le. vñn ſzm eol decime dari debet ex pᷣcepto tã
diume legis ꝙ eccĩaſtice ĩſtitutõis· Scom vo
cheologos ho mõ nõ erat moeale nec cerimo
male ſʒ indiciale . Differũt aũt hec tria vt ha
bitum fuit ſupᷣ in pmo liꝰ.qe pᷣcepta moealia
ſeruari debẽt omi tpe:cerimonmialia non licet
obſeruare tpe legis noue Kudicialia aut etũᷣ
tpe gratie nõ obliget · ſeruari tñ pñ̃t et debẽet
ſi ſtatuant ab illis quoꝝ e odere legez ſicut
pceptũ indiciale veteris legis ẽ: exo· xxiij .
qᷓ furatus fuerit onẽ reddet qᷓtuoe oues q ſi
q rex ſtatuat eius ſubditi ſeruare tenemt · Ita
etiã determiatio decime ptis elſt tpe gre p ec⸗
cleſiã inſtituta· vt ſcʒ nõ minꝰ populus noue
legis miſtris eiuſdez exhibeat ꝙᷓ ppłus vete⸗
ris legis miſtris illiꝰ tꝑis exhibebat cũ tame
populꝰ noue legis obliget᷑ ad maioza: ſcᷣm
illò OMt. v. nin abudauerit iuſticia vr̃a pluſe;
ſcribaꝝ et phariſeoꝝ nõ intra in regnuʒz ce.
&t etiã miſtri noue legis ſint maioeis dignita
tis miſtris veteriſ legis vt ꝓbat apłsij: cor⸗
iij . Datet g& ex ſupea dictis ꝙ hoĩes tenent⸗
de cias ſolue ̊m theologos:ꝓtim ex iure na⸗
turali ſcʒ quãtnz ad exhibitõem alicuiꝰ ptis.
Ptim ex inſtitutõe eccłie ſcʒ quãtũ ad exhivi
tõem ptis decime:q̃ tñũ penſatis optunitatibꝰ
tpoꝝ et pſonaꝝ aliã ptem poſſet determiare
et hec reſpõſio habe' ab alex·ð an:et ex tho·
Fenen inquã hoĩes ſolue decimas ſm alex·
de an·. cũ petũt᷑ de illis qbꝰ debent et etiaz
ſi nõ petun vbi e ↄoſuetudo e · e · puenit · et · e
in aliquibꝰ. Et ſzm tho. ili qᷓͥ nõ ſoluũt deci⸗
mas in locis illis in qbꝰ eccłia nõ petit eas
nõ ſũt ꝗpter he in ſtatu damnatõis niſi foꝛte
ꝗꝓpter obſtinatõez· vt hñtes volũtatem nõ ſol
uendi . etiã ſi peterent' ab eis. Hec etiã eccłie
miſtri quibꝰ dʒ eſſe maios cura ꝓmouendi in
ppło bona ſpualia ꝙᷓ colligendi bona tpalia
peccãt ſi decimas nõ reqrũt vbi ſine ſcadalo
Pter diſſuetudine vel aliã cãz reqiuri ñ pñt.
4 Ez obicit ꝙ beatꝰ iacobus actuũ · xv· dicit
viſu e ſpuiſancto et nobiſ nihbil impone vobiſ
vltra oneris ꝙ vt abſtineatiſ ab immolatõne
ſimulacroꝝ et ſanguie et ſuffocato et foæni⸗
catõe:ſʒ dare decimas è oneroſu. ergo nõ eſt
pceptũ credẽtibꝰ et egentibꝰ. ꝙ licet hoe
ſit oneroſũ puerſis et incredub· leue tñ e fide⸗
libꝰ crenetibꝰ dñm eſſe veracẽ. ꝗq dicit Mab.
iij · inferte omnse decimaz in hoereuz me vt ſie
cibꝰ m domo mea et ꝓbate me ſup hoc ſi nõ
aperuero vobis catharactas celi et effũdam

benedictõeʒ; vſq; ad abũdantiã ec.

Irca ſcem articulũ q̃ eſt ð ſpẽbꝰ ſine dif⸗
ferentijs deciman querit qᷓ et quot ſint
ſpẽs ſiue differetie decimax · S ꝙ ſunt tres
ſm hoſt. ſcʒ pſonalesvt ille q deben ex his
Pemut ex ope pſonali: Meediales vt ille
q debent ex his q ſie ꝓuemiũt ex p̃dijs ex· e.

ad apłice- et. c. paſtoeal is Et mixte vr ille
debent᷑ ex bis que ꝓueniũt ex animalius ꝗ
gregatim paſcunt' in paſcuis · NHee em̃ Ptim a
Pdijs ꝓueniũt cu ex eis vmat ammalia a qui
bus Pcedũt. ar⸗ ex · e · omiſſũ· et pꝑtim a pſonis
qᷓ ea cuſtodiũt · ex de re · ijur · c. penb · ſzm hoſt.
En bo ex · e:ad apłice:ponit tantuʒ decimas
pᷣdiales et ꝓſonales: et decimas aialiũ cõpu
tat ĩter p̃diales· et cũ eo ↄueniũt ray · et gof·
G dictù hoſt. mihi magis placet· Item deci
maꝝ quedã dicunt᷑ maioees quedã mmoees
ſue minute vt patet ex · e · ex multiplici. et · c·
cũ in tua· Omute aüũt dicunt Hm glo · ibidez
pPtus aĩalm et de pul lis et ouis et oetis· Atez
in veceri teſtamento erãt quatuoe decime · de
quibꝰ hieroꝰ ſup ezech. loquit · et ex · e · deci
maz ESt de tribꝰ eaꝝ tanget infra ſtatim poſt
ſolutõez qᷓſtionis ſequetis · De quarto vo gnje
pᷣaꝝ tanget᷑ etiaz infra in ſequenti artic ulo
queſtione vti dño pape ꝛc·
Irea terciũ articulũ ꝗᷓ eſt de illis quibus
dari debet et a quibꝰ recipi pñt decime ·
et de eaꝝ diuiſione pᷣſcriptõe et petitõe que⸗
runt' plura:peimo a quibꝰ decime dari debet
He circa decimas duo ſũt oſideranda ſcz ipᷣm
ius accipiendi decimas et ho eſt ſpuͦale · Cõſe
quit᷑ em illò debitũ quo miſtris altaris ſemi⸗
nãtibꝰ ſpũalia debent tpalia qð ad ſoloſ cle

