tiplex opi· verios tñ et ſecurioꝛ et eui iuri ſpiti
magis ↄſenciũt eſt ꝙ ſiq̃s ſciat aliqᷣd p viã cõ
feſſõis et ꝓ aliã viã vt qe andmit vel vridit ˖;
eo mõ quo ſcit ꝓꝑ ↄfeſſione oĩmode et ſꝑ debet
celare·qe ſic noun vt deꝰ. eo vomõ quo ſcit
p aliã viã p̃t et dz reuelare ſi coga. vt q ꝑ ſu

pioee ei p̃eipit' vł veritati ̃iudiciũ generat

6 tñ opoætet dicere ꝙ hoc audinerit i fõe
ſ tm ſie · ſ. ego hoc vidi pł audim⸗Fliter non
de bz nec cõpulſus ad ſcãdaln euitadu Pter
qð debz etia ofitẽs ꝓteſtari in cõfeſſiõe qð nᷣ

*

debz illð celare.ñ ꝙ ilła ꝓteſtacõ acꝗrat iusg

reuelãdi ſʒ qe aufert ipi ꝓximo rõz ſcadali. H
bon. &t cõcoedãt cũ eo tho⸗ pe-rich;et jnno·
ſuꝑillo.c.oĩis ·Sʒ obicit qe ſis ſcit alicò
et eũ hoc illẽ ide recipit in ſecreto: tenet' ce⸗
lare illo. gꝗꝰ a ſimili ymo multomagis vt vide
ſi ofeſſoe peiꝰ aliqd ſciat et poſtea illõ mez
ſub ſigillo ↄfeſſõis recipiat celare tene. Pc
ꝙ qn aliqᷓs in ſecreto recipit aliqᷣd et ilig ce⸗
lare ꝓmittit obligat ex ſua ꝓPmiſſone Sec? e
de coͤfeſloee qe nõ pmittit cel are · H pe· Ereòo
etiam ꝙ ſi eõfeſſoe celare gnitteret vbi veri⸗
tas b obedĩa p̃cipet reuelare poſ· et ꝓmiſſio
vl iuram̃tũ nullù eſſz · vñ ſi vidiſſem ꝓximum
peccãtem pctõ tali. qð teneoe dicere ſupioei .
ſi iurẽ ſibi nõ dicere nõ abſolno⸗ ymo teneoe
Ke Ppi facieda eſt de piurio ꝓeo ꝙ cõtra iu
iciam iuraui et huiꝰ ſentẽcie eſt boñ · Ex Hoc
aũt qð dictũ ẽ nõ debz p̃ſ biter ſumere audaci
am reuelãdi vł loquẽdi de facili de eo qð ſcit
p cõfeſſõzʒ .q? cõfeſſiõis ſigillũ adeo eſt euſto
Diedũ vt nõ tm vitet᷑ fractõ ymo etiã dignuz
eſt vt ð̊ hꝰ tollat oĩs ſuſpicõ ne ĩ cõtẽptu veiĩ
at ſacram̃talis ofeſſio · Gᷓ bon· Quid ſi dicat
eõfeſſoe alique ſibi cõfeſſum eſſe de pꝑctis ma
gnis et multis et hmmoi MÆι alis eſt reuela
toe cõfõis· ſi tũ dicat alique ſibi eſſe cõfeſſum
de pctis ſuis cũ ꝗ;e cõfeſſio nõ ſit mſi de pec
catis nibil maĩfeſtat qð eſſz occultũ maxime
cũ icat' peima.jo. i· Si dixerimꝰ qm̃ peccatũ

nõ babemꝰ ĩi nos ſeduet veri: in nobis non

eſt. H rich; VcOι ſub ſigilio ↄfeſſiẽis cadat p
ſona cũ ꝗᷓ cõfitẽs ↄfitet ſe pctin feciſſeP ꝙ
ſic et pꝛeimo declarãdũ ꝙ aliqñ ita eſt ſco ꝙ

ſp tercõ quomõ·primũ ptʒz ſic cũ pnia ſit ſac⸗

metũ pſbiter ten e' ome illõ celare q& ad inte
gritatẽ ſacramti ptinet:ſed penites nð poſſz a⸗
liqñ ſuũ pẽtm̃ expeimere niñ notificando pſo⸗
nam cũ ꝗᷓ peccauit vt dictũ eſt ſupea · ergo p⸗
fona illa ſub ſigillo cõfeſſiõis cadit· ſcom de⸗
clarari p̃t p rõnes poĩtas fupea ĩ ſolncõe ãſti⸗
oms illiꝰ vti in aliquo cau liceat pᷣſbitero r
nelare cõfõzʒ q̃rũ rõnũ applicacõz ad oĩtum
prudẽti lectoꝛi relĩquo ꝗpter beeuitate· Circa
terciũ ſciedũ eſt ꝙ patã ipiꝰ pñtetis in relati
one ad ip̃m cadũt ſub ſigillo cõfeſſõis de ne⸗
ceſſitate et abſolute:et peimo et directe et ex⸗
plicite et ex oibꝰ cauß pſoã aũt cũ qᷓ penites
cõfitet ſe peccaſſe cadit ſub ſigillo cõfeſſioĩs
de neceſſitate et abſolute nõ pꝛimo ſ ex conſe
queti et indrecte et implicite nõ ex oĩbꝰ cau⸗
ſis ſa al qᷓbꝰ. Deccata aũt ip̃iꝰ pñitẽtis no re⸗
feredo ea ad determĩatã pſonã ſicut cũ aliqs
dicit. ego audiui tale qd tñ nõ audinit niſi in
cõfõne.cadũt ſubſigillo cõfõis de neceſſita⸗
te nõ tñ abſoluce ̊ lub cõdicõe.ſ.ſi ex ꝓlacõ
ne verboꝝ taliũ poſſz ꝓ ſe vł p accñs directe
vł indirctẽ aliqᷓ verecudia vł cõfuſio vel ſu⸗
ſpicõ mala vel aliqð aliud nocum̃tũ illi quio
feſſus ẽ ꝓuemire. Gᷓ ric B. et ocoedat cũ eo ho:
ſti · Vt cõſemhõis ſigillũ extdat ſe nõ cm̃
ad ea que ſunt de cõfeſſie vt ſut pctã ſʒ etiaʒ
ad alia vt ſunt illa que nareantur cũ peccatis
ſigilkum confonis non extendit ſe drecte

niſi ad ea qᷓ cadut ſub ſacrali ↄfeſſone· ſʒ indi
recte ilò q nõ cadit ſub ſacr̃ali confeſſione
Ptinet etiã ad ſigillũ ↄfõnis·vt illa ꝑ q̃ dep⸗
Hẽedi poſz pẽti vł pctõe.Nichlomiꝰ illa ſũt
ſumo ſtudio celãda:tũ ꝗꝓpter ſcãdalũ.tũ ꝗpter
ꝓnitatẽ q̃ ex ↄſuetudĩe poſſz accidere. G tho.
vñ m rich. ea q penites dicit ĩ ↄfeſſiõe ſua q̃
nõ ſunt pctã nec circũſtãtie peti ꝓpotentes du
ce ĩ maĩifeſtacõzʒ ↄfitetisputa ſi interſerat ꝙ ĩ

