de lupdictis pſoĩs verberãdo ſanguinẽ excuſ
ſit H deliqt ſi Suiter et ex ꝓpoĩto pcuſſit · ſe⸗

cus eſt ſi leuiter ꝓpcuciende ſanguinis guttas

foete excuſſit ar· ex de cle.pcuſ.c.ij · abſit em̃
vt cũ facimꝰ aliq̃ ꝓpter bonũ et licitũ ſiqd p̃ᷣ⸗
ter nram volũtate cuiqꝙᷓ; male acciderit.· nobis
debeãt imputari · xxiij· q· v · de accidẽdis · jõ B
arbitrariũ dico· cu nec certa regula tradi poſ⸗
ſit ex de offi · dele · de cauſs . B Hoſt. ci · de cle ·
pcuſ.jntelligũt' eciã pᷣdicti ſex caſus ð leui ꝓp⸗
cuſſione q̃ fit cauſa coerectõis.ſicut eciã patet
ex e.c.cũ volũtate· q; Quid ſi pcuties clericuzʒ
du peutit nõ aduertat actu nec cogitet coære⸗
ctõz.ſ ſolũ culpã attẽdat delinquetis nũquid
icidit ĩ canonẽ He et ſi de coerectõne actu nõ
cogitet vł hĩtu·exquo tñ eſt tab ꝓſona qᷓ habzʒ
autoeitatẽ a iure ꝓcuciẽdi. et culpa ſubeſt ap⸗

ter quã meruit pcuti : ñ incidit Penuciẽs ĩ cano

ne Vñ ſzm eos peutere cã ccerectiõis ẽ Pcute⸗
reꝓ culpa digna coærectõe licet aũt B ſenten

cia videat' benigna nõ tñ vider ſecura ſim ro
da⸗ HAuis ſi fre; meũ eiuſdẽ religionis vł al

teriꝰ.aut clericũ aliquẽ patũ facere aliqð fla

giciũ.puta aliq; illicite ꝑcute·ł ð rligiõe exi

re: aut foznicari vł aliqð ſimile:teneo violen
ter ʒelo dei ne faciat illò .q̃ tũ nłᷣlo mõ ptinet
ad coerectõz meã H ſi talem tenuero modico
tpe inuitũ et renitetẽ.in eũ maibꝰ iniectis cũ
verboꝛʒ blãdicijs et citra iniuriã pcuſſonis ñ
credo incidere ĩ canone ·tñ qᷓnto tpe poſſuz eũ
taliter detinere ĩuitũ.ẽ arbitrio bom viri lmi

tãdũ.et ſʒm ꝙ caritas ĩſpirabit.G̊ rodð. DHeedi⸗

ctes ſatis ↄcoꝛdãt jnnoc·et holſti.ſup · c· nup·
dicetes ꝙ ſi foꝛte inimici clerici ſupueniret er
ip̃e ab aliquibꝰ eciã violeter ĩtruderet· illi in
trudetes excõicati nõ eſſent ar.di ·xlv.cũ bea⸗

tus cũ ei nõ ĩiuriẽt' ſʒ pociꝰ ſaluẽt Cõſiliũ aũt
bonũ ẽ vt om̃s ab hinoi iniectõibꝰ contineãt
manꝰ ſuas ne gpter nim ꝓnitatẽ occaſione

exceſſus.ſcʒ notabilis.ł coꝛrupte ĩtencõis · in

cidãt ĩ culpã vł ſentẽciã · et qd ꝓuiſuz ẽ ad cõ
coediã. tẽdat ad noxã · ſicut dicit leo papa di.
xlv.licz· ij. Et intellige ꝙ coerupta ĩtecõ dici
qñ peuſſio fit hbidĩe vĩdicte oĩno · vk ptim ze⸗
lo coerectiõis.ꝑti libidĩe vĩdicte vł alteriꝰ in
juſte cãe · qe tůc modicũ ferm̃ti totã maſſazʒ coꝛ
rũpit · G ray · et roð · Intelligũt᷑ etiã pᷣdicti ſex
caſus de ↄſtitutis ĩ mĩiceibꝰ oꝛdinibꝰ vt patet
I1 8.c.cũ volũtate · ĩ tex · et glo · bern · et hoſt.
Vñ ſecus ẽ ſi ſunt ĩ ſacris · qꝛ ex G̊ qdð pmittiv᷑
ſpealiter de illis · ꝓPhibet de iſtis ſicut qð de
vno negat de alio ocedit᷑ eẽ de pᷣſump · nõne
Quid ergo ſi oſtituti ĩ ſacris ðturbent diui⸗
nũ officiũ & nõ ꝓgcuciẽt ſʒ pumẽt' alijs ad⸗

moĩcõibꝰ.et ſi ſe nõ coerexerint pñt ſuſpedi ez

ð cele.miſ.dolẽtes · G ĩ glo·d.c.cũ volũtate·

Quꝛd ſi nõ ex ꝓpoĩto platꝰ b mgr̃ peutiat cõ

ſututũ ĩ maioꝛibꝰ.ñ ĩ ↄtẽptũ canonis · xvij · q ·
nij· ſiꝗs ſuadẽte · ſa qe nõ huit ad bñplacitum
pᷣlati qͥ nec retinere pᷣt impetũ . nũquiò talis ꝓ
cuſſoe eſt excõicatꝰ Rñndet hoſt · ꝙ ñ ſi faciat G
cã coerectõis er e·cũ volũtate · S. ſiq vᷣo. v· et
hi ꝗᷓ obtẽtu. Nã ibið ĩdiſtincte et ĩdetermĩate
loꝗt. In v. pcedẽti et ſe · loqt' determĩate ð ↄ⸗

ſtitutis ĩ mioꝛibꝰ Id idẽ ar · e ð regularibus

c. vl. Si aũt hoc faciat ex ĩpetuoſa malicia ſen
tẽciã nõ euadt.bern· vo videt᷑ referee totũ · J.
illũ tin ad clericos ĩ mĩoeibꝰ Ritutose Sed
nuquid diſtingnẽdũ eſt inter oſtitutos ĩ oedi⸗
mbꝰ ſacris et oſtitutos ĩ nõ ſacris reſpectu pa
tris et matris ꝙ n ſzm roð · Credit em̃ ꝙ li⸗
cet eis vberare filios eẽ ĩ ſacnis ↄſtitutos cã
coerectõis· et ið dict tan · jnnoc · tñ notat e e ·
ꝙ licz eis vberare cã coerectõis ĩferioees dy⸗
aconis.ñ aũt dyaconos vł pᷣſbiteros:jo·vero
xxiij.q v. S. i· et bern · ſup c. cũ volũtate · dicũt
nec ſubdyaconos · quia ſacer oedo liberat a
patria ptãte eeimenen fallit ĩ clerico ð⸗
poſito et tradito curie ſeculari er de iudic. cũ
nõ ab hoĩe.et.xvij.qniij. ſiqᷓs deinceps · ſecꝰ
eſt ſi nõ ſit traditꝰ licʒ degdatꝰ.nã talis q;diu
vult viuere ſub regula clericali peiuilegin re
cinet di. Ixxxi· dictũ. jn memoeiã dicti officij
ar. C.de qſtiõibꝰ ſzuos nõ ſolũ⸗ Viceſimo fal
lit ĩ clerico ad actũ ꝓrſus ↄtrarium clericatui
crãſeũtem. ſjm jo· et jnnoc.· ſux c·iñ dubiũ. pu⸗
ta qe factꝰ ẽ mies:nec tõſurã defert· qe ad H
eſt cogedꝰ eỹ de cleri · iu ·.o · et e · ↄſultacõni
Ergo a Otraric ſi tõſurã velit deferee p̃t · Et re
anebit puilegiũ id. licʒ aliq ↄtrariũ notẽt. Di⸗
cũt eciã qᷓdã ꝙ bigamꝰ ñ retinet · qd verũ ẽ de

