de accu. accuſalti · et de ſpõ.dil ectꝰ et ſiłia.
Ve ſpe bẽ ſiuẽ dif ferẽcijs pñie ĩ cõi ti ·xxxiij
Vnſequẽter oſiderãdũ ẽ de ptibꝰ pnñie
U ſubiectiuis. et peimo ĩ generali.ſcðòo ĩ
ppeali Icires peimã ptẽ querũc plu⸗
ra.ſ. vt pñie vtutis ſit aliq ptes ſubiectiue
ſiue ſpẽes ꝙ ſic jm aus· li. de pnia · et ha⸗
bet' de pe.di·i.tres ſunt actões· vna eſt ꝓñia
añ baptiſmũ de qᷓ dicit ibidẽ augꝰ· nullꝰ ſue
volũutatis arbiter oſtitutꝰ niſi peniteat eũ ve⸗
teris vite nouâ inchoare ñ p̃t· IFltera eſt pñia

ð mortalibꝰ pꝰ baptiſmũ· Tercia ẽ pñia pꝰ ba

ptiſmũ ð vemalibꝰ. Et ſut ille tres ptes ſubie
ctine penitecie vtutis ñ pñie ſacmti qe pꝛima
ps ñ ptinz ad ſacr̃m pñ̃ie licet alie due ptine⸗
re poſſmt: tho. Vtn penitẽcie ſacramenti
ſũt aliq ꝓtes ſubiectie ſiue ſpes · H ꝙ ſic ereſ
ſ.peiuata qꝗᷓ fit ĩ ſecreto ꝓ peccatis occultiſ. Et
publica qᷓ fit in mamfeſto ꝓ maifeſtis · Et ſo⸗
lẽnis que fit in capite qdeageſime ꝓ hoæeredis
=ðWDWMU De pñia publica tixxxiiij
auinde oſideradu eſt ð ſpebꝰ? pñie ĩ ſpe
ciali. Et peimo de publica ˖ ſcðo de ſolẽ
m. Deiuata vo pnia et ptes pñie vtutiſ
ſuffi cieter ĩinoteſcũt ex ſupꝛadictis et ĩfra di
cendis de pnñia in cõi · vnde nõ req̃rũt capitu⸗
la ecial a Circa pniaʒ pubłicã plura que
runt ſeʒ que ſit publica pnñia RX
mitecia eſt ꝗpeie illa que fit ĩ facie eccleſie vt
cũ alicui imũgit pegrinacõ ꝓ mũdũ cũ bacu
lo capitalł vł ſcapulari vł veſte alia ad hꝰ o⸗
ſueta bnðictis de pe·di · vj. ſacerdos · Et dici

publica ł qe publice fit vł qe ꝓ crimie publi⸗
co:iõ dicit etiã qñqʒ publica pnia ſolenis qe

publice fit. ¶ Quis pᷣt eã imponere H qlibet

pl biter peochiano ſuo niſi ĩ aliqᷓ eccleſia eſſet

cõſuetudo dtraria et multofoꝛciꝰ epoꝝ pnñia⸗
rnij generales qe hoc nõ inuenit᷑ ſibi ꝓhibituʒ
ſzm ray · gof:et hoſti.ar.ad hoc videt expᷣſſu
l.di · pemtẽtes. liczꝭ illð aliter ↄſueuerit expo

„
4

publica pe⸗

ni et. xxx.· dĩ⸗ſiqͥs pᷣſbiter et ex de pe.et re. ãn⸗
tuz hm vuil · duradi Pern tñ dicit ꝙ ſimplex
pſbiter eã imponere nõ pᷣt. e de exceſ.p laac

cedeti bꝰ. Cui p̃t imponi MÆα laico nõ autez

clerico niſi depoſito de pediii· . ſacerdotes
3m. ray. ſzm bern. p̃ſbiter publicas pnñiam
facere pᷣt q; exceſſus eiꝰ eſt publieus · xxviij·
di · plbiten. · qe publice debet qs puniri ꝓ of⸗
fenſis publicise · de pe · et re:· omis · c · et H

tam de gui ꝙᷓ de leui exceſſu vt ſcãdalũ ſedec
vt dy i glo. d · e · nij · et · i .· qy iij · ſi peccauerit

hãc tñ pmam ſedes apoſtolica nemim indicit

niſi vbi eſt curia.ibi em pniarij pape eos ꝗᷓ cõ
mi ſerũt enozæmia faciũt nudos ĩceòere triduo
vel plus vel minꝰ p om̃s eccleſias ciuitatis ĩ
qua eſt curia et nõ alibi:quo facto remittũt e
os ad ſuos epos vt oſideratis circũſtãcijs eis
indicãt pnñiam ſalutarẽ licet quidã ribaldi ſe⸗
pe ꝓ queſtu meciãtur tales pnias ſibi eſſe in⸗
iuctas a ſede apoſtolica falſas pmmarioꝝ lite⸗
ras exbibetes hec vuił · durãdi · e Meo quo c

mine imponenda. αο nõ debz imponz mſi ꝓ
cmine enoem et maĩfeſto.ð pe·di:vj: ſacdos

et ex · de pe· et re · queſittam ·
—QDe pna ſeleni.ti· xxxp..
ſtea querendum eſt de pnia ſolenni ·
circa quã querũc' plura: ſ. vta aliqua
penitecia debeat publicari vł ſoleni ſa
ri C: ſic ꝓpter quatucæ pzimo vt publicum
peccatũ publ icã habeat medicinã ſcdo quia
maxima ↄfuſiõe eſt dignꝰ qui cõmiſit grauiſſi
mã ſcelꝰ.tercõ vt ſit alijs ad tereceẽ· qrto vr
ſit in exemꝓlũ penitedine deſperẽt qui pecca
cis Suibꝰ detinent Sʒ ecũ pnñia omes defe⸗
cto reuocet ad ꝓfectuù vt dicit ambeo ·ſoleni⸗
ſicõ vpᷣa impediat vt patebit. vide ꝙ nõ ſit ſo
lẽni ſanda Fc penitecia reuocat om̃s defectꝰ
reſti tuẽdo in peiſtinã graciã nõ tñ reſtituit in
petſtinã digmitate-Vnde nota ꝙ laycus poſt
eniteciã publicã nõ t ad clericatũ ꝓmoueri
di. ill&. Mec clericꝰ ad ſapiczes oꝛdines ve
dicit᷑ ibids :quicũq; :et epᷣus talẽ cedinãs oe⸗
dinãbi ptãte peiuan debet. nt dicit bidẽ⸗ ex
penitẽti bꝰ. miſi fozte neceſſitas eccleſie illud
requirat aut ↄſuetudo. tũc em̃ diſpeſatine re⸗
cipu ad oeòines minores nõ aũt aò ſacros· l.
di· placuit· RGõnem huiꝰ vide mfra ti· ſine⸗ c·
8 penitetibꝰ ſolẽniter. Que ẽ foæma ſiue mo
dꝰ ſoleniſacõis pñie c vt habet'. l. di-tales
peniteteæs qui ſeʒ pnñiam ſuſcipiũt vel ſuſcepe⸗
rũt ſe pᷣſentãt in capite ieinni q̃deageſime cu
ſuis decants ſen archipſbiteris et eoꝝ pᷣſbite
rig ep̃is cimtatũ ante foæes eccjle ſie ſacco ſi⸗
ne vꝛli veſte monti nudis pedibꝰ et vnlabus
demiſſis reos ſe vultu et habieu ꝓteſtãtes et

epᷣus eoꝝn ↄſilio debʒ cis peniteciã taxare.de
₰

inde eis in ecleſiã deduchs ep̃s iĩ terea ꝓſtra

tus cũ omm cl ero ſeptem pſalmos penitẽcia⸗

les cũ lacrims ꝓ eoꝝ abſolucõne dicit et po
ſtea ſurgẽs impomt eis manũ aqua bñdicta a