tali terea ſut bõa vina vł aliqd ſmmile non ca

düt ſub ſigillo ↄfeſſõis niſi de Ogrurtate ſi ĩ
diceẽdo illa nõ daeintelligere ofeſſoei ꝙ velit
illa celare · e Vtaa ↄfeſſos qñ dicunt᷑ aliqᷓ ſe⸗
creta ſibi q ipe recipit ſub ſigillo ↄfeſſiõis te⸗
neat᷑ ea celare ꝙ nõ defacili debet q̊s ali
q̃d recipe hoc mõ ſi tñ recipiat ex ꝓmiſſione
celare tenet acſi in ↄfeſſcẽe hẽet licʒ nõ heat
ſub ſigillo ↄfeſſõis.hG̊ tho.et cõcoꝛdat cũ eo
hoſti · ſup. coige Vcꝝ aliꝰ a cõfeſſoꝛe audi
ens ex ꝗꝓpoĩto vł à caũ pctã ofitetis ignoꝛan
tis ꝙ aliꝰ a ↄfeſſoee audiat pctã ſua tenea ce
lare la & ꝙ ſic et ; ex p̃cepto iuris nature

et iuris diuini et poſitiui:peimũ ptz ſic· Natu
rale udiciũ rõis dictat. ꝙ hõ debʒz illa alteri

facere que ſibi vellz ab ipᷣo fieri in caũ ↄſimi⸗

li vt habet᷑ di..c.i. Sed quiiibzʒ hõ dzʒ velle

ꝙ ſi a caũ vł ex ꝗꝓpoĩto aliꝰ a cõf̃ eſſoꝛe audi⸗
uit pctã eiꝰ dũ ↄfiteret ꝙ celz ea qe qlibʒ de
het celare ꝓ ↄſeruacõe ꝗpe fame q̃ntũ pᷣt · er⸗
80 quilibzʒ pctã ꝓximi audiẽs dũ ofitet tene

tur ea celare ſiue audiuerit illa a ꝓpoĩto ſiue

a caũ. Icm patʒ ſic luc:vjdicit᷑ ꝓut vultis
vt faciãt vobis hõieſ et vos facite ilb · dy etiã
NM.xvj. ſi peccauerit in te frater tuns vade et
coæripe eũ inter te et ip̃m ſolũ:ſi te andierit lu
cratꝰ eris fratre ·t.· Sed qlibz dz velle vt alis

celet pecata ſua: hõ etiã cũ ofite' coerigit ſe

aut ad coærectõeʒ diſponit· ergo hõ q̃cuqʒ ſit
ille Pctã illi reuelãs facit directe ↄtra illud
ius diuinũ · Terciũ ptz ſicer· de accu.q̃liter·.

et qñ nõ.denũciacõzʒ dz pᷣcedere caritatiã am⸗

momæcõ Eruſtra aũt p̃cederet ſi coerectꝰ ꝑ ca

ritatiuã monicõz et ſecretã poſtea ꝓublicari li
cite poſz · cũ ergo hõ ꝓ cõfeſſiõz ſecrete coeri⸗

Sat' ant að coerectõzʒ diſponat' nulli q̃litercũ
q; pctã eiꝰ audiat licitũ e illa reuelare niſi ex
ſſo eiꝰ cõſenſu.Dee · illõ p̃ceptũ qð dat ð ce
ãado pctã cõfitetis er de pe· et re.oĩs. datũ ẽ
in fauoee ↄfeſſioĩs et ↄfiteciũ·ſed ſi ingeren⸗
ti ſe ſup cõfitẽtez ex ꝓpoĩto vb a caũ et ſic eiꝰ
pctã audieti liceret illa reuelare. hoc eſſz ĩ p⸗
iudiciũ et ↄtra fauoꝛe ↄfõnis et cõfitẽtis. qe
tũc licite poſſz cõfites ꝓ ſua cõfõne infamari
videt ergo ꝙ ꝙᷓuis illð p̃ceptũ peimo et dire
cte ec explicite liget cõfeſſoze·tñ ex cõſequen
ti et implicite etiã ligat quecũqʒ tuc pctã con
fitetis audꝛẽtẽ et ea ꝓ viã aliã neſciete· H rich
et cõcoedat cũ eo ſco:q Eſto ꝙ duoꝝn p̈ſbite
roꝝ quoꝝ vterq;ʒ eſt pᷣſbiter inſolidũ eiuſoez
Peochie vnꝰ a caũ vł a ꝗꝓpoĩto audiat cõfeſſo
nem alicꝰ peochiani ſui cõfitentis ſocõ ſuo 4
moert fcta cõfeſſõe añqꝙ; abſoluat penitetem
nuquid ille qᷓ ſic audiuit eiꝰ cõfeſſione poter:

eu abſoluere H ꝙ nõ· Id ſaẽ metũ em̃ penitẽ

cie neceſſaria ẽ intẽcõ et ex ꝓte cõfitẽtis et ex
pte abſoluetis.cũ ergo cõfites vni nullo mõ
intedat cõfiteri alij:aliꝰ nullo mõ p̃t eũ abſol
uere vk ligare ꝓ ↄfõne fctã alteri · Dee· iudex
nõ pᷣt de mrre dare ſenteciã diffinitinã in iudi
cõ cõtra reũ vel ꝓ reo ꝓ cõfeſſione rei qͥ non
fuit fctã coꝛã eo vt coꝛã iudice ĩ foꝛo illo da⸗
to etã ꝙ qlibz ſit curatꝰ illiꝰ inſoliõ ·gꝰ etiã
ille ſolꝰ cui penites ↄfeſſus eſt pᷣt illum ꝓ il⸗
la cõfõne ĩ illo foo ligare et ſoluere. G nich.
Jen ille cui cõfeſſoz reuelat cõfeſſionẽ ali
cꝰ teneat illã celare · ꝙ ſic ſi ſciat ꝙ ille qᷣ
dixit ſibi h neſci ebat illõ niſi ꝓ cõfeſſionẽ q̃d
quiò em hõ ſcit ꝑ cõfeſſone ſacram̃talem ſiue
mediate ſiue immediate celare tenet Cicet ii
le qᷣ ſcit imediate magis obliget ad celãdum
ꝙ ille q̃ ſcit mediate· Sed iſte cui ↄfeſſoꝛ reue
lauit cofeſſionèe ſcit ꝓ cõfeſſoꝛẽ mediate ergo
celare tenet'. Dee· qui git ad ꝓmouendũ crt
men qð aliꝰ inchoauit pticipat cũ eo in crimi
ne. Sʒ ille qᷓ̃ cõfeſſiõz reuelat infamatiẽz peni
tẽ tis inchoat.et ille cin cõfeſſio reuelata ẽ ſi
vlteriꝰ eã maĩfeſtat infamatiõʒ ꝓmouet peni
tetis· ergo talis eſz pticeps ĩ crimie cũ ille 4
ſibi reuelaut cõfeſſioz penitetiſ te' gꝰ eã celaẽ
qe te' ñ pticipare ĩ cmie · H̊ ri ch;.et couet?᷑ cũ eo
ſco A eR pñites tenea' celareę pniaʒ ſibi a ꝰ
feſſo⸗e iniuctã · H¶ ꝙ aut penites maĩfeſtado
peniteciã ſibi iniũctã a cõfeſſoꝛe faceret p̃ᷣm⸗
diciũ fame ꝗꝓe abſqʒ aliq̃ᷓ vtilitate·aut face⸗
ret p̃indiciu cõfeſſoꝛi qe foꝛte talẽ iniũxit pe⸗
niteciã ꝓ qꝗ̃ᷓ ſi ſciret ab aliquo vł ab aliquibus