bigamis caſu peĩo vł ſexto ̊ peimlegium poz

cãtibꝰ di.lxxxv·qſquis. ſʒ de ̊ videbit infra
i tractatu ð oedĩe · ̊ Viceſimopeimo fallt ſzm
jnnoc · in clerico heretico quẽ qui vberat nõ ĩ⸗
drie Caſus pᷣdicti om̃s ab hoſt.in ſum · ſua
ponũt᷑ plura tñ ad euideciaz maioꝛe ſüt ibi de
alijs mta · Tres vo cãꝰ ſequẽetes a rich. ſuper
adduntur qui tamen ſatis bene poſſent reduci
ad aliquos pᷣdictoen. Vnꝰ eſt cũ ns demꝰ

en

mi
de
ne
tat
jn

clericuz vitupantẽ eum in domo ſua nec exire
voleté. licʒ ↄuemeter moitu expellic & domo
Si em̃ p̃latꝰ illiꝰ clerici nõ ſit pns ꝗ ipm extre
cogat· et dũs domꝰ in expelleèdo nõ excedat.
nõ micit in clericũ manꝰ iniurioſas: qe vcttur
zure ſuo. et ſicut de · ff · ̊ re · iu · nemo dãnum fa
cit niſi qᷓ facit ið qð facere ius nõ5 bzʒ. α Sed
caſus ẽ cũ clerico volete peutere alique cum
paculo.aliqs mouet baculia violeter qe n imn
riat' ei moderate impediedo en ne faciat iuri
ã alteri talẽ. Te rciꝰ caſus ẽ qũ aliqs ñ ex ðᷣ
liberacõe. ſ tm̃ ex ſureepeõe ſociũ ſunʒ leuiter
impellit · licet ſit turbatꝰ. pẽtiñ em̃ moetale ñ

Omittit' niſi ex deliberacõe· vł poſt tꝑꝰ ſuffici

ens fragilitati humane ad deliberãdũ · qn fa⸗
ctũ nõ e tale.qð hõ nõ obſtãte humana infir⸗,
mitate·tenet᷑ de neceſſitate deliberare: vt per
deliberacõez ab illo ope illicito ꝓpetrãdo re⸗
trabat. nullꝰ ãt excõica' a iure niſi ꝗpter pec
catù moætale· cũ em iura pcipiãt vt a indice ñ
infligat' niſi ꝓpter peccatũ moetale · vider &
Oditoe iurig no voluerit vt excõicacõ a iure ĩ
cureeret niſi ꝓpter pctĩ moetale. B rich.

textꝰ ip̃iꝰ B ponat ꝗᷓ ponit .xvij· q· iij Siqs
inq̃t ſuadete dyabolo· huiꝰ ſacri legij crimen
incureit ꝙ ĩ clericũ vb monachũ manꝰ violen
tas imecerit. anathematis vinculo ſubiaceat
et nullꝰ epoꝝ illũ pᷣſũmat abſoluere niſ vrgẽ
te piculo moetis donec apł co ↄſpectui pre⸗
ſentet' et eiꝰ mãdatũ ſuſcipiat: Ybi peimo no⸗
ta ꝙ licet dictꝰ canõ videat' reqᷓeere tria· ſ. m
jectõz cuñ dicit irecerit· violeciã cũ dicit violẽ
tas.jmuriã cu dicit ſuadente dyabolo.hoc tñ
fallit caſualiter.nã aliqn qs ĩcidit ĩ illũ cano
nẽe ſine iiectõe ꝓpter ſolã violeciã· du cleric?
tene icluſus vel iuitꝰ. ſic ꝙ nõ habet liberazʒ
poteſtate abeudi ex · e. nuꝑ· qe non refert vtꝝ
qs ↄpedibꝰ vel pietibꝰ detineat᷑. ff· ex qꝗbus
cauſis maio·. ſibi ſuccuret'. & iqñ ꝗpter ſolazʒ
uriã ſine violecia.vt cũ q̃s clericũ volentem
verberat ĩ recõpeſacõz delicti qð clericꝰ Oom
ſerat Otra ĩp̃o ſicut laici alicubi facere ↄſueue
rũt ꝓ pace habenda eỹ . e · Otin git · i. Fliqñ vo
ſme violecia et ſme mmuria ꝗpter ſolã miectio
nẽe e e.vniuerſitatis · m gã fre · ſ certe illud
nõ fuit ſme iniuria.qð apparet ibi cu dicit te⸗
merarias manꝰ.ſicut vbi volete pcutio ibi di

cit' in mrioſa manꝰ.vt in illa decretali vniuer

ſitatis q Seo cõtra ſzm detõ mebeon obici
qe voleti nõ fit imuria · xxiij:q· v. volrit · et · ff
de re.iur᷑. nemo videt'.et ita nõ videct fieri in
iuria imiuria ðᷣe fieri eccleſie· qa ea q ĩ nos
del mquũuũt' remittere poſſumꝰ qᷓntuʒ ad nos p
tinet· ſꝭ nõ qᷓntũ ad eccleſiã · xxiij· q· iiij ſi 18 qᷓ
et quãtũ tãgit dmoduz alioꝛx · di .lxnj· ſamlo⸗

mtane · ¶ Sʒ qre excuſat qͥ noco pcutit cleri-

cũ licʒ inuitũ er.e·c.i.et nõ ille q Ncutit cleri
cũ voletem qe ille temerarias manꝰ inicit
ar· e e. vnmerſitatis·ſʒ ille nõ.et cã vlciſcen⸗
di iniuriã B̊ facere vide' ex · e. otingit · i · ĩ glo·

vin MNũuq p̃t clericꝰ rnuciare puilegio can·

Squi videre de ſco articło. ſ. ð qbuſdã
notãdis et queredis cca canone late ſnie
dDtra peuſſoẽẽ cl erici ·ad cuiꝰ maioꝛe euidecia

