bit. Credit roò· ꝙ hoc ep̃s poſſit q talis non
ẽ ſymomacus licz in hoc grauiter deliquerit
nõ tame de abbate vel capitulo credit ꝙ cir⸗
ca oedine diſpenſare poſſit. qe hꝰ eis ↄceſſum
eſſe nõ recolit· De ſmoniace vo ꝓmoto non
ſymoniaco ad beneficiũ diſtinguũut ſic hoſti.
in ſũ· et ray · et bn · ex de renũc · poſt tranſla⸗
tionẽ. in glo.xj.ſcz ꝙ ſi beneficium illud erat
ſimplex tuc poſt liberã eiꝰ reſignatõz pᷣt illò
recupare ex diſpenſatõe epi vel capituli cuʒ
Oſeniu epᷣi.ex.e.ex imſmuatione.et de elec.ſi
alicuiꝰ in fine · Yelp̃t dici ſzm glo.alliꝰ.c.ex
inſinuatõe · ꝙꝓ capłm nõ diſpenſat ſʒ eligit ta⸗

lem p diſpen ſatõez ep̃i qe epus cũ eo diſpen⸗

ſat de ↄſilio capituli.j.q:v.pᷣſentiuzʒ.Et dicit
roð.ꝙ hoc dicit ſimplex beneficiuz qð e ſine
platione dignitatis· ꝓgliqñ em dicit ſimplex
beneficiũ qð nõ habzʒ curam aĩaꝝ ãnexam vt
ſup̃ in ar. iij· S. circa aũt munus a lingua. vñ
dꝛcit ꝙ de eccleſia habente hmor curã aĩaꝝ
annexã ſine pᷣlatione dignitatis pᷣt epiſcopuſ

in hoc caſu diſpenſare. Sed qᷣd ſi ei dignitas

ſit ãnexa.dicit ꝙ nõ poteſtar· ex de pᷣben.c.
vltimo. Sn aũut erat pᷣlatio vel dignitas ſubdi
ſtingue ſcʒ ꝙ ſi ad ipam ſine aliqua accuſatõe
venerit et ꝓeio motu renunciauit Humiliter
poſtulans vt eius renũciatio admittat facta
renuciatõne recupare poterit eam ex diſpen⸗
ſatõne epiſcopi ſui ſi tamen vtilitas vel nece᷑
ſitas eccleſie hoc requirat.ar.j.qj. p̃ᷣſentiũ.
et. c· quicnqʒ circa pncipiũ:etar. ex de elec.
ſi alicuniꝰ a cõtrario ſenſu. Si vero in iundicio
cõtenderit vel vocatus fuerit et timoee ꝓba⸗
tionũ m indicio ↄfeſſus fnerit. nõ poteſt epi⸗
ſcopus illa vice vel in illa vocatõne cum eo

diſpenſare ſed poteſt alia vice. vt ar. ey· e.no

bis. Y.ꝓ et ex de elec. ſi alicuiꝰ in pnꝰ. Et m

hoc intellige illud.j.q.j.erga· et.j· q· v. plen

tiũ:et alia ſimilia.hoc aute dicit roð eſſe ve⸗
rum quãdo aliquis eſt electus ad p̃lationem
vel dignitatẽe ꝓ collegii ſʒ ſi eligeret ꝑ regẽ

.
*

vb ꝑ aliquẽ iuſpronatꝰ habentẽ credit ꝙ ep̃s
diſpenſare poſſet ꝙ poſt reſignatõcʒ itenꝝ eli⸗
geret. Et ibe dicit ſi nõ ↄſtaret ò ſymoĩa niſi
Poↄfeſſionez occultã in foeo pmali factã ante
Ofirmatõez el ectõms· vel die beeuiꝰ etiã him
hoſt.ꝙ de ſimplici beneficio diſpeſat epᷣs cũ
capitulo cu cã et ſine cã dũ tñ hoc expoſcunt
merita.ſic intelligũt᷑ illa.c.ex inſmuatõe · ſi
alicuiꝰ in fi . In duplici aũt pᷣt diſpẽſare epᷣus
etiã illa vice ſi G̊ requirat eccteſie neceſſitas.
vt m.c.pᷣſentiũ:alias nõ pᷣt illa vice.vt m.c.
ſi alicuiꝰ m pnci pio Et ſic illõ decretũ anti⸗
quũ ſcʒ pᷣſentiũ determĩat· gᷓgg. in.c. ſi alicuiꝰ
et h determiat celeſtinꝰ in. c.nobis fuit. Qũ
ſymoniace vo ad bnficiũ ꝓmoto et ſymonia
co ſzm ray.gofet bnſolus papa diſpenſare
pt et nõ aliꝰ nec in illo beneficio nec in alio
ſeʒ ſi remanet m ſeculo. Et ar· ſm ray· ex · e · ð

regularibꝰ. ſm vo gofet bnar: in:. c. nobis

FEimis em huiꝰ. c referei nõ dzʒ m gof.ad eiꝰ
pncipiũ ſiue ad caſũ in eius pnꝰ poſitũ ſczʒ de
ſymoniace ꝓmoto nõ ſymoniaco de quo cer⸗
tũ eſt ꝙ epᷣs diſpeſare pᷣt dictũ e ſup̃ ſ̊ referei
debz ad caſu de ſymoniaco qᷓ ponebat᷑ in pte
deciſa ilta decretal que etiã mtellectũ ponit
bn. whide · SGcòm vo hoſt.cũ tali epᷣs in dupli
ci nullo mõ pᷣt diſpenſare.ſzʒ in ſimplici foete
pᷣt inſtante neceſſitate eccłie:alias aũt nõ. In
noc aũt de hac materia ſic notat.ex ·e. ſap.c
de fſymoniace ſcʒ ꝙ ignoeanter ſymoniace ꝓ
motus remanet in oꝛdine ſie recepto pꝓ diſpẽ
ſatõem epi.j.qv.pᷣſentiũ.In alijs aũt oedini
bus vł bñficijs nõ ſymoniace habitis etiã ſi⸗
ne diſpenſatõe manebit et noua beneficia ac
quirit · NHouos aut oedines habere nõ p̈t niſi
pmo diſpenſet cũ eo in oꝛdine ſymoniace ha
bito cũ ꝑ ſaltũ eſſet ꝓmotus di.lij:c. j· Pe o⸗
dmato vo ſymoniace ſcient idẽ dieit cu alijſ
De bnficijs aut diſtin gnit ſic ſcʒ ꝙ ſiqs igno
ranter obtinuit ſymoniace platõeʒ nõ pᷣt ep̃s
diſpeſare vt habeat illã ſ̊ in ſimplici bñficio
pᷣt ſeo diſpeſare nõ pᷣt vt ad maioꝛes oꝛdines
aſcendat··q-v. ꝗ. j. HPec innoc. Et idem dicit
Hoſt · ibide in glo· Item epus pᷣt diſpeſare ſʒm
ray·.cũ eo qᷓ ſola volũtate ſiue intentõe ↄmi⸗
ſit occulte ſymoniã qe nõ muenit ſibi ꝓhibi⸗
tũ:ar· ex de ſen:excõ .· nuꝑ· imo etiaʒ ex toto p
odignã pemtentiã liberat'. ex · e. mãdato. Itẽ
ſizm rap· eps diſpeſare pᷣt cũ hiſ qͥ ſequũt poſt
legitimã penitentiã ſcz cũ eo q̃ oedinẽ vł bñfi
ciu otulit ſymoniace vł fuit mediatee ſymo⸗
nie dumõ ſit occultũ· Itẽ cũ eo q̃ carnales pᷣ⸗
ces interpoſnit ꝓ mdigno nulla internenien
te ↄditõe vel pactõe. Ite cũ eo qui recepit o⸗
dine ſymomace in oedimbus antea rite ſuſce⸗
ptis· Itẽ cũ eo q̃ recipit beneficiuzʒ ſymoniace
poſtqꝙᷓ reſignauerit in oedmũ executõne · Qui
vo ſcit vel credit oferentẽ eide oedinẽ et be⸗
neficiũ otuliſſe pĩicipaliter ꝗꝓpter obſeqmia vł
carnales pᷣces interpoſitas a ſe vel ab alio ſi
ĩdignꝰ erat ex alio erimie ꝙᷓ ex illa ſymonia
reſignae dz qe tũc hmoi ſuccederet loco pᷣcij
alias ſi dignꝰ erat nõ tenet' ſz penitere debz
de intentõe coꝛrupea ·j·q·j · ſut nõnulli· et ex

