quis tutelã legitimã gerat nõ ꝓhibet' a peo⸗

motõne cũ etiã ꝓmotuſ poſſit eam recipe di.

tione et que nõ: habentes hmoi officium

lIxxxvj·puenit. Qne rõcinia impediũt Pmo

aut pſeuerant in officio aut non. ſi ſic aut in

officio pſone ſecularis nõ miſerabilis etũc

non poſſunt ꝓmoueri.xxj.qiij.c.j.et. ij · et ex

ne cle⸗vel mona. c. j. et. ij. Fut in officio pſo
ne eccleſiaſtice vel ſecularis miſerabilis tam
et tũc ꝓmouei poſſũt niſi aliq̃d impediat di.

lxxxvj:puenit et di.lxxxix· iudicatũ et xvj. q

j· monachi.iſerabilis aũt dixi ꝓpter paupe
res cecos pupillos et viduas quoꝛ tutoꝛes
vel ꝓcuratoꝛes qnqʒ ex miſencoedia ab ep̃o
Oſtituti nõ impediunt' a ꝓmotõne Bi aũt nõ

pſeuerent in officio nec remaneant obligati

ex adminiſtratõne pñt ꝓmoueri. Bi vero ad⸗
huc reman᷑t obligati ex adminiſtratõne Fut
ſũt obligati reipub.aut ꝓſone peiuate. ſi rei⸗

pub. nõ debent ꝓmoueri ante reddita ratio-

cinia di.lj.pſona. Obligati em̃ publice rei ex
admiiſtratõe arcent' ab honoeibꝰ Secus 6

ſi alias ſut debitoees cã mutui vel alia cauſa

ſimili.ff.de mune.et hono.l reſcripto.I. de
bitoees.et.C.de epi.et cle · l. quiſqs emerſis
etſi ꝓmoti fuerint debẽt remoueri. C. de epi.
et cleri· officiales· Q aũt ſint obli gati pſone
peinate. aut in ip̃a ꝓmotõne queſtio eis mo⸗

uetur vel eſt mota· aut nõ ſi ſic aut mouetur

queſtio de pfidia vel dolo aut de culpa tan.
tum· ſi xpeimo modo ꝓmoueri nõ debent ante
lite deciſam di. lxxxjtantis.et ex· e.c.j. Cuiꝰ
ratio eſt q ſi demnaren' infames eſſent. ff.

de hig qᷣ no·infa·furti . penł.Ec in hoc caſu

loquit ex · e.c.j.in fi · veꝝ qa cõueniri poſſet

o xr α☚ v„

Avn,
V

in fraudem ve impediret ꝓmotio eius. Ides
bonũ eſt ſjm hoſt · ꝙ index oſideret qualitatẽ
et merita ꝓſonaꝝ ſcʒ vtruʒ is qui opponit ſit
amicus vł inimicꝰ.ar:ex de ſymoſicut nobiſ
St ex pſonis penſet dicta non tamen recipiat
dubiu ꝓ notoeio vel ecõuerſo·vñ ſi habz ne⸗
gociũ ſuſpectũ modicũ aſſignet tꝑs infra qð
ille qᷓ ſe opponit ꝓcedat et ꝓbet qð intẽdit
quo trãſ lato nõ audiat'.ar.ex de ouer. cõiu·
ex publico:niſi ex cã magna.ar.ex de excep-.
paſtoꝛab · Si aũt ↄuenit ex culpa tũc ꝓmoue
ri poteſt nõ obſtãte creditoeis reclamatõe qe
aut abſoluet et tũe eſt bñ· aut ddemnabi et
tũc ſaltè cedet bonis. nec aliud agẽs habuiſ
ſet etiã ſi oꝛdinatus nõ eſſet qe manis ẽ actio
quã excludit inopia debitoꝛis.ex de reſtitu⸗
ſpo.olim ut nulla queſtio mouetc nec ẽ mo⸗
ta et tũc eſt bonũ ꝙ oꝛdinatoe inqmrat ð ſta⸗
tn oedinandi⸗ Etſi inueniat ꝙ teneat ex dolo
vel fraude vł alind impedimetũ canonicũ ex
officõ repellat eũ ſicut repelleret criminoſũ
quelibet et infamẽ.ij ·q.vij.aliquẽe ·et · vj. q; .
infames·alias ſi nullũ impedimentũ interue
nerit eum ꝓmoueri poteritar. ex de ſcru·c.j.
Idẽ eſt ſi on?ra depoſuerit et rõem reddiderit
niſi canonicũ impedimentũ obſiſtat. Bic ĩtel
nis⸗ ill ex e· c: vnico ille gratus ep̃s dix:æc
Klanꝰ et wilh. indiſtincte notaneruũt obliga
tũ ad rõcinia nullatenꝰ oꝛdinandũ .di . lj· per
totũ.et:C·ð epi:et cle official.et ex e·c. vni
co:nõ diſtinguit ſʒ dicit ꝙ ex oꝛdinatõe taliũ
eccleſia dif famat'.hoſt.vo nõ putat ꝙ; ꝗpter
eoꝝ verba ſit tã ſolenis et rõnabilis et cõis
ſnia oĩmqʒ doctoꝝ diſtinctio cãcellanda. ex
de Aec · ec cle.i/ . deniqʒ· Inno. vᷣo ex · e· ſup
c·vnico/dicit ꝙ ſiq̃s gerat tutelã vel curã le⸗
gitimã vel neceſſartã a legibꝰ ſibi impoſitam
vel etiã ſuſcipiat miſerabiliũ ꝓpſonaꝝ ꝓcura
tiones et admiĩſtratões autoeitate tñ epi non
impedit᷑ etiã ꝓmotio cũ etiã ꝓmotus ſuſcipe
pPoſſet · vt ꝑatet in· c.puenit· Yel dic ꝙ clerici
nõ pñt hmoi officia exercere hoc eſt veꝝ ge
neraliter ſz nõ ꝓhibent' ꝓeurare vel admini
ſtrare vnũ negociũ etiã laycoꝝ ?) Quid ð ob

ligato ex cã pignoeis. c ſim hoſt.nõ videc

ꝙ ꝓmoueri poſſit ante redditã rõez · ar · ex de
pis· ſignificãte et· c.cũ Otra Quid de filio
vſurarij· c ſzm hoſti.nõ dz ꝓmoueri ne ſue⸗
cedat in viciũ patri.Secus e ſi hereditatẽ re⸗
pudiet et dignꝰ ſit vel patris clamoꝛes emen
det · e ð vſur.tna nos et · ij. qiiij · ego? Vti
ille qᷓ iurauit alicui ad certũ tpus ſoluere vł
ſcribere vel aliud opus honeſtũ facere poſſit
oedinẽ ſaci recipe anteꝙ; impleat qð iurauit
HE ꝙ ſic qꝛ talis aut nihil habz et tũc ẽ ina⸗
nis actio vt dictũ eſt ſup̃ · aut hʒ et tunc poſt
oeòmes nõ minus remanet obligatus ꝙᷓ erat
peius. Vñ ſi talis phibente creditoze fuerit
motus nõ ꝗpter hoe deponet' ſed bona ſua
cedent ei in ſolutõem que ſi nõ ſufficiãt epᷣus
ſzm bn. ex. e. tenet ei · et di. lxxxviij. foꝛmari.
vel etiã ep̃s nõ tener ei qe ille nõ tenet facè

vltra illò qð pt · ar. ex de ſoluc.odardꝰ.Icri⸗

bere aut vel aliud opus honeſtũ facere pt ee

Sebet poſt oedines ſi ſe ad her antea obliga⸗
uit duũmõ nẽ impediat diuinũ officiũ dicere
xxj.q-j-clercus:alias ſubzoget aliũ loco ſui