fuÿdicti He ꝙ nõ pᷣ̃t renũciare vᷣbo ex· ð fo.d⸗
pe.ſi diligeti·etiã ſi ſit vmgatꝰ ar · ex de vi. et
ho· cle · ſi aut· dũmõ ſcdðᷣas nupcias ñ otrahat.
di. Ixxxiiij · qſquis· et eciã ſi ſit deꝑoſitꝰ ꝙ; diu
vult viuere ſub regula clericali vt ſupᷣdictũ e
et habe' di.lxxxj:dictũ.pᷣt vo renuciare facto
vt ſi poſt trinã monicõz habitũ clericale et tõ
ſurã deſerat. vł enoemitatibꝰ ſe immiſceat ex
e · ppẽdims ĩ tex. et glo· et · c · cũ nõ ab Hoie. et
c. in audiecia:talia ergo faciẽdo puat ſe B pei
uilegio er ð vi·et ho · cłi·ex lris i tex· et glo.
d. ex e. otingit · iĩ tex · et glo · b· Fduertedũu eſt
aũt ꝙ dictꝰ canõ dicit in clericũ:p qð patzʒ ꝙ;
nõ ſufficit ꝙ ſit lratꝰ niſi habeat oedine cleri⸗
cale ſibi collatũ ab epᷣo vl alio ꝗᷓ poſſit ð iure
vb de dſuetudine peimã tõſurã b aliquos ð mi
noeibꝰ oꝛdĩbꝰ ↄferee Q⸗ ãt &n dictꝰ canõ mo
nachũ ꝓ quolibz religioſo ſuppoĩt ſine ſit ma
ſculꝰ ſiue femĩia· clericꝰ vł ↄuerſus.vᷣgo ſacra
ta vel ouerſa ex e·prochianos: et c. de moma⸗
libꝰ.dũ tñn ſit ręligionis appeobate ſzm Hoſt.
ex de reli.domi.c · vlt¶ Quod vo dictũ eſt ð
Ouerſo vł cõuerſa reſtringeò eſt ad regulares
qui ꝗpens renũciauerũt vł religionez mgreſſi
ſunt habitu moachoꝝn ſuſcepto nõ ad ↄdona
tos tepli vł hoſpitalis vł aliaꝝ religionũ· qᷓ
adhuc ꝗpeia retinét licz tõſurã vł aliud ſignuᷣ
Odonacõis ferãt. Vñ q dicit in mſtrõ donacõ⸗
nis ꝙ facit ſe cõuerſuz.et tñ adhuc detinet ꝗp
riũ.n ẽ ouerſus ſicut notat tãcre:e e · ꝓrochi
anos. B roò. Quid de eo ꝗᷓ pcutit nouicium
alicꝰ religionis H& ĩ nouo iure eſt excõicatus

licz nõdũu tacite vl expſſe ſit ꝓfeſſus·li.vj· e. ĩ⸗

ligioſo. Nec obſtat ꝙ cras poterit laicari· qe
ide eſt de clerico ſeculari in mmoeibꝰ cõſtitu⸗
to.et pᷣterea tũc eſt eccleſiaſtica ꝓſona. xvij.q
iij· q̃ſquis · Et ſm holt · et o · an · excõicatꝰ eſſʒ
nõ tm̃ qui ĩ nouiciun iniceret manꝰ violetas· ſʒ
eciã qᷓ ne violẽtia miceret manꝰ ſiurioſas· vt
ex e. ↄtingit. i. ¶ Iuid de heremitis laicis nũ
quid ĩ dicto canone includut &ο nõ niſi ſe
ſubiecerint alicni appeobate religiomi ſm ro⸗
do; oi 8ð duerſis ſeculariu ecclehan i5&
ſub dicto canone includũt' vt doctoees inter⸗
pᷣtant' ſczʒ hoſt·ĩ ſum·et bern·ex e nõ dubium
Mã exquo ſe et ſna diumo mri et obſequio tra
diderũt et ex toto trãſlati ſunt. iã facti ſunt de
foso eceleſiaſtico ſine ſit eccleſia regularis ſi⸗
ue ſecularis. vñ tales debent gaudere eccleſi
aſtica libertate · xvij· q: im. quiſquis· et xij· q;
ij·eccleſiarũ ſeruos· et vide ᷓ queſtio otermi
nari. er de peruił· vt peiuilegia. i:non enim
ſunt niſi duo genera hoĩm ſcʒ clerici et ouerſi
ex pte vna· et laici ex pte altera · xij · q i · duo
ſunt. Q⸗ aũt tales ceſeãat' religioſi conſuetnòo
generalis appeobat cui ſtãdu eſt di. xj. eccleſi
arũ. Secꝰ ẽ ſzm holſt · ſup c · nõ dubiu . ſi eſz cõ⸗
uerſus remanes i domo ꝗꝓpeia et ſicut laicꝰ vi
ués. Quid ð excõicato depoĩto nũquid di⸗
cto pullegio gaudet H videtur ꝙ non. quia
nichil adò nos de his qm foꝛis ſunc.ij.q:i. mł
ti.· et talis e eccleſiã e eiectꝰ.xlj.q.iij.· omms
criſtianꝰ.et c·ſe:et eadẽ racio eſt de clerico ex
cõicato nõ depoſito ſecũdum aliquos.jnnoc.

.

—

tñ dillinxit ꝙ ſi exeõicacõ depoĩcõʒ p̃cedat adò
huc peiuilegiũ retinet · ſi vo ſequat et incoeri⸗
gibilis fuerit· eo tradito curie ſeculari pemile
giu pdit· er de iudi:cũ nõ ab hõie.Qui aut a⸗
Ru clericũ excõicatũ vᷣberat.videt ſzm G mul
tofozciꝰ excõicatꝰ ſzm ꝙ diſtinguit jnno. Bec
notantur ex e· Otingit · i. oB.aũt an.li. vj.ð ꝑe
nis. degradatio· notat ſupꝑ illò qð ponn' ibi ĩ
fi. exuimꝰ te peiuilegio clericali: ꝑ B appeo
bata eſt opio alan·et bar:beix·et repeobata o⸗
pimo hu:o:et bern:qui dixerũt ꝙq pcuties de
gradatũ ĩctdit in canonę· notat aũt B. l.de ac⸗
cedẽes· ec di:lnij.c· ij. que foete ad B; eſt va in
depoito verbaliter᷑ de quo loquit peicipiu il⸗
liꝰ. c.degradacõ et in actualiter depoſito ha⸗
beat locu finis eiꝰ.ſicut ęt ð reſtitucõe eſt di⸗
ſtinctõ ĩter eos vt notat.ij·qvj· ido · ij Quid

