eiuſo Diusis ſi dedt eã qntũ ĩ ſe fuit irritãda
Et lz peccet h̊ petedo tñ ad eiꝰ petitõeʒ ille 4
ĩtrauat religiõʒ p̃t et dz reuocan Et peo hac

opiĩione expſſe vit' eſſe t. er̃ ð duer. Oiu c.j.

vbi de · ꝓ ſi laicꝰ de licẽtia et pꝓmiſſõe vxoeis
ꝓfeſſionẽ fecerit ĩ religõe.ñ vxoe ad rligiõ⸗
trãſierit ã ꝓpetuã caſtitatè obſzuare ꝓmiſzit

ze: O iuges pꝰ carnis copł aʒ ðᷣbeãt li

vir poteſt et debz de monalterio reuocari: I
opionis vñ eſſe ray · qᷓ dicit ꝙ iunx qui in ſe
culo relmqtur ꝓmittat in maũ vel pnria ep̃i
Otinetiã · Yt em addit roð.talia maioea ñ de⸗
bẽt expediri ñ pꝑ epᷣm ł aliũ de mãdato eiꝰ Et

ſie ibi tria ſũt necia.ſ.autceitas epᷣi·expᷣſſa li⸗

cẽtia diugis ſue.et votũ ꝓpetne ↄtinẽtie cuz
trãſitu ad religiõzʒ ſi ſit ſuſpecta·ab p̃t ĩ ſcło t
mane ·Et B ec videt᷑ ſentire bn ex ò dↄuer· cõ
iu.c. j·et ino. ibiðò in glo.ꝙ dãs licetiã vouẽ
di ñ ĩpedit pter hoc debitu exigere n et ipe
doueat.et ið dic ho.ibid ĩ glo· S tũ pꝑ alrã ꝑ
ſonã fieret inferioeẽ ſi alias rite fem̃ eſſer ꝓ⸗
pter h ep̃s reuocare ñ deberet et peccarʒ ſi de
feõ reuocarz maxie ſi loci ↄſuetudo eèt fieri
talia ꝓ mioeẽ epo·HG̊ roð ·dẽ videce diceð in
cãu ouerſo-. ec vxoe ĩtrare pᷣt religionẽ rma:
nete ĩ ſcło viro ſene et ñ ſuſpecto de incõtine
tia. qe ĩ hmoi ñ ad impana iudicant ex ð cõ⸗
ner. din. ad apł icã · Bi quis vult tene opi· p⸗
mã pᷣt dice ꝙ dem̃.c.loquit᷑ de illo qᷓ de licẽ
tia vxoeiſ ignoꝛãte ep̃o ĩ religione ꝓfitet . et
talis reuocari p̃t hm foꝝ iudiciale · qe tlis li
cetia ñ fuit ðbito mõ data nec accepta · vł qᷣ
deã licetia ſufficiẽte ꝓbari ñ potuit.qe vt vo

lũt aliq ſi potuiſz ꝓbari młier öbuiſz fligiõz

iĩtrare ↄpelli ſi iuueis erat ar·xxxiij.q v. qui
vxoꝛs. vVb tm̃ caſtitatẽ vouè ſi ſenex erat. Qui
vo volũt tenèe ſcdᷣazʒ opionẽ pñt dicẽ ad ðere⸗
tam alle gatũ contra eam ꝙ illud verbum ſikr
conuertatur intelligendum eſt ſic. ſ. niſi ma⸗
lit ſuũ diugẽ reuocare· Et ſic ſoluũt qòdam. et
glo. ſoluit ibið. VYk pᷣ̃t dici et meliꝰ ꝙ iõ dict

ſibr ↄuertat qe reuocãdo peccat · lz ad petitõ
nẽe eꝰ aliꝰ deat p iudicẽ ruocari · qe iura ex cã

rõnabili decnũt tł ez licẽtiã ꝓ petitõzʒ alteriꝰ
Diugis irritãdã qe n ̊ fterz młta picła immè
poſſet diugi ĩ ſeło ᷣmanẽti · H̊ ð̊ rich;. Vtrum
Diuges in ſcło remanẽtes poſſint ſe licite ab
iurare et ppetuã otinẽtiã ꝓmittè. H quidaʒ
dicũt ꝙ ñ.ar.ex duer.diu:ex pte tua.m fi·
ILo. vo diẽ ꝙ imo eẽ ſine aliq iuram̃to ſe poſ⸗
ſẽt ad otinetiã ppetuã obligare.ar·xxxiij·q
v. qð deo. et bn. ex ð regła:veniẽs in glo · b·
Ho.ec̃ vult ꝙ poſſent vouè ↄtinentiã ad tem⸗
pus et ĩppetuũ pari oſẽſu· Et tũc ſim ray· eciã
ſi vir alias penitèt et votũ frãgeret. tũc vxoe
ĩ voto pſeuerare ðberz ↄſtãt⸗ vtz in illo.c.qd
deo. et c. vna ſola.Hlec obſtat illð ex ð mrm⸗
rã ·tua.ij.qe ibi ñ fuit fem votũ ↄtinẽtie⸗Con
ſentiũt ec pocis ĩino· et ho.ex de ouner.ↄin: in
glo.c.j. tñ nt dic ibi ĩno · ꝓpter hm̃oi vgtum
vtriuſqʒ non poteſt vnus ſine licentia alteriꝰ
religionem mtrare gehrrun ante copulã car
nalem poſſit vnus coniugum altero nolente
continere · C. talis aut peoponit deliberare
de religionis ingreſſu aut non.ſi ſic ſtatuen⸗
dum eſt ſibi tempus duoeuz menſi. ſzm gob ·
ex de duer. ↄiu.ex publico. vel ſm hoſti. et
bn ibidem· tempus ſtatui debet arbitno indi
cis: ita ꝙ intret vel vxoei adhereat. et ſi tran⸗
ſeat quilibet recupat quantum de ſuo penes
alterum reſidebat· ex de conuer.cõiu·ex pub
lico et c:ex parte quod intelli gitur facta ꝓ⸗

