at eqᷓ arbitret᷑. et nõ niſi ĩ illis caſibꝰ ĩ qii
bus eciã layci pñt ab epis abſolui. vt habi⸗

tum eſt 5 hec hoſt. Cuis abſoluet religio⸗

ſos ꝗ nõ hũt p̃latũ pᷣſbiteꝝ· XÆM dyoceſanus
et B ſine religioſi illi ſint hoĩes ſine młieres
et ide intellige ſi latꝰ ſit pᷣ biter tñ excõica
tus · vł ſi ſit mostuꝰ vel aliter q̃licercũq; de⸗
fecerit ar· ex.e.de monialibꝰ.et.c. canonica
Flius em abſoluere eos ñ poſſv5 maxime ſi re⸗
ctoe eoꝝ laycꝰ eſ.miſi ꝑ pape puilegiũ ſpe⸗
ciale ar· ex· ̊ iurepatꝰ. nobis fuit· J. j. H ho.
in ſum. et in.c.monachi.et jnno.ibide. Non
em̃ ocederet᷑ ita defacili alicui ptãs abſolue
di niſi eſtßz pᷣſbiter vl ſalte cłicꝰ ar · ĩ.c. cano
nica· ibi qui p̃ᷣſbiter eẽ dz.qe laycis.ſ.qᷓmniſ
religioſis ñ omitteret G; officiũ ſicut nec of⸗
ficiu pᷣdicãdi.ex de here.cũ excõicato.G ĩ.c.
canonica in glo. Qð aut dictũ eſt de abbate
ſcʒ ꝙ monachos ſuos abſolue põt. intelligen
dum eſt eciã de poee aut de p̃ᷣlato deſgnato-

alio nie dũmõ ſit pᷣſbiter. nã G̊ bñficiu extẽ⸗

dit ad om̃s monaæhos eciã regł ares canoni

cos· vt er · e. mõachi. et ad hoſpitalarios hie
roſolimtanos qᷓ ꝓꝑ ſun poꝛe qui. ſ.pᷣſbiter eſſe

dz abſolui pñᷣt. ex. e.canonica.et idẽ cereden
dum elt de teplarijs dumõ poee habeant oſi⸗
mils. ſ.p̃ſbiteru. IJd oms em clauſtrales excẽ
dit ſo bnñficiũ cũ eadẽe rõ ſubſit ĩ oĩbꝰ.hᷣ no.

ex· e.cũ illoꝝ in glo. t oueniunt cũ pdictis

innoc. et hoſt.et ibide dicit hoſt.ſup.c.cano

nica·. ꝙ; ſupioe p̃latus hoſpitalioꝛx ſp e lapcꝰ
vñ pᷣoο0 ſub eo ↄſtitutꝰ ñ hůet ptãtez abſolue⸗
di niſ G ſtatutũ eſſet. vt ĩ· c. canonica oſpi
talarij go debet abſolui a poæe. ſ. heroſolimm⸗
cano. nõ em̃ dicit' ibi p poees ſj p poæs. et io
qui deliquũt ĩ locis remotis ab eo pñt abſol⸗
ui . B hoſti. vñ ide credendũ eſt. ſez ꝙ poſſint
abſoluere ĩ caſu ſimili de Sardianis frin mio⸗

rũ:et de poerbꝰ ouentualibꝰ pᷣdicatoꝝ et oĩ

bus poeibꝰ ouentual ibꝰ cuiuſcunq; oedĩs qᷓ
ſupꝑ ſe maioee nõ hnt in eode ↄuentn. ſecꝰ es
credit roò· de poeibꝰ triũ vel q̃tuo⸗ regulari
um ꝗ ꝙ volũtate ſupioeis ſin p̃ficiun et amo
uent. Quid ſi teplariꝰ vel monachꝰ vni9 dy
oceſʒ pcuciat templariũ vꝰ mõachu alterius
dyoc· vel eciã clericũ. qͥs epᷣas ab luse tales
PX ep̃i laꝝ dyoceſiũ debet cõicare ad ipe⸗
trandã hmõi abſolucõez. vł alter deleget al
ceri vices ſuas. ar.ex. e.cũ illoꝛ.·et jnnoc. i.
c.de moĩalibꝰ. ſzm tñ modũ dicit hoſt.es ma.
Sis Ogruun . O Huqd regłares pñt a platig ſu
is abſolui nõ tm a canone late ſnie de imecti
one manuũ ſ̊ eciã ab alijs canoni bꝰ late ſen

tencie ĩ qbus papa retiet ſibi abſolucõez hE

credo ꝙ ñ lz em illa deeretał faciat mencõez
Snaliter de ilł ꝗᷓ ĩo actu ſniam excõicacõis
incurrũt· ĩ rñſione tñ ñ fit mecio niſi de illis
q inciderũt in canoné de iniectõe. hec rod.
Quis ſi hmõi regł ares ſine eiuſo clauſtri
ſine ñ eiuſoẽ q ſeinuicẽ penuciũt ſũt ſcolares.
MÆ credo gandeé debst Puilegio ſcolariuʒ
qntũ ad hmõi abſolucõʒ obtinoòã ab epo lo⸗
ci· eciã ſi ĩ ſcolares clericos inieceri nt manꝰs.

duz cñ inde ſcadalũ ñ ſit oꝛtu. Bᷓ ro&. 0 Ven

excõicacꝰ de ſecło fugies ad religione recipi
poſſit añ ꝙᷓ abſoluati. E ꝙ n. qe nõ eſt eõieã

DdDuz ei · xj.q: iij. c exconcato. B hoſt. ſm ray.

vero talis ñ ʒ recipi. qe nõ eſt coõicandũ ei.
Inno· aute in. c.cũ illoꝝm. dicit ꝙ recepeõ ex⸗

cõicati tenet. ſ meliꝰ facit q ſcit et ñ recipit.
Anrrn platus religioms quam vult intrare
P

ſſit eũ abſolue. ẽ rap.dicit ꝙ non niſ ita
aſtrictus eſſet ꝙ ad ſeculũ redire non poſſet.
Flij vero dicunc ꝙ põt en abſolue ſʒ ſub hac
oicõe ſi remãſerit bi:ałs recedete eo. redi⸗
ret excõicacõ eade. Scom vero hoſt. tał Pla⸗

tus tale abſoluere põt ſiue iniecerit manꝰ in

religioſu ſiue clericũ:pure et ſine aliq̃ doioõ
ne. licet dici poſſit odicio inſit ipo iure.ſ.
hmõi ſi pſeuerauerit m religione. et haꝰ ven

eſt. ſ. põt abſolus niſi exceſſas ſie grauis et
enoems. vt colligit ſatis · ex.e. cũ illonz ꝗ.
ꝓſi clauſtralis:et ſe.jnno.vero ꝛbidẽ dicie p

platus exnñtem i ꝓbacõe nõ põt abſolue. ſeò

hoſt. in glo. ibide repeobat B ex mete pſius

decretal · Quid ſi taliter abſolutꝰ ad ſecu⸗
lum redeat· ſzm hoſt. infra annũ eſt ean

