riosi nõ collit pemg. ſdeo om̃ia ſacrameta in
quibus nõ requmit' actus ſuſcipietis de neci⸗
tate ſacr̃i ſed ptãs al iqua ſpũalis diuitus da⸗
ta:pueri et alij caretes vſu rõnis recipe pnt.
Diſtinguendũu tamẽ eſt ꝙ in oedmibꝰ mmoꝛi⸗
bus requmitur tpus diſcretõms de Honeſtate
ꝓpter dignitate ſacrameti ſed nõ de neceſſita⸗
te ſacramenti vel pᷣcepti · Vnde aliqui ſi neceſ⸗
ſitas aſſit et ſpes ꝓficiendi pñt ſine peccato
ante annos diſcretioĩs ad mios es cedines ꝓ⸗
moueri.quia licet tunc non ſint ydonei adò of
ficia que eis ↄmittunt' tame reddent' ydonei
P exercitiũ· n oed mibꝰ vero maioeibus roie
vſus requmit᷑ de honeſtate et etiã de necitate
pcepti ꝓpter otinetie votũ qð hñt annexnʒ. et

etiã qe eis ſacra tractãda omittunt . S ad ep̃a

tum in quo mriſoitio in coeæpus miſticũ accipi
rur vſus rõnis recipieétis requirit'. et ideo de
neceſſicate epalis oſecratõis eſt ꝙ habeat vſũ
rõis ſc̊m tho.liqui vero dicũt otrarium vt
lHhu.di· lxxvij. ſubdyaconus. ꝙ puer in cunis
pPoſſet recipe omes oedmes etiã ep̃atum Et ei
videt oſentire hoſt.dicens ꝙ ip̃e nõ dubitet
qum caractere recipiat exquo eſt baptizatus.

hoc dicit poſt p̃dicta verba hu.ar. expſſum

ex de bap · maioæes.. penł.et vlt᷑.Quidã aũt

dicut ꝙ ad oms oedĩes reqri vſus rõis ð neci

tate pcepti ſed dictũ eoꝝ rõne vel aucẽte non
Ofirmat vnde peima opimo plus placz mihi

Oſtea oſiderandu eſt de etate oꝛ-dinan

„

e

—
„ Tal Fnd cN.1

MW

Videc tam multis et ꝓbabiliter vt dicit ricd

ꝙ; in aoultis requirit mtentio recipiendi ex⸗
plicite vel implicite in ſpeali vel generali Re
pellit' ergo quis ab odinatõne et electione
pter etatis òfe ctũ di· lxxvij. in veteri ; et ex ð
elec. dudu⸗ Diſtinguendu tñ eſt q aut ab infã
tia tradit aliqnis milicie clericali: aut ẽ gran
deuus qui pe tit oꝛdinari jn peimo caſn a vij ·

anne vſq; ad.xxj· annũ poteſt tradi eccłie et

omes mioees oedines recipe⸗ Subdyaconatũ

ve ro nõ recipiet minoæ xx- annis MNec dyaco
natũ minoæ xxv. annis. Mec plbiteratů mio⸗

xxx · di · xxviij· p totũ Hoc faluo
te neceſſitate porerat ꝗs fieri p̃ſbiter in· xxv·

otim inſtä⸗

an.qð et hodie indiſtincte ꝓꝑ oↄſuetudinẽ ap·

batur que ĩure flectitur:di lxxviij· c · fi · ex de
elec · eũ in cũctis· inlerioꝛa u. vero notat
lxxviijdi.c.fi.ꝙ poteſt quis fi eri dyaconꝰ in
xxanno.ſnbdyaconꝰ in xv· ar· e.c. ſcʒ vt ſicut

de. xxx: annis fubtrahbunt' v inſtante nccĩita⸗
te oꝛdinãdi pl brm ſic etiã dicat de dpacono

et ſubdpacono qe eadem ratio ergo et ide ius⸗

ar:ex de oſang. tua:quod etiã hoſt· ſentire vi⸗
der · Itẽ videt jm hoſt. ꝙ in· xiiij· anno poſſit
quis fieri dyaconꝰ ſicut et ſubdyaconꝰ. ar·a

Otranio ſenſn/ex:e. vel nõ eſt cõpos· et ar· ex⸗

peeſſum ex de regularibꝰ poſtul aſti In ſeo ca

ſu ſcʒ cũ grãdeuꝰ petit oꝛdinari interſticia ſic
debẽt ſeruari vt ſcilicz in duobꝰ pꝛims anis
poſt faerit clericus recipiat om̃s oedines mi
noꝛes. In reliquis vo oms maioees di. lxxvij
quicũq;. Diſpenſatiue tñ ꝓpter neceſſitatez ec⸗
cleſie pt laicus grandeuꝰ ifra annu et dimi⸗

diñ oms oedies recipe· Monachò vo infra an⸗

nuz. di. Ilxxvij. c. fi · Elodie tñ Hmmoi interſticia
ex ðↄſuetudĩe nõ ſernant᷑ · Nec etiã vt dicit roð
tpa oedinandon pᷣterꝙ circa epos qᷓ debet eẽ

xxx ãnoꝝ De aut dicit ꝙ ex ydoneitate pſo⸗
ne et neceſſitate eccie pᷣt tps oedinandoꝝ ali⸗

qualiter diſpeſa Se epi anticipari · nũc aut eſt
expeeſſũ li: vnjſſde etate q; qͥs in ãno etatis ſue
xvnj. ſubdyaconꝰ.ĩ xx·dpaconꝰ.in.xxv.pᷣſ bi.
ter libere fieri pᷣt· Vtꝝ fauoee religionis ec
minoe.xxp·ãnoꝝn poſſit qs pᷣſ biter fieri Rñdet
hoſt. ꝙ religioſi tenet ꝙ; ſic· ſʒ ĩe credit Otra⸗
riũ ſicut notat hulxxvijdic· fi. ibi maxime ſi
Huic eras ſuffraga. e)Quid ſiqs minoee xinj⸗
ãnis ozdinet in dyaconũ· & oedinãs a colla
tõe oedinu cedinatꝰ ab executõe dyaconij vſ⸗
qʒ ad opletũ .xiiij:annũ ſuſpendi in iniuriaʒ
oedmãtis· SIt ide eſt ſi oedinet in ſubdyaconn
ſam rap.ex de tempo:oe.vel nõ eſt ↄpos· Sed
qui alicui infanti ſne minoei vij. anis oferꝛe
tonſuram clericale p̃ſumeret niſi foꝛte religio
nem mtraret ipo facto a collatõe eiuſdez; oedi
nis p annũ ſuſpenſus eſſet li · vj. de tempo · oꝛ ·
nullns: Vta oedimati ante ãnos diſcretõis
teneant' Otinere cu puenerint ad legitimã eta
tem ita ꝙ nõ poſſint matrimoniũ ↄtrabere x
aliquibꝰ vide ꝙ nõ qæe ↄtinere eſt res voti nõ
pᷣcepti · xxxi)· ꝗ . Rre⸗ ritas et in tali etate vo
tũ nõ tenet er de regularibꝰ ad nram. ſignifi⸗

