iectare. &trum opa ĩ caritate ichoataet in

moetali pecato cõpleta ſint ſatiſ factoꝛia. vi⸗
dec ꝙ ſic. qe vnũ totum opus eſt mentoem ĩ
virtute bone intentõis ꝓ quã fuit mchoatuʒ
S* ſibr ſi hõ ſatiſfactoõez inchoet ĩ caritate et
peccet moꝛtali an ↄplementũ ĩ vtute pᷣnci pij
totũ reſiduũ erit ſati factoziũ- P& opꝰ incho
atũ ex bona mtentõe meretoenũ eſt i vtute il⸗
lius mii interrumpat' pꝑ actũ cõtrariũvt illiꝰ
qð ſequit ñ ↄtinuet᷑ cu intetõe pᷣma nec ſcdᷣm
act nec ſzm habitũ facta auũt tłi iterruptõs

illud quod ſequit actã nõ eſſet meritoeiũ in
virtute pᷣme intentõis. Satiſ factio aut incho
ata in caritate ꝓ peccatũ moetale interrunpi
ita ꝙ illa opa qᷓ ſequunt' n cõtinuant' cũ pei⸗
ma radice. nec m actum nec ſujm hitum.nec
mediate nec iĩmeòiate· G rich;. ¶ Vtru opa ſa⸗
tiſ factoeia ex caritatẽ fact a viuificent' adue
mente caritate et debeant cõputari in ſoꝛtem
M quidã dixerũt ꝙ opa ĩ caritate facta que
dicunt' mua ſũt meritoeia vite eterne et ſatil
factoeia reſpectu pene dimittede . et ꝙ cari
tate ſequente opa ex caritate facta viuifica
qᷓntã ad hoc ꝙ ſunt meritoeia vite eterne · h B
nõ pᷣt eè qe vtrũqʒ; hñt ex eadẽ rõne · ſ. ex B̊ ꝙ;
deo ſat gta: vñ ſicut caritas aduemes nõ põt
ea Stificare quo ad vnũ ita nec quo ad alw.
Zann caritas nõ põt viuificare niſi actã vł a
e elicitũ vel a ſe imꝑatuʒ. opa vero facta in
moetali ñ ſut a caritate elicita nec impata·15
ñ viuificãt' ab ea·vñ verſus HNla reuiuiſcunt
q̃ moetificata fuerũt. Yiuere nõ pñnt qᷓ moetua
nata fuerũt. Quia tñ qᷓnto maioe eſt cõtritio
tanto magis minuit ð pena. et qnto plus q̃s
ꝓlura bona facit in pẽtõ exñs tãtomagis adò
cõtritõis gram ſe diſpomt · ꝓbabile eſt ꝓ ſit
debitoe pene minoeis· et ideo p̃ſbiter debet
eis iniunge minoes pniam. hec ro. Noc ob⸗
ſtat pdictis i qð ſuꝑ illud luc · xxv· ſi attenu
atus fuerit frater tuꝰ ꝛc·dicit glo.ꝙ fructus
bone cõuerſatõis ↄputari debet ab eo temꝑe
ex quo peccauit Moc em̃ intelligitur ſi ſtatim
incipiat cõteri pꝰ peccatũ · et tũc opa fuerũt
ſatiſ factoea ab illo tpꝑe etiã anteꝙ; abſolue⸗
rec a ſacerdote:vel cõputant' fructꝰ quo ad
ſupexcreſcentiã vſurariã qe merito illoꝝ fru
ctaũ nõ traxit dpabolus illũ ad multa ſcele⸗
ra:hec bon.Eſto ꝙ alicui ꝓ petis cõ miſſis
iniuncta fuerint młta ieiunia et ĩ peccatũ ca⸗
dens pfecerit ea.nũquid ei cũ iterũ ofitebit᷑
imunget ot iteret illa. aliq;̃ ſatiſ factões
ſut ex quibꝰ manet aliqs effectus mi ſatiſfa⸗
cientibꝰ etiã poſt ꝓ ſatiſfactõis actus trãlſijt
vt ex ieiumo manet coꝛpis debilitaco. Ex ele
moſims datis ſubſtãtie diminutio. et tales ñ
opoetet terare. qe quo ad illud qð de eis ma
net deo p pniam ſũt accepte:q̃ aut ñ reliquũt
al iquẽ effectũ opoetet ꝙ iterent ſicut eſt de
oꝛone et ſimilibꝰ.ctꝰ etiã interios qe tota⸗
liter trãſit nullatenus viuificat'. ſj opoetz ꝙ;
iteret. hec tho. Scotꝰ aũt dicit ſine piudicio
p qui ſemel ve penitet et recipit pniam ↄdig
nam mpoſitã ſibi ab eccleſia claue ñ errante
q̃ntũcunqʒ poſtea recidiuet ñ tenebit ꝓ illis
eccatis ꝓ qbus illã pniam recepit nihae 1
Ham pniam ſibi impoſitã· Et ſi impleat eam in
caritate nõ tm̃ ſoluit penã ſ̊ etiã meret᷑ gr̃am
Si aũt impleat eam ex caritate voluntarie ſol
uit penã ſj nõ meret᷑ grazʒ⸗ Si vo illa pena ab
eo ex caritatẽ exiga. pena quidẽ ſoluit᷑ licet
ipᷣe nõ ſolnat. Et ĩ pmo eſt ſatiſfactõ ſimpli.
quia recõciliãs et placãs n ſcðo eſt ſatiſ fa⸗
ctio qꝛ volutaria reddicõ:æc: ſzʒ nõ ſimpli. q⸗
nec recõciliãs nec placãs· n tercõ aur eſt ia

tiſpaſſio vltra quã nõ exigitur vlterioz pena.

dicit᷑ dupli. Vnoꝰ ꝗpeie ſcz que reſpicit

Ex ſedðo mẽbeo ſequi ꝙ ſi magnã ptem ſatiſfa
ctõis impoſite cõpleuit ĩ pctõ moetali et po⸗
ſtea iten peniteat de pctõ nõ eſt iterato ſibi
imponda ſatiſ factõ ꝓ pmis petis de quibꝰ
ipe ſatiſ fecit licʒ ex caritate ſo tm de pctis no

