pro ſuo arbitrio·mmiũcta ſibi pnia cõpetenti:
ged etſi excõ catꝰ ꝓmoueat⸗ pmittit papa ꝙ
cũ eo ſi religionẽ intret diſpenſet᷑ y epᷣm au⸗
toeitate pape ñ ſua tam m ſuſceptis qm ĩ ſu⸗
ſcipiendis oedinibꝰ.Et ſic ſolus paꝑa diſpen
ſat. ex·e.c.j.in tex· et glo.alias ſi religionez
nõ intret cuᷣ eo vt miſtret in minoeibꝰ oedini⸗
bus diſpẽéſat ep̃s vt ibidẽ innui glo · a cõtra
rio ſenſu et.di.xxv.q̃l is.Sʒ et religionẽ ſi ij⸗
tret põt cum eo ſuꝰ abbas diſpeſare ſi viderit
expedire . e? · e. cum hoc·et hoc in caũ in quo
recipit qtuos oedines minoꝛes et vnũ ſacꝝ ſi
mul. Tamẽ vt dicit . ibidem ĩ glo. ſi excõmu⸗
nicatꝰ oedĩes ex certa ſcia recepiſſet abbas B;
nõ poſſet.vt dici ex de ſen.ex· cũ illoꝝ · Flij
intelligt ꝙ illud.c · cuz hoc intelligitur de
abbate epᷣo· aliqñ em̃ epᷣus eſt in vna eccleſia
abbas:et in alia ep̃s. vel foete eadẽ eccleſia
eſt ep̃alis et regularis ſicut habet᷑᷑ ex de iudi
cijs. cauſam. ſed tu intelligas ſicut pᷣmiſi. Si
vero duos ſacros ĩ ſeculo recepit ſimul nõ di
ſpenſat epᷣs cum eo.ſed ſi tranſit ad religionè
dũmõ laudabil cõuerſet põt cũ eo eps de li
cencia pape diſpẽeſare · ſ· vt ĩ ſuſceptis oꝛdĩbꝰ⸗
miſtret. ex ·. e. innotuit.hec hoſt.ĩ ſum. Nõ tñ
de illa licecia que ibi dat põt cu eo diſpenſa
re vt ad ſacerdociũ tranſeat.vt dicit in glo·
Dicit aũt hoſt.ex ·e.c.j. ꝓ cum furtine oedĩa⸗
to ſzʒ nõ excõicato eccleſie defacili nõ diſpen

ſat nin intrat religionẽ.· Quid de eo qui exiꝰ.

ſtens in excõicacõòne oꝛdinatꝰ fuit · talis
aut è ſecularis aut regularis· ſi ſecularis aut
ſcmuit ſe excõicatũ et tunc eſt deponeèdus ĩ ꝑ⸗
petuũ a ſuſceptis oꝛ-dinibus· Et m glo· a be
neficijs etiaz· Et addit roð: ꝙ hoc eſt veꝝ de
rigoꝛe iuris:etſi ↄtra eũ agat ĩ foꝛo indicij·
ut ñ fuit memoe fcti ꝓ quo excoĩcatõz ĩcid
aut factũ ſciuit. ſ̊ iuris ignarus neſciuit ſeʒp
ter hoc factũ fuiſſe excoĩcatũ. Et in his duo⸗
bus caſibꝰ ſi religione intret abbas cũ eo di
ſpenſare põt niſ factũ fuerit que et notabils

„.

aũt nõ mintrauerit ſolꝰ papa p̃t diſpenſare:
2 vero ſit regularis aut hoc fuit ſcienter et
cũc debz ab execucõe oedinis ſuſcepti et offi
cij manere ſuſpeſus et hoc ſm roð. de rigoee
juris · Kut ignoeanter quia ſczʒ · facti ĩmemoe
vel iuris ignarus et tunc monaſterij vtilitate
enſata poſt iniũctã et pactã penitentiã regu
arem abbas eius cũ eo poterit diſpeſare miſi
fuerit gue et notabile factũ · vel eciã ſi is qui
boc fecit adultus fuerit et diſcretꝰ vt viole⸗
ter cõtra obliuionẽ vel ignoeantiã p̃ᷣſumatur

hoc feciſl ke ſzm roð · hoc intelligit qñ agi

cõtra eũ in foꝛo iudicij. Si em ſecrete cõfitea
tur hoc in pnia cũ cuilibz de ſuo facto creda
tur in cõfeſſione abbas poterit diſpenlare . et
Poc ſi nõ ſit ſuſpicio ꝙ in cõfeſſione menciat
Et hec diſtinctõ habect e ð ſen. ex · cũ illoꝝ
in ſumis berñ· et hoſt ibidẽ abbas diſpeſare
põt cum ignoꝛantibꝰ ſiue mciderint excõica
tionẽ añ ingreſſum religionis ſiue poſt· quia
nec textꝰ diſtiguit. Innoc · vero magis ſentit
bidem cum hais qui dicũt hoc ti intelligi ð
his qui inciderũt añ ingreſſum · q ſtem nota
ſm ray · ꝙ illud dictũ eſt ð irregul aritatę ex⸗
coĩcati recipientis oedine vel miſtraris in e
cõ icatõe Zneelligt ecẽ de ſuſpẽ ſo oedinẽ reci
piente vel etiã in ſuo odine miſtrãte · et ho⸗ 11
ſit ſimpliciter ſuſpenſus ab execucõe oedmũ
Si aũt ſit ſpecialr᷑ ſuſpẽſus ab executõe alicu⸗
ius oꝛdinis. ex ſupioeibꝰ nõ cẽtrahit aliquas
irre gularitate miſtrando ĩ aliquo inferioeum
illo· Ite nota ꝙ illud qð pᷣdictũ eſt de irre⸗
gularitate celebeãtis vel miſtrantis in excõi
catõe vel ſuſpeſione· intelligit vt habetur ex
de cle. excõ:miapł ice niſi ꝓbabilis ignoeã⸗
tia eum excuſet·ſ ſi ſit ignoeancia eius craſſa
et ſupina vel erronea nullꝰ diſpenſat miſi pa⸗
pa. St ſm roð · hoc intelligit' de ignoeantia
ꝓbabili facti · vt ſiquis miſit ꝓ ſe ꝓcuratoes
ſuffi cienter mſtructã ad curiã· et quia ꝓeura
toe impeditꝰ non cõparut ad diem aſſignatũ
fuit tanqm cõtumax· excõicatꝰ tpᷣe tñ hoc ne⸗
ſciens celebeauit et tũc nõ eget diſpeſatione·
Secus eit de ignocãcia craſſa vt ſi citatus ad
diem pemptoꝛiã nec iret nec mitterz. et ſic ex
cõicatus celebeet. licet mhil ſeiens de ſente⸗
tia illa⸗St idem eſt qñũ quis ꝓbabił dubitãs
de excõicatõe ſua et maxime qñ è conſciuſ de
culpa ꝓpter quam iuſte potuit excõicari cele⸗
brat in excõicatõne diſcrimi ſe cõmittẽs· hec
roð. en aui de apoſtata a religione ſi re
cipiat bedinem. talis ein hodie eſt excõicatꝰ
pᷣo iure.li.vi.ne clerici vel monachi picula
talis apoſtata ad oedinẽ ꝓmoueri nõ põt
vt dicü. xvj. q.j. legi·et di.l.c. vlt.Et ſi ſac
oedinẽ recepit qᷓntùcunqʒ; ſuo abbati recõct⸗
liatus fuerit et pniam recepit in oꝛdine ſie re
cepto ſine diſpeſatione pape miſtrare ñ pote⸗
rit:vt habet' exr de apoltatis.c. vlt· Si aũt adò
religionẽ aliam tranſiſſi et ihi oꝛdine recepiſ
ſet ſine diſpẽſacõe in oꝛdine illo miſtrare poſ
ſet. ex de tpe oe·ex pte:quia oedinẽ in apoſta
ſia nõ recepiſſʒ · hec bern·ex de apo· c.· vltio ·
Etc idem puto hodie dicendu· ſiquis recepit i