catũ cũ ſimꝰ. vnde videt' eis ꝙ Otrahere poſ

ſint ſi dtradicãt ante·xiiij· annuʒ · Fl ijs vider

,

ſic ar. er de cleri · P l. al⸗Pec: hno et de tem⸗
ee vel nõ eſt cõpos. Deime opi fuit Hhu.et no⸗
tat di:xvij. ſubdyaconus⸗ ꝙ puer in cums pᷣt
oms oedines recipe nec ei pudicat qñ fit ad⸗
ultus niſi ratificet qð ſuſcepitar: ee exp̃ᷣſſaʒ
ſzm Hhoſt.patet e? de bap·maioees.· penul. et
vlt ·. in fi⸗Æ&d hãc etiã opi: videt magis decli⸗
nare hoſt. ti/de eleri · ꝓ ſal · ꝓ· et ti·de tem/o?.·
Fiuiꝰ etiã opr: fuit innoc·ĩ ti de cle. p ſal ꝓ⸗
et ĩ0. j. q:j.eſtote dices ꝙ pner nõ obliga mſi
ſit doli capax.ſʒ ſi ſit doli eapax et voto et ſa⸗
cramto ſe obligare p̃t: ſed nõ religioni. Scde
vero opi. fuit bñn.ex ·e· de cle · p ſal. ꝓ·dicens
ibideʒ ꝙ talis etatis anteꝙ; oꝛdinaret debuit
cõtradicere et nullo mõ ↄſentire· ſed iſta ratio
frinola vide' eſſe qn in tali etate oedines reci
pit in qua talia nõ diſcermit · Scom hac opi:oz
ðo faceret qð votũ facere nõ poſſet·
trca ſcòm nota ꝙ in pficieèdis requiritur
etas determmata qe pfici nõ debz in epᷣm
mnoe. xxx. annis opletis ita ꝙ nõ deſt dies⸗
cmꝰ ratõ eſt qꝛ eſt vicarius xpᷣi qui in tali eta
te baptizau et peicat di· lxxviij pſbiter · Fli
quãdo tñ minoe p̃ficit' ſed a ſolo papa hic di⸗
ſpenſac ex de elec· cũ nobis olim · J. fi · cũ ſuis

Ocoæ.: In pficiendis aũt in dignigatibꝰ inferio

ri bus et eccleſiaꝝ peochialibꝰ requirit' etas
xxv. annoꝝ ad qð ſufficit attigiſſe annuʒ vlti⸗
mũ ex de elec.· cu in cũctis· . inferioea · Sed
obicit' ꝙ tales vt in pluribꝰ fieri vł eſſe debet
Plbiten ey de elec · c· j· et · c · pſona et di. lx. c.
1. et. iij· ꝓl biter aũt nõ debet quis fieri añ·xxx
annũ. ? tꝑus ſacerdocij artat in aſſũptis ad
officia quibꝰ ſacerdociũ eſt annexũ vt patz in
c·cũ in cũctis ſzm gof:ſed de hoc die vt nota⸗
tuz eſt ſupea In hoc tñ caſu ſm tanc· et ſequa⸗
ces eiꝰ nullus ſimpliciter diſpenſat niſivapa
qꝛ p̃latus ↄtraueniẽs punit ex de elec michit
eſt ergo exquo penã meret' nõ habebit p̃ᷣmiuz
diſpenſandiar e de doñ· inter vi· et vxo: etſi
neceſſe. Oeeterea nullus in etate poteſt diſpe⸗
ſare niſi peinceps · C· de his qui ve · eta · impe ·
l.j. et. ij. ergo ſtanduʒ eſt legi niſi canon ↄtra⸗
dicat·. qe etiã ip̃ᷣis vtimur vbi deficit ius cano⸗
meũ. di · x · c.]· Et hHuiꝰ ſentencie fuit etiaz bñ·
extra.e.pᷣ. Io:vero dixit Otrariuz ſeʒ ꝙ pᷣlati in
Boc diſpenſare poſſunt qñcũqʒ; hoc neceſſitas
vel vtilitas eecleſie requirit· ar extra de elec.
indecoꝝ etc: queris cũ ſibibꝰ ꝙ ſi pᷣłatus ĩdi⸗
ſcrete diſpenſet puniri debet · Et ſzm gof· in. c·
cũ in cũctis loquit' ð iure cõi ſed:c: indecoꝝ
oſtendit a quo àno poſſunt ep̃i diſpeſare · hoſ.
aũt opi. Io· dſentit ꝙ eaz multipliciter fulcit.
Zed Ootra extra de elec· dnduz ij. . nos igit
ed holſt.dicit ꝙ hoc c. intelligit ſi indiſcre⸗
te diſpenſac'. Et idem dicit de ommbꝰ defecti
bus qui infamiã nõ inducũt qꝛ m illis ſolꝰ pa
pa diſpenſat qui infamiaʒz tollere poteſt extra
de ſen. et re iudi cũ te · . illa vero que tanc.
ꝓ ſe adducit rñdet hoſt. Et peimo ad rõeʒ eiꝰ
qꝛ ſi vera eſſet tuc etiã ꝑ eandẽè rõe⸗ nec m ſim
plicibꝰ beneficijs epᷣs diſpeſare poſſet.qe etſi
ula indigne ↄferat punit extra de pᷣben. gue
qð eſſet otra tancre· qui ſcripſit ꝙꝓ in minoeib

diſpenſare pt · Id legem aut reſpõdet ꝙ vult
ſtare legi: Dicit aũt lex ꝙ mpuberes admitti

no pebet að bonoees: etiazʒ ex cauſa. ff· de iu.

mu. l. ij. S puberes ergo a otrario ſenſu pube

res ſunt admittedi ex cauſa vt dicit caſus· ff.
3 cur. aĩ. tm. J. nõ alias t ita cõcosdat lex cũ

decre:a qua elicõ ar. a cõtrario. ex de elec · m
decoꝝ Nec obſtat lex quã allegat tã: qe loq⸗
tur qntum ad admiſtratõnez rei Puate· cuius
fauoe nõ eſt tantus ſicut reipu. Sic ergo ſcðᷣm
Hoſt.in neceſſitate eccł ie pᷣt indefectũ eps di⸗