fechone: B hoſti. Si vero illo termino elapſo
non tranſierit co gatur per executionem ſatiſi⸗
facere coniugi · Si tamen elapſo termio illo i
traret dãmõ añ copulã carnis- ĩgreſſas tenet
er ð ↄuer.Oↄm.ex publico.h̊ ray· et bñ · Pi ãt
ñ ꝗpoit ðᷣliberare · puto ꝙ exactꝰ ab alteo ſta
t pꝰ ↄtractũ bito mõ ſolẽnizatũ mrioniũ ·ꝭ
bitũ ſibi ̃ode te. cũ ñ hẽat exceptõzʒ leg tiaʒ
ad repelldũ.de hoc tũ vide ĩfra ti ·ð differẽ
tijs mrionij·q: nũ qͥd peccat moetaliter qᷓ zc·
eto ꝙ ĩfra tpus indultũ a mre muita co⸗
ghoſcac a viro· nũquid ĩgredi p̃t monaſteriũ
X cũ p olſẽſu mutuũ ſit iã trãſlata ptas coæ⸗
poꝝ licʒ ñ oĩno efficaciter · copula ſequẽs ñ
eſt oino violeta ſiue iiurioſa ſj ĩ pte tm̃. vnde
qdðᷣãmõ ẽ vſus iure ſuo· ar·ex ð elec. cũ eccia
vulterana et iõ ↄſamat' mrioniũ:et iõ non iz
poſtea altero innito monaſteriũ ĩtrare. Si vo
eã ognoſeet pꝰ cꝑꝰ ꝓferõis cũ vinculũ iam
ſit ſolutũ pateret᷑ penã · xxvij.q.jſiqs rapue⸗
rit. H ho. B ar.vo ĩ q̃ſtioibꝰ rñdzʒ ꝙ tłis mbier
ſic violeter oppᷣſſa pᷣt ingredi monaſteriũ vi⸗
ro ĩuito·quia vir delmques nõ debet eſſe me
lioꝛis ↄditõia ꝙᷓ nõ delinquẽs · ff.ð re.iur̃. ñ
fraudat'. . nemo⸗· Sʒz quare dant ei iducie
. pt⸗ tria. pᷣmo vt poſſit interim ðliberare
de religionis iĩgreſſa.2*⁹ vt pparent᷑ nccia ad
ſolenitate nuptiaz . 3³⁹ ne vilè hèat vir datazʒ
hãc quã diu ſuſpirauit dilar⸗ ſiq̃s cõ
trahat cũ coerupta et ᷣmũ alt⸗ vult iĩgredi r
ligiõz et ãbo iurare volũt ꝙ ſe mime ognoue⸗
rũt. nũqᷓdecredenð e eis · Ho. diẽc ꝙ ſic añ tra
ductõzʒ vt ex ð ouer.oiu.ex pte tua.ij.pꝰ tra
ductõʒz ãt ñ credet' eis ĩ pᷣiudiciũ mrionij. ex.
de eo qͥ ↄos oſan.ſupꝑ eo:et ex ð diuoe· qᷓnto ·
Fd h̊ noꝙ quiòquiò dictũ eſt de vxoꝛe quã⸗
tum ad votum otinentie itelligẽdu e vwiro ⸗
quia mi talibus ſecũdũ omnes vir et vxoe ad
paria mòrcant'. xxxij· q:j ſi quis vxoeem. et
q. v ·peecepit. S
Equit videre ð ʒ*. ſ. de obligatẽe ad red
ditõz ðbiti ꝓ reſpectũ ad accñs ſrueĩenſ
puta lepeã ł furiã. et circa G̊ qrunt plura ·ſ.
vt diux ſanꝰ teneat' rodere ðbitũ Diuc i ſe
ꝓlo. He nõ eſt ið qrere vti teneat bitũ ĩd
deè et vtu teneac ei cohabitare. cohĩtare em̃
ẽ magis ↄſiliũ ꝙ; pceptũ ꝓpt⸗ picłm ĩfectõis
ñ q dᷣe ex ð̊ diu:le ꝓ.c.j.ſ.et vxoees viroes
et viri vxoees ſeq̃nt qui lepee mosbũ incur⸗
rũt et eiſ Oiugali affectõe miſtrẽt exbhoꝛtaꝰ ẽ
ñ pᷣceptũ.vt pz ꝑ lr̃aʒ ĩmediate ſequẽte · nihil
ẽ haniꝰ ꝙᷓ; ſpõſũ et ſpõſã ĩ foeꝛtuitis caĩbꝰ
eſſe ꝓpticipes · Ff· ſoluto ma.ſi cum dotem.· ſi
maritus. Bed reddere debitũ elt p̃ceptũ · vnð
de e. ti · qm. ꝓ ſi vm ſiue vxoꝛè lepeoſũ fieri
Oti gerit.et ifirmꝰ a ſão carnale ðbitũu exigat
Snali pᷣcepto apłi qð exigitur eſt ſoluenduzʒ·
cui pᷣcepto nilła ĩ h̊ cãu exceptõ inuenit.et iõ
vt diẽ glo.ibið · nos ex ſeſu nro excipe ñ ðᷣbe
mꝰ. Vñ ſzm ho.omges quoꝝ vnꝰ è ſanꝰ alt⸗
lepecſꝰ ſũt monedi ꝙ ðbitů ſibi dant . et ſi
nolit moitis acqeſcè ñ cogant' ſi ↄtinetiã vo
lũt ſuare· ex ð Diu.lepeo.ſi ãt nolũt vł ñ pñt
Otinetã ſzuare cogant' ſibi ðbitũ ĩddo· ex e·

e⸗
714

1.
.
u
9:
60
et

e. ij. S. vlti . vñ dz iſta ꝗpe locum eiꝰ ſtare vt ei

poſſit miſtrare et ðbitu dpiugale redde. vt diẽ

bið ho · ex e · c. · ꝓ ſuf ficiat leꝓſo ꝙ ſuo ðbi

to ñ fraudet .nec oꝑcʒ ꝙ ĩi eoð loco ł lcõ mo⸗
rent Ite reddedo Rbitu nõ eſt ſic piculũ ò in
fectõe ſiẽ ð ↄmanedo aſſidue. qe actꝰ ille ci⸗

co trãſit et quis ex tali ↄcubitu ꝓles genita
vt i płᷣibꝰ infectõzʒ lepee nõ enadat maxie vi⸗
ro exñte leꝓſo tpe coitꝰ. magis tñ põderãð ẽ

Otinuũ picł m foenicatõis ꝙᷓ ifectõ ꝓlis.ma⸗

xime cũ ſit meliꝰ leꝓſã eẽ ꝙ; ſi nũꝙᷓ exiuſſʒ in

eẽ;· Vñ mag eet otra bonũ ꝓlis ſi leꝓſi nuq;
Znaret ꝙᷓ; ſi ples naſcerec ex eiſ.hꝰ ſnĩe ſunt
boñ.pe.rich.tho.bn.et alanꝰ.Go · vo diẽ ꝙ;

Diugi le ꝓſo ſepati maneti te oiux ſanꝰ coha

bitare ſʒ maneti cũ alijs le ꝓſis ñ te. Et dicit
P decretab ex ð diu.le.c.j. loq̃t' moitoꝛie ñ
pceptoꝛie.ſ.vt le ꝓſi iducant' ad otineð et ñ
fiãt im ꝓbi ad debitum exigendum vel decre
talis illa coerigitᷣ ꝓ ſequente. pᷣma opĩo tole
rabilioꝛ vi. Quid dð filijs lepſoꝛ · ſzm
Sof.et ho.cũ ſano remane debent ne ificiãtꝰ
cũ ille moꝛbꝰ ſit dtagioſꝰ.ꝗpt⸗ qð eẽ̃ ð doſue

tudĩe gnali aꝓphbata iur canoĩco et iure vete

ris teſta.le ꝓſi ſepant' a cõione hoĩm· ex ð̊ cõ
in· le.c.j.ĩ tex· et glo.q Vta ↄiũx teneat red
dere ðbitũ ↄiugi furioſo. & hñti luciòũ iĩiter

uallũ reddenũ e ᷣbitu ĩ illo ĩteruallo.qe tũc

red di pᷣt ſine ꝗp̃e pſone piculo Eurioſo auteʒ
actu exñti ĩ furia ñ te alt Siũx ðobitũ redde
qe nec ðbitũ eſt ꝓ illo tpe viugi .· Tn idiote ſe
hnti q? ad diſcretõzʒ ad moð pueri reddeð e ð
bitũ ·qe tali ec ſine picło pſone gpeie pᷣt red⸗
di VCEZ erroe lepee ĩpediat mr omũ.· q-
nõ.qe licʒ lepea obuiet cohĩtatõ nᷣ tñ obliga
tõi. Vñ nota ꝙ licet lepea ſupuemiens ſoluat
ſpõſalia pᷣcedentia vt ſapᷣ dictũ eſt Et B; icelli
git ho.n foꝛte ſpõſꝰ iĩiã traduxiſſet ſpõſam in

domã ſuã ex oiu- leꝓ. lras. et de jureiurã .

