Gb485_fol-5_8
author: Astesanus, de Ast

— e on
.
4 =
*
8 D
.
2 .
.
O.
4 4
4 „
. „
4
2
.
. X
.
9
5
4
. .
„
1
„
—
„
. △
— — 8
5 D
7 0
D
1
X
„
N12511899586 021
—

IIII .

U8B Tůûbingen

U

EIIIIIIIII

. —„
—
S
„
F
X. Pr.
—= S=SD — — ☚ 4 ⸗
2* W * † 39 . –— — 4 — - „ — — 2 — –
. . 4 Ve⸗ ? * 7 „ „ — 5F =
S 2 ⸗ 4 „. „D = . 4 * H Hl . . „ . *
”õ RT . H SZ 2 * . . .

ari liber qumtus Jumme exani qui
ctat de ſacramẽto penitẽtie ti·penmus.
Anita quarta parte huiꝰ libei
q̃ eſt de ſacrametis in cõi et
de tribꝰ primis ſacris · ſ.olir
matõe euchariſtia et baptiſꝰ
. Bequit qᷓnta que eſt de ſacra
mmaeento pnie et de ſacrameéto
vnctõis extreme · Primo aũt
dð ẽ de ſacr̃o pnĩie· &t peimo de vᷣtute pnie · le
cũdo de ſacr̃o pnie.Circa primũ peimo ð pe⸗
nitetie qᷓdditate· ſcdᷣo de eius oeigĩe et oedĩe
Circa peimũ qrunt' plura.ſ.vtrum pniĩa ſit
tus et vtrũ ſit virtus ſpãlis · X& m rich. et
cõiter m alios doctcees pnĩa põt qᷓtuoe mo
dis accipi· vno mõ ꝓ remedio cõtra peccatũᷣ
moetale actuale ꝓp ſacdotes miſtrando et ſic
pnia eſt ſacr̃ᷣm et ñ vtꝰ. lio mõ ꝓ hitu habi⸗
litãte hoĩeʒz ad penitẽdũ ſub debitis circuſtã
tiis et ſic e virtus· tertõ mõ ꝓ actu penitendi
et ſie nõ eſt vtus ſʒ virtutis actus·q̃rto modo
ꝓ doloee ſenſibili ꝓ peccato ↄmiſſo qui ſi p⸗
cedit actã penitedi ipᷣm ꝓmouet ſeu intedit.
ſi aũt ſeq̃tur tanq̃m cãtus ex illo intentõeʒ et
pfectõeʒz eius oñdit et ſic nõ eſt virtꝰ ſʒ palſ⸗
do. En igi pnia ſco mõ accepta vtus et vi
tus ſpalis. qð ſm nic;.ptʒ ex hoc ꝙ obiectuʒ
pnie vtutis eſt actuale peccatũ ſub ratõe q̃ e
tranſgſſio dimme legis viudicabit et expiabi
lis p actu ipiꝰ penitetis. et quia ſub rõe hac
peccatũ nullius alteriꝰ vtntis eſt obiectũ ſe⸗
qui ꝙ actus pnie eſt pꝑ eenuã diſtinctus ab
actibꝰ aliarũ vtutũ· differẽtia em̃ vtutu ino
teſcit nobis p actus· diſtictio aũt actuũ ꝓ ob
ꝛecta. Eſt aute vtus pnie reduci bilis ad muſti
ciã.qð ptz p illud qð dᷣe de penitentia di.iii-
c.i. Dnia eſt q dam dolentis vmdicta punie⸗
as ĩ ſe qdð ſe dolet cõmiſiſſe. Vindicare auteʒ
maleficiũ puniedo ptinz ad rõeʒ iuſticie· hec
rich. Cuiꝰ aũut vtutis ẽ actꝰ qui eſt peitere
MX ſzm ſco: facieẽdo vim in vocabulo peni
tere idẽ eſt qdð penã tenere Hec aũt nõ tm im
poætat paſſione pene vt iheretis . ſ̊ etiã actio
nem volęetis reſpectu pene. Vñ pnia actualis
eſt punicio volutaria vel volũtas punitionis
In hac aũt eſt multa cõſiderare. primo velle
peccatũ pumre ſiune vidicare· ſcòo ſe peccaſſe
nolle ſine peccatũ deteſtari· tertio punitione
iã inflictã velle libere acceptare· qrto penaʒ
inflictã pacieter ferre. In quolibet ho q̃tu⸗
oꝛ actun ſaluat etas huiꝰ cabuli. ſ. pe⸗
mntere· vñ ĩ his q̃tuoz? PBe vide oſiſteri ſigni
ficatã eius Dõt aut qᷓlibet eon eè actuùs vtu
tis . qa põt eſſe actus recte rõi ↄfoemis. nõ ꝙq
ſo ſit actus vᷣtutis.id eſt elicitꝰ a vtute vł ge
neratus a btute̊ qe ofoamis recte rõi ĩ quo
cõſiſtit bonitas moꝛab actus hũani.Et qe pei
us pdicto‿ι afctau pöt eé inſticie pticularis.
ſ.nindicatie· idᷣo eſt actus vᷣtutis pnie. vt de
pnia diiii: c-i: pnia e qᷓdã dolentis vt 5 ꝛc · ſe
eundꝰ? aũt et teruꝰ pnñe ee cuinſcunqʒ vtutis
qe ĩ appetitu.puta huilitaus qᷓ incliat àd de
teſtandũ peccatũ ſupbie et ad acceptãdã pe⸗
nã q ſoliit reatũ ſupbieCaſtitatis qᷓntum adð

*

peccatũ luxurie et ſic de aliis vtutibꝰ appeti
tiuis· qrtꝰ vo actus põt ee actꝰ vᷣtutis pacie
NAQuid eſt pnia ſm dikfinitõez · H ſizm mgrz
q̃rto ſniaꝝ di.xiiii.pnĩa eſt gra vel virtꝰ qua
cum emendatõis ꝗꝓpoſito pᷣterita mala plãgi⸗
mus et odimus et plangeda iterũ cõmittere
nolumus· et hec diffinitio de pnia ad p̃ſens
ſufficiat· qe ↄpletiſſima eſt· tangit em̃ genus
eius et actũ et obiectũ Dicit aut pnia gra ꝗp
ter ſimile effectũ iuſtificatõis· ꝓplãgere vero
ſumit' ibi cõiter ꝓ planctu ſiue exterioei ſiue
interioꝛi·. Intelligendũu etiã ꝙ dicit plãgimꝰ2
ñ ꝙ peites ſp ſit ĩ actu plãgedi·. ſ qe ſꝑ habi
lis eſt ad piingendu Kora etiaz ꝙ plangere
ſiune lugere ꝓ peccatis ſuis eſt pnie · ꝓ malis
alienis eſt miſericoedie · boms erernis eſt
beatitudinis luctus·
aquit videre de ſcðo arti culo· ſ. de oei⸗
gine et oedine pnie cca qð q̃runt᷑ plura.
c3 vtrum aliqᷓs penitere poſſit ex ſeipſo &S
pnĩia põt dici vno mõ cõiter q̃cũqʒ deteſtatio
peccati ↄmiſſi· et hec ẽ ĩ dãnatis m illð ſapᷣ·.
v · pniam agentes·et p angu· ſpũs gementes

