ſeruantias et ↄſuetudines qᷓ actenꝰ in vtraqʒ;
viguerunt· et reſpondebut vni epo b diuerſis
ep̃is vt peius· vnde illi qui viuet in illo loco
reſpondebunt epᷣo illius loci in his in quibuſ
debebut . Et illi qui in iſto ſmiliter epo ſin lo⸗
ci ſi eos diuerſos habebant· vt vnio non ob⸗
ſit epis: ex ei quia monaſteriumtercõ mõ pñt
vniri in hoc tantu vt habeant vnuʒz pᷣlatũ · pu⸗

ta ſi ſunt ambe epales poſſunt vniri in hoc vt

vnum habeant epᷣm · vtraq; tamen remaneat
epaliᷣ.et ſint duo epᷣatꝰ.vt patet xvj·q:j.tpis

qualitas. Etſi eccleſie ſuberant diuerſis archi

ep̃is:epᷣs eaꝝx rõne vniꝰ ſuberit vni archiepᷣo
et rõne alterius alteri· ex de reli.doĩ:quia mo
naſteriũ. extra ne ſede.nouit in glo·et in fi.

PVe vſecratõe eccleſie et altariunz ₰½

et cimiterij · ti · xxix·

peimo de ip̃a oſecratõe eccleſie et alta

irca pemũ querũtur plura peimo ad ꝗᷣd

inanimate vt eccleſia altare et hmõi alia ↄſe⸗

crant? vt ꝓ hoc ſpealiter diino cultui de

putentur: et ad eas et ad ſacra que in eis cele
beantur maioe deuocõ recipiat. et in maioei r
uerentia habeant Et etiã pie eſt credenduz

ex hoc ceteris pibus diuina virtꝰ aſſiſtat ad G

ciam libentius ĩ fundendã: vnde . ij · mac h· ij ·
vere dei virtus quedã eſt in loco iſto · Naʒ ipe
qui habet in celis habitatõz viſitatoe et adiu
tos eſt loci uliꝰ.et inde e ꝙ añ ↄſecratõzʒ emũ
dant' et exoæciſant'. vt inde virtꝰ immici pel⸗

laĩ et ſir eccłie qᷓ ſangumis effuſiõe ant cuiꝰ

Im ſemie fuerit pollute recõciliant' qe ꝓꝑ pec⸗
catũ ibi omſſuz apparet ibi aliꝗᷓ opatio inimi⸗

Oltea ↄoſiderandum eſt de ↄſecratõe· et
iiris.· ſco de recõſecratione. tercõ de re
cõciliatõe:quarto de feſtibꝰ et vaſis eccleſie ·
Aine⸗ de rliquijs et canonizatõe netoneſ
ree-

ci · ð ðſe · di·· eccł ias. vñ quidaʒ dicũt ꝙ p in⸗

7

in ti . Pcedenti·

Greſſuʒ eccłie ↄſecte homa ↄſecjuitur veniam
pctõꝝ venialiu ſicut p aſperſionem aque bñ
dicte· jnducentes illud qd di cit pſal· bnñdixi ·
do. ter.t. redemi iniꝗ· ple:t·. G tho · ¶ VYtrum
opoeteat domu in qua celebeac' miſſa eſſe ↄſecẽ

vtꝝ ↄſeccõ eoꝝ ſit ſoleniter recoleda ibidem

I q habet altaria oſecri c ab epis· de cõ
ſe. di. j. nemo. et xij· ꝗq: ij · bone. Et licet olĩ vſe⸗
cratio fieri nõ poſſz ſine madato pape. de dſe.

di.j· de locoꝝ · cũ quatuoæ·c· ſe Modie tñ põt
vt patz ꝑ alia c ibidez ſequstia· et ex e. c· ij . et
iij. Becõciliatio etiã habʒz fieri ꝑ ep̃ᷣm dyocł
etiã ꝓ aliuʒ epᷣm cni ho ↄmittat nõ diſticto an
ipe aquã bndicat et aliꝰ reconciliet eccleſiaz
Hlec pᷣt alij ↄſecratõ nec etiã recõciliatio dele
Sari miſi is cui delegat ep̃s eſſz ex e · aqua· qꝛ
epᷣs ea que ſunt oꝛdinis ſine dignitatis mioꝛi
ſe legare nõ pt OQnñ oſecratõ fieri debz. H
; pᷣt fieri in diebꝰ tam ſolenibus qm peiuatis
ex e.c.ij.Quõ vero fieri debet ↄſecratio eccle
ſie vł altaris habet᷑ in oed imaris epoꝝ et le⸗
gẽdis ſanctoꝝ · Gine milſa tñ fieri nõ debz de
Oſe. di . x. c.iI·et e.ð fabeica t m ray· et bn·
miſſa eſt de ſubſtãtia ↄſectionis ſcðz vero hu.·
ñ eſt de ſubſtãtia. vñ ſcðz eũ ſi p̃ᷣſbiter miſſã cã
tet· et ep̃s ↄſecret nichiloinꝰ eccłia erit coõſe
cta licet ſit aliud in odmmibꝰ. di. xxij quozu⸗
dam on debet etiã epᷣs aliquã eccł iaʒ cõſec⸗
re.imo nec peimariũ lapide ponere mſi pems
ei dos ſufficies aſſigne' a fůudatoze vt detm̃ é?
Notandũ aũt ꝙ eccłia ↄſecri
nõ dehet in ꝗᷓ aliquis paganꝰ eſt ſepeltꝰ ante
eiꝰ eieccõz. oſe . di. · eccłb iagʒ Et roe itelligo
de heretico et excõicato ſi tñ oſſa infideliũ di

ſcerni poſſunt ab oſſibꝰ fideliu aliaſ neutri ſůt

eiciendi. qe meliꝰ eſt ea cũ oſſibꝰ fideliũ relin
qui ꝙ; ipᷣa cu oſſibus fideliũ exhumari ut ꝓba

tur e de ſta · mo· ſup quodã: et er de ſepul: ſa⸗

crig. quibus em eccłia ñ cõicat vmis nec moe
tuisxxiii. q: ij. c.j..licet hoc caſualiter fallat
ex de ſen.ex · nobis Ite in eccłia ĩ qua aliquiſ
excõicatus eſt ſepultꝰ nõ licet celebeare ſi di-

ſcerni pᷣt· ð ↄoſe· di.j. eccbiam.j.· et ij· in tex · et

glo. Et bn.ſupꝑ c·ſi ecełia Oſſa vero ſanctoenz
nemo traſferee pᷣſumat ſine auẽte peincipis vł

epi. de cõſe. di.j. coæpꝰ. et e ð relicmijs c. ij ·

et ide videt' de oſſibꝰ fidelin ſeðm hoſt. Et qðᷣ
dictu é de eccł a intellige etiã de cimiterio
Quid fiat de copozibus moetuoꝝ que ſunt a
ſciſmatis ſepulti :et de pam̃tis et altaribꝰ iqui

pus celebeauerũt p̈ſbii degdati Hndet ray · ꝓ

ꝓpte ho nec hmõi ſepulti debet exhumari: nec
indumta iten bnñdici nec altaria oſecri · ex ð

