les decime miſtri dei cogerent' mendicare et
minꝰ diuinis vacare. S0 obicitqe m lege
dni non vident᷑ pcipi decime niſi de pᷣdijs et
arboeibꝰ et armetis vt patet leuit. vlt. d ſoꝰ?
dic endu ꝙ etſi ibi nõ pᷣcipian decime plona
les alibi tñ pᷣcipiuntᷣ. ſceʒ exo·xxij . vbi vltio
dicit. decimas ee pmicias nõ tardabis offer
re · et eccle.xxxv⸗lſanctifica decimas tuas. et
poſtea da altiſſimo ſzm donatũ eiꝰ. Ri g do⸗
no dei poſſident oĩa que inſto negocio oł ar⸗
ce oquirũ & ilb decie de bet dari hec ex alex.·
de an. Vk etiã p̃t dici ꝙ rõ ſpealis fuit ſim cõ
ditõz illiꝰ populi quare nõ fuit datũ in lege
veteri pceptũ decimis pſonalibꝰ ſcʒ qe oes
alie tribꝰ poſſeſſiones certas habebãt de qui
bus ſufficieter leuitis ꝓuidere poterãt. NHec
etiã interdicebat᷑ ip̃ᷣis leuitis qn de operi bꝰ
honeſtis lucrarent' ſicut et alij iudei 8 po⸗
pulus noue legis eſt vbiq; ꝑ mundũ diffuſꝰ
cuiꝰ plurimi nõ habent poſſeſſhones ſz de ne⸗
gocijs aliquibꝰ viuũt qui nichil æ& ſabſid iũñ
miniſtron dei ↄferũt ſi de ſuis negocijs deci
mas nõ ſoluerẽt. Pinilns aut noue legis ar
tius interdicit ne ſe ingerant negocijs lucra
tiuis· m illòͤ. j.chy· ij. nemo militãs deo im⸗
plicat ſe negocijs ſeculari bꝰ. vñ ĩ noua lege
tenentur homines ſoluere derimas plonales
Hm vↄſuetudine patrie et indigentiaã mimſtro
rũ eccleſie · vnde dicit augꝰ vt habe xpj.q-
j·c.x· de milicia·de negocio. de artificio de:
cimas reodere. hec ð tho. q Ytꝝ minute de
eime ſint ſub peecepto · decime tpe gratie
ſunt ſub pᷣcepeo cum exigunt' ab eccleſia ſzm
appeo batã oſuetuòine vel m eccleſie oſtitu
tione.ex.e.puenit.et.c.in aliquibꝰ.In ↄoſilio
vero ſũt cũ nõ petunt᷑ nec ex ↄſuetudine ha⸗
bec' nec ab vniuerſali eccleſia p̃cipit ꝙ den
et boc eſt tenendum gnaliter quantũ ad deci
mas minutas m alex. de an. ho. etiã dicit

qꝙ; homines nõ tenent' de hmoi minutis deci

mas dare niſi foete ſzm ↄſuetudine patrie · et
ouenit cũ eo gof. Aam et honeſtati miſtroꝛx
dei nõ ogruit vt ſint diligentes in requiren⸗
do etiã minima.hoc em viciũ ↄputat vt patz

p phᷣm niij· echi:et ideo lex vetus nõ determi
nauit ꝙ decime dent de hmoi minutis. hꝰ

rel inquit arbitrio dare volentiuz. e minimn⸗

quaſi nõ ↄputant.vñ phariſei qualſi aſcribe⸗

tes ſibi pfectam legis iuſticiã ſołuebãt decis

mas etiã de mmntis nec de hoc a dño repee⸗
hendunt' ſed de hoc ꝙ peecepta maioea. id G
ſpiritualia temnebãt:magis aũt eos de hoc
eſſe ↄmendabiles oſtendit dices. Mach. xxiij
decimatis mentamet anetum ec. et poſtea hꝰ
opoetuit facere et illa nõ omittere. q tamen
referei debet ad tempus legis in quo cheiſtꝰ
loquebatur vt dicit criſoꝰ. VYel poteſt dice
ill qð dicit opoætuit· ſonat in ↄonenientiã nõ
in debitum. vnde opoꝛetuit. id eſt. cõueniens

fuit. hee de thema:

Irca quintũ articulũ q̊ ẽ qualłes qualiter
◻ quãdo et᷑ vbi decime debet pari qu erun⸗
P

a ſeʒ quales decime debet dari de aialibul
? nec cogun' ſolui melioea nec ſolui debẽét
deterioꝛa ſed ſicut trãſeũt ſub virga paſtoꝛis
qð decimũ fuerit ſanctificabi dño vt ðe leui.
vlt . qꝛ abſurdũ ẽ offeree deo qò dedigna hõ
vt de de dle · di · xx · c. fi · ſufficit ergo ꝙ; dent
mediocria.ar· x ·qij.hoc ius. hec hoſti · gof·.
et innoc· ex ·e ·paſtoꝛalis .q Qnualiter decime
ſut dande · ſine aliqua dimmuntõe · et añꝙ;
ſũptus tributũ cenſus vł parciarij poꝛtio de⸗

duc ant de p̃dialibꝰ et ettam de mixtis nõ cã

mercimonij ↄpatis ex · e · eù homĩes.et.c. tua
nobis. De pſonalibꝰ vo cuiuſmodi ſũt illa qᷓ
ꝓueniũt ex negociatõe vł artificio diltin gue
du eſt. qe aut ꝓPueniũt ex pecuma determiata
aut indetermiata.ſi peimo mõ vt eũ quis hñſ
centã libzas dedit ꝓ deciax. libeas et de re

et tũc aut erit illð cã lucri et negociatõis ſcʒ

vt illð vedat · et ſic deducut expeſe facte ab

eo in moledimo reficiendo et ↄſeruãdo.nõ ãt
expẽſe facte ꝓ fructibꝰ molendini ꝓcurãdis
et habedis duta in aſinis poetãtibꝰ ad molẽ
dinũ bladũu · Fut emit cã retinendi qe ſeʒ vult
Pcipe fructꝰ eiꝰ.et tũc etiã nõ deducet expẽ⸗
ſas ꝗqᷓs fecit ꝓ fructibus qᷓrendis · Si vo ꝓPue
niũt ex pecuia nõ determiata ſic nõ deducũt
expeſe ex.e.paſtoꝛab ĩ tex· et glo.j.Et ſʒm ho.
et etiã glo.ibide ·xv.hoc ẽ ſpeale in decima:.
cũ alias iſte fructuſ intelliga q̃ ſupeſt dedu⸗
ctis expeſis · ff·de peti · here · ſi a dnño ·Rõ aũt᷑
huiꝰ ſpealitatis ẽ tri butũ:xvj.q/ .decie ſunt