S.

e· mãdato hec rap. Zed nũquid ep̃us cũ eo
q̃ recepit beneficiũ ſeymomace poſtqꝙ; reſigna
uit ſicut in oedinũ executõne ita etiã in cedi
num receptõe diſpenſare poterit· Endet roð
ꝙ nõ.cu em nõ poſſit diſpenſare in beneficio
recipiendo qð eſt minus ꝓbabile ꝙ nec in oe⸗
dine recipiendo niſi itraret religione. tunc
em fauoee religionis ep̃uns diſpenſare poſſet
ſi ſymonia occulta eſſet. Si aũt manifeſta vel
diffamatꝰ in illa eſſet nõ poſſet.qe ſi mfama⸗
tus eſſet tũc ad inquiſitõem ꝓcedere vel pur
gatõem infamato indicere debet . & nuqd
eps diſpeſare pᷣt in ſymonia ↄmiſſa cirea offi
cia moetuoꝝ;· benedictõnes nubentiũ. ſepul⸗
turas· eriſmatis venditões.ſacroꝝ vaſoꝝ ſi⸗
ue veſtiũ benedictões et oſił es ſpes minoeeſ
Hidet hoſt . ſic ſim mgros poſt pactã peni

tentiã qe nõ ꝓhibet᷑· ar. ex de ſen. excõ.nup·.

Nec obſtat illud.j.q.j.erga.qe loquit' de ſy⸗
moniaco in dignitate ſicut et ex.e. nobis. in
fine ſm gof. Quod aut dictu ẽ ſupea ſcz epm
diſpenſare poſſe debz intelligi qñ nõ ſibi ſed
alicui ſocioꝝ eiuſ ipo ignoeate fuit pecunia
data· alias ſi ip̃e deiliquiſſet poteſtate diſpen
ſandi indignꝰ ellet. ar. ex de cleni ꝓõiu. diuer
ſis in fi.et·q v.pſenciu. Et tuc vt dicit roò.
diſpẽſaret papa vł ſucceſſoe illiꝰ epi aut aliꝰ

iudex oedinarius illiꝰ elerici· puta ſi domici⸗
liũ habz vel beneficiũ in dyoceſi alteriꝰ epi.
vel etiã archiep̃s ſzm rap.adhibita diſcretõe

in foeo pentenali. Et hoc debz intelligi ſᷣm
roð · qñ archiepᷣs habet hoc ex ↄſuetudine ꝙ
poſſit ofeſſiones ſubditoꝝ ſuffraganeoꝝ au
dire alias nõ. qe nõ eſt oedinariꝰ index eoꝝ
niſi in caſibꝰ exp̃ſſis in iure inter quos nõ eſt
iſte · ¶ & hoc nota ꝙ ſm ray.cuᷣ ſpmoniaco
fit quadeuplex diſpenſatio ſcʒ pua vt habeat
laycã omunionez. i. que dat lapcis in paſca
vel alijs ſolentbꝰ cõicare agna vt poſt pe
nitentiazʒ in eccleſia alia remaneat in oedine
ſuo. Maioe vt etiã in eadẽ eccleſia remaneat
ſʒ in minoeibꝰ oedinibꝰ. Maxima vd etiã ma⸗
ioꝛe in eade exequat nõ tn habeat p̃ᷣlationeʒ
lq· v. c · j. Item ſzʒm Sof.diſpenſat' aliqñ ſemi
plene ſcz vt poſſit in minoeibꝰ oedinibꝰ mmi
ſtrare· er qui cleri · vel mo.c.ij· et. j. q.j. ſiqs
habet omes. ᷓlene ſcz vt ad ſacerdotiù et noõ
vltra aſcendat· ex q cleri.c.j.et.j.q.vij. cõue

nientibꝰ. Bleniꝰ ſcʒ vt ep̃us fieri poſſit et n⸗
vltra . di: xi)· nos oſuetudine. Pleniſſime. ſ. vt
aò omia diſpenſet'. xxiij. q iiij. ipᷣa pietas.

Kauit videre de ſeptimo ſcz ſpealiter de
ſymonia pᷣlatoꝝ qnã omittũt vices ſuaſ

vel eccleſias ꝓ cenſu anuo ↄcedendo. Circa
qð ſciendũ ꝙ aliquis p̃latus ſuã p̃latione. iu⸗
riſditõem. officiu vices ſuas circa ea que ſut

ſpualia · i: iuriſpitõnes nõ debzʒ ꝓ pᷣcio cede
re neec locare · Huiꝰ aut ratio e triplex. Deima

eſt qe ho m grauamen ſubditoꝝ et ſubuerſio

nem indicioꝛx cedit:ex.e.c.ij. Scðda qꝛ q vica

riũ ↄſtituit ei curã aĩaꝝ tradit ex de offi. vi.

c· vlt · Et iᷣo q ꝓ vicaria pecuniã dat vel acei
pit ſymoniã ↄmittit. ex de ſymonia ad nr̃am.

Spiritualia em̃ vendi nõ poſſunt vt habitum

4

.

eſt ſup̃ᷣ.et iuriſditio ẽ ſpnᷣalis · j·q·iij· ex młtis
vñ et vendere gaſtaldionatu vel yconomatũ
elſt ſymoniacuz· j· q. · ſiqs epᷣs · et · ij · q · iij · ſal⸗
uaeor irom poteſtas et oĩs iunſditio a deo
eſt et ſpualis eſſe videt . Et ẽ hic ar. ſim hoſt.

