lere ſi vim illã nõ poſſint ꝑ viam humlitatis
et ſupplicatõnis amouere: non tamen credo

—
8

ꝙ debeãt vim illam manibꝰ Ppeijs repellere
maxie cũ habẽt facultatẽ adeudi eos qui ha
bet ptãte; ſuꝑ alios qꝗᷓ vim ikergt. tuc em vim
illã repellere debet . aut patiantur vim m
poſſeſſonibꝰ tpalibꝰ tũc etiã licet vim vi re⸗
pellere cũ moderamie inculpate tutele nõ ze
lo vltionis ſ iuſte defeſioms. et licʒ eis vim
illã vi repelle nõ tm qñ infert ſʒ etiaʒ poſtea
ar.ex ð reſti.ſpo.clim.j.nõ tñ debet illa peo
peijs manibꝰ repellere ſi ſme piculo ſui piu⸗
dicij habẽt optunitate adeũdi pncipe vł p̃la
tũ qᷓ poteſtate habeat ſuꝑ inferetes eã et eos
repelle velit. Si tñ nõ velit tenerent iura ſue
eccłie tueri. Oaioeis tñ ꝓfectõis eſſet ſi amo
re xp̃i vim illaʒ nõ repelleret niſi ſupplicãdo
et ſe hamiliãdo · tſi etiã ſic eã repelle ñ poſ⸗
ſent eã amoee dei ſuſtinerẽt qe xpᷣus viaz Pfe⸗
ctõis doces Qt. v. dicit. ego aũt dico vobis
nõ reſiſtere malo æc: Si vo patiant᷑ iniunã in
coepe ꝗpeio.ſic etiã licʒ eis vim vi repellere
in pnti et ſp cũ moderamime inculpate tutele
et maxie ſi talẽ vim patiant' in qua ſit peri cu⸗
lũ moætis vel mutilatõis. Sed poſtqꝙ; miuria

trãſiuit illð eſſet querere vltione qð nõ licet.

deutro· xxxij · Mea ẽ vltio ec· ꝓfectiuſ tñ age⸗
ret ſi vim in coæpe ꝗꝓpeio ꝓ amoee dei patien⸗
et humiliter ſuſtineret· ſzm illud.j. coꝛ . inj.
Pſecutõeʒ patimur et ſuſtinemꝰ.ꝙ aũt vim vi
repelle liceat et hꝰ cũ moderamie inculpate
tutele · habe' er de homi.ſi gficaſti.ij.Et licet
eſſ maioꝛis ꝓfectõis vim vi nõ repelle maxi
me in ſcðᷣo et tercio caſu· nõ tñ credo religio
ſos ad illã pfectõeʒ eſſe obligatos. niſi ſe ad
hoc aliqui implicite vel explicite ſpecialiter
obligaſſent.hec rich.
Equic' videre de ſeptimo ſcz de ↄpatõne
religionũ ad inuice. St cca ho qrum pła
cʒ vtv religio vacans vite actiue ſit potice
ea qᷓ vacat vite ↄtemplatiue. c ſam tho.opꝰ
vite actiue e duplex· vnũ qð ex ↄtemplatõĩis
plenitudĩe dertuat' vt doctrina et p̃dicacio.
Vñ gg.· omel · v. ſup eze. dicit ꝙ viris ſancts
pꝰ ſuã ↄteplatõzʒ redeũtibꝰ ðᷣr. memoꝛiã abũ
dãtie ſuauitatis tue eructabũt· et ho p̃ferꝰ ſim
plici ↄtemplatõi.ſicut etiã maiꝰ illumnare
ꝙ tm̃ lucere·vñn ex de regula · ita licet ſiẽ ma⸗
ius bonũ pᷣponit' minoei bono.ita cõis vtili
tag ſpeali vtilitati et in h caſu recte p̃ponit
doctrina ſilentio.ſolicitudo ↄceplatõi.labo⸗
quieti · Fl ind opꝰ vite actiue ẽ qð totalit' oſi
ſtit m occupatõe exterio⸗i· vt eł ias dare. ho⸗
ſpites recipe·et hmoi.q ſũt minoea opibꝰ cõ⸗
templatõis quãto ſpũalia ſunt coæpalibꝰ po⸗
tioaa niſi fozte in caſu neceſſitatis. vñ xpᷣs di
cit luc· x· optimã eſſe ꝓtez marie ꝓ quã ſignifi
catᷣ vita Otẽplatiua. Sic igit in religionibuſ
tenẽt ſũmũ gradũ qᷓ oꝛdinant ad docendu et
Pdicandũ:ſcòm illi q oedinant ad ↄtẽeplan⸗
duterciũ qᷓ occupant' circa occupatões exte
rozes. n⸗ e pfectioe religio/an vinentiũ
in ſoc etate. vł viustiũ in ſoltudine⸗ HE ſzm
tho.·ſolitudo ouenit religionibꝰ ad oteplan
du oedĩatis. Sciendũ ant ꝙ illo qð eſt ſolita

riũ debz elle ſibi p ſe ſufficiẽs ad rõem pfecti

ge illa ſolitudo duenit otemplãti qᷓ iã ad ꝓfe

õem puenit qð otin git dupłr · vno mõ ex ſo
lo dei munere vt patz de io . bag. ꝗᷓ fuit repie

tus ſpũ ſancto ex vtero matris. Vñ cuz adhac

eſſet puer erat in deſerto luc.j. li mõ ꝑ ex⸗
ercitiuz actꝰ vtuoſi· ſzm illò heb. v.pfectoꝝ
eſt ſolidꝰ cibꝰ ceoꝝn ꝗᷓ ↄluetudine exercita⸗
tos habẽet ſenſus ad diſcretõem bomi et mali.
Xd exerciti ũ aũt himoi iuuat hõ ex ſocietate
alioꝝn dupłkr. vno mõ quo ad intellectũ vt ſ.
inſtruat in ↄteplandis:vñ hieroꝰ.ad ruſlicũ

monachũ placet vt habeas ſacrũ ↄtubermũ

vt ipe te doceas· Scðo quo ad affectuʒ ſcʒ vt
noxi e affectõnes repmant᷑ exemplo et coere⸗

ctõe alioꝝ qe vt dicit gSxxx moꝛz · ſup illo

cui dedit do nũ in lolitndie qᷓd ꝓdeſt ſolitu⸗
do coæpis vbi nõ eſt ſolitudo codis· Et ideo
vita ſocialis e neceſſaria ad exercitiũ pfectio

