quat᷑ cũ em̃ alienũ factũ ꝓmittãt·dicẽduz eſt
eos ad hoc tm̃ et nõ plꝰ obligan.vt inſti.de ĩ
uti · ſti · J. ſiqᷓs aliũ.et er de ſpõ. et literis·ij · et
Fdie-i vo ĩpubes cũ ipubere con
trahat ſpõſalia tenet dũmõ ſint ſeptennes vdel
maioees.ius tñ reclamãdi manet eis ſaluũ SRʒ
ſi ãbo vł eciã alter citra legitimã etatẽ recla⸗
mauerint cũ maturttas cõſilij ſine diſcrecõmis
in eis deficiat mime audiũt.ey de deſpõ.ĩpu.
de illis · i. rñſ. o· i · S et ſi alter cũ ad pubertatẽ
peimo puenerit nõ reclamauerit decetero non
audit ſm ho. Sic ĩtellige illð e de ſpõ.ex li⸗
teris· ij· Sʒ ſi ille tũc recl amauerit vł aliꝰ qui
eſt minoe cũ ad pubertatẽ peimo venerit nec
in alteꝝ cõſentire voluerit eccleſie udicõ po
terit ſepari · ex de deſpõ. ĩpu.ð illis ·i.G. i.et
ſiue cõtraxerit ꝓ vba de pñti ſiue ꝓ vᷣba de fᷣu

turo vt ptz ibiò c.a nobis. Dicit tñ decre · ð il

lis ·ij · ꝙſi ita fuerit etati ꝓximi ꝙ potueriĩt co⸗
pula carnis cõiũgi.i.ita ꝙ fuerint carnaliter
cõiũcti cũ nec de hac poſſit aliter apparere. ł
HB dicit q ñ deerat niſi triduũ ð etate.et iʒm HG̊;
expone · potuerint.i.poſſe pᷣſumãt' minoꝛeis eta
tis intuitu. nõ poterũt ſepari · ſi vnꝰ in aliũ ni
ſus fuerit· ſubaudi p̃ſumpcõe muris et ð iure ↄ
ſentire.fez ꝓꝑ copulã carnis ex de ſpõ.is qui fi
dẽ · vk ꝓ vᷣba de pñti qñ erãt ꝓximi pubertati
vt ſupᷣ notat'. Sʒ cuiuſcũqʒ etatis ſmt poterũt
ſe ꝓ violeciã illatã excuſare mſi poſt violeciã
accedat ðſenſus:ſubaudi expᷣſſus vł tacitꝰ ſi⸗

ue pᷣſumptꝰ.vt ſi cohĩtet paciẽter.ex ð deſpõ.

impu·ex literis · ho·Koð.vᷣo exponendo di⸗
ctũ c· de illis · ij · videt' mtelligere ꝙ potue⸗
rint cõiũgi.i.poſſe cõiungi pᷣſumãt᷑.vñ dicit i⸗
bi h̊ tm̃ cõſiderat' an poſſmt cõiugali vinculo
ſociari nõ numerꝰ ãnoꝝʒ · eỹ de deſpõ · ĩpu · pu⸗

beres · Kay · vo dicit · ꝙ ile q̃ peimo venit ad

pubertatẽ tenet expectare mmoꝛe donec pue
miat ad etatẽ legitimã ad mr̃imoniũ cõtraheð
et tũc ſi alter eoꝝ ł eciã ãbo relaxauerint nec

cõſentire voluerintpoterũt eccleſie iudicõ ſe
pPari · et ̊ vt dicit roð.ſiue ſpõſalia fuerint fir⸗
mata fide ſiue iuramento ſic intelligit illaʒ ð

cre. de ilb . i. et a nobis . Sʒ q̃re nõ dat ĩpu⸗
beri licecia cõtrahedi cũ alio exquo reclamat
citra ãnos diſcrecõis cũ tñ tũc nõ lige ih ꝗap
ter infirmitatẽ cõſilij vt ſupᷣ dictũ ẽ qᷓ Quid ſi
pubes cõtraxit cũ ĩpubere ſpõſalia vł mrimo⸗
niũ: et ĩpubes ñ ↄtradicit aduemete legitima

etate Kdicũt quidã vt ray:ꝙ mrimoniũ ofir

mat ita ꝙ cũ alia decetero nõ pᷣt ↄtrahere · ſic

intelligũt detã c· a nobis· et ð illis · i. . fi · Z3
ho.cõtradicit et illõ c.de ilł.i.expoĩit qð ibi
dicit· nõ poterit diſſentire.i.diſſenciẽdo et cõ⸗
tradicedo tm̃ vbis ne cõtrahbere cogat effice

re: et illõ c· a nobis. exponit ꝙ ibi dicit cõfir

met' mrimonin.i.pꝓ vba de pñti ↄtrahedo cõi

cõſenſu firmetẽ Nuqꝙ; em ſpoſalia vł mrimoniũ

inter impuberes habitũ qð ið eſt vt ſupea di⸗

ctum eſtꝓoterunt ſcòm hoſt·ſolo tractu tem⸗
poeis ↄfirmari niſi interuemat traductõ vł co

pula carnis: vt notatur ſupea:ꝗ. poteſt eciam

„

intelligi hm ho· mrimoniũ ofirmari qñ ſimul
moꝛãtes etatẽ explet hi qᷓ mimomu ne ſpoſa⸗

—

lia otraxerãt: et ſic pnñt ĩtelligi dctã iura·ſecꝰ

ſi ſepati moꝛabãt.b ſi ñ mrimoniũ ſʒ ſpõſalia

Otraxerũt ſic notat' ſup·ergo quo ad iudicium
eccleſie vt ꝓ mrimoĩo iudicet reqͥrit ꝙ ꝓpſone
ſmt nubiles. idonee et legitime. et ꝙ inter eas
interueĩiat oſenſꝰ tacitꝰ vel expᷣſſus vt ſup no
tat'. Hec ho. d GB nota ꝙ ſm bern. ex . ð de
ſpõ.ĩpu.de illisi. illi qͥ ſub mramto ſpõſalia

cõtraxerũt. mrimomũ otrahe cogedi ſunt ñ tm̃
ſi ſnt maiores.ſ̊ᷓ etſi ſit vnꝰ manoe et alter mi⸗

noe vel etiã ſi ſnt ãbo miores dum tñ fuerint
doli capaces. quia etas illa plena e piurijs exy
de delic. pu ·. pueris · & vero ſine ſacro cogẽdi
ñ ſunt. Hlis etiã Ocozdat he in ſuti · de ſpõſali
bus dicẽes· ꝙ etſũi ſpõſalia ĩ etate pupillari ſmt

otracta.nichilomiꝰ tpe ſuo exercet ceſura ec
cleſiaſtica maxime ſi interuenerit iurametũ St
hoc intelligit' qñ mter pſonas de qrũ diũctõ

ne agit interuenerit oſenſus · ſec? e ſi inter pa
rêtes. niſi Foete filiꝰ tacite rati ficaſſʒ Sic mtel

