ſoꝝ · mobilia em qᷓ ſernãdo ſeruari nõ pnt ali⸗
enare poterũt vt dicit infra io. an.
¶ De filijs p̃ſbiteroꝝ ti. xxij.
Linde oſiderandu eſt de filizs p̃ſbite⸗
Fron: et ceters illegitime natis Et pei
ma ds dicit' filiꝰ pᷣſbiteri· ſcʒo ̊ mul
tiplici dr̃ia filioꝝ · tercio qui filij pᷣſbiteroꝛx
oꝛ oinari ꝓhiben'. qrto ꝗqᷓ diſpenſatio circa ta
kan inen ircea peimũ ſcienð ꝓ ille ör
filius pᷣſbiteni ᷓ ſuſceptus e de legitimis nu⸗
ptus: qe filiꝰ eſt is que nuptie demoſtrãt. ff.
de his ꝗ ſit ſui iuris· fil in Item et is q ofite
ſe eſſe fil iũ licet de coitn illegitimo.Sic itel⸗
lige uillõ ex· e.c.ij. ꝓbac etiã qs eſſe filiꝰ ali⸗
cuiꝰ ex eo qe ille appellat eũ filiũ et ille enz
prem et cõiter eiꝰ filiꝰ dicebat et habebat'.
ex de ꝓba. ꝓ tuas. Et bene noĩatõm tali ſtat
niſi otrariũ exp̃ſſe ꝓbet'. Sic intelligit'. C. &
ꝓba:nõ nudis · hec bn.ex. e. michael ec. ¶ S
qò ſiqs neget ſe eè filiñ pᷣſbiteri · ſzm hoſ.
ſi t ꝓbare ꝙ mater eius habebat oiꝝ legiti
mu cu ea moæante tpe ſue oceptõnis ꝓbat ſe
legitimũ ꝑ legẽ ſupᷣdictã.filin. Vel ꝓbat fi
lius ex affectu ex de p̃ſump. afferte.li.vj. ð
morffi.teſt.ſi vir. Et ſtabit his diecturis do⸗
nec ꝓbat' otrariũ.C. de nupe. ſi vicimis. Sr
vero Oſtet ꝙ tũc cũ p̃ᷣſbitero moꝛabat films
eiꝰ pᷣſumæ. ex q fi · ſut legi: canſaqʒ In dubio
vo ſi nimia laboeet infamia poterit ſe purgae
ic incellige illò er de purga.cano.accedeſ
iatio ergo paterna illegitima defacili nõ
pPurgat licet certa indicia admittant ſi ꝓ le⸗

gitimos teſtes pbent' vt p̃t illud intelligi ex
ꝗ fi ·ſut legi.traſmiſſe.in fi.

C Irca ſeòm ſciendũ ꝙ multiplex eſt dra fi

lioꝝn illegitimoꝝ ſez natarał nochꝰ mꝗ
ſer et ſpuriꝰ.aturatł eſt qui de ↄcubina ẽ na
tus que tenet' imn domo qſi loco vxoeig vnica
cuiꝰ filiacio ꝓ ofeſſonẽ parentũ ꝓbac. ex de
ꝓbac · ꝓ tuas· ochus dici? qii de adulterio
eſt natus ſic dictus a notai. infamia qᷓ multã
aff ligit hommæ. ſieut etiã dicic nota febeig
qᷓ̃rtana que multũ affligit hoĩiem. qe em taliſ
de pctõ graui natus eſt fama ſuggilla⸗ xxxij
q· vi · qd in om bꝰ. Manſer dꝛcit Meie ̊ ſvo⸗
to natus. Spurius a ſpurcicia inconcinentie
Rietus. poteſt dici cõiter qlibet illegiemus
el ſpuriꝰ p̃t dici ꝗpeie q̊ eſt queſitus vulgo
id e in ſcoto. q̃ ꝓpter incertitudine patre ne⸗
quit oſtendere · vel ſi oſtedit verecundũ olls⸗
dit . ff. de ſtatu hoĩm vulgo.vt qui natus eſt
de eo cui nubere nõ licet· Vnde filiꝰ illegiti
mus pᷣſ biteri pᷣt ſpuriꝰ dici:vel ſpurius dicit
qᷓ de ocubina eſt natus qᷓ non tenec m domo
ſzm yſidoꝝꝛ · NHothus ẽ ex nobili pre et igno⸗
bili matre natus cuiꝰ otrariꝰ eſt urius qua
ſi ſine puritate genitus·hec holt.et berñ.ex.
de renuc. mſi. H
Irca terciũ ſciendũ ꝙ loqnẽedo de legiti⸗
mis pᷣſbiteroꝝ filijs. filij ante ſacros o=

dines recepti de legitimo mrimonio licite

mouent' að quoſcũqʒ oedĩes mii aliud impe
diat · It etiam p̃ficiunt' in eccleſijs in quibꝰ
eoꝝ patres ſut vel fuerũt p̃latiex. e.ad hoe
dumõ nõ ad illas dignĩitates vł pbendas 8
immediate habuerũt pr̃es eoꝝ· ex.e.cõſtetu⸗
tus· Jed filij illegitimi. i. naturales du erant

layci geniti et maxime ſpurij.i.in ſacerdocio

Zeniti nõ pnñᷣt eſſe canonici in eccleſijs patrũ
e · cũ decoꝛe· et·. c· ad abolendã.etſi ſecus pee
ſumptũ fuerit nõ valet· Qui ſecus etiã p̃ſ, upſe
rit ſcz canomcãdo tales in eccleſijs paterniſ
ſuſpendat' a ſuis bñſicijs· vt patz: in. c. ad ab
olendã · poſt moete tũñ pris pñt ibidẽ ꝓmoue⸗
ri quo ad canonias ſimplices qe capła ꝓxio
allegata qᷓ loquũt' de illegitimis ſcʒ natura⸗
libꝰ.et maxime ſpurijs.nõ dicũt in quibꝰ fueę

rũt patres canonici ſed in quibꝰ ſunt. Capłm

vᷣo illud ſcz ad hoc · q; loquit de filijs legiti
mã dicit ſut vl fueruũt. St in hꝰ ↄcoꝛdat ray.
tame illò maxime q ponit in. c. ad abolen⸗
dam. accipit ꝓ tantũ ·qð nõ appeobat gof.qe

. ſpurij nõ ſolũ in eccleſijs paternis ſed nec in

alijs canonicari pñt de iure. Vn exempla de

ſũmis põtificibꝰ natis ex p̃ᷣſbiteris q̃ ponũt

di . lvj. im pncipio debẽt intelligi ꝙ; fuerũt ſu
ſcepti a patribꝰ ↄſtitutis ĩ lapcali habitu vł
m mioe ibꝰ oedmibꝰ. ſecus eſt ſi poſt ſacros.

