onq; ponit' pcaria. vt. FF. eci diuidudo. l. cci
dindudo. . inter peones Dicit aut bu. cuz

ponãt de pᷣcarijs ex e:tria capła.ſiquis ↄſide

ret · pmuʒ c.loquit de pᷣcarijs ſcòᷣm ð pᷣcaria ·

cerciũ ̊ pcario· A Hᷓ ad manoꝛẽ dec laracõz

nature ↄtractꝰ pcarij videnou eſt quo differt

ab alijs otractibꝰ. vbi ſciendũ ꝙ differt a do
nacõe.q qͥ donat ſic dat vt n recupet qd dat.
ſ q̊ͥ pcario ocedit ſic ↄcedit ut rcuꝑet qñcũqʒ
placebit. ex e.c..·Ite cũ modato duenit quia
nec ↄmodãs nec pᷣcario ↄcedes facit rez acci⸗=
pietig. Ff. e.l. 1P3 ornt qe omodãg aò certum
vſuzʒ ↄceòt nec reuocare pᷣt niſi vſu illo exple
to. ex de mo. c · .· retinet etiã poſſeſſione rei ꝰ
modate. ff᷑. de Omo:rei In pᷣcario vero ↄcedes
nõ pᷣſamit certũ vſuz et iõ reuocat qncũqʒ pla
cet· ex e. c. j· et poſſeſſione nõ retinet ̊ pocius
recipis peſſidet naturaliter.lf· e· penl· duo
em inſolipu pcario poſſdere nõ pnt· fł: e· duo
ceòeés8 tn poſſoet ciuiliter vt dᷣe mhide Ite eif
fert a locato qe locatũ nõ eſt gratmtu ex ð lo

ca. ptotu p̃cariũ vero e gratuitũ · vt patet ex p

dictis · ſce differt ab emphicheoſi ge bi oceſ
ſum poteſt trãſferei in alim dno redqſito e ð lo
ca.potit. q nõ Otingit in pᷣcario:nec in alnſ
Otractibꝰ p̃dictis Boluit aut pcartũ qnq; mo
dis pmo ↄtraria volutate eiꝰ qui ceſſit· ff· e·
l.j.ſcdᷣo moæete eiꝰ em eſt cõceſſuz ex e: c. fi: ter
cio alienacõe rei cario cõceſſe ſi is cui e alie
nata velit reuocare vt :bide. quarto finito
tpe vſq; ad qð res erat cõceſſa:.ff:e. cũ pcario
quinto debitoe ſolute pecuniã creditoei ſol
uit pcarinz pignoeis. kf: e. ſi debitoe HB gor et
Poſt. st ba. er e-c. Fi. Coſiſtit ant pcaria i rebꝰ
mobil ibꝰ et immobilibꝰ et incozpalibꝰ vr ſer
nitutibus ff e.L. i. G vl. et l. ii · et i. hec bn·
4 e⸗ dignitatibus eccleſiaſti⸗
cis in cõi.ti · xxxviij.

in cõi. ſeo in ſpali Girca pmum peimo
oneritur quid 6 dignitag ſcao ven in buficiſſ
ſit attendeda digtas-tercõ de ptãte dnandi

QOQOnſequéter cõnhderandũ eſt de placõi⸗
C bus et nitatib ecckliaſticis t pmo

Circa pmuʒ ſciendũ ꝙ placõ ſine dignitas ſm

Poſ:& qoã minencia in SGu ft B aliqn voca'
pꝓſonatug vł cuſtodia ey de inſli. S. li · ſen offi⸗
ciũ ł miſteriũ inferiꝰ.ex de ↄſti . cu acceſſiſſent
et ex de ᷣbe. niſi eſſent vbi pᷣceatus digmtas
appellat. vñ erdyaconatꝰ decanatus pmicia
tus. his noibꝰ oſtendut Et pñᷣt etiã hi oms p̃⸗
poſiti vocari eo ꝙ quidã pᷣeeatꝰ curã pee alijs
habet. ex ̊ ſig· quis Et quilibz habes admi
niſtracõz; dici pᷣt ꝓcuratoe:]. q. iij· ſaluatoe ec
epᷣi e de don: fraternitate Et ſunt hi eccleſie
mebea diuerſa diuerſos articboſ habæecia ſicut
coeꝑꝰ habet pła mebea nec ad eundé locũ per
tinee oĩa da. lxxxix. ſingula.jtaq; ĩ eadẽ eccle⸗
ſia vł etiã in duerſis eceleſijs non p̃t aliquis
habere B; officia ex de pbe. qe in terea et c· ad
lBᷓ et c cù iam dudum Hec etiã płes eccbias p
2ꝛochial es vt dᷣe ibide de quo tn die vt dictu e
ſupra-Reeminencia auũt vniꝰ ad altenz pt eſſe
młtiplietter: vno mõ rõne ptãtis ſine uriſeneõ
nig qua peſt archiopaconꝰ archipbitero· e
de officõ archipſbri. c.): ſcòo röne oedmis ꝗᷓ
poſt pᷣſbiter dracono di· lxxix · oι4 a ad boc
in fi·tercio rõe cõſecracõis qua pᷣeſt epiſcopꝰ

pᷣſ bitero di.lxxix ·ad hoc in fi · quarto rõe an⸗
ti quitatis vt peice habet' qui pᷣus fuit cedina
tus ex? de maio.c..quĩito rõne oedinãtis.vt ſ.
manoe habeat' qui a maioei fuerit oedimatꝰ ex
de maro· per tuas·
Irca ſcòz querit vti in pcepeõe beneki⸗
Acioꝝ debeat attedi racio dignitatũ. vt ſ.
plus pcipiãt qui ſunt in pocõeibꝰ oedinibꝰ ⸗
ſti cuti et ſcðz Sdꝰ dignitatũ melioea ſtipedia
conferant.vide ꝙ ſic xij.q:ij nobis· et xxiij.
q:j: ms militare et ex de maio:ſtatuimus.vbi
ðe ꝙ qui maioe eſt in oꝛdine etiã ſi poſteriꝰ ſit
receptꝰ debet in peipieèdo poꝛcõzʒ. pocio⸗ elle
Sʒ otra qe oms qui in vna eccłia famulãt' eqᷓ
Pciꝑe debẽt ex ð oſti·oes et c. cũ młta.Rñndz
bn·ſup c.ſtatuimꝰ.ꝙ ab inicio debet dſidera
ri nobilitas ſine ſcia ſ.vt qui magis ſunt p̃diti
nobilitate ſiue ſcia cõferant᷑ ab eis qui ꝓmo
ust eos pła bñficia et maioea Circa eos etiaz
q̃ ſimł ſunt ĩ eccteſia honeſtũ eſſa vt ꝓplus pci⸗
perent dignioees qᷓm minoæꝛes ſcm ꝙ dicunt
uura poea· ſi in hoc magis oſiderat' ↄſuetudo
cuinſcũq; eccleſie ſim ꝙ volũt iura Otraria Sc
ſi de nouo det᷑ eccleſia vide' recureenð ad cõ