ligi pᷣt lex quã dicũt coerectã · C. e · l. j · et · vij⸗
q:ij. deſpõſatina. G̊ ho.( Sa coꝛã quo ↄtradi⸗
ctio hec ſiue reclamacõ fieri dzʒ & coꝛã epo;
ex de ſpõ· impu· duo pneri i · vb coꝛaz miſſo
dhico.i.officiali.ex de frigi:c i..· i . b alio iu⸗
dice ſuo idoneo ſpaliter ad h̊ ab eo delegato·
vel coꝛã alio iudice ad que ptineat de mrimo⸗
nmio ↄgnoſcere · H ideo dico qæ ĩ diuerſis eccle
ſijs diuerſa obtinet cõſuetudo· vt dicet infra
cu aget de mrimomalibꝰ cauſis NMuid ſi nõ
pᷣt haberi epi copia vel officialis ſufficit
tũc ꝙ faciat coꝛa ꝗo pᷣſbitero et in defectu e
ius coꝛã vicinis ar· ex de appel · ſi uſtꝰ. et de
offi: dele paſtozalis· ·fi:ita tñ ꝙ ꝙcito pote
rit veniat coꝛã epᷣo·et Odicõz ſuã ꝓponere nõ
ornttat: ar: ex de ſen· ex· dec etero in fi · B ho.
Qund ſi ñ rec lamat vbo ſe fctõ.qę · ſ.· cũ ſimk
oeent' vnꝰ ab altero recedit añ legitimã e⸗
tate nec poſtea oſentit c& talis reclamacõ ſuf
ficere videt niſi inter tales nõ ſpõſalia ſʒ mñi
moniu otractũ fuerit ſicut loqt' ex ð ðſpõ· im⸗
pu atteſtacõs. HoR-cAuid ſi pubes qᷓ otra
xit cũ impubere ñ expectat.ſ̊ mutata volũta⸗
te otrahit cũ alio pubere pꝑ vba de pñti HE ꝙ
ſzim mrimoniũ tenet qe pemũ nõ tenuit ĩpediẽ
te etate Eoæciꝰ tñ obliga' pubes:qꝙᷓ; ĩpubes et

Hq ſi n ĩpuber factꝰ puber ↄſenciat aliter coga

Dſentire et mrimoniũ ↄſũmare· B gof · et ho.

Quid ſi ĩpubes factꝰ pubes expᷣſſe ratifica?
ſʒ aliꝰ diſſentit· et vocatꝰ ꝓ epᷣm in iudiciũ cõöo⸗

trahit cũ alia ꝓ verba de pſenti & adhuc pu

to:ꝙ ſzm mrioniũ tenet· vt ptz in his que no⸗
tt ſup de ſpõſalibꝰ.et h̊ intelligas niſi ſpon

ſa fuerit traducta vł alias ſimul moearent vt
ſup notat᷑. traductõ em et carnis copula equi
Fant ex de Diu· lepeo. c. fi.B ho. Quid ſiqſ
coactꝰ otrahat cũ aliqᷓ ſpõſalia nũq̃d cogetur
ad mrimonin otrabedu R ſpõſalia debet eſſe
libera ab oĩ coactõe. ex de
tn pt cogere filiũ vł filiã in ſua ptãte conſtitu

tos a0 ſpoſalia vł mrimoniũ ↄtrahendũ modi
ca tñ coactõe· ſ. interpᷣtacõne prna.ff·de ritu

ſpõ·cũ locũ · pater

nup.l·ſi pꝛe.et.l.nec cogit . pᷣeiſe aut cogere
nõ p̃t· C. de nup. l. nec filiũ · et in detã lege nõ⸗
cogit᷑ᷣ.hͥ gof. Siqs igit ꝓ vim ł metũ q p̃Ct ca⸗

dere ĩ oſtatẽ virũ ſpõſalia dtrahat niſi poſtea
ei ↄſenciat excuſat a ↄtrahẽdo mrimoniu nec

coge er de ðſpõ · impu · de ilk. vbi de H· Becꝰ
tñ eſt ſi metꝰ ſit lems· ex de ſpõ · de muliere.
vbi ð h̊ in glo· ̊ jo.dicit.et.c · veniẽs · Et eciã
de B habet infra ti · de oſenſu. ar · vii · q; vlti ·
Aai ſiqs iurauerit vnã de filiabꝰ ticij du⸗
cère in vxoꝛe· et peſtea cũ altera dozmiuit HE

cogi debz illã ducere cũ qᷓ doeminit cũ alterã
habere nõ poſſit Et h̊ intelligo eſſe verũ · ſi ip̃a
Otẽplacõe tractatꝰ p̃cedetis ei ĩ copulã carna

le oſenſit. ar · e de ſpõ · ex literis · ij · et c · is qᷣ
et huiꝰ ſentẽcie ſunt gof.·et bern · ſup idẽ e · ex

literis.et hoſt. ibidẽ dices · ꝙ incertitudo ab
micõ declarata eſt· ꝓ carms copulã expoſt fa
cto.vũñ ſicut alia ſpõſalia ab inicõ ↄdicõnalia
et incerta p carnis copulã fiũt puraita et iſta

Inno.do ſupꝑ idẽ c· vult ↄtrariũ dicẽs ꝙ ſi non
ĩteruenerit ſpõſalia nec mrimoniũ ĩter eoſ· nec
etiã ĩteruenire poſſint niſi ĩiter certas plonas.
Otrahere cũ alia ſibi liczꝭ· et ẽ ar · ꝓ eo li. vj. ð
ſpõ· ex PoſalioeWum ſiqs otrahat ſpõſalia
de futuro cũ duab
vobis ꝙ otrahã mrimoniũ cũ altera ex vobis
cãꝰ ule ſilis ẽ pᷣcedẽeti · vt dit gof · Quid
s otrahat ſpõſalia ſił cũ duabꝰ dicẽs iuro
vł ꝓmitto vobis ꝙ otrahã cũ vtraqʒ vẽm
̊ eſz otra ſubſtãciã mrimonij· e ð dinoe· gau
demꝰ. J. qe vo· et iõ nichi agitᷣ· xxxiij· qeij: ali

qn.vbicũqʒ ãt ꝓbat᷑ mrimoniũ et ſpõſalia·ff·.

de ſpõ. oĩno· H gof · ¶ Wuid ſi vna lan ſit ap
ta ad mrimoniũ et altera ñ ſzm gof ·. ꝙ qui

ſic Otrahit ſicut dictũ eſt nõ intẽdit otrahere

cũ vna ſ-ꝓ cũ vtraqʒ; qð nõ p̃t· et iõ nichil agit
ſczʒ nec illõ qð vult qe nõ p̃t· nec illð qð p̃t ge
nõ vult e ð offi · dele · eũ ſup abbacia · H gof ·
3 B eſt ↄtra illò generale ſi ñ valz ſicut ago
valeat ſicut valere p̃t ſ̊ ñ ẽ multũ curãdũ · qꝛ

rarꝰ eſt iſte caꝰ.tñ ꝓ got · ẽ ar · ex de ddi · ap ·

c.vlt. G hoſt. Quid ſi cũ vna eaꝝ dtraxit et

ea moetua ſupſtes inſtetit ꝙ ĩpleat uramtum

& ſm ho.p̃t dici ꝙ nõ tenet ·qꝛ qñ h iurauit
aut intellexit ꝙ vcrãqʒ; ſimul duceret ſic̃ gof;
intel ligit et ſic nõ tenuit· ꝓut diuerſis tpibus
et ſic ſi qñ cũ pᷣma dtraxit itendebat iura m̃tuz

hHuare. peimũ mr̃imoniũ nullũ fuit bono ſacñi

i. mdiuiſibilitatis deficiẽte Quid ſiqs jura⸗
uit aliquã ducere in vxoẽꝛẽ ſcʒ berthã ea abſen⸗

te · nũquid ↄtrahere cũ ea coget᷑ KK izm hoſt.
ꝙ ſic ſi qᷓ ad eã puenit ratũ habiit etſi pꝰ ta⸗
lẽ rati ficacõʒ eã ↄgnouerit mrimoniũ pᷣſũptuʒ
eſt ex de duer · iu. ex xte· et de iureiut · ſi vo 3

