bicõ illiꝰ decretalis altricacõis reſerꝛi dzů ſo
la ad uloſ bigamos ð qᷣbꝰ imediate fit ibi mẽ
cõ.ſ. eos q̃ addicti ſut cohibicõr ſecularig fo
ri q ad bigamos religioſos patz non extẽè da
) Fen clencꝰ excõicatꝰ recipies tõſurã ab e⸗
piſcopo debeat iten tõſurari poſt abſolucõz

ab excõicacõe · SGndet heinr · de ganð. ꝙ nõ qe

peimã tõſurã facere aut eſt oꝛdĩis aut iuriſdici
oms·ſi ſit oedĩs tũe ſicut ep̃s ſeſmaticꝰ et ex⸗
cõicatꝰ exeq̃ p̃t ea que ſunt oediĩis ita ꝙ bbʒ ef⸗
fectũ id qð fac? ta etſi qne excõ icatũ tõſurac
eſt tõſuaratꝰ.et ꝛdeo qñ abſoluit nõ debet ite
rũ tõſurari-Sr aut b ſit iunſdicẽis adhuc u⸗
lud qð facit eſt ratũ · qe ſuꝑ hoc nnila ꝓhibi⸗
cõ ẽ fctã.ſ. ꝙ tõſuratꝰ excoicatꝰ nihil rcipiate
EZquit videre ð ſexto · ſ. de obligacõe cle
cxcon ad diumũ officiũ· Et circa hec que

rant plura peimo ven clerici teneant' dicere

hoꝛas canonicas F ſzm boñ · quidã ebligan
c eccleſie.qꝛ etiã èccleſia eis obligat · vtpo⸗
te ꝗᷓ bnᷣſitia recipinte eccleſie in aliqbꝰ aũt eſt
econuerſo:q eccleſia eis obligatꝰqe ipi pꝛio
ſacroꝝ cedinũ ſuſceptẽns obligãt eccieſie
nde apparet ſcom ius cõe ꝙ clerici in facriſ
oedĩbꝰ oſtituti tenet ad hoꝛas cganonicas ex
officõ.jnfra vo ſacros oꝛdines tenent bñfici
ati ex bñficõ. In ſacris vo oꝛdĩbꝰ olſtituti et cũ
B bnficiati tenẽt' ex veroq;et hoc dicit ius
canoĩcũ et ↄcoꝛdat ius dinimnuz. B bon. Et loa
bent pᷣdicta veritate de pfecte adultis ſcᷣm
ro.Gocosdat eciã his jnnoc. in glo. ex de ce
le.miſ.dolentes· vbi dicit ꝙ pᷣſbitendyaconꝰ
ſubdyaconꝰ vł quicũqʒ bnñjficiatꝰ tenet᷑ dice
ro hozas canonicas: Et intelligit bnñjficiatus
ſim aliquos qñ cũ effectu pcipe p̃dt fructꝰ ſuo

rũ bñficioꝝ m toto vł in pte · Secũdũ alios

vo mtelligit᷑ᷣ qñ hʒ ius peipiedi⸗Hjnno· Cõ⸗
coedat etiam heint᷑ de ganð·d· in quolibz · ꝙ
tales cenent' dicere qui peccãt moætaliter o⸗

mittedo eas-niſi nẽne infirmitatis vel alteriꝰ 1

cauſe legitime impedietis· vñ in. c. dolentes
dicitur diſtricte pᷣeipimꝰ in vᷣtute ſancts obe⸗
diecie vt diumũ officiũ nocturnũ piter et di⸗
urnum qntũ eis dñs dederit ſtudioſe Piter ce
lebꝛet et deuote · p̃ceptũ aut obligat ad moꝛ⸗

ralo. erga ec· Hoteſt etiã addi ſupdictis ꝙ cle

rici bnñficiaci ſunt obli gati ad dicendũ hozas

canonicas nõ tm̃ ex ſtatuto eccleſie · ſz etiã er
oblgacõne iuſticie· vt volũt aliq/qe layci ſe
eulares dederũt eis redonꝰ ve qe ĩi implici⸗
ti aſſidue negocijs ſecułaribꝰ ñ porerãt inte⸗
dere diuinis. 5i miſtri eccleſie vrees eon ſap
pleãt in canonicis hoeis. Vta clerici qᷓ te⸗
nent' hoꝛas canonicas dicere teneant eas dĩ
cere deuote Hẽ? denocõ p̃t tripliciter ĩtelligi-
vno mõ ſaauitas mẽetis eleuate i deum p cogi
tacõz et fernetẽ dilectõz et hãc generat can⸗
tas ł donu ſapĩeetẽ rara · Slio mõ dici' actu
alis relacõ bom opis in den ve cũ qs faciens
aliqdð bonũ oſiderat ꝙ faciat illð gpter deuz

Trercõ modo dicit habitualis relaco m denm

vt cũ qᷓs nõ cogitãs de deo facit aliqdð bonuʒ
requiſitꝰ tam qre hoc faceret diceret ꝙ ꝗpter
deu peima deuocõ e pfectẽis· ſedᷣa Ogruitatiſ
tercia neceſſitatis In qui tenent ad hoæas ca
nonicas tenẽt eas legere denote loquedo de
tercia denocõe· Sic mtelligi pᷣt illò c dolen
tes. ibi deuote Vtꝝ debeat dicere hoeas at
tente. H ꝙ ſic. qð vt meliꝰ poſſint facere de
bent eas dicedo ab oĩbꝰ alijs vacare niſi ali⸗
qua neceſſitas cogatlicz aũt dicens vᷣba ſme
attẽcõne ex ſua deſidia ?p negligẽciã peccer
nõ tamẽ peccat motaliter qe ſte modꝰ oꝛan⸗
di eſt tm ex wure poſittuo · Neccleſie qð nõ ob⸗
ligat niſi ad ea que ſub iudieõ humano cade⸗
re pñt· Sc hec ſunt actꝰ exterioꝛes nõ interio⸗
res. Id hec valet ſupeadicta in vlr. ti· de o⸗
racõne · ar. inj· q:vtaa de neceſſitate oeõis ſie-
ꝙ ſit attẽta. q Vta hoee ſmt dicende ſmgule
ſingulatiz ſmgulis hoeis. Gndʒ heinrde gãò·
ꝙ ſic niſi cã rõnabilis ſubſit· vñ ſnnoc · de oc⸗
cupatis dicit ꝙ conſilium eſt ꝙ ſimul dicant
toꝛas omnes.Et hoc obſeruat papa et cardi⸗
nales· qe dictis hons habet młta neSocia ex
pedire. et meliꝰ eſt pᷣuenire ꝙ;ᷓ p̃ᷣuenire: Nec ſic
mtelligedũ eſt illo ſimul ita ꝙ dicãt eciã cõ⸗
pletoꝛiũ im mane· ſʒ hoꝛas oms vſqʒ ad veſpe
ras. Veſpas ãt et ↄpletoriꝝ dicãt ante cenaʒ
Si etiã nõ magna neceſſitas veget dicẽdum ẽ
matutinũ ſegregatiz de nocte et maxime in hi
eme vł ſalte m mae cũ peima Cuid 8 mfir
ms.dicit jnno.c. dolẽtes ꝙ infirmi excuſant
a dicendo ſi ꝓhabiliter vider eis obeſle. Et e⸗
ciã ab audiedo ſi nõ h̃t qui dicãt in eoꝝ pñn⸗