ricos ptinet curã animaꝝ habentes· At ideo

tantũ eis ↄpetit hoc ius habere Æ.lnd é illð
qð p decimã dat᷑ et hoc eſt coæpale &t iðo pᷣt
in vſum quoꝛũuᷣͥlibet cedere · vñ poteſt ad lay⸗
cos puen ire vt dicet᷑ infra· & Sed cõtra p̃di
cta videt ꝙ decime nõ debennt dari clericiſ
ſed potius pauperibꝰ.qe in veteri lege tene⸗
bant' homines ad tres decimas· peimas leui
tis ſoluebãt ð quibꝰ habet᷑.nũui ·xviij· ſcas
quãdo in hieruſale ad templũ ibant comede
bãt. de quibꝰ deutro.xinj· tercias pauperibꝰ
anno tercio recõdebãt de quibꝰ patz etiã ibi⸗
dem. Bi ergo tpe gratie p̃cepta pietatis ſunt
ſeruanda et pceptu de decima pauperibꝰ tri⸗
buenda ptineat ad pietatẽ videt ꝙ ſit ſeruan
dũ. Deetea dicit augꝰ ꝙ decime ſunt tributa
egentiũ aĩaꝝ ergo ſut debite pauperibꝰ. Dee
terea lemtis daban' in veteri lege decime qe
Pteʒz aliã in poſſeſſionibꝰ nõ habebãt vt patz
nui· xviij· vbi etiã dic nichil al ud habebüt

decimaꝝ oblatõe ↄtenti · ſʒ clerici in nouo te

ſtameto poſſeſſiones habẽt primoniales qñnqʒ
et ecciaſticas. Inſup etiã recipumt pmiciales
et oblatõnes ꝓ viuis et moetuis g ſupfluit
eis decias dare & ad pmũ ar· dicenð ꝙ ille
decie ſcõe reſeruabã að ſacficia offereèda Cũ
igit ceſſauerit hmmoi ſacficia locũ ñ ht in le
ge noua.Tercie aũt decie qᷓs cũ paupibꝰ de⸗
bebãt comede remanſerũt ampliate pꝑ hoc qð

dũñs nõ tm decimã ptẽ ſʒ eẽ oĩa ſuꝑflua mbet

dari paupibꝰ. ſm illõ luc · xj .qð ſupꝑ eſt date
paupibꝰ. IFp̃e etiã decie q̃ miſtris eceł ie dant
p eos debet paupibꝰ diſpenſari · hec ex tho·
alex. de an · Id ſedm ar· dicenð ꝙ ſiẽ pʒ ex di
ctis qᷓdazʒ decime ſpeales dabãt᷑ leuitis ñ cm̃
apt' eoꝝ ſuſtẽtatõez ſʒ etiã vt ex eis paupibꝰ

–

ſubnenirent. .d hoc autem non ſunt ſupflue
Hß neceſſarie poſſeſſiones oblatõeſ et peimicie
cũ decimis· hec tho. ) Vta clerici hñtes pa
trimonin ſufficies vellaliquos redditꝰ licite
recipiãt decias ſzm ray. et golf · ꝙ ſie ſi ſer
niciuũ eccie ꝓ quo decias ꝓcipiut faciãt·xij.q
i caritateal ias ſacrilegiu ↄmittũt · et ide e ſi
in malos vſus ↄuertãt.j..q.ij. elericos· et. c.
paſtoe.Bcdm etiã ho.in ſu.e.ti:clerici · qᷓbus
debent decie quãtucũqʒ; del inquant niſi ſint
notoeij licite decias exigut nec ſine volutate
eoꝝ debent alis eciã paupibꝰ dari ex· e. tua
nobis. ꝗ. ptextu · debent em deo et pfbiteris
curã hnubꝰ. ergo debet eis reddi. xvj· q· vij.
decimas· et in pł ibꝰ alns.c. Canueàt tame mpi
clerici ne licite receptis illicite abutãt. Dic
etiã ibihe poſtea.q. ergo·et q̃ſi in fi.ꝙ ſi cleri
cus nõ Faciat ſeruicin eccie.nõ debʒz eas reci⸗
pere.vb ſi ſit notoeiꝰ foenicatoe.lapcꝰ nõ te
net ſibi dare decimã ſ̊ ꝓximo ſupioei qᷓ debz
eã in vtilitatẽ illiꝰ eccłie ↄuerte: Nec obſtat
c:tua nobis:qe intelligi de occultiſ.et hoc
etiã dicit ſup.c. tua nobis. Scòm vo innoc.
in glo.e.ci.circa pncipin.clericis dari debẽt
decie quãtucũq; ſut diuites vł mali. vt dici
in. c. tua nobis. Boëm vo alex: de an. clerici
qᷓ ſufficieter hñt vn poſſint viuèe ſzm ſtatũ pſo
ne pnit decias reciꝑe ot ꝓcuratoees in neceſ⸗
ſitateè panpeꝝn et vtilitate eccie.nõ aũt ĩ vſuſ
Apeios vel malos ouertendas iĩmo ſi in vſns
Apeios ouertãt ſacrilegiũ omittũt- ſi vo ĩ ma⸗
los iudiciũ meureũt. de talibꝰ em intelligiꝰ
illò aus aò bõifaciũ ſi mꝗt puatim qᷓ nobis

4

ſufficiãt poſſidemꝰ nõ itla nra h̊ paupeꝝ ſũe

quoꝝ ꝓcuratione qãmodo gerimꝰ.n ꝓpeie⸗

tate nobiſ vſurpatõe dãnabili vedicamꝰ. xij
q. j· Et ill Hiero:ad papã damaſuz. clericos
ilos ouenit eccie ſtipeédijs ſuſtetari qbꝰ pen
tũ et ꝓonquoꝛz nulla ſubſidia ſuffragant'. qᷓ
auüt bonis pentũu ſuſtetari pnt ſi q; paupenꝝn e
accipiunt ſacrilegiũ ↄmittuùt· et ꝓp a buſione ta
liũ iundiciũ ſibi mãòucãt et bibũt & hoc etiã
facit illò aug. decie ſũt tributa egetiuʒ aĩaꝝ
9 Cui ecciĩe ſiue cuiꝰ eccłie clericiſ debet de
cie dari · ſzm ho.et bn.ex .e. cũ ſint hoĩes
in glo:ĩj· Et innoc. ex· e·ad apł ice · Pecime p
ſonales dari debet eccie peochiali ſiue bapti
ſmali:et de iure cen.i. illi eccleſie in q̃ dãtes
audiũt diuina et pcipiũt ſacrameta ·xvj. q.j·.
queſti · et · xi · q:.- G.j. pdiales vo dari debent
illi eccie infra cinꝰ peochiaʒ pᷣdia ſut ſita. ex
e·qm.niſi alind obtinea ołb de pᷣſcripta ↄſue
tudine. ex · e.cũ ſimnt hoĩes:et ad apłice. ve de
Duentõe. ex · e · ex multiplici ſuggeſtũ. vb niſi
ſint p̃ᷣſeripte vt mfra dicet'. De mixus vo ſm
Hoſt.h apparet dſuetudo ẽ ſeruãda. ſi nõ ap⸗
paret et aĩialia ↄtinue paſcunt in pᷣdijs ꝗꝓpeie
Peochie ꝛmpi ſut dãde e alias videt' ꝙ diuidi
debet inter ecchiaʒ vbi paſcũt᷑ et ꝓpeiã · ar · ex
de teſt. relatũ. J. vlt. Et h rõnabile vider q⸗
ꝓPeia dat paſtoeibꝰ ſaãmeta ꝗpter qᷓ dat pci⸗
ꝓPue decima ex· e.c.ij. Gcom vero bn. ex · ead
apłice.vbi aĩalia paſcut oↄtinue· ibi debent
ſolui decime ex·e.omiſſum. li vo p medietatez