Quid ſiqs iuret· ꝙ cu aliqᷓ muliere cõtrabet

ñ expmit cũ q̃ et poſtea carnaliter vnã cogno⸗

ſceret · nuqd cũ ea ↄtrahere coge? ſzm Ho.
q; ñ qe pᷣt aliã eligere nec Sierat cũ alia cõtra
hedo q Qund ſi juraſti mibi dare filiã certã et
nomĩatã cuʒ Plures haberes etſi non poſſem
eam Hahere aliquo caũ impediente nunquid ð
buiſti michi aliam dare. etſi nec illam an ter⸗

ciam et ſic de alijs H& ſzm Ho · ptz P decretalg

dicẽs ſic. iuro vb ꝓmitto

*

d

tli

e de ſpon. ad audienciã · ꝙ ad p̃mã dandam
mihi teneris iuxv poſſe qe nec ad almo te obli
gat iuramentũ niſi ꝙ ea mihi dare laboees ·
ʒ nunqdeteneris ad ſcdᷣam. P ſzm eundẽ
aut pᷣma coõſenſit expᷣſſe vel tacite · puta qe ea
pñnte ſciete et nõ otradicete ſpõſalia fuer̃t cõ
tracta · vłᷣ ignoeãte poſtea tñ ratificãte cũ eſ
ſet etatiſ legitime· et ſic tenuerũt ſpõſalia in⸗
ter me et pᷣmã.ex·de ſpõ.ex lr̃is.et. c.ſiluam
vñ ſcᷣam hee ñ poſſuzʒ.ex.de ſpõ.ad audieciã
FKut nullatenꝰ i me cõſenſit et ſic teneris ad
ſedam et ſimiliter de alijs eſt dicẽdum.vt pzʒ
ex · de deſpõ. impu. ex lris. G
QDe ipᷣo matrimonio ti. vij.
Onſequeter ↄſiderãdũ eſt de mr̃ionio
CU Et pmo de ipᷣo mr̃ionio.ſcðo de eiꝰcã
efficiete.ſ.de oſenſa. tercio de bonis

q̃rto ð differecijſ.q̃nto qs otrahe poſſit mrio
niũ et qs ñ de quibꝰ maĩfeſtabit' agendo de

impedimetis mriomj ſexto de nupcijs ſceòis.

ſeptimo de mrionialibꝰ cauſis in qbꝰ age aò

mrioniũ diungendũ vb diſiũgendũ:octauo ð

filijs quoꝝ ca mrioniũ otrahbi'. nono de do
tibꝰ et donacõibꝰ factis ꝗꝓpter nnpcias. Cir⸗
ca pmũ videndũ è de mr̃ionij eſſencia ſigfica
cõe et noiacõe.a de inſtitucõe.3⁹ de obliga
cõe · Girca pmũ qrun pła.ſ.q̃d ſit mrioniũ
diffinitiue · vt habe a mgr̃o ſniaꝝ li.nij
di/xxvij. habec' eciã.xxvij.q: ij · J. j· et ex de
pſump:illð. mr᷑̃ioniũ ẽ dinnctio maritab viri
et mulieris inter legitimas pſonas ĩidiuiduã
vite oſuetudine retines· . cuiꝰ euidenciam
ſciendũ eé ꝙ mwbi tangit gennſ.ſ.iuctõ id eſt
coadunacio diuſoꝝ qð ẽ relacõ ec ãt rela
cio eſt multiplex ex ꝑte ſubiecti et ſic ſignat
his noĩbꝰ ſcz vxoe et maritꝰ.et eſt vna ex pte
cãe ſcʒ finab qe ad eande numero gnacõez o⸗

dinat' et ſic ſigficat h noĩie mrtonm̃.diũctõ

auũt illa qᷓ e ĩ actu carnali ñ ptinz ad eſſenciazʒ

mrionij ſo ad vſuʒ · Tangi eciã ibi dr̃a crapheſ

in ſpem ſcz maritab qe cũ mrioniũ ſit diũctio
in oedĩe ad aliq̃d vnũᷣ.talis ↄiunctio ĩ ſpem
dtrahit ꝓ id ad qð oedimat' et B e illò qð ad

maritũ ptinet.q:ò.mr̃ioniu eſt viũctio ad ea

q̃ officin mariti reqrit q eĩ vt diẽ apłs vi/ ñ

elt goter mulieré .z mulier gpter vmg iõ hec

dra pocius ſumi a viro ꝙ;ᷓ a muliere Quia vᷣo
diunctõ mrioniab implicat in ſe dno:ſ· legit
mitate pſonaꝝ et indiuiſionẽ pſonaꝝ 16 ad

maioæè euidenciã addit᷑ inter ꝓſonas legiti⸗
mas indiuiduã vite ↄſuetudine retines. vñ nᷣ

6 de eſſencia diffinicõis ſ explicacõ pmi mẽ

pri. Et notandũ ꝙ ibi deſcribit mrioniũ ſzm

ſtatũ pfectũ · Ro Oplementũ aũt mr̃tonij tria

ↄcurrũt.optet em̃ ꝓꝙ ſit iniciatũ ꝑ ↄſenſũ aĩo

rũ vbis expſſuz et ꝙ ſit ↄſũmatũ pꝑ ↄmixtione
ſexuũ et ꝙ ſit ratũ ꝑ fidẽ dtrahenciũ ·ĩ · p fiðꝛ
ſacr̃jm. vñ ſub illa diffinicõe ñ opᷣhendic ma
trimoniũ iciatũ nec mrioniũ ĩfideliũ qꝛ neu⸗
trũ eoꝝ indmuidu dſuetudméèé vite retinz ; ſtz
ĩ cãu ſepari pᷣt vt habe infraBi tn idimdui⸗
tas intelligat: ſm aptitudinẽ ñ ſm actũ · ſiẽ
riſibile poſitũ ĩ dif fimcõne hoĩs· illa diffini
cio dplectic vtrũq; eon · Vtꝝ mriomũů ſie

ir.

ſacr̃jm noue legis· Hc ꝓ ſic.qð patz ꝑ hoc qʒ

apfs ad eph̊. qnto de mrionio dicit ſacr̃m heo

magnũ e.dico aũt ĩ xpᷣo et ĩ eccia.q n poſſet
dici de aliqꝰ ſacro qð eſſet in nona lege inſti
tutũ t ſic mri oniũ pᷣt accipi duplir. vnoꝰ q̃n
tum ad ip̃iꝰ iſtitucõeʒ et ſic ñ eſt ſacrm none
legis.qe fint añ nouã legẽè inſtitutũ Flio mõ
quo ad eius effe tũ et ſic lʒ fuerit añ nouam
legẽ inſtitutũ. nõ tñ habuit tũc vim oferedi

gr̃am ſicut hʒ mõ. An nona g lege mrioniũ ñ
eſt euacuatũ ſz cõfirmatũ et factu gre cã tm̃.

et ſic mr̃ioni eſt noue legis ſact̃m.hec rich;.