de ſniaz reducedꝰ. nã ꝓpter fauoeè religicõis

—

et ſic ꝓpter tempale impedimentũ abſolutus
fuit vt mõ apparzʒ· Licz ab inicio ꝓpetuũ quo
ad h de quo qrit ho eſſe poſſ · vt pz ex de vo
co ſcripture · debz ergo iniugi ei vt ꝓ abſolu⸗
cione ſua ad ſedẽ apłicã accedat. põt em di⸗
cere p̃latus religionis qui eũ abſoluit h̊ ĩ me
tum.cariſſime tu vis omibꝰ mõis exire ñ poſ
ſuz te ꝓPhibere exqꝰ es ĩfra annũ·ſ̊ qe veniſti

ligatꝰ ſnĩia excõicacõis · ecce in ipam te redu

co: et ſic potes ire quo volueris·ↄſulo tñ tibi
ꝙ faciaſ te abſolui.In hoc tñ caſu et ſimilibꝰ
vibet ꝙ is qui ĩ eãdem ſniam reducere dz eũ
poſſz ei aſſignare terminũ vel. xl. dieꝝ vb abs
ad arbitriu dices ſic· niſi infra tale tꝑs te re⸗
pᷣſentes pape vel eiꝰ legato vel ſalte iter ar⸗

ripueris· iter tuũ poſtea ↄtinuãdo in eandez

ſniam te reduco:a qᷓ ſentecia nullatenuſ pote
rit appellari ar:ex ð appel · J. ſi aut· et· c. ad
hoc.hec hoſ· t ſm ro· abſolues a tali iura
mentũ recipe dz ꝙſi ad ſeculuʒ; redienit pape

vb eius legato ſe pntabit mandatu eius rece-⸗

Pturꝰ. 3 Quid ſi talis poſtqꝙᷓ; reductꝰ eſt ĩ eã
dem ſniam iten vult intrare religionem n
1

vb aliã · nunqͥ põt et dz abſolui ꝑ pᷣlatũ rel

gionis · videt ꝙ; ñn ar · ex · de pᷣſump · mandata

et de ꝓcur̃.c.j.tale em incõſtanciã ndex me
rito recuſabit. ff. de ꝓcur. Sʒ ↄtra · ff.de mio
ribus· ait pᷣto?· ¶. reſtitutꝰ. ꝓmis Ocoꝛdã
cijs puto ſtandũ ne tali fiãt leges ludibrio ·
C.de bonis qᷓ liber.cu ñ ſolũ· vbi aute pu
erilis etas· hec hoſt. . hec nota ꝙ ĩ oĩbꝰ
caſibꝰ ſupᷣdictis ĩ quibꝰ religioſus ꝓ p̃latum
ſuũ abſolui põt.ſue dpoceſanũ de miectõne

manuũ ſiue illa iniectõ fuent añ ingreſſaz o⸗

dims ſine pꝰ intelligi dz H eſſe ve n ile ex
ceſſus fuerit difficilis et enoenis· tũc em ab
ſolui ñ põt citra ſede apłicã· vtſi ad mutilaxi

onèe mebei cuiuſcũq; vel effuſionè ſanguinis

ꝓceſſerit aut ĩ eᷣm vel abbate vel aliu platũ
ſun vt ſupplet hoſt:·manus violetas iniecerit
cũ exceſſas tales et ſimiles nequeãt ſine ſcã⸗

dalo pᷣteriri ·ex e· cum illoꝝ ·.· j· v · nos tam

alias exceſſas difficilis et enoemis rel inqui
tur arbitrio iudicis. cũ tñ exceſſus eſt notoei

us. p̃latus nõ pᷣt eũ abſolue ꝗꝓpter ſcãdalũ vt

dicit' ibidẽ in glo. Quid ſi valde paꝝ leſit
ſan gumẽè tñ effudit· qe de leui qñaʒ ſangui
effundit. nuquid ide erit acſi enoemiter leſe
rit Bndet bern:ibide ꝙ ſatis creberet omittẽ
dũ arbitrio iudicis· ſ. epi et abbacis· lʒ lr̃a de
cretał ſimpir loquat.· &ffuſio em abudanciã
ſignificat· xvj·q:j·reuęrtimĩi.cui ↄſentit hoſ.
in ſu.et ĩ glo.ſuꝑ·c.cũ illoꝝ · ex ne cleri · vel

mo.ſniam. Scm eciã roð·ſiqs dũ pcutit cle⸗

ricũ ĩ nares eius effudat ſanguinẽ aut cũ vn
gue aliqᷓntulũ excoꝛiet cute ita ꝙ aliqntulũ

ſanguis exeat nõ erit exceſſus enozmis. ſ tuc

qñ vulnus ęe illatũ qð requirit medicuʒ cirur

Sie vel emplaſtroꝝ et hmõi Qum pᷣdictis cõ
nenit eciã Innoc in. c. cum illox·
Eaqui vide de. vj artiꝰ. ſ.qs põòt abſoluẽ
a ſnia iudicis.et cca hoc ꝗqrut pła.pmo

qs pᷣt ab ſolue a ſnĩa tali. HE ille qui tulit eã
vł ſupꝛioe eiꝰ ñ aliꝰ excepto articło moetis n

de mãdato excõicatoeis vł ſupioeis eiꝰ.ſ. ex
cõicatoeis. nã regulariter qꝗᷓ p̃t ligare põt et
ſolue di ·xxj·inferioe. G tñ fallit ĩ quibuſdam
caſibus vt videt' infra.vñ ille qligat abſol⸗
uẽe dz · xxiij · q:j.ſi petrus. Et eſt Gᷓ̊ moiſtincte
veꝝ qñ ſnia lata eſt ĩ aliquè ſpealiter noĩatuũ
ſi aut in gne auẽte canonis vel hois vel ſta⸗
tuti · tũc ſi ꝓferes velit alijs abſolucõez ſub⸗
trahere dz dice abſolucõnez aũt taliũ nobis
ſpecial reſeruamꝰ.ar· ex ·e· nup.hec hoſt Si
aũt excõicatus ad ſuꝑioæè illis.ſ. excõicato⸗
ris epi vadat ꝓ abſolucõe lzz ſi ab eo abſolua
tur ſit abſolutꝰ.ſupioꝛ tñ rmitte dʒ ad excõi⸗
catoze abſolueduz· miſi ſit aliꝗᷓ cã legitimaap
ter quã ñ ſit remittedòꝰ.ex ð of.dełb.prudẽciã
ꝙ. vlt.G̊ ric;. Succeſſoe aũt abſolue põt ex⸗
cõicatũ a pᷣdeceſſoze · Si eẽ pſbiter firmariꝰ
alicuiꝰ eccie excõicauit alique ꝓ furto vel ſi
mili · alius p̃ſbiter firmariꝰ loco eius inſtitu
tus poterit illu excõicatũ ſatil face volentez
abſolue niſi ſibi retinuerit abſolucõeʒ pſona
eccie.G̊ roð. Quiſi papa mandet alicui ꝙ
excõicet aliquẽ. nũquiò tale abſolue poterit
& ſic ar. di · xxj. inferioæ. et.Ff. de re.auris
nemo Ham excõicacio et abſolucio pari iure
cenſen. de pe · diq . vbu · qð ven eſt qñ papa
mãdat alicii ꝙ excõicz cõmittedo cãe cogni
cõez · tuc em ſi ille ꝓpter otumaciã alique ex⸗
cõicet. eũ abſolue poterit. n en cã cõmiſſa eſt
infra certũ tꝑs decideda. et ille termiꝰ e ela
pſus · Doero ſi papa iaʒ dif᷑ finuit negociũn et
mãdet alicui excõicare rebelle vel notoemm
pctõꝛeʒz tał ñ põt abſolue. ſʒ tm̃ excõicare ſiẽ

