SZʒʒ qe di ·xcvj.c·.j. ðe ꝙ de rebꝰ eccłiaſticiſ ñ
leg laycis aliqñ diſponedi attributa facul
tas Ideo põt aliter dici ſim glo·ibide. ꝙ illa
verba dicti.c· liceat cardinalibꝰ et alijs cle
ricis timetibuſ deuᷣet laycis.mmuaſoꝛe ſedis

apbice. anathematizare er hũano auxilio ab
aplica ſede pelle. reddeda ſuͦt ſingka ſingkis

ſcʒ ſic clericis anathematizgzare. et lapco Bũa
no auxilio ab apłica ſede pelle.G rich;. dicit
ãt alibi bar · brix· et jo · di · xxxij· ſup.c.nlłm
ꝙ papa qꝗ hʒ plenitudinẽ ptãtis ↄmittè poſſit

layco ꝙ excõicarʒ · ep̃ aut omitte ñ poſſit vt
de.xc· di· berñ.in glo c Vc pᷣlatꝰ irregula

ris excõicare poſſz · & pᷣlatuſ irregł aris. aut

eſt factus irregularis ſine culpa ſua. aut per
culpã ſuã · ſi pᷣmoꝰ talis irregł aritas ñ dʒ euz

deice a ſtatu pᷓlacõis ſue ex.de eta. et qli. oe.

c.j·.ĩ glo: et ar. ex.de cleri: egꝰ.c.j. Ffflicto

em̃ ñ debz addi aff licõ.et iõ platus ſi ſit fa⸗

ctus irregłaris ſine culpa ſua. exeqᷓ põt ea qᷓ
ſit iuriſoicõig · vñ excõicare põt.ſ n dʒ exeq;

ea ꝗqᷓ ſunt oedinis·vñ nec celebrare nec abſel

uere debz in foeo pnie:nec alia ſacr̃a miſtra⸗
re pᷣter baptiſmũ qu licet cuilibz in ncãttate
miſtrare.ñ tñ ſolẽniter · qꝛ ſic baptizare n pti⸗
net nili ad p̃biteros potetes libere exeqᷓ ſac
mentoꝝn admiſtracõez. Si aut factus ſit irre⸗
Sularis ꝓ ſuã culpã ꝓ tali irregularitate dʒ

a placõis ſtatu deici · qe tñ ab illo ſtatu nõ ẽ
deiectꝰ ip̃ᷣo iure añ ᷓ deicia? ꝑ ſnĩam excõica

re põt: cu em ſuſpeſio ſit pena magna. nõ eſt
extendẽeda niſi ad caſus exp̃ᷣſſos in iure vłl ad

ſimiles· Hõ inuenit᷑ aũt ĩ iure poſitũ tłes es
ſuſpeſos ab his ꝗᷓ ſunt iuriſoicois. rregulari

tas em ſuſpẽdere nõ videt᷑ irregularẽe niſi ab
execucõe eoꝝqᷓ ſt oedis niſi ſit ↄtracta p ta
lem caſu q puat' irregkaris pui legio clerica
l vt qꝰ factꝰ e in fams.·clericꝰ em ñ oedĩatꝰ

ſi ſit official excõicare põt.pꝓlatꝰ tñ irregła⸗

ris poſtq; a ſuo ſtatu ẽ deiectꝰ nec excõicare
nec abſolneè pᷣt. c Vtꝝ aliqs excõica⸗
tus vel ſuſpeéſus poſſit ex
riſdicõis eſt ĩ ↄpacõe ad aliũ hoĩem. et i6 cũ
ois excõicatus a cõtone fideliũ ſepet qlibet
excõicatꝰ vſu iuriſoicõis puat. et qe excõica
cio eſt iuriſdicõis· iõ excõicatꝰ excõicare nõ
põt · xxinij:q.jaudiumꝰ.ſm h̊ intellige illd
ey · e · ſique vbi inuit ꝙ quicuqʒ e iuder excõi
care põt· Et eade rõ e de ſuſpeſo a iunſoicõe.

cõicare RX vſus iu⸗

aut em eſt ſuſpeſus ab officio ſz nõ ab execu⸗

cione muriſdicõis: et ſic nõ põt celebrare diui

na.põt tñ excõicare· ᷓut ecõuerſo. et ſic põt
celebrare ñ tn excõicare: aut ab vtroqʒ et ſic
neutru põt de ꝛure· de pmo habe ex. de elec.
trãſmiſſa. et de ſcdᷣo et tercio ex .ð exceſ.pᷣla.

.

ꝙ; ſit. tota vo diſtĩctio habet ĩ glo · xxiin·q ·
audòmimꝰ. Scdm tñn hoſt.innoc· et berñ· ex ð

exceſ ·ꝓla.tãta ſuſpeſus ab officõ ñ pᷣt excõi⸗
Vtn ſnĩia lata ab eo q̃ è excõicatꝰ. tñn occł
tus teneat · & dicũt aliqᷓ ꝙ nõ qꝛ ferre ſnĩax
eſt de legitims actibꝰ qᷓbꝰ puatꝰ eſt excõica
tus. S B ſnia dura videt᷑. ſi ei om̃s actus le
gitimi quos exercet aliqᷓ duzg eoꝝ excõicacõ
latz eſſent irriti et inanes iudicãdi·tũc poſtqꝙᷓ;
excõicacio eſſet detecta.multi de ſuo ſtatu eſ
ſent incerti.qe aliq̃ p̃ᷣlati ſũt hñtes mł ta bñfi

