bis · ij · Q Vtꝝ excõicatus cũ abſol uic iurare

debeat ſtare mãdatis iudicis abſoluetis vel
eccie Kdicũt q̃dã ꝙ mãdatiſ iudicis. e.qðᷣ
me · cã · c. ]·· et ex · e·ex tenoee. S.lij dicũt ꝙ mã
datis eccie.ex de appel.adhuc.et er.e.ad B

J¶. ĩter prochianos.et huiꝰ ſnĩe fuit laur᷑.ex

e · ex tenoee · et eẽ rap . Scðz ãt gof.vbꝛi q̃ͥs ex⸗
cõicatꝰ ẽ ab hoie q ↄtepſit dz expᷣſſe iurare ð
ſtãdo mãdatis excõicatoꝛis ſi apparuerit ipᷣʒ
iuſte ligatũ fuiſſe.ex ·e.nuꝑ.in fi·et.c.ſacro.
J. vex ſi otra ĩ fi·Etſi alicubi inuenias ꝙ iu
ret ſtare mãpatis ecciĩe .exponi dʒ.i.excõica⸗
toeis vel indicis· hic tñ poſſiã notari differen
cia ſcʒ ꝙ qñ iurat ſtare mãdatis iudicis ñ in⸗
cludit ſucceſſoæ.qñ vo mãdatis eccig tũc in⸗
cludit. ar· ax de offi ·dele.qm abbas. Scðm
vo hoſ·ĩ ſu · et ↄcoꝛdat cũ eo bn.ex e.ex teno
re · et eciã ala · ex.e·cũ deſideres. Hõ E vis fa
cienda vta excõicatꝰ ijuret ſtare madatis iu⸗

dicis v eccie · NHã ĩ vtroqʒ; caſu e ide ſenſus

ar · vij · q· j· ſcire debes . et iõ aliqᷓ iura ponunt
vnũ modũ · aliqᷓ aliũ.gdeoqʒ etſi inraui ſtare

mãẽãdatis ep̃i vł iudicis vt iudicis ñ aſtringo⸗

pſone · ſz digtati vł iudicature q̃re ip̃ᷣo rmoto
vl depoſito ñ mãeo ei obligatꝰ ar:ex ð elec.
x ĩquiſicõʒ · xv·qvj·aliꝰ.et.ff᷑ᷣ. de ſolucõibꝰ

.

— — — — — — — —

— — —

—-— 2 —— — —

2 —– S

9

7

cn quis.ſucceſſoei aũt talis aſtrictus remãee
ex. de iur̃iur· veritatig. Becus eſt ſi iure ſtare
mãdatis epᷣi vel iudicis ñ vt epi vel iudicis.
ſ vt pſone· qe tũc pſonale intelligit iurame
tum.et ideo pſonã eius cui factũu eſt nõ egre
dit' ar:ex de vſu pallij. aò ho et e de iuriur᷑.
venies ij. et. c quinta valł.
Equic videre de ſcðo artiꝰ.ſ.de ſatiſfa⸗
ctione vel emeda pᷣſtanda añ abſolucõz
Circa qð ſci endũ ꝙ aliqñ abſolucõnez pᷣcedẽ
dz ſatiſ factõ ſiue emeda ſufficies. Diſtingus⸗
dum eſt igũ qe aut excõicauit qs8 ꝓ Rumacia
vel offeſa ſeu culpa dubia:et tuc ſufficit cau
cio iuratoeia ſzjm hoſt.ĩ ſũ.· ſzm eũ ĩ glo.ex
de v. ſig· ex ꝓte ꝓ cõtumacia eſt caucio ſuffi⸗
cies iuratoæia vbi nulle expeſe petuntur. peo
offeſa vero dubia requirit᷑ ↄpetes ſatiſ factõ
ſeʒ pignoea vel fideiuſſozes vt ſi veritas peo
bet ſatiſface faciliꝰ coget. vt ex.e.ſacro.

ꝓnb.Scòm aute bn.ĩ.c.ex pte:caucio ſuffici

ens eſt ſi det pignoea vbł fideiuſſoees· Sut ex

cõicat pro offeſſa ſeu culpa notoeia. et tune

nõ eſt relaxãda ſnia niſi pꝰ ſufficiẽs pᷣſtetur
emeda ſi reus ſit ſoluendo.quia alias poteſt

coepaliter puniri ſm qᷓntitatẽ exceſſus · Et ðe

illa offeſa notoeia qᷓ euides eſt et mamifeſta
p ofeſſione vel ꝓbacõeʒ legitime factam. ſcʒ
in iudicio et añ lacõeʒ ſnie excõicacõis. nam
eth mõ poſſet ꝓbari cauſa vera.nõ tñ ꝗꝓpter E
dicet' enides ſz dubia niſi foete ꝓbari poſſit
infra octo dies nã et notoeia dicere'. vt peo
bat᷑ ex · e· ſolet a nõnullis· . ĩ pſona igitur·
gʒ et maĩfeſte euides reputat illa qᷓ nota eſt
euidecia facti que nulla põt tergiuerſacione
celari · ꝓbant hec oĩa:ex de v.ſig.ex pte et·.

c· cũ olim. breuiter tñ illã intelligas maĩfe⸗

ſtam ſiue notoeiaʒ qᷓ notoeia eſt wia iuris vel
facti vel Pſupcõis.h̊ hoſt. Hlota tñ ꝙ aliquo
ciẽs excõicat' ꝗs ꝓ Otumacia. et tñ n ſufficit
pſtare iuratoeiã caucõez; ad hoc vt abſoluat

imo neceſſaria eſt emeda ꝗqdaʒ ſiue ſatiſfactio

videlicꝭ qñ ↄtumacia pgnans eſt. puta qe m⸗
junctũ eſt aliqd ꝓ certa pena a iudice. ff. ſi⸗
quis ius dice· nõ obtemp.l.j. vł in ↄotemptũ
udicis e cõmſſa: vñ et pena arbitraria lm dzʒ
et ſic põt intelligi illudò.er.de penis dilectꝰ
Hã et talis ↄtnmacia offenſa eſt notoeia cõ⸗
tra iudice ↄmiſſa.Iòe eſt qñ aliquis excõica⸗
tus fuit ꝓpter otumaciã et poſtea abſolutus;
ſ; nol uit expectare mandatũ.vel expectauit
et noluit obedire· imo apparuit cõtumax ſiẽ

pss. et iõ fuit ſcdᷣo excõicatꝰ. G̊ em ñ abſolue
quouſq; mãdatũ ſuſcepit:et ꝓ poſſe adimple

uerit ˖ vel adimplere incepit · et eſt rõ qe pma
Otumacia iã eſt offenſa notoeia.ſic intellige

illud ex de offi.ce. ſigficauit.et ar.ex de peo

cur̃.c.j.et expᷣſſiꝰ.ex de appel qõni.ʒ et vbi
aliqs excõicat ꝓ ↄtumacia ñ ðʒ abſolmi. niſi
de expeſis pmitꝰ ſatiſf aciat vt pz · Sed etſi of
feſa notoeia ſit et otra deũ tim omiſſa abſolui
põt et debzʒ anꝙᷓ ſatiſfactio adimpleta fuerit
alioqn plerũqʒ nimis din ſtarz excõicatus · ꝓ
quolibzʒ em pctõ moetali dat pma ſeptẽ ãano
rum regulariter. et hec ſatiſfactio debʒz fieri