— *
—

2

— — — —

apoſtaſa oedinẽ nõ ſacꝝ quia eſt excõicatus
vt ſupra dictũ eſt. Diſtinguit tñ berñn.ſup di⸗
ctuũ. c· ex ptede eo qui recepit oedinẽ i ſeòa
reliSione et redit ad pᷣmã.ꝙ ſcda religio aut
fuit arcioe:et ſic traſeũdo nõ peccauit. et ſic
poteſt miſtrare in oedine ſuſcepto de ↄmuni
ꝛure· Rut fuit laxioe. et tũc quia moetal' pec⸗
cauit miſtrare nõ debʒ ſme diſpeſatõne. Sed
inno·dicit ꝙ talis non eſt apoſtata qe ĩ nullo
vemt cõtra ea que ſunt de ſubſtãtia religiõis
Et ideo ſi recepit ibi oedinẽ ñ fit irregularis
Et etiã ipᷣe bern· dicit ibið ꝙ ñ apoſtatat niſi
qui ad ſeculũ redit. Ane eſt pena cõferetiſ
oꝛdines ↄtra foemã ſupradictã· e pena eiꝰ
eſt depolſicõ ſi ſcienter hoc fecit niſi foete qñ
in caſu ſibi cõceſſo diſpeſauit.di.lj.qui ĩ ali⸗
quo · et di .lxxxj·tantis.et di.lxxxij.c.vlt. Bi
vero negligenter·qꝛ non examĩauit vt debu⸗
it priuari debz poteſtate talem oedinẽe cõferẽ
di · di · xxxvj.qui eccleſiaſticis·et ex de tempe
oe.lr̃as.et.c.dilectus · hec rap · Bern. tamen
in glo ſuꝑ dictũ:c·dilectus·dicit ꝙ cõferes
ſimul plures oedines ſacros eſt ſuſpeſus a po
teſtate oꝛdinãdi donec cum eo ꝑ papã fuerit
diſpenſatũ · ¶¶ Fdhuc nota ſzam berñ: et ray ·
ꝙ electus in ep̃m. in ſabbato poſſet in pᷣſ bite
rũ oꝛdinari · et in dnica in ep̃m cõſecrari.imo
ſzm roð.cõtinuato ieiunio ſabbati.Die dñica
in mane poſſet pᷣſbiter oedinari et hoea tertia
cõſecrari in epᷣm. Bed hoc negat jnnoc·. quia
nec oedinẽ nec oſecratõeʒ dz accipe ſine miſſa
In die aüt dñco duas miſſas iniquũ eſt cele⸗
brare. Quid ſi nõ oedinatus al icuiꝰ oedĩs
vel etiam oedinatus oedinis quem non habet
officiuz admiſtret · nullus debet aliquod
officium exercere tanqᷓm oedinatus cum non
ſit. Vnde non debet dicere epiſtolam tanqᷓm
ſubdyaconus cum nõ ſit:et eode mõ de alijs
officijs · Nec etiã debet baptizare tanq; pᷣſ bi⸗
ter· alias ab eccleſia abiciat'. et nunqꝙ magit
oedinec· ſubandi miſi ꝓ papã cũ eo fuerit di⸗
ſpeſatum.ex de cle.ñ oedi.mi.c.j.et. ij · Et ſic
pun in eo in quo pᷣſumẽdo ðᷣliq̃t.ex de emu.
ec · c. vlt:dem videt᷑ ſi nõ ſit rite oedinatus
vtc qe nõ recepit manus impolſi itõez. ex ð cle.
nõ oꝛ· mi . c. ij · hec hoſt. Ray. tñ dicit ꝙ ille

nullũ hñs oedinẽe erercet alicuiꝰ oeꝛdis offi⸗

ciñ ·ſi fuerit cõtumax.ita.ſ.ꝙ ceſſare nõ velit
debet excõicari Ale vero qui habens aliquẽ
oedinẽ illius oedinis que ñ habet exercet of
ficiũ debzʒ deponi.ſ.qñn hoc facit malicioſe.
aliter nõ⸗aut ꝓpetuo ab oedine quẽ habʒz ſu⸗
ſpendi. niſi cum eo diſpenſetur. Et addit roð.
ꝙ; hoc mtelligi de eo qui ſe dicit hre oedinẽ
quẽ nõ habʒ ſicut fecit rex ozʒias. Qualicer
talis excuſat. c p̃dicta pena locu hʒ.qñ di
cit aliquiò tanq̃m in officio oſtitutꝰ.qð nõ⸗

dum rite recepit vt dictũ eſt. Secꝰ eſt ſi dicat

epłam tanqm elericꝰ nec tener manipuluʒ in
manu quia nullus eſt ibi ſubdpaconꝰ. ex de
vi ·et ho.cle.c. vt quiſqis p̃ſ biter. Secus eſt
etiã ſi baptzet ĩ neceſſitate flicut qui caſibul
baptigant nõ pᷣfumẽdo officiũ pᷣſbiteri exercẽ
de cõſe · di · iii· cõſtat· Secus eit etiã ſiquis di

