quiſicõi ugo tñ intelligebat ilið.c.ſiq̃s.m
Fciſis vł cũ ꝓbare poſſum eũ eſſe ſy momiacuʒ
q nõ placet ip̃i gof.hec rap.hoſt.et bern.m

D.c. ꝓ tuas· Eoð. vo ſentit in ti:de ſymo . ꝙ ñ

debeo oedine ab eo recipe ſi poſſuʒ vitare ſme
ſcãdalo et debeo me pociꝰ ꝓmittere excõica⸗
ri ſi ſit ſymonia maifeſta alias ſecꝰ eſt. potero
tam̃ exeqᷓ ſme diſpenſacõe vel peia em ali⸗
quos vł eciã ep̃i oedinati m alios.qð magiſ
appeobat rosaſani ſi ep̃s meꝰ ſit ſymoma
cꝰ in oedine et ego h ignozãs oediner ab eo
E indigeo diſpenſacõe quo ad execucõeʒ et
2oc m crimĩs deteſtacõne.i.q.i. ſiqs a ſymo⸗
niacishec ray· gor · hHoſt. et bern. m.c.pꝓ tuaſ
J Quid ſi cogar oꝛdinari a tali recipio ex
cucõnem. i. q. i. oſtat. Qunꝰ raco eſt qe magis

ſtat de volũtate coacti ꝙᷓ ignozãtis: ex de ſy

mo · ſicut tuis. Et hoc intelligo de coacto cõ⸗
Dicõnaliter et ꝓ metũ qᷓ caderet ĩ ↄſtãte viruz

Nam coactꝰ abſolute nõ recipic execucõnem

er de baptiſmo maioaes:et de his que in ſacs
di.l.pᷣſbiteros· hec rap. gof.et neſic Fliqᷓ
tame dicũt oppoſitũ:qe oꝛdinãs nõ hꝑꝑ execu⸗
cõz: et huiꝰ ſnie eſt roð.ti.de ſ ymoPacilius
tam̃ vt dicit cũ coacto diſpẽſat ꝙq;ᷓ cũ ignoꝛã⸗
te · BZed nuquid talis · ſ. ſymoniacꝰ ĩ oedine
eſt ſupenſus quo ad iuriſcicõez ſicut qð ad oꝛ⸗
dinn execucõeʒz ita vt nõ poſſit aliquez excõi⸗
care ſicut nõ pᷣt execucõne oedinũ dare Pznde
rodð :ꝙ ta lis tantũ ad ea que ſunt oedĩs ꝑ ſy⸗
moma obtenti eſt ſuſpenſus et nõ quo ad ea q
ſunt iuriſdicõms cũ pene nõ ſit extedende
EQnid ſi ſciam vel credã meũ ep̃m Fpmomigeug
in collacõne oꝛdmũ ſiue bñficioꝝ · laboea
bo ꝙ poſſe acqrere licenciã ab eo ꝙ mihi lice
at edinari ab alio.quã ſi ñ det et ad oedines
me cogat ſecure oedmaboꝛe ab eo ꝙ̃diu tolera
cus fuerit nec p̃ciſus et crimen fuerit occul⸗
tũ · Nec obſtat ſi mich repugnat oſciencia qe
eſt ereonea di.xiiij· verum. et. xj. q.iij:cui eſt
illata.licet ſit ar Otra.ff.ð liberali cã· ¶· ĩgi
tur· J. i·. Nec etiã obuiat autoæitas illa ſcilicet
omne quod fit cõtra cõſcienciam edific at ad
gehennaz. vt dicitur.xxviij . q· i · G. ex his quia
illud debet intelligi de eo quod fit contra

*

cõſcientiã informatã pᷣcepto vł ꝓhibitõe vl
qð fit cõtra oſciam ñ erroneã vt dictũ e hec
gof · et hoſ · ¶ Sʒ vider maifeſte obſtare illꝰ
ex de ſmonia: ꝓ tuas·ii. d q dicendũ ꝙ
monachus ille non cogeba oedies aſſumere
ſz qrebat an ab epᷣo que tłem eſſe ſciebat oedi
nes aſſume poſſet cui papa rũdens magis cõ⸗
ſideranit factũ:ſ. difficultate oetã in conſcia
monachi et erroꝛe impᷣſſum.ꝙuis qſi ꝓ madi
co hẽet papa monachũ illũ non ꝓmoueri ad
oedines ſupioees eo ꝙ nõ in ſublimitate gra⸗
duu ſ in amplitudine caritatis acquiritur re⸗
gnũ dei · ex de tpe oedi:ad aures·hec gof· et
Hoſt· vñ papa pocius cõſuledo ꝙ;ᷓ pᷣcipiendo·
dicit ꝙ ille monachus non recipiat vlterius
oedines ab illo ep̃o que audierat ee ſymonia
cum cõtra cõſciam niſi deponat eam pmo· Et
ſcᷣm ꝙ videt᷑ ꝑ lr̃am ille ep̃s non erat ſymo⸗
niacus ĩ oedinehec. bern. in dicto:c. ꝓ tuas
Fliqui vero ſic diſtinguũt.ſ.cũ aliqs e oedi⸗
natus a ſymoniaco aliter qᷓm in oedine · Fut
ille ſymomacus eſt occultus vel pene occul
tus et ſic recipit executõem qe talis ſymoma
cus e ſuſpenſus ti quo ad ſe. ꝓut eſt notoeiꝰ
et tũc aut recipit ſctenter et volũtarie et ſic ñ
recipit executõez ſine diſpeſatõne pape. Kut
coactus et ignoꝛãter et ſic recipit· Quidaz tñ
dicũt ꝙ oĩs ſymoniacus eſt ipᷣo iure ſuſpeſus
ar. i. q:ĩ· rxepiant᷑et.c. quibuſdã. cuiꝰ ſnie vi
detur eſſe berñ: ex ð ſymo·p tuas. ni. et ar · ex
de accu· inquiſicõis. .· i · Et jm hoc omnes
oedinati quocũqʒ mõ a quocunqʒ ſmomaco
caret executõne·.
Qe ſextũ qð e de eo q̃ reſignauit ep̃atui
querit vtia talis poſſit oedines cõferre.
M aut renũciauit loco tm.aut loco et digni⸗
tati · In pmo caũ remanet ep̃s nulliꝰ tñ epatꝰ
Et ideo põt etiã om̃s oedines cõferre et ĩ ſua
quõdam dyoceſi et in aliena. ð iuſſu tñ et vo
lũtate dyoceſam loci:niſi ꝓhibitꝰ ſit a papa
vel eius legato.ex de oedi: ab ep̃o qui re· epi
c·ĩ · c· Siqs ãt ſine licetia ſui epi recepit oꝛdi⸗
nes ab eo executõe caret qntum eſt de rigoæe
luris · põt tñ cũ eo epᷣs diſpeſare.In ſcdᷣo caũ
nec mmoꝛes nec maioees põt de iure cõferre
hec gof . ¶ Qund ſiquis a tali qui reſignauit
loco et dignitati recepit oedimes. e ſi rece⸗
perit a tłi etiã ſcienter oꝛedines minoees ſine
licentia ꝗꝓprij ep̃i diſpeſatiue põt in illis deſßʒ
uire qꝛ en eo põt ſuus epᷣs diſpenſare.de iure
tñ cõi debz deponi cũ a nõ ſuo ep̃o ſe fecerit
oedinari · Si vero receꝑit ex licecia ſui epi ñ
eget diſpeſatõe . Bi vero ſcieter maioꝛes edi
nes recepit executõeʒ officij ñ habebit et ſo
lius papa cũ eo diſpeſat. Si aũt ignoeãter nõ
tñ ignoꝛãtia craſſa vel ſupma fecerit·. poterit
cum eo diſpeſari qntum ad executõez p ep̃ᷣm
Pm . e de epi · qui re epi.c.j.ſjm Zok Piſ ſit
ibi ꝓbabilis ignozãcia que excnuſat. eſt tñ di
ſpenſacio neceſſaria qe cũ talis oedinatoe ſui
officij executõeʒ ñ habeat alij eam cõferre ñᷣ
Põt.ĩ.q.i. ſtatuimus.vbł etiã ꝗ recepit ab epᷣo
nõ ſuo.pma tñ ratio eſt melioz ſm bern· ex ̊
po qui renũ· c.i. Cuc aũᷣt eſt ꝓbabilis igno

