pceõem remiſſioms pctõꝝ p miam dei. Biho.
1 Ftrum indulgetie valeant religioſis · ꝙ
ſic· omibus em valet dũ ſunt ĩ caritate ec ſzuet
ea que ꝓ indulgentijs indicũ. nõ em̃ religio
ſi ſunt minꝰ adiunabiles meritis alion ꝙ ſe⸗
culares-St licet nõ habeant ꝓpein nec ꝓ vo⸗
luntate poſſint exire clauſtrũ ad viſitanda lo⸗
ca lancta.ſanpioe tñ poteſt eis dare licentiã dã
di aliqᷓd et viſtandi loca ſancta. ꝗ Mota tam
ter indulgetias diſſolui nõ debz obſeruã
tia regularis· qe religioſi magis merent' reli⸗
gione ſeruando quo ad pᷣmium vite eteme
indul gẽtias exquireèdo licet minns quo adò di
miſſione pene qð eſt minꝰ bonu⸗Hec iten per
indulgentias dimittunt' pene inincte in capi
tulo.qꝛ ibi agit᷑ quaſi foꝝ iundiciale magiſ ꝙ;
pniale- vnde nõ ſacerdotes qñz caphm tenene
ſed abſolu a pena inicta vel debita p pee
cato in fozo pniali. hec tho ohne ec nota
qꝛ ſcdᷣm bn:ex illo capł o·ex de pe. et re. ꝙ ãt.
colligi ꝙ qui pnĩiam iniungit ſi ſibi videcĩ⸗
ponit et ocedit vt eum ꝓ huiõi remiſſiones in
toto redimat vel in pre · qd ſi fecerit vt dicitur

ibi remiſſones ille valent ad relaxatione iniãů

cte pnie:ſi vero hoc nõ oceſſerit non valẽet ad

relaxatõz pnĩe iniucte quo ad ecciam valent
tame qno ad deum ad minoẽ peccati penã ſiẽ

alia bona. huiꝰ ſnie fuit alanus hec bn. Hoc

idem vult hoſt · et wilh. durandi. e. tie m re⸗

poz. Vta qnʒz poſſit indulgętia dari ei q̃ nõ

facit illud ꝓ quo indulgęetia dat. HX ꝓ nõ qe
non exñte oditione non ↄſequitur ludò quod
ſub oditione datur. Nec obſtat ꝙ ei qui nõ p̃t
opari volũtas ꝓ facto reputat' qꝛ hoc mtelli
git quo ad p̃miuʒ eſſentiale nõ quo ad aliqua
pmia accidental ia cuiꝰmodi eſt dimiſſio pene
vel aliqd ſimnle: valet etiam eis tam nobiie ꝓ

poſitum ad augmentũ caritatis et p oſequens
Otritionis et ita ad remſſionẽ pene· hec tho⸗
Vtn. vnꝰ ꝓ alio poſſit indulgétiam accipe
RÆ opus ꝓpeiũ poteſt quis applicare per inte

ttone cmcunq; voluerit · Et 10 eοpPotelt PH que

„

xij· q· ij. in pᷣſenti ſeculoet·xxv· di. qualis Nk

Jy No

cunqʒ vult ſatiſ facere.ſed indul gẽtia non po
teſt applicari alicmi niſi ax intentõne dantis
indulgentiam ideo cum ipe applicet ad facie
tem vel dantem hoc vel ilud ille qui hoc fa⸗
cit non p̃t ad alium hanc intentõzʒ tranſ feree.
BGi tame fieret indulgetia ſic ille qui faciet vł

quo ſiet hoc.totã indulgentiã habeat tunc

valeret ei ꝓ quo fieret· Hec tñ ille qͥ faceret·
hoc opus daret alteni indul getiam· ſed potiuſ
dans indulgentiam ſub tali foema. hec tho
Vt indul geneia ꝓſit facienti · &ο vincentiꝰ
dixit cni ecẽ ↄſentit vilh̊.ĩ ſpe·qꝙ ñ ꝙᷓtumcũqz
faciat illud ꝓ quo indul gẽtia dat'. C. ne quiſ
in cauſa ſua.l.j.C.de ſoluc.inquiſitio.Detruſ
vero in.mij.dicit ꝙ p̃latus nõ pᷣt peincipaliter
indulgentlã ſibi dare. ſʒ indul getia data alijs
ipᷣe etiã ſub eadẽ fozma poteſt vti:· et cõuenit
cum petro tho· Vti valere poſſit exñtibus
in purgatoeio.H& ſiẽ ex p̃ᷣdictis habet relaxa
tio ſiue indulgentie colło auo dicit ſcʒ theſau
ri eccie ↄuicatione:et cũ hoc quandã iudicia
lem abſolutõʒz ſiẽ etiã expeeſſe colligit. ex de
pe· et re:ꝙ aũt ↄſuluiſti ·qe igi' theſaurꝰ eccle
ſie eſt m ſumi pontificis ptãte · et illi qui ſunt
i purgatoeio rõne caritatis ſunt ydonei reci
pere beneficia ſpualia:ideo papa poteſt eis ↄ
municare bona ecełie cqtum aũt ad auctem iu
dicãdi cum ipᷣi iam exiuerint foꝝ eccie et iudi
cin videt eis fieri nõ poſſit abſolutio niſi p
modũu depcatõis· et ita ꝓpeie loquẽdo non fit
eis relaxatio:hec bon.q MHec obſtat ꝙ eccłia
ſoluit et ligat poſt mortke, de ſen. ex a nobiſ
ſco qe ibi fit abſoło ad dſolatõem viuoꝝ ·Ee
abſoluit' moetuꝰ.i.anteꝙ; moęeeret abſolutus
fuiſſe ꝑ Otritõz mõſtrat.ligatio vero ſiue con
demnatio fit ad ↄfuſionẽ viuoni ligatus ſi⸗
ue Oodemnatus dum vineret fuiſſe monſtratur
ſed in veritate quo ad ipᷣos nibil opatur:ar