f

ben. extirpande. J. cũ igit.
vna eccleſia pcipe decimã de blado et altera

7„359

7

in vna eccleha et p medietatez ĩ alia equũ eſt
vt inter eas diumdant ar ey de teſta.relatũ.
in fi · et · j·. q: ij.c.fᷣi· Et ioe e ſi iaceãt hic coti⸗

nue et paſcan ibi ↄtinue:ar. ff. ad municipa

les aſſumptio.St ſib r ſiquis hic iaceret et ibi
Llare haberet pſonales decimas et oblatõneſ
diuidere debet . Fiij diſtinguut ꝙ aliqs aia⸗
lia ſua paſcit in aliena peochia aut tanqꝙ;ᷓ ad⸗
uena et exneus et tũc ſoluet decimã ꝗꝓpeie p⸗
rochieaut tanꝙ; incola q nichil ſoluit ꝓ pa
ſcuiſ et ib ea otinue habʒ et tũc exnee ſoluet
qe quo ao hoc eiꝰ peochianꝰ cenſe.ſic notat
hu.xvj.q..decimas:et facit ꝓ hoc ꝙ qn pa⸗
ſcuariũ ſolur eceleſia exnea de eo decimã ha
bere debz. Bodm hHoſt. aut videt tutiꝰ cere
ꝙ ĩ vtroq; caſu paſenariũ eſtimari debzʒ. Bay.
vo dicit ꝙ ſi paſtoe hʒ domiciliũ in vna peo⸗
chia et ouile in alia de lacte Ffetu et lana illi
eccleſie dabit decimaz ifra cuiꝰ limites ſunt
pdia ſita.qe inde ſuſci piut alimentũ alalia et
iunt tales decie pdiales e dicit alex: de an.
ar.ex ·e.ↄmiſſũ. ho aut Hhoſt/ocedit quo ad fe
tũ.ſʒ quo ad alia dict᷑ vt habitũ eſt ſup. Tho.

vo dicit ꝙ qe gregis fructus expaſcuis ꝓue⸗

niũt magis debet' decima gregis illi eccłie ĩ

cuiꝰ tereitoeio grex paſeit?. ꝙ ei in cuiꝰ terei⸗
toeio ouile locat'. Ex p̃dictis patet ꝙ decima

dari dz eccleſie ꝓpeochiali.xvj.q:j: ſtatuimus
et. c.de decimis. Mec obſtat illò ex:e.qm.et
de pᷣſcrip.de ꝗqᷓrta p que.c. vide ꝙ decĩia epᷣo
dz dari qe loquũt' de oↄſuetuò me. ec obſtat
etiã illð ex · e.dudu. ge ibi petebat ep̃ᷣs ecele
ſias et deci mas ptinetes ad eas. Vñn agit no⸗

mine eccł ie peochialiſ ſibi ſubiecte cu nõ ſit

alius ꝗᷓ agat ex de oſue. ab inte.c. vlt. in fi.
vbi loquit' de decimis in peochia epi poſitiſ
vel loqui de decimis que ad ſuã canonieaz

poetione q eſt veriꝰ ſzm haoſt. De hac mate⸗

ria ſatis habe' ex.e.cũ ↄtingat in glo:ij:et. ce
dudũ . in glo: ij. Ybi bñ. vult ꝙ decie nõ pti⸗
neét ad ep̃ᷣm et ꝙ in decimis peochialiũ eccle
ſiaꝝ nõ habet epi aliquã poætions. Capicula
vo ꝗᷓ dicùt qᷓrtam decime dandam eſſe epo lo⸗
quũt' de decimis eccie cathedeabł.vł loquuũi
de oluetudine nõ de iure ˖ ſzm em qo habe. ex
e.cũ ſint homĩesin tex·et glo.in decimis ſol
nuedis oſuetudo ſpectat et hoc ſi ſit ſcripta ꝓ
quã iuri cõi piudòica alias ſecus é ey ð ↄſue.
cũ dilectus⸗ ꝙ Se quomõ debet decime diui⸗

Di. dinidi debent ſm cõſuetudine loci vt

epiſcopꝰ habeat dimioiã. terceiã vel quartaz.
clerici vero ſernientes eccleſie habeant aliã
x·q:jantiquos⸗ et exe.qm. et de pᷣſcrip. de
quarta:Si aut nõ apparet ↄſuetudo diuidan
tur in qtuoe ptes quaꝝ vna epo. alia pᷣſbite⸗
ro·tercia fabeice: ꝗrta panperibꝰ aſſigne. xij
q· ij . qtuoe ſʒm hoſt. Quid ſi epi vb religio
ſi de ↄſuetudĩe pcipiãt oẽs decimas alicuiꝰ
pPeochie:nũqd nõ obſtãte taln ↄſuetudĩe po⸗
terit p̃ſbitero qᷓ nõ hʒ vn viuat poecio Opetéeſ
aſſignari · E ꝙ ſic · hoc em eſt expᷣſſuʒ er de p
Quid ſi ↄſneuit