C

Ty 117

cat in ſecreto euãgeliũ. Nam et moniab aliqũ

dicit ip̃m ſcʒ in matutino xxvij.q·j· dyaconiſ
ſam · Excuſat etiã ignoꝛãcia a tãto licet non a

toto· ex de cle· p ſal.peo.c· j. iſſa autez nec
publice nec puate celebrari debet niſi a p̃ᷣſbi
tero rite oedinato de cõſe.di.j.c.j.in fi.· pHec
hoſt. Si tñ etiã pñte ſubdyacono acolitꝰ ſine
ſolenitate intentõe bona ſine pᷣſumptõne ſuꝑ
bie epłam legeretparuz aut nihbil peccabit.
maxime vbi cõſuetudo talis haber᷑ et ius ig⸗
noꝛat vt dicit roð. de hac materia ponunt'
quedã· e de vi.et ho.cle.vt quiſquis ĩ glo.
c·que nõ ſeruant᷑. Hec credo ibi eſſe pi culum
et ideo ea hic pone ñ curo.Cũ pᷣmiſſis conue⸗
nit etiã jmoc · ſupꝑ idem.c.q Der quẽ et in qꝰ
cum eo diſpenſare poſſet · O. certe ſzm hoſt.
Sanf.et berñ.p ſolũ papã vt ad maioees oe⸗
dines aſcendatpoteit tñn ep̃s cũ tali diſpeſa⸗
re vt in oꝛdine ſuſcepto remaneat pᷣo tñ pmi
tus iux arbitriũ eius bienio vel trienio vel ſe
cundũ ꝙ ei placuerit ſuſpeſo· t ſic bñficium
poterit retinẽè · ſ. ſimplex qð curã aĩiaꝝ nõ ha⸗
bet vt dicit ray· vt tñ ſibi diſcreta pnia iniun
Satur ita ꝙ in ſeculo valeat ſecurus manere
licet ſit ei tuciꝰ ad ſalutezʒ rAigione intrare.
e de cle · ñ oe · mi . c. ij. hec hoſt. Quidã tame
dicũt ꝙ etiã ep̃s põt diſpẽſare vt talis poſſit
ad ſupioees oedines aſcendere cũ hoc nõ ꝓ⸗
hibeat' ſibi expᷣſſe· cui opi.cõſentit berñ.ex ð
cle · non oꝛdi · miex lr̃is. Quid de clericis
minoꝝ oedinũ qui in officio ſubdpaconi mĩ
ſtrãt · ĩ nouis miſſis cã ſolenitatis. REñdʒ roò ·
ꝙ nõ credit ri goeẽ ſupeadictũ ad eos extedi.
peccãt tñ talia faciendo.licet hoc ſine mali⸗
cia faciant · ſʒ teneas tu de hoc illud qð dixit
ho.S. Quid ſiquis faciat cauſa ioci, lu
dus noxius eſt in culpa:e de hoĩ.cõtinebat
Nõ tñ credo ꝙ debeat iſtã penã pati niſi ſole
nitate ſeruet licet alias debeat penitere.xv·
q:j· illud in fi. quia volũtas et ꝗpoſitũ diſtin
SZuũt maleficia. er de ſen. ex.cuù volũtate · H
hoſt · ¶ Vñ nota ꝙ nõ oedimati ſjm cho.om̃ia
officia minoꝝ oedinũ licite facere poſſunt·.
licet nõ habeant ad hoc officiũ. ſicut etiã in
domo ñ vſecrata dici põt miſſa.licʒ eccia cõ⸗
ſecretᷣ ad hoc vt miſſa dicat' in a.
quit de qᷓ̃rto.ſ. de mõ cõferedi oꝛdĩes
de quo habet ĩ oedinarijs ep̃oꝝ et ĩ de⸗

Ereto di · xxiij· p̃ſbiter cũ reliqs · c. vſqʒ aò ca.

pſalmiſta· Dicemus aũt de iſto ad inſtructõʒ
aliqualem oedinãdoꝝ vt recurretes ad ea qꝗ
lic dicuut reddantur magis ꝓuidi reſpectu

. agendoꝝ ĩ receptõe oedinuũ. Dicendũ eſt aut

pmo de eo qᷓntũ ad ea que ſũt a ſin guloeũ
oedinum ab infimo gdatim aſcededo vſqz ad
ſummũ. Ictendũ igit ꝙ cũ quis hoſtiariꝰ o⸗
dinatur.ſicut in oedinario habet᷑. epᷣs ad ſu⸗
Seſtionẽ archidyaconi tradit ei claues eccle
ſie de altari dicens · ſie age · q̃ſi redditurꝰ ðd
rõeʒ · ꝓ rebus q his clauibus includunt'. .li
qui vero ĩ płi:ſic agite q̃ſi reddituri.c. dein⸗
de archidyaconꝰ tradit ei hoſtin eccleſie Cu
vero quis oꝛdinat lectoe ab epo tradit᷑ ei li⸗
ber duinaꝝ lectionuʒ dicente ſic. Fccipe et

eſto vᷣbi dei relatoꝛ habiturus partẽ ſi fidelꝰ

et vtilicer impleueris officiũ tnũ cum eis qui

verbũ dei admiſtrauerũt ab inicio· Fliqui ve
ro hñt ĩ płi accipite ꝛc · Cu aũt quis exoeciſta
oꝛdinat. accipit libeũ exoꝛciſmoꝛ de manu

ep̃i dicentis ſibi· accipe et cõmẽda memoeie
et habe ptãtẽ imponedi manꝰ ſup energumi⸗

nos ſiue baptizatos ſiue cathecumĩos·vel in
oei ſzm aliquos libeos accipite zc· Cũ vo aco
itus oꝛdinat᷑ accipit ab epᷣo vel archidyaco
no candelabeũ cum cereo dicẽte ſibi ep̃ᷣo· ac
cipe ceroferariũ ſiue candelabeuʒ cũ cereo et
ſcias te ad accendendũ lumĩaria mancipari
Fccipit ecẽ veceolũ vacuũ ab ep̃ᷣo vł archidy
acono dicete ſibi epᷣo· accipe vrceolũ ad effũ
dendũ vinũ et aquã ĩ euchariſtiã ſanguĩs xpᷣi
vł ĩ płi ſim aliquos. Fccipite· ꝛc. Cũ at ſubdi
aconꝰ oꝛdina' accipit de manu ep̃i patenã et
calicẽ vacuũ:de manu vero archidyaconi vr
ceolũ cũ aqua manipulũ et manutergiũ· ep̃o
eum monẽéte et mſtruete vñ dicit ei vide etiã
miſteriũ tibi tradit . Et ideo ſi vſq; nũc fniſti
tardus ad eccleſiã ãmõ debes eſſe aſſiduuſ ecẽ
vel in płi ſi ſint ꝓłes videte· ecẽ · Deinde epᷣns
tradit ei mampulum dicens:accipe funonẽ ſi
gnũ euãgeliʒadi vbũ dei in noĩe dñi ihn xp̃i.
8 Sed nudꝗd dz ſibi manus imponi · et videt