ei omittit. qe niſi iuriſoicõ purũ miſterium
cm̃ delegat. ex de offi · dele · qm HB hoſt. et ihi

dem bn.et ex· de maio· ecũ m ferio⸗ 0 Quid ſi
ſnia excõicacõis lata fuerit ab oedĩiari o vel
delegato et a papa ↄfirmata:nũqd ille ꝗq eaz
tulit ab ea abſolue poterit. RBñdet gof.ti .· de
ofir · vti · c. vlt · ꝙ ſic ar.ex de oſti:ex frequen
tibus o.vo·e·ti.cca fi ·dicit.ꝙ ſic ſnĩazʒ la
tam a papa nullꝰ ſine mãdato ſpeali pᷣt retra
here ſic nec ab eo ex certa ſcia ofirmata n de
ſpeali mãdato ſuo· vt in.c.ex frequetibꝰ ĩ fi·
et B n liqoo oſtet ofirmacõez illã eſſe ꝑ ſubre
peõez obtentã · ey de ofir · c· i. Ide dicit roð·
Secꝰ e ſi ſimpl' cõfirmanit ſñ cãe cognicõne
qe tunc pn excõi eans abſoluet vt idem dicit
4* eps relaxare poſſit ſniam latam a ſuo
archiopacono: decano. vł plebano. ſeu alio
iuri ſdicõz hnñte ſub eo· ſme ↄſcia illiꝰ q̃ tulit

et ſine ↄgrua ſatiſfactõe · ñ dz H facè · qͥn⸗

imo ſi ſubditꝰ ep̃o ↄqra' en ad excõicatoꝛem

abſolnendũu dz remittẽ · vt e · de of. oꝛ · cu ab

ecciaꝝ · et · c. ad repmendã · n piculũ eſſ ĩ mo
ra · ex · e·ſacꝰ.et tũc recepto ꝓmo iuram̃to ſm
fcemã eccłie vt ðᷣe ibide ĩ tex ·et glo.ſi tñ fe⸗

cerit tenet relaxacio ſiue abſolucõ ſua.ar.xj·

q:j·ð̊ ꝓpſona. q e iudex oꝛdĩariꝰ tã clericoꝛ
qm laycoꝝ ſue dyoc · et ide dicit ho·gobł · et
jinnod ·ſuꝑ · e· ab excõicatoꝝ et rap · Scðm tñ
roð.ſecꝰ e de p̃ᷣſbitero prochiali q̃ ñn hʒ ↄten
cioſazʒ iuriſdicõzʒ et qͥ ñ ↄſueuit excõicare miũ
ꝓ dãnis quoꝝ ignoeant' autoees: vñ m eu

t

=

= S=

W

ep̃s vel ille qui ſup hoc gerit vicẽ eiꝰ ip̃o ir.

reqſito facta pus ſatiſ factõne ſi dmode fieri
põt vel ꝓmiſſa cũ fieri põt talr᷑ excõicatũ ab⸗
ſoluere põt. Vtꝝ metropolitanus abſoluè
poſſit a ſentẽcijs ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ vbł offi
cialiũ eoꝝ · & ꝙ ñn niſi ca excõicacõis ad eũ
p appellacõʒ vł ſalte qrela ſimplice ſit ðlata
ex·.e.pꝓ tuas.et de of.oe·ad repmendã. et eſt

rõ qᷓ̃re aliud e de metropolitano.q ñ e oꝛdĩa

rius ſubditoꝝ ſuffraganei niſi ĩ caſibꝰ exp̃ᷣſ⸗
ſis a iure · vñ ñ poſʒ eos excõicare:q̃re nec pᷣt

eoꝝ ſnias relaxare ip̃is omiſſis.niſi cõſuetu⸗

do otraria ſuꝑ h eſz· ex· e·rõana ĩ tex · et glo.
qð ſi fecerit nõ tenet rel axacõ cũ nõ ſit iudex

eoꝝ li · vj· e · venerabilibꝰ. J. excoicatoſ ãt v⸗
Vtn archieps abſolue poſſie
illos qᷓ inciderũt canones ĩ ꝓuinciali ocilio

neuter vero.

factos · Endet hoſt. ex . de pben. graue · ꝙ ſta⸗
tutũ aut e foematũ ĩ pſona ↄcilij· aut ĩ pſona
archiepi.ſi ĩ pſona ↄcilij.vt ſi dicat' nos oci
li vł nos archiepᷣs ð cõſenſu ſuffraganeoꝝ
nroꝝ ſtatuimꝰ. tuc ſine oſenſu illoꝝ nõ põt
a bſoluere nec relaxare niſi epi h̊ ſibi cõceſſe⸗
rint.vł n heat h; ex puilegio vłↄſuetndie ar:

ey.de temp. oe. ſi archieps· et· c. ſe· S aut in

ſona archiepi vt ſi dicat'. nos arep̃s de oñ

lio frjm nrox· ſic arep̃s ꝑ ſe põt abſoluere·qe
oſiliũ ñ impoꝛtat necitate·

c metropo⸗
litanꝰ qᷓrela ad eu delata ſupꝑ ſnia excõicacio

nis a ſuffraganeo lata:habeat neceſſe remit⸗

tere excoicatũ ad ſuffraganeũ abſoluendum
. quidã diſtinguũt ꝙſi cã excõicacõis de⸗
erat ad archiepm ꝓ appel lacõeʒ · tuc ſi vult
põt remittere.ſ̊ nõ cogit ex · e · pꝑ tuas · ſi aũt
p qrelã tunc hꝑʒ neceſſe remitte· ex · de of · oꝛ·
ad repmendã. ex: e.ſacro:. caueat· niſi picu
lũ ſit in moea.vt ðe ibidez· et ſi inferioe nolit

eũ abſoluere· archiep̃s abſoluat eũ:ac deide

cãm audiat.vt in.c·. ꝓ tuas in tex · ec glo· Et
põt hec eſſe rõ·qe foꝛciꝰ eximi ſubiectꝰ a iu⸗
riſdicõe ſuffraganei ꝓ appellacõzʒ ꝙ; p qrelazʒ
Nam qꝙᷓcito appellat quo ad illã cãm in q̃ ap
pellat eſt exemptꝰ a ſua iuriſdicõe· ex de ap·
directe ˖ et· c. paſtoꝛalis· nõ ſic eſt de illo qui
ↄquerit'.qe quouſqʒ lite fuerit ↄteſtatuſ ñ ðe
agere ſʒ velle age·Ff.re.ra· ha·ampliꝰ.et.l.
qui em timore· huic tñ ſnie ſic obicit. Nõne
et is qi nõ appellat verbo ſ·j vadit ad quere
lam ꝗꝓponendã itinere accepto videt' ip̃o fa⸗
cto appellare.ſic ex·de appel.dilecti:ſʒ illð
locũ hʒʒ qᷓntũ ad appellacõʒ er indiciũ factã

et añ oedinacionez cauſe:poſtmodũ em̃ nccia

eſſet appellacio vocis· Gof. tñ ſcripſit ꝙ ſiue

p appellacõeʒz ſiue ꝑ querelã trãſ ferat' cã ad

metropolitanũ⸗ pᷣt defe re ſuffraganeo ſuo
ſi voluerit. alioqn ñ tene . et ſic ſzm ipᷣm iura
q̃ vident' Gᷓ innuere de honeſtate intelligen⸗

et bn.ex.e.ꝓ tuas.et li.vj.e.ſolzʒ.et ð appel

romana MCuid ſi abſoluo aliq3 ab excõicaci

one a qᷓ ñ poſſuz eũ abſolue qd faciã ſi poſtea
aduertã · ſi poſſaʒ debeo eũ certificare de

erroee meo et oſule ꝙ impetret abſolucõz ab

eo qui ptãtem hʒ abſoluedi et debeo me hꝛe

da ſut ñ de necitate⸗ B de hoſt. Oe h̊ eciã bo.