ſpergit; cinerẽ cap itibꝰ impomtcilicio capi⸗

ta eoa cpit et eis lacrimabiliter denuciatꝙ;

fſecut abꝙ ciect e de padiſo ta ipi de eccleſia

eiciunt et pcſtea inbz miſtris vt eos ð ecckłia

— — HH5hh rr — —

pellãt elero ꝓſequete eũ ꝰ rũſorio· in ſudoꝛe
vulæ tui æc · vt:ſ.populi videtes ſanctam ec⸗
cleſiã ꝓ ſuis facinoꝛibꝰ cremefactã et cẽõmo⸗

tam nũ puipendant pemitenctam Debent eci⸗

am taliter penitentes ſicut dicitur · inj. di. et
notat᷑ hu:c ·penitetes·deponere comã· ar. &

ſe:di. iiij: dictu⸗qð tñ dicit male huare. In ce⸗

na aut dñ vt dit ibide glo: quol ibzʒ ãno a ſu⸗
is decaniſ et p̃ᷣſ bitris ĩ eccłiaz reducuũt' et ſũt
ibi vſqʒ; ad octauã paſee ita tñ ꝙ non coicant
nec accipiũt pace.b octaua ãt paſce dbet e
xire et debẽt eſſe ex vſqz ad die gene ſequetis
anni et ſic fit quolibz ãno quouſq; è eis aditꝰ
eccleſie mterdictꝰ.etſi bñ penitet pᷣt eis ſcðᷣo
anno vel tercõ ĩgreſſus eecieſe reddi qnqz eẽ
vſqʒ ad finẽ vite manet ex eccbiaz · Qð aut di⸗
ctů e ꝙ nõ di zrellic niſ fuerit eis cõceſ
ſum qꝛ cc icacõ qnqʒ dirfert plꝰ qñqʒ miꝰ qnʒ
vſq; ad finẽ pnie:qnqʒ vſqʒ ad moete ſm arbi
trin epᷣi ·xxij·q:ij:de viro.et·xxxiij:qij ·ãmo⸗
nere · et· c. latoze⸗etxxvj.q: vj.ſiq̃s de coepe·
et ðᷣ.pe·di.v.ſiq̃s vo⸗:Or ec ſolenis pnñia licʒ
nõ ita ꝓpeie q aliqs ĩuitꝰ ad pmnam agẽdam

intrudit i monaſterio . l· di. ſi ille · Æο quo
dz talis pñia ĩpom hc ab epᷣo tãtũ.lldi in ca

pite⸗et. c cedeti: Et ſic intelligit vuił · durã⸗

di illo: e ð exceſ.pla·accedetibꝰ.et · xviij·q ·

i·Puemt· et · ce ſe · licʒ i lrã dicat de publica· ſe
pe em in ue ponit publica ꝓ ſoleni et econ⸗
uerſo vt ibi⸗et· l. di⸗ſi iłlłeet i alijs capitulis
hmoi em̃ pea imponi ꝓ illis cmibꝰ ꝓ qbus
penites ẽ ad ẽᷣm mittedꝰ vt dicet ĩ ·c.xxviij
vñ ſm en ſimplex pᷣſbiter nõ pᷣt eaz mponere
niſi de ſpãli mãdato ehi⸗Birr- ad epm ptinet e
iectõ et recõciliacõ ſolemis·q̃ fit vltimo.ſ.tẽ
poee pñie ↄpleto vł etiã añ ſi fuerit viſum e⸗
piſcopo·xxvj. q· vj. c· i.pᷣſ biter tñ ſimplex poſ
ſ ſolenitate pme et ſolenitate rceicõliacõis ð̊ᷣ

mandato ep̃i ipᷣo epo abſente exhibere. ſicut

notanit hug. l · di · peneetes · et: c. i capite · qd
ntiqʒ ↄcedit vuib. durãdi de ſalenitate q̃; fit ĩ
eiectõibꝰ et recõciliacoĩibꝰ q fiũt ſmgulijs ã⸗
nis infra tꝑꝰ inicte pñie ſʒ ̊ negat de ſole⸗
nitate peime eiectõis et finał ĩtroductõis. qꝛ
vt ipᷣe dicit hoc eſt oedĩis non juriſdicioĩs vt
dicit. xxvj.q:vj·c.vlt. et. ereij Br ſomepe
na ẽ ſacramtab.vt dicit ĩ.c.in capite: vñ pᷣt ĩ⸗
ferioaa epo omitti·ex: de oſe. et.c.fi. licet de
facto otrariũ fiat: Dicit etiã hu.ꝙ archip̃ſbi⸗
teri eon poſſunt eis migere modũ ſatiſfaciẽ
di ſcz ĩ jeiumjs pegrinacõibꝰ et alijs bõis o⸗

phibꝰ qð tñ ſm ↄſiliũ et oſciam epi dz eſſe ma⸗

xime ſi ſit crime enoeme.S. nũqd fr̃es mio⸗
res b p̃dicatoes qᷓbꝰ ded epᷣs autoeitatẽ au⸗

diedi ofeſſiones pnt hmoi ſol enes pñias iniã

gere · ꝙ ñ ſme eiꝰ ſpeciali maãdato niſi vbi
eſuetudo ꝙ hmoi pniarij generales mũgãt
pribus et mribꝰ hmoi pniam p quoꝝ incuri

am majfeſtã eoꝝn puuli pierũt. Et tüc dehent

talibꝰ ĩponere ꝙ capiee q̃dꝛageſime ſe coꝛã
epo pᷣſentet vt ꝓꝑ eũ vł de mãdato eiꝰ ſpecial
debita ſol entas fiat. B rod. Quiboe ipone
da P tã viris ꝙᷓ femĩs. ꝙ em impona femis
habet.xxxnj· q· ij. in his ñ tñ deponãt comã

ri:c. i. Vt ſolenis pnia poſſit aie Er

l

qꝛ eã ĩ ſignũ ſubiect õis Babẽt:xxxdi. ce ij:e
ponet aut eã viri qe amõ viuet in habitu cleri
cali: notat' ĩ dicto:c· penicetes i glo. berñ⸗
Ite imponeda e laicis nõ clericis ꝗꝓpter ſcan⸗
dalũ:vt ptzʒ. lida.in capice· J. habet· et· c· cõ⸗