KKai⸗ eſt ĩ ſacro mrionij materia.et qd foe⸗

a:· H eſſencia huiuſ ſacri oſſtit in ſenſibili

actõe ſuſcipienciũ ip̃m· vñ verbũ pmo placũ

ab altero eoꝝ hʒ rõez materie:- et verbu ſcðo

Piacn ab alio hʒʒ q̃ſi rõezʒ foæme eo mõ qꝰ vba
u

nt foema in ſacro. ſicut em̃ cũ vᷣbũ accedit
ad elementũ et fit ſacrĩ̃m vt ſapius eſt habitũ
ſic cũ ad verbũ illiꝰ qui pmo dicit accipio te
i vxoꝛẽ accedit verbũ alteriꝰ dicẽtis. et ego
accipio te ĩ vin vł ecõuſo·fit ſacr̃jm. et ita pz
ꝙ ñ eſt idẽ materia et foꝛma. nec de nccitate
ſacr̃i ꝙ verbũ viri pᷣcedat verbũ mulieris.qe
qðcũqʒ iſtoꝝ p̃ᷣcedat nihil obeſt ſacro. Ilec
dicenduz eſt ꝓ bñdictio ſacerdotis ſit foema
Huiꝰ ſacri ¶la em eſt qd ſacmentale et n eſt
q̃d ptines ad eſſenciã ſacr̃i.G̊ rich;.lij dicũt

ꝙ verba qbus oſenſus mrioniab expm ſunt

foema hꝰ ſacr̃i: materia aute eſt ↄſenſus.et Hͥ
dicit bi.ex de ſpõ· tua nos · q Obicit aũt cõ
tra p̃dicta qe ſzm hu. de ſcõ vic· ſacrm eſt ex
bñdictõe ſanctificãs.g ome ſacrm hʒ bñdi⸗
ctõeʒ ſibi eſſenciale. B veꝝ ẽ de ſacns in
noua lege iſtitutiſ· tłe ãt n e mrioniũ m pe.
cinis e ĩ mrionio ſacrm et qᷣd res. M ſzm
ric · ibi è ſacr̃ʒi tm.expᷣſſis ↄſẽſuu ·et obligacõ

mutua:qᷓ ꝓ mutuũ oſenſũ ꝑ verba de pñti ex.

pᷣſſum ẽ cauſata Mec em̃ eſt res reſpectu ſig⸗
ficacõis exterioꝛis qᷓ eſt ꝑ ſenſibilia ſigna.Et
eſt ſacr̃m ſiue ſignũ duplicis rei ſcʒ caritatis
quã ſignat et diſpoſitie cauſat. et vmois xp̃i
et eccie qnã ſignat ſv· ñ cauſat Ap̃a ãt caritas
eſt res tm. Scòm alios aut e duplex ſacr̃m ſu
ſignu.vnũ pncipale qð e verbũu vłb nutuſ exp
mẽes oſenſuʒ: alten ãnexũ ſeʒ copula carnał
Diunctio eciã xpᷣi et eccie eſt duplex ſcez pꝑ ca⸗
ritatẽ et ꝑ nature ofoemitate· pꝓma ſigñfica' p
Dſenſũ aioꝝn· ſcòa p diunctõeʒ ſexuũ et huiꝰ.
ſnie ſunt hoſt.cho. et pe · ¶ Vti in ſuſcepcõe
mr̃ionij gra ↄfera?. & ꝙ; ↄtrahbetibꝰ mrioniũ
digne ↄfert' gr̃a gtu facies: ſicut em natara
nulli ofert potenciã qn eciã ↄferat diſpoſicõ
nem neceſſariã ad ydoneã execucõez actus il
lius potẽecie· ſic ie deꝰ oferẽdo alicui ptãte

aliquã ꝑ ſacñi ſuſcepeõez ſib ↄfert diſpoſicõz
neceſſariã ad ydoneã execucõeʒz actus ptãtis

illius.pꝓ ſacrm aũt mrionij dat' ex dina mſti⸗
tucõe otrabetibus mrioniũ ptãs vt vnꝰ vta⸗
alio ad ꝓcreacõez ꝓlis et ad remediũ Ocupi
ſcecie· cuiꝰ ptãtis actũ exeq̃ ñ pñt ydonee et
digne ſñ gr̃a Stũ faciete· gꝰ ꝛc ̊ rich.q Vcꝝ
copula carnis ſit de integtate mrimonij. H?

duplex eſt rei integritas ſiue pfectio.p̃ᷣma in

eſſe ſimpli. ſcᷣa in eſſe cõꝑleto oſiſtit. pmoꝰ
puer eſt ↄpletus ñ ſcdᷣo mõ· qe nõ põt pficere
ꝗᷓ ſat hoĩs. pᷣmoꝰ copula carnalis nõ eſt de in
tegtate mrionij ſ ſcõoꝰ qe lʒ ſine ipᷣa habeat
eſſe mrionian· tñ nõ hʒ pfectã ſignificacõe; et
ſic dicit augꝰ.ñ ẽ dubicandũ illã mulierẽ a
cõiugiũ nõ Ee ere cũ ꝗqᷓ doce omixtio ſexuũ

—

nõ fuiſſe . uibꝰ modis noĩat mriomũ ·
ſiẽ elic ex vᷣbis vſidoꝛi.ix.ethitri pli noĩa
ſcʒ diugiũ.nupcie.et mrioniũ·. In mrionio em̃
eſt ↄoſiderare tria.pmo eſſenciã eiꝰ qᷓ è diuctõ
et ſic ðᷣe cõiugiũ .æ eiꝰ cauſam ꝗq ẽ ſolẽnis de
ſponſacio: et ſic ðᷣe nupcie a nube·. qe ſolẽni
bnñdictõe velant capita nubenciũ· tercio ef⸗
fectã ſiue fruſtã qui eſt ꝓles· et ſic ðe matri⸗
moniũ· vt aug. dicit otra fauſtũ: qe ñ dz mu⸗
lier ad alis nubẽ ñ vt ſit mat· Yel ſm yſido⸗
rũ mr̃ioniũ dᷣe q̃ſ mr̃is mumũ:id eſt officiuz ·
qe maxime femmis incũuͦbit educãde Plis of⸗
ficiũ.vñ ſiẽ poſſeſſo de prᷣioniũ qe pr̃na ſolici
tudĩe acꝗri. ſic ꝓliſ acqſicõ mrioniuʒ· et hac
eſt potiſſima inter omnes ethimologias licet
eciam alie inneniant'.
ITrca ſzm articulu qui eſt de inſtitacione
Imrionij qrunt' pła ſcʒ vti mrionm ſit
iure nature .· & ꝙ ſic aliq“ mõ. vn. ff. de iuſti
cia et iare.l.j.ðeiuſ naturale ẽ q& oĩa alalia
natura docuit et pan poſt. hic deſcédit ma⸗
ris et femine cõiunctio quã nos mrionm ap⸗
pellamꝰ. Fd cuiꝰ euidenciã ſciendũ aliqd
eſſe de iure nature dᷣe dupli. vnoꝰ il quod
cauſar ex naturali nccitate ñ coopante volũ
taten illiꝰ q naturã inſti tuit: et ſic dicimꝰ ꝙq;
de inre nature igms e aſcede ſarſuz. et ſic ma
trimoniũ n ẽ de iure nature . Plio de eſſe de
rure nature illud ad qò natura ĩclinat ꝙρ
pꝓ libeꝝn arbitriũ pficiat' ſzm quẽ modũ actꝰ
vtutũ dicunt' eſſe de iure nature. et ſic mrio⸗
niũ eſt de inre nature . qe ad ip̃m ĩclina' natu
ra gnis et ſpeciei: et ꝓ cõpacõeʒ ad pnᷣietpal?
eiꝰ fine qᷓ ẽ bonũ ꝓlis et ꝓ ↄpacõe⸗: ad ſcõari
um q̃ matuũ obſeqũ ĩ rebꝰ domeſticiſ Q⸗ at
natura gnis ad B; aliquo iclinet declaro ſic.
ꝓcreaco filioꝝ cõis eé oibꝰ aĩalibꝰ ꝙᷓuis aò
n iclinz natu a vnoꝰ ĩ oĩbꝰqe qᷓdã ſut aĩalia
quoꝝ filij nati ſtati pnt ſibi victũ ſafficieter
acquire· vł ad quoꝝ ſuſtẽtacõʒ ſufficit vir ꝓ
ſe. Et iõ ꝙqᷓuis ĩ iſtis natura iclinet ad coitũnñ
tũ e in iſtis ötermĩacõ maſcłi aò feiam. In iĩił
ãt ĩ qbꝰ filij ĩdiget ſuſteracõe vtriuſq;ʒ pẽtis
vſq; ad pauecũ tꝑs e determiata ? narurã cõ
junctio maſcłi ad f elam vt pzʒ ĩ ꝗqbuſdã auibꝰ
filij auũt hoĩm indiget cura vtriuſq; pẽtis vſ⸗
qʒ ad magnũ tꝑs. et iõ ĩ hoĩbꝰ natura ĩclĩat
ad determatã mactõez maris et feie vlqʒ; ad
magnũ tꝑs·qe ex B nõ põt cõcludi ꝙ natura
gnis inclinz ad ĩſepabile vnionẽ ꝑ tetã vitã·
16 natura gnis ñ ĩcliat ita ꝓpfce ad mrionium
ficut natura ſpei qᷓ ec Ouemt hoĩ ſm 10 qð eſt
hõ & aũt ad G ĩcl inzʒ natura ſpei ꝓfectiuſ ꝙ;
natura gnis claro ſic- Ius nature dẽm a na⸗
tura huane ſpei qð naturab rõ hoĩs dictat
Haturab ãt rõ hoĩs ñ tm̃ dictat filioꝝ ꝓcu⸗
racõeʒ ſa eciã educacõz et ĩſtructione Vvn ſzm