uisS.· Exemplũ huiꝰ eſt. ſi alicui offeſe facte ĩ

regẽ coerndeat p̃ciſe ſcðz lege abſciſio manꝰ
ſi iſti qui fecit offenſam inuito abſcindat' ma
nus ſatiſpatit' et ſatiſfit regi ſufficieter. quia
im iuſticiã exigere nõ debzʒ ab eo vlterioꝛem
penã:.et tñ ñ recipit eũ in gram et amiciciam.
multo igit' magis ſufficeræpoſſet ꝓ punitõe
culpe ſi aliqs penã debitã infligerʒ ſibi lz nõ
ad grazʒ vł amiciciã regiſ offeſi. Ex tertio mẽ
beo poſſz dici ꝙ tab ſi ꝓpter nouũ pctm ĩ qð re
cidiuauit dãnaret anteꝙ; totã prniam ſibi ipo
ſitam cõ pleſſet.puniret in inferno pena co⸗
rndẽte illi q̃ ñ fuit h̊ ſoluta ñn tame ꝓpetua ſ̊
tm̃ vſq; ad tempus aliqò duratura.xqꝰ eniʒz
ſzm plenã iuſticiã punitiuazꝭ ſemel ẽ impoſita
pena tꝑalis B peo pctõ de quo vere pemtuit
nunqm iſti pro illo pctõ debet' niſi pena tpa
lig et illa ſoluta nulla alia· hec ſco. ¶ Vtruz
opa ex caritate facta ſint alicuiꝰ boni merito
ria ſaltẽ tpalis · meritũ ꝓpe dicic actio qᷓ

fit vt ei qui agit ſit iuſtũ aliqdari. ſʒ in

tum ex pte recipiẽ tis. Flioꝰ qᷓn ſimilitubina⸗
rie que reſpicit debitũ ex ꝑte dantis. aliqᷣd eĩ
decet dante dare ad qð tn recipies ñ hʒ debi
tum recipiedi. et ſic iuſticia ðᷣe deceètia diuine
bonitatis.ſient anſʒ.dicit ꝙ deus eſt iuſtꝰ cũ
pctõeibꝰ pcit qe decz eũ · Et ſim hoc etiã meri
tum e dupli. vnoꝰ actio qua fit vt ages ha⸗
beat debitũ recipiendi ſz hoc vocat merituz

condignum. alio modo meritum dicit actio

qua fit vt ſit mn dante debitum ſcòm Secenei⸗
am eius et hoc òcitur meritum de congruo.
Gum aũt ĩi oĩbus illis que dant gratis prima
rõ dandi ſit amoe impoſſibile eſt ꝙ aliqᷣd tke
ſibi debituù faciat qii amicicia caret. Et iõ cũ
oĩa et tpalia et eterna ex di libealitate nobiſ
donent nullus acquire põt recipiedi debitu
aliqð eoꝝ niſi pꝑ caritate ad deu et iðo opa
ex caritate fact a nõ ſut meritoeia ex cõdigno
alicuius boni nec eterni nec tpalis apud de⸗
um. q qe bonitatẽe dei decet vt vbicunqʒ; inue
nit diſpoſitõez adiciat pfectõez. ideo ex meri
to congrui ðe aliq; mereri aliq bonũ p opa
ex caritatẽ facta. Et ſzm hoc illa oꝑa valent
aò tria bona ſczʒ ad conſecutõez tꝑpaliũ.ad di
ſpoſitõem ad grazʒ:et ad aſſuetudine bonoeũ
opum.de:i.yſa.i Si volueris et audi.me bo⸗
na terre cõmendetis· de 2*. joſue vj. vbi de ꝙ
raab inuenit gram cozã deo ꝗpter bona que
nücijs fecit· de tercõ treñ. nii· bonũ e viro cũ
poe.in: ab adole:ſ. bona g“ opa ex canitate fa
cta mihi bona merentc de cõdigno ſʒ ſolü de
cõgruo:qe vo meritũ cõgrui ñ ðe ꝓPe meritũ
idᷣo magis ocedenoũ eſt ꝙ hmõi opa nõ ſint
alicuiꝰ boni meritoeia qᷓm ꝙ ſint. Vnde dicit
augꝰ.ꝙ pctõe ñ ẽ dignꝰ pane qꝰ veſcit. meri
tu 8* ↄgrui oꝑatum merito caritatis é impeo
poꝛcõnabile ſicut linea ſupficiei · vnde ſicut

—

linea nihil ẽ reſpectu ſupficiei eſt tñ aliqd in
ſe ſic ẽ de pctõee ad iuſtũ et de eiꝰ amoee ad
amoe caritatis: et merito ad me ritũ.·B boñ

Vti opa p̃ᷣdicta valeãt ad pene infernaliſ
miti gatõeʒ · & ꝙ diminutõ pene infernalis
põt intelligi dupli.vno mõ ꝙ qs liberetur a

pena quã ia meruit:et ſic cũ nullus liberet a

pena n ſit abſolutꝰ a cłpa·qe effectꝰ ñ minu⸗
un᷑ nec tollunt᷑ niſi diminuta vel ablata cã
Sed ꝓ opa ex caritatẽ facta q neq; p culpam
dimitte neqʒ tolle pñt inferm pena nõ poteſt
miti gari · Flio mõ põt intelligi meritũ ꝙ me⸗
ritũ pene impediat' et ſic hmõi opa minuunt

penã infermi. pmo qe reatũ omiſſionis euadit

qui hmõi opa pꝓficit.ꝛ qꝛ hmõi opa aliquoꝰ

ad bonũ diſponũt. i· vt hõ mmnoei contemptu

pctã faciat et etiag a młtis pẽtis ꝓꝑ hmõi oꝑa
retrahat'. et ſic dicit augꝰ.in ench. ꝙ; ad hoc

proſũt vt ſit plena remiſſio vł vt tolerabilio⸗

fiat dãnatio· Sic ergo hmõi opa valet ad di⸗
minutõeʒz pene eterne nõ quidem debite h de
bende qe loco eoꝝ vel ex eoꝝ amiſſione fie⸗
rent aliqᷓ mala. Dimmutõez aũt vel dil atõez

pene tpal merent hmõi opa ſicut legit ð ac
hab·iii. re. xxj· ſiẽ et bonoꝝ tpaliũ oſecutõe⸗

De pibus ſatiſfactõis·ti ·xxv·

ctʒis: St pꝓmo ã cõi · ſcõo ĩ ſpãli· Circa
peimũ querũt pła. ſcʒ quot et que ſint

partes ſatiſ factõis · ꝙ tres· ſ.oꝛo ieiuniuʒ

et elemoſina. Fd cuius eudentiã ſcienduz
ꝙ ſicut edificij materiales quedã ſut ptes in⸗
tegrales pme et principales vt fundamentuz

pari etes et tectũ· quedã remote nec eque peĩ⸗
ci pales vt lapides et ligna.ſic ſatiſfactioniſ

tria pᷣdicta ſut ꝓtes principales. qᷓdam vero
alie ſusſcòarie q ſcʒ ad illa reducunt' vt vigi
lie:pegnatões·diſcipline.St oĩa opa carnis
afflictina ad ieiuniuᷣ. Omia opa miſeric oꝛdie
ad elemoſmã· Omia vero opa ſpũalia ad oea⸗
cionẽ . Sciendũ etiã ꝙ qdlibz pᷣdictoeum ſu

mitur ꝓPe et cõiter et cõiſſime.· Dropeie oꝛo e

aſcenſus mentis in deũ ad aliquid deguſtan
dum vel impetrandũu vel exoluendu. Cõiter
ðe ſjm ꝙ cõprehendit omnẽ actũ cõtemplati
ue ad deũ relatũ. Cõiſſime ðe ſzm ꝙ cõprehen
dit omne actũ bonũ ſicut oñdit᷑ in glo: pma
ad theſſz. v. nõ ceſſat oeaæee q̃ nõ ceſſat bñfacẽ
BGibr ieium ũ ꝗꝓprie dicit carms afflictõ.ſʒ cõ
muniter ðe olĩs afflictõ qᷓ Sſſtit ĩ vigilijs fla
gellis et ieiunijs ꝗꝓprie dictis. cõiſſime ðᷣe ab