ſuetud inẽ vicinaꝝ eccleſaꝝ ſue ꝓnicie ex de

cen.ſup eo.ð iure tñ cõi ñ ẽè plꝰ maioeibꝰ q̃m
minoeibꝰ dandũ niſ oſuetudo ſit in otrarium
Et ſcdʒ hoc illud qð ðe in c. ſtatuimꝰ.ſ. ꝙ qui
maioe e i oꝛdine ſit pocioe in pcipieda poecõ⸗
ne debet exponi pocioe · i.poe ſ.vt ꝓcipiat ᷣuſ
Et ſeruar pᷣt vbi pᷣbẽde ñ ſunt dilicte. vbi
vero ſunt dillicte quilibet p ſe pcipit fructus
ſuos et redditꝰ?. qð vo dicit in pcipienda poe
cõne exponit hoſti·i . in Pcepeõe pᷣbende. ge p
benda diudi nõ debet ex de p̃ben. maioeib&.
et ex de eta . qris: ·.j.d̊e ſimpłr ꝙ minoees vo⸗
lentes oedinari maioenbꝰ nolentibꝰ oedinari
pferant' ergo et ĩ pbendaꝛx pcepcõe.ar· ex ðᷣ
Pu:b.qe circa et eſt H oſtitucõ generalis vt de
clarat' ex ð ↄſti:c⸗fi·ergo in omni eccł ia ſue

ſint ibi quotidiane diſtribucões ſiue nõ habet

locũ ſt credt hoſt· G ĩductũ vt clerici rddere⸗
tur ad Pcipiendũ oedines ꝓnioees di. lxxnij.
c.·fi · in fine · Et ſic peogatiua oedimis pᷣfert' eẽ
pᷣeogetine antiqnitatis in peepcõe p̃bendaz
Itẽ pfert' qs ſcðz hoſt.rõne oedinãtis in pee⸗
pcõe bnficij.qe ſiqs ceptꝰ ſit aucte pape pee⸗
fert' receptis auẽte legati vł ep̃i vel capituli
qe habz cauſaz a matoei ar.di.xj.quis neſciat
Irca terciũ ſciendũ ꝙ intend imꝰ ad pñs
potiſſime de pᷣminętia que atteditur racõe
ꝛuri Dicõis: vñ ſcëz ꝙ iuriſdicõ aſcedit et de⸗
ſcendit ſic et dignitas ſiue pᷣminecia eſt maio⸗
et minoepapa emm ſuꝑioꝛ eſt oĩbus.ix.q.iij.
pameipale:et c· ſe. deinde legatꝰ quo ad ꝓPui
ciazʒ nibi omiſſaz qe gerit vicẽ pape Deinde pa/
trias ſiue pꝛiarcha qui ẽ iudex archiep̃oꝝ et
epᷣoꝝ ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ Deinð archiepus
q e index ſuoꝝ ſuffraganeoꝝ et elericoꝝ ſue
Dyoc: Peinde elſt ep̃s iudex abbatũ archidpa
conoꝝ peion et cłicoꝝ ſue dyoc. Doſtremo
archiòyaconꝰ qui è index archip̃ſbiteroꝝ .
Frchipſbiter aut p̃ſ biteroꝝꝛ peochialiũ Er B
dra gduũ ptinet ad ſeruacõz et decoꝛè eccle

ſie q̊ ↄſiſtit in quodã oedine Zicut em̃ mẽbeo⸗
ꝛum varietas ꝓ diuerſa officia et robur coeꝑo
ꝛis ſeruat et pulcritudne repᷣſentat. ſta pſona
rũ varietas per diuerſa officia diſtributa foe⸗
titudinez et venuſtate eccłie maĩfeſtat Et qe
luriſdicõ ſuꝑ alioſ dñ iũ ĩptat·jõ rõe hꝰ pnt h
aliqᷓ de dnio ſiue pᷣſidecia queri.ſ.vtꝝ ptãs
ſidedi ſit a deo & ꝙ ſic ro.xnij.nõ ẽ ptãs niſi
a deo diſtinguendu tñ eſt ſcðz bon. et rich. q;
ĩ hac ptãte e oſiderare tria.pmũ ẽ eſſencia eiꝰ
que e quidã oedo ſupioeis ad inferioꝛze et B ẽ
ſimpłr bona et ẽ a o Hũtc em oedinè inſtituit
deus ad laudé bonoꝝ et vindictã maloeam
vt de · j. pe. ij ¶ eðm ẽ modus acquiredi et iſte
ſi ſit iuſtꝰ ſimpłr loquedo eſt a deo reſpectu p
ſidetis et ſubiacetis.ſi vero ſit iniuſtꝰ vt p in
duſtriam vł violenciã tũc ꝓ ODpacõz ad meri⸗
tũ ſubiacenciũ talis pᷣſidẽcia e iuſta.qe aut eſt

ad bonoꝝ ꝓbacõʒ aut ad maloꝝ punicõz. p

Opacõʒ vero ad meritů p̃ſidetis ẽ muſtaft pꝰ
mõ ẽ a deo faciete et oedinãte ſcõz illud job.
xxiiij· qui regnare facit ypocritam ꝓpter pctã
pꝓpłᷣi et oſee·xiij. dabo eis rege in furoee meo
ſedo mõ a deo ꝓmittete nõ àt appeobãte. jõ
dicit' oſee· mijipi regnauerũt et nõ ex me peĩ
cipes extiterũt et nõ ↄgnoui ·terciũ eſt moduſ
vtẽdi · et Hhſi ſit bonus e ſimpłr adeo.ſi maluſ
ñ eſt a deo niſi pmiſſiue Yel p̃t di ſtingui ſicut
fuit diſtictũ ð iuſto mõ acqᷓrendi Vtꝝ ptãs
pᷣſidẽdi ſit bona H?. ꝰ queſtionis r̃ſpõſio ptʒ

ex reſpõſione queſtiõis immediate p̃cedẽtis 4]