C. de epi et cleqſquis cenſibꝰ ſzm gof. ð

credit hoſt-etiã vera niſi ſit eiꝰ ꝓpeia manus
electa. aliter ſecus eſt. Vnde ſi iurauit ꝙ ſcri⸗
beret manu ꝓpeia nõ licebit ei ſubeogaè aliũ
niſi oſenſu eiꝰ cui iurauit· ar· ex ð offi · Sle·
c. fi. Quid de eo qᷓ erat obligatus ad aliq
officin inhoneſtũ puta ad miſtranduʒ in bai⸗-
neis vel tabernis vel cloacis purgandis · E
nõ dʒ oedinari in clericuʒ donec ſolnerit vel
aliũ ſuppoſuerit eque ydoneũ ad officiũ hu⸗
iuſmodi exequen· h tñ nõ requir in trãſeũ
te ad monaſteriũ ſim roð · ¶ Quid ſi talis ve⸗
lit religione intrare pᷣ̃t dumõ non ex leui
tate vel ex volũtate ſubtrahendi debitũ hoc
faciat ſʒ ex feruoꝛe cari tatis vel ſpũſſancti in
terna inſpiratõne Mec facit imuriã creditoæi
qꝛ excuſat ſpunᷣfſancti autoeitate · xvj q· ij due
et e? de regularibꝰ monaſteriũ. Monaſteriuz
aũt tenet ei ſatiſ face de his q̃ ille ↄtulit ſibi
xvj:q· i- ſiqua mulier Si vèo nmichil otulit q?
nihbil habebat inamss eſt actio ec vt ſupea de
clerico Si aũt poſt eius ingreſſuz monaſteriũ
aliqua acquireret occaſione alicuiꝰ puta per
ſucceſſione hereditariã ſcʒ vbi ẽè oſuetudo ꝙ

poſt ingreſſũ monaſteriũ ſuccedunt parentes

moentibꝰ vł p donatõeʒ inter viuos vel cã
moꝛtis ob p teſtamentũ ibi tm teneret ei cun
erat monachus obligatus quantũ acquiſinit
occaſione eiꝰ ar .xix·qv.ſiqua mulier Si ãt
nõ ſatiſ faciat nec monachꝰ defedat patient
miſſionẽ in poſſeſſionè bonoꝝ illoꝝ mſti·de
acqſi.p arꝛog.· S. fi · VYel monachꝰ faciet ĩ mo⸗
naſterio qdᷣ ꝓmiſit dũ tn nõ impediac' obſer⸗
uantia regularis vt de clerico ſup̃ dictũ fuit
alias ſecus eſt C. de epi: et cle· ad imilitudi
nem licet ſit ar.otra:ff̃.de ſoluc.l.inter arti
fices et ex ð offi · dele · c· vlt. m got · Et quã
do monachus p ſe faciet q; ꝓmiſit deducan
ſzm ray· expẽſe ne ſit oneroſꝰ mõaſterio xvj·
q· vj:de lapſis Dixit tamen innoc· ꝙ ſeðzʒ ali
quos nõ deducent' expenſe quia qui altario
ſeruit ?c Nec obſtat p̃dictis qð dicic di.Liij.
legem ꝙ in monaſterijs nõ debent recipi miſi
a publicis fũctionibꝰ abſoluti Hec qð dicit᷑
di xlv.quicũqʒ ſcʒ ꝙ ſerui nõ admittant ad
clericatũ niſi peius fuerint manumiſſi qe hoc
intelligit de ppetuo obligatis vt de ſeruis
curialibꝰ et huiuſmodi qui ꝓppetuum impedi
mencũ habent ꝓlia vero iura ſupea dicta lo⸗
quũt de impedimentis tempoꝛalibꝰj Ex pee
dictis ſupea patet Gm gof:ꝙ poteſtas qui iu
rauit regimen ciuitatis per annũ Et magiſter
ſcolariũ qui iurauit regimen ſcolariũ ꝓ annũ

Et capellanus ſeʒ clericus vel ſerniens qᷓ ec⸗

cleſie vel domino iurauit ſernire per annum
poteſt religione intrare q iuramentũ nõ vio
lat qui illud in meliꝰ ↄmutat er de iureiurã-
kerueni hoc idẽ ſentire videtur hug. di. Liij⸗
legem Dicit tamen ibiòe ꝙ fozte alicui ſe cõ
ſulenti hoc nõ ↄſuleret nec ſuaderet hoſt. vo
dicit ꝙ; tucius eſt ei pemus illud quod iurauit

implere niſi ab eo cui iurauit poſſit licentiaz
obtinere: extra de iureiur.debitoees. St expſ⸗

ſum eſt hoc ↄſilium extra de ſpon.cõmiſſum.

NHec obſtat m euz ex de voto ſcripture. Nec

illò ex de iureiur᷑-.puenit. qe intelligit ea qñ

ꝓmiſſio é facta tantũ deo-alias vo intelligit
gqñ homini eſt iuratũ· in quo caſu deꝰ in telte
induci videex de iureiur.hoc ſi epᷣsS apłbs
quinimo quaſi fideiuſſoe inducit᷑ qᷓre qn hoi

iurat deus ↄtemnit'’ et ꝓximꝰ decipit ec ipe

deierãs infama. Nõ eſt igi mirũ ſi diffici⸗
lius rumpit funiculus triplex ꝙ;ᷓ ſimplex vel
duplex ex de treu. et pa. c.j. vbi etiã tantũ eſt
iuratũ homini nõ diminuit' in caſibꝰ p̃ᷣmiſſis

ſeruiciũ iuratuz dño.ſed potiꝰ cumulat. hec

hoſt · Quare obligati ad rõcinia oedinari
hiben · de curialibꝰ aſſignate ſũt treſ ra⸗
tiones in.c.pcedenti · In iſtis vero ratõ eſt qe

eccia infamat et onerat cum ↄueniat et ettã

„ D

tiatur· ex·. ᷓðð
Abe ſeruis nõ oꝛdinãdis ti ·. xx.
inde ↄſiderandu é de ſernis nõ oedi⸗

