tuuz humo vel tumulo claudere· videt' ſolos
Humo vł tumulo coæpꝰ imponẽtes ligatos eẽ
et fact ꝓ G̊ ẽtas ne ex vno funere multitudo
liget. Hee.ↄſtat ꝙ poetãtes cõcomitãtes vel

fabei · ſi nõ ſequere ſepelicõ excõicati ñ eſſent
n cõtrariũ eſt ꝙ G ↄſtitucõ ludibeio eſſ· ſi v⸗
nus ſolꝰ ribalòꝰ vł ſeruies.ꝓ què illò expedi

ri poterit. ligari dicat᷑ reliqs vſitatis põpoſe
et ſoléniter expeditis Batiſfecerit eis qᷓbꝰ. hi
ſunt foete quoꝝ faunoee fuerũt late ſnie excõi⸗
cacõis vel interdicti · qbꝰ reſtitucõ debz fieri
Siqᷓ eciã violecia fuiſſz illata clericis vł mini
ſtris ſatiſ fieri debʒ.ſi eciã illoꝛ coepa vł oſſa
diſcerni poſſunt exhumãdi ſunt ð ſepul.ſacris
et in tribꝰ vltimis caſibꝰ ged qd de peimo
dico ꝙ ſi ille fuit penitens licet non debu⸗
erit ſepeliri. non tamen exhumabitur ſaltem
poſt relaxacionem interdicti ·Me moetuarijs

— — — ——

— — ecer — —

—

— — — 5 —— — — „ — — — — —

–

interdicti penitentis. nota ꝙ illa licite poſ⸗

ſunt recipi ab eo q reliqt in moete cum ꝓ ipſo

ſit oꝛãdũ· Similiter illa q poſtea daren cũ fu
nere ſepulto ĩ cimiterio poſt rlaxatũ ĩterdꝛictuů

de funerib?ꝰ q daret' cũ funere ſepulto tpꝑe in
terdicti · nõ puto clericos licite recipe poſſe.
qe videret cu ſepelietibꝰ pticiꝑare Septua⸗
geſimuſſeptimꝰ cãꝰ excõicate ſũt mulieres qꝰ
quomõ decetero ſectãtes vł de nouo aſſumen
tes ſtatũ illũ ꝓnicõſum·ð quo het li. vñn· ð re
ligio·domibꝰ.cu de qbuſdã ꝗq Geptuageſimuſ
octauꝰ cãaꝰ excõicati ſunt qᷣcũqʒ religioſi eaſð
mulieres illo ſtatu fouetes vł ad ipz ſuſcipi
enduũ inducetes. nullo eiꝰ puilegio valituro
vt dici ibidẽq Beptuageſimuſnonꝰ cãꝰ excõi
cati ſunt ↄtrahctes mrimoniũ ſcieter ĩ Sdibus
ab eccleſia ibieseckuageſm⸗ cãaꝰ excõi
cati ſunt ↄtrahẽtes mrimoniũ cũ mõialibꝰ
Octuageſimuſpeimꝰ cãꝰ excõicati ſunt qcũq

religioſi et moĩales ac clerici ĩ ſacris ↄſtituti

Otrahẽtes mrimomũ ᷑t i his tribꝰ cãibꝰ ec⸗
cleſian plati tenent' tales quos publicu fue⸗
rit taliter otraxiſſe vł de qᷓbꝰ h legitimis oſti⸗
terit documetis · excõicatos publice tãdiu de
nũciare.donec ſepent abĩuice.B oĩa patet li.

vij · de ↄſanguĩtate.eos ꝗᷓ· Circa pemũ c· nota

ꝙ dicit ſciter. ꝓ qð ptz ꝙ B oſtitucõ nõ ligat
ignoeãtes:q itelligo ignorãcia facti ꝓbabi⸗
lrnõ affectata.ſ.qe ignoeabãt ſe eſſe ↄſangui
neos vł affines· Si vo ignoeabãt ius neſcien

tes graduũ ĩ quo eſzʒ ꝓhibitũ · exqꝰ ſciebãt Sdũ

eos ligat ↄſtitucõ· li. vj.de reiuris ignoeaãcia

Si vo alter ſolꝰ ſciebat ille ſolꝰ ligat.xxxnij ·
qiij.ñ ſatisq Zʒ qᷣd ſi ↄtraxerit ignoeãs et po⸗

ſtea ſciuit et topabitauit ↄſagnee creòo ꝙ
nõ liget.cũ iſta oſtitucõ nõ puniat cohpabita⸗

cõzʒ ̊ otractũ:qe ðòt ↄtraxerit· et ꝓbat B ſolu

cõ ex eo ꝙ ſme iudicõ eceleſie nõ poſſet ab ea
diuertere · peccat tñ eã ↄgnoſcendoqQuid ſi

Otraxi cũ illa quã credebã eſſe ↄſagneã ł affi

ne vłb moĩalè ſ̊ nõ erat nõ ſuz ligatꝰ qð
bat ꝓ ea q̃ notãt᷑ ex de ſen · ex · ſi vo · ij · Pr̃imo

niü: ꝓ G̊ vide ꝙ coactꝰ ad otrahẽdũ nõ incur

rat hãc penã:et ſi loqᷓmur de coactõe abſolu⸗

ta certũ eſt ex . ꝓ me· cãſacris· ſi aut de ↄdicõ
nali.licz tali qᷓ caderet ĩ ↄſtãtẽ vix· ligari vi-

det p eãde decretalẽ.ſ cũ nõ ſit mrimoniũ de
ficiete cõſenſu.ica ꝙ nõ iducit eciã publicam

Honeſtate li.vj.de ſpõ.c.vno.ð eq̃tate talis n
videtc ligari ex de ſen:ex.ſignificauit q Quid
ſi nõ cõtraxit matrimoniũ ſ̊ ſpõſalia tin & nñ
puto eũ ligari cũ ↄſtitucõ h ſit penalis·et ver

ba h̊ nõ impoetẽet. q verũ credo niſi ↄſumma
uerint ꝓ copulã carnale.qꝛ tũc ligatᷣ.qᷓᷓ tunc
cõtraxiſſe videãt ex de ſpõ.venies· et· c.is q̃·
Circa terciũ caſuʒ nota ꝙ dicit religioſi.ſcʒ ꝙ
feſſi tacite vb expᷣſſe religionẽ appeobatã li.vj
de voto cui. q intelligo eciã ſi ꝓfeſſio illa ta
cita vł expᷣſſa.ñ obliget illi religioni ſ̊ religi
on ĩ genere Moiales· ſupᷣ puit cõtrahetẽ cum

