plato audit:et ideo ip̃e nõ tenet' audire-nec a
us ↄfitern· Vel dicedũ ꝙ duplex ẽ vultꝰ ſub
ditoꝝ ſczʒ exterioe q̃ ↄſiſtit m cõuerſatõe mani
feſta.hũc tenet platus diligẽter agnoſcere et
ſi ereat coꝛrigere:qꝛ eccia tin iudicat de maife
ſtis· ſecretoꝝ aũt ðgnitoꝛ et iudex ẽ dens. vt
dieit g&. dixxxij. erubeſcant. Yultus interio⸗
eſt oſcia hanc nõ tenetur nec p̃t agnoſcere ·
Tercio obicit ſic qui audit alicmus ofeſſionẽ
apeiꝰ iudex eiꝰ alias nõ poſſet euz ligare et
ſoluere.ſꝭ vmꝰ hoĩs nõ pñnt eſſe pł es ꝗꝓpen ſac
dotes vel mdices. qe tũc tenerec płibus obe
dire qð eſt mpoſſibile ſi pᷣcipent dtraria ł m
poſſibilia gꝗꝰ ꝛc · & icõuenies eſſz ſi eſſent duo
quoꝝ vterqʒ eque ſuꝑ eandẽ plebẽe ↄſtituereꝰ
ſʒ ſi ſunt duo ſuꝑ eande plebe ĩmediate ſiẽ pᷣſ ⸗
biter ꝑeochialis et ep̃us et papa q̃libet eoꝝ
p̃t ea ꝗqᷓ ſunt uriſditõis ad ipᷣm ptinẽtia alteri
Omittere·Ped ſi ſupioꝛ ↄmittat duobꝰ quoꝛ
vnus peincipalꝰ altero ſuꝑ eandẽ plebe oↄſti
tueret nõ eſt inccõuenies· Et ſm hoc qͥ peinci

palioe ẽ dupli pᷣt ðmittere· Jut ita ꝙ eu vice

ſui ſtituat · et tũc talis ẽ pꝛincipal ioe qᷓ; ̃latꝰ
inferioꝛ ſicẽ pnĩariꝰ pape ꝙ; ep̃s et pniarꝰ epi
ꝙᷓ Peochalis ſacerdos et magis tenet' eis cõ
fitens obedire· FÆ.lio mõ eum ĩ coadjiutoꝛe illi
us pᷣſbte oſtituat.et qe coadiutoꝛ ad eũ oꝛdĩa
cui aoiutoe dat. ideo coadiutoꝛ ẽ minꝰ peinci
palis:et iõ penitẽs nõ tm̃ tenet ei obedire q⸗
tum ꝗpeio ſacerdotihec tho.Quarto obici
ſic iniuriã facit ſacr̃o qui ſacr̃m iterat ſup ean
dẽ materiã vel ad minꝰ inutiliter facit. ſ q̃ cõ
feſſus ẽ alteri ſacerdoti tene' iteꝝ ofiteri ꝗÿ

ſacerdoti ſi petat.qe nõ eſt abſolutꝰ ab obedi

entia qua tenet' ei · gꝰ ꝛc. Hẽ nullꝰ tenet ofite
ri peccata q̃ nõ ꝑʒ. Et ideo ſiqs pnĩario ep̃i vł
alij ab epᷣo ↄmiſſionẽ hñti ↄfeſſus fuerit cum
ſint ſibi peccata ò:miſſa et qu adò deũ et qᷣ ad
ecciam nõ tenet ofiteri ꝓPo ſacerdoti q;tùcun
q petat.ſ̊ ꝗꝓpter ſtatutũ eccleſie de ↄfeſſone

facienda ꝗꝓpeio ſacerdoti ſemel m anno eodes

mõ debet ſe hre ſiẽ hñs tin venialia Talis em̃
debet tm̃ venialia ↄfiteri vt dicut quidã et
fiteri ſe a peccato meztali immun:et ſacdos
ei in foꝛo oſcĩe credere dʒ et tenet᷑. Bi tñ iteꝝ·

Ofiteri tenere nõ fruſtra peimo ↄfeſſus luiſſet
qe ꝙ;to quis płibus ſacerdotitꝰ ofitet tanto
Elus ei de pena remittit.tũ ex erubeſcetia cõ
feſſiomis qᷓ in penã ſatiſ factoeiã Oputat'. tu ex
vi clauiu ſm aliquos. vn tocies pᷣt cõfiteri p
ab om̃i pena liberat. Nec reiteratõ facit imn u
riam ſacr̃o niſi illi in quo ſanctificatõ adhibe
tur ꝓ caracteris impſſone vel pꝑ materie cõſe:⸗
cratoʒ; quoꝝ neutꝝ ẽ m pnia· vñ bonũ eſt
q audit ofeſſione auẽte epi inducat ofitentem
vt Ofiteat ꝓpeio ſacerdoti qð ſi nol nerit nihil
ominꝰ eũ abſoluere dʒ · hec tho · / Luito obi
cit' ſic aut ſacerdos ꝗꝓpeius ꝓhibere pᷣt ne cõ⸗
fitea' alteri ꝙᷓ lbi.aut nõ.ſi p̃ᷣt ergo ꝛ tali cau
nõ debz ofiteri niſi hñtibus pemuilegiũ ↄfeſſi⸗
ones audiendiſi nõ ergo videt exemptꝰ a ꝓ
peio ſacdote· Hc cũ nõ habeat impi par ĩ pa
rem aut minoe in maioze ꝓhibere nõ p̃t. nec ĩ
hoc ſubditi obedire tenent.hec pe.q Sextoꝰ
obicitꝰ.aut debzʒ iten ↄfiteri ſuo ꝓſ bitero aut
nõ.ſi ſic g nõ fuit ſufficiẽter abſolutꝰ.ſi non
ergo ſacerdos tenet' ei tradere euchariſtiã cꝰ
neſcit ↄſciam. ſicẽ iam dictũ ẽ nõ tenet ofi
teri peccata q̃ nõ habet qui aũt ẽè abſointus a
pnñiano ep̃i vł pape iam nõ hʒ iſta peccata.iõ
nõ tenet ca cõfiteri · tenet tᷣ ſi pᷣſbiter exigat
peccata ſiqna hʒ q̃ nõ ſit ofeſſus ei cõfiteri ap
ter ſtatutũ eccie·ł ſaltẽ ſe pñtare coꝛã eo et di
cere ſe fuiſſe ofeſſũ et ipᷣe debz ei eredere et eu
chariſtiã dare:ſufficit em̃ ſic eiꝰ ↄſciam ſcire.
cũ aliã certitudinẽ de pctis eius nõ poſſit hr̃e

