ius et iuribꝰ nõ ligant vt er de ↄcel pben. ꝓ

poſuit:et.C. ð̊ legi· et oſti·digna:Et ̊ poteſt

dns papa in ſpualibꝰ impatoꝛ ĩ tpalibꝰ regu⸗
lariter licet et caſualiter papa quo ad tyalia:

jmpatos vero nuũquaʒ ad ſpualia vt patet ex ꝗͥ

fi. ſunt le.pᷣt tñ impatoe puilegiare eccłias et

eccłialticas plonas. vt patet ex de emunitate

pᷣt etiã ocedere puilegiu eps et ſuperioꝛeſ eo·

vt e de eenſi.cũ venerabilisdũ tñ h̊ faciat dᷣ
ſin capłi volũtate ſcðz gof· vt ex e· cu oli apc⸗
t breuiter qᷣcunqʒ et in bꝰ et quatenꝰ pᷣt cõ
itucõz facere pᷣt punlegin et indul genciã da

reSIʒ et maoeitas digmtas.et peioeitas tpiſ

dãt puilegiũ·imo oſuetudo inducit peiuilegi

um ſiue legem peiuatã· hec hoſt·.

¶ IUea quartũ ſciendũ ꝙ peiuilegiũ pᷣt dce⸗

di regulariter ſubdito nõ ali. Et breuit⸗
illi quẽ ↄſtitucõ ↄcedentis artare p̃ᷣt. ſʒ et ali⸗
qũñ ei q; ↄſtitucõ ↄcedẽter nõ artat · ſʒ H eſt ca⸗
ſuale: vt er de diuoe · gaudemꝰ. et de iudicijſ.

pee totum.

Q Irca quintũ ſ.duracõzʒ puile gioꝝ ſeienð

p ſup B diuerſi doctoꝛes diuerſimode di
xerũt et diſtixerũt. Inter quos hoſt. in ſum.ti·
de oſti · ſulficienciꝰ diſtinguere vider· ſ. H mõ
pᷣmlegiũ vł ius aliud·puta reſcriptũ impetra⸗
tum ab aliquo ↄpetit ei aut circa iudiciuz aut
circa factũ:ſi circa iudiciuʒ aut ad a genð aut
ad excipienduz. P* mõ puta ad petenoum de⸗
cimas quas nuc exigeras tanto tꝑe durat q̃n
to durat actio ſuꝑ qua pᷣuilegiũ mdulget. qe
nõ eſt veriſiłe pemcipe velle naturã actõis ꝓ
pᷣuilegiũ immutare · C.· de in offi · teſt · ſi qñ . et
eỹ de elec. ecckia . i· . deniqz · Pm aut?ad exci⸗
piendũ aut eſt lmitatũ aut nõ·ſ ſic puta ĩpe⸗

traui ne tenear mag creditoibꝰ vſq; ad qnʒ

annos reſpõdere nõ excedit limitẽ aſſignatuz
C.de pᷣci · impa · olfe· l. quocies et l · r̃ſcripea
Si voro nõ ſit lmitatũ aut aliqd imputari p̃t
excipienti puta negligencia vł dolꝰ aut nipbil
ſi ſic puta ppetuare potuit excepcõz ſed B ex
negligencia ł dolo nõ fecit· excepcõz amittit
ex de reſceriptis · ſi aũt · et c · ex pte · SRi nichil et
millꝰ agat otra eũ ppetuo durat q que ſunt

7

vj. de excep:ſi pactũ. Si vero aliquis agat et
nõ excipiat ſibi quo ad actũᷣ ilũ de quo queri
tur tm̃ piudicat. ff.ð̊ ꝓcur · pomp · . rati· et ex
de offi · oꝛ.dilectꝰ filiꝰ.. penb · et vl ſaluo eo
qð ſeqit' infra. vbi dicit ſi aũt ad nõ facieð·
St vero aliquis agat ↄtra eũ ð iure illius rei
ſupea quã puilegiu ẽ oceſſum et ip̃e ꝑ puilegi⸗
um excipiat ac illud in udꝛcio exhibeat er iu⸗
dex peonunciet contra ipſum peiuilegium re⸗
pecbaſſe videtur ipſuʒ: R vero non exhibeat
illo ptextu peiuilegij de nouo reperti nõ debʒ
ſmia retractari:ex ſen. et re mu ſub oeta· S. fi ·
t fit ꝓpetuũ pᷣiudiciũ niſi fuerit appellatũ ve
innuit ibidẽé . Bi vero puilegiũ ſit circa factuʒ
aut eſt impetratũ ad faciendũ aut ad nõ facie
dum. ſi ad faciendũ tolli decennio · ff· de nũ
dinis. 1:]. Si anñt ad nõ faciendũ aut papa ſibi
vł alteri retinuit aliquid vel nihil · ſi aliqd ve
niens ↄtra peiuilegiu nõ p̃mdicat licet qtenꝰ
ipi que familianter tãgit rnuciare valeat · ar ·
er de arbitris cñ tpe · ſ et otranꝰ pape ſpacõ
centũ annon pᷣſcribi ex de pᷣſcrip · ad audĩaz
Si aüt nihil aut e oceſſuz in fauoee eccłiax ł
pſonaꝝ -ſi eccleſiaꝝ tũc delictũ pſone redäu⸗
dare nõ debet in damnũ eccłie: ex de inſti · cũ
veniſſent . ad li · Bed tñ negligecia obeſt. et iõ
eccleſia amittit peiuilegium ſi pᷣlatꝰ tãto tpe

tpalia ad agendũ ſunt F etua ad excipieð li.

Otrauenerit ꝙ Opleta ſit pᷣſcripcõ xxx· annoꝛ

li. vj:e: ſi de terea:et c. accedetibꝰ ꝗ0 obici

gqe pſcripcõ ↄtra eccleſiam debet eſſe.xl· ãnoꝛz

exy e. illud. Xd quod dicendũ ꝙ peiuilegiũ qað

contra ius cõmune ↄceditur cicius amttit qe

res de facili ad ſuam naturã et ius ſibi oceſſã
reuertit ex de cen: cũ venerabił. ihi nec itelli
gatur. æc̃.et in peiuilegio p̃t intelligi · e de p
ſerip·ſanctoꝝx · Si aut fauoee ꝓſonaꝝ tũc con
trario actu et vnico tollit᷑ e? de ↄſti.cũ acceſ

