p hG̊ affinitas dtraheret . H? ꝙ ſic · qe ꝑ ho fit
Omixtio carnis ſic cuidã in fracia ↄtigit qᷓ cuzʒ
nõ poſſet vxore ſuã ꝓ mmiã artitudine coe⸗
rũpe eã ĩ vaſe debito polluit et ĩpᷣgnaut quazʒ
incidi tpe ptus oꝑptuit. GB abbas Quid ſi mu
lier ñ tñ vir ſemẽ emittat. H? ꝓ h; nõ cauſa af
finitas · qð ptz qe frigidꝰ ꝓuocare pᷣt muliere
palpitãdo ad ſemis effuſiõz.tñ ꝓꝑ pmõi copu⸗
lã ſpõſalia pmo fctã ratificãtec ſi neut emit
tat· dũmõ ſint apti ł ꝓximi mrioꝰ. er ð deſpõ:

ipu. Otin ebat Quid ſi m vaſe debito vir ſe⸗

me emittat ñ tñ młier emittat. nuqd ex B affi⸗
nitas otraberet .· H ꝙ n ſeðz jnno· ſuꝑ c. frni
tatis · et tho.et ho·in ſũ:et ec hu. q̃ notat ſuꝑ
18 c. exosdiaria. ꝓ nõ e mi ſemmũ ↄmixtõ nec
fuit vna caro vnð ↄſangneꝰ hꝰ illã poſſet hre
vxoꝛẽ ſi de fctõ poſſet ↄoſtare.ñ em eſſ credeð
iuramtis eoꝝ vt dt. Mec vir ſecure iurare poſ
ſet lã n emiſiſſe. et qe i dubijs via cercioꝛ eſt
teneda copula ipiꝰ młlieris eè dſangneis illiꝰ
viri ex toto ꝓghibeda·Boð. vo credit ꝙ; ſine p
iudicõ ſiue młier emittat ſine nõ affinitas ex

tali coitu cõſurgitexqꝰ vir emittit. hꝰ ec ſnie

ſut jnno· et ho· m apparatu exr de eo qᷓ ↄg. fra⸗
ternitatis Vtn affinitas otrabat' ꝑ mrimo
niũ ñ ↄſuatũ. affinitas pᷣt accipi ꝗe et cõ
munit . ꝓmoꝰ nõ otrabit' n mediãte carnali o
mixti õe · ſcòo mõ otrahbi ec ꝓꝑ mriomũ n ↄſua
tũ ·et ec ꝓ ſpõſalia vt habituũ e ſupᷣ. ꝓꝑ mrioniũ
em n ↄſuatũ ↄtrabit aliqᷓ ꝓpinqtas cu ↄſang
neis ↄiugis ĩpedies mrionm. vn i effectu ĩge
diẽdi mrioniu duenit cũ affinitate e dicta.
et q̃d em de aff nitate ꝓe dctã dᷣexxv.q· vlt.
frnitati De cõit vo dctã habet e: cã . in. de ꝓ
pinqs·et ey de Oſan· c. j. B. nich. Vchn akfi⸗
nitas ꝑ ſeipam habeat gradꝰ. carnis ꝓpa⸗
gacõ ꝑ ſe ↄꝑpat' ad oſangnitatẽ. qe ex ea ime⸗
diate vmcełhm ↄſangnitatis otrahit'eet ad affi

nitate n ↄpatn mediãte ↄſangmitate q e cau-

ſa eiꝰ.vn en gdus actinecie ꝑ carnis ꝗꝓpaga⸗
cione diſtinguat. diſtinctõ gouũ p ſe et ime⸗
diate opetit dſan irat⸗ et mediãte ↄſangm⸗
tate a ffinitati
dant' ſicẽ Sdus ↄſangnitatis · ꝙ ſic qe exqꝰ

Sdus affinitatis ſumit ſcðz gdus ↄſangmita-
tis optz ꝙ tot ſint gdꝰ eiꝰ quot ſũt gdꝰ illiꝰ.

tñ qe affinitas è vincłm mmꝰ ꝙᷓ oſangnitas.
facil ius olim et nuc diſpenſat᷑ m remoetis g⸗

dibus affimitatis ꝙᷓ in remotis gradibus co⸗

ſangumitatis n affinitas impediat mri⸗
momu . E ꝙ af
Zdu de iure dimno · ꝓhibet em leui.xviij. fi⸗

lius ↄtrahere cũ vxoee pr̃is:et nepos cũ vxo⸗
re patrui et ꝓr cũ vxoꝛe filij. In aliqꝰ vo gon

de iure poſitiuo:vñ er̃ de ↄſan.et affi · n debz
Phibet ne ꝗqs ↄtrahat cũ affine ĩfra quintum
Sdu· IFd hac ec queſtionem plenius diſſoluen
dam valent aliqua que dicta ſunt ſupea ti. de
impedimento criminis in ſolucõe queſtõnis ;
inceſtu Vtau linea recta deſcendes intelli⸗
Sat ꝓhibita m mfinitũ ſiẽ detmm ſup de con
ſangumitate.ih ꝙ ſic ar.ĩ his q dctã ſut õ̊ de
Olſangnitate:ff.òe nup. S. affinitatis. Hm ho.
De fri giditate · ti · xxvj·