poſſz eoꝝ maliuoleciã incuræere· vtpote qe in

ꝛũxit mulieri ꝙ abſtineat a familiaritate alicꝰ
viri cuiꝰ familiaritas erat ealſti tati ſue ꝓpiculo
ſa vł aliqd aliud ibrie quo aliq̃ offederet
cõtra cõfeſſoẽẽ ſi ſciret Hꝰ. Fut penitẽes ĩ maĩ⸗
feſtãdo ſuã pñiam nec fame ꝗpe nec cõfeſſoei
nec alicui p̃iudicium generaretIn peimo caũ
penites tenet ſuã peniteciaz celare qlibz em̃
tenet' famã ſuã nõ ledere ſme aliq̃ᷓ valitate
cũdum illð ecc.xlj. eurã habe de bono nomi⸗
ne·. In ſcòo etiã caũ tenet etiã celare ſi em idð
qð cõfeſſoe ſibi imũxit vł cõſuluit bõa fide et
ſecrete ꝓ ſalute aĩe ſue alij reuel aret ĩ p̃iuditi
um cõfeſſceis crimẽ ꝓdicois meureerer et ſi⸗
gilli ſecreti fractõz In tercõ aũt caũ eã nõ te
celare nec tenet dicere ſ de ho p̃t facere qð i
ſton duoꝝ ſibi magis placuerit· G nich. q VY⸗
ta ſolꝰ ꝓ̃ſbiter habeat ſigillũ ↄfeſſõis Bfi⸗
tent' em aliqn nõnulli ꝓ mterpeete. vb etiam
laico ĩ caũ neceſſitatis ·H ſigillũ cõfeſſionis
cõpetit p̃ſ bitero ĩqᷓntũ ẽ miſter ſacri qð nihl
aliud ẽ ꝙq debitu cõfeſſiõz celãdi ſicut clauis
eſt ptãs abſoluedi· eñ ſieut aliqᷓs qui nõ eſt p̃⸗
ſbiter in aliquo caũ pticipat aliq̃d de actu ſi
gilli elauis cõfeſſiõis ita tenet celare liczʒ ꝓ⸗
peie loquẽdo ñ habeat ſigillũ cõfeſſioĩs. hec
cho.et cõcoedat cũ eo jnno:ſup· c.oĩs· et ho⸗
ſti · ibidẽ · St addit ꝙ ſi talis pctõees ꝓdat. li⸗
cet pena ibide poſita nõ habeat locuzʒ qe nõ ẽ
pſbiter. tame arbitrarie punietur er dèe offi.
dele . de cauſis. in fine. Que eſt differencia
inter ſigillũ confeſſionis et ſigillum ſecreti-

Hẽ? ꝙ Pñt ſe ſicut ſupius et inferius. Sigillũ
em ofeſſionis e ſigillũ ſecreti.ſ̊ ñ ome ſigilluũ
ſecreti eſt ligillũ cõfeſſonis. Cũ em vnus ab
alio petit cõſiliũ et ille bona fide ſibi oſulit
recomendãs ſibi vt hoc celet vł ꝓſonã qᷓ Hoc
cõſulit ñ noĩet lle qͥ oſiliu petit obligat að
celandũ ꝓ ſigillũ ſecreti qdð tñ ñ e ſigillũ con
femis. FEe qmuis frãgens qðlibz iſton ſigil
lon moetali peccat et crimé ꝓpdicõis incur⸗=
rat tñ multoguiꝰ peccat frãgens ſigillũ con⸗
feſſõis ꝙ;ᷓ ſigillũ ſecreti qð eſt diſtinctũ otra
ſigillũ ↄfeſſionis. Nec eſt eſtimanduũ ꝙ hõ re
uelãs illud qð dictũ eſt ſibi ſoli-nunqm fran
gat ſigillũ ſecti. n ille qᷣ q̊ ſibi dixit adiuxerit
ego trado tibi hocæ ſub ſecreto et aliꝰ ſie rece

perit.qꝛ ſi hõ ab alio cõſiliu petit et le bo⸗

na fide ↄſulit ĩ ſecreto.q;uis ↄſules ñ aduer⸗
tat dice illi ꝙ ſibi ñ ↄſulit n ↄſiliũ recipiat in
ſecto.tñ ille cui ↄſiliũ datũ eſt ſi videat ꝙ ex
reuelatõe pſone ↄſuletis pſona cõſules tri⸗
mentũ notabile incurreret et reuelet crimen
peodicioms incurrit et ſecretum ſigilli fran⸗
git. quia materia et natura negoci] requirũt
ꝓꝙ ille cui fidele cõſiliũ datũ eſt vſonã conſu
lentẽ in cãu p̃dicto ſub ſecreto debet tenere
minmus tñ peccaret ceteris pibus ꝙ; ſi cõſules
expᷣſſe hoc ſibi ſub ſecreto traaidiſſz et ille ad
tenendum ſub ſecreto ſe exp̃ᷣſſe obligaſſ· Ille
etiã a quo petitũ eſt cõſilia hmõi qð ſibi ꝗpo
ſuit cõhlium petens ſub ſecreto tenere debz
hec rich. et ouenit cũ eo o cQua pena eſt
feriendus ſacerdos cõfeſſiõez reuelãs· vt
dicit᷑ᷣ ĩ glo·berñ.ex de·pe:et re. omis· talis
pᷣlbiter olim ꝑ greg·a ſacerdotõ deponebat⸗
et vlteriꝰ imponebat᷑ ſibi ꝙ oĩbus diebus vi
te ſue ignomnioſus pegrinãdo pgerz de pe·
di · vi . ſacerdos . Ged hodie p jnnoc. tertium
alia pena imponit ĩ dicto· c· omĩs · ſ. ꝙ depo
natur et in arto monaſterio ad agendã pniazʒ
ꝓpetuo recludat.hoc aũt ĩtelligit᷑ ſm boñ·
nõ qe cogat ad emittendũ votũ ̊ qe ꝓ tanto
crimie cõpelli debzʒ ad penitedũ ppetuo· loqᷓ
tur etiã de reuelatõe peccati eatenus ꝗqᷓtenus
P cõfõnez eſt ſcitũ · Bcðm vo hoſti :ſupꝑ· c· oĩs
itelligi dz pnia greg: ſcʒ pegnatio ꝙdiu é in
pnia tpali vt vſq; ad·vii· velx· annũ · et hu⸗
iuſmodi ſzm ꝙ pnia eſt limitata· xx. q. i.ſiq̃s
ſacerdos quibꝰ elapſis eſt in monaſteriũ de⸗
trudendꝰ? vt ibi ppetuã pnĩam agat vt dicit
in.c.om̃is.et ſic ſupplet vnũ ius ꝑ aliud· et
addit ꝙ hãc penã cedinarie p̃ᷣſ biter pacietur