8 pctõ. Nũquid g interim ſtabit excõicatus

nõ imo recepto iurameto ꝙ ſtabit mandatis

eccbie ſtatiʒ abſol ue'. vt pzʒ de adulterio eciã

⸗ 4. . — . —
notoeno ex qò me: cã · c. ·· ꝗ. vlt. et ex. de eo

qui duxit ĩ mrimoniũ quã polluit ꝑ adulteri⸗
um · ſi gficaſti in fi· Si vo eſt mpenites et in
Pcetõ ꝓſeuerãs nõ abſoluit. et ablolutꝰ ĩ ean
dem ſniam reducit quouſq;ʒ mandatũ eccłie
facere incipiat et ꝓ poſſe fidelir exeqᷓtur. et
Hę firmiter obſeruãduz. er de appel qõni· et
ex de offi · oꝛdi.ſignificauit. F vero contra
Hhoĩem puatũ vł eccleſiã vel p
Peedere ſatiſfactõ et m h intellige illò ex.
e · per tuas· J. pnb· et vlt· et e. de appel. qua

frõte · J. .· alioquin iudex quni B̊ omiſit de ſuo

tenet' ſatiſfacè ar.C. de iudicijs· ſancimꝰ.pa
pPa tñ q ſolutꝰ eſt legibꝰ ñ ſzuat ho ſp cũ ime
ctoees manuũ et incendiarios notoeios tora
die remittat ad ſubditos abſolutos nulla P⸗
miſſa ſatiſ facõe · Pãdat tñ ꝙ niſi ſatiſfecerit
in eande ſniam reducant᷑. G aũt ideo foæte fa
cit · qe cũ papa multu diſtet piculũ eſt ĩ moea
ar:ex· e.ſacro· ꝗ. caueat.alias aũt reqritur ꝙ;
ſatiſfactio p̃cedat vt dictũ eſt S;̊. Satuiſfactum

auüt opetẽter intelligas ꝗqlitercũq; otetus ſit

is qui offeſus fuit· ̊ hoſt.q Qmd ſi excõica
tus dicat cauſaʒ dubiã imo falſam et nullam
excõicatoe aũt aſſerat eã nororia Py⸗ ſi excõ:
catus abſoluit petat ad cautelã abſoluet cũ
caucõe iuratoꝛia niſi excõicatos vł is ꝓ quo
eſt excõicacio lata ꝓbet infra octo diel ꝙ cã
ſit maĩfeſta qð ſi fecerit abſolui ñ dzʒ niſi Pus
ſufficientẽè emendã p̃ſtet.ex.e.ſolet a nõnulł
in pi· et · . 1 pma. et eſt jnnoc.qrti. Scõm tñ
bn· ibide ſi maioæee dilacõzʒ ex câ inſta peterz
exanoiri deherz ·. Qq Quid ſi dicat ip̃am ſniazʒ
nullã m aliquẽ modoꝝ poſitoꝝ &. ti · viij ·
articbo·.ĩ · vbi nihil agic qñ ſnia nulla eſt Sẽ
tũc anteq; abſoluat ſemꝑ vtriuſq; ptis Pba⸗
cões admittet· p q̃s apparebit vt oqueres
abſolucõe indigeat.vel denũciandulſ ſit po⸗
cius ñ ligatꝰ.ex de offi·dele.cũ Otingat F. =
et. ij. Sz nuquid pẽdente ꝓbacionuz illazz
arbitrio vitandus eſt talis tanqꝙ; excõicatus
M ꝙ ſic ſ. in his qͥ ptinẽt ad iudiciũ p̃ter ar
ticulũ de quo agit᷑ ĩ quo admitti. ex vo ꝛudi
ciũ:ſ.in dmuinis officijs.poſtulacõe. electẽe
et quolibet alio actu legitimo:eſt admitteòꝰ
vt pz in dicto·c.ſolzʒ.rnſo:.j.et . S. in. ij. q· qðᷣ
eſt ven ĩ ſentencijs pᷣlatoꝝ inferioꝝ ep̃is et
indicũ delegatoꝝ · ex ·e.qe piculoſuz in 8Zlo.
in ſentẽcijs em epoꝝ et ſupioꝝ vitari dz iĩ iu
dicõ. et ex iudiciũ.vt in.c.qe piculoſum.ſ.B
eciã ſzm dictã diſtinctõez intellige ex.e. per
tuas · et ſimilia.ſm ho. ſ̊ Gᷓ; diſtinctio no z
hodie locũ qe ſublatꝰ eſt ille.. Huic p papã
bon ifaciũ. Quid ſi teſteſ epᷣi dicũt excõica
cõez pᷣceſſiſſe appellacõez:et teſtes ptis alte⸗
rius otrariũ.· & ꝓbacões epi debent audiri
ſi Pbare velit · vkb ꝙ appellacio ſit imuſta. qe
illa excoõicacõeʒz ſequente ñ impediret. vel
Pus eum excoicauit qᷓm appellacõis vocem
emitterz ex · appel vt debit?. Et ſi ſiuſta P⸗

bata fuerit appellacio ad ep̃ᷣm remitcteꝰ. vt de

atũ tüc dehet

ibide. Bi obiciatur ꝙ ſp indicare de bz ap
pellãte· ar · ex · de teſtibꝰ.cũ tu.dicendũ ꝙ nõ
eſt ven qe põt eſſe ꝙ epᷣs meliꝰ ꝓbz et p plu

res et melioæes teſtes ꝗqbus ſtabit. et pᷣt di ci

ꝙ illuò.c.cũ tu·loqt qñ teſtes vtriuſqʒ ptis
ſut eqᷓles · vt ſic fiat interpᷣtacio ꝓ vtriſqzʒ· ne
Piurij reatu notent ex ·e. cũ otingat in glo ·
Quid ſi excõicatoe erroꝛe ſuũ cognoſcens
Jie ipᷣm recognoſce · et ſic ſuã ſnĩiam reuoca⸗

re·is aut ꝓ qꝰ ẽ ſnia lata ↄtradicẽ et appellat

ne h̊ fiat · ſi certꝰ ſit ꝙ errauerit pᷣt le coꝛ⸗
rige nõ obſtãte appellacõe · et idẽ eſt vbicun
q aliqſ offert ſe paratũ ſtare iuri et petit ab
ſolui ?c.nec eſt offeſa notoeiaex ·de appel·
qua frõte · ¶. j. et de offi · dele · cũ dtingat · ¶.
fi. S. eth iudex qui excõicauit dubitat vtruz
errauerit põt eũ abſolue recepta ab eo cauci
one ſuf ficiẽti ꝙ appareat coꝛã illo ad que ap
pellat vb delegato ſuo:.etſi ſic ſuũ erroee co⸗