Deteſtant' em̃ peccatũ qd fecerũt ꝓpter penã

quã inde ſuſtinẽt· Fliòmõ Põt dici deteſtatio
peccati inqᷓntũ eſt ↄtra iuſtitiã legis dei ĩ ſpe
venie ˖ et HhH ñ eſt in eis · Drimo mõ punirę pec⸗
catum põt qs ex ſola natura ſine gra aliq. Si
cut em̃ ſe hõ naturabłr diligit. ita naturaliter
odit om̃e ꝗpter qð malũ incurrit· Sʒ ĩ hac pe
mtẽtia regnat volũtas mala cũ ꝓprij boni ſit
amica ꝗpter qð nõ eſt deo accepta nec ſic pe⸗
mitẽs muenit gram vbł veniã: Sc do mõ nõ po
teſt fieri ſine gra gtum faciente veꝭ Stis data
Et hec adeo diſponit ad gr̃az ꝙ nuAꝰ ſic pe⸗
nitz qᷓ non muenit gràm et veniã et nulli dat
deus lomẽi pnĩam niſi cui ꝗꝓponit facere miaʒ
et qe dãnati hãc nõ hñt nec hr̃e pñt vt ſupea⸗
dictũ eſt · iðo ñ poſſunt ↄſeq̃ veniã· Sʒ ſi p im⸗
poſſbile ponat ꝙ dãnati hãc hrent vtiq; de⸗
us eis pcerzʒ Hec ĩgit' e potiſſima cã irremedi
abilitatis peccati dyaboli qę· ſ. ñ põt peitere
ʒõ aũt q̃re ñ põt penitere è qe libeꝝ arbitri⸗
um eiꝰ et etiã dãnatoꝝ eſt ita in malũ obſtia
tum ꝙ ñ põt verti ad penitendũ de malo aò
veniã petendã NHuius autẽè ĩuertibilitatis rõ
pꝛicipab eſt ſumeèda ꝑ cõpatõez ad ſtatũ pec⸗
cãtis qe. ſ. ſũt ex ſtatuũ meredi et hãc aſſignat
dam̃.il.li.c.iini.d·.q; hoc ẽ angeł cãꝰ qð ẽ ho
mibꝰ moes:vñ ſic meredj ſtatu hõ exit ſtatim
ĩ moete ita et ãgelus i peima auerſiõe · Et hoc
ↄgrue qe angelꝰ ẽ ſubſtãtia pure ſpũab uuliã
hſns retardatõez· hõ vo e cõpoſitus ex ſpũ et
cope coeruptibili ipᷣm ſpm̃ aguãte· Et H mo⸗
dus dicedi eſt Hm boñ · ſup qrtũ ſnĩaꝝ et cõi
cer ſzm doctoees alios· Scm aũt ſcorũ dice⸗
dũ ꝙ peccatos põt ex ſuis naturalibus cũ ge
nerali ifluentia dei ſiderare pecm ↄmiſſu et
vt dei offenſmũ et vt eſt contra legem dei.et
vt a deo auerſiuũ et hmõi. et volũtas eiꝰ põt

1id ſub aliq̃ᷓ vł ſub pluribꝰ taliũ rõnũ oſidera

tũ deteſtari·et ille motꝰ cõtinuari põt et inte
di añ inful õez gr e · Mõt etiã ſufficieter ee cir
cũſtantionatꝰ et ꝓf ecte debitis circũſtantijs

moeal ibꝰ.lle aũt motꝰ ðe attritõ. et ẽ diſpõ
ſiue meritũ de ↄgruo ad delecionem peccati
moꝛtab. In illo em inſtãti qð pᷣfixit deꝰ ee de
bere termmũ illiꝰ motꝰ attritõis q;ᷓ vſq; tũc
vult ↄtinuari ad G; vt ſit meritũ de ↄgruo ad
iuſtificatõzʒ:ĩfundit gra et ſic ſi manz ide mo
tus cca pctĩ ĩee nature et moꝛeis qͥ priꝰ. tũc
1deẽ motꝰ ꝗq peiꝰ fuit infoemis attritõ fit foz⸗
matꝰ ſcz gra et ſic fit ↄtritõ.et tẽ ſimpłr pctm̃
delet. Hõt eriã dici ꝙ ſi ñ otinuaret ið motꝰ
i gne nature et maꝛis ꝗᷓ perꝰ. adhuc ĩ illo in⸗
ſtanti gra ĩfũderet.qe ſuffities meritũ de cõ⸗
Sgruo ia pᷣceſſit ſcʒ motꝰ attritõis ſufficienter
ccuũſtantõnatꝰ. Et ſzm HG diceret ꝙ ñ opoetet
ad delecõeʒ pcti cõtinuari aliq; actum neqʒ
foematũ neq; infoeme. ſy tim actu pnie infoe⸗
mẽ pcedere ĩ tpe vſqʒ ad illd inſtas.prima tñ
via rõnabilioe videt᷑. qe veriſimile e ꝙ noti⸗
nuet illo inſtãti actũ ſimile ĩ gne moeis. nõ
habe id ad qð diſponit h ſcotꝰ· ¶ VYtrũ pnĩa
Oocipiat Rmoso. Pe ꝓ ſic vt dicit mgr ſniaruzʒ
li. ini · di · xini. Id cuiꝰ eundentiã ſcienduz
oeigo pnie duplex e:ſ. efficies ĩ deo et diſpo⸗

nẽés ĩ ſubiecto.qe deꝰ non iuſtificat adultũ ſi

ne ſua pparatõee vodiſpoſitõ ex pte nra vo
lũtaria eſt iðo ñ põt accipi vnus modꝰ diſpo
nendi determiat? vt ſp. ſ̊ vt ĩ pluribus.Nam
oẽs ſèrmões moeales ſzm plm ii. eth. vt i plu
ribus ſũüt ĩtelligedi ñ ſp. hnia vo eſt reuerſio
hois exiſtetis ĩ pctõ ad deũ.idðᷣo opoetet p̃ᷣce⸗
dere aliqd illũians ad cognitõez pcti et dei.
et H e fides ĩ foemis.ꝓ quazʒ pctõe cognoſcit
ſeipᷣm peccatoꝛẽ et den vt uſtũ iudicem mala
oia punieytẽè.· et vt piũ prem patũ ſuſcipe per
pniam rPertemns abr nunꝙ peniterz · Fliqd
vo e retrahes ab amoee pcti:et Bᷓ ẽ tioe pene.
poſtqꝙᷓᷓ em hõ ſe recognoſcit peccatoes et deũ
iudieè incipit timere dei iudiciũ et refugere
petm. liqd vo eſt ĩclinãs ĩ amoæe dei. et ẽ
ſpꝓes ĩfoemis· Nã exquo cognoſcit deũ vt piũ
preʒ iĩiclinat ad eũ diligendum et de eius mia
ſperandũ abr deſparz nec pnĩaʒ ſumerz. ſic gꝰ
ex cognitõe ꝗpe culpe et dine iuſtitie gnatu
tioæ ex cognitõe vo dine mie ſpes et ex hbis
nolũtas rdeũdi:et ei ꝑ gemitũ et alias penas
ſatiſ faciedi. St ſi incipiat facere qð ĩ ſe eſt di
ſponi ad inſtificatõz: Quia gꝰ timoe mehoat
motu recededi a pctõ ad deu fides vo ſolum
ad hᷓ diſpoĩt. ſpes aũt ad qᷓ ꝓmouet ſ nõ oci
pit. Ihᷣo oeigo pñie magis a pᷣat tioei ꝑ mo⸗
dü diſponẽetis qm fidei vł ſpei. Magis aũt di
cic pnia ocipi timoæe ꝙᷓ gnari. qe gnari ẽ peĩ
cipij effectiui · ſ̊ cõcipe receptim. hec pe.
Quo tmoee pnia Ocipit· c timoee ſzuili qui
reſpicit pena nec tñ opoætz ꝙ ſit ſimł cũ eo q⸗
? cãa eius fie ri ñ ĩ eſſe ſicut etiã ſũptõ medici

