ca. Flioqñ fit ex caritate et cauſa coærectõis
Et ſic eſt licita oĩbꝰ ptãtem hñti bꝰ i ſubditoſ
ſuos. di xxxv·. añ oĩa.et dixlv. cũ heatꝰ. ſta
iquã dðʒ ſubditos diſcipliare ſupioæ· vt eũ ſub
ditis macre pietalſ· diſciplia vero pr̃eʒ exhibe
at· e· di · ꝓ. Hinc etiã alibi pñt· c. iMud / Eps ãt
nullũ dʒ ſuis vberare maĩbꝰ di. xxxvj. nõ li⸗
ceat· põt tñ peccãtes ſubice ꝑ aliũ verberibꝰ
v.q.v.illi qui.ñ tñ ꝓ lapcũ ſ̊ ꝑ cleri cũ ſi cle⸗
ricus ſit verberãdus. vt habet infra li.· vꝛj ·
ti · ii · caũxij .· Girca vo ſubditos et crimia ſic
diſtingue; quia aut eſt clericꝰ ſecularis aut re
gularis.ſi ſecularis· aut e ĩ oedinibꝰ minoei⸗
Bus et talis a clericis et ꝓ leuioeibus culpis
licite verberat'.di.xlv · . ſalomon.dum tam
hoc fiat ꝓ eũ ad quẽ ptinet.ex de ſe · ex · cũ vo
luntate · vlt. Tat eſt ĩ maioeibꝰ et tbis vbe⸗
rari ñ debz mſi ꝓ maioeibꝰ crimĩbꝰ.di·xxxv
añ oĩa:et dixlv.cũ beatas.aliqn vberãs in⸗
currit excõicatõez· & Otrario ſenſu· ex de ſen ·
ex: cum voluntate · I. ſi qui vero de hoc vide
infra li. vij · ti · iii: inter caſum .xvj.xix · Pi aũt
ſit regłaris tł is Em regulã ſuaz vberat· ecꝓ
leuibꝰ culpis.ex de appella.rephenſibilis ĩ
fi.et de accu· qᷓliter et qñ.ĩ fi ·Caueãt tñ p̃ᷣlati
regulares vt nõ niſi ex caritate et cauſa regu
laris diſcipline verberẽet fr̃es ſubditos et cõ⸗
uerſos et hoc ꝑ ſe vel ꝓp alios regulares vel
cleri cos ſecul ares. NHa ſi ꝓꝑ lapcu niſi in caſu
ſeʒ qñ penitus ſut incoerigibiles. vb etiã ſi ꝑ
clericu vel regulare ſ nõ ex caritate vł ſalte
infoemi dilectõe vel cauſa coerectõis et mã⸗
dans et verberãs inciderent excõicacõez · Et
iſte eſt caſus qᷓ ponit er de ſen· ex. vniuerſita
tis ſzm ray · Dõt g“ abbas vel pee licite mo⸗
nachũ vk puerſu cauſa diſcipline verberare
ꝗpria manu. vñ beatꝰ gg. ſen bit btin bñdictã
quendã monachũ pcuciedo ſanaſſe.quem ere
pra monicõe n poterat curare vt habet. di⸗
xlv/ꝗ. ſalomõ. Intelligit aũt roð.ꝙ ñ ẽ tutuz
ꝙ p̃latꝰ regulans faciat ſubditos vberari ꝑ
Llaycos cõuerſos:qe illud·c. vninerſitaus· nõ

.
0:

ern.

ſu
x
lte
i⸗
ſe
ta
0¹
m

videtur ſibi ocedere ꝙ hoc faciat abbas niſi
p clericũ vel monachũ · Sunt etiã quidã alij
caſus in quibꝰ licite pcutit clericꝰ a quocun
qʒ clerico vel layco· vt habebit᷑ infra li.vij.
to. ii: de pcuſſione. vide etiã illud qð notat
infra: ar.viij. ꝓpe fine · . Itẽè nota ꝙ nõ tm̃·
quit vide de ſcðo arꝰ. ſ. de homicidio
puali et pena eius. qe em ad pcuſſione

qnqʒ ſequit homicidiũ · deo dicendũ eſt hic

de pena homicide ſzm cañ. Nomicida aũt di⸗
uerſimode punitur m ꝙ hoiĩicidiũ diuerſimo
de cõmitti. jdeo etiã ſimul eſt videndũ quot
mõis hoĩicidiũ ꝑppetrac. Scienduz igit ꝙ bo
micidiũ qnq; cõmittitur ſpũuᷣͦaliter et interpᷣta
tiue · qnz coꝛpal.pmo mõ cõmittit dupl.ſceʒ
omittedo vt cum q̃s videt ꝓximũ in extrema
neceſſitate et nõ ſubuenit cu poſſet lubuemre
Et ſic dicit ði.lxxxvj.paſce fame moeientẽ· ſi
nõ paueris occidiſti · t cõmittedo. ſ.coꝛde .
oee et ope·coede ſcʒ ↄdiendo.j.jo·iii.q̃ odit
fratre ſuũ homicida eſt. Ore. ſ. detralbbendo ·.
vñ beatus petrꝰ detra᷑toꝛes dicit eſſe homi⸗
cidas· Et malũ ſuadendo ſiue cõſulèdo. vnde
augꝰ.ſi fratri tuo male ꝓpſuades occidis. I⸗
le em qui odit in coede occidit quia vellet ñ
eſſe aut non bñ eſſe que odit· Detractoe vero
ꝓximũ occidit in conſcientia alterius in qua
vmebat ꝓ bonã opiniõʒ:pſuaſoe mali ꝓximũ
occidit in cõſcientia eiuſde in qua viuebat ꝑ
bonã voluntatẽ et peſt moeit ꝑ peccatũ. De
his tri bus dicit de pe · di.j· Hoicidioꝛx · omis8
iniquitas · noli putare · Ope autè cõmittitur
ꝓximũ ſcãdalizãdo ꝑ malu exemplũ.vñn gS·
in paſtoali dicit ꝙ mali pᷣlati tot moetibꝰ rei
ſunt quot ad poſteros pditõis exempla trãſ⸗
mittunt. t gnaliter omĩs iniquus motus ad
nocendũ fratri cõputat de genere hoĩcidij ·
Dena pᷣdictoꝝ homicidioꝝ eſt pemitentia
Equit᷑ de tertio · ſ. de hoĩcidio lingue ec
pena eiꝰ. Circa qð ſciendũ ꝓ coepaliter

