ptãte heat. jntełligeẽdũ eſt ꝙ hereditatẽ ñ vẽ

dicat qᷓi ꝓeiã ſed qſi debitã eceleſie vt pater

etctã ibioe paꝝ poſt. B tho. Teſtamẽetũ aut nł
lo mõ fatere pᷣt epᷣs de rebus ecc leſie qæ ei di

ſpenſacõ eaꝝ tm cõmittit que ĩ moete finitur

ex qua incipit valere teſtamtũ vt dicit' ad he⸗
bee. ix· Si tñ ex cõceſſione pape teſtet ĩtelligi

eur nõ ex ꝗpeio facere teſtametũ. ſ̊ apoſtolica

autoꝛitate ĩtelligi' ee apliata ptas ſue diſpe⸗
ſacois vt eiꝰ diſpeſacõ poſſit poſt motẽ vale·
ELaquu vid ere de ſeðo cʒ qð ẽ offm̃ ep̈o⸗
rum.Circa qð ſciedũ ꝙ epi ſubſunt archi
ep̃is et nibil pñt ſtatuere vel diſponere ð his
que ſectãt ad cõem ſtatũ ꝓuicie abſq; archr

epᷣo ſicut nec ecõuerſo archieps abſq; ↄcilise

ep̃ᷣoꝛ · Sed ſpũalia que ptinẽt ad ſuos ep̃atus
ſicut archieps in ſua dyoc·. ſme cõcilio epoꝝ
jta et ipᷣi licite pñt facere ſmguli ĩ ſuis epati⸗
bus ſme oſenſu archiepᷣi· di· xviij· Pter illuo
er c. ij . in fine . et · ix ·quij:ciparchieps · ſi aũt
nullꝰ. Sut ãt iſta ſcʒ ↄſecrare eccłeſia· et vgi⸗
nes velare:clericos osdinare.altaria in eccle
ſia oſecrata erigere gnteꝙ etiã cõſecret p̃t p
bicer quot volnerit altaria facerebaptizatoſ
in frõte criſmare. criſma ↄficere· ſolemter pe⸗
nitetes recoõciliare lras dimiſſoæas dare di⸗
lxvij·quãuis.de cõſedia.nullꝰ p̃ſbiter · et ð
Oſe · di · v.· ñn opostz. di.lxxjerneo· inter ſubdi
tos mdicare · ix · q: i. ꝓ ſmgulos· et.xj·q·. ij·
de pſona· Cu ſolémtate que habe .xj.q.nj.ð
bent· anathematizare. vnã eccleſiam in duas
diumdere duas vnire ˖ vnã alteri ſubicere · no⸗
uas eccleſias erigere ex cã tame et ñ aliter pᷣt
H facere. ſuꝑ h̊ cen debz ↄſenſum illoꝝ quoꝝ
intereſt reqrere·ex de oceſ.pᷣbeᷣ · ſicut et ex de
ecc.edi · ad audĩam. et · x · q · ij · c. vlt · et · xj · q · ij
placuit. Epale ſynodũ celebeare·xxxviij. di.
qñ reuertetes ab hereſi recõctliare: er de Hhe⸗
re.ad aboledã. Canonezʒ late ſnie quo ad ſub⸗
ditos ſuos ↄdere · iij · q iiij · nullꝰ. multa etiaz
alia que difficile eſſz enareare cucpe ſit p̃ordi
natoe m cũuctis · di · xxv· ꝓlectis.hG̊ nõ debet p̃⸗
ſum ab inferioeibꝰ ep̃o Et ita in apto eſt dra
inter ep̃m et alios p̃latos ĩferioꝛes Vtn epi
ſcopꝰ poſſit vices ſuas delegare ſm ray·
ꝙ pᷣt ea qᷓ ſpectãt ad ep̃alẽ oedinem ſi foete ſit
cã legitima ĩpeditꝰ alij epᷣo delegare vt ↄſec
cõnem eccleſiaꝝ vel recõciliacõz· vginũ vela
cõnem.oedinacõʒ clericoꝝ et ſibia Cauſas e⸗
ciã cmĩales clericoꝝ m quibꝰ agit᷑ ad depo⸗
ſicõz nõ pᷣt alij delegare niſi iuſta cã ĩpeditus
et tuc nõ ↄmittet cauſe diffinicõzʒ · C· de peda
neis . ij · . ij. Sm alios tñ p̃t alij epᷣo ↄmitte⸗
re cũ G nõ ſit ꝓhibiti ſibi Sũt aut quedã alie
quas ꝗpter excelłleciã ſui licʒ nõ ſmt crimialeſ
nõ debz del egare niſi iuſta cã impeditꝰ et tuc
nõ niſi lr̃atis et Snibꝰ ꝓſonis vt eſt cã mrimo
niab et ſimiles.ex de cõſang· ex lrñis · Nõ debz
etiã ↄmittere ptãtẽ diſpẽſandi cum ireegulari
bus ſm ray · Bo ð. vo dicit ꝙ B p̃t qa B̊ nõ eſt
ſibi ꝓhibitũ. Ibſolucõz aũt excõicatoꝝ ꝓ in
iectone manun wiolęeéta in clericũ p̃t alij ↄmie
tere m caſibꝰ ſibi oceſſis a iure cu viderit ex⸗
pedire e de offi· oedi eis · Il ias vo cãs mĩo
res etiã ſpuᷣales vt de deeimis et de iure pr̃o⸗
natꝰ et ſimiles pᷣt delegare elericis er ð iudi:
decernimꝰ qᷓnto.Cecumarias vo cãs p̃t ymo
foste dʒ ind iſtincte delegare etiã laicis· ar · x
q· i. te qᷣdẽ · et m.ò·c· decernimꝰ. in glo. S
qind de indice delegato nuquid pᷣt cãm ſibi ð
legatã alij delegare · Rndet rayp· c· de penis
ꝙ hoc nõ pᷣt regulariter niſi in duobꝰ caſibus
Vnus eſt ſ lis eſt conteſtata cozã eo.ſic mtel
ligitur illò er̃ de ſen. et re iudi · cũ bartholòꝰ
Flius eſt quando vniuerſitas cauſaꝝ alicinꝰ
vel eccleſie eſt alicui delegata. tunc em põt
vnã cauſaz vel duas alij delegate. ff.de iudi.
cũ ptoæ·nno. aut dicit ꝙ p̃ᷣt etiam omes cãs
cõmittere Eal lit G̊ regła ĩ delegato a peĩcipe

