rei fit reſtrictõ ꝑ interpeetacõnem. NHam ſiquiſ
legauit nummos et neſcimns de quibus ſenſe
rit tunc ſumitur Diectura ex pluribus. ſpecta
em ↄſuetudo patriſ familias in peimis. Deinð
regionis in qua teſtatoæ cõuerſatus eſt. ſed et
mens patriſ familias et legataeij dignitas vł
caritas et neceſſituòo. Item ſummarum quep̃ᷣ⸗
cedunt et ſequuntur ſernpta ſcrutanda · vt · ff·
de le. · l. ſi ſeruus plurium · . vlti· qſi ſic nec
ex his comectura capi poſſit. tunc locum ha⸗
ber quod dicitur nummis indiſtincte legatis
exiguiozes debentur ſi neqʒ ex conſuerudimne
patriſfamilias:neqʒ er rione in qua fuit nec
ex contextu teſtameti poſſit appeobare vt· ff ·
de le. m. l. nummis · Quod ideo cõtingit quia
cum heres damnatus ſit nummos dare et alid
non apparet in poteſtate eius eſt quos velit
dare et ſe lwberare vt · fl· de le. nj · L. qiu cõcu⸗
binam F. j. JU

*

Q⸗ clerici v? monachi nõ immi ſceãt ſe ſecula
rebus negocijs titulꝰ. l.
Oltea cũ dictũ ſit ſupᷣ de his que cõpe⸗
tut cl ericis et monachis nuc dicedum
. eſt ↄiter de bis que phibent' eis. B at
unt negocia ſecularia deo titulꝰ hic ponit'
ne clerici v monachi ſecularibus negocijs ſe
imiſceant. Viendũu eſt ergo pᷣmo qᷓ dnr̃ ſecula
ria negocia· ſecudo q ẽ pena ſe immiſceciuz ne
Socijs ſecularibꝰ inhoneſtis et ꝓhibitis · ter⸗
cio dicedũ eſt in ſpeciali de venacõe. Circa
pmũ ſciẽòũ ꝙ ſzm gofnegocia ſecularia dicuũ

cripliciter Eno modo officig et ↄmercia qᷓ fi

ũt ꝓ ſecularibus rebꝰ acqrẽdis emedis vel di
ſtrabedis Et hec ſunt ꝓhibita glericis et mo⸗
nachis. vt er e c. i. qe inter emetis et vedetis
comerciũ difficile eſt nõ interuenire peccatuz
vt oicid de pe:di. v.qualitas· Dicit aut nego
cia qſi ne ãs ociu. ꝓpeie vero ĩ cãais negociun-
in ↄmercijs negociacõ locu habet. vt ex de v.
ſig. foeus · S. oſtat: De his igitur officis et cõ
mercijs ſecularibꝰ dicit. clerici officia vł cõ⸗
mercia ſecularia nõ exerceãt: maxime inhone⸗
ſta. ex de vi. et ho. cle.c.i. Nã honeſto artifi⸗
cio ſibi querere poſſunt victũ dumõ nõ deſmt
obſequijs mis vt patet di:xcj· clericꝰ victũ
Monachis eciã iuſtu negociũ n eſt interdictu
ꝗpter neceſſitates diuerſas: vñ ĩ regula beĩ be
nedicti pcipi ꝓuideri p quoꝝ manꝰ negocia
monaſteri ꝓcuret'. vt ex ec. Antellige eciã
ſm holt· ꝙ tã clerici ſeculares ꝙ religioſi pñt

Diliꝰ emere et cariꝰ vedere dumõ nõ faciãt hꝰ?

ex ꝗꝓpoſito· vt ſi cellerariꝰ emit bladuʒ ł aliqd d
aliuò ꝓ toto ãno et ſupſit alidd pᷣt lud cariꝰ
poedere ꝙ emerit et de bis q magis expediunt
monaſterio ꝓundere: ſecꝰ è ſi facit B er ꝗpoĩto

et his deditꝰ ſit qe tũc ſi monitꝰ leꝑitime non

coengac pdit pennlegiũ clericale: ex de vi⸗ et
Po.cleri- c. fina. Secudo dicuc negocia ſecu⸗
laria queſtiões que mouent' in iudicõ ſeculari
E hec ſmiliter interdicũt cleri cis ĩ manoeibꝰ
oꝛdibꝰ oſtitutis eciã ſi bñficia ecclehaſtica n
pabeãt.qe eps tenec eig ꝓundere⸗ ex de pbe.
epᷣs.i. cu ſzm apoſtolu Ite et ĩi mioeibꝰ oedini
bꝰ oſtitutis ſi ſtipedijs eccleſiaſtieis ſuſtetem
niſi ꝓ ſe et miſerabilibꝰ pſoĩs vt ex ̊ poſtuł.
c.i.vb miſi ſuã vł ſuoꝝ imiuriã ꝓſequãt.vt inj
q: vl:oibꝰ.poſſunt etiã et debet clerici et mo⸗
nachi ſuſcipe tutelas miſerabilinʒ pſonan ſcʒ
ao mãdatum platoꝝ ſuoꝝn di Ixxxvj Puenit-
Moſſunt eciã clerici uriſoicõz Hnñtes i ſubditiſ
ventalare cãs et iundicare ĩter eos: ex de fo. cõ
pe.q clericis· Mõt eciã iudex eccleſiaſticꝰ qñ
ꝛrudex ſecularis negligẽ iuſticiã facere ꝓ ſnĩazʒ
ercõicacõis eu ad tenendã muſticiã cogere vk
eius defectu ſupplere.ↄgnoſcedo·ſ.de cã nõ
tñ ſangmmis· ex de foope:liczʒ · Cercõ dicum
negocia ſecularia ꝓcuracões pdion ſeculari⸗
um plſonaꝝ a qbꝰ eſt clericis pemtꝰ abſtinen
da . vt ex e. c.i. et.i ·· Dat tn clerici k monachi
nõ ſuo noie ̊ vł eccleſie vel monaſterij· pdia
lapcoꝝ ad firmas ↄoucere. vt er e · Zm. et hꝰ
ſi eccleſia vel monaſteriũ ſufficiecia pᷣdia ñ hʒ
aliter ſecꝰ eſt· ex de decinus dilecti · Nota igi

–

.

