Becus ẽ ſi me ſciete et patiente· tũc em̃ dico⸗
volutatem meã interponere. Et ido licz ſit oc
cultũ teneoe renũciare ſi meã aĩiazʒ volo ſalua
re · ex· e? matheꝰ.Et qd dictũ e in pᷣmo caſua ꝙ;
nichil michi nocet. intelligit᷑ eſſe verum niſi
poſtea ↄſenſerim pecuniã ſolueèdo ꝓmiſſã vl
reddedo ſolutã vt in eſeneg P⸗ pone ꝙ tm̃
ratũ habeã ꝙ aliqᷓs ꝓme dederit pecuniam
ñ tñ ſoluo eã · nũꝗd omitto ſymoniã · d hoc
notat bn· ihidẽ ꝙ quidã dicũt ſieut tan. ꝙ ſy⸗
momaʒ nõ omitto tame grauiter pecco.ar. ex
e · tua. et in.c.dicto vbi dicit' ſoluendo pecu
niã · Sʒ eſto ꝙ pecuniã ſoluerim vb reddide
rim qᷓs mecũ poterit diſpeſare- Bñoet rodð.
epᷣus qe nõ fin ſymoniacus in beneficij rece⸗
ptõe ſiẽ notat tan⸗Notat etiã bn.in.c. dicto
ſicut. ꝙ illð qð dictũ ẽ ſupᷣ. ð pᷣmo caſu ſcz q;
michi nihil nocet ſiue imputari nõ debʒ itel⸗
ligiꝰ ſim inno.cũ ego iã ſũ electꝰ et me igno
rãte et reclamãte ↄfirmatoei pecunia dat?. Bj
aũt nondũ eſſem electꝰ licz me reclamaͤte pe⸗
cunia electoeibꝰ darec michi obeſſet qe p po
cuniã eligerer niſi dãs hoc facet in odiũ meũ
vt in. c.nobis ſicut. NHotcat etiã innoc · ſup. c.
tanta· ꝙ ſiqs obtinuerit cedmẽ vel benekiciũ
alio pecuniã dãte nõ tñ oedinatoæi nõ eſt ſy⸗
monia:· ſi etiã ſine pecunia obtinuiſſet. ar..q
vj · .· fi · Bi vo ip̃e o⸗-omatꝰ pecuniã daret ſy⸗
monia eſſet etiã ſi ſine pecunia oedinatꝰ fuiſ⸗
ſet. ar . · ꝗ· ij · q; io⸗re ⸗vec . j. Quid ſige
habẽs lras a ſede apłiea ſup ꝓmfione ſibi ka
cienda de aliqᷓ eccia recipiat penſionẽ ãnuaʒ
ab ea vb aliud bñficiuʒ vt renũciet lr̃is impe
tratig · caſus ille poniti ey de reſcriptiſaò
audientiaz Et ſzm innoc. ibidẽ ĩ glo et bne et
hoſt.nõ e ibi ſymonia. Et dicit ibi hoſti . ſ

ex Facle ptiũ fiat renũciatio ꝓ aliquo tpali
e ibi ſymonia. Bi vo fiat ex officio iudicis vł
mediãtibꝰ bonis vinis et ex altera ꝓte det ei

alidn tpale ibi nõ eſt ſymonia vt colligit ey
renuc. ſane. et.c. venies.· et er de pac. cuʒ

peidẽ,vbi vero aſſignat benefieiũ ſpũale ita

etiam ꝙ ex pacto renũtiæt nõ eſt ſmonia- vt
fuit dictũ in hoc:c. ad audientiaz· tu qᷣ fuit
ibi qaaſi pmutatio ſpualis ad ſpuale · ex de p

—

muta:ad ꝗqſtiones·tũ qe ad hoc tenet' et taci

te ineſt hec oditio ſcʒ ꝙ ſi recipit vnũ bñ̃ᷣficiũ

renũciet alten cuz vtrũqʒ; ſił temere nõ poſſit
hre.ex de p̃ᷣben·cũ nõ ignoees · Ec Em hoc ex
pone qð dicit' in hꝰ.c· ad audientiã · veditas
1.tali pacto renũciatas: Quid ſi ep̃s ĩ fuda
tõne eccłie pᷣbendab ſtatuat ꝙ q̃fquis illi ec⸗
cleſie t̃̃ dederit in redditibꝰ aãnuatiz mppe
uũ recipiat᷑ in canonicuz et illud qð dederit
Pabeat Fvenda Pyder roð. ꝙ ſi talis oſti⸗
tutio fiat ad tꝑs et hꝰ pncipaliter intentione
augẽedi dei cultũ · et ꝙ dãs apter eiꝰ denuotõz
pncipaliter nõ pter donatõeʒ reci piat᷑ ad ſpi
ritualia tolerari pᷣt dũmõ ſit dignꝰ q recipit
Alias nõ· ſt idẽ pt dici de monaſterijs de no

mo fũdatis et egenis ſcʒ ꝙ q̃ſqnis daret tĩ re

ciperet ad illð monaſteriũ vſq; ad certuʒ nu⸗
meruʒ ar· e cna nos Pone ꝙ aliqᷓs dignꝰ
beneficiari vł oꝛdmarł᷑ ianitoꝛi det exactꝰ vt
eũuũ ad ep̃m intrare pmittat ad petendu bene⸗
ficiũ vł oedine vł electõis ↄfirmatõez · nuqd
talis e ſymoniacꝰ.hndet roð · ꝙ nõ ſi nõ det
intentõe coerupta ſczʒ vt ꝑ iterceſſionẽ eiꝰ cui
dat ↄſequatur intentuʒz. Sitłr ſi abbas vł aliꝰ
det aliqd familie ep̃i ne auarus videat' et vt
magis placeat et faciliꝰ acceſſum ad epᷣm ha
beat aut de largitate laudecᷣ nõ eſt ſymonia
ſi intentio nõ ſit coerupta vt dictũ eſt- licz ta⸗
lia poſſint fieri cũ peccato vt ſi cã iactãtie vł
inanis gloꝛeie fiãt· Quid ſiq̃s clericus hac
cõditõe vel pacto det aut offerat ſua bona
vt in canonicuʒ poſtea admittat' et illa reci⸗
neat pᷣbeda· Ende ad h ex·e.tua.qꝙ; hmmoi
oblatio ſiue receptio nõ p̃t fieri ſme ſymonia
qꝛ in talibꝰ oĩs pactio et oĩs ↄuentio ceſſare
debz. Si vo pure ac ſime pacto et Oditõe qua
libet offerat rogãs humiliter vt in canomcũ
admittat' et bona ſua ſibi liceat retinere peo
Hbenda ·. et clerici eiuſdẽ eccleſie ↄſentiãt ꝓu
re · receꝑptio hHmoi poterit fieri ſine vieio ſimo
nie · ſi tn is ꝗᷓ talè donatõeʒz facit intendat vt
bona tpalia q̃ offerat addipiſci ſpualia va
eat et clenici eù in fratre nõ recipent niſi cõ
moda tꝑalia pciperent apud deũ culpabiles
iudicant. q Quid de eo qui de bonis ſuis in
aliqua eccleſia ↄſtituit p̃hendã ·poteſtatẽ cõ⸗