di. xxxi· ante trienniũ. Cũ ergo dict rap. ꝙ cm̃

ſpurij ꝓhibẽt in ecleſijs in qbꝰ ſũt eoꝝ preſ
qð ẽ fłm ſm gołf. Iðo dicit gof᷑.ꝙ in eccta in
qua pater pᷣeſt vel peefuit nõ poteſt filiꝰ niſi
ſimplex beneficiũ obtinere · ex · e. ad hᷣ. cano
nieatũ aũt nõ pᷣt habere · etiã ſi ſit legitimꝰ et

fieri canomci: inuit ꝙ in alijs pñt canoĩcari.

lendã · Fſſerüt etiã quidã ꝙ

maxime ſpnrius ꝓhibet ex·e:ad abolendꝗ.
St ſic maxime ibi poſitũ ↄpatiue tenet. lij
dicũt ꝙ capłm ad H̊ coerigi caplm ad abo
legitimꝰ pt fi
ri canonicus cũ pre ſuo in canonia vel eccłkia
regulari · Et hoc vult bn.ſuꝑ· di.c· ad abolè⸗
dam. r. a otrario ſenſu habet' ibidem et di⸗
lvj · c. j. et ex · e · c. ·· Scᷣm vo hoſt.qð dicit.c.
ad abolendã in ſecularibꝰ eccleſijs ſubaudi
maxie. Vacat em̃ ibi ar a otrario ſenſu ſiẽ et
ex de teſtis ad hec · Opinio aur hoſt· ſuꝑ acce
ptõez huiꝰ aduer bij maxie ſoluit ↄtraria tam
iuriũ ꝙᷓ doctoꝝ ·qe ſm eũ maxie poſitũ in· c·
ad abolendã· tenet Opatiue. et in hoc oueiĩt
cũ goł.Nõ tñ reſpectu legitimoꝝ · et in hoc
Oueit cũ ray· quãtũ ad intellectũ quẽ hʒ ſuꝑp
ulð. c· ad hec · ſeʒ ꝙ filiꝰ legitimꝰ pt pfici in
eccleſia m qua pater ſuꝰ pᷣeſt vel pᷣfuit · nõ cñ
imediate in eade pbenda vel dignnate vk eo
dez pſonatu· Et in vtroq; ↄueit cũ bn· q dicit
ſup· c· ad abolendã· ꝙ li maxie tene ibi ↄpa
tiue qe nõ eſt recedenò a ꝗꝓpeia ſigficatõe vᷣbi
niſi res aliter nõ poſſit ſaluari.et h reſpectu
eoꝝ q̃ᷓ nõ ſut ſpurij vel alias illegitim vt ſũt
naturale Euie ſi pater in aliqua eccia vi
cariã habuit nuq;d filiꝰ eius eande vicariam
imediate habe poterit· & ꝙ nõ ex · e. ad ex⸗
tirpandas· etſi ꝓater ꝓſonatũ Habuit· filiꝰ
eiꝰ vicariã eiuſde ꝓſonatus imediate nõ ha⸗
bebit· et ecõuerſo ex ·e.ↄſtitutꝰ et.c.michael
Cuiꝰ rõ eſt qe ppetuꝰ vicarius curã hʒ eccłie
cuiꝰ e vicariꝰ.ex de offi.vica:c.fi. abel
ꝓpetuã vicariã nõ pᷣt habere aliã. ex de offi.
vica· ꝓuideas· At qſi ius habens in eccłia p
petuus vicariꝰ amoneri nõ p̃t ſine cã · vt patʒ
de . c· ad hec· Æ.lma ratio foetioe e ſzm hoſt.
qꝛ licet vnꝰ ſit pſona et alter vicariꝰ eandez
tñ curã habẽ intelligunt᷑ inſoliduʒ· qꝛ vna ẽᷣ
cura vniꝰ eceleſie incoeruptibił et indiuiſibi
lis · xxinj ·q:j.loquit .et.ff. de ope.liber. li⸗
bertus · in fi · Ideo filiꝰ eandẽ curã ĩmediate
Polt patrẽ habere nõ p̃t· S media pſona tol⸗
it viciũ ſucceſſionis pᷣſumpte.ex.e. ex tranſ⸗
miſſa · et de elec · venerabile. J. penł. in fi. õ
tñ nocet ſi pater noĩe filij vł tanꝙ;ᷓ oducticiꝰ
miniſtrauit· ex. e · Ooſtitutꝰ.q Sʒ nuqͥ d hec ꝓ⸗
hibitio extendit ad nepotes.ff.de v.ſig. li⸗
beron FE ſzm ray · et gof.qe hic ð pena agi⸗
tur ſignificatio reſtringit' qe pene legũ ex ſig
ficatõe et interpᷣtatõe ſut artande.de pe· di·
pene. Vñ licet ſenatos nõ poſſit ducere in vxo
rem filiã eius qui vł que ludicrã exercuit ar⸗
tem.pᷣt tamen ducere nepotẽ.ff·de ritu nup.
dñs.Ie otra.ff.ibidẽ ſenatus. et videt ꝙ ſie
q filioꝝ noĩe ↄtinent' etia nepotes.vbi de
ſił i matrimonio agit' et caue ne tutos pupil⸗
1 filio ſuo det in vxoẽꝛẽ et ibi nepos noie fi⸗
lij ↄtinet '. Scᷣm vero hoſt. et bñ· ex. e.ad ex⸗
trpadas extendit' ad nepotes de mure in he
reditate ſuccedẽtes. vt ſũt nepotes pꝑ rectam
lineã deſc endetes. Fr. inſtitu· de here . quali.
J· ſui. Secus aũt eſt in collateral ibꝰ in qᷣbul
ſucceſſio locũ nõ Hhabz. ar. ð offi · dele · ex pte
Mota tam ſm holl.q vinente patre nepos

