damꝰ.qꝙ aũᷣt pꝛo eis ſpẽaliter oꝛemus eſt pfe
ctõis no neceſſitatis niſi in aliquo caſu ſpea⸗
li.ſicut et de dilectõe inimicoꝝ dictũ eſt ſu⸗
pea in ſcðo li. Et nota rõne eiꝰ qð dicit apo·

vj.vſqʒquo nõ vindicas ſangumẽ nr̃m de his

q̃ habitant i hewea.ꝙ ſicut dicit augꝰ de ſer⸗
mone dñi in mõte.· vindicta martirum eſt vt
euertat regnũ pcti quo regnãte tanta ppeſſi
ſut · Yel vt dicit in lide q̃ſtionibꝰ noui et ve⸗
teris teſtameti · poſtulãt ſe vindicari nõ voce
ſed rõe ſicut ſanguis abel elamauit de terea.
Letabit ant iuſtus vt dicit pſal.cũ viderit vi
dictã nõ ꝗpter eã ſu- ꝗpter dei iuſticiã Notã
dũu etiã ꝙ licet impugnare inimicos vt ↄpelſ⸗
cant' a pctis qò in bonuʒ eoꝝ cedit et alioꝝ
ſic etiaʒ licʒ oeãado petere aliqua tpalia mala
inimicoꝝ vt cozrigant. et ſic o?o et opacio
nõ eruͦt Deraria ta ſit ozandũ ꝓ his qui
peccãt in ſpmſanctũ.vide ꝙ nõ · dicit em̃ bea
tus io:eſt pcti ad moetez ꝓ eo nõ dico ꝙ qs
oeet · & petm ad moetẽ ðᷣe ſzm ſiłitudine ad
moeteʒ coꝛꝑpis· in hac aũt ſunt tria ſcʒ amiſſio
vite · coeruptio diſpoſitõms copis ad recep⸗
tionèe aĩe· et impoſſibilitas rõis ſzm curſũ na⸗
ture: quo ad pmũ om̃e pctm ĩ quo eſt auerſio

a deo dici eſſe moetale ſiue ad moete: quo ad

ſcòm pctm in ſpiritaſanctũ ðᷣe eſſe ad moeteʒ
ge tollit diſpoſitõezꝭ ad receptõem vite qᷓ oſi⸗
ſtit in pñia:quo ad terciũ dᷣe illò pctĩ eſſe ad
moete in quo qs coæpaliter moeit᷑ Intedit ge
beatꝰ v. ꝙ eo qᷓ moeic᷑ in peccato moetali
nõ eſt o-andu. ꝓ eo vero q̃ eſt in pctõ ad mo⸗
tẽ dicto peimo mõ et ſedo non ꝓhibet oꝛare ·
ſz oſtendit ꝙ monicio qua dixerat eſſe oea
P Sximo nõ extedit reſpectu oĩm ſ reſpe
eoꝝ de quibꝰ ſperare poſſumꝰ ꝙ nĩñis oron

om⸗
bus emendent . H boñ ij. li. ſen·di · xli ĩ lra·
GEgquit videre de ſeptio ſcz vtilitate et
. efficacia ſiue vtute ozois: Et circa B; que
rnnt pła.peimo vtꝝ ſit ↄgruũ et vtile deum
oꝛare · H ꝙ ſic. ĩmo e vtiliſimũ. pmo vt nos
diſpoſitõi diuine ↄfoꝛmemꝰ.Qeamꝰ em̃ ñ qui
dẽ q̃ſi ex oronibꝰ nr̃is deus de nr̃is indigen⸗
cijs vel deſiderijs inſtruat. vel eiꝰ diſpoſitõ
in aliquo immutet qõ fuit ereos quozùdã an
tiquoꝝ· ſ̊ vt impetremꝰ illò qð deꝰ ab eter⸗
no diſpoſuit ſanctoꝝ pᷣcibꝰ ſe facturuz ſcz vt

nos poſtulãdo mereamur accipe qð deus ab

eterno diſpoſuit nobis dare vt greg. dicit. j.
li.dyalo: qe vt dicit augꝰ li.ij.de pdeſti. ſan
ctoꝝ· foete ſic p̃deſtinati ſunt aliqui vt nr̃is
oꝛonibꝰ cedant'. hec augꝰ. Sub djiuina em̃
Pmdentia nõ tm cadit q̃ effectus fiãt.ſj etiã
ex ꝗbꝰ cauſis et quo oedine ꝓueniant. Scðo
vtile eſt nobis deum ozare vt fiduciã recur⸗
redòi ad deũ accipiamꝰ et eũ bonoꝝ nroꝝ au
tese recognoſcamꝰ. Vñ criſoꝰ ↄſidera quãta
folicitas tibi eſt oceſſa oronibꝰ cũ deo fabu⸗

4

lari.eloquia cũ xpᷣo miſcere vel optare qð de
ſideras poſtulare· Tercio vt orois effectuʒ q̃
eſt multiplex aſſequamur· oebos em̃ coepis
et aĩe ſanat Taco· vlt · oro fidei alleuiabit in⸗
firmũ.et hiero. ITeiunio ſanant peſtes coeꝑpis
oeatõe peſtes mentis· Itẽ in bello ccepali et
ſpali triũphat · de quo exo · vij · eũ moyſes le
uabat manꝰ vincebat iſrabel . de ſcðo yſido ·
freques ozatio vicioꝝ impugnatõeʒ exti guit
tem vitã ꝓlõgat·yſa·xxvi.: audim oroʒ tuã
et vidi lac.tu· ecce ego adiciaz ſuꝑ dies tuos
xv·annos · Itẽ ab oppeobeio et moete liberat
vt ſaram.tho.iij.et ſuſannã dañ·xij.Itẽ intel
lectũ illumiat. augꝰ oroe meliꝰ ſoluunt du⸗
bia ꝙᷓ inquiſitõe alia Etẽ celũ reſerat.luc· inj
iheſu baptizato et oeante aptuʒ eſt celũ Item
deũu miti gat · vñ tho · iij · dicit glo · oro deü
lenit lacrima cogit· et hec ad pnñs ſufficiant ·