rexerit omne penã vitabit · SZ caueat ne volũ

tate puerſa erroee in piudiciũ alteriꝰ meciaꝰ
ſi canonicã vult effuge vl cõzʒ· ex⸗e· ſacro · ꝗ.
vlt · Sʒ cui applicabic᷑ ſatil factio pecunia
ria q &q fieri ꝓpter violentã manuũ miectõe;
H dicit gof · et eciã bn .ꝙſi manꝰ iniecte fu⸗
erint ĩ monachũ vel vↄuerſũ ꝗᷓ ꝗꝓpeiũ ñ hñnt ſa⸗
tiſ factio p̃ſtita mõaſterio applica ᷑ ar·xiij · q.
ij.n dicatis· et meliꝰ ex·de ſta.mo.cũ ad mo
naſteriũ rñſo.j·. ad fi ·ſicut et ſatiſ factõ riurie
ſerui applicat dno.inſti · de iniurijs. ſeruꝰ
aũt · Sʒ ↄtrariũ videt gter B qðð de ·ex· e·p⸗
rochianos. ibi donec leſis ↄgrue ſatiſfaciãt
ſi ſatiſdat leſo ſatiſ dat' mõaſterio·qe q̃c
quid monacho da mon aſterio acquiri · vt pz
in· c. cum ad monaſteriũ·B ĩ.c.ꝓrochianos ĩ
Zglo. Nnnge monachꝰ age poterit nuriatꝰ
cõtra eu qui nuriatꝰ eſt ſibi: & ꝙ nõ actõ
Opetit monaſterio et aget ſindicꝰ monaſterij
ſicut actio imuriaꝝ cõpetit dno ſi ſit miuria
facta ſeruo et aget dñs et ñ ſeruꝰ inſti · de in⸗
iurijg · S. ſeruꝰ aut . B ĩ p̃dicta glo.q Quio ſi
monachus iniuriã emirrar. ſer nihil agit qn
mõaſteriũ age poſſit·ſicut ſi filiꝰ remi ttat niu
riã factã ſibi pr nibilominꝰ age põt ꝓ ĩiuria
facta filio.ff.ð̊ pact· ĩ ꝓſona·imo etſi nuria

filio voleti fierzʒ ꝓr age poſſ;. ff.ð iniurijs· I ·

1·. vſq; · monaſteriũ vero põt remitte imurt
am mõacho factã . Secꝰ eſt de eccia ſeculari
q̃ ñ poſſet remitte iniuriã factam clerico·ar ·
xvij.q: iij · quiſquis vmcit. G in pᷣdicta glo ·
Cui applicabit᷑ ſatiſ factõ pecuniaria qᷓ dz
fieri ꝓpter violétaz manuũ imectõeʒ in cleri⸗
cum ſeculare. ꝙ clerico pecuſſo niſi ĩ ↄtu⸗
meliã eccłie ſit pulſatũ Nã tuc põt eccia age
actõe imuriaꝝ ar · inſti · de niurijs· ¶. ꝓſi vlu
fructus · Nã et ei debe ſatiſ factõ ĩ cuiꝰ cõtu
meliã facta eſt miuria.er de ſymonia· ð hoc
aũt in· c.audiuimꝰ.põt eciazʒ dici . ĩ elerico
ſeculari ſp duplex iniuria intelligit' facta ſᷣu
iſſe · vna eccie et altera clerico. et quilibet p̃t
ſuã remitte ſine alterius piudicõ.vt pʒ ex · e ·
cu deſideres F. vlt . et · c. Otingit · · Et P eccie
cuiꝰ eſt clericꝰ. dinoſcat fieri imuria expᷣſſũ ẽ
ex de fozo ope· c.ij· et ar· ex de iudeis poſtu⸗

—

laſtis.vñ et de ↄpoſicõne pᷣſbiteri interfecti
Vtinet medietas ad dyoceſanum et medietas
dʒ paupibꝰ elargiri . ex .de pe. c.ij. ſic et abs
in plonã vmꝰ multiplex iniuria tollit.ff. de
iniurijs· l. ij · ¶. vſq; · Liczʒ aut ita ſit de rigoæe
iuris ꝙ tñ hodie ex tali iuria agat epᷣs vb ec
cleſia vix videmꝰ.Sʒ et eccie gnali ſꝑ mtelli
gi fieri nuria cui eciã ſatiſfaciendũ e p tecõ
cil iacõeʒ ſolenez: et de illa vrᷣ loq·ex ·e· cum
deſideres ĩ fi. St hãc necnõ et pnie riuctõez
nõ pᷣt aliqs face.niſi ſaceròos ſit adminꝰ.vt
dictã eſt ;. G hoſt.et gof. nunqd eps ſo
lus ſine capitulo põt remitte iniuriã eccleſie

factã · vi ꝙ ſic:qꝛ epᷣs eſt pr.di · xcv.eſto ſub⸗

iectꝰ.et ꝓr põt remittèe iniuriã filio factã.ff.
de iniurijs· ̊ ſi vnus· J. filio factã ergo æc.

–

&z ↄtrariũ videt.qe epᷣs ꝓcuratoe e et n dñs

er de donac.Frnitate ·qe ↄdicõeʒ nõ põt face
deterioæꝛe vt ibidẽ de B ex. e. ↄtingit. j.ĩ glo.

viij · q Quid ſiq ſit canomcꝰ diuerſaꝝ eccia
rũ vel diuerſas eccias ſeu pſonatꝰ heat q ec⸗
cleſia aget ꝓ niuria coepali eide facta · di

ci põt ꝙ diuidet actio inter eccias· ar·ex · de

teſtametis · relatũ· . vt· vel diſti gue ĩ cãu iſto
aut certũ eſt ꝙ ĩ Otumeliã vniulſ ſibi ſit facta
in iuria vt qe ꝓ admiſtracõe negocioꝝ ipᷣius

accidit vel abs certũ ẽ et tuc illa tm aget . vl

dubitat vt qe ꝓ admiſtr acõe vtriuſqʒ; eccłlie
accidit nec alias pᷣt certificari · et tũc vtraqʒ
aget: vel ep̃ᷣs infra cemꝰ dyoceſiz foeſitan ſut
ola bñficia ſua.vł archiepᷣs ĩfra cuiꝰ ꝓuĩiciã
ſi in diuerſis epᷣatibꝰ ſita ſut.vł abs recurre⸗
dũ erit ad pmatẽ vel papã· ar. ff. de iniurijs
Itẽ apð labionẽ · . vſufructũ.et vlt. et ex . de
foeo ↄpe.ſane.h; ho· 9 S8Zʒ coeã ꝗ* indice eſti
mahbit niuria PBñndent qᷓdã ꝙ coꝛã iudice ꝑ⸗