ſacramtis ite vb non. a vohisQui ſi mulier
ci

pᷣ gnãas ſepulta ſit ĩ eccłia b cimiterio·nũqᷣd p̃t

oſecri ea n eiecta & hu.jo. et gof· dicut ꝙ ta

k ſine peiſione pᷣt ſepelmi qe piculũ fetꝰ imine
re poſſz ſi ſcidereꝰ.nã et fetꝰ e ps viſceꝝ · ð cõ
e. di. nij· qſquis· et. ff. de vetre iſpi · l. ].· G. ·. Et
16 pt cũ mre ſepel iri Ilij dicut ꝙ mulier dz ſci
di et ſi ptus viuit baptize. ſi au᷑t ſit moetuꝰ ex
cimiteriũ ſepeliat.quia cuzʒ non ſit baptiſatus
non eſt ibi ſepel iendus· vt patz ex ſupea detis

eH

—

—

Scum vero hoſti·ſi oſtat partũ eſſe moetnum

mulier non ſcindet' ſed cu Ptu ſepeliet· Et ſe⸗
cundum boc verũ dicũt peĩmi. St iura que vi⸗
dent contraria mtelligi debet de pagano ſe⸗
parato ab vtero matris xp̃iane vel ibr ſepultꝰ

fiit in vtero pagane Si aut cõſtet ꝙ partꝰ vi⸗
nit vl dubiñ ſit tuc veru dieut ſcði . et hoc ap

te habet. ff· de mo?· mfe· negare

e ed quiò
ſiquis me de hoc cõſulat & ſm hoſti · quera⸗

tur. eſt moetuus partꝰ.ſi dicat nõ cauſa pieta

ſignat cõiunctõnem criſti ad eccleſiã ꝑ vnio⸗
nem m diſſolub ile diuine nature et humane ·

1
7

tis e ſine metu neceſſitatis pone cito baculũ

in oee femine et cirurgicũ peritũ cõſule · ex ð̊

Hõi · tua nos⸗Ke dicat moetuꝰ eſt et de hoc ſit
certus. dicã ſi hoc eſt certũ ſepelni ñ ꝓhibeo
ſed nec pᷣcipio et tu etiã caue tibi quia ſi viuit
tanqꝙᷓ; homicida puniri deberes ſi eã ſepelieriſ
vt etiam dicit lex p̃dicta· ¶ Æ hec nota ꝙ ρ
conſecracõe eccleſie nichil peti pᷣt ſine ſymo⸗
nia niſi ꝓcuracõex de hmo:cũ romana· hec
autem peocuracõ debʒz eſſe moderata ſcᷣm fa
cultate eccleſie. ymo ſi eccleſia em ꝓcurare

nõ poſſet ſumptibꝰ ſuis debet eã cõſecrare ·x ·
gq.: iij⸗-cauendũ. et . i. q⸗ v.placiit · Eccleſia vo
que ſub pacto fuerit ↄſecrata dici debz pociꝰ
execrata qm conſecrata·i.q:imj eccleſalicet
em talis eccleſia ſit vere cõſecrata dicit tamẽ
execrata m odũ conſecrãtis vt dicit jo⸗i⸗q.j.
nocet et hoc intelligit᷑ ſcm eundem ſi pactũ

pᷣcedat oſecracõnez quia tunc incnreit ſymo⸗

mã.poſt conſecracõne tame paciſci poteſt de

redditibꝰ annuis de obligaconibus eccleſie
ſibi dadis:quia eciã ſme pacto tenet eccleſia

ijj. eleuteriꝰ Aota etiã ꝙ ſiquis ꝓ queſtu ec

aliquid dare in ſignu ſut iectõnis· xvj· q ·

cleſiã edific

vt medietatẽ oblacõnũ recipi⸗

at talis eccleſia conſecrari nõ debet de conſe·

d i ſiga elota aũt ꝙ nõ ſunt ↄſecrãda al
taria: miſi lap
tamẽe ꝙ altare lateraneſe eſt ligneũ ſcm hu.
Seð nec per ſomnia atqʒ imanes renelacõnes

nec ſine reliqs ſunt altaria erigeda de cõle ·
Di.i. placuit. vt altaria et c. nõ opoætet cleri⸗
cGS8. q intelligitur de altaribꝰ fixis in ecele⸗
ecus eſt de ta⸗

ſijs vt bene imnuũt dicta·c

ideade Oſe:di 1. altaria. dicitur

bula. de conſe . di . i. ocedimꝰ. dicũt tame aliid

ſufficere coepus criſti loco reliquiarum- DHoſ⸗

ſunt aũt plura altaria ſimul ab eodem oſecra⸗
ri in vna eccleſia: ex ecuũ ſis;

di⸗.. rcrleſia. aes ſom⸗ eſt duplex · pe ima ẽ
quia cõſecracõ ſemel acta habet totũ ſuũ ef fe

gquitur videre de ſcdðo· ſ. de recõſecracõ
ne. Girca qð ſciendũ ꝙ cõſecracõ non eſt
erada ſi ſit facta m debita fozma. de conſe ·

ctũ qui eſt dedicacõ ad dei cultũ. ſeda eſt qa

Eallit tamen in quibuſdã caſibus debet em̃
eccleſia recõſecrari Im bern· peimo ſi dubite

tur an ſit cõſecrata: quia de hoc nõ apparet a

liqua ſcriptura in inſtrumeto dotacõnis vel i

libeo eccleſie vel in colũna vł imn tabula mar

moæea.nec etiã apparet vnus teſtis ð viſu vel

auditu . de dſe · di · i. eccleſie ſolmtates · et ꝙ

ql ibet dictaꝝ ꝓbacõnum ſufficiat · patz in. c

poſſit recõſecrari

——

ſolẽnitates xxxiiijq· ij· ſane ꝓfert. vt in ſaẽ7s

dyptic i. colunis eccleſie⸗et· xxij· q v. Hoc vi

det'. Et intellige tales ſemiplenas ꝓbacoõnes
fufficerevt de hoc nõ eſſet cõtenco per quam
vel tolleret peobacõ vel appareret ꝙ tali ꝓ⸗

bacõm fides adhiberi nõ poſſit· ſ. quin alteri
us peeiudiciuz fi grer⸗Jene ſi tota eccleſia ſit

deſtructa vel dirupta ſimul vel maioe ꝓs eiꝰ
de eonſe. di. i. eccleſijs ſi em tectũ coæruat et

