tra interdictũ eccełie ↄtrahãt.licz ãbo ĩpedim̃
tũ ignoeet: et ide e ſi ãbo ſcietes ĩpedmmntũ cõ
trahbãt ec ĩ facie eceł ie Et B e ven m hoſt. ſi
mr̃toniũ viuetibꝰ ꝓntibꝰ accuſet et dirimat.
Nunqd g“ pꝰ moete Yntũ b alteriꝰ eoꝝ qeet
de B mrioꝰ. vi ꝙ ſic· ex ꝗᷣ fi.ſut le· latoe · et c·
cãm S35 qe pꝰ moete neo p̃t accuſari xxxiij:
q:ij·admoe et di. xxxriij. quoꝛndã· et.C.· ſi ac⸗
cuſatoꝛ b reꝰ moæ. fin. l. j. ij · et inj. ¶ Fd H diſti
Suit ho.qꝙ ã mr̃ioniũ fuit ĩpetitũ ipil viuetibꝰ
et tũc nihilõꝰ qret de eo pꝰ moete rõe Bedi⸗
tatis St ſic ĩtelligi pᷣt c·latoe:et ſibia ar · C.
in detõ ti. L. vl ·. Licet ñ ꝗ ad detegenð delictu
ꝓYntũ b punieò eos qe moetui nõ poſſũt puniri
neg doueniri eỹ de reſcp· ſigficau?᷑ Fut fuit ĩpe
tituů altero viuente et tũc ec pᷣt qri de eo infra
qnqueniũ rõe Beditatis.et ſic ec p̃t ĩtelligi ið
c. latoæ.q elapſo ñ p̃t qri · C· ne delic.ð fũ · pꝰ
qnquẽniu:et ſic ĩtellige caſũ expᷣſſũ ꝓhac via
ex e. puenit. qð ãt ðᷣe de decẽ annis er de diu.
ſer.liczꝭ In fctõ ↄſiſtit. ſic ei de fétõ dtigerat?
Sz3 ide eſſz de qnqz; annis vt pᷣdetm̃ ẽ Secꝰ auũᷣt
putat eẽ ho.de his q clã ł dtra interòctm̃ ec⸗
cleſie Otraxert ſbi ei ĩppetuũ q̃ri pᷣt·licʒ pẽtes
moꝛti ſintan qo caũ maiĩfeſte loqt er e·cãm.
q e veꝝ n et ipᷣm mrioniũ clãdeſtinnz fuiſſet
poſtea an qſtõz motã ĩ facie eccł ie publicatũ
et ſolentzatũ. q; tũc ſecꝰ eſſet vt hĩtu ẽ &̊ Nota
ec B ꝙſi ẽs dinoæcij ſnĩaʒ licet erꝛoneã inter
duos tulerit⸗ et alt eoꝝ ſcòo ↄtraxerit auẽte

eiuſoe ep̃i ꝓles ex B ſcdᷣo mrioꝰ ſuſcepta iĩu di⸗
cari dzʒ legitia ex e:·p latoꝛẽ· ꝗ. fi · qð ĩtelligas
ec ſi poſtea ĩueniat eccłiam deceptã fuiſſe ar.
ex de frig· frmitatẽ· S. j·ad fi· Dð intelligas n
et dinges ſedi ꝓbent fraudis ↄſcij vt qe coæ⸗
rupũuũt teſteſ b iudicèe vel alias ſciũt ſnĩam iniq
latã ex? de clãdeſ.deſpõ.cũ inhibicõ:·pari Et
ſic intelligi pᷣt illud ex e · ꝓ venerabilẽ · J. j. Vl
ibi ñ fuit oꝛdo iudiciariꝰ ſeruatꝰ.ſic obeſt ꝓli
ꝓntũ ↄſcia mala.ſʒ h̊ ñ pᷣſumit ñ ꝓbe ar · ex ð
pſu.c.fe·H̊ ho.q Sz quis ognoſcet de ſucceſio
ne E* dt jnno· ꝙ index ſecłaris ñ iudex eccle⸗
ſiaſti cꝰ ex qᷣ fi · ſũt le.tãta Ho.vo dicit dtrariũ
qꝛ ſiẽ dos accedit mrioꝰ ita Beditatis peticio.-
qᷓ qdem nõ ↄpetit alicui n ſit de legitio mrioꝰ
ð q?* Ognoſcit eccł ia:qñ tñ agit ð̊ Beditate et
nihil obicit de illegitiacõe tuc obtinet qð di
inno· G̊ ho·ex de donac:de peudencia.
Irca terciũ ſcienò ꝙ; ñ ſũt aledi a ꝓntibuſ
filij nati ex ĩceſtu de rigoee ĩur ciuib qo ĩ
ductũ vr ꝓpr deteſtacõz crimĩs vt ex e · p vene
rabile.. vl.ſecꝰ e ſcz canones vt er de eo qͥ
du cu hr̃et in fi· St młtomas alij fulij· et B cõ
ſonat iuri naturali.qꝰ eẽ aĩal ia beut a fetꝰ ſu⸗
os paſcũt di:j. jus naturale Vñ ius canonicũ
merito p̃fert ciuili 9 Bʒz apð que dz ꝓles ali
ftõ diuoꝛcio He ſi ſit infra tres annos regła
riter dz ali apð mreʒ.ſi vltra apð pr̃ezʒ·ar · ff· de
liheris agꝰ.ſiqs a liberis· .ñ tm̃ Sed et index
determiae dz apðꝰ que ↄmodiꝰ moæet.ita tñ ꝙ;
pꝰ trienniũ apð mr̃eʒ expeſis pr̃is alat vt · C.·
ſolu.ma.l.j.Et ideo mioe trienio apꝰ ↄuerſuz
fidele nutrit fidei fauoe· vt hicum e S. ti · &
diuoe. in fide⸗Doteſt tñ pr recuſare filmũ alere
iuſla de cauſa.puta ſi eũ accuſauit vt pz m di
cta lege ſiqs a· . ſiqs ex his in fi · vbi ãt pat
et filiꝰ eget mater cogit᷑ eoſ alere· vt in eadẽ
lege . Sꝓ. vt z et filij pnteſ ſi egeant alere de
bet. vt in eade lege in pnꝰ odie tñ diſti gui
ꝙ aut pr̃ pᷣſtitit cãm diuoecio aut mr ã vterqʒ
ſi pr tuc ipᷣe pᷣſtabit expeſaſ matri q̃ ñ pueĩt ad
ſecundas nup. apud quam filiꝰ alitur. Etſi pr
non poſſit fili pauperes a matre diuite dñt
ali Et quod dictum elt de filijs et patri bus ĩ⸗
tellige de aſcendentibus et deſcenden tibus
in infimcum Si autẽ mater cauſam dedit ˖ apð
matrem debent ali expenſis matris etiam ſi
ſint triennio maioees · hec omnia peob ant' in
auteti⸗vt li:matri et auie. iluò quoq; :colb.
viij⸗Si aucem vterq; dederit cauſam. tunc v
qʒ ſibi ſecundum ꝙ facultas ſuppetit neceſſa⸗
ria miniſtrabit ex de eo qui duxit · cum haberz
iſtinguitur tamen ſecundum leges ꝙ pater
et linea eius deſcendens alere tenetur filium

vt ſit legitimus. mater autem et eiꝰ linea cogi

tur etiam ſi vul go concepit Item mater naee ⸗

itur alere filium legitimum. niſi patre eius
filij et ſupioꝛi bus deficientibus . vt · ff. de
libr.agꝰ.ſiquis a liberis · vtv · ſed et mater
expeſas repetere p̃t a patre pᷣter ea qͥ affectu
erogaſſʒ mrno.ec ſi apud pr̃eʒ nutriretvt ĩ di
cta l.ſiquis· . ſi mater · Secundum ãt canones
pr cenetur omnes filioſ ſiue ſunt legitimi ſine
illegitimi educare,vt etiam dictum eſt ſupea.