ſtinetia ab omi moetali yſa:lviii.nõne hoc ẽ

ieiunin qð elegi diſſolue colligatões. Simil
elemoſina ꝗ;e dicit opus pietatis impenſũ
Prximo ad releuandã indigentiam coepalem

Coiter ome opus piectatis impenſũ ꝓximo ſi⸗

ue coxpale ſiue ſpuale. Coiſſime dicitur om̃e
opus mie ſiue ꝓximo ſiue ſibi impèſum ſcòðm
dicit augꝰ.ꝙ elemoſma hoĩs incipe debet

a ſeipo iux illud ecc. in: miſere aĩe tue placẽs

deo Kſtis ergo ſuppoſitis dicendũ eſt ꝙ tria

P dich ſm di cunt⸗ Ptes ſatiſ factõis accipi
unt tm̃ cõiter. Et diſtinctõ et ſufficiẽtia eonz

ptz et põ

inde Oſideran du eſt de ptibꝰ ſatiſfa

t ſũi ſm appeopatõz et ſm ꝗpeietatẽ

pctã tm̃ oẽ oe et ieiunio ſanan.

Secundũ appeopeiatõez ſic triplex eſt radix
peccati vt dicit·i·o.iin· ſeʒ cõcupiſcetia car⸗
nis et cõtra iſtã eſt ieiumũ cõcnpia oculoeuz
cõtra quã eſt elemoſma. Et ſupbia vite cõtra
quã ẽ oro· hoc dico ſzm appropatõeʒ qe vnu⸗
qð qʒ iſtoꝝ vz otra illa tria: vñ ei qui ñ vnũ pt
ex his pfice imũ gitur aliuò. t pcipue vices
alioꝝ elemoſma põt explere inqntũ p eã qf⸗
qʒ ſibi meret' qdᷣammõ ĩ illis quibus elemoſi
nam tribuit · Eᷓppropate tñ magis opponunt᷑

ſicut dictũ eſt · Der Petatem vero ſic · opꝰ pe
nale aut oedmat nos ad deũ et ſic eſt oo aut

ad nos et ſic eſt ieiuniũ·aut ad ꝓximũ et ſic ẽᷣ
elemoſina m illd. ii. thi · i. ſobrie et pie et in
ſte vi. ĩ hoc ſecło· æc. H boñ uiuſmõi par⸗
tes ſatiſ factõiſ ſũt tria p̃dicta · dici põt ꝙ
potẽtiales · Efficacia em ſatiſfactois mueniꝙ

in illis tribus ſicut vtus tocius poteètialis in

eius ptibus q oplete inuenit in vna et ĩ aliiſ
diminute. Elemoſina em̃ includit ĩ ſe vtutem
ozoms et ieiunij duplici rõe primo qæ conſti⸗
tuit eum cui dat᷑ deb icoee ad ozandu et ſatil⸗
faciepũu alia bona q̃ põt ꝓ eo qui dedit· ſcðo
quia elemoſina ꝓpter deu data eſt q̃ſi quedaʒ

oblatio deo facta. vñ dicit etiã phᷣs.iiij· eth.

ꝙ dona hñt aliq̃d ſimile do ſacratis· Oblacõ
aut e ka da kaͤb⸗ vim oꝛonis · Et ſmiln ſub
tractõ bonoꝝ exterioꝝ p elemoſinã mꝗntuz
oediat' ad coæpis ↄſeruatõez q̃ſi vtuali ieiu
niũ cõtinet q̈ macerat coꝛpus. Sibr etiã oẽo
virtute cõtinet ieiuniũ qꝛ intentio interiꝰ ad
deũ debilitatẽé cozpis parit. St ſic patz ꝙ ele⸗
moſma oplecius hpʒ vim ſatiſ factõis q̃m oẽo
et o?o ꝗᷓm ieiuniũ· St iðo dicit prima thi. iin
coepalis exercitatio ad modicũ valis eſt. Et
apter hoc elemoſia magis indicit vt vmu⸗
ſalis medicina peccati qᷓm ala- luc·xj· date
elemoſinã et ecce oĩa ma ſũt vobis: et dañ.
iiii.pctã tua elemoſimis rebime et.ij. chii. nii
pietas ad oĩa vzʒ glo:oĩs ſuma diſciplĩe xpia
ne eſt ĩ mia et pietate ed qð iſtoꝝ trium
eſt magis ſatiſfactoeiũ · P iſtius qſtionis pz
ex rñſione ꝗſtionis pᷣcedentis· põt etiã dici ꝙ;
vnũqð qʒ; iloꝝ eſt magis ſatiſ factoeiũ ſecun⸗
Oum ſuã appeopatõzʒ · Si tñ gnaliter loquim
dicendũu ẽ ꝙ ĩ ſatiſ factõe ſut tria.ſ.vitacõ eł
pe:augmæètatio gr̃e· et ſolutio pene· et hoc ter
tiũ eſt infimũ ĩ ſatiſ factione et alia duo p̃põ⸗
derãt · ARd pmũ vʒ oο ad ſzm maxime vz ele⸗
moſina qua q̃s facit ſibi amicos de mãmona
iniqᷓtatis qͥ ĩpetrãt ei Sr̃az · &d tertiũ vz ieiuni
u Si obicit ꝙ ñ fit metio de eł ia.t. xvii⸗
hoc genꝰ demonioꝝn ñ eicit᷑ n ĩ ozone et ieiu
nio- & ſatiſfactõ è medicia p̃ᷣſeruans a pctõ
futuro et expiãs a pᷣterito.et lz ełia heat vim

expiãdi qdᷣcũqʒ pctm̃ pᷣteritũ ñ tñ hʒ vim pᷣſer
uãdi a quocũqʒ pctõ futuro.qꝛ oẽo et ieiuniã

pᷣſeruãt a qhuſdã pctis ñ tñ ꝓ modum meriti

qð etiã ebłia facit· ſz etiã pꝑ modũ ↄtrarie aſſae
cudis et ſic de

ſi t. xvij. B genꝰ deomoꝝ ec.
et dicit ibi gloieiunio ſanant peſtes coepis
oꝛoe peſtes metis· et ſzm HB intelligit᷑ ꝙ aliq̃
et jeiuni Fex reſti⸗
tutõ ſit ꝓs ſatiſ fact õis · id opus penale ẽ