ꝙ ſi qs det pecuniã vt ꝓmoueat in impato⸗

rem vel ptãtez vł rectoeẽ alicmꝰ ciuitatis ſy
monia ↄmittit. Tercia rõ eſt cuʒ pᷣlatus Stis
debeat iudicare · xinij · q; ij · ñ ſane · iud iciũ ve⸗
nale oſtituit in quo deu et legẽ offedit · xj · q·
uj. ꝗ recte⸗c 3 Otra B; duo ſut paria quãtuʒ
ad ſymoniã Omittendã ſcʒ ſpualia ꝓ pecunia

remittere vl ↄferee. er de ſymo· querelã · et ð

teſti. venies · Et tñ epᷣs cũ oſenſu capłi pᷣt ſub

ãanuo cenſu iuriſditõez remitte · ex de reli · do ·

Oſtitutus · . p̃latus pᷣuilegiũ libertatis in⸗
dul gens ꝓ tpalibꝰ q remittit cenſu ſibi reti⸗
net . ex de cenſi· cũ venerabilez. imo in tradi⸗
tõe ſue rei retine pᷣt qd ſibi placet· ex de ceſi·
quãto.Deeterea cenſus impoſitio nõ inducit
viciũ ſymonie qe nõ imponit vt inriſoitio re
mittat.qe hoc eſſet ſymoĩa· ex de trãſac · P· N
vt antiqua ſubiectio ↄpeobet.ex ð cenſi:cĩs
aĩa·et libertas pᷣſtita oſtendat.ex de puib·re
cepimꝰ. Ex p̃dictis patzʒ ꝙ is q iuriſortõez re
cipit pecumiã ꝓ ea dare nõ dů Econtrario vo
is ꝗᷓ iuri ſditõez alicui ↄmittit pᷣt et dz ei dare
ſalariũ in quãta pte nõ in quota·ar. expᷣſſũ er
de offi · oedi · inter cetera. et de appel · pueit
Et tal habebit curã aiaꝝ et iuriſditõez dele⸗
gatã ſj̊ nõ oedinariã · et àad tys nõ imppetuuzʒ
qñ vicariꝰ ↄſtitu. vb imppetun qñ adiutoe
ꝓpetuꝰ dat᷑ vt patʒ in dictis ꝓxime capitub.
3 nũqd licet alicui pᷣlato ſuã eccleſã ſub
ãanuo cenſu ocedere· It vide ꝙ nõ ꝓ rubeicã
quartã ſexti libei decretaliſã GB ꝓhibents et p
eiuſdẽ capłbm terciũ · SRZ ꝙ ſic vider p eiuſoeʒ;
c. vlt · hG reſpõdet bn.ihbide ꝙ; nomẽ ecełie
dicit multipliqt'. Dicit em collectio mali⸗
Snãtiũ .pᷣs·odiui eccł iaz malignãtiuzʒ. Dicit
etiã eccleſia collectio fideliũ de ↄſe.di.j· ec⸗
cleſia · Dicic' etiã ambitꝰ muroꝛꝝ de vſe· di. j
de fabeica. Dicit etiã coepꝰ xpᷣi.j.q:j. m ec⸗
cleſia.DPici etiã pᷣlatura ipꝛiꝰ eccie · ex·e.c.ni
et in pᷣdicta rubeica:et h mõ eccłia ꝓbhibet
ſub ãnuo cenſu ↄcedi vt patz ibidez. et ex de
ſymo.nõ ſatis.qꝛ nec ðducticijs pᷣſbiteris dz
eccia ſic accepta ↄmitti dixij.qij ·pᷣcepimus
Nicit' etiã eccia ipᷣe obnentões ꝓnenie tes ra
tõe ecełkie et ſic ſumit ex· e.c.finali:et iſte vẽ
di pñt ab eo qͥ habz eccleſiã intitulatã vł cõ⸗
mendatã ſub ceſu certo.Intuenda e tñ pactio
vt pt ibidẽ nõ obſtãte dtrario dyoc· ſatu
vt e de locato nr̃ᷣa· et hoc vſq; ad tꝑs certuzʒ
et modicũ nõ imppetuũ.nec ad cys nõ modi
cũ dũmõ eccleſiã non tradat ad firmã layco.
ex·ar:de eta.c.ij.nec monacho. g“ a ↄtrario
ſenſu p̃t eã tradere ſeculari clerico.ex ne cle⸗
rici ſm inſtituta.ſ et monaſterij noĩe pᷣt mo⸗
dieco tpe vt r ibidẽ HMuũqd p̃t vendi ecełia
mõ layco religioſo.ar.ꝙ ſic ex de decimi
quauis ſit graue· dũmõ nõ habeat ſpſᷣale ad⸗
miniſtratõeʒ qe illã habere nõ pᷣt · ex de oſti ·
eccł ia ſancte marie.et de rebꝰ eccle. nõ ali.

cleſie vacãtis

cũ lapcũ :nec ecceleſias regs :· nec oblationes
recipe.x · q.j ·qe ſacerdotes et duobꝰ.c.· ſe.Et
vider ibi dici ꝙ tales ſũt excõicati gnaliter
etiã ꝓhibitũ e omibꝰ laycis ꝙ de ſpaalibus
ſe nullatenꝰ ĩtromittãtex de arbi:cũ otingic

Sic intellige illò ex de decimis quãuis. et. e

ꝓhibemꝰ · Hec excuſare videt autoeitas ep̃i
in hac pte vt patz ibidez · Doteſt ergo dici ꝙ
fructus eccł ie vedi pñt layco nõ tn ꝙ admi⸗
niſtret ſz potiꝰ aliꝰ pone q ſibi reddet.ar.ex

de loca.nrᷣaLicet em fructꝰ ex ſpualibꝰ ꝓue

mãt nõ tñ ſũt ſpuũales.vñ et pñt vendi ita tñ
ꝙ in venditõe ſiue in iſta locatõe nibil admi
ſéeat ſpuale:er de re pmu-ad queſtiones.
Quid ſiq̃s pᷣlatuſ fructꝰ eccłie ſue vſq; ad
Pama annũ vedat et ſtatim pecuniã totius
ſepteni recipiat et mox poſtea cedat. nuqdo
ſucceſſoe ſtare tenet venditõni · Pñder gokf. P
nõ·qe cũ bñficia ſũt ꝓſonalia ↄtractꝰ de ipᷣis
pꝓſonas ocedentiuz nõ excedũt. ar. ex de pbł.
niſi.clericꝰ em vſufructuario ↄꝑpat᷑ q vſufru⸗
ctũ rei quẽ hꝑʒ vltra ſuã vicã locare nõ pᷣt· vñ
ſi ↄductoe expeſas circa rem ipᷣaʒ fecerit ſibi

Oputabit qe illũ moei poſſe ꝓſpicere debuit.

ff.loca.et ↄduc·ſiqs domũ :ERoete tñ ab here

dibꝰ vſufructuarij pnt expeſe repeti.ar. ex ðᷣ

rebꝰ eccle.nõ alie-ad audientiaz. H ſm gof.
Seðm aũt hoſt.et bn·ex.e.querelã. ſi pecu ĩa
in vtilitate eccłie ſit ouerſa neceſſe eè vb red⸗
dat pecunia vbł locatio ſit rata·ar. ex de ſoł.