cia. Quid de religioſis religioſus nõ te

net' ad hoeas rõe qua religioſus · vt ptz in re⸗
ligioſis laicis · ſed q⸗ oꝛdinatꝰ eſt in ſacris vł
etiã ex ſtatuto religiõis pñt om̃s clerici obti⸗
ari etiã n5 oeman 4 Quid de clerico ſecu
Eaeſtudere icheologia · G m bemr̃.ð̊ gãð ·
tenec Deore ſoras Wab canonicas ̊qm modũ
cõſuetũ eccleſie ſue:niſi aſſit eã legitima ex q̃ᷓ
qntũ ad modũ abſoluit' rõne ſtudij in quo re⸗
cõpenſat. Nõ abſoluit' aũt ſimpliciter a dicen
do. Vndi jnnoc · vbi ſupea dicit clerici cumnſli⸗
bet oedinis et peelati poſſunt. ex cauſa ab of
ficiis que in eccleſia di cunt' abeſſe· Zt debent
qᷓnto meliꝰ pñt hoꝛas canonicas dicere abſa⸗
ſimcopa et defectu:ꝙſi fiat ex craſſa ignoeãcia
eſt moetale.Noca tñ ſm roò ti de apo cir

ca finex qd ꝓpter ſtudi occupacõz ? viacõz ñ

excuſat' quis a dicẽdis canonicis hoꝛis· Nec
ſuꝑ his ꝗp ter talia diſpeſare pᷣt ep̃s vł archie
pilcopꝰ cũ ſuo clerico nec abbas cum ſuo mo
Nacpere Quid ſi is qui tenet' officiũ dicere
pᷣtermittàt aliqd de officõ. Rñdet Heinri. de
Sanõ· in quotl ibʒ ſuo ꝙ talis ſi in choeo can⸗
tet cũ alijs et legat et totaliter nõ dicit verſi⸗
culũ vel aliqð taliũ credo ꝙ nõ tenet' repete
re m ꝙ dicit jnno. ibidẽ .· Gmil iter ſi aliquis
nõ ex malicia et cũ legitima cã ñ interſit fini
hoeaꝝ vel peincipio nõ opoetet ſzm hemri. ð
Sanõ:ꝙ a capite iĩcipiat vel finẽ pficiat.Et GB;
pter vinculũu caritatis reſpectu cuius id qð
ab alijs fit ꝗ ſunt vnũ cospꝰ eũ eo ab eo repu
tat factũ ſicut cũ vnꝰ choꝛꝰ dict vnũ vſuz et a
liꝰ al iũ reputat quilibz totũ dixiſſe· Secꝰ aũt
elt ſi choeꝰ in peincipio multũ pceſſit vł mul
tum de fine reſtat tuc em tenet ſupplere vł ĩ
cipe h̊ heint᷑. Similiter dici p̃t ꝙ ſiquis in offi
ciãdo in choo cu alijs ex neceſſitate alꝛq̃ ali⸗
quẽ pſalmũ vb lectõz intermſit vł aliud tale
qð nõ pᷣt omiſſum ſupplere niſi ſubtrahat auxi
liũ choeo in canedo meliꝰ eſt tãtillũ Ptrãſire
aꝙ officiũ choei diminuere qæ eccleſia nõ p̃ce
pit determiatũ numerũ taliũ ſz eſt ↄſuetudo ĩ
his paria diuesſoꝝ · Sibr ſiqs omittat aliquã
Hoeã ex induſtria ſme necitate moetaliter pec
cat. ſecꝰ eſt ſi ex obliuione. qñ tñ illam negli
geciam recolit tenet᷑᷑ ſupplere illð vł qð omi
ſit v aliud equiuales ſed pemũ credo meli?

Item q nõ eſt aliqa modus ſpealis officij ad

que om̃s tenean . Credut aliqui ꝙ qͥ ex aliqua
neceſſitate hoeas ſm eccleſie ſne foemã nõ di
ceret equiuales tñ p pſalmos vel dñicã oꝛõʒ
recõpenſaret· moetaliter nõ peccaret.ſtẽ ex ð
cele · miſ. dignũ habe ꝙ clerici tã religi oſi ꝙᷓ
alij cardinalium et ep̃oꝝ ↄmẽſales domeſtici
Poſſũt ſe eis in diumis officijs coaptare.q
t ſcolaris qui tenet hozas canonicas dimit
tens eas digere vna die ꝗpter ſtudiũ et lectõ
nes· ex Poſſito et ſpe dicendi alio die peccat
moetaliter c ſzm heinr.ð̊ gãdð.ſi dimittat HG̊
abſqʒ legitimo impedim̃to eſt craſſa ignoꝛan⸗

cia et peccat moetaliter. et idᷣo queſtio querit

vtꝝ ſtudiũ poſſit eſſe ita legitimu impedim̃tũ
omittendi hooeas ſicut eſt grauis infirmitas.
Et ideo eſt dieendũ qſi clericꝰ habet tale ne⸗
ceſſitatem ſtudij ꝙ dicendo hozas immineret
crimen et ſcandalũ moetale cui p̃t occureere
Pſtudiũ dimittendo hoeas nec illã neceſſita⸗
tem potuit p̃ᷣuidere rõnabili diectura nec pↄ
ſequẽs p̃uenire.tũc nõ peccat omittẽdo hoeaſ
qe licet dimittere ſit de ſe pctm. tñ ꝓpter maiꝰ
maliũ vitãdũ amittit rõz peccati ·plꝰ em̃ tene
occureere ſcãdalo ad qð tenet ex diuino pᷣce⸗
Pto ꝙ dicere hoaas ad qð tenet ex cõſuetudi
ne vel ex edicto eccleſie. Eñ ĩ hoc pt eccleſia
diſpenſare nõ in pemo.ymo peccaret dicẽdo
vꝛaſ et nõ occuresdo illi ſcadalo et diſe⸗ crimĩ
t hoc dicit dciliũ toletañ. et pabet⸗ de cõſe.
51c. duo, Bi aut nõ ſit talis neceſſitas ſed pt

3 ufi ect aut ſtndiũ ſme tali diſcrimine er
cadalo moætali. aut potuit Puidere rõnabili
Diectura qd ventun erat et pPuenire dicendo