et vere cõmittit hceicidiũ ĩ diuiſione aime a

coꝛpe hoc aũt cõtingit dupl.ſ. lingua et fa
cto · Drimo g dicenduʒ eſt de hoĩcidio quod
cõmittit lingua · Cõmittit aũt lingua triplir.
ſcz pᷣcepto· cõſilio et defenſione · de pmo et ſe
cũdo mõ exemplũ ꝑ ſe patet · de tercio ſez de
defenſione eſt exemplũ cum quis diſſuadẽdo
retrahit a bono ꝓpoſito hoĩes; volente libera
re aliuz; a moæteet ſic quodãmodo indirecte
fit homicida.qð eſt intelligendũ ſi diſſuade
at coerupta intentõe.ſecus eſſet ſi hoc facerzʒ
vt a piculo ſiue dãno illi p̃caueret. põt etiazʒ
poni exemplũ ſm roð.de defẽſione rei ĩ cau⸗
ſa crimiali ꝓ aduocatũ vbi actoe niſi ꝓbaue
rit tenec ad talion Quol bz aut triũ pdicto
rum modoꝝ cõmiſſũ hoiĩicidiuʒz dicit ray. eſſe
moetale pctm · Sʒ hoc mitelligas ſane.ſ.de p
cepto imuſto vł eius qui ñ bʒ autoentatẽe p̃ci⸗
piedi . Et de cõſilio imuſto ſiue coꝛrupta intẽ

tione dato. Et de defenſione iniuſta ſiune coe⸗

rupta intentione facta vt p̃dictũ eſt. alias ſi
iuſto p̃cepto indicis vel ptãtis.ſi iuſto conſi⸗
lio aſſeſſoꝛis et legitima intentõne interueni⸗

at homicidiũ nullũ cõmitti pctm̃· pmũ ꝓbaꝰ

W

xxiij · q·iiij · queſitũ.ſjm ibidẽ.c. il lud · tertiũ
xxiij .q· lxxxvij · ꝗ. his ĩ · vſq; ad · J. ĩ regiſtro
Hiuiꝰ homicidij pena. ſ.commiſſi lin gua e ir⸗
regularitas que etiã poſt pniam pactã impe⸗
dit ꝓmouendu et deicit etiã ꝓmotuz. de pe.
di... c. pieuloſe . et di · l· ſiquis viduã. Scien⸗
dum aüt ꝙ cum dicit homicidiũ omitti cõſi⸗
lio.hoc ſzm roð.intelligit᷑ de conſilio exho⸗
tatõis vł agꝓphatõis ñ ð oſilio ſimplicis cru⸗
delitatis· vł rñſiõis.jnno.vo ex e.ad audien
tiã · i· dicit ꝙ tũc qͥs cõſiliũ vł mandatũ ĩ moæ
tem alterius dediſſe intelligit qñ hoc ſuaſit
vel rogauit vł mãdauit vel Aias cõſuluit vti
litatẽè oſtendendo que cõſequerec. Cuid é
de eo qui non cõſuluit homicidiũ.ſʒ illud ex
quo ſequit homicidiũ.Hndet jnnoc · ex. e.
ad audiẽétiã · i. ꝙ talis fit irregularis vt ſi ſua

ſit iactũ machĩe vł baliſte vł ꝙ eat' ad capie

dũ caſtꝝa qð ñ pᷣt facile capi ſime moete Hoĩim
ſi ibi interueniat hoĩcidiũ in capiedo caſtrũ
irregularis erit.· Secus videt quibuſoã ſi mã
detur ꝙ ꝓditoeie vel furtiue capiat'. tũc em
licet illi qui ad hoc vadũt aliquẽ occidãt cõ
ſiliarius ꝗpter hoc nõ erit irregularis.niſi ve
riſibe eſſet ꝙ hoc ſine hoĩcidio fiòri nõ poſſet
Flij dicũt et foete melius ꝙ cũ opus illicitũ
cõſulat erit irregularis ſi moes inde ſequat'.
ar · ex e · otinebat I¶dẽ ẽ ſi mãdauit alique ver
berari · quia ſatis veriſiłe eſt ꝙ ſe defenderet
Secus eſt ſi cõſuleret licitũ opus vt ꝙ capet
maleficus vel alius cõſibis etiã ſi moes inde
ſequat' quia hoc nõ cõſuluit.ex e:c.fi.Semꝑ
tñ fit irregularis ſi directe moete alicuiꝰ cõ⸗
ſuluit. ex ne clerici ſniam.ec refert vtrũ ſta
tim poſt cõſil iũ fiat homicidiũ vel poſt Iõgũ
tempus niſi cõſiliariꝰ reuocet cõſliũ pmum.
imo etiã neceſſariũ videt' occidẽdo nuciet
ſibi caueat niſi ꝓbabi credat ꝙ ille cui cõ
ſuluit a ꝗꝓpoſito reſipiſcat.n eo aũt qui P ſe
fieri mãdat homicidiũ ſufficere videt ꝙ tan
tum mãdet cõtrariuz vt pacẽ cum occidendo
meat ſciente eo cui mãdauerat. Ratio diu⸗
ſitatis huius eſt quia qñ aliq̃s ve mandato
alterius et ꝙ alio tantũ occidere videt' ꝙ cõ
trario mãdato vel cõtraria volũtate oñſa de
beat ceſſare · Sed qñ ꝓ ſe tůc ille qui cõſuluit
ſemp debz diſſuadere et etiã plus facere ſi cõ
ſcientia dictat caute tñ ne aliquem ꝓdat· Zi
aũt ille cui cõſuluit pᷣus occidat q̃m reuocet
cõſiliũ etiã ſi pus penituerit videt ꝙ mregu⸗
laris erit· hec jnnoc. Et eadem ponit hoſt. in

.SZlo · ibidẽ · Qui ſi alicui cõſulat ꝙ aliqueʒ

occidat et ille occidit ab eo quẽ occidere vo
lebat · ſm jnno. ibidem ſcʒ ĩ. cad audien
ciã · al iqui dicut ꝙ eſt irregularis qe cõſuluit
illicitũ opus · Xlij dicũt cõtrariũ.qꝛ nõ cõſu⸗
luit in moetem huius ſ alteriꝰ niſi fraudule
ter conſuluiſſet vel niſi veriſiłr in occidendo
moetis piculũ eſſet · Magis tñ jnnoc. videtur
ſentire cũ primis et eade refert hoſt. ibidem.
Quid ſiqs cõſulat alicui ꝙ ſe ĩ mare ꝓiciat
vel alias ſe interficiat:credit ino.ibide ſic
rregularis ſi hoc ille faciat· ar. di.l.ſiqs vi⸗
duã⸗ Quid ſi aliq̃ cuſtodiẽtes laboeante in