Di tñ pᷣſbiter aliq̃ ꝓbabilia ſigna hret ꝙ iſte

ven nõ diceret nõ tenet᷑ ſibi euchariſtiã dare
mſi fide ei ſufficiẽter faceret ꝙ alicui potenti
eum abſoluere ↄfeſſus eſʒ.hec rich.q/ Septio
obicit' ſic jnnoc:3ʒ in cõcilio generali dt ſic.
om̃is vtriuſqʒ ſexus fidelis exque adð ãnos di⸗
ſeretõis guenerit · oĩa pctã ſua ſolꝰ ↄfiteatꝰ ꝓ
peio ſacerdoti · et in eadẽ decretali dicit. ſiq̃s
ex cã voluerit ↄfiteri alij peiꝰ licentiaz petat
et obtineat a o ſacerdote· ſi ergo ſacerdos
peiꝰ nõ dat licentiã videt' ꝙ nullo mõ poſſit
cõfiteri alteri · Vñ bn. gloſans id verbũ ꝗꝓpeio
ſacerdoti dicit ſie · R ecce fres mĩoæes et pdiĩ⸗
catoees et alij rligioſi nõ hñtes ppłm hñt pei
uilegiũ vt alios pꝛochianos poſſint recipe adò
pñiam· Nuquid ſufficit peiuilegiũ ad hoc. vt
alienos peochianos poſſint recipe ſine licen⸗
tia ꝗpeij ſlacerdotis · Dicas ꝙ nõ ſufficit peini
legiu ſine licetia ſui ſacerdotis· pejuilegiũ em̃
nõ equiparat egs illis q̃ͥ a ꝓpło vł ab epo ſut
electi·vel illis qꝗ ab epᷣo vel alias a ppło pᷣfi
ciũtur Et dat eis peiuilegiũ ſolã exeeutõez. t
ita ad hoc ẽ nccia licetia ꝗꝓpen ſacerdotis. Nã
licet eque om es ſaceròotes in oꝛdmatõe reci⸗
piant ptãtem ligãdi atz ſoluẽdi. Cigata tñ eſt
in eis ꝙ nõ pñt eam exequi niſi data ſibi poſt
ea aucte et ptãte ab epᷣo dyoceſano vel a ſede
apłica Hoc ec intelligas de ſacerdotibꝰ reli⸗
gioſis ac recluſis:qe nec illi pñe miũgere pei
tetias nee baptiſare nec pdicare et nłia qᷓ pti⸗
nent ad curã aĩiaꝛꝝ n electi fuerint a ppło vel
ep̃o cũ cõſenſu ſui p̃lati·xvj.q.j.alia pueĩt· G.
ecce in hec·qe poſito ꝙ alicui data ſit ab epᷣo

nò pᷣt ꝓpter hoc uoicare Peochiance alteriul
ix. q:n· p totu · dico ꝙ ro tangi in cade de
cre:qe aliꝰ nõ pᷣt abſoluere: vñ nõ loqt' de eo
qᷓ nõ hqʒ mriſoitõz al iquã ſup penitente. n pꝑ cõ
miſſione ſacdotis. B. pe· d bn. Hnegãdo ſim
pliciter glo.ſuã·ſic negan mbte alie ꝗs fecit
ſiẽ pzʒ e de ſũ· tri · vbi enumerãs articulos fidi
dicit ꝙ ſcᷣs ẽ baptiſmꝰ Sibr dt aquã baptiſmi

eſſe ſacr̃ᷣm et i vt dicit timendũ e ne aſinꝰ bi⸗

bat ſacr̃m qð ẽ ridiculũ: patzʒ ge ꝙ reõnabili
loquit' qe dicit ꝙ p peinilegiun fres mioꝛes et
p̃dicatoees nõ eqpant' his ſacerdotibꝰ q a po
pulo vel ab ep̃is ſũt electi qe peiuilegiũ dt cõ
trariũ pñt indens ↄfeſſiões fideliuʒ audire et
imũgere pnĩam ſalutare. Vñ notãdũ ſiẽ in na
turalibꝰ ad quelibʒ effectũ duo reqrũt' ſeʒ po
tetia actiua ĩ agete et materia diſpoſita ĩ patie
te. Sic ad ef fectu ligãdi et ſolueòi requiritur
ptãs clauiũ ꝗq dat in oꝛdinatõe.et materta i·
ſubditꝰ q dat᷑ in uriſoitõe ſuriſditõ aũt e du⸗
plex oedmaria et delegata· Oedĩaria ẽ quã heʒ
papa ep̃ᷣus et peochianꝰ.Peiegata quã hñt il
li quibꝰ papa vel legatꝰ vel epᷣs ↄmittunt vi
ces ſuas vt udices delegati et pniarij pape b
epoꝝ· vñn ſiẽ vere pᷣt abſoluere iudex oꝛdiariꝰ

ita et vere delegatꝰ auẽte delegata qe delega
tus vicẽ gerit delegàtis · vt pz ex·. ð offi:·iudi.

dele. qe ſane di xxiij: c. vlti· et iõ qe ipᷣi peiui⸗
legiati vere gerut vice illoꝝn quoꝝ aucte cõ⸗
feſſiões audint.idᷣoqʒ; et eoꝝ aucte abſoluere
pnt.It ſic pᷣlati ſupicees nõ tenent' requirere
oſenſu inferioꝝ in pᷣdicatõibꝰ et ofeſſombuſ
noiedis cũ nõ habeat impiũ par in parè nec
multomagis mioe in minoee ex· de elec. imno
tuit. ta nõ tenentur hanc licentiã peiuilegia
ꝗqᷓhdre: ec Octauo obici ſic . de ex de pemilegijſ
paſtozalis. quidâ monachi hébant peimtle
giũ vt peochias ſuas decedetibꝰ eaꝝ pſonis
in ꝓpeios vſus uerterẽettñ nõ poterãt G̊ face
re ireeqſito.et.ff.de ſerui.vebapᷣdioꝝ. ſi do⸗
mus tua.vbi dᷣ ſi domꝰ alicuiꝰ dni vicini ſui
ſit obligata in duabꝰ ſeruitutibꝰ ſcʒ ꝙ nõ alci
us edikicer et ꝙ ſtillicidia ſup tectũ illius de
domo illa nõ cadant ſi remittitur ſeruitꝰ vna
manet altera:et iõ dicit' in decretali. peopeio
ſacerdoti ſcʒ ofiteat nõ alieno. hec bn. vnde
ip̃e vult ꝙ peimlegiatꝰ debz hre coll atõzʒ cla
uiũ in oedinatõe · executõʒ eoꝝ in peruilegij
datione ſ executõis materiã ·i. ſubditũ in peo
chialiu ſacerdotũ licetiatõe · H p ſolũ textuʒ
Pꝭ ꝙ Hoc nõ habebãt ex peiuilegio. vt ꝗꝓpeia
auẽte in poſſeſſiõz laꝝ ecciaꝝ mitteret . ꝙ ſi