ð vino: et illa terea qᷓ pᷣus erat p̃diab ſit facta

4

vinatoeia vł ecõuerſo · & ſzm Hoſt-illa eccia
q̃ peimitꝰ ꝓcipiebat de blado· dz nuc peipe ð
vino qe licet mutet' qlitas teree nõ tñ ſubſtã
tia. Et h e ſatis expᷣſſuʒ ex·e · omiſſu· . et ſicut
etiã de paſcuis · Et licz ↄſuetudo in vno p̃dio
ſit p̃ᷣſcripta ab alia eccłia.nõ tñ extende hec
ↄſuetudo ad aliud pᷣdin qð de nouo colv ex
e. cũ ↄtin gat. Et ide dicit hoſt.ex.e.cu in tua
Et addit ibi ꝙ ſi due eccie ↄſueuiſſent ab ãti⸗
quo ſił ꝓpcipe in eodẽ p̃ᷣdio diuerſas decimas
ãanuatim nõ videt qᷓre h ſtare nõ poſſit· puta
ſi in eodẽ agro ſit decima vmi et arboꝝ · licz
ho nõ placeat innoc. vt pz ꝑ eiꝰ glo.m.c. cn
in tua· Quid ð noualibꝰ. & ſi ſint infra li
mites alicuiꝰ peochie et de hoc nõ dubite ꝓ
tinèt ad illã ſalua canonica epi. In dubio vo
pt ep̃s cii voluerit gtificare vel ſibi retinere
ex ·e.qm pl eriqʒ · tn et epᷣi indiſticte oĩa noua
lia totiꝰ dyo·a quocũqʒ recupare pnt vſurpa
re ſibi nitunt᷑.ↄtra tex·ex ·e.cũ im tua:abute⸗
tes iuribꝰ dicentib? ꝙ decime et oblatõnes
in ptãte ↄſiſtũt epoꝝ ·xvj.q.vij.G. cũ ergo ec
cleſia et. c· ſequetibꝰ. qꝗe illa et ſił ia ſut vera
nõ vt ſibi eaappeopeient ſͤ vt cõiter diſpen⸗
ſent · xij · q.j· G. ſi gꝰ res eccie et.c.pᷣcedeti · Eſt
igi hec veritas q nec de nonalibꝰ nec ð re
cuꝑatis etiã a laycis dʒ epᷣs retine niſi cano⸗
nicã ſuã ho eſt qᷓ̃tenꝰ pcipiebat de antiqs pci
piat et de his ex de cenſi. eccł ijs · hec holti.
ꝓ h nota ꝙ cui ↄcedit pcipe decias de
teree laboeibꝰ qð eſt maiꝰ pᷣt etiã recipe deci
mas de noualibꝰ q; e minꝰ ex.· e.ex pte· iij. n
acqᷓſierit eas ꝓ pᷣſcri ptõzʒ qᷓ eſt odioſa ex · e.cũ
Otingat.vb miſi laycꝰ habeat eas ꝓ puilegiũ
ex ·:e·tua.j.cũ tale peiuilegiũ ſit odioſũ ex.e.
ad h ſzm hoſti Et bnex · e. cũ otingat. Et in⸗
noc. ſup:c.tua.Et religioſis etiã qꝗᷓ veteres de
cimas a laycis m aliqui bꝰ peochijs habue⸗

rut. in eiſbe decime noualiũ nõ acereſcut li.

vj. e· ſtatuto. . nec ꝓ eo:niſi alia cã rõnabiliſ
ſubſit vt dicit ibide. Scòm innoc. aut ſup.c.

cũ otingat cã rõnabił ẽ puilegiũ vł traſactõ

vel alia ſimilis vł ſpũalis pᷣſcriptio in ſingu⸗
lis agris noualmũ.bart.aũt in qᷓſtionibꝰ dicit
ꝙ ſi clericꝰ pᷣſcripſit ius decimãdi vłr tũc ha
bebit decimas noualiũ. ſecus ẽ ſi pᷣſcripſit ꝑ
Ptes · Quid ð p̃dijs que nõ ſũt ſita infra ter
minos alicuiꝰ eccł ię peochiab. ſut tñ ſita in⸗
fra termĩos cinitatiſ·Rndet bnñ· ex de peoch̊.
c. vlt · ꝙ epᷣus pᷣt ſi vult inde decimas accipe
ex · e · qm.qe ſalte ſũt im peochia eiꝰ. nõ eſt tñ
extraneũ a rõe vt tũc eccbł ie ſue peochiali de⸗
cimas ſoluat ſi ita ↄſuetudo habeat · ar. ex.· e.
ad aplice. et. c. in aliquibꝰ in fi. q Quid de
inſulis.ſñdet bn.ex·.e.qm. ꝙ ð illa ꝓuincia

ſũt cui adheret et ibi decimas dare et inoica

ri debent. Ff. de iudi.inſule.) Vta religioſi
poſſint decimas accipe. H ꝙ ſic ſceʒ illas que
ſibi oceſſe ſunt autoeitate eccłie alias nõ.vñ
hieroꝰ ad FPmaln papã·qudiqᷓ habet clerici
Panpen eEt ſubdit ideo maxie curandũ eſt
vt de decimis et oblarõibꝰ quale volnerit et
dicat' ꝙ leuitis debebam decime in veteri le
Se · ergo ſibr in noua lege debent clericis 4

—

potuerint cenobijs ſuſtentatõzg impẽdant. Si
ſucceſſerũt leuitis· nõ g religioſis· Eeſpõde⸗
tur ꝙ religioſi in oꝛdme leuitico cõputant᷑'.
vere em e leuita cu ↄuenit iliðò qð dicit & le
uitis · deutro. xxxiij.q̃ dixit patri et matri ne⸗
ſcio vos:et fratribꝰ ſiis ignoeo illos ꝛc. Be⸗
minãt etiã ſpualia et ꝓ ſe oꝛãdo et ꝑ alios ſcʒ
miſtros et pᷣſbiteros vdoneoſ ĩi capelb quoꝝʒ
proni ſũt inſtituẽdo et eis bnficiũ ↄpetes aſſi
gnãdo.Qõ ſi nõ faciãt poſſdent decimas in⸗
uſte. hec ex alex· de an. F. B nota ꝙ peiui
legiũ oceſſuz aliquibꝰ vt poſſint ꝓcipe tantũ
de decimis noualiũ quatũ antea pcipiebãt
foæte peiuilegio vł ↄpoſitõe vł infeudatõne
vel pᷣſcriptõe vł quocũqʒ alio mõ de decimis
veten p̃dioꝝ nõ extedit ad illas decias q̃ᷓs
tpe date illiꝰ pemilegij alij poſſidebãt ſczʒ iu
re ſuo tanꝙᷓ; debitas ſibili.vj:ex ·e.ſtatuto· et
idẽ pᷣt dici ᷣm Io· an · ſi bona fide poſſdebãt
ſ ꝓpeietatem iuris nõ habebãt niſi ſola bone
fidei poſſeſſio vires peiuilegij impediat Si ãt
violenta et male fidei poſſeſſio eſſet peiunle⸗
giũ impediret ̊m innoc·et hoſt.q̃ notãt hoc
ex de peiuib.dudũ·ad hoc · et ex de reſti.ſpo.
grauis.et de pᷣſcrip·c.vlt.Ite peiuilegiũ pᷣ̃di