X5 maioes tñ euidenciã ſciendũ ꝙ ſeòðz augu⸗
inũ ſco ð li.ar.tria ſunt bona· ſ.maxima vt
vtutes aĩimi quibꝰ recte viuit' et nemo male
vtit Oinima vt hec tpalia bona ſine quibus
pꝓł imis recte vmit et quibꝰ płes male vtunt'
Et media. vt potẽcie anime ſme quibꝰ nõ retẽ
viuit' quibꝰ tñ frequẽter quis male vtit Po⸗
teſtas aũt dñandi vt vult boeciꝰ.ij.de cõſo.
c:inj·ẽ ſupꝑ bona foꝛtũe q̃ ſunt ibi bona infima
et videt' maius bonũ inter ea· vt em̃ ðᷣe peimo
polit. peincipari nõ tm̃ è neceſſarioꝝ ſ̊ etiaz
eypedienciũ · ſine h̊ em̃ res pnblica nõ regitur
vñ patet ꝙ ptãs talis ẽè bonũ expedies et ne⸗
ceſſariũ ad ſalute reipublice ł eccłie et p oñs
maius honũ qm qð ẽ nccium alicui pſone p⸗
uate: qe bonũ cõe eſt diuiniꝰ ꝙ bonũ pticulas
ex pꝰ eth.Nõ tñ ſequi ꝙ ſit abſolute maiꝰ bo
nũ huic vx illi q̃m ſubici · ſ̊ ſub ↄdicõe. ſ. ſi ſit
ad hoc ydoneꝰ . q VYtꝝ ptãs dñandi ſit appe⸗
tenda Rñdet guab · diſtingnedo ſie tnplex eſt
ptãs dñandi vna tꝑalis que habet' p Bedita⸗
riã ſucceſſionẽ blia etiã tpalis qᷓ acquirit' per
electõʒ vł pei cipis ſubſtitucõꝝ Tercia ſpũaliſ

dpapz aĩaꝝ curã et reꝝ tpaliũ ad miſtracõez

Pẽ ĩa licite pᷣt appeti ·qꝛ et ſi q eã ꝓ ſe diſtigu:
n pᷣt per al ios exequi Scda etiã pᷣt licite appe⸗
ti tribus Ocureetibus· ̊ quibꝰ ðᷣe peĩio poł.c.
vj:opoetet inquit futuros peicipari pricipaleſ
Peincipatus· tria quedã habere. peĩo amozem
ad conſſtente policiã.ſcòðo potenciã maxioꝝ
opm' peicipatus.tercio pᷣtutem et iuſticiam m
vnaqqʒ policia eã que ad policiã ptinet. licet
aut ſcies ſe habere hec poſſit ꝓpter vtilitatem

reipublice licite peicipatũ appetere. noõ tũñ de

bet ilu petere/vn ſcòo politicoꝝ c: vj. nõ bnñn

ſtatutu eſt ipᷣm petere qui peicpatu dignifica
biturtercia vero ſ.ſpuᷣalis nec debet peti nec
licite ꝓpoteſt appeti · vn augꝰ.ix· de ciuitate di
c.xix·locus ſupioæe ſine quo populꝰ regi nõ p̃t

ecſi vt debet aomiſtratur mdecenter tn appe⸗

titur In hac em poteſtate attedo tria:. ſ. celſitu⸗
dmem honoeis. abudanciam et admiſtracõez
rei tpalis:et exerci ciũ oꝑpacõis ſpnalis· ꝓpter
Pmũ appetere pᷣlacõzʒ ſpualez ẽè peeſumptuoſuũ
et a deo repeobatũ : xx amãt peios accubi
tus in cenis et pelas cathedras i ſynag et vo
cari ab ho:rabbi. ꝗꝓpter ſeòz appetere e cupi⸗
ditatis ſignu qe tuc ponit minꝰ bonũ fineʒ rei
melioeis placõ em ſpualis eſt melioe re tpali-
vn dñs Mt. vj. peimũ querite regnuz dei et iu⸗
ſticiam eiꝰ et G oĩa adi:vobis uc appetitum
meas nõ te: ꝗꝓpter terciũ appetere eſt katuũ· qe
fatuuʒ eſt appetere aliquiòè habere cũ piculo
quod haberi pᷣt ſine piculo.bene aũt opari p̃t
Hhomo ſine periculo ꝓlacõis·et ideo fatue pᷣla
cõnem appetit vt bene operari poſſit. opus g“*
ſcõm ſe poteſt deſiderari licite nõ aut peimatꝰ
honoeis Vnðõ criſoꝰ.ſup t. Opus deſiderare
bonũ e· p̃matazʒ auũt ocupiſcere honoeis vanũ
e.vñ arguit ſic q̃ ſie appetit p̃lacõʒ et curã · ſ.
ꝗpter bonũ opus annexum· aut credit ſe ad B
dignũ et tuc eſt Pſumptuoſus et ideo indignꝰ
aut creòit ſe indignũ et tũc eſt fatuus et ꝓuer
ſus ergo qᷓlitercũq; appetit illicite cõcupiſcit
Sedð otra hoc ꝓuer.x·ð̊e qui animas luſci⸗
pit ſlapiens eſt & nõ dicit qui curã aiaꝝ ap⸗
petit ſed qui ſuſcipit.i.qui curã ꝓꝑ obedienciazʒ

ſihbi impolſitã ſuꝑ ſe quaſi pondꝰ et onus nõ vt

honoee capit eſt ſapies qe eſt obediens vł die
ſcm glo. loquit in caſu qñ ſcʒ oues ipᷣo vt

curatoee et paſtoee indiget· tuc qui ſuſcipit be

ne facit: qe aie ſue ꝓꝑ hoc ꝓuidet vñ cum dñio
ſublimius regnateHota etiã ſcòᷣm greg. ĩ pa⸗
ſtoeali:tũuc erat laudabile ep̃atum querere qñ
Vcũ ñ erat dubiũ quẽqʒ; ad Suioea ſupplicia
pueire·pᷣſerti cũ aliqs ad B ĩcitebat ʒelo cari
tatis diume · et ꝓ illo tpe dt apłs ·. thm.nj. qᷓ
epatũ deſiderat bonn opꝑꝰ oſiderat q Ytu pᷣ⸗
lacõ eccłiaſtica ſit dmmum ĩ ſubditos uc
Dtãs ei eccłie fluit ĩ eã a xpᷣo ſä̊m ið jo.. de
plenitudie eiꝰ accepimꝰ oes graʒ ꝓ gra Pras
àt xpi fuit ptãs dñij ſcz iðò jo:xi. vos voca⸗
tis me magiſter et dne et bñ dicitis · ſum etem
ergo ptãs Platoeũ eccleſie eſt dmuzʒ· d̊e autem
Onium tripliciter· vno mõ poteſtas ſabiciendi
ſibi alique ex neceſſicate.et ſic dñiũ dᷣe ad ſer⸗

unutem ↄdicõe que coartat libertateé coactõę ⸗

et ſic dicitur collocẽeſes ter cõ ſerui obedite
dia èms naturalibus. ſcëo dicit dniu ptãs ĩ
pPandi ꝓneniens ex mera voluͦtate tals e po⸗
teſtasg plati in religicone.tercio dicitur dñium
pPoteſtas cohereedi ex publica vtilitate. et ſic
Ocitur dommiũ poteſtas regendi in eccleſia.
Pelmum ergo dniuʒz debet meutere ſuboitis ti