feredi eã ſibi retines alicui alteri. ſi inſti

tuit eã de oſenſu ep̃i in dſtitutõe eiꝰ pᷣt de cõ
ſenſu ep̃i et fratruʒ eius ſi ſint aliqui ꝛbi reti⸗
nere ſibi muſpatronatꝰ vł imppetuũ vł ad te⸗

pus Aud de monachis qᷓ dãt aliqᷓd ab bati

bus ſuis ꝓ pᷣoeatibꝰ habẽdis nũquid eſt ibti
ſymonia · ſzm roð.ſi ſit ibi aliquid ſpũale
qð det ꝑ tpali tũc eſt ibi ſymonia ſi ille ꝓuo
cet appeeciatõem ſiue cauſam peincipalem.
Quid ſi peioe det aliq̃d ep̃ᷣo ne ſuſtineat q;
remoueatur a peioeatu nũquid licet · et nũqᷣd
eſt ibi ſymonia. Credit rodo·q; ibi ↄmittitur
ſymonia marme ſi neceſſitas vel vtilitas ſie
q;talis amoneatur. ſi autem ſine munenbus
obſequijs vel pᷣeibus carnalibus peocuraret

— —

vt alij d
pben.dilectio.hre tñ ſpez de Gᷓ̊ nõ eè ſymonia
eyʒy de pac. cũ pᷣdem. Gᷓ notat .j.q.j. oedĩatões
Wone ꝙ eps det qᷓnda eccleſiã cu omi iure
ſuo cmdã loco religioſo· et ecce moetnis pſo
nis oſtitutis ꝓ abbateè in illa eccia: eps nole⸗
bat ibi clericoſinſtituere ꝓ volutate ſua niſi
daret' ei pecnia Rndet. j.q.nij: queſitũ ĩ tex ·
et glo.ꝙ tab datio è ſymoniaca · ar · xvj · q: ij·
c...¶Sʒ eſto ꝓ epus ille vltra.xxx· ãnos re⸗
deptõez hmoi a mõaſterio recepit . nuũqd ꝓp B

in lepeoſaria vł in elemoſnaria. Bndet roðò.
ꝙ ſi tab ex hꝰ aliqð ius oſequat' ſpuale ſymo

niã ↄomittit: Si ãt recipiat' tm̃ aò B vt ſeruiat

ad tꝑs vł in vita ſua.in coqna vłb alio loco ñ
e ſymonia liczʒ alias turpe ſit aliqò ꝓ talibꝰ

accipe vł dare ¶ Vtia p pecuniã aliqs iĩduci
poſſit vt intret religione· Et videt ꝙ ſic ex· e.
dilectus filiꝰ. a:et de pac· c. vlt. et · ·· q. . qᷓ
pio.pecunia em̃ dari pᷣt ad G vt aliq ouertãt
ad fidez · xxiij . q . iii · c.· plt. et · q· vij. ꝙ ãt. ſub
tali etiã oditõe poſſumꝰ duce aliquã in vxo⸗
rẽe·xxvnj. q.j· caue· durioei ec peèſione poſſũꝰ

aliquẽ vt ouertat onerare:xxinj:q: vjiaʒ nõ.
Eſt em tab oditio bõa ſzm io.h̊ no.ex dilectꝰ
filiꝰ. a. 3 Nuq; d e ſymonia renũciare bñficio
ε. K α% nô niſi in pactu duca'. ex 8

ins aliqð ei acqſitũ erit· & & nõ: ſymomace
em et furtiue recepit et ido nõ pᷣſcripſit. St li
cet fuerit ſymoia ex pte ep̃i nõ tñ ex pꝑte moa-
naſterij ꝙ ius ſun redimebat qð face poterat
1.q. ]· nuilꝰ ¶] Quid de ofrnitatibꝰ ita oſtitu

tis ꝙ nullꝰ ad eas recipiat' niſi ꝓmittat vel

ec uret ꝙ ãnuatim det x· den · Rdet ray. ꝙ

ſi fiãt ꝗpter cãz honeſtã vt ꝓ panꝑibꝰ aledis

captiuis redimeòdis et hmor nõ e ibi ſy moia.
imo licite ſũt et laudãde Et q̃ deſpicit eas eſt
anathematizandꝰ.di.xlij.ſiqs deſꝑicit. et ar·
xnj.q.vijſane. Nõ appeobo tñ iuramtu ꝗp
Ppiuri] piculu. Scòm roò. vo ſtatutuʒ tale lub
tali foema ſcꝭ negatia nõ e licitũ qe excludit
pietate · ſ̊ ſub foema affirmatia eſſet licitũᷣ vt
quiſqs receptꝰ fuerit det tm. Qund de pſbi
tero qᷓ vedit officiũ poztãdi aquã benedictazʒ

. ſuã Prncbi Fnnet roð · ſi ſit oſuetudo ꝙ
Hmo p̃ᷣbiter officiuʒ tale poſſit retine et p ſe

et ꝓ aliquẽ de ſua familia et ꝓuetus eiꝰ reci⸗

pe nõ e ſymonia n omttat illò ad firmã ſicut
erccie qnq; dant' ad firmã alias eſſet ſymonia
large accipiedo ſymoniã et ad minꝰ turpilu⸗
eruz. )Quid ſi aliq̃s ſub pᷣtextu religionis a
pꝓlſbitero petat ꝙ poſſit pecuniã ꝓcurare in p
rochia ſua ita ꝙ ipe pᷣſ biter habeat certã ptẽ

nũuqᷣd in hoc ↄmittet' ſymonia Rñndet tho· in

qdã:q:ð̊ quolibet ꝙ cũ pſuaſio pᷣſbiteri fit ꝙ
ſit ſpuale et ei crebat' qẽꝛ ẽ pſbiter· in tali cãu
eſt ſymonia reſpectu p̃ᷣſbiteri et ſacrilegiũ re
ſpectu dãtiũ ſibi.qe ibi eè defraudatio elemo⸗
ſinanꝝn dotra intentõez dantiu⸗ et tenet vterqz;

ad reſtitutõj . q Quid ſiq vedat officiũ clau
dedi hoſtia vł pulſandi cãpanaſ et hmmoi Eñ

per epiſcopum ne remoneret euz nec vtilitas
amotõeʒz engeret nec intentio cozrupta eſſet
nò peccaret. q Quid de eo ꝗ dat pecuniã ali⸗
cui vt recipiat' ad ſeruiendu in hoſpitali vel

det rod. ꝙ ibi é ſymonia ſupto noĩe ſymonie
large ſicut etiã talia officia ſut ſpualia large
ſi tñ datu ſit alicui Stis illõ officiũ et oſuetu
do ſit loci ꝙ pone poſſit alia loco ſui et locça⸗
re et vebere vł aò firmã dare vel etiã dare in
dote filie ad vitã ipiꝰ dãtis Puentꝰ illiꝰ ol⸗
ficij nõ ẽè ſymonia.hec roò.vñ ð officio clau
dedi hoſtia eccłie or.j.q. nj.c.j. ꝙ nõ e ſacri
muneris officiũ ſʒ tantũ ſibi adiuctũ Et dicit
Slo·ibi ꝙ tũc è ſmoĩa emẽè aliquã admiſtra⸗
tõez eccie qñ eſt ãnexa alicui ſpuali vol oſue
uit ꝑ clericũ exerceri· Quid de epo qᷓ ꝓmi⸗
ſit ſe datuꝝ ecciaʒ alichi ꝓ pecuia et poſtea
reuocat efficaciter et fideliter pactõem et re
integra · Bndet rich. ꝙ; tales faciẽdo pactuʒ
illicitũ peccauerũt.qe tñ ad effectũ pacti nõ

