li nõ ſoluant' Ex pᷣ̃dictis pz ꝙ ieiumũ qᷓdeage
ſime vt vider eſt ſub p̃cepto · et huiꝰ ſnĩe vide
tur eſſe doc.iuris dinini et canonici · vt patet
in eoꝝ ſeriptis · vñ dicit hoſt.ꝙ quilibz tenet
in qᷓdeageſima ieiunare niſi cã rõnabili excuſe
tur· Item nõ licet ſoluere ieiunjũ die iouis ſan
cto · de oſe · di · iij · nõ liceat·et·c. non opoetet·
Dicit tñ hoſt.ꝙ ſi quis tuc in ſero ob deuotõz
in ſignũ cene dni aliqᷣd modicũ ſcz hoſtiã vnã
vel aliq̃d ſib e ſumeret non ſolueret ieiuniũ ar
di. xlj:quiſq̃s · Sed nũqd ieiunm eſt a qum⸗
q̃geſima inchoandũ·vide ꝙ ſic · di · nij · ſtatun
mus·et duobꝰ.c.ſe. ↄtrariũ videt de dſe. di ·
nij. ſacerdoti bꝰ. quidã dicũt ꝙ peima capi
tula ſut abeogata.alij dicũt ꝙ intelligũt' de
conſilio·ſm vero hoſt·de pᷣſ bris loquutur ar.
·qj:viliſſimꝰ.viij.q:jqualis.et.c nec ſuffi
cere . hEnſ up ſtatuit eccia ꝙ in quanbz quar⸗
ta anmi ſcz vere. eſtate · autũno. et hieme. tribꝰ
diebus ieiunet' ſcz die mercurij die veneris et
ſabbato·ita ꝙ tpe moderno ieiuniũ veris ſit ĩ
peima ebdomada qᷓdeageſime Keiuniũ eſtatis
in ebdomada penthecoſtes. Teituniũ autũm in
tercia ebdomada ſeptebeis- Teiunin hiemis in
quarta ebdomada decẽebeis· di.lxxvj. c.j. et· c
ſtatuimꝰ.Et hec leiunia inſtituta ſũt ad expia⸗
tõz peccatoꝝ ſmgulaꝝ quartan.· et ad ſoluti
onẽe quaſi peimiciaꝝ· vñ verſus· Vult crux lu⸗
cia ecinis cariſmata dya· Vt pia det vota quar⸗
ta ſequẽs fertag. Sʒ obicit ↄtra hoc qð dictũ
eſt ꝙ ieinniũ eſtatis ſit ĩ ebdomada penthᷣ.qꝛ
cpibus leticie nõ ↄuenit ieiunare ꝗpter qðò nõ

ieiunat in vigilia apłoꝝ phi·et jacobi.qe eſt

in tpe paſcali.ſed infra octauã penth.adhouc
durat gaudiuz paſcalis feſtiuitatis. g ec.
vt dicit leo papa:et habet di. lxxvj. ĩgicᷣ. hHoc
eſt factũ vt ſiquis foæte inter ipa feſtiuitatis
gaudia negligens libertate et licentia immo
derata aliqua pᷣſumpſerit abſtinetie ceſura ca⸗
ſtis er⸗E en ieiuniu exultatõis qð illis qꝗ ſpiri
tũſanctũ acceperũt cõuenit. cũ gaudio em ſpi
rituali ſe ↄpatitur afflictõ coepalis. vñ ĩ illo
ieiunio nõ fit genuflexio et cantat' allelnia .
qð in alijs ieiunijs nõ ſeruat. hec tho. ĩ. iiij.

Eſt etiã ieianandũ in vigilijs oĩm apłoꝝ non
obſtate oſuetudĩe otraria mi ſeton philippi
et ſacobi quoꝝ ſolenitas è infra ſolemitate pa
ſcaie· Et ſancti i0 Bis euãgeliſte cuiꝰ feſtu iFra
nati.dñi celebeac et ſancti barnabe.ex de ob⸗
ſer.ieiu.ↄſilm.vñn goł. bn.et ouiter oẽës doc-
dicũt ꝙ verlus illi fut mſułficietes qꝛ nõ cõti
nent ſułficier apł'os in quon vigilijs eſt ieiu
nandũu ſez- Detrus et andeea paulꝰ cũ ſymone
iudas· Vt ꝛeiunemꝰ nos amonet atz matheus·

HNe ſt. tñ ſuſtinet ipᷣos verſus dices ꝙ ĩ vigilijſ

apło quoꝝ nora ſut ibi. cogi pñt hoĩes ieiu
nare cu genera teneant'. in alis vo ſtandũ e
ↄſuetuòmi.ar.ex de ceł.miſ.ꝓnicioſus· et de
cenſibus ex pte· ex.e.ↄſilm.. jtem de illis mi⸗
ſi ſacerdotes· i: dyo ceſani pᷣcipiãt otrariũ q
ieiunia ab his indicta nõ ſuũt niſi necitate iſtã
te ſolueda de dle · di . ii . C. ieiunia · hec hoſt · Ie
iunandu eſt ec in vigilis nati ·dii · penth· aſſũ
ptõis beate virginis nati · bti oy Leßmi
ſancti lauretij· et feſti ·oĩm ſanctoꝝ · Et ſi ſole

nitas in cuꝰ vigilia ieiunan debet ſit in ſcðda

foeria ieiunari dzʒ in ſabbato ex de obſer. ieiu.
ↄſiliũ. . ſanctaꝝ · jte ↄſuetudo aꝗpbata obli⸗
gat vt habet di . j. Oſuetudo·et di.xj· ecciaſti⸗
caꝝn· et. c. in his· jdeo ſi in aliqua regione vel
dyoceſi ſit aliq; ieiumm ↄſuetu qð tn non eſt
pceptu ius ſcriptũ nihilomiꝰ ab exñtibꝰ ibi
dem eſt obſeruandũ . jtem in tribꝰ diebꝰ roga
tionũ ante aſcenſione dñi debet ieiunari de cõ
ſe.di.iij· ro gatẽes.ſed vt de glo.ibidẽ hoc ñ
peipit ſed ſuadet vbi tñ ẽ ↄſuetudo aꝗpbata

illud ieiuniũ eſt ꝓ equolentiã ſub p̃cepto·hꝰ

etiã ſnĩe eſt hoſt.In decretis ec muenit ꝙ ieiu
nanduũ eſt feria quarta qe dñs eaðõ die fuit tra
ditus. qe iudas illa die traditõz dñi cogitaut
St feria lexta qæ illa die fuit paſſꝰ. Et ſabbato