finmãdũ:cũ duobꝰ.c.ſe.pᷣt tñ imponi clericiſ

depoitis.l.ò:ofirmãdũ in glo:ſuꝑ illò peni
cëtibꝰ.St qe hoc ſtatutũ ẽ ꝓpter dignitate cle
ricatꝰ.vide aliquibꝑ poſſe cõcludi: ꝙ nec lai
cisS pſonis inſignibꝰ nec religioſis debz ipo⸗
ni ꝗpter dignitatẽ ſtatꝰ. Ite n eſt facile ĩpone
da muenbẽ? ꝗpter etatis fragilãtẽ · vb decre
pitis ꝗꝓpter debilitatẽ · l. di · penitẽtes in glo.
Notauit etiã hin. ꝙ aliqs cogi pᷣt ꝑ excõicacõ
nem ſuſcipe ſolenem peniteciã ·ſi ſpõte nõ ve⸗
lit ſubire dũ tñ crime ſit magnũ et publicũ et
generet dala- Wea quo crimie eſt imponè

da i& ꝙ cmie pubłlco et vulgatiſſimo qð to⸗

tã Omouerit vebè b alin locũ:xxvj ·q vj·c· vl ·

otauit etiã hu:ꝙ pᷣt imponi ꝓ crimie occul⸗
to ſi pemites voluerit alias nõarde cõſe · di ·
ij:de penitetibꝰ. Ec ꝙ etiã ꝓ veĩ ali ſi petat
HNã ſme omi iudicõ pᷣt qs penitere ſi voluerit
et pecierit alias nõ· Tus epe eſt imponẽda
HX quolibz tpe ãni.ſolenitas tñ ſupᷣ dicta hʒ
fieri in capite qᷓdꝛageſime.et h habe ex glo·
ſuꝑ t.c.i capite et · ſup illð.c. ſuſcepunt · ₰
Der qntũ tꝑꝰ e ĩponeda hu.dit H pẽdere
ex arbitrio peniteciã iniũgetis qe qñꝗ; p ãnũ
et qñqʒ pꝑ biznin.qñq; pꝑ triennu. uis eſt
effectꝰ penitecie huiꝰ Se q̃ eã egit ſi eſt lai⸗
cus nꝗ debʒ ad clericatũ ꝓmoueri.ſi ẽ clericꝰ
nõ debet ad ſupioꝛes oedines ꝓmoueri vt di⸗

ctũ ẽ ſup̃· Nec etiã dzʒ ĩ ſuſcepto oꝛdine mĩiſtra

re .· Nõ dʒ etiã matrimoniũ otrahere ſi tñ con⸗
traxerit tenebit· Si tñ inueni fuit impoĩta non
Phibet otrahere· Nec dʒ miliciã aſſumere· vt
patet· xxxiij:q·ij· I· penitẽtibꝰ. etc.antiq̃· et
e adoleſcętia · et ce de his: Laicale etiã habi
tũ nõ dz deferee · l · di · c· vlt. Zm regulã eccle
ſiaſticã dz winere de pe · di · ve otrariũ · et · c. ſe.
et:c.falſas · Cõneniẽdꝰ e etiã ſub eccleſiaſtico
iudice · xj:q·i · al md· de pe · di · i.· almud. Ite ſolẽ
niter penites fit mfamis nõ rõne penitecie ſj
võne erimis ꝓ pnñiam pꝓublicati· et ideo nõ p̃t
oedĩari· L. di · ꝓemitẽetes· B e verũ qñ tał pñia
ĩponit' ꝓ ſniam iudicis·ſecꝰ eſt ſi ex deuocõe
q officiũ publice pñie ſumat ſicut fet dauid
et jo· bap·ſzm hoſt·ex · de officõ archipᷣſbite⸗

ꝙ nõ debz iterari m ura ãtiq̃ᷓ. l.di. q;uis. Et
hoc apter tria ·DHeimo ne ex iteracõne vileſcat
.vt ibidẽ dicit'. ZScðo ꝓptenſigficacõzʒ qe eſt fi
ura eiectõis hoĩs de padiſo tm̃ ſemel facte.
di · in capite · Tercõ qe ſoleniſacõ ẽ quedã q̃ſi
ꝓfeſſio ꝓpetuo peniteciã cõſeruãdi. St ideo i
teracõ ſolenitati reſiſtit· ſi tñ poſtea peccaue⸗
ret nõ claudit' ei locꝰ penitecie · ſed penitecia
ſolenis nõ debʒz ei teꝝn imũgi · vñ de ipa dicit
oeigeñ. ꝙ in grauioerbus criminibꝰ ſemeli tã⸗
tum conceditur penitencie tocus Pecundum
conſuetudine tamè aliquarũ eccleſiaꝝ iterat
Deinata vero pñ̃ia p̃t iterari quociens placet
puplica etiã pt ſa nõ ita frequenter dz iterari

De clauibꝰ. Vt ſint date eccleſie · et quot

ſimt tci · xxxvj·
AIginoe oſid erãdũ eſt de ptãte mĩſtroꝝ
. ſacramti pnie qᷓ ad claues ptinet. Cir⸗
ca qð peimo videndũ eſt de ip̃is claui
bꝰ.ſcòõ de moulgecia· Circa pemũ cõſide rã
dũu eſt pe imo de entitate et quèditate clauiũ
ſeòo ð effectu:tercõ ð miſtris· et qᷓrto de his
in quos pᷣt vſus clauiuũ exerceri. ꝗ Circa pei

mu querut Ptur⸗ ſcʒ quid ſit clauis. Circa

m ſco:ꝙ clauis ſumit hHic metha

.

qð ſciendũ

phoeice ad limilitndine clauis material. hu⸗

iuſmodi aut eſt inſttm ꝓximũ et immediatum
apiendi et claudedi hoſtiũ. ſenteciare aũt ali

cui celuũ eſſe apiendũ vel claudẽdũ eſt ſpũali

ter ei aꝑire vel claudere celũ:et ideo autoꝛei⸗
tas vel peteſtas hec ſniandi que e quaſi ime⸗
diatũ iſtrumentũ ſnĩandi ꝗe dicit' clauis re⸗

gni celoꝝ · pdicta aũt antoꝛitas ſniandi ſiue

clauis ẽ triplex. vna ẽ ſimpliciter ꝑeincipalis
et cõuenit ſoli deo.Scda eſt nõ peincipał eſt
tñ pcelles et hec cõuenit xpᷣo·cuiꝰ qdẽ auto⸗
ritas ĩ ſniando mnet· t vniuerſal itate ð oĩ
bus iudicãdi.quia oĩm merita et demerita no

uit · Et mfallibilitate iuſte ſnĩandi qe ſꝑ ſen⸗

tenciat ofoemiser diuine zullcte Para epar
ticularis qᷓntũ ad cauſas cognoſcedas · et de⸗

tur gerne et in ipᷣo ſucceſſoꝛ ibꝰ eiusſ.pſbite⸗

ris οι. xxvj. tibi dabo cla.reg: ce· Da' aũt jo·
xx: cũ dicit.quoꝛ remiſeritis pec·re.eis · ꝛc·
quoꝛx quidè ꝓſbiteroꝝ ·ſ.ſnia ſi ſit ſzm legẽ
diumã eſt firma alias e infirmaqe reuocabił

