finis hoĩs quia ꝗᷓ manet in caritate in o ma

net et deꝰ in eo. jo· ix · vñ ad colb · nij · ſup oĩa

caritate habete qͥ ẽ vinculũ pf ectõis Gcien

dũ aũt ꝙ duplex ẽ pfectõ vna ſufficiencie et

neceſſitatis qᷓ Oſiſtit pnñ ĩ obſeruãcia pᷣcepto⸗

rum.alia ſupabundacie et ſuperogacõis que
cõſiſtit in obſeruãcia p̃ceptoꝝ et cõſilioꝛum

pn tñ ↄſilioꝝ cuiꝰ ſignũ e ꝙ ingredietes re
ligione pn vt ĩ pluribꝰ intencõzʒ ſuã diriguůt
ad obſeruanciã ſilioꝝ · Eſt ãt pfectõe et ma

oeis meriti obſeruacõ ↄſilioꝝ ꝙᷓ alioꝝ pᷣce⸗
ptoeuʒ a caritate qð pz ex h ꝙ opa cõſilioꝛuᷣ
ſunt magis aròua qðᷣ ꝓ ſe ꝑz·ſunt etã magis

conſulta. Opa vero pᷣceptoꝝ q ſunt pcepta
dieo per ſe loquedo.hec de givil h.de mara.
9 Vrꝝn qcunqʒ eſt pfectꝰ ſit in ſtatu pfectio
nis · ſzm tho. ſpecialis ſtatus in hoc pᷣt at

NAN

volũtaria. Opa em oſilioꝝ obſeruant' qe ſũt

.

religioſoꝝ · dicit em̃ augꝰ. li:.j.de bapꝰ puu
loꝛx· cũ dici cuiuſcũq; pfectõ. ꝗᷓ in re dicat
videndu ſern 1o0 go dicenduqy ſtatus plato
ram aucte digtate et officõ pfectioæ e ꝙ ſta⸗
tus religioſoꝝ et ho ↄſtat. Gʒ an eciã merito

=

tendi dupłerſſzm illud qð agit interiꝰet m
illud qð agit' exteriꝰ pmo mõ attendit quo
ad deufſeðo mõ quo ad eccłiam. Et ſic nunc
loquim de ſtatu oe aut mõ dicit' aliqs eſſe
in ſtatu pfectõis ex hoqꝙ Pʒ actuz

n ſic apparzʒ videt em ſine piudicõſꝙ eciã me
rito du tã ſit bonꝰ pᷣlatꝰ ſʒm exi genciã ſui ſta
tus nihil obmittes de eſſencialibꝰ otingenti
bus ſtatũ ſuũ · Cõpacões em̃ ſtatuũ et aliarũ
rerũ cuiuſcuq; gnis faciède ſũt ſzm eſſecialia
ñ ſm accidetalia· Et ſzm bona m illo gne nõ
ſzm mala Vn ſi pᷣlatus ſalutẽ aĩaꝝ ſibi omiſ
ſarũ Scuret / vt ee oebn publice et puate
oeãdoſet offeredo dona et ſacrificia P pecca
tis 4prijs et lienis Duerſando ſine qrelaſvi
te pheat ñ moetis ey emplüſen religioſus pfi
ciat eſſencialia ſui ſtatꝰ/viuedo i obediencia/
ſine ꝗꝓprio et ĩ caſtitate vide ſicut dictũ è ma
ius eſſe pᷣmiũ p̃lati qm religioſi. Dreterea ſta
tus placõis maioee requirit pfectõez ĩ ꝓfeſſ
onibus ſuis vt dicit glo. ſup illud ja.q non
obfuit in verbo c. Su inquit qui concupiſcit
Heſſe opoetet alijs pfecticeem eſſe. Et hoc ſic
argui ſtatus qui de ogruo requirit melioezeſ
et pfectõees pſonas.de cõgruo reqrit melio
ra et ꝓfectõea opa. ſʒ ſtatꝰ placõſs eſt hmõi
ergo opoetz ꝙ opa platoꝝ ſint mel ioea et p
fectioza qntũ adð meritũ qᷓm m religione.hoc
dico ꝙ;tũ eſt de exigecia vtriuſqʒ ſłatꝰ Balua
tñ pace et gr̃a platoꝝx · videt ꝙ ſtatus religi
oms dici poſſit pfectioe quodãmõ q̃m placõ
nis· ſcʒ inqntũ ꝓfeſſoees ſuos magis habzʒ ꝓ⸗
moue de impfectõe ad pfectõeʒ ꝗqᷓm ſtatꝰ p⸗
lacõis ſuos ꝓpter maioæè et diſtrictioee diſci⸗
pl mã cui ſubdunt' religioſijet maioæe elõga⸗
cõez a mũdoſet occaſionibꝰ pctõꝝ ſphuius ſi⸗
Znũ eſt ꝙ illi qᷓ de rehgione aſſamun' ad pᷣla
cõeʒ ſi in pᷣlacione laudabiłhr ſe habeãt ſtatũ
religioms ſtatui p̃lacõis p̃ferũt· Et ſtatum in
quo ſũt plãgũt reſpectu dimſſi.h legitur fe
ciſſe beatꝰ gg· vñ ð ſe ĩ ꝑpnꝰ dyalo.dicit infe⸗
lix animꝰ meus occupacõis ſue pulſatꝰ vul⸗
nere memit qlis aliqn ĩ mõaſterio fuit. Et de
H plba dicit ibi de ſeip̃o · Dreterea illi pauci qᷓ
de ſtatu p̃lacõis trãſeut ad ſtatũ religionis ·
et in eo ſicut decet ꝓficiũt ſtatum religionis
ſtatui p̃lacõis pᷣfert · Deniqʒ ĩ moete vbi ſola
ↄſideracio et cõſciecia meritonꝝ aĩam ↄſolac
nulli vel pauciſſimi inneniren' tam de p̃latis
qm ð religioſis q̃ ſi daræ opcõ ñ mallet tota
vita ſua ĩ religione qᷓm ĩ pᷣlacõe vixiſſe.Et ho
valde facit ad ↄmeòdacõeʒ religionis ait em
pHᷣs·j· eth·c·de Ofer᷑.q in maioei necitate ſũt
opoetũa maioea ñ q ĩ ſenectute et egtudibꝰ.
cũ eius licẽcia põt q̃s archidyaconatum vel Eauit videre de ſcðo ſczʒ de his qͥ cõiter
parrochiã dimitte et ſimplice ſine cura pᷣben ptinẽt ad ſtatũ religionis. Et circa ho qᷓ⸗
dam accipe qð nullo mõ lcerz ſi in ſtatu pꝓfe Aunt pła. po vtm ſtatꝰ religioſoꝝ ſit pfectꝰ
cti onis eet qe nemo mittẽs manũ ad aratruzʒ ſic· nã religio ẽ qdam vᷣtus vt habitum
aſpi re· ap · ac.· Ei aũt qe ſũt in ſtatu pfecti eſt S· ĩ ſco libro·ſ ꝑ quã aliquis exhibet ali
oms nõ mſi cu aucte pape· pñt curã epalem quid ad dei ſeruiciũ et cultuʒ Et ideo antho
deſerere et ex certis cauſis vt dictũ eſt ſupra nomatice religioſi dir illi qui mãcipãt ſe to⸗
NQuis ſtatꝰ eſt pfectio⸗ pᷣlatoꝝ vł religio taliter dei ſeruicio qᷓñ holocauſtuʒ; offeretes
ſoꝝ & m gwil. de maza. ꝓ aliquo modo deo de qbus dicit SS. ſaꝑ eʒechiele. ſũt qᷣdã
eſt ꝓfectioꝛ ſtatꝰ pᷣlatoꝝ et aliquo mõ ſtatuſ qui nihil ſibi ſeruant ſ ſeſũ lim guã vitã atqʒ;