Pabuiſſent ex peiuilegio tũe potuiſſent vt ibið

dicit. Iſti vero hñt peiuilegiũ hoc: ideo pñt.
J KF. ilud de duab? ſerututibus PH ꝙ hoc
en eſt vbi ſeruitutes nõ ſunt cõnexe vt ſunt
iſte Gm accurſiũ ibiò in glo.qui gloſat illã le
Sem ſic. qꝛ licet domus alcioe ſit edificata.tũ
nõ ſequit neceſſario ꝙ ſtillicidia Ppter ho ca⸗
dant ſupꝑ tectu alteriꝰ.qe pnñt ꝑ canales dedu
ci: Sed vbi ſeruitutes ↄnexe ſùt oĩno vna ſub⸗
lata tollit et altera:vt ſi ocedis miloi quoti⸗
e ire ꝓꝑ ag tuũ ocedis mihi ec ſemitã face

ti ere ab ip̃is ſacerdotibꝰ pꝛochialibus

giu dac' m pindiciũ.nec ei peiuile

eu. Sic eſt in oſito qe hr̃e execntõeʒ nccio

fequi hre materiã executõis ſcʒ ſubditũ · qe a

liter friuola eſſet executõ· Et iõ cũ peiuilegia-⸗

to executõ dat'. datur ſibi eẽ auctas vtriuſq;
ſeʒ executõis et ſubditi vt poſſit fieri executio
qe cui dat auẽtas abſolued da et andiedi cũ
ſint cõnexa inlepabilirer: ene obicit ſic·
deu· xxiij. pcepit dns vt nullꝰ falceè ſuam mit

tat ĩ alꝛenã meſſez cũ i facit miuriã g“ nec in
li Sebent audire ſubditu alteriꝰ.xiij.q:-I· hiſ

ita.H& ꝙ talis nõ mittit falcem i meſſem alie
nã ſ᷑ ꝗpeiã qe facit hoc ancte ſuꝑioeis cuiꝰ ve
rius & la meſſis ꝙ inferioeis . Hec ꝑ hoc fit ĩ
ferioei iniuria qe ius ſun ꝓſequi nõ eſt alteri
facere iniuriã ·xiij . q·.· hNis ita-Nemi facit im⸗
riam ꝗᷓ vtit' iure ſuo:et ex·: de elec· cũ ecciam.
qe dicit anacletꝰ papa poſt xpᷣʒz dũ a petro ĩce
pit ſaceròotalis oeòo. qe ipi peimo põtificatꝰ
in eccia xpi datus e dicẽte dnño ad eũ tu es pe
trus et ſupꝑ hanc petrã ec lic ergo ligãdi ſol
ucdiq; ptãteʒ accepit a dno peimꝰ dicete dño
tibi dabo claues regm celaꝝ ec pemuſqz ad
fidem pꝑ łᷣm virtute pdicatõis ſue adduxit · ce
teri vero apłi cũ eodẽ pari ↄſoetio honoee et

ptãtem acceperũt. ipᷣmqʒ peincip eſſe ſuũ vo⸗
luerũt.qui ec bete dño in toto oꝛbe diſpern

euangelm pᷣdicauerũt. xxj. di. videtes ãt apki
meſſem multã:oparios aũt paucos rogauerũt
dum meſſis dicete dno rogate dnm meſſis ec.

vnde nõ odixit rogate dños ſed dñm.nec dixit

vt mittat oparios in meſſem alienã ſ̊ ſuã:ex B
in ſinuãs ꝙ ipᷣe xpᷣus eſſet verus dñs meſſis cꝰ
figurã in tereis gerit ꝓeie dñs apłicus veruſ

dñns meſſis ſcʒ vniuerſalis eccie· go que ip̃e vo

cat in meſſem eccie ille e verus meſſoe m agro
dñ icoergo nõ mittit falcè ſuã in meſſem alte

rne Pecio obi ſic de pe · di . vin · di oſtitu⸗
nñ

tio dñi vebam pape ſeòi placuit vt nulli dein
ceps ſacerdotũ liceat que libet ↄmiſſum alteri
ad pniam ſuſcipe ſine oſenſu eiꝰ cui ſe peiꝰ cõ
miſit. niſi ꝓ ignoeãtia illiꝰ cui ↄfeſſus ẽ. Et qᷓ
Otra hec ſtatuta facere pᷣſumpſerit grandi ſui
piculo ſubiacebit.ẽ ꝙ loquit ibi de ſacer⸗
dotibus nõ peiuilegiatis ꝗᷓ nõ pñt abſoluere
ſubditũ alteriꝰ cũ nibil heant iuriſditõis ſup
eum nec in cãn ignoæãtie:.¶¶ Vndecio obicitur

ſic bhᷣ: dicit er de auto et vſu. pallij. ex tuan

in glo⸗lLicet paꝑa det peiuilegiũ nõ tñ vult vt

aliquis vtat' in pmudiciũ alten?ꝰ Et intédit lex

ꝙ ſic ſunt ĩterp̃ᷣtanda pñficia peincipis vt nõꝗ
incipiãt eſſe in qua et è optimi argumetum æꝙ
papa nõ mtedit facere pᷣmdiciũ alij p ſun pei
uilegiu ex de ecele.edi. ad audientiã qe oꝛdo
eccie multũ cõfundꝝ cũ cuilibzʒ nõ ſerua ius
ſun. xj· q· j. puenit · . ꝙ illud intelligit' de p̃⸗
iuditõ maltu enoem. vt ibidẽ dicit bn· ex de
Oſue· cũ olim.nõ de leui qe aliter ome peinile
gia aliqᷓbꝰ
cedunt niſi p̃ter generale lege aliqᷓd ſpeale
in dulgeret.xxv.q.j·c. his ita in fi. ex · de ver.
ſS· ꝙ aũt papa det peiuil egia in ſatis magna
Ppiudicia bo qe in aliquo epatu hũt religioſi
frangiae quas ipi excolũt foete valetes· x· mi
la marcan⸗et tñ papa dedit eis pemilegium

de nõ dandis decimis ˖ p qð peiuilegiũ aufert
papa illi epᷣ̃atui mille marcas ãnuatim ſun

q̃d ge nõ eſt maiꝰ pᷣmdiciũ auferee mille mar

cas ꝙᷓ; dare ptãtez audiẽdi ſubditũ alterius· et
tñ papa ad vmꝰ eccie ſubleuatõz dat pemile⸗

Ziu in pᷣiudiciũ alteriꝰ.Sic ẽ in ꝓpoſito qe pei

uilegiu audiedi ofeſſões et p̃dicãdi nõ datur
in pᷣmdiciũ clericoꝝ · ſ̊ in vulitatẽ eccie.cum
peochiani nõ pnt ſufficere ꝓpło vel rõne igꝰ⸗
rantie vel negligẽtie:et ꝗpter maliciã aliquo
rũ ſacerdotũ datũ ẽ B peiuilegiũ q̃ cũ ſoli nec
ſibi ſufficiãt nec alijs pñt ſuf̃ficere t ꝓpterea
ireeqſitis eis pnt hoc facere· Et credo hoc pei
uilegiũ in extremis tpibus emanaſſe · qe iã ve⸗
rificatũ eſt ið oſee. Srit ſiẽ ppłus ſic ſacerdos
qe multi ꝓpꝛochianos ſuos trahũt plus aò ma
lum ꝙᷓ ad bonũ: Duodecio obicit' ſic· qe ex
booc ius ſacerdotů notabili lederet. vñ ò am
beo.li.de oſ fi .Deniqʒ ſi nõ pᷣ̃t alteri ſubueni⸗
ri niſi alter leda cõmodiꝰ eſt neutꝝ inuari ꝙᷓ
grauari alten.xiiij · q: v .· & ꝙ ſacerdotes ex
hoc nõ ledunc nec in iure ſpuali cũ nõ teneã
tur reddere roem deo de his ꝗᷓ fubditi eoꝝ ta
libus peiuilegiatis ↄfitent'. nec in iure tpali
qe ꝓpter hoc nec decime eoꝝ nec debite obla