moꝛem:quia vt dicit ſapiens genus ſeruoenz
non mi cu lapplicijs emendatur. et ideo dni

repeobat dñs o.vlti.dicens petro.paſce oueſ

ſe debẽt habere ad eos vt dñi qe neceſſitas fe
cit eos ſeruos· ſcòz dnium oltendere debz ſub

iis amozez quia caritas fecit eos ſeruos et

is dominꝰ debet eſſe humilis vt ſit ſicut vnus

ex ſubditis ſcòm illꝰ ecc.rectoeè te poſuerunt

noli extolli ſʒ eſto ĩ illis ſicut vnꝰ ex illis· ter
ciũ dmuz qe multitudine otinet ꝓ dinerſitate
ſubditoꝝ aliqñ timoeẽ meutere · aliqũ amoæe
oſtédere debz Hm id j. pe. ij . ſiue ducibꝰ ab eo
miſſiſ ad vidictã malef̃ctcen laudẽ vo bonoeu
J„ De papatu ti ·xxxix
Einde ohderandòð e de dignitatibus ec
cleſiaſticis ĩ ſpãli Et peĩio de digmtate
roapali ſedo de dignitate legacõis ter⸗

cõ ð dignitate priarchali. quarto de arepaii.

quĩto ðè epali.ſexto vſn pallij.ſeptio ð alijs
dignitatibꝰ irerioeibꝰ . irca ꝓmu peio diceò
eſt de dignitatis papalis excellencia · ſcëᷣo de
lis ꝗᷓ ſibi ſol ĩ reſeruant' Circa peimũ qritur
vtꝝ aliqs ſit vnus pᷣmꝰ et ſummꝰ et eſſe debe⸗
at in xpiana religione cui ceten teneant' obe⸗
dire · P licz diueru diuerſis ligamibus et va
rijs að ſubiectõez obĩe ſint aſtricti ſim id apbi
ao ro.xinj· oĩs anima ptãtihus ſubdita ſit. et B
ſzm dinerſitate Sduuz offõn et ptãtuũ. oĩs tñ
H varietas reduci habz aò vnũ pmũ et ſummũ
in ꝗ?ð pein reſidet vbis pncipatus oĩm. nõ tĩn

ad ißm d enz et criſtu mediatoæe dei et Hoĩm.

ven etiã ad eiꝰ vicariũ:et ꝙ ita ſit oſtenditur
p vetꝰ teſtm̃ et ꝑ nouũ et ? ius canonicũ et p
euides rõis documentũ Oſtendit' ergo B pmo

p vetꝰ teſtim Scri bit em deutro·xvijſi diffici

le et ambignũ apud te indiciũ pſpexeris et iu
dicũ vba variari videris ſurge et aſcẽéde ilo⸗
cu qʒ etegerit dñũs deus tuꝰ.qui aũt ſupꝑbierit

noles obedire ſacerdotis impio moeie' homo

ille m glo:hic appellãdi tribuit facultate Ex
lois colligit ꝙ in veteri teſtõ erat vnꝰ ſummꝰ
rõtifex ad qa recureenð erat in iudicijs et cui
erat obediẽdu ab vnmerſiſ: ſi go B erat i lege
figure młtomagis h; eſſe debet ĩ lege veritati!
et gre · tů qe maioe eſt vnſtas nũc qm tuc tum
qe pontificatꝰ iſte eè minoe illo gcοο oſten
ditur B ꝑ teſtamentũ nouũ:dici' em t. xij. tn

es pe.·et ſup hãc pe· edifi· ecc. vſq; ihi erit ſolu

tũ et in celis ſ̊ dↄuenies eſt ꝙ ei qui poteſt om
nes ligare et ſoluere oes debet obedire. ergo
deus ſic eccleſiam inſti tuit ſ. ꝙ oms obediret

vni. ſed ecckia ſic eſt regenda ſicut a dño fue⸗

rat inſtituta go æ. Peeterea 0. vlti. dixit dng
petro paſce oues meas· ſ̊ oues criſti ſunt omſ
qui per viam ſalutis incedunt. ergo ommbus
tal ibus p̃latus eſt petrus vnus ergo fuit oĩim
omum paſtoe ſcᷣm eccleſie fundaconez ergo

ſcòm ꝓgreſſum et cẽſumacõneʒ; omnes debẽet
vni obediree Percõ oſtend tur per ius cano

nicum quedò tamen fudatur luper ius diuinnz

vt ptʒ · di: xxj. in nouo: q;us et di. xxij. om̃s ſa
croſancta Quarto Pracois eudes docume

tũ In oĩ em re qᷓ oſtat ex rebꝰ diuerſis opoæetet
eſſe aliqd Pminẽs quo òer ſe ptes teneâdimn
vno.ſicut ĩ coæpe huano eſt aia-et in machinæ
mòði e coæpꝰ ſuꝑ otranetateé eleuatũ ſ. celum.

per cuiꝰ vtutem reconciliantur elementa que

’U—=vͤ5—ß—— õ—’Z2ℳn⸗edrödee=

—VVV—w—————————————— —11 —————————

—— — — rrv dheeehehfhf f fe ——— —

ðs

ſunt cõtraria. vñ cũ eccłeſia ſit vnũ cospꝰ cri⸗
ſti miſticuʒ ex diuerſis mebeis officijs et ſtati⸗
bus cõſtitutu opoetz ad ↄſeruacõz Hmoi vnita
tis eſſe caput vnũ hoꝛũ oĩm regitm ſub quo ↄ
ueniãt ſjm debitã ꝗgpoꝛcõz in vnũ vt ſic cõfoe
met eccleſia militas eccleſie triumphanti · vñ
bern.li. i. de cõſideracõe ad eugeniũ. c. xiij.
nõ vile reputes hãc foemã q̃ m tereis eſt. foe⸗
maz habet in celo. viderat hec qͥ dicebat vidi
Hhieruſale ciuitate ſanctã deſcẽdentem de celo
a deo patã Siẽ em ibi ſeraphin et cherubi et
ceteri oedinantur ſub vno capite deo ita et B
patriarche archiepi et reliqᷓ ſub vno põtifice
ſummo nõ eſt puipendenð ꝙ et deu habet au⸗
toeem qð de celo habet oeigine Bic ergo patz
ꝙ; oms ſant ſubiecti et tenentur obedire pape
ſcz clerici in ſpualibꝰ et tpalibꝰ de cõſe · di · i.
corpalia. et laici in ſpualibꝰ.er de maio·ſiqs
et de iudi: nouit. Sic ecõuerſo om̃s debẽet obe
dire imperatoei laici in tpalibus et clerici q̃ r
cipiũt ab eo tpalha.ex de maio · ſolite · hec jn⸗
noc:e.ti.ſiquis venerit in glo:.ij ¶ ¶ Sed cõtra
illud idem qð dicitur petro t. xvj· tibi dabo
claet qᷣcuqʒ; liga:æc.· dicit etiam al ijs apo⸗