—
–—
1 .

ps ſatiſfactõis p qð ſijm diuinã iuſtitiã ſolui⸗
tur vel remittit ꝑs pene debite ꝓ peccato. iʒ
izm anh. li · ꝓſol · x. c· Luſticia in deo ſub du
plici rõne ↄſiderat.vnoꝰ ð miſticia dei ↄde⸗
centia bonitatis eius. Flio mõ rectitudo vo⸗
lũtatis in voledo vnicuiqʒ tribuere ſzim mes i
ta ſua· dico ergo ꝙ reſtitutio eſt aliqᷓ ps ſaaſ
factõis pꝑ ↄpationẽ ad iuſticiã pᷣmo modo di⸗
ctã cõdecz em diuinã bonitate vt hoĩ facieti
actum quẽ deus p̃cipit nõ tantum imputz ſi⸗
bi illu actũ ad meritũ gre ſʒ etiã ꝓ illo remit
tat ſibi aliquã ptem pene peo peccato debite
ſie videmus ꝙ rex liberalis miln ſuo ſibi re
cõciliato obligato tñ ad aliquã e nendã q⸗
ter aliqð foeifactũ qð fecit aliqñ rmittit par⸗
tem pene ſiue emede ꝗpter hoc ꝙ fideliter ex
Hhibʒ regi obſequiũ qð alias impende teneba
tur. Oer Opatõeʒ ãt ad iuſticiã ſcdoꝰ dittazʒ re
ſtitutio ñ e ps ſatiſfactõis. Scdm rnigoꝛe em̃
iuſticie ñ põt hõ ſatiſ face ꝓ opus illuò ad qʒᷣ
facitendũ erat obligatus etiã ſi ñ peccaſſet vł
ſi totã penã petis debitã exoluiſſet. vñ anſʒ ·
li.i.cur deꝰ hõ.c.xx.dicit ſic. cũ reddis ali⸗
quio qð debes deo euã ſi ñ peccaſli ñ debes
hoc oputare ꝓ debito qð debes p pctõ. En
plus aut tenet ille qui penã peto debita nõ
exoluit qm ille q̃ eã exoluit. Dicendu g euz
ꝓP reſtitutõe deꝰ ñ remittat aliquã ptem pene
Pctõ debite iuſte facit iuſtieia cõpenſante va
loꝛe meritoꝝ · Et ab hac poſitõe parũ aut ni⸗
hil diſcoedare videt illa opinio qᷓ poit P re
ſticutõ eſt ꝓs ſatiſfactõis ex mia magis ꝙ ex
iuſticia Licz aũt reſtitutio ꝓꝑ ↄꝑatõez ad iulſti
ciã ſcgoꝰ dictã ñ ſit ꝑs ſatiſ factõis tñ eſt al⸗
qð pᷣambulũã ad ſatiſ factõeʒ.Non em põt hõ
ſufficister ſatiſface ꝓ pctõ qᷓndiu nõ vult re⸗
ſtituè re alienã vñn ettã qͥ ñ hʒ oñ reſticuat tę
net hre volutatẽ reſtituedi ſi poſſj. hec rich̊.
PDe eleymoſina.ti. xxnj.
ſtea cõſiderandũ eſt de ꝑcibꝰ ſaciſfa
ctõis ĩ ſpãli. t pᷣmo ð elepmoſima·ſe⸗
ecũdo de ofr̃e:tercõ ð ieiunio. et qrto ᷣ
reſtitutõe· q̃ vt habitũ ẽ S e ꝑs ſaciſfactõnis
aliquoꝰ.vel ſaltẽ p̃ambula ad ſatiſfactione-

Eirca eleymoſinã vo pmo oſiderãdũ ẽ de ei2

qdditate · ev de eius differetijs ſine diſti ctõe
2°˙8 necicate facied eleymoſmã Grto 8 qbꝰ
boĩs ſint faciẽoe ełie ꝗnto quoꝝ e das elep
moſmas.ſexto quibꝰ ſũt elepmoſme dãde ſe⸗
puo quomõ debet dari ełie-octauo fructu
eleymoſine et vtilitate.nono ð̊ eleymoſma
cõpatõez ad ſatiſ factõeʒ. q; Circa primuũ “
run pła.ſ.q̃d eſt ełia ꝑ diffinitõeʒ. RKeki
ſie deſenbit᷑ a qbuſoã ꝙ eſt opus ĩ quo datur
aliqᷓd ex cõpaſſione ĩdigẽti ꝓpter deũ. Dicic
em̃ elia ab eleo qð eſt vbũ — E idez ꝗ;
miſerioz cuiꝰ impatinꝰ eſt elepſon. i. miſerefe
a quo elos.id ẽ mia.et ĩde eleymoſma.i. mia
Vñ ñ dz dici elemoſma ſine y greco ſicut ꝓfe
rũt q dã coꝛrupte·ſi eleymoſma ſicut ꝓferunt
illi q ſat piti ĩ greco.mĩa aũt miſeris ẽ nccia-
Sicut aũt aliq̃s miſeriã a ſe expellit qᷓntũ põt
ita miſericoꝛs miſenã remouet ab alio ei ſub⸗
unemẽdo ˖ id eſt ꝑ bonoꝝ ſuoꝝ cõicatõez·hec

aũut cõicacio nõ põt eſſe meritoꝛia et virtuoſa
niſi qñ fit ꝓpter deũ. Et ideo in pᷣdicta deſcri
ptione tangunt᷑ oĩa que cõcurrũut ad pfectõʒ
eleymoſme ſm quod ẽ meritoeia· ſpᷣa em mi⸗
ſeria aliena que e motiuũ mie tangit' p B; qᷣ
dieit' imndigeti: mia aũt que naſcit nobis ex
aliena miſeria tãgit pꝑ hoc qð ðe ex ↄpaſſiõe
mie vero effectꝰ i releuatione al iene miſerie
cũ dicit' opus in quo aliqd dat'. ee em eſt
eſſentia ip̃ius eleymoſme · ſʒ intétio directa ĩ
deñu q dat ei rõez merendi cangit' cũ dðe Pter
deů · Diffinit ãt hic eleyrm̃oſma Put ſigficat
ip̃am datõeʒ et nõ ꝓut ſigniſicat ip̃am re da⸗
tam. Cuius vtutis actus eſt eleymoſmã dare
RX ꝙ actus liberalitatis qe q;uis ñ omnis Ii
eralitas indigentiã attendat illius cui dat
tñ vna ſpes eius h̊ attedit et ila e mia cuius
eſt actus eleymoſmã dare.et ſic cum liberali
tas ſit aliquoꝰ ꝓs poteciab iuſticie.dare eley
moſinã magis videt ptine ad iuſticiam ꝙ; ad
aliquã aliaꝝ ꝗᷓtuoe cardinaliũ vᷣtutuʒ. Quia
etiã mĩa eſt effectus caritatis vt dictũ eſt S·
ideo ex onti dare el eymoſinã eſt actꝰ carita⸗
tiſ mia mediãte aò qð fac id.i.jo.inij.q habu
erit ſabſtantiã huiꝰ mũdi et uiderit frem ſuũ
necitatẽ pacietem et clauſerit viſcera ſua ab
eo quomõ caritas dei manet i illo.
QHekr⸗ vide ð ꝛ ° articło. ſ. de diſtinctõe