cia eccłiaſtica qa latẽter excõicato fuer̃t ab

ſoluti.· jdeo e alioꝝ ſnĩa micioe et rõnabilio⸗
qui dicũt ꝙ ĩ tłi caſu eoꝝ abſolucõeſ et eciã
bnficioꝝ collacões tenẽt.lz poſtea fueit eo
rum excõicacio detecta ex. de excep.excepci
onẽ. in glo·ar· ad ho de iure patꝰ.cõſultacio⸗
mibꝰ. NHece obſtat illud de ſen · et re · iu · ad ꝓ⸗
bandũ vbi dᷣe ꝙ qcqd facit excõicatꝰ ñ valʒ
qꝛ loquit de ꝓpublico excõicato tꝑe q* ſniam
tulit uius ſcde ſnĩe vide eſſe rap· ĩ ſũ:li iij
ti · xix ·dicẽs.ꝙ ſi cmẽe taliũ.ſ.excõicatonꝝ · ſci
ſmaticoꝝ · apoſtotaꝝ · ſ.a fide· oẽs em̃ iſti ſũt
excõicati·et intruſoꝝ et ſuſpẽſoꝝ a ĩiuriſdici
one. eet occultũ. tolerãda eſſet eoꝝ ſnia licʒ
nulla qmdiu cẽmẽ eſſſzʒ occultũ · er ĩi tolerare
tur ab ecciaar.vnj.q:iiij .nõne et · nij · q · vij ·
tria et ↄcosdãt cũ pdictis hoſ.et jnnoc · Ecce
Habes ex pᷣdictis determiatũ ꝑ canonẽ qs pᷣt
excõicare. ſ nõduz dictũ ẽ gpter q̃d aliqs p̃t
excceicare. ſ tin qe. jdeo recurredũ e ad ſacrã
ſcripturã cuiꝰ eſt dice ĩ hac qſtione apter qᷣd
tanq; ſcietie ſupioeis et altioeis . em ĩ eccia
aliqs habeat pcãtem h; eſt ab ipᷣo xpᷣo qᷓ ptãtè
dedit . xij · apł s et pᷣcipue ip̃ᷣi petro · Dns aũt
mi petro vtrãaqʒ ↄculit ptãtem ligandi ſcz et
ſoluendi.et in fozma pnĩali et in foema iudi⸗
ciali. Scom pmaʒ par pᷣt parẽ abſoluè. Gcõm
ſcõam ñ põt par ligare pare nec ſupioee · et B
eſt iðᷣo:qe illa eſt oꝛdinis alia pᷣlatõis ſez po⸗
teſtas excõicandi.pma aditũ celi apit· et ꝛeᷣo
recte ðᷣe clams ·ſecũda ꝑ cenſurã indiciſub⸗
ditos coercz. et iõ dᷣe gladius Drima ptãs eſt
ptãs arbitrãòi inter deũ et hoĩez. ſcdᷣa vo in⸗
ter hoĩem et hoĩez· et iõ pma reſpicit oꝛ-dinẽ
ſedðᷣa vo p̃lacõez pma ptãs. qæ collata eſt pe⸗
tro vt ſacerdoti.iõ deſcedit ĩ oms ſacerdotes
qᷓmuis nõ oms habeãt execucõez. ſcða qꝛ col
lata eſt petro vt pᷣlato:iõ deſcẽdit ĩ om̃s pꝑſo⸗
nas eccłkiaſticas q hñt iuri ſdicõez vel p̃lacio
ne · vñ ꝗᷓ hñt iuriſdicõez oedinariã ĩ iudicãdo
aliquos. ptãte hñt coercedi eos p cenſuram
eccleſiaſticã vt iudiciũ eoꝝ inniolabiłr obſʒ
uet. Et qm iuriſdicõeʒ hũñt ñ ſolum hñtes cla
ues. ſ eciã nõ hñtes. hũñt inqm vł ex iure vk
ex cõſuetudĩie vt archidyaconi et aliqᷓ capitu
la · ideo pñt excõicare.vñ eciã hoſt. in ſũ · ti ·

care. vñ vide de HB ĩfra.ti.ð iterdicto ar · iiij.

de offi archi diaconi · qres de archidyacono

an poſſit excõicare dicit ꝙ in hoc debz attedi

cõſuetudo vel puilegiũ ſpẽale· Burſus qę ali
qui hñt claueſ q ñ hnt iuriſdicõeʒ ĩ foeo mudi
ciali. vt ſimplices ſacerdotes.Ideo ñ pñt ex⸗
cõicare n ꝑ ofeſſiõz · vł niſi in caſibꝰ determi
natis vt in furto et rapinis · G̊ boñ· et ↄuenit
cũ eo tho. et pe · q ÿ cõtra h̊ q dictũ ẽ ꝙ ecẽ
nõ hñtes claues. hntes tñ iuriſdicione excõi
care pñt.obicit᷑ qe petro nõ fuit data ptãs li
gãdi et ſoluedi ĩ foo pñiali et iudiciali.niſi
qñn ei fueruũt date claues· g videt ꝙ nõ hns
claues nõ habeat ptãtez excõicãdi. H ꝙ pe
tro data fuit ſimł vtcraqʒ ptãs · qeꝛ data fuit ei
ptãs clams ſua plemtudĩe. Yel põt dici ꝙ;
n ſimb · ̊ ptãs clauis ꝓmiſſa kit. Farz xvj
tibi dabo claueſregni celoꝝn et data fuit ſo·
xx · accipite ſpmſem quoꝝ remi· pec· remit.
eis ec. ptãs vo excõicandi ĩnuit fuiſſe data.
At.xmij vbi poſt ꝓ dictu ẽ: ſi eccłiaʒ ñ audi
erit ec. ad ditũ eſt.ame dico vobis qdcuq; li⸗
gaueris ſuꝑ terrã ꝛcc· hec bon,.

— „

¶ De excõicacõe minoei. ti · v.
Finde cõſiderãdũ eſt a quo habeat ex
y cõicacio minoe infligi Circa qõ ſcien
dum ꝙ ſicut excõicacõ maioe ita et mi

noe infligit᷑ a iure et a iudice · pmo aũt dice⸗

du eſt de illa qꝗ infligit' a ure · ſcdo de illa qꝗᷓ
infligit' a iudice · q Sci endũu igit ꝙ excõica⸗
cio mioe de infligi ipo iure ipᷣo actu.ſ.vel qꝰ
ad deu tm vb ꝗ* ad deũ et eccłiam. ꝗq ad deu
ſtatiʒ cu qs moetabr peccat: Sap̃ · · puerſe co
gitacões ſepãt a deo.ꝓ·.q:inj. audi.tabem eu
cariſtiã et alia ſacra recipit ad dãnacõʒz ex · ð
cobhi. cbi. et mu: c. vlt. Et intellige tlis de

large excõicatꝰ. qe nõ arcet' a ſacris pꝑ modũ

ſnie ſ p modũ ſimplicis ꝓhibicõis et diſſua
ſiomis. Infligit vo excõicacõ mioe ꝗq* ad deuũ
et quo ad eccleſiã ipſo iure in caſihuſ multis
Drimꝰ e cũ qs cõocat excõicato i locucõe i
ibo et potu et rme. Beds é cu qs ſacle⸗
Legiuũ cõmittit.xvij.q/iiij:mieoe.q em violat
imuitate eccleſie puta verberãòo alique eciã
laycu ĩ claulſtro:. vel eciã ĩ ↄoni dozꝛmitoꝛio ec
cleſie.incidit ĩ excõicacõezs mimoꝛ ·qe puatꝰ
eſt cõione ecckie · xvij· q im.ſiqᷓs domũ.Et ſi
nõ ſatiſ fecerit pꝰ trinã admoĩicõeʒ notabitur
maipei excõicacõe vt dᷣe ibide.HG̊ notant' ex ·
e.cu cã ĩ glo.q Terciꝰ ẽ cũ q̃s e notoeiꝰ fo⸗
nicatoe.ex.de cohĩ. cłi:et mu.vra ſm Hoſti·
Quartꝰ eſt cũ qͥs ↄmittit ſymoniã:ex de ſy
onia tãta· ſm hoſt.et intelligit H̊ roð · cum
ꝗqs eſt ſmomacꝰ notoeiꝰ ĩ bnficõ.vb eciã ſy⸗
moniacꝰ occultus in oedĩe · Qntus ẽ cũ qͥs
recipit ecciam vb aliqd aliꝰ ſpuale de manu
layci ſine ↄſenſu epi. et ꝓ tale recepcõʒz ſolã
in platura ee intedit · xvj·q.vij:ſiqs deinceꝑſ
et ex de elec.qᷓſquis. Nec obſtat ꝛð er de iure
patꝰ.p· J. j· vbi de ꝙ tab ſit excõicãdꝰ.qe illð
intelligi dz0 de maioei excõicacõe. Mota tñ ꝙ
huic iuri derogat ĩ multis locis ꝑ otrariam
cõſuetudin reges em̃ et pncipes in aliqbuſ
eccleſijs dãt deconatꝰ et alios ꝓſonatꝰ et pᷣ⸗
bedas et li qbus dant' ñ inſtituũt p ep̃m ·

