vł madato epoꝝx ſiue mqſitoꝝ aut ſalte aleg⸗
rius eoꝝ a capeõe vł carcerę liberauerit.?

c
execuc õz iuſticie ſibi ꝓ eode crimie a a

vł altero ipoꝝ miᷣctaz · ꝓmpte Put ao ſuum

ſpectat officiñ facè retractãt · vł aliquã ĩ ſoꝛx

ſmam vł ꝓceſſuz impediũt quoquo mõ ſ. dire⸗
cte vel ĩdirecte Siqs em p̃dictoꝝ almquid cõᷓ
tra pmilſa fecerit. aut negocio p̃dicto fidei 38
mncübit ep̃o ł inqſitoꝛĩbꝰ ſe oppoſnerit ipm
aliquatenꝰ ipediuerit. MHecnõ et qui ſciẽter in
pᷣdictis dederit auxiliũ ↄſiliu vł fauoæez: 15PO
zure ſunt excõicati:q̃ ſi execicacõz p annuʒ ſua⸗
ſtinuerit animo ptinaciextũc velut hereticus
odenent li. w.· de hr. ve inqſicõis · S3 quid ſi

odinariꝰ et inqſitoe diſcoedãt de madato· qeꝛ
9

vnꝰ mãdat pumri et alter dimitti · &Æ£— Brndet
jo.an. ſatis vide' tuc ſupſedendu donec ſup
hoc papa oſulat vj:e.p B alia lr̃a Habz ex B.
Quartꝰ caſus ẽ otra qnẽlipʒ: Heticos cre⸗
detes receptoees defeſozes vel fautoses eoꝝ

ſciẽter tradit eccłiaſtice ſepulture · vſq; ad ſa⸗
tiſfactõzꝭ idoneã· talis em̃ e excõicatꝰ.nec ab⸗

ſolui merec niſi peiꝰ publice manibus ſuis ex
tumulet euũ· et Piciat hmòi co?pa dãnatoꝝn⸗
Sʒz hoc nen e dict jo. an. ſi diſcerni poſſũt ab

oſſibꝰ alioꝝ alias ſecꝰ. vt er ð̊ ſepuł · ſacris et

locꝰ ille ꝓpetue careat ſepultura.li· vj· de H
qmcũqʒ · ]· c Quintꝰ caſus ẽ cu quis dicit
romana eccłiaz caput nõ eſſe nec ei obedieẽdu
eſſe. di· xix · nulli fas· et H; intelligit᷑ᷣ cũ quiſ B
dicit aſſeredo. talis em̃ ẽ hereticuſ.ſecus ẽ ſi B
diſputãdo diceret. Kt nota ꝙ pᷣdictꝰ canõ ſm
roh. vł nõ e canõ late ſ. entecie. vk intelligitur
ð illis qui pter G̊ romane eccłie nõ obediũt.
qe eã nõ eſſe caput aliaꝝ eccłiaꝝ credut. y
extꝰ caſus ẽ cũ aliquis qᷓntecunqʒ pᷣmmẽcie
Odicõnis aut ſtatus legatos aut nucios ſedis
apłice pᷣ textu ↄſuetudinis alicuiꝰ ipedt. quo
minꝰ? exerceãt libere officiũ legacõis ſibi cõ⸗

miſe. talis em̃ e ipᷣo facto excoicatꝰ.nõ obſtã

te quocũq; puilegio⸗et rĩᷣ gna teree et loca que
libet ili ſeʒ ſic ꝓhibeti ſubdita · eoipᷣo ſũt tã⸗
diu ecckłiaſtico iterdicto ſuppoſita · quãdiu I
le ſteterit in tali Otumacia.li.vj.de offõ lega
ti. ſup hũc. c. nõ habemꝰ Geptimꝰ caſus eſt
ſiquis in clericũ.·monachũ:moniale· cõuerſuz
vk duerſazʒ· vł etiã aliã religioſam pſonã inie
cerit manus violetas temerarias· xvij · q; im ⸗
ſiquis ſuadẽte et er e: ñ dubiũ · et quaſi ꝓ totũ
et aggrauat' ſentecia otra inſecutoæes et peuſ
ſoꝛes cardinaliũ eccłie romane· cetero qʒ tan
ti criminis pticipes. vj. de pems felicis · ¶· pee
ſenti:nec poſſunt iſti abſolui nin a papa pᷣter⸗

qm in ar. moetis vt patet ibidẽ · dñi etiaz ſiu⸗
rectoꝛes et officiales eoꝝ ſi infra meſez poſt
qᷓ reſ ad noticiã eoꝝ puenerit dictã Oſti tuc õz
ſeruare nõ fecerit eoipo ſunt excõicati vt diciꝰ
ꝛbidẽ · S. poero. Ciuitas vero queuis alia pter
vrbem que ſceleratis pᷣdictis ſiliũ auxiliu vl
fauoꝛẽ dederit ł infra meſem eos nõ pumerit
ꝓut crimis enozmitas exegerit et facultas af
fuerit · epᷣali digmitate ẽ pᷣuata et remanet iter
dicta vt patet ibidẽ · in fi· Itẽ qu epᷣm ↄphen
dit vl peutit vel a ſua ſede expellit.è excõica
cus et eiꝰ bona debẽt dari eccłie cathedrali.
xvij.q.ſiquis deincepſ Octanꝰ caſus eſt cũ
quis defedere p̃t clericũ a violẽta manuũ ĩie⸗
ctione · et nõ defendit · e · e quãte · ibi em de ·
ne aũt ſolos violetie hmõi actoees aliquoeuzʒ
pᷣſumpeõ exiſtimet eſſe puniendos facietes et
cõſenciẽtes pari pena plectẽdos catholica ð⸗
demnat autoeitas · eos etiã delinquentibꝰ fa⸗
uere ĩterpeetans· qui cũ poſſint manif eſto fa⸗
cinoꝛi deſinũt obui are MHec verba o· et qoaʒ
alij intelligũt ſimpkr ſicut iacẽt dicentes HBĩ⸗
troductũ in fauoæe clericoꝝ quoꝝ defeſio p⸗
cinet ad iuſpublicũ · q ſ.ↄſiſtit in ſacramentiſ
et ſacerdotibꝰ di.. iuſpub. et in odiu laicoꝝn ·
e e · Ootingit· et ſcðz iſtos qualitercũqʒ vᷣbis l
factis G̊ poſſum ꝓhibere ſenteciã incureo ſi ñ
ꝓhibeo.ſ̊ ſeðz bn.ita generalite dicere e Sue
et qñnqʒ poſſi aliquis pĩculũ incuree· vñ dicut
alnj ꝙ ſoli plati ſiue dices vł alij ptãtez ha
bentes aliꝙ; in aliquos ad ;ᷓ rone ptatis tene
tur· et incidũt ĩ ca one et ñ alij · xxxi .qim ·
foete et iſta duo noĩa-licet foete aliqni aliter
peccent nõ defendẽedo cũ poſſint. vñ ꝙ de ĩ di
cta decretali qui cũ poſſint· mtelligit᷑ de his
qui rõne ptãtis quã in alios habet ad G tene⸗
tur.ſocij vo et alij defedere debet tĩñ admo⸗
nẽdo verbis et nõ factiſ vt dt hu · di· lxxxnj ·
eoer Sʒz Otra xxiij.q: ij. nõ inferẽda vbi di
cit ꝙ tenet quis inmuriã a ſocio ꝓpulſare ſi p̃t
dicendũ ꝙ ibi exponit ſi pᷣti. ſi e ↄſtitutus in
poteſtate et ſi etiã tenet.nõ tñ ꝗpter HG eſt ex⸗
cõicatus vt dictũ ẽ nullꝰ em excõicat᷑ ex of⸗
ficõ alteriꝰ niſi pticipãdo in crimine vł locu⸗
cõe.oꝛone et ↄſmilibꝰ er e · nup · S̊ B nõ ptici
pat aliquo tali mõ· Sapitła aũt qᷓ jo · ꝙ ſe mou
cit loquunt' de p̃latis ex pone dſenciẽtes · . P
coopacõz autoꝛitatẽ pᷣſtando · et ſic mtelli Zuͦt
B verba vbi ineniunt᷑ ex e· mulieres et c · nu p
et ij. q· j. notũ H̊ bn.ſup illud c·quãte.· Predi⸗
ctas duas opi.poĩt ray· et gof · et nno · ſupe·
quãte· nec aliquã eaꝝ pᷣelegit · Roð· vero ex⸗
poſitoe rap· magis adheret opi · ſcde · Hoſt · vo
dicit ̊ eſſe intelligendũ etiã de iilo qui etſi ñ
rõne ptãtis vel officii G ꝓhibere p̃t · tñ p̈t ali⸗
ter.ſ.qe ſcit G̊ fieri debere p illũ cui ſi diceret
caueas ne facias il lud ſtatim ille abſtineret ·
vñ verba illiꝰ decretalis.ſ.quãte ſic exponit.
eos etiã delinquẽtibus fauere interp̃tans qui
ſuhbaudi licz expᷣſſe nõ conſenſerint· tamen hoc
fieri debere ſcientes cũ poſſmt· ſ.mõ peedicto
maifeſto ſibi ſcʒ facinoꝛi dehnũt obuiare · ·
vi . e · dilecto . et quidẽ. vbꝛ innuit' ꝙ hoc nõ
ci ꝓhibendũ ẽ vᷣbo ſz etiã fctõ di lxxxiij· J·l·