Hhoras tũe omittẽdo dicere peccat moetaliter
ſi tñ edictũ eccie obligat ad moꝛtale de dicẽ
dis hoeis·qꝛ ſemꝑ eſt craſſa et negliges igno
rancia ĩ dimittẽdo ea ad q̃ tenet quis ſub pea
moetalis peccati Euiꝰ eccleſie officiũ dicz
p̃ᷣbendatꝰ in duabꝰ eccleſijs cuʒ erit pñs
in aliq̃ illaꝝx dic officiũ eiuſde.cuz vero erit
abſens ab vtraqʒ videt oueniẽs ꝙ; dicat offi⸗
ciũ illiꝰ in qua obtinet maioeẽ dignitatez.· Bi
vero ſit ſimplex canonicꝰ in vtraqʒ dicat of⸗
ficiũ eccleſie dignioꝛis· ſi vero ſint eq̃lis di⸗
Snitatis cuiꝰ vult officiũ dicere p̃t·G̊ tho . in
quolibet. Vtaa clericꝰ bñficiatꝰ exiſtens m
ſcolis teneat' dicere officiũ defũctoꝝ He cle
ricꝰ bñficiatꝰ eoipᷣo ꝙ eſt bñficiatꝰ tenet' di⸗
cere hoeaſ canomcas· ſed inqntũ bñficiatꝰ eſt
in hac eccleſia tenet dicere ſzm modũ illiꝰ ec
cleſie · Pciendũ aũt ꝙ officinz mortuoꝝ qñqʒ
dicit in eccleſia ſicut pᷣcipit oꝛdinariꝰ ptines
ad officiũ eceleſie.ſicut ĩ die aĩaꝝ et in q̃libz
eccleſia eſt ↄſuetudo ſpecialis ſuꝑ hoc puta
aliq̃ ꝙ in qualibʒ ebdomada dicat' ſemel offi
ciũ moetuoꝝ vel aliter ſzm certuz tpus. Ft ad
hoc tenet quilibzʒ bñficiatꝰ n aliqᷓ eccleſia e
ciã in ſcolis exñs · t ꝓ hoc ſatiſ facit moetuis
quoꝝ recip it bñficia · Fliqñ vero dicit offici
um moetuoꝝ in aliqᷓ eccleſia eyoedmarie gp⸗
ter aliquã cãm emergẽtez. vt Pter pces alicꝰ
pꝓſone vel hioi. Et ad hoc nõ tenet clericus
exiſtens in ſcolis· hec tho.in qnolibʒ q Quid
de ſuſpenſo degdato et excõicato. Bndʒ roð.
ti·de apo· circa finem ꝙ tales ſi rõne oꝛd ĩs ſa
cri antea tenebant ad hoeas. tenent' etiã po⸗
ſtea qᷓdiu retinent bñficiũ.nõ em̃ fiũt inchu⸗
nes ab his que ſut iuris ꝗpter ſuũ peccatũ nõ
debẽt tñ officiare eccleſiã ĩ ſuo oꝛdine. Sʒ cũ
ſuſpẽſus vel degdatꝰ dicit hoꝛas ſolꝰ vel cũ
alijs nõ officiãdo ec cleſiã.non dzʒ dicere dñſ

vobiſcũ vel ſimilia verba ad dignitatẽ eiꝰ p

tinencia· Cxcõicatꝰ vo nõ debz dicere poꝛas
cum alijs qe nõ eſt ei ↄĩcandũ.Sʒ quid ſi ta
li p̃eipet platꝰ ꝙ nõ diceret horas etã peiua
tim. Endʒ roð.ihidẽ ꝙ ĩ tali mãdato ↄtinerec
expᷣſſe erꝛcæ.vñ ille nõ teneret' obedire.niſ H
fieret ex cã · ſ. in odiũ et hoeroꝛẽ crimis ppe⸗
trati.qᷓ Vtaa ĩ ſacriſ oſtituti vel etiã bñficiati
om̃s teneant quotidie dicere miſſam vbk audi
re · RBñdet heinr.ð gandð ·ꝙ nullo iure obliga
c aliquis ad dicẽduz vl audiendũ oĩ die miſ⸗
ſam · ſed tin p cipit hoc om̃ dnico die etiã lai
cis ex de ↄſe · di.i:miſſas:ſed qð nõ pᷣcipit oĩ
die faciendu relinquit' oſciecie ſmguloꝝ cu
ius ſolꝰ deꝰ in hoc p̃t eſſe iudex vt patet.
L De ſacr̃o oꝛdinis.ti.ſcðꝰ. .
Oſtea oſiderãdũ eſt de ip̃o ſacr̃o oꝛdĩs
et primo ſe.ſcòo q̃s p̃t oedĩare.tercõ
de eiꝰ collacõe.q̃rto de oedinãdon q̃ᷓ
itate· Cirea peimũ peimo querit. qᷓd eſt oedo
ſeòo quot et q̃ ſunt oedines.tercõ de diuiſiõe
oedinũ ĩ ſacros et nõ ſacros. q̃rto de eiꝰ effe⸗
Etu et vente. ¶ Circa peimũ ſcienð ꝙ oedo ſzm
hic ſumit eſt ſim hu.de ſan.vic. ſignaculũ
quoddã in quo ſpunᷣalis poteſtas et officiũ tra

Ditur oedinato · Et ſtat ibi ſignaculuʒ im pe⸗

exterio⸗i ſigno vł mſtrumẽto· Sm boñ vᷣo

at ibi ꝓ ĩterioei ſigculo ĩ aĩaz mitꝰ ĩpeeſſo

Irca ſcòm ſciedu ꝙ oꝛdines ſunt ſepte vt
habet ꝓ m. ſen. inj·. li.dò. xxinij · c· 1. ſ. ho
ſti ariatꝰ lectoaatꝰ. exoæciſtatꝰ· acolitatꝰ · ſub
dyaconatꝰ. dyaconatꝰ.et p̃ſ biteratꝰ. Ip̃e nãa⸗

qʒ fims imponit neceſſitate bis que ſunt ad fi

nem. et iõ numerꝰ et ſufficiecia oedinũ Oogrue
p̃tt ſumi ex fine · Oedo aũt oꝛdinat ad coæpꝰ c⸗
ſRi ven ofictendũ et diſpenſandũ aò vulitate
coæpis xpi mſtici · Inð in ſacerdocõ eſt ſtatꝰ

in quo eſt ꝓfectõ ptãtis qe in eo Ocureit vtra⸗

qʒ ptãs ſcʒ Oficiedi coepꝰ xpᷣi verũ et abſoluè
di miſticu Pic ãt oꝛdo nobil iſſmus debz ha⸗
bere oedines ſubmiſtrantes ſibi im exigẽciazʒ
duplicis poteſtatis. Vnñ quidã miniſtrant ſibi
qntũ ad coepꝰ xp̃i veꝝ· et bi oedines ſunt ſi⸗
bi ꝓpinquioꝛes · ſ. ſubdiaconatꝰ et dyaconatꝰ
Zube yaconus em̃ materiã ſacram̃ti ſumit a po

ulo et offert dy-acono⸗Dyatonꝰ vero offere

pſbitero. et p̃ſbiter deo dſecrãdo· Et inde eſt

ꝙ; ſic nominatur · vt dicit yſidoꝛꝰ. dico em dy

aconꝰ q̃ſi miſter· et ſubdyaconꝰ q̃ ſubmĩiſter·

Flij aut oedines ĩferioees deſeruiut diſponẽ
do coepꝰ xp̃i miſticũ ad digne ſumõdũ coepꝰ
xp̃ᷣi veꝝ · &t hoc vł impedimtũ remonedo ve
auxiliũ oferẽdo. Impedit aũt qᷓntũ ẽ in ſe ma⸗
Iꝰ põ ad quẽ excludedũ oꝛdinat'hoſtiariꝰ.Ee
etia dyabolꝰ ad quẽ expelledũ oꝛdinat' exoe⸗

ciſta. Cõfert vo auxiliu illumĩiacõ mtellectus

*

et inflamacõ affectꝰ. Id peimum oedmat' le

ctoꝛ.ad ſcᷣm acolitꝰ cereu ad excitacõnem ò&

uocõnis depoꝛtãs · Deeminet aũt vnꝰ oedo al
teri · him qð me S3 de ꝓximo oedinat ad ſac⸗

mentũ eucharillie · vnde oĩibꝰ alijs p̃minet o⸗
do p̃ſbiteratꝰ.deinde dyaconatus poſtea ſub
dyaconatꝰ. Inter minoꝛes vero pᷣmmet acoli
tatꝰ qui hʒ miſteriũ ſup vaſa ĩ quibꝰ materia