qu pᷣt alij delegare· ex de offl. dele · quãuis·
ile tame cui papa ↄomittit mqummcoʒ vł ui⸗
ſione eccleſijs de platis aut mĩſtris alijs faci
endã. B al ij ↄmittere nõ pᷣt·qe in talibꝰ indu⸗
ſtria et fides ꝓpſone vident' eligi · jtẽ cui ↄmit⸗
tit crucè peedicare- Excõicare aliquos vel ab
ſoluere· cu reegulanbꝰ diſpenſare vel penité
cias mingere nõ pᷣt hoc alij ↄmittere niſi eſſtz
legatꝰ.qe nõ ſibi iuriſdicõ ſed certũ miſteriuʒ
eſt ↄmiſſam.exde offi · dele · qm. ij ·
MEaquit vrdere de tercõ ſcz de duabꝰ legi⸗
bS quibꝰ eccleſie ſubſunt ep̃is · Circa qð
ſciendu ꝙ he due leges ſunt lex dyoceſana et
iex iuriſdicõis. De ima ↄſiſtt ĩ cathedeatico exi
gedo et ĩ tercia vł qrta ꝓte oblacõnũ · Et hac

lege ſubſunt ep̃is oms eccleſie p̃ter monaſte
ria.xvj:q:ĩ. ꝓ vtilitate Huic tn legi ſubſunt
capelle monaſterioꝝ · ex e.Oquerete:niſi mo⸗

naſteria eſſent cũ capellis exẽpta· er de Puile
ſi nõ cogetur ad ſynodũ venire mſi habeãt po
pulũ vel rõe capellaꝝ nõ exẽptaꝝ · Bic intel

ligũt illò ex de peiuił.eccleſie· vł mñ ſit con

ſuetudo nec ad miſſam publicã vb oedĩes fa
ciendo recipiũt · xvn · q· ij. duduz · B Hoſt · Dee
ſtabũt tame monaſteria etiã exepta ſeruicia qᷓ
Oↄſueuerũt ab antiquo pᷣſtare ·xviij.q· ij· ſerui
cium. &t cenſum ſtatutum⸗xviij·qij · eleuche⸗
riꝰ. Scðo lex ſczʒ iuriſdicõis eſt quoddam ius
ex quo hʒ ep̃s oĩa ſacra ↄferee.ð cauſis ↄgno
ſcere: delicta cohibere · Huic legi ſubſunt oẽs
eccleſie ſite m dyoc: tã ſeculares eccleſie q̃m

monaſteria:.di. l.acceòens et eoꝝ capelle.ex

e· conquerente. Sed nota ꝙ licet due peedi⸗
cte leges diſtinguãt' ſepe tñ vna pomt' ꝓ al⸗
tera. ex de p̃ᷣſcrip· auditis et de regularibꝰ ex
pte. et de ĩ inte · reſti · auditis · c. Omes etiam
peincipes ſubſunt epis· ex de effi · ordi · om̃es
et: c ſolite. Et ſuis archiepis et eis aſſurgere
debet. et eis iuxta ſe locũ venerabilè aſſigna⸗
re vt dicitur ibidem.
Equit' videre de q̃rto ſeʒ ð canonica po⸗
7 cõne.et de Hac querũt' plura ſcʒ vti ca⸗
nonica pozcõ debeat' epᷣo H ꝙ ſc et hoc ptʒ
peimo pꝑ iura decretoꝝ ſzm que epᷣi pcipe de⸗
bent ptem aliquotã oĩim oblacõnũuũ et redditu
um vncuq; ꝓueniãt . Et ſecũð aliqᷓ decreta vi⸗
detur ꝙ terciã Ptẽ · vt patet · x. q:i.ð&̊ his .et c·
documꝰ. Zzm vero alia decreta videt ꝙ me⸗
dietatẽ ·x ·q.ĩ.anti quos· It m alia quedã de
creta videt' ꝙ; q̃rtã·xij.qij.nobis.et.c.cõceſ
ſo· De mre vero cõi em hoſti · debz recipe qr⸗
tam vt . xij · q. ij · nobis et c · ſe · Cuiꝰ raco eſt · P
mo qa iſta mra ſunt poſterioea: er de cogna.
ſpi.c.i. Scòo qe in illa ſumma oĩa mra ↄueni
unt. ff. de arbi· die ꝓferee. S. ſi plures. Tercõ
quia qð eſt minimũ eſt tenedũ.ex de cen· ex p
te · Quarto q hbec eſt gloſula decretalis quo
ta ſit hec ꝓs exponeciu:e · de offi.oe. Oquerẽ
te. It de Pſcrip· de quarta: et de cen: cuz olim.
nſi rõne pᷣſcripcõis vł ↄſuetudinis dicat ter
cia vłb media. e de v.ſig.ex pte.n. et in.c. p⸗
allegatis.) R nũquid rõe pᷣſcripcõis vel cõ⸗

etud inis dari poterit poscio minoe qrta GS

g· qm.Et ſic jm hoſt.monachi et alij religio

ſm hoſt. foꝛte talis Oſuetudo eſſi ireacõ nabił
tum qe hoc nullo mõ expᷣſſe cauet' ſeʒ ꝙ minꝰ
quarta dec etiã de cõſuetudine · tuz qe quarta
multis roibꝰ vt dictũ eſt ↄpeobat'. puto tñ ꝙ;
eſſet rõnabilis dũmõ eſz pᷣſcripta:ar.ex ð ſen.
et re iudi. qð ad cõſultacõem. S. vlt·. et de ce·
olim cãmet de teſta·officij S nuquid eað

rõne nulla dabit & ꝙ nõ ſzm hoſt. qe talis

ↄſuetudo eſz oĩno ireõnabib et leonina. ar.ex
de cõſue.c.vlt. jmmo. vo dicit ꝙſi cõſuetudo
ſit pᷣſcripta ꝙ nichil habeat nichil hebit. ar.
ex de pᷣſcrip · de quarta.ſ Jed nũquid pᷣſcribi

pt ſm Hoſt · ꝙ ſic· dũ tñ titulus alleget' et
ꝓbet. ex de decimis dudu. Et ſic p̃t intelligi

1ll · ex de ſcrip· de qrta · Vbicũqʒ em eſt pee

ſupeõ cõtra poſſidente opoꝛtet ꝙ titulũ peo⸗

bet ꝓ que talis pᷣſumpcõ tollaᷣ.alias ſufficit
ti tulũ allegare q ꝙFe qbꝰ hec canonica porcio
petat aliqui dixerũt ꝙ capitula ſupeadi⸗
cta mtelligut tm de cachedrali eccleſia ſeðz
vero holſt· peti pᷣt ab oibꝰ eccleſijs infra ꝗꝓpaz
dyoc.cõſtitutis: vt patet· xvj.q/ĩ. ſtitutu ſi⸗
ue ſimt capelle monachoꝝ vł alioꝝ religio⸗
ſoꝝ vł monaſterioꝝ vel alia pia loca ſiue ſmt
Ouentualia vel quems alia ijfra ciuitate l ex
vt colligi pᷣt ex ſuperioeibus·c.· ſpecia liter.ex
de offi. cedi: Oquerente et de teſtametis offi⸗

cij. et c· requiſſti · nõ obſtãtibꝰ quibuſcũqʒ pei
uił apoſtolicis exepcõis vł alijs. ni in ea ̊

