lus em̃ aliꝰ poteſt cõferee beneficiũ nõdũ va⸗

ana⸗ de cõcel. p̃ben · e · i. et ie p̃t. jureqʒ p

t ſeʒ auferendo vni et cõferendo alteri · vnd
poteſt venire etã contra deilia · eỹ de elec · ſi⸗
gnificaſti · qdᷣ nõ p̃t legatꝰ.ex ð pᷣben· dilectꝰ
1.. tũc ergo: jnſignit·i iſignia ep̃alia cõced
aliquocies abbatibꝰ et inferioeibꝰ vt mitram
annulũ baculu paſtozale. ſandalia et ſimilia
alia ꝙ aliquis pᷣlatꝰ faciat coꝛã ſe cruce poæta
ri qdð ca mè fieri non debet in ſin peeſencia vel
ſui legati vtenti in ſignijs Caico ſacra do nast

id e ſ nalia ocedit iam eiigédi er & iure pro.

vobis fratriecæleſiaſticas decimas eximendo

eu er de decims a nobis.q aliꝰ facere non
pt: er de decimis tua. Gri ſma miſtro:i. Ppſ bite⸗
ro cocedit ꝙo poſſit infantes vngere criſmate
in frõte di ·xcv.puenit·qð a nullo alio fieri pt
er ð ↄſue· qnto· Suma lede ſedet ſcz ĩ illa quã
dñs ſibi in pſona petri ſpãliter elegit. vt patet
cx ꝗᷓ fi:ſant le.p venerabile J. rõibꝰ. v. ſane·.
õq; ſummꝰ põtifex dicit' plenuſq; vicariꝰ ex
tat: ꝗqlibzʒ em eps eſt xpi vicariꝰ pticularis ſeò
Papa eſt vicarius generalis Si bn cõputes in
Pdictis verſibꝰ muenies:lxj.caſus ſpecifica⸗
tos et explicitos p̃ter incluſos et implicitos-
Plos caſus nõ pᷣt ſibi vſurpare etiã nec legatꝰ
mſi velit ↄfudi.ex de vſu pallij.miſi er intelli
Sas hocip̃m vſurpare.niſi habeat peiuilegiuz
ſupꝑ his ſpale:ar.ex de peimle.ſane.
al e legatis ti ·. xl.
POlſtea cõſideradu elt de digtate ſine ol
ficõ legacõis Et circa hoc pemoe vidẽ
du eſt quid ſit legatꝰ.ſcõo de officõ le
ati: tercõ qnto tꝑe durat et qualiter fiat. qr⸗
to de pᷣcellecia legati a latere pape miſſi Cir⸗
ca peimũu ſciedũ ꝙ legatꝰ eſt cu certa patria
vł nicia omitcic gubernãda. ex de appelb.
nouit. p lr̃as aüt de ſua legacõe ſi reqrac faci
at fide. C. dma. pei. l.vna.Eſt aũt eiꝰ juriſoĩ
cô cedinaria li. vj. offi· le· legatos . / Sz qᷣ
fiqs gerat ſe ꝓ legato cũ nõ ſic. Bñdet Hoſ.
valet eiꝰ ſnie ſi recureaꝰ ad eũ vt ad legatũ bo
na f.de.ar. Ff. de offi le.pꝓcõſulis.barbarius.
Q Ahrce ſch̊m ſcienð ꝙ legati officiũ aliud ẽ
añ ingreſſum ad ꝓuinciã ſibi decretã. ali
ud poſt mgreſſuʒ. officiũ eiꝰ añ ingreſſum oſi⸗

ſtit in volutaria iuriſoicõe ſcʒ in poicãdo ab⸗

ſoluèòo excõicatos ꝓpter imectonez mannum
in cleri cos monachos. vł Ouerſos. ex de offi.
le.ꝙ trãſ lacõz. et ex & ſen. ex.ad euidociã Cir
ca hoc tñ tuplex genꝰ legatoꝝ diſtingue. et
die de hoc vt infra li. vij. ar- inj q· iij · ſcz qͥs
abſoluere pt. Poteſt etiã legatꝰ añ ingreſſum
ſae ꝓuicie demãdare iuriſdicõz in ĩa.i aute.

de collacõibꝰ. anꝙ; vero colł: ix. xcipinnt

vlti mũ ſupp liciu et abſeiſio me bei Et ſimiiter

Dici p̃t ꝙ legatus nõ p̃t cõmittere cãm depoſi⸗

cõnis vl Ppetue amocõis· amotꝰ em̃ dicit' ab
ſei i. vt ex de exceſ.glaC. Suez. cetera vero pe
jngreſſag ant ꝓuinciã debz ſaluti et edificacõ
ni populi et cleri. vbo et exẽplo vacare ſec ð
bet ĩ ꝙcuracõibꝰ ſubditos grauare: ex de ce-
cum apoſtolꝰ.Et agit oĩa que agit ille.qui eũ
traſmiſt p̃ter ea que pape reſeruãt' de quibus
ietũ e ĩ titulo p̃cedet Nõ Ft etiã ſe mtromit
miſa miſi ſup ipᷣis mãdatu recepit ſpãle.ſnia⸗
en illoꝝ rõnabiliter latas ſi vult p̃t cõfirma⸗
ro et execneõi mãdare.c e. c.ij· Vt ei dicit ibi
ern: delegatꝰ debz ei ſup plicare nõ eũ coge⸗
re vt ſuã ſmmam exequat' qe foete non ita bñ Pe
Paliũ execucõi mãdari. vñ qð dicit ꝙ p̈t ſen⸗
tencia Oſirmare no ad ius ſed ad ftm̃ refer“
vt vnit bern. ibide· Ite legati officiũ eſt audi⸗