tributa Et tributũ ſoluit᷑ nõ deductis expẽſis

ex·e.tua nosö. ven et · ¶. et cũ de cũctis · ſzm
gof·et rap.lia rõ ẽ ſzm hoſ.et ſjm glo·illiꝰ
c.paſtoeab.vij:qꝛ ſi pᷣſtas etiã expeſaſ deꝰ vk
terea deo opante tibi cũ vſura maxia reddut
eas ex:e:nõ eſt in ptãte:cũ ergo cpatõ dei ſit
vcioſios tua pecuĩa diinidiã poſſet exige. Nõ

ergo ↄqueri debes de decimis· In artificio ãt

ſüptus deduci debẽt qe ibi manꝰ hoĩſ ↄtinue
laboeat.Et ſibr in negociatõe ne pecunia de⸗

cimet itenz Zʒ expẽſe etiã facte in refectõne

ſiue tuitõe rei nõ deducũ qe ille expeſe rema
net in primonio·. vñ tũc intelligũt᷑ eſſe decie
pᷣdiales.vt pz in.c.paſtoꝛab:ad fi. in text.et
glo.Si tñ aliqᷣd emeret vt vẽderet et fierene
aliqui ſũptus vt illò ↄſeruare illi ſuptus be

ne deducerent᷑. vt in glo.xvj.c.eiuſde habe

Z nuqd deduci debet expeſe de lucro ad⸗
ocatõis · & quidã dicũt ꝙ ſic maxime cũ ta
lia lucra vi aliqñ ſufficiãt ad expẽſaſ:hoðᷣ:
vo credit ꝙ nõ ſicut nec locãs ſuas opas de⸗

Ducit expẽſas , Vtu ſemen debeat peiꝰ de⸗
Duci ui H ꝙ nõ ſicut nec m tribu
to deducit ſemen ex:e.tua nobis Nñ debz
detcima dari ſcʒ vti peiuſꝙ; ſoluat colligeti

duci ꝙ; deciĩa ſo

et triturãti: E ſatis dici pᷣt Gm Hhoſt. ꝙ in hs
debz oſuetudo ſeruari.ar. ex de ſepul.certifi⸗

cari· Si tñ colligetes et triturãtes ſibi peius

velint ſatiſfieni debz. Debet tñ et mpi decimaz

manęetibꝰ ſibi emit molẽdinuz vk aliqd aliud

dare de ſalario ſaoar.ex· e·tua nobig et.c. ᷣ
cuct. Derigoee at iuris ſtatint frucki bꝰ col
lectis decime debent ſolui anteq; aliq inde
de alicui er. e. hoies ibi ſtatim fructrh* cot
lectis · Et m glo. ꝙᷓcittus et ↄpetentiꝰ ſolui

poſſũt qe peccatũ eſt tardiꝰ dare·xvj.qij.de⸗

cime.qe qui non facit ſtatim intelligit᷑ eſſe in
moea.vñ ꝓericulũ decime ſpectat ad eũ·ex.ð
Omodato. c: vno.Sed qd ſi tũe pᷣſbiter reci
pe nolit tc nõ eſt piculuz eiꝰ.ff.de ſoluc.ꝙ
dece. Sz cũ poſtea p̃ᷣſbiter vo luerit eã recipe
tũc ruſticꝰ m moꝛa incipit eſſeffequo tega
toꝝ ·l.ij. S. vl. hee m glo.pdicta· Perſonaleſ
aũt decime dari debẽt in fi · anni.qꝛ vtiliꝰ eſt
eccleſie totũ ſimul recipe·ar.de pig. ex ltis.

Et ſjm bar .beix · xvj·q:ijreuertimimi. ide dicẽ

dũ eſt de caſeo et lacte · Fiqs tñ velit añ ãnuʒ
dare nõ videt ꝙ poſſit rẽnuere qꝛ ho nõ e ex⸗
pe eſſa in iure Em hoſt.et innoc.er ·e. paſtoꝛa
lis circa fi · Dicit ãt pe:de ſamp. ꝙ veneti ſol
uũt in moete decias oĩm mobiliũ · et ho ideo
qe alias decĩas nõ Piuune. Vbi dz decima
dari H. ſm hoſt · ↄoſuetuòo p̃t in hoc ſeruari.

cñ de rigoee iuris debz ad eccleſiã deferei et

h innui mabł.iij. Inferte oëm decimã ĩ hoe⸗
reũ me · ſdem dicit. ij Pali ·xxiijet · xxvj · q· vij
decimas· hoc em̃ ſeruat᷑ de tributo et ãnona.

Bi nõ diſtet multũ ille qui debzʒ. C.de ãnomſ
et tributo.om̃is oino. t G multomas ſerua⸗

ri debz de decimis que ſũt ſpũalia tributa ex
etua nobis.
QOQe ſextũ articulũ q̃ eſt ſeʒ a quibꝰ deci⸗
me debent ſolui queruntur plura· peimo
ve omes laiei teneant decimas dare · Hẽ q;
ſic et ho ſiue ſint diuites ſiue pauperes.et hꝰ
in ſignũ vł is dominij·ſicut oms debent dare
cenſum ceſari. Vnde grego.papa ·xvj.q.vj.
decimas. optuit decimas ab omni populo ac
cipere · TCenent inquã om̃es niſi ſint exempti
ſpéali peiuilegio pape qui p̃t tale peiuilegiũ
dare vt habitu eſt ſuß · ¶ Z dera decime ſunt
tributa egentiũ aiĩiaꝝ vt dicit augꝰ ergo ſiqs
ſit ita pauꝑ ꝙ illud qð habʒz nõ ſufficiat ſibi
et filijs ſuis.pᷣſ biter vero ſuꝰ ſupabundet vi⸗
det ꝙ hmoi pauperis potiꝰ debeat eſſe deci⸗
ma qꝙᷓ; p̃ᷣſbiteri. ꝙ in pᷣdicto caſu paup te⸗
nec decimã p̃ſbitero dare et pᷣſbiter debz eaz
vt redonandaʒ recipe qe ipe tenet' pauperes
de ſua ſupabundantia ſuſtentare hec alex· de
an.q Ytꝝ clerici tenean decimas dare ·
ꝙ; nõ ſcʒ de dote eccleſiaꝝ ·xvj:q:j.queſti · ſed
de p̃dijs patrimonialibꝰ et alijs ex euentu li
cito acquiſitis tenent illi eccleſie decimã da
re cui debebat' anteꝙ; ad eos poſſeſſio ꝓueni
ret · vt patet ex · e· ſiquis clericus vł laycꝰ. et

hoc ſiue ſint clerici cõiter viuetes ſiue alij vt

ðe ex ·e· nouũ.Nec obſtat qð ðẽ · xxj.q.j.deci⸗
mas ſczʒ ꝙ clerici cõiter viuetes nõ tenen de
cimas dare:et hoc ẽ veꝝ de dote eccleſie vt
dictũ eſt · de qua illò.c.nouũ ſzm glo. intelli

