cet xpᷣs abſoluedi ptãtez Otulit apłis et alijs
diſcipuł ꝓ ſeip̃z ĩmediate · ptãtè in iuriſdicos

Otaulit eis accipiẽdã mediãte pefro quem vica
rin ſuun in ecclena mil itãte Oſtituit· mdeo nuits
pſbiter hbʒ un ſoicõz aliquã ſuꝑ alique ĩ foze

.

interioei vł exterioezi miſi ſit ſibi conmiſſa a ſuc

ceſſoee petri imediate vł mediate. ulti autẽ

ſunt pᷣſbiteri qᷓbꝰ nulla penitꝰ muriſdicõ eſt cõ

miſſa: ergo tales nec a veialibꝰ nec ab excõi⸗

cacõe mioei pñt abſoluere et ad hoc facere vi
der ey e. nup. J. ĩ ſcõo ·. vbi dicit' de illo qui
Otraloit oxcõicacõz mioæe a iure ꝙ a ſuo epᷣo ł
eio pᷣſhitero poterit abſolucõis bñficiũ ob⸗
rinere · videc' em̃ ꝙ dices a ꝗpo intedat ꝙ; non
ab alio et B opio magis placʒ ric;. et hoſt. in
ſum. vt videt.et in glo.ſupꝑ c. nup et petro ee
roðᷣ:qui dicit ꝙ de mre ↄni illi ſoli qui curam
habẽet aĩaꝝ taliter excõicatoꝝ illos abſolus

re ꝓnt ab excõicacõe mioei. curã dico oꝛdĩari

am vł delegatã ꝗ Yt pᷣſbiter excõicatꝰ mio
ri excõicacõe lata a iure abſoluere poſſit ſub⸗
ditũ ſuũ ligatũ mĩoei excõicacõne lata a iure
Mà ſic. qe excõicacõ mioeæ nõ aufert ea que
ſunt iuri ſDicõis ex de cleri.ex. mi. ſi celebeat
Cõſtat aũt ꝙ abſoluere eſt uriſoicõis vnde ee
nobꝰ collata ptãs vt a mioei excõicacẽe ſein
uice abſoluãt ſi eã incidãt.vtroqʒ ligato vin⸗
culo exccicacõis hmoi.nõ expirat. e e. duo⸗

bꝰ.vbi qdã male notauerũt nõ expirat ißz dor⸗

micat donec alter eoꝝ fuerit abſolutꝰ a tali 6
nõ ſic ſit ligatꝰ.ſʒ Im hB me hil ſpale diceretur
de excõicaccẽe mĩioei cu idẽ ſit eciã de maioꝛi
HB roò. q Vtꝝ excõicatꝰ mioæ excõicacõe poſ⸗
ſit abſolui a peccatis illa excõicacõe manente
WW ꝙ non:qa vt habec' ex · de cleri.ex.ſi cele⸗
beat.talis eſt ſacramtoꝝ pcepcõe pꝛiuatꝰ qꝗ
Ven clericꝰ nõ tñ pᷣſbiter abſoluere poſſit ab
excõicacõe jo· an.dixit ꝙ ſic.qe clericꝰ cõ
firmat.q pᷣt fi eri de ſuboyacono tm̃ vt ptʒ eẽ

de eta:et qli:a multis.excõicat.er de elec.trã

ſiniſſa:Et ſjim jo· ad que ptinet excõicacõ et ab
ſolucõ ar.e de ſymonia ad aures. oſt. vero
ſentit ↄtrariũ qð ꝓbat p ul. ij . q. nj. notãduz
ſup h̊ tñ ſm ipᷣʒʒ pᷣt dici ꝙ excõicatꝰ tripl xci vĩ
culo eſt ligatꝰ. vno q ad deũ rõe peccati ꝗap⸗
ter qd excoicat'. quo ligatꝰ fuit qᷓntũ ad deuz
ꝙ;cito ↄomiſit qd eciã p ↄtricõz abole'.ſcdo q*
ad ſpõſaz dei eccleſiã quã offedit et a tali nõ
pᷣt ẽs abſolui niſi ꝑ ſacerdotẽ cui ↄfitẽdũ eſt.
tercõ quo ad ſnĩam eccleſie in ip̃m latazʒ.ĩ qua
et deꝰ ligat et quã eèiã tenet fuare quouſqʒ
ĩlaxata ſit et ſolenis reẽciliacõ ſubſecuta. Igi⸗
quo ad relaxacõeʒz facisdã intelligi p̃t ꝙ ab

hac qᷓcũqʒ abſoluere p̃t regulariter pᷣt et liga⸗

re et e cõuerſo ar·ex de re:iuris. oĩs res. ꝙᷓuis
B ĩ caſibꝰ fallat vt dicet' infra.verũtñ non eſt
ei cõncãdũ quouſqʒ ſolẽnitas abſolucõis ſecu⸗
ta ſit qᷓ cũ pſalmo et ernuce fit·de q̃ habet' in⸗
fra:quã nõ pᷣt facere niſi lacerdos ſicut ĩnuie
execanonicacũ em mioeis excõicacõis ab⸗
ſolutio reqꝗ̃rat ꝓPein ep̃m vł ꝗꝓpein ſacerdotem
vt dicit' ex e. nup.mulſtoforcius requirẽduũ eſt
B m maioei Igit qñ ſubòyaconꝰ abſoluit ab
Hac ſentencia: debz dicere ab ſoluto.vt ondat
ſe ſacerdoti· qui etſi non poſſit abſoluere ip̃m

