ſcant cũ rectoee alicuiꝰ eccleſie ꝙ nõ recipi
ent ad ſepulturã aliquos vel certos prochia
nos illius eccleſie: debent cogi pactu ſzuare
etiaz ſi illi apud eos elegerint ſepeliri cũ per
pactũ llud eoꝝ puilegio deroget.et hoc ſe
cundũ jo.an.ſiue pactio ſit ſecuta puilegiũ ·
ar · e de pᷣſcrip · cum olim.ſiue puilegiũ ſecu⸗
tum ſit pactõeʒ ſi nõ fiat ibi mentio de pacto
ar. ex de deci · ex mlrplier: Qujs ſy ̃ſbiter
Pꝰ eũ q̃ elegerat alibi ſepeliri violeter rapu
erit vel totus cõuentꝰ vel maioe ꝓs eius e
ius quod habʒz amittit et oſſa reſtituet · vt dici
tur ex e· cum l ibeꝝ · Becus eſt ſzm hoſt · ſi mi⸗
noe pars vel ſolus pᷣlatus deliquiſſet qe deli
ctũ pſone.æc.vt dicit ex de excep. cum vene
rabilis· J. intell eximꝰ.
Irca tertiũ querunt plura.ſ.quota pars
eſt hec pozꝛcio canonica X& aliquãdo eſt
quarta aliqñ eſt tercia:aliqñ media. vt patet
ex e · c. j. et · ii · et · c· cũ ſuꝑp.que varietas ẽ de⸗
terminãda ſm ↄſuetudine loci ſi nõ ſit deter
mmata ꝓ dnm papaza. vt ex e· certifi cari · vidi
em eam taxatã ꝓ dñm papã diuerſimode tem
poꝛibꝰ diuerſis qᷓntũ ad illud qð dare tene⸗
bant fratres minoees et pᷣdicatoees eccleſie
parrochiali:ꝙſi cõſuetudo ꝓprie eccleſie non
apparerz conſuetudo eccleſie metropolitane

attendi debet vt patzʒ ex de ſpon. du.tuas. qᷓ

ſi nõ apparet.cõſuetudo eccleſiaꝝ vicinaruzʒ

ſeruari debet. vt patz ey de cen · ſup eo · que ſů

ſit diuerſa debet q̃rta· qe in hac oms cõueni
unt vt dicit gob· et berñ· ſup.c.certificari ar·.
ff.de arbi·diem · . ſi plures. Muid ſi ſit cõ
ſuetudo ꝙ det minus qrta dicit hoſt.ꝙ de B

nullo iure expᷣſſo cauet dũmodo ↄſuetudo ſit

pᷣſcripta·ar.ex de teſta.officij. S3 qd ſi ſit

cõſuetudo ꝙ nihil det· Rñdet gof · ꝙ nõ valz
cum ſit irracõnabił et otra msex e· c. . et ex

e · de cõſuetudie · dicit tñ hoſt . ꝙ ↄſuetudo p⸗
ſeribi poſ dũmodo titulꝰ ꝓbaret. De qui
bus debz hec poꝛcõ canonica dari · Reſpõdet
Hhoſt · ꝓ de omibꝰ que q̃litercũqʒ ꝓueniut ĩtui
tu ſepulture ex e· in nra niſi ↄtingat aliud vł
rõne puilegij.vt ibidẽ dici de equis et armiſ
relictis in terre ſancte p̃ᷣſidiũ.vel rõne cultꝰ
diunne vt in relictis ꝓ lumĩaribꝰ libris et o⸗
namentis eccleſiaſticis ſiue ꝓ ſeptimis trice⸗
ſimis et ãniuerſarijſ.vł rõne ↄditioms appo⸗

ſite a teſtatoze qui reliqᷣt aliquid eccleſie 5e

P ſua moetuarioꝝ poetione ſub hac oditõne

vt eo otenta eſſet et de alijs nibil exigerz. qd

holſt.intelligit eſſe verũ n infirmus ad hᷣ ĩdu
ctus eſſet vt ꝓ p̃dictis legaret que alias ſim⸗

pliciter ꝓ aĩa relinquerz· tali em fraude dete

cta exiget' etiam de illis poꝛcõ canonica · ex
ð teſtamtis officijet· c· vlt· ſm hoſt. Qmd
ſiquis aſſumat in cõfratre alicuius loci reli⸗

Sioſi.nõ oblatis ſed ſibi retétis ſuis bonis ct
ibi ſepeliat'. Gndet gof.et hoſt. ꝙ nõ liberaꝰ
a canonica poetione ſicut nec eximi ab ep̃i
iuriſdicõe· vt patz er de peiuib.cũ et plantare
F.· de fnbꝰ. et· c. vt puilegia.ꝙ Quio ſiquis
intret reſigione et mfra tempꝰ ꝓbacõig in ea
decedat · & ſzm gof canonica pocõ prochi
ali eceleſie nõ debe' quia i religione deceſſit
qð ſuffic ad qᷓrte retentõzʒ · vt pz ex e.ð his.et
c. inter alia. Rap. vero dicit ꝙ ſiquis in ſani⸗
tate vel infirmitate de qua nõ moen tranſeat
ad religionè itlã m qua elegit ſepulturã par⸗
rochialis eccleſia aliqᷣd pete ñ pᷣt. Pecꝰ eſt ſi
de illa infirmitate moeiat' ey de his. Et idem
dicit ſi ĩfirmuſ ĩ vna prochia mutari ſe fecit
aliam prochiamet moeit᷑ de illa infirmitate
quia pma eccia nõ puabit pte ſua vt ptz ibi⸗