git' quãtũ adð eiꝰ pncipiũ et de veinodialibe
quàtũ adò fint:et intellige etiã ſzjm glo.ibidẽ

debet ſoluere de p̃dijs ꝗpꝛijs ſiue illa ſint

in ꝗpꝛia peochia ip̃oꝝ clerieo ſine in alia-

pᷣt etia intelligi finis d·c. ſm glo. ibidez de
cle.oↄm.qui ſpunᷣalia recipiũt ab alijs clericis
ex de cle oin:diuerſis·. Et ſic etiã intelligunt
quidã illõ xoj.q.jſiquis laicꝰ.hoſt.vo itel⸗
ligit illudc. nouun. ꝓ clerici de ꝓpeijs bonis
tenet' dare decimas ſaupioeibꝰ qᷣbꝰ ſubſut . nõ
aũt eqlibꝰ cũ ab eis nõ recipiãt eccleſiaſtica
ſacmenta.nec eis ſubſint ar. ex · e· c.·.. in pnꝰ.
Vei ſzm ray⸗ſi deſermiũt illi eccie cui deben?
ille decie nõ tenent alias teneret. ſie p̃t itel
ligi ið.c.nonũ. Vtꝝ religioſi teneã deciaſ
ſolune · ciſtercieſes · hoſpitalari hieroſoli
mitaniet teplarij. nõ tenet dare decias ꝓ la
boeibꝰ quos excolunt manibꝰ ſme ſumptibꝰ
ꝓPpeis et de poſſeſſioni bꝰ añ ↄcilm̃ gnale la⸗
teraneſe acqſitis De his vo qᷓ poſt ↄciliũ eis
Haae collata ſut vel ꝓ monaſterijs ð nouo
ndandis emerũt tenent decimas dare etiã ſi
eas ꝓpeijs manibꝰ vł ſfũptibꝰ excolãt ilb ec⸗
cleſijs qbꝰ rõe pᷣdictoꝝ ſoluebãt᷑ pᷣuſq; pue
niret ad eos· niſi cũ eiſde eccleſijs alit: duxe

rint ↄponendũ.vel niſi ſuꝑ hꝰ ſpeali iure vel

puilegio ſint munitialiter em̃ ꝙᷓ ꝓ monaſte⸗
rijs nouiter fũdandis nõ licet eis emere polſ⸗
ſeſſones tales ſeʒ ð qbꝰ decie eeccleſijs debe⸗
tur.poſſent tñ eas recipe ſi gtis eis darẽt . ex
e · nuper abbates· et li · vj · e · ſtatuto · ꝗꝓ. ceten
Flij vo religioſi ſũt exempti ne teneant deci
mas dare de nounalibꝰ q̃ ꝓpeijs mambꝰ exco
lüt nec de oetis et nutrimetis aĩaliũ · i.de feti
bus quos aĩialia nutriũt· de oĩbꝰ vo alijs poſ
ſechonibꝰ ſuis tenet' niſi ſuꝑ hoe ſint ſpeciali
puilegio pape vel pᷣſcriptõe muniti ·ex · e.ex
pte tua· Et ſic hodie tenenð eſt de monachis
nigris et canonicis regularibuſ et alijs reli-
gioſis vinetibꝰ in cõi qdq̃d dicat' .xvj.q.j.ð
cimas:et in alijs iuribꝰ antiq̃s.Bay· tñ not.
ꝙ tũc monachi nigri decias ſolue debent qñ
populũ nõ habẽt· Si em hñt decias recipiãt
ex · e · dilecti ſuggeſtũ. Et ide ſentit innoc· ibi
de . Sʒ goſ· et hoſt.G̊ repeobãt ꝓ eo ꝙ nihilo
minꝰ tenent᷑ dare decias clericis ſecularibꝰ
vb etiã alijs religioſis ſi ĩfra limites peochie
ſue p̃ᷣdia poſſidẽt niſi pᷣuilegio vł pᷣſcriptione
legitima ſint muniti·ex · e · ex pte · i. a nobis et
de pᷣſcrip. venies. Sʒ qᷓ ſt noualia a qbus
om̃s religioſi ſũt exempti · ſzm bñ ex · e. cõ
miſſuz. illa ſũt de qbꝰ nõ e memoꝛeia ꝙ fuerũt
culta:ex de v.ſig. q̃d ꝓ neuale. et q̃ peiꝰ erãt
q̃ſi mutilia·vt mõtana:paludes et ſił ia.vnde
peochialis eccia nihil inde pcipiebat vł ita
modicũ ꝙ ſie leſione ið amitebat. hec bñn·
et Im qð ðe er̃ de pᷣui.c.fi.terea q̃ ſel fuit no
uale ſp erit nouale quãtũ ad hᷓ̊ ꝙ de ea decie
ñ dẽt ·ſzm tñ wilh·ſi nouale a pſoniſ religio
ſis ad alios trãſierit q̃ etiã ſiłi puilegio gau⸗
det nouale eſſe deſmit ex de pꝛiui.c.fi · Et idẽ
ſi ad pꝛimos redierit. Itẽ pꝛiulegiũ de no⸗
ualibꝰ intelligit de nonalibꝰ teree ꝓpeie nõ
aliene q̊ ↄducit.ſecꝰ eſt ſi in emphiteoſim vł
in vſufructũ haberet'.Itẽ ſi nõ eſt qui viderit
locũ aliquẽ fuiſſe cultũ appareãt tn aliqua ſi
Sna vt antiqua edificia vł locus e vicinꝰ ali
cui caſtro deſtructodebz quo ad pᷣſtacõeʒ de

cimaꝝ Pabenie eulto.ff.de vᷣ.ſig · agri · hec
wih· VtHOι lepeoſi tenean decias dare HE
ſic Frec de oꝛtis et nutrimetis aĩialiũ ex ð
eccle:edifi · cũ dicat· qð roðò. mtelligit tm de
religioſis lepeoſis viuetibꝰ in cõi. vn ſzm euz
ſi lepeoſus viuat ſolitariꝰ in domo ſua maxie
diues nõ gaudebit pemilegio. Vti mfide
les inter xpianos degetes teneãt decimã da
re. H ſic ſcʒ pdiales·has em tene' ſoluere
qlibet ad que pᷣdiũ puenit.qe res cum onere
ſuo trãſit · ex·e ·de tereis·cũ nõ lit ad fi. nõ ãt
pſonales qe nõ ſũt de eccleſia vt ðe ibideʒ in
Slo·hoc etiazʒ dicit innoc· ſup.c.de terꝛis. et

