vel poteſt dici ꝙ licet quidã ex hᷣ ſumãt o⸗
caſionẽ delinquedi:hoc tñ nõ obſtat qe ex cõ
.trario ſumeret occaſione deſpandi qð eſſz gra
uius. Obicit' etiã illud oeig⸗ m Suioeibꝰ cri⸗
mmibꝰ tm̃ ocedit᷑ ſeł pnñ̃ie locus· S triplex
modus ſiue genꝰ penitetie· Eſt em̃ qᷓdam pe
nitétia peiuata qᷓ fit in ſecreto ꝓ peccatis oc⸗
cultis. quedã publica q;ᷓ fit in manifeſto et ꝓ
mamęfeſtis· quedã ſolems q̃ fit in capite iei u⸗
nij er eccleſiã ꝓ hoærẽdis· peima pt ſp iterari
vt oſtedit mgr ſen.liiiij.dixiiij : młtis auto
ritati bꝰ et exemplis:et habet m decretis de
pe:di: nij:ſca etiã nõ ita frequẽter dz iterari
tercia autẽ im antiqua iura nõ dʒz iterari · Hm
eñ oſuetudmẽ eccleſiaꝝ aliquaꝝ iterat
e penitẽtia ſera ſiue finali ti· vij⸗
Qſtea ↄſiderandũ eſt de penitetia ſera

vtai hõ vere poſſit penitere in fine vi
te ſue · c ſic deꝰ em nulli negat mſerico⸗
diã facienti qð in ſe eſt ad ſuſcipienðò eazꝭ · R
faciendũ aũt qð in ſe eſt requiruũt duo in pec
catoꝛe qᷓ dif finiũt et integrãt penitètiã · ſ. do
loꝛ de pctis p̃teritis et ꝓpoſitũ cauẽdi a futu
ris Cũ ergo dũ eſt vſus rõis in hoĩe poſſit hõ
hec duo pt quãtũ m ſe eſt ſe ad dei miaʒ pᷣpa
rare.· cũ ant nõ deſit dei mia ſe pparãti pᷣt mi⸗
ſericoꝛdiã oſequi· Doteſt ergo verã et fructi⸗
ferã pmiaʒ agere · vñ latro in fine vite ſue pe⸗
nituit luce· xxinj et ſtatiz remiſſione inueit· Ec
eʒze · xviij·ðr in quacũqʒ hoꝛa ingemuerit pec
catoꝛ · ꝛc. ¶ Sʒ obicit ilð aug li de peniten
tia:· Si vis agere penitentiã qn peccare ñ po⸗
tes pctã te dimiſerunt tu nõ illa. & dimitte
peccata eſt dupłr.vel quo ad affectũ vł quo
ad effectuʒ pzꝛimo mõ penitẽs in moꝛte pctã
dimittit et hoc ad veram penitentiã ſufficit
ſcdo mõ dimittit' ab eis ſIntelligenð tñ ꝙ in
illis vbis oſtendit augꝰ ꝙ penitetia quã ali⸗
quis in fine vite ſue facit· nõ eſt certũ ſignuzʒ
ſalutis. licet poſſit eſſe efficax ad ſalute· quia
incertũ eſt qñ aliqᷓs de pctõ qð iã facere non
pt penitet: vtꝝ ſcʒꝭ volutatem peccãdi amiſe⸗
rit: ſed manifeſtiuſ eſt de illo qᷓ p̃t ſi peniteat
volũtates mutauit. Cũ euã qn aliqa pecca
re nõ pt pᷣt volũtatẽ mutare vt nolit qðð peniſ
voluit.etiã ſi poſſet. Il aũt eccle.xvij. viuꝰ
et ſanꝰ ofitearis ↄſiliũ eſt quo ad ſalutẽ· p̃ce
ptũ aut quo ad vitã · hec pe. 7 t peniten⸗

ſiue finali.Et circa hoc qrũt plura ſcʒ

cia lera ſit mélioe ꝙᷓ tẽpeſtiua· c ſimpliciter

melioꝛ eſt tempeſtiua qe plus habz de volun

tario- aliqua tñ ſera vt latronis eſt melise ali
qua tẽpeſtiua. Et ideo tanꝙᷓ melius penit᷑etia
agere in ſamtate oſulit augꝰ- Vt penite
8 in fine reſeruet aliqua pena poſt moꝛte
ſcʒ vti qui decedit otritus in purgatoꝛio pe
nã aliquã ſuſtinebit · dei iuſtcia exigit vt
peceatũ vel a deo vł ab hoĩe puniat erSo ſi
nõ eſt ſufficienter punitus ab hoĩe q deceeit
ante ↄpletã penitentiã pumec' a deo · Flioan
de negligeétia penitétie dilate Oõmodu repo⸗
caret· dñ augꝰ. peiꝰ ẽ purgandꝰ igne purga⸗
toꝛij ꝗᷓ in alind ſeculũ diſtulit fructũ ↄfeſſio
mS. Si ergo obicit' ꝙ pena purgatoæij exce⸗

dit penã lamꝰ mũdi- ſʒ pena ad quaʒ obliga

penites poſt ofeſſione et abſolucõeʒ nõ e tan
ta quãte ſũt multe alie pene huiꝰ mudi· ergo
talis in purgatoꝛio punit iniuſte · d hboc di
cendũ ꝙ deus plus reqrit emenda ꝙ penam.-
ideo plꝰ põderat in penitecia quatitate virtu
cis quã ipe accipit ex penitentis voluntate q;
quãtitatẽ molis quã accipit a ſua acerbitate ·