.

hec roð (Sextus eſt cũ quis exercz artẽ ba⸗

li ſtarioꝝ bel ſagittarioꝝ otra xp̃ianos ĩ bel

lo iniuſto.qdã tn intelligũt huc caſũ de ma⸗

ioei excõicacõe vt dictũ e 5 ¶Beptimꝰ è de

diſſidenti bꝰ. et intelligas diſſidetesid e di⸗
ſcoedãtes abinuieè et ſe odisteſ notoeie qᷓ nõ
pñt aò occediã reuocari ſzm hoſt. q Octauuſ
eſt de pauꝑnz oppᷣſſoeibꝰ.de his duobꝰ caſi⸗
bus habet di.ix. oblacões ꝓ totu · ꝗq Monꝰ e

ð raptoeibꝰ maĩfeſtis. ſi ſũt obſtiati et mobe

dientes ex de rapto.ſuꝑ eo.ſm hoſt. et rap.

Decimꝰ ẽ de publicis vſurarijs er de vlu ⸗·
e monita ¶ Ind ecimꝰ é de meretricibꝰ pub

licis · om̃s em iſti · ſeʒ diſſidentes paupum op
pſſoees. maĩtreſti raptoees· publici vſurarij
et publice meretrices dicun excõicati large

qe nõ recipꝛunt oblacões eoꝝ · G̊ rap.Du⸗

odecimꝰ eſt de ilł ĩ qbꝰ denega eccłiaſtica
ſepultura.et hi ſũt młti caſus quos reqre in⸗
fra ti · de ſepultura. q Tredecimꝰ eſt de quo
libzʒ notoeio pctõee.Nã viuꝰ et moætuꝰ a ſaẽ
metis eccł iaſticis repelli mſi pemituerit di.
xcv.ið de dſuetudie. et di. ij. ꝓ dilectõe Om
nes hos caſꝰ poĩt rap.ho. et nnoc · ex · e · c. j.
fligit eciã minoe excõicacio qñʒ a iu⸗
dice põt aũt infligi ab ep̃is et alns mfe

vyiozibus ecck iaꝝ platis ſzm oms ex. de offi.

oꝛ· cũ ab eccłiaꝝ · vñ et qñq; infligit a pᷣ bi
tero·qñz a ſeipᷣo ſalte quo ad ſpẽm facti·ſ.qꝛ

ita abſtinet a pticipacõe ſacmentoꝝſicut ſi

vere eᷓ excõicatꝰ.h fit qñũʒ male qnqʒ bene-
male cu credit B; ſuffice ad pnĩam.de pe. di·
i· ſut ꝗ arbitrant. bñ cũ ho facit cã reuerecie
de cõſe · diej · quotidie · et de pe.di.j.facil iuſ
hec ray ·et hoſt. elius tñ eſt ꝙ faciat auto
ritate pᷣſbiteri de pe· di·jin actõe. Nã et ho
die ad minus ſemel ĩ ãno neceſſe hʒ quilibet
adultus ſiue diſcretus eucariſtiã ſumere miñ
ab ſtineat de licencia ꝓpeij ſacerdotis ex· de⸗
pe · et re. oĩs · hec hofſft.
Quis põt excõicari.ti· vj.

valeat infligi · Circa qð ſci endũ ꝙ ex⸗
„ Ccéôicacio ſine mioe ſiue maioce pt ifligi
illi qui eſt ſubditꝰ et mferioe reſpectu ꝓfere
tis vłᷣ canonis ab eo lati ex· e. a nobis· j·-et⸗

c. ſiqʒ· Et ðe H̊ ſm hoſt. ſubdituſ rõne delicti
vel ↄtractus vel rei de qᷓ agit' vb domicilij ·

pnceps vo qui domieiliũ hꝑʒ ĩ pł ibꝰ epati bꝰ
a quolibʒ epoꝝ illoꝝ excõicari põt · xj· q iij.
in glo · ſi aut · Et G̊ intelligas de ſubdito xpᷣi⸗
ano. mudeus em̃ vel paganꝰ excõicari ñ põt ·
q̃d em̃ ad nos de his qᷣ foris ſũt · ex ð di uoe ·
Saudemꝰ. et · ij: q · j. multi · et Hẽ ven n puile
um obſtet·xvj:.q.j·fr̃ nr. Supioe ge n põt ex⸗

cõicari a mioeꝛi vel ab inferioei ex de maio: et

obe. cũ mrerioe · et di · xxj· inferi oe · hec ãt re⸗
gł a fallit in caſu ſim quoſdã ·ſ.qñ ſuꝑioꝛ· im
perio inferioꝛis ſe ſubicit. xj · q · · Puenit · ſed
certe exqꝰ ſuppoſuit ſe et ſuppoſicõ tenuit iã
nõ ẽ ſupioe ſ̊ mferioe in eo ĩ q ſe ſuppoſuit·
Eõ ſubditꝰ eciã excõicari nõ põt· qe ſnĩa a ñ

ſuo iudice lata ñ tenet ex de indicijs ac ſi ele

riei · et ix · q· ij · ꝓ totũ· Ideo ſi ſupioæ quis ita

ſtea cõſiderandñ eſt cui excõicacio

dixerit quiſqͥs furtũ fecerit excõicatꝰ ſit. ſab
ditos tin ꝓferetis. nõ aũt exneos oſtri git ex
e · a nobis·j. qð mtelłlligi dʒ de exneis ꝗdelin
quunt ex juriſdicõez ꝓFeretis. ff. de iuriſoic.
ar el lt Gue 8 ilł exneis ꝗᷓ ifra ter
ritoꝛiũ eiuſde faciũt furtũ · tłes aut igno
rant fniaʒ latã ant ſciut.ſi ignoeãt eã. nec ibi
tantã traxerint mosã ꝙ Lire p̃ſumant.nõ ſüt
excõicati ſʒm hoſt.ĩ ſũ.et ĩ glo.ex.e.a nobis
jet ray·ar.ex·.q mrimoniũ accu.poſ.c.vlt.ñ
em ligat aliqs ſniam neſciẽs ex. e.ſi gficauit
et. c·: cu deſideres. S nota.ex. e.a nobis. j⸗
talis licʒ ignceet bñ e excõicatꝰ.qe incidit ĩ
factũ dãna tũ. Nuc vo opmio pma q e hoſt.S
appeobata expᷣſſe. li.vj· de oſti.c.ij.vb: e ,
fmmĩia ꝓlata ꝓ ſtatutũ epi ñ ligat ignoꝛãteſ duᷣ
mõ ignoꝛãcia ĩſta ñ ſit eraſſa vł ſupina. Si vo
hec ſciãt vł nimia ibi traxerit moeã iã incipi
unt eſſe ſubditi rõe delicti et ſnĩe late.azʒ et
de furto tenet᷑ qͥ ibi rñdere vbi omiſit ex. S
rap·.c·j.etvj.q.nj · placiit.q Sʒ nunqd ſnĩa
cab ep̃i ligabit ſubditos eiꝰ Omittetes furtuʒ
ex dyoc . Pims · n qe ñ punit q̃s ex B;
nõ paret ex ſuũ territoeiu ius dicẽeti li. vj. de