O nãdis· Et circa hoc querunt plura ſczʒ
Stcu ſeruitus alique impediat oedina⸗
ri. H ꝙ ſic: nullus em ſeruꝰ ſiue pſone pua⸗
te ſiue eogleſie deb; oedinari niſi peiꝰ manu⸗
mittat.di.xxiiij.c.j.et.iij· et ex ·e.·de ſeruoꝛ
Et hoc intelligit de oꝛdmibꝰ etiã mioeibus
vt dicit ibidem in glo·huiꝰ ratio eſt duplex·
peima elt ſeruilis vilitas et clericab digmitaſ
di. luij. admittunt. ſcᷣa e impotentia ſui. nã

de facto aliquãdo pignoæe' et alia multa pa

in receptõe oꝛdims mãcipat diumis officijſ

nullꝰ aũt pᷣt dare qð nõ eſt ſuũ· iðo ſeruꝰ qui
nõ habet poteſtatẽe ſui nõ pᷣt ad oedineſ ꝓmo

ueri · Si tamen ꝓmouect' oedineʒ recipit. qe li-
bertas nõ elt de neceſſitate ſacramean. licet ſit

8 neceſſtate pᷣcepti cũ ſeruitꝰ ñn impediat po
teſtate ſed tantũ actũ.Et eadẽ ratio eſt ð omi
bus obligatis alijs vt rõcinijs detenti et hu
iuſmodi pſone ·¶ Sed obicit ꝙ ep̃s voeanus
ſcʒ paul inus in ſeruũ ſe vendidit. vt legit' m

dyab. SgS· ergo multofoetius pᷣt ſeruꝰ in ele⸗

ricũ ꝓmoneri · ꝙ beatus paulinꝰ ex abũ⸗
dantia caricatis ſpũs dei du(tꝰ hoc fecit qðᷣ
rei ꝓbat euentꝰ qꝛ multi de ſuo grege p eiuſ
ſeruitutez ſũt de ſeruitute liberati·et ideo nõ

eſt ad ↄſequẽtiã trahenð·¶ VYtn quilibet ma

numiſſus poſſit oedinari. ⸗hH& ꝙ; manumiſſio e
libertatis donatio·dũu em̃ qͥs eſt in ſeruitute ẽ
ſub dñi mann et poteſtate· q vero fit libertꝰ
id e qñ libertati tradit tùc manumitti dicit
qe a manu et ptãte dñi liberat. Vñ tũc dicit
manumiſſas qh de manun dñi miſſuſ vel quaſt
manui ſue ſiue ptãti dimiſſus:inſti.de libertiſ
in pnꝰ. anumiſſus autẽ aut eſt lbertꝰ eccie
aut pſone peiuate:ſi eccie pᷣt oedinari· licz ec
cleſiaqᷓ manumiſit eũ retineat ius patronatꝰ
in eo ſcʒ quo ad hoc vt non iniuriet᷑ eccleſie
nec accuſet eã nec teſti fice otra illã ſeʒ otra
platũ qꝛ ei pcipue tenet cũ ſit eaputex ð v.
ſig: cũ clerici.S ecꝰ eſt de ſingularibꝰ pꝓſonis
M:q:ij:qui mamittit. Sed otra eccłiam te
ſtificari nõ poteſt cũ ſit eiꝰ patrona· niñ edi⸗

cti venia impetrata vt ibið èr alioqn reuoce
ĩ ſnitutem. ex e ·de famub imo etiam tenere
ad hoᷣ.ſ.vt non iniuriaret eccłie nec accuſan
do nes teſtificando ſi eſſet etiã pleno iure vel
ſimpliciter manumiſſus · xij:q:ij.dyaconi et
e.q:ep̃us qui manc.ipiũ S aũt ſit libertꝰ pꝑſo
ne peiuate ꝓmoueri nõ pt mſi peius ↄſequa
a dno plenariã libertate ita ꝙ dns nibil ræti
neat in eo· di. lin. c. j· et. c· qcũqz · & Ro hec
nota ꝙ liberti eccleſie differũt a libertis plo
ne peiuate in quibuſdã alijs: peimũ e ꝙ liber
ti eceleſie ꝓpter opas nõ pᷣſtitas reuocant in
ſeruitute vt patet· xij·q:ij.dyacom. ſecus eſt
in alijs libertis.C· de libertis·l.ſolo. Scom
eſt ꝙ filij eoꝝ remanent obnoxij eccleſie ſue
atrone. xij . q:ij· de libertis Ber⸗ eſt ð ali/s
libertis · C. ð̊ libertis et eoꝝ liberis.l.j· et· ij
Terciũ ẽ ꝙ tenent' ſeruire eccleſie etiã ſi nul
la opa fuerit eis impoſita:ex · e.de famulis et
xij.qij.·dpacom. Secus ẽ de alijs ita tame ꝙ
diſtin guit ſicut diſtinguit' pꝑ doc· ff.de opꝑis
liber · l. j. et · ij · et ᷣ totu · Quartũ eſt ꝙ liberti
eccleſie oedinati ſzjm aliquos ſczʒ ſ̊m tan. bõa
ſibi collata nõ pñt in alios trãſferee ex · e · de
famub.ſecus eſt de libertis peisaton inſtit.
de ſuc. liber · S. ſed nra · SZed ſzm gof. reſpõde⸗
ri poteſt ad.c.de famubł ·qð loquit de bonis
eccleſie ↄtemplatõne acquiſitis alioqn cõtra
dic eret Et huiꝰ ſnĩie eſt rap.dices ꝙ poſſet cõ
dere teſtamentũ de acquiſitis rõne pſone ſue
ex de teſta.qma nos·et.xij.qiij.c.j.et.ij · v
loqui de clericis nõ habentibꝰ ↄgnatos ali
ter otra · xij.q:ij·epᷣs qui filiosvel loquicẽ òꝛ
manumiſſis ea oditõne vt eis eccłia patrona
ſuccedat in totum. alias et res et pſonas ad
alia loca tranſ feree poſſũt· ar· ex · e.eo dðben⸗
tius hec gof· Et hec ſentetia ẽ verioe hm bñn.
ſuꝑ c·de famub.qe ſi ſint ſimpliciter libertati
donati.tũc ẽ eis libeꝝ facere q volũt: ex e.
eo libetiꝰ.hoſt· vero appeobat mòiſtincte di
ctũ tanc.ar. ex ð ſuc·ab inteſt.ſctõ. qe ſuma
racõ e que ꝓꝙꝓ religiõe facit.ex de loca.et cõ.
c. i. H. i. ti manumiſſus ab eccleſia et
oꝛdinatꝰ ĩ eadez poſſit eã deſere et alij ecckie
deſeruire · HE ꝙ ſie niſi ĩ manumiſſiõe expᷣma
ꝙ eccłie maũmittẽeti de clericali officõ ſerui⸗
re ppetuo te neati vt patet in· c.e.libeo. Mec
cñ reuocabit in ſeruitute ſi H obſeruare nol⸗
let.niſi qñũ; monitꝰ in ↄtumacia pduraſſet. ex
e. nullus hec ray.& Vtruz qñ pſona peiuata
manumittit ſeruũ ſuũ oꝛdimmandũ in clericum
poſſit in manumſſione impone manumiſſo q;
ſibi dicat hoꝛas canon icas vb faciat alias ſi
miles ſpuales opas · & ꝙ ſic · Etſi ſit hoc ex⸗
peeſſum tenet ad hoc oedinatus · ꝙ ſi m ſup⸗
biã elatus noluerit degradari poterit. ex. e.
nullus· et di-linj· frequens · Quidaz vero vt
alanus et io:addnnt de cõſenſu epiſcopi hoc
poſſe imponi aliter nõ.qð etiã ſm rap. ꝓba⸗
bile videtur· Tancredus vero ſentire videt
ꝙ manumiſſoe poteſt ſimpliciter opas ſpiri⸗
tnaliũ retinere nõ diſtinguedo vty eps oſen
tiat vel nõ · ar: ex:e · eo libentiꝰ.ſed illa decre
talis ſm ray· loquitur de ſeruis. Qelendus