vñ apud deũ plus põderatr in valoee modica

pena pñs volũtaria ꝙᷓ multa in futuro qᷓ nõ ẽ
ita volũtaria·Et iðᷣo merito pene p̃ſenti ꝗͥ eſt
mioe in acerbitate ſuccedit purgatoæeia q mi⸗
noe eſt in valoee vnde apud deu plus ponde
rat in valoꝛe vt recompenſacio fiat· hec tho⸗
petſeot/et richd. .
Ae⸗ Ptibꝰ penitẽcie in cõi ti · vñj
Einde ↄliderandũu é de ptibꝰ peniten⸗
cie Ee peimo de pti bꝰ eiꝰ integralibꝰ
St de his peimo in cõi· ſeðo in ſpeali.
Circa pꝛimũ plura querũt' ſeʒ vta ptes pñ̃ie
Ogrue aſſignent otricio ↄfeſſio et ſanſfactio
m ſacramẽto penitecie fit emeda volũta:
ria et ꝓPviã miſticie vñ fit ꝓ viã indicij volũta
rie ſuſcepti · ad ſubeũdum aũt indictũ ſponte
requint otricio quaſi qdam citacio ſequi rei
apud indicẽ ſpõtanea ↄfeſſio. ſubſequit' emẽ
de a iudice impoſite ſolucio:ideo ad ꝓfectuz
ee pemtẽecie ſacmẽti requirũt hec tria vt pteſ
itegrales eſſenciales vł in re vł ſaltein ꝓpo⸗
ſito·de pe· di . j. pfecta· Intelligendũ tñ ꝙ ſa⸗
riſfactio dicit dupłr.vno mõ recõciliacio et
ſic qꝛ om̃s pꝓtes penitecie oedinan adò recõci⸗
Nacõeʒ quelibet eaꝝ ſatiſfactio dici p̃e. Flio
mõ ſolucio pene debite et hoc mõ ſauiſ factio
eſt ꝓpeie ps vna penitencie ꝗᷓ eſt aſſũpuio ſine
adimplecio pepe iniũcte · NHichilominꝰ tam=
etiã pcibꝰ alijs penicecie duenit p accides ſa
tiſfactio· dt ↄtricõi rõne doloꝛis diũcti q̃ eſt
in pte ſenſibili:-ofeſſioni rõe erubeſcecie· hec
bon.Vtu abſolutio ſacerdotis ſit pncipa⸗
lioꝛ pa pñie ſacmẽti ꝙᷓ; Opũctio coꝛdis in
ſacrameto eſt pa peincipalioꝛ iſta que peinci
paliꝰ coopat' adò ſacmẽti pncipale effectum.
Lncipalioꝛ aũt effectꝰ ſaẽmetoꝝ none legi
ẽ ſanctificare qᷓ; ſanctificatõez ſigficare. a
ergo ps ſacmẽti penitẽcie ẽ pncipalioꝛ q̃ ma⸗
Sis ex vi ſacẽmẽti coopat ad remiſſionẽ culpe
et pene eterne qᷓ remittũt p ga3 ſanctificãtẽ
Spũuũctio aũt nõ tantũ coopat' ad romiſſionem

222

——

N —

eulpe ex vi ſaeramẽti. ſed etiã in quãtã ẽ act?

vratis vel efficax diſpoſitõ ad virtute· Pico

ergo ꝙ ſi ↄpuct o ↄparet' cũ vtraqʒ vi ſua eõ
inctim an abſolutione pncipalius coopatur
as remiſſione culoe ꝙ; abſolutio. Sr aute oſi⸗
deret illuꝰ ad qð coopat' opuctio ex vi ſa⸗
cramęti tm. ſic dico ꝙ nõ ita pncipaliter coo

pPat ad remiſſione culpe.ſicut abſolutõ ſacer

dotis·: qe cũ ſacerdos ſit xp̃i vicariꝰ peincipa
lins et pꝑ peius aſſiſtit vbis ſuis in quibꝰ ab⸗
ſolutõig oſiſtit virtus ſanctificãs ; pti bꝰ ſa
cramti ꝗᷓ ſut ex pce penitetis: Quantu aũt aò
actà ſi gficãdi pncipalioe ẽ abſolutio ꝙ; ↄpũ⸗
a: F⸗ ſenſibiliꝰ et magis p ſe ſignat peccati
remiſſions ꝙ;ᷓ ipa opuctio qᷓ ita ſenſibilicer nõ
ſignat ho niſi mquãtũ maĩtr eſtac in ofeſſione
o⅝ε et ſatiſfatoe opis eedictà aut opatõzʒ
nõ intelligo m efficiendo gram ſʒ in dilpone
do ad eius ſuſceptõem.hec rich.
¶De otritione ti. ix.
1 oſiderandũ e de Ptibꝰ peniten⸗
tie in ſpali:et pᷣmo de ocritõe de qua
pmo qꝗri' qd ſit: ſcõo circa ꝗᷣd ſit. tercõ
qnĩta debʒ eſſe.qᷓrto de eiꝰ duratõe. qnto de
eiꝰ efe da⸗⸗ Firca pmã ſcieng ꝙ ſim mgroſ
Otricio eſt doloe volutarie aſſũptus ꝓp pecca:⸗
tis cũ oſito ofitedi et ſatiſ faciendi. Fd cꝰ
euidentiã ſcieno ſicut in materialibꝰ duꝝ
Se qʒ nõ cedit tactui:et ſm phᷣm. iiij. metho.
haoc fran i dicit qð p aliqð foꝛtins agena in
Ptes mignas diud t'. Goteri vo dicit qñ in
ptes mĩmas redigit᷑ et qſi anullat'. ita meta⸗

Phoꝛice coe hoĩis dn dici qn diu diume in
ſoratõi q̃ſ manui ſe tangeti nõ cedit ſ obui

at: j. dũ in affectu moeatur. frangit aut qn a

Apoſito reſipiſcere icipit licʒ nõ totaliter cõ⸗

ertac'. Sterit vo qñ affectꝰ pcti ſim omnz
ſin pes in eo totaliter deſtruit'. Et looc fit qã
volũtas pfecte ab effecta peccat renlit: vñ
tabł reſilitio otritio appellac. et qe ralis roſi⸗
litio eſt qᷓnaʒ dolo⸗ ideo p doloes tanqꝙ; p Ze

nus eſſentialiter diffinic Pt qe nõ ois doloe
pata doloe natarab é volutariꝰ et ex oſeque⸗

I nec meritoeiꝰ. igo volũutarie aſſaptꝰ adoit

pP eifferena ponete in gne moæali. St qe do⸗
loe voluntarius eſſe pᷣt de bono alieno et ſie

eſſet malus nõ meritoeiꝰ.ideo apponic' ſpeci
ficas ſcʒ de pctõ ꝓ dria vltima. Sic erge cõ⸗
tritio vt eè actas vᷣtutis diffinꝝ. ſʒ vt eſt pars
ſaẽmẽti optet aliqd addi in ↄpatõe ad aliaa

Pces: et deo adoi cũ ꝓpoſits ofitendi et ſa-

lkariend Pꝛiendu eciã ꝙ in otritõe ſunt
tria:peima eallò qð Otertt'. et hoc eſt cos qʒᷣ

quah ad lrazʒ totũ terit et ſcindic p̃ mmia an

Saſtia doloes ma et indignatõne. quã ocepit᷑
Orra pct ĩ· vñ Ioheł.ij . Geindice coeda vra ꝛ
Vel eciã qᷓ oterit' ſunt pctã que doloꝛe ilto
Oterunc' in cosꝛde.i. ſimł et totaliter terunc'.
Bezgm quo oteri' et hoc é duplex mola. vna

ſaꝰꝰ ſarſuʒ eleuãs ſceʒ ſpes venie veniens ex
oſmeratõe miſericosdie altera eè deoeſi u dep⸗
mens ſcz timoe pene vemes ex Oſideratoe di⸗

uine iuſticis. terciũ ad qò oteric qe nõ mole⸗

ſtat⸗eoꝛ em duruz male habebie in noniſſimo

eccle.iij. Yl meliꝰ vt pæt:i delectatio totali⸗

ter effudat'. ido de cõtritio nõ fractio: ſiẽ em
ſupᷣ̃dictũ e. fractio in ptes magnas· et tunc
remanet ſapoe. ſz ↄtritio è in mĩ mas et tuc ñ
remanet ſapoz nec vtus.pctã vo ad h octeru
tcur vt ſimul et totaliter deſtruant'. hec boñ.
Differt aũt otritio et attritio ſjm tho.j iiij
attricio dicit acceſſuʒ adò Pfectã otritõem.
i cospalibꝰ dicũt attrita qᷓ ſunt aliꝗlicer