J, An, pin,

extremis de ↄſilio alicniꝰ vertant eũ ſup aliꝰ
latus et cicius moeiat. nunqd hoc ↄſulès et
facietes ex hHo fiũt irrogk ares Pr ſzm rod. ꝙ
zia

ſic ſi ex verſione tali cicius m tᷣ.gqe foete
anhelitus via pcludit.vel ex violentia mo⸗
tus apoſtema rumper et ſuffocat. Nec cũu eiſ
põt ꝓ ep̃m diſpeſari .licet de pctõ poſſent a
latis ſuis abſolui:ſiue ſint ſeculares ſiue reli
gioſi. hoc ſaluo ꝙ a talibꝰ nõ pñt abſoluere
ſimplices pᷣſbiteri ſi talia ſibi retinnerũt ep̃i
Si ant ex hoc nõ cicius moeiat᷑ ñ fiũt irregu⸗
lares:ſedò eis ſufficit penitere de peccato et ð
mala intentõe. Si vero dubite an ideo moes

fuerit ſubſecuta· deponãt ad arbitriũ bo· vi ·

leue et temerariã cõſciazꝭ alias tutõee eligat
viã · ar · ex de ſen. ex. inquiſitõni.Nec ẽ credẽ⸗
dum ſi fiat aliq̃d tale ſ̊m ſoetilegiũ alicuius
vetule·puta ſi ponat' ſecuris ad caput moeie
tis ꝙ ex hoc ciciꝰ moꝛiat' cum tale virtutem
nõ habeant hmõi ſoetilegia de pctõ tñ dz agi
pnñia· B roð ·-· Quid de illo qui voleti pᷣtioee
moꝛtis fuge cõſuluit ꝙ remanerz et ipᷣe ei ꝓpa
cem ꝓcuraret cũ illis qui volebãt eũ interbfi⸗
cere et ſic remãſit et interfectus eſt ab illis·
nunquid ille oſules ex hoc irregularis erit ·
H ſi cõſules ille cauſaʒ ꝓbabile habeat cre
dendi ꝙſi ille remaneret piculũ ei ñ iĩminerz
puta quia cuz eſſet pater vel dñs vel intimus
amicus qᷓ̃rentiũ eũ occide merito poterat pee
ſumere poſſe eos ab illo ꝓoſito cohibere nõ
fit irregularis· ſ alias fit.ſ.ſi nõ habuit pro
babile credulitate ſeo remerariã pᷣſumptionẽ
et maxime ſi lata f uit culpa vł negligentia q̃ᷓ
eſt ꝓpe dolüů.· Quid ſiquis quereti in genere
an ligeret xpᷣiano occideè paganũ non aĩo ſua
dendi tz exponẽdi quid de h ſentirz hoc licè
rnderet · Non credit roò· ꝙ ex hoc fieret irre
gularis.licz ille confides de tali rñſione po⸗
ſtea occideret paganũ · ꝙᷓuis etiã rñdendo er
raſſet·.¶ Quid ſi iudex ſecularis cõſulat cleri
cum pitũ · celericus cõferedo gnaliter cuz
ipᷣo dicere põt fures incendiarij:et homicide
ſic debẽt puniri ò iure ciuili.v.q.v.delatoꝛi
nõ deſcẽdedo ad aliqð factũ ſpãle.vt ſic po⸗
cius cõſuletis ꝙᷓ ſuggerẽtis opa fungat. ff·
ð q̃ſtionibꝰ.l.j.. qſtionẽ.Si tñ clericꝰ ſciat
vel credat iudice hhre cosã ſe cauſam crimĩs
de quo qrit rñſionẽ caute declinet niſi poſſet
recta conſcia reduc ere cauſaz crimis ad ciui⸗
lez ſic põt intelligi illud.xxiij.q:vlt. peſſimã
in ſůma hec gof · Qud ſi elericus errauerit

reſpõdens foznicatoees eẽ puniedos ad moe⸗

tem et iudex ſecutus eiꝰ reſpõſionẽ puniat ta
les ad mostẽ nunqᷣ;d irregularis erit qui ſic re
ſpõdit. H ſi clericꝰ ille repute iuris cõſultꝰ
et ſuꝑ hoc cõſuli cõſueuit et rũdere cõſultus
Diſtingue qꝛ ſi errauit in apicibꝰ iuris · et vbi
ſit opmiones varie pitoꝝ. reſpõdit ſecundũ
opi·ſuã in qua etiã errãt aliqui piti non erit
ex hoc irregularis dũ tñ rñderit ſup hoc eſſe
vartas opi. Si aũt ignoæzauerit ignozãcia craſ
ſa et ſupina vbi nullus uriſpitus ꝓbabiliter
Duhitaret ſi ſequat moꝛs ex eius rnſione irre⸗
Sul aris erit cũ fuerit in culpa lata.Si vo nõ

repute' iuriſpitꝰ nec rñdit ind ici vt iuriſ pitꝰ
ſed ſimpliciter dirit illudò quod de talibꝰ ſen
ciebat cũ nõ pᷣſumerz nec pᷣſumere deberet ꝙ
ſequeret eius rñſionẽ non erit ꝓpter boc irre
gularis ſi nõ rñdit in caſu de facto· Si aũt re
ſpanderit ſcienter in caſu de facto pticłbari et
ex hoc moes ſequat᷑ erit irregul aris cũ fuerit
in culpa ſic rñdendo· hec rod Et argumentu
ad vltima membrũ er de exceſ.pla.ex lr̃is in
tex. et glo ·¶ Quid ſi js alicui ſuadz ꝓꝙ expo⸗
nat ſe piculo ꝓ patria ſua vel ꝓ iure ſuo· ⸗
ſzm jnnoc· ex e· ad audientiã ꝙ nõ eſt irre gu⸗
laris etiã ſj ibi moeiat᷑ille cui cõſuluit · xxiij
nij· ꝓ membeis· et· c · ſe · xj · q · viij · et· c· ſe ·
ed ſi ſciret eũ ibi moeitun tunc videt ꝙ fi⸗
at irregularis· et ièe dicit hoſt· ibidẽ Quid
ſiquis alicui cõſulat ꝙ ſe exponat moeti indꝝ
bitanter vpᷣi honoee vbꝓ fide vł ꝓ ſtatu ec
cleſie · H ſim mnocẽ ibide ꝙ nõ fit irregula⸗
ris.etiã ſi moes inde ſequat. quia xpᷣs ſubijt
moꝛtẽ ꝓ nobis et ſancti martires moetui ſut
pro xpᷣo· dem dicit hoſt. ibide · Vn etiã inqſi⸗
toses hereticoꝝn excuſan' abirregulantate ꝗ
ſciũt ꝙ ſtatim cũ ꝓnaciãt aliquẽ eſſe hereticũ
debz occidi · xxxiij·q/vnj legi:et.q: v·ſi auòi
eris ſm wilb⸗
uitur videre de q̃rto:ſ. de hoĩ cidio qðᷣ
cõmittit in foꝛo iuſticie et de pena eius
Eacto em ↄmittit homicidiũ qᷓdrupꝑl.ſ. iuſti
cia.neceſſitate· caſu· et volũtate·de quolibet
hoeũ dicendũ eſt ꝑ oedins. St pmo de homici
dio qð cõmittit iuſticia. Circa qð ſciendũ ꝙ
Hoc fit eum iudex malefactoeẽ iuſte ↄdenat
ad moetem vel miſtri.i. officiales ſiue execu
toe ſnĩie iudicis a iudice iuſſus iuſte condena
tũ occidit. Neuter eĩ peccat dmõ ñ ex odio
plone nec ex del ectatõne fundẽdi ſanguine.
nec amoæee ſpolion nec ꝓ pᷣcio h̊ ꝓ ſota ꝛuſti
cia et obediecia cũ coedis doloee et cõpaſſio⸗
ne hoc faciat · Orobant G ad ro·xxiij· dei em
miſter iudex eſt in eo qui male agit. loquitur
de illo ad que ptinet face iuſticiã · xxxi ij · q· v
miles cũ miſter.cũ hõ et ĩ płibꝰ alijs capłis
eiuſoẽ qſtionis.et.di.lxxxujodio.et di. lxv·