BEuit aũt ĩ p̃miſſo vbo jo:xx·data explicite au⸗

toeitas cognoſcẽdi.qꝛ nuꝙ; pᷣt haberi rectꝰ v
ſus illiꝰ peime ſme pᷣuio vſu recto iſtiꝰ ſcdᷣe.et
ſic in colacõe peime mtel ligit collacõ ſcðe
tãq; peime· Vñ hec ſcõa p̃t etiã dici clauis.qꝛ
eſt queddã inſtrum̃tũ apiendi licʒ nõ ita ꝓxi⸗
mu.pe ima clauis recte dicit clauis poteſta⸗

tis:qe autoeitas recte mdicãdi dicit' ptãs cũ

iudicare ſit ptãtis ſiue pᷣſidẽtis· ſeda vero dici
tur clauis ſcie nõ ꝙ ſit actualis vł habituał

ſcĩa · ſieut videt; ſentire magiſter ſentẽ · li. nij·
di · x · ſed ae rectꝰ vſns eiꝰ non pᷣt haberi ine

ſcientia. Vtaa poteſtas clauiu ſit etiã ad cõ

ficiendũ.h ſm pe.et cõiter alios.cũ ſuꝑpflu

um ſit fieri ꝑ multa qð eq bñ pᷣt fieri p vnum.
poteſt dici ꝙ vna et eadè res eſt caracter oedi
ms ſacerdotalis·et ptãs cõficiẽdi er pras cla
um qᷓ Oↄpetit ex oꝛdine ſed drũt rõne · Dicit ei
caracter ſzm ꝙ e pemcipiũ diſtinguedi haben
tem a nõ hnte · Dtãs vero cõficiedi inqntuz oꝛ⸗
mat' ad ſacramtũ euchariſtie oficiedũ ſed

Etãs clauiũ mqntũ oedmat᷑ ad apiẽdũ regnũ

Sed ſcotenet otrariũ qe ſim eũ vna data fu
apoſtolis ſme alia Buit em data eis ĩ cena po
teſtas ↄficiedi cũ dixit eis xp̃s· hoc facite in
meã ↄmemoeacõez· Doteſtas vero clauiũ fuit
eis data pꝰ reſureectõzʒ. jo.xxij.quoꝝ remiſeri
tis pec. re· es · Eps etiã in oedinãdo peiꝰ dict
accipite ptãtem celebeãdi miſſam dãs eis cali
ceʒ · ᷓt quibuſdã interpoĩtis ponẽs manũ ſup

caput eiꝰ dicit· accipite ſpin ſlanctũ quoꝝ re⸗

mi.pec·re.cis:æc· Si ergo quera quõ ſe ha
beat caracter ſacerdòotalis ad iſtas claues di
ci pᷣt ſʒm ſco.ꝙ ſe hʒ ſicut diſpoĩcõ ad eas. q̃a

p hboc ꝙ qs pꝑ caracterẽ hʒ ptãtem cõficiendi
coapꝰ xp̃i verũ.diſpoĩtꝰ ẽ de cõgruo ad habẽz
dã ptãtem ligãdi et ſoluẽdi ſuꝑ coꝛpꝰ xpᷣi mi-

ſticu.¶ Vca ſit tĩ vna claius. Sem pe. et

cõiter alios ſicut ĩ ſole potẽcia liquefaciendi
et indurãdi é vna in radice ſed due in effecti

bꝰ ſic tin ẽ clauis vna ĩ radice ſed due ĩ effe⸗
ctibꝰ. Clauis em̃ dicit ptãs iudicãdi ĩ foꝛo a

nimaꝝ hec vero ptãs integrat ex duobꝰ ſcʒ

ex ptãte òſcernẽdi in cauſe examĩacõe et dif
finiendi in cauſe determiacõne p ſentẽciã ab⸗
ſolutoeiã vł ↄdenatoꝛiã. Et iſta clauis ẽ pein⸗
cipalioe· qe peima oedinat ad iſtã-peima ptãſ
dicit᷑ ſciẽcia ſcdᷣa potencia:’qVñ ſup illd O·

xvj.tibi dabo claues re:ce:dit glo.clauis di⸗
cit' ſciẽcia et potencia:qe dzʒ iudex eccleſiaſti⸗
cꝰ dignos recipe et indignos excludere a re⸗
Sno.Htãs auũt ligãdi et ſoluedi m foeo dten-

cõſo nõ e clauis ꝗꝓpeie loquedo ·qe etiã nõ p⸗

ſbiteri hñt eã vt dicit mfra.Szm aũt ſco.due
pᷣdicte claues ſunt ſimpliciter diltincte inter
ſe ita ꝙ abſolute ven e verbũ xpᷣi. ſ.tibi dabo
claues. SEt poſſent de potecia dei abſoluta ab
inuicè ſepari.ſicut aliqs p̃latꝰ pᷣt eõmittere a

licui autoeitate cognoſcẽdi in cauſa nõ cõmit

tendo ſibi autoeitatẽ ſentẽciãdi in ea ſic deus
poſtz ↄmittere autoeitate ↄgnoſcedi in cã pec

catoæis ſme ptãte ſenteciãdi ĩ ea · Coſſunt tñ a

liql: ter dici vna clauis· ſ. vnitate oedinis qda

oedinãtur ad vnũ actũ: ſcʒ apcõis· (1 & nu⸗

ꝗd pter p̃dictas duas claues ſunt alie claues
in srclelia. Fe ꝙ ſic. Duplex ẽ enim foꝝ ĩ ec
ecr

cleſia.vnũ ſecretũ et ad ið ptinẽt due claues

pᷣdicte Fliud e publicũ et in hoc requirit᷑ du

ex autoeitas cozrñdẽs duplici pᷣdicte · ſicut
aò quodlibzʒ iudiciũ rectũ m q̃libet cã requi⸗

ri cognicõ in illa cã et ſenteciacõ.Et iſte au

toeitates ptinetes ad foꝝ publicũ poſſunt di

ci claues. ¶ De hac aũt autoritate eccleſie ha

bet Ot . xviij· dicente xp̃ᷣo pe.ſi peccauerit ĩ

te fra:t.æc· ſeqtur tãdez dic eccleſie.ſi eccleſi⸗

am nõ audj · ſit tibi ſicut ethni·et pu.et ſequiꝰ
amen dico vebis q̃cũqʒ li. ſu. ter.erũt li.et mn
ce· Ex quo ptz ꝙ deꝰ aapbat ſigacõʒ et ſolucõ

nem eccleſie eciã factã in foꝛo publico quã
cõtemnit bnñeꝰ e ſicut ethnicꝰ et publicanus
in Poc foeo claudit' eccleſia et cõio fidelium

p excõicacõz et aꝑit' ꝑ abſolucõz ab excõica⸗
cõne vel ꝓ recõcil iacõz · Et ex hoc patz ꝙ ille
claues no ſunt eede cũ pꝛioeibꝰ clauibꝰ.qe ſe
Pantur ab illis vt patz m hñte iuriſdicõzʒ ſzm
oedinẽ et ſme ſacerdotio ſicut in archidyaco⸗
no et quibuſdã alijs Et ecõuerſo ſicut eſt ĩ cõ
munibꝰ pᷣſbiteris qᷣbꝰ nõ eſt data ptãs exclu
dẽdi ab eccleſia b recõciliãdi:hec ſco·in. inij·
di · xvij ·
BDe effectu et vᷣ̈tute clauiũ.ti. xxxvij