ph;̊ᷣm. viij. ethi.c.xj. ſil ij hñt a pẽtibꝰ eſſe nu
trimentu ec diſciplmã . Diſciplina aũt Pentuz⸗
indigset fili vt in płibus ?tota pentũ vitam
non pñ̃t auùt qmode filij ſic inſtrun niſ heent
certos pẽtes · Et n eſſꝛ indiſſolubił obligacio
viri ab muliere ſi em eſſent pentes certi ñ tn
obligati ñ eſſ eoꝝ tã ꝓfecta et diligẽs ſoli⸗
citudo cca ꝓlis educacõez · Vñ videmꝰ ꝙ na
ti de foenicacõe lzʒ certos habeãt pentes ab
lais tñ vt pł imũ negligunt᷑et ꝛiõ naturabł rõ
dictat debe eſſe obligacõʒ determiati viri ad
determiatã muliere indiſſolubili ꝓ totã vitã
qꝗᷓ obligacio eſt mrioniũ · Qꝛ eciã ad mriomũ
iclinet natura ꝓ cõpacõeʒ ad eius finè ſca⸗
riũ qᷓ ẽ matuũ obſequiũ ſic põt oſtedi. hoĩes
in defectibꝰ et ꝓfectibꝰ hnt ſe inter ſe ſiẽ ex
cedẽtes et exceſſi- i dictat naturale iudioũnũ
rõis hoĩies debe ſib cohabitare ot mutuo ſibi
innicẽ luppleãt defectꝰ.ꝗꝓpter qð dicit ph̊s.
j.po.c.ij·ꝙ hõ natura ciuile aĩal e · qðᷣ cõcoꝛ
dat dicto apłi dicetis gab. vj· alter alterius
onera poe. Sib i mõ dici p̃t ꝙ cũ i rebꝰ dome⸗
ſticis qdã magiſ cõueniant viro ꝙ;ᷓ mulieri et
ecõuerſo. naturabł rõ dictat ñ tin cohĩtac õez
viri et mulieris i vna domo vt ſuos defectus
mutuo ſuppleãt ; eciã cohabitacoõz ꝑ totã vi
tã indiſſolubilẽ vt ůbẽeciꝰ et fideliꝰ ſibnuicẽ
ſubueniãt.vñ ꝓꝑh̊s.viij·eth ·c·xijiviro et vxo
ri amicitia videt' ſzm naturã mexiſte. NHõ em̃

natura cõiugale aial Vt mrioniũ ĩſtitutů

fuerit añ pctm .· duplex e vſus mrionij · et
ſzm H̊ duplex eſt ĩſtitucõ vna ĩ officiũ nature
mbł tiplicãde · altera ĩ rmediũ culpe vitãde qꝰ
ad pmã pᷣt dici ſacrʒ lãge ĩ rõe ſigni ñ cãe.· qꝰ
ad ſcdaz vo 4Pe i rõe ſigni et cãe mqntũ erat
medicamentcũ cõcupie-pma inſtitucõ fuit fa
cta ĩ padiſo añ pctm · ſcha vo ex padiſũ poſt
ptm̃· vñ iſtitucõ ipᷣiꝰ imntũ ẽ ſacr̃m ꝗe pꝰ
petm fuit ñ ante. Vtaa fuenit inſti tuta a o
imediate & deꝰmriomũ iſtituedu ponxit. cũ
vt het᷑ geñ. ij· oixit · n e bonũ hoiem eſſe ſolũ
faciamꝰ ei adiutoenũ ſibe ſibi · mrioniũ ãt fẽo
mſti tuit implicite cũ ð coſta ade domientis
foema?᷑ młiere et adduxit eã ad adã vt habe
e · c. It ip̃ʒʒ mrionin vbo pᷣdixit. cũ dicic geñ· j·
creſcite et młtiplicamĩi et replete terrã et ſub
icite eã. vñ aus·xinj.de ci.c: xxij. nos nullo
mõ dubitamꝰ iůjm bndictõez dei · cre. et mul·.
et re·ter.donũ eẽ nupciaꝝʒ · qᷓs deꝰ an petm̃
Hhoĩs abmicõ ↄſtituit creãdo maſcłm et fei az
Fdã vo deo iĩſpirãte ĩſtitucõez mr̃ionij ſpeci⸗
ficauit cũ dixt geñ.ij.G̊ nẽ os ex ofnbuſ m et
caro de car.m.et paꝝn pꝰ.q;obeẽ derelĩq̃t hõ

prem et mr̃ezʒ et adherʒ vxo.ſue.et ert duo in

carne vna. In ꝗbꝰ vbis tria bona mrionij ex⸗

plicauit: ſ·bonũ ĩſepabilitatis cũ de ꝓpter Hᷣ

reli.ſoõ pa ·et ma·i.cohabitacõz pr̃is et mris
Et bonũ fidei cũ de adherebt vxoei ſue ñ alie
ne. St bonũ ꝓlis cũ òt et ert duo ĩ carne vna
ſ. ꝓlis vniꝰ ꝓcreãde · Kut ãce cõueniẽs mrio

niu iſtitui ? deũ et hoĩeʒ; dinitꝰiſpiratũ vt cã

effectui rñderz· In mrionio em̃ eſt vtꝰ ſpuᷣał
in ſignãdo et effici ẽèdo.et aò aliqd carnale.
t huan. obligacõ ad carnale actu Et hec

