Otra pᷣmiſſa oceſſo pᷣuilegio ſuffragãte li.vij·.
ð ſepul.eos.Ctẽ ſiqs elericꝰ degradatꝰ vł ab
officio ſuſpẽſus ꝓ certo crimĩe. atteẽptauerit
aliqᷣd de offieio ſhi interdicto et ab epᷣo cor
rectꝰ ñ deſtiterit omibꝰ modis excõicet'. etſi
nec ſic deſtiterit ad req̃ſitõez eccie· p ptãtẽe ſe⸗
cularẽ exilio damnet · ex ð cleri.ex. ſiq̃s p̃ᷣſbi
ter · Ite quicũq; excõicatꝰ vel ab hoĩe ſuſpen⸗

ſus celebeat. de iure dz officio et bñficio pei

uari et etiã deponi.ex ð cleri.ex. clenci ãt in
tex· et glo·et.c. latozes.et ſolꝰ papa cũ eo di
ſpẽſat li.vj.de ſen. et re iudi.cuʒ eterni.et de
ſen: ex· cã medicinalis. q MNũqᷣ idẽ eè ð depo

ſito ſcʒ ꝙ ſolꝰ papa reſtitnat eu · Gc hu. dicit

ſie qd ꝓbat᷑.vij:q:·j·ſiq pᷣſbiter.bn.vo in
c. clerici ãt in glo.c. diſtin guit ꝙ ſi ep̃s cum

alijs ep̃is deponit eũ tm a ſacerdotio p̃t eũ in

oedinibꝰ inferioꝛibꝰ recipe· et ſic ĩ alijs oꝛdi
inbꝰ.ar · xv·q· viij·qᷓ admiſerit.et.c.ſiq̃s pᷣſ bi
ter · Si ãt deponit eun ab oĩbꝰ tũc ſolꝰ papa re
ſtituit eũ. niſ poſtea inuen re ꝙ ĩiuſte depo⸗
ſitus fuiſſet· ſic intelligid nd ri-a⸗ iiſ. eÿi.
Itẽ clericꝰ q nõ ſeruat interdictũ loci ẽ ſuſpẽ
ſus ab officio et bñficio.ex de exceſ.platoꝛx
tãta in tex · et glo.tẽ ſuſpeſi a dfeſſoeibꝰ ſuii

ab officio ad tpus certũ ſi celebeãt ex ̊ iree⸗

gulares ñ fiũt·cũ q̊ nõ ſit expᷣſſuʒ in iure.ar.
li. vj.ð ſen. exis ꝗ· . · ſzm io.an. Itẽ ſuſpẽ
ſus ab ingreſſu eccie ſi ſe ingerat in ea diuiniſ
in ſuo ages officio ſieut peiꝰ fit ireegularis.

etſi G interdicto durãte decedat nõ pt in ec⸗

cleſia vel cimiterio niſi pemtuerit ſepeliri li.
vj: e · ti· is cui. ¶ Qund ſi ſe diuninis ex ecciam
ſgerar Buder ibi io.an. ꝙ ex H ñ erit irꝛegła
7

beãtibꝰ elebeer e js ep̃s a põtificalibus
ſuſpẽſus ſzm hoſt.ñ fit ireegularis ſi celebeet
in põtificalibꝰ q nõ ſũt de ſubſtãtia nec hoc

inuenit exp̃ſſuʒ in iure· ar. di. lI. pene. et idem

dicit innoc · e de ſen.ex. cuʒ medicinalis Eit
aũt ireegularis ſi ſecrer vel oedinet. Itez ſu⸗
ſpeſus a ſacramentoꝝ pticipatõne ſim Hoſti.
et innoc· ſup ·c· cũ medicinalis. nõ fit jreegu
laris ſi celebꝛet· quia talia nõ ſũt oꝛd inis.nã

et layci pticipãt ſacrametis. Et ideʒ dicũt de
ſuſpenſo a collatõne ſacrar .

mentox. quia etiã

layci quãdoq; cõferũt ſacramentuz. vt patet

ſub aere vel tentoꝛio vel peiuata do⸗
mo vel altari viatico celebeet.vel foꝛte cele⸗

de baptiſmo. Secꝰ ãt eſt de ſuſpẽſo a diuinis
vł officio vł executõe officij vel celebeatõe
miſſe vł quolibet alio hmoi qð ſit ꝗꝓpeie actꝰ
oedinis . qe tũc e ireegularis · ſi ̊ faciat otra
interdictaà ar. in. c· cu medicinab · et ex ſen.
et re iudi .cũ eterm · hoſt.ec ſuꝑ· c· cũ medici
nab. dicit ꝙ ſuſpeſus a diuinis de quo fit ibi
mẽètio qᷓlitercũqʒ officiet eccł iazʒ vł ↄferat ſa
ẽmęta vt pus officiãdo ẽ ireegularis q Quid
ſi dyaconꝰ vł accolitꝰ dicat epłazʒ ſine appa
ratu ſiẽ eè alicubi ↄſuetũ. ſm inno · ſup· c·
tanta.ſi ↄſuetudo ſit in aliqᷓ e ccł ia ꝙ ſine di
ſtinctõe oꝛdinis qs legat epł az.vł poetet ce
reos vł aliq̃d aliud ptinens ad officiũ aliqð
faciat.nõ erit ireegularis qᷓ iliò officiũ facit
vbi vero tm̃ p ſubdyaconũ epł a ſolet legi ibi
fit ireegularis · qe ·xj · q:uij.ſiq̃s epᷣs dam·gna
liter ðor ſiqd de ſacro miſterio otigerit · ſʒ H vi
det' intelligenð de his qᷓ ſut certo oꝛdini de
putata.Secꝰ de alijs vt ẽ reſpõſoꝛia· ãtipho
nas.·lectõnes et hmoi canere et duemũt ho⸗
ibidẽ et guib · durã.
Equit' vidè ð ſeptio articulo ſ. a quo pᷣt
iterdici et ſuſpeſiomis ſnia ferei:O) Circa

gqð ſcienð p ſiẽ ſupdictũ ẽ de ſnĩa excõicatõiſ

ita dicenð è de fnia interdicti et ſuſpeſionis
qð qnqʒ fer a iure .· qñqʒ; a ndice. et quide ꝗ
ſnĩia dicat eſſe ſnia iuris et qᷓ iudicis Habitũ ẽ
ſup ti. viii·ar· nij· eti v. DHeimo ãt dicenð e de
illa qᷓ fert a iure. Circa qð pᷣmo ſcienð ꝙ ſũt
płes can. in qᷓbꝰ fert interdicti ſnĩa gnalis
et pkheſ ſũt poſiti ſup̃ ti ·ij ·poni᷑ em̃ pimꝰ j cau
vj· ſcds ĩ caũ:vij·terciꝰ i caũ ·xlj· q̃rtꝰ ĩ caun.
xlij.qutꝰ ĩ caũ·xlix · ſextꝰ i caũ.lv. ſeptiꝰ e p
ciuitas in qᷓ cel ebeat electio pape ſi ea q̃ pci
pꝛũt᷑ ſeruari ĩ ipᷣ̃a electõe ñ ſeruent' diligeter