Oſti · c. ij. Quid ſi rekiek talẽ ferat ſnĩiam
u

nunqᷣd ligabit ſubditos ſuffraganeen otra
facietes eciã ey territoeiũ ſue dpoc. Gæ q; nõ
qe nõ ſunt de iuriſdicõe eius oꝛdinaria ex.de
iudicijs ac ſi clerict· et extra. e. romana g.
poero ĩ tex: et glo. Canõ tñ quẽ fac archieP89
i ↄcilio ꝓuinciali ligat ſubditos tociꝰ Pum
cie. ex · de pᷣben. Zuẽ: et zwle⸗ Nnunqdö
abſens ignoeãs pᷣt excõicari · ꝙ lic e; . de
cleri·excõ.apoſtolice. et. ij.q.j · de manife⸗
ſta. credo tñ ꝙ qcquiò facit anꝙ; ſciat ſe eſſe
excõicatũ ñ ĩputa' ei.vñ ñ peccat tũc celebrã
do · H poſt ſe ſciuerit es exccõicatum dʒ abſli
nere a ᷣmis: Si eẽ te.ſ. cã ignoeat ſe eſſe ex.
cõicatũ lr̃as ĩpetranerit vel ꝙ bnficio vel P
alio negocio valet. ſz ñ audiec' ꝑ lr̃as tes in
poſt abſolucõe;: electõ eciã de eo facta non
tenet liczꝭ ſe excõicatũ ignoeet.de hH vide in⸗
fra:ci · xvj.q ꝗqd go vł dic ꝙ electio facta ab
ignoeãtibꝰ eũñ excõicatũ tenet iſm glo. q diẽ
illò ĩ d. c. apłice. de cl erico excõicato mi. et
de appel. paſtoeab.qð eciã videt' tene infra ꝭ
caſu· xv:excõicacõis nłle.vñ vicio ſcriptoeiſ
vider poſitũ ꝙ ñ teneat:et iõ tenʒ iʒ ſe excõi
catũ ignoeet & G̊ vidèdũ ĩfra ti · xvj.q. qd gꝰ
Quid ſi tab moeia anteq; ſciat.· liber
Ae q ad deũ et excẽicatoe dʒ eũ abſolue pꝰ
moeté. HNuquid iſte ꝗ ſcit en eſſe excõicatca

ſi pti cipet ei erit excõicatꝰ. credo ꝙ ſic.·

Quid ſi abſens excõice' pꝑ epł am qñ erit ex
Aas. Fr. ſi excõicatoe voluit ꝙ ſtatiz eſſet
excõicatꝰ.ſ. qũ lr̃a ſeribeba tũc ſtati è excoi
catus:ſʒ ñ obeſt donec ſciat vt dictũ ẽ ar. nij
ꝗ· v.e. c· jetal tin ẽ excõicatꝰ cu lras recepit
hec vera ſut qñ ẽ ꝓbabił ignoeãcia. ſecꝰ e ſ⸗
craſſa eſſ et ſupina.ar ex.òde cleri.excõi.ill
lbi em craſſa videbat eſſe ĩgnoeancia cũ p fa
mam ſcirz ſe eſſe excõicatũ.m̃s iſte rñſiones
dictanz qtuoe qſtionũ Habentc' ex & cleri:ex.
apłixe ĩ glo · jo · ãt dic.ij.q: v.qᷓnto.q; ſi aliqs

abſens excõice' ſtatim eſt excõicatus ſi excõi
cacõ ſit pura· nõ cõdicionalis non punitur
tñ ſi ſe duinis ingerat anteqm ſciat · Quið
ſi alicui ſit ceſſuʒ a papa ꝙq; excõ icari nõ poſ
ſit. et hꝰᷣ ignoeãs epᷣs eiꝰ excõicet eu:i& nñ li
gabit eũ ſnia illa l-vj·ð deeſ · · qe · q Quidò
ſi metropolitanꝰ veiat dtra canonè a ſuffra⸗
ganeo latu in dyoceſi ſuffraganei · dixit
laur ·ꝙ nõ ligat' cũ ſit oedmariꝰ tociꝰ ſue ꝓ
uincie · ix · q; iij · e· ij · et 1dẽ oſentit · jo et ber ·
ꝓuincialis dixit ꝙ caſus eſt ꝓ hac via ex de
pben. guẽ et ex e. a nobis · j. Er ide eſt ſi ep̃s
in prochia plebani ſii deliq̃t Hugo vo di cit
Otrarinqe tab ñ lĩiga ſnia iudicis: tuc em̃ ve
rum dicerʒ laur: ſ liga' ſnia canonis: et quia
ſciẽter incidit in factũ dãnatũxxiiij.q:jc.j·
ij et iip vñ tũ rõne canonis · tũ rõe delicti pꝑ

canone iam dãnati: incipit eẽ inferioe · Scðz
vero boſt:ſupioꝛes vł pares digmitate vt ar

chiepᷣi· et ep̃i eciã exempti exnei · qᷓbus ſeʒ nõ

ſubeſt epᷣs q dictũ canonẽ ꝓmulgamt· liganꝰ

ſnia tali:ille aũt cui ſubeſt vt metropolitanꝰ

Priꝰ et exẽpti ñ ligant' ex? ·de maio· et obe ·

cu inferioꝛ· Quid ſi ep̃s excõicet om̃s q̃ in⸗
terpellabũt ð turpitudie mõiales qᷓs Olecrat
in dyoc̃ · ſua.Nuũquid qñcunqʒ vł vbicũqz ve

nerit aliq̃ otra hmõi ſnĩazʒ eruùt excõicati · HE
ꝙ; ꝓrochiani illius ep̃i vbicũqʒ fecerint dtra
ſniam hmõi ſine ĩ dyoceſi excõicãtis ſiue ali⸗
bi erũt excõicati· alieni aũt prochiani nõ niſi
talia fecerit ĩ dyoc· excõicant᷑.qe cũ H̊ ĩ dy⸗

oceſi alteriꝰ epi faciũt nõ ſũt ſubdiu excõicã

tis rõe dyoceſz vł loci in ꝗq deliquunt.et ſic
exponi'id ex.e.a nobis · qNũquid aliqᷓs de
nono veniel ad ſtudiũ poetãs arma anteꝙ; ſci
at ſniam otra poztãtes arma p ep̃m loci latã
incurrit excõicaecõez · & credo ꝙ nõ ſi nibil
penitꝰ ð illa ſnia audiuit nec ꝑ famã nec ali

ter· qe talis hʒ ꝓbabilè ignoeancià et tab ig

noæęãcia excuſat. vt het' ex ò cłi:ex mi· apłi⸗

ce· in tex· et glo. ſi tñ clericus poſtꝙ; in loco

diu ſtetiſſet ſniam ignoeet vtra eũ p̃ſumeret.
ꝙ ex ignoeãcia affectata vł eraſſa vł ſupina
eſtßz · q Cmd ſi is q̃ talè canonẽ ꝓmb gauit di