tõnes vel Huiõi eis ſubtrahut.ſʒ ſup hec oia

eſtimãt ſibi fieri pᷣmdiciũ · Nec vt boĩ gaudẽt
de pᷣſtito eis adiutoeio ſʒ vt illi q̃ q̃ ſua querũt

nõ qᷓ ihũ xpᷣi magis volũut paſci a grege ꝙ; euz
paſeere. xiij· obici' ſie· ex de peoch.et alieis
u

par.c. nullꝰ.dicit ꝙ nullꝰ ep̃ᷣs altenꝰ peochi
anũ mdicare pᷣſumat qꝛ eẽ epᷣi n ĩuitati fuerit
vltra dyoceſim accedere nõ debẽet ꝓ aliqbul
ecciaſticis negocijs diſponẽdis · ix · q· ij · nõ in
nitati· ergo ec. ꝙ tales nõ andiũt peochia
nũ alteriꝰ ſz illiꝰ qꝗᷓ dedit eis peiuilegiũ xiuij
obi ſic.ðe er ð vſu pallij. ex tuaꝝ ꝙ nlibki epᷣo
vel archiepᷣo licet vti pallio in eccijs nõ ſub⸗
ditis iuriſditen ſue n heat licentiã ab ulo cui
ſubeſt illa eccia ergo multominꝰ iſti debent
audire alique ſine licetia ſni ꝓpeij ſacerdotis ·
P nõ eſt ſi e de vſu pallij et aucte ↄfeſſionis
qe nemo pt vti pallio in aliena ꝓuiĩtia· etiã il⸗
lo archiepᷣo ↄſentiete ſine licèua pape.qꝛ tal
ↄſuetudo ðᷣe potius coeruptela vt widẽ dicit
in textu ſ religioſi pñt ſine licẽtia pape de ſo

lo oſenſu epᷣoꝝ audire ↄfeſſiões et pdicare· et

iõ cũ habeãt licentiã pape vt legati:illa lice⸗
tia eximit eos a reqrendo ↄſenſu epᷣoꝝ vel in⸗
ferioꝝ · Et pᷣterea papa pᷣcepit ibi vt i vſu pal
lij debeat reqri ↄſenſus arc hiep̃ᷣoꝛa · Hic dðe ꝙ;
nõ e nee reqrere licentiã iferioꝝ p̃latoꝝ ha
bita licẽtia a ſupioꝛibꝰ.g ibi dzʒ reqri.G̊ vo ñ
¶W⅜mnv9v obi ſic · x· q.j· deueit ˖ ðe ſic ꝙ ſi ſua vni⸗
uiqʒ; ep̃o iuriſditõ nõ ſeruat' ecciaſticꝰ oꝛdo
ↄfũdit . ꝗꝰ ſiłr ſi nõ ſerua peochiali p̃ᷣſbitero
ergo q;tuůcunqʒ aliqs ſit ↄfeſſus ep̃o vł alicui
de licentia eiꝰ nõ minꝰ tenet ↄfiteri ſuo pꝛo⸗
chiali pᷣſ bitero- He cũ epᷣus ↄcedit alicui ptã
tem audiẽdi ofeſſiões nõ aufert inferioei cu⸗
rato iuriſditõ ſua ad executõz officij qð ſibi ĩ
cũbit ex ſua iuriſpitõe:quo peicipaliꝰ e ep̃i ꝙ;

illiꝰ ſiẽ ĩ angelica gerarchia dona oedinũ ife

rioꝝ excelletius ſunt m ſupioeibus- Deeterea

iſta officia in eccia militãte fuerunt diſtincta
eccia lateter peegnãte religionibꝰ vtilibꝰ ad
huiõi officia exequẽeda· vñ poſtꝙ; ꝓdierũt in
luce.ↄueniens fuit vt lloꝝ officõꝝ aliquo
mõ ſcz ex ↄmiſſõe eent pticipes ſiẽ poſthumꝰ
Ps accipit bonoꝝ qᷓ an natiuitate ſuã alijs fi
ijs erant diuiſa. C. de poſtu· l. j. rich. ) Sʒ
nota ꝙ licet ſit neceſſariũ ofiteri regulaſ po
ſaceròoti vt dictũ eſt.fallit tñ in płibꝰ caſibꝰ
Vnꝰ eſt cũ qs ẽ in neciĩtatis artiꝰ tũc ſi deſit ꝓ
Pei pſ br pᷣt ↄfiteri cuilibz et abſolui a quoli⸗
bet pſbitero· et nõ tm̃ a ptis ſʒ ec ab excõica
tõe quacũqʒ de pe · die i · q cũqz p̃ſbr . qe vt dt
aug: tanta e vis ↄfeſſioĩs ꝙ ſi imimneat articłs
necitatis et deſit pᷣſ biter ofitea ꝓximo· et ita
poſſet tũc ofiteri laico de pe· di · j· quẽ penitet

ſed hoc e oſiliũ nõ feeptu Sen nuquid abſo
lutꝰ a pᷣſbitero nõ ſuo in tali cãu ſi euadat te

net recureere ad ꝓpeiũ pᷣſbrĩm · H ꝙ nõ tenet
vt iteꝛ in pctis a quibꝰ tũc fuit abſolutus ab
ſoluat. ſed vt ei notifi cet ꝙ ẽ abſolutus. HNec
ſibr opoetet ꝙ abſolutꝰ ab excõicatõne vadat
ad indicẽe qui eù alias potuiſſet abſoluere pe⸗
tens abſolutõzʒ.ſed offerens ſatiſ factõzʒ ex de
ſen · ex · puenit· ꝙᷓcito omode p̃t: alias in eanð