ibi fit abſolutio tim quo ad vinculũ et iudiciũ
eccĩe militantis.i: declaratõz quandã anteq;
declaratõz cum ſit moetuꝰ poſt excõicatõeʒ ni
ſi oſtet enm fuiſſe abſolutũ nõ eſt ꝓ eo oeanoe
nec ei ↄuᷣicãdũ cũ deſideres:abſoluit ergo ec⸗
cleſia talem poſt moꝛtem non quo ad effectus⸗
ſed declarat ꝙ nõ obſtante vinculo excõicatõꝗ
nis omes ꝓ tali libere oeent- vel condemnac
moꝛtuum.ideclarat ꝙ eo nõ eſt oꝛandũ.qð
tn iudiciũ non ſemp eſt certũ· ſ ſepe fallit ee
fallic. vt dicit' ex ð ſen. excõ:a nobis:ij. ec
motuos ſed tm̃ viuos ſtringit qm ſubſunt ec⸗
cleſie militanti ·hec hoſt. & tñ large dicat' re
laxatio cuiꝰcunqʒ auxilij impenſio et bonoꝝ
eccĩe dmuĩcatio ſic p̃ᷣt eis fieri relaxatõ. ſed h
non tenet modũ udicij ſed potius ſuffragij.
Mꝛeterea relaxatio etiã ꝗpeie dicta dicit vlte⸗
rius aliquã ↄmutatione in penã aliquã volun
tarie et deuote aſſumptã &t hoc patz in omibꝰ
indulgentijs· hoc aut eſſe nõ p̃t quo ad eos q̃ᷓ
ſunt in purgatoꝛio:qe ſunt extra ſtatuʒ illũ in
quo poſſit eis ꝓſuaderi volũtaria et duota aii
cuiꝰ pene aſſumptio:hec bon· Vñ exntibus in
purgatoeio nõ ꝓſunt indul gente directe. tñ
poſſunt eis ꝓdeſſe inꝙtum exntes in hac vita

ꝓ eis faciunt q ↄtinetur in foema. quicunqʒ;
fecerit hoc vel illud ꝓ ſe vel ꝓ aliquo m pur
gatoeio exñte damus tot dies indulgentie ſʒ
ſic adhuc nõ ꝙ ſunt eis niſi ꝓ modũ ſuffragij
nõ ꝓ modũ auctis quã p̃ᷣlatus habeat ſup eos
St ad hoc eẽ vt ſic valeant eis coopa foema
dul gentie p̃dicta qe alias nõ poſſet hom fru
ctam ſue indulgentie in alium tranſ feree quia
non eſt eius applicare ad aliquã intentionem
eccbie ꝓ quã coicant᷑ merita eccłie ex quibus
valent indul gentie·hec rich;.et cõcoedãt cum
eo pe·tho.rap.et inno.ex·e.q; aũt.¶ Sʒ ſi pa
pa poteſt eos qui ſunt in purgatoeio abſolue⸗
re ſaltè ꝓꝑ modu ſuffragij. quare ergo nõ abſol
uit eos omes ſolo verbo cu talibꝰo ſit maxime
ↄpatiendũ · P ſi deus p ſeipᷣm ſic miſeret vt
ſemꝑ velit timeri iuſti ccam multofoetius ſimi⸗
liter dei miiſter facere debet · Vnde diſpen⸗
ſatio hbonoꝝ eccleſie diſcrete et cum modera⸗
mine eſt facienda &t niſi ita fiat deus nõ acce
ptat· et hbona ſpiritualia non poſſunt diſſipari
nec ↄtra dei acceptatõzʒ diſtribui. licʒ bona tẽ
poꝛalia non tm̃ poſſint diſpenſari ſed etiam de
facto diſſipari ꝙᷓuis ius dumũ dictat eſſe ali
ter faciendũ · hec bon· et ↄuenit cum eo tho.
Si quis aũt ↄtendat papam habere iudiciariã
poteſtatem ſup eos qui ſunt in purgatoeio nõ
eſt multum im ꝓbe reſiſtendũ dum tñ hoc ra⸗
tio dictet vel aucẽtas manifeſta- quidquid em̃
loquantur diſputantes vel etiam pᷣdicantes B
eſt ſana fide tenendũ ꝙ dñs ↄtulit vicario ſuo
plenituòmem ptãtis et tantam vtiqz ptãtem
quanta dari debebat puro homĩ·et hoc ad e⸗
diłicationẽ coæpis ſui ſcʒ eccleſie. Vnde ſuper
hoc non iudicare ſed deo gratias płimas de⸗
bemus agere. Pec bpoon.
De vnctione extrema ti·xlj.
— .Y exeremnd .
NEnſequéter oſiderandũ eſt de ſacr̃o ex
C treme vnctionis-St peimo de eins ſig⸗
teone et vnitate ſcdo de eius inſtitutõe
tercio de materia. q̃rto de fozꝛma.quiĩto de effi
cacia et neceſſitate·ſexto de miniſtro. ſeptimo
de eo cui ↄferei debet et in qua pte.octauo ð
iteratione · Circa peimũ querũt⸗ pba ſcz vtꝛ
extrema vnctio ſit ſacramentũ.· & ꝙ ſic quia
Ptingit ad curationẽ moebi peccati. vt patet
jac· v. que eſt effectus peincipaliter intentns
in admiſtratõne ſacramentoꝛ; Quid é ſignũ
et quiò res · ſignum tm eſt vnctio exterio⸗
res tantũ eſt venialis peccati curatio łet poſt⸗
ea dicetur · Bes vero et ſignum eſt deuotio vk
deuotionis ĩ aĩa exeitatõ ſeu ſpualis alacritaſ
mentis que eſt quedã ſpũalis vnctio⸗ Vtruʒ
ſit vnum acramentum. S ꝙ ſic a perfectio⸗
ne vnius finis vt habitũ eſt ſupea vbi agit᷑ de

ſacrametis in ↄũni:¶ ¶ Quid fiet ſi p̃ſbiter in⸗

ungens deficiat poſt peimã vnctionẽ.· è ali⸗

us pᷣ biter ei ſuccedat qᷓ vnctõnes que reſtant
faciat et no reincipiet· qe vnctio in eadem pte
iterata tin valz ac ſi bis oſecraret' eads Hoſtia
96 nullo mo eſt faci enoũ.et etiã quelibet vn⸗

ctio ſpecialem foꝛmã habʒ ſiẽ aſpicieti oedina

rium patʒ, Qõueniũt tñ generaliter in remiſſio
ne peccati· Hec tñ miſtroꝝ płitas tollit vnita

tem ſacramẽti huiꝰ quia inſtrumẽtalier tantũ
opantur ſicnt nec mutatio malleoꝛz tollit vni
tatem opationis fabei- “D
gquit videre de ſcðo ſcz de inſtitutõe ꝰ
ſacramet⸗-Circa q nota illò q dictũ ẽ
upea de inſtõe ſacr̃oꝝ in oni.Et ſeðz opi· ibi
ſcdᷣo poſitam poſſet dici ꝙ h ſacẽm fnit a xpᷣo
inſti tutũ ſcʒ qñ diſcipłi eius ab ip̃ᷣo miſſ ad p̃⸗
dicandũ oleo vngebãt infirmos et curabar
nec dubin eſt quin farerept m ad mandatuz
eius Euit etiã a ſpũ ſancto imnſpiratũ·a cetu a
poſtoloꝝ iſmuatu et a jacobo ꝓmb gatũ ja/v·