ctũu exteèòr ad decimas noualiũ habedas tm̃

in illis locis in quibꝰ habebãt peiꝰ decimas
veten · Et hoc in illa quãtitate et nõ vltra in
qua pcipiebãt decimas veceꝝn qñ peiuilegiuʒ
illò fuit impetratũ· ita tñ ꝙ ſi tpe date pcipie
bãt decĩias veteꝝn totaliter nõ pcipiãt deciaſ
noualiũ vltra medietate pᷣt' ciſtercieẽſeſ et car
chu.q̃ ñ aſtringun qn poſſint peipe vltra me
dietate li · vj · e · ſtatuto. . nec ad alioſ. et · C. ſe
Inſuꝑ nota ꝙ vbi ꝓꝑ hmoi oceſſionẽ decimaꝝ
adeo grauãt᷑ eccbie peochiales ꝙ eaꝝ recto
res Ogrue ſuſtentari et ↄmode iura epalia ex
hHibere nõ pñt ꝓuideri debz ꝓp oedinanos lo⸗
coꝛ ꝙ eiſdẽ rectoeibꝰ tin relmquat de Pus
tibꝰ eaꝝ ꝙ exinde ↄpetentè ſuſtentatõz habe
re et epᷣalia iura poſſint ſolue atq; onera ſup⸗
poetare li.vj· e· ſtatuto· .vt aũt onera ſcz le⸗
gatoꝝ nucioꝝ ſedis apł ice:collectoꝝ et ſi
miliũ. Vt dño pape debeãt a pᷣſbiteriſ ex
Hiberi decime decima. videt ꝙ ſic qe nui.
xvrij· ſicut leuitis p̃cipic' dari decimas a po⸗
pulo.ita etiã eis pcipit ꝙ ſũmo ſacerdoti ſczʒ
pontifici decimã decimaꝝ tribuãt·. ergo ſient
ps peima p̈cepti ẽ ſeruãda ita et ſcdᷣa · di⸗
cũt quidã ꝙ nõ qę difficile eſſet ðgregare de
cimã decimaꝝ ꝓ totã cheiſtianitate. vnde ec⸗
cleſia oedina uit ꝙ ipᷣe dñs papa habeat peo
peiã dyoceſim cui p̃ſit immediate in qᷓ ſi vult
decimas habz abet etiã multa regalia que

ſibi ↄtulerũt impatoæes · vñ ſufficieter ceibus

habe in domo eiꝰ.oĩa etiã bona ecciĩe ſũt ſua
et ex eis accipit qdð placet.vñ nõ opꝑtuit deci
mã pte ſibi dare vł taxare. Flijs vider ꝙ ip̃i
debent' decime deciman ſi perat et eccie ne⸗
ceſſitas hoc requirat alias mferioees ei ſolus

nõ tenet᷑ hec ex alex de an. ſcdaʒ ſnĩiazʒ tenet

ctho. Wen. laycꝰ decimã licite poſſit recipe
H aut laycꝰ ſuꝑ hoc habz peiuilegiũ roma⸗
ne ſedis ad tpus vl imppetuũaut nõ. ſi non

—

Habet dicũt quidã ve roò · ꝙ ſi pcepit a tanto

tpe ꝙ nõ extat memoeia quiete et pacifice pᷣ⸗
ſamendu eſt ꝓ eo q& eſt in feudũ ab antiquo

oceſſa:ar.ex de v.ſig· ſup quibuſoã· .· pterea

Et ſic poſſet intelligi illð ex:e. tua. IScoõm vo

hoſt.ho nõ e veꝝ qe in tal ibꝰ nullꝰ numerꝰ
annoꝝ laicũ defedit ex de ↄſue. c. fi · Nec ob

ſtat pdictꝰ. J. p· qe loquit᷑ de tpalibꝰ.nee ob
ſtat qdᷓ dicut aliqna iura de decimis ab anti⸗

quo ↄceſſis q intelligũt' de decimis iuſte cõ
ceſſis ſzm goł.Et ſm hoſt. intelligũt de ocel
ſis ante deeretale vebanmi pape· citra em non
potert ab epo vł abbare ocedi⸗ et ide intel⸗
i Sit de quoliber inferioee papa vt in ↄſtitu⸗

cõe feudi oceſſi ꝑ ep̃m vel abbate· Itẽ ſi eᷣus
vel abbas quã olltutõeʒ foete ray · nõ vide⸗

rat cum ſcripſie hoc eſſe ꝓhibituʒz a tpe deilij
alex· ex:e · ꝓhi bemꝰ. I ant peiuilegiu hʒʒ lici
te exigit et licite ei ſoluic ſicut in peiuilegio
Otinet qe hoc pᷣt dicta ſedes ↄocedere·. Bic in
tellige iltò ex · e·a nobis.et ſibia·c· hoc tñ fa
ce nõ debet niſi ex iuſta cã vt fauoee fidei·pu
ta ſi ↄcedat alicui pncipi ꝙ pcipiat decimas
oĩm locoꝝ paganoꝝ hereticoꝝ vł ſciſmati⸗
conꝝn quos poterit ſabiugare et ad vnitate ec
cleſie reducere. di· lxiij· adeianꝰ in fmodo tñ
rõe talis puilegij nõ dz ſibi nonalia vendica
re exe.tua in k. q Vta aũut in hꝰ caſu perpe
poſſit decimas ilaꝝ rerũ q̃ nõ oſneuerũut de⸗
cimari .· Ray. dubitauit. S hoſbi- determiauit
ꝙ; nõ q? tale peiuilegiũ ẽ odioſuz et iðo reſtri
gendũ:ar.ex de ſponiuuems· Secꝰ eſſz ſi cle
rici ꝓpci ꝑpent·. ex ·e.cũ in tua.q tũc ẽ fauoꝛabi
le:et ideo ampliar e Zz obicit' otra p̃ᷣdicta
ge decime debent' e
ſupᷣipapa ãt nõ e ſup lege dimnã. g&* videt ꝗ;
ñ poſſit in pcepto ð decims diſpeſareGnñdet
aò ho ho. ꝓꝙ ſut aliq̃ pcepta in qbꝰ nõ verſat
aliꝗᷓ vtilitas puata vei tpalis mſi qͥs ↄmittat
in piudiciu alteriꝰ vt ĩ furto.et ido talia ſine

vł omitti quo ad negatia. Et in bis nullã po

teſtate bhʒ papa. St ſic intelligi debet iura pee

dicta. Æ. qua vo ſut in qbꝰ verſat' aliqᷓ vtili⸗
tas puata ſiue tpalis in quibꝰ nemini piudi⸗
cin parat' imo peccatũ eſt mſi reddant vt in
decimis . &t cũ tpalitas ſpectet ad eccleſiã et
ad deũ eiꝰ vicariꝰ vbis papa pᷣt de his diſpe

ege diuma vt dituz e

pctõ nõ pnñt omitti quo ad pᷣcepta affirmatia

ſare.diſponere et ſtatuere ſicut ſibi placet.ex?