(biteris et clericis ſuis ne fiãt miſtri lapcoeuʒ
nec ꝓcuratoees reꝝ ipoꝝ Ech poſtea dtra fe⸗
cerint et occaſione illiꝰ admiſtracõnis pter
cãm pecuniariã dep̃hedãt m fraude indignũ
eſt eis ab eccleſia ſubuenmi·per hoc autez qui
dã intel hgũt ꝙ tales ipᷣo facto peiuati ſunt p
uilegio clericali Sed hũc intellectuù repeohat
bern. ibi et gof· et intelligũt dictã decretalezʒ
quãdo taliter vmonitꝰ ñn deſiſtit et ideo excoi
cat ex e:ſed nec ꝓcuratoꝛes.e de vi · et ho.
cleri.ex literis · vbi dici ꝙſi clerici ab epo ſuo
tercõ moniti a ſecularibꝰ negocis nõ reſipue
rint ſed intermiſſis mis officijs talibꝰ nego
ciacõibꝰ inſtiterint· dũ ſe his implicãt.̊ ſuis
facł tatibꝰ ſtatutis et Oſuetudinibꝰ patrie ſub
jaceant Et notat ibidez glo·. ꝙ dicit ſuis qe ꝗp
ter Poc facultatibꝰ eccleſie nõ fit pᷣiudiciũ · qe
delictù pſone redudare no debet m dãnuʒ ec⸗
cleſe· xvj. q vj·ſi ep̃ᷣm.dicit eciam dum his ſe
implicãt quaſi dicat ſi in his ſe non implicãt
puileg o eccie gandebut ĩ rebꝰ ſuis ſiẽ i rebꝰ
ecclenie Res em̃ clericoꝝ et eccleſian eodem
peiuilegio gaupent·xij·q ujeccleſiaꝝ · SGi vo
his ſe implicãt ceſſat peiuilegiũu et ita pemile⸗
giũ alicꝰ ſuſpedit ad tpꝑꝰ ꝗpter detictu·xv.q·
vj.iuratos: ſimile dicit' e de ſen. excõ.· ſacro.
B.no.in pdicta glo:e. Szm hoſt: aut pdicta ð
cretalis· ex e · c· . intelligic qñ epᷣs publice ðᷣ
nũuciat in ſinodo ne qs ſe mtromittat & talibꝰ
ſub pena peiuilegij clericalis · Et certꝰ ſit q⸗
cũqʒ; oↄtra eiꝰ ꝓhbicõz venerit nõ defedetur
per ipᷣm. hmoi em eùidta loco trine monicõis
ſucceòũt.ex ðᷣ ſen.ex.a nobis· SGi igi quis cle

ricꝰ ↄtrauenerit ipe facto ſuo tanqꝙ; incoæri gi⸗

bilis nndat ſe peiuilegio clericali:qe incidit ĩ
factũ dãnat m. ff.de v ob· cõtinuus. et ex ð
elec. cu inter vnmerſas tez clericis in ſacris
oꝛdimbꝰ? oltitutis debet tabellionatꝰ officiuũ
interoici ey e · ſicut te · q; intelligas in nego⸗

P*

cijs ſecul⸗ ribus vt docet hec rubeica ſub qua

pontQd ſi nich lomiꝰ ↄficiat clericꝰ hu
iuſmodi inſtrm̃ ſm hoſti · ſi publice et ſolẽ
niter ſit interdictũ credo ꝙ nõ valeat·. Et taliſ
ꝓficiẽdo q ter mobedieciã moetaliter peccat
ar. &.x. iudex. et ex de dolo et cõtu· veritatis
a& finem S autem m occulto neq; venientes
ad eu decipiãtur qui cãre poſſunt alias igno⸗
ranciam.ex de ſymo·quoniã ſymoniaca ad fi⸗
nem Ped nunquiò in ſpritualibꝰ poteſt fa⸗
cere mſtrumentum &α ſcom hoſti. ꝓ ſic niſi a
layco ſit conſtitutꝰ tabellio:ar.ex de iudicijs
decernimꝰ?. cu em peohibe' peincipale et acceſ
ſoemum e de iudicijs· quãto · ¶ Quio ergo fiet
i ecclêhaſticis & m Hhoſti · epus poteſt cõ
ſtituere tabellionem ꝓ totã ſuã dyoc· cui cura
oĩm eſt cõmiſſa· x ·q:i ·regenda· Non tame hoc
pPoterit demandare. ar. ff. de tutoet cura. da⸗
tis ab his. nec mandãte . Pt tamen autoeitate
magiſtri curie tabeilio poteſt ex cauſa vera et
neceſſana aliu ſibi coſtituere qui opleat quod
ip̃e nõ pᷣt cõplere in aute.de tabellioibꝰ.. pe
niilt. et fi· etſi ſic fecerit vocabic tal ad ſeribe
dum acta foen ecclenaſtici alias due honeſte

7

perione ſureogabunt' vbi tabellio nõ habet
er de ꝓba·. qm ↄtra falſazʒ ·talis tn nõ habʒ po
teſtate ex dyoc ↄſtituetis eũ· ff. iur dic· om.

iudi. l. fi · Intm ergo extẽdi poteſt notarij exe⸗
cucõ quãtũ iſtituentis iuriſdicõ. vñ ↄſtitutus

a papa generaliter Okficiet inſtrin · ix. q· ii · cun
cta ꝓꝑ mudũ· et c.p peicipale· Hoteſt ecia dici
ꝙ exquo q̊s eſt ſimpliciter tabellio coſtitutꝰ
ab eo ꝗ habzʒ hanc ptãtem vbiqʒ pᷣt ↄficere in⸗
ſtrin qdð ↄpeobat᷑ in lõbardia ð ſcabimis et cã
cellarijs li.fi ·l.ij. Si aũt dicat ei do tibi ptã⸗
tem faciedi inſtrumta intra taleè dyoc. vb peo⸗

uinciã nõ pᷣt exercere poſitꝰ ex illã.G Boſt.

lota eciã ꝙ peiceps ſecularis dare nõ pᷣt au⸗
tozitate cõficiedi inſtrumtũ in ſpualibꝰ licet
ſecus a otrario quo ad peĩcipe eccleſiaſticum
ceſeat d HB acce dit qð nota infra li.viij· ti·
de filijs ar.uij: vñ licʒ ↄcedi poſſit ꝙ notariꝰ
eccleſiaſticꝰ ↄficere poſſit inſtrumeta in tpali
bꝰ .nõ tñ notariꝰ laycꝰ pᷣt facere mſtrumenta
in ſpualibꝰ Elij tñ dicũt ꝙ cõſtitutꝰ mi ſpuᷣali

bs im nullã habz ptãtem in tempoæalibꝰ.nõ

debet ergo notariꝰ eccleſiaſticꝰ mſtrim facere
in ſecularibꝰ nec ſecularis in ecclehaſticis · qe
uerſacõ iſtæ debz eſſe ſecreta et diſcreta. ij·
q:vilaypcos:vñ ſi laycꝰ ſeribat nomĩa ſmgu⸗
loꝝ in electõibꝰ hocipo electõ repeobat' ex
de elec· meſſana.hec hoſt. Quãuis aut clerici
poſſint eſſe in foꝛo eccleſiaſtico notarij In cu
rijs tam peincipũ ꝓhibect' eis ne eciã ſint ſcri⸗
ptoees: ex e.ſentencia: nec ꝗᷣcꝙ;· ꝙſi in crimi
nalibꝰ ſenteciã ſangumis ſcripſerint vł dicta
uerint ireegularitate incureũt vt ptz ibidez et
P totũ.In ſumma nota ꝙ ſunt ꝑlura alia nego
cia ſecularia p̃ter pdicta que ſunt clericis ꝓ⸗
hibita.vt ex e.c.i.et beeuiter ſim Hhoſt. oĩa ne
Zocia ſecularia ſunt clericis ꝓhibita. Nec ꝓ⸗
hibent conceſſa.cum in rubeica ex e. ꝓhiben
do tradat' generalis regula ſic et multomagiſ
36 ſunt omia ſpiritualia interdicta.