— — — —

cere tenen
nõ ijmo altero ſolute alter liberat' a dãno da

et c. ſe. ̊ hoſt. in ſũma. Dicit aũt idem in glo.
c.quãte · ꝙ quidq;d dicãt aliqui ſencienduzʒ eit
p hoc capł.ꝙ quilibet nõ ꝓhibes doioſe · ici⸗
dit.ſine dolo vero nõ incidit. e Ronus caſus
eſt cũ quis licet nec manũ iniciat · nec aliquo
mõ ↄſenciat ꝙ h̃ fiat· tñ ipᷣm clericũ inuituʒ re
tinet pondo ei foꝛtes cuſtodes vł ĩtra domũ
aliquã includendo · ex e · nup· J. ·· Decimus
caſus eſt inductus ↄtra ptãtes · oſules · recto⸗
zes. et alios officiales lancos ciutatũ et loco

zũ alioꝝ · ãgarias et exactões idebitas eccle

ſijs ſacerdoubꝰ alijſqʒ clericis et eoꝝ poſſeſ⸗
ſiombꝰ.et alia ſua fere vniuerſa onera impo⸗
nentes. ſine foſſata ſiue expedicõnes ſine alia
quelibet que ageda arbitranc de bonis eccle
ſiaꝝ · clericoꝝ · et paupũᷣ chriſti vſibꝰ deputa
tatis. Opleri vo cuncta volentes ſubaudi cum
effectu·ł ĩuriſoicõz p̃latoꝝ et autoeitate quã
Pabet in ſuis ſubditis hominibꝰ euacuantes.
ſi em tales que ĩ his ↄmiſerũt ↄpetẽter admo⸗
niti non deſiſtunt· tã ip̃i qm fautoees eoꝝ ex⸗
cõicacõi ſe nouerit ſubiacere:nec debẽt reddꝛr
cõiom donec ſatiſfecerit ↄpetẽter.et qðᷣ dictũ
eſt de exactõibus generaliter intelligit᷑ ſcom
holl.et bn.veꝝ eſſe.niſi pus papa cõſenſerit·
vt er de emu. ec · aduerſug· · Et dic ? hoſt · in
glo.ſupꝑ c.nõ mmꝰ. ꝙ ſufficit vna monicõ die
Opeteti ſibi ad ſati ſfaciendũu vb deſiſtendu al⸗
ſignata.puta infra meſex vt in c aduerſus · J.
fi · ndecimus caſus e muentꝰ ↄtra illos qͥ
ſupᷣdictis ꝓximis ſucceſſerũt· niſi infra meſem
ereoꝛem ſiue exceſſuzʒ p̃ᷣdeceſſoꝝ purgauerit ſi
ue emẽdauerint pᷣdeceſſoz ibus nichilõꝰ excõi
catis remanentibꝰ donec vtriq; ſatiſfecerit ↄ
petẽter er de emu: ec· aduerſus · I. vlt · et ſcðm
Hoſt. ibidem ſi ſucceſſoꝛ operã dederit quantã
potuit.ſed vniuerſitate reſiſtete obtinere non
valuit mchilõꝰ tñ ligat' miſi regime dimittat
ota ſeðz hoſt.et jnno.etiã ibidẽ ꝙ licet ſuc⸗
ceſſoæ eius qui libertatez eccl ie violamt infra
moſem liget' ſecus tñ e de ſucceſſoeibꝰ alioꝛx
ercvieaton, obicit' qe ſzm pᷣdicta lictũ
pᷣdeceſſoen pindicat ſucceſſoei ſed Bnõ e vez
imo e iam ꝓpeiũ delictũ qꝛ exquo ip̃m nõ pur⸗=
gat infra tempꝰ ſibi pᷣfixum a iure pᷣſumit cõ
ſentire . j· q· j. oſtat· qꝛ exq ſucceſſit in honoæe
dz ſib r ſuccede in onere.vñ ſi nõ purgauit ela
plo illo tpe recte pumt᷑ eadẽ pena cù pᷣdeceſ⸗
ſoee.ſi tñ il le ſucceſſoe cõicauit in crimine ſta⸗
tim fuit excõicatꝰ.ex e.nuꝑ.h̊ bn.ſuꝑ illð c.
adunerſus 3 gz nũquid vtriq; inſolidu ſatiſfa
anteq abſoluant. He ſcðz hoſ.æꝙ