AN
—

rancia in hoc caſu ſm hoſt. qñ renuciauit in
curia et veniens dicit ꝙ nõ renũciauit digni⸗
tati· vel etiam oĩno tacuit ꝙ renunciauerat.
6 d hoc nota ꝙ renũcians ep̃atui. aut renũ
ciat ꝗꝓpter crimis cõſciam et tuc vide ſimplr
renũciaſſe.id eſt nõ tm loco ſ̊ etiã dignitati ·.
ar. vn ·q.j .hoc nequaꝙᷓ et ex ð renu·poſt traſ
actõez · Rut ꝗpter aliam cauſã vt foete gpter
vtilitatem eccleſie et nõ ꝗꝓpter pſone defectũᷣ
Ft tüc ſubdiſtigue. qe ã dixit ita.I. cedo eccie
et tuc videt' dignitati ſine oedinis execucõe
renũciaſſe · Fut dixit ita · cedo epatui vb dixit
ſimpliciter cedo. In his duobus caſibꝰ et ec
qñn de cauſa ꝗꝓpter quã ceſſit cõſtare nõ poteſt
pſumit indiſtincte ceſſiſſe ſcʒ oneri et honoei
hec.hoſt.¶ Quare faciliꝰ pmittit' exercere
pontificalia ei qui ceſſit loco tin q̃m ei qui ceſ
ſit loco et dignitati · H qe m peimo caſn ceſ⸗
ſiſſe p̃ſumit quis ex debilitate vel ex aliquo
al io iuſto impedimẽèto vel ſalteè amoee cõtem
platõis · In ſecundo vero videt reſignaſſe ex
cõſcia crimĩs· ex de renũ:poſt tranflatõeʒz · .
vlt. licet ſint plures cauſe ꝗꝓpter qᷓs cedendi
licencia poſtulat'.ex de renu.miſi cum pridez
circa pricipium· hec bot⸗ Quere Pmittitur
eis qui renũciauerũt loco et dignitati mino⸗
res oedines cõferre · qe oedines minoees
cõferunt᷑ etiaʒ a nõ epis vt habitũ eſt ſupea.
Irca ſeptimũ querit quid ſi clericꝰgrecꝰ
epᷣo latino ſubiectus ſit oedinatꝰ ab epᷣo
greco · ſi ſit hoc factũ de licencia ſui epi
impediri ñ põt nec debʒ ab admiſtratõe oedi
nis ſuſcepti qᷓndiu talis mos ab eccleſia tole
ratur Bed eps latinꝰ inculpandꝰ eſt qui ipᷣm
a greco oꝛdinari ꝓmiſit. ſ ſi ſine licẽcia eius
fuiſſet oedinatus ab executõe eſſet ſuſpenden
dus e de tpe oedi · poſt tranſ latõez. Ped vt
dicit bidem in glo. hodie mos iſte non tole
ratur · ar· ex de offi·dediqui foete. tam ꝗꝓpter
ſcandalũ et multitudine antiquitꝰ toleraba
alicui · ex de temp. oedi. ſane·
Irca octauũ qð ẽ. quis epᷣs poſſit oedĩes
conferre · ſcrendũ ꝙ eps ꝗꝓprius ſiue dyo
ceſanus clericis ſue dyoc põt oedines cõfer
re.cõſenſus tñ ſuoꝝ clericoꝝ debz adeſſe di.
lxvij · c. j. et · ij · et di · xinj · ep̃s · Conſentire tñ
pſumunt' eoipᷣo ꝙ nõ cõtradicñũt alioquin hꝰ
hodie de cõſuetudine nõ ſeruat. Flieni tam
epᷣi ſi cõferũt oedinẽ conferũt caractere ñ tñ
executõez · ex de tempo. oedi. ꝙ tranſlatione
Hon inqm cõferunt executõeʒ niſi fuerint ad
celebrandũ in alienis dyoceſibꝰ inuitati.ix.
q· ii · ꝓ totũ· Nec etiã metropolitanꝰ ꝗ4pꝰ. ini
qĩi.pmas·niſi G̊ heat de conſuetudine.ex de
offi.oꝛdi· rom ana · ꝗ. ſibr· Yel niſ ſup h ha⸗
beat puilegiũ ſpãle. In quo etiã cõſenſus arc
hiep̃i ad cuius ꝓuinciã declinat requirit qꝰ
ad vſũ pallij· ex ð vſu pallij · ex tuaꝝ. Fel n
fuerit ꝑ lras ↄmedaticias ð cediatõe alieno⸗
rũ cłicoꝝ ĩ dpoceſi ſua rogati.di.lxxj. et di.
lxxij.et di.lxxiij · ꝓp totũ.dhuc em̃ archidya
coĩ ille lr̃e ñ ſufficiũt.ex ̊ officõ archidypac.
ſigficaſti · H gof. Notandũ igit ꝙ quicũqʒ
eps ſiue preſbiter ſiue abbas clericos aliene