Joy, en,

ad illũ quaſi nõ abſoluiſſẽ eũ · H̊ roð. q Quid
de excõicacõibꝰ q̃ fiũt ꝓ furtis et rebꝰ pdi⸗
tis · nuũquiò fres minoees et pᷣdicatozes et ge
nerales penitenciarij epoꝝ abſolue pñt tal
excõicatos ſine lInia pᷣſbiteroꝝ qui eos excõi
cauer̃t. ſi taliũ abſolucio ↄmiſſa ſit eis ex
pfſe·eos ab hmõi excõicacoibꝰ poſſat abſol⸗
uere · tñ nec ip̃ᷣi nec ep̃i nec pᷣſbiter qui ſniam
culit ſine certa rõne ↄtra volũtatez dãnũ paſ
ſi ad cuiꝰ imſtanciã ſnĩa lata fint debet tali
excõicatos ĩ pᷣiudiciũ alterius abſolue.hmõi
em̃ exc õicacio et abſolucio hʒ aliqd ptinens
ad foeũ ↄtencioſũ.exquo eſt lata ad inſtãciã
paſſ dãnũ.ſine certa rõe dixi · q ſi is qui dã⸗
num mtulit nullo mõ eſt ĩ ſoluedo et patꝰ ſa
tiſ facere qᷓmcito poterit.epᷣs vel pᷣſbiter qui
eũ excõicauit abſolue põt ip̃m. eo ĩuito q dã⸗
num paſſus eſt.̊ reo. Qui ſi talis qͥ vere
penitz de ↄmiſſo et nullo mõ eſt in ſoluedo ñ
audet ofiteri in publico ſedò in occulto petit
abſolui.et a denũciacõne excõicacõis ceſſari
et paſſus damnũ petit publice ſniam inouari
quid faciet pᷣſ biter qii ſcit hãc veritate. S
dz ipᷣm abſolue ar.xiiij·q:vj.ſi res:et inſtan⸗
ciã dãnificati ꝓut põt peudeter repelle. hec
roð · Quid ſi ep̃ᷣs vł ſacerdos dat mihi Iniaʒ
abſo luèdi de oĩbꝰ excõicacõibus q̃s tulit in
ſua dyoc· vł prochia ĩ gnali.nũquid potero
abſoluere excõicatũ ab eo cuiꝰ abſolucione;
nõ ↄomiſiſſʒ mihi ĩ ſpeciali:qe exc õcicatus erat
ꝓpter damnũ illatũu eidẽ epᷣo vł ſacerdoti H
ſi intellexit ep̃s vel ſacerdos dare mihi Ilniaʒ
de oĩbꝰ. et de hoc ↄſtat credo ꝙ talẽ poſſum
abſolue ĩ dubio eciam.qe qᷓ oĩa dixit n hil ex
cepit p̃ſlumã ipᷣm dixiſſe de oĩbꝰ. tñn ſi poſſ( ſa⸗
tiſ face òð dãno n deberẽ eũ abſolue nin ſatiſ⸗
fact õe pᷣmiſſa ꝓ ſe vel ꝓꝑ intermediã pſonã. ſi
ꝓbabiliter en ſuſpectu hẽem ꝙ poſt abſoluci
onè nõ ſatiſ faceret· hHec rod. .⸗
quit videre de. vij· artiꝰ. ſ. de qbuſdaz

resgulis ꝗq dant' de ptãte ligacõis et ab⸗

ſolucõis·. he aũt ſũt tres · pma e ꝙ regłariter
qui põt ligare põt abſolue.di.xxj. inferioe. Bᷓ
tñ fallit ĩ pluribꝰ enlb pmo ĩ delegato
oni pape ꝗᷓ pꝰ diffinitiuã ſniam ab eo latam
põt n parente ſnie excõicare.ſʒ elapſo ãno ñ
põt ipᷣm abſoluere·e de offi dele. quereti.
Scòo fallit ĩ excõicato qᷓ qmdiu excõicatꝰ
eſt nec aliũ excõicare põt:nec illũ que excõi
cauerat abſoluere q veꝝ e de maioeil excoi
cacõis ſnia ligato·xxiiij·q.jaudiuimꝰ.Secꝰ
eſt de mĩioei excõicacõe.ex.e. duobꝰ.de e &̊
ſuſpeſo a iuriſdicõe:) Tercio fallit i meedi⸗
ario quẽ oedinariꝰ põt excõicare ſ̊ pꝰ denũ⸗
ciacoeʒ n põt ipᷣm abſoluè. ex· etua. Scdz ãt
hoſt:eu a ſnia ſua abſolue poſſʒ eciã pꝰ denũ
ciacõezʒ:nõ tñ a ſnia canonis ſicut dictũ eſt
artiꝰ.ſcõᷣo vbi ponit pmꝰ cãꝰ de incediario.
Quarto fallit i clericis exhibetibꝰ heticis
ecciaſtica ſacmenta et eos ſepelietibꝰ. quos
oedĩarius ſuo põt pᷣuare officõ.ſ reſlituè nõ
põt abſq; indulto ſedis apł ice ſpeali. ex. de
here· excõicamꝰ.j· . ſane clerici. q Quinto
fallit in ſuſpeſiſ ꝓꝑ ociliũ a bilerſs erenta