aũt dixit · ꝙ ſi eo pacto fuit factus liber ee o⸗
dmatus ꝙ dñis ſuis in diuinis ſeruiret et hꝰ
ſeruare noluerit in ſernitutez reuocet. Et hec
ſma verioe e äm bn.ſupꝑ illò.c.nullꝰ. t nec
gaudebit quo ad dñm vltra ð illo peinilegio
clericali:hoſt vo dicit ꝙ tał degdari p̃t n ãt
in ſernitute reuocari.etiã ꝓ·c.nullꝰ.vt patz
in fi ·huiꝰ ſolutõis· Iec obſtat p̃dictis ꝙ in
collatõe rei ſpũalis ↄditio nõ debet apponi
qe manumiſſio non eſt res ſpualis licet ſit in
eſtimabil · vel poteſt dici ꝙ talis oditio viciũ
nõ inducit licet in oedinatõe apponat qe eſt
circa opas ſpuales.vñ ipᷣa ↄditio intelligit
eſſe ſpualis et ita nõ eſt vicioſa.ex.e. eo libẽ
cius· et de elec.ſignif̃icaſti.Vel ſjm hoſt. ad
vitandu om̃e otrariũ ante oedinatõem eſt in
ipᷣ̃a manumiſſione hꝰ onus imponendũ.Et ſie
p̃t in ip̃a oꝛdinatõe ſine ſuſpitõe alicuiꝰ ſimę
nie onus iã impoſitũ declarari · ex de elec · ſig
ficaſti · et de pᷣben.ſignificat:Quidã etiaz diĩ
cũt ꝙ ſine impoſitõe aliqua manumiſſus oedi
natus dño ſuo p̃ᷣſtare tenet hoc ſpuũale obſe⸗
quiũ ſcʒ de hoeis canonicis alias poterit de⸗
gradari nõ in ſeruitutẽ reuocari. Iñ clauſu⸗
la illa qᷓ pongbat᷑ in antiqua decretali.ex.e.
nullus m fi. ſcʒ ꝙ ſeruꝰ fiet dñi ſui. eſt ſubla
ta· Quid ſi ſeruꝰ fuerit oꝛdinatꝰ nõ adepta
libertate · talis ſi ſit oꝛdinatus dño ſciẽte
et Otradicente reuocat ad petitõez dñi in ſer

uitute in quocũqʒ gradu fuerit oꝛdinatꝰ etiã

ſacerdo tali.di.liiij· aliqs aũt leges. Qmdaz
tamẽè vt hu.excipiũt gradũ ſacerdocij· ar·di.
liij·frequens.et.c. ex antiquis. Scòm tñ io.
di·liiij· nulli.qui verberat ſic oedinatũ inci⸗
dit in canoneʒ. in alijs tñ nõ gandet peinile⸗
Sio Qericali. Si aũt ſciente dno et nã ↄtradi
cente· eoĩpo fit ingenuꝰ nec repeti p̃t · di. liiij

ſi ſeruꝰ ſciente · Nec ꝛbi diſtinguit in quo oꝛ⸗
dine ſit oedinatꝰ ſjm gof·hoſt.et bñn.ex.e.c.

ij· Si vo dno ignoeãte et oꝛdinatos vel p̃ſen⸗
tatoe defectũ ſciebat et fuerit ꝓmotus ad oe⸗
dines ſacros eſt liber.tñ ille q̃ ſciuit tenetur
Ono dare duo mancipia equalentia · di. linj.
ſi ſernꝰ abſente · Et ho ſi alter tantũ ſciuit. Bi
vo vterq; ſciuit dabit vnũ pᷣſentatde et alium
oedinatoe. Et idez eſt in quocũqʒ oꝛdĩe fuerit
Pmotus ſijm gof.Hoſt.vo dicit ꝙ hoc nõ in⸗
uenit cautu in iure.putat tamen ꝙ alia pena
canonica arbitraria ſit puniendꝰ.Si em̃ vter
qʒ ſcʒ oedĩatoe et pᷣſentatoe ſit ſoluẽdo vł al⸗

ter tantũ aliter agendũ eſt.peimo ↄtra oꝛdĩa⸗
toee:ſcdðo contra pᷣſentatoꝛez ſi vterqʒ; ſciuit.
Flias otra ſciente eſt agendũ vt oſtẽdit oedo

dicti. e. ſi ſeruꝰ abſente aliter cũ pena alteru
triꝰ ſit dtentus· ff· de eo ꝓ quẽ factũ erit.l.j.
¶ ſi plures.ar.tra.ff.de iure om.andi. ſiqs
1. J. vlt. et. I. ſe. Bi aũt neuter ſit ſoluẽdo tuc
Oſtitutꝰ ĩ oꝛdĩbꝰ mioeibꝰ dño reddi.p̃ſbiter
Peculio mulctat vł ad pſtatõeʒ hoꝛaꝛ cano

ine damnat · Dyaconꝰ et ſubdyaconꝰ re⸗
nc' vel redder diſtinguẽdo ſicut ſtatim di

