. veniat otra ꝓhibitõez vin et ꝙ eü ñ ſcã⸗
dalizet. Ft nota ꝙ ſicut de rebꝰ mariti nõ pñt
Vxoꝛes dare eł ias ſic nec de rebꝰ dotalibus
qua èns eſt maritus. C. de rei ven. dote. et

C. de iur᷑.doc. ĩ rebꝰ.ltẽ caueãt vxoꝛes a mè
datio ſcz ne cũ dederint mencianc dicetes ſe
ñ dediſſe foꝛte ꝗꝓpter metũ viroꝝ· ne ĩ temꝑa
lem eterna qua meruerãt retributõ cõmutert.
ſicut legi ò obſtetricibꝰ.xuj:q:ijſi q̃libʒ:H
hoſt.et rap: Sʒ nũqd vxoe põt facere eł iam
irreqᷓſito viro de rebus q̃s hʒ ex po lucro: qe
eſt mulier lucratiua· . jo· decretiſta dicit ꝙ
ſie· etiã ric h.et tho·moderatas tñ· vuib- aute
de mili · pleniꝰ dixit diſti gues ꝙ aut de rebꝰ
illis ſeipazꝭ ſuſtentat et vi: aut ſu pabundat
An ꝓmo caũ nõ põt de eis eł iam facere ſi ſub
tractõ ſuſtentatõis viri dz inde ſeqᷓ qe magis
tenet viro ꝙᷓ; alij-An ꝛꝰ cau p̃t viro etiã ĩuito
et ide dicendu ẽ de pakernalibꝰ e Ven filiꝰ
familias eł iam facere poſſi· ð caſtreſi et
q̃ſi de caſtreſi peculio põt facere ełiam. NHam
qntũ ad id prfamilias cenſet . ff. ad marce. l.
1 · ꝗ. F.· de aduetitõ ãt ł ꝓfecticò ꝙ;uis pmuz
ſun ſit qꝰ ad ꝗꝓpeietate· ſʒm quo ad ſpez ſurceſ⸗
ſionis et ſic intelligit qdðᷣã mõ dñs reꝝ prna⸗
ru etiã viuete pre.inſti · de here.q̃li:. ſʒ ate⸗
nec põt nec dʒ ełiam dare niſi ſicut notatuʒ
eſt de vxoee et monacho et m his caſibꝰ ĩ q⸗
bus pᷣt alias donare⸗B hoſt.et rap. Gui· aut
de mili:dic̃ ꝙ ſine pindicio filiuſ familias pᷣe
face modicas ełias ſine cõſenſu pr̃is nõ auteẽ
magnas et notabiles. Si eñ ei cõmiſſa eſſet ꝓ
curatio vel villicacõ poſſet facere amplioees
Dumõ ñ cederet ĩ piudiciũ pris. Quid ſi fuli
us eſſet in ſeolis vel in pegrinat ce vel ĩ itine
Rñdet ray· et hoſt. ſit ibi de licetia pꝛis p̃t
etiã de ꝓfectitõ et aduetitõ eł iaʒ darear. ff.
ad mate. l. tẽ ſi filius. ſicut etiã ð monacho
dictũ & *hHN Kui ancille et famnli eliaz
facere poſſint· c ꝙ nõ pñt ełias dare de re⸗
bs dñoꝝ ſme cõſenſu eoꝝ niſi pane et hamõi
q̃ n inferũt ſenſibile nocumentu⸗qe etſi etiam

aliq́s tatiu ſit diſpeſatoz reꝝ nõ tn ponic᷑ di⸗

ſpenſatoe qſi ptãtem hñs aliquã in re dñi:ſedò
quaſi tractãs ea ad vtilitatẽ dñi.hec tho. in
iin . Sed Zuilh. de mili. dicit ꝙ ſine conſenſu
Dñni expᷣſſo vel pᷣſumpto vel ratihabitõe. NHuꝰ
de rebus dñi facere ñ põt ełꝛas nec magnas
nec puas. Nec eſt oĩno ſiłe de ſerno et filio⸗
familias quia hic et ſi ñ actu tñ hĩtu dñatur.

ſeruus aũt neutro mõ dnñatur. De p̃cio ãt ſui
ſeruicij conſtat ꝙ poſſz ekiam dare.

Equit vidẽè de ſexto/ſ.quibꝰ æ eł ia dãda
Et cca q̊ querunt pł a.ſcʒ vtrũ aliq̃s poſ
ſit facere ełiaz ſbizpi. Pe cũ ełia ſit opꝰ mĩe
ſicut miſericosdia ñ eſt ꝗpᷣe ad ſe ſʒ p qᷓndam
ſimil itudinẽ vt dictũ e li ii.ita ec ꝓe loque
do nullus ſibi eł iam facit niſi foete ex pſona
alceriꝰ vt cũ qͥs poni ełiaꝝ diſtributos p̃t eẽ
ipe accipe ſibi ſi indigeat eo tenoee quo aliji
miniſtrat- Põt etiam diſtingui ꝙ eł ia põt du
pliciter fieri· ſ. vt ꝝ collatõz alicuiꝰ rei tpa
et hoc mõ nullꝰ ſibiip̃i ełiam kacere pᷣt. vk x
exerciciù alicuiꝰ actꝰ ſpuał vł co pał. gt qe
hõ cũ ſit diuerſaꝝ pcium in ſeipᷣ̃m agere põt.
ſicut aia mouet coepus et vna pꝑs aiĩe aliã · et
vna ꝑs coepis aliã· ideo tłem ełiam aliquis
ſibi facere põt · Sed qꝛ ad ſubueniendũ ſbi in

cospalibꝰ natura ſatis inclinatĩdo de ho nõ

opoetuit dari pᷣceptũ ſʒ ſolù de ſubueniendo

aie ad qð nõ ita multi melmãt.vñ dici ecc.
xxx· Rilere aĩe tue placẽs deo·cVtn tã bo⸗
nis ꝙᷓ malis ſit danda ełia · ꝙ ſic ſi indi⸗
eãt intuitu ſuſtetande nature:cu pcipia no
his etiã bñfacere inimicis·qe hec oĩa tpalia
ſuſtentametũ et fulcimentũ ſũt nature rõnał
q̃ eſt ̊ᷣm ſe oedinata ad deũ:.qᷓ ecſi qnqʒ ereet
a ðditoee nequaqꝙ; tñ e deſperandũ de ipᷣa dã
binir. Na tñ e danda ełia malis intuitu foue
de malicie · qe Zm aug. ſic diligedi ſũt hoĩes
vt nõ dil igãt eoꝝ ereoees et exhibiciocbene
ficij coerñdet dilectõi: Intelligendũ tñ eſt q;
ełia ꝓut eſt ſatiſfactoeia ẽ bonis mimſtrãda
vt meritis eoꝝ quibꝰ ↄfert' ſit celerio⸗ libe⸗
ratio eoꝝ a pena a qbꝰ ↄfert. Si aut ełia nõ
fiat intuitu liberatõis a pena debita ſj ſoluʒ
liberalis ip̃iꝰ dantis.tuc nõ optet ꝙ fiat di⸗