Squic videre de tercio ſeʒ de materia hꝰ
ſacramęeti ſt aũt materia Huiꝰ ſacrameti
oleũ oliue ab epo ↄſecratũ vt dicit magr ſen·
nij· li·di·xxiij · Materia em̃ ſacrameti coereſpõ
deri dehet eius effectui peincipali.effectꝰ ãt

peincipalis huiꝰ ſacramti eſt pctõn venialmã

curatõ ĩmediate ĩtroduces niñ ſit aliud qð ob
ſtet ad ſupemimnente ſanitatẽ vite eterne. Fd
cuiꝰ ingreſſum ſufficit ↄſcia pura· Et qe oleuz
multum valet ad curatõz plage et maxime ole
um de oliuis in quo pfectiꝰ mueniũtur peie
tates olei ꝙᷓ in alio oleo:.deo matena hꝰ ſac⸗

menti eſt oleum de olnns· Scdo qe balſamum

repᷣſentat bonã famam.jdeo oleũ eſt mytũ cũ
balſamo ad ſignandũ ꝙ ad ingrediendũ vite
eterne ſanitate nõ ſufficeret ſine fama puritaſ
Oſcie et nito⸗ qui ꝓꝑ oleum deſigna. ex ð ſacra

vnctione! c· j. Ed ſignandũ vero illius ſanita
tis ſupeminetiã debz eſſe ↄſecratũ pꝑ ſacerdo⸗
tem ſupeminẽetis dignitatis ſcʒ ꝓ epm.

Squit videre de q̃rto ſcʒ de fozma huius
ſacr̃i. Circa qð ſciendũ ꝙ duplex inueni
oma huiꝰ ſacri.vna expemit actũ et intetõzʒ
miſtri et hec ẽ ꝓpꝑ modũ indicatm̃ · et habet in
aliquibus eccijs nõ tñ in romana qᷓ ſemꝑ vitat
ea que pñt eſſe occaſio deuiandi.eſt eĩ illa fo⸗
ma talis. vngo hos ocłos oleo ſcetificato ĩ no
mie pa:et fi:ꝛc. Sed huiõr foema nõ eſt de ne⸗
ceſſicate ſed ti de ogruitate. Nec eſt ꝗꝓpeie fce⸗
ma Huiꝰ ſacri ſed eſt quedã diſpõ ad foemam

inetum intentio miſtri dirigit' ad actũ illum
p verba illa Eſt aũt alia foema q̃ expeimit oꝛa

tionẽ· It qe oꝛõ eſt ꝓ modũ depᷣcatiuũ.ideo ta
lis foema eſt dep̃catiua et è iſta.p ſtam ſctãm
vnctõem et piſſſimã ſuã miſericosdiã indulge⸗
at tibi dñs quidq d ꝓ viſum peccaſti ec. Et tan
gũt' ibi tria ſcʒ ſacramentũ itlud· cuz dicit p
iſtam ſctãm vnctionẽ·et ꝛlud qd oꝑpa in hoc
ſacr̃o ſceʒ dei mia:et effectus peincipalis ſeʒ re
miſſio peccàtoꝝ · t hec foema habet in omi⸗
bus eccijs et eſt de neceſſtate huiꝰ ſacramẽti
qð pꝑzʒ ex romane eccłie vſu que tm̃ verbis dep
catiuis vtit in colbone eccłie huiꝰ ſacrameti
tum etiã ex verbis jacobi qui in ꝓmul gatõne
inſtitutõnis hinꝰ ſacramẽti totã eius efficatiã
attribuit ozõni. t qe ibi nõ expeimit verbum
determinatũ ſed tm̃ oꝛatio fidei:iõ nõ opoætet
ꝙ ſit vnifoemitas in verbho oeõnis ſed tim ĩ ſen
ſu. hec bon. Vnde pᷣdicta fozma et ſi nõ ſie ſeri

pta exp̃ſſe.poſuit tamen eam beatus ſacobus

implicite ſiẽ et plura alia qᷓ non ſunt explicite

ſferipta in ſcriptura ſacra.Dicũt tñ aliqui ꝙſi
ſint alique eccieſie dtẽteſ fozma ĩdicatiua pie
credẽdũ eſt ꝙ modꝰ expeimedi ꝓ modũ impa
tiuũ determĩate vł indicatm nõ ſit de neceſſi⸗
tate hinꝰ ſacramẽti· Hec ric G· Sʒ qre foema

Huiꝰ ſacram̃ti expeimit pociꝰ ꝓꝑ moduz ceõis

ꝙ; foꝛme alion ſacramtoꝝ HX peincipatłis rõ
iitiꝰ eſt inſtitucõ Inſtitneõis vo rõ pᷣt dici fu⸗
ilſe ↄgruitas ex pte modi curãdi qui eſt ꝑ de
uocõneʒ et eleuacõz aĩe ad ſpiritualia ad quã
pcipue per ozacõnem excitat
gquit vddere de qnto· ſ.ð efficatia et ne
S ceſſitate Puiꝰ ſacri:Et circa hꝰ queruntur
plura ſcʒ ad qᷓd ẽ hoc ſaerm peicipaliter oedia

tuz H& eſt oedinatũ peincipaliter ↄtra me⸗

bu pctĩ.et hoc patet ex eo qð dicitꝰ in inſticu
cõne eiꝰ.jac.v.ſi in peccatis ſit dimittetur ei
et hoc etiã tãgit' in glo· SEt cũ nõ ſit cõtra oꝛi⸗
ginale nec moetale reſtat ꝙ ſit dtra pctm̃ vei⸗
ale et he tenet cõis opi · et ẽ opi:bon:et rich;.
¶Sʒ nota ꝙ de pctõ vemali ↄtigit loqꝗᷓ dupli