S
RM
“
“
Hr

LQuid iuris é ð& ilb qᷓ nolũt alere ſ̊ exponũt

an ecciaſ filios ſuoſ vt aliqᷓ mia moti colligãt
eos H cca h ſic diſtinguit gof· ſcʒ ꝙſi aliquiſ
exponit᷑.i.ex ponit' aut a pꝛe ł dño vł pꝛono
aut ab exneo.ſi a pꝛe b dno ł pꝛono:aut ſpõte
et tũc ñ pᷣt ãpliꝰ eũ recolligere vt.C.·de ĩkfãti⸗
bꝰ. l.i.et.ij.· & at neceſſicate et tũc qncũqʒ re⸗
petit eũ dabit᷑ ſibi vt ibidẽ.et tũc hʒ locu dte
ſtacõ ð qᷓ di.lxxxvij.ſi expoĩitꝰ Et hʒ locũ h ſe⸗
cũdu mebu & filio ñ de huo.que vt vi dẽret
pociꝰ vẽde ꝙ; expone ſi èptoee iueniret· et qñ
expones eũ mittere ñ p̃t ĩ aliqð hoſpitale. Qn
aũt infãs exponit' ab exneoaut exponic dno
pꝛe ł pꝛono ſciete ł poſtea ratũ hnte aut igno
rãte In pᷣmo caũ in tribꝰ caibꝰ liberat᷑ filiꝰ a
pẽia ptãte.libertꝰ eripit' ĩ igenuitate et ſzuꝰ
in libertate.imo eciã i G̊ cau pz im leges ðca
pita?. C. e.ti.l. vl- Deimꝰ cãꝰ e cuᷣ iĩfaãs expoĩit᷑
ſeëꝰ cũ exponit' lãguidꝰ cuiuſcũqʒ etatis. ter
ciꝰ eſt cu alicui illoꝝ infãti ł maioei alimeta
negãt. hos tres cãꝰ numerat:et eqpat decre⸗
talis ex & infan. ſzm gor. Iñ gof· rep̃hedit jn
no:q̃ ſecutꝰ azone dixit ꝙ vbi infãs vł maioe⸗
expoĩt᷑ ſj ei alimẽta negãt ĩ libertatẽ ñ eripi
i ꝓ derelicto hei vr. et iõ occupãti ↄcedi. ff
ꝓ derelicto.l.vl.h̊ em vt dicit go.ẽ ↄtra pee
dictã decretale Flanꝰ aũt dicit ꝙſi alimenta
negãt' ſano occupãti ↄcedit vt in legibꝰ anti
q ſi vo langdo ĩ libertate eripit' ſic et qñ ex⸗
poĩt.et ſic maĩ feſte loqc' ĩ aute.ð nup.S.ſi vo
ab inicõ:et opĩo Gᷓ magis placz ho An ſcðo ãt
caũ ſceʒ qnñ exponit ignoeãte pẽꝛe dño b pꝛono
nõ pindicat ei ĩ iure ſuo ſ repetit infante red
ditis expeſis niſi repetat a fure ut. C. e.ti. l. i.
vk nin expeſe cã pietatis ſmt facte vt.ff.ð re⸗
lig· et ſump· fu·l.ſiqs. interdũ Illi ãt qᷓ expo
ſitos colligũt nichil iuris ſeʒ pẽie b dnice ptã
tis ĩ eos acqꝗrũt er e.c.vno ĩ fi:· Si qd aũᷣt expe⸗
dit is q colligit in pùro erudiẽdo ĩ aliqᷓ pte re
etit a recolligete:C.e.ti.l.i.nõ tñ repetit a⸗
imeta nin fuerit ꝓteſtatꝰ ꝙ ſez expenſas hee
velit vt. ff · de ne.ge.ne ſegus vł niſi collectꝰ
nolit tiliã colligetis ducere ĩ vxoæe. m gof.
vł ſi pẽ recollecti tali mrimonio ↄtradicat Bi
q̃s em ñ reqres expẽéſas filiã expoſitã aluerit.
et eã filio ſfuo eopulare velit.pẽ autẽ defacto
Stradicat qe nõ pᷣt de iuretene pẽ expeſas rdò
dere et nichilomĩiꝰ mrioniũ fiet ſi filꝛia ↄlenſe⸗
rit. C.de nup:.pꝛezʒ. Sciẽdũ aũt ꝙ vbi qs expo
nit' ignoꝛãte hñte ius ĩ eo i8 qᷓ recol ligit eum
Oteſtacõis epłaʒ ponet ĩ loco publico ꝙ patꝰ
eſt reddere purũ cuilibz qᷓ ꝓbauerit eſſe ſuum
etſi ĩfra·x.dies a tpe ſciẽ n fuerit q̃ſitꝰ poſtea

repeti nõ p̃t hm hu: et jo· di . lxxxvij · c · vl.¶Et

nota ad euideciã pᷣdctõꝝ ꝙ ſzm decretales ex
poni dieũt filij a pee.ſerui a dno et liberti a
pẽono Et dicit libertꝰ q ex huo factꝰ e liber
ꝑ manmiſnoʒ Qaumiſſoe ãt eiꝰ pꝛonꝰ dicitur
Dicit aũt ĩ cau ſupᷣdicto libertꝰ eripi ĩ ĩgenu
itatẽ.qe iã extũc n tenet in aliquo obligatus
ſuo pꝛono·ĩgenuus ei ðe qꝗᷓ natꝰ ex libero ven⸗
tre nullas alicui operas ex condicõne ſua te⸗
netur peeſtare.

