ſiderat mãdata ſua ſeruari . pðeceſſoeis ſui ſta
tuta cuſtodiat. hec rich. Vtci poſſit cũ ali
quo diſpenſari ne ↄfiteat hoĩ peccata. qp
nõ.miniſtri em eccleſie inſtituunt᷑ in eccleſia
diumſtus fundata:et ideo inſtitutio eccleſie
pᷣſupponit ad opationex mĩſtroꝝ ſicut opus
creatõis ad opus nature· qe eccleſia è fun⸗
data in fide et in ſacramẽtis.ideo ad eccleſie
miniſtros nouos articulos fidei edere aut e⸗
ditos remouèe aut noua ſacramæeta inſtituere
aut inſtituta remoue nõ ptinet. ſed ho e pote
ſtatis excelletiſſime qᷓ ſoli xp̃ᷣo debes qᷓ eſt ec
cleſie ſue fũdamentũ? It ido ſicut papa nõ p̃t
diſpenſare vt aliqs ſine baptiſmo ſaluet. ita
nec ꝙ ſalue ſine ↄfeſſone ſzm qð obligat ex
vi ſacramèti p̃t tñ diſpeſare ſm qð obligat ex
pᷣcepto eccleſie vt poſſit aliqs diutiꝰ ↄfeſſio⸗
ne differee ꝙᷓ ſit ab eccia inſtitutũ.q̊ tho.
ADe tpe ofeſſionis ti. xj.
inde ſiderandu eſt de tpe ofeſſioniſ
ſcʒ an ꝗᷓlibet teneat ſtaum ↄfiteri qn
peccauit · de ofeſſione poſſumꝰ du
pliciter loꝗ· vno mõ quãtũ ad ofitedi Ppoſi⸗
tũ et ſic ↄcedũt os ꝙ tenet tũc ofiteri qñ te
net ↄteri·oteri aũt tenet qñ ſuoꝝ peton Hʒ
memoꝛeiã· et tũc tenet' etiã p̃dicto mõ oↄfiteri
ſcʒ quãtũ ad ꝓpoſituʒ et pᷣcipue qñ eſt in arti⸗
culo moetis aut in aliquò articulo in quo ſi⸗-
ne peccati remiſſione opozteat eũ peccatũ in
cureere · vt cuz tenet celebeare ſi deſit copia
ſacerdotis ſalte tenetur ↄteri et habere Ppo⸗
ſitũ ↄfitendi. Flio modo quo ad cõfeſſionis
actã et ſic è diſtinguendũ:qe aliqui obligam
tm ad ↄfeſſione ex ſtatuto eccie.vt habentes
tm venialia. et hi nõ tenen' ſtati ofiteri ſʒ dr
feree pñt vſq; ad paſca qe illa decretal om̃is
vtriuſqʒ obligat ad euchariſtiaʒ ad quã ppa⸗
rat ofeſſio.Flij vo etiã obligant ex ꝗpo pec⸗
cato vt oms qꝗᷓ habet petm moetale et hi cofi
teri tenen ecẽ ex inſtitutõe ſacñi. He his ãt ſe⸗
cũdis dicũt aliq̃ ꝙ tenet' ſtati cõfiteri habita

optunitate ſufficieti nec p̃dicta decretał ex⸗

cuſat eos. qe intedit ꝗꝓpter negligentiã Hoĩm
tps artare nec ampliare· et hec opi. eſt tutios
ſzm inno: ex· e: oẽs · ti dicũt cõmumꝰ et ve
riꝰ vt pe.et tutiꝰ vt dicit ſcotꝰ.ſ.ꝙ nõ tenenꝰ
regulariter ſtatim ofiteri·qꝛ hm rich;. ad hoc
nõ obligãt' nec ex iure nature qe ↄfiteri p̃ſ bi
tero nõ e de iure nature abſolute: nec ð iure
diuino qę licet xpᷣs implicite pᷣcepit p̃ſbitero
Ofiteri nõ tñ pᷣcepit hoc ſtatim fieri:nec ex iu

re poſitiuo.ſʒ tin ad ſemel m ãnoCũ em ſi p

ceptũ affirmatiuuʒ nõ obligat miſi ꝓ loco et

tpe.eccleſia vero potuit in hoc p̃cepto tpus

determĩare cũ ſit ꝓceptũ diſciplie nõ nature
n ex iure nõ tenetur hõ ↄfiteri niſi ſemel in

anno.ſcʒ in paſca qñ neceſſe hbqʒ cõicare.Et ſic
regulariter nõ tenet᷑ ſtatizʒ ↄfiteri niſi in qua
tuoe caſibꝰ. Vnꝰ ẽ rõe ſacmeti ſcʒ qñ vult cõi
care vel celebeare. Dicit tñ in hoc caſu rich.
ꝙ ſi foete de ꝓpinquo expectet ali cui deuo
tius et ſecuriꝰ ↄfiteat nullo re cõicare ꝓ⸗
hibet' ſi vere penitet. ſcõs ẽ rõe piculi vt qñ

e in moetali et iminete piculo moeètis ˖ terciꝰ

rõe ↄſcie ſcʒ qn ↄſcia dictat ꝙ ſtatim teneat

ↄfiteri ð neceſſicate. qrtus rõe dubij ſeʒ qñ ꝓ

babilitc⸗ vidz ſe ãpliꝰ ãno illo copiã ofeſſoeꝛſ

habẽe ñ poſſe q̃ ipᷣm poſſit abſolue. et B opi:ẽ

ꝓPbabilioe ſzm rich. ctho·. et pe.Boñ.vo de hꝰ
dicit ꝙ gnaliter aſſerere ꝙ hõ p̈t differee cõ⸗

feſſone vſqʒ; ad paſca videt piculoſũ. SFihr
tenea ſꝑ ofiteri qñ ſe offert optunitas vide⸗
valde dunz· iðo videt᷑ rõnabiliter ſentiendũ

mediñ ſcz ꝙ optunitas tpilſ loci et p̃ᷣſbiteri p̃t

cripł r ſe offeree.ſczʒ aut ita ꝙ time ne vnc ſe

offerat: r cũ aliqs Suiter infirmat et tũc te⸗
net᷑ ſtatiz ↄfiteri · Fut iea ꝙ maioe optunitaſ

expectat vł q ad locũ vł pᷣſ biten et tüc dik

ferei p̃t ſine pctõ· Aut ita ꝙ nũqꝙ; rõnabiliter

maioe optunitas expecte et tũc ſme p̃iudicõ

tenet'. hec boñ. S⸗ nunq; d religioſi tenent᷑

ſtatim fiteri · aliq dicũt ꝙ ſic. ſi moxtali

ter peccauerit et p̃ſbiteri copiã habeãt. Et in

telligut ſtatim ſicut dictat recta ratõ · vij ſʒm
eos refert ĩter ſeculares et religioſos. q illi

nõ tenen ante qᷓdeageſimã ↄfiteri qᷓ e eis tps

penitẽtie · iſti vo ſtatim tenen qe eis tꝑs peni
tetie ẽ totũ tps vite ſue· e dicat ꝙ ſtatꝰ ñ