tere de his que ſimt a papa ſpecialiter alijs o

re cauſas ſue ꝓuincie que dekerut' ad ip̃m per

appeitlaccéz. ex e- c· i. et. ij · q vj· decretro E⸗
nuquiò ad eu poſſit deferei negocia p quere⸗
lam Et quidem certũ eſt ꝙ ſic. ſiqs oqueratur
de aliquo immediate ſedi romane ſubiecto.xj
q:i :·puenit. Secus eſt ſi de alijs vt patzʒ im c. p
nenit · quidã tame hoc c. intelligut de defen⸗
ſoee non delegato cogente ſubditos coeam
ſe cõqueri oedmarijs ptermiſſis et cõtemptis
icũt autez ꝙq; ad legatu cauſe deferer valent
appellacõzʒ et querelã omiſns meòijs tribus
k huiꝰ opi.eſt bern.ex e.c.i.t cu eo conco⸗
dat cõſuetudo.juuat eã rõ etiã q⸗ legatꝰ? fun⸗
Sic' vice pape ad què recurer omihſ medijs p
querelã.ex de fo.Ope.c.vlt.et ſimiliter p ap⸗
pellacõz ex de appel. ſi dnchb. Pʒz impugnat
eã ill c. puenit· Et ad illo qð dicit eea ꝙ le
gatꝰ fugit' vice pape.pᷣt ſim Sof᷑.rnñeri hpo
no eſt ven in his in bꝰ ꝓpter excelleciã dig
tatis frãgit' ius cõe vt eſt in appellacõe et q
rela· vpi cauſe deferũt᷑ ad papa p̃termiſſis me
is Nõ p̃t aũt legatꝰ ſe intromittere de cãis
que deferut᷑ aò papã niſi foete cauſam exami⸗
net vt eã magis inſtructã aò ſupioeé traſmit⸗
tat: et hoc ſiue deferãt' ꝓ appellacõnem. ex ð
appel.cõſti tutꝰ.ſiue p relacõz. ex e.licet.ſue
Per querelã· ij.q/ vj: quoci ẽs.· Et ide in poſtut᷑a
eõne recta ponic᷑. er de poſtu-bone-Poteſt ãt
legatꝰ abbates iĩmediare eccleſie romane ſub
iectos trãſferee. ex de ↄſue. cũᷣ venerabilez
Jed nuqund legatꝰ p̃t facere cõcil iũ pt cõ
ciliũ puculare ſiue ꝓuinciale cũ epis ſue peo
umcie facere et in eo cõſtitucõnes et ſtatuta
que pp etua erũt edere ey e. c. vlti. EKec obſtat
ille. j. q. vj. 16 q videt' cõtrariũ dicere ge in
celligit' de cõcilio generali qð fieri habet di
uerſa unciaru epis onuoeatis /uquid
legati poſſunt in exemptos ſuum ofſicium exer
cere PE& ꝙ ſic ſzm hoſt· legati peimi ſeʒ qᷓ mit⸗
tunt' de latere pape niſi papa eos ſibi recine⸗
ret. alij vo legati q̊ͥ nõ poſſunt niſi cẽõtineatar
hoc in peiuilegtjs ſuis Pzm vo bern. ex e. q
trãſlacõz. peim legati poſſant cognoſcere de
cauſis que mouet᷑ contra exzptos nõ chſtanti
bus puilegijs ſuis: qæ per illa excipmnt' a iu
riſdicoe tm epon nõ pape vel ei? legatoeum
pPoſſunt etiã ecs abſoluere ab excõicacõne da
iudicia eoꝝ ſibi ſpãliter non ſeruauit.
Irca cerciũ ſcienonñ ꝙ dnrat legati iuriſòĩr
cõ vſq; ad tpus ſibi peefixum vel vſqz ad
ſuam reuocacõz Einu' aut quatuoe me dis ſez
tpe ſibi pfixo.renocacõe.moæte ipius miſſ. et
P egreſſum eiꝰ de ꝓuincia ſua nõ reuerſuri.ð
Pe di. i. dnoecin n ommbꝰ tamen modis p̃⸗
dictis durat muri ſι de madato in cãis iam
ceptis. cãs iam ceptas mtelligo ꝑ ſolã citacõ
nem vel pꝑ alium actũ indicialem. ex e. c. vlti.
et c· nouit.de offi.òele. gratum ꝙ &; nunquio
finit ꝓ moete pape H ꝙ nõ. li. e. legatos
vt em dicit' ibide. iuriſdicõ legati eſt odma⸗
ria. vel loquitur bec decretalis inoiſtincte de
omibus legatis· vt dicit jo. an. licèt mittacur
legatus cardmalis nec diinguic an ille ke⸗
Satꝰ fuerit ingreſſags ꝓumciã tpe moetig pre⸗
deceſſoeis vel non Vn ſient in als oedinmiſa

–

nõ inſpicit' moes ĩſtituetis ita nec in iſio Nec
min qe legatus pape dicit' legatꝰ ſeòis apo
ſtolice q n moen·xij · q· ij· liberti · L· vjð reſe.
ſi groſe. Gof.tñ notat otrariũ ĩ ſũ:huiꝰ tituli-
Sz nuquid vacãte ſede cardiales pñt rRoea
rò legatũ foete a papa et cardinałibꝰ cõiter ðᷣ
utatũ hoſt. notat ex de reſti· in integꝛ cũᷣ ex
ris · Et guulh. ĩ ſpe · e · ti · St o· an · cõſentit ſu
c.legatos · ꝓ ex magna et euidenti caufa fa
cere poſſent alias nõ debeent.
Irca quartuz nota ꝙ legatꝰ miſſus a late⸗
1 re pape excede legatũ qꝗᷓ fgi legacẽe ex
peiuilegio eccleſie ſue in pluribꝰ.peimo quia
pate mpo aliꝰ nõ exercet legacõz ob reuereciã
eiꝰ. ex. e. voletes/Scdo in abſolueõe excõica
toeũ. ex · e·c. penb.et de Gᷓ infra·. li.vij· ti · xiij·
ar. iiij. q:i- Tercõ ĩ collacõe bñficioꝝ li vj·
e:c.i. Quarto m ofirmacõe exeptoꝝ li. vj · de
elec.ſi abbate. Quinto in cognoſcedo in cãis
exeptoꝝ et in punicõe eqτ l. vj. ð v· ſi · c ·. i
Sexto ĩ ꝓcuracõe. Nõ em ita ꝓcurat ille oe⸗

dimariꝰ ꝗᷓ oſiſtit in domo ſua ſicut miſſusð̊ h

aut dicet᷑ infra cũ de ceſibꝰ aget ſte legatus
qui de latere pape trãſmittitᷣ.exced legatũ qᷓ
traſmittit? ſʒ nõ de latere in abſolucõe excõi⸗
catoꝝn vt eciã infra dicet li.vij · vbi ſup · Exce
dit etiã fozte in hoc m gof:qe nõ muenitur
ꝙ kegatꝰ ex peiuilegio eccleſie exercere nõ de
beat legacõzʒ niſi pñte legato a late pape trãſ⸗
miſſo · de B em loqtur ex · e. voletes ·
De priarc his· ti · xli..
FZinde oſiderãdu eſt de dignitate patri
archali-Circa qðò ſciend ꝙ B dignitas
poſt dignitate papalè eſt maioe ſunt ei
patriarche papa mmnoæees-et archiepis maio⸗
res Sut ãt idẽ m re priarcha et pᷣmas · di · xcix
ꝓuincie.vb priarche dicũt e q̃tuoe pꝛicipa
les ſcʒ ↄſtãti nopolitanꝰ.alexãdemꝰ.ãchyvoce
n. et hieroſolimitanꝰ. Et eſt ſm oedinez pᷣmiſ