c.· Plias Otra ex de pᷣcat᷑.c.j.et imputet ſibi

is qᷓ pecuniã dedit niſi foete impetratu eſſet a
peĩcipe ſpeciali p̃uilegio cã foꝛte theologie
vel pegrinatõis teree ſancte vel alia cã· ex ð
mgr̃is·ſupꝑ ſpecula Anno.aũt ſup:.c. querelazʒ
dicit ꝙ ſi locatio fiat noĩe eccleſie et vtiliter
ſucceſſoe tenet ex de ſoł .c.j.ſecus e ſi inutili
ter.Si aũt noĩe ſuo locauerit nõ inteèdens ec⸗
cleſiã obligare nõ tene ſucceſſoe ſ nec herel

eius. St hoc eſt ven de miſtro vel p̃ᷣlato eius

ſcʒ ꝙ ſucceſſoe tenet᷑ habere totũ ratuzʒ qð e a
pᷣdeceſſoee factũ · Canonicꝰ tñ pbendariꝰ nũ⸗
quã locare pᷣt pbendã ſuã vltra tꝑs vite ſue.
Quid ſiqs obliget fructꝰ eccleſie obuetio
nes et oĩa ad ſuã eccleſiã ꝑtinetia- nũqd tran

ſit vmodũ iuriſditõis ſi iuriſontõez habeat ec
cleſia.Rnñdʒ hoſt.ꝙ ſic niſi ſit excepta licj nõ

debeat ſpecialiter vedi vt dictuz eſt ſup ſicut
et cũ vnmerſitate trãſeut tacite plura alia vt
patet de iure. Aaanid pᷣlatus pᷣt fructꝰ ec
vedere · ꝙ nõ. SZʒ otra qe vt
dictũu eſt hoc pᷣ̃t intitulatus q̃ eſt minoe.gꝰ et
pᷣlatus . nõ ſequit᷑ qe et in hoc pᷣlatꝰ e mi⸗
noæ·. Nã platus nõ habʒz ius in re.ĩ. in fructi⸗
bus vt patz.xj.q.ij.ſiq̃s epᷣs·et habzʒ neceſſa⸗
rio gratis ↄferee.ex de pᷣben.relatũ.ſʒ vbi pe
cunia dat gratificatio remouetur vt inſti. de
mãdato.. fi:nec eternũ pᷣmiũ ↄſiderat.ex·e.
c.penb.Intitulatꝰ aũt ius habʒz in re·A deoq;
cpdiu vmit pᷣt vende.et ſic vſufructuario opa
rat.ex de pecu.cle.c.fi.q Quid ſi pᷣlatus be
neficiuʒ aliqð ſpũale ↄferat alicui ꝓnentibꝰ
ſibi retentis · ſi platus nõ recepit ante do
natõez ꝓuent? ſz aliꝰ. et ex donatõe ↄſequit

ꝙ eos pcipiat ſymoniacũ ẽ. Si vo ante dona

tõem pcepit tũc aut ipᷣe antedictu oſtituit ꝙ
ꝓuentus illiꝰ bñficij retinerent' ad tꝑps ꝓ cã
inſta et neceſſaria et ho e licitũ aut Ouenit cũ
beneficiato vł cũ mediatoee quocũuqʒ; ꝙ reti⸗
neret pꝓpuentꝰ et h eſt ilticitũ: ex vt ec: be. ſi.
di. ofe · vt nrĩjm· in fi · ¶ Nuqd rectos eccleſie
pᷣſbitero ↄducticio vel Dòuceęeti fructꝰ eccłie
ad tps curã p̃t omittere· ꝙ ſie. gratis tam
et ſine aliqᷓ pactõne et ep̃i autoeitate interue⸗
nẽte · ex de offie vica·ad B;· Sʒ cauenduz e ne
bec duo admiſceant'. e? de reꝝ pmu ad que

ſtiones. H em ꝓbibe Et ſic intellige lo. xxj

q:ij ·pᷣcipimꝰ. VYide' etiã ꝙ cura ↄmti poſſit
ad tps pmodicũ epᷣi autoeitate ꝓficiſcèdine
ceſſitate imminete:arex de magi:qrelam.q
foꝛte pᷣt admitti ꝓ vnũ diez vł ꝓꝑ paucos dies
Flias ↄtra·x.q:jp totũ:qe nec rectoe eccłie
pᷣt pegrinari ſine autoeitate epi·de ↄſe · dien.

ec in totũ ſuã iuriſoitõez ↄmitte · ff. ð̊ offi ·

pſialegatꝰ.licʒ in qbuſdã poſſit·ff.de iudi. p
roe. S.j.et ex de pe· et re.oĩis · Ex ſupdictis col
tigit ꝙ voẽdi vel emi nõ debz nec p̈ᷣt ius pci⸗
piendi fructꝰ eccbie:qe illò e ſpuᷣale ex ð ſy⸗
moma.nõ ſatis:et de rebꝰ ec.nõ alie- ad au⸗
dientiã. ſʒ ip̃i fructꝰ cũ ſint coꝛ pales pnt ve⸗
di nõ quide a p̃lato:ꝗᷓ ius hʒ oferedi ſʒ a bn⸗
ficiato ꝙᷓdin ipe viuit ar· ex vt bn· ec·. ſine di.
Ofe. c. j. G. f· . G nota ꝙ is qᷓ iurſoitõem
aliquã pꝑ pecuniã acqrit ab offieio ſic adepto
et a cłero eſt remonendꝰ.ocedes auũt oferedi
ptãte puat' vt q̃libzʒ in eo ĩ quo deliqt puniaꝰ
vt ex de magi · c.· j·· et · v.· Et qnq; deponv. di.
lxxxj.dictũ· qnʒ ad tꝑs ſuſpedit .j.q:Rꝛqſqs·
quit' wide de octauo ſeʒ de doctnna et
docedt licetia· vià omttat ſymoĩa ſi ꝙ

eeeis exi gat pecnnia· Et circa oꝰ qrunt' plura.

pᷣmo vtꝝ religioſus et maxime monachꝰ poſ
ſit et debeat in magiſt aſſum. ſzm Holt.
talis aut ingerit ſe et ſic è repelleòꝰ aut mie⸗
tit a ſuo ſupioee et licenttat' ab eo ad que ꝑ⸗
tinet et ſic e admittedus · xvj· q.. modera mie
et.c.ſunt nõnulli.dũ tñ a ꝓbibitis abſtineat
ſcientijs· cũ em ſpealiter ꝓbibeac rel igioſis
de aliquibꝰ ſcientijs· e? ne cle · nõ magno.vi
det ho oceſſũ de alijs: ex de pᷣſup · nõne· maxi
me de theologia ad quã oms indiſtincte de⸗
bent admitti· qe oms mducit ad bonũ er e.
ſup ſpecula.hoc etiã exigit aĩiaꝝ ſalus et vti⸗
litas cõis vt dicit ibide qᷓ pferen debz puate·
vñ in ho potiſſime debz monachꝰ abbati obe
dire.cũ hoc expoſcat nõ tm̃ vtilitas ꝗꝓpeij mo
naſterij ſ gnalis eccie · ar · xxj· q: j· monachi⸗
puta ſi monachꝰ p̃ ceteris rõe vite et ſcientie
ydoneꝰ qre nõ poneret' meliꝰ in ca thedea
qꝙ; ſecularis clericꝰ q̃ eo minꝰ ydoneꝰ ſie hᷣm
eriſo-ar di.xl⸗multi ſacerdotes Pt a mheonꝰ
xvj.q:doctos.et:c:ſe· maxime cu Stis doceãt
et he in hoc caſu eccł ie cathedeales re leuan
valeãt. vñ nõ ſũt ꝓhibendi ſzm ↄciliũ latera
neñ· et gnale ociliũ:ex de ma gi·c·. et penbłt.
Nec obſtat ꝙ ſim hHero.mona chꝰ nõ docetuis