dilectõis ꝑfecteſz qe obligat ſe ꝓpetuo cum
aliqᷓ ſolénitate/ad ea que ſut pfectionis. Cõ⸗
tingit aut ꝙ aliq ſe obligãt et nõ obſeruãtſet
aliꝗ implet ad qð ſe nõ obligauerũt et ideo
2 niloil ꝓhibet aliquos ee pfectos ꝗᷓ nõ ſunt in
ſtatu pfectõis ſet aliquos eſſe in ſtatu pfecti
onis qui nõ ſũt pfecti· cVtrũu epi et religio⸗
ſi ſint ĩ ſtatu pfectõis. ꝙ ſic. vt em dictuz
eſtſad ſtatũ ꝓfectõis requirit obligacõ ppe⸗
tua ad ea qᷓ ſunt pfectõis cũ aliqᷓ ſolennitate
quoeum vtrũq; cõuemt vtriſq; ſ religioſi em
voto ſe aſtringũuͦt ad abſtinendũu a ſecularibꝰ
rebug quibꝰ ſicz vti vt vberiꝰ deo vacent/in
quo ↄſiſtit ꝓfectio huius vite ſobligãt eciam
ſe cũ quada ſolenitate pfectõis et bñdictio⸗
nis Eßrreria obligãt ſe ad ea q̃ ſunt pfectõiſ
aſſametes officiuz paſtoealead qð ptin et vt
aĩam ſuã ponãt ꝓ ouibꝰ ſuis · vt ðe jo·x. Id⸗
hibet eciã ſolenitas quedã ↄſecracõis ſimul
cũ pdicta ꝓfeſſione· vñ dyoꝰ.c/v· an.gerar⸗
chie pfectoõeʒ attribuit epis tanꝙ;ᷓ pfectioæi⸗
bus.et m.vj·c.attribuit pfectõeʒ religioſis
tanqꝙ;ᷓ pfectis. Oq Sʒ obicit quia ſtatuſ exteri
oe debʒz rindere ſtatui interioei alias incurrit
mendaciũ qð nõ tm̃ eſt in verbis ſ eciã ĩ opi
bus ſiłb atis · vt ambro. diẽ ĩ quodã ſermõe. ſʒ
multi plati et religioſi ñn habet interioee pfe
ctõeʒ caritatis · ergo ec ꝙ hoies ſtatũ pfe
ctõis aſſumũt ñ q̃ſi ꝓfitetes ſe eſſe ꝓſectos ·
ſz qſi ꝓfitetes ſe ad pfectõezʒ tendere · vñ non
eſt medax quis vb ſił atoe qᷓ ſtatũ pfectõis aſ
ſumit ex ho ꝙ ñn e pfectus.ſj ex eo ꝙ ab inten
cione pfectois aim enocger e ger oms pla
ti eccłiaſtici ſint in ſtatu pfectõis. ꝙ non
vñ dyoꝰ.ſolis epis et religioſis pfectõeʒz at
tribuit.c.v.ec· gerar Preſbiteri em̃ et deca⸗
m curã aiaꝝ hntes.nec ex pte oedinis obli⸗
gant' ad ea que ſut õ qtinꝰ in oc⸗
cidetali eccleſia in ſuſcepcione ſacri oꝛdinis
emittit votũ otinecie qð eſt vnũ de ptinenti
bus ad pfectõeʒ vt infra dicet / Hec eciã ad
curã ſuſceptã obligant᷑ ex vinculo pfecti vo
ti · z pnt eã deſerere in trãſeũdo ad religione
et ſine licecia ep̃i vt habet .xix.qii . Et eciaʒ

—

ſubſtanciã quã ꝓceperãt deo immolãt. jn hꝰ
aut conſiſtit hoĩs pꝓfectio ꝙ totałr adbhereat
deo:et ſic patz ꝙ ſtatus religioſoꝝ e pfectꝰ.
OEtrũ religioſi teneant ad cĩa ↄſilia euãge
lica obſeruãda · ꝙ ñn tenet niſi ad ea q i re
gula quã ſut ꝓfeſi pceptoeie vł inhibitoeie
vel eciã vbis eqpollentibꝰ expmunt' qe obii
gaãt ſe tm ad iſta ad ea em ꝗq ſut ſuperogacõiſ
qlia ſut ↄſilia euãgelica ñ tene' aliqs niſi ex
obligacõe ꝗpria. d ñ nullaà vero alia oſilia

euãgelij eo magis tenentur re ligioſi plus ꝙ;