citer aut ꝓut qs eſt in ſtatu vie aut ꝓut eſt

egreſſu· peimo mõ moæbꝰ venialis eſt quaſ in
ſepabilis et qdã neceſſitate iterabił · ac ꝑ hꝰ
quodãmõ incurabilis- Et iõ nõ debuit contra
ipſum aliqᷓ medicina ſpecialiter et peincpali⸗
ter oedinari · ymo quodãmõ omĩia ſacram̃ta va
let ad eiꝰ ceuracõez m piꝰ et minꝰ.Scðo mõ
pᷣt curari ſme iteracõe · It ſic cũ aĩe poſſint tra
Here ſecũ talia cremabilia q̃ retrabeeet a glo⸗
ria. jnſtituit diuia miſericoedia remedin quo
aĩa curari poſſvoqntũ ad remiſſiẽs culpe et eẽ
partis pene et hoc eſt ſacramtũ vnctõis extre
me · Oodꝰ aut curãdi vemale petm̃ in ſacram
to ccerndet mõ infirmitatis veniale aut pec⸗
catũ guat aiam depeimẽdo deoeſum venoten
dat in deũ ꝑ denecõzʒ et amoæe ꝓ eo ꝙ eſt ibi
cõnerſio inoedinata ad bonũ ↄmutabile et P
eo ꝙ eſt mmor amoe dei ſicut dicit augꝰ.li.O
feſ.Et ideo cũ curacõ directe fiat ꝓ cõtrariuʒ
P id curat' qð aĩam aggrauatã ſurſuʒ ꝓꝑ deuo⸗
cõne eleuat t qm coepꝰ qð coærũpit aggra
uat aĩam cũ illud ſacram̃tu ſit ad eleuãdã aĩ⸗
mã ꝓ deuocõnẽ in qua recipit vigoze quedaz
a quo ſꝑ eſt delecõ venialiũ ſi ſit in aia et p
oↄſeques repᷣſſio moleſtiaꝝ coæpaliũ ſi expedt
1p̃i aie hic ẽ ꝙ illò ſacram̃tũ peincipaliter eſt
ad curacõnęe et allemacõz infirmitatis ſpuał
ſ.pcti venialis Et ꝓ accides eſt ad curacõʒ et
alleniacõz infirmitatis coꝛpalis qdammõ ro⸗
boꝛãdo aĩazʒ que regit eoepꝰ.hec bonñ Nũc ãt
effectũ ſecũdariũ caunſat ſemp et reſpectu cu⸗
iuſ libzʒ infirmitatis illò ſacramtũ ſi digne ſu⸗
ſcipiat qñ expedi effectuni peĩicipali ſzm rich;·

A obicit qe ad remſſioʒ vemaliũ ſufficit

la pñia mterioe quaz habere pñe infirmi ; 8
ſupfluit remediũ huiꝰ ſacram̃ti ſicut ꝓ ſaẽ
mentũ pñie ex vi ſacram̃ti fozꝛmat attrico pei
ug infozmis· ſic ex vi huuꝰ ſacram̃ti ↄfoztatur
mens ad Pabẽdã pniam ſufficientẽ deledi ve
nialia que qñqʒ; an huiꝰ ſacram̃ti ſuſcepeõz ẽ
tã debilis vt nõ ſufficiat plene remittere ea.
pꝓ huiꝰ etiã ſlacnam̃ti ſuſcepcõzʒ ꝑs pene ꝓ vei⸗
alibꝰ ðbite remtti ſi digne ſuſcipia: B; rich.

niale b cõtra reliquias penitecie⸗

Jer quã vᷣtutem Hhabet hoc ſacramẽtũ ſana⸗
recoepozale infirmitatem He vhi ſcienð ſe
cũdariꝰ effectꝰ huiꝰ ſaẽmeti nõ eſt euinſlibʒ
infirmtatis cozpał amocõ:eciã ſi hoc expedi
ret effectui peĩcipali.ſ alleuiacõ quã dupli⸗
citer cauſat. vnõ mõ ſupnaturaliter· alꝛo mõ
mediãte ope nature inqntũ:ſ. alacritas metis
interioe naturaliter ꝓ quãdã redũdãciã opera
tur ad coepiæmeliozem diſpoſicõnem vb ma⸗
le diſpoſicõis eiꝰ miti gaeõz· B rich· ¶ S cum
ibi fiant plures vnctõnes in ꝗᷓ vnctõne vſiſtit
effectꝰ eiꝰ P ꝙ qñ fumt actõs multe ad vnũ
effectu oedmatevltima eſt foemał reſpectu
ommũ pᷣaedẽeciũ et agit in vtute ean et ideo

in vltima vnctõne infudi gracia q p̃bet effe

neceſſariũ ad ſalutẽ & cum non dectc᷑ vt dictũ
eſt contra defectꝰ qbus ſpalis vita tollitur
ſeʒ cõtra oeiginale et moatale· ſed cõtra defe
ctus qui bꝰ homo ae Pursgatze ve⸗

ctũ ſacram̃ti · B tho Pen hoc ſacramęetũ ſit

icut tñ di
cit. iiij. ſen. di· xxiij. ſi ſacrm illð ex cõteptu
vel negligẽcia omittat? piculoſum eſt . Ho cñ
expone copulatiue ñ diſiunctiue · ñ eĩ quelibz
negligencia damnabilis eſt ſed ila que cx Oↄ
temptu ꝓeedevel cõtemptũ inducit· vnde 18
eſt de hoc ſacram̃to et euehariſtia. G boñ.
Equit᷑ videre de ſexto. ſ. ð̊ mĩiſtro houius
ſacramti-Circa qð ſcienò ꝙ oferee ho ſac

métum ouemt olis Pl biteris. vnñ dicic jac · v

inducat pᷣſ biteros et oeent ſuꝑ eum· et di ·xcv
pſ biteros illð Fees huiꝰ eſt· qꝛ cum hunꝰ ſa
eram̃ti materia ſit oleũ cõſecratum. non debet
admiſtrari nec contin gi niſi ab eo qui manus
habet olecratas et talis eſt pᷣſbiter · et ideo nõ
extendit ſe ad om̃s:nec etiã ad łos ep̃os · q⸗
eum hoc ſit ſacramẽtum piclitãciũ qᷣi nõ pnñt
adire peelatos ſed magis ecõuerſo opoæteret
multos decedere ſine hoc ſacamento ſi a ſotiſ
epiſc opis dari deb eret. ideo diſpoſuit ſpuᷣſſan
(tus ꝙ daret' a p̃ſbiteris eciam inferioeibus
poteſt etiam infirmus inungi a p̃ᷣſbitero p̃ſen
te vno clerico vel eciã a p̃ᷣſ bitero ſolo ex ð v.
ſig. queſinit: qdᷣ intellig bern ibid i nccitate

eincipal:s huiꝰ facraméti elt venialiũ remiſ

ſio non quecũq; ſed płena et pfecta de peoxi

mo introducens ad incoeruptibile ſanitatem
vite eterne que remiſſio de lege cõi ſanis non
poteſt ↄuenre· Et ideo hoc ſacramentum nut
li dari debet ſano nec etiã infirmo niſi ſic gra
uato ꝙ peobabile ſit ſibi moetem immmere de
peoximo. quia tamen defectꝰ nature ex ſenio
quaſi quedam infermitas eſt· ideo eciam ſeni⸗
bus ex ſolo defectu nature cõſtitutis m peri⸗
culo moætis hoc ſacramentum conferei debet
hec rich;̊. VYtrum hoc facrametum oferei de
beat furioſis et amentibus: & a effectũ hu
ius ſacrameti recipieduʒ plurimũ valet deuo
eio ſuſcipientis et perſonale meritum cõfere⸗
eium et generale meritũ tocins ecciteſie quodò
patet ex boc ꝙ fozma huiꝰ ſacramenti habet
per moòum depᷣcacõnis:et ideo dari nõ debz

quit videre de⸗ vij · ſ. cui Oferri debz HB
— . . *
acramentũ er in qua parte Pc et fectꝰ