¶Vtn oꝛatio ſit ſatil factoeia. ſatiſfactio

reſpicit et culpã pᷣteritã ꝓ cuiꝰ offenſa Open
ſatõem facit. et culpã futurã inquãtũ eſt me⸗
dicina pᷣſeruãs et hec duo ouen ſt orom.ii
ciũ em om̃is peccati e ſupbia. in orone vo hõ
deo ſe Humiliat· pᷣcedetis etiã of fenſe recõpẽ
ſatõez facit et aditũ culpe future tollit radi⸗
cẽ amputãs ei:et ita oro ꝓplene habʒz rõem ſa⸗
tiſfactõis ·Sʒ cũ ſit triplex oro ſcʒ vocalis
mẽtalis et media.q illaꝝ ẽ ſatiſfactoeia· HE
ad cuiꝰ euidentiã ſcienò ꝙ or̃o pure mẽtalis
eſt qñ labia nõ mouent᷑ ſʒ coe ad deũ loquit᷑.
Oure vocab eſt qñ hõ nipil cogitat de his q̃ᷓ
Dicit: nec in gnali nec in ſpẽali ita ꝙ referat
intentõem vboꝝ ad finẽ. G; cũ oeat caſtra fa⸗
beicat. et ſic metalis ſimpłr vocal em excedit
Medꝛa eſt qua hõ oꝛat metaliter et vocaliter
et tunc aut vba illa impediũt affectũ q ſic ẽ
infam atꝰ ꝙ immediate fert᷑ in deu et tali me
lioꝛ eſt metalis. Rut vba muãt et tũc vtiliee
eſt oro media ſiue mixta. Et Hmoi ſunt multe
ozones maxime in illis qui nõ ſũt ſpnales ad
quoꝝ affectus ꝓuocãdos ſũt inſtitute osõeſ
vocales: Si igit᷑ querat q oꝛo ſit ſatiſfacto⸗
ria. Bñdet bon· ꝙ oĩs qe nulla eſt in qᷓ nõ la⸗
boeet vᷣtutes aĩales et quãtũ ſpiritꝰ delectaꝰ
tm̃ ſepe caro tabeſcit et vtutes aiales minus
circa regime coepis ſũt intente· vñ greg. ſup
ezec ·dũ creſcit foꝛtitudo amoeis intimi infir⸗
mamur foetitudine carnis vñ neruꝰ femoeis
iacob ex lucta angeli emarcuiſſe dicit. inter
ceteras tñ illa ẽ mas ſatiſ factoeia in qua hõ
ad gemitũ accendit qe deus in illa maxie de
lectat'. vñn qe illò e gre ſpecialis nõ imponv
a pᷣſ bitero ſʒ pambulũ ad illð ſcʒ ozëo vocał.
St qe non eſt ſtatus in vocibꝰ ſjo oꝛdimant ad
intellectũ.Hinc eſt ꝙ cũ dñs dicit Qath. vj.
Oeãtes nolite multũ loq: mittit ab oꝛoe voca
li ad mentale. St etiã gres: dicens · veraciter
oeare è amaros in ↄpuctõne gemitus nõ vba
Opoſita reſonare.hq boñ. Sic igit hec ẽ ſũma
dictoꝝ ſ- ꝙ oĩs oꝛo ex caritate facta ſi recte
fiat è penalis et pᷣt eſſe ſatiſfactoꝛia qe nunꝙ;
eſt ita delect abilis qn ſit aliquo mõ penalis
ſez antecedeter vł ↄſequeter vł ↄcomitãter.
lla tamen inter om̃s elt pᷣcipue ſatiſ factoeia

õ

V

que magis eſt gemibunda et in qua eſt maioe
clamoe coꝛdis ad deũ ꝓ pctoꝝ vema. bhec ãt
in aliqiibꝰ eſt metał in aliqbꝰ vocałęg c
ozatio ſit meritoia vel ec impetratiua· H& e
ſic· vñ ſup illõ pſal.cꝛatio mea m ſinu m. cõ⸗
uertet᷑.dicit gloetſi eis nõ ꝓfuit ego tñ non
ſũ fruſtratus mercede mea:merces aũuũt nõ de
be' niſi merito.oꝛo em vt dictũ e reſpecta fᷣu
turi effectꝰ duplice habʒ virtutè ſceʒ merèo:
et impetrãdi. vtutez meredi habʒ ſicut qlibec
actas vtutis inquãtũ ſcʒ ꝓcedit ex caritate
q̃ quide ꝓcedit mediãte religione cuiꝰ actuſ
eſt. vt dicta e ſupᷣ · d religionẽe ptinet oẽonẽ
offeree b caritatem vo ptinet deſideniu rei
cuiꝰ ↄplemetũ petit oo. fides aut neceſſara
eſt ex pte dei ſ 3 vt credat ab eo poſſe obtine
re qð petit umilitas vo neceſſana e ex pte
petetis q ſua indigentiã recognoſcit· Eſt etiã
deuotio necia hec ad religione pcinet cuiꝰ
eſt pᷣmꝰ actus neceſſariꝰ ad oes ↄſequẽtes vt
dicta eſt li.ij. Eſt aat o?e impetratiua ex grĩa
dei qᷓ etiã nos ad ozꝛandũ inducit. vn augꝰ ã̊
vbis dñi. nõo nos hoetaretur vt pereremꝰ? ninᷣ
dare vellet · Notandũ aũt ꝙ qnq; pncipali
ter aliqo aliud reſpicit merituʒ ozois ꝙ illuò
q petit'. Oedinat em meritu pcipue ad bea⸗
titudme.ſ̊ peticio ozonis directe extendit ſe
qnʒ ad nia ergo illõ aliud qò petit aliqs
P ſe nõ ſit ad beatitudine ei vtile nõ meretur
ilò.ſ qnqʒ; Hoc petedo et deſiderãdo meritũ
Pdit vt ſi petat a deo ↄplementũ alicꝰ pecca
ti q; eſt nõ pie ozare.Qnqʒ; vo nõ elt neceſſa⸗
riun ad ſalute nec manifeſte ↄtrariũ. et tũc liiꝶ
cet oeãs poſſiͦ oeãdo mereri vitã ñ tñ mere ve
obtinere qʒ petit: vn augꝰ li.ſenteciaꝝ ꝓſpe
ri·fideliter deo ſupplicas de neceſſitaabꝰ hꝰ
vite et miſericoeòiter audit et miſericoediter
non andit᷑. q em infirmo ſit vtile mag nouit
medicus p̈ egrotus- et 150 paulꝰ nõ e exau⸗
ditus de amotõe ſimuli carnis S vo illo qe
petit᷑ ſit velle ad beatitudinè hoĩs qᷓſ pcineſ
ad eiꝰ ſalutẽ meretc᷑ illõ nõ tm ozãdo ſeò etia
alia opa bona faciendo:. et io mdubitanter
accipit qð petit tũc ſeʒ qñ optet accipe. Que
dã em nõ negant᷑ ſ̊ vt ogruo dent tpe diffe
rũt. ot dicit augꝰ ſuꝑ io⸗q tñ impediri p̃t ſi.
nõ pſenerauerit impetrãdo⸗ Quia vo bõ non
pᷣt ali mereri vitã eternã ex ↄdigno nt im . ij.
Ti. ie t , eſt. ideo ꝓ ↄſeques nec ea qᷓ ptinent
ad vitã eternã p̃t aliqñ aliq̃s ex ↄdigno alte⸗
ri mereri · Et 130 nõ ſꝑ exaudi ozãs ꝓ alio vt
dicta e ſup· St iõo ponut qᷓtuoꝛ oditões qui⸗
bus ↄcurꝛetibꝰ ſp impetrat q peti ſcʒ vt ꝓ
ſe petat neceſſariũ ad ſalute pie et pſeuerãter
n3 tñ ille qcuos oditões reqrnn ad efficaciã
impetrãdi qᷓñ nichil impetrec' ſi aliqua deſit.
ge etiã qnq; aliqͥs oꝛãs ꝓ alio au dit. ſ quia
His poſitis oeatio ſꝓy hʒ efficaciã impetrandi
bec tho. in qrto. ota etiã ꝙ oms =
qᷓ rerunt ex pyte oꝛãtis inquãtu eſt oꝛans in⸗
clubunt' m hꝰ ꝙ dicit pie:puta ꝙ oꝛet fideli
ter:laco.j.poſtulet mi fide ſcꝝ ↄfidenter nibit
heſitas· Item humiliter. pſal-Heſpexit in oꝛa⸗
tione humilia: Ite ferueter vñ augꝰ aò ꝓbã⸗