ceteri xpᷣiani qꝰ ſe magis mãcipauerũt totałbr
ſeruicio dei: et hec rñſio ↄfirmat pꝑ papã ny
co:q̃rtũ ĩ declaracõe regule fratrum mmoꝛx
4 ti dicat' ou enieter et ſufficiẽter ꝙ pfe⸗
io religioms oſiſtit in his tribus votis· ſczʒ
voto pauptatis ↄtinencie et obediencie. H
ꝙ ſic et h ſic ptz ſtatus em̃ religionis põt tri⸗
pliciter ↄſiderari ·. Yno mõ ſujm ꝙ eſt quoddã
exerciciũ tdẽdi ad pfectõez caritatis · Fd HB
vero requirit ꝙ aliqs a ſe remoueat illa ꝓ qᷓ
impediri põt.ne eius affectus in deũ totałr
tendat in quo ↄſiſtit ꝓfectio caritatis· G autẽ
ſũt tria:· pᷣmũ ẽ cupiditas exterioꝝn bonoeum
vñ augꝰ.x.cõfeſ.ad deũ loquẽs ſic dicit.mi⸗
nus te amat q tecũ aliq̃d amat qð nõ ꝗꝓpter te
amat hãc aũt ñ minuit ſʒ auget poſſeſſio rerũ
temꝑpaliũ.vñ criſoꝰ ſuꝑ t. dicit ꝙ appoſicõ
diuiciaꝝ flãmã maioæe accendit et vehemen
cioe fit cupido. Scòm ẽ cupiſcẽecia delecta⸗
cionũ viliũ inter quas pᷣcipue ſunt veneree.
vñ augꝰ. j. ſob. mipil es cenſeo qð magis de⸗
iciat aim virile ex arce qᷓm blãdimeta femĩe
coꝛpoꝛũqʒ ↄtactꝰ illecebees· Cerciũ eſt ino⸗
Oinacio voluntatis hũane de ꝗᷓ ðe geñ.viij ·
Senſus et cogitacio coedis huani in malum
ꝓna ab adoleſcecia ſua.lio mõ põt ↄſidera
ri ſtatus religionis ſzm ꝙ ab interioei ſolici⸗
tudine ꝗqetat aimꝰ hoĩs. ſolicitudo aũt inge
rit' hoĩ pcipue cca tria quoꝝ pmũ eſt diſpen
ſacõ reꝝ exterioꝛx · ſzm e gubernacio vxoeis
et fil ioꝝ · ꝓPter qð ðᷣe.j.coꝛinth̊.vij.qui ſine
vxoꝛe eſt ſolicitꝰ eſt q̃ ſũt dei quõ placeat ðᷣo
qui aũt cũ vxoee eſt ſolicitꝰ ẽ q ſũt mũdi quõ
placeat vxoei. terciũ eſt diſpoſicõ actuũ ꝗꝓpri
oꝛx ·tercio põt ↄſiderari ſtatꝰ reli gio nis m
qð eſt quoddã holocauſtũ ꝑ qð hõ ſe totũ of
fert deo · vt dicit gg· ſup eze · ſzm aut ph̊ᷣm.j.
eth.hõ hʒʒ tri plex bonũ·ſ.rerũ exterioꝝ coe⸗
poeis prij · et aĩ ſiue volũtatis ꝓprie ꝓpꝑ quam
vtit oĩbus potecijs et habiti bus aĩe· Et ideo
ſtatus religionis integtur ex voto pauptatis
caſtitatis et obediecie· Hã ꝑ hec tria ſicut pz
intueti et illa q̃ impediũt caritatis ꝓfectionẽ
et illa qᷓ ingerut ſolicitudine remouentur. Et
ecia oĩa bona hoĩs deo offerunt'. vnde de p
fectõe pauptatis dðe Mt. xix. Si vis eẽ pfectꝰ.
vade et veède oĩa · Itẽ ð pfectõe caſtitatis ðᷣe
ibidẽ. ſũt eunuchi qui ſe caſtra. ꝗpter regnuz
ce · et poſtea ſubdit qui põt capere capiat.vñ
icut danatus ẽ vigilãciꝰ q̃ diuicias adeq̃uit
Paupꝑtati · jta et juumianꝰ qᷓ mriomũ adeqnit
caſtitati virginali. Itẽ de pfectõe obediencie
dicit ρ½ â. Ziquis vult venire poſt me ab

neget ſeipᷣm ꝛcc. Omnes autẽ alie religionum
obſeruãcie oedinant' ad hec tria p̃dicta prin
cipalia:ſiqua em̃ ſunt inſtituta ibide ad ꝓcu
rãòũuũ victu vt laboe medicitatis et al ia hmõi
referunt ad obſeruanciã pauꝑptatis· Flia vo
quibus coæpꝰ macerat᷑.vt vigilieiei unia et
ſiqua alia ſut hmõi oꝛdimnant ad ↄſeruacione
caſtitatis. jlla vero qᷓ oedinant ad dilectõez
dei et ꝓximi vt lectõ oꝛacõ infirmo viſita
cio vł ſiquid aliud eſt hmõi.ↄprehenduntur
ſub voto obediecie qð ptinet ad volũta tez qᷓ
ſm diſpoſicõeʒ alteriꝰ oedin at ſuos actꝰ.de
termĩatꝰ auũt Habitus ptinet ad oĩa tria vota
tanꝙᷓ ſignũ obligacõis e;Sʒ obici ↄtra votũ
pauptatis illud qð dicit glo.ſuꝑ ið.j.thi.vj.

bntes aũt alimentũu et quibꝰ tegim his cõtẽ
ti ſimus· Et ſiqᷓò nipil intulerimꝰ vł allaturi

ſimus· nõ tñ abicieda ſunt oĩno hec tpalia.
Dicendũ ꝙ intelligit ꝙ ñ ſũt abicieda ex ne
ceſſitate. vñ ambeo.jde offi.dñs nõ vult ex
neceſſitate p̃cepti ſimb opes effũdi ſʒ diſpeſa
ri n foꝛte vt helizeꝰ boues occidit et paupeſ
pauit ex eo ꝙ habnit vt nulla cura domeſti⸗
ca teneret· Si vo obiciat᷑ illudò act.xx. Bea⸗
ciꝰ ẽ dare ꝙᷓ accipe· dicendũ ꝙ abdicacio di
uiciaꝝ comꝑa' ad largicõeʒ ełiaꝝ ſicut vbe
ad particuſare:et holocauſtũ ad ſacrificium.
vñ gg· ſup eze · dicit qui de rebꝰ poſſeſſis ege
nis ſubueniũt ſacrificiũ offerũt qꝛ aliqᷣd deo
immolat et aliqͥ d ſibi reſeruãt· Qui aute ſeip
ſos offerũt et nihil ſibi reſeruãt· holocauſtuʒ
offerũt qð eſt melius ſacrificio · Et ido ad ex⸗

cludendu erroeè vigilaãcij dicit᷑ li. de eccle⸗

ſiaſticis dog· bonũ eſt f acultates cũ diſpeſa⸗
cõe paupibꝰ erogare ſʒ meliꝰ eſt ꝓ intencõe
ſequeti dñm ſi donare et abſolutum ſol icitu
dine cũ xpᷣo egere · ¶ 80 obici t cõtra votum
caſtitatis · qe al iqui religioſi vtunt vxoeibus
dicenduũ ꝙ illiñn lut ſimpkr religioſi ſʒ ſjm qᷣd
ſcʒ inqntũ pticipãt ĩ aliquo cum religioſis.
NSeò obici' ↄotra votũ obediecie ·. qe illa ſer
Ata maxime placẽèt q̃ fiũt liberaliter et ñ ex
necitate m illud·ii.coꝛinth.ix.nõ ex triſti⸗
cia aut ex necitate· dicendũ ꝙ necitas coacti
oms facit inuolũutariũ ido excludit rõez lau
dis et meriti ſ̊ necitas ↄñs obedieciã nõ eſt
nccitas coactionis ſʒ libere volũtatis inqᷓn⸗
tum hõ vult obedire vel foete ñ vellet nlud
qð mandat ſm ſe ↄſideratũ implere · Et ideo
qe nccitati faciedi aliq̃ qᷓ ſzjm ſe ñ placent hõ
ſe ſubicit ꝓprer deũ p votũ obediecie ex hoc
ea q̃ᷓ facit ſũt deo accepta eciã ſi ſũt minoea.
qe nihil mais põt deo dari ꝙᷓ; ꝙ ſuã volũta⸗
tem ſubiciat alteriꝰ volũtati.vñ augꝰ. ad ar
mentariũ et paulinum nõ te vouiſſe peniteat
imo gaude iĩiã tibi ñ lice qð cũ detrimeto tuo
licuiſſ ·felix nccitas q̃ im melioꝛa ↄpellit. Si
dicat ꝙ hemite et aliq̃ pᷣlati rel igionũ ñ hñt
ſupioꝛẽ dicendũ ꝙ tales tenent' obedire ſuiſ
ep̃is vel ſalte dño pape ñ tm̃ ĩ his q ſũt cõia
alijs ſ̊ eciã ĩ his q̃ ſpałbr ꝓtinet ad diſciplinã
religioms. Vcꝝ reqra' ad ꝓfectõeʒ religi
onis ꝙ G tria·ſ.pauptas ↄtinecia et obedien
cia cadãt ſub voto * ꝙ ſic · Hã ad r᷑ligioſes