ſiſſent. in fine · et de pben · ꝓ illoꝝ · nõ obſtãte

ꝓteſtacõe · extra de oſti · ců . S. vey · HB Hoſt ·
Irea ſextũ ſ.pꝛiuilegij opacõʒ.ſcienð ſeðz
Hoſt: ꝙ peiuilegiũ opat' illꝰ quod ſonat
q n pt ſciri niſi ꝑ mſpectoz et fidez occultaz·
vt ex e · poero· qð eſt veꝝ niſ ↄtineat iniqtatẽ
aptã · et miſi ſit obſcunx et fieri nõ poſſit inter⸗
ptacõ circa illũ qui oceſſit qe eiꝰ eſt interpᷣta⸗

ri cuiꝰ eſt cõdere ergo quouſq; is qui cõceſſit

reſpõderit negociũ ſuſpendetur:ex de ſen · ex.
inter alia. Debet aũt diligeter attẽdi tenoe p⸗

uilegij. ex e ·poero:tñ magis eſt inſiſtendũ in⸗

tencõi qᷓm verbis er e marchion.verũtamẽ ſi
fieri pᷣt eſt latiſſime interpᷣtandũ.ex ð doñ.cũ
ðilectꝰ ad fine:niſi p̃indicet alieno iuri quod
tũc redudt' ad ius cõe ſi pt fieri ·extra ð Oſue.

cu dilectꝰ..penb· et fi:dũ tñ aliquid opetur

alias em nõ eſſet puilegiuʒ· vt ex e ·ĩ his q ↄ3

cuiꝰ eſt interpᷣtari pᷣnilegiũ e rᷣgulariter eiꝰ

qui ↄceſſit ip̃ᷣm. ex de ſen· ex· inter alia.hRegła
riter aüt tene ꝙ P peinilegiũ ſiue indulgenciã
iuri dyoceſano nullũ p̃indiciũ fieri mtelligi

niſ de ipo ſpãliter caueat.ar· ex ð deci · dud.
.· fi · ex e·paſtoealis. vbi cũ pᷣuilegio licẽcia

epi requirit . Sed otra ex e:m his· vbi licz vti
puilegio ſine licecia ep̃i. S hmõi dinerſitatis
racõ eſt qe p Feimilegiu illud paſtozalis.tpali
ter alicui· pi

mn peiuilegio ꝙ pſtetur cenſus ad indiciũ pce

rte libertatis ꝓliqũñ vero tm̃ ꝓtectõzʒ. vt cuam

bi dicit ꝙ pᷣſteᷣ ceſus ad indiciũ pcepte peo⸗

tectõis vt ex e·repimus.· Et ꝑ B̊ vluamũ dpoce
ſano nullum fit pꝛemdicium. vt ibidem patet

Irca ſeptimũ ſ. de amiſſione pᷣuilegij. ſciẽ
dum ꝙ peiuilegiũ amittit' multipłr. peĩo
vnieo actu otrano. ſcõo de decennio elapſo.
tercõ ſpacio xxx. b xlãnoꝝ · quarto tpe limi⸗

tacõis elapſo:quĩto ꝓ ſentenciã Oes iſti modi

et ovν ꝓbacões patet ex dictis ſupea in ar. ſ.
quato tpꝑe durat purlegiũ.ſexto rollie⸗ Pmũ p

ſeðz faciens mencõez exp̃ſſam de peimo: extra

de pᷣſcrip: vemẽes ſcdðz gof᷑. Id cuiꝰ eundenciaz

maioee ſciendũ ꝙ ſcoõm quoſdã nunq; poei piee

iudicatur mſi poſteriꝰ de eo fecerit mencõeʒ.
ar in d· c vemens. et xxv.q:ij.inſtitucõis .et
Ptotum. Tamen ſcòm hoſt. ti· de p̃ᷣſcrip. ſpãle

derogat generali. ſiue ſcriptura Peinilegi ſpe

cialis ſit poſterioe· ar. extra ð fo. ope.dilecti.

S

ne peios ar. er de deci. ex multiplici· jn toto

em iure derogatur per ſpèm genen· ff. de re.
r· in toto er xxv· q:: vlti · v. opoetet. vnd

P illud vero in hiſ nulli p̃ᷣiudicatur
vt patet intuenti · G̊ hoſt Ite nota ꝙ peiuilegi
um cenſuale aliqñ opatur exempcõz. vt cũ ðe

dicenduz ſcðm holti. ꝙ aliquantnlũ per ſpãte

detrahitur generali licet de ip̃o nõ faciat mẽ⸗

cõeʒ nõ tñ totaliter abſoebet: ar· extra e.ĩ his

et de cen:quãto Quid em̃ ſi alicui abbati de
tur peiuilegiũ generale vt vniuerſas decimas
alicuius peochie pcipiat ab oĩbꝰ exigat et in
vſus ꝗpeios uertat· deinde aliquis de eadezʒ
peochia immunitate impetret nõ facta mecio
ne de ilo Haiuilego-Prcg valz extra ò deci.
a nobis.q Quid ergoſi p ſpãle ius ledi Oun⸗
geret generale· ꝙ nõ valz et nõ tm̃ illa ra
cõne qꝛ mencõʒ nõ facit de generali quã cõſi⸗

derata intencõe peincipis: E. de emanci· nec
augꝰ Ged ſi vtruqʒ ſic generale vł ſpãle non

val ebit poſteriꝰ niſi de peimo faciat mencõzʒ.

nec detrahet Peimo in toto vl in pPte · Sic itel
ge iura que alij mducũt indiſtincte extra ð̊ᷣ

l⸗
pᷣſcrip· veniens · et xxv· q.ij. inſtitucõis et per
totũ · Iʒ et ſubdiſtinguo· qe refert vtrũ vtrũqʒ
ſit in coepoee iuns clauſuz. et tũc poſteriꝰ coe⸗

rigit vł determinat pemũ: ex ò deci. ex parte
etc nupee ; vl vnũ ſit in coepoee muris et alte⸗
rum nõ ſit·et tũc ſem p ei ꝙ nõ elt ita pᷣindica⸗
bitur et ipᷣm nõ pᷣiudicabit: qe poſteriꝰ p̃t ius

peimũ reuocare: C. de teſtãs: oĩm.ided eũ ĩper

tratur otra peiuilegiũ ciſtercieñ. oedinis ð̊ nõ
dandis decimis in coepe iuris clauſum.ex de
decimis ex pte·nõ requiritur ꝙ; de ip̃o pꝛiuile
Sio fiat ibi mencõ ſed ſułfficit ꝙ ibi expᷣmatur

oedo extra de reſcrip· cũ oꝛdine. SJed alij ĩitel⸗

ligũt illud c otra tex; SGũt tñ caſus in quibuſl
nõ valet niſi fiat mencõ de iure Otra qd impe
tratur ex de reſcrip: nõnulli.qð ſpaliter intel⸗
ligi poteſt cũ impetrat᷑ ↄtra ↄciliũ.vt in c. nõ