ſum ĩter hos qtuos maioeitas digtatis · ex ð P

uile. ãtiꝗ: et di ·xxij: renouãtes Oli tñ alexã.
erat pᷣmꝰ.vt dicit ibide &lij vo ꝗꝓpᷣe dñr pᷣma
tes vt acqlegieſs Sden. bituriceſis et cõſibes
lcʒ et iſti ſe qñqʒ nõient priarchas hnt aãt· inij
pdicti peicipales tria peiuſlegia ſpalia Vnu e
ꝙ poſt pallij recepcõz a ſede apłica cõferunt
ſaffraganeis ſuis palliũ et recipit iurametũ
fidelitatis et obĩe a metropolitanis ſibi ſubie
ctis ꝓ ſe et eceleſia romana Scm eſt ꝙ vbiqz
faciut an ſe deferei crucis vexillũ niſi vbi pa⸗
pa eſſ vel eiꝰ legatꝰ inſignijs papalibꝰ vres
et nin in vebe romana Terciũ eſt ꝙ in oĩbꝰ ꝓ
umcijs ſibi ſubiectis ad eos appellari p̃t me⸗
dijs etiã pᷣtermiſſis alias peiuilegiũ nõ ꝓdeſſz

vt patz ĩ canti qᷓ renouãtes· jte eccleſia ↄſtãti

nopolitana deponit epos ſibi ſubiectos pt qᷓ;
dã dacut . ar .· i · q v.qe ſuſpecti · jde videt de

alex.di.lxv;:mos eſt ati quꝰ. Eſt aut pemas iun
dex ſue ꝓuicie. ſicut archiepᷣs e iudex ſue Ni⸗

Hil tñ iuris hʒ pᷣ ceteris archiepis niſi qᷓntum
ei cõcedit a jure vł ex ãtiꝗᷓ oſuerndie vl ex p⸗
nilegio ſedis apoſtolice ex de offi· o. duo. et
ix · q: in. ↄqueſtꝰ. Vn nõ hʒ mriſoicõzʒ ĩ ſuffra
ganeos epoꝝ niſi ĩ caibꝰ Ynꝰ e cũ cã defert᷑

E o O

aòpzimatẽ p appellacõz di · xeix· ꝓniĩcie· et i
c. Suo-Scës cuù vacat eccleſia metropolitana
et perit peimate vt ipe diſponat de rebus pti⸗
necibꝰ ad metropolitanu: TCerciꝰ cũ obtinet a
liqund de cõſuetudie vk peiuilegio x · q · nj· o⸗
queſtꝰ.et in d.c. duo Quartꝰ cu dubitat ſup
aròuo negocõ nec p̃t di finiri ĩ ꝓuiciali cõci⸗
lio e pemas ẽe ↄoſuledꝰ pꝓ metropolitanũ di·
xvnj ↄcilijs· et di · xvij· multis. Quĩitꝰ cum
metropolitanꝰ eſt negliges ł remiſſus ip̃e ſup
plere pᷣt eiꝰ defectũ.vx ·qinjcũ ſimꝰ.Sextꝰ ſi⸗
qs ↄquereret de archiepo penmas eſſſz eius iu⸗
dex. xj.qi.ſiqiis cleric ꝰ. Septimꝰ qn ſubditꝰ
reqrit de imuſta archiep̃i excõicacõe et abſo⸗
lutꝰ ꝑ peimatẽ nõ vult archieppᷣo pParere. tunc
ipᷣe peimas reducet eũ in excõicacõz e de of⸗
. oꝛdiad repeimedã in fi. bi tñ nõ loq̃tur ðò
peimate ſ- de archiepis et ſubditis ſuffragane
o ide iuris eſt m vtroqʒ · 6̊m rap · Octauus
cũ eſt notoemi mãdatũ archiep̃i eſſe illici tũ vl
imuſtu pᷣt declarare ſubitũ a tali mãdato legi
time appellaſſe · ex de appellac·ſolłicitudinem
bi tñ nõ dicit de peimate ſ̊ de archiepᷣo Zed
ide eſt iuris in vtroqʒ ſzm ray Nonus cũu aliq̃ᷓ
miuria notoeia tra eñ vb eiꝰ nũcios ↄmittit
pꝓ quã eiꝰ juriſdicõ impedit᷑ cõmutetes puni⸗
re pt · ex de pe.romana · ibi tñ nõ fit meneõ de
pænmnate ſed ð archiepᷣo.ſ idẽ iuris credo eſſe
in vcroqʒ; Decimꝰ cũ viſitat ꝓuiĩciaz · e de pꝛe
ſeripcõibꝰ cũ ex offi · Indeeimꝰ cũ indulgeci
am facit.e de pe· et re · c · penł · In dictis tam
iuribꝰ nõ fit mecõ de peimate ſ̊ archiepᷣo · ſed

idẽ ius credo eſſe in vtroq; Duodecimꝰ cuz qs

delint ĩ dyoc · pmatis · vj · q· nj· c· i.· Tredeciꝰ
cũ hʒ pᷣdiũ ĩ dyoẽ · eiꝰ. ex ð fo·Ope · c · fi · St iſti
duo caſus oĩbꝰ ſunt cões Quartuſdecimꝰ cuz
epᷣs iuſta cã recnſatꝰ cãm ad ſupioꝛẽ remittit
er de appel.cũ ſpãli.S. cã · Cuĩtuſdecimus cũ
archieps pmurat cũ capło ſuo · Nõ em fieri ð
bec ꝓmutacõ ſme autoenate p̃lati · ex de rebus
ecc·nõ alie.c.i.nec in ꝗꝓpeia re pᷣt archiepᷣs au
toe eſſe. Secꝰ e ſi archiep̃s cũ alio pmutaret·
qe tuc ↄſenſus capłi ſufficeret vt dicit᷑ ibidez
c. nõ ſunt· Vl ſzm Hoſt. illð fuit de indulgen⸗
cia ſpãli vt innuit' ibi alias otra:qe vult nihł
alienari ſme licecia ſu pioꝛis vt patet ibið &Æα
1. Sut foæte alij caſus pᷣter p̃dictos quos dii
gens lectoꝛ muenire poterit in c· le · inter ca⸗
ſus epiſcopi.
Be archiep̃is . ti · xlij.
Oſtea dicẽdũ eſt de dignicate archiepi
ſcopali. Eſt ant archieps idem qͥ et me
tropolitanꝰ Iſte pᷣt celebeare ↄciliũ ꝓ⸗
uãciale irꝛeqſito et abſente pemate di xxij. ſi⸗
qͥs eps vacans in fi · et · ix · q · ij · c. ij · poſſent tñ
illa c. mtelligi de ꝓuicijs que nõ hnt peima⸗
tem Heimũ eñn credi ray· eſſe veriꝰ ar·di. xviij
de ocilijs · Sicut aũt peimas pᷣt iudicare et pu

nire archiepm nõ tñ ſuffraganeos eiꝰ mſi im

caſibꝰ. ita archiepᷣs iudicare p̃t et pumire ſuf⸗
fraganeos ſuos ñ tn eoꝝ ſubditos niſi ĩ caibꝰ
eimꝰ e cu ſubòiti deuiãt i inis officijs a o⸗
uetudie eccie metropolitane di: xij de his et
itel ligi m h ſ.qn n hnñt oſuetudĩeʒz ctã ł hnt

