quis poſſêijã hẽe pł es p̃bendas videt᷑ a ↄtrario
ſenſu iuriu pus allegatoꝝ· qe qò de vno peo

bibet de alio ocedit. vt patet er de pᷣſump.

nõne · ſcit em papa hãc ↄſuetudinè et tolerat
ergo videt appeobare ſzm tan ar: di. nij · J.

leges: et Pter H.et ex e: cũ iaz dudũ ibr. Fut

aliqð aliuo pᷣmiſſoꝝ: nihil em fuit pᷣmiſſũ qðᷣ
ſuf ficeret miſi hoc intelligas de pł alitate bñ
fici oτ½ Hec obſtat illud ex e: ſupꝑ inoedĩata·

ge loquit de recipiedis ñ de receptis· vl tra⸗
Hit ad bnſicia maioea: ſicut intellexit bern ·

ſz Hoc nõ patit mens ipᷣius 106 intellige eam

ſzm ea qᷓ dcta ſut᷑ qſtione pcedeti Eſt g* aliꝰ

de pſonatibꝰ et prochialibꝰ eccleſijs · al d
de Phbendis · cuiꝰ rõ eſt.qe ſicut ep̃ᷣs intelligi
tur eſſe ſpõſua eccłie:ex de trãſla.epi.licet ·
jta et pᷣſbiter eccłie ſibi ↄmiſſe· vt pʒ · xxiij· q·
in. ſicut. Et inde eſt ꝙ duo pſbiteri ppetui ñ
pnt ad eande eccłiam intitulari tanqm ſpõſi
nec vnus bẽᷣe põt eccłias plures tanqm ſpõ⸗
ſas.ar· de cle· nõ reſi.qe nõnulli:etc· cõque⸗

rẽte. ſicut nec mulier diuerſos ſpõſos nec vir

diuerſas ſpõſas alias eos infamia comitat.
ex ð big. nup- jdeo habes diuerſas eccleſias
infamis videt.· ex de elec: dudũ . SS⸗Canom
eus ãt dicit᷑ miſter ſiue ſeruies· ex de elec· cũ
eccłia vł terana: et ideo eccłia q è dna płes

canonicos tanꝗ; pl es ſeruitoæes hee p̃t· ĩmo

tot reqrit quot pnt ſuffice · ex de inſti · c. j. Rr⸗

cut g vnꝰ clericꝰ põt hee płes dnas tpales

ſic et pł es ſpuales · ¶ SRꝛ otra er de cle · diu ·
diuerſis: et: xvj.q:j.pᷣſ biteros: & ſi nõ ſuio

ñ heo pbendã niſi faciã qtuoe menſiũ reſiden
ciã vt ẽ ſtatutũ ĩ aliqbus eccłijs et habeã vi
cari ũ in hoeis canomcis et tale q̃ ſit ſufficieſ

PHic em̃ deficit cauſa qᷓre pbenda negetur· gꝰ

et eff ectꝰ. er de appel· eu ceſſante · et etia ſer
uire poſſem lingua de quo habitũ eſt i p̃ce⸗

denti ·q Innoc· aũt dixit ꝙ aliꝗs põt plures
pbendas hre. ita ꝙ habeat vnã tanꝙ tituluzʒ

ſequente vo tanqm bñ meriti et tanqm cõme⸗

datã · qe płes titulos nõ põt he quis ſine di

ſpeſacone. di.lxx·ſanctoꝝn· collacõ aũt eccie
canonico facta tenet: et ſic hʒ canoniã et ec⸗

cleſiã· vt pz ex de offi· lega· dilect?. B; Otra
er · de ꝓcurex inſinuacõe. et ð elec · ecc · SS
Tan.aũt dixit aliq̃s pᷣt locuʒ hẽee ĩ diuerſis

ecebijs ſi ſit vtriq; neceſſariꝰ vłvtib et hoc ex

diſpeſac õe ep̃i de bnñficijs mioeibus etc ex di⸗
ſpeſacõe pape de maioꝛibꝰ.ar.ex de elec. du
dum. SgS:et ex e-de multa. Hec obſtat illuò .
di. lxx· ſanctoꝝ·. qe imud põt intelligi qñ is
de quo qrit ñ e neceſſarius vel vtił· ar. ex de
eta:.qrigs · pᷣ poteſt quis eſſe canonicꝰ ſine pee
benda vt habitũ e : et hoc innuit ĩ. c. ſancto
rum.cũ dicit ꝙ canonicꝰ pᷣbendariꝰ ñ p̈t eſſe