to ar.ff. de eo ꝓ quẽ factũ eſt.l.j.. ſi plures·
ſed quãtũ ad Otumaciã puniendã intelligo ꝙ;
vterqʒ ſatiſfacere tenetᷣ. neut em̃ abſolui de⸗
bet qn mret ſtare mandãt eccł ie excepta ſatiſ⸗
factõe damni dati · Ideoqʒ intelligo ꝙ tuc iu⸗
dex iniũget rõne ↄtumacie qð ſibi videbic in
ungend⸗ d uodecimꝰ caſus ẽ ↄtra illos qᷓ
decetero faciet ſeruari ſtatuta edita et Oↄſuetu
dines introductas Otra ecckie libertatez· niſi
eadẽ de capitularibꝰ.i.libeis m quibꝰ ſua ſta

tuta ſcribut ſiue cartularijs l alijs libeis iĩfra

W HM d,

duos mẽſes poſt huiꝰ publicacõz ſentẽcie ſe⸗
cerit amoueri.xj· q. j· ꝗ· B ſiquis antiquata. Hꝰ
aũt ſeðz hoſt.intelligit᷑ quo ad ſtatuta in ſcri⸗
ptis redacta· igit in duobꝰ caſibꝰ ſunt tales
excõicati qꝰ ad ſtatuta ſcðz hoſ.pᷣmꝰ eſt ſi ipſa
de libeis ſuis infra duos meſes nõ deleuerint
ſcðus ſi ipᷣa ſeruari fecerint q;uis deleuerint
ven quo ad cõſuetudines in vno tm̃ ſ.ſi pas
decetero ſeruari fecerint.ſic int ellige ulld. ex
e.nouerit fraternitas tua.ota ſcòz roðᷣ · ꝙ cũᷣ
dici in hoc calſu ↄtra libertate eccłie noĩie ec
cleſie nõ ↄphhendũtur laici heremite et recluſi
niſi ſe ſubiecerit alicui religioni appeobate.
Itẽ dicit ti · de rap · . qui ↄdẽ · ecc · vbi ray · agit
de odentibꝰ leges miquas: ꝙ B intelligit li⸗
bertas eccłie a peincipibꝰ indulta et a zure ca
nonico appeobata. Hec credit hãc penaʒ ſiue
Oſtõnem extẽdi ad eos qui ↄtra pticulares cõ
ſuetudines aliquaꝝ eccłiaꝝ aliquiò attepta
re conant' ſicut oſuetudo aliq eccłiaꝝ. ſ.
ꝙ volũt pſone eccłiaſtice ↄgnoſcere de oĩbuſ
Otradtibꝰ iuram̃to vallatis· et Ocoꝛdãt cũ his
jnno.et hoſt.ſuꝑ c.nouerit · Dicit aut hoſt ibi
dem ꝙ illa ↄſtitucõ mõ ligat om̃s tales· qe iazx
dudũ trãſierũt illi duo meſes · et ſubdit qui
dã ponũt illos duos menſes poſt publicacõzʒ
ſentẽcie · poſtꝙᷓ in ſinguᷣlis locis fuerit publi⸗
cata.et dicũt ꝙ HG oſtitucõ e ſepe publicanda.
ne quis poſſit ꝛignozanciã allegare · dicũt etiã
ꝙ qᷓ ignoeat miquũ ſtatutũ · Gͥ nõ meid in ex⸗
cõicacõzʒ que nõ cadit niſi ĩ Otumacẽè xj· qij ·
nemo epoꝝn et hb e benigmꝰ. Fddit ettã idez
ꝙ ſtatutarij et ſtatutoꝝ ſcri ꝑtoꝛes · ſtatim ligã
cur nec excuſari poſſunt ſaltẽ ĩ toto· Miraees ãt
Oſules et rectosꝛes qñq; poſſunt excuſari ;tuzʒ
ad obſeruacõz ſiue deleciõʒz ſtatutoꝝ qᷓ hmõi
ignoꝛare poſſunt.exqꝰ vero certificati ſunt et
obedire negligũt ligant· qð referei debet aò
arbitriũ boni uiri · ſ.qñ potuerũt ſcire et qñ ĩ⸗
pedire ne ſeruent. oſiliarij aut tuũc demũ ligã
tur qñ ſenciũt in delicto· ſcòz hoſtet jnnoc.
in glo⸗.Erenzs:me caſus ẽe de illis q thia ſta
cuta fecerũt q Decimuſquartus caſus de ilb ꝗᷓ
ipᷣa ſtatuta ſcnipſerũt ꝙq Decimuſquintus caſus
eſt ↄtra ptãtes. Oſules rectoæes et cõſi liarios
locoꝛ vbi ſtatuta et ↄſuetuòmnes decetero e⸗
dite fuerit vł ſeruate· reſume ſcòz glo.niſi in⸗
fra duos mẽéſes ?c. ſubaudi: ꝙᷓuis nõ ſtatuerit.
nec ſeruare fecerit vt differat a pcedentibus
caſibꝰ. et ẽ rõ notata ſup̃ in alio caſu· SZ3 nun⸗
quid impatoæ b rex ligant ꝑ hmõi ſmiam ſi ta⸗
le qᷓd fecerit cũ ibi eis mencõ nõ fiat· Gndet
roð.ti. de ꝛap · S. qᷓ Ddẽ · ſic et ſibr om̃s alij in
quacũqʒ dignitate oſtituti Decimuſſextꝰ ca
ſus e otra illos qui ſeðz ea b ſcz eas pᷣſumpſe
rint iuècare cν Decimuſſeptiꝰ caſus e otra il⸗
los qi ſcribere pᷣſumpſerit ſic iudicata· et iſti
quinqʒ caſus colligunc ex e· nouerit fraterm⸗
tas tua. ab illo v· ite excõicãꝰ vlqʒ ĩ fi · Sʒ3

tra qe ñ vide' ꝙ oſiliarij et officiales ſint ex

cõicati ſʒ excõicãdi.ex e·graue vbi de excõica
cõis ſniaʒ ꝓmulgare ꝓcures . . qad rndz ihi
bn · ꝙ an illa deretab nouerit dẽ ꝙ oſiliarii ſut
excõicati dz rſum n ĩfra duos meſeſ ea delere