et ſine fraude erit ĩterdicta ex ð elec. vbi pi⸗

culũ. . de his ãt.et ep̃atu puata vt pzʒ ibidez·
octauꝰ nõ ẽ canõ late ſnie ſ ferede ſcz ꝙ ter
re eoꝝ q̃ nolũt ecciaʒ inuare otra heticos bo
na fide ſm poſſe ſuũ debẽet ĩterdici ex ð heti·
ad abolendã . S. ſtatuimꝰ inſup · Bunt eẽ pb es

cañ.ĩ qbꝰ fert ſnĩa ſuſpeſionis · pmꝰ ẽ ð̊ quo

ſup̃ ti. ij · caũ . liij · ſcdᷣs ẽ ꝙ ſuſpẽſus ẽ ab ĩgreſ
ſu eccĩie ꝓ mẽſem ꝓferẽs ſnĩazꝭ excõicatõnis n
pᷣmiſſa monitõe canonica coꝛã teſtibꝰ idoneiſ

e de ſen.exſacro.terciꝰ ẽ ꝙ ſuſpeſus ẽ p mẽę

ſem ab ingreſſu eccłie et a duuims officijs fe
res ſnĩaʒ excõicatõis vł interdicti vb ſuſpen⸗
ſionis ñ in ſcriptis·. Iðẽ eſt ſi nõ ↄſcribat cãm
ſnĩie dẽ ẽ etiã ſi reqͥſitus nõ tradat ĩfra men⸗
ſem exemplũ ſeripture· et ð his tribꝰ li.vj.e·
cũ medicinab ĩ texet glo.q̃rtus ẽ ꝙ ſuſpeſus
ab ingreſſu ecciĩe is de qꝰ ſupᷣ ti. xj.ar.j.q·ſʒ
nũ qᷣd cele. qntꝰ qñ ep̃s vt ſupᷣ ſuſpeſus ẽ ab ĩ
greſſu eccie.et ĩferioꝛes ab officio et bñficio
ꝗq ob ꝓcuratõez rõe viſitatõis ſibi debitã exi⸗
Sũt pecuniã vł munera ab ĩuito vł etiã reci⸗

piũt a volete. vł etiã recipiũt ꝓcuratõz in vi
ctualibꝰ occaſione viſitatõis cũ ñ viſitauer̃t

tales inquã ſuſpeſi ſũt ſi ifra meſez duplũ eiꝰ

qð recepant eccie a qᷓ habuerãt ñ reſtituerint

ſuſpeſi ſũt inquã donec reſtitnerit vt ſupᷣ · nec

St eis a dãtibꝰ remitti li· vj· ð ceſ. exi git DHñt

cta reſtitutõe nõ erit neceſſari

tñ diebꝰ q̃bꝰ pſonaliter viſitãt pecuniã reci⸗
pere ꝓ ſũptibꝰ moderatis · e.ci. felic·q NHota
ꝙ in ꝓcuratõibꝰ alijs ꝙ;ᷓ ob viſitatõem debi⸗
tis ñ hʒ locũ B pena.qð innuit ibi rõe viſita⸗
tõis · Qt ſim innoc· hoſt. guił.et gar · ꝓuectu⸗
ris et fereaturis equoꝛꝝ ſi indigeant viſitato⸗
res ꝓecuniã exige pñt. Scõm ec gar· ſi täã mo
dicũ eſculetũ et poculentũ recipiãt qð nõ eſt
veriſibe ꝙ alique moueat oł donatoꝛ ex hoc
paupioe fiat ñ hʒ locuzʒ H̊ pena · Hota ec ꝙ
Familia viſitatoeis tenet ð eo qð recipit viſi
tatoe ec tenet de facto eoꝝ ar.li.vj elec·
JF.fi · ¶ ota ecẽ ꝙ ſuſpeſi p̃ᷣdicti ſi interdicto
durãte moeiant᷑ in cimiterio nõ ſepeliut· etſi
interi in eccia celebeet in ſuo officio vt peiꝰ
ireegulares fiũt.vt li.vj.ð ſen.ex.is cui Nec
pñt ab alio ꝙᷓ; a papa abſolui vt ðr ibidez et
c. cũ medicinab ·Eacta etiã reſtitutõne ſtatim
abſoluti ſũt a ſuſpeſione·ar.ex ð ſpõſa.nõ eſt
nobiſ· et ĩnuit ĩ lra p̃ᷣdicti.c.exi git ibi quo
uſqꝛz· B de io·an· Alara inſup ꝙ cũ or in d.
c.exi git in victualibus ꝛc. noĩe victualiũ ſm
Sar.ↄtinet eſus.potꝰ.veſtis ſtrameta et alia
q ſũt nccia ad vnendũ.ff.ð v.ſig. vbo victꝰ
et hoſpitiũ.Ff.de ali:le ·l.legat.ſextꝰ e ꝙ ſu⸗
ſpeſi ſut ab ingreſſu eccie ſi ſut ep̃i et ſup · ce⸗
teri vo ab officio et bñficio qcuqʒ; pᷣlati. aut
ecciaſtice qᷓcũq; pſone ſeculareſ vł regulareſ
vacãtibꝰ ſibi ſubiectis aliqᷣ mõ digmitatibꝰ
ꝓſonatibꝰ peioꝛatibꝰ vb eccleſijs moꝛiẽtibꝰ
eoꝝ rectoeibꝰ vł miſtris bona in ip̃ᷣis inueta
vb in tpe eoꝝ vacatõis obuenietia q̃ᷓ in vtili
tatẽ eozudez dehẽt expedi. vel futuris ſucceſ
ſoeibꝰ fideliter reſeruari ſcʒ ꝓpꝑ vyconomũ ſi eſt
in eccia.vłb pꝓ eũ q̃ cuſtodiã hʒ ſam io.an·quo
quomõ occupãtes.et manęet ſuſpeſi ſcʒ a qᷓbuſ
cũq; bnficijs ſ̊m io.an·.et officio donec reſti

tuerit pᷣoicta niſi ſibi ↄpeteret ſpeali peiuile

gio vel ↄſuetudine iam legitime pᷣſcripta vel
alia rõnabili cã.li.vj. offi.oꝛdi.pnu. vnde
nõ ſuf ficit cautio ſzm i0· an Nota ec ꝙ fa⸗
alia abſolutio
q innuit ꝓ h qð ibi r donec reſt tutõzʒ fece
rint de pdictis. et B notat bn ex ð mat⸗.Otra
iter.ec· ↄtra ð muliere:et m.c.pñti. notat ec
io· an. H ide · Hota etiã ꝙ ſi ſic ſuſpeſi in ec⸗
cleſia celebeet ireegulares eſſent li. vj. ſen.
ex.ĩs cui·ſecꝰ e ſi ex eccleſiã· Seiend ec ꝙ;
cũ r in.c. pñti:ſi aũt alicui de iure ſpeali cõ
petãt bona ſupᷣdicta.B intelligit' tm de illis
bonis q̃ᷓ ex ip̃ᷣis reꝑta fuerit ſupeſſe ſolutiſ de
bies ſiqᷓ ſũt:et reſeruatis is ꝗᷓ fuerit necia ꝓ
ſeruitoeibꝰ et miſtris ac oneribꝰ incũbenti bꝰ
vſqz ad redditꝰ nouos ↄgrue ſuppoetãdis vt
in d. c. pnti · Oneri bꝰ diet ſceʒ fabeice hoſpita⸗
litatis· receptõnis legatoꝝ et nũcioꝝ ſedis
apkice et reliqᷓs·ſiłe ex ð pben. ð̊ monachis.