ſacramti otinet' qᷓntũ ad vmũ. Deinde exoeci

ſta qui coopat' ſacerdoti qᷓntũ ad actũ eiꝰ ſe-

cũdariũ qui eſt li gare et ſoluere ꝓ quẽ hõ to⸗
taliter a ſeruitute dyaboli liberat'. deinde le
ctoæ qui coopat᷑ dyacono quo ad actũ eiꝰ ſe⸗
cundariũ.ſ.legere euangelin Eſt em lectoeis
legere vetꝰ teſtamtũ vltimo ẽ hoſtiariꝰ cuiꝰ
elt admittere vł ñ admittere in templũ· Et ſie
ptz pᷣminecia et oedo ipoꝝ Sz obi er videt
q; odĩes ſunt.ĩx·qꝛ di·xij· clericoſ.et ẽ ſũptũ
ab yſido⸗o·vij.echi.c.xij: onumerãt' p̃dictis
vij · oedmibꝰ alij duo.ſ.pſalmiſtatꝰ et epᷣatus
H oedo ſumit multipl iciter· aliqñ eĩ nomiat

ip̃ᷣm mutuã oedinatoꝛu inter ſe relacõnem que
eſt inter pᷣlatos et ſubditos.aliqñ officiũ cuʒ

dicitᷣ oedo cantoz vel pſalmiſtatuũ aliquã⸗
do dignitatem vt oedo epiſcopozum aliquan

do ptatem ſacramtalem vt oꝛdo p̃ᷣſ biteron et

dyaconon:aliqñ ſtatũ religiõis vt oꝛdo mo⸗
nachoꝝ · Dicendũ ergo ꝙ plalmiſtatꝰ non eſt
oꝛdo ꝓpeie dictꝰ.ſ. ꝓut oꝛdo dicit poteſtatem
ſacrametale qꝛ nõ dicit officiũ cui debeat ſpe

cialis ptas ſacram̃talis deputari· ſed tantum

eſt annexꝰ oꝛdini:pſalmiſta em̃ et cãto eo⸗
dem reputãat' vt patet· xxiij · di · pſalmiſta et cã
coe·pſalmiſte em eſt nõ tantũ pſalmos cantæ

*

.

1

re ſed etiã alios cantꝰ armonicos lectẽnibus

interſerere· ad Poc vt auditoꝛes ad dei lauoe

et lectõis audicõne excitent᷑ vt in audiene o

non attedient. In hoc em̃ ꝙ ad dei laudem ex
citat cũ hoc ſit cõiter tociꝰ choei non oꝑoetet
ad hoc alique oꝛdinẽ deputari· In hꝰ vero ꝙ
excitat coꝛda ad audiendũ et pcipiendũ ſenſã

quẽ lectoe p̃dicat eſt officiũ annexũ officõ ſi⸗

ue oꝛdini lectoꝛis. St ſic patz ꝙ ſtricte ſumen

do oꝛdinẽ ꝓut de eo G̊ loqmur pſalmiſtatꝰ nõ

eſt oꝛdo · ſed ſi extendat nomẽ oedenis ad of⸗
ficiũ annexũ oꝛdini⸗et qð peincipaliter et ſpe

cialiter conuenit oꝛdmatis ſic eſt oꝛdo · Et ſe⸗

cundũ has duas vias diuerſificant' autozita
tes doctoꝝ · De epᷣatu vero dicendũ ꝙ ſimili⸗
ter nõ eſt oꝛdo ꝓpeie dictꝰ.ſ. ꝓut oedo dit po
teſtatẽ ſacramẽtalez· ptãs em̃ oedinis vt dictũ
eſt peincipaliter oꝛdinat ad diſpenſacõne ſac
mentoꝝ · et maxime coæpis xp̃i · et ideo eſt ibi
ſtatus graduũ et oꝛdinũ aſcendencium. et ita
vltra ſacerdociũ nõ eſt gradꝰ oꝛdinis . Sed tñ
intra hũc Sdũ et oedine dtingit eſſe diſtinctõ
nez dignitatũ et officioꝝ vt archipᷣſ biteroꝝ

ep̃s et ſup̃ᷣ. St ita epᷣatꝰ ꝓut ocernit oꝛdinez ſa

cerdocij dici p̃t oꝛdo · ſed ꝓut diſtinguit Otra
ſacerdotiũ dicit dignitate qᷓndam vł officiuz
ſibi ãnexũ. Et ſic dicenduz eſt ꝙ epᷣatus pᷣ̃ciſe
loquẽdo nõ eſt oꝛdo ſed oꝛdims eminẽtia ve
digmtas que ſemꝑ manet cũ ipᷣo caractere o⸗

dinis etiã ablata omni iuriſdicõne . vñ ibi nõ
impermit nouꝰ caracter nec nona ptãas datur

ſed ptas data.ſ.ligãdi et ſoluẽdi ampliat.An
cuiꝰ ſignũ baculꝰ paſtoꝛalis ei poerigit· vn⸗
de ſicut collacõ paliij nõ dat oꝛdinem nouuzʒ

archiep̃o vltra epʒz ſic nec collacõ baculi nec

anuli vł mitre vel alicuiꝰ ſimilis vltra ſacer
dotem. tal ia em̃ ſunt pociꝰ ſacram̃taliæc; ſint
ſacram̃tũ:hec von· Quidã vo innitentes ver⸗
bis dyomſij.c.ij.cele· gerar·et ꝓſidoꝛi· vij·
ethimo.c.xij.·et canonis · di ·xij.cleros· dicũt
epiſcopatũ eſſe ꝓpeiũ oedinem . St ꝓ
Duci talis racõ
quedã ptãs.illa aũt ptãs aut ẽ cꝛdimis et tũe
habed ꝓpoſitũ·aut iunſoicõis.et tũc poſ:ʒ an