Ominnuta et nõ pfecte· otricio vo r qñ omes⸗

Ptes ſut ſi trite ꝑ diuiſionè vſqʒ ad mima. et
iõo attricio in ſpualibꝰ ſignat quãdã diſ pli⸗
centiã de pctis omiſſis ſʒ nõ Beeacj ſtrn⸗
attricio fiat otricto. otricõ p̃t dupłr ſumi
vno mõ ꝓ actu pñie elicito a vtute pnie cari⸗
tate foemata. lio mõ ꝓ foemato actu peni⸗

tedi elicito mediãte aliquo hitu penitetie vłᷣ
a pnia infoemi qᷓ poſtea caritate fozmat illo

adhuc durãte Deimo mõ loquẽdo de otritõe
attricio nõ p̃t fieri Otricio.qe ide actꝰ nuo nõ
pt elici a pnia infoem.et poſt ho ęlici a Ppnia
foemata:qe volũtas mouẽs vt ifoemis· et pꝰ

boc moues vt foemata vicè tenet dnonz mo⸗

toꝝꝶ a qbꝰ nõ pt eſſe ide matꝰ in nuo. Deecea
actꝰ el icitꝰ a pmia foematæs ea poſteri oe oe⸗
die nature actꝰ ãt elicitꝰ a pñia infoemi e o⸗
die tpis? nature poe ꝙ pñia illa ſic foemata
Sedo mõ loquedo de attricõe pt fteri otricio
qe licʒ motꝰ volutatis ſit ſimplex et in inſtãti
quãtũ ao ſuũ eſſe.pᷣt tñ tadiu manere idẽ nuo
quouſqʒ pnia a qua eliicitꝰ eſt caritate foeme⸗
P cuiꝰ foem tõeʒz actꝰ ille efficit Ocricio ꝙq;⸗

nis elicitus fuerit a pñia exi ſtente infoemi. B

ric ;ᷓ VYtrũ attricõer facientis qð in ſe ẽ ne⸗
i

ſit fi eri ↄtritõe. attri tãeʒ fieri cõ

tricõzʒ ſm qð otricioaccipit' pactu pPnie eli

cito a vcute pnie caritate fozmara.nõ eſt ne⸗
ceſſariũ ſʒ impoſſibile ſicut videri pt ex q̃ſtiõe
pᷣcedeti · Bi aũt accipiat otricio ꝓ actu pnie
elicito a pnia infoem q̃ poſtea caritate foe⸗
mat' illo acka adhuc durãte ſic licz attricõez
poſſibile ſit fieri otricõezʒnõ tñ ẽ neceſſariuz.
Monnbile e em ꝓꝙ attricio facientis qð in ſe eſt

Peius oedine nature deſinat eſſe ꝙᷓ deus cali
gr̃am iufudat. qꝛ qñq; infudit eã ip̃i volucati
Ouerſe ad aliquè aliũ bonu act ꝗ nõ ẽ atccri⸗
cio niſi foet e implicite. Sʒ facienti qd in le eᷣ
neceſſariũ e aliquo mõ a deo dari 8razʒ Zratuz
faciente nõ neceſſitate coactõis immutabili⸗

tatis abſolute ſzʒ necitate immutabilitatis ex

ſuppoſitõe oꝛdĩatõis ſud qᷓ ĩmutabiliter et li⸗
beraliter oedĩauit ſe datun gram om̃i penite
ti et ꝗq; m ſe eſt facienti· hec rich.
Tarc⸗ videre de tercio ſcʒ quanta dz eſſe
ocricio. Mã ſcm ſcz circa q;d ſiue de qui
bus eſſe debz otricio patet p ea que dicta ſut

ſapea ti ·de quibꝰ penitetia debz agi. Crrca

quãtitatem vero ↄtricõnis querut' plura ſeʒ

vti doloe otricõnis debeat eſſen ſez
tellectualis ſed etiã ſenſualis. Tehemeint
criſoꝰ. vnuqz v quas cauſas naſcit p eal⸗
dẽ diſſoluit cu ergo petm̃ per actu volutatiſ
poſſit ſufficiscer naſcr. ſufficieter etiã p acta
volũtatis tm̃ a pte nra cũ gra poteſt ò iſſolui

* 9*

„

deus em̃ nõ requirit ab hoĩe miſi as eſt in ei⸗
ptate· cu er go re doloeé volutanu ſcz diſpli
centiã peccati ſp ſit in hoĩis poteſtate· bre vo

dolose ſenſibile nõ ſemp. ideo deꝰ nõ requi⸗

rit doloꝛem ſenſibile de otritõnis neceſſicate
ſed de eius pfectõe· vñ pſal. Qui ſanat cõtni.
coede ꝛc. Sz Otra he eſſe vide qð dit augꝰ
geiat ſe culpabiliter dun ꝗ deflet damna te
poꝛis et moꝛte amici et doloee pcti nõ oſten
dit in lacrimis. & li culpabiliter nõ ſigt ibi
*culpã ſj diſpoſitõem ad culpã. Yel hoc dicit
augꝰ.qe talis deb le eſſe culpabile reputare
FVel ſic ſciat ſe eſſe culpabili.du.æc.ſcz ſi Otin
dat exterios lacrima defectꝰ ex fectu do
ons vt hõ miꝰ doleat de petõ ꝙ;ᷓ de tpali dã
no:Sʒ qñqʒ; abudantia doloꝛis lacrimas exci
tat ꝓpter caloꝛẽ excitatũ:qñqʒ etiã hõ ſe Dti⸗
net vt cm̃ coꝛã deo doleat:qnqʒ etiã ex dun⸗
cia oplexionis vel ex ſiccitate capitis e ꝙ hõ
nõ pᷣt coꝛpaliter flere ꝓ peccatis· et ſi fleret

ꝓ moꝛte amici qꝛ ille doloꝛ e magis ſenſibił

et ideo vicinios ad reſoluendũ coepus in la⸗
crimas 6 Obicit etiã illð g8. mi durꝰ e