dẽ vbi de duůmodo ð egtudine ec. e Quid de

leproſiſ qᷓ domũ intrãt leproſoꝝ· nunqd pee⸗
ſbiter prochiab petere põt canonicã poetõeʒ
Bũñdet roð · ꝙ nõ põt de iure:quia idè eſt acſ
trãſirèt ſani ad religione. niſi foete moeiant
de lepra · teneri tñ debz ↄſuetudo. ar. ex e. de
his· ibi dum tam̃ de illa egtudineę deceòant.
Quid de hoc qð fit in quibuſdoꝭ regionibꝰ
T.ꝙ eccleſia ꝓprochialis de oĩbus mobilibuſ
que moeiens relinque põt in teſtamèto ptem
terciã exigit · et etiã moienti iniungit ꝙ pfbꝛ
tero reuelet oĩa ſua mobilia.vt inde ſuam ter
ciam ptem hre poſſit. dð hꝰ rñdet rod. q Hu⸗
iuſmõi ↄſuetudo nõ dʒ p̃mdicare iuri cõi miſ
pacifice et legitimo tpe ſit p̃ſeripta vel ex cõ
tradictoio mdicõ obteta vł autoeitate ſediſ
apb ice ↄfirmata· nec ad hoc ſtatutũ ep̃i.ſuffi
ceret niſi ſubditoꝛ cõſenſus adeſſet.nec etae
mimoees tenent' obedire p̃ᷣſ bitero iniũgenii
ſibi ꝙ reuelet oĩa mobilia ſua ei miſi ſicut pee
dictů eſt eſſet legitime p̃ſcriptũ. aut ꝑ ſedem
apł icam ↄfirmatũ vb de volutate ſubdito
introductũ.q Pone ꝙ aliqs elegerit ſepultu
ram ĩ eccleſia ꝓpeia et nihil ei reliquit. alijs
tñ eccleſijs multa legauit.qu erit vtrũ eccle⸗
ſia q a aliquid petere poſſit. ſi lit oſuetu⸗
do regionis ꝙ eligens ſepulturaʒ in eccleſia
aꝓpria rel inq̃t illi aliquid poterit mð petere ab
Heredibꝰ ſuis nõ iure actõis nec differendo
ſepulturã ꝓpter hanc cauſam ſ̊ imploeando
officiuz ſupioeis· ex de ſymo.ad apłicam. Bi
vero nõ ſit cõſuetudo nihil poterit pete quĩa
tenet' ex officõ ſuo eũ ſepelire.ex de ſymo.ñ
ſatis · Poſſet tñ in hoc caũ imploeare officinʒ

ſupioeis aduerſus heredes ſi dep̃hendat' do

lus teſtatoeis vel heredũ vel etiã cõtra peela
tos aliaꝝ eccleſiaꝝ ſi eoꝝn dolus dephenda
tur· Mam et circa talia dolus eſt puniendus.
xx · q:iij· cõſtituit·et ex e:ĩ nr a:et de teſtis of⸗
ficij· hec ray·.q Done ꝓ dekfunctꝰ reliquit ec
cleſie prochiali paꝝ in teſtamẽto.multũ aũt

eccleſie in qua elegit ſepeliri· Nuqd prochia

lis eccleſia erit ↄtenta illo modico licet non
attingat ad canonicaʒ poecioné. ſnoee gok.
qꝙſi nõdũ accepit illud modicũ ſibi relictum
põt pete mtegrã poæcõex· Bi aut accepit ags
põt ad ſaupplemetuʒ ↄputato eo qð eſt legatu

et acceptũ: inſtar filij cui minꝰ legitima poe⸗
cio eſt relict a vt patz · Cde inoffi· teſta: ſiqn
V. illud· q eſt verũ niſi teſtatoe illud modi⸗
cum ideo reliquiſſet vt eo cõtenta eſſz tũc em
recipiendo illud modicu debite poetioni re⸗
nũciare vide'. vt patet ex de teſta· officij. Vk
etiã ſzm eundẽ gob · pᷣt dici ꝙ vbi abſolute et
ſine cõditione modicũ e legatũ eccleſie par⸗
rochiali et lud modicum habebit et mhilo
minꝰ integrã poecõez canonicã ar- illius eſt
c.reliquiſti.q̃ſi teſtato⸗ꝛ videa velle ꝙ habe
at vtruqʒ: C· de rei ven.l.vna· ꝗ. ſciendum ·
hoſt.vero dicit ꝙ iura hic nõ ſũt ad ꝗꝓpoſituʒ
quia loquitur de poetõe ep̃i· Et tenet pmã re⸗
ſponſioneʒ niſi appareat exp̃ᷣſſe ꝙ teſtatoe vo
luerit illud qð ſequit in ſecũda reſponſione
Cui ececleſie debetur canonica pozcio.
vᷣt iam ſatis dictuʒ eſt ꝙ debetc eccleſie ĩ qua

derunctus diuina ↄſueuit audire et ſacxrameè⸗

ta recipe: Si vero eque habitabat in duabus
parrochijs eccleſie ean inter ſe diuident ca⸗
nonicã poetione. li.vj·e: cum quis:
Irca quartũ qð e quibꝰ interdici tᷣ eccle
ſiaſtica ſepultura. Sciendũ ꝙ interdicit'
aliqñ oĩbus de eadẽ ciuitate vt quia cinitas
tota eſt interdicto generali ſuppoſita. ex de
ver: ſig: eum in ptibus. qð fit ꝓpter delictuʒ
dommi vbł ciuiũ: ex ðò offi:dele:ſane:ãtem

nullus paganus heretieus: iudens · debet in

cimiterio ſepeliri:de cõſe:di:jieccleſiã· et·. ci
ſe:· Ec generaliter nullꝰ qui ab vnitat e eccle
ſie recedit. ec etiã fur · extra de fur· fures ·
Item nec vſurariꝰ ꝓ eccleſiã publicatꝰ.ex de
vſuris· quia ĩ omibus· ſtte nec ſui interfecto⸗
xxiij· q: v:placuit.hoc intelligit roð·ſi ſe ĩter
ecit ex deſperacõne vel indignacẽe vel ira⸗
cundia. Secus elt ſi ex furoee vel a caſu. ſtẽ
nec ille qui filio ſuo tutoꝛè in teſtameto pee
hiten reliqt:. di. lxxxviij:neqʒ apud.Et ſm
glo:ibidẽ hoc fuit ad terroeẽ inſtitutũ.ſʒ mõ

loeu nõ Hhre credit. ſtẽ nec qui poſt moetẽ de

hereſi dinnci .ex ð here· ſi ep̃s· Ite nec excõi
catus: ex de here· ſicut: etiazʒ de excõicatione
mmoꝛi · xxiiij· qu:ſane: qð ſup: qð intelligit
roð.de illis qui ſunt notoꝛie excòicati · ſtem
nec blaſphemꝰ dei. ſ. nolẽs peitere extra de
male · ſtatuimꝰ. . j. in fi.· Itẽ nec monachꝰ
hñs ꝓprium. e de ſta.mo.ſuꝑ quoſdã · Et ge⸗
neraliter nulluſ de ꝗ ſit notozm ꝙ ſit ĩ pctõ
moetali xiij· q:ii:nõ eſtimemuſ.et mn pluribꝰ
alijs. c· Etſi tales ſint ſepulti ſiue ꝓ violentiã
ſiue aliter poſtea cũ opoetunitas aderit ſunt
exhumãdi ſi eoꝝ oſſa poſſint ab oſſibus alio⸗
rum diſcerni aliter nõex e⸗ſacris.Et eccleſia
eſt recõciliãda cũ aqua ſoleniter benedicta·
ex de cõſe·ec/ↄſuluiſti: imo foste nec locum
facit rregłare cadauer excõicati ſi p̃ſbitero
lmuito vel ignoeãte infera'. ar.ffide religid.
1 ſump.fuſunt pſone:ſzʒm laur.vt patz in.c.
acris in glo ec aũt que dicta ſunt habent
Locu notoens pétõzes em occulti ſũt ſepeli
edi niſi foete eſſent heretici· cui em conicaui⸗
mus vino cõicare debemꝰ et moætuo. ex e· ex
Parte· et: c ſacris.hñt et locũ ĩ ñ recõciliatis

.