dyoceſano et eiꝰ pmdicõ fiat exp̃ſſe mecõ. vt
ex de decimis dudu. c. vlt. em eccleſia in ꝗᷓ
coepꝰ aſſumt rõne iuris ſui peochiab.de omi
bꝰ relictis canoĩcã ſuã hʒ· vt ex e.in nra.qua
re nõ et epᷣs rõe ſui iuris dyoceſani.vt ex e·ð
teſtamtis· c. vlt· Nã dyoc· tota peochia ſua cẽ
ſec. vt er̃ de offi.o· ſignificamt. Nota tñ
qꝙſi aliꝗᷓ relinquãt' intuitu pſone.nichil ex eiſ
ᷣduciv᷑ᷣ. qe relictũ eſt pociꝰ carnale ꝙᷓ; ſpuale

alias ſequeret' ꝙ ð relictis laicis deduci poſ⸗

ſet qð abſuedũ eſſz Bi vo obtetu loci vł ob ſa⸗
lutem aĩie cuicũq; pio loco relmquãt' relictũ
eſt xpᷣᷣo cuiꝰ mcanꝰ eſt ep̃ᷣs· xxxiij ·qv. mulie
rẽ. hoc eſt g primoniũ crucifixi q nemĩ ma⸗

gis ouenit ꝙ vicaric et his qᷓ altario ſeruiunt
a quo corpꝰ vel relictũ aſſumit? ꝙ De qmibꝰ ð̊

duci debet hec poꝛcio canomca &α de obla⸗
cõibꝰ et beeuiter ð oĩbꝰ redditibꝰ rõe altaris
SPu enietibꝰ. licʒ laciꝰ videãt' loqͥ capła ſupi⸗
us allegata in queſtiõe · i de canonica poecõ
ne. vñ de donatis inter vinos nihil exigz ar.

e de ſepul. de his · multomiꝰ de exẽpus vel
al iter onezoſe acqſitis tpaliter ſed et de one⸗
roſe acquiſitis ſpiritualiter indiſtincte debet

ſiue ea moetuaria appel les:vt er & offi. oedi.
conquerete:vel oblacões nõie qnaꝝ etiã moe
tuaria otinet'. vt er de v. ſigni. cum inter. ſiue
indicia aĩe vt e de ſepul. c. i. vel legata ſi⸗

ue relicta ꝓ aĩa in infirmitate de qua obijc k

cauſa moetis ꝓ aĩia vł qᷓcũq; vltima volũtate
Huů tñ obtetu ſine ob deuocõez eccleſie vł pij
loci relicta fuerint Gecꝰ eſt ſi obtetn pſone li⸗

cet eecleſiaſtice dũ tam nõ fiat in fraudem. ꝓ

bantur hec eỹ de ſepul. c. i· et · ij. et ex de ceſta
mento officij · et. c. emiſiſti · Et hoc ſiue ſmt

—

M-

Mobilia ſine immobilia vel quis alia E et
de realibꝰ debet' hec poecõ hoc èé expᷣſſũ. ex

de ſepul. in nra· . tale Exceptis ꝓ. ij. vk. ij.
equis pel armis relictis ſine fraude et ꝗprio
motu et ꝗa deuocõe defũcti ſine alicuiꝰ in⸗

ſti gacione in ſabſidium terre ſancte.vt ðe in

eiſos. c· et ex de· teſt. c. vlt. Ergo breuiter ni
ſi expᷣſſe ꝑ ius vel puilegiũ eximat' qᷓntumcũu⸗
qʒ alias ſit exemptꝰ de ommuſ et ab omibus
exigi põt B poecio canonica que debet' epo.·
J t poecõ canonica epi impediat canom
cam pᷣſ biteri prochialis vel ecõuerſo. c ꝙ
nõ ge ſunt diuerſe et diuerſo iure et diuerſis
debent. Spo em debetur ſua canonica ꝗpter
onus epᷣale qð ſibi incũubit. Dreſbitero vero
debe ſua ꝗpter onus prochiale qð ſubijt. Et
quide ep̃s debet hẽe quartã oĩm alioꝝ intra
ſuã dyoc.relictoꝝ vt pzʒ ex ſupradictis. Dar
rochia.vero q̃rtaʒ nõ exiget m aliquos niſi
ab eccleſia ĩ qua ſuꝰ prochianꝰ eligit ſepul⸗
turã: qe de illis tm debet eius poæcõ exigi qᷓ
occaſione ſepulture obuenerũt. vt innuit ex
de ſepul.cu liberũ et in.c. ĩ nr̃a . penł. v.
eiſoe . p Gcòm vero hoſt.vtraqʒ canonica tã

epalis qm prochialis de oĩbus et ab oĩbus
exi get:qe h ſcʒ prochialis de relictis ĩ teſta

to debet vt innuit' er de ſepul.c.j.et. c.
cum ſup · et · c. in nr̃a· . talem. t pmo quidẽ
ehalis deduce' de vmuerſo qe dignioei debe

tur et poſtea prochialis &i vo caſu foztuito
prochialis pmo fuerit deducta tũc epᷣs pci⸗

piet qᷓrtam qrte prochialis et qᷓrtam oĩm ali
oeuz qð in idẽ redit · NHec hoc tibi videat ab⸗
ſurdü ꝓ ille due quarte de vniuerſo detrahbã
tur· qe ſi pxochianus in ꝗpa eccł ia ſepeliret
et aĩe iudiciñ ei relmqueret' inſolidũ epᷣs et
pſ biter ꝓprochialis haberet totũ et ᷓ̊ de rigo
re iuris cõis fieri debet vt ex ſupioꝛibꝰ ꝓba
tur · et · xii· q:. ij · S. ſi aliud ante.c. ſiq̃s iraſciꝰ
Et ideo ſi de bem gnitate pmiſſuz eſt a iure ꝙ
iſte aliter poſſit facere erẽ̃nens nõ põt ↄqueri
iuſte · quia ſi epᷣs accipiat de oĩbꝰ medietatẽ
de cõſuetudĩe et ꝓprochialis eccłia aliam me
dietate de remanetibus ſaltẽ ei quarta rema
nebit . Cuid ſi prochianꝰ eligat ſepelmi ex
dyoceſiz ſuã . & ilte caſus foete nõ eſt ĩ iure
determiatꝰ. Dic endũ tñ ꝙſi ↄſuetudo appa⸗
ret eſt teneda.vt ptz ex de deci.cũ ſint hoĩes
et:ciad apłice.lioq̃n ep̃o infra cuiꝰ dyoc-
res eſt ſita reſtituenda eſt poꝛcio canonica ſi
cut et eccleſie infra cuius prochie limites ẽ
ſi ta· qe ſi ĩ vita ei alienãdo p̃iudicare nõ põt

multominꝰ ĩ moete: er de ſepul.de his. ſicut

ergo decima rõne culture terre da' illi eccle
ſie vbi terra eſt et vbi cultura exercet. ſic et
hec poꝛcõ. ergo in realibꝰ nõ eſt querenduz
de pſona ſʒ de re.ar.ad G̊ e de decimis.tua
nobis . J. ]· v. et cum de cũctis.· .
e dignitatibꝰ pallij. ti. xlniſj ·
ſtea dicendu eſt de dignitate pallij
que Ouenit aliquibꝰ epis et 5̊. Circa
qð ſciendũ qd ſit palliù. Et quid in eo
cõferat' et ſignificetᷣ. quis ip̃ᷣm Oocedat · et m
quibꝰ verbis. cui ſit cõcedendũu ꝗbꝰ locis et