6B io. an. JZeptiꝰ é ꝙ ſuſpeſus ẽ ab officio et qᷓ

buſcũqʒ; bnficijs qᷓcũqʒ; decedẽte pᷣlato alicꝰ
eccie cathedealis vł regularis ac collegiate
bona ab eo dimiſſa vel vacatõis tpe obueniẽ

tia occupat q ĩ vtilitate eiuſdẽ eccie debẽet ex

pẽdi vb eiꝰ ſucceſſoꝛi fidelic reſernari · ſuſpẽ⸗
ſus e inꝙᷓ donec plene ĩrſtituerit q̃dqᷓd habuit

1

de pᷣdictis.ũñ obſtãtibꝰ peinilegijs. Oſuetudi

—

nibꝰ.ſtatutis.q̃cũ qʒ firmitate vallatis li.vj.
de el ec. qe ſepe · et videbit ꝙ de fructibꝰ eiꝰ
eccie officiedᷣ li.vj:ð elec· cũ ex eo·S: poero.
reſtitnete ãt ipᷣo erit ipᷣo iure ſine alia ſnia re⸗

ſtitutꝰ.vt dicit io.di:lxxxj.ſiqui.qð ec inuit

cũ r in c·qe ſepe:donec ⁊ꝛc· et ſim io an. B nñ
pʒ locũ in his qꝗ obueniũᷣt rõe iuriſditõis ĩ qꝰ
capłm ſuccedit puta ex ↄdenatõne vł ſigillo
et hmoi· Nũc aũt ẽ expᷣſſaz in.vij·ð elec· ſtatu

tũ B; hre locũ in oĩ emolumeto qð ꝓuenit ex

iuriſoitõe et ſigillo curie ecciaſtice vl ſecula
ris aut alias vncũq;: qð ad platos eccłijs ñ
vacãtibꝰ ptineret· oſuetudie qᷓl ibet otraria ñ

obſtãte.ita tñ ꝙ m his et ſiłibꝰ rõnabileſ de
ducant' expeſe· B tñ nõ extedit' ad ſmgnlareſ

pſonas ad q̃s rõe digtatũ qᷓ̃s obtinet muriſdi⸗
cio cũ eiꝰ emolumeto deuoluit' ſede vacante
de oſuetudine puilegio vł mre alio ſpeali. vt
patet ibidẽ · Nota eẽ hm i · an · ꝓꝙ illd · c · gꝛe ſe
pe. mtelligit de vacatõe eccie qntũ ad pnci⸗
palẽ pᷣlatũ ꝑ ciiꝰ moetẽ eccłie vidnate diciꝰ
ex de elec· ne ꝓ defectu· et hʒ locũ iſte caſus
vij: tin de eccłijs collegiatis· pcedẽs vo ð ec

cleſijs alijs. nec extedit' ad extraneoſ et q̊ͥ nõ
ſut de collegio vt patz in.c. qe ſepe.· Octa⸗

uus ẽ ꝙ ſuſpeſus e ab officio p vnu ãnuz oſer
uatoe ꝗᷓ ſe ſciẽter intromiſerit de alijs ꝙᷓ ð̊ ma

nikeſtis mmurijs et violetijs ſeu ad alia qᷓ iu⸗
diciale indaginẽe exi gũt ſnã extedit ptãtez li.

vjede offi·dele.hac ↄſtitutõe.J· vt at. Mo⸗
nus ẽ ꝙ ſüt ſuſpeſi ab officio pᷣlati.ð q̃bꝰ ſup
ti · ij· caſu.lxxvij . Decimꝰ e ꝙ ſuſpeſi ſut a p
ticipatõe bnficioꝝ clerici de qbꝰ ibide. q xj·
Eꝙ ſuſpeſus ẽ ꝑ ãnũ ab officio index ecceie oꝛ
dinanꝰ? vb delegat? ↄtra iuſticiã et oſciaz in
graunams ptis alteriꝰ in indicio quicꝙ; facies
p graʒ vł pꝑ ſoꝛdes · Et ſi ſic ſuſpeſus ſe diuĩs

ingerit iree gularitate ĩcureit· a qᷓ papa tm ab

ſoluit· li · vj·de ſen.et re mdi.cũ eterni· J. ſiq̃ſ
aũt. Et dicit bn. ꝙ G pena nõ hʒ locũ in arbi
tro.q eſt ven ſm io. an.ſi ſit arbiter ↄpeo⸗
miſſariꝰ.ſecꝰ e ſi ſuccedat in locũ oedinarij ł
delegati . ex ð offi.dele: de arbitris et eadez
rõe nec m auditoee · e.ti · qſtionũ· J. .. et.· J. nul
luz. „ nuqd tab erit ſuſpeſus ec a bñficio.
dicit hoſt.ꝙ nõ qe ẽ pena·ſʒ io. dicit otrariũ
di. xxxij· p̃ter hᷣ. &t nota ꝙ indicinz dr fieri p
ſoꝛdes qn iudex cozruptus ẽ p̃ce vł pᷣcio amo
re vł odio·. xij · ẽ ꝙ ſuſpeſus ab officio cleri
cus ↄcubinariꝰ notoeiꝰ ̊ quo ſup li.vj·ti · x·
q· ſ quã penã: xiij·e ꝙ ſuſpeſus ẽ ab admi⸗
ſtratõe ſpualiũ qᷓ grauat eccleſiã ſibi ↄmiſſazʒ

ꝓ debits alienis aut lras ſine ſigillũ ↄcedit

qbꝰ poſſint eccie obligari. Inſuꝑ ecceleſiã red
dere dz indemnẽ ſi in aliquo ẽ gnata nec etiã
vne reſtituet.ſʒ nec eccia talis debita ſolue

re tenet'. ex de rebꝰ ec.nõ alie · ſiqs p̃ᷣſ brero

rũ.et de ſolu.ſi quoꝛũdaʒ. i tex · et glo · e Li⸗
gat ãt hec pena ſuſpeſionis ſzm io. in glo ibi
dẽ tm inferioees epis. vt li.vj.ð ſen.ex · qe pe
riculoſũ.pᷣt tñ q; ſnia ꝑ epᷣm ꝓpeiũ relaxari· qꝛ
papa B; nõ retinet ſibi. ex ð ſen.ex nup· S nõ

dʒ Bᷓ faceè niſi pus indenitati ↄſulac eccie· e?

de vᷣ. ſig· eũ olim. Etſi tał ſuſpẽſus ingerat ſe
dininis erit ireegularis. vt dicit hoſ.ibidẽ in
Slo.Et cũ eo p ſolũ papã poterit diſpeſari:ex
de ſen· ex. cũ medicinab. xinij· ẽ ꝙ ſuſpeſus ẽ
trienio a bñficijs qᷓ defecerit in ꝓbatõe eius
qð obiecerit otra ꝓſonã electi ad aliquã dig
tate vł pſonatũ:ad que ſi infra tꝑs illò ſe in⸗
Seſſerit eiſ ipᷣo iure ꝓpetuo p̃unatꝰ erit niſi ma
nifeſtiſſime ↄſtiterit ꝙ calunioſe nõ egerit li.
vj· de elec·ſtatuimꝰ.Et intelligit G̊ de bñfi⸗
cijs illiꝰ eccie de cuiꝰ electõe agit vt pzʒ ibi
de · e. ſi Opeomiſſariꝰ.¶xv.eſt ꝙ eſt idẽ de eli