Ai doloꝛe peccati lacrimis nõ

declarat. E
la nimietas nõ impoetat exceſſũ q̃ ſit culpa
vilis ſz eſt orſpolttio ad culpã et reſolui debʒ
nimis· i: valde. hec be⸗ Vtnꝝ dtnitio ſit ma⸗
ios doloꝛ ꝗᷓ poſſet eſie ſin natura. c m cõtri⸗
tõe ẽ duplex doloe: vnꝰ i volũtate q ẽ eſſen
tialiter Otritio q̃ nibil almd ẽ ꝙᷓ diſplicentia
peccati p̃teriti ·:q quidẽ ſi ſit infoemis ẽ attri⸗
tio. ſi ſit foemata e otritio: ſʒ nõ foꝛmat' de le
ge cõi miſi ſit maxima in ↄpatõe alioꝛx dolo⸗
ru⸗Ft talis doloꝛ in dtritõe excedit alios do
loꝛ es · qꝛ aru aliqᷣd placet tm eiꝰ Otrarium
diſplicetefinis aũt ſuꝑ oĩa placzʒ cũ oĩa ꝗꝓpter
ipᷣm deſiderent.et iðo pctim̃ qð a fine vltimo
au ertit ſup oĩa diſplieè dzʒ.vñ Iere.vj· luctuz
vnigeniti fac tibi cc̃· vbi glo·docet penitentèe
qd facere debz. Nihil em dolentiꝰ vnigeniti

moꝛte· Vnde optet ꝙ iſte doloꝛ ſit maximꝰ in

Sne ſcz in ↄopatõe alioꝝ doloꝝ· nõ tñ optet
e ſit maximꝰ in ſpecie huiꝰ doloꝛisſicut qui
libet amoe caritatis e maximꝰ in gne ſz nõ in
ſua ſpecie.Fliꝰ dolos è in pte ſenſitiua q̃ cau
ſat ex peimo doloee vel ex neceſſtate nature
ſzm qð vires inferioꝛes ſequũct motũ ſupioꝝ
vel ex electõe ſzjm qð hõ pemtẽès in ſeipᷣo ha⸗
bet doloꝛẽ et excitat animũ vt doleat de pec
catis et neutro mõ optzʒ ꝙ ſit maximꝰ doloꝛx
HNã peimo mõ nõ opꝶ· qe vires mferioees ve
hemẽetiꝰ mouen᷑ ab obiectis ꝓpeijs eᷓ ex re⸗
düdantia viriũ ſupioꝝ · et ideo quãto opatiꝗ
viriũ ſuperioꝝ ꝗpĩquioꝛ ẽ obiectis inferioꝝ
tato magis ſequuùt motũ eaꝝ · Et ideo maioe
doloꝛ ẽ in pte ſenſitiua ex leſione ſenſibili qᷓ
ut ille ꝗ redũdat in ipᷣ̃am ex rõe.Siłr maioe ẽ
qui redudat ex rõe de coꝛpalibꝰ deliberanti
ui redũdat ex rõe ſpalia ſiderãti · Vnde
doloꝛ in ſenſitiua ex diſplicetia rõis ꝓueienſ
de pctõ. nõ eſt maioz alijs doloeibꝰ qᷓ ſũt in
ipᷣa: Et ſiłr nec doloꝛ q eſt volũtarie aſſũptus
tũ q? nõ obedit vis mferioꝛ ſupioei ad nutuz
vt tata paſſio ſequat᷑ in inferioꝛi appetitu q̃n

tcã oedinat ſuperioæ: tũ etiã q paſſiones ex ra
tõe aſſumunt' in actibꝰ vtuta ſzm quãdã men
ſurã quã qñq; dolos qui eſt ſine virtute nꝗ ſer

uat ſz excedit · B rhdrn poſſit eſſe mimis
magnus doloꝛ in otricõe:. in actu penite

di elt duplex dolos. vnꝰ eſt eſſentiab peniten

cie. et B;ᷓ eſt in volũtate rõnali: eſt em quedaʒ

diſplicẽtia volutatis qua ſibi diſplicet petm̃

inquãtũ elt crãſgreſſio legis diuine· Et ge hec

di ſplicentia directe cauſac' ex cantatiua dei

dilectõe qᷓ mmis intendi nõ pᷣt: ideo hbec dil

Plicena⸗ nimis magna eſſe nõ p̃t· Eſt aliꝰ do

oꝛ nõ eſſentiał penitetie et ̊ eſt duꝑlex · vnꝰ
in coepoꝛe quo hõ coꝛpus ſuũ affligit ꝓ pec

catis ſuis et hic doloꝛ poſſet eſe mimiꝰ qe cuũᷣ
tali tpamento debʒ hõ coꝛzpꝑus ſuũ afflige vt
nõ interimat naturã: vñ apłus ro. xij· Roõna⸗

bile ſit obſequiuzʒ vẽm Ei aliꝰ doloe interioe

qᷣ eſt paſſio appetitus ſenſitiui· et q̊ è duplex

qñqʒ em canſat' tał doloe ex ↄſideratõe amiſ
ſionis cuiuſoã honeſtatis ſeu gloeie acciben
talis ꝑ peccatũ: ſicut è doloꝛ q; q; in mulieri
bus ex hoc ꝙ amiſerũt ſui coꝛpis integritatẽ
et talis dolos poſſeet eſſe nimis magnuł- qũ qʒ

cauſat' dieecte p quãdã redudantiã ex diſpli

cetia volũtatis qua ſibi diſplicet petm inꝗn⸗
cũ eſt le ʒis diuine trãſgreſſio-Et ſic adhuc di
cũt quidã ꝓ doloꝛ poſſet eſſe mimis magnus

qe penitetia e virtus mozalis. et iòo cozrũpi

pt ꝓ ſapabundantiã et defectũ· et hoc videt
ſentire tho- ꝓglijs videt ꝙ hic doloe nõ poſſʒ
eſſe nimiꝰ qeſi nõ poſiet eſſe exceſſas in cãnõ
poſſet eſſe exceſſus in effecta · hmoi aut dolo
ns cã eſt ſupᷣdicta diſplicetia peccati de qua
Oceſſaz ẽ ꝙ nõ poſſet eſſe mmis magna. vñn ſi
penites ex vebemẽètiſſimo dei amoee tã vehe⸗
menter doleret de ſuo pct& ꝙ ex h⁵ cauſaret
à appetitu ſenſitiuo tã vehemes doloe ꝙ cor⸗
ruperet armomã coꝛpis ad vitã neceſſariam-

nõ eſſet exceſſi in gne moeis nec pfectõi pe

niteétie derogãs ſed ↄcoꝛdãs. niſi foete hoĩs
volũtas directe ex intentõe fereet ad ꝓcurã
duz talem paſnonẽ ad hoc vt mpe maeeret. et
ſic rredo ꝙ intelligũt illi qᷓ dicũt ꝙ in dolo⸗
re qai e in appetitu ſenſitiuo pᷣt eſſe exceſſus·
et Huiꝰ opie rich;· Hõ aũt obſtat pᷣdictis di⸗
ctã anſʒ:di vt ſic impiguant' viſcera aie mee
vt medulla ccæepis mei exiccet.· qe ipᷣe deſioe
rabat ex pinguedine deuotõis medullas coe
poꝛeales exiccari· nõ quo ad humoze coz palé
E quo ad ↄcupiſcentiã carnale- Yel exicca:
tõem medullaꝝ vocat vnlnera caritatis qua
aia langnet ex abſentia xpᷣi. Hõ obſtat etia q
culpa c innoces penã in inferno nõ ſentiret
et peccatoꝛi padiſo dices eſſe dignuʒ oculoa
eecare ploeãdo.qꝛ licet ante ſe agnoſcet eſſe
dignũ amiſſione oculoꝝ qꝛ quilibet pctõe eſt
dignal nõ tin ererna moete ſzʒ etiã tpali.nõ tñ
nolebat oculos ſibi cecare·/ YVeꝝ dtritꝰ de
bet malle in inferno eſſe ꝙ; peccare. et videc
ſie dicit em anſ. li de ſił indĩbꝰ ꝙ aliquis
Dz magis eligere eſſe in inferno ſine cul pa ꝙᷓ
in paradiſo cu canlpa- ᷓc ſam cho⸗ in qᷓdaz. q.
de quolibat· otritꝰ? tener in gnali malle pati