ſtolis Ot. xxiij · Imen dico vobis quecũq;ʒ tiæ⸗
gaueritis ſuper tereã erunt ligata m incelis ·

ergo par fuit poteſtas petri et alioꝝ a poſtolo
rum quare:æc. Dee. regnũ eccleſiaſtice gerar⸗
chie diuidit' in ptãtem regate er ſacerdoraĩez

ſed nõ eſt neceſſariũ ad ſalute ꝙ om̃s reges o⸗

bediãt vni regi ergo nec ꝙ om̃s epi vnt epo;
ad peimã racõzʒ dicendũ ꝙ autoꝛitas apła

tus cõparat ad eũ a quo tradtur et ad eos ſa

per quos traditur. In peimo fuerũt om̃s apo⸗
ſtolt pares· quia oms acceperũt immediate au
toꝛitatem a criſto Et ſic dicit glo · ad gab · nj · ꝙ
paulus par erat petroſtſn ſco vero nõ fuerũt
pares:qe licet oms acceperint ptãtem cõſum⸗
lem non tamẽe equalez. vnð illõ tibi dabo cla⸗
ues regni æcc. longe aliter dictũ fuit pe. et aliſ
apoſtolis Nam petro diuiſiʒ et ſmgnlariter fu
1t dictũ.qꝛ in eo pemeipaliter et ſmgulariter
plenitudo ptãtis erat collocãda Flijs vo di⸗
ctũ ſimul.quecũq; ligaueritis zc. qe vocati e⸗
rant in pte ſolicitudinis Et m ꝙ notat ric;.
in quarto ſuo·licet om̃s apoſtoli ptãtem claui
um immedꝛate receperint a xpᷣo· ptãtem iñ ju⸗
riſicõnis acceperunt mediante petro Er quia
juri ſote& miſtrat materiã ſeʒ ſubditos que reqꝗᷓ
ritur ad hoc ꝙ ptãs clanin in actũ exeat: deo
vſus illiꝰ poteſtatis indirecte dependebat a
petro et ꝛdem dicendũu de ptãte epon pꝑ cõpa

cõʒ ad papã .&☚ ſecudã racõnem dicenduů ꝙ n
eſt ſmile qe nõ ſie ex ſtatuto euãgelij ꝓcedice
ſceptrum regis ſicut clauis pontificis Lex em̃
Kſmirnalis. Fnde criſtꝰ etus la-
toꝛ ad ſpirituale põtificin nõ ad carnale nnpe
riuz intencõz habuit · poteſt etiã dici m bon ·
% m veritate vtraq; ptãs in papa concureit

euãgelica e

CEum em criſtꝰ ſit ſummꝰ ſacerdos ſ̊m oedinée

melchi. ꝗᷓ fuit rex ſale;et ſacerdos dei ſuamm

et xpᷣꝰ vtrũq; habuit· micariꝰ eiꝰ ĩ tereis vtrã⸗
qʒ ptãtem ab eo accepit· vnde vterq gladius
ſibi cõuemt vñ bern· ad eugeniũ qrtù vtorq;

gladius eſt eccleſie ſeʒ ſpiritualis et materiał
ied iſte ꝓ eccleſia ile vero extendend? eſt ab
eccleſia- iſte ſacerdotis ille manu militis: ſeò

ad intuitũ ſacerdotis et iuſſum impatoeis.

ged cétra ſi in ſolo beato petro fuit plemtu⸗
do ptãtis quare papa ſcribit ſe agere qð aꝑgit
antoceitate apoſtol on petri et pauli & paulꝰ

ꝓPter magnitudinèe ſue ſapiencie videbat᷑ ce⸗
teris apoſtolis excellecioe eſſe:et ideo ne con
tencõ ĩter ſucceſſoe es ſurgeret factũ eſt dictã⸗
te ſpuſancto vt vterqʒ; ſcʒ pe ·et pau im vnam
ciuitatem deueniſſent in qua etiã ſimul moeie⸗
tes ponficatũ eccleſie romane fũdauerunt vt
ex hᷓ oĩs controuerſia ceſſaret vñ paulꝰ nichil
adicit ſummo ponfici quãtum ad plenitudine
ptãtis·que fuit in petro.ſedò qᷓntũ ad euidenci
am vt obſtruat os loquecium iniqua Et maxi
me grecoꝝ qᷓ de pari cureere volebãt cũ roma
na eccleſia.qe ergo papa in literis ſuis pote⸗
ſtatis plenitudinez expeimere debz nõ tm̃ vera
citer ſed eciam euideter nõ tm̃ ſuf ficienter ſeo
etiam abundanter. ideo autoꝛitatẽ expemnt v
triuſqʒ .Nũqᷣd papa eſt p̃latus oĩm criſtiano
rum mediat? vel immediatꝰ & platus imme⸗
diatus dicitur dupliciter ſcʒ vel ſzim gradũ vk
ſim virtutem . dicendũ ergo ꝙ licet papa di⸗

ſtet m gradum maxime ab infimis eſt tamen

. . - . S⸗ . .
immediatiſſimꝰ oĩm ſim influenciaʒ virtutis.
vnde autceitas eius eſt ſicut cauſa ꝓxima et ĩ

mediata que mouere debet omes et ſmgulos

ad obĩam ſuis pᷣpoſitis exhibendã Cuiꝰ au⸗
toitas eſt minoz pape vel mipatoeis hu⸗
ꝛus queſtiõis Habet.ex de maio· et obe · ſolite
vbi dicitur ꝙ ſicut vtꝰ ſolis eſt maios virtute
lunari ſic ptãs pape eſt excełllencioe ptãte im
peratoæeis ſicut etiam aĩa peeminet coepoei ſic
poteſtas pape que eſt ſpũalis ptãte tpaliq/S

ceontra impatoe habet ius et ptãtem eligendi
papã et ſedem apoſtolicã. vt dicit᷑ di. lxiij · a⸗