parietes illen pꝓmaneãtet etiã modicũ de pie

tibꝰ ſit deſtrucku nõ debet pter hoc recõſecẽc⸗

ri ex e.ligneis.Sr eciã eccleha ſit tota ðſtru⸗
cta tame ſucceſſiue pietes ſint repati nõ debet
recõſecrari ſz recõciliari.t ẽ rõ m bern.qe O
ſecratũ trahi ad ſe n ↄſecratũ· S hoſtex e· c.
i. credt ̊ es verũ tm̃ ĩ his q̃ ad imcẽ omiſcen-
vt in liquoꝛibus. Vnde alia eſt racõ ſm eum
in ſum.ſua:f.ꝙ eað eccleſia intelligit' eſſe ar.
ff.dele.i.qð in reꝝ natura.jdeo ſufficit recõ
ciliacõ aqᷓ exoæci ſate cũ miſſa de conſe · di . i · ð
fabeica. Wicit tñ hoſt. ex de cõſe · ꝓpoſuiſti · ꝙ
in hoc caſu de recõſecracõe nõ eſt ius expꝛeſ⸗

ſum. tuciꝰ tamen eſt et deuociꝰ eſt ꝙ fiat-Ter

cõ ſi ſit conſecrata a b heretico· de cõſe · di . i.
eccleſias· et duobꝰ c. ſe · et hoc eſt verũ ſi non
ſit ↄſecrata ĩ foema eccleſie · Secꝰ eſt ſi ſit fo⸗
ma ſeruata ſzm jo. Sed ſme dubiò in nullo ho
rum caſuum conſecracõ iterat νWετπι altare
Eẽ ꝙ ſic in qubuſdã caſibꝰ
peimus eſt ſi meſa ſiue tabula altaris·i · Ps ſu

perioe altaris fnerit mota. i: mutata ſcm lo⸗

cum.ſm hoſt.ex e.c.i.et hoc intelligit ð ta⸗
bula affixa ſcòm roð· tabula enim conſecrata
que non eſt affixa de loco ad locuʒ tranſ fert
nec tamen conſecratur duzʒ tamen lapis ſupe
rioꝛ nõ ſepetur ab eo cui compaginat'. vnde
ſi menſa moueat' cuʒ coherentibꝰ ſibi noꝝ o⸗.
poetet ꝓpter hoc altare conſecrari· vt patet in
altari depoætatili: de conſec· di · 1. concedi⸗
mus. Scdus eſt ſi aliqiis de lapidibꝰ menſaz
cangentibus fuerit motus m bern. ex e: c. i.

quod intelligit roð · de lapidibꝰ peincipalibꝰ

vt ſi ſuper quatuos columnas fundata ſit men

ſa altaris et vna earũ fuerit mota menſa nich

ilommꝰ remanente immota. Secꝰ eſt de lapi⸗
dibus parietis vel de ipo pariete cui laterali⸗
ter cõpaginatum eſt altare in quibuſdam ec⸗

cleſijs quia ꝗꝓpter mocõnem illius pietis vel

lapiduz eius nõ reconſecrabit altare ſi mane
at immotũ.Terciꝰ eſt ſi menſa fuerit enoemi⸗
ter fracta.ex e.qꝙ in dubijs · i · vltra medietatẽ
ſzm o. vñ neceſſe eſt ſzm hoſt.ꝙ appareat de⸗

foemitas· et putat ꝙ ſit ad arbitrium epi redi
genda.vel etiam ſzm roð · ſi in coenibꝰ fuerit

fracta cum ſoleat ibi fieri pcipue conſecracio

altaris. Quartꝰ eſt ſi lapis ille qin cõtinet ſi⸗

gillũ ſiue reliqmas qui eciã dicit' ſigillũ alta

ris· qe cũ eo reliquie ſigiłlant. moueat b frã⸗

gat vel enoemiter diminnat. vnde ſi in alta⸗

ri viatico lapis continens ſigillu reliquiaruz
moueatur altare reconſecrabi hm jnnoc et

hoſtien · ex· e c·i.· Si vero altare viaticum ex⸗
trahatur cum conſecracõ non adhereat ligno
ſed lapidi ñ credit jnnoc. ulõ eè recõſecraduz