Pcedũt penã depoſitõiſ et ireegularitatis nõ

incureũᷣt dde dicendũ eſt ſi epᷣs poſtea oblini
ſcens pactũ det eide tm pietatis intuien bnfi
ciũ niſi expoſt facto ſcieter recipiat id qð fue
rit ſibi ꝓmiſſu:qe talis interpᷣtatiue receſſit a
pacto re integra ſm dei iudicium. Quid ſz
eps alicui q̊ e in aliquo turpi peccato ꝓmit⸗
tat ꝙ bñficiabit eiꝰ filiũ ſi decetero nõ cõmi
ſerit illò pctm. Rndet ric B.ꝙ tale pactũ ẽ li⸗
citum. Vn clericꝰ nõ tenec reſignarę bñficiũ
taliter acqſitũ. Et idè eſt ſi diceret ep̃s alicui
ꝓmitto tibi ꝙ ꝓuidebo tibi de opetenti bñfi
cio ſi bonꝰ fueris et honeſtus.talis em̃ cõdi
tio eſt ad dei reuerentiã et honoee·) Id poc
nota ꝙ ſinodus caldenoñ.q pon.j.q. j.ſiq̃s
ep̃s.iudicat eſſe ſymoniacoſ ꝓcuratoees reꝝ
ecckie et dekenſoꝛees et regule ſubiectos ſi p

pecuniaʒ oſtituant. Et intelligit' ibi noĩe p⸗

curatoeis qlibet admiſtratos ren eccłie vt p
poſitus yconomꝰ et vicedñs. Noie vo defen

ſoeis intelligit aduocatus vł gaſtalòꝰ et ju-

dex. Hoie vo ſubiecti regule archip̃ſ bit'. ar⸗

chiò paconꝰ.canonicꝰ.monachꝰ et qlibet of

ficio eccleſiaſtico mãcipatꝰ.j.q.iij. ſaluatoe
4 Z qũo differũt H̊ tria· ſ. ppoſitꝰ vyconomꝰ
et vicedñs · Rñdet ibi glo·:ꝙ nomẽ pᷣpoſiti eſt
Snale et dtinet alia ſub ſe·ar· ex de v· ſig · quã
uis · vł p̃poſitus et yconomꝰ ſignificãt idem
vel bene in eadez ecckia pñt eſſe. Vicedñs eſt
ille qᷓ pᷣeſt rebꝰ ep̃i.di.lxxxix. volumꝰ·.pcono
mus aũt rebꝰ canonicoꝝ · ſepe tñ vnũ pomt
ꝓ alio.ꝙduocatꝰ eſt q̃ peſt cauſis eccłie tra
ctãdis · ꝗᷓ etiã èr aliter ſyndicꝰ. Byndicꝰ em
aduocatꝰ vnmuerſitatis. Raſtalòꝰ eè qᷓ curazʒ
Pʒ exterioꝝ ren ep̃i qᷓ etiã alit⸗ ec maioe drſ
r.iudex ſcz epi. ſicut in eccłia bonoñn. 9) S
nõne laycꝰ hre pᷣt pła officia ex p̃miſſis.
ſie dubio ꝙ ſic qe pᷣt eſſe aduocatꝰ gaſtald ꝰ
et iudex. et tũc nihbil ſpualitatis hʒ annexuʒ.
Quo g& m illis officijs ↄmittit ſymonia.
d B dixit hug: ꝙ m o admiſtratõe rei eccie
pmonia omittit' ſi emat et ho e ſymoniacuz
qe ꝓhibitũ· Iln vo ſymoniã ſumetes ſtrictiꝰ

et Snali oſuetudin inheretes dicũt et ꝓpbabi

lius ſm ray · ꝙ tũc tin eſt ſymoma in admimi
ſtratõe empta qñ eſt talis q habzʒ aliqð ſpuᷣa⸗
le ſibi anexũ alias nõGᷓ notac in glo. illius
c·ſaluatoꝛ · et in rap· in fi:titu.ð̊ ſymonia.Et

dicit roð· ibidẽ ꝙ ep̃s pᷣt redditꝰ ſuos ?ł᷑ cereã
dare ad firmã ſub ãnuo cenſu du tñ nõ ſit wi

iuriſontõ ſpalis ãnexa. Sʒ niſoil p̃t reciꝑe ab
aliq vt eù ↄſtituat ppoſitũ vb yconemu vel

vicedommũ · ppoſiturã tñ vł baliuã tꝑalẽ cũᷣ
zuriſoitõe tpali dare ſolẽt ad firmã epi ſiẽ et
pꝓncipes ſeculares · Tercõ qrunt aliꝗᷓ circa

opa ſpũalia quedã ſcʒꝭ vtꝝ liceat dare vł ac⸗

cipe pecuniã ꝓ ſpualibꝰ actibꝰ.vt ꝓ orone:
pᷣdicatõne·dei laude· et ꝓPceſſione. K£ ꝙ non

hec em et ſił ia dicũt ſpualia inquatũ ex gr̃a
Peedũut et ad gram diſponũt qᷓ tñ ꝑ hoĩim mi⸗