ſ plangẽtis habzʒ officiũ:nec debz palcere ſzʒ

paſci · xvj · q:j.monachꝰ. et in multisc ſe · qe

iltð ven é niſi eli gat ad illò officiũ. c.
magiſter a ſcolari bꝰ poſſit leuae cołleotà Pæ
dicut doct. indiſtincte ꝙ ſic. ſi nõ pcipiat ſa
lariũ de publico qe nõ tenec ꝓpeijs ſtipéous
militare· ar·xij q.ij·qcuqʒ· et. c. eccl eſaſliciſ
Ido ſtatuti e ꝙ in oĩbꝰ locis imn quibꝰ ſuꝑpe⸗
tũt eccełie lacultates ſiue ſit cachedeab cccia
ſiue alia.pona męr in grãmatica cui opetes
beneficiũ aſſignet. vel frucetꝰ vmi pben. pci
piat nõ tam̃ ꝙ ꝗpter hoc canomcꝰ fiat. ex de
magi :qe nõnullis.j ·.q antiqtus de omibꝰ
eccleſijs et ꝓ alex· tin de cathedealibꝰ eccle⸗
ſijs ſtatutũ fuit· ex de magiſ·c.j. Entelligenò
aut ꝙ mgr̃ ꝓ laboee ſuo in quacũqʒ ſcietia pᷣt
accipe pecuniã · vñ ꝓner· xxiij· veritatẽ ceme·
gratis tñ debz dare ſciam aliter ↄmtteret ſp
moniã · Hã ſcientia eſt donũ dei. vñ exo.xxvj.
poſuit de? in coꝛde ſuo. dicit ibi ꝙ ſcia e do⸗
nũ dei . et Math.x· ̊r gratis acc epiſtis gratiſ
date · et ꝓPuer. xxinj. d cit noli vẽdere ſapien
tiã et doctrinã intełlligetiã ſic diſtignit alex.
de an · ¶ Quid ſi mor feſtu de iure colenð vł
Oſuetudine. nõ velit ↄcede ſcolaribꝰ coleń
niſi pecula ſibi data.vel ecõuerſo die nõ co⸗
lendũ ↄcedat colendũ ꝓ pecuĩa. Rndet ray.
dmittit ſymoniaz· Et addit roð · h mgr
pecuma ſcolaribꝰ oſentiret ceſſare aliquo die
a lectõibꝰ ꝗpter recreatõʒz ſicut fieri ſolet ab
autoeiſtis nõ eſſet ſymonia ſed turpilucrum.
Aeuin ſi eq pacto recipiat' aliqꝗs mgr᷑ in ca⸗
nonicũ vt teneat ſcolas. dicũt quidã Hhoc
eſſe ſymoniacũ qꝛ oĩs pactio ceſſare dʒ.vacã⸗
te tñ pben.itl̊ onus poſſet ei ãnecti ex de p⸗
ben.ſigmficatuʒ.hoc notat etiã bn.ex·e.cum
nõnullis · Zed et ſzm hoſt. videt? poſſet tali
pacto recipi qſi ꝓmutatio fieret de ſe uali ad
ſpuale · vt ex de reꝝ pmu.ad qõnes· qe fluqd
cureit tꝑs ſex menſiu canomicis qᷓ pbendã al⸗
ſignauerũt mgrᷣo ſi nõ el gar. P nõ vt di⸗
cit bn antoeitate dcilij ꝙ nec bnficii vaca⸗
re ör dũ męr ẽ ibi ex· e.qe nõnullis· licz cur⸗
reret ſi fructꝰ ad tꝑs retinuiſſent · ar · ex vt bñ
ficia ecc. vt nrm.’ Quid ſi nulla pᷣbenda va⸗
cet. ſzm bn·. exbectetur donec vacet: ex de
pᷣben.dilectꝰ.ij.vb ſm hoſti . qlibet de ecia
det tm̃ de ſuo ꝓ faciat vnã pbendaz ar. ex de
his q̃ fi ·a ma.pte ca· c· fi · NHec obſtat iltõ ex
de phen.c.ante penb· qe mtelligit qn qs pei
uatus volebat recipi petes ſibi pbendaʒ aſſi⸗
gnari q defal caretur de pᷣbendis alioꝝ g in

illa donatõe verſat vti litas puata. hic autez

publica qꝗᷓ eſt puate p̃fereèda· Anſuap aut ſtatu⸗
tũ ẽ ꝙ in eccłia metropolitana theologus et
grãmaticꝰ ponant᷑ niſi ðd ambobꝰ nimis gra
net? et tũc ꝓ metropolim theologo ꝓuideri
debet· Et pꝑ aliã eceleſiã cimtatis vł dyoceſis
grãmatico. St taleſ mari clericoſ eiunſoe eccie
et etiã paupes erxneos debẽet gtis doce. ſ ab
alis exneis diuitibꝰ poſſunt collectã leuare
ſic intelligũt illõ ex·e:c.j·et.c. qe nõnullis.
Vnde ſzm bñ· ibide mgr cun et beneficiũ ope
tens eſt oſtitutum collectã a diuitibꝰ petere
pt ſeʒ ab extraneis Scm aũt hoſt.ſi magiſter
ſit pauꝑ vel obligatus ſiue ꝑcipiat ſalarium

ſiue nõ licite recipit collectã. cũ em̃ ſcolares
teneant' cmilibet mn nccitatibꝰ ſubuenire · m
tofoꝛtiꝰ mʒrᷣo FEſ * docetis necitas releuã⸗
da vt e de magi:qe nõnullas· Et ẽ ei danduz
inſpecta ſela facũdia et laboee er de pbe. de
multa.et inſpecta digtate et facultatibꝰ ſco⸗

lariũ.ff. de admiſtra·tu· cũ pł es · curatoe

Si vo nulla neceſſitas ĩmineat mgro et habe
at ſalariũ vel ec bnñficiũ ſufficiẽs ad victũ et
veſtituz nichil exigere dz · pᷣt tñ accipe gratia

oblatũ.vt er de ſymo · dilectꝰ filiꝰ.in fi· et·

q.j.placuit. Si vo nõ habeat ſalariũ nec bñfi
ciũᷣ.vel ſi habzʒ nõ tñ ſufficies vł nõ pcipit in