ſpeſare. Mec intelligi' facere tra ↄciliũ quia

ſemp intelligit' tacite ab omi ꝓhibione ne⸗
ceſſitas excepta qᷓ nõ habet lege· ex de re · iur ·
quod nõ eſtiodie aũt eſt expᷣſſuʒ ꝙ epi poſſũt
diſpeſare cũ habetibꝰ.xx. annũ ↄpletũ vt ha⸗

bere poſſint dignitates vł ꝓſonatus quibꝰ cu

ra nõ immet aĩax · li · vj· de eta · vmittimus Ex
p̃ᷣſſum eſt etiã ꝙ regime eccłie prochialis ali⸗
cui ↄferei nõ potelt.niſi atti gerit·xxv:annuʒ·
alias collacõ nõ valet.li.vjde elec· licet·

Qun ſi papa ſcribat ꝓ mĩoei erate ꝙ aſſumat

ad officiũ habes curam aĩaꝛx ire tales im
petrate ꝓ taciturmtatẽ etatis nõ valẽt ex e· eaã

Si tñ papa ꝓ tali ſcieter ſceriberet obediedum

eſſet. qꝛ inſtar lacril egij ohtinz dubitare an di
anus ſit quẽ peĩceps elegerit · xvij.q· nij · J. q
aũt. H bn: ſuꝑ c· eã ¶ Iſto ꝙ puer diſpenſatiue
tollere' in ꝓſonatu.nũquid omia facere poſſit
tãqm maio? Rñdet bñ· ex e· ex religiõe ꝙ ñ ar ·
ex e. indecoꝝn· qe etiã qui veniã etatis impe⸗
trat non pᷣt alienare ſine diſcreto:nec habet li
beram adminiſtratõez vſqʒ ad.xv.annũ · C. de

his qui veeta:eos· imo etiã nec habebit taliſ

in c. vocez Item in pᷣbendis deſideratur etas.
quia ꝓueri nõ reputãtur ad p̃bendas ydonei·
ex de pbe·ſũt inoꝛdinata ð q dic vt ĩfra· vbi
agi ð p̃ben.hec ita ſunt de ngoee iuris: Nam
Oſuetudo curie ſtat ad p̃ᷣſens opitan· B hoſt.
Irca terciũ ſciendũ ꝙ ad eccłiam Yrochi
Aalem admitti non debet aliquis niſi ſit in

ſacris In hac tamẽè et in dignitatibꝰ mĩioꝛibꝰ

pnt ep̃i diſpẽſare ſcdᷣm omẽes e de eta·pſona·
In epᷣm vero ñ poteſt quis eligi niſi ſit i ſacris
It in hoc ſolꝰ papa diſpenſat· ar.di·xvij· mul
tis in fi·et ex de coꝛ · vici · e. j · ſeðm hoſt Item

nullꝰ decetero habere p̃t ĩ eccleſis cathedra

libus vł collegiatis ſecularibꝰ et regularibꝰ
vocẽe m capitulo:etiã ſi ̊ alij ſibi libere cõce⸗

dant niſi ſaltem fuerit ſubdyaconuſ⸗qui vero

dignitates pſonatꝰ officia vł p̃bẽdas quibuſ
certi oedĩes ſunt annexi pacifice nũc obtinẽt
in eiſdẽ eccłijs vł obtinuerit in futurũ niſi iu
ſto mpedimẽto ceſſante ad huiõi oedines peo

moueri ſe fecerit jnfra annũ ex tũc donec peo⸗
moti fuerit nulloꝰ voce habeãt in ceaeude ·

eiſqʒ diſtribucõnuʒ qᷓ dant his qᷓ ctis hoꝛis ĩ⸗
terſunt medietas ſubtrapa nõ obſtãte aliqᷓ O
ſuetudine vel ſtatuto. li. vij· de eta · vt hi ·
IJe impedimeto ſexus ˖ti · xxpj

neus impediat oedinis ſuſceptõz He 4
dDam requirunt in recipiete ſacr̃m q̃ſi de neceſ

S de oſiderandu eſt de impedimento
Hſexꝰ Circa quod querit᷑. vt ſexꝰ fenmn

ſitate ſacmẽti.q̃ ſi deſint ñ poteſt quis recipe
ſac ̃m nec rẽ ſacmenti:· quedã vero reqnirunt
de neceſſitate ñ quið ſacmẽti ̊ pᷣcepti · ꝗꝓpter ↄ
ruitatẽ ad ſacr̃m et ſine tł ibus aliquis rcipit

lacĩm ſz nõ rem ſacmenti: Nicẽdum eſt ergo ꝙ

ſexꝰ vinlis requirit ad receptõz oedmũ vtro⸗
qʒ mõvñ et ſi mulieri adhibeant' cia qᷓ finnt
in oedinibꝰ nõ recipit oꝛdinẽ Cuiꝰ racõ eſt qe
ſacm̃ta vim habet ex ſua inſtitutõe · xpᷣs aũt hꝰ
ſacr̃m inſtituit coferei maſculis et nõ femmis
Auiꝰ aut inſtitutõis racõ fuit racõ Ogruitatis
uplex. vna qꝛ cũ ſacrm ſit ſignũ. ĩ his q̃ agũ
in lacmento requirit nõ tantu res ſed etiaz rei
ſignificatõ ſicut dictũ eſt ſupea· ꝙ in extrema
vnctione requirit' ꝙ ſit infirmus vt ſignifice
indigẽs curatõe:cdo aũt oſtituit oꝛedmatũ ĩ
gradu eminstie ˖ et ideo hoc aliquo mõ ſigni
ficari debet ex eminetia reſpectu eiꝰ qui oꝛdi
natur ulier aũt reſpectu vmi ſtatũ ſubiectio
nis habet. q etiã ↄſonat nature quia ſexꝰ mu
liebris videt' ĩpfectꝰ eſſe naturaliter rſpectu
ſexꝰ vinlis Ende ſup illd. e thzm. ii· mulieres
ſemp opoetz eſſe pudicas Hhicit ambeoeccaſi⸗
one hoꝝ vboꝝ cataſtrige dicũt debere dya⸗
coniſſam oꝛdmari qð eſt ↄtrariũ veritati.quia
mulieres nõ recipint caractere impediẽte ſexu
et Oſtitntõe eccłie · Scda racõ eſt quia officiũ
boctrine ouenit oꝛdini mntum omnis oedo
oꝛdinat' ad p̃ſbiteratũ cui hoc officiũ ↄuenit
pꝛmcipaliter.xvj/q.ja dicimꝰ Cõpetit etiã dy
aconatu ex legatõe ſic ĩtelligi ilꝰ di. xxv.
glectis. vł ſcòz glo⸗p̃dicatõz vocat euãgelicã
Pasae; docer- aut pub lice mulieri nõ cõue
nit apter ðᷣbilitatẽ intellectꝰ et mutabil:icate
affectꝰ quos defectus cõiter mulier notabili
us ꝙ;ᷓ Bir patit. decet em ha bere doctoꝛes vi⸗
uacem intel lectũ m veritatis ↄgnitõne et ſta⸗
bilem affectũ pſiſtendo in eius cõfeſſione · Ee
iſte due rẽes ex verbis apłi.j.tHm · ij · pñt eli⸗
ci:mulier inquit in ſilencio diſcat. docere aũt
mulieri nõ ꝓmitto neq; oedmari SDi obiciat
ꝙ pᷣlatio cẽõmitit' feminis vt abbatiſſis· dicẽ⸗
dum ꝙ nõ habẽt pᷣlatõzʒ oedinariã ſed ex ↄmiſ
ſione ꝓter piculũ cohabitatõis viroꝝn ad fe⸗
minas Hec eſt incõueniẽs ꝙ ſint ſup mulieres
ad cohercendũ eas · z abſonũ eſſet ꝙ eſſet ſup
viros licet em beatſſima virgo dignioe et ex⸗
cellentioe fuerit ommbꝰ apłis nõ eñ dñs omi
ſit ſibi claues regni celoꝝ · ſed illis eỹ de pe.
et re.noua d hec nota ꝙ mulieres qᷓntumcũ
qʒ ſint docte et ſancte et etiã abbatiſſe non tñ
poſſunt pᷣdicare nec docere publice nec ſacra
vaſa ↄtingere nec benedicere nec velare mo⸗
niales: nec ofeſſiões audire· nec excõicae neec
abſoluere:nec iudicare:nec officiũ alicuiꝰ oꝛ
dinis nec aliquẽ actũ poteſtatis claniuzʒ exer⸗
cere· qẽꝛ nec eas habẽet di. xx iij. mulier ſactas.
et xxxii· q· v · mul iere · et ex ð ſen · ex · de monia
lihus · et de pe · et re .· noua.in tex ·et glo· et de
maio· et obe·dilecta ĩ glo. Hec ad altae ſerui
re.ex de coha· cle. et mbecPin fine õ debet
etiã tonſurari·ex de conuer.coniu. vxoꝛatus
Nec debhet eis coma amputari· di.xxx· quecun