tyà Soꝰ affinitatis exten-

nitas ipedit mrionin i aliq ?*

—

— — —

Oſtea oſideranð eſt de impotẽcia coeũ
di q̃ obtinet maximu locu inter impedi
mẽta mrionij.qe mrioniũ ĩpedit pociꝰ
ex natura ſua ꝙ ex oſtitucõe eccłie· cũ ei om̃e
mr̃ioniũ fiat ca ꝓlis ſuſcipiẽde vel incõtinen⸗
cie.ĩpotẽcia coeũdi vtrũq; tollit·et iõ merito
mriomũ ĩpedit · Eſt ãt importẽcia coeũdi viciũ
animi vł coepis vel vtriuſqʒ quo q̃s ĩpeditur
alij carnaliter omſceri · Em ray· Spẽes aũt eiꝰ
ſũt due.vna impotẽcia naturalis vt frigiditaſ
in viro· artacõ in młiere· et defectꝰ etatis in
vtroq;. De H ãt tercõ dictũ ẽ õ̊· ſ· ð etate apta
ad ↄtrahenò mrioniũ et ſpõſalia Xltera tn eĩ
potẽcia accidetalis que ꝓuenit ex cauſa exti
ſeca et accidẽtali.vt caſtracõ et maleficiũ.Di
ceuð igit' pᷣmo de frigitate· ſco de artacõne·
tercõ de caſtracõe.quarto maleficõ Circa
ãt frigiditatez querunt' pła ſ. vtꝝ frigitas ex
pte viri impediat mrioniũ .· frigiditas viri
a ſupuenit mr̃ionio iã legitime ↄtracto ſme ↄ
ſũmato.et ſic nõ ĩipedit mr̃ioniũ ſcðz ↄmunez
opĩonem. licet aliqui dicant ꝙſi ſir ꝓppetua et
ancedat mrionij ↄſuacõeʒ poterit ꝗpter eam ſi
poterit ꝓbari mriomũ dirimi . Fut pcedit mĩi⸗
momj dtractõeʒ · et tũc ſi è tpalis cui p̃t adhi⸗
beri remediũ ꝓ naturã ł ꝓ artẽ nõ drimit mr̃i⸗
moniũ ſi ↄtrabattñ male facit homo ↄtrahẽ
do dũ e ſtatu ulo n mag neceſſitas b vtilitas
H rquirat· Si ãt ſit ꝓpetua ſczʒ cni nõ p̃t ſubue⸗
niri p medicine bnñficiu nec p etatis ꝓceſlu. qe
a pma ↄoplexione naturali vt ẽ in his qui ſut
inſeſibies ꝓ naturam. tunc ĩpedit et drtmit.
xxxiij.q.j· c.j.et ij · et e de frigidis· c.: et ij.
et c: laudabile·co rõ ẽ. qe ĩ Otractu mrimonij
Otrahẽtes obligãt ſe implicite ad reddenduz
debitũ ſibi mutuo ſi petat.nuliꝰ ãt ſe pᷣt ad ĩ⸗
poſſibile obligare Et intellige ꝙ ñ p̈ᷣt elſe per
petuũ impedimtum naturale fri giditatig ĩ̃ſpe
ctu vniꝰ ꝑ ſone et nõ reſpectu altenꝰ.Gzʒ ſi ñ
poſſit actu carnis exercere cuʒ vgine et poſſit
cũ coerupta tũc medicinalit' poſſet aliqꝰ iſtru
mento frangere clauſta pudoꝛis et ei Diungi
Hq ric;.et tho. ¶¶ Sʒ2 obicit gqe ſi frigiditas im
pedit mrioniũ tuc videt ꝙ ſenes ñ poſſint cõ⸗
trahbere cu ſint naturaliter frigidi & ꝙ pñt o
trahere.xvij.q.j.nupciaꝝ· et ex de frigidiſ.
ſedem. in glo:qꝛ ſenes habet caliditatẽ ſuffi⸗
cientẽ ad copulã carnis. Dreterea frigiditas
ſenũ inuari pᷣt aliquo bnficõ ſa nõ quelibʒ fri⸗
giditas naturał. pt ec in eis defectus inuari:
vñ otrahẽes cũ eis non decipit ſiẽ cu alijs · Di
cũt tñ aliqui ꝙſi eſſet frigiditas tal rõne ſene⸗
ctutis ꝙ nulloꝰ inuari poſſet· dicenð eſſet ſiẽ
de naturali frigiditate qe talis cõtralnendo ſe
obligaret ad impoſſibile. HB ric G. e Vta cali
ditas impediat ſi frigiditas · & caliditas ſu
pflua vix pᷣt eſſe impedimentũ ppetuũ ſi tñ in
ueniret ꝙ p triennm copulã impediret carniſ
iudicare' ꝓpetuũ.qe tñ frigiditas mas et ſepi
us impedit. tollit ei nõ tmn omixtionẽ ſeminũ
ſß eẽ rigoꝛe mebeoꝝ quo fit ↄmxtio cozpoz:
ideo frigiditas magis ponit᷑ impedimentũ ꝙ;
caliditas. ois tñ defectus reducit ad frigidi
tatem. HB tho. c Quid ſi meier dicat P vir eaz

—

ognoſcere nõ pᷣt ſuꝑ h̊ allegãs mẽbei defctm̃
Kndet Poſt. vnx eſle inſpicieno viros exper
tos et honeſtos.ſic eẽ dicetur de muliere arta
qꝛ eadẽ eſt racõ ibi et idẽ ius:ex de oſan. tua
nos Quid ſi mulier alleget maScudiné me
bei viri dicẽs ꝙ nõ pᷣt eũ ſuſtinere · Mcũuᷣt aliqᷓ
eã audiendã dicit ec auic. ꝙ mulier qnqz; nõ e
arta ſ vir eiꝰ nõ ↄuenit ei · vñ vterqz indiget
pmutacõe.Dicit aũt ho.ſe audiuiſſe a femina
expta ꝙ ho vix aut nunꝙ;ᷓ accidere p̃t: quidaz
aut dicũt talia eſſe relinqueda indicõ exptoꝝ
Ho.vo dicit ꝙ ipᷣe dſuleret papã in B caſu.(
Quid ſi vir habeat mebꝛa multũ carnoſũ · Re⸗
ſpõdet hoſti · ſe audiuiſſe ab exptis ꝙ hec põt

eſſe iuſta cauſa dirimendi mr̃ioniũ· Mam infir⸗

mitas elephãcie occaſio poſſet eſſe que reddit
eẽ naſum groſſum·. St ho ipᷣe holſt· de fctõ fuit
exptus vt ipᷣe dicit ad Hanc queſtõzꝭ pᷣcedẽtez
facit illud ex de frigidis.fraternitati:ibi cuiꝰ
ſibi ꝛc · et c. ꝙ ſedem

De artacõe:ti · xxvij

Einde oſideranð eſt de artacõne. Et de
hbac querunt pła: ſ. vtza artacõ ex ꝑte

mulieris impediat mrioniũ · & artacio
aut nõ eſt tanta qn ei ſubueiri poſſit ſine picło
p naturã ſine pꝑ arte cirurgie vel pꝑ ↄſoeciuʒz vi
ri ↄuenietis nature et ſtatui ip̃iꝰ mulieris. Et
ſic nõ impedit licet male faciat mulier cõtra⸗
hendo du ẽ in tali ſtatu · Fut eſt tanta ꝙ nõ p̃t
ei aliquo mõ ſubueniri ſine piculo copis. et
tũc aut talis artacõ ſupuemt mr̃ioꝰ legitime
Otracto ſine ↄſũmato vel non ↄſũmato. et ſic
mr̃ioniũ nõ dirimit ſcðz opi: ↄmunem licz aliqᷓ
dicãt ꝙſi ſit ꝓpetua et ancedat mrienij ↄſuma
cione poterit ꝗpter illam mrioniũ dirim ſi po
tuerit legitime ꝓbari . Qut ancedit mrionij cõ
tractõz. et ſic impedit mrioniu ↄtrahendũ. Et
ſi de facto ↄtrahat' poterit impedimento legi
time ꝓbato dirimi ꝓ eccbie indicinz vñ illud
qð habetur ex· de frigidis· ↄſultacõ.vbi dᷣe ꝙ
eccleſia romana ↄſueuit in ↄſibibus idicare
vt que tanqꝙᷓ; vxozes haberi nõ poſſunt· vt ſo⸗o
res habeant' oſiliũ eſt nõ pᷣceptũ ſcõz glo· ibi
dem.matrimonin tñ nõ eſt inter tales. Bepa⸗
ciõe aũt facta dab licenciã otrahbedi cũ alia
MPulier vo debet ſine diugio remanere. ex. e.
ti · ex lris · et c· frnitatis· G rich;. X&d B nerta
ſcðz hoſt. ꝙ ſicut impeditur mriomũ ꝑ hoc ꝙ
mulier eſt ita arta ꝙ nõ poteſt a viro ↄꝑnoſci
ita etiã impeditur ſi ſit ita lata ꝙ nõ poſſet eõ
gnoſci ſicut accidit de facto in ꝓumcia apnd
graſſam. Et beeuiter qualitercũqʒ ſit impocenſ
reddere debituũ impeditur mrioniũ.qe non di⸗
ſtinguitur. er de frigidi.ꝙ ſedem. Becus eſt ſi
ſet Oognoſcibilis quoquomo licet Ocipere non
poſſit vel in lecto migat vel moetuu pariat ł
alias vicioſa exiſtat.qe B edictũ eſt ꝓhibito⸗
rium.ex de ſpon·cum apud:niſi foste papa cõ
trarium reſponderet 1 Quid ſi mulier ꝓpter
artitudinem ſepetur et Poſtea ab alio cogno⸗
ſcatur. H aut cognoſcitur foznicarie· et tunc
Pmo viro nõ reddet' ſi ↄotra eã excepit de foe⸗
nicacõe.ut legitime qe cuzʒ eo contraxit· Et
tuc ſecundum goł:et Plures alios diſtingue.