ſcolis qtenꝰ debet. exigere pᷣt vt dictũ ẽ ſup

ſ vider hoſt. inuere · ꝙ cũc nõ tm̃ ab exneis

3 etiã a clericis illiꝰ eccie exigere pᷣt ?y exem

plũ ep̃i qᷓ ſubſidiũ reqrit a ſubditis · Sʒ ſi non
indiget et tñ reqrit a clerièis eccie vł a pau⸗
peribꝰ ſymoĩa ẽ. Sʒ in nullo caſu a paupe ali

ꝗqgd dz exigé cũ potiꝰ ſibi debeat ſubuen re vt

ex de cenh · licz· hec oĩa intellige ſim hoſ. de

vydoneo ad regendũ· alias nõ eſt ei ex debito

docẽdi · KK
et hoſt.· nõ em emi vł vẽdit᷑ aliq̃d ſpuale oł
ſpũali annexũ ſʒ eſt ibi crimen ocuſſionis· eſt
aũt crimen deuſſionis cũ qs p̃textu officij ſui

Paiden ⸗, Nuqd aliqᷣd p̃t exigi ꝓ licentia

ab inuito extozquet qð nõ dʒ· xxiij·q:j. milita
re.vñ q exegerit dignitate officio ac bñficio
ſpoliet. ex · e · c. j. et· c. qᷓnto ĩ fi · Debz em̃ cui
libet ydoneo gtis ocedi licẽtia docẽdi ab eo

q̃ poteſtatẽ hʒ de iure vł de Ppuilegio vb ð cõ
ſuetudine vel ſi ↄſuetudo nõ apparet ad epᷣm

ſił et capłm videt ptinere · ex · e· qe · ꝓ. naullũ ·
ſecꝰ eſt ſi nõ ẽè ydoneꝰ.qꝛ tũc iuſte negare pᷣt

ar .· ibidẽ. et · c.]· Oz etſi qs in locis ↄgruis pꝑo

ne mgroſdiſtulerit ſupioe negligetiã inferio

ris ſupplebit· ex · e · ꝓhibeas Er licz ex pte dã
tig et exigetis turpitudo verſari videa et ſic
potioe ſit ↄditio poſſidẽtis et deterioꝛ ↄditõ

recipiẽtis·xinij·q:v.nõ ſane· In h tñ caſu ⸗

mittẽti ſuccureit vt ꝓmiſſam remittat' et ſol⸗

usti vt ſolutũ reddat . ex. e. ꝓhibeas . et B in

odiũ exigẽtis · vl p̃t dici ſim gof · ꝙ nõ verſat
turpitudo ex ꝑte ꝓmittetis vł ſoluètis. LCum
em̃ ſit ydoneꝰ qð quidẽ reqᷣrit ex ·e.c.j· et im
pediat vł nõ ꝓmittat a iure. liczʒ ei ſuã vexa

tõez redime·ex de ſymo.· dilectꝰ. et hec eadẽ
notat bn. ſuꝑ · c. ꝓhibeas· ꝗ Quid ſiq̃s ohteé⸗

ta licẽtia regendi fecit expeſas in ↄumijis vł

alijs nuqd aliũ ſubſtituere poterit expeſis ab
eo receptis. RGñdet roð ꝙ ſi ſit vſuetudo loci

ꝙ aliũ poſſit ſubſtituere recipe poterit expen
ſas factas ꝓ intereſſe dũ tñ ille doceat eiꝰ vi
ce ſicut q̃ hʒ eccłiaʒ p̃t eã alij ↄmictere · Ri ãt
totũ ius ſuũ in euʒ trãſ ferat nõ deberet ab eo
aliq̃d recipe etiã ꝓ intereſſe · ſicut nec cancel
larius q̃ ſcolas ↄcedit. Qñ etiã ſubſtitutꝰ do
cet loco eiꝰ nõ dʒ paciſci cũ canonicis ð cer⸗
ta pte lucri ſine ſuo laboæee cũ nõ inuenia cõ⸗
ceſſaz. Mec ẽ ſiłe de tradẽte eccłiazʒ ad firmazʒ
qe hmoi bñficia ꝓ titulo et ꝓ vite ſuſtetatõe
clericis dant.) Quid ſi is ꝗ ptãtẽ bzʒ ↄcede⸗
di licentiã docedi velit ꝗpꝛia pſona legere

nõ.nõ tñ e ibi ſmoĩia ſim gof.·

—

nũq̃d p̃t licentiazʒ alij deneSare ñdet Hoſt⸗
ꝙ; nõ etiã ſi ſit valde ydoneus ar⸗ex de offi —
archipl biteri · e· vlt · Nã adhuc impedit doce
cem et diſcentẽ· tal em foete audiret aliũ qui
nõ andiret eũ. Imoe em mgr̃i et modꝰ docen
di et eloquẽtia multũ in hinor opatꝰ.Et idem

etiã ſentit bn · ſup · c. ꝓPhibeas · ¶/ Fd H mãda
tur vt ſtatutũ de mgris theologie in ſingulis
metropolitams ſtatuedis inniolabili' obſer
net. Et ne ꝗꝓpter raritatè mgrox ſe poſſint ali
qui excuſare ſtatuit᷑ ꝙ ab eccłiaꝝ platis ad
cheologie ſtudiũ aliq docibiles· 1. ſim bi. ad
docendu habiles deſtinent ex qbꝰ doctoꝛes
poſtea habeant' qbꝰ ſi ꝓpeia beneficia nõ ſuf
ficiãt p p̃dictos ſcz pᷣſbiteros et capła neceſ⸗
ſaria mmiſtrent' hec oĩa ex · e · ſup ſpecula Et
ſzm bñn. ibidẽ dicti docibileſ debet a capituł
eligi. Et ex vi oſtitutõis hmoi vt videt plati
et capitula ad ſupplenduz qð deeſt eis poſſũt
cogi ſ tñ nihil hoꝝ videmꝰ hodie obſeruari
Mandat etiã hodie ꝙ in curia romana· pan
ſius.boñ.oxome.ſalamãtice· teneri debeant
Ouo viri catholici ĩ Hebeea greca arabica et
caldea lingua periti qui doceant alios illas
linguas li·vij. de mgris · tẽ ibi etiã pomt ꝑ
quos pᷣdictis debz ꝓuideri· Inſuꝑ docẽtes in
cheologia dũ in ſcolis docẽt etiã vltra qnqʒ

anos et ſtudetes in ea ſcʒ nõ ꝓ capł m miſſi iʒ

ꝓpeio motu integre p ãnos quinqʒ ſez tm̃ Pci
piãt de licentia ſedis apłice ꝓuẽtus pᷣbenda
rũ et beneficioꝝ ſuoꝝ oĩm nõ obſtante aliqᷓ
Otraria oſuetudine vel ſtatuto · vt in· c· ſuper
ſpecula.F. docẽtes· ſic ergo ꝓcipiũt de licen⸗
tia gnali oceſſa autozitate hmoi ↄſtitutõnmis.
vñ vt dicit ibi bn.nõ opoꝛtet vt impetre ſup
hoc alia indulgetia ſz executio ſola ſi nõ fa⸗
ciant hoc capła. Sa nũqð hec determiĩatio ſczʒ
ãnos quinqʒ refert' etia ad ſtudetes a capłis
electos· et videt᷑ ꝙ nõ.qe maius tꝑs in illis
qequirit ad hoc vt doceãt non fit etiã de eis
mentio in.. illo. Sʒ ↄtra ex de ap. mqmſitõi
ar.in fi ·qe illa determiatio ponĩ in fine · hec
vbᷣn. ¶ Quid ergo de epo q clerico ſuo licetiaʒ
dare noluit ad ſcolas endi niſi data pecuma
ſibi. Qnñdet ray.cũ laur̃.ꝙ nõ eſt ſymonia.lo⸗

quẽdo ſtricte de ſymoma ſ̊ turpilucri· ar · j.