turbatã· Tũc em recureeon ẽ ad ↄſuetudinem
ecæleſie metropolitane: ex de ce. ſup eo dicit e
tiã hoſti.ey de offi ·oedi.paſtoealis.ꝙ iſte ca⸗
ſus hʒ locu niſi cõtraria et rõnabilis cõſuetu⸗
o obtineat ex aduerſo. di. xij. illo beeuiter-
Tenet' etiã eccleſia ſuſfraganea ſeruare ſnĩazʒ
ĩiterdicti quã eccieſia metropolitana ſzuat Se
cudꝰ ſi clericꝰ vb laicꝰ ↄquerit archiepᷣo de
in iuſta ep̃i excoõicacòoe ex de offi·o⸗· ad repei⸗
medã Terciꝰ eſt cu cã crimĩialis inter ep̃m et
ſun clericũ agitat. tũc em illa cã debz deduci
m ſmoõ i qᷓ peſt archiep̃s.vj.q.ij.c:i.Quartꝰ
cu clericꝰ habʒz cãz cimile ↄtra ſuũ ep̃m. xj·q
i. ſiquis clericꝰ. S vero ep̃s cõtra clericũ de⸗
bet eligi arbitri ꝓꝑ quos terminet᷑ vt dicit ibi
de. et coget eũ eps ad arbitros eligedol.ar.
ex de fo·. Ope · ſiquis clericꝰ Quĩtꝰ eu eps eſt
negliges ptãs eiꝰ deuolit ad archiep̃ᷣm. ix ·
q: uj.cũ ſimꝰ ex de offi:oedi:ad repeimẽdam
etſi ep̃ᷣs ſit negliges circa execucõz vltime vo
lũtatis in aute.de ecc.ti:q. ſi aut ꝓ redepcõe
et ſe · colb. ix · et iſte caſus ↄtinet multa qᷓ Sed
qmd ſi ep̃ᷣs ſit excõicatꝰ.nũquid eius ptãs de
uolmt' ad archiep̃m H?c ꝙ nõ li. vj .ð ſup.ne.
romana. Et h eſt veꝛ vt dicit ibide· jo.an. q̃n
tũ ad cãs quas hũt inter ſe ſubditi epi.ſed de⸗
uoluit ad c: ar.ex de maioet obe · his ꝗq. Cau
ſe vero ꝗᷓ ſunt inter ſubditos epoꝝ et epos p⸗

tinent ad archiepᷣm.xj.q.i.puenit· etc. ſiquis

cu clerico.ſupplet em archiep̃ᷣs vices ep̃i in e
us negligecia.nõ aut mi culpa.vt patet im c.
romana. Sextꝰ eſt cù canonici in ↄtẽptum epᷣi
ſu interdicũt eccleſiã cathedeale ſme cã rõna

bili niſi ᷓ̊ de cõſnetudine pñt· ex de appel.di

lectꝰ.&t cognoſcit in hoc caũ archieps tanꝙᷓ;

delegatꝰ a papa:ey de offi ·oꝛð:ireefragabili
ꝗ. exceſſus et . ceterũ. Septimꝰ cuʒ eccleſia
fuffraganea vacat et non ſupſunt canonici qᷓ
cuſtodiũt bona meſe epᷣalis · vł ſupſunt ſʒ ſunt

mnꝰ ydonei vb ſunt ſuſpecti xij.q:i.ñ liceat

Octauus p cõtecõſam electõeʒz· di. lxiij. c. i.et

vlti · Pertinet eciã ad archiep̃m alij caſus pti-

netes ad pmate poſiti in c.pcedeti Peedictos
aũt et ſupeadictos caſus qᷓſ omes ponit hoſ.
in ſum: et in glo.ex de offioꝛdi. paſtoꝛalis.
plues etiã ex eis ponit bern. ibidez.¶/ Ad B
nota ꝙ archiep̃s nõ p̃t ſibi cõſtituere officia⸗

les ĩ dpoc. ſuoꝝ ſuffraganeoꝝ ec ꝓ futuris

cauſis ꝓꝑ appellacõz ad eũ deuoluedis niſi ha

beat hoc de cõſaetudine et tũc etfi tales offi
tẽé archiep̃es.

ciales citare vł inhibere nõ pnt
vł eiꝰ officialis nõ debzʒ ſuffraganeũ excõica
re ſuſpedere vl interdicere ꝓPpter reuerenciam
oedinis epalis. li: vj: de offi: oæd. c· i. Quid
ſi excõicet nuqd ſentecia tenebit· Bñdz bern.
et ſo · an. ibið ꝙ; ſic.qe ſpãle eſt in his ſnijs ꝙ;
miuſte late ligãt.xj.qiij.c ·i.et ex de ſen ex.
ſacro. puniet tñ qui hoc fecerit vt dicit᷑ ibið
Et ide eſt dicèdũ de delegatis archiep̃oꝝ ſe⸗
cudu o an⸗ W Bed nuquid archieps vb eiꝰ of
ficialis p̃t excõicare officiales epi K qñ offi

cialis epi peccat m his que ſunt iuriſdicõnis

ruc archieps p̃t punire eu ſicut epᷣm. qe idẽ eſt
Oſiſtoæiũ vtriuſq;: er de appelł.romana. H.i

vo aliqᷣ poſſiderz vł faceret vt pe iuatus
tuc eũ punire ñ poſh·:niſi ſicut alios ſubditos
ep̃i in caſibus ſupea notatis.et B ꝓbat ex de
fo.ↄpe·romana. J.iij· et vlt Etẽ archiepᷣs cas
que ꝓ appellacõzʒ vłb alias iure metropolitic
deferũt ad eũ nõ debz audire vł eciã audien⸗
das omittere alibi ꝙᷓ in ſua ciunate vł dyoc.
vb in eis in qbꝰ fuerit appellatũ ·aut cãe iſte
Oſiſtere dinoſcũt.niſi ſibi alino de ↄſuetudĩ e
cõpetat in hac ꝓte· li :vj.de offi:oꝛ.vt liigã⸗
res⸗. pone ꝙ archiepᷣs ðò ↄoſenſu pciũ cãʒ
andiat vb aud iẽdã ↄmittat alibi ꝙq m locis pᷣ⸗
dictisnũquid illõ qð agit valebit. vider ꝙ

ſic qe cũ hoc ſit in fauoꝛe litigãcium introdu⸗

ctũ illi renũciare pnt.ex de regula.ad apeſto
licã cui oſentit jo:an.dũmõ ipe archiepᷣs vel
eiꝰ delegatꝰ habeãt liceẽcia eri iliꝰ dyoc. vt
ibi ꝓ tribunali ſedere poſſit·alias nõ. vt patz
1x · q· ij .c.i.niſi in caſibꝰ a iure ſibi oceſſis jte
archiep̃s ꝓ quenis ſue ꝓuiĩcie loca exẽpta trã
ſiens aut ad ea diuertes facere p̃t añ ſe crucẽ
deferei · populo benedicere· dimma officia p⸗
uatim et publice ibide audire et ea m pontifi
calibꝰ celebeare et in ſua pnñcia facere ſme põ
tificalibꝰ celebeari qnouis pᷣuilegio cõtrario
nõ obſtãte Ziłr ep̃s in locis eiſoe ſue droc.·rt
populo benedicere:dmina officia audire.po
pulo ea etiã celebeare et celebeari ĩ ſua pncia
facere: jta tñ ꝙ ex B ip̃ᷣis exemptis vb circa B
ziuilegiatis nullũ alias piudiciũ generetur
i· vij ⸗ de libertate pᷣlatoꝝ · archiep̃s · .

