cantoe parſieñ. curie p̃latoꝝ ſunt ꝓbatoeia

clericoꝝ · ¶ S pone ꝙ vns debeat dice mil⸗
ſam matee alius minoæee: et cõueniũt adinui

cem ꝙ vnus dicat miſſa pro alio et ecõuerſo
nundqd eis licebit · ꝓꝙ ſic qe cũ dici iſte im
pendit obſequiũ ſpnale ꝓ alio ſpuali.ꝓ non
denotat ibi app̃ciacõezʒ · ſ̊ admiĩculacõez. cũ
ille nõ poſſit caãtare ꝓ alio miſi eciã ille cãtet
eolg Eſto ꝙ ſint duo baptizãdi et vnus di

cat alteri baptizabo te tłi pacto ꝙ poſtea ba
ptizes me nuqᷣd eſt ibi ſymoma. Kñdet rich·

ꝙ ſic.qe in talibꝰ nulla pactio vel cõuencio

debet internenire ex. e. tua nobis licz em̃ da
re aliqò ſpuale ꝓ ſacr̃o ex pacto nõ ſit illici⸗

tum ex tot cauſis ex quot illicitũ eſt dare ali⸗
quid tꝑale.tñ eſt illicitũ ꝗpter duo ſcʒ qe res
a nõ dño emit᷑ et qe eſt ↄtra rõez gr̃e ꝙ vedaꝰ

dicere tam̃ poſſet ego baptiſo te et rogo te ꝙ;
poſtea baptizes meQðò intelligo ĩ can neceſ
ſitatis· Circa aũt munus a lingua ſciendũ

ꝙ hoc munus dici vel ipa laus ptines ad fa
uoee hũanũ qᷓ ſub pᷣcio cadit vel pᷣces ex q̃bꝰ
fauoe hũanꝰ acqrit vel ↄtrariũ vitat. Et iõ
ſiquis pncipabr ad hoc intedit ſymoniã com

mittit · videt aut pncipałrr ad ho mtende qñ

pces ꝓ indigno ſcz ex aliquo crimie quem ex
Hmõi ſymonia exandit vñ ipᷣm factũu e ſymo⸗
niacũ· Si vo ꝓ digno nõ eſt ſymoniacũ· quia
ſubeſt debita cauſa qð ei aliqd ſpuale detur
Mõt tñ eſſe ſmonia in inteneõe ſi nõ ad plo⸗

ne digmiate ſed ad humanũ fauoæe attenda'
ſhm em laur.epᷣs ſymoniã ↄmittit ſi bñficinz

alicui pter ↄſangnimtate ocedit alias ñ cõ
ceſſarus.quia ſiquis imuſto coꝛdis amoee vk
ſoedidis pcibus · c. j. q.j. ſiquis. Nec obſtat

ar.ex· e.nemo.et.c· tua. exquo em fauo ter⸗
cij munꝰ fauoeis inducit multomagis fauo⸗

eius qui oꝛoinat.j.q:j.ſunt nõnulli.hoc no
tat er vt ec.bñ.vt noſtrũ · Scm aũt tho· ta⸗

lis collacõ eſt carnalis et illicita nõ tñ ſmo
maca.qe nihil recipit. Sʒ qᷓ̃re minus ſymo

nia cõmittit᷑ rogãdo ꝓ indigno qᷓm pecnniã
dando · Rnñdet bar. j· q:j· quibnſda·qe ĩ rogã⸗
do nihil dac' et nihil accipit et iõ ibi eè nul

lum cõmerciũ intelligitur Zed ee ꝓ indigno
magis munera qm pᷣces eccł ia deteſtat· VYei

—

ſecundũ alex.de an. p̃ces oedinan ad notifi
candũ dignitate talis ſed pecunia ab moué⸗
dum inoedlate arbitrin oferetis. Dõt aut cir⸗
ca hoc diſtingui ſm goł.et hoſt. ſic ſeʒ ꝙ ꝓ⸗
mouet quis aut pᷣcibus ſuis aut alienis ſi ſu
is aut ad p̃latura maxime que confert' pꝑ ele
ctione et tuc ſymonia ↄmittit.qe talis vided

ambicioſus et eoipᷣo indignus. ex de elec.qᷓ⸗

liter et · .·q·j.ſicut i8· Qut ad ſimplex bnficiũ
et tũc nõ ↄmittit' dum tñ ſit dignus vt ex· e.
tua nos in pnci. Si aũt ꝓmouet' pcibus alie
nis · aut pcibus ſpualibꝰ aut carnalibꝰ.ſi ſpi
ritualibus ſymonia nõ cõmitti. j.q:j. lacoꝛẽ

niſi p̃latꝰ oſanguinitate trahat. j.q.j.oꝛdĩa

ciones et.c. ſũt nõnulli.vbi dici ꝙ pᷣces ſuc

cedũt loco pᷣcij·Tan.aũt et.G. naſo. dixerũt

ꝙ nullo dato ſmonia nõ omittit᷑.j.q.j. q̃m
pio· ſʒ hoꝰ intel ligit hoſti.qnñ cõſangumeꝰ eſt
dignustali em̃ magis q̃m e?neo tenetur ꝓni
dere p̃latus· ar · ex de coha.cleri.c.j.Si vero
ſit ndignus locu habz vt pᷣns dictum eſt. Bi

vero p̃cibꝰ alienis et carnalibꝰ. aut ꝓmoue

ad Placoõʒ ant ad ſimplex bnñfica: ſi ad placi⸗
one ĩiuſte ſũt pᷣces maxime qñ rogãs e lapcꝰ
cuiꝰ vuleus cimeri põt. vt ex de elec· oſiꝰ q̃ſ⸗
quis niſi foete p̃latus nõ habitò rèſpegtu ad
Pces eũ inſlttuat ex officio ſuo neceſſitate vł
vtilitate eccłie exi gete· vt ex eta.et quali.
cnrã. Si aũt ad bñficiũ ſimplex aut ille a*

roga eſt indignꝰ et tunc ſymonia cõmittitur

vt m· c· de oedi:et. ff. nõnulli. aut eſt dignꝰ
et tũc nõ omittit ſi pᷣlatꝰ pncipałr pᷣces nõ
ſequat .j.q:j.qᷓpuſdã ·et ar.ĩ.c.tuã hec hoſt.
Hay· vero et berñ.ex de eta.tuãcõueniũt in
pmiſſa diſtictõne cũ hoſti.et goł.niſi ꝙ ĩ pri⸗
mo mebro ſcz qñn quis ꝓmouetur p̃ci bus ſuis
ſic diſtin guũt ſcz ꝙ quis pro ſe petere nõ põt
eccleſiã vel dignitatẽ vel bnficiũ aliqð hons
annexã curã aĩaꝝ· ad hoc ar. viij.q.j. in ſcri
pturis · et· j·q j·oꝛdinacões.et ex de iurepa⸗
tro·pꝓ nr̃as:bñ ficinz vero ſimplex ſi indigeat
et dignũ ſe ſenciat· petere pᷣt ſine metu ſymo⸗
nie et ꝑpacto:ex ead aures Si vo ſit mdignꝰ
vel eciã nõ indigens pecceat ot dicit ibidem
et· j·q. ij · clericos· Et dicit hic bñficium ſim