in iudicio cõuictus. Gi aũt pᷣſbiter neget cõ⸗

feſſionis ꝓdicõez nec ille ꝓbare poſſit· nec ec
ille pᷣſbiter ꝓbare poſſit ꝙ ad eius noticiam
illuo crime puenerit:nec cõuince ipᷣm poſſet
prochianũ de crimie tũc arbitrarie punietur
vj· q. ii · c· in · et · c . ꝓlacuit.
uid eſt ſatiſ kactio · ti · xxj ·
nſequeter cõſiderandũ eſt de ſatiſ fa⸗
Se. Et pmo de eius qᷣdditate ˖ ſeðo de
eius poſſibilitate·tertio cui ſatiſ factõ
e fiat.qᷓrto de eius q̃litate· q̃nto de Ptibꝰ
eius.ſexto de mẽſura ſiue qntitate eius · ſepti
mo ð canonibꝰ pnialibꝰ Circa pᷣmũ ſcienð

ep iuſtitia ñ tm̃ ad h̊ tendit vt ineꝗlitate p̃ce⸗
dente aulerat pumẽdo pᷣteritã cul pã· h̊ etiaz
ad hoc tendit vt in futuꝝ eqlitate cuſtodiat
cauendo culpã futurã.vñ ſzm ph̊m. in:echi ·
pene ſunt medicine. vñ et ſatiſ factõ q eſt iu⸗

ſticie actꝰ penã inferetis eſt medicina cueas

pctã pᷣterita recõpenſando:Et Pſeruãs a futu
ris cauẽdo. et iðo qñ hõ hoiĩ ſatiſfacit pᷣteri⸗
ta recõpenſat et de futuris cauet · Et m hoc
põt ſatifactio dupli diffiniri· vno mõ reſpe⸗
ctu culpe pᷣterite quã recõpenſando curat et
ſic ðe ꝙ ſatiſfactio eſt miuriellate recõpen⸗

ſatio ſzm iuſticie eqᷓlicate· Et in idem dicit re

dire diffinitõ anſz. in li · cur deus hõ · Satilſ fa
cere inq̃t eſt debitũ honoee deo impendeé . vt
cõſideret ibi debitũ rõe culpe ↄmiſſe·Catria
em̃ deo reddit . id e ſoluit debitũ rõe bnficij ·
recepti · Satiſ factio vo deo debitũ reddit ra⸗
tione pcti in eũ cõmiſſi· reddit ſiue impendit·
id ẽ reſtituit nõ tm̃ ſoluit. &.ͦlio mõ põt diffi⸗
niri reſpectu culpe future a qᷓ pᷣſeruat· et ſic
diffinit᷑ ab aug. ꝙ ſatiſ factio eſt pctõꝛx cãs
excidere et eo ſuggeſtiombꝰ aditũ n p̃bere
DHreſeruatio em̃ a moꝛbo coæꝑpali fit ꝓ ablatõ
nẽ cauſaꝝ qᷓs moebus ↄſequ põt· Sis em ab⸗
latis ñ põt moebꝰ cõſequi.ſj in ioebo ſpuali
nõ eſt ita q libeꝝ arbitriũ ñ cogit᷑.vn cauſʒ
pcedẽetibꝰ põt caueri licet difficulter· et cau
ſis amotis põt incurri:et ideo ĩ diffinitõne ſa
tiſfactõis duo ponit · ſ.abſciſione cauſaꝛ quo
ad pmũ.et pniam liberi arbitrij ad ipᷣm petm
quo ad ſzm·¶ Sed obicit qe fomes eſt cauſa
peccatoꝝ actualiũ qui ĩ hac vita abſcidi nõ
põt· Nõ ergo bñ dicit augꝰ ibi cauſas pecca

toꝝ excidere H& cauſas vocat radices intri

ſecas et ꝓximas ſcz libidinem ex cõſuętudie
vel actu pcti relictã et reliqas pcti ſcʒ Diffi⸗
cultate ad bonũ et hmõi:occaſiões vo vocat
opoetunitates extrinſecas.ſczʒ tꝑs· locũ. ſocie
tatẽ maĩfeſtaz et tales cauſe ꝓ ſatiſ factõez in
hac vita tollunꝰ Eomes aũt eſt cauſa remota
et cõis qᷓ quide in hac vita ꝑ ſatiſ factõez nõ
tollit totaliter ſ̊ bene minuitur˙
Oe poſſibilitate ſatiſ factõis.ti.xxij ·
Einde cõſiderandũ eſt de poſſibilitate
ſatiſ factõis· Et cca h̊ qrunt᷑ plura · ſcʒ

vty hõ poſſit dᷣo ſatiſface ꝓ pctõ.
hoiem ſatiſface deo poteſt dupli nel

aut cũ adiutoeio alterius. aut ſine eo · primo
mõ dico ꝙ hõ põt deo ſatiſ face ĩ vtute:. ſ. me
riti xp̃ᷣi cuiꝰhõ ẽ pticeps ꝑ verã fide · ?ꝰ aute

mõ hõ dðo ſatiſ face nõ põtvñ ſm augin en⸗

ch;idð vſus fine· NHec antiquoꝛ qcunqʒ; iuſto⸗

rũ p̃ter fidez xpᷣi ſalute potuit iuenixre: hõ em

p ſe deo ñ põt eqle repẽdere: nec h̊ ab eo exi⸗
Zit. ſ̊ ſi fecerit ᷣ qð poõt plus ab eo ñ exigi
Sʒ otra qe Sinꝰ é petm̃ actuale moetale ꝙ;
iginale ſz nullꝰ purus hõ ſati ſfacere potu
it ꝓ oeiginali m anſ.lio. cur deus hõ er⸗
o.zc· H licʒ pẽtm̃ oeiginale n ſit ita gue p⸗
Pne ſic actuale moetale· eſt tñ magis gue na
cura· qꝛ? inficit ñ tm ꝓſonã ſʒ etiã natura ita ꝙ;
Ene mediãte natura: et io ꝙ illo ñ potuit
atiſfacere niſi aliqd pponderãs toti nature