ſ ſup caput clerici vibeet qs gladiũ vł bacu⸗

lu voles pcutere eũ nõ tñ ꝓcutit q Quid etiazʒ

de illo qui ſequit' elericũ cã capiedi. ſed nõ ca

pit nuquid tales ſunt excõicati & ꝙ non qa
canon et iniectõem et iniuriã et violeciam exi
git niſi in caſibꝰ prius expſſe determmatis et

interpᷣtatis ð quibꝰ dictũ e ſupra in principio

Huiꝰ titulivba em intelligeda ſut cu effectu
ex· de cleri: nõ reſi:relatu. NHec obeſt conatuſ⸗
ſine effectu er · de ſpõ:adoleſcens · B hoſt.· et

idem dicit ray: et gof. in de eo q̊ fugies
tl

inimices clerico eꝗqtanti obuiauit a quo vt fu

gere poſſet equũ pecijt qð cu iſte negaſſet ſibi

P vm abſtulit et poſtea remſæ: nuũꝗd talis ẽ

excõicatꝰ bar.beix · ſuꝑ G̊ pomt tres opmi
ones:vna eſt ꝙ talis nõ eſt excõicatꝰ.qe ulð

dyabolo ſuadẽete nõ fecerat:ad cautelã tñ ab
epo abſolm Foterae alia fuit ꝙ erat excõica⸗
tus.ſed mitiꝰ puniendꝰ di. l. pᷣſbiteros· tercia
fuit quà ipᷣe ſequit' ꝙ eſt excõicatꝰ.ſed apter

B nia pea puniedꝰ. G jo.an. ſupꝑ c.vj.e. ſi ele⸗

ricos.q Quid ſiq̃s expellat alique clericũ vel
religiofum de domo vel poſſeſſõe ſua vk eins
cuiꝰ eſt ꝓcuratoe & nõ eſt excõicatꝰ eỹ de re
ſti · ſpo· oliʒ cãz duůmõ faciat B̊ cu moderamine
mculpate tutele: alias ſi ſcieter et ex oſito
modum excedat exccicacõz incidet ar . ex e · vt
fame ĩ fi·.ſi tñ aliter ſe defedere nõ poſſet miſi
modũu excederet: nec tuc ſenteciã incideret vt
credit bern. arad · l. acquib.ſed etſi:ĩi. & Si
vero ignoeãter vel caſu excederet excõicatus
nõ eſſz ar · ex de homici. ſicut dignũ.S. illis. et
cpſona·. hoc notat glo:ſup dictuc olim cam
eck ant caſus ille multũ ſimilis peimo triũ ca⸗
ſuũ qᷓ poſiti ſunt in fine ti · pcedetis q Quid ſi⸗
quis nõ miecerit manꝰ ꝗꝓpeias:pcepit tñ h fie
ri ꝓ aliũ h vterqʒ; ligat ex e:mulieres S. vl.
Eund ſi ̊ fiern mandamt et poſtea penituie
nichilominꝰ? eñ mãdatariꝰ mãdatũ Pficit H
ſm rap et gofeexcõicacõzʒ incidit. niſ re inte⸗
gra reuoeauerit: et mãdatariũ ſuꝑ h; certifica⸗
uerit ar. e& be ꝓcurex inſinuacõe. Beciam no
tãt bern. et hoſt. ex:e.mulieres.vł ſzm ho·di⸗
ſtingue ſieut diſtinctu eſt młra de ſimili mate⸗
ria in ſpõſalibꝰ ti.ð̊ mõ otrahedi ſpõſalia Qui
da vo dicut indiſtincte ipᷣm mãdatoæeẽ in cano
ne no incidere et huiꝰ opionis fuit innoc. ſu⸗

Pe · mulieres:qe canõ dolũ requirit.tenet tñ

De culpa de q̃ alias penitere p̃t· et in B eciã ↄ

ſentit roð · ſi madatoe ſufſicieter penitet et eſt
in caritate· nullũ em exiſtentẽ in caritate liga
re ius meipt vinculo excõicacõis qe G imuſtũ
eſſet. licʒ tñ talis ab hoĩe ligari poſſit. qui ali
qñ ligat miuſte ꝗldẽ dicũt ð eo q̃ ↄſuluit cle⸗
ricũ vberari ·ſʒ anq; vberaret' de cõſilio peni⸗
tet · ſed reuocare ñ p̃t· bar. vᷣo beix · dixit ꝙ tak
eſt excõicatus quo ad eceleſiã nõ quo ad deuzʒ
qð ſm jo. an. ven widoe Quid ſi poſt man⸗
datũ et añ manꝰ iniectionè deceſſit.ſʒ poſtea

mectõ ſecuta fuit: nũquidò tał mãdatoe eſt ex⸗

cõicatꝰ.dicũt quidã q; nõ vt bern.ex e. vt mu
leres·qeꝛ moꝛte mãdatoeis ſoluit' mãdatum.
Go · vero · dicit ꝙ talis incidit niſi mãdatũ añ

moetẽ reuocauerit. intelligit em alias ĩ eadez

decedere volũutate er de baptiſmo maioꝛes· .
vlt · hoſt· vo dicit ꝙ quo ad ſentẽciam eccleſie
militãtis nullo mõ ligat᷑ ſub terea.ſʒ tm̃ dũ ẽ
ſuꝑſtesxxiiij·q/i.quodcũqʒ.tñ ſi notoꝛmum hq̊
ſit et abſolutꝰ in fine nõ fuerit. vł penitencie

nõ ex vi ſnie eccleſie mil tãtis:ſͥ rõne peccgti

ſignũ nullũ apparuert᷑. ꝓ excõicato dz ag L

notoeij.vñ nec eccleſia ozabit ꝓ ip̃ᷣo:neqʒ ſe⸗

„

pPeliec᷑ in terea ſacra: et ſic intelligt iilõ c.ma

orea: F. vlt. & aut abſolutꝰ fuerit vł peniten

cie ſignũ apparut. cui dĩcamꝰ viuo et moetuo
Hã etſi ligatꝰ eſſz et ei nõ cõicaremꝰ ĩ vita. tñ
in B can eũ abſolueremꝰ poſt moæetẽ· ex e·a no
bis · que tñ abſolucõ qᷓntù ad effectũ michil o
perat. ſʒ quo ad B tin vt abſolutꝰ fuiſſe p ↄtri
conez ucelren⸗u de illo qui dicit amicis
ſius vel familie ſue ꝙ velit vindicari de clerit⸗
co tali:et ſic illi verberãt illũ x eredo ꝙ ĩci⸗
dit m cañꝙᷓuis nõ vᷣberauerit eũ·dũ tñ verba
dixerit aio ꝓuocãdòi eos adò vᷣberãdũ euz · Bro⸗
90. CQuid ſiquis nõ mãdauit·tñ iniectõʒ fa⸗
ctã licet nõ fuerit ftã nõie ſuo·ratã habuit.
puta cũ qs clericũ ſibi inmmicuz pcuſſit et ille
aliꝰ gandet.et foꝛte eum receptat et ei cõicat
e? no e excõicatꝰ. et Gq̊ vult alañ.et jo galen
ker nũc B e expᷣſſuʒ li: v-e.cũ qs · dict em lex
ꝙ factũ alteriꝰ nõ poſſuzʒ facere meũ ꝑ ratiha⸗
bicõz. nin meo nõie geſtuʒz ſit. ff. de ne. geſ. ſi
pupilli. ſz ſi ego · et ſic intelligit' iſta regula
vatihabhicõ retrotrahic et mãdate Oↄpat' ex de
reſti .ſpo.cũ ad ſedẽ · et de lymo · ſicut tins·
Quid ſiquis miectõn nõie ſuo factã ratã ha⸗
buit. puta cũu in eiꝰ ↄteplacõe ſeruitoe et am-⸗

cꝰ ſuus clericũ eiꝰ immicũ peuſſit· que ip̃ᷣe po

ſtea ratũ habedo acceptauit et magis amicuz
habuit Hẽ vt ſupᷣ·ti. ð̊ caſibꝰ excõicacõis ma⸗
108 a iure caſu·xl.q Zed qᷣd ſi ille amicũ vł
ſeruitoes tale nõ receptauit vel expulit· nec ꝓ
alia ſigna exterioea apparet ꝙ ratum hHabuit