Holt. ti · de Peoc h. Sʒ pone ꝙ indei peochiã

aliquã occupet emedo pᷣdia et domos q ſole⸗
bãt a peochiamis inhabitari· nũqᷣd eccia petè
poterit a iudeis qdqd ſoluere ↄſueuerãt xp̃ᷣia
ni. & vt dictũ eſt petere poterit oms decias
pdiales et qᷓ̃dquid pciꝑe ſolebat rõne p̃dioꝝ
et hoc ſjm oms. Oblatões etiã et decias pſo⸗
nales petere p̃t m ray.ti ·ð̊ iudeis.ar. ad Gᷓ
ex de iundeis etſi iudeos · et de vſur · quãto. hꝰ
etiã ocedit bart· beix· de decimis pſonalibus
xvj·q:j.decie.hoc tñ pleriqʒ doct· ↄocede no⸗
lũt · Vt recipientes poſſeſſiones ad fiſcuzʒ
teneãt' decimas dare · H ꝙ ſic · et ettã dãͤtes
ad fiſcu tenen. ex ·e· a nobiset tua nobis.ꝗ.
et cũ de cũctis · Etſi recipies peiuſꝙᷓ det deci⸗
mã ſoluat penſionẽ dñs tene' qe res cũ onere
ſuo trãſit ex:e.cũ nõ ſit· NHec etiã pactũ tuere
tur poſſeſſoee vł ↄductoeꝛe.ex de pac. pleri qʒ
O vo poſt decie ſolutõezʒ ſoluat penſionẽ dñſ
nõ tenet' qe in decimatõe diminuit᷑ ei ꝓ rata
et hoc ẽ veꝝn cũ dñſ ꝑtem aliquotã et incer⸗
tã fructuũ vel terciã vel quartã vel medieta⸗:
tẽ Peepit · Fi vero certã ptem vt ti duos vel
tres cozꝛbes colonus dñno reddat.quecũqʒ co
lonꝰ ipᷣe pcipit tũc dñs tenet ð̊ llis decimã
dare qe pars illa nõ è decimata nec dimmu⸗
talicet ab aceruo decimato deſcendat. ex. e.
tua nobis in glo.q̃rta. Sʒ cui debʒz dari de
cima de coꝛbibus l P ſatis dici p̃ᷣt vt ðr
ibidẽ ꝙ cũ ſit p̃dialis dari debet illi eccie in
cunꝰ tereitoꝛio p̃dia ſũt ſita licʒ deſcederit ab
aceruo decimatoſicut ſiqs donet alicui coe⸗
bem vnũ decimatũ ille tam tenet ibidẽ deci
mã ſoluere qui ex lucro habzʒ:colonꝰ aũt qui
coeꝛbes alios ſoluit tãtominꝰ pᷣt ſoluere peo⸗
chiali eccleſie de toto aceruo.vt vide'. ar. ex
e.cũ ſit. et hꝰ vide equiꝰ ̊ bn. Quid ſi ille

ꝗ tenet' ad decimã aceruũ indecimatũ alienũ

nũqd eccleſia decimã ab emptoee poterit ven
Dicare · H ꝙ ſic qe trãſit ad eũ aceruꝰ cũ one
re decime ex· e·cũ nõ ſit. etſi ab eo habuit nõ
petat a vẽditoꝛe.hoc em nõ paut bona fideſ
vt idẽ bis exigat᷑.ff.òde reg.iur̃. bona fides.
qð ſi petierit et nõ habuerit ab emptoꝛe· quia
ſcieter è in nõ ſoluedo redibit dera venditoæe
vt patz · C· ſi tutoꝛ vł curatoꝛ.in aute . Mec te
net ei ſuã actõez ſoluedi cedere ↄtra empto⸗
re qna em̃ fronte petet hoc quẽ neqcia ſua dã
nat:ff.de adminiſtratõe tu.l.ſi płes.Et idez
de emptoee male fidei Secus e ſi bona fide
e mat. Hec gol · ¶ Zed q̃d ſi ꝓcuratoꝛ mentieſ

„

.—

dedit intel igere venditoe ꝙ aceruꝰ erat de⸗
cimatꝰ. ᷓ& adhuc ñ cedet᷑ ei actio quia rece
pit pᷣciũ rei ·ff.ð̊ vſufru:quia q pcio· hec hoo·.
Quid ſi emptoe ſoluit nũquiò venditoe ei
c. be ſi emptoe bone fidei fuit et decimã
ſoluerit venditoe ei tenet.ſi aute male fidei
nõ tenet᷑ niſi ho expſſe dictũ vel cautũ fuerit
vterq; tñ debz agere pmam de dolo et quah
furto. quia contrectauerunt decimaʒ inuito
dno.ſn foeo tam penitentiali tutum eſt ꝙ ſi
emptoe decimaz ſoluat venditoe ſibi reddat
n foete in caſu:ſ.ſi emptoe nõ mueniat᷑ dece⸗
pꝓtus in re quia ad ho bene valet p̃cium· hec
alex · de an· et rap · Quid ſiqs violenter oc⸗
cupet decimã nuquid ille cui occupat' tenet
talis aut tradit decimã ꝗpter metũ et tũc
nõ excuſat' a reſtitutõe:licet metus attenuet
penitentiã imugendam. ex · e:ꝙ metus ſacris
Fut violenter fuit depoetata et tũc ſi erat in
moꝛa puta qę ſi requiſitus pꝓ eccleſiaʒ cõgruo
tpe dare noluit tenet ad totã decimaz acerui
ſoluendã eccleſie:eccleſia tñ dabit ſuã actio⸗
ne ↄtra violentũ:.e de depoſito bona fides·
Eſt aut tpus ↄgruũ ex quo ventilatũ eſt Snũ.
Mam et ante ſepatione reſidet penes ecciam
dominiũ:xvj.q.j.moderamine· et. c. decime.·
ſm ray·qð nõ appeobat hoſt.qe h nõ plene
ꝓbant illa capitula.vex e tñ ꝙ ſtatim colle
ctis fructibꝰ decime debet ſolui vt pʒ in die·
c.decime. et ex·e.cũ hoĩes Si vero nõ erat in
moeꝛa qe nec aundebat tãgere fructꝰ donece ve
niſſet decimariꝰ nõ tenet de violentia · ar· ff
Omodati ad eos: ggat ergo eccleſia ↄtra pee
donẽe · et· ff ·loca· et ↄdu.l.fi.qnimo ſm ray.·
etſi ꝗpter moeã ecc leſie damnũ euenit qe tunc
ꝗqdquiò poætat' cedit in damnum eccleſie ad
minꝰ? vlqz ad ſupplementuz decime . Zup quo
dicit roð.ꝙ ſi ꝓlus vel tm appoetatũ ẽ quãtũ
valz decima totã decimã pdit ſi vo minꝰ ille
cedet in damnũ eccleſie etſi eccleſia nolebat
ruſtico dare licentiã reponẽdi fructꝰ tenetur
reſtituere totũ damnuz: gliqui vo diſtin guũt
ꝙ ſi eccleſia erat in moea aut ꝗpter moꝛã illãa
amiſit ruſticꝰ ſuũ.aut nõ ſi nõ qe ſic euenit
eccleſia tm ð reſiduo decimã pcipiet:ſi ſic de
cima totaliter cedet m piculũ eccleſie qe ec⸗
cleſia nõ dʒ lucra cũ damnis alioꝝ petere. H
alex · de an. Bibr diſtin guendu e ſi ꝗgpter tem⸗
peſtate vel ꝓpluuiã vł aliũ caſũ foetuitũ acer
uus ſit coeruptꝰ vel amſſus vt patz. ff.loca.
et ↄduc · ex ↄducto Zʒ foete ruſticꝰ ĩ moæa ce
ſet eſſe qe nõ ĩtulit cũ potuit in hoereũ eccie
de quo dic vt ſup. q: vbi debz decima dari . Ec
hoc eſt tenendũ ꝓ regula ſcʒ ꝙ moea vltima
ſp nocet ei ꝓ que fit.ff. de vſurdebitoꝛ. hec
tho.r Vtr Oſuetudo excuſet hoĩes a pᷣſtatio
ne decime p̃dialis.ita ꝙ vel michil vel minꝰ
decima ſoluãt ſi hoc habeat conſuetudo. h
ſzm roð.ſola ↄſuetudòo nõ excnſat ſʒ opoſitio
facta autoeitate ep̃i ab eccleſia cũ illis ꝗᷓ de⸗
bet decimã vel etiã remiſſio vł quitatio facta
ab eccleſia expeeſſe vel tacite ſiue p̃ſumpte ex
Hhoc per tantũ tpus cuiꝰ nõ extat memoeia
quiete et pacifice ſuſtinuit. qꝛ aut nibil ꝓ de