obligat aliquẽe niſi ꝝꝑ mandatũ.Rñndet ꝙ ſta⸗

tus nõ obligat ſed mãdatũ oĩbꝰ datũ.ad nũc
aũt vel tũc obl igat optunitas qᷓ offert ſe di⸗
uerſimode diuerſis. et hoc ven e m oĩbꝰ pᷣce
ptis a ffirmatis ꝙ ad aliqð tps obligat vnꝰ
ad qð nõ obligat' aliꝰ vt patz in honoee pa⸗
rentũ.et hꝰ ſnie ẽ boñ. Ite dicũt alij ꝙ nõ re⸗
fert quo ad h ĩter ſeculares et religioſos. qe
religioſi ñ tenen ad alia ꝙᷓ alij hoĩes:niſi ad
q̃ ſe obligãt ex voto.et hec ẽ opi:tho. Poteſt
tñ dici m rich.ꝙ religioſi rõe ſuoꝝ ſtatuto⸗
rũ et ſui ſtatus tenen ↄfiteri frequetiꝰ ꝙᷓ ſta⸗
tuat ciliũ gnale.dlec tñ ꝓpter hoc ſequit ꝙ
teneant᷑ ſtatim ↄfiteri habita ↄfeſſoꝛis optu⸗
nitate.niſi aſſit dies quo ſzm ſtatutũ religio⸗
nis ſue tenerent ofiteri. Fönlin tñ oĩbꝰ ſanũ
ſm boñ · ꝙ om̃s qui cadũt ꝓ moetale qcitiꝰ

fideliter ofiteat? ꝓpeio ſacerdoti · et iniũctam

pnt ofiteanꝰ. nõ em̃ vrdet vere ↄtritus ꝗᷓ tam

diu poetat moetale vulnꝰ peccati occultum.

Vñ oſtitutõz penale ſupꝛadictã innoc· tercij
otra neglige tes ↄfiteri ſua pctã credit ema-
naſſe · e de pe · et re · que dicit ſic · oĩis vtriuſqʒ
ſexus Eder exquo ad ãnos diſcretõis ꝓuene
ia peccata ſua ſolus ſalte ſemel m ãno

ſibi penitentiã ꝓ viribꝰ ſtudeat adiplere · ſi uſ
cipies reuereter ad minꝰ in paſca euchariſtie
ſacmentũ.n ꝗpeij ſacerdotis ↄſilio ob aliquã
rõnabilè cãz ad tꝑs ab eiꝰ pceptione duxerit

abſtinenð· alioqn et viues ab ĩgreſſu eccleſie
arcea et moeies ecciaſtica careat ſepultura ·

e obiecto ↄfeſſionis·i · de his que
debz quis ofiteri ti · xij · .
Oſtea ↄſiderandũ ẽ de his q̃ dz q̃s ↄfi
teri. St circa ho q̃runt plura ſcʒ dato
ꝙ hõ teneat' ofiteri peccata moætalia· vtruz
ceneat etiã cõfiteri circũſtantias pctõꝝ ·
circũſtantia? qᷓ daz trahũt in aliund genꝰ vel
in aliã ſpem peccati.vt coire cũ muliere Diu⸗
gata.et iſtas tenet᷑ hõ ofiteri Nõ em̃ ſufficit
ei qui centuz marcas habuit de alieno dicere

ego accepi alienũ cũ hoc poſſet eſſe veꝝ ſi ac

cepiſſet vnũ denariũ · Sʒ tn im aliquos cũ hꝰ
pᷣceptũ ſit affirmatiuuʒ nõ obligat ad ſp ſʒ ꝓ
loco et tpe ſcʒ qñ hõ eas ognoſtit vel P ſe vb
ꝓ inqſitõeʒ alienã Vn ſapiens et intelligens

tenec ofiteri ſi inqran' ab eo- Scëm vo alios

Omuniꝰ ſ̊ nõ tuciꝰ opinãtes nõ optet eas cõ
fiteri :qe ſufficit noti ficare quãtitate peccati
in ſpecie licʒ nõ pᷣciſe· qe hoc nõ pᷣt fieri· Nec
optz ſzm totã quãtitate peccati penitẽtiã taxa
re.Hoc tñ e bonuʒ et ↄgruũ · et quãto ſũt mag
ſapientes et ꝓfecti tãto magis debẽt eas di⸗
ſtinctius explicare. ſ̊ nõ tenent ad hoc nß
foete ex ꝓpeia ↄſcia obligent· Quedã vo cir⸗
cũſtantie alleuiãt et has nõ debz qͥs ꝓ ſe ↄfi
teri qe ↄfeſſio eaꝝ nõ facit ad accuſatõez pec
cati · et peccatoe in ↄfeſſione debet ſe accuſa⸗
re et nõ excuſare. er accidẽs tam̃ ne ↄfeſſoe
ſcandaliſet'. vel etiã vt eiꝰ inquiſitõi ſatiſfa⸗
ciat: vel ſi tantũ deuiat ꝙ ſit in gne venialis
qe tenet dicẽè genꝰ peccati· bonũ eſt aliq̃s ta
les ofiteri · vt ſiqs comedat carneſ in quadea

Fnde ex diſpenſatõne et cã· hec boñ· et pe·

uedã vo aggrauãt in eadeʒ ſpe. et illaꝝ q⸗
dam nõ agguant notabiliter ſicut ſcia et ing
titudo.et has nõ tenet quis ↄfiteri ·qe ſũt q̃
veialia peccatà quedã aggranãt notabiliter
et iſtas ſim mgr̃m vilhel.altiſiodoꝛ eñ. optet
fiteri & cõtra p̃dicta obicitur quia augꝰ
peimo enumeratis multis peccatoꝝ circuũſtã

cijs· omis inquit illa varietas ↄfitenda eſt et

deflenda · ꝙ illud e de pfectõe penitetie
nõ de neceſſitate.¶ Ite obicit qꝛ delectabile
carnis ſzm phᷣm.iijethi · quãto ma& in pticu
lari ↄſiderat tãto mag appetitũ mouet. ergo
nõ videt ꝙ ad miꝰ pctõꝝ carnaliũ aliqs de
beat oes ſin gulares circuſtantias ofiteri ·
circũſtantie pticulares peccati carnab qᷓ tra⸗
hũuũt in ſpecie peccati mostalis ſp ſut ofitẽde
qꝛ gratia que in ſacramto da reſtaurat ſi qua