7

tempoeibus eo eſt vtendã . et qua pallio põt
quig vti: Quantũ igic᷑ ad pmũ eſt ſciendu. ꝓ
palliũ eſt inſigne oenamentũ archiepi vb epi
ſuamptum de coæpe beati petri vt dicic' er de
elec· ſignificaſti In pallio aũt plenitudo p6
tificalis officij et archiepalis noĩs appella⸗
cio cõfert. vt patz ex e.niſi. vn licʒ ſic epm
ſecratꝰ. añ tñ pallij recepeõeʒ nõ eſt archi⸗
eps appellãdus. vt de ibide m glo.ꝓpter q8
añ pallij recepeõeʒ eccleſia ðᷣe viduata. vt P3
c. di· qm. quia ſine pallio quedã expediri nõ
pñnt vt pʒ ex de elec. ꝙ ſicut· . pterea- Non
em licʒ archiep̃o ſine pallio cõſiliũ ouocare
criſma cõficere. baſilicas dedicare. clericos
oedinare:epᷣos oſecrare. vt ibiòe de. nec vir⸗
gines conſecrare.ex de elec.ſuffra Raneis in
Slo:et.c. tranſmiſſ · vñ electus in archiepm
Ofirmatus põt oĩa que ſunt iuriſoitõis et nõ
que ſunt oedinis.qe m ↄfirmacõe ↄſequi oĩa
que ſut iuriſ miesi Wi eo ↄfirmato põt oĩa
bnficia ↄferre.ex de elec.noſti.electos cofir
mare· ex de tranſla.cũ ex illo. Nec obſtat id
oe elec·ſuffraganeis . vbi ðᷣe ꝙ electus in
archiepᷣm ↄfirmatꝰ pᷣt mãdare ſu ffraganeis
ſuis vt electũ ſue iunſdicõis debꝛãt cõſecra⸗
re licʒ hoc nõ poſſit facere.Nõ em ſequi põt
alijs mãdare ergo põt hoc facere põt em̃ ali
cui epᷣo mãdare ꝙ ſubdicos ſuos oꝛdinz. ipſe
tũ eos oedinare nõ põt. Gacio huuiꝰ eſt. qꝛ p
hãc demãdacõʒ nihil omittit cũ ipſi ex oedie
et Oſecracõe quã hñt hoc facere poſſint. Nec
eis deſit niſi ꝙ illi nõ ſunt de ſua iuriſdicõne
hec berñ. ex de crãſla. cum ex illo in glo.fi.
Ap̃e tñ refert ſup hoc plures opri.ibide.jn pa
pa aũt palliũ deſi gnat plenitudine ptãtiſ vt
pʒ ex e: ad honoesë. Aõcedit aũt palli papa
alicui plato in curia exñti vel eius nucio vł
mittit illud ꝑ apocriſariog romane curie. vt
ex de elec. ſignificaſti.c.di.palliũ.Eſt ãt pal
liñ ptim bnᷣficiũ pſonale.vñ cũ pſona ſepelr
et ideo ñ dðz alicui p̃ſtari·ex e.ad HG.c.ij. par⸗
tim eſt locale qe ſi traſ ferac ad aliam ſedem
ep̃alem vel archiep̃alem cũ eo nõ trãſfertur
ſ remanet ibi·ex de poſtubł.bone.jn ſũ.ber.
notat' exr e:ex tua in glo:gõcedit' aũt palliũ
his verbis ad honoæe dei om̃ipotèétis et bea
te marie virginis et beatoꝝ petri et pauli et
dñ pape gre goeij et romane eccleſie neenõ
eccleſie tibi cõ miſſe tradimꝰ tibi pallium de
coæpe beati petri ſumptũ plenitudinẽe videlz
põtificab officij vt vtaris eo intra eccleſiam
tuam certis diebꝰ qui expmunt ĩ puilegijs a
ſede apłica ei ↄceſſis Eſt aut dandũ pallium
cũ cõceſſione puilegij noui vel renounacione
antiqui · vt patet· c. di. c. fi. Gõceditur autem
palliũ archiep̃is oĩbꝰ et aliqbuſ ep̃is ex gr̃a

ſpãh: vt ptz er de p̃ᷣſump.cũ in iuuentute. Ee

cui cõpetit palliũ debʒ inſtãter petere ip̃ʒ vt
patet · c· di. pſca· St da ip̃m pete infra treſ me
ſes a tpe dſecracõig ↄputãoosvel a tpe cõ⸗
firmacõis ſi foete iam erat ↄſecratus t niſi
peci erit ipᷣm impedimẽto legitimo ceſſate po
teſt de hoc acenſari et a digmtate remoueri
di . c. qm et ex e. niſi · Ec qñ recipit ip̃ᷣm mrare

debz fidelitatẽ et obedienciã romane ecckie
di. c.pᷣſca. Vtic aut papa pallio ſemꝑ et vbr
q;. Flij autẽ Plati nec ſempꝑ nec vbiqa: qe ille
in plenitudine ptãtis iili in ptem ſolicitudi
nis ſunt aſſũpti:ex e: ao lgonoæc: vñ iili i ſaa
ecclſia- iò eſt ſmn wet eccieſia ſue Puincie
ſi lit archiepᷣs vel ſue dyoc· ſi ſit epᷣs vtentur
pallio et certis diebꝰ qui in pmlegio ſue e⸗

cleſie otinent. ex e:c. . SFliqn tñ ex ſxãti cõ⸗

ceſſione licz alicui ex ꝓumciã ſuã vel vppoc⸗
vti pallio ꝓ miſſis celebraois ꝙ ſuffragane⸗
18 oſecradis et clericis oedinadig bumé fiat
de pmiſſone illiꝰ in cuiꝰ dpoc·celebrat: æx·
e: ex tuaꝝ· Hõ debʒ etiã vti niſ pallio ſuo et
nõ eius ad cuiꝰ ꝓuinciã vadit cum ſit pſona

le vt dictũ eſt.vt pz m.c.ex· tuaꝝ ĩ glo vij
Antelligendũ ãt ꝓ poteſt vti ꝑpallio tm i miſ⸗