a ſentencia indiciali regulariter. tñ p̃t ipᷣm ab

7.
7

69

—

ſoluere et excõicare rõe coerectõis peccati.ex
quo ad ptãtex clauis foei penitecialis. et quo
ad rcõciliacõz eccie ſolene et ſatiſ factõgʒ. HB eĩ
ĩ abſolncõe excõicati requirũt' vt ptʒ ex.ð vi.
et ho.cleri · qm in fi ·que ad pᷣſbiteꝝ nõ ad mi
noẽè in oedine ptinet ar.xxvj.qc. vlt. et e e.
nup · ¶Pinoe ergo ſacerdete nõ poterit abſolue
re vt patet ex pᷣdictis.et racõ patebit mfra. et
ſic eciã pᷣt mtelligi ill ex de ſmoma.ad au⸗
res·iĩbi faciãt abſolui:ſubaudi ꝑ aliquẽ p̃ᷣſbite
rũ ſi exccicatoees id nõ fecerint.i.ſi nõ abſol⸗
uũt licz p̃ſbiteri erãt. vł.i.ſi ipᷣm abſolui non
fecerũt ꝑ pᷣſbiteꝝ vł recõciliari·ſr p̃ᷣſbiteri ñ
erãt · B· hoſ.Roð·vo dict ad queſtiõz iſta du
pꝓlex e abſolucõ vna ptinẽs ad foeũ indiciale.
H p̃t cõmitti clericis qꝛ q n ſunt p̃ᷣſbiteri Et eẽ
ſm hug.poſtz a papa delegari laicis et eciam
excõicato·qe eſt pociꝰ juriſdicõis qᷓ; oedinis.
XFlia eſt ꝑtines ad foꝝ pniale que fit cũ pſal⸗
mis et oeõne ex e.a nobig. in fi. et ptinet ad
oꝛòmèe ſacerdotalẽ. et iõ nõ dzʒ nec p̃t cõmitti
niſi pᷣſ bitero niſi forte a papa.qũ ergo excõi⸗
cãs non eſt p̃ſbiter·abſoluere pᷣt excõicatuz a
ſe et reſti cuere iom eccleſie ꝓ ſeip̃m.illã aũt
abſolucõʒ que fit cũ pſalms et oeõe nõ debet
P ſe dare· ſed debet pᷣſbitero ↄmittere.
BSequꝝ videre de ſcòo articulo ſcʒ quozũ
caſuũ abſolucõz papa ſibi ſpãliter reßua
uit circa q; ſciédũ ꝙ hi ſunt plures. q Demꝰ?
en de incediario eccleſie er e. tua. et B intelli
gip qn eſt ꝓ eccleſia denũciatꝰ etiã a ſimplici
pᷣlbitero dummõ ex cõſuetudine habeat excõi
care et denuciare Zicut em̃ habe' ĩ glo. bern.
ſupꝑ dictũ e.tua· et ĩ glo.gar.li.vj.e.q̃cũq; *
ec· Incediarij eccleſiaꝝ ſunt ip̃e iure excõica
ti· Inc ediarij vo alian reꝝ ſunt excõ icãdi. vt
dicitᷣ.xxxiij·q vlt.peſſima.Sʒ peimi poſtq; ſut
publicati nõ pnt abſolui niſi pꝑ ſedeʒ apoſtoli
cã ·vt dicit? ĩ c· tua et in c.ↄqueſti.Secũdi ve
ro pñt abſolui ab ep̃is eciã poſtq; ſut publica
ti zm roð h ſm gor. et bern.in c.tua.et gar.
in c · qcũqʒ · a ſolo papa poſſunt abſolui.et ho ĩ
nuit illõ c· tua loques indiſtincte de incedia⸗
rijs publicatis ſiue &nuciatis r Becudus eſt
de effractoee et expoliatoee eccleſie. et Gᷓ; eciã
intelligiᷣ poſteꝙ; eſt ꝑ eccleſiã denuciatꝰ eciã
a ſimplici pᷣſbitero ſimliter.nã añ denũciacõ
nem tã iſte ꝙ; incẽdiariꝰ citra ſedẽ apoſtolicaz
rũt abſolui ex e. ↄqueſti OTerciꝰ de illo qui
ſcieter et ſpõte ꝓticipat cũ excõicatis a papa
et eos in diumis officijs recipit ex e. ſigmifi⸗
cauit ſim hoſt. Flij aũt pt bern.et jnno. micel
ligũt hq̊ qñ ꝓapa excõicamt aliquoſ et pticipã
tes cũ eis vł qᷓ pticipabãt ĩ erimĩe.vł qñ erãt
excõicati ꝓter G; ꝙ ꝓbhibiti diuina celebrant
vñ recipietes eos ad diuna eis in crimĩie par⸗
cicipabãt· pter q di tales ſnĩa e.ĩnolui ar.
ex e · nup· J. j. et c. qd in dubijs et c. inter alia
ec · ¶ Quartꝰ eſt de falſario qᷓ falſificauit lrãs
pape vel ſcienter vtitur eis et defendit vel fa⸗
uet falſarijs · et hoc eſt verum eciam de mulie
re vt credit rodon.ex de crimme falſi.dura et
c·ad falſariozũ. 4 Quitꝰ elt ð illo qui ĩ crimie
pter qð e excõicatꝰ a papa ꝑticipat cminoſo

7

tal em̃ rõe crimis dãnati videt' in eũ dᷣlinque
re qui dãnauit illò crime:et ideo nõ pᷣt abſol⸗
ui niſi ab eo qui ſenteciam tulit aut a ſuo ſupi
oee.etiã ſi ille ſupioe ñ habeat curã oꝛdinariã
taliter excõicati et videt' eſſe cãꝰ ſpãlis in qꝰ
archiep̃s inriſdꝛcõzʒ h in ſubdito ſuffraganei
ſui ex e · nup · ¶iet duobꝰ c.ſe.et c.ſi dcubine
vñ ſi papa ſniam tulerit pti cipãs cũ tali et ta⸗
liter ab alio abſolui nõ poterit ꝙᷓ; a papa.et di
uerſificat caſus iſte a tercõ cãu p̃dicto. qe G;
loq̃tur de pticipacõe cnmĩs nõ diuinoꝝ offi⸗
cioꝝ ibi vo loꝗt in caſu eõuerſo Bextꝰ ſzm
hoſt· eſt de capellano ſcdᷣo nubete bñdicẽete. qᷓ
etſi excõicatꝰ nõ ſit.mittendꝰ tñ eſt ad ſedem
apoſtolicã ab officõ bñficõqʒ ſuſpeſus vt ptz
e de ſcðis nup· c.i qeptimꝰ eſt de illo q̃ ma
nꝰ violẽetas micit in cłeri cũ vł religioſuz · xvij
q.iij ſiqs ſuadẽte· qð mdiſtincte veꝝ eſt niſi
aliqs a lede apłica habeat pᷣuilegiũ abſoluèé⸗
di · puta aliqbꝰ ocedit G̊ ꝑ lrãs ſpãles. vbi q⸗
dẽ qᷓntũcũqʒ ſit exceſſus.ſi ſpãl iter et certa ſci
encia Omittat'. is p̃t abſoluere eui omittit'. et
ſie intelligas illð ex e. mulieres.. de his qui

Mec pᷣ̃t alij q̊ dlegae ex ð offi.ðle·qm̃ apoſto⸗

lica ſe · Spãliter ãt officiab.i.iudex ł appitco⸗
alicꝰ ptãtis vł peicipis ꝓ iniectõe manuũ in
clericu abſolui nõ p̃t niſi a papa:qe nulii lai⸗
co autoeitas tãta ſup cłericu dat' niſi foꝛte tur
bã arcedo nõ ex deliberacõe:ſ̊ caſu clericũ le

dat · ex e. ſi vo alieꝰ Octauuꝰ eſt de eo q̃ dat

liceciã alicui Suãdi eos ꝗᷓ ſniam cõtra alique
vel aliquos ꝓmul gauerũt.talis em̃ eſt excõi⸗
catꝰ.ethi pmanſerit in hac ſnia ꝓꝑ duos meſes
abſolm nõ poterit miſi a papa· ex e· quicũqʒ ꝓ
eo SS· x· li.vj.q Ite illi q ſunt excõicati a iure
in caſu.xlij.lxijxxiij.lxxiij. Ixxxxvijxcj. xcv.
xevj · et · xcvij·et·c.abſolui ñ pñt niſi pꝑ papã p
terc; ĩ articulo neceſſitatis · vt habitum eſt ſup
Laquit' videre de tercio articulo in qᷓbus
caſibꝰ hec regula falli ſcilicʒ quia inicit

manꝰ violetas in clericũ vł religioſuʒ nõ põt

abſolui a quocũqʒ niſi a papa Cirea qdð ſcienò
ꝙ; ſunt plures tales cãꝰ q Drimꝰ caſus eſt qñ
excõicatꝰ eſt ĩ meetis articulo dſtitutꝰ.vt qa
letaliter infirmat vł inſtũ bellũ ingredit vk
naufragat. G̊ em̃ quecũqʒ fieret leſio pᷣt abſol

ui · xvij · q: nij · ſiq ſuadẽte· et e e· nõ dubium
et płibꝰ alijs e· Et ĩ G caſn pᷣt penitẽs abſolui
a quocũqʒ peccato et a quacuqʒ excõicacõe ꝓ

quelibzʒ pᷣſbiten · nõ hereticũ.nec ſciſmaticuzʒ
nec excõicatũ q ſlota h ꝙ mno.ex ð pe· et re ·