qe mcludit᷑ mter triſticiã paſſoĩs dnice et leti

ciã reſureectõis:de ↄſe.di. m.· ſabbato. et. c. ie
imia. Id mmꝰ tn in ſabbato debet a carnibꝰ
abhſtinere qᷓ ptie eps rehgioĩs xpᷣiãe deſiderat
eſſe miſi feſtum vel ĩfirmitas impediat de ↄſe.
di · v.qe dies· In huiõi tn oſuecudo regioĩs e
ſeruãda vt pz ex · e.oſiliũ.. Item de illis. Hhec
hoſt. vnde in ſabbato abſtinendũ è a carnibꝰ

necio vbi eſt talis ↄſuetudo alias nõ mſi de O

gruo.vñ gło.dicit ibidẽ ꝙ ↄſil iũ eſt nii vbi e
Olſuetuòo ꝙ a carnibꝰ abſtineãt tũc eſt pceptũ
ed ̃d eſt de ieiunio ſexte ferie ·. H nõ e ne
ceſſitatig vt dicit mnoc·et hoſt.alias nõ lice⸗
ret ciſterſienſibꝰ ſoluere luò .·Quid eſt de
aduentu dñi Beſpõdet ho⸗ꝙ eirca hoc oſide⸗
randa ẽ cõſuetudo regioms· ſcòm illud. Eum
fueris rome romano viuito moze. Cum fueria
alibi vmito ſicut ibi· vñ ge in aduentu dñr ie⸗
innat rome.ex.e.ↄſiliũ.reſponſo peimo in fi⸗
ne · ieiunandũ eſt ibide deficienti vero dſuetu
Oine ↄſiderãda eſt indicio ep̃oꝝ·licet hone⸗
lü ſit ꝙ clerici ieinnent maxime p̃ſbiteri.
tru i eiuniũ ſit aliquo tpe mterdictũ. ieu
nin quantũ è de ſe nullo tpe e ꝓhibitu imo e
laudab ile · ſim ꝙ dicit hieroꝰ ad lucillũ.vci⸗
na inqt omi tpe ieinnare poſſemꝰ. Vnde dicit
yſið·ſancti pees in deſerto tpe paſcali ieiuna⸗

bant p̃terqᷓ in dnĩca reſuraectõis eo ꝙ tota ec

cleha leticie feſtu agit· vñ nõ ẽ Ouenies ali
quis illo die opibus afflictẽis intedat: qma
turpis eſt omis ps que ſuo tou non ↄuicat vt
Ddicit aug. li. ↄfeſh⸗ greg: etiã ſcðo dyab. rfere
quendã Plbrm diuitꝰ miſn beõ benedicto Di⸗
xiſſe-dies eſt reiurzectois non licet ubi hodie
abſtinere Et qe in ſingulis diebꝰ dñicis memo
ria reſureectois agit ideo in eis ſeom Punem
ecełie ↄſuetudine ñ ꝛeiunat de vſe · di · nj · ne

quis · et· c ieiuma in fi · vñ ſiqiis in dñica ie⸗

iunandũ eſſe dixerit ſtudiole nõ credit᷑ eſſe ca
cthołlicꝰ.xxv·q:vltſacerdotesEt ſi hoc ꝓ pe

nitetia a ſacerdote accepta ſine necitate alia

fecerit. ſicut manicheꝰ anathema ſit·di: xxxvj
c. vlt.Oihr feria quita qua deus ad celos aſce
dit ꝓhibet quilwet ieiunare vt dicit' de ↄſe.
di . ijc ieiunin· ſed hoc de ↄſnetudĩe nõ ſeruaꝰ
imo indiſtincte illa die jeiunat Item inter pa
ſea et penth.nõ eſt ieinnanoũ:ex · e · oſiliũere⸗
ſponſo.jlxxvj·dei S. nõ aũt/Et ratio eſt ꝙ totũ

iilud tꝑs eſt tpus leticie in quo agit de aſcen

ſione et reſurꝛectõne Allo ec tpe ſponſa gauðᷣ
bat de ſponſi pnñtia et ideo nõ fᷣut ſibi aliq a⸗
ſperitas indicenda Kreißrur⸗ tñ tres dies ro⸗
gatõnũ vt ſupea dictã eſt· et de ↄſue · viglia
penth. Giquis tñ pᷣdicto tpe ob deuotõʒ et car
nis maceratõzʒ voluerit ijeiunare nõ mꝓbac.
hec hoſt.vñ paulꝰ et alnj heremite ieiunabãt
toto tpe illo niſi m die dñico.lxxvjdi.jG. ne
Zeſareo- P: noſſo: ir ſic patz ꝙ ieiumũ quãtũ ẽ

de ſe eſt om̃i tpe licitũ:p accns tñ polſſet ee ie

zuniũ alicuiꝰ in die Ffeſto illicitũ: ꝑuta ſi a ᷣo
ieiumũ ptinaciter teneret ꝙ nõ crederet ꝑ de⸗
notõz feſti vtilitate ieiunij ↄpenſari poſſe· hec
ctho. in· iij · ¶ Iz obicit qe ſcõᷣm aug de oſen⸗
ſu euãgeliſtan ſicut ẽ ieiuniũ afflictõig ta ẽ

xri me Ouemt in tꝑe paſcali et in diebus dmicis
in quibus memoꝛia reſurzectõis agit. ergo ĩ

eis debet eſſe alhqua ieiunia inſtituta. ieiu⸗

nium exultatõis ex inſtinctu ſprituſſancti ꝓ⸗
cedit qui eſt ſpus libertatis:et illud tale ieiu⸗
mum ſub pᷣcepto cadere nõ debet. jeiunia vo
p eccłiam inſtituta ſũt ieiunia afflictõnis que
nõ ↄperunt ĩ diebus leticie:et ꝓ ↄſeques nec
in dꝛebus illis de quibus obicicc.
Equitur videre de qumto ſcz de bis ꝑ q̃ᷓ
ieiuniũ hʒ ſolui: Et circa ̊ querũt pła ſeʒ
anticipatõ none ſoluat ieiuniũ. ſicẽ di

cta eſt iermniñ oedĩatur ad culpe deletõzʒ et co

hibitõem. vnde opoætet aliq̃d tpis addere ſu⸗
pea ↄmunè ↄſuetudiĩiem ita tñ ꝙ ꝑ hoc nõ mł⸗
tum grauetur natura. Eſt aũt debita et ↄmnĩs

cõſnetudo ↄmedendi homibus circa hozam

ieiumu exultatõisſed ieinnmiũ exultatõis ma⸗

ſextam. tum qe iam videt' eſſe cõpleta digeſtio

nocturno tpe naturali caloæee ĩterius reuocato
ꝗpter fri gus noctis circũſtans et ꝓpter ſomnũ