Sęẽtibꝰ ſi electõexs infra debitũ tps electo nõ
ntent.illis dũtaxat q̃ in B culpabileſ fuerit

i · vj · elec. cupietes· J cete. e xvj. ẽ ꝙ ide

Ede Opꝛomilſſario q ſcieter eligit indignu niſi
peomirteteſ illò habuerit ratũ li. vj· elec·
ſi peomiſſari? xvij· ẽ ꝙ ſuſpeh ſut a colla⸗

tõe oꝛdinuſut ec peiuati ptãte oferendi oꝛdi
nes iſti ſeʒ excõicati· ſuſpẽſi· hetici ·degdati·
depoſic. ſciſmatici:ſymoniaci.foꝛnicarij no

toeij- et illi qᷓ renũciauerũt loco et digtati·et

oꝛdmati ab oĩbꝰ pdictis ab executõe oedinũ
ſut ſuſpeſi . de his oĩbꝰ Habitũ ẽ ſup li.vj. ti.

iij. St ſic ſub iſto· J. otinec x. caſus ꝗᷓ ců aliſs

pᷣmiſſis faciũt· xxviij:· xxix · caſus e ꝙ ſuſpe⸗
ſus ẽ ꝓꝑ ãnũ a ptãte ↄferedi oꝛdines qᷓ oedĩat

eos qᷓ nõ ſũt ſui ſubditi · de qꝰ ſup li.vj.ti.iij.

ar. viu. q vxx· eſt ꝙ oferes tonſurã illiterato

ſuſpeſus e p ãnũ a collatõe eiuſdẽ de ꝗꝰ ſupea

ibide ti · nij· ar · iij · q: ſed etiã pena ↄferentis.
xxxj: ꝙ ſuſpeſi ſũt ab executõe oedinũ oedi
nati ex tpa ſtatuta.ð qꝰ ibide ar. j· d · xxxij.
ꝙ ſuſpeſũ ſũt ab executõe oedinũ enoemit cri
mioſi·ð̊ q ibidẽe ti · vj .· xxxiij· ide eſt ð biga
mis ſcietibꝰ ſe bigamos eè ci · vij · xxxinij. ſu
ſpeſus ẽ p̃latꝰ a iuriſditõe cã cepta inter ipᷣm

et ſubditos eiꝰ acſi fuiſſet appellatũ ab eo ex

ð accu.cuʒ dilectꝰ. Gredit tñ bn. ꝙ ſi iuſta cã
ſubeſſet eos punire poſſet· p argumetũ a ↄtra
rio.e.ti ·olim:ibi otra iuſticiaz ſpoliauit. B im
glo·dicti ·c.olim xxxv·clericꝰ q̃ eligit indi
Znũ ꝗᷓntũ ad etatẽ ſciazet mozes electõe acti
na ꝓ illa vice e peiuatꝰ et a bñficijs eccłie p
trieniuũ è ſuſpeſus: ep̃s vo qᷓ B facit vł pmittit
fieri illa vice peiuatꝰ e ptãte ↄferedi bñficiũ
ilè ſi ad eũ ptinet ipiꝰ collatio.et inſup a p⸗

ticipatõne en bnficij dʒ ſuſpedi· e de elec.

nihii e et. c. cu in cũctis. in fi. in tex. et glo-
xxxvj.ſuſpẽ ſuꝶz eſt ab om̃i actu legiumo li⸗
Satꝰ maioei excõicatõe. ey de ſen. ex · ſolet. .
Fi. Ixxxvij.qcũq; mĩoe vl pdicacoe alique re

cepit ad ꝓfeſſione oꝛdiniſ ſui:añ ãnũ ꝓbatio

nis elapſu:ſuſpeſus è a receptõe quoeũuᷣlibet
ad ꝓfeſſione eiuſdẽè li. vj⸗de regularibꝰ ñ ſo⸗

lũ m fi · et m hoſt.et io:an.ſupioe q n pecca

uit euz abſoluere poterit. ex ð ſen. ex. nupꝑ. et

extedit ᷓ oſtitutio ad oms medicãtes li. vj.

de re gularibꝰ oſtõex · xxxviij eccie et cimi
rerta urpoſtee ſũt eccłiaſtico ĩterdicto ĩ caſu
poſito ſupꝛa ti: ð ſepub li.vj.q.qd ſiq̃s in fi.
Arxxix⸗an oſil iũ ꝓuiciale celebea glib⸗ epſ
Ouocare dz oes abbates et clericoſ et pᷣſbroſ
ifra ſex meſes dʒ eis acta ↄſilia rferee qð ſi ñ

fecerit ẽ ſuſpeſo ab officio duobꝰ meſibꝰ. di.
xvnj. c. vlt. adageſime ep̃s oedinãs ſci

enter pemtetẽè ſoleniter e ſuſpeſus ꝓꝑ ãnũ a ce

lebeatõe miſſe· di · lv.nullꝰ q Quadeageſimnſ
p̃ᷣmꝰ ep̃ᷣs oedinãs aliquẽ mmuitũ ẽ pꝑ ãnũ ſuſpẽ
ſus a celebeatõe miſſe · di. lxxiiij. c.j.et . ij. de
q* dic vt ſup li. vj.ti ·lj.ar.inij.q:nuq̃d pᷣlatꝰ
cogẽè ꝛzc. à
rariũ maĩfeſtũ ĩ cimiterio vł eiꝰ oblatõʒ reci
pit cogi dʒ ad reddendũ qð accipit.Inſuꝑ dz
mane ſuſpeſus ab officio donec ad arbitriuz
epi ſatiſfecerit.ex ð̊ vſuriſqe · Sũt eẽ multi ca
nones ñ late ſnie ſʒ ferède ſnie ſuſpeſiõis. dz
em̃ ſuſpẽdi ab oĩ officõ clericꝰ iĩfÄamatꝰ ad
ulterio ſi indicta ſibi purgatõe canoĩca defe
cerit ĩ ea.ex ð adul.ſigficaſti.· VYenatoe epᷣus
tribꝰ meſibꝰ.p̃ſbiter duobꝰ cõione pue. dia
conꝰ ab officio ſuſpedat. ex ð cleri · ve · es ·
eeſbjĩ̃ q in ↄflictu erat ex ꝓte patientiũ vio
lẽtiã et lapideſ ꝓiecit neminè tn pPeuſſit· a ce
lebeatõe miſſe ꝓ bieniũ ſuſpẽda.ex ð cleri.· p
euſ · c · iij .· Pl biter qᷓ ꝓhibe ciãdeſtina Diugia
Otẽnit:aut ec qlibet regularis q̊ ipis iĩtererit
p triẽmũ ab officio dz ſuſpẽdi· ex de clãdeſ.
deſpõ · eñ inhibitio. J. ſane. Clericꝰ q̃ iurauit
ſciſma tenè ſuſpedit' a ſacris oedĩbꝰ et digta
tibꝰ ex ð ſciſma.qð a p̃ᷣdeceſſoꝛibꝰ Anfamatꝰ
ð aliquo enoemi crimie deficiẽte accuſatõne
pᷣmſſa monitõe ſi ſe n coerexerit debz ſuſpẽedi
vlqʒ ad odignã ſatiſfactõzʒ ſine ad canonicazʒ
purgatõz in qᷓ ſi defecerit ſuſpeſus ab officio
et bnficio retrudi dzʒ ĩ mõaſterio arto· ij · q: v
pᷣſbit.v.et ex ð pur.ca.c.ijet.c.ĩter.pt enã
qͥs ſtati ſuſpẽdi ab officõ et bñficio ꝗpt⸗ eno⸗
mitatẽ delicti et ſcãdalũ et inf amiã ide oetã
vt in · c. ĩter · in tex· et glo.Peeſ br q bñdixerit
ſcdᷣas nup· ab officio et bnficio ſuſpenſus cũ
lris ꝓpen ep̃i ad ſedẽ apłicaʒ ẽ mittedꝰ. ex de
ſcòis nup. capellanũ q pus. ericus ir̃as
pape recipies de manu alteriꝰ qᷓ; de manu pa
pe vł bullatoꝛis ab officõ et bnficio dʒ ſuſpẽ
di: ex falſa.dura. Clericꝰ q pcipit ecciazʒ p
laycos ſine autoeitate ꝗpeij epi dz a cõrone
ſuſpẽdi:er ð iurepa.pᷣteaqʒ. Si electõe facta
ĩ diſcoꝛdia eligẽtes n miſerit ad curiã ꝓſonaſ
iſtructas vt optz n cã iuſta eos excuſet a pce
ptõe bnñficioꝝ illiꝰ eccie ð cꝰ electõe age p
trieniũ ſut pᷣuãdi vt . li · vj ·ð elec· cupiẽtes..
ceteꝝ · S reli gioſi ↄtra canoĩcas epoꝛx ſniaſ
et tenoꝛ es puilegioꝝ a papa ſibi oceſſoꝝ ve
nire pᷣſupſerint ſupple ſjm mno. recipiẽdo ex
cõicatos vł mterdictos ad officiũ et celebeã
do in eccłijs aliter ꝙᷓ eis ex peiui legio licet.
eeciĩe ĩ ꝗbꝰ h̊ pᷣſüpſerint ſubiaceãt interdicto
St ſim iunoc.ĩbidẽ nõ ẽ canõ late ſnĩe. Et cõ⸗
ſentit eẽ ibidẽ hoſt.dicẽs ꝙ ſnia eſt p epᷣm fe
rẽda · ee ↄuenit bn· ibidẽ · B er de penub · cũ et
plãtare ĩ fi.et ar · e · ti · tua · Bi religioſi poſt