nis: ſolitudo aũt ↄueit ia pfectis. Sicut igi

qð ẽ ꝓfectũ p̃minet ei qð exercet ad pfectõzʒ
ita vita ſolitarioꝝ ſi debite aſſumat pm inet
vite ſociali:vñ augꝰ.li.j.de ope monachoꝝ
dicit illos eſſe ſanctioeeſ qui ab hoĩ bꝰ ſepati
vix ad ſe p̃bent acceſſũ viuetes in magna in⸗
tentõe oꝛationũ· Si aut ſine pcedẽeti exercitio
vita tab aſſumat' e pieuloſiſſima niſi ꝑ gratiã
dei ſuppleat' qð in alijs ꝑ exercitiũ acquirit
vt patz de beatis anthonio. bñdicto et alijs.
Et ne credas tale ſolitariã vitã agetes nõ eſſe
alijs vtiles . dicit augꝰ li.de moeibus eccle-
ſentetialiter ꝙ taliũ czatões multuz nobis et
alijs ꝓlüůͤt et nita ad exemplũ.q Que eſt reli
Sio potioe ſcʒ habentiũ ꝓpeiũ in cõi nõ in ſpe
ciali habituʒz eſt ſupea arti.q̃rto.
Eaquit vide de octauo ſcz de ingreſſu re⸗
ligionis · St circa ho querũt' pła ſcʒ vti

ad religions poſſint ouenienter recipi in p̃ce

ptis nõ exercitati · vt patz ex ſupᷣdictis ſta
tus religionis e quoddã exercitiũ ſpuale adò
ſequendũ pfectõeʒ caritats qð quidẽ fit in
quantũ pꝑ obſeruãtias religionis auferun im
pedimẽta ꝓfecte caritatis ec auũt ſunt qᷓ im⸗

plicãt tereenis aĩm hoĩs · ꝓ hmmoi vo implica

tione nõ tantũ caritatis pfectio impedit. ſed

etiã ipᷣa caritas qñqʒ pdic ſeʒ cũ ꝑ inoedina-

tam ↄuerſioneʒz ad bona tpalia auertit᷑ a deo
moetaliter peccãdo.vñ patz ꝙ ſicut obſeruã⸗
tie religionis tollũt impedimeta pfecte cari⸗
tatis · ita etiã tollũt occaſiones peccãdi Et iõ
in gredi religionez; expedit nõ tm̃ exercitatis
in pᷣceptis vt pueniãt ad ꝑfectõeʒz. ſʒ etã nõ
dã exercitatig vt faciliꝰ pctã vitẽt et aſſequã
tur prectõz. Yñ dñs nõ tm vocauit adoleſcè⸗
tem innocentẽ qᷓ dixit ſe p̃cepta ſeruaſſe a iu⸗
uetute ˖ B etiã matheũ peccatoæẽ. et tñ iſte eſt

ſecutꝰ vocantẽ nõ ille:qe faciliꝰ ↄuertũ pec

catoees a religione ꝙᷓ de ſua innocetia pᷣſu⸗
mẽtes quibꝰ xp̃ᷣs dict Qath.xxj.publicam et
merecrices p̃cedẽet vos in regno dei . Vtruz
pueri ſint in religione recipiedi et an boto re
ligionis ſe poſſint obligare. ſzm tho. du⸗

plex e religtõis votũ. Ynũ ẽ ſimplex qð ↄſiſtt

in ſola ꝓmiſſione deo facta q̃ ex interioei me⸗
tis oh beratõe ꝓcedit · St ho vatũ hqʒ efficatiã

— —— ECE¶— ᷑ͥᷓ nnmdFdk——„ emn

è — SS —N— — — — „„

mi
v
e:

65

8
fe
16
e⸗
4

. W

ex iure diumo.qꝰ tñ dupłr tolli p̃ᷣt. vno mõ ꝝ
defectũ deliberacõis vt patz in his qui nõ ha
bent debitũ vſum rõis Plioꝰ ꝓ defectũ ptãtil
vt patet in ſerms Zi igit' puer antec; habeat
plenũ vſuz rõis votũ ſimplex emittat nõ obli⸗

gatur Si aũt habeat vſum rõnis ante ãnos pu

bertatis· obligar quantũ ẽ ex ſuo voto.ſed ob
ligacõ reuocari pᷣt ꝓꝑ patrez in cꝰ ptãte adhuc
oſiſtit Flind aut eſt votum ſolene qð facit mo

nachũ vł religioſũ qð ſubdit odmacõi roma
ne ecckie rõne ſolẽnitatis annexeEt etiã quia

eccłia reſpicit illud qð eſt vt in płibꝰ Profel
ſio aũt añ tp̃s pubertatis facta nõ facit ꝓfitẽ

tem eſſe religioſum quãtũeunqʒ habeat plenũ
vſuzʒ rõnis impediẽte oedinacõe eccłie qe pue
ri vt in płibꝰ ante tp̃s illud nõ ſunt doli capa

cene Vt vouẽs intrareę religionẽ teneatur ĩ
oꝛdine ppetuo manere · n. Obligacõ em̃
voti ex volũtate ꝓcedit. Vouere em eſt volun

tatis in tm ergo fert᷑ obligacõ voti in quantů

extedit ſe intecõ et volùtas vouetis· ſi igitur
vouẽés intendit ſe obligare nõ ti ad religiõiſ
ingreſſum ſ etiã ad ꝓpetuo remanenð tenetur
ppetuo rᷣmanere Si au᷑t intedit ſe obligare adð
ingreſſum religionis cauſa expiendi cu lib er⸗
tate exeundi vł rẽ manendi maifeſtũ eſt ꝙ nõ te
netur remanere · Si vero in vouẽdo ſimpkr de
ingreſſu tm̃ cogitauit videt' obligari ad ĩgreſ

ſum religionis ſeðz foemã iuris cõis que ẽ vt

ingredientibꝰ dec annus ꝓbacõis· vñ nõ te⸗
net' ppetuo in religione manere · B tho · hoſt ·
aũt dicit ꝙÿ in pᷣmo caſu exire poteſt libere ĩfra
amũ aucte iuris· ex de regu laribꝰ ſtatuimuſ.
oſulendũ eſt tñ ſibi inm iudicõ anime ꝙ reddat

votũ ſuũ ſi animã vult ſaluare.niſi an annũ et

ꝓfeſſonẽ emiſſam ſecũp ep̃m ex cauſa b ꝑ pa⸗
pam etiã ꝓfeſſione facta ex magna cauſa kue⸗

rit diſpenſatũ licet hic cadãt opi:G hoſt·
Quio ſiquis eger cope et ſanꝰ mente voneat