quit' vrdere de ſcðo ſcʒ de pena inmiſcẽ
eiu ſe ſecularibus negocijs inboneſtis et

ꝓhibitis:ſirca qð ſciedũ ꝙ tales puniuntur
vt indigm fiãt delacõe tonſure. ex de cleri .O
iu.olhes: vt fiant a miſterio eccleſiaſtico alie

ni ſ fuerint ꝓcuratoe es lapcoꝝ er e· ſed nec

ꝓcuratoꝛes Et excõicent'. ex e.ſzm ſtatuta.et
*

c· clericis · Hec ſubuenia eis ab eccleſia ex e.·

ſaeerdotibꝰ.vt rreegularitate incureãt ſi ſen⸗
tenciaz ſanguĩs dictent vel in loco in quo ex⸗

erc eat' interſmt:ex e.ſniam.vñ ſi mercimonia

exerceãt ſient layci et tercõ moniti nõ deſtite⸗

rint ꝓpe'mmlegiũ clericale de immunitate primo

nij ammittant.ex de vi· et ho⸗/cleri.c.fi · Et ſe⸗
cundũ ray · debet talibꝰ iniũgi in foeo pniali

quicqd contra foemã pᷣdictã fuerũt lucrati
paupibus largiant'. xiiij.q:v. qᷓ habetis oc

tn credit roð. eſſe veꝝ de ↄſilio nõ de neceſſi⸗

tate maxime ſi hinoi pſone indigeãt vel himor
erogacoe Suent'. Etſi taq; layci icedãt exuet?*

in Er anir; ey de ſen. ex. ↄtingit in audie⸗
cia
interdictu exquo ſunt in ſacris oedmibus be⸗
neficia eccleſaſtica ſubtrahãtur. ex e.ſic te.et

17

peeſſiua hoĩim et Beſpi

t tabellionatꝰ officiũ exercentihꝰ cõtra

ſzm Inno. ił ide in glo.ſecus eſt de his qui nõ
ſunt in ſacris Si tñ et illi qui ſunt in ſacris in⸗
ſtrumeta ↄficerent anqꝙ; eis interdiceret tene⸗
rent· aliter nõ. ay· tñ dicit ꝙ eciam hi qᷓ ſunt

in nõ ſacris ſi habent bñficia ſufficiẽcia cogiꝰ

debent hoc officiuz dimittere ꝓ ſubtractõne

beneficij Vt religioſi diſſoluti remoueãt et a⸗

lij introducãtur vt habitũ eſt ſup̃ Vt religioſi
audietes legẽ ꝓhicam niſi infra duoꝝ meſiuz
ſpaciũ ad clauſtrũ redierint icut excõicatiſab
omibꝰ euitent &t in nulla cauſa ſi prõcinium
pſtare voluerit audiãtur t in chozo· meſa. et
c · vlti frin exiſtãt &t niſi foete ex miſericoedia
ſedis apoſtolice ſpem tociꝰ ꝓmocõis amittãt
ex e · nõ magne . Sed hodie in H̊ caũ ip̃o iure re
ligioſi ſunt excõicati · ex e · c. fi · S. i. Et hec peo
hibicõ extẽdi ad p̃ſbiteros et cłicos ꝓſonatꝰ

hñtes· ð̊ qo vide Infra. ĩ.vij. li.ci · ij · et cau · x.·
D 1 Ar.x
Equit' videre de tercõ ſcz de venacõe. Cir

ca qð ſciendũ ꝙ; tripler eſt venacõ ſeʒ op⸗
licita.ð qᷓ dicit gen·.
cepit nemeot eſſe robuſtꝰ venatoe coꝛã dno.i.
Hoĩm extinctoe et oppeeſſoæ· vt patz di.vj. . is
ita · Frenaria ſcʒ que fit in arena· vt cũ qs lo⸗

cat operas ſuas pt pugnet in arena cuzʒ beſtia

dentata.ſecus eſt de mãſueta.hãc qui exercet

Suiter peccat niſi eã gracia vinũ experienda⸗

rum exerceat It de hac loquit᷑ di: lxxxvj. qui
venatoeibꝰ cũ duobꝰ c.· ſe. Yaltuoſa que fit in

ſiluis et ſaltbꝰ et hec eſt cĩibꝰ mterdicta ſi fi
at eo tpe quo debent homines eſſe in eccleſia
et oeare ſiue ſmt cłici ſiue layci di.lxxxvj. pu⸗

tatis · et de cõſe.di.iij.ireeligioſa et di.veie⸗
iunia · St ſie eſt illicita nõ tm̃ m ieiuniijs ſed e⸗
ciã in diebꝰ feſtiuis quibꝰ homines ad eccle⸗
ſiam debent venire niſi foete neceſſitate famis
in grute ar:ex de ferijs:licet.Idẽ ſi apri vł vr
ſi vl alie fere vel beſtie ſegetes vkl eciã vineaſ
clericoꝝ vel eciã monachoꝝ venirent vaſta⸗
re ar · C. de ferijs.l.ij.et ex de re.iuris.q non
eſt licitu Flijs aũt diebꝰ eſt licita lapcis pꝛeo
carmbꝰ et pellibꝰ habedis aliter nõ ſzm rap.
et gof.q etiã ð ip̃a venacõe decimas iubet da
re · xxj · q i · quicũqʒ · i.et ex de decimis . non eſt
in ptãte . J. j. Bed nonne ſerui dnis obedire te⸗
nent Bñdet roð . ꝙ tenent in licitis nõ in illi

citis.puta cõtra illud peimũ querite regnũ ði
Di eſt eccle ſiã qð ſemꝑ fieri debet in mane· vt

notat hug.di · lxxxvj·. Si aũt ad venacõzʒ licitã
cogãtur a dñis nõ peccãt moetaliter niſi mci⸗
piat placere eis et verti in voluptate ſeʒ tantã
q dmittere nollent eciã ſi ↄtra dei pceptuz eſ
ſet Ilern cis vero et monachis eſt licita neceſſi
tate eccleſie vegente vt dictũ eſt ſupᷣ de layciſ
Doſſunt etiã interòũ clerici venari cã vtilita⸗
tis vel recreacõis ad incitãdum foete appeti⸗
tũ vł caloze naturale.cũ retibꝰ laqueis· et ca
nibꝰ. cũ ſilencõ tñ et modeſtia.eciã ſi epᷣi ſmt
vel alij Platidta tñ ꝙ; nõ ꝓficiſcãtur cuʒ cani
bus et auibꝰ qñ debet vintare vl p̃dicare . ve
er de cenſi · cum apoſtolus. archidyaconi.
ſic intellige lud. ex ne cleri. vel mona. c. i.
v.canes vel aues. NHec obſtat ſecundum hoſt.