nulli. vel lateranenſe· ex de ca· mo.c.penb. et

vlti Idẽ dico de quolibet iure in quo ſpãliter

cauec. Idez qñ iuris oedo puertit'. ex de re⸗

ſcrip· cauſaz queet qñ iniquitatẽ tinet mani
feſtam vt er e. ci . c. ij: ſed ſcdᷣa iuſſio expectabi
tur et ei parebi ſine alia mencõe:et m auteci·
de man · pn. J. demnde colb. iij . vbi vero pemuũ
puilegin eſt generale nõ clauſum in cospe iun

ris · et ſeðz eſt reſcriptũ et ſpale nunquã dero:
Satur peimo niſi de ipᷣo fiat mencõ.vt er de ĩ⸗
ſcrip· Oſtitntus.· niſi racõe alicuiꝰ clauſule in⸗
ſtar peiuilegij obtinentis maxime ſi peiuilegi⸗

um ex natura ſua fuerit odioſũ ſic iutelligi pt
ex de reſcrip:c.j.Ttez p̃iudicat vbi peinilegii
eſt ablominabile.ar.ex de fi. Eſbi: ex cua: et
de deei · cua · multominꝰ derogabit generale

ſcnpeũ pemilegio generali vł ſpeciali niſi de

ipᷣo faciat mencõʒ. vbi vero peiuilegiũ eſt po:
ſterius et reſcriptũ prius in impetracõe et cita
cone nunquã derogat reſcripto niſi de pſo er

attis occaſione eiuſdem habitis fecerit mẽcõ

nem ex e:/c.· penb.ꝙſi citacõ reſcripti non pcel
ſerit pꝛiui legiũ impetratum ſuf ficit ꝙ; in pma
citacõe allegec: ex de reſcrip. olim et infra ãꝰ
petente termnũ oſtenda. er e: cũ olim eſſemꝰ2

St hoc niſi miſiſſet peiuilegiatus in fraudeẽ ad

ſedem apoſtolicam exquo ſcimit reſcriptũ ↄtrn
ſe impecratũ· ar. ex ð reſcrip. ↄſtitutus. ſi vero
vtrunqʒ ſit reſcriptũ.ſed vnũ ſpãle et alterum
generale ſemp derogabi generali: licʒ peioer

p ſpãle poſteriꝰ.nec rquiritur ꝙq; ð illo faciat
mencõzʒ aliquã ex de reſcrip·paſtoalil ꝗ. qm ·

Septimo puilegiũ amittit ꝑ ↄcedentis ruo
cacõʒ. ff.de iudi:iudiciũ ſoluitur.quod tame
facere nõ decet: ne inconſtãgie l leuitati aſcri
bat. qe nemo debet venige Otra factum ſuum.
ex de cleri · diu · diuerſis ·
et debet fieri reuocacõ vt qñ leſionẽ enoemez
incipit inferee alij· vñ ſi religioſiſ ↄcedat' pei
uilegiũ de nõ dãdis decimis ꝓpter nimiã pau

pPtatem. demũ ſi tantuʒ ditent poſſeſſonibꝰ ꝓ

.— — .

peochie enoemiter ledant et etiã ipi ſi det de
cimas de ſuis redditibꝰ poſſunt cõmode ſuſte
tari ceſſabit peiuilegiũ:tu ꝗpter ſcandalũ · tuz
ꝓpt enoemè leſione iuris peochialis tũ quia

cauſa puilegij ceſſat. ſic intellige llud ex de

deci. ſuggeſtu·et c. nupꝑ. Ttes ſiquis nõ ſeruat
puilegia ſupioeis oceſſa ubditis eiꝰ. ſ. nõ ſer

.

uantisò puilegiũ merito decurtat.i· reuocatur
ex e·dilecti· Itẽ ſi ocedatur peiuilegiuz alicui

canonico ꝙ fructꝰ p̃ᷣbende ſue ĩ abſencia per⸗

cipe poſſit valet· Si tñ concedit ſcòo tercõ et
quartoet ſic qᷓſ de ſingłis ita ꝙ eccłia iã in⸗
cipiat deſtitui ſeruitoꝛibus ſiue ab vno ſiue a
diuerſis eti ag a ſede apłica ſint talia puilegia
impetrata debẽt om̃s nõ obſtantibꝰ puilegijs
ad ſericiũ eccleſie reuocari:er de cle.nõ r̃ſi.
cũ ad hoc.qð tñ dixi de apł ice ſedis indulgẽ
cijs intellige qñ hoc fit de mãdato ſpaliali⸗
as vtra er de iudi. cũ veniſſent· Haʒz ſi ſupioæ
Ofirmauerit indul genciã inferioeis non puto

ꝙ inferioꝛ eaz poſtea fuocari poſſit ſine ↄſenſu

ſupioeis ar. ex de re· do· olſlitutus·. B hoſt.
Octauo tollitur p renunciacõz ꝓpeiam et expᷣſ

ſam. ex de cenſi · nup · qd intelligas ſcð hoſt.

quo ad ius tangens renunciante tm. ſecus eſt
ſi tangat papã b alium Itè nec clericꝰ pᷣt renũ

ciare cuili bet puilegio ſuo:vt patet ex de fo ·

Ope.ſi dilecti Aono amittit' ꝓp abuſum.i.
nõ vſum vł ꝑ ↄtrariũ vſum.pꝓuta aliquis eſt p
miegiatus ne det decimas in quolibet ãno pe
tunt' ab eo et quolibet anno dat. talis meretꝰ
Puilegium amittere ge Auica ſibi abutit᷑ ptã⸗
te.xj.q. iij. peinilegin. Meceſſe eſt tñ ad h ꝙ

Opleta ſit otra puilegium pᷣſceipcõ·xxx· ãnoꝛx

ex e.ſi ð terea :imo videtur ꝙ xl· annoꝝ ex e⸗
accedentibꝰ?. B tho. g H nota ꝙ illi ð quo
zum exempcõe nõ oſt
poſſeſſiõe exempcõis tenent' epis oſtendere p
unlegia quibꝰ dicũt ſe eſſe exemptos iĩ loco ſe
creto vł aliquibꝰ peudentibꝰ nõ ſuſpectis a

hoc deputatis ab epo qð ſi nõ fecerint et epi

Otra tales vſi fuerint ſua muriſdicõe pſeruato⸗
ꝛes eoꝝ nõ poſſunt ꝗꝓpter B ipos epᷣos graua⸗

re. Etſi ꝓceſſus otra eos de facto fieret nõ vra

leret debet aut Puilegiũ exhiberi ad legendũ

integraliter. li. vj.e.cu pſone. in quo ꝓbatur

opi. nno.et repeoba opi.hoſt· Oꝛcit em hoſt·
p ſi totus tenoe legere poſſet eſſe occaſio liti⸗

gandi.jnno.vero dicit ꝙ totus debet legi ne

peecedencia vel ſequencia artarẽt articłm oe

quo ↄtendit᷑ᷣ. Nec ex ſimplici lectura onebat

materia litigandi. ſicut ex trãſcripto·. B jo:an.
in c. cũ plone ] Sed quid ſi puilegiuz alleget