D

fecerit. et ſic tales vident' ipo iure excõicati⸗
niſi ea deleuerit ifra duos meies: et poſtea ꝓ
ſniaz. ſʒ ſtatutarij et ſcriptoees ipᷣo iure ſtatim
ſũt excõicati vt vide ꝓ illã decretale nouerit
niũ reſeruãs ĩ fra duos mẽeſes ?c. vł c· grauezꝭ·
loquit de ↄſiliarijs et officialibꝰ q ſucceſſert
et nõ ð illis quoꝝ ↄſilio et autoꝛitate ſtatuta
iſta fuerũt fétã.et tales niſi ea deleri fecerint
excõicent .vt ð ĩ c· Suez· et ſi ea fecerit Puari

niſi ifra duos meſes ea fecerit deleri ipᷣo iure

ſũt excõicati vt ĩ dctõ capło nouerit · et ſubo?
ꝙ ad remouendã ↄtradictõzʒ pᷣdictã exponas
illꝰ ꝓmulgare ꝓcures . 1· ꝓmul gatã eſſe oſte⸗
das vb iã excõicatos a iure ↄni iterũ ꝓ ſniam
excõices:et B ſco mõ exponit etiã holt.. ali
ter·. etiã retho.lrazꝭ dicte decretał ſcʒ Suez · ſic
expons ideoqʒ; fraternitati tue mandãꝰ qᷓtenꝰ
i ↄſiliarios et officiales cimtatis ipiꝰ. niſi ſta
tim ipa deleri fecerit · et iponee ſicut reſ exigt
cauerit.ꝙ ↄſił ia decetero nõ debeãt atteptae
ꝓcures · ſubaudi rone ↄtumacie · qe nolũt ido⸗
nee cauere æc et ĩſup excõicatos denũcies · qe
B atteptauerũt.vt ex e·nouerit·que e honoꝛij
tercij.et ſic e poſterioe oſtõ illa cu laicis que
fẽtã fuit ĩ ↄſilio generali tpe jnmno·tercij pᷣde
ceſſoꝛ is eiuſoẽ honoꝛij. Et eode mõ pt ĩtelligi
illa decretabł.guez. q licz ſit poſterioe ĩ ſcriptu
ra· fuit tñ foete poe ĩ indicatura · B hoſ.ĩ ſũma
ſua. Sz qꝗliter intelligi' ꝙ thes debeãt idonee
cauere ꝙ ðcetero talia n ↄmittãt ſzm Hoſt.
debet ĩitelligi · ꝓ debet cauere ſaub certa pena
et vpotheca vł datis ſufficientibꝰ fideiuſſoei
bus ar·ex de pᷣſa·lras· I· quo circa·et h̊ notat
mes iſto vᷣboꝝ ſcz idonee ſicut res exigi .
Perimi octanꝰ cãaꝰ e ↄtra meæëdiarios et fra⸗
oꝛes eccłiaꝝ ex e:oqſti ſut· et x.q·iijcano
nica:et ex de rapto⸗ĩ Inis. Dicic ãt incediariꝰ
ſcòz; rap:qᷓ meendit autozitate ριτa ciuitatez
vb villã vł mãſuz vel ſegete ł ſi ł em rem malo
ſtudio. ſiue ꝓ odio ſiue ꝓ vidicta.xxnj.q.vl.
peſſimã.nõ ſolũ aũt q incedit incendiariuſ ðᷣe
ſꝭ etiã vt dicit roò D·qui facit mcedi. vł ad hoc
ſcièter auxiliũ ł ↄſilia ĩpendit· autoentate ꝓPa

dictu e qao ad eu qui nõ habz ius mouedi vk

indicedi bellũ.ſi aut ille qᷓ habzʒ ius vel alms

uſſu eiꝰ B faceret.incendiariꝰ ſcòzʒ rap · iudi ⸗

candꝰ nõ eſſet dumõ muſtu beilu haberet · Ltez
expone mãſuʒ· ĩi . maneriũ·ſ.alienũ ſcõz roð ·et
gof.ſi em̃ aliquis ꝓBaz domũu b ſegete inceẽde⸗
ret licʒ peccaret abutedo re ſua.nõ tñ tenere

pena mmcediarij niſi dolo malo B faceret· ſ. vt

ſimul hona aliena meederete) Hubitat' aut B
vti incediarij nõ ti eccłiaꝝ ·ſʒ etiã aliaꝝ re
rũ ſint ipᷣo facto excõicati · EE ſcdᷣz mgr̃os in⸗
cediarij eccłiaꝝ qui ſ. eccłĩa, vł locu religio
ſuʒ vb cimiteriũ vł ea que ifra ſpaciũ puilegia
tuzʒ Otinent' ſieut legit .xvij·.q:inijſicut antiq̃ᷓ
tus· incederint vł effregerit. ipᷣo mre ſunt ex⸗
ccĩcati Nec obſtat illudò xvij·qinj. omẽs · ibi
em luciꝰ papa excõicauit mcediarios tpis ſii

ſzm gof.q.d.eo.ſ.lucio moztuo canõ ceſſauit

nec vltra ſuũ tꝑs extedeba ar.adò HB. ff. ð peĩs
l·fi et xxiij.q.vl.peſſimã.ct xij.q.ij.iĩigne et

xvij·.· nij· qſquis· Scozʒ vo jo. oms ſut excõi⸗

»

cati exq* ſũt publicati · Cõſuetudo aũt appꝛo⸗

bata reddit eos excõicatos ipo mure licz n ſint
excõicati denũciati· ſiue in eccł ijs ſiue in vilk
incendiu cõmiſerit dolo malo.quã dicas Puã
dam cu ſit le · mterpees optima· Si tñ oſuetu⸗
do nõ apparet.de iure ſtricto ſencias cũ alañ.
HB hoſt.in ſu.ti.ð̊ incediarijs· cũ alan. ſenciũt
etiã hn.ex e.cũ tua·et gar· vj· e · qcunq; ꝓ eo ĩ
glo·vl.Gay · vo dicit ꝙ om̃s incediarij ſut ex⸗

cõicati ĩ thethonia rone ↄſuetudĩs quã papa

ſcit et tollerat q Sz nũqo cõſuetudo ſine ſnia
vbk ↄſtitucõe pᷣt kacere ꝙ aliqs ſit vere excõica
tus Bndet roò .ꝙ nõ.ſine ſñia vł ↄſtõne taci⸗
ta vel expᷣſſa· ſʒ intelligenõ e exqꝰ papa er pee

lati tales reputãt excõicatos · oſtõez ſup hoc

editã eſſe et ita lata eſt ↄſtitucõ ſiue ſnia vera

vb pᷣſumpta · G̊ roð. Sʒ ego nõ credo ꝙ ſola cõ

ſuetudo ſine ſñia vel conſtõne expᷣſſa poſſit ali⸗
que ſentecia excõicacõis mmodare · cũ potiꝰ ex
ignoꝛãcia iuris ꝙᷓ ex rõne ꝓcedat ar.ð pe:di.
j·E. pene.Nõ ſolũ aũt incediarij.i.q igne ap⸗
pnũt ſʒ etiã qᷓ̃ mandãt et dãt ↄſiliũ auxilm et
cõſenſuʒ excõicari debet vſq; ad ſatiſfactõez.
xxiij ·q: vlti · ſiqᷓs mẽbeoꝝn et c.peſſimã.G̊ rap.