.
D

pertinet ꝙ ſint in ſtatu pfectõis vt dictũ eſt
Id ſtatũ aut pfectõis requirit' obligacio adð
ea que ſut pfectõis ꝗᷓ quide fit deo p votum.
vñn cũ tria pdict a ꝓptineãt ad pfectioneʒz vite

xpᷣiane vt habitũ e ſtatus religioſi requmit ꝙ;
ad p̃dicta tria obliget ex voto.q Quod vo⸗
tum eſt pocius inter tria p̃dicta · M ſzm cho.
qp votũ obediecie · pmo qe ꝑ ip̃m aliq̃d maiꝰ
deo offert'. ſ. volũtas qᷓm ꝑ alia vota vt patz
intueti · ſedo qe ĩ voto obediecie ↄtinenꝰ eciã
alia vota· ſʒ ñ cõuertit. Nã etſi religioſus te
neatur ex voto ſeruare caſtitatẽ et pauptate
tñ h et pła al ia cadũt ſub obĩia.tercio qe vo⸗
tum obediecie ꝓprie extedit ſe ad actus ꝓpin
quos fini religioms qᷓnto aute aliqᷣd eſt fini
inquiꝰ tãto e meliꝰ.Et mde e ꝙ votuz obe
diecie e religioni eſſencialiꝰ.ſi em aliqᷣs ſine
voto obie volũtariã caſtitate vel paupꝑtatẽe ex
voto ſeruet ñ ideo ptinet ad ſtatù re ligioms
ui p̃f ert p̃i vginitati eciã ex voto ſeruate ·
In augꝰ.de vᷣginitate· Nemo qᷓntũ puto au⸗
ſus fuerit vᷣgimtatẽ p̃ᷣferre mõaſterio?j Vtn
religioſus ſemꝑ peccet moetałr traſgredien⸗
do qdcunqʒ eoꝝ q in regula ↄtinent. ſh q;
nõ. nõ em eqtiter obligat' ad obſeruandum
oĩa que ibi otinent? ſj hm magis et minꝰ ſjm
q; ibi diuerſimode tradunt' . Nã in regł is ſã
ctoꝝ prm ↄtinent᷑ aliqᷓ ꝓ modũù p̈cepti et m⸗
hibicõis:aliqᷓ ꝓ modũ ſtatuti rõnabilis. aliqᷓ
pꝓ modũ momcõis et exhoetacõis et Hpmõi et
hoc patz m regła beati franciſci · Religioſus
ergo trãſgrediedo illa qᷓ ↄtinen ĩ regula ſue
ꝓfeſſionis ꝓꝑ modũ pcepti et inhibicõis pec⸗
cat moetabr.trãſgrediedo vero illa q̃ᷓ otinen
tur ibi ꝓ alm̃ modũ ñ peccat qᷓntũ eſt de vtu⸗
te regł e moetałr mii foete rõne exceſſus libi
dinis vel ↄtemptus.alias ſi ſancti pres reli⸗
Siones inſtituetes aliq̃m regłhaz eqᷓliter obli⸗
gare ad oĩa ↄteta ĩ ipᷣa voluiſſent· fruſtra dif
foemiter ſzm diuerſitate dictom modonꝝn tra
didiſſent ea Mec rñũſio ofirma eciã ꝑ gS. no⸗
num.jnno.qrtũ:alex·q̃rtũ· et nicolaũ qrtum.
qui declarãdo regł az beati frãciſci dicũt nõ
obligari fres minoees pꝓ regł am niſi ad ea qᷓ
in ipa pᷣceptoeie vel inhib toeie ſũt expeeſſe.
8Zʒ obicit' quia facere ↄotra votũ eſt moeta⸗
le peccatũ.ſꝭ religioſi voto ꝓfeſſionis aſtrin
gZunc ad regulã et pꝑ oſeqnes ad oĩa Otenta ĩ
ea· gꝰ peccãt moetaliter traſgrediedo qdcun
qʒ; cõtentoꝝ in regula ſua· & ↄcedo ꝙ reli⸗
Sioſi voto ꝓfeſſionis aſtrin gunt ad obſeruã
du regulã et oĩa ↄtenta in ea. ñ tñ aſtringũt
ad obſeruãdũ oĩa illa eqliter vt dictũ eſt. ſʒ
differeter m qð ibi tradun diff ereter · ſ. pre
cepta vt p̃cepta. ſtatuta vt ſtatua · et momta
vt monita. B em intendit q̃ regulã cõdit· hoc
eciã intendit vel intẽdere debet q̃ regulã ali
quã vel ↄtenta in ea vouet. Et mdeo n ſequitꝰ
ꝙ religioſus ſemꝑ peccet moetabr trãſgredi⸗
endo qdcunqʒ; dtentoꝝ in regula ſua niſi tm̃
qñ trãſgredit᷑ illud qð expᷣſſe pcipit vel ꝓhi
bet᷑ in pᷣa · Si dicat' face otra votũ ẽ moæ⸗
tale pcẽtm. ꝙ BG eſt verũ qñ aliquis vouet
aliquid intedens ſe ad illud faciedũ obliga