ſterin exhibent' quos optet a populo ſuſteta

ri · Gm illò ·.coꝝn · ix· quis militat ſuis ſtipen

dijs vnc;. Et ido vedere qð eé in his ſpuale
ſymoniacũ dare aũut vłb accipe aliqd ꝓ ſuſten
tatõe miſtrantiũ ſzm oedinatõez eccie et vſue
tudinẽ appeobatã ẽ licitũ Cta tñ ꝙ deſit inte
tio emedi et vendedi. et ꝙ ab inuitis nõ exi⸗
gat pꝑ ſubtractõz ſpualiũ q̃ᷓ ſut expibẽda.hoc
em Habẽet qᷓndã ſpem vendedi graz . ſʒ ſpuͤali⸗
bus peius Stis exhibitis licite pñt ſtatute et
Oſuete oblatõeſ et quicũqʒ alij ꝓueètus exigi
a voletibꝰ et valetibꝰ ſoluere interueniente
ſupioeis autoertate ⸗ oeatõe igit dicenò
ꝙ dantes elias paupibꝰ vt impetrent ab eis
oꝛationũ ſuffragia nõ dãt qᷓſi intendetes oo
nes emere ſz q̃ſi pꝑ gratuitã bñficentiã eos ꝓ
uocare ad oeanduz ꝓ ſe gratis et ex canttate-
Rde pᷣdicatõe vo dicenð ꝙ pᷣdicatoeibꝰ tpa
lia debẽt ad eoꝝ ſuſtentatõz nõ aũt ad eme
dũ pᷣdicatõis verbũ ·vñ ſuꝑ illð.j.th.v.qui
bene pᷣſũt p̃ᷣſbiteri ecẽ.dicit glo. neceſſitatis ẽ
accipe vñ viuit᷑.caritatis ẽ phere nõ tñ è euã
geliũ venale vt ꝓ eis pᷣdicet? De laude ãt
dei dieend ꝙ aliq;ᷓ tpalia dan laudãtib? deu
in celebeatõe officij eceleſiaſtici ſine ꝓ viniſ
ſue ꝓ defũctis nõ qſi pciũ officiatõnis ſʒ q̃n
ſtipediũ ſuſtentatõis. Fodez etiã tene ꝛe ꝓ fa⸗
ciendiſ ꝓceſſionibꝰ in aliqui bꝰ fimbꝰ danc
alique elemoſine:ſi aut hinoi fiãt pacto ĩter⸗
ueniete vb etiã cã emedi v vendedi mtentde
eſſet ibi viciũ ſymonie.q Quio ſi ſtatuere in
aliqᷓ eccia ꝙ in fune alichiꝰ ꝓceſſio nõ fieret
niſ certã pecuie ſũmã legaſſet. Enoet rap· et
tho: ꝙ tale ſtatutu illicitù eſſet qe pietatis of
ficiuʒ excludet ſczʒ q̃ſi ꝓceſſio gtis vł ꝓ fuma
minoei ꝙ aliquo nõ fieret· ar. ex de iureiurã-
ſic . j· et · ij . SBi aũt ſtatuere ꝙ oĩbꝰ certã ſumã
legãtibꝰ talis honoe fieret ſi alias adò loo no
tenebant nõ eſſet ſymonia nec ill icitũ dumõ
intedãt B habere rõe laboeis tm̃. ar ex. e. cuzg
ſit· pma oedinatõ ſpem h exactõis ſʒ ſcᷣa hʒ

ſpẽéz gratuite veropenſaes gceen liceat da

re pecuniã ꝓ ãniuerſario celebeando · RPunder
rich.ꝙ nõ licʒ ꝓ hoc pactũ facere de danda
ecunia. ſi tũ ex deuotõe det eccia tenet ce
ebeare ꝓ illis ꝓ quibꝰ dat ſjm qð eſt ma giſ
bñficio obligata nnoc· tñ dic er ne pᷣla.
viſuaſ.ſuꝑ.cqm enoems. ꝙ meritoꝛiũ e oſti
tuere aliquos reòditꝰ in aliqᷓ eccia vt ibi fiet
aninerſariũ alicuiꝰ Et ho ↄſtitui p̃t ꝓ illos qᷓ
debet amiuerſariũ facere e ð p̃ben. ſi gficata
noat ꝑ donatoæ e qe nõ licz ei ↄditões appo⸗

nere ſpaales h tales vt redemptõz captiuo⸗
rũ · et · xij · q·ij·aun · Rʒ hoſti · ſup idem · c· qm̃
enoemis· dicit ꝙ hoc ſibi nõ placet· et ꝙ Hoc
onꝰ imponi redditi bꝰ p̃t · tutiꝰ? eñ eſſlet dicere

relĩquo tali ecci e ãnuatimx·. lib· ſupꝑ tali do

mo inter illos tm̃ qᷓ meo ãniuerſario intererũt
diuidẽdas et rogo platũ ſiue capbin vł duen

tũ pᷣdicte eccie vt faciant ãniuerſariũ meũ vt

pᷣdictũ eſt· Quid ſi canonicꝰ ad hoꝛas pn

pꝓ denarijs hoearijs vadit · nũqd ex ho ſymo⸗

niã omitlie⸗ Bin dee io an: ex li. vj de cle.nõ
reſi · ſzm. hoſt.qᷓ notat hꝰ er de v.ſig. cũ olim
ꝙ talis ſymoniã nõ ↄmittit· qꝛ nulla expeeſſa
pactio intercedit· tñ grauiter peccat et ꝑ pe⸗
nitentiã ſatiſ facit:extra.etua nos· et· c. vlt.
Quid ſi clericꝰ ꝓ pᷣcio vigilet ad defũctuz
et dicat pſalteriũ· Rñdz hoſt. ꝙ ſi fecit pactã
ꝙ .·x·dena. legeret pſalteriũ eſt ſymoma. ſi
auũt ꝙ vigilaret ad defũcta nõ ẽ ſymonia liczʒ
ita ſit tacite q debeat legere. ar· ex· de p̃ben.
ſi gficatũ· Et ſic nõ ſpuᷣal itatẽ ſ̊ laboee quen
tenetur ex neceſſitate ſiue ex officio ſubire pᷣt
vedere · q Quid de his ꝗᷓ habent cimrteria di
uerſa ſcʒ vnũ in quo nõ ponit aliqs mſi ſit ca
nonicꝰ vb frater.aliuò cõe. eſt aut taxatũ ꝓ
quãto pᷣt aliqs exneꝰ in fratrũ vł canonicoꝝ
cimiterio lepeliri · & ſymonia ẽ ex· e. audiui
mus . et · c. ſicut· qe nec ꝓ terea nec ꝓ officio
aliq̃d recipi dzʒ: q Quid ſi maioe crux nõ poe⸗
tet niſi ꝓ p̃cio certo.· Rũdʒ hoſt. ꝙ G ẽ ſignũ
auaricie et inducit viciũ ſmomie· ex· e. audi⸗
uimꝰ.Quid ſi fiat pactũ de lecto redimen⸗
do p̃cio certo antec coepꝰ ad eccleſiã defera
tur · & lectus ẽ qd tpaie et ido p̃t vẽdi redi
mi donari et pmutari ab mmicio et eiꝰ ꝑgoſt Fa⸗
ctoc Quid ſi clerici nolũt coepꝑꝰ ſepctpe ninſ
peimo impoſito pᷣcio de lecto redimendo.Eñ
det hoſt.q; ho e ſpes mali cũ fiat pactã ò tpa
li ad ſpale.ex de renx pmnec vierc CLuid ſi