ſnĩiam recidit.li:vj·e.eos qui eScdus caſus ẽ

cũ ꝗꝓpeiꝰ pᷣſ bĩ eſt mdiſcretꝰ de qꝰ dic vt infra
de ꝗqlitate ↄfeſſoeis ti ·xvj. vbi dicit᷑ ꝙ o eſſio
debet eſſe freques ꝗ Terciꝰ ẽ ſjm gof·et ray·
cũ aliquis mutat domiciliũ ĩ peochiã alterius
ſiẽ ðe ꝙ foꝝ Otralit qᷓs rõne domicilij. ff.de
iudi · heres abſens.Sʒ tñ ſzm hoſt.talis iã nõ
eſt peochianꝰ alienꝰ ſz ꝗꝓpeius er de peoch. c·
fi :· q Quartꝰ e cũ q̃s extraneꝰ m p⸗eochia alie
na deliquit. vj . q.iij. ꝓlacuit· et ex. de rap. c· j·
ʒ hoc intelligit' ſm aliquos ti dafoeo ↄte⸗
tioſo · vt dictũ eſt ſupea.q.q̃d ſi foꝛnicatꝰ e ꝛcẽ
et ſic ſzm eos iſte caſus nõ è generaj recipieẽdꝰ
ſm alios vo intelligit nõ tin de foꝛo otentio
ſo ſed ec riali) Quint⸗ ẽ cũ qᷓs e vagabun
dus vt de in. l. pC̃dicta heres abſens ere⸗ E
cũ quis relicto ꝓpeio domicilio iter faciendo
vel nauigãdo q̃rit quo ſe ↄferat et vbi ſe oſti⸗
tuat · ff· ad muicipales·l.labeo.ĩ pn.et.l.eiuſ
J.celſus.Septiꝰ eſt cũ p̃ſbrĩ extraneꝰ audit
ſubditũ alienũ ſub ſpe ratibhabitõis ſacerdotis
Weij argumẽtũ · ix · ꝗ· ij · ludineſis . et tũc debz
dicere ↄfitenti ꝙ ſe ꝓlato ſuo ᷓcito poterit re
pntet et qð actũ ẽ ſificet argum̃tũ de ſen.ex.
decetero:et ſ ratũ habuerit bñ quide.ſinautẽ
pnĩam recipiat ab eo· Et beeuiter ĩ quocũqʒ ca
ſu qs audit ofeſſione alteriꝰ peochiani ſine li
centia eiꝰ bonũ ↄſilm̃ eſt vt ei dicat ꝙ cũ po⸗
terit ſuo pᷣſbitero ofitea argumẽetũ di.vj. pia
cuit · B hoſt · et rayx Quid ſi ofitens è excõica
tus a ꝗpᷣo ſacerdote· Nuquid ſacerdos extra⸗
nens poterit eũ abſoluere nomie ſui ſacdotig.
WMMW credo ꝙ nõ:vñ ſi de facto abſoluat nomĩe
pſ biteri ſur credo ꝙ nõ debet ſe gerere Pab⸗
ſoluto añ ratibhabitõem ꝗpen ſacerdotis. nec
ante intrare ecciam et mgerere ſe omumom fi
deliũ ſi excõicatꝰ erat excõicatõe maioei. nec
reciꝑe euchariſtiã ſi erat moetale pctm̃ ð quo
Ofeſſus è alieno ſacerdoti.hec roò * Octauꝰ?

—

eit rone ſtudij vt cu clerici de licentia ſuoꝝ p
latoꝛa ad ſtudiuz ſe tranſ ferũt tũc em fiut peo
chiani illiꝰ pſbiteri ad cuiꝰ peochiã accedũt
du ibi manet. ff.de iudi.l.longiꝰ.. j. Sed
nuqud quilibz Pplbiter pᷣt audire ↄfeſſiõem et
abloluere iĩ pᷣdictis oĩbꝰ caibus ſicẽ pᷣt in peĩo
cãu ſceʒ necitatis · ꝙ nõ niſi ſit talis p̃ᷣſbĩ qͥ
lheat auctem audiedi ↄfeſſiões oedinariã et ð
legatam. Quiꝰ rõ eſt duplex· vna qe ꝓpter has
cas nõ datc iuriſoitõ ei ꝗᷓ alias eã nõ hʒ. lia
eſt ge licet ipi peitetes heant a iure ꝙ pñt con
ficeri pᷣſhbitero nõ ꝗeio/lli tñ pᷣſ bri qbus nul
la cura è ↄmſſa nõ hñt ꝙ; poſſint eos audire·
hec rap· Sedò nuũq;d aliqs p̃ᷣſ br excõicãs ſub
ditos ſuos ꝙ eo ꝙ ↄfitent fribus mioeibꝰ vk
alis pemilegiatis ſine licetia ſua tenet ne ta⸗
lis excõicatio · H ꝙ nõ qę ipᷣo iure nulla ẽ. vt
.Pa ĩ interptatõe clemetis pape qrti qᷓ illã ↄſti⸗
tutõz. omis vtriuſqʒ· interpᷣtat aliter ꝙ; gloſa
vt habet' ĩ noua ↄſtitutõe ſua q eſt inſerta ĩ ru
beica de peiuilegijs vbi dt ſic. Quidã teme aſ⸗
ſerũt ꝙ fres mĩoees de licẽtia vł ↄmiſſiõe pa⸗
pe:vel legatoꝝ ſedis apłice vel oedinarioꝝ
locoꝛ nõ poſſint p̃dicare ↄfeſſiões audire et
abſoluere ſine ligetia peochialiũ ſacerdotum
Hos ergo aſſertõz tam temerariã ofutãtes de
claramꝰ vitatẽ ꝙ ſi eis dec licetia ſeu ↄmitta
aut ↄcedat' a legatis ſedis apłice aut oedina
rijs locoꝝ necnõ a papa de quo eſſpz ereoneum

dubitare-an in omes ſine ↄoſenſu alicuiꝰ imo

munis q̃buſlibzʒ huiõi poſſet ↄcedere ptãtem
ppłis legatis et oꝛdinarijs eiſdem ſubiectis li
bere pᷣdicare· audire ↄfeſſiões et abſoluere eiſ
fitetes: ac ꝓpmnas eis ↄfitetibꝰ miũgere ſalu
tares alioꝝ ĩferioꝝ pᷣlatoꝝ et rectoꝝ eccia
rum ac ſaserootũ peochialiu aſſenſſu nullate⸗
nus reqſito.illis cãaius exceptis qᷓ de iure vł
Oſetudie ſeu retentõe ab eis facta ſpealiter p
dictis legatis et oedinarijs ſpealiter relmquu
tur ad quos nõ licet eis manu mittere niſi eis
ſpealiter mittat.ideoqʒ; diſtrictiꝰ ĩhibemus
ne quiſꝙ; ſuꝑ aliquo pᷣdictoꝝ aliquẽ eorũdem
frm aut eis ↄfitẽtes vel ad p̃dicatõz eoꝝ acce
detes ↄtra pᷣmiſſe ðclaratõis et ↄſtitutõis fo⸗
mam aliquatenꝰ moleſtare p̃ſumat decernẽteſ
ireitũ et mane quidqd a quocꝙ; ↄtra declarati⸗
one et inhibitõem huiõi ↄtigerit attemptari.
õſtat ergo ꝙ fres mioæes vel alij peiuilegia⸗
ti hita ſupioꝝ licentia nõ tenen m p̃miſſis re
quirere oſenſu inferioꝝ p̃ᷣlatoꝝ ſy ſüt ab ea ex
empti auẽcte huiꝰ interpᷣtatõis cum ĩterpᷣcatio
Peincipis ius faciat· C. de legi · L. j.et vlt·. ¶dẽ
eſt ſi pdicti fres hñt a legatis tũc nõ opoetet
eos reqrere ↄſenſum epᷣoꝛx: ſi aũt ab ep̃is tunc
mdigent de cõſenſu inferion platoꝝ vel
ſacerdotũ peochialiũ ſic ergo pzʒ ꝙ; excõicatõ
talis nulla e ꝗpter pticulã illã ſcz decernétes
ireitu ec. poſitã in dicta interp̃tatõe: Sʒ ar⸗
giut Otra ꝙ adhuc talis excõicatio teneat q-
ſic Habet. xj. q:iij · Snia paſtoeis ſiue ſit iuſta
ſiue uſta ſemꝑ eſt timeda. hoc idẽ habe. xj. q
iij:ſiqs ep̃s · c ꝙ hoc nõ ſp tenet ſʒ fallit ĩ a⸗
liauib⸗ cãibus. Deimꝰ e ſi Peipiat' aliqd otra
ſtatuta gęneralia eccie· et ſilia xxiij·q; ꝗqᷓ cul⸗