vel ptibus vymonne. t e qrun'
pPka · ſ· quot ſũt eleymoſme coꝛpales.ẽ ꝙ ſe
ptẽ q̃ ↄtinen ĩ hoc vᷣſu · Viſito Pereebe zn

mo tego colligo condo: Viſito infirma· poto

ſiciente·cibo eſurientem.redimo incarceratũ.
tego nudum . i.veſtio.colligo·i.recolli go.ſ.
hoſpitẽ · cõdo.i.ſepelio moꝛtuũ./ Sʒ obici⸗
.xxv. dñs inter opa mĩie n oputat ſepultdd:
rã · gac· ꝙ dñs enũat eleymoſinàs illas i
quibꝰ maioe indigentia apparz. vt enidetioe
appareat iuſticia iudicãtis dum hos ꝓ eley⸗
moſimis remunerat et illos ꝓ omiſone con⸗
demnat · Et tñ ĩ alis ſcripture locis tbis eley

moſina cõmendat ſicut patz in thobia q pen

tibus et fñibus ſuis ſepulcra ſolenia edihca⸗
uerit · Et etiã de joſeph qui coepꝰ xp̃i ſepeli⸗
uit et inde laud at. Vn nota ꝙ om̃s alie neci
tates ad p̃dictas ſeptẽ reducunt᷑. ã cecitas
et claudicacio ſunt quedã infirmitates vn
dirigere cecũ et ſuſtètare elaudũ reducuntur

ad viſitatõeʒ imfirmoꝝ · ſubuenire aũt hoĩ cõ

tra quãcunqʒ paſſione extrinſecꝰ illatã redu⸗
cit' ad redẽptõeʒz capti uoꝝEuot et qᷓ ſunt
eleymoſme ſpuũales. e ꝙ etiã ſũt ſeptẽ qᷓ con
tinet' in hoc vᷣſu. Cõſule caſti ga ſolare remit⸗
te fer oea · Cõſule· i doce ignoeãtem et orrige
dubitante · Intelligit em ĩ hoc duplex ſpuũał
eleymoſina:ſ.doctrina et cõſiliũᷣ. Caſti ga de
linquentẽ· Solare · id e oſolare triſtè. Semit⸗

te del inquentibꝰ in te . Ec B eſt maxima elepy⸗

moſina. In augꝰ in ench. xl. c. Et eleymoſi
timus qð ĩ nobis quiſqʒ peccauerit. Per id eſt
porta infirmitates alioeuz et Snamia⸗Ora
oĩbꝰ.¶ Vta eleymoſme coepales ſint poci⸗
oees ꝙᷓ eleymoſine ſpuales. τι Opatio iſtazz

Ne

—

eleymoſinaꝝ põt attendi dupliciter · vno mõ
ſimpl' loquedo. et ſzm looc eleymoſine ſpua⸗
les p̃ᷣminet triplici rõne· pᷣmo quide qe id qðᷣ
exhibet' nobilius eſt ſ. donũ ſpuale qð pᷣmi⸗
net coꝛpali.æ rõe eius cui ſubueni qe ſpuũs
nobilioe ẽ coepe· vñ ſicut hõ ſibiipi magis dz

Punide qᷓntũ ad ſpm̃ qᷓm ꝗqntũ ad coæpꝰ. ita et

ꝓPximo quẽ dz tanqm ſeipᷣm diligere3⁰ qntuz;
ad ipos actus quibꝰ ſubueni ꝓximo qe ſpũᷣa
les nobilioes ſũt coepalibꝰ qui quodammõ
ſunt ſeruiles alioꝰ poſſut ↄpari ſm aliquam
pPticulare cãm in quo qdã pticularis elemoſi
na alicui ſpuali pfert. puta melius eſſz paſce
re fame moꝛiente qm doce · ſicut et indigeti⸗

ſimpln ſit melius: 4
J Equit' vide de 3⁰. ſ. de necitate faciendi

— elemoſinã. Et cca h̊ qrunt pła.ſ.vtrũ da
re eł inã cadat ſub p̃cepto. ꝙ dare ebiam
cadit ſub precepto legis nature legis dine et
legis poſitie Lex em naturab p̃cipit ve dilige
Pꝓximũ ñn tin affectu ſʒ etiã effectu.qen e ve⸗
rus affectꝰ n ſeqtur ef f ectꝰ ſi poſſibile eſt. Si
quis g* indigetie fris n ſubuenerit nõ veraci
ter eum diligit q voles innuere jo. dicit ĩ p⸗
ma:can:.c. in· Tilioli ñ diligamꝰ verbo neqʒ
ligua tm ſ ope et veri tate Cex etiã dna p̈ci⸗
pit B. qe vt ha bet .· OMt. xxv.xpᷣs impropabit
rep:obis maxie defectus oꝑpm mie qð ñ face⸗
ret n opa mie caderet ſub Beepto. Podmcit. at
omis ſubuentõ ꝓximi ad pceptuz
płetũ · ſic ei et apłs ĩterp̃tat᷑.j.tHm:.iiii·dicẽs
pietas ad oia vz ꝓmiſſionẽ hns vite qᷓ nũc e
et future.qð ideo dicit qe ĩ pᷣcepto de honoee
Pentu addit ꝓmiſſio vt ſis 5geus ſup terrã.
Zub pietate aut op̃hendi oĩs largitõ ełiaꝝ
Un mre etiã canomico pᷣcipit' vt di · lxxxvj. freʒ
niz de de quodã epᷣo largã manũ habeat. Ne
ceſſitatẽ pacientibꝰ ſuccurrat· Slienã inopiã
ſuã credat.q ſi hoc ñ hʒ ep̃i vacuũ nom tenz
Et i· e.di. ñ ſatis· O. paſce ſic ðe quos ĩ paſce⸗