——— —

„*

¶rea q̃rtũ ſciẽdũ ꝙ filij ill timi ltimãt mł
tipliciter pᷣmo ſi pꝛ inter viuos offerat fi
tiã ſzuicõ curie ciuitatis ex q̃ᷓ eſt oeidꝰ Adẽ e
ſi ſit oꝛiũdꝰ de veteri vł de noua roma·i. ↄſtã
tinopoli et offerat eos curie ciuitatis cuiuſcũ
qʒ metropoł.vt ĩſti.ð nup.· vl. Scðo ſi pẽ fili
am ſuã naturale copulauerit officiali curie ci⸗
uitatis de q̃ è oeiũdꝰ.vl eciã officiali ciuita⸗
tis metropolis ſi ſit oeiũdꝰ ð altera pᷣdictax
ciuitatũ vt· C.de naturali:liberis· l.iij .· St in⸗
tellige ꝙ pꝛ filios et fil ias pᷣdicto mõ lti ma⸗
tas p̈ᷣt inſtituere heredes ĩſolidũ vl ꝓ pte ſiñ
ſuꝑpſmt alij filij naturales et ltĩmi ·tũc ei ſcʒ qñ
ſupſunt inſtituet eqᷓliter legitimos et ltimatoſ
vt in autẽ·quibꝰ mõis natura: ef:ſui . et qm
Noc ãt ẽè veꝝ qñ naturales ex libera ſunt ſu⸗
ſcepti.ſi em ex ãcilla licz maumittãt nõ tñ of
ferũt ſi ltimi ſupſunt vt patet ibið G.ſiq igi⸗
c fuerit et:. ec iſte modꝰ Cercõ ſi ipe natura
lis ſeipᷣm offerat curie qien ſupeſt ltĩima ꝓles
alias eĩ ñ liceret ei q;uis liceret pzi: vt ĩ aute.
q̃bꝰ moiĩis natura:e·ſui:: et iſte mõꝰ colb· vij
St itellige ꝙ filij ꝓꝑ oblacõzʒ legitimati ſucce⸗
dũt pꝛi abiteſtato nõ tñ alijs cognatis ex pte
pꝛ is nec ip̃i eis vt ĩ ðctã autẽe. filiũ vo Quar
to ſi deficiete ꝓle ltĩma pẽ offerat pᷣncipi pᷣceſ
ꝙ filijs naturalibꝰ vt ſint ſibi ltimi ſucceſſo⸗
res eciã ſme mr̃ionio:et mulier ocubĩa ſit ðfũ⸗
cta b occultet vł aliter venire ꝓhibeat b mĩ̃i
moniũ quoquomõ ĩpediat᷑ vt oedine ſacro dũ
tñ pᷣnceps pᷣces admittat vt ĩ dicta aute. J. ið
tñ. Quĩito ſů pẽ ĩ teſtõ dixit ſe velle eũ ſibi ſuc⸗
cedere. ſi tñ filiꝰ poſt mortẽè eiꝰ peĩicipi ſuppii
cauerit et teſtametũ onderit· cuc em dono pei⸗
cipis et legis heres erit· důmõ volutaté pẽꝛis
ſeꝗtur vt ibidẽ S. ſi vo i8 qui Sexto ſi pꝛ in in
Rrumẽeto publico:i.ꝓ manũ publicã ↄfecto ł
eciã maũ Pa tũc triu teſtiũ ſucceſſõe ↄſcripto
dixerit eũ eſſe filiũ ſuũ nec adiecit naturalem
etſi ſmt plures filij ex eaðò mrᷣe nati et teſtimo
niũ dederit tin vni eoꝛx ſufficit alijs ad legiti
macõz &t H̊ mtellige qñ ꝓles legitima ñ ſupꝑ⸗
eſt.et mr̃ eſt talis que pᷣt vxoe eſſe et que in ꝓ
peia domo tenetur vt in auten. vt li. matri et
auie · S. ad B colł · vnj· et· ¶. ſi vero non habes

BSeptumo per ſequens matrimomum. qma ſiqᷓs

habet filios naturales de muliere aliqᷓ et po⸗
ſtea cõtrahat cum ea filij iam nati legitimãtur
ſcʒ quo ad omia ſceʒ oedines honoæes et alia.
et ſi ſpurios habet ex ea nõ legitimantur vtvx
e⸗ Oqueſtus.et c· gaudemꝰ.et c.tanta eſt ius
Octauo ꝓ indul genciã domim pape ex e · per
venerabile. et iſte moꝰ et p̃cedens habent ſe
cũdũ canones·alij vo im leges· p̃dictos mo⸗
dos legitimandi:et predicto modo ponit ho.
in ſum · Et bern.ex qui fi:ſunt legi·per tuas po
nit quatuoe ex eis ſcʒ terciun qᷓrtum et quintum
et ſextum EZed nuquid papa poteſt legitima⸗
re quo ad Hereditartam ſucceſſionem ad H̊
Dixerunt quidam ſcꝭ lauren.tancre.jnnoc. et
bern.ꝙ non niſi in patrimonio ſancti petri vt
ex e ·per venerabilemin ᷑i:reſponſo.i.ibi be⸗
ati petri · johan.vero dixit ꝙ non pᷣt directe n
1 p? imomo ſancti petri ſcario vo et ĩdirecte

.
ſine ꝓ ↄſequenciã h p̃tqꝛ eo ĩpᷣo ꝙ legitimatꝰ
eſt aliqs qꝰ ad actꝰ ſpũales ꝓ ↄſeques legitia
tꝰ videt? qꝰ ad tpales:ſi em maoea ↄcedũuͦtur
ergo et minoea: vt in c. ꝓ venerabilem rñſo:.i.
Sic et alias indirecte pꝑ onciaz ↄcedi qð dire
cte negat. ff. de peis moeis cca pncipiu Hoſ.
vo dicit ꝙ papa et ſolꝰ papa legitimare pᷣt qꝰ
ad ſpiritualia et tpalia:vt innuit in c.ꝓ ve⸗
nerabile.rnſo.i.ibi pᷣſertim ꝛc. Nazʒ cui negat
cognicõ multofoæciꝰ diſpeſacõ ariij.q.w.ꝙᷓ⸗
uis: et ex de ſen.ex.cũ illoꝛz · ↄgnicõ ãt cauſe
mr̃ioniab ſpecialiter ptinet ad eccleſiã adeo q;
iudex ſecularis de eo ↄgnoſcere ñ pᷣt:eciã ſi in
cidò at.nec eciã ltima łiliacõe:vt ex e.lato⸗.
et c· cãm. g de ltimacõe nõ p̃t ſe intromittere

Dicit tñ ĩpatoe aliquos ltimare nõ qe vere le
9

Zitimʒ. qe pꝑ eñ tãgꝙ ltimi ad actꝰ ltimos ad
mittũt. vñ et ĩ B pᷣt cu filio ꝗpeio nõ tãq; cum
filio ſj tãq; cũ ſubdito diſpelare · ſ. vt ſuccedat

alijs nõ vt ſuccedat ſbi· ar.ex e: p venerabilẽ

JJ·I· fi:ĩ tex:et glo.et.ff.ð̊ adop.ſi ↄſuł.pa⸗
pa aũt vere ltimat et illegitimat· cũ em ſjm le
ges filij duoꝝ frʒ rite otrahãt vt inſti: nup.
FS. itẽ Duo Et eciã ſzm legem diuinã veteris
teſtamti vt ex cõſan.ð ĩ fidelibꝰ.papa hioi
mriomũn legitimum fecit:et ſie filij nati ex tati
mrimolo hodie et m leges et m canones il
legitim ceſent' et ab hereditate repelluũt. vt
exr de ↄoſang. ñ dʒ Dlures eciã alie pſone ↄtra⸗
here bibet' lege canoĩca q̃ ñ ꝙhibent lege
8ina vt ex ð reſti:ſpo:lras.. opĩoi. Si g ille
gitimanit qᷓntomagis ltimare poterit. B itelli⸗
ge filijs natis ĩ mrionio in quo diſpeſare p̃t
lez qñ impedimetũ a iure canomco e iductum
vt ptzʒ ex e.c.vlt.vbi papa ceſet filios ĩfideli⸗
um ad fide duerſoꝝ ltimos foæe licz ↄtraxerit
in ſcðo et i tercõ gdu et ex de ↄſan. ñ dz . ibi re
ſtringit inhibicõʒ Vn mõ ſunc ltimi qͥ oliʒ cen⸗
ſebãc ilegitim VYbi ergo papa diſpeſare p̃t
mrionio vt ſit legitimũ ibi eciã pᷣt filios legiti
mare vt ĩ tercõ et q̃rto gdu Nũq; go cum filio
adulterino vł eciã nato ex mniomo ↄtracto in
Sdu p̃ᷣmob ſcõo ĩ linea deſcẽdẽte p̃t diſpeſare
q nõ poſſit ĩ pncipali ſcʒ ĩ mrimonio in tali g
du. vt eỹ de trãſac.c. vl. bñ poſſz cũ filio pee