moĩali.h̊ vo puĩit moĩale cõtrahbetẽ·eciã ĩ iſto

caſu quo cõtrahẽes ñ ligat᷑· et nõ repetit ſcien

ter qe licʒ ignoꝛãter poſſz ꝗs cẽtrahere cũ oſã

Zumea affine vł moniali.nõ tñ ĩ monachum

monachã.vb ↄſtitutũ in ſacris ↄtrahẽete igno
rãcia cadit.puto tñ ꝙ; vbi eſz ꝓbabilis igno⸗
rãcia ĩ oedinato ĩ ſacris ſeʒ in amecia vel doꝛ⸗
micõe.ñ eſſʒ locꝰ huic pene q Octuageſimuſſe
cudꝰ cãꝰ excõicati ſunt ꝗqcũqʒ; cõitatu pꝓtãtes
capitanei.rectoeescõſules.iudices.cõſiliarij
et alij qᷓuis officiales:ſtatuta ꝓ qᷓ aliq̃ vſuras
ſoluere cogãt᷑.aut eciã eaſdẽ ſolutas repetere
quoquomõ ĩpediãt decetero pᷣſumpſerint fa⸗
cere ſeribere vł dictare qOctuageſimuſterciꝰ
cãꝰ excõicati ſunt qcuqʒ; ſupᷣdctõꝝ pᷣſumpſe⸗
rint ſcieter iudicare ꝙ vſure ſoluãt vł ꝙ ſolu⸗
te ñ repetãt.vb cũ fuerint repetite nõ reſtitu⸗
ant' plene ac libere Octuageſimuſquartꝰ ca
ſus qcũqʒ; ſupeadicto ſtatuta hmoi actenus
edita.de libeis cõ icatũ ipᷣaꝝ ſi ſup GB ptãtem
ſcʒ ſiue juris ſiue facti Pabuerintĩfra tres mẽ
ſes nõ deleuerint cxcõicacõz mcureent ipᷣo fa
toq Octuageſimuſq̃ntꝰ cãꝰ excõicati ſunt q̃ᷓ
cũqʒ hmoi ſtatuta ſiue cõſuetudines effectum
hñntes·quoquo mõ pᷣſumpſerint obſeruare hec
omĩa patet m.vij· de vſur · ex Sn. Octuage
ſimuſlextꝰ caſus qcũqʒ religioſi pᷣtermiſerit cõ
ſcieciã facere ↄfitetibꝰ de ſolueèdis decims ·
ab officõ p̃dicacõis mane ant tãdin ipᷣo facto
ſuſpeſi.donec cõfitetibꝰ ipᷣis.ſi G ipᷣ̃m ſibi di⸗
cedi facultate habuerint. ↄſcieciã fecerint · et
exinde i. poſtq; omſerint cũ potuerint cõſciẽ⸗
ciã cõfitetibꝰ facere·excõicacõzʒ incureũt ip̃o
facto ſi pdicare pᷣſumpſerint· negligẽecia vt p̃⸗
mittit' pdicta nõ purgata li vij:ò penis cupi
entes Octuageſimuſſeptimꝰ caſus excõicati
ſũut trãſgreſſoees oſtõis illiꝰ.q̃ rligioſis et cle
ricis ſecł aribꝰ ꝓhibet.neqs ad vouẽò muran
du · b fide interpoĩta ſen balias ꝓmittẽdũ ali
quos inducat· vt ſepulturã apud eccleſiã ipᷣe⸗
rum eligãt.vb iã electã vlteriꝰ nõ imutent vt
dicit in c. cupiẽtes in fi. Nec abſolui poſſunt
ab alio ꝙᷓ a papa pᷣterqꝙᷓ ĩ moetis articulo.nul
lis peiuilegijs aut ſtatutis cuiuſcũqʒ cõdicõiſ
in cõtrariũ ſuꝑ his valituris vt patz ibidez q]
Octuageſimuſoctauꝰ cãꝰ religioſi qcũqʒ deci
mas eccleſijs debitas· ad ipᷣos ex aliqᷓ legitia
cã nõ ſpectãtes ſibi appeopeiãt vł vſurpãat vk
dari ab alijs ñ ꝓmittut vb ꝓbibet ·˖ niſi poſt
ſup G reqſiti fuerit ab ilb quoꝝ ĩtereſt a pᷣmiſ⸗
ſis deſtiterint ĩfra meſez· aut ſi de vſurpatis ł
retetis infra duos meſes eccleſijs dãnificatis
emendã nõ fecerit ↄpetetẽ · ab officijs admini
ſtracõibꝰ et bñficijs ſunt ſuſpenſi donec deſti
terit et ſatiſ fecerit dicto mõ ſt ſi hmmoi religi
oſi admiĩſtracõz vł bñfieta nõ Bñt.eo caũ quo
alij ſupdeti ſunt ſuſpẽſi:m̃i ſunt excõicati · ãte
ꝙ; plene ſatiſ fecerint nultatenꝰ abſoluendi.ñn
obſtãtibꝰ puilegijs qᷓbuſcũqʒ PHeemiſſa tñ non
extèdũt ad alia q religioſoꝝ ipon donatos
ſeu oblatos tenentur. dũ tñ iil religioſis eiſ⸗
dem cũ effectu donauerint vł obtulerint ſe er
ſua li.vij· de decimis religioſi Religioſi.p hᷣ
patet ꝙ non eſt locꝰ his penis in ſecularibus
clericis vel laicis qui deliquerũt in iſtis Qui
cunq; p B opeehẽedit eciã femĩas et eciã reli-
gioſum ad ſecularem eccleſiã trãſ latũ .Fecleſi
is · p Gᷓ̊ credo ꝙ Gᷓ oſtitucõ nõ haberet locũ qñ

decime ille debetur peiuatis vt p ãtiquũ feuõ
Hon pmitttunt. ſcilicʒ facto vel peohibent v⸗
bo. Duos menſes videtur ꝙ illi duo menſes
cureat ab vſurpacõe vel retencõne licet vnus
meſis de quo pmittit' currat a reqſitõne credo
tñ ꝙ reqſicõ reſpiciat vtrũq; caſum · Officijs ·
declarari debuiſſz an intelligeret de diuims
et ꝓ ];̊ facit qð infra nõ repetit de officijs an
de alijs officijs · vt qe ſacriſta cellerariꝰ vel ſi
miles. et ꝓ Bᷓ facit illõ li.vj·de re· iuris in pe
nis Se et ſua.nõ ſufficit ergo ꝙ dona ſua do⸗
naſſent manẽtes ĩ ſeculo.ipᷣoꝛ vſufructu rete⸗
to.nõ obſtat de pemnlegijs. vt peiuilegia. ta⸗
les em̃ ofratres lunt et in aliqbꝰ peiuilegiati
vt illi. nõ ſunt plene oblati q ctuageſimꝰ
nonꝰ caſus ſunt excõicati religloſi tpale dñi⸗
um hbnᷣtes ſubditos ſuos vexãtes mõ ꝗᷓ ponit᷑
li.vij·de ſta.mona.ſiq: religioſi hᷣo militantes
Hoeribili mõ ꝗᷓ eciã in dc· ponit' an clericos
excedẽtes · peiuati ſunt admiſtracõibꝰ habitiſ
et abiles ad hñdas:quos eciã et alios eis ĩ