vera.· Dro hoicidio aũt iſto.ſ. iuſticie facto

iuſta et recta intentõe nulla imponitur pñia
Ex ipᷣo tñ hõ irregularis efficic. Vñ irregła
ris eſt quicunqʒ in cã ſangumis fuerit iudex.
aſſeſſoæ.ꝓcur᷑.aduocatꝰ actoeis vel etiã rei ſe
cundũ quoſdã·officiab.teſtis · notariꝰ.ſniam
ꝓferes vel ſeribes leges vł dictãs atteſtatõ
tiones. examĩacões:lr̃as ꝓ vindicta ſanguĩs
deſtinandas . ex · ne cle. vel mo.ſniam ſangui⸗
nis · et · c. clericis · et ex de exceſ.p̃la:di.l. ali
qntos:et·c.ſiquis poſt.Si tñ nõ ſequat moes
vel effuſio ſanguĩs põt eps diſpẽſare.vt ĩfra
dicet?· Itẽ ſzm jnnoc. clerieus ñ dz ſcribere
teſtes in foema autetica ſi tñ ſeribat nõ in foz⸗
ma autentica nõ fit irregularis· Picuͤͦc oaam
innoc · et hoſt.exv ne clerici .e.penb. ꝙ qui ſcri
bit teſtes in cã ſanguinis nõ fit irregularis ñ
ſequac homicidiũ · dicit' etiã ibi hoſt.ꝙ ſiq̃s
ſeribat ꝙ aliqms capiatur et in captõne occi
Dat᷑ fit irregularis · lz ſcribes caulſã ign oearʒ

i
ſen
tg
trre
tre
iet
erit
nti
8in
po⸗
. 0

Ju⸗
dui
ſo.
i⸗
i
nr
tee
dbi
iſut
dte
ici
woi

q
eius
iuſti
ber
mia
enat
tecu
ena
dio
ne.
uſti
no:

tur
v
lis
xv⸗
cto
Dni

ex ;⸗
ſe
im
tõ
nis
uu⸗
ves
fra
re
.

eft

Quid de epo vel alio pᷣlato qni habet iuniſ
dicionẽ tpale in aliqna villa vel caſtro- nun
quiò intromitte ſe põt de faciedo iuſticiã ali⸗
quo mõ· ꝙ debz ibi cõſtituere iudicẽ pſo⸗
nam ſecularez q caulas audiat et p̃cipue cau
ſas ſangumis cui põt et debzʒ p̃cipe ꝙ firmi⸗
ter teneat iuſticiam.Etſi iudex ille qᷓrat ab eo
quid agi debeat de aliquo dep̃henſo ĩ crimie
S quo de iure debeat infligi pena ſanguinis
põt reſpõdere · hoc ñ ptinet ad me qre iuriſpi
tos qᷓnimo põt etiã ei imiugere vt ſup h ve⸗
ritate inquires iuſtici e debitũ exequat. Nec
fit ex hoc irregularis licet puniat eum pena
ſanguinis quia licz clericis nõ liceat cauſas
ſanguinis agitare licet eis tñ qui iuriſditõezʒ
obtinẽt tpalem quam debet et pñt ſine metnu
irregularitatis alijs delegare. Stſi appellec
ad eos iten alijs delegent. liꝰ vj. ne cle. vel
mo.epᷣs· Caueat tñ pᷣlatus ne aꝗpter ſuã reſpõ
ſione dwrectã vel indirectaʒ iudex intelligat
qꝙ eum pena ſanguinis punire debeat. ex · de
exceſ. pla.lris· Aen nuũquid fit quis irregu
laris ex hoc ꝙ eſt pñs vbi exercet᷑ vindicta
ſangumis · & pᷣlatꝰ hñs iuriſditõez nõ debz
intereſſe cauſe ſanguinis neqʒ execucõni ſnie
ſanguinis quia cito poſſet incidere cauſã de⸗
poſicõis quia videc intereſſe tanqm aucẽtem
Ppſtans vt habet' in d. c. lris· Gias aũt vbi p
atus ex ſola curioſitate interfuerit nec cõſili
um auxiliũ vł fauoee aliquo modo ad hoc de
dit ex hoc non fiet irregularis tñ Suiter pec
eat ·. CQuid de indice vel officiali vel milite
vel aduocato qui ĩ cauſa ſangumis recepunt
hmõi officia tñ nõ ſũt executi ea. hu. no
tat· lj.di · ſiqs ꝙ nõ ſut irregulares. Iudex
th qui cauſam ſanguinis examiauit et aduo⸗
tusg qui in ea ſtetit:et officialis qui opam ad
effundendũ ſanguine ex ſuo officõ dedit ſũt
irregulares licet moæs vel effuſio ſanguinis
inde ſecuta ñ fuerit . Et idẽ dicendu e de illo
qui ex odio opam ad occidendũ alique dedit
ſed tñ nõ occidit nec mutilauit. Cum talibꝰ
tam epᷣs diſpeſare poterit. De milite vero di⸗
cit ha. li fuit in bello et ꝑ eũ nõ ſtetit quin
occiderit repellendꝰ videt gpter duplicita⸗

tem quã in tali facto hr̃e potuit.ſi aũt ibi nõ

peuſſit nec ad hꝰ opam dedit licz ibi fuerit ñ
repellit.hec de roð. Quid de clericis illi
qui iur. i gnari zelo fidei et peo indul gentia
Hhabẽeda poetauerũt ligna ꝓ hereticis cõbure
dis He ſi materia quã tulerunt coopata è ad
moetẽ eoꝝ ſunt irregulares nec diſpeſa cum
eis mſi ꝑ papam· Si aũt nihil fuit coopata qe

foste erant moetui anteqm eſſent accenſa nõ
ſit irregulares vłꝑ ſaltẽ ep̃s põt cũ eis diſpe⸗