ne eſt cã ſalutis ñ tñ eſt ſimł cũ ea:ſicut eĩ cõ

cipies è ſimł cũ cõcepto ñ m eẽ cõpletũ ſeò
inchoatũ et materiale· ſic tioe hzuił ẽ cũ pnĩa
quo ad attritõez. ᷓ pe. V pnĩa ſit prima
vtutu · H ſic.ſ.ĩ via refoꝛmatõis. Sciendũ
em ꝙ vᷣtutes oms foemate ſimł infũdunt'. vñ
i eis no e priozitas em tꝑs tñ ſzm oedinẽ na⸗
ture i Opatõe ad actũ e eis poꝛitas.pñia po

ẽ reuùſio ad deũ. In motu aũt reuſicis pᷣcedit

cognitõ.ſequit᷑ ſpes de poſſibilitate pueniẽ⸗
di ſequit motus i receſſu a termio a quo cõſe
quit appropinꝗ̃tio ad terminũ ad que· hinc ẽ
i iuſti ficatione prioe eſt motus fidei · deĩde
motus ſpei · deinde motus timoeis· et deinde
motꝰ pnie ad deũ reducętis· et vᷣtutes alias
q̃ſi introducstis · SZ qe fides et ſpes ñ habet
rõez pfectã vtutis n ſcom ꝙ ſũt infoemate ca
ritate. ideo pnĩia naturałbr p̃cedit oẽs vᷣtutes
ſzm eſſe vtutis cõpletũ·qð eſt intelligendũ ꝑ
viã refozmatõis imagis qe ꝑ pnĩaʒ fit amotio
ꝓhibetis. hinc ẽ ꝙ ſup illud at᷑᷑. m. pnĩiam

asite. dicit glo:prima vtus eſt ꝓ pniam inte⸗

ri mere vetere hoĩem. In via vo peime foæmati

onis fides eſt prios. hec pe.

De ſacrameto pnĩe.ti. ſcdᷣus.
ſea ↄoſiderandu eſt de ſaẽmẽto pnĩie
St peimo vtrũ pnia ſit ſacmentuzʒ et ſe⸗
cũda tabula poſt naufragiũ.· Scòo ðᷣ
ateria et fozma. Tertio de necefſitate. Quar

to de inſtitutõe· Circa primũ qrunt plura ſcj
vtrũ pnia ſit ſacramentũ· ſicut ꝑʒ ex predi
ctis ſacramentũ ðe ee illò qð ex inſtitutõe di⸗

uina ſub aliqᷓ re viſibili ſactificat. Eſt aũt du⸗
plex pnia vt dicit mgr ſen.li.iiii.di.xiin.qdã
interio? tm ꝗᷓ eſt & iure naturali qdã exterioe
q̃ fit ad arbitriũ hoĩs:peima ñ eſt e ſacram̃
tum ſ ſcòa· Eſt aſt ĩ hoc ſacramento res pcti
remiſſio·.ſignu exterioe pnĩa ĩ qᷓ eſt humliatõ
cõfitentis tanqᷓ materiale.et abſolutõ ofeſ⸗
ſoeis tanqm foemale.GRes vo et ſignuʒ interi⸗
oeꝛ ꝓpenitudo· ſIm boñ· et cõueniũt cũ eo tho-

et pe · ¶ Hotandũ vo ꝙ interioe pnĩa põ dici

dupbr· vel ꝓut eſt quidaz actus ꝑ ſe et ſic eſt
actus vᷣtutis et e cã pnie exterioꝛis. ſicut alij

actus vᷣtutũ interioees ſũt cã exterioꝝ · vl
ut cõungit' pnie exterioei ĩ ꝓpoſito et ſic eſt

pars ſacramẽti pnie valẽs ad remiſſionẽ pec⸗
catoꝝ et eſt res pnie exterioeis et lignum re
miſſionis pctõn. ¶ Intelligendũ etiaz ꝙ res
ſacmeti põt dici quã efficit ſacẽmentũ et hoc
vel actu diſpeſatum.vel ĩ ꝓpoſito ſuſceptum.
qe ergo remiſſio pctõn actualiũ pᷣſuponit ſp
vt cãm ſui ſacramentũ pnĩe vel ĩ actu vel ĩ ꝓ
poſito.ideo dicixc recte res huius ſacmenti.

hec pe.q Vtrũ ſacr̃m pnĩe ſit vnum. PE ꝓ ſic

ſcʒ vnitate oedis vł finis qe totũ qð ibi geri

oedinat' ad vnũ ſignificandũ et efficiendum

ita ꝙ nihil eoꝝ pfecte illud ſignat et cauſat
ſi omia ſimul.Gi obicia ꝙ ñ ſunt ſimul.dð ꝙ
imo qtum ad ꝗꝓpoſitũ.Nã q̃ ve dterit᷑ᷣ ꝓponit
Ofiteni et ſatiſfacere.̊ boñ. Vn ſact̃m Pnie ñ
reqrit tantã cõtinnatõem dicendoꝝ et agé⸗
doꝝ qᷓntã exigunt alia ſacra.Vn pnĩarij qnqʒ
audiũt aliqᷓʒ ꝓ pte vna die et ꝓ pte aliꝛa die.
qñqʒ vna die audiũᷣt cõfeſſione et in alia die
abſoluũt et pniam imũgun?᷑.Qñq?etiã ð qui
buſoã pctis abſoluũt et eos ab alijs abſolus
dos mittũt ad alios· G̊ rod. Vtrũ pnĩa con⸗
Srue dicat a hieroĩo ſeda tabula poſt naufra
Siũ · K qꝙ ſic · Vat e ſacmẽtũ et q̊ mechapho
rice et ſibr baptiſmus ðe pᷣma tabula. qe ſicut

nauta naue fracta adherendo alicui tabule

lbk

euadit maris piculũ. ita etiã poſt ;ᷓ hũana na
tura ĩ adã naufragamt et inocentiã pdidit p
eius peccatũ. hõ picula huiꝰ mudi euadit P
baptiſmi et pnĩie ſacrm. S baptiſmus prima
tabula appellat. pnia vo ſca. qe primo oc⸗
currit baptiſmi remediũ cuiꝰ ſactitas ſi fuerit
Pdia p peccatũ.nõ reſtat remediũ n pnie ad
euadendũ pcti naufragiũ et ad pueniendum
ad ſalutis postum. Z M
Aaquit oidè de ſeòo. ſ. de materia et foe
ma huiꝰ ſacri· Circa qð ſciendũ · ꝙ; ꝓxia
materia huiꝰ ſacni ſut actus pnie vt patet ex
ſupᷣdictis · remota vo materia pctã ſũt de qui⸗
bus dolet et de qbus cõfitet et ꝓ qᷣbꝰ ſatiſ⸗
faciat· pctã inquam non acceptaànda ſed de
ſtrueda et deteſtanda. IFbſolutio vo p̃ſbiteri
eſt ibi ſicut foema.hec tho.et cõueniũt boñ.
et pe · Im autẽè richabſolutio nõ è foema ſa⸗