poꝛtato coæpe ad ecciaʒ amici velint recupa⸗

re lectũ et eũ violeter repoetẽt ad domũ ſuã
Rndʒ hoſt ꝙ nichilomĩꝰ coepꝰ dzʒ gtis et ho
noꝛeifice ſepelre⸗Li tñ ſit ſuetudo gnaliſ ec
cleſie ł qᷓ gnał ꝙ lectꝰ retinea a clericiſ pñt
amici cogi ꝑ ceſurã eccleſiaſtigã reſtituere le
ctuũ qe oſuetudo tab ẽ laudabib. Et in ho caſu
et ſib ibꝰ poteſt intelligi illò ex.e.ad apł icã.
Vtꝝ face iuſticiã ꝓ pecunia vel eqpolleèti
ſit ſymoniacũ ꝙ ſic ſzm rich. et ray · loque
do de iuſticia eccleſiaſtica vt qñ dat᷑ epo vel
alijs ꝓ reddedo iure ſup ſpualibꝰ de eẽ cre
dit roð:qñ ſuꝑ tꝑalibꝰ ſi ſit pſona ecciaſtica
q̃ dz hmoi redde rõe iuriſditõis eccleſiaſtice
ſecꝰ ẽ ſi ſit iudex laycꝰ.liczʒ alias guiter pec⸗
cet de H..q ii vendetes. in tex · et glo.· Qui
buſdã tũñ vt dicit alex.an. videt ꝙ ettã ĩ iudi
ce ſeculari vedere iudiciũ inſtũ ſit ſymoĩa: qe
hoo eſt actꝰ vᷣcutis et ita quo ad aliqd ẽ ſpuale
Vtꝝ alique occultas ꝙ pecuĩa pctm̃ alicꝰ
ſit ſmoniacũ cum tamen ad eius officiũ pti⸗
neat illud reuelare. H ꝙ ſic extra·e · nemo ·
dbi dici ꝙ nõ tantũ interuentu pecunie ſue
lucri tpalis ſed etiã ꝓ reſpectu pſone et con⸗
ſanguiĩtatis et affinitatis occultare peccatuʒ

n
o:
Sni
nch:
len⸗
ſerd
d

nii
i
ſ
a:
ni
ſo
e
it
l
ſu
.
eii
ne
el
re

4
1

„

e
.

.

.

publicũ ſubditi plato ẽ ſymonia· vñ ſi p̃ſbid
nõ notificet epo publice peccantẽe incoerigi⸗

bile ꝗꝓpter pᷣdicta ſymoniã omittit · Et eſt hoc

ſpuale qð ſub peecio pomt' pcti reuelatio ad
quã ex officio tenebat · Vtruʒ teſtificari ꝓ
pecuma ſit ymontdenze F ſzm rich. ꝙ ſic in
cã ſpuali:al ſter nõ licet ſit ibi gue pctm. vel
ſm alex·an.in cauſis eccleſiaſticis et a ꝓpſois
ecciaſticis ſymonia ↄmittit ſi teſtimoniũ ven
dat' in alijs Suiter peccat'. q Ytia aduocatꝰ
mittat ſymomã · ꝙ nõ e ſibe de indice et
de aduocato.qe iudex hʒ redditus ſibi ꝓ ſuo
officio aſſignatoſ et tene' redde iuſtũ iudiciũ
8 aduocatꝰ nihil hʒ aſſignatũ et iõ ꝓ labo⸗
re ſuo cũ ſit coæpalis nec ad ho tenea ex offi
cio pᷣt accipe ſalariũ moderatũ. SEt ide dicen
du e de mriſpito 86 ꝗqre nõ ide de teſte · RBñ
det alex · an. ꝙ h ẽ iðo.qe veꝛx teſtimoniũ ẽᷣ
de ſubã cãe termmãde· ↄſiliũ auᷣt ſicut et pa⸗
trocimũ admiculat᷑ exteriꝰ cãe. vñ teſtes co⸗
gũt teſtificari nõ aũt mariſpiti oſiliari Quidã
tn adhuc diſtingnũt ſcʒ ꝙ ſi aduocati et cõſi⸗
liarij vedãt ſciaʒ ↄmittũt ſymoniã· et hꝰ ma⸗
ioꝛẽ vb mmoæès ſzam ſciaꝝ driazʒ. nõ aũt ſi ven⸗
dãt laboee ſuũ cũ ad qᷓ̊ nõ teneant. Audex ãt
et teſtes nihil pñt accipe ꝓ laboee iudicãdi
et teſti ficãdi.qe ad hoc tenenꝰ.hec alex. an.
Quarto q̃runt᷑ aliqᷓ circa qdã ſpualibꝰ an⸗
nexa ſe; vt ius peipiendi decias poſſet ven
di vl emi · vt ſup ð decimis ar · vij VYVtn
liceat emere ius pᷣmogeiĩture · ꝙ ſic qe nõ
eſt mõ ſicut erat antiquitꝰ ãnexũ ſpualibꝰ qe
vt r in glo·geñ.xiiij.aiũt hebeei om̃s pᷣmo⸗
genitos a noe vſqʒ; ad aaron põtific es fuiſſe
Pmit tñ iacob gen · xxv. ab eſau ius illð nec
de ho rep̃hendit qe illud ius debebat' ip̃i ia
cob diuina pedĩatõe.et io mag dici' ſuã in⸗
iuſtã vexatõez redemiſſe qᷓ ins illð emiſſe · vk
pᷣt dici ꝙ nõ ſic erat de ãnexis ſpualibꝰ in le⸗
ge nature et veteni ſiẽ in noua.qe ſic ſacerdo
tiũ illiꝰ tꝑis dzʒ dici magis fuiſſe figura ſacer
dotij ꝙᷓ ſacdotiũ.ita dʒ dici mag fuiſſe ſignũ
ſꝓũalis officij ꝙᷓ ſpũale officiũ VYtꝝ liceat
vende iuſpronacꝰ. ꝙ nõ in ſpłᷣali.hoc em̃
eſſet ſymonia ex de iurepa.de iure· bñ tñ trã⸗
ſit cũ vniuſitate ſiue villa vendita in vbi niſi

excipiat. vt· e. ti · ex lr̃is· et· c. cũ ſcᷣm.ſic̃ etiã

trãſit eccłia vt r ibide. Et ſic iuſpronatꝰ nõ
pᷣt vendi ita etã nec in feundũ dari.Etſi villa
maioei p̃cio vederet' ꝓpter iuſpronatꝰ eẽt ſy⸗
monia. qe tal vẽditio attigeret aliqꝰ mõ ipᷣm
iuſpronatꝰ ſgam alex.an.q; Sʒ cui applica bie
pecuia data ꝓ emptõe iuriſpronatꝰ.Rnde?.
q.j.nõ ẽ putãda in glo:et ex ð iurepa. q cle
rici.in glo. ꝙ applicabit' eccłie cui ꝑ hmoi
emptõʒ e inria facta:ar.ex ð hꝰ.et ſic eccia
erit ſur ipiꝰ prona.) S qᷣd ſi ipᷣa eadez eccia
iuſpr̃o.emiſſet a prono ſuo penes que remane
bit ius illòð. Et videt ꝙ nõ penes ecciazʒ que
emit· ar.ex de repa:illò.qe venditio nõ te⸗
nuit qe ſpuale vł ãnexũ ſpũali vedi nõ p̃t · ex
e· qrelã.et ſic remanebit apud pronũ pecuĩia
reſtituta . Sʒ otrariũ colligi pᷣt ex ſupᷣ dicto·c
vbꝛ r ꝙ emptoe ſpoliec et nõ veditoe Bi aũt

voluiſſet vẽèditoeez ſpoliare ho dixiſſet de ip̃o
ſicut de alio.vł dic ꝙ puan deby vterqʒ · hoc

notat᷑ in glo.illiꝰ.c.clerici · Et vlt. ſnia p in⸗

noc· appeoba. 1 VYcꝝ liceat vedere vala oſe
crata puta calices patenas et hmoi. e talia

