dominij p hmẽi ĩ fendacõʒ reſkitnet eccleſie⸗
Irca octaun articeulu qui eſt de peimiciſs
O querunt' plura. ſ. vt exhibic6 pmiciaz
ſit ſub pcepto-ſ ſicut ſupea dictũ eſt de Pce
pto de decimis ſta et B diſtinguedũ eſt de pce
pto de pᷣmicijs ſcꝭʒ ꝙ ſcm indeterminacoõʒ eſt
ſimpliciter de dictamie iuris naturalis et eſt
moeale et ſemp ſeruandũ Secundu vero dier⸗
minatõz oedims puta ꝙ detur de pmis fructi
bus et ꝓpſonis talibꝰ.eſt em pmicia ꝓs peima
frugũ dño ↄferenda ſic nõ iure naturali

et p oſequens nec eſt p̃ceptuz mozale- Doteſlt

em deꝰ honoeari vt pecipiuʒ et acto⸗ꝛ bonoꝝ
dãdo ad honoæé eiꝰ aliquio & fructibꝰ medijſ
vb vltimis et pſonis alijs Hõ erat etiã pᷣceptũ
cerimoniale qe ñ erat datũ pem' ad ſignifica⸗
dum aliquid futuꝝ licet ſignificaret aliquid
Oſequeter puta qe pᷣmicie erãt in ſignũ rei ĩlam
facte.ſcʒ liberatõis ab egipto p interfecti õeʒ
pmogenitoꝝn ſaluatis pemosgeitis jſre Erãt
etiã m ſignũ rei faciende vt· ſ. iniciuʒ opeeum
nroꝝ attribuamꝰ ðo actoei oĩm bonoꝝ Frat
etiam in ſignũ recupande celeſtis hereditatis
annſſe ꝗᷓ eſt ꝗpeia pmogenitoꝝ ? quo ad has
ſignificatões dici poteſt p̃ceptũ de peimicijs
figurale fniſſe añ aduentũ xp̃i: nec vt ſic non
eſſe ſeruandũ grat aũt fimpłr p̃ceptu indiciale
q datum ad vtilatẽ reipu Audicialia vo p̃ce
pta aucti eccieſie ſimp' ſunt relictavt ſecunð
ei* arbitrin ſernent vel determnent' vel im⸗
mutent ſcòz qð exꝑpedit vailitati cõi·Rient g“*
dictuiz eſt ſupea de decimis quantũ aò taxacõ
nem ptis ſic et hic dicendu eſt de pᷣmicijs ꝗn⸗
tum ad taxatõez oedinis Erant aut ante legem
ſub oſilio.in lege ſub p̃cepto exo.xxij· decias
et peimicias nõ tardabis offeree et exoxxvj·

pPmiias frugu teree tue inferes in domunz dmi

tui · Tempe vo gratie ſunt ſub p̃cepto ſcðz de
terminatoõz; eccleſie- determinat aut vt dentur
ſedᷣz ↄſuetudĩeʒ appeobatã tenent ergo Hoĩeſ
pꝓmicias ſolnere vbi eè ↄſuetudo vel etiã vbi ĩ⸗
digent miſtri ecclene quibus debent' ſi ab eis
petunt vñ xvꝓ q:vij. deci as et pmictas quas
aure ſacerdotu eſſe ſancimꝰ.ab oĩ populo accei
pPe· et di.xxxij.pter hꝰ et xvj.q:j. reuertimini.
B alex:ð an.cũ q* ec ↄueĩt tho. dices ꝙ tlibꝰ
ꝓſoms aut de Ffructi bꝰ pmis hõ de rebꝰ a deo
ſibi datis ad eiꝰ honoes exhibeat hoc qdaz iu
re dinino fuit terminatũ i veteri lege . iĩ nona
ant lege diffinit' ad determinatozʒ eccleſie ex
qᷓ hoies obligan ad ſoluedu pmicias hm cõ
ſuetud ez patrie et indigentiã miſtroꝝ ecckie
Sciendũ ãt ꝙ aliq dixerũt vt rfert idẽ alex ·
pᷣceptũ ð peimicijs etiã ſecunð de termiacio