ſarũ ſolenijs di: c: contra moæeet tantũ intra
eccleſiã.vn ſi ↄtingat eũ indutũ veſtibus ſa⸗

cris eccleſiã ꝓceſſionaliter vł aliter exire tůuc
pallio nõ vtet᷑.ex e·c·· NHotat etiã bern· ex ·

e.ad honoæe qui ſut dies illi in quibꝰpallio
eſt vtendũ et dicit ꝙ ſint iſti. ſeʒ nata·dñi· fe
ſtiuitates ſancti jo. enã et ſancti ſtephamcir
cũcihio epõpa:onica de ramis palmaꝝncena
dii. ſabbatũ ſanctũ.tres dies reſurrectionis
penthecoſtes⸗Ffeſtũ ſancti 1oe bap-et omn ſum
apł oꝝ.· feſta beate marie· et oĩim ſanctoeum.
dedicacio eccleſiaꝝ:pncipalia feſta eceleſie
ſue.oꝛdinacõ clericoꝝ: cõſecracio epon an
niuerſariũ ſue ↄſecracois:ar:aò hec ex de fe⸗
rijs · c. vlt· et ð ↄſe·di · iij.· ꝓnuciandũ. et niſi
ſint iſti puilegiati neſcimꝰ pciſe ꝗᷓ ſint dies it
li vt ide dicit er e.tua. Mitrã aũt et annulu
paſtoeale def ert qlibʒ archieps vbiq; in mif
ſa puata di.xxxj. cleros:in eis em ñ ignifica
tur plenitudo officij ſicut ĩ pallio· S nun
quid ſucceſſoꝛ eius qui trãſfertᷣ eoip̃o ꝙ; con
firmat᷑ pallio qð inuenit ibi vter. E& ꝙ non
ſine licecia ſpeciali pape vt dicit bern. ſupil
lud.c.hone.in Ffi.· St papa iniuriaz ei facerz ſi
denegarz Ppailegiũ qð habuit eius p̃deceſſo⸗
ff·de aqua quoti · eſti · . · S. penł. De digmta
tibus et eaꝝ officijs inferioeibꝰ n ꝓſequoæ
quia fere quot ſunt eccłie tot circa ea ſut cõ⸗
ſuetudines varie· ex de ↄſue.cũ olim in fi. et
ex de exceſ.pla.ad hoc.Siqus tñ velit ſcire
quid iura ð talibꝰ dicãt.legat di⸗xxj. cleros
et di.xxv.plectis: et ex in titulis ſpecialibꝰ
P totum.iſ.de offi:oedi.de offi:archipꝑſ biteri
pri micerij et ſacriſte: de epᷣis etiã Ptermitto
qe ſunt hodie ab eccleſia remoti ꝓpter inſolẽ
ciã ſuam di. Ixviij· ꝗ. j. hi vero et· c· ſe. m pn·
eiuſoe.di. ponit' iter eos et epos dra triplex
Obe ofſicio indicis oedinarij ti- xlv.
ELinde q? dictũ eſt de platis qᷓ ſunt iu
dic es oꝛdinarij ↄſequeter ↄſiderandũ
eſt de officio iudicis o'dmari]- Et pri⸗
mo quis e inder oedinariꝰ. et qͥs en ↄſtituere
põt.ſcõo qð eſt officiuzʒ eius et qᷓ ꝓtãs·tercio
quibꝰ mõis oedmaria iuriſoicio impedit' vk
fineiren pmũ ſciendũ ꝙ oedmariũ oſti⸗
tuere põt pnceps vt papa ĩ ſpmitualibꝰ inſti
cuit ꝓmatesarchiepos.epᷣos. Et impatoe in

ſecularibꝰ.duces marchiones comites et hun
iuſmod:. vniuerũtas etiã acit udicem oe i
nariu : ex de iudi decernim?. Eoéſuetudo etia
et lex dant uriſoicione oepmariã vt pac · C.
de eman. l. j. et. F· de iuriſ · om· iudi · l. et qe
põt ergo dici: qꝙ; omes miſtri ecclie qui p ele⸗
ctione creanariſoicõez oedinariã Pnt exq*
admiſtracõeæz cõſequit niſ ↄſnetudo ↄtrariũ
opetur. q credit verũ hoſti · Im o· Bʒ tales
audices oedinarios face nõ pnt in ante. & ma
dDa ꝓn·. eos aut. cob . i· Kotandũ vero hm
gof. ꝙ electus in ep̃m p ↄfirmacõez ſoeti tur
auriſoicõeʒz i oĩbꝰ p̃ᷣter ea que diſcuſſionẽ ma
ioꝛẽ engut et munꝰ ↄſecracõis requirunt vt
patz ex de eleg traſmiſſa. B tñ fallit ĩ duobuſ
caſibus i quibꝰ electus admiſtrat añ ofirma
cionæ.et exercet iuriſdicione. ꝓᷣmo m electo ĩ
papam:qui ſtaum admiſtrat.di.xxiij· ĩ noĩe ·
et ey de elec- lacʒ · Gcòo m electo cõcosditer
vltra ꝓtaliã oiututoe et eccłie romane imme
diate ſubiecto p̃ᷣter actu alienãdi ex elec.
nihil. in fi· Et ſzm h mtelligit illud e de in
dic. decernimꝰ? et.xxv· q: iin· c..·· hec gof · Rt
tendunt' aut ĩ qltate iudicis oedinarij . hec
ſcʒ cõdicio·ſexus:etas diſcrecio fama.Cõdꝛi⸗
cio.ne ſczʒ ſit ſeruꝰ.iij.q:vij· . cria· Sexus ne
ſeʒ ſit femiaxxx·q vlt· mulier. Stas vt ſit ma

i0e:xx. annonz- FfF- de arbi. cum. l. vb adminꝰ

xviij. ff. de re iudi- qudã · Diſcrecio vt. L. ſci⸗
at diſcrete ubicare. q- vi⸗tria Eama ne
ſcz ſit infams.n.q:vip in famis· . tria·tn i

cet infamia faciat ne oedĩariꝰ iudicare poſ⸗

ſit quantu è de merito vite · ſentencia tñ iudi⸗
cizg infamis vel crimioſ tenet· Hec põt repel
li oedmariꝰ ꝓpter talia a iudicãdo qndiu to⸗
leratur ĩ officõ ſuo· viij.q:iij. nõne ̊m gor᷑·
AVt epi ſint oꝛdinarij iudiceſ monachon
Eñnde gotr᷑. ꝙ ſiæ· licz habeãt medies adiuto
res vt ab bates vel poερο.ad hos em pertinz
pꝓma monachon coerecto G eis nõ coerigen
bus vel foete coerige nõ valetibꝰ ſuccedunt
epi:ex e.q̃nto. Vtrũ archiepᷣus ſit index o⸗
dinariꝰ in tota ꝓumncia ſua· Pndet gof · ꝙ ar
chepᷣs eſt index oedinariuſ et cõpetes epoꝝn
ſuf fraganeoꝝ ij: q: vij- metropolitano. et.
x · q: i.qe cognouimꝰ.goꝝ ãt ꝗᷓ ſuffragãeis
ſahſut eſt iudex oedinariꝰ ̊ non cõpetes niſi
in certis caſibꝰ de qᷓbus dictũ eſt 5 titulo de
dignita te archiep̃ali.ex e.paſteꝛab. Sʒ nũ
quiò eps habʒz ſuꝑ ſe circa fabditos platozũ
quos hʒ ſab ſe ð ſua dyoc. vt cauſe ſubditoeũ
Pillos pᷣlatos medios qſi ꝑ gdum tranſferã
tur ad eũ ſicut S dictã eſt de archiepo reſpe
ctu ſuffra ganeoꝝ Pñdet gof. nõ oms em
cauſe clericoꝝ tractari debent apud epm qſi