[biteri qe tab mrioniũ otrahere oſtõe caõnica

Æibet Et ſic itellige illò ex e. p venerabile⸗
rnſo-ĩ. Et expõe adulterinis· 1. ſacerdotal ibus
vt · lvj. di. cenonieñ· et ex ð filijs pᷣſbi.c. penł
et vl. ſecꝰ ẽ de ſpurijs et mãſeribꝰ qꝛ hinoi le
gtimare nõ pᷣt vt ex e · ꝓ venerabile · ¶. vlt. cñ
cũ talibꝰ diſpeſare pᷣt·et ſic ltimare.i. eos ac⸗
ſi legitimi eſſent ad honoees ſuos ſpũales ad⸗
mittere. ſicut dictu e ſup de ĩpatoee licʒ autẽ
Hfacere poſſmt pncipes vt papa et ĩpato⸗ nã
en Oueni eis vt ↄcedãt pᷣuilegiũ ĩ pᷣiudiciũ eo
ru ad quos hereditas uenire dz ſi diſpéſacõ
nõ fieret ar.ex de offi.dele.ſup eo et . C. ð mã
ipa nec aug. ꝙ; uis & ipatoe ſit dñs oĩm tpa
lin. C. de qᷓdeien. p ſcrip. bñ a ʒenone.nõ tamẽ
in Piudicin alteriꝰ ↄcedere dz puilegiũ vt ptz
i dicta lege.nec aug.p̃t tñ ſi vult diſpeſare ſi
ue legitimare Ide dieo de papa quo ad eccleſi
aſtica et ſecularia vbi tpale hʒ iuriſdicõz et in

qbuſdã certis caſibꝰ ar.ix. qiij:cũcta.et e.p
pncipalẽ:et er de appel.ſi duobꝰ h intelligo
ita ꝙ nõ piudicet' ei ſcʒ ad quẽ iã ẽ hereditas
deuoluta·eo tñ q̃ ius hʒ ↄſenciete ꝓderit lti⸗
macõ quo ad oĩa ar.C.ð pac.l.fi.aliter nõ ꝓ
derit miſi quo ad ſpnᷣalia et honoæees ſeculares
et actꝰ lItĩmos ĩ qbꝰ ñ vtit᷑ pᷣuatũ ĩtereſſe Secꝰ
aũt ẽ ſi hereditas ñ ẽ deuoluta ſp- e deuol ueda
vt ex ð oſan.qꝛ circa· et· v.q:viij. de gdibus

Der ſpãlẽ gꝰ ltimacõz neuter pᷣnceps piudica

re dz vt acqſitũ auferat ſʒ vterqʒ impedire põt
ne acqrat ar.C.ð codicilł.l.vl.ad fi. p̃t eẽ ĩ⸗
patoe auferee ius acꝗſitũ ſi ñ ſme peccato niſi
H ex mag cã faceret.łb niſi aĩim donãdi heret B
em̃ facere ꝓpoſz ſiẽ ad pns ſupponĩꝰ cũ oĩm ſit
dñs · ſ B ñ pᷣt papa niſi canaliter.licz ꝑ gene⸗
rale oſtitucõez ſolꝰ papa lti met et illegitimet
Et ſic ptãs generalis e ſoliꝰ pape.ſpãlis ãt qꝰ
ad ſecularia ĩ q̃bꝰ vtit᷑ pᷣuatu ĩtereſſe ẽ ſoliꝰ ĩ
patoeis niſi ĩ B caũ·ſʒ quo ad ecciaſtica ẽ ſoli
us pape· ↄmunis vo ẽ vtriuſqʒ q ad ſecł aria
ĩ ꝗbꝰ ñ p̃iudicat᷑ alicui.̊ ſaluo ꝙ ꝑ papã ali
qs vere legitimat ꝑ ĩpatozez nũꝙᷓ; licet aliqᷓs
P eũ tãꝙ; ltimꝰ admittat'.Vn qð dictũ ẽ ſup ð
mõis ltiĩ mãdi pᷣterꝙᷓ de vltio dictũ ẽ ĩpeopeie
vñ dz ſy exponi b ſalte ĩtellige legitimãtꝰ.i.tã
q Itimi amittu. H ſolucõ ſũpta e ð̊ ho. Fd
nota ꝙ jnno:.p c. venerabile.ò̊ hac materia
iter alia dic· bn. ſ. ꝙ ltimatꝰ et reſtitutꝰ fame
et cũ ꝗqꝰ diſpenſatũ eſt ĩ quocũqʒ foo ſiue ec⸗
cleſiaſtico ſine ciuili oĩla facere poterit ſupꝑ q̃⸗
bꝰ hʒ ptãte ille qᷓ ltimauit b fame reſtituit vel
diſpeſauit n ſmt talia qᷓ p̃iudicãt alteri. Dre.
nõ chtinebt abiteſtato bõa hereditarta in ter⸗
ra ltimãti ñ ſubdita Et ltĩimatꝰ a iudice ſecula
ri ñ erit ltimatꝰ ad oedmes.ltimatꝰ tñ ab vno
epo pᷣt ĩ alia dioceſi ꝓmoueri:qe diſpeſare in
oedĩbꝰ cũ illtimo ẽ ð iuriſdicõe cuiuſlibz ep̃i
et eẽ G̊ nulli piudicat Quid ſi ĩpatoe legem
faceret b reſcriptũ cõcederet ꝙ ſpuriꝰ ſuccede
ret ñ obſtãtibꝰ legibꝰ ↄtrarijs Rñdzʒ ho.ꝙ li⸗
cʒ ipatoe illegitioſ poſſit ad hereditate admit
tere tãq; ltimos vt dictũ e· tñ ñ pᷣt ſuꝑ ho legẽ
Senerale ↄdere qe młti ñ curaret vñ filios he
rent dumõ ſibi ſuccederẽèt.et ſic lex talis eſſet
cã multoꝝ moetaliũ pctõꝝ ergo abolẽda eſ⸗
ſet · ex de pᷣſcrip.c· fi · et de peĩtecijs.cũ ĩfirmi⸗
tas. Sciã tñ pᷣt facere ꝓ r̃ſcriptũ vt dcetm̃ ẽ ſup
uqd is que papa ltimat ad digtates p̃t in
epᷣm ꝓmoueri Endit gof.et ↄſentit ho.ꝙ ñ qe
cũ h idul gecia ſit odioſa e reſtri geda.ex ð cõ⸗
ſan.cũ dilectõ.et iõ ad pſonatꝰ et alias dig⸗
tates mioees ep̃atu tm̃ ẽ extẽdeda er de ocel.
p̃be: cũ dilectꝰ. Nuũqᷣò is quem papa ltimat
ſimpliciter et ĩ foꝛo omuni ĩtelligit legitima
tꝰ ꝗ ad digtates Gñdet gof· ꝙ nõ. ſʒ ho. dicit
ꝙ ſic q talis ẽ pidẽ aeſi ab inicõ fuiſ ex legi
timo mr̃imonio natꝰ.h̊ em̃ facit lex mortua ex
e.tãto:multofoæciꝰ lex vina.ff.ð ↄſti.pᷣn.bñ
ficia Sic em ſimpliciter reſtitutꝰ ad oĩa reſtitu
itᷣ. C. ſen. paſ· l.i.ſic ſimpliciter ltimatꝰ in
telligi dʒ ad oĩa ltimatꝰ ex ð pᷣuił·qe circa·