plex illudò q; eſt ſine cura aĩaꝝ vł dignitate

HGoð vero dicit ꝙ hec opi videt' dura. vnde
credit ꝙ aliqs ꝓ ſe petere poſſetiniſ ſit indi⸗
gnus bñficiu hns curã aiaꝝ annexã. exeplo
ꝓlaye · qui dicit ecce ego mitte me vſa.credit
eciã ꝙ exquo q̃s eſt ꝓmotus ad oedĩes ſacroſ
cum hmõi oedinacio requirat ecckł iaſticũ titu

lum peteè poſſit eceleſiaſticũ bñficiũ licʒ abũ
det in tpalibus· Et iura q̃ rap. inducit loquiʒ
tur ↄtra ſtatum eccleſie pmitiue qñ redditus
erãt exiles et diſtribuebant de facultatibus

eccleſie ꝓut opus erat cuiqʒ.

. —

Sauit de niij· ſeʒ qᷓ pena ſymoniaci feri⸗

ant. circa q ſic nota ſim hoſti. ꝙ ſymo⸗

niaci puniunt et a iure et a iudice.a iure em̃
puniunt ipᷣo facto· Qui em̃ fuerit oedinatus

ſymoniace ipᷣo facto eſt ſuſpeſus eciã qntum
cunqʒ ſit ocultus· ſym rap.hoſt.gof.et berũñ.
e e·accuſãt · et jnno.ſuꝑ· c. ex e. tãta. Et quo

— .
p P T-

ad ſe vt. ſ.de ſui oꝛdinis execucione ſe uõ mi⸗
tromittat· &t quo ad alios vt ſcʒ nullus et in
execucõe oedĩis cõicet ſiue pctm eius ſit pub
licũ vł ocultũ · ex e · tanta.vbi eciã dicit ĩ ag⸗
grauacõeʒ criminis ſymonie ꝙ oĩs peccato⸗
põt miſſaz celebrare pᷣter ſymoniacũ · Omnis
inquã peccatoe ſubaudi n pᷣciſus toleratꝰ pe
mites põt ec. Sic ſubaudiri dʒ ſim goł · Hoſti .
et bern · ibide · Per h qð dicit nõ pciſus ſcz
ab eccleſia ꝓ ſniam excõicacionis iudicis vł
canonis tolli obiectõ de excõicatis et ſuſpe
ſis qui excludunt a pticipacõne ſacmencoꝛ
p h vero q dici penites tolli obiectõ de
eo qui eſt in moætali qᷓ ſuſpeſus eſt quo ad ſe·
j.q/jſacerdotes hoc tñ locũ ñ habet vt dicit
gof·ĩ enozmibꝰ eciã ocultis.nec in mediocri
bus notoeijs de iure vel de facto Æmõt em
crimjia poſt pactã pniam impediũᷣt execucõez;
oedinis et quo ad ſe et quo ad alios· vt ex oe
tempo.oedi c. fi. et de renunc. niſi cu phem.
vnde gof.ſic ſupplet· omis peccatoꝛ nõ pᷣci⸗
ſus toleratus et penites põt celebrare miſſaz
pᷣter ſymoniacum et pᷣter alios delinquenceſ
enoemiter eciã oculte vel mediocriter noto⸗
rie. Flias eciã expoſicões ill ius verbi ponit
glo.bernꝰ Hec obſtat p̃ᷣdictis illud ex e. ex
tue· vbi dicit ꝙ nõ eſt tutũ ſmoniacũ coher
cere in oedine ab officio: qe illud intelligitꝰ
qñ crimè eſt occultũ· Ita ꝙ pᷣlatus ñ ſdt illudò
niſi pꝓ ↄfeſſione et i5 nõ põt eũ ꝓhibere qn ð
facto officiũ exequat.vt er de officio oꝛdi ·
ſi ſacerdotes · Dam.vero dixit ꝙ ſymoniacus
in oedine occultus eſt ſuſpeſus quo ad ſe tm̃
notoeiꝰ vero quo ad ſe et quo ad alios. et ꝙ
c:ex tue.loquit' de occulto:et·c·tãta· loqui
tur de notoꝛio Sed ſim hoſti · melius eſt dice
cum doctoꝛibꝰ alijs illud qð dictũ eſt prius
ſczʒ ꝙ eciã occulcꝰ eſt ſuſpẽſus quo ad alios.
quia tłis hʒ caracterè furtiun-ſ. large. qe nõ
intrauit ꝓ hoſtiũ ſzʒm ꝙ; dicitẽ jo·x · qui nõ in⸗
trat·ꝛc. et· j·q:joꝛd inacões· et oꝛdo inde oe
tus cecidit· vt · j.q:j·quibuſdã narrãtibuſ. et
ex·.e:accuſatũ quoctens· h intellige quo ad
execucõez de iure.Et ſzm jnno.ſup·.c.ꝓ tuas
ij · talis mtelligit' eſſe ſuſpẽſus ab actibꝰ oĩm

oeò mũ non tm̃ oꝛdinis ſymoniace recepu- et

ons admiſtracõeʒz ĩ tempoealibꝰ pdit. diſ.
xxxj· eos. Et idẽ dicit de ſymoniaco ĩ bñficõ
notoꝛio. Si vero aliqᷓs ſit ſmoniacꝰ qe oꝛdi
nem vb bñficiũ ↄtulit ſymoniace · vel ge bñfi
cium recepit ſymoniace. vel qe fuit mediato⸗
ſymonie ſit occultũ ſuſpeſus eſt ip̃ᷣo iure quo
ad ſe ſicut et quilibz cmmoſus aliꝰ. nõ autẽ
quo ad alios arex ·e· etſi qſtiones veni esex
tue. ſi vo ſit publicũ ſiue notoꝛiũ eſt ip̃o iure
ſuſpeſus quo ad ſe et ad alios:· ex eaccuſatũ-
quocies · et di·xxxij ven hec ſm ray · Gof·
vo diſtiguit de eo qͥ recepit bñficiũ ſymom
ce et hoc eſt occultũ ſi ſit ſimplex beneficiu⸗
ſuſpẽſus eſt quo ad ſe tantũ. Si vero ſit digni

cas q reqrat oꝛdinẽe certuz ſuſpẽſus eſt q ad

ſe et ad alios.vñ quicqᷣd gerendo di gnitatis
officiũ facit ſuſpeſus agit et aĩas ſabditozuz
Ddecipit · Et idẽ dicit de bñficio curã aĩa hba