Pse r tñ mrioniũ ſoluit· e · c· ·· et · ij·
idet᷑ tñ illõ.c. lr̃as dicẽ anqꝙ; 15 miioniuz
ſit vſũatũ ſolui poſſit.ſʒ ꝓ diẽ ꝙ ↄſũuᷣatũ expo

ne·. Otractũ · Vl iõ diẽ H. qe ſi eẽt ↄſumatũ ·
indicaret' pſ ũptũ mrionin. vñ diẽ ofůmatũ⸗
ſuhbaudi. nec Otractã: et ſic ſpõſalia tin ſoluit

ex ð iur̃iur.quẽadmoð & ſzm ho. ſi traducta
erat vꝰ ſi ꝑ nerba ð pñau ↄtraxerãt · ñ potuer̃t
ſepari n añ copulã carmis alter viugũu volue⸗

rit ad religionẽ tranſire· et tũc is ꝗq remanet

poteſt in domino nubere · excra de ſpon · com
miſſum. Et mtellige qñ ſpõſa eſt virgo · ſi ei

coerupta eſſet poſt traductionem ſeparari nõ

poſſet niſi per moetem. vt patet per ſupeadeã

de modo contrahendi matrimoniũ. B hoſti ·
Elii vero volunt ꝙ etiam ſi ſponſa eſſet tradu

à nichilominus lepea ſuperueniens ſol uèt

ſponſalia niſi poſt traductionem fuiſſet coeru

ELauitur videre de quarto. ſ· de obligatõ
ne ad redditi onem debiti per reſpectum

. . . 2 2
ad tempus et locum. ſt circa ;̊ querunt pln⸗

ra·ſ.vtrum tempoꝛe ſacro liceat debitum exi
gere vel reddere . dies feſtiui et ĩeiunioꝝ

st ꝓceſſio nũ ſũt inſtituti pt metis eleuatõzʒ

“

/

aà carnalibꝰ ad ſpualia. In vſu vo diugali meſ

depmit' a ſpualibꝰ ad carnalia.et iõ Ogrue ẽ

iſtetutũ ꝙ diuges tẽ abſtieãt ab illo actu. E
eccia ñ p̃t iuri ᷣmno et naturali piudicare.nec
itedit fulijs laqueu pone vn cũ redditõ debi⸗
ci ſit ure naturali et ec no. debi vo peti
tõ ſit liata.j.coꝛ vij-nolite fraubare iuicez
ni ex ↄſeſu ad tꝑꝰ vt vacetis oeõm.eccia ñ m
cẽdit roditõz aut ꝓhibẽè aut diſſaadé. peticõz
vo ĩtedit tuc diſſnade ñ ꝓhibere. vñ diẽ auꝰ.
et het.xxxiij.q.injxpᷣiano· ꝙ a licitis ẽ ab⸗
ſtinedũ vt licita facil iꝰ iĩpetret. Qꝛ ãt diẽ wi
de ꝙ n lz tüc xpiano cu diuge ↄueire. ᷓ diẽ ñ
qe ſit ꝓhibitũ ̊ diſſuaſu ·q g bitũ r̃ddit nõ
peccat·. q̃ ãt petit aliq̃ ĩfirmitate ductꝰ ſñ Otẽ
pru vł irreuerentia tpꝑis ł eceleſiaſtice exhooe
tationis nec peccat moetalit. Gq̊ pe. Goñ. vo
diẽ ꝙ tůc pᷣt reddi debitũ ſine aĩ culpa da tũ

reddat cũ diſplicetia et doloꝛe. peti ãt ñ pẽt

ſine culpa· St ſi aſpectꝰ ſit ad deleccxatõez eſt
cłpꝑa guis et moetalis. Im alex. an. i e li. Bi
ãt lu beicũ carnis et ſuã ifirmitatẽ cꝰ e ↄſciuſ

łoſcia nvehem̃te timeat.et iõ petat p̃t eſſe cul⸗

pa veialis · vix tñ otingit ꝙ ĩ diebꝰ pᷣcipuis ñ
ſit culpa Suis. Si obicit illð grego:peimo
dya:ꝙ młier q̃ fuerat a viro ognita nocte ve
nieſad ꝓceſſionẽ arrepta eſt a dyabolo. hoc
ãt ñ fuiſſ n moætaliter peceaſſʒ ergo ec. G
ñ fuit ex eo qe ðbitũ reddidit ſo qe ſe teme pꝰ
moð ad dina otra ↄoſciam ingeſſit: B tho.
Zed eſto ꝙ ſit paſca ĩ qꝰ vterqʒ teĩ dĩcare.n

q te' rode bitũ. vi ꝙ ñ qe eccia ſtatuit ꝙ n

accedat qᷓs ad cõionẽ qñ ognoſcit vxoeẽ.
qpſi rddat inite et cũ doloee ñ arce' ab ĩgreſſa
eccĩe:nec a dione.poſſ tñ dio differri ̊ cõſi
lio ſacdotis.HG bon:4 otãð ãt ꝙ cũ ð·xxx⸗
iij ·q:iiij · apłꝰ.ꝙ vir nec ad tꝑꝰ vxoee muita
p̃t oeare ĩtelligic ſzm ꝙ dict aliq ð ſpeali et p
uata oroe vt ſi tota die ł nocte ł mag diei p⸗
te vellz ĩ eccia es.tñ ĩ oroe gnali pᷣt meereſſe

vxoee eẽ ĩuita· vt ĩ veſꝑis et miſſis ſim hug .

Nec ꝗpt' oroʒ gnalẽ ł ſpeale dz q̊s peteti b:
tũ negare ec ĩ paſca:ſ pᷣmo rodat et poſtea
ad ecciaʒ vadat.et ea qᷓ fũt facieda ſzm exigẽ
tiã diei faciat. G̊ roë.et glo.ſaup.c.apłꝰ et cõ
ueĩt cũ his alex. an.ĩ e* li. Vta ĩ loco ſacro
liceat ðbitũ reddere l exigere · Cc n. ñ eĩ ẽ

ſimile ð loco et tpe.qe faciliꝰ mutari p̃ᷣt loeꝰ

qᷓ tꝑꝰ.Et p̃terea locꝰ ita pollui p̃t ꝙ indiget

recociliatõe · vñ im loco ſacro ñ licet carnale

Sbitũ reddere nec exi gere. ſi tñ ꝓ lõgũ tꝑꝰ eſ

ſent violeter recluſi ĩ loco ſacro vit' ꝙ tunc
licitũ eèt eis in loco ſacro exigẽ et reddẽ · An
tbi ei cãu ñ vr illa ꝓhibitõ bere ĩtelligi q⸗
ñ ẽ ponẽdꝰ laqus aiabꝰ ꝓpte mũdiciã loci. ̊

rich. qVta liceat ðbitũ petẽè l exige tpe im⸗

pᷣgnatõis · ſi ſine picło aboeſꝰ vir pᷣt car⸗
naliter copł ari ſue vxoꝛi p̃gnãti te ſibi bitũ

reddere et ab ea poteſt exigere ſine peccato

moetali: quia concubitus matrimomalig nõ
tantum eſt in officium ſedò ettam in remedia-