—

— —— — — es

— ——

—¶᷑ — — —à – — — —

— — — – ̃—

——— — — —— —

dicta ſunt de mr̃ionij inſtitucõne. mqntũ kuie
in officiũ·Inqᷓntũ eciã fuit ĩ remedin fuit in⸗
ſtitutũ a ðo pꝰ pctm iplicite cũ dixit mulieri
in doloee pies filios et ſub viri eriſ ptãte et
rtpe dñabit tui.et ade dixit.qe audiſti vocem

vxoeis tue ꝛc·Ex quibꝰ et ſequeti bꝰ ſił ĩ vnũ

collectis videri pᷣt deũ iſmuaſſe copulã eoꝝ
iam nõ eſſe ĩ officiũ ſʒ eciã ĩ remedm · Exp̃fſiꝰ
autẽ inſtituit H deꝰ cũ poſt diluuiũ dixit noe
et filijs eius.creſeite et multiplicami ec. mul
tiplicacõ em hoim oumctõe maris et feie p⸗
ficit. Eu ãt xpᷣs dixic. at. xix. qd deꝰ iũxit
bõ nõ ſepet ꝑ ula vᷣba mriomuʒ ñ inſtituit ů
mrioniũ dudu inſtitutũ ſepari n poſſe oſtedit
Et hoc dixit ad inſtruendu ees ꝗ de ſepabili
tate mrionij ñ bñ ſenciebãt.vt pz pꝑ lr̃azʒ ibidẽ
hec rich;̊. Icm ãt ſcotũ cũ mrioniũ ſit ſact̃m
noue legis ſzm qð tenet eccia imediate fuit a
rxp̃o ĩſtitutũ ſicut et alia noue legiſ ſacr̃a.vbi
autẽ id inſtituerit ñ habet plemus ꝙᷓ Mt. xix·
ibi em̃ ↄtractũ mronij iſtieutũ pᷣꝰ geñ.ij · ap⸗
peobauit ñ ĩſtituit·et vlteriꝰ dractui mromi
ſacr̃m ꝗpe dictuʒ nexuit.qð accipi p̃t ex ̊ q;
addie qð deus ↄiunxit hõ n ſepet: vt ñ intel⸗
ligat deꝰ pᷣciſe mtelligẽdo ↄtractũ mnioni
cõiungere.ſʒ diunxiſſe extũc groſe p inſtituci
one ſacr̃i cũ eo ſtãtis mrionij ↄtractũ.q Obi
cu ãt qe cẽca ea q̃ deꝰ imediate inſtituit nulla

põt fieri ĩmutacio ꝑ hoĩem ſ̊ pꝑ ecciam muta⸗

tacio fit cca mriomũ tota die· ergo ꝛc. P ꝙ
mutacio ꝓ hoĩez ñ pᷣt fieri circa mrtoniũ qntũ
ad ea qᷓ na inſtitucõe determiamt. G ꝗq ad
ea que m determiata ꝓp ecciam determianda
reliquit· hec bon.

(Jire terciũ qð ẽ de obligacõe mrionij q⸗

run pła.ſ.vtu fuerit ĩ pcepto añ pẽtm
P ꝙ ſig. vt vult mgr ſe.li.injdi.xvj.Nã cã
inſtitucõis mr̃i onij ĩ officiũ duplex eſt vnaꝓ
ſtatu inocecie: ſ/multiplicacio ſpei hũane ꝗp
ter ↄplendũ numeꝝn electon altera p ſtatu
culpe·ſ/oſzuacõ ſpei huane pꝑ ſucceſſiõez ĩdi
uiduo. ꝓPpter B datũ ẽ bis pceptũ id. f. creſ-
et mł·ſeł añ pctm̃ ĩ padiſo gen. j· et ſeł poſt
petm̃ termĩato dilunio geñ· ix· Pico & ꝙ an
pẽtm̃ mr̃oniũ et vſꝰ eiꝰ fuit ĩ pᷣcepto·qe tñ fᷣu
it pᷣeeptũ affirmatm̃ ñ obligabat n ꝙ loco et
tpe. Et iõ pm petes ñ fuert traãſgreſſoees iſti⸗
us p̃eepei: lzʒ nunqꝙ fuerint in padiſo carnal
copulati · Gõ euiꝰ p̃t ſic aſſignari/pmo qa ſa⸗
tis cito poſt foemacõeʒ eue facta e illa tranſ
greſſio ꝗꝓpter quã ſũt eiecti ð gadiſo.Icðo qe

dtermiĩiacõʒz tpis q* icipent coire expectabãt

dinina antoeitate. et has duas tãgit anꝰ.ix·.

ſup geñ · Tercia ẽ qe ſupfluitas cibi tercia di
geſti one digelli⸗ q e materia ſemis noũ erat
i eis·( Si obicia ꝙ dam̃. li ijj . c. vlt. et ſibr li⸗

.

niij · c · xvj. ſentire vi pſi hõ ſtetiſß deus gen⸗
huanũ ali ꝙᷓ; ꝑ ceoitũ młtiplicaſſet· dicẽdũ

iꝰ diẽ opinãdo.vñ addit foetaſſis ñ aſſerẽdo
nec eiꝰ opio eſſz ĩ. tenenda.vñ et augxiiij·
de ci. c. xxiij. repꝛobat eã. VYti copula co⸗
iugabł fuerit ſub pᷣcepto ꝓꝰ pctm.Mx mrioniũ
pꝰ pctm̃ fuit et ĩ offieiũ et ĩ remediũqꝰ ad p
mũ fuit ſub pᷣcepto pꝰ pcti donec facta fuit