ferꝛi ꝓ ſuperioꝛẽ.qð videt incõueniẽs quia ꝰↄ

ſecracõ aliqua etia multo minoe cõſecracõne

epiſcopi nõ p̃t tolli quin ſemel dſecratũ manʒ

ſemp cõſecratuʒ · e de cõſe · aque in glo· Elij
vero dicũt vt p̃dictũ eſt ꝙ epᷣatꝰ non eſt oꝛdo
ie dictꝰ nec ibi impeimit caracter et pᷣdi⸗
autoees ſumũt ſacramẽtum ꝓ ſacramenta⸗
li qð ſi eſt ita vane altercãtur inter ſe ſecũdu
een ep̃atꝰ ſit delibilis a papa ep̃ᷣm de⸗
ponente vel nõ delibilis apter cõſecracõnez
cũ qna ↄfer c .
cleſa p ſupioꝛem pᷣt ad tempꝰ ſuſpendi · et eẽ
ſmpliciter ꝓ omni tempoee tolli.
Irca terciũ ſciendũ ꝙ oeꝛdo diſtinguit in
oedines ſacros et nõ ſacros⸗ Dicitur aũr

oꝛdo ſacer dupliciter. vno mõ ſm ſe et ſic qui

libz oedo eſt ſacer cũ ſit qnoddã ſacr̃m. Flioꝰ
rõne materie cca quã hʒ aliquẽ actũ· Et ſic di
cit' oꝛdo ſacer qui hq alique actũ cca aliquam

inem.’ eis p̃r ad
m ſco· Spo inqᷓntù epᷣs dueit

2ꝙ nõ qe omis iuriſdicõ in ec

rem ↄlecrataz et ſic ſut tm tres oꝛdines ſacri

ſcilicʒ p̃ſbiter et dyaconꝰ q̃ hʒz actũ circa coꝛ
pus xpi vel ſangne ↄſecratuũ · Et ſu bdyaconꝰ
q bo actũ circa vaſa dſecrata· et ideo eis eciaʒ
indicit᷑ cõtinencia vt ſint ſancti et mundi qui

tractàt talia ſim ul pſa: q· Oundamini qui

fertis vaſa domimi.
Irca quartu. ſ- effectũ et vᷣtute ſacramẽti
oedinis querũt plura. vti · ſ. ad ſuſcepti
one cedinis pexigat' Scia gtũ facies in ip̃o ſu
ſcipiete & ꝙ ſic: ſ. de ↄgruitate ad hoc vt di
gne ſuſcipid pter qð dicit leuiti.xxj.·homo
de ſemine aaron qᷓ habuerit maculã non offe⸗

rat panes cozã dno nec accedat ad miſterium

eiꝰ.ꝓ maculã itelligi ibi ome viciũ.vñ dici
dixxiij: tales ad miſteriũ eligãt qᷓ digne poſ
imt ſacramta dnica ptractare.h“ aũt nõ pᷣt eſ⸗
ſe ſme gracia gtũ faciete. Mõ tñ pᷣexigit᷑ de ne
ceſſitate q ſme ea ſuſcipi pᷣt.licet nõ digne ni
ſi foete cũ hõ ↄſcieciã ſuã examinãs nõ credt
ſe eſſe m moeætali et tñ eſt qe pnñia ſua n eſt foe⸗
mata. et pᷣt qnqʒ ↄtingere ꝙ ꝓ ſuſceptionẽ ſac
menti ſua attrico fit Otricõ.G̊ rich;.q Vtix in
collacõne oedis oferat gracia gratù faciens
Mꝙ ſie ſi digne ſuſcipiat. Fd vdoneã em̃ oꝛ
dinũ execucõnez nõ ſufficit bonitas q̃liſcũqʒ
ſed reqritur boitas excellens. vt ſicut illi qui
ſuſcipiũt oꝛdine cõſtituũt ſupꝑ plebez gdu oe⸗
diis. ita ſnt ſupioees merito ſanctitatis. Et
ideo ſicut pᷣexigit᷑ grã q ſufficiehat ad hoc q;
eſſent digni ↄnumerari ĩ plebe xp̃i.ſic cõferd

in ip̃a oedinacõne gre munꝰ ꝑ qð ad maioꝛa

reddãt ydonei. uppoic qꝙ; ſcðz cõioeem et
verioꝛem opionem in quolibzʒ oedie caracter ĩ
pei mat?⸗tũc queri vtꝝ ille qui coactꝰ oꝛdĩa
tur recipiat caractere & ꝙ ſic ſi coactõ ſit o⸗
dicõnaljs vt ſi fiat vmmacõ moetis vł crucia
tus niſi pacia ſe oedĩari ar · di · lxx nij. vbꝛ iſta
et di · xlv. de iudeis. et. i. qli.q quidã. In tali
em̃ caũ eũ volũtas ſaltẽ mdirecta ibi ↄcureat
de qua dicit augꝰ.voluit facere qe voluit vi⸗
uere:iij·q-i:merito.Sed ſi ſit coactõ abſoluta
puta ſi omĩno inuitꝰ teneret ſub maĩbꝰ oꝛdi⸗
nantis tũc nõ recipt oedine·ſicut nec ĩ tali ca
ſu recipit baptiſmu.ex de baptiſmo maioees c
ca fine et di.v.p̃ſbiteros:hec rap·et ↄueniũt
eun eo doc· alij. SZʒ nůquid tenet cõtinere qᷓ
ſacrũ oedinem recipit coactꝰ coactõne ↄdicõ
nali H quidã dicũt ꝙ ſic qe licet talis nõ de
buenit cogi oedinẽ recipereceptũ tñ etiã coa
ctꝰ tenet ſeruare ar.di· xlv .de iudeis.jo. vo

dicit ꝙ nõ ſi metus vł coactõ ſit talis qin ca⸗

dere poſſit in ↄſtãtem vi · er de his que vi fi
unt vel metꝰ cauſa⸗pꝓlatũ:et ex de etate et q̃li
tate oedinãdoꝝ cum dilectꝰ filiꝰ.Integritas
em eſt res voti nõ pᷣcepti·xxxiij ·q·i. integritaſ
hec ray. ti · de erate⸗e woanac 8²ꝙ nõ tenea'
cotinere qe fuit talis metꝰ qui potuit cadere
in cõſtãtem vrrũ nũquid vter᷑ peiuitegio cleri
cali videtẽ ꝙ ſic hm ray. ſi vult allas cleri
caliter viuere. ar. di xxxiijſr qᷓ vero/Et ho vm
eſle credit niſi penitꝰ ſit obligatꝰ ad cõtrariũ
actuũ vt ſi duxerit vidnã.aut ſcdᷣam vxoeẽ di ·
xxxix.q ãs. Yel dicẽdũ eſt aliter. ſſi peiꝰ
egitimà vxozem habuit illa ſme pctõ poterie

vti · St ia intellige ſolucõnem qneſtiõis p̃ce⸗

dentis. Si vero ipa cõtinere vellet et ipᷣe nol⸗

let pemilegiũ clericale ñ haberz · ſi ãt ipᷣe nol
let ge ip̃e vallet qᷓntũ in ſe eſſet peiuilegiũ ha
beret.ſi alias clericaliter vineret vt detm̃ eſt
ſupꝛa ar· vij.q·ij. multaꝛx · Si vero legitimam
vxoꝛem nõ habebat pᷣciſe tenet᷑ cõtinere ar · il
li9. c. de iudeis · hec rap·ibidẽ · Sim roð. pei⸗
ma ſolucõ eſt pocioe et benignioe et ido tene⸗
da⸗ cern caracter vmꝰ oedinis p̃ᷣſupponat