ſi em cõfitean᷑ ſicut eis eõcedit coepus xpᷣi
ita etiã eccleſiaſtica ſepł tura ·xiij · qiij: qſicũ
Si eciã ſigna pñie apparuerit puta ꝙ petiuit
pᷣſbiteꝝ · vł pnia vel alia ſigna certa apparu
erint ſi loqlam amiſerat· tũc poſt moete ſunt
abſolusdi et ad oẽoes et ad alia eecleſiaſtica
ſuffragia recipiedi et ſepeliedi · ſz hedes peo
eis ſatiſ face tenent ꝓximis ex e · proeſiano·
et e de rapto liis:et ex ð ſen· exa nobis· ij·
Nec admittci debz appellacio creditoꝝ ſepł⸗
turã impedire volenciũ:ar.ff᷑. de appel· non
reci.l.fi Et ſufficerz in hor aũ vt dicũt fere
oms doct· vnus teſtis ꝓbãs hbmõi ſigna xxvj
qꝗ · vj · qui recedunt . et. c. ſe · ſic erge quilibet
recõeiliatus eſt ſepeliendus. fallit tamè hoce
in raptoeibꝰ ſiue violatoeibꝰ eccleſie ſepius
monitis et ĩ ptinacia ſua vſqʒ ad moetem pſe
uerãtibꝰ. ex de rap · ſupꝑ eo· vbi etiã habet ꝙ
ab hedibꝰ exi gi pᷣt ydonea caucio anteꝙᷓ tra
dant᷑ eecleſiaſtice ſepulture · et ex e · prochia
no: Ite fallit hꝰ ĩ defũctis ad toeneamẽta. ex
de toznea.c.j. In caſibꝰ pᷣdictis et oſib ibꝰ ſi⸗
q inueniat' ſepultura eccleſie incerdicitur·
Quid ð ſuſpeſis · ſepeliẽdi ſũt dũmõ ſe
nituerit eos · xiij ·q iij:c: fi: tñ qꝰ ad depoſiti
onẽe de patibło licecia ſecł aris iudicis reqri
ne cõtemni iuſticia videat'. Bic intelligit iꝰ
ff.òe cadaueri:pu.l.j: et:iij: qui licenciã ne⸗
gare nõ dʒ vt de ibið · l. fi ·¶ Quid de puella
q ſup pontèe fugiens aliquos eã vitupare vo
letes caũ ñ ſpõte cadẽs ſubmergit᷑.nunqd ſe
pel iet?. H ꝙ ſie pᷣſertiz cũ ex iuſta fugerzʒ cã
ex e· ex ꝓpte · Quid ſi ſpõte ſe pᷣ̃cipitaſſet· Rñ
det bern · ibidẽ ꝙ in cimiterio eccleſiaſtico ſe
Pelade nõ eet · xxiij ·q v.placuit.Si tñ crede
bat ſe poſſe euade nõ imputaret' ei ·etiã ſi ſpõ
te ſe pcipitaſſet ar:xiij: verũ cum hoc ꝓ bono
facera. vnᷣ ſiqd eõtrarin eneniat n imputatur
ar:xxv·q:v.de occidẽdis: q Ed hec nota du
as regł as:pma ẽ ꝙ cui vino cõicamꝰ ct moe
duo coicare debemꝰ . ex e · ex pte · niſi pꝰ moꝛ
te appareat q̃re ñ fuerat ei cõicandũ m vita.
vt ſi ꝓbet defunctũ heticũ fuiſſe · xxiiij . q· ij.
ꝓPfert. Scòa ẽ cui ñ cõicauimꝰ viuo cëcare
n debemꝰ moetuoex e. ſacs n poſt moꝛte aꝑ
pareat qꝗᷓre cõicandũ ei erat et vino· vt pzʒ ex
de ſen: exa nobis · ii te q̃l ibet cuiunſcũqʒ ſit
ſtatꝰ vł di gtatis ſi obierit ĩter fideles defera
tur ad locù vbi ſepulturã elegit· vł ſepeliat
in loco vicino ad tꝑs ita ꝙ; e coæpis incine
ratõez poetet ad locũ vbi elegit ſepulturam
Si ſecus fiat exenterãtes eũ vł mebratiz cõci
dentes ſũt excõicati nec niſi a papa p̃terꝙᷓ in
moꝛte pñt abſolui. Exẽterariꝰ vo eccłialtica
careat ſepultura.li.vj. e.deteſtande · 14
be parrochiis. ti; xxxij·
Einde ↄſiderandu ẽ ð prochijs et par
rochiams· Et ccaà h qᷓrun' pła et mul
ta ſũt notanda.pᷣmo ꝗqd ẽ prochia Hẽ

ꝙ ẽ locꝰ ĩ qꝰ degit ppłus alicui eccie deputa

tus certis termis deputate · Et ſumitur q̊ pro
chia ꝓut extendit ſe ad ius ſpũale eccie.·Et
in vna termĩatõe pñt eẽ płes eccie baptiſma
lesxvj:q· j · ꝓlures baptiſmales. imo diuidi

debẽt et limitari que l imitatio habuit inirxiũ
a dioniſio· xxii:q· iij· et· ꝗq· j· c · . SY qñqʒ ðe
etiã prochia totꝰ epᷣ̃atꝰ vt pzʒ ex de rapto·c.·
· Un ꝗqbꝰ oↄſiſtit ius prochiale & ſizm gof.
et hoſt.ꝙ cõſillit in hoc vt oms prochiani in
diebus dommicis et feſtiuis m eecleſijs miſ
ſam audiant. in quaꝝ prochijs habitant. ex
e·c.j.eſta aũt ſut hec·ſ.paſca.natalis dñi·
epiphanmia.aſcẽſio.pen.nati · ſci jo.bap· et fe
rie alie de qbꝰ habe' ex de ferijs.c. fi · Et ſiq̃
dies maximi ĩ feſtis habeãt' ſzm hoſt. Cte oſi
ſtit in donis tpalibus q̃ᷓ prochiali deben ec
cłeſie ex de deci.ad apł ice.Itẽ ĩ oblacõibus
Ad cuiꝰ euidẽciã notandũ ꝙ tres ſut ſpecies
oblacõnum.pma eſt alicuiꝰ rei donacio deo
vel eccleſie cã moetis facta gtis inter viuos
Scðda eſt alicuiꝰ rei donacõ cã moetis deo vł
eccleſie facta q̃ ad inſtar legatoꝝ hodie ẽ re
dacta.vt idem iuris ſit m vtroq;· vt pzʒ inſti·
de doñ · ꝗ. ij Et ſzm hu· hoc nihil aliud eſſe
videt' qᷓm moetuariũ ſen legatũ vel relictum
aĩa de qbꝰ habes ex de teſta·officij. et· c.
requiſiſti Tercis eſt quotidiana et vſuał quã
faciũt fideles ad altare vł ad manũ pᷣſbiteri
Gũt aũt oblatões ſ̊m ray · dãde p̃ſ bitero par
rochiali qe ꝓ pctis offerunt' et ip̃e ex officõ
ꝓPrio oꝛare tenet vei ſi alij eccleſie offeranꝰ
dari debet p̃lato einſoe eccie ·x ·q.j. qe ſacer
dotes ſcõꝝ hãc ↄſuetudinẽ· ſzm ray.qð ĩtel⸗
ligit ro.niſi cõſtiterit m donacõe cã moetis
donatoæee aliud voluiſſe Cloſt.vo h qð dicit
rayide oblacoibꝰ ĩ cõi appeopat oblacõibul
quotidianis ꝗᷓ fiũt ad pᷣſbiteri manũ. Quid
ſi ep̃s celebret ĩ eccł ia cathedrali vł alia