imediate p̃t pom in eccia quã auꝰ tenuit.pa⸗
tre ðo moætuo nõ p̃t·ratõ eſt qe in peimo caſu
ceſſat cauſa ꝓhibitõis· qe ſi iure ſucceſſioms
haberet nõ nepos ſ̊ pater ſuccederet auo · in
ſcdðo vero nepos tanquã ꝓximioe admittitur⸗
Quid ſi filins patri ſucceſſit diſpeſatiue vł
e facto nũqnid filiꝰ illiꝰ immediate poſt eũ
eccleſiã eandẽ habere p̃t· Hc ſzm hoſt . nõ vi⸗
de' de mente iuris ꝙ talis pſona intermedia
ſucceſſionis viciũ purget.imo appeobare vi⸗
det' ſucceſſionẽe ineſſe dei·ex de elec. venera⸗
bile. . penb · Et hoc vbi de facto poſt patrez
Habuit filiꝰ ſine diſpenſatõe · H ſi diſpenſatie
Habuiſſet. videt' ꝙ ei ſuccede poſſet · æ Quid
ſiquis natus ſit de damnato ccitu· et poſtea
pater ducat matrem in vxoꝛem nunquid ille
de iure cõi poteſt tanꝙᷓ legitimus ꝓmoueri;
E ſi pater illã potuit legitime vxoꝛzt habere
tpe ↄceptõis· qꝛ nullũ impedimentũ erat et
poſtea duxit eã in vxoee legitimatus eſt filiꝰ
antea gemtꝰ pſeques matrimomũ. St ita ſuc
cedet etiã in hereditatẽ tanꝙ; legitimꝰ. et adʒ
oms actus legitimos anmires Ho etiã credo
eſſe verũ ſi poſt natiuitatem filij ·mater alteri
nubat et deide eo moetuo cũ patre filij otra⸗
hat · vb ecõuerſo ſi pater cũ alia ↄtrahat qua
moetua in vxoæèe matrè filij ducat.q dico in
fauoeez ꝓlis p iura infra poſita· Becꝰ auũt eſt
ſi ꝓpter aliqð impedimentũ nõ poterat eè ma
trimoniuz inter eos tpe ↄceptõis.qę licet tũc
poſtea ſublato impedimẽto ducat eã in vxo⸗
rem nõ tñ legitimat ꝓles.ex qui fi· ſũt legi:
tanta: in auten · quibꝰ mo.na.e.le.circa pn.
colł.vj. Qð aũt dixi in peimo caſu ſcz tale le⸗
itimatũ quo ad om̃es actus legitimos exci⸗
piuᷣt quidã epᷣale dignitatez ad que ꝓmoueri
nõ pnt ſine ſpeali diſpenſatõe pape.h etiam
biclkvap. up· c· ex de elec.innotuit· circa pn
cipiũ q̊m vnã lec·Erat em olim lex tał ꝙ ma⸗
ter electi infra quadeieniũ a natiuitate ipiꝰ
electi mrimoniũ nõ ↄtraxit. diebar quidã ꝙ
veꝝ ẽe cũ patre electi:ↄtraxit ergo polſt q̃dei⸗
enniũ vt innuit illa la.et tn electio illiꝰ tan
quã illegitime nati caſſat· ſed hodie pꝓticula
a eltebeiſa. Feleo p illõ.c·hec ſnia teneri
nõ p̃t · poſſet tñ ꝑ alia iura ſeruari. Kã ociliũ
requirit ꝙ ꝓmouẽdus in ep̃m ſit matrimonio
legitimo natus·ex de elec·cũ in cũctis In eo
aũt q̃ de coitu dãnato naſcit᷑ etſi poſtea ĩter
pentes mrimoniũ ſubſequat nõ ẽ ꝑ hꝰ ocilio
reſpicit natiuitatẽe ſatiſ factũ. Peetea diſpẽ
ſatio gnalis extẽdi nõ ſolet ad epᷣatꝰ et archi
epᷣatus · ex de ↄcel·pᷣben· dilectꝰ filiꝰ. Sʒ etſi
Otrariũ dicat᷑ nec diſplicet ne fauoe matrimo
nij reſtrin gat' ſim gof· Qð etiã admittit hoſ.
ar:e qui filij ſut legi·ex tenoꝛe·et qui mrimo
niũ ac · poſ.non videt in fi · ¶ Bed pone ꝙ in
hoc caſu ſubſit impedimentũ. nũqᷣd p̃t diſpen
ſari ꝓ archiepᷣm· c& ꝙ nõ qe ep̃oꝝ ſiue maio
rũ iudicia vel negocia reſeruata ſunt pape ex
de tranſla.pꝛe.iter coꝛpoaalia. hec gof.
en ſi ꝓᷣſ biter filiũ gnet ex vxoꝛe legiti
qua traxit du erat lapcꝰ vł in mmoꝛ ibꝰ
oedimibꝰ oſtitutus nũquid filiꝰ erit legitimꝰ

Prap · dicit ꝙ ſic tam fauno⸗e ꝓlis · c.v. quia
ꝓentũ culpa nõ dz nocere filijs-ar. di. vxxviij.
dyaconi· et· xxvij:qij.ĩ multonz · gof. vero dt
ꝙ nõ p· c: ex. e. lras: St ide ſentiut bn.et nno.
ſup idem.c. Hec obſtat ꝙ de legitĩo matrimoꝰ
eſt natus q iłle coitꝰ fuit illicitus di. xxvnij.
dyaconiet di:lxxxv. cum in pᷣteri to Culpa ec
pPentũ reddit filios illegitios· ex de clãdeſti.
deſpõ. cũ ihibitõe. . ſiquis vero et: ꝗ· pari mõ
volũt tñ ꝙ ecũ tali eſt benigniꝰ ꝙ; cu alio age⸗
dum et faciliꝰ diſpenſandu loſt. vero diſtin⸗
guit ſic ſcʒ ꝙ ſi ĩuita vł ignoꝛãte vxoee fuit ꝓ
motus ven dicit rap· ex de ouer-diun quidam
et. c· placet ſi vero ea oſentiente veꝝ ðt goł.
di.xxij·ſeriatim. Idẽ videt' ſi ea ſciete nõ otra
dicente· ar· di . Lnj. ſi ſeruus ſciente· An aut ſo
lus ↄoſenſus mulieris tacitus vel expᷣſſus ſuffi
ciat vel etiã requirat' ꝙ habitu mutet dicetur
tractatu de mimonio⸗Eilius tñ ſic natꝰ ſeðm
ray.et wvilh̊.qꝰ ad ſacceſſione hereditariã rpu
tabic legitimꝰ. Quare tales ꝓhibent oedi
nari. Sc ꝗpter tria: peimo ꝓpter dignitatẽ oæ⸗
dimis apter quã de honeſtate et gruitate reqᷓ
rit' in o-dmãdo claritas pſone ꝗᷓ quide obſen
ra' ex vicõſa oeigie ꝗpter qð lex diuia deu: xx
xij. ꝓhibuit ſpurios et manſeres ĩtrare dei ec⸗
cleſiã vſq; in generatõz decimã ex de elec in
notuit · et ex ꝗᷣfi · ſũt le p venerabile & hono
res tn ſeculares admicttunt. ff. de eur-L. ij ꝗ·
nullu⸗ et . generaliter ſco gpter deteſtatõez
crimis patris-Pentes eim magis puniũt in fi⸗
lujs eꝙ in ſeipis· ff. qð metus cã iſti quidẽ· ter⸗
cio qe filij ſolent eſſe imtatoees paterm ſcele⸗
ris. ſcòᷣm illò. ſepe ſolet ſiłis filiꝰ ee patri · vj·
q.: j⸗. verz ec.
Irca quartũ ſciendum ꝙ diſpenſatẽ eirca
tales adhibet magna ſcòm quoſdã ſcz ꝙ
ſi ad religione tranſeant ꝓmoueri pñt: ex · e · c·
j.· ſeò hoc nõ admittit hoſt. q ibi ſtatuit' ius
Süune Ende ſzm Holt· illegitimi religioſi ſi ſint
alias ydonei ꝓmouen ad omes oedines dð m
re ↄuni.· Id Platõem vero nõ pnt niſ diſpenſa
tiue ꝓmoueri vt patz ibide ſuꝑ c.jet bn· ibi⸗
dem. et ex· e. nmns· Mec etiã ad ecckiam ſecu⸗
tarem ſm nnoc ibide In remanéte auͤt in ſe⸗
culo ſi ſit alias bonꝰ ̊m ray·adhibet triplex
diſpenſatio ſcʒ magna vt oꝛdinet' talis in ec⸗
eleſijs alijs a paternis- ar: a otrario ſenſu- ex.
e:p̃ſentiũ. Maroe ve in paternis media inter⸗
ueniente pſona.ex· e· ex tranſmiſſa. Maxima vt
in paternis admittat ĩmediate· hec aũut diſtin
ctio nõ placet gof.:ꝓpter mediũ memben quia
capł m ex tranſmiſſa nõ loquit de diſpenſatõe
ſed de duni iure . Scom vero hoſt circa ta les
adhibet' diſpenſatio magna ſeʒ vt remanetes
in ſecuto ad oedines mioꝛes et ſimplicia bene
ficia ꝓmoueãt· ex· e.lras Maioe vt ad ſacroſ
et i eccleſijs pꝛochialibꝰ et in digmtaubꝰ et
pſonatibꝰ inferiozibꝰ ꝓmouean ex · e. c. je et
vlt. li.vj:c.ſiquis· Maxima vt ꝓmoueant' ad
epᷣatum· er de co⸗vric· ij · ¶ Quis pᷣt diſpenſa
re: & ſolus papa diſpenſat in maioei et maxi
ma cum filio pᷣſ biteri in ſeculo manente vt pa
tet in· c· pmiſſis · Sed m minoei ſiue magna pe