inclinatio a pctõ ex taliũ cogitatõe ꝓueniat
vb m cõfitente vł in ofeſſoee· In dicit greg.
in paſtoeali:fit plerũqʒ vt dũ rectoeis animꝰ
aliqua temptameta cogitat auditis teptatõi⸗
bus etiaz ipe pulſat᷑.ſed hec nequaqᷓ; paſtoei
timeda ſũt. qe tãto faciliꝰ a ſua eripic᷑ quãto
miſericoediꝰ ex aliena temptatõe fati gat'. Si
tñ ſacerdote laſciuũ ad pctã hmoĩi ꝓnu vide⸗
rit dʒ accipe licentiã ofitẽdi alteri ſacerdoti-
et ſi ñ dederit licentiã dz ad ſupioee recures.
JSi at hmoi circũſtatie nõ agguãt in infinituzʒ
nouã ſpẽʒz moetab peccati cõſtituedo qnʒ lau⸗
dabiliter reticent' adhibita debita diſe cretoe
ſzm cõſideratõzʒ turpitudĩs circuſtãtie et ꝓni
tate inclinatõis ad petm̃ ex eiꝰ cõfeſſione in
ipᷣo ↄfitete vł ſacdote. HB.tho AVtn teneat
quis ↄfiteri pctã p̃cedetia tanꝙᷓ circũſtãtias
agguãtes · Hẽ ſco.in q̃rto di ·xxij.dicit ꝙ licz
foete ho ſit vtile nõ tñ vide neceſſariũ es ofi
teri ea ĩ ſpeali qe inquãtũ agguãt pnñt expᷣmi
ſufficieter in ↄfeſſone i gnali ſcʒ dicendo de
multis et magnis pctis alias penitui. et iðo
nũc in peccãdo magis ingratꝰ fui. /Vr te
neat qs ↄfiteri pcta veialia. ꝙ ñ nec ꝗpt
peccati veniab moꝛbũ.cũ em̃ ſint de ſui natu
ra veialia ꝑ ſe pnñt veniã ↄſequi. ſiue p peni⸗
tentiã interioee ſiue p exterioee aſſũptazʒ ſiue
etiã ꝑ penã purgatoeiã ſiue ꝓꝑ alimd remediũ
opetes et ydoneũ vt dictũ e ſupᷣ. Nec ec ptx
ſtatutũ eccie ſzm ſco. qe cũ er de pe.et re. oĩs
2c· dicat oĩa pctã ſua.Rut ẽ ibi diſtributõ ꝓ
peccatis vemalibꝰ aut nõ.ſi ſic. ergo habes
moetalia tene' ex vi pᷣcepti ofiteri venialia ſi
nõergo habẽs tm venialia nõ tenet ↄfiteri
ea · St ſic vide otradictio dicere ꝙ ille tene
ↄfit eri venialia et ille nõ.&Et ſic ex ſtatuto ec
cleſie gnali nullus tenet venialia ofiteri in
quocuq; caſu .· Si quera qũo pᷣſbiter ↄgno
ſcet eü niſi ofitea qui hʒ tm̃ venialia . ve
niat tm ad pᷣſbiteꝝ et dicat ei dñe exquo fui
Ofeſſus ꝑ gratiã dei ñ habeo ↄſcientiã ð pec⸗
cato moetali et ſic ↄgnoſcet euz ſufficieter. B
et ꝓła alia dicit ſco. in q̃rto di.xvij .Ciczʒ aũt
de rõe ſui generis nõ ſit neceſſariũ ea ↄfiteri
tñ eſt ↄgruu maxime viris pfectiſ qe vtile eſt

multuũ et pena eis debita mnuit ex vi clauiã

Heecipue aut ofitenda ſunt peccata vemalia
frequeter iterata.vt etiã dicit mgr̃ ſen.li. inij
di· xxj· et hoc ꝗpter vitandũ piculũ qe oſuetu
do frequeter ducit in libidine.et otemptum.
Ft ſufficit ſtare in gnalitate et nõ opoetz ad
ſingula deſeedere. Zi tñ qs velit deſcendere
multũ e landabile et vnile et neceſſariũ volen
ti aſcendere ad ꝓfeatõeʒhoc igit e dictu de
venialibꝰ gnaliter ſim boñ.In caſu tñ oti git
ꝓ. Hõ te ea ↄfiteri ſiue ꝓpter dubjũ ſiue Pter

eccleſiaſticũ ſtatutũ. ꝓpter dubiũ qñ dubitat

pPbabiluer vtꝝ ſit veniale vel moetale.ꝛdeo
ſi nõ penitet ſiẽ de moetali diſerimĩ ſe exponit
et ideo dz Ofiteri illð nõ quide aſſeredo ipſu⸗
eſſe moetale.qꝛ vt dicit aug· xv. de tri.nõ tm̃
eſt medaciũ dicere falſũ ſʒ etiã aſſerere dubiu
ß dz ofiteri illð ſicut iacet in oſcia er iudicio

ſacerdotis relinquat vt ſit veniale vł moe⸗

9 Xn

tale· ſicut em dubitat ita dnbitãdo ofiteri Ozʒ
Debet tñ ↄteri et penitentiã ſuſtinere acſi eet

moetale. et tũc mes aſſecurat et nullo mõ ve

ritati p̃iudicat.hec boñ. S obici qe glo.
ſuꝑ illð iaco.v. Cõfitemini alterutrum Pctã
vra ⁊ꝛc · peccata inq̃t que ex huũana ignoeantia

vel infirmitate veniut · dicit et p̃cipit ofiteri.

hm̃oi aũt peccata ſũt vemalia.ergo tenet ea
Ofiteri ·& ꝙ ſi hoc intelligat de venialibuſ
tũc ſumit ibi p̃cipe ꝓ dogere · ſm illð luce. v
p̃ᷣceptoe ꝑ totã nocte labo.c̃.ver bũ aũt bea
ti iacobi licet ſit ꝓoſitũ ꝑ modũ imperatiuũ
tñ ꝓ moetalibꝰ tm tenet impatiue. ꝓ venia⸗
libꝰ vero magis exhoetatie. vñ pᷣeeptũ ẽ quo
ad moetalia · et oſiliũ quo ad veialia. hec tñ
nõ ꝓcedũt ſzm ſco. vt patʒ ex dictis . Obici⸗
etiã illð aug. Bi cepiſti fluctuare ↄfitere mo
tũ ne plangas ruinã ſzm hoc ruere vide qᷓ nõ
Ofitet' venialia. & nõ ẽ p̃ceptuʒ ſʒ oſil iu · vñ

dicit hoc nõ qe nõ poſſet aliter niſi ꝓꝑ ofeſſo⸗

ne vitare ruinã.ſʒ qe hec via eſt ſobeia et ydo

nea Vt aliqᷓs poſſet licite ofiteri peccata

q̃ nõ fecit · & pctã q̃ qs nõ fecit ſm reʒ fecit
tñ ſzm ſuã eſtimatõz pᷣt qs &iteri .qᷓ vero neu
tro mõ fecit nõ p̃t licite ↄfiteri.pᷣmo mõ facit
Otra veritatẽ rei nõ tame otra veritate oſcte.
ſcdᷣo mõ facit cõtra vtrũqʒ . q Quꝛd de gnali

cõfeſſione mn qua ſjm moee a iquaꝝ eccleſia⸗
rũ p̃biteri et alij cõfitent᷑ ſe vmiſiſſe oĩa pec