exceſſu tali ſimiles. oꝛdĩarij ðöᷣbẽt facere oĩ ceſ

ſante peiuilegio excõicatos publice nũciari ·
donec fuerint abſoluti vt ptz bidẽe 9 Mona⸗
geſimꝰ caſus excõicati ſunt illi ꝗᷓ viſitatoæes
moĩialiũ in officõ ſuo mpediuerint. mſi mõiti
reſhpiſcãt· pemilegijs ſtatutis ↄſuetudibuſq ĩ
Strariũ mime valituris li. vij ſtamona. t
tẽdẽces q NHonageſimuſpeimꝰ caſus iquiſito⸗
res ꝗᷓ obtetu odij.gr̃e vb amoeis lucri vł ↄmo
di tpalis ↄtra iuſticiã et ↄſcieciã ſuã omiſerĩt
Otra queqꝙ; ꝓcedere vt fuerit ꝓcededũ ſup he
reticaʒ peauitatẽ · vb eciam quẽqꝙq; imponendo
ei peauitatẽ ipᷣaz · vb impedimentum ſui officij
pᷣſumpſerint quo quomõ vexare · ſi ſit ep̃s vl ſu
pioe ſuſpeſiõis ab officõ ꝑ trieniũ alij vo ſen⸗
teciã excõicacõis iĩcureũt: a qᷓ niſi ꝓꝑ papã p̃ter
qꝙ; in moetis articło et tũc ſatiſfactõne p̃miſſa
nõ pnt abſolui.nullo eis ĩ hoc peiuilegio ſuf⸗
fragãte li.vij· de hereti · multoꝛ p̃miſſa HB ĩtel
ligo ſi facultas aſſit ei faciedi et tꝑꝰ B paciaꝰ
alias abſolueret' cũ caucõe ꝑ ep̃m vł pᷣſbite⸗
rũ q Nonageſimuſſecũdꝰ cãꝰ q ptextu officij ĩ
q̃ſicois hereticoꝝ · quouis illicito mõ pecuni
am ab aliquo extoeſerit · vł eciã ſcieter eccleſi
an bona ob delictũ clericoꝝ fiſco eciã eccle
ſie applicauerit· ip̃o facto ẽ excõicatꝰ nec ab
ſolui pᷣt niſi m articulo moetis donec ei a quo
extoeſit de pecunia ſic extoeta ſatiſfecerit nul⸗
lis peimlegijs valituris · li · vij de here · nolen
tes · Peetextu ſi ergo nõ eo pᷣtextu illicite exi⸗
gat·licet male faciat nõ eſt locꝰ huic pene l
licito·penas ergo pecuniarias applicãdas of
ficõ nõ hibet imponi et exigi· ſ illicitas ex-⸗
actõnes fieri Decuniã ĩtelligo large · i. q · i·
P totũ Scieter: ignoꝛãtẽ ergo nõ tenet G pena
Fccleſiaꝝn de boĩs ergo clericoꝝ ꝓpeijs nñ ꝓ⸗
hibet. et ꝓ hec dico ꝙ ſi monachꝰ peſſet ecele
ſie. ꝓ eoꝝ que acqſinit intuitu pſone.fieri ñ
Poſſ applicacõ iſta.cu ſibi non poſſit acqrere
ſed pociꝰ acqrat eccleſie. Eiſco ecceleſie· mul⸗
tomiꝰ ſibunp̃is vł officialibꝰ vł fiſco ſeculari
cui alias applicata ſunt ip̃o iure bona laico⸗
rum de hereſi dãnatoꝝ Donec ei a quo. B;̃ re⸗

ferc' ad duos pᷣdictos caſus ſczꝭ de pecunie ex
toeſõe.et de bonoꝝ eccleſie ↄfiſcacõne · et ꝙ;
dicit' abſoli nõ pᷣt intellige niſi p oedinariuʒ
cũ abſolucõzʒ papa ſibi nõ reſuet Zatiſ fecerit
ſi hʒ vñ·alias pauptas excuſat de vſur᷑.cũ tu·
4 Honageſimuſtereiꝰ caſus monachi nigri et
rłgulares canonici admiſtracõz aliq; ñ hntes
aò cunas peincipũ ſine ſpãli licẽcia ſuoꝝ p̃la
toꝝ ire nõ debẽt.et ſi vt ſuis pᷣlatis aut mõa⸗
ſterijs dãnũ aliqð inferãt ad dictas curias ſe
ferãt ſunt excõicati ꝗ Nonageſimuſquartꝰ ca
ſus p̃dicti monachi tenetes mfra ſepta mona⸗
ſterioꝝ arma ſme licecia ſuoꝝ abbatũ ſunt ex
cõicati:·et hi duo cãꝰ ꝓbant' li.vij·ð ſta·mo.
ne ĩ agro. Nõ hũtes dicit in peimo caſu · qe ha
boẽtes admiſtracõz qñqʒ illuc optet ire cã ad⸗

miĩſtracõis Excõicati vo· nota q; ad hãc excõi⸗-

cacõz otrahbedã duo ſunt neceſſaria ſcʒ ꝙ ĩtra⸗

uerit curiã et ꝙ cã dãnificãdi monaſteriũ vel
p̃ᷣlatũ·.licẽciã vo habere vł nõ habere nõ pu⸗

to põderãdũ cũ hoc nõ repetat Pinc eſt ꝙ e⸗
ciã intrãs curiã de licencia plati ſi ꝓpter B ſczʒ
ad dãnificãdũ monaſteriũ vłl p̃latũ intrat · eſt
ligatꝰ.ex ſolo igitᷣ exitu clauſtri ob hãc cãm
nõò ligaᷣ. exquo vo intrauit ob hãc cãm licet
nõ dãnificauerit ſiue q nõ potuit ſiue qe peni
tuit. eſt ligatꝰ. Monachi nõ repetit canoĩcos
regulares Infra.i. intra ꝑ qð pena nõ includt
tenẽte e † rma P ho large ↄphedunt tela. ſ
dicũt arma ſtricte qbus defeduttela qbus i
pugnãt᷑ Tenetes · ꝓ B dico ꝙ veniẽs defoeis
ad clauſtrũ cũ arms nõ aĩo tenedi nec tenens
nõ vide' liga riq Honageſimuſquit? caſus ex
cõicati ſunt reli Rioſi:q̃ peiꝰ nõ habita prochi

alis p̃ſ biteri licecia ſpali.cłicis aut laicis ad

mĩſtrãt ſacramtũ vnctõis extreme vb euchari⸗
ſtiã. vł mrimoniũ ſoleniſſant.i.ſoleniter bñdi⸗

cũt ˖ de ꝗᷓ bñdictõe haber de ſeðis nup · c · i · et

nj.p hoc tñ nõ p̃indicat᷑ ub qbꝰ apoſtolica ſe
des Oceſſit. vt famliari bꝰ ſius domeſticis aut
paupibꝰ mi ſuis hoſpitalibꝰ degẽtibꝰ ſacram̃
ta poſſint eceleſie miſtrare· Hon habita licen
cia.nũqd credet religioſus peochiano dicẽeti
te e; liceciã ſe heẽ q ſic · ge ñ dz Pᷣſumi iĩme⸗

moe ſue ſalutis.i.q: vij· ſanciꝰ Pareochial · p

hq̊ quo ad ſecłares mercenarios et his ſib es in
telligo p̃ſbĩm in cuꝰ prochia habitãt · ar · de
pe.di.i ·placuit.eeſbiteri· credo ſufficere li
cẽciã peochiab ꝗᷓ nõdũ eſt p̃ſbiter · qa ſczꝭ infra
anũ elt vel elt ců ipᷣo diſpenſatũ vb ẽ prochia

lis collegiata.videt eciã ſufficere licẽcia vi⸗

carij gereètis cnrã p modũ illiꝰ decretalis cuz
ex eo de elec.li.vj.Sufficit eciã ſi hoc fiat au
toeitate dyoc: epi cuiꝰ eſt ꝓrochia de donac ·
apoſtolice. in peĩcipio.et epᷣus pᷣ̃ſbiter eiꝰ di.
xxv.olim · ¶ Dubita aũt h an ſufficiat ꝙ pᷣſbi

ter licẽciet feligioſuz vt ꝓeochianos ſuos poſ

ſit inũgere et eis euchariſtiaz dare · an reqrat᷑
prochianoꝝ exp̃ſſo qbꝰ h̊ ſunt pᷣbeda q ſtè an