ſic:qe ex ſacramẽetis nõ iterãdis· paſtoꝛa⸗

lis.dicit ꝙ ſi ĩ ſubdyaconatu manus nõ im⸗
ponat' nõ eſt iterandũ oedis ſacramentũ ſed
quod fuit omiſſũ eſt caute ſupplendũ· Sed cõ
trariũ dicit' di.xxiij· ſubdyaconus·: ꝙ ſubdy⸗
aconus nõ recipit manus impoſicõez · Rñdet

berñ.in.c.palſtozalis.ꝙ ibi dicimanꝰ impo⸗

ſicõ quedã bñdictio.Et illud:c.ſubdyaconꝰ
loquit de manus impoſitõe cõſecratoꝛia que
nõ fit ſub dpacono. Cum vero dyaconꝰ ordĩa
tur ſolꝰ ep̃s qͥ eũ bñdicit manꝰ ſuꝑ caput eiꝰ
imponitdeinde bñdictionibus ab epᷣo dictis
ipᷣe ep̃s ſtolã ei ĩpomi dicẽs·accipe ſtolã can
didam de manun dñi ab oĩibꝰ vicioꝝn ſoꝛdibꝰ

purificatꝰ ĩ cõſpectu dĩne maieſtatis vt oibꝰ

vita cõuerſacõis tue pᷣbeat exemplũ plebſq;
dicata xp̃ᷣi noĩie poſſit imitãdo te imitatõeʒ ac
quirere iuſtã poſtea leua eiꝰ circũdata dat ei
epᷣs euãgeliũ dicens· ¶Ecipe ptãtem legendi
euãgeliu in eccleſia dei · tam ꝓ viuis qm peo
moetuis ĩ noĩe dñi amẽ· Qñ aut quis p̃ᷣſbiter
oedinatur oꝛdinanoꝰ moæee dyaconi indutus
epiſcopo pᷣſentat.et ipᷣo incl mato epiſcopuſ
et om̃s p̃ᷣſ biteri qui aſſunt ſuꝑ caput eius ma⸗
nus imponũt . ſ. can gendo· deide dicit oẽonẽ
ſup eum tenens manꝰ eleuatas ſiue ſuſpenſal
ſicut qñ dicunv᷑ oꝛoes in miſſa· ſimil' et om̃es
alij p̃ᷣſbiteri ſ nõ tangendo· deide dicit aliaſ
oꝛones.poſtea ep̃s flectit oꝛariũ·id ẽ ſtolam
ſup humerũ eius dextrum dicens · Rccipe iu⸗
Zum dni Ingum em̃ eius ſuaue eſt · Deinde ve
ſtit eũ caſula. dicens ſtola innocentie induat
te in Ncipe veſte ſacerdotalẽ ꝓꝑ quam cari
taꝶ intelligitur. potẽs eſt eniz dñs augere ca

iein opus pfectũ · deinde diciũ veni crea⸗
e lpus zc. deinde ab epᷣo dicit᷑ benedictio ·

ꝗrõpleta ip̃e epᷣs oleo cathecummnoꝛ manꝰ

eius a pollice dextro vſqz ad indicẽ ſiniſtruʒ

ec a pollice ſiniſtro vſq; ad indicẽ dextruz in

cruce et total ꝑ palmas manuum punsit· di
cens cõſecrar e et ſancti ficare di gneris doni
ne manus iſtas p iſtã vnctõnez et nram bndi
ctionẽ vt quecũqʒ cõſecrauerit cõſecrentur et
quecũq; bndixerint bñdicanc et ſanctificen
in noĩie dñi iu xp̃i amẽ·hoc facto accipit pa
cenã cũ oblatis et calicẽ cũ vino dicens · Fc⸗
cipe ptãtez offerre ſacrnficiũ dñi miſſamq; ce
lebrare. tam ꝓ viuis ꝙ ꝓ dekfunctis· in noĩe
dñi nri Hu xpi ame Deinde dici bñdictio ab
epiſcopo·poſtea oſculat' eos ep̃ᷣs dicenspax
dñi ſit ſemꝑ vobiſcũ:et cõmendat ſe ozonibꝰ
eoꝝ Debent aũt fieri ſacerdotes iſti· ſ. abha⸗
ces: archip̃ſbiteri · ppoſiti · decani hñtes vnri
ciũ cum cura aĩaꝝ · tales em̃ moniti ſi nõ fue⸗
rint cõgruo tpe facti p̃ſbiteri ꝓde debẽt ho⸗
noees. ex de eta· et q̃li.c.j:et de ele · cu ĩ cun⸗
ctis niſi obſtent conones · vt de ĩ :c· ĩ cunctis
Nam ſm glo· ibidẽ cum quis eſt impotes ad
oedines. aut hoc eſt p̃ᷣter culpã eius et tũc nõ
dz pdere honoeẽ p̃ter abbates vel platos re⸗
gulares qui ex cauſis monitis remouent' ex ·.
de ſymo.p tuas· Rut ex culpa eiꝰ. et tůc ꝑde
debz. quia mali merito debet egeſtate pubu⸗
ca laboꝛare. ff. depoſiti· bona fid es ·Zz ecõ
tra ex eta-cuã . vbi inſtituit abbas ꝗqᷓdã ĩ mi
noeibꝰ cõſtitutꝰ ita ꝙ nõ aſcedat ad oedines
maioz es quia foæte irregularis erat · IO
factũ eſt diſpẽſatiue vt dicit᷑ ibidem in gloſa
De foema vero conſecrãdi ep̃m et ſupra nidʒiᷣ
ad nos· de ipᷣa tñ habet'.dixxiij · eps·et di·
lxxv.c.j·et er̃ de ſacmẽtis nõ ite.cum veniſſet
icit aut hoſt. in eodẽ· ti · ꝙ de ſubſtancia cõ
ſecratõis ep̃i eſt liber qui ſuꝑ caput ponit᷑ cõ
ſecrãdi.xxxij: diep̃s · Ijm ganf- SRtiã numeruſ
cõſecranciũ de quo dictum eſt ſapra ·
Squit' de qnto.ſ.de mõ cõferendi qᷓntuʒ
ad ea que ſãt cõia oĩm oꝛdinũ vb pluriũ.

Et circa hoc querunt pła· ſcʒ quiò ſit facien

dum ſiqua omittanc de fozma in canonibus
ſtatuta- P de hoc ſũt varie opi G inter alias
eligo tucioꝛẽ ſzm ray·.l.ꝙ intelligas oĩa ittla
eſſe de ſubſtãtia ð quibꝰ nõ eſt expᷣſſum ĩ iure
ꝙ nõ ſint de ſubſtãcia. Inuenic tñ in inre qᷣd
fieri debet · vñ ſi quid taliũ ſit omiſſũ põt oꝛdi
nacio iterari-ſ-ex toto qᷓſi nihil ſit actũ · NGS
em̃ intelligitur iteratũ qð neſci factũ et hoc
ibidẽ dicit jnnoc· di· lxviij· p̃ᷣſbiteri.et ð oſe ·
di · j· ſolenitates · i aũt ſit omiſſũ aliqᷣd eonz
de quibus eſt exp̃ſſum ꝙ nõ ſunt de ſubſtãtia
nõ debet oꝛdinatio iterari · ſed qð omiſſum eſlt
debz caute ſuppleri ſtatuto tꝑe ad oꝛdĩes cõ⸗
ferẽdos-ex̃ de ſacramentis werãadzie. vel non
p̃lbiter · ĩ tex · et in glo · c·j. et de ſacramẽtis ũñ
zte · c · j. in decreinceg · qe hoc nõ dicitur ho⸗
die ĩdeciſa. Eſt aũt exp̃ſſũ in iure quedã ñ eſſe
de ſubſtancia oꝛdinis. I.tempꝰ.ex de tpe oe·
ſane· Itẽ etatẽ·di.lxxvij:ſubdyaconꝰ ĩ veteri
Itẽ vnctõeʒz · de ſaẽmento vnctõis·c· j· in pnꝰ
tẽ ꝙ oꝛdinandꝰ ĩ pᷣlbiten vel dyaconũ reci
piat ĩpoſitõez manꝰ ep̃i nõ tantũ manu ſuper
caput ſuſpẽſa ſʒ tactu coꝛpali · Item ꝙ ab epᷣo