St circa hoc querũt' plura ſ vt ptãs
claum extẽedat ſe ad remiſſionez culpe.

HE ꝓ ſic o · xx · dicit quoꝝ remi. pec · re · ecis

ſtea cõſiderãdũ e de effctũ clauium

Jed y quem modüũ ſunt diuerſe opi⸗ Vna eſt
virtus clauiũ valet ad remiſſione culpenõ q⸗
dem aliqᷣd efficiedo ſed ſolũ oñdendo vñ ſen⸗
ſus ẽ abſoluo te:i· abſolutũ te ondo: ec HBvi
eſſe opi.magri ſen:li:iiij· dixix· Sed otra hoc
ẽqe ſm iſta opi ſacrm noue legis ñ efficit 0
qð figurat· XFlia ẽ opimo ꝙ valet nõ ꝑ ſe ſeo
p virtutẽ diuiam ex pactione coaſſiſtentẽ m o
perando ſic dictũ fuit ſupea in li. iij. ci· · ar .
mij· de effectu ſacroꝝ · q..· et eſt Pbabilis mul
tũ.et huiꝰ opi videtur fuiſſe bon· inj· li · di. j·
q iij et.ſco.nij. li.di.xix· q. j· Ende dicit ibi⸗
dem ſco. ꝙ ſuſceptio ſacñi pnie ẽ inſtrumetũ · i.
diſpolitio efficax et neceſſaria ex ſtatuto diui
no ad receptõz gre: inſtrumentu aut vł diſpo
ſitio pᷣuia nõ eſt ſignu oſtenſiuũ alicuiꝰ vt pᷣte
riti ſed vt futuri· ergo collatõ ſacri pnĩe ad hꝰ
qꝙ; digne fiat ñ opoetet ꝙ ſit ſignũ abſolutõis
dinie pcedetis qe digne p̃t recipi ab attrito at⸗
tri cõne nõ ſuf ficienti ꝓꝑ modũ meriti ad gram
recipiendã in termio illiꝰ attritõnis⸗gc ſi non
ficte recipiat gra pemma in termio ullo ofert.
Et abſolutio p̃ᷣſ bꝛi eſt ſignũ efficax illiꝰ abſo
lutõnis ſequetis in vltimo inſtanti eius · B ſco

Elns eſt opi: ꝙ valet p modũ depcantis et

petrantis nõ tñ ꝓ modũu impcientis in cuiꝰ
ſignũ in foema abſolutõnis pᷣmittit oꝛõ ꝑ mo
du depcatiuũ et ſubdit abſolutõ p modũ in⸗
dicatm. St depcatio gram impetrat et abſolu⸗

tio gram pſupponit nunqꝙ em p̃ſbiter aliquez

abſolneret de quo nõ pᷣſumeret ꝙ a deo eſſet
abſolutus: qe ergo ptãs ſonat p modũ actiui
et impcientis ex ſe: mde eſt ꝙ ptãs clauiũ ꝗpe
loquedo ſe nõ extendit ſupꝛa culpã · et hec eſt
etiã opi · boñ.in q:iſta vt patz in. niij:eiꝰ. SZed
hec opi: aliqbus nõ placet᷑ ꝓ eo ꝙ plus valet
oꝛatio boni laici ꝙᷓ mali pᷣſ biteri · ergo ſcðz hꝰ
et abſolutio qð ſ?m eſt uarta opꝛ· eſt ꝙ va
let inſtrumetaliter ad gram et iuſtificatõez di
ſponendo:non ipᷣam gram vel iuſtificatõz im⸗
mediate efficiendo ſicut em ad mundatõz vtẽ

ſiliũ valet aque ablutio ita ad emundatõz cul

e actualiſ valet ſacerdotalis abſolutio/quia
doc ſacramentũ bhabet ꝓ materia actu miſtri:
opatur igitur virtus claui aliquo mõ ad cui
pe remſſionẽ vel dum etiam expetendi vetum
habet' vel du in actu exercet dũmõ pparatio
aſſit vel pᷣceſſerit · vnde dico ꝙ attrito ad ofel
ſions accedenti virtute abſolutõms ſacerdo⸗
talis ſiẽ inſtrumetaliter ad ipᷣaz diſponẽtis da
tur gra iuſtificans cõtrito vero datut augme
tum gratie. Sed ido videt' nõ opari ad iuſtifi
catione qe eſt remedin adultoꝝ in ꝗqbus è ne
ceſſaria pcedens p̃paratio· Et hec e opi. pe · et
tho. ſed p̃ᷣdictaꝝ opimonũ ſecũuda magis pla
cet mbi. ꝙ aũt dicit hieroꝰ.ꝙ in remittendis
et retinendis culpis illò iur hnñſt euãgelici ſa⸗
cerdotes qð olim habebãt ſub lege legales.
intelligit ꝙ habent illud et plus q⸗ aſhere
1

debant mudatos a lepea tantu ſigno· ero
a lepea peccati etiam facto qVtn exte
ſe ad remiſſone pene · H circa hoc fuerũt di⸗s
unerſi modi dicendi: modus tñ verioꝛ et ↄũñioe
et magis ↄſonꝰ fidei et pietati e ꝙ pᷣſ biter ex

ant

di clauium abſoluendo remittit aliquã ptem
pene. nõ tñ eterne nec purgatoeie ſed Duiter
eius pene ad quã deus obligat peccatoꝛes pꝰ
abſolutõem a culpa. Et ꝓ illa pte nuũqꝙ; pume
in purgatoꝛio nec almiſed ꝓ alia pte a qua
nõ abſoluit vel puniet' hic ſufficieter vł ĩ pur
gatoeio.Et hoc ſic pᷣt intelligi: vniuerſe ei vie
dni miſericoꝛdia et᷑ veritas ideo in iuſtificatõ
ne que è opꝰ miſericoedie: miſericosdia dei ſic
remittit culpã vt nõ pᷣterm ittat iuſticie regu⸗
lam. ideo ad huc detinet obligatũ ad penam.
Illa aũt pena ob rigoe dinĩe iuſticie eſt nobiſ
imꝗpoetõnata et ignota: ꝓuidens igit dei mi
ſericosdia oſtituit arbitros pᷣſbiteros quibus
dedit ptãtem arbitrãdi et penã taxandi et ma