ↄlecrãt' rõe foeme nõ rõe materie et io liczʒ

ea vedere rõe materie nõ habito reſpectu ad
Oſecratõzʒta tñ ꝙ pſone ſeculari nõ veẽdant
mſi pus in maſſaz redigant. Flij vo eccie vẽ
di pñt etiã in eadẽ foema .x.q.ij.HG̊ ius poere⸗
ctũ.nõ ſic ãt e de oleo et criſmate ↄſectis roe
materie qe G̊ ↄſecrãt' rõe materie. Sʒ qd pᷣt
vb dz fieri de lignis eccie ↄſeẽte GQkrear⸗⸗
vt or de dle ˖ di . . ligna debet vłk 1gni cõ⸗
uri vel in vſũ alteriꝰ ouerti eccie vb ad ꝓfe
ctũ frat in mõaſterio poni et B nõ mdrnter
ſzm glo.ſ; in locis religioſis vt ĩ doemitoeio

capbo et hmoi.nõ ãt in coqna vł ĩ vineis pa⸗

ſtinanð . Nec debẽet in vſuʒ laycoꝝ ↄuerti · vt
r in di:c.ligna· et · xix · q:iij.qᷓ ſeb. c Vty ii
ceat vedere tereã in vſũ ſepulture·Et᷑ vide q;
nõ qe effron vitupat' de hᷓ̊ ꝙ vedidit agæ in
qꝰ erat ſpelũca duplex in qᷓ moætui ſepeliebã
tur gen:xxiij · ptʒ ex pᷣdictis ſupᷣ in pn ti⸗
tuli ſepulturis. & ar vo diceno ſzm alex.
an· ꝙ q̃dã òcũt ꝙ cũ agro illo venato trãſi⸗
uit illa ſpelunca. et h potuit fieri ſine pctõ.
Fliqui vo dicũt vt pᷣpoſitiuꝰ ꝙ eẽ illa ſpelu⸗
ca vedi et emi potuit ſine pctõ ꝗe nõ erat aò

ſepelienðò benedicta vł ↄſecta· Ee ſzm vtrãqʒ

haꝝ ſolutõnũ fuit ꝓpter eande rõez mutatuz
nomẽè ip̃i effron vt ſez poſtea diceret effran.
pus em̃ voluit dare Scis qð ẽ pfectoꝝ · et po
ſtea vedidit legitime . Et 16 cu pᷣmo dicet ef⸗
fron·.i.Ofirmacꝰ et pfectꝰ dictꝰ eſt poſtea ef⸗
fran.i.infirmꝰ et ĩpfectꝰ.dicebat ãt ila ſpe
lũca duplex qe ĩ ea duplex erat mãſio ſupioe
in q̃ ſepeliebãt' vmi:et inferioe in qua femĩe.
Eſtat vide de . x·. et vlcio ſcʒ qᷓ ad mittanꝰ
ad accuſandũ ſymoniacũ et teſtificandũ
tra eũ. Scienò igit' ꝙ ad accuſanò ſymonia
cũ admittũt' oes ecẽ crimioſi et ĩfames dumõꝰ
nõ ſint mimici et ↄſpiratoæeſ· Et B ſi aceuſatꝰ
ſit clericꝰ male fame.ſecꝰ e ſi ſit clericꝰ bone
fame. vt ex · e. tanta. et · ij · q:j· in ꝗꝓpeijs · cũ tũñ
accuſatos nõ ꝓbet ſ teſtes multi ad accuſan
dũ admittũt q a teſtimonio repellũtᷣ. Et ido
refert inter ho et illõ ex·e.liczʒ. S. penbł. in fr.

q̃ aũt admittã ad teſtificane docemur p illã

decretale ex ·e.p tuaſ.j.quã quidã ad maioæe
euidentiaz multiphr diſtinguut · Et pᷣmo circa
modũuũ agedi. vt agat' cnmie ſymonie cri
mialiter vł ciuſlit⸗ Etſi ciuiliter vti de nigo
re vel de equitate:“ diſtinguũt circa pſonas
Otra qᷓs ꝓcedi.vtꝝ ſint regulares vł ſecula

res · etſi ſint regulares vtꝝ ſut ĩferioeis gdꝰ

an excelletioeis digtatis· Et an ili ijdez ſmt
bone opĩonis ł male fameEt vta poſſint pu
niri defacili an ſme ſcãdalo nõ poſſint ↄdem

nari · 20, iſti guũt circa pſonas teſtiũ vtv ſint

honeſti vb emedati ð cmie an pſeuerẽt in ipᷣo
It an imp̃i teſtificet ex caritate ł ex odio. qrto
etiã que crimĩa obiciant' teſtibꝰ.vtia eadem
vł maioꝛa an paria vel minoea. quĩto an ſint

etiã alia admĩcula qᷓ adiuuet teſtes· Becolli⸗
ge illos qnq; modos qntũ ad alterã pte dicẽ
ðo ꝙ teſtes crimĩoſi et maxiĩe em̃dati ð crimĩe
quo alijs admiculis fulciũt. Et credit neceſ
ſariu eſſe hoſt. ꝙ ſcʒ alijs admiculis fulcian
qñ ſũt criminoſi nõ emẽdati·alias nõ maxime
nõ pticipes in ſcelere et munere · zelo iuſticie
teſtificãtes qbꝰ mmoea crimina opponũt᷑ vt
furti et adulterij qᷓ ſũt minoea ſimoniaadmit
tunt cõtra reũ inferioeis gradus grauiter in
famatũ qui ſine ſcandalo t facile remoueri.
Et hoc qñ agit' ciuiliter et Im tpantiazʒ equi⸗
tatis non vt deponat ab oedine ſed vt amo⸗
ueat' ab adminiſtratõe. Et ideo tales ↄtra ta
lem taliter admittunt qe et ex leuioeibꝰ cau
ſis remouent᷑.ſicut quoꝛũdam religioſoꝝ ap
peobata ↄſuetudo depoſcit · Et hec om̃ia peo
bant ex·e.pꝓ tuas. pᷣdictã aũt diſtinctõem di
cit hoſt· ita ſtricte ſeruãdã · ꝙ ſi membꝝ vnũ
deficiat · teſte repellit · Et ho vide etiã bñn · ſen
tire in pma glo.Et ſic nõ admittit hoſt· crimi
noſos ſme admiculis etiaʒ in crimie ſymonie
et ↄtra regularè inferioꝛis gradus. NHNec etiã
illos qᷓ nõ ʒelo iuſticie ſed mal ignitatis fomi
te teſtificant vt inimicos capitales et ↄſpira
toe es vt in · c· ꝓ tuas·j. · nos vero · Nec ectazʒ
admittit pᷣdictos ſi agit ad depoſitõz gradꝰ
Put etiaz ſi teſtificet crimen ꝑ al ique ad hoc
vt quis remoueat ab admiſtratõne qe tũc ſzm
rigoeem iuris ꝓcedi debet · [ſtem nec ip̃os ad
mittit ſi ſecularis accuſat vel regularis ſupe
rioꝛis gradꝰ vt ep̃s.·vel inferioeis gradꝰ bo⸗
ne opmionis·vel qᷓ nõ pᷣt ſine ſcandalo remo
ueri · Flij dicũt ꝙ iſta decretalis ꝑ tuas. coe⸗
rigit p greg· e de teſtibꝰ. teſtimoniuz. SZed
Hhoſt .reputat abſurdũ cũ ip̃ᷣa ſit valde rõnabi
lis . Iðo dicit decretale SS. intelligendã ſzm
pdictã diſtinctõez. Cuid de ſocio ſine me⸗
diatoee in ſymonia nũquid admitte otra au
toꝛe ſymonie ERÆRſi talis ſit ſociꝰ tin criminis
et nõ muneris admittec otra euz etiã ſi agat
tantũ ciuiliter · Hõ aũt ſi agat᷑ crimĩaliter · ſo
cius vero crimmis et muneris nõ admittatur
etiã ſi agat' tm̃ ciuiliter li.vj.de teſtibus me⸗
diatoees · Et ſm io.an. hoc. c. intelligit de
mediatoee nõ emẽdato de crimine . alias eſſet
quoddã ſpeciale in hoc ex .e·ti. teſtimoniuʒz.