q; mulierem Hon poteſt etiã mulier arbitrium

.

MW

in ſe ſuſcipe· ex de arbi:dilecti filij Nec in in
dicio ꝓcuratrix eſſe · C· de ꝓPcur · qe te abſente
niſi foete peo patre moꝛboſo ł etate impedito
ageret · ff· de ꝓcur: et feminas Contra ex de ↄ
fir. cũ dilecta: ad hoe rudet bin· ibi ꝙ papa
ex certa ſcientia inſtituit illã abbatiſſam ꝓcu⸗
ratrice Mec i urdicõ aduocare iij · q· vi. J· tua
Et generaliter ĩterdictu eſt mulieribꝰ officiũ
vmite-ff. de religioſis viris · l. ij · hec bn. ex de
pe.et re.noua Moſſunt tñ abbatiſſe ĩ ſuis clau
ſtris et capitulis lieʒ ñ publice in eccł ijs ſuis
ſoeoees ſuas docere-et ad bonũ inducere Et il
ke debet eis obedientiã ee reueretiazʒ exhibere
et eaꝝ mãdata et monita ſalubeia ſeruare· ex
de maiodilctã . Doſſunt etiã ſcdðᷣm roð.pᷣſbr̃is
de ↄgregatõe ſua pᷣciꝑe ꝙ excõicent vł abſol⸗
uant moniales delmquęetes et illi tenent obe
dire. ſi tñ illi p̃ſbiteri hoc habeãt ex cõceſſiõe
generati vł ſpeali ep̃i vł pape· h ſmt exempte
aut ſi habeãt hꝰ ex antiꝗᷓ et appeobata Dſuetu
dine.· Habẽt etiã ad miniſtratõz tpal in et ſpuᷣa
lm̃.ar.ex de ↄfir᷑.cũ dilecta.et his que fi·a
platis.c.ij. Et rõne adminiſtratõis poſt confir
matõnez ſuã poſſunt eccłias ſuas et beneficia
oferee et clericos ĩ eccłijs ſuis monaſterijs ĩ⸗
ſtituere. ſicut faciut alij cõfirmati ex de elec·
noſti. et ſient abbateſ. ex de his q̃ fi·a p̃ᷣla·ea
noſcit Sicut em abbas de oſeniu capituli pee
ſentat vt dicit in. d. c. eaſic et abbatiſſa. Hec
bn.exr de maio·et obe·dilecta q Dubitat' aũt
vt abbatiſſe poſſint interdicere vł ſuſpẽdere
Et dicit roð · ꝓ ſic maxime vbi eſt talis ↄſuetu
do ꝙ mulieres etiã laice habet iuriſdicionem
de antiꝗqᷓ oſuetudine e de arbitris dilecti Et
viderv ei expſſum in· d. c.· dilecta· poſſunt ab
officio et bnficio ſuſpendere clericos ſibi ſub
ditos et ſuas monachas ſibi ĩobedietes-ſicut
etiaʒ poſſunt pᷣſentare ad eccłias vacãtes · qd;
etiã aliqñ ſentit bn· vt patz ibidez qſi in peinꝰ
peime gloſe Sed ip̃e hoc poſtea coærexit etiazʒ
ibiòe. addes infra in eadẽ glo · ꝙ poteſt dici
ꝙ ab batiſſa nõ poteſt ſuſpendere ab officio et
interdicere. quia hoc Ptinz ad claues eccbie.
e de exceſ. pla-tanta: qᷓ ſexui virili n muliebri
ſunt traditeex ð pe:et re ·noua DHicit tñ ibidẽ
Hoſt. v abbatiſſa clericis ſuis interdicere põt
ne celebeet et peebedam recipiant Et illi pec⸗
cant li nõ obediunt tñ ſi celebeet nõ fiũt iree⸗
gulares Gnſun nota ꝙ licz mulieres iundica⸗
re nõẽ poſſint in ſpalibus cauſis · de tpalibus
tamẽ vbi eſt ↄſuetuòo mdicare poſſunt vt no⸗
biles dne de francia: ar. e? ò arbitris. dilecti
MNõ obſtat ãt pᷣdictis qð legitꝰ·xxvij · q:j· dya⸗
coniſſaʒ· ante annos. xl· oꝛdinan ñ debere ſta
tuimus.et c.ſiquis rapuerit.qe ibi dicit dya⸗
coniſſa que nõ dyaconij oedinez habebat ˖ ſed
illa ſup quã foete benedictio aliqua dicebat
ratõne cniconſequeba' aliq̃d qò monialibuſ
cõiter nõ licebat: vel foete dicere o?onem vei
foste aliquod of ficiũ vt legere in matutinis o
meliam. vt wi dicit qdam glo: licet quidazʒ ex⸗
ponãt dyacoĩſſazʒ.i.abbatiſſã. oedinari. i. vela
ri lodie aũt hmõi dyaconiſſe ñ habẽt ſ pᷣdi
ctu officiũ om̃s moniales ↄſecrate oſequunc