1 quo naturales virtutes extendũtur· tum etiã

qe iam videtur eſſe cõpleta humoꝛis ꝓ mebea
di ſfuſio caloꝛe naturali vſqʒ ad extremas coe.
pis ptes euacuato coopante ad hoc calose
diei vſq; ad ſumũ ſolis aſcenſu q̃ cõplet' circa
HPoeã ſextã: tum etiã quia tuc peecipue natura

cospoꝛis hũani indiget inuari ↄera exteri oee⸗
caloze aeris ne humoees mnterꝰ adurent'· Ee
ideo vt ieinnãs aliquam afflictẽéem ſenaat ꝓ
culpe ſatiſfactõe puemes hoea comededi ta⸗
xatur ieiunãtbꝰ cirea nonã · vñ de dſe · di · .· ſo
lentↄciliũ calcedoneſe dicit ĩ quadea geſima
nullateęnꝰ ieinnare ↄcedendi ſùt qui an come
dũut ꝙ veſptinu officiũ celebeet qð tpye qᷓ̃dea⸗
geſime poſt nonã dici Cõuenit etã G̊ hoꝛa mi
ſterio paſſioĩs xpᷣi qͥ opleta fuit hoza nona qnñ
icimato capite tradidi ſpm̃-Ieiunãtes em du
earnem ſuã affligũt paſſioni xpᷣi ↄfoemantur·
ſcdᷣm illò gał ·v· qm xpᷣi ſũt carne ſuã crucifi⸗
xerũt cum vicijs et cupiſcetijs· Sʒ nota ꝙ
ĩ dicto· c· ſolent· et· e · di · J. ĩ ieiunijs qᷓ̃tuoꝛ te⸗
poꝝn nec veſpertinas hoꝛas ꝛzc. ſub hoea veſꝑ
eina ophendendũ eſt totu tpus ab hoꝛa nona

incluſiue et vltra· Non aut opoætet hosã nonã

pᷣciſe accipe⸗Si em̃ ꝑ modicu tꝑus añ hoeam
none comedat' nõ ꝗpter hoc ſoluit ietunium
vñ licet hi q̃ comedũut ſtatim poſt hoeã ſextam
deroget in aliquo pfectõr ieiuni non eñ ſunt
crã ſgreſſozes eiꝰ qð eſt nccitatis maxie qꝛ iam
innaluit oſuetudo in multis locis comede q̃ſi
ſtatim poſt hoeã ſextã· non em tante necitatis
eſt in obſeruatõe ieium hboza p̃dicta ſiẽ eome
dere tm ſemel. hec rich. Se obicit' qꝛ ĩ ve⸗
teri teſtameto ꝛeiunabãt vſqʒ ad ve ſpam.diciꝰ
em leui·xxiij. ſabbatũ eſt affligeas aĩmas ve
ſtras·et poſtea ſeq̃tur a veſpera vſq; ad veſpe⸗
rã celebzabius ſabbata vra gꝰ ꝛc̃. ſtatꝰ ve
teris teſtameti compat' nocti. ſtatus vo noui
teſtamẽet diei ſcᷣm ilud ro.xij: nox pᷣceſſit · di
es aut aꝗꝓpinqua-et ideo ĩ veteri teſtameto ie⸗
iuna bãa vſq; ad noctρε nõ ant in nouod Ven
reqratur ad ieiumiũ ꝙ hõ comedat tm̃ ſemel.
PX ieiumũ ab eccia ꝙ ocupiſcentia refrenãda
nſtituit. ita tñ ꝙ natura ſaluet· d hoc aute
videt ſuf ficere omeſtio vna p qua hõ et natu
re ſatiſ faciat et aliqᷓd cõcupiſeentie detrahat
r ideo ſtatutũ eſt moderatõne eccie vt come
dat' a ieiunãtbus tm̃ ſemel in die · Sed qᷣd
8 famulis qᷓ pᷣguſtant cibos ante dños. Rñdz
Inoc⸗ nõ ſoluũt eiunm Vn potus iein
mũ ſoluat · & duplex eſt ieiunin · Ynũ nacure
qð reꝗritur ad ſumptõzʒ enchariſue et B ſoluit
p quelibet pocũ eriã aque: Flid eſt ꝛeiunium
eccie qð dicit ieiunmũ ieiunãtis et hoc nõ ſol
int' niſi p ea que eccia intendit interdicere m
ſtituebo ieinniũ· Hon aũut intedit miterdicere
ſumptionẽ potus qe magis ſamit᷑ ad alteratõʒ
copis et ad digeſtione ſumptoꝝ ciboꝝ ꝙ adò
nutritõem.licet aliquo mõ nutriat. Tc iõ licet
ꝛeiunantibꝰ płies bibere ſine ante cibum ſiue
poſt vt etiã dicit innoc· Siquis aũt potu vtad
immoderate peccare p̃t et ieiunij merit pde⸗
re·ſicut et ſi ſumat immoderate cibũ ĩ vna co⸗
meſtione · hec tho/m ſũma. De bono tñ et eqꝰ
cauendũ eſt a potu magis in mane qꝙ in ſero.

ꝗ potus poſt peandium ſumptus ſiti ſubuenit

et digeſtionẽ muat inꝙ; tum ſcʒ ꝑ potũ faciliꝰ

et ouenientius defert᷑ cibus ad ſngula mem

bꝛa· ſumptꝰ aũt ĩ eiuno ſtomacho vt płimũ no
cet· hec rich. Vt ſumptõ electuarioꝝ ieiu

mũ ſoluat. Gæ electuaria et ſi aliqro mõ nuen
ant non tñ peincipaliter ſumũtur ad nutrimen
tum ſed ad digeſtione ciboꝝ · vñ nõ ſol uũt ie⸗
iuniu ſicut nec ſumptio aliaꝝ medicinaꝝ niſi
foete quius in fraude electuaria ſumeret in ma⸗
gna quatitate ꝓ modũ cibi:hec tho in ſuma-
et rch: eſus carniũ ouon et Huiõn ſot
iR

unant iein & ſicut ſupea dictũu eſt ieiunium
inſtitutũ eſt ab eccia ad repeimedũ Oocupĩaz Ec
i6 cibos il los eccia ieiunatibus interdixit qui
in comedendo maxime detlectãt et ad venerea
maxime ꝓuocant. cunꝰ mõi ſunt᷑ carnes lactici
ma et cua ex auibus ꝓ eo ꝙq; hũano coeꝑi ma⸗
xime ↄfoeꝛmãtur·vñ diiiij·deniqʒ par eſt vt 4
his diebus a carne aĩalin abſtinemus ab om̃t
bus que ſementinã trahũut oꝛiginèe carnis ieiu⸗
nemꝰ.a lacte ſcʒ caſeo et ouis · qð tñ dici ĩ ò⸗
c.deniqʒ; ð lacte caſeo et ouis nõ eſt ncẽm ob
ſeruare niſi in ieiunio quadꝛageſime·. niſi vbi
eſt ↄſuetudo abſtinere ab his in quolibzʒ iein⸗

