et domicilia in diuerſis ep̃atibꝰ hñt · P ab v⸗
troq; epᷣo impetrẽet · ar · ex de ſen · ex · cuz illoꝛꝛ
G.ſi vero clauſtralis vb ad metropolitanũ re⸗
cureantar.ex ð fo.ope. Sane· G hoſt / Quid
ſi ſint diuerſaꝝ ꝓuintiaꝝ · & recureãt ad pei
matem vel ad papã· ar · ex de iurepa.c.nulluſ
In his tñ caĩbus tuciꝰ eſt recureere ad papam
qe illò eſine qõne · x · q · ij · cucta. hec hoſt.
Eui ↄfitebi doctoꝛ vel ſcolaris.ih pᷣſbiter
in cuiꝰ peochia moeant' et alij de licetia eius
vt dici ĩ. c. omis · ¶ Cui pueri · M ꝙ Peio ſac
doti vel alteri de licentia eiꝰ.vt ðᷣe m.c.om̃is
Et hoc intelligo de capacibꝰ doli.et intelligi
tur capax doli qñ eſt ꝓximꝰ pubertati. ff. de
ac· et obli.l.j. Sed dicenð ꝙ hoc potiꝰ pꝓ exte
rioea vir bonꝰ exiſtimabit· ar· ex de pᷣſump. ex
ſtudijs · Si vo nõ ſint doli capaces nõ tenent᷑
Ofiteri · et ideo nõ e curandũ cui ↄfiteant.ta⸗
les em furioſis ↄpant' qe etas eoꝝ q̃d videat
ignoꝛat· C.·de fła·mo.l.j.hHec hoſt.q Cui cõ⸗
fitebut᷑ ruſtici m alienis peochijs hyemãtes
vel eſtiuãtes.vel ſe trãl ferentes ad peochias
alienas nõ aĩmo ibi remanẽdi ſed foꝛſan ad tẽ
pus aliqbus magratibꝰ obſequedi .· tales
ſi laici ſunt ſe trãſ feree pñt quo volũt dum tñ

ſint liberi · St ſi ſe quoꝙ; trãſferãt aĩo ꝓpetuo

remanedi facti ſut eoꝝ peochiaĩ ĩ quoꝝ dpo
ceſibus vel peochijs moeant'. ex de peochijs
ꝗ.fi · Si vo tales nõ intedant relmẽre domci
liũ antiquũ debet antiq? pᷣſbitero ↄfiteri łᷣ de
licentia eius alteri. Eſt em oſiliũ bonũ ꝙ tłes
a indice ſuo ſpũali licentiam obtineãt vel ſal⸗
tẽ ofiteant ſub ſpe ꝙ; inder kareſicot fit ide dir
cendũ eſt de familia nobiſiũ niſi ip̃ᷣi habeant
a papa ꝙ ſe et familia ſua peiuilegiuũ.G̊ hoſt.
Quid de familia epi vel archiepᷣi. H ſi ſit
de aliena dyoceſi idem e dicendũu ſic de fami⸗
lia pemcipis laici Si vero ſit de dyoceſi ꝓpeia
Ofiteri debet vel i epᷣo vel ei cui mãdauerit
pᷣt etiã ꝓPeio ſacerdoti de cuiꝰ peochia ẽ ↄfi⸗
teri · Hec Holt uie de his qᷓ hanc actenus
fozmã nõ ſeruauerũt ſ ſimpliciter cui volebãt
Ofeſſi ſunt · & ſi ſimpliciter et ignoꝛãter hoc
fecerũt nõ credẽtes peccare nõ accuſo ſed ex
cuſo.ſed decetero exqꝰ certificati ſunt ſi ↄtem
nerent: damnarenct'.ex ð cõſe.ecc le.aqua.di.
vij . conſuetudo · hec hoſt.
ualis debet eſſe ofeſſoꝛ et qua
licer ſe dz hre ad ofitõtez · ti · xvj.
Oſtea ↄſiderandũ e qualis debeat eè ↄ
feſſoꝛ et quomõ ſe debeat habere ad cõ
fitẽtes · Circa qᷣ ſciendũ ꝙ cõfeſſo⸗ de⸗
bet eſſe mſtus. Vnde ang.li de pe.cux. et ha⸗
bet de pnĩa di·vj·c.j.ſaceròos in nullo ſit iu
dicandꝰ q ĩ alio eſt iudicare ꝓmptꝰ.iudicanſ
em aliũ qui eſt iudicandꝰ cõdemnat ſeip̃ᷣm Et
eſt hic argumetũ ꝙ exiſtens ĩ moetali moætali
ter peccat abſoluendo a moztali niſi peniteat
peiꝰ. Debet eẽ eſſe diſcrets. Vñ aug ibidem et
habetur di:vjide pe:qui vult. Caueat ſpualis

index vt ſiẽ nõ cõmiſit crimẽ nequicie ita non
careat munere ſcie: opoetet em vt ſciat ↄgno⸗
ſcere quidqd debz indicare · ¶ Zed quãta ſiue
gue et qᷓlis diſcretõ ſiue ſcia eſt nccia ↄfeſſoei
ꝙ ſiue aug ſumat in dicta aucte ſciam peo
claue ſcie ſiue ꝓ hitu ſcie:nccia tñ eſt tãta ſcia
ↄfeſſon ꝙ ſciat diſcernere in pctis qð eſt veni
ale et qdð moætalłe. ꝓ eo ꝙ alia pnĩia debz impo
ni ꝓ veniali et alia ꝓ moetali· Et ꝙ ſciat ad qᷓ
peccata ptãs ſua extẽdere ſe pᷣt alioqui in pĩ⸗
culũ aĩme ſue et ofitentiũ andit ofeſſiones Et
ſi ſubditi eiꝰ ſimplicẽ agnoſcãt pitos ↄſulere
tenent'. alioqui vterqʒ ipe ſcz et eũ ſubſtituẽs
grauiter peccãt. et de hac diſcretõe loqc' aug
Peeterea tenent' ſcire canones peitentiales a
liter vix in eo nomè pᷣlbiteri ↄſtabit m aug.
di.xxxviij·que ipis et. c.nulli. Eſt aũt alia di⸗
ſcretio qua qs ſcit ꝓ habitũ acqſitũ diſcernere
inter pplexitate pctõꝝ et hoc e de bene eeſin
hig aut ſecurioze viã debet tenere et cõſulere
ſapietes hec boñ· St p̃ᷣt adoi ſjm aliquos ꝙ te
ne ſcire pꝓplexa eſſe difficilia · nec ĩ eis eẽ ꝓce
dendũ ſme cõcilio ſupionꝝ et auẽte canonũX
hoc nota ſzm aliquos ꝙ tria ſunt q̃i de eẽ
2feſſoeis ſine qbus nõ pᷣt aliqs ee ↄfeſſoe ſine
pctõ ſczʒ ſcia diſcernendi inter pctã vt dictũ ẽ
cauta inqſitio de peccatis· et diſcreta minctio
ſatiſ factõis Reqrũtur etiã płes alie ðditões ĩ
cõfeſſoꝛe quas ponit aug. ibidẽ Mabeat inqt
nlcedinèe in affectõne. pietate in altenius cri
mie:diſceretez in varietate- adiunet Ofitentem