vel p̃t dici ꝙ de emedato mtelligit. t bene

eſt ſpeale ꝙ mediatoe admittat · q¶ Rz quo re
pellet᷑ ſociꝰ ſiue ꝓticipes crimĩs. ſi em accu⸗
ſatus dicat nõ potes ↄtra me teſtificari· quia
ſociꝰ meus in eodẽ crimine fuiſti.odemnabi⸗
tur vt ofeſſus · vt ex de ↄfeſſi · c. j. . vero di⸗
cat nõ feci q imponit mahi. etſi feciſſem nõ
potes eſſe teſtis tanꝙ eode vicio laboꝛãs ſic
mentit et lex nõ docet mentiri.xxiij · q iiij · qᷓ
peccat · Scðm aũt · G· naſoñ · cui etiam dſentit
hoſt.dicere p̃t.excipio otra te qe dico te cri⸗
men illð omiſiſſe ſupꝑ quo vis me accuſare vłl
teſtificari.et ꝓ ↄſeques nõ foꝛe andiendũ . et
P ita ſit offero me ꝓbatuꝝ · Bi em index ex⸗

ceptõeʒ talẽ nõ admittat appellabit uſte vt

ex de appel.interpoſita.

—

qr᷑ncipiunt tituli Septimi libei ·

Quid eſt excõicatio et de ſpeciebꝰ eius et cõ
gruitate . ]

Be excõicatione maioꝛi a iure. ij.

e canone illo·ſiquisg · iij·
e excõicatõe maioei iudicis:iiij ·
e excõicatione mmoei.v·
uis poteſt excõicari · vj ·
De cauſis excõicationis.vij.
e foema excõicandi · viij ·
de damnis excõicatõnisix·
De penis excõicati ſententiã Otemnẽtis · x ·
e ꝓpenis cõicantiũ cũ excõicatis.xj. .
de plſonis licite cõicãtibꝰ cũ excõicatis · xij·
Quis abſoluere pᷣt ab excõicatione.xiij·
Quis abſolui pᷣt ab excõicatõne · xiiij ·
Quomõ abſolutio fieri debet · xv.
De interdicto et ſuſpenſione·xvj.
De depolitione · xvij · L

Incipit liber ſeptimꝰ tractãs ð excõicacio
ne et ſpebus eius Titulus pemus⸗

2

denti habituz ſit de platis

eccleſiaſticis ad quos pti⸗

net in ſubditos cũ eoꝝ exi
dit culpa cenſurã eccłiaſti

caz exercere. ↄleqn in hac
l PpPpte que eſt liber ſegtimus
84 Hui ſumme oſideraãdu eſt

de ipᷣa cẽſura eccł iaſtica noie cꝰ ĩtelligitᷣ ſmia
excoicacõis ĩterdicti et ſuſpeſiõis ex ð v. ſig-
quereti ẽt B deñt ſcðz ray· et bi.li.vj.ex e·cũ
medi:ĩ glo.iĩx · qe ꝗ;e ꝓſona excõicat xj.q· iij.
centũ · et ex de v. ſig.· ex pte · Perſona ſuſpedit
ij · q· v.pᷣſbiter:et ex de pur·cano· iĩter ſolicitu
dines Cocꝰ aũt ĩterdicit' vt ciuitas villa ca⸗
ſtu eccłia regnũ ex de v·ſig· cu ĩ pt. bꝰ. Inter
duů tñ pomt vnũ ꝓ alio:qꝛ et pſona ðe ĩterdi⸗
cta et ciuitas excõicata:ex e · et ex de pui⸗
cũ et plãtare . Depoſicõ aũt et degpacõ nõ cõ
pꝓloedunt' noĩe ceſure eccłiaſtice · vt dict hoſt.
in c.·querẽti · DPe tribꝰ ergo pᷣdictis dicenðò eſt
Et peimo de excõicacõe.circa quã ↄſideranð ẽ
pᷣmo qᷣd eſt excõicacõ et de ſpẽbꝰ eiꝰet Ogrui
tate · I pmo videndũ eſt quid ſit excõicacõ et
cũ hoc ſimł apparebit quot et que ſut ſpeſ eiꝰ
ſcðo de ↄgruitate eiꝰq Qnantũu ad peimũ ſcie
duz ꝙ excõicacõ ſic deſcribic a quibuſoã. Ex⸗
cõicacõ è ſepacõ a ↄnione eccłie qno ad fru⸗
ctũ et ſuffragia generalia.Id cꝰ deſcripcõis
euidenciã oſiderandũu e ꝙ ille qui ꝑ baptiſmũᷣ
ĩ eccłia ponit. ad duo aſcribit' ſcʒ ad cetuz fi
deliũ et ad pticipacõz ſaẽmentoꝝ · et ſedz iſto
ꝛũ pᷣſupponit peimũ:qęe ĩ ſaẽ mentis pticipãdis
nõ dmumcãt niſ fideles· Et iõ aliqs pᷣt ex ec⸗
cleſiã fieri ꝑ excõicacõz dupj.vnoꝰ ita ꝙ ſepe
tm a pticipacõne ſacmentoꝝ· et B e excõicacõ
minoæ. A. iο mõ ita ꝙ excludat' nõ tm̃ a ptici⸗
pacõe ſacmẽtoꝝ · ſ etiã a cetu fideliũ.et B eſt
excõicacõ maioe qᷓ hic diffinit. Hõ em̃ p̃dt eſſe
terciũ membꝛęuù ſ. ꝓ excludat' a ptiapacõne fi
delin et ñ a pticipacõe ſacmentoꝝ rõe iã detã
qę ſ.fideles i ſaẽmentis cõicant. de vtraqʒ ha
bet ex e ·ſiqʒ· NHec obſtat nj . q. iiij . engel⸗
trudazʒ. vbi videt' otrariu dici Abi em dicit᷑ ꝙ;
fuit excõicata nõ tm excõicacõne minoei ·que

a fraterna ſocietate diuidit. ̊ etiag maioei q a

coepe xpi rſcindit.debz em ibi itelligi frater⸗
na ſocietas qꝗ otrahi ĩ pticipacõe ſacmentoꝝ
coepꝰ vo xp̃i eccłia ſine collegiũ fidelium ðe
di · ]. eccłiaſtica ¶ Zz vlteriꝰ ad euideciã detẽ
diffinicõis ſcienò ꝙ cõicacõ fideliũ ẽ duplex
quedã ĩ ſpual ibus vt ſũt mutue oꝛones et con
uentꝰ ad ſacmenta ptidpãda.quedã ĩ coꝛpali
bus actibꝰ legitimis.qᷓ quidezʒ actꝰ legitimi ĩ
his verſibꝰ ↄunené. Zi ꝓ delictis anathema
q afficiat. Os oeare vale.cõio mẽſa negatur