parrochie vel etiã alios qui nõdum ſunt cle⸗
rici ſeo de nouo volũt clerici fieri ſcieter oedi
nauerit vel ex ignozãcia affectata vł alio ꝗq⸗
cunqʒ figmeto qſito ſie licetia ſupioeis· oedi
nãs eſt ſuſpeſus a collatõe oĩm oedinũ ꝑ an⸗
num . ar. ex de tempooedi:vel nõ eſt compos
pena ſtatuta otra ſic oꝛdĩatos· B ꝓbant li.
vj de tempo. oedi. eos qui in tex· et glo. qm
ibi pᷣcipi ꝙ nullus cõferat alicui hoĩ aliene
dyoceſis ſme ſupioeis licecia clericale tonſu
ram. St qui cõtra facit eſt ſuſpenſus ip̃o iure
annũ a collatõne eiuſde·li.vj:de tpe oedi.
nullꝰ. t intellige ꝓp annũ integrũ et cõtinuũ
li.vj.de elec .· ꝓuida· Et dicit dyoc· aliene · i.
nõ ſue ſm ſo.an·quia etiã ſi eſſent aliene dũ⸗
mõ et ſue nibilominꝰ poſſz oꝛdinare · ¶ SZ nũ
quid ſubditis ſuis licebit tũc recipe tonſurã
de alio epᷣo · dic ꝙ nõ cũ hoc nõ repiat' expᷣlſ⸗
ſum ſm . )o an · Zed quis eſt ſupioe qui põt
illã licentiaʒ dare · illã põt dare ep̃s ð cu
ius dyoceſi eſt oeiundꝰ ille qui vult oed ina⸗
ri. Vel ep̃ᷣs in cuius dyoceſi bñficiũ obtinet
eccleſiaſticũ:vel etiã hʒ domiciliũ licet alibi
fuerit natus· Epo aũt agente in ptibus remo
ti s põt eã dare eius vicariꝰ gnalis ĩ ſpalibul
ſede nõ vacãte capituli.ſeu is ad que tũc tem
poeis ꝓtinet admiſtratõ ſpũaliũ.vñ nõ pñnt il
lam dare officiales ep̃i niſi habeãt ſuꝑ h; ſpe
ciale mãdatum. Nec inferioees p̃lati religio⸗
ſi vel alij niſi ſint p papam puilegiati · Yel ſe
cundũ jo. an.niſi habeat hoc ex pſcripta con
ſuetudĩe ꝙ poſſint ſuos clericos vel ſubditoſ
a quo voluerint epᷣo face oꝛdinari · Religioſi
aũt ꝑ ſuos ſupioees· in poeatibꝰ ñ exeptis de
patati peioꝛes et eoꝝ ſocij pñt dum moeant'
ibideen a locoꝝ illon; dyoceſanis oedinari
licet nõ ſint inde oeiũdi li.vj·de tpe oꝛdi·cuᷣ
nullus. Ot ſim ſo·an. aliquis dicit hẽe domi
ciliuũ in pluribꝰ locis er de reſcriptis·c· dile
ctus.ii ·qð eſt verũ ſi in vtriſq; ſe eqliter col
locauerit. vt i bi dicit. Flias dicet ibi habe
domiciliũ vbi maioee hʒ ptem reꝝ ſuaꝝ. C·
vbi ſe · vel cla.l.ſenatoes · Dena aũt oꝛdma⸗
toꝝ ſine licecia ſui ſupioeis ſzm glo: ibidez e
eoꝝx oedinatio ñ eſt rata · Et hoc quo ad ex
ecutõez miſi oedinarius eoꝝ habeat eã rataz·
nde ſi epᷣs oedinans ſubditũ alienũ ſpez po
nat in ratihabitõe ep̃i. ep̃s ipſius illud quod
factũ eſt ꝑ ſuã ratihabitõeʒ poterit cõfirma⸗
re aliter nõ.ix · q. n · ludonenſes· Doterũut etiã
deponi et excõicari de ri goze iuris in vtroqʒ
cau.ſ.ſine ſcienter ſiue ignoꝛãter fecerit niſj.

multitudo tolerãtiã vel diſpenſacõz mducat ⸗

vij. q. iij · ẽs in dyoc . et . vj. q · ij · epᷣm ttẽ ſm
Sof· ibidem oedinatꝰ a nõ ſuo epᷣo nõ eſt ipᷣo
iure ſuſpenſus tali ſuſpenſione que inducat ir
regularitate.ſed eſt ſuſpendedus p decretalè
ex de tempꝑe· oedi . ꝓ tranſ latõezʒ· vñ licz cele
bret anteꝙ; ei mterdicat' ñ erit irregularis. li
cet quidã dicant cõtrariũ· vñ ep̃s ſuꝰ põt ſe⸗
cum diſpeſ⸗ are · Et hec eſt opi · melioe cuiꝰ etiã
epr.eſt dñs ho.et gual.et vuil Itẽe ſcom glo-
in:d·c. eog qui: oedinans aliquos aliene pro
chie pᷣſumet hoc ſcienter face n ignoeantiaz

ꝓbet · qe qmilibz dz ſcrutari qʒ oꝛdinet vł ele
git. di.xxiii qñ· t hãc ignoꝛãtiã ꝓ m ꝛura
mcũ ꝓhabit. vt li: vj. de elec· vt circa.ges
q̃d ſi dubitet᷑ vt ſit ignozãcia affectata qd
pocius pᷣſumi dz · ſm glo · ibide · ꝙ ex quo
iurauit ſe ignoæaæe debet ptem alterã vł ſcie⸗
ciam vel affectatã ignoeanttã ꝗ́s dico equi⸗

pollere· p euidentiã argumeti vel p cõiectu⸗

ras ꝓbabiles ꝓbare . ex · de renn . c..· ſte per
ſupeadictũ decretũ eos qui · ſi qui ð prochia
taliter ſuſpenſoꝝ poſt ;ᷓ eoꝝ ſuſpenſio fuerit
manifeſtata voluerint ozòmari ſine eon lice
cia· interim id eſt ſm glo.dũ ſũt ex hoc ſuſpę⸗
ſi poſſũt a vicinis ep̃is oedmari· ſ. in Pa dyo
ceſi ſim vuilh. alias tñ canonice · i · Him ꝙ Pci
piut canones · ſ. in ſtatuto temꝑpe et hmõi· per
hoc aũt ꝙ dicit maifeſta patet quia alias niſi
fuerit maifeſta nõ dñt ↄotenere nec dimittere
ipᷣm ¶ SZz qualiter erit eoꝝ ſuſpeſio maĩfeſta
Hð ꝙ p euidentiã facti qe ſcʒ euidẽter oedĩat
clericù alienũ . St p euidentiã iuris qe ſ.de B
e cõuictꝰ vel in iudicio oↄfeſſus· Eiguratũ ãt
queſicũ eſſet Im glo.ſiquis aliquez oedinarz
P eo ꝙ in eius terra ſcolaris eſſet.qe nõ eſt iu
dex eius niſi rõne delicti vel cõtractꝰ. vnde
epᷣs piſien.nõ poſſet oedinare ſtudentes clen
cos pmſius ſine licecia epᷣi ſui: er de offi · ce
ſignificalti:niſi priꝰ ꝑ ·x·annos fuerit ibi mo
rati:quia ex tũc et nõ ante intelligun habe
domiciliuũ ibide. C. de ĩicolis.li. n. hec Poſti.
ex de offi.oꝛ. ꝓ clericꝰ. Sãt aũt pᷣdicte glo·
ſuꝑ.c.pᷣdictũ eos q̃ſtiones ſũpte de apparatu
Sraciani ·. Sci endũ vero ꝙ oedinati a papa