Irca qntuʒ ſciendum ꝙ maternitas legit

ma et naturalis probari poteſt per teſtes

err Ware rnrt

ſeʒ p obſtetrices que interfuerũt vt.ft᷑.ð̊ ven.

inſpi· S. ð inſpiciendo et· ꝗ. ſe.paternitas autẽ
bat ꝑ nupcias qꝛ legitimꝰ filius eſt que nu⸗
ptie demonſtrant vt.ff.de iuſ.vo:.quia ſemper
tat' aut in hᷓ̊ can vbo vm b mulieris ſczʒ pẽis
et mẽis. ſi en filiũ nõient et appellet.et atfe⸗
ctũ pẽnũ gerãt erga eũ.talibꝰ em pᷣſumpcõni⸗
bꝰ violetis pᷣma facie ſtabit' niſi ↄtrariũ ꝓbe⸗
vt ex ð pᷣſump· aſtate et c.illð maxime ſi . poſ
ſeſſiõe filiacõis ĩueniat'.p̃t tñ ꝓbari derarium
et ſic ſoluitᷣ illð C.ð ꝙbac. nudis er ſͦbes le⸗
Ses ·. grãdẽ ergo p̃ſumpcõeʒ facit ꝓ filio pꝛis
Ofeſſio vt. ff.ð libi.agno.il.i.G. iulianꝰ Et liczʒ
ab inicõ negauertt · ſi tñ poſtea demctꝰ pcibꝰ
aliquoꝝ eu tãꝙ; filiũ tenuerit dnegare poſtea
nõ poterit vt ex de ꝓbac. p tuas ᷓ otra ex e.
p tuas Sʒ pociꝰ e ſibe certe qe ibi Hlat vbo vi
ri et ñ tm̃ ei ſ̊ teſtibꝰ iõ vt ꝓles legitima repu

tet Hã et ſiqs alique filin nõianerit ſtat vbo

eoꝝ Otrario nec credit᷑ filiꝰ ĩ caũ quẽ habes
ex e.trãſmiſſe. G̊ dicta ſũt ſjm ho. Szm ãt gof.
licʒ pentũ ꝓfeſſio et affectõ ꝓ filio ĩducãt p̃⸗
ſumpcõʒ n tñ ꝙbacõz faciùt quo ad ſucceſſiõʒ
ſic intelligit ſiã legẽ ñ nudis et ſiłes.ſic etũ
pater filiu neget pᷣſumpcõ ẽ ↄtra filin ſ̊ nõ cõ
uĩcit᷑.vñ nec negacõi ſtat.ff.de libr. as·l.iij
pẽnitas ãt naturalis ꝓbat ꝑ teſtes et famã et
recognicõʒ et affectõz ex de ꝓbac. p tuas C.
de nup. ſi vicinis. qᷣd ð ſpuria penitate cer
te vulgo ↄceptꝰ ondere ñ p̃t pꝛez vt. ff. ſta.
ho-vulgo Hatꝰ vo ð adulterio oñdit. ſ ñ licz
nõrare vt ðe bið Zʒ B ꝓbat ꝓ famã afectãʒ
et nõiacõzʒ ſiue ↄfõeʒ filij ar:ex de fili.pᷣſbite.

michael:.et ꝓ totũpt tñ filiꝰ pſłei ſe purgare

ſi laboret iĩfamia ſola vt ex ðð purg accedes· et
ð G reqre ſup̃ livj. de ſacr̃o oediĩs ti ·xxij. vbi
agit de filijs pᷣſbiteroꝝ
QDe donacõe ꝓpter nupcias ti. xxxix.

¶ Onſequeter ↄſiderãdũ e de donacõibꝰ

ꝛtꝛpter nupcias ſiue eciã de dõacõnibus
eiitter vin et mulieré et ð dotibꝰ ð qᷓbus
tractat ex e: L.nij.ci .penłb .ſut em acceſſoeie
mr̃ionio:nã ſme mrionio ñ ſũt: vñ et dos ꝓmiſ
ſa ꝓ vim b ꝓ metũ ñ tenet ſicut nec mriomũ.ff
qð me· cã ſi mulier.I. dos:qᷓ ãt ↄgnoſcit ð̊ peĩ
cipali ↄgnoſcere dz ð acceſſoeio:et ideo exqꝰ
iud ex eceleſiaſticꝰ ↄgnoſcit de mrionio dʒ eẽ
Ognoſcere ð p̃dictis Et B̊ ẽ vm qñ pncipaliter
agit mrionio ſi vo mulier ↄſtãte mrionio a⸗
Sat ð dote qe vir foste facultatibꝰ labit' ł ſua
bõa dilſſipat b deceſſit tũc cã illa dzʒ agi coꝛam
iudicęe ſeculari:et tũc cã dotis ẽ pᷣncipalis ex

e.ð peudẽcia ĩ tex:et globern. An pleriſq; tñ

regioĩbꝰ eccia ĩdiſticte cãs iſtas audit eciam
ſi pneipaliter moueãt qð p̃t de ↄſuetudĩe ſzm
bern.ĩ glo.p̃dicta arex d pigno.ex lr̃is ·et ðᷣ
iudicijs nouit St eciã ð iure vt dicit ho. et jn⸗
no· qꝛ ad eeciaʒ ptinet ðfeſio dociũ DHeimo ãt
Oſderãdũ ẽ ð pᷣdictis dõacõibꝰ &t pmo qᷓ eſt
dõaeõ ꝗꝓpter nupcias.ſco q̃liter et ad qd fiat
tercõ ꝗᷓ dõacõ ẽ licita ĩter diuges Eirca pei⸗
mũ ſciẽdũ ꝙ donacõ ꝗꝓpr nup: e illa quã ſpõſuſ
k aliꝰ noĩe eiꝰ facit ſpoſe ł eiꝰ noĩe alij vt.ff.
ð iure do: ꝓfecticia Sic go dos da viro ſic et