,„

quãtãcũq; penã ꝙᷓ peccare. qe cõtritio nõ eſt
Ene caritate· ex caritate em homo plꝰ diligit
Deũ ꝙᷓ ſeipᷣmpeccare vo ẽ facere cõtra deuz.
Pumiri vero eſt aliquid pati cõtra ſepſuzʒ. vñ
caritas requirit vt quelibet pena p̈eligatur
culpe · ſʒ nõ tenet in ſpẽali hãc penã vel illã
peligere · imo ſtulte aget ſiq̃s ſe vel aliuʒ ſuꝑ
hoc ſolicitaret qꝛ ꝑ hò in temptatõez incide⸗
ret et occaſione peccandi daret.qe tereibilia
Oſ derata in pciculari magis tereent.
Fquic᷑ vide de q̃rto ſcʒ ð tpe et duratõe
Otritõis. St circa hoc qᷓrunt' pła. ſ. vtx

Dtricio de petis ſit ſy nccia · c ꝙ ſic in habi

tu rõe diſphcertie pti. nõ ãt e ſpy nccia ĩ actu-
vñ tenet hõ ſp malũ qð fecit deteſtari. ſed qe
tentio talis eſt pcepti affirmatiui qð ſp obii
Sar ſz nõ ad ſp ido tenet ↄteri ſp. ſ̊ nõ ad ſy
32

in eaſu· Sicut etiã de actu pentedi interio

ri dictũ ẽ ſup̃ ti ·de pñie duratõe.q.j. Et ſic dꝛ
cit hade ſancto vic. ꝓ deꝰ abſolues hoĩeʒ a
pena et culpa eterna. ligat eũ viculo ppetue
deteſtatõis peccati. ſicut ectiã dicit augꝰ li.ð
pnia:ꝙ vbi doloe finit nihil de venia relm⸗
quit. Secus aũt e de ſatiſfactõne q̃ attendit
ſm penã taxatam q iningit ꝓ pctis et iõᷣo p̃
terminari· hec em̃ pena pcipue ꝗꝓpoetionatur
culpe ex ꝓte ouerſionis ex ꝗᷓ hʒ finitats.ſʒ do
loe Otritõis rñdet eulpe ex pte auerſionis e
qua hʒ infinitate: et ido Otritio vera ſp manæ
debz. Koe vo gemitꝰ vł planctꝰ vel doloꝛis
ſenſi biè nõ è neceſſaria maxie viris pfectis qᷓ
audierũt voce mterna qð audiuit magdalea
dimittũt᷑' tibi pctã tua· ſic dicit bn. m canti.
circa pncipia · vlteriꝰ pñnt et debet medita
tõem ſuã ad dulcedinẽ ſuꝑne patrie onertere
ante vero hũuͦc ſtat oſilin ſanu e peccata ſua
ante oculos cosdis ad doloeeʒz et gemta re⸗
uocare·hec bon. Vtzaa doloz Otritõis inter
rũpat' neceſſario p audiũ · & nõ cu ñ ſint
de eodẽ ſ de diuerſis. doloæ em qᷓ eſt m pnia
e de pctõ omiſſo.vñ ſimul cum hoc nõ pßt eſſe
Zaadiũ de eodé. tz pt eſſe gaudiũ ð ſpe venie
qnã cipit ꝑ doloee· vł de ̊ ꝙ in habedo do
loee de peccatis omiſſis facit qð debz. Ft iðdo
deteſtacõ peccati ↄmiſſi q è cã doloeis:et vo
lũtas qᷓ eſt cã gandij ſũt ſił.voles em̃ deteſta
tur· et qe vnũ e rõ alteriꝰ.iðo aĩa ſimb ouerti
p̃t ad vtrũq; inqnãtũ ex eis qdãmõ fit vnũ·et
ſic nõ optet ꝙ doloe ↄtricõnis intereupat p
gaudin illõ. ꝗpter qð dicit aug · penites ſp ð
petõ doleat et de dolos ſy gaudeat Sicut em
dict bn. mel abſinthio admiſcendũ é. ¶Venꝝ
neceſſe ſit ſꝑ habe pudoeẽ de peccato omiſſo
ſicut et doloꝛe.c ꝙ nõ.ã erubeſcentia re⸗
ſpicit pctm̃ ſolũ mmquãtũ hʒ turpitudineet ſic
poſtꝙ; pctm eſt quãtũ ad culpã remiſſũ nõ ma
net puòoei locus· Dicit em̃ ambeo.non hʒ q
erubeſcat cui peccata dimiſſu eſt. manet autẽ
locus doloꝛi qᷣ nõ ſolũ eſt de eulpa inquantũ
habʒ turpitudme·ſʒ etiã inquãtũ hʒ nocume⸗
tũ annexũ · hec eho t Poſt iſtaz vitã aie
de peccatis ↄterant'. & ꝙ nõ. nã in ↄtritõne

tria ſut ↄſiderãda ſe eiꝰ Senꝰ qð è doloꝛ· eiꝰ

foema qð ẽ actꝰ vtutis gra infoꝛmatꝰ. et eiꝰ

efficacia qð ẽ actus meritoeiꝰ et ſaëmètalis

et qdᷣammõ ſatiſ factoeiꝰ.oſt hãc igit vitaʒ

anmme qᷓ ſunt beate ↄtritõem hre nõ poſſut qe

carent doloee ꝗpter gaudij plenituëinèe. que
vero ſut in inferno caret otritione. etſi dolo⸗
rẽ habeãt.deficit tame in eis gr̃a doloeez m⸗
foemãs.qui vero ſũt imm purgatoeio hnt dolo
re gra infoematũ ſ̊ nõ meritoeiũ.qe nõ ſũt in
ſtatu merendi In hac aũt vita oĩa pdicta tria.
mueniri poſſunt· hec tho
auit videre de qndo ſcz de effectu otri
tõis · Et circa h qrunt pła ſcʒ vtꝝ otri⸗

o ſit cã remiſſionis peccati. & ꝙ ſic. cauſa

inquã ſaltẽ meritoꝛia:et p̃ᷣt reduci ad cauſam
efficiente ſzm rich.vñn ſuꝑ ið pſal. Bacrificiũ
deo ſpũs ↄtribulatꝰ.diett glo.Cozdis cõtri⸗
tio e ſacrificiũ in quo pctã ſoluent Vcruz.
Otricio poſſit totaliter reatũ pene tollere.e
intenſio ↄcritionis pᷣt dupłr ſumi. vno mõ ex

Ppte caritatis qᷓ diſplicẽtiã cauſat. et ſic Otĩ git

tm̃ caritate intendi in actu ꝙ otritio oſ⸗ eques
merebit nõ tm culpe amotõem ſed etiã abſo⸗
lutioneʒ ab omni pena.Flio mõ ex pte dolo⸗

ris ſenſibilis que volutas ip Otritõe excitat.