ſtngue⸗ quãdo vterqʒ ignozat. Si aũt vterqz
8 V. iit eiꝰ oditõeʒz et oedinatoe et p̃ᷣſenta⸗
toꝛ Li ſit oꝛdinatus in p̃ſ biten remanebit in

oedine pter p̃eogatiuã illiꝰ oꝛdĩnis peculiũ
tñ ſi qd habebat dño dabic· qð intelligẽ ſjm
10· de peculio acquiſito poſt ſacerdotiu:quia
peculiũ qð hʒ ſeruꝰ eſt dñi ·xiij.q·ij·illð. vel
mntelligit de vſu peculij:qð ſi habuit pᷣꝰ au⸗
fer ei · Si aũt in dyaconũ dabit ꝓ ſe vicariũ
.1 aliũ ſeruũ dño et ip̃e remanebit in oedĩe
alias reuocabit᷑ in ſeruitutẽ niſi aliquis redi
mat eũ · Et idẽ dicendũ e hodie ſi ſit oedinatꝰ
in ſubdyaconũ.qe ſubdpaconꝰ hodie eodez
pᷣunlegio cũ dyacono gaudet.ex.e. miramur
aũt in minozes oedmes indiſtincte depo⸗
nit et reuocat' in ſeruitutẽ. Et idèe erat antiq̃
cus ò ſubdyacono. Sic intellige illõ di · lii
nulli · in fi · et · c. ex antiqs in fi- et ex · e. de ſer
uoꝝ- Bi ant p̃ſ biter nõ hʒ peculiũ et nõ eſt qᷓ
redimat eũ dño redde et ei ſerniet in officijs
Ddiuinis et obſequijs honeſtis nõ aũt in inho
neſtis et indecetibꝰ oedine ſuũ · vt pz di. Linij
frequæes in fi.qð ſi facere ↄotumaciter renuat
deponit᷑.ex.e.nullꝰ in fi. Si vo patus ẽ hoc
facere ſʒ dñs nollet eũ honeſte ꝓchrare tunc
ſm hoſtbonꝰ index hoc arbitrabit ↄſera
ta ꝓpſonaꝝ qualitate et patrimonij mõ ar.ff-
vbi pupillus edu. dz. l.]. ij · iij· et· v · Nõ enim
ꝓſallere poſſet niſi ſuſtentatõez nature habet
· qj.ſiquis pᷣben. .b illo aute debz habe em
ſeruit er de p̃ben. extirpãde . Si vo oñs nihil
habeat vel nõ habeat vnde ſibi ſufficiat· tũc
eps debz ei ꝓuidere qui ip̃m oedinauit minꝰ
caute·.ar·dixciij:dyaconi poſt medietate ca
pituli. Si aũt dypaconꝰ vel ſubdpaconuſ non
Hhabʒz vicariũ et nõ pᷣt habere p̃ᷣciũ adò redime⸗
du ſeip̃m· deponet et dño reddet. di . luij · ex
antiquis ibi dpaconꝰ Boc ed vſaz ad quã
tũ cpus poteſt dñs reuocare ſeruũ oedinatuz
in caſibꝰ in quibꝰ habʒ ius repetendi eũ ·Hẽ
vſq; ad annu et nõ vltra-diluij. ſi ſeruꝰ ſcie
te. At ille annꝰ ↄputat ſzm hi· a tpe oedina⸗
tõis·ſed ſʒm laur̃.ray.go f.et hoſt. a tpe ſcie
Ddñi ·ar · xvij· q:ij-ſiqᷓs incognitꝰ.Et ſm inno.
ſup· e·de ſeruon · nõ licebit dño manꝰ ĩ hũc
clercuʒ inicere· xvij·q:iiij· ſiqs ſuadete.Nec
pᷣt matrimoniũ ↄtrahere ꝓpter votũ qð feciſ⸗
ſe fingit᷑ in oꝛdinis ſacri receptõe.ex ð ↄuer.
cõiu· quidaz· It cohibendꝰ? erit ꝓ epᷣmar. di.

xxvj· ſi in te· In alijs aũt peiuilegijs nõ gau⸗

debit. ex de cle · Om · io hes· et idem eſt de oĩ⸗
bus qui ſũt aliqua obnoxietate aſtricti. Nun⸗
ꝗ̃d refert ſi dñs dicat ſeruũ oꝛdinatũ ip̃o cõ⸗
tradicente vel ip̃o ignoeãte. differẽétia ẽ
ſzm dam⸗ qe ſi eo ↄtradicẽte:indiſtincte talis
oꝛdinatio retractat.di.liiij:quis aũt leges.
Xlij dicũt ꝙ eſt idẽ vtrobiqz. Scðm vo hoſt.
ſedi ven dicũt quo ad retractatõeʒ oꝛdinum
ſuſceptoꝝ · Sʒ differentia ẽ in hoc ſ. c qae niſi
dño ↄtradicẽte oedinet nõ p̃ᷣt oꝛdinatõez. i.
ignoꝛantiã allegare · g quo ad ip̃ᷣm oꝛdinato
rem indiſtincte punienduz p̃t dria annotari.
S vbi agit cauſa ſtatꝰ hmoi oedinati · Hx
ſi erat in poſſeſſione ſernitutig remittedus vi⸗
det ad locũ vnde aufugit. C. vbi cauſa ſtatꝰ
1.ij. Bi auũt erat in poſſeſſione libertatis ↄue⸗
miend? e in loco in ꝗ degit · vt pz ibide.l.iij

ℳ —

aũt ſit fugitiuꝰ vel nõ et an erat in poſſeſ
ione libertatis vel ſerunutis qñ fuit oedina
tus aget' et finiet anteꝙ; cã ſtatus miciũ ſu⸗
mat. C.· de liber. cã liberis.. fi:et· C. S. G. pt.
Si aũt non ſit fůgitiuꝰ et clamare velit m li⸗
bertate dñi foꝝ ſequr.C.vbi cauſa ſtatus.
imij. hoc nota ex· e·de ſeruoꝝ· in glo. Sʒ m
Sof.et hoſt.hec cauſa indiſtincte aget' coeã
oedinatoee et aſſiſtet ei qͥ ↄuenic ſyndicus ec