7

cima aut minꝰ decima ſoluere excuſat ita ſczʒ
qꝙ nec illi tenet' dare nec eccia p̃ᷣt petere Otra
pdictã opoſitõeʒ vel remiſſionez mſſi eccia ad
inopiã rediga vł niſi hꝰ fiat autoeitate pape
ex certa ſcia reuocãtis ↄpoſitõeʒ vł remiſſo⸗

nem vbk ↄſuetudme tale · Sʒ notat bn· ex. e. m

aliquibꝰ videtc᷑ ꝙ ↄſuetudo excuſaret ſi ꝓꝑ pa

pã appeobata et p̃ᷣſcripta eſſi.· alias nõ obeſſʒ

ex de ↄlae · c. vlt.qe nõ valet ↄſuetudo qᷓ ſine
peccato quãtũcũqʒ longa nõ pᷣt ſeruari·ex de
pꝓſcrip.qm ome.et ita nõ pᷣt bona fides habe⸗
ri. qe deben de iure diuino. et ſic nec pᷣt ibi

p̃ᷣſcribi.hoc dico de laicishoſt.etiã ſatis cõ⸗

uenit cũ pᷣdictis in ſũma:et ex ·e.m aliquibꝰ.

Dices ꝙ in hoc ↄſuetudo nihil valere pᷣt niſi

foete ꝓ papã eſſet appeobata:vel ꝓ ↄpoſitõez
amicabile ſiue ↄuentõeʒ autoeitate ſupioeis
ſubſequenter factã·Roð .dicit ꝙ dici pᷣt ꝙ qñ
nulla decima vel minꝰ decima ſoluit᷑ fingit
a mre ꝙ dñi p̃dioꝝ beeui mann ſoluerint de⸗
cimas eccleſie et eis eccleſia redonauerit vel
in totũ qñ ſcʒ eccleſia nihil ↄſtitint ꝓ decima
recipe vel in ꝓtem qñ ↄſueuit minꝰ decima re

cipe.Innoc.aũt dicit ex·e. in aliquibꝰ. ꝙ in

H ſcʒ ꝙ decima nõ ſoluat' vł minꝰ plene ſol
uat nulla ↄſuetudo valetxvj·qvij·quicũqʒ
et ꝙ nõ licet pactũ vł ↄpoſitõeʒ circa hoc fa
cere. vt ðr ex de ofir: vtci · venerabiles q vYtx
Oſuetudo excuſet a pᷣſtatõe decima pſona⸗
liuz · H ray· videt ſenſiſſe ꝙ decime p̃diales
tantũ nõ pſonales fuerint pᷣcepti m veteri le
ge· vñ m eũ decime pſonales ſũt tm̃ de mure
poſitiuo eccleſie · Ius vero poſitiuũ ꝑ ↄſuetu⸗
dine ↄtrariã abeogat'.vel in totũ ſi ſit gene⸗
ralis di. iiij leges. vel in pte ſi ſit pticula⸗
rig · di · xij · Oſuetudo·. Gi ergo decie ꝓſonales
pᷣcepto nõ dei ſed hoĩm debent. videt ꝙ ab
eis ꝑ ↄſuetudmẽ ↄtrariã liberant᷑.gt ad hoc
dicendũu etiã multu mouet p illò. c in aliqui
bus. tamen vlt · dicit ꝙ hoc diffinire timet. et
ſuꝑ h magis audire vellet ꝙ audiri · Bod. ãt
dicit ꝙ hoies vere in hoc ꝓꝑ ↄtrariã ↄſuetudi
nẽe excuſant oſt.etiã hoc ide dicit vel ſen⸗
tit vt patz in ſua ſũma ti:de decimis . q. vtruʒ
Oſuetudo excuſet a pᷣſtatõe decima “ et ſic in
telligit fine huiꝰ.c.in aliquibꝰ.Bn· etiã hoc
idẽ ſentire videt de ↄſuetudĩe p papã appeo
bata et pᷣſcripta.Innoc.·.aũt ſupꝑ ti ·de decimis
HB execrat' et dicit ꝙ decime indiſticte debet

tã pᷣdiales ꝙᷓ pſonales· et hꝰ ꝓbat p teſtame

tũ vetus et nouũ:et ꝓ ius canonicũ · xvj · q··
reuertimmi. et · c. decime . et · ij · q · vij · quicuũqʒ
et:c·oms:et ꝓ pła alia capitula.q Quid de

illis 4 ſol uüt decimas militibꝰ eas accipien⸗
tibꝰ iniuſte: eccł ia tñ diſſi ante nũqd tenent

eaſ eccleſie de reſiduo dare. ꝙ nõ excuſan

tur em ꝑ diſſlatione eccłie dũmõ ſint m hac
volütate ſi eccł ia peteret libentiꝰ ei ꝙᷓ mi⸗
litibꝰ darent· hec alex·de an.et ↄueit cuz eo

roð.Hay· vo dicit ꝙ ſi ſciãt ꝙ milites illicite

recipiãt decimas nõ liberãt.ſi tñ ꝗpt' metuz

ſoluãt excuſãt a pctõ ñ a toto ſi a tato .xxxij·
q veta ne · et ex Reitcel Stn in de
cimis interuenire poſſit ↄpoſitio ſiue duẽtio⸗