Et qe ille quedã pena eſt tm p̃t intèdi ꝙ ſuffi⸗
ciet ad deletione pene et culpe.gxemplũ eſt
in latrone luce · xxij · Nichilomiꝰ tñ qe nõ pt
aliqs eſſe certus ꝙ tricio ſua ſufficiat ad de
letionẽe pene et culpe tenec ofiteri et ſatiſfa⸗
cere· maxime cũ ↄtricio vera nõ fuerit niſi ofi
tendi ꝗpoſitũ habuerit annexũ. qð debz Ppdu
ci ad effectũ etiã ſi eſſet certus ꝙ ſufficet aò
deletõez tociꝰ pene nõ ꝗpter remediũ 13 4Pt⸗
pᷣceptũ de ofeſſione datuũ. Yci quãtocũ
q; magno peccato ſufficiat quãtũcaq; parua
Otricio · ꝓꝙ ſic.nã cũ otricio dicat actũ pe⸗
nit endi caritate foematu et quãtũcũqʒ; modi⸗
ca caritas ſufficiat ad remotõex quãcoꝛũcũqʒ;
et quoeucũq;ʒ magnoꝝ peccaton moetaliuʒ.
igit quãtũcũqʒ parua ↄtricio ſuf ficit P quã⸗
tocũq; magno pctõ. S nõ ſic dicendũ eſt de
attritõe·cuʒ em̃ recogitant' peccata in ſpeali
neceſſaria è maioe attritio de maio⸗i peccato
q; de mioei. Ft ꝙᷓuis in penitedo ð oĩbꝰ ſimk
nõ ſit neceſſaria diſplicetia im actu maioe de
vno ꝙᷓ; de alio.eſt tñ neceſſaria in habicu. vñ
P quãtocũqʒ magno peccato quãtũcũqʒ pꝓua
attricio nõ fozmat' gratia de lege cõi p quaz
gram attricio fieret cõtricio ſi fozmarec. hec
rich. q Vtꝝ ſola otricõgosdis ſine ofeſnone
ſufficiat ad delendũ omnia peccata. HX hec
queſtio tractat' de penitentia di.j. et ponunꝰ
de ip̃a opi· pł es ibidez in glo. et etiã in rap.
et ganfredo. quibꝰ ad pns omiſſis firmiter ẽ
tenenduz ꝙ ſola ↄtricio coꝛdis ſine Ofeſſione
in re delet oĩa pctã · dũmõ ſit in ꝓpoſito ofite
di et ſatiſ faciedi implicite vł explicite alias
nõ eſſet cõtricio vera.vñ dicit augꝰ et habet
in dicta diſtinctõne.magna pietas dei vt aò
ſolã ꝓmiſſionẽ petã dimittat. nõduʒ Pnũuciat
oee · et tñ iam deꝰ audit in coꝛde. hoc fnit ſig
tũ in lazaro que dñs peiꝰ ſuſcitauit a diſei
pub ſoluereA Et in decẽe lepeoſis ꝗ in via anaꝙq;
ad peeſbiteros veniſſent mundati ſunt· Er in

— —

pſal. dixi · i. firmiter in aĩo meo ꝗpoſui vfite⸗
o aduerſũ me ñiuſticiã meã dño et tu remiſi
ſti iniꝗ· pec:mei · Fliter ãt ſola otritõ ñ delet

peccata moetalia miſi ofeſſio habeat in re vk

in ꝓpoſito explicite vł implicite· et ſic dz irel
ligi illð qð dicit' in eadẽ di · c· ex his· Nullꝰ
ante ofeſſione oꝛis et ſatiſ factõz opis pecca⸗
ti abolet culpam-
De cõfeſſione quid eſt et de inſtitu⸗
. ctone eius et neceſſitate ti.x·
Onſequeter oſiderandũ eſt de ↄfeſſiõe
It pᷣmo qd eſt ↄfeſſio · ſcðo de eiꝰ inſti
tutõe et nccitate · Circa pemũ qᷓrunt᷑ pla ſe⸗
qᷣd ẽ ofeſſio ſm diffinicoz H ſzm aug. Cõfeſ
ſio ẽ ꝓ quã moebꝰ latẽes ſpe venie aꝑit d cꝰ
euidetiã ſciẽdũ ꝙ ofeſſio fit tripliciter. Iᷓut ĩ
foeo ↄſcietie coꝛã deo: aut in foeo pñie coꝛã
dei vicario:aut in foeo ↄtencõſo coꝛã iudice ·
In peima pctm̃ nõ apit᷑ qe aptũ erat.In vltĩa
nõ apit ĩ ſpe venie· In media vo pctim̃ lates
ſpe venie apit e Vtcꝝ ↄfeſſio ſacramtab con⸗
grue deſcribi ibi p materiã qᷓ eſt pctm et ꝓꝑa⸗
ctũ qᷓ eſt apire tanꝙᷓ ꝓ foæmã · feſſio pcti
de ſe dicta nõ dicit actũ vᷣtutis . E ofeſſio fa⸗
cta vt debet et qdomõ debʒz et cui debz noĩat
actũ virtutis · Et licet ↄfeſſio veri Ptineat ab
ſolute ad vᷣtute veritatis· Im tñ qð addit᷑ ali
qua rõ ſpealis boni:ad aliã virtute incipit ꝓ
tinere· et iðo dicit phᷣs: ni.·eth· ꝙ ofeſſio que
fit in indicijs nõ ptinet ad veritatez ſʒ magis
ad iuſticiã · et ſiłr ofeſſio bñficioꝝ dei in lau⸗
de diuinã nõ ptinet ad vtutezx veritatis ſ ad
vtute latrieita ofeſſio peccatoꝝ ad remiſſio
nẽ eoꝝ ↄſequendã nõ ptinet elicitiue ad vtu
te veritatis vt quidã dicũt ſo ad vtutẽ penitẽ
ti e: impatiue tñ ad mulłas vtutes ptinere p̃t
ſzm qð in finẽ multaꝝ vᷣtutũ trahbi pᷣt actꝰ cõ
feſſomis.hec tho:eVt ↄfeſſio et penitetia
pVtineãt ad eundẽ articulũ fidei · & ꝙ nõ· cõ⸗
feſſo em qe magis ex ſpe venie ꝓcedit magiſ
innitit articulo de vita eterna quam reſpicit
ſpes ꝙᷓ articulo de iudicio qð reſpicit timoe·
pma vo ecõuerſo ſe hz rõe ↄtritõis̊ tho.
Irca ſcòm qriꝰ a quo fuit inſtituta ↄfeſſio
ſet vtꝝ ſit pceptũ · ſm ſco · iij· ſen · di
xvijꝙ ofeſſio talis q̃lis eſt nüc in eccia nõ ẽ
ex pcepto legis nature alias ad eã fuiſſet ho