ſufficiat generab licẽcia data peochião ꝙ; poſ
ſit illa repe: an reqra licẽcia ſpãb.ſ.ꝙ a tali

fli gioſo vt huic litere bñ ſatiſ fiat jo· an · O
ſult ꝙ fiat ſpecificacõ ð ↄferete et rcipiete et
de ſacris.tñ credit ꝓ exqꝰ ð ſact̃o ſpeciłicat.

———— —- —

— „—

— — — — — —

lieʒ nõ expeimat' nomẽ peochianoꝝ cũu religi
oſo licencia dat. vb nomen retligioſi cu datur
licencia pareochiano: pena rirat 4 Monage
ſimuſſextꝰ caſus excõicati ſunt qui excõicatos
a canone pᷣterꝙ; in caſibus a iure expeeſſis vel
Per penilogia a ſede apoſtolica eiſdem con⸗
ceſſis: vł a ſentencijs per ſtatuta peouincialia
aut ſmodalia peomulgatis ablolumme. e Mo⸗
nageſimuſeptimus caſus excõicati ſunt religi
oſi qᷓ a pena et a culpa abſoluere quemꝙ; pᷣſu⸗
mũt Ft in his tribꝰ caſbꝰ pᷣmiſſis nõ mſi per
ſede apoſtolicã pñt abſolui.quos locoꝛx oedi
narij poſtꝙ; de hoc ↄſtiterit eis. excõicatos fa
ciãt publice nuciari. nullo pemitegio ↄtra hꝰ

valituro. B oĩa patet li.vij. de peiuib · religio⸗

ſi Nota ꝑ h ꝙ; dicit a canone mtelligit cano⸗
u quecuqʒ; eciã a quo ep̃s vł᷑ pſbiter poſſz ab
ſoluere ex de ſen· excõ·nup· Exp̃ſſis de ſen.· ex ·
monachiet c·. cũ illoꝝ · Cõceſſis &‿ labent eniz

multi religioſi peiunilegiũ a ſede apoſtolica ſu

p abſolucõe diuerſoꝝ caſuũ · ſentẽcijs· vndð

credo q; omeʒ ſniaʒ icludt.f.excõicacõis ſuſpẽ

ſonis et iĩterdicti euniꝰ neceſſaria ſit abſolutio
lher H̊ ꝙ dieit ꝙ nõ pñt abſolui intelligẽ mſi ĩ
caſu moetisſ te valituro ſeʒ qͥn penã ĩcureãt et
Snuciẽt ſm ꝙ dictũ é zc;. Henageſhmulecta

uus caſus excoõicati ſunt trãſgreſſoees ↄſtitucõ

nis.que reli gioſis medicãtibꝰ.domos ad ĩha
bitandũ loca quecũqʒ; de nono recipꝑe · recepta
nũc vſq;: mutare vbł ea trãſferee ĩ alios cmuſ⸗
uis. aliéac õis titulo interdicit li. vjj· de Puik.
cupistes i peiĩ Aenageſtmnſ. nonꝰ cãꝰ excõi
cati ſunt religioh qui aliqua in ſermonibꝰ ſu⸗
is vł aliqbꝰ ꝓferũt· vt a decimaꝝ eccleſijs de
bitaꝝ ſolucõe.retrahãt audĩetes li. vij · de pe
nis et ĩ d. c. cupieẽtes Acdtonme cãꝰ ſiqᷓs quèẽ
unis ep̃ᷣm im mrioſe vl temere pPeuſſerit vł cepit

ſou banneuerit. vel hoc fieri mandauerit· aut

ab alijs facta:rata habuerit.vel ſociꝰ facien⸗
tig in bis fuit. aut conſilum vel fauoeem m
his dederit. ſeu ſciéter eu defeſauerit eſt excõ⸗
municatꝰ.nec pᷣt abſolui mſi ꝓꝑ papã pᷣter ĩ ar⸗
ticulo moætis Inferũt᷑ eciã eis alie pene· et pa
tet H oĩa li/mjð penis ſiqs · Terea quoq; ip̃i

us dũu tñ vltra vnã dyoceſim nõ ↄtineat · vſq;

ad cõdignã ſatiſfactõz eiuſoe Necnõ locꝰ aut
loca alia ĩ qbꝰ captꝰ detinebit. qᷓ̃din deten⸗
cõ ipᷣa in eiſdẽ durauerit eſt interdicta · P⸗ ſi
terea eiuſoë duas dyoc vb vltra ↄtineat ˖ dyo
ceſis domicilij peĩcipalis ipiꝰ.et illa ĩ q̃ eciazx
fnerit delictũ conmiſſum ſi ſua ſit· et due alie⸗
que ſub ipᷣo ſunt eidẽ loco vicinioees · ſunt im⸗
terdicte Ciuitas aũt qᷓ pmſſa aut aliq̃d eon ĩ
epm ſuũ ↄmiſerit·donec ei ſatiſ fecerit ẽ ĩterdi
cta.ptãs aũt.oſiliarij·baliui.ſcabini. aduoca
ti·rectoꝛes:oſules et officiales quocũq; noĩe
ceſeãt᷑. exntes culꝓabiles in pᷣmiſſis ſimiliter
ſunt excõicati. nec niſi vt pᷣmittit pñt abſolui
t ſi ĩ aliquo caſuũ pᷣdictoꝝ fnerit aliqs abſo
lIutꝰ ab excõicacõe ĩ moetis articulo nii poſt⸗
; pᷣſtine fuerit reſtitutꝰ ſanitati q;cito ↄmode

poterit pape ſe pſentare curauerit ĩ excõicacõ

nẽe reincidit ipo facto· vt ptz in d. c.ſqꝗᷓs · Quẽ
ui epᷣm illos q renuũciauerũut loco nõ oꝛdim 1