bente quia de his duobus iòẽ debet hri indi
cium.vt ex de elec. Sudu.retloo et de eta:c.
j· et ex de fipre·c. finali.hec gof: et ei cõſen
tit hoſti.jnnoc aũt ex e.ſuꝑ· c· ꝓ tuas·ij · Oe
ſymoniaco occulto in beneficio notat ꝙ tab
ticet nõ ſit ſuſpenſas ip̃o iure tñ rõne bñ̃ficij
ſymoniace qſiti nõ miſtrabit ſine peccato nec
cpaliter nec ſpualiter · puta ↄferendo cedĩes
ſi emit epᷣ̃atum vel dignitate epale.b alns
cñ bñficijs que ñ ſymoniace qᷓſiuit ſuſpenſus
nõ ert . Sʒ que eſt ſymonia occulta · Heſpoõdz
roð·ꝙ hec eſt illa de qua nõ ↄſtat ꝑ ſenteciã
vel ↄfeſſione in iure factã nec ꝑ rei euieciã
que nulla poſſit tergiuerſacõe celan.Sedð
nũqnid clericus publicꝰ ſymon iacus eſt ipᷣo

facto excõicatus · videt ꝙ ſic · .· q: jrepiunt:

vbi dici ꝙ qui cũqz ꝓ ſpuali dignitate munꝰ
aliqð detectꝰ fuerit obtuliſſe ex eode tempe
ſe nouerit anathematis oppeobeio ↄdenatum
atqʒ a pticipacõe coæpis et ſanguinis xp̃i ali
enu ex quo ↄſtat ilũ hoc ppetraſſe. St ad idẽ
Dicit ibioẽ.c.quicũqʒ ſacros:et.c. placuit.
Sed die ꝙ tab nõ eſt e excõicatus qe in. c.
repiunt' ſzm gloanathema nõ ſignificat ex⸗
cõicacõeʒ ſ ſepacõʒ; a coæpe et ſanguine xpi
Vñn ſubdit ibi atqʒ proæc. qð em generaliter
pro quolibz moetali mtelligit᷑ ho ſpãliter m
deteſtacõez huiꝰ dᷣe.poſtea tn excõicandꝰ eſt

ſi eius otumacia hoc reqrat. t nota. ꝙ B de⸗

termiacõ ex ꝗ ſi determiet B verbũ ↄſtat tũc

talis demũ ſuſpeſus erit ex quo eum ſymonia

cum eſſe ↄſtabit· St hoc dixit martinꝰ Hyſpa⸗
nus. Si vero determiet B verbü ppetraſſe m
Hoc eciã occultꝰ ſymoniacꝰ e ſuſpeſus. hoc
notæ glo.pᷣdicta In glo.vo illiꝰ.c.q ſtudzʒ
eiuſdẽ qoms dðe ꝙ qui eſt ſymomacꝰ in acce⸗
pto oꝛdĩe nõ debzʒ añ ꝓpniam eccleſiã incrare
Sʒ jo· cheutunicꝰ dic. ꝙ qlibzʒ peccatoe eciã
excõicatus intrare põt eccłiam vt oeet dum⸗
modo inis officijs ñ interſit qe hoc n mue⸗
niᷣ ꝓhibitũ q uniun eciã ſymomaci a iudi
ce · Hã ſam rap.et gof. ſymoniacꝰ i oedie q̃li
tercũq; G̊ iudici ↄſtiterit ſuue p moduũ accuſa⸗
cõis ſiue inqſicõis ſiue denũciacõis deponi
et fit infams·de pᷣmo er de accã: ſup his de
ſcòo ibide.inquilicõnis·de tercio·q.j.ſiq̃s
nec cl vijra kiris l⸗ ray:et gof. Iymonia
ci em ſũt infames· jq: in· c vlt· Et Hec eſt tał
infamia q; tł is admitti nõ dzʒ ad aliqð beneft
ciũ eccleſiaſticũ niſi cũ eo ꝑ pᷣncipe diſpenſe
ch quo ad deũ pacta pnĩia tolli ar.ij.q. nij · ¶.
hinc colligitur· hec bern.ex · e· ex diligeti in
glo·penł · Koð. aũt dicit ꝙ ñ credit ꝙ ſequi
debeat depoſicio vel infamia qñ ſymonia in
modũu denũciacõis ꝓbat qe tunc ad ſolã pe
nitenciã agit. Symoniacꝰ aũt ĩ bñficio et di
gnitate ſzm gof:uictꝰ p actõez deponit' ab
oedĩe et a bnficio.ꝓ inquiſicõez vero amoue
ab admiſtracõe.ex de elec.p inqᷣſicõez.dez
fit qñ ꝑ denũciacõeʒ. St rõ qe nõ poſſet agi
pma illud vel illa retinendo.di.xiij.merui ·
Hoſt · aut diſtin guit ſic. ſ. ꝓſi queraꝰ de crimie
pP modu accãcòis et is ꝗͥ accuſat' e infamatꝰ
debz eu iudex ad tpus ſuſpedere ab oedinis

. .

2

execucõe quouſqʒ didicerit an ven ſit illud
de quo accuſat᷑ vt ex · e· accuſatũ.et.c.quocũ
qʒ · Et idem ſentit ibide berñ. dicit em̃ ꝙ hec
duo capitula debet intelligi de publice ifa⸗
mato alias ñ debzʒ ſuſpedi ſm eũ . ij. q · v. pee⸗
ſbiter ſi.tab ei cu ſit ſuſpeſꝰ ipᷣo iure vt dictu
eſt S· ſuſpẽdet de facto a indice · Et idem fit
ſim hoſti · ſi ſit occultꝰ exquo haben' indicia
certa· St ſic intelligi põt illud ex · e · ſicut ſy
moniaca· Ecſi accãtoe ſuã intenc õez ꝓbaue⸗
rit ſiue ꝓꝑ ofeſſionẽ ſiune pꝑ teſtes qe non refert
dumodo ſufficieter clareat.id e ꝓbet dz de

poni. Et ſic intelligi põt· c· ſicut ſymoniaca.

et · j. q· j. pl biter · et · j· q· iij . c· fi · Gi ãt ꝓꝑ modũ
inquiſicõis aut is ↄtra que inquirit᷑ eſt ſecu⸗
laris ant regłaris: Si ſeculans eſt q̃ᷓ bñfi ciu