re ſimpłr hoe eſt obligacõe neceſſitatiſ ita ꝙ
contra veniedo peccet moetaliter.hoc autez
mõ voues aliquã regulãnõ intendit ſe obli
gare ad obſeruandũ q̃ cõtinen ibi p aliũ mo
dum qm ꝓ modũ pᷣcepti vel mhihicõis. Dre⸗
terea ĩ regula beati bndicti.c. de diſciplma
frim ſuſcipienciu.dicit' ꝙſi nouiciꝰ habita ſe⸗
cum deliberacõe ꝓmiſerit ſe oĩa ĩ regula cu⸗
ſtodire ↄteta tũc recipia in ↄogregacõne.c
ce ꝙ nouicij ſim rgulã beati bñdicti ꝓmittut
cuſtodire ona q̃ ↄtinent in ea qð tñ nõ eſſet ſi
peccaret moetabr tranſgrediedo qdðcunqz ip
ſoꝝ Ex dictis patz ꝙ ñ bñdixerũt qdã dicen
tes ꝙpſi religioſus in ꝓfeſſione ſe regulam ſer
naturũ vouerit agenòo contra qcunq; eoꝝ
qᷓ Dtinent ĩ ea moetaliter peccarʒ Ex ho autẽ
moti ſũt vlterius ad dicendũ ꝙ ingredienteſ
religionẽ nõ debet regulã ꝓfiteri alias faci
unt minꝰ? caute · ſz pocius debet ꝓficeri vitaz
ſzm regulã vel obĩam ſzm regulã · Gʒ ho ẽ pla
ne cõtra decretale er de regula.et tranſ. aò
reli·ex ꝓte tua. vbi dðᷣe mãdamꝰ vt qui p̃ᷣdicto
mõ terrã dnabꝰ vijs ingredi ñ ferent poſtꝙ;
Pꝓ annũ geſtauerint habitũ monachalẽ regu⸗
lam ſm foemã oedinis ꝓfitean et ſerust. ec⸗
cleſiaſtica cêſura cõpellas Ecce q hoc ẽ ex
pᷣſſum ꝙ ingredietes alique oedinẽ debent il
lius oedinis regulã ꝓfiteri.qe dicit regulaʒ
ſzm foemã oedinis ꝓfiteant EPrx Hhoc eciaz ꝙ
dicit poſtꝙ; ꝑ annũ geſta·hi.mo. habemꝰ ꝙp
foema ꝓfitedi in oꝛsdine monachoꝝ e ꝓfite⸗
ri regulã · Ex quo ſequit ꝙ ide eſt mterptati⸗
ue ꝓfiteri regulã beati bndicti et ꝓfiteri cõ⸗
uerſionẽ moꝝ ſm illã quã quidẽ foemã ꝓfi⸗
tẽdi inſtituit bndictus. Vti religioſus eo
dem genere peccati Suius peccet qm ſecula⸗
ris · peccatũ qð a religioſis omittit p̃t eẽ
Suiuſ pctõ ſeculariũ eiuſde ſpeciei tripliciter
Vno mõ ſi ſit cõtra votũ religionis.vt ſi reli
gioſus foenicet.ſcðo mõ ſi ex cẽtemptu pec⸗
cet qe ex hoc videct' eſſe ingratꝰ diumis bñfi
cijs in quibꝰ eſt ſublimatus ad ſtatũ pꝓfectio
nis · tercio ꝓpter ſcãdalũ · qe ad vitã eiꝰ reſpi
ciũt płes. Gi vero religioſus nõ ex cõtempꝑtu
ſz ex infirmitate vł ignoꝛãcia pctm aliqð qð
nõ ẽ cõtra votũ ſue ꝓfeſſionis ↄmittat abſqʒ
ſcandalo puta in occulto dicit tho. ꝙ leuius
peccat eodẽ gne peccati qm ſecularis qe pec
catũ eius ſi ſit leue qᷓſi abſoꝛbe ex multis bo⸗
nis opibꝰ ꝗᷓ facit Et ſi ſit moetale faciliꝰ ab
eo reſurgit· pmo quidẽ aꝓpter intetõez quã hʒ
ad deũ erectã q̃ et ſi ad Hoꝛã ĩtercipia' facili
ter tñ ad pᷣſtina repat.vñ ſupꝑ illud pſal. cuzʒ
ceciderit· non collidet. dicit oeig. minſtꝰ ſi

peccauerit ñ penitet et peccatũ ſuũ emẽedare

neſcit . juſtus aut ſcit ſe emendare ſcit coærige
vt ille qui dixerat neſcio hoĩem. paulopoſt
cũ reſpectus fuiſſet a dño flere cepit amariſ⸗
ſime · Secũdo quia muat a ſocijs ad reſurgẽ
dum ſzm ilud ecc · iiij. ſi vnꝰ ceciderit ab al⸗
tero fulciet. ve ſoli qe cũ ceciderit nõ habzʒ
ſubleuante ſe · Sed certe licz pᷣdicte raciones
oſtendãt ꝙ religioſus ĩ caſu illo reſurgit et
coerigit ſe faciliꝰ et ciciꝰ rõne mtencõnis et

adintoeij maioeis qò bene eſt veriſibe · tamen
vt videt' alijs nõ oſtendũt ꝙ peccet leuius ·
quin pociꝰ ex hocipᷣo ꝙ religioſus eſt magis
inſtructus ſequi ꝙ guius peccat: qe ſcienci a
eſt circũſtancia agguãs nõ alleuiãs pctm̃ Sx
hocipᷣo eciã ꝙ è religioſus et ad ea ꝗ ſũt ꝓfe
ctõis obligatus tenet' magis vitare ſalte de
bono et equo eciã pctm tale ꝙ;ᷓ ſecularis· vñ
videt' ꝙ religioſus peccet Sums ceteris pa⸗
ribus rõe ſtatus qe ſtatꝰ eſt circũſtancia agg
uans nõ alleuiãs pctm. Si obici ꝙſi peccata
religioſoꝝx eſſent Suioea pctis ſeculariu reli⸗
gioſi eſſent peioeis ↄdicois ſecularibꝰ.·dice⸗
dũ ꝙ religioſi ñ defacili peccant ex ↄtemꝑtu
ſʒ qnqʒ labun m peccatũ aliq ex ignoeãcia
vel infirmitate a quo defacili releuant᷑. ſi ãt
ad h ꝓueniãt vt ex ↄtemptu peccæet efficiü⸗
tur peſſimi et maxime incoæri gibiles ſm illdꝰ
lier. ij. Cõfregiſti mgũ diſrupiſti vicula· dixi
ſti ñ ſeruiã ĩ omi em colle ſublimi et ſub oĩ li
gno frõdoſo tu pſternabaris meretrix · vñ au
Suꝰ ĩ epła ad plebẽ yponeſe·exqꝰ deo ſʒuire
cepi quõ difficile ſum exptus melioees qm qᷓ
in monaſterijs ꝓfecerũt.jta nec ſum expertꝰ
peioæes ꝙ qui in monaſteris defecerunt ·
qur ↄſiderare de tercio.ſ. de obĩia reli
ioſoꝝn Et cca hꝰ qrunt pła.ſ.vtꝝ reli
ioſi teneã' obedire platis ſuis i oĩbꝰ q̃ n ſut
Otra deũ · H ſi loquim de obĩa ſʒm pfectõeʒ
ſie extendit ſe ad oĩa q̃ nõ ſut ↄtra deuz et re⸗
gulã ſuã· vñ dicit berñ · ꝓ pfecta obediencia
finẽ neſcit.ſi aũt loquim de obĩa ſſjm neceſſa
riam obligacõz ſic habzʒ modũ et menſurã ſe⸗
cundũ von emiſſi magnitudine et ſic dicit li⸗
bro de diſpeſa ·. et pcep. ꝙ ſubditus nec citra
ꝓmiſũ eſt inbibendꝰ nec vltra cogedus per
lege obĩe. Et ideo diſtinguenduz eſt. aut em̃
platus pᷣcipit aliqd qð e ſzm regulã aut otra
regulam aut aut infra.ſi ſzm regulã tenenꝰ
obedire · ſed ſzm regulã aliꝗᷓ dicum eſſe exKpli
cite aliqua implicite vt obſequia cõitatis et
negocia oedinis ꝓmonẽda ſine quibꝰ obſer⸗
uari ñ poſſet regularis obſeruãcia et tã ĩ his
qm in illis tenen obedire · Dicunt' eciã eſſe
aliqua ſzm regulã qꝛ faciũt ad regule plenio
rem obſeruanciã et in his eciã tenent obedi⸗
re · verũ eſt tñ ꝙſi pᷣlatus talia pᷣcipiat in lon
Zum tempus debz h facere de ↄſenſu ſuboi
toꝝ vb eoꝛ qui ↄueniũt ad capłm. Si eciam
ſũt infra regulã tenẽet᷑ vt ſi pcipiat aliqꝗᷓ leuia
refice.puta coepus ſuũ. Si aũt ſit ↄtra regu⸗
gulã ſcʒ qe eoꝝ oppoſita ĩ regła p̃cipiuntur
et ꝓhiben. aut ĩ eis põt diſpeſare p̃ᷣlatꝰ aut
nõ eo ꝙ; regula vł ↄſtitucõ ꝓhibec · Si ſit cer
tum ꝙ ñ p̃t ſubditus ei ĩ talibꝰ obedire non
debz. Bi vo ſit certũ ꝙ põt vel dubiũ an poſ⸗
ſit obedire tene' argumentũ de dubio. xxiij.
qj quiò culpaꝰ. Si aũt ſint ſupra regulã aut
Peipiunt' in cautelã pcti committẽdi puta ꝙ;
ſabditus leiunet in pane et aq̃·qe pᷣlatꝰ vꝛdz
natura eiug ꝓnaz ad luxuriã et ſic nõ tenetur
obedire niſi in caſu.ſ.qn ñ poſſet aliter vita⸗
re pctm̃. Gᷓut pᷣcipiun' in penã pcti ↄmiſſi ſic
tenet aut in augmentü meriti vt recipe mar