F*e ꝙ ſic ſaltẽ inter ꝓſonas eccłiaſticas er e·
ſuggeſtu. et c. nup abbates &c ſi auctas ep̃i i
teruenerit melius erit et ꝓppetuo tenebit ex de
trãſa-decetero Ælias pſonab erit: i tã din du⸗
ra bit q;diu ille cũ ꝗ fiet ↄpoſicõ vixert vt fu
it illa de ꝗᷓ diciꝰ.ex e.ex mł tiplici · vt dicit ibi
glo:Et etiã qð ibidẽ nota' ſi monachi Oponãt
cu plebanis ſupꝑ decis ſimpłr et pure tũc itel⸗

ligit de omibus pntibꝰ et futuris· ſi ne ĩpoſte

ru acqrendis.· ex de puiłt · qe Doteſt etiã ĩterue

nire iter laicos et clericos amicabił ↄpoſicio

ſup decimis et alijs ſpũalibꝰ interueniete pa⸗
pe aucte· ex de ↄfirma.vtib· venerabił · ꝓpter
tñ vtilitate eccłie vide' auctas eccłie ſuffice⸗
re qe ſic ↄlalit' eccłie:ar.ex de his q fi a pla·
cũ appłica Et addit mhi holt . ꝙ eſt ven qñ que
ſtio vertit' ĩter rectoꝛẽ et peochianos eiuſdeʒ
dyob:qñ vᷣo ĩter ep̃ᷣm et pꝛochian os eiꝰ tũc re
quirit' auẽtas archiep̃i Quo ↄlule' illis qui
lõgo tpe ſtetert ꝙ decimas nõ ſoluer̃t: nũc ãt
coede Opũcti ad pñiaz veniũt· tñ foete nõ ſuf⸗
ficerẽt ad ſatiſ faciẽdũ Rñdet gof· ꝙ debet ei ĩ
poni ꝙ reddat i qð mmꝰ dedit ˖ vt ðe xvj. q ·
vij . quicũq;· ꝓuiſo ꝙ ei remaneat vnde viuere
poſſit· qꝛ quidqᷓd habẽt clerici pauꝑpũ ẽ xvj-q
‚qm.quidqᷓddmpone' etiã ei totũ reddat ſi
ad piguioee foztunã venerit · vt ð ex ð ſoluc ·
odaròꝰ Sedm etiã hoſt:de bonitate canonica
pt ei fieri remiſſſo maxie ſi ſit paupꝑ· ar:xvj · q·
J·c. fi: in pemꝰ et xij·q: ij:auru Eæi B ſola au⸗
tozitas epi ſufficere videt cũ ꝓꝑ hoc odiecẽ ec

cleſie melioet' et ius ſuũ recupet:ar.ex his

que fi:a ma.ꝑꝓte ca·cũ apłicaJ. auctes Scoðm
vo roð.etiã ſi diues ſit pᷣt ei dimittere Stis vł
1totũ vel ĩ pte qð male accepit exq vult ceſſa
re reciꝑe· et eccłiã ſuo iure reſtituere t B põt

epᷣs ꝗpter vti litatẽ eccłie pꝛochiab SBcðzʒ etiaz

lan. et bn· er de rebꝰ ecc. nõ alie: vt ſup · poſ⸗
ſeſhones et certi redditꝰ aſſigni pnñt eccleſie ꝓ
decimis lubtractiſ ſiue retètis tñ omutacõ ta
lis nõ videt admittẽda futuris:e de reruz
pꝓmu.c.vlti:ĩ tex· et glo.i fi·t qð dictũ eſt de
eo qui decimas retinuit. dicit etiã ray· de eo ꝗ
miuſte recepit Quid ſi quis laicꝰ qͥ decimaſ
actenꝰ nõ ſoluit. nũc ad coꝛ rediens eã decete

ro ſoluere velit · nũquid eccleſie peochial vt
illi que ꝓ p̃ᷣſcriptõz eaſ actenꝰ ꝓc epit reddere

debebit Credit rodð· eccleſie peochiali et ñ
illi alij qe pᷣſcripcõ aſt odioſa ex e · cũ Odtingat
Fd BG ſciendu eſt ꝙ Purlegiũ ↄceſſum de nõ
dandis decimis ceſſat in pluribꝰ caſibꝰ Deio
ſi leſionẽ enoæmez inducat iuri peochiali ex e·

ſuggeſtũ.et ð v·.ſig qui ꝓ nouale Scðo ꝓPpter

pactõz ſiue amicabile ↄpoſicõʒ er eex multi⸗
plici. vbi monachi ↄpoſuerũt cũ quodã cleri⸗
co ꝙ ſibi decimã daret qui poſtea iĩpetrauerũt
puilegiũ de decimis non dãdis ˖ Ballud puile
giũ nõ ſoluit ð pactũ cũ de eo nõ faceret me⸗

tionez Tercio ꝗpter ↄtrariũ actũ p̃ſceriptũ · pu⸗

ta qe puilegiatus ſoluit ꝓ xxx· annos: ex de p⸗
uił·ſi de terea:multofoæciꝰ ſi ꝓ xxxx · vt dicitꝰ
ibide: c. accedentibꝰ Quarta ſi pemilegiatus
pᷣdiuʒ alienũ dducat· er e·dilecti Quito ſi pei⸗
uilegiatꝰ pdium alij locet · ex e · licet SZexto ſ-

cedeti

ſnia lata ſit otra e a qua nõ appellauit ſinep

uilegiũ oſtenderit ſine nõ⸗ex ð ſen. et ze mdi-
mter monaſterium et c⸗ſe⸗ JMM
Irca ſeptimũ articulũ qui e ð aliene ciõe⸗
redeptione impignoæatõe et infendatoe
decimayn querunt' plura. ſ. vtv decie poſſine
venði del emi ẽ decima pᷣit dici ius ꝓcipien⸗
dr decimã et H nõ p̃t emi qe è annexũ ſprritua⸗
li officio.ſ. ſem nãdi ſpualia oꝛdinacõe natn⸗
rali et diuina que eſt vt qui ſemiat ſpualia me
tat earnalia vñ ſicut coepꝰ hoĩs ẽ impciabile
q eſt adiunctũ aĩe ita et ius pcipiedi decimã
vñn ſi vend ere' vel emeret ſymõ cõmitteretur
Si dicat ꝙ pan rõe videt ꝙ nõ licʒ emere vil
lam eccleſie q ſiłr ius peipiendi redditus in

hac villa eſt annexu ſpuali· dicendu ꝙ non eſt

ſimile ge illi redditꝰ ſunt annexi ſpuali ex ac⸗
Porten etiã diei decima fructꝰ q̃ dant
ꝓ decima et BᷓB; mõ pᷣt decima vẽdi et em · hec
alex. ð̊ an. Ft idẽ dicendũu eſt de locatõe · e ð
loca.nr̃a intex· et glo⸗q Venꝝ a laico male te
nente decimas poſ‚niſte ad quẽ ſpectãt decie