ꝓ inte. dicit ꝙ ille cãꝰ nõ intelligit tm̃ ꝗpter
infirmitatẽ · ſed etiã ſi ſit in quocumqʒ piculo
moꝛti vicino.vt ſi timeat hoſtẽ vł pᷣ̃done vel

crudele homĩez potẽtẽ. vl ſpãale odiũ alicuiꝰ
vbk ſi ſit piculoſe nauigaturus.ff.de doñ⸗ ca·

moe. l. ij· et. iin· St ide poĩt glo. ibið et ado:

ꝙ idẽ eſt ſi ſit obſeſſus vł obſidẽs vbi crebeo
machine iaciũt' et baliſte Cũ his ſatis cõcoæ⸗
dare videt' b ern. in c. ꝙ inte . Et ſubdit poſtea

ibidè hoſt. caueat tñ abſolues ꝙ nõ nimis la⸗

ret habenas ĩ G caũals ſub h̊ pᷣtextu poſſent
quaſi om̃s abſolui:et ſic illuderet' eccleſia et
dare' via figmens Eſt tamẽ tali iniũgedũ ꝙſi

enaſerit ðᷣbeat ſe ſedi apłice · ſ. ſi leſio ſit eno⸗
mis vl ſi ſup B. ſ. enoemi legatꝰ ſpãle manda
tũ habeat pntare· mãdatũ ſuꝑ ̊ recepturꝰ Sic
intelligas illò ex e:ea noſcitc. ꝗ. vlt · H hoſt· Et

vt ibide dicit ſup c. decetero. ſimiliter in alijſ

excõicacõibꝰ imũge' ei: recepta ſanitate ex
cõicatoei ſe pñterteiꝰ mãdatũ recepturꝰ er e.
a nobis:ij . vt aũt. niſi rõnabiliter fuerit ap⸗
Fellaru. ae tũc ſtabit mãdatis eiꝰ q de appel⸗
acõe cognoſcit. qð ſi nõ fecerit qcito dmode
poterit in eãdẽ ſniam cadit ip̃o iure li. vj · e · e⸗

os qui. et ſic a bſoluto nõ debet cimiteriũ et a⸗

lia ſuffragia eccleſie denegari er de ſepul.p
rochiano· Cõſuetudo tñ eſt in multis dyoc. ꝙ
tales in cimiterio nõ ſepeliãt niſi pꝛius babi
ta licẽcia dyoceſani vł officiab ſui· cuiꝰ oſue⸗
cudinis rõ eſt· qe ꝓ Gᷓ̊ ad ſatiſfactõzʒ faciliꝰ cõ⸗
pelli pñt heredes·volũt eciã vt dicit rayx ·ple
riqʒ; dicere ꝙ talis a laico p̃t abſolui ar.ð con

ſe. di mj. dſtat · G em̃ vide velle laur.et bern·.

ex e· a nobis· ij. Si tñ p̃nẽtꝰ nõ fuerit abſolutꝰ
et ita moeiat.ſi appareãt in eo ſis cõtricõnis
nec ꝑ eũ ſteterit qꝰ miꝰ abſolueret poterit ab

ſolui poſt moꝛte:. ſʒ nõ niſi ab eo qᷓ poterat ab⸗

ſoluere eũ viuũ ex e:a nobis:ij. in tex:et glo.
¶ Ged ad qd valet hmoi abſolucõ vt in lo
eo ſacro ſepeliat'.et ꝓ eo ſpecialiter oꝛec. et
miſſa celebeet'.et fiãt ſuffragia ꝓ eoð q Secũ
dus cãꝰ eſt qñ qͥs inimcicias habet capitalea
łabs iuſtas excuſacõs ꝗpter q̃s nõ p̃t ſe ſedi a
poſtolice ꝓñtare ex e⸗decetero:et c.qð de his
In qᷣbꝰ eciã caꝑitulis poſtꝙ;ᷓ expᷣſſa ſunt quedã

impedimęta ĩ ſpãli:dicit in generali et ꝗpter
alias iuſtas excnſacõs qbꝰ pᷣt qs rõnabiliter

ab itinere excuſari: vt ptz in c. decetero.et ab
HB impedimẽto canonico retrahi vt in c. qð de
his· et c uis, Que ãt ſit excuſacõ ł canonicũ
ĩpedim̃tũ alinò ab his q̃ ſũt ibið expᷣſſa limitã

dũ eſt arbitrio boni viri ar· ff.de p. obli. cõti⸗

nuos · S· cũ ita · et e de voto· qð ſup his qTer
ciꝰ cãꝰ eſt de hoſtiario qᷓ ſi peꝛetextu officij ſui

malignatꝰ.aĩo imuriãd clericũ leſerit a ſuo e

rit Gi tñ nõ cau fostuito. ſed ex deliberacõe S
uiter vulnerauerita papa debʒ abſolui ex e.ſj
vo alicꝰ.rñſo:i .h̊ ray. Si aũt nõ feciſſi ̊ aĩo
iniuriãdi nõ eſſzʒ excõicatꝰ.vt òn ibidẽ ĩ glo.

q canõ tm ligat doloſes et violetos:ex. e.c.

1uartꝰ caꝰ eſt de officiali puta mdice vł
appitoe alicuiꝰ ptãtis vł peicipig qͥ turbã ar

cẽedo nõ ex ꝗꝓpoſito ſz caũ fortuito. qꝛ tñ aliqꝰ
mõ potuit pᷣmderi · ita ꝙ aliqᷓ negligencia ibi
dep̃hedat' clericũ ꝓcuſſit ſi abs in nulla cul⸗

a eſz nõ crederè eu aſtrictũ: exquo ei caſus a
Rjeine ita puniri nõ poſſz:ſic imtelligic᷑ illuò

ey · e. ſi vo· J.officialis: et ar:ex· de homici jo⸗

hãnes · et e · vl. q Qund ſi clericꝰ venit loꝛiea⸗
tꝰ in bello vt᷑ facit inſultũ· et is otra que veit

capit vł ledit eũ nũqᷣd eſt excõicatꝰ Rñdet jn
no: i.c.ſi vo alicꝰ ꝙ ſic ſi ſciẽter B facit.nõ tñ
mittitur ad papam: Hoſtie· vero ibidem dicit

qꝙſi hoc f aciat ad defenſionem nõ eſt excõica
tus · du tamen ceſſante cauſa defenſicis eum ir
beꝝnabire ꝓmitt? Quid ſi official autoꝛitate