“ e epis ti · xliij.
Einde cõſideradũu eſt de dignitate epa
li. St peimo de quibuſdã dubitabilibs
circa iſtaʒ materiã. ſco de officõ epᷣi-

tercõ de duabꝰ legibꝰ quibꝰ ſubſunt eccleſie

epᷣo·quarto de canonica poecõe que debetur
epo.·Circa pemũ querũt' plura ſcʒ vta ſupᷣ
Pl birratu ſi⸗ in eccleſia ptãs aliqᷓ vt g. e.
1. c. iiij Vca ep̃atꝰ ſit oedo. patz ibiðd
Vtn oĩr ep̃oꝝ ſit aliqs ſupioe in eccleſia
HX vt ſup ti · de dignitate papah. q1. q Veꝝ
liceat epatũ appetere H vt ſup ti · ð dignita⸗
tibus eccleſiaſtic in cõi.q.ſeʒ vtrũ ptãs dñan
di ſit appeteda· De cõ ſecracõe vo efi etiã di⸗
ctũ eſt ſup hoc e · li. ti . in · ad fi · ¶ VYti liceat
epᷣatũ miũctũ oĩne recuſare Hc ꝙ n.ã aſſump⸗
cõne em̃ ep̃atꝰ duo ſunt ↄſiderãda ſcz quid ð⸗
cet hoĩem appetere ſzm ꝗꝓpꝛiaz volũtate et qᷣd
decet facere ad alteriꝰ volutatem. Quãtũ igi
c' ad ꝓam volũtate homi ↄuenit peicipaliter
inſiſtere ꝗpeie ſaluti . ſʒ ꝙ ſaluti alioꝝ intedat
HB ↄuenit ei ex diſpõne alicꝰ ptãtem hñtis · vñ
ſicut ad ĩoedinacõzʒ volũtatis ptinet ꝙ aliqs
ꝓPpeio metu ferat in hoc ꝙ alioꝝ gubernacõ
m pᷣficiat. jſta etiã ꝙ aliqs oĩno otra ſupioers
pᷣceptũ finaliter ̊ recuſet.hoc em̃ eſt et cõtra
Humilitate et cari tate ſcʒ ꝓximoꝛz. Vnð
aug ad eudoxiũ ſiq̃ opa vra mater eccleſia ðð
ſideranerit: nec elacõe auida ſuſcipiatis. nec
blandiete deſidia reſpuatis. nec veſtrũ ociuz
vtilitatibns eccleſie peeponatis. Woteſt autez
contingere ꝙ ille cui imungitur peelacionis
officiũ aliqð in ſe ſentiat ꝓ qð ñ licʒ ei accipe

& futun

baoc aut impedimétũ qnq; poteſt remoneri p
mmmęt. vt ſi habeat peccaoi ohtu që ptò

ſerere E&t mdeo nõ exeuſat' quin Knaliter tene⸗
at' obedire plato inin gen Qnq; pt remoueri
PPlatu mingetéè vt ſi ſit ireegutaris vb excon
catꝰ et tuc debz B miungèti oſteèdere q ſi remo
uerit illo tene obedire qnq; p neutaa remo⸗=⸗

ueri pt vt ſi archiep̃s nõ pᷣt ſup meegul aritat

MW

diſpenſare. et tuc nõ tenet ei obedire ad ſuſci

pieda epatu vł eciã oedines ſacros /S3 con
cra ꝗe btuùs marcꝰ pollice ſibi mcidit ne p bi

ter fieret. 3 eiuſoe rõis e ad alied impeonne⸗

tum ponere et oĩno recuſare: 8“ 2c. He aceipe
epatũ nõ eſt ð ſe neceſſariũ ad ſalute: ſͦ fit ne
ceſſariũ ad ſalutẽ ex pcepto ſuꝑioeis vt patet

er ct 8- bis ant que ſic ſunt neceſſaria ad ſa⸗

lute p̃t quis licite impedimetũ apponere ante

ꝙ́ fiat pceptũ:alioqn nõ liceret ad ſecnndas

nuptias traſire ne ꝓꝑ hoc impedire a ſuſcepcõ
ne epatꝰ b ſacri oedin is Mõ lieeret zaut ĩ cis qᷓ
Vle ſant de neceſſitate ſalutis vn beatꝰ mar⸗
eus nõ egtt otra pceptu ſibi cn ãputando

licet ſit cred ibile ex inſtinctu ſpuſſancti ho fe
ciſſe Ime quo nõ licz alicui ſibi manꝰ inicere.

Pec tho⸗ i ſiquis iurat vel voneat ſe nu

hug⸗q talis aut intedebat ꝙ in nullo can fie
res eps etiã mitãte neceſſitate et tuc nõ eſt ſer
uand. vij:q: i in ſen pturis. ꝓnt incedebat
no fieret eps niſi inſtate neceſſitate magna er

tuac ſeruare debet niſ neceſſitate vegete: ex de

iure iur·et ſi xps · xxij·q.mij. illicitũ · n tn repel
li qe tale iuramtu nõ ireogat infannã ſ tan⸗
ti ſolene.vj·.qi: mfames vmo vmꝰ ãni pnia
oĩno abolet᷑. xxij. q. nij. qui ſacro. Ji vo dubi

pm Eñndet hoſt. diſtinguedo ſcm

te quõ intendebat debet intelligi ꝙ B vlcio
mõ intenderit qe benigna interpᷣtaco fieri de
bet ex de re. iu r. eſtote et ex de mreinran. ad

noſtra. u-Bm bu- Qurd ergo ſi nulla neceſ

ſixate mſiate quia eo melioe et magis ydone

us in eccleſia nõ inuenit' ei papa pcipiat ꝙ e

piſcopatũ reœ piat H ſup h̊ diuerũ diuerſa di
xerut. Hu em dixit ꝙ nõ obediet ei ſed pocius
dno ſupme.xj.q.ꝛil- ſi dns. qe reddico iuram

ai eſt ðè lege naturali et duma. xxj · q-i- ſi pec

catu⸗ Mapa tn tale abſoluere pt a Purij pena
et ab im famia quo ad eccleſia et ſic p ↄons nõ
repelleret' ab. aliquo actu pubhco-ff. ad mu⸗
nici pal es: ĩpa tozes Alij dicũt ꝙ obediedum

eſt papear. xv⸗q: vj: autceitate· Szm vo hoſt.