ep̃us diſpenſare.qe hodie ẽ exp̃ſſum in· vj. e · ſi
qus. lia lra habet is ꝗ:ꝙ eps diſpenſare p̈t
eu illegitimo quo ad oedines mioæees et bene⸗
ficiù nõò habens curã aĩiaꝝ mſi almd obſiſtar
Dumõ ſit tale ſup quo pꝑ epᷣm valeat diſpenſari
Nec obſtat illud ex.e· c. l̃as qe licet ibi papa
diſpenſet non tñ hoc alijs auferee videt ſcoz
Hoſt.et hn.qe ſi hoc voluiſſet ꝓhibuiſſet hoc
ſicnt ĩ maioei:ex:e.c.fi · vnde expone hm hoſ.
wi dicit pmttimꝰ.i . pmiſſam ee oſtendimꝰ
ſic ec de mreiuẽ· et ſi xpᷣus in fi:· oteſt eẽ hm
Hhoſt.in maioꝛi epᷣus diſpenſare ex cauſa· ar· ex
e:· ex tua. vbi reſpondet' ad ofultatõne HNec ob

ſtat illud. ex · e. c.j· et vlt · qe intelligũt de di⸗

Henſatõne moiſcreta:. Si tñ tranſeat ad religi
one et neceſſitas exigat platus etiã in maioei
poterit diſpenſare. Nec obſtat illud.cx. e.c· ·
vbi dicit.ꝓplatõnes vero nullatenꝰ habeãt qᷣ
illud eſt ven de ure pnni bi em ſtatuic ius
Dũuũne · hec hoſt AHloπι vero otrariũ é expᷣſſum
Ni. vj. c. eis qui.vbi dici ꝙ iltegitimꝰ aò oꝛdi
nes maioeꝛes vł ad beneficia curã aiaꝝ babẽ
cia nõ poteſt ꝓmoueri ſine diſpenſatõe pape ·
ꝙ vero nõ ad pſonatus et dignitates habec.
ex·e.c. fi · Et Hoc tenet ibi bn·hoc etiã volunt
goł·jnno.et bar.beixieſis · vt etzã dicetᷣ infra
in fi.huiꝰ.c.et multomagis nec ad epᷣatũ · ex
de elec. innotuit · bn· ec ex·e · c· et c. nimis ·
dicit ꝙ etiã religioſus illegitimꝰ ꝓmoueri nõ
pt ad platõem ſine diſpenſa tõne pape.arpᷣdi
cton capituloꝝ ·¶Cuid ſi papa cu aliquo il
legitimo diſpenſet:vt hre poſſit beneficin hnſ
curam aĩa nunq;d apter tale diſpenſatõz ba
bere poterit plura talia beneficia · & ꝙν n6
tantu vnũ⸗ qe cũ talis diſpenſatõ detrahbat in
n ouni eſt odioſa:et ideo ereſtringenda.li. vj
e ſiquis-Et ſi talis iten aliam diſpenſæëem
tacite de facto pᷣdicto a papa impetret vt reci
pere poſſit plura beneficia curã aĩima hñtia
diſpeſano illa nulliꝰ penitus ẽ valoeis li. vj.
c.18 cu quo. t idem ẽé de eo cũ quo diſpeſat
eps vt poſſit ad oedines mĩoees et ſimpiex be
neficiũ ꝓmoueri · ſm jo· an · ¶ I. hec nota ſe
æundũ gof:ꝙ circa materiã iſtã fiũt due Phi⸗

bitõnes. vna eſt ꝙ fiti illegitimi nõ debet ꝓ⸗

moueri Et B aliqn diſpenſat Prer in greſſu re
ligionis.aliqn ꝓ hoĩem vt habitũ eſt ſupea.ſe
euda elt ꝙ filij legit mi nõ debent aſſumi ad il
la beneficia que ĩmediate patres eoꝝn habue
rũt· Et circa hoc dixit rap·-oet tancredus . ꝓ
epi et archiep̃i poſſunt diſpenſare. P illud.c.
ex· e· ex tua· vᷣhbi reſpondet ad Oſultatione. Se
ſic loqui de iure ↄum· Sed gołf · hoc reꝓbat
qe non agit᷑ ibi de diſpenſatõ e facienda vł ñ
facienda ſed an facta ſit reuocãda· Et dicit ꝙ
nõ et hoc iuſte · qe remiſſio nec ĩ iure ſemel fa⸗
ca reuocat'.xxiij.q: iiij: ſi ille · Et ouenit cum
gof· bn·et jnno- et bar ·beixieſis. petrꝰ ſãp.
et hoſt. vnde ſzm eos nec in hoc legato diſpe⸗
ſare licet. ex.e.dilectus ſiẽ nec otra ocitliu la
teranenſe· ex de p̃ben· dil ectus. Nec mirũ.qe
talis diſpenſatõ eſſet ↄtra apł m.viij.q.j. apo
ſtolica:i Vnde noca ſzm bn. ꝙ cũ dicit infra
c·:ex tua ad tuã oſultationè impeie ponitur