7

x cauſa tñ decz et pt

t vl qui nõ fuerũut diu ĩ

vt oſtendat' ſed is cui oſtendit' nõ acquieſcit
foete qe eſt potencioe Gindet hoſt. certe nõ ℳ
ei imputandu.Ff.omodati ad eos. NHõ obſtatea
ſi dicat 3 nõ fuit vſus et ꝙ factu eſt otrariuzʒ
quũᷣo em vtet' puilegio niſi allegato et de ipſo
fidem faciendo certe ſi ita fecerit ſibi imputa⸗
ri nõ poterit niſi fote ſentencia otra eù fereeꝰ*
et nõ appellaret ex de ſen. et re iudi.ſuboeta.
Sed qui otrauenit ꝗpeia temeritate eſt Suiter
punienòꝰ ex e.dilecti mo ſi ille idem qui
ceſſit otrauenerit· ſcom hoſt. ſi puilegiuz
ſemel tenuit amplius ruocari nõ pᷣt a ↄcedete
ſine pena ſi faciat hoc ſine cauſa. ff.de re· inr.
cõcilij· Vti aũt papa et quo papa ſit pumedꝰ

ipe pideat ix ·. q. ij alion· et c· ſede quo vide

ſup vbi ponu ſeptiꝰ modꝰ amittedi puſlegiũ
AAud ſi puilegium pape cozam aliquo udi
ce Ellegar et oſtendic. Obicitur aũt ꝙ ñ habz
vires · nuquiò de hac queſtione idicare pote
rit iudex oedinariꝰ vel etiã delegatꝰ videt
nõ e de iudi: cum veniſſet. B aut ſic intelligi
debet ſcðz gob · et Hoſt · ſ. ꝙ qn dyoceſanꝰ agit
Otra aliquã eccłiam iure cõi et eccłia dicit ſe
exemptã et dno pape immediate ſubeſſe et ꝓ⸗
ducit puilegiũ:de tali peiuilegio non poterit

ꝛudicari nin p papam et ſi pꝑ aliumuerit indi

catum nullũ fiet ꝓpiudiciũ dno pape vt ptz ex
de in inte. reſti · cnz veniſſet: et ex de ſen · et re
iudi. ſuboæta· et ex de elec· cõſticutus. tñ etſi
ſponte voluerit nõ poteſt peiuſlegiatus ſn li⸗
cencia pape renũciare pᷣuilegijs vb indulgen
cijs libertatis que monaſteriũ vel eccłiam zu-
dicãt ad ius et ꝗꝓpeietatẽ romane eccłie ptne
vt ex ð arbi.cũ tpe · vł dici poteſt etiã ſcðz euů⸗
dem gof. et hoſt· ꝓ vbi verba puilegij ſũt am
bigua oedinariꝰ vb delegatus de ipᷣo iud ica⸗
re nõ pt.lle em interptari vł delegare debet
puilegiu qui oceſſit. vt ey e · ti · vt Puilegia . et
ar. ex de ſequeſ. ad B et ex de ſenex· inter alia
quãuis et legatꝰ interpeetet reſcriptũ pape.
vt relu ad hoc · Cet erũ ſi verba fuerint
clara et indubitata que iudicant manifeſte ec
cleſiaʒ foee exemptam iudex poterit iudicare
abſoluendo.b ſi verba peiuilegij ſint ꝓtectõiſ
et nõ exempcõis poterit condemnare · vt ex ð
peiuilegijs · reepiꝰ Patee tñ ꝙ papa poterit

poſtea ius ſuũ ꝓſequi ſi velit · vt dicit ilia de⸗

cretalis· ſuboeta in fine· Et nota ꝙ miſi de pei⸗
nilegio que verba illiꝰ ſunt inſpicienda. vt e.
ti.poeæro· et c· recepimꝰ. ſicut et e· que de his
q ex teſtamto ꝓliciſcũt·vt. ff· de trãſac · ð hiſ
Hlus tñ mente attendere debemus quã verba
vt patet j·. q:j· in arcioei: et di.xxxviij· ſedulo.
Sed etiam dici pᷣt ſcᷣm hoſt. ꝙ peiuilegiatus
abutitur peimlegio qñ male vtitur eo. ſ. qe vk
facit ↄtra intencõez concedẽetis· ex de poſtub.
gratum. vb qe vinit vita cõi non peiuata ꝓpter

cuius obſeruanciã erat puilegiatus et tuc nõ

poteſt peiuilegium allegare· ex de ſta.mo.re⸗
collentes· J.]· et de v. ſig abbate. ad finé vel
qe non ſunt contenti terminis ſuis imo cõtra

peiuilegij ſui tenoeem excedunt puta quia ec⸗

cleſias vel decimas de manu laici ſine oſenſu
epᷣi recipiunt vl alia ſiłia facunt·

Irca oftauu ſ. punicõz exemptoꝝ queri.
ſ.vtaa exemptꝰ ſi del inquat infra dpoc⸗
alicuiuſ epi pumm poſſit ab illo epo⸗P dixit
tan: ꝙ aut excptus notoeie è etiqt et tuc puni⸗
ri pᷣt ꝑ oedinariũ · vt ex epatentibꝰ et c tuan.
Fut occulte et tunc nõ pt puniri niſi a papa-

xvj.q.j: frater noſter. &t etia expſſum videtur·
ex ð ſup.ne. ſicut nobis· . fi:et de ſta- mo.m