ſed ocosdat ill dixxxnij. c. i·p q capitulũ

— — — —

—,— ——— — — —

SDicũt aliq̃ venacõz ep̃is oino ꝓhiberi qe ñ di⸗

cit ibi ꝙ ille ep̃s eſſʒ tãtu venatoe ſʒ indtines

et ꝙ circa epiſcopalia ðſidioſus erat et negi-

gens nec de ſpi ritualibus in aliquo curabat
vt apparet ibi ĩ illa Suitate moeuʒ ec · et ſic ec
cleſia ſub eiꝰ regimie piclitabat vt qpte col⸗
ligit' ex e.lcõne⸗S nec obſtat illo ex e·c i. et
ij· qa nõ magis ibi venacõ ꝓhibe epis q; aliſſ
dei ſeruis ſlalua pena ð qᷓ dicec infra Allicita

cñ eſt venacõ celericis ſi mète nims apponant

in venacõe ita ꝙ eceleſia inde detrimetũ paci
at' in tpalibꝰ vel ſpualibꝰ vł habeat aliqð o
nus vt Phat ex e · c. i et · ij. et ex ne cleri · vel

mo.c.i. Beligioſis vo ſm aliquos eſt venacõ

illicita oĩ eꝑe Sʒ dicẽdu vr dictu eſt ſaß ꝙ eſt
licita eis neceſſtate vegete dù tñ hoc faciant
Opetẽti tpe/puta ſi redditꝰ eoꝝ ſunt m vena

2—

cône cumeuloꝝn vł aliaꝝ feran meluſanz ve

in ptibꝰ gatlie.t familia eoꝝ nõ ſufficiat HB;

facere· Gᷓ̊ hoſt⸗/¶ Sʒ qre ꝓhibe venacõ nõ au-

tez piſcacõ & c venaco fit c elamoæee piſca
cõ aũt nõ &t iten in venacòe eſt maioe dele⸗

ccacõ ꝙ; ĩ piſcacõe ſzm rayet gof·Dena cele

riei venatoeis eſt ſi ſit ep̃ᷣs tribꝰ meſibꝰ a eõio
ne⸗ſi p̃ſbiter duobꝰ. ſi dyaconꝰ ab oĩ officio
ſuſpedat· It atcede ꝙ ibi nõ punit' òpaconus
magis ꝙᷓ eps vł p̃ᷣbiter ſicut foeſan alicui vi⸗
det' z pociꝰ miꝰ punit qe cũ tp̃s nõ p̃figatur
iudex poterit eu reſtituere infra duos vel tres
dies vl qñ placuerit · ſed epo et pᷣfbirero cer⸗
tũ tp̃us ſtatuitur &r quod dictum eſt de dy⸗

acono intelligendum eſt etiam ſupdyacono

quia eodem peimlegio gaudet . ex de etate · et
quali:a mł tis Elij at inferioæees ſunt arbit ra⸗
rie puniedi cũ nłla certa pena eis imponatur

vt eỹ de offi · dele . de cãis · oꝛbꝰ tñ peiꝰ eſt tri

na monicõ facieẽda:vt:xijqijĩdigne· B hoſt·

dee diſpeſacoe t. h.

V ſo de his q clericis et monachis pbi⸗
bet. qe frequeter ĩ vetitũ hõ labi ac ꝓ

poc ioiget diſpeſaccõeddeo dieedu eſt
de ip̃ᷣa diſpeſacõe St peimo qd eſt diſpeſacõ· ſe
cũdo quot ſunt ſpes eiꝰtercõ qͥs pᷣt diſpeſare

Irto quo debz fieri diſpeſacõ. q̃nto qs eſt ef⸗

fectꝰ eiꝰ Circa peimũ ſciedũ ꝙ aliud eſt ri⸗
Soꝛ aliud diſpenſacõ et alind eſt ius rigoe eſt
exceſſus iuris et auſteritas facta ad tereozem.
ſecũð huc rigoee dicit canõ ꝙ n eſt dãda cõio

eciã in fine vite his qui defecerũt in accuſacõ

ne clericoꝝ · ij · q. iij · ſiquis ep̃m· et ꝙ nõ oeet
ꝓ eo qᷣ nõiauit pᷣſbiten tutoæẽ in teſtamẽto fi

lio ſuo⸗di.lxxxvnj. Mec iſte rigoe eſt ſernãdꝰ

niſi vbi timeret' exemplũ mali di.xlv. ſed illõ
Qñnqʒ tñ rigoe ide eſt qð ſubtilitas iuris · ſicut
ponĩit᷑ exeplũ de reſti.ſpo·ſup illam. et c· in li
teris. Diſpeſacõ aũt ideʒ eſt ꝙ iuris relaxacõ.

vñ canõ vocat eã vnlnꝰ.xxiij.q:inj ipᷣa pietaſ

ea kins mS. nũquid diſpeſacõ eſt ius ⸗i qᷓ

daã dicut ꝙ nõ. qᷓdam vo ꝙ ſie ſzm ray · vero di

ſpeſacõ actio:i.m qð eſt in diſpeſante nõ eſt
ius ſed ptãs a iure data Diſpeſacõ vo paſſio· i
im qð eſt in eo cũ qꝰ diſpẽeſatũ eſt:eſt ius pei⸗
unatũ · i. lImia vł pmiſſio quedã alicui ſpeciali⸗
ter facta ↄtra rigoꝛẽ iuris ar· ad B xxxiij: q ij

interfectozes. Ius aut incedit via regia/i. me

dia inter ri gozs et diſpeſacz⸗Eſt em ius kaeaß
ius ſuũ vnicuiqʒ tribues boĩis pᷣma.mat ſua
plicia Eet qᷓ dʒ index ſꝑ huare· vt · C. S iudi. pla
cuit et di-riv. Sifipien miſt ex cã iuſta huet ri⸗
Soeem vel faci at diſpeſacoſ.,