prochiali cuiꝰ er̃t oblacões q̃ veniũt ad eiꝰ

manũ. He de cõi iure ſunt ſue:qe ſibi offerũ
a ſuis prochianis. tota ei dyoceſis ſua ĩtelli
g es eiꝰ prochia.vt pz ex e.ſuꝑ eo et ð rap.
c.j. Si tñ apparz ↄſuetuòo dtraria erit ſeque
da dum tñ ſuã canonicã poꝛtõezʒ de oĩbꝰ reci
piatalias ipᷣas oblacões faciet ſuas.niſi foꝛ
te nimis ĩ vno loco ſtet et ibi ſepe celebret·
ar. e de deci · ſuggeſtu. viſitãdo igi habebit
eas· et idẽ dicendũu eſt de archiepᷣo ꝓuinciaz
viſitãte · ar · ix · q;ii.c.j·et· RA Qmd ſiqs dz
hre terciã ꝓtem oblacionũ alieniꝰ eccłie nũ⸗
quid exiget terciã ptẽ de decimis pmicijs et
His q in cuumili ſine pelue poetãt' p eccłiã
vel mittunt' ad eccleſiã vel domum pſbiteri
intuitu tñ ecelie vł moetuoꝝ et de his eciaz
q̃ ex cã queſtuſ habent'. et videt q; ſic.ex de
v. ſig· cũ ĩter vos· ꝗ. 1 Nunq;; d etiã de ſepti
mis· triceſimis et hmõi videt ꝙ ſic vt ptz in
dicto .t c · . fi · KK aliq diſtin guůt ſic · ſ. ꝙ tkis
aut eſt parcõnariꝰ oblacionu et ſic de omibꝰ
habebit pꝑtẽ ſuã · vt pz in pᷣ̃dicto.c. JFut moæ⸗
tuarioꝝ et ſic ñ habebit de oĩbꝰ vt ptz e de
v· ſis · ex pte. ij. Et ſic ſm iſtos oĩa pᷣdicta cõ
tinent noĩie oblacionũ.ñ aũt noĩe moetuario
rũ. Sʒ H̊ᷣ ñ placz ſzm hoſt.qe ep̃s eſt parciona⸗

rius oblacionũ oĩm qꝛ de oĩbꝰ dzʒ hrᷣe ſuã ca

nonicã poecõeʒ et tñ mhhil pcipit de om̃ibꝰ
pᷣdictis · vt pzʒ ex de teſtis. e. fi Adeo diẽ ali
ſez ꝙ de certa ſũma relicta ꝓ anmiuerſario et

vnug rebꝰ debet ob

ſièbꝝ nõ deoncit' niſi fieret in fr andẽ vt ꝓg

in e· p̃ᷣdicto.et ex de v. ſig. ex pte.ifi. Sʒ de
obłacõibꝰ i miſſis que celebrant' in ſeptimis
et Hmòi eſt pozõ deduceda. et ſic intelligit
ið ex de v. ſig· c inter vos· I. fi . vñ ſiweum
lra ibi dʒ exponi ac capellani p̃dicte capelle
dicetes pmicias et decimas vbł ea qᷓ offerunꝰ
Smiſſis mostuoꝝ p̃ᷣſbiteris et q̃ repete offe
runt ĩ miſſis que celebrant ꝓ ſeptimis ec.
erz neceſſario teneatur qs offerre·c ad
oblatões pᷣmas et ſcdas ñ tenetꝰ q̃s ab micio
qe ab inicio ſũt gtuite· ſzʒ exquo ſunt facte ne
ceſſario ſunt ſoluende·et cogi debet eas ſol⸗
uere q̃̊ fecerũt ip̃as vel hèdes eoꝝ alias ſi ñ
ſoluãt maxie oblacões defunctoꝝ iudicantꝰ
ſacrilegi · xijq/u.nulli.et hoĩcide.xij. q. ij ·
q̃ abſtulerit et egeciũ necato es et infideles
xij·q·ij·qᷓͥ oblacões ·et duobꝰ c.ſe. De tercijſ
vo oblacoibꝰ.ſ.quotidiams diẽ hu· ꝙ neceſ
ſario ſũt ſoluede · et q̃ ñ ſoluerit dʒ excõicari-
de dſe · di · j. oĩs xpᷣianꝰ.et.xvj·q·j. ſtatuimꝰ
et di · xxxij.pᷣter hoc.Elij vo intelligũt ið.c.
oĩs de oblatõe interioei· ſ. coꝛdis vłᷣ de obla
cione boni opis · vł eſſe oſiliũ qð ibi dicitur.
Flia vo duo intelligũt ð oblacõ pꝰ pᷣmis vk
cis poſtqᷓm ſunt ia facte. In htñ cõueniũt
oms · vt dicũt rap· et gof.ꝙſi p̃ᷣſbiter pauper
eſſ nec hꝛet vñ ſuſtetaret᷑.prochianos aò of
feredũ ſubtrahedo dinmũ officiũ coge poſſʒ
qð veꝝ ẽ ſm roðò ancte ñ ſua ſʒ epi.qe vt di
cit apłs.j·coꝛinth.ix· Nemo cogit ſuis ſtipẽ
dijs militare · ex de ſymo. cũ ſit · Cõtrariuz tñ
videtur · di · xcj· clericus victum inqt et veſti⸗
tum ſuo artificio vłè agcultura ſine officij ſui
detrimẽto pᷣparet · Sʒ hoc intelligi p̃t qñ par⸗

rochiami paupes ſibi nec ei ꝓuidere poſſut

Hoſt · tñ credit ꝙ in tali caũ debet ei ep̃s ꝓui
dere · xij · q· ep̃s·et ex de offi.oꝛ.inter cetera.
vñ pᷣt ꝓbabili dici im ray.et gof.ꝙſi proch
iani alicums eccleſie cõſueuerũt in certis fe
ſtis offerre cogi pñt ad tenendã piã cõſuetu⸗
dine ñ a pᷣſbitero ſubtrahendo officiũ.ſʒ ab
ep̃ᷣo euiꝰ officiũ ẽ ĩ hmõi implozanduʒ. ex de
ſymo.ad apoſtolicã· Sm vo hoſt.in pᷣcipuiſ
feſtis tene qs offerre et cogi põt maxime cũ
Hho ſit dſuetudo gnalis Et hoc e qð ðᷣe ð oſe.