ſtinctio ꝓſonaꝝ qbꝰ dat ebia· vñ et egauro
2 cofe

res teſtamtoꝝ debent elige bonos q̃b *
rãt res moetuoꝝ ad expeditõez et lweratõz
a pena·tũ qꝛ iuſti vberioes fudũt pᷣces ꝓ ilł

quibꝰ ↄfert᷑ eis ełia ꝙᷓ iniuſti.tũ qe cẽoes
eoꝝ ſũt efficatioꝛes apnd deũ:Dicenonz eſt

ergo ꝙ elia dãda eſt bonis et mał damõ ſint
moigetes qe indigèti nõ ſubuenire miquũ e.
vñ ambro.ſuꝑ illẽ luce:xij.hoĩs vbereſ fru⸗
tus ager.dicit nec mioeis eè crimis tolle ha
benti ꝙ;ᷓ cũ poſſis et abũdans ſis indigeubnus
denegare. et habet᷑ di.xlvij: ſicut.dzʒ g ełia
fieri indigetibꝰ. De mal tñ diſtinguedũ ẽ P
aut ſũt in ſtatu et voltate peccandi aut nõ-
pmo mõ nõ elt eis ſi Buyniend ne der eil fo
mentũ peccãdi mi in caſu notabił neceſſita⸗
tiſ in quo ſꝑ ẽ nature ſubuemenð:vñ augꝰ et
habec di.Ixxxvj: q̃ venatoeibꝰ dãt qᷓre dãt qᷓ
dãt hiſtrionibꝰ et meretricibꝰ q̃re dat.nõ na

turã ibi attẽdũt nõ creatnrã opis dei ſz neq⸗

ciã opꝑis humaniet.j.q:v·. nõ oĩs r ꝙ vtiliꝰ
eſurieti panis tollit᷑ li de cibo ſecurꝰ iuſticiã
negligat ꝙᷓ eſurieti panis frãgit vt imiuſticie
ſeductus acqeſcat. NHec e Otrariũ hoc qi ðr.
lxxxvj.di.non s g paſce:qꝛ ibi loqui de
eſuri enti ad moetẽ· Si vo ſunt m volũutate di
mittedi pctm̃ tũc dari pᷣt. vñ ro.xij. ſi eſurie⸗
rit inimicꝰ tuꝰ ciba illũ.hoc em̃ facies carbo
nes ignis ſcz diuini amoꝛis ↄgereſ ſup caput
eius· Vtꝝ elepmoſima licite dari poſſit Bi-
ſtrionibus.¶ hiſtrio dicic qui per aliqð in⸗
ſtrumentũ vel cospoeis geſticulationem ho⸗
mines intendit ꝓnocare ad varios riſus vel
ad ineptam leticiam et qui ob hoc ei dat im⸗
molat demoni.i. peccat. et ſic Dicie Pier o?-
ꝙꝙ mimis et hiſtriombus dare nichil aliud e
ꝙ; demonibus ĩmolare. Bed ſi detur ei 1

indiget bonũ eſt. Ite ſi det' ei qꝛ ſcit viellar
ad ↄſolatõez nature infirme et deſolate nõ &
petm̃-Sxemplũ de dauid q̃ citharã ꝓcutiebat
qñ ſpũs malignus agitabat ſaul.j.regu⸗xvj.
bonũ ẽ ergo largiri oĩbꝰ ſi ſufficimꝰ. gał.vj.
dũ tpus habemꝰ opemur bonñ ad oms· H qe
nõ ſufficimꝰ omnibꝰ addit marie ad domelti
gos fidei quibꝰ magis tenemur ꝙ; extrantis-

„

Vñ. j. chi. v. ſiqiis ſuoꝝ et maxime domelti⸗
coꝝ curã nõ habet infidelis eſt et ifideli de
Notandũ tñ ꝙ ſicut dicit᷑ di.lxxxij·.

rer
J.j· gnaliter danda eſt eł ia paupibꝰ et his q

laboeare nõ pñt ſuis manibꝰ. qui em laboea⸗
re pᷣt ſi immiſcet ſe eł ie impatoeis redigit m

ſeruitute. C. de mẽdi. validis· . . Et dict ibi
glo:ꝙ iuſtiꝰ feceris ſi penitentẽ iuſte exege
ris ꝙᷓ ſi ei dederis. 4 Quibꝰ mag eb ia ſit dan

da · . ꝙ illi cui m

agis eſt benefaciendũ. vñ

dicit ꝓh̊ᷣus· ix.echi.nõ eſt facile determmare

ꝗpter multas diuerſitates ani et neceſſarij.
cn hoc ẽ tenendũ ꝙ ſp magis eſt reddenð de
bitũ qᷓ; bñficiũ impendedũ vt ipᷣe dicit ibidez
niſi ex ꝑte altera aſſit maioe bonitas vel neci
tas vel vtilicas· Et ideo parẽtibꝰ et ꝓpinquis
et benefactoeibꝰ et eis a quibꝰ ſpualia bona
q̃s accepit magis debet facere ełiam ſi mdi⸗

Seãt et ceteris paribꝰ mulieribꝰ mag Et ma
Sis etiã indigentibꝰ et magis vtilibꝰ ad bo⸗

nũ cõe· vnde multo magis ſupioꝛei egenti vti

lioei magis ẽ el ia danda ꝙ; ꝗpinquioei: maxi

me ſi nõ ſit multũ diũctꝰ cuiꝰ cura nobis ſpe
cialis imineat etſi multũ non mdigeat . Et ſic
ſzm has qᷓtuoe ðoditõeſ debz gradꝰ in ełis cõ
ſtitui ſeʒ honeſtũ vtile neceſſariũ et debitum.
ſſignare aũt in ſingulis qn vnꝰ alteri pfera

tur elt impoſſibile qe ſingulares oditões que

attendede ſüt · ſt infinite · et nõ cadũt ſub ar

te· de his aũt vnctio docet et peudetie ↄſitiã
Seo obicit' otra pᷣdicta et vide ꝙ ełkia ſit

agis dãda ĩmicis ꝙ;ᷓ pᷣdictis ꝓſonis.qe da⸗
re eł iaʒ imicis eſt pfectõis opꝰ qð eſt meliꝰ

ꝙ; opus impfectõis. Dicendũ ẽ ꝙ opus pfe⸗

ctõis ẽ meliꝰ ꝙᷓ; impfectõis ſaluis gradibꝰ P

ambulis ad pfectõeʒ · Dare aũt amicis e gra⸗
dus ad pfectõez Vñ ſiq̃s iimicis paciꝰ daet
ꝙᷓ amicis nõ perfectio ſed ſtulticia eſſet. d
hãc etiã queſtionẽ valent illa que dicta ſunt

m li . ij. in illa. q·ſ· vt ſit mag bñfacienduzʒ

amcis ?ꝛc.