ſymomace acq̃ſiuit vł oꝛdineaut acquiſiuit

iludò ignoeãter et tũc renũciare cogi ſz̊ non

depomt. vt ex e · ex in ſmnacõe. aut ſcièter et

tũc deponit' ex de accã.inquiſicõis. Et idem
ſentit berñ · ex · e · de B. Et ide erit ſi regularis
ſit ſymoniacꝰ in oediĩe ar.ex ·e.pꝑ tuas.inj.Si
vero in bñficio et ignoeãter renunciare teneę
et de nouo recipiec' loco poꝛi mutato et infe
rioei ſibi alſſignato.vel ipᷣo in alio loco eiuſ⸗
dez oedinis collocato.vt ex ·e.de regularibꝰ
in fine: tñ dantes et recipietes ſũt pena cano
nica feriedi ex · e. ſicut tuisI. penłb.et finati
S quid ſi reſignèt qꝛ reſtitui ſperant alias ñᷣ
reſignaret et ſic iten recipiunt· Hndet rod.
ꝙ ſic recepti poſſũt remanere ſi dicio vł pa⸗
ctio ñ interuenit ita tñ ꝙ peniteat eos ð coe⸗
rupta intencione. Si vero regulares ſcienter
ꝓmoti ſut ſymoniace ad ↄſoeciũ regulare pe
na depoſicõis puniunt᷑.recepti tñ ↄtra ocili

um sgnale de monaſterio ꝗᷓ taliter adepti ſunt

imouent er alijs mõaſterijs ſtrictioeis regu
le intruden᷑. in his vo qui recepti ſut añ cõ⸗

ciliũ gnale miſericozditer diſpeſat vt ĩ al ijs
locis eiuſde oꝛdinis collocen' VYel ſi p mmia

multitudĩe nõ poſſz hoc fieri ꝓmittic᷑ vt ĩ eo⸗
dem monaſterio poſt liberam reſignacõez re
maneãt pmis ſedibꝰ mutatis et inferioeibus
aſſignatis· Scm B intellige id er. e. de regu
laribꝰ. .· ĩ. et ociliũ gnale·.qm ſymoniaca.
hec m hoſt. Scom aũt berñ· ſup hoc.c. qm̃
ſtandũ ẽ Hodie iſti oſtitutõi qᷓntu eſt cõtra re
gulares ſymoniacos:.q̃l itercuũq; de crimie cõ
ſtet vt ſcʒ ſine execucõe oꝛdinis ad pemteciã

agendã retrudant' in monaſterio arcioei cuz;

alias penitenciã agere nõ poſſint ar.ij. q.vij

requiritis: et ex de accuſa.mquiſicõis Et tuc

ſatis intelligunt depoſiti · nã ex clauſtrũ mo
rari nõ debet ne dãnabiliter enagentur vt de
in dicto. c· qm̃· ar.ex de regularibꝰ.c. finali
,Jged q;d fieret in caſu pᷣcedenti ſi nõ inneni
ret arcioz oꝛdo credit ray·cũ jo· et berñ · ſup
iliud.c.qm ꝙ poſt renũciacõz mutari debeat
in aliud monaſterinz vel locũ einſoẽ oedinis
qꝙſi fieri nõ põt cõmode fiat ſaltẽ ad tempus
ar · di. lxxxj. valet/et poſtea eligatur de nouo
vt S· It ide fiat ſzm berñ.ſi nec põt ad tempꝰ
cõmode mutari et hoc maxime vbi agitur de
ꝓnĩa· Nota ꝙ rap·intelligit rigoee gͤ dictum

elſe ſeruandũ de ſymoniacis oceultis et in fo
ro peniteciali licʒ nõ cõſtet de crimie in fo⸗o
udiciali qð eciã credit roò.· pꝑ illã decretale
qm ſmoniaca q̃ nõ loqui de mquiſicione.
licʒ quidã dicãt ꝙ ille rigoe ſeruari nõ debet
niſi de crimĩe in foeo iudiciali oſtet ar. ex e.
dilectus filius.vbi loquit' de mqmſicione.
Sic eciã cã receptis eitra.aliqñ pꝑ papã diſpe
ſatur· St q dictũ eſt de monachis eciam aò
abbates extendit. Mõ cogunt' tñ renũciare
monachi ſpualibꝰ nec abbates tempalibus
hinc inde acqſitis nullo pacto pᷣcedente. ſed
ſola intencõe vt dictũ eſt ẽᷓ.8z qᷓre ſecula⸗
ris ↄuictus p modũ inqſicõis degdat' et nõ
regłaris.· Gndet hoſ. q; rõ huiꝰ eſt qe ĩ inqui
ſicione ſecularis ſubtilitas iuris requiritᷣ. ee
ideo ĩ hmõi crimibꝰ exceptis de ſtricto iure
Sꝓnunciat ſʒ in inqſicione regłaris de plano
procedit' et iõ de plano punietur. Cuid ſr
monaſteriũ nõ abndat ſů elt tenue et dep̃ſſum

pauptate nimia nũquid pecunia dari poteſt

et recipi ſine vicio ſymonie · ſzm gof. ho.
ray · et berñ.ex e.non ſatis.et.c. qm̃ ſ-monia
ca in tali caſu ↄcedi põt ꝙ poſſent hec verba
dre illi qui ſũt de ↄuentu volti Itrare nos
libenter et gtis recipimus te ad rm oſoeciũ
Pũuale ſ cũ bona nr̃a nõ ſufficiãt nobis et ti⸗

bi poeta tecũ vñ poſſis vius. vel ſie ꝓuideas

tibi vñ viuas du tñ hec nõ dicant in fraudẽ
et dicant ſine pacto.tũc em̃ ſi intrãs confert

aliqᷓ bona tpalia nõ ↄmittit ſymonia ar. elt

ſzm berñ. j. q· ij. qᷓm ꝓro.ſiquis Pter hꝰ.hHo
mas aũt dixit m ſũma. ꝙ ꝓ ingreſſa monaſte
rij nõ licet aliquid recipe vei exige q̃ſi pciũ.
fſed ꝓ victu pſone recipiende licʒ recipe ali⸗
quio ſi ñ ſuffieiãt ad hꝰ opeeg monaſteri) Sihr
eciã lici tuʒ eſt ꝙ aliqs ꝗꝓpter denocõeʒ quam
ondit monaſterie largas elemoſimas facien⸗
do faciliꝰ ĩ mõaſterio recipiat' ſicut eciã lici
tum eſt ecõuerſo ꝓuocare aliquẽ ad deuocio
nem monaſterij ꝑ tpalia bñficia vt p ho incli
net' ad in greſſũ monaſtenj licet nõ ſit licituʒ
ex pacto aliqd dare vł accipe ꝓ ingreſſu mo
naſterij.j·q:ij· quã pio Boð. vero dicit ꝙ eci
am paciſci in talibꝰ qñ monaſterium eſt indi⸗
Sens nõ eſt ſymoniacũ dum tñ nõ fiat ꝓ ſpi⸗
tualibꝰ oↄferedis vel recipiedis ſi p expen⸗
ſis faciendis vel recõpenſandis vñ credit q;
licʒ expᷣmere noĩa et qᷓntitatè numeni oblato⸗

rum ſnia poe eſt tucioe qᷓm H̊ vlt.qꝛ magiſ cõ
uenit cũ verbis tam iuriũ qm docton. vt ptz