d⸗
ſſet
1c
cõ

u

⸗

Prio recipiat oꝛdiĩnes. Ec ꝙ leruatis debitis
inſtitutis et nõ ſimul recipiat· ex de ſacrame⸗
tis nõ iterã · ci j· et vlt· et er de tpe oe. ꝙ traſ⸗
latõeʒ · et · e· lras· et· ix .q:ii ·lugdunẽſis · tem
ꝙ; a latino nõ a greco latinus nõ oedinet. ex
de tpe oꝛ · cũ Gm· et· c. ꝙ tranflationem · hec
rap· Ec in oĩbus pᷣdictis cõueniũᷣt cũ eo· gãf·
et hoſt.niſi ꝙ impoſitõezꝭ manus ſimp dicut
nõ eſſe de ſubſtãcia. Opi· vero boñ· et pe· fuit
ꝙ impolſicio manus eſt de ſubſtancia oedinis
dyaconi vt videbit in ſe.tiꝰ Bunt autẽe alia
ſm rap· de quibus neſcit vti ſint de ſubſtan

tia vel nõ vt miſſa et ieiuniũ oedinatis et oꝛdi

nati et hmõi que oĩa eſſe intelliguntur de ſub

ſtanaa niſi cõtrariu expᷣſſum innematur vt di

ctum eſt 5. Sed m hu. neutrũ duoꝝ pdi⸗
ctoꝝ eſt de ſubſtãcia.hoſt. vero cõſentit ꝙ ie
iumm nõ eſt de ſubſtancia et ſub dubio reliq̃t
de miſſa. Jed de hac materia dictũ eſt pleniꝰ
ſuprae.tiꝰ. ar.j.f. Vtꝝ aũt in oedinatione
ſit neceſſaria manꝰ impoſicio cũ tactu coepa⸗
li. de hoc ſut opi·dicuùt em̃ quidã ꝙ nõ.ſ ſuf
ficit ſola manus extenſio· ar· ff.ð acq· poſſeſ.
I. ꝓ mõ. Flij dicũt ꝙ neceſſarius eſt ibi tactꝰ
coæpalis ex de Scramen nõ iteran.· c. vlt.
huins opi. eſt ganf.et hoſt· ¶ Quid ſi ſit ma⸗
nus impoſitio omiſſa ceteris rite pactis:nun⸗
quid eſt oedinatus· Gñdet hoſt · et berñ ꝙ ſic
tame execntõez nõ habz donec manus impo⸗
ſicio ſit ſuppleta.tñ eſt caute ſuppleda · ſ.tpe
ſtatuto ad hmuſmõi oꝛdines ↄferendos.ver⸗
bigra. ꝓximo qñ epᷣs alios oꝛdinabit erit de⸗
fFectũ paciens ſimul cũ alijs ſoleẽniter paratꝰ
et quaſi miſtrans epo· ſtabit nec erit intentio
epi. nec ipiꝰ vt oꝛdines iam dictos ſup eum
teret· Jed qn ad locũ veniet vbi manꝰ iĩponi
hebuiſſet tũc manũ ſibi imponet q̃nto cauciꝰ
poſſet ne erroe circũſtantibꝰ innoteſcat· Et p̃e
vltimo ĩter alios eiuſdẽ oꝛdinis imponẽè ſibi
vt magis celet'.poteſt etiã ep̃s ſibi dicere qñ
manũ imponet ſibi poeta mibi libia vł᷑ aliqᷣd
aliud vt alij credant ꝙ; Pter boc mpoſuerit
ſibi mand. Vel etiã epᷣus paucis et bonis vo⸗
catis in ſua capella poterit oedines celebra⸗
re et impoſitõeʒ manus ſupple. Et idẽ in ſimi
libus fiat di.xij· ſolicitudo· Sic intelligi põt
id er de ſacramentis nõ ite. paſtoealis et· c.
õſ biter.hec hoſt.im ſũma.tiꝰ de etate in glo.
ſup.c·p̃ſbiter.Innoc.vero ibidem dicit ꝓ qñ
manus impoſicio ſupplet.om̃s oꝛoes dican
qne debẽt dici qñ manus imponitur · qe adhe
rent impoſicõi manus et fit in eis mencio de
ipa Item ſi ps alicuius oꝛoms ſit omiſſa a ca
pite eſt inchoaanda.Wñt tñ in oꝛedin bus eſſe
muite ozones que nõ ſunt de ſubſtãcia. Vnde
ſi alias oꝛdo ſit zegeenme celebꝛatus nõ ꝗpter
hoc iterabit tẽ ſi tin vna manus ſit inuncta
vnctio alterius manus eſt ſuppleèda. Et vbi ĩ
oꝛone dicit manus in płi dicat᷑ in ſin gulari
etſi facta eſſet in aliquo vnctõ ſme oꝛone vel
ecõuerſo debz vtraqʒ repeti:quia nõ ſũt actꝰ
diuerſi cum ĩ ozoibus de vnctõne mẽcio fiat
hec mnocë. ¶ Vtrũ tactns inſtrumẽti ab eo qᷓ
oꝛdimat᷑ ſit de nccitate ſacr̃i :· dicũt aliq̃ ꝙ

nõ qa em̃ poteſtas oedinis accipit᷑ a mĩſtro ñ
a materia.ideo poerectio materie magis e de
eſſe ſacrameti ꝙᷓ tactus· verba tñ foeme viden
tur oſtedere ꝙ tactus materie eſt de eſſe ſacra
menti.quia ibi dicit' accipite hoc vł illud . HB
tho. Quid ſi vnus ep̃s manꝰ imponat et al
ter ep̃s vel pᷣſbiter ſimplex bñdictõʒ mfudat
H& nõ valet qð agit· xxiij: di. quoeudam. ſac̃
menta em̃ eccleſiaſtica ſut veritatis et diuidi
n pꝓnt de ↄſe:.di.ij.quia paſſas· et.xxiiij:q.j·
loquit. Sz his obſtare videt' quoðò in dicto.
c·quoeũdam.dicit gradũ ſacerdocij vel leui
tici oedinis quẽ puerſe adepti ſunt amittant.
Zed verba illa.ſ adepti ſunt ect amittant non