—

affectas · ¶ Notanoũ etia p ozo quâtũ ad ef
ficaciã merendi inn nitè pncipaliter carttat.
quãtũ vo ad efficaciã impetrãdi innitit' pein
cipaliter fidei qe ꝑ fide habzʒ hõ noticiã om
potetie et mie diume ex ꝗbꝰ impetrat oeõ qʒ
petit· hec tho.in rte⸗n pétõees oeado
impetrent aliqd a deo· H ꝙ ſie · vñ criſo. ſup
ath.omis q petit accipit· i. ſiue iuſtus ſiue
petõe. St augꝰ dicit ſuꝑ io.ſi pctõees deꝰ nõ
exaudiret fruſtra publicanꝰ ſic dixiſſet. deus
iciꝰ eſto michi pctõei · In Mee tame duo
Re ↄſiderãda. ſcʒ natura quã deus diligit et

dignioe ſe ef fectus qñ feruetioe p̃cedit

culpa quã odit· Si ergo pctoe aliꝗqᷓo petat in⸗
quantu pctõe.i. ſjm deſideriũ peccati de hoc
a deo nõ andit' ex miſencodia ſ qnq; auor
ad vmdictã · q ad vimdictã deꝰ pmittit pec⸗
catoeẽ adhuc ampliꝰ ruere in pctã·deꝰ enim
quedã negat ꝗꝓpicius ꝗᷓ ocedit iratus vt dicit
augꝰ. Oeatõez vo pctõeis ex bono nature de
ſiderio ꝓcedente deꝰ audit.nõ q̃ſi ex iuſticia
qe pctõe ho nõ meret' ſ ex pura miſericoedia
obſeruatis tñ qᷓtuoe p̃dictis ↄditcõibꝰ. qSedò
obicit illð qð ſcribic' in io· ſcimꝰ qm̃ pecca⸗
toees nõ exaudit deus Dicendũ ꝙ ſicut dict
augꝰ.illo verbũ fuit ceci adhꝛeac nõ mũucti- i.
nondũ pfecte illumĩiati· et ideo nõ e ratu. li⸗
cet poſſit velifican ſi intelligat' de peccato⸗
re inquãtũ eſt peccatoe. ſm què moòũ dicit
ꝓuer ·xxviij:qui declinat aure ſuã ne audiat
egem oeatio eius erit execrabilis.
gquit' videre de ogctauo ſcz de necitate
2618· St circa ho qrunt' pła ſcʒ vta oro
ſit actus cades ſub p̃ceꝑto· E& ſic. vñ Ot.
vij · petite et dabi vobiſ. et luc.xviij. Optz ſp
oeare et nõ deficere· optet aut vt dicit en ſoꝰ
dicit neceſſitatẽ. Nõ eſt aũt iutelligans ꝙ hõ
teneat ad oeandu ꝓ ſp· Eſt em̃ p̃ceptu, affir⸗
matiuũ ꝙ etſñi ſemp obliget nõ tñ ꝓ ſpy. Cadit
aute oro ſub p̃cepto et determĩate et indeter
mmate· Determiate quide ad aliqᷓs oeoes ex
pᷣcepto tenent' illi qᷓ ex officio ſno ſunt medij
inter deũ et populũ ↄſtituti · vt ſat miniſtri e
cleſie quibꝰ ex officio mecũbit pᷣceſ ad deũ im
pſonã tociꝰ eccleſie funde·et ioo dice tenet
hoeas canonicas ex ſtatuto Indetermiate vo
adò oꝛz oz; tenet' qlibet ex hoc ꝙ tene ad bona
ſpualia ſibiꝛ ꝓcuranda qᷓ̊ nõ mſi diuimitꝰ dan
tur. Vñ alit er ꝓcurari nõ poſſuùt mſi a deo pe
tant'. Ex hoc etiã ꝙ quilibet tenec' ꝓximũ ſiẽ
ſeipᷣm dilige tenec ei in neceſſitati bꝰ bñficijſ
ſubuemire nõ tm p coepales elemoſinas ſʒ ec
p ſpuᷣales. quaꝝ vna e oeatio vt dictu e peiꝰ
et omibꝰ etiã q miſterio nõ fuũgun: eccłie
vides ab eccłia determĩatũ tpus oeãdi ſtatu
tũ eſſe cũ ſim canones teneant' diebus feſtig
diuinis officijs intereſſe vt miſtris oeãtibꝰ
populo ſuã intentõz ↄfoement.hec tho.
uit' videre de nono ſcz de laude diui⸗
na. St circa ho qrunt' pła. pᷣmo veix deꝰ
ſit oee laudandꝰ. Æο ſic p hoc em excttacj
deũ affectꝰ laudãtis ſ̊m pſal.ſacficiũ i au 8ar
ho.m. et illicæc. Et affectꝰ audietis etiã m
pſal.ſy laus eiꝰ in oꝛe meo. et ſequit auoiãt

man ſueti et le· ꝛc· Notandũ tamẽ ꝙ de des
poſſumꝰ loqui duꝑ.vno mõ quo ad eiꝰ eſſen⸗
tiã et ſic cũ ſit raneF et ineffabilis
maioe eſt omni laude. Vñ etiaz dicit phus· j·
eth.ꝙ optimoꝝ nõ e laus ſu» maiꝰ aliquid et