—–

quis in diuerſis eccleſijs.quaſi.di.ſo canoni⸗
cus nõ pᷣbendariꝰ põt eſſe · Icòm vero hoſt.
de ri goee iuris nullꝰ põt hre niſi vnũ tituluzʒz
ſicut dixit jnnoc.et pzʒ ex e.extirpande. et. c.
ſup immnoedinata:dumõ ille ſuf ficiat.vt ptz ex
de eta. eã te · Si tñ ſit vtił et necariꝰ qͥs diuer
ſis eccłijs pnt en ſecure recipe et ei bnficium
aſſignare. vt pz ex̃ ð eta· q̃ris· et dictũ ẽ ĩ qſti⸗
one pcedeti · It epᷣs et capitulũ ĩ ho diſpeſare
pnt etiã de volũtate vt patz ex ð ſymo ex mi⸗
ſinuatõne. et · e· ſe. et de elec·ſi alicuius. liczʒ
ſit ar. otra. ex e· Sue· et de inſti. c. j. vel dic ꝙ
requiri cognicõ cauſe ſemiplena. Cõſuetudo
tñ indiltincte pł tate p̃ᷣbendaꝝ admittit. Sʒ
rũderi põt ꝙ multa ꝑꝓ pacientiã tolerant ecẽ·
ex e · cũ iam dudũ ĩ fi ec oĩa intelligas ſal⸗
una diſtinctõe poſita· in · q· pcedeti · Secundũ
aũt gof· recepta pᷣbeda ſcõa.vacat pma ipſo
iure· vt pz ex de exceſ.pᷣla.vel ec.nõ valras
Vñn qð ſtatutũ eſt ĩ bñficijs curã aĩm haben
ti bus· ex e:de multa·et de pſonatibꝰ de qui⸗
bus eſt ide indiciũ. ex de elec · dudu . etiam ſi
nõ heant curã aiaꝝ· vt m. c· de multa Intel
ligit etiã de pbendis·et accedit ſim eu ad hꝰ
xxj·.q. ij.ſiquis iã tranſ latꝰ.et ex ð elec· cum
in cuctis· et intelligit cũ vnicũ hoc e ſecũda
pbenda recipit vt titulꝰ non vt ſimplex bñfi
ci vel vt ſtipendin. et dicit ꝙ ↄtrariũ dicen⸗
tes ſũt diunibꝰ blãadientes et vicia palpãteſ
Quid ſi dicat᷑ ĩ reſcripto.recipiatis petruzʒ
ñ obſtãte ꝙ alias ſit bñficiatꝰ.Rndet hoſt. ꝓ
ſi habeat vnũ bñficiũ ſufficiens vel pła ſine
diſpeſacõne obſtabit exceptio.ar.ex e.cũ te⸗
neam'. et de p̃ᷣſcrip · poſtulaſti·et ad hoc ſunt
pba alia iura.i dicas ꝙ otrariũ ſeruatur de
facto · ñ ẽ qui opponat. nec dʒ attedi qðᷣ
fit · ſ illud qð fieri dʒ ·ar. ex de oſue. c. fi · S.
vno. et de elec.cũ cãm · ¶. qe igitur hec hoſt.
ti . D relerip. Vt hns płes pbedas vł pła
prfi cia curã aĩiaꝝ hnñcia vł płes pſonatꝰ re⸗
tine poſſit qᷓ maluerit. Gndʒ gof. ñ qe pei⸗
mũ vacat vt dictũ eſt 5 ſzm eũ. Etſi vtrũq; re⸗
tinere Otenderit vtroqʒ carebit. vt pʒ in. c. de
multa · et ar. vij · q· j· ſiqs epᷣs . Et cu in culpa
fuerit accipiẽdo vtrũq; optõeʒ ñ debz hre vt
patz· ff.de teſta.tutoe.ſec obſtat illud er e.
referete · qe ibi doce qlr ſupioe cca hmõi g⸗
cioſe p̃t ꝓcede. vł optio illa locũ hʒ ſzjm vete
ra iura · ſzʒ hodie locũ ñ hzʒ. q S nuquiò epᷣs
diſpeſare põt ĩ ꝓł itate bñficioꝝ . ſcri pſie
jo · ꝙ ſic in eade dyoc.di.lxx· ſanctoꝝ · ſj nõ
in diuerſis epatibꝰ. et hoc ꝓpter impoſſibili⸗
tatẽ iuris.qe qᷓ rõne clericꝰ hñs bnñficia in di
uerſis ep̃atibꝰ tenet oedines recipe ab vno
eade rõe et ab altero.tenet etiã vtriqʒ obedi
re qð eſſe ñ poſſet·ſi cõtraria p̃cipent· Eʒ hãc
pplexitate ſolus papa põt tolle qui eoipo q;
diſpeſat cũ aliquo ꝙ poſſit pła bñficia in di⸗
uerſis epatibꝰ hr̃e videt ei ↄcedere ꝙ poſſit
cui maluerit obedire. Sz im gof. nec ĩ eodez
nec in diuerſis epᷣatibꝰ pᷣt ho aliq̃s niſi papa
diſpenſet. et ita curia tenet vt ip̃e dicit · ¶ Sci
endũ aüt ꝙ i certis caſibus põt q̃s hre płes
eccb ias ꝓprochiales vel etiã pſonatꝰ.Vnulſ ẽ

4„

1

qñ vna ecełia depẽdet ab alia· ex de elec.du
dum. greg· . vlt . Ics qn h vnã intitulatã
et alterã mendatã.vt pʒ ibioe. & tũc vibe
ꝙ cõmeẽedata poſſit auferri qncunqʒ vide' p̃la
to:niſi foete ↄmendata eſſz ad certũ tempus-
ex de ↄmoda·.c.j. Terciuſ vbi eccleſia eſt te⸗
nuis in redditibꝰ.ex de eta:eã te: et ex ð̊ pre
be.expoſuiſti. Quartꝰ vbi clerici digni raro
inueniunt. xxj· q:j·c. · Qntus vbi diſpeſatur
P ſede apł icã · vt pz ĩ ·c.· dudum ·. nos igit᷑.
Bextus vbi interuenit ep̃i diſpeſacõ vtilitate
vel neceſſitate eccleſie exigete. et ſic ex iuſta
cauſa ſzm jo. et jnnoc. Sic mtelligit ið er de
exceſ.ꝓla.cũ niis ·et facit ad h ið ex ð elec.
in cauſis in fi·Cacreous vo et eius ſequaces
Oſentit pmiſ hoſt.ar.j.qvij:G. vbi.et·.c.tali
et ꝓ totũ · Et hoc intelligas cũ diſpeſaꝰ ꝓpter
vtilitate vel neceſſitate eccłie vł pſonax ar.
er e:expoſuiſti. Secꝰ eſt ſi ꝓpter progatiuam
meritoꝝ qe tũc diſpeſat ſolus papa. SRic itel⸗
ige illud ex e.de multa. in fi. Et hoc plane
et plene ſonãt iura.Et ad hoc ẽ id ex de elec.
innotuit. in fi · Em hoſt · Scõm vᷣo o·an. ep̃us
diſpeſare põt cũ aliqꝰ vt heat mcũ pſonatũ

vel officiũ cũ canonia et p̃benda· Et hoc no
tat livjide ↄſue.ↄoſuetudinẽ ibi vt vnicũ·et

hoc mõ ſm eũ appeobari põt oꝑĩo poſita per
berñ. er de exceſ·pᷣla.lt̃as.in fi.vlt.glo.Et
ideé credit pdictꝰ 1o. ſi hoc eſſz de ſtatuto vel
ſuetudiĩe eccłie.ex de reſcrip.eã te· jbi erat
ide archidyaconꝰ et canonicꝰ. et extra e. qᷣ

ſepe · et · c. cũ ĩ eccleſia.q Sʒ cũ ĩ ſupeadictis

facta ſit mecio ð ſufficiecia et inſufficiecia ſi

ioeẽ euidenciã q bnñficium ðe ſufficies . de
ſzm ꝙ ſufficiecia ↄſidera izm ↄſuetudinẽ ter
re Et habita rõe ꝓſonaꝝ cõmnæctaꝝ ꝗᷣbus te
net puide . di. l. ſtudeãt ĩ fi · et ex de cohabꝛi.

une tenuitate eccleſie vel bñficij queri ad * J

cle · et mu.ce.j · Et vt hoſpitalitate poſſit ſerua

re et q ad hoc minꝰ ſufficit manetibus ex vi
as cões q̃m manetibꝰ ĩ vijs · At epᷣo ĩ epalibꝰ
rndere · xvj· q· j · qm quidqd· et ex de ſupplen.

ne P. c· ij · Et ſzm digtate et ſcietiã et moꝛes

bonos:· ex e· de multa. Si aũt qrat de oedi

nato agente ↄtra epᷣm titulo aſſignãdo. et

ſtatuta ſit certa ſuma.vt li.v.vel.x. ſicut ẽ ĩ
quibuſdã ſtatutis legatoꝝ ſedis apłiceſuã
da eſt ĩ ꝓuicia. er de fideiuſ · qd quibuſdaz
Si ãt ñ ſit ſtatuta hnñs victũ et veſtitũ his cõ
tentꝰ ſit Gm apłm.tſi recepit minꝰ ſufficis⸗
tem titulũ imputet ſibi et qᷓrat ꝗꝓprijs manibꝰ
victũ .di · xcj G. j· et.c· clericꝰ victũ. Bᷓ̊ hoſt.
ti · de reſcrip · Yt maiꝰ bñficiũ ſit aſſignã⸗
dum vni clerico qm alteri · ꝙ ſic.ↄſidera
tis iuribꝰ ̊ ĩ pᷣcedęti.q: notatis.Et hoc oↄmit
to arbitrio epi cui eſt ↄmiſſa reꝝ diſtribucio

et aĩaꝝ gubernacto· xij.q · ix·ep̃ᷣs.ec.rr᷑.et c.