apud maius tribunal.ex de offi:archidi: cu

ſatis · Et Hʒ̊ etiã ſentit hu.tan.et jnnoc. Sxcipi
unt tñ exemptos vt dicit hoſt. ex de pmb. ex
Pte · & õtra alios aũt ꝓcedet epᷣs miſi ĩpediat
eũ longa ↄſuetudo vł indul gencia ſpecialis
tũc em n cognoſcet niſi ꝓ appellacõeʒ; defe⸗
rat' ad en vel aliqs de alijs caſ bꝰ interneni
at ſie intelli gũt ið ex exceſ.pla.c.ij· et ſib ia
Cõſuetuòo aũt pᷣſcripta ñ obeſt epᷣo· ex ð of⸗

D N

archidia· cũ ſatis. Hhec· de hoſti . Flij. vero vt
o. et lau:dicũt ꝙſi p̃lati inferioꝛes epᷣis per
electione et cõfirmacõeʒz ſeu p cõſuetudinem
habeãt oedinariã iuriſdicõez· ep̃s cognoſce
nõ p̃ᷣt ð cauſis ſubditoꝝ ꝗꝓpeioꝝ niſi p appel
lacõez vel alio mõ legitimo trãſ f erant ad euũ
vt de archiepo dictũu eſt 3̊. Secundũ ãt goł.
circa G̊ debet attedi antiqua et appeobata cõ
ſuetudo ſic plerũqʒ ĩ ſib ibꝰ ſalue tñ eo qð di
ctu e ᷓ de abbatibꝰ circa monachos Si vero
non appareat de ↄoſuetudine ſtandñ eſt opi·
prime · m Hoſti.
Egquitur videre de ſcðo:.ſcʒ de officio et
ptãte iudicis oꝛdinarij. Circa qð cõſide

randuũ eſt ꝙ officiũ eins eſt curã ſubditoeum
hrĩe · viij· q-j.qui epᷣatũ. ſin gulos ꝓ poſſe u⸗

rare · viij ·q:j.clemẽes.cũ mſericoꝛdia inqrere
et ea ſi fuerit legitime cõuicta ſzm ſtatuta ca
nonũu punire· ex e.c.j.q̃ ñ debzʒ iĩ queſtũ pecu
nie vouerte vł ĩ Suame alind ↄmutare ex e. ir
refragabił · J. fi · Diſtin gue tñ ſzm Hhoſt .· ꝓ ſi⸗
q̃s ſit accuſatus et cõmctus et certa pena re⸗
perit' in iure illa debzʒ infligi nõ maioe· alio⸗
quin iudex fit infamis.C. ne ſanc.bap.reite⸗
ret. l. iij . in fi .·qð intelligo niſi cã ſubſit ali⸗
ter cõtra · ff· de penis· reſpiciedum. vbi vo n
eſt ſtatuta pena certa vł ex officio mero inq̃⸗
rit. iudex Pcedẽ dehz eqcate ſeruata ſemꝑ in
Fartd humanioꝛèe declinando. ſzm qð pſonas
loca et tꝑa viderit poſtnlare. ex ð tranſac·ex
Pte. Mõ tñ debet leuare pecuniã ex auancia
qð intelligit hoſt.fieri qñ retinet ſibi. et ſic
loquit᷑ ex de penis.licʒz et·xvj.q.j.pᷣdicatoe·
et ſiłia:niſi foete vbi ſtatutũ e ſiqiis tale qᷣd
cõmiſerit ſoluat tm̃. tuc em põt leuare et ſibi
retinere · ſic loquit ſzm quoſdã.ex e.· dilectꝰ
tñ ſtatutũ tale n videt᷑ rõnabile ſzm hoſt. Be
gulariter aũt qᷓntũ ptinet ad coerectõeʒz cre⸗
dit hoſt · ꝙ iſta pena eſt infligeda qᷓ magis ẽ
timeda.ex vt li.nõ cõte.qm̃ frequeẽter Decca
toees occultos celare dz ſiue ho ſciat vt pᷣſbi
ter ex · e · c · ij · ſine vt hõ exquo ñ p̃t ꝓbari.vj
q·ij· ſi tm· et·c. placuit.· Qõpaciec eis quos
punirz. di · xlv. vt iuſticia eerſat aũt ptãs
oedĩarij pᷣcipue cca tria · ſ. coerectõez iudiciũ
et punicõezʒ. Et adò B; ſatis Ouęniunt verba ca
nonũ.coerce:coeripe·excõica:degrada. Co⸗
erce monedo.coeripe impedendo. et B oedo
locũ hʒ ſʒm gof.cũ aliqs puniri dzʒ ꝓ contu⸗
macia.ſecus eſt ſi ꝓ crimie:tũc em pena inci
pit a degdacõne et finit in excõicacõne. di .
xxxj· dictũ· et er de iudi.cũ nõ ab hoĩe.Con
tumacia vero incipit in excõicacõe et finitur
in depoſicõe · di · xxxiiij· quoæundam. d B
nota ꝙ oedĩariꝰ ptãtẽ q̃ ſibi ↄpetit ex officio
abſoluedi excõicato:z ꝓpter pcuſſionem cleri
coꝝ ĩ aliqbꝰ caſibꝰ pᷣt alteri delegare. ex e·.
c· vlt.ſj̊ q tale ptãtem hʒ ex ↄmiſſione eã non
põt alteri ↄmitte·ex de offi ·dele.c. vlt. Ite qᷓ
pPtineãt ad oꝛdinariã iuriſoicõez legitur er e ·
conquerente
Equit vidẽ de tercio.ſcʒ quibꝰ mõis oe
dinaria iuriſdicio impedit. vł eciã finit
ECirca qð ſciẽdũ ꝙ ſicut tradit gof · ver ĩpedy

dupliciter· ſcʒ p ipſius oedinarij ab offico ia

ſpeſione et p excõicacõeʒz vt pz·xxiij.q:j.an⸗
diuimus in ſpualibꝰ vo negocijs vel cauſis

impedit alijs mõis · ſ. p a pp ellacõezꝭ. recuſa⸗

cõeʒ · relacõez ad ſupioee. negocij reuocacio
nem pfectã·alij omiſione Et ꝓp alios modos