in dyaconòs nõ pnñt ab eo recedè nec a curia

romana ſine eius licentia· i.q:i.fil m. Oroma
ti aũt a papa in ſubdyaconos nõ pñt ſine lice
cia eius ab alio oedinari ſiue ad ſupioees oe⸗
dines ꝓmonueri ex de tpe oæ cũ in diſtubuen
dis et hoc eſt ſpãliter ꝗꝓpter excellenã ozdia
toꝛis vt ibi dicirè ĩ glo· Licʒ aũt hoc ſit onꝰ.
in multis tñ eſt honoe· primo qe n põt this p
ter crime ab ep̃o depom ſſ» cauſam iſtructam
debz remitte ad papã· ar.m. q. vj . uig:Licet
aliqᷓ cõtradicãt.* qe nõ põt ab alio qm a pa⸗
pa pꝓpetuo ſuſpendi· hec hoſt· ex de tge oedi.
traſlatõez. 3⁰. qe nõ niſi- vii teſtébnſ poteſt
cõumci.ij.qiiii· pſul:et·c.nullã. qᷓrto qe nõ
põt cogi ab epo recipe oedines ar. ix· q. m ·
c.vlt. qnto quia maios honoe debet' ſibi qm
alteri · er de maioꝛi:pꝓ tuas . G̊ berñ. ex de the
oedi. cũ in diſtribueẽdis · HKota etiã ꝙſi ſub⸗
dyaconus pape de licecia eius ab alio reci⸗
piat dyaconatũ vel p̃ᷣbiteratũ poit hoc priui
legiũ qe ex quo ſunt mixta priuilegiuz et ius
Omune cõtrariũ· pdit vires ſuas priuilegium
ar· ex de offi ·dele .ſuꝑ q̃ſtione ·. ſi non duo
hec hoſt.ex de maioei. p tuas:-
Ue nonũ qð ẽ de ſpãli cõſecratõe notã⸗
du b ep̃s exptuſ ↄſecrari dz0 a papa vł
ab alio de eius mãdato. nõ exempeus vero a
metropolitano vł peimate vł priarcha ſuo vł
alio de eius mãdato. Et debet ad ↄſecratõezʒ
eius cõuemire om̃s ep̃i cõpeouiĩciales Ee nõ
pnt oms ſalte tres: oĩibꝰ alijs ꝑ ſuas lras in

conſeceratõez eius cõſentiẽtibꝰ. ex de tpe oe⸗
nec epi. et· c. ſi arepᷣs· et di:lxv· pꝓ totuz. It dz
illa cõſecratio fieri adminus a tribus epis ce
teris aſtãtibꝰ oſentietibꝰ .ſ.a metropolitano
vel de mãdato eiꝰ ab alio epo et duobꝰ alijs
ep̃is vt dicũ ĩ c.ſi archieps:et: c.: nec ipi: vbi
dicit ꝙ arepᷣs nõ oedinet epᷣm ſine tribus vł
duobus epis t attende ꝙ zm rap. et bern. ſi
ns dz ibi ſum incluſiue vñ in illis tribꝰ iclu
dit archieps: alias videret' ꝙ minꝰ poſſz ar
chiep̃s qm ep̃s cũ fieri poſſit a tribꝰ epis iuſ
ſu archiepi. vñ tres ſut de ſubſtãcia cõſecrati
omis vt dicit hoſt. gol · et berñ· ibidẽ · Et ido
nõ eſſz cõſecratꝰ ſi eſſent paucioees · vt dicit⸗
lxvj.di.pozro:licʒ vnꝰ ſit pncipal cõſecranſ
Jubdit etiã hoſt· ti · de ſacra vnctõe ꝙ opoe⸗
tet ꝙ vnꝰ pficiat totã cõſecratõex alias nihil
ageret et duo ſint coadiutoæ es: oms tñ tres
debent Pnũciare verba. vt dicit hoſt . qe omſ
tres ſunt cõſecratoees Si ant ep̃s eſ cõſecra
tus ſine archiepᷣo ſuo et ſine eius mãdato de⸗
bet ſe ſibi pᷣſentare infra tres meſes a tp̃e con
ſecratõis di lxin. cum lõge : Debz aut petere
cõſecratõez infra tres meſes a tpe electioms
di.l. poſtqꝙ; imo m roð· a tempe ↄfirmatõis

vt dicit hu.c.di. quoniã qð ſi nõ fecerit cõio

ne puatus expectabit adhuc duos menſes
ifra quos ſi nõ purgauerit mozam archiepi
ſui inditio cedz nec poſtea cõſecrabit et hocx
niſi fuerit legitime ppeditꝰ di · Ixxv. quomiã

Frchiepi vero pmates et priarche cõſecrari

debent ab omibꝰ ſuis ſuffraganeis ſalxem a
tribꝰ oĩbꝰ etiã alijs pſonal ad cõſecratione
venientibꝰ? vel ſalte ſi legitime Ppediti veni

re nõ poſſent ꝑꝓ lr̃as ſe excuſantibꝰ et cõſende

tibꝰ.jta ꝙſi qui eoꝝ cõtradicãt eins ↄlſeccõi
ſalt obtineat cõſenſus plurimoꝝ aliter cõſe
cratõ nõ valet.ſm hoſt. di. lxvj·archiepᷣs: et
c.poero. et er de tempe oedi. ſi archieps· Et
licet ita ſit de iure obtinet tñ de cõſuetudine

et ſic obſeruatc᷑. vt dicũt rap. et gof. Ec nullꝰ

triũ pdictoꝝ cõſecrat miſi a papa vł ab alio
de mãdato eius ar.xxiiij.q:.j·pudeda · Dapa
vero cõſecrari debet ab epo hoſtienſe qͥ ĩ hoc
fungitur vice metropolitani et ab alijs car⸗
dmalibus episxxxiij· diei noie dñi c Dubꝛ⸗
tat' aut de hoc qð dicit in illo.c· palłegato·.