9 2

dõacõ ꝗpter nupcias vxoei Vñ et ̊ dõacõ vo⸗
cat' antiferna ab ãti qð e cõtra et ferna qð eſt
dõacõ ſiue dos q̃i donacõ Otra dõacõzʒ vt.C.
e· l. fi·et ex e.nup.i fi · Yocat' eẽ dõacõ ꝗpter
nupcias ſpõſalicia largitas:jmpeopeie tñ vt ĩ
autẽevt ſpõſał lar.rñſo.i.colł.ix.Vocat eciã
et dos ĩpeoprie ex e:nuꝑ t eciaz dotalicium
ex e · plerũqʒ Eiebat aũt olĩ G̊ dõacõ añ nupẽ.
ſz hodie ocedit᷑ fieri eẽ poſt nupcias Et io vt
nom̃ oueniat rei mutatũ e nomè et dicit dona
cõ ꝓpter nup. vt ĩſti·ð̊ dona. S. ẽ et alind Et ſic
hodie et añ et poſt nup.fieri pt· ſi ãt fiat añ pt
ſup et ĩfra dotis qᷓntitatem ſubſiſtere vt C. de
pac · ↄue.ex moete.qñ ãt fit pꝰ mrioniũ ↄtra⸗
ctu ñ dz dotis qᷓntitate excedere iã p̃ſtita 1Ppla
dote vt C. e. l. vlt · C. ſi gꝰ Et ẽ rõ ne qᷣd ĩ frauð
donacõis ꝓhibite iter viꝛ et vxoæe atteptet
S hodie aliter ſe hñt nã et ĩ qᷓntitate et. pa⸗
cto eq̃litas dz eſſe vt ĩ aute·de q̃litate do.F. B

igit colł.vij. Vñ ſi nõ ſit pactũ eq̃le ſp maiuſ

pactũ de lucro reducit ad mĩiꝰ vt C.de pact.
uẽ· ſup dote ex moete Si eẽ apponat' de dote
pactũ ð lucrãdo eã In dõacõe vo ꝗꝓpt nupcias
mĩme pactũ ſuꝑ dote factũ ad donacõz exten⸗
der Vñ ſi vir paciſcat de ꝓte dotis lucranda
vxoee p̃moetua:tm̃ dʒ vxoe lucrari ð donacõe
Pter nupcias pᷣmoetuo viro vt C.· e. l. vlt · S. ſi
aũt dõacõ et ex e dõacõ:. ſane in tex. et glo.
Irca ſcõm ſciedũ ꝙ dõacõ ꝗpter nupcias
Alfit vno dicete dono tibi tale qᷓd ꝗpter nu
pPcias b ĩ dotaliciũ ſufficit ꝙ mulier ĩ poſſeſ
ſiõzꝭ inducat.nõ tñ fructꝰ pcipiet ſp vir ad ſu⸗
ſtetacõzʒ ſui et vxoeis: alias cũ eqᷓlitas hincin
de requirat' vir nullũ ↄmodũ ↄſequere ex do
te recepta cũ tãtůdem mulier pcipet de ſuo et
ſic dos ñ fereet onera mrionij qð eſſe dz vt. ff.
de iur do · his· . i· et ex de vſur̃· ſalubeiter q̃ni
mo eciã ſufficit ꝙ nudo ſol eni tñ vbo fiat do⸗
nacõ q requirit᷑ ſola ſtipulacõ vt in aute. de
eqlitate dot· S. G igit colł.vij.jn hac ãt dona
cõe ſi excedat ſummazʒ qᷓngẽtoꝝ aureoꝝ non
reqrit inſmuacõ quo ad vxore ſz quo ad viruʒ
aliter vir nõ lucrabi dotè eęciã pacto locu hn
te vitra qngetos ſolidos Iñn ſi pactũ ſit factũ

iter vin et vxoæe de donacõne et dote lucran
dis vxoe lucrabit' i donacẽe vltra qᷓngentos

aureos ſime inſmuacõe.vir aũt ĩ dote nõ lucra
bi vltra qᷓngetos mſi cũ inſmuacõe in autẽ.
vt ſpõ·lar.rnſo.i.colł.ix. Id qᷣd ergo fit hec
donacõ mulieri exquo ipᷣa nõ pcipiet fructus
HXα vt dos ei ſaluet' p ip̃aʒ qe ſoluto mrimoĩio
de rebꝰ donatis ſatiſfiet mulieri ꝓ dote ſi vir
nõ habeat aliũde Vñ ſi ſit imobilis vir nõ põẽt
eã alienare nec obligare vtpote aliena vr in
Rcta autẽ · J. B igit Et licet mulier renũciare
poſſit tacite pꝓpothece eciã mrimonio ↄſtãte ñ
tñ pᷣſumi qð hʒ ĩ donacõe ꝗpter nupcias vt. C
ad velle. eciã ↄſtãte.l. iubemꝰ Si tñ oſenciat
nõ tin ſemel.ſ̊ bis alienacci donacõnis Ppter
nupcias parat pᷣiudiciũ ſibi maxie ſi pecuna cõ
uertat' ĩ vſus ↄnes · vt er de emp. puenit.et H
meliꝰ habet ĩ ti · ſe · ar. nij.q: vti vir alienare
poſſz rem dotalẽ iĩmobile pᷣcipue in caſu.v.et
vj · quodð em̃ ibi dicitur de dote eſt eciam verũ

3

7

„
„

–

de donacõe ꝗꝓpter nupcias · vt ptz ꝓ glo. dicti

capitul i puenit· et ꝑ c· vj. de iuremuran· licet ·

Zquic videre de tercõ ſcʒ que donacões
inter vi. et vx· ſunt licite et qᷓ illicite Cir⸗

Za qð ſciendũ ꝙ donacõ inter vi:et vx · aut fu⸗

it facta qñ mrimoniũ fuit ↄtrahedũ. puta ĩter
ſpõſum et ſpõſam·aut qñ fuit cõtractũ.ſi pᷣmo
modo aut nupcie ſequebant᷑ aut non. ſi ſic do
nacõ tenet eciaʒ ſi alter inde ſit pauꝑioe alter
dicioæ:eciã ſi ſpõſa deducta fuerit ĩ domũ ſpõ
ſi que ꝓpter etate n poterat vxoe eſſe qð eſt ve⸗
rũ niſi ſit ꝓxima pubertati ſm hoſt. ff· de do⸗
natc. mter virũ et vxoee ĩter eos Si auũt nupcie

nõ ſequebãt᷑·aut B; eſt a pte donatoeis aut nõ

ſi ſic aut donauit ſpõſus ſpõſe aut ecõuerſo.ſi
pꝓmo mõ aut oſculu nõ interuenitet ſic reuoca
tur donacõ tota:liceʒ em donacõ illa ſimplici⸗
ter fiat. jneſt tñ ↄdicõ taciteſczꝭ ſi matrimoniuʒ
ſeqtur.aut interuenis et tůc medietas reuoca
tur Si vero donauit ſponſa ſponſo reuocat' to
ta ſiue interuenerit oſculũ ſiue nõ. C.· e. ſi a ſpõ
ſo & aũt nõ remãſit a ꝑpte donatoeis qͥn mrio⸗
nmũ ſequeret tuc donatoe totũ recupat ꝑ ↄdi⸗
cõnẽ ſme cꝗ:vel totũ retinet ſi nõdũ dedit. C.
de donac: ꝗpter nup:.cuũ veteꝝ . Si vero dona⸗
cõ ſit facta poſt matrimoniũ ↄtractũ:aut dãs
fit paupioe:recipies tñ nõ fit dicioæ · puta ſi e
mat inde vngueta. et ſic tenet. ff· e · C. i. et ſihr
ſi vir det vxoei cenamẽeta. ffede auro et ar-le.

argenti: S. oznameti e? e· donacõ.ĩ glo·bern.?