de neceſſitate caracterẽ alteriꝰ ꝙ nõ eſt ð

neceſſicate ſupioꝝ oꝛdinũ ꝙ aliqs oedineſmi
noꝛes peiꝰ habeat qꝛ ſunt diſtincte ptãtes ſic
et actꝰ ſunt diſtincti vñ vna nõ requirit aliã
in eodem libiecto· E ideo etiã in pemitiã ec
cleſia aliqui oedinabant' in p̃ᷣſbiteros qui pei
us oedmes minoees nõ ſuſcepant et tñ pote⸗
rant omnia que pñt inferioees qe inferio?ꝛ po
teſtas in virtute cõpeehendit in ſupioei ſicut
ſenſus in intellectu et dignitas in regno · Eſt
tamen de cõgruitate quia actꝰ ptãtis et cedi
ins inferioꝛis aliqualiter posdinat' et p̃exigi
ad actũ ſapioæis · Pter qð poſtea cõſtituit ec
cleſia ꝙ ad maioees oedmes ſe non ingerat qᷓ
peiꝰ in inferioꝛibꝰ officijs ſe nõ humiliat· Et
inde eſt ꝙ qui ꝓ ſaltũ oedinat ſm canones ñ
reoꝛdmat'.ſed illò qð omiſſuzʒ ẽ ð p̃cedẽtibus
oꝛdinibꝰ ei cõfert. di. lij. ſolicitudo et ex de
cle.p ſaltũ ꝓmoto.tue lre · Calis aũt qui per
ſaltù oꝛdinat' nõ tm̃ peccat ſic oedinẽ coôntra
ſtatutũ eccleſie ſuſcipiens ſed etiã execucõn?
illiꝰ osdamis ð iure nõ habet⸗Sicut tñ ex pee⸗
dicto·c · cue · Habet' tał oꝛdĩe ſuſcepto mia
miniſtrare ꝑmi ttitur. Et dicit de miſericoedia
quia ad hoc diſpenſacõ requirit. Gᷓ; rich. cho.
et bon:. q Vta caracter oedmis pᷣſupponat ðᷣ
neceſſitate caracterẽ baptiſmi · ꝙ ſic quia
vt dicit' ey de pᷣſbitero nõ baptiſato· veniens
fundamento nõ exñte nichil pᷣt ſupedificari.
baptiſmꝰ aunt eſt fundam̃tũ et ianua oĩm ſacra
mentoꝝ et ideo ſme baptiſmo nec oedo nec a
linò ſacramentuz ſuſcipi p̃ᷣt·hec boñ. ¶q Quid
ſiquis non baꝑtiſatus credẽs ſe eſſe baptiſatũ
ad oedines accedat H talis ſi ad ſacerdociũ
ꝓmonueat nõ eſt ſaceròos nec cõficere p̃t nec

abſoluere in foeo pnñiali. Vnde talis in pĩbite

rũ cedmatꝰ ſi ſe dephenderit nõ eſſe baptiſa⸗

tũ m canones debʒz baptiſari et iterato oꝛdi

nari er de pſbi.nõ bap.veniens Et etiã ſi in
epiſcopũ ꝓmonueat' et aliquos oedinet oedĩezʒ
nõ habẽet· Pie tñ credi p̃t ꝙ quãtũ ad vltimun
ſacramton ekfect ſummꝰ ſacerdos defectuʒ
ſuppleret.Et ꝙ h latere tmm nõ pmitterz ꝙ pi
culum eccleſie immmere poſſethec tho. Cui
cõcoedat bern. ex de ſ bitero nõ bap. in glo.
et ſup illud. c. apoſtolicãdicens ꝙ ille qui pᷣ
ſbiterũ ſe eſſe dicebat et nõ eratcaſi veęrũ ſac
mentũ ↄficeret.ſibi et recipientibꝰ ill ab eo
vt credo ꝓpficiebat Vc caracter oedinis p
ſupponat neceſſario caracterez cõfirmacõnis

ꝓ nõ ſed tm de cõgruo:qe nõ poteſt q̃s y⸗
on

ee oꝛdmem ſnſcipe:nec eiꝰ actus pagere
mſi ſit confirmatꝰ. —
. „ Quis poteſt oedinare · ti · nj.
4

— —

—2 — —

. L ͦs —
.

—

– —rr ff—

—

—

Einde vſiderãduz eſt anis p̃t oedinare
HO St circa hoc primo querit quis poteſt
oedines ↄferee. ſcdo dato ꝙ ep̃s ſolus
q̃ri ĩ ſpẽali.vt ep̃s excõi catꝰ.tercõ veꝝ he
reticꝰ. qrto vt epᷣs degdatꝰ · qnto ponũt qᷓ⸗

daz dubia de oedinatis ab hmoi ep̃is ſexto⸗
vtꝝ eps qꝗ reſgnaut epᷣatũ poſſit oꝛdĩare· ſe⸗

pcio & illo eterico ꝗᷓ rcept oedĩes ab ep̃o gre⸗

co:octano· ꝗ

„ —

8 ep̃s ſcʒ vꝰ vł alienꝰ pᷣt oꝛdĩa⸗

re.nono qs pᷣt ↄſecrare ep̃os · decimo qs pt cõ

ſecre vgines. ¶ Circa peimũ querũt᷑. plura f.

vtx ſolꝰ epᷣs poſſit oꝛdies ↄf eree ptãs ofe V

rendi oedines pᷣt ahcui duphiciter onemreet
ex oedinaria ptate vł ex generali vel ſpeciali
õ mõ ↄferee moæeſ oedieſ pᷣt qn
q; n ep̃is ↄueie er · ð̊ oꝛdi·ab ep̃ᷣo ·q rnũ · epi·
c. i. Deimo vo mõ ptãs cedinem ↄferẽdi quẽ⸗
cũq; ouemt ſolis epᷣis: vñ yſidozꝰ. vij · ethi. e
xiij· dicit ꝙ mpe põtifex efficit pſbiteros et le
uitas ip̃e oms eceleſiaſticos oed ines diſpoĩt
hec yſidoeꝰ auiꝰ aũt cã eſt inſtitucõ dinina
qᷓ etiã inſtitucõ patet ex ſaẽ ſcriptura qe⸗ cũ de
us duo genera diſcipuloꝝ habnerit quoſdã ĩ
numero duodeno et quoſdã m numero· lxxiꝰ
peimos apoſtolos vocauit quos ſuper ſe et ſu
per eos eccleſiã fudauit· ſcdᷣos vo ſimplices
diſcipułos appellaut. poſtolis pemo colla
ta fint ptãs imponedi manꝰ et oſecrãdi non

aute ſimplicibꝰ diſcipulis vt habet' ex tex· ee

glo.actu. viij. Et qe apoſtoł ſuccedũt epi di⸗
ſcipulis vo ſimplices p- biteri · vt bet di xxj.
in nouo teſtamtopatz ꝙ autozitas oedmandi
et manꝰ imponẽdi ſm fozmã eccleſie peimiti⸗