di.j· ſiq̃s ex e·oĩs· vbi dicit.oĩs xpᷣianꝰ ꝓcu

ret ad miſſaꝝ ſolenia aliquid deo offerre.et

memoæet qð dñs ꝓ moyſen dixit· nõ appare-

bis ĩ ↄſpectu meo vacnꝰ.ota ꝙ diẽ miſſarũ
ſolẽnia qſi dicat b ſolenibꝰ feſtis ĩ qbꝰ tene
totã miſſaz andire vt diebꝰ dnicis.de cõſec.
di. j. miſſas· St i8 ẽ ð alijs ſolenibꝰ feſtis ar.
ex e.c.ii.tenet em̃ offerre aliqd coepale.nõ
em̃ pᷣt ho mtelligi ð oblatõe interioei vel bo
noꝝꝛ opꝑm tm q ad illã tenet᷑ qſibet etiã ſine
miſſis· deo ſtatutũ ẽ ꝙ ĩ diebꝰ ilł ñ recipiat
aliqs pᷣſ biter prochianum alterius.ne ꝗpria
prochia inde dãnifice cũ ĩ diebꝰ ilł offerre
tenea· hoc ↄſiderari videt' ex? e.dñicis t ſic
intelligi põt illud ex de vſuris qᷓnto in fi. In
his etuaã caſibus pñt intelligi illa.c.xvj.q.j.
ſtatuimꝰ et · di EEtiiepter hec. HB.ho. De q̃⸗

atões fieri · H ꝙ de reb 2

illicite acquiſitis et poſſeſſis oblacio fiert nõ

pt. qe vt dicit ecc.xxxinj. ĩmolãtis ex iniquo
oblacio eſt macalata. qn veteri aũt lege in ꝗᷣ
figure dei ſeruiebat qdã ꝗpter ſigficacõz im
munda reputa ban' ꝗᷓ offerre ñ licebat ò quo
rum numero canis erat alia em aalia imuda

redi mebant᷑ et pciũ eoꝝ offerri poterat· zm

luò leuit. vlti · ſi imunoũ ẽ aĩal redimet qui

obtulerit. Sz canis nec offerebat nec redie⸗

bac' tũ qe ydolatre canibꝰ vtebant iĩ ſacrifi

cijs ydoloꝝ · tuʒ etia qe ſignat rapacitatẽ de

q̃ oblacio fieri nõ põt. S hec ꝙlba bicõ ceſſat

ad tytu:.
te poſſeſſo

in noua ege⸗ qᷓ oĩia mũda reputant vt dicit

ſi aliquis filiꝰ offerat id deo· vñ debet nutri

re pentes · qð dñs impeobat · ¶t. xv· vk gpter

ſcandalũ: vel ꝗꝓpter cõtemptũ vel aliqð aliꝰ
hmõi. vñn in veteri legeꝓhibebat oblacõ de
mercede ꝓſtibuli gpter imundiciã den . xxii

nõ offeres mercede ꝓſtibuli ĩ domo dñ dei

tui. In noua aũuũt lege ꝗpter ſcandalũ ne · ſ. ec

cleſia videat' acceptare ſi recipiat oblacõezʒ
de lucro pcct. Quantũ vero ad ð qð diciit
ab. j. ſi offeras elaudũ et langmdů nonne

malũ eſt. Sciendũ ꝙ oblacio talis aĩalis red
debat' ill icita tripłr. vno mõ rõe eius ad qð

offerebat. vñ mał.j.ſi offeratis cecũ ad im⸗
molandũnõne malu eſt.ſacficia aute opoete

bat eſſe ĩimaculata · Secundo ex cõtemptu· vñ
ſubdit' ibide. vos polluiſtis nomẽ meũ in eo

quod dicitis meſa dñi cõtamĩata eſt. et quod

ſupponitur dtempt
Aex quo obligac vt integn reddat qð vo

nerat- vn ſubdic ibide maledictus doloſus.

qui Habʒ in grege ſuo maſculũ et votũ faciel
imolat debile dno. Et cetere cãe manet imn no
na lege qbus ceſſancibꝰñ eſt illicita · Motã
dam aũt ꝙ ſut qdam pꝑſone a ꝗbus eccia ñ re

cipit oblacione ĩ crimis ſui deteſtacõez · pmo
ſi ſint abinuice diſcoꝛdãtes et ſe odiẽtes nec

pnit ad ↄeoꝛdiã reuocari: ſcòo ſi paupes oppᷣ

mũt ſiue paupum oblaecõeſ offert · de his du
chbꝰ habe.di:xc· oblacões· et ꝑ totũ ·3 ſi ſi
raptoe obſtinatꝰ et ĩobedies:ex ò̊ rapto. ſup

eo.· q̃rto ſi ſit vſurariꝰ maifeſtus.ex de vſuris

qꝛ in oĩbus · qnto ſi ſit meretrix publicadeu⸗.
xxiijiñ accipies mercedẽ ꝓſtibuli.· Et yſa: nõ
accipies mercedẽe meretricij.ſexto ſi emunita

tem eccłie violauit nee emedare velit · xvij ·
quiijmiroe.ſeptimo ſi ſit heticꝰ.credeg· rece

ptozcet ꝓpter hö denũciatꝰ excõicatꝰ. Et idẽ

elſt de quolibʒ excõicato publico· ex ð here ·
excõicatus:j· . credẽtes· et · S· ſane clerici ·

octauo ſi ſit ſpõte et ſñ nccitate rebaptizatuſ

ab heticis·taleſ em̃ oblacões bienio ñ ſũt re
cipiede etiã ſi peniteat.vt ptz de Oſe · di . iiij·
eas etſi qui ſibes inueniant'.ſ̊ p̃ᷣſbiteri nri tẽ
Poeis vix diſcernũt.Ite ius prochiale cõſi⸗
ſtit ĩ ho pt Prochiani pniaz reeipiãt a ſuo par

rochiali pᷣſ bitero niſi de liceua eiꝰ vł ſui ſu⸗
Perionis eã rec piat ab alio.de pe di . vji pla

t ideo qᷓnt è de ſe ð quolibzʒ lci⸗
eri põt oblacio.pꝓ accides tñ con
cingit ꝙ etiã de aliquo poſſeſſo ñ põt fieri op
lacio.puta ſi vergat in detrimentũu alteriꝰ vt