R–

quia ant ſecũdus vir eſt in ſtatura ſiłis peimo
viro et tũc redoit ꝓpmo viro· qe apparet eccie
ſiam fuiſſe deceptã in indicando impedimtuz
ppetuu.qe ſic fuit cognoſcibils a ſcdo ita et a
pmo. Sut e diſſibis et tuc aut ꝑ vſum ſcõi nõ
e fctã apta pꝓmo qð accidẽe p̃t ꝓpter mequali⸗
tate mebeon vel pter aliqò almd. et ſic ſta⸗
bit cu ſcòo· aut facta e apta et ſic ſedz quoſpazʒ
eſt redboeda pmo. Sa bn· rap· gof. tanc. jnno.
hu.et io. diſtin guut. Fut em a pᷣmo nullo mõ
cognoſci potuiſſet ſiue picło.debz em woleci

am ſultinere modicã.ſʒ Suem cu picło mostis
nõ tenet? Et tuc nõ redibit ad p muʒ licet ſibi

facta ſit apta qe nõ fuit mriomũ mter i az et
ma· Aut potuiſſet ſine picło cognoſci. et tuc

reddet' pmo. SEt B inuit' ex de frig. frnitatis. ĩ

f.:ſcz bn:et gof.ibide Hoſt. vo dicit i ſuma.

papã eſſe ↄſulenõ.ſʒ in apparatu iuꝑ dictu c.
frintatis· notat cũ inno.ꝙ qñ cognoſcit᷑ a ſe⸗
cũdo viro debet reddi pᷣmo. qꝛ ꝗᷓ eſt cognoſci
bilis vm ẽ cognoſcibilis alij.pcedes opinio.
ſ·bn.magis placet michi Sed cu detm ſit ꝙſi
P vnũ vſũ ſcõi viri facta ſit idonea pᷣmoldebz
ei reddi ſaltem in aliquo caſu.quo ſlabit ꝙ ſit
idonea·i.cognoſcibilis pᷣmo· & foete oſtab:
Piuramentn matronaꝝ a ꝗqbus inſpicien' tã
vir ꝙ mulier vel adminꝰ ipᷣa B̊ roò. GuiO
ſi pmo reddita fuerit et eã aptã nõ muenerit.
HRX reſtituet ſcòo.ſi tñ eã pᷣmꝰ repecierit reſti
tuetc ei et ſcòo et tercõ et ſic vſq; ad infinitu·
ſcᷣʒ ſo·Tanc.aũt dicit ꝙ reſtitueda e pme vi⸗
ro bis nõ tercõ.qe nec licz tercõ app ellare ex
de apꝑ el·ſua· Scdz vero hoſt. ſi ſcòꝰ ognolſct
eam eſt reſtituenda pᷣmo. cũ quo p tnennium
remanebit quaſi p̃ſuma' męleficiatꝰ fuiſſe · Et
ſi interim eã cognoſcers potaerit eũ eo rᷣmane
bit alias elapſo triennie reſtituetur ſcëo ſine
ſpe reſtitucois faciende p mo E& B eſt caſus in
quo pᷣuat quis iure ſuo ſine culꝑa ſua ſa nõ ſñ
canſa.et Bopio magiſ placet michi Vtrum
mrimonin Otrahr poſſit ante inciſ õz cu arta.
qñ ꝑ inciſionem p̃t fieri apta H hu.dicit q; ñ

credit ſ poſt inciſione credit ꝙ poſſit· Ego ãe

credo ſine pᷣiudicõ ꝙ cuʒ tali poſſit ec an inci
onem otrabi ſi ſine picło põt apta fieri.
uid ſi añ inciſione & facto eâ duxer.t. nuqᷣd
facta inciſiõe ab ea recedere poterit. hhu.
dixit ꝙ eſt opꝰ nouo ↄſenſu ad hec vt ſit mrio
nium que tñ dſenſum intelligit mteruenire ſi

Pſea carnaliter copulect. Vn inuit ꝙ niſi in

teruemat nouus cõſenſus peſt meiſic ez pᷣt ab
ea recedere et aliã duce. IFl ij dicuͦt vt rod. ſi
ne pᷣndicõ ꝙſi duret adhuc pmus ↄſeniꝰ fctã
inciſione nõ eſt opus nouo ↄſenſu. ſʒ ſublato
peòimeto q ↄoſenſus pmꝰ inefficax erat᷑

ab effictenò mrioniũ iã efficax eſt ad illud ef

ficienð PHone ꝓ ſit arta vm et apta alter:.
nuqòd ẽé pſona legitima ad otrahend mricniuz
EXW Hu t ſic reſpectu eiꝰ cui pᷣt ſine ꝑicuto
Omiſceri B roð ·¶ Quid ſiòs de fctõ otraxè cũ
arta q p inciſiõz pᷣt fieri apta: nunqd cogi põt
ad ſiſtunenè inciſioz. Endet hu. nõ cuz ti=
metur de periculo moætis. et hec cmma notat
huxxxij·q vij. p peopoſunii.

De eaſtracõe·ti .xxviij.

circa hanc querunt' ꝓła.ſ. vtꝝ caſtra⸗

cio impediat mrionium. ME caſtratꝰ ſe

undũ aliquos ðe qui habz virilia ſecta ita ꝙ;
vterqʒ teſticulꝰ eſt abſciſus. Scom vo gof.et
ho·caſtratꝰ ðᷣe qᷓſi caſte natꝰ.i.naturaliter fri