oeando elemoſimas et cetera bona ꝙ eo faciẽ

do ſemp eum iuuet lemendo ↄſolãdo ſpem ꝓ
mittendo: v. Cõfeſſoe dulcis affabilis atz be⸗
nignus⸗Dendens diſcretꝰ mitis pius atz ſua⸗
uis Mec omia ſu peadicta et pła alia de hac
materia habẽt' de pe · di. vj. qᷓ vult· et.iiij· ſen ·
di. xvinj· et. xix. d ſciendũ autẽ pleniꝰ qũo
Ofeſſoꝛ debet ſuũ officiũ exercere:nota ꝙ de⸗
bet peimo penitentẽ intereogare ſi ſciat pr̃ nr
et credo in deu · Fue marla p ſi neſciat eũ do
ceat vł ſaltẽ moneat vt diſcat· ex de pe. et re ·
is qui.deinde dicat ei ꝙ huiliter ſedeat ad pe
des pᷣſbiteri quotiẽs ↄfitet · Q& femĩa eè eã mo
neat ꝙ ſp ſe ex trãſuerſo teneat.nec eiꝰ faciezʒ
ĩſpiciat q vt dᷣe abac.j·. facies eaꝝ · vẽtꝰ veẽs
deinde debz dulci et ſuaui eloqᷓo inducere eũ
ad opunctõz et cõfeſſionẽ onẽedo ei benefi⸗
cia que deus ſibi otnlit qui im creauit· aiam
eius ſua magine inſigniuit ·. ip̃m gubernat et
paſcit. ſuo pᷣcioſo ſanguĩe redemit vitã eternã
ab initio mudi pᷣparauit. et niſi ꝓ ipᷣo remãſe⸗

rit. ꝗponat ſibi mudi defe ctibit itate · dyaboli

temptatõzꝭ:pcti mometaneã delectatõʒ· ꝓ quã
ſequitur hõ eternã cruciatõz vite beeuitatẽ
anme eternitatẽ: extremi dicij examĩatõem
penaꝝ mferni acerbitate· xp̃ᷣi pietatẽ qui non
venit ꝗpter iuſtos ſ»-Lꝗpter peccatoꝛes . ſiẽ patz
m petro.paulo.latrone-ac maria magð· hec
et his ſiłia ſicut et qñ videt expedire onat
vt eum ad ↄfeſſione et ↄtritõem all iciat. poſt
ea eius cõfeſſione audiat oedinate et diſcrete
ab ipo de peccatis pqrat de quo in ſequęti· c.
dicet. I vero pᷣſbiter hab eat aliquẽ peochia

num peccatoes qui nolit cõfiteri neqʒ penite⸗

re pᷣmiſſa mon tõe debʒz eũ excoĩcare vel ſupio
ri denũciare. ij · q · v. pceptũ · Et ſi habeat odiuz
cõtra ꝓximũ.dʒ eũ aðd cõcoꝛdia cogere· dilx.
pꝓlacuit. DHebet eẽ ipᷣm cogere ad agenda pem
tentiã de piurio foznicatõe adulteno et de a⸗
lIins crimibus.ex de ſpõ:ad audĩam in fi · Et ſi
inobedies fuerit ab ecciĩa expellat .xij · q· iij · q
iubente.licẽtia delicta vindictã nõ habet· vj
q:j·ſi omia.Bᷓ̊ hoſt. Circa auũt hãc ↄpulſionem
debet ſequi doctrinã aug et gres· ſcʒ ꝙ peĩo
arguat opoetune ſeʒ admonedo et coæripiedo
cõo impoetune ſuſpedendo ĩterdicedo · Ter⸗
cio creſcete ↄtumacia excoĩcando· xxiij· qinj·
foete.Si auũt nõ poſſet hoc fieri cõmode ꝗꝓpter
fote multitudine et ptãtem hoĩmeos verbiſ
tum pᷣt moneac et tereeat et ꝙᷓtum m ſe ẽ qd⸗
quid pᷣt faciat et ſie aĩaz ſuã liberat·xlj.di · qd
attinet · ¶ S pone ꝙ; pſ biter habeat aliquos
peochianos ſurdos veł mutos: vel furioſos ł
ſił es et ſciat eos eſſe in pctõ moꝛtali qd faciet
SH debz facere poſſe ſuũ vt inducat eos ad cõ
tritõem et pniam ſzm qð eſt poſſibile ſcʒ verbii/
aut ſignis vel nutibus vel ſeriptis et alijs ſibi

bus modis dqbus p̃t· et ſi non pᷣt ꝓficere oeet

ad deũ et faciet oꝛ-are ppłᷣm vt deus illuſtret
coeꝛda eoꝝ ad pniame cugnihil omiſerit de
cõtingentibꝰ nõ imputabit ſibi · eze · in · Bi an
nunciaueris impio miquitatẽ ſuã et ip̃e nõ fu
erit ↄuerſus ab impietate ſua et a via ſua ma⸗
la.ip̃e quidẽ in ipietate ſua moꝛiet᷑ tu aũt ani
mã tuã liberaſti· Tradit auũt aug · ꝓ regula in
talibꝰ ꝙ diuinũ iudiciũ in talibꝰ ꝓ alicuiꝰ re
uelatõis oꝛaculũ cõcoꝛdi oꝛcẽe gemitibꝰ ẽ im
ploandũ de dle · di . iiij · ſolet qre in fi · Sed
quo pᷣſbiter debet ſe ad ĩfirmos tenere · H ꝙ
pſbiter ad infirmũ vocatꝰ nõ debzʒ ꝑniam de⸗
negare · dicit em̃ juliꝰ papa Zi pᷣſ bicer denega
uerit pniam moꝛientibus reus erit aimaꝝ · qe
dñs dicit eze · xviij · quacũqʒ die ↄuerſus fue⸗
rit pctõe ad pniam vita viuet et nõ moeietur.
Yera em cõfeſſio in vltio tpe p̃t eſſe · ij · q · vj · ſi
pᷣſ biter·et·c· cognouimꝰ.et c · pᷣſbiter · ꝙ autẽ

dicit reus aiaꝝ erit: ven eſt ꝙ̃tum eé in ſe vel

hoc mtelligit' qno ad pᷣſbitenꝝ Nã infirmꝰ ſi
p eum nõ ſtetit quĩ cõfiteretur et Otritꝰ fuerit
decedens ſaluꝰ erit Infirmo tñ nõ eſt pnia in
ijungẽda ſed innotelcẽda quãtitas et qualitas
penitetie dicẽdo ſie · ſi ſanus eſſes talem pnĩazʒ
agere deberes ſed qe infirmus es noõ iniungo
tibi eam. Seo ſi deceſſeris tm̃ ꝓ aĩma tua faci⸗
as ꝓ hac pena dari: et ſi cõualueris eaʒ ages
ſeòm guil. durãdi·xxvj·q· vij · c· j· vel ſzm alioſ
imũget ei ꝓ ꝙcito cõualuerit anꝙ; ad alia ne
gocia dmertat ad eũ vel ad aliu p̃ſbrm rede⸗
at et iteꝝ de nouo cõfiteat et de nouo pnĩiam
accipiat· vt in p̃dicto·c.dicit ibi a quo picu⸗
lo ?c. hoc tñ nõ eſt neceſſariũ ſzm guiłb. durãdi