QNiea ſcm ſciedu qp diſpgſacã. alia eſt de⸗

bita.alia ꝓbibita:alia ꝓmiſſa Debita eſt
vbi multoꝝ ſcãdalũ timet'.di.l.vt oſtituere
Ite eſt debita rõe tpis· vt qñqʒ ꝗpter raritatezʒ
clericoꝝ ↄceſſuʒ eſt laicis vł monachis cle
ricos fieri·i.q:vij/neceſſaria:qnzʒ rõe pietatis
vt de coepe viciatis et illiteratis vt eadem. q.
ſi qui.qñq; rõe pſone· vt ꝓ ſenectute eade · q ·
C.tãta. Qnqʒ rõe neceſſitatis vt ꝓpter ſcanda⸗
lũ.eadẽ . q · qm quicqͥd· et c quoctes: giichh rõe
vti litatis vt de filijs momaliũ rapta ꝗpter
vtilitatẽ vł neceſſitate oedinandoꝛ · vt e·q: c.
talis:qnq; rõe euẽtus vt de laycis ꝓmotis in
epᷣos de facto vt eadeq·exi gũt. Et beeviter v
bicũqʒ ſubeſt iuſta cã eſt bita diſpeſacõ dii.
dño ſancto. et c aſiderag licz guͦt ſic ðöbita ex
cãis p̃ᷣdictis et nõ peccet pᷣlatꝰ in diſpeſando
ar.ij.q·v.qᷓnto in fi ·tñ ſubditi non pnt petere
niſ foꝛte ſupplicãdo ſicut epᷣatꝰ debec melio
ri de eccleſia · viij · q · i. licet ¶lle tñenõ pᷣt eũ pe
tere. vt infra e.qin ſcripturis· Deohibita eſt
diſpeſacõ vbicũqʒ nõ pᷣt fieri ſme manifeſta ðᷣ
coloꝛacõe eceleſie:ſicut in naſo trũcato et ſiłi
bus ſte vbicũqʒ nõ ſubel inſta cã diſpeſandi

i. q·. vij. tali et ſi illa. e? de elect· mnotuit.

Hermiſſa etiam videtur aliqñ diſpenſacõ di.1
ſiqs pᷣſ biter ·qd foete pᷣt intelligi qñ aliqs ad
aceuſacõz alteriꝰ ↄuictꝰ eſt ſureipuiſſe vaſa ee

cleſie vel aliã rẽ eceleſiaſticã.tũc ſi ſubeſt aliqᷓ

cã diſpenſandi pmittit epo diſpeſare eciam ſt
foete dtradiceret accuſatoe Noc aũt notabili
ter teneas ꝙ eps ꝗᷣ ſme iuſta cã diſpeſat puniẽ
do e ꝗgpter ĩdiſcretã diſpẽſacõz pena opoĩicõis
de hoc fuerit accuſatus di.lj:c.i.in fine et. c.
qui in aliquo in fie..
rca terciũ ſciedũ ꝙ papa ſp p̃t diſpeſare
x plenitudine ptãtis in oĩ ca et impedi
mẽeto a iure humano ſiue Poitiuo inoucto Sie
intellige illõ ex de exceſ.pla.ꝓpoſuit.ec.xxv.
ꝗ·i· ſunt q dicũt· ¶liqᷓ tñ qcut ꝙ nõ põt diſpẽ
ſare ↄtra q̃tuoe ↄcilia dixinjillò qð falſum &
vt ꝓbat ex de elec. inotuit· ¶ quãuis. Nec ob⸗
ſtat illð gg· dixvſicut ſancti euãgelij qᷓ̃tuoe
libeos ſic qtuoe ocilia ſuſcipe et venerari me
fateo⸗.qe ill eſt intelligedu quo ad traãſgreſ⸗
ſiõz et articulos fidei qᷓ ibi otinet' cõtra quos
papa diſpeſare nõ p̃t:quo ad alia vo debet in⸗

*

relligi ꝙ loꝗt gg..n in pſona ſua et ſucceſſo⸗
rum ſuon qbꝰ nõ poterat iponere legè ſed in

pſona generalis eccleſie ſiue al ioꝝ p̃latoeꝛum
et ſubditon ꝗᷓ ad hãc ſuſcepcõz et veneracõez
tenẽt' Nec pnt ↄtra B; ireegulariter diſpeſare
Sũut tñ caſus in ꝗbꝰ eciã papa nõ diſpenſat vt
in homncidio volutario: di.l:miroz. Itẽ in qua
tuo caſibꝰ vnꝰ eſt qñ ide oꝛdo bis ab eodem

reci pit. de quo reqre ſup li.immj.ti· i. ar. vj. Se⸗

cũdꝰ elt qn ide rebaptiſat de quo ibide.Terci
us ẽ cũ qs in odin eccleſie ſe facit ab hereuco

oꝛomari de quo reqre ſupea li.v. ti.iij· ar. iij ·
Quartꝰ eſt en quis oedmat ſymoniace tã ex pꝑ

te oedmnãtis qᷓm oedmati: de quo reqe ĩfra t ·
de ſymo.ar:vj. vñ vſus. Ii bis oꝛdo datur ſeu
baptiſmꝰ repetat.vt reuerta fidei ſtatꝰ oedo

petat Yel ſi pᷣſtet vt vtriqʒ ſymonia opet᷑ Vt
diſpenſet' ſpes ireita ꝓrſus habet oc aut di
ctuù mtellige nõ qe papa diſpẽſare nõ poſſit in
iſtis ſed qe di fficiliꝰ et rariꝰ diſpeſat m his qᷓ;
in alijs E&ps aũt vtꝝ diſpeſare poſſit et in qui⸗
bꝰ eſt duglex opi:ſolems.vna ẽ ꝙ pᷣt diſpeſa
re in adulterio et in minoeibꝰ crimibꝰ adulte
rio.in maioe ibꝰ aut adulterio nequaꝙ; niſi in
caſibꝰ in wre expᷣſſs ſczʒ ꝙ in eis daſ are poſ
ſit ex de iundi.atſi · Nã G ipo ꝙ de ꝗqbuſdã oce⸗
dir N alns tacite ꝓhiber di. xxv. qlis· et ex

de trãſ lac.inter· v·ꝙ de cõceſſione·Expeimit

aut m iure de ꝗqbuſdã crimibꝰ maioeibꝰ adul⸗

terio ĩ qui bʒ pmittit epis diſpeſare vt ĩ here⸗
ſi et ſacrilegio di:l.ſiqs ᷣſbiter pᷣbiteros·põt
eciã diſpeſare in capitalibꝰ crimi bꝰ occultis
di. l. de his vo te cu ſymoniaco qnq; in bñfi
cõ.qnq; in oedĩe·.ĩ.q:v.c.i.et vlt.et ex ð ele.
ſi alicꝰ.te cu ſci ſmatico:.di ·l.vt ↄſtitueretur
cirea fi · Flia opio eſt ꝙ epᷣus p̈t diſpenſare de
omi crimĩie hiſt ergſe ꝓhibeat' ſibi a iure HBꝓp
bant di · lxxxi·. pᷣſbiter et de pnia di.vj.c. i. in
fi ·v. ĩtaq; põti Fex:et ex de ſen.ex.nup· circa

fi.v.qꝛ tn Oditoe.Videdũ e ergo hm Hãc i⸗
0

in ꝗbꝰ caibꝰ eſt epis diſpeſacõ hinea
ta igit ꝙ nõ p̃t diſpeſare cu homicida di.l.n.
ro. B quidam intelligut indiſtincte ſcʒ de bo

micida tã volũtario ꝙ; caſuali.qð etiã roboea⸗

tur generali eccleſie ↄſuetudine vt dicit rap.
lij hoc intelligũt tim ð homicida volũtario

cdòo nec cũ ſymoniaco de quo require mfra

e:li.ti · ̊ ſymo.ar.vj. Tercõ nec cũ eo q̃ᷓ excõi
catꝰ maiocei excõicacõe. vb p iudice ſuſpeſus
ab officõ celebeat vel aliter eccleſiazʒ officiat
vij . q · i · ſiqs pſ biter. et ex de ſen.ex.cu illoꝛuzʒ
abſolucõ.Quidã tn dicũut ↄtrariũ in hoc caſu