ſiquis ea ↄſideret· Hõ obſtat aute p̃dictis ex
e · qm̃.vbi de ·pauꝑtatis p̃textu volstes hmoi
viciũ palliare·hoc em̃ intelligit ſim gof .et

hoſt.qñ nõ ſic caute ꝓcedit imo recipienteſ

faciũt pactũ et foeũ certũ.et cũ ſic ↄmiſerint
nitunt pᷣtextu pauptatis ſe excuſare. Sʒ ex B

sertr nõ parcit delinquenti.ex de diuoe. ex

ris · Scõm aũt rap:et berñ. hoc intellii gi cũ
hoc dicebãt in fraude.vñ oſulendũ eſt igre⸗
dietibꝰ ꝙ intendãt dare pncipałr Pter deuz
et ne ſint domui oneroſi· ar. optimu. xvj. q. vj.

nimie famis exculſat de oſe. di. v. diſcipulos

de lapſis· Mec obſtat ꝙ eciaʒ a furto necitas

quia tũc ſunt oĩa cõia.ſ̊ ſi nõ ſit tãta nccitas
non excuſat in totum ex de furtis· ſiquis ꝓne
ceſſitatẽ · Quid de monaſterio vbi nullu pa
ctum imponit᷑.eſt tñ taxatũ quãtũ puella in⸗
trãs debz dare · & ſzm hoſt·talis taxacio re⸗

peobac' ex · e · ſic ꝓ certo. et · c· intantu in fine

Ioeo ſi pactũ interponat' in tali cõ ſuetudine
ſeruãda eſt ſymoniaca:ex·e.venies.· et.· c. in⸗
tantũ S. cum vero expᷣſſiꝰ. Idem eſt ſi gratis
recipiat et poſtea cõſuetudmẽe ſeruare cogaꝰ
ex ·e·audiuimꝰ.et.c·. jacobꝰ Bi aut om ↄuen
cõe et oĩ coactõe ceſſante m qð e ↄſuetũ gtis
det' ſymonia nõ ↄmittit quo ad eccleſiã liczʒ
omittat quo ad deũ · Et hoc eſt expᷣſſuz. ex· e·
c.fi · et habitũ eſt 108= nunqd poſſz hic ali
quod remediũ adhiberi P ꝙ ſic hm hol · ſ·
vt moniales puellã Stis et ſpualiter recipiãt
Ft ſi ita pauꝑes ſũt ꝙ ei nõ poſſint in neceſſa⸗

rijs ꝓuidere a gãt cõtra prem aò dandum ali

menta ad qᷓ tenet᷑ vt dicec' infra tractatu de
mrimonio.vbł ſi ẽ moetuꝰ agant ad ptem here
ditatis ſue vt in autẽ· de ſctis ep̃is· S. nullaʒ
plt.cob. ix· Abene ꝓ aliqs times pati repul
ſam dixerit abbati ſi velletis recipe me dareẽ
vobis terrãa meã. «.bbas vero habito cõſilio
cum fribusg recipit eum ignaꝝ iuris et eoꝝ
que dixit abbas in capitulo. ille aute poſtea

anteqꝙ; induat datres ſuas totas vel pte mo

naſterio nũquid eſt ſymonia.et poteſt tab ibi
remanere. RBndet roò · ꝙ ſiue intuitu illiꝰ peo
miſſionis fuerit receptꝰ ſiue nõ ſymonia e ex
parte ſaltem offerẽtis cũ interpoſuerit ↄdici

onẽ dandi tpalia ꝓ ſua recepcoõe· ſicut innuit

canon.ex.e.nobis. Hec põt iſte remanere in
hHmõi mõaſterio nec data repeteè cũ ſit ĩ turpi
caunſa.tenet tame ad aliud monaſteriu tranſi
re ſi ex illa ſua recepeõe obligatꝰ fuit ad re⸗
ligione.vtputa ſi dedit ſe et receptus fuit in
monachuũ et frem qae B; eſt quedam ꝓfeſnho: ar.
er de regu:et tranſ ad reł·poerecta·Quio
ſi expreſſa fuit ↄdicio de tpalibꝰ habedis ex
pPte recipienciũ:et recipiendꝰ oĩno tacuit ꝓ⸗
ponens ꝙ nõ darz tm̃ ꝓpter deü mgredere
cur · nũquid põt ibi remane· Rndet roò. ꝙ nõ
ſicut nee ĩ pᷣcedeti cãu qe taciturnitas eiꝰ cũ
nõ ↄtradixerit illicite pactõz ꝓ ↄſenſu habẽ
da eſt eciã in foeo pnĩali⸗ſi ꝗꝓpter hoc tacuit
quia timebat repulſã ſi ↄtradicerzʒ- Zen ſi
interponat' odicio ex pte recipiedi vᷣb ex par
te abbatis·ſ anteꝙ; recipiat et anteꝙ; ingre⸗
diat penitet vtriq; de ↄdicẽe appoſita et eaʒ

reuocant et iſte petit recipi ꝓpter deu tm qd

illi ↄſenciũt nũquiò liczʒ · Endet roð.ꝙ ſic dũ
tñ intencio nõ ſit coerupta⸗ Si aũᷣt iã receptꝰ
fuiſſet et ingreſſus allud monaſteriũ añ reuo
cacõeʒ hmõi odicõis eoip̃o indignũ illo mo
naſterio ſe feciſſet · q; Quid de regkaribꝰ q cõ
cedũt alicui ꝙ opleto bienio recipiet eũ ſi ta
wen didicerit arte ſutoziã vel piſtoeiã vł ali⸗
am mechanicã quãdo eſt lapcus:vbł qñ e cle
rieus ſi interim ſtnòuerit in ſcolis heologie
vel alteriuns facultatis. æꝙ Quid erit ſi recipi
ant talem ſub p̃dicta odicõe. HNec tñ volunt
Tecipe eum ad habitũ niſi elapſo termino et

impleta cõdicõe. Itẽ quid de ſeruiẽte regula
ribus qui nõ vult ſeruire eis niſi ꝓmittant ei
qꝙ recipiãt eũ ſalte poſt trieniũ vel aliũ certũ
terminũ et illi ꝓmittut ei nũquid ſymonia e ĩ
talibus. Endz ro ᷣ · ꝙ in cau vltimo eſt ſymo⸗
niaca talis ꝓmiſſio. In rel iquis auũt caſibus
ſupea poſitis non credit ↄmitti ſmoniã Hec
eſt illicita ſlomõi pactio vel ↄuencio qe pium
eſt ac ſi dicat᷑ te recipiemꝰ tali tempe vb tki
ſi tñ vel dum tñ interim reddas te pdoneum
ad G vt recipiaris et vtilem monaſterio addi
ſcendo tale arti ficiũ vel tale.vł ſcienciã tale
vk talẽ. uid de eo cui facta eſt = 8
recipiendo ĩppim ad certũ terminũ ſub pᷣobicta
cõdicõe nũquidò adueniẽte termino et imple⸗
ta ↄdicõe tene itrare cui illi paci ſut eũ re⸗
cipe · BGHoð dicit ꝙſi nł lu fecit votũ nec ſe ob⸗
ligauit ilb ad intrandũ ſʒ ꝓmiſſione termmi
ſibi factã acceptauit voles ſibi ꝓuidere ĩ fu
turũ nõòͤ tenet intrare ſm iudiciu foei pniab.
In foeo aũt cauſaꝝ dłe h; iudicabit ſzm pᷣſum
peões et allegata et ꝓbata- ¶ Sʒ et eps q re
cipit ꝓmiſſiõez vł iuramentũ ab oꝛdinãdo ꝓ
eũ ñ imquietabit ſup petẽdo titulo. et pᷣſentã
dus ꝗ ſiłe pactu recipit puniunt. vterqʒ em