iug G/; factũ reſpiciũt · vt qᷓtenus adepti ſut ðᷣ

facto attenus amittãt de facto. Vñ opoetʒ ꝙ
vnus pficiat oedinatõez totã· Nam ſi vnꝰ fa⸗
ciat ꝓtem vnã et alius ptem aliam nihil agi
ſicut ſi vnus baptizando ĩmergat et alter ver
ba dicat · vel ſi vnus dicat ptem illoꝝ verbo
rum.ego te baptiſo·æc· alius aliam nihil agi
tur. Nõ ſic m his q̃ p̃cedũt vel ſequunt cano
nem qne pñt diuidi:et p płᷣ es expleri.vij. q.
j· hec ganf. Idem erßo debet dicere verba et
miſtrare elemẽèta:niſi vbi ius cõtrariũ oedina
uit· vt in acolitatu vbi ep̃us diciꝑ verba et ar
chid yaconus exhibet elementuz oedinando
candelabeum cum cereo.Dirzuinz-acolitus.
eeunon autẽ jnnoc· er de ſacrametis non
ite · pſbiter.ſi qð eſt omiſſum nõ põt ſuppleri
p eũ qui oedinauit · pꝓ al in ſuppleri poterit· Et
li ep̃s in oedinãdo ex infirmitate deficiat per
eum poſtea vel ꝑ aliũ inchoabr vbi ipᷣe dimi
ſit.niñ ſint aliq̃ ſibimuicẽ coherecia vt vnctõ
vł oꝛo· hec jnnoc · Et duemt cũ eo hoſt.ibide
¶Quid ſi duo ep̃i ſimul oedinent ita ꝙ ſimul
oĩa verba ꝓferãt · puto eundẽ oeding ſumk
cõferri ab vtroqʒ; et ſimil dico baptiſmũ con
ferri cum duo ſimul iĩmergunt et ſimul verba
ꝓferũt. Et ſiłr eandẽ ſnĩam vel a pł ibuſ ferri
cum ſimui plures indices vel arbitri ſimł ꝓ⸗

nüciant. ar. di.viii.vel idẽ ſi vnus· et.c.idem

ſi plures· hec ganf. Que eſt foema et eſt
materia ſacramẽeti oꝛdinis · boc patzʒ ex iã
dictis · et infra patebit· ex dicendis de imp̃ſſi
one carciens⸗kai vnoquoq; oedĩe ẽ ꝓ ma⸗
teri a tradicio inſtri · ꝓ fozma vero exp̃ſſio ver
boꝝꝛ Vñ nota ꝙ quia hoc ſact̃m pncipalit
conſiſtit in ptãte tradita et ptãs ꝓ vſũ innote
ſcit· quia potetie noti ficant ꝑ actus ideo in
fosma oedinis expmit vſus oedinis et hoc ꝓ
modũ impatm̃ vt det' intelligi ꝙ ille q panc
ptãtem habet.in vſu illius ptãtis exercere ſe
debet alias de negligetia merito rephenſibi⸗
lis eſſet refertᷣ em impium ad exterioꝛs actũ.
Inſup nota ſcòm hoſt: ꝙ cca oedines obſer
an qᷓ̃dam ſubſtãcialia·quoꝝ ſi fuerit aliqð
omiſſu totũ eſt iterandũ·quedã ſolennia.quo
rũ ſi qᷓ omittat' nihil iterat ſʒ caute ſupple
qð incaute fuerat omiſſũ et quouſqʒ; ho fuerit
ſuppletũ execucõ denegat'.ar.di.lij.ſolicitu
do · quedã vo dubia.ſ. vti ſint ð ſubſtãtia dł
de ſolẽnitate. et ſic qð tucius ẽ eligi qe ſtera
qᷓ̃dã honeſta ſiue leuia ꝓpter quoꝝ omiſſione

nibil putamꝰ necio eſſe ſupplẽdũ et minꝰ ite
rãdũ ſʒ ſi B ſuppleda ð ↄgruo dicaꝰ ñ erramꝰ
Equit de ſexto ſcz ĩ qꝰ hʒ caracter vniul
cuiuſqʒ oedinis impmi. Vbi notandũ ꝙ;
Pregka gnali tenendũ eſt ꝙ ĩ ſuſceptõe illiꝰ
exteriois ſigni caracter ĩ quolibet oꝛdĩe ĩpei
mit .jn quo ſigꝰ pᷣncipał ptãs qm oedo iſte re
ſpieit expᷣſſius ſigmificat· Id iſtã vero ĩpeeſſi
oneẽ cõcurrũt al:cuiꝰ inſtr̃i tradicõ et vbi ex⸗
pᷣſſio quo vbo determiet expᷣſſiꝰ inſtri ſigfica
cõ. &t qe peincipab ptãs qua reſpicit oedo ho
ſtiari..ſigficat expᷣſſiꝰ in datõne clauiũ eccie
qᷓm ĩ aliqꝰ alio qð fit cca eũ · Et ptãs lcõeis ꝓ
Hhoc ꝙ ab epᷣo tradit ſibi liber dinaꝝ lectio⸗
nũ · Et ptãs exoꝛciſte ꝓ ̊ ꝙ de manun eß̃i acci⸗
pit libꝛ exoeci ſmoꝝ · Et ptãs ſubdyaconi ꝓp
h ꝙ accipit de manu ep̃i patenã et calicẽ va⸗
cuũ.Idᷣo ĩ pᷣdcis cũ vboꝝ foemis ðtermiatis
caracteres dictoꝝ oꝛdinũ impmũut. ꝙ ãt ppᷣ
dicta pncipales ptãtes pᷣdictoꝝ oedinũ exp̃ᷣi
ſius ſignificent' qᷓm ꝑ alia pz diligẽter ↄoſide
rãti de actibuſ et officijs ipoꝝ oꝛdinũ .· HB oĩa
rich;. De acolitatu vo ſunt opiones due ſcm
duas opiones ð eiꝰ actu pncipali. Scoðm em
dicetes ꝙ actꝰ eiꝰ pncipalioe ẽ poetare cere⸗
os ſignifica expᷣſſius ptãs acoliti ꝑ hoc ꝙ cã
delabeũ accipit cqũ cereo. et iõ tũc m eos ca
racter impeimt t huius opi: ſũt boñ.rich; ·
et pe.Scõzʒ vo alios q̃ dicũt ꝙ pncipalioꝛ eiꝰ
actus ẽ mĩſtrare de vrceolo· expᷣſſus ſigficaꝰ
ptãs eiꝰ ꝑ q ꝙ accipit vrceolũ · et idðᷣo tuc im⸗
primit' ſcòm eos caracter. Et ho dz ſp intelli
gi de vtute vboꝝ ab epᷣo ꝓlatoꝝx et G̊ eſt po
ſicio tho. Sʒ obici qe ꝑ actũ archidyaconi
caracter ĩpmit vt dicẽ mgr̃ ſe.li.iin·di:xxinj.
et habet iĩ deere. di · xxinj · acolitꝰ.hi cũ edðo⸗
cti fugrit ab ep̃o q̃liter in ſuo officõ debeant
age ab archidpacono accipiũt cãdelabꝝ cũ
cereo et vrceolũ vacuũ· gꝰ ĩ tłi tradit õe impᷣ⸗
mit' caracter · H.& ꝙ ĩ traditõne inſtrumeti ab
oꝛdinatoee fit caracteris impᷣſſio. ſ̊ ĩ traditõ
ne que fit ab archiòyacono fit ptãtis collate
expᷣſſio: Vł põt dici ꝙ ĩ minoeibꝰ oꝛdĩbꝰ hoc
ſingbare · I. ꝙ poſtꝙ; epᷣs docuit oedĩandos
qual in officio ſuo debeãt agẽ inſtrnmetum
accipint ab archidyacono de ep̃i mandato et
volũtate· jn cuiꝰ acceptõe impmit caracter.
qe inſtrumeti tradicõ pncipaliuſ ẽ ab ep̃o qᷓm
ab archidyacono· B ric h̊.VYel pᷣt dici ꝙ archi⸗
dyaconus e q pnceps mſterij. jdeo oĩa qᷓ ꝓti
nent ad miſteriũ ipᷣe tradit ſicut cereuũ qꝰ* aco
litus ſeruit dyacono añ euãgeliũ ipᷣm ferẽdo
ESt vrceũ ꝗ“ ſeruit ſubdyacono. Et ſihr dat ſub
dyacono ea quibꝰ ſupioꝛibꝰ oꝛdĩbus ſeruit.
Sz tñ in illis peicipał actus ſubdyaconi non
cõſiſtit · ſz ĩ hoc ꝙ oꝑatur cca materiã ſacri. Et
ideo caractere accipit in hoc ꝙ dat ei calix
ab ep̃o.& acolitꝰ accipit caracterẽ ex verbiſ
epi ĩ ho ꝙ accipit p̃dicta ab archidyacono. B
cho. In oedĩe aũt ſubdyaconatꝰ dicũt aliqui
imprimi caracterẽ ꝓ manuũ ep̃i impoſitione.
Moti ex duobꝰ. Primo ex Gq̊ ꝙ apłi oedĩabãt
tuc dyacões ꝓ manuũ ĩpoſitõez · Vñ mgr. iiij.
ſen. lj· di · xxiinj c:vij:̊ inq̃t oedo ab apłis eſt