multiplicaeõ ſufficiès hoĩm ad cultu dianini
Et tot vacãtes erãt illi oꝑi ꝙ melius erat ma
nere aliquos ĩ pᷣginitate vł viduitate ꝙ; oms
copłe diugali itede· Quo ad ſzm ãt nu fuit
in pcepto qe moæbũ carnałb ↄcapie hoĩies ef⸗
ficaciuſ pñt tpare ꝑ exerciciũ meditacionum
et affectionũ ſpaliũ et deguſtacõeʒz celeſeiũ
et maceracõz coepum ꝙ; ꝓ mrioniale ↄcubituᷣ
ſicẽ em diẽ bn.ĩ epła ad ꝓrios pentes guſta
to ſpuũ nece eſt deſpe carnẽ affectati celeſtia
cerrena n ſapiũt:eternis ĩhianti faſtidio ſunt
trãſitoeia⸗Hõ igic obſtat de beata vgene. qe
tpe eiꝰ iã facta erat ſufficiens multiplicacio
Hoĩm ad cultũ diuinũ:et iõ copula Diugalis
iam ñn erat ſub pᷣcepto.vñ nec jo.ha.mr oniũᷣ
Otraxit.vł põt dici ꝙ pſone puilegiate ſicut
beata vᷣgo.et jo· ba.erat ab illo p̃cepto p di⸗
umã diſpeſacõz ſecrete exeptec] Vti mõ ob
ligent' hoĩes ad ið pᷣceptũ h q; ñ qð pʒ p B
ꝙ apłs·j.coꝛa/vij:vginitate Oſulit qᷓ otraria
tur copłe diugali.Ia pᷣceptũ id fuit affirma
ciuũ iõ ñ obligat ad ſꝑ ſʒ ꝓ loco et tpe ↄuei᷑
tibꝰ.et iõ qᷓndiu fuit modicꝰ numerus Boim
deuz coleciũ pceptũ obligauit q̃ cauſa mõ
ceſſat:qꝛ magna eſt mł tiplicacio hoĩm deum
colenciũ.et tot vacãt copule diugali ꝙ expe
dit vt multi maneãt ĩ ↄtinẽcia vᷣginali et vr⸗
duali Euit eciã ið pᷣceptũ ſatis reuocatũ p G̃
apłs ↄtinenciã vginale p̃fert copłe ↄiuga
li. vt pzʒ ·j:coꝝx vij: et ꝑ ꝙ caſꝰ ĩ q obligat
ñ manet:ſi tñ redigeret mundꝰ ad tã puũ nu
merũ hoĩim ꝙ qbuſdã caſtitate ſzuantibꝰ alij
n ſufficeret ad ſufficiẽtẽ młtiplicacõezʒ hoĩnm
ad cultũ ᷣinũ:tũc mr̃ionial copła oĩbus illi
actni vacare potetibꝰ eſſet p̃ceptũ.tñ iam tot
creònt' ſaluati et tm ſut lboĩes ꝓꝑ mũdũ młti⸗
plicati:ꝙ ſicẽ dic aug: bono ↄiug. ſi oes vel
let otine ab oĩ ↄcubitu ð coede puro et ↄſcia
bõa ñ ficta mł tociciꝰ ði citaſ ↄplet. ̊ ric.
C ] DVe cauſa effieiete nmionij.
ſeʒ de eonſenſu ti:vnj.
Oſtea oſiderãdũ è de cã efficiste miio
nij· ſ de ↄoſenſu p què hbʒ mrioniũ Otra
hiet pmo de cõſenſu ſimpii. ſedᷣo dòe
oſenſu ↄfirmato iuram̃to. 3° de ↄſenſu eni ſi⸗
puenit copula earnab.qᷓrto ð ↄſenſu coacto.
qnto ð ↄſenſu ↄdicionato:.ſexto de ↄſenſu adꝭ
tps·ſeptio de ↄſenſu ꝓꝑ ꝓcuratoees ĩter abſe⸗
tes exp̃ᷣſo. octauo de ↄſenſus mriomał obie
cto · i⸗ĩ qᷣd fit ille: Cirea pmũ ꝗrunt pła.ſ.
veꝝ dſenſus ſit cã efficiès mriomj. ? ꝙ ſic
vñn criſoꝰ.mr̃ioniũ ñ facit coitꝰ ſʒ volũtas.ex
de ſpõ. duo⸗tuas dudu⸗cũ em om̃e facrjm ha⸗
beat aliqᷣd ſenſibile et aliqd ſpñale.ẽ em̃ iui⸗
ſibił gr̃a viſibił foema:opret ꝙ; heat aliquiò
huanũ et aliqd mũ.In mrionio ergo è aliqd
hũanũ et B; eſt ↄſenſuſ hoĩs/et aliqò dinũ.etc
hH eſt inſtitucõ dei:qᷓntũ gᷣ ẽ ex pte hoĩs.ſol⸗
ↄſenſus expᷣſſus fac mrioniũ ven deirete en
inſtitucõe dina.cũ em̃ tam vir q; mulier iĩme⸗
diate ſubſint eidẽ dno: ſola volijtas eoꝛ nõ
põt trãſ ferre ptãtẽ eoꝝ ab vno ĩ alteꝝ. n vo
lũuũᷣtate et autoentate oↄnis dm ocurrete. B pe.
Vt dſenſus tacitꝰ ſufficiat ad eẽ mrionij

& ad cõtrahendũ mr̃ioni requirit oſenſus
mutuꝰ ꝓ verba de pñti vel ꝑ alia ſigna in nõ
valentibꝰ loq expᷣſſus· ꝓ verba inquã de pñ̃ti
vt cũ dicit vir.accipio te ĩ meã vxoæë et młer
diẽ. accipio te ĩ meũ.ex ð ſpõ·ſi inter. vbi po
nit' dẽa foꝛma verboꝝ vel eciã cũ dicit alia
vba ſiłia aoſenſũ expᷣmencia de pñti:et addid
vel ꝓ alia ſigna:.qꝛ multi pñt dtrahe mrioniũ
p nutꝰ.ex de ſpõ:tue fr̃nitati · Inter eciã abñ⸗
tes et qᷓ nunꝙ ſe viderũt p̃t ↄtrahi mr̃i oniũ p
ꝓcuratoꝛes et lr̃as dſenſus mutuos expmen⸗
tes. vt ec habet' ifra articulo:vij· hꝰ ti · dum
tñ fama vel auditu vł aliꝗ? alioꝰ ſe nouerint
xxx · q· v.neg ið in glo.et· xxxij:qij.ñ oĩs · J·
cũ ðe ĩ glo.Rõ aũt qre requiri exp̃ſſio mutui
oſenſuſ ꝓ aliqð ſenſibile hgnũ ẽᷣ· qe ſic ẽ inſti
tutũ.cuiꝰ inſtitucõis rõ cõgrua fuit· qꝛ mr̃io
niũ eſt ſacr̃m et de rõne ſacr eſt vt ̊ dictũ eſt
eo ſit aliqð ſenſibile ſignũ · huiꝰ ſentécie
ſunt rich. et cõiter om̃s theologi · Et ecẽ bñ. ex
ð ſpõ.tue frnitati ĩ glo· v. et. cc tua · ĩ glo · ·
vhi dicit ꝙ adeſſe mrionij duo ſũt necaria . ſ·
ſubſtãcia ſiue materia et fozma· ꝓ ſubſtancia
elſt ibi oſenſus t ꝓ foꝛma pᷣba ad expᷣmendu
Oſenſuz depurata· HB 1dẽ ſentit eciã jnno· ibið
9 Sʒa cbicit otra hᷣ.qe ex · de ſpõ· tue fr̃nita
ti ſic. mrioniũ otrahi ĩ veritate ꝓ legicimũ
viri et mulieris cõſenſum. ſ̊ nccia ſũt qᷓntum
ab eccĩ am verba cõſenſũ expᷣmencia de pñti·
S pba ñ requirunt' ad ̊ᷓ vt ĩ foeo dei mrimo
niũ ↄtraloa ſz tm̃ aò Hᷓ vt ab eccia mriomi cõ
tractũ iudice. c ĩ valeti bꝰ loq ſm rich. liʒ
verba ſint necia qᷓntũ ad ecciam nibilominꝰ
eciã ſut nccia ad h̊ vt ĩ iudicõ dei mrioniũ cõ
trahat'. vñ vba illi? decre ˖ intelligi debet p
appeopac õezʒ.qe ĩ indicõ dei pnicipalioe ẽ cõ
ſenſus interioꝛ ꝙ exp̃ſſo eiꝰ exterioe · In indt
cio aũt eccie ẽ ecõuerſo· ſim vo goł̃·vᷣba req;⸗
runt' tin quo ad ecciam ñ qꝰ ad deũ nec quo
ad mr̃ionij eſenciã· vt v dice dicta decreta ·
requirit em̃ eccia vᷣba vt cõſenſus ꝓbet.· Hec
ſzm eundẽ ſufficit ſi loquat tm̃ alter ſʒ opꝑtet
vtrũq; cõſenſum expmere vᷣbis ſi loqui poſſet
vterq;· ſjm vo ho.ñ requirum vba nec ad ma
trimonij eſſenciã. nec quo ad eccłiam ſi ſuffi
cit cõſenſus Vñ ſufficit ꝙ dicat oſentimꝰ.ffᷣ.
de re · iur. nupcias.et ex de clãdeſ · deſpon ·
nobis. Sufficiũt eẽ ſñ aliqbꝰ vbis ſigna ĩ lo
quete HNã ſi is8 qᷓ loqꝗᷓ nõ põt cõtrabit ꝓ nutum
mkb tomagis q loqui põt · fł.dele · ij. nutu · tẽ
vide ꝙ ſufficerz volũtatẽ ſuã ſcribẽ ſme ver⸗
bis-ar. C. de teſ- iubhemꝰ.plus eſt eciã cõſenti
re facto ꝙ;ᷓ vbo.ex de ap · dilecti. vñ ñ refert
vti facto vł verbo qs cõſẽnciat · er de ↄiu ·
ſer. c.fi · Vñ ſi ꝑꝰ nutũ vł ſignũ ſpõſa ſequat᷑
viꝛx et ipᷣo facto ſine vᷣbis cõſeciat ĩ eum erit
mr̃ionm̃. Sibr ſi dicat volo te hẽe ĩ vxoeem ſi
vis me hẽe ĩ vin · et ſi ĩ ho cõſentis ꝙ ſit ven
mjriomiũ oſculeris me et ſtatiz mulier oſculet
eũ erit mrioniũ ſine aliqbuſ vbis e de mrioꝰ
Otra · Otra ĩter· ec.c.j- Nlec obſtat ið. ſ. ꝓ ver
va ſũt necia qᷓntũ ad ecciaʒ qe ibi dz ſubaudi
ri vł ſigna.qð pz ꝓ h ꝙ ſequit.nã et muti ꝛc
Vel loquit 1. c. tue.de mrios vo et exp̃ᷣſlo· H