ſeʒ ꝙ pᷣt ep̃s diſpenſare:ar · ij· q· v. ſupꝑ cã· Hed g

nõ eſt tutũ nec cõſuetũ· vt dicit rodᷣ.mſi in ca⸗

ſu ſcʒ ſi eos redderet ignoeancia ꝓbabił facti

excuſatos· ex de clerico excõicato·mi.apoſto⸗
ice · Qnarto nec cu clerico qᷓ accedit ad iudi⸗
cin peſcipis in caũ nõ ↄceſſo ↄtepto iudice ec

eleſiaſſico.xij.q.i.ſiqs eps. Quito nec cũ bi⸗

gamo:ex de bigamia nupꝑ· Sexto nec cũ cleri⸗
co nõ oꝛdiato miſtrãte Beptimo nec cũ cleri:
co pꝑ ſaltũ ꝓmoto Octauo nec cũu eo ꝗᷓ oedineſ
furtine ſuſcepit Hono:decimo. vndecimo · et
èuodecimo ĩ qtuoe caſibꝰ ſupᷣ notatis in B;̃ e.
ar- tetis ĩi vſibꝰ & pdictis oibꝰ dic vt ĩ locis
ſis. Tredecimo nec cu oedinato ex tpa vbł ali
as ulicite. et an diſpeſacõz obtẽéta mmiſtrãte
ſzm quoſoã ar.ex & ſacra.n ite. c.i·et di. l. ſoli
citudo. Sʒ certe nõ ꝓbãat ꝙ ex B; ireegularitas

Otrahat᷑ licʒ tab Suiter peccet Hec e tali ifßo

iure execucõ iterdicta 6 pociꝰ iterdiceda · ex
diſe e: qd trãſlacõi:dic g“ ꝙ ep̃s cu tali pᷣt
diſpeſare vt patz ibide: c. ↄſultacõni.niſ exe⸗
encõ ab homie ſibi interdicta eſſi et poſtea ce
lebearet ſicut de ſuſpelo dictũ eſt in cau tercõ

vt er de coha.cle· et mu:vẽa·ſic pᷣt ĩtelligii

vel niſi papa vł aliꝰ de ſpãli mãdato eiꝰ taleſ
ſuſpederet vt ptz ibidẽ · c. cũ qoã· et c· lras ·
ij . decimoqrto nec cũ ſuſpeſo ꝓ canones a di⸗
uinis officijs vt ex de ſen· ex. cu medicinab.iõ
qʒ notoeiꝰ foenicatoe celebeãs fit ireegularis
m hoſt. NHã et talis e ſuſpeſus a dᷣinis tfie f

lud e de vi. et ho. cle. . ſiqs igit. Ite ſymo⸗

niacus celebeãs ex de ſymo· tãta i. ¶ Quio

ſiqs eps a põtificalibꝰ eſt ſuſpeſus. Hicũut qꝙ;
epiſcopus talis celeb eans in pontificalibus
non fit ireegularis quia illa non ſunt de ſub
ſtãcia cũ ſme eis poſſit qdᷣlibet officiũ expedi
ri Nec eſt indicãdꝰ aliqs ireegularis niſi inue
niat expᷣſſum ar. de pe·di:i.pena Quid ſi ſu
ſpedat' ab ingreſſa eccleſie tãtũ nõ eſt ir⸗
regharis ·qe etiã ex ecciazꝭ celebeat.decioqnto
nec cũ eo qᷓ excõicatꝰ oedĩes recepit ex & ſen.
ex·cũ illoꝝ · deci oſexto nec cũ eo qᷓ ſniam ſan
Suiĩs dictat vł ſcribit b arte cyrur gicã exercet
vel purgacõi vulgari et vindicte ſaguis· au⸗
toetatẽ vb bnoictõz p̃ᷣGbet et ſui pñciaz exhibz
vt ex ne ele. vł mo· ſenteciã· et de homicidio
tua:de cõcel.p̃·ex lnis:. fi. in his tn caſibus
qᷓ ſub decimoſexto.cõtinet důmõ homicidiũ
et mbei dimmucõ ñ ſeq̃t vide ꝙ ep poſſit di
ſpeſare.ar· e de cle ·pu.c.i.xvijnec cũ illo q̃ᷓ
hñs impeò imètũ ſme diſpeſacõne fuit oꝛdina⸗
tꝰ di.lxxxj.ſiqᷓs ſme examinacõe. et er de clã⸗
delt. ſpõ· cũ ipibicõ.. ſiqᷓs vo.deciooctauo
nec cũ rligioſo leges ł Pb ba and cte . vt inui⸗
c.ex ne cle.b mo.ſupꝑ ſpecła rſpõ.i.ðcionono
nec cũ religioſo ĩ apoſtaſia ꝓmoto.vt ex de a
poſtatis · c. i . Et beeuiter ſzm hoſt.nõ ↄſulo ꝙ
iudices alique eſſe ireegularẽ niſi jueneris ex
Ppſſuʒ in iure ireegularitas em̃ eſt reſtringẽda
nõ dilatãda cũ ſit odioſa et penalis.ð pe:di.
· pene · et· ff. de penis pᷣſes.Sʒ et pᷣter ireegu⸗
laritates p̃dictas ſunt alij caſus in qbꝰ epi ñn
diſpenſat ſcz vt duo pᷣſhiteri pᷣſmt vni eccleſie
xxij:q·ij· c· penbt. NHec ĩ hñdis pluribus bñfi
cijs curã ai an hnubꝰ vt habitũ fuit ſupᷣ nec
cu filijs pᷣſbiteroꝝ · Hec in defectu etatis. de
B reqre ſupᷣ ti.de eta oꝛ dmandoꝝ · Nec de ſau⸗
ſpeſo in cõcilio ꝓpter iniuſtã col lacag bñlicio
rũ in quo caũ nullłꝰ diſpeſat niſi ꝓpapa:et qᷓ̃tu⸗
oe pejache peincipales. ex de p̃ben. gue in fi.
Nec in alijs caſibꝰ reſeruatis ſpecialiter pape
qᷓ ſũt młti vt dictũ ẽ S;. u: de dignitate papali
Hãc ſcdazʒ opi:tenet hulaur.nno.tã: j0O. ray·
et hoſt. bern. etiã er de iudi:ac ſi clerici· dicit
ꝙ hec opi. eſt cõioe.jnno.aũt ex de tep·. oedi·
dilectꝰ dicit ꝙ vbi ius cõcedit diſpeſacõz ſim
pliciter eps diſpeſare p̃t. et ſic loquitur ex de
ſen. ex · nup· et de cle.excõ. mi.poſtulaſti: vbi
vero ius nõ ↄcedit nũꝙ; põt ep̃s diſpeſare· vt
in hoc c.dilectꝰ.cũ em epᷣi debeãt ſzuare ca⸗
nones nõ debeèt ↄtra facere niſi expᷣſſe ↄcedaꝰ
xxv.q:ij·c·.i et ſe· jtez capitulũ qnqʒ; diſpenſat
ex de ſymo. ex inſinuacõne et ex de peeben. cũ
nen ignores. Capitulum em ſenatui cõpatur
xvj:q/ i:eccleſia:. ſed ille reſtituit famam.ff.
de poſtu. l. i. ergo etiam capitnlum.nõ tãtuz
eccleſie cathedeali ſed eciam aliaruzʒ ſm roð