Si ſic deceſſerit erit amicoꝝ oꝛõmbꝰ et elemo

ſinis adiuuandꝰ oleo ante moete vngendꝰ. et

. „ „ . „ .
ſacro matico reficiendꝰ.Si aut ↄualuerit ite⸗-

rum ↄfiteat et miunctã ſibi pnĩiam agat ſi vo
luerit vel agat pniam q ſibi peiꝰ p ↄfeſſoꝛem
inotuit Canſa aũt qre tali pnia nõ ſit ĩponeda

eſt qe ꝓp hoc ꝙ alicui aliqua pnia impon' ao
eam obligat. Nullꝰ aut ad id obligari debet
qð facere nõ p̃t: tab ãt nõ pᷣt agere pniam exte
rioee ſed tm mterioee luò ergo circa eu fieri
debet qð ptinet ad ꝓmotõʒ pnie ĩterioeis tĩ
ſʒ eſt ei innoteſceda ꝓniĩa exterioꝛ vt poſſit de
ptõ dolere et poſſit pnĩazʒ elimoſmis redime
et ſi euaſerit eã implere ꝓponatinoteſceda vo
eſt ꝓꝑ modũ ↄſolatõis oſtèdendo benignitate
mie dei pctã rrmictetis magis ꝙᷓ ꝓ modũu tereo
ris ondedo ſeueritate iuſticie punietis Quid
ſi eger petat pᷣſ brĩm.et interim dũ venit obmu
telcat vel fiat amen vł freneticꝰ· p̈ſ biter
veniens vel ad nutũ infirmi vel ad teſtiom eo
rum ꝗᷓ audierut ipᷣm petere pniam vl p̃ᷣſ biten
debz ei quidqò pᷣt huantatis impẽdere · abſol
uendo reconciliando et ſi fteri p̃ᷣt ſine piculo
oei eius euchariſtiã infũdendo. et ſi ſupuixe⸗
rit ãmoneat' a pᷣdictis teſtibꝰ petitõni ſatiſfa⸗
cere et ſubdat ſtatutis pnie legibus ꝙ;diu ꝓ⸗
vauerit p̃ſ biter.xxvj.q:vj.ſiquis de coæpe ⁊ꝛc̃.
et. c. qu recedut · et. c· is qui in ifirmitate· et .
is qᷓ i tpe · Qmd ſi tans decedat contritus
vel cu certis ſignis ↄtritõis anteqꝙ; p̃ᷣſbiter ve
nerit · etiã poſt moæte ab eccłia abſoluitur
id è abſolutus fuiſſe onditur. ſic poteſt videri
ex de ſen.ex.a nobis.ij·et vt oblatio ꝓ talibꝰ
fiat. xxvj.di:ſiquis.hec hol.d Zed nuqd reqͥ
rit ꝙ pl es ſint qui teſtificen ſe audmuiſſe egꝝ
petere ꝓniam vel pᷣſbem e in tali cãau cũ nul
li fiat pᷣ iuòiciũ ſatis ſuſficere pᷣt vnus fide di
Snus teſtis . nõ em ꝓcedit hoc ex inditõ cer⸗
titudĩis ſ̊ pſumptõis·hec pe. lare adiudica⸗
tis moeti petetibꝰ nõ debet denegari pnie ſa⸗
cramentũ: Et iuſticiarios et dnos hoc impedi
entes oeòmari) monere debet. vt hoc facere 8
ſitant:et h opoetuerit cenſura cogere debent
li.vij . de penitetijs · cũ ſcᷣm et in cle. d B
nota ſtatutũ pape mnocetij tercij diſtricte in⸗
quit pcipimꝰ medicis cozpoꝝ vt cum eos ad
infirmos vocari ↄtigerit os an oma mone⸗
ant et mnducant vt medicos aduocent aima;
Et ſcðz hoſt.ibidẽe trãſgreſſoe Huiꝰ ſtatui moe⸗
taliter peccat cũ dicit pcipimꝰ.nec pᷣt ↄtra ſta
tutũ illud pᷣſcribi.nec aliqua ↄtraria ↄſuetudi
ne tolli cu ſit ꝓ aimaꝝ ſalute ĩtroductũ et in

fra. Piquis aut medicoꝝ huiꝰ nre ↄſtitutõis

traſgreſſoe extiterit tamòom ab ingreſſu eccłkie
arc eat' donec ꝓ tranſgreſſone hmiòõi ſatiſ fece
rit petenter.arceat glo:pꝓ ſniam nõ ipᷣo iure
qð male vel nullo mõ ſerua . Doſtea ſubditur
ibide.cũ aĩma ſit multo p̃cioſios coꝛpe ſub in
termiatõne anachematis ꝓhibemꝰ nequis me
conꝝn ꝓ coæpali ſalute aliqᷓd ſuadeat q in p
iculũ ame ↄuertat'. ex de pe.et recum infir⸗
mitas. =GG
9 De intereogationibꝰ faciendis
S a cõfeſſoꝛe ti .xvij· S
Sinde oſiderandu eſt de iĩtereogatõibꝰ
rfaciedis a ofeſſoee aliqᷓ ð his beeuiter
Hhſtringendo. Circa qð ſciedũ ꝙ Ofeſſoe
intereogare debet ofitenté. Cunꝰ rõ eſt qe de⸗

bet ſerutari oſcĩaʒ pctõeis in ofeſſiõe qi medi

cus vulnꝰ.et vt iuoex cãm qe ſepe qð p Ofuſi⸗

êne vel mplicitate ofitens tacet- interꝛoga⸗
tus reuelat vñ aug et habet de pe·di/ vj · di⸗
ligens inqſitoe ſubtilis iueſtigatoz: ſapienter
et qᷓ; aſtute intereoget a peccatoee qð foeſan
ignoeet vel p̃ verecudia velit occultare · In in
tereo gatõibus aũt faciedis tria debẽet attendi
zꝛimo vt penitẽs intereoget de pctis ↄnᷣibꝰ
ſiẽ ſant traſgreſſo·.x.pᷣceptoꝝ· omiſſio ſeptez
capitaliu vicõꝝ · abuſio· v. ſenſuũ · Intereoge
etiã de ciceuſtantijs aggrauãtibꝰ ↄumibꝰ de qͥ
buas infra bicet' Intereoget' ec de pætis qꝗ ſo⸗
lent in hboibus illiꝰ decgens abundare. Mon