cleſie cedit em̃ ad ignomimã eccie cũ clerieꝰ

reuocat᷑ ad ſtatũ ſeruile ſicut qn reuocatc᷑ ad
ſtatũ curiale di.lj. ſignata & deponeeus eſt
anteꝙ; reuocet. di. lnij.nulli. ar. ff. de libe.
cã . l· j· ij · et· ii ·¶ Quare ſeruꝰ alienꝰ ↄſecra⸗
tus reddit dno et nõ alia res oſecrata:xiij.
q· vlti. Operimꝰ.? duplici de cã. pᷣma qe in
rebꝰ inalatis nõ ꝓpendit dolus.ſca qe ĩ eiſ
Oſecratio e in ſupficie:et ideo nõ debʒ ꝓpha⸗
na manu tractari· ſa in hoie eſt m aĩa que nõ
pt tangi.xxxij.q·vijlicite .· Sicut auᷣt dictũ
de ſeruis vł libertis peuatoꝝ nõ oedinan⸗
dis niſi fuerint ab his plenarie abſoluti qᷓ vẽ
dicãt m eis aliq̃d poteſtatis Tta etiaz mrelli⸗
gendũ e de aſeripticijs oeiginariis et alijs qᷓ
obnoxietate aliqua ſut aſtricti.di.linj:ſiquis
qs aũt leges gnaliter admittũt. hoc aũt e ve
ru niſi ſint ex mr̃e liberta nati:qe tũc cũ mis
ditione debeãt ſequi nõ debẽt impeòiri: ex
e:dilectus filiꝰ.c.vj.Dicũt aũt aſeripticij qᷓ
Pxxx·ãnos fuerũt in mãſo ſiue poſſeſſone et
qui ꝓ ꝛpeiã ſeripturã et ꝓfeſſione aſtricti ſut
ſolo colendo. C. de agrico:et cen. eu ſatis· &
cũ aũt.. j. Oeiginarij vo dicunc ꝗᷓ nati ſũt
ex aſcripticijs in ipᷣo ſolo vt patet ibide.l.ne
diutiꝰ. St tales ſine gleba.i.ſolo cuiꝰ cultu⸗
re ſũt aſcripti nõ pnñt venòi. nec gleba ſine il
lis vt patet ibide.l.queèadmodũ· Et licet iſti
ſũt liberi nõ multũ tñ diſtare vident a ſeruiſ
vt pz ibide.l.ne diuuꝰ. HNec tenet finis liliꝰ
di . linj. ſi ſeruꝰ ſctente· vbi dicit ꝙ tales in⸗
unis dñis pñnñt ꝓPmoueri · Vtri q; aũt dicũt co
loni qe tereã colere ſunt aſtricti . vnde nõ pñt
recedere a cultura dñis inuitis· hec rayp. Ilii
aũt qui ſũt coloni nõ ex ↄditõe ſ̊ ex ↄductio

ne pñt fieri monachi vt dicit roð. Ite nota

ꝙ dignitas epalis et ſacerdotab liberat a fo⸗
tuna et ſernili aſcripticia:di.lnij. ſi ſeruꝰ ſci⸗
ente · St Im canones etiã a foetuna ſine vicu⸗
lo curiali qd ꝓbat' ex eo ꝙ liberat a ſeruili qᷓ
eſt foꝛtioe.di:linij.freques. et ex antiqs. Vn
quo ad hoc nõ tenet lex illa. ſi ſeruꝰ ſetente.
vbi dici ꝙ nõ a foetuna curiali ſiue officiali
liberat ſacerdotiũ.Nã et poſt oedmatõez du
rat curialis tame nõ debz ꝓmoueri niſi ſicnt
habitũ e ſuß¶ Ed hec etiã nota ꝙ ſacer oedo
liberat a patria ptãte qe dignitas patriciatuſ
vł ſenatus ſoluit ius patrie ptãtis. g?“ multo

*

magis ſacer oedo q eè dignioæ: ar. ex ð ſen:ex·

cũ volũtate·hec bn.ex ð eta.indecoꝛx ·
NOee coæpoꝛe viciatis ti·xxrj.
AOſtea oſiderandũ è de coæpe viciatis
Et circa hoc querũt plura:· peimo qui
dicunt coæpe viciati · H coæepe vicia
ti dicunt debilitati vel mutilatu: debilitatuʒ

Wy, —

voco qui mẽbeũ habʒ tamẽ inefficax oculu⸗

cecũ: manũ aridã crus Otractuzʒ · QOutilatũ ꝗᷓ

Ven tales repellendi

caret aliquo mebeo.
ſint ab oedinibꝰ· h ꝙ ſic pter defoemitate

ex qua timet ſcandalu:et ꝓpter debilitate ex

qua timet periculũ·Oedinati em in quadã di
Snitate p̃ᷣ alijs ↄſtituunt·et ideo mi eis ex q̃⸗
dam honeſtate requirit' de neceſſitate p̃cepti
nõ tñ ſacram̃ti.et claritas moꝝ et etciã ĩitegri
tas et ſanitas mebeoꝝ vt ſint ydonei exequi
actus oedinũ. Et hinc eſt ꝙ aliquis e ineptꝰ
ad receptõez oedmũ ꝓpter impedimentũ actꝰ
vel claritatis ꝓſone t ideo patietes defectã
in mebeis repellũt' ab oedinibs ſi ſit tak de⸗
fectus qui maculã notabile inferat ꝑ quã p⸗
ſone claricas obſcuret᷑. vt abſciſio naſi. vł ex
ecutio actꝰ oedinis impediat aliter nõ repel
lunt· SEd cuꝰ euidentiã ↄſiderandũ ꝙ mu
tilatus aut e mutilatus in mebeis nõ appare
tibꝰ et talis ſi ſit mutilatus ꝑ caſũ violentiaʒ
vel timoeẽ egritudinis vt lepee p̃t oedinari.
S aũt ſponte nõ poteſt de rigoee iuris.diſpe
are tam pᷣt ẽus ſiue membeun ſit magnũ ſime

paruũ dumõ ſit potes pᷣterꝙ; cũ caſtratis. Vnñ

oteſt diſpenſare cũ rel igioſo ꝙ; celebeet cuzʒ
ligneo pede · Gm hoſt. in apparatu.di. lv. ſi
quis a meritis · et· c· qui ꝓtem.et.c.ſiqs per e⸗
gritudme· Jut im mebes magnis et apparen
tibꝰ ſi hoc etiaʒ fiat caſu.violentia vel metcu
moꝛbi nõ ꝓmouetur di. lv. ſi euãgelica. Ma⸗
Znũ aũt membeũ intelligit vb in quantitate
vt pes vel manꝰ.vel in decoꝛe vt oculus vel
naſus· Sps tamen in ea diſpèſare poteſt ꝙ ha
bere poſſit pbendã pſonatũ vł abbauã.ex de
eta · tuã Stſi talis ſit pᷣſbiter tolerac p̃te in
miniſterio altaris. in officijs illis m quibꝰ ẽ
potens vt in dando penitẽtias et hmmoi .xvj.
q:ĩadicimꝰ.Sic loquit᷑ de clericis egrotan⸗
tibus.c.p̃ſbiten:di.lv.latoe.et nõ remouet⸗
a beneficio vt patet in dictis capituliſ.et da

tur ei coadiutoe ſi poſſint ambo ex beneficio

ſuſtentari ſzm hoſt Iut in mẽebeis paruis ap
parentibꝰ vt in pte digiti vel vngne.et tunc
aut ei poteſt imputari cłpa aut nõ. ſi ſic vt q⸗
duellu obtulit vel oblatnʒ ſponte ſuſcepit de
rigoee iuris debz deponi. di. lj . ſiqs · Si tame
nõ fuit ibi ſanguis effuſus cũ eo pᷣt diſpeſari
vel ſi fuit etiã ſed tũc tantũ de autoꝛitate pa⸗
pe · ex · e . c · j. et de cle · pu. c.j. Si aũt non fuit
in culpa et ipᷣe ſit potens frãgere hoſtiaʒ nec