cata de rtal⸗ in oĩbꝰ viciſs quibꝰ põ

peccare pᷣt· P taliter cõfitens loquꝝ in pſo
na eccleſie· vel ſicut dicit augꝰ in vno pecca
to poſſũt multa notari· vel qð dicit in oibus
vicijs cõpeehẽdit gna ſinguloꝝ et nõ ſingu
la geneꝝ · q·d.locutẽe· cogitatõe. patõe · o⸗
miſſiõe · H tho. Et q̃ſi eade dicit hoſt. et addit
vitupãdi tñ ſunt pᷣſbiteri qᷓ addũt ð pollutõe
credeteſ hoc ſufficere ſibi ꝓ ↄfeſſiõe qð non
eſt verũ qe ad hniõi moætalia reqri cõfeſſio
ſpecialis et ſacmetał. Vtꝝ liceat ĩ cõfeſſio
ne aliena pctã referee · aliena pctã aut ñ
Ptinet ad peccati accuſatõez ſed magis aòd ex
cuſatõz eiꝰ qᷓ ofitet᷑ ex qᷓdaʒ aſſociatõe alion
qꝛ ſolaciũ e miſeris habere ſocios penaꝝ. PI
cut qñq; aliqui ſimplices ↄfitẽdo om̃es vici
nos ſuos accuſant·dicendo om̃s ſumꝰ latro⸗

nes vſurarij pmuri et ſiłia.t hoc mõ peccata

aliena in ↄfeſſione referee nõ licet et a ofeſſo
re talis cofitens coeripi p̃t. Fut ſũt peccatis
niis diũcta ita ꝙ ſine eis nõ pᷣt bene explica⸗
ri culpa ꝗꝓpeia. et tũc licet ea in cõfeſſione di⸗
cere eo mõ quo ſine ip̃is nõ p̃t culpa ꝗpeia ex
plican. Vn ſufficit aliqñ dicere in gnali vt ſi
mulier ſit ab epiſcopo cognita qð abſit ſuf:
ficit dicere ſe eſſe cognitaz ab al iquo magno
pPeelato: vel a pſona religioſa.quia ſatis ap⸗
paret genꝰ culpe· Zi vero deſcenderit ad pſo
nã ſpeciale increpari debz. Bimiliter nec co⸗
feſſoe debz inquirere ð pſona curioſe. Si tam̃
ſuſpicet ꝙ ſit pſona cni poteſt Pdeſſe et con⸗
ueniens et vtile ſit ipᷣaz ſcire. pᷣt ex cõfem oniſ
foꝝn de illa inouifere N⸗ talia ſut ſepe occa
ſio frangendi ſigillũ cõfeſſionis. vbi e maxi⸗
mũ piculũ vt infra patebit. Si vero peccatu

explicari nõ poſſit ſine pꝑſona: vt ſi mulier ſie
inoedĩate a viro ſuo ↄgnitatũc ſi de viro dꝝ

cat nõ peccat qe nõ poteſt aliter ↄfiteri ꝓpeiã
culpã hec bon In hoc tamen mebeo vltimo
ſubdiſti guit pe· ſcz ꝙ aut i mminet piculũu illi
pſone ꝓ B qð maĩteſta?. et tũc nõ dz maĩfeſta
ri ſʒ ſufficit ſine hinoi circũſtantia pctm diceé
aut nõ.et tũc dz maifeſtari · B pe· Bic g * gna
liter ẽ neꝝ ꝙ pctã aliena nõ ſut dicẽda in cõ
feſſione miſi inqntũ ſũt Papſal.dix· Cõfite⸗
boe aduerſũ me iniulli · m-dno glo: pctã mea
nõ aliena:nec ↄfeſſozes de ilb mqrere debẽt
Iñ illi q ramũcłos ĩ ofeſſiõe inqrut et ð alijſ
malũ audiũt et ſuſtinẽt · v ant nũꝙᷓ a detra⸗
ctõe excuſari pñt: et aiabꝰ mederi neſciũt dũ
patiũt' venietes ad medicinã alioſ accuſãdo
ſibi inflige graue vulnꝰ.q̊ boñ.Soð· tñ dic?
ꝙ; ſi ofites ꝓlonã expᷣmat cũ q̃ peccauit bona
intẽtõe pemtstiario q̃ pᷣt et vult ꝓdeſſe et nõ
obeſſe. n vt ꝓdat ipᷣm peccatoꝛẽ ſʒ vt pniariꝰ
oeet ꝓ eo vel ſecrete labozet ad coerectõem
eiꝰ nõ peccat ſʒ potiꝰ meret᷑·arad hꝰ vi·xj.
q· v. H̊ vide SGiłhr ſi pñiariꝰ inqrat ð illa pſo⸗
na bona fide:ſcz st oeet ꝓ ea aut eã coerigat
in occulto credit ꝙ nõ peccet dũ tñ ↄfitentẽ
nullo mõ cogat ad noĩanð eã aut eiꝰ exp̃ᷣſſio⸗
nẽ extoqueat ab inuito. B roð · Scm vo rich
penites celare te pſonã cũ qᷓ peccauit niſi in
tribꝰ caſibꝰ. Vnꝰ e qñ hoc ẽ neceſſariũ ad ex⸗
ꝓPmendũ ꝗpeiũ peccatũ· tũc em̃ te' eã expeime
Ofeſſoꝛi eo mõ quo dictuʒ e ſupᷣ· Alwꝰ e qn eſt
vtile ad coærectõez vł p̃ᷣſernatõez illiꝰ a reci⸗
diuo.tũc em̃ ↄfites bñ facit ſi dicit ex ↄfeſſio
nẽ alicui ꝓſone qᷓ poſſit et velit illi ꝓdeſſe et
nõ obeſſe?ſz hac de cã nõ expedit eã in ↄfeſſi
one noĩare qe ꝑ hoc nõ poſſet ad coerectõem
illiꝰ ꝓcede · Terciꝰ ẽ qn ẽ vtile ad p̃ſeruãduʒ
pemtentẽ a recidiuo· tuc em̃ expedit ↄfitenti
expeime ↄfeſſoi illã ꝓſonã · p̃t em ↄtingere ꝙ
ↄfeſſoe ꝑ ↄgnitõzʒ illiꝰ ꝓꝑſone momta dabit p
qa recidiuo meliꝰ pᷣſeruari poterit ·
Larn eſt ↄfitendũ ti·xiij·
circa hoc ꝗqrunt pła ſcz vt ſit ↄfiten
du ßp̃̈ſbitero ſoli * de ofeſſione poſ⸗
ſumꝰ loq dupłr. vno mõ ꝓut ẽ opꝰ vtutis di
recte repugnãs vypocriſi in α* qs ſeip̃m accu⸗
ſat ne aliꝰ ſit ꝙᷓ appareat/vel mala ſua aperit
ad moebi inueſtigandã curatõez· Et hoc mõ
Ofeſho pᷣt fieri cuilibet q̃ pᷣt adiuuare inſtrnẽ
do vbk oꝛãdo de quo hõ pᷣt erubeſce et huilia⸗
ri et ille exeplo huĩlitatis melioeari ñ pecca⸗
toꝝ Ognitõe depeauari · et ſic qs p̃t pctiñ ſuũ
curlibet ↄfiteri ſine clerico ſiue layco. Bicut
em̃ dicit bn. ſupꝑ cantivir ꝓfectuſ ẽ veritatis
amatoꝛ et oms vellet noſcere ſua mala dũ tñ
mõ eeét cã mali ſzʒ boni. Flio mõ ↄfeſſio ẽ opuſ
ſacmentale ꝓut oedina að recõciliatõez que
fit p abſolutõz et ligatõez: et q hec ptas col
lata e ſolis p̃ſ biteris· vt habitũ ẽ ſupᷣ ti· q̃rto
hꝰ libei-et hebi ĩfra ti.xxxvij. iõ hec ofeſſio