ſingulis: oedinentꝭ. Bed certe p? eadem iura
que loquunt' ne dua in occulas ſed etiã in no⸗
toeijs · Gͥ reſpõſio repeobatur⸗Iohes ãt diſtin⸗
guit.qe aut exemptꝰ delmquit circa re in qua
eſt puilegiatus et tùc pumiri nõ pᷣt niſip papã
puta ſi male gerit ſe in officõ ſnuo.religionem
male ſæruat: bona monaſteri) dilapidat. Sc B
ide ſatis innuit'. ex de ſta-mo⸗ ea ꝗ;g. B eade.
Kur eirca re nõ exemꝑtã vt exemptis pᷣiudicã
do et tuc puniri pᷣt ꝑ oꝛdmariũ· ex e· tnaꝛ · Ee
videt B diſtinco appaobaei ꝓ gor᷑· et per iura
ex e.cu capella:et c. quantũ·p ↄfeſſione.rpeo
hatur aut: ex e: patentibꝰ vbi delinquit' i ipſa
reet tñ puni eccbiaſtice.ex e· tuan· . veruz ·
vbi delmquit' circa re ꝓpuilegiatã: ſcʒ vt nuci⸗
s& mittere poſſint ꝓ elemoſinis colligedis et
th puniunt⸗ Ben Ffoste dices ꝙ hoc ideo eſt.
qe piudicat alijs ſed hec reſpõſio nõ peodeſt.
Nam et vbi epo vel mri peochiali et etiam
reipn. paratur pindiein B nõ licz etia ſi ſit no⸗
toziũ vt patet er de ſup· ne · P· c. ij · Nam inſti⸗
tucõ et deſttucõ pl biteri de qua ibi diciᷣ non
pt eſſe nõò notceia: ar:ex ðò elec. bone. ij. G. j. et
ij. SZed dict p̈t ſcõz hoſt indiſtincte ꝙ exempti
nõ poſſunt pumiri ꝑ mferioee papa· ar· nj. q·j.
frater noſter. et er de ſup· ne· p· ſicut nobis
ne videat' caſſare ſentecias taton doctoꝝ ſic
diſtinguit. ſ. ꝓ aut ↄtinet in pemilegio exem⸗
pti expſſe ꝙ; quantũcunq; delmquat a nullo ci
tra ſedeʒ apł icàm indice pumiat' vł alia qcun

—R———

qʒ verba ſibia dem expᷣſſe innuencia.et tuc eſt
ſtandu puilegio ſicut onat ex e·poero. Sic in
tellige illud ex de ſup.ne plac. nj. St eodem
modo poſſunt intelligi iura ſiłia· Iut hoc ibi
no deinet' expᷣſſe et tůc vider e iontincte poſ
ſit pumri mii talis ſpãlis digtas tueat' ar⸗C.
vbi quis de curiali:l.ij. Sʒg et hoc poteſt ſub⸗
diſtingui qe ethᷣ hoc in peiuilegio ſpãliter nõ
otinet 33 ſimpkr eximit ſ. qe dicit in pᷣuil egio
ꝙ pᷣſtet cenſum ad pcepte libertatis ſudicium
vt ex eerecepimꝰ.tuc aut del inqͥt ĩ re ł circa rẽ
puilegiatã n pndicando alij aut pndicando
Ice aut᷑ notoeie aut occulte. Si circa re puil
giatà ſine pᷣmdicõ pᷣuato alteriꝰ referendũ e
pape.et᷑ ſic loquit ex de ſta ·mo:ea que· .· hec
eadẽe. et ſic puilegiatuſ remanet in libertate p
cepta vt innuũt verba pᷣuilegij: Et ſedz ho etiã

.

le ſint exempte:ergo delmqnui ĩ re puata.nec

pt intelligi ex de ſup · ne · p. c · i · qe ſi eccbie il⸗

ep̃o cui nõ ſubſunt eccłie pᷣt aliqð pindicium

ßen erari · & aut alten pᷣiudicat er notoꝛie de⸗
inquat coerigi p̃t ꝑ ceſurà eccłiaſticã ꝙ; male
fecit vt ex e.patentibꝰ et c. tnaꝝx · C. ven et·. ꝗ.
vl.verſus fine. go p excõicacẽz et uſpẽ ſiõz of
L firij et bnficij vt · ibi dicit et patz ex de v.ſig-
quereti quid ꝑ cenſurã. Mõ tn p depoſicõʒ vł

rint iaceant p duos menſes in illis penis
ſcòm eoꝝ ſtatuta ꝓ grauibꝰ culpis ſolent im

peſuacõz benekficij· vt in e . ea que · J. B eadẽ· et

ꝗpter ſcandalu alioꝝ ex notoeio delicto 4
er“

hide · C. ]. vide' em pcepiſſe p peiuilegiũ li
tatẽ nõ peccati ĩpumitates · ar ex de dſue · c. fi.
et de pᷣſerip · c. fi · Si vero delinquat occulte ł
etiã manifeſte nõ tñ notoeie:citra ſedem apłi
cam nec examinari poterit nec punirt · et ſic in
tellige illo xvj.q. j·fr noſter. mſi foete teneat
capellas exemptas rõne quaꝝ ire teneat' aò
ſynodũ qe puniri poſſet ꝗq ad eas ſi nõ faceret
quod deberet. ex e · ex oꝛe . J. fi · Scem hanc di⸗
ſtinctõz iura ſaluant. opiniones ad ↄcoediaʒ
redncunt et appeoban. G jo. an.li.vj.e. vo⸗
lentes· Itẽ ſcðs gof᷑.ſunt quidã qui tale puile⸗

gium obtinẽt ſ. vt nõ poſſint ſuſpendi- interdi⸗

ci vł excõicari ab a iuo epo vł archiepᷣo. qðᷣ
eiuilegiũ ſi racõe loci ↄceſſuz fuerit clerici 8
Enquétes in loco peiuilegiato vł circa rẽ pei
uilegiatã puniri ab oedinario non poſſuut niſi
notoeiũ eſſet delictũ in quo om̃e peiuilegiũ ceſ
ſat · ex e ·tua·ceſſat aut auxiliũ iuris cõis ſ.ap⸗
pellacõ.vt ex appella.cũ ſit romana· et c.p
uenit. et· C. quo appel.non reci: L. ij. Ceten
ſi alia benefia habeant vł alia loca in quibuſ
vł circa que delinquãt pejuilegiu nõ habzʒ lo⸗

cum. vt ex e.c.cum capella.et c.qm̃ p cõfeſ.

ſcðz 80f. tñ de hoc vide et die vt diſtinctu eſt
ſupea ſcz hoſt · et jo· an. Ite ſcòz gof.et hoſti.·
nõ omnis cenſualis romane eccłie ẽè exemptꝰ.