crameti pnie mſi eo mõ quo dicit pars peĩci⸗

palioe totiꝰ integlis ee foema.ſicut dicũt ho
mies ꝙ tectũu eſt foema domꝰ. et ſic ſum im
Peopeie foema. Sů foema huiꝰ ſacmeti ẽ oedo
ad ſignificandũ et diſpoſitie efficiendũ pcti
remiſſioné.reſpectu cuiꝰ foeme ↄpunctõ con
feſſio ſatiſ factio et abſolutõ ſunt materiales.
Eoema aũt abſolutõis e hec. Ibſoluo te ab
oĩbus pctis tuis. et ſumit ex vbis xp̃i ꝗ dixit
petro · :.xvi · Q cunq; ſolueris ſup terram.
erit ſolutũ et ĩ celo.et ea vtit eccleſia ĩ abſo⸗
lutõe ſacmetali mi aũt abſolutões ĩ pub⸗
lico facte.ſ.miſereat tin vł nri ꝛc. et idulgen
tiã ec· nõ ſũt ſacẽmentales ſi̊ ſunt oroes oꝛdĩa
te ad remiſſionẽ ptõo venialiũ. vñ ĩ ſaẽmen
tali abſolutõe ñ ſufficeret illas dicere.qe pᷣſ
biter n ſignat ꝑ eas fieri abſolutõz ſed petit
vt fiat· cuũ p̃dictis cõuenit tho. hatio aũt con
gruètie dicte foeme ẽ:qe ſacmẽtũ noue legis
effitit et ſignat vt habitũ eſt S̊. et io effectꝰ
ſacramenti ðʒ exteriꝰ ſignari.n abſolutõne
aüt pᷣſbiteri ſp niſi ſit ex pte ofitẽtis defectꝰ
ex oedinacõe ma remittunt peccata. jo. xx.
quo remiſeritis pctã re.eis ꝛc.q ſũt ſic ĩtel⸗
ligeda ꝙ delz pti vincula. ſzm illd pſ. al. diru
Piſti dñe vicła mea· Hmõi aut remiſſio ſigna⸗
cũ dᷣe:abſoluo te ꝓ modũ ĩdicatiuũ et ideo ẽ
cõuenieęs foema. Dremittit tñ pᷣcatõ.ſ. miſe
reat tui æc vt ſcʒ effectus abſolutõnis ñ ĩpe⸗
diat. ñ tñ eſt de eè ſacmenti · ſz de bñ eſſe eiꝰ.
Hm tho bſolni⸗ em̃ deꝰ p miſteriũ p̃ſbiteri
inqntum vbis eius aſſiſtit ad gram infunden⸗
dã · Vñ abſolutio p̃ſbiteri eſt &ᷣ ſine qᷓ ñ. quia
ſine ea vel facto vel voto ſuſcepta ñ rynittũ⸗
tur poſt baptiſmũ pctã. cũ p̃ᷣdictis cõneniũt
boñn.rich.et ſco· Quia tñ pᷣſbiter ſicut miſter
abſoluit cõuenister apponi aliqᷓ̃d qð pune⸗
at ad pmam aucatem ſcʒ dei vt dicat ego te
abſoluo ĩ no.pa:·et fi · et · ſ.· ſ. vł vᷣtute paſhõis
xp̃i vł auete dei ſicut dyoniſius expoit. xiii·
c.celeſtis gerachie. Quia tñ h̊ ñ eſt determi:
natũ ex vbis xp̃i ſicut ĩ baptiſmo. talis appõ
rel inq̃tur arbitrio ſacerdotis. m tho. .
Squit᷑ vide de tertio.ſ. de necitate ſacñi
pnie. cca qð qrit. vti ̊ ſacr̃m ſit de ne
ceſſitate ſalutis · ꝙ ſic luc. viii:ſi pnĩam ñ

egeritis oms ſimul pibitis. Sciendum tñ ꝙ
aliqd eſt ncciũ ad ſalute dupłr. vno mõ abſo
lute· alioꝰ ex ſuppoſitõe · Ebſolute eſt ncciũ

ſine quo nullꝰ ſalute põt cõſeqᷓ ſicut gratia
xpi et ſacr̃m baptiſmi ꝓ qð aliqs in xpᷣo rena

ſcit· Ex ſuppoſitõe aũt ẽ ncciũ ſacr̃m pnĩe qð
quide nicciu ñ ẽ oĩbꝰ ſʒ pctõ ſubiacetibꝰ de
em.i.pał.vlt.dne iuſtoꝛx nõ poſuiſti pniam
iuſtig abraã ꝓſaac et iacob his q̃ tibi nẽ pec⸗
cauert · Dctm auũt cũ ↄſumatũ fuerit generadꝰ
moete· Iac.i. et idᷣo ncci è ad ſalute pctõeis
ꝙ petm ab eo reouea qð fieri ñ põt ſine ſacro
pnie ĩ quo opat᷑ vtꝰ paſſiõis xpᷣi p abſolutoz
ſacerdotis ſimł cũ ope penitetis ꝗᷓ coopatur
ad deltructõeʒ pcti· vñ dicit augꝰ ſup oh. 4
creauit te ſine te ñ muſtificabit te ſine te. vnde
Pa3 ꝙ ſacrm pnie eſt ncẽm ad ſalute pꝰ pctim.
ſicut medicia coæpalis poſtꝙ; hõ moebũ picu

loſu inciderit. hec tho.
MNEacur videre de qrto. ſ. de ĩſtitutõe pnĩe
circa qð qr.qn·quomõ.vbi et a quo ſit

inſtitutũ ſacr̃m pnie · de pnĩia ẽ loq dupłr

.*

vnoꝰ ꝓYut reconciliat deo.et ſic è de dictamie

legis nature qᷓ dictat de pctõ ↄteri et huilia
ri debere cũ qᷓ̃dã fide illuſtratõne. et ſic cale
ſactm pociꝰ hʒ ĩſinnatõez ꝙᷓ inſtitutõez. Eo eĩ
ꝙꝓ natura dictabat inſinuare ſufficiebęt. tunc
aũt dñs inſinuabat qñ pꝰ pctm̃ adã vocauit
Señ · in· vbi dicit glo· monebat eum ad co᷑
redire: iux illudò Bicũ·redite p̃uaricatozes
ad coæ: Tlio mõ e loqᷓ de pnĩa ſim ꝙ è ſacr̃m
eccĩe · et ſic ĩſtitutõz hʒ a lege ſcripta ſiue mo⸗