eñm̃ opoetet a milite querere de pctis rehngio⸗

ſoꝝ aut ecõuerſo.-Scòo vt nõ mtereogert' ex⸗
plicite mſi de pctis oĩbus notis. Oe alijs autẽ
pétõnꝝ adinuetiombꝰ. et de pctis meoõſuetis
et enoemibꝰ et otra naturã.nõ inqrat n ĩ gna
li et alonge et ꝓ qnaſdã circũlocutões vt ſi ↄ⸗
miſit dicat et ſi nõ ↄmiſit nõ diſcatde talibuſ
em̃ ðde ꝓuer.xj.q ĩueſtigatoe maloꝝ eſt.oppei
met ab eis Põ huiꝰ ẽ q pentes ſepe p hꝰ di⸗
ſcit q nõ nomit In huiõi ec otingit dcuti ↄfeſ
ſoꝛe. TCercio vt nõ deſcẽdat nimi ad pticula⸗
res circuſtãtias pctõꝝ pᷣcipue carnaliu:qe de
lectabilia ꝙto magis oſiderant᷑ tãto plus cõ
cupiam ſut nata mouere vt dici. iij · eth̊ Et 10
pt Ootingere & ↄfeſſoe talia qres et ſibi noceat
et ofitenti· Yt aut meliꝰ ſcias quos de ꝗᷣbꝰ in
tereogabis Aee⸗ ꝙ intereogandi ſunt pein⸗

cipes de iuſticta:mil tes de rapina:mercato⸗

res· et officiales:et mechanici de piurio. do⸗
lo:·mendatio·furto·et ſiłbibꝰ.burgenſes et ci⸗
ues ↄuiter de vſuris et pignoꝛibꝰ.ruſtici de ĩ
nitna et furtomaxie eirca decimas tributa p⸗
micias et ceſus. clłorici ſeculares de ſimonia
nogociatẽe et alns aò anariciã ptinẽtibꝰ. de
dlaptdatoe ſi admiſtratõ: aliquã hñt. vti in
terſint uio officõ et ſi iz dicãt· vt poetet
cosoni et bitum ogruentẽ te ð luxuria aduo
catõe ludo al eaꝝ et ſiłibꝰ ĩ qbꝰ ſepiꝰ off en
dere ſolent · Religioſi de·xij· abuſionibꝰ clau
ſtri · que ſũt p̃latus negliges ·diſcipulꝰ inobe⸗
diens muens ocioſus· ſenex obſtinatꝰ. mona
chus curialis:monachꝰ ſeu canomeꝰ regula⸗
ns cauſidicꝰ. Habitus pcioſus. cibꝰ exquiſitꝰ
rumoe in clauſtro.lis in capitulo. diſſolutio ĩ
choeo.ireeuerẽtia circa altare ſte de tribꝰ ſub

ſtãtialibꝰ regłe ſcʒ obedietia caſtitate et pau

Ptate· Itez de ſimonia et alijs q a talibus ſepi
us ſolent cõmitti- Circuſtantie auũt qᷓs p̃cipue
debet attendere ofeſſoe ſunt ſepteè quas etiam
ponũt tulliꝰ et boetius et otinetur in his ver⸗
ſibus. Qmd qs vbi ꝓꝑ quos quotiens eur quo
an. Quil ibet oſeruet aĩime medicamina dãdo.
Vna ibi ſupaddit illis ſepte ſes quotiens.
Ftredat etiã impe ↄfeſſoe qs ſit ip̃e peccatoꝛ. 9

ſcʒ ſexus et etatisſi nobilis vł ignobilis vel

ſeruus. m dignitate ſiue officõ ↄſtitutꝰ.an p⸗
uatus: ſane meus vel inſanus.ſciẽs vł ignarꝰ
ſolutꝰ vel ↄugatus.laicus vel clericꝰ vb reli
gioſus:extraneꝰ b affinis łb ↄſangnineꝰ Qmd
lieʒ eſt iliõ qdð omiſit ſeʒ adulteriũ vel foemca
tio et ſibia pctim puum vł medioere enoeme
occultu vł manfeſtum. recens vł iueteratum

—

—

——

g & S à& 2I rrrrr

2

rorE rrrFEPD

—

et ſiłia. Vbi ſczʒ in loco ſacro vł ꝗꝓphano· i . nõ
ſacro.publico vł peiuato· Der quos ſeu qbus

auxilis: ꝓ quos ſcʒ mediatoees iternuncios:

q; omes tales pticeps ſunt crimis dãnacõnis

et ipᷣe e reꝰ et obligatꝰ ꝓ eoꝝ peccatis · Item

p quosi:cũ qᷓbꝰ otra quos. Notandum aurẽè
ꝗq;. ſicut ofitẽs nõ dʒ nõiatim ſpecificare pſo⸗
nã cu qᷓ peccauit ita nec circũſtãcias p qᷓs in
telligi poſſt mũu foeꝛte notoeiu eſſ vel aliter
recte nõ poſſz cõfiteri vt dictũ eſt ſupᷣ ti · ð His
que q́s cofiteri tenet' ĩ queſtiõe· vt liceat a
lena pctã in ↄfeſſiõe referre· Gimil iter nee p
ſbiter debz ſpecificare ꝓſonas in intereogaci
one.vterq; inſiſtat caute cca qlitate ꝓſone·vi
de tñ de hoc ĩ dicta qſtione · Cur ſcz qli tẽpta
cõne ho fecitet vt teptacõz pᷣuenit b ab ea
puetus fuerit vtꝝ ſpõte aut coacte· ex cupid
tate et pauptate ludo an nocẽedi aĩmo et ſiłia
Quõ ſcz de mõ agedi qð meliꝰ actu ꝙᷓ locuco
ne ſcit'. Qñ ſczʒ in tpe ſacro vt in feſtis. xl. et a
lIijs ieiunijs vel nõ in ſacro vt in diebꝰ alijs

nò ſacris. Quocies hoc patz p ſeSut aut alij
verſus in quibꝰ circuùſtãtie-xnij · cõtinent. ſ·
Fggg rauat oedo locꝰ pſona ſcientia eps· Stas
côον numerꝰ moza copia cã. Eſt moꝰ in ek⸗

pa ſtatus altus lucta puſilla⸗His nõ curo ꝗp
ter beemtate ĩſiſtere cu eẽ ex ſupᷣdictis ſmt ſa
tis maĩſfeſte · d hec etiã nota ꝙ peccatoe 83
dolere ofiteri de boĩs omiſſis ſcʒ de tpe male

expeſo·Ite qe aias ꝓximoꝝ a deo eripuit et e

reptas a ſe vel ab alio in malo cõfirmauit ·
ultis mali nõ boni exeplũ fuit q bonis pec
cãdo triſticiã intulit qe miuſtiſſime deu offen

dit · H oia et aha multa Habec ab aus · de pe ·
d voſideret et er de homicidio ſicut dignũ

N eſt ant intelligeoũ ꝙ oĩa hec fupioea et
ferioea ſemꝑ ad vnguéè ſimt ſeruãda- ſeò ↄfeſ⸗

ſoæ diſcretꝰ eliget ſzm ꝙ qlitas pſone et vbo
rum exiget. et q; expedire ſibi videbitur· hec
em vicimꝰ ad erudicione ſimplicium.