redimere eas ſine vicio ſymonie cũ aliter eas

nõ poſſit recupare ſcoʒz gol · et hoſt · ꝙ ſic
et ;̊B interuemete aucte ep̃i· ex de p̃ben . miß eſ⸗
ſent· et de re pmu.c.j. Et B nãintelligit cã
mali exepli qe dicet᷑ iili ꝙ adeo detinet eas ĩ⸗
iuſte cũ ſint ſpuales ꝙ etiaz nõ poſſunt redimi
niſi ſupioe ĩterponẽdo autoritatẽ fuazʒ:ſuã pur
get ſymoniã que alias ibi ↄmitteret ſtẽ ĩduci
debz ille p ſupiceez ꝙ reſtituat ꝓpꝛie peochie
gratis alias omittet ſmoniã adeo ꝙ et ſupe⸗
rioe eã exparte eiꝰ purgare nõ poterit· G hoſt.
ti:de ſymo.Hoð · tñ eredit ꝙ nõ eſt neceſſaria
auctas epi qe cuilibet licet us ſuuz redimere
nec eſt ibi ſymõ.qe ñ dat ibi tẽpoꝛale ꝓ ſpũa⸗
li ſed ꝓ tpali.ſ. ꝓ fructu decie qᷓ percipiebat
miuſte Ius vo ſpuale ſemper penes eccleſiam
remãſit/ vnde etiã pcipiens inde pecuiaz licz
alias peceet tñ nõ ↄmittit in re ip̃a ſymoniam
niſi foete vołũtate et intecione ſcʒ ſi imendat
vedere aliquid ſpuale , autem alia eccbia qꝙq;
peochialis rdimere ve it decias Hmõi tũc ne⸗
ceſſaria eſt auctas ep̃i ét ſufficit H ſine cõſenſu
capłi qn redimunt' a lauciſ decie eis in feudũ
Ppetuo ceſſe· ſicut ſufficit ĩ gratuita cõceſſo
ne. vt ex de his q̃ fi:a pla:ſine cõſenſu capki·
cũ apłica Vtaa ep̃o liceat p̃dictas decimas
in pignore recipe &α nõ ex e mterdicimuſ.
qð pꝑ c. vt ibi dicit glo:ſola pſona vel eccłia
ad quaz ptinet de iure cõi vel puilegio ſpecia
li b canonica donatõe p̃t decias a laico iuſte
vel in iuſte detetas in pignꝰ recipe q ciciꝰ re
habebit eas cũ nõ teneat fructꝰ ĩ ſoꝛtem ↄpu
tare ex de vſur. c. j· Et hec fuit cauſa pdicti ca
pituli vt ꝓuideret' eccłijs Flex ãt ð an.diſti
guit ꝙſi clericꝰ faciat illũ ↄtractũ hac inten⸗
tione vt quiodqd Otingat de redditibꝰ illis de
cem modios habeat et ille Otractꝰ erit vſura⸗
rius Si vo hac intentõne vt de decia modios
decem habeat ſi ſint ibi vfurariꝰ nõ erit. Rodð.

etiã credit ꝙ ꝓhibicõ pᷣdicta fuic fctã qꝗe vſu⸗

ra vel admnꝰ ſpes vſure erat ꝓ eo ꝙ credito⸗
aliqd vltra ſoete recipere intedebat. nec alias

7

mutuallet Quid ſi laicꝰ detineat decimã ali⸗

cuiꝰ eccleſie ĩ feudu ab anuiq ſibi ceſſam et
eã alteri eccleſie velit ↄoferee. Quid etiã ſi lai⸗

cus decimã vellz dare ep̃o oſentiente capitu
lo ſuo·reqre ſupea ĩ tercõ articulo und ſi de
cimas a laico detetaſ imiuſte aliq;ᷓ ꝓpſona ecele

ſiaſtica alia ab la ad quam ptinet Eegepi in24g-

pignꝰ ſn auẽte ep̃i añ ꝓhibicõz pᷣdicta Bñdʒ
roð · ꝙ tenet omnes fructꝰ quos inde recepit

reſtituere nõ ilti laico ſ̊ illi eccłie ad qua per
tinet vel cũ ea ↄponere bona fide jta ꝙ nibil1
retineat niſi de illiꝰ ſpõtanea volũtate.· & vo
laicꝰ decias tenebat iuſte ipi laico reſtituere
debet . q Quid ſi miles de conſenſu epi ꝓe-⸗
tatẽ decie aliene eccłie retẽto ſibi vſu fructu
nũquid eccłia illa recipe poterit ĩ pignꝰ illſũ
vſufructũ nõ ↄpnutatis m ſoetẽ ip̃is fructibus
Hñdet roð:ꝙ exqꝰ hec donacõ e facta iter vi⸗
uos ita ꝙ getas e iã eccł ie acq̃ſita cũ vſufru
ctus debeat ꝓetatez regulariter ſequi ſi le

miles auẽte ꝗpeia rtinuit vſufructũ: eccłia p̃t
illũ in pignꝰ reipe fructibꝰ nõ ↄputatis ĩ ſoe⸗

tem qe eccleſia nõ recipit niſi qð ẽ ſuũ Si autẽ

auẽte epi et eccłie illiꝰ eſt militi ↄceſſus vſu⸗

fructꝰ cũ eoipᷣo poſſideat illũ iuſte tene' eccle

ſia fructꝰ m ſoetẽ Oputare ſi recepit illũ in pi
Znꝰ Quid de poſſeſſionibꝰ emptis de fructi
bꝰ decie peeptis imſte. nũqd eccłia ad quaz
ptinz illa decia p̃t illas ĩ pignꝰ recipe fructi⸗
bus nõ ↄputatis in ſoꝛtez Endet ray · ꝙ ſic. Et

addit roð. ꝙ B e pemilegiũ eccł ie · ſ. ꝙ res em
pte pecuma eccleſie acquirunt' eccłie ſicut

Zuemnt m milite et mioee vt notatũ e ſupea de

emuĩtate eccłiaꝝ Vtꝝ decime dari poſſint

laicis in feuduũ antiquitꝰ decie et alia bo⸗

na eccleſie dabat' laicis in feudũ vt eã defen
deret et adhuc eoꝝ ſucceſſozes poſſident eas

ſſta vero cauſa ceſſante ꝓhibitũ fuit expᷣſſe ne

decime laicis m fendiꝶ dari poſſent ſicut nec

alia ecełie bona⸗ex e⸗ꝓhibemꝰ? et de his que
fi ·a pla·cũ apłica:et ex de feudis c·. j.Eructꝰ

tñ decimaꝝ laico ↄcedi poſſet ex cauſa ad vi⸗

taz eiꝰ.ſicut etiã vẽdi poſſʒ ad tꝑs:ex ne pᷣlati
vices ſuas · nõ tñ ↄcedi poſſet in feudũ qę feu⸗

dum trãſit ad Heredes . ſed decime nõ: ex e. ad
heredes ſus vero pcipiendi decimas ſcðz bn.