Equit videre de ſeptio ſeʒ de mõ dandi
eb iaz · Circa qð ſcienð ꝙ; ĩ mõ dãdi ełiaʒ
debst eſſe multa. ſ.opaſſio ꝓximi.pſa.xxvnij.
cũ effuderis eſu:am·ti·æc̃. vn augꝰ ſuꝑ pſal.
qu dat vt careat tedio interpellantis non vt

reficiat viſcera indigentis et rem et merttum

perdit Item bemgmitas verbiecc.xviij. Nõ
ne ardoeem refri · ros · ſic et verbum melins q;
datũ. Item abundãtia dati ·thobie:niij· ſi mul

tuz tibi fuerit abundãter tribue · et· ij · co .·. ix

qui parce ſemmat pce et metet-Item hilari⸗

tas dantis· ecclexxxv.In omni dato hilarez

.

fac vul eů ru. erijcon· 1r. nõ ex triſticia aut
ex neceſſitate: hilarẽ datoꝛe diligit deꝰ tem
humilitas dãtis · ꝓuer.xxviij qui deſpicit de
p̃cantem ſuſtinebit penuriã· Ite diſcretio ecc.
xij· da iuſto et ne dederis pctõei.Iteʒ ↄtinua⸗
tio:ecẽ̃ · xj:mane ſemĩa ſemẽ tuũ et veſpe non
ceſſet manus tua. Ite acceleratio ꝓuer: nij. ne

dicas aĩco tuo dade et reuerte craſ dabo tibi
cu ſtati poſſis dare· Itez recta intecio.. vj.

cũ facis eł iaʒ neſciat ſiniſtra tua quiò faciat

.

dextera tua Item pietas· j· thi. inij · exercitatõ
ad modicum valet· pietas aũt valet ad omia
te caritas:j.coꝛx ·xiij · ſi diſtribuero in cibos
paupern oem facultate meã ꝛc· caritate aũt ñ
habeã mhil michi ꝓdeſt. Ite oedo dãdi · ecc.·
xx. miſerere aĩe tue ſcʒ peio placens deo.
Equit videre de octauo ſcz de vtilitate
eleymoſine. Et circa ̊ qrũt᷑ pła ſcz vtix

vtus ebie magis ↄſiſtat in dato exterioꝛi ꝙᷓ ĩ

affectu ĩterioꝛi.· ełia habz efficaciã et ex
ipo faciente mquãtũ e dicẽda opꝰ meritoeiũ
Et ex ipᷣo accipiete inquãtũ obligat' ad oeꝛan
du ꝓ illo q̊ ełiam Sdat. Si ergo ↄoſideret eb ie
efficacia ex ꝓte recipietis ſic maioe efficacia
in maioei dato ↄſiſtit inquantũ ꝑ hoc pł es et
magis debitoees effiriũt. Si aut ex ꝓpte dan⸗
tis ſic reſpectu p̃mij eſſencialis efficacia ebie
magis penſat ex affectu ꝙ; ex dato· ſʒ reſpe⸗
ctu pmij accidentał vt remiſſionis pene vel
lhmoi magis penſat' efficacia eł ie ex magni⸗
tudine dati · miſi ex pte altera mtencio volun
tatis magnitudini exterioeiſ dati pponderet.
pᷣt tñ eſſe tã mtenſa volũtas ꝙ etiã oem penã
abſoebet et reatu ſicut de ↄtricõe diciꝰ.Do
ſito ꝙ duo ſint equales ĩ caritate et eł ias fa⸗
ciãt equales ſo alter cũ grauamie alter cũ hi⸗
laritate: qs hon magis meret quantũ ad re⸗
miſſone pene· & ſi grauamen illud ꝓcedat
ex radice auaricie vel de reliquijs eiꝰ. nõ eſt
ex hoc magis ſatiſ factoꝛia eł ia ſ minꝰ.q? ꝓ

cedit ex radice pcti ex quo nõ debz ↄmodum
repoetare: Si aut ꝓuemat ex radice ðpl exiõiſ

ꝓpeie magis ẽ ſatiſ factoia et meritozia quã⸗
tu ad dimiſſione pene cũ ſit mas penab· Sʒ
Otra hoc obici illò.ij.coꝝ · ix. hilare dato⸗
rẽ di · deꝰ. Dicenð ꝙ hoc mtelligit de dile⸗
ctõne qua deꝰ eũ remunerat in pnti dãs ſibi
aliqð gaudiũ ſpeale qð nõ hʒ qui dat cũ gra
nahne Gel pt dici ꝙ hilaris ibi ſumit? ꝓ vo⸗
lũtario et ſpõtaneo:ſicut ĩnui etiã apł us ibi
nõ em incul patc colericꝰ ſi nõ pᷣt lemter ieiu⸗
nare. ſicut nec melãcolicꝰ ſi nõ pᷣt leuiter da⸗
re · hec vilh. de mili.¶¶ Id hec nota ꝙ e mul
tiplex vtilitas ꝓuemẽes ex eł iaꝝ largitione.

valz em q et in futuro.j.thi.nij.pietaſ ad cĩa D

valet ꝓmiſſionem habes vite qꝗ nũc eſt et fu.

Tpalem em vitã ↄſeruat et ꝓlõgat.pſal. bea

tus q̃ intel.ſup ege:et pau:et ſequit ons opẽ
ferat illi ſuꝑ lec· do.eiꝰ.Ite tpalia augmẽtat
Puer. xj. Flij diuidut Pa et ditioees fiũt ſpi
ritualiter. Item a culꝑa liberat.luce.xj. date
eb iam et ecce oĩa mũda ſũt vobis.ſte libera⸗
tũ defedit otra dyabolũ ecc·xxix. ſuꝑ ſcutuzʒ
potentis et ſup lanceã pugnabis aduerſꝰ ini
micu tuũ: Ite ꝓtegit a pctõ actuũ:nij: igne ar
Dente extinguit aqua et ełia reſiſtit pctõ.tẽ
illumĩat intellectũ et affectũ ſanat yſa. lviij
frange eſu.pa.tuũ·et ſequi tũc erupet quaſi
mane lume tuũ ecce illuſtratio intel lectus et
ſanitas tua citiꝰ oꝛiet'. ecce ſanacio affectus

Itẽ Sr̃am ↄſeruat eccxxix. ełia viri q̃ſi ſaccu

lus cũ eoet grazʒ hoĩm ↄſeruabit q̃ſi pupillã
Atem a moete eterna liberat·tho. mij. eł ia ab
m peto et a moete liberat et nõ paciet᷑ aĩaſ

ire in interitã Itẽ ad głaz pducit .. v. Veni
te bñdicti pr̃is mei· æc· et ſequit᷑ eſuriui ꝛc· et
yſa. lviij. frã ge eſurieti · et ſequitᷣ gla dñ̃ col
liget te· has aũt vtilitates maxie hʒ cu debi⸗
tis circũſtancijs veſtita- otandum etiã
ełia valʒ ad pᷣdicta nõ qdez ſzm necelſitate ſʒ
ſm qndã diſpoſitõz et ꝓ hũc etiã modũᷣ itelli
git id ãbꝛo· ſupꝑ il lo.jthi· iiij: pietas ad oĩa
valʒ.pietatezx ſequẽs ſi lubeicu carnis patiat
vapulabit ſed noõ peribit q ꝑ hꝰ ꝙ aliqs pie⸗
tatis ope ibꝰ vacat exiſtẽs in peccato moæta
li ſe diſpomt ad gratiaʒ vt nõ facile pmictac
in pdiconem ire 2
quit vide de vltio ſcz eł ia p Opatõz
ad ſatiſfactõeʒ t circa h qrunt pła ſcʒ