ſare · Zi aũt ꝓbabiliter dubitet vtn ſic vel ſic

acciderit certi tñ ſint ꝙ illazʒ materiã in igne
poſuerint.retineãt certũ et dimittãt incertum
nec ſine pape diſpeſatõe mĩſtret nec ꝓmoneã
tur· ex de tempe oꝛ· ad aures· et di.v· de his ·
1· hec ro.q ſte ſm rap.clericꝰ bñdicẽs aquã

feruente vel ferrũ candes vł pugiles fit wre
gularis ſi ſequa homicidiũ. Sed roð · credit
cotrariu:dicit tũ ꝙ dicere cõtrariũ ñ ẽ ſecuꝝ

——

–

T7 nn,

—

eauir de q̃nto.ſ.de hoĩcidio qð omitti⸗
neceſſitate et de eius pena: et ſub ho me⸗

beo dicit berñ. er e. ſieut dignũ · contineri hbo

micidiũ qð ↄmittit defenſione . Et ſim eunde
berñ.ibide.et alios mgros cõiter diſtin guic
qe aut neceſſitas illa fnit euitabilis aut non.
ſi ſic q potuit ſine occiſione euade.reꝰ e Po
micidij et tanqᷓm hoĩcida pnñiam agere dz nec
ad maioæzes oedines aſceèdet. Hec etiã in ſul⸗
ceptis tolerat' niſi ex magna diſpeſacõe. ſqm
aliquos.ſ·ray· et berñ. ſm aliquos vo.ſ.ſʒm
Sof·poſt pactã pñiam ð iure cõi põt officiũᷣ
oꝛdinis exequi iam ſuſcepti. ſʒ ad ſupioees ñ
aſcẽdz ſine magna diſpeſacõe. Sic intelligũt
diuerſimode illd. di . l. de his cl ericis. c.j. et
ij· Et ſim ray· neceſſicas euitabiłb intelligitᷣ n
tm̃ ĩ eo qui tpe occiſionis hoĩcidiũ vitare po
tuit · ̊ etiã de eo qui culpa ſua ad tale neceſ⸗
ſitatem deuenir⸗Jel ſzm roð.qui potuit pee⸗
cauere ne ĩ tale neceſſitatẽ inciderzʒ. vt cũ q̃s
vides exercitũ veniente ad obſidenduũ caſtru
cũ fuge poſſet incluſit ſe intra caſtrũ ĩ nullo
ꝓtines ad eũ· et poſtea neceſſitas è ſecuta.Se
cus eſt ſzm roð.ſi domiciliuz vel res ſuas ibᷣi
habeat quas ſeruare voleb at · ¶ Zi aut neceſ
ſitas illa f uit ineuitabił et occidit hoĩez ſine
odij pᷣmeditatõe.imo cũ aĩ doloꝛee · vt ſe et ſua
liberaret cũ aliter n poſſet. nec peccat nec pe
nitere tenet' niſi ad cautelã ꝗꝓpter dubeitatis
ſiue duplicitatis ambiguũ· qe põt timere ĩ
aliquo exceſſerit vel ne ex indignatõe vel ira
cũdia aut libidine vindicte et non ex neceſſi
tate ſe defedẽdi motꝰ fuerit · vt ðe · xxini. q. v
excõicatoꝝ · jta coꝛde tñ ſemp debz dolere et
quaſi ſuis pctis aſcribere ꝙ tantã neceſſitatẽ
iciderit· vt ſine homicidio liberari nõ potue⸗
rit · quia vt dicit SS bonarum mentinz eſt ibi
culpam agnoſce vbi culpa nõ eſt · ex · e. iterfe
ciſti · et di · v ·ad eius in fᷣi · Cab aũt hhomicida
non eſt irregularis vt eſt expᷣſſum. di.l. quia
et ex e · c. ij · et. iij · et · c· latoꝛ · Hoſt. aute dicit
quicꝗd dixerũt alij ꝙ ñ fit irregł ariſ qñ ñ po
tuit vitare vt cũ q̃ͥs fugiedo ſe defedit times
moæetẽ ſi capet᷑ et aliꝰ ſequebat eum imuſte.
Secus elt ſi iuſte · ar · ex · de eta · c · j · Et qð dici
ex e.c.ii.ĩ fi ·peniteatexpone.i.penite bonũ
eſt · ſz hoc intelligit qñ piculũ coepis iĩminet
ſecus eſt ſi de rebus timet ar ex e · ſuſcepimꝰ
Fliqui vero ponũt exemplũ tłe vt berñ·ex e.
ſicut dignũ · in glo.nũquid in fi·clericꝰ tene
bat gladium in manu ad ſuam dekeſionem et
paganꝰ irruit in eum. ita ꝙ clericꝰ nullo mõ

potuit euitare. et ſic ille interijt ex gladio p̃⸗

cer ꝗꝓpoſitũ tenentis illũ· Sed ſzm hoſt. Ho ſoo
micidiũ põt dici caſuale nũc eſt exp̃ſſũ li. vij
de Hoĩcidio. volũta.vł caſuali. ſi furioſi ꝙ ſi
quis aliter moetem vitare non valens ſuũ oc
cidat vel mutilet inuaſoe non fit ex hoc irre
Zularis. .
Agquit de ſexto ſcz de hoĩcidio qð cõmit
titur a caſu et pena eius. vt cum quis ar⸗
oeéë incidit et arboe cades alique oppmit et