AQualis debz eſſe cõfeſſio ti · xviij/
Oſtea cõnderãdũ e de ꝗᷓlitate cõfeſſio
nis Qualis aũuᷣt deat eſſe cõfeſſo a ma
Liſtris in his verſibꝰ cõtinec. Sit ſim⸗
lex bumilis cõfeſſio pura fidelis. Vera fre⸗
ques nuda diſcreta libes verecũda. Intes ſe⸗
creta lacri mabulis accelerata Eoæcis et accu
ſans et ſit pere pata· Han aut cõdicõnũ que⸗
dã ſunt tm̃ de hn eſſe ↄFõis ſcʒ ꝙ ſit freques et

et accelaratareliqᷓ ſunt de neceſſitate.· Debete

igit' ofeſſio eſſe pemmo ſimplex ſiue apa · vt· ſ.
hõ ſeipᷣm tãtum accuſet nõ alm̃.põ.deꝰ vitaz
meã annũ.t.de h habitũ eſt ſup̃ · vbi agit᷑ de
bis qᷓ debz quis cõfiteri.q: vti aliqs ĩ cõfeſ⸗
ſione debeat aliena pctã referee · Pcdðo debet

eſſe humlis ecc inj· añ pᷣſ biterũ huilia aiam
tuã ꝓpter qð detm̃ ẽ ſup̃ ꝙ ſedere debz ad pe⸗

des pſbiteni · Fttedit etiã hec humiliacõ in B
qð ſe hñ accuſat et cõfitec miſen qe q̃nto ſibi
in hoc hõ minꝰ peit.tãto ei deꝰ faciliꝰ igno⸗

ſcit · vñ ſup ð ps· inſticiã meã nõ abſcõdi· dic?
g8lo. qð hõ deteg deuns tegit et qñ hõ tegt de
us detegit Tercõ debet eſſe pura ſeʒ quo ad ĩ
tencõneʒ vt fiat ex timoæee filiali nõ ſeruni et

ad. dei hon oes etnõ ex fictõe ſicut qdam cõfi

tentur peccata ſua et th redire onut ad iUla
de quibꝰ ocit᷑ yſa xxxꝓopulꝰ hic labijs me
honoeat. coe aut eoꝝ lõge eſt a me. tales de⸗
um derident. vn yſidoeꝰ ireiſoe eſt et nõ peni
tens qm abhuc a git qð penitet- nec den vide
tur poſcere ſubditꝰ ſed ſubſannare ſupbꝰ.nõ
fiat eciã ex ypocriſi vł elacõne ſicuquidã m
conteſſone ſe extollunt et alijs p̃ferunt · ſicut
Phari ſeꝰ qui dicebat luc·xiiij: gracias ago ti⸗
bi one. qe nõ ſuzʒ ſicut ceteri nommeseManar
to debdʒ eſſe fidelis ſczʒ vt tã cõfites ꝙ ↄfeſſo⸗
ſint in fede. Et fiat cõfeſſio ſub ſpe venie alias
nõ valet de pe · di. i. que penitet et di. vj · qui
valt. vnde nõ dz peccatoꝛ quãtucũqʒ magnꝰ

deſpare de vema ſicut chayn deſpauit et iu⸗

das qe plꝰ pᷣt deꝰ dimittere ꝙᷓ hõ poſſzʒ pecca
re· dieit em jeroꝰ ſup 5 iij· ꝙ iudas magis
peccauit in hoc ꝙ ſe ſupedit ꝙᷓ ꝙ tradidit cri
ſtů. Quito debʒz eſſe vera·i.nõ tacens veruzꝰ
nec admiſcens falſum eciã cã humilitatis · vñn
auguꝰ in li.de pnñiaQũ humil iatis cã mtiris
ſi non eras peccatoe añqꝙᷓ metireris mẽciendo
efficieris q peiꝰ vitaueras i re non eſt veri⸗
tas niſi ita te dixeris peccatoꝛez vt etiam eſſe
cognoſcas·veritas aut ipᷣa eſt vt qð eſt dicas
nã quõ ẽ humiltas vbi regſat falſitas“ Sz2
contra·peima.jo·i · dicit ſi dixerimꝰ qm pctm̃
nõ habemꝰ ip̃i nos ſeducimꝰ et veritas ĩ no⸗
bis non eſt. He debz ſe dicere petõeem m ge⸗
nere qꝛ nemo ſme crimme vinit.in ſpẽ aũt nõ
dicat ſe ꝓeccatũ aliqð ppetraſſe:niſi ſciat vel
credat ſic eẽ·Quõ ergo ven ẽe illð qð dicit
Sgreg: bonarũ menciũ eſt ibi agnoſcere culpaz
vbi culpa nõ eſt· & bhoc pᷣt dupli intelligi·
vno mõ quo ad ſubſtãciã actꝰ et ſic nõ eſt ve⸗
rũ:non em aò bonã ptinet mentẽ ſed ad ereã
tem vt actũ aliquè ſe cõmiſſiſſe coghoſcat què
nõ ↄmiſit · ᷓlio mõ quo ad cõdicõz actꝰ et ſic
eſt ven qð dicit · greg · qe inſtꝰ im actu qui bo⸗
nꝰ videt umet ne defectꝰ aliquis fuerit ex p⸗
te ſua et ſic dicit job.ix· verebar omnia opera
mea. Et ideo ad mentem bonã ptinet vt iſtam
foꝛnmdinem quã cosde tenz lingua accuſet et
ſic ibi ſumit' agnoſcere ꝓ foemidare ſz̊m tho.
Vel poteſt diei beeuiter ꝙ loquit de agnicõe
dubia non de aſſertoꝛia ſzm pe:Sʒ3 nun quid
eſt cõmendãdus qui ex Humilitate reputat ſe
deterioeẽ aliq qui eſt maĩfeſtꝰ peccato⸗ X
iuſtꝰ qui eſt vere Humilis nõ reputat ſe deteri
oꝛem quo ad ppetracõʒ actus qui ſit peioe ex
genere · ſed ge timet ne ĩ his que bñ agere vi⸗
detur p ſuperbiazg gramꝰ delmquat ſm cho.
Quid dicemus ad auguſtinũ.qui in li.con⸗
eſſonum ex humilitate dicit· S queras a me
vtꝝ mſtus ſim reſpõdeo ꝙ nõ:cõſtat autez ꝙ;
augꝰ.erat iuſtꝰ.g zæc. fateri ſe reuʒ vel in
zuſtum eſt dupliciter · Fut peout iniuſticia pei
unat ſimpliciter iuſticiam et ſic non debz quis
fateri ſe miuſtum niſi habeat cõſcienciam pec
cati moetalis:aut ꝓut pemuat pf ectionem iu⸗
ſticie et ſic qlibzʒ pᷣt fateri ſe eẽ tiuſtũ ſzm illð
yſa. liij · Oms inſticie nre qm pãnꝰ menſtruate.
nec iuſtificat homo cõpatus deo ſzm job. et