Njã aliqnñ ſoluit cenſus ad indiciũ libertatis .

aliqñ ad indiciuʒ ꝓpcepte ꝓtectõis vt ex e. ti.
pcepimꝰ.At p innouacõʒ puilegij nihil noui
zuris acquirit ſed tm vetus cõſeruat. vt ex e.
ti · expte ·. Et licet hoc ꝓ imploacõez officij
petat' et fiat ſi tñ pars ↄtradicat aduerſa.ino
nacio fieri nõ debet niſi cauſa ↄtradictõis au
dita . vt ex ð Ofir · vti · mnuti.cũ dilecti· et ex
e.cũ clerici Ate ꝓhibet' ꝓ obedienciã religio
ſis ne m ſermonibꝰ ſuis.platis eccleſiaꝝ de⸗

teſtacõmus debitis aut legatis matricibus ec
cleſijs faciendis detrahãt nec reſtitucões vel
legata ł debita aut male ablata ĩcerta ſibi aut
alijs ſui oedinis fratribus vł conuentibus in
alioꝝ p̃iudicium fieri ſiue eroga ri ꝓcurent.
nec etiã in caſibꝰ ſedi apłice aut loroa oꝛdi⸗

narijs reſeruatis quèquaz abſoluere: aut perſo

nas eccleſiaſticas peeſertim coꝛam iudicibus
delegatis a ſede apł ica ſuã otra eos iuſticiam
ꝓſequentes vexare indebite· ac ad lora plura
et multũ remota ouenire pſumant. Siquid vo
Otra pmiſſa vł aliquoò p̃miſſoꝝ drtomre⸗
ne

poni ſup quibus ſine manifeſta neceſſitate enz
eis diſpeſare 5Poreſ. Voren. plati eoꝛz nmiſi
de his que oecaſione pᷣmiſſoꝝ exceſſuũ ad eoſ

crahant aut laicos ab eccłiaꝝ ſuaꝝ frequen
cia vb acceſſu detrahat ſen indul gencias peo⸗
nũciant indiſcretas. Ne cu tellis intererunt a

quoquomõ puenerit.eccł᷑ ijs vł pſonis eccłia

ſticis dãnificatis plene ſauſ fecenit ifra meſez

poſtꝙ; fuerit rquiſiti eoipo vſq; ad ſatiſfactõzʒ⸗
debitã ſint ſuſpeſi ñ obſtanti bꝰ pmiſſis ſtatutiſ

aut quibuſcũqʒ; pemuilegijs cuiuſcũqʒ; tenoeis

—

exiſtant. li.vij· de pᷣmib.religioſi:et ibidẽ etiazx
excõmunicantur religioſi in quibuſdam alijs

excedentes · vt habetur infra.li.vijti · ij · caſua

xcy.

Q QMßẽ᷑—Üen nonũ quod eſt de ↄſeruatoeibꝰ.ſcie⸗

dum ꝙ oſeruatoees peiuilegioꝝ poſſunt
defendere a manifeſtis violencijs et murijs.
li.vj.ð offi·dele.ſtatuimus·j/et c· hac oſtõe ·
que quiòẽ decretalis eſt expoſicõ illiꝰ pᷣceden
tis decretalis ſeʒ ſtatuimus.j·: vnde tin habetr
cognoſcere de manifeſtis · Et imtellige ſecunð

glo.jo.an.manifeſta illa que ſut notoeia et ita

patencia ꝙ nulla ꝓbabili tergiuerſacõne poſ⸗

ſunt celari.vt ex ·de cohabi.cle: c · vl. e Bed

quid ſi negetur offenſa notoeia · Bndet o· an ·
qꝙ conſeruatoe bene recipiet ꝓbacõnes an fa⸗

ctum ſit notoꝛiũ· vt ſic videat an iuriſdicio ſit

ſua.ex de reſcrip· ſupꝑ lris· alias eius officium
eſſet mutile· Etſi factũ notoeium inuemat peo
cedat alias deſiſtat· Et quod dictuʒ eſt ꝙ poſ⸗

ſunt def endere ab imuria ſine offenſa · hoc pr
intelligi ſcòz jo· an· de cõmiſſa et etiam de cõ⸗

mittenda. In peima ꝑ diſtrictõzʒ eccłiaſticã co
gendo inmriatoeel vt ſatiſfaciant leſo. jn ſcðᷣa
ꝓhibendo ꝑ excõicacionẽ et punicõzʒ. li. vj.ð

ſen.ex.romana. S. caueant· Etſi nõ poſſent niu⸗
riam repellere ꝓ ſenteciam eccłie · debent m

bn. ſup c.Ratuimꝰ. imploeare beachin ſeckare
ſicut et iudices alij· ex de offi · oe · e · · et c · qm
ipieriſqz in fi · Fd quoò ptãs ſecularis tenet

Flias poteſt eaz excõicare cũ ho ſit acceſſoꝛiãũ

ad officiũ O;uatoeis xxiij:q: vj: admiſtratoeeſ
an ſi ille qui fecit maleficiũ bene ↄfitet
il

ud. ſed dicit illud nõ eſſe notoeiũ. Bnñdet jn⸗

noc.ſuꝑ c.ſatuimus.qe tũc ↄſeruatoe bene pᷣt
ꝓcedere ↄtra eum:qe etſi nõ ſit notoziũ euide
cia facti eſt tñn nocoeiũ ꝑ cõfeſſione eius. vt ex

de coha.cle.et mu.veſtra.q Cuid ſi dicat ſe

ulud iure feciſſe.Bndet jnnoc. ꝛbidẽ ꝙ dſerua

toe recipiet ꝓbacones vtriuſq; ꝓtis:quia non

poſſet aliter exequi:iuriſdicõz ſi bi ↄmiſſam
Quid ſi ꝓbetur ꝑ teſtes de aliquo ꝙ fecit ma⸗
leficin ſed nõ ꝓbetur ꝙ ſit notoeiũ · Bndet jn⸗

noc.ibidẽ.ſ.ſupꝑ c:audiumus. ꝙ non nocebit

ei ꝓbacõ talis· It hoc ideo qe ðſeruato⸗ ꝓce⸗
dere nõ pᷣt niſi ↄtra notoeios qualis nõ eiſte.
Itẽ ↄſeruatoees nõ poſſunt exercere indicialez
indagine.i .Ognicõʒ et exammacõz canſe que

eſt dubia ſc ðz jo·an · vt in c·ſtatuimꝰ. Scðz tñ

jnno.in glo:ibidezʒ vocare poſſunt eos qui di⸗
cuntur moleſtatoees et iniuriatoꝛes · Etſi voca

ti venerint intereogabunt' an oſitas mole⸗

ſtias et iniurias ireogauerint &tſi ofeſſi fuerit
ꝙ ſic: ꝓcedent dtra eos qſi ↄtra malefactoꝛeſ
Zi vero negauerint et ex hoc facta ſit res du⸗
bia nõ ꝓcedent Etſi ꝓceſſerint non valebit ꝓ
ceſſus tanquã excedes fines mandati· ar·ex ð
rap. cum dilecta:.niſi foste adeo de facto veil
de iure mal eficiuʒ eſſet notoziuz ꝙ mficiacõi
non eſſet locus qꝛ tũc ↄtra tales valeret peo⸗
ceſſus.ex de coha.tua:et c.noſtra. Si aũt vo⸗
cati fuerint cõtumaces tũc ꝓ contumacia poſ
ſunt ꝓcedere vↄtra eos · Sed ſi fereet ſenteciaz
excõicacionis vel aliam ↄtra eos ꝓ violencia