cẽdo: excõico om̃s illos q furtũ fecerit moei
at' deponat'. vł trãſ fera?· nunqd ẽ ercõicatꝰ
qᷓ ꝓoſtea furtũ facit.c ꝙ ĩterdictꝰ ſiue ſnia
excõicacõis ſimpl lata. nõ durat vltra tẽpꝑꝰ
ꝓferetis:niſi ſucceſſoꝛ Oↄfirmet eã et hẽeat ra⸗

tam. ſʒ cũ diffiniẽdo ſtatutũ aliqð ſiue d ecre
eum facit· ligat eciã poſt eiꝰ receſſũ.qe ſtatu⸗

ta talia ſut ꝓpetuaex de offſi·le.c. vlt.ec.ff.
de offi · Pfec · ve bis · l· j · ¶. vlt. niſi ꝓ ſucceſſo

rez reuocet exp̃ſſe. ex de loca. nr̃a.h̊ notatur

ex ·e.a nobis ĩ glo:et idẽ dicit hoſt· Vtcr nz
aliqs a ſei pᷣo poſſit excõicari · cũ p iuiiſdi⸗
cõeʒ ↄſti tuat aliq̃s ĩ Sdu ſupioꝛeitatis reſpe⸗

ctu eis ĩ q; hʒʒ iuri ſdicõeʒ:qe eſt index eiuſ. iõ̊

nullus hʒ mriſdiceez ĩ ſeipᷣm vel ſupioꝛẽe vel
Pare ·et ꝓ ons nullꝰ põt excõicare ſeipᷣm:iiij
q· nij· e· j· nec ſupioꝛe ex? de maio. cũ inferioꝛ
nec ꝓparem-extra · de elec. innotuit . qmuis

Vt vniuerſitas aliqᷓ poſſit excõicari. HE

excõicari nõ dz aliqs n ꝙ pctõ moetalipctĩ

4 8 r14

aũt ĩ actu oſiſtit· actus aũt nõ eſt cõitatis ſed
ſingulariũ ꝓſonaꝝ vt frequ ter ðe · et i ſin⸗
gul pñ̃t ercõicari ñ aũt onitas ipᷣa· et ſi ali⸗
qn ſit actus alicuims tocius mł titudiĩs · vt qan
mł ti nauẽ trahut· qe nullꝰ ꝑ ſe trahẽ poſſet ñ
eſt tñ ꝓbabile ꝙ aliqᷓ ccẽitas ĩ toto malo ↄſe⸗

ciat· qͥn aliqs diſſenctat: et nñ eſt dei ꝗᷓ iudi

cat omez terrã vt ↄdenet iuſtũ cũ impie vt de

geñxix · ideo eccia q udiciũ amitari debet

ꝓuide ſtatuit vt cõitas ñ excõicec⸗ Sic ergo
vniuerſitaſ ñ eſt excõicanda-nec eciam colle
giũ:qe ſic otin gerz ligari innoxiũ ex · e-roma⸗
na · . vlt. Quid ſiſnia ferat' ĩ cõitate nun
d tenz · H qdam dicut ꝙ ſic · qe multa Otra
ꝓhibicõz fiũt ꝗᷓ tñ facta tenęt lʒ facies otra
ꝓPhi bicõz Suiter pecczʒ. NHuiꝰ ſnie e berñ· ſup

illo.c-romana ĩ fi-et jo: an.ibide. EKlij aüt re

ſpiciẽtes pr' ad mtencõeʒ oſtituetis qᷓ è pnci
paliꝰ onderãda· C. dele · l. ij · et ad Hh ꝙ dᷣe q̃ſi
in fi.iliꝰ.c.rõna ibi penitꝰ ꝓhibemꝰ.dicũt

ꝙ ñ tenet abs ꝓ illã decretale rõana · ñ cane⸗

ret piculo aĩa: q tñ caue eadẽe decretalis
intedit . Et Huiꝰ ſnie e rich.et ho.ĩ glo.ibioẽ
Io.vo.xij.q: ij.ſi epᷣs · dic ꝙ vniuſitas ĩ q̃ ſũt
infãtes vł alie pſone diſcrecõe caretes ñ põt
excõicari · et ſi ſnia fuerit lata ñ tenebit· ſi aũt
ñ ſũt ibi aliq̃ tłes pſone excõicari p̃t. q Ytꝝ
habes puilegiũ ꝙ excõicari n poſſit ab oꝛdĩa
rio.excõ icari poſſit ab eo· tab aut allegat
puilegiu i ſu defenſionẽ anteꝙ; ſnĩia ferat cõ
tra en aut ñ ſi ſic ñ valz ſnia otra en ab oedi⸗
nario lata.ſi n aut iꝰ puilegiu eſt publicatuʒ
aut nõ.ſi ſic ñ tenet ſnĩia.ſi n aut e notũ iudi⸗
ci aut n.ſi ſic n vʒ ſnia er de ap. ſi duobus in
tex·et exp̃ſſiꝰ ĩ glo·ſi n e notũ indici nec pui⸗
legiatꝰ fuit ĩ lõgo tenoee lmhertatis illiꝰ te⸗
net ſnia ar. in ò.ce. qð credo intelligedum ſi
iudex inferèdo ſniam ſeruauit iur̃ fozmã et ſi

ferat ſniaʒ ñ ſub ↄdicõe ſio abſolute. et ſi ñ cõ

ti net ĩ Puilegio ꝙq papa cẽs ſnias ſiq̃s in po
ſten dtra ipᷣz puilegiũ ꝓmulgare dtigerit ex
nuc decernit irretas et ianes et eas penitꝰ nñ
tene-Si eciã puilegiatꝰ allegat puilegiũ nõ
puhlicatũ:nec indici notũ· nec fuit ĩ lõgo te
noee illiꝰ libertatis· et iudici peteti puilegiũ
ſibi ondi n valt puilegiũ onde nec clauſulaz
Otinetẽe libertate ſuã:tz ſnĩa ſi fera otra eũ ex
de puib. qe pſone· ¶. dec ernimꝰ. B habet' eẽ
de puił.cũ ecẽſtice pſone.li vꝑne Apter oñ
ſionẽ puilegij ſequente iudicabit ſnia nulla
fuiſſe· nec eciã reuocanda ar. ex · de ſen · et re
indi · ſuboeta:. vbi dᷣe ꝙ ſi puilegiũ añ ſniaz ñ
fuit exhibituz pᷣtextu puilegij de nouo reꝑti

nõ dʒ ſnia reuocari:qð intelligi dz miſi aliter

papa ex gr̃a facerʒ::d hec nota ꝙ exẽpti ſm
foꝛmã exepcõis ſue.ñ pnñt excõicari vł inter⸗
dici ex · de Puil · eñ capła· et·c.· q̃nto⸗ſi tñ ex⸗
emptꝰ rõne vniul tituli hret bñficiũ alid rõe

cuiꝰ ñ eſſet exeptꝰ.rõe illiꝰ bñficij.dyoceſa⸗

ni ſñijs ſubiacerʒ:vt ꝑzʒ·ĩ.c·cũ capitła Caue
ant ĩ .c· qᷓnto.ꝙ cũ pᷣlati.rligioſos exèptos
nõ pñt excoꝛcare: vl mterdice ĩ odꝛũ eoꝝ vkt
fraude puilegioꝝ ip̃oꝛx nõ interdicãt vł ex