ſczʒ eps ĩ oed macõe ect p̃ᷣſentãs in pᷣſentacõne

tenet' oedmato titulũ aſſignare· ex de pben·.

ep̃ᷣs · deo vterqʒ punit. Mã pntatoe ipo iure

ſuſpeſus eſt ꝑ triẽniũ ab execucõe oedinu. oe⸗
dĩatoꝛ vᷣo et oꝛdĩatus ſuſpeſi ſut ſne pᷣfinicõe
tpoæis a collacõne et execucõe oꝛdinis ſic ſu
ſcepti donec gr̃am ſedis apłice mereantur ex
e.ſiqᷓs oedĩiauerit ggS& Et intelligi ſzm hoſ.
B decretab ĩ foeo pmali nõ indiciali. q·d.ca

ueant ſibi oedĩatoe et oedĩatus et p̃ᷣſentato⸗

tale pactũ interpones et recipies·qe licʒ oc⸗
cultu ſit et ꝓbari ñ poſſit.penã tñ iſtã ipo fa⸗
cto a canone pacium et ſic ipᷣo mre ſuſpdũt
Sz Otra. jde eſt remitte qð dare· ex & teſuis
venies. ſz iſte ſcz pntatꝰ vb oꝛdimnatuſ rem mſſit
ius qð ſibi ↄpetebat ↄtra pᷣſentatoꝛẽ vł oꝛdi
natoee de ꝓuiſione facienda ſibi. videt ꝙ
deberz ñ tm ſuſpedi ſ̊ eciã deponi.v. ex. e. ̊
hoc. Endʒz bern.ex ·e.ſiqs ꝙ tał mnibi l remit⸗
tit qe nibil adhuc ſibi debet᷑ ſ̊ renuciat iuri
qð acqrerzʒ ſi pntaret debito mõ. Sʒ ĩ. c.veni
ens · remittit qð ĩ pᷣſenti debec Etſ iſte ſic re
miterz tã ipe qm recipies deponerent' ſi ↄui
cerent᷑ ar. ex e.de hoc ĩ.c. inſmuatũu et iõ mi⸗
noe pen a imponit. It ho intellige ſi cnmẽè ſit
occultũ. Si vo crime eſſz maĩkfeſtu ſꝑ eſſent ſu

ſpeſi Et accuſarent' de tali ꝓmiſſiõe vł iu⸗

ramẽto deponerent. hec bern. Si auũt crimen
ꝓPhari ñ poſſit mdicit purgacõ ĩfamato ĩ q̃ ſi
deficiat punit tanqm Duictus· ex· e. de Hho. et
c. inſinuatũ.·

caret titulo.rogat aut aliqʒ pᷣſbiteꝝ vt pᷣſen
cet eũ ad eccbie ſue ntulũ qð ille face renuit
et iſte Pmittit ſibi ꝙſi eũ pñtet nunꝙᷓ poꝛcõzʒ
aliqm de eccia ſua petz et ſic lo pnᷣ tante oe⸗
dmat ile nũqd ↄmittit ibi ſymonia Pndet
ray · ꝙ talis niſi fuerit cum eo miſericoediter
diſpenſatu nec ad oꝛedmes ſupioees aſcedere

„

Done ꝙ aliqs ñ habeat titulũ
et vult oedinari:eps vo ñ vult eũ oꝛdĩare q⸗

—–

nec in ſuſcepto taliter oedine debz im rigoꝛẽ
canonis miſtrare . ex · e· p tuas· iij · Hec ectã ex
cuſat' ꝓ ignoeantiã iuris ſcʒ ſi nõ credebat h
illicituᷣ eſſe vt dicit ibide . Sz q̃s cũ eo diſpen
ſabit.credit rap· eũ io.ꝙ ſolus papa et eſt ſy⸗
moniacus in oedine oedinatoe aũt a collatio
ne oedmũ et pſentatoz ab executõe ꝑ trieniũ
ſe nouerint ſuſpenſos ex · eſiqs oed mauerit ·
Scòðm roð.aut pᷣt cum eo epᷣus diſpenſare vt
miniſtret in oedinibꝰ ante rite ſuſceptis 22
nũquid licet ſymoniaco benetieiuz dimittere
ſine licentia ſupioeis · Gndet bn· ex · e. de re⸗
gularibꝰ.ꝙ de regularibꝰ tenenð e qð dicit
ex ·. e.·qm̃.et habituʒ e ſupᷣ· Epi vero renũciare
nõ poſſũt ſine licentia pape- n ferioees vero
renũcient m manibꝰ ſuoꝝ pᷣlatoꝝ · ar · ex de
renũc.mſi S. j· et.c.admonet · ꝙ ſi nollẽèt reci
pere nichi lommꝰ debet cedere . qe nõ dimit⸗
tit peccatuʒ miſi reſti .· abla:xinj:q.vj. ſi res·
Aone ꝙ papa ſit ꝑ ſymoniã electꝰ et ꝓba⸗
ta ſit ſymonia nuqud iᷣe deponet. H ꝙ nõ
ar.ij.q: v.intereogãt. Nec obſtat illð di. lxxix

ſiqs pecunia:vbi dicit ꝙ ille qui eſt m papã

ſymoniace electꝰ nõ habea' apoſtolicꝰ qe lo
quit' de illo qᷓ nõ a cardmalibꝰ ſi ab aliſſ eli
gendi poteſtatẽ nõ habetibꝰ eſt electus hoc
notat in glo:c.ſiqs pecuma-nichilominꝰ tn
caroinales poſſent accuſari ò ſymonia. vt di.
lxxix· ſi traſitus:vt etiã notat in glo. p̃dicta
Sz nuquid papa ↄmittere pᷣt ſymoniã · Bñ⸗

det tho. ſic et tanto grauiꝰ quãto m altio⸗

ri graòn oſiſtit· res em eccleſie nõ ſũt eius vt
Oni ſeò vt diſpenſatois vñ ſi ꝓ aliqua re ſpi
rituali recipet aliquã pecumiã de redditibus
eccłie ſymoniacus eſſet . Et idẽ elt ſi reciperet