III 0°7 „

ℳ —

cludit electos nõdu pſecratos q́ nõ ſunt epi
meludere nõ videt᷑. Temere.in illo ergo q̃ ſe
defedẽedo peuteret he pene locũ nõ hñt. Man
dauerit · Nota caſuzʒ ĩ quo punit ſolũ mãdatuʒ
Quia tñ duꝝ videt ꝙ ex ſolo mãdato ſi male
factũ nõ ſequat᷑.tot penis qs inuoluat.et qe
regulariter vba cũ effectu accipiũt ex de cle
ri · nõ reſi·relatũ deo pᷣt exponi vb B̊ ſcʒ ꝓcuſ
ſiões capcõs vł bãna iã facta Bata.optet g
ꝙ B facta fuerint eiꝰ ↄtẽplacõe ex de re· iu. ra
tũ qᷓs.li.vj.Jociꝰ.̊ ſumit ꝓ eo q̃ coopa ad
pcuſſionẽ capcõzʒ vł bãnitõz.Vel fauoee ĩ his
p qð patz ꝙ faues taliter del ĩqueti poſt deli⸗
eſtu nõ imcludit hãc penã. Oefeſauerit.eciã pꝰ
delictũ ſez impediedo ne delĩques ad mãꝰ ju⸗
dicis veĩiat excuſandꝰ vb puniedꝰ vb ne execu
cõ fiat Eredo tñ ꝙ q̃ tale defèderet ne ledere
a pemato·penã hãc nõ incureeret.cũ illa ſit ĩ
juria quã a ſocio q̃s ꝓpulſare tenet' de ſen. ex

cõ.ex dilecto li.vj.Baliui · vulgare ꝓuiĩicialiũ

ſed in frãeia dicũt ppoĩti Scabini gallicoeuʒ
Vt pmitti ſcʒ ꝓ ſede apłica niſi ĩ articulo moꝛ
tis · Quãcito ↄmode · i. ipedim̃to ceſſante et in⸗
dulto aliquo modico tepe vt ſibi valeat ð ne⸗
ceſſarijs Puidere .
Ae canone · illo ſiq̃s ti · in ·
nde cõſiderãdũ ẽ de canone ſentecie

ate Otra pcuſſoæè clłerici· et pꝛimo po⸗
nsdi ſuut caſus ĩ qbꝰ iſte canõ fallit.ſe

cudo notãda ſunt et qreda qᷓ̃dã circa canonez⸗
Quãtũ ergo ad pᷣmũ ſciẽdũ eſt ꝙ canõ iſte.qui
cũqʒ vberat clericũ vł aliã eccleſiaſticã pſonã
eſt ipo iure excõicatꝰ.fallit ĩ multis caſibꝰ.p⸗
mo m apoſtota ꝓcuſſo q̃ ſi a pcuſſoee clericus
eſſe ignorat.et Hᷓ certũ eſt ſcʒ ꝙ Pcuſſoe hũc qᷓ
comã nutriebat clericũ eſſe ignoeabat.pꝓcuſſo⸗

nõ ligat t hoc verũ eſt ſi igneeabat nõ igno
rãcia craſſa vł affectata ſ̊ ꝓbabili aliter non

excuſaret q Quid ſi dubiter P pᷣ̃t ſe purgare

Apo iuram̃to· ꝙ ſi iurare renuerit ꝙ ipʒ eſſe cle

ricũ ignoeabat.q tũc pᷣſumit ↄtra enũ exquo
nõ vult jurare·tãaqꝙ; excõicatꝰ vitandꝰ eſt.do⸗
nec ꝑ ſedẽ apoſtolicã abſoluat᷑ ex e·ſi vo ali⸗
qs ĩ tex· et gloFt ex h̊ habe ꝙ licz clericꝰ nõ

ſeruet hĩtũ ſuũ·tñ adhuc retinet peiuilegiũ Et

B ven e an trinã ãmomcõʒz.ſecꝰ ẽ poſt trinam
monicõz· qe tũc ꝓdit peiuſlegiũ cłicale Et ſic

intelligit' illò ex e: ĩ andiecia· et Hᷓ habet' in

glo.c.pdicti · ſi vo· Ae fallit ĩ clerico ar⸗
ma poæztãte militaria.exquo tercõ ãmoanitꝰ ꝓ
dyoceſanũ ſe noluerit coerigere ex᷑ e:ĩ audien⸗
ciae Tercõ fallit ĩ clerico ꝗᷓ nec in mõ tõſure
nec in foema veſtimtoꝛz nec ĩ qlitate negocio
rũ de clerico q̃cꝙ; ondit ſi tercõ momtꝰ ꝑ dyo
ceſanũ ſe nõ coerigit ex e.ↄtigit·ij · q Quid er
go de goliardis ſi publicꝰ et notoꝛiꝰ ſit et
nõ eſt ſpes de coerectõe nõ videt ꝙ B peiuile
gio gaudeat ar· ex de apoſtotis · c.i:et de cle.
iuohãnes.qe vilitas vite nõ pmittit tales
hoc pemilegio dignos eſſe · C. de adulterijs
qj adulteriũ in fi · XÆ“. οn ſi nouo meipiat ta
lia:et ſpes ſit de coerectõe:eſt dyoc. epiſcopi
monicio requirenda ex e.in audiencta- et c.
contingit · ij · Et beeuiter quouſqʒ habeat rei

euidenciaʒ B videt' retinere peiuilegiuz qdin
ab eccleſia tol erat ex: de cohabicle · et mu.
noſtra. B Boſt.in ſũ:de ᷓ ſupᷣ li.vj:ſcʒ de ſact̃o
oedims ti · x · õ fallt ĩ cłico exer⸗
cete negocia ſecłarla ſi tercõ monitꝰ ꝓ dyoc ·
ſe non coerigit ex de vi· et hone . cleri ·. c · vlti.
Et iſte cãꝰ ẽ ſpãlis m hoſt · capituluz tamen

qð ipᷣe allegat nõ expmit:niſi ꝙ tales de fack

tatibꝰ ſmns · ſtatutis et ↄſuetudibꝰ peie ſubia⸗
ceãt.qd ſm glo.ibidẽ ñ eſt ĩtelligedũ ð rebꝰ

ecc.qe delictũ ꝓſone nõ debzʒ ĩ ecciam redun⸗

dare · xxj. q: vj·ſi em: uie⸗ fallit ĩ nõ reli
quẽtibꝰ tonſurã publicè otrahẽetibꝰ in fraudẽ
juriũ dñi ſecularis· qd eciã ĩtelligas ſi tõſurazʒ

hac ĩtẽcõe ſola deferãt · ꝓuta qe nõ habet ſpesꝛ

redeudiad clericatũ:nec epus tales retinuit
ſub foꝛo ſuo·:nec bñficiũ oceſſit diſpeſatiue · vt

er de cleri · Oiu:ex pte tua:et c.johes · eodð mõ

intelligas illò ex de pemil · ex pte · iij · ſ H eci
am aliter itelligi ̃t ſzm Hoſt. vt ſtatim ſeq̃t
Bexto fallit ĩ ilł ꝗᷓ hitu clericali ↄtepto tirãni
di et crudelitati ĩuerecude ſe ummiſcet · ß ſedi