et mulier peegnans eaanre Plue appetit

cubitũ ꝙᷓ; qñ nõ eſt pᷣgnana. Si ãt ñ pᷣt eum

ea carnal ite copłari ſine picło aboſs.tũe ñ

ðbet ſibi reddi debitũ nec exigi ab ea. qe mĩi
moniũ pñcipaliꝰ oediatũ ad ꝓle pereãd az
Sꝙ in remediũ. Vñ ſzm alex· an· i & ſi pſumat
vehemẽter de piculo ptꝰ petẽs moꝛtalit pec
cat et alt reddere ñ te. Si vo młier ꝓbabili
ter ñ p̃ᷣſumat ð picło ptꝰ reddẽe te lʒ ſciat eũ
peccare· cũ doloee tñ· NHec ðe ei ↄſetire qꝰ ad
peccatũ · ſzʒ ꝗq ad H ꝙ petit qᷣð ẽ ſuũ et ne fiat
peiꝰ.̊ alex:an. Nec obſtat qð dic ãbeo · et Ha
bet . xxxi.q: uij·ſi cã · pᷣa inq̃t rõ ↄceptꝰ et
ptus u lege ceſſare debe tempibus his vſũ
carms demõſtrat.qe ĩteiligit ð debito hone
ſtatis nõ neciĩtatis et ð exigedo ñ ð reddeẽdo⸗
B pe. Quod ãt dic aui.ix·de aĩalibꝰ.c.ð foæ⸗
matõe embeiõis ĩ ſpeali:ꝙ młier p̃gnãs aliũ
fetũ ocipe poſſzʒ. raro accidit· et qn accidit ·
vt ĩ pl ibꝰ aboetit vt diẽ ibið . ¶ Veꝛz tpe me⸗
ſtruoꝝ liceat ðöᷣbitũ pete ł reddere · qdaz
dicũt ꝙ tpe mẽeſtruoꝝ nõ è licitũ debitũ ex⸗
gere ſz licitũ eſt redde · peimũ em̃ qð eſt in vo
luntate diugũ lex ꝓhbibz ñ ſm gað eſt de lege
nature.vñ ec dñs n p̃cipit mulieri ñ redde ſʒ
hoĩ ñ accede.leui.xviij· ad mulierem qᷓ pati
moèſtrua ñ accedas:· et ezech·xviij· vir ꝗq uſti⸗
c ã fecerit:et ĩfra·ad meſtruatã ñ acceſſhit ec.
ac pꝓ ̊ ñ exeit mulierè a tetõe.ſz vir obligat
vt ſcient pete ñ poſſit ſine trãſgreſſione Et H̊
vr dice mgjr ſen.li.iiij·di.xxxij·lNʒ iquit ðbitũ
ſit petẽti ſoluẽdũ oĩ tpe ñ tñ lʒʒ oĩ tpe petere·
Et ſzm B ĩtelligi dñt autoꝛitates ð h̊ loqztes·
tn aliqꝰ mõ dðz ſe difficilẽ rddẽ alicq;ᷓ occaſio⸗
nẽé pᷣtededo k ĩfirmitate allegãdo ſi petat igꝰ
rãtz. b p̃cibꝰ et moĩtis autedo ſi petat ſcient⸗
finalit= tñ ſi vir ñ ðſiſtat dq0 debitũ redde cuz
doloee ſi credat ab ſcãdalũ viro pſtare b ei ꝑi
culũ alieꝰ coeruptõis dãnabilis imnè. Hõ ẽ
añt tutũ ꝙ ſuã paſſiõz viro ſp idicet ne foete
ex h; eã abhoereat n de eiꝰ diſcretõe pᷣſamat·.
Fli diẽt ꝙ ſi illa paſſio accidat naturalit⸗.ſ.
ĩ ſaĩtate ſeł ĩ meſe determĩato tpe·tũc ñ licet
nec exige nec reddẽ · et B expmi vr᷑ lem· xx · q
coierit cũ muliere ĩ fluxu meſtruc et rᷣuelaue
tit cpitudĩex ĩp̃a quoqʒ aperuerit fõtẽ ſã gniſ
ſui ĩterficient ãbo· ¶ꝰ rõ ẽè qe tũc mulier põt
Oeipe et ꝗpt maxiaʒ coeruptõeʒ q̃ ẽ in coꝛpe
mulier. vt oñdit fetoe eaꝝ illo tpe. et ĩfectõ
ſpecłi p aſpectũ eaꝝ · vt dic ph̊s ðò ſõno et vi
gilia· ſemẽ viri qð tũc ĩ ea recipit᷑᷑ aliꝙᷓ incur
rit ĩfectõz et illð qð miſtrat mulier è imudũ⸗
et ideo ex tali concubitu gentti vt in pluribꝰ
efficiuntur lepeoſi. vel alijs grambus coeru⸗
ptionihus inficiuntur· vnde glo. hiero · ſuper
illud yſalxvj· omnes iuſticie veſtre quaſi pã
nus menſtruate· dicit ꝙ tempoꝛe menſtruoꝝn
viri debent ab vxoꝛmhus abſtinere · tunc eniz
concipiuntur mebeis damnaticeci. claudi .
lepeoſi.et hmoi.vt quia non erubuerunt ſic ĩ
conclaui omiſceri eozum peccata pateant cũ
ctis et aperte redargnantur in parunlis · hec
&glo. Talis enim concubitus eſt in peeiudiciũ
Peolis.non licet autem vti concubitu coniu⸗
SPali ad remedium quando eſt in peolis nota
bile preiudicium et peobabile. quia peincipa
li oeonmatur ad ꝓgle ꝓcreandã ꝙ;ᷓ ad rĩ̃mediũ

p̃terea tał fluxꝰ paꝝ durat · et ideo ſi ſcienter
petat ñ excuſat ſi vo ignoeant⸗ petat vł vio⸗
leêt⸗ reddat excuſat. ãt mulier inaturalit⸗
patiat vt ſut aliqᷓ ꝗq quaſi ex ĩfirmitate patiũt
ſangnis ſluxrũ tũc lʒ exigere et rodẽ · tů qe at᷑
cũ tał fluxꝰ ſit ꝓppetuꝰ ł diutnꝰ oꝑtẽt ꝙ; vir
pPpetuo abſtierz ·tũ qe mulier tũc ↄcipe ñ põt

vt diet qᷓ̃dã · qe vt dic auic· ix:ð̊ aĩalibꝰ.c. de
foematõe embeiõis ĩ ſpeali.ſãguis mẽſtruus
diuidit ſe impᷣgnata ſzm tres ptes:ſ.ĩ cibũ pu

eri.et alia ꝓs aſcendit ad mamillaſ. et tercia
pꝓs e ſuꝑpfluitas q̃ qeſcit itꝰ vſq; ad tpus ptꝰ
et tũc eicit᷑ᷣ. vñ autoeitates ð h̊ loquetes ſunt
itelligẽde ò fluxu naturali . Sʒ eſto ꝙ vir
neſciat ꝙ ſit cꝑꝰ meſtruoꝛʒ · et mł ier timeat ð
lapſu eꝰ qᷣd faciet młier · ſi credat eñ ſt⸗
ſte dz ei ĩfirmitate dicè b ſalte ifirmitatẽ ſia⸗
re· It ſi nec ſic oſiſtat qᷓntũ pᷣt ei reſiſte dz · qᷣ ſi
eã viole ognoſcat ipᷣa e ĩmunis a culpa · abr
ãt ꝗꝓpt⸗ vitãdã viri culpã ñ dzʒ ipᷣa facè culpã·
Cuid ſi ſit mbier ſterib · vi em̃ ꝙ tůc bituz