onſultatio qe qñ ↄſultationi rũdet᷑ ius ↄne
P rnſione ondit ex de voto de multa In hoc
aut:c ex tua: nõ zus ↄune ſed indulgetia dtie
tur t hoc pʒ ꝓ illud qð ð ibidẽ infra diſpen
ſaſti:ſpeſatoz. et ꝓbat' ex e·dilectus et cni
mis. vbi habet ꝙ; tm ꝓ papã cũ talibꝰ diſpen
ſac.et iho oſultatio ponit ibi ꝓ ſupplicatõe
Quid ſi epᷣus oedinet aliquẽ imediate ad ec
cleſiã paternã · & aut facit hoc ſcieter vł ig“
ranter ſi ſcienter nõ pᷣt illa ſpoliare eum ꝓpeia
aucte nec ſuuũ factũ tanqꝙ;ᷓ illicitũ reuocare·qdᷣ
fit in odium epᷣi qui facit hoc ſcieter ſeʒ vt de
cetero caueat im bñ. Bi vero ignoꝛãter tãdiu
eum in eccia illa tolerabit donec ei de alio of
ficio ꝓuidebit. ex . vameg. er: c:apeſur Plo⸗
aũt capitula ſ̊m bn.nõ ↄtinet iuns ↄune · ſed tã
tũ diſpenſatõzʒ · Nam de rigoee muris talis de⸗
bet deponiar· dai. l. ex pentetibꝰ.vbi dicitur
q ſi ꝓ ignoeantiã epi Aniter peniteés oedi⸗
net deponi debz. qe ſe nõ ꝓdidit Et ſie in pei
mo cãn papa ꝗꝓpter culpã epi cum eo diſpeſat
in ſcòo eum de grã ad tempus tolerat Quid
ſiquis ꝓbabit epᷣm hoc ſciuiſſe. ille qᷓ dicit
et allegat ſciam debet ꝓbare . di · lxxxm · ꝗpo⸗
luiſti · et pſumit᷑ otra epᷣm qui examiauit vł ex⸗
amiari fecit.& xxiiij. qn epus· vnde vider ꝙ
pPe debet ſe ꝓbare ignoæaſſe ·hec bn.ex · e. ve
niens As nuqd iſte talis erit interim pla⸗
tus · . ꝙ ſic et habebit omia et hoc de mãda
to pape.aliter nõ eſſet p̃ᷣlatus ·qe p̃latio dari ñ
pᷣt ad tepus.di lv.pᷣcepta.hec bn.ex · e.veni⸗
ens · Bi tñ velis opimoneʒ raytenere dici p̃t
ſcòm hoſt.ꝙ in e· ex tua duo querũt. peimu ẽ
vta epᷣi poſſint in hoc diſpenſare · et ärndet
ſic· ſcòm eſt vti tenentes talia beneficia ſint
remouedi. t hoc ſzm ponit᷑ ibi quidã ad iudi
ces æiſtinguedo ꝙ ſi cũ talibus ſit diſpenſatũ
no remouent et qð dicit' hi rñdemus . ꝙ ſi p
peioees lras:et ſubandi maxie. quaſi dicat. ſi
tuo iure diſpenſatũ eſi aut nõ ſit diſpenſatum
ſunt remouedi. Et hoc ſcðᷣm ponit ibi. alios
vero clericos ?c.ſine aucte·i.ſine diſpẽſatõe ·
MNec obſtat illud ex e ·dllectus . ge pᷣt mtelligi
ꝙ erat fil ius illegitimꝰ ne ↄtradicat · c· ex tua
qð intelligit' de filis legitims . MNon obſtat
etiã illð c. apłica·et alia ſłia que Aver ſuc
ceſſione hereditariã in eccłia dei.qe locũ ha⸗
bet qñ quis petit hoc non de gratia ſij de iure
et ſme aucte epi vult poſſeſſione mgredi libel
lum poenigedo tan ;ᷓ ambitõſus et im ꝓbꝰ qð
oĩno ꝓhibe'. ar ex · e. ↄſtitutꝰ.h em mõ loqᷣtꝰ
maiĩ feſte ·c· apłica· vt pz mrueti· Becus ẽ de il
lo cũ quo p̃latus ꝓpeio motu diſpenſat: i tali
caſu poteſt ex neceſſitate epᷣs diſpeſare· poteſt
igit' ſi vult eũ ex cauſa admittere:alioquim p̃t
eum repellere.ex e.tranſmiſſa.HB̊ hoſt JQris
ſi diſpenſet cum aliquo illegitimo. vt ad cle⸗
ricatũ vł oedines ꝓmoueat?. H ſecuũdũ gof.
hoſt.et bn.ex e.lr̃as.videt de minoeibꝰ rãtuz
et Oceſſum. ar. xxxiiij.di.lectoz. qe diſpeſatio
detrahit iuri Ouni.et ideo p interpᷣtatõz eſt re
ſtringenda cũ ſit odioſa. er de oſang. qð dele
d ſi cũ aliquo diſpenſet vt ad oedi
nes ꝓmoueat et ad omia beneficia. nuq̃d ex

habere curam animarum

hoc ꝓmoueri pᷣt ad p̃latões et dignitates · E
ſcðm gofet hoſt·ꝙ nõ qe cum diſpenſat cum
aliquo in vno nõ apter hoc intelligit' diſpen
ſatũ eſſe in alio· Quidam tñ vt ray· in hac et ſi