p̃eipimꝰ.q diligẽter aduertat qd cui cõferat
et magis ĩ hoc attédat moꝝ honeſtate qm ſã
Suinis nobilitate· hec hoſt.ibide.q Ver im
petrãs lras ſupꝑ aliqꝰ bnficõ obtinedo tenea
mentõeʒz faceè de primonio. BRñdʒ hoſt. ꝙſi ſit
oedinatꝰ ad primoniũ et de ipᷣo nõ faciat me
cione oedinatoe otra eũ habet exceptõezʒ izm

gof.Ide videc' ſi oꝛdinatꝰ nõ ſit ad aliud dũ
mõ ſit ſufficies · hoc videt expſſu· · q· ii:pa⸗
ſtoe· et ex e: ep̃s·et. c· tis · nõ em dicit bi ꝙ
ab titulũ ſui primonij oedmet. ſʒ ꝙ hites ta
le primoniũ oedmaei poſſũt nullo alio titulo

aſſignato· vł dic nullo alio:ergo iſto aſſigna

to.et ſic facit ꝓ gof:q ſine iſto titulo vł alio
ñ dzʒ o?dinari ·ex e.cũ ſzm.et eta:accepimꝰ
α Vtrũ clerici qui ſufficies hnt primoniũ aò
victũ et veſtitũ licite poſſint vti titulo ſeu bñ
fi cio ſibi Stis ↄceſſo · ꝙ ſic dũmõ honeſte
viuãt nec malã intentõz ditãdi pentes Habe⸗
ant cu ope ſubſecuto et eccł ie ſeruiãt qe qᷓ al
tari ſeruit de altari dz viuere·. ex de pben. cuũ

ſzm. Nemo em̃ tenet ꝓprijs ſtipendijs milita

re.ex de pᷣſcrip:cu officij. Sic mtellige ꝙ nõ
peccat ſi vtat ſuo iure:ex de elec:cũ eccleſia
vulterana. Si vero ſeruiciũ nõ faciãt et ĩ ma⸗
los vſus expẽdãt pena ſuos teneat actoees·
tal es em m hiero.ſaclegiũ icurrũt.et ꝓ abu
ſionẽ tali·q: d ·ð his ꝗᷓ abutun loquoe iudi
ciũ ſibi mãducãt et bibut ·xvj ·q:j·qmi quicq̃d
St ̊m ambro. in iniuſticia et auaricia alios
excedũt . di · xlvij: ſicut hi.et ꝓ pła alia:c.cõ⸗
demnant. vt · ..q:ij.paſtoe.et.c· clericos.
nida tñ ſeripſerunt ꝙ hec iura et ſijłia lo
quũtur de ↄſilio:ſꝭ ad hec iura non hnñt.jdeo
intelligendũ e vt dictũ eſt.· S ad hec eſt ar.
ex de reſcrip·poſtulaſti ¶. · d hoo em vt lr̃a
impetrata ab cedĩato valeat duo requirunt
ſcʒ vt nullũ habeat bñficiũ eccł iaſticũ · Et qꝙ;
ſit pauꝑ vt innuit' ibi.g ſi ñ ẽ pauꝑ ſuccũbzʒ
ar· ex de cõſue.c.vlt.in fi.qui aũt primoninzʒ
ſufficies hbʒ nõ eſt paup · Sʒ et bnficiũ eccłie
Aſlec hẽe exqꝰ eſt oꝛdinatꝰ ad illð vñ et qſti
oni ꝓpoſite ð primonio:et:c·poſtulaſti.rñdet

in fi .ibi et ꝓ habeti bñficij ſubſidiũ ec. quia

P verba q ꝓcedũt ſufficieter rñdet' pme qſtio
ni · hec hoſt.ti .ð reſcrip · Peòm vᷣo jo.xij.qnj
aun hñtes ſufficies primomũ hee pñnt bona
eccłiaſtica.nõ vt ea ſibi reſeruẽt ſʒ vt paupi⸗
bus dent: alias moetaliter peccarẽet.¶ Quidò
ſi canonici ſcieter elegerit ppoſitũ alteriꝰ ec⸗
cleſie ĩ decanũ et paciun ꝙ teneat vtrũqz p⸗
ſonatũ et ſci ebãt vł ſcire poterãt ꝙ nłlatenꝰ
dimttet pmũ.nũquid age poſſũt ↄtra eum vt
dimittat decanatũ · ꝙ ñn ĩ modũ accuſatio
nis ex de cõceſ. p̃ben.cn ſuꝑ · ſ̊ bn audient
in modũu denũciatõis: ar· de iuriur· queadmo
dum in fine.dumõ trina monicõ pceſſerit al'

repel lentᷣ. ex de accu.qᷓliter· ꝗ. ad coerigen⸗

dos· Mec obſtat illud ex e · cũ nõ ignoees · et
ſibia.qe ñ fuer̃t paſſ canonici ꝙ miſtrarz niſi
Pmo renũciaſſet · et qe pmũ viliꝰ erat · vñ pre

ſumi poterat ꝙ; renũciaſſz. Yl ill ud mtelligi

qn in modũ̃ denũciacõis agi. hec hoſt. c Sz
nuquid peccat clencꝰ recipiẽdo diuerſa bñfi
cia ꝓcipue in diuerſis dyoc. Bñdet gob · ꝙ ſic
ſedo. tñ peccat ĩ cupiditate·dũ illud qð e ſoꝛ
tit? deſerit et Pinguiꝰ eligit. vt pz · vij · q · j · ſi⸗
qs ſue. et. c. ſiᷓs ð oedĩe. peccat em ↄtenedo
ſuũ epm du eo Otẽpto recipit ab alio bñficiũ
c83 mi videt ꝙ ſe quis liberare poſſz p ſe

licet em ſciat pᷣmũ bñfi ciuʒ vacatu recepto

cũdi bñficij receptõez a ſuo ep̃o cui foete in⸗

rauit et a quo oedines recepit · & ꝙ Hoc eſt
ven qñ de licecia ſui ep̃i recipit bñficiũ ſim
Flioqn etſi pmũ vacz titulꝰ tñ poeis eccleſie
durat· et põt ab epᷣo vel eccleſia ſua reuocari
vt pz · vij·q.j· nõ opoꝛtet · et · c/ ſiqs vo· Et erit
in expectacõe bñficij vacaturi · Et ſic lz pmuz
beneficium vacet ipſo iure peioe tamẽe locus
non vacat ipſo iure mſi dicat ꝙ et poꝛ locus
et pmũ bñficiũ vacat quo ad recipiente. ſm
tñ n vacat quo ad eceł iam vel ep̃m poæèe qui
infra ſex menſes eũ reuocare põt ſi velit· hec
So.q NHuquid ſcòs ep̃s peccat ↄferedo ei ſci
enter bñficiũ · H gof· pzʒ ex ſupradictis eum
peccare niſi fiat de pᷣmi epi ↄmiſſione ꝙ eniz
vacz Pmũ bñficiũ ſtatutũu eſt ĩ penã recipietiſ