ſemp obediedu eſt pape ni oſtet cõtrariũ de

diuma volũtate: cꝰ9 rõ eſt q autoeitas eiꝰ ex⸗

cepta videct'. vñ nõ eſt voti traſgreſſoz ꝗᷓ auto⸗

ritate ſedis apoſtolice iliò diſtulert. implere

ex de voto.nõ eſt. ar. er de iwureiur: vementes

Itẽ qe nõ mtelligit᷑ B fieri antoz itate hõis pu
ri ſed dei cinꝰ papa eſt vicariꝰ in tereis ex 8

crafla inter cozpalia: et duobꝰ c. ſe · Itẽ qntũ

cũq; expᷣſſe iura uerit vł vouerit videt᷑ eſſe ſen

ſas ſcʒ ꝙ nũꝙ feret epus eo ꝓcurante. nec ſe

negabit deo vocãte. dii. q-i. in ſcripturis ec

ex de elec.qu aliter. Ergo ſi ſeq̃t' electõ inſpi⸗
8 4

rata qcòn intederit nõ debʒz ſe denegare quia
nec e reſiſtedu ſpiricuiſancto vt dicit' acc: vij

et· xj · qiijq reſiſlit Electõni igit᷑ᷣ facte p h
mine nullatenꝰ oſenciat.reuelacoi cõtrarie n
reſiſtat Etſi ſpecialiter reſſtere reuelaeoi vo⸗
niſſet votu nullu eſſz cũ ſme peceato ſeruari n
poſſet. Hec Hoſt 9 en opoetet eũ ꝗqᷓ epm aſ
ſurmmt eſſe ceteris mel weeẽ He ꝙ nõ. vñn dicit &
cretalis ꝓ ſufſicit eligere bonũ nee opoetet e
ligere me hioæeé. Hã cca aſſumpcõez alicuiꝰ aò
epiſcopatũ aliqò eſt cõſideradũ i aſſumete et
aliqd in aſſumpto- aſſumes debʒ fideliter diui
na miſteria diſpeſare ad vtilitate eceleſie ſzm
1IS. ij· coe. n ij ad edificacõzʒ eccleſie qrice ve
abnoetis: et iõ ille q debet alique in epᷣm aſſu
mers ſiue eligedo ſiue ꝓuidẽedo nõ tenet' aſſu
mere melioee ſimpliciter qò eſt ſm caritatem
ſed melioze quo aò regimèe eceleſie qᷓ ſe; poſſʒ
eccleſiazʒ inſtruere et defedere et pacifice gu⸗
bernare ſſamptꝰ eciã nõ re quiit ꝙ e reputʒz
alijs melloee. B em eſſz ſupbũ et p̃ſumptuoſuzʒ
ſeð ſufficit ꝙ nihbil in ſe inneniat ꝑ qð ſit ei il
licitũ aſſamere pᷣlacõis officiũ.vn petrꝰ req⸗
ſitꝰ an deũ plꝰ ceteris diligeret ñ ptulit ſe ee
teris 6 ſimpliciter ꝙ amaret ridie Exannauir
aut eu dnñs de dilectõe ampłlioei ad oſtéèdenò
ꝙ vbi inueniret' al iqᷓs homo ydoneꝰ ad regi⸗
me eecieſie pᷣcipue debʒ in eo atcèdi emnecia
dilectõis diuine Hõ aut obſtat p̃dictis illò ſi
maci pape viliſimꝰ inqt ↄputãdꝰ eſt niſi ſcia
et ſancétitate pcellat qui eſt p̃ſtàcioe digmta⸗
te · qe hooc intelligit᷑ qᷓntũ ad ſtudin iã oſttuci
in dignitate debz eĩ ad H intedere vt ceteros
ſctencia et gnitate pᷣcellat. G̊ tho.¶ Ytrum
electꝰ in epᷣm ignarꝰ in ſacra ſcriptura et req̃
ſitꝰ vtꝝ ſciat vetꝰ et nouu teſtametũ et rñdes
ſe ſcire moetaliter peccet· Pndet ric ̊. in ſuis
aneſtionibꝰ diſputatis de quolibet diſtingue
do B mõ talis aut eſt ignarus ex toto in ſac
ſcriptura aut m pte· qe licet non ſciat ſacram
ſcripturazʒ ſicut illi qui ſunt ꝓuecti m ſcia ſa⸗
cre ſcripture· ſcit tñ aliquo mo in generali mã
data et articulos fidei et vtutes et vicia et ſa
cramęeta Bi ſit ignarꝰ pmo mõ tuc talis rnden
do ſe ſcire ex deliberacone moætaliter peccae
qe ſcienter et ex deliberacõe metit' medacõ p
mcõſo:qe tale meòaciũ eſt m pᷣiundiciũ vtilita
tis aĩan qᷓ ſuo regimi omittut. ſi tñ talis rnſio
ſit neceſſiria ad ;̊ vt ſua ꝓmocõ nõ impedia
Gi vero ſit ignarꝰ ſcdo mõ nõ audet dicere ꝓ
ſic reſpondedo moæetaliter peccaret qe oſauenn
do que ſzm iura eſt optima legũ interpees e?
de oſue . cum dilectꝰ. ſic obtinuit vt iſta qſtio
ſic mtelligatur: ſcʒ vt ſciat vetꝰ teſtamentũ

et nouũ quãtum ad ea que neceſſanũ eſt ſcire

Piato-et Hec ſunt illa ſme quoꝝn ſciencia non
poteſt exequi cõpeteter officiuũ ſuum Vnde ſi
ſciat iſta talia ò teſtõ veteri et nouo tuc ſic rñ
dans ven rndet m intencõnem qua debʒz ha
bere querens in quereòo queſtiõz; illã et ideo
nõ metit Pi aut neſciat de veteri telameto et
nouo ea que ſant neceſſaria ab execucõnez of
ficij ſini.tuc talieer rndendo metitur medacò
vmcioſo in pindiciũ aian moetaliter peccat
keratis rñſio ſit neceſſarta ad ꝓmocone ſuam.
Sed obicitur qł ſi talis moataliter pecæ arot