ſiłia. Sʒ hoc ẽ diſtinguendũu ſzm bern · ex e. ſi⸗

cut · Sc etiã ſm alios mgr̃os· qa aut dat opa

rei licite et debita diligétia adhibetur. puta
eum quis campanã pulſat· campana cadit et
aliquę interficit. Iſp̃ᷣe aũt caſũ ñ pnidit · et ꝙᷓci
to caſũ ſentit clamat.caue caue. hoc exẽpluz
ponitur e e.johes. Scom hoc intellige ið ex
e.dilectus.et pła alia habent.ex e·latoꝛ:ex
lnis quidã ſignificaſti · et di.l.hi qui ſepe cõ⸗
nenit ˖ ſi duo · Et tũc im nullo imputat · vñ nec
peceatũ ibi omitti' nec irregularitas in oedi
nibus ſuſceptis vel ſuſcipiedis contrahit'.vt
patet in iuribꝰ pᷣdictis· Qut opa rei licite da
tur ſed diligetia debita nõ adhibet'. vt cum
quis arboꝛe ſuaʒ incidit et qn eſt ꝗpe caſũ nõ
circũſpicit nec clamat tepeſtiue et alte: caue
cane et tũc ſi aliqs ex cã arboeis occidit illi
mputat'. Gut opa rei illicite dat. vt eũ quiſ
arboeèe alteriꝰ iciderit et cadẽs arboe alique
occidit et tũc etiã illi iputat᷑ et B ſiue dilige⸗
tia deb ſta adhibea ſiue nñ· Et in his caſibꝰ ir
regularitas in ſuſcipiedis et ĩ ſuſceptis oedi⸗
nibus ↄtrabit niſi ꝑ papã diſpeſet.vt habe
ex e · ſicut et·c. Otineba.et di.l.clerico.et. c·
ſiquis arboees et in pluribus alijs capitulis
eiuſdem diſtinctõis: et ex e· Quid de cleri⸗
co qui ludeꝑat ad ludũ qndã cũ layco cuius
ludi conſuetudo erat ꝙ obtinens ludũ eqᷓta⸗
bat ſociũ.cum aũt laypcus illũ ludũ obtinuiſ
ſet ꝓſilmit ſuꝑ clericũ equitaturꝰ eũ et tũc a
falce illius clerici qua accinctus erat vulne⸗
ratus fuit ex quo poſt paucos dies deceſſit.
Quid etiam de clerico ludete cum alio cle
rico quẽ ille alius clericus ad terrã ꝓicies a
cultel lo que ad latus habebat guiter vulne
ratus occubuit. Fen pmo caſu clericus ille
fit irregularis ita ꝙ nec ad minoees oedines
aſceòet nec in dyaconatus officio miſtrabit
vllo tpe niſi cũ eo ꝓ papã diſpenſet᷑ . poterit
tñ ĩ ſubdyaconatꝰ officõ mĩſtrare ex diſpeſa⸗
cõe epᷣi·ex e.cõtinebat᷑.In ſcðo vo caſu cleri
cus ille et oedĩbꝰ habitis vtet' et ad maioeeſ
oedines ꝓmonuet' lecundũ aliquos de iure cõ
muni.qð laudat berñ·ſecundũ aliquos vo ex
diſpẽſatione pape.Sic diuerſimode itelligůt
dinerſi illud · ex e· latoz. Se cũ idẽ caſus vide
at' ꝓmꝰ et ſcdus:quid eſt ꝙ tam diuerſimode
de is iudicat. Bñdet glo.berñ · ĩ glo. illiꝰ
c·cõtinebat' ꝙ in pmo caũ dabat opam rei il
licite ludendo cũ lapco qð nõ licebat.ii.qv
laycus. non adhibuit etiã diligentiã quã de
bebat quia cũ ſciret falcem et ludi cõdicione
nõ remouit a ſe falcem et ſic in culpa fuit. In
ſecundo vero ludebat cũ clerico et ludo lici⸗

to et nõ ſperabat aliquio mali futuꝝ de cul⸗.

tello illo et ſic nõ fuit in culpa.ſ̊ ille qᷓ peo⸗
iecit eũ ad terrã.et conuenit cũ pᷣdictis bar.
di · lxx. de his clericis· Quid ſiquis lapidez
Piciat ludendo poſt aliquè et ille volens de
clinare lapidẽ illũ impingit in lapidẽ alium
vel alias cadit et mozitur- ſzm jnno. e e⸗
exhibita. talis eſt irregularis quia ille Indu
eſt noxius. St ide dicit hoſt. in glo. ib idem
e quid ſi talis nõ ꝓpter leſionẽ a caũ q
nõ eſt de ſe moetifera. ſʒ ꝗpter impiciã medici
t ncuriã penes eum laboꝛibus et ſudoeibus