ſm.Euit ant cõe viciũ recipięetis et dantis . ſi

em illa ñ daret iſte nõ accipet · Scðz vo hoſt.
peccat pmus p̃latꝰ ꝗᷓ cũ eũ repetere poſſit ne
gligit. St etiã ſcᷣs:qe ſcieter otra iura venit ·
ex de cle· ñ reſi· fraternitati·
¶ De reſid ecia cłicoꝝ ĩ eccłis:ti. xxxiiij ·
Eunde quia dictũ eſt cca pncipiu pᷣce⸗
doͤtis tituli ꝙ pbeda eſt ↄferenda tali
Pſone qᷓ poſſit reſide ·jdeo ad ꝓplenioec
declaracõez Hin? materie de ꝗᷓ pet ex li. iij .
ti · de clericis ñ reſi:ĩ ec· vb pꝓben. qrenda ſũt
aliqᷓ de reſidetia:ſ. ꝗq́s clericꝰ tenet reſdere
P qcunq; bñficiũ pᷣbendale ſiue tanqm titu
lu obtinet· ex · e. e. vlt · ſiue bnñficiũ ið ſit maxi
mum vt epatns vij · q:j · puenit.ſiue ſit modi⸗
cũ etiã ſi eſſet.xx·lolidoꝝ· ex e.cõquerente ·
ec pᷣt utulũ ſuũ deſere ſine licẽcia ſui plati
e de renũ:amonet.js vo cui tanoꝙᷓ; bñ merito
aſſignant peſiones aliq̃ ſine ſtipendia ñ tene
tur reſidere· ex de phen.niſi eſtß· et tñ tab ad
antidotũ obłligat: ex de teſta.cum in officio
Ftſi talis eccł iam cuiꝰ bñficiũ tenet offẽdat
tanꝗqm in Stus illo Ppuatur · e de poſtu. c· fi ·
ans dz clericus reſide.· H in ꝓpria pſona
faciedo ſeruiciũ eccłie:ex e.nõnulli. et ĩ ſuo
oꝛdine. ex de fi ·p̃ᷣſbi.ꝗꝓpoſuit· Fd hoc em bñ⸗
ficia ſut inſtituta vt ſeruiciũ in eccłia ĩde fiat
vn qui ñ ſeruit ea recipe nñ dz· ex e · cũ ad hec
parũ eſt em ſuã pᷣſentiã exhibe et curã ſiue ſer
nicin neglige. ex e.qe nõnulli.vñ ĩ cathedra
libus eccleſijs et collegiatis diſtributiones
quotidiane tm pnñtibꝰ qui ðmis interſut iux⸗
ta cuiuſlibzʒ eccłie rõnabile oedinatõz tribui
debet. qui vo aliter de diſtri butõibꝰ illil ali
quidò pcipit illiꝰ domimiũ ñ acqrit.imo illudò
totaliter reſtitue tenet᷑ niſi eũ infirmital vel
iuſta et rẽõnabilis neceſſitas coæpalis aut eui
dens eccłbie vtilitas excuſarz. Et ide itellige
de diſtributõibꝰ qᷓ fiuũt ꝓ annmerſarijs delũ

ctoꝝ· ꝓbant' hec oĩa li.vj:e- ↄſuetudinem.

1S23 obicit' qe li. vj.de elec.cũ nõ deceat. de
Pſequetes vtilitate eccłie n pcipinᷣt diſtribu
tões· Rd hoc dicenduz ꝙ canonici ñ tenent'
eas talibꝰ ocede . vt de ibi · ſi tñ oceſſerit.jlli
nõ tenent᷑ reſtitue.vt ptz in.c ſuetudinem;

Flij dicut ꝙ c. cũ ñ deceat loquit de abſen⸗

cibꝰ.ſ.c· Oↄſuetudine de pñtibus pᷣmũ credit
10. an. Sed quid ſi illi quoꝝ luero pᷣdicta

cedebant remittant nuquid is qui ea recepit
a reſtitutione liberatus erit. & ſm jo. an. ſa
tis videt ꝙ ſic cũ ibi nõ dicat᷑ ꝙ remiſſio nõ
ꝓhlit · vt patz li:vj·de cenſi . in fiej Quid ec
cleſijs qᷓ non hnñt pᷣbendas aliquo mõ diſtin⸗
ctas ſzʒ tm om die dat' cuilibet certa ꝗntitar
panis et vimi et ſic de alijs · Bñdet jo: an.
dictũ . c. cõſuetudine· ñ loquit de talibus di
ſtributõibꝰ cũ ille pocius ſint p̃hende qᷓm di
ſtributões· Et ad G̊ facit qdð berñ.notat. ex.
pben. licz. Ditit etiã jo · an. ꝙ vbi ſunt p̃bede
diſtincte· et poſtea eſt mẽſa cõis craſſa et po⸗
ſtea diſtri butões ·locũ hʒ.c.cõſuecuomẽe tĩ
in diſtributõibꝰ illis et nõ ĩ illa mela craſſa:.
Siquis tñ ex iuſta cauſa ſit abſes põt ſerui
re ꝓ vicariũ.ar.ex e.cum ad hoc.vb etiam ſi
ſit effectꝰ inutił ad ſeruiendũ ex aliq̃ cauſa ĩ
quã tame nõ incidit ex culpa ſua.HNã et exco

mumcato ſubtrabunt' merito bñficia eccłie

cum ſerume nõ poſſit· ex de appella.paltoea
lis·in fi ·et ſuſpenſo.ex de etacũ bone.alias

nullũ bñficiuʒ recipit in abſentia miſi m qd

notat' in qſtione ſe.vel niſi ↄſuetudo repun⸗
gnet.ex de ↄſti · cum om̃s.que tñ cõtrario ſta
tuto poteſt tolli ſi eccłia ſit ſeruitoeibꝰ deſti
tuta · duůmodo abſentis p̃benda aſſignet' ali⸗
cui ſurrogato.ex e·cũ dilectꝰ.et· c· ad audi⸗
enciã. et·c. cum ad hec. Sed ſi ſtatutũ cõtra⸗
riuʒ facerèt canomci gpter cõmodũ ꝓpriũ .·
ge inter ſe dimdut llud qð abſens pcipe cõ⸗
ſueuie ñ valeret· ex de cõſti :· cum omes· et. c.
ex parte · ¶ Quõ nõ reſidẽtes debent puniri ·
et quõ debet ↄtra eos ꝓcedi · ο& nõ reſidens
aut hʒ eccleſiã ꝓ derelicta p eõtrariũ factuʒ
aut nõ.ſi ſic puta quia nauigauit:quia vxoeẽ
duxit· factus eſt ioculato vel miles· vel ali
as vitã pſone cõtrariã aſſamit tunc ſi factum

eius ſit notoeiũ põt ſtatim ↄferri eiꝰ bñficiũ.