qa iij · vẽdentes · Boð · vo credit ꝙ ſi det licen
tiã talẽ ꝓ pecunia de quĩquẽnio a iure oceſ⸗
ſo eſt ſymonia · ex · e. ſup ſpecula. Si vo det ꝓ
alio tpe et habeat reſpectũ pncipalioꝛem ad
abſoluendũ euz ad tꝑs vł imppetuũ a ſpuali
officio qð eccie dʒ eſt ſymonia. Si aüt ad mo
rã in ſtudio faciendã turpilucrũ ẽ nõ ſymoĩa
Et credit ꝙ in pᷣmo caſu ille q̃ dedit illud qð
dedit repetere pᷣt qe nõ eſt in turpitudie cum
ius ſuum redemerit. S *
Equit videre de. ix · de qbuſdã ſez dubi⸗
tabilibꝰ cirea ſymoniã vt aliõ q̃ alieubi
ſupius omittunt hic aliq̃liter ſuppleant. Ee
pmo ꝗꝓponen aliqua dubia circa ſacram̃ta et
ſacmetalia aliqua.ſeðo circa digtates et be⸗
neficia · tercio cirea qᷓdã opa ſpualia. q̃rto cir
ca quedaʒz ſpualibꝰ anexa ·¶ Eirca pᷣmũ igie·
q̃runt' plura· peimo vtrum ſit ſymonia ſi peo

—m — ☛

14

matrimonio dec' pecunia:· & mnimoniũ è ſa⸗
cramstũ oſiſtes in diſpenſatõe miſtroꝛx eccie

et ſic nõ cadi ſub vedtõe. vñ q bndictõne
nubentiu pecnniã exactã accipit ſymoniã cõ

mittit · Et e etiã of ficiũ nature Et ſic licʒ ꝓ eo
pactũ interpone et pᷣciũ dare et acciꝑe ſiẽ et
ꝓ alijs officijs ciuilibꝰ et copalibꝰ.c Sed
qd ſi pſ biter nolit bndicere ſine pᷣcio ſzm
alex· de an · bndictio nõ è de ſubã mrimonij.
ſz de ſolenitate . tñ qe debet eis ex ↄſtitutõne
eccie dz ad ſupioꝛè recuree q̃ ſi nol uerit coge
pᷣſbiten tutiꝰ e abſtinere ꝙ;ᷓ ei occaſionẽ pec
randi p̃bere Quid de pᷣſbitero q̃ qñ duo de
diuerſis peochijs mrimomaliter viugũc da⸗
re nõ vult licentiã alteri pꝓſbitero de benedi
tõe facienda niſi data vł ꝓmiſſa ſibi pecuia
ndet roð · ꝓ ſi pᷣſbiter ille nõ intẽdat licen⸗

tiã bnñdictõis faciede vedere ſz ſibi ſup obue⸗

tion:ibꝰ et oblatõibꝰ q eũ ↄcĩ gerèt ꝓuide nõ
ẽ ſymonia licʒ foete plus ei det vb ꝓmittat
qᷓ; inde habet ſi iße benedicet ſi tñ ſcient᷑ plꝰ
exiget ꝙᷓ; pᷣſumere' vale poetio otinges eũ me
rito pᷣſumi poſſet ꝙ ec licentiã illã vedere vo
luiſet. q Quid ð p̃ſbicero q̃ nõ vult peochia
no ſuo dare mſi ꝓ pecunia licentiã alteri ↄfi
tendi. GBudet rod · ꝙ talis ↄmittit ſymoniaz.
nid ſi p̃ſbiter nolit ꝓpuulũ m piculo moe
ti niſi data ſibi pecunia baptizare. nuqd p̈t
ei dari ine vicio ſymonie e vt ſup tractatu
ð baptiſmo titło.xvij· ad fi.q NHudd notariꝰ
aliquid pᷣt ſine ſmoma recipe ꝓ ſcriptura fa
cta de alicuiꝰ o⸗dmatõe. . ꝙ nõ ex: e. c.j.
et. j. q·ij · ſicut ep̃ᷣm. Sʒ otra qe nemo cogitẽ ð
ſuo bnficiũ face.x.q·ij ·pcarie· d hoc notat
bñn. ex · e · c· j. B. c. ſm aliquos tenet vbi no⸗
tariꝰ pcipit ſalariũ de publico:laur᷑. vo dixit
ꝙ etia ſi mhil ꝓpcipiat de publico nihil debz

tali ſcriptura recipe qe ↄmitteret ſymomã
et è ſpeale in odi ſymonie ne fraus ꝓcurari
poſſit. bn.vo ibidẽ dicit ꝙ ex pacto nibei licz

lecipe ſ ſi gratis et ſpõẽte offera aliqd et ac
ceſſit ad hꝰ ab inicio ſine omi intentõe nõ cre
dit ꝙ notariꝰ laycꝰ peccaret ſi accipet.ar.ex
e.cũ ſit romana:et eſt expſſuzʒ in·. c. ſicut epᷣm.
hec bn. Barcho.vo ſuꝑ.c.ſic epᷣm. tenet cum
laut̃.diceſꝙ notariꝰ nec ꝓ laboꝛe nec ꝓ car
ta dz aliqd accipꝑe ſzʒ ep̃s ꝓcuret vt ſcribat ſi⸗
ne oĩs muneris acceptõne. q Quid ſi det' ali
q̃ꝰ ꝓ calicibꝰ veſtibꝰ vł lintheamibus bnoi
cendis dicũt quidã ꝙ in hmoi nõ e ſymomia
niſi hꝰᷣ muenia' expᷣſſuʒ vt hzʒ videri de criſma
te.hapti ſmo.cõnone.euchariſtia.balſamo ſe⸗
pultura et baſiliciſ dedicãdiſ·j.q.j.diuĩa ꝓpla
cuit vt vnuſaqſqz· et ex · e.c.in eccie Et h idezʒ
ſeripſit rap · Sꝭ gof·dicit ꝙ in quolibet mmi⸗
ſterio pᷣt mitti ſymoĩa.qð veriꝰ reputat hoſ.
vt ex · e.ad nr̃aʒ.· ¶¶ Vtꝝ ſit ſymoniacũ vedere
aquã benedictã b pane bnñdictũ. Rñdet alex.
de an. et roð·ꝙ ſic.qe in receptõe taliũ oferꝰ
remiſſio venialiũ pctõꝝ. gon ſeruꝰ ſe emẽ
do vt oꝛdinet' vel vc oedinatꝰ in oedine ſer⸗
niat ſymoniã ↄomittat. Rndet bart. di. linj, ꝙ
nõ qę ibi nõ fit tranſactõ ſup oꝛdine ſz ſup li
bertate vł ſuꝑ ipᷣo ſeruicio Et ſuꝑ ſeruicio pt