HNon obſtat etiã illuddi· xxxij. p̃ſbiter· quia
pᷣſbra dicit' ibi quaſi pᷣſ biteralis nõ qę eſſz o⸗
inata. ſz quia oꝛdinati ſocia/vñ m ſequeti · c·
tales femine dicunt᷑ vocant' ſenioees vniuire
vł matercure. iĩ. matrone curã habetes eccłie
iſtar matrufamilias gee de hermokrodita
He ſi mas vergat in exũ virile qm muliebré
pt recipe cazacterẽe ſi ecõuerſo nõ pt · j · q·
iij. Ite hermofroditꝰ oꝛdinari nõ debz ſine ſic
habeat ſiue ſic ꝓpter infoenmitatẽ et menſtruo
ſitatẽ.di.xxxvjilliteratos · et di·ix · c. vlti · ſi
aũt incaleſcat eque ſexus virilis et muliebris
recipe nõ poteſt caractere quia nõ poteſt dici
aliquis vel aliqua. B roð
De impedi meto infamie· ti · xxvij ·
Oſtea cõnderandum eſt de impedim̃to
infamie. St circa hoc querũtur pła:pei
motꝝ infames infamia iuris ciuilis

hſnt repelledi ab oꝛdinũ receptione etiazʒ poſt

pactã pnñiam. xc ſicut fama eſt illeſe dignita
tis ſtatꝰ vita et moꝛibꝰ cõpeobatus ſic ĩfamia
ẽ quantũ ad vitã et moꝛes leſe dignitatis ſta⸗
tus etſi ſit effectꝰ iuris dicit' infamia iurns ſi⸗

ne ipᷣo facto otrahat᷑ ſiue ꝑ ſñiam ireogetur·

Sciendũ aũt ꝙ quidam ſunt infames ſcòm ca⸗
nones nõ tñ ſeòz leges:quidã ſcz leges non
ſcdm canones vj·q. ĩom̃s vero in glo· tñ vt ĩ
pluribꝰ om̃s infames ſcm leges ſunt ĩfames
ſcðz canones: vñ in dicto· c· dicit. om̃s ĩfameſ

eſſe dicimꝰ. quos ſeculi leges infames appeli⸗

lant DHicendu eſt ergo infames iuris ciuiliſ
hoc vltimo modo ſiue ꝑ ſniazʒ ireoget ſiue ipᷣo
facto cõtrahatur niſi fuerit ab eo qui poteſt

in integn reſtituti ſunt legitimis acti bus ip̃o

iure pemati. vñ repelledi ſunt nõ tantũ ab oe⸗
dinũ rec eptõne · ſ etiã ab acenſacõe et teſtifi⸗
catione etiã poſt pñiam pactã de illo crimine
ꝓ quo ſunt infames effecti · Cuiꝰ racõ ẽ Juia
ea Pter que iura cinilia et canonia ocoedi⸗
cer udicãt aliquẽ eſſe mfamẽ reddũt eũ in re⸗
pntacõe hoĩm licet pñ̃iaʒ egerit oppeobꝛioſũ
et vilem. St ſicut dicit ex de exceſ.pla.ĩter di
lectos · pſonis vilibꝰ et indignis poete digni
tatis patere non debet. Qnq; tñ ꝗpter crimĩs
enoemitate vt eſt crimẽ ſymonie et alia crimi
na excepta criminoſi teſtes recipiunt' de equi⸗
tate cũ agit' ciuiliter de illo crimme: nõ reci⸗
piunt' tame ſimpliciter ſʒ cũ alijs adminiculiſ
et qñ ꝓſona ↄtra quã inducunt' e male fame;.
ex ð ſymo.p tuas.hec rich· Sʒ quis poteſt
clericũ infamatũ reſtituere fame vt oedines
poſſit recipe · papaet ho habe'. ij: q: iij · eu
hemũ. . Hinc colligi Doteſt etiã papa vt vo
ut aliqui et ꝓbabiliter abolere laicoꝝ infa
miã etia p ciuilẽ indicẽ ireogatã p̃t etiã pein⸗
cepſ a laico pᷣdictã ĩfamiã tollere p reſtitutõzʒ
in integꝝ et ho habe eade. q: ſi qne penituit
CG. notandũ circa fine. et ibide etia habec' fo⸗

ma reſtituedi ſlludò aũt quod dici ĩ. d· . hinc

abolere infamiã non poſſumꝰ.mtelligi debet
ſeðz glo.nõ poſſumꝰ ſeʒ ꝑ pnriam· poſſumꝰ tñ
p reſtitutõz in integi ·; 5 rich. ) Vcx ifames
infamia iuris canomci non autem ciuilis ſint
repellendi etiã poſt pactã pniam ab oꝛdimum

receptõe · O tales aut traxerũt iĩfamiã tale
ip̃o iure aut eſt eis ireogata p ſententiaʒ diffi
mitiuã a iudice: ſi ſco mõ nõ credo ꝙ p pniaʒ
aboleat mfamia ita ꝙ oedmari poſſint ð ure
ſʒ opoetet eã ab illo qui poteſt hꝰ ꝑ reſticutõʒ
ĩ intega aboleri. Gi peimo mõ aut incureerũt
eã ꝓ aliqð loꝝ pcton moætaliũ qᷓ ñ inducũt

depoſitõez aut ꝑ aliquod illoꝝ qᷓ inducũt· Pi
peimo mõ ſic ſcòz aliquos ñ ſunt repelledi ab
oꝛòmũ receptõe Hec euã ab accuſatõe et teſti
ficacõe ĩ cauſa ſiue ciuiti ſiue criminali qe q̃ſi
noui homines ſunt effecti cðz aliquos vero
ſunt rpelledi ab oedin ibꝰ et ab accuſando et
teſti fi cado m cauſa criminali liczʒ nõ in ciuiti
nec etiã m criminati cu iã agit' ciuiliter · Et de
talibꝰ erimimbꝰ dicut quidã debere intelligi
qð de ex de teſti · teſtm. vbi dici ꝙ ſiqs ſit eme

datus de crimme admitti pᷣt ad accuſanduz et

teſtificandũ ĩ cauſa crimmati et ciuili.q de⸗

clarãt ꝓ hoc qð poſtquã dixit ſi ſit emendatus

de crimĩe ſtatim ſubdit et eũ nõ comitet infa
mia· et iſti dicũt infamã que totaliter ꝓ pnñiazʒ
abolet eſſe illã que tantũ p crime occultũ cõ⸗

trahitur de qua nulli e ifamia facti nec p̃t ꝓ⸗

bari. Seò hoc nõ videt alijs· qe ab illis pctis

de quibꝰ 1b. teſtm̃. loquit piuriũ excipit qdᷣ
depoſitõz mucit.t pᷣterea doc iuris dicunc