cẽicent alios eiſoẽ cõicãtes · alias pumendi

„

ſunt. Et dicit idẽ hoſt. ſup illud in fraudè q;
eciã bona fide et cauſa iuſticie faciede. ſicut
non licz tales excõicare vel interdice ita nec
aliqd eqpolles face· qe exq denega' vna via
denegac' eciã om̃is alia ꝑ quã ad ide pueni⸗
ri põt:nec aliqd ĩ fraude puilegij attemptã
du. vt ꝓpʒ ibide. ſj nec i frande canoĩs.ex. de
cõceſ· pben. oſtitutꝰ.Inſuꝑ nota oĩa puile
gia oceſſa ſingłari bꝰ pſonis eccł iaſtieis vel
ſecularibꝰ qbuſcũqʒ ꝙ a quoꝙ; ſupple ſzm ſo.
an:niſi a papa vel eiꝰ legato de late ar.li· vj
de puił.ſi papa.et de v.ſig. venies. interdici
vel excõicari nõ poſſunt.nec terre nec eccłie

eoꝝ ſub qᷓcunqʒ; foema verboꝝ oceſſa ñ extẽ

dunt' ad oedĩarioꝝ ſnias et pceſſus exceptiſ

tm puilegijs regibꝰ et regimis ac eoꝝ filijs.

necnò et religioſis rõe oedinũ vł locoꝝ nec
rõne pſonaꝝ ceſſis: B li.vj.de puib · vt aliq̃ᷓ
Vtn excõicatꝰ poſſit excõicari Heq ſic ſim
asees fere oms · et G; ꝛdeo vt vel ꝑ eiuſoe
excõicacõis iteracõeʒ; ad maioæe ſui ↄfuſiõe⸗
vt ſic reſiliat a pctõ.vł ꝗpter alias cãs. et tẽ
tot ſut pncipales excõicacões quot ſũt cauſe
quibꝰ excõicat'. DPuplex eſt em effectꝰ ex⸗
cõicatõis · ſeʒ eiectõ et ligacõ.qꝰ ad pᷣmũ ſeł᷑
excõicatus ñ põt ampliꝰ excõicari. qui em̃ ſe
mel foeas eicit' ampliꝰ eici nõ põt mii reuer
tat?. Quio em ad nos de his qᷓ foꝛis ſunt.ſzm
apłm.·et er de duoe.gaudemꝰ.quo ao ſcõm
vero põt iterũ excõicari ·pᷣt em ligatꝰ ampli⸗
us ligari et foeis poſitꝰ diucius ex teneri· et
ſzm G̊ᷓ excõicatꝰ põt quociẽs opus ẽ excõica⸗
ri ſine ꝓpter eande cãm ſine ꝓ diuerſis.St ſic
intellige illud ex·e.cũ ꝓ cauſa.et.c.ofſicij.
et ſimilia inra·q Vtrũ moetnꝰ excõicari poſ⸗
ſit excõicari poſſũt hoĩeſ poſt moetẽ.ſ.he
retici et ſciſmatici · et qᷓ hereticũ inſtituũt he⸗
dem. xx. q: ij · ſane ꝓfe rt. et illi q̃ ſe occidunt
volutarie·xxiij.q:v.pꝓlacuit.et iſti excõicanꝰ
ñ qe iſta excõ icacio ſit eis pena vel medicina
ſß in deteſtacõeʒ crimis.et aò terroee alioꝝ·
vñ ꝗq ad hoc eſt alijs medicina. Hec obſtat
illuò.xxiiij.q.ij.dãnacõi vbi dicit' viuentes
nõ moꝛtuos ſolue poſſumus vel ligare. MNam
ibide ſequit'. ven B nõ eſt de om̃i cmie intel
ligendũ· ſt em qᷓdã crimia de quibꝰ pꝰ moe⸗
tem eciam accuſari põt quilibz vel dãnari vt
bereſis.hec rich.
H De cauſis exc õic acõis.ti.vij.
Einde ↄſiderandu e ꝗqbꝰ ex cauſ ferè
da ẽ ſnĩia excõicacõis · et cca h qrunꝰ
pba. ſ. vtrum aliqs ꝓ tpali dãno debe
at excõicari & p excõicacõeʒ; index eccleſia
ſticꝰ excõicatos excludit a regno dei qð am⸗
mõ.vñ cũ ñ debeat exclude a regno niſi indi
gnos vt patuit ex diffinicõe clauis: nec ali
qs redda' indignꝰ n caritatẽ amiſerit ꝑ pcẽtin
moetale: q̃ ẽ via ducẽs ad regnu:Iõ nullꝰ dz
exeõicari niſi ꝓ pctõ moætali.xj.q:iij.nemo.
Ft qe ĩ dãmficãdo aliq; coꝛpaliter vł ĩ rebꝰ
coꝛpalibꝰ aliqs moetal' peccat et otra cari⸗
tateʒ facit. iõ ꝙ dãno tpali illato eccłia põt
alique excõicare.Sʒ qe excõicacio e Suiſſima
penaꝝ q̃s eccłia inferre põt.xxiiij· q:iij· co⸗

3
SSõ W
—
—ʒ—W

ripiam.pene aũt medicĩe ſt ſjm plʒʒ.ij. ethi
coꝝ·ſapiẽtis ãt medici è a leuioeibuſ incipe
medicinis et minꝰ piculoſis.jdeo excõicacõ
infligi nõ dʒ alicui eciã ꝓ pctõ moetali niſi
Otumax fuerit·xj:q.nij·abſit. G otũacia młti
pliciter de e em otumax aliqs ſi citatꝰ ñ cõp
ruit· vel ſi venies nõ rndit.vel ſi venies et re
ſpõdens illicèciatus recedit. patẽt hec omia
xj:q: iij· certũ eſt.et.c.epᷣi.et.c.nemo.Icte cõ
mittit Otumacia aliqn in latedo vłk abſentã
do· vel ne citacõ pueniat ad eũ ꝓcurãdo. ex
vt lite ñ ote· quã frequeter. vł nõ reſtitudo
ffide rei· ven.q reſtitue.vł ñ ſatiſfaciedo de
offeſa ſiue delicto. ex ð v. ſi S.· ex pte vł ñ ex⸗
hibendo· ff. de apo. creditoe. . juſſus. vb pe
nicencià nõ agedo.xxxij.q.v.pceptũ.et ex᷑ ð̊
ſpõ·ad audienciã. vł ałs n obediedo vt ex. ð
maio:et obe.ſiqs . Q go dᷣe.xj.q.iij. certũ ẽᷣ
P his tribꝰ crimibꝰ aliqᷓ; excõicari debeat.
expone · i. ꝓ tribꝰ ſpebus otumacie. ſ et peo
alijs de quibꝰ dictã eſt.hec hoſt. Qñ go fue⸗
rit aliqs vocatꝰ vel admonitꝰ tribuſ edictis
vel vno pemptoeio omibus põt ſi tumax
fuerit excõicari. non diſtincto vt magna
cauſa vł pua fiat vocacio ſm ray. Citarꝰ 8⁰
n pʒ excõicari nec eius aduerſariꝰ ĩ poſſeſſoʒ
mitti niſi pꝰ citacõeʒ trinã vł vnã pemptoeiã
xxiiij· q.iij·de illata.et ex.e.ſacro. ſi tn aò ſo
lam citatõez n venerit ↄdemnabic' expenſ
alteri Eti ĩ ſca citacõe cũ venerit er ðᷣ Peu.
querelã vbi de Hh. et de ꝓhacõibꝰ qntù otra
ĩ glo. Bꝛ et in d uerſis caſibꝰ infligit' a wure
vt dictuz eſt 5. q; nec ſine ↄotumacia é. Mã et
qui venerit otra ius otumax dici põt et eciaʒ
furioſus ex de tempo.oedi.vel ñ eſt pos. B
Hoſt · inoe eẽ excõicacio ꝙ dↄrumacia ĩpom
Põt · v.qij·pnti ·põt eciã imponi ꝓ alijs cul⸗