5

do hoĩes huare poteris ſi ñ paueris occidiſti

Ect. mi· q: i· oĩs· dicit ꝙ qui negãt miam faci⸗
endã indigenti bꝰ et nccitatẽ pacientibꝰ ipᷣm
xpm negãat qui eſt mĩa. Sʒ cũ ſit pᷣceptũ affir⸗
matiuũ et obliget ad ſp non tñ ꝓ ſꝑ ſ̊ ꝓ loco
et tpe ↄſideranda e facultas hntis et miſeria
indigetis · ſi em hõ heat aliquid qð nõ ſit ne⸗
ceſſariũ ſuſtetatõi ſue nature nec illoꝝ quibꝰ
tenet᷑ ꝓuidere. ſicut eſt vxoz.filij· ſerui et an
cille· et ſit nocabił nccitas ſeu ĩdigetia ex ꝓte
illius cui dãð eſt ita ꝙ appareãt ꝓbabilia ſi
Ina extreme necitatis nec apparz ĩ ꝓmptu q
ſubueniat:tunc hñs tenet ex pcepto ſubueni
re indigeti · Mõ em̃ eſt expectanda neceſſitas
vltima qe foete tũc iunari ñ poſſet natura iazʒ
fame vel ſiti cõſumpta. Dicit em cniſoꝰ.ſuper
I0·: no opostet paupem vlulantẽ deceptozem
vocare ·. Zi aut habeat aliqd ſuꝑpfluũ nõ tãtũ
ſuſtentatõi nature ſy etiã decentie ſui ſtatꝰ te
net de illo ełiam face indigetibꝰ euã ſi non
imnuenirent tales qui eſſent oſtituti ĩ neceſſita
te pᷣdicta. Etſi pł es occurrãt ĩdigẽtes quibꝰ
oĩ bus ſubuenire ñ poſſet tenet ceteris ꝓibus

pluribꝰ gecirr he.

zm phm meliꝰ eſt ditari qᷓm phari· qᷓmuis hꝰ*

e honoeꝛe

magis indigẽti ſubuemre· NHec opoꝛrtet ꝙ cõ⸗

ſideret ad oms caſus qui poſſut ĩ futun acci
dere hoc em̃ eſſet de craſtino cogitare ꝗð do⸗

minus ꝓhibet Mi. vj. ſz dnudicare dz ſupflu
um et neceſſariũ ſzjm ea que ꝓbabiliter et vti
Sʒ obicit qe licz cuilibz

retinere ſua.ſʒ hõ facit eł iam de ſuo· ergo li-

cet homi nõ dare ełiam qð verũ ñ eſtz ſi dare
ebiam eſſet ſub p̃cepto· ꝙ ſupfluũ ſuſtẽta⸗

tõni tue nature et ſi ſit P“am tuu qntũ aò di⸗
ſpenſatõeʒ ſeu auẽtem admiſtrãdi qᷓntũ tñ adʒ

vlum eſt iloꝝ in quibus vides ſigna ꝓbabi

lia nccitatis extreme n ſubueniatur eiſoem.
ſiłi dico aliquo mõ de ſuꝑpfluo decentie tui
ſtatus reſpectu indigentin citra P dictã neci⸗
tat. vñ cõtra illos qui de ſupfluo mõis pdi⸗

ctis indigetibꝰ ſubuenire nolũt · de di · xlvn.

ſicut· Eſurientiũ panis eſt quẽ tu detines· Nu

don veſtimengü e qð tu recludis · Miſeroeuz

redemptõ et abſolutõ pecuma quã tu in terra

defodis. Et ĩ hoc apparz ꝙ el iaz dare eo mõ
quo cadit ſub pᷣcepto multũ pticipat de rõne

actus iuſticie· vñ glo· ſup illud. ¶Mt. v. cũ fa

cis el iaz dicit· ꝙ ekia eſt ꝓs iuſticie · It ꝙuis
Huius pᷣcepti trãgreſſoꝛes ñ ſp pnniant lege

hũanapumunt' tñ lege dᷣina· Icom em̃ ſniaz

aug. li. i. de liarbitrio- multa impunita iuſte
relinquunt lege huana qᷓ tñ iuſte iundicantur
lege diuina· q Hota tñ ꝙ ſient dare ełiazʒ coe

poæeale ñ cadit ſub pᷣcepto obligãte miſi tpe
nccitatis et vt alicm ĩ neceſſarijs vite ſupne⸗
niat'. ita ad doctrinã alteriꝰ ñ obligatur hbõ
Aꝓpter debitũ officiũ n ĩ his ꝗᷓ ſũt de neceſſita⸗
te ſalutis et qn ñ eſſet qui inſtruerz vel qn ali

quis videret alique errare et ñ eſſet alius qꝗᷓ te

neret' illud facere- al ias aũt doce eſt cõſil ia

et ſuperogatio quedã· Ftruz ille qui nibil

Habʒz oblige' ad dandã ełiam. H multiplex
eſt donũ ſcʒ muneris a mann de quo deutro⸗

xj· pᷣcipio tibi vt apias manũ tuam egeno et
paupi:Cõpaſſionis a coꝛde· ꝓſa· lviii · cũ effu

deris eſuri ẽti aiĩiam tuã ?c. verbi dul cis et cõ

ſolatoꝛij ab oꝛe ecc·xvii. Nõne ardoes refri⸗

gerabit ros ſic et vpũ melius qᷓm datũ. Obſe

qmij ĩ ope exo:xxij·ſi videris almũ odietis te

jacere ſub onere nñ ptrãſibis ſʒ ſubleuabis cũ
ea & pmũ ñ tenec manes pauꝑ cũ ñ heat

aliq;ò ad manũ qð poſſit dare-ſ tenet ad tria
vltima ꝓ loco et tpe: vñ a=t. v. dicit glo. ſi
delſit facultas. da affectũ et obſequiũ vł ver
bum.-hec alex de an. 2ðòðB
— Zanze videre de qrto ſcz de qbus bonis

ebeat vel poſſit fieri ełia· Et cca q̊ que⸗

rune pła.ſ. vtrũ poſſet fieri de necio · ne⸗
ceſſariũ ðᷣe dupl.vnoꝰ ſine quo aliqᷣd eſſe nõ
põt: et de tali necio ełia oĩno dari nõ debet ·
NMreterea ſi aliqs ĩ articulo nccitatis cõſtitu⸗
cus hret ſolu vn poſſet ſuſtetari et filij ſui vel
alij ad eũ ptinetes de ho em̃ nccio dare ẽ ſibi
et ſuis vitaʒ ſubtrahere niſi foete talis caſus

imminerʒ vbi ſubtrahbedo ſibi darz alicui ma

Ine pſone p quã eccia vł res publica ſuſtẽta
rec' qe ꝓ tłis pſone liberatõne ſeipᷣm et ſuos
laudabil' pieulo moꝛtis exponerz cũ bonum

cõmune ſit ꝓꝓrio pᷣferendũ·hoc tñ facere emm
pfectõis nõ necitatis· Flio mõ dici aliquidò
eſſe neceſſariũ ſine quo n põt ↄuenienter vita
deduci ſzm cõditõeʒ et ſtatũ pſone ꝗpe et ali⸗
arũ plonaꝝ qrũ cura ei icũbit. huiꝰ nccij ter
minꝰ ñ e i idiuiſibili ↄſtitutꝰ.ſo młtis additiſ
nõ pᷣt dnudicari eſſe vltra tale neceſſariũ · et
młtis ſubtractis adhuc remanet vñ poſſſ ali⸗
qs ↄuenieter trãſire ſm ſtatũ ꝓPm. De hmõi
8⁵ eliam dare eſt bonũ et ñ cadit ſub pᷣcepto
ſz ſub oſilio. Inoedinatũ aũt eſſ0· ſi aliqs tin ðᷣ
bonis ꝗprijs ſubtraheret vt alijs largiret ꝙÿ
de reſiduo ñ poſſz trãſige vitã ouenieter m
Bm ſtatuz et negocia occurretia nullꝰ enim
incõuenieter viue dz Sʒ ab hoc tria ſunt exci
pienda quoꝝ pmũ eſt qñ aliq̃s ſtatum mutat
p religionis in greſſum.tunc em olĩa ſua ꝗpter
xp̃m largi es opus pfectõis facit ſe ĩ alio ſta⸗
tu ponẽdo. Scðm qñ ea qᷓ ſibi ſubtrahit ·et ſi
ſint nccia ad cõuenientiã vite pnt tñ defacil.
reſarciri vt nõ ſequat maximũ meõueniens·
Tertium quando occurrit et extrema neceſ