veſticuet pecunia vel poſſeſſio ſymomace ac⸗
renta⸗ Ge ſzm. G. naſonñ· vbi totũ capłm deli
quit rellitui debz ei qui dedit · Sic intelligit
lð ex · e· veniens· & aut vnꝰ vel duo vb ali⸗
quis extraneꝰ deliquit debet dari eccleſie in
cuiꝰ miuriã data fuit. Sic mtelligit illo ex· e
de hoc. S m tanc. ſi ille qͥ pecuniã dedit in
ſeculo remanere velit nõ reſtituet᷑ ſibi. qe m⸗
dignuz ſe ea fecit qe turpiter dedit. xinj. q· v.
nõ ſane. ſz eccleſie vt ſup. Si vo religione in⸗
trare velit vel iam intrauit dz ei reſtitui ne ſit
oneroſus monaſterio ad qð trãſit· Et huiꝰ ſen
tetie ẽ etiã hoſt.et ray· Dict etiã hoſt.in glo.
ſup · c. de B ꝙ idẽ iuris videt᷑ ſi adeo ſit pauꝑp
ꝙ nõ habeat vñ vmat.ſecꝰ eſt ſi ſibi ſurficiat
dicit etiã ibide⸗ ꝙ ſi dans ereauit in iure ſub⸗
ueniet' ei et reſtituet.ex.e. venies . Fddit ãt
rap:et ouenit cũ es bn:ex.e.de hoc in fi.vl.
Slo ·ꝙ quãdo tranſit ð illo monaſterio qð ſy
moniace intrauerat adò aliuò monaſteriũ dz ei
reddi pecunia ſimpliciter et poſſeſſiones ſalte
quo ad vſafructu illi monaſterio ad qð trãſit
vt ſicut habet onus ita habeat emol umentũ
Et ſic loqui in Otranũ ſib e.xvj.q:vjide lapſiſ
et · xxvij ·q.j·ſiquis rapuerit:et ille vſuftfuctꝰ
ſtatim eo motuo erit finitꝰ et redſbit ad pei
mu · ¶ Zz quid fiet ſi abbas et totũ collegiuʒ
ſũt m culꝑa.Rndet roð.et tho.ꝙ ſi fuerit da
ta pecunia nõ debet remanere penes mona⸗
ſteriũ qe ſe fecit indignũ illa ſʒ ſzm diſpoſitõz
ſupioeis eſt pauperibuſ vel alteri monaſterio
danda.ſi vero poſſeſſio fuit data debet ſimili
ter autoeitate ſupioeis alteri monaſterio dari
vel eius pctum pauperibꝰ erogari· Si aũt nõ
fuit in culpa totũ collegiũ ſed ſolꝰ abbas vł

pecuniã ab aliquo layco vt ð rebꝰ eccłieeren aliquis de collegio delictũ pſone nõ debz re

„

quit' videre de quito ſez de reſtitutõne⸗ BA düdare in damnũ eccłie vł monaſterip. vnde

ymoniace acceptoꝝn.Circa qð ſeienduz

ꝙ recipiens beneficin ſymoniace tenet renũ

ciare et reſtituere om̃s fructꝰ peeptos et q̃ re
cipi potuiſſent ſcʒ a poſſeſſoee ſufficieter dili⸗

genti·xiiij·q: vj· ſi res aliena et ex ð reſtitu⸗
ſpo.grauis· hoc ven e ſi eo ſciente et oſenti⸗

ente ſymonia ↄmiſſa fuit vł ſi ſtatim cũ ſciuit

nõ renũciauit. ar. ex· e.ſicut tuis circa fi · Naz
ſi eſſet bone fidei poſſeſſoꝛ qe eo neſciente ſp⸗

monia omiſſa fuit et cũ ſcimt ſtatim renũcia⸗
uit nõ de ↄſumptis ſed tm̃ de reſtanti bꝰ tene
ret. C.de rei vendi. certũ .· Gnaliter ein polſi⸗

dos ſine titulo tene' ad oĩia damna et lucra p
cepta et peipienda . ff.de rei ven:· ſi nanis· J.
gnaliter. Et dicit hic titulus iuſtũ iniciun vel

iuſta cã poſſdedi vt emptio veditio donatio
et ſimilia. Idẽ eſt ſi titulũ habeat talẽ ꝙ nõ ꝙ
titulo ſit habenus vt ſi dtra legũ interdicta

ſit mercatus. C.de agriet cenſ. queadmodũ

hoc aũut intellige de fructibꝰ q ſupſut dedu⸗

ctis expenſis que fiũt gratia queredi ſeruãdi

et ↄgregãdi fructꝰ. he em deducunt tã a bo
ne fibei poſſeſſoee ꝙᷓ; a male fidei poſſeſſoꝛe·
ff · de peti . here · ſi a patre· S. vlt · ho etiã intel
lige de fructibꝰ quos nõ expẽdit in ſeruiciuz
et vtilitates eccleſie· ſed in alios vſus. ar· ff·
de ne .· ge . · ſi pupilli.ꝗ. ſed et ſiꝗqs· Ived cun

poteſt lud q fuit datũ remanere penes mo
naſteriũ illud p̃ᷣſertim cu in eiuſ miuriã fuerit
acceptum ita tame ꝙ quantũ p̃t fieri mode
ili qui fuerũt in culpa inde nõ habeãt omo⸗
du . Quid ſi aliqs clericꝰ ſeculariſ dedit pe
cuniam epᷣo ꝓ ſe bnficiando vł oꝛdinãdo cun
reſtitue pecunia ſie recepta.Gndet roð . ꝙ ſi
dedit eã ꝓ Habedo bñficio refũdi dʒ in vcili⸗
tatẽ eccie vł pbende quã ſic habuit ip̃o amo
to a bñficio illo niſi foete ꝓ ipᷣo hñdo pecu⸗
mã dediſſz alicui ſeculari collegio.tuc em̃ de

pest fieri de illa ſicut dictuʒ è ſup de pecunia

abbati et monachis data. Si ãt dedit eã ꝓ o⸗
dine kbendo et ip̃ᷣe nõ habebat bñficiũ eccleſia
ſticũ.Ia pecunia dʒ dari illi eccie cathedea
li ĩ cuiꝰ ignomimiã fuit accepta. Si ãt hebat
bnficiũ ad euiꝰ titulũ gtis oedinari debebat
aut ſi dedit pecuniã ꝙ aliquo bñficio obtine⸗

dò ab epᷣo vł alio pᷣlato ecciaſtico cum facta
ſit iniuria et eccie illiꝰ p̃ᷣlati et eccie vł p̃ben

de ſic acq̃ſite pecunia dz cede ꝑptim in vſu Bꝰ
eccĩie et ꝓꝑtim in vſũu illiꝰ.CQuid ſiqs eccłie
vel monaſterio bona ſua ſimpłr offerat ſine
pacto hac tñ intentione ſcʒ vt ꝑ bona tpalia
adipiſci poſſit ſpũalia ñ daturꝰ alit' ula nec
etiam aliter clerici vel monachi reciperene
eũ· Nunquid receptio talis erit ſymomaca et

nũquid taliter accepta erũt reſtituenda. E
cã ille ꝙᷓ illi ſut ſymoniaci: q ſola voluntate
Omittit ſymonia vt dictũu eſt ſupea circa pein

cipiũ huiꝰ tituli·et ſzm ray· Hec ille ſic rece⸗
ptus tenet' renũciare:nec ſic recipientes tali

ter accepta tenet cuiꝙᷓ reſtituere · qe hmoi ſy
monia mẽtalis alias ꝑ odignã penitentiã ex
piat᷑·ex · e. mandato· Aoe ſzm aliquos qanñ
recipit' pecunia cũ iniuria pluriũ reſtitui de⸗
bet ei q̃ potioe erat in re data poſt dantezꝭ · Et