**

tiriũ et hmõi ſie nõ tenet'. Circa ea vero que
ſunt pᷣter regulã vt ſũt illa q̃ nec ibi ↄnnent⸗
nec ad illa ꝗᷓ ibi ↄtinent expediũt vb oedinã
tur vt leuare feſtucã vł aliq̃d hmõi ẽ dnplex

opimo.vt dicit pe:ĩ quadã · q·ð quolibz · qui

dam em̃ dicũut ꝙ ñ tenet᷑ obedire ĩ maioeibꝰ
qm ſint ea qᷓ in regula ↄtinentur · Slij dicunt
cõiꝰ et verius ꝙ nec ĩ Suioeibꝰ nec ĩ leuioei
bus q̃ᷓ ſunt oĩno pᷣter regulãa tene obedire qe
nõ tenet niſi qtinuns obligauit ſe ꝓfeſſione ·
Vt oĩs ĩobediẽcia religioſoꝝ ſit moetale
peccatũ he ſm guab · ꝙ nñ. jn his q ſt regba
ris diſciplme qñ fit ſurrepcõe · ſ̊ ti qñ fit ſci

enter et cũ ſufficieti del iberacõe· vñ berñ·

diſ. et pcep.li:xj:nõ q̃liſcũqʒ mãdati p̃tericõ

crimialem inobiam facit ſo repugnare et nol
ie obedire. Et li.viij· dicit ſi verbuʒ loco vel

tpe ſilencij ꝑ oblmionè ſurreptũ fuerit cõtra

pceptũ veniaʒ facillime impetrabit q eciam

vix ptm reputabit ¶de dicit · xij · li. ſi juben
te ſenioee mihi ſile verbů elabit reuũ me eſſe
fateoe ſy venialr · Si vo ex dtemptu ſciens et

deli berans ſpõte ĩ verba ꝓrũpo pᷣuaricatoꝛè

me ↄſtituo et cminakr.qð aũt idẽ dicit · xj.li.

viij.c.oĩs inobia mexcuſabiłbr eſt culpabili

intelligendũ eſt de religioſo moetałr ñ veni
aliter delinquete. Cuis pꝓlus peccat ſubdi
tus vel p̃latꝰ n ſoluedo ꝙ dz · Dicit em̃ bern ·
de diſ. et pcep:li. v. ſi regularis ꝓfeſſio q̃ᷓ ſe
minoe ſubdit maioei eqᷓ obligat poꝛë. cõis eqᷓ
dem pacti vtrũqʒ; necitate reoe teneri et fieri
duos ꝑ alteriꝰ ſpõſiõz alterutrius debitoꝛes
vnũu fidel cure alterũ humik obĩe H ſecuũdũ
guab.G opoꝛtʒ vide ĩ qbꝰoſiſtit cura pᷣ lati et

obia ipſius ſubditi · fideł aut cura plati reſpe

ctu cmufl ibz ſubditi e ĩ tribꝰ. qe em ſubditꝰ
religioſus ſuppoſuit plato ꝓpriu iudiciũ· peo
priã volũtate et reliqt ꝓpriã poſſeſſionẽ tene
ſibi ꝓplatꝰ iĩ verbo doctnine ꝓ pᷣmo. in exeplo

cõuerſacõis honeſte qᷓ voluntate eiꝰ alliciat

ad bonũ. ꝓ ſcòo· et ſm ſtatũ et poſſe ſuũ ei ð
cpalibꝰ ꝓunide ꝓPz⁰. vñ bernñ . plato dicit. pa
ſce vbo exeplo et tpali ſubſidio. Geſpectu eẽ
tociꝰ collegiij dʒ tria·ſ. errata coꝛrige bonas
Oſuetudines et oedinacões ſeruare· delecta
re ĩ on ere ñ ĩ honoæe· de pᷣmo et ſcdo diẽ hu.
in expõne regłe beati aug.pᷣlati ↄſtituti ſũt.
vt errata coerigãt·bñ oꝛdinata cuſtodiãt· vi⸗
tam et moees ſubditoꝝ verbo et exemplo cõ
onãt De tercõ dicit hu. ibidẽ p̃latꝰ quẽ de⸗
Tectat onus nõ hono· caritas nõ ptãs.ſerui⸗
tus alijs impeſa nõ ab alijs ſuſcepta· Officiũ
aunt ſine debitũ ſubditi eſt ſzm hu· et berñ. hu
mihr obedire ĩ his q̃ ſunt m regulã ſuã ñ ꝗ̊.
Dicendũ ge ꝙ cõpando aliqᷓm inobedienciã
Pti cularem ſubditi ad omiſſiõez aliquã p̃lati
in his qᷓ dz ſubdito ñ eſt certũ indiciũ vłke qᷣs
eoꝝ magis peccet.ſʒ hẽe ſe poſſũt vt excedẽ⸗
cia ee exceſſa m varias ↄdiciones et vias lo
quẽdo tñ in cõi ad ſtatũ huius et illius plus

peccat platus ñ intẽdens fidelẽ curã ꝙᷓ ſub⸗

ditꝰ nõ ſolues humils obedienciã. IJgguat
em peccatũ p̃lati .· pmo rõne officij.qe debet

verbo et exeplo luce ſubdito ſicut ſol in mun

—

do. vnde ſicut caſus ſolis de celo eſſet maioe
dekectus in mũdo ꝙᷓ; vnꝛꝰ ſtelle.ita maioe eſt

ca ſus plati ꝙ ſubditi · Scòo rõe adiutoeij. qe

Flatus habet adiutoeiũ maioeis ſcientie gre
er obedietie ſubditoꝛz ſibi obſequẽtiũ et om⸗