nulli n pſbitero eſt facieda.hec rich.? Vcx

in caſu neceſſitatis quo pᷣfbiter deeſſ ſit ncca
riũ layco fiteri · tho· in · iiij · ſuo vy dies

nde ↄſideranoð e cui ſit ↄfitendũ ·Et

xm

ꝙ ſic. ſa tenenõ eſt ꝙ nõ qꝛ ↄfiteri pſbitero ñ
aũt layco ẽ pᷣceptũ vt patz ex pᷣdictis ĩimo ali
qñ eſſet valde piculoſuz et ſtultũ qe tali laico
pᷣt aliqs ↄfiteri qᷓ ↄfeſſionezy reuelaret ex quo
foꝛſan magnũ malũ eneniret: vñ in tal caſu
& ita iudicanõð ſiẽ qñ nõ het' copia ↄfeſſoꝛis.
tñ licitũ etſi aſſit lapcꝰ ydoneꝰ ↄgruu· et
Ho mõ mtelligit mgr ſen · li: inij- di⸗xvij· c·. v.
d. defuerit p̃ſbiter ꝓximo e faciẽda ofeſ⸗
ſio.ſic eẽ debẽet ĩtelligi autoeitates et iura q
hoc dicũt vt de pedi.j· penitet· et da· j · qui
vult · St hꝰ opi · e rich. ſco. et pe· Fd 49 valz
feſſio layco facta· c baptiſmꝰ pzʒ eſ firaciã
ex ſanctificatõe materie· et iõ a quocũq; ofe
rat' alicui ille recipit ſactr̃m. Sʒ vis pnie ſac⸗
mẽtalis oſiſtit ĩ ſanctific atõe miltri · Et ido ꝗ
Layco ↄfite licʒ impleat ex ꝓte ſua qð e ð cõ
feſhione ſacmetali-ſacr̃ale tñ abſolutõʒ ñ vſe⸗
quit Et iõ aliqð nalzʒ ei ad diminutõz pene qꝗᷓ
fit ꝓ ↄfõis meritũ et penã·̊ nõ ↄſequit dimi
nutoõeʒ illã pene ꝗᷓ fit ex vi claum̃ et iõ ſic cõ

– .

feſſus mag punit pꝰ iſtã vitã ꝙᷓ ofeſſus ſacer

doti · hec tho. Vnde. iij .· q; v· qlis ðe ꝙ tãta ẽ
vis ↄłõis vt ſi deſit p̃ᷣſbiter ↄfiteat hõ ꝓxio
et ſi ille ptãtẽ abſoluẽdi ñ heat fit tñ dignus
mia ex deſiderio ſacdotis qᷓ ſocio cõfitet ſuã
turpitudine et ita ẽ mĩia dei vbiq; q̃ et nouit
ilti pcere et ſi n tã cito ꝙᷓ ſi abſolueret᷑ a ſac⸗
dote. ho e ar. ꝙ lapcꝰ ñ pᷣt abſolue in nccita⸗
te qð etiã e ven hm mno- vñ male ſenſit bn⸗
ex·de offi · oꝛdi:paſtoꝛał· diceẽs ꝓ laycꝰ ab⸗
ſoluere p̃t in nececſtate:et hoc nõ tm̃ a pecca
tis ſed euã ab excõicatõe · —
¶ Qui pᷣlbitero eſt ↄfitendũ ci ·xi ij
Oltea ↄſideranð ẽ cui pᷣſ bitero ſit aæfi⸗
tenduz. St circa hꝰ qrunt᷑ pła ſcʒ vtꝝ
vᷣſ biter peochiał ñ poſſet audire ðfeſ
ſionez niſi p̃us data ſit ſibi ptãs ab epᷣo vel a
papa· Rñdz rap-ꝙ ñ. ᷓ dicenð ꝙ ſic qꝗe tab re
cepit ptãte clauiũ qñ oedĩabar᷑· Iuri itõem
vo recipit qñ ab eo q̃ pᷣeſt peochie pᷣlbiter m⸗
ſtituieqᷓ duo reqrũt᷑ et ſuffiaut ad ligandũ
et ſoluenð- Deetea eoipᷣo ꝙ alicui omittit cu
ra alicuiꝰ prochie hzʒ ptãte ligãdi et ſolusdi
a iure de pe · dꝛ. j. multiplex· et· c. vbũ · et mmo
nõ indiget alia licetia ſpeali ſcʒ ep̃i vł pape
et hꝰ ſnie e gol. et boſt. . VYcnꝝ neceſſe ſlit Ofi
teri ꝓpeio p̃ſbitero- c vt dictũ ẽ ſup̃ ↄfeſſio
nõ ſazmetabł ſine licentia et mandato alicuiꝰ
fieri p̃t cunlibæt ad libitũ dũ tñ ſit fidek · et ñ
ſit excõicatꝰ vł p̃ciſus: Cõfeſſio vo ſacmẽtał
nõ pᷣt fieri niſ p̃ bitero qᷓ̃ p̃t abſoluere⸗tał at
eſt pſbiter ꝓpꝛiꝰ.et᷑ ð pe:et re/omis: æt di·v
placuit- alias dzʒ iten ↄfiteri⸗ Fd effectũ em
aliquẽ reqrun duo ſcz potẽtia actia in agen
te et materia debita in recipiete Imc ẽ ꝙ ad
ligandũ et ſoluenð reqrit᷑ ptãs elamm q da
in oꝛdinatõe et materia debitai- ſubdit? que
Pabet᷑ ex iuriſditõe⸗vñ opoꝛtet oſiteri ꝗꝓpꝛio
ſacerdoti-Dꝛopeius vero ſacerdos eſt triplex
del ex iuriſbitõne oꝛdinaria vt ſacerdos pro-⸗
chialis ep̃ᷣus vel papa. vel ex iuriſditõe dele
gata· vt ille cui ↄmittit poteſtas audiẽdi ab
aliquo iſtoꝝ triũ vel a legato dommi pape.