peti poſſz et reddi qe tuc ñ timet᷑ ofoemitas ꝑꝓ

t. G& ꝓ qe neſcit qᷓdiu młier h mł iebeia ſi⸗
ue meſtrua ve ocipiat et iõ młier tał obli⸗
gat Sino pcepto ſic alie mł ieres q ocipe cõ⸗
ſueuerũt. Ecce hes duoſ modoſdicedi quon
2⁰. ric B. mag abherz. p* vo mag aoherz boñ .
pe.et tho.vn hon. diẽ ꝙ lʒ ſcdðꝰ modꝰ videax
es ꝓbabilioe · pꝰ tñ eſt ſecurioe et ſanioꝛ qe ẽ
ſtãdũ ꝓ mrionio. Et vn valde dun viro in
ſtãter peteti młier ñ rddat bitũ qñ ñ apparʒ
ifirmitas guis· et time' viro fornicatõnis vel
odij picuła. NHuc ec pmũ moõ vr ſentire mgr
ſen. vt hĩtũ ẽ ̊ · et hu· di. v. ad 67 dHB no⸗=
ta ꝙ leui.xu.xviij. et xx· agi t᷑ ð eo qꝗᷓ ↄ g1ſcit
mſtruatã.dmiſimode tã ſzm alex:an· ĩ °. qe i.
xv. agit eo ꝗᷓ ↄgnoſcit ignoeãta. poter at eĩ
talis expiari p ſacficin vel p lotõʒ veſtiũ · In
xviij agit' ð accedẽte ſciet⸗ vbi ꝓhibe apt⸗
piculũ ꝓtꝰ.In.xx· vbi loqt ð̊ pena moetis lo
qᷣc gnoſcẽéte et pecm̃ ſuñ publicãte . Vñ de

ibi et ruelauerit ibi turpi tudĩeʒ eiꝰ. Et ſihr ðe

ð młiere ibi ipa quoqʒ; aperuerit fõtẽ ſãgnis
ſui. ¶¶ Z3 qͥd ð mł iere q̃ pepit· & ſi ẽ purgata
ab ulis coeruptõibꝰ et ↄmotõibꝰ q̃ ſut ĩ mu⸗
li eribꝰ al iqñ pꝰ ptũ reddendũu ẽ ð bitũ ſi pe⸗

tat.lʒ nõdũ adnenerit purifieatõis ſue ab ee⸗

cleſia tꝑꝰ ðtermiatũ ſa añ id cꝑꝰ abſtinẽ debz
ab exigedo ſaltẽ ðbito Ogruitaus .Lð auͤt de
di . v. ad eꝰ. ꝓ vir ñ accedat ad młkierse anteq;

puer ablactet abrogatũ e b mag eſt moĩtõ qᷓ;

pceptũ . REõ ãt dce moĩtõis ẽ vt ſubdit ibidez
qꝛ mr̃es pueros nutrire dñt qð face ñ poſſẽt ſi
a viris ↄgnoſcerent' et impᷣgnaret qe tũc la⸗
cte careret· Si ãt pᷣna ↄſuetndine filios ſuos
ad nutriẽdũ tradiderit alijs · admiſcen ñ dñt

vxoeibꝰ ſius miſi poſt tꝑꝰ purificatõis:ð ma⸗

teria huiꝰ articuli plemus tractat alexã · an.
in ſecundo libeo⸗
e bono ſactr̃i a · xj ꝰ.
Oſtea oſideradũ ẽ ð bono ſacri ĩ ſpẽa⸗
li: t ad H̊ ptiet ĩ ſolubilitas mrionij qꝗͥ
à é6 ſignũ ppetue omctõnis xpi et eccię
Vñ ↄſiderandum eſt de iſolubilitate mrionij

„ — .

Ee ᷣmo de ipa ĩ ſe.ꝛ* ꝑ relpectũ ad in greſſum

religionis. 3 reſpectũ ad pecm foemicatëiſ
Circa p̃ᷣmũ qrit veꝝ mrionin ſit ioiſſolubile.
Xwv ſic. ex d ouer·oiu. veꝝ· ſiẽ em̃ dem̃ ẽ ſu
p mr̃iomũ oiuctõ è maris et fele. indiuibuam
vite retinẽs ↄſuetudieʒ. ñ p̃t ergo ſolui n per
moers. Ncieno tn ꝓ duplex eſt piactõ ma⸗
trimonijet duplex moes coerndes illi. Eſt ei
dinctõ ſpualis pꝑ oſenſũ animoeuz que initiat

miioniũ Et ẽ oinctõ carnab ꝑ viuctõʒ ſexuũ qᷓ

Oſumat mrioniu. q̃b ãt ẽ diuctõ pꝑ tłez moetez
ſolnit vñ q;dia oiũctõ e ſpuał ſolun' p moe
te ſpuale ꝗᷓ moeic hõ mdo p igreſſù rtligioõii
Et H ꝓhat' ex ð ↄu·Oiu.ex ꝑte tua.et c. veꝝ

poſt ꝙᷓ vo fcã e oiuùctõ carnab ſoluit ꝓꝑ moætẽ

carnale de ꝗq plemniꝰ ifra dic et Bõ ãt effecti
ua hꝰ id iſſolubilitatiſẽ pncipalit⸗ iſtitutõ di
uina.oedinauit em deus vt poſt mutuum ole
ſũ maneat illò viculũ idiſſolubile p totã vi⸗
tam ipᷣoꝝ ſibi mutno ↄſentientiũ . vn t. xix.
qð deꝰ ↄiũuxit hõ ñ ſeꝑet. Gcaria vo rõ ẽ di⸗
ctamẽ legis nature mriomi ei ex itétõe legis
nature oebĩiat' ad edncatõz ꝓł. nõ tm pꝑ aliqe;
tpꝰ ſ p tocã vitã ꝓlis- Vn ð lege nature ẽ ꝙp
Pntes lſilijs theſauriſet et filij ſut ꝓntu hedeſ
Et 15 c ꝓles ſit cõe bonũ viri et vxoeis opcʒ
eoꝝ ſocietate ĩidiuiſã ꝓpetuo ꝓmane ſzim deã
me leg nature.Ratõ vo diſpoſ tiua ẽ ſigtõ eꝰ
quia ſignat vnionẽ idiſſolubilem xpr et eccie
ſm ofoemitate narurerc S3 obicit quia ñ vi
det ſolm mriomũ oſùmatu ꝑ carnale moetez
qe dicit ad he br.xj.accepert mulieres ð rſur
rectõe moetuos ſuoſ. i. fi lios ſim glo. Vkł
ſi ð viris ĩtelligat' tũc eos receperũt òð nouo
cõſenſu.licet em hõ reſuſcitatꝰ ſit ide hõ non
tñ ꝓ naturam ſed ꝑ mraculum.
qt videre de ſcðo · ſ. de diſſolubilitate
mr̃ionij ꝑ reſpectũ að igreſſa reiigioms