ſayca ſiue euãgelica: In lege molayca qe nõ⸗

Duʒ erat veritas patefacta nec S ciliatio ꝓ
fecta· inſtitutõez huit ſim impfec Gez. ſ. qua⸗
rũ ad Snalitate ĩ determiatõe oblationũ que

erãt loco cõfeſſionis et ſatiſfactõis. ln lege
aũt noua vbi veritas eſt patefacta et recõcili

atio pfecta et plena. inſtituta fuit ſjm ſtatum

ꝓfectõis et qᷓntũ ad foemale qð eſt abſolutio

—— ꝗntũ ad materiale qð e lucida et
4

ta cõfeſſio nõ ſolũ ĩ gnali.verũ etiã ĩ ſpãli.
Hrimu duns inſtituit p ſe et ꝓmulgauit.ſ.cla⸗
uiũ ptãtem. Mt. xvi et jo h.xx· Scoðm vo mſti⸗
tutũ fuit ꝑ apłos.vł vt meliꝰ dicã mulga⸗
tũ ·qe dñs apłos docuit et ip̃i a dño edocti et
auccte ab eo accepta imo eius aucẽte ꝓmul⸗
Sauerũt.ñ em nobis tradider̃t ñ qð m̃i a dño
vb a ſpũ dñi accepuut ſzm boñ EKecollige⸗
do ergo pᷣdicta de inſtigutõne pnie breuiter
dð eſt ꝙ pnia inſtituta e qᷓntũ ad actũ interio
rẽ a lege nature· et qᷓntũ ad actuz exterioee a
lege moſayca q̃ pcipiebat ꝓ pctis qdã ſacfi⸗
cia · ſ quo ad modũ ðtermĩatũ ĩ vtroqʒ a lege
noua ꝗ pcipit ↄfeſſione et ſatiſfactõez ad ar⸗
bitriũ hoĩis faciedã et facere. .d B aut vltio
hʒ ꝙ ſit ſacrjm et cã remiſſõis pctõꝝ.· hec pe.
Fliq dicũt ꝙ ſacr̃m ꝑnie ĩmediate fuerit inſti
cutũ a xpᷣo etiã ſm oes ptes ſi uas . Fñ em xpi
paſſionẽe ĩſtituit G̊ ſacr̃jm qᷓntũ ad ĩterioec Otri
cõez penitetig · ſ qᷓntũ ad opis ſatiſ factõz. cũ
dixit luc · v. NHõ veni vocare iuſtos ſiz petõeeſ
ad pniam· t p alia vba quibꝰ ad pniam inui
tabat· maxime cũ dixit n pniam egeritis oms

„₰

X

ſimul pibitis. luc· xiii· Cõfeſſione aũt ĩplicite
in exeplo cũ dixit lepeoſo· vade onde te ſacer

doti . e. vin · Abſolutõz aut ĩ miſterio ſcʒ ĩ la

zaro reſuſcitato· cũ dixit ſoluite eũ.Co· xj · S
expᷣſſe ñ dedit auẽtem abſoluedi vſq poſt re⸗
ſurrectõeʒ cũ dixt eiſ vt het Ioh.xx. AEccipite
ſpmſanctũ:quoꝝ remi. pe · re · eis · Imn vo ptã
tezʒ iuriſdicois ſupꝑ totã ecciam ꝓmiſit ſe da
turũ petro cum dixit ei · t. xvi· tibi dabo cla

eues regni celoꝝ et qcunq; ligaueris æc· nõ

tñ tũc dedit vñ decꝑetũ anacleti · di·xxj· ĩ no
uo teſtameto· exponendũ e de ꝓmiſſione im
”õ tñ tuũc tim ꝓmiſit ſe datu po
teſtate iuriſoicõis . ſ etia ptãte abſoluedi et
li gãdi ĩ foꝛo pnĩe ꝙ; pꝰ reſurrectõez cu alijs
diſcipulis accepit. ̊ ptãs iuriſdicõis ſupꝑ to

tam eccleſiã ſibi ſola fuit data ꝓ ſe et ſucceſ ⸗
ſoꝛibus eius cum xp̃s poſt reſurrectõez ſuam

dixit ei paſce oues meas.jo·xxj· qð põt ꝓba⸗
ri ꝓ ið qdð habet. v.di · oſliderandũ . et. c· fide
lioe er de ele · ſigſti · B rich· ſed de HB vide ĩfra
ti · de inſtit utõe ↄfeſſionis quid dicat ſco·
Ne quibꝰ pnia debʒ agi.ti·tertius ·
inde cõſideranduũ de quibus pnia dz
agi et cca boc qrunt' plura.pᷣmo vc
pnia ſit ageda ð pctõ oeiginali. q
nõ. Nam pnia non eſt niſi de facto ꝓo et vo
lutario.oeigin ale aut ñ eſt factuũ pm nec vo
luntariũ volũtate que ſſit ĩ ipᷣo ̊ ĩ altero· iðo
pnia ĩ ec nõ requmit. In adulto tñ illo conſi
derato requirit' diſplicetia eius ſicut et cuiꝰ⸗
libʒ mali.ideo dicit augꝰ liꝰ de coæ:et gra ꝙ;

pctõe ꝓꝙ oenginali eſt arguedus ſupple nei il

lo velit ꝓmanere.HG tho de petõ ãte
bapciſmu Imiſſo · H huiꝰ habet g de ſuſcipi
entibꝰ baptiſmũ qõne.vx pnia reqrat ante
baptiſmũ:¶ Vtꝝ de pctis mostalibꝰ ppetra
tis pꝰ haptiſmũ · ꝙ ſic In baptiſmo em̃ da
tur gra ad purgatõez peccatoꝝ p̃teritoꝝ nõ
aũt ad cõfirmatõz ↄtra pctã futura · vñ pꝰ ba
ptiſmũ põt hõ peccare· et qe iteꝝ baptizari ñ
põt.pꝓnĩe remeòiũ mia diuina ei ꝓuidit · ¶ SZʒ
Otra ad hebeeos · xi · volũtarie nobis peccã⸗
tibus ñ relinqtur hoſtia ꝓ pctõ. E& apks lo⸗
quit de hoſtia quo ad effectũ paſſionis ĩ ba⸗
ptiſmo. Si vo obicit' illud Io. ii:qᷓ natꝰ e ex
deo ñ peccat · dicenð ꝙ B ſic intelligi.ſ.ꝙ ta
lis ꝑ ſe n peccat ſczꝭ inqntũ eſt ex deo natꝰ ſʒ
nihilominꝰ peccat inqntũ peccare põt.G̊ pe.
4 Vtn poſſit agi pnĩia de quolibet pctõ actu⸗
li. Hꝙ ſic· drt em ſpus vnitꝰ carni a ſepato
a carne.qe ille eſt ſuſceptibibpnie· G̊ non ſm
dam̃ Pic eſt ꝓ de omi pctõ ↄmiſſo a ſpũ ĩ car
ne exnte dũ e in carne pnia agi põt·vn criſoꝰ
etiã ſi ad ſũmũ ꝓueniat q̃s maloꝝ deꝰ libeter
ſuſcipit reuertentẽ.pꝰ ſepationẽ vo a carne ñ
põt. Sut tñ pcẽtã de quibꝰ pnĩia difficiliꝰ agi
tur ꝗᷓ ſcʒ nõ cõmittunt' fragilitate carnis vel
ignoꝛaãtia obnu bilate rõis p carnẽ. ſ ex mali
cia ſicut petm ſpuᷣs ſepati.ideo difficiliꝰ agi⸗
tur pnia de his q; de alus. et de tali pétõ po
teſt intelligi md. t. . Qui diperit vbũ otra
ſpm̃ſanctũ non remittet' ei nee in hoc ſeculo