ibile · Percio ex vots pᷣce

euic et e? de pe. et re. oĩs · ¶tẽ oſiſtit ĩ cimi
terio et ĩ laẽmetis ↄferendis et alijs officijs
celebrãdis ſuis prochiams ꝗᷓ opetunt ſrmpli
cibꝰ pſbiteris. q Quis intelligit ee prochi⸗
anꝰ alicuiꝰ.c qͥ domiciliũ bhꝑʒ infra termiof
cius et ĩ eo manz. vñ ſi trãſ ferat ipᷣm erit pro
chianꝰ illiꝰ eccł ie ad quã trãſ ferꝰ.ex e · c · vl ·
Et ho e ven ſi ſe trãſferat ex toto et aĩo rema
nedi. alias ñ cõſtituit domiciliũ ſola domus
poſſeſſo.ff. ad municipales libertus· J· ſola
etſi in diuerſis locis eqᷓ degit eſt prochia
nus vtriuſqz· ff. ibide · l.aſſumpcõ·⸗ penub.
Viatoe vo cuiuſ libz ecełie ad quã venit par⸗
rochianꝰ es intelligit᷑. ff. de iu dic⸗heres ab
ſena · Sʒ et vxoe eſt illius eccie ꝓprochiana cu
ius vir eiꝰ. ff. abioe. l. filij-hec qᷓntũ ad tem⸗
oealia· ſʒ ſecus eſt qᷓntũ adò realia. C. de mu⸗
forab⸗ iꝗq loco munera.Ll.j. et li · x · q Quid
de ſcolaribꝰ. ſi de licecia p̃latoꝝ cã ſtu⸗
dij alicui accedũt prochiam erũt ep̃i ad cuiꝰ

eccleſiã deſcendũt du erũt ibi ar · Ff· de iudi ·

ſi longiꝰ.. j.et.l.heres abſens· et e de cle ·
ñ re.relatũ· videt' tñ ꝙ ñ ſint de foeo eiꝰ do⸗
nec moeam ibi f ecerint ꝑ x· annos. C·. de in⸗
coł.l.j.et.li.x· Videc aut hoſt. ꝙ lex illa nõ
habeat locũ ĩ foeo eccłię: q etſi ꝑ xxx· ãnos
ſtarzʒ ibi clericꝰ ſcolaris ſine lieecia ep̃i ꝓprij
ñ fierz de fozo altenꝰ. vt pz ex de pben· cum
lite · Ji vo cũu licecia ſtatiz eſt de foso alteriꝰ
etſi n ꝓpetuo tñ ad tempꝰ exquo hoſpiciũ cõ
duxit. et explicãdo ſuas ſarci nulas ſe ĩ eo re⸗
cepit· ar. ex de fozo Ope:.ſi gficaſti · Et tab ſco
laris ſtatutis et ſnins ep̃i ad quẽ tranſit liga
tur cũ ſit factꝰ iuriſoitõis eiꝰ.ex de ſen·ex· a
nobis.]. Hõ tñ eum ſine ſpãli licecia poterit
oedimare.ex de offi:archidyaconi. ſigficaſti
Et ſic fallit illa regła quã habeſ ex e·nullus
uams racio eſt. q ſi nõ recipit oꝛdĩ es nec ſi
nec alij piudica' et volũutatis é eos recipe
ec Hoc ↄcraã volutatẽ antiqᷓ et ꝓpnj plati de
bet face.ex ð eta.qᷓris· ſꝭ iudiciũ reddit ĩ in⸗
uitũ . ff. ð̊ p·obli.inter ſtipulantẽ·l. j·. VYtia
fines prochiaꝝ pᷣſcriban .· c ꝙ ñ· qð em̃ ſta
tutũ eſt de ñ pᷣſcribedis finibus·vt pz· xvj · q·
inj · qcũqʒ · Nõ tm hʒ locũ in epᷣalibꝰ finibꝰ vt
pzʒ.xpj-q.nj inter memo? atos.ſ̊ etiã in eccle
ſijs prochialibꝰ.ex e.c·. ſuꝑ eo. hec ãt ſũt va
ſi limites ſint ꝓbatidt ðe ibidẽ· ſecus ẽ ſi tur
bati fuerit et ĩcerti · ex ð ꝓbac · ex lrñis.HG̊ hoſt ·
e p̃bendis et hñficijs et qb?ꝰ
ſcʒ conferri debet · ti · xxxiij·
Oſtea cõſiderandũ ẽ de his de quibul
oedꝛinati neceſſaria ſibi pñe hẽe · Icz de
pbedis et officijs eeckłiaſticis- necnõ
et de decis et pmicijs . Circa pᷣbedas vo pꝰ?
qrit' qd ſit pᷣbenda.ſcõo cui ẽ ↄferẽda · tercõ
qlia bñficia pñt ↄferri·q̃rto vtrũ aliq̃s plura
hñnficia vel etiã pł es eccł ias prochiales vel
pſonatꝰ poſſit hee.alia vo ptinecia ad colla⸗
cionẽ p̃bendaꝝ dimitto gẽa breuitatis · et ec
qe magis Opetũt rangniig:Eire⸗ pmũ ſci
endũ ꝙ p̃benda dicit᷑ HB ſpãliter ius pcipiedi
ꝓuentus in eccłia competẽs pcipiẽti tanqm
vm de collegio·Et oent ex canonia q exquo

quis habet canoniã p ↄſequens hr̃e debet et

pᷣbendã. ad ius ergo can onicatꝰ ptinet pᷣbe⸗
da et ſtallus in choeo et locꝰ ſiue vox in ca⸗
pitulo. vt patʒ ex e-relatũ · poteſt tn quis ha
bane Sbena- i . bnficiu et tñ ñ erit canonicꝰ
ex ð inſtitu. c. .4 Canonia vero eſt ius qð⸗
dam qð ex electõne vel miſtitutõne vel rece⸗
ptõne alicuiꝰ in canonicuʒ et i frem oꝛit ſi⸗
ue acquiri vbi e certꝰ canonicoꝛ nus vł de
nouo creat vbi ñ habet nus certus· ex e· di
lectus · ¶. ꝓcuratoe v.põt· et ſe · prebeda igi
tur ꝓprie oſiſtit ĩ fructuũ ꝓpceptõne: canoma

vero in iure de hoc ex de cõſti.cũ · m· in glo·

bern. qᷣd intelligi noĩe bñficij · & no
mine hoc n ↄtinet' rectoeia vł pſonatꝰ.ex e⸗
cum otim·t hoc eſt veru ſm Hoſt · in cõten⸗
cioſis ne derogetur muri eoꝝ ad quos electõ
Ptinet. ar· ex de elec.c.j.ſʒ ↄtinet p̃benda ex
e:cum illoꝝ ec obſtat illud ex ð v. ſig· tua
vhi noiĩie biñficij otinentur p̃bende.et maioea

bnficia q illud.c. continet fauoæe eccleſie a

debitis releuãde. et ideo dici ibi ĩ poc caſu.