religiõz intrare nũquid ad hoc tene . ꝙ ſic
e de regu ·poerectuũ.et c· ſicut nobiłſ· Sʒ otra
riũ dicit ex de renũ:ex tranſmiſſa·.et c ·plti · jõ
dicũt quidã ꝙſi timoꝛe moetis hoc faciat et q;
cito ↄualeſcenciã ſentit ↄtradicat ñ tenet vt ĩ
c.vlti . Si auũt nõ otradicat ratificare videt vt
in pᷣmis et oſibibꝰ c. Flij dicũt ꝙ qñ qs vouet
timoꝛe moetis · aut hoc facit timoꝛe moetis aĩe
et ſie timet egritudine quã foete deꝰ ita dedit
vt douerteret et tũc votũ tenet · aut timoꝛe moe
tis coepis.ſ.ne cũ enſe ĩterficiatur et tůc non
tenet qe tũc nõ eſt ꝓ diuinã inſpiracõez · ex qð
me.ca:c.j.et G videt veriꝰ ſcðz hoſt. ¶) Vcx
apter obſequiũ parentũ aliqui debeant r̃trahi
a religionis in greſſa vt ſup̃ · li. j. ti · de inj ·
pᷣcepto de pentibꝰ honoꝛandis q Vtn debes
pecuniã alicui poſſit religionẽ ingredi . He ſe
cundũ tho. obligatus ad aliquid certũ nõ p̃t
illud licite ptermittere facultate exñte t iðo
ſiq̃s ẽ obligatus vt alicui rõez ponat vb certũ
debitũ reddat nõ p̃t ho illicite ptermittere vt
religionẽ intret di. Liij- ſi hi Bi tñ pecuniã ali
quã debeat et nõ habeat vñ reddat tene' face
re qð p̃t ſ.vt bonis ſuis creditoei cedat· gpter
pecumiã em̃ nõ obligatur ſcòm leges perſona

—

liberi hominis ſj ti ad recõpẽſam vñ licet ei

rebus ſuis exhibnis religionez ingredi · Mec

tenet in ſecło remanere vt ꝓcuret vñ ſoluat
debitů Yci obligatꝰ jurameto ad ĩgreſſum
religionis minoꝛis licite poſſit induci ad ĩgreſ
ſum religionis maioeiſ· H ſcðz cho · ꝓ ſic niſ
ſit aliquid ſpãle q; impediat vt infirmitas vł
ſpes magiſ ꝓficiendi in religione mmoꝛi.qe ĩ
maioei includit' minꝰ Obligatꝰ vero voto vł
iuramento ad ingreſſum maioꝛeis licite non p̃t
iduci ad mgreſſuʒ religiõis mioeiſ.mſi ex aliq̃
ſpãli euideti · et H cũ diſpeſacõe ſuꝑioeiſ
3 ta iã ꝓfeſſus in minoei religione teneat
implere votũ ſimplex de mtrando maioeẽ. Be
ſpondet tho . ꝙ nõ qe votũ ſolene quo obliga
minoꝛei eſt foꝛciꝰ quã votũ ſimplex quo aſtrigi
tur maioei. Si quis em otraheret miimoniũ pꝰ
ſolẽêne votũ dirimeret.nõ aũt ſi poſt ſimplex-
ꝓ voto tñ nõ ↄpleto erit ei pñia ĩponenda li.
vj · de regu · qui poſt nornq H nota q hoſ.
dicit ꝙ tota regula legi debet volenti ĩtrare ·
Etſi dicat ſe poſſe ſuſtinere recipiat aliter non
vt ĩ autsti .quũo opoetet ep̃m et quia clerici..·
igic' ordinandꝰ eps · H tñ de vſuetudme ñ ſer⸗
uat c In ſuꝑ nota ꝙſi ad ſolũ abbatẽ ptineat
creacõ monachoꝝ eo defũcto nõ potærit no⸗
uns monachꝰ crearialiaſ poterit ſi creacõ eo
zꝛum ſimul ſpectet ad vtrũq;ʒli.vj · de regkari⸗
bus. ſi ad Ala.Fulta alia ð hac materia vide
ſup · li. j. ti. de voto · pcipue · ar · vj · et vi·
S quit' videre de nono ſ. de apoſtaſia re⸗
ligioms cũ em̃ ſit triplex apoſtaſia vt di⸗

ctũ ẽ ſupᷣ li.ij.ti .ð̊ apoſtatis·ſ.pfidie mobdĩe

et iree gularitatis · Picendu eſt hic ti de apo
ſtaſia ireegularitatis · Nazʒ de apoſtaſia pfidie
habitũ e ſupea.li.ij·ti · de apoſtatiſ De apoſta
ſia vero inobediencie dice' infra · in B li. ti · ð
obediencia q̃ debet᷑ p̃latis a ſubditis in fi·(¶
De apoſtaſia igit ireegularitatis videndũ e
quid ẽ. qvus modis fit quo punit et de qbul⸗
dam dubitacõibus circa apoſtaſiam. Eſt igit
apoſtaſia ireegularitatis vt habitũ eſt ſupᷣ ibi
dem ſcðz ray· et gof:q̃ quis a ſtatu religionis
aſſumpte r̃cedit vt cũ apoſtotat clericus b reli

gioſus monachꝰ vel ↄuerſus di. l · c · fi Fit ãt

HPmõi apoſtaſia multipłr ſeðz ray· et gof· peĩo

tonſurã et coꝛonã abiciendo. ey e · c.· ·· ſcdo ſe

ad negocia ſecłaria ↄuertendo · e ð vi · et ho ·
cle.ex lris·tercõ vxoeez dncendo ſ.ſi in ſacris
ſit qui Otrahit · ex de cle · Diu · ex pte · quarto ĩ⸗
ligioms habitũ abiciendo · ex e · p totu · Pum⸗

tur aut apoſtaſia ireegularitatis ſcõz hoſti. qe

dũ quis ĩ ea pſiſtit ab accuſacõe et teſtimonio
repelli et eſt mfamis ip̃o iure · ij · q· vij. alique
Mec ad dignitatẽ p̃t ꝓmoueri vł eligi Et cle⸗
ricus admonitꝰ ſi ſe nõ coærexerit eſt deponé⸗
dꝰ. xxj.q.iiij.ſine oenatu. Et carz puilegio cle
ricali: ex e.c.j.Et q̊ habet locũ ſi ↄſtet ð apo⸗
ſtaſia · Ped et ſiquis de hac fuerit grauiter ac
cuſatus deficiente ꝓbacõe ad purgacõzʒ cano
nicam pᷣſtandam eſt eccleſiaſtica cenſura coge
dus ex e · tue · Exquo aut de apoſtaſia ↄſtiterit
et Pabitũ male pmiſſum reſaumendum ſi mimſ
vel blandicijs non pᷣt induci poteſt ſub graui