nec infuturo-non remittetur ei. id eſt vix vel

ñ defacili. tłe ptm̃ ñ hʒ ĩ ſe cãzʒ excuſatio⸗
nis. vel qe ꝓꝙ tali pctõ punit aliqs ĩ hoc ſcło
et ĩ futuro· vk vbu id eſt intelligendu de fina
li impnia vt dicit angꝰ.ĩ libeo de verbis dnñi
Sʒz final impnia ðde duplł.vno modo ꝓPoſitũ
nunꝙ penitedi et ſic eſt pctm̃ in ſpmſanctum
Flio mõ finał pniĩie pᷣuatio · et ſic dicit ↄditoz
cuiuſlibet pcti finalis.pmoꝰ põt de eo ꝓnia
eſſe.ii · ñ qe ſic nihil aliud eſt ꝙᷓ peiuatõ pnie
hec pe. « VYtrũ reqratur pnia ſiue cõtricio de
ſmgulis moetalibꝰ.æ ꝙ cõtritio põt cõſide
rari dupł r ſcʒ qᷓntũ að ſui peĩcipiũ puta cogi⸗
tõem ꝗᷓ q́s cogitat de peccato et dolet: et ſi ñ
doloee ↄtritõis ſalte attritõis· vel qᷓntũ ad ſu

um terminũ puta qñ doloꝛ ille iam gr̃a info⸗

mat qᷓntũ ergo ad peĩcipiũ opoetz ꝙ ſit ð ſin
gulas pctig qᷓ qᷓ habz ĩ memoeia · vñ ſuꝑ illꝰ
ſal.lauabo ꝓ ſingulas noctes· glo·p ſingu⸗
la pctã cõſciam habe-q̃ᷓntũ vero ad terminũ
ſufficit vna cõis de oĩbus·tũc em̃ ille motus
agit vi oĩm diſpoſitionũ pᷣcedentiũ· hee tho·.
Entelligendũ aũt ꝙ pctã motalia aut ſũt ha
beti nota. aut ignota · de notis eſt nẽcia cõtri
tio et ꝓnia ad hoc vt remittant' de lege cõi.ñ
tm in cõi.ſ etiã ĩ ſpãli.ſi ad cogitandũ ð quo
libet i ſpali aſſit opoetunitas ꝓpoetionata m⸗
firmitate hũane qð iõ dico· qe poſſet ↄti gere
qꝙ; pctõe eſſet in tali piculo ꝙ ꝙuis poſſz reco
gitare de quolibzʒ ĩ ſpãli ñ tn haberz opoæetu⸗
ni tatẽ poeet onatã hũane fragilitati / Ignota
aũt aut ſũt ignota qᷓntũ ad factũ·nõ aũᷣt qᷓntũ
ad ius vt cũ pctõe neſcit ſe aliquid feciſſe qðᷣ
tñ ſcit eſſe pétm̃ moetale. Kut ſut ignota qntũ
ad ius · ñ aut qᷓntũ ad factũvt cũ pctõe ſcit ſe
aliq̃d feciſſe qd non credit eſſe moæetale pꝑctm̃
et tñ eſt · ᷓut ſut ignota qᷓntũ ad vtrũqʒ iſtoꝛꝛ
t quocũqʒ iſtoꝝ modoꝝ accipia ignoꝛãtia
ſubdiſti gu ẽdũ ẽ qe a e inuicibilis:et de pctis
ſic ignoꝛat n eſt necia pnĩa ĩ ſpãli· ſʒ ſufficit
ꝙ de illis peniteat in cõi inq̃ntũ ſcʒ penitz ð
oĩibꝰ moetalibꝰ. Si aũt ignota ſũt ſibi ignoeã

tia affectata.q̃ ẽ qñ hõ valt ignoæ are· vb craſ

ſa.q̃ eſt qñ ignoꝛãs vellet ſcire. ñ tñ vult ita
efficacitet ĩidagare ꝙ qᷓntũ hũana patit᷑ ſiue
pmittit fragilitas vel it facere qð in ſe eſt ad
hoc vt ſciat· He moætalibꝰ iſtis duobꝰ mõis
i gnoeatis neceſſaria eſt pnĩa ĩ ſpãli:· HNec tam
ſic ignoeãs pplexus eſt: qꝛ põt facere qð ĩ ſe
eſt ad h̊ nt ſtiatqð ſi fecerit· aut ſibi deus ea
maiĩfeſtabit aut ĩdulgebit · IPaut abeo. ſup id
ad ro.i.I gnoeas æc· Suiſſime peccas: qeigno
ras LCoqui ibi Suitate picłi ñ Ppcti · Vrn
pnĩia εquira de pctis ſcieter ↄmiſſis.et po⸗
ſtea oblitis · & aut aliqs eſt oblitꝰ ĩ ſpali et
recoedat' ĩ gnali.et ſie tenec penitere et ote⸗
ri ĩ gnali:de negligetia ſua ꝓter quã venit ĩ
ilã obliuione.et tenet facere qð ĩ ſe e vt re⸗
coꝛdetc᷑ ĩ ſpãli. vel ꝑ recogitatõez vł p or̃oeʒ
Kut e oblitꝰ ĩ ſpãli et ĩ gnali:et ſic adhuc te
net penitere ĩ gnali.ñ ſub ↄditõe ſ̊ ſub ꝓba
bili eſtimatõe · dz em̃ hõ ꝓbabi crede ꝙ i mk
tis off edit quoꝝ nõ memit. et ſic ex hac eſtia
tõe doleat ſic ſi eet ctus et peites et dtrits“
Sʒ obicic GB. qe ſup id.i. coꝛx· iiii· nibil mipj

—
—

6⁶
cxõſciꝰ ſũ ſͥ in hoc ñ iu.ſũ dicit glo. quia põt
latere qd neſcõ ergo pétm latens põt iĩpedire
iuſtificatõexꝭ · ergo exigit pñiazʒ. æ ſi pctm̃ la
teat p negligedã ĩpedit iunſtificatõez aliter ñ
Vti pma ſiue otricio reqrac' ð ommibꝰ cir
cuͦſtancijs moetaliũ pctõꝝ · Et vider ꝙ ſic: qe
Dicit augꝰ ꝙ hõ debz cõteri ð ſinguł circuſtã
cijs· & circuùſtãcie qdã trabut ad aliud genꝰ
Pcti·qdã ñ. cõtricio ð circũſtãcijs peimis eſt
ſub pᷣcepto· ſ eõtricio ò ſecudis e ſub oſilio.
Allud cñ pᷣceptũ ñ obligat ad ſp ſj qñ ẽ locus
et tꝑs· et qñ peĩtens ꝛca ſe macerauit et ſenſu
alitatẽ domanit ꝙ; ad cogitatõeʒ circũſtantia
rũ ignis ocupie n caleſcit. ſʒ magis iĩdignatõ
volutatis creſcit.tuc em dzʒ tłia cogitare max
ime qñ eĩ actu orois et gemitu. alias dʒ tłia
Pocius abige qꝙ; rumiare: maxime ? pctis car⸗
nis ĩ quibꝰ hʒ hõ incitatõez intra ꝗꝓpter qð ſi
nãter dicit᷑i.coꝝ · vi.fugite foenicatõʒ.q.
D.ñ tm̃ ĩ volũtate et ope ſi eciã ĩ recogitatõe
B bon. Vtrũ pnĩa ð ptis veialibꝰ ſit nccia
E zm rich. de petis vemalibꝰ pnĩiaʒ eé ne⸗
ceſſariã dupłer põt ĩtelligi. aut ꝙ ſit necia ad