Qrn ſcðm ſciendũ ꝙ ofereda eſt pbenda

pꝓſone ydonee In hac aũt ydoneitate at

tendit etas: ꝗqlieas. oꝛdo. et ſcientia de qui⸗
bus habitũ eſt S. et ꝙ poſſit in loco reſidere ·

et curam eius ꝓ ſe exerce. vt pz ex e · gue · et ð
cle.no re:relatu. Vtrũ pueris poſſint ofer⸗
ri pbede · & ꝙ ſic· cũ em tales oedmari poſ⸗
ſint· di: lxxvijem ſingulis.et.c.quicũq; ·pꝑ cõ
ſeques digni ſũt pᷣbendis et alijs bñficijs cũ
ſine titulo nõ ſũt oꝛdinãdi.vt pzʒ ex e.nõ lice
at: Nec obſtat qð greg dicit ꝙ pueri ñ repu⸗

tant ad bñficia digni quia illud põt intelli-

gi de dignitatibꝰ.vt pz ex de eta·et q̃li:ex ra
cione: et· c. indecoꝝ tñ ſi ſufficies primoniũ
bñt nõ tenet' ep̃s qn oedinat eos ip̃is aſſigna
re titulũ aliu:ex e.ep̃us. et. c. tuis ·¶ Qund ſi
platus oꝛdinãdo ñ habeti ſufficies primoni⸗
um ꝓ titulo dederit eccleſiã q̃ erat alteriꝰ vł
quid ſi caumate peat vł depaupet· RHiñ dent
aliqui ꝙ talis ꝗqrat victũ inde ſi recipiat titu⸗
lum minꝰ ſufficientẽ·ĩputet em hꝰ ſibi.hoſt.
vero credit ꝙ Platus tenea ei ꝓuidere · x· q;
iij· vmo:ne ipm hoſtiatim opozteat medicare
in vitupium oedims clericab: ar.di . xciij· dy⸗
aconi:ex de cle.oiu·johes in fi · Nõ putat tñ
Hoſt. ꝙ titulus ſit aſſignãdus clerico in mino
ribꝰ ↄſticuto.ar.ex e: ep̃s ·et.c. cũ ſzm apłm
IMec obſtat illud ex e. n liceat qę ĩtelligit qð
SDicit clericus in ſacris: licet appellacõe cle⸗

ricoꝝn eciã mmoæees cõtineantur. xinij. q· j. de

Pplona· et epᷣs ↄtra tales hʒ legitimaſ excepti
ones ey e· cũ hm. et ð eta· et qli:accepimꝰ Si
aũt pᷣlatus dedit nõ ꝓ titulo ſed ꝓ bnficõ et
euincat. aut vterq; ſciebat alm hee ius ĩ illo

bnficio aut ñ.ſi ſic dolus cum dolo cõpenſaꝰ

ff.de dolo:.ſi duo· Si nõ aut vterqʒ· ſ. oferẽs
et recipiẽs ignoꝛabat et tũc nõ tenet . vt ptz
ff. de re:du.ad res do natasaut recipies ſci⸗

uit nõ aut ↄferes: et ſic a ſeip̃ᷣo decipit᷑ · vt di

cit ibidẽ. vł qe oferes ſciuit n ãt recipiẽs et
tüc tenet' ſibi ad oferen dũ ſiłe bnficiũ · ex e⸗
incer cetera; vij. ꝗq. .pnciũ· B hoſt. Et oueniũt

eũ eo exp̃ſſe in duobovltimis mẽbeis tan.· jo.
et bern · vt pz ex de pᷣbẽ · cũ ſm in glo· vlt · ee
c.ſup cetera-in glo vlit.

¶Ja terciũ queri qlia bñficia pñt oferri

pueris et etiã alijs iam alias bificiatis
H ad huius materie maioee eumenciã ſic di
ſtinguit hoſt.bnñficioꝝ ali eſt religioſũ aliꝰ
ſeculare.Beligioſum aliud ſimplex alind ou
plex-Simplex eſt qn quis recipit' i monachũ
vel re gulare canonicũ: Et ad hoc ñ e ydone⸗
us bn ficiatꝰet ꝓfeſſus ĩ monaſterio alio ſi re
manere velit i illo. ex de reli.do.c.fi:·et ex e.
p·: Nec etiaʒ clericus ſecularis ex de ſta.mo.

c.· fi· .· Pcipimꝰ.Puer ãt ẽè ydoneꝰ quo ad re

ceptõez ñ tñ quo ad obligatõeʒz vt patebit cũ
aget' de religioſis. Duplex eſt vt pozatꝰ ah⸗
bacia· vel aliud hnñs adminiſtratõez· Et ad HBᷓ
puer nõ eſt ſufficies:ar:ex de ſta mo. mona⸗
chus· . fi.bnficiatꝰ etiã ĩ alio monaſterio ñ
eſt ad hoc ydoneus niſi papa cũu eo diſpenſet
ar· ex de confirvtili.ad nram. Seculare vero
beneficiũ aliund eſt ſůmuz aliud duplex aliuò
ſimplex. Sumũ eſt ep̃atusdi ·xxxviij· omnes
pſalletes et ad hoc nullꝰ puer eſt ydoneuse.
er de elec· cum in cũctis.nec etia bnñfictatus
in alio epᷣatu ſine diſpenſacõe pape:. ex de ex
ceſ.pᷣla·ſicut vmre.⸗Wupler eſt vt digtas vel
Vſonatus vel eccleſia vel aliud bnficiũ hñs
curã aiaꝝ his em idè e iudiciũ e? e.de mk
ta: et er de elec · dudu . C. tande · Et ad Ho nul
lus puer eſt ydoneꝰ.vt pz m.c.cu in cũctis.
Nec etiã bnñficiatus in alio ſibi bnficio ſi reti
nere velit vtruq;· vt pz ĩ. c. de multa. hoc de

rigoee iuris · ſecus eſt de diſpeſacõe. Bimplex

aut bñficiũ eſt multiplex· aliud em̃ tm̃ reqrit
cõſilij maturitatẽ et põt dici canonia ſine
benda . vt cu quis recipit i canonicũ alicuiꝰ
eccleſie qe eſt bonus clericus·ſ.vt vocem ha
beat in capitulo.FEt põt vocari talis canoni⸗

cus honoꝛariꝰ et vocabit' ad om̃s tractatus

et finito tractatu recedet nihil recipiet quia
pſonaliter nʒ relder Fe ad hoc ñ e aptꝰ lay
cus · ex de inſti:c.ij. Nec puer ex de eta· inde
coꝝ · ſ bnñficiatus in eccł ia alia circuſpectꝰ
et iuriſpitus· Et ſic exaudiri poſſunt iura que
innuũt ꝙ aliqs põt hee locũ ĩ diuerſis eccle
ſijs exquo expedit eis:ex de cle.nõ reſi. cum
ad Hec· et er de eta.qris.qᷓ rõe ↄſiderata etiã

ſi pᷣbendã habeat oſignatã foete pcipe pote⸗
rit. eã vicario oſtituto ꝓ eo ad ſeruiendũ ec⸗
cleſie: ſicut ĩ quibuſdã eccleſijs eſt ↄſuetudo

ꝗ tusda videt ex de cõſue ˖ c · j. et . ij · Fli re⸗
quirit tm obſequij aſſiduitatẽ· et hoc dici põt
ꝓbenda vel peſio certa q aſſignac vicario vł
clerico aſſiſo ſic dicto ab aſſdedo qe cõtinuo
reſidere et aſſidere debz de hoc er de cle. nõ

reſi: cũ ad ho. Et ad hoc bnficiatꝰ ĩ alia eccia
ſez oſił i bnfico n e vdoneꝰ.ex de offi · vicar̃.