l’ota etiam hic ſecũdũ jnno:.ꝙ in altari eſt em copꝑiã notat· Secns eſt ſi ſit modica vei le⸗
Aeoz foꝛame vbi reliquie ponut et illð qñ uis vt ſliquis cõtedit cuʒ aliquo in eccleſia et
qʒ fit in ꝑte ſuperioꝛi: qnqʒ in latere altaris. facto in eo impetu offendat mi nareſ eiꝰ cũ
ſi fiat peimo medo claudit qnqʒ puo lapide vngue excoꝛiet eum aliquãtulum et inde exe⸗
qnqʒ tabula magna altariſ ſi ſcðᷣo mõ claudi at aliquantulũ ſanguis· Opoetet etiã ſcdᷣm ro
tm lapide pno · vñ ſine ille puus lapis ſine ta do · ꝙ illa effuſio ſit ex cõtencõne ſiue ex inin
bula magna moueat recõſecrari debet altare ria facta. Vn ſiquis lapid e vel ligno cadente
Nota eciã ꝙſi reliqe ſublate ſmt et ſmt ſub de eccia in ea occiſus fuerit vł ſe occiderit · ñ
late cũ meſe mocõe debet recõſecrari altare. eſt eccleſia recõciliãda.vt videt hu· notare.:
Si aũt ſine eiꝰ mocõe non debz· de cõſe. di · i. de cõſe.· di · i · eccleſijs · Et ide vult Hoſt. ex e. ſ
de fabeica in tex· et glo·Quĩtꝰ eſt qñ tin addi eccleſia· Opoetet etiã q ila effuſio ſit execra⸗
altari ꝙ amittit ſozꝛmã quã hebat q foꝛma tiua nõ conſecratiua. Vnde ſi martir ibi occi⸗
rei eſt eſſe rei · ſm ricqᷣ. ar.xj.qij · SI. hoc ius · dat non execrat' ſed cõſecrat᷑. di · xxxj· uis ·
Meobabiliꝰ tñ videt ſzm bern. ex · e. qdð in du⸗ oean li.vj · e · c· ſi ecclehã· dicit contrariũ⸗qe
bijs · Et ſm rod. ꝙ ꝗpter hoc nõ debz recõſec⸗ icet eccleſa ſanctificec ex talis ſan Suis ef⸗
ri:qe ſaci trabit ad ſe nõ ſaci:. Sextꝰ eſt qn fuſione paſſiua polluit tñ ex effuſione actiua
dubitat' vtꝝ ſit ↄſecratũ·de cõſe · di: i· eccle⸗ ſm illð·actio diſplicuit paſſio grata fuit· Et
ſia. Hota etiã ꝙ eccleſia p̃t dſecrari et recõſeẽ p̃ᷣterea iura loquũt' indiſtincte locꝰ tñ ſangui
ri ſme altari et ecõuerſo qæ alia eſt cõſecracio nis nõ lauabit vt dicit Cuid ſi aliquis Ho⸗
eccleſie alia altaris· ex e.c·i· et· c· qd in dubijſ mo occidat in eceleſia ſine ſangnis effuſione
vñ ſi eccleſia deſtruat et nõ altare eccleſia re puta cũ terſoꝛio ad collù eccleſia eſt recõ
cõſecrabic᷑ et non altare: ſecus tamen vider/ ciliãda pten crimĩs hoeroee ſzm hu. de cõſe.
de reconciliacõne:ſecũdum hoffft. Di. i. ecc leſijs· et e caſus· ex e· ꝓpoſuiſti. VYbi
gquic videre de tercõ· ſ. de recõciliacõe dicit ꝙ ꝗꝓpter homicidia et vulnera recõcilia
Circa qð ſctendũ ꝙ eccleſia eſt recõciliii tur eccleſia:.nec diſtinguit an in eis fuerit ſan
da in ſex calbꝰ. pmo ꝗpter exuſtiõez· ſ. qñ pie Suis effuſus vel nõꝙ Quid ſiquis in eccleſia
tes ſunt interiꝰ et ex teriꝰ decruſtati qe cõſec⸗ letaliter vulnere' et poſtea ĩ domo ſua moeia“
cõ eccleſie maxime ↄſtat in vnctõne exterioꝛi ſm hu. ſup· c· eccleſijs- jbi dicit mortuii
Si tñũ maioe ps eiꝰ ſit ↄbuſta ſiue ꝓ igne ↄſũp vbi moetis cauſam acceepit:contrarium intelli
ta nõ eſt recõciliãda ſed recõſecrãda Scðo ꝓp ge in cõtrario caſu:Vn ſiquis extra eccleſiam
ter ſemmis huani eff uſiõeʒ:qñ ſ.effuſio ẽ no etaliter vulnere' et fugies ad ecclłeſiã ibi mo
toeia:magna et foenicarta: ideo dixi notoeia riat homicidio violata nõ reputabit. Quar⸗
qe ſi ſit occulta nõ opoetet recõciliari ſzʒm ro⸗ to ſi pietes ſmt ſucceſſiue mutati· vel ſi ecele⸗
do. et jo· an· i · vj. ſi eccleſiã.qe eccleſia nõ iu ſia ſit deſtructa ſucceſſiue vt dictũu eſt ſupᷣ. SZe⸗
dicat de occultis· di·xxxij. erubeſcant. ſed tmm̃ cus eſt ſi ſimł · de ↄſe · dꝛi.ſi motũ .· Qumto ſi
tunc qn eſt manifeſta vel de ea fama publica aliqui excõicati ſit in illa ſepulti·ex e oſului
alias opoeteret epos ↄtinue diſcureere· hoſti. ſti⸗ e dem eſt de alijs quibꝰ eſt ꝓhibita ſepk
vero in ſum.dicit ꝙ etiã ſi ſit occulta tuciꝰ eſt tura· Et ide intellige de cimiterio vt dicit' ibi
eam recõciliari .vt · ſ. ille q̃ͥ fecit cõfũdat᷑ et a dem . ſed ſi ſit ſepulti in eccleſia pietes ſunt
lij hoc videtes tereeãtur et eccleſia in maioei rꝛuaendi de dſe. di. i. eccleſiã. ſm hoſt. Sexto
deuocõe habeat᷑. hoc tñ ita caute fiat: vt ille ſi ab epᷣo publice excõicato ſit ſecrata·qe cũ
nullatenꝰ ꝓdat . Ide tñ dicit ſuꝑ c·ſi eccleſia ſit recõcilianda ꝓpter tumulacõez excõicati
qꝙſi ſit occulta ſatis videt ꝙ non indigeat re multomagis apter cõſecracõnem excõicati. ſe
cõciliacõe· Dicit is in ſum · ꝙ ſi p̃ᷣſ biter ſciat cundũ hoſt. ex e.cõſuluiſti · Sed qind fiet ſi
p cõfeſſone eccleſiã eſſe occulte pollutã tuci eccleſia nõ cõſecrata fuerit cumſcũqz ſemine
us eſt vt hoc epo reuelet in genere dicens· ta vel ſanguinis effuſione polluta h lauari de
lis eccleſia eget recõciliari · pt tñ ibi celebea⸗ bet aqua exoꝛciſata ne diume laudis ſuſpedã
re.ar.ex de ſen·ex:nõ ab hõie:jdeo etiã dixi tur oegana. ex e.ſi eccleſia:et hoc ̊m roò. fie
magna/qꝛ ꝗpter modicã humectacõem nõ eſ⸗· ri pᷣt ꝓꝑ ſimplicem pᷣſbiteꝝ · et ſme ſpeciali mẽ⸗
ſet recõciliada. jdeo aũt addidi foenicaria·qa dato ep̃i:ar· eius quod dicit ibidem ſcz ꝙ Pti
ſi vr ſomniãdo vł vxoꝛẽ cognoſcẽdo effũdat nus lauari debz ꝙ nõ fieret ſi epi mandatũu ex
ſemè non eſt ꝗꝓpter hꝰ recõciliãda m jo. vlt.· pectare opoæteret· hoc idem credit bern ibi
et hu . de cõſe · di · i. eccleſijs · Scòm tñ holt.· dem. ſ. ꝙ lauari poſſit pꝑ ſimplice pᷣſbiceꝝn · IF⸗
in apparatu in vtroqʒ caũ d cõſuli papa. Nõ lij tamen dicũt ꝙ autoeitas ep̃i eſt neceſſaria
fit tn de cõſuetudine recõciliacõ· Dicit aãt m gꝗaqugs ad recõciliacõnez poſteꝙ taliter eſt pollu
ſum:ꝙſi vir cognoſcat vxoeẽ ſuã in eccleſia re ta· hec de roðò. Et dicit Hoſt· ex e. ſi eccleſia.
ceciliãda pꝑ aquã cũ vino et cinere bndétam eccleſia illa mterim eſt ĩterdicta·ſed jnno· ezx
ex e⸗ ꝓpoſuiſti:et de cõſe:di:i. in eccleſnjs · E de excefp̃la. tanta.dicit ꝙ nõ eſt interdicta.
idẽ vult roð: et etiã 1oO.· an. li.vj.e.ſi eccleſiaz· licʒ oegana ſmt ibi ſuſpeſa Mec tñ fit ireegula
quia multa licita ex loco ſunt illicita.ij.q.vij ris qui celebeat in ea:· Recõciliacò tamè ecele
accuſacõ.Et ſimiliter eſt faciendũ ꝗpter vici⸗ ſie ↄſecrate debet tãtũ fieri ꝓ epᷣm vt dictuz:
um zodomiticũ ibi ↄmiſſum ſzm rodò. Tercõ ꝗp ſupea·. Et hoc fit ꝓ aquã cu vino et cinere bñ⸗

ermance is erios intellige ρter ſangms dictam. ſicut fit in dedicacõibꝰ.ex e.c. vlti·
umani effuſionẽ ita tñ ꝙ ſit magna. effuſio Et ide eſt de cimiterio ſzm bern· ex e · ↄſuluiſti