St cca B; qrunt' pła.ſ.vta mrionm nitratũ qᷣ

ſcʒ eſt tm̃ ĩ uctõe aion ſoluat' pꝑ religioms
igreſſũ. & duplex & religiõis igreſſus vnus
ad ꝓbãð ꝗᷓ fit p veſtin aſſuptõzʒ. lt⸗ ad pma
nenð qui fit ĩ ꝓfeſſone tacita vel expſſaæ ñ
Pmꝰ ſoluit mrionm.q ĩ ? moeit pᷣmo hõ mũ
90 ex & ↄuer. oiun. nullu. vnde relictꝰ i ſcło
te eũ expectare vſq; ad tyꝰ ꝓfeſſionil ſue· et
ſi vſq; ad ãnũ expectare nolit ep̃s ad reqſicõʒz
eiꝰ alteri ſim canones tꝑꝰ onon moeſiñ pfige
poſſz ĩfra q aut ꝓf̃itet aut mmoniũ ↄſuma⸗
ret· ex de duer .Om.ex publico.alioqn eũ ex⸗
coõmumcet.vt dicit glo.ibidem.n caſu tam
cõmittitur arbitrio iudicis vt tempoeis plus
vel minus indul geat ad peofitendum . vt etiã
ſloabetur ibidem in glo. ſcòum bern. inno: et
hoſ.Becundũ tamen aliquos ſi peofeſſio feat
ante tempus determinatum a iure ſcilicet an
te annum peo nulla reputatur ſcdᷣm nouam
eretalem. ex de regularibus· non ſolum. et iõ
cunc eſt idem zudicium quod de voto ſimpli⸗
ci · vnde ſicut poſt votum ſimplex vir tenetur
mulieri debitum reddere cum alia tamen nõ
poteſt cõtrahere· ita et hic. Et hec eſt opinio
tho. et etiam ho.qui dicit ꝙ ante peofeſſionẽ
nõ ſoluit᷑ vinculũu et ĩgreſſùs habet a canone

WII

— *

annũ.vũ ſi iudex minꝰ tpus ↄcedat ſi upplet
a lege. ff. ð reiu.l.iiij· Expectet ergo mulier
n obſtãte ꝙ de lapſu carnis timeat'. vt ex. vt
lite ñ oteſta.qm̃ frequẽv· J. ſi ãt ð carnali⸗Bi
enm tenetur expectare virum cruce lignatò
qnqʒ ãms.ex ð ſpon. ĩ pñtia.et er ð voto. ex
multa. młtofroetiꝰ te' expectare p annũ ĩ Zre⸗
dientem religioneʒz cũ Bᷓ; votũ vincat pmũu vt

rP33 ex & voto ſcri pture.H̊ ho.i ſuti.̊ duer. cỹ

iu-Ex p̃ᷣdictis pz ꝙ ſi remanes in ſeculo ãte
feſſiõz alteriꝰ otrahat cũ alio ñ tz mrioniu.et
altero an ꝓfeſſione redeũte te ad eu redire n
ipa velit ſibr religiõzʒ itrare.H te Sctendu
ec ꝙ; qñ vterqʒ ocineciã pari voto vouet tunc
neut⸗ renũciat vicło ↄmgali.et iõ adhuc ma
net ˖ Sʒ qñ alt tm̃ vouet tuc q̃ntũ è iĩ ſe renun⸗
ciat.iõ rliquꝰ ſoluic' a vicło illo.Gᷓ̊ tho. et iõ
pPoteſt cũ alia ↄtrahe ſiue alt⸗ itrauit eo Oſen
ti ete ſiue eo ↄtradicete· hu.tũ diẽ ꝙſi oſ eſzit
H ipᷣo vr ↄtinentiã vouiſſe. cñ ñ credoq Sʒ

obicit cõtra pocã illò mt. xix- q deꝰ cõihxic

bõ n ſepet. MRR dns loqt' de mrio“ cõſumato
vñ p̃mittit et ert duo ĩ carne vna.Vel diceno
ꝙ illò mſioniũ e iſolubile ſuo mõ cũ ſit ſacr̃ᷣm
nec ſepat' ab hoie ſj a deo pmittit᷑ᷣ ſolene ↄti
nẽétie votu . cꝰ ſepatõis exemplũ dedit iohezʒ
vocãdo ð nuptijs vt diẽ hiero. ð qbꝰ legit
o· ij. H̊ honet pe· Quid ſi trãſeat ad hemũ
ł recluſiõzʒ · hu.no.xxvij.q.ij:ðſpõſatã . ꝙ ec
hB p̃t iuito viro òu tñ vocũ emittat cõtinẽcie⸗
qꝛ ibi ẽ vt ip̃e diẽ artioe religio ꝙᷓ ĩ eccia rᷣgu
lari.ſʒ rodð.n credit p G̊ poſſit n ſolẽnit⸗ reni᷑
ciet ſecło ita teneat' ad ↄtinẽtiã obĩiam et
45ντι 1ä renciatõz. Bu. vo notat ex & ouer. cõ
iu. ex pte tua.in glo.vlti. ꝙ vita heremitica
ſzm aliqs ſolut mrioniũ · arxxvij. q: ij S. ecce
Scðʒ vero alios ñ ſoluit qꝛ heremita pᷣt habe
re ꝗpe iũ ·xix·quiij . Otra:.q Quid ſi ñ vult re
ligiõz ĩtrare ſʒ q̃ſi Fuatura Poſien caſtitatis ĩ
ſecło· remane vult ĩ ꝓpa domo ſuſcepto aliq
religionis velo. n ſuffiẽ ſa michilomiꝰ eſt
mr̃ioniũ otractũ ↄſũmãð añ hmoi ꝗpoſitũ n
voto ſe aſtnxent ad obſhuãtiã regł arẽ. An qꝰ
cãu cogi pᷣt vt relcõ ſcło religiõis ꝗꝓpoſitũ ex
eq̃t· ex ð duer.iu· ex pte tua:·ĩ fi.ac. Si tamẽ
votũ caſtitatis denoueret alicui reli giom ĩ ꝓ
reia domo remanẽdo bene ſoleniſaret votu
xx·q.j·vi ua.et ex qui cłi.ł vo·ĩſinuãte. et in
d. c. ex pte. et glo.vlti Quid ſi anꝙ; cogac
lexeqt moi ꝗpoſitu ſine votũ volũtarie co⸗
gnoſcat' a viro.nũq̃ò mrioniũ erit ↄſũmatũ
X. credit ros. ꝙ ſic n pus aſtrixerit ſe ita ad
regularẽ obſznãtiã ꝙ fecerit ꝓfeſſionem taci
tam vel exp̃ſſã ſjm alicꝰ religiõis fozmã. Nõ
em̃ votũ qᷣcũq; caſtitatis quocuqʒ mõ ſolen
mſatũ dirimit mrioniũ iã ↄtractũ n ſit ſolẽni
ſatũ ꝓꝑ oedis ſuſceptõzʒ b regulareẽ ꝓfeſſonem
tacitã vel exp̃ᷣſſam. Gᷓ̊ roò. 9er, pꝰ initiatuʒ
mr̃iomũ ſtati teneat ↄiũx exactꝰ rdde dðbitu
ſiue vtrum vnus conmiugum ante copulaʒ car
mis altero nolente continere poſſit.et vtrum
ſi inuta cognoſcatur a viro infra tempus in
dultum a iure · ſcilicet duoeum menlium ni⸗
chilominus intrare poſſit monaſteriũ: Habes

litiatũ ſoluat ec ꝓ oꝛdiĩs ſacri rceptõz eſto ꝙ

rcipiat᷑ epᷣo ĩgnoꝛãte et vxoee neſciete. Et vi

ꝙ ſlic.qe idẽ e ac ſi ĩtraſſet religione qꝛ q̊ duo
eqpant.ex ð vi·et ho· cłi. clericꝰ ſi tõſuraz ·
et.xxx · q·ij.c·ij .· Nec vr᷑ mrimonij violatoe ꝗᷓ