*

vb alio delicto non teneret niſi eſſz manifeſta
vt hic. vel miſi peius ſentenciaret ꝙ; ꝛbi eeſſ it
iuria manifeſta.qꝛ tũc etiã ſi nõ eſſʒ manifeſta
teneret ſñia niſi appellaret' ab ea: Item ſemp
eos vocare debet qui vident deliquiſſe·alias
nõ tenet quod fit ↄtra eos:ij.q.j.c.j.. niſi eſſet
ſentecia excõicacionis que foete teneret etiazʒ
nõ ſeruato oedine ſed tanqꝙᷓ incerta ſine diffi⸗
cultate eſſet relaxanda imo ꝓlatoe eſt punien
dus ex de ſen.ex.ſacro. S ed nec dtra hos va⸗
let ſentencia niſi ſint manitfeſti · vt hic. G omia
jnno· et multa etiã alia de hac materia ibioez
Itẽe ſi ſe ſcienter intromiſerint de al ijs quam ð̊
manifeſtis miurijs et violencijs: aut etiam de
His que iudiciale exigũt indaginẽ ipᷣo facto p

annũ ab officõ ſunt ſuſpenſi.li.vj.de offõ de⸗
le :·hac ↄſtitucõe· Et illud qð agũt nõ valet.et

pars que hoc ꝓcurauit e excõicata nec p̃t ab⸗

ſolui niſi ei que ſic fatigauit mdebite pemo òð

expenſis ſatiſ faciat integre vt in c.ſtatuimuſ.
Itez ↄſeruatoꝛes hmõi ex ciuitates ſiue dyoc.
in quibꝰ fuerint de putati vł alibi qᷓm in ciui
tatibus ſiue locis inſignibus vbi poſſit copia

pitoꝝ haberi ↄtra quoſcũq; ꝓcedere aut ali-

quos vltra dietaz vnã a fine dpoc· eoꝛundem
trahbere nõ poſſunt. vices quoqʒ; ſuas exceptis
citacõibꝰ et ſentenciaꝝ denũciacõibus quas
P aliũ valent exercere nulli poſſunt cõmitteee
niſi hoc cõpetat eis ex beneficõ lraꝝ · ſed nec
tũc niſi infra ciuitates ſiue dpoceſes in quibꝰ
deputati fuerint et ꝓſonis tm̃ de quibꝰ ſtatim
ſubiunge · te ↄſeruatoꝛes eſſe nõ poſſuut niſi
ep̃i et ſupᷣ aut abbates ſen dignitates vb pſo⸗
natus m cathedralibꝰ b collegiatis eccleſijs
habentes qe nullꝰ pᷣt ↄſeruatoeis ſui eſſe oſer
uatoæ.nec etiã eiꝰ cui eſt ſubiectus iuriſdicõe
eceb iaſtica vł tempoeali exceptis regibus et
reginis· Expirat ãt officiuʒ quoꝛucunqʒ cõſer⸗
uatoꝝ quo ad negocia nõ dum cepta ꝓ obitũ
Ocedetis · et Hoĩia patent in c· hac ↄſtitucõe.
Be interptacõe dubion tixlix;
ELinde poſt titulũ de Puilegijs ĩ quibꝰ
al iqñ ponũt᷑ aliqua dubia que ĩdigẽèt
aliqua interp̃ᷣtacõe ↄſiderandũ eſt de

interpeetacõe dubioꝝ · Et peimo qualiter ſit ĩ

terpeetandũ . ſedᷣo quis poſſit interpᷣtari.tercõ
qꝙ; interpeetacio poſſit artari et extendi · Circa
peimũ ſic diſtingue ſcòz hooſt.ſi querat ð ĩter
peetacõe reſeriptoꝛꝝ vł p̃uilegioꝝ tũc magis
eſt ſtandũ intencõe ſcribentis ſi ð ea appareat
quã ver bis ſcriptis·.ex de reſcriptis·ſuꝑ lr̃is·
in fi · et de Puilegijs : quanto· Et ſibr in teſtis
mens teſtatoeis eſt peioe et potecioz voce. ff.
de ſepul. L. Ilabeo in fine · Zi vero queratur de
verbis in iudicõ habitis quo ad citacõz libel
lum et peincipium iudicij fit mterpeetacõ peo
actoee et otra reum.ff·de indi. ſolemus et ex.
de cauſa poſ.cum eccleſia ſutrinaꝗ. veꝛz qm

in q· In medio aut iudicij cogedꝰ eſt taʒ actoeꝛ

quam reus vt certum ponat et reſpondeat ꝙſi

incertum ſit et ad inſtanciã ptis aduerſe et ad

peeceptũ iudicis hoc declarare noluerit fit in
terpeetacõ Otra eumfł.de ↄfeſ. certuz · H. j.
lioquin ſi intereogatꝰ n fuit nec ei miunctuũ

4

vt declararet dubꝛũ .debet fieri ĩterpeetacõ

eo qui poſuit vel reſpondit ſiue ſit actoe ſiue
reus ff. de iudi: ſiquis intencione ambigua:
In fine vero eſt ꝓ reo et otra actoee interpta⸗
cio facienda. er de ꝓba. ex lris· niſi cauſa ſit
fauoeabilis ex ꝓte actoeis qæ tũc fieret inter⸗
peetacõ eo: ex de ſen· et re indi · c. fi · S aüt

querat de verbis m ↄtractibꝰ HPabitis aut eſt

certũ ꝙ nõ oſenſerut· et tũc nõ valz qdᷓ agitur
er de ↄtrahen. emp· et ven · in vendicõnibus·
Fut dubitat vtzz oſenſerint et tũc aut valet ĩ
tellectus ſcõz Ptem vnã tm et tũc fit interpee
tacõ ſcõz illã vt res magis valeat quaz vt pe⸗
reat ‿ de rebus dubijs quociens in actõibꝰ
et ex ð̊ v . ſig · abbate q otra fuerat aut va
let ſcdz intellectu veriuſq; eu tuc ẽ accipienõ
illud qð eſt veriſimulius· Ff· de v· ob · eum qui
Et qð qñqʒ oſueuit accidere · xxvnj.di · ð ſyra⸗