D

M

AKuaui d eſt ecc łeſia rec onciliãda ꝗpter fur
tů omiſſum in ea & ꝙ ſic- ta em̃ tenet cõſue⸗
tudo que in talibꝰ videt ſernãda ar. ex ð ce
le.miſ.permcõſumcum ſins cõcoꝛdan. Et idẽ
nidetur ꝓ qunalibet violencia mmtra eccleſiam
fadcta-ar:xvij: q: uij· qᷓſquis talia em eqpant
foenicacõi ꝓ q ẽ eccleha recciõlianda.vij. q⸗
mIj.ſicut intra:In hoc tñ can cũᷣ ñ ſit hoc ĩ in
re cautũ expᷣſſe· fufficit ꝙ fiat ꝓꝑ pᷣſbiten ð mã
dato ep̃i licet m caſibꝰ cautis in iure non poſ
ſit Hoc ner aa nin de cimiterijs effuſioe ſan
guinis vlb ſeminis pollutis H& im boſ. in ſu·
et bern⸗ eỹ e⸗ſi eccileſia.jde dicendũ eſt qdð de
eccleſijs ohmiliter pollutis: qe cimiterin oſec
tũ eode puilegio gaudet quo et eccleſa ↄſec

ta: ex ⸗oainlte pei enð auũt ꝙſi dtingat ec⸗

etehã pollui ſagnuis aut ſemis effuſiõe eiꝰ ci
miteriu ſi ſit ei ↄtiguũ ceſet eſe pollutũ vnde
niſi peiꝰ recõciliatũ fuerit nõ debʒ in eo al iqᷣſ
ſepe liri gec? eſt ſi ſit ab ea remotu:nõ tñ pot.
luto cimiterio liqʒ eccleſie nguo debz eccle
ſia reputari palluta-ne miꝰ dignum magis
aut acceſſozin peicipale ad ſe trabere videat

Item ſi dno cimiteria a ſe ij uieẽ medio piete

ſe ingant violato altero eoꝝ nõ ꝗꝓpter hꝰ al⸗=
ten repntabit violatũ licʒ de vno ad alten.
pmediã Pre eat li⸗vj. de cõſeſi eecteſiam·
agaun' videre de qrto⸗ ſ- veſti bꝰ et vaſ⸗

e quibꝰ dnño miſtrat' honeſta deber elle et ſa⸗
crata. t ideo debẽt tractari tätum ab põmbuſ
ſacratisò nõ a nõ ſacratis de diceoũñ eſt va⸗

ſs lacris Nec in alios vſus ſunt accipieda vk

redigeda: pociꝰ ſi ſnt inutilia b vetuſtate O
ſumgta ſunt cremãda et cineres condi debent
ſub pauimete vł alio loco tuto et honeſto ne

pedibꝰ intrãciũ oculcet' jdẽ etiã dicedũ eſt ð
Rams cathedee pallis altaris. candelabeis-
vel is ſine coztims et pelui in ꝗᷓ lanãt cozpa⸗
la de conſe:di⸗ ialtaris-in ſancta veſtimeta

et e;· de reli. do: ad hec et de rex? pmutacõe

mãcipiũ· Ct eſt rõ q deo dicata ad vſus pha
nos nõ debẽt reuerti ·xi. q: ij. nutli· et di · lvij

ex antiqs ora m roò: ꝙ palla dicit' anqzʒ

veſtis qua Spit altare:qñq; dicit coepale v⸗

bi cospꝰ dñi cn muoluit . velũ aũt et cozuna

nõiari p̃t pannꝰ qᷓ pedet ſup altare vel q ante
altare extedit' in. l · vel ea que depẽdẽt ad pie
teg eccleſie. Nota etiã ꝙ nõ opoætz veſtes ſa-

eras qñ reficint de nouo ↄſecrare vt dici? de
cõle: di P in dubijs in glo e idẽ diẽ jo.

Flber · vo dicit ꝙ cqᷓdꝛiu ſacre veſtis remanet
foema nõ eſt iten ↄſecrada licz ꝓ plures pteſ

vel pluries reficiat.· ſecꝰ eſt ſi foema mutetur
ſine ſoluat. ar.ĩ recõſecracõe eccleſe· Mona

ſteriuũ quoq; vł eccleſia vb hoſpitale exquæ au

toꝛitate ep eſt edificatũ nullo mõ ↄuerti de⸗

bet in habitaculũ ſeculare vel in alios ⸗v

nos vſus:ex ð reli.do:ad hec· et: xix· q· iij · qᷓ
ſemel. qnq; · et·xvij: q: vdlt:queſti· et meellige
ſi ſt edificatũ autoꝛitate epi. ſ. generalj vel
ſpeciali Em ro:q dico ꝗpter monaſteria in

quibꝰ eoipᷣo ꝙ ſunt fudata de cõſenſu epi vi⸗

der eſſe oc eſſam eri gere capellas ad opus in⸗

zerleg Euca q neta ꝙ veſtimeta eccle

famoꝝ vł ad ꝓceſſiones ſnas faciédas intra
ſua ſepta CLigna tñ ecc leſie deſtructe pñt po⸗

m m eccleſia vł etiam mn alio vſn frata; Pone

Ro:ſ.capło doꝛmitoꝛio vł oſili · de cõſe:di.1.
ligna in tex. et glo:O⸗ atoꝛia qnoq;: vaſa: coz

pakhaepalle altaris et veſtimeta clericoꝝ mũ

da ſernari debet et nitida ex ð cuſt. c. ij· Que
cũ fuerint ſoꝛdida dyaconi cũ miſtris huilibꝰ
laust ea vt dieit de cõſe:di·i. nemo.hoc tñ ñ