cuſſoeis· inſtit· de niurijs· J. ſʒ pena· et ſic qnʒ

in foeo ſeculari. Innoc.aut dicit ꝙ rõe acceſ⸗
ſionis eſtimabi' cozã iudice ecciaſtico ſiẽ ðe
de dote. ex · de dius · ſer · ꝓPoluit ĩ fi · Sꝛ H̊ itel
ligas cũ excõicacõis qrela defert᷑ ad ipᷣm.tẽ
em iiuria coꝛã eo eſtimabit᷑.qe alir᷑ ñ abſolue
Si vo clericꝰ velit ↄqueri ſimpli de ſiuria i
lata ſibi ſatis videt' ꝙ deat ſeqᷓ foꝝ rei ·papa
tñ quotidie dat lr̃as clericiſ ↄtra lapcos.eci
am noĩe ſuo·hGᷓ i.c.ꝓrochianos ĩ glo.e.Scðz
vero hoſt.ſi clericꝰ trahat laypcũ coꝛã iundice
ſeculari aò eiꝰ arbitriũ recurreꝰ.vt pzʒ ĩ dicto
. ſʒ̊ pena.ex de foꝛo ↄpe·cũ ſit gnale · et. c.
ſi elericꝰ.tũc eſtimabit coeꝛã eo.ff.de iudĩ.ð
q̃ re:ar.ex · de ↄiugi · ſer · ꝓpoſuit vix tñ hodie
recurritᷣ ad indice ſeculare.· qSʒ qꝗᷣd ſi layco
abſoluto. clerico vidente et ſciete nec ↄtra
dicete · nec aliqd petẽte · clericꝰ pꝰea depõat
qrelã coꝛã indicẽ ſeculari vel eccł iaſtico. H
nõ vi ꝙ ſic face poſſit.qe ſi ↄtradixiſſet nõ ab
ſoluere' ſine ſatfacõe · et eoipᷣo ꝙ tacuit vi
in iuriã remiſiſſe ar.ex.de ſen.et re iu. qᷓmuis
regulari.ᷓ̊ hoſt · Ex ſupᷣdictis pzʒ ꝙ G̃̊ ſzm
ſ.ſatiſ factõ ſiue emeda pᷣſtãda an abſolucõez
ñ e ð ſubſtãtia abſolucõis qe eciã abſolucio⸗
aliter facta tenz q tñ fieri n deberz. ex de iuĩ
iur.queadmodu.hG hoſt · Quid ſi is q eſt ex
cõicatus ꝓ offeſa notoeia bñ eã recognoſcit

6*

c—’

ti ſe nõ ſoluedo dicit et offert caurõez quam
pᷣſtare põt ſcʒ iuratoeiã.nunꝗd talis dzʒ abſol
ni · . ꝙ ſic· qe ſatiſ face vi qui facit qð põt.
e de ſolucõibꝰ odaròꝰ.et ex.de vſur᷑cũ tu.
C. illi. du tñ cedat bonis ſzm hoſt. vel ſi nõ
põt ſatiſface põt in aliã penã omutari.ex · de
maledic . c. i· vel expectabi donec poſſj rece

pta caucõe quã pᷣ̃ſtare poterit.vt.ĩ.c.odardꝰ

B ex. e.ea noſcit ĩ glo.t idẽ dic rap.et roð.
Equit' vide de 2*⁰ articło.ſ. de fozma ab⸗
ſolucõis · et cca h qrunt pła.ſ.q ſit foꝛ
ma abſolucõis ab excõicacõe maioein ſolen

mi. e honeſtũu et qᷓn oſuetũ eſt ꝙ abſolucõ fi

at G mõ· pmo ſpoliabit' excõicatꝰ et ponet ſe
añ ianuã eccie ꝓſtratꝰ vel flexis genibꝰ co⸗
rã illo q̃ ipᷣm abſolue dʒ.q̃ tenebit virgas vł
coerigias in manibꝰ et dicedo pſal. miſerere
mei deꝰ. verberabit eũ peuciedo ſemel ĩ quo
libz verſu: vel magis vel miꝰ leuiꝰobł acriꝰ
ſzm ꝙ cã otumacie maioe vel minoe requirit
St poſt pſalmũ dicz gł ia pri· et ſicut eratde⸗
ide leyriel. xp̃eeł eyrieł .pꝑr̃᷑ nr.et ne nos m-
3 libera nos Baluũ fac ſeruũ tuũ vel ancil⸗
lam tuã. vbł ſeruos vel ancillas ſi pł es ſunt.
nihil ꝓficiat innimicꝰ in eo vel in ea vb eil
ne ei vel eis dñe turris foetitudĩs · Pñe ex⸗
udi ozoez meã. dñs vobiſcũ. Oremꝰ deꝰ cui
ꝓpriũ eſt miſerere ſp et ꝓce ſuſcipe depᷣcacõzʒ
nr̃azʒ et huc famulũ tuũ que vł hos famulos
quos excõicacõiſ cathena ↄſtringit miſeracõ
tue pietatis abſoluat ex · ea nobis. ij.poſtea
dicat ̊ vba vł eqpollecia aucte dei et btõꝛ
apł oꝝ petri et pauli et eceĩe ſãcte ſue et nr̃a
abſoluimꝰ te a tłi ſnĩia:et reſtituimꝰte cõioni
eccie et oĩm fideliũ et ecciaſticis ſacris.et B
facto dʒ p̃ſ biter app̃ᷣhvbende manũ eius dexte⸗
ram. et introduce m ecciam reddedo ei cõio
nem xpianã vt pz ibide· GB hoſ.Heddit aut ab

ſolucio ea qᷓ tnlit excõicacõ et remouet impe

dimentũ qð intulit ligacio·xv.q.vj.nos ſan

cton et. c. iuratos· et ar· ex de elec· qe tua.

6 tñ oĩa reddit.qe fructꝰquos amiſit excõi
catus inſte ꝙdiu fuit excõicatꝰ ñ recupat po
ſtea vt dictů e 6̊· B hoſti · Id hec nota ꝙ qͥ
fuit excõicatꝰ pᷣſumit ꝙ ſit excõicatꝰ niſ ſe
Phbauerit abſolutũ ar.ex.de cłrexcõ. poſuit
in fi· ibiòe abſolucõe.Ft ita ſm glo. ibidẽ
quicũq; abſoluit᷑. ſaltẽ ad cautelã obtineat
ſy lr̃as abſolucõis· Hota inſuꝑ ꝙ pticipacio
excõicatoeis cũ excõicato ñ e rõ ſufficies ad
ꝓbandũ ab ſolucõez · ex · e. eũ deſideres · ſz p⸗
ſumpeio qdã eſt · xj . q · ij · qbꝰ epi.et ex ð cłi.
excõi. ꝗpolſuit ĩ oen excõicatꝰ cui di⸗
cit excoõicatos reuocoſſiue relaxo excõicacõz
quã in te tuli:et ñ dicit abſoluo ſine abſolui⸗
mus.vere ſit abſolutꝰ. ꝙ ſic niſi alið ob⸗
ſiſtat· Secꝰ aũt ẽ de ablolucõe q̃ fit ex vi ela
uiũ in foeo pnie· qę illa ẽ ꝑs ſacri pnĩe· et iõ
magis in ea ſunt ſeruanda verba p̈ciſa qm in
illa qᷓ fit ex vi iuriſoicõis ĩ foꝛo exterioei · vn
in abſolucõe pnĩe dice dz abſoluo: in illa vo
alia abſolucõe ↄgruũ eſt G̊ ſuare· NHõ credo
tñ ꝙ HB ſit neceſſariuzʒ · imo ſufficerẽt vpa alia
ſignificãcia remocõez excõicacõis:hec rich̊.