. 4
— — r== 4

—

— —

——

Vel a iuriſdicõe a inre oce ſſa ſiue pmiſſa. ſic
dicũ ꝗꝓpeij ſacdotes illi quos ep̃i vel abbates
exempti in ſuos eligunt ↄfeſſoꝛes Et illi q ſub
ditos alienos audiũt in cãambus a jure oceſſis
quos cãus require infra verſus fine hHuiꝰ titu
h.ꝓeimo mõ dicit ꝓpeius pᷣſ br.ꝛ magis ꝗꝓpeie
3⁰°mm? ꝓpeie . Sumedo igit' ꝓpeiu p̃ſ bẽm peo
pſ bro mriſditione hnte aliqꝰ triũ dictoꝝ mo⸗
doꝝ nõ eſt ↄfeſſio facieda niſi ꝓpeio ſacerdoti
ad hoc vt hõ nõ tranſgrediat pceptũ et ↄſeqᷓ
tur ofeſfſionis ef fectũ · SZumedo vᷣo ꝓpeiũ ſacer
dote peimo mõ licet ſit ei regułariter facieda
feſſio-In multis tñ eaſbꝰ nõ opoetet vt oñ⸗
ſum e ꝓ decre.hec ric h. Doteſt ec archiepᷣs dũ

vdiſitat ꝓuĩtiã ſuã ſubditos ſui ſuffraganei ad

feſſione audire abſoluere et eis pnmias ſaluta
res iningere. li. vj. de cenſibꝰ ꝓpetuo· et ẽ ꝓ
tpe illo pſ biter ꝗꝓpeiꝰ ſjm peimn modũ · d hꝰ
vo nũc iure nouo ẽ expᷣſſum ꝙ fr̃e!s minoees et
pᷣdicatoꝛes audire pñnt ofeſſiones.li ſcz fr̃es
q ſunt ad hoc electi et ep̃o p̃ᷣſentati·ex. vij. li.·
de ſepulturis ſup cathedeã AMuid ſi ſciat pec
catoꝛ ſuu pᷣſbiteꝝ hereticũ eſſe
rẽ ad malu:aut fragile et ꝓnũ ad pctm̃ ꝙ quiſ
Ofitet vł reuelare vfeſſione bab
mat.vel ſi pctm̃ ↄtra eũ ↄmiſſũ ſit de quo qs
Ofitere debet · H in huiõi caſibꝰ a peochiali
vel eiꝰ ſupioꝛi petenda ẽ licetia alteri dfitedi
q̃ ſi neget ſufficit petita licet nõ obtẽta:qe in
tali cau nõ tenet ꝓpeio ſacerdoti Ofiteri ð pe.
di . vj.placuit.etiã ſi nõ hʒ aliũ cem ofiteat' m
telligit in hoc cãu ſm aliquos nõ hre copiaʒ
pᷣſ biteri nec ĩ hoc trãſgredi pᷣceptũ eccleſie qe
p̃cepta iuriſpoſiti nõ extẽdut vitra ĩtetione p

cipietis qᷓ eſt finis pᷣcepti.Hoc aut eſt caritas
ſcòm apł m.nec aliqua ĩiuria fit in hoc ſacer⸗
doti · qe peiuilegiũ amittere meret᷑ qᷓ oceſſa ſi⸗
bi abutit ptãte et huiꝰ ſnĩe ẽ tho.et pe·et likr

innod et hoſt.ſupꝑ id.c.oms· Vta pᷣſ bicer

peochialis debeat faciliter dare licentiã ſnis
ſubditis alteri ofitẽdi · qe multi ſut adeo ĩẽ
firmi ꝙ potiꝰ ſine ofeſſione decederẽt ꝙᷓ ↄfite
rent᷑ tali pᷣſbitero.vñ illi q ſunt nimis loliciti

vt ſcias ſubditoꝝ ſciant multis laqueũ dam
natõig iniciũt et ꝑ oñs ſibiipis. hec bon lo.

etiã Oſulit ꝙ ſi peochianꝰ aliquã latente caſũ
nõ ↄfitendi ꝗꝓpeio ſacerdoti habeat licentiã ei
nullatenꝰ denegat ſ̊ ↄcedat · Zed ſi foꝛte con
temni viſibilnter ſe p̃ſamat negare p̃t.de ↄſcia
tñ caueat·hec hoſt· q SZʒ nũq;d diceti ſe hre li
centiã a ſuo peochiali cõ fitendi alteri eredẽ⸗

dũ eſt ſine lris · ſie · lieet em̃ in iudic õ cõ
tentioſo nulli ſit credendũ ſime ꝓbatõne. ar⸗

gZumentũ er · de foꝛo eompe· ſignificaſti n pe

nitentiali tñ credendũ e cuilibet ſi dicat ſe li⸗
centiã hĩ̃e a ſuo iudice ſzm hoſt.et jo. Se roð.

dicit ꝙ nõ tene ei credere ꝙ ſit ſnpioꝛi ↄfeſſuaſ

et ab eo abſolutꝰ niſi hoc ei cõſtet ꝓ lr̃as ſupi

oꝛis vel alio mõ legitio qð p̃t intelligi veruz
eſſe de pctis maĩfeſtis.vł qñ h ꝓbabil ter ſu
ſpectũ ſubditũ ſuũ. Vti ſacerdos peochia⸗

lis poſſit audire ſubditũ ſuũ extra tereitoeiũ p

rochie ſue. ꝓ nõ argunt'. ff. de iur. oĩ. iu · l. fi.
ſed ilð habzʒ locũ m his q̃ ſunt otentioſe mriſ

aut ſolicitato⸗

iliter exiſti

ditõis · Doero cũ pnĩa ſit de iuriſditõne volun
taria quil ibz pᷣſbiter curatꝰ pᷣt vbiq; ſubditũ
Peiũ expedire· ff.de offi · ꝓconſub.l. ij. Et in
fra de loco nihil expeimit oſiliũ generale hec
tho.Vt pᷣſbiteri ſeculares vel etiã regula
res ſiue monachi quibꝰ niła cura ↄmiſſa eè ab
epᷣo vel alio ſupioei audire poſſint ſubditos ꝓ
rochialis pᷣſbiteri de licẽtia eins· bñn. vide
1dicere ꝙ nõ.ex.ð pe· et re ·oĩs in peinꝰ glo.
magne ſup illò alieno ſacerdoti · ſ tenendu ᷣ
ꝙ ſic.cũ em quitibz pᷣſbr recipiat ptãtem ſol
uedi et ligandi in oꝛdĩatõnę ſi materiã ·i. ſub⸗
ditũ habeat. ſoluere p̃t et ligare vt dictũ ẽ õ̊.
tal is aut hzʒ materiã exquo de licetia ꝓpeij iu⸗
dicis alique audit. Nec requirit' in hoc licen
tia epi ſzʒ tm pᷣſ biteri peochialis ip̃iꝰ ↄfitẽtis
vt patz in.c.omis n in cãibus ad epᷣm ſpẽali⸗