tranfla.c.j.ij· i· et · ix. q:iij. cucta ꝓ mun⸗
du. Et ſie ſine inuria alicꝰ cõcede pᷣt laico ꝙ
decias alicꝰ loci pcipiat vł nõ ſoluat· Gich.
vo in qrto ſuo rndet ad pᷣdictũ argumetũ di⸗
ſtingusdo hoc mõ ſcz ꝙꝙ inquãtù p decimã im
telligit' aliqua poæcie necia ad ſuſtentatõezʒ

miſtroꝝ dei dare decimã e de iure nature · et

ſic papa diſpenſare nõ poterit qn hoĩes tene⸗

ant᷑ decimas dare:qe nõ pᷣt diſpeſare ſup ius

nature.Inquantũ aũt accipi ꝓ pte determĩa
ta ſcʒ decima fuit de iure diumno quãtũ ad po
Palũ iſrł. ſz quãtũ ad alios hntes poſſeſſões

tpales eſt de iure poſitiuo Et ſic papa diſpe⸗

ſare pt · Quia etiã decie ſũt bona eccie quox

rapa eſt eiſpelatee pncupalis pᷣt illis de qui⸗

bus rõ exigit vt religoſis et pauperibꝰ deci,⸗

maʒz dare quã alias tenerent ſoluere · Bn. vo
exea nobis· dicit ꝙ papa nõ dat alicui pui-
legiu de decims nõ dãdis vel accipiendis.
i ↄocedit decimaꝝn admiſtratõez vt inde ſulte
tatõem ſumat et reſiduuz paupibꝰ tribuat. St
ſic ↄcebit monachis.hſic etiã poſſet ↄcede lay
cis . Yel licʒ papa diſpeſare poſſit otra ius na
turale remittedo alicui decimas ſpealic. Nõ
tñ pᷣt facere oſtitutõez ꝑ quã tollavpceptum
totaliter qe ius naturale pmanet immutabile
di · v . in pncipio:. &t hoc e ven quantũ ad ſui
totalitate.hec bn. vbi ſupea · Ob icit mſuꝑ
Otra hoc qð dictũ e in peimo mebeo ſolucõis
pmiſſe · qe ſup illð Math.xvj.ſi pe ccauerit in
te frater tuꝰ ꝛ2c.· dicit glo.peccat qᷓ fratre ſaũ
peccante videt et tacet ſicut ꝗᷓ peccanti nõ in

dulget. ſi ergo lapci pcipiedo decias peccãt

moetaliter. peccat gnalis eccia tacedo et nõ
repeteèdo nec arcenoo. ſʒ hoc dicè eſt meõue
mes. g& lapci decias retinedo ex dſuetudine

nõ peccãt· & dicat' ꝙ; eccleſia ꝓpter ſcãdalu

tacet: timet em̃ ne ſi decias a militibꝰ exiget
ſcandalũ eccleſie ꝓueniret. Cõtra ſicut dicit
autoeitas. veritas iuſticie nõ e ter ſcãdalũ
dimitteda ſic nec veritas vite vel doctrine . ſi
8° de veritate iuſticie e ꝙ detentoees ren ec
cleſaſtican p ceſuram eccleſiaſticã res illas

redde cogant'. vwdet' ꝙ& eccleſia nõ obſtante

aliquo tenet' cogere laicos ad reſtiturõez de
cimaꝝ ethi nõ facit peccat.cũ ergo h nõ fa⸗
ciat nõ eſt otra veritate iuſticie ꝙ layci poſſi⸗
deãt decimas · & ꝙ veritas iuſticie nõ de bz
dimitti vb differei ꝓpter ſcãdalũ pticulare ſʒ
ꝗꝓpter ſcãdalũ gnale quo ſcʒ gnarę' ſciſma vł
Piculũ gnale In tal ibꝰ em dicit augꝰ ho ſolũ
bene agit' vñ et vica hoim vniuſalis coeriga
In gnali vo ſcãdalo nõ ſequit' coerectio delĩ
quetin vł alioꝝ ſfoõe deciman repetitõ ſuſpe
denda ẽé ꝓpter ſcandaluũ gnale qð ſeqre ſi de⸗
cimaſ a militibꝰ eccleſia p cenſurã ecci aſticã
exiget. vn augꝰ ad bonifaciũ vbi ꝓ gues diſ⸗
ſenſionũ ſciſſuras nõ huiꝰ aut uiliꝰ hoĩs e pe
riculũ ſ latet ſtrages płimoꝝn detrahenð eſt
aliqᷓd ſeueritati vt man oeibꝰ malis ſincera ca
ritas ſubhueiat. di. l. vt oſtituere' ad fi·.Et ido
eccleſia ſalubeiter et merttoeie decias ꝗᷓ deti
nent a laycis repetere ceſſat: hec de alex. de
an. ¶ & hec nota ꝙ puilegiu laico oc eſſu 8
decimis pcipiendis in caſibꝰ płibꝰ expirat.
peimo ſi tab pnceps abutat' peiuilegio ſcz ec
cleſiã impugnãdo.xj. q.iij. peiuilegiu: etar.
ex de don:c.t᷑i: ſcòo ſi nõ faciat ꝓ poſſe ſſud

Apter qð pemilegiũ eſt oceſſu ex de don. cum

dilectus· tercio ſi ſcieter venerit ↄtra peiuile
Siũ ſcʒ ſuſtinedo ꝙ eccia ad quã ſpectat pcipi
at ꝓp:xxx: ãnos decimã laico oceſſazꝭ. extra de
peiuib.ſi de terea: quarto ſi per illud peinile⸗
gium ledat' enoemiter ius p'onale extra-e.
ſuggeſtu·quinto ſi peiuilegio expeeſſe renun⸗
ciaerit· ex de regula.ſtatuimꝰ.et.vij.q.j.qᷓ
periculoſuz· ſexto ſi autoeitate epi ius ſuũ ali
cui eccleſie vel loco religioſo cedit. ex ð huis

que fi:a pla.cum apoſtolica· ſeptimo ſi aliq d

enoeme ↄmiſit contra eceleſã a qua feudum

tenebat vł occidendo vb matilãdo p ſe vł p
aliũ rectoeè vel clericu ſun:ex de penis i qui

buſoã. De hoc etiã potes quoſdã alioſ caſus
colligere infra hoc eodẽ ti: m fi· vj: arti culi.
Quid ſi laycus detineat decimã alicuiꝰ ec

cleſie ab antiquo ĩ feudũ et eã alij eccie vele

ↄferee · Endet hoſt.ꝙ pmo monedꝰ e vt relti⸗
tuat ꝓPeie eccłie qð ſi nolit tolerari pᷣt ꝙ det
alij eccie cũ oſenſu epi:nec aò h requir cõ⸗
ſenſus capłi.ex de his qᷓ fi:ia pᷣlat.ſime ↄſenſu
capłi.cu apłica· S. qe vo.et᷑ . vlti · Bʒ ſi deti⸗
net eã imulte monendꝰ ẽ et cogendꝰ vt eã re