vꝛa ebia ſit ſatiſ factoꝛia · vel fit intentõe

ſubleuãdi ncci tatẽ ꝓximi et ſic ẽ opꝰ mie· vł
recõpenſandi debitu offenſe dei · et ſic è opꝰ
ijuſticie et ẽ ſatiſ factoꝛia:·vñ pᷣmo mõ ptinz ad
merit vite- ſcᷣo mõ ad meritũ dimiſſõis pe
ne Vtn qᷣlibʒ ełia coꝛ pal ſit ſatif factoꝛia
Se a pẽtõ deſiſte nõ ẽ de eentia ſatiſfactõis
vt ex pdictis pzʒ: ſʒ ẽ Pambulũ ad ſatiſ fact õz
ſic eiꝰ fadametã:vñ cũ aliqs peccat eoipo ꝙ
nõ facit qð face te ↄſtat ꝙ Ind qð qs tene
alias facz nõ de eſſentia ſatiſ factõi E pam
bulũ ad eã · vñ ca ad eb iaꝝ lar gitõz qnq; qs
teneat qñq; non.vt patuit ſup̃ ↄſtat ꝙ illa
ełiaꝝ largicio ad ꝗᷓs qͥs te nõ eſt ꝑs ſa tiſ fa⸗
ctõis- lie vo ſic cu ſint oꝑa bona et penalia
qð exi git ad opꝰ ſatiſ factoꝛin: punit' em̃ qs
nõ tm ex afflictõe coepis ſz ec ex ſubtractõe
reꝝ · hec tho · Qmdã tñ vt boñ · dict ꝙ etiaz
ille ełie ad quas qs tene ſut ſatiſfactoꝛie ex
diuine mie largitate · H Yti ekia ad loo ꝙ ſit
ſatiffactoæia fieri debeat de neceſſarijs · HE
neceſſarin r dupłr vel m nature artituòine
vel ſm vſum vmedi cõem pᷣmo mõ nõ te nec

dz im poni ei qᷓ peccauit qe h e pfectionis et

Ptinet ad illos qᷓ totũ victũ expectant a xpᷣo
ſicut viri qui ſut in ſtatu ꝓfecto. Et iðo ſi fiat
ekia dʒ fieri de eo qð ſupeſt Huic neceſſarto.
et bñ eſt ſatiffactoꝛia· Si aũt dica' neceſſariũ
ſcðo mõ de quo dicit augꝰ.multa ſupflua ha
bere ꝓbabimur ſi ſola necia teneamꝰ. de tali
fit Be ſatiſ factio.de ſuꝑfluo vo huic necrio
nõ fit quãtuz e de rigoee iuſticie· Credo iten
ꝙ diuine mie largitas e tãta ꝙ totã acceptat
et qᷓi ꝓ nihilo nos ſalnat. G̊ boñ. aen vo
de ꝓPpeijs vel alienis vł illicite acqſicis deat
ebia fieri reqre ſap· G ãt ad pñs dice ſafficiat
ſeꝝ ꝙ ad B ꝙ eł ia ſit ſatiffactoꝛia:ncẽm e ꝙ qᷓ
eã dat ipᷣaz iuſto titbo heat et tene et poſſide
valeat ali te pociꝰ reddẽ ꝙ; dare · B hoſt.
De o⸗atione ti⸗ xxvij.
inde oſiderandũ eſt de oroe Et p̃mo
de eiꝰ qᷓdditate· ſcòo cui ↄueit oeari.
tercio cui ↄueit oꝛare · qᷓrto qᷓliter debzʒ
oeari·qnto qd in orone dʒ peti· ſexto ꝓ qᷓbus
dʒ oeari ſeptio de orois vtilitate et efficacia
ſiue vtute-octauo ð orois necitate. nono de
diuia laude qᷓ in oroibꝰ inſerit'.decio ðð deuo

tõe ex qua oro vᷣtuoſa reddit'. Oro em̃ ſine de

uotõne eſt quaſi mugitus boũ: vt dicit augꝰ.

2*
*

Eirca peimnʒ qrunt' plura cuiꝰ ſeʒ potecie

us ſit ip̃a oro vt ratõnis vel volũtatis-

ẽ oeare dic dupłr· vno mõ ꝓ deſiderio ob
tnedi aliq̃d a deo ꝗ deſiderãs oedine' i ipᷣm
Et ſic oro eſt qdã aſcenſuſ aĩe intel lectine ad
deũ q̃ eſt volutatis vt elicientis et intellectꝰ
vt dirigetis et ſie dict dam. li. iij · c· xxiij · ozo
ẽ aſcenſus intellectꝰ ad deũ.et glo. ſuꝑ iltð
pſal.accedite ad eũ dicit· accedite fide inhe⸗
rendo. et duabꝰ pedibꝰ? gemie caritatis cur⸗
rendo.peimũ ptinet ad directõez intellectus

ſeòm ad aſcenſaz affectꝰ. Et ſic ſumr oro ſm

qð·j· thi.il· diſti gu otra obſecratõz poſtula

tSõeʒ et graꝝ actoem. et in glo.ſupꝑ illð pſal.

HPDne ante te ome deſiderin meu vbi r· nucqꝙ;

pfſonã filij hoĩs a pſona filij dei.
cti qui ſunt in patria oꝛent ꝓ nobis. et vtru;

deſmit oꝛare q̃ nõ deſinit amare Flio mõ oea
re ẽ ide ꝙ pᷣdictũ delideriu loquedo ad deuz;
pmodũ ꝓponere nõ indicatiuũ h̊ ſupplicatm̃
et ſic eſt actꝰ intellectus vt elicietis· et volũ
tatis vt mouẽtis.et ſic dicit yſido · li · x· ethy⸗
ꝙ oꝛare eſt dice· St auic.nij · metha· c. iij · die
qꝙ hõ pꝓ oꝛzoez loquit deo.et ph̊s·j· eth· c. pe ·
dicit ꝙ ad optima depᷣcat racio. hec rich;.
Vtꝝ oro ſit actus religionis · ¶ ꝙ ſic qe per
oroꝛ hõ deo reuerentiã ozãdo exhibet mquã
tũ ſcʒ ei ſe ſubicit et ꝓfitet oeãdo ſe indigere
eo ſicut bono ſuoꝝ autoee· hoc aũt ptinet
ad virtute religioms cuiꝰ vt dictũu fuit. il. li.
eſt honoze deo debitu exhibere.
AEquie vide de ſcðo ſcʒ cui ↄueĩat ozari.
H hoc duenit deo et etiã lanctis eiuſ