latã ab ep̃o ſnĩaz interdicti otra ecctaz. cele⸗

beauerit ibidẽe pñt ab eodẽ ſuſpendi · vt in· c⸗

cna. ) Elerici ad electõez admittẽtes ſpõö⸗

te layces ab officio et bñficio debẽet ſuſpedi

eỹ de elee. qſqs · Cl erici qͥ ſe ad eqles potꝰ
inuitat et qᷓ a crapula et ebeietate niſi a ſupe

uadeageſimuſſeðs ꝗ ſepelit vſu⸗

bfnficio.er de fideiuſ.c· ij.

rioei moniti nõ deſtiterint. ſuſpẽdi debet ab

officio et bñficio.ex de vi · et Ho. cle· a crapu
la. Alericꝰ qnqʒ ſuſpẽdit ab officio et bñfi
cio ꝗpter ſcandalũ qð oeit' ex vbis eiꝰ. ex de

excel · Pla.ꝙ ſit Sue. Epᷣus qꝗᷓ facit crudeliter

ſubditu ſuu cedi dz ad tys ſuſpedi in caſu de

quo ſupᷣ li.vj.ti.xiiij.ar· viij.ad fi.im notabi⸗
li qd incipit Itẽ nota ꝙ nõ tm̃.q Cõfirmans
indignũ quo ad etate ſciazʒ et moees ſuſpendi
dz ab officio et bñficio.et care dz ptãte bfir⸗
mãdi peimũ ſucceſſoꝛezꝭ. ex de elec.nichil eſt.
9 Ep̃s q poſt peimã et ſcdᷣazʒ coeærectõʒ ſibi fa
ctã · in ocilio fuerit innetus culpabił m ofe⸗
rẽdo bnficia idignis ꝑ ipᷣm ↄciliũ ſuſpedi dʒ
a bnficijs oſerẽdis· et ide ſeruet᷑ in capitulis

q̃ ſnĩa ꝑ ſolũ papã relaxari p̃t.er ð p̃ben.gra

ue ¶ Eps ↄferes ſcieter bñficiũ excõicato ſu⸗
ſpe

i dz a collatõe bnficioꝝ · ex de cleri. ex.

poſtulaſtis· et a peeptõe ꝗpeioꝝn bñficioꝝ ·
ex de elec · nibil 8 Coõferes oed ies ſacros
ſcieter bigamo ſuſpèdi dzʒ a collatõe ſił iu oe⸗
dmũ.diſpeſari tñ p̃t cũ eo.ex de bigamis ſup
eo. Coferes ex tpa ſtatuta oedines ſuſpedi
dz e cedinandi de quo ſup li.vj· ti. inj.
ar. j. St ide eſt de oedinãte ſoleniter penitete
vt patz ibidẽ ti · xvij. in fi: ꝗᷓ Oedinati ꝑ ſaltũ

vb furtiue miſtrantes etiã in officio oꝛdinis

que nõ Habet illi ĩ quoꝝn oedinatõe aliqo de
ſubſtatialibꝰ vł ſolenibꝰ è omiſſa.ſuſpẽdi de
bet ab executõe oedinũ vt ſup̃ ibide n iiij . ar
in et arev⸗e. Prchioßi qᷓ ſinguł ãnis cũ ſuis
ſuffra ganeis puĩciale ↄciliù nõ celebeãt de⸗
bet ſuſpedi.ex de accu.hſicut olim. ahai vio
lat fide et inramentũ dz ſuſpẽdi ab officio et

ſnĩa interdicti et ſuſpéſion's lata a iure nõ ex
tedit' ad ep̃os et ſup ñ de ip̃is exp̃ſſe fiat me⸗
tio · vt patz li.vj.òe ſen: ex.qe piculoſũ.q Se
quit vide de ſma ĩterdicti ſuſpeſionis qᷓ fert
a mdice. ſeʒ qͥs iudex et ↄtra queè p̃t eã feree.
Circa qð ſcien ꝙ quicũqʒ p̃dt excoicare p̃t in⸗

terdicere et ſuſpedere et ecõuerſo. et ſibr qui

cũqʒ pᷣt excõicari pᷣt ĩterdici et ſuſpedi et ecõ⸗
uerſo. hec em̃ tria ſub ceſura eccleſiaſtica Oti
nent'. vñ q̃ pᷣt ꝑ cenſurã eccleſiaſticã coge pᷣt
hec tria facere.ex de v.ſig. quereti · vñ cu ha⸗
bitũ ſit ſup̃ᷣ q̃s pᷣt excõicare et qͥs excõicari .p
Oſeques patz qs pᷣt interdicere et qͥs ſuſpede⸗
re.et qs interdici et qͥs ſuſpedi:et ̊m imnoc.
et hoſt.ex de his q̃ fi:a ma.p.c.q̃ſiuit. habeꝰ
etiã ex·e.c.ꝙ epᷣs ex officio ſuo tenec cogere
ſubòitos ſuos vt nõ ſeruent interdictuʒ a nõ
ſuo iudice larnz.c Horeſt tñ hic dubitari de
aliquibꝰ ſcʒ vti oedinariꝰ interdicere poſſit
eceleſias exemptoꝝ · E innoc· dicit ꝙ ñ cui
ſentit bni.ex de peimł.tuaꝝ in glo.h.in me
dio · qe tamen de iure cõi ſeruare tenen inter
dictüũ generale qñ ipᷣe gnaliter interdicit to⸗
tagʒ tereã tenent' illò ſeruare· ad B ex de ↄſue⸗
tudine cũ inter vos· et de v. ſig · cuz in ptibꝰ.
ñ ð h̊ ſint ſpealiter peiuilegiati.ſupᷣ ð peiuił.