ſeruat Cuſtopiri quoqz debz eccleſia nec de⸗

bet in ea poni ſuppellectilia·niſi ĩ neceſſtate
Pter Poliles jneurins vb ꝓpter incendia re⸗
petina quibꝰ ceſſantibꝰ reduci debet i pſtina
loca·ex e.relinqui⸗
Aggquit' videre de
noniſacõne ſanctoꝝn· Circa q ſciendũ ꝙ

reliquie nõ ſunt in reuerẽcia habende niſi au⸗

toeitate pape ſmc appeobate vt patet ex de re
liq:c: ijque poſtꝙ; fuerint appaobate nõ de⸗
bet ex capſaz oſtedi nec venales exponi vt di

cic er de reliqui. ci⸗cu em̃ ſint ſancte ſmo

niã omitteret qui eas vẽderetij· qi:qui ſtu⸗
det· Ed canoniſandũ aut ſanctos et in ſancto
rũ cathalogo ↄſcribedos:de quo habetxix⸗
q: iij ·qm taliter ꝓpuenit. jnquiri em̃ debz an il
li ̊ quo canoniſando agit' peioe vita teſtimo
viũ pbeat laboeibꝰ multis · Pmoeibꝰ caſtiſ

ꝓ actibꝰ ſtrẽnnis vt patet di lxj· miramur.Et

maxime qri dełz de ſimplicitate er hHumilitate
vt patet er de pᷣſump:ex ſtudijs/ſimplicibꝰ eĩ
et humilibꝰ dat gciã deꝰ.Solet eciã queri an

in vita paſſus ſit pſecucõnẽ:vt patz:vij:qi.
oĩs ꝗᷓ gemebat et an fuerit paſſus ex caritate
j. q: i. inde . Queri etiã debz de miracub factis
De martiribꝰ tñ n fit exa
miacõ tãta.Sʒ tñ querit' de miraculis et cau-

in vita et poſt moete

„

ſa ꝗpter quã paſſi ſunt:ar·de cõſe· di . ij ca⸗
thecummi. et.c. pape vicẽ· Dublice aut n vð

neret aliqs ſanctꝰ donec p papa ſit appeoba⸗
cus.qe et ꝓꝑ matos aliqñ mracula fiunt. j. q.

i :teneamꝰ h quoq; qui cã dnocõis accedut

ad eccleſiã aliquã ꝗꝓpter miracula qᷓ fiut ibi ñ

ſunt falſis et ficticijs documetis decipiendi.

ſicut occaſione queſtꝰ ↄſueuit fieri:ex de reli⸗
qni . c. ij. Videt tñ ꝙ; etiã ꝑ ep̃os aliqs ſanctꝰ
appeobari poſſit:ex de ferijs:c· vlt· et de oſe ·
di⸗ iij. c. Bed illð intelligit de ſanctis iam

canomiſatis . n em ſanctom oĩm feſta vbiq; co⸗
luntc'. hoc aũt ↄſequit ſanctꝰ pꝑ canoniſacõez

ſcʒ ꝙ eccleſia ꝓ eo ſoleniter et ꝓ aliquibꝰ ſo
lemꝰ officiũ facit/vt patet li.vj:de reliqniet
Ceſtanctonz. c. vno: er in letanijs nõiat ipſuz
Seſi eccleſia in canoniſacõe eius erearet q ñ
eſt crededũu licet accidere poſſit· e de ſen· ex·

a nobis i · Nichilomin⸗ eñ Pceg in eis hono⸗

rem effuſe ꝓpter fide deo ſunt accepte que nõ

nto ſez de reliqᷓis et ca

deficit: ar:ex de coha.cłeri:noſtraet ð bapti

ſmo debitũ et de pᷣſ bitero noõ bap.crijr e. nij.

hncet etiã cuilibzʒ ĩ ſecreto alicni defucto que
icti credit peces poærigere ꝙus&à non poſſit ei

ſolenes pces publice emittere vel officiuz ſo
lene qacere vt dixerunt jnnoc et hoſ⸗ex de re

1

lhquis Oe⸗ dine autem et modu; canonizandi

ponit hoſt.ſup·c audiuimus.

*

De emunitate et alioꝝ ptinenciu ad eccleſi
as · ti · xxx · . ... B
kinde ↄſiderãdũ ẽ de emunitate eccle
ſiaꝝ et cimiteriom et reꝝ ad eas perti
nencium Et peimo quid eſt emunitas.
ſcdo diſtinguẽdũ ẽ de poſſeſſionibꝰ clericoꝛũ
tercõ diſtinguédũ ẽé de muneribꝰ. q̃rto ẽ vidẽ
dũ ad que munera clerici tenent'.q̃nto ĩquan
tũ et ad quos et ad quid extedit emunitas ec
rleſie et cimiterij· ſexto ſpealiter de feudis an
poſſit eccleſie donari vł legari· ſeptio de pe⸗
na violãciũ õ Pmũ ſcienduz
ꝙ emmnitas idẽ eſt ꝙ libertas Et dicit emn⸗
nitas qᷓi ex munia:i.munera data libertas ab
e qð eſt ex. vł dicit imunitas qſi ſme muneri
bꝰ data libertas ab in qð eſt ſme · vb dicit im
munitas quaſi puritas· jnde dici qᷓs immunis
a pctõ.i.purꝰ.ex de purga·ca:c. fi.
QAn ſcðm ſciendũ ꝙ poſſeſſionũ clericoꝝ
Aaquedã ſunt pure ecc leſiaſtice· ſ. que conſi
ſtũt in decimis peimicijs et oblacõibus· et in
his tim leuitica pozcõ cõſiſtit· Vñ nicolaꝰ pa⸗
pa vocat eas leuiticã poꝛcõez · Quedã vo non
ſunt ſa eccleſiaſtice licet a clericis poſſidean
c uſte · qe fuerũt eis a laicis date.ſ.q ↄſiſtunt
in villis . pdijs· caſtris et hmoi V
Irca terciũ ſciendũ.ꝙ munen quedã ſüt
immũda vt cloace purgacõ:calcis deco⸗
ctõ.pallacij cuſtodicõ. ſtabuli purgacõ.ff·ð
mu. et hono:muneꝝ H· i · et · l. j · quedã ſunt
muͤda ſiue Ponolta et Doaxquecdi ſunt oedina
ria vt illa qᷓ certã et regulare Eñt p̃ᷣſtacõnẽ.q̃⸗
dã exoedinaria ſcʒ illa que nõ p̃ᷣſtãt regulan
ter ſed repete. Ounera aut oedinaria qᷓdã ſũt
Pſonalia vt iſta qᷓ exhibent' cũ cura animi et ĩ
teruenieète laboze coepis nõ tñ cũ ſumptibus
Pe ijs · vt cũ qs tenet ire in exercitũ regis ad
expeſas regis. Et Hhec dicut' angarie vt patet
ff.ibið vbi ſupᷣ · Itẽ angariarũ q̃dã ſunt realia
ſ.la que dant ꝓ rebꝰ.vt tributa:cenſus cer
ti · ſiue ſeruicia certa et annalia poſſeſſionibus
annexa.puta ꝙ aliquis ꝓ fũdo vel vinea dat
annuatim in natali aureù vnũ vł caponẽ vel
aliquid tale St hec dicũt muoedinaria ſim⸗
lici nõie:et pñt dici etiã indicta.ĩ.rebꝰ ĩpo⸗
ſita.quedã ſunt mixta ·.ſ.q̃ exhibet interueni⸗
ente cura ammi:et laboze coepis cũ ſumptibꝰ
Peijs · vt cũ qs ire tenet ĩ exercitũ regis ſũp⸗
tibus peopeijs. Et hec dicuntur pangarie.qn⸗
q; tñ hec nõia confudunt' ſczꝭ angarie et pan⸗
Sarie· vt patet er de emu.vt miꝰ vbi glo. In⸗
Sarie dicuũt' obſeqa ꝓpſonalia exhibita ſumpti⸗
bꝰ ꝗꝓpens et negocijs alienis. hec dicũt anga
rie pangarie · ſicut etiã videt dici kf· ibide · J.
Peimonion Ounerüu auũt realm̃ quedã indicũ
ti is rebꝰ vt ꝙ talis vinea debz duos ſol . ã
nuatim in certo termĩo· quedã indicũt' pſone
gra rei vt ſi cellecta fiat et qlibʒ ſzm ſua facł
tatẽ ſolnat. Ouneꝝ aũt oedmarioꝝ quedã re
ſpiciũt vtilitate peincipis vt cũ exigit aliqᷣd
filie maritacõe vel ꝓ alijs ſimuibꝰ.quedã
Pietate et cõem vtilitate vt ea que p̃ſtãt ꝓ re
fectõe Pociũ et viaꝝ · et defeſione fidei et
regni · t ſub his muneribꝰ ↄtinet' exactõnes