Kut dãs nõ fit paupioe: et recipiẽs nõ fit dici
oꝛ. et tuc etiã donacõ tenet· vt qñ quis vin he
reoẽ ſaũ inſtituit· tũc em vir pᷣt hereditatem il
lã donacõis cauſa repudiare miſi deferat vxo
ri ſubſtitute:nõ em pauperioe fit qui nõ acqui
rit ſʒ qui de ſuo pꝛimomo deponit· Idè eſt ð le
Sato viro relicto et poſtea vxoei reſtituendo;
tũc em ſi vir iſtud ſtatiʒ reſtituat aimo donãdi
cenetalde eſt ſi vir legatũ repndiet q vxoe qᷓ
Heres inſtituta fuit ſoluere debuit Idẽ eſt eciã
ſi vir fuit rogatꝰ hereditate vxoeis reſtituere
certa qntitate deducta et reſtituat nłla dedu⸗
ctαπιρ facta dõacõis cã vt.Ff.e.ſhñi ſpõſusde e⸗
ciã eſt ſi vir donet vxoei re alienã ff.e. ſed et
ſi ↄſtãte:hec pdicta exempla Habent ex e · do
nacõ in glo:bern. Kut dãs fit panpioe et reci⸗
pieés dicioe: et tuc nõ valet e? edonacõ ĩ tex.
et ĩ glo.vij.niſi in tribꝰ caſibꝰ pᷣmo ſi dãs ſit ĩ
eade volũtate vſqʒ ad moæte etſi donacõ legi
timũ modũu excedat ñ tñ fuerit inſmuata vſqz
ad legitimũ modũ valebit ſi ꝓpmãſerit in ea vlſ⸗
qʒ ad moꝛtẽ · Cꝛe:donaæõsa: vt ptz ĩ dctã glo.
vnde ccfirmat moete dãtis · moete inquã na⸗
turali nõ cimli. ff. e.cũ B ſtatꝰ.. ſi donatoæ.
vbi dicit ꝙ licz ſeruitꝰ moeti cõpet tñ ſi do⸗
natoe peiuati ſit ſeruꝰ.vel eciã ſi ꝓſona cui do
natũ eſt ſit ſerua:· donacõ eſt extincta Sedo ſi
onacõ ſit facta cã moætis: tũc em res donata
n fit donatarij.ſ vſq; ad moætẽ differt. ffe.
ſi eũ· . vl: et ex e.donacõ:in tex·et glo·bern·
Tercõ ſi dãs dedit pecuniã ad refectõz ediam
ſucceſaru.lł:e. qſi virgGuid ſi dubitet vty
donacõ facta fuerit añ matrimoniuz vel poſt
EHeſpõdet ho:et agʒo:ꝙ aut ſpõſus donauit in

domo ſpõſe aut in domo ſua · ſcʒ cũ iã eam tra⸗
duxiſſz.· peimo modo facta vidett añ mr̃imoni⸗
uz et eciã donacõ tenet. ſcdòo mõ videt' facta
ↄſtante mrimomo qdre nõ tenet Et addũt ꝙ liz

mrimoniun ſolo ↄſenſu ↄtrahat' tñ foete qᷓntuʒ

ad hãc ꝓhibicõz nõ videt ↄoſtare donec ſit tra
ducta qꝗre in itinere poterit ei dare · vt · C. e · l·
penb. J.i. ¶ Qaid ſi mſimoniũ de iure nõ tene

at · nũquid tenebit donacõ N ꝙ ſic ð iure ſcri

pto.ſed nõ eſt fas eã ratã habere ne ſit melio⸗
ↄdicõ delmquęetis vt · C. e. ſi volũtate·ſic gꝰ
dabit repeticõ donãti ſi putabat vterq; matri
moniu tenere ſi aũt vterqz ſciebat nõ tenere ·
ſolꝰ dõnatoe fiſcꝰ repetz: quia indignꝰ eſt do
natariꝰ rhabẽe vt· ff.e·cũ G ſtatꝰ.ꝗ.vl.ar .Otra
ex e.etſi neceſſe · ho.Sʒ papa diſpoit ibi ali⸗
ter ꝓ bone pacis vt dicit bern. in glovlt. vl⸗
tra mediãũ .d B nota ꝙ licz heres accipietiſ
nõ teneat' ſi accipies in vita ſua rem donataz
ↄſumpſerit in rem vtile vł neceſſariã ſibi tene⸗
c nõ ipᷣe heres ſi ipᷣemet ↄſumpſerit vt.ff. ad
l · fał · qdᷣ de bonis· S. donacõnibꝰ. ho ꝙ No⸗

ta eciã ꝙ olĩa pᷣdicta de donacõnibꝰ iter vi · et

vxo:ſunt vera ſi vnꝰ ↄiugũ donauit ꝓ ſe vł ꝓ
interpoitã ꝓpſonã.vt.Fff.e.l.iij:· nõ tñ.G̊ Hoſ
HNota iten ꝙſi mrimoniũ moete eiꝰ qꝗᷓ eſt fa⸗
ctꝰ dicios ſoluat.donacõ facta nõ reuocatur
Si aut ſoluat moete eiꝰ qꝗᷓ eſt factꝰ dicioe dõa
cõ ſibi facta reuocat' vt.ffe· ꝙ aut . . ſi vir et
vxc?z: HB poſt · Hota eciã ꝙ fructꝰ rei donate
reſtituentur vbi donatariꝰ ſciuit donacõez nõ
tenere Si aũt credidit eã valere lucrifaciet e⸗
os vt· ff.de vſufructu. G hoſt.Inſuꝑ nota ſzm
bern:ex e.donacõ ĩ glo.c.ꝙ donacõ facta in
ter vi.et vxo· Oupliciter euaneſcit Vno mõ ſi
donatariꝰ pᷣmoaiat.ſi ei ſimul moeiat᷑ vt nau⸗
fragio b ruma donacõ tenet . ff·e·cũ B ſtatus
FC.ſi ãbo·de e ſi ſimul capint et neuͤter reuer
tat? Gi aunt vnꝰ redierit alter nõ· nõ videt ſup

uixiſſe is ꝗͥ rediſt ſzm ho. Flio mõ ſi a dante re

uocet reuocat autẽ dupliciter ſcʒ tacite vt p
diuoæciũ niſi voluerit ĩ diuoꝛcio donacõez va
lere · Ff. e.a marito Et expᷣſſe. et hoc dupliciter
pmo vbo vt cũ reuocat eã niſi peĩteat eum re⸗
uocaſſe vt expecteꝰ eiꝰ ſupmã volũtatez · ff· e ·
cũ ᷓ ſtatꝰ. G. pnia Flio mõ facto vtſi ea que ð⸗
dit poſtea alij donet b pignoꝛi det .b ec aliter
alienet. C. e· ſi maritꝰ.reuocat aũt donacõ vt
dicit ex e·donacõ ĩ globern.ĩ fi.qᷓtinꝰ dãs ẽ
factꝰ paupioe et recipiẽs ditioæ:Ff.e.ſi ſpõſus
CG. vlt. ¶ Sz qre eſt ꝓhib ita donacõ ĩter viet
vxo:ex qᷓ fit alter paupioe et alter dicioe R pᷣ
mo ne mutuo ſeĩuicèe ſpogliet nõ tpando dona⸗
cõnes· ſcòo vt inter diuges eſtz amoe honeſtꝰ
q̃ pẽdet ex aĩo nõ ex lucro:. tercõ ne melioe in
pauptatem incideret et deterioe dicioz fieret
rto ne mutuo a moee ſe ſpolièt dõacõibꝰ nõ
obtpãdo ex e·dõacõ 1 glo· a· et · ff· e. ¶. ieet iij
¶De dotibẽ ti. xl.
inde oſiderãdũ eſt ð dote Et pᷣmo qᷣòᷣ
eſt dos · ſcdᷣo quot et que ſunt ſpes eius
tercio ad quem pertinent domin ium et
periculum rerum doraliũ et parafernaliu· q̃r⸗
to ð alienacõne ipaꝝ · qᷓnto ð dotis repeticoe