mo eccie · hec ric ·. Sed obicit qe magis ex

citat dcupiſcentiã potus vmi ꝙᷓ eſus carnium
Fliqui etiã piſees ita delectabiliter eduntur
ſicẽ carnes·gꝰ eceleſia nõ debuit magis mter⸗
dicere carnes ꝙ;ᷓ vinũ et piſces · & eccia ma⸗
gis ꝓhibuit carnes ꝙ vinũtam q difficilius
eſt abſtinere a vine ꝙ; a carnibꝰ et idðo ſi vinũ
ꝓhibuiſſet tranſgreſſionis pieulũ mams fuiſſß
tum qe ieiuniũ ſepe triſticiazꝭ excitat· et vinum
coꝛ homĩs letificat ſcm pſal. tẽ magis hꝛ⸗
bnit carnes ꝙᷓ piſces qꝛ eſus carnin vt m płi⸗

bus masis delectat ꝙ; eſus piſciũ licet ĩ q̃buſ

dam aliter ſe habeat/et leges dant ſzm ea que
vt ĩ plibꝰ accidũ uid ſi nati dñi venerit ĩ
ſexta Feria-i& illi qui nec voto nee obſeruan
tia regulari ad carniũ abſtinentiã ſut aſtricti
tali dre ſcᷣm ↄſuetudĩem eccie generalẽ car

nibus vti pñt er tñ illi ſunt rep̃hendẽedi qui

ob deuotõz vcluerit abſtinere vel etiã ꝛeiuna
re ·er de obſerua.ieiu.explicari 2 Vbi nota q;

ex hoc q dieit ibi nec ex voto: patz im glo.

ꝙ ilłi qᷓ vouerunt nõ comedere carnes ĩ ſexta

feria n debet tũc comede carnes q q̃ ſine ↄdi
tione vouent ſine ↄditione ſoluãtur·xxxiiq;
vlt.c.vlc:qe exquo voto emiſſo nõ exceperunt
gnaliter tenẽtꝰ ar-ex ð pauił⸗q circa Quo
itelligit verbum greg. iiij. di.deniq;· vbi di
cit ꝙ q a carnibꝰ abſtinet nũꝙ;ᷓ ſumptuoſa ↄui⸗
nia beluaꝝ maris pᷣparet-ſ& ꝙ loquit' de bo
no et equo qe Otrarium de ↄſuetudme toleratꝰ
nam q nim emũ git elicit ſanguinẽ Quid ð
ouis et lacticinijs · S hec ĩterdicũtur᷑ ieiunã
tibus metũ ſunt ex aĩalibꝰ oꝛta carnẽ hntibꝰ
vnde carnes pꝛincipaliꝰ interdicũt ꝙᷓ ip̃a. In
ger ettã alia ieiunia ieiuniũ quadeageſime eſt
folenniꝰ.tum q ad imitatõ ez xpᷣi ſeruat.tũ qe
ad celebrãda deuote miſteria redemptõig me

Pbkus p ipᷣm diſpomt Et ideo m quolibʒ ieiu
rio carniu eſus iĩnterdicit In iemmo aũt qᷓ̃dra
geſime iterdicunt vniuerſaliter et etiazꝭ oua et
tñ abſtinentiã in alijs jeiunijs diuerſe oſuetu⸗
dines fiunt apud diuerſos quas quilibz debz
huare ſecũduz moꝛe eoꝝ inter quos ↄuaerſat'.

uvñ hieroꝰ. loques de ieiunijs dicit· vnaqueqʒ

Pumcia abundet in ſenſu ſuo et pcepta maio⸗
rum leges apłicas arbitret ec tho. m ſuSi
tñ ſic notauit Poſt.ↄfeſſoe certů modũ abſtine
tie miugeret ilu penitens nulla obſtante cõ⸗
traria oluetudie ſeruare deberet vt bat. lxx
iij. di Penirer. nſun nota ꝙ ſzm Hoſt. cuicũᷣ
q; ↄcedit vſus ouoꝝ et caſei Enral ligie ocel
ſum ꝙ etiã ſagimie pꝓnt vtiar.lxxxj·di. pᷣſ brĩm
et ſic vtũ cluniaceſes· ſed ciſtercienſes et qdã
alij religioſi ærariũ rnte ged nũůquid ep̃s
Poteſt in voto diſpeſare.

arguit ꝙ ſic ex ð

voto.c.j.imſpecta pꝓſona et rdemptõe ſcʒ vtx

redemptõ vel ieiuniũ debeat magis ded place
re et ſcom hoc diſpenſet vł nõ diſpeſet. ar · ibi

dezʒ: c.magne.poteſt etiã epᷣus diſpeſare ĩ qua

deageſima cũ mfirmis vt in eis vitet maiꝰ pi⸗
culu ſcʒ moetis.de oſe:di.v.quadeageſima:et
ſibr tpe cariſtie · Vnde qᷓ in qdeageſima carneſ
coacte ſcʒ ꝗꝓpter famis mediã comederet puni
end? nõ eſſet.dzʒ tñ oeõ fieri apud deũ ne ĩpu⸗

tetur ipi qe bonaꝝ mentiũ eſt ibi culpãa ↄgno

ſcere vbi culpa nõ eſt.vt dicit ex.e. ↄſiliu: ꝗ.
cum auũᷣt. et· . vlt. di: v. ad eiꝰ. ̊ hoſt. ĩtem
ſem inno:e.ti · ieiunia indicta ab eccia n pnt
reoimi pecuia vèl alio mõ niſi cã vel nccitas
in ieiunãte ſubſie feiuma aũt volũtaria redimi
pnt auẽte ſupioeis etiã ſine cã que ſubſit im ie
iunante dmõ alias ſit vtile.lxxxij.di.c.fi Rte
idem è in ieiunijs ꝓ pnia impoſitis ar.ex · de

vo:c ·jet di. lxxxij:pᷣſ biter m fi:· cõuenit etia,

hoſt: cum pᷣdictis in glo.

e reſltutõe in dui ti · xxvj. .
Oſtea oſiderandu e de reſtõne. Et peĩo

in ↄui ꝙᷓtum ad damna illata in diuer
iſig generibꝰ reꝝ · ſcðo ꝙtum ad acqſi⸗
ta in ludo alean
qd ſit reſtitutõ et viaa ſit nerelſeuiaetz qᷓ de⸗
bent reſtitii e tum dz reſtitui.qᷓrto qñ dzʒ re
ſtetutõ fi eri · ¶ Circa peimũ qrũt pł a ſczʒ vta
reſtitutõ ſit actus iuſticie mutatie·.ih ꝙ ſic.
reſtituere eĩ eſt alique iterato ſtatuere ĩ poſſeſ
ſionẽ vel dñmm rei ſue St ita attedit' ibi equa
litas iuſticie Im recõpenſatõz rei ad rem qᷓ pti
net ad iuſticiã Omutatiuã. ¶ Vtun reſtitutõ ſit
necia adò ſalute . H vt dictũ ẽ reſtitutõ ẽ actꝰ
iuſticie ↄmutatie·ad obſeruandã aũt iuſticiaz
om̃es tenent᷑ quilibet ergo tenet᷑ ad reſtõʒ rei
ablate miuſte:vñ aug. epła.ij.· ad macedonez
et habec.xiiij·q.vj· c.jnõ remittit pctm̃ niſi
reſtitua ablatũ ſi reſtitui p̃t · hec ang Et ſi nõ
pt idem reſtitui debet reſtituntõ fieri in equale
ti ſi ſit poſſbile.ex ne lite pendente aliqd ĩno
uet eccbia:ij. Gi vero equalens reddi nõ poſ⸗
ſit tenet qn damnũ intulit reſtituere quod p̃t