ſic ſi aliqui alliciãt alique pꝓ auariciã et frau

dẽ vt ĩtret monaſteriũ vt habeãt inde magnã
pecuniã-liczʒ in imuriã monaſterij ſit recepta
tamen qe heredes in hoc defraudant᷑ q̃ potio
res erant poſt illũ dʒ eis reddi-ſic intelligue
illð ·xx · q. iij Rirnie⸗e d H̊ nota ꝙ p̃latus
extoeques aliqd ab eccleſia ꝑ ſymoniã redde
re debz duplicatũ · ex · e · aud uimꝰ.extoꝛques
vo ꝓ ocuſſionẽ reòdere debz quade uplicatuʒ

i·q·.oceſſionis· Cõcutere aũt dicit' qui pᷣtex

tu officij ſibi ↄmiſſi extoequet aliqd ab ꝛnui⸗
to ↄminado.xxiij.q.j. militare-hec ſupᷣ dicta

ſũt de pena clericoꝛz · layci aũt debent excõi

cari.j· q:j·reperiunt᷑ſiqs eps .
Equit videre ð ſexto ſcz q̃ diſpenſatio et
p quos circa ſymoniaʒz adhibeat· Lirca

Smotus et ſymoniacus·vel ſymoniace ꝓmo
tus et nõ ſymoniacus:et veꝝ ↄmittat ſymo⸗
nia in oedine vel beneficio. Symoniace peo⸗
motus et nõ ſymoniacuſe q̃s qñ aliquo eo
pecuniã dante vł ꝓmittete ip̃o tñ ignoeante
nec poſtea cũ ad eiꝰ noticiã ꝓpuenerit ratũ ha

bente é gedinatus vł beneficiatꝰ· Gymonia⸗
ce vo ꝓmotus et ſymoniacꝰ eſt qͥs qñ ipᷣe vk

aliꝰ ꝓ eo ipᷣo ſciente vel poſtea ratũ habẽte
ẽ oꝛdinatꝰ vel beneficiatus. Euz ꝓmoto igit·
et ſy moniaco in oedine ep̃ᷣs diſpenſare nõ p̃t

ex.e nobis in fine.ſʒ ſolns papa ex ·e. ſiqs in

tex:et glo:et de renũc.poſt traſactõz in glo.
vj · S nuqd papa pᷣt diſpenſare cũ tali niſi re
nũciet oꝛdini male receptoet videt ꝙ nõ ge
ſemoniacus furi ↄparat᷑.j.q.j·oꝛdinatões et
viciu furti nõ purgatc᷑ niſi in poteſtatẽ dñi re
uertat᷑.xiiij.q: vj.ſi res aliena. Sꝭ dicenð ꝙ
bene p̃ᷣt diſpenſare ·qe viciuʒ furti p̃ᷣt purgan
re etiã apuò furẽ remanete.ff.S vſu· et vluc.

ſi fur. hoc notat' in glo:ulliꝰ.c.oedinatõnes
D ſi de pecuma ſymoniaca fundata ſit
e

cleſia· Bñdet . jeq.j· nõ e putanda in glo· ꝙ
nõ demoliet.j.q: vj.Opimꝰ.et·xij ·q:ijaurũ·
Quid ſi de pecunia ſmoniaca emat ꝗᷓs vi

neã. nũquid de fructu eiꝰ facere poterit ele⸗

moſmã.Sndet ibi glo.p̃dicta ꝙ nõ qe eodem
jure cenſet cũ pecunia cũ fructꝰ loco pecu⸗
nie ſuccedãt · ar · e de vſur· cũ tu in fine · Cus
ſmomace vo oedinato nõ ſymoniaco pᷣt epᷣs
diſpeéſare . .. q.j.pſentiũ.et ex·e. ð ſymoniaco
in tex· et glo·et hoc ſm rap· gof · et bn· wbidẽ
ſi poſtꝙ; ſeiuerit ſe ſymoniace oedinatũ renũ⸗
ciet peius ſimpliciter et pure executõni oedi⸗
nig ſic ſuſcepti.ad G em tenet ex ð elec.ſi ali
cuiꝰ.jiq·v·quicũqʒ in pnꝰ.et ex.e.ex inſinna
tone q; em dicũt h̊ iura et ſiłia in beneficio

et dignitate putãt habere locũ et in oedine.

Si dicat ꝙ; talis nõ habz executõem et nullꝰ
renũciare pᷣt ei qd nõ habet · Eñdet gof · ꝙ pt
renũciare quantuʒ ẽ in eo offerẽdo ſe pꝓpetuo
deponi vt di · xxj· nũc aũt · Scòom aũt hoſt. cũ
tali ſymoniace oedinato ñ ſymoniaco poteſt
fote ſi crimen ſit occultũ epᷣs diſpenſare· ar.
ex.e.de ſymonia · Cũ ꝓmoto vero ſymoniace
ad aliquaz religi onem nõ ſymoniaco ſm alr⸗

quos pᷣt ep̃s diſpe ſare.ar.ex·e·de regularibꝰ

ſm alios vo indiſtincte ſtanduʒ eſt illi. ex. e.
qm. Meime opinionis videc' eſſe rap· ĩmo ſzm
euũ cũ tal pᷣt diſpenſare nõ em eps ſ etiã aliꝰ
platus eiꝰ vb capłᷣm · dũ tñ ipi nõ fuerint ꝓpti
cipes ſymoniecunc em̃ cũ ꝗꝓpter hoc debeãt
puniri. ex· e.dilectꝰ.nõ debet ex eode facto
puilegio gaudere ſi̊ potiꝰ vident poteſtatezʒ
eligend:i amiſiſſe et alij qᷓ nõ peccauerũt acq;⸗
ſiuiſſe · e de elec · bone me · q Sʒ nũquid cum
eo qui per alienã ſymoniã religione intrauit
vel beneficin vel oedmez obunuit nec ſtatim

cũ ſciuit renũciauit ſed in oedine ſuſcepto mi

mſtrauit et oedine aliũ recepit ep̃ᷣus diſpeſa⸗