meliꝰ.debet' aũt ei m illã ↄopatõe; reueren

tia er honoe latrie · Alio mõ ſum effectus eiꝰ
qᷓ oebinant' ad nraz vtilitatex· et ſic deo laus
debec.pſa.liij: miſerationuʒ dñi recoꝛdabo⸗
landẽ dni ſup om̃ibꝰ q reddiderit nobis dñs
Vti cantus ſint aſſumedi in laudẽ diuinaz
P ſic ſct infirmoꝝ ammi mag ꝓuocet
ad deuotõez Srang. x· Ofeſ adducoe cantã
di ↄſuetudine appeobare mi eccia vt p auriũ
oblectameta infirmoꝝ animꝰ m affectũ pie
tatis aſſurgat nõ aũt ꝗꝓpter oſtentatẽez et de⸗
lectatões ꝓuocandaz. vñ.x.oteſ.dicit augꝰ.
cũ michi accidit vt me ampliꝰ cantꝰ ꝙ; res q
canit moueat penaliter me peccare Ofiteoe·
et tũc malle nõ audire cantante· Quia tñ no⸗
bilioꝛ modꝰ e ꝓuocãdi hoĩes aò denotoõz ꝓ
p̃dicatõeʒ; et doctrinã ꝙ; ꝓ cantũg ðo diacom
et plati quibꝰ Ouenit p doctrinã et pᷣdicatõʒ
in den aios hoim ꝓuocare nõ debet cantibꝰ
inſiſtere ne ꝓꝑ hoc a maioeibus extrahant. vt
dicit gregs: et habet in decretis.di. lxxxij.c.
in ſancta româna eccleſia:hec tho llã tñ P⸗
hib itõeʒ d icũt aliqᷓ hr̃e locũ in eccta romana
WPter qð ibi dicit in ſede hac. Flij tin de car
Dinalibꝰ intelligũt hug. vo dicit ho gnaliter
dyacombꝰ eſſe ꝓhibitu cũ ĩduti ſüt ad lege⸗
du enãgeliũ ꝗpter hoc qd de inter miſſaꝝ· Et
cã hunꝰ inſtitutõis fuit honeſtas. hec habet
in 8lo. ibide. HNõ aut aſſumit eccta ad dei lau
de muſica inſtrumenta niſi ꝓ raro o⸗gana. qe
masis mouet aim ad delectatõz qua foemet⸗
P ea interiꝰ diſpoſicõ bona.In veteri tñ teſta
meto vteban eis. tůͦ qe ie populꝰ mag erat
Durus et carnab· vñ erat ꝓꝑ hmmoi ꝓuocandus
ſicut et ꝑ ꝓmiſſiones tereenas.tu etiaz qe per
hmo inſtrumta aliqᷣd ſignificabãt.
Equit videre de decio ſcʒ de deuotõe St
circa hoc qrunt pła ſezʒ vtza deuocio ſit

actꝰ ſpualis. ꝙ ſic· de em̃ a deuouedo. vñ

Deuoti dicunt' q ſe deo qdðãmõ deuoust vt ei
ſe totaliter ſubdãt. St ſic deuocio mipil aliud
videt' eſſe qᷓ volũtas quedã SPSmpte tradendi
ſe ad ea ꝗͥ ptinẽt ad dei famulatũ. manifeltũ
eſt aut ꝙ volũtas Pmpte faciendi aliqᷓd qð p
tinet ad ſeruiciũ dei eſt quidazʒ actus ſpualis
volũütatis hec tho. Et pdictis bene Deoedat
deſcriptio deuotõis qᷓ poni a quibuſdã ſcz ꝙ
deuocid feruoe bone volũtatis que mẽs co
hibere nõ valens certis manifeſtat indicijs.
c denotio ſit actus religioms. H q; ſic
eandè em vᷣtutè ptinet aliqò facere et ha
bere ꝓmptã volũtate ad ill idem faciendũ:.
qe venuſq; actus e idem obiectu. opari aute
ea que ptinet ad diuinu cultu ſiue f

Ett unue ue famulatuz
Pee Ptiner ad religione. vt ex dictis m ſcdðo
Patj- ergo etiã ad eã pti er Hrᷣe ꝓmptã vo

lũtate ad ſomoi exequeda qð eſt eſſe deuotuz.
RBota deuoo àpaber ad ſanctos träſit
in den inquãtũ ſcz in eis de veneramur: de⸗

g

uocio vo quã ſubditi dicũt' hre ad dños tpa⸗
les eſt alteriꝰ rõis ſicut et famulatꝰ eoꝝn di⸗
ſtiguũt' a famulatu diuino?᷑ Sʒ ohicit ge de
uocio vt dictũ è ad hoc ꝑtinet ꝙ aliqs ſe deo
tradat.hoc aũt manifeſte ft p caritate· vñ di
cit dyo· ii· de di. no · amoe diuinꝰ exceſſuz
facit nõ ſinens amãtes ſui ipoꝝ eſſe ſed eoꝝ
quos amãtergo deuotõ pociꝰ actus carita
cis ꝙ; religioms · ad caritate Ptinet imme
Diate ꝙ hõ tradat ſe deo inheredo ei ꝓ qndaz
ſoũs vnione.ſʒ ꝙ hõ tradat ſe ad alia oꝑa di⸗
uini cultus·hꝰ iĩmediate ptinet ad religionez
mediate aũt ad caritate ꝗᷓ eſt pncipiũ religio
nis· Vñ nota ꝙ ſicut pin guedo coꝛpab et ge⸗
nerat' ꝓ caloæe naturale et ip̃m caloꝛem Oſer
uat ꝗſi eiꝰ exiſtes nutri mentũ.ſic etiã caritas
cauſat deuotõez inquãtũ ex amgee reddie' ali
qs ꝓmptus aò ſeruienð amato. et p deuotõz
caritas nutrit ſicut et qlibet amicicia oſerua
tur et anget' ꝓꝑ amicabiliu open exereciciũ et
meditatõez . Fen Otemplatio ſiue medita⸗
tio ſit cã deuotõis.h& ꝙ ſic ſcʒ cã extnſeca ex
Pte meditãtis · Dicta e em ꝙ deuocio e qunma
actus volutatis ad h ꝙ hõ ſe tradat duiao
obſequio. Omis aũut actus volũtatis pcedit
ex aliqua ↄſideratõe eo ꝙ bona intellecta lit
obiect volũtatis. vñ augꝰ dicit li. de tri . p
volũtas oeic ex intelligetia. Et ideo medita⸗
cio eſt cã deuotõis inquãtũ ſp p meditatẽ em
hõ Ocipit ꝙ ſe tradat diumo obſeqmio . Id ꝙ
qdem inducit cõſideratio duplex. vna ex Pte
diuie bonitatis et bñficioꝝ eiꝰ.pſal. michi
aũt adherere deo bonũ eſt. ecc. St hec excitat
dilectõeʒ qᷓ eſt ꝓxima cã deuotõis. Flia é ex
pte hoĩs oſiderãtis ſuos defectus ex qᷣbꝰ in⸗

disget vt deo imta. ſzm illò pſal. Leuaui ocu⸗

los meos in mõtes æc. Et hec excludit Pſum⸗
ptõem ꝑ quã qͥs impedit᷑ ne ſe ſubdat deo dũ
ſue vtuti innitit᷑. Cã aũt extrinſeca pncipali85
deus· de quo dicit ambeo.ſupꝑ lucazꝝ ꝙ deus
quos dignat vocat et que vult religioſuz fa⸗
cit.¶ Vt leticia ſit effectus denotoms. HE
ꝙ ſic· vñ in qᷓdaʒ collecta dicit quos ieiunia
votiua caſtigãt.ip̃a quoq; deuocio ſancta le⸗
tificet· Ex oſideratõe em òmine bonitatig ex
qua pncipaliter ꝓuemt denotio p ſe quidẽ ſe

