Celebeãs vo in eccia ſangui

nis vel ſemis effuſione polluta q̃ e a iure in⸗
terdicta· vt ex de ↄſe.ec.c.vlt. nõ e ꝓpter hꝰ
ſuſpẽſus vł ireegularis:licz alias Suiter pec
cet · vt patz li.vj·de ſen.ex. is qͥ. et ex ð pᷣuił·
tuaꝝ in glo. in pn. Secꝰ e ſi tal eccia ab ep̃ᷣo
interdiceret ne ibi celebearet' vt patzʒ ibide.
ĩtẽ ſepelies publice et ſoleniter in cimiterio
p hoiĩem interdicto fit ireegularis izm guik.
durã · ar. ex de poſtuł.p̃ᷣ.c.j.te oẽs q̃ in lociſ

interdictis queꝙ; diuina celebeare quõlibet
cogũt ſeu ad eadẽ andiẽda excõicatos vel in
terdictos euocãt. oẽs ecẽ̃ excõicati publice et

interdicti qui in ipis eccleſijs noĩatim a cele

beãtibꝰ moniti vt exeãt remane p̃ſlumũt. mci⸗
dut excõicatõez a qua nõ niſi ꝑ ſedẽ apłicam
pñt abſolui li:vij· e. Suis· Item fres minoꝛes

ris. pt

in ſuis eccleſijs tpe interdicti recipientes adò

diuina fr̃es de pmma eoipᷣo ſũt excõicati ñ ob⸗
ſtãte aliquo pemuilegio:nec niſi a papa vł lo⸗

coꝝ ep̃is pnñt abſolui.vt ibidẽ cũ eo. Ltẽ reli
Sioſi quicuqʒ interdictuʒ gnale qð ab ecełia

cathedeali vł matrice loci ſeruan ſciut.ſerua
re tenent cũ moderamie tñ illius c. alma. et
1 & in ceſſatõe a diumis nõ ſeruãtes vo ip̃o
facto ſũt excõicati·nõ obſtãtibꝰ aliq̃bꝰ pemui

legijs eis ↄceſſis anetionibꝰ ſtatutis et oſue
tudinibꝰ qbuſcũqʒ li.vijie.ex frequetibꝰ.tẽ

q̃ defüctoꝝ coepa in cimiterio tpe interdicti
aut noĩatim interdictos ſepelierint ip̃o facto
ſũt excõicati·nec pñt abſolui n peius ad arbi
triũ dyoceſani ep̃i his quibꝰ ꝑ pᷣmiſſa iniuria
fuit ir-ogata ſatiſfecerint opeteter nullo eis