Os ſcz ne oſculũ detur Oꝛare.ne cũ excõicatil

oꝛemꝰ. Vale ne ſalutent?. Cõio.ne in ſacmen⸗
tis cũ ipis aliqs concet. Vel ſcðz hoſt.cõio·i.
Oñe colloquiũ · Meſa negat' ne aliqs cũ eis Oↄ
medat. Deemiſſa g“ diffinicio ĩptat ſepacõz a

Vm in libeo immediate pce

ſacrametis in hee ꝙ dicit quantũ ad fructum.
et a cõione fidel iuʒ quãtum ad ſpualia.p G ꝙ;
dicit · et ſuffragia eccł ie nia ꝙ Rlia aut diffi
nicõ qᷓdã data muenit᷑ ſeðz ſepacõeʒ ab vtril⸗

qʒ actibꝰ q talis ẽ Excõicacõ eſt a qualibzʒ lici

ta cõione fideliũ vł legitimo actu ſepacõ.Vnñ
adã de fuiſſe excõicatꝰ ab eſu ligni vite dicen
te dño· videte ne foete ſumat ð ligno ec· xj.q.
iij · euidẽter· Ex ſupᷣdictis ptz ꝙ due ſüt ſpes
excoicacõis ſeʒ maioe et minoæ.ſʒ minoeis ex⸗
cõicacõis ſũt etiã due ſpẽs de quibꝰ habetur

infra titulo.ix. huiꝰ li.ar.inj.q vlti ·

Equit videre de ſeðo·ſ.ð ogrintate excõ

municacõis · Circa qð ſciend ſcðz boñ. q;

ſicut in medicina coepali duplex ẽ modꝰ ſanã
di quo vtit Ppien medicꝰ ſceʒ qnq; p medica⸗
meta ſuama aliqñ ꝓꝑ moedicatiua ta in medi⸗
cina ſpũali modꝰ quidã manig? p exhoetacõzʒ
et ſaẽ mentoꝝ miſtracõzʒ:modðꝰ vo moedax ẽ p
icrepacõʒ et ſubtractõez ſacmẽtoꝛx · et vtroq;
debz vti medicꝰ ſpualis ꝓ ĩfirmoꝝ odicõe et
moeboꝝ varietate · Et de pᷣmo quidẽe mõ certũ
eſt· de ſcðo vᷣo patz pꝓ illð math.xviij· ſi pecca
uerit i te frater tuꝰ ꝛc.vſqʒ ibi.ꝙ ſi eccłiam ñ
audierit ſit tibi ſicut ethniens et pub · et poſt.
amẽ dico dᷣobis quecũq; ligauerdᷣtis ſuꝑ tereã
ec. Cu ergo ethnici et publicani ex ↄñionez ec
cleſie rputent.talis dzʒ ſzm eccłiaʒ ex coionezʒ
reputari ·et ita patz ꝙ talis merito debʒ excõi
cari.et ſic liquet nõ eſſe ↄtra eccłiaʒ ĩterdu ali.
quos excõicaris S3 obici qe cũ quis excõica
ſathane tradit vt patz j. cor.v.vbi apłs foeni
catoee maiĩfeſtũ tradit ſathane h ãt piuz vi⸗
deret. ſathanas eſt toetoe nõ tmm animaꝝ ·
verumetiã coepũ:tradere aũt toꝛtoꝛi ẽè dupii
ſ. aut ceſſando a ꝓtectõe toequetis.ſiue expo⸗
nendo aut iubẽdo toetoei vt affligat. Excoica

re i8it' ſeðz pñtis eccłie ſlatũ e ſathane trade

re : ꝓtectõz ſubtrahedo et eũ expondo. ſubtra
hit em ſuffragia et ſacramta ꝓ que muĩt Otra
Hoſtis inſidias n cpe aũt eccłie pmitiue qe ð
mones ipᷣis apł is ſubiciebant'. et maĩfeſtãda
erat fides ꝓ miraculanõ tm̃ exponebant' ſeò
ec coæpaliter ad mãdatuz apłi vexabant᷑ ſicut
ðe j· cor · v. in tex · et glo.Et id decuit in pnꝰ ee
cleſie fieri ad tereoꝛẽ ł pt⸗ excellenciã apło
zum·Nũc aũt licz nõ ita vexent' ĩ coepe et ſpũ.
vexandi tñ exponuntet ꝓ tãto dicunt ſatba
ne tradi et vèere excõicari: hec boñ.
He excõicacõe maioei a iure ti.ij.
tea ↄſideranò e quil poſſit excõicare
Et pmo videnò è a quo p̃it ifligi excõi
cacõ maioæ.ſcòa a q̈ mmoæ. QMaioe vo
excõicacõ qñqʒ infligit a ure · qnqʒ a iudice.
Deĩo aũt dicendum de illa que ĩfligit a iure.
At ꝓmo ponẽdi ſũt caſus huiꝰ excõicacõis .ſe
cũdo ponedi ſũt caſus in quibꝰ ſeptiꝰ caſus qᷓ
e de pcuſſione clericoꝝ fallit J9 Circa peimũ
igit' ſcienð ꝙ excõicacõ maioe ĩfligit᷑ a ure ĩ
canonibꝰ late ſentecie.q̃ ſũt ꝓlures. Heimꝰ q
cũ quis ĩcidit hereſim iã dãnataz. vt areij. ne⸗
ſtoij. manachei et ſibiuʒ xxiiij.q.j.c.j.et ij. et
in· b etiã ſiqs nouã hereſim ↄfingat·et genera
liter quicũqʒ ꝓꝑ romanam eccłiam vel ſingłos

2

epos in ſuis eiuitatibꝰẽ et dyoẽ · tanc heretici
lut dãnati/excõicati ſut quocuq none cenlear
ex de hereticiò àdð abolendã et c. excõicatꝰ

Scdus eſt cu aliquis e credes. defenloe. rece⸗

ptoꝛz fautoe Beticoꝝ: qui eis fauet quocuq;
mõ ĩ ereoæe eos uuado ex & Bericis excoicãꝰ.
C. credẽtel· ſiłr cũ aliqs eè aduocatꝰ Heticiſ
vł notariꝰ inſtrum̃ta oſcribes eis: ifameſ fi
unt et excõicati ſũt er de Beticis aduerſuſl 4
Terciꝰ cãꝰ ẽ cu ptãtesdomi cpales· rectoꝛeſ-
eεα offeciales daãnatus de Ben ſine licetia