ꝓhibeas. puer tñ exquo exceſſit infanciã quo

nd oedinẽ ſuũ et eius officiũ qð exeq põt eſt
ydoneꝰ. ar: ex de tep.oæ: vb ñ eſt compos.St
etiã laycꝰ du tñ honeſte viuat et ſeruiciũ qðᷣ

ſibi cõpetit faciat· vt cuſtodiam hoſtioꝝ vel

aliud ſiłe ſicut notat laur. e de oſti · c· ij. ar.

xxiij.q:j:paratus:. circa pn. liud requ irit ſis

mul vtruq;: ſ. oſilij maturitate et obſequij aſ⸗
ſiduitate: vt canoma pbendatlis Xe ad Hoc ñ
eſt aptus bñficiatꝰ i alia eccłia:Nec etiã pu⸗
er. ſic mtellige illud ex e · ſup mo?òmata.Ex
cipe neceſſitate eccłie vbi aliꝰ magis vdone
us ñ inuenit'. ar. ex e:ð multa ĩ fi:dnſtãte em

neceſſitate maioe ſeptes annoꝝ põt recipi et

maxime m eccleſijs vbi tales ſunt ad dicẽdũ
rnſoeia et deferenou cãdelabea deputati· ar ·

ex e:extirpandũ · J. qui vero.dumõ ſint ydo⸗

nei · ar · ex e·de pᷣſump· ¶· ex ſtudijs . Requiſicõ
tñ cõſilij tał ſuſpendet vſqʒ; ad tempus certũ
ffde decur. ſpurij · Sꝓ. minoꝛes Et licez lex in⸗

nuat de etate ·xxv·annoꝝn:vident tn ſuf ficæ⸗

xvij· ar· ff. de poſtulãdo:l.j. . puericiã: vel

ſalte xviij. ex de offi · dele:xxiiij· vł pᷣt dici p

poſt.xiiij: annos erit arbitrariu · ar. ex ð eta.

et indecoꝝ Ex pdictis pz ꝙ aliꝰ eſt canoni⸗-

cus tm· alius pᷣbendariꝰ tm· aliꝰ canonicꝰ et
p̃ᷣbendariꝰ: &liud reqrit procinij fioele defe
ſione.puta qe rõe aduocacõis aſſigna' alicui

in monaſterio vel eccleſia aliqᷓ peſio certa vt

vocatus veniat et procinet᷑.ar:ex ð ſyndico

c.j. et ad hc ñ eſt aptus puer.ſʒ bñficiatꝰ in
alia eccleſia nõ ꝓhibet'. imo põt quis in di-

uerſis eccłijs ſic bñficiari et oblłigari · ex de
iureiur: vemes J. verũ · Cõſulo tñ tali ꝙ ſem
per excipiat pmũ pactũ: ne vel de nõ obſzua

ctione pacti vel deceptõe poſſit notariar· ibi⸗
dem tua nos.et.c. ven · Si aut vna illaꝝ ec⸗

cleſiaꝝ lit get ↄtra aliã tractet de cõpoſitõe

nec alique offedat ſi ex vi pacti habiti p̃t ca⸗
uere. ar. ex de poſtulan.c.fi· alias adherebit

Eme cõtra ſcdðam· Si vo ſimb pepegit cũ vtra

& et ſimb citet' vt veniat patrocinari locuſ ẽ&

Stifi catõi.· Slid reqrit remuneracõez ad an
tidotu vt qñ videc' epo ꝙ aliqs eſt bonus et
looneſtus et bñ ſeruit et ſeruire põt: et iðo eun

bñnficiat· ad hoc ex de doñ·ꝓ tuas. et ad hoc

eſt ydoneus puer maioe mfante. Flmd aſſi⸗
gnat᷑ ad vite ſuſtẽtacõeʒ · et hoc e multiplex
quia aſſignat qnq; cauſa pietatis vt hoſpita

litatis ad quã tenentur clerici. ex e:de mona

chis· Qnz cã pauptatis. vt iĩde ſuſtenten: ex?

de cle. cõiu.qð a te:et ad hoc eſt aptus hñ̃fi⸗
ciatus inſufficiẽter.et puer pauꝑp.Qnq; cau⸗
ſa vtilitatis · ſ· vt diſcoedia vitet: ex eniſi eſ⸗
ſent. Qñqʒ cã honeſtatis vt peſio aſſignara ei
qui ſeruire nõ põt nec decʒ ꝙ medicet . ex de
cle.debi.tua nos. Qnqʒ; cauſa nccitatis vt il⸗
lud qð aſſignat' coadiutoei · vt pz ibidẽ · c · ·
penub.et vlt . Qnqʒ cã gracioſe volutatisiIn
bis tñ caſibꝰ ñ videt intelligeda decretalis
ex e. ſup moedinata-

pbꝛe p? a bn‚ᷣficia. & ꝙ nullꝰ hẽe põt hm
i aris ri goee pł es ꝓſonatꝰ vłeccleſias prochi
ales·. ex e.qꝛ intantũad Boc re erete· p̃terea
de multa.cũ iã dudũ. Sʒ nec p̃textu alicuius
cõſuetudinis iurate vel qᷓntocũqʒ tpe ſeruate
põt qs i eade eccłia niſi vnicũ pſonatũ vł di
gnitate aut ppoſiturã vł admiſtratõz vł offi

cin Ppetuũ qu ocũq; noĩie cenſeat ſił cũ cano

Irca qrtũ querit' pmo.vtrum aliq̃s poſſit

—

nia et p̃benda ſine diſpẽſacione ſedis apłice

obtinere ve obteta retineset otra pſumpꝑtuz a
quocùq; eſt oino irritu.li.vjlòe oſue · oſnetu

diné.et dicit ibi o. an. ꝓ noiĩie officij) otinet
etiã camerlegaria· maſſaria:et yconomatus·
Quid aũt ſuꝑ his iuris ſit qntũ ad diſpeſatio

nem vide hoc infra:e:ti.ĩ notabili qdð incipit
ſciendũ añt · Secꝰ aũt eè de pbendis· ꝙ em ali