igneoæet en eſſe tale nec habuit diligeciã debi

X

reſi gre tenere' vt videt ep̃atũ p illò peccatnʒ

moetale obtetũ · ſz no dicit ꝙ tales reſignare

teneãt g πα. talis aut poſtꝙ; recepit epa⸗
cũ oicit de veteri teſtameto et nouo ea qᷓ ſut
neceſſaria ad execucõz ſui officijaut nõ. i nõ
credo ꝙ reſignare tenet. qe quilibz hoñs offi⸗
ciũ regimis aiaꝝ · ſi nõ heat ea que ad execu⸗
ciSeʒ ſui officij ſunt neceſſaria tenet ið officiũ
in piuoiciũ aiaꝝ ſuo regimi ↄmiſſaꝝ et i ſalu
tig e detrimentu Bi aut poſtea didicit ea qᷓ
ſunt neceſſaria ad execucõeʒ ſui officij· credo
ꝙ nõ tenetc᷑ reſignare:licet mostaliter pecca⸗
uerit cu rñdt ſe ſcire.aliqd em cũ peccato mo⸗
tali acqrit qð tñ reſignare nõ tenet᷑ ſicut mu
Lier ilò& qò ò& meretricẽ lucrat' rſignare nõ te
net Kliq vero dicut ꝙ talis reſignare tene
cũ obtinuerit nõ tm tacita veritate ſed etiã ex
pſſa falſitate ſi talis reſpõſio ſit neceſſaria ad
hᷣ vt nõ impediat' pmocõ ſua.G rich.⸗] VYtrũ
peccet ꝗᷓ tali electo munꝰ ↄfirmacõis imped!
P ſm rich. in qdã queſtiõe ſi ſcieter ↄferma⸗
uerit illu qᷓ nõ ſcit de ſacra ſeriptura ea qᷓ ſunt
neceſſaria ad execucõz ſui officij peccat & vo

tã ad ſcienõ ĩſufficieciã eiꝰ etiã peccat · qe de⸗

bet eu diligeter exaĩiare ꝓ ſe vł ꝓp alios bonoſ

viros ar:ex de elec.Ogregata. et ex de eta.c.
vlt. vbi dicit' q Pmotꝰ talis debz depom . et
ey de elec. nichil eſt. vbi ꝓlbe' ofirmari cki⸗
cus ĩſufficietis lr̃ature et ↄfirmãs tale ſi fecit
h; ex negligecia ſuſpedi dʒ a pcepcõe ꝗpeij bñ
ficij Si vo ̊ fecerit ex malicia debz pene ſubi
ci Suioei ꝗ Ytꝝ epo liceat ad religione trãſi

re.Bndʒ tho. ꝙ nõ niſi ex cã Derfeatꝰ em ſta⸗

tus epalis ĩ G̊ Oſiſtit ꝙ aliqs ex dilectõe dei ſe
obligat ad Gᷓ ꝙ ſaluti ꝓximoꝝ inſiſtat. Et iðo

tãdiu obliga ad retinedã curã epᷣalẽ q;diu pᷣt

ſibi ↄmiſſis ꝓficere ad ſalntẽ qua quidẽ negii
dere nõ debz. nec ꝗgpter dinine ↄtẽplacõis qe
teᷣ· cũ apoſtolꝰ ꝗꝓpter neceſſitatẽ ſubditoꝝ a O
templacõe vite future ſe differei pacienter to
Leraret· Im illò ad ꝓphił.i. coartoe em ex duo⸗
bus deſideriü hñs diſſolii et eſſe cũ xpᷣo mul⸗
to meliꝰ eſt. pmanere aũt in carne eſt neceſſa⸗

riũ ꝗpter vos. Hec eciã ꝗpter quecũqʒ; aduer⸗

ſa vitãda vel lucra acq̃reda qe vt dicit. jo. x.

bonꝰ paſtoe ponit aĩazʒ ſuã ꝓ ouibꝰ ſuis No

ta tñ ꝙ eps impedi ꝓcurare ſubditoꝝ ſuoz

ſalute multipliciter · qñqʒ ꝗpter qpem ðfectũ

Oſci ecie vt ſi ſit homicida vł ſymomacꝰ. vel

coꝛpis vt ſi ſit ſenex vł infirmꝰ.vel ſciecie in

ſufficiẽtis ad curã regimĩs.vł ireegularitatiſ

vt ſi ſit bigamꝰ. Qnq; ꝗpter defectu ſubdito⸗

rü in qbꝰ nõ p̃t ꝓficere · Vñ gg. li· iiij· dya . ſe

Pe agit' ĩ aio pfectoꝝ ꝙ cũ ſuu laboæs ee ſme

fructu ↄſiderãt ĩ loco alio ad labozem et fru⸗

ctũ migrãt Qnñqʒ ex pte alioꝝ vt cũ placõ ali
cuiꝰ generat gue ſcadalũ.i.coeinth. viij. ſi e⸗
ſca ſcàdaliſat frẽm meũ nõ mã.car in eternuʒ
Pter tñ ſcãdalũ oetũ ex malicia aliquoꝝ vo⸗
lenciũ fidè vł juſticiã eccleſie oculcare. nõ ẽ

cura paſtozalis omitteda. m illò Mt. xix. ſi-

nite ũlos qᷓ ſceʒ ſcãdaliſabãt' de doctrina xpi
ceci ſunt et duces cecoꝛx. Opoetet tñ ꝙ ſicut

ℳ

aliqs aſſumit eã ꝓ ꝓ iuòẽciam ſuꝑiceis jta p
eiꝰ antoeitate ex cauſis pdictis deſerat ſuſce⸗

ptã vt dicit jnno ·terciꝰ er de renũ:ſi penas

Doteſt tñ ceſſante impedimeto in ep̃ᷣm reſumi
niſi ꝓpter culpã ſit depoſitꝰ et in monaſteriũ
detruſus ad pniam agedã · vt habetj'. vij· q: ij.
pᷣcipit.vn eciã ſi ſit lmoniace ꝓmotus eo ne

ſciete ſi ſe ad religtone trãſtulit p̃ᷣt iteꝝ ad e⸗

piſcopatù aliũ ꝓmoueri. B ho⸗ Vcτ liceat

epo ꝗpter ꝓꝑſecucõzʒ aliquã coæpalem deſerere

grege ſibi cõmiſſum ſzm tho.· in qlibz obli
gacõe debʒ attẽdi pcipue finis obligaconis:
obligãt aut ſe ep̃i ad execucõz offici paſtoea⸗

lis ꝗpter ſalute ſupditoꝝ et idᷣo vbi ſubdito⸗

rum ſalꝰ exigit pᷣſenciã pſone paſtoeis nõ de⸗
bet paſtoe plonal iter deſerere grege ſuuzʒ nec
apter aliqd tpale cẽõmodũ nec ꝗpter aliqð p⸗
ſone pieculũ imm mes cu bonꝰ paſtoe ponere
teneat aiam ſuã ꝓ ouibꝰ ſuis Si vero ſubdito

rum ſaluti ſufficieter poſſit in abſencia paſto-
ris ꝓꝑ ali ꝓuideri · tũc licet paſtoei grege coz

poealiter ꝗpter aliq eccleſie modu vel pſo
ne Piculu deſerere: vn auꝑꝰ m epła ad heno
ratũ·fugiãt ð ciuitate ſerm xpi:qñ eoꝝ qmſq;
ſpecialiter a ꝓſecutoeibꝰ ꝗqᷓ nõ ab alijs qui ita
nõ querũt' eccleſia nõ deſera? cũ aũt oĩm eſt
cõe piculũ hi qᷓ alijs indiget nõ deſerãt' ab il
lis quibꝰ indiget· Pi em pꝑnicioſum ẽ nautam

in trãquilitate naue deſerere. qncomag in flu

cti bꝰ.vt dicit nicolaꝰ papa·vnj.q.ij.q VYtruz.