deianꝰ papa romam.et c.in ſynodo.ergo e ſu
pioꝛ papa & illi ptãti date impatoꝛi reſi g
nit ludouicꝰ impatoe·vt habet di. lxiij.· ego
ludouicns. Otto etiaʒ pemmus rex theuthuni⸗
cozum iłh ptãti ſibi confirmate reſignauit vt
in eadem di · et ſe · c · ¶ex hbis · Et merito reſig⸗
re debuerũt · tũ quia talis poteſtas eis non ↄ⸗
ueniebat · ſic nec ↄuenit eoepoꝛi aĩam oedina⸗
re · ſed ecõuerſo. tuz qe eccleſia neceſſitate per
ſecucõis cõpulſa talem eis conceſſerat poteſta
te vt eccie ſubueniret qò alias facere teneban
Fecit ãt impatoe ecẽte romane duo inram̃ta
vnũ tpe appeobacõis de cnius foema het' di.
lxiij. et alte tpe coꝛonacõis quorũ vtruqʒ eè
inramtũ fidelitatis clara' li .vij. iureiur· ro
mani-VYbi ecẽ poni' foema ſecundi iuramenti-
Irca ſcòm notãda ſũt illa qᷓ ſedes apłica
uſbi ſpãl iter renaut᷑ ð qbꝰ nullꝰ ſe dz in
tromitte ſme mãdato eiꝰ ſpãli· ecẽ ſi ſit legatus
aà latere eiꝰ manãs· B ãt ſunt młta viltra illa qᷓ
poĩt hoſ.di. lx. et his vſibꝰ ↄtinẽet' q poſtea ex
ponuntur. Si ſit catholicꝰ papam non indi⸗
cat vłlus. Eri git et ſubicit cathedeas et duun
dit vnit. Mutat vota crucis reſtituit eximit-
ad ſe · Maiozes cauſe referuntur legicimatq;.

Deomouet appellare vetat gbibet peofiteri.
Deponit tranſfert ſuppletqʒ renũciat illi ee
ſal et exemptus ſymon iurans anathema Vel
peopeium vel legati vel lex vtriuſqʒ; Keqʒ; par
cicipans · Et ſi quem ſponte ſalutat Quem ca⸗

non danat ſibi ſoli qñ reſeruat Soluit' a papa

necnõ què regula dãnat ddas ſuſpeſum cãzʒ
cũ fer' ad ipᷣm Reſcriptũ fidei dubm.ołfert bo
na plura: jreitat inf ectũ iegẽ cõdit generalem
ppeobat impiũ firmat deponit et vngit. Co⸗
ciliũ generale facit ſanctit quoq; ſanctos Enſ
nõ eſſe facit.nõ ens foee:pallia ſemp. Doetat
cõcedit legi nõ ſubiacz vlli ꝓgppellac' ad hũc
medio ſme indicinñq; Tuc ꝓ lege ſaum mona⸗
chũ reuocat renuente QMans adulterio loluit
generaliter artat gt laxat quicqd ſpõſis nocz
cedinat ex Tepoea dãdo ſaci ꝓmotũ ꝓmonet
idem Oedinat arq; die qua oſecrat et ip̃e Vi⸗
ueétiſqʒ locũ ↄcedit iureqʒ peinat Inſignit:lai⸗
co ſacra donat cnſma miſtro· Suma ſede ſedet
plenuſqʒ vicariꝰ extat Si ſit cacholicꝰ papam
nõ iudicat vllꝰ. IKon em mudicari vel accuſari
p̃t ab alio nin de hereſi dixl.ſi papa.&t hoc ẽ
veꝝ niſ ſe ſubmittat iuriſdicõi alterinsij.q.
vij · nos · Ipſemet etiã ſe deponit di.xxj.nũc au
tem· Eri git cathedeas.xvj.qi.felix. Et ſubict
cathedeas ſcꝭ epales: ex de offi.lega.ꝙ tranſ
lacõzʒ· et aliog inferioꝛes· qð facere nõ p̃t eciã
legatus ſedis apoſtolice licet in foema cõmu
ni Oti gerit hoc ꝑ ſedẽ apoſtolicã ofirmari.ex
de cõfir. vci.c. fl · Et diuidit ſcʒ cathedeas epi
ſcopales Et vnit eaſoe.ex ð exccſ.p̃la.ſicut v⸗
nire . Putat ſcʒ cathedeas. ex ð tranſ.epi.c.ĩ.
ota crucis ſcʒ mutet.nullꝰ em pmutare põt
votũ teree fſancte · bredepcõzʒ illiꝰ recipe· niſi
ip̃e ſolus vel cm mp̃e mãdauerit· ex voto ma

gne ſeſtituit ſeʒ degradatos.ex de cle.nõ re.

ex tue. Eximit ſcʒ epᷣos et alios·xvj.q.i.frater
noſter. Fd ſe.ma:cë refer: e ò tranſ. epi. c. i
lieʒ em̃ hoc generale videat'. cũ maioibg tã
cauſis citatꝰ coã iudice oedinario p̃t appella
re ſme grauamie aliquo.ij.q. nij.nulluʒ in fi.
Et eſt ſpecialiꝰ vt ꝓbatc ex de appelłb.vt debi
tus: ĩ fine Cegitimatqʒ ex qᷣ fi· ſunt le.p vene
rabile DHeomouet mſufficiẽtes.ſiue etiã deke⸗
ctũ pacietes· vt bigamos illegitimos minoeeſ
ſcʒ ·xxx.annoꝝ ad epatꝰ.ꝙ etiã nullus poſſit
diſpenſare m defectu etatis. intelligũt aliqui
eciam quo ad minoees dignitates⸗ ſed de hig
omibꝰ vide qð notatã eſt ſupᷣ · Deomouet eriã
ad ep̃atus illos qui nõ ſunt in ſacris qd;ᷓ alius
facere nõ poſſz. ar. ex ð elec.dudũ.· E.i. de eta.
et qua. a multis· et idem pᷣt dici de alijs defe⸗
ctibꝰ Eppellare vetat dicit' peimo qe nullus
al is p̃t Omittere cauſaʒ appellacõe remota ex
copto peincipe vt dici. ff.quibꝰ appelł.no

licet. l.i. ĩ fi. Stiã delegatꝰ ſuus B nõ p̃t: ex de 5

offi · dele. ſap queſtionũ.ar.G.ij.qe ab eo non
appellat' cũ nõ habeat ſupiceem . ex de elec.
icet den itãda. . fi. Ec B eſt ſpeciale in papa li
cet peima vtriq; peincipi ſit cõe Cechibz Pfi⸗
reri licet em quilibz etatis legitime poſñit in qꝗᷓ
libʒ religiëe ꝓfiteri. tñ in inſal is citra.xviij.
n. ſlitutu Phibz reci Pi: ex de regularibꝰ qa

in inſulis Intrãs etiã religionẽ exire p̃t libere

infra annũ Stſi fiat an ꝓfeſſio non valet ex de

regu: nõ ſolu · Deꝑonit ſeʒ eps· iij· q: vj. qᷓ uis
Tranſfert eposex de tranſla.mter· J. ij · Et ið
intelligas de electo et cõfirmato. vt dicitc' ibi
dez Lupplet ſcz defectũ,ex & tranſla· c.· i. idᷣo
qʒ tota die in cofirmacõibꝰ bnñficioꝝ apponi
H clauſala ſcʒ ſuppletes defectũ ſiqms eſt de
plentudine ptãts ex de elec. ila quotidia⸗

na qe ſzm illa p̃t de iure ſupea ius diſpenſare.