ꝙ pnia ꝓ quã abolet mfamia quã iura dicunt

p pniam aboler ꝑ pſbrm eſt ꝓbãda. Zii at
q e tantũ occulto crimie non eget ꝓbacõe.
vnde illud ſi eũ nõ comitet infamia dicimt in
telligi de infama ciuili vł de infamia facti.·
Si aũt in cureerũt ꝓ aliqð crimẽ q depoſitõez

inducat licet eon ĩfamia per pnniam remouea
tur quo ad accuſatõeʒz et teſti ficacõez in cauſa

ciuili et cri miali cũ agit' ciuiliter.nõ tamè cũ
ag rimialiter. vt i cateſtm quare nec quo
ad oedmuz receptõez. qe oꝛdinandi debet eſſe
ſine omĩ nota mfamie gedò contra h videt
eſſe qðᷣ ·xvj.q.j. cims vero·de ĩ glo.qꝙ om̃s ĩ fa-
mie canonice p pñiam abolen᷑ᷣ. Jed illud lo
quit de infamia canonica ex pctõ moetali de

EOnſe quẽter dicẽdum eſt de ecekijs inqᷓ
bus hñt oedinati miſtrare Et peimo de
eccłiaꝝn fũdatõe edificacõe · dotatõe·

repatõne.et vmone. ſedo de eccbiaꝝ altariu

cimiterion et alioꝝ hméi ↄoſecratõe. Et de re⸗

liquijs et ſanctoꝝ veneratõe ecebijs em cõ⸗

ſecëts et altaribus pᷣcipue ſolẽet ſctõꝝ rliquie

poni et eis veneratõ exhiberi:tercio de eccle⸗
naꝝ emumtate quarto de ſepulturis que apꝰ

eccłias fiũt ab oꝛdinatis. qumto de eccł ian⸗

pProchijs et prochianis 3* rca peimum ſunt

pꝓlura quereda et notanda· ꝓeimo cuius auẽte
eccłia ſit de noua edificanda vł ↄſtrueda· Hẽ
in oſtruenda eccleſia vel oeatoꝛio b quacũqʒ;
domo religioſa auẽtas ep̃i debet mteruenire
qᷓ pemariũ lapidẽe debet ponere. de vſe · di · j·
nemo. Picit etiã lex ꝙ epᷣs debet in pemmo oea
cionem facere et ſignũ crucis adorande et ho
noꝛande ponere. in anteti · de monachis. J. 1
igiv᷑.ãte alia colł.j. FEt licz ſit hone ſtũ ꝙ ep̃s
Hhoc in ꝓſona ꝗꝓpeia faciatñ tame eſt nec eſſa⸗

rium.q? de licentia ep̃i poſſunt fieri ꝓ aliumpᷣ

ſbiten · BSic mtelligit᷑ ſeëz hu.et ſo:ad Hᷓ xxv.
q.ij . c · j. et c.· p̃ᷣſl brĩm. Cathedralis vero eccłia
ſme licetia pape n p̃t erigi:ex ne ſede va:c · j ·
Et ſic m Boſt. intelligi poſſunt nec coerigu.
de dſe · di. ]. c. j. et ij. et ſe.vt c.tantuz loquat

de cathedrali que nõ debet in villis ſed ĩ ciui
tati bꝰ notabilibꝰ ↄſtrui. ex de peiuile·c· j· ₰

Io hec nota ꝙ ſcõz glo.di·lxviijꝙᷓuis· licet
pꝓl biteris inſtituere altaria ante ↄſectõz eccle
ſie: ſed in eccleſia oſecrata nõ licet niſi de cõ⸗
ſenſa epi. ar. e e· c· ij. et de Oſe di.]·. nullus p

ſbiter St eade rõne altaria n debet ſtrui ſine

Oſeſu epi ar.ð oſe.dĩ.j.eccł ie placuit q Quid
ſi eccleſia in alieno ſolo ſit ↄſtructa et cõſecta
Pe ſi dns ſoli erat laicus et hoc ſciuit et nõ ↄ
tradixit ſibi imputabit. nt patet di. liiij . ſi ſer
uus ſcienter Si at ignorauit vel otradĩxit· O

ſtructoe ecchie dñm fundi ↄſernare tenet in⸗
demnẽ vel eps m ſubſidiũ ſi in culpa fuit· pu

ta qe hoc ſciuit et eecłie nõ ꝓnidit ar. ex ð p̃ᷣ⸗

„

ben. cñ ſeðz apłm ãt erat ſolũ alteriꝰ eccle
ſie debet quo ad ius patronatuſ ei ſubeſſe · xij ·
i apkiciset xvij: q: inij. queſti . B hoſt
truʒ hoſpitale poſſit erigi ſine aucte epi. PE
ꝙ; nõ qð intelligo quo ad hoc vt eccleſiaſtica

quo nõ eſt quis per fñiam ↄdemnatꝰ nec ĩidu⸗
cit depohſitõz. vb ſi mducit tñ eſt occulta ita q;
appeobari nõ p̃t: ar. e de temp.oe.c.vlti. hec
rich. t infames infamia facti ſint ab o⸗ .
dinibus repelledi. & infames infamia facti

ſunt quoꝝ apꝰ młtos bonos et graues ſuper

aliquo crimĩe vb pł ibus opi: eſt grauata Infa
miã em nõ faciũt

famant' aliqui ſine culpa ſua infamia fcti.qe

tñ infamia hec ↄtra ĩ famatum facit pᷣſumptoz
aliquã: ideo eis actꝰ legitimi ſunt interdicedi

donec aboleueriũt mfamã ſuã ꝑ pur gatõez ca⸗

nonicam ey de pur. ca:.ex tuan · Vn poſt talez
Purgatõz nõ ſunt repelledi licet eoꝝ fama ſe

Pe in opi · poĩm remaneat leſa.hec ric;̊.
e eccieſijs edificandis
= et vmendis. ti · xxv iſj.