irca q̃rtũ qð ẽ quᷣo diſpſacõ fieri dz. ſciẽ
¶N; fieri dzʒ iuſta et certa cã h̊ exi gente
Oſid erata vt patet ex ſupeadictis Fliter ſcom
bern. nõ è diſpenſacõ ſed dici p̃t diſſipacõ NMã
et ĩdignũ Pmouss ſcieter Sunſme peccat dꝛr⸗
xlix· ſacerdotes · Et qui ſme iuſta cã dupenſat
eſt deponẽdꝰ ſi ſuꝑ Gᷓ̊ fuerit accuſatꝰ di.lj.c.
i· in fi· qð foete locũ hʒ ſi ſedo vel tercõ moni
t ſit incoerigibił et ꝗpter ̊ ſuſpenſus adhuc
in ptinacia pſeuerat Ite violas ſnĩam ſuſpeſio
nis ar · ex de pbẽ· gue · ¶. voletes · vt cũ ſcias ð⸗

poſicões ep̃oꝝ tm ſedi apłice reſerunatis·iij. q

vj:quãäuis V
irea qntũ qð qs ſit effectꝰ diſpenſacõis
Aſciedů ꝙ & multiplex· pemꝰ vt ꝗs digne
recipiat eccleſiaſtica ſacramęta et bñficia nul
lus em̃ ĩ peccato moꝛtali oſtitutꝰ regulariter
ꝓmoueri debzʒ niſi pnia pacta di.xl.nulli. Be⸗

cũdo vt iã ꝓmotꝰ ſunᷣ officiu licite exeq̃tꝰ qd

nõ p̃t exquo moꝛtaliter deliqt·niſ eciam poſt
pñiam diſpenſacõz obtinuerit qe ſuſpeſus ẽ qꝰ
ad ſe iiq: vij· . qe ergo·. q duo quo ĩtelligi de
beãat vide ſup e. li· ci . de mnocecia oeð. Tercõ
vt bñficiũ qð alias nõ pᷣt retineri licite retine⸗
at᷑ licite obteta diſpeſacõe.ex de cleri.oiu.di
nerſ · Quarto vt ſuꝑp illo cmĩe ſuꝑ quo noſci

eſſe diſpẽſatũ nõ poſſit ꝗs decetero accuſari·

vt ex de accuſa· de his · . „
. QDe obia que p̈bet p̃latis ti . lij. .
Pdito ſup̃ de platis et ſubditis dicedũ

Et pemmo quid e obia: ſcòo qs cin eam
pCᷣſſvare tenet .tercõ ſub q̃ foema dʒ obia pᷣſtari
quarto ad quidò obediens tenet'. qnto ꝗᷓ pena
feriedi ſunt mobedietes: ſexto qliter redeũten

fecipiãt Eτοa 5mu ſciéò ꝙ obia ſzm Bei

ſeſſt de obia qᷓ platis debet' a ſubditis.

tencõ e Im hoſti:a miozi maioer manualis vel

iuratoeia canonice facta ſubiectio.

Irca ſcᷣm ſciẽdũ ꝙ mĩoe pᷣſtare tenet eaz
maidei ex peogatiua oſpeſaeõis ffullus

aut excuſare ſe pᷣt ab obĩa alicuiꝰ ẽi ſaltẽ pa⸗

pe:alioqn acephalꝰ cẽſec di· xcii: nulla racõ
ne· Et etiã ſi ſit exeptꝰ dz ad dyoceſanũ in ſad
mentis et alijs neceſſarijs peimo recureere. ez
de pᷣſcrip· veniẽs· . criſma: alias nullꝰ epoeuʒ

exneoꝝ tali pſumat lemoi miſtrare. xmiij · q.

abbatibꝰ. ſed hu.B aliter intellexit Sʒ dicenõᷣ
hm hoſt. ꝙ foeme peiuilexij ſtãdũ ent ex᷑ de

uilegijs poro.oes igit ſunt ſubiecti et tenẽ
obedire:clerici qde in tpalibꝰ et ſpũalibus

de oſe · di . i. coepoealia:et layci ĩ ſpnalibꝰ.ex?

e· ſiquis et de iudi. nouit. ſic etia ecõuerſo im
Patoei om̃s layci debẽet obedire ĩ tpalibꝰ.et e

ciaʒ clerici q̃ recipiut ab eo tpalia· ex e.ſolite

H nota. ex e· ſiqiis venerit in ſcdᷣa glo.

iatereis ſeies creligiof ſ hut er or
ma teneat ipam foæma aut quã ep̃is ſunuis
archiep̃itsz pſtãt h̊ he er de iureiur ego-a qui

bꝰ vltra fosmã illã ñ eſt aliqᷣd exigẽdu.ex de H
maioꝛiet obe. dilecti filij de foema abbatis

legir ex de ſymo.ne dei eccleſia te canonici

fidelitatẽ epo iuràt.ex de v.ſiS. cũ clerici pHla
cere· Et archip̃ſ biteri: er de ſen. et re indi. cuz

inter vos· It multofoæciꝰ archidpaconꝰ.ex ðᷣ

1

excel. p̃la. Fue. S nuͦquid de Eᷣ ſeriptura fis
ri dz · vdet ꝙ nõ. ex e· legebat . Sʒ otra ex de
iureiur: nullꝰ ep̃s.Endʒ bern in c.legebat⸗ %
ill c.· et ſibia intelligunt de clericis inferio⸗n
bs ſukficit em̃ ꝙ tal es tĩ ꝓmittãt obĩam Pla⸗
to.illð vᷣo cinullꝰ et ſiłia.intelligũt de illis
quibꝰ eura ↄmittit anmaꝝ H
0 Irca q̃rtũ ſcien ad maioeò euidéciã ꝙ o⸗
bedia oſiſtit in tribꝰ ſcʒ in reuerẽcia iudi
dieõ et ĩ pᷣcepto. reuerẽcia deber ei qᷓ pcedit
oẽdine vł ãtiquitate: vt ptʒ dixciia ſubdya⸗
cono ſczʒ vt mioe aſſurgat maicei nec ſedeat ſtã
te maioze c di. xciij · nõ opoetet vt maioe p̃⸗
cedat minoe ſequat' in ſededo ſubſxribeòo. vt
di· xciij. J. vlt: et di ·xcvj: boñ quide:et. ff.de
albo:ſeri·l.i: In incedẽdo licet in H ↄſuetudo