mines obligati ꝓ ſtatu cuiuſcũq; legis qað ẽ

falſuʒ.qe nec ob ligabant᷑ in lege ſeripta. Di
cũt aũt quidã ꝙ ↄfeſſio nõ cadit niſi ſub pᷣce⸗
pto eccĩe.ʒ dtra hòc ẽ qe nõ inuem᷑ vbi hꝰ
ab eccleſia pᷣcipiat qñ ante hoc factũ reputa⸗
ret pᷣceptũ obli gatoꝛiũ ð ofeſſione · Zi em al
legat illð capłm ex · de pe · et re · oĩis vtriuſqʒ
c Illð capłm ẽ innocètij tercij añ quẽ pluſq;ᷓ
panos qngẽtos fuit augꝰ qᷓ multũ ↄfeſſionẽ
eſſe neceſſariaʒ pᷣdicauit · vt patz in li.de vera
et fła pnñia:cuiꝰ etiã autozitates aliq ponũt
de pñia · di · nj uius tñ opi · vr eſſe gloſatoꝛ
de pnia.di · v. imn pnꝰ.ſuꝑ ho tñ nõ allegat ali
q capłm et idðo ireõnabiliter di. pᷣterea m
Ho papa nõ teneret ↄfiteri nec etiã infideles
tenerent' cõfiteri · pᷣma choꝛĩ .v.q̃d mihi ẽ de
his ꝗᷓ foꝛis ſũt iudicare: Videt᷑ ergo rõnabi⸗

liꝰ dicenð ꝙ ofeſſio radit ſub pᷣcepto dei po
ſitiuo:et certuzʒ ẽ ꝙ ſupꝑ h nõ tradit' aliqd in
veteri lege· 3 aũt aliq» meuãgelio tradtur
hoc videt᷑ eiſe illõ ioxx accipite ſpmſanctũ
quoꝝ repec.re·eis· Ex Poc arguit ſic · ptas
remittedi peccata data e apłis et in eis oĩbꝰ
pᷣſ biteris: et certũ ẽ ꝙ nõ pn qe poc e ꝓeiuʒ
dei· ergo miſterialiter et arbitrarie- ſ̊ nõ pñ̃t
arbitrari in cã ignota· g* manifeſtãda eſt eis

cã in qua debẽt arbitrari: hec ãt maĩfeſtatio

S ↄfeſſio.igid ex hac collatõe ptãtis arbitra⸗
rie facta pᷣĩbiteris obligãt᷑ pctõees ad accu⸗
ſandũ ſe eis tanꝙ; arbitris q; e ↄfiteri· Qð ãt
ad hoc teneãs declarat ſic· qᷓcũqʒ amiſit pei⸗
mã gram tenet᷑ ex neceſſitate pcepti ſcz dili⸗
ges dñm deũ tuu ?c:agere quãtuʒ in ſe eſt ad
recupatõez eiꝰ et in vᷣtute etia illiꝰ pc epti di
liges teipᷣm.ſ̊ pctõe ꝑ peccatũ moetale gram
peimã amſſit et p̃t eaʒ recuꝑare ab hꝰ arbitro
ſuſcipiendo pñie ſacmetũ ·¶o·.xx· quoꝝ re· æc
Pe ſic ↄcludit neceſſitas pᷣcepti ↄfeſſionis ex
oc vbo ſcʒ quoꝝ remi. pctã æc:· et illo pᷣcep⸗

to ſił iũctis · SBi dicat᷑ ꝙ ꝓ hoc nõ ꝓbat ꝙ B

via ſit pᷣciſa ad recupandu graʒ argui ꝙ ĩimo
ſic.ꝗlibet tene recupare graz ꝑ viã facilio⸗
rẽ et certicæe: alias videt ↄténere ꝗꝓpeiã ſalu⸗
tẽé.· ſʒ hec via ẽ facilioe et certioe ſeʒ recuꝑpan
di p ſacramẽtũ pnñie·qe hic nõ reqrit᷑ almò n

ho nõ ponat obicè gre.qð eſt multomĩꝰ ꝙ;

attritõez hre qᷓ ꝓ modu meriti de ↄgruo ſuffi
riat ad iuſtificatõezꝭpt etiã aliqs eſſe certioe
ꝙ nõ ponat obicẽ ſcʒ actualiter peccãdo ꝙ; ꝙ
Habeat attritõz. ergo qlibet tene' ad hãc viã
Dicũt aũt ali qui ꝙ pᷣc eptuʒ de ofeſſone Hhet
ex vbis apłi iac.v· Coficem mi alterut pec⸗
cata vra æc: ſʒ hoc nõ videt. dicẽdo em ofite
mimi alterut pctã nõ magis dicit ↄfitenduũ
eſſe pᷣſ bitero ꝙ;ᷓ alij- ſubdit etiã ſtatim- et oea⸗
te ꝓ muice. vbi nullꝰ dicet eũ mſtituiſſe vel
ꝓmulgaſſe ſacramẽtũ pñie vł p̃ceptũ diuinũ
ſ̊ intedit ibi pſuadere ꝓ pᷣmũ ot ſimꝰ hulles
ſcʒ nos apuò ꝓximos pctõees ofitẽdo· ſed p
ſcòm vt ſimꝰ caritatiui ſcʒ ꝓ nobiſ mnicẽ oꝛã
50.4) Tenenõ e ergo ꝙ hoc pᷣceptũ eſt ð iure
diuino p euãgeliũ ꝓmulgatũ vt ſupᷣ declara
cũ e.vel ſi illò nõ ſufficiat dicendũ ꝙ ẽ de in

re diuino ꝓmul gato p xp̃m apłis:et ꝓ apł os

eccleſie ſine omi ſcriptura ſicut multa alia te
net eccleſia ꝓ alios ꝓmul gata:ex-de ce· mil.
cuz marthe. hec et plura alia de hac materia
optie tradit ſcò.iiij.ſen· di . xvij. YBic ergo pa⸗
tet inſtitutio ofeſſionis et neceſſitas eiꝰj SBʒ
eſto ꝙ aliqᷓs ↄterat᷑ et nihii cogitet de Ieſ⸗
ſione et nõ omittit ↄfiteri ex dtemptu:ergo ñ
caret gratia qꝛ nõ interueni otemptus· ergo
ꝙ;diu nõ cogitat de ↄfeſſione nõ peccat ·dato
ergo ꝙ ſic moeiæ ↄſtat ꝙ ſaluat' ſine ↄfeſſio
ne· ergo cõfeſſio nõ ẽ neceſſaria · qꝙ tab nõ
cogitet de ↄfeſſione p̃t eſſe ꝓpter duo. permo
apter itenſione doloeis · et tuc qe deꝰ coꝛ ſuũ
occupat ſi ñ fuit moea ſupflua nec indiſcretõ
aliquacredo ꝙ; deꝰ abſoluit eũ et ꝓope cõ⸗

putat voluntatem et Oputat' iſte cù illis qui
excnſantur peopter impoſſibilitatẽ habentes