nibꝰ pm iuuantiũ.de pᷣmo dicit ggStantũ dz

pᷣlatus ſubditũ in ſcientia excedere quãtũ pa
ſtoe gregẽ · De ſeðòo dict glo.luc.ij.ꝙ ãplioe
dat gratia plato:terciũ pꝑ ſe patzʒ. Tercio rõe
maioeis damni qe ſicut maius damnũ eſt coe
poei infirmitas capitis ꝙᷓ pedis.ſic defectus
plati nocet plus collegio ꝙᷓᷓ vnius ſubditi.
Mtrum religioſus teneat' abnegare m obe
diendo gpeiã voltatem. G ꝓpeia voluntas
pbt dici tripłr. VYno mõ ſim ꝙ; ꝗꝓpeiũ excludit
Ofoemitate cum diuina volũᷣtate. et ſic dicit

anſhel.ſola ꝓpeia volũtas ẽ cauſa demeriti.
ſic etiaz dicit bn. ꝙ ſola ꝗpeia volũtas ardet

in inferno· Scðo dici ꝗꝓpeia volũtas aliquidò
indifferes cui ſe nõ immiſcet volũutas dei vl
ſuperioeis in inbendo vel ꝓhibẽdo vt ců hõ

vult aliqd indifferes tũc em nõ eyrcludit nec

ine ludit volũutate dei vel ſin ſupioeis. et iðo
talis ꝗpeia volũtas nõ eſt pncipin meriti vel
demeriti · Tercio dici' ꝓpeia voluntas ſzjm qð
ꝗpein dicit' qð in aliquo p̃cepto volũtatẽ ſu
perioeis nõ ſequit'. Et h pᷣt eſſe dupłr ſceʒ ant
ſenſualitatis nõ cõdelectantis ſpy ↄtriſtãtis ſi
ſit aduerſũ vł ðdelectãtis ſi ꝓſpeꝝ ·et ſic nõ
repugnat obedientie habere ꝗꝓpeiã volũtatez
Fut rõis nõ appeobãtis vel ſequi noletis qð
peipit' qe ẽè aduerſũ.vel appeobãtis et ſequi
voleètis qð pᷣcipic᷑t᷑ nõ qe p̃cipitᷣ ſʒ qe ꝓſperuz
vt eminetia pᷣlatõis. St ſic ꝓpeia voluntas re
pugnat obedientie et h dupłr. aut em repu⸗

gnat ei mquãtũ e ſuperioeis debita vt cũ vo⸗

lutas rõnalis renuit· aut inquãtũ ẽ meritozia
vt en volũtaſ rõnalis appetit nõ qe p̃ceptũ ſʒ

qe honoei icũ: Ex dictis patz quũo ꝗpeia volü⸗

tas repugnat obedientie et quo non et p oſe⸗
ques quũo religioſus tenet' in obedièdo abne

gare ꝗꝓpeiã volũtatẽé. ¶ Vtz ꝓfites obedien⸗

tiã ſicut abnegat volũtate ꝗpeiã et ſupponit
eã volutati plati· ita etiã debeat iudiciu ſuuz
ſupponere iudicio p̃lati:ita ꝙ ſicut dici pᷣt ꝙ
talis nõ habzʒ ꝗpeiã volũtateʒ· etiã dici poſſit
iſte nõ habz ꝗꝓpeiũ iudiciu. Et videt' ꝙ ſic. qe
liberũ arbitriũ eſt facultas volutatis et rõis

Et 1 1paà electiua rõnalis adeo é viucta vo

luntati motine.vt q̃dquid eligit ipᷣa electiua
ſtatizʒ et ſolũ in illð moueat ipᷣa motiua· ergo
ſi remanet l ibertas ſiue ꝓpeietas electiue nõ
abnegaſſet ille ꝓpfecte ꝓeiã voluntate aut ſi
eã pfecte abnegauerit videt ꝙ ſicut volunta
tem ſuã nõ retinuit ſed volũtati pᷣlati ſuppo⸗
ſuit. ita etiã ſuũ iudiciuʒ mdicio pᷣlati ſuppo⸗

nere debuit Contra regula beati benedicti
Phibet oĩno eſum carniu om̃ibꝰ.exceptis de

bilibꝰ et mfirmis et egris:et hec ſunt verba

regule.carniũ quadrupedũ om̃ mõ ab oĩbꝰ

ahbſtinea omeſtio· p̃ter oĩno debiles et egroſ
Eſto ergo ꝙ abbas credat iſtũ eſſe debilez et

ideo pie motus peipiat ei ꝙ ↄmedat carnes.

Iſte aũt ſcit vel firmiter credit ſe nõ eſſe debi⸗

— ———

lem vel egrum. ſi ergo ſzm indicium p̃lati cõ
cedic iſti eſus carnmi et omedit. cõtra ↄoſcien
tiã facit et ſic peccat· ↄmne em qð nõ eſt ex fi
de peccatum eſt ad roix. glo.ome qò eit con
tra oſcientiã. huic ergo nõ licet ↄmedere. li⸗
ceret aut ſi ſuꝑppoſuiſſet indiciũ ſuũ iudicio p̃⸗
lati.ergo ze. Wider alex·de an. ad queſtionez
ꝙ; humanũ iudicium eſt maltiplex. Eſt em qoᷣ
dam iudiciũ circa ognoſcibilia tm. vt cuʒ in⸗
dicamꝰ quiò verũ quid falſum. de tali iudi⸗
cio nõ opoetet ꝙ obediẽs ſupponat ip̃m iudi
cio ſui plati. Eliud eſt iudiciũ nõ tantũ circa
Ognoſcibilia ſ̊ etiã circa facienda.Et ill eſt
duplex qe qdðᷣdam eſt tm del iberatiuũ et illò
etiã nõ opoetet ſupponere iudicio p̃lati. non
tamen ita Diuctuʒ eſt volũtati ꝙ volũtas mo
ueat aò ome illõ qð illud iudiciũ deliberat.
Bepe em aliqᷓs ſubditus deliberat vt ho vł
illud ſit faciendũ.et tame poſtqꝙᷓ del:berauit

nõ mouetur ad facienduʒ illud. ſed magis fa

cit illuò qð ei ſuus pᷣlatus pcipit. Fl iud indi

ciũ qò eſt circa facienda nõ tantũ eſt delibe⸗

ratiuũ ſed etiã diffinitiuũ.t illud ita iuctũ
eſt voluntati ꝙ poſtꝙ; pᷣeligendo alteꝝ diffi
niuit eſſe faciendũ ſtatim volũtas moueat ad
ill faciendũ .· VYnde obediens illud iudiciuz
abeenũciare debet ſicut et voluntatez et hoc
quantũ ad ea ad que reliquit ꝗꝓpeiã volũtatẽ
et de hoc ꝓcedit obiectio pema. Si aut que⸗
rat quid monachꝰ facere debeat in caſn pdi
cto· dicendũ ꝙ ſi ſit pſumptio ꝓbabib de eiꝰ
debilitate vel infirmitate· qe otingit aliqñ ꝙ
ili qui vident extruinſecũ hoĩem magis ꝑpen
düt eius attenuatõem vel debilitatez ꝙ; ipe.