miibꝰ qſtionibꝰ diſtin guint ꝙ ſi p diſpeſatõez

nullũ vel puũ pᷣiudiciũ alij fiat · latiſſime ẽ in⸗
terpᷣtanda dũmõ intep̃tatoe nõ excedat metas
iuriſoitõis diſpẽſantis · ar. ex de reſcripẽ· olim
et de deci · ad audientiã · Bi vero alij enoeme
piudiciũ fiat ſtrictiſſime ẽ interp̃tanda · ar. ex
de peiuile·poero· et de deci · ſuggeſtũ · pdictaz
etiã diſtinctõz gof · et hoſt· recitant. nec eã re
ꝓbantc·. Q qlunqd ex p̃ᷣdicta diſpeſatõe poterit
bhabere canonicatũ vel eccłia 3ʒ peochiale ·
ſcòz gof · ꝙ nõ łi ſit diſpeſatũ ꝓ epᷣm vł ar̃epᷣm
quibus expᷣſſe nõ lieʒ ĩ his caſibꝰ diſpeſare ex
e. c. fi · Si vero a papa vel aliquo eius mãdato
intelligi diſpenſatũ ec in pᷣbe· extra ð pᷣb en.
peo lon Et in eccłia peochiali non tamen
collegiata in qua ſolet ꝓuideri ꝓ electionè ð
rectoꝛe· vt pat ibidẽ c · fi .· Ceten eccłie ñ col
legiate ſiue ſine patronis ſiue cuzʒ patronis ſi
is ꝓ quo ſcribit᷑ fuerit pᷣſentatꝰ.generali no⸗
mine bñficij ↄpᷣhedut Er ide dice dũ ẽé ſip̃ter
diſpeſatõz ꝓ aliquo ſceribat vt ꝓumdeat ei in
ali quo bnficio ↄpeteti·talis em ĩterpᷣtacõ de⸗
bet fieri ſicut dictũ ẽᷣQuid ſi diſpeſe cũ ali
quo a papa vł ab alio de eiꝰ mãdato vt ꝓmo⸗
ue a ad oms oediĩies et ad bñficiũ eccł iaſticũ.
ita tñ ꝙ ſi cõtingat eũ vocari ad ep̃atum non
recipiat eũ niſi & licetia ſedis apł ice ſpeciali.
unqd noie bñficij eccł iaſtici ↄpᷣhendet' ec⸗
cleſia grochialis pſonatꝰ vel dignitaſ · ꝙ
ſic vt ec dicit rap:alias illa clauſula.f.ita tñ ·
ibi inutiliter poneret. ꝙ;Vc is quẽ papa le
gitimat qꝰ ad dignitate poſſit ĩ eᷣm ꝓmoueri ·
t vtꝝ is queʒz papa legitimat ſimpliciter et ĩ
fozma cõi intelligatur legitimꝰ quo ad digni
tates·require infra de matrimonio vbi agi de
filijs et legitiatione eoꝝ An legitimatꝰ
ad actus eceleſiaſticos et ſpuůales ĩtelligatur
etiã legitimus eſſe quo ad actus ſeculareſ heæ
ſcðz ray · ꝙ ſie indirecte et p qᷓndaz oſequetiã
ex e · qui fi · ſũt le .·p venerabile. Qulta em poſ
ſumꝰ imndirecte que nõ poſſumꝰ directe.C. de
iudicijs quocies· et ex ð doñ · ꝓpgter nup · ð peu
dẽtia · Dicuᷣt tñ lauret jnno.ray· et fere omes
canoniſte ꝙ ñ e łegitimatꝰ qꝰ ad ſucceſſione·
de hac materia habetur pleniꝰ et meliꝰ ĩfra⸗
e· filijs et legitiatione eoꝝn· Quare eps p̃t
diſpeſare cũ criminoſis pᷣterꝙᷓ cũ adulteris · ñ
at cũ pacietibꝰ defectũ oeiginis Pc maioe
irregularitas ꝓueniens ex vicio oeiginis ꝙ;
ex vieõ crimĩs·peia ei ꝓuenit ex natura.ſcða
ex accedeti · vñ ſcda faciliꝰ deletur ꝙᷓ; peima
qe crime ꝑ pniaʒ purga' n ãt ðfectꝰ oeiginis.
talia em ſunt imutabilia Ene bñficia dicũt
ecu KXM illa ꝗqbus inſunt
Hhec ·ſ.ĩquirere.coerigere·pᷣcipere· refoꝛmare.
interdicere · ſuſpendere · excõicare · abſoluere.
et quedã alia.ar.ex de elec · dudũ . ij · J. tãdem
et ex de offi · oedi · c · j. et iij · et c·.querete · C. i. et
extra de maio·et obe · his qni.hec em ſunt me
dicinalia anima? Notandum auũt cirea boc

ſam hoſt.ꝙ benekicioꝝ aliud eſt ſummũ p ex⸗

cellentiã vt ep̃atus· ꝗIt in hoc diſpenſat ſolus
pa.ex de elec: cum nobis olim· · fi· et: c. inno
tuit. . fi· Fliud ẽ duplex vt omia citra ep̃atuzʒ
vſq; ad infimũ et in his cadit diſpenſatõ rõna
bilis et neceſſaria glind é ſimplex vt canoma
vel alind nõ hnñs curam aian qò appellatur
infimũ et hoc cadit diſpenſatio rõna bilis et
volũtaria ſcᷣům diſtinctõzʒ infra immediate po
ſitamar. ex. de elec.ſi alicuiꝰ. Diſpenſatõ em̃
alia ẽ voluùtaria banc ſolꝰ peinceps facere pᷣe
ĩ bnñficijs ſimplicibꝰ et duplicibꝰ et ſũmis· ix
.q:iij. cuncta ꝓ mundũ et· c· p peincipale · E⸗
lia eſt rõnabilis nõ neceſſaria niſi qñ fit ꝓpter
peogatiuã meritoꝛ· hãc exercet ſolꝰ peiceps
in daplicibns e de pben. de malta in ki . et
epᷣus in ſimplicibꝰ vt dictũ eſt ſupea: Flia eſt
rõnabilis vt dictũ eſt ſuꝑea et neceſſaria. hHãc
exercere pᷣt etiã ep̃us in duplicibꝰ vt habituʒ
eſt ꝓximo ſupea· Vnde volun boſt . p ex diſpe
ſatione que habet fieri ꝓpter necitatez vel vti
litatem eccłie eande ptatem hñt epi · p · c. ex ð
p̃ᷣben. de multa.quã habebãt peĩo P· c· di · lxx.
ſanctoꝝ llam aũt que fieri habet ꝗpter pᷣeo⸗
gatiuã pſone facit ſolus papaEt ſic intellexit
pe·̊ ſamp· c.ſanctoꝝx · vbi ſcᷣm bn· ex ð elec ·
dudũ . ij . et in necĩtate · ſup · c. ð̊ multa· et bar.
bei.ſup·c:ſanctoꝝ · dicit ꝙ ſolus papa vtrã
qʒ facere poteſt et ſic curia tenet· Fd hec facit
vi dosben. ſup. e. et c. non. poteſt · et · c. cũ
ſingula. Hec jo. an·
1 De adulto differẽte baptizari ⸗
Vvſſq; ad egritudinèé ti · xxiij·
Oſtea ↄſiderandũ eſt de adulto dirke?⸗
rente baptizari vſq; ad egritudinem Et
circa boc querit'. vt talis poſſit ꝓmo
neri · G ꝙ non. di. lvi. ſiquis cauſa huiꝰ peo
Hibitõnis eſt quia p̃ſumit' non vere penitens