cõezʒ et guereã mouet vł publice atrociter de⸗

lmquũt ex e.cũ nõ ab hoĩie. S. ĩ ar· et er de apo
ſtot · c. i· et ſic pᷣt ĩtelligi ið ex de peiuib · ex pte
in·. ſzm hoſt:G̊ em̃ capitula mtelligũt de his
qui nõ ſunt ↄteti poætare arma ſed ſeuis enoe⸗
mitatibꝰ ſe immiſcet·. In his em̃ ñ pᷣexigit moĩ
cõ.ſꝭ ilò c.ex eiĩ audiecia:et c· otingit · ij. in
telligut' de his q̃ taliter nõ excedũt· licʒ poe⸗
tent arma.vñ illi vſq; ad trinã monicõʒ ſuo p̃⸗
uilegio gaudet · vt ibidẽ dacit. Bĩ glo. c· cũ ñ
ab Poie gepemo fallit ĩ his clericis qᷓ ꝓcu⸗
racões ſen admiſtracõs ſeculariũ ꝓſonaꝝ re⸗
cipiũt polt ihibicõzʒ dyoc· publice iĩ ſmodo fa
ctã ſub pena peiuilegij elericał·expeimedo ꝙ;
ꝗcũqʒ; otra ihibicõzʒ ſuã venerit ꝓ eũ nõ defen
de.tab ei ihibicõ ĩ ꝗꝓpoĩto:loco admoĩcõiſ tri
ne ſuccedit izm hoſt. Vñ ſi tales occaſione ipᷣi
us admiſtracõis ꝗꝓpter frauduletũ ↄpotũ capi

ant. ind ignũ eſt eis ab eccia ſubueniri ꝓ quoſ

oſtat ĩ eccleſia dei ſcãdalũ generari er ne cle.
vł mo· c · i· Bernardus aut mtellig ꝙ tali cte
rico ñ ſubuenit' ab eccleſia· ſi legitime tercõ
admoĩtꝰ ab admiſtracõe nõ deſiſtat· et H innu
it ð peicipio lhitere p̃dicti c· ſacerdotibus inq̃t
et clericis tiius denũcies publice.ne miſtri lai
coꝝ fiãt:et eſt ar· ad B ex e· in audiecia · vñ in
autoritate huiꝰ c.laicꝰ cape licite ñ poſſz cle⸗
ricũ occaſione admiſtracõis:qe laici ꝓhiben
auocare ælericos a diuinis officijs · xxj. q. iij.
cipe ianꝰ.vñ ſi ↄtra fecerint nõ debẽet ex h̊ cõ⸗
modũ repoetare ar.xvj.q.i:legi · vł eciam ſʒm
eũdẽ · ſ. bern· et veriꝰ n dʒ taliĩ fraude Omiſſa
in adminiſtracõne. ab eccleſia ſubueniri pecu
nia:.nec alio auxilio cũ eceleſia abs tenea de
fẽdere clericos ab oppᷣſſõe laicoꝝ e Qund ſi
abbas vb aliꝰ pᷣſ biter inferioe epᷣoſuꝑ pᷣdictiſ
monuerit clericũ ſibi immediate ſubiectum et
clericꝰ inccerigibił eſt. nuqd ãmittit hꝰ pemui
legiũ. di eüt qdã ꝙ ñ· qe h nñ vide expᷣſſe cautũ
niſi de ep̃o et ſic vider epoꝝ peimilegiũ ſpã⸗
le:et nõ dʒ B aliꝰ ſibi vſurpareex de peiuib.
lane · et ar· ex de cle.trãſmiſſaEſt tñ ↄtra ar · ex

e· ex tenoee et e · vt fame . Ni . et dico H exp̃ſſuz
de pᷣlatis ĩ genere ex e·ĩ audiecia· hec hoſt ·
Octauo fallit ĩ il ꝗ nõ ex odio vł ĩuidia vel
idignacõe ſiocoſe lerncate ſe Peutiüt ex e · e ·
i. v.tali.G̊ ĩtelligt mno. qñ clericꝰ iocoſe vbe
rat clericũ.ſecꝰ elt ſi laicꝰ.qꝛ nõ eſt licitꝰ lu⸗
dꝰ clericoꝝ cũ laicis.ij·q· vn laicos:? Sed
q̃d deillo qᷓ a clerico ludete ſecũ guiter pcul
ſus · et ꝓpter ᷓ̊ motꝰ ſme deliberacõne repcu⸗
tit eũ Suiter incõtinẽeti iratꝰ aio vindicãdi ſe ·

ᷓ nõ facturꝰ ſi plene deliberaſ. nuq̃d incidit

in canonẽ H exqno libidine vidicte et p iraz
repcutit eũ: et nõ iocoſa leutate · nõ p̃t dici ꝙ
ſme deliberacõe peuciat · vñ ĩcidit ĩ canonẽ · ſi
aũt tãta eſt ſaureep tõ ꝙ nec vidicare nec inmari
ari intederet · tuc nõ incideret · B rodð . ¶ Quid
eciã de illo q̃ iocoſe peuſſus a clerico Suiter.
repcutit en guiter et cũ ma · ſz tñ leuitate ioco
ſa.nũquid meidit ĩ canonẽ e licet in B caſu
interueniat ra · exquo tñ ſzm ↄdicõz ludi rep⸗
cutit ſme dolo malo.nõ iĩcidit ĩ canone· G em̃

ↄdicõ videt ludeciuũ ꝙ Guiter pcuſſus pcuſſo

rem ſuũ guiter peutere p̈t· ne videat᷑ ĩferioꝛ ĩ
illo ludo aut miꝰ ſtrenuꝰ.̊ roð ·. Quid ð ſa⸗
cerdote qᷓ pueꝝ clericũ ĩpoztune cu eo luden

tem pcuſſit iratꝰ ſi nõ aĩo miuriãdi vb li⸗

bidĩie vincte . H tin pter repelledã violeciam
pueri.qᷓ monitꝰ ceſſare nolebat· cũ moderami
ne peuſſit. nõ credo ꝙ; ĩcidat ĩ canonẽ licz ira⸗
tꝰ ̊ fecerit. G rodᷣ.Q Nono fallit ĩ magr̃o qui
leuiter ᷣ facit ex e·Ccũ volũtate· . vlt· et B cã
coerectõis ł intuitu dilcipline er· e · c · i. v. ni⸗
ſi mgr· nec diſti gur ibi ĩter ſcolares ↄſtitutos
I moeibꝰ oꝛdĩbꝰ et ↄſtitutos in maioeibꝰq
Quid ſi cũ ira pcutiat et ex rra ihẽ ꝙ ex Hñ m⸗
cidit in canone.exquo cã coærectõis HB facit ſi
moneat' ira ꝑ zelũ.ſi tñ pcutiat ex odio ĩcidit
ex e:c· i· ¶ vl⸗uin ſi peicipalis mgr̃ ꝓhi⸗
beat ſubmgrm vł aliũ cui ↄmittit aliquos pu
eros docedos. et taliter ꝓhibitꝰ eos peuciat
nuquid icidit im canone Se credo ꝙ nõ. qa ñ
pᷣt mgr᷑ pꝑ ꝓbibicõʒ ei auferee bñficiũ mris · ꝓ
qðð ↄceòi doctoꝛibꝰ coerigere quos docẽèt · B
roð. Heei o fallit in ilo ꝗᷓ vim ĩcõtinęti tpa
te “ 1
itellige ſiue repellat a ſe ſiue a ſocio.ar.xxxiij
q:ij. nõ infereda et c. vlt · H aut qð ðᷣe ibi mcõ
tineti · expone.i. anqꝙ; dwuertat ad otrariũ actũ
Et eſt ↄtrariꝰ actꝰ quo aò G ꝑ quem merito vi