cuſtodia ĩcarcerari ita ꝙ reſeruec' vita milera
ſibi: St ſic teneat' donec reſipiſcat. ex · e · a no⸗
bis. B hoſt. Itez clericus qui apoſtatauit a cle
ricatu eſt excõicandꝰ.nõ eſt tñ ipᷣo facto excõ

municatus· ex e/ tue · & religioſus habitũ de⸗

relinques eſt ip̃o iure excõicatus· ex ne cleri ·
vł mo.graus Et ad dignitate vt dictu eſt vel
etiã oꝛdine ꝓmoueri nõ p̃t · di · l. c. vlti · Etſi ſa
crũ oedinẽ m apoſtaſia recepit· etſi abbati ſuo
reconeiliatꝰ fuerit et pniazʒ recepit ſine tñ di⸗
ſpeſacõe pape miſtrare nõ poterit in oediĩe ſic
recepto.ex e.c.vl.Secꝰ eſt ſi tranſies ad reli⸗
gione aliam ibidẽ in pᷣſbiten vedinet. ex · de
temp. oe· ex pte · Yt vero clericꝰ qui permaʒz
tm tonſurã accepit et eã dimiſit ip̃am pœætare
cogi poſſit·et pła alia hac materia vide ſup
in HB vj.li.ti ·j·et infra ĩ li.· viij:c·ð ĩpedimẽto
oedins Deinde qruntur aliqua monachiſ
Hone ꝓꝙ aliquis videat monaſteriũ aliqð diſ⸗
ſolutũ ſplendide cõmedere · bona indumenta
poetare et ſił ia: et cogitet apud ſe hãc regulã
bñn poſſuz ſuſtinere:et ſic intrat ip̃ʒ demũ facta
inquiſicõe monaſteriũ refoemat et om̃s ad ſ⸗
uandã regł am cogunt'.cogitat ip̃e nõ eodem
curſu reſpondẽt vltima pᷣmis·hãc auſteeitatezʒ
nõ poſſum ſeruare et vult exire nũquid p̃t ·
ſedz he ſt. aut fecit ꝓfeſſione aut nõ.ſi ſic nul
latenꝰ redire poterit ad ſeculũ . En aũt ibi re⸗
manere cogatur: diſtinguendũ eſt q talis aut
eſt iuriſpitꝰ et tũc tenet' regulã tenere · ge vi⸗
de' ſe obligaſſe ad illd adð ſciebat debere fieri
jure nex debebat cercioean exqꝰ loꝰ ſciebat ·
ex de elec: cũ inter vniuerſas· Fut eſt ſimplex
et ydeota et tũc ſi fuit ei lecta et explanata re
Sula ante ꝓfeſſionẽe ł poſt et dyxit ſe eã ſerua
turũ tenet' ſeruare · Zi vero dixit ꝙ ſe obligae

nolebat ad arcioꝛe vitã ducẽdaz qm ibi duce⸗
retur tpe ſui ingreſſus trãſire poterit ad laxio

ꝛem vitã · Si vero nihil dixit cogi p̃t ad rema⸗

nendu ibi. Et imputet ſibnp̃i ꝙ n plene exami

nauic. nec ꝓdeſt ei eẽ ſi dicat ſe dolo ad h̊ in⸗
ductũ fui fle.Bacõ eſt qe mtelligi melioe fieri
dicõ eiꝰ ex de cõuer.iududu. ſchᷣm rap. Si
vero feſſione nõ fecit exquo ꝓ annũ m reli⸗
dione ſtetit tenet ad faciendũ eaz eỹ de regu.
ſtatuimꝰ.quã ſi ꝓſtare nolit nichilõꝰ eſt coge
dus nõ tñ pᷣciſe ſed etiã cauſatiue ſcz ꝙ b ꝓfel⸗
ſionẽ ibide ab inicio ĩſtitutã faciat et religio⸗

nem ſeruet vł loc exeat·. jn quo nec defen die

eu abuſus ↄtrariꝰ nec annoꝝ numerus Et ſic
intelligi poteſt 1d eỹ de elec . cu cauſã que eſt
inter· et de teſtis ·c.j. Si vero in loco quẽ ĩtra

nit religio ſernaba cogendꝰ eſt p̃ciſe ad ꝓfeſ

ſionẽ factendã ꝓ diſtrictõzʒ regularis diſciplĩe
Et ſic mtellige illud· c. ſtatuimꝰ. ĩ quo nec fu
SZa derit· e de regu.c.fi . G̊ hoſt·vł die ſcðz

ray · ti · de voto mdiſtinte ꝙq debet remanere

qma dolus alioꝝ vel ſimplicitas vouentiſ in

talibus nõ excuſat vt dictum eſt Quid ſi oẽ8

qui ſunt m illo monaſterio deficiant ab obſer
uancia religioms ſeòz hoſt.ti.ne cleri. vel
momonedi ſunt vt ſeruent eam etſi ſunt ĩcoe⸗

rigibiles de monaſterio poſſunt eici et alij al⸗
— eKus es dims ſunt inereducendi p quos reli⸗

gio ſeruetur:ex ne cle:ł mo:relatũEtſi illi ſiw⸗
militer deficiant tũc locus mutata inſtitucõe

aucte oedimarij poteſt ꝑ clerieos ſeculares re⸗

tineri et ſic p̃t intelligi illud ex de reli · do · in⸗

ter quatuos ¶ Cuid ſiquis velit eſſe monachꝰ

ſub ↄdicõe·ſi ſibi liceat retinere ꝗꝓpeia b vſu
fructum anquaꝝ reꝝ · Bñdet roð:c· de voto
qꝙ; talis otractus b monachatulſ nõ valet ſicnt
notat hus· xix · q·ij:tũc aũt.de ↄſenſu tñ abba
tis p̃ᷣt aliquid ſibi ad vſum retinere in quo ca⸗
ſu totũ erit wonaſteriſccd ; nota ſcðòzʒ Inno.
ex de dↄuer · iu · ſup c· dudum in fi · ꝙſi ingreſ⸗
ſo diceretur vos debetis ꝓfiteri regulã beati
aug· ſed bene poteſtis ↄmedere carnes· cuʒ H
nec regula nec vłis ↄſtitucõ ꝓhibeat nec ex
Haliq̃d ſibi imputari poſſet niſi ſcandalũ eſſet
et tũc mutari in aliũ locuʒz poſſet · Et ſcðz hoſ.
bidem licet ei m h̊ caſu cõmedere carnes miſi
oſtaret ei de ↄſtitucõe vł ↄſuetudine illiꝰ mo⸗
naſterij vb B ommbus notoeiũ eſſet· poſtea ad
dit idem jnno. Flij dicũt ꝙ exquo ſe ſubmittit
obediencie alicuius nõ obſtantibꝰ hmõi peo⸗
miſſonibus tene ſeruare regulã et oſtitucões
eius · xn · qj.nõ dicatis· Secus elſt ſi diceretur
ſibi voſ debetiſ ꝓfiteri regłaz beati benedecti
cũ em̃ ſcõʒz eã oms cõiter debeant a carnibus
abſtinere imputandũ eſt eius fatuitati ſi ercdi
derit ei qui ſibi ꝓmittebat ꝙ ei liceret ↄmede⸗
re carnes: et idem dicit Hoſt· ib ide · q Nũquid
is qui reliquit oſoeciũ ſpãle ad quod trãſierat
recupare debet ſua bona que ſecũ ibidẽ attu⸗
lerat dicit hoſt · ti. de cle · Diu · ꝙ ſup h di
uerſi diuerſa dixerũt.ip̃e vero circa hoc diſti⸗
Suit.ſ.ꝙ talis aut eſt ſecularis aut regulariſ.
Sr ſecularis indiſtincte dici p̃t ꝙ recupat ea