que fiũt in ciuitatibꝰ ꝓ bono cõmuni:

( Irca qᷓrtũ ſciendũ ꝙ eccleſia et eaꝝ p̃dia
mãcipꝛa ſine rultici clerici eoꝝ vxoꝛes fi
lie et coloni nõ tenẽt ad munera imnda · xvj·
q:i. . nouaꝝ· et. IS. placz.et di · lxxx mudicatũ·
et C.de epi:et cle.l.ij. ec ad mũda cꝛdina⸗
ria ſiue ſmt pſonalia que dicunt angarie ſiue
mixta que dicũtᷣ pangarie vt dictũ eſt ſup̃ · C·

de epi. et cle. l. ij · et · C· de ſa · ſan · ec neminẽ ·
et. xvj: q. u G. placz ĩ glo· qdð debz intelligi ni⸗

ſi in caſu neceſſitatis vt dicit in eadẽ glo · vñ
cuſtodia ſiue vigilia muroꝝ excipia ꝗᷓ nul⸗
lus excuſat᷑.ex e·puenit · niſi ſit ſenex · C· de ð
curiõibꝰ.l.ſi vltra.li.x. Et B intelligũt Hoſt·
et bern· quo ad hõies eccleſie· clerici em a ma

tutimis nõ ſunt auocandi. di. lxxxviij. c· fi · et

C.de epi·et cle·q̃ſquis· mſi foete tãta neceſſi⸗
tas immeat ꝙ de pcepto epi aliud kfiat · ex de
re.iur.qð nõ eſt licitũ· hoc aũt ꝓ laicũ nulla⸗
tenꝰ diſcernat'. e? de cõſti · eccle.ſm hoſ.Mõ
tenent eciã clerici ad munera munda oedina
ria realia rõne poſſeſſionũ que ſunt pure eccle
ſiaſtice. nec etiã rẽne mãſi· ĩ· dotis que debet
oĩno eſſe liberade quo fit mẽcõ er de cen· c· i
gt oici mãſus ſm vul gare ytalie qntitas ter
re ꝗᷓ ſufficit duobꝰ bobꝰ ad laboeãduʒ in ãno
vt dicit᷑ᷣ ibidẽ m glo.Tenent aũt rõne aliaꝝ
poſſeſſionũ que ↄſiſtũt in caſtris et villis pee⸗
dijs et hmmoi: nii ſup hoc a peĩdpe obtinuerit
libertatem. hec ꝓbãt .xxiij· q.viij. S. ecc leſie
qð nichil omiꝰ ſjm canonũ tributũ e de cen.
c.i. Vn m hoſ.aut ccleſia alij vẽdat ant ſol
uat aut incidet in omiſſuz · C. de epꝛ. et cle.l.
neq;· et de exac. et tribu.ſi dira dñs.li.x· Elij
dicut ꝙ nõ ↄmittit.ſed loco pignoꝛis retine⸗
re pᷣt donec de tributo fuerit ſatiſfactũ ſic ĩtel
ligũt dictã.l.ſi dꝛra .que hoc innuit Eliqꝗ ve

r0 òicũut ꝙ hec lex intelligit' de domo impia

li qe ĩ rebꝰ eccleſiaſticis nulla ſolicitudo trãſ
actõis. i. omiſſionis ſignificat. C.de ſaſanc·
ec.placet. Vñ ſi clericꝰ vb abbas vaſallum re
gis ↄtra dñm ſuũ fellomã ↄmiſerit eo viuete
ad rege feudũ ptinebit. ſ̊ eo mortuo rex illõ
eiꝰ ſucceſſoei reſtituere debebne Vi pater in. 1

de feudis de capitulis conradi regis · c.· ſi cle

ricꝰ vel epᷣs· et eſt rõ qe delictũ pſone · ec · xpj ·

q:vj · ſi epᷣm· Et ſi ep̃s pel abbas tenet vnũ ma
gnũ feudũ ab aliquo peimcipe et ei conſueuit
certo mõ ſeruire. dehz ei ſuñ ſermiciũ eo mõ ꝗꝰ*

debz exhibere Vñ in Po caſu licʒ nõ teneat' in
caualcatis pſonaliter ire· ar.xxiij:q· viij · J. i.
debz tñn mittere ſzm ꝙ eſt ſolitũ· aut nõ teneat
bñficiũ . ar ex de pben . cũ ſm.et c.extirpãdũ.
t hoc intelligoſſi ſit bellũ iuſtũ.ſecus eſt ſi
it ininſtũ nõ tn pter hboc ꝙ nõ mittit in caſu
tali pᷣt feudo pemari· ar. er de pᷣſump. c. fi · et
de eoõſue ˖ c. fi· Eaciet eciã inde fidelitatẽ ſi cõ
ſuetũ ſit et ꝗqdquid feudi ↄſuetudo requirit p̃⸗
ſtabit · ex de iur̃iur̃. nimis. t quicqd ẽ expᷣſſuʒ
in jure · ex de pe · S. i.c. fi:ibi nos eccleſias. ⸗
lias ſi libertate otra dnim pᷣſcripſit tuendꝰ in
ſua libertate erit. t hoc ſi pᷣſcriptuzʒ ſit bona
fide.las curſus tpis n obſtabit. ex ð pᷣſẽp.
vigilãti .G holſ.lõ tenet tame ſoluere munꝰ