in ſacmeto cõfecnonis deuotëez. Scðo Pt Ho
eſſe · ꝓpter ocenpatõez ſuꝑflue ſol icitudis cir
ca alia et tũc nõ excuſat maxie ſi locu et tpyſ
heat ofitendi. ĩmo ꝗpter peccatũ omiſſoms
reputabit' reus moætis maxie ſi nõ fuerit pee
uetus moete; ge bene poſſet et deberet reco⸗
Sitare et pete ſaẽmentũ eccie.G̊ boñ A Ven
infideles teneant' ad ofeſſone.vide ꝙ nõ qe
diétũ capłm ois vtriuſq; ſexus.ſolu loqur ò
fidelibꝰ.oĩs inꝗt vtriuſqʒ ſexus fideb · ꝙ
regulariter tã fideles ꝙ; imfideles tenen ofi
teri inquãtũ e pᷣceptũ dei qð vniuerſaliter de
dit ꝗᷓ ptãtis habz plemtudine ſuꝑ oĩa. S auũt
nõ eſ pᷣceptũ miſi ab eccleſia nõ tenerem ad
eiꝰ obſeruantiã illi qᷓ nõ ſunt baptizʒati:qe vt
oſtenſũ e ſup̃ ti ·de ofirmatõe.q. vtæa epi deg
dati poſſint ↄfirmare.vicario xpi nõ fuit cꝗᷣ
ceſſa directe poteſtaſ ſuꝑ oeès ꝗᷓ nõ ſuſceper
baptiſmũ q eſt ianua qua intrat ad eccleſia
militante. hec rich. et ↄueniunt cũ dictis ſzm
ſcotũ ſupea in pᷣm a. pnins ar cj Vrx Pueri
teneant ofiteri · & ꝙ ſic ſcʒ pueri ꝗᷓ ad ãnoſ
diſcretõis puenerut. vt patz in dicto. c. omis
&t p anos diſcretõis ibide ſzam glo.intelligi⸗
tpus quo hõ capax ẽ doli. Siue ſm holſt. tꝑs
i quo diſcermit iter bonũ et malu.qe tũc pec
care pᷣt. accelerat citius in vno ꝙ in alio-
hec Bon rn habetes tim veialia debeãt
Ofiteri · & tenen gm aliquos nõ quidè ex vi
ſacmẽti ſʒ ex vi ſtatuti eccleſiaſtici qñ nõ hnñt
moetalia ꝗᷓ ofiteant. Fliqm tñ dicut ꝙ tales
nõ tenent᷑ ofiteri etiã ex vi ſtatuti eccleſiaſti
ci qꝛ ſtacutũ eccie nõ obligat niſi hntes pctã
moetalia q videtur ↄc ludi ex hoc qę dicit ꝙ
debz ola peccata ↄfiteri q de vemalibꝰ no
pt imtelligi:qe nullꝰ oĩa vemalia pᷣt cõfiteri.
t m hoc nõ habens moetalia nõ tenet ad
Ofeſſione. ſed ſufficit ei adimplendũ p̃ceptu⸗
eccleſie vt ſe pᷣſbitero repᷣſentet et oſtedat ſe
eſſe abſq; ↄſcta mostal peccati· vt ad cõione

recipi poſſit et hoc reputa ei ꝓ ofeſſione. Ca

dit em̃ ſub p̃ᷣc epto magis taxatio tpꝑis ꝙ; actꝰ
Ofeſſioms. Oe peima fnia ſut boñ.rich. tho.

et pe:dicetes ꝙ peima ſnia eſt ſecurio⸗. Sco.

vero e ſcde opi·et repeobat peimã. et de hoc
habetr etiã infra ti. de obiecto ofeſſonis. q-
vtꝝ ceneãt' venialia ofiteri S0. nuquid ille
qᷓ nõ habet remoeſũ de aliquo etiã pctõ vem

ali tenerec ↄfiteri ſim pemã duaꝝ pᷣdictaꝝ

opi· Rñdet boñ. ꝙ credit impoſſibile ſjm ſta
tũ viatoeis ꝙ aliquis diem vet ſeptimanaz et
multommꝰ ànũ tranſeat ſine remoeſu vema⸗
lis· Et vix credit bon.hoc fuiſſe niſi im xpᷣo et

eiꝰ matre· et ideo qlibet vel hʒ ↄſciaz vel ha

bere dz vel in om̃ hoea petere dimitte nobiſ
ec.· Si tñ aliqs eſſet ꝗᷓ nõ haberet ꝑ ſupabun⸗
te grazʒ· ſuf ficet dicere ſe nullũ ptin ↄmiſiſſe

ꝗqp faciat poſtꝙᷓ ofeſſus eſt legitime.ł p̃t dici

ꝙ talis nõ tenet' aò illòð mãdatũ.qe ſolũ pec

catoeibꝰ et viatoꝛibꝰ e datũ.talis aũt iã ha⸗

bitat in celis .· Deetea hoc nõ pᷣ̃t ↄuenire hoĩ
niſi ex pemilegio ſpeali ſy ſtatuta nõ extedũut
ſe niſi ad ea que de iure cõi eueniũt · xix · q· ij.
due . I. lex · vbi ðe ꝙ qui lege pemata ducitur

nulla rõ exigit vt a lege publica aſtringatur
Si vo nõ haberet remoeſu vel ꝗꝓpter ignoean
tiã vel negligentiã nõ excuſaret a mandato-
Hhec bon· Bcotꝰ aũt circa hec dicit ꝙ ſimpłr
innocens a moetali et a veniali tenet ſimpłr
nõ ↄfiteri · vn ſi beata virgo fuiſſet ↄfeſſa bea
to petro poſt aſcenſionẽ xpi. ↄfitedo peccaſ⸗
ſet. Sed ſi ſit innoces a moetali ten. r Ofireri
venialia et nõ ↄfiteri moetalia. 1 papa
teneat' ofiteri · videt ꝙ nõ qe cõfeſſio dʒ fieri
iudici in quol ibet foeo. papa vo ſuꝑ ſe nuliũ
iudicẽ habz. ergo 2c.· P ꝓ papa habzʒ iudice
xp̃m cui debʒ ꝑ ſuũ vicariũ ↄfiteri q̃ͥ licet ſit
inferioe eo inquãtũ p̃latus·eſt tñ eo ſuperioe
inquantũ eſt pctõe et ip̃e dei mĩſter· hec tho.
icʒ etiã vnꝰ papa nõ habeat imperiũ in ſuc⸗
ceſſoee ſuũ tñ deus habzʒ imperiũ ſup eos qui
pcipit implicite ofeſſione p̃ᷣſbitero eſſe facie⸗
dã vt viſuz eé et rõe hꝰ tene obſeruare pHmor
pceptũ de neceſſitate· Obſernare vo ipᷣm ſzm
circũſtãtias oedinatas a gnali ↄoſilio tener &
Ogruitate·xxv·.q.jiuſticie.vhi dici ſic.Aulli
cie ac rõis oedo ſuadet vt q̃ a ſucceſſoeibꝰ de