inducat defoemitate; magnã nõ impedit vt

ſi careat vno de digitis cũ quibꝰ nõ fit ſignũ
crucis.nec frangit hoſtia ſm ray· et bn.ex.e

c.fi. Si vero ſit impotens vel nimis defoemiſ

impedit · vt patet in · c. p̃ſbiteruz · hec gof. et

hoſt.et ouenit cũ eis bi.ex.e.c. vlt.· Quid

ſiquis habeat ſex di gitos in manu. ? nõ im
pedit᷑ ꝓpter hoc oedinari.qe talis nõ eſt mo⸗
boſus Et idem eſt ſi habz vnguis defectu. Si
cut em̃ ait offiliꝰ defectus mebꝛei vk augme⸗
tũ nõ oſiderat ſed vſus imped imentuz. kf. de
edil · edic · Etem offilius· hec gof. Quid ſz
quis habeat oculũ vnũ groſſioeem altero vel
vtrũq; habeat ꝓminentèe. h? nõ impedit vt

patz ibidẽ. l. qui clauũ. . j. pec Soł:et bñ.ex.

e.c.ij . Hotanð ãt ꝙ talia impedim̃ta ſubici
debẽt inſpectõni oculoꝝ ſuperioꝛ · ey · e · c. ij
Sci endũ etiã ꝙ qui ſibi manꝰ intulit nõ ꝓ
mouect et ꝓmotus deicit. Et ratio eſt qe pᷣſu⸗
mit' ꝙ ome maluũ anderet in aliũ q̃ ſic deſeui⸗
at m ſeipᷣm.ff.ibidẽ.l.cũ aũt.excipitur.Eſt
etiã ſui homicida et dditõi dei inimicus· di.
lv·ſiq̃s abſcidit. Talis tñ nõ eſt vere homici
da ſzm io. ſed dicit homicida ꝗgpter periculũ
Hhomicidij qð ide ꝓuenire poſſet· In eo g q̃ ſi
bi membeuʒ amputat ẽ cã ireegularitatis ſeui
cia·ſiue ſit magnũ ſiue puũ ſine apparẽs ſiue
nõ apparens· Si tñ languoe nõ fuit cã inciſio
nis· caro em putrida eſt reſecanda· v.q.v.c.
1· et · xxiiij.q:iij. reſecanduz. In alijs vero qui
ſine culpa ſua ab alijs vel caſu fostuito muti

lant᷑ ireegularitatis cauſa eſt defoemitas in

mẽebeis apparentibꝰ vel debilitas in appare
tibꝰ et nõ apparentibꝰ. Que aũ‚t defozꝛmitas
vel debilitas ireegularitatẽ inducat eſt in ar
bitrio ſuperioꝛis.ex.e.c.ij .q Quid de eo qui
ſibi virilia pcidit vt ſit caſtus · mreegulariſ
eſt tan ᷓ ſui homicida ·di. lv.ſiqs abſcidit · et
ſiquis a medlcis: et ideo eſt deponendus . Vñ
ſzm hoſt · qui ſe caſtrat vel caſtrari ſponte per
mittit ꝓmoueri nõ p̃ᷣt. caſtratus vero inuolũ
tarie nõ ex neceſſitate vt qui a medicis vel a
barbaris eſt ſectus ꝓmoueri pᷣt de iure cõi ſi⸗
ne diſpenſatõe · ex · e · ex pte · m tex · et glo.niſi
ex culpa ſua ſit caſtratus vt ſiquis pᷣcidat vi⸗
rilia cle ico cũ vxoꝛe inueto· Nec obſtat p̃di⸗
ctis illð ex. e.ſignificauit · vbi ponit caſus ðᷣ
pᷣſbitero q̃ ſe raſt an vt caſt? eſſet. 5 ibi ex
Sratia et diſpenſatione pmittit' illi p̃ſ bitero
miſtrare in oedimbꝰ inf erioꝛibꝰ et facere oĩa
que ptinent od officiũ ſacerdotale pᷣter offi⸗
ciũ miſſe ſzm gof.et bn.ibidẽ · ERt p̃t in hꝰ cãu
epᷣus diſpenſare autoeitate ſua in alijs a miſ⸗
ſa cũ ibi dicat' autoeitate nr̃a et tua · vt etiazʒ
dicit ibidẽ bñ · Qð aũᷣt p antiqua iura pꝓmitti
videt · vt ſiquis mutilet ſeipᷣm ꝗꝓpter iuſtã cãzʒ
et nõ ex indignatõe ſi ſit cirurgicꝰ nõ appeo⸗
bat ray · ꝓ ea que dicta ſũt ſupᷣ·c. de peuſſoꝛe
in fi . liꝰ.q.qᷓd de medicis.niſi foete nec eſſi
tas ſumma vrgeret nec alium habere poſſet ·
OQuid de claudo ex debilitate · talẽ con
ſuetudo admittit niſi ſit talis qui ſine baculo
ſtare nõ poſſet ante altare· ar · de dſe · di · j. nul
lus· et di.xlv.diſciplina·hec rax · Quid de
ceco et de illo q̃ hʒ maculaʒz in oculo. ce⸗
cũu et habentẽ maculã in oculo qᷓ gnat defoe⸗
mitate. nõ admittit ius vel ↄſuetudo. Et idez
dici de eo qᷓ habz manũ aridam:ſi tamen ha
bens m oculo maculã defoꝛmantẽ intret reli
Sione ꝓmoueri poteſt.alias nõ niſi diſpenſe
tur cu eo.ex.e.cũ de tua. Diſpenſabit auᷣt pa⸗
Paar· e.c.ij. Et ſic curia ſeruat ſim innoc· et
Zof. pecrus aũt de ſamp· dicit ꝙ qñ talis ma
AAn n oculo ꝙ offert ſe viſui ſine mſpe⸗
dole li ireegularẽe facit alias nõ ꝙ Quid
noratſ . PHK repelli a ꝓmotione de ſicut
at Hu. di. xl. J. hinc etem Cuũ em expellat
a cei cohabuatõe multomagis ab oedinibꝰ