„

illis qᷓ; n pñt recognoſcere et cũ denocõe reci
ere et pᷣcipue furioſis et amẽtibꝰ qᷓ poſſent a
quã ireeuereciã ꝓ aliquã iĩmũudiciã ſacro fa
cere mſi lucida interualla haberẽèt ĩ qbꝰ illð
recognoſcerent: et tũc eis ↄferei poſſ. G̊ tho·
zm ſco:aũt Oferei nõ debz ametibus niſi p̃ſu
mat' ꝓ volũtate p̃ᷣcedetez expᷣſſa eos illðò vel
le · ¶ c oferer debeat oĩbꝰ infirmis Hc ꝙ;
nõ debz ↄferei niſi infirmis nõ habẽubꝰ ob⸗
taculũ impediens ſacramti effectũ.et haben
ti bꝰ reerenciã et deuocõnẽ ad ſacram entuz
et Hñtibꝰ vl habere potetibꝰ de cõi lege pec
catũ veniale. t qe ĩ nõ pemitetibꝰ eſt obſtacu
lũ otra effectu ſacr̃i. &t ꝓſeueranter furioſis

nõ eſt deuocõ nec reuerẽcia ad ſacramtũ · At in

puulis nõ eſt vemale pctm nec etiã deuocõ a

ctnal is: ideo h ſacramentũ oferei nõ debz i⸗

pPenitentibꝰ.xcv.di.illud. Nec eciã pſeueran
ter furioſis Hec puulis- liquet g“ ex p̃dictia
ꝙœ hoc ſacrametũ debʒz dari ſolis infirms rõe
vtetibus et articulo moetis exiſtẽti bꝰ. qᷓ tria
tangit jac- ſtatu infirmitatis cuù dicit infirma
Piculi cũ dieit qͥ diſcretie.ſ. ĩcurabiliter ita
ꝙ dehicit vtus nature et auxiliũ medicine.di⸗
lerecõzʒ rõis cũ dicit mòucat pᷣ:et iteꝝ ſi ĩ pec
catis ſit re:ei · em tria ſunt tm adultoꝝ vte⸗

tium rõn e Se d ↄtra glo.ſup uilð jac.vlti.in

fermat qs ec. ĩfirmat' inqt quis in vobis men
te et coepe ſez vb fide ſjm hec em̃ videt ꝙ de
beat dari eciã infirmis ſpualiter H ꝙ ibi vk
tenet' diſictiue· nec coepis infirmitas exclu

dit ſ pᷣſuppoĩtur.̊ bon: Que ptes inungũ

tur H m nobis ſunt eadẽ peincipia agẽdi et
peccandi.qe peccatũ ↄſiſtit in actupeincipia
aũt agẽdi in nobis ſũt tria· peimũ eſt diri gẽs
ſ.vis cognitiua.ſcõm eſt impans.ſ.vis appe⸗
titiua:tereiũ eſt exeques. ſ.vis motiua. oĩs ãt
noſtra cognicõ oztuʒ hʒ a ſenſu. Et qe vbi eſt
in nobis peima oeigo pcti ibi z inungi. id0
inugunt qͥnqʒ loca ſenſuũſ.oculi ꝗpter viſũ
aureg ꝗꝓpter auditũ nares pter odoeatũ. og
rõe ligue ꝓPter guſtũ· et etiã ꝗpter loqlã. ſjm
ſco·ĩ Hͥ em duo ↄgruit lĩgua vt di ſcdᷣo ð aĩa
Nã?pter tactũ ꝗᷓ maxie vigz ĩ pulpis digito
rum. ꝗꝓpter aꝑpetitinã vo muùgun' a quibuſd
renes ſine luhi apter generatiuã. pedes aute

ꝓpter motiuã ꝗᷓ ſunt eiꝰ peincipaliꝰ des areiſ

q peincipiũ peimũ eſt vis co gnitiua.ido illa
vnctõ ab omibꝰ obſeruat' qi de neceſſitate qᷓ
fit ad qnqʒ ſenſus. Flie vo due nõ obſeruant
ab omĩbꝰ qe appetitiua et motiua ſunt ſicut ſe
cudaria pemcipia. q VYta mutilati ſmt inun⸗
gedi HE ꝙ ſic qᷓnto ꝗꝓpinquiꝰ p̃t fieri ad ptes
illas in quibꝰ vnctõ fieri debz qe licz ñ habe
ant menbea.hñt tam potenciã aie que mebeis
illis debet' ſaltex in radice et interiꝰ peccare
polſlit p ea q ptinẽt ad ptes illas licz ñ exteri
us. Ft licz etiam nucqỹ peccauerint p actum il

pꝝ meheoeum: peccare tñ poterunt ꝓ concu

E

Piſcenciam operandi per ea.
quit' videre octauo. ſ. iteracõne Huuiꝰ
Alacmeti. It circa he ſciendũ p he ſacrame
tu reſpicit ñ m infermãtem ſz etia infirmitatiſ
ſtatũ/quia nõ debet dari niſi infirmiſ qui ſecũ

duũ humanã eſtimacõz moeti ꝗ inquare viden
tur. Sut ãt quedã infirmtates ꝗqᷓ non ſunt diu

turne. vñ ſi in eis dat' hoc ſacmecũ tũc cũ hõ
ꝓuenit ad illũ ſtatũ ꝙ ſit in Piculo meætis nõ
recedit a ſtatu lo mũ infirmitate curata. et

ita nõ debz iten mungi: Beo ſi reciduet erit
infirmitas alia et tuc poterit iten inungi q⸗
dazʒ vo infirmitates ſunt duturne vt ethica.
pdeopoſis et hmmoi: et in talibꝰ nõ debz fien
munctõ niſi qñũ vident' ad piculũ moetis in⸗
ducere Etſi hõ illũ articulũ enadat eadð infir
mitate durãte et iten ad ſbem ſtatũ p illã in
firmitate reducat. Iten p̈t inungi. q quaſ &

alms ſtatus infirmitatis- licet nõ ſit infirmi⸗

tas alia ſimpliciter et i pᷣdictis ↄocoꝛdãt doc.

Et ſic eſt fimg huius libei quinti.