ter ptinetibus. Et huiꝰ opionis ẽ hoſt. Sed

pᷣdictis obuiare vident' gof:et rap.dicẽtes ꝙ
religioſi vel recluſi nõ hint ptãtez ſolunedi vel
ligandi nec baptiſandi pᷣdicandi nec alia que
ad curã aiĩiaꝝ ptinẽet faciedi n fuerint electi a
ꝓPko vel ab epo et cũ aſſenſu ſui ſupioeis inſti
tuti · xxj·q.jalia:et.c. ꝓpuenit. Sed dicendum
ſm hoſt ·.ꝙ illa iura et ſiłia intelligi debet de
religioſis qui volunt ſibi vſiæpare peochias
ſine ticentia ſupioꝛis ſui et ſne autoꝛitate ep̃i
vt etiam bñ innuit' in eiſdem verbis· vel quã⸗
do volũt aliquem audire ſie licentia iudicts
eius vel etiã ſine licentia ſupioeis ſui nulla a
lia nec eſſitate inſtãte vt innuit .xvj· q:j·placu
it· Vta ĩ arꝰ. necitatis teneat' quis cõfiteri
heretico ſciſmatico vel cõſiłi· ſi cacholicꝰ nõ
poſſit n. P ꝙ nõ qe nullꝰ habz claues eccie
mſi ſit catholicꝰ.de pe· di · j. verbů dei · et · c.
quẽ penitet. Sut etiã tales excoĩcati excõica⸗
tõe maioe q̃ abſoluere ñ pñt xinij·q: ftaudiuĩꝰ
Quĩimo ↄſulerẽ ꝙ nulloꝰ ↄfitere' eis ð pctis
ſed de pctis doleret et qe tm̃ diſtulit ↄfeſſiõz
et ofiteat' ĩ coꝛde bene deo et ſufficit ei · Ca⸗
les em ponerent ipᷣm defacili in aliquo ereo⸗
re vel deſperatõe ſicut phariſei iudam dicẽtes
cũ ↄfiteret eis pctm̃ ſuũ t xxvij.q̃d ad nos
eu videris · de pe · di · vj · c· ·. & talibꝰ vel euaz
notoeins peccatoꝛibꝰ nullũ ſacramentũ ẽ reci
piedũ pter baptiſmũ.xxxj · di · vj · ven · et · j · q·
j.ſacramẽta · Sibr credo ꝙ ec in articulo neci
tatis nullꝰ debet ↄfiteri excoĩcato maioei ex⸗
coicatõe q talis ſoluere nõ p̃t vt dictũ eè.· Cuz
pᷣdictis ↄueniũt hoſt· ray· et alij . Qund ſiqſ
eſt foemcatus vel aliqd tale fecit occulte ĩ p
rochia aliena ꝗpter qð ſit excoĩcatꝰ a p̃lato i
lius loci · Nunquid debet de illo peccato ofi
teri ꝓpeio ſacerdoti vel illi in cuiꝰ pꝛochia fe
cit D. ꝙ ꝗpeio. Zi at ſit excoĩcatꝰ ꝗꝓpter ið
peccatũ ſie conſueuit fteri ĩ furtis. rapinis. et
huiõi quoꝝn ignorã' actoees mittendꝰ e talis
ad excõicante abſoluedꝰ ab excõicatõe huiõi
qꝛ nõ poteſt abſolui ꝓ ꝗpeiũ ſacerdote. Et ill
qð dicit ius ꝙ rõne delicti etit' quis foꝝ in
telligendũ eſt quo ad ptinentia ad foꝝ oten
tioſum·qe p̃t ibi de crimie ↄmiſſo publice oue
niri iudicari et puniri · Secus ẽ de occulto ſem
roð. Scm tñ aliquos illò intelligitur non tm̃

de foeo ↄtentioſo ̊ etiã èe prmiali’ Quid de
Pegrinis et rompeus ◻☚1 i acceput perã et
bacłm a ſacerdoubꝰ ꝗpeijs vel ab aliys cuùl⸗

cencia ꝗeioz:vel iter iam areipuerut eo ipo

Pſumenou è eſſe Hatam eis licentiã alij pſbi⸗
tero ofitendi de bis q ↄmilerut in wia vel etiã
que ꝑ oblmione ofiteri omiſerut· aut eẽ ſcien⸗
ter du tn de illis ↄfiten ꝗꝓponãt poſtꝙ; redie⸗
rint ꝓpeio ſacerdoti Tales ec ĩtelligo hre licè
tiã reci piedi euchariſtiã in paſca-hec roðò. et O
uenit cu eo mno. ſuꝑ· c· oms· Et addit wbidez
ſi ſine licentia pᷣbii ꝗꝓpeij pegrinant abſol⸗
uInõ pnññt a p̃ſbiteris alijs n m necitate.et idẽ
eſt de negociatoæibꝰ et alijs wiatoeaibꝰ. Fñ tu
cius ẽ in haoõi ſempꝑ petere licentiã. et idẽ di⸗
cit hoſt:ibide Qui ſi tale è pctm̃ cuiꝰ abſo
lutcione ſibi ep̃s pyoceſanꝰ retinuit. nũquidò
poterit de illo in via vel ante iter areeptũ cõ⸗
miſſo abſolui dum e ĩ pegrinatõe a ſimplici ſa
cerdote · cre do ꝙ ſic maxie ſi inſtiterit tps
Seneralis ↄfeſſonis in paſca.debz tñ ei miun

Si a pniario ꝙ cũ habebit copiã ep̃i ſui iteruz

Ofiteat' ei peccatũ ið et ab eo pniam recipiat
de illo. Bec red⸗NAlunid vnus Plbiter audi
re pt et alins abſoluere penitenteé M ꝙ nõ ge
ſacrm pnie nõ e diuidendu. ſie dicit de epᷣo
qui manũ in cedinatõe ponebat et alius p̃ſbi⸗
ter verha ꝙfere bat.xxii.di· quorũdamæ Verz
Ofeſſ nõ ſaceròoti quem peochialis ſacerdos
loco ſin poſuit credes eum eſſe ſacerdote tene
atur ila eabem pctã iten ofiteri poſteꝙ; cõſti⸗
terit eis ilum cui cofeſſi fuerut nõ eſſe ſacer⸗
dotem. Pᷣ tales tenent' illa eade pctã ſi i⸗
lon ſunt memoæees iten cõfiteri ſacerdoti qe
ſim rei ueritate de illis n ſunt rite cõfeſſi nec
ſacrm ſuſcegerũt.nec tñ iudicandi ſunt peccaſ

ſe tanꝙ; teingreſſgees ſatuti. de fitendo ge

ignoeantia eos muicibilis ſeu ꝓhabilis excu
lauit. St dico ꝙ illa ↄfeſſio fuit eis meritoeia
non tn tam vtilis eis ceteris Pibus ſiẽ ſi ofeſſi
fuiſſe nt ſacerdoti.qe nõ ſacerdos nõ p̃t ↄferee
Peniteti illò beneficiũ qð ſacerdos ex vi claui
um miſtrat.Vtn ſacerdos peochialis tenea
candire ofeſſiones peochianorz ſuoꝝ quoti⸗
enſcũq; voluerint in eode anno·E ꝙ hbec ⸗
ſtio pᷣt intelligi aut de tentõne necitatis. aut
cogruitatis:peimo mõ nõ credo ꝙ oeꝛdmarie
teneat' audire ↄfeſſiones peochianoꝝn ſuoꝝ.
niſ qn illi tenent de necitate ↄfiteri qð è ſal⸗
tem ſemel ĩ anno. et qñ ſunt m infirmitate gui
Oſtituti vel immmet eis aliqð piculũ moetis.
Gi tñ pluries voluerint cõfiteri et ſacerdoſcu
ratus noluerit eos audire.tuc libere pñt ſub⸗
diti alin ſacerdote adire et eidem ↄfiteri et
le p̃t eos abſoluere. mũi peius eoꝝ ſacerdos
eos quos audire noluerit ad alique determia⸗

nec ad alique ſacerdotẽ determiatum mittere
eos impl

tentone coõgruitatis· tũc dico ꝙ; ſacerdos te⸗
net' oos audire quotieſcuq; voluerint ofiteri
qe tali tentõne tene laboeꝛare ꝓfectu aĩiaz