Siduſ· vñ de tali caſtrato idẽ eſt dicenõ ꝙ ſup̃

detm̃ eſt de naturaliter frigido. Spado vo de

18 q ſpata vel aliquo gladio virilia amſſit. Eu

nucꝰ ãt ſe ha bet cõiter ad vtrunq;. Ft accipit
vex vt lite nõ.ↄtel·qm frequent · S. ſi vo aliter.
vtimur tñ vt dicit idem hoſt. pᷣdictis tribꝰ no

mmibus ꝓmiſcue ˖ ſed vera ſigmficacõ eozum

ſe habet pdctõ mõ Bi ergo loqmur de eo qui
amiſit virilia ↄphendẽdo teſticłos et virgam
talis cu n poſſit reddere debitũ ñ pᷣt ↄtrahere
matnmonii ſic nec puer ·ex de frigi · ꝙ ſedem.
et· ff.de iure do.ſi ſerua .ſ ſpadcni Etcſi con
trarerit eſt ſepanoꝰ cũ nullu ſit mrioniu. ſi tñ
mrioniũ pceſſerit ſectõzʒ n ſeꝑ at᷑. licʒ vi ſit fa
ctꝰ ipotens ad reddendũ debituù. xxxij. q. vn.
illi ꝗ· G ĩtelligũt Sciãꝰ.et jo.de mrioꝰ ↄſuma⸗
to· Et ꝓ eis e arxxxiij.q.jↄiugiũ ĩꝗt ↄfirma
officõ ſ.carniſ ſym glo.ſʒ vt ðe ibið paꝝ poſt

anqꝙ; Ofirme' ipoſſibilitaſ officij ſoluit vinckm

iugii Cof. vo et ho· G ĩtellige videt' ð̊ mrioꝰ
Otracto nõ ti de mr̃ionio ↄſumato ſʒ eẽ de nõ
oſumato. Vñ dicuᷣt in ſumis ſins ꝓ exq mrio⸗
niu ſemel tenuit nullo ĩpedimto ſupueniente
tolli.ſic intelligicᷣ md. c. ꝙ ſede. et ꝛlNud qui
nulli. et ſiłia.n religiõe pᷣneniete ccpulã car⸗
nale er de ↄuer.din· ex publico.St H̊ opio eſt
tucioz am rich.ĩ quarto ſuo di.xxvij.q.vij.Si
tñ ſaltẽ vnũ teſticłm hret ↄtrabe poſſet· ſic pᷣt
intelligi i.ff̃.de l ibr.et poſt·ſʒ è queſicnz. Bi
vo loqᷓmur de eo q̃ teſtickos ambos amiſit.v

ga tñ ei remãſit·talis ſcõz aliquoſ ↄtrabe põt

dũmõ vᷣgam erigere poſſit.vñ· xxxij.a.vij. hiſ

qᷓ mrioniu.ðe in glo· de ſpaè one ꝙh vgam hʒ

erectã ſiue ſperma reſoluat ſiue nõ fit ibi mri
momũ qę talis ſatiſf acit młięri ſiẽ młier viro
ſiue ſperma reſoluat ſiue ñ. Nec reqrit' ſemp ĩ

mrioꝰ ꝙ ſit ſpes felioꝛ · ſufficit ꝙ ꝓles non

euitet. Vn et ſcò legiſtas ſpado pt Otrahes et
adoptare:licet nõ poſſit gnare ſic notat hug.
Sʒ cũ ſpadonis eriga vga· et ſeme emittat vt
vnlt.auic.licʒ ſit iualidꝰ ad gnandu qrit hu.

vta pꝓ talẽ coitũ affinitas otraba'. St rñoz q;

tuciꝰ e dice ꝙ ſic.licet feæzte ibi nõ ſit ↄmixtio
ſ mimũ ſine qua ↄtrahit' affinitas aliqñ vt de
licet vid eat notaſſe Otrariunxxxv·o.iij. exe?æ⸗
dinaria vt òctm e g de affinitate o HB nota
oĩa ſupᷣdctã de ĩpedim̃to impotecie coeudi
debẽt intelligi qñ mr̃ioniũ inter potẽtem et ĩ
potentę e ignoꝛãter otractu:ſi em ambo ĩpo⸗
tencia ſciũt et ſib ↄtrabe vel poſt ↄtractũ ſił r
manere volũut poſſut· nõ tñ inter ees ẽ mrioni⸗
um. ex de frig· lauda bile¶ Quid ſi ſolꝰ poteſ
ſeiuit· ide ẽ qð ĩ pᷣmiſſo caſu.ar:ex de diu.

lępeo· ꝗꝓpoſuit. Tho. vo dixt ĩ quarto ſuo ꝙſi ꝑ

ſõa cũ ꝗᷓ ↄtrahi ipoteciaʒ redoed debitu cu
fctõ ſciat ee ĩ altero et ↄtrahat mriõiũ erit nec
ſepari poterit · Secꝰ è ſi ñ poſh rooe ð iure ve

+
Oſtea ↄſideranduʒ eſt de caſtracõe. Ee

WI a 25 299

ſi ſolẽnizaſſzʒ votũ otinẽcie.tũc em̃ ſiue ̃ᷓ ſciret

. dio extůc p̃ſumitur eſſe ppetna. Fut peecedir
ſiue nõ.nullũ eſſz miimoniuzʒ ¶ Quid ſi vterqʒ

matrimonij cõtractõne et cõſummacõnẽe et ſic

ignoeat &ocũ hʒ dmoeciũ Quid ſi ſolus
potes ignorat x ĩ ptãte eiꝰ eſt vt diuoꝛeium
celebeet ar ex de eo qͥ dux· c i.potens tamen
ſemꝑ pᷣſumit agnoeꝛãs· ff᷑.de ꝓbac.veriꝰ Mec
eſt em credòibile ꝙ poces ſcieter ↄtrahat cũ ĩ⸗
Potete ex de fris· oſultacõi.ſi tñ ſciecia ꝓbetꝰ
coget eam vt ſoeoeẽ retinere. vt dicit' im ò. c.
laudabile.qe eccleſia romana ſic ↄſueuit udi
care· ſic illa cretab ·oſułtacõt·p̃t itelligi pᷣci
pies ꝗ ̊m alios cõiter e oſuleès ar.ex & ſen. et
re iu: in cauſis :· Nec obſtat iliò.xxxij.q.i. inte⸗:
Sricas· vbi dicit ꝙ caſtitas nec ſuaderi nec ĩ⸗

Pari pt: qe illò e ven ab inicto.ſ ſecꝰ e expoſt

acto ex ꝗᷓ cte. vł vo. c.vl. Qõt ec dici ꝙ iſta

decretalis debz intelligi qn tale mrimoniũ ↄ⸗
trahit' publice in facie eccleſie Nec illò pᷣſbi

ter dz omittere niſi potes voueat publice ꝙ a
lij nõ adherebit ea viuete &t iõ poſtea coget

citũ·cñ ſi talis cu ſecuda muliere otraxit mrio
niũ tenebit · qe lieʒ votu ſimplex impediat mni
moniũ ↄtrahedum tame non dirimit iam otra
ctum vt dictum eſt ſupra Nullum tamen ius
dicit ꝙ aliqs cogatẽ tale retinere.ſed ꝙſi con⸗
ſencit ſimul moꝛari· B pnñt facere. mulier teñ
nõ pᷣt vxos eſſe ·ſ pᷣt retineri tãq; ſoꝛoe.ſic eĩ ex

pſſe loqt ex de frig: Oſultacõi.et c. laudabile

Bñſo.i.ad fi:qd. ſimł moꝛãtes caſte pnt viue

re ſ nõ coget᷑ votũ emittere .· xxxij.q-i.ĩtegri⸗

tas· Intell ige igi ꝙ qᷓdiu eis piacebit ſic mo
rabũt Et eccleſia viru licʒ peccãte cũ alia coꝛ
rigere poterit de occultisxxxij. q: v. cſtiana.
ſeð nec vir niſi pᷣmo ex cã ꝓuocz ad diuoæciuz
cũ effectu ipetrabit ab eccleſia liceciã cu alia
Otrahbedi Et B ẽ ſm hoſt. tenẽdũ et tota h̊; ſolu
cõ accepta ẽ ab Hoſt. Nota ec ſjm bern. ꝙ aò
B ꝙ poſſmt ſił eſſe oꝑtet abos oſentire.vj. q:
iij· ſcriptũ e qe cũ nullũ ſit mriomũu alter alte⸗
ri nõ tenetex de f ris- laudabile-.
WMe maleficõ ti xxix·.