ſitas alicuiꝰ puate pſonevel aliqua magna

necitas rei publice. In his eim caſibus lauda
biliter aliqs pᷣt pᷣtermitte id qð ad decentiaʒ
ſui ſtatus ptinere videtur · vt mnoꝛi necitati
ſubueniat · / Vcꝝ eb ia poſſit fieni de illicite
acquiſ.tis · triplł põt aliqd eſſe ill icite ac⸗
quiſtũ. vuo mõ id qð illicite acqric ab alio
et debet ei a quo eſt acquiſitũ nec põt ab eo
res teneri qui acqſiuit ſicut cõtingit ĩ rapina
et furto et vſura· t de talibꝰ cum hõ teneatc᷑
ad reſtitutõeʒz ełia fieri nõ põt.vn dicit aug.
in liͥ.de verbis dm̃ nolite velle ekias facere
de fenoee et vſura.de pecunia tñ tal acqſita
põt eł iazg facere ſi ponat reſtituere e polles
et ꝗpter illã eł iam nõ fiat impotes. Scdo mõ
eſt aliquiò ilicite acquiſitũ qð qᷓdes ille qui
acquim uit retinere ñ põt ñ tñ debetè ei a quo
acquiſiuitquia ſcʒ ↄtra iuſticiã accepit et al⸗
ter cõtra inſticiã deditſicut cõtingit i ſmo⸗
ma. in qua dans et accipiens cõtra iuſtitiam
legis dei agit. vn n dz fieri reſtitutõ ei qui de
dit 6 ĩ ełias erogari · Quid tñ debeat freri de
pecunia ſic acqſita dicet infra vbi aget᷑ ple
mus de ſymonia. Et eadè rõ eſt ĩ ſimilibus in
qᷓvꝰ datio et acceptio è ↄtra legẽ dei · Tertio
eſt aliqd illicite acquiſitũ ñ quidè qe ipᷣa acq⸗
ſicio ſit illicita ̊ qe id ex quo acqumit eſt il⸗
licitũ ſicut pzʒ de eo qdð acquiric p meretriciũ

vel lenoeima Ee hoc ꝗq;e vocat' turpe lucrũ

In eo em ꝙ mulier meretriciũ exercz turpiter
agit et cõtra lege dei.ſ ĩ eo ꝙ accipit ñ agit
Itra lege· Vñn qð ſic illicite acqſitu e retineri
põt et ð eo ełia fieri· nõ aũt fit de eo ſacrifi⸗
ciũ vł oblatio ad altare pᷣcipue manifeſte · tũ
apter ſcandalũ· tũ ꝗꝓpter ſacrameton reueren
tiam. tum ꝓPter hoer oꝛẽ ſceleris· vñn deu ui ·
nõ offeres mercede ꝓſtibuli i domo dei tui ⸗
Hota hic ꝙ qñ lucrũ eſt lege ꝓhibitũ vt in

anina.vſura.ſymonia et hmoi⸗ðe lucrũ non

cm turpe ſj etiã imquũñ. qn aũt actus qꝰ qͥs lu
cratus eſt ẽè lege ꝓhibitꝰ nõ aut ipᷣm lucrum
nt ĩ meretricio et ſił ibꝰ tũc voca turpe lucꝝ

—

ney

Ales nota ꝙſi meretrix ſit occulta vel peni⸗
tens poteſt eius oblatõ recipi ne pᷣ ruboꝛe de
ſperet et hoc cõfirmat exemplo dñi qui h̊ ſu⸗
ſcepit a magdalena locione pedũ et vnctõez
vngusti·luc.vii.i Sʒ obici ł luc.xvj.facite
vobis amicos ò mãmona iniqtatis : mãmona
ſignificat dimcias:ergo de diuicijs iniqᷓ acqͥ
ſitis pᷣt aliqs ſibi ſpales amicos acqrere ele
moſmas largiendo · ο ſicut dicit augꝰ in
li. de verbis dni. quidã male intelligedoreſ
alienas rapiũt et aliq̃ d inde paupibꝰ largiũ
tur et putant ſe facere qð pᷣceptũ eſt intelle⸗
ctus iſte coerigendꝰ eſt. Oms-amt diuicie ini-
quitatis dicunt' vt ipᷣe dicit m li. de qſtioni⸗
bus euãgelij. quia nõ ſunt diuicie iniq n ini⸗
quis qui in eis ſpez cõſtituut· vłb Gjm ambro.·
iniquù mãmona dixit quia varijs diuiciarum
illecebris nros temptat affectus. vb qe ĩ plu
ribus pᷣdeceſſoꝛibꝰ quibꝰ primonio ſuecedit.
aliquis repitur qui imuſte vſurpauit aliena. -
q; uis tu neſcias vt baſiliꝰ dicit: vel oms diui
cie dicunt in iquitatis id e neꝗlitatis qe nõ
eꝗliter ſũt oĩbꝰ diſtribute vno egente et alio
ſupabundãte. Vtrum ille qui obuiat alicui
paupi necitatem extremã pacienti furari poſ⸗
ſit vt ei ſubueniat de alieno ſi nõ poſſit ð ſuo
MX. ꝙ inextreme neceſſitatis artæbo omia ſut
Omunia. vn licz ei qui talem neceſſitate pati
accipe de alieno ad ſuã ſuſtentatõez ſi ñ mue
niat qui ſibi dare velit · It eadẽ rõe licet hñti
aliqᷓd ð alieno de hoc eł iaʒ dare· ĩmo acci pe
ſi al ſubuenire ñ poſſit tale nccitate pacieti·
ſi tñ fieri põt ſine piculo paupis reqſita dni
volũtate· et ſiune ille licentiã dederit ſiue non
debz ꝓuidere paupi ĩ oltima neceſſitate exñ⸗
ti niſi etiã ille cui debz in ſił i neceſſitate eſſet
quia etiã tũc ei ꝓuidere teneretur ſi nihil ab
eo habuiſſet. St qui ꝓuidet tali de alieno nõ
tenet᷑ ad reſtitutõezꝭ · ſm tho·. in · ini · Kliqbꝰ
aũut videt cõtrariũ .ſ.ꝙ ſi ſine ↄſenſu veri do
mini faciat tenet ad reſtitutõez · ipᷣi vero dño
ſi hʒ vñ reſtituat·ſi vo ñ habz ad ꝓns tene re
ſtituere cum ad foetunã venerit pinguioeem.
St ho dicit eſſe ꝓhabilius vuilh·de milicona
ꝓPter pła. pmo qe nõ remittit᷑ pctm̃ niſi reſti
tuatur male ablatũ:æ qe alia eſt obligatio qᷓ
tenet ſic in digeti:et alia qua tenet vero do
mino.et ideo ſatiſ faciendo paupi nõ ſatiſ fa7
vero dño cum paup veri domi vicem ñ gerat
nec verus dñs illud rac pabeae. Jerſ obi⸗
citur ꝙſi talis pauꝑ accipet nõ teneret᷑ reſti⸗
tuere · Rñdent ꝙ ſecus eſt de ipo et ð fure · qe
paup accipit qð ſuũ eſt.ſʒ fur accipit qd ſuuʒ
n e vñ ñ põt tranſ ferre dnium ſine ↄſenſu dni
Squit' videre de qnto · ſ. q poſſit facere
el iam &t cca Gᷓ; qrunt pła. ſ. vtrũ illi qui