ad qrbitriu bonoꝝ viroꝝ:
Bguie videre de edo⸗ Ee cirea hoc querũ
tur pba ſcj vta damnificãs aliũ ĩ bonis
coepis teneat' ad reſtõz. ſzm ſco: li: inj. di⸗
xDdamnificãs aliũ in coepe· aut infert vlti⸗

mu damnũ ſczʒ moætẽ. aut aliqð dãnũ citra vl⸗
temu Et hoc duplir᷑ vł ireem ediabile vt in mu
Rlatõe · aut remediabile vt ĩ vulneratõe· b alia
leſione curabili. Si ĩ mutilatõe hoc pᷣt eè dup

eea peimũ peio querit

talionis vt pomcida moziat

vel qe ẽ enozæmis qᷓ ex toto ĩpedit aliquẽ actuʒ
hũanũ qui ↄpeteret hoĩ ſim iſtã ptez amputa⸗
tã vt in amputatõe manꝰ dextre aufert' oĩno
actus hũanꝰ natꝰ ↄpetere ſim illã manũ· vl ñ
eſt enoemis· i· nõ impedies actũ hnanũ.vt eſt
amputatõ digiti vel alicimꝰ ꝓtis eius. Pe iſtiſ
omibus damnis videnõ ẽ peio qd poſſit iuſte
ſtatui:ſcòo qd ſtatutũ ẽ. De peio dico ꝙ ſi ſta
tueret lex talionis in oĩbꝰ iſtis damnis iuſta
eſſet qe nõ e facile vt ꝓ tali damno illata fiat
recõpenſatio equalis ꝓ aliqua bona foꝛtũe qe
nõ eqpollent. De ſcðo ſcʒ qd ſtatutũ eſt dico
P ꝙ peimo dãno et maxio ſcʒ vite ablatõne re
Sulariter in multis pu tatibus ſtatuta eſt lex
t rõnabiliter
qe hoc non ſolum ↄpetit legi moſayce et rõni
naturali ſed ec agp batũ ẽ et ↄfirmatũ in lege
euãgelica a xp̃ᷣo οα. xxvj. omis qᷓ gladio occi⸗=-
dit gladio pibit et ꝑ ↄrñ̃s obi lex talis de vita
reddenda vita ſtatuta e iuſte ſtatuta ẽ. et dz
hõ patienter ſoluere illã.ꝙ ſi alicubi ñ ſit ſta
tuta nullꝰ dz eam ſibi inferee. q nullꝰ dz eſſe
bomicida ſin ſine ſpeali pᷣcepto dei · h expedit
ei vt exponat vitam ſuã in ca iuſta ↄtra inimi⸗
cos eccie ꝓ reſtitutõe faciẽda illi cuiꝰ vitam
abſtulit.ꝙ ſi nõ velit tantã reſtõz facere nõ p̃t
eſſe ĩmunis oine a reſtõne:ſic qdã fatui abſol
nũuͦt homieidas nõ oñdentes eis reſtõz necio
icũbente qᷓ faciliꝰ ꝑpoſſit trãſire hoĩcida ꝙᷓ vt
ita dicã canicida:q ſi aliqs occidiſſet boue ł
canẽ ꝓximi nõ abſoluere ſine reſtõe:tene g?
ad reſtõz ſpualem faciendã eqpollentem vite
quã abſtulit.ſic p̃t eſſe eqᷓnalentia in talibus.
Hec hoc ſolu ſ ſi ĩterfectꝰ ſuſtetabat aliques
puta peem et mrem vel ꝓxios. tenet' interfiei
ens omibꝰ illis ad cantã reſiõz ꝙᷓtam eis ab⸗
ſtulit ꝓꝑ inter fectõʒ illiꝰ pPlone Ec qe vix poſſʒ
aliqs di Snę recõpenſare p actoes id q abſtu
lit Hoĩcida.iõ expedire ſimp' aĩme cuiꝰlibz ta
lis pſoluere ꝑ paſſiones volũtarias vel patiẽ
ter ſuſceptas vt ſcʒ occidere' ꝓ hoĩci dio Et iõ
optime ꝓuiſũ e Duĩtati vbi ſtatuit᷑ lex talioĩs
in cã homicidij.pzʒ em̃ in dauid ꝙᷓtum des de
teſtat hHomicidin q volens edificare templnz
des ꝓPhibitꝰ e a deo qe fuerat effuſoe multi ſã
ginms hũani licet iuſte occidiſſz. Igic' ſi iuſtꝰ
occiſoe nõ acceptat ad cultũ diumu·. iniuſtus
occiſoe vbi apparebit. hoc ãt qð dictũ ẽ dictũ
de miuſto occidẽte· DHe alia damnificatõne
ſcʒ mutilatõne enoemi et nõ enoemi. pũuiter in
ccia nõ eſt ſtatuta reſtitutõ niſi pecuniaria.
E iſta debet rnoere nõ ſolũ damno qð qᷓs in⸗
cureit ꝑ muti latõzʒ ꝓ toto tꝑe futuro quo vſu⸗
rus erat mebeo abſciſo ſed etiã expeſis appo⸗
ſitis m curatõne· Et hoc dicit.c. peimũ ex de ĩ
iurijs et dãno dato.et vltra placatõz ip̃iꝰ le⸗
ſi que reqreret' eẽ ſi nõ eſſet talis mutilatõ et
Oſolatõzʒ ip̃ᷣius ſic afflicti.qe ꝓpetua deſolatõ
eſt ſibi de tali mutilatõe· Hlus etiã põderãda
eſt mutilatõ pauꝑis ꝙᷓ diuitis qe magis indi⸗
gebat pte abſciſa ad victum necm cõquirenð
et ideo plus fuiſ vſus pte illa ad necia ꝓcu⸗
randa.licz ex alia pꝓte ſit aliqᷓ ↄditio pponde⸗
rans ſcʒ dignitas pſone ſeò hoc paꝝ ẽ ĩ̃ſpectu

tale

peime ↄditionis. hec om̃ia ſco. Si vᷣo peuſſus
motuꝰ vel mutilatꝰ nõ fuerit/ĩ lecto tn iacu⸗
erit· opas eiꝰ amiſſas et expenſas in medicos
et medicinas reſtituet qui peuſſit. ex de iniuri
j8· c. 1· 4 Vti damficans alin ĩi bonis anime
tenea a rell ucdoz Fx ꝓ ſic mł tomagis qᷓm
dämſꝗficans in bonis coæpis vel in boms exte
riori bꝰ quia bona aĩe ſunt młto melioꝛa illis
vnde vj . q:j· ſunt pł imi młtum danma mo
diſtãt a damris reꝝ tpalin- Nullꝰ aut aliũ dã
nificare põt in bonis anime niſi diſpoſitine · ſ.
eũ inclinãdo verbo vel exemplo ad pegcãdũ.
ſt ideo talis tenet᷑ ad reſtitucõeʒ · ſ· eũ diſpo⸗
nedo ꝗqᷓntum põt ad bonũ hono exemplo vł v⸗
bo ꝓ eo oeꝛanda vel ozõnes ꝓ eo impetrãdo ·