ſuoꝛ Peochianoꝝ ꝙᷓ̃tumcũqʒ er quotieſeũqʒ

tum ſacerdote miſerit.qe ſi nõ vult eos audire

mplicite licentiat vt illa vice Ofiteantur
cuicũqʒ ſacerdoti voluerint· Coque do aũt de

potuerit:hec rich̊. Nota tñ ꝙ et ſi ỹſbiter p
rochialis ad audedũu ofeſſicões pzochianoꝝ.
nõ obliget explicite pꝑ ſtatutũ ecci e niſi ſemel

in anno tñ ꝓ illud ſtatutũ obligat imp licite·

et etiã iure nature et diuĩno·ad audiendũ eos
quotienſcũqʒ tenent de necitate ↄfiteri· etiazʒ
ſi multotiens occureũt in eodẽ anno caſus ĩ qᷓ

bus tenent' ofiteri de necitate · B rich;· Vtx

poſſit aliqᷓs ↄfiteri alij ꝙᷓ ꝗpeio ſacerdoti.etiã
ex pemilegio vel madato ſupioeis· H aliqui
dixerũt ꝙ nõ et huiꝰ mnĩe fuit bn. vt pz extra
de pe· et re: omis.in glo.ſuꝑ illuò alieno ſac⸗
doti · vbi ip̃e dicit ꝙ n ſufficit pemilegiũ ſine
lcentia ꝓpen pᷣſbiteri · eiũ p̃ſbiten intelli⸗
gens p̃ſbiten peochalé. Beò firmiter é otra⸗
rium tenendu ſcz ꝙ ſufficit peinilegiũ ſine licẽ
tia ꝓpeij p̃ᷣſ biteri · et hoc ꝓbat ſic.dupli pt ĩi⸗
pediri aliquis ſacerdos ne audiat ↄfeſſionem
alicuiꝰ. Ino mõ ꝓpter defectũ iuriſoitioms .
Flio mõ ꝓpter impedimẽtũ executõis oedims
vt excõicati deg;dati et huiõi.quicũqʒ aut ha⸗
bet iuriſotionez oꝛinariã omittere pᷣt ea que
ſunt iuriitionis alij hñti oedinẽ ↄuententem
ad illud of ficiũ exequendu. ex . de oſe. aqua.
et ideo ſiqs impediat᷑ ꝑ iuriſitõnis defectuz
ne ofeſſione alteriꝰaudire poſſit.p̃t ſibi ꝓꝑ quẽ
cũqʒ iuriſo tionẽ br̃tem imediatã in illu ſine
Habeat oedine ſiue nõ om tti q ↄfeſſione au⸗
diat et abſoluat ſiue ꝑH m ſacerdote ſiue per
epᷣm ſiue ꝓꝑ papã. i aũt ꝗpter impedimetũ ex⸗
ecutõis oedinis andire nõ poſſit p̃t ↄcedi ſibi
ꝙ; audiat Ofeſſione ꝑ eũ qui impedimetũ remo
uere poteſt 9* zc· Deeterea quiòqd p̃t inferio⸗
pt ſu pioe· ſed Pꝛochialis ſacerdos pᷣt dare li⸗
cent.ãa ſubòito ſuo alteri ↄfitendi·. gꝰ et hoc p̃t
eiꝰ ſapioe ſeʒ papa et ep̃us multemagis. Dee
erea ptãtez quã hʒ ſacerdos in ꝓpłe habz ab
ep̃o·ſeò ex illa ptãte pᷣt ↄfeſſone audire· ergo
et eadem rõne alius cui ep̃us hoc ocedit · Lee
terea peimlegia ſic ſut interp̃tanda vt aliquidò
valeant· nõ vt peant· ſed ſi peochialis ꝓhibe
re poſſit tales talibus ofiteri.vel ſi nõ liceret
eis Ofiteri n de licentia qoꝝ ſacerdotũ piret
einmtlegia g* boc nõ eſt dicendu. Inſupꝙp†5ßÄ⸗
dictig omibꝰ pponderat dnñs papa. clemens
qrtꝰ.in quodã peiuilegio fratribꝰ minoeibus
ab eode cõceſſo hane ſniam appeobãs et Otra⸗
riã tanꝙ; temerariã et ereoneã cõfutans.decla
rat ꝙ p̃ᷣdicti fres ſi detur eis licentia cõmitca
vel cõcedat' a legato ſed:is apłice: oedinarijs
locoꝝ· vel etiã a papa.ſubiectos eiſdem ſibi
cõfiteri voleteꝶ pnt audire abſoluere et pnñiaſ
eis mũgere ſalntares·ireeqſito o pᷣ bite⸗
ronꝝ aſſenſa.¶ Se obici' otra pᷣdicta multipti⸗
citer · peimo ſic.nõ pᷣt aliqð peiuilegiũù idulge
ri in alteriꝰ p̃iudiciũ.ſed hoc e in pꝛudiciũ al⸗
teriꝰ ſaceròotis ſi al us ſubditi iur audiat con
feſſionẽ ergo hoo non p̃t ꝓ peiuilegiũ ſiue licẽ
tiam ſiue mandatũ ſupionis obtineri. p̃iu⸗
dicium nõ fit alieui mſi ei ſubtrahat' qð eſt in
fFauoꝛe iuriſoitionis eiꝰ indultũ NHmõi autez

Ptãs nõ e cõmiſſa alicui hoĩ in fauozem ſuum

ſed ad dei Honoeem et Pki vtilitate. et ideo
ſi ſupioeibꝰ platis expedire viðᷣa ad hec duo

Pmouẽda ꝙ alij ea que ſunt iuriſditõis ↄmit
tant. ĩ nullo pᷣmoicat' mferioeibꝰ platis niſi
querẽetibꝰ q̃ ſua ſut nõ qͥ mhuᷣ xpi: et q gregi pᷣ⸗
ſunt nõ vt paſcant ſed vt palcant' ab eo. hec
tloo. Secundo obꝛicit ſic. ꝛð per quod impe⸗
di diumũ mandatũ nõ pᷣt p peiunlegiũ alicꝰ
hoĩs ocedi.ſʒ ꝓuer. xviij · mãdat deus rectoei
bus ecciaꝝ vt diligeter vultũ pecoeis ſui agꝰ
ſcant.et impedit' ſi aliꝰ ꝙ;ᷓ ip̃e eius cõfeſſonẽ
audiat g“ zꝛc.· Vn dꝛcit 819. ſan illo verbo ꝓu.
xxvij:diligeter ognoſce vultũ pecoꝛis tui DHa
ſtoei eccie ðr · diligetẽ curã adhibe his quibꝰ
te p̃eſſe oti gerit· aios actuſq; ſmguloꝝ oſide

rans diligeter vt ſi q;d vicij reperis ſtati emen

dare memẽtoergo vultus iſte nihil almò e n
Oſcia ſubditi quã ſacerdos non poterit agno
ſeere ſi aliꝰ eũ audiat. ẽc ꝙ ipᷣe abſoluitur ab
illo mãdato dum aliꝰ ſupplet vicè eiꝰ.et hoc
qñ ſupioe ꝑlatus vel hs licentiã ab ipᷣo tali