— M

Xv

ss

W ,

Ern abſolues ab excõicacõe ñ in ſcripto·
penã ſuſpeſionis incurrat quã incurrit excõi
cãs ñ in ſcripto.ex· e.cũ medicinakł li vj · P
ꝙ nõ.qꝛ id.c.ñ infligit penã illã niſi ferenti⸗
bus ſniam ↄdenatoeiã.qꝛ piculoſioꝛ ẽ Pcipi⸗

ſolucio teneat ſi ſine ſeripto fiat. HE ꝙ ſic ar.
xxiiij. q:iij · Opimus.in tex· et habet ibi expᷣſ
ſe ñ tñ ſine ſcripto dz fieri. q Vta ſnĩa excõi
cacõis relaxari poſſit vbo nuùdo. ꝙ ſie vi⸗
det ar· e? de reg iur.oĩs res.ff. de re.iur.ni
hil tã naturale· et q̊ oceſſit ſo.hoc eciã credit
gloſatoe·xxiiij.qiij.opim.ar.eiuſde.c.ho-
vo ſentit ꝙ ñ· diſtinguit tñ ꝙ vbi oſtat ꝙ ſen
tecia ẽ iniuſte lata põt nudo vbo relaxari et
reuocari.vt inuit ex· e.ſacꝰ . S. caueat.ibi ab
ſq; Suamie reuocare. et.c. vlt. ibi reuocare.
et ibi reuocz.dũ tñ ſnĩa ſit ſzuata. ſecus eſt ſi

tacio ĩ ðdenãdo qᷓm in = ab⸗

fuit otempta. et ſzm hoc intelligit illa iura qᷓ

innuũt ꝙ nudo vᷣbo tolli poſſit excõicacõnis
ſnĩa · VYbi vero certũ eſt ꝙ ſnĩa teneat vł eciã
dubitat' vti teneat · ibi ſolenis abſolucio ẽ

neceſſaria· ex · e:ſacꝰ· ꝗ. vlt.ibi excõicatũ ab⸗

ſoluat. Et ſic eciã intelligit iura ſiłia.iõqʒ ne
dũ viuꝰ abſoluit' niſi ſuata foema.qnimo et
moꝛtuꝰ.ꝙ quo eciã oꝛãdum nõ ẽ quouſqʒ ſer
uata ñ fuerit fozma . vt pz er a nobis·ij. rñſo
j · et · ¶ꝓ. pncipaliſ.et p e Jeutonirare cñ pa
pe nudo vᷣbo fieri poſſz vtrobiqʒ. qe ñ aſtri gi
cur alicui foeme. Nec obſtat illa regł a. nipil
tã naturale eſt ec. qe B fallit. cuius rõ eſt. qe
ſpũuᷣalia faciliꝰ ↄſtruunt ꝙᷓ deſtruant'. ex. de
tranſlacõe ep̃i: inter coepalia. et vt magis ri
meat' et reuereat' ceſura ecciaſtica qᷓ ſpuali
aĩam ligat· ex de rebꝰ eccie nõ alie.ſiqs p̃ſbi
teroꝝ · Secꝰ? aũut eſt ð ĩterdicto vł ſuſpeſione
qᷓ ſnie reſpiciũt loca vel coepa vel officia vłk
alia coepalia ſeu incopalia nõ aĩas. Alã ille
ſnie ſolo vᷣbo ↄtrario diſſoluũt᷑.B.ho q Quid
ſi dicat abſolues ſicut dicũt quidã n Plices
abſolucõeʒ et remiſſionez excõicacõeʒ et oĩm
pctõn vroꝝ tribuat vobis oĩpotes et miſeri
coss dñns vel ſiłia:et nõ dicat abſoluimꝰ vel
aliqð eqpolles. nũquid tab erit abſolutꝰ.x
talis abſolucõ nõ vr vale ſzim ray. qe diffini
tiua ſnĩia qᷓ abſoluc cõez vel ↄdenacõeʒz ñ otinz
P nulla hei dz · ar · ij · q · vj · . diffinitiua.et ex
de vᷣ. ſis· ĩ his q· pᷣoicta aũt verba ſzm ray. nñ
Otinẽt abſolucõeʒ ſʒ pocius ozẽonvt dñs ab
ſoluat eũ ab excõicacõne qᷓ erat ligatꝰ a iudi
ce vł a iure ꝗqo ad eccleſiam mil itante. Scom
roð ·tñ tab ſnia valet ſi ꝓꝑ h̊ vba abſolue intẽe⸗

derz. qe vba deſerumũt intencõi. ar. ex. de v.

ſig intelligencia.et.c.ſe.et.c.de his . Scdðm
hoſt· vo nõ tenet. qe etſi volũtas iudicis ẽ ſe
quẽda qꝰ ad ↄdẽnacõeʒz ñ tñ quo ad abſoluci
one·talis aũt abſolucõ ñ ẽ ſm fozmã eccłie.
et excõicato.niſi m foemã eccłie ſit abſolu
tus: nõ eſt cõicandũ:ex ·e:cum deſideres.rũ⸗
ſo.· et · c· qdᷣ ĩ dubijs · rñſo.j · Quio ſi dicat
habeo te ꝓ abſolute · ſzm rod. ſi intendat
ꝓ G vba abſolue abſolucio tenet. qe licet ĩ ta
libus ſũt vᷣba neeeſſaria· ñ tñ eſt certa fozma
verboꝝ ſcripta· ſicut ĩ ſacrameto bapuſmi et

eucariſtie· nec eſt cõtra illud ex·e. cuũ den de⸗

res · . iij · vbi dicit' ꝙ nõ eſt cõicandu excoi⸗

cato donec ſit abſolutꝰ in fosma eccie. quia

nõ loquit᷑ de hac foema vel illa verboꝝ ſz
iuram̃to qð tñ nõ eſt de ſubſtãcia abſolucõis
amd ſiqͥs ſuſpectꝰ ſit ꝙ n ſatiſ faciat pꝰ ab
ſolucõez.nũquiò abſolue ſub ↄdicõe.ſ. ſi ſa
tiſfecerit · credo ꝙ ſine ↄdicõe è abſoluen

dus . et ꝙ nuꝙ; faciẽda eſt abſolucio ſub ↄdi⸗

“

cione futuri euétus. qe tali abſolutꝰ nõ eſſz
ſimpin abſolutꝰ nec deberz ſe ingere coõioni
f.deliũ cã hmõi abſolucio depedeat de futu
ro. HBᷓ̊ roò. 4 Que eſt foema abſoluedi ſoleni
cer anathematigʒatũ ſm foemã ſupᷣpoſtã .·
ꝙ rũc multofoeciꝰ foema abſolucois ſupᷣpo⸗
ſita ſeruãda.ſ̊ et cũc eps qᷓ eũ exccicauit in
ꝓa pſona vł ꝑ aliũ ep̃m ar · ex · de oſe · ec · aq̃
Venire dz añ foees eccie · et · nj · p̃ſbiteri cum
eo ꝗᷓ eũ hic ĩde debẽt circuſtare- etſi ille terre
ꝓſtratꝰ veniã petat.et de futuris cautelã ꝓ⸗
mittat eũ abſoluat.vt ̊ dicẽdo ſepte pſalmolſ
pnĩiales cũu pᷣcibꝰ ſupᷣdictiſ. et HB ſatis colligi
tur ex· e. cũ deſideres · ¶. vlt. et· c. a nobis· ij
¶.pbt.et ·xj · q.iijcũ aliq.HB ko.X Hnota
ꝙ multi minꝰ bñ foemã iſtã actenꝰ ſzuauert.·
n tñ defeciſſe putamꝰ abſolucõis effectũ qꝰ