Ba tale capiat et legz et pieniũ ĩſtet· nec ali⸗
ter ab niuria alteriꝰ poſſit ↄpeſci · Rñdet Hoſt ·

et ĩno.ꝙ nõ ẽ excõicatꝰ.imo mere.xxiij. q; nij
foetitudo· et c · ſe . et H ſ p̃latꝰ eiꝰ ñ ſit ibi q B

—

faciat · et eũ ꝙᷓcito p̃t ſuo p̃lato reſtituat.als ↄ
tra er e. vt fame· ¶: laici Quiĩitꝰ ẽ ð młieribꝰ
nõ diſtincto vti ſmt fortes b debiles Quid

ſi mulier mutilauit vł occidt clericũ i ptã
te eſt epi mitterere vl nõ mittere ad curiã hu
uſmodi muliere abſoluẽdã.qe ñ diſtigun cir

ca eas mter atrocẽè et nõ atrocẽ iniuriã · ſieut

diſtinguß ð hoſtiario. ey e· ſi vo aliqs pemo

Credo tñ ꝙ expedit ĩ G caũ mulierẽ hĩci mit

tere ad curiã qn foetis eſt et magna atrocitas
facti .·nec fit alij pindiciũ ex hinoi miſſione · HK⸗
roðd. q Quid de muliere ĩcediaria ſacri loci vk
que falſificat lĩras pape nũqᷣd pᷣ̃t abſolui ab e
piſcopo ſicut de ſiectõe Hẽ credo ꝙ eſt mittẽ
da ad curiã.qe nõ inuneniut' wura pcere mulie⸗
ribꝰ ĩ B caũ·et G̊ forte ideo· qꝛ hmmoi crimina
nõ omittũt' niſ ꝑ excogitatã maliciã et doluʒ
ſz imectõ manuuz ſepe kit ex leuitate et ĩpetu
Hᷣ roᷣ. Sextꝰ caꝰ e de ſenibꝰ et valitudina⸗
rijs. eciã ſi ſenes ſunt foꝛtes ad aãbulãdũ et de

ſenex maioæ · xxvij· ãnis. C· & excuſacõnibꝰ. l.
i. vbi dᷣe ꝙ talis gandet peiuilegijs veteranis
Oceſſis q Beptimꝰ cãꝰ ẽ de deſtitntis ſuis me⸗

beis vt ſunt mutilati ĩ pede·Otracti· ceci:· clau
di. mãci ·qᷓ ſunt miſerabiles pſone· et hm ho· ĩ

telligit' ̊ de his q ita deſtituti ſunt ꝙ accede

re nõ pñt Et iſte cãꝰ et duo pᷣcedetes ſcz quin⸗

to et ſextꝰ ꝓbãt ex e · mulieres · et e · ea noſcit·
rñſo. i. G. i. qq Octauꝰ cãꝰ ẽ de infirmo qui ſeʒ
ꝓpetuũ hʒ ĩpedimẽtũ ex infirmitate vł eciã tẽ

pozale m quo timet ꝓbabiliter de moere fꝛ⸗
ſtinata · vt in febeibꝰ acutis·ſquinãtia.apople
xia.et himoĩi Deo qᷓnta eciã debilitate qᷓs excu
ſed ꝙ ad curiã nõ mitta limitãdũ eſt arbitrio
boni viri m roð. Szm jnnoc ·aũt infirmi pñt

abſolui eciãſi nõ ĩmineat᷑ piculuʒ moetis vt ſij
hʒ podagrã vł qᷓrtanã Honꝰ caꝰ eſt de pau⸗

pe · credit aũt roð · circa paupes eſſe diſtinguẽ

dũ ſez ꝙ illi qᷓ nõ pnñt habere expẽſas nec ð bo

nis mobilibꝰ nee immobil ibꝰ q habeant et di
ſtrahere poſſmt · nõ ſunt mittẽdi ad curiazꝭ · abs

mittẽdi ſunt . quate tñ expẽſe ðᷣbeãt ad iter ſuf
ficere ex varijs ccũſtãcijs et pſone et loci limi
tãdũ eſt NHec credat ꝙ debeat mẽdicare vt va

dat ad curiã: niſi foete tał ſit q̃ ſpꝑ ↄſueuit men

dicare et robuſtꝰ ſit coepe ad eudu Et H idem
videt tanc · notaſſe ex e · qð de his.et hoſt · eci
am ibið.et ĩ ſum.lics aũt quilibzʒ regularis ſit
paupꝑp·tñ ſzm roð · G̊ pᷣtextu ñ excuſat᷑ qͥn ad cu
riã mittat' ſi pcuciat clericũ ſecularez · qꝛ etſi
paup ſit eiꝰ tñ monaſteriũ abũdat ĩdẽe cred? ð
filiofamilias·qe etſi nichil heat tñ pĩ eiꝰ abũ

dae Decimꝰ cãaꝰ ẽ de mõachis et canonicis

regularibꝰ ex e. monachiet c.cũ illoꝛx de hꝰ
infra.v. articulo q Vndecimꝰ cãaꝰ eſt de his qᷓ
nõ ſunt ſui iuris vt ſunt hui · ſui em̃ ñ ſunt ad
papã mittẽdi . et B veꝝ eſt ſi vberãt clericũ in
fraudẽ dñi vt interizʒ ſe ſubtrahãt ab obſequio

dñi ſui· vł ſi dñi qui nõ ſunt ĩ culpa gue ðᷣtri⸗
mentũ paciũt ex ſʒuoꝝn abſencia dz eñ eis in

recõpẽſacõz laboeis itineris alia ſatiſfactio ĩ⸗
ꝛũgi Si tñ eſſet Suis et enoemis exceſſus ꝗpter

vitãdũ ſcãdalũ et tolleð exemplũ eſſent ad pa
pã mittedi· ex e.relatũ.et c. mulieres. Satiſfa
ctõ aũt illa Gm hoſt.ſupꝑ c·relatuʒ · ĩtelligit ñ
de elimoſina cũ ꝗꝓpeio careat ſed ð oꝛõe vł ie⸗
umo vbł diſciplims · B aũt ſzm bern · ſup e · mu⸗

lieres · nõ extedůt' ad filioſ familias puberes
qᷓ dũ ſunt in ꝑr̃ia ptãte nõ dicũt ſui iuris · qa
tales ad curiã nõ ſunt mittendi infra puberta

tẽ ex e · ꝙᷓuis: et c. pueris Szam eciã lant.et ho·

in glo·illõ c· mulieres intelligit᷑ de illis ꝑſo
nis q̃ nõ ſunt ſui iuris quo ad volũtatẽ.nt ſut
ſzui ſzunlis dↄdicõis· et nõ intelligit de huien
cibꝰ ſiue famłis.vñ qę filiuſ familias eſt ſui iu
ris quo ad volũtate ſcʒ eũdi quo vult liczꝭ non
ſit ſui iuris quo ad ptãte·iõ ſzm eos ſcz laur · ĩ⸗
noc· et bern· ſup c· mulieres·et eciã ſjm roð· ẽ
mittẽdꝰ ad papã niſi alind ſit in cã Hõ exten⸗