eoꝝn remiſſione aut ꝙ ſit necia ad ſalute. Dri

moꝰ lege cõi pnia e nccia ð pctis veĩialibꝰ
explicite vł ĩplicite ĩ ſpãli vł ĩ cõi. q̃ᷓndiu em
volũtas inoedĩiatõi actuabr inherz opoetz eã
inoedĩiatã e vn ad remiſſione pcti vemiab ne
ceſſariũ e ꝙ volutas dſmat iozꝛdimatõi ihbere.
Nec tñ h ſufficit de lege cõi.ſ euã reqritꝭ ꝙ;
ĩioedĩatõeʒ pteritã actuabr deteſtec explicite
vł iplicite: vt illa deteſtatõ ſit totiꝰ emẽde ſo
lutio et radix ſen fũdam̃tu totiꝰ ſolutõis.Il:
qua em emèòda ꝓ quacuqʒ; volũtaria ĩ oedina
tõe deo debet. Scòo mõ nõ eſt necta pnia de
venialibꝰ pctis ꝓ ſe ĩ hac vita qe ſimul ſtare
pnt cũ gra in cuius vtute cũ ea volũuͤtas dete
ſtac pꝰ moete ĩ purgatoeio remittũt: er ac⸗
cidẽs tñ eſt necta pnĩia de illis ĩ hac vita. ſczʒ
aut rõne dubij ꝓhabił. vt qñ vehemẽéter hbõ
dubitat vti petm̃ ſit veniale vł moetale-tũc
em̃ ſi de illo n peitet expoĩt ſe diſerimĩ tanqꝙ;
cõtemptoe ſue ſalutis· Tut rõne piculi.ſ. qn
ꝓpendit hõ aliꝙ; affectõeʒ deosdiataʒ venia⸗
lem tn ita ĩ ip̃e mtedi.· ꝙ ꝓbabir cõiecturat
ꝙ n eã ꝓ pniam abiciat trahat ip̃ʒ ĩ ptin mo⸗
tale. Kut rõe ſtatuti qñ.ſ.hõ n hʒʒ n pctm̃ veĩa
le cũ teneat ſemel i ano ↄfiteri ꝓpter ſtatutũ
eccĩe. S H vltimã ñ ocludit ꝙ ſit nccia pnĩia
interioe: vñ dato ꝙ hõ ñ hñs n pctã vemialia
ñ peniteat de ilk nec velit ea Zfiteri ſuo pᷣſbi
tero nõ eſt eccleſiaſtici ſtatuti trãgreſſoe · De
quolibet tamen veniali implicite vel etiã ex
plicite ẽ neca pnia ĩ hac vita vł in alia ad B
ꝙ hõ ↄſequat᷑ vitã eternã:qe nullũ pcẽtm q̃n⸗
tũcunqʒ leue ſimł põt es cũ głia· hec rich.· et
cõcoe.boñ .tho.et pe· Scotꝰ vo dicit ꝙ ſtatu
tũ eceĩe nõ ſtringit hñtes tm̃ veialia. IFliq vo
ſic diltin guũt.ſ.ꝙ vemalia q̃dam ſũt ex tem⸗
ptatõe.et de his n tenet hõ cõfiteri ñ de cõ⸗
gruo.qdã ex cogitatõe volũtate vel cõſenſu.
vt cogitatõ de muliere vł delect atõ citra cõ
ſeſũ ĩ ᷣlectacõe.et ð his tene hõ peite ñ ſim⸗
pbr. ̊ ĩ caſu ſiue ꝓ loco et tpe ſeʒ quando ea

vecogitat ne ſi oſentiat cadat. Quedã vo ſant
cum volũtate et cõſenſu vt mendaciũ iocoſi
et hmõi qe p ſui młtitudine auget libiomè
tenet ho penite ne młtiplicet' et diſcrimi ſe
cõmittat· Vn de his ſanu eſt oſiliũ ſim augu.
ſuſtinerę pniamet G̊ modꝰ dicedi e ſzm boñ.
Sz obicit illud gS. eſt gutta aq ad cami
nu B eſt veiale a8 Crudes caritatis. ſʒ feruo⸗
caritatis põt eſſe ſine otricõe:põt em aliquis
erueter duerti ĩ den et tñ tũc ð pctõ ñ dolerẽ
qð eſt ↄteri:ergo vemalꝰ põt dimitti ſine cõ⸗
tritõe · licz feruoe caritatis poſſit eſſe dum
bö fert in deũ motu caritatis:tñ in illo mo⸗
tu Otinet' implicite diſplicetia venial vnius
vel pluriũ vel oĩm.qe ſi feruenter fert' ĩ deũ
diſplicet ei quicqᷓd a deo retardat· vñ põt eẽ
tam ferues motꝰ caritatis ĩ deũ ꝙ oĩa venia⸗
lia oſumit etiã ſine actuali cogitatõe ip̃ᷣoeum
Obicit eẽ qe aliqs exns ĩ vemali peccato
põt doemies moei et tłr ꝙ ſtatim euolat. vt ſi
Pter fide peiꝰ ofeſſaz occidatc. ſʒ du dosmit
nõ põt ↄteri· ergo cũ ei etiã veniale dimittat
videt ꝙ ſine ↄtritione poſſit veniale dimitti.
☛ ꝓ paſſio peo xp̃o ſuſceꝑta obtinet vim ba

ptiſmi pt dictũ S: et ideo Purgat ab omi ve⸗

nialnet moetali n muenerit volutate actualir
obſiltente⸗ et ideo ill ud pcẽtm̃ veniale qð foe⸗
te etiã poſt ofeſſione feruente incurrit ñ retar
dat eũ qᷓn euolat. ꝙlijs aut q moeium doemi
entes dimittit' illud veiale etiam quo ad cul
pam poſt moætemhec tho. Ven ad pniam
pctõ venialiũ requmrat ꝙ; n tm̃ de p̃teritis
dol eat ſᷣ etiã qʒ a futuris cauere ꝗꝓponat. e
ꝙ nñ· Hã hõ ĩ gr̃a cõlſtitutꝰ põt vicre oĩa pec
cata moetalia et ſingła:.põt etiã vare venia
lia ſ ñ oĩia vt ĩ li. ii.d ixi · Et iᷣo pnĩa de pᷣteri
tis moetalhbꝰ reqrit q hõ ꝓponat abſtine ab
omibus et ſingub moetalibꝰ. Sʒ ad pniam ve
nialiũ reꝗrit ꝙ hõ ꝗꝓponat abſlinere a ſinguł
n tñn ab oibus·qe hoe infirmitas huiꝰ vite ñ
patic et io ĩ otritõne de venialibꝰ ñ exi gic
ꝓPoſitũ ñ peccãdi veiali ſicut in cõtritõe de
moetali exi gebac. ſʒ qð diſpl iceat ei et petĩ
pteritu et infirmitas ꝗᷓ ad neiale meæliat licet
ab eo oĩno imunis eſſe nõ poſſit· Pebet tama
habe ꝗpoſitũ ſe pparãdi ad pctã venialia vi⸗
tãda:alioqn eet ei piculũ deficiedi ſeu tolle⸗
di ĩpedimeta ſpuab ꝓfectus qᷓ ſut pctã venia
lia:hec thomas. M
De effectu pnĩe.ti· qᷓrtus.
Baeiſorabni eſt de effectu pe⸗
nitetie et primo ꝗqᷓntũ ad remiſſione
petõꝝ moztal ium. ſcòo qᷓntũ ad re
miſſioné pctõn venial iũ. tertio qᷓn⸗
tu ad reditũ dimiſloꝝ peccatoꝝ. qrto qntuʒ