vt innnit apte. ex de cle · Oiu · ꝙ a te in fi. vel

poteſt dici ad ſaluanð opi.ꝙ ſi bona tacite ſe
cuta ſunt tũc ſi extant et eũ tacite ſequunt' qe
ſez ala:h̊ donacõ videt' odicõzʒ tacitam ha⸗
buiſſe f. vt duret co ibi pſeuerante iſtar douiſ
ex ð dote poſt diuoeciũ rſti·nuꝑ et c.donacio
in fi· Et in h̊ etiã caſu pᷣt intelligi illud exr der
nũ.ex trãſmiſſa· Si aũt expᷣſſe dtulit ſe et ſua et
eſt pauꝑ qui non habet vnde viuat · tũc etiam

ð benignitate canonica ſine ↄtradictõe cuiuſ

cũqʒ recupat ar · di.lxxxvj.ñ ſatis·et xij.q: ij.

resgula epri. Et ſic pᷣt mtelligi ilid c. ꝙ a te · Si
vero habet alias vnde ſuſtentari poſſit non re
cupat ſicut ſi dedillet ſine ſe · xij · q: ij . quicunqu

et c·p̃dia.niſi gr̃a fiat ſibi Et in his tri bꝰ caſi⸗
bus mtelligi pᷣt illud c. ꝙ a te. et c·ex trãſmiſ

ſa. Et Hec ſunt vera niſi fuiſſet aliqua condicõ
appoſita · er de ↄdi.ap· neqʒ qua. Nec ſuffice⸗
ret niſi expᷣſſa eſſet · vt · C. de cõdi· ob ca:. ſi ĩpe
tendi· quia pfecta donacio nõ reuocat. C. de
doñ · que ſub mõ pfectazʒ · Et hec intelligi pñt

cum qnis mtrat eccleſiam ſecularem tanqꝙᷓ cõ⸗

uerſus· NHam ſi tanquam canonicus non ſeque
rentur eum tacite bona ſicut etiam tenet con-
ſuetudo·. Si aũt ſit regłaris et exit añ ꝓfeſnõ3z

rexuꝑat bonaextra de regula.ec auditur ſi

velit ten monaſteriũ idem intrare ar in c. ex

tranſmilla:Si autè exit poſt ꝓfeſſionem et ſine

licencia licet intret aliuò monaſteriũ res eiu

—r

remanent monaſterio pᷣmo: et imputet ſibi qui
ſine licecia rcepit eũ ſcòo · Sic itellige auteti:
de monachis. S. ſi vo relinques · colb.j. S aũt

exit cũ licencia vel innitus ex cauſa tunc vſu⸗
fructꝰ reꝝ quas ↄtulit monaſterio pᷣmo debz

ſcdðo monaſterio ad qð tranſijt aſſignari quam
diu vixerit ne ſit ei oneroſus· ſic intellige illꝰ
xvij · q: j·ſiquis rapuerit. Gᷓ hoſt. Cuid ð mo
nacho fugitiuo cui acquirit in ⸗R oſtitutꝰ.
HBñdet goł · et hoſt·ti · de apoſtatis · acquirit
monaſterio ſuo· ſicut et ſeruus dño · xvij/q.ij⸗
abbates · ¶ Cuid ſi abbas nolit recipe mona⸗
chuʒz fugitiuũ qð tñ tenet ſalua oædmis diſci⸗
plina vt habet' ey de regu· cei Pñndet boſti.
ti · de inkantibꝰ. dic ut doctoees ꝙ ſi ſic ðdcel
ſerit et aliquod lucꝝ reliquerit monaſterio re
peticõ denegat.ar· ex de mfantibuſ · c. vl. qð
admitti pᷣt ſi totus ↄuentꝰ in h̊ del iquit· aliaſ
delictũ pſone redũdare nõ debet in damnum
eccłie xvj ·q:vj.ſi ep̃ᷣm. aliter tñ ſoluitur ſcðz
alios de apoſtatis¶ Quid de his que lucrat
monachus de monaſterio expulſus· ſcðm
jnnoc · ex de pᷣuib.ſupꝑ c.cũ olim · ꝙ nulli acqᷓ⸗
rit nec valet ↄtractꝰ cum ſit de monaſterio ab
ſolutus.poſſet tñ dici ꝙ acquirit epᷣo a cuiꝰ in
riſorcõe nõ eſt abſolutus. G̊ jnoc · ])Luid ſi
monachus ingrediatur monaſteriuʒ; ſcoòm cui
monaſterio cedent pᷣmo vł ſcðo bona que ille
vagacõis tempoee e uiliuit e ſedz gof · de
apoſtatis ſi ſit ingreſſus mona ermuz ſecuduz
de licencia abbatis ſui vł auẽte iuris tunc ce⸗
dent monaſterio ſcdᷣo · xvj.q· vj· de lapſis. Si

vero ſine licencia abbatis et ſine aucte mris.