„ 2

Ke

EIn cipiuũt tituli libei ſexti·

De clericatu et tonſura. j.
De ſacramento cedims.ij.
Quis pt opinare-iijj. „
De collacõne o⸗dmum in⸗
De ſcrutimo oedinandi · v.
De jnnocencia oꝛdinandi.vj.
De monogamia vij⸗
He ſobeietate · vñ·
De penudencia· ix.· 2
De pudicicia· x·
e venatu·x· 2
De hoſpitalitate.xij·
De doctrina xiij.
De modeſtia xiiti ·
p oedinãdus nõ debet eſſe litigioſus.nõ eunpi
dus domui ſue bñ p̃poſitus · xv.
ꝙ debet eſſe nõ neophitus· xpj.
nõ debet eſſe ſolemter penitens xvij.
De curial ibꝰ.xviij·
De obligatis ad racõciniaxix.
De ſeruis non oedinãdis· xx.
De coepe viciatis · xxj·
De filijs p̃ᷣſbiteroeꝛum.xxij. 8

De adulto differente baptiſari vſqʒ ad egritu

dinem xxij ·
De pegrinis et ignotis· xxiiij·
De etate oedinandi.xxv.·

De impedmento ſexus xxvj.

De impedimento mfamie:xxvij.
De eccleſijs edifieandis et vniendis. xxviij.

De ↄſeccõne eccie et altariũ et cimiterijxxix·

De emũitate et alioꝛz ptinẽciũ ad eccias:xxx·
De ſepelturis · xxxr.·

De pꝛochijs-xxxij.
He pbendis et beneficijs · et quibus· ſ. ferei
debentxxxiij· —
De reſidencia clericoꝝ in eccleſijs ·xxxiiij ·
De decimis et peimmicijsxxxv.
De peculio clericonz xxxvj;

— .

De alienacõe et p̃cario reꝝ eccleſe· xxxvij ·

De dignitatibꝰ eccleſiaſticis in cõi·xxxviij⸗

De papatu·xxxix ·
De legatisxl.
De patriarchis. xlj.
De arc hiepiſcopis xlij·
De epiſcopis· xlij.
de dignitati bꝰ pallij · xlnij ·
e officio iudicis oꝛd marij·xlv ·
De vicarijs xlvj.
De regularibꝰ ſine religioſis· xl vij)]·
De pemilegijs et conſeruatoeibus peiuilegi⸗
oeumxtviij⸗ H
De interpᷣtacõne dubioꝝ· xlix ·

qꝙ; clerici vel monachi nõ immiſceant ſe ſecu⸗

laribus negocijs .l.·
e diſpenſacõne. Ij·.
De obediencia que debetr p̃latis· lij·
Ne cenſibꝰ.exactõibus ꝓcuracõmbus· et vi
ſitacõnibus: lnj·
De exceſſibus peelato· contra ſubditos er ecõ
nerſo⸗luij.
He ſymonia · lv.

4 Incipit liber ſextus de ſacramento oedinis
Et peimo de clericatu et tonſura·titulꝰ peimꝰ

Xpeditis p dei graciã his que

ptinent ad ſacrm penitencie et
vnctõms extreme. Coſequeter
oſiderãdũ eſt de ſacramto oedi
nis. St peio de qᷓbuſdã antece⸗

dentib? ad oedinez ſ. clericata
et tonſura.ſeòo de ip̃o oedĩe:tercõ ò dſequeti

bus oꝛdine. Circa peimũ peimo quer quomõ
aliqs fit clericꝰ.ſcòo q̃s poteſt ↄferee clerica

tum.tercõ qᷓre tales nommãt clerici: et vtru-
renuncient tpalibꝰ bonis:qrto vtn ep̃i tene

ant᷑ clericis ꝓuidere. qᷓnto qui clerici tenent
tonſurã poetare· ſexto qui clerici tenent offi⸗

cin dicere. Circa peimũ ſciendu ꝙ clericus

fit hoc mõ. ſ.ꝙ pᷣmiſſis quibuſdã orõnibꝰ epi

ſcopꝰ ipᷣe facit ei tõſurã cũ coꝛona po epᷣo e⸗

am inchoante et clerico poſtea ↄpleri iubete
Du aũt tondet eũ epiſcopꝰ dicit in ꝓſona eiꝰ
domnꝰ pars heredi. m. et cali: m tu es qui
reſti · heredi · m. mihi · Deinde dicit ep̃s qſdazʒ

oꝛõnes et benedictiones. hoc patet in oedia⸗

rio. et di · xxiij/ pſalmiſta: M
Ne ſcom ſciendũ ꝙ ↄferee p̃t clericatu⸗
2

ſiue pſalmiſtatũ que duo ꝓ eodem aceipi
un' eps vt detm̃ eſt ſupᷣ illis qui ſunt ð ſua dy
ocen. Xbhas eciã mona chis ſuis et alijs ple
no iure ſibi ſubiectis in monaſterio ſuo ↄfer⸗
re pᷣt clericatũ et ęciã hoſtiariatũ et lccõeatum
lxxj.di.c·i.et.ij.·Dic tñ jnno· e ð̊ ſup · ne · p·
ſup peimũ.c.ꝙ abbas exoeciſtatũ et acolita⸗
tum oferre nõ p̃t mſi habeat ex milegio. B
nno. Flijs aũt in alio loco ↄferee ñ debz · ar ·
lix. di C. R tñ cõferat caracterem ↄfert· Ec
hoc eſt mntelligenð de abbate qui eſt p̃ſ biter
et cui ep̃s impoſuit manũ hm moꝛem pficien⸗
donꝝ abbatũ · vt dicic' ꝛbide · B hoſt · et roðᷣ ?
idem pt electꝰ in abbateè ſi ep̃s differat bñdi
cere eũ vt dicit bern. ex de eta:ſi ↄtingat· ar·
ex de ſup. ne · p·ſtatuimꝰ.t ↄfert abbas ele⸗
ricatũ qñ facit tõſurã eũ coꝛona laicis ouerſiſ
ex de eta.cũ cõtingat in tex·et glo · Sm glo·
tñ.·lxix · di · c. i abbas inuitatꝰ pᷣt eciã alterius
monaſterij monachos oedĩare · ĩix· q: j. ludim·
nuquid oferee p̃t ip̃e pᷣſbiter ray.· et
got · dixert ꝙ ſic · ¶. . biter qui habet curã ec⸗
cleſie ñ aliꝰ maxime ſi ſit archiſbiter vk ple
bans ſie intelligũt illð·xxnij· di · p̃ſbiter. et ·
pſalmiſta· vbi dicit ꝙ pſalmiſta ſuſcipe p̃t of