ne appeope iat' ep̃is· vñ et apoſtolꝰ ſcribit cki

motheo.. thim̃. v.manꝰ nemi cito impoſueriſ
Peedicte aũt diuine inſtitucõis fuit rõ ↄgrua
quia ſicut ad ſolũ peĩcipem ptinet nõ tĩ oedi
nare in exercitu viros bellatoees ſed etiã du⸗
ees exercitus. ſic et ad epos ſolos qm ſune in

eccleſia peincipes · nõ tm̃ ptinet oediare PHomi
nes ad certãdum ↄtra fidei ꝓpſecutoꝛes anda⸗

cter oↄfitendo fidẽ xp̃i að fit p ſacramtũ ↄfir⸗
macõis ſ̊ etiã oſtituere duces exercitꝰ ecele⸗
ſiaſtici q faciũt Oferẽdo ſacramtũ oedimis · B

bon. et ne⸗eſene ſolꝰ p̃ſ biter ex cõmſtõe
8

poſſit oedines mmoees ↄferee St qre pſ viter

ex cõmiſſione nõ p̃t etiã maioeeſ dare · Et euiꝰ

autoeitate et cẽmiſſone pᷣt hoc facere ſo⸗
lus papa qui ſupᷣ ins habzʒ ptãtem et hqʒ ponti
ficalis poteſtatis plenitudinẽ pᷣt vmittere nõ
ep̃o ea que ad epᷣalẽ ptinet dignitate;· dũmõ

nõ habeãt immediatã ad veꝛz coꝛpꝰ xp̃ᷣi reia
cõnez. t ideo ex eiꝰ ↄmiſſiõe pᷣſ biter ſimplex

pᷣt minoees cedĩes ↄferee et etiã ofirmare vre
ſup detm̃ ẽ n aut aliqs nõ p̃ſbiter nec etiã p̃⸗

[biter pᷣt ↄferee oedies maioees ꝗᷓ hnñt imedia

tam relacõz ad verũ coꝛpꝰ xpᷣi ſupea qd con⸗
ſecrandũ papa nõ habz maioæee ptãtez ꝙ p̈tbi
ter ſimplex. or hor i uida⸗ aut dixerut ꝙ
papa pᷣt mittere cuilibzʒ clerico ꝙ cõferat oꝛ

dinem quẽ habz nõ autem ordine quem nõ bʒ

puta dyacono ꝙ cõferat dyaconatũ nõ aut p
ſbiteratũ. t huiꝰ ſentẽcie mdet fuiſſe bern.

ex · de cõſue. qᷓnto. in peima glo:cui nõ eſt v

puto ſed pociꝰ p̃miſſe ſentẽcie ſtãdum.·

„ .

Nrca ſcõm peimo querit vt epus excõi
Ncatꝰ poiſit oed mes ↄferee H & ſic· oedʒ
nũ tamen execucõnez oferee nõ pᷣt quia ea nõö⸗
habet et qð qs nõ habz conferee nõ potelſt· i.
q: i.Scia et.c.ſtatuimꝰ.et·q· vjj·d vabertuz·
Quid de eo qui a tali oedines recepi vel raci
pit hẽ ſi ignoeãter recipit· poterit cũ eo ꝓ ſuũ
ep̃m diſpenſari ꝙ exequide iure poſſit ex de
epo qꝗ re· c. ij· St hoc ta in ſuſerpiendis oedii⸗
bns ꝙ; ſuſceptis. quia dicta decretalis non di
Ninguit. Si vero ſciẽter ſic papa diſpenſat· Et
idem dicit de ſciſmatico· Bern tamen dicit ꝙ;
tunc nõ diſpenſaret· cum eo-·
rca tercium querit vt' epᷣus hereticus
poſſit oſ eree oedines Een herenc aut
ſunt ł fuerũt oedinati et ↄſecrati in feema ec⸗
cleſie aut nõ· Si nã veri epi nõ ſunt et ꝓ conſe
quẽs ñ pnñt oꝛdines łeree · Si ſic· ſũt veri ep̃i
ſed nõ hñt execucõzʒ officij ſui qꝛ om̃s hereti⸗
ci ſunt ipᷣo iure maioei excõicacõne excõicati

et ꝓ ↄſeques ab omĩbꝰ actibꝰ legitimis ſuſpe
ſi. et ideo epiſcopi heretici execucõnẽ oediniſ
ↄferee nõ valẽt qe eã nõ habẽt · i · q· i dyaber⸗
tũ. et eỹ de oedi · ab epo · qui re . cei · in glo · ve⸗
rũtamẽ oedinem cõferũt ſi cũ intencone debi
tam Foꝛmã eccleſie ſeruãt · di · xix · ſcᷣm · al iter
em̃ miſi cũ intencõe debitã foꝛmã ſzuent veruz
ceòinem nõ ↄferũt· Quãtũücunqʒ tams uent
eccleſie foꝛmã mortaliter peccant in oedinan
do.quia ab execucõne officij ſunt ſuſpenh ipᷣo
jure. Nli aũt qui ſcienter a talibꝰ oꝛd ines re⸗
cipiũt moetaliter peccãt licet voꝝ oedme re⸗
cipiant· B rich. ¶ Vta hereticꝰ oedines reci⸗
pe poſſit ? ꝙ ſic defacto nõ tamè ð jure · vñ
licet hereticꝰ ſi oedinet᷑ ven oedinem recipi
at tamẽ recipiendo moetaliter peccat· B rich·
Notandũ aũt ꝙ ep̃oꝝ hereticoꝝ quidã re⸗

ceperũt oedinem epalem in eccleſia:i. ab epi
ſeopo catholico et ĩ fide catholica poſtea tñ
ſunt lapſi in heriſim vł ſcima.quidã vero re⸗
ceperũt ex eccleſiaz · i· ab epᷣo heretico vel ſci⸗
ſmatico exñtes et ip̃i et pdurãtes in hereſi vk
ſeiſmate · Eſt ergo differecia inter oedinatos a
peimis et oedinatos a ſcdis· NHam oedinati a
peimis ſiue ſcienter ſiue ignoeanter ſi ſmt ali⸗
as digni diſpeſacõne tolerant in oed mibꝰ ſu
ſceptis · ꝙ ſupiozes aũt oedines nõ debet ꝓ⸗
moueri mſi neceſſitas magna vł vtilitas illud
efflagitauerit et eoꝝ uerſacõ meruerit· ix · q
i. c.ij. et. nj. Oed inati vero a ſecũdis aut fue
runt ſcienter a talibꝰ oꝛdmati et ſic nũꝙ tole
rant. aut ignoꝛãter et tũc colerant' ſi hoc pꝛo
bauerint puta qe erant pueri vel abſentes an
oedinatoe eoꝝ fuit pciſus ex · ð his qui matri
momũ accu· poſ- .c. fi· Yel foete fuit ĩ curia ro
mana peeciſus ſed rediens eſt mentitꝰ dicens
ſe eſſe abſolutũ.ex ð ſpon. cũ m apoſtolica et
ix. q:i:oedinacõs. Et totã iſtã diſtinctõz ĩtel⸗
lige ð ep̃o ab eccleſia ꝑ ſenteciã pᷣciſo· H̊ gof ·
et hoſt. Qð vo dictũ eſt de oedinatis ab here
ticis ¶de puto diceduʒ ð oedimatis a ſciſmati
cis · St cũ oedinatis ſcieter ſolꝰ papa diſpeſa⸗
re pᷣt vt dict bern·ex ð ſeiſmati· fraternitati et

ar. ey de el ec· qe diligẽcia · cũ ozdinatis vero
ignoranter poteſt eciã ep̃us diſpenſare.