quit del ectatio· iur illð pſal. memoe fui dei

mei et delecxatus ſũ. p accides vo ſequitꝰ tri
ſticia in his qui nondũ plene deo fruunt. ſm
illò pſal. Sitiuit anima mea ad deñ 2c. ſequi
fuerunt mihi lacrime mee pa.æc. Eõſideraco
vo Boꝝ defectuũ ex q̃ cauſac deuocio ſecã
dario· vt dictuz é p ſe quide nata eſt cauſare
triſticiã · p accides vo leticiã ſeʒ Pter ſpe⸗ di
nine ſubuentõis: et ſie patet ꝙ að deuotõem
Peimo et ꝑ ſe ſequit' delectatõ. ſcdano aũt et
F accidens triſticia q eſt m deu.
De ieiumo ti. xxviij. DU
ſtea ↄſideran du e de iei unio Et pei⸗
mo de eiꝰ quidditate · ſcòo de eiꝰ vti⸗
litate:tercio de eiꝰ obligatõe. qrto ð
eiꝰ cpe·qnto de his qᷓ habet ieinniũ ſoluere.
*⅓Circa pmu qrũt' pła. Deimo q̃d ſit ieiumũ
Kieiunm vt dicit pſido. pſimone victug

abſtinstiaq; ciboꝝ cꝰ euidẽtiaʒꝭ ſlcienò ꝙ
ieiunm dicit dupłr ſczꝭ ieiunin nature et iein
niũ eccleſie·a pꝓmo dicit᷑ qͥs ieiunꝰ anteq; ci⸗
bũ ſumat:a ſeðo aũt r ieiunãs q̃ſi oedinataʒ
ab eccia ꝓpter pctõꝝ ſatiſ factõez abſtinetiã
ſeruãs· In latiſfactõe aũt pctõ nõ tin optet

q; hõ abſtineat ab illis q vtutez coerũpũt cuz
dicat pſimonia victꝰ ſeo etiã ꝙ abſtineat ab

illis qbꝰ alias vti ſalua vtute licèt cũ dicat
abſtinentiã ec· Vtnꝝ ieiumũ ſit actꝰ vptutis
H ꝙ ſic. vñ dicit hieroꝰ.ieiunin ẽ pfecta vir
tus et ceteraꝛ? vtutũ fũdamentũ · Ex hoc em̃
aliqs e actus virtuoſus qe ꝑ rõez oꝛdinat' ad
aliqð bonũ honeſtu.hoc aut ↄouenit ieiunio·
vñ dicit augꝰ in quodã ſermone de oede et ie
iumo eiuniũ mentẽ purgat. ſenſu ſublenat.
carne ſpiritui ſubicit. cos otritũ et Huil iatuzʒ
facit· ocupiſcetie nebulas diſꝑgit· libidinuzʒ
etiã ardoꝛ extinguit. caſtitaus lumen accen
dit . St ten ibide ieiunin verboſitate n amat
diuiciaſ ſupfluitate reputat· ſupbiã ſpnit hu
militate ↄmedat· pſtat hommi ſeipᷣm intelli⸗
gere infirmũ et debile. hec augꝰ. Æ. ho tñ ꝙ
ieiuniũ ſit adtus vtuoſus cuz ieiunamꝰ ab oi⸗
bus diſſolutõibꝰ abſtinere dehemꝰ Qmd em
ꝓdeſt ieiunare viſceribꝰ et luxuriari venati⸗
bus. abſtine a cibis et ereare pctis.di· lxxxvj
qd pdeſt . ¶¶ Cuiꝰ vtutis actꝰ eſt ieiuniu · E
p abſtinetie cũ attendat᷑ in cibis in qbꝰ me⸗
diũ adinueit abſtenecia dictat em recta ratõ
ſzm quã medin ſumit᷑ vᷣtutis· vt dicit. ij · eth.
ꝙ hõ ſumat minꝰ de cibo ꝙ ſibi ↄpeteret hm
ſtatu cõezꝭ ꝗꝓpter aliqᷓ mala vitãda et bona ꝓ⸗
ſequẽda no tñ dictat recta rõ tin de cibo ſuh⸗
trahere vt nõ poſſet natura oſeruari vel etiaz
hõ opa debita oꝑpari· Dicit em̃ hieroꝰ. ꝙ non
refert vta magno vel puo tpe te mterimas.
St de rapina holocauſtuʒ offert qꝗᷓ vel ciboꝝ
mimia egeſtate vel mãducãdi vb ſomni pena
ria coepus affligit. St iteꝝ rõnalis hõ digni
tatẽ pdit ꝗᷓ ieiuniũ caritati vb vigiliaſ ſenſau
integritati pponit.·
Iaquit vide de ſcöo ſcz vtilitate ieiumj
circa ho q̃runt' pła ſcʒ ad qᷓd ieiuniu
ſi vtile & qð patz rno ex dictis ſup in ill
qſtione vti ieiuniuʒ ſit ec. NHec opꝑtet ad hoc
addere gra beeuitatis · Vtrum reiuniũ ſit ſa
tiſ factoꝛiũ .· h& ꝙ ſic Mat. xvij. hoc genꝰ? de⸗
monioꝝ nõ eicit᷑ niſi in ozsõne et ieiunio. Eſt
inquã ſatiſfactoinʒ qe et ꝓ libidine peccati
ſuberactõez delectatõis recõpenſat afflictio
nẽ etiã addes et futnra peccata impedit ocu
piſcentiaʒ debilitans 4 tn iei unm qð ſub
pcepto cadit ſit ſatiſ factoꝛiũ: 8 peeptũu le⸗
gis nature nõ ẽ niſi de eo qð eſt neceſſariũ ad
ſalute· et ideo qdð ſub hm̃ o p̃cepto cadit non
ſatiſ factoꝛiũ ſ̊ pᷣexigit ad ſatiſfact õem. et
ſiłr e de elemoſina ꝓut cadit ſub pᷣcepto. ſedò
pceptũ eceie ad ide oꝛdinari pᷣt ad qʒ; ſatiſ fa⸗
ctio oꝛdinat.et ideo ieiuniũ qð cadit ſub p̃ᷣ⸗
cepto eccłie p̃t eſſe ſatiſ factoꝛia· hec tho.
Quale ieiuniũ ẽ ſatiſfactoꝛiũ E& i carne duo
ſut ſcʒ viciũ qð dz domari et natura qꝗ dzʒ ſuſte
tari:igiuniu ergo qð naturã ſeruat et vicium

*½
*

2

domat ẽé deo acceptũ et ſatiffact ↄeiũ aliud ñ
Sceiendũ tñ ſim boñn. ꝙ ſi eſſet ieiunm tale
ð induceret moete ſiue moetis acceleracõez
Hho aut eſſi ex intentõe et ſic eſſet pẽtim moeta
le · vñ hiero.nõ ref ert vt puo tpꝑe ł magno
te interimas·. Fut pᷣter intentõez et tũc vl dã
do opam rei licite et ſic nõ e pctm · Sᷓut ñn dã⸗
do opꝑam rei licite vł vtili ſʒ ſupuacue vł ma
le et ſic eſt pctm̃.Fliqui tñ dicut ꝙ abſtinen⸗
cia nõ accelerat moete·. ſ ſim bon· ip̃am bene
accelerat pemtencia grauiss
Squit᷑ videre de tercio ſcz de obligatõe