Nec excuſat metꝰ aut coactõ qcunqʒ; ↄdicona
lis qn i cidat in canonẽ qꝗᷓ icedit ſacratũ locũ.

et qn ſit excõicandꝰ qui incedit pꝓnatũ.tñ quo

ad pctm̃ moetale excuſat a tanto ſij ñ a toto B

v0S. à te dubita & violatoeibꝰ viꝝ violato⸗
ees n tm eccłie ſ et emuĩtatiſ eccłiaſtice ſunt
ipo iure excõicati · & ñ ẽ idez violare eccłiazʒ
et emunitate eccłie·qe eccłieʒ violare ẽ ip̃am
frãgere vel imcẽdere· violare vo imunitatè ec

cleſie e facere otra libertate eccłie. violãs ec
cleſiã nõ tm̃ volũtate ſv5 ope vt dictuʒ eè excõi⸗

cacõzʒ mæeureit ipᷣo iure cõi:violãs aũt ĩmunita
tem eccłie nõ eſt excõicatꝰ ipo iure cõi.ſʒ poſt
monicõz ſułficiente ſi emedare contepſerit eſt
excõicãdꝰ.xvij·.q:iiij·nullꝰ.et c·ſiqͥs deiceꝑs
vñ extrahetes boĩez violeter ecełia ad quã
ꝓ refugio ↄfugerat·nõ ſunt excõicati a iure ↄ

mun credo tñ ꝓ in regno francie ſut excõica
ti P cõſiliuʒ bicuriceſe
effracto eccleſeę mdicandꝰ. ille qui dolo

ec e q̊s ẽ

malo aut p miuriã violeter pietez foderit aut

ſuffoderit ã vitreã aut fereaturã aut oſtia fir⸗

mata aut cardĩieſ à necteſ du tenet oſtia firma
ta aut tectũ eccłie. B e6. S3 nunq?t d effra⸗
ctos occultꝰ eccleſie erit exccoicatus ipo iure·
videt' nõ. qe decretalis ex e.oqſti · nõ vide
loqm niñ de illis ꝗᷓ publice frangũt eccłias.
Sbabiliter tñ dici pt in fauoee eccleſie ꝙ tał
incidit in canone ſcut puhlicꝰ effractoꝛ m

roð· Ex p̃dictis patz ꝙ ſi pdones animo frãgẽ

di eccłiam veniãt nõ tñ frangãaãt qe eam aptazʒ
et nullũ reſiſtente inueniũt · q pter timosꝛem
eoꝛ ino effugerũt· in canone nõ inciduͤt . licz
intret et aliq̃d inde aſpoetet vim inferee pati
ſi qᷓ reſiſteret B roð Ae ubitat poſtea ð ſacle
gis vti ſint excõicadi.
quis·ſacrilegiũ conmittt auferendo ſacrum
de ſacro vel ſaci de nõ ſacro vel ñ ſacꝝ ð ſa
cro.et quocũq; iſton modoꝝ qͥs ↄmittat ſac⸗
legiu.nõ incureit excõicacõz maioeèe ipo iure ·

vt de· xvij . q . irij · ſi

am

r
it

niſi faciat hoc cũ violacõe eccleſie ſine meen
dio ex e. conqueſti. in glo:excoicandi tñ ſunt

tales:ſi momti ſatiſ facere otepſerint· xvij · q.
iiij · ſiquis domu dei et xij:q:ij· ĩdigne · vrdet
tñ aliquibꝰ ꝓbabiliter ꝙ ipo jure excõicacõzʒ

mingee incureant.de em in c. ſi quis domũ dei
donec i couentu admonitꝰ ſatiſ faciat legiti e

ſciat ſe puatu eſſe.vn illd.c.xj.q.inij. canomca
in quo violatoꝛes eccłiaꝝ excõicant. loquit
de his ꝗᷓ eccłiaſ molãt cũ effractõne. Silr id

c·xvijq:nij.oms eccłie.vbi excõicant omes

raptoæes eccleſie et alienatoees facultatũ eiꝰ

loqnit' de raptoeibꝰ reꝝ eccleſie violenciam
eccteſie inferedo.ſ.eccleſiã frangẽdo. B rich;.
Ex pᷣdictis patet ꝙ illi qui eccłias offendũt ł
bona ipaꝝ dirpint aliter ꝙ; meendendo vel
violando etiã ope:nõ ſunt excõicati ipᷣo iure.
ſz ſunt excõicandi liczꝭ iudicent ſacrilegi · ſcðzʒ
rich.ex de fo· ope· ↄqueſtꝰ. Patet etiaʒ ex p̃di

ctis ꝓ defloeans moniale benedictã. lic3 au
ferat rem ſacra:ſ. vginicates de muliere ſacra·
nõ ĩcureit excõicacõez ipᷣo iure niſi eã oppmat
violeter ſi tñ epᷣs in cõſecrando ferat ſmiam ex

cõicacõis in oms.q̃ cũ talibꝰ carnaliter ſe mi

ſcebũt.polſt B carnaliter eã ognoſces excõica⸗
cõz incureit·. B ric;. q Sciendu vo ꝙ ray. pot

caſum de incediarijs ? ſe·et poſtea ponit caſũ
talẽ ꝓ ſe ſepatu a dicto caſu ſczꝭ ꝙ excõicatuſ eẽ
cuù qins fragit eccleſiã· vel intꝰ omittit aliqð
multuù enoeme peccatũ· accipiẽdo fozte coepꝰ
xpi de altari vel cõncando retinedo in oee peo

pter ſoꝛciarias vel criſma. vel altare ł crucez

frãgendo b ſiłe ex e.queſti:et xvn· qiiij· oeſ
eccleſie et c·ſicnt · Ex pᷣdictis ſupᷣ in ꝓxima q̃⸗
ſtione pcedenti videt ꝙ qui accepit talia ſine

fractõe eccleſie ſiue violacõe nõ ſit ipᷣo facto
excõicatꝰ .ſcõʒ rich;.holſt.eti ã et gof·dicũt timn

de incediarijs et violatoeibꝰ eccłiaꝝ. nec fa
cinnt menconez ð his que ↄmittũt ibi. In c. ec
illo conqſti. nõ de aliquid de illis 7ecimuf
nonꝰ caſus eſt cũ quis a paucioeibꝰꝙ; duabuſ

ptibns cardinaliũ m papaʒ electꝰ. electõi de

ſe facte cõſentit· et ꝓ papa ſe gerit ſi huĩliter
abſtinere nolnerit ex ð elec · licz. C. pterea Qui
dã tñ nõ admittũt huc caſum vt dict ray. bn.