.

ca B qric vtꝝ maleficiũ ĩpediat mrio

eiſe ar. ex de frig: frigiditas. Hõr etiã dici
icʒ mrimoniũ ñ reſcindat ad peticõʒ ſcistis qᷓ
ł votũ emiſit expᷣſſuʒ vł ſaltẽ pᷣfſum emiſiſſe ta

impedit matrimoniũ cõtrahedu et dirimit iaʒ
cõtractũ:aut ſequit matrimon j cõtractionez⸗
ſed nõ cõſummacõnem:et ſic eciã vt dicũt ali
qui dirimit matrimoniũ iam cõtractũ Dicitur
em̃.xxxiij.qi.c.i.q; cõ iugiũ confirmatur offi
cio ſcilicʒ carnis vt dicit glo.t parum poſt
Dicit ꝙ anteq; cõfirmet' impoſſ.bilitas officij
ſoluit vinculu cõiugij· Rut ſequit' matrimoni
um cõſummatũ et tc vinculuz matrimoniale
non dirimit Cõmunis eciã opinio tenet ꝙſi ẽ⸗
tum eſſet ꝙ eſſet ſecutũ matrimoniũ cõtractum
nõ tame cõſummatuʒ non ꝗpter B dirimeretur
vinculum matrimonij· Et huiꝰ ſentencie vioeꝰ
eſſe bern. ex de frigiò .fraternitati:in glo.S3
quomõ poteſt ſciri ꝙ pᷣcedat vł ſequatur:h li
cet vix poſſit ſciri vi pᷣcedat cõſummacõnez
matrimonij vel ſequa'. facile tame poteſt ſciri
vtia pᷣcedat cõſummacõzʒ matrimoni Et h̊ ſuf⸗
ficit ſzm aliquos.quia tũc òmimit ipᷣm ſecũdũ
eos Yel poteſt dici ꝙ in faugeem alterius ma
trimonij vcilioeis p̃ſumitur Eeſi p̃cedit matri⸗
monij ↄſummacõnem p̈ceſſit et ↄtractõʒ. B de
rich; · Secũdũ eciam goł:et hoſtieñ.ſi dubitat
vtrũ impedimentũ peeceſſit matrimonm ł ecõ
uerſo peeſumet ꝙq imp edimentuz peeceſſit ar.
C. de edili.edic · l. iij · & B nota ꝙ maleficiuʒ
ppetuum vel eſt reſpecta omnis mulieris · et
ſic reddit inhabile ad omesvel reſpectu vxo
ris et ſic reddit inhabileè ad illam ſeò nõ ad a⸗
lias · vn tales ſeꝑati ſecũdũ iura poſſunt alijs
copulari·hec bon. Sciendũ eciam ꝙſi male
ficiũ fuerit generaliter reſpectu omniũ tunc
ſi nupſerit alteri oſtendet' maleficiũ nõ funſe
perpetuũ vñ redire debz ad pmum matrimo⸗
niũ Si vero fuerit reſpectu ſpecialis pſone cũ
detur vterqʒ licẽcia nubendi alteri · non põt
reddita potencia coeundi redire ad peimũ ma
trimoniuz qe ſcòùm mar̃imoniũ nł lũ fuit. Inſup
nota ꝙ ſzm ho.qn vᷣga nł latenꝰ mouet᷑. hʒ ẽ ſi
gnũu fri giditatis · ſz qũ mouet et engi ꝓficere
at ñ pᷣt e ſignũ maleficij Dicũuᷣt ãt aliq̃ ꝙ nõ ſo
lũ fit maleficiũ ne qͥs corre valeat ̊ ecẽ aliqñ
fit ne młir ocipiat ł vt aboꝛſuũ faciat Quicuqʒ
ãt ꝗp' vidicte libiòieʒ expleèdã ł apt odiũᷣ ali

. Einde ↄſiderãdũu eſt de malefieõ Et cir

nin R qdã dixerũt ꝙ maleficiu mehk qᷣd fecert viro b młer ꝓt qò ñ poſſʒ Senerae b
erat in mũdo niſi m epĩione hoĩm qe naturaleſ Ocipe r̃rutat hoĩcida ex ð hoĩcidio ſi aliq̃s Ite
effectꝰ quoꝝ cauſe ſunt occulte maleficijs i⸗ ſuꝑ ꝛ1d.c.ſi ꝓ ſorciarias:xxxiijq:i.dii glo .1
putabãt Sʒ H e Otra ſctõs qᷓ dicũt ꝙ demoes młr ꝓcurauit maleficiũ ñ p̃t pete diudecin qe
hñt ptãtẽ ſupᷣ cosha et ſupᷣ imaginacões hoim ad B ſua culpa ðueit vt ptʒ di. l:ſi euã gelica.
qn deꝰ Pmittit· vn ꝓ eoſ malefici aliq̃ ſigna fa SZed videtur contra peedicta ꝙ nullum ma
cere pnt. vñ illi qᷓ ipos iducũt ad talia facien leficium ſit peępetuum quia omne malekficiu⸗
da malefici dicũt' t i6 alij dicũt ꝙ pꝑ malefi⸗ videtur poſſe remoneri. vel per aliudò malefici

cia copule carnali pran p̃t impedimetũ ſʒ nul
lũ tale eſt ppetuũ.vñ ñ dirimũt mrimonin iam
Otractũ Sʒ H̊ e ↄtra expimetũ et ↄtra iura an
tiꝗᷓ et nona et ideo hm eõem opionẽ doctoꝝ.
diſtin gusdu elt ꝙ impotecia coeũdi ex malefi
cio aut eſt tpalis aut ꝓpetua.ſi tpalis nõ ĩpe⸗

dit · tũc aut pſumit eſſe tpalis.qn infra ſpaciũ

triũ ãnoꝝ cohabitãtes. et qᷓntũ pnñt opam dã
tes ſiue p eccleſiaſtica ſacra ſiue pꝑ alia ĩmedia
ſanari poſſant Si vero nõ ſanetur aliquo reme

um vel per exoæeciſmos eccleſie qui ſunt oedi⸗

nati ad repmeò vi ðmonũ vł pꝓ verã pniaz cuzʒ
Dyabolꝰ n heat ptãte n ſup pctõees PX male⸗
ficiu e ita ppetun ꝙ ñ pᷣt hẽe huanũ temediuzʒ
qe ſi hʒ remediũ ñ e hõi notu b licitũ. licʒ dus
pſtare poſſit rmedin öðmone cogedo et mõ de
ſiſtendo non eniz ſemper optet vt id quod eſt
per maleficium factum deſtrui poſſit p aliuò
maleficiũ vt ip̃i malefici cõfitetꝰ Pt tñ ſi poſſʒ