ad deũ: etſi foete abſolucõ deficerzʒ ꝙq adò ec⸗

cleſiã militant ar· ex de bap · debien · et de p
ſbitero ñ bap.c.ij. et. iij .· G Hoſt.qVti ſa pa
pa ſalutz aliq; excõicatũ ꝑ h̊ ſit abſolutꝰ N
pPapa nulli foeme canomce huãde aſtri gi· ex
de ↄcep̃be . ꝗꝓpoſnit et.c. oſtitutꝰ. et iõ ſi ex
certa ſcecia excõicati aliquẽ ſalutz dici põt
ꝙ & abſoluto habet᷑. Iz pᷣſumi n deat ꝙ B ex
certa ſcia faciat n B expmat ar· ev. ð̊ pᷣuib· cũ
oliz · J. vlt· et ex·e.aliqñ. NHã pꝓ ſalutacõeʒ fit
indignacõis recõciliacõ.di. lxii. cũ adrianꝰ
et B e ven niſi de dtraria intencce aprareat
ſim quoſdã Flij dicũt vt bn· ſup idꝰ. c·ſi aliqñ
ꝙ B dictũ eſt veꝝ· ſi appareat ꝙꝓ p G; p̃m ab⸗
ſoluè intẽdat. G hoſt. Qui ſi excõicatis a
pava lr̃e pape cũ ſalutacõis alloqe deſtinenꝰ
X ñ ꝛpter h crebun abſoluti eſſe cũ p igno
ranciã et negligeciã à occupacõz nimiã vłb eẽ
P ſurrepe e⸗ Otingat hmõi lr̃as ĩpetrari . ex·
e· ſi ali m. gꝗ ſim glo ſbidẽ a otrario ſ ſu aliꝰ
erit ꝓ ſciam.nẽ ãt ẽ expᷣſſũ ĩ.vij·e · ſi ſũmꝰ ꝙſi
papa eciã ſciẽter cũ exccõicato ptici pet quocũ
qꝛ mõ eciã oſculo.ñ ẽ ꝓpter G abſolutꝰ n exp⸗
mat ſe velle illũ ex H ꝙ abſol uto hai. c ꝓo HB
nõ ꝙ; qñ ſupioe icipit ĩferioꝛe aò oſobʒ coip̃ᷣo
rcognoſcit eù ñ es excõicatũ .e.ð p.cũ olizʒ.
Equit vidẽé de qrto artiꝰ.ſ.̊ mãdatiſ pꝰ

Nabſolucõz inmiũgedis: et cca B qrunt pbła

ſcz qlia debeãt es mãdata qᷓ faẽ udex abſol⸗
uens ei que abſolnit. debẽt es iuſta et ra⸗
ciona hilia. poſſa em̃ ab iniuſuis et iniqs et ir⸗
rõnabil ibꝰ appellare er de pact.c.vlt. et de

appel. vt bitꝰ. ñ em ẽ aſtrictꝰ n ad mãdata
iuſta ar. ex de elec. cãm qᷓ: et exe.ex tenoꝛe.
1 Slo.qð vt meliꝰ faciat dʒ ↄſiderare vtꝝ ſit
Ligatꝰ a canone vł a iudice. ſi a canone iun

Sendũ ẽ ei inter cetæera in vᷣtute p̃ſtiti ſacri vt

tra canonẽe illũ de cetero nũꝙ; veiat niſi foꝛ

te ĩ calibꝰ exceptis a ĩure: vñ incẽdiario niun

gendũ ẽ ne vnqꝙ; decetero ignẽ appõat. xxiij⸗

q· v. peſſmã.qð ĩ elligi dz niſi foete rõe iuſti⸗
belli nec em̃ e alicii iuris bñficiũ aufereduũ
di · xxvi· ð his. Et pcuſſoei cłici nũgi vt ha
bet i.c. ex cẽoee.ꝙ decetero ĩ cł icũ:mõachũ
hoſpital vł alicuiꝰ relig.õis duerlũ manꝰ ñ
iniciat violetas n ſe öfeòpẽdo vłl ð mãdato p̃⸗
latoꝝ ſuoꝝ ſupple dũmõ mãdatũ ſi iuſtũ vk
ſalte ſi dubite vt dicit glo.vłb mſi rẽe pᷣlacio
ms vel magiſterij vł ſocietatis qð põt ĩtelli⸗
gi cã ioci ſzm ho. vb eciã p̃t intelligi ſm eun
dẽ. vt &̊ ti·xiij·ar. 3⁰. ſ. m qbꝰ caſibꝰ h̊ regła
fallit.ſ.qᷓ manꝰ inicit ·xiiij· cãu· et ſim eundẽ
eciã ſubandi vł n ĩ alije caſibꝰ a iure oceſſs
in quibꝰ ñ incurrit qs cxcõicacõezʒ . Et qð di⸗
ctum e rõne ſocietatis ĩtelligit᷑ ſi cũ eo ſociꝰ
fuerit ĩ eadẽ ecciĩa. et ita ꝑ G dat itelligi ſm
rayp. ꝙ Bnõ dz miungi alicui ſub debito iura

mẽto ſi pᷣſumat' ꝙ ip̃m ñ ſeruet · SZʒ et aliquo⸗

ciẽs ſuꝑ B; luffici ẽter caue dz vt S dictuʒ eſt·
Sʒz et qn epᷣs abſolun de iiectõe manuũ impe
dimentũ hnts cpale ꝗꝓpter qð n poſſz ad ſedez
apł icã accede:. puta eã qᷣ eſt ĩ articbo moetis
infirmũ .paupem-capitales ĩimicicias hũtes
iniunge d abſoluto vt ꝙcito ĩpedimentũ ceſ
ſauerit debeat ſe pntare pape vb eius le gato
mãdatũ eiꝰ ſuſcepturꝰ et ipleturꝰ ex. e. dece⸗
tero ĩ fi·et. c.· ꝙᷓuis· excipe pueꝝ · vt ðe ibꝛdẽ
ꝗlicz habeat ipedimentũ tpale.tñ ꝗpter fra
gilicate etatis plen:ꝰ excuſat .ex e · puis ſi ãt
pꝓpecuũ ſit ĩpedimentũ ppetuo excuſat vt ceiſ
de iuribꝰ opeobat. B hoſ. Sʒz qᷣd ſi ñ huet
mandatũ. nũꝗd ip̃o iure recidit ĩ excõicacoz
eãdẽ · HE ſm bo.bnet ray:q; ñ ĩcidit. MNã et
libertas ſeł lz ſiuſte obteta n retractat. C. ſi
aduſus. li.x.et chligacõ ſeł exticta ñ reumi⸗

ſcit.ff.ð ſolucoõibꝰ.ꝗᷓ res: I. areã · ad ide.xxnij

q: iiij. ſi lic ·. ſ de H vide ĩfra ĩ·q.iij. ab iſta.
Qui g fiet · nuqd ita deludet ecciam.
qꝙ ñ ſo ab eo qꝗᷓ tale abſoluit vł ab iilo meice
ſuo erit ꝓ piurio et ↄtumacia pumedꝰ ar. ex.

ð iudi.nouit.rñſo. et · G. j. et vlt. Cogi eciã

poſſʒ ꝙ iuramtũ ſzuarzg· h et ab eo q̃ pʒ ablol
iit ea eandé ſniam redncend? a ꝗᷓ decetero ñ

abſolue ſine ſatiſf actõe ↄgrua vt ̊ ar.ex·e.
ſacro · S. veꝝ ſi Otra fi · GB ho·. Hodie ãt rein

cidit ĩ eande ſniazʒ ipᷣo iure.li.vj.e. eos qui.