deri p̃t qʒ; de miolecia illata velit ad pñs diſſi

mulare aut a repelledo ceſſare. GB roð. Notãdũ
aũt G ꝙ alanꝰ.jo.et bern. diſtinguũt · ꝙ cũ fit
violedaia rebꝰ.liez illã repellere et incõtinen
ti ſi pt· eciã ex interuallo tpis collectis ami⸗
cis ſuns ex · de reſti · ſpo · olim. qñ aũt fit pſone
licet incõtineti et nõ ex interuallo ſe defende
re et cũ moderamie ĩculpate tutele ar· ex e·c·
ij. H bern. ex edilecto filio.et de homicidio
ſignificaſti · ij
pris b miis b vxoeis vł fil ie vł familie ł eaaʒz
exneoꝝ · clericũ ledat ſiue vberet dicit jn
noc ſuꝑ c·ſi vo alicꝰ.q; qᷣdã dicũt qbꝰ eciam
ipᷣe magis aſſentit:ꝙ tab ñ icidit ĩ canonez ar·
ff. ꝓ me·ca.iſte quideʒ· . fi · nã et ſocij miuria

tex e.ſi vo alicꝰ.G. ſi vo clericis· et B

S qd ſi nõ ob defeſiõez ſui ſʒ

—-

— — —— — —

—

— — 4 — — —— — — —

—— —

— — — — — — — — =

eſt ꝓpulſanda.xxxiijqiij.nõ ĩferẽda.Xlij di⸗
cux ꝙ B eſt ven de defenſione plonan itlan.
tãtum per quas intelligit᷑ fieri nobis iniuria.
vt ſut · vxoe · filij . ſui.vtc inſt.de iureiur.ꝗ. pa
tit q Endecio fallit i illo qᷓ iueĩt cłicũu cu ma
tre ſoꝛoæe et filia a turpiter agete ex eſ ve
ro alicꝰ. ꝗ. nec iſte ↄopelledòꝰ e &t ſub nõie vxo
ris ophedòit ſpõſa de pnñti ̊m bern· et hoſt.
Nota etiã Em Innoc.ſuꝑ c.ſi vo alicꝰ.noĩie ma
tris intelligũt' oms aſcedetes.noĩe filie oms
deſcedetes In collateralibꝰ ãt vł affimbꝰ ma

nu extedere nõ audet . Xij dicut ſimpliciter ꝓ

pſonas ibi nõiatas GB puile iu ñ excedt. et hꝰ
dicit hoſt. ibidẽ tuciꝰ ee Ite m hoſt. ibidẽ in
telligi de ſoaoꝛe vł filia tã legitima ꝙ; natura
li nõ tñ ðð adoptciua ſſtẽ Em hoſt. ti. diuoæ. ſi
vir vxoee dephederit. vb frater ſoroze. vk fili⸗
us mrem.b pꝓr filiã ĩ adulterio cũ pſ bitero vel
clerico· tenere p̃t vtrũqʒ ĩuitũ ſme excõicacõe
P· xx ·horas vt vocet teſtes ꝓꝑ quos ꝓbet ao⸗

ulteriũ. ff. & aduł.capite· Et ſm o. di. Ixxxj ·

pſ biter.nõ credit᷑ teſtibꝰ niſi viderit elericuſz

1 adulterio. B tñ ſim qnoſpã nõ reſtringi tim

ad coitũ ſʒ eciã ad ãplexꝰ et deoſculacoes· et
qn qs pᷣparat ſe ad opꝰ carms.ſi tñ nõ in loco
ſuſpecto.ſʒ publico talia faciãt ſicut fit qn qʒ
ludedo aliud eſſt· ge vberãs ĩcideret ĩ eanone
Cu aut oſtat ꝓ ſigna apta ꝙ clericꝰ iam expłe
ut opꝰ.credo ꝙ ſi talia ſunt hgna et tã pinqᷓ
negocõ ꝙ oſtat turpitudine conꝰ ibiò exple⸗
tã li pcuciat ſtati:nõ eſt excõiçatꝰ vberãs ta⸗
le.ſi ſit de pdictis ꝓſlonis Si ant nõ ſunt ꝓba⸗
bꝛla ſig: nec icontineti poſt etin vberat·. ſedò
poſtꝙᷓ clericꝰ ad alia diuertit et loco diſceſ⸗

„

ſit. vberãs ĩcidit ĩ canone. B roè Zeo ꝗqᷣd ſi

mutilet vl iterficiat clericu ſic te rpiter agetez
MX et ſi poſſz dici ꝙ talis patit qo excoica⸗
cõʒ:qe ta iuſtũ doloæs ↄpeſcere nõ pᷣt· C. ad.l.
iuli:de adulterijs ab. Scianꝰ tñ no dſtinguit
in B cau decretab ĩter atrocè et nõ atroce nu⸗
riã et pene ſunt reſtri gede Quia tñ decretalis
ex e · ſi vo alicꝰ.nõ vidett excõi are miſi illos
q ſimpliciter iniciũt manꝰ violetas ĩi tales. et
diſti guit iter hoſtiarios ꝗ clericos vulnerant
et eos qᷓ ſne vulnerbꝰ ledut eos iõ videc tu⸗
ciꝰ dicedu ꝙ taliter mutilates vłb occidetes ĩ⸗
ciderũt ĩ canone· B roò. hoſt.eciã ſup c. hi vo
alicꝰ.dicit ꝙ qm canon᷑.nõ licz eõ pimere ſi
fieri p̃t e de penis c.ij.q nio illo q peun
rat ꝙ cleri cꝰ vocet ab vxoee ſua ad turpe acti
one et taliter vocatũ vᷣberat ꝓ tã tałl ꝙ; mu
lier icidit ĩ canone.qᷓa nõ pᷣt ali d iputare cle
rico eũ ꝓcuranuerit ꝙ pocaret ad turpitudiez

B G⸗ e und de muliere ꝗqᷓ cũ ticõe ardeti k

aliquo alio pcutit ſacerdote ĩ caput ĩpetẽtem

ab ea coitũ nuqᷣd ĩcidit ĩ canonẽ & ſi ſolũ eã

vbis ipetat.credo ꝙ incidit in canone·. Si aut
tã gat eã inuitã turpiter aut vim if erat coꝛpa⸗
le.ſi illa cũ moderamĩe inculpate tutele ſe de
fendedo eũ peuciat ʒelo caſtitatis·et juſta in⸗
dignacõe motanõ credo ꝙ icidat ĩ canonem
ſicut nec ille q ĩ clericũ que cũ vxoee · mre · ſo⸗
roꝛe ł filia ſua turpiter agete inueĩit · maꝰ ĩicti
violetas Pecuriꝰ tñ ẽ ꝙ hm̃oi mulier ſup H ſe

faciat ad cantelã abſolui ab ep̃o .· G roð.q Du
odecio fallit ĩ illo q ̊ fact ad mãcatũ ꝗꝓperi p
lati ex e.ex tenoee.liczʒ em clerici nõ debeãt v
berari eciã cã coerectõis ꝑ laicu.alioqn et p̃⸗
ceptoe et vberatoe iĩcidut ex e.vniuerſitatis.h
qn ſunt ĩcoerigibiles im hern.tũc de mãdato
platoꝝ · ſ.illoꝝ quoꝝ uriſdicõi illi ſunt ſub
ĩecti · et a qbꝰ debet coerigi ·pñt capi ꝓpter cõ
miſſos exceſſus et ad iudiciũ trabi et icarcera
ri etiã viol eter.dũ tñ nõ pliꝰ capieciu et lai⸗
coꝝ violecia ſe extedat ꝙq; defeſio vł rebellio
exigit clericoꝝ · et ita ců moderamie ĩculpate
tutel e: alias ſi modũ excederet tenerent' e? e.