dit' eciaz tzm bern. ĩ d. c. relatũ · G ad maritos
et libertos. nã ſi vir ĩ fraudẽ vxoeis clericũ v
beret vb libert?ꝰ q̃ᷓ pᷣſtare dz opas ĩ fraudẽ do⸗
mi. michilomiꝰ vterqʒ ibit ad papã.qe B edi⸗-
ctũ ſcʒ ꝙ om̃s mittãt ad curiã qᷓ exp̃ſſe nõ exci

pꝓiũt ꝓHibitoeium eſt. ho· tñ dicit in ſum. et
ſup ill̊ c. mulieres · ꝙꝓ idem eſt de filiofa · pu
bere et impubere · et de huo hnik odicõis et ð
ſHuo liberto · et eciã de viro qui vberat clericũ

in fraude vxceis uodecimꝰ cãꝰ eſt de his

qui ſunt nobiles et magne potecie et ita deli⸗
cati ꝙ laboꝛẽ eũdi ad curiã nequeũt ſuſtinere
ex e.mulieres· Et ſzm bern · bdẽ ad arbitrium
epᷣi ſpectat diſcernere q̃s ſit ta delicatꝰ ꝙ nõ
poſſit ad curiã ire· etſi videt᷑ epᷣo ꝙ ñ poſſit la
boꝛe ſuſtine ꝓpter piculũ moęe· p̃t eñ abſoluè

rcepta ſufficieti caucõe ꝙ parebt cõſilio ſiue ẽ

ſpõſo pape ar.ex ð pe·et re .·ne ꝓ dilacõne · et
ex e · decetero.Ho.vo dit ſuꝑ d.c.mulieres ꝙ
delicati pñt abſolm ab ep̃o ti ĩ articulo moe⸗
tis.abs nõ debẽt abſolui niſi ꝑ eũ cui delega⸗

uerit papa· hm aũt roð.ſi nõ pñt oĩno laboꝛe⸗
ſuſtinere.pñnt abſolui eciã ireeq̃ſito papa·ſicut

noatat eciã ala.ſuꝑ c.mulieres · Tredecimus
cãꝰ eſt de pupillo.ex e.c.i.ſiue añ pubertatez
ſiue poſt poſtulet ſe abſolui.e e· pueris. quia
etas excuſat eos a laboꝛee itineris vt ptz in c.
pᷣdictis cHota tñ ꝙſi nõ ſunt doli capaces ñ

incidũt in canonẽ de iniectõe · ſi aũt ſunt dolꝛ
capaces incidũt ſi aĩo iniuriãdi aut libidie viĩ

dicte clericos ꝓpcuciũt·ſi eciã puenerit ad · xv·

ãnũ.b.xvj.ãnũ·aut vltra ſi adhuc tales ſũt

ſme picło ad curiã ire n pꝑñt ꝗpter ĩbecillitatẽ
cospoeis aut defectũ diſcrecois· credo ꝙ ab
epo ſuo poſſint abſolui:recepto tn iuramto ꝙ

ſublato hmoi ĩpedimẽto curie ſe pñtẽt · H roð ·

3 Decimuſquartꝰ cãꝰ eſt de his q dĩter viuũt
et ſub eodẽ tecto doemiüt et ĩ eað domo ome
důüt ; et H niſi fuerit guis et enoemis exceſſus:·
ex de vi · et ho.cleri: qm̃ vt ait· NHã cõio pit di
ſcoꝛdiã · ff.dele.ij· cũ pater..dilectiſſimis · iõ
excipit᷑ caſus iſte. Intelligunt autem caſum i⸗
ſtum bern. et roð · tantũ de regularibꝰ non de
ſecularibus goff·vero et hoſtieñ. in ſum; et mn
glo·ſuper c·qm̃intelligit ipſum ð oĩbꝰ diter

*
1

rta
90.
o

ſut

en
in
von
1
5
ten⸗
S108
üs
do:

die⸗

erci
et

ne
nef
⸗et
10:
r
ee;
eut
ug
tez
ma⸗
..

me

5
16¹
de

er⸗

viuẽtcibꝰ quia illa decretalis ſcribit oĩbꝰ ep̃iſ

et vrder cũ B̊ ↄcoedare nnoc · Pecimuſqui⸗
tꝰ cãꝰ eſt de monialibꝰ. ex.e.de monialibus
¶] Vecimuſſextuſ caſus ẽ de hpoſpitalarijs ſan
cti johannis hieroſolmitani ex e-canonica e

Decaauſlereima ta⸗ eſt ꝗq clerico nõ enodemem
ſ̊ modicã et leuẽ imuriã ireogãt ex e. ꝓpuenit.·
Ker⸗ ꝙ jnnoc ex e · ſup c · i . in fi · dicit ꝙ qui
1

q; aliquo canonico impedimeto detinetur

abſolui pᷣt citra ſedẽ apoſtolicã et põt abſolui

peimo reqſito epo:.q̃ ſi nõ pᷣt haberi a quolibʒ

pſbro pᷣt abſolui ex e ·nuꝑ ĩ fi · ł tunc tm pᷣit·
abſoluet qñ aliqd difficile emergit pter qd
ad epᷣʒ b ad excõicatoee mitti ñ poſſit ar.ex e.

qꝙᷓuis B nnoc· Idẽe eciam ſuꝑ c·decetero. dicit

ꝙ qᷣdã dicũt et foete nõ male ꝙ ĩ himoi caſibꝰ

pᷣt eciã pᷣſ biter abſoluere ſ̊ ad mãdatũ epi. ſ
pꝓlus placet ꝙ ĩ neceſſitate poſſit abſoluere ſua
a autoeitate ex ð rapto.in lr̃is Ide dicit ho·
in glo.ibidẽ qota ꝙ de monachis et canoi⸗
cis regularibꝰ?.moĩalibꝰ.et hoſpitalarijs ſan
cti johis hieroſolimitani diuerſi cãꝰ ſunt GB; po
ſiti ·ſ tñ ſub vno pñt ↄpᷣhendi:qe hodie idem
ius e & oĩbꝰ religioſis nota ſm jnno.
ꝙ in ſlupeadictis caſibꝰ bibꝰ abſolui pᷣt excõi⸗
catꝰ ꝓ miectõe manuũ.ſʒ ſi ſit abs excõicatus
a iudice nõꝓt abſolui niſi m articulo moetis
ſed eſt ad excõicatoee mittendꝰ?.