Hñdet hoſt.ex e mulieres tale quẽcunqʒ quo

ad deũ eſſe ligatũ:nõ tñ quo ad eccleſiã mili⸗

cãtez que nõ udicat de occultis er e:a nobis
1j. Cuid ſiqs vberaret' noĩe meo et ex negli
gencia nõ ꝓhiberez ſme dolo tamen Reſpon
det mnocen:ſuper c: quante ꝙ non inciderez
in excõmunicacõnem cu neceſſarius ſit delus
ad h vt qͥs meidat· Secꝰ eſt ergo ſi ex ꝗpoĩto

ft⸗

ſt

N

8

nõ ꝓhibeo H ſi aliquis ſpuit in fa
ciem clerici nec tñ manꝰ inicit nũquid eſt ex⸗
cõicatus · ꝙ ſic· ar · ex · e.nup.ldẽè intelli⸗
gas ſi in caput vel in coepus.vmũaqua ole⸗
um vel alius liquoe effundatur. multofoꝛci
us ſi lapide. baculo vel gladio vł aliqꝰ alio

ꝓcuciatur. HNã ĩ oibus his fit iniuria coepał

Idẽ eciã eſt ſiq̃s ſcindat vel rũpat veſtẽ cleri⸗

ci · dum eaz ſup ſe tenet er G̊ faciat aĩo inmuri

andi · Becꝰ eſt ſi veſtis ab eo ſepata eſſt ĩ ptci⸗
ca vel alibi.vł ſi capiat equũ cui clericꝰ inſi
det p habenas ita ꝙ in vno loco ipᷣm inuitũ
teneat· vel de equo ad terrã deſcedere faciat
vel cingulũ frãgat equi vt cadat vł mims vł
terroeibus ſine aliqᷓ imectõe coepali ip̃s inui
tum m itinere ſtare vbł ſecũ ire faciat. vb eciã
ineludat eũ in domo hoſtiũ ſibi claudedo vk
armatos ad capiendũ eũ ibi ponedo. ſi exiue
rit de domo:et hoc maxime de laycis iniuri⸗
antibus locũ hñt.hos om̃s q̃ſi ↄniter docto⸗
res ſenciut eſſe excõicatos. nõ em̃ dat alicui
layco ſupra cł icum hec ptãs·ex · e.ſi vero.j·
G. officialis. Mec refert vtaa tangat pſonaʒ
vb rem ei adherente exquo h violeter vl in⸗
ijurioſe vb temerarie faciat ar.e de dauid qui
oeam clamidis ſaul p̃cidit.et poſtea penituit
j · HC. ij. et adherẽtes eccleſijs eodem puile
Sio gandet · xvij·qniij.ſiquis ↄtumax·et.ĩij ·
· vi · J. gte obicit. Vñ in ſupradictis et ĩfra
ſcriptis et in oibus alijs ꝓbabiliter dubijs.
aut purgabit ſe ad ep̃i arbitriũ· aut ↄſequet'
abſolucois bnficiũ aò cautelã:alias nec epᷣs
nec alius eidem cõicare debz ex · e. cũ deſide
res · . ſede · hec rapet hoſt. ODe hac materia
plura dicit ſmnoc·ĩ ·c· nup · ð quibꝰ eciã pła
dicent' infra et dicta ſũt S̊.q Quid ſiquis ci⸗
tra miectione manuũ vłb detencõez coepalez

p metũ clericũ cogat ꝙ ſe redimat vel aliqᷣd

ei tribuat vel ꝙ ſuã domũ exeat et eaz poſtea
occupet· & ſim nnoẽ · et hoſt.ſupꝑ·c.nuper
nõ eſt excõicatus: qe nõ iniecit manus viole⸗
tas in eũ ſine m pſonã eius vel in res ſibi co
herentes. Qumd ſiquis auferat furto cleri⸗
co coerigiã qua eſt accinctus vel veſte qua ẽ

indutus . & zm jnnoc ibidẽ nõ videtc excõi

catus·qe minima vel nulla eſt violencia pſo
ne· que nõ ſentitur · Quid ſiquis ſine minis
et terroꝛibus dep̃heſum clericũ in al iquo fo
ri facto facit ſecũ ire inuitũ ad dicẽ · H nõ
credo ꝙ incidat in canone.mũſi credat ꝙ in⸗
uitus ducaur ille goter hoc ꝙ timet p̃ſ biter
eum a quo ducit. alias cum eo tal iter nõ itu
rus· hec ro Quid de illo qui areſtat cle⸗
ricũ aſpoetante res ſuas vel alienas apud ſe
depoſitas· et ꝓ violeciã aufert ei mmto. Sẽ
non credo ꝙ incidat in canonè ſi res illas ei

auf erat dum eſt aſpoetãdo· añꝙ; aſpoetans ſe

recipiat ad locũ deſtinatũ ſi aut ̊ᷓ fecerit ex
interuallo poſtqᷓm ille venerit ad locũ deſti⸗
natũ:et adeptꝰ fuerit arũ reꝝ poſſeſſionezʒ
plene et ꝓfecte incidit in cañ.quia nõ licz ei
dicere ſibi ius in re ſua ex interuallo:G̊ rodðᷣ ·
J Quid de eo qui pſequit᷑ clericũ fugientem
vt Peuciat in caſu illicito ſi clericꝰ fugiendo