culſane: Et qð magis ↄuenit iuri · ex de cõſue ·

cu dilectꝰ. . finali· vbi fit interpeetacõ cõtra
eũ qui aperciꝰ potuit diſcere legẽ: ff. pactis
veteribus Hõ refert vt' quis ſit excptꝰ
vel peiuilegiatus ꝙ nõ poſſit excõicari· vel in
terdici vel ſuſpedi. M ſcom bolſt. ꝙ exemptus
nõ p̃t regulaſtter coꝛã oedinario duenmi· Pui⸗
legiatus vero pᷣt· qui et ſi non pᷣt excõicari p̃t
tñ mulctari et amiſſione poſſeſſonis bonoeum
ſuoꝝ pati · ar: ex vt li.nõ vte · tue · qm frequen⸗
ter. . fi· Et oms alias penas pᷣter cenſuram ec

cleſiaſticã otra contumaces inductas poterit

foemidare= .
S ſcðz lciendũ ꝙ verba reſcripton do
AJmin pape interpeetatur papa · vt e de ſe
queſ.c.j. Xliqñ interpeetat etiã legatꝰ.vt ex
de poſtub. c.]. Quis aũuᷣt interpᷣtari poſſit pui⸗
legia romane eccłie dictũ eſt in titulo pᷣcede⸗

ti · S. quid ſit Puilegiũ.De interpᷣtacõe vbᷣo iuriſ

eſt diſtinctõ taliſ atiqua. ſ. ꝙ eſt interpeetacõ
generalis neceſſaria in ſcriptis redigenda vt
interp̃tacio peincipis vt · C· de le · et le · ix · l. ſi
de interptacõne · et e de olue . eu dilectꝰ. Mõ
generalis ſed neceſſaria et in ſcriptis redigen
da vr interpᷣtacio iudicis·vt · ff · de le · et ſe · ix ·

lL.nõ pñt.et l.nõ vt ait· ec generalis nec ne⸗

ceſſaria ſed in ſcriptis ĩdigenda vt interpᷣtacõ
mgri · vt. C. de ꝓfeſ. l. .·.Lr. xij Eiũ̃t etiã mterpᷣ
tacões a iure quibꝰ ꝓꝑ omnia ſtandũ eſt. vt ex.
de v. ſig. ꝓ totum.B gof:ti · de · v· ſis· et hoſti ·
ti· de reſcriptig
Qae tercium ſciendum ꝙ interpeetacõ iu
Aris pereogatur ſine extenditur quandoq;
racione fauoeis vt ſi indultum ſit retinere be

neficia vac ancia m ſua eccleſia et fructus eo
eum percipere ac in ſolucionem debitoeam

eiuſoem eccleſie conuertere per interpeetacõ⸗
nem extenditur nomen beneficij ad pbendas
et beneficia maioza.vt ex ð viſig: talia nobis
ſtre verbu illud laboꝛes extendi ad omia que
quidam religioſi ꝗpeijs manibus et ſumptibꝰ

excoluũt vt ex de deci·ex pteſttem punlegium ĩ

dultum de decimis non ſoluendis extenditur

per interpeetacõz ad decimas poſſeſſionũ que

poſtmodũ acquirunt'. vt ex de peiuiłb.qe circa
Item puilegium ↄceſſum de decimis pcipiediſ

iecti grauent'. vt er de cen: qᷓnto · fltez artatur

extendit ꝑ interptacionẽ ad noualia· vt extra
de deci · ex Pte. Bie etiam ꝓ interptacionez ex⸗
tendimꝰ donacões.vt ex ð doñ.cũ dilecti . vñ
ſi impatoe donat domũ interpᷣtamur cũ oĩibus
iuribꝰ et ptinencijs ſuis eſſe datã · vt · C. ð̊ bo:
va.l.ſi qñ·li.x.¶dem facimus de teſtis ſimpłr
rõne fauoeis. Vnde ſiquis leget vina interpta
mur et vaſa vinaria foꝛe legata · vt. ff· ð vi · tri .
tico et oleo.l.ſi c. . ſi vinu. ff. ð̊ penu legato
l. qui penu· S. vl. et I mãqʒ · et quibus legatis
et qui maxima debent᷑. ff· de le · ij · I. quibus.
Mõ em in cauſa teſtamtoꝛ ad diffinicõz vti qʒ
eſt delcendendũ cũ płimuʒ abuſine loquantur
Homines nec ꝓpeijs nominibus nec vocabuk
vtãt. vt · ff· daſ eiij: L. ar· S· cicius· ꝗdeoq; car
taꝝ appelb · li beos ĩtelligimꝰ eſſe legacos cũ
nos teſtatoeis voluntas vrgeat vt cu quis ſic
dixerit. cartas meas vniuerſas qui mhil aliuꝰ
qꝙ; libeos habebat ſtndioſus ſłudioſo flinques
vt · ff · de le. ij · . libeoꝛx· S. q; tn· Item ꝓpeoga
ijuris interpᷣtacõ rõne generalitatis vt cũ quis
obligat bona ſua etiam futura bona intelligi
tur obligae.vt · C.· que reſ.pig· obli.poſ.l.vl.
Ite cũ quis fundũ obligat nibil excipiens ius
patronatꝰ qð eccłia m fundo ſita obtinet ob⸗
ligare videtur· er de mrepatro ex lris· et ex 8
ſen. et re iudi.cũ bertolòèꝰ. Fliqñ arta᷑ inter⸗
pᷣtacõ iuris vt m ꝓcuracõne exigenda ne ſub-

vt exactõis et auaricie nota vite vt ex ò cen-
ex Pte Itẽ artat interpᷣtacõ rõne odij vt cũ de
cime laico ↄcedunt᷑ in feuduz quod male fit ·
vt ex de his qᷓ fi ·a la.ſine cõcacũ in apłica
In Hoc igit᷑ caſu occahone determmacõis an
tique nõ ſunt decime noualiũ vſurpande cũ in
talibus nõ ſit extendenda licencia ſed pociuſ
reſtringenda. vt ex de dec tua. Odia enim p
interptacionem reſtringenda ſuntvt patz ff.
de liber. et poſtu.l.cu quidam-et ex ò ↄſang.
et affi· cum dilecto: Itęm artatur vendicõ per
interpᷣtacionez vt non videat emptum vel ve⸗
ditum vel an vendrcõne exceptum equod vedi
ciomis tpe non extabit. vt· ff. de otrahben: ep.
et ven.l. in lege · It hoc ideo quia in vendicõ
ne reſpicitur tempus ↄtractus tem in fauoꝛ?