et reddiciõe . ſexto de pꝛiuilegio dotise Cir
ca pᷣmũ ſciendu ꝙ dos eſt donacõ a pte mulie
ris facta pti vmri ꝓ ſuſtinendo onere mrimonj
Et e dotis natura vt ourãte mrionio durz apð
vi n ĩ caun. vt dðe ĩfra o vo ſoluto ſoluat Et
eſt qᷓi p?imonium mulieris· ff.de minoeibus
deniqz· ¶. Pinde Et ad Gqᷓ; ꝙ ſit dos optet ꝙ ma
trimoniu ſit ↄtractũ nõ tãtũ de facto iy eciam
de iure . vt · ff · de iure docium. l.iij. Nec pᷣt dos
nec eciã donacõ ꝗpter nupcias ↄſtitui niſi in
liberis ꝑſonis et a liberis. ex de pᷣſump· ill ĩ
glo.ò.araferna aũt eſt iiiõ qð mulier habet
poſt vl pᷣter dotẽ vñcuqz· et dicit a para qð ẽᷣ
zuxta et ferna qð eſt dos. vñ paraferna.i. iux
dotem.
IArca ſcm ſciendũ ꝙ ſpẽs dotis ſunt due
C qe vna eſt ꝓfecticia.alia aduẽticia. ꝓfe⸗
cticia eſt qͥ a patre vł a ſupꝑioee aliquo ð linea
patris tanꝙ; a patre eſt ꝓfecta ſcʒ ò bonis eiꝰ
ec refert an filia deinceꝑs ſit i ptãte ł emã
cipata:qe nec ius ptãtis ſ̊ nomẽ pentis dotez
facit ꝓfecticiã · ꝓfectcia ergo eſt ſi ip̃ᷣe dede⸗
rit vł aliꝰ eiꝰ mãadato vł nõie eo ratu hnte vł
cũ curatoee eiꝰ ſi ſit ꝓdigꝰ vel furioſus·ff.de
iure dociũ. ꝓfecticia Bi vo pẽ ñ tãqᷓ; pẽ ſʒ tãqᷓ
exneꝰ dederit illõ q dederit exneꝰ ſibi vt da⸗
ret m doteè filie nõ erit ꝓfecticia.ſʒ adueticia
hec em̃.i.adusticia eſt quã mulier dat pꝑ ſe vk
aliꝰ a pꝛe et alijs aſcẽdetibꝰ eiꝰ.ſiue ſit frater
ſine anuculꝰ vel quilibʒ alia. ff. e. ꝓfecticia.
Ad B nota qſi filia qn nuptui tradit cũ pzꝛe
paciſcat qe dote otenta nullũ habebit ingreſ
ſum ad pꝛis bona tale pacztũ nõ tenet ſzm le⸗
ges ciuſles. C. de pac· pacta dotali. et. l. vl.
ſi tñ eade pactu lò iurameto nõ vi nec dolo
p̃ſtito firmanerit omino ſeruari debebit. li. vj
de pac. ꝙᷓuis·. cũ ñ vergat in eterne ſatutis di⸗
ſpendiũ nec in alteriꝰ detrimetum vt ptz ibið
q; eſt ven peĩcipaliter:ſcdario em̃ ibi poſſp de
trimetũ eſſe filijs vel viro vel venietibꝰ abin⸗
teſtato vel ſimilibꝰ. Gᷓ jo.an.in dctõ c.ꝙᷓuis.
Irca terciũ querũt plura ſcʒ ad quem ſpe⸗
ctat dommiũ reꝝ dotaliũ et pafernaliuz
vxoꝛis & m jo: ꝙ& dommiũ dotaliuz ſpectat
ad muliers de iure naturali. hoc ꝓ tãto dicit
ge ex eis alitur vt dicit ho. in ſum · ÿ?d vin vo
einet de iure cinili. C. e. de iure do.in rebus
Fs ꝗq̃ntũ ad eas vir agere p̃t iure ſuo tãaq; dñs
et muita vxore. C.de rei vendi. dote. niſi vir
ad inopiã vᷣgat vt dicit ibidẽ In ꝓpafernalibꝰ
aũt vir nullu ius hʒ nec otra volutate vxoꝛis
de eis intromittere ſe p̃t . C. de ꝓcura. maritꝰ
vñ qntũ ad ea ñ poteſt agere ſme mãdato vxo
ris · C.de pact:ouen.ſuꝑ dot.l.vl. Si tñ vir p
ſtiterit canucõz ð rato poteſt agere in rebꝰ vxo
ris etiã ſme mãdato eiꝰ.et cũ mãdato eiꝰ age⸗
re nõ pᷣt niſi ̊m qð otinet in dicta lege: mari
tꝰ h; bern. ey de ꝓcur̃.conſti · q Ad que Ftinet
piculum rei dotalis ſczʒ ad * vł vxoꝛem H
res date in dotem aut ſunt eſtimate aut non.
ſi ſic piculũ ſpectat ad vi · niſi res ex toto ꝑ
ierit anñ nupcias Hã eſtimaoõ vẽdicõzʒ facit.in
hoc caſu tam lucrum ꝙᷓ dãnũ ſpectat ad virũ

ſieut ad rei emptoꝛem. ff·de iure do · plerũqʒ·

£
7 WIII J ☛ £ι

6
et · l. res in dotem Bi vero ñ ſunt eſtimate tũc
ad viꝝ non ſpectat periculũ rei dotalis vel e⸗
uictõnis vel deterioꝛacõms ſ- ad vxoeem. ff.
e · plerũqʒ · Et ponit ibi exemplũ ꝙſi veſtis ſit
eſtimata et mulier eam attriuerit vir eſtimacõ
nem reddit·nõ aũt ſi eſtimata aĩalia vel veſtes
acceperit· fructꝰ tamen dotis ptinent ad vix
ꝓpter onꝰ mr̃ionij ſuſtinendũ ſi tamen ſuſtinu⸗
erit onus matrmonij alias ſecꝰ eſt.ff.e.dot.
fructꝰ.et.l.plerũqʒ · .ſi ſerui · vbi dicũ ꝙ; fetꝰ
pecoꝝ dotaliũ ptinent ad vna quia cõputan
tur in fetibꝰ.ſic tamẽ vt ſuppleat peius capi⸗
ta pᷣmoetua ex fetibꝰ iã natis VInd ibi fallit G;
regula cuiꝰ eſt emolumęetũ eiꝰ debʒ eſſe picu⸗
lũ Et hoc eſt verũ niſi res dotalis oſiſtat ĩ nu⸗
mero pondere et meſura quia piculum talium
ſpectat ad vi Eetꝰ tame ãcillaꝝ dotalium
nõ cedit viro.ff:e.plerũqʒ· . ſeruiſ dem eſt ð
lapicidinis vbi lapis ren aſcit. niſi em̃ ſint ta⸗
les ꝙ lapides ibi renaſcãt cuiuſmodi ſunt in
Sallia et aſia fructꝰ eoꝝ pꝑtinent ad vix · ¶dẽ