Et monaſteriũ pmum eᷣ vagabunduz vidit et

neglexit bona eius cedent monaſterio ſecũdo

ſicut et ſeruus habitus ꝓ derelicto nõ acqui⸗
rit dño pᷣmo ſed appeehendenti eü·ff · de ſtip·
ſeruo.ꝙ; ſeruus· Si vero monaſterium pᷣmũ nõ
neglexit eũ vagabundũ ſed repecijt tunc eiuſ
bona cedet monaſterio peimo. in auteti · ð̊ ſã.
epi.. ſi monachus ꝗ Sed nũquid monaſteriũ
cogetur recipe monachũ fugitim & ſzm gof.
ꝙ ſic.xxvij.q.j ·puemt·niſi pmu votũ ſit ð diſ
ſolucõe ſuſpectu · tũc em detrudet in mona⸗
ſterio caucioei vł alcioei cũ bonis que attule
rat peimo.xxvij.q.j·. ſiqua monachaꝝ · Hõ tñ
illa bona ſunt danda monaſterio ſco niſ qꝰ
ad vſufructũ ĩ vita trãſlati ·xv.qvj.ð lapſiſ.
quo moetuo redibũt ad monaſteriũ pᷣmũ ſcõm
gof.et ſcðz hoſt.vt dictuʒ eſt ſupra Quid ſi
monachus fugitiuꝰ in monaſteriũ reductꝰ ha
bitum reſumere nolit: ſcõm goł:ſub graui
cuſtodia mcarceret' ex de apo a nobid. .
q nota ſcdᷣm gof.ꝙſi monachus vel monaàcha

pluries deliquerit abbas eius cogi recipe eũ
xxvij .q·j. Puenit· qð de ſeculari clerico nõ cõ

tingit.di.xlviij. qin młta· imo fugitini in quo
libet caꝰ qð fit de tri enmio in trienniuz· ex de
ſta.mo.in ſingulis.· ſunt inueſtigandi Et ab⸗
bates eozum ſunt cogendi eoſ recipe ſalua oe
dinis diſciplina · de quo Habect ex d regula
c. vlti · greg. ſcᷣm glo.pᷣmã:pnia eis impoſita
ſcðz ꝙ rquirit et p̃cipit oedinis diſcplma illiꝰ
regule.t poſt ſubdit' in d· c· ꝓſi recepcõnez

taliũ oedo regularis non patitur ꝓuideant vt
apud idem monaſteriũ m locis cõpetentibꝰ ſi
ſine graui ſcandalo fieri Roreſt maneant.alio
quin in alijs domibꝰ eiuſdem oedinis ad age
dam ibi pniam neceſſaria vite miſtrentur. G in
pdctõ e Et ſeðz glo:abbas pmi monaſterij ne
ceſſaria miniſtrabit· Et dicit ibi jnnoc. in glo.
ꝙ tales etiã recipi poſſunt vt non ſint equales
alijs monachis: ſed in ſeruicijs· hoſt. etiag ex⸗

pohnit qð dicitur ibi in locis ↄpetetibus.i.er⸗

gaſtulis ſiue camerulis foetibus tam ne inde
pPoſſint exire · dditur etiã in fi · d · c . ꝙſi hmõi
fugitiui vł eiecti nõ obedierint eos excõicent
et tãdiu faciant a pᷣlatis excõicatos publice
nunciari donec ad eceum mandatum Humili⸗
ter reuertantur.
Eauitur videre de decimo lſ. de religioſis
homibus · Videndu eſt igit que ſint do⸗
us rligioſe euius aucte ſunt ↄſtituende cui
et in quibus ſunt ſubiecte an ad vſus ſecnlaeſ
poſſint ↄuerti:et que religio domo eõſtructa
debet aſſumm · Quis locus dicit' rligioſus di
ctũ eſt ſupea in G li.ti.ð̊ ſepulturis . Sʒ h̊ hec
ſcdᷣm hoſt.de domꝰ rtigioſa domus ſacra. vel
poteſt hic dici domus religioſa cõiter vt ĩclu
dat loca religioſa ↄſecrata et nõ ↄſł crata· vt
hoſpitalia ſcdðᷣm hoſt. ꝓcðm aũt gof· domus r
ligioſe dicunt omnia loca ad pios et religio⸗
ſos vſus deputata quocũqʒ; noĩie cenſeãtur · ex
e · de ſenodochijs · Jume autẽ domns religiole
ſtituende auẽte ep̃i ſui · xvj · q.j·quicũqʒ cum
ſolenitate · etiã habet de vſe · di · · nemo . Ho⸗
ſpitalia tñ quilibet facere poteſt auẽte ꝓpeia
ar. inſti · de rey diui · F. religioſis · videt tame
ex e ·ad hoc dicere ꝙq nemo ſine autoeitate epi
talem locũ conſtruere poſſit· Et eſt veꝝ ſecuð
hoſt.ꝙ talis locus nõ reputa religioſus quo
ad G̊ vt intelligat eſſe de cope eccłie niſi au
toeitas ep̃i interuenerit vł ab micio b ex poſt
beto Gans de his qui faciũt hoſpitalia et
mutant habitũ et accipiunt ſignũ certũ et ali
quã hoſpitalitatem exercent vxoees tñ habẽt
et ꝓPeium tenent Nuquid tales et domus ille
cenſentur religioſi et religioſe · et nũquid ec⸗
cleſia debet tales tanꝙ; ꝓſonas eccłiaſticas ð
fendere ſcm hoſt.ti.de regba: tales aut
faciũt eum aucte ep̃i· et ſie debent defendi ta
ſone qm domus ille quia itelligunt' religio
e ey e · c.iij. et nij · Nec obſtat ꝙ talis hʒ vxo⸗
eez qe intelligitur caſte viuere· di · xxxj· nicea.
ed ea moetua nõ debet aliam ducere · Mec eẽ
cbſat illud ex e.c.fi. quia hec religio eſt ap⸗
peobata vt dicit m cde ſenodochijs . k intel
ligitur qn fit ſine auẽte ep̃i on obſtat etiam
ꝙ Peium habet.quia illlud ̃t habere recto⸗
racõe adminiſtracõis e de ſta ·mo. monachi
CG.qui nõ·ergo ſiquiſ m manu epi ꝓmiſerit ca
ſte cũ vxoee viuere et ea moetua aliaz non du
cere et ꝓpeio renũciauerit et obedienciam peo
miſerit. vel in manibus recto:is qui hoc habz
foste ex ↄſuetudine vbi ſunt plures fratres in
Poſpitali talis cenſet'. religioſus nõ tñ poteſt
ſpualium admimſtracõz habere. οd B nota
q; hoſpitalium gubernacio non debet cõmitti