patur. et j · q · ij · qd ergo⸗⸗ Scdus ſi p̃cipiat
aliqd qð e apte ↄtra iura ł ðtra deũ xj · q ij ·
ſemp· et er · òe ſimo.ne dei glo:nã ↄtra Ter⸗
cius ſi ſnia ↄtineat ĩtolerabile ereoze Intole⸗
rabilis aũt ereoe p̃t dici qdᷣlibzʒ pctmm̃ moetale
vt ſi pᷣlatꝰ ferat ſnĩam ĩ alique ſubditũ qꝛ non
furat' vel mecha' b qe obedies ẽ ꝛc. ex · de ſen ·
ex · ꝓ tuas Et ĩtellige quoties pᷣlatꝰ pcipit lici
tũ · 1· m deũ qð pn᷑ exercere ðz cca coerectõzʒz
et ſalutẽ aiaꝝ obediedũ ẽ ei · Si aüt pcipiat a
liqd qð e ↄtra deũ nullo mõ obediendu e. qe
obedire opoætz dᷣo magis ꝙ; hoĩbꝰ act.iij· Rõ
oĩm taliũ e. qe plato obediendũ e in his q̃ ſpe
ctãt ad officiũ ſuũ.nõ in his qᷓ nõ ſpectãt ar⸗
gumtũ · xj · q:j · ff· de re· iur ·l. factũ Nõ tñ qñ
cũz maioe et mioe pᷣlatꝰ ↄtraria iubẽt tũc obe
diendũ ẽ maioæi· xj·q· nij. qᷓ reſiſtit· ¶ Vt ep̃s
poſſet dare auc tem audiẽdi ofeſſiões ſubdito⸗
rũ ſuoꝝet abſoluedi eos nõ ſolũ illis ꝗᷓ ſunt
in ep̃atu ſuo.ſ̊ ec illis q̃ ſunt ĩ ep̃atu alieno·
HE ꝙ nõ ſm ray· argumetũ.xviij.q.j. ꝓPuenit
et · ¶. ecce in hoc · et. JF. hoc idẽ · Bod · tñ credit
ꝙ; ec illis ꝗᷓ ſunt ĩ alieno epᷣatu pᷣt ↄmittere ea
q ptinet ad volutariã iuriſditõʒ ſʒ ad ſuſcipie⸗
dum cõmiſſionẽe nõ pt eos cogere.

BDe qbuſdã ſpealibꝰ pꝓſonis quibꝰ debeant

confiteri titulus.xv.
Einde dſiderandũ ẽ in ſpeali deſcoden
do ad pſonas ſpeales quibꝰ p̃ſ biteris
debeãt ↄfiteri et incipiedo a capite qᷓ̃ri

tur peĩo cui papa debeat cõfiteri · H& quid qᷣd

ſup hoc dixerint alij dicendũ ꝙ p̃t ꝓ ↄfeſſoꝛe
eligere pᷣſbrjm quecunqʒ voluerit. Hã et ho re

ceptũ eſt in iuriſoitõe ↄtentioſa.iij:q.v.mãda

cig et. c: auditũ:qᷓre multofoetiꝰ cuil ibʒ pᷣſ bi⸗
tero pᷣt ſe ſubmittere in iuriſoitõe voluũtaria qꝛ
quo ad hoc quilibet pᷣſbiter tenet locũ dei et
loco dei pᷣt ſoluere penitetez. xj⸗·q: iij. abſit
et ð pe· di.iij:iter hec·ſic ĩ foꝛo pniali papa
eſt minoe et ↄfeſſo⸗ꝛ maioe vt pʒ in dictis.c.et
HPoc innuit criſoꝰ.xl.di.multi ſacerdotes. hec
hoſt. Cui debet cardinalis ↄfiteri · aut ẽ
abſens a curia pape cã legatõis et tũc pᷣt ſibi
eligere ofeſſoee argumęetũ e de pe. et re · ne ꝓ
dilatõne. Fut eſt pns et tunc de pctõ publico
debet cõfiteri pape de occulto ſufficit ſibi cõ
fiteri ꝓpnĩario pape· SOliqui tñ dicũt ꝙ; in vtro⸗
qʒ ſufficit ſibi ↄfiteri peitẽtiario pape quo ad
ſalutẽ aĩme.nõ tñ quo ad diſpenſatõzʒ quã peĩ
tentiariꝰ nõ poterit facere niſi de ſpeali mada
to pape ſiẽ curia tenet· Sed tuciꝰ puto ꝙ quili
bet cardinalis licentiã habeat a papa vt poſſz
ſibi ↄfeſſoee eligere cũ tales ſubſint ſibi ĩmedi
ate · argumetu de pe: et re · om̃is p̃ſ biter ep̃os
qui ſunt om̃es in hoc pemilegiati:e.ti:ſi.quo
ad peccata occulta non publica.hec hoſt.
Cui debent capel lani et alij curiales ofiteri.
Milli qi ſunt de familia dñi pape cõfitebũ
tur pniario eius nõ alij flli vo qui ſũt cũ car⸗
dĩalibꝰ pñt de licetia dñi ſui qui curaʒ habet
de cõſuetudine curie etiã alteri ↄfiteri argum̃
tũ di:vj:ꝓlacuit.et er ·de pe. et re. ois ſcdðᷣm

Hoſt. Guib tñ durãdi nõ credit ꝙ cardĩales fa

milie ſue curã habeãt.qe ei ſacrf̃a nõ miſtrant-

HM
——

ex de elec · dudum · ij · tñ penitẽtiario pape pꝑñt
om̃es ſine licẽtia ↄfiteri argumẽtũ.di.xciij. c
fi. et iiij · xciiij· di · c. j· Vl etiã pᷣſbitero ĩ cuiꝰ ꝓ
rochia degũt vt in· c.· oĩs et cplacuit· Cui
Ofitebũt ep̃i et ſupioꝛes/ ꝙ epi et lan oeeſ
etiã nõ exempti et ĩferioꝛes p̃ᷣlati et ep̃i exepti
pñt eligere ꝓundũ vfeſſoꝛez · e de pe · et re . ne
dilarone r hoc veꝝ ẽ de pctis occultis G
uibꝰ. et publicis leuibus. Secꝰ ẽ in publicis
grauibus· Et eũ hoc pᷣ̃dictis om̃ibꝰ eũ p ſpoa
le peiuilegiũ nõ expirat ·etiã ſiqs eoꝝ ad cu⸗
riãꝗ romana aceedat · v · q; ij · S. j · et · c · ſe uid
ſi aliqua eccia ſit exempta nuquid ꝗpter hoc
etiã ſmguli de collegio uliꝰ eccie pnt ſibi cõ
feſſoꝛẽ elige · E ꝙ nõ exꝗꝰ hñt peioeẽ abbate
et decanũ niłi n huiõi pᷣlato ↄfiten debẽt vl
aln de mãdato eiꝰ. Si aũt huiõi p̃latus taliũ
de ↄſuetudie nõ hr̃et curã illoꝝ nec oeꝛdĩariꝰ
nec aliqs aliꝰ n papa nihilomiꝰ nõ poſſent ſi⸗
bi eligere ofeſſoze · qꝛ illð capitulũ:ne ꝙ dila
tẽe.loquit de ſolis pᷣlatis· Vñ in hoc cãu re⸗
cureendũ ẽ ad papã ꝙ guideat talibꝰ de ofeſ
ſoee ſzm roð· ꝗ Sʒ quã poteſtatẽ hhʒ ofeſſoe ele
ckus ab epo · et videt ꝙ illã quã hoz eps ĩ ſub⸗