ſtituat eccie ꝓpeie:ex de rebꝰ ec: nõ aliec·j·

vbi tn timet de ſcãdalo tolerari pᷣt ꝙ det alij
ecckie · ar. in d.c:cũ apł ica:de h habe ex · e·
ĩterdicimꝰ ĩ glo. Cuid ſi pterimtta pdicta
monitio nũqd tenebit alienato: Credit roë
Quid ſi laycꝰ decimã dare vellet epo oſen
Tene⸗ capło ſuo.· recurei dz ad archiepᷣm.
er de iurepa.nullꝰ.qe autoꝛitas ep̃i reqmrit⸗
et ipᷣe nõ pᷣt eſſe autoe in ꝓeia cauſa:ex de cẽ
ſi. ꝓhibemꝰ. Ec archiepᷣus inducat militẽ vt
eccłie peochiali decimã reddat ſalna canoni
ca ep̃i ꝙ ſi nõ poſſit ad hꝰ mnduci ſ̊ oĩno vult
totũ epᷣo dare pᷣt hoc autoeitate archiepi fa⸗
cere ex his q fi·a p̃la.cũ apł ica· Sᷓ aut foe
ma hec nõ ſeruet' nõ videc᷑ valere qð agitur
ex de reſcrip· cũ dilecta in fi:hec hoſt·e öed
cui ſoluent decimas pſonales reges et pnci⸗
pes &α 6m innoc: ex de maio: omes ſoluent
epᷣo ĩ cuiꝰ dioceſi habẽt domiciliuʒ pneipale
Etſi in duabꝰ dioc eſibꝰ pncipaliter habitent
illi duo inter ſe diuidẽt .· Cuid eſt de decia
venatõis et piſcatõis · ſm innoc. ex · e · nõ
em poteſtate:talis decima ẽ pſonab · qe Pue⸗
nit ex ope hBoĩs vñ dari debz ecck ie vbipan⸗
nũ pcipiunt ſacramẽeta. Et ho eſt ven ſiqs li⸗
bere piſcat et venat.qe ſi dare' pᷣciu inde ve
pꝓs videt ꝙ de illo p̈cio vel pte dari deberet

decie eccł ie baptiſmali qe tuc nõ ex mĩſterio

hoiĩs ſi ex aqua et terea ꝓueniũt. Itẽe videtc ꝙ
ſiqs capiat piſces in mari et petet in ſtagnũ
et ibi viuãt aliquot diebꝰ decias debeat ĩde
Hhabere eccia m cuiꝰ peochia ẽ ſtagnũ: Ide vi
de de beſtijs recluſisar· ex.e:cu nõ ab hoĩe
Sln auũt dicuͦt ꝙ ſut decie pſonales et deber
dari eccłie vbi ꝓcipiunt ſacrameta (te ſi ar⸗
boes exciſazꝭ de nilua poetet qͥs ad aliquẽ poe⸗
tu vt ibi vendat eã nõ debz ſolue niſi decimã
eiꝰ qð valebat in ſilua. vł meliꝰ deductis ex
pẽéſis factis in deducẽdo decimã ſoluet· hec
oĩa innoc· Dicit etiã ex · e · omiſſuʒ ꝙ ſ paſcua
vendunt decima pcij debet ſolui ecclie peo⸗
chiali. Si aũt dñs fundi patiat gratis ibi be
ſtias paſci cũ her ba trãleat cũ onere ſuo ſ. de
cime:dñs beſtiaꝝ decimaz valoæis totiꝰ her⸗
pe dare debz. ff. de vſufruc · q Vtꝝ decie p⸗
leribi poſſint · ꝙ ſic ab aligeibo ab aliqui
bus ant nõ. layci em nõ poſſũt eas pᷣſeribere.
ex de pᷣſcrip.cauſam.qui nec ſe quo mmus ſa
tiſfaciãt aljqua oſuetudine pñt defendere vt
videbit' infra⸗ Elericꝰ aut ſi peochiã habeat

ꝙ ſic licet malefaciat ep̃s qui pᷣtermittit ea⸗ ·

tuũ lmmites nõ poſſũt pᷣſcribi:ita nec

pᷣt eã pᷣſcribere et ſic peochia Otra peochiam
ex de pᷣſerip· de quarta · Nota tñ ſim mnoc. ꝙ
qui petit decimas in alia peochia rõne pᷣſeri⸗
ptionis debz pᷣſcriptõem de ſingulis fudis pꝑ
ſe ꝓbare.qe ꝓbatio de vicinis nõ ꝙbaret de
alijs. Geligioſi vo nõ habẽtes peochias non
pnt eas pᷣcribere qe nec poſſide · xvj · q·.j · pla⸗
cuit. imo tenen ſoluere niſi ſint pᷣunlegiati vt
dicet' infra ex: e· nup in glo.tercia. vbi ſatis
de hHoc·. Bectoees tñũ peochiaꝝ eas pᷣſcribãt ·
er.e.cũ otingat· qe tamen timec᷑ ne cauſam a
laycis habuerint bare titulũ debet · Bic in⸗
telligi pᷣt illð ex · e·dilecti · ar · ex · ei interdici⸗
mus· et.c.nup in glo·vbi ſatis de hoc · ¶dẽ ẽ
ſi laicꝰ teneat rẽ eccleſie ex de ꝓba icet · Sʒ
peochia ſecularis otra peochiã ſeculare non
Habz neceſſe titulũ oſtendere: Sic intelligi p̃t
illð ex de pᷣſcrip· vigilãti :·Sʒ nũqd eceleſia
vniꝰ epatus pᷣt pᷣſcribere decimas alteriꝰ epᷣa
tus · H vt habe' e ·. e. cũ ſint heĩes: hoc dit⸗
fici le nimis videt' ſʒ ſzm glo. nõ ẽ impoſſibi⸗
le qe qð vix fit tamè fit.ff.de mdi· vix certis
Nam decime qᷓ ſunt infra limites alteriꝰ ep̃a
tus nec adherent limiibꝰ bene poſſut pᷣſcri⸗
bi dũmodo habuerint titulũ ex quo habeant
cauſaz pᷣſcribendi.ex.e.dudũ . et de pᷣſcrip · ad
aures.·q ſic intelligi. Sz decime in limite po
ſite et adheretes limiti nõ poſſũt pᷣſcribi quia
p ↄſeques et limes pᷣſcribi poſſet qð nõ p̃dt fie
ri.ne fines ep̃atauum ↄfundant᷑ vt dici in· c.
cũ ſint hoĩes · Et ſic pᷣſcribere in epᷣatu alio de
cimas ẽ difficile quo ad aliquas et impoſſibi
le quo ad aliquas:Et idẽ innoc: ſupꝑp:c. cũ ſint
hoĩes:notat etiã er de Peo · ſup eo· ꝙ ſiẽ epᷣa⸗
eochia
rũ Pticulariũ .licet quidã aliter intellexerint
tide vult bn. ibide. ꝗ Quid ſi archieps ali
quã decimã ſpꝑ retinuit· ſm hoſt. pe pſcri
bit ↄtra ſubditũ licet nõ habeat titulu cu ſuã
intentionẽ fundet de iure ↄmum vt ꝓbat' ex
de excep. cũ venerabilis . fi· an et ſubdi⸗
tus pᷣſcriberet ↄtra eũ habita oↄłfurmatõe a ſe⸗
de apoſtolica · e de decimis qm in fi . q Qua
actõe clericus petat decimas a laico· ſzm
hoſt· ſi petat ius pcipiendi decimã petat acti
one ↄfeſſoꝛia· vt patz · ff. de vſufruc. petã.l.
vti frui · ¶. olt. Si vero petat fructu ſepatũ pe
tat actõne iuris ſm quoſoãar.ex de ↄſuetu⸗