hũane.q̃ ꝗpter ↄcludit anh.æo.li. eur deꝰ hõ
c.·vii:qᷓre illũ q̃ ſatiſfacturꝰ erat ꝓ pmoꝝ pa
rentũ pctõn opoetuit ee pfectũu deũu et hoiez
Durus em hõ toti huane nature pᷣpõderare ñ
otuiſſʒ · Põt tn aliter dici.ſ.ꝙ; ꝓ pctõ oeigia
i xpCs ſolus ſatiſ fecit vn a nobis nulla reqri
tur ſatiſfactio ꝓ oeiginali ſed tĩ baptiſm ſu
ſceptõ ꝑ que ho pmo efficitur pticeps meriti
xp̃i· Deo actuali aũt moetali cu ſatiſ factione
meriti xp̃i requirit᷑ ð lege cõi aliqꝗᷓ ſatiſ factio
puniens ñ ꝗꝓpter impfectõeʒ meriti xpᷣi. ſʒ qe
deus vult et ꝗger ſui honoeẽ et ꝓpter bonuʒ
nrm. vt ꝓ his qᷓ volũtate ꝗꝓpria comitimꝰ vł
omittimꝰ volũtate a ſatiſ factõeʒ aliquã fa
ciamus.B; rich;. ſzm ſco. è pmo ſciendũ B
qᷣd ſit ſatiſfactõ gnali ſũpta· Oſt em redditio
volutaria equaletis alias indebiti ·. ꝙ ſit red⸗
dicõ ꝑ ſe patʒ.ꝙ etiã ſit volũtaria pz qe alias
n eet ſatiſfactõ ſʒ ſati ſpaſſio.ꝙ ſit equalentis
patzʒ ꝑ ſe ſatis.ꝙ etiã ſit alias indebiti pzʒ qęe ſi
eet debitũ ñ ſatiſ faceret ꝓ illo .Eo ꝓpoſitum
põt dici ꝙ deꝰ de potentia abſoluta poſſz de⸗
diſſe pctõei pꝰ attritõez tanqm poſt diſpoſitõ
nem gruã et meritũ de congruo gram p quã
eius motus fieret cõtitio.Et ſic p Taciſfacloz
potunſſet dimiſiſſe pétm.ſ. ꝓ actu reddeète o
equiuales illi bono qð abſtulit pẽtm̃ qe qᷓntũ
malũu fnit pétm auertens a deo tantũ bonu e
cõuerſio ad deũ ex caritate· qᷓntũ etiã bonum
natũ fuit ineſſe actui meo tantũ et nõ plꝰ ab
ſtulit peccatũ meũ et tm̃ bonũ põt eſſe ĩ actu
meo. et ſie ꝑ illũ actũ reddit equiuales deo⸗
e potetia tñ oꝛdĩata nõ diſpoſuit deus dare
gram ſine merito paſſiomis xpi qꝗᷓ fuit ſine pec
cato et pcõſeques de potẽetia oediata non eſt
poſſibile ſatiſ fieri deo de peccato niſi ĩ vtute
paſſiosis xpᷣi:qe ſine gr̃a nulla oĩno pßt eſſe ſa
tiſfactõ.qe nec aliqꝰ mõ equmales nec ĩ acce
ptatõe ̊ ma. ſco.¶ VYtꝝn deus poſſit remittè
Ptm ſine aliqᷓ ſatiſfactõne· de remiſſione
pcti Otingit loqui dupl.aut de lege cõi aut
ſpãli.pmo mõ ſm oms nunq; dimittit' actua
le moetale ſine aliq̃ ſatiſ factõe. qe ad hoc ꝓ
requirit actus penitedi ĩ quo peĩicipalios ꝓs
ſatiſ factõis cõſiſtit.· Scòðo mõ dicuᷣt etiã młᷣti
ꝙ nullo mõ actuale moꝛtale põt a deo ſine ſa
tiſ factõe remitti.qe deꝰ pctm tale nõ põt l
mittere ſine infuſione gre et qe hõ moetaliter
peccãdo oculũ aĩe clauſit ideo lumen gre ad
eũ intrare ñ põt niſi apiat᷑ ꝑ actũ pemtedi. ſi
cut nec lume ſolis pᷣt domu intrare niſi apia
tur feneſtra. t ꝓ hac opi:videt eſſe aug. ſn⸗
per jo·ome.lxxij:ſuꝑ illꝰ ſo.xiiij · maioꝛa ho⸗

rum faciet:dices: cu ex impio fit iuſtꝰ ſalutẽ ·

opat xpᷣs in illo ſʒ nõ ſine illo Et etiã anſ.di
ces peimo li.cur deus hõ.c.xij:Si pcti non
punit in oed matũ dimitti. Sʒ cõtta hoc aliqᷓ
arguũt ſic.Omne effectũ que pᷣt face deꝰ me⸗
diate cauſa efficiete ſca:face põt ſme oꝑa⸗
tione illius. Sʒ p̃paratio ad gr̃am quã ĩ ſe fa⸗
cit pctõe pemtedo ẽ principal a deo median
te opatõe penitetis q ẽ cã ſcòa.
xxn)· tri.c.inii:ꝙ merita nr̃a dona di ſũt· gꝰ

Ppar atõz illã pᷣt deꝰ facẽ ĩ pctõee ñ mediate

ñ dicit aug

aliqᷓ adtõe imus pctõeis· Vñ ſme p̃iundicõ vi⸗
det ꝓuis hoĩ qᷓndiu ſit i actu pti moetał
pecatũ nõ poſſit remitti · tñ hmõi obdoemieti
in peccato moetali deus poſſz ni vellet hitum
caritatis infudere· et ſic peccatum dimittere ·
qnic q̃d em e ĩ peccatoee doemiente bonũ e ex
cepta defosmitate pti que nihbil almd ẽ qm
raretia boni debiti in volũtate vt ĩi e li. oſte⸗
ſum eſt. nullũ aũt bonũ ꝓhibet aĩaz ſuſcipere
caritatẽ· Et licet malus actus volũtatis quo
peccatoꝛ peiuat ſe bono debits ꝓhibeat duz
durat aĩaz ſuſcipe caritatetũ caretia bom de
biti ꝓhibere n pot aiaz ſuſcipe pnñtiã bom de
bii oppoſiti ſi fuerit ages ꝗᷓ reſtituat.ſic nec
carentia lumĩs ĩ aere põt ꝓhibe aerè a ſuſcep
tõe lumis cu ſol rradiat alias em pueri non
recipent debitã iuſticiã qᷓ an bapeiſmũ caret.
St ſic ſi deꝰ pctm doemięeti dimiteret nullam
aniuſticiã faceret vt patebit iã. SFuctes vo
alia opi:adducte intellige pñt de remiſſone
ſecundũuũ lege cõmun?· et ſupoſito ꝓ ĩ pctoõee
nec ĩ alio ꝓ eo eet punitũ pctm̃. Fliqd aũuᷣt fa
cere ex puil egio ſpãli et raro iuſto oedim nõ
derogat qð tnᷣ dĩter factũ derogarz. vñ ſi qnʒ
rex vt oſtedat plenitudine ſue potetie et bem
Snitate ſue clemetie vt magis timeat᷑ et dili⸗
Sat᷑ pcit aliqn hoi ſcelerato ñ derogat iuſto
regimi ſui regni · imo qnqʒ; cõfert. qð tñ ſepe
factũ derogarz· qñzʒ etiã inſte et ĩ caũ pcè põt

filio ſcelerato cuiꝰ pr᷑ volũtarie moetem ſuſti

nuit ꝓ vtilitate regni. Sier dico ꝙ ſi dens ad
ondendã ſuã oĩpotentiã er ſumã ſue boĩtatis
miam aliqñ dimitterz algcui ſine ſatiſfactõe
pcetm nullã miuſticiã facerzʒ.qe ſicut diẽ an.
ꝓſob · c· iin · ad deũ · Cu puũͥis malos iuſtu e qe
Mon meritis ↄuemt. cu vo pcis malis iuſtu
eſt ñ q loꝝ meritis quia bonitat tue co
decens eſt Et infra.facis qð decz te ſume bo
nũ ſic itaqʒ ſine repugnãtia iuſte punis et iu⸗
ſte ꝓcis . NHec ſic ꝑcẽdo relinqre pctim̃ totali
ter impunitũ·qe xp̃s nõ tm̃ ꝓ pctõ nt̃o oeigi⸗