cum non ex voluntate ſed ex neceſſitate lelie⸗
t

moetis timoee videa baptiſmu recepiſſe· et i
pᷣſumitur ꝓ non ſint ei peccata dimiſſa.vt pa⸗
tet in. c. ſiquis.de ſen· ex/di⸗ j· nullus. Sunt tñ
duo caſus i quibus talis ꝓmoueri poteſt· vnꝰ
ſi poſt baptiſmum fides eius et vita ꝓbabilis
apparuit- aliuns ſi raritas cleri con exegerit⸗
vt patet infra· c. ſiquis in fi:
De pegrinis et ignotis tixxiiij·
Einde oliderãdu e de pegrinis et igno
cis-Et circa hoc plura querũtur ſcʒ qui
diguntur Pegrini et ignoti · & Pegrini
dicuntur Omuniter omnes qui non ſunt ð epi
ſcopatu oꝛdinantis ſiue ſint clerici ſiue laici.
ar.iij·q:vj.pegrina:et· vj · q:iij:c · j·· er: ij · qu ia
nullus talim ab aliquo epo recipi debet ad di
gnitates vel oꝛdines vel alia eccleſiaſtica ſa⸗
cramenta.di. i] · ꝓ totum.et ſpecialiter pſona⸗
tumet ex de peochi.c.ij· eti. . gnoti vero di
cunt quoꝝ oꝛngo vita et regularitas ep̃o ſũt
ignota non diſtincto vtrum ſint de epatu eins
vel de alio. Et hbi etiã excludũtur a digmtati
us et o-dinibus. &. xxiiij . qñ epus ˖ et. ij · q ·
vij · querendu. v.quoꝝ vita Et etiã in ſaẽcme n
ti3· de le⸗di⸗ ij. tri bus. Si tñ aliquis ſit inco⸗
la notus ſed indignus et indignitas eius ſoli

epo ſit nota ab oedi nibꝰ excludi nõ poteſt. eꝝ
de temp. Oe:ex tuan· Nec a ſacraméas: Oſe;
di. i· no hoibeat. Dicit aũt rodᷣ · ꝙ Huic iuri y
otrariã olnetudine e hodie derogatũ vt quoti
die clerici vnius dyoceſis beneficien ab epis
alian òoceſum ſine lris dimiſſoeijs epi ſui
Quare cales repellũc' a ꝓmotione. He gpter
tria· Ne imo qe nõ licet ep̃o ponere falcè ſue iu
ri ſditõis in meſſem alienam oedinãdo vel in⸗
dicando ſubditos alienos · ix · q· ij · Ptotuz · Ze
cundo qꝗe tales ſolent ꝓ magna pte eſſe crimi⸗
noſi. infames.excõicati: del alias ireegulares
li.vj.de temp· oe· ſepe · Percio qe ſepe mentii?

ſe Habere oedines cũ non pHabeant vel habere

maioees ꝙ;ᷓ habeant dixcviij· affectos · et · xix
· ij. due. Sed qñ et qualiter admittunt' vel
repellutur. c ſiquis habet lr̃as pape ↄmen⸗
daticias ſine teſtimoniales vbiq; recipi debet
in oedine ſuo⸗ex de cle:nõ re· frat ermtau.Fi
vero lr̃as habeat ep̃i ſui et ſigillũ ſit notuzʒ ita
de eo oſtet Poreſt admitti · ar ex de pᷣben· eũ
ſcm.et de cenſopite. Si vero tam clericꝰ ꝙ;
ſigillũ ſint ignoti nõ recipit gublice niſi ha⸗
beat ſigilla quĩqʒ epᷣoꝝ · ex e · c. · Et hoc locũ
habet vt dicit gof.de clericis vltramarinis et
alijs valde remotis vt etiã innun ibidem Mã
P iuramentũ oedines nõ pnt ꝓbari· Et licz ele
ricus hHabeat qumqʒ ſigilla ł ſigillũ ep̃i pen
et ꝓmoueri velit ad oꝛdines vel beneficia te
net tñ in ſuſpenſo donec eius ↄuerſatio ſit no
· ex. e cſeer jc2 videt ec ꝙ mille ſigilia
ignota nõ ſufficiant qmia nõ pᷣſtant plus fidei
qꝙ; vnũ ignotum . .d hoc rndet laur-et Hu ·
citius falſat vnũ ſigillũ ꝙ quinqʒ·et ideo ma
cut magis creditur płibus teſtibus ꝙ vni;
qe facilis coerũpitur vnꝰ ꝙᷓ; plures Pen HNec ra
tio nõ ẽ ſufficies qm hoſt. quia qui falſat vnũ
ſgilluͦ igem faceret etiã de cent ũ qe ibi coeru
ptio tantũ dependet ex ꝑte vnius ſcʒ falſarij·
Secus aũt eſt de coeruptõe teſtiũ quia pendet
nõ tm̃ a coerũpente ſed etiã a teſtibꝰ ꝓducen
dis To· vero dixit ꝙ miſi de ſigillis vel eccle⸗
ſijs quaꝝ eſſe dicunt' aliqua noticia habeat'
non eſt eis credendũ etiã ſi eſſent centũ · qe ea⸗
dem ratio remanet:ergo et idem ius et circa
maioea piculũ vertit᷑ di .xlj·quieſcamus. Sed
foete teſtis vnꝰ cum ſigillis ſufficeret· Et hoc
ſcom hoſt.veriꝰ videt · Poteſt etiã facere fide
de oedinib? p teſtes · ex e⸗tue . Hec refert ſzm
hoſt.vt fidẽ faciat ꝑ teſtes vel inſtrume ta ·
et ſimliter ꝑ argumẽta ydonea · ex e · inter qua
tuoe &t dicit ibi bn. ꝙ eque bene ꝓbatur p ar
umeta vel indicia ſiẽ ꝓ teſtes ex de p̃ᷣſump.
r.S. pdonea argumenta vocat ſigilla epoꝝ;.
vt dicit 1dem mhide . Et licet nulla faciat fideʒ
ſecreto tñ ex deuotione celebeare pmittet' de
zure Ouni ſzm hoſt. vt patet ex: e tue- Annoc.
aũt ſuꝑ c.tua·dicit ꝙ ſi ex receptõe taliũ ma⸗
gnum pindiciũ fieret alicui collatõnmi quiq; ſ.
Gillis Puiõi nõ crederet' niſi alias legitime
baret'. Et idem dicit hoſt. ibide tem jnnoc. ſu
per.c.inter· dicit ꝙ ſi ſit alias bone vite et ha
beat quinq; epoꝝ ſigilla ignota. ſi habeatur