ↄmutat ill ĩ meliꝰ.ex ð voto ſcpture. Sʒ cõ
tra ñ ĩuenit exp̃ſſũ ĩ iure ꝙ ĩ B cãaa mrimonmia
ſoluat. ergo ñ dʒ dici· ar · ex de duer · Om · ex

te. ij. bertrãdꝰ diẽ ꝙ nullo mõ ſoluit᷑ i bi
viculu.imo ſi ̊ fieret nec ab religione ĩtrarzʒ
tei mrimonũ olſ umare. Et iðõͤ videtẽ ſetire Hu·
xxvij.q.ij.ðᷣſponſatã· Nec videt᷑ cogendꝰ in
trare cu ad ̊¶ nũꝙᷓ; intẽderit ſe obligare:cũ h̃
eè ſit foꝛtiꝰ et artiꝰ ꝙᷓ; votũ ↄtinentie. et ad H
pła adducit. Sʒ opioz iſtã tenẽdo dikficile eſ
ſet iuri bꝰ otrarijs rñde ¶deo ho · diẽ ꝙ talem
coget religipnẽ itrare qꝛ ip̃e te' elige viã illã
p quã poſſit licite votũ otinẽtie huare qð e ã
nexũ oedĩ ſacro. q̃libz em vouẽs te face illõ
qð pᷣt ad H ꝙ ſzuet votũ · pᷣ. mtrare religioneʒ
cogit᷑ aliq̃s ꝗpter ſuũ delictũ · di·xxxnij. frni
tate. Sa eſto ꝙ iurauit ñ ĩtrare·tale iuram̃tũ ñ
tenz· vt legit.xxij.qiiij· .· fi · Et adhuc cred
ipᷣm cogẽdũ eẽ. qꝛ vr autoꝛitas ſuꝑioꝛis eſſe
excepta maxiĩe ne tłi p̃textu penã euitet et B
mõ vicłm ẽ ſolutũ ſim oẽes · Fliq tñ dicũt vin
culũ mrimonij ſolui ĩdiſticte et ſine dubio

His ſũt potioea iura. HNec obſtat ið q obicit

ĩ Otrariũ .ſ. ꝙ ñ ĩuent ꝛc.· qe ð ſiłibꝰ ad ſił ia
ꝓcede dẽmꝰ. e ð reſcrip· ĩter ceteras. mł to
foꝛtiꝰ ð his ð qbꝰ minꝰ vr ad ea ð̊ q̃bꝰ mag
videt'. ↄſulas at papã ſi te otigerit dubitare ·
ſzm ho. QSʒ eſto ꝙ diugatꝰ vxoee dvſentiete
et Otinẽtiã ꝓpetuã ꝓfiteute ꝓmoueat ad oe⸗
dĩes ſacros.nũq;d hᷓ ſuf ficiet ł req̃ret ꝙ vxoꝛ
ecẽ religionẽ ĩtret. t vi ꝙ; G ſufficiet·ar · ex ðᷣ
uerom.iugatꝰ.et ð cłi.diu.ſane·qd veꝝ

æ ſim glo.ibið qñ ẽè ſenex et ſterilis ita ꝙ nul
la ſuſpitio habet de icontinentia eius. ex de

u.iu.cũ ſis. ab ſecꝰ ẽ. VYel ſim glo.ibidem
dic cũ alano ꝙ ĩ cãu ꝓpoſito ſuffietet ꝓ om p
ſeſa vterqʒ otinetiã ꝓmittat vt diẽt pᷣma iara
qe ecẽ q̊ poſſet face ſine rce ptõe oedinũ ĩ ſecło
remanedo xxxiii · q · v. ꝙ ð ↄ. qn vo diugacꝰ i⸗

trat rligione locũ hʒ.c.ulõ cũ ſis: et ulõ̊ · c·

ad apł icã.ex ð ↄuer.diu.G̊ glo.pᷣmũ dem̃ ma
gis placz michi. q Vt mrimoniũ ↄſumatuz
ſolui poſſit ꝑ religiõis ĩgreſſã · duplex eſt
diuiſio ↄiuctõis mr̃ioniab · ſ. qꝰ ad vincłm et
quo ad thozꝛum. Similiter duplex eſt indiumi⸗
bilitas.peima dependet ex lignatione q;din
enim ſignat coniunctionem diuiſibrlem chei⸗
ſti ad fidelem animãſcilicet dum eſt tantum

in coniunctione animoeum täãdin eſt dimſibi

le etiam quo ad vinculum per religionis in⸗
greſſum tanꝙ;ᷓ per moꝛtem ſpiritualem · poſtꝙ;
vero ſignat coniunctionem indiuiſibilem xpᷣi
ad naturam humanam ſiue etiam eccleſiã iaz
inter fideles non eſt diuiſibile quo ad vimen⸗
lum per religionis ingreſſum tanꝙ per moæ⸗
tam ſpiritualem. Eſt ramen diuiſibile qno ad
thozum dupliciter. aut culpa alterius coniu⸗

gSis · ſcilicet pꝛopter foenicationez · aut ex mu⸗

tuo conſenſu per oꝛdinis ſuſceptionez· ſinue p
religiõis ĩ greſſũ·ſine vero ↄſenſu ↄiugis nõ·
qe ꝓ ↄſũmatõzʒ fcã e opleta et efficax ptãtis