nali ſo etiã ꝓ pctis actnalibꝰ hoiz p̃tericis et

ſequẽti bus moetẽe ſuſtinnit . ¶ Zi obicit' ð ſeõ
paulo q; act ix iuſtificauit deꝰ dũ eſſʒ ĩ actu
pꝓſequedi xpianos. dicẽdũ eſt ꝙ deꝰ imiſit ei
gr̃am Stis datã ꝓ quã a ꝓpoſito peccãdi ceſſa⸗
uit et ita pfecte penituit ꝙ qᷓſi ſtatim ſecuta ẽ
remiſſio peccatoꝝ ·VYel põt dici ꝙ illa remiſ⸗
ſio ñ fuit ſm lege cõmunè ſij ex puilegio ſpe⸗
ciali. Gᷓ rich;̊ .· q Vcꝝ poſſibile ſit dᷣo ſatſfacè
de vno pctõ ſine alio.ih& ꝙ nõ. NHã ſatiſ factõ
nõ tm̃ dicit tolerantiã pene ſo recõciliationez
diume amicicie. Et licet peim poſſet fieri de
vna culpa ſine alia.ũ tñ im. tũ ꝓpter ↄnectõ
nem vtutũ ĩ vna gr̃a qᷓ delet oez culpã moæta
lem cũ heat ↄnexã oem vtntẽ, tũ ꝗpter dinazʒ
largitatẽ q̃ ñ geificat ſim ptem ĩmo omne of⸗
fenſã ↄdonat· tũ ꝓpter pctã moetalia qᷓ omia
cõicant ĩ auerſione et cõtemptu dei et ĩa ſũt
Otra deũ et ↄtra vnũ Et ideo ſi deꝰ rerſeer⸗
vnũ peccatuʒ ſine alio is cui remitteret ſimł
eſſz amicꝰ et mimicꝰ cõuerſus et auerſus. vñ
dicit gS2à ic alia plãgit vt alia cõmittat pe⸗
nitentiam agere aut ignoeat aut diſſimulat

Wen vnus poſſit ſatiſ facere ꝓ alio. R£ ſa⸗
tiſfactio ẽ ꝓpter duo ſcz ad faciendã emenbã
peo peceato:et vt ſit contra ſequelas peccati
medicamentũ:que duo ineluduntur m deſcri
ptione ſatiſ factõnis ſupius poſita q̃ e pctõꝝ
canſas excidere et eis aditũ nõ indulge · Quã
tum ergo ad effectũ ſzm vnus nõ põt ſatiſfa
cere ꝓ alio. qe caro vnius ꝑ ieiuniũ alterius
nõ doma. nec ꝓ elemoſinã et oroem vniꝰ al
ter ad ſił ia bona aſſueſcit n pꝑ accides inquã⸗
tum ſcʒ quis ꝓ bona que facit ꝓ alio põt ſibi
mereri de göruo augmentu gre qua facilius
aſſaeſcit ad bonũ faciedum et ad malũu vitan
dum. ſ hec ſubuentõ nõ eſt ꝑ modum ſatiſfa
ctõis ſ̊ meriti .qᷓntũ ad pmũ ef fectũ vnꝰ põt
pro alio ſatiſfacere vtroqʒ exiſtete in caritate
Et debitoee ꝑ ſe ſatiſ facere nõ potẽete in hac
vita.Et obſeruata debita propoetione pene·
Qpe⸗ em factũu a nõ exiſtece in caritate ñn eſt
atiſ factoeiũ ꝓ aliquo qᷓndiu nõ eſt in carita
te. qe ſolis amicis dei bona facta in caritate
cõmunicari pnt · Qui etiã ſatiſfacere põt per
ſeipᷣm in hac vita et nõ vult· vere pemtens ñ
eſt.et iõ opus qð alius facit pro iſto nõ ſatiſ
facit ꝓ pena iſtius quis ip̃m poſſit iuuare p
modũ meriti de ↄgruoEt quia ceteris pibus
magis ſatiſ factoeiũ eſt ꝓ peniteète opꝰ factũᷣ
p ipmmeæt ꝙᷓ; ab aliquo ſicut efficaciꝰ ceteris
pibas homo ſibi magis meret᷑ qm aliqs aliꝰ
eo ꝓpoecionabil' debʒ eſſe maioe pena ĩ ſa⸗
ſatiſ faciete ꝓ alio ꝙ; illa que ſufficerz alicui
ſi ſatiſ facerz ꝓ ſeipᷣo.Caritas tñ ſatiſ factõis
alio poſſet tin excedere caritate lius ꝓ q?
ſati ſfacit ꝙ ñ opoꝛterz ipᷣm ad ſatiſfaciendũ
alio ſoluere penã maoeèe qm alius ſoluſſſz
ſi ſatiſfeciſſʒ ꝓ ſeipo.qe tãto opus eſt deo ma
gis ſatiſ factoeiũ ceteris pibꝰ q̃nto ex maioei
caritate ꝓcedit· hec rich;. Et debz hmõr omu
tatio fieri autoznate cõfeſſoeis iſm bon. Sʒ
ali dicat ꝙ; non opoetet ꝙ maioe pena impo
natur ei ꝗᷓ ꝓ alio ſatiſfacit qm imponeret᷑ pn
cipali.qe pena habz vim ſatiſ faciedi maxime
rõne cari tatis qᷓm habʒz qui ſaſtinet eam· et qe
maioe caritas apparzʒ in hoc ꝙ aliqs ſatiſ fac
ꝓ alio qm ſi ꝓ ſeipſo ſatiſ aceret.ideo minoe
pena requirit in eo ꝗᷓ ꝙ alio ſatiſfacit qm re⸗
qmrerec' in pncipali.vñn dicit' in vitis patrũ
ꝙ apter caritatẽ vnius qui caritate ductꝰ de

factits alterius ꝓniam fecit ꝓ pcẽtõ qð nõ cõ⸗

miſerat alteri peceatũ qð ↄmiſerat eſt dmiſſu
Dicũt etiã ꝙ nõ exigic ad ſolutõz debiti n
le ꝓ quo fit ſatiſfactio ſit impotens ad ſatiſ⸗
faciendũ qe etiã ſi potens eſſet alio ſatiſfacie
te ꝓ eo imunis eſſet a deb ito· ſ hot requirit᷑

inꝗqntũ pena ſatiſ factoeia eſt in remedm · vn

etiã nõ eſt ꝓmittendũ ve aliqs pniam agat ꝓ
eo niſi defectꝰ aliq̃s appareat i illo vel coꝛ⸗
poeab p q́;ᷓ ſit ipotes ad ſuſcipienduù vł ſpua⸗
lis p qae nõ ſit ꝓmpeus ad poztandũ penam
et haias ſnie ẽ tho q Nũquid ex quo aliquis
ſaſcepit ſuꝑ ſe penã alteriꝰ ſi final moeiatur
ſtatim euolabit. & ꝙ ũ tũ q opostʒ ꝙ ſcoꝛia
peccati peius purgec. tũ etiã qe nullus padi
ſum ingredit niſi ſit e om̃e debitu na ꝙ nec