ſupinductũ.· i. ributũ de nono ↄſtitutũů quod

ſapuenmiete libertate imponit' tantũ ab impa
toee licet ſit munꝰ oꝛdinaniũ reale · xvj. q · i · ·
lacet. in glo. et · C· deſup indnctis· l· i. et ij ·
munera aũt ozdmaria ſi reſpiciãt tm̃ vtili
tẽ pemcipis nõ tenet clerici ð poceſſionibꝰ
eccłeſiaſticis nec etiã de alijs poſſaſſoĩbꝰ ni⸗
ſi foete ſub tali pacto date ſmt eis ꝙ cũ pein⸗
ceps cozonat vł maritat filiã ſuã· vł filiu ſuñ

facit milite teneat' talis eccleſia ꝓ illis bůis
ſibi datis expeſas facere t toto vł in ꝑte vel a

.

liq̃d hmoi S aũt reſpiciãt vtilitatẽ cõem. tan
tũ laicon ſic etiã nõ tenent vilo mõ⸗ P uo re
ſpiciãt vtilitate cõem lacoꝝ ſimul et clenico
rũ vt illa que dat ꝓ refectõne põciũ vł viaꝝ
vk ꝓ defehone fidei vk regni. tuc rich· diſtin
gint. qꝛ aut f acultates cõitatis ad hec ſuffici
unt:et tũc clerici nõ tenent'⸗ Jut nõ ſufficiũt
et ſic adhnc diſtinguo qe aut reqninit cõſiliuʒ
cleri cozũ fup negocils illis aut nõ. ſi nõ req⸗
rit' er requiri pnñt ſme detrimeeo negocioꝝn vꝛ
det' aliqbꝰ ꝙ peinceps vł oſules eiuitatis p⸗-
indicãt ſibi q̃ntũ ad munꝰ qð clerici ꝓ talibꝰ
opibꝰ exhibere deberet · qꝛ viden clenicos O
temnere. et honoꝛẽ eis debitũ n impedere euz
ſint laicis dignioꝛes Se Em iura nõ ſunt ei iu
ra ſua ſernãda ꝗᷓ ius violat alienũ · ex de Friat
le.dilecti filijei tex · et glo·et-xxv. ꝗq· ĩix · ſic de
cet· ar.ad G̊ e de mu· peti ·cai. Si ant requirit
aut cõſenciũt et tũc tenent ſołnere ptẽ ſuã ꝓ⸗
poecõne ſeruata. Jut nõ ↄſeneiũt ꝙ talia opa
fiãt. &t tũc aut imminet neceſſitas faciedi aut
nõ-ſi nõ qe foæte vie ſunt ſatis bone· et pons E

ſati gſufficies · ciues tñ vol ũt emendare et ſic
nõ tenentv' ſoluere qe ſi ego et tu habemꝰ vnã

domũ cõem et tn vis eã melioꝛare faciedo ibi

turem et ego nõ ↄſentio ſi facias eã ego nõ te
neoꝛ aliqino ſc luere Si aũt ĩimmet neceſitas
vt qꝛ põs eſt deſtructꝰ et vie ſunt tales ꝙ ne⸗
ceflarta el ericis ad cinitatẽ omode ferei n poſ
ſunt. tũc ſi cines talia faciũt repari cu expen⸗
ſis ꝗpoꝛc õnatis opibꝰ ꝛp̃ᷣis et facultatibꝰ cłi
coꝝn· clerici tenentur ſoluere ꝓptem ſuam ſal⸗
tem de poſſeſſionibꝰ illis in qnibꝰ poꝛcõ leui
tica nñ ouſtit. cõueniẽs em̃ eſt cões expeſas eo

rum fieri quoꝝ vtilitas eſt cõis ff· ad. l. rodi

am de accu.C.de ſacroſan. ec. l:ad inſtructio
nẽ.vbi expᷣſſe babet p clerici tenent' ꝓ pPpte ex
penſarũ que fiũt ꝓ talibꝰ opibꝰ-Olacet eciã
aliquibꝰ ꝙ tenen' etiã rõe ſoꝛtis leuitice- ſec

obſtat ſim eos vt videt qð dicit ex de cen· c ·
i: vbi dicit' ꝙ rõne talis ptis nõ tenen ad ali
qð ſeruiciũ miſi eccleſiaſticũqꝛ in ſoluendo p
tem ſuã ꝓ re ſibi vtili et neceſſaria nõ ſerumnt
alijs ſed ſibip̃is.et hoc tenẽet legiſte· Hhoc tñ a
liquibꝰ canoniſtis ñ placet·xvj·q-j·.· placet

dicit glo.eccleſiã nõ teneri ad cõſtructõnem

poncin vel muroꝝ quicq;d lex dicat· Sed m

alios cũ lex illa.ſ. ad oſtructõnem nõ imneni⸗

at expᷣſſe reuocata et iura inribꝰ debeãt Ocoꝛ
dare/ vdet ꝙ dicta glo⸗et jura que vident

otradicere illi legi ſic ðbeãt exponi ꝙ non re

pugnet ei · vnde debet intellligi in alijs caſ⸗

bꝰ de quibꝰ dictu eſt m diſtin guedo: in il⸗

lis nõ tenent“ ſoluere clerici: videt em̃ ireõna
bile ꝙ clerici multũ diuites n teneãtur ſolue⸗
re ꝓ ope ex q?ᷣ ꝓuemit eis vtiltas magna et
paupculi laici teneãt qbꝰ ꝓuenit pua vtili⸗
tas· VYbi tñ ciues eſſent multũ diuites et cleri
ci nimis paupes rõnabile eſſz ꝙ a clericis aut
nichil aut ita paꝝ aceipent ꝙ; nõ grauarent
Sed quõ clłerici cogi pñt ſoluere munera ad qᷓ
tenent' * clerici aut vltra poſſeſſiones pure
eceleſiaſticas et mãſum hñt poſſeſiones alias
vt foete pn moniales qᷓ poſt moꝛte eon ad lai
cos reuertet'. vel etiã poſſeſnones qᷓ eccteſijs
pꝓpetuo ſunt oceſſe · aut nõ hñt · Si hñt tũc per
iudicẽ ſecularẽ pñt cogi ſoluere illð qð tenen
in caſibꝰ ſupeadictis.qꝛ hec nõ eſſet actõ p
ſonalis ſed real is.Talis em obligacõ aut ſe⸗
quit᷑ poſſeſſonẽ aut ꝓſonã grã poſſeſſionis.vn
de cũ ille poſſeſſones nõ ſint exepte a iuriſdi⸗