dicta paucoꝝ nec młtan le
uiũ pſonaꝝ · du tñ apuò bones et graues nõ
ſit opi-leſa. icendu ergo ꝙ infambꝰ ifamia
facti actꝰ legitimi nõ ſunt ipſo iure interdicti
et patet e? de pur.c.ſiqs pᷣſbiter.nõ em e tam
grauis infamia Ffacti ſicut iuris qe etiã qñq; ĩi⸗

gaudeat libertate et ſit eccleſiaſtici iuris qui⸗
libet tamè poteſt facere domũ ad recipienduz

paupes etiã vſq; ad tꝑs et talis locus pᷣt emi
et vendi · nec gaudebit ecckiaſtica libertate⸗
licet large intelligat' religioſus· Sie ĩtelligi
poteſt illud inſti ·de re diuſione ꝗ. religio⸗
ſum. ſedz Hoſt. e endi aũt ꝙ nec etiaz pei⸗
mariũ lapidem debet eps ponere niſi dote pei

u8 Oſtituta et aſſignata a fundatoee· de cõſe ·
di.jnemo Itſi hoc fuit omiſſum reſtaure tpe
ed quid

cõſecracõnis· ex ð ↄſe.di.cũ ſicut
ſi ſit hy omiſſum vtroqʒ tpe N bñ. dieit ꝙ eps
tenet' tunc eam dotare ſic etiam tenet' clerico
que oedinat ſine titulo ꝓuidere. e de peehben⸗

eps.dummõ poſſit ho ſine leſione ſne eccleſe

facere alias nõ niſi ꝓpeiù Haberet. qe delictuzʒ

plone in eccleſie damnũ redundare nõ deber

Zed gof. jo.et hoſt· dicũt ꝙ fũdatoeꝛes tenẽt.
xdj·.q. vij· pie metis· quod ſi nõ ſint ſoluendo
dicũt actione eſſe dandã in epᷣm ff.de eo per
quẽ factũ erirel.f. de ocedit hoſt. ſi epᷣs ꝗpm
ha buerit. vel foete ſcðz hHoſtdabit centeſimã
vel quinquageſimaʒz ſi cõmode fieri poteſt.ex

de doñ · apkice ? Zz quãta deber eſſe dos.· HE

ſi ſie monaſteriũ debet eſſe tanta ſcdᷣm hoſt · ꝙ
pᷣſbiteri ſubdyaconi dyaconi cãtoꝛes et lctõ⸗
res poſſint eſſe in eo.ĩ autẽti: vt determĩatꝰ ſit

numerꝰ cleri · J. j. Si aũᷣt ſit alia eccł ia debet

eſſe tanta ꝙ ſufficiat ad luminaria et ad vite3
miſtroꝝ vt dicit' m dictis c. nemo. pie meétis
adminꝰ duoꝝ· vt ex de fil . p̃ſbi.ꝗpoſuit ł tri⸗

um. vt patz de Ooſe · di. lj · quocuq;· et ad hoſpi

talitatẽ et ad reſpondendũ ep̃ᷣo in epalibꝰ vt
patet e? de ſup.negli.ſicut.et de pᷣben.de mo
nachis Debet aut ep̃s num clericoꝝ et menſu
ram alioꝝ determinare ĩ auùteti vt nuilus fa⸗
beicet eã domũ:i.j.colł.v.tſi ad hꝰ dos non
fufficiat iuxta arbitriũ ep̃i det ad Opoſiti onè
aliaꝝ eecł iaꝝ vt ibide patet Qnod ãt dietuz
eſt de qntitate dotis dicit hoſt. ſup c. cuʒ ſint.
ꝙ; qᷓntitas illa hodie fũdatoer nimis eſſ·ſ diffi
cilis Dicendũ ergo ꝙ cõiter ſufficit vnꝰ man⸗
ſus:ar. ex ð cẽ·c.j. Nec talis tene hoſpitalita
tem ſeruare nec epᷣalia iura ſoluere-niſi foꝛte
aliquiò cathedratici nomĩe q n poreſt. vnde
nec talis eccleſia ep̃ᷣm ꝓcurabit.inij:q iij . ca⸗
uendꝰ.quouſqʒ; ad foꝛtunã pueniat piguioꝛẽ
ar. ex de dſue · cũ dilectꝰ ? Quid ſi quis eccle⸗
ſiam edificare ceꝑit et nõ Kähnmanent Hẽ ſi
ſit oꝛatoꝛĩſ᷑ tenet ꝓficere vſq; ad v.ãnos ſi vo
ſit dochiũ del xenodochiũ vſq; ad annũ vt pz
j auteti ·de eccleſiaꝝ titulis. ſi quis edifica
cione. G gof. Vbi ſunt noue eccleſie ↄſtr ne⸗
de H in locis cõgruis de quibꝰ videbit epᷣo
ar · de Oſe . di · j·.· ecc leſias Sic aut oſtruẽde funt
none eccleſie vt ꝓꝑ eas veteribꝰ pᷣmdiciũ nõ fi
at vt patet.xvj·qij ·eccłia et c.qcunqʒ Dłes
auũt eccleſie baptiſmales m vna termimnatõeñ
fiant vt dicit'.xvj.q: j:plures Moſſet tñ epũs
ex cauſa de vna terminatõe facere duas.et du

as vnire m vnã vt patet ex de exceſ.pla.ſicur

vnire Mõ tñ paſſim Ho licʒ et ſine cã Et ſic itel
ligit' illud ex de re:eccle:nõ alie.c.j. G̊ gof.

Dlurihꝰ aũt de cauſis poſſent eccłie de nono
Oſtrui etiã in piudiciũ antiqu aꝝ · peimo ꝓpter

qualitatẽ tpis vij· q·jtꝑis· ſ do ꝗpter increm̃
tum plebis·xvj.q:j.p̃cipimꝰ.tercõ rõne muta
cõis· vt ſi hoĩes ſe mutet ad alique locũ ð̊ no⸗

uo fundandu. du tm̃ ſint ibi dece hoĩies Habi⸗

tantes.vel ſi reedificent caſti ·x.q:nij. vnio·
et di · lxxſanctoꝝ · jn quo caſu ei poteſt vniri
alia eccleſia ꝓpter pauꝑtate. vt dicit' ĩ c. vnio

hoc tñ non pᷣt epus facere ſine capitulo ex¶ de

exceſ.pᷣla.ſicut vnre·quarto ꝗpter diſtantiam
vb difficultatẽ itineris ad eccłiam. tũc em̃ p̃t
epᷣs ꝓuidere de capella dſtruenda·. aſſignatis

etiã ſibi certis oblacõibus vel mimis decimiſ

ad antiquã eccleſiã ptinentibꝰ. e de eccleſijſ
edifi · ad audiam Et Hoc intellige qñ mde nõ

leditur nimis enozmiter antiqᷓ eccłia qe tantũ

remanet ſibi ꝙ ſeruietes ei bñ poſſunt ſuſteta⸗

2

.