romane eceleſie ſeruet otrariuũ Hã maioe p̃ce⸗

dit ete minoe ſequit . Itẽ in oſuetis et honeſtis
ſeruicijs faciedis. bt ex e.ti: ſtatuimꝰ et de cõ
ſuetu · qm.Et ſzm glo.in c. ſtatuimꝰ.hho intelli
Sit de ſernicijs exhibedis in officõ diuino vr
ſcʒ qlibʒ faciet ea q̃ ↄpetũt oedimi ſuo Put tra
dit di ·xxiij· ſubdyaconꝰ.et c.ſe.bhoc fallit in
duobꝰ caſibꝰ ſcz qñ eſt minoꝛ oꝛdine et poſte
rioe tpe maioꝛ eſt ptãte vł iuriſdicee vt archi⸗
dyaconꝰqm etſi ſit ſupioe archip̃ᷣſbitero tpe
et oeòme tñ ille maioe ceſe' et ei ab illo è obe
diẽdũ vt dicit di· xxv. plectis. Ite fallit cũ mi
noꝛ gerit vicẽ et locũ maioeis diixciij:c.fi. c
Kte obĩa indicij et pᷣcepti debet ei qꝗ peſt ral
ſecracõe vel iuriſoicõe Mã aliter ſnĩia a nõ ſuo
iudixe lata nulliꝰ eſt mometi.vt ex de iudi. at
ſi cleri·et· Ceſ a nõ ↄpe·iudi.p totũ.· Et ide ð
pcepto · pt vij · qi.qe ſunt. vtus aũt ſiue effica
cia pcepti eſt qe ſubditꝰ tene obedire pcepto
plati ſui ex neceſſitate alias peccat moeraliter
ymo ariolꝰ et ydolatra iudica? Obĩa vero vi
ctimis iure pᷣ̃ponit qe p victimas aliena caro
V obĩam ꝗpeia caro mactat. vt dicit. vnj . q. i
ſciendů · qdð intelligo eũ ſupioe p̃cipit licirum
et honeſtu· Obediedũ eſt aut ſupioꝛi a clericiſ
de oĩbꝰ que ad diumi cultꝰ obſe qᷓũ ptinet vel
que eccleſiaſtice vtilitatis cura pagere ſuaſe
rit vt in p̃allegato &· vij· q. i · qe ſup. vnd ſi pᷣci
piat ſupioe aliqd cõtra deũ nõ eſt ei obedien⸗
dů · qe tune deo magis ꝙ;ᷓ homini eſt obedien⸗
du vñ nõ ſemp eſt malu nõ obedireEt obia ñ
eſt ſeruãda in rebꝰ illicitis vt.xj.q.iij.ſi Oñꝰ n .R
ſp et ciſiqs ep̃s· NHunqꝙ; em ꝓpter obiaz maluz
Om ittẽdu eſt ſed aliqñ dz bonũ qð agit p̃ter⸗
mitti vt xj.q:iij: quid ergo· Si eciã pᷣcipiat ali

quid qð nõ ptinet ad eiꝰ officiũ nõ eſt ei obe-

diendu . vij · q i · qe eveßs Eem Hhoſ.q quid ſi
ſubdit? dubitet an ſit li

reũ faciat ſupioee iniqtas impandi. innocetez

inferioee ondit oedo ſeruicdi. vt dici di xxiig

quid culpat' in fine. Et qð dixi in dubio obe.
diend. intel ligit Sok nin dubitacs eſſz crafſa
et ſupina que nõ excuſaret. vt ſi ſupioꝛ mãdet
aliquid quodò ſit contra articulos fiòei. coõtra
Peecepta et peofibicõnes vel contra genera

le ſiatutum eccleſie in talibus non excuſaret

dubitacio quia nec ignoeancia vt. xvj: q. i.

ri mãdat' He in dubio obediet Hã etſi fostaſſe

ſi cupis· qᷓ em dñm neſciũt a dño neſciuntur.
vnde ſiquis ignoeat gnoeabit · vt di. xxxviij
quies· Ttẽ ſi oneroſum ſit qð mãdat eſt paren⸗
du. vt dix· in memoæiã · Et pacietiſſime tolerã
da eſt eciã iniuſta coærectio · di. c· otra moeem
Quid ſi ep̃s alicui pᷣſbitero mãdet vt excõi
3 aliquẽ quẽ ſcit eſſe innocete Bñdet tho · in
q:quadã de quolibzʒ ꝙſi maãdet ſibi ꝙ eũ excõi

catũ denũciet tenet' denuciare ex pte ep̃i · ſi ãt

mãdet ꝙ en excõicet aut eſt dubi vbł etiã cer⸗
tũ ſibi.occultũ tñ illũ eſſe innocetẽ · et tuc ex⸗
cõicet · xxiij·qi.q̃d culpat᷑ · aut e certũ maĩfe⸗
ſtũ ita ꝙ illõ legitime ꝓbare p̃t et tũc nõ excõ

mumcet ſz hoc coeã ep̃o ꝓbet etſi opozꝛtet ad

ſupioee reenreare Oud ſi eps velit monachũ
inſtituere pᷣlatũ in eccleſia ſeculari abbas aũt
nolit. cui magis eſt obediendũ ℳ& izm gol · et

hpoſt.ꝙ abbati · vt · xxj · q: i · cũ ꝓ vtilitate er c·

monachi. et di · lvn · c · i . et · ij · Nec obſtat illo

xvj. q· i.qui vere · qd em ibi dic. mſi inbeãtur

ab epo ſuppleo cũ lñia abbatis Sed fateoꝛ ⸗

ſi ep̃s B̊ velit cã neceſſitatis ſm vetera iuraet
ſtatutũ ãtiquũ eccleſie.vt di:lj· pſcis.ſiue ho
die cã neceſſtatis vt in c.cãm· ꝓ vtilitate co⸗
gendꝰ eſt abbas ↄſentire et monachuʒ lñiare
vel p ſuperioꝛẽ agenð ar · ex de jurepa nullꝰ?.

et. vij · q:i.oĩs Quid ſi ep̃ᷣs vocet monachũ

ad ſe ad mĩſteriũ cubiculariatꝰ.nũqd p̃t inui⸗

tũ vel inuito abbate abſtrahere · vdetur ꝙ ſic

vt . ij · ꝗ. vij . cuz paſtoꝛis · Sed puto ſzm gof · et

hoſt.ↄtrariũ qe hoc eſt peiuilegiuz ſoliꝰ pape

quelibet ad ſe vocare clericũ vel monachum

ix· q· iij. ꝓ peicipalem· Ped ſi papa vocet ad ſe
monachuů et abbas ↄtradicat monachꝰ debet