r

laicis habentibus felios vł vxoees de quibul
veriſimil iter poſſunt filios ꝓcreare.li. vij · ð r
ligio · domibus· qe ↄuenit · vbi etiã plura alia
ad hoſpitalia ꝓtinencia ſtatuuntur · Subiecte
ſut aũt tam domꝰ quã eccłie religioſe illi epᷣo
in cuius dyoceſi ↄſurgunt vt dicit' in cde ſe⸗
nadochijs· niſi ſint munite puilegio. ex e · con
ſtitutus:l pᷣſcripccõe·ex de pᷣſcrip · auditis · Zũt
auũt eis ſubiecte ſcòz legem dyoceſanã et ſcðz
legem mriſdicõis · vt dictuʒ eſt ſupea ti · de oꝛ:
dinario· vtrãqz tñ legem ep̃s remittere poteſt
ex e·Oſtitutus · důmodo hoc faciat cũ cõſenſu
capł iſui:er ð doñ·paſtoealis. gof.Quilibʒ
ergo locus religioſus ſubeſt ep̃o in cuiꝰ dyo⸗
ceſi eſt ſitus · Et hoc eſt veꝝ ſcðʒ gof · qñ e cer
tum de terminis ep̃atuum.ſi vero ſit mcertum
adò nouos eſt termnos recureenduʒ vel etiam
ad termmos iuri ſdicõis ſeculares ciuitatum.
Bed et epᷣs ille tuendus erit qui quolibet ãno
incolas ↄfirmauit · Et ſic intelligit illud ex e.
c.·.j· ꝓbant ãt termini ꝓ libeos teſtes et famã.
ex ð ꝓba:cũ cauſam. vero nullatenꝰ poſſit
de limitibus apparere foete lis ſoetibus diri⸗
metur imo ſi ambo ſint ep̃i et eiuſoez ꝓuincie
archiep̃s de hꝰ ↄgnoſcere debʒz ex de koiↄpe.
ſane · Et poterit cui voluerit gratificare vł ſibi
retinere: ar: ex de deci · qm. Si vero ſint dwer⸗
ſaꝝ ꝓuicia ide facere poterit pᷣmas ł papa
H lsoſ.e· ti · EÆ& H nota ꝙſi abbas łb pᷣoe alicꝰ
monaſterij pᷣter ↄſenſum fratrũ ſuoꝝ ꝓmittat
obedienciã epᷣo loci ſi monaſteriũ ſit exemptũ
vel legitima peeſcripcione munitum non pee⸗
iudicatur eidem. ex e· cũ dilectus filiꝰ q̊ gof.
on poſſunt aũt religioſe domus ad ſeculareſ

vſus ouerti · ex e· inter quatuoæ. loens tñ ðᷣpu

atus ſecularibus deputari pᷣt religioſis de ↄ
ſenſu ep̃i et ſeculariũ clericoꝝ quibus ꝓuide
bitur in vita ſua.ſic loqui ex de eccle. edi.ad
audĩam.ſcòz hoſt· Conſtructa aũt domo debz

aſſammi vna religio ð appeobatis.ex e · qnſup

nota ꝙ; tam monachꝰ ꝙᷓ abbas debet eſſe vte⸗
tus vno habitaculo.nõ em debent m diuerſis
locis voce vł locũ querere vł habere.Nec de
bet vnus abbas dinerſis monaſterijs pᷣeſſe . ex
Equitur videre de vndecio· ſ.de capellis
monachon vel aliaꝝ religionũ: ſ. quid
juris monachi et alij religioſi habeãt in eis·
Circa quod ſic diſtingue ſcðz Hoſt. e. ti . et ti · ð
ofłi · oe · ſ. ꝓcapelle fiũt religioſoꝝ dupkr. ſ.
edĩficacõe et donacõe.ſi edificacõe monachi
habent tpalia.ep̃s ſpualia ex e.c.j· Si vo do⸗
nacõe· aut donacõ facta ẽ ab ep̃o aut a patro⸗
no.ſi ab ep̃o aut ſub certa oema aut cu omni
iure · aut ſimp?. ab ep̃o ſub certa foema tũc
nen habet plus auris in capella qm cõtineat
Ffoæma. Ff. de pac.in tradicõibus. cuz omni
lure tuc habẽet ibi tpaliũ et ſpũalium admiſtra
conem. ſbiteroꝝ inſtitucõzʒ. inueſtiturã· fide
litatem. obediencã. coerectõz. et qᷓdam alia·.
ex de maioei· et obe- is qui.ſic intelligit ꝙ ca
pelle Fſinent aò rehigioſos pleo iure xvj. q. ij ·
¶fi · vñ non cogum in ho caſu pᷣſbiteros epᷣo
Hlentare. vt patʒ a otrario ſen ſu.eỹ de p̃ᷣbe. in

lateraneſi· . j· in pleno iure· et nichilõꝰ epũs
elſt deſup niſi pᷣuilegiũ vl pᷣſcripcõ vł ↄtraria
ↄſuetudo obſtet vñ ius ei remanet· in oedma⸗

cõe:coerectõe·viſitacõe · iuriſdicõe · peocura⸗
cõe:altariũ ↄſecracõe.cathedratico et hmõi .·

ix: q · iij· ꝓ ſin gulas Si aũt ep̃s dtulit eã ſimp
nullo adiecto et ip̃e in ea pcipiebat certã fru
ctuum poꝛcõʒ vide tm̃ illa ↄceſſiſſe · ex ð don·
paſtoealis. Si vero nihil pcipiebat vide om̃s
fructus ↄceſſiſſe vt dicit᷑᷑ ibidem. Si aũt a pa⸗
trono ↄfera? ð oſenſu epi vł ab ep̃o de ↄſenſu
proni videtur vterqʒ qẽ ſuum eſt dediſſe vt pz

ibideʒz donacõ aũt eccłie facta a patrono ſine

ſenſu epᷣi nõ valet ſi aũt ius patronatus con
fereet donacõ ceneret.ſic mtellige illud· ex.ð
iure patꝰ. illud·et c.nullꝰ.licet etiã donacio
pꝓ epᷣm facta iuſtũ titulũ pᷣſcribendi trãſferat ·
ex de iure patꝰ.cura·nõ tñ ꝓl enũ ius niſi ↄſen

ſus ſii capituli intercedat·.ex · de his que fi: a

pla· tua &t in his caſibus in quibus nõ pleno

rure ptinet eccłia ad monaſteriũ habet mona⸗

ſteriuzʒ tpalia et repñtacõzʒ pᷣſbiteri vicanij tin

qui non debet ab epᷣo recipi niſi ꝑ monaches

ei poꝛcõ ſufficiens aſſignet ꝓ ſe et hoſpitibuſ
recipiendis et iuribus epalibus pſoluendis .
ex · de pben· de monachis · quod ſi neglexerit
facere· epiſcopus hoc faciet ſuo mre· extra de
ſup · ne · ſcut. —
4 De peiuilegijs et oſeruato
eEꝛibus puilegicn uxlviiij.
Onſequenter poſt titulũ ð religioſis ↄ
ſiderandũ eſt puilegijs que ſolet con