autoꝛitate alias poſſet eos punire cuʒ delin⸗

quũt publice.ex de peiuił.patẽetibꝰ.et.c. euz
et platare ĩ fi·et de H̊ in articulo pᷣcedẽti vᷣ·ſi

Ad hec nota

—

td
fapu
Piti
de
bliter
ſude
tabi
nang
dend⸗
Din
let.
lbife
1de⸗
dd
ulis
egr
toſu⸗
feer⸗
in.
M
ior
8l
ſped
ntete
ſalti
dinis
dde
dide
i a
ſuin
itde⸗
vio
o et
n
hoͤet
ee⸗

eree⸗
t int
qui
eco⸗
Dii
epe
ibe⸗
n,
de
⸗

gre
no
de
ſe
cui
ne
ter
40
iie
.
⸗
nn
4
4

religioſi. Nõ p̃t etiã oedinarius interdicere ee
ſuſpedere puilegiũ habẽetes in quo dtinent᷑ᷣ h;
verba. ſ. in ſpeciales et ꝗꝓpeios eccłie romane

filios vos recepimꝰ.licet ꝓ G̊ vba nõ ſint ex⸗

empti a iuriſoicõe ep̃oꝛ q ad alia li. vj.ð v.
ſig venies · Vtꝝ ep̃s exns ex dioceſim ſuazʒ
poſſit ſuſpẽdere et abſolue ſubditos ſuos.ih
vt ſup̃ ti · xiij · ar · j · q. viij · ¶ Ve eapitłm iter
dicere poſſit ſuã eccł iazʒ.videt ꝙ nõ.qe tũc il
li ð capitbo ſeipᷣos interdi ceret qð eſſe nõ poſ⸗

ſet. qe nullꝰ p̃t ee iudex ſunpiꝰ di·xxj. nũc ãt

qð johãnes dcedit· SGed bñn· dicit ↄtrariũ ſi ca

pꝓrtulu B;̊ habet ð oſuetudine:nec interdicerẽt
ſeipᷣoſ ſʒ eccł iaz vt ibi nõ fiat officiũ ꝓpter de

lictũ alicuiꝰ vł aliquoꝝ · vñ ip̃i poſſent ĩ al ia
eccełia celebeare. Et ſimiliter cu ep̃s interdic?
ſuã eccł iaz cathedraleʒz ipᷣe ibi.nõ in alijs ec
cleſijs ceſſat admiĩſtrare.ex de offi oe· ireefra⸗
gabili. in glo·e. q Vtꝝ vicarius ł archip̃ſbr
qð ide e interdicere poſſit eccłiaz maioꝛem vł
ciuitate · c ꝙ nõ de iure cõi.ex de his q fi · a
ma.pꝓ c.·queſiuit· SGecꝰ poſſet eſſe de ↄſuetudĩie
ſpãli.ex ð appel ·dilectis.ĩ tex ·et glo·. bn·
Vtꝝ ſuſpeſus poſſit ampliꝰ ſuſpẽdi · ꝙ ſic
qe excõicatꝰ poſſet ampliꝰ excõicari · ex de re⸗
ſcrip.capitłm in glod. q Vr qꝗpter delictuũ
tociꝰ capitłi vł maioeis ptis· cũ tñ ep̃s nõ de
liquenit poſſit in pᷣiudiciu epi eccbia cathedra
lis ab aliquo legato interdici · H ꝙ ſic · vt ptz
ex ð his qᷓ fi:a ma:p c.queſiuit. Secꝰ eſt ſi mi
noe ſaluo puilegio põtificali quo tñ nõ poſſiet

vti ſi ꝓpter eius delictũ eſſet lata ſñia ĩterdcti

ex de pPiilb. qð nõnullis · et c. qð in te · B Hoſti.
Qunid ſi dñs aliqs tpalis ſupponat pſonaʒ

eb tereà et familiã ſuã iuriſdicõi alicuiꝰ ep̃i ex

tranei. Nũquid ep̃s tereã illiꝰ dñi poterit ĩter
dicere. P ꝙ ſic.ar ex de iureiurã.ex reſcripto
E nuͦquid clerici tenent' a dininis ceſſare
Mꝙ ſie ar. c· ex reſcripto· licet om̃ laicꝰ p cõ
uencõz ſpecialẽ nõ poſſit eccłias et pſonas ec
cleſiaſticaſ ſue teree alteri ſupponere.tranſeũt
tñ tacite cũ vniuerſitate: ſicut ðe de iurepatro
natus. B hoſt.
quit videre de octauo articło ſ.quali⸗
ter ſmia interdicti vb ſuſpeſiomis dz fieri.

et qñ tenet et qñ nõ tenet · Circa ꝙ ſcienð pñ

eſt fereèda ſmia ſuſpeſonis niſi pᷣmiſſa monicõe
canoniea vt dictu e ſup̃ vbi agit ꝓpter quam
canſaʒ p̃t ferei.aliter lata ſñia excõicacõis vł
interdicti vł ſuſpenſionis ↄtra pticipãtes cuzʒ
excõicatis ea pticipacõe que minoe excõica⸗
cõz inducit nõ tenet li . vj· de ſen · ex · ſtatutnz.
h aũt ſiq monicõ pᷣcedere debet intelligit ſe
cundũ jnno. ex de appel:adhuc qm̃·qñ ſuſpẽ⸗
ſio vł interdictũ fert in aliquẽè ꝓ ↄtumacia⸗
Secus aũt eſt ſi impeecat? ꝓ pena 8ʒ Em ho⸗

ibide B; intellig de pena quã quis ipo facta

incidit a canone ſtatutã tũc em̃ nõ opoꝛtet ꝑ⸗
redere monicõʒz· Secꝰ e ſi imponat ab homie
ꝓ pena qꝛ tũc momeõ p̈cedere debet ar· ex de
cohabicle. et mu·ſic ad extirpandas-et c. ſi
clerici, et li. vj.ð offi· oꝛ·.ſi canonici · Pebz ee
in ſẽptis ferei· ſñie cauſa oſcribi. exeplũ ſẽptu
re ĩfra meſez a indice ſi requiſitꝰ fuerit tradi ·

Ddicto ppetuo vel ad tꝑs multũ

Etſi faciat iudex dtra aliqð iſtoꝝ ẽ ſuſpenſus

ab ĩgreſſu eccłie ꝓ meſem.et a diuinis officijſ
ſn his tribꝰ equiparat ſnia ĩterdicti et ſuſpen