4 trũ dammficãs aliũ in fama iniuſte tene⸗

ur ad reſtiteutõem· ẽ ſem ſco:tripli p̃t ali
quis aliũ diffamarevno mõ fłm crime impo⸗
nendoſſcðo mõ ven tñ occultũ nõ ſeruato o⸗
dine iuris ſcʒ in publico ꝓponẽdo.* mõ verz⸗
crimẽ ſed occnltũ ſibi in publico impoſitũ ne
gando q negans in hoc notat imponentẽ de
calumnia In peio cãu dicit ꝙ debet reſtituere

famã ſimp retractãdo verbu ſunm vel qð ſibi

impoſiit·qe alias nõ ſeruat inſti ciã in redden
do ꝓximo q ſuum ẽ. Et ſi obicit q magis
tenet᷑ zelare ꝓ fama ſua ꝙ ꝓ aliena ñ aũt poſ
ſet illi reddere famã ſuam retractãdo verbum
ſuũ miſi ſeip̃m diffamaret · quilibet debet
magis diligere famã eiꝰ eut p̃ᷣt inſte opetere
qꝙ; li cm nõ pᷣt niſi inmſteſtta eſt hie qe accu
ſato de falſo erimĩe iuſte cõpetit fama· ſ acen

ſani poſt talẽ accuſatõz nõ Opetit inſte h inin

ſte.nõ ſolum qe mentitꝰ eſt in accnſando ſ̊ qe
publice mentitꝰ eſt in quo ſufficiẽter et radi⸗
caliter infamauit ſe· t 15 poſtea ondens inno
centiã alteriꝰ cui tene' in Por et indirecte no
centiã ſnagʒ nõ ꝓpeie infamat ſe tũc ſed amonʒ
falſam laudem qua ipᷣe poſt accuſatõzʒ menda
cem eſt indignus.Exemplũ aliq̃s foznicat tri
bus videntibꝰ illi poſtea accuſantes crimẽè nõ
infamãt eum ſed pemet infamauit ſe in facto
iſto publico q beemter ↄmittendo qdcũnq; cri
men publice meurꝛit leſione dignitatis et ſic
amittit famã ꝙtum in ſe eſt. Nec publicatõ il⸗
la ꝓ quã notificat' leſio illa aufert ſbi famam
ſeð ſol facit deuenire magis in publicum qð
tñ ex natura actꝰ omiſſi erat peiꝰ ſimpli pub⸗
licũ IEe ſi queras:vnꝰ nã impoit in publico
mé alteri: ſed murmurat vel indiſcrete
loquit' vel alieni coeã multis nareat tn nõ tã⸗
q; ſibi certũ ſed ſic ſe andiuiſſe nũquid tenetur
reſtituere · rara fides ideo eſt qꝛ multi mul

ta lequũtet idcirco dicens ſe ſolũ andiuiſſe ñ

ex mõ dicendi oſtendat aliquã maioæe certitu⸗
dinẽ cᷓ; er Büni relatione nõ aufert ex natura
actus in opinione alioꝝ famã iſti · qe ſi iii fir
miter ocipiũt illũ ð ꝗ e ſermo eẽ crimioſuz le
ues ſunt q qui cito credit leuis ẽ coꝛde ven:
tame q a ſcandalo puſilloꝝ opoetet canere.
jur illud apłi.j.coꝝ · q ſi ꝓximũ Kandaliſe⸗
nõ mãducabo carnes ĩ eternũ. et multi ſüt ta
les puſilli lenes ad credendũ mala· ideo pi⸗
culoſum eſt talia andita ex relatu eis referae.

.

3

datio pt fieri in ꝓpoſito q ꝗꝓponũtur in publi⸗

y=z

ſ hoœe fiat malo animo ſcz ledendi illnz de
quo eſt ſermo nõ eſt facile excuſare quin ſit cʒ

era canitate et ita petin moætale-Si aut fiat co

ram talibꝰ ex ↄſuetudĩe durum ẽ dicere ꝙ ex⸗
eat genus pcti venialis: q lingua in lubeico
pPohita eſt et ꝗqᷓ nõ offendit in verbo ̊ pfectus
eſt vir. jaceij. q De ſcõo dicit ꝙ nõ tenet rtra⸗
ctare verbu ſal qð ꝗꝓpoſuit in publico qꝛ ̊ fa
ciendo mentiret cũ ſciat illud qað ꝛPpoſuit eſſa
ven et nõ tenet metiri ꝓpter qcũqʒ bonum
reddedũu alteri ſed tenet alio mõ licito redde
re ſibi famã puta ꝓꝑ huiõi verba mhon credatis
eu eſſe talem male ſibi dni vel fatue · qe nõ ſer
uato oedine iuris· ꝓpoſui em̃ ĩ publico qð non
veꝝ publicuũEt illa pſuaſio ſcʒ nõ reputetis
eũ tale bona e qe quilibzʒ pᷣfſũmendꝰ eſt bonus
donec ꝓbet otrariũ iux illud ex de ſcrutinio
ĩ oedi. faciedo c· vnico:humana fragilitas q;
idignũ eſſe nõ neuit dignũ eſtimare debz. ſed .
iſte nõ e ꝓbatꝰ malꝰ coꝛã iſtisigt hoc e pe⸗
ſuadendu eis· ſ. ꝙ m̃i nõ r᷑utet eũ ĩdignũ nec
mal u.De 3⁹ mebzo ða ſimiliter ꝙ nõ tenet re⸗
tractare negacõz ſuam qua negauit ĩ publico
ven ſibi crimen impoſitũ qe nõ tene' aliquis
ſtatim indicõ ↄfiteri ſe reũ nõdũ ↄuictꝰ.tñ
tenet ꝓ quedã verba ſobꝛeia ſig dictũu ẽ ĩ ſecũ⸗
do articulo reſtituere famã illi accuſãti quem
ĩdirecte notauit de calũnia · dicedo nõ habea
tis eũ ꝓ calũniatoee q foꝛte habuit bonã ĩto
cõʒ ĩ ꝓponedo vel foete credebat poſſe ꝓbare
itentu ſun et deceptꝰ fint · Sʒ ille qui negat
tale crimẽ veꝝ licʒ Puatũ i publico ſibi ĩpoſi
tũ:nũquiò moætaliter peccatevidet' ꝙ ſic quia
mentit' mendacõ rnitioſo pſone accnſanti q-
p hoc notat' calũniato⸗ ꝙ hoc nõ eſt veꝝn