mfeſtandi et ptem pene remittendi. · hec autẽ

remiſſio fit vtute clauiũ de theſauro eccie qui
ſubeſt clauibꝰ qui theſaurꝰ integrat ex tribꝰ
ſcʒ peimo ex merito fidei et earitatis tociꝰ ec⸗
cleſie. vnde dicit aung. ꝙ penitens curari nõ p̃t
niſi ſuſtineat eum vnitas eccleſie:e* ex merito
ſuperogatõis viroꝝn pfectoꝝ tercio ex ſupa⸗
bundanti merito paſſionis xp̃i q; eſt annexum
virtuti ſacroꝝ quoꝝ hũnt pᷣlati minteriu S3
obicitur quia nõ eſt mmus diſpoſitus ad reci
piendũ effectũ clauium qui ↄmiſit puum pec
catum ꝙ; qui omiſit maius· ergo tĩ remittet
de pena debita pec cato mioeꝛi ꝙᷓ de pena debi
ta maioei:ſed ex vna pte peccatũ poſſet ee ita
Punm et ex altera ĩita magnũ ꝙ tota pena de⸗
ita peccato minoei nõ eſſet maioe ꝙ ps illa
que remitcteret' de pena debita pctõ maioei er
go illud minꝰ petm remaneret impunitũ qð ẽ
zncõueniẽs · H ꝙ qe mſericosdia nõ ↄſiderat
meritũ ſʒ miſeriã·ideo dei miſericoꝛdia qᷓ ſub⸗
uemt hic miſeris nõ cõſiderando in eig meritũ
ſed demeritũ ſubuenit p meritũ xpi et remittit
omibus pPtem enale nõ quidẽ ſm abſoluram
cõpacõnem ſed ſcòm ꝓpoæcionalè vt ſi ei qᷓ de
bet centũ remittit · x:ei qᷓ debz· x· remittit vnũ.
Et ideo qui magis peccauit dũ penitet tenet
ad magnas Stian actiões: et hec eſt rõ boñ.

ZSed iſta reſpoſio nõ placet aliquibꝰ ꝓ eo ꝙ ñ

vide' ſatiſfacere argumto:quia peima decima
ſimpl maioe eſt ꝙᷓ ſcdᷣa Et iðo videt eis dicẽ
dum ꝙ nunq pars pene q remittit virtute cla
uiũ vna vice eſt tãta ſicut tota pena cuiq; mo⸗
cali debira. Si dicat' ꝙ vna abſolutione poſſie
remitti tota pena debita vni veniali: MHon ha⸗
bent hoc ꝓ incõuenieti ·qe xpᷣc ita plene ſatiſ⸗
fecit ꝓ pẽtis noſtris ꝙ: ſ.ſe hamilianti ſub ſaẽ

mento qð opat' virtute meriti xp̃i:remitti ali⸗

quãdo tota pena. Non tam̃ ꝗꝓpter hoc dici põt
dimitti pctin ſine pena et ita rñdet rich;. lij
vero dicũt ꝙ pᷣſbiter nõ remittit oĩbꝰ eqliter
de pena ſed ſcdᷣm ꝓpoæecione qua penitens me
ruit ſibi remitti·ſic ſuffragia eccłie ꝓſunt de⸗
fuũctis ſcdᷣm ꝙ ea ſibi ꝓdeſſe meruerũt · t hec
eſt opi:·pe.q Vc in cõfeſſione iterata remit⸗
tatur aliqd de pena. S& huiꝰ habet ſupra ti.
de q̃l tate cõfeſſonis.vbi dicit ꝙ cõfeſſio de
bet eſſe freauss⸗ er en peeſbiter ligare poſ⸗
ſit ꝓ clauium poteſtate. & opacio peeſbiteri
in vſn clauiũ eſt vfoemis opaciom dei cuiꝰ eſt

4

””s
KF. A . Sðð

miniſter. Deꝰ ant habz opacionèe et in culpam

et in penã: ſeò in culpam ad abſoluendũ qdez

–

directe: t ad ligandũ indirecte inqᷓntum ob⸗
durare dicit du Stiam nõ largit Sed in penã
Hhabet oꝑatiõnez hmõi directe quo ad vtrũq;
quia et penã pcit et penã ĩfligit. Sibr ergo et
pſ biter· et ſi ſcᷣm ꝙ aliqui dicũt in abſoluen⸗
do ex vi clauium habeat aliquã opacõnez oe⸗
dinatã ad culpe dimſſionẽ modo dicto ſupea
in reſpõſiona illiꝰ queſtioĩs· vta virtꝰ clauiũ
extendat ſe ad remiſſione culpe m vltima opi⸗
nione non tamen ligando habzʒ aliquam opa
cõzʒ in culpã niſi dicatur ligare inꝙ tũ nõ ab⸗
ſoluit ſed ligatos ondit:ſed in penam habet
ptãtẽ ſoluedi et ligãdi.ſoluit em a pena quã
dimttit ſed ligat qᷓntũ ad penã que remanet
Fd hanc aũt ligare dicit dupli. Fno mõ cõ⸗
ſiderando ip̃am quãtitatẽ pene in ui et ſie nõ

ligat niſi in ̃tum nõ ſoluit ſed ligatum oñdit

Flio mõ ↄſiderando penam iſtã vel illã deter
minate et ſic ligat ad penam imponedo eam.
Fd hoc nota ꝙ eſt triplex iudiciũ ſcz dei pe
tri et curie celeſtis· peimũ eſt quo deus aĩiam
mundat in ↄtritione. St hoc pcedit alia duo
cpe.digmtateat effectu. Scdm eſt jud iciuũ p⸗
ſbiteri ꝗ ptãte clauium ligat et ſoluit ĩ tereis
St poſt hoc ſequit terciũ iudiciũ ſcʒ a ꝓpbatio
nis celeſtis curie · vn expone illud . qðcũq; li⸗
ga · ſuꝑ ter·æc.ſcʒ iudicõ petri iuſte·erit ligatũ
et in celis ſcʒ ꝓꝑ aꝗꝓpbatõem curie celeſtis. Et
hunc intellectũ ꝓbat gg: et leo papa · x · q: iij.
tunc vera.et·xxiiij.q. manent. q VYci pᷣſbi⸗
ter ligare poſſit et ſoluere ſedðᷣm ꝓpeiũ arbitriũ
Hð patet S. c. de quãtitate ſatiſfactẽnis.
De miſtris clauium ti .xxxv iij.
. Ande oſiderandu eſt de miſtris clauiũ
O CEirca qð ſciendũ ꝙ ſicut pꝑʒ ex pᷣdictis
xp̃us claues habuit· St habet eas ĩ no⸗
uo teſtamento pᷣſbiteri et ſoli p̃ſ biteri qe dãt
in oedine ſacerdotali cuiꝰ rõ eſt diuĩa inſtitu⸗
tio· lomꝰ aut inſtitutõis Ogruitas patz ꝓ hoc
q ipis ſolis dat ptãs ↄficiendi coꝛpuſ xp̃ᷣi ve
rum qui eſt caput coepis xp̃i miſtici · vñ ambr.
loquens de ptãte ligandi et ſoluendi dicit ꝙ;

hoc ius ſolis p̃ᷣſ biteris eſt ꝓmiſſuʒ. hec ambr.