—

—

ip̃e ſit debitoe nec aliquis ꝓ eo:q obicit
p tũc deus punit bis ĩ idipᷣm qaia et moeies
punit' ĩ purgatoeio et alius punit ſe ꝓ eo imn
hoc muſk falſũ eſt quia m ꝙ ille cidus
ſatiſ facit liberat' ciciꝰ et cõputat in ſoete pe

nã vtnuſqʒ.ſoluto aũt debito id qð poſtea t.t

S eo eſt illius qui facit.oro em in ſinũ ſun coõ
uertit· ſi tñ nõ eget cõuertit ĩ ſinũ eccie·hec
boñ. E vᷣo ille qui ſupꝑ ſe ſatiſfactõeʒ ſuſcipit
illo eã ñ faciat tũc vterq; eſt debitoe . vn⸗

P cõmiſſo alter pro omiſſo.hec bo⸗.4 Veruz

ille qui ſatiſfacit ꝓ alio etiã fatiſfaciat ſe⸗
io. Pe aliquibꝰ videc' ꝙ ñ qe tuc tãta pena
q̃ eſſet neccia ꝙ vno ſufficeret ꝓ duobꝰ et ea⸗
dem rõe ꝓ tribꝰ vel q̃tuoe et deinceps q eet
cõtra iuſticiã· tam qe iſte ſatiſ faciedo ꝓ alio
meret' etiã augmentum ſubſtãcialis pmij qð
multoplus valet ꝙᷓ pene ten o. Bi dicas
cum hõ ñ poſſit mereri ꝓ alio qn principaliꝰ
mereat ꝙ ſeipᷣo quõ põt ſatiſfacere pro alio
niſi etiã ſatiſ faciat ſeipᷣo·Dicenpu ꝙ pᷣmiũ
ſubſtãciale eſt bonũ ↄmune qð p cõicationeʒ
nõ minuit'. ; remiſſo pene eſt bonũ ᷣm. bo
nũ aũt ꝗp̃m pluri bꝰ ↄicatũ minꝰ cuilibʒ effi⸗
cit. Fliter videt' dicendũ ꝙ licz illi qᷓ ſauſ⸗
facit peo alio illud opus non ſiex debito ſa
ti ſfactoeiũ.eſt tñ ſʒm qᷣd ꝓ ipᷣo ſatiſ factoeiuʒ
p diumã miam. vel ſm alios q;uis non ſit ſa
tiſfactoeiũ ꝙ ſeip̃o ꝑ modũ ſolutõis pꝑ q; mo
dũ eſt ſatiſ factoeiũ alio·Eſt tñ ſauſ factoei
um pro ſeipᷣo ꝓ modu meriti ð ogruo:.h̃ᷓ̊ rich;.
Cui debet fieri ſatiſ fazctõ ·ci· xxi nij .
Oſtea querit cui òʒ fieri ſatiſ factio.ſ.
vtn eccleſie vel deo ˖ P ꝙ deo gpeie
ã cũ qᷓs peccat ad eternã ſe pena ob

ligat. cu aũt euʒ mia dei iuſtificat remittit ei

omnèẽ culpã et reatũ pene eterne q inſepabir
adherz eculpe · ſ qe piudicare non põt iuſticie
euius ẽe mala punire:iòo ſic abſoluit ab eter
na pena vt tñ remaneat obligatus ad aliquã
tulã tpale penã · qm deũ offederat et euã

eccleſiã eiꝰ dãmficauerat.omiſit dñs indici⸗

ariã pcãtezꝭ ſuꝑp pctõees rectoeibꝰ eccleſie. et

in eos cõpeomiſit tanꝗm ĩ arbitros.t ſic eiꝰ

volũtas penitetibꝰ ꝑ pſbiteros maiĩfeſtec et
pena imponat᷑· et ſic ſatiſ faciat o peicipalir
et ex onte eccie· Vn ſatiſfactio ꝓe fit deo tñ

p eccleſiã et in eccleſia vn anſ· dicit ꝙ ſatiſ
factio eſt honoꝛe deo debitũ impende vt di⸗

ctũ e S¾3e obicit' qe tãta põt es otritõ ĩ ali⸗
quo ꝙ remittit omez culpã et penã:et tũc de⸗
us nihil exigerzʒ ſatiſfactõis. et tñ tali veniæ
li ad cõfeſſione ſatiſ factõ ĩponeret᷑. go vide
qꝙ ſatiſfactio ñ fit deo ſ̊ eccie eius ſpõſe.
veꝝ ẽ ꝙ tãta p̃t ee Otritõ ꝙ totũ remitcit. Pʒ
qe hoc ñ ↄſtat eccie. ideo dʒ imponi aliq pe⸗
na ſatiſ factoꝛia a p̃ſbitero. Si autez pᷣſbitero
ↄſtaretoĩno ſibi ſatiſfactuù reputarzʒ nec aliq;

penã imponerz h̊ abſolutũ onderz. vere autez

eccia ĩ aliqbꝰ decipit. ſz huiꝰ deceptõ è fru⸗

ctuoſa qe ſy cumulãt merita et eccie impons
ti et etia ipi ſatiſfacienti · qe em deꝰ ñ vult ol

tra ſoetem reliquũ in meritu ſatiſfacientis et

in eccleſie theſaun deponit. hec bon

4 De qualitate ſatiſfactõis · ti · xxiiij /½
Pise conſiderandũ elt de qlitate ſatiſ⸗
. actõnis ſcʒ ꝓ qualia opa habeat fieri
aüaaſatiſ factio.Et circa hoc qrunt plura-.
ſcʒ vtia habeat fien pꝑ opꝑa penalia · ꝙ ſic
qð patz ꝓ hoc qð dicit aug · ꝙ penitere eſt le
nam tenere. Iciendũ tñ opꝰ penale dupliꝰ
põt intelligi · vnoꝰ rõne gnis opis et ſic ſatij
faciendũ eſt ꝓ peccato ꝓ opa penalia et peo
pter emẽdatõez culpe p̃terite et ꝓpter pᷣſerua⸗
tõez a futura:culpe em debet pena pene aut
ſzm ph̊ᷣm:ii:et c.in.medicine ſũt non tm̃ cu
ratiue ſ etiam pᷣſeruatiue Ktis mõ rõne opiſ
opantis et ſic ñ opoetʒ ſatil factõez eſſe ꝓꝑ opꝑa
penalia:qꝛ frequeter opa qntu ſũt ex genere
ſuo ſut penalia qꝗᷓ tñ rõne feruetis caritatis in
opãte ſũt ei ðlectabilia.hʒ eẽ ſatiſfactõ fieni

p opa ↄtraria peccatis· vt dicec' infra de me

ſura ſatiſfactõis poſt ſcdðam queſtionẽ.· Sʒ qe
ſatiſfacere vt dictũ eſt ſupra eſt deo debitum
honoeẽ impende· hoc aũt fit p oia opa bona