Pis · et hoc duobꝰ mõis.ſ. aliquibꝰ cul pis

Omiſſis noĩe pene ad tꝑs a iudice ifligendo
di·lxxxvjtanta. et noĩe pene a ſacerdote ipo

nende de; pe. di. j. in actione. Qnqʒ eciã ſine

culpa liczʒ nõ ſine cauſa. intellige ſine culpa

eia. ſz nõ ſine culpa dñ̃i vł priſ fami lias vł

pPncipis · hec. Ho. Q⸗ aũt dixi qnel ibʒ ſubdi
tum poſſe excõicari ꝓ otumacia intelli Zeduũ
eſt gnaliter. vbicũqʒ ſcʒ ſubditꝰ iuſtis peece⸗
ptis iudicis renuit obedire. hec Ppofſ.) Quio
ſi ep̃ᷣs excõicet clercũ ſuũ ꝓ eo ꝙ ñ obedit ei
pcipieti ꝙ det libeos ſuos nepoti eius vel
reſignet eccleſie ſue vt alij ↄferat. Rñdʒ ho.
et jnnoc·ſuꝑ.c. inqſicõni ꝙ; ſi tale mãdatum

Suam otineat. ſnia tñ ligat. pticipas tñ ĩ ho
ſeʒ ei oſuledo vel alias aſſiſtedo n meidit 4 5

ter hoc in maioæe excõicacõeʒ. qe nõ pPticipat

ei ĩ al ſquo crimie.ſzʒ incidit ĩ mĩoee m jnno.

ſz ſzim hoſt · foete nec in mnoze dummõ alias
nõ excedat · St idẽ eſt vbicũq; de in uſto man
dato notoeio liquet. q VYtrũ vxoe ſit excõncã⸗

da ꝙ petõ vini · & exq; vt dictũ eſt ñ niſ P
moetali dʒ imponi excõicacio.et ilł qꝗᷓ nõ pnt

aliter coeærigi. xj.q. iij· nemo epoꝝ petm̃ vo
viri nõ eſt pctm̃ vxoeis. et iõ vxoe nñ dʒ excõi

cari ꝓ pctõ viri. niſi eſſet pticeps crimis. ſeò
tuc excõicaret' pro pctõ ſuo. Giłr filionõ 8

8

excõicari peo ptõ pris nec ſeruꝰ ꝓ peccats

dñi. xxij.qiij:ſi heres · I· vt ergo· vbi dicit
ꝙ illicite excõicat' qs ꝓ pctõ alteriꝰ nec aln
qua rõe nituntv᷑ ꝗᷓ ꝙ pctõ vniꝰ.· ĩ totã familiã
excõicacõis ſniaʒ ferũt. q Sʒ nõne fuit excõi
cata familia bonifacij· ꝙ eo qe oblaciones fa
milie eiꝰ nõ recipiebantur.xvij:q:.nij. miroe·
X& hoc factũ fuit tiñ ad cõfuſionẽ dñi: ſicut
etiam nõ recipiunt' oblaciones raptoꝝn liczʒ
nõ int excõicati · vt pz di ·xc· oblacoes:et· xj

q· ·q m multos in glo. Vti dñs zuſte poſl⸗

ſit excõicari ꝓ pctõ ꝓpłi ſui · ꝙ non . niſi
ↄmittẽdo vk omittedo particeps eſſz peccati
populi.ſi em pnceps notabi negliges vb re
miſſus fuerit ĩ regimĩe ppłi:ita ꝙ ꝗpter B̊ po
pulus labat' ĩ publica crimĩa maxie otra ec⸗
cleſiã ſi ſuf ficieter admõitꝰ ſuã negligenciaʒ
emdare ñ curauerit excõicari iuſte poterit. ſʒ
tũc ñ excõicabit' ꝓ pctõ ſubditoꝝ ſi̊ ꝓ pctõ
ſuo.B rich;. 4e hec nota ꝙ om̃s ꝗᷓ ꝓhibiti
vbl ñ pmiſſi p̃ter autoꝛitatẽ pape vł epi catho
lici.publice vł pᷣuate pᷣdicacõis officiũ vſur
pare pᷣſumũt debent excõicari:et mſi qmeito
reſipuerint· puniet' alia pena opetenti· ex de
hereti ·d ãnamus I. quia vero.
Q VDe foema excõicandi · ti · viij ·
Ole 1 oſiderandũ e de foema excõicã
di· ſ. qliter ſnia excõicacõis ẽ fereda
d h̊ ant ꝙ debite fera' opoetz eaz ita
ferri ꝙ teneat· et ꝙ ñ ſit nulla. opoetz eciã ꝙ;
ſit iunſta: abs eã feres eſſ dignꝰ magna pena:
Et i5 cca B̊ pmo cõſiderandũ ẽ qñ ſiue q̃ ſnĩa
nulla.ſcòo ꝗqᷓ ſnia eſt iuſta et q̃ iniuſta·tercõ
q̃ pena dẽat punmi.qꝗᷓ iuſte excõicat. qrto qñ
ſiue qᷓ ſnia ferri dᷣe a iudice· et q̃liter ẽ fereda
qnto quõ et qñ ð ſnĩia ferri a iure· Circa p⸗
mum ſciendũ ꝙ ſnĩa excõicacõis ðᷣe eſſe nłla
ſiue inualida ſiue ñ tene ĩ multis caſbꝰ.vnꝰ
eſt qñ ſnĩa excõicacõis lata fuit pꝰ appellaci
onẽ legiume factaʒ ey · de appel. dilectis tñ
aliqñ lata poſt appellacõeʒz legitime factã te
net · puta ſi duo ad inuicẽ litiget et vnꝰ appel
et ad iudice imediatũ · et alter ad papã· et
ille qᷓ appellauit ad iudicẽ ꝓſequa' appella
cõeʒ et citari faciat alten · tacito ꝙ appella⸗
uit ad papã ſi ille legitime citatꝰ nõ venerit
ve rñſiõeʒ ñ miſerit. ſi excõicet a indice tene
bit excõicacõ.niſi index ſciuerit eũ ad papaz
appellaſſe· ex de appel· ſi duobꝰ. Scðs eſt
qn erroꝛ intolerabił᷑ in ſnia fuit expᷣſſus · ex · ð
offi.dele · cu Otingat.et er · e · ꝓ tuas· J· nos
igi' et li.vj· e· venerabilibꝰ. . plt · et vlt · Wõt
ãat dici ĩtolerabił erroe · ſm hoſt · gof · et bn ·
qð libzʒ pctm̃ moetale.vt ſi ep̃ᷣs dicat· excõico
te niſi ꝓ tali hetico celebeaueris.xj· q: iij· ſi⸗
quis eps.vł qe credis ĩ deũ · vł qe pniazʒ agis
vel qꝛ ñ furaris.vł ſił e.qð notoe ũ eſt pctm̃
eſſe · xj .· q: iij . ſi is qͥ peſt· et duobus · c. ſe · vel ſi
pᷣcipiat aliqð ĩpoſſibile vł turpe· ex · ð pact·
c· vlt.ar. ↄtra ex · de Odi·appo · c· vlt. fi · Mõt
eciã dici intolerabił erroe cũ exp̃ᷣſee ðtra ius