dine ex lris . Sed et petere p̃t ↄditõne ex lege

diuma. ex · e·tua:.j· Et ille qui tenet ad deci⸗
mã cogi poteſt ꝑ cenſuraʒ eccleſiaſticã ſolue⸗
re ip̃as· extra·e:cum nõ ſint in homine et · c·
tua nobis. vbi etiã in peima glo:. ponit q̃ſtio

illa. vt' in decimis poſſit interuenire ↄpoſi⸗

tio hiue ouetio reqre infra in. vjarticulo.
Irca q̃rtũ articulũ q̃ eſt de quibꝰ rebꝰ de
cime dan debet . PActendũ ꝙ debet dari ð
blado et legumibꝰ tã magnis ꝙᷓ puis et ð pa
ſcuis· de peſionibꝰ domoꝝ · ð ꝓuetibꝰ mole

dmoꝝ etiã ad ventũ ·de piſcatõibꝰ.venatõi⸗

bus.fictis ſiue ceſibꝰ vł ſeruicijs · feno.lana
apibꝰ.furnio:balneis. fullonicis· argentifo⸗
dis:lapicidis metallis fructibꝰ arboꝝ peco
vibꝰ.ouis:.oꝛtis negociatõe: artificio militia

1

—
–—

.

Et gñaliter èr om lucro lici eo: e† en mul
plici·. et qᷓtuoe: c·ſe: et. c· canonicoꝝ cũ duo⸗
bus ſe:xviij.q.jdecie·et j· q:vij. qcũq: oẽs
dmicie. Et etiã da tpe oz:ð ole · di v. qdeage
ſima Mund ſi in eode agro et eode ãno ſpar
Ranc ſemia dmerla nuquid de omibꝰ fructi⸗-
bus danda eſt de ima. H ꝙ ſic vt pz ex· e. ex
Pte . · muqund beres de hereditate legata
rius be legato donatariuſ de donato:decias
ſoluere debz · Bndet bñ. ex · e· paſtoꝛab ĩi glo·
dices ꝙ legitimꝰ heres de hereditate nõ dz
decimã dare gqe eſt ſbi debita iure nature vñ
eſt dñs etiã viuete patre.inſti · & hHere. quali.
et diS. ſi ſui quide.&t ſola admiſtratõ deficit
f.bi.fr.de libe. et poſthu.l.ſuis.· De herede
vo exneo dicũt quidã ꝙ debz decimã dare qe
totũ eſt ei lucruũ:Et ide dicut de legatario et
Tonarario Pli vo dicũut et meliꝰ ꝙ de immo⸗
bilibꝰ nullꝰ de pᷣdictis tenetur decimã dare
qe res ad quẽlibet poſſeſſoꝛe trãſit cũ ſuo one
re.vt patz ex· e.cuʒ nõ ſit·hec in glo. p̃dicta
de alijs vo tenet'. Nuquid doctoe de colle⸗
cta.aduocatus de aduocatõe· mercenariꝰ de
mercede tenec' dare decimas. Bndet bn . ibi⸗
dẽʒ ꝙ ſic. vj.q: v.decime ĩmo de om̃i artificio
et ho ide ſentit ibide bart·beix· Nũqd tene
tur q́s dare decimã de illicite “ ti8. P
decime pᷣdiales indiſtincte debet ſolui a quo
cũqʒ; poſſidẽte pᷣdia nõ tm̃ iuſto ſ̊ violenti vł
clãdeſtino·nõ tim catholico ſz euã iudeo He⸗
retico vł pagano ðt infra dicet ſicut et ĩ tri⸗
buto dtingit· C. ſine cenſu vł reliqs· l· j. Nlec
in hinoi delictũ indulget ex ò iudi. intellexi⸗
mus.In tpalibꝰ aũt ſi tenet qͥ ad reſtitutõʒ
decima nõ dz dari nec recipi. Vn non dat' de⸗
his qᷓ ꝓuemit ex imuſto belle de quo loquit?
xxiij. q:j· militare. et ex de iureiurã · ſicut· Se⸗
cus elt ſi iuſtũ eſſz. xxiij·q: v.miles dicat. Nõöÿ
datc etiã de his qᷓ ꝓueniut ex venatõe ꝓhibi
ta furto.rapina.vſuraſymonia:miuſto etiaz
pedagio vt᷑ ſalinario vł ludo.iuſtła tallia vł
alia exactõe. iniuſta ſnia:.falſo teſtamto·. Nec·
de his que iudex extoequet pꝑ ofeſſionez· hec
Hoſti. vo nõ tenec' qᷓmad reſtitutõem vt in
meretricio vł hiſtrionatu. ſm bn· ex: e. ex trã
ſmiſſa debet decimã dare · xvi. q;: v. nõ ſane.
Elbiter tñ nõ dzʒ a meretrice recipe ne videat
impunitatem ei pſtarear·di.xc· oblatões: et
xvijq:im miroe oſt. vᷣo diſti guit ꝙ etſi nõ
tenec' ad reſtitutõezʒ · ꝓuenit tñ queſtꝰ ex pec
cato notoeio vt ex meretricio publico non dʒ
ecceleſia accipe ne pctm videat appeobare·
Secꝰ ẽ ſi occultã eſſet licʒ pᷣlatꝰ hoꝰ ſciret · ar ·
xxiij·q: v.xpᷣiana.et exde ſymo:ſicut nobis:.
Cõſaluit tn illi tali ꝙ inde eł az faciat vt deꝰ
eã Ouertat.Ray:aũt dicit ꝙ eccleſia nõ debz
recipe qdin ille eè in ſcelere · poſtꝙ; vo pmmam
accepit eccleſia pᷣt decias recipe ar · di · . fer⸗
rũ.Et idẽ dicit alex·de an.in.ꝛij. ſũme ſue · et
tho· et mnoc· ex. e· ex trãſmiſſa ꝛcẽ· ¶ VYt de⸗
cime pſonales ſint ſub pᷣcepto c cũ pᷣceptũ

de decims ſit affirmatm obligat ſp ſ nõ ad

ſempvñ ſzm decretaleʒ innoc · tercij · ex · e· in
aliquibꝰ hoĩies tenent ſoluere decĩas tã pla.

3„ 3

2

nales ꝙ; p̃diales vbi oſuetudo elſet· Et etiam
vbi oſuetudo ñ eſſet ſi miſter ſ.pſ bicer a quo
recipiũt ſacrameta indigeret et ꝗpter h pete
ret. Gut em alique ciuitates in inſulis maris-
q carent pᷣoijs in quibus ſi nõ darent' pſona⸗