expoſitũ moꝛiat'. & ꝙ; ñ eſt irregularis ſzm
berñ.in.c. exhibita. Innoc. tñ intelligit hoc
qñ lapis qui ꝓicitur nõ pᷣſtitit cauſam ruine⸗
alias ſecus eſt.¶ Quid de clerico qui iacien⸗
do lapine caſu puerũ occidit · ex diſpenla
tione põt remanere ĩ ſuo oedine · di · l· clerico·
Hhoc el⸗ verum ſzm 0. ſi dedit opam rei licite.
puta expelledo pozcos ð agro n tñ adhibnit
diligenciam debitam alias in nullo puniret.
¶Quid ſi ludãt aliqui cuʒ pila et pila manu
tõdentus aliquẽ ita foetiter impellat ꝙ illum
quẽ tõdet occidat. ſi tondebat ibi vbi cõ
ſueuerat ludi et ille qui tondeba ſcieter faci
ebat ſe ibi tẽderi · imputat ſibi. Si autẽ ulud
iculũ ignoeabat imputabit tondenti . ff· ad
I.acquib · Itẽ mela:æc·. ¶ Siquis impellat me
in aliũ vel aliũ in me et ille moeiat nunquid
teneoæe tem aliquis vult me peutere et dum
eleuat ictũ de gladio pcutit alm̃ et moeitur ·
Item aliquis me impelledo retro cadit et mo
ritur. Item aliquis ferrat equũ et ſedes ſuper
equũ cadit et moꝛic nunqd in his caſibuſ fit
iſte irregularis p̃ᷣter cuiꝰ volũtate moes acci
dit · ſzm hu . di . l. ſepe ꝙ nõ. n fuerit ĩ frau
dẽ ꝗqntũ ad pᷣmos tres caſus vel ĩ culpã qntu
ad vltimum . hec rerg Quid ſiquis Habꝗ cer
uum vel leonẽ qͥ alique occidit. & ſm jnno·;
ex e·ad audientiã· nõ videtꝙ ſit irregularis
Sũmõ nõ habeat maliciã latente vł culpã in
moete alicuiꝰ.nõ em videt ꝙ lems culꝑa vł
negligetia ei debeat imputart · Flim dicunt
fit irregularis ſiquid poſſit ſibi imputart· ar·
Ddi. I. hi qui arborẽ· et ˖ c: ſepe et eadem rekert
Hoſt · ibidẽ · ¶ Quid de pſbitero qꝗ aſcedit ſuꝑ
equũ vt iret aliquantulũ ad ſpaciandum qui
equus cum pᷣter ſeſſoꝛis arbitriũ laſciuiret ſal
ti bus · e vt eum refrenaret equũ ſtimulauit
fractoꝗꝝ; freno equus ibi relictꝰ curres ſeſſo⸗
rem piecit et puerũ quendã oppᷣſit· & p̈ſbi⸗
ter ille ĩ nullo ex B tene qe nec volutate nec
facto occidit.nec rei illicite opam dedit vñ ĩ
nullo eſt irregularis- ex edilectus. vbi dicu
de hoc. et dicit ibi berñ. ꝙ culpa eſſet ſi fre
num de leui rupi crederet ar ex e- ſignificaſti
vb ſi ꝗꝓpter eius impiciã equꝰ laſciniret. inſti.
ad.l.acquił · J. impetu quoqʒ Et idem elſſet ſi
ꝓPter eius infirmitate et impotentiã. Ei vero
lhoc accidat ꝓpter vicium equi qę ſceʒ eſt our
bucca. Fut haoc ſeſſos ignoeat et tuc nõ impu
tac ſibi · Kut ſcit et tũc imputat ei et fit rre⸗
gularis quia debuit ſcire ſe non ſufficè ad re
tentõez eius vt habet' in. c. ſigni fi caſti.
AEquit᷑ videre de ſeptimo ſcz de hoĩcidio
qð cõmittit voluntate et de eius pena.
Circa qð ſciendũ ꝙ tale hoĩci diũ eſt enoeme
peccatũ et guiter punienoũ. Nã ꝓ tali homi
cidio ſzm can eſt ini genda pnia:v. pel.vij.
an. vt dictu eſt S. li.v.tiꝰ.xxxj.quã ſi face re⸗
nuerit· ſi ſit laycus excõicat . ſi aut clerieꝰ ſi⸗
ue pꝑ accnſationem ſiue ꝓꝑ mquiſitõeʒ ſit cõui⸗
ctus degradat' niſi cum eo miſericoediter di
ſpenſet᷑ · vt dicit di ·l.ꝙ ſiquis ·voluntate.et
c.ſiquis vidnam et ex? de accu.mquiſitionis.
Scdm tñ aliquos vt ðᷣe ibidè in glo⸗ cõuictꝰ

per inquiſitões officio ec beneficio prinatur-
priuat inquã n tñ deponitur ſi aut humiliter
pꝓnĩam ſuſtineat nibilominꝰ clericꝰ deponie
1„ ab officio et bñficio· vt habet ex· e. ſNcut
dignũ et in. c· ſiquis viduã etiã ſi paganũ oc
ciderit vt di. l.clericus qui paganu- nec cum
eo diſpeſat vt infra videbitur. laycꝰ aut ad
ianuã eccleſie ſemp iaceat· et ĩ fi· vite ſue cõi
onem accipiat · vt dicit' in· c. ſiquis volũcate
Hoc intelligi ſcòm jo · ſi deceſſerit anteꝙ; pe
nitenciã cõpleuerit:qe poſtꝙ; eã cõpleuit cõ⸗
munione ſumit.xxvj· q· vj·ſiquis de coepoeꝛe;
Secundũ aũt leges altoꝛes i exil in depoetã⸗
tur. hHumilioꝛes vero beſtijs ſubiciunt· ff- e⸗
1. iij · S. vlt · et· L. penult. ſzm azʒo.vł ſzm hoſt-
ſiquis accuſetur· l.co· de ſicarijs · et ouicat
capite punitur qñ accuſatur ꝙ hoĩem interfe
cerit vel ꝙ p eũ ñ ſteterit · vt inſtit. de publi.
indi · . jtem. l. coz· Et ſic in vero hom icidi⸗
quilibet capite pumtur ſzm illud xp̃i. qui gla
dio peutit gladio pibit· Sed qñ accuſatur ex
eo ꝙ homicidiũ interpᷣtatiue commiſit vel qñ
cõſtat de hoc p inquiſicõez locũ habet dictũ
aa0· vt dicit ho. Datricide antez im leges vt
dicit hoſt. et gor:ti· de his qui eccle: alias·
pena é vt virgis ſanguineis verberatꝰ ĩ ecu⸗
keo vel ĩ ſacco coꝛij cocti inſutus cũ cane · ca
pone.vipa.et ſimea ĩ maris ꝓfundũ vel flum̃
pꝓximũ iactat'. Bi aut mare vel flume pximũ
nõ inuen beltis ſabici. C. e. l. j. Habz autẽ
hec pena locũ in aſcendetibus in infinitu et
in quibuſdã collateralibꝰ et quibuſdã affini
bus ſcʒ vxoee· viro:nuru.genero.vitri co.pui

gno·ſocero·prono· ff.e.l. j. Ite qui pᷣſtiterůt

opam eadem lege tenent et etiã duriꝰ puniũ
tur.fFf.e.l.ſi ſciete·Ttẽ qmi venenũ emit vt pa
tri daret lege eade tenet' licet dare nõ potue
rit· ff.e.l.n. m fi· Ite homicide reputantur
ſzm leges qui vadut aĩo capiẽdi et occidedi
licet nõ occidãt· et debet occidi tanqm inter
fectozes vel quaſi·.ſʒ non ſut irregulares niſi
actu occidãt. Simil' qui ferunt opem occiſo⸗
ri dando auxiliũ vel cõſiliũ vel fauoze-alias
nõ facturohec berñ· ex de hoĩicidio ſicut di
gnũ. Sic ergo homicidiu ſimpi' volutariũ im
pedit cuiulſ libet oedinis executõeʒ et recepu
onem.di.l.miroe et:c· ſe. mpedit ĩquã ꝗꝓpter
neceſltate p̃cepti nõ ꝓpter neceſſitate ſacram
ti · Cnius ꝓhibitõis ratio vel cõgruitas aſſi⸗
gnari põt triplł.pma quia deus nol uicꝙ da
uid qe ſangumẽ multũ effnderat edi ficarz ſi⸗
bi domum.ſʒ ſalomõ eius filius vdt habet. ij ·
re.vij. Secuda e quia oedines ref eruntur ad
ſacrm euchariſtie qð eſt ſacr̃m pacis facte no
bis p effuſionẽ ſangumis xp̃i · homicidiũ vo
maxime cõtrariat' paci et hoĩicida cõfoemat
magis occidẽeti bꝰ xpᷣm qm ip̃ᷣi xpᷣo occiſo cui
debet oms milſtri p̃dicti ſacrameti cõfosmari
Tercia eſt ꝓpter deteſtatõez et hoeroꝛẽe effuſi
onis ſanguis ꝗꝓpter qdᷣ etiaz dñs noe et filijs
eius phibuit ne ederet carnes cũ ſanguie vt
dicit gen. x· c. Frrnz auᷣt irregularitas Hoĩci
dij tolla' p baptiſmũu hitũ eſt S. li · iiii · ei· iii ⸗
ar. · .5 hec nota ꝙ qðdã hoĩcidiũ eſt ſim-