Jgauic videre de qrto articulo ſez ſpãliter

de ca none leuis imiurie reogate et circa
hoc querũt᷑ plura ſcʒ vtrum peedicta decreta

lis puenit otineat ms Sne ſe ala- indiſtincte
dicit ꝙ cõtinet indulgeciã ſpãle .· ꝓ quo kacit
id qð in pa decretali ponit duximꝰ owmtten⸗
dũ nõ reſpõdendu.· et ꝙ dicit fraternitatis tue
nõ ergo alteriꝰ mii et ſpãliter alij ſicut et tibi
Omittemꝰ ar · ex · ð puib. Flij dixerũt ꝙ Otinet
ius ↄne.et ĩ G cõueniũt roðò.gof.et hoſ.ĩ glo.
ibið qᷓntũ ad iniuriã illã que eſt leuiſſmma m
eum ar.ex e.ĩ ꝓhemio:.. ſane.alioqn fruſtra
mebeanas occuparet:et ſic in leui miuria ð q̃ᷓ
dicta decretalis loq̃t qlibz epCᷣs abſoluere pᷣt
et huiꝰ opioms eſſe videt bern· ibidẽ in glo.
qe eã ponit ſecũdo loco et cõioꝛ ẽ vt ſentit ip
ſe inidẽ B roð oſt. vo ĩtelligẽciã huiꝰ ðcre⸗
talis diſtinguit inter pſonan dicões Fut ei
agedũu eſt cù libeis- aut cũ ſeruis aut cuʒ ma
ſculis aut cũ feĩs aut cũ puilegiatis.aut cuzʒ
non peiuilegiatis· ſunt em aliq peiuilegiati ꝙ
pit abſol ui ꝑ dyoceſanũ:ſicut patzʒ ĩ c. p̃cedẽ
t. Diſtingint eciã inter iniuriã guè et leuez et
leuiſſimã: ſicut abs diſtinguit' inter caſuz foe⸗
tuitũ leue et latã culpã atz leuiſſimã ex de cõ
modato c.i.et depoſito c:ij · Naʒ et ꝓ cau foe
tui eo nłla e excõicatꝰ vt ptz ex e:ſi vo alicu⸗
1. C. officiał ĩ fi· Icſi dubite vtza ex aio ꝓceſ⸗
ſerit videt eſſe credeèdũ mram̃to acculatiſʒ in
dubio ꝓbabili p̃t facere ſe abſolui is qꝗᷓ ꝓba⸗
biliter dubitat p dyoceſanũ ad cautelã. ex· e ·
cũ deſideres · S. lcde · C aueat tñ tal de ↄſcia · qe
ſi in caſn nõ oceſſo de quo nõ dubitat ſe faciat
abſolm ꝑ ep̃m.ſeducit ſeipᷣm.ar. e de reſcrip ·
cũ tingat in fi.et de appel.ↄlſuluit.j· H̊ holt.
¶S que e grauis et enoemis et qᷣ lenis et que

leuiſſima ĩiuria. ẽ Em hoſt. guis et enoemis
eſt ſi oculꝰ ꝓpenciat' ſiue qcuqʒ mebeoꝝ ma⸗
Sni ł puũ auferat vł iutile reddat' ſiqs vul⸗
neret'.ſi fuſtibꝰ ceda.ſi ĩ theatro.vb f oeo.vł
in cõſpectu iudicis qᷓs pcuciat.inſti.ð in uri⸗
is: S atrox.multofoæciꝰ ſi in eccleſia vł cimi⸗
terio vberet' vł doemitoeio ex e.cũ ꝓ cauſa.
et · xvij.q·iiij:qᷓſquis et. aut. Decretał etiazʒ
ue reputat et enoemẽè ſi iferioe manꝰ in ſupi⸗
oꝛe iniciat puta ſubditꝰ in dñm vl iudieẽ vk p
latũ vł ſi pueniat ad effuſionẽ ſagnis illius

menbei ð quo facile exire nõ ↄſueuit. mehil ẽ

em ſi ꝓpter leue tactũ exiret de naſo maxime ĩ
eſtate.ſic ĩtellige ið er e.cũ illoꝝ· . i.v. nos
tam·vñ licet aliqs dũ clericũ pcutit ĩ nares e
ius offedat·aut cũ vngue aliquãtulũ cutẽ ex⸗
coeiat · ita ꝙ aliquãtuluù ſanguis exeat nõ cre⸗
do endemẽ eſſe exceſſum · ſed tũc demũ cũ vul⸗
nus eſt illatũ .qð deſiderat remediuz ci rurgie
vłb alioꝝ medicinaliũ G̊ hoſt.bern.aũt dicit i
bide ꝙ G ſatis crederet eſſe ↄmittẽdũ arbitrio
iudicis · ſ.epᷣi et abbatis.liczʒ litera ibi loqua
ſimpliciter de effuſione ſangniseffuſio enim
abũdãciã ſignificat· Gᷓ̊ bern. Sʒ et enormẽ iniu
riã reputat vbi ſcãdalũ eſſzʒ ſi pcucies abſolue
ret Ideoqʒ nõ abſoluit' mòachꝰ ſi peuciat cłi
cũ ſeculare ex e.cũ il loꝝ · S.i.vᷣ. q̃d ſi clericus
et eciam qe clericus ſecularis maioe et ſupio⸗
monacho reputat᷑ di.xciij:a ſubdyacono.Le⸗
uis aũt pᷣt dici iniuria ſi par pare·ſiue non ſub
ditꝰ nõ ſubditũ.ĩ loco pꝛiuato.nõ coꝛã iudi⸗
ce :pleno ictu peutit malo aĩio et ex delibera⸗
cõe citra tame ſanguĩs effuſiõeʒ Leuiſima vo
pᷣt reputari ſiq̃s leuiter ponat manꝰ ſuꝑ cleri⸗
cũ malo aĩo.vł accipiat eũ ꝑ veſtes.vł pꝓ ha⸗
beas.vb eciã ꝓ bufetũ.vł manũ:vbł beachiuz.
et im leuiter trahat dicedo ꝙ niſi dimitteret
ob reuereciã cłicale et metũ canonis:xvij · q.
inj.ſiqs ſuadete· vſq; ad feces theutoĩice vᷣbe
rarz en ł faceret vberari · et B ĩtelligi pᷣt vbi ſu
pioe ł par ẽis qᷓ vba ꝓtulł.et ſic traxit ł eciã
nuitũ detinuit. B holſt. Nota eciam ſm roð · ꝙ
leuis iniuria e iudicãda arbitrio boni viri ex
varijs circuſtancijs pſona: locoꝝ · et tpm. ſi
em clerico miſtrãti ſoleniter in altari publice
manꝰ q miecerit leuiter· nõ indicaret leuis
iniuria qᷓ alias leuis eſſa Et quedã eſt leuis cõ
tra puerũ vł in doeſo · vł cũ maũ: b cũ baculo
vb in occulto.q̃ᷓ Sins eſſet ↄtra ſen. vb ĩ capi⸗
te.vł cũ pugno.vł cũ enſe.vł cũ gladio. vłb ĩ
maĩfeſto Quedã eciã iniurie ſune qi medie in⸗
ter leues et enoemes qꝗ dici pñt gues ꝗqrũ Sui⸗
tas ex circũſtãcijs varijs e peſanda Quid er⸗
go ſi laicꝰ erat is qᷣ B fecit & ſm hoſt. n e iu
dicanda leuiſſima ſed leuis qntücũqʒ modica
fuerit in B caũ ·eciã ſi citra iniectõez mannum
clericuz inuitũ detineat quantũcũqʒ poteſ q̃n
tũcũqʒ nobilis fuerit vłb eciã delicatꝰ.vt patzꝭ
ex e.mulieres:¶. de his:et c· nupꝑ · Ideo aut nõ
debz extedi puilegiũ abſolucõis ad laicosqe
nulli laico ſuꝑ clericũ dat' tãta autoeitas.ex.
e·ſi vo laicos: . officialis· et qe in ip̃oꝝ odi
um et fauoeè clericoꝛz B imuitas eſt cõceſſa.
ex e· dtinit · ij · m fi.: H hoſt·in ſum. Sʒ in glo.