nem oedims e de iure naturali et moeale quia

de iurre naturali ſimp' e ꝙ deꝰ ſit honozandꝰ
de ſubſtãta ꝗꝓpeia et an oĩa alia:hoc aut oſten
dit' in oblacoe neimician ſedm ſe· ergo ꝛc · vñ
dixerũt ꝙ nõ ceſſauit h pociꝰ ampliatũ rmãſit
ſ.in oblacõmus quotidianis ꝙ* fiut ecckie et
maxie ĩ tribꝰ pcipuis feſtis· ſ. natał dni paſce

et petecoſtes ed otra qæ tũe pari rõe pĩei poſ
ſet ꝙ peeptũ de decimis remãſit ampliatuz in
poſſeſſombꝰ et reddittbꝰ eccłeſie qͥ ſunt maio
aes ꝙᷓ erãt decie veteris legis et ſic ĩ ĩdditibꝰ
ilblis fſeruarec' pceptũ de decis illis cũ pᷣceptũ
de pemicijs ðe ſeruari ĩ oblatõibus qð eſt fat
ſam.jdeo dicendũ eſt ad rõe; p̃dicte poſicõniſ
ꝙ; nõ ſequit. qꝛ ſicut de iure naturali deus eſt
honoezandꝰ ante omnia in oedine diſtributõiſ
ſubſtacie.jta e in medio et in fi·ſicut in pemꝰ
Quãdo auũt peimicie meepint habitũ eſt ſupea
vbi querit qn decime inc epenint Cu debet
peimcia dari · ſcom ray · et hoſt · pf bitero
peochiali.xvj.q:jdoctos moderame ꝗq Quo
ta ꝓs debet ꝓ peimicia dari · & hoc in hbeis
moyſi nõ muem expᷣſſum. Et hᷓ; rõnabiliter ᷣm
tho.qe peimicie dan p modũ oblatõis ð euiꝰ
rõne eſt ꝙ det ſpõte. dicit tñ hieroꝰ tradicõe
maio introductũ ꝙ qui pł imũ dabãt· ꝓptem
xl.dabãt · q vo mmimũ lx:et ſic ĩter xl.et lx · of
ferei licebat ꝓ volũtate offerentis et G̊ in ari
dis et liqundis ex e · c·. · En fetibꝰ vero dabat
peimogenitu . Bed hu. putãs ̊ eſſe durũ dixit

ꝙ; de xl· dandu eſt vnum. Et ſiquis tot capita

nõ habet ꝓposcõnabiliter eſtimacõ fieri debz

Laur.aũt et jodixerũt ꝙ centeſſmũ oſt.aũt

dixit eſſe pociꝰ ſtandũ dicto hiero·nõ tm̃ ĩ ari
dis et liquidis -ſed etiã in alijs· qe de ſił ibus
ad ſimilia eſt ꝓcedendu Bedm vo rap. et gof.
eſt ↄſuetudini ſtandũ · vt · ſ. quelibet eccł ia ſu
am ↄſuetudinè ſeruet ſi habet.Etſi non habet
ad oſuetndineʒ eccleſian vicinaꝝ recureat-
que ſi diuerſas ↄſuetudines habeant illã ſeqᷓ
q magis a&ò mediocritatez tendit vł ꝗ a płibꝰ
obſeruatur. ar·exv de ſepł.certificari. et ex de
oſue. cũ olim m fi· Yel etiã ſcðz gof.illã q̃ eſt
ð ſumma mioei qę in illa omes oueniũt · vt ha
beð e de cenſi · ex ꝓte · et de ſepul. certificari
in glo.ſeðʒ tñ ray · ſi eccleſia tenuis eſſʒ nec p̃ᷣ⸗
ſbiter haberet vn ſuſtetari poſſz illa ↄſuetudo
eligi deberet que ampliꝰ vel ſalte mediũ ĩter
illas ſolueret:ar·x ·q·ij · ep̃s · jnnoc · vero dicit
ex e ·c.j.ꝙ exquo nõ inuenit' expᷣſſum de qtita
te relinqur in dãtis opcõne vt det qntũ velit
niſi ↄoſuetudo regiõis aliud inducat Boðd. aũt
credit ꝙ vbi eſt ↄſuetudo ꝙ nichil ſoluat vł
exi gat ꝓ peimicia ñ ſoluetes excuſant a pctõ
ſi tn hmõi oↄſuetudo ſine ↄtradictõe fuit obte
ta a tpe ex quo non extat memoeia. .R
frca nonu articulũ qui eſt de vtilitate ſo⸗
iutõis decimaꝝn et peimician ſciendũ qꝙ
dãs bene et fi delter decimã remunerat' a do
quadrupłr peimo in fructuũ vbertate· ſecũdo
coepoeis ſanitate· vñ auꝰ.xvj·q:j:decie. dicit
ſi decimã dederis nõ tim abundanciã fructunzʒ
accipies ſed etiã ſanitate coepoꝛis oſeqris.ter
cio m peccatoꝝ remiſſione - quarto in celeſtis
głie btitudine· vñ augꝰ.ibidẽ qui pᷣmiũ ↄpa⸗
re aut pétõ idul gentiã habere ðſiderat deci
maz reddat et noue vtibus eleymoſmã pau⸗
peribus dare ſtudeat· Qui aũt nõ dat decimazʒ
a deo punitur multipłr. vn dñs mał. tercõ q⸗
michi nõ reddiſti decimas et peimicias idcco
i fame et penuria vos maledcti eſtis Et augꝰ.