ficiũ cantãdi ſola iuſſone pᷣſbiteri· vn expo⸗

nunt officiũ · i. officij oꝛdinem uiꝰ etiã ſen
tancie fuiſſe viden jnno· et wilh·. dicetes ꝙ p
ſ[biter ſimplex hũc oedinẽ ↄferee pᷣ̃t in die do
mmico vel alio feſto· &t ꝙ in campania p̃ſbi
teri ſimplices et maxime archip̃ſ biteri ↄferũt
oedinem · Flij dicũt q; nõ. Vnde intelligunt p
dictũ. c. non de oedinis collacõne ſed de de⸗
dinis collati execucõne· vnde exponunt of⸗
ficiũ.i.officij execucõzʒ Hon ſentecia ſm ho
ſti · appeobat' ex oꝛdine ſcripture libei põtifi⸗
calis jn quo peimo ponit' oedo ad clericũ fa
ciendum. Doſtea ponitur dictum. c. pſalmi⸗
ſta de vbo ad verbũ qi dicat oſtedimꝰ ſub qᷓ
foezma tõſura det ab eßo Et exquo eſt ſic tõſu
ratꝰ pſalmilla.1.cãtoz poſtꝙ; ab archidpaco⸗
no fuerit ſtructꝰ poteſt officiũ cantãdi ſuſci⸗
rPe ſme cõſciencia ep̃i ſola iſſione pᷣſbiteri pᷣ⸗
hitero dicete ſibi:vide vt qð oee cãtaſ.coede
credaſ.et quod coede credis opibꝰ appeobeſ
qꝗ· d. hec ſunt vba quibꝰ dictis habʒz officij ex
ecucõnẽ: Nã p hec vba nõ recipit oedmez qò
tamẽ ſequeret ſm gof. Item dicit er de eta.
cũ cõntingat ꝙ nõ lcet abbati etiaz p̃ſbitero
hũc oꝛdine ↄferee niſi receperit ab epo manꝰ
impoſicõz· ergo nõ licet p̃ᷣſbitero ſimplici.⸗
liq vero dicut ꝙ ſupeadicta capitula en K.
*ſzm ↄſuetudine aliqrum eccleſiarũ imn quibꝰ
vel de cõſuetudĩe quã papa ſcit et tolerat. vel
ex delegacõe pape ſimplices pſbiteri confe⸗
runt oedinem iſtum.
Arca terciũ ſciendũ: ꝙ hmoi pſone hñtes
tõſurã cu cozona vocan' clerici qe vt diẽ
yſi.vn:ethio:c.xin: cbicos hoĩc appellatos eë
crediꝰ.qe mathias electꝰ e ſoete que p apłos
legimꝰ oeòmatu cleros em grece laune ſoes

vł hereditas dicit'. Inde go dcti ſunt clerici .
qe de ſoete ſunt dni vl qe dni ꝓptem hnt ·q Sʒ

nũquid in ſuſcepeõe coone renũciat s trali⸗
bꝰ hbonis & ᷑ᷣnunciare tpalibus boms in eo

qui eccleſie deſeruit·ſiue ĩ eo qui clericꝰ fit eᷣ
pfectõis nõ neceſſitatis· vñ et hoc fuit in ec⸗
cleſia peimi tiua ꝙ nibil aliqs ꝗꝓpeiũ habebat
nec ſuu eſſe dicebat · Et adhuc hodie in pfecti
one religiõis ꝓp dei Sgraciã muenit'. ꝓd hoc

tñ clericꝰ nec ure humano nec diuino ↄpel⸗

li. & bono t et equo mĩiꝰ debẽét inſudare ſo⸗
licitudini tpaliũ clerici ꝙᷓ layci.racõ eſt. tum
qe ueros ñ expectãat ſicut layci.tũ qe magis
debẽt eſſe intenti ſpualibꝰ et ſolicitudo tpal
ſpiritualem excludit. Et iõ doctoees aliqñ lo
quũt q̃i clerici debeãt omibꝰ tpalibꝰ cedere

et oĩa dimittere · ſʒ hoc nõ intelligit quo ad .

pPoſſeſſõʒ ſed pociꝰ quo adð affectõne. Nec ec
inducit ſibi nonã obligacõʒzʒ ſuꝑ alios ex de⸗
bito ſed de bono et equo. Vnde dicit ↄſilium

agathᷣ. xij . q · i. ep̃i de rebꝰ ꝗꝓpeijs vel acq̃ſitis

vel qcquio habent de eio ſuis heredibꝰ ſi
voluerint derelinquãt · Ex quo patet ꝙ nõ tm̃

illi clerici q n hnt niſi tõſurã ſa etiã epi licite

pñt ꝗꝓpeiun habere · Fugꝰ vo ſentit ꝙ nullꝰ ele

ricꝰ debz habese ꝓpeiũ. vt patet.l.di.de cõi

vita clericoꝝ et habe.xij.q:i.volo.poſtea tñ

mutauit ocilin. Vnde dicit in quodã ſzmone
et habe in dicta queſtiõe:cce ego ſu qͥ ſtatu

erã nullũ oedinare clericũ niſi qᷓ vellet mecũ
manere vt ſi vellet a ꝓpoſito recedere certe il
li clericatũ tollerẽ. Scce in ↄſpectu dei et no
ſtro ↄciliũ muto q̃ voluũt habere ꝗꝓpᷣũ quibꝰ ñ

ſuffic deꝰ et eccia maneãt vbi volut .ñ ilb au

fero clericatũ. gZi obicit' illud hiero· ad ne⸗
pocianũ·qᷓ deũ poſſidet et cũ ꝓpha dicit dñs
ꝓs hereda· m. nihil eỹ deü habere p̃t. cũ g q̃⸗

lipz clericꝰ cũ tõſurat Gᷓ dieat.ergo.æc. Hice

dũ ꝙ ho nõ dicit q ius dimittat. ſed qe Oogru
it ꝙ affectũ rel inquat vł pᷣt dici ; habere ex
dñm dicit qñ poſſeſſio dño peeponit non qnñ
ſupponit.hec boñ. et pe.

WIIrea ꝗrtũ ſciẽdum ꝙ clericꝰ aut eſt ꝓmo⸗

tus ad oedines ſacros aut non. ſi ſic. aut
habz aliũde vñ ſufficieter poſſit vmere ad ne

ceſſitate nature et dignitate ſtatꝰ vł pſone et
ſic p̃latꝰ nõ tene' ei ꝓuidere.i q·ij ·paſtoe ec

cleſie:et er ð pbeł.eps ſi.et.c.tuis Et licʒ nẽo
teneat' ſuis ſtipedijs miitare qe tamẽ ip̃e vo⸗
luit ꝓmoueri rõne oedimis deſeruire tenetur

eccleſie.nec tenet᷑ ſibi p̃latꝰ ꝓuidere cum nõ

poſſit indigeciã allegare. Gut nõ hʒ et tũc te
nec ei ꝓuide cedinatoe vbł eiꝰ ſucceſſoe. e de
pᷣben· cũ ſzm apoſtolũ.et.c.ep̃s.et.c.non lice
at: Hacõ eè qe eſt obligatꝰ eccleſie nec ad actꝰ
ſeculi valet redire.ſi aũt nõ ſit Pmotus ad ſa
eros· Gut deſeruit eccie. nec habz vn ſuſtetet

et tuc ei tenet qdiu deſeruit . Fut nõ deſeruit

et tuc n tenet ei plꝰ ꝙᷓ; alteri paupi niſi ex ho
neſtate. Iura vero que loquũt' de hac materia
Pdicto mõ ſunt mtelligeda. H rich.et pe. Gʒm
auũt bern. e. de pᷣbe. nõ liceat· Eps ita tenetur