celebratꝰ. qñ vt legit act· ij · ſepts viros ple⸗
nos ſpuſancto· ad h officiu elggerũt et oẽoe
pmiſſa manus eis impoſaerut-SFe do dh manꝰ?
eſt o:ganũ oeganoꝝ ĩ quo reſidet pncipal iuſ
opandi ptãs et in hox oedine dfert᷑ excelles
ptãs ſub ſacerdocio· St hec ẽ opi· boñ. et pe·
Fln vero dicut ĩpeimit caracter dyaco⸗
no i traoitõe libri- ptãs em dyacom e media
inter ptãtem ſaubdyacom et p̃ſbiteri · Zabdy⸗
aconus em̃ habz ptãtem tãgendi vas miſterij
p̃ſbiter cõſecnãdi copꝰ xpᷣi et ſanguine·dya

conus aũt etſi nõ habeat ptãtem tangedi co⸗

pus xpᷣi-habʒz tñ ptãtem poetãdi coeæpus ĩ pa
tena et diſpeſandi ſanguine in calice · Et ĩ h
eſt eius peicipalis ptas que quidẽe nõ poteſt
expeimi pꝑ traditõez vaſoꝝ tantũ nec materie
niñ diceret ſi traderzʒ ſibi vaſa cũ coepe et ſa⸗
guine · cũ pᷣſbitero· qui ſuꝑioꝛ eſt nõ tradatur
coꝛpus et ſanguis· ſ̊ vinu et hoſtia: t 15 po⸗
teſtas dyaconi ñ pᷣt exprimi qᷓntũ ad ſuũ pnci
pale actũ . ſ̊ exprimit qntũ ad eius actũ ſecũ
dariũ m traditõne libri euãgelioꝝ · et in hac
Ptãte intelligit alia⸗Be ideo ſibi caracter im
primit᷑ cũ ei ab epo liber euangelion da et
hec ẽ poſicio tho et rich;. d illd vero qð pei⸗
mi dicuc de apꝑłis rñdent ſeòi. ꝙ ſicut ĩ ꝑmiti
na eccleſia apłi ſpun'ſſancti inſprratõe ↄfirma⸗
bant ꝓ manuũ impoſitõ& tñ modo tradit ſa
crametũ ↄfirmatois p criſmatis ĩ frõte vncti
one ſic etiã eade inſpiratõe oꝛdinabãt tuc dy
acones ꝓ manuũ impoſitionẽ cũ oẽoe · Nec ſe
quit᷑ ex hꝰ ꝙ mõ ꝓ impoſitõzʒ manuũ epi fiat
collacio tał ptãtis · hec ric h̊ · Id ſzm illi di⸗
cunt ꝙ manꝰ e oeganũ oeganoꝝ · Rñdot alij
ꝙ epᷣs ñ tm̃ manũ impo nit illi que oedinat in
dyaconũ·ſ̊ etiã illi que oedinat ĩ pſbiterũ . p
illuò aũt q; e cõe duobꝰ oedibꝰ n videt im⸗
prim caracter ĩ altero iſtoꝝ oedmũ:.B ric̊.
In oedine aũt ſacerdotali dicũt aliqᷓ caracte⸗
rem impmi cũ ep̃s imponit manꝰ illi qͥ oedĩa
tur dices . ccipe. ſ. 8. zc qe dicunt tũc xpᷣm
dediſſe ptãtez ſacerdocij diſcipuł qñ pꝰ reſur
rectõeʒ ſuã dixit:accipite · ſ.ſ.quoꝝ re· pe ec
et hec opi · eſt boñ · et pe · Flis vero vide tüc

ei impmi cũ accipit ab epᷣo calicẽ cũ vino et

patenã cũ hoſtia. pnci pał em̃ actus pᷣſbiteri
e euchariſtiã oſecrare.ſcõariꝰ e fidel es ad ſu
mendã illã digne ligãdo et ſoluedo diſpone
lLicʒ ãt magis expmat᷑ ptãs pᷣſbiteri quo ad ſe
cũudariũ actũ ꝑ manꝰ ep̃i ĩpoſitõez cũ ꝓlatõe
verboꝝʒ · Fccipite ꝛcẽ̃ tñ quo ad pncipalẽ actũ
magis expmit ꝑ hoc ꝙ ei caliy cũ vino et pa
cena cũ hoſtia dat'. Vn dicit mgr ſen. li . niij ·
ꝙ ideo hec ſibi dant ꝑ hmõi ſciat ſe ptãtẽ ac
cepiſſe deo placabiles hoſtias offeredi. Et HG
eſt opinio rich.et tho. Id rõez vo quã primi
pro ſe allegãt · rñoent ſcdi ꝙ licet vxpᷣs poſt re
ſurr ectõez ſuã dederit diſcipł᷑ is ſuis oedinem
ſeu religione ptãtis ſacerdotalis qᷓntuz ad ſe
cundariũ actũ.tñ in cena qñ poſt ↄſecracõeʒ
ſm coepis dixit diſcipulis ſuis hꝰ facite ĩ me⸗
am cõmemoeatõnez. dedit eis ptãtem quo ad