xvj. q.j: decie dicit cũ dando decialſ et tereena
et celeſtia poſſis mereri: ꝓ auancia dnuplicem
bnoictoz fraudas- 1-ſubtrahis ti bi: hec em eſt
certiſſima dommmi viciſſitudo vt ſi ei decimã n
dederis ad decimã reuoceris. ſ. amittedoix.
ptes talis em eſt raptoæ. vñ idẽ poſtea ſubdit
decie ex debito requmrunt et qui eas dare no⸗

lunt aliena innadũut. Qſt etiã ſacrilegium. vn ð

Hieroꝰ.xij.q:ij.gł ia dicit amico rape aliquiò
furtũ eſt: eccleſiã fraudare ſacrilegiũ eſt.exin⸗

de aliq;d ſubtrabere oim pdonũ crudelitatem

ſupat Eſt etiã homicida:vn augꝰ. poſt ſupea⸗
dicta vba immediate ſubdit ꝗqnti et quot pau⸗
peres i loco vbi habitat ille decias non dans
fame moetui fuerit tot homicidion reus erit

qe rem paupimbus delegatã a domino ſuis vſi
bus reſeruauit. hec et pła alia ð hac materia
ponunt m d.c ·decie: et xvj.q.j. ruertimmni.et

q:vij. maioees Ao ho nota ꝙ omes rligioſi
anñ et quocies pp

nati · dñi bti o·bapti:aſſũpcõiſ et nati. bte ma
rie. aundientibꝰ erpſſe debet ſi requiſiti fuerit

ab eccleſiaꝝ rectoeibꝰ. vel vicarijs aut loca
tenentib? eozudez. necnõ et his quoꝝn aundmut
Ofeſſiones oſciam facere ꝙ decimas ſoluant.

Ceſi in p̃dicãdo hoc ſuadere ſcieter omiſerint

ſupioꝛes eoꝝ ipᷣos p obedietiaz Suiter puni⸗
re tenetur· qui vo ſcieter ptermiſerit facere cõ
ſciam ↄfitetihus de ſoluedis decimis ab offi⸗
cio pᷣoicatõis tamdiu ſtet ſuſpeſi donec ip̃is ↄ

fitetibus ſi hoc ſibi diceòi facultatẽé habue⸗

rint ↄſciam fecerint Et exinde ſunt excõicati ſi
etia non purgata ·

pdicauerint pᷣdicta neglig en
Et qͥ non extendunt' ad religioſos monaſterio

ru vel eccb ian decimas recipieétium. hec oĩa
Hhabetur in vi de Ppuilegijs· cupientes.

De peculio clericon ti. xxxvj.
ſtea ↄſiderãdum elſt de rebꝰ clericoꝛa
ſiue de peculio eoꝛz. Et circa hoc qru⸗
tur pla: ſ. quid bic dicitur peculiũ.
peculinʒ gicitur vno mõ puũ patrioniũ ſiue p
ua pecunia ſeruo a dno vel filiofamilias a pa

tre Oceſſa et ſeoeſũ a re dñi vel pris poſita.ff.