quos põt ꝑ ſe notare ꝗlibz ſtudioſuſ Einitur

ãt oedĩaria uriſoicõ qdrupłr.ſ. moete depo⸗
ſicõe.trãſ lacõe.et digtatis renũciacõe ec hꝰ
quo ad pſonã remanet tñ penes capłm vacã
te eccłia.ñ tñ ĩ oibꝰ qe nõ ĩ ↄceſſionibꝰ ꝓhe⸗
danz · e ne ſe · va.illa remanet inquã de oſue
tudine ſzm go· Quod hoſtie. coerigit diceng
ꝙ capł m de cõi mure et lege hbʒ hãc iuriſdicõ
nem.vñ et face põt ↄſtitucõeʒz ſic vniuerſical
ſicut collegiũ · licitũ ñ tñ hʒ exerciciũ n ſede
vacãte: ꝙd h̊ nota ꝙ etſi ſupioꝛ mãdet oedĩa

rio vt faciet id qð alias face poſſo ex officio

ſuo ñ tñ ipᷣe oedinariꝰ ſp exequit᷑ vt delega⸗
tus rõne mãdati·ſ̊ pleruqʒ; vt oedinariꝰ jure
oedinarie ptãtis · vt ex e · lz. et c. gue · ſepe em

oedinari] ꝓcurã ſibi ea mandari que ipᷣo iure

ſuo face poſſent ad ſuã excuſatõeʒ . di . xj. quil
neſciat · Nõ tñ ſzm hoſt· dat' gpter HG̊ tał ptãs
ſup exemptos vt ðe ĩ.c uem.nec cõi iuri de
rogat vt ĩ:c.liczꝭ :· Preterea ſepe ſupioe ñ ite
dit omitte ſz remĩtte.vñ ſi vult põt cognoſcè

põt eciã alteri delegare · ff· de offi · pn. ſepe ·

De vicaris t · xlvj.
e⸗ de his qᷓ ſeruiũt eccleſijs noie
ꝗꝓprio.videndũ eſt de ilk q ſerumũt no⸗
mie alieno.ſ.de vicarijs· et pmo quid

ſit vicariꝰꝭſcòo qð eſt officiũ eius · tercio qñ
licz p vicariũ deſeruire.q̃rto qð ius hʒ vicari
us in eccleſia ĩ q̃ᷓ ſeruit et an poſſit ꝓł es vica

rias hee q̃nto ð officiali ep̃i ſine vicario vtꝝ
ſit iudex oedinariꝰ vel delegatuſ. et an ab eo
ſit appellãdum ad epᷣm vel archiep̃m. Circa
pmũ ſciendũ ꝙ vicariꝰ eſt qᷓ vices alteriꝰ ge
rit· ſiue in officõ ñ ↄtencioſo · vt ex e · p totuzʒ
ſiue ↄtencioſo· vt · C· ð offi:eiꝰ q̃ vice ali.ge

rit p totũ . Hõ licz aũt alicui inſtitnere vicari

um q ius hʒ ĩ re ſine auẽte ep̃i ·põt tñ ſocinz
tenere cuꝰ auxilio fulciaꝰ. vicariꝰ vo epi cõ
ſtituit' p epᷣm ſine capło cũ ip̃e eadem pſona
cũ epᷣo cenſeat vt infra diceꝰ. et G̊ approbat
Oſuetudo q ĩ talibꝰ eſt ſeruãda ex de his qᷓ fi.
a pᷣla.ea noſcit᷑.Gq̊ holſt.VYicariꝰ aũt vicarium
cõſtitue nõ põt er e.clericos·ſic nec delega⸗
tus delegatũ.niſi datꝰ eſſʒ a pncipe.C. de iu
di · a indice et ex de offi · dele · ſup qſtionũ · B
tñ fallit ĩ archipᷣſbitero qui cũ ſit vicariꝰ epi
in ꝗbuſdã ſpũalibꝰ. ex de offi. arpᷣſbiteri mi
ſteriũ ĩ fi.aliũ tñ vicariũ dare p̃t vt ðe wbide ·
Irca ſzm eſt videndũ qd eſt officiũ vica⸗

rij · & ſeruire eccleſie et ꝓſone· ex e · ꝓuideal

Et ecn eos cura reſpici at aĩiaꝝ · ex e · c. vl. pſbi
teri fi ẽt et ad H cogenꝰex ð elec.cũ ĩ cũctis.
Irca terciũ ſciendũ ꝙ ñn videtur lice p vi
cariũ deſzuire niſi ĩ certis cauſis: Drimo

ſi ex indulgecia ſpãli ↄpetat alicui nõ reſide
Scðdo ſi ↄſuetudo excuſet ñ reſidentè·Tercio

qñ eccleſia depẽdet a p̃beda. vt er de pben·
expoſuiſti · et· c·extirpade. Quarto ſi plona ſy

culpa ſua incidit debilitatẽ vel defoemita te
ſiue moebum. ita vt ꝓ ſe deſeruire non poſſit
Quinto qñ immet ꝓfectõ neceſſarta vt ex de
ap·. puenit vel velutaria tñ vtilis et honeſta
vt ſtudij vel pegnacõis cauſa cu licètia tam
plativt pzʒ de cole·di·v.nõ opoetʒ · Et ide eſt
de cõſimilibꝰ caſibus. Jexto cũ eſt occupatꝰ
in vtilitate eccłie vł m ſeruicio ep̃i vel pape
in his tn tribꝰ caſibus abſens dicit᷑Q reſidere
qꝛ ſeruit eccbie vel in ſe vel ĩ his in qui bꝰ cõ
ſiſtit bonuz plurium vel oĩm eecleſiax ·. ſicut
bonũu exercitꝰ in duce. .
Irca qrtũ ſciendũ ꝙ vicariꝰ Hʒ B; ius ĩ ec
cleſia.ſcʒ ꝙſi de cõſenſu pᷣlati ſit inſtitu⸗
tus remoueri n põt a pſona ꝗᷓ inſtituit eũ vel
ſucceſſoee eiꝰ.ex e.aò hoe.et de arbi.nõ ſine
Curã hpʒ aĩlaꝝ · ex e.c.vlt jus Habzʒz in re Et iõ
hns dnã vicariã nõ põt hee aliã. ex. e. pinde
as. Et vicariꝰ in vna non põt intulari in alia

vicaria reteta.extra de reſcrip·poſtulaſti · Et

intitulatus in vna nõ põt fieri vicariꝰ i alia.·

ex e · c.. · gere etiã põt et ouenire noĩe eccie
ex de fi.inſtru.ꝓpetuꝰ.q oĩa in vicario ꝓpe⸗
tuo locũ hnt.talis em ſuo noĩie poſſidet ſicut
is qui ↄòncit ad tpꝑs n modicũ.vt.Ff. ſi ager
vecti · vel emphy.pe.l.vlt.in fi. Et nibilomi
nus poſſidet ꝑ eũ plſona qę is poſſidet cnꝰ no