epo liceat ali ò apein poſſidere h& ſic nõ;?

em m oeòmacõe ſua ad hoc ſe o biigat vt a b⸗
qꝛ ιπι vinat nec ex neceſſitate redqrit' hoo ad
officiũ paſtoeale · vñ · xij · q: i. epi de rebꝰ ꝗꝓpis
vel acqſitis · vb qᷣcq̃d de eo hnt· hered ibus
ſuis dereliqntq en ep̃i peccẽt moetaliter ſi

nõ largiãt paupibꝰ bona eccleſie ꝗᷓ ꝓcurant
hbonon peioꝝn ſunt dnm ideo pnt ea vel ſi
.

retinere vł alis ꝓ lmito elargiri. In qo tnñ
pnñt peccare ſczʒ ſi plura cõferãt ꝙ opoetet vel

alijs nõ ſubnemãt ſm ꝙ exigit caritas . Non

tñ tenent᷑ reſtituere Honon ergo eccleſie ſunt
diſpéſatoees vb ꝓpcuratoees vn ang ad boni
faciu .· Si pꝛmatim poſſidemꝰ qð nobis ſuffici
at nõ itla noſtra ſunt illon quoꝝn ꝓcuracõ

nẽ gerimꝰ & diſpeéſacõz aũt requirit' bona fi

des. m illS. i. coë :. B iã querit' inter diſpe

ſa.vt kene ginne⸗ Eint ant bona eccleſie nõ ta

u in vſus ꝓauꝑpũ ſed eciã ĩ cultũ dei et neceſſi

tate miſtroꝝ eccleſie expédeda vt dicit'.xij.

q: ij.de reòditibꝰ eccleſie vł oblacõe fideliũ
epiſcopo vna poæcõ emittat—due eccleſiaſticiſ
fabeicis et erogacõi ꝓpaupũ a p̃ᷣſbitero ſub pi
culo ſui oedimis miſtret'. vltia clericis . ſm⸗

guloꝝ meritis diuidat' & ergo ſmt diſtincta

que dehẽet ĩ vſum ẽi cedere et aliqd ſibi ret⸗
nuert & alijs Otra fide diſpeſacõis agt et moe
taliter peccat et ad reſtitucõz; tenet' De depu

tatis vo ſpãaliter vſui ſuo:jde diceduz ẽ qð de
ꝓris bonis dictũ eſt. vt · ſ. ꝓpter imoderatuz

affectũ vł vſum peccet qude ſi immoderatæs
expelſas ſibi retineat et alijs non ſubueniat ſe
cundũ ꝙ reqrit debitũ carttatis· St etiã ð His

velit ſibi aliqd ſubtrahere et ↄſangumeis vk

alijs dare nõ peccat ſi fiat moderate ne in
digeaãt nõ vt dicioæes fiãt vñ ambeo. li. de of

fi.eſt appeobãda libertas vt ꝓximos ſemims

tui ne deſpictas ſi egere cognoſcas n tñ vt
li dicioees fiãt ex eo ꝙq potes ofereæe mopibꝰ

Gi vero nõ ſint diſtincta:diſtribnco eoꝝ eius
fidei cõmittit ſt ſi in modico deficiat vłl ſup
abudet pᷣt fieri H abſqʒ bone fidei detrimeto

quia nõ pᷣt hoc fieri & vero ſit multꝰ exceſſus
nõ p̃t hoc latere VInde dicit bone fidei repu

gnare ymo moetaliter peccat S obicit cõ⸗
tra pᷣdicta ulò hiero ab damaſum papã . ꝗ in⸗
quit bonis pentũ ſuſtetari poſſunt ſiqð paupe

ru eſt accipiut ſacrilegiũ incureunte· videt 8⁰*
ꝙ multomagis moætaliter peccet ſi ea que de
bonis eccleſie eis ſupfluũt egenis ñ exhibet

* ſicut patz ex dictis oia bona eccleſiarũ
unt paupibꝰ largieda niſi in articulo neceſſi⸗
tatis· jn ꝗꝰ? eciã ꝓ redeẽpcõe captiuoꝝ et alijs
neceſſitatiꝰ paupum.vaſa cultui diuino ne⸗
ceſſaria et dicata diſtrahut' tunc em peccaret
clericꝰ ſi vellet de rebꝰ eccleſie viuere duůmõ
haberet patrimoniũ de quo viuere poſe“NMo

ta etiã ꝙ qꝛ bona eccleſiaꝝ vſibꝰ panpũ deſʒ

uire debet ſiquis nec eſſitate nõ iminente ꝓui
dendi paupibꝰ de his que ſupſunt ex ꝓuenti
bs=s eccleſie poſſeſſiones emat vel in theſauro
reponat in futurũ eccleſie vtilitati et paupuz
neceſſi tatibꝰ ꝓuidẽdum laudabiliter facit Si
vero neceſſtas immieat paupibꝰ.ſupꝑflua cu
ra eſt et moedinata vt ꝗs in futuæ conſeruet
qð dñs ꝓhibet t. vj. dices· nolite ſoliciti eſ
ſe in craſtinu. B tho.) Vtꝝ religꝛoſi qui in e⸗
piſcopos ꝓmouet teneãt' ad obſernacões re
Zulares ꝙ ſic ſcʒ ad illas que nõ impedi⸗

unt officiu epale. ſ valet að ꝑfectõis cuſto⸗
diã vt cõtinecia pauꝑtas et hm r Et p conſe⸗

ques tenet' ad habitu poztãdũ ſue religionis

q e hmoi obligacõis ſignũ et de G̊ habe'. xvj·.

Je alias aut nõ eſt ſolicitudo vt ſilecium
et alique vigilie vł abſtinecie gues ex quibꝰ
impotes coepe redderet' ad exequedũ officiũ
ſun. jn his em pᷣt diſpẽſacõne vti ſm ꝙ requi?
neceſſitas pſone vel officij et ↄdicõ hoĩm cuzʒ
qnibꝰ vwuit p modũ quo etiã p̃lati reli gionuzʒ
hPmoi ſecu diſpeéſant Sic intelligit᷑ illò xx.

qi.monachu. Qdð aũt dicitxviij. q.ĩ· quẽ ſac
oedinacõ de monacho epᷣm faxit velut legici-
mus heres paternã ſibi hereditate vedicandi