ꝓnũciat. vt ſi ep̃s excõicauit ſubditũ ſuũ: qe

nõ ſoluerat·x·.ĩ qbus fuerat die feriato ſnia⸗
liter ↄdenatꝰ:ij: q viij ꝗ. difſinitiua:v itez

fi ſnĩa.et ex.de ferijs.c.vlt. NHota ſim berñ·
ex · e.ſuꝑ·c.ꝓ tuas ſi excõicãs ꝓnũctat cõtra
ius et erroe expmit ĩi ſnĩa.nõ tenet ſnĩa · ſi vo
otra ius ꝓnũciat. ñ tñ erroꝛẽ ĩ ſnia expmat te
net ſnĩa niſi fuenit appellatũ ab ea · q Terciꝰ
caſus ſi ille qᷓ tulit ſniam. nõ ſit iudex eiꝰ cõ⸗
tra que tulit ſniam. ex de ↄſue · c · in · q Quar
tus ſi ſit iudex· ſ̊ tñ excõicatꝰ.xxiiij·q:jaudi
uimꝰ?. Qntꝰ qñ delegatꝰ? excõicat aliqz coõ
tra intencõez delegatis ex · de pben. c. vltio
vñ ſi delegatuſ aliqd fieri pᷣcipiat· ſʒ inmſte.
et ideo excõicz nulla ẽ mnia: vt pʒ ĩ:c. pᷣdicto
aliud tñ e de oedĩiario.qe eius iuriſdicõ é la⸗
cioe et firmioe.hec hoſt. Sextus eſt cuz ab
intruſo vel a iuriſdicõe ſuſpeſo ſnĩia fer ex.
elec. noſti · q Septimꝰ cũuᷣ fert᷑ a violãte ĩter⸗
dictã hoĩs.ex de exceſ.pᷣla.tãta.q Octauus

qũñ fert' ĩ pticipãtes nulla pmiſſa moĩcõe li .·

vjie· ſtatuimꝰ. Nonꝰ cũ platꝰ excõicat ſub
ditũ ſuũ otra tenoee puil egij ſui.ex de puib.
cũ capella.et h̊ ſiue directe ſiue mdirecte· vt
cũ excõicat cõicãtes ſibi:voles eneruare viz
puilegij ſui.ex ð̊ pui:qᷓnto ĩ tex · et glo · q De
cimus cũ eps excedit ĩ exactõe ꝓcuracõnis·
et qe ſibi nõ paret᷑ excõicat er ·de exceſ· pla.
cã ad quoeundã · Nota ꝙ B.c.cu ad quozũdã

ſzm berñ · otinet ius ſpeale · ſ. puilegiatoꝝ ſu

per h̊ a papa.vñ ſjm eum ſnĩa ↄtra alios lata

tenerz licz iniuſta eſ. Bcëm vo alios ↄtinet

ius one et B videt velle gor. jnnoc · vero et
hoſt.dicũt ibidẽ ꝙ ſi ep̃s excõicet dicedo ſic
excõico te.qe denegas debitã ꝓcuracõzʒ ſnia

tenet. niſi ille ſupꝑ G̊ ſit ſpealiter punlegiatus

ſi vo excõicet ſic dicẽdo·excõico te·qe ñ vis
me ꝓcurare cu cetum eqtaturis nõ tenet: q⸗
errose intolerabile ↄtinz. q Vndecimꝰ eſt cũ
q̊s ſuppomt ſe ꝓtectõi rõne eccie ñ tñ appel
lat ex ſimplicitate:er de appel·ad audienciã
IPuodgem⸗ cũ excõicaco ferᷣ ↄtra aliquè
pꝰqm iter arripuit ad papã er de appel. dile
cti. ij. ĩ tex · et glo·et hꝰ intelligi ſzm bn. qñ
poſt litẽ motã muit ad curiã· ſecꝰ eſt ſi añ: non

eſt tñ ita de archiep̃o· qe papa vocatꝰ è ĩ ple

nitudiez ptãtis· alij ĩ ptez ſolicitudĩs.q TCre
decimꝰ ſi ſnia ferat a delegato impetrato ab
excõicato ĩ caſu nõ pmiſſo:.li.vj· de reſcrip ·
c.j. q Decimuſquartꝰ ſi ferat ↄtra alique ꝓ
eo ꝙ ſtatũ ſue eccłie vł mõaſterij ſiue loci ſi⸗
ue pſonaꝝ et reꝝ ip̃iꝰ expoſuit ſuꝑioei vb ſe
dis aplice legato. vel mqſitoei a ſede apłica
deputato· vł alij cuicũqʒ; pſone ꝑ qm ad pᷣdi
ctoꝝ noticiã vz puenire.li. vj· de of· oe· quia
pleriqʒ · q Decimuſqntus qñ fert' ſentecia eõ
tra participãtes et ñ fuer̃t mõiti noĩati·li. vj
e. Olſtitucõeʒ· de H ĩfra ti:xj: hos caſus omes
põit ſo · an.li.vj.e.pñti· exceptiſ.xj·xij· et xiinj.

in fi · In oĩibus his ſnĩa ñ eſt timeèda· et primi

duo caſus ponunt᷑ cõiter ab oĩbꝰ. qnq; vero
ſequetes ponunt᷑ ab hoſt. ſũ.ti·de eleri:ex·
et a gar.li.vj.ſuꝑ decretale g&S decimi. pyti
Octauꝰ vo et nonꝰ ponunt a gar· ibidẽ · de⸗
cimus vo et vndecimꝰ ponum i ſum.gof· xij.
ĩ glo·bn.xiij.et. xinij· et · xx· hnt᷑.· li vj. vt pᷣal
legatu e. jn oĩbꝰ tñ his ſi petat abſolucõ ad

“ 1.

*

cautelã nõ eſt denegãda li. vj · e · ſolz . Quid
de excõicacõe pꝑ vim vei p metũ extoeta.nun
quid tenet · videt' ꝙ nõ.qe abſolucõ ab eccia
ſic extoeta ñ valet vt pʒ li.vj. de his q̃ vi.ab
olucõis: et dñs ius ligãdi et abſoluendi par
ee voluit. vt de ð pe. d.j . vbũ . Sʒ ſzm gwil.
Otrariũ eſt veꝝ · xj· q:in.qᷓtuoe.põt tñ ꝑ exce
peõeʒ elidi vt mhł nota ar.ff᷑.ð fur.interdũ HG̊
lo·an. Quigd ſi in ſnĩia expᷣmat imediate er
roe facti.vt ſi dicat ep̃s:excõico te. qe feciſti
furtũ · nũquid tenet hmõi excõicacio.xc liczʒ