ð peculio poſiti. . peculiuũ: ſed ſime pecunia
dicitur fragile· f. le.iij · ſi thoeꝰ...ò icitur
etiã ſcdo res pafernalis vxoeis. ff. ò iure.do.
ſi·ego· dotis· tercõ dicitur hereditas vł pa⸗

crioninz;. C. de epi et cleri· ſiqs pᷣſbiter · et ſic

ſumit hic Vn dicit peculiu· && a pecuma-
t pecuĩa a pecoeitꝰ q antiqnoꝛ pecuĩia ſiue
bona erãt in pecoeibꝰ. vt dicit.j.q.iij. totuzʒ.

et tc nihil poterat emi vł vedi ſ tantũ pmu

tari· ff. de Otraben. emp. et veẽdi· I. j. q Quot
ſunt eiꝰ ſpes· ſcᷣm leges quatuo?. peima
eſt ꝓfecticiu. ſ. qð ꝓliciſcitur de rebꝰ pris et
arquit patri quo ad ꝗpetatez et vſufructuz.
ſeda adueticium. ſ. qd acquirit' ð donacõe ali
cuiꝰ vel aliter alinde ex euetu vel ꝓſperitate
foetune ꝓuen c: excipe res ab impatoee vel
angulſta donatas q qn caſtrenſe iudicãtur. C.
De bonis que libr. cu młta Puilegia. tercia eſt
caſtreſe q ſeʒ milites in caſtris acqurũt.ff.ò
caſtren.Pecu. p cotũ Sed loodie tales miites

p̃dicabũut in peia dnica qe
ta et vltia ꝗdrageſime Et in feſtis aſcen· pen.

non muemũtur qe nõ ſernant odicces éês iibti

ſeruabãt.quarta eſt quaſi caſtreſe · q. ſ.fil iuſ⸗

fammas & ſciecia ſua acqumrit occaſõe aduo⸗
cacõis. vb muneꝝn publicoꝝ· ꝓbant' hec. C.
de in offi.teſ.l. vlui·Ped hic peculm de tin du
pbr. vno mõ illuò quod ꝓuenit ex reb? ecckie

tet hoc dici poteſt quodãmoõ ꝓfecticiũ.qe ð eo

clericus regulariter teſtari non p̈t. ex e.c. j. ij⸗
et in · Poc eſt ven imobilibus m gef . M
ð mobilibꝰ boms eccleſie Et clericus cogna⸗

tis amicis familiaribꝰ et paupibus dare bi⸗

xxxvj.nõ ſatis:ſiue ſit lanus vt de ibidem ſiue
ifirmꝰ ↄpos mẽtis:ey & teſta. ad B. ſine ĩ moꝛ
te· ey e· c. relatuz· ij · J. licet:· lio mõ dicit B
peculiũ illud qd ꝓuenit ex artificõ vel etiam
alio mõ intuitu pſone. Et h̊ ſcò alan. de aduẽ
cicinz. BGz dici poreſt ſcz holſt. ꝙ eſt quaſi ca⸗

ſtreſe ꝓ eo ꝙ de ipᷣo cłlericꝰ teſtari poteſt etiaʒ

ſi ſit in poteſtate pris:ex de teſtis.tua nos. In

B ec peculio clerico ſuccedũut ab inteſtato pen

tes eiꝰ.xij.q:jſunt maĩfeſte·ſ et viues pᷣt ſuã
facere volũtatez:ex de ſucceſ.ab inteſ ⸗ F.
gulariter aut tene qð illud pecul iũ cenſe hic
ꝓfecticiũ qð elericus nõ acquiſiuiſſet ſi eccle
ſiam nõ habuiſſet. ar. ex teſia·requiſilti · ꝗ. i
et c·. j. Quioò ergo ðò oblacõimhus· & tan. dixit
eas eſſe ꝓpeculin ꝓfecticium: ar. ibide. S otra
quia rõe oedinis nõ eccłie offerunt'. vñ pſbi⸗

tero offert' etiã ſi nõ habeat eccb iam. S neꝗ?

obſtat ſcëz hoſt.qe nullus debet admetere p⸗

eochianũ altertꝰ. ex & Peoc;. vt dnicis-Qumd

ergo de ohlacõe viatozis. jde credit poſt. ar.
et OtraFf. ui. heres abſens Qun cleri
ci poſſint habere peculiũ & qmcũqʒ; clerici ñ
renuciauerut eijs Habere poſſunt peculium
quaſi caſtrenſe:qui vero renuciauerũt nõ poſ⸗