Ic pꝑ hec ouenienter ſunt mediatoees ꝓ vſum
clauium inter homies et xpᷣm. ¶ Querit᷑ autẽ

vta epᷣus habeat aliquã nouam clauẽ peeter

claues pᷣſbiteri · dignitas epᷣalis non dicit
nouum oedinem ſed quãdam eminentiã oedis
et ideo nõ dat' in illa nona clauis ſed amplia
tur ptãs iuriſditõnis ad coeripiendũ·. in cuius
ſignũ traditur ſibi baculꝰ paſtoealis · hec boñ
ta pᷣſbr vti poſſit poteſtate claniũ ad ſuũ li⸗
bitum. ꝙ non. Nam pᷣ̃ſbiter opat in abſo⸗
lutione vt inſtm nõ quidẽ moetuũ ſiẽ ſecuris

ſed viuũ ſicut ſeruus.Id rectã aũt opatõzʒ in⸗

ſtrumenti tria requirũt.paimũ ẽ inſtrumeti re

cta diſpoſitio.ſcdm eſt materie ꝗpoetio terciũ
eſt virtus motoeis. NHam ſecuris niſi ſit acuta

non incidet. vel ſi nõ habeat materiã ꝗꝓpoetio⸗
natã ſcz ligneã vel ſi nõ moueatur ab aliquo
Sibr ĩ abſolutõe p̃ſbiteri debet ↄcureere rectꝰ

vſus ſne ptãtis· pparatõ ſuſcipiẽtis.et vtus ðda

mouentis quoꝝ altero deficiẽete fruſtrat effe
ctus⸗ꝗSed nuquid p̃ſbiteri mali ht clauezs
H q; fic- Ham in oedme dat' ptãs clauiũ tan
qᷓ; donũ gratie gratis date: q qe culpe nõ op
penu' cum culpa recipi et retinet. dat' etiaʒ
gr̃a gratum faciens ad bonũ vſum clauin⸗Etc
illa culpe oppomit' et cũ culpa nõ recipi nec
reti nec et qe datur ad vſum pdoneũ:ideo ſine
hac Babe vſus ſeò nõ ydoneꝰ.alias nõ poſtzʒ
Haberi aliqua certitudo de abſolutõne ſic nec
de miſtri bonitate⸗·Sed obicit illud aug. ſ.
qꝙ ſpuſſanctꝰ remittit peccata vel pꝓ ſeipᷣm vel
p cotumbe mẽhea.i· p ho mĩes ſanctos. ? ſo
quit' de remiſſione peccatoꝝ ſcòm ꝙ homies
ſancti cooꝑant' ab eam nõ ex vi claum ſed
merito congrui: vel ꝑ colube membꝛa mtelli⸗
git om̃e 8Q ab eccia nõ pᷣciſos. Abiere etiã id
qð in collatõne clauiũ dictũ eſt apłis.jo.xx.
et etiã dicit in oꝛdinatõne:accipite ſpmſan⸗
ctum quon remiſ.pctã æc.· videt ergo ꝙ illis
ſolis dat pcãs rennttendi peccata qui accipi⸗
unt ſpmſanctũ · H dñs determiat ea que req́⸗
runt nõ tm ad vſum ſimpli ſed ad vſum pdo⸗
neum. Vcn ptãs claum̃ osdinem ſaceròota
lem inſe pabiliter comittet ita ꝙ osẽs ſacerdo
tes eas Habeant iamiſſibiliter · clauiũ po⸗
teſtas dupli poteſt ↄſtderari aut quo ad eſſe
ciam ſic radic aliter eſt in aia et ine Aibilirer
ſicut et caracter a quo non videt offeree niſi
ſcᷣm qndã relacõnẽ vt 6 dictũ eſt. vnde hboc
modo tenet ſe inſepabilter cũ oꝛdĩie ſacerdo⸗
tali. aut quo ad vſuʒ et ſic necio reqrit duo. ſf.
ſtatũ vatoꝛis et autoeitatẽ mriſoitõis de per
mo patet qe ſiẽ ratio meredi nõ ↄuenit carita⸗
ti e ſtatũ vie:ſic nec pateſtas recõciliandi et
ſacra miſtrandi mũſi in ſtatn eccie militãtis · et
ita p moꝛtem haniꝰ poteſtatis vſus pdit' in aĩ⸗
ma lepata:de ſcdo etiã patet:.pſbiter eĩ ẽ me
8diatoe inter deũᷣ et hoĩies. t ſceᷣm hoc eè deo ĩ
ferioz et penitete ſupioe et arbiter et mdex ↄ
ſticuteus boĩ loco dei ad ꝓcedendu ſiue ſoluẽ⸗
dum et puniendu talis aũt moicatio nõ eſt ſi
ne uuriſditõne aliqua in eum qꝗᷓ iudicat᷑ qe ne⸗
mo poteſt alique iudicare niſi ſit eius index ↄ
ſtitutus ab eo qui pᷣt et ideo mriſditio ẽ tanqꝙ;
ius motũ pius clauis ſiue manushac aũt de
fici ente et ſ aſſit clauis nũꝙ; apiret.Et ſi amit
tat' G iuriſoitio ceſſat clams executio Hec aũt
duplir amittit? vel ꝓ ablatẽz ſubditon ſcðz rẽ
vt in ſciſmaticis pᷣciſis foemcarijs notoæijs ex
cõicatis et hioi. Vel ꝑ ablatõez ſcom rem et
ſpem vt ĩ degradatis quibꝰ aufert ſine ſpe re⸗
cupãdi.vñ Heretici et excõicati dicũc habere
manũ ligatã ſa degradati amputatã· jdeo di⸗
co ꝙ licet clauig q;tum ad eſſe ↄſequat? oedi⸗
nem. tñ ꝙ;tum ad executõzʒ ↄſequitur ſtatum et
juri ſoitionẽ· hec boñ. S=
De his ĩ quos clauiũ vſus exerceri p̃t ti · xxxix
AOlea oſideranduũ eſt de his in quos v⸗
us claniũ exercen p̃t. &t circa hoc que
runt' pła ſcʒ vti pᷣſbr poſſit vti claue
uã hzʒ in quelibet hoĩem. ad vſum clauiũ
Duplex eſt ptãs neceſſaria ſeʒ ptãs oedmis et
hec eſt eqlis m omdbꝰ pſbris et reſpectu oĩim