pro eo ꝙ indignis ſciẽter poſt ſcdᷣasz admoni
cõeʒz nõ coerectis ↄtulerũt eeciaſtica bñficia
hãc em ſniam nuliꝰ excepto ſũmo pontifice.
vb vno ex ꝗqtuoæ priarchilſ pncipalibꝰ poterit
relaxare. ex de õ fallit ĩ des
dato q̊ etſi degdet ab oediarijs ipᷣm tñ reſti⸗
tuere n pñt · ſ̊ papa põt h̊ tm·ex de cleri .· nõ
reſi · ex tue · eptimo fallit ĩ excõicato ma⸗
ioei vel mioeĩi excõicacõe m caſu.ã etſi ſine
p̃ſbitero ꝑfecte potuit ligari · ñ tñ abſolui pᷣt
niſi a p̃ſbitero vt pz ĩ his q notant' g ar.j. q.
vti clericus. Wctauo fallit Gm hoſt. in pᷣſ
bitero bñdicete nupcias ſcdᷣas qui ab ep̃o dz
ſuſpedi ab officio et bñficio.nec põt reſtitui
niſi ꝑ papã.ex.de ſcðis nupcijs.c.. Mono
fallit ĩ legato qui pᷣt excõicare ſʒ poſt egreſ⸗
ſum de termĩo legacõis ſue nõ põt abſoluere
vt hictũ eſt S̊. SBecda regula eſt ꝙ qͥ põt ab⸗
ſoluere põt ligare.di.xxj · inferioe.fallit tñ ĩ
ep̃ᷣo accuſato quẽ metropolitanꝰ cũ ſuffraga
neis ſuis pᷣt abſolue:ſʒ n ↄdenare. iij. q. viij·
q;uis ſm hoſt.jo.tñ dicẽ̃ ibidẽ ꝙ ñ pñt abſol
uere nec ↄdenare. O/ Scðdðo fallit ĩ ſenatoꝛe ł
clariſſimo que accuſatũ pᷣſeſ põt abſoluè ñ tñ
denare. C. vbi ſena. vel clariſ· l. quoci · ꝗ.
B ſolu Tercio fallit in viſitatoee monacho
rũ qui põt abbate accuſatũ de negligecia et
remiſſione et crimie abſoluẽ ſjz ñ põt eũ cõde
nare. h dʒ denũciare ep̃a qᷓ ꝓpter negligẽeciaʒ
dabit ſibi coadiutoꝛẽ et ꝓpter crimẽ eũ depo
net. ex. ð ſta· mo.c. vlt.ĩ tex· et glo. Tercia
regula eſt ꝙ inferioꝛ nõ põt ſupiozem ligare
nel ſolue · vñ dyoſcoꝛus ꝗpter h̊ potiſſime de
pPoſitus fuit ꝙ leone papaã excõicare pᷣſupſe⸗
rit· di.xxj. c. vlt.B Ffallit ꝓmo ĩ iudicio pnie.
qe ſimplex pᷣſbiter papã abſoluit. Scðo cũ
ſupioe ſũmittit ſe iudicio mferioꝛis:ij.q. vij
nos ſi Opetẽter· 9 Tercio cũ ſupioꝛ deliquit
in ꝓuincia mioꝛis vt dictũ eſt S. Dredicte ãt
tres regłe ex illo.c.di.xxj· inferios.colligu⸗
cur vt de ibide in glo:in qua eciã ponunt ex⸗
pᷣſſe excepcões eaꝝ ·
¶uis abſolui põt ab excõ icacõe.ti.xiũij·
Oſtea ↄſiderandũ eſt qs põt abſolur.
PDP Et cca h̊ qrun pła. pᷣmo vtrũ excõica
tus abſolui poſſit inuitus· duplex
eſt excõicacio a iudice et a iure· pma ſi ĩiuſta
eſt.tenet' iudex relaxare eciã iuito excõicato
ſi vero ſit iuſta n decʒ inuitũ ab illa excõica⸗

cõe abſolue:ſi tamẽ abſolmint e vere abſolutꝰ

vt quidã dicũt:ſicut em ↄtra voluntate ſuam
potuit eũ excõicare.ita eciã ↄtra volũtatẽ ſu
am põt excõicacõz retractare.li cʒ peccez Hᷓ; fa
ciendo miſi foete i cãu ĩ quo viderzʒ ꝙ abſolu
cio illa eſſet magis medicinal annmme ↄtuma⸗
cis qᷓm ipᷣa excõicacõ. Excõicatꝰ aut excõica
cõe a iure.nõ põt inuitꝰ abſolui.et q̊ eſt raci
onabile·qe cũ volũtate fecerit ið cui ẽ excõi
cacio annexa · ip̃o iure eſt aliqꝰ? mõ excõicatꝰ
ex volũtate ſua 10 ſine volũtate ſua et requiſi
coe n põt abſolui.xxiiij:q.ij.nec q̃ſqm. et.c.
ſe.· Zi tñ negat ſe feciſſe ꝓ q de excoicatꝰ vł
negat ſe eſſe excõicatũ ꝓ tali facto dũ tñ pe⸗
tat abſolui ad cautelã.ſi abſoluit nõ dz dici

nbſolui inuitꝰ.et tenz abſolucio.hec rich̊. ee
li · vj:e · ſolz · q Quid de excõicacõibꝰ dubijs
M m ray· in dubio ſp ĩ indicio aĩe dz eligi
tucioe via vt · ſ. h ſe excõicatũ p̃ſumat. et ſic
abſolucõez petas ad cautelã ar·xiij.q.ij.non
exiſtimemꝰ. poſt moꝛte tñ pᷣſumere ↄtrariũ·et
ita ꝓ tali oꝛare· ar. ex. de pᷣſbitero. ñ bap.c.
ij- Dicit eciã roò. ꝙ illi q̃ timet ſe excõicatos
eſſe et nõ ſunt de h certi ·ſi ſup G habeãt ↄſci⸗
enciã ſcrupuloſaz nimis et leuè ac temeranã
opinione eã deponãt ad ↄſiliũ alicuiuſ boni
viri et diſcreti · quã ſi depone nolũt vel ñ pñt
ad cautelã faciãt ſe abſolui ab eo qui eos ab

ſoluere poſſit. ¶ Vt excõicatꝰ abſes ꝑ lr̃as

poſſit abſolui. ꝙ ſic. ſiẽ exp̃ſſe dicit glo. ij

ꝗq·j·. de maiĩifeſta-et eadẽ cã .q·v.quãto.habe

ꝙ ꝗqᷓdam fuit p epł am abſolutꝰ.et q̊ e rõnabi
le exq abſens põt excõicari. eciã ſi lra ad ex
cõicatũ nõ pneniat vſqʒ poſt moꝛte abſolue⸗
cis · tñ abſol utꝰ eſt ſicut extũc qñ ſigillat' lĩ̃a
excõicacõis alieuiꝰ eſt excõicatus lʒ ñ tenea
cur ſe gere ꝙ excõicato anoꝙ; ad eiuns noticiazʒ
poſſit puenire· tab em erroꝛ facti ñ nocet.ex.
de cli·ex · mi- ſi celebeat. tal aut abſolutꝰ ſe
dz Zerere ꝓ excõicato donec certus ſit de ab

ſolucione peccat tñ p̃ᷣſ biter q̃ᷓ fure quẽ excõi

cauit.ſiue i gnali ſiue ĩ ſpeali abſoluit abſen
tez et ignoꝛãtẽ ſi ne ſatiſ factõe · cũ excõicato
nõ peteti et pemteti ſme ſatiſfactõe facta vł
miſſa.nõ ſit abſolucõ impeẽdenda.hec roð.
mnd de eo q decedit excõicatꝰ qᷓntum
cuqʒ q; iurauerit eccie mãdato pare qᷓntum⸗
cunqʒ pᷣceſſerit ſigna pnie. ſi tñ pᷣuentꝰ moete
ñ potnerit bñficiu abſol ucõis obtinè qe ñ ha
buit copiã alicniꝰ pᷣſbiteri.nã ĩ extremis po⸗
ſitus a quocũqʒ pᷣſbitero ab oĩ pctõ et ab cĩ
excõicacõe abſolui põt.lʒ abſolutꝰapud deũ
credat' ñ tñ ẽ ha bẽdus apud ecciazʒ abſolutꝰ
nec ꝓ eo debet oblacões vł elimoſme recipi
nec p̈ces poengi · põt tñ et dz ei eccie bñficio