etiã dicit ſup dicto c.ꝙ Bᷓ aliqñ cardinales P⸗

uãt.aliqn nõpolſſunt em̃ ſcõz guilł · qñ volũc
renũciare huic ↄſtitucoõi et ſtatuere. ꝙ vale at

elłectõ a pł ibus facta:.ſedz vo hoſt.nõ poſſunt

qꝛ B; coſtitucõ ꝓ bono publico e facta Ite ſzm
hoſt.ibide ſi cardinales det vnanimit⸗ ptãtẽ
noiandi papã duobꝰ vel tribꝰ et ip̃i noꝛatum
ab illis recipiãt electõ valet. Et idem dicit ſᷣ
oms ↄonemant in h ſ.ꝙ ille in quẽ pł es ↄſenſe
rint habea? ꝓ papa qe tahs ↄſenſuʒz oĩm habzʒ
Item ſi poſtea ↄſentiant in illũ qui geſſit ſe ꝓ
papa· cu nõ eſſet a duabꝰ ptibꝰ electꝰ · ñ valz

q nõ poſſunt coſentire in excõicatũimo om̃s

ei cõlſencientes et adherentes incidũt in cano
nem. niſi foꝛte penituiſſet et abſolutus ꝓ illos
cardinales qm ei nõ adheſerãt eſſet Item non
optet papam eligi a duabꝰ ptipuſ cardinaliũ
omniuz ſed tm pncium. niſi aliqui cardinales

ablentelſ eſſent loco vicino vñ ↄmode vocani

poſſent.h̊ oĩa heſt·ſup c·licʒ. Viceſimꝰ cãꝰ
e Otra illũ qui de tercia pte cardinaliũ ofiſus
nomẽ pape ſibi vſurpauerit necnõ et ↄtra eos
ui en rec eperit er de elec.licʒ ſiquis ãt.
iceſimnſpenmꝰ? caꝰ ꝙ ſi illi quos aſtri git ſta⸗
tutũ editu ad cogendũ caedinales cito SPuideé

de papa. nõ ſeruet illudò. ſũt excoicati ipᷣo iure

li. vj.: de elec. vbi. . q ſi pmſſa es amuſſe⸗
cundus caꝰ e qꝙ liqs cardinalibꝰ incluſis peo
electõe pape vł alicui eoꝝ ſeripturã vł nuciũ
mittit aut loquit ſecrete cũ aliquo eoꝝ. è ex⸗
cõicatus ipᷣo iure vt patet ibibem. J. nulli
Viceſimuſterciꝰ caſus e cũ quis ꝑ ſe vł ꝑ aliu
falſificat lr̃as pape cũ fautoeibꝰ et defenſo⸗n
bus ſuis Viceſimuſquartus caſus e cnʒ quis
ſcienter vt᷑itᷣ lris apłicis etiã ab alio falſatis
et hi duo caſus ꝓhant ex de crimine falſi ad
falſariox· dicit etiã e.ti · dura: ꝙ ſiquis lr̃as
falſas ſe ha hbere Oꝑnoſeat:eas ĩfra xx· dies de
ſtruat aut rſignet ſi penã excõicacõis euadere
velit. et H ſeðs hoſt ibide in glo· mtellig qñ
lr̃e falſe aliquo caſu ad alique puenerũt· reſ⸗
gnet.ſ.tali qui poſſet ꝓdeſſe nõ obeſſe vt dic:
ꝛibi glo.ꝙ aũt dicit ſi ꝑenã excõicacõis euade
velit. intelligit' de ſmia dyoceſam ·. ſi ſup h̊ ſit
lata vt dicit ibidem glo·qꝛ etiã ibi pᷣcipit᷑ vt
ferat. aliã tñ ſmiam canonis meureit vt de im
c.ad falſario Qund ſi aliquis ſimplex vta
talibus lir̃is igndeanter ndʒz glo· bn. et hoſ.
ſup c.dura ꝙ nõ excuſa?.qe ꝑ alios hec inqui
ita lateat ꝙ vꝛden ñ poſſit etlã a perito.Rnds
ibidẽ glo:ꝙ ſi diligenciã qnã potuit ꝑ ſe et p
alios habuit nõ tenetꝰ alias nõ excuſat ex de
Hhomici·.joH̊ᷣ·:et c.fi .Notat etiã hoſ.in ſũma ti.
ð crimine falſi.ꝙ hodie p̃ceptũ ẽ ꝙ ĩ lñis dñi
ponere manu. etiã lr̃az vmcaz vel punctũ vmi⸗
cũ coerigedo· pᷣter officiales quibꝰ h̊ e ↄmiſ⸗
ſum· aliter manũ apponès ex canone lato ĩ cu
ria eſt ̃o facto excõicatꝰ.nec pᷣt ꝓ aliqu ci⸗
tra ſede apł icazg abſolui: et idem vult gof.
uerit aut B vti impetrãs lras dni pape taà⸗
cita veritate vel ſuggeſta falſitate ſit excõica
tus ipo iure · & ꝙ nõ ſiue hoc faciat impetrãſ
ſcienter ſiue ignoeanter etiã ſi talis veritas ta
ceat vel talis falſtas ſuggerat· qua veritate
manifeſtata b qua falſitate nõ ſuggeſta. papa
lras illas nõ coõcederet vñ ex ð reſcrp·ſup lriſ
habe ꝙ lre ſic impetrate ꝑ maliciã vł fraude
indiſtincte nõ valet· nõ tn dicit ibi ꝙ ſic iĩpe⸗
trãs excõcacoz icureat. HM eſt etia excõicatꝰ
ille qui vtit' lris apł icis ſub alio noĩie ĩpetra⸗
tiſ· et licet tã illi ꝙ iſti ſint digni magna pena
et ↄfuſione.non oꝑotuit tñ ius condere. quo
tales ipᷣo facto excõicacõz icureeeet· q tales
fraus a pte aduerſa vel iudice ↄtra vtetes fa-
ciliter et certitudinaliter ꝓbari p̃t· puta ſi tab
lra ſit ĩpetrata ſub noĩe petri clerici vł oepha
ni vł cruce ſignati: et nõ ſit ita faciliter et cer
titudinaliter excipi pᷣt cõtra vtente talibꝰ lris
oſtendedo ꝙ nõ eſt clericus vel ophanus vk
cruce ſignatus. Mec obſtat ꝙ ex ð crimine fal
ſi ad falſarioꝝ ·excõicacõ fertur in falſarios.

qꝛ fertur ſuꝑ falſarios qui lras pape falſificãt
aliquo modoꝛx exp̃ſſoꝝ:. e:ti.lLicʒ ad regime.
vel al iquo mõ ſimili vb equaleti alicui illoeũ
modoꝝ · Nota etiã ꝙ xxv.qij:dicẽeti ðdðᷣe falſa⸗

rius qui lras impetrat falſa ſuggeſtione ł fal
ſis pᷣcibꝰ. qe licet talis ſit falſariꝰ extendedo

nome falſarij nõ tñ eſt falſariꝰ lr̃aꝝ dñi pape
qe veras lr̃as impetrat licʒ falſa ſuggeſtiõe B
ric;.Querit᷑ poſtea vtꝝ ſi inuenies lraʒ pa

pe cuiꝰ efficatia iã expiraut puta qe fuit data

ad tempꝰ qð iã trãſmit· ludo.nõ intencõe vtẽ
di lr am aliquã in ea male foematã refoemet ł

punctũu faciat vel quolibz alio mõ aliquid in

ea imutet ſit excõrcatꝰ ipᷣo iure · dicuũt ali⸗
qui ꝙ nõ.qe illa excõicacio intelligit nmiſi de
lris que poſſũt eſſe vtiles alicui: p̃dicta autez
lr̃a quo ad oẽm hoĩem imntilis eſſet · Sed ↄtra