„

p maleficiũ adhiberi remediù nich ilommus

reputaret ꝓpetuũ·qe nulle mõ p̃t hõ ꝑ malefi

cin inuocare demonis auxilin GSimitter exorci
ſmi eccleſie nõ valet ad repeimeduz demones
ſy quo ad om̃s moleſtias cozpales.hB; dei iudi
cio exigete Sep tñ valent cõtra łlas demonũ
infeſtacõs dtra ꝗᷓs ſunt pncipaliter ĩſti tuti Si

militer non optet ſi ꝓpter petm̃ dyabolo ſit

ptãs ĩ alique data ceſſante pctõ ceſſet ptãs · qꝛ
interdũ trãſente culpa remanʒz pena · G̊ boñ · et
tho. Dee.· maleficiũ ſzm gołf.ñ pt ſotui ſp p il

in q̃ fecit: qꝛ e moetuꝰ.b qꝛ neſcit delere ipᷣm

vb qe maleficiũ ẽ pditũ Si ei ſciret dic ſcotꝰ.
ꝙ liceret illð deſtruere · ymo eciã eſt meritoei
um oꝑa dyaboli delere ec ĩ h e ifidelitas a⸗
liqᷓ qe deſtrues n aſſentit opibꝰ dyaboli.ſʒ cre
dit eñ poſſe et velle fatigare dũ durat tale ſi⸗
Snũ:q? ex pacto ñ aſſiſtit ad h̊ niſi du illð du⸗
rat· St ſic deſtructõ illiꝰ ſigmi iĩponet finẽ tali
vexacõi.̊ ſco.VYeriñn ſummũ remedin contra
maleficiun eſt pmie ſacr̃m. vñ er de frig· dz · Oiu
ges q̃ ñ pñt diũgi ꝓpter impedim̃tũ maleficij
de Omiſſis pniam agãt Et ſic forte deo plłlace⸗
bit q mrimonin inſłtuit vt opꝰ mrimoni) ꝑfici
ant ꝗę vt ibi dicit' ĩ glo. imfirmitas cozpalis
aliqn ꝓuenit ex pctõ Et ſie cã ceſſante foæzte
ceſſabit effectꝰ.ex pe· cũ mfirmtas Se qua
re mag hʒ diabolꝰ poſſe ſup actũ generacie ꝙ
alteriꝰ vtutis · ꝙ ſiẽ dyabolo mag e pmii⸗
ſa ptãs ſuꝑ ̊petes:.qꝙᷓ ſuꝑ oĩa aĩalia ĩ poꝛis fa
cti memoeiã · Vn ſerpẽtes mag ꝙ aues p mcã⸗
tacõs capiũt Sic eciã qe actꝰ ille eſt vicioſus
et qdamõ fetidꝰ.et hõies actu ilo libidmo
ſe ingut' vt ĩ pluribꝰ Iõ actu illũ magis ĩpedi

re pmittit dyabolꝰ Et B ꝓbat exeplo qò he⸗

c de thobia ſcʒ ꝙ demõ noĩe aſmodeꝰ dĩ iter
feciſſe viros ĩ lecto ñ in cõuiuio.G beñ. ej Sʒ
qᷓre actꝰ ille aliqñ impedit reſpectu vniꝰ mu
liens ñ reſpectu alteriꝰ H ſzm boñ.h̊ ẽ vł qꝛ
ſoetilegꝰ ad B reſpectu ꝓpſone determĩate dya
bolũ muitauit. vł qe deꝰ reſpectu pſone cuiuſ
lbz ipedire nõ pmittit Occultũ em iudiciũ dᷣi
P latz vtzꝭ ĩ vxoæe thobie q Sʒ quo dyabolꝰ H
facit· dicedũ ꝙq; ĩpedit generatiuã: nõ impedi⸗
meto ĩtri ſeco ledeòo oeganũ ſz extriſeco ĩpe⸗
diedo vſuz Et ẽ mpedimęetũ arti ficial e nõ na⸗
turale Iõ pt impedire ad vnã ita ꝙ ñ ad alias
Vel tolledo excitacõz dcupie ad illã vł aliaʒ
Et H vtutẽ ꝗꝓpꝛiã vł x herbã vł ꝓ lapide ł p
aljquã natura occultã dueit cuù pᷣoictis pe.
c Vta ſepati ꝗꝓpter maleſiciu ſi poſtꝙ; alia ma
trimoĩa otraxerint carnaliter ſe ognoſcãt ſũt

ad mrimoĩũ pᷣmu reuocãdi h ſic· ar· ex de

fri S· frnitatiſ ĩ tex·et glo·f/et·xxxnj·q.i.q ãt
vbi dicit ð ſepatis ꝗpter frigiditatẽe ꝙſi frigi
do reddat' potecia coeũdi coget reuerti ad
mũ diugiũ.q̃re ſibiter dicẽdũ eſt de ſepatis ꝗp

ter maleficiù Hã ſentecia diuoæcij lata fuit in

ter eos ꝓ ereoze qe impedimetũ qð fuit udica
tu ppetuũ n dirimit mr̃imonm niſi ſzm rei veri
tatẽ ſit ꝓpetuũ Vñn tales añꝙ; ſciãt maleficium
ceſſaſſe Ognoſcedo ſcòaʒ excuſant' a peccato
Pter ĩuincibile ignoꝛãciã. ſʒ poſtqꝙᷓ ſciũt illð
ceſſaſſe ſi cognoſcãt ſcdaz moetaliter peccant
Nec obſtat ꝗqð dici ð tal ibꝰ.xxxiij:q·ꝛ·.ſi ꝑſoꝛ

ciarias ſcʒ ꝙſi poſſibilitas coeũdi fuerit ei reò
dita recõciliari neqbut.qe illò decretum fuit
gnari remeſis archiepᷣi:qð ñ tenet᷑ in caũ pᷣdi⸗
cto.vn dicit ibi glo.H̊ pociꝰ dicedꝰ e ignarꝰ
ꝙᷓ; gnarꝰ Eſto ꝙ poſt pᷣdictã ſepacõʒ vir recipi
at aliquẽ ſacꝝ cdine et poſtea mulierè a qua
fuerat ſepatꝰ carnaliter ↄgnoſcat · nuqᷓd eſt re

ſtitueòꝰ mulieri ad peticione eiꝰ ꝙ ſic qa

ſepacõ facta fuit ꝑ ereoee Inqᷓntũ fuit eſtiatuzʒ
maleficiũ ꝓpetun.qð non erat ꝓppetuũ.Vñ pꝰ
ↄtractù mrimoniũ ſp mãſerũt viuges veri ſm
dei iudiciu Vñ vir ſuſcipiedo ſaca oedine vxo

ri piudicare nõ potuit ſuſcipiẽdo tñ nõ pecca⸗

uit. qꝛ ꝓ ignoꝛãciã inmcibile ſiue ꝓbabile ex⸗
cuſatꝰ fuitq Sʒ nũqd ſibi piudicauit recipien

do oedine ſacꝝ qntũ ad h ꝙ ſibi nõ liceat pe⸗

tere debitũ ab vxoee & videt' aliqbus ꝙ ſic

qe nvotũ qð e ãnexu ſacro oꝛdini tenuit qᷓntum

ad illõ qð erat ĩ ptãte viri qð ẽ debitũ exige⸗
re.licʒ nõ quo ad illò qð erat in ptãte młieris
qð e debitu reddere · Flij dicut ꝙ ille ſaſcipie
do ſacꝝ oedine n pindicauit mulieri nec ſibi
qntũ ad h qn liceat ſibi ð bitũ reddere et pete⸗
re qe ignoeãcia iuicibilis ſeu ꝓbabilis en ab
vtroqʒ excuſaunit piudicõ.niſi ei ſolutũ eẽ mr̃i
monij vĩiculu exiſtimaſſ ſac oedinè ñ recepiſ
ſet· nec ſe ad votũ dtinecie obligare ĩtedebat
nmiſi cũ hac odicõe ĩplicita ſeʒ ſi eſſʒ totaliter.
et him veritate ab ingio liberatꝰ . ̊ rich;.
S vᷣo qrat de abhoĩacõe vt ĩpediat mrio
niuũ RBndz tho.ꝙ idẽ eſt udicin de ea qð ð ma
leficõ.cũ ſit cã accntalis extriſeca ſicut et ma
leficiũ . B tho. Bonũ aũt eſſ in tali caũ ꝙ vxor