ſubueniri· vt ſi de ip̃iꝰ viuetis pnia p euiden

cia ſigna ↄſtiterit. defũcto eciã bñficiũ abſo⸗
lucõis ipendat᷑. ſ. ab eo a q? potuiſſz vius et
ſanus abſolui.EGbſolucõis aũt foꝛma ſernet
vt fiat cũ pmiali ꝓſalmo et oꝛzoe dñica et alia
ꝓſueta:ex·e.a nobis.ij.et. c. ſacris. Et ſcðᷣm
glo·.ſuꝑ· c.a nobis:et ſm hoſt.ibidẽ coꝛpus
tale ſi de facto ſepultũ fuerit i cimiterio ñ ex
humabi.ſi ãt erat ſepultũ alibi dz exhuman
et poſtea abſolui et deide ĩ cimiterio ſepeliri

E addit hoſt . ibidẽ · poterũt eẽ oſſa vł coꝛpa

ſũt ſuꝑ terrã vł eciã ſepulcaꝝ ſi ſint in ſepul

cro verberari ſicut fit cca viuos·ã et aſpgũ

tur aq̃ᷓ ſacra de ↄſuetudĩe quozũdã:et abſol⸗
uunt' cũ oẽonibꝰ ſicut fit de vinete ar. in. c.
a nobis in fi · Vta ille qᷣ incurrit excõicaci
one ĩ vno ep̃atu poſtea abſolui poſſit ab alio
epᷣo ĩ cuiꝰ dyoc· moaa . N ð illa excõicacõe
q̃ ẽ ab hoie ñ pᷣt abſolui ñ ab excõicatoꝛe. vł
eiꝰ ſucceſſoee · vł ſupioei eiꝰ ſiue fuerit ſpeal
Otra pſonã determiatam ſine gnal' lata. Ib
excõicacõe vo mioei q̃ᷓ a iure Otracta ĩ vno
epᷣatu p̃ᷣt abſolui excõicatꝰ in alio ep̃atu.De
maioꝛi vo excõicacõe dubiũ ẽ. credo tñ ꝙ ſit

e

de
bi

le:
3
e
;
i.
ab
i
en
t0
Ve

..e

ven · cũ em̃ ep̃s alicuiꝰ eũ abſoluere poſſt a
pctis q̃ ↄmiſit ex ſuũ epᷣ̃atũ .· ꝓbabile vide ꝙ
eciã eũ abſolue poſſt ab excoicacõne quã ex
ſuũ epᷣatũ ↄtraxit.nõ em̃ tm̃ defert excõicaci
om qᷓ eſt a iure. q̃ntũ illi q̃ e ab hoĩe. G̊ rich.
et ide roð.q Vtꝝ excõicatꝰ płᷣ ibꝰ excõicaci
ombꝰ poſſit abſolui vna abſolucõe.· talis
aut eſt excõicatꝰ płies ab eode aut a diuerſʒ
ſi ab eodem ſiue ꝓ vna cã ſiue ꝓ diuerſis fue
rit excõicatꝰ.ſi ab illo eode vł ſucceſſoꝛe eiꝰ
fuerit abſolutꝰ vna abſolucõe tolluũt oes ex
cõicacões pcedeteſ.n ſpeal᷑ ſit dictũ otrariũ

vel n de vna cã excõicacõis tm̃ aga·ĩ eo cãu
cũ pł ibꝰ cauſiſ erat excõicatꝰ płies ab eode

xj ·q·iijſi ep̃ᷣs.et.ffᷣ.ð acceptila.pł ibꝰ.Si ãt

a diuerſis abſolucio vnius ñ tollit alioꝝ ex⸗

cõicacões·qe ñ hʒ imperiũ par ĩ pare · di.xxj·
inferio=. et ex·ð elec· inotuit Eallit aũt ĩ du⸗
obꝰ caſibꝰ.vnꝰ eſt qñ aliq̃̊s excõicat. et alij
ad peticõeʒ eiꝰ ↄfirmãt.tũc em̃ ſufficit abſo⸗
lucio eiꝰ qui pn᷑ excõicauit.ex ð treu.et pa·
c.j.et B; eſt verũ qñ ofirmãtes nõ hñt iuriſdi
cõeʒ ĩ excõicato:et tũc exponi oↄfirmãt.i. de
nũciãt ꝑ ſuas dpoceſes hũuc eſſe excõicatũ et
tũc pares ſut excõicãs et ofirmas Pi vo ofir
mãs ſit ſupioe excõicãte et ofirmet ſimpln ſñ
cognicõe cãe.ide eſt qð õ̊.Si aũt cũ cauſe co
gnicõe .nõ põt inferioe qui excõicauit abſol
uere. Æ·iꝰ caſus eſt cũ om̃s excõicatoees vni
delegãt vices ſuas. vo abſolua' a ſupioei
qui ius hzʒ abſoluedi·dic vt in. q ſe . G̊ rap · et
roð · Done ꝙ aliqs ex pluribꝰ caſibuſ ſiue
exceſſibꝰ vna ſia ſit ligatꝰ. et fac ſe abſolui

vno exceſſu tacito · nuquidò ꝓdeſt ei abſolucõ

M& ꝙ nõ. ey.· de offi. oe. ex pte et B ĩtelligas
qn malicioſe et ex certa ſci ecia B tacuit · et ſic
iſtud tanꝙ; qð ponit' ex .e.cũ ꝓ cã ad fi:ẽ ex⸗
pᷣſſiuũ veritatis.ſi aũt ex negligencia G acci
deret tenerz abſolucio.ſʒ ad ſatiſ faciendũ de
cã quã tacuit moĩicõe pᷣmiſſa eſt ꝓ cenſurã ec⸗
cleſiaſticã ↄpelledus:et ſic illud tanq; de qꝰ
dixi nõ e expſſiuũ veritatis ſʒ ſi? itudinariũ ſi
cut intellexit tanc· et ꝓbat G; ex de reſcript ·
ex lris. et Im h̊ͥ intellige iꝰ ex de reſcrip· dile
ctus filiꝰ.et ð cohĩ:cle.et mu.ſuꝑ eo·et oĩa
alia iura qᷓ ad hꝰ induci ſolet. tñ i facto öo
vbi ꝗ̊s adultꝰ et diſcretꝰ e. ↄtra obliuionem
vel ignoeanciã allegata pſumit᷑ violeter. ex ·
de reſcrip· ab excõicato:et ex ·e·cũ illoꝛx · ad
fi.H Hhoſt. et ↄuenit cũ eo gof᷑. Di ctã tñ diſti
ctione nõ recipit bnpłes eciã alias ſolucio⸗
nes ad B poit q̊s ñ młtũ appeobat· ex. e. cu ꝓ
cauſa Eius vo ſolucõ ẽ ꝙ q̃litercũqʒ ſit aliqs
excõicatus ſiue vna ſnia ſine płibꝰ ſentẽcijs

ex płibus et diuerſis cauſis· q ve vult abſol⸗
ui omnẽ cãm ꝓ qᷓ vel ꝓ quibꝰ fuit excõicatꝰ
dz expmere ĩ ſua abſolucõe:q? ꝓ vnaq̃qʒ ſola

fuit excõicatꝰ.et ſic vna ſnĩia abſolucõis ſuf
ficit ad płes excõicacõeſ tollẽdas·niſi dictũ
ſit ĩ dtrariũ.dũ tñ expmant᷑ om̃s cãe excõica
cõis ałs ñ tenet abſolucio p ſurrepcõez obtẽ
ta vt colligit' ex.e.officij.licet quidã dicant
jnno.ad hoc ñ rñderit ic.officij · H bn· cũ
quo conuenit rap· Innoc aũt dixit ibide ꝙ ſi

s ”

aliq̃s tm̃ vna ſnia ſit ligatꝰ ex płibꝰ tñ cãis
ita ꝙ ex nulla ſola excõicãs intendat ligare.
abſolucio tenet.niſi ſit talis cã quazʒ taciit q̃ᷓ
expſſa abſolucõeʒ ñ obtinuiſſʒj.ex de offioe.
ex pre · SDi vero płibꝰ excõicacoibꝰ ſit ligatꝰ
neceſſe eſt abſolui ab oĩbꝰ.vt pzʒ ĩ.c.officij ·