ditos ſuos quo ad abſolutõz pctõ· nõ ergo

hacenit ſecũ diſpẽſare ſuꝑ ireegularitate ĩ caſi
ous ꝗᷓ ptinẽt ad papã qe in electõne quã facit
nõ pᷣt ampliꝰ ſibi ↄcedere ptãtis quã hH · ff · ð
re.iĩur̃᷑.nemo.Nec obſtat ꝙ dicas talẽe dfeſſoꝛẽ
oedinariũ qe a iure recipe videt hanc ptãtem
electõe facta pꝓ ep̃ᷣa· ex · de pe · et re · c. vlt. qe ta
lis iuriſditõ ſuccedere ſp videt' loco eiꝰ quazʒ
habʒz eligens.iõ eiuſdè nature dzʒ eſſe argume
tũ.C.de uriſditõe·L.aptiſſim ad fi ·¶ Sʒ otra
qe epᷣus et exẽptus ↄfeſſoꝛẽ ſibi eligit de licen
tia pape · vt habet in c·ne ꝙ dilatoe · ergo cõ
feſſoe electus eandẽ auctem hʒ cũ papanã cõ
feſſoe electug de licetia ꝓpeij p̃ſbiteri eandez
auẽtem hz cum ꝗpeio p̃ᷣſ bitero et in qbus pᷣſbẽ
Peius pᷣt abſoluere· pt et electꝰ. argumetum

xciij.di. c. fi· ex de offi · dele . ſane . poteſt autẽ

dici ꝙ vbi exemptꝰ ↄfeſſoꝛẽ ſibi eligit ille ele
ctus habz ptãtem pniarij pape· vbi vero alius
eligit habzʒ ptãtem mndicis illiꝰ cmn ſubeſt eli⸗
gens· vt inc. ꝓximo allegatis habet᷑.ſemp cñ
publicis Suibus exceptis· B hoſt.e) Vtn ele⸗
ctus a pᷣlato in vfeſſoꝛe poſſit eũ abſoluere nõ
tm̃ a peccatis ſʒ etiã ab excõicatõe ray· ſen
tire videt ꝙ illudò.c. ne ꝓ dilatõe · loqtur tm̃
de abſolutõe pctõnꝝ nõ excõicationũ.Nodð. tñ
credit ꝙ etiã loquit de abſolutõe excõicatõiſ
maioeis dũmõ abſolueõem Huiõi nõ reſeruaue
rit ſibi papa· et niſi ſnĩa illa lata ſit ab hoĩe qꝛ
tũc ab excoĩcatoꝛe abſolutõ eſt petenda qe be
neficia peincipũ late ſunt interpᷣtãda. Quid
ſi excoĩcatꝰ ſit vel pᷣlatus vei ille que eligit ĩ
feſſoꝛe · H ſi ille q̃ eligit in ↄfeſſoꝛem ſit ex⸗
cõigatus excõicatione maioei nõ poterit eum
abſoluere ſic ligatꝰ.ſi aũt mmoꝝ poterit Sʒ p
latꝰ excõicatꝰ excõicatõe maioꝛi eligere ñ pᷣt
ſibi ↄfeſſoꝛẽ qui abſoluat eũ ab excõicatõe il⸗
la.ſjm ꝙ videt' ſentire ray · vt dictũ eſt peius

excõicatꝰ vero mioꝛi p̃t· ad hoc argumẽétũ· ex

de cle · excõ · c. ſi celebeat ſm roð· (Vin epuſ

poſſit diuerſos ołeſſczes eligere et ſepiꝰ dari⸗
are. H& hoſt.nõ cõſulit ꝙ vboc faciat ꝙqᷓ diu pᷣt
habere copiam il liꝰ que elegit. uis poſſit in
ſubſidiũ alteri ↄfiteri:ita tñ ꝙ ſi ſit moetale o⸗
fiteat' ei quẽ elegit ꝙcito copiã eiꝰ hebit Se
cus eſt i venialibꝰ. Sed ſi nõ habʒzʒ copiã ꝗpeij
ↄfeſſozig puta qꝛ obijt vł ab eo receſſit· ſecure
eligat ſibʒ aliu:Si ceñ epᷣus diuerſos ↄfeſſees
br̃et quibꝰ mtegre oĩa pctã ofiteri vellet lau
dãdꝰ eſſz · deteſtãdus tñ ſi hoc in fraude face
ret· hec hoſt:¶j Vtn epᷣus eoip̃o ꝓ ofitet alij
ip̃m in ofeſſoze eligat videt ꝙ nõ · argumetũ
ex.ð elec:eccĩãa.i.ſʒ dicẽð*ẽ otrariũ In talibꝰ
em plus eſt ſtandũ metis intentõi et factis ꝙᷓ
verbis.e de maio· et obe·legabat ·et beeui⸗
ter in his omibꝰ attedenda ẽ fides et intentõ
bona.ex de pᷣſ brĩo nã bap ·c· j· et. ij. H hoſt ·
Vt archiepᷣus debeat ſcire qs ſit ↄfeſſoꝛ ep̃i
ẽ ho.dicit ꝙ ſic velit nalit ep̃s·et pᷣt eẽ ipᷣʒ.
cogere ↄfiteri ſecum ſi ſuſpectu habeat ↄfeſſo
rem.qe ab ipᷣo de aĩa ep̃i rõ exigitur·ar· ex · de
offi.oe.paſtozalis· Nec iſtud ꝓhibet iꝰ. c. ne
ꝓ dilatõe: ſed potius hoc admittit cũ intẽdat
occur:e picuł aĩaꝛx B hol · ĩ ſũ· Diſtĩgt tñ mter
crimĩa publicaet idem dicit in glo· ſup · c. ne
ꝓ dilatãõe Cui ofitebi abbas · H ſi hq abba
tem al in ſup ſe fiue ſit exemptꝰ ſiue nõ dʒ ei cõ
fiteri · ar. ex de ↄſue·cũ dilectus · et de vᷣ· ſig·
abbate. Si vero nõ hz aliũ abbate ſupꝑ ſe et ſit
exemptus.poteſt ſibi eligere ofeſſoeem Seo ſi
nõ habet alium abbatem ſupꝑ ſe:nec ſit exeptꝰ
debz ofiteri epᷣo⸗qe eſt iudex ſuꝰ.lxj:di·obitũ
niſi foꝛte ſeðᷣm regulã ꝓ ſedem apłicaz aꝓpba
tam poſſet ſibi eligere ofeſſoꝛealiter antẽ ſme
licentia ho facere nõ poſſet vt habet' m· c·oĩs
homo. Cun cõfitebunt' monachi. HX abba⸗
ti qui eos nõ tm exterius ſed etiã interiꝰ cogꝰ
ſcere debet · ar· ex de tempo· oedi ad aures Rb
bate tñ abſente vel pñte de eius licentia ł cõ⸗
ſuetudine vel ſcdᷣm ſtatuta regule peion pote⸗
runt cõfiteri · hec hoſt· Et ſic alij religioſi pꝛe⸗
latis ſuis vel de licentia eoꝝ ains fratribus
eiuſdem oꝛdims ⸗xvj·. q· j· c·.j.de ſta-.monacho
rũ.c.ij.qꝙ ſi illos nõ pnt habere debẽt ð iure
Dũi ↄfiteri peochiali vt habet m. c·om̃is · Sm
Vvjaudi Sed niquid pñt epᷣo cõfiteri · ꝙ
ſic ſi volũt. qui etiã pᷣt rełlaxare pniam abbatiſ
qe ſupioeig auctas ſemꝑ videt excepta: ar· ex
de iureiur᷑. vemẽtes decet tñ ꝙ ipᷣos ſemp ad
abbatẽ remittat · ar · ex · de offi · oe · qnto B hoſ-
otat etiã roð · . de ſententijs ꝙ licet abbas
ꝓhibere nõ poſſit monachũ ne confiteat ep̃ᷣo
dumõ hoc nõ ſit ↄtra cõſtitutiones monacho
rũ a papa cõfirmatas· tene tn monachꝰ abba
ti ſuo vel alteri de eius mandato cõfiteri · ſi H
ei pᷣcipiat:etiã poſtꝙ confeſſus fuerit epᷣo vel
eius pniario:nec eum pt epus eximere ab obe
Sientia ſin abbatis niſi foæte ex cauſa iuſta vt
ſi timere de ſcãdalo abbatis ſi cõfiteret ſibi.
n cõfitebi decanꝰ. epᷣo ſuo vel alteri
e licẽtia eius. vt dicit' m. c· omis · di. vj· qui
vult Et idem dicendũ eſt de archidyacono et
archipᷣſ bro tam de archipᷣſbitero cinitatis ꝙ;ᷓ