ſionis ſñie exc cicacõis li.vj.de ſen:ex· cu me
dicinalis. in tex. et glo.qð intelligit jnno et
hoſt.in glo.ibide de mterdictis pſona non
locoꝝ habẽt em locũ in ſuſpeèſiombꝰ et iterdi
ctis ab officõ et beneficõ et ſacrametis.nõ in
alijs ĩterdictis. Nõ debet aut ep̃s feree ſniam
excõicacõis vł interdicti ł ſuſpeſionis ſine o⸗
ſenſu capitbi ſui.ex de exceſ.pᷣ ·puenit.in tex.
et glo.d . Gᷓ aut ſem jnno:et hoſt.ibide intelli⸗
git ſolũ in caſu.ſ.in ſuſpeſione Eperna vbk iter
ongũ . tüc em̃
nõ debet fieri ſine oſenſu capitłi ex ð his que
fiũt a ma:p c.queſiuit. Flias aũt regulariter
de generali mãdato dluetudine et de iure cõi
nõ requiric ↄſenſus capituli.ex de offi.o⸗. cũᷣ
ab eccłiaꝝ · cũ etiazʒ ſubdelegatꝰ ſolꝰ p ſe va⸗
leat excõicare· ex de offi.dele.ęx literiſ. ł ſem
lnoian epᷣs ꝓcedit ex officõ ſuo tüc maxime
cu Habet ꝙ ð oſenſu capituli debet feree in⸗
teròictũ:qe tůc maturiꝰ ꝓcedit in figura iudi
cij ↄtra Otumacẽ?.tũc ep̃s et qlibzʒ aliꝰ pꝑ ſe fer

re pᷣt ¶Hota ad hoc ꝙ fiat ceſſacõ diumoꝛum

neceſſe e hec interuenire:pᷣmo ꝙ ꝗᷓ ceſſant hoc
habeant ex ↄſuetudine vel alio iure vt ceſſare
poſſint:ſcòo ꝙ vocen abſentes ad otractanò
de ceſſacõe.tercõ ꝙ tractet · quarto ꝙ delibe⸗
rati.quĩto ꝙ; ſimt mamfeſta· offenſa et iniuria.
Pter quã ceſſant.ſexto ꝙ añ ceſſacõeʒ ĩ inſtru

mento publico vł patẽtibꝰ lr̃is autetico ſigil⸗
lo munitis cauſam ceſſacõis expmant.ſeptimo

ꝙ illd inſtrumentũ vł lras tradãt ei Oↄtra quezʒ
ceſſant· octauo ꝙ rqumãt illũ qͥ ↄpeteter eme

det iniuriã vel offeſaz ꝗꝓpter quã ceſſare volũt

qð ſi nõ fecerit tũc habzʒ locũ ceſſacõ.h̊ jo·an·

ex de offi. iudic. oz· qᷓuis li.vj. Canonici vo

ſiue capitulũ cuiuſ libet eccleſie ſecularis vł
regularis ꝗ ceſſare poſſũt a diuinis ↄſuetudĩe
vł alio iure.ſi ceſſare volũt expᷣmant ſue ceſſa⸗
cõis cauſaz in iſtrumeto publico vł in lr̃is pa
tentibꝰ. ſuo b alia autetico ſigillo munitis et
exhibeat illud vel illas ei otra quẽ ceſſant · B
vo p̃termiſſo:i.cauſa nõ exp̃ᷣſſa in iſtrumto pu
blico vel in iris patenti bꝰ.et aſſignacõe ñ fa⸗
cta.ł canſa expᷣſſa nõ mueta legitima· quidq̃d
medio tpe pcepiat ah eccleſia reſtituet· que pꝓ
cipere debet nõ peipiet et e danis et iniurijs
ei ꝗptz quẽ ceſſant arbitrio ſupioeis f. pape ſa
ciſfaciet: cauſa aut legitima inueta tenet iſte
ad intereſſe canonicis et eccleſie ad quãtitate
certã arhitrio ſnpioeig taxandã li· vj· de cffi.
oæ.·ſi canonici Nota ꝙ cauſa ceſſacois debet

eſſe racõnabilis et mamfeſta· ex. e⸗titulo irꝛe⸗

fragabili: G cetenz : nõ ei ꝓ penſiõe ſubtracta
vel alia mima offeſa ceſſacõ fiet.ſʒ ꝗpter iniu

riã grauẽ· vt qe fiut ſtatuta ↄtra libertatez ec⸗

cleſie.iponũt' clericis tallie. detine' canoĩcꝰ

vel electꝰ p ptãtem ſecularè et hmõi. Ex G ãt

qð dicit' in dctõ c· canonici .ꝙ ille ſ:q ceſſacõ
nis cauſaz dederat tenet' ad ome ĩtereſſe cano
nicis 2c argumentũ ꝙ dãſ occaſione interdi
cto reſtituere tenet' dana qꝗ eccleſie religioſi

et boſpitalia loci interdicti in elemoſmis et
oblacõibꝰ ꝗpter ĩterdictũ ſũt ꝓpeſſi · B jo· an·
in c· ſi canonici · Nota etiã ꝙ talis eccłia non
dicet medio tpe ĩterdicta. ſzʒ canonicoꝝ illo
zum oegana erut ſuſpẽſa.vñ tali ceſſacõe durã
te p̃t ibi ep̃s et alibi celebeare ſine irꝛegulari⸗
tate vt ĩ dctõ · S. ceteꝝ · qð nõ eſſz ſi eſſet inter⸗
dicta. ex de excelſ.pᷣla.tãta · Em guil· et gaĩ· qe
nec ip̃i canomci poſſent ecckiaz iterdicere · ex ·
de his qᷓ fint a ma.ꝓ c:qᷓſiuit · et ̊ de iure cõi:
Secꝰ è de iure ſpãli. et ſie pᷣt itelligi illꝰ ex . ð
appel.dilectis · vacãte tñ ſede poſſent h de iu
re cõi.li. vj.ne ſe.ſi ad epᷣm· G jo.an. in d. e · ſi
canonici. F.. ̃ ſi ĩ pᷣdicta ceſſacõe nõ ſeruent
diligenter ea qᷓ ſeruari pcipiunt' li: vj de offi ·
oe · ꝙᷓuis· ipᷣa ceſſacõ nõ ſeruet᷑.ſ̊ vt pus ĩ illa
eccłia celebeet vt ibidẽe · Inſup ĩ dcta ceſſacõe
ſupponetes imagines ſanctoꝝ ſpinis et vrti⸗

cis · ſicut faciebãt aliq· ſũt grauiter puniendi.

vt in e· ſi canoĩci. S. fi · lte ſicut habitũ ẽ ſup
ti · viij . ar · ij. de ſma excõicacõis· ita etiã intel
ligenð ẽ ð ſñnia interdicti et ſuſpẽſiõis ſ· ꝙ de⸗
bet ferei iuſte . et ̊ tripłr ſ.ex cã·ex anĩo· et ex
oedine. et fere oĩa q̃ dctã ſũt ibi habẽt etiã lo⸗

cũ in ſma interdicti et ſuſpeſionis · la etiã q̃ᷓ

dicunt᷑ ibidẽ ar · iij · de punicõe iniuſte excõi⸗
cãciũ magna pte habẽt etiã locũ ĩ punicõe
miuſte ĩterdicentis et ſuſpẽdentiſ · mkta etiã qᷣ
dicunt' ibidẽ. articło. inj · et v · de modo ferẽ⸗
di ſniaz ĩterdicti et ſuſpeſionis ſicut et dictuzʒ