9 XrnTT

7

pliciter voluntariù de quo ꝓxime dictũ eſt.
qdã eſt ſimpl nõ volũtariu vt cũ qs carenſ
vſu rõis hoĩem occidit· Et tał ſim ius nounuʒ
nũuc expᷣſſũ ĩ ſeptio de homicidio volutario et
caſu: ſi furioſus. nõ eſt irregularis. Qddam e
inuoluntariũ vt cum quis voles n occide co⸗
Sit᷑ occide· vt ſiquis moueat violeter manuʒ
eius cũ gladio. Et ſier cu qs occidit caſuałr
ſi adhibnit omnè diligentia quã debuit· pᷣmꝰ
em nõ eſt irregularis qe ꝗꝓprie loquedo nõ eſt
Hhomicida cũ ĩ occidedo nõ agat ſed paciatur
Simil' nec ſcòus eſt irregularis · vt dictum
eſt · Qodam aüũt eſt ptim volutariũ vt cum q̊s
ponitur in neceſſitate ineuitabili ve vel occi⸗
datur vel occidat occidit · tal is em n vult oc⸗
cidere abſolute. vult tñ occidere ne occidat
de quo dic vt S.· Ille etiã qui hoĩem caſu occi
Dit. nõ tñ debita diligentiam adhibuit occi⸗
dit ptim volũtarie mantuz volütarie debitã
omiſit diligenca acewere et ptiʒ ĩuolũtarie
quia abſolute nolebat occide de quo habita
eſt ſupra.

uitur videre de octauo· ſ.de quibuſdã
dubitabilibus circa iſtã materiam . et ſut
hec ·Quid ſi clericus tradat latrone indici

ſeculari petens etiã cũꝓteſtatione ꝙ eum pu
niat citra ſãguinis effuſione.et poltea iudex
Peedat vſaz ad ſan guinis effuſioné· H non
it ex hoc irregł aris aliter daret' pluribꝰ ma
teria clericos expoliãdi et trucidãdi ſi ꝗpter
metũ illũ nõ auderent cõquen · Mec etiã nocz
ſi clericus ad cõuincendu latrone dederit ſi
Sna Et idem dico ſi ſimpl deponat querelaʒ
de iniuriãti bus ſibi et eccleſie· licʒ tales vix
oſſint coartari ſine ſanguinis effuſione Bie
loq' maĩfeſte ex e·tua nos· J. adulteriiet c.
poſtul aſti li.vjie·exp̃ſſius et ii .· q v.c. j. et
c· vnũ et c.pena et c. nos Qund ergo ſi iu
dex illu ſuſpedat et hoc clerico qui tradidit
eu ſibi in mente placeat et ratũ habeat Rndz
hoſt.ꝙ ratihbabicõ retro trahbet et mandato
compabit' quia hoc ĩ maleficijs gnaliter tra
du. ff. de vi et vi ar.l. .· · quociẽs . Et ho itel
ligo verũ eſſe ſi gaudeat de moete pſone Ze⸗
cus eſt ſi de maleficij punitione letet' et deo
regcietur et pſone cõpaciat . et de hoc ꝙ cõ⸗
miſit aliq̃d tale ꝓpter qð ita puniret cõtriſte
ar. ex e·c.ii.et e · poſtulaſti Bed et ꝓpter rati
habitõeʒz ñ fiet irregularis cũ factu deficiat
in ꝗ lex ꝓmocõis cõſiſtit xv· q·j.c.fi.q; MNo
ta etiã ꝙ;ſi clericꝰ aliter põt res ſuas recupa⸗
re ñ debz fure cape vel ligare vł iudici trade
ex e · ſuſcepimꝰ Si aũt teneat furèe ne cũ ſuis
rebꝰ fugiat qᷓs aliter nõ põt recupare donec
tradat eun indici vel eius inuocet auxilmũ. nõ
fiet irregł aris ſi iudex ſuſpedat ipᷣm dum tcñ
nõ habuerit intentõez coeruptã vt p̃dictũ eſt
Idem elt hm j0· ; qnñ cuqʒ elericus agit ð cri⸗
mine ciniliter vel de modico crimie qð nõ in⸗
ducit moete ſi index occidat eũ nõ nocet cle⸗
rico ex e: poſtulaſti Bar · nero ĩ queſtionibꝰ
credit hoc eſſe verũ mii cõſuetudo eſ2z ĩ illa
cerra ꝙ Pptcer furtũ moes infligeret'xxin. q·
in. maximianꝰ Scom jnnoc. vero et oolſt. ſup

e.poſtulaſti. cleri cas nõ debet criminal' ags

ſi vel de iure vel de ↄſuetudine in tali modo

agendi cõſueuit index penã ſangumis infer⸗

re. Quid ergo ſi intentio clenci tradentis
ſit coꝛrupta vt ſi itedat ꝙ ↄdemnet ad moꝛtẽ?

t irregularis erit ſi mozs ex hoc ſecuta fue
rit qpuſcũq; vbis intentõeʒz ſuaz velauerit. l3

p eccleſiã nõ ꝓhibeat' niſi ei oſtet ꝓ cõfeſiſo
nem vel ꝓbacionem. vel quia nibii velabae

ſed hoc apte dicebat. Gic intellige ſm Hoſt·
cõtrariũ· ex de exceſ.pᷣla.ex lris.et·xxiii.q.v-
e.n. et · c. vnn ſolum. et de pe · di . j· piculoſe ·
Et ſic ꝓbatione deficiete relinquat ſue cõſci
entie vt dicet etiã infra in ſequeti queſtione ·

licet quidam aliter ſentiunt ſecundum hoſt·

Quid de clerico cuius domũ fur ingreſſus
fuit et euz Suiter vulnerauit ſed poſtea fur a
ſocijs illius clerici captus ad ptãtem ductuſ
fuitpoteſtas vero nucios ſuos miſit eidẽ cle⸗
rico vt exponerz ſiqua de fure peedicto ſciret