ĩqncũ poſſz vito mõis tñ licitis et ↄgruis ſe

cõſam et amabile exhiberet.
De ferijs ti ·xxx ·
Eſtea ↄſiderãdũ ẽ de his qꝗᷓ impediunt
mri moniũ ↄtrahedũ.ſʒ nõ dirimut iam
Otractũ ·q̃ ſunt tꝑꝰ feriaꝝ et interdictũ

eecleſtet pmo de pmo ð quo querunt᷑ plura

ſcʒ vtrũ liceat cel ebeare tribꝰ tpꝑibꝰ ſcʒ a. lxx.
vſqʒ ao octauã paſce·et tribꝰ ehòomadis ãte
feſtù beati jo·hap.qᷓ quidẽ ſam gio.ibioe mci
piũt tercõ die añ aſcenſioz et durãt vſq ad o⸗

ctauã pente:excluſiue vt volũt aliq:qe illõ fe

ſtũ ñ habzʒ octauã Vn ſm HB in dnica pꝰ pe
poſſent nupeie celebeari Ho·.ãt ſupc·ca
er de ferijs exponit icluſiue Ita ꝙ ñ in illa do
mica qñ agit feſtu trinitatis ſʒ i craſtino lice⸗
at nupcias celeheare Ite ab aduetu vſq; poſt
ephiam.qð intelligut.i.pꝰ octauã ephie Re⸗
putãt em tꝑꝰ qð eſt ephia et octauã eiꝰ totuz
ad ephie feſtũ ptinere.qe illò feſtũ hzʒ octauã
Szm aut romane eccleſie ↄſuetuome a.lxx · vſ
qʒ ad ſeptimũ diẽ pent·nupcie nõ celebeãt'.ex

de ferijs capellanꝰ Racõ aũt dicte ꝓhibicõ⸗

nis eſt qe in tribꝰ tpibꝰ pᷣdictis debẽeét fideles
pluſqꝙ; alio tꝑe ſpualibꝰ occupari .maxie qᷣa ĩ
tribꝰ feſtis maximis que tꝑibꝰ illis occureunt
Oſueuerũt fideles cõicare In ſolenni ãt nupci⸗
aꝝ celebeacõe ꝗpter maioza gandia carnalia
q fiũt ibi ꝓpter nouitate rei multũ retrahũtur
a ſpualibꝰ aimiſntelligeò ãt ꝙ tpibꝰ p̃ᷣdictis

hibenct' tria ſcʒ ſlolenitas nupciaꝝ ex & ferijſ

.

4

„ %.

ſolenis vt.e.q. nec vxo⸗.Et copula carnalis.
ſzm ray·et jnno.et bern.ſuꝑ illð e.capellanꝰ.
vi dicit ꝙ ſolenitates nupciaꝝ illis diebꝰ ꝓ
Hibentur ne carnaliter copulentur Gof. vero
& carnali copula non omnmo admittit Illis

tñ tpibꝰ vt quiham dicũt licʒ.niſi cõtradicat

ſuetnudo prie-mrimon iũ maiĩfeſte ↄtrahere pꝓ
ſimplice aioꝝ oſenſũ ſme ſoleni bñdictõne et
traduckone ad cohitãdũ vt ĩ c. capellanꝰ. ſed
expᷣſſiꝰ ĩ glo. CQui ocoedãt gof.ray.et pe.quia
ſic mri moniũ otrahere ñ ita ꝓbibz aĩm ſpua⸗
labꝰ itdere ſicut celebeacõ nupciaꝝ qᷓ ſolenẽ
bndictoz ophedit et traductõzg aò cohitãdum

o. at dicit ĩ ſumma ꝙ ipᷣe credit ꝙ bodie cõ⸗

ſenſus et ſolemtas ĩtcerdicãt HNã ilł diebꝰ ñ ĩ
terꝑõit eccia autoeitate ſuã ſi iqt ð fctõ ſzua
ri Nidẽꝰ nec ſme autoeitate eccleſie mrimoniuũ
eſt ↄtrahedu &lias penã Lʒ et clãdeſti nuʒ in⸗
dica. ex cla. ᷣſpõ· cu ihibicõEt ſic p oſeqnſ
vĩia ſequecia ꝓhibec. licz mnimoniu teneat ſi
Otrahat.h̊ tn ĩ glo.ſuꝑ c:capellanꝰ.nõ aſſer:
ſed tãꝙ opioʒꝝ recitat aliqauo q ETen mrimoĩ
um ↄtractũ tpe ꝓhbibito ab eccleſia ſit ſepan⸗
du M ꝙ mrimoniũ ſic otractũ ꝓpter B ſepari
nõ dʒ quo aò viculũ nee quo àd thon ſimpli
ſ ad tꝑꝰ ĩ penã ſic otraheciũ eo ꝙ ↄtepſerunt
eccleſie pcepta:ex de mrimoĩo otracto ↄtra in
terdic. c. iet de tali ſepacõne intelligit ulð
xxxin: q:im nõ opoetet. ij.
De mterdicto tixxxj-
Emde aliderãdũ é iterdicto eccleſie

cu aliꝗᷓ qe foæete dici eſſe eꝰ Oſangnea

vb affinis voł alteriꝰ ſpõſa ł ꝗpter aliqᷣd aliuò

St circa Rarie rn mrimomũ ↄtractũ otra
eccleſie mterdic᷑

bicõis e ꝓpetua aut tpab.ſi ſit ꝓppetua dʒ ſtati
ſeʒ pete lite ſepari a cohitacoe & Be veruͤ
ſzm ho.n oſuetudo ꝗᷓ generat ſcãdalũ et mł ti
tudo otraheciu b öfectꝰ ꝓbacõis ł ĩidulgecia

pape i impeòimtis ꝓpetuis canonica ĩiſtitucõ

nenductis diſpeſacoz ocedat ar de og. ſpuali

gei. in fi. B ho: Et ſi vellet abiuicem recedere

ſunt excõicãdi donec legitime ↄognitũ ſit ð im
penbimto quo ꝓhato ſepant' ex coto lata ſnia

diuoecij inter eos Eo vo nõ ꝓbato ſib remae⸗
but er de maotracotra ĩter:de muliere vbi
dicit ĩ glo: ꝙ pᷣdctã ſentecia excõicacõnis eſt
ad tpꝑꝰ.vñ ex tꝑe tollit ſme alia abſolucõe Z2