diſſoluta negligecia ꝓpe doluz eſt. Fut nõ

coꝛruat et ledat' nec tam̃ ab illo ꝓpcuciatur.
Q Quid eciã ſi ꝓpter metum pſequẽtis de Pxi
mo pcipitet ſe in aqm vel ĩ aliqð picłm ſe in⸗
Zerat vt euadat· Gndet roò. et credit ꝙ; pſe⸗
ques incidit in cañ. in ſcdo caſu nõ in peimo
Quid de illo qui accipit clericũ p capuciũ
ſubtꝰ barbã et moues ið dicit. ſi ñ eſſes cleri
cus te peutere · ſi aĩo iniuriandi et ꝑ con
cemptũ H faciat iratꝰ credo ꝙ incidit ĩ cano⸗
nemalias nõ.hG̊ roð.q Quid ſi dicat p neſci
ebat eũ eè clericũ que verberauit. puta quia
clericꝰ ad modũ layci incedebat MX ſ certũ
eſt ꝙ ignoeauit excuſatᷣ.Ide eſt ĩ dubio ſi ve⸗
lit iurare ꝙ ignoeabat. ex. e. ſi. vero. ij. qd in⸗
celligas quo ad eccł iam militanté. ſm quaz
ꝓbacione deficiẽete ſue oſciecie reliquit' di.
xxxiij.habuiſſe.et er de iuriur᷑.mulieri. Si tñ
veritas ſe hʒ ĩ cõtrariũ.et q̊ poſtea denudec ĩ
Penitecia dʒ induci vt ad apł icam ſedẽ acce⸗
dat et leſo ſatiſ faciat ↄpetenter.et ſic loqur
ex · e · poero· ſ̊ et de pi urio eſt ei pnia indicen
da vj· q:jquicũqʒ · de hoc eciã hoabes in pᷣce
Heti ti· cau pꝰ. B hoſteg Quin ſi pꝑcuciens vi⸗
dit tonſurã ñ tñ credebat ꝙ eet clericꝰ in
ſenteciã ĩcidit ñ obſtãte ſua fła opmione. dũ
tñ pcuſſus vere clericus ſit.ff.de iniurijs· cũ
q; J· ſi iniuria· et hoc volunt hoſt. et berñ.
Quid ſi laycus dicat. dñe ꝓbes te clericũ
Ham ei qui dicit ꝓbacio incubit. ff. de ꝓba.
ei qui dicit. nuquiò è neceſſe ꝓbare ſe cleri⸗
cum er rite oed inatũ · c ꝙ nõ. durũ em eſſet
hoc:qe foete ſunt anni.lxx.qꝙ; fuit tonſuratuſ
nec ſut teſtes ſzʒ ſufficit ꝓhare ꝙ ꝓ clerico ſe
gerebat ſic agebat.ſic cõtrahebat. ſic publi
cis muneribꝰ fũgebat᷑. ff. ad mac. ſe.oſul. ſi
filiꝰ.H hoſt. Roð. vero circa p̃dictũ.c. ſic di.
ſtinguit . ſcz ꝙ talis iſtũ qui eſt clercꝰ putãs
eſſe laycũ· aut hoc putat ex ignoeãcia craſſa.
qꝛ ſcʒ videt eũ in habitu clericali et ceteri ha
bet enum ꝓ clerico et ſic incidit in canone. qe
ate ex
ignoecia craſſa. ſ. qe videt eũ in habitu lay
cali ñ geretem ſe ꝓ clerico. aut ſi bhʒ clerica⸗
lem habitũ · ludo repurat eũ eſſe impoſitũ vb
aſſumptũ· et hʒ ꝓbabile cauſam q̊ᷣ credodi. et
ſic nõ incidit. ex.e. ſi vero.ij. Gi aũt dubitet
vtrũ ſit clericꝰ vł lapcus incidit. cũ ĩ dubio
iurare piculoſũ ſit· Si vo nõ aduertit vtrũ ſit
clericus vel laycus.ſu ita ſit affectoet cõmo
tus ꝙ eciã ſi ſciret eſſe clericũ nibilominꝰ p⸗
cuterz ipm incidit. ſi aũt ñ peuteret ñ incidit
4 Eſto ꝙ mdex laycꝰ malefactoæee deri neat ee
iſte ſe clericũ diceſ ad curiã eccie remiten pe
cat indice negãte eũ clericu es qd tunc fiec.
M cognicio dubitacioms hniuſ. ſ. an ile ſit
clericꝰ.qe ẽ de re ſpũali et eccłiaſtica ad ju⸗
dicẽ eccłiaſticũ vocato tñ iudice ſeculari vłᷣ
alio cuiꝰ intereſt puta aduerſario ptiebit. li.
vj · e · ſi iudex. Bi vero notoeiũ fuerit p ſit cle
ricus ſtatim ſine alia cognicõe reddi dz curie
ecckiaſtice· Si eciã ſit fama publica ꝙ ſit ele⸗
ricus· aut ſi ꝓ clerico ↄniter habea ſta tiz anñ
cognicõʒ cauſe ð clericatu reddi dz curie ec⸗
clenaſtice· Idẽ eſt eciã ſi reꝰ añ dephenſione

gerebat ſe publice ꝓ layco et poſtea dep̃hẽ⸗
us fuerit in habitu clericali. tõſurã ſcz et ve
ſtez deferes clericale: tale em̃ debemꝰ clicuũ
reputare donec de ↄtrario ↄſtet · St Hͥ p̃dicta
intelligunt de clerico ilo qui dʒ gaudè cle
ricali puilegi o· Si vo an dephenſione lay
co publice ſe gerebat et ꝓ tali cõiter he bat᷑
dephenſiõis tn tpe fuerit ĩ hitu clericali nõᷣ
reſtituet curie eccłie donec ꝓbet ſe clicũ eẽ
ſcʒ coꝛã iudice eccł iaſtico.· G̊ em incuᷣbit ſibi
ꝓbare ꝗpter ſuſpicõez q habetur cõtra eũ ex
hoc ꝙ deferebat an habitũ laycalez· interim
tñ·j·pendete ꝓbacõe de clericatu iudex nñ ꝓ⸗
cedz ↄtra eũ.G̊ oĩia ꝓbar.in. d · c· ſi iudex · SZʒ
detentꝰ i curia ſeculari quõ liti gabit coꝛã iu⸗
dice eccie · H& ꝙ foete relaxabi datis fideiuſ
ſoeibꝰ ſʒ nõ ꝗꝓpter h̊ remitcet᷑. li · vj.e. ſi cleri⸗
cos ĩ fi · vł liuigabit ꝓꝑ ꝙꝓcuratoee natura em̃
facti qñ qʒ G̊ hʒ ꝙ q̃s cãm ꝑ aliũ ꝓſequat' ex
de iudieiſs mulieres· pdictã aũt ꝙꝓbacõez fa
ciet ꝓ publ icũ iſtrm o⸗dmacõis ſuei-q:j·le⸗
gu vel eciã ꝑ teſtes ex de cleri · pere · tue q Fe
qund ſi in veritate nõ erat clencꝰ licet tonſu⸗
ram deferrz.et illũ ꝓcuſſiſti credes eũ clericũ
cũ ĩ veritate ñ eet· in veritate nõ es excõi
catus ex de furt mter oms · S. penb ĩ fi ̊ quã
din ↄoſciam hes leſã debes te excõicatũ repu
tare et abſtine donec ſciueris vitate ar. ey · e ·
Et G vult hoſ.ĩ ſũ.et ber.ex ·e· ſi vo ij q/ Quidð
ſi credas pcute · C. laycũu et ĩ pſona errãs p⸗
cutis · ·cłicũih& ala.ſcripſit ꝙ ĩ ſniam ĩci
dis nec obſtat erroe pſone exquo miuriari vo
luiſti. ff.de iniurenz ꝗᷓ· . ſi iniuria· et er de
iniur · c. vlt. Tan.vo dixit ꝙ ñ eſſes excõicatꝰ
ſi peutis clericũ q; credis lapcũ.ex ·. e. ſi vo·
ij· et ar· Fff.de iniur . S. vltet:l:ſequeti · Sc ðz
vero hoſt.ſnĩa ala.ẽ tucio:qꝛ oſtat ꝙ ĩ cleri⸗
cũ manꝰ violetas inieciſtiet dyabolo ſuade
te qᷓ te ad imuriandũ layco ĩcitauit: ĩiõ verba
canonis ſupradicti ligãt te et certum eſt ꝓſi
credo pr̃em eu qᷓ eſt filius· pri nõ ↄpetit accõ
miuriaꝝ · ff. de miur̃· en qui · J. vlt- NHuiꝰ ecẽ
ſnie eſt berñ ·. ſup ið.c.ſi vo. ip Hoð · ãt dicit
ꝙ tan. diẽ.· ꝓbabiliꝰ.niſi adðᷣo ignoꝛãcia craſ⸗
ſa eet ꝙ coloze excuſacõis ñ heet eiuſdè eciã
ſnĩe ẽ jnno.ĩ.c. ſi vero q neceſſe ẽ ꝙ dolꝰ in
cerueniat et peutere cłicũ mtendas· ꝗq Quid
de caſu duerſo.vt ſi credẽs pcuteè cłicũ pcu⸗
tis laycũ. H& ꝙ ñ es excõicatꝰ lʒ ð imuria te
nearis vt pz ꝓꝑ pᷣmiſſa:et h̊ volũt hoſt n ſũ · et
bern.ex.e.ĩ audieciã⸗ et ray. Quid ſiq̃s ſci
at alique ee clericũ: et pcuciet eũ ñ gerẽtem
hĩtũ cłᷣ icale aut tõſurã et foꝛte ↄiugatũ b ne
Sociatoꝛe nunq; d icidit in cañ · ſzm roð · ꝙ;
ſic niſi ĩ qbuſdã caſibꝰ exceptis ̊ notatis de
Apoſtotis · De excõicacõe ma⸗
— ioei iudicis·t · iiij·
Oſtea ↄſiderandũ ẽ de excõicacõe ma
ioei q̃ infligi a iur᷑ miſtro ſiue a indi
ce·et circa h multa qrun· ſ.qs iud ex
habeat inflige. ẽ qdã dicũt ꝙ ſoli epᷣ Kuf
dicüt ꝙ ñ tm̃ epᷣi eciã inferioꝛes pᷣlati q̃ col
legijs pᷣſũt. Tercij dicũt ꝙ eciã q̃l ibʒ pᷣſbiter
curã aĩiaꝝ hñns excõicare p̃t·hoſ · vo et berñ ·