ſic loqtur augꝰ. B bon· Sexto dʒ eſſe freques
qe e itelligedũ dupliciter· vno mõ vt quocieſ
qs ꝓ pctin moætale ceciderit tociẽs p ↄfõnez
reſurgat iu illuò ꝓuer.xxiiij· Sepcies in die
cadit iuſtꝰ et reſurget·qᷓ em̃ vult manꝰ habe⸗
re mũdas opoetet ꝙ frequẽter abluat eas. Be
cũdo mõ vt eade peccata diuerſis p̃ᷣſ biteris Oↄ
fiteat Gm oſiliun aug et hetur de pe·di · i. que

penitet·qᷓnto qͥs pluribꝰ cõfite ſub ſpe venie

turpitudinè crimis· tãto faciliꝰ ↄſequet graʒ
remiſſoĩs. Nota tñ ꝙ ſi cõfeſſio legitime fctã
ſit et ꝑtinecia adð eã huata nõ opoetet neceſſa
rio iten ↄfiteri qᷓ ab ſumꝰ ↄfeſſi.ſ lingua co⸗
dis nõ carnis apud iudicẽ ven ea iugiter cõ⸗
fiteri debemꝰ. de pe · di. i. J. his autoeꝛibꝰ. Sʒ
qe qnq; peima cõfeſſio vł qñ peimo facta fuit
ireita fuit· vb fuit poſtea ireitata· iõ opoetz eã
aliqn rerari · Sũt aũt qᷓtuoe caſus cões et vſi⸗
tati in qbꝰ doctoees dixerũt cõiter cõfeſſõez;
iteradã eſſe ·Deimꝰ eſt ꝓpter enoemitate de
licti ob quã opoetz pctõee ad ſupioe remitti
qui cõfeſnõzʒ remiſſ dzʒ audire et abſoluere ni⸗
ſi malit alteri cõmitterear.xxxnj.q.ij· latoeẽ
et e ð pe · et re · ſi gficauit·/Scðꝰ ẽ ꝓpter igno
rãciã p̃ſbiteri · vt cuz pᷣſ biter cui qͥs e cõfeſſus
egnarꝰ · qri em̃ debz pᷣſbiter tũc ligare et ſol
uere ſcies· et ei itẽn e cõfitedũ ex licetia vel
Peij ſacdotis vel ſupioeis de pe. di. i. quem
penitet · et di· vj· ꝗᷓ vult. Et ſi neget licencia
et nõ aſſit ſupioeis eopia:ſufficit licẽcia peti
ta licet nõ obteta ar.ex ·de regularibꝰ.licz et
de mrepa· nullꝰ index glo. SGi tñ ↄfites peu
dens eſſz et cõfeſſoꝛe inſtruerz ꝓut ſue ↄfeſſio
ni expediret eũ iteꝝ cõfiteri nõ opoæteret. C1
Terciꝰ e ꝓpter fictozʒ· vt ſi ſcienter pcti aliqð
moætale ĩ coede retinnit vł ſi cũ volũtate pec
cãdi acceſſit·. Quartꝰ e ꝓpter cõtẽptũ ſatiſ⸗
factõis vt qñ negligerz et ↄteẽpnerʒ facere pe
nitéciã iniũctã ſibi · Et ide e de eo q̃ ↄcepat
ſatiſfacere et oblitꝰ è pnñiaz minctã ar.de pe.
di. iij · ſi apłs:. ſi em ſciret eã et impleret itera⸗
ri ñ opoꝛtet. Et itelligũt᷑ iſti duo caſuſ vltimi
qn ↄfites pᷣſbiterũ mutat.ſi ei ad eũð reuerta
tᷣ.aut receter cõfeſſus et ſic nõ tene. aut il⸗
le de peccatis eiꝰ ẽ oblitꝰ ꝗpter diuturnitatẽ
tpis et tũc tenet eade dicere ſibi qᷓ peiꝰ dixe⸗
rat. Dod.tñ dicit ꝙ ſi penites recolat pnñiaʒ ĩ⸗
iucta ſibi quã facere cõtepſit ſuffic̃ ꝙ idẽ pe⸗
nitẽs eã explicat p̃ſbitero eni de nouo cõfite
cᷣnec tenev ↄfiteri pctã q̃ alias ẽ cõfeſſus.et
de bꝰ fuit imnicta pnia illa.G̊ roð·q Sũt ãt
alij duo caſus. Vnꝰ eſt ꝓpter pcti obliti reco⸗
dacõz. alter ꝓpter recidiuacõzꝭ · In qbꝰ ſanũ ↄ
ſiliũ eſſʒ ꝙ oĩa iterarz qñ ſacerdotẽ mutat. vel
qn reuerti ad eüde qnñ pctã eiꝰ oblitꝰ ẽ ꝗꝓpter
diuturnitatẽ tpis.Nõ credo tñ ꝙ teneat dice
re alia pctã niñ i generali vt ſi dicat alias ſe
Peccaſſe et cõfeſſuzʒ fuiſſe et ſibi tale pñiaz in⸗
iuctã fiuſſe · et ſic ſatis poterit eiꝰ cõdicõ et ĩ
Sratitudo Oognoſci.deinde addat ſe nup hoc
Peccatu ↄomiſiſſe vł recoedatũ eſſe. B boñn. Vñ
ſiqs pꝰ ↄfeſſõz etiã añ pñie niucte explecõez
rectdinet nõ tene' pctã ſibi peiꝰ dimiſſa ofite

ri · H ei ſuffi cit pniaʒ ſibi peiꝰ immũctã explere

lo peccato.qe qᷓdã pcta abſolucõi ſupioeun re⸗

tho: ¶ Mã aliud dicere ẽ viã cõfõis et ſalu⸗
tis rlh. auferre cũ multi aliqñ cõfiteãt' ali
qð petm̃ enoeme qð poſtea vix dicerẽt alicui
ſacerdoti · NHec autoꝛitates ſctõn hoc dicere
pellũt . qe hoc nõ ẽ ↄfeſſiõz diuidere· peima
em̃ fuit ĩtegra et ſcða ſimiliter · qꝛ hũc ñ opoꝛ
tet de alijs hẽ'e nouũ remoeſum nec nouã ab⸗
ſolucõz. B boñn. In caũ tñ in quo notabilis et
piculoſa Suitas pcti nõ poſſz expeimi niſi di⸗
cendo aliqð peccatũ peiꝰ cõfeſſum et remiſſuʒ
teneret penites illò pctm iteruù dicere ſacdo
ti · Hec nicts. Blic tñ de eo ꝗ recoedatꝰ e pec
cati obliti ſic diſtinguũt.ſ. ꝙ aut tpꝑe cõfeſſio