ri Vel hi qui p̃ſbĩm perũt ꝓnideãt ip̃i vt dici
ibidem Vei ſi ecleßa iam ↄſtructa vel nimis
egeat ꝓprochiams eps ꝓuidere debet. de oſe.
di.j· c. j. qumto rõe auctis papalis er ead au
dientiaz. alias eſt regulare ꝙ vna eccleſia nõ
debet oſtrui in piudiciũ alteriꝰ xvj·q.j· eccł ie
quecũqʒ &t ſi fiat debet deſtrui maxime ſi pᷣceſ
ſert opis noui nũciatõ rite fctã er de no.ope
nuci atione c..·et ij· ſexto rõne ſepulture epᷣał.
licet em̃ ep̃o ſine pindicõ alteriꝰ eccłie ꝓ ſua
ſepultura eccłiam ↄſtruere ex ð doñ. apłice·
ſeptimo rõe deuocõis hac de cauſa p̃t quilibzʒ
pematus maſculꝰ vł femina ſibi oſtruere oꝛa
toeiũ in ꝗꝓpeia domo et ibi oꝛare miſſaʒ aũt ibi
non licet celebeare niſi de ↄſenſu ep̃i. et q̃ ali⸗
ter celebeat ibi debet deponi et non debet ibi
celebeare m feſtis pᷣcipuis niſi de licentia ep̃i

et clericus q̃ aliter celebeat in illis feſtis de⸗

bet cõione puari di.j.vnicuiq; clerico.S. ſiq̃s
vel etiã nec oeatoꝛiũ licet habere in foꝛma ec
cleſie ſine licẽtia ep̃i ð dↄſedi.j. nemo Quis
debet repare eccleſiam ſi poꝛcõ deputata
fabeice ſufficiat ad repacõez eccłie is qui pci
pit eã tenetur repare.vt patz x·qj.decreuimꝰ
et q.nj· vnio et ex e ·ð his Nec obſtat pᷣſcripta
Oſuetudo.qe ireacõnabilis eſt & ð ↄſue.c.fi.
HNec em̃ cureit p̃ᷣſcriptio cõtra ſalutẽ aĩe.ex de
pᷣſcrip · vigilanti et c.fi.Exquo tñ eccłia repa⸗
rata erit ad eũ redibit p̃dicta poꝛcõ qm eazʒg p.
cipe ↄſueuit Sic intellige ſcðz hoſt illud xij.
q:ij· ab illo c.de rebꝰ.vſqʒ ad illd c.ſtatuimꝰ
Zi vero nõ ſufficiat tũc rectoe et qui benefici:
um habuit in ea cõferent et repabunt ea⸗ꝭ. ve
patet ex e.c. j.et c.de his Etſi fuerint plures
beneficiati debet quilibet ꝓ rata ſui beneficij
ſeðz ilud. cõmoda quieſcẽtis iũgas onꝰ emo
lumentis ex e.de his q̃ fi ·a ma.p c.vl.Iſqui⸗
buſdã ãt regionibꝰ vt dicit hoſt.laici reparãt
eccleſias ꝗꝓpeijs expenſis·ff.de ↄſuetudine cũ
ibi pcipiant et audiant diuina et maxime hoc
obſeruandũ erit· vbi male dãt decimas xvj.q.
vi · quicunq; Et ar. ꝙ debẽt cogi ſeruare ↄſue⸗
tudine talem er de ſymoad apłicam Si vero
ſint alique eccłie ſuꝑpflue vł deſtructe ꝓuide
at epᷣs quõ poſſint conſiſtere de ↄſe.di. j. c. ij.
ſ.vt repent' mõ pᷣdicto vel vt deſtruant de O⸗
ſe. di. ]· eccleſie vł altana.vel ſi ꝑ ſe cõſiſtere
non poſſint alijs eccleſijs vniant vt dicit in
c: vnio ĩ fi· St ꝓpter h intelligit gof· illd di.
lxx· ſanctoꝝ in fi· vel aliud ibidè fiat videt
ec poſſet eas ep̃s ſibi retinere er᷑ de decimis
qm̃¶ Id hec nota ꝙ aliad eſt reficere qᷓm fa⸗
cere Reficere em̃ eſt ad peiſtinã foemam redu
cere· ff · de itinere · ac · pꝛi · l· i· J. reficere Mo⸗
uum aũt opus fit cu facies rei mutat. vnde ſi

vſqʒ ad fundamentũ domũ vel eccleſiã druaſ

etiã ea mente vt ex eiſdẽ cementis et lapidibꝰ
eas reedifices non eſt domꝰ eadem vł eccłia
Secus eſt ſi reficias nauè ex eiſdem tabuliſ qe

eadem nauis incipit eſſe vt. ff. de v. obliga.l.

inter ſtipulãtem· ꝗ ſacramentum et J. nauis.

vnde ſi tota eccleſia diruac vſq; ad fundame⸗

tum· autoeitas epi ſcopi eſt neceſſaria in reedi
ficãdo · xvj ·qvlti.ſiquis vult.ſecus eſt ſi non

eſt tota diruta vt patet ex de iudeis coõſuluit.
et c iudei Quibꝰ ò cauſis vmiri pñt ecckie.
F& quatuoæ. ſ: ꝓpter tpis qualitatez vel turba
cõnem. vt patz xvj:q.·et tpis qualitas· ſcðo0
apter duaꝝ eccłiaꝝ vicimtatem . vt dicit' ibi
dem. tercõ ꝓpter eccleſie pauptatem x· q: iij .
vnio circa fi: quarto ꝗpter religionis defoemi
tatem. ſcòm Hoſt.ar: ex de ſta ·mo.m ſingulis
S. j. Hanc cauſã non notauerunt doc. ſed lo⸗
co huins dixerunt ꝙ quarta cauſa erat deſola
cio ſiue deſtitucõ clericonꝝ ſiune monachoeum
e e.quia monaſteriũ Sed ſcõz hoſt. ibi eſt po
cius tpis qualitas vel pauptas vt lra dicit
Qual iter vna eccleſia vel vnũ monaſteriũ vni
rur alten vno mõ ita vt vna alteri ſubicia
et tunc ſubiecta viuet ſcòm glo. ſcm ob er uã
cias eius cui ſubicitur· Et peiuilegijs eius vte
tur. vt patet ex ò ſtatu regurecolentes ad fi·
ideo neceſſarius eſt conſenſus epi ar. ð exceſ·
pᷣla.ſicut vnire Et ſic vna eccleſia dicitur de⸗
pẽdere ab altera· er de eta: eam te · ſcdðᷣo modo
ita vt neutra alteri ſubiciatur ſed ambe ſic cõ⸗
nenient vt canonici vel monachi vniꝰ ſint ca
nonici vel monachi alterius et omma ſint cõ⸗
munia. Et tuc erunt quaſi vna eceleſia et quaſi
vnum collegiumn et vient ſeom melioees ob⸗