Vel etiã ip̃e ꝓpter nimiũ feruoæe vb etiaz iex⸗

perientiã ſui laboeis nõ eque bene ognoſcit
ſuã debilitatezx ſicut alij magis expꝑti · ideo p̃t
et debz in tali caſu obedire plato.Si autẽe co⸗
gnoſcat ſe debilem nõ eſſe nec abbatem hoc
ex aliqua ꝓbabili p̃ᷣſumptõne credere non te
ne' nec debz ei in tali caſu obedire. vnde nec
ſuũ iudiciũ diffinitinũ debet quantũ aò hoc
iud icio eius ſuppoſuiſſe.ſicut nec voluntateʒ
voluntati ·quantũ ad illa dico que ſunt con⸗
tra foemaʒz regule · ſicut em vult bn. licet pee⸗
latus peeſit ſubditis· ſemp tamen regula peſt
plato:a vt ipᷣe nũquã pollr aut debeat Pei⸗
pere trariuʒ; regule:etſi p̃cipiat non eſt obe⸗
diendu Ern in poteſtate abbatis ſit muta
re obſeruãt as ſpnales. Et vtꝝ ſit obediendu
ei pᷣcipienti ↄtrarium ip̃aꝝ · Yidetur ꝙ ſic qe

dicitur in regula:omia in diſpoſitõe abbatis

ſint vel fiant.quare ſic dicendo omnia mhil
excipit:maxime cũ ſtatuta ab homine vt vult
bn.poſſint mutari · mutare poterit obſeruan⸗
tias nõ tantũ carnales ſʒ etiaz ſpuales et erit
obediendũ in mutatõne iſtaꝝ ſicut et illax ·
EX ſzm alex · de an · ꝙ ſicut vult bn. ſunt que⸗

dã ſpũ alia que abbas oĩno mutare nõ poteſt

vt illa que nichil habent admixtuz de coꝛpa

li obſeruantia: vt humilitas caritas et cetere

vtutes · Züt autẽ qdam alia qᷓ etſi ſint ſpũalia
quantũ eſt de vltimo ↄplemento. habent ta⸗

men aliquid annexũ de coepoeali obſeruãtia

vt eantare vel pſallere · hoc aũt etſi ſit ſpuale
tũ ꝙ altinſ vel dimiſſius vel ꝙ canticũ io? vb
illò cantet' ĩ quibuſpã eſt m abbatis diſpoſi⸗
cõne vt etiam vult pÿa regula Non tamen eſt
in eiꝰ diſpoſitõne mutare qñ voluerit · ſʒ ſcõm
ꝙ viderit expedire ſzm bonũ et equuʒ· vñ bn.
q̃dquiò de ſpualibꝰ in regaula pa tradicu eſt
nequaqꝙ; in mann abbatis relinquit · reliqᷓ vo
ps que eſt in coepalibꝰ obſeruãtijs nõ eſt ita
in eiꝰ volũtate poſita vt eiꝰ volutati ſeruiat·
ſed potiꝰ caritati &t de hmmoi ſolù nõ de pure
ſpualibꝰ intelligendũ ẽ cũ dicit' oĩa in diſpo
ſitõe abbatis rat: t obedienð ſit abba⸗
ti p̃cipiẽti otrarin obſeruãtijs carnalibꝰ. vbi
gra iſte monachus multũ laboeat ponat mõ
qꝙ abbas ex quadã diſcretõe ꝓut ſibi videtur
pcipiat ei vt ↄmedat carnes· nũqd abbas pᷣt
ho pᷣcipe et ille tenet obedire · videt ꝙ ſic qe
oĩa ſũt in diſpoſitõe abbatis· vt habe ĩ regu⸗
la et ho maxime loquit᷑ de carnal ibꝰ ſiue co⸗
poealibꝰ obſeruãtijs · Hẽ ſm alex · ð̊ an · ꝙ ii
cet hec obſeruãtia ſit carnab ꝓhibet tñ oĩbꝰ
expſſe eſus carniũ exceptiſ debilibꝰ et ĩfirmiſ
vñ et ita dicit i carniũ eſus mfirmis oĩno
debilibuſgz ꝓ repatõe ocedat.at vbi melio⸗
rati fuerint a carnibꝰ moæe ſolito abſtineant
oms ·qꝛ gꝰᷣ quãtũcũqʒ; abbas ſubditis pᷣſit. re
gula tn peſt abbati.dicendũ ꝙ in his in qbꝰ
regula exp̃ᷣſſe p̃cipit vel ꝓhibet nõ pᷣt mutare
nec ipᷣi mutãti eſt obediendũ niſi qᷓntũ regba
pPmittit· Vñ cũ dicit ibi oĩa in diſpoſitõe ab⸗
batis fiãt·. intel ligit de illis de qbꝰ regula
expᷣſſe nõ ꝓhibet vk pᷣcipit &i ergo qrat ſi ab
bas iſti qui multũ laboeat p̃cipe poſſit vt car
nes ↄmedat. dicendũ ꝙ ſeruata lege caritatiſ
et inſtitutõe regule et ↄgnita neceſſitate pſo
ne ho ſibi pcipe p̃t et aliter nõ. qꝛ vt dicthbn.
qꝙᷓ;d iu militãt caritati immobiliter fixa ſut ipᷣa
regule peeceptaita ſcʒ ꝙ mutari oino nec ab
ip̃is ppoſitis pnñt ſine offeſa Mone ꝙ aliãs
mõ intret clauſt et videat monachos come
dere carnes . cogttetqʒ; certe tu bene poteris
illð ſuſtinere et ſic ꝓfite ſzm dſuetudinẽ quã
inuenit vł foete nõ ꝓfiterectc᷑ ſi credet illicitũ
ſibi eſſe vmede carnes.nũqd g iſte peccabit
omededo carnes · ſm alex · an · ꝙ qcuq; ꝓ
fitet᷑.regulã ꝓfitet .et nõ ↄſuetudme · Vnde
qᷓlècũqʒ ↄſuetudime inuenit monachꝰ poſtoꝙᷓ;
ꝓfeſſus ẽ tenet a carnibꝰ abſtinere vt pater
in verbis regule p̃ᷣdictis. Hon em q̃ᷓ ꝓhibuit
eſum carniũ quadeupedũ ↄceſſit eſuʒ volati⸗
liũ.ĩmo cũ iſte ſint delicatioꝛes ꝓhibedo il⸗
las multomagᷓ intẽdit ꝓhibere iſtas Quia 8“*
regula expᷣſſe ꝓhibet · ideo dicenð ſine Ppiudi
cio ꝙ niſi debilibꝰ et infirmis nõ licʒ ↄmede
carnes ĩmo ꝗ aliter faciũt trãſgreſſoꝛes ſunt
maxime cũ dns papa regulã ſijm ſuã intentõz
expoſuerit q Si obiciat ꝙ ille nũꝙ intẽdit ſe