qꝛ ſpemet eſt ſibi pnitioſus qui eo mõ ꝓpomt

quo nõ debet ꝗponere et ideo ip̃eme eſt ſibi
cauſa ſi aliqua infamia ſequit᷑.non aũᷣt ille ne
gans qe defendit innocentiã ſuam in publico
vbi nõ eſt nocens nec habendꝰ ꝓ nocente do
nec fuerit duictꝰ.Sed remanet difficultas an
eccet mentiendo ꝓ ſe · dun em̃ videret ꝙ q
kber accuſatus ab vno m publico teneret᷑ ſta
tim de neceſſitate ſalutis ↄfiteri illud in pub⸗
lico et ſic ſtaum exponere ſe patibulo in iudi⸗
tio ſangums.; Bed et hnñdo oenlũ nõ tiñ ad pe
nam ſed ad honeſtũ et inhoneſtũ nõ apparzʒ q;
ille honeſte et ſcòm rectã rõnem debeat ofite
ri coeam tali indice qę ip̃e eſt plus ꝙᷓ quicũqʒ
alius ſingularis accuſans Vn aufereet ſibipi
famã quia confitenti ↄtra ſe in iudicõ credid
Quid ergo· cauta eſt rñſio iuriſtaꝝ · hec ſco
ego ꝗpoſita vt ꝗponũtur et hoc quidẽ ſme m̃

co et vt publice ꝓbandaſic at negare ea p̃e
quilibʒ ſi ſcit nẽ poſſe ꝓbari ĩ publico Ae
ſi index vegeat eum vt cõfiteat ꝓpoſitum. vel
publice neget:GReſpondere poſſet ꝙ ip̃e rñdit
ſufficienter ad accuſatõem ſzm modũ iuriſpiti

nec ab illa reſpõſione vult declinare faciat iu

dexr erga accuſatũ qð iuris eſe Ped ſi nõ in⸗
tendeng tin negayre itte ve 1apoſitum é ſcilicz
ve publicu ſed ſic ſacerdòos facit de confeſſo
dicens nihil mali ſcio iſtum feciſſe qꝛ loq̃tur

△

—

vt in publico ſciuit aut in alio foeo:nũquid te
net' iſte negans de ilta negatõe penitere .· P
bonaꝝ mentiũ eſt ibi culpã agnoſcere vbi cul
pa nõ eſt.di· v:ad cuiꝰ.et ĩtitulat gg· Et ideo
in tali cãu tutũ eſt poſt tale negatõz pemtere
et hoc indiſtincte tanꝙᷓ de tali qᷓle e puta ſub
tali diſtinctõne:ſi moetale ẽ tanꝙᷓ moetale . ſ.
vemale e tanꝙ de veniali:hec omia ſco· de B
vide ſupea li.ij.ti · de decractõe et infamia.
VYt aliqs de beat recõpenſare damnũ qdð ĩtu
lit alicui imꝑędiedo eũ ne ↄſequeret aliqð bo
nũ qð erat in via acquirẽdi· H? nõ tene' equa
le tali damno recõpenſare qe minus e aliquid
hre in potentia ꝙᷓ in actu.qui aũt e ĩ via adipi
ſcendi aliqᷓd Habʒz illud tĩ in vtute vel poten
tia· et ideo ſi rebderet ei vt hoc bhret ĩ actu re
ſtitueret ei illuò qð eſt ablatũ multiplicatum
q nõ eſt de neceſſitate reſtitutõis vt dictũ ẽ.
tenec tñ reconpenſatõz aliquã facçere ſcðz cõ
ditõz ꝓſonaꝝ er negocõꝝ · Vñ hm hoc ille qꝗᷣ
effodit in agro ſemia nõ tenet' ſatiſ facere
tota meſſe futura.qꝛ nõdum habec' ñ virtute k
potentia hec tho: Quid de eo q impediuit a
lique a ↄſequendo aliq beneficiu ecciaſticuzʒ
M ſcm rich.et ſco.hoc p̃t aliqs fac ere trip
vno mõ intendons dei honoæe vel vtilitatẽ ee
cleſie · vt ſi ꝓpter hoc ꝓcuret ꝙ; det pſone alij
dignioei et tũc in nullo tenec ad aliquã reſti⸗
tutõz vel recõpenſatõzʒ. Flio mõ intendens
pꝛ? iã vtilitate et ſic etiã nõ tenet' ad reſtõez ſi
Scuret ꝓ ſe licito mõ &? mõ mtendeés alteriuſ

damnificatõz ꝗꝓpter odium vel vindictã b ali⸗

quidò huiõi:et tũc ſi impediat ne digno detur
anteqꝙ; ſit firmatũ ꝙ ei det . licet nõ teneat' re⸗
ſtituere valoæee beneficij. eo ꝓ nõ eſt equał va
loeis hr̃e bonu in actu et eſſe ꝗpe hre maxime
qñ pᷣt imꝑ ediri ·tenet᷑ tñ ad intereſſe damnifi⸗
cato ad arbitriũ bonoꝝ · ſi aũt iam ↄfirmatnz
ſit ꝙ ei detur.idem e ac ſi iam habitũ ei aufer
ret:et ideo tenet' reſtituere equale ſzm tñ ſuaʒ
facultatem Exemplũ ſi pᷣcidam venas ĩ fũdo
meo ꝓ quas deriuat aqua ad puteũ alteriꝰ in
tentõne nocendi ſibi teneoe ei reſtituere dam
nũ:ſi aũt faciam hoc ſine fraude ↄſulens vti⸗
litati ꝗpꝛie· eo ꝙ ſczʒ eſt mihi vtile facere mu⸗
rum et non pᷣt duenienter fundari ſine venaꝝ
illaꝝ p̃ciſione nõ teneoe aliqᷓd reſtituere· qe ñ
damnifico aliũ iniuſte.qꝛ ius habeo faciendi
bonũ meũ in fudo meo ⸗ff. de noui opis. nũci.
⁊.ij.et ſiẽ dicit.ff.de re.iur̃.nemo damnũ fa
cit niſ qui illud facit qð facere ius nõ habet