di . lxxxvij·quiſquis· et ex e ·diuerſis· Si vero
ſit dubiũ tũc citabit vt infra dicet. Seaute
nõ habʒz eccleſiã ꝓ derelicta citari et moneri
debz anteqm bnficio puetur ꝓut inkfra deter
minabit᷑.ar.ex de ↄlſti ·ec· in fi · et Hoc ſi cita
cio poſſet puenire ad eũ:alias citacõ mittet
ad eccleſiã in qua deʒz reſidere vel ad domuz
abſentis.ſ.tercia die et ibi publicabit.vt pzʒ
ex e.ex tue. Mõ tñ cogit quis ad ciracionem
extra ꝓuinciã mittere.ex de dolo. et ↄtu · cũ

olim · J. voletes · Si aut citatus nullã cauſaz

rõnabilẽ pᷣ̃tendat et ſit abſens de licencia p̃⸗
lati expecta' ꝓ annũ quo elapſo eccleſia ſiune
beneficiũ ↄfer.et hoc ſzm gof.qn nõ fuit li⸗
cenciatus vſq; ad certũ tempus:tũc em ſi vl
tra illud tempus abeſſet ſtatim lo tempoee
elapſo pᷣuari eccłia ſiue bñficõ poſſet·mſi pꝰ
tempꝰ illud ex iuſta cauſa impedirec. vij. ꝗ⸗
· pᷣſenciũ·et ex de loca.potuit ſzim gof.Si vo
nõ habuit liceciã expectabit ꝑ ſex meſes tmĩ
vt pzʒ ex e.ex tue. In caũ tñ arbitrariũ erit vt
infra dice'. Nec obſtat aliqᷓ appellacio quin
bñficiũ ↄferat.ex e·relatũ in fi · vero cau
ſam racionabilẽ p̃tendat eſt andiendus · Etſ
iudex eam nõ admiſerit appellare põt h̊ inte
rim aſſignabitur bñficiũ alicui ꝓſone qᷓ deſer

niat abſente eccleſie: ex de appel.ꝓpnenit.
ij· « Bed quã cauſam dicis ronabilè. & m
Hoſt. talis ſe abſentat aut cauſa cupioitatis
ſine licecia vt recipiedo ſeëam ecckb iaʒz et tũc
debz carere eccł ia habita et etiã eccleſia am
bita.vij.q:j.ſiqnis ep̃s:et ex de tranſla:quã⸗
to·eciã ſi clericus ſit hnñs eccleſiã:.ex ð renũ.
admonet. Et ſic intellige illud. ex e.c .·..· niſi

prima eccleſia en reuocare velit. vi. q. 1. nõ

opoetet Gut abſentat ſe cauſa lucri ſine licen
cia.vt cauſa negociacõis:et tunc etiã in caſu
pcedeti eſt citandus arbitrarie ſi.ſ.placet eũ
reuocare. Et ſic ĩtellige ꝙ clericꝰ ꝓ vnã ſolã
hoeã expectat. vt paczʒ dixcj. clericus:vel ꝓ
tres ſeptimanas. vij.q:j.ſiqs m clerovb per
duos meles . vn. q ·. j·. pſencium.vel ꝓ tres mẽ
ſes di.lxxv.qm ejmdã . vel p · v. menſes vt e ·
di. qi vel ꝓ quatuoe annos:vel.v· vl ſex · vt
pz ex e.c.ij.et.c.ex parte· et.c.qᷓliter · et hoc
qntum ad puacõeʒ bñficij· Nam clericale pri
milegiũ pdit ſi poſt trinã monicõez mcoerigi
bilis apparuerit· vt patz ex de vi:et ho· cle.
c.Ffi · Sut cauſa vtilitatis cũ licecia · vt qe trã⸗
ſijt ad aliã eccleſiã in qᷓ vtilioe erit· er de re.
pꝓmu.qꝗric. et tũc nõ cita .ſʒ pmũ vñficiũ ẽ cõ
ferendũ infra ſex méèſes ↄputãdos a tpe illo
quo eſt adeptus coepalem poſſeſſionẽ ſecũdi
ſine querela:ex e.de multa· ꝗut cauſa ſtudij

et tũc ſi nõ habʒz liceciã pᷣlati ꝓcede vt S ĩ·q·

pcedenti.v.ſi vero n habuit.qꝗe nec cauſa ſtu
dij debz abeſſe ſine licencia· ex e· relatũ · licet
ſtudens dicatur abſens ex cauſa rõnabili vt
patet ibidem · niſi foete cauſa ſtudij theolo⸗
gie.ar.ex de mgris ſup ſpecula. docentes
In quo etiã peti debʒ licecia licʒ nõ obtineꝝ
vel etiã recurrendũ eſt ad ꝓximũ ſupioꝛem '
inf eri oe licenciã neget: ne bonũ obedientie
cõtemptũ videat' ar:ex de regularibꝰ . Licet.
Yr vero licentiã habz vſqz; ad certũ tẽpꝰ ipſo
elapſoꝓcedi põt ↄtra eũ eo mõ quo dictũ eſt
ſupea in pᷣcedenti·q·v.ſi aũt citatus· Sed ci⸗
tra tempus illud reuocari nõ debet ar· ex de
cõmo.c.j. Et hoc eſt verũ miſi ſupuenerit no⸗
ua cauſa:ex de offi:dele.mſmuãte.Eſt antez
ꝛuſta cauſa qñcũq; expedit eccłie:ar·ex ð̊ po
ſtu. p. bone.i.vel ꝗpter ſcientiã ſiue potenci⸗
am.ar.ex de elec· officij. vel qe eccleſia è ni⸗
mis ſeruitoeihuſ deſtituta: ex e:cũ ad hoc In
lis em caſibꝰ vrgens eccleſie neceſſitas p̃fe⸗
rec et licẽcijs et puilegijs impetratis vt ptʒ
ibidẽ. Mõ tñ habebit punlegiũ ſtudens in ca
ſtris frauduleter: ex e:tue. Aut cauſa deuotõ
nis vt pegnatõis quã nõ debʒz face ſine licen
cia plati · de cõſe·di · v · nõ opoꝛtet. It ideo ſi
licenciã habeat debz expegtari quouſqʒ ſit fi
nitũ tꝑs ita ꝙ potuit reuerti · ar. ff.ò v.obli.
cõtinuꝰ.quo elapſo citabit᷑ et fiet vt S dictã
eſt ĩ illo.v.ſi aũt citatus.Si vo licenciã ñ ha
buit incõtinęti citari põt· et expectabi ꝑ vj.
menſes· et ꝓcedet vt 5 dictũ eſt in illo.v.ſi
vero nõ habuit. Jut cauſa re.tppublice vt qe ẽ
in ſeruicio pape vel epß̃i et ſic brxcnſacur. Bnr
em̃ duo canonici eſſe in ſeruicio ep̃i. Et intel
liguntur eſſe pñtes · ex e · de cetero · et. c. cum