94 Quid ſi talil ſit a iudice ligatꝰ. ſi oſtat

offeſa ſit noto:ia ñ ò abſolui n ſatiſfactio

ne pmiſſa vt ꝑz ex dictis· Si vo fuerit dubia·
abſolnedꝰẽe tabñ obſtãte ↄtraditõe cuiꝰcũ qʒ
ſ.excõicatoꝛis vł adũuſarij· et pꝰ abſolucõem
cãe merita ſut a ꝓtibꝰ audieda· etſi apparue⸗

rit iuſte in le ligatꝰ remitte' ad excõicatoꝛeʒ⸗

abſolutꝰ vt eiꝰ ſnie ſeu mãdato peat.qð ſi fa

ce renuat reduce' i eãde ſniaz vſqʒ ad ſatiſfa⸗

ctõez odignã iuiolabiliter obſeruandam. Si

vero apparuerit ſnĩa miuſta nullũ mandatuz
fiet abſoluto · ſic itellige illò ex ·e.ſacꝰ . . ca

uneat et · I. ſe · et · c. venerabili.G̊ hoſt. Hec ãt
ſut obſzuãda.ſuũ excõicatꝰ abſolucõʒ petat a
ſupioee cui ð ĩiuſta excõicacõe ↄqrit ſiue ec
ab excõicatòe · n ꝙ ñ hʒ eũ ad aliũ mittẽè· et tẽ

an excõ icacõ fuerit iuſta ł uſta dz ĩqri coꝛã
arbitris ab excõicatoee et excõicato elciſ. vł
eõ apð ſinodũ.xj.q j·ſi clericꝰ.ł coꝛã ſupioee
V querelã vt in dicto c· ſacro:. veꝝ ſi ĩ glo-
Quid ſiqs excõicatꝰ abſoluatc a qᷓuis ſnia
pꝓ ſede apłrcã vł legatuũ eui agatur ꝙ ſe ſuo
epᷣo b cuius alij repñtet ab eo peĩtetiam rece
pturuſ.et paſſis iiuriã ſen ilis qbꝰ ꝗꝓpt G̊ ob
ligatꝰ extitit opet et⸗ ſatiſfacturꝰ.et ip̃e mã⸗
datů H nõ ſzuet · X exp̃ᷣſſũ e ĩ nouo iure · ꝙ ſi
B qð ſibi iiugit᷑ q; cito cõmode pᷣt nõ pꝓficit in
eãdẽ ſniazʒ recidit-li.vje.eos qui:. idem. Et
eſt Bargumetũ qñ qs abſolui ab epo et mũ
git ſibꝛ ab eo ꝙ; q;cito impedimetũu ceſſabit ſe
repñtet pape vel eius legato mandatuz eius
recepturꝰ et ĩpleturꝰ ſi ipᷣe H̊ nõ obſjuet ĩeã⸗
de ſniam incidit cuius cõtrariũ dictũ eſt ſup
S0 dictũ ius nouũ nõdũ erat cõditũ: Item qn
quis ꝓpter moꝛtis immines piculũ ł aliò im⸗
pedimentũ legitimũ.ab excõicatõe abſoluit
ab eo a q alias ñ poterat abſolui·ſi huiꝰmõi
impedimeto ceſſante ſe illi a quo erat abſoluè
dus ꝙcito ↄmode poterit ñ pnñtauit mãdatuz
eiꝰ ſup his ꝓ quabꝰ erat excõicatus hũilit᷑ r
cepturꝰ.et ſm exigentiã iuſticie ſatiſ facturꝰ
in eãde ſniaʒ rincidet ip̃o iur̃.vt ĩ dcõ c:eol qͥᷓ
in pncipio. q Eeſto ꝙ aliqᷓs excõicatus pᷣſtiio
iurameto abſoluat.et ãtec;ᷓ aliq̃d ei mandet
ł mãdatũ receptũ exequat aꝓpellz: nuqd ap
pellatõi tali eſt deferendũ. & ; ñ ſ ſtati eſt
in eande ſniaz reduced? firmit⸗ obhuãdã · do
nec mãdatũ ſuſcepit et ſuſceptũ ꝓ poſſe exeqᷓ
tur ex ð appel/qſtioni · Sʒ ↄtra qe eoð ti· c⸗
ad h̊ pᷣſtieo inram̃to de ſtãdo eccie iudicõ ap⸗
pellanit et eiꝰ appellatõi ofert᷑. ibi iuſta
8 cã appellamt. vo.ſ.in eqſtioni cã ſubter
fugij.vt lra dic. b ibi iurauit ſtare iudicõ ec⸗
cleſie quia ꝓpter ↄtumaciaʒ fuat excõncatus:
et lz ex cauſa ꝓbabiii appellet. mdicõ tñ ec⸗
cleſie ſtare ĩtelligit qe facit qð ius ſibi ꝓmit⸗
tit · vt e.t. c. vt dehbitꝰ.ff.re.raha.l.iij·¶ali
GS8. ; vo erat excõicatꝰ ꝓ aliq licto ĩ qꝰ ia⸗
cebat.qe foeſan vxoꝛem alterius detiebat · et
ſuꝑ B iurauit ſtare mandatis eccie⸗ſed ſtatim
ante mãdatũ vel mãdato facto ꝙ eã mox di⸗
mitteret appellauit· S tati appellatõi e niła
tenꝰ dferedũ.quia fao pᷣdicat iurameto. Se
H ſatis colligi pᷣt ex lr̃a pᷣa· obi dicit appella
tõi ꝗ eiꝰ iuramto derogare deat ñ é ahqᷓtenꝰ
dekerendu p quã remaneat ĩ ſua imq̃tate· vt
e.ti.c.peetereaet.c. conſul uit. G̊ bern: in c. qᷓ
ſtioni · Sed nunquid iterum recipietur iura
mentum ab eo ſtandi mandato eccleſie ſi ite⸗
rum petat abſolui cum iam ſemel denegane⸗
rit· H ſam tancre· peeter mramentum debet
recipi ab eo cautõ fideiuſſozia vel pignoæati
cia:ar.ex de peeſump.literas · et · ij . q vij · non
poteſt · ſed H̊ ceintelligitur anteqꝙ; peniteat· il
lud vero c· literas intelliqtur cum eſt ſuſpe⸗
ctus de hereſi: vnde eccleſia recipit fideiuſſo
riam cautionem ad damnum illius et alanus
HB idem ſentit. Sed laur. et bn. dixerunt ꝙ ite⸗
rum iſti iurabunt in confuſ ionem ipſoeuz ar.
optimum de maet obe:cum in eccleſia · Et qe

—

foema talis eſt ſcilicet ꝙ eũ iuramento abſol⸗
uatur·ex e·ex tenoee.G in glo-illiꝰ c.q̃ſtiõi

Le interdicto et ſaſpenſione ci xvj⸗
— nſequenter dicto ò excõicatõe dicé⸗
U dũ eſt de iterdicto et ſuſpeſiõe. B̊ emʒ
tria noĩie ceſure ecckiaſtice otinent' vt
Dictũ eſt ĩ pncipio huiꝰ ſepti mi libei.vbi etiã
viſuz eſt quõ differãt Cocꝰ ãt ĩterdictꝰ.hõ ſiʒ
ſpẽ ſus dici Oti git.cũ ſepe ꝓ eode accipiant'.