WW —99

fieri trãſactio.xxxvj.q.j.de raptoeibꝰ nec eſt
ibi magis ſymonia ꝙ;ᷓ ſiqs emeret tereã ꝓ edi
ficãda eceleſia W.2.* ſymonia omittat ſi de
tur aliq vt qᷓs nõ oedinet' vł nõ eligat vel
electo nõ oſentiat. ꝙ; ſic.j.q.j.G.ꝗqᷓ aũt. et
c· q ad fiq̃ſtionis · ar · ex· e. nemo. Et ide ſiqſ
P Pecunia vł cuicũq; ꝑſone ↄſanguitatis vł
familiarttatis gra petm publicũ alicuiꝰ Pla⸗
ti celet· Et idez ſi gra vel fauoee miiꝰ digne
penitentè recõciliet vł etiã digne penitenté
liuoee nõ reconciliet vt in. c.nemo. in tex. et
glo· Et ſim mnoõ · ibide in glo.q celat p gfraz
alteriꝰ ſib itudinarie r ſymoniacus.qe puni⸗
endus eé vt vmemaen. Quid de illis qui
violentia vł fauoee nõ pmittũt eccłias oedi
nari · hos decernimꝰ vt ſacrilegos udicã
dos · j· q·.ſũt aũt quidã.t ſubaudi ſjm 8of.
et cõiter ſim om̃s:et nichilommꝰ vt ſymoma
cos q; ſubaudiendũ intelligit qñ wioletia in
fert ex pacto aliter nõ JErca vo dignitateſ
et bñficia ꝓponũt etiã aliqᷓ dubia ſcʒ vti añ
ꝓmotõʒ aliqua cantio poſſit exigi.i.nuda P⸗
miſſio ſine ricio ſymonie. H ꝙ nõ et multo⸗
minꝰ exigi pᷣt cautio ydonea.i. muratoeia pi⸗
gnoeatoꝛia vel fideiuſſoeia ſa poſtea pt.j.q.ij
qꝙ; pio dũmõ nõ pᷣceſſerit pactuʒ. Flias otra.
viij·q iij: artaldꝰ.poſtea vo p̃ſtabit᷑ cautio q̃
ex antiqua oſuetudine appeobat'. di. lxiij. qe
ſancta· Jupioe tñ et ante ofirmatõem et poſt
pᷣt exigere debitã cautione. er de elec.ſigni⸗
ficaſti · Intoeitas em ſuꝑioeis plerũqʒ viciuʒ
tollit · ex de pac· cũ peide. ) gʒ nuqp ſupioe
exigere p̃t cautionẽè ante electione ſiae ꝓmo
tione · Ray· videt' ſentire ꝓ ſic. ſʒ roõ. credit
ꝙ nõ.et dicit ꝙ ſura qᷓ rap. adducit ad Pban
dů ꝙ ſic loquũt' de iã electis et nõ de eligen
dis · hoſt. etiã dict cũ roðᷣ.q nõ.ar.ex ð elec.
officij · q Quid ſi de vſuetudine ſit q; canoni
cus de nouo receptꝰ debʒ capã face. vł cer⸗
tã quãtitatẽ pecunie dare fabeice eccłie. vel
luminaria eccłie vel alijs hmoi ptinetibꝰ ad
cultũ dei · Rñdet hoſt. ꝓ ſeruari dz ↄſuetudo
tanc laudabib ex. e · ad apłicam. et de p̃ben.
ſignificatuʒ· Aõ tñ retineat' pᷣbenda loco pi⸗
gnoeis ar · eiuſdez· c. vel etia bene retinen p̃e
ſr oſuetudo ſit ꝙ nõ aſſigne? pbenda quouſqʒ
capam fecerit. In hoc em caſu poteſt deus de
clerico facto canomco ſpirituale exige vt ſic
fiat quaſ quedam pꝓmutatio ſpualis ad ſpiri⸗
tuale.vt extra de reꝝ pmutatõe. ad queſtio⸗
nes· Et ſic in hac exactione repeobact canoni
conꝝ vtilitas pᷣuata nõ publica.ar. ex ð oſti.
cũ omnes· et. c. ex pte 1rn de quadã Oſue
tudme que in pleriſq; eèëcleſijs moleuit ſczʒ ꝙ;
cum debent fieri canonici multi dicũt ad in⸗
uicem pᷣeipue maioꝛes: canonzemus nepotu

los nr̃os foete addũut in curijs placeat tibi de

meo et michi placehit de tuo et ſic paciſcunt
per hec verba et vel ſimil ia. Beſpondet ray.
ꝙ eſt bi ſymoma qę nulla debet ibi eſſe pa⸗
ctio nulla ↄuentio ·.j·q:ij. qꝙᷓ; pio.q Quid ſi di
cat aliquis eoꝝ nunqꝙ; me viuente fiet aliq̃s
canomcꝰ in eccleſia iſta niſi ille ꝓ qᷣ rogaui
fiat canonicus pus vel cum alijs· Reſpondet

ray· ꝙ ibi elt ſymonia ſicut in caſu peedenti·

ud ſi dicat aliqs eoꝝ oſuetudo ẽe ꝙ ſi tu

faiſti exanditus in petitõe tua vna ꝙ ego ex⸗
audiri debeã in alia · Endz ray. ſi pces ſint
ſpuales nõ ẽ mhi ſymonia· ar. di.lxiij. qe oms
em̃ qᷓ vno dno famulant pari debet libertate
gandè cũ põdus et pondꝰ meſura et mẽſura.
ꝛc.ex de ↄſti ·cũ omset · ar· ad h.xvj.q.vij.
et: c. pet· xxv.q:j·.ĩs iĩtaqʒ: Si aũᷣt ſut carna
les vb ex pacto quodã facto vł faciedo ibi e
ſymonia. g Quid ſi inimicus meꝰ daret pecu
mã ꝓ mealelectõe vt poſtea caſſaret et rema
nere infamis · & nibil michi nocet ne talis
Omodũ ex dolo reꝑoetet· ex·e. nobiſ ſiẽ.· Bo·.
tñ credit ꝙ ſi inimicꝰ meus in meuz pmèoicin
munꝰ epo daret et h ſcireʒ ante; eps me ad
beneficiũ vocaret et ↄſtaret miloi ꝙ nõ voca
ret me niſi ꝓpter munꝰ illò recipe nõ deberet
AGni⸗ ſi aliq̃s me inu o vł ↄtradicente ex
pſſe latenter pecuniã dedit vb Ymiſit epo no
lenti Ofirmare electõz meã vel collateralibꝰ
ſuis · & michi nihil nocet vt in. c. nobis ſic