qe licet illa lra nõ ĩmutata facta ſit inutił . tñ

ꝓ raſurã ſic ĩmutari poſſet vt vtilis appareret
vt ſi ibi ſeriptũ eſſet poſt trienniũ:iaz videret
vteliſ qñ ante erat mutił.cũ ergo quecũqʒ; im
mutacõ ſine pua ſiue magna eirea lr̃am pape
q ꝓ muta eõz pᷣt apparere vtilioꝛ ꝙᷓ erat · vtil
cu ante no eſlet ſit ꝓhibita ſub pena excõ ica⸗

cõis iã late ſnie videt ꝙ ĩmutans aliquid cir-

ca lraʒ et ̊ qua ẽ queſtõ ſit excõicatꝰ ꝛpᷣo iure
Qõ ↄcedendũ videt vt em patet er ð crimine
falſiieʒ in glo/Quieunq; etiã rapit ł ĩmutat
reſeriptũ pape ẽ excõicatus et falſariꝰ indiſti⸗
cte· Nec obſtat illud de fide inſtruex lr̃iſ vbi
de de quibuſoã lris quas ps aduerſa falſitatiſ
arguebat:eo ꝙ ĩ nareacõe fcti abeaſe erant.
qe ꝓter illã raſurã falſe iudicari nõ poſſunt.
ſicut habetur in c.illo licet in glo.illa raſura
facta fnit ꝑ eũ qui lr̃as ſcripſit:et nõ ꝓ eũ qui
vtebat illis lisDe literis tn qᷓ ꝓꝑ nullã raſu⸗
ram poſſent appere vtiles.puta de lr̃a eitato⸗
eia data a ducetis annis aliter iudicadu eſſz.
qe ſi tota raderet' et de nouo ſcriberet nõ poſ
ſet apparere vtił ꝓpter bullã qe in creacõe cu
iuſlivet pape noui aliquid circa bullã muta.
nomẽe em eiꝰ m bulla ponit᷑ .HGᷓ rich;. qViceſi⸗
muſquintꝰ caſus ẽ ↄtra illos qui vendũt b de⸗
ferũt arma.fereũ galeas b lignamina galea⸗
naues vel alias merces pPitas ſaraceĩs· et
HB oĩ tꝑe indiſticte · vt notat hoſ.gof·et ray· et
q̃ regime nauiũ piraticaꝝ ł galea ſuaꝝn ex⸗
ercet vel aliq aliud ſubſidia eis impedunt p
ſe vel ꝓ alios quocũq; mõ vel ingenio· et ma⸗
xime tpe gueree in diſpendiũ teree ſancte vel
xpᷣianoꝝ:et noĩie armoꝝn intelligunt m bñ.

etiã fuſtes et lapides · ffide v. ſis · armoꝝ ap⸗

plboe.et tales abſolui nõ debẽt. niſi totũ qðᷣ

ex tali cõmercio pceperit et tantundez de ſuo
miſerit ĩ ſubſidiũ teree ſãcte:et ſi ñ ſũt ſoluedo
alia pena pumãt et oẽs ees taliũ poſſũt licite
ocenpari a peincipibꝰ catholicis· et ↄſulibus

riuitatũ· et ip̃i ſi capti fuerit in hoc ſerui capi⸗

enciũ fieri · vt ey de ſjudeis . ĩfra quorũdã · et e ·
ad deliberãdaz. et c. ſigmficauit· et dict hoſt ·
in ſu: de iudeis et ſara: ꝙ; videt ꝙ tpe trenge
xp̃iam cũ omercõ adire poſſint alexadriã · du⸗
mõ caueãt a mercibꝰ ꝓhibitis · vt patz in c. ſi⸗
Snificauit:qe licʒ ĩ alexandriã ire vt ꝓ recuꝑ⸗

andis cõcimb? ſuis. dummẽõ illi qui ꝓpter h⸗
illuc vadũt nihil in ſuis mercibꝰ vel alio mõ
ſecũ illuc deferãt vñ poſſit ſaraceĩs pter rede⸗
pæõz aliquod comodũ vel ſubſidiũ ꝓuenire⸗
quod etiã pᷣmo debẽt coꝛã epo iurare vt B oĩa
Pbãt in c · ſi Snificauiec Sz3 quid ſi ñ poſſint
captiuos redimere niſi poetẽt eis arma vel fer
rũ · nunquid hoc facere poſſunt ſine excõicacõ
ne. RBñdet bn.ſuꝑ dicto c.ꝙ nõ credit ꝙ G̊ poſ
ſint niſi pmo reani autoeitaſ pape.ne frau⸗
dis aliquid fiat Vieeſimuſſextꝰ caſus cõtra
illos mgros vel ſcolares qui tractãt cũ aliqꝰ
bononienſi ciue de ip̃ius hoſpicõ ↄducendo·

in inquilini ſcolaris pindicin ſeu eo ireedſito

vel mii tempꝰ oductois ſit elapſu · ex ð loca

et dduc . c.· B pena vt ðde ibidẽ ĩ glo·m laur.
extendy ad om̃s ꝗ ſũt ibi gra ſcolariũ meretri
cihus exceptis · SHcdz vo Hhoſt. in ſů · ti · ð loca.
extendit ad om̃s ꝗᷓ ſunt de iuriſdicõe dñi pa⸗
pe ſcz clericos · ſec? e de alijs · et in glo · ſup di
ctũ c. dicit idẽ hoſt . ꝓ H ↄoſtitucõ e generalis
Scðʒ vo jnno· ibið hec oſtitucõ ẽ localis nec
cõpeehedit miſi ſcolares vel qui puilegio ſco⸗
lariũ gaudẽt vt ſcriptoees et oſibes. B cðz aüt
bn. nò extenditꝰ ad ſcriptozes vxoeatos· licet
ſint ibi ꝓpter ſcolares.qe eadẽ rõne extende⸗
ret' ad cartarios et cartaꝝ raſozes. vn m eü
ſoli mgri et ſcolares ꝓhibent ibi ducere ho
ſpicia alioꝝ ſcolariũ ſ̊ alij nõ Phibent' odu⸗

cere hoſpicia ſcolariũ · Scdz etiã Hoſt · e de lo

ca: c·::hac ↄſtitucõne li gant᷑ etiã ciues locã ⸗
tes. qe cõicant in crimie ðductoeibꝰ ex e · ſi cõ
cubine ¶ Viceſimuſſeptimꝰ caſus eſt ↄtra quoſ

cũq; religioſos ꝓfeſſos leges vel phiſicã au⸗
dientes. ex ne cleri.vel mona: nõ magnope.