dilectus. et. c. ad andietiã. nullꝰ tñ iſtoꝝn vi
ctualia peipe dz ſiue quotidianas diſtributõ
nes ꝗq debet' tm reſidenbe. vt pʒ i. c. cetero
et ex de pbe. lʒ. et. c.dilectꝰ.Ide diceoun e de
moꝛãte cũ legato ſedis apłice:ar ĩ. c. cu dile
ctꝰ.et er de offi ·le.c·j.Iòe e eciã & eo qꝗ fide
liter ꝓſequit' iura eccłie. licz iurauerit reſi⸗
dere · ex e · ex ꝑte · Secꝰ ant e ð ſubdito ſuffra

ganei ſi moeæ cu archiepᷣo. ñ em videtur reſi

des · ar. ex ð offi:oe: paſtoeab.et ð exceſ.la.
ſic vnire . Fut cã gre ſpãlis. vt puilegij ſibi
Oceſſi et tũc excuſat niſi prinilegiũ ið ex cau
ſa reuocet reuocandũ eſt em vbimłeatudo e
in cã: vt qe eccłia e ꝓ maioei pte ſuis ſeruito
ribus deſtituta.etiazʒ ſi ſit ndultũ a papa.ex
e. cũ ad hec vt etiã dictu eſt ̊ v. eſt ãt iuſta
cauſa · Opant tñ mdulgẽecie ꝙ nõ puatc bñfi
cio ſi aliquis qui loco abſentis ſeruiat ſurro⸗
get im gof:vt pz ĩ:c·ad hho. Fut cauſa ↄſue
tudims vel cõſtitutõis eccłie vbi ide e dice⸗
dum qð ĩ cauſa imediate pᷣcedẽti·ar· ex e· cuz
dilectus· et de ↄſti. cũ oms. Fut cauſa arcõ⸗

ris vite vt religionis. SEt tũc diſti gue ven ſic

religioſus vb ſecularis: ꝓfeſſus vłᷣ n mfra an
num vel nõ. c: er de regularibꝰ licet· et. c.
ſtatumus. de q? dic vt infra vbi agit de reli
gioſis:ĩ quo caũ ſi ſit ep̃s et requiſitus renue
rit: nõ põt ad epatũ reaſſumi.vij.q.j.hec ne⸗
quaqꝙᷓ· et er de renũ.poſt traſlacõez· Fut cau
ſa nccitatis vt qe impedimto iuſto detinetur
puta qe ẽ infirmus:ex e.ad audĩam. nec pt ſe
cure ĩ eccł ia moeari ꝓpter inimicos vij. q. j·.
paſtoealis· ar. er de renũ·ad ſupplicacõez. et
ſic vide excuſari. lʒ impedimeto ceſſãte tene
at redire: ar. ex ò cuſto. eu.c.ij · S. qe vo zelꝰ
Hut cã nude volũtatis et tũc ꝓcede otra eũ
vt dictũ eſt i. q. pcedeti: v. ſi vo nõ habuit
et ſequeti · SE ho intellige qð ðe ex e.c.fi.vbi
cadit diſtinctõ iſta.et.c.ĩter qᷓtuoe.hec ãt ha
bet locũ quo ad inferioees ep̃is. Ep̃i em p ar
chiep̃ᷣm cogunt pꝑ excõicacõeʒ et ſuſpeſioneʒ
St ſi nec ilud ꝓdeſt papa vel aliꝰ òð mãdato
eius ſpeciali eos ab admiſtracõe remouebit.
et eligendi licenciã dabit. Bic intellige illd
ex e:ex tue:ibi otra eos.et.c.ex geſtis . et. c.
qualiter ₰ Se nuquid aliqs p̃latꝰ põt hãc li
cenciã · ſ.ſe abſentãdi dare. papa et etiaʒ
inferioees pᷣlati:et hoc vide berñ. ð ep̃is in⸗
telligere. ex de cle.ñ reſi. ĩter qᷓtuos. Innoc.
vo et hoſt. intelligũt ho etiã de inferioꝛibus
pᷣlatis p·c·e.ti · relatum. ibi pᷣlatoꝛ ſuoꝝ
Fd hoc nota ad plenioæeẽ inſtructõz de ab
ſencia cã ſtudij. Et rõ qre ñ dzʒ aliqs clericus
ire ad ſtudin ſine licecia p̃lati ꝓprij e.qe lice⸗
cia n dʒ dari ĩ theologia niſi hoĩ docibili ar.
ft· de inoffi.teſ.l.j.docibileſ vo etiã ſũt mit
tedi et ad ſtud iũ theologie inuitãdi. et tunc
ſeʒ qñ inuitant' et mittunt mittentes debent
*S necaris ꝓuide ey de mgris ſup ſpecula.
alias aũt ;a volũtate docetibꝰ ſiue ſtuden⸗
tibꝰ ĩ theologia n ſubuenit᷑ a ſua eccłia ĩ oĩ
bus cci⅓.-pnt tñ tales p. v. annos integros
fructꝰ pcipe ſuaꝝ pᷣbendaꝝ auẽte ſedis apo
ſtolice · vt patz iIc· ſuꝑ ſpecula.ñ obſtãte con

traria oſuetudine vel ſtatuto cũ denario de=⸗

fraudari ñ debet ĩ vinea dñi laboꝛãteſ. vt ðe
ibioòẽ J. 1· En alijs vo ſciecijs miil pcipient
ex debito a ſenſu otrario n gra fiet eis vł niſi

hoc habeat illa eccleſia de ↄſuetudĩe ſpeali

S&Sʒ nec ſtudes ĩ cheologia quotibianas diſtri
bucões recipiet᷑· ex ð p̃hen· licz niſi ſpali pri
uilegio impetret᷑ er de v· ſig · olim. Vb dicen⸗
dum ꝙ i eccklijs in quibꝰ ſut diuerſe pbende
Peipiet totas diſtributões vt ðe ĩ.c.liczʒ · Sed
vbi habet oĩa ĩ cõi eſtimabit' qᷓntũ expeèdere
poſz ſi pns eſſet vł ſaltem dabit᷑ quolibʒ die
ſuo ꝓcuratoei illꝰ qð pciꝑet ſi pñs eſſz et etiã
quotidiane diſtributões q pᷣſentibꝰdant liczʒ
ñ interſint canomcis hoeis et ſic mtellige id
c.ol im.alias ĩ eccłis ilb in ꝗbꝰ hnt oĩa i cõi
puilegiũ fruſt ratoeæiũ eſ;. In nł lo ãt caũ quo
tidianas diſtribucões qᷓ dant' tmin his qꝗᷓ inter⸗
ſunt hoeis canonicis pcipiet n foete ſit talis
eccleſia ĩ qᷓ aliqs nihil pcipiet niſi canoniciſ
hoeis interſit · vb niſi h ĩpecret puilegio ſpe⸗
ciali: Sʒ et cũ fuerit idultũ vt ĩ ſtudio fructꝰ
pcipiet pbendaꝝ ſuaꝛx dz intelligi ð ſtud io
Snali n ſpeciali alicums ville vł caſtri cũ fi
at in frande· ex e · tue · H hoſt. Anſuꝑ nota ꝙ;
om̃s ſcolares ad quecũqʒ locũ eũᷣtes cã diſce
di gaudet Puilegio impiali.ſ. ꝙꝓ nullꝰ judex
eis iniuriã iferre pᷣſumat. Nec dãnũ ĩferri ſu