vt dicitur ey de cõceſ. pben.vel eccleha nõ va
cã · Poſui· S. vlti Bupplet eciã defectũ regiſ
vacãte regno:ex de elec·. cũ inter vniuerſos ĩ
fi.et defectũ impatoeis vacãte ĩ pio.ex de fo.
cõpe:licet.· i. ſenũciat illi ſcʒ pape pᷣſul. ex
trãſla:inter· exemptꝰ.repete.renuciat il
li ex Se renũc· dlectꝰ Secꝰ eſt de tra lacõe qᷓ
fieri potelt autoeitate legati. vt patet ex de ↄ
ſue · cũ venerabilis.ſjm gof. Sʒ qð ibi dicit vi
ces nrãs in illis ꝓtibꝰ tuc gerebãt. jntelligit
lhoſt.quo adò illò quo querit' ibi ſpecialiter
alias cõtra ex de offi:le.· ꝙ trãſ lacõz. et in. d.
c.·dilectꝰ. quis em̃ redderet rõnẽ qre eſt aliud
in trãſlacõne q; in renũciacõe Item qe regula
re eſt ꝙ nullus renũciare p̃t niſi in mambꝰ ꝗp
ri j ̃lati · vt dicit .ex de renũ:.admonet. SGymo
nia ſoluitur a papa: G̊ eſt dicere ꝙ ie ſolꝰ di⸗
ſ enſat eñ ſyme mac ſubandi in oꝛdine et ma⸗
ioeibꝰ bnficijs indiſtincte. ex de ſymo. nobis
fuit. adultertu⸗ Becꝰ videt' de mmoeit? bñ
ficijs:· ex de elec.ſi alicꝰ.gurãs iũge ſoluitur a

papa q tripliciter expoĩ p̃t ꝑemo qe qñ dubi
tatur: vt iuramétũ ſit licit vel ſuadédum.
dſcuſſio ꝓtinet ad papã. ex de elec: p venera⸗
bilez· Sc&ο qe cũ m mramto intelligatur au⸗

toeitas pape excepta. ar: e de mreiur. venien⸗
tes: :i videi poſſit abſoluere illũ qui iura
uit. q; eſt verũ inter clencos et moiſluncte vt
patet e? appelb.dilecto. Tercõ qę inter lai⸗
cos ettã ĩ tpalibꝰ etſi nõ abſoluat cĩno relax⸗
ando. ſuſpendit tamen ad tempꝰ.vt patet.xv.

q: vj: iuratos: et ex de penis c:vlu. Fliqui tũ

hunc vltim caſum nõ reputãt ſpãlez Fnathe
ma vel ꝗpei iunge ſoluitur a paꝑa. q.ò.nul⸗

lus pᷣt ao olnere excõicatũ a papa niñ ip̃e ſo⸗
lus vel cui ipᷣe ſpecialiter demãdauerit Vnde

in ho caſu petitur abſolucõ excõicacõis a ſuc⸗

ceſſoee: ex de elec· venerabile. F. rõibꝰ niſi fue
rit qnoqʒ; VYel legæti repete anathema et iũge

ſoluitur a papa:et ſubaudi vł delegati cumus
ſcʒ legati b delegati iurſdicõ expirauit et cui

nullꝰ ſueceſnit Mã excõicatũ a cki nulls abſol
uere poteſt niſi papa,: vt patet ex ð offi. dele.

quereti: vnde nec le gatus p̃t ſenteciã delega⸗

ti Oi pape reuocare vel relaxare vel mpedi⸗

rę:licet eã poſſit cõfirmare ſic exponitur illẽ
ex de crenga et pace c. i. S. i. et exeq.ex ð offi·
le.ſtuduiſti. Et eſt racõ qe par non habet impe
rium in paré: ex de elec. mnotnit. Vel lex vtri
uſqz fe tam legati q; pape ſupple ſolui a pa

pa: q; d ſi lex hniꝰ vel illis eſſet obſcura et le

Sacõ ſit fimta nec aliquis legatus miſſus eſt
eanoé ꝓuinciã- vel ſi querat de diſpenſacẽne

lalte in canbꝰ illis ꝗ ſunt ſedi apłice refßuag

ptinet ad ſolũ papã declaracõ et diſpenſacõ.

Meqʒ pticipãs · ſ.excõicato a papa ex certa ſci

encia et ĩ dinis officijs ſupple ſolur niſi a pa
pa ex de ſen · ex· ſigficant· Pliꝗq eñ hãc deere
talem aliter intelligunt et illò e.nõ recipiut
Etſi que ſpõte ſalutat· iũ ge ſolur᷑ a papa è ei
ex certa ſciencia alique excõicatũ ſalutauerit
vel aliqs eide pticipauerit pſumedũ eſt ꝙ eo⸗
ipᷣo iluũ abſoluere velit · e de ſen· ex · ſi aliquã
do Nec obſtat ꝙ foemã abſolucõis non ſeruat
et ita videt' Otradicere illð. ex de ſen · ex· euz
beſideres. J. ki · qe dici p̃t ꝙ pemceps ſola vo⸗
lũtate abſoluit ſicut et ſola voce remittit.ff·
de manu apud en-Quẽ canõ dãnat. 1. ſaſpen⸗
dit vel excõmumieat. ſibi ſoli qñ reſeruat ſot⸗

uit' a papa Et ide eſt de oſtitucõibꝰ ſuoꝝ te⸗

gatoꝝ exquo legacõ finita fuit nec legato a
quis fucceſſit cu in talibꝰ non ſit ſapnoe niſi
papa.· et iſte calus ſub ſe cõtinet plura mebea
qe ĩ multis caſibꝰ abſolucõz et diſpeſacõz reci
net ſibi papa. Necnõ què regula danat ſupple
ſolui a papa.qdſiqs iree gulantate inc uræ

— —

non p̃t ca eo diſpenſari niſi ꝓꝑ papã:ex de ſen·

excõ:cũ illoꝝ · et ille calus otinet mebea mł⸗
ta cũ in multis caſibꝰ ireegularitas cõtrahat

Iddas ſuſpenſum. q d· a papa ſotuit ſuſpen⸗

ſus ꝓ eo ꝙ hereticis ſacram̃ta eccłeſiaſtica mi

ſtrabat. talis em̃ citra ſedẽ apoſtolicã abſoln
nõ p̃t. vt dicit' er hereticis excõicamus itra

q;. . ſane cle. Cauſam ſeʒ addas cũ fertur ad
ipᷣm ſcʒ papã fupple ſoluit a papa·i ad ipſam