ſũt ĩ ptãte alteriꝰ oſtituti ebiam face poſſint.

ille qui eſt ſub ptãte alteriꝰ oſtitutꝰ inq̃n
cũ Hmõi dz regulari ſm ſuꝑio eis ptãtem. hic
em eſt oedo naturalis vt ĩferioea ſzm ſuꝑio⸗a
regant et regulen·et ideo opoetz ꝙ; ea i qᷣbꝰ
inferioꝛ ſupioei ſubicit diſpeſet nõ aliter qm
ei ſit a ſupioꝛi cõmiſſũ.Sic iĩgit ille qui e ſub
ptãte cõſtitutus de re ſzm quã ſubici ſupioei

elemoſinã facere nõ debʒz niſi qntũ ei a ſupis
ri fuerit vmiſſũ .· Siq̃s vero heat aliq̃d ſam qð
ptãti ſupioꝛis nõ ſubſit· iam ſʒm h nõ eſt eiꝰ
ptãti ſubiectus·.ſʒ q̃ntũ ad hoc ꝗꝓprij iuris exi
ſtens et de ho p̃t face eliazʒ:¶ Vcrũ monachꝰ

vel aliꝰ religioſus ełiam facere poſſit· H d

ñ quia nec volũtatẽ nec ꝗpᷣm hʒ. xij: q:.j· volo
et:c. nõ dicats. Et G̊ veru e de puro clauſtra
li nullã admiſtratõez nullũqʒ; officiũ habete
niſi hoc faceret de licecia exp̃ᷣſſa vel ꝓbabil
pᷣſumpta abbatis de rebꝰ dĩbus ·ar·xvj · qi⸗
placuit.vel niſi videat hoĩem ad moete eſuri
entẽ.tũc em Pot hoc face de licẽtia abbatis.
di · lxxxvj.paſce.qꝛ ĩ tali caſu ſũt oĩa cõmuĩa
xl vij·di · ſicut hi.n obſtãte etiã cõtradictõne
abbatis inferioꝛisxj .q.iii:qui reſiſtit· Si vo
admiſtratõeʒ hʒ tũc ñn tiñn põt. ſʒ debz quicqᷣd
ſupeſt paupibꝰ erogare ſzm ray.xij. q··quia
tua in fine:et di:lxxxvj. nõ ſane. Et hoc e ve⸗
rũ ſzm roð.n ſit admiſtratõ de q̃ ſtatutũ eſt q;
quicq;o ſupeſt neceſſitatibꝰ refudat' ĩ vſus cõ
munes vel ĩ alique vſuʒ cõmunem ſpãlem.
Quid ſi religioſus ad ſcolas vel ad pegri⸗
nandũ vadat de licẽcia abbatis. nũqᷣd facere
põt ełiam · ꝙ ſic quia eoip̃ᷣo abbas licẽ
ciauit eũ videt ei oceſſiſſe ꝙ faciat oĩa bona
que honeſti ſeolares et pegni cõſueuerãt fa⸗
cere· ar· de offi · dele · pterea.ff.ð iur̃iur᷑.l.ii.
Ita tñ ꝙ hoc faciat moderate cõfoꝛmando ſe
ilł inter quos viuit di. xij· illa. hec hoſtiẽ. et
ray. cx vxoe ſine licecia viri ełiaz facere
poſſit & ſi habzʒ res pafernales.i.ꝗpas p̃ter
dotẽ pot et dzʒ inde eł iaz facere etiã viro mui
to er de pactis:cõnen.hac lege. Sed et de re
bus quibuſdã viri · ſ.de pane vino et ſiłibꝰ qᷓ
ſcz bono et approbato moee cõſueuerunt adò
diſpenſatõʒz vxoeis peinere põt moderate da⸗
re ꝓ dꝑo ſzm facultatẽ viri et ioes vel miao
rem multitudinè et neceſſitatem paupum foꝛ
mans ſibi cõſciam ꝙ maritus debeat ̊ rarum
tenere licz foete aliqñ oee ꝓhibuerit. ſolet eĩ
mariti talia ꝓhibere ad terroæẽ. vt ſic etſi nõ
in toto tñ tempent ſe a tãto.õt etiã foꝛma 3
re ſibi cõſciam ex qᷓlitate paupis de quo cre⸗
dit ꝙſi maritus eũ viderz ei poꝛri gerz.ar.ĩſti.
de obliga · que ex delic. naſ· Pplacuit. SZʒ et
de licẽtia viri hoc facere põt et dz indiſticte
Si aũt mõis oĩbus eredat ꝙ marito diſplice⸗
ret ſi daret nec põt ſuã cõſciaz infoꝛmare tũec
doleat ꝙ dare nõ põt· Aullatenꝰ em̃ dare de
bet cũ ſcãdalo viri ſic intellige.xxiij.q v.qð
deo et alia iura q̃ vident cõtraria. Et hoc ve⸗
rum eſt niſi viderz paupem moeientem fame-
tũc em̃ poſſet eł iam face de licẽtia ſũm ſpõſi
ſicut de monacbo dictũ eſt o EIt hoc dieut
mumter om̃s doctoꝛes Fodẽé aut titulo ð ne⸗
Socijs ſecularibꝰ dicit ꝙſi mulier etiã laten⸗
ter moderatas det ełias ꝓ ſe et viro ſuo vtili
cter Seredo cõe negociũ nõ peccat licz credat
vno diſplicerz ſi ſcirzʒ. Et ſufficit ĩ hoc caũ