nõ poteſt ↄcedi laicis nec ĩ feudũ nec ad tps
iz nec vneꝙ;ᷓ potuit qæ ẽ mere ſpuᷣale qd in laicũ
nõ cadit ſ̊ ↄpetit tm ei qᷓ ſpualia tribuit. xnj ·

q:j·I· is ita.G̊ bn.ex e·qᷓuis et pła alia ð hac

materia · SFlij diſtinguunt ſicut jo ·tan.ray · et
hoſt. ꝙ decie debent ecekie duplici rõne vel
iure · pmo intuitu diuini obſequij ĩ eis pᷣſtiti.
e e.nouus.et Hhoc ius cuʒ ſit mere ſpũale non

cadit in laicum. eỹ de inſti.c.ij. et de p̃ſerip ·

cauſam que. ſecundo vt in ſignum vniuerſalis
dñ̃ij.ex e·tua nobis.et hoc iĩure cum ſit ciuile
Pnt decime laico ↄcedi non quo ad ꝗꝓpeietatẽ
ſed quo ad fructuum pceptionez et ad tempul
non mꝑpetuum-et ita ꝙ nõ trãſeant ad here⸗
es· vt patet ex e:ad B.et hoc fieri poteſt cau
ſa pietatis et ſuſtentacõiſ pPſone· di. xxxj.ſi qui
vero· Elij vero dicũt ꝙ nunqꝙ; decime dari po⸗

tuerũt laicis in feuduz etiam quo ad ius tpa⸗

le ſiue ciuile ita ꝙ tranſirent ad heredes tune
em̃ intelligitur ius ſpuale penes eccłiam reſi
dere· ſicut aut coepus ſine anima nõ poteſt vi
uere ita nec ſpualia ſine tpalibus poſſunt oſi⸗
ſt ere · ·q .j·ſiquis pᷣbenðas et ex e·ad hec Etſi

aliquod ius videt' Stradicere intelligitur de
ceſſione que eſt de facto nõ de iure:jca decůt·
ray· et alex· an · et hoc videtur ſentire bn· ex e.

quãuis · et videt exp̃ſſuʒ in d.c.ad hoc Bʒ hiſ

ſcòm alios reſponderi poteſt ꝙ ius ſpiritaale

non inutiliter remanet penes eccłiam exq“ ei

vaſallus debitum ſeruiciũ reddit. jnnoc· autt

ex e · ad hoc dicit ꝙ nõ licet ↄcedere decimas

in feudu nec im emphicheoſim. nec in locatõzʒ
ad longuʒ tꝑs ar·de rebus eccł. non alie · ad

firmam d certu aũt tempꝰ ↄcedi poſſunt. ex
ð loca·et ↄdu·c.ij. Quid ſi laicꝰ detines de
cimas in feudum velit eas in alium laicũ traſ
feree nunquid poterit hoc de cõſenſu epi face
re · Eindet bñ. ex e · ꝓhibemus . ꝙ ſatis videtur
ꝙ poſſit ei m feudum de cõſenſu epiſcopi dare
ſicut ipᷣe habet Iſec dicitur ep̃s tuc eas in feu

dum dare ſie mtelligitur illud eỹ de ſen. c. ij.

Si vero aliquis poſſidet eas de facto nec ĩ lai
cum nec in clericũ poteſt eas etiagʒ de cõſenſu
ep̃i tranſferee · vt patet e de hiſ que fi.a pᷣla.
cum apłica · in fi· et er e· ꝓhibemus. Flrqui
tamen cõtradicunt vt patet ibi quoeuz opmio

eſt tucioæ coõm hoſt. in glo· ibid ez · ¶ Hone p
aliquis la mus habeat decimas quas vult dao⸗-

re religioñs ſiue exemptis ſiue alijs · et iðo ſe
habere eas ab illis in feudũ per inſirm̃ fingit
vt ſic quañ reſtituat ipᷣas eiſde ſine ↄſenſu epi
ſcopi nunquid talis fictõ ꝙderit. H ꝙ nõ ge

non poterũt eas acqrere vł recipe ſine ↄſenſu

ep̃i. Doſſunt autem taliter a religioſis de ma
nu laici recipi b acquiri decie ille qͥ illi laico
in feudũ ppetuo ↄceſſe fuerint ante ociliũ la⸗
teranenſe· li.vj.e.ſtatuto:. S. ſane.de illo cõci⸗

lio habetur· ex de puib·.cũ et plantare.t diee·
xpetuo qꝛ ſecus eſt ſi ad tys vt patet ex de Pbi/
que fi ·a pᷣla·cũ apł ica in fi . ¶ Qund ſi neſcitꝰ
de decima hmõr quã tenet laiè vt ſit de de

cimis datis ãte Ocilium vel de decis de nouo

datis poſt ↄcilim Rñdet rod. ꝓſi ex tpe exquo

nõ extat memoꝛia laicꝰ pmõi et anteceſſozes

eius quiete et pacifice tenuerũt eas recõgno-

ſcentes eã habere ab eccłia mediate vł imme
diate et reddetes debitũ obſequin eide eccle⸗
ſie vel alij noĩe eiꝰ.pᷣſumen dũ eſt henigna m⸗

terp̃tacione ꝙ ſit de antiqᷓs ar.dixij· illa alia
vbi pᷣſumenð eſt ꝙ eã teneat iuſte:· Poſt.vo di

cit ꝙ ĩ taliꝛ caſu pᷣſumi otra laicũ miſi habeat
rõne ſedis Ppuilegiu · Quid ſi ip̃e fendatariꝰ

laieus deceſſerit. p̃t ne epᷣs decias quas ile

feudũ tenebat altari mfeudare He ꝙ ſic · ſ. vk
heredi eiꝰ vł extraneo ſr nõ habeat heredez.

vel etiã ſi hmõi feuduʒ alienatũu ſit a feudata⸗-

eio ita ꝙ P ep̃ᷣm facile rcuperari nõ poſſit· ep̃s
foete poteſt illuò alteri laico ↄcedere qui illd

reupet et ab eccleſia recognoſcat ar· ex ð feu-

dis ex pte · St ſcòᷣm roð· ide p̃t ꝓbabiliter di⸗
ci de illis decimis que tenetur a laicis a teèpe
ex quo non extat memoeia nec eas habere ſe

recognoſeant ab eccł ia.ſ- ꝙ eps p̈t eas laiciſ
mn fendũu cocedere- ar. m pocto cex pte ceu ſic
P eũ ꝓcure' vtilitas eccłie qe poſſeſſo directi