Puidere oſtitutis in minoæibꝰ ſicut ↄſtitutis

in manoeibꝰ ſi nõ hñt vnde viuere poſſmt cum

dicat' in. d.c. indiſtincte· nõ faciat clericos-
ar:er.de fił:gſbi. ꝗꝓpoſuit·appłacõe em̃ cleri
coꝝ om̃s maioꝝ et mion cedinn cotinentur
xj. q:i.de ꝓſona: Eccleſia tam romana noõ cõ
ſueuit cogere ep̃os niſi ꝓhis q̃ᷓ ſunt in ſacris
ex de pᷣben. cũ hm apoſtolũ · hec bern · Scðm
vero hoſt.nõ tenet ꝓuidere ↄſtitutis in mio
ribꝰ. Et ĩtelligit qd dicit im.c.nõ liceat non
faciat clericos de clericis in ſacris.de hoc vi
de infra in.q:quid ſi p̃latns:⁊c. Sʒ q̃re ſucceſ⸗
ſor tenet ꝓumere cũ ſucceſſoeꝛ non ↄuematur
ex delicto defucti · C. ne ex delicto defũcti ·
vna ne in oppeobeiũ cleri medicare coga
e de cle · oiu .· johes.in fi · Yel dicẽdũ ꝙ non
tam ſucceſſoe qꝙ; eccia punit᷑ que nõ reſtitit in
tali ꝓmocõne epᷣo· ep̃s em̃ nõ oedinat ſme cõ

ſilio eccie· xxiiij· di ·˖ c· penb. vñ punitẽ ſi ei de⸗

linqueti nõ reſiſtat.ij.q:vij:qᷓpeopter · Et hoc
ĩtellige ſi ẽs examĩauitſi aut alij examĩaue
rint ipi tenebut.liij.q.ſi ſeruꝰ. ar ex de pᷣbe.
cũ ſzm apbmibi nullo pᷣſentãte G̊ bern.ibidez
Dicũut tñ quidã · vt innoc· et hoſ. e de pᷣbeᷣ · cũ
ſm apłm ꝙ ſi epᷣs qui examĩauit ꝑ ſe ãteꝙ; ꝓ⸗
nidiſſet deponerer vk ep̃atui reſignaret et de
ſuo primonio haberet vnde ꝓuidere poſſet ip
ſemet nõ eiꝰ ſucceſſo?ꝛ ꝓuidere ſibi deberet·
ar· e de pben· de multa · . etſi vltra ſex men
ſes· Si aut examĩauit ꝑ aliũ dic vt infra titu.
xnj.q:quid ſi archip̃ᷣſbiter· 4
Irca qntũ queruntur plura·ſ. vta clerici
nõ bnficiati nec in ſacris ↄſtituti teneãt
poꝛtare tõſurã H clerici tales aut publice ex
ercent repugnãcia ſtatii clericali aut nõſi ſic
licet talia exercedo peccet ñ poꝛtãdo tam̃ tõ⸗
ſurã nõ peccãt.ymo magis eã poztãdo pecca⸗
rent· Et tales ſi admoĩti ab eo ad quẽ ſpectat
emendare ſe ↄtemſerint peiuilegij clericalis
fiãt exostes. ex de ſen·ex.cõtingit· Si vero nõ
exercent talia peccãt nõ faciedo ſibi tõſurã fi
eri · Et ad eã poztãdã pñt et debẽt cogi · Et ſic
debet intelligi illò.di.xxiij· et ex ð vi:et ho.
cle.ſiquis· G̊ rich;. Sm aũut rich.clericꝰ hbñn’s
peimã tõſurã nõ pᷣt eaz deſerere ſme pctõ moe⸗
tali ſed hoc e verũ zm wilh. naſon. niſi cã ra
cõnabilis ad hoc moueat. Vnde ſi ex ſola libi
dine laicãdi eã deſerat ſm euz moetaliter pec

cat.è Vta erici vxoeati nõ tamen bigam te

neant' poetare tõſurã & clerici tales aut vtũ
tur peinilegio cleri cali aut nõ.ſi ſic tenent eã
poꝛtare · ex · de vi · et ho. cle:clericꝰ ſi tõſuraʒ
Zi nõ aut hoc eſt vt declinet eccleſiaſticũ iu⸗
diciũ qð ꝓpter ſuũ delictũ timet credentes fa
ciliꝰ euadere a curia laicali· JFut hoc eſt quia
volũt ad actꝰ laicales penitꝰ ſe trãſ feree et
mili tes fieri vel alia ſecularia opari.peĩo mõ
cogi pñt et debẽet vt tõſuram ferant et iudici⸗
um eccleſie ſubeant. ſecundo mõ credo ꝙ; co⸗
gi nõ debent · Et ſic mtelligi debet ex de cleri
cis diu · johes. et.c. ex pte· et.c. vt ↄſultacõni
hec rih̊. Pecũdum aute aliqnuos illud.c.cleri
cis: vbi dicit' ꝙ clericꝰ ↄiugatns debet feree
tonſuram.Intelligic ſi pcipit beneficium ec⸗
cleſiaſti eũ et habeat ſpem redeũdi ad eccleſi

am etſi ſme ſcandalo vxoe is feere poteſt ip̃aʒ

4

e ð viet ho·cle· jc Ges· Intelligcèñ inſi ꝓ ꝙ
nulli licz oferee clericalẽ tõſurã diugate niſi
vol eti religionẽ ingredi.ł ad ſacros cedines
ꝓmoueri m ꝙ elt in ſactis canonibꝰ diffini⸗
ta· Et qui Otra hoc facit eſt ſuſpenſus a colla⸗
cõe eiuſde pãnma li. vj. ð tpe oedinã. nullꝰ.
Vrn bigami teneãt nõ poetare tõſurã H ele
rici bigami aut ſunt ſecł ares et ſic nõ tenent
poetare/qe omi peiuilegio clericali caret di.
lxxxv.quiſquis · ymo ꝓhibent ſub anathe ma
te eã deferee ex de bigamis altricacõis. et e
minacõ nõ ſnĩa:vñ otrariũ facies nõ eſt excõ
municatꝰ. vt dicit ibidẽ in glo.gar. Et intel⸗
ligit illa decretał de his q̃ ſic in mioeibꝰ o⸗
dibus otraxerũt. ſecꝰ ẽ ſi in ſacns· ex de biga
mis nup.· et. c·ſi nobis · Em jo.an. Rut religio
ſi et ſic credo ꝙ cuilibzʒ licz eã deferee⸗et ꝓhi