nis pemtẽes adhibuit diligeciã Put ð lege cõ

muni humana pmittit fragilitas vt memoeia
Hhaberzʒ oĩm ſuoꝝ pctõn moetalii Aut fuit
ignorãs ignorãcia affectata vb craſſa.ſi ſcdᷣo
mõ credo ꝙ recta rõ exigt vt i ide peccatũ ↄ
fiteat' eide ſaceròoti ſi illũ ↄmode pᷣt iuenire
et nõ ſit ab illo ſacerdote poſtea ĩterdicta ab
ſoluedi ptãs · aut pᷣdictũ pctm̃ et oĩa alia pec
cata moæetalia peioei ſacerdoti cẽfeſſa ꝓut p̃t
recolere ↄfitea' alteri ſacerdoti .· Si peimo mõ
nõ credo ꝙ peioei ſacerdoti teneat᷑ tẽcõne ne
ceſſicatis illò pctm̃ cõfiteri ſed alij ſecerdoti
ꝙᷓuis em̃ de iſto fuerit abſolutus ꝙ;tũ ad iudi
ciũ eceleſie triũphãtis et militãtiſ qe ſacerdoſ
abſoluere p̃t de cõfeſſis et p̃dicto mõ oblitis
tñ qe abſolutio de oblitis debet intel ligi ſub
Hhac ↄdicõe. ſ. vt qñ reducta fuerint ad memo
riã dicãt' illi ſacerdoti ĩ ↄfeſſõe qᷓ ab illis pᷣt
abſoluere· tenet illð cõfiteri poſt eiꝰ remotã
obliuions:et ſic diſtĩ guit ric;.¶ De recurſu

aũt ad ſupioeẽ ꝗꝓpter enormitatẽ delicti dillin

guenduʒ eſt qe aut recureit ad eũ ꝗꝓpter abſo⸗
lucõʒ a pena vł penali vinculo puta excõica
cõis vel ireegularitatis et tũc ſufficit ꝙ cõfi⸗
tea ſibi id. Gut ꝗꝓpter ab ſolucõzʒ eẽ a culpa. et
tũc ſi ſupioe nõ remittat ad pm ſacerdotẽ cõ
ſiliũ ſanũ ẽ ꝓ ei dicat oĩa de qbꝰ iꝑʒ remoeſuʒ
et ꝓ illis oĩibꝰ abſolucõʒ et pniazʒ recipiat ge
neraleé· O ãt Beat aliquã excuſacõz rõnabileẽ
rõne cꝰ vult poſtea alij cõliteri tenet illò re⸗

uelare ſupicer et illud et oĩa alia inferioei „

ille ex tuc euz ab oĩibꝰ ecragis abſoluere p
dũmõ faciat ꝓpniaʒ a ſupioei ſibi iniũctã ꝓ il⸗

ſeruãt? ma gis ꝓpter taxacõz pene quã ſuperi⸗
oe iniũgere dz diſcrete ꝙ;ᷓ ꝓ alio.G boñ. Vñ ĩ
Hhoc cau abſolucõ ꝗꝓpei pᷣſbiteri et ſupioeis v⸗
nã oplent ſufficietem abſolucõez · pcedere tñ
debz abſolucõ ſupioeis ſm rich; Thomas vo
dicit ĩ qdã queſtiõe ð̊ quolibʒ ꝙ pᷣſbiter inferi
oe ab onbꝰ a qᷓbꝰ pᷣt debz abſoluere eũ. deinð
debz eũ ad ſupweem remittere de reſiduo ab⸗
ſolueòèu. Si tam iłle ꝗᷓ eõfitet eſſʒ excõicatꝰ ñ
pt vt idẽ dicit m.iiij·di.xvj.q.fi· abſolui a cł
pa niſi pemꝰ ſit abſolutꝰ ab excõicacõe:. qæ ex⸗

cõicatꝰ nõ pticeps ſacramt oꝝ eccleſie.hec

tho. Vñ ñ bñ diyit roð· dicẽs in glo.ti.ð ſen.
ex: . xxviij . S nũquid erũt ſup illò quo ad il
lã.ꝙ cõfeſſoꝛ pᷣt abſoluere excõicatuz a pctĩs
peiuſqꝙ; ſit ab excõicacõe abſolutꝰ ¶icet autẽ
quis non teneat' neceſſario confiteri peccata

que alij legiti me ẽ ð feſſus· ẽ tñ valde vtile et
quidẽ quo ad diminucõeʒ pene ex vi claumm
Sed ad hoc nichil ꝓdeſt ſecundn aliquos qe
in pema abſolucõe tm̃ dimittit ex vi clauiuzʒ
qᷓntũ dimitti p̃t· ꝓdeſt tñ ad interceſſoꝛ mul
tiplicacõex· humiliacõz. inſtructoõz· gr̃e augim̃
tacõzʒ. verecũdie meritũ et maioeẽ certificacõ
nez qe ſi nõ habuit effectũ peima abſolucõ et
cõfeſſio pᷣt eſſe ꝙ ſcða hzʒ.qe muenit meliꝰ di⸗
ſpõitũet H̊ poĩcõ vide ſco. ꝓbabilioe· Caue
re tñ dz penites ne a diuerſis qbꝰ cõfitet mi⸗
mio onere pñie obeuat. Cõtingit em ꝙ qn młl
ti ponũt ſal ĩ eodẽ cibo cibꝰ nmmno ſale deſtru
ic vñ ſufficit ꝙ alij cõfeſſoꝛes pniam ſibi in⸗
zunctã a peimo ↄfirment dumõ ſit diſcreta:et
ſi volũt pñt deſuꝑ imponere aliqd facile · vt
pater noſter· Eijs vo videt et ſi pᷣdicta rõ

eſſet rõ iterãdi ofeſſiõz ñ tñ abſolucozʒ pᷣcipne
in eo qͥ¶ nõ habzʒ cãm aliquã dnbitacõis ð pꝛi-

ma abſolucõne ta em̃ potenit dubitare pꝰ ſe⸗
cundã abſolucõʒ ſicut poſt peimãſicut vide⸗

mus ꝙ extrema vnctõ non iterat' m eundem

moæbũ qæ totũ qð ? eã fieri potuit ſemel fctm̃
eſt. Et p̃terea in ſcdᷣa ñ reqreret ꝙ ille haberz
claues cui fit ↄfeſſio ſi nihil ibi vis claum o⸗

pav᷑. ꝓ hoc etiã facere videt de pe · di · i. c·di

gnus eſt · vbi dicit ꝙ q̃nto qᷣs pluribꝰ ſacer⸗

dotibꝰ cõfitebit' in ſpe venie turpitudinẽ cri

mimnis·tãto faciliꝰ ↄſequet grãm remiſſioĩs.
Ap̃i em ſacerdotes plꝰ pnñt ꝓficere ꝑlꝰ iã cõfi
tentibꝰ pcere qbꝰ em̃ remittũt remittit deus·
In his verbis innui videt ꝙ facilitas ſequẽ
di graãm remiſſiõis ꝓ cõfeſſiõz turpitudĩs plu⸗
ribꝰ ſacerdotibꝰ factã·intelligi debʒ ex vi ſa
cram̃ti reſpectu eiuſdẽ pctĩ .ideo dicũt ꝙ etiã
in ſca abſolucõe ↄfert gre augmetum et qn
to maioe grã recipit tãto miꝰ de impuritate
pcedetis pcti manet·et iõ mioe pea purgãs ð
bet᷑.vñ etiã ĩ pema abſolucõne alicii ꝓlꝰ et
minꝰ de pena dimttit' ſzm ꝙ plꝰ et miꝰ ad S
ciã ſe diſpoit · Et pᷣt eſſe tãta diſpoĩcõ ꝙ etiã ex
vi Otricoĩis tolli tota pea vt detm̃ ẽ ſup · ) Sʒ
Otra ſzm hoc aliqs poſſ„z tocies cõfiteri et ab⸗
ſolui eadẽe die ꝙ remitteret᷑ ſibi tota pena oĩ⸗