hoſt. ſ. et e de ſpõ· dudu: c. j. Q Obicit ite
rũ.qe i illo.c.nõ oĩs · S. cũ ðe ĩ tex·et glło· et
in illo.c· tne frnitati· m glo.habet ꝙ ſi Otra
Hãt pẽtes filijs pnñubꝰ et ſciẽtibꝰ ſufficit eo⸗
rũ taciturnitas · dicũt aliq· vt ho · et tho ·

ꝙ in cãu pᷣdicto ſufficit ↄſenſus ſine vbis eo⸗

rum ꝗᷓ cõtrahũt·qe vᷣba pentũ et taciturnitas
filioꝝ pnñciuʒ et vba intelligenciũ equalent
ſenſibii ſigno expmẽèti mterioꝛẽ cõſenſũ max
ime qñ aliq geſtu ãnuũt et ex verecũdia loꝗᷓ
omittũt.ſi ãt vba dicerent' ꝓ alios quã ꝑ pa⸗

rentes ñ ſufficerzʒ p̃dicta taciturnitas plꝰ em̃

ĩ ho valet vᷣba pentũ eo ꝙ filij ſũt alqᷣd ſub⸗
ſtancie eoꝝn Flij ãt pᷣdictas glo.negant · nec
em̃ in tex·exq accipiunt ſm rei veritatẽ pñt
hsi. hec rich;. Fliꝗ vo diſtinguũt ecẽ ꝙ refert
an aga' he cõiunctõe eoꝝ ꝗᷓ ſunt ſui iuris an
alieni. In pmo caũ requirit cõſenſus expᷣſſus
cõtrahenciũ mrioniũ· In ⁊ ſufficit taciturmi⸗
tas cõſenſus ipoꝝ cũ exp̃ᷣſſone eoꝝ ĩ quoꝝ
ptãte ſũt cõſtituti · et ſic diſti guit pe· ꝛc · argu
mentũ ad h.xxxij ·q:ij · ¶. cũ ðe Hõ e inq̃t vi
ginab pudoeis elige ſibi vn expetita magis

dðdz videri qm vin expetiſſe · verecundiã Pmit⸗

tat añꝙ;ᷓ nubat qe cõingiũ verecudia plus cõ⸗
mẽdat · de ho vide · ff. e· ti · l. hꝰ legis· I. cõtra
hunt quoqʒ · Vti ĩ mrioꝰ ſit opꝰ ſcriptura
M ꝙ ſie. ff.de ſpõ· ſufficit· lex tñ ſceripturam
de mrioꝰ deſiderat qñ l iberta cũ ſenatoꝛe cõ⸗
trabit. vł vbi illuſtres cõtrahũt mrio gpter
barbaros ĩ aut · vt liceat mr̃i et auie · ¶. qe · ¶.
dudũ colk. viij· vł ſiqs cõtrahat cũ cõcubĩia
inſti.de nup· S. vlt. G ãt vltimũ intelligas q̃n
rũ ad legitimacõeʒz filioꝝn · qe ſzm leges ñ in⸗
teiligunt aln legitimi. G hoſt.et azgo.ĩ ci· de
nupcijs · Quiò ſi dicæ viro vis talè vb pla⸗
cet tibi tał· et ille rũdet placz· et poſtea ſimi

liter młieri · et illa rñdeat placzʒ · H mrioniũ

Ootrahi qe tał ĩterrogacõ et rñſio fit qñ ꝗᷓs e ĩ
ep̃m cõſecrãdꝰ vbi cõtrahit' mriomũ ſpuale.

H hoſt.ex de ſpõ.ſponſa. Quid ſi vir dicat

ꝓmitto tibi ꝙ ꝓuidebo tibi tãc vxcei et illa

idẽ rñdeat · X« hm hollcein ſu · et ex · e · ex pte ·
e.ꝓ mrioꝰ ẽ iudicãdũ niſi de ĩtencõe cõtraria
ꝓteſtent dũmõ ad h venerit et ad h̊ cõtrahẽ

dum apti ſint · ar · ex · e . ex lris OQund ſi dicat

Pmitto tibi ꝙ ñ dimittã te ꝓ melioꝛi vł peio

ri · RK ſzm ho. ſup · c. ex pte · e · idẽ eſt diceduz
qð ð̊ cau p̃miſſo· In talibꝰ em̃ et ſib ibꝰ dubijſ

ſy ẽ ꝓ mrioꝰ iudicandũ. ar · e de ſen · et re iu⸗

di. c. fi 4 Quid ſi dicata viro ꝓmitto tibi ꝙ

habebo teꝓ legitima vxoꝛe et młier ſiłr ecõ

uerſo dicat · pꝓ hmõ vᷣba cõtrahi mrioniũ
er de ſpõ. ex pte in tex · et glo · et xxx · q· v · nec
d. J. ſʒ obicitᷣ.qe q̊ vbũ hebo ad pñs tꝑs re
ferri põt.er᷑ de mrioꝰ cõtrac · cõtra ĩiter · ec · ex

Ir̃is · Gm hoſt.et goſ · ſubaudiendũ ẽ decetero

vel ab h cpe · qd tñ ſi fuerit exp̃ſſuz ñ erit du
biũ:vt pzʒ ex· de iureiurã ·quẽadmodu Becꝰ ẽ
ſi dicaᷣ. ducã te ĩ vxoꝛẽ· et idẽ dicit jo· ĩ illo

c.nec id.de h vide g ĩ caſu ſiłi · ti · ij · huiꝰ li.