et e. ſup ſpecula q Viceſimuſoctauul caſus eſt

ꝓꝙ nullꝰ quãcunq; religione·dũ tñ appeobatã
vt dit jo. an. tacite ł exp̃ſſe ꝓfeſſus fuerit· ad

queuis ſtudia lran miſi oceſſa ſibi pᷣus licecia

eũdi ad ſtudiũ a ſuo plato cũ ↄſilio cõuentus
ſui vł partis maioeis ire pᷣſumat.ſi aliter vadẽ·

eſt excõicatus li.vj:ne cleri:vel mona: vt pi⸗
culoſa q Ficeſimuſnonꝰ caſus e dtra archidi⸗

aconos decanos plebanos: ppoſitos · canto⸗
ees et alios clericos pſonatꝰ habetes. Mecnõ
et pᷣ̃ſbros leges vel phiſicaz audientes et iſte
caſus et ſup̃dictꝰ. viceſimuſſeptimꝰ intelligit

miſi mfra duoꝛx mẽſium ſpaciũ a ſtudio hmõi
duxerit deſiſtend. vt in d. c· ſup ſpecula · S. vl ·

Clerici aũt ꝓſonatos habentes:. ſunt peimice⸗

rins et theſaurariꝰ.ex de cõceſſi.p.c· noſtris ·
cancellariꝰ.ex vt ecc.beneficia.c· vmico. pᷣce⸗
toæ et ſuccento=· er ð exceſ.pᷣla:inter dilectos
mgr ſcolariũ.ex ne p̃la.quãto cuſtos.· ex de of

ficio cuſto. c.j.et inj. ſacriſta·ex de offi: ſacri ·

c: archip̃ᷣſbiter.ex de offiarchip̃ſhiteri c · j.
ij: et iij: St idem mtellige de alijs pſonatibuſ

qui ſcðz diuerſas ↄſuetudines habent diuerſi

.

in eccłijs diuerſiſ JJz quid de his qui habẽt
beneficia quibꝰ eſt cura anmmaꝝ annexa pu⸗
ta habẽt eccleſias peochiales · H. nũc e exp̃ᷣſ
ſum ꝙ ſtatutũ pdictũ ad eos qui peochiales
eccłias habet nõ extendr rõne hmõr eccłia
mii ille ſint plebanie ſub ſe capellas habetes

— - —᷑j& — —

—

—;——T— —

in quibus clerici inſtituti nõ poſſunt inde ſine
cauſa rõnabili .li rmoueri · vj.ne cleri: vł mo.
ſtatutũ.Si vero tal es ſũt pᷣſbiteri extendi ad
eos rõne pᷣſbiteratꝰ.qꝛ ðᷣe ibi necnõ et pᷣſbroſ
Ite etiã eſſet dicendũ ſi haberet diſpeniacõz lł
alio mõ pſonatũ cũ illis eccleſijs. tũc em̃ te⸗
nerent rõe ꝓpſonatꝰ ⸗ ꝰʒ qd ſi pꝑlębania habe⸗
ret vmcã capellã.Rndet jo.an.qꝙ; plebanꝰ eiꝰ
tenet qe cũ dicit᷑᷑ ĩ decretali p̃ᷣdicta plebanie
habentes capellas.pł alitas capellaꝝ refer
ad płalitatẽ plebaniaꝝ ar.ex de puił. vt pᷣui

legia. ꝙ aũt dicit᷑ ibi niſi ifra duoꝝ menſium

ſpaciũ ec· intellige numerando a tpe publica⸗

cõnis hmõi cõſtitucõis.vt exponit glo hoſt.

ãt dict ſuꝑ e:ſuꝑ ſpecula.ꝙ regł ares ipᷣo fctõ
ſ.qn incipiũt audire leges vł ꝓphiſicã ſũt excõ
municati poſt duos meles ſi nõ ðſiſtãt. et poſ⸗
ſunt abſolui a ſuo epᷣo dyocẽ.vel ſub qꝰ ſtudet
jnno·vo ibide et go᷑.dicũt idõẽ de ſecularibuſ
et religions quo ad duos mẽſesItẽ cũ rligio⸗
ſis qui venint ↄtra pᷣdictũ ſtatutũ ſolus papa
diſpeſat vt ad honoees ꝓmoueant᷑. vt in c. nõ
magnope et c.ſuꝑ ſpecła·Ctẽ hm jnno:et hoſ·
monachus qᷓ audit vel legit G in clauſtro non
incidit in canones. ſi aũt ex clauſtrũ ĩcidit a
Eenn cãꝰ otra illos qui arte illã moeti
erã et odꝛibilè baliſtarioꝝ et ſagittario ad
uſꝰ xpianoſ et catholicoſ exercent ex ð ſagit·
c·j.et q̊ ntelligũt quidã vt bn· et gof.qñ bel⸗
lũ è iniuſtũ · hoſt.vo B; mtelligit vbi eſt belluũ
volũtariũ et vbi e bellũ iundiciale. Secꝰ e vbi
e bellũ romanũ qð eſt inter fideles et ĩfideleſ
Pz nunquid tales ſũt ipᷣo iure excõicati qe
mł titud ini pcendũ è ab inicõ di.l.vt ↄſtitue⸗
retur.et qe nõ dicit B̊ dictũ c. ſ̊ tm̃ ꝓhibet di⸗
ctã artẽ vt dictuz e ſub anathemate exerceri ·
vñn nõ eſt canon late ſnie ſʒ ferende et in B cõ⸗
ueniũt hoſ.bn.go.rap·et jnno· ex de ſen. ex.
c.j. Triceſimuſpeimꝰ cãꝰ ẽ cũ quis pticipat
excõicato in crimme ꝓ quo ẽ excõicatꝰ impẽ⸗
dendo ei ↄſiliũ auxiliũ vel fauoeẽ· ex e. nupꝑ ĩ
tex·et glo.et c.ſi ↄcubine et dict᷑ glo.ibide ꝙ;
hoc eſt veꝝ qñ ille nõ erat alias facturꝰ. ex.
de homi. ſicut · . qᷓ vo · Quidã tñ he intelligut
tm de excõicatis nommatim et noĩe ꝗꝓpeio ex⸗
pſſo.nõ de illis q̃ ſunt excõicati in generali a
iudice vb a inre · Credit tñ roð · ꝙ idẽ mris ſit
in vtroqʒ caſuSihr cõicãs excõicato cũ fauto
eibꝰ ſuis eſt excõicatꝰ.ex e.ꝙ in dub ijs et di⸗
xciij. nũatus:et iſte caſus coniũctus cũ pcedẽ
ti facit vnũ ſcòʒ jo· ſed guib.durãdij facit eos
duos A iseſmuſſer de caꝰ e otra illos pei⸗
cipes platos ſeu quaſuis alias pſonas ecckia⸗
ſticas ſeun ſecłares.qᷓ quepiazʒ xpianoꝝ per aſſi
ſmos interfici fecerũt vł etiã mandanerüt ꝙ;⸗
qꝙ; moes ex h̊ foeſitã nõ ſequeret᷑· Mecnõ et cõ
tra illos qᷓ dictos aſſiſmmos receperũuũt vł defẽ⸗
derũt ſeu occultauerunt.tales em hoĩes non
ſolũ excõicacõis et depoſicõis ipᷣo facto ĩcur
runt ſentencias. ſ̊ ſunt eẽ cũ oĩbus bonis ſuiſ
omibus xpᷣianis expoſiti et ꝓppetuo diffidati⸗