ſtineat ꝗꝓpter delictũ alteriꝰ hoĩs eiuſoẽ ꝓui

cie · temeratoeibꝰ aũt eoꝝ hõ.l.et iudicibus
ſiue rectoeibꝰ illiꝰ tpis q h neglexerit ipſo
iure infamia irrogata.res oblata ĩ qᷓdrupluʒ
ei gũt·. et di gtate ſua ſiqᷓ pociebãt imppetuũ

carẽet Et ſiq litẽ ↄtra ſcolarè mous volnerit
Ddac electõ ſcol ari vt malit coꝛã dño ſuo ſi

ue mgrᷣo vl loci epᷣo ↄueniri · Biq̃s ãt eũ attẽ
ptauerit ad iudicè aliũ trahere a cã ſua cadz
tali conamine etiã ſi mouere' iuſtiſſime. vt
pʒ2 ĩ Oſti·fre.ð ſcolaribꝰ et eoꝝ pᷣm.l.habita
B Ze⸗ decimis et primicijs·ti · xxxv.
Zinde ↄlderãdũu eé de decimis et pmi⸗
cijs Et pmo de inſtitutione decimaꝝ
ſco ð ſpeciebꝰ ſine differecijs decia⸗

rũ. cercõ qbꝰ debẽt dari et a qbꝰ pñt recipi.·

et iter quos debẽet diuidi. et vt poſſint pre
ſenbi et qᷓ actõe pñt peti:.q̃rto ð qbꝰ dede de
bet dari. qᷓnto quales qliter qñ et vbi debet
dari · ſexto a qbꝰ debẽet dari: ſeptio vt poſ⸗
ſint aliqꝰ mõ alienari:octauo de pᷣmicijs . no

no ð vtilitate ſobonis decimaꝝ et pmicianz.

Circa pᷣmũ qrun pła·pmo vtꝝ iſtitutõ de
ciaꝝ emanauerit a iure naturali. Mæ iſtitutio

deci aꝝ p̃t ĩitelligi dupłr.vnoꝰ ſzm ðtermiaci

one ptis exhibede. puta qe ẽ ꝑs aliqᷓ exhibe⸗
da ðo vb miſtris eiꝰ.et ſic ſum ĩ rõne cõi.et
B mõ e ſimpłr a iure naturali. Dictat em ius
naturale · ꝓ deꝰ dz ð ſubſtãcia Pa honoeari
ſm illud Puᷣ · j Æondea dñm de tua ſubſtã
cia:et ꝙ miſter erꝰ debz ſuſtentari . ſzm ill ud
mab⸗ii imferte omne decimã ĩ gereuz men vt

ſit cibꝰ ĩ domo mea Et ꝙ miſtrati ſpualia de
bet tpalia miſtrari.vt de.j.cozith⸗ix.et lucẽ.

x: dignus e opariꝰ mercede ſua-Flio mõ põt
it elligi ſim determĩacõʒ certe ptis exhibede

Puta ptis decime nõ minoeis· et ſic accipitur
in rõe ꝗpeia:et hoc mõ nõ eſt a iure naturali
ſimpłbr ſi ſm qᷣd· ꝙ em tãta ꝓs nõ minoe det
nõ dictat ius naturale ſimpłr &t he vult hu.
li. de ſacris pte · xij·c. iij. et ꝓbat ꝓ ho qð ia⸗
cob vouie decias dare ſi rediret ꝓſpere Votũ
aut nõ fit de his ad q̃ᷓ hõ tene. dictat tñ illò
ſm ꝗqd ſcʒ ſim qð muat' ad hoc artis ognitõe
vel reuelatõe· Iuuat em ad h ex ↄgnitõe ar
tis nůoꝝ pꝑ quã nouit ꝙ denariꝰ eſt nus pfe⸗
ctus· qe ab vnitate nus cooedinatufſ ẽ nuoz
limes et terminꝰ pᷣmꝰ Ec ꝑ replicatõez vnita
tis et ceteron nuon ad ipm foemat' quilibzʒ
aliꝰ ↄſeques numerꝰ.et ideo cũ hõ ſciret per
dictamẽ iuris naturab deũ eſſe honoeanðò vt

Pncipiũᷣ et autoæẽ· et vt ↄſũmatoeẽ et fine bo
no oĩm. In ſolutõne pᷣmiciaꝝ ꝓteſtat ipᷣm
es bonoꝝ oĩm pncipiu et autoze; Ex arte vo

nuo sSJ ᷑ͤhabuit inſtinctũ vt p exbibitões decie
Steſtaret eu eſſe finẽ et ↄſumatoee Et hec rõ
elicic ex vbis yſiſup illð exo.xxij. decimas
et pmicias ñ tardabis offereeuuat' etiã adò
ho ex reuelatõe facta ade ſzm aliquoſ cũ fuit

raptꝰ in extaſi ad curiã angeloꝝ · exqꝰ notuz

fuit hoĩ angelicã naturã· ix.oedibꝰ es diſtin⸗
ctã et hũanã ereaturã in decio oedĩe ereature
rõnab eſſe ↄditã ſm pabolã ð decia deagma
luc·xD Et ex hoc mſtinctũ habuit vt p exhi⸗
bitõeʒ decie ꝓteſtaret oedine ſue oditõiſ ad
laude et głazx oditoeis. hec alex. ð an. ¶ Qn
inſtitute kuert ſiue inceperũt decie. ꝙ cpe
abeae: qe ſine fide ſaluatoeis explicita vł im
Plicita nalli hoĩ poſt pctm potuit eſſe ſalꝰ vt
dict augꝰ et btũs petrꝰ act.nij. Et ſzm Hu.li.
de ſacris optuit vt Im ꝓceſſũ tpm foemaret
magis euioetia ſigna ſpualiũ graꝝ vt cũu ef⸗
fectu ſalutis creſceret cognitio veritatis. vñ
ſzm q; mag ac mas ſaluatoeis aduetꝰ appeo