vt fame tue · vlt. ĩ tex· et glo. Illuò aut c. vni

uerſitatis · loquit i caũ ĩ quo monachꝰ nõ ſub
terfugit regulare diſcipłinã nec abbatis ſin o
bedieciã · et ſufficienter p̃ᷣt ꝑ abbatem et alios
monachos coeri gi.GB hoſt. Nuc aut declaratuzʒ
eſt li. vj ·e.ſi clericos.ꝙ clerici ꝓpter exceſſus
Omiſſos licʒ nõdũ appareãt mæeœoerigibiles de
mãdato plati cumuſcuqʒ; iuriſdicõez hñtis· ſ. qᷓ
crimia poſſit punmre ſiue de iure ↄni.hſiue peiui
legio·ſine ↄſuetudine:pñt licite eciã ꝓ laicos
capi et ĩcarcerari·pena bia caſtigãdi dumõ
nõ ex ꝗꝓpoĩto excedat' ĩ eos vt dicit' ibi. Mam
ſzm o·an.i bide ſi clericꝰ captꝰ qete ouci ſe ꝑ
mittit · et ducetes euũ nõ reſiſtetẽ· calce·pugno
vel alice mõ pcuſſerint.excõicati ſunt· et B lra
ꝛibi ſonat Et m pᷣdictũ moð loquit illò c. vt
fame. Sed illò c. vniuerſitatis.loq̃t ibidẽ de
vberibꝰ. que p̃ᷣlatꝰ clerico vł monacho p lai-
cũ nõ dz inferee ob cãm eciã iuſticie.ſʒ p cleri
cos vel mõachos b ꝑ ſeip̃m ſi ſit minoe epᷣo.·et
ideo mãdãs et mãdatarij ſunt excõicati vt ptz
ibi. G jo.an. Ei quoq; clericos ſuos ſi deparẽ
do iuri fideiuſſoeiã dederint caucõz. detinere
nõ debet niſi exceſſus enoemitas vł alia cã rõ
nabibl eos ſuaſerit detineri. vt ptʒ ĩ · d. c. ſi cle⸗
ricos. I. eoſde·rõnabił ãt cã eſſz ſi fuſſent plu
res malefactoees et vetllet ex eis vnũ detine⸗-
re vt ꝑ eũ alios ſcire poſſet et cape vt dici ibi
in glo·jo. an. ꝗSʒ nõne ſufficit generale mã
datũ qð ↄtinet.xxij.qv · & ſpãale mãdatum
hic expectari de bzʒ· qdm em ñ e notu eos eſſe
incoeri gibiles et traditos curie ſeculari. nõ li
cet Gᷓ̊ ſme platoꝝ mãdato·qe adhuc ſub cleri⸗
cali regula tenet' eciã depoiĩiti.di.lxxxj.dictũ
vb niſi ſe ummiſceãt enoemibꝰ ex e · cu n ab ho⸗
mie et c· ppedimꝰ. HB in d. c. vt fame.ĩ glo. R
h; nota ꝙ pᷣlatꝰ clericũ de furto ſuſpectum
pt queſtionibꝰ ſubicere.et in vinculis retine⸗
re donec furtũ reddat er · de pe. c. i· Picit eciã
jnno c.ꝙ quilibz clericꝰ cape pᷣe Sunoꝛẽ vłb ſo
ciũ ſnũ clericũ :et eũ ſi hʒ en ſuſpectũ modico
tpe tenere et indici pnñtare. im aute. vt iudiceſ
ſme quoꝗqꝰ ſuffragio.S. neceſſitate.laicis ãt nł
lo mõ ̊ licet·etiã ſi ſmt iudices· hoſt. vero di
eit ꝙ mdex laicꝰ vł dñs vb eciã ſociꝰ cape pᷣt

clericũ del inquẽte ne fugiat. vt en epo repñntz

H hoſ.ex ·.e·vt fame q Tredecio fallt ĩ turbãte
Smũ officiũ que p̃ſbiter b aliꝰ ad que ſpectat

p̃ᷣt eice ð ecciaq Quid ſi cłicꝰ ad pᷣceptu pᷣſ br̃i

nõ vult egredi eccleſiã cu alias platꝰ ñ ſit ce⸗
lebeaturꝰ & ꝙ pᷣt ſme metu excoõicacõis eici

ex e · veniẽs . Em hoſt · ti · de emu · ecc. Decĩo
quarto fallit ĩ eo qᷓ rõe officij q ĩ eccłleſia ob

tinet clericũ pcutit · vt cãtoe.ſacriſta· holſtiariꝰ

et mies qe cui ↄmiſſum ẽ officiũ et ꝑ ↄſequeſ
alia ſme quibꝰ illò nõ poteſt ↄmode expediri
Ageeemocnunes fallit in ſenioee eccłie qui
cauſa deuotõnis B; facit · q S quid ð ſacerdo⸗
te qui goliardũ turpiter iurãte pcutit ʒelo dei
He ſi talis ſit goliardꝰ qui gaudet adhHuc pri
mlegio clericali incidit in cañ. niſi ille goliar
de ſit ĩ moeibꝰ oedinibꝰ ↄſtitutus et ptin eat
ad eiꝰ coerectõzʒ · vel turbet dinũ officiũ ł ĩ a⸗
liquo cãu ↄceſſo ꝓcuciat eũ q̊ roð .q Decimo
ſexto fallit ĩ eo q ẽ platꝰ et leuiter coerigit q
Necimoſeptiĩo fallit ĩ dño ſiue clerico ſiue lai
co famulu coerigete.c Decimooctauo fallit
ĩ ꝗꝓpinquo ſen pente ſiue clerico ſiue laico · Hi
ſex caſus ꝓbãt ex e. cũ volũtateqntelligunt
aũt ilti ſex cãꝰ de leui ꝓcuſſõeq Quid gꝰ ſi x
ſone noiate ibidẽ modũu pcuciedo excedant⸗

nuqd ĩcidũt ĩ canonẽ ꝙ ñ niſi hoc fiat aĩo

irato et ex ꝗpoĩto.qꝛ canõ tm pſequit' dolum

qð ptz ex vbis eiꝰ.xvij·q· nij · ſiqs ſuadẽte · bi

manꝰ violẽeẽtas ĩiecerit.et ex · e · c. i. Violencia
vo nõ ↄmittit ſme dolo.ſꝭ manꝰ dictaꝝ pſo⸗
nax nõ ſunt doloſe ſz caritatiue licʒ foetuitu
caſu modũ excedãt diſciplie · B hoſt · et bern·
in glo.ſupᷣdicti c · cũ voluͤtated Auid ſi aliqs