rca qrtũ querit vt ep̃s degdatꝰ ſſie .
Perer dedineg ſe⸗ aliqui dicũt ꝙ nõ qe

degdatt nõ tm ſunt ſuſpeſi ab officij execucõ⸗
ne ſů etiã ſunt ſpoliati epᷣali disnitate vnde ñ
manent ep̃i · Flij vero dicũut et videt veriꝰ
rõnabiliꝰ ꝙ pnt oꝛdines vferee de fctõ nõ 8
iure ·nõ tñ oꝛdinũ execucõzʒ · qe degdacõ nõ ẽᷣ
dignitatis ablacõ ſed ꝓpetua ſuſpeſio illis di
nitatis eỹ de ↄſe · ecc · in glo bi em̃ dicitur
ꝙ viſibilis vnctõ exterioe eſt ſignũ interioeiſ
vnctõis in coede q ꝓpetua eſt et nõ pt amitti.
licʒ qnqʒ; execucõ ſuſpendat'. J. obicit qᷣa
i ·q/ĩ.ꝙ quidã oppom aũt dicit. ꝙ dð
datꝰ epᷣs ptãtem largiendi ſacros oedies non
habz & m glo. Boc ibi dicit nõ q nõ cõfe
rat oꝛdine ſed qe nõ ↄfert oedinis execucõnẽ
ſcʒ vt licite poſſe recipies ĩ ſuſcepto oꝛdĩe mi
niſtrare· hec rich;. Fs notãdu ꝙ quedã po⸗
teſtas fundar ſup oedine vt ptãs ↄficiẽdi · q̃⸗
dã ſup oedinis emineciã vt ptãs oedinandi qꝗᷓ
dã ſup iuriſdicõzʒ vt ptãs iudicãdi vł excõicãa
di.quedã ſup oedine et iuriſdicõnez ſimul vt
ptãs ab ſoluedi in foo pniali:peima nõ pᷣt au
ferei ſicut necꝰ oedo:nec ſcdᷣa qe oĩs ptãs que
dat cũ cõſecracõe nõ pᷣt auf erei.vñ etiã inani
mata ↄſecrata nõ recõſecrãt tercia vo et q̃r⸗
ta p̃t auferei:.q Sciendũ igit᷑ ꝙ heretici excõ
municati.ſymoniaci in oꝛd ine:ſciſmatici.de⸗
poſiti · ſuſpenſi et interdicti et degradati ve⸗
rum coæpꝰ criſti conficiunt. t verum oedines⸗
et alia va ſacram̃ta ↄferũt ſi verã foemã eccle
ſie gerũt·di .xix · ſm. et.ij.q:i.dñs ðclinabat
et · ceꝙ quidã et de dſe · di . iij · oſtendit. et. c.
qn.vnde taliũ oꝛdinacões ſic facte rate ſunt
quo ad Taracterem ſʒ ireite quo ad execucõez
i: q.i·ſi qͥ a ſymoniacis. Sʒ qñ ñ gerũt foemã
eccleſie nichil agũt qe ↄtra eccleſiã.i ex foe⸗
mã eccleſie n e locꝰ veri ſacrificij.i.q.i.ex ca
tholicã. Ynde taliũ oedinacõnes ſic facte ir⸗
rite foee dicunt.ex.de ſciſmaticis.c.i.
Ifrca qntũ qð eſt de oꝛdinatis ab hm̃oi e⸗
epis:querun plura · ſ.eſto ꝙ ſciã epᷣm me
um eſſe geretter et ſeilnaricu occultũ. p ſen⸗
tenciã tñ nõ p̃ciſum et ip̃ᷣe ad oꝛed mes me co⸗
Zat · niquid pꝓmittã me ab eo oꝛdinari R.n
ſed pociꝰ ꝓmittã me excõicari:ex ð ſen. excõ.
inquiſicõni · Tales em execucõez oedinis quã
nõ hnt ↄferee nõ pñt·i.q.ij.dpabertũ. Et idẽ
dico de pᷣlato que ſcio ſuſpenſuʒ vł interdictũ
Hec gof.et hoſt.¶ SZʒ obicit qe ſzm hoc idem

videt' dicendũ etiã de plato que ſcio ↄſtitutũ .

in peccato moetali. Mã et ille ſuſpenſus eſt et
peccat moetaliter celebeãdo.· Vnde videt &
non Heat oedims execucõz ? verũ eſt ꝙ p̃la
tus in moetali cõſtitutꝰ quo ad ſe nõ quo ad
al ios eſt ſuſpenſus.i.qꝛ.ſacerdotes.om̃is em̃
Peccatoe miſſazʒ canere p̃t. p̃ter ſymoniacũ. ex
de ſymo. tata. q intelligo de officij ptãte nõ
de merito vite ſaluis alijs expoſicõmbꝰ Huiꝰ
verbi dicendis infra li. vj. ti. ð ſymonia. Et B
intelligo de p̃lato pctõee tolerato nõ pciſo·
ec? aut intelligo ð plato ↄſtituto in moeta

li nõ enoemi:ſed mediocri nõ in notoeio dei
re vł de fetõ. Nã enoemia occulta etiã po
actã pñiam et mediocria impediũᷣt execuxõeʒ
quo ad ſe et quo ad alios:e .de renunci.niſi
cum peidẽ· et de tꝑe oedi: c vl . H gof.et hoſt.
gani ſi ſciam epᷣm meuʒ foenicatosẽ noto⸗
riũ:vel ſymoniacu in oedine occultũ puta qa
dedit pecuniã ꝓ oedine ep̃ali nũquid recipiã
oꝛdine a tali & hu . dicit ꝙ ſic dũ toleraꝰ ar.
di · xxvnj. ↄſuledũ.et · xv.q.vlt.c.vlt. gof.
dicit ꝙ iſti ſunt ſuſpeſi quo ad ſe et quo ad ali
o8 · di · xxxij nullꝰ.et.c.poſt hec.et. G. veꝝ · et
maxime ſymoniaei in oꝛdine a quo nullo mõ

dehes oedinari : i: q: i. ſiqs a ſymoniacis. et ex

de ſymonia. ꝓ tuas:ij· Inde ſi oedinoe a tali
nõ recipio execucõzʒ: qe oꝛdinatoæ nõ hʒ execu
cõnem. ex de ſymo.tãta.t qui nõ habet ęam
alij dare nõ p̃t.i.q:i . c.i.t pociꝰ ꝓmittã me
excõicari ꝙᷓ oꝛdmari ab eo:.ar.ex. de ſen. ex.ĩ.