lxvj. di.poezo. . ſ.jacobus hieroſolimitanꝰ

ep̃s a petro.jacobo et johãne apbis eſt oedĩa
natꝰ epiſcopꝰ.vide em ꝙ G̊ nõ ſit veꝝcũ iã
om̃s apłi eſſent epᷣi · illud diuerſi dinerſi⸗
mode exponũt ſʒ ad pnñs dici põt ꝙ dici fuiſ
ſe oediatus ep̃s· vel ge fuit in ſede epali iĩtro⸗
nizat? vel qe fuit ſpãliter hieroſol imis depu
tatꝰ.vel qe Im hu. fuit viſibili et miſtica vn
ctõe inunctus:ſicut fieri ſolet i cõſeeratione
epoꝝ cuz antea nec ip̈e nec alij apti fuiſſent

inucti vnctõe vinbili ſ ti iniſibili ſpuſſacti ·

¶rca decimũ qð e q̊s poſſit oſecrare vᷣgi⸗
Vnes.· Notandũ ꝙ velũ ↄſecratõis ſolenni
ter imponitur a ſolo epᷣo ſoli virgini et ſoleni
bus diebus tm niſi can neceſſitatis immente
velũ aut dico ↄſecracõis non ꝓłeſſionis quia
coerupte nõ cõſecrant᷑· Yelũ autẽ feſſionis

—' / iIn)

quolibet tpe a virgine vel coerupta ſuſcipit'
cum ꝓfitetur. VYtru aũt accipiat ſibi de altari
vel ð manu alicuiꝰ ñ refert multũ· xxvij.q· i ·
vidua quide · et c· viduas. ſ̊ veſte religionis
virgo vel coerupta ſuſcipit a pſbitero vel mi
niſtro.xx.q:j.vidua Scienð aũt ꝙ ĩaure ca⸗
nonico fit mentio de ꝗqᷓtuoe velis· eſt em veluũ
cõſecratõis de quo è iã dictũ et hoc impon

1· xxv ano adminꝰ. xxij q· 1 Placuit NVvñn dicit

Hoſt.ꝙ vix obtinuit a papa lugduĩs ꝙ; ipᷣe cõ

ſecraret in anno.xx· male tñ obſeruat vt ibi⸗
dem dicit hoc de virginibꝰ quo ad etate vo⸗
cat et velũ ꝓfeſſionis de quo etiã dictũ e et
hoc recipit in ãno·xij:adminꝰ.xx.q·j·c · j· et
q:n.puella. Eſt etiã velũ oꝛdinacõis et q̊ da⸗
batur olim dyaconiſſis: in·xl · anno- xxvij. q
j·dyaconiſſazʒ· Et eſt velũ placõis et dabatur
olim abatiſſiſ.ĩ.lx · anno · xxij·q:i.iuueculas
hec gof· J D
De collatõe oꝛdinũ.tci· qrtus·
Oſtea ↄoſiderandũ e de collatõne oedi
num. Et peimo quo tpe habẽt cõferri ·
i20 in quo loco ꝶꝶ ĩ quo oedine/ꝗrto de
modo oferedi oedĩieg/qᷓntũ ad ea que ſut ꝓpa
ſinguloꝝn gedinn fänkn qᷓntũ adò ea qᷓ ſũt cõia
oꝛdmũ oĩm vel pluriũ. Sexto m.quo hhʒʒ cara⸗
cter vniuſcumſq; oedinis iĩpᷣmi 9 Eirca pPmuz
ſciendũ ꝙ oedines cõferri pnñt et debet tantu
in. vj. tempoeibꝰ anni ſcz. i ſabbatis ieiumo⸗
ru m qᷓtuoe tempoꝝ It ĩ ſabbato mediane eb
domade ꝗ̃drageſime. quo cãtat᷑ ſicientes · Et
in ſabbato ſancto·papa tñ põt cõferre ſubdy
aconatũ in oĩbus dommicis et in alijs feſtis
pcipuis · di · xxv · c · vlt. et ex de tpe oe · de eo
et infra qᷓn imo vt dicit hoſt. vide ꝙ quol ibz
tpe oferre poſſit q;ʒl ibz oedinẽ ſiẽ ec quolibʒ
tpe pallio põt vti:ex ð vſu pallij ad honoes ·
Et ſolus ĩ die ſue oſecracõis oedĩat· ex ð ele·.
ꝙ ſicut · Nec eſt dubiũ qn hoc facere poſſit · ſ
nõ cõſueuit·hec hoſt.ti · de tpe · oe · Pinoees
auũt oedines licz cunlibet epᷣo cõferri ĩ dnicis
et alijs feſtis pᷣcipuis vni vel duobꝰ. Et etiaz
ſm aliquos · ſ.gof·rap·et bern.pluribus qm
duobus dũmõ nõ videat' oedinatõez gnalem
facere. ex · de tpe oedi . c. i. et · i. Et Hoc idem
vult jnno. ſup· c. de eo · hoſt · tñ dicit ibidez ꝙ
hoc dicere.lſ.ꝙ ep̃s poſſit tũc plures duobus
oedinare nõ eſt tutũ.qe in re dubia tuciuſ eſt
deſeruire verbis edicti· ff· de exercitoeia acti
one.l.-E. ſi is pri ma tñ tõſura om die cõfer
ri põt.vt dicit hoſt· de tpe oedi· cõſultationi
Ganf · vero videtur velle ti · de oedi · ab epi. ꝗ
re. ꝙ ti in diebꝰ dñicis et alijs diebus kelte
nis. Greci vero in conferendis et recipiendis
oedinibꝰ nõ ſeruãt tpa ſupeadicta· ex de cpe
oe: cum ſm in tex · et glo. pcipit tñ etiã latis
qꝙ; decetero ritũ grecoꝝ no ſeruet vt de ibide
St grec ꝙ ſe latinis cõfoemeęt· ex ð baptiſmo
licʒ grecos· dignitas vero ſiue cõſecratõ epᷣa
lis cõferri debʒz in certa die · ſ. ĩ dnica· Et ho⸗
ra tertia quia tali die et tali hoea ſpus i igne
is linguis apparuit: Et tali die paulꝰ et bar⸗
nabas oedinati fuerũt p impoſitõez manus.
lxxv · di · die · et de conſe · di · ·.· nocte · Et põt

„2-

eledtus in epʒʒz in ſabbato oedinari ĩ p̃ᷣſ bite
et ĩ dnica ſequeti ↄoſecrari in epᷣm. Cõſecratur
aũt papa in miſſa ante hymnũ angelicum. et
poſtea pemet incipit et pficit miſſam.ſoluſqʒ
in die ſue cõſecratõis poteſt oedies cõferre.