nõ tm̃ ꝑ penalia·ergo ꝛc · debitu honoeis

vel venit ex bono collato et ſic debet p gra
rum actõez. vel ex mandato miucto et ſic de⸗
bec' p obedietie ſubiectõez. vel ex maieſtatiſ
impeno et ſiè debet ꝓ latrie adozatõez · vb ex
peccato amiſſo et ſic debet' ꝑ ſui pumtõeʒz et
haoc in ſatiſ factõe·.¶ Vtrũ flagella quibus a
deo punimur ĩ hac vita poſſint eſſe ſatiſ facto
ra ·. H recõpenſatio offenſe p̃terite põt fieri
ab eo qᷓ offedit et ab alio:qñ fit ab alio tunc
magis hʒ rõeʒz mediatõie ꝙᷓ ſatiſfactõis· qñ
aũt ab eo qui offedit rationez ſatiſfactõis hʒ
vñ ſi flagella que ꝓ peccatis mligunt a 80
ſint aliquo mõ ipius pacietis· rõez ſatiſ facti
tõis accipiũt et fiut eius in qᷓntũ ea deꝰ acce⸗
ptat d purgatõeʒz pctõꝝ eis vtens pacieéter
Sũt aũt talia flagella materia ſatiſfactõnis·
G fosmalliter pᷣa ſatiſfactio cõſiſtit ĩ actu vo
lutatis. Si aut eis oino pꝑ impacientiã diſſenti
at ũ ſut aliquo mõ eius- et ideo tm hñt rõnez
vindicationis · vñ ſzm g8· ſicut ex eode igne
aun rutilat et palea fumat-ita enã eiſoe fla⸗
gellis et boni purgan et mali magis ꝑꝓ ĩpaci
entiã infictunt.Et aug-li.ide ciui:dei · c·xx
Cum deus aduerſu me rebꝰ exagitat:aut me⸗
rta examiat-aut peccata caſti gat. et 1do licet
flagella ſint cõia ſatiſ factõ tn tm eſt bonoꝝ
Sciendũ tñ ꝙ flagella que deus imittit maio
rem efficaciã hnt melinãdi voluntate ad bo
num qm illa que nõ imittit ſz imitti pmittit.
ſic ergo flagella pnᷣtia aut ſũt oĩno ex cauſa
extrinſeca et ſie nõ ſut meritoꝛia- Fut cadund
alquo mõ ſub volũtate pacientis et tunc ula
volũutas vel eſt infozmata caritate et tũc fiũt
meritoꝛia vt in bonis · aut ñ et tũc ñ ſut meri⸗
toeia nec ſatiſfactoeia vt ĩ malis- NHec obſtat
illud naũ. pmo ñ ndicabit deꝰ bis in idipᷣm
P B em̃ videt ꝙ flagella pnñcia minuãt futu⸗
ra. Id qð dicendu ꝙ nau · mtelligit ð iudicõ
ſuf ficieti. vł dicendũ ꝙ pena tpalis ñ otinu⸗
atur eterne ad augendũ eternã ſicut nec pun
ctus lmee.qę nulliꝰ qᷓnti tatis ẽ reſpectu eter
ne pctõe euã vtriuſq; e ðbitoæ· blã et ſi ſtatim

” 2 .— . 6
moꝛeret' iuſte extũc penã eternâ ſuſtinerʒ· 8

multomagis toleratus ao vitam iuſte interim

omnẽ penã tpale impeopoæcõnabilꝝ mmoee;

ſaſtinet. Qð aut dicit hieroꝰ. ꝙ des⸗ huanum

genus diluuioſoòomitas igne · egi pcios ma

r. iſrłitas ĩ Heremo pdidit citote illos ideo
tpali ꝓ ptis punmiſſe ne meternn pumret-⸗

quia ñ iudicabit deꝰ bis in idipᷣm ſIntellige
Sam eſt de illis qᷓ inter mpa flagella otriti fu

erũt vt ip̃emet exponit di. ni . Itẽ oppomt' de
Hieroꝰ. truʒ pena moetis dimmuat aliqᷣd
de Pona patõ actuali debrta. RX ſzm tho ·
q; nõ.qe moes tpalis ſiue natural e pena ong
ei ginale pctm̃ et qᷓſi iam m natuara verſa ſiẽ
oeiginale peccatũ: et iðo ꝑ moete naturale nñ
pꝓurgat᷑ aliquis de pctõ act uali · p moꝛtem
illataã bñ p̃t purgari. vñ ſiqs moeteʒ illatã pPa
cienter ſuſti neat. etiã ſi ꝓ alijs ẽmibus ſit il⸗
lata vzʒ ad diminutõez pene . et etiã ad libera
tõez a tota pena ſm qntitate culpe et pacien
tie et cõtritõis· Dicit tñ ſco·imun · di · xxj · qi
in fi. ꝙ bã põt concedi q moes naturał qmep
ſit neceſſaria tñ volũtarie acceptata ſit pena
ſafficiens ꝓ onibꝰ pctis vemalibꝰ·Ec foete
ꝓ magna pte pene debite ꝓ moætalibꝰ dimil
ſis quo aò cul pã ꝓ qᷓbus tn nõ eſt plene ſatiſ
facti- Vtix ſatiſ factio poſſit fieri pꝑ opa qᷓ
fiũt ĩ pctõ moetali. & ꝙ nõ. deus em̃ cũ om
bonoꝝ nroꝝ ñ egeat opa hoĩs ñ acceptat tã
qm remuneratõe digna:nec tanꝗm ſatiſ facto
ria niſi acceptet opantẽ vñ geñn· Ri⸗ pPus
reſpexit dñs ad abel· et poſt ſubꝛũgetur et ad
manera eins· ſ deus ñ acceptat horem exnté
ĩ pctõ moetali qꝛ ĩ illo Ratu ẽ immicꝰ &. 8
opa exñtis in pctõ moetali nõ ſut accepta tã
qᷓm ſatiſfactoꝛia: q ſine di acceptatõe ñ pñᷣt
es ſatiſ factoeia ſicut dicitᷣ.i. con· xriij⸗ di
ſtribuero ĩ cibos paupum om̃es facłam. ex ſᷣ
tradi dero cozꝛpus men ita vt ardeã cari aute
nõ habuero nipil mibi pdeſt. ¶ 2 obicitur
qe nemo ſcit vti odio aut amoeꝛè dignus ſit ·
ecc. ix. g ſi ñ põt ſauſ facere n qͥ eſt ĩ caritate

tctac nullus ſcit ſe ſatiſ face ꝗq è incõnemens·

vt videt᷑. c ſicut h neſcit ꝓ certo vt ca⸗
ritatẽ habeat vł habuerit i ſatiſfacienòo. ica
etiam neſcit ꝓ certo vtꝝ plene ſaaſfeceric et
ideo eccẽ̃.v.dðe ̊ ꝓpiciatu pctõꝝ· noli eẽ ſine
metu. Nec tñ exigit' ꝙ hõ ꝗꝓpter hunc metũ ſa
tiſfactõeʒ iteret ſi cõſciam pcti mostalis non

habz. licet em nõ expiet penã ꝑ hmõi ſatiſfa⸗

ctõeʒ· nõ tñ meurrit petm ↄmiſſionis ex ſatiſ⸗
factõe neglecta q ad hoc vitandũ ñ querit
certitudo ſcie ſʒ ſufficit certitudo ꝓbabił cõ