Quid ſi cã mei edificij defendendi edificiaũ

vicini oeto incendio diſſipe · nuůquid teneoꝛ ei
fedficare.H ꝙ nõ vt dicit· Vulpianꝰ et reꝓp
bat labeone qᷓ dixit ↄtrariũ vt habet᷑ᷣ. ff.de i⸗
cendio et ruina.l:iij: ꝗ.qð ait pᷣtoe:vel dic la⸗
beonis ſnĩam veram vbi iuſtus nõ fuit metus
Puta qe adhuc nõ puenerat ignis vſq; ad do⸗
mum vicini quã deſtruxi·tũc em̃ teneoꝛ in ſim
Plũ act.legis acq̃ł. Sed ſi pnenerat ł iuſte du
bitabã an Pueniret qe fote tũc tpus ventoſuz
erat tunc habet locũ qð VYlpianus dixit. neq;
em damnũ dare videoæ eque pituris edibus

vt dicit. ff· qd vi aut clam.ſi alius qᷣd· ẽ et a⸗

lia exceptio.ꝙuis etiã non pnenerit ſi iuſte tñ
pntabam ignem puentuꝝ adhuc ceſſat actio
ſic intelligit.ff.ad.l.acqui·quidð fumo.J· qð
dicitᷣ. Sic etiã Pcitur ei qui gra merciũ ſuaruzʒ
ſeruanda al ienas Picit in mare vt habetur
ff.de pᷣſcrip· ver· qui ſernanda· reſponſo:j·
Sed nũquid a ciuitate dz emendari domꝰ vici
ni in pcedenti cãu. H in ſũma equitate conſu
lo iudici vt hoc officio ſuo fieri faciat: ar.fłf⸗
ad.l.ro.de iactu·.l.j· ꝗ. equiſſimũ · hec hoſt
Id huiꝰ euidentiã nota· ꝓ ad hoc ꝙ teneatur
qui damnũ dederit vel imuriã ireogauerit ĩſti
tuere. neceſſe ẽ culpã mteruenire alias nõ te⸗
netur. Vñ mfantes et furioſi nõ tenent᷑ ſi dam
num dederint. impubes tñ dolicapax tenetur
nõ etiã de culpa qui ad ſui defenſiõz et incõti
nenti et eode mõ damnũ dedit excuſat' etiaz a
culpa qui alteriꝰ impulſu vel violentia venti
damnũ dedit . Non tm aũt qᷓ damnũ dedit b in
iuriam reogauit ſed etiã qui opem tulit tenæ
Item ſi ſine culpa ſiue impria vel negligẽtia
damnũ quis dederit vel miurtã ireoganuerit te
net'. Siquis etiã aliqd ex negligentia minus
fecit et ad hoc damnũ datum ſit tene tem ñ
excuſat' quis ꝓ ignoꝛantiã ſi ſcire potuit ex fa
cto ſuo ↄtingere iacturã vel mimuriam·puta cũ
vellem peutere me pcuſſi alium · impntat mi⸗
Hi qe diligentig debitã non adhibui. hec oĩa
ex de iniurijs· ſi in culpa.in tex. et glo ltem ſi
quis iumentũ alteriꝰ occiderit foueã ĩ quã ce
cidit faciendo qð moetuũñ eſt erit ſuũ ſzʒ eſtima
cõem dabit· ex de imurijs· c. ij·qe qui dat oc⸗
caſione damm tenet. ff. ad.l.coz· mhil inter
eſt. hoc aut eſt Em bn in glo. Item ſi fecerit ĩ
manieſto loco· ſed ſi in ꝓemuato vbi talia fie⸗
ri ſolent. nõ tenet'. ff. ad.l.acqui qui foueas·
cem ſ hos mens coenupeta é qe nõ cuſtodiui
eum bene occiderit tuũ· reddam bouẽ ꝓ bone
ſed meetus meus erit. e · ti . ſi bos. Bed er ſi in
agrũu vel vineã tuã ego vel aimalia me a dam
num dederimꝰ? eſtimatõz dabo et ſi leſerit · hoc
aut intell igit᷑ ſzjm Hoſt.ſi aĩimal meũ dtra na⸗
turã ſui generis damnũ dedit . puta bos coenu
peta eſt qui oſueuit domeſticꝰ eſſe tunc reddã
eſtimatõz vel aimal ꝓ noxa tradã e · c. ſi · ¶. ꝙ
ſi aimalia. In aimalibꝰ tn feris hoc nõ habet

liocũ qe tale alias dando liberaris ſed nihiloĩ

nus teneris ſi diligentiã debitã nõ adhibuiſti
ſecns ẽ ſi nibil de ↄtingentibꝰ omiſiſti vt ibið
dicit. q Quio de eo au damnikicat aliquã re
ligionẽe retralzendo ab in greſſu eius aliquã p
ſonam eidẽ vtile · ſjm ſco:ꝙ talis ſi traxit a
liquẽ de religione iam obligatũ ad religion?
obligatõe ꝓfeſſionis tenet agere ad reſſitutõ
nem vt ſcz ille redeat ad religione Sed ſi ali⸗
quẽ diſpoſitũ ad intrandũ retraxit ne intraret
quia intereſt inter habere et ꝗpe eſſe nõ tenec
ad tantã reſtõem religioni ad quãtam tenere
ſi fuiſſet m religione ſed ad aliquale. pnta ad
inductõzʒ alteriꝰ et equalenter ad ĩgreſſu illiꝰ
religionis Et hoc intelligendũ eſt ſi ipᷣm r̃tra
xit intentõne damnificãdi religione. Si autez

intentione ↄſulendi vtilitati ꝓpeie ſme fraude

nõ tenet' religiom ſed in peio cãu et m ſcðo

tenet ꝓſone quã retraxit ĩ pſuaſionibꝰ et alijſ
bonis ſpalibꝰ ad equmalenuã illis bonis a
quibꝰ eũ retrahendo dãnificauit · ¶ Quid de
eo qui vitupanit alique imuſte · H ꝙ ſiẽ dig⸗
tatem pſone eiꝰ m hoim opinione maculamt
pꝓ illatione dtumelie ſic reparet eã ꝑ exhibiti⸗
one reuerentie. hec tho. Vtꝝ hõ teneat' ea
reſtituere qᷓ muenit a fostuna· P? reꝝ qᷓdam
ſunt ↄuũes oĩm iure naturali vt volucres n do
meſtice et piſces maris lapilli et geme qᷓ mue
munt in litoee maris et ſiłia inſti. de reꝝ di⸗
uiſione ˖ Cet quidẽ et fere beſtie· Et talia mue
niens reſtituere nõ tenet'. vnde . e · . dicit qð
nulliꝰ eſt naturali rõne occupãtis eſſe ocedit
Quedã vero ſunt vniuerſitatis· et quedã ſunt
Be ſimgł oꝝ &t his duobꝰ mois res dictas ſi
qs ĩuemiat ĩ̃ſtituere tene· res coĩtatis Dũitati
et res ꝗꝓpeias alicuiꝰ ei cuiꝰ ſunt ſi ſcire poſſit
cuiꝰ ſunt· St ſi cuiꝰ ſint ſcire vel iĩnenire n poſ
ſit ei reſtituat cui de republica enra incũbit vt