.

pełlacõz deferat᷑ ad ipᷣm · ij · q: vj· idcirco · vel
alio quolibet mõ Motelſt tñ cauſaz talis appel
lacõis legatꝰ examinare · nõ vt piudicet ſ vt
magis inſtructà remittat. e? de appel. Oſtitntꝰ
ſEeſcriptũ addas ·q · d. ſi ð reſcripto apłico dn
bitet ſoluic a papa ſcʒ qñ ab alio ſolm nõ p̃t
vt can que habes:ex de offi · dele · c. j. Et hꝰ

intellige de reſerip· Otẽcõſo· vt dicit ibidem

Ptinet examiacõ et determĩacõ· et B ſiue p ap

et ð groſo· ſ. pemilegio·ex ð iudi. cũ veniſſent

ſiue diffinitiuo er coæꝑꝰ iuris canonici vagã⸗
te· er ð fide inſtru· paſtoealisſiue incluſo. et
ſic pᷣt hoc exponi de reſcripto qᷓdeupliciEider

dubiu. q. d. ſi de fide dubitet' ſoluitur a papa

di. xij. pcep. Cõf ert bona płura. i. plura bñ fi⸗

cia cũ cura vel plures pſonatꝰ cũ cura· ex de
elee. dudu. ij· ꝓ. nos igit. et ex de p̃ben · de m

ta m fi · qdᷣ ep̃s nõ poteſt ſim quoſdaʒ· di. xx ·
ſanctoꝝn· jreitat infectũ ꝓnnciãs electõz ſiue
ꝓuiſione que nõdũ eſt facta ſi fieri Otingat ir

ritã et inanem vt ptz ex de elec: innocuit · J. fi ·

et de pᷣben· inter cetera· qð nõ puto aliũ face⸗

re poſſe.qꝛ otractꝰ futuri tꝑis nõ ptinet ad in·
ferioꝛs indicẽ in hoc caũ.ffide vſur · l. i . J. j.
legati ergo in quoꝶ iuriſoicõis lra nõ appoi

tur ᷓ; clau. ſcʒ ſi ĩa vti pᷣſampſerint abutũtur

Nec valet qʒ allegãt ſeʒ ꝙ oia videt' cõmiſſa
ꝛc.de off̃i.dele.plſona.qe bene p̃ᷣt aliter expe⸗
dir Cege ddit generale. ex de conſti · c. j. Fp⸗
peobat imperiũ i electũ impatoæe Eirmat i.O

—,— .

„».

firmat electõz vel infirmat depoſitũ ſeʒ impa

toꝛ? Et vngit.i. cõſecrat impatoeẽ Et hi qua⸗
tuoꝛ caſus ꝓbãtur.ex de elec· venerabile · Cõ

y 39

ciliũ generale facit · di · xvij· per totũ. Bacrat

quoqʒ ſctos.i.ofirmat appzobat et canonizat

et eoꝝ nõia ſanctoꝝn cathalago aſſcribi facis
ex de reliqnijs. c.i Ens nõ eſſe facit. i. de ali⸗
quo facit mehil mutãdo. vt ex de exceſ.pla· tã
ta eit clauis-Mon ens foæe: i. Se nihbilo aliqò

facit· er de trãſac.c.i . allia ſemꝑ poætat et

ſcʒ vbiqʒ: er de vſu pal·ad honoꝛe · Cõcedit · ¶
palłin tamen inſtanter petẽeti · e de elec ſigni
ficaſti · Legi nec ſubiacet vlli qe peinceps legi
bus eſt ſolutꝰ.ff.de leg· peinceps. ppellac“
ad buc medio ſmei immediate ſine medio ob
miſſo· e de appeldilecti· Fl ias aũut eſt appel
lacõ gradatim facienda .xjq:i·ꝓpuenit· Lega⸗
tus tñ idem peiuilegium videt' habere. ex de
offi· dele· c.q hm hoſt obtinet de cõſuetu
dine quidad alij ſcribãt Liczʒ ant quidã dicãt
hoc eſſe ſpeciale in papa locu tame habet eci
am in alijs ·. q Quid ſi a fnia ep̃i vna pars ap⸗
pellat ad legatũ:alia ad archiepm Æα tenet
appellacõ facta ad legatũ ſicut dici de papa
ex de appel.ſi duobꝰ.t hoe intellige ſi inde
termmate legato omitta' qe tũc eſt pleniſſime
interpᷣtacõ facieda · ar · ex de doñ · cu dilectus
alias aũt nõ debet ꝓhibere ſubiecto ep̃i ne rĩ̃⸗
ſpondeat coeã ip̃okt ſic nõ contradicit · x· q·.
1· puenit · et hoe intelligas niſi ſpãliter phibi
tuz eſſz ad ip̃m poſſe appellari IKãâ et quibuſdã
delegatis ocedit' plus quibuſdã minꝰ xxv· q
ij. Suati. judiciũ eſt ꝓ lege ſuũ Hã eiꝰ ſenten⸗
cia facit ius · ex de ſen. et re iudiĩ cauſis · Mo
nachũ reuocat renuentẽ. NHã abbate et mona⸗
cho cõtradicentibꝰ papa pᷣt monachũ de me⸗
naſterio trahere et epo vel peincipi in ſocium
acignare vel ſecu tenere · xj. q:iij· qui reſſtit.
nec mirum Hã ſzm quoſdã ð monacho nõ mo
nachũ facere poſſet ſicut notari Oſueuit· ex de
ſta.mo:cũ ad monaſteriũ Maiꝰ adulterio ſol⸗
uit generaliter-Bᷓ em eſt ius regulare ꝙ epi ĩ
adulterijs et minoeibꝰ valent diſpẽſare· vt pa
tet er de iudi. acſi clerici · vtrũqʒ tam fallit in
caſibꝰ qᷓbuſdã notatis mfra de diſpen · Frtat
et laxat quicq̃d ſpõſis noczꝭ i · impedimeta ma
trimonij canonica qñqʒ; reſtringit et amchi⸗
lat. qñq; dilatat. vt patet ex de cõſang nõ de
bor. Pedenat ex tempa dando ſac ſcʒ oedinẽ
i. ipᷣe ſolꝰ poteſt ſubdyraconũ facere er quatu
o tꝑa in feſtiuis diebꝰ puta dñicis · ex de tpe
oedi.c.fi · Oe omotũ.ſ.ſubdyaconũ per papazʒ
ꝓmouet idẽ papa et non aliꝰ ſcʒ niſi de mada
to ſuo· er de temp. oe· in diſtribnendis · OHediat
atqʒ die qua oſecrat᷑ et ipᷣe vt patet er ð elec·
quod ſicut· ¶. p̃terea · Vuetiſqʒ locũ Ocedit· nł