pinꝗqᷓuit m hꝰ masis ac magis eiꝰ pſona in⸗

notuit.et p alia ſigna magis euidetia demõ⸗
ſtrata fute uie auũt pſona ſaluatoeis reuela
ta:peimũ ꝗqᷓntũ ad pſonã et naturã diuinaz.· et
h a pacipio tpe abel. ꝓpter qð honoeauit eũ
abel peimicijs et pᷣmogeitis gregis In ſignũ
ꝙ ille q erat pncipiũ nre oditõis et pemoge
nitꝰ? filiꝰ dei eſſʒ ecẽ pncipiũ ſaluatõiſ. rene
lata fnit pſona ſaluatoeis qᷓntũ ad rõnale na⸗
turã creatã in qua mediatoe eſſet et oblatõeʒ

et ſacrificiũ plac atõis ꝓ hoĩbꝰ deo offereet

It hec reuelatio facta fuit noe ꝓp qð hono
rauit eũ in oblatõne et ſacrificijs· vt pʒ gen·
viij·32° qntũ ad naturã huanã in qua expleret

officiũ redẽptõis: et hec reuelatio facta fᷣint
abeꝛae gen:xxvj. In ſemine inqᷓ̃t tuo bndicent

om̃s getes &t iᷣo ppᷣe honoeauit eũ in exhibi
tõe decie ꝓ quã ſigfica? huana natura.luc.xv
t ſic pʒ peimicie inceperũt tpe abel.obla
tões tpe noe.decie tpe abeae. hec alex.ð an.

9* Vcey. peeptũ de decimis erat moeale in ve⸗

teri lege · . ĩ hac.q:videt' eſſe diſſenſio ĩter
iuriſpitos et theologos.q̃dã em̃ iuriſ Piti ſen
tire vident ꝙ pᷣceptu de decimis dadis ĩ ve⸗
teri lege erat moale.et nõ tm̃ quo ad exhibi
tõem alicuiꝰ ptis in ſuſtentatõz miſtroꝝ dei

ſz etiã quo ad taxatõem ptis certe ſeʒ decime
vã ſzm eos nõ è in noua lege euacuatuz ſj po
tius remanet. et eſt etiã ofirmatuz luc.xj. vbi
dicit' ve vobis pha riſeis qᷓ Decimatis mentaʒ
et anetũ et ome olns et pteritis moiciuz dei
et caritateᷣ ec oĩa optuit facere et illa non
omittere · hoc etiã videm ſenſiſſe ho. et inno.
qui inter canoniſtas fnerũt p̃cipii. Nã hoſt.
in ſma ſua ti.ð̊ decimis.q: vt ↄſuetudòo ex
cuſet a ſolutõe decima·. vbi voles oſtsoere
decime dari debẽet ex p̃cepto:ad hoc ꝓban
du adducit autoeitates veteris teſtamec. qᷓs
quide fruſtra adducet niſi ſupponèdo p pᷣce
ptũ de decimis mo⸗ale eſſet.
innoc. ide ſenſiſſe m glo.ſuꝑ rubeicã de deci
mis· Theologi vo dicut ꝙ pceptũ de decimiſ
qJuo adò decerminatõez ptis certe ſcz decie nõ
moꝛale qe nõ è ſcriptù ſimpłbr in coede hoiſ
moeale vo pceptũ eſt in coede hoĩs ſen ptũ vt
ieit augꝰ. Hec etiã erat cerimomale pceptũ
qe nõ erat datũ ad ſignificanduʒ aliq̃d in fu⸗
turũ pncipaliter. licꝭ/ſi gficaret in futun ali⸗
ꝗd Oñnter ſicut et oĩa iudeoꝝ facta. ſzm illudò
I·coꝝ x: oĩia in figura otingebant illis. qᷓ em
decimã dabat qᷓ pfectõnem ſignificabat eo ꝙ
denariꝰ e qdᷣãmo nus pfectꝰ vt dictã eſt ſup
Htibꝰ. ix·ſibi retetis ꝓceſtabat' q̃ſi m quodã
ligno ſe imꝑpfectũ eſſe et a deo pfectõeʒ futu⸗
rã p xp̃m expekctare. et etiã ꝓ ſaluatoe erat cõ
pPleturꝰ officiũ hũane redeptõiſ in hũana na
tura ꝓp decimã deagmã ſi gficata vt dictuʒ eſt
ſupᷣ.Et in hoc ↄueniebat cũ cerimonialibꝰ p̃⸗
ceptis que pncipahier erant inſtituta ad ſig⸗
icandu aliquiò in futuruz. Vnde quantũ aò
hoc poteſt dici ꝙ pceptuz de decimis erat œ
rimon ale ſm quid nõ tame ſimpliciter. Erat
aute pᷣceptum iudiciale quia erat datũ pnci⸗
paliter ad ſeruandaz equitatem mutue diſtri⸗
butõnis vt eſſet equalitas dati et accepti ſzm
98 eſt poſſibile et ↄueniens inter ſemmantez;
ſpũalia et dante tpalia. Oñs aũt taxauit deci
mã ptem et hoc ↄgrue ꝓpter cauſas ſupea di⸗
ctas· et ꝓpter oditionem illiꝰ populi cui lex
dabaIlle em populus in.xij. tribꝰ diuiſus
erat inter quas.xij.ſcʒ leuitica que tota diui⸗
no cultui mãcipata fueratpoſſeſſiones nõ ha
bebat·. Et mʒᷣo ↄgrue dũs pᷣcepit ꝙ rel ique tri
bas· x· pte decimã ſuon Puentuũ darent vt
honoeabiliꝰ viuere poſſent. Et etiã qe aliqui
erãt futuri trangreſſoees pᷣcepti·Et in hac ſen
tentia fuit alex.& an. et tho. ſicut patz in eo
rũ ſumis: et nic.vt patz in.nij· ſuo ſupꝑ ſnĩias
qui fuerũt magni doct. et ſcriptoees queſtio⸗
nuz ſacre ſcripture et ſpecialiter de decimis.
Etꝝ exhibitio decimaꝝ mõ ſit ſub p̃cepto
2 ſm determmatõeʒ ptis exbibende ſ Pfuit
ub pcepto et de iure nautre vt dictũ è ſupea
vnde etctã habe gen.xlvij.ſacerdotibꝰ egipti

Shbi mõ vioe

cibarta ex Hoereis publicis pbebant. Zcoöm
„ — „ . —
vo determatõez decime ptis ante lege eranen

ſub oſilio· vt pʒ ex voto iacoꝰ geñ.xviij. vbi
dicit ꝙ iacob votũ vouit dices ſi fuerit deus
mecuz· et cuſtodierit me in via qᷓ abnlo ez. et
poſtea cũctoꝝ qᷓ dederit mibi decias offerã

in lege fuit ſub pᷣcepto ſimpłr. vn exo · xxiij·
decimas et peimicias nõ tardabis offeræe. et
nui.xvñij. filijs leui dedi omes decias iſrł in
poſſeſſione ꝓ miſterio quo michi ſerniũt in ta
bernaculo federis. Et licut ſa viſũ é m ali⸗
quos iuriſpitos pᷣceptũ ð decimis erat moꝛa