e ibide articło.j.ꝙ ſñnia excõicacõis in młtis

caſibꝰ nõ tenet . Cta etiaz intelligenð ẽ de ſmñia
interdicti et ſuſpẽſiõis· et quaſi oĩa q̃ ibi dicũ
tur et querũt circa excõicacõz dici et qri poſ⸗
ſũt circa ĩterdictũ et ſuſpeſionẽ in pᷣdicto titu
lo · ſ. vñj · Et ea q̃ ↄpetũt ſñie interdcti et ſuſpẽ
ſiõis diſcernẽda peudẽti lctõei gra beeuitatia
rlinqꝰ qSʒz nũq̃d appellacõ defedit ab ĩterdi
cte et ſuſpeſione · ſi pcedat defẽdit. ex · de
appel.ad G; qm̃ · a Otrario ſenſu · et c · dilectis ·
ſi vᷣo ſequat nõ defedit li. vj · de ſen · ex · is cui
J.ij · vñ in his duobꝰ equipant' excõi. et ĩ tri
bus alijs ſupᷣdictis · S. debz etiã ĩ ſcriptis · Bic
ergo ſicut ſnia excõicacõis trahit ſecũ execu⸗

cõʒ nec appellari p̃t ab ea vt habituz ẽ ſup̃ ti·
ix. ar.j.circa finẽ · ita et ſñia ĩterdicti et ſuſpẽ
ſiõis Et B intellige m jo · an · ꝓpei e ð ſuſpeſio

ne ab ingreſſu eccleſie vel diumis · vt etiã lra
ſonat dicti c.is cui ·qe inſuſpeſione a tpalibuſ
vt ab ingreſſu poſſeſſiõis vł pomerij vł ĩ inter
dicto ignis vel aque nõ haberet hꝰ locũ · ff · ð

appel.l.nõ tm.taliũ em ſuſpenſionũ vel inter⸗
dictoꝝ effectꝰ bñ ſuſpendit ꝑ appellacõʒ ſe
quente· mi caſus eſſet in quo dãnatũ publice
ĩtereſſet ſtati punmi· ff · de appel · oſtitutů ·
Qudd de ſuſpenſiõe a beneficõ. H m jnnoc·
eỹ de appel.ad G̊ qm· appellacõ nõ ſuſpẽdit ĩ
aliqᷓ ſuſpenſiõe eccłiaſtica.NHoſt. vo ibi diſtin
Sint ꝙ aut q ſuſpendit a bñficio · et tũc cum

ſtud ſit ſpuᷣale.opi:jnno·. ẽ va ant a pcepcõe

⸗⸗ — *

bnficij qᷓ è tpalł.et tuc appellacõ bñ ſuſpẽdet

Itẽ EHm eũ ſi dicat ſuſpẽdo te a p̃beda · ſecꝰ ẽ ſi
dicat ſuſpedo te a canonica.qe illa ẽ ſpũalis·
ſeðʒ aũt jo·an·ſatis vide ꝓ c.is cui:ꝙ ſuſpen⸗

ſio a bñficio releuet p appellacõz ſequnentez·
cũ ibi dica' ab officõ et ab ingreſſu ecckie · et
ſi idẽ de ſuſpenſiõe bñficij eſſet h expᷣſſiſſet· vñ
ſcðz eũ ĩ his mere ſpũalibꝰ ꝑ q liga aiĩa · dctm̃
c.is cui . hzʒ locũ .· Done ꝙ index poſt appel
lacõz tulerit ſñiaz ĩterdcti. Nuquid celebeãs ĩ
loco ĩterdicto fit ireegłaris ſi iudex appella⸗
cõis ꝓnũciauerit appellacõez nõ tenere
Hm bñn · eỹ de appel · paſtoꝛab. et Hm ho · ibidẽ
ã fuit appellatuz ex cauſa ꝓbabili licʒ appel⸗
lãs nõ ꝓbet eã eſſe verã· et tũc celebeãs n fit
ireegł ariſ Fut ex cauſa friuola ſiue nõ ꝓbabi
li. ſic fit iregtarie.9 Eſto ꝙ aliq̃s ſuſpendat
vel imterdicat poſt appellacõz nõ tñ ꝓſequi
eã · nunqᷓd ſmia rata manebit vt ſup̃ ti . vrij·
ar.j.q.eſto ꝙ aliqs · ſcðz eĩ jo· an. qd ibi ðe ðᷣ
ſñia excõicacõiſ ĩtelligenð ẽ eẽ ð ſma ĩterdcti

et ſuſpenſiõis · et H dic? li. vj. ð ſen · ex. licz. cũ

eadẽ ſit rõ · ad H e · li .· nij · ti · nenee Quide
ſmia ĩterdicti vł ſuſpenſiõis ferat ſub odicõe
nunqd ſñia tal ligabt añquaʒ odicõ exror. Pt
vt ſupᷣ paꝝ añ qſtõz pᷣcedentẽ ſ. ꝓ qñ qs ſuſpẽ
dit donec ſatiſfaciat ẽ neceſſe abſolucõ ſpaliſ
qe tũc p̃ᷣt dubitari de abſolucõe ex eo ꝙ vnus
foete dicet plene ſatiſfactũ alter negaret hec
jnno.ſ̊ jo·dicit ↄtrariũ · xvj · q · vij · ſis ·
Equr viè de nono articło a qꝰ et quali
ter pᷣ̃t et debet ĩterd:cti et ſuſpẽ ſiẽis ſnia

flaxari Circa ꝙ ſcienð ꝓ ſñie ĩterdicti et ſuſpẽ
ſiõis qᷓ infligũt' a mure ipᷣo fctõ infligũt᷑ vt m

płibꝰ cũ diffinicõe k certi tpis vel certe reſti⸗
tucõis ł opetẽtis ſatiſ factõis vel depoſicõis
Otumacie &t ĩ talibꝰ elapſo illo tpe vel facta
ĩſtitucõe vel ſatiſfactõe illa ł depoſita ðtuma
cia ſuſpẽſus ẽ reſtitutꝰ ſme abſolucõe alia ar ·
e ð ſpõ · nõ e· ĩ tex · et glo· exepla pᷣdictoꝛz re
ie late ponunt. Et ide dicenð e ð illis ſñijs
qᷓ mõ ſupdicto a iudice ferũt'ſn ſũnf ãt illiſ qᷓ
a iure ipo facto ĩfligũt' ſumpłr · i. ſine aliqᷓ ta⸗
li diftimicõe reqrit' abſolucõ· hãc ãt face pẽt
edinariꝰ ł erẽ apłice ſedis legatꝰ vbi eaz ſibi
nõ reſeruauit ðↄditoe iuriſ · qe qð de vno negat
ð& alio ↄcede vide eỹ de ſen · ex · nup · I· ĩ ſcðo
In ſentẽcijs vo illis qᷓ ferũt' a indice ſimp. re

q̃rit᷑ ec abſolucõ· hãc ãt face pᷣt iudex q tulit

eã ł ſupioe eiꝰ ñ aliꝰ.excepto articulo moetis
niſi de mãdato eiꝰ qͥ tulit eã vel ſupioꝛis eiuſ
xxiij · q.j.ſi petrꝰq Sciẽð eẽ ſeðz bñ. e ð ſen ·
ex · a nobis · ꝙ ſñia iterdicti ł excõicacõis ſim⸗
pꝓłhr ab aliqꝰ lata. nõ durat vltra tps ꝓferetis

eã niſi ſucceſſoe eã ↄfirmet vel habeat ratã · ſi

tñ faciat ſtatutũ aliquod vel decretũ ligat pꝰ