coepis trãſ latõ. Nec fieri pᷣt obligaꝰ ſu donũ

de aliena re n oſentiente dño. Si ãt ĩtrauerit
ad oiugẽ redire te' n ĩ duobꝰ caĩibꝰ ſm ray ·
vnꝰs eſt ſi illa fuerit publice foenicata et ĩgre
diens vixit caſte. ſi em foenicatꝰ fuiſſ anteĩ⸗
greſſũ ł pꝰ.ſ.ãte ꝓfeſſionẽ eã rpellere ñ poſ⸗
ſet.ſi etiaz illa foenicata fuiſſ occulte nichil
ominꝰ ſibi reſtitui deberz ſi illa ↄfitet' ſe mui
te foenicatã fuiſſe añ ingreſſũ vel poſt · Sʒ qᷣd
ſi vi nolit excipe · bñ · et ino. er ð ouer · cõ
in. veniẽs · dicũt ꝙ mõaſteriũ eo ĩuito pᷣt exci
pe et eũ defedere ne trahat' ĩ malũ ſtatũ · ff.
ð8 liberali cã· l.j.et · i Licet eĩ pᷣmo ñ tenuerit
votũ tenuit tñ qꝰ ad vouetè et illa ꝙcito foe⸗
nicata fuit ius petẽédi pdidit et monaſteriũ ĩ
eo ius plenũ huit et exceptõ opetes viro mõ
eſt acqſita monaſleoeuid ſi exiret et ex⸗
cipe nollet.credt bn. ibið · ꝓ poteſt eã reciꝑe
ge pᷣt ei rmitte ñ obſtãte mõaſterij ↄtradictõe
qe votũ ex toto ñ tenuit n vxoe religionem in
trare voluiſſz. ł n vir ꝓfeſſionẽ feciſſet poſtqᷓ;
vxoe foznicata fuiſſi · &Elter caſꝰ eſt ſi fuit in⸗
ter eos lata ſnia diuoꝛtij ad ſepatõzʒ thoei.xx
vij . q · vj. młtoꝝ · Oꝰ ſnlĩaʒz eĩ ĩ hac cã latã nõ
pᷣt ð mõaſterio reuocari · ar· ex e.c. fi. Inñ auᷣt
ſnĩaʒ ñ p̃t irreuocabiliter ĩgredi · qe ſi alt⸗ pe
tet reſtitutõzꝭ ñ obſtaret ſibi exceptõ adulterij
ↄmiſſi añ ſpoliatõzʒ.ar·ex ð reſti · ſpo· ¶ts cũ qs
Licet obſtaret ſibi adulteriũ ↄmiſſũ pꝰ ſpolia
tionẽ. ſis itelligit illð ex ð ↄuerOiu·. ↄſtitutꝰ
et ex ð diuoe · ſigficaſti ·qd rap · ĩtelligit ꝓ pꝰ
cãu.i.adł terio notoeio:et ſic ꝗq ad caſũ pmũ
Sof.ñ ↄueit cũ ray·qꝛ ſzm goł:̊ ñ hʒ verita⸗
tẽ ĩ pᷣmo cãu.ſ.ꝙ ñ teneat rdire ad diugẽ · ſʒ
tm̃ i cãu ſcdo.Ho.vᷣo videt ið ſetire qð ray.
ti.ð̊ diuo.ar.xxxij.q.j:dic̃ dñs · et p to tũ et
exẽ ð diuoe·ex lr̃is· et ð adulterio.c.fᷣe·ð G̊ vꝛið
ĩfra ti · xxxvj· ar. j·q. eſto ꝙ ſnĩa ꝛc· Sed obi
cit Otra pᷣ̃dicta qe ſzm legẽ humanã ꝓ religi⸗
oniſ ĩgreſſũ ſolu mrioniũ ↄſũmatũ· vt dicit
Gg·et habet.iiij· ſen· di. xxvij· g* multomag
ſzm lege dinã q̃ ſpalibꝰ boĩs mas fauet.
lex dina mag fauet ſpualibꝰ boĩſ ꝙ;ᷓ huana tñ
ſine pᷣmdicõ alienopꝓuta lex huana ↄſiderat
mr̃ioniũ tm̃ inꝗᷓntũ ẽ in officiũ et carnale.ſedð
lex dᷣma inq̃ntu eſt ſpuale et ſact̃m in qꝰ hʒʒ in
diniſibilitate oĩmodã et iõ nõ eſt ſibe · 1 Sed
nũquid vir qñ vxoꝛ eſt publice adulterata ſiẽ
licite p̃t ĩgredi oedine ita ec in ſecło rᷣmantẽ᷑s
poſſit ad ſacros oꝛdĩes peomoueri · ꝙ ſie
ſm bn . e ð ouer.iu.ſtitutꝰ.qe vxoe ius a⸗
miſit qð hẽbat m eo.ex ò diuoꝛ.ſigficaſti · ſin
no.vero diẽ ibið ꝙ ñ n mõaſteriũ itret · vnde
ſzm ino · et ho.er de duer.ↄiu.veniẽs · In tali
cãu remanẽs ĩ ſeculo ↄtrahere pᷣt poſt moetez
itrantis quia nichil vouit. Sed ſecꝰ eſt de oe⸗
dibus quia non pᷣt vir remanès ĩ ſeculo oꝛdi⸗
nari vxoee ĩuita· Et rõ ẽ qe vxoꝛ cuiuſlibz ĩ ſa
cris oſtituti te otine pꝰ eiꝰ moetẽe· di· xx · qꝛ
ſũt· et di.xxxiij · ſeriati · ſʒ ad H iuita cogi ñ p̃t ·
4 Eſto ꝙ aliqs pꝰ ↄoſũmatõʒ mr̃ionij ĩtrauerit

„

ep
1.
t
ni
ent

.

8
ter
o:
mun

c
exci
f.
rent

ſn

n
ter
ape
ctoe
min
oſtc⸗
t mm:
rt
ino
aut
pe
ten

— J

inuito cõmge et poſtea redditꝰ ſit illi · nun dH
poſt eiꝰ moetẽ ad mõaſteriu roire tene. cũ
vir vult imgredi religiõz aut vroe oſentit aut
n. Sr nõ. nõ debes Wer in greſlas tenet St tũc

ab ea reuocatꝰ ip̃a moetua nõ tenet ad mona

ſteriũ redire.ſ pᷣt otrahere qe nõ potuit votnzʒ
ſoleniſare. HNã ſi ſolem acõ teneret tũc ius rd
dedi et exi gedi debitũ tolleret' ex de ſta:mo.
c ad mõalſteriũ ĩ fi · vñ ex de ↄuer.din.placz.
ðe tał nõ ẽ cogendꝰ ad mõaſteriũ:ſʒ pociuſ
monendꝰ Hᷓ; ho. Inno.vo ibiò de m glo: ꝙ ad
ſacros oedĩes ꝓmotꝰ ſine vxoeis cõſenſu et ei
reſtitautꝰ.ſi poſt moete vxoꝛis ↄtraxerit mrimo
niũ nõ tenebit. i at cõ entit aut n e ſuſpecta
de incõtinecia et tũc pᷣt in ſecło remanere cuzʒ
voto dtinecie ppetueet poſtea vir ſuꝰ pᷣt vo⸗
tã ſoleniſare religiois ex de duer· cõiu · cũ ſis
qo fctõ nõ p̃t ad ſełm redire fſtlec eẽ vxoꝛ eiꝰ ĩ
ſecło remanes eo moetuo p̃ᷣt mrimomu dtrabe
etſi otraxerit nõ tenebit ar.xxxi .di. ſeriatim.

et di · xxvnj.qe ſũt culpe B̊ hoſt.Roð · vo dicit

ti.de voto. ꝙ vxoe ĩ tali caſu nõ p̃t dtrahe· etſi
Otraxęrit mimoniũ nõ tenet ſi votũ ſolemſet.
ſ. emittedo ið votũ in manu epi b alteriꝰ ð mã
dato eiꝰ al ſecꝰ e. Votũ em ſimplex emiſſuʒz ſo
lẽniſat' ĩ ꝓf eſſõe vł oedinocõe abſoluti · q O
iuges ſibuinuiee cõicãt actões xxx. q uij: ſiqs
vns ſeðz goł Et h̊ ẽ veꝝ m jo. qn mulier cer
tifi cata fuit ꝙ ſibi ꝓpetuo p̃iudicabat.aliaſ ſi
ſimplex et ignara iunris nõ intẽdebat ſic ſe per
petuo obligare mrimoniũ ab ea otractũ tene⸗
ret viro moetuo ar ex de couer⸗ↄom⸗ vemens
ſic intelllige ilud c· xxvij.q:ij· ſat q: et ſiłia ·
Si vo inuita liceciet nõ nocet xxxiij q v. no⸗

tificaſti: miſi tractꝰ tpis rati ficʒ ex q cłi. rurſꝰ
S tñ ſuf ficit qà libzʒ ius ex q cłi. inſinuante

Poſt. Fat ẽ ſuſpecta qe iuuecula. et tüc etiã

ð cõſenſa eiꝰ vir nõ debz intrare niſi et ĩa in
tret vt er de cõuer.ↄiu.cũ ſis:· Eeſi intranerit

nõ ſolëmſat ef ficacit'oĩno votũ · vñ adhuc co
i p̃t ad vxoꝛẽ redire.b ip̃a cogat ingredi vł
literi e de cõuer diu· ſi gficauit. qᷓ tũ moz⸗
tua qe de cõſenſu eiꝰ ĩtrauerat ſublato oĩ ĩpe⸗
dimẽto tenet' redire ad mõaſteriũ nec p̃t mri⸗
moni cõtra he. Et in tali caſu ſ:qn qs ĩtrauit
de cõſenſu cõiugis ðe ex de cõuer ·Diu:ex pte
q; tab debzʒ cogi p excõicacõz vt ſcdᷣa vxoee di
milla ad monaſteriu reuerta. B gof·pe· et ho·

Inno.·ãt er de cõuer · cõm· ſup c · j· dicẽ licj

mulier iuueiſ et ſuſpecta cogat monaſteriũ in

trare.nõ tñ coge' monaca fieri ſz ibi cuſtodie*
ne poſſit vagari et luxuriari / Et e.ti. ſup · c· ex