ſuꝑ c.puemit· dicit ſniaz pᷣdictã eſſe piculoſam
eciã ipᷣis clericis · qe ſi laici ꝓ modicis eciã in

iurijs ad papã mitterẽt. Sumꝰ qnqʒ clericos ꝰ

beraret.ne ſme cã ſufficieti papã adire videre

c Mora eciã hm roð · ꝙꝓ dubiu eẽ pᷣt vt leui
inihria debeat reputari que infert' ſacerdoti⸗

maxime a laico:cũ in illo c ꝓuemt · ñ fiat me⸗

cio expᷣſſa ð pᷣſbiteris· ſed tm de clericis q̊ mõ
De his abſoluẽdis qᷓ clericis nõ enoemẽ ſʒ le·
uem et modicã minriã ir-ogarũttue fraternn
tatis arbitrio duximꝰ ↄmittedũ q Quis abſol

uere p̃t de Fui et leui vł leuſſima miuria PE

ſm Hhoſt. ſi imiuria Guis ſit et enozmis nullus

pᷣt abſolui citra ſede apoſtolicã vł aliũ mãda⸗

tu hñtem ſip ſpãle Iã qñ qs ſupꝑ B̊ peiuile⸗
giat ĩ genere vłĩ y* ſy imuria talis excipi ð
ſ

ſueuit · vt ptz ex · e.ſi vo alicui · rñſo ·i· ĩ fi· et e ·

Puenitet pluribꝰ alijs e·ergo nec legato a⸗
poſtolice ſedis ̊ licʒ in ̊ cau niſi ptãtem ſup

hʒ̊ rec epit ſpãle.nõ obſtãti bꝰ muribꝰ q̃ ↄtrariũ
dicere videt. que de lem iniuria ſunt intelli⸗
gẽeda Atẽ ð leui iniuria nullꝰ ab ſolui p̃t niſ ꝓ
ſedẽ apoſtolicã vł legatũ ip̃iꝰ.cui ĩ ̊ caũ ex
officõ legacõis iã licet · ſic itellige illð e de
offic. le.qð trãſ lacõzʒ:et iura ſequecia SZʒ et in

ter legatos eſt ſubtiliter diſtinguẽdũ ſzm hoſ ·

Hã ſi ſit legatꝰ q emanat ð latere pape · ſicut

card males:ſiue ſicut ep̃i:ſiue pᷣſbiteri· ſiue d
acomi q aſſiſtũt lateri pape ĩ cõſilijs et indi cijſ

talis in ꝓuĩcia ſua exns p̃t abſoluere ibidem
delĩquetes ſubditos et eciã nõ ſubditos al iun

de venietes et ſibi occureentes · ſed eciã eẽ ꝓ

uinciã ſuã abſoluere poterit vñcũqʒ neniãt oc
curꝛẽtes.et G̊ facere pñt tales eciam ſme ſpãli

mãdato pape hay· vo nõ diſtinguit inter ſniu
riã leuem et gue dicẽs ꝙ legati a latere pape

miſſi abſoluere pñt eos qͥ vberauerũt clericos

Cegatꝰ vo qꝗ nãõ emanat de latere pape·ſ albs
ↄmita ſibi legacõis officiũ:mfra ſuã ꝓuĩciã

xñs pᷣ̃t abſoluere ſubditos ſuos rõne domici
lij et peccati·vł rõe peccati tĩ· nõ dico rõne
domicilij tm̃.e? ꝓuĩciã vo exiſtens abſoluere
nõ poterit hos vł illos alle aũt legatꝰ qᷓ nec
emanat de latere pape nec ei dmittit legacio
ms officiũ.ſʒ ei rõe digmitatis ſue ti vpetit ſi
cut remeſi et cãtuar̃:nec ex uinciã ſuã nec in
tra alique abſoluere p̃t· hec ãt p̃ᷣmiſſa vᷣa ſunt
niſi peimis ſecũdis vel tercijs legatis ampliꝰ
p ſpale peiuilegiũ ↄcedat et tot determinat
gg& diſtingusëdo hoc mõ tacite vł exp̃ſſe eỹ de
offi-leg. excõicatis · et ſzim hãc diſtinctõez in⸗
tellige iura ex e. c. i. ĩ fi · et c· ſi vo aliqs in fi·
et ex de offi.le.c.i.et c · volẽtes et ſimilia.
Qð aũt dictũ eſt ꝙ legati tercij neminẽ abſol⸗
uere pñt in B caũ.verũu eſt regulariter · tamẽ
fallit in caſibꝰ illis qͥ et omibꝰ alijs ep̃is ſũt
Oceſhſ · de qbus dictũ eſt ſup S aũt miuria ſit
leuiſſima ĩ q caũ qmilibz epᷣus abſoluere p̃t · et
ſic intellige ſup̃dictã decretalẽ puenit · que ñ
Fuit ↄteta dicere modicã ꝓ ſe tm̃· et leuem ꝑ ſe
tm.ſꝭ vtrũqʒ Diũxit qicẽs leuẽ et modicã q̃i di
cat leuiſſmã Sʒ ſupᷣdicta decretab puenit · ſic

eſt Gm hoſt.exponeda.ð Hhis qᷓ clericis ſubau⸗

di: vł alijs religioſis ꝓpſoms.nõ enozme· quia

4

tuc om̃es ad ſedẽ apoſtolicã ſunt mittendi. vt

dictũ eſt ſup· ſ modicã et leuẽ · i. leuiſſimã uin⸗
riã ireogarũt abſoluẽdis.i.vt tales abſoluere

poſſs · ↄmittẽdũ duximꝰ.j.del egãdu ec ãt
ðlegacõ ĩ ſucceſſoꝛe trãſit·et rẽe oedĩarie ptã⸗