Ppeoim ad ieiuniũ. St circa hoc qrunt' pła
ſcz vtꝝ ieiuniũ ſit in pcepto.

vt patz ex ſu
pꝛadictis ieiuniũ valzʒ ad vitandũ mala et ꝓ
ſequenð bona.Vnuſq̃ſqʒ; aũt ex naturali rõne
tenet' tm ieiunijs vti quãtũ ſibi è neceſſarium
ad p̃dicta· Et iðo ieiuniũ in cõi cadit ſub pee
cepto legis nature· S determiacõ tpis et mo
di ijeiuna di ſm ↄuenietiã et vtilitate populi
xp̃iani cadit ſub pᷣcepto iuris poſitimi qð ẽ in
ſtitutuʒ a platis eccie ad quos ptinet ſtatuta
pcipere qᷓ ptinet ad cõem vtilitate fidelm in
ſpualibꝰ bonis·et hoc ẽ ieiuniũ eccĩe.ð ↄſe.
di. v. qᷓdeageſima. et. c.· ſe · ¶ Sz obicit qcũqʒ

tranſgredr pceptũ moæetaliter peccat. ſi ergo
ieiumuũ inſtitutuz ab eccł ia cadat ſub pᷣcepto

tũc ſiqs vnũ die tin qᷓdeageſime ſolneret moe
taliter peccat q vide dun dicere · H pce⸗

pta iuris poſitiui magis obligãt ex intentẽe

legiſ latoeis ex ipis vbis. et ido trãgreſſoe
talis pᷣcepti magis reputãdus qᷓ obuiat in⸗
tento legiſlatozis ꝙᷓ qui deuiat in aliquo ab
oꝛdmatoe legis · Intentõni aũt latoeis legis
obuiat q ex cotemptu vel ſine aliqua rõnabi
li caunſa dedinatõzʒ nõ ſeruat. Si aut inealiquo
caſu oeòmatõeʒ nõ ſeruat in quo pbabiliter
pt credi ꝙ ſi legiſlatoe adeſſet eũ obligari nõ
vellz tal trãſgreſſoe pᷣcepti reputãdꝰ n eet. et
ideo nõ e neceſſariũ ꝙ quicũq; die ab eccłia
inſtitutũ veiunare omittit moetaliter peccat.
oteſt em G oĩno ſine peccato ↄtĩ gere. aliqn
aũt ſine moæetale cũ veniali:al iqñ etiã cũ moe
tali· St hoc m diuerſas occaſiones ꝗᷣbus hõ
inoucit' ad frangendũ ieiuniũ. hec tho. iiij

tià oms teneant ad ieiunia eccleſie. S N
E

ieiuniũ acceptũ nõ ſm ꝓ eſt actus vtutis ſed

Peiſe rõe eius qò ſupaddit ſtatutu eccłie nõ
eſt de iure nature nec de iure diuino ſz de iu⸗

re poſitiuo.tali aut iure ꝓhiben vł pcipiũt
talia que alias bene et male fieri poſſent. Sic
.aunt ſupea dictũ eſt ſtatuta cõia pponunt ſizm
qð multitud mi Oueniũt: et ideo legiſlato⸗ in
eis ſtatuendis attendit illð qð vt in pluribꝰ
accidit· Si aute aliqd ex ſpeciali cã m aliquo

mueniret ꝙ obſeruãcie ſtatuti repugnet non

intendit talem ad ſtatuti obſeruantia obliga

re: vñ er de obſeruã·ieiu. ↄſil iũ.legi nõ ſubia
ceat neceſſitas· et ar· ð̊ oſe.di. v. qᷓdea geſima

In hoc tame eſt diſtinctio habenda ſjm cho.
am ſi ſit euidens cauſa pꝑ ſeip̃m licite poteſt
Homo ſtatuti obſernantiã pᷣterire Pſereim e5 ⸗
ſuetudine interueniete vel ſi non Poſſet deka

cili ad ſaperioꝛẽ recurſus haberi Zi vo cauſa

2 ₰D

———

ſit dubia debz ad ſupioꝛẽ recurei qᷓ poteſtate⸗
habz in talibꝰ diſpenſandi. Et hoc ẽ obſeruã
dũ in ieiunijs ab eccleſia inſtitutis ad qᷓ oms
cõiter obligant᷑ niſi in eis fuerit impedimen
tũ aliqð ſpecialè. Dicit aut hoſt· ſuꝑ.c.ↄſiliũ
ꝙ in diſpenſatõe ſupꝑ ieiunio nõ ſufficit licen
tia ſimplicis pᷣſbiteri etiã ex iuſta cã niſi ſum
ma neceſſitas imineat ita ꝙ ad epᷣm ſime picu
lo nõ poſſit recurſus haberi:et vt dicit cauſa
ſufficiens ad diſpenſandũ e infirmitas.natu
re debilitas Nihoꝝ cariſtia ſiue penuria. vel
pauptas:pegrinatio.laboe et ꝓtractio meſe
nima:vt in ſeruientibꝰ menſe nobiliũ et hu⸗
iuſmodi.¶ Sʒz obicit illð qð dixit xp̃ᷣs luc· v
nõ poſſũt filij ſponſi ieiunare ꝙᷓdiu ſpõſus eſt
cũ ipᷣis · Eſt aut xpᷣs cũ oĩbus iuſtis ſpualiter
in eis habitãs. vn dñs dicit Math. vlti · SEcce
ego vobiſcũ ſum vſqʒ ad dſummatõem ſeculi
ergo iuſti nõ obligan ad ieiunandũ · illõᷣ
verbũ pᷣt exponi tripłr.vno mõ ſzm criſo/qui
dicit ꝙ diſcipuli qͥ dicunt᷑ filij ſponſi adhuc
erãt imbecilliꝰ diſpoſiti vñ ↄpant veſtimeto
veteri. Et ꝛdeo in coæpali pñtia xp̃i mag erãt
fouẽdi in quadã dulcedime ꝙᷓ exercendi m ie
junij auſteritate· Et ſzm hoc magis ↄnenit vt
diſpeſent in ieiunijs cũ impfectis et nouicijſ
ꝙ cũ antiquiozibꝰ et pfectis vt patz in glo.
ſup illò pſal-Sicut ablactatus eè ſuꝑ matrem
ſuã. Scòo mõ pᷣt dici ſm hiero:ꝙ dns ibi lo⸗
quit de rõne veteꝝn obſeruanciaꝝ· vñ ꝓ hoc
dñs ſignat ꝙ apłi nõ erãt in veteribꝰ obſer⸗
uãcijs detinedi quos optebat gr̃e nouitate p
fundi:Tercio ſzm ausg.qui diſtinguit duplex
ieiumiũ quoꝛx vnũ ptinet ad humiitatem tri
bulatoõis et hoc nõ ↄuenit viris lerh qᷓ di⸗