tuciꝰ e vt abſoluãt᷑ ec pꝰ ſepacõʒ ad caute laʒ

licʒ videãt' excõicati dũ ſi manet Zi ãt ſit te
pab puta tpᷣꝰ ĩ quo mrimonm ↄcrahbi. ꝓhibet
ob reuerenciã dierũ cũ ↄſenſu ð futuro cũ ali⸗
quo tuc nõ debet ſepari:pnia tñ ſemꝑ dz impo

ni ſiue cã ſit ꝓpetua ſiue tpalis:etſi ſit ca ppe

tua ſiue ꝓbet eſſe vera ſine nõ ꝗꝓpter ↄtẽptum
eccleſie ex e.c.ij.Et ſim dictã diſtinctõz ð bẽt
intelligi diuerſimode diuerſa iura. B notatur
e de ſpõſa du.tua nos.ĩ glo:b. Ne eciam pᷣce

ptũ eccleſie deluſoein vꝛdeat' pnñt ad tpꝑꝰ abi⸗

uicè ſepari et vtriqʒ pᷣt copula carnalis inter⸗

dici · ſi tñ vterqʒ malã habuit fidez alias itli

capellanꝰ:et.xxxiij.qiiijiñ optet.Traductio

qd e q'. s p eceleſiã ꝓhibet otrabere

ũ ſit oĩno dirimeduů & cum
matrimoniu iterdicit ab eccleſia aut cã ꝓhi⸗

ſoli cui ĩterdictũ erat factũ et ſcies Otraxit vi
det iterdicẽduũ ne debitůũ exigat et pcipieduz
vt ſoluat &t ſic intellige illud ex e.c.i. ij. et
iij·et ſiłia · Quo tpe elapſo pnt ſib libere ↄmi⸗
ſceri &t eè tꝑꝰ arbitrariũ liz decretał ponat me
ſem vnũ ex e:c:i.ĩ fi. h at ſeʒ ad tpꝑꝰ ſepari p̃t
fieri qñcũqʒ; trahit Otra ĩterdictũ eccleſie ex
cã factũ ſiue ſit ꝓpetua ſie tpalis.va ł falſa
Et ſjm G pᷣt expõi ſeparet' ſcʒ ad tꝑꝰ.ex ð ſpõ.

„ „ „

du.tua nos·ĩ fi.et· xxxiij ·q:iiij·ñ optz. Qð ãt

dictũ ẽ pedẽte lite ↄinges abĩuice ſepandos
et poſtea ad tpꝰIntellige vm es qñ ab micõ ⸗ↄ
tra iterdictũ ece leſie exp̃ſſe factu ne ↄtrahbãt
Otraxerũt ſecꝰ eſz ſi ſme ꝓhibicõe aliqᷓ Otraxiſ
ſent iter ſe b ĩ facie eccleſie.qe exqꝰ jus ſemel
eſt acqſtũ ñ e turbãda ipᷣa poſſeſho ł qᷓᷓ niſi ꝓ

phibicoe facta Et ſic ſoluit illò ex vt lite pen.

laudabile.et ex qꝗ fi · ſmt le. cũ ĩter veterẽ Vel
illa-laudabile.locũ hz qn ↄtraxerũt ab jnicõ
ĩ facie eccłie·alias ſi cla et opponat iĩpedim̃
tũ ꝓpetuũ eciã pedete lite ſepari poterũt et ð⸗
bebut qe tũc ab imicõ ↄtra eccleſie interdictũ
generale ↄtrahit qð ꝓhibet cõtrahi mrimoĩa
clãdeſtina · qᷣ veriꝰ credit ho.ex ð clã. ᷣſpõ.
cuũ ihibicõ rñſo.iet.. ſiqs ãt. et · xxxiij.q.nij.
nõ opoerz et ex · e· c. vl.Et G locũ hnt qñ mr̃io⸗
mũ ↄtrahut ↄtra ĩterdictũ ↄſtitucõis eccleſie
ſcripte vb cõtra ĩterdictũ iudic papa ĩferioeis
5 Po. O uid ſi Otra ĩterdictũ pape ĩterdicetiſ
et ꝓnũciãtis ĩireitũ ſi Otrabat c ſzm ho. In H
cau recureedũ e ad mtecõz pape qui ex cã pꝓſo
nas reddit abiles ad otrabedu Na ſicut ge⸗
nerale ſuꝑ B cõdit ↄſtõnẽ ſic et ſpãlẽ et locale
et pſonaleé Fo⸗ H di.xxix. ſciedũ S ergo inten
dat ꝙ tale mrimoniũ nõ valeat nulluù erit. H
vero dicit ꝙ illi ꝗᷓ ſic ↄtraxerit ſepabũt ad te
p? donec ↄgnoſcac de impedimento ar. ex. de
mrimonio ↄtra:ex lris· et c. de muliere. foꝛciꝰ
em viculi ẽè mrimomj ꝙᷓ; pape ĩterdictũ. G no⸗
tat er de deſpõ.impu· ad diſſoluedũ. in glo.
fi ¶Sciedü aũt ꝙ hHmoi interdictum aliqñ fit
ex canone pape et h̊ inducit aliqñ tpale impe
dimtu· aliqñ ꝓpetuũ.pᷣmo mõ ĩpedit mrimoni
u ſ̊ nõ dirimit:ſecũdo mõ ĩpedit et dirimit. ð
quo loqᷣt' .xxxv·q·iij:Otradicimꝰ.et ex .ð con
ſang· nõ dz Kliqñ ant a iudice illo ſczʒ tm. qui
de cã mrimoniali p̃t Ognoſcere. et ̊ ſm dam̃-
Sz hm ho.p̃t eẽ fieri a pᷣſbitero pꝛochiali. ez5
de clã · deſpõ. cũ ĩhibicõ Qms tñ de cã mrfimo
niali ↄgnoſcere ñ poſſit. qs vo ð hac ↄgnoſee
re poſſt· dicet ĩfra ti·xxxiij. in p̃ᷣn. Sane vt di
nerſa cca mrimoniũ picula euitet ſtatuit ↄcili

ñũ generale vt cũ fuerit mimonia otrabeda ã⸗

teꝙ; Otrahãt ꝑ p̃ᷣ biteros ĩ eccleſia publice ꝓ
ponat' opeteti termio pfinito. vt infra termim
ilũ qᷓ voluerit et valuerit legitimũ impedime
tũ opponat et ipᷣi p̃ᷣſbiteri nichilomĩꝰ pqrant
vtialiqð ĩpedimtũ obſiſtat Cn apparuerit DP
babilis iectura otra copulã otrahedaz ĩter
dicat cõtractꝰ expᷣſſ: donec qd fieri debeat
fuerit maiĩifeſtu ſcz p teſtes ł pꝓ ꝛuſticiaʒ. ex de
clãde·deſpõ.cũ inhibicõ cirea peicipiuũ.vbi a
git de bãnicõibꝰ faciedis b pᷣmittedis añ mr̃i
moĩuʒ otraheò Nota ad euideciã òctẽ oſtois

ꝙ dicitur ſubaudi ſcoõm mentem cõſtitucõnis
ipiꝰ licʒ nõ ſzm vba aliter nñ ꝓuideret picub