Klij aũt ep̃i inter epłam et euãgel i cõſecrã⸗

tur et cõcelebrãt oſecranti. St tũc nõ debent
cõferre oedines ne dinidat' miſteriũ vnitatiſ
vñ cõſecratus cũ ſuo cõſecratoꝛe miſſaʒ pficè
debz. ex de elec · qdð ſient · Si em officiuʒ miſſe
quod cum ſuo ↄſecratoee incipit dimitterz et
alios oedinarz diuideret' miſteriũ miſſe illiꝰ
in qua cõſecrac qð ñ debz fi eri:· qe debz inter
eſſe toti miſſe vt dicit ibidẽ in glo. Si tñ tũc
oedinaret coerigendꝰ non deponendus eſſet.
vt dicit' ibidem in tex. Sed ſi finita illa miſſa
aliam celebret bñ oedinare poſſz ſi neceſſitas
eſſet · vt habet ibide in glio.Cõſecratõ autem
virginũ poteſt fieri in ephya in albis paſcali
bus·id e ĩ tota ebdomada paſce i feſtis apo⸗
ſtoloꝝ niſi lãgnoee detẽte petãt alijs ebar
cõſecrari Vam tũc et illis et alijs tpibꝰ pñt

oedinari· ſcʒ in dnicis et alijs p̃cipuis feſtis.

xx.q:j· deuotis· et ex de tpe:oꝛdi.c.j.HGq̊ gãf.
Notandũ vero ꝙ hu.dicit ꝙ om̃es ſacri o⸗
dines ↄferemi ſũt in dñica· Et veſpa ſabbati
cõtrahit ad mane dñice. Et ſiue in veſpa ſab
bati ſiue in mane dñice oedines cõferant' ſꝑ
in dñica cõferri dicunt'. IFlij vero quibꝰ aſſ⸗
ciũt rap· ganf.et hoſt.et jnnoc. ex de tpe oe.
ſup· c· lr̃as dicũt om̃s oꝛdines in ſabbato cã
fereoos et in mane dñice cõtinnato tñ ieinio
tam ab oedinatoæe qꝙᷓ; ab oꝛdinando. ita ſcz
nichil comedãt nec bibãt illa die nec ſequeti
nocte miſi coepꝰ et ſanguinẽ cũ celebeat i ſab
bato · cõtinuatio em̃ vnũ de duobs facit et il⸗
la diũnᷣsit ar. vij.q.j.illud t ſm id mane do
minice ſequetis trahid ad veſpas ſabbati pre
cedentis · Et ita ſiue in veſpa ſabbati ſiue ĩ ma
ne dnice cõferant ſp victõe canonica in ſab
bato cõferunt. imo etiã ſine fictõe aliqua bñ
veſpa et mane ad vnã diẽ referunt iuxta illð
factũ eſt veſpe et mane dies vnꝰ. geñ j· hãc
vltimã opi appeobare viden oĩa iura et cõ
ſuetudo gnalis eccłie.q̃re em̃ neceſſaria eſſot
ieiunij cõtinuatõ ſi vera eſſet ᷣma opi. qꝛ etſi
Oeòmatoꝛ m ſero comederʒ ſabbati nihilomi
nus in mane ieiunus eſſet · Vñ ſicut poſſet tũc
cõſecrare ita etiã poſſet ſjm illã opi.oꝛdinare
Nllud vero. c. qðᷣ die dñico.qð.c. maxime vi⸗
Der eſſe cõtra ſedazʒ opi. intelligit' in cõſecra
cione ep̃oꝝ et hoc patz ꝓ exempla ibi poſita
de apłis qui fuerunt in dñica ↄſecrati. ꝗ Eſt
etiã ꝙ ſca opi.ratio cõgruitatis. qe cũ quis
oeòmat' im oedinibꝰ ſacris q̃ſi tranñt ad ſab⸗
batũ· id eſt ad quietẽ a ſecularibꝰ curis a qui
bus tkes clerici ſpãliter debẽt vacare ſz non
ſic clerici minoꝝ oedinũ quibꝰ vxoꝛe accipe
licet· et ideo lomõi oꝛdines conferre pñt alia
ie qm in ſabbato. Sʒ hec ratõ adaptari polſ⸗
ler dnice qui ſuccedit ſabbato. et ido eſt ma⸗
S. pPug. qm cõtra eũ· jdeo eſt alia rõ meli
e m hoſt. quia ſeʒ in ſabbato ieiunar ñ aũt

in die dnñico et ido haber maio⸗ oppoetuĩtas

celebrã di oedines in ſabbato qᷓm in domica:
Dicit auᷣt innoõ · ſup · e · lr̃as · ꝓ non expedit ſic
cõtinaare ieiuniũ et in dñica oedine cõferre-
niſi neceſſi tas aſſit· vt qꝛ foete infirmitas euz
inuaſit vel tarde venit ita ꝙ oꝛdines coõferre
nõ potuit· Picit etiã ꝓ in nocte paſce oꝛdina
tiones fieri poſſunt quia põt celebrari miſſa ñ

ſic in noctibꝰ alns· 4 Sed nuͦquid tempꝰ? eſt
*

de ſubſtancia oꝛdinũ. & ꝙ nõ. ex de tpe oe.
ſane. Vñ ſi tempoeibus alijs q̃ m ſupradictis
oedines cõferant' caracteres impmuntur.
Que eſt pena recipietiũ oꝛdine ſacrũ extra
den tem pa· ꝙ pena eoꝝ eſt ſuſpenſio
ab oedine ſuſceꝑto· ex de cpe oedi. ſane · et c·
cũ quidã: et· c.lr̃as· Et dicut aliqui vt jnnoc·
ñ ſut ipᷣo iure ſuſpeſi . ſʒ p ſent etiã ut ſuſpe
dend! EIt huins opi- eſt hoſt. et ar. ad hoc i
C· Iras:ĩ fine· St ſcõm hoc diuerſimode expo⸗
nunt illud qð in. c· ceum quidã · dicitur debes
exptes reddere. I. ꝓꝑ ſentetiã ſzm pmos vł reò
dere id redditos tenere ſzm ſeos qe ſuſae
ſi ſunt ipᷣo iure:põt tñ ep̃s ſuꝰ pmo eis impoſi
ta pnia cõpereti vt in ſuſcepus miniſtrent oe⸗
dinibꝰ diſpeéſare· er de tpe oedi: cõſultaconi
in tex. et glo. in fine · Credit aũt ro. ꝙ non
Poſſet diſpenſare vt ꝓmouean'. cum dicta de
cretalis nõ loquat' niſi de diſpeſacõe facien⸗
da in oedidus receptis. glo. tn p̃d icta dicit.
ꝙ eps pᷣt diſpeſare cũ talibꝰ nõ diſtinguenſ
in laſceptis-Hec eſt cõtra hoc illud qð habe
ur ex. e. cu quidã. et- c. dilectus · et. c. lras.
vbi papa videt᷑ ſibi retinere hmõi diſpenſaa
onem qe loquit de rigoꝛe iuris ſzm roð.vbł ſe
cundum.glo.ſuꝑ.c.cõſultatõni.et.c.illa.et
alia iura cõtraria loquunt cuʒ papa reſernae
ſibi diſpenſatõeʒ eoꝝ ex certa ſcientia vt alij
magis terreant vt ipi punian. q Cuid aut ſu
per hoc ſentiat hoſt· in fra vide t“ de ſcruu⸗
nio iux fi · in notabili ꝙ inci pit inſaup⸗ Lue
eſt peua cõferentium oedines ex tpa ſtatuta.
Pe pena eoeum eſt ꝙ mpi priuantur poteſtate
cõferẽdi oedines quos illicite cõtulerũt. per
uan' inquã non ipo iure. ſz p ſententiã · ex de
tpe oedi·ſane· et· c. lras: et.c. dilectus.in fi.
vñ cũ dicit᷑ in. c. lr̃as.· volumꝰ man ere ſuſpẽ⸗
ſozg tenet' impropeie quo ad oꝛdinatoꝛẽ qᷓ ñn ẽ
ſuſpenſus ip̃ᷣo iure ſed ſuſpendit pꝑ ſententiaʒ
TPrie vero tenetur quo ad oedinatũ qui eſt ſu
Heſus ipo iure· hec hoſt· ſup.c. lr̃as:. c Vcix
oeòmes poſſint tm̃ in miſſa cõterri.ita ꝙ miſſa
ſit de ſubſtãcia oꝛdinis. c hu.notat.lxxv·.
o dnatões .j. et berñ· er de ele. ꝙ ſicut · ꝙ
miſſa ñ ẽ de ſubſtãtia oꝛdĩs ſ'p ð ſolenitate vñ
om̃s oꝛdĩes ſm ip̃os pñt ofer⸗ei ſine miſſa lʒ
hoc nõ debeat fieri · vñ qui cõferret eos ſine
miſſa ipe et oedinati grauiter punirent' qe fa
cerẽt cõtra oꝛdinatõez eccleſie et cõtra illud
quod eccleſia ſernat.ar.ex.de tpe oꝛdi. ſane
et.c. lr̃as·et· c· vł ñ eſt. Et qð eſt dictũ ð oꝛdi
nibꝰ. idẽ dicit berñ. ibidẽ de cõſecratõibua
MPixit eciã hu· ꝓſi vnus conſecret et alter miſ
ſam celebret cõſecratꝰ erit licʒ hoc fieri non
bebeat · Et de hac materia nota. lxxiini. di. oꝛ.