Ocoꝛdando dicũt ꝙ nullꝰ excõicare p̃ᷣt excõi

cacõe ſoleni qᷓ de anachema:niſi ſolꝰ epᷣs ð ꝗᷓ

Habet.xij.q. ij .de .·vbi debet.xij.ſacerdot
epm circuſtare et lucernas ardetes ĩ manibꝰ
tene ꝗqs ĩ ↄcluſione anathematis ſeu excõica
cõis ꝓice debẽt ĩ terrã et ↄculcare eas pedi⸗
bus· et ſm glo ·ibidè ñ ſumũt poſtea ad ali⸗
quẽ vſum ſ̊ picient' foeas ſicut ſal infatuatũ

il:q·vij. ñ oĩs. DPeinde epke · i. lre p ꝓrochial

mittan· Otinetes excõicatoꝝ noĩa et cauſam
excõicacõis:et ĩ B̊ cau veꝝ dicuᷣt pmi · It ideẽ
dicit gof. Flij ãt pᷣlati oms ꝗᷓ ſpeale iuriſdici
one hnt de ↄſuetudie vb de iure ↄni · vt qñn p
electione creant nec cõtraria ↄſuetudo repu
gnat.excõicare pñt eciã excõicacõne maioen
eciã ſi n ſut pᷣſbiteri.n tñ cum ſolẽnitate pdi⸗
cta. Et ide dicit gof · ar · di · xxv · ꝓlectis· et ex
de offi· archi.c. ij· et de of.oꝛ.qnto· et li · vj.
e.romana in pnꝰ.eciã ſi curã aĩiaꝝ nõ hñt. ex
quo iuri ſoicõzʒ in ſubditos hnñt inter quos co
gnoſcere et diffinire circa ſpũalia pñnt mriſdi
cio em ſine modica cohercoe nulla eet. ff· de
officõ eius cui mã- è iniſdieõ. l. vlt · q de ſẽ
tencia excõicacõis exponv'. e? of: dele . ex
lris. St d̊e modica qe ab hoĩe paꝝ appᷣcia ·et
modica eſt inter mudanos de ſpualibꝰ nõ cu
rantes · Vn q ad picł m ſiue lig amè aie nłla
maioe repit᷑xxiiq: nj coeripiat· B hoſ.vñ
ſzm glo.e de of:oe: cuùᷣ ab eccb iaꝝ gnaliter
tradit ꝙ qlibzʒ pᷣlatꝰ eccłie collegiate lz ep̃ᷣo
ſubſit.eſt oediariꝰ index et hʒ iuriſoicõeʒz co⸗
gnoſcẽedi et excõicandi. xv·. q· uij · c· j· et H̊ di
co ſiue p̃ᷣlatꝰ ille ſit elẽtꝰ a collegio ſiue vni
uerſitate ex · de elec · c.· [ dez ſiue ſit p̃fectus
collegio ſiue vniuerſitati· ab hñte admiſtra⸗
cõeʒ cuᷣ iuriſoicõe puta epo:G̊ notant i glo ·
pᷣdicta.Itẽ capłm vacãte eciã eccia p̃ᷣt indica
re excõicare et abſolue er? ·de maio· et obe· cũ
oliʒ· et· c. his qᷓ ĩ glo- St idẽ foæte pᷣt vt dicit

innoc: ex de here· ad abolendã⸗ epᷣo abſente.

ſecus eſt de negligecia: iferioees vo ſaceròo

tes prochialiù eccłiaꝝn ꝗᷓ ñ hũnſt iuriſdicõz. .

otencioſa ĩ ſubditos cũ ñ poſſint inter eos co
gnoſceèe vł iudicare oedinaria iuriſdicõe· non
pnt ſm ray· excõicare maioei excõicacõne · ñ
foete ð ↄſuetudĩe B hꝛent q̃ᷓ dat ĩ talibꝰ iuriſ
dicõez · ix · q; ii · oqueſtꝰ . et ex de elec· dud ů·
ij · S. tandẽ · Cõuenit eciã cũ h̊ gof. dicẽs de
alijs pᷣlatis qͥ nõ aſſumũt pꝑ electõeʒ · et ð pee

ſbiteris prochialibꝰ ↄſuetudine ſuandã · PHe

cundũ vo hoſt.quilibz ſacerdos hʒ ptãteʒ ex
cõicandi et abſoluedi ꝗq ad ptãte clauium.
ſine clauis foei peniteciał nõ tñ h exerciciũ
niſi curaʒ habeat aĩaꝝ · ſicut pz ex pᷣdictis.ſ.