bꝰ peccatis ſuis debita et ta guiſſimu pecca⸗

tũ remitteret cũ pena modica & ſacramtum
penitecie reſpectu eiuſdẽ pcti ĩ numero pluri
es repetitũ n hʒ efficaciã ex vi claniũ niſ ſer⸗

uata reuerecia debita ſacr̃o· Id qð requmi ꝙ;
reſpectu eiuſoe peccati nõ itere. niſi adnenie
te nouo motu deuocõis vł noua erubeſcencia

et p huc modũ tocies poſſet recipi ꝙ tota pea

remittere. Hec tñ dici p̃t pctm̃ remitti ſme pe
pctis nris · erube⸗

na qe xp̃ᷣs ſuſtinuit penã
ſcentia etiã et laboe et ſolicitudo in penitedo

et cõfitendo ẽ magna pena:et huiꝰ ſecũde o⸗

p. eſt rich.et pe ·SZSeptimo ↄf eſſio dz eſſe nu

da et hoc dupli qe qͥs nõ dz cõfiteri ꝓ nuciuʒ
nec ꝑ epłam ſ̊ viua voce et gpo oee· et pᷣſen⸗

cialiter vt q̃ ꝓ ſe peccat ꝓ ſe erubeſcat · vñ auꝰ
ð pe · di. ij. que penitz di ſie pcept dñs munda
tis leuiti · xij· vt oñderet oꝛa ſacdotibꝰ doces
cospali pncia ofiteð ñ ꝓ nuũciũ nec pꝑ ſeriptum

Racõ huiꝰ ẽ q ofõ nõ ti eſt actꝰ vtutis ſe̊ eti

am õ ꝑs ſacram̃ti et licet ad eã ſm ꝙ eſt act⸗
vtutis ſafficeret qlitercũqʒ; fieret· et ſi nõ eſſt
tãta difficultas ĩ vno mõ hcut ĩ aliæ mõ · tñ ſe
cudũ ꝙ e ps lacram̃ti hʒ determĩatũ actũ ſicut
et alia ſacra hnñt determiatã materiã. et ſicut

ĩ bapuſmo ad ſigficãdũ ĩteriorẽ abſolucõz aſ⸗

ſumit elemtũ illo cuiꝰ ẽ maxia vis ĩ abluedo
ita ĩ actu ſacr̃ali ad maĩ feſtacẽzʒ actꝰ ille aſſu
mit oedmate quo maxie maifeſtare ſolemꝰ. ſ.
Wen vbi Zii em mõi ĩducti ſunt ad ſupple
mẽtũ hHuiꝰ. Si tñ pᷣſ biter ĩtereoget cõfitete et
ille ad intere'ogata rndeat ſufficit qᷓntũ ad ea
de qbus mtereogat'. miſi ſit talis q̃ priꝰ dimit
teret ↄfiteri ꝙ; oꝛe ꝓeio ofiteret pctã. HG em
ex ſupbia eſſz de pe · di ic vſus fi ·hec roð · SZʒ
qd ð eo qᷓn intelligic᷑ a p̃ᷣſ bitero aliqᷣbus
videt ꝙ in illo can ñ tenetꝰ peccatoe cõfiteri
miſi qᷓntũ p ſigna pᷣt oñdere ſacerdoti · ꝓ intenp̃
tem vo cõfiteri p̃t ſʒ nõ tenet iure diuino nec.
poĩtiuo:et cũ ↄfiteri ſit multũ difficite. nõ vi
det tutũ plꝰ artare ofeſſiõzʒ ꝙᷓ ꝓ ius diuinum
et poĩtiuu axcet .qe vt dicit ꝓuer · vlt · q vehe
menter emũugit elict ſanguine G ric;. et cũ eo
cõcoꝛdat ſco·ſjm quẽ etiã tab dfeſſio ĩ magnũ
piculũ cedere p̃t¶ Quid de eo q nõ hpz copiã
pſbiteri nũq̃d tenet' ei ꝑ lrãs cõfiteri H ꝙ n
tenettencõe neceſſitatis qe ad heꝰè nõ obligat
hõ mure nature nec iure diuino nec poitiuo et
B eſt rõnabile ·ſacr̃m em̃ penitecie ñ ẽ de indi
cõ publico ſ ſecreto m quo pᷣſbiten tenet eõ
fitêètem dil igenter examiare vt peudẽéter intel
ligat qᷓle debeat ei cõſilim et remediũ adhibe
re ex .de pe· et re·oĩs· & aũt tenerett tencõne

neceſſitatis abſent pᷣſ bitero cõfiteri ꝑ ſcriptũ

im neret picułũ .ne aut eſſz defectꝰ in pᷣdicta
examiacoe:aut de pttõn pemitetis reuelacõe
litere em pñt faciliter ꝓdi:aut ꝓ niciũ malici
oſe apiri · aut ꝓꝑ nũcij ignoꝛaciã tradi illi cui ñ
mittunt q̃ eas apiret aut ſacerdos ſi eſſz ma⸗
licõſus poſz cradere ofõis vbũ · et ↄtra penite
tem ꝓmanũ ſuã ꝓbare talia ꝓbacõe ꝓbabili
abſq; hoc ꝙ ius hoiĩs poſſit in indicõ dep̃hen
di . t hec ro vltima ocludit ꝙ ſacerdoti pñti
penitens qᷓ nec vbo nec nutu poſſz cõfiteri ñn
teneret' tencõe neceſſitatis cõfiteri ꝑ ſcriptum
vnde ſi hoc fᷣaceret nõ eſz neceſſitatis ſed ſupꝑp
erogacõis · G̊ ric h. Dicitur etiã · xxx · qij·q̃lis.
q; pnia adultere p ſeriptũ eſt recipieda · et hꝰ
eſt veru hm jo· ibide · ſi ſit pñs · nõ aũt ſi ſit ab
ſens poſſz tñ penites cuicũqʒ; viderz expedire
pctã ſua ꝓ literas inſmuare ꝓ cõſilio recipiè
do ſed hoc nõ ſufficeret vt dictũ ẽ ad pñie ſa⸗
cramtũ. Scðo debʒz ↄfeſſio eſſe nuda qꝛ nõ dz
fi eri vbis uł noĩbꝰ criminũ palliatis· ſʒ qðli⸗
bet petm̃ debz expeimi ſuo ÿo noie qᷓntũcum
qʒ ſit turpe· ſuſficit tn illõ expeimere pꝑ verba
honeſta ica ꝙ; pſbiter poſſit intel ligere maĩfe
ſte · puta dozmiui cũ tali vł cognoui tale. vñ
non opoetet ofitetem turpiter loꝗᷓ vt ribalòꝰ

debet etia expeimi om̃s circũſtãcie qᷓ vident

agguare qntucuqʒ; ſit turpes et abbominabi
les:et maxie ille qꝗᷓ ponut actũ in alio genere