et vnde dictt. ſcdᷣo quot ſunt ſpes pᷣunegioꝝ
tercõ quis p̃ᷣt cedere pᷣuilegiũ:quarto cin de
bet ↄcedi:quinto quãto tꝑe durabit. ſexto qᷣd
peiuilegiũ opatur· ſeptimo qualiter amittitur.
octauo de punicõe hnñcium peiuilegiũ exepeõ
ms. nono de ↄſeruatoeibꝰ pemuilegioꝝ· Circa
peimũ ſciendũ ꝙ peiuilegiu ſcõz goł: eſt bene
ficium vł ius peiuatũ .· Scõʒz hoſt.otra ius cõe
indultuʒ Mõ eſt em pemilegiũ niſi aliqd ĩdul⸗

geat ſpãle · e e· in his pleruqʒ tñ vt dicit hoſ-

illuò qð de iure cõi ↄpetit indul get vt ptʒ ex
de ꝓcur · qe in cauſis·et de iureiur· et xpᷣs:.
fi ·ſed tũc debet exponi indulgemꝰi.indultũ
eſſe oſtendimꝰ . vł opat᷑.qe magis ſolet timeri
qð ſpaliter cauet qm qð generaliter indulge⸗
tur· ex herxe · ſi aduerſus: Dicit᷑ aut puilegiũ
ꝗſi peinatũ legiũ:qe legem tribnit puatis veil

dicuntur peiuilegia leges peiuatoeum quaſi p

uatoeum legia·i·a iure cẽõmuni exceptoeuʒ vt
patet di.iij· peiuilegia.

S Irca ſcòm ſciendũ ꝙ peiuilegioꝝ aliud ẽ

ggenerale aliud ſpãle· generale ſcðz hoſt.
eſt qn Otinet in ſe płes articulos · vł qn płibꝰ
pſonis vł racõe pł ium pſonaꝝ vł reꝝ conce

ditur ˖ vb qñ ꝑ ip̃m generalis poteſtas ocedic

Spãle qñ vni pſone vł vni loco vnꝰ articuluſ
ↄceditur Doteſt euã dici ide peiuilegiũ gene⸗

rale et ſpale dinerſo reſpectu vt dica᷑ genera
le reſpectu ſpecialioeis et ſpãle reſpectu gene
ralioeis et hec ꝑ ſe patent. Item ſcðʒ hoſt.pei

nilegioꝝn quoddã eſt reale vt illud qð eccłie

cedi religioſis et pᷣmo quid e puileg ùᷣ

— — — — —

= —

— =ẽę - =ẽ —

—

digmitati . ciuitati. vel alicui loco vł aliqrib

plſoms roõne loci vł cuiuſcuqʒ rei ↄcediᷣ. ex e.
cũ olim. et e.ſe. Et tale peiuſlegiũ eſt ppetuuzʒ
et aðheret rei: niſi foete res pimat' b deſtrua?
Sie ĩtellige illo.xxv. q.ij·c. et ꝓ totu.? niſi:
ĩ pte petrahat ꝓ aliud ſeques puilegiũ· ex de

offi. o=. duo ſił· vb in totù ex cauſa reuocetur
xxd:q.ij -ita nos. vel admittat: ex de ſta · mo ·
recollenteſ. S.).· Quoddã eſt ſinger ꝓſonate vt
illud qð alicin vel aliqbuſ pſonis certis et .*
prijs noĩibus expſſis pſonaliter cõcedic'. ex de
offi-le. volentes. St tale plonã eius cui ↄcedi
tur nõ egredie etiã ſi obtentu dignitatis oce⸗
dac'. ez de vſu pal:ab Gᷓ;. In quo etiã caſn ſi di
gnitatè aliã adipiſcat᷑ punlegio oceſſo ñ vtit
ex de poſtuł · pla.bone· ij. . finali.tłe enaʒ ad
ſucceſſozez nõ trãl fertᷣ niſi B expmat ſient fit
ex e.li.pen.c.j⸗qꝛ eũ pſona extinguiᷣ nec að
alios extendit er de ocelſ.pben. oſtituiꝰ. mſi

in caſa ſpãli fauere legau ſedis apłice aliuu d

dic av. ex de offi dele:qm. . peb et fi · Quod⸗
da eſt coiter pſonale et illuò q certis ꝓpſoniſ
cõiter ex certis cauſis et in articłis certis cõ⸗
ceditur noĩibꝰ ꝗpeiis nõ expᷣſſis vñ pᷣt poni ex
emplũ in minoeibꝰ.xxv.an.qui gaudent pui-
legio reſtitutis in mtegꝝ · ff · de mio · L . .·pꝑ to
tũ · ſunt etiã de hac pła alia ex pla in coæpoee
vtriuſq; iur. Quoddã eſt ſn gulariter et cõiter
coepale vt illud qð alicu vniuerſitati coepi t

collegio ſic ↄcedit ꝙ q̃libet ſingłaris de vnm

uerſitate p̃t cũ tali puilegio ſingł ariter ſe iu⸗
unare ſicut pat; ex de ſen· ex· otingit · Quoddã

elit cm cõiter coepale vr illo qꝗð ſic uenit vni

uerſitati ꝙ p̃t etiã noĩe eiꝰ allegari · Et qdè ipſa
vniuerſitalſ p̈t et nõ eiꝰ ſinguli ſe iuuare ſic ðe
xij.q.ij·qᷓ maumittit.ergo puilegia coæpalia
dicunꝰ G ea que ſunt oceſſa vniuerſitatibꝰ coꝛ
palibus collegijs · puta elericis fribus mino⸗
zibus pᷣdicatoeibꝰ et ſiłibus· Ft tale puilegiũ
cũ collegio perit· Nec ↄcedi pt quouſqʒ colle
giũ ſit ex de eccle ·edi.ad audĩaʒ· ij Ite Puile
giũ aliud eſt ꝓpetuũ alind tpale vt patz ex p̃⸗

Dictis Et qð eſt Prrtn ad lacceſſoecs tranſt
egia Ite aliud elimitatu qadð

ex de re · ꝛur. Pui
ſ.termmos ſuos nõ traſgredit er de ſepul.c·
j:ad fi · Elind ideterminatũ · qð ſ· ſemp et vbi⸗
q; locũ habet mii aliquid detrahaꝰ.õſidea
aut limes ex qᷓtuoæ.ſ.ex pſona ex loco ſine re

ex cauſa et ex tpe:ſicut patet ex e. dilecti ·
Quot aũt et quales ſint ſpes peiuſlegij nõ ali

ter ꝙᷓ ex lectõe apparebit er e · poero· et de fi⸗
de mſtru. c.j.et c· tribꝰ ſequenti bꝰ.vhi et tẽoe
Toe p teſtes.ex e.cũ olim.b pꝑ aluo iſt̃m
ibidẽ ſumptũ vt ex · e. de fide inſtru · c · ij

O Irca terciũ ſciendũ ſcᷣm hoſt. ꝙ ocedere

pt puilegiuz papa vł impatoꝛ ꝗ ſunt ſupᷣ