c.cũ ſit ↄficieduz exqꝰ vo curã hʒ. ptãtem lhʒ

i notoeijs excõicãdi et exercitiũ.p̃miſſa admo
nicõe.et ĩ oĩbꝰ his qͥ ſine libelli oblacõne ex
pediri pñt.ex ð clãdeſti · deſpõ. cũ inhibicio
et ſic mtellige qð dicũt tercij.xjq.iij·andi ·
et · c.quõ.et·xvj.q.j· alia. et ex de eo q fur·
oꝛdi.ſuſce · c. j.. niſi foꝛte hꝰ impediat ↄtraria
oſuetudo vel ſupioeis ep̃i inhibicio· G̊ hoſt.
vñ excõicacões qᷓs dñicis diebꝰ aliqi pᷣſbi
teri peoferũt dicetes excõicamus vſurarios

ſoꝛciarios· turbãtes aratra et ſimilia. ſi ſcieti
bꝰ ep̃is et nõ cõtradicetibꝰ ꝓferũt.et ep̃i ta
les reputant excõicatos·et tanꝙ; excõicatos
abſoluũt.pꝓ hmõi ep̃oꝛ appeobacione tales
ſnie ligãt. Sihr et ſnie qs ferũt ꝓ dãms.quo
rũ ignoeant' autoees de cõſuetudine tenent
et ligant ꝑ tacitã ep̃oꝝ approbacõez. Broò.
jn occultis vo et ꝗᷓ reqrũt iudiciale indaginèe
n pnt excõicare niſi ↄotraria ↄſuetudo vel ſpe

ciab delegacio ſine oceſſie eis plus idul geat

Nã et capł m de ↄſuetudie vel indul gecia ex
cõicat et interdicit ex de reſcriptis ex pte de
cani:et ex · ð̊ ↄſue·.cu inter vos.j·et.c. ex pte
et ſic intellige ſniazʒ ray· poſitã S. Si ãt aliqs
curã hzʒ alicuiꝰ prochie· et ñ ſit ſacerdos· nõ
põt excõicare nec abſolue.qe nõ hʒaz clauium
ptãtẽ .G̊ hoſt.dic vt młfra cca finẽ huiꝰ ti. Si
vo aliq̃s pᷣlatꝰ iuriſdicõez habeat tpale ĩ ho
miĩes ſuos aliquos.nec aliꝰ alias pᷣſit iuriſdi
cõi ſpuali.de iure vł de cõſuetudie vl puile
Sio ſpãli.excõicare ñ p̃t ·ſ̊ abs ꝓcedet ſic iu⸗
dex facerz tpalis ar.er de offi :oedi· dil ectꝰ
et de iurepatro· cũ dilectꝰ . . nos igi. Si tñ

platꝰ ĩ aliqꝰ loco vtrãqʒ iuriſdicõez obtineat

vtroq; gladio p̃t vti ar·ex · &̊ appel.ſi duobꝰ
. vlt. et ex ·e.li.vj·dilecto·dũ tñ ab ekfuñ⸗
one ſanguinis abſtineat· Mõt aute excõicare
iudex oediariꝰ.pᷣt et delegatꝰ.ex ð of. dele.
pᷣ· et.c.ex lris.et.c.q̃renti.Gq̊ oĩa hoſt) VYti

excõicacõ lata ab epo alieno.rata poſſet hẽi

ab epo ꝓprio · ſm bar · ix · ꝗ · ij · fup · c . ·. ſen

tenciã ꝗq nulla e ratibabico ofirmare ñ pᷣt. qe

ſnia plus hʒ iuris ꝙᷓ facti · et videt bern. cõ⸗
coꝛdare: ex᷑ ð appel·paſtoeab cẽca fi · v·trahat
trũ illi quibꝰ omittitur a papa crucè pdi

care aliquos excõicare vel abſoluere cu irre

gulari bꝰ diſpẽſare et pnĩias miũgẽ poſſint B

alijs demanaro:Pe⸗ P ñ.qe n ſibi iur. ſoicõ ſʒ

pocius certũ miſteriũ ↄmittit' in hac pte· ex.

de offi: dele . qm apłica.q Yt tales poſſint

coerce ipedieteſ eos ſnũ officiũ exeree ita vt
poſſint eos excõicare · & credo ꝙ ſic· ar. ex⸗

de offi. dele. ex lris: abs deluſoeia et ſine ex⸗

itu eſz tab omiſſio vt ðꝛ ibide. et ꝙ dicit illꝰ

c.qm apł ica.n ſibi iuriſdicõ ?c· ven eſt qᷣ adò
h ꝙ ↄmitte poſſint vł qe nullã hñt iuriſdici
onęe inter aliqs ptes ſ; officiũ tm· G notat in

glo.d·c·qm apłica· VYci index delegatꝰ
excõicare poſſit cõicantes. loqueòo.comede
do vel otrahedo cũ excõicatis ab ipᷣo.· di
cũt qᷓdã ꝙ n.qe lzʒ qñ aliq̃ cã delegat' alicui.
intelligãt' oĩa eſſe ↄmiſſa ſine qᷓbus illa cã ñ
pt expediri.ñ tñ ſut h̊ oĩa ſibi ↄceſſa vb cõmiſ
ſa q̃ vale pnñt ad expedicõezʒ iliꝰ cauſemſi B
eſſet expᷣſſum ĩ vmiſione· et G̊ ſenciebat et ob
ſernabat pᷣneſtinꝰ legatꝰ in frãcia Flij dicũt
Otrariũ.vn m eos excõicati a iudicibꝰ deie

Zatis ꝓpter tłez pticipacõez debet ab eis b a

papa pete abſolucõzʒ.has duas opi.roð· poĩt

et ſcða e cõioe vt ipᷣe dicit.tñ pme magis aſ⸗

ſentit. Oro opmione ſcda facit ið ex· de offi·

dele · P. et. c.· peudẽcia:et ſic de facto tenetur
Vt iudex delegatꝰ pꝰ reuocacõez ↄmiſſi
onis ſibi facte poſſit anteqꝙ; reuocacio ad euzʒ

—

Puenerit aliq; excõicare. ꝙ ſic. qe adlone
remanet apud eũ ptãs ſibi omiſſa ex de ꝓpeu.

audit. ĩ glo· et ar: ex de appel. vt debitꝰ ho⸗
noe Et vt glo· qdã ibidẽ dicit ꝑ h. c. coerecta
ſuũt illa.c.e.titulo memimꝰ.et.c.ad ho.ſicut

ex de offi · dele . c. cã · q vident' otrariũ dice
Flij aut diſtinguũt ſic. ille qui reuocat omiſ
ſione aut intedit et expᷣmit ꝙ ſit irritũ et ma⸗

ne quicqd extũc fuerit ꝑ delegatũ attempta⸗

tũ: et ſic ñ tenet ſnia lata poſtea a delegato.
ant nõ et ſic tenet vt dictũ e ĩ pᷣma reſpõſio
ne · VYc laycus poſſit excõicare· videt
ſic ex ſupioeis ↄceſſione di.lxxix.ſiqᷣs pecuĩia

HNE id qð de ibi in d. c. de lapco intell igeduz

eſt in ſpãli caũ.ſ.otra mua ſoee apłice ledig.