vñ 10b. v. ad alique ſanctoꝝ uertealiter tñ

deꝰ oeat᷑ et abter ſancti oe ant.· Deꝰ em oea
vt pꝑ ipᷣm illõ qð petit impleat'. Sancti aut qᷓ
ſut in patria petitõnes nrᷣas q́s ad eos ò migi⸗
mus in vho qð ipi videt eis maifeſtãte ogn
ſcut. Sãcti vo qᷓ fũt in via vel in purgatoe
nõduz fruunt verbi viſione vt poſſint ea que
nos cogitamꝰ vel dicimꝰ ↄgnoſcere.St ideo
implↄeamꝰ oꝛãdo ſuffragia ſanckon exiſten⸗
tiũ in patria.nõ aut ſanctoꝝ erxiſtetiũ in pur

gatoeio vel in mũdo a viuis tn petimꝰ collo
quedo!⸗

Fd hec nota ꝙ qe ſpnᷣſſanctꝰ ex pſo
nali ꝗqpetate hʒ ꝙ ſit donũ·ideo masg ſibi cõo⸗
petit ꝙ ipᷣe petat ꝙᷓ ꝙ aliqd ab eo peta qnã
nis etiã eccia aliqᷓs ozoes dirigat ad ipᷣm li⸗
cet nõ eas qᷓ loco ozattonũ m eccia recttant.
vt veni creatoe ſpũs metes tuoꝝ viſita.
Zaquic videre de tercio ſcʒ cui ↄueit oꝛa⸗
re. t circa hoc qrunt płap̃ᷣmo vty cõ⸗
uetat ſoli creature rõnali. qꝙ ſic vt pag ex
tyx.

pdictis ĩ ſolutõe p̃me qſtiõis de oꝛoe·

xp̃o opetat oeare ꝓ nobis · ꝙ xpᷣuſ oeat ꝓ
nobis inquãtũ hõ.ſ̊ ideo nõ dicimꝰ xpᷣm oꝛa
re ꝓ nobis.qe xpᷣſ ſignificat ſuppoſitũ eternũ
cuiꝰ nõ eſt oeare ſ adiuuare· ꝓpter qð dicimꝰ
xpᷣe audi nos xpᷣe miſerere nobis.Et in B; etiã
vitamꝰ hereſim arei q̃ᷓ poſuit pſonã filij mio⸗
rem patre et hereſim neſtoeij q dne xpᷣo
cn vo ſan
illi qui ſunt in purgatoꝛio ſibr ozet ꝓ nobis:.
rrequire ſup circa finẽ tercij libei·
ESauic vdere de ꝗrto ſcʒ qᷓliter dz oꝛari

—

—
—

et quid de aliquibꝰ ↄditõnibus et p̃cipue de
illis qᷓ reqrunt' in oroe aò hoc ꝙ ſit impetra⸗
tua dicet infra ar.vij tñ et hic circa ho que
runt pba ſcz.

taa oro debeat eſſe vocalis.
ſic . eſt em duplex oro ſcz cõis et ſingu⸗
ariſ· Gõis e q̃ p miſtros eccie m pſona tociuſ
populi fidelis deo offert᷑.et iðᷣo oꝑtet ꝙ in⸗
noteſcat toti populo ꝓ quo offerᷣ.q n poſ⸗
ſet fi eri niſi eſſet vocalis:et ideo etiaʒ cantus
ſũt ab eccia inſtituti: vn augꝰ dicit de ſeipſo
ꝙ flebat vbereime in hymms et canticis ſua⸗
niter ſonãtibꝰ cantãtis ecci⸗ꝙp voces ille
influebãt in auribꝰ eiꝰ et loqnebat veritas ĩ
coe eiꝰ.Oeatio vo ſmgularis offert a ſingu⸗

ari pſona quacũqʒ ſiue ꝓ ſe ſiue ꝓ alijs oꝛã⸗

te · St de huiꝰ oronis neceſſitate nõ e ꝙ ſit vo
calis:mgit tñ ei vox multiplici rõne. peimo

ad excitandã interioze deuotõez. En in ea tm

vocibꝰ et hmoi ſignis eſt vtenõ quãtũ ꝓdeſt
ad excitanduz interiꝰ mente· ſi vo mes ꝓ hoc
diſtrahatc vel qᷓlitercũq; impediat e a talibꝰ
ceſſandũ q pᷣcipue ↄtingit in eo cmnꝰ mens e
hmoi ſignis ſufficieter ad deuotõez pata. PBe
cũdo ꝙ deo aliqð debitum reddat vt hõ deo
ſeruiat ſm totuz qð a deo hʒ· i. nõ tin mente.
H et coepe qð pᷣcipue ↄuenit oeoni ſcᷣm qò ẽ
ſatiſ factoeia· Tercio adiũgit' ei ex quadã re⸗
dudancia ab alia ad coꝛpꝰ et ex vebemsti af⸗
fectõe.ſm illò pſal.letatũ eſt co.m.et exul.
lingua mea. et he tres rõnes cũ alijs tribꝰ in
hi vſibus otinen'. Collige ſex cauſas quare
vocaliter ozas. Vt toepoæ cedat meétis deuo⸗
tio creſcat. Yt coꝛ mũdet et ꝓximꝰ edificet'.
Lin gua laudet' opifex demonqʒ; kugerur.
Si obicit ilIõS Mισ. vj- tu aũt cuʒ oeaueris ĩtr
in enbi⸗:⸗Picendn⸗ ſicut dicit ibi criſoꝰ. q;
Oñns nõ ꝓbhibet oeare mani feſte. ſ pleibet hᷣ
fieri ea intentõe ot ab al ijs videac· Yñ oꝛãs
nihil nouũ facere dz qð aſpiciãt hoĩeſ vł cia
mando vb pectus pecutiendo vł manꝰ expan
deno-] ern oro debeat eſſe diutu na.
ꝙ; qnq; ſiede or̃one em̃ poſſamꝰ loqui dupłr
vno mõ ſzm cãm ſuã q eſt deſideriuz caritatis
ex quo p̃cedere dz oro qð m nobis debet eſſe
Otinuũ vel actu vł vtute· manet em himmoi de

ſideriũ in omibꝰ qᷓ ex caritate facimꝰ m głaʒ

dei omia aũt qᷓ agimꝰ debemꝰ ad gęł az dei fa
cere· vt dicicᷣ. j. coꝝ · x. Et ſim hoc or̃o debet
eſſe ↄtinua· vñ augꝰ ad ꝓbã.nol ipa fide ſpe
et cari tate Otinuato ðſiderio ſp oeamꝰ.Flio
mõ ſm ſe et ſic nõ p̃t eſſe aſſidua qe oꝑtz alijs
opi bꝰ occupari:ſed ↄuenies eſt vt tantũ du⸗
ret quãtũ ẽ vtilis ad excitandũ interioeis de
ſiderij feruoæe. cũ vero iſtã menſurã excedit.
ita ꝙ ſine tedio durae ñ poſſit ñ e oro vlteriꝰ
ꝓtendẽda . vt etiã vult augꝰ ad ꝓbã· oſteèdes
hboc exemplo ſanctoꝝ qui moeabant᷑ in egip
to. Dicunt inq̃t fratres in egipto hr̃e orones
crebeas tñ beeuiſſimas et qdammõ iaculatal
ne illa vigilãter erecta qᷓ ozanti ꝑ plurimuʒ ẽ
neceſſaria ꝓ ꝓductõis moæas euaneſcat atq;
hebetet' intencio. Ic p h etiã ĩi ſatis oſten
düt iſtã intentõz ſic ñ es obtũdendã ſic dura⸗
re nõ pᷣt:ita ſi pdurauerit nõ etiam rüpendã.