mie poſſidet. ex de reſti.ſpo.cũ veniſſet · hec

Sof · X– ' B nota ꝙ vicariꝰ ius habz petedi
aſſignari ſibi de redditibꝰ ecckie cui huit eõ⸗
Sruã pocõez ſi mmus habeat cõpetentez: dz
em hee tale qð in de valeat ↄmode ſuſtetari ·
ex e · ad q̊; ſam hoſt.ota eciã ꝙ vicariꝰ pa
pe nõ p̃ᷣt ex vebe lr̃as ↄcede niſi eide ſpãaliter

cõcedat: ex e.tua ſm hoſt. Ite vicariꝰ habz

oĩa qᷓ ptinet ad iuriſdicõeʒz eius cuiꝰ viceé ge⸗
rit. C.· de offi · eius cui man. eſt iuriſ dicio· l.
j·pterea qᷓ nõ trãſent ſine mãdato ſpãli:ex de
ołfi ·le · ꝙ tranſlacõezʒ · hec berñ di:lxxxvj· et
ex e.tua nobis.

Ce⸗ q̃ntũ ſciendũ ꝙ ſzm gof · vt ptz ĩ ſua

ſuma eiuſoẽ ti: offici ales ep̃i ſut delega⸗
tiet a ſnia eon e appellãdũ ad ep̃zʒ · hoſt. vo
tenet ocrariũ qᷓntũ ad vtrũq.eiuſdem ſnie eſt

Inno· wvib · dur · et jo·an· vñ ſm eos officia

lis ep̃i eſt oedmariꝰ.Nã oſiſtoem eius et epi
idem cenſet.vñ hʒ uriſoicionẽ oedinariã q
ꝓbat᷑ er de appel.romana. et. C.· e.· l. .· et · ij ·

EIt cu eadẽ pſona cenſeat᷑ cũ ep̃o ab eo ſicut
ab epo eſt ad archiepᷣm appellandũ.licet ab

archidyacono et inferioeibꝰ eozunq; officia⸗
libꝰ ſi ñ ad archiepᷣm ad epᷣm appellanduʒ
niſi ſit ↄſuetudo in cõtrariũ. vt ex de appel ·
romana.Et hi ſcʒ officiales ep̃i videntur eſſe
oed inarij· ſine admiſtraeõe de quibꝰ loquit᷑ ·
ex de ĩ inte. reſti .·cã · J. delegati.liczʒ id alicer
intelligi poſſet. F delegato vo officialiſ ep̃ᷣi
põt aꝑppellari ad ipᷣm officiale vł ep̃m cũ ide
ſit cõſſtoeiũ vtriuſqʒ; vt dictũ eſt:ad h ar· fſ
quis et a quo ap. l.j/G. ab eo:ꝙ aut idem ſit
Oſiſtoeiũ ep̃i et officiał ſui nũc eſt declaratũ
li: vj.de cõſue.non putamꝰ.
PBDe regęł aribꝰ ſiue religioſis ti · xlvij·
Onſequèter habi to de pſonis eccleſia

ſticis ſecularibꝰ.dicendũů ᷣeſt de pſonis eccle

ſiaſticis religioſis et qe religioſi ſũt in ſtatn

Pfectois vt infra orcet. beo pmo cõſideran
dum eſt de tatu pfectõis in cõi. ſcòo de his
cõiter in quibꝰ pncipabr oſiſtit ſtatus religi
onis. tercio ſpal iter de obediencia religioſo
rum. quarto ſpãliter ð pauꝑtate religioſoꝝ
quinto de Pationibꝰ eoꝝ ſexto ð quibuſdaz
vtrũ cõpetãt eis· Septimo de ↄpacõe religio

nu ad inuice: octauo de religionis ingreſſu.

nono de apoſtaſia religionis. Decimo de do
mibus religioſis vtruʒ epᷣis ſint ſubiecte·xj ·
de capitub monachoꝝ: De mõ aut faciendi
ꝓfeſſionẽ in religione habitũ eſt ſatis S. Li. j·
ci.de voto pᷣeipuear.vj· et. vi· de moõ aũt vi⸗
uendi et habitu et capłis et viſitacõibꝰ reli
gioſoꝝ pz ĩ regulis et oſtitutõibꝰ et oedina
cionibus eozudem Mecnõ et e? de ſtatu mo.
ꝙ dei .cũ aò monaſteriũ.in ſingulis· ea que.
Ftez li. vij·e·ti · ne in agro· vbi ſtatuunt' que
oã de monachis nigris et. c· accedetes ˖ vobi
pcipic ꝙ moniales annis ſingulis viſitentur
REirca pmũ qò eſt de ſtatu pfectõmis in cõi
qrunt plura.ſczʒſotrũ pfectio vie coſiſtat ĩ p⸗
ceptis · & aliqu dixerũt vt thof ꝙ& Humana
pfectio in viaſp ſe et eſſenciab roſiſtit in duo
bus pᷣceptis caritatis qᷓ eſt finis diuine legiſ
ſecudario aũt et inſtrumentalr ↄſiſtit in alijſ

pceptis et oſilijs ꝗᷓ oedinan ad caritate· Pre

cepta em oedinan ad remouendũ ↄtraria ca
ritati cũ quibus caritas eſſe nõ põt. conſilia
vero ad remonendũ impedimẽta actꝰ carita⸗
tis qᷓ tñ ñ ↄcrariant᷑ caritati as⸗ aũt givił.
de mara·. ꝓfectio huius vie oↄſiſtit ꝓ ſe et eſſe⸗
cialiter nõ tm in pᷣceptis caritatis ſo etiam in

alijs pᷣceptis mozalie et ↄoſiins quia moza⸗-

tum qᷓ ſũt eſſentialiter ꝓpfectõesſvirtutes qui

lia pᷣcepta nõ pᷣcipiit niſi ges Eieke virtu
c ſat ꝓfectões pmeſactꝰ vo

1 ſue pfectõ

nes ſede. et ꝓphibet otraria. Babr oſilia nibi
alind cõſulũt.et ſic pz ꝙ in iſtis eoſiſtit eſſen

ciabr ꝓfectõ hoĩs min via.oſiſtit etiã inſtrume

taliter in eiſdẽ. virtutes em alie a caritate et
opa eaꝝ ſut pfectões et nibilommus ſũut in⸗
ſtrumeta cooꝑantia et oedĩata ad vlterioꝛez

pfectõeʒ; · Garitas etiã vie eſt pfectio et nihi
lommas inſtrm ad beatitudine oedinatuſve

rum e tñ ꝙ pfectio attedit pncipalr ſm cari
tat? vnuquodq; em dicit' pfectu eſſe inqntũ⸗
attingit finem ꝓprium q̃ è vltima pꝓfectio rei
caritas aũt eſt que nos vnit deo qui ẽ vltimꝰ2