vt p pniam pctã tollat. ſijm ſcotuᷣ ſic
adultꝰ? pmã gram delenteʒ oerginale põt pr̃e
duplici via.ſ. vł ex receptoe baptiſmi vel ex
bono motu diſponete de cõgruo ad Sraʒ. Ica
etiã grazʒ del ente pctmi actuale moetale põt
br̃e duplici via.ſ.p penitedi actu.vel p pnie
ſacmentu· In peima via reqrit' ad ſuſceptione
&r̃e motꝰ meritoeiꝰ ð ↄgruo.In ſcda ñ req̃rit

talis adtus qui ſufficit ad meritũ de congrus

ſ ſufficit volũtaꝛia rceptio ſacmẽti pnie ſine
fictõe.id ẽ cũ intentõe ſuſcipiendi qò cõfere
eccia et ſine obice peccati motab·tunc em re
cipit effectũ ſacrameti pnie et gram pnialem
et hoc ñ ex merito ſicut ĩ pma ma ſ- ex pacto
dei aſſiſtetis ſuo ſacmento ad illũ effectũ ad
quẽ inſti tuit ipᷣm et hoc ĩ vltio mimſtãti ꝓlatio
nis verbon abſolutõis. Flias nõ appareret
equõ ſacr̃m pnie eſt ſcdᷣa tabula.ſi nunqᷓm ꝓꝑ iꝰ
vt ẽ ſacr̃m recupari poſſit gr̃a · ſʒ ti ꝑ attnitõzʒ
tanqm ꝓ diſpoſitõezʒ pᷣuiã et p cõtr i õezʒ tanq;ᷓ
Pdiſpoſitõeʒ opletiuã · Iᷓd hoc ẽ etiã qð dic
Mt. xxvi.et Ioh.xx·quoꝝ remiſeritis pctã ꝛcẽ
9 Sz obicit ið qð dicit augꝰ ſuꝑ illud pſal ·
dixi confiteboe aduerſu me iniuſtitiã meã do
mmo ⁊c.Hõ mq̃t ꝓnũciat ſʒ ꝓmittit ſe Pnnn
ci atuix et deus dmirar. e ꝙ ex hoc n ſeqᷣt
ꝙ pꝓ ſacrm pnie nõ dmitta pctm̃. quia ſi illa
alia dimiſſio qñqʒ nõ aſſit· nõ tñ deficit hec q̃ᷓ
mimꝰ reqrit. ſ.intetõʒ rei pièdi ſacr̃m ſine obi
ce otra eiꝰ effecta.G̊ ſco. ꝗ Vtca pnia teqrat
neceſſario ad delecõez péti moetał · hic ſe
cundũ ſcotũ · Sg.s maioæee tñ mtelligetiã vide⸗
dum ẽé vtrũ ĩ pctõse ceſſãte omi actu pcti mo⸗
talis maneat aliqᷣd a quo dicat pctõe:quia ſi
nihil maneat videtur ꝙ p pnĩiam nihil deleri
poſſit. ECirca hoc ergo ſciendũ ſim eundẽ ꝙ ñ
manet i eo aliqᷣd reale abſolutũ vel reſpectm̃
poſitm vel puatm̃ a quo dicat pctõe.qe ſi di⸗
cat manere aliqd derelictũ ab actu pcti illłꝰ
n eſt foemali peccatũ.qe põt eè ĩ mſtificato.
ſicut habitus vitioſus vel diſpoſitõ ad illuz
manet ĩ iuſti ficato ſubito.qð patz. qe in pnci
pio eſt ꝓſs ad exequendũ melinatõez illiꝰ
habitus vicioſi.ſ̊ pugnãdo cõtra eũ meretur
et aqrit hĩtũ cõtrariũ: Manet aũt ti quedam

relatio rõis inqᷓntũ è obiectũ intellectꝰ vłvo

lũtatis ði qꝛ poſt ; qͥs pctm omiſit intellectꝰ
puidʒ et volutas eiꝰ oꝛdĩat eũ ad penã coꝛ
rndete pctõ ꝓ oĩ tpe donec pea debita ſit ſa
luta · Dredicta aũt relatio rõis · ſ. oꝛdĩatio ad
penã ꝓut e diſconuenies aĩe dðᷣe macula eius-
ſm vᷣo ꝙ e fozmali᷑ obligatio ad illã penam
Se reatꝰ .ſm aũt ꝙ eſt actꝰ volũtatis diuine
dicit offenſa. In do em̃ iraſci vł offedi nibil
aliud eſt ꝙᷓ; velle vindicare pena tali. hs vi
ſis dicendũ eſt ad qſtionẽ peicipalẽ.ꝙ illꝰ qð
dictũ eſt remanere ĩ pctõee pꝰ actũ pcti deie

ri põt. It qñqʒ dele ſzm illð ſymboli remiſſio

nem pctõꝝ ib eſt dehs e remiſſiuus peccato
rũ et qñqʒ remitteẽs pctã N remittit aũt deꝰ
ſine pena vel aliquo equalete ĩ acceptatione
ſua.qe ꝑ qdᷣcunqʒ peccatũ offendit deus.of

fenſa aut eius vł ma vt dictũ eſt.eſt eiꝰ velle

vidicare vel ali q; d ſufficies ad placandũ exi
Sere·ergo quocuqʒ pctõ poſito deus vult vĩ
dDicare ſe de peccãte hoc aũt eſt velle punire
erso ad deletione pcti requirit' aliqᷓ punitio
vel aliqd equales i acceptatõe 8ðma ·. Hõ cñ ꝓ
Amcuq; punitionẽ delet pctm̃.ſ p aliqᷓm da
let' p aliqm ñ. vt patz de pena dãnatoxꝝ et ð
illa pena qᷓ ſtatim ſeꝗtur culpã ſzm id aug. li⸗
cõfeſſionũ· ſtuſſiſti dne et ica ẽ vt pena ſit ſiht

* —„ 1-
quiſqʒ; pctõe: Inter punitõeʒ aũt qꝗᷓ petm̃ delet
et punitõz ꝗᷓ nõ dele'n e aliꝗᷓ dr̃a ita ꝓbab k
ſicut dr̃a vol untarij et inuolutarij · tũ qꝛ puni