eunt' felij ſponſi .vñ vbi lucas dicit.Iõ poſ⸗
ſũt filij ſponſi ieiunare · Math.x.dicit nõ pnt
filij ſponſi lugere. Fliud ieiuniũ eſt qð prinz
ad gaudiũ metis in ſpũalia ſuſpeſe et tale ie⸗
iuni cõuenit viris pfectis · VYtꝝ pueri te⸗
neant ad ieiuniuʒ · ꝙ nõ. pmo qe nõ eſt in
eis ſicut in ꝓuectis ita neceſſaria repeeſſio vi
cioꝝ ad quã ẽ ieiuniũ inſtitutũ. ſco qe indi⸗
gent multo cibo ꝗpter neceſſitatẽ augm̃ti qð
fit de reſiduo alimeti.tercio ꝗpter nature de⸗
bilitatẽ ex qᷓ ꝓuenit ꝙ indiget frequeti cibo
et nõ multo ſimul aſſupto⸗qe vᷣtus naturab ið
Duertere nõ poſſet Et ideo dũ ſũt in augmẽto
ꝙ Hm phm ẽ vt in pluribꝰ vſqʒ ad fine tercij
ſeptẽnij nõ tenent᷑ ad ieiunnia eccleſie-Cõue⸗
nies tñ eſt vt etiã in hoc tꝑe ſe ad ieiunandũ
exerceãt plꝰ vb mĩiꝰ m modũ etatis ſue · qnz.
tñ magna neceſſitate vel tribulatõe iminente
in ſigmficatõez pñie artioeis etiã pueris ieiu
nia mdicunt᷑. vn Ioheb · ij dicit· ſanctificate
leiuniũ.t poſtea ſequit. Cõgregate puulos
et ſugentes vbera · ſicut etiã de iumẽtis legi⸗
Ioñ:nj.hoĩes et iumẽta nõ guſtẽt quicꝙᷓ nec
bibat aquã Quid de nouicijs et iuuenibꝰ
regularibꝰ ſen monachis vel religioſis.
ſzm bon.ꝙ ſupꝑ ſoluẽdo ieiunio vł nõ ſolue
do tenen magis diſcretõi aut diſpeſatõi ſuo
rũ pᷣlatoꝝ acqeſcere ꝙᷓ ꝗꝓpeio udicio: Vtrũ

paupes teneant ad ieiunia eccleſie ꝙ nõ

1

ſcz qñ ſimul tm̃ hr̃e nõ poſſũt hoꝛa omeſtiõis
qð ad victũ tociꝰ diei ſufficiat ↄmode. vl ec
qñ ex pᷣcedẽti media debilitati· ieiuniũ ↄmo⸗
de ñ pñt ſufferee ·¶ Vt peregrinãteſ et via
tcoees teneant᷑ ad ieiunia eceleſie · p ſi ſit
tał pegrinatio vł viacio ꝗᷓ differei poſſet ſine
incõmodo dʒ differei ſi ſimul cuʒ ea nõ poſſit
jeiunari:ſi aut nõ pñt differei vel qꝛ tꝑs ieiu
nij poccupat hoĩ em in via vel qe dies feſtus
alicui ĩminet ad que ex deuotõe hõ ꝓge cupẽ?
vł qe moꝛa in patria piculũ hʒ vł ſpuale vel
coepale p̃t hm diſpoſitõez ſui ſupioeis ſolue⸗
re ieiumu vbi ita e ↄſuetũ·qe ex hoc ipᷣo ꝙ p⸗
lati diſſikant ãnuere vide nt. hec tho· hoc tñ
itelligic de illis qᷓ adeo affli gũt᷑ itineris la

boee ꝙ ſił cũ ieiumo nõ pñt itinerare :· Nec

obſtat ꝙ ↄſilio pᷣteptuʒ dz pᷣponiqe intencio
dãtis hmoi p̃ceptũ nõ ẽ exclude alias piaſ et
mas neceſſarias cãs:ſecus ẽ de pceptis legis
nature qᷓ ꝓPhibent h qð hm ſe ſp eſt malu· 3
Quid de curſoeibꝰ. H qꝙ curſoees quoꝝ vſ⸗
& neceſſariꝰ ſi nõ pñt cureere ſimb et ieiunare
excuſant᷑ ſi ieiuniũ ſoluãt:qñ vo moeant cuzʒ
dñis ſuis in aliquo loco vł eciã qñ modicum
vadũt ieiunare debent. niſi foeſitan ĩimineat
eis viacio grãdis quã vt pficere poſſint eti azʒ
paucis diebꝰ anteq; iter areipiãt ieiun ũ ſol
uãt· hec rod. Vcy mannaliter pantes te⸗
neant ad ieiunia eccie. ſi ieiunãdo poſſũt
victũ opetẽeter Br̃e ꝓ ſua ꝓſona et familia cꝰ
ancubit eis cura.ſiue qe alias ſũt diuites· ſiue
q de mioei laboee ieiuniũ ſecũ ↄpaciete pñt
Lucrari ſufficientiã.nõ excuſant' a ꝛeiunio. ſi
aũt alias nõ poſſint tm laboꝛare ꝙ victũ ſuf⸗
ficiente acquirãt niſi ſoluẽdo ieiuniũ pñt ſm
diſpoſitõez ſui p̃ᷣſbiteri ieiumũ ſolue et labo⸗
rare. Ex quo patz ꝙ intecio maioeis lucri non
neceſſarij nõ excuſat eos a pctõ ſi ieiuniũ ſol

uãt · Nec etiã illi ſũt ĩmunes a pctõ qꝗᷓ nolunt

oparioſ ↄducere niſi tali pacto ꝙ ieiuniu ſol
uãt niſi foete ſit nccia cã q feſtinantiã oꝑiſ ꝓ
quo laboeat' expoſcat. 4 Quid de illis qͥ hnt
ſeruire in meſis nobiliũ diutiꝰ ꝓtrahendis.
Sx ſi ex cã neceſſaria pᷣueniãt aliqntulũ hoaã
ↄmededi ex toto ↄmededo vł modicũu pᷣliba⸗
do ne deficiãt in ſeruiedo et Ho faciãt iã poſi
tis mẽſis vł paꝝ ante ita ꝙ apter Otinuatõz
tpis debeat reputari totũ vna meſa nõ credo

ꝙ peccent. ſicut nõ peccãt ſeruitoees medio⸗

eriũ pſonaꝝ q̃ ſurgũt de meſa dñoꝝ ſuon vt
ad vimũ vadãt vel exenia dekerãt et rèͤnerten
tes ad menſaz iten omedũut hec rod·. ꝙ Quid
de regularibꝰ q debet legere ad meſam refe⸗
ctoenj. ide eſt dicenò q dictũ ẽ de ſeruiẽ
tibꝰ nobiliũ dũ tñ hoc faciãt licenciati.Doſ⸗
ſunt etiã hoc facere ſine licencia ſpeciali ip̃i
regulares qᷓ ho hñt a regula ↄfirmata a ſede
apłica q ſi nõ habent a regula nõ eſt tũc fa
cienduz etiã de licetia niſi ſit rõnabił cã.hec
ro. Vtꝝ egrotãtes excuſent' a ieiunijs ec
celeſie! H& ꝙ ſic qe em in eis natura e debilis
ideo ſi daret eis vna vice totũ ſił qð è neceſ
ſariũ ſuſtentatõni nature grauaretc natura et
ſi pluribꝰ vicibus dat ofoetat et vigozatur