F⸗ credit' quinq; vel płibus ſigi llis ꝙ; vni ·
1

aliqna noticia ꝓ famam vel aliter de ep̃is vel

de tereis eoꝝ Licet alias nõ ſit ſufficies ꝓgba

tio tn in hoc cãu tale credere admittendu. et
idem dicit hoſt. in glo.ibide. gIt ſcõʒz hoſt. ibi
dem ſi ↄſtabit de aliquo p illos iter quos diu
Ouerlatus eſt ꝙ; ſemꝑ ſe geſſit vt pᷣſbiter vtiqʒ
ſufficeret· ar · ex de pſbr̃o ñ bap.c. ij. Nõ licet
aut pᷣlatis dyoceſano ſubiectis inſtituere cle⸗
ricos extraneos in ſuis eccleſijs eo incõſulto
qð ſi faciãt pᷣt eos inde remonere niſi cu eis di
ſpenſet · e e · c. fi · DNicit aũt jnno.· ex e. ſap e · te
nobis ꝙ vbi loca exemptoꝝ hnt ppłm nõ li⸗
cet etiã eis recipe alique clericũ pegrinũ ſme

licentia epi dyoc. St pᷣt dici ꝙ tin habzʒ cogno

ſcere de lris d miſſoens et poſtqꝙ; ꝓnuciauerit
eum plene dimiſſu exemptis licet accipe eum
, Sciendũu aũüt ꝙ in lꝛis debz eſſe clauſula ta
lis vel ſibis quẽ ad talem oedine gradatim ꝓ
mouimꝰ vt dicit ar · di. xxiij· jnnoc · et c· ſe. Ee
eſt ratio qe de maioeibꝰ et mioeibꝰ oeò inibus
inqumi debet ne foete p ſaltũ ꝓmotus eſſz. qe
tunc executõ, nõ haberet ex e.c.j.in fi.ee
aut lre vocant' ↄomendaticie ſiue teſtimonia⸗
les. qe i bi omendatio et teſti ficatõ de vita et
oeꝛdinibꝰ qnos habet debet dtineri:ex e.tue.
Sed ille nõ ſafficiũt ꝙ;tum ad hoc ꝙ oedines
recipe pocnt .imo opoætz ꝙ habeat dimiſſo-iaſ
in quibus appareat ꝙ epᷣus euz a poteſtate et
juriſoitione ſua dimiſerit et licentiã ei ſe trãſ⸗

ferendi dederit quocũq; voluerit.di. lxxiij. p
totũ· vel depᷣcatoeias· e de temp. oe. qð traſ

latione · Nec in hoc cãu lr̃e archidyaconi ſuf⸗
ficiunt·ex de offi:archi.ſigficaſti. alias licet
caractere recipet tñ executõem foete nõ habe
ret· vt patz in c. ꝙ tranſ latõzʒ· jſtas aut lr̃as nõ
faciat epᷣs niſi poſtalatꝰ ne detur occaſio eua
Sangi · di: lxxij· c·· De abbatibꝰ aut exemptis
dicit jnnoc· ey e.m pemꝰ ti. ꝙ ſi ita ſint exepti
q; dyoceſanus nõ habʒz in clericos eoꝝ oedĩa
natõz lras dimiſoeias ocedere pnee Kuid ſi
dicat ſe lras amiſiſſe · H ſcdz bn.ex e. c.j.peo
bet ea amiſſione et tenoæs et ꝙ ſine vicio fu
erint · ex ð peimile.cũ olim.in fi. Sciẽdũ aut

ÿ ſupdictas cãs p̃cip' ꝙ nullꝰs epoꝝ italie

alique vltræmontanũ clericũ oedinet ſine li⸗
centia pape vel ſine licentia ep̃i de cuiꝰ dyo⸗
ceſi eſt ondus vel in cuiꝰ dyoceſi eſt benefi
ciatus patentibꝰ otinetibus cauſazʒ rona bilezʒ
quare nõ oedinet.ſi ſecus fuerit factũ oedinãſ
erit pena ↄdigna pumiendus et oedinats erit
ſuſpenſus nec porerit cũ eo diſpenſari etiam P
pniarios pape ſine eius licentia ſpeali li. vj.
de temp. oe· ſepe · Et ſim jo·an. hoc intelligic
pᷣeipi a bbatibus ytalie ſicut epis e Sed quid
ſi ẽs vltramõtanꝰ oedinet clencũ nralie Be
ſpondet jo.an. ibide dubitãdo tñ ꝓ tũc nõ ha
bet locum hec decretalis cum ſit penalis et p
conſequès reſtringenda et ſic nõ excedit PPei
um caſum li. vje. ſtatutũ et de pe. di. j. pene
Jed otra quia ibi eſt eadem ratio ergo ide inſ
ρnon eſt eadè ratio quia vltramontanus
exiſtens in ptalia p̃t mittere ꝓ licentia ad ſuũ
epmvel ſaltem a papa qui eſt Pe licentiã pe
ere qò nõ pt ſic defacili ytalicus vltra mõtes

exns ε 5 hec nota ꝙ in caſu peeſentis de

cretalis ozomatus eſt ſuſpenſus tali ſuſpenſi

one ꝙ celebeans incureit ireegularitatẽ ſcdᷣm
jo.an· /Qud laicus vltramontanꝰ oedine?
ab ep̃o talie in clericũ nunqd tũc locum ha
bebit decretalis ſczʒ ſepe· et videt ꝙ nõ ge eſt
penalis et qe in ꝓhemio dicit' de ſenag Sʒ
Otra li:vj·de temp·oæ:nullus.et eade eſt ratõ

vtrobiq; ge idem ius t ꝓꝑ hoc credit jo· an.

q; hec dec.locũ habet in ꝗpoſito caſu:et legit
lram faciendo ꝓpunctũ inter has duas dictio⸗
nes ſeʒ vltramontanũ et clencũ · Et licet ꝓhe⸗
mium de ſacris loquat ↄſtitutio tũ generali
loqui vel dic ſcòᷣm eunde ꝙ hi dicunt᷑ large
ſacri oedines vt ↄpᷣhendant mĩoæzes ſicẽ patet
ey de bigamis · c· .·. E.lij dicũt ↄtrariũ · &d H
nota qð ex in · e · de clericis pegrinis tractatur
vt pegrinus clericꝰ ſit recipiendꝰ ſine liis
epi ſui · In ſcòo vero de pegrinãtibus quõ ac⸗
cedens ad ſedem apłicam intell igat᷑ eſſe ſub
otectione eiuſdem. Nam et omes pegrimi ſut
ub ꝓtectione eccie:ex de treu. mnouamus
De etate oedinãdi ti · xxv.

doꝝ et p̃ficiendoꝝ · peimo de etate oꝛ
dmandi ſcoc de etate p̃ᷣficiendꝛi. 3 de
ꝛdine pferendi Eirce pe imũ querunt᷑ pła
ſcʒ vtia pueri rõnig vſu carẽtes recipe poſſint
oedines · & pꝓ puericiã et alios defectus qui⸗
bhus rõnis vſus tollic᷑ actus impedi Et ideo
ila ſacra que actum recipientis ſacramentum
requirũt· hntibus huiõi defectũ nõ ↄpetũuᷣt vt
matrimoniũ pnia et huiõi· Feò qe ptãtes mfu
ſe ſunt actibus peioees ſicut et naturales licʒ
acquiſite poſterioees ſunt· SGemoto vero poſte