.— „

Et ſient hoc ẽ attendenð in or̃one ſingulari ꝓ
Opationẽ ad intentõem oeantis · ita in orone
cõi ꝓꝑ ↄpatõem ad populi deuotõem Et nota
rõne illiꝰ qð dicit dñs luce.xviij. opoetet ſp
oeare ꝙ aliqᷓs otinue oꝛat · vł ꝗpter otinuita⸗
tẽ deſiderij vt dictũ ẽ · vel ae nõ p̃termittit qn
oꝛet tpibꝰ ſtatutis· vł apter effectũ ſiue ĩ oꝛã
te qᷓ poſt oroes remanet magis deuotꝰ.ſiue eẽ
in alio vt cũ aliq̃s ſuis bñficijs aliũ ꝓuocat
vt ꝓ ſe cꝛet.etiã qñ ipᷣe ab oꝛoe ceſſat.q Sed
obicit Otra hoc qð de ꝙ or̃o debet aliqñ eſſe
diuturna q g dicit M:. vj. oeãtes aũt noli
te multũ loqui ẽ ſicut dicit augꝰ ad ꝓbã·
abſit ab orone multa loqui ſj nõ deſit multa
̃cacio ſi ferues pſeueret intencio- i multũ
oqui in oꝛãdo ẽ neceſſariuz rẽ ſupfluis vᷣbis
agere · plerũq; hoc negociũ ꝓlus gemiti bꝰ ꝙq;
ſermonibꝰ agit .¶ Vta de necitate oꝛois ſit
ꝙ ſit attenta · ꝙ ſie. IFDttencõ em̃ hʒ pᷣcipue
locũ in orone vocali.ctus em̃ exterioꝛ non
ẽ moeab niſi ꝓpꝑ ↄpatõeʒz ad actũ rõis interioꝛẽ
vñ nullũ habʒ effectũ vocatł᷑ oĩ̃o ſi eã nõ pᷣce
dat vel comitet ocoꝛs intencõ aliter nõ eſſet
moꝛeał · Ybi notanõ ꝙ aliq;d ðr neceſſariũ du⸗
pliciter · vno mõ pꝓ qð meliꝰ puenit' ad fineʒ
et ſic attencõ neceſſana ẽ abſolute oꝛoi.Flio
— £ — — —
mõ ſine quo rès nõ pᷣ̃t dſequi ſuũ effectũ. Eſt
aũuũt triplex effectus ozꝛonis vnꝰ cõis omibus
actibꝰ infoꝛmatis caritate ſcʒ mereri· It ad HB;
nõ è neceſſaria attencio per totã oroezꝭ.ſʒ vis
pme attencõis qua aliq̃s accedit ad oꝛanduz

reddit oꝛoz meritoꝛeiã· eut et in alijs actibꝰ

meritoꝛijs accidit · Fliꝰ eſt ei ꝗpeiꝰ ſez impe⸗

trare· et ad ho etiã ſufficit peima imtencõ quã
deꝰ pncipaliter attedit. Si aũt pᷣma intencio
deſit oro nec ẽ meritoeia nec impetratia qIliã
em̃ oroeʒ deꝰ nõ audit eui oꝛãs nõ attẽdit· vt
dicit gẽesg · vñ ſi aſſit intencõ debita et actua
lis in pncipio or̃ois vocab eſt meritoeia et im
petratiua h virtutẽ peime intencõis n poſtea
intereupat ꝓ dtrariã intencõem:ſicut cũ ali⸗
q̃s incipit pegrinari ł eleymoſinã facẽ ꝓpter
deuz · totꝰ actꝰ ſeques meritoꝛiꝰ vᷣtute pᷣme
intencõis licet ceſſet ſua intencio actuał. ter
cius effectus oronis quez pncipaliter efficit
eſt quedã ſpũalis refectõ mẽetis et ad hoc ne
ceſſaria ẽ intencid in oroe.j.coꝝ · xiii. Si oꝛẽ
lingua tm̃ mens mea ſine fructu eſt.CTriplex
tñ attencio adhiberi p̃t oroni vocali.vna ver
bis ne qs in eis ereet·ſcᷣa ſenſui vboꝝ. ter⸗
cia fini oronis ſcʒ deo et rei ꝓ qua oꝛat q̃ eſt
maxime neceſſaria quaz etiã pñt habe ydeote
et qñqʒ tin abũdat hec intencio qua mẽs ferꝰ
in deũ vt etiã alioꝝ oĩm obliuiſcat. vt dicit
hugo de ſan.vice Et quocũqʒ iſtoꝝ mõꝛꝝ aſſit
intencio nõ e inefficax oro ad ſatiſfacienduʒ
nec e reputãda mattenta. Quid ſiqs in oꝛa
tõe vaget mete .· ꝙ ex ꝓpoſito vagari mẽ⸗
te in orone eſt pctm̃ et impedit ozoĩis fructuzʒ
et Otra hoc augꝰ in regła dicit. cũ oꝛatis põ
et Pymnis hoc verſet in coꝛde qð ꝓfert' in
oee· Zuagacio vo pᷣ̃ter ꝓpoſitũ oronis fructũ
nõ tollit. Iñ baſiliꝰ.ſi debilitatus a pctõ ne
quis veare quãtucũqʒ potes cohibeas et deꝰ

ignoſcit·qe nõ ex negligẽcia ſ̊ ex kra iliegee
non potes vt opoetet aſſiſtere co-am eo Bi
obicit illð hugo:de ſan· vic · di . ſi qñ or̃oem
fundimꝰ aliuò qelibet in coede verſamꝰ ecſi
illò bnũ ſit a culpa liberi nõ ſumꝰ. H? ꝙ hꝰ

intelligic qñ aliq̃s ex ꝓpolito mente: ad alia

diſtrabit m oeando· Tuᷣc em ſine culpa nõ eſt
et pᷣcipue ſi in alijs ſponte ſe occupat q̃ men⸗
tẽ diſtrahũt vt ſũt exterioꝛa opa/Etſi ad otra
riũ mẽs euaget culpa moꝛtab erit· ſi aũt ſme
hoc qð pcipiamꝰ mens ad alia vaget᷑ vbk ca⸗
ret culpa vel eſt mima culpa niſi pcedens co
Sitacio ex qua ↄtingit talis euagacio dicatur
eſſe in culpa.hec tho· in rto. den atteècio
noceat or̃oni · S ſicut dictuʒ eſt peiꝰ.mel we
ſcda attencio ꝙ; peima · et tercia ꝙᷓ ſcdn. vñ