de rurali qui etiã vocat aliqñ archipᷣſ bĩr ex · ð
P x:

offi: archipſbiter a0o poc: . fe aliqn pleban?
ex.de o†f☛⁶fgfe.Bozdi- cum ab eccia qnz abbas licet
imgpeie. ex de renn. trãſmiſ· Et idem dicenduz
eſt de ſacriſta ſiue tbeſaurario et ̊ magro ſco
Lariũ et de cãtoee et de canomcis. hec hoſt
Cui ofitebit ppoſitꝰ ſine pꝛioæ· nã et ppoſitꝰ
dicit qui quãadaʒ peioeatꝰ curã p alijs gerit.
ex de viſig· ms · M ſi ſit religioſus ↄfitebit
ſuo ſupioei q eum coerigere dʒ : ex· de maio· et
obe. cu in eccijs. Si vero ſit ſecularis epᷣo vel
eiꝰ ꝓniario.ex.de cle.excõimi. poſuit. c.j. lł
alij qui curã eius hʒ vel de licètia eius alij vt
habec' m. c. omis· Bec hoſt.·¶ Cui ofitebitur
pᷣſbiter peochialis. & epᷣo ſuo vł alij cui fo⸗
te ſpualiter et tpaliter ſub eſt vł p̃ſ bri peochi
ales ſibimuicèe ↄfiteri pñt de licentia pᷣlati ſui
qð tñ nõ multũ expedit.ne ↄſcij ſibiũ criminũ
admuicè deferant ſibi ar · xvj. q:ij. viſis poſt
mediu · hec hoſt. vn pᷣſbiter vniꝰ peochie ñn pᷣt
abſoluere aliũ ſacerdotẽ vicinũ a moetali ſine
licentia ſupioeis generali vel ſpeali tacita vł
expeeſſa.T'acita dico qe ſi epᷣus ſcit talia fi eri
Ouiter a pſbiteris et ſuſtinet p̃fſumendũ eſt hꝰ

modi abſolutõʒ tacite appeobare et p̃ᷣſbris de

ſe inuicẽè licentiã dare.hec gof. Cui cõfite⸗
bit' impatoe· H impatoe et impatrix de cõ
ſuetudie antiqᷓtiſſima cuiꝰ memoeia non extat
certos hnñt ofeſſoees ſcʒ platos ꝗᷓ ſunt magꝑr̃i

capelle ſue et ſub ip̃is tenet capel lanos alios

quotiòtanos quibꝰ ↄfitent᷑ et qui curã hñt aĩ
maꝝ ſuaꝝ de ↄſuetudĩie non reꝓbata p dñm
pPapam.ar.ex de foꝛo Oↄpe· cum ↄtingat.papa
tñ ſi vellet poſſet illã ↄſuetudinem reꝓbare et
inhib ere ne ſine ſua licetia eligeret ofeſſoees.
Tuciꝰ eſt gꝰ ꝙ tales ꝓ ſe et ſua famiia impe⸗
trent ſibi licentiã eligendi ofeſſoꝛem niſi alio
peimilegis ſint muniti:hec hoſt. De iure tñ cõ
muni videt ꝙ debeant ↄfiteri illi ep̃o m cuiꝰ
ſut dyoceſi.lxiij.di.valetinianꝰ et er de iudi.
nouit. ſm Guib · durãdi ··¶ Cur ofitebitur rex.
HE ſi Habet domiciliũ Peiũ et peincipale m
aliqua cimitate tũc ſubeſt eiꝰ ep̃o de iure dũni
niſ ſecus obtineat de ↄſuetudie cuiꝰ nõ extat

memoæila vel de peiuilegio ſpeali ſiẽ dictu eſt

de mpatoee . Et qð dixi de ↄſuetudiĩe ĩtelligaſ
que alicui eccie certe hoc peiuilegiũ dat. Nazʒ
poſſit quecũqʒ; eligere nõ puto ꝙ ↄſuetudo
Poſſet ſibi ↄcedi qe eccijs oneroſa eſz et in de
trimentũ ecciaſtice diſcipline qua iura dirũpi
tingeret· e de ↄſue · c.·· et eum fieri acepha
lu qd meõnabile eſſet.xciij.di.nulla rõe.et 150
quo ad pſonalia.Nã quo ad res quas ĩ diuer
ſis dyoceſibꝰ tenet cuilibʒ ſuo dyoceſano ſub
lacet tẽ de pctis in diuerſis locis ↄmiſſis vi⸗
dec ꝙ poſſet ofiteri illoꝝ locoꝝ ep̃is· ita tñ
oa ↄfiteatur ſemel ꝗꝓpeio ſacerdoti vel ð li⸗
centia eius alij. vt habet' in. c. omis aliter cõ
feſſo integra nõ eſſet. hec hoſt. ui ofitebi
dux. H illi epᷣo in cuiꝰ dyoceſi hʒ domiciliũ

pemcipale et beem ter ide dicedũu eſt qdð de re⸗

ge eſt dictũ· Sibr idem dicendũ ẽ de om̃ibus
hũtibus latas iuriſditões in eßaubꝰ diuerſis

ſiue ſint monachi ſiue marchiones.ſiue baro-

nes qñ ſunt tales et tanti ꝙ ciuitates vł ciui⸗

tace hnt lub ſealias ſi tm̃ hñt caſtra debet illi

pᷣſbitero ↄofiteri m cuiꝰ peochia hnt domicili

um ꝓPpem et peincipale· vel de eius licetia alij
vt Habet i.cD omis:hec hoſt.¶ Quid ſi caſtra