&Et idẽ è ſi ſit vna ſnĩia ligatꝰ.ſj ex płibꝰ cau⸗

ſis· ita ꝙ ꝓferens intedat ꝓ płibꝰ ligare.qe
tũc neceſſe erit ab oĩbꝰ abſolui. Scòʒ at rap.

ſi ſupioe om̃s cauſas et excõicacõeſ ſcirzʒ.eiꝰ

abſolucõ oes eiꝰ excõi cacõeſ tollerzʒ.lʒ excòi
catus om̃s illas n expmeret.qe eũ ſcienter ab

oĩbus abſoluè videret ar.di:xcij· ſi inmicꝰ

et ex · e.ſi aliqñ · Idẽ videt' ſi ita dicat: abſol
uo te ab omnibus iſtis excõicacõnibus quas
confeſſus es et ab omnibꝰ alijs ſiqua ſũt que
in memoeia ñ hes.h rap.vñ qui ĩpetrat abſo
lucõeʒz a papa vel eiꝰ legato caute facit ſi ſe
faciat abſolui ab oĩbꝰ excõicacõibꝰet pctis
de ꝗᷓbus ñn recolit.qe tũc ſi poſtea de al iqbus
recolat.nõ tenet abſolucõez iterũ impetrare
licʒ de pctõ ſi ſit moetale teneat' ofiteri. hec
roð. Quid ſi ꝓ diuerſis cauſis et a pł ibus
platis ĩ alique iuſ hnñtibꝰ.vel a pᷣlatis et ſcri
ptis canombꝰ. diuerſis ſentecijs ide ſit liga⸗
tus · Dicas breuiter ꝙ a q̃tibʒ ſnĩia eſt abſol⸗
uendus anteqꝙ; cõicet' eidẽ ar:ij·qiij · J. no⸗
tandũ · H ho·. Quid g ſi ð vno exceſſu tm̃ ſa
tiſface vult· nuquid eſt abſoluedus · q; ñ
vere penitz . ſz dandu eſt ei cõſiliũ et inducèe⸗
dus vt ab oĩbus ſe faciat abſolui.ex.de peĩs
qð quidã · G hoſ ·Quid ſi ſit ab vno vincło

abſolutꝰ.qe neſciebat pᷣlatꝰ ꝙ aliqꝰ alio vin

culo eſſet ligatꝰ. n eſt ei tał abſolucõ fru
ctuoſa:ſ.quo ad cõionẽ recupandã.vt dictũ
eſt S. tenet tñ abſolucio mero iure quo ad id
vinckm. ſz ñ eſt denüciandꝰ abſolutꝰ ſi Platꝰ
poſtea veritate intelligat · quouſq; ab oĩbus
fuerit abſolutꝰ.ã excõicatꝰ nõ ſuſcipit par

tem ĩ eccia · di .xxxij.pter B. et iõ excõicatꝰ ĩ

vna eccia excõicatꝰ eſt quo ad om̃s.xj.q.iij ·
c · ij · et. iiij · q · v · c . ). Scoᷣm hoc expone et ĩtel⸗
lige illud ex · e.officij·ad fi . . i. ꝓ ſuppmẽ
ti veritatẽ abſol ucio recepta n pᷣt ꝓdeſſe. ſub
audi quo ad vitã eternã ſi iuſte ſit ligatꝰ.vel
quo ad cõionẽ eccie recupandã eciã ſi iiuſte

remanet em obligatꝰ ꝓ alijs ſi veritate intel

liges p̃latꝰ a qꝰ peti abſolucõ abſolucõʒ ꝛc.
vel intelliges veritate poſt abſolucõeʒ de fa
cto obtentã:abſolucõnez hmoõr:i:.abſolucõis

denüciacõeʒ exhibe. i. face nõ debzʒ. lʒ ponã⸗

tur ab alijs alij varij intellectꝰ Si nuquiò
ſic abſolutꝰ ꝓtim eſt ligatꝰ et ptiz abſolutus
ꝙ ñ quo ad cõionẽ recupandã. ſʒ qᷓtũ ad
eccie ſnĩam ſiue ſolenez recociliacõez eccie ẽ
ab vno vinebo ſolutꝰ et alio remanz ligatus
Itẽ ſi ſatiſ fecit de vno.et ab illo ſit abſolu
tus B ſibi ꝓdeſt ad miꝰ ſuppliciũ tolerãdũ

de pe ˖ di · iij · ſiqs aũt ad fiet: c. vlt. ſequenti

S eſto ꝙ veniat ad vnũ pᷣlatũ. er dicat q;
rPatꝰ eſt de oĩbꝰ ſati ſface: nũquid ille mittet
eu ad aliũ pᷣlatũ et aliꝰ remittet ipᷣm ad pmũ
et ſic nune abſolueret . H in hͥ caſu puto ꝙ;