actũ eiꝰ pncipale.¶ Idhuc nota ꝙ alia q̃ in

vedinatõe fiũt · ſez bñdictio. manꝰ impoſicio

iti
d;

ne
be
tu⸗
a

e

criſmatis vel olei vnctio. et veſtium tra diuo
masis pertinet ad ſolennitate ꝙ; ad eſſentiazʒ
ſacramenti. Nã ep̃ᷣus in oedmatõne pᷣſbitero⸗
rũ nõ tin tradit eis poteſtate ↄſecrãdi coepꝰ
xpᷣi: ſed etiã oedinãdos pᷣparat ad eius ſuſce⸗
ptione eos de officio ſuo inſtruendo et circa
eos aliqd opando ot ſint ydonei accipe po⸗
teſtatẽ NHec aũt pᷣparatio ↄſiſtit in quatuoe p
dictis · p bndictione em oedinandus diumis
obſequijs mancipat et denotio excitat. per
manꝰ aũt impoſitõem qᷓ eſt oegann oeganoꝛz
in quibꝰ pncipatins reſidet opandi poteſtas
maioe gratia et poteſtas danda ſignſicat' qᷓ
ſint ydonei ad dignã ſiu officij executionez.
Solis aute pᷣſbiteris et dacombꝰ fit manus
impoſitio q eis Opetit ſacramtoꝝ diſpeſatio
licet vni ſicut pncipali. alteri ſicut miſtro ad
quã digne exequenda; requirit' maioe gratie
pꝓfectio· Oyaconibꝰ vo ſolus ep̃ᷣs:· pᷣſbiteris
vero ep̃s et pᷣſbiteni aſſiſtetes manꝰ imponũt
ad ſignificandũ maioes excellentiã gre et po
teſtatis. St ad ſignificandũ cõionem et ocoe⸗

diã eccłie.St notandũ ꝙ licet ſint multi aſſñi⸗

ſtetes ſufficit tame ꝙ tres manus imponãt et
almd eſt ex abuũdantunec tamen illò e de ne⸗

celſſitate ſacmenti· ſm bon. Scðm vero hoſti ·

ſufficint duo.ar.ex de temp.oeð. ſi archiepᷣs

et.c.ſe.et di.lxvj:poero ne.In vnctõe ad aliꝛ

qð ſacramentũ tractãdũ oedinari ſignificat.
Vnde illoꝝ manꝰ tantũ vngunt' qᷓ in pſbite
ros oꝛdinan eo ꝙ coepus xpi ꝗpeijs manibꝰ
tangãt. Sic etiã vngit᷑ calix ᷓ Otinet ſangui⸗
ne. et patena qᷓ dtinet coepus· Dontifici vero
fit vnctio in capite in quo ſignifica gre abũ
dantia quã pᷣlati debet habere in excellentia
Et hinc e ꝙ manꝰ pᷣſbiteri vngunt᷑ oleo ſan
cto.ſ caput pontificis criſmate vt ſigmfice
q in eo debet eſſe excellentia vite in ↄſpectu
dei quãtũ ad oſciam:et in ↄſpectu hoim quã
t ad famã · hec boñn.In veſtiũ traditõe ſigni
ficat ydoneitas ad actũ oedinis exequenduz
habuerũt aut oetũ ſupdicta ſcʒ henedictio et
manꝰ impoſitio a priarchis. geñ.xxvij. et vl.

Vnctio ex fi gura· lemiti· vi ij· vbi vnctus eſt
ſummꝰ? ſacerdos. veſtes vero ex veſtibus ve

teris teſtamenti⸗

e ſcrutinio oedinandi ti: v.
ſte

examin atõe oꝛdinãdoꝛ · Et circa hoc
gquerunt plura ſczʒ quid ſit ſcrutiniuʒ.
Mο nichil alind eſt niſi examinatio facta per
lũ ad que ſpectat. Nam ſi fiat p aliũ nõ va⸗
let ſcerutinu.· ex de offi.dele. licet foete fiat
nõ ad pᷣindicandũu ſed ad inſtruenð et appeo⸗
bet ꝑ ſuperios· er de appel.ↄſtitutus.Et in⸗
tendimꝰ? h̊ de ſcrutinio q debet fieri anteꝙ;
qs oedinet. Et illò eſt duplex. vnuz eſt adð fit
ante oꝛdinatoez feria quarta ꝓxima ante ſab⸗
batũ in quo oedines celebeant. Fliud eſt qð

lit in ipa oedinatõe ſcʒ ante altare quãdo epi

ſcopꝰ dicit ſeis illos eſſe dignos dixxiiij·qn
et ex· e.c. vmco- er quos debʒz fieri ſcruti
mum. PE Parchidpaconũ iure omuni ar- di.

„

a ↄſiderano eſt de ſcructinio ſeu

xxiij. pſalmiſta.Et ĩdeo ſi indignus pᷣſentet·
qui examinauit et pᷣſentauit tenet.lnij.di. ſi
ſeruus.et er de pᷣben. cũ ſerui. . inde eſt · De⸗
dinatoe etiã tenec.ex de eta:et quali. accepi
mus. Vel qꝛ tenet' inquirere de facto archi⸗
dyaconi.ſicut exercitatoe nauis de facto ſui
magiſtri ·ff. ð̊ extra.ac.l.j. . magiſtx · et ar ·
ex de offi.archidyaconi:ea que VYel qe impu
tat' ſibi ſi exammatõne archibyacom cõten⸗
tus fuit qꝛ iten examinare debuit ſizm ganf.
Et ſic pluries idem clericus ſcʒ pems parchi
dyaconũ poſtea iten p epiſcopuʒ poteſt exa⸗
mmari· ex de p̃ben. cum ſm apłm et. 1j. q. ij.
mennã· et hoc nõ tantũ de alijs ſed etam de
eiſdem. Negligentia em pᷣoeis examin atoms
impedire nõ debz quo minꝰ querat' an dignꝰ
ſit · et ad hoc ſuperioe tenet.er de elec· nibl
eſt · hoc notat ex de eta:accepimꝰ in glo.c.
Der h etiã ꝙ è examinatꝰ a pᷣdictiſ nõ piudi
ca pape vbł alij ſupioei quo minꝰ examiet euũ
qᷓ petit ab eo bñficiũ qe ad hoc tenec ex offi⸗
cio· ex ð elec. cũ nobis olim.. penb. ec ob⸗
ſtat qð dicit de delicto vniꝰ nõ eſt ſepe qren
du · ex de okfi · lega Licet · qe illud eſt veꝛ in
modũ accuſatõis ſiue nõ penitentiã. In moð
aũt exceptõnis ſepiꝰ queri ꝓotaſt. ex de teſti
bus teſtm.canon tame innuit vt hoſ. dicit ꝙ
nõ niſi æꝙmotis et examinatoeibꝰ debeat im⸗