tis Opetit et ſic eſt mndul gẽcia reſpectu inferi
oꝝ ep̃is: ſed ius onẽ reſpectu epᷣoꝛx · et ptãs
H oĩbꝰ ep̃is eſt cõmunis tue fraternitatis ar⸗
bitrio.qð dico tibi oĩbꝰ ep̃is dico·qð tñ arbi⸗
triũ cũ debeat eſſe boni viri ñ eſt nimis exten⸗
dendũu ne vſurpet' pape pᷣuilegiũ ar·ex e· cum
illoꝝ. C. vlt. Jed nuqd illi ꝗq pñt abſoluere
ab excoõicacõe ꝓ violeta manuũ iniectõe pñt
Hhm̃oi abſolucõs alijs ↄmittere H ꝙ illis qui
bꝰ ex officõ ſcʒ oꝛdimario cõpecit ĩ certis caſi
bꝰ illos abſoluere qᷓ ꝓ violeta manuũ ſiectõe
ſunt excõicati· licʒ alns hmmoi abſolucõzʒ dmit
tere cũ viderit expedire ex de offi. iudi · oedi.
eis ꝗqbꝰ. ałs his b; qbꝰ ↄuenit h̊ ex of
fi cõ ih ſzm gof. i bið ·. G Oueit legatis ex offi⸗
cõ legacõis ex de offi:le · ꝓ trãſ la cẽõʒ ·duenit
eciã illis qbꝰ h̊ ↄmittit' ex pe iuilegio ꝓpetuo
rõe dignitatis · vt archidyacono boñ. cui rõe
dignitatis oceſſuz eſt peiuilegiũ abſoluẽdi ex
cõicatos in ſtudio bon. omorãtes· delinquen⸗
tes ibidẽ · Itẽ ep̃is in certis caſibꝰ vt dictũ ẽ
ſuß Itẽ abbatibꝰ ex e · cũ illoꝝ om̃s iſte pſone
pᷣdicte cum viderint expedire poſſunt ſuꝑ his
autoeitate dti canonis ſczʒ eis qbꝰ oedinario
iure opetit vices ſuas alijs dmittere · et idẽ di
cendũ eſt de alijs excõicacõibꝰ ſcz ꝙ illi qui
oedinario iure vel delegato a peincipe pñt ab

eis abſolue.pñt alijs vices ſuas dmittere cuʒ

viderint expedire dũmõ legatꝰ habeat iuriſdi
cõz Si vo ſit alicui oceſſum ex peiuilegio ſpali
qꝙ; abſoluere poſſit talis omittere nõ p̃t · gqe cer⸗
tũ miſteriũ ſibi omittit in hac pte.nõ aũt indi

ciũ ex de offi.de.qm apoſtolica.G̊ in glo· pᷣdi

cta:et ide dicit holt . ſup idẽ c · eis qui · æc ·

Equit videre de qnto articulo.ſczʒ qs ab

Nſoluere p̃t clericos vł regulares ſen reli⸗

gioſos ab iniectõe violẽta manuũ in clericuʒ
vb religioſum &t circa ̊ͥ qrũt plura.peĩo quiſ

abſoluere poteſt religioſum qui manꝰ violen⸗
tas iniecit in aliũ religioſnz eiuſdẽ religionis
et monaſterij & ſi iniectõ facta fuit in clau⸗

ſtro abſolui pᷣt ꝓ abbatẽ ꝓpeiũ dũmõ exceſſus

nõ fuerit dikfi cilis et enoemis · q̃ ſi diſcernere
neſciat vł in aliquo dubitet · ad dyoceſanũ re
cureat. et idẽ eſt ſzm hoſt. in glo.ſi infra ſepta
vbi comederũůt et biberuͦt vl doemierüt ſimul
et cohabitãt vbi eciã clauſti nõ habent. et ſie
ſumit᷑ clauſtrũ ꝓ clauſura Si vᷣo ex clauſtrum
fuerit ſiue er ſepta domꝰ.p̃ᷣt abſolui ꝑ dyoce⸗
ſanũ.qe nec q̊ abbatis peiuilegiũ locũ habet
ar· ex e :·monachi.et c.cũ illoꝝ · Et caueat dy
oceſanꝰ ꝙ; nõ abſoluat eũ niſi in caſu ĩ quo ab
ſolueret clericũ ſecularẽ.qe cũ G pemilegium
ↄce at' fauoꝛe clauſtri vt ibidẽ libẽciꝰ ↄmo⸗
rent' et euagandi materia ſubtrahat' reſtat ꝙ;
pemilegiu meret ãmittere ꝛc.· vt ĩ c· cũ illoeuʒ
ʒ hoſt.Videtᷣ tñ multis ꝙſi illa pcuſſo nõ ſit
facta cũ ſcãdalo.pꝓuta qe facta eſt nullo alio
hoc vidente · ꝙ a peelato ꝗꝓpeio poſſit abſolui

lui

ar. ex. e.canonica· ibi em̃ dic quocũqʒ mõ ſe

Peuſſerint et nõ addr m clauſtro.q tał inie⸗
ctio nõ vide' Suioꝛ ꝙ; ſi e domꝰ ſepta facta
nõ fuiſſet. Sq otra G eſt dns hoſt. ĩ expoſicõe
illiꝰ. c· cũ illoꝝ · allegãs ꝓ ſe qð in eode. c.
dicit' ſe in clauſtro pcuſſerint. in quo vibet

dari intelligi ꝙſi ex ſepta domus ſe pcuciunt

p p̃latũ abſolui ñ pnt.h̊ ide eciã hoſt.in glo⸗
ibide magis appeobat. Quis abſolue pt re
ligioſaʒ alteriꝰ clauſtri. abbas ꝗꝓpriꝰ vel
alius pᷣlarꝰ ſuus et eius qͥ miuriã e paſſuſ.qðᷣ
ſzm hoſt. ſup · c · illð cũ illoꝝ.·ſic ðʒ intelligi
ſcʒ ꝙ pᷣlatulſ eius ꝗᷓ pcuſſit iuramentũ recipiet

et abſoluet. et ſaltem ſemel pcuciet vt ↄſueta
foema ſeruet'. pᷣlatꝰ vo pcuſſi pPeuſſoꝛe verbe
rabit:.qe p̃lato Penſſi ſatis firi dz ð ſiuria ſuo

ſubdito irrogata. et monaſteriũ pcuſſoris nõ
tenet ſatiſ face·qe delictũ pſone ñn dʒ redun⸗
dare ĩ monaſterij detrimentum. ex de excep.
cũ venerabił G. intelleximꝰ. Si tñ vnꝰ illoꝛꝝ
platoꝝ vicè ſuã alteri Omitte vellz B facere
poſſz et eẽt duemeciꝰ.q Quis põt abſoluere
religioſa ꝗqᷓ manus violetas imecit in elericũ
ſecularè. H& puto opoceſanꝰ. et G;̃ ſi factuù
ſit occultu et nuria leuiſſma ita ꝙ ſeandaluũ
nõ immeat al ioqn ↄotra vt.ex.e.cu illoꝝ· v.
qſi clericꝰ ſeculare. H hooſt. NHuũc vo in nono

nure eſt expᷣſſũ ꝙ eps religioſũ qͥ peuſſit ſecłka

rem clericu· põt in eo caſu abſolue ĩ quo poſ⸗
ſet abſolue clericũ ſeculare. qui clericꝰ aliuz
Peuſſiſſ.li.:.e.religioſo.Et pntat jo.an.qꝙñ̃ᷣ
monachus n hbʒ vñ vadat et mõôaſteriù eciam

pPauprimũ ꝓuidere ñ põt. epᷣs eo iure quo pe
mopes abſoiue.põt eciã abſolue eũ.j Quid

ſi clericꝰ ſecularis manꝰ iiecit violetas ĩ cle
ricũ vel religioſu. talis ſp mittẽdus ẽ adò
ſede apłicã· niſi penſſerit ſociũ eiuſoòẽ mẽſe le
uiter ñ enoemter vel alinz leunſime de ꝗ eſt

ad arbitriũ ep̃i recurreduex mi. et ho. cle.-

qm · J. vlt.et ex· eex tenoꝛe in fi· St epᷣs caue