is ad que pmo venit recepta caucõe ſufficiea

ꝙ de alijs ad mandatũ alterius ſine alioꝝ ſi
foete płes ſunt ſatiſ faciat ipᷣm abſoluere poſ
ſit et debeat ar·ex ·ei·cũ illo · S. nos tñ.vel
Omittat vnꝰ alteri · vel oms vm vices ſuas.
qð fieri põt exqꝰ ex officio ↄpetit.ex ·.de off⸗
oe · c. vlt.et ille cui ↄmiſſũ ẽ abſoluat ꝓ ſe et
ꝓ altero vel alijs oĩbus. et in hoc caſu vna
abſolutõe tollent' oĩa vĩcnla ſicut et qñ plu⸗
res obligarõeſ acceptilacõe vna tollun.ff.
de accep· pluribꝰ.et G̊ mõ ↄpetenciꝰ et ↄmo
diꝰ abſoluet. B hoſt.ĩ ſũ·et bn.ex·.e.officij-
NN Muõ abſolucio fieri dʒ. ti · xv.
Linde oſiderandu eſt qliter abſolucio
fieri dz ab excõicacõe· Circa qð ſcien
dum ꝙ de moei excõicacõe nõ tradit'“
alia fosma niſi ꝙ ↄfiteat et expmat ſpealiter
cãm qre ipᷣ̃am ſniaz meurrit:et ſic faciat ſe ab
ſolui:vt ſatis colligit᷑ ex ·e·nupꝑ · ¶. 2. et v.
qui vero · et · c. duobꝰ dz tñ ſacerdos HB ver ba
vel eqpollẽcia dice· abſoluimꝰ te a vĩculo ex
cõicacõis huius quã cõfeſſus es et ab alia ſi
teneris inqᷓntũ poſſumꝰ et debemꝰ et reſtitui
mus te ecciaſticis ſacmetis Hã ſnĩa q abſolu
cõeʒ vel ↄdenacõeʒz ñ ↄtinet nulliꝰ è momłti
ij · q: vj · J. diffinitina· B hoſt.et hB cũ q̃s e li
Satus ſnia canonis. ð eo vo qᷓ ligatꝰ ga iudi
ce · dic vt tiꝰ.xiij.ar.vj.q Circa abſolucõez
vero a maioei excõicacõe ſciendũ ꝙ i abſolu⸗
cõe ab excõicacõe maioei a quocuqʒ ſit lata
ſine a iure ſiue a iudice ꝗqᷓtuoz ſunt penſanda
Gm hoſt. nñ tñ h oĩa ſũt de ſubſtãcia. ſʒ de bñ
ee.pmũ e ꝙ excõicatꝰ ĩ om̃i caſu ſtare mãda⸗
tis eccie mret añꝙᷓ abſoluat?.ſm eſt ꝙ anñ ab
ſolucõeʒ ſufficies emenda pᷣſtetᷣ.terciũ eſt ꝙ
poſtꝙᷓ is qᷓ iurauit et ſatiſ fecit ſicut debuit ꝓ
eũ qui pᷣt abſoluat.et modꝰ certuſ ſiue certa
fozma ĩ abſolucõe tenea?. q̃rtũ ẽ ꝙ ꝓ illũ qui
abſoluit ip̃ᷣm mãdata iuſta et rõnabilia ſugã
tur. De his qᷓtuoæ cca oedine pᷣmiſſuz ↄſiderã⸗
dum eſt . Eirca pᷣmu qrunt pła· ꝓmo vtꝝ
iuramentum ſit de abſolucõnis ſubſtãcia ſine
nccitate.·h& cca h; ẽ duplex opĩo.vna e ꝙ ſic
cuiꝰ opĩonis e hoſt.ĩ ſũ ·ad qð ꝓbandũ alle⸗
gat iꝰ ex.e.cũ ðᷣſidereſ.vbi dðe ĩ fi ·et n foꝛma
eccie qᷓ ꝓ abſolucõe taliũ mtroducta ẽ.ſ. de
Oſuetudine qꝰ ad iuramentũ · et de jure q ad
aliã foemã qᷓ ſeqͥ dz obſeruet.ñ eſt cõicandũ
eidẽ · et ið ex. e. nup · J. ꝓnb. et vlt · et. c. qᷓuis
B adducit ꝓ ſe et alia młta.et rñdet his q̃ᷓ vi
dent ſibi ↄtraria qᷓbꝰ ñ ĩmoeoe cã breuitatis
vñ ſzm eũ ſiqs abſolutꝰ fuerit iuramẽto ñ ᷣ⸗

ſtito iteꝝ e iurameto pᷣſtito abſoluedꝰ.qe pri

ma abſolucio ñ tenuit exqꝰ foꝛma ſuata non
fuit dic tñ ĩ apparatu ſuꝑ id.c.cũ deſideres ·
ꝙ qñ aliqᷓ gnali ſnĩia ſũt ligati:vel ałs ſũt ex
cõicati occulti.tũc ſufficit abſolucio ſine ali
quo iuramto.æ&EClia eſt opĩo et ẽ bñ. et gof · ꝙ
iuramentũ ñ ẽ de ſubſtaãcia abſolucõis:quia
aliqᷓ abſoluunt' ſine iuramto qð nõ valeret ſi
iuramẽtuʒ eſſet de ſubſtãcia abſolucõiſ · ꝙ ãt
hoc fiat ĩnuit' er.e.a nobis.ij· S. abſolucõis
HNã ibi abſoluit qᷓ moetuꝰ e de qꝰ certũ eſt ꝙ
ammo iurare ñ põt. et eſt expᷣſſũ ex · e · ſup eo ·
Hã iuramentũ pociꝰ eſt introductũ de cõſue⸗

tudĩe et ad cautelã q̃m de iuris rigoꝛe.ex.e.

cũ deſideres · rñſo ·i. vt pꝰ abſolucõez timoꝛe
iura mẽti ꝓtimeſcãt ſibia face xxiij .q.vlt.poſ⸗
ſum et ſic ſi iuramentũ omittat nihilomnuſ
abſolucio tzꝭ. omitti tñ ñ dzʒ .·Et ꝙ ðe ĩ fi:illiꝰ
c· cũ deſideresmſi foema eccie q̃ ꝓ abſoluci

one talm e introducta obſerue n e cõicaduz

eidẽ . è intelligendũ pncipal᷑ de ablolucõne
cũ iuramè to qᷓ tñ eade eſt im veritatẽ ſie iu
ram̃to.ſ foema eccł ie dz gnal obhzuari.nec
de bz omitti ˖ n ex cã.ex ·e.ſup eo.G̊ hn.ſuꝑ ið
c. cũ deſideres. Vt añ abſolucõeʒz excõi⸗
cacõis ꝓ leui miectõe iuramtũ ſit exigendu.
M videt mł tis ꝙ ſaltẽ ñ paſſim ꝓpter piurij
piculũ:qe hoĩeſ facil maxie in leue miectõzʒ
recidiuãt. Xij dicũt ꝙ eciã an abſolucõeʒ a
leui ini ectõe dʒ iurametũ regłariter exig. qe
decretales nñ Feipiht liectõez leue. glo. eciã
ſuꝑ t.c. ſup o. d icit ꝙ fozma q habet i. c.
ex tenoee · Huari d ĩ abſolucõe cumſlibzʒ qui
incidit in canone. Gᷓ rich;. q Ytz iuramentù a
pueris ſit exi gendũ cũ abſoluũt arbitrio
eÿi eſt dimitteduz vtz ſint tbes ꝙ iurare de⸗
beãt vł nõ.qe eciã iuramtũ hmõi nõ e de ſub
ſtancia abſolucõis vt dictu e ſzm aliquos. ſʒ
de ſolenitate et rigoee iurisg. vt cx?· e. cũ oſiòe
res· rñſo.i.ſm roð·et tã. ſit exigeduz
a mulieribꝰ. certũ e ꝙ ſic ſzm roð: 4 Vtr
heredes illiꝰ moætui q abſolur jurare coget'
ße eredo ꝙ cogi pñt.ſ ſi noluũt apter h̊ abſo
ucio ñ differt. ſʒ poſtea ĩdiſtincte cogun' ſa

tiſ fac e iniuriã paſſo vł abs face qd ille viuꝰ

debuit et voluit ſ ñ potuit.h̊̊ bn·.ex.e.a no⸗
bis ij · ¶ H3 nuquid exhuabi coepꝰ ſi ſepnltũ
fuerit ĩ cimiterio eccie:credo ꝙ n. ſʒ ſi ſepul⸗

tũ fuerit alibi dz0 exhuari et ab eccia abſolui

cũ iã ſit q ad deũ abſolutꝰ ar.xj.qiij tũc va

et poſtea ĩ cimiterio ſepeliri.G̊ hn.ex·e.a no⸗