Smationes ep̃oꝝ · Rlij vero · vt ray· et ganf ·

— 8—

— = 2

—
—

— — — — — — —

miſſam ponũt inter illa dednipgnaſeie bre
ſint de oedinis ſubſtãcia vel nõ. Et ideo vt di
cit ganf· in hoc et in alijs que mandant ĩ oe⸗
dinatõibꝰ obſeruari nec ↄſtat ꝙ ptineant aò
ſubſtantiã vel ſolenitate·nec ꝑ aliqᷓ iura inue
nit ꝙ omiſſa debeãt ſupleri · credendũ eſt his

omiſſis oedinem nõ cõterri. et ideo eſt iteran

Ddum. nec tñ intelligit iterari. quia nõ intel⸗
ligit eſſe iteratũ quod ambigit᷑ eſſe factum ·
ex de pᷣſbitero non baptizato.veniens et di·
lxviij · ꝓᷣſ biteri · et de conſe. di . j·. ſolnitates ·
An oedines cõferri poſſint vł recipi poſt
prãdium · hu . dieit q; oedinẽ cõfert et reci
pit peanſus et idẽ dicit in quolibʒ alio ſacra⸗
mento pᷣter euchariſtiã quã nõ credit confici
na ieiuno. ð oſe · di . ij · liquido. Sʒ bern lau
io et gan.dicũt cõtrarium.ex e · decetero.
Kamerii dicit dñs poſt cenã diſcipułb ſuis
coepus et ſanguinẽ tradidit licet ibide ſtatu
atur ne peanſus cõferat aut a prãſo recipiat.
Rayaũt ieiuniũ oedinãtis et oedinãdi ponit
inter illa ð quibus neſcit vtꝝ ſint de ſubſtã

cia gedinis
Equit de ſcdo ſcz in quo loco debent oe
dies cõferri · ꝙ oedines ſacri debet

cõferri · in eccia epᷣali.ar.di. lxxviiij· c.j. Ec B

verũ de iure regulari. hodie tñ de cõſuetudi⸗
ne ep̃i cõferũt vbi volũt.vt dicit roð.ino⸗
res vero oedines cõferre põt in quacunqʒ ec
cleſia ſua epᷣatꝰ di.lxxvin balea Eei aüt cõ⸗
ſecrari debẽt vbi metropolitanꝰ elegerit mſi
ſit de appꝛobata cõſuetudine aliud obſeruã⸗
dum. lj-di. c. vlt. in fi· Qetropolitani vo pri⸗
mates et priarche ĩ ſuis eccł is niſi neceſſitas
aliud exi gat et dſuetudo appeobata inducat
ar. di · lxiij · qᷓntoet dixxiij. in noie dommi.
Dapa vero ĩ ſua eceleſia ſi hoc põt fieri.alio
q̃n in quacũq; eccleſia etiã extra vrbez vt ha
ber in · c. in noĩe dñi:et ganf.et rap.
Equit videre de tertio. ſ. quo oedine de
bent oedines oferri et recipi et eoꝝ offi

cia exerceri · Ybi ſciendũ ꝙ eo oedine debent

cõferri et recipi quo ſupea ſũt numerati ita ꝓ*
recipiant᷑ gradatim aſceẽèdendo ab infimo vl
q; ad ſupᷣmum qð ꝓbatur di.lix · ſi officia. et
di · lxxvii . c· j. Si tn aliquis ꝓ ſaltũ ꝓmoueat
i · vno vel pluribꝰ oꝛdinibꝰ p̃ᷣtermiſis aliqz
oedinẽ ſuꝑioæe recipiat· caractere recipit niſi
alind impediat vt haabitũ eſt ̊. Quid ſiqᷣs
oedinetur ĩ ep̃m pᷣtermiſſo ſacerdocio.e diẽ
imnoc·iij· ex de exceſ.pᷣla.ex lris.q ñ ſi eps
cui euam cõſentire videtur· ganf.et berñ. ex
e· c. imo·dicit ꝙ nuliꝰ recipe põt oedine epᷣa
lem niſ ſit pᷣſ biter.ex de exceſ.p̃la.e x lris in
fine · Zi tñ quis p̃ᷣſbiter exñs licet inferioꝛes
oedines nõ hñs oꝛdinet᷑ in ep̃m eps eſt. H il⸗
lum oedinẽ quẽ nõ hʒ cõferre nõ põt.ar.j.q.
i · gra. ſm ãt hoſt.et berñ. ꝗl icercuq; oꝛdo cõ
ferat ſiue gradatim ſiue ꝑ ſaltũ caracter reci
Pitur dũmõ accipiẽs ſit baptizatua nõ tñ exe
cucõ.· et ið qð ẽ omiſſũ caute eè ſuppledũ et di
ſpeſadũ · et H ꝓbat di.lij.ſolicitudo.et ex.e.
e.j· Nec obſtat quod dicit ex de exceſ. pla.
ex lrñis· nõ em negat qn caracter epalis cõfe:

Apter cõtinuatõʒz ieiunij ſero ſabbati et mane
dnice facere vnũ die ſignificent' ſi eedinaruſ

Iy 7

ratur.ſed quod ipᷣm exercere nõ põt qdð veri
eſt intantũ ꝙ nihil cõfert ep̃s talis miſi in ſa⸗
cerdocio ꝓmotus ſi licz ipᷣe caracterem recæ
perit. hec hoſt · Quã penã patiet' calis · H
vt ab admiſtratõe abſtineat.alias ſi miſtraue
rit incidat penã nõ oedinati miſtrantis cũ nõ
ſit rite oediuatus.ſ.vt de eccleſia abiciac. et
nunqꝙᷓ oedinet niſi cũ eo per papã diſpenſet
vt patet ex de nõ oedi · mi. c. j· et · ij. de qᷓ pena
Habet' circa fine huius articuli Qualiter
excuſatur talis. Y in totum non excuſatur.
Pter ignoeantiã tñ pena minuitur licʒ n oĩo
Sbabile.ex·e.c.vno. Etſi dubitet an om̃s oe⸗
dines gradatim recepit credi debet viris ho
neſtis inter quos eſt cõuerſatus. vt dicitꝰ ibi⸗
dem · hec hoſt. &quo diſpenſat. Ho ſi ſciẽ
cer ꝑ ſaltũ ꝓmouetur nõ tñ mĩſtrat. pnia ſibi
amiungat et caute ſupplebitur qð eſt incaute
omiſſum et ſie diſpenſabitc pꝑ ep̃ᷣm.ex.e.de ſa.
nõ iteran. c.j dez dico ſi miſtrauit ſed crede
bat ſe gradatim ꝓmotũ fuiſſe.licet aſſerãt vi⸗
cini cõtrariũ cum idẽ ꝓmotus in erate mioei
in hoc cõſentiat. Et gradus omiſſus ſupplebi
et diſcreta pnia iniunget Et lud qð factum
neſcitur iterari nõ videbit᷑.ex.”s. c. vno. Si tñ
ſcienter ꝓmotus pꝑ ſaltũ in oedine nõ grada⸗
tim recepto miſtrauerit incidit in penâ nõ oæ⸗
dinati mi ſtrãtis· Et ſic nõ põt cũ eo niſi p pa⸗
pam diſpeſari ve dictuʒ eſt ſupra.hec hoſlie.
Etẽ ſciendũ ꝙ oedines minoees cõferri pñnñt
oms vni pſone eadem die niſi contrariũ obti
neat cõſuetudo eceleſie qᷓ nõ ſeruata ſcãdalũ
generet · Deima vero tonſura et qᷓ̃tuoe oedĩes
minoees eidem eadem die cõferri nõ debent.

vt dicit hoſt. et jnnoc. ex de tpe.oeꝛ.de eo. E&

trariũ tñ dicitur fieri in almania. Vnaũt o⸗
do ſacer cũ minoeibꝰ vel duo ſacri nullo mõ
debent cõferri eadem die vni pꝓſone. ec ĩ B
diſpenſari poteſt cum aliquo niſi de licentia
pape qe hoc ẽ ꝓhibitũ vt dicit Hoſt. et jnno.
e de tpe oedi · dilectus . Sed cõferri debent
ſinguhl ꝑ ſe et ꝑ certa interſticia tempoꝝ di.
lxxvij · in ſingulis.et·c.quicũqʒ . et ex. de eo
qui fur.oe.ſu.cum hi.lato.et de tpe oe. Iras
et. c · dilectus · Et licet plerũqʒ cõtingat ꝙ oꝛ⸗
dinatoe ieiuniũ a die ſabbati vſq; ad dñicam
Otinuet · vt illi qui nõ potuerunt oedinari die
ſabbati in ſero oedinent᷑ in mane die dico.
di · lxxv. ꝙ a pluribus · nõ tñ illi dem qui in
ſabbato ad aliquos ſacros oadines ſũt PSmoti

pñt ad alios in die dñico· ꝓmonueri.ſʒ tm illi

qᷓ nõ poterant in die ſabbati oedinari. Cu em

in ſabbato oedinet in dnica. iam idem big ᷓ
eadem die oedinaret . q abſurdũ eſſet. Ee diẽ
hic epᷣs bononiẽ·ex de tpe oedi.lr̃as.ſi cõtra
p̃ᷣdictã foemã oedines recipiant' furtiue reci
pi dicuntur.ISciendũ em̃ ꝙ; dicitur quis oedi
nari furtiue qᷓdrupl'.ſ. cum q̃ citra
ep̃i ꝓprij ſine eximĩacõe ꝓmouer di. lxiiij. ex
cõſciam· In quo caſu non ꝓſunt lre archidya⸗
coni · er de offi · oe. ſignificaſti. Ecs cum quis
minoeibus oedinibꝰ non Otent? vna et eade

cõſcfam

die ſubdyaconatũ recipitextra de eo· cum h
vel cum duos ſimul recipit ſacros ex: e. inno
tuit⸗l cum graòu omiſſio ſaltum facit ex de⸗
cle:per ſaltum peomo:.c:i.In quibus caſibus
nec etiã obedies ſuo ſuperioꝛi excuſat extra
de temp · oedinã · dilectus · ců ſuperoe tanqᷓm
maioe plus delinꝗᷓt· et iõ magis eſt punieòꝭꝰ
ex de traſtatõe inter copalia· I. vlt. H hoſt.
aue eſt pena recipientis oꝛdines vↄtra pre⸗
dictã foemã · vt ei ð ri goee iuris ĩterdica-
execucõ oꝛdinũ rceptoꝝ e e. jnnotuit· nibil
lominus tñ aſcendere poterit ad maioæꝛes · Et
hoc intelligas etiã qñ vna die recepit omes
minoæꝛes oediĩes et vnũ ſacrũ vel duos ſacros
ſimul vt dictũ eſt · hec hoſt. q æ& quo diſpẽeſa⸗
tur cũ cłi · aut fuit ꝓhibitũ hoc · ſ· nequis
furtiue recipet oedĩes ſub ĩtermĩatõe anathe
matis. id ẽ ꝙ fnit anathema ita expoĩt berñ ·
et hoſt.ita vt ſi anathematis ↄſtruat' intrãſi⸗
tiue· et tũc cũ excõicatꝰ ꝓmoueat᷑ ñ p̃t al iqs
ſecũ diſpenſare niſi papa⸗Fut ñ fuit excõica
cio lata.et tũc poteſt epᷣs cum eo·tam ĩ ſuſce
ptis qm in ſuſcipiendis oedimbꝰ diſpenſare