Ddicit hugo de ſan.vic.de vᷣtute oeandi · OHura

oro eſt q; ex abũdancia deuotõnis mens ita
accendic vt cũ ſe ad deũ poſtulatura ↄuerte⸗
rit p amoeis eiꝰ magnitudine etiã petitõnis
ſue obliuiſcat.hec hugo/ Et qe aĩa nõ pᷣt eſſe
vehementer attenta ad dinerſa:ideo peia at⸗
tencio nocere p̃t vt ſit mĩos: oronis fructus ſi
ſcdaꝝ attencõez euacuat· vł ſcòa ſi terciã oj⸗
no tollat ſed nõ ecõuerſo. Sʒ attencio cõir ac
cipiendo nõ obeſt ſed multũ ꝓdeſt vt euã ex
ſup̃dictis patz · vñ huugo in dicto la. dꝛcit.ſic
oroni ſancta meditacio ẽ neceſſaria vt oro oi⸗
no ꝓfecta eſſe nequeat ſi eã meditatio aut nõ
comitet' aut nõ pᷣcedat.· IFttencio igit pema
qꝗ̃ eſt ad ipᷣa vba ſufficit ꝙ ſit tãta quãta ſurfi
cit ad integrã ꝓlacõnem verboꝝ· alias ſi ſit
nimia erit ozacõis impeditiua vñ qnqʒ hõ ex
pi ꝓ qñ valt mimis in pticulari cogitare de
vbis ſibi minꝰ cccnreũt vba diceda et impe⸗
Diret etiã mtencõeʒ ſchaʒ et terciã.
EZquit videre de qnto ſcz qͥd in ozone ſit
petendu.Et circa hoc qᷓrunt' pła ſczʒ vtia

in orone ſit aliq̃d determĩate petendũ .· HE ꝙ

ſic.vn xpᷣs .vj. docuit determĩate pete ea
que ↄtinent᷑ in orone dñica. ODoſſumꝰ aut de
cermiate petere illa bona quibꝰ non otingit
male vti et qᷓ malũ euentũ habere nõ pñt hec
aũt ſut quibꝰ beatificamur et qbꝰ beatitudi⸗
nẽ meremur-que quidẽ oꝛãdo ſancti ablſolute
petũt· m illò.oſtende Ffaciẽ tuã et ſlalui eri⸗
mus: et iten deduc me in ſemita man t. glia
aũt puta diuicie honoꝛes et hmmoi peti poſſũt
ſub ↄditãõe ſcz ſi deus ſcit eſſe vtilia· Et idem
eſt in dubijs · qe vt dici ro.viij·quidò oꝛemus
neſcimꝰ ſicut optet· hoc aũt ſcʒ determmate
petere valet ad tria·parmo vt oeantis intecio
ad aliqò determinet q determmacio ẽ in oea

tõne multũ neceſſaria: ſcdo vt nobis innoteſ⸗

cat noſtrũ delideriũ quãtũ in ipCᷣo ꝓfecerimꝰ.
tercio vt feruenciꝰ petamꝰ. qe bona quanto
pticularius inſpiciun tanto feruenciꝰ cõcu
piſcunt.ſicut dicit phᷣus· iij· etł.de delecta⸗
tõibꝰ coꝛpalibꝰ.vñ augꝰ m li.de adoeando
deũ ad ꝓbã · dicit · iðo p certa iterualla tꝑm
eẽ vᷣbis determiatis oꝛ-amꝰ deũ· vt illis reꝝ
ſignis noſipᷣ̃os ãmoneamꝰ qꝰ að pᷣmũ et qtũ
ĩ ip̃o deſiderio ꝓfecerimꝰ nobis ĩnoteſca
quo ad ſcòm·et ao hꝰ agenð noſip̃os at iug

* MN

excitemꝰ quo ad terciũ. Vcꝝ hõ oeãdo de⸗
beat a do pete tpalia · Hꝙ ſic· vnñ Pu. xxxinj
tm victui meo trihue necia: et augꝰ aò ꝓbã.
ſu fficientiaz vite nõ vult imndecẽeter qſq; ſi eã
vult et nõ ampliꝰ.que quideʒz nõ petit ꝓpter
ipam ſ̊ ꝓpter ſalute coepis et ogruentè habi
tum pſene homims vt nõ ſit incoueniens eis
cũ qᷓbꝰ viuendũ e.iſta ergo cũ haben vt te⸗
neant cu nõ habetc᷑ vt habeant᷑ oeand eſt. ſi⸗
eut etiã dicit ibidẽ · licet oeare qð licz deſide

rare.tpalia aũt licet deſiderare nõ quidẽ pni⸗

cipaliter vt in eis fine ↄſtituamꝰ.ſʒ ſicut qdã
admicula ꝗqbꝰ iuuamur ad tendenð in beati⸗
tudine mquãtũ ſeʒ vita coepalis ꝑ ea ſuſten⸗
tat et inquãtuʒ oꝛganice deſeruiut ad actus
vtutũ vt dicit phᷣus·j·ethi. ¶ Vtn in o?one
dnica ↄuemeter ſepte petan. E circa oëoε
hãc pmo ↄſiderãda e eiꝰ excelleua: ſcõo e ex
poneda· Quantũ ad peimũ ſcienð ꝙ hec oro
alijs osonibꝰ dignioe editõe qe eſt edita ab
oee xpi. Item e expᷣſſione cõioe: qe in ea nullũ
verbu ꝗꝓpeiũ ponit om̃ia cõia vt patzʒ. Atem
in vbis opendioſioe vt citiꝰ addiſceretᷣ. faci
lius teneret. frequetiꝰ diceret et nullꝰ excu
ſaret. Ite im ſenceciſs pfũdioæę·qe hic oti nec
materia oim petendoꝝ · vñ augꝰ ad ꝓbã . de
oeãdo deũ ſi ꝑ oĩia pᷣcationũ ſanctoꝝ vba diſ
ureas quãtũ eſtimo nihil otinet ꝙ iſta oz-acõ
nõ otineat et ↄeludat Atè in efficacia virtuo
ſioe · qe em immedꝛate a deo eſt edita. ideo ad
impetrandũ efficaciſſima. ipe em̃ modũ effi⸗
cacem impetrãdi nouerat que in hac oẽoe cõ
cluſit. Qnantuʒ ad ſcom ſcienð ꝙ in ip̃a oꝛoe
dmnca pᷣmo p̃mittic exoꝛdiũ in quo captac he
niuoleciaibi pr nr̃:ſedðo addit' nareatio in ꝗᷓ
expeinnt indigetia: ibi ſanctificet?. tercio po
nit ↄcluſio in ꝗᷓ eri git ↄfidencia. ibi amen.
Dicit ergo quãtũ ad peimũ pater: in que cre⸗
dimꝰ. noſter que amamꝰ. q̃ᷓ es in ceł. in quo
ſperamꝰ. vel pt dici ꝙ ibi excitatur in nobis
poſtulandi fiducia q̃ pcipue excitat in nobis
ↄſiderãdo eiꝰ ad nos caritate qua vult bonũ
nrm.iðo dicimꝰ pater nr᷑.ſcdᷣo eiꝰ excelleciazʒ
q̃ p̃t iᷣm· idee dicimꝰ q̃ es in celis. Sequitur
ſanct:ficet᷑. vbi expeimit nra indigecia. nec
inſtituit xpCᷣs hãc oꝛoeʒ vt in oeando ſolũ his