Et ideo etiã in il lis ifirmitatibꝰ in qᷓbus abſti

nentia ofert ad ieiuniũ nõ tenent᷑ · DHeo quãta
aũt infirmi tate vel debilnate ſolui poſſit ieiu

niũ ab infirmis et debilibꝰ pociꝰ ſm roð eſt

limitãdũ arbitrio boni viri ꝙ ſim aliquam do
ctrinã generale GVt ſenes excuſent' a ijein
nijs eccie · ꝙ ſic A
debilis et licet ſint ſicci ſiccit ateo ppoſita hu
miditati naturali . ſupabũdat tñ in eis humdi
tas accñtalis ex indigeſtione cauſata.¶ Vñ ſi
totus cibꝰ que natura eoꝝ reqrit ꝓ die natu⸗

rali ſumeret ſimal ab eis nimis obtüderet in
eis et grauaret caloæ naturalis et nõ poſſet ci
bum digerere Ouenieter⸗hec ric B. Dicit eẽ im⸗

noc· ſupꝑ titulũ ey de obſer.ieiunioꝛx · ide di
cendũu eſt de ſenibꝰ qð de ĩkirmis er debilibꝰ
Vt vxoees aꝗpter viroꝝ ꝓhibitõz dimitte
re debeant ieiuma indicta ab eccia·
innoc · vbi ſupea ꝙ nõ. Dimittere tñ debet ie⸗
iunia volũtaria.xxxiij:q vlt. maĩfeſtum·et tñ
foete in ieiunijs indictis poſſet pᷣſbr ꝗpter vi⸗
ri ſcandalũ d iſpeſare· ar· di.Leniſi ↄſtitueretur
jdem hoſt. in S10.G
excuſent'a ieiunio eccie. E ꝙ ſic·peimo. de⸗
bent em accipe cibũ non tm ꝓ ſe ſed eẽ Pnn⸗

trimeto fetus.ſcòo qe peegnates hnñt varia et

inoedinata deſideria ciboꝝ diuerſon et qñqʒ

ita intenſa ꝙ niſi aliquo mõ poſſent ſatiſ face⸗
re appetitui piculũ poſſet eſſe de piclitatõe fe

tus· Yñ ſm roð:pꝛegnãtes et nutrices ſi time
atur notabiliter de piculo eaꝝ ſi ieinnauerit

in eis caloe et virtꝰ eſt

ti mulieres peegnãteſ

de fetn in vtero vel de puero ad vbera nõ tim

pnt ſed etiam tenent ieiuma ſoluere
Squit᷑ videre de qrto ſczʒ de tpibus ieiuni
oꝝ·Circa hoc querũt᷑ pła ſcʒ vti debe⸗
ant eſſe inſti tuta aliqua tꝑa determiata ad ie⸗
junia · ſic duplici rõne/peimo a pte ꝛpis
quia vnũ tpus eſt aptius ieiumo ꝙ; aliud tꝑs
ſcðo ex pte efrectus naun Keiuni ei ad duo
oꝛdinat ſcʒ ad deletõez culpe et ad eleuatõez

mentis in ſupna· St ideo illis tpibus fuerunt

ſpealiter ieiunia indiceda in qᷓbus opoetebat
hoĩiem a peccato purgari et mentẽ fideliũ ĩ de
um pꝑ deuotõʒ eleuari · et hec p̃cipue iminent
ante paſcalez ſolennitatẽ et an alias p̃cipuas
ſolenmitates ad quas deuote ſuſcipienoas op

tet nos ꝓ ieiuniũ p̃parari · In quo etiã mõſtra

tur ꝙ extremũ gaudiũ qð p feſta tpalia ſigni
ficat ad tribulatões huiꝰ vite quas ſancti paſ
ſi ſüůt ſub eqᷣcS otra p̃ᷣdicta videtur ꝙ qua
deageſima ſtati inchoan deberz pꝰ? ephiaz qñ
baptiſmꝰ xpᷣi ceiebeat.qe e⸗in legit. xpᷣus
ſtatim poſt baptiſmũ in deſerto reiuniũ incho
aſſe · xpᷣus nõieiunauit q̃ſi ieiunio indige⸗
ret ſed vt ad ſuſcipiendu eius gram nos exem
ꝓlo ſui ieiunij p̃pararet Et tdeo poſt bapti ſmũ
ſuum in quo plenitudo gratie eiꝰ fuit decłara
ta teſtimomo patris et ſprituſſancti · et ettam
ohis:decebat exemplũ ieiunij ſui nobis ꝗpo

nere: NHobis aũt conuenit ieiumũ vt p̃paremꝰ

ad recipiendum gram eius. Et qe ſacramenta
gre eius pᷣeipue pponũt᷑ circa feſtũ paſce · iðᷣo

imedjate añ ipᷣm feſtũ ↄplet' ieiuni qᷓdeage⸗

ſime Et etiã qe tpus veris qð mcipit circa pei⸗

cipiũ qdeag eſime eſt aptũ deupĩe· Et etiam qe
ſigmficat' ꝙ ad głiam reſureectõis puenimꝰ
V tribulatões pñtis vite ſiẽ xpᷣus ꝓ paſſionem
e. e⸗ quare p̃dictũ ieiuniu ẽ mſtitutuz
in numero.xl. dien · H& pemo vt ꝓp hoc xpᷣo
nos ↄformeꝰ qui eodẽe numero ieiunauit Se
cudo qꝛ in hoc iuſticiã ſeruamus. ꝓ hoc em̃ qſi
tocius anni decimã ſoluimꝰ- annus em ↄtinet
ccclxv.dies quoꝝ ꝓs decima ſũt xxxvj· ita tñ
ꝙ qumqʒ; dies maneãt indecimati: qe decima
eoꝝ nõ eſt dies ĩtegra:quatuoe vero dies ad
dun ad oplendũ nume qᷓdea geſimũ et aſſue
faciendũ ad ſeques ieiuniu. g oms dies dcti
qdeaginta ſũt ieiunãdi In diebus vo dñicis qꝗᷓ
dea geſime nõ eſt ieiunaãduũ · de dſe. di · v. qdea
geſima.vbi dicit quadeageſima ſũma obſerua
eõne eſt obſeruanda vt ieiuniũ min ea pᷣter dies
dñicos niſi quẽ infirmitas impediuerit nulla
tenus ſoluat · et ibidemceieiunia dicitur. jeiu.
nia a ſacerdotibꝰ ↄſtituta ſine necitate rõabi