ſacris. Vtꝝ vero p̃ſbiter lepeoſus poſſit cele

beare miſſam. habitũ eſt ſup̃ li.nij ti · xiij · ar ·
in. in pᷣma queſtione:vbi etiã tan gunt qdam
alia de hac materia· ¶ Quid de Zibboſis et
habentibꝰ digitos ↄuĩctos · talia et ſib ia
vicia cospis niſi defoemitate vel debilitate
mòucant nõ repellũt ab oꝛdinibus: impedit

tamen ſi eſt defoꝛmitas:. qui vero plures vel

paucioꝛes digitos habet quã debet talis de
foemitas nõ repellit ſi veſte vel ſotularibus
poſſint velari · hec roð. Sũt etiã alia vicia coe
poeis que in veteri teſtameto vt legit leuit·

xxj:repellebãt oedinãdos · ſed hodie ad l̃am

nõ repellũt niſi defoemitatẽ induceãt · vij · q.·
qualiter in fi · Sʒ ſpualiter ĩtellecta repelluũt
etiã hodie indiſtincte · di · xlix · S. hinc etem et
c.ſacerdotes· hec tñ hic omitto cauſa beeni⸗
tatis · ¶¶ Sũma oĩm p̃dictoꝝ eſt ꝙ; quicũq; eſt
ſua culpa viciatus cozpe repellit. qui vero
ſine ſua culpa nõ repelli᷑ miſ ſcandalũ timea
tur ex nimia defoemitate vel periculũ ex m⸗
mia debiliate · hec ray · Bed nuͦquid amit⸗
tet clericus beneficiũ ꝗꝓpter infirmitatez · HE
hic ſũt diuerſi modi diſtinguẽdi ſzm diuerſos
Cof.em dixit ꝙ talis aut eſt p̃latus aut non·
ſi ſic nõ remouet' etiã ꝓpter lepeã ſed ei coad
iutoe dat' em ↄueniens poꝛtio reddituũ epa⸗
tus aſſignet.ſic intellige illõ ex ð cle · egro ·
de rectoeibꝰ. de rectoꝛibꝰ dicit quol vocat ꝑ
exc ellentiã epᷣos· Fut eſt p̃ſbiter prochialis

vel miſter inferioe · Et talis ꝓpter lepeã remo

uet et ei de bonis eccłie ꝓuidet. ex de cle.
egro·tua nos. Flij loquũt' de pᷣſ bitero pro⸗
chiali ꝙ nũꝙᷓ remouet᷑ ſed ei coadiutoe et vi
carius dat et hc modũ inter ceteros magiſ
appeobat hoſt.ti · de cle · egro · qe elicitur ex
tex · e · ePie .c gen quare ep̃i ꝓpter lepeam
nõ remouent ſed inferioꝛes remouen . ge
epᷣus difficile remouet᷑ vt patet ex ð trãſla.
quãto·.et.c.Licet· minoees vo faciliꝰ remous
tur. ex de cle · egro·tua· Bn. vero eỹ de cleri ·
egro·tua·dicit cũ innoc· et tancredo ꝙ ꝙdiu
aliquis remanere p̃t in collegio ſuo ſine ſcan
dalo et hoeroe nõ ſubſtituit ei aliꝰ. Gi autẽ
aliꝰ eſt ei ſubſtituendꝰ. vt patet in di·c.tua.
ille ſubſtitutus erit p̃latus in totuzʒ· ar. ex de
cleri ·egro·de rectoeibꝰ.ibi dandꝰ eſt eis co
adiutoe qui curã habeat animaꝝ talis enim
coadiuto eſt p̃latus ex toto vt patet ex hoc
qð dicit ꝙ habz curã aĩiaꝝ t infirmo ꝓPuide
bit de bonis eccleſie vt patet in p̃ᷣdictis · c.
Et eſt hoc ſpeciale in lepea ꝗꝓpter ſcandalum
et hoeroꝛẽ · Hu.vo et laur᷑. dicũt ꝙ vni nũqᷓ eᷣ
aliqs ſubſtitudus. niſi eo renũciante vel re⸗

moto vel trãſlato·. MNec p̃ᷣtextu moebi e aliq̃s

amouẽedus ſ̊ coadiutoꝛ ẽ ei dãdus · Et qð di⸗
cũ in · c. tua· ſcz ꝙ p̃ſbiter amoueri debz ꝓpter
lepꝛã ab officio adminiſtratõis · Exponut ab
officio qð eſt in actu ſed quo ad ius officinz
retinebit · IZcom tñ omes pᷣdictos doc. 4pter
infirmitates alias a lepea nõ ſũt peiuãdi be⸗
neficijs · ſʒ potiꝰ coadintos dandꝰ é eiſ etiã ſi
ſint palitici · ne tereeãt voletes militare deo
e ð cle · egro · cũ pcuſſio · et · c · penb. et vl. Et

ſi eecleſia ſafficẽ nõ poſſit dtriq; ille q̃ ſeruit
eccie redditus hebit. It ep̃s ĩfirmo ꝓuidebit
di. lxxxij. G. j· et· c· j·· hec bn.in.c. ð rectoeibꝰ
Idem eſt ſi ſit factuſ impotess nõ ex culpa ſua
vt patet iĩbide· c. ij. SGecus eſt ſi ex culpa ſua.
ſzm hoc intelligit illò ex de eta. c.j. et ex de
elec.cu in cuctis. . hec ſane. S abbas remo
uer ſi ſit mutil is ·xvnj .q.ij.ſiqs abbas.Ele⸗
rieus vᷣo ſi lemter paterec' vł haberet qrtanã
et circa ꝗꝓpeia negocia intetus eſſet nõ peipet
niſi ſeruiret· Supdicta ergo intelligunt' & m
firmtate vera et graui nõ defectiua vt ꝓba
ex de re iudi · quentuũ·hec hoſt. ¶Zꝛ ad quez
ꝓanet dare coadintoꝛes epis. æ ad ſoluù pa
pã:qe hoc ẽ de maioeibꝰ cauſis.pᷣt ii ep̃ᷣs ſe⸗
mo vel infirmitate ꝓppetua impeditꝰ de vↄſen
ſu ſui capituli vel maioeis ptis ſibi antoeita⸗
te apł ica vnũ vel duos coadintoees aſſumere
Ecſi demes ſit hoc faciet capłm vł due ptes
eiꝰ. Si vo epus ↄtradicit capłm nichil imno⸗
uabit · ſz oditõez ep̃i et eceleſie ſue pape ꝙ;ci⸗
to poterit intimabit· St ide faciet etiã qñ epᷣs
demens erit· Coadiutoees aũt pᷣdicti modera
ratos ſũpeus de ꝓuentibꝰ eozundè epoꝝ ha
bebũt. Ib alienatõe tñ qualibet bonoꝝ vel
eccleſiaꝝ ipoꝝ abſtinebut. Reddet ant pla⸗
tis eiſoe ſi fuerint ſane metis ac capłis earun
dẽ ſen etia ſacceſſoeibꝰ ſi antea nõ fecerit ple
nariã rõem. li. vj. ð cleri·egro.paſtozꝛab. de
dicendu eſt in caſu ſibi ð ſuperioꝛibꝰ epis vt
patet ibidẽe. Et qð dicit de alienatõe intelligi
tur de alienatõe immobiliũ vel mobiliu pcio