ne
ter
n
e

1

Et ptãs iuriſditõnis et hec nõ eſt equalis nec
eſt reſpectu oĩm. in hac em̃ vt ſit oedo in rebꝰ
opoetet eſſe platũ aliquẽ ſupᷣmũ in qno rende

at ptãs oĩm et ſub illo platos medios et ſub il

tis pticulares vltios. NHam ꝙ diun durat mũdꝰ
opoetet ſceðᷣm ang- angelos angelis hoĩes bo
mibꝰ.demones demoibus peſſe· vbicũq; vero
ſunt pᷣlatõis gradus opoetet eſſe ſupmos me⸗
dios et vlumos:qe igit' quilibz pᷣbiter licet
habeat ptãtem oꝛdĩs plenariã hʒ tñ ptãtem iu
riDitõms limitatã ideo vti nõ poteſt ſua ptã⸗
te in quelibet hoĩem ſed in eũ in quẽ hbʒ inriſ⸗
ditõem aliquã vel oꝛdinariã vel delegatã. He
gulariter igit ſolus ꝓpeius pᷣſbiter bʒ execu⸗
tõem ptãtis in ſuos ſubditos pᷣter ſepte caſus
de qbus dictũ eſt ſupea ti:cui pᷣſbitero e Ofitẽ
dum.vnde.xvj.q.j:nulli ſacerdotũ liceat pꝑꝛ'o

chianũ alteriꝰ abſoluè vł ligare ? Vc pᷣi bẽ

poſſit ſꝓ ſubditũ ſuũ abſoluere · H ptas oꝛdig
tum elt de ſe extedit ſe ad oĩa pctã remitten

da. Sʒ qe ad vſum ptãtis huiꝰ vt dictũ e requi
rit juriſditio que a maioeibꝰ in inferioꝛes de⸗

que incidũt in canonẽ de iniectõne mannũ in
clencos ep̃i abſoluere pnñt: et illi ſoli quibus
ſpecialiter hmõi abſolutõzꝭ ↄmittunt hec rod:
terciꝰ ẽ vbicũqʒ; imnemt ireegularitate contra
ctã· licʒ em poſſet abſoluere de pctõ ꝓpter q
ireegularitate incureit. nõ tñ poſſet diſpenſare
cum eo ſuꝑ ireegularitate: ideo debet pemte⸗

tem mittere ad epm vt vel ipe diſpenſet cũ eo

ſcendit.ideo ſupioe p̃t ſibi aliqua reſeruare in

quibus mferioei indiciũ nõ omittat alias ſim
plex p̃ſbiter iuri ſoitõz hñs poſſet abſolnere &
quolibet·. Ven pᷣſ biter abſoluens aiique de
facto ab illis pctis a qnibꝰ nõ p̃t abſoluere a

iure peccet moetaliter · ꝙ abſoluẽs aut 1eꝰ

faciet ex ignoeantia iunis aut ſciens ius quo

hoc facere ſibi nõ licetſi ſcdo mõ et hoc faci
at ey deliberatõe moetaliter peccat· ſcieter eĩ

et ex deliberaõte oceſſa ſibi ptãte abuti in piu
dicium aĩme alteriꝰ eſt moetaliter peccare . H
ſic abſoluens ptãte ſibi ↄceſſa abuti᷑ in piudi
cium aĩme illiꝰ que ſic abſoluit:qæ dat ei itel⸗

ligere ꝙ abſolut? ſit et tñ nõ eſt et ꝙptuz eſt m

ſe ip̃m ponit ĩ ereoꝛẽ vñ ſuꝑ ſic abſoluente ca⸗
dit illa maledictic ſeripta deutro: xxvij-male
dictus qui ereare fecerit cecũ in itinere · Si at
ex ignoꝛãtia iuris faciat· et ſit ignoꝛantia af fe
ctata adhuc moztaliter peccat ꝙuis nõ ita &⸗

uiter ſicut ille qᷓ hoc facit ſcienter Si auũt é 18

rantia craſſa adhuc credo ꝙ moetaliter pecczʒ
ꝙᷓuis nõ ita graniter ſiẽ faciens hoc ex igno⸗
rantia affectata: ſacerdotibꝰ em̃ ſuũ ofcſicium
ignoeare nõ licet:ad ipᷣos em̃ ptinet ſubditos
ſuos in lege inſtruere· iu ilind aggei . ij · jnter
roga ſacerdotes legẽ: vñ ſic abſoluens expo⸗
nit ſe ſibi maledictoni illi que venit ſuꝑ filioſ
hely.de qbus dicit.j· reg. ij. ꝙ erãt filnj beli⸗

al neſcistes den nec officiũ ſacerdotũ ad po⸗

pulũ.De ſic etiã abſoluẽte et abſoluto tali ab
ſolutõni inniteti niſi p ignoeantiã muincibilẽ
ſeu ꝓbabilẽ excuſent .·dici pᷣt illud M:t. xv. ſi
cecus ceco ducatũ pꝛeſtet ambo in foueam ca
dunt. Nec ille ꝓ ignoeantiã excuſat' qui ma⸗
gis ſolicitus è de queredo ↄſilium ꝓ emptõne
vnius robe ꝙ ꝓ ſalute aĩe ſue · B rich· ¶ Mora
igic caſus in qbus opoetet ꝙ ſimplex [biter
ad ſupiozem remittat. vnꝰ ẽ de his qiubꝰ e ſo

lennis pnia imponeda qæe eiꝰ miſter eius eſt
epus vt dictũ eſt ſupaa·ſcus eſt de excoica⸗

catis qñ ãferioꝛ pᷣſ biter abſoluere nõ pᷣt et eps
poteſt qe pueros mulieres et pſonas oſimiles

ſi pᷣt vel cũ ſuis lr̃is mittat en ad papam:q̃rtuſ
eſt de incediarijs ſacroꝝ locoꝝ maxime pub⸗
licatis · xxiij.q.vlt.ſiquis·et ex ð̊ n· ex·ex tua
et· c. conqueſtꝰ.quĩtus ẽ de crimĩie publico · ſi
cut de blaſphemia.ex de de maledicis· ſtatni
mꝰ.ſextꝰ de voto.ex · de vo · c · j · ſeptimꝰ ſi ip̃e
epus ↄfeſſionẽ audiuit de aliquo peccatoxxj
di. infernioz. hos ſeptẽ caſus ponit hoſt.· Ray·
vero ponit qᷓtuo: pemmos: qdam vero addut ð
homicidio et mebroꝝ mutilacõne quia· xxiij.
q: vlt.ſiq̃s · dici ꝙ mẽebeoꝝ trucatoæes et in⸗
cediarij excõicent donec coꝛã ep̃o et ciuibus
ſatiſ faciãt.· Iddunt etiã diſpeſacõz in iurame⸗
tis dolo vi vel metu extoætis· et dubijs mram̃
tis qñ em certũ eſt iuramtum eſſe illicitũ iurãſ
ꝗpeia auẽte poteſt otrauenire: Sed qñ é dubi⸗