vt habecꝰ ſup̃ e:cũ medicialis i glo. HB bn. vñ

et qñʒ locꝰ dicit ſuſpeſus et hõ ĩterdictꝰ 6C65
ſueuit tn frequetiꝰ cõmumꝰ ſumi nomẽ inter

dicti ꝙ;ᷓ nomen ſuſpenõis· ita ꝙ iterdem̃ cõi⸗

ter ſub ſe cõpe ehẽdit ſuſpenſionẽ q De mter⸗
dicto igit' ſic cõnt⸗ dicto dicedũ e pᷣmo qᷣd ſie
iterdictuet quot et que ſut ſpes eꝰ ſiue drie.
ſeðo ꝓpt quã cãz ſnĩa iterdicti ferat &e qᷣd in
terdco ꝓhibeat' et q;d ocedat'. q̃rto q dãnũ
et ĩcõmodũ ex ĩterdcõ ĩcurratqᷓnto qñ qͥs ge
nerale iterdictũ ſeruare teneat. vj. qᷓ pea vio
lãtibꝰ ĩterdictu mferatt.vij.a q et ↄtra quẽ
pᷣt ĩterdicti ſmia ferri.viij. qlit⸗: dʒ fern et qũ
tenet et qñ nõ tenet mmĩa interdicti. ix. a quo

et q̃liter pᷣt et dz relaxari. rca pmũu dicen

dũ eſt quid ſit ĩterdictũ m B; iteòvt'. et qot
et que ſut ſpes ſiue drie eiꝰ. Eſt aut iterdictũᷣ
HGm ꝙ ad pns ite dit de eo pᷣuatio quo ad ali
qua ecci aſtica ꝓ ſniam iuris b iudiceis feã.ſub
eccleſiaſticis puto ↄphedi poſſe oĩa quecũqʒ
ſũt illa quibꝰ aliqᷓ ꝑ iterdem p̃uan. et huiꝰ
deſcptõis ĩtelle ctꝰ pateb ex ſeqᷓntibꝰ ¶ Spe
cies ãt ſiue drie ĩterdicti ſũt ꝓłes.qe eſt ĩter⸗
dictu loci · et ẽ ĩiterdem̃ pſone vniꝰ ł płiũ . et
iterdem loci aut ẽ generale aut ſpeale ſiue p
ticłare.et ſibi mõ diuidit' ĩcerdictũ pſõe ſiue
Hois. quolibzʒ ſtoꝝn e p oedinèe dicédũu. Int*
dictũ loei grale de nõ tm qñ regnũ ł ꝓuitia
iterdicit.ſ̊ eẽ ſi ciuitas ł villa ł caſta;ꝝ vnuʒ
et ſolũ ĩterdicat'.ex v.ſig.cũ m ꝑtibꝰ.quia
dicit' gnale qᷓntũ ad locũ illũ cu nilꝰ excipia
tur · vt ibi dic glo.Et itelligendũ ẽ ꝙ ſi iudex
dicat interdico regnũ francie interdictum ex
tendit ad totã terram ꝗᷓ adhet ei tpe late ſnĩe
ſine rõe dñijſiue rõne fendi:arex de poſtu.
p· c · j· in tex·et glo.viij Pi vo dicat ĩterdico

terraz regis talis cũ pene ſint reſtngende. nõ

extẽdit ad feuda ̊m ro.ſ̊m vo alios extẽdi⸗
tur et G̊ vid bn.dice ibi.et ĩno.et hoſ.quia
licet nõ ſint ꝗpeia regis ſũt tñ & iuri ſoitõe eꝰ
9 Feiendi eſt ꝙ qñ ctuitas caſtruzʒ vł vitla ĩ
cerdicit ecipᷣo eiꝰ ſuburbia et otinetia edifi
cia dicunt eſſe ĩterdicta.li.vj.de ſen.ex. ſi ci
uitas· que ãt ſint otinetia edificia i̊m jo. an.
vr arbitratõi iudicis reliquedũ. jo. vo ðò deo
ĩ ſił i caſu fert' re ſpõdiſſe ꝙ ſabuebia itelligũ
tur illa que ſunt infra vltimã poetã ciuitatis
et faciũt cũ cinitate publicas fuctõnes et vo
cãt' ad ðditões et ſibia q Quid ſi iterdicat'
ra militis al icꝰ ĩ qua niła ẽ eccia que ñ habe
at ĩdul gentiam celebeãdi dimma nũq;d illð ĩ
terdem dicet Srale dicũt qᷣdã ꝙ ſic. ſiue
miles ille héat terrã ĩ diuerſʒ prochijs ſu tm
in vna iz tota terra illiꝰ prochie non ſit ſua·.

It idẽ ſi nõ habeat villam vel caſtzʒ dummõ
habeat mł titudinẽ hHoĩim.HG roõᷓ Quid ſi ĩt⸗
dicat terra alicꝰ et ille poſt latã ſniam emat
terrã aliã nõ ĩteedictã b vẽdat terrã ĩterdcãzʒ
H ſi terrã emat illa nõ erit iterdicta n latoꝛ
nie ĩtende voluerit tã de habita q; de hnda.
ſʒ ſi vendat terrã ĩterdictã lz trãſeat dominiũ
ĩiheret tñ onꝰ ſnĩie loco vel loci ppło donec ĩ
laxet ar ·ex de poſtu ·p̊.ad hoc ii ciui⸗
tate ĩterdcã ſũt ciues eiꝰ ĩterdcĩ · qn ꝓpter
delictũ dñi vk rectoeis ẽ ciuitas iterdicta. ci
ues eiuſð qͥ culpabiles ñ exiſtũt ñ ſũt ĩteròciĩ
dümõ et ĩi gpt dñm b rectoæe ĩ eiſf puiendũ
ñ fuerit ĩterdcĩ · vñ poter᷑̃t ĩ alijs locis ñ inter
dictis intereſſe diuĩis · li. vj · de ſen. ex · ſi ſnia ·

Et idẽ videt qñ e ĩterdicta ꝗpt⸗ ðölictũ cł ico

rũ ł etiã alioꝝ q̃ ñ ſũt dñi eiꝰ nec ſũt ̊ pło
eiꝰ vł ꝓpt⸗ violatõez eccie · Qñ aũt ẽ ĩterdcã
apt⸗ delictũ ciuiũ tũc ciues ſũt ĩterdei . vñ ñ
poter̃t audire diuĩa ibi nec alibi ñ ĩ caſibꝰ ex
pſſis a iure li.vj·ð ſen·ex.alma · ar · ĩ· c·ſi ſnĩa
ꝗ. veꝝ · Qui em e ĩterdictꝰ ĩ vna eccia eſt in
terdictꝰ ĩ alia· vt pz· niij .q·v.qſqs: n ſpealit⸗
eximat᷑ a iure. vt di · xvnij·placuit· Quid ð
Hoĩbꝰ ñ ĩterdcis venietibꝰ aliũde að terrã in
terdcãm. nũquid ibi pnᷣt audire diuina · K ꝙ
ñ er de pᷣuib ·q nõnullis.ðe ꝙ tales apud p
uilegiatos ꝙ celebeẽt ĩ locis ĩterdcĩis pñt di⸗
nia audire nõ tñ celebeare nec aliqd ' ſuo of⸗
ficõ agere.ł cũ alijs poſſint canè vł legẽè · et