vbis vti debeamꝰ.ſʒ qe ad illa ſola impetran

da tendere dz mtencio nre ozonis qltercuùq;
ea ꝓferamꝰ vel cogitemꝰ DHetunt' aũt oĩia ne
ceſſaria petenti · ut em petit acquiſicio bom
et ho vel głie:et hoc tangit ibi adue. re.tuũ
vel gre et h ibi fiat volutas tua.vb exterio⸗
ris ſubſtãtie et G ibi panẽ nr̃m quoti:aut amo
cio mali et hꝰ vł culpe qð fit ibi dimitte no.
debi. nra. vel pugne ibi et ne nos inoncas in
temp. vel pene ibi ſa libera nos a malo. GQut
Ofirmacio in bono et ſepacio a malo ibi ſan⸗
ctificet nome tuũ· Dicit go nomen tuũ.i. ho⸗
noꝛ et noticia noĩs tui ſanctificet.i. firmetur
m nobis ſcʒz in intellectu ꝑ fidei integritateʒ;
et in affectu p dilectõis caritatezꝭ: et in effe⸗
ctu ꝓ opis ſtrenuitate· vel nome tuuz quo ſczʒ
dicimur xpiani ſanctificet p xpᷣi imtatoeʒz et
adheſione. duei at regnũ tu u·i· eccł ia mili

tãs ꝓ iuſticiã .veiat ad te ꝓꝑ głam· vb regnum
tue gł e veiat ad nos pꝑ aſſecutõzʒ viſionis ap
te ·fiat volũtas tua pꝑ tuo pceptoꝝ et cõſi⸗
lioꝝ adimplecõez. ſic in celo et in terea:i. ſicẽ
fit in coepoeibꝰ celeſtibꝰ ita fiat in tereenis
del ſicut fit in eccia triũphãte ta fiat in mili
tante · Dane nrm quotiſcom lucã q quotidie
inoigemꝰ. vel ſzm Mt. ſupſubſtaciale. hoc ãt
intelligi pᷣt et de pane ſacmetali cuiꝰ quoti⸗
dianꝰ vſus ꝓficit hoĩ · in quo etiã intelligut

oia ſacmeta. St de pane coæpali. vt pꝑ pane in

telligat oĩs ſufficictia victeht dicit aug?
ad ꝓbã.qe euchariſtia eſt pᷣcipuũ ſacmetũ et
panis eſt p̃cipuꝰ victus · vñ hoc qʒ; dicit ſup⸗
ſubſtãciale exponit hiero· i. pᷣcipuũ.vł pᷣt di⸗
ci pams ſupꝑpſubãlis etiã panis cozpał qe ſub
ſtãcie coepis ſupaddit E panis ſacralis qe
omnẽè ſubãʒ et coepaleʒ et ſpualem dignitate
ſanctitate et ꝓptãte ſupgrediOa ſcz eu qꝗᷓ dare
potes nobis indigẽetibꝰ hodie · i. Otinne qe ſp
indigemꝰ. Et dimitte nobis debi. nra.i. pctã
qbꝰ obligamur ad penã vb ipᷣ̃aʒ penã ad quã
obligamur ꝑ culpã Dimitte inquã ſcʒ inmriã
et offenſazʒ relaxãdo vindictaʒ nõ expetendo
de eis. Ybi augꝰ ſi in hac petitõne mentimur
tociꝰ oẽonis nullꝰ e fructꝰ.deo nota ꝙ ille
q̃ odiã hʒ ad aliquè aut dicit illã ozoez i pſo⸗
na eccie et ſic eã dice pᷣt nõ vt ſuã ſj vt ecckie
Fut dicit eaz in pſona ſua et tũc exponi' ſic.
ſicut et nos dimittimꝰ.i.ſic et nos dimitte de

bemꝰ et tũc valet ſic oꝛãti:etſi nõ de ↄdi gno

ad głam de ↄdigno tñ ad impetrandã gram.
St ne nos inducas in temp·i. induci pmittas
in temptatõez. i · delectatõez et Oſũmatõʒ pec
cati · Temptari em̃ e in cogitatõe.ↄcuti in de
lectatõe·ſʒ induci in ↄſenſu.Temptari eſt bo
nũ· ſſ ocuti et induci malũ.Ideo peintũ nõ pe
tit amoueri ſů̊ ſcòm et terciuʒ. Sʒ libera nos a
malo ſcz culpe et pene· men. I. fiat.
Egduit vide de ſexto ſcz p qᷣbꝰ dʒ oeari.
Et circa hꝰ querũt᷑ pła ſcʒ vt oeanò ſit
ꝓ alijs · & ꝙ ſic iaco· v. oeate ꝓ inuicem vt
ſaluemmi. Hlõ em debemꝰ oeãdo pete qð de
bemꝰ deſiderare . Deſiderare aũt debemꝰ bo⸗
na nõ tm nobis ſy etiã alijs. hoo em ptinet aò
rõeʒ dilectõis quã impedere debemꝰ? Pximis
et iðᷣo caritas reqrit vt oeemꝰ ꝙ alijs. Vnde
criſoꝰ ſup . t. ꝓ ſe oeare neceſſitas cogit.
altero aut caritas fratermitatis hoztat?. dul⸗
cioe aũt e ante deũ ozo nõ quã neceſſitas trãſ
mittit ſ̊ quã caritas fratermtatis mendat.H̊
criſoꝰ. Oeandũ ẽ igic ꝓ alijs et ꝓ pe ccatoei⸗
bus vt ouertant et ꝓ iuſtis vt pſeuereèt et ꝓ

ficiãt· Qeãtes aũt ꝓ pctõeibꝰ pᷣdeſtinatis tm

exaudiũt' ſicut coerectio qᷓ coerigimꝰ fratreſ
effectũ hʒ in p̃deſtinatis nõ ĩ repeobatis.ſʒm
illð eccle·vij: nemo pᷣt coerigere que deꝰ de⸗
ſpexerit · Deo iuſtis aũt ẽè oeanduz. tũ qe p̃ces
multoꝝ faciliꝰ exaudiũt. vñ ſupꝑ illò ro. vj.
adiuuetis me in ozoibꝰ vris· dit glo. młto
pces ĩpoſſibile ẽ ꝙ nõ impetrèt ið qð e impe⸗
trabile· tũ vt nõ ſuꝑpbiãt maioees du ſez oſide
rãt ſe minoꝝ indige ſuffragijs·tũ ec vt p młk

tos gr̃e agãt deo de bnficijs qᷓ ↄfert iuſtis qᷓ

etiã cedũt m vtilitatem multoꝝ vt patet . j·.
conꝝn. v. Vtꝛz ſit oeanduʒ ꝓ inimicis · H q;

ſic.Oeare em̃ eſt caritatis vt dictũ e ſupea vñn

eo mõ quo debemꝰ diligere tenemur etiazʒ ꝓ
imimicis oeare. vn neceſſitatis eſt vt a cõibꝰ
or̃oibꝰ q̃s ꝓ alijs facimꝰ mimcos nõ exclu⸗