ſunt ex de teſta.c.ij.et ð ſta.mo.cũ ad mona⸗

ſterium. in fi .·q. Qui tñ ꝗꝓpeiſs non renunciant

babere poſſunt fecticium occaſione admini

ſtracõis vt patet ibidem c. monachi. qui vo
nod peculiũ donari p̃t. i donari pᷣt et ĩ⸗
ter muos et cauſa moetis quaſi caſtrenſle - non
aũt ꝓfecticiũ vt patet ex ſapeadictis/ Qud
ſi duhitet' an ſit ꝓfecticiũ vel qnaſi caſtreſe.

*& ſi nõ habet eccleſiaʒ pſumitur quaſi caſtre

ſe · ar · C. ̊ vſufruc.l.Ffi.exquo aũt habʒz eccle⸗
ſiam pᷣſumit' eſſe ꝓfecticin· ex e.c.j.. ſcòz tame

ꝓbacõs.xij. q. mj. c. 1.

glo. mbidem otra n oe⸗ iſtam admittitur

et inde ſcripturã facere noie eccleſie non noie
ꝗpeio vel alieno in frande er e· pſ biter Et res
ſic acqſite rflinqᷓ debet eccłie ex e. vt vnn ſquiſ
qʒ Pi em emat alieno noie acril egiu facit. ex
e : in quirendu. vbi ſcò glło: ſacrilegium large
ſum et talis puniedus erit· et eccłia ſic ẽèpta

vedicare poterit licet nõ ſint ſua et hoe e ſpa⸗-

le in ecchia vt dicit' in glo.p̃dicta. en cõi⸗
ter de rebus ſuis et de rebus ecckie emic
rata pcij dumderetur inter eccleſa et beredes
ſi de h oltaret·xij.q.iniij·c· vñn tuc ꝓ pte ſua
debz P ſe facere inſtrin et tuciꝰ eſt ꝙ n faciat

inſtri cõe ſed ſepatũ: G̊ in gło.illiꝰ c. p̃ſbiter

Item ſi clerico poſſeſſiõʒ vel adminiſtracẽg nõ

d hee nota q; p biter
emes pᷣdia de peculio ꝓfecticio debet emere

mi

habenti ſnerit aliquid a ↄgnato vł extraneo
datuz vel relictu e eins pec ulium itelligitur

eĩ ĩtuitu ꝓſone rᷣlictũ niſi æbacõ ĩ Otr arin ap-

pareret æx de teſta. reqſiuiſti · J. i. ꝙ inſup ſi
clericuꝶ in terea eccłie vineã fecerit vb ag'⸗
illũ hHabebit ꝙdiu vixerit poſt moetẽ vero eiꝰ
ecelie erit Eps tñ foete ſi vell illã poſſeſſiõez
alicui clerico ꝓ bñfieio aſſignare in vita eius
P ſeruiciis pᷣſtitis eceł ie poſſet xvjiꝗ.j·poſſeſ⸗

ſtones Et intelligit; B de terea qᷓ Pek⸗ er at ſte⸗

rilis quã equũ ẽ relinqᷓ ilb quoꝝ laboꝛe facta
elt fertilis- ex de re-ec-non alie· ad aures vel
de terea peius cułta clerico ꝓ bñficio aſſigna
ta: ex e · ſiquis in tex ·et glo ·
De alienacõe et pᷣcario reꝝ
cccleſie.ti · xxxvij.
Einde ꝗe res tpales eccłiaꝝ de quibꝰ
Hhabitũ eſt ſupea nõ debet niſi in certis
caſibus· et ſub certa fozma diſtrahi g
ↄſiderãduʒ eſt de cauſis et de foꝛma eas alie
nandi It ad maioee hHuiꝰ materie inſtructõz

ſiderandũ eſt nõ tantũ de alienacõe in cõi ſed

etiã in ſpãli.que eè in pmutacõe et obligacõe
et potiſſime de illa que eſt in otractu pcarie·
peimo igit' videndũ eſt qᷣ d e alienacõ et vn
Seiſco qᷓ ꝓpoſſunt alienari et que nõ.tercio de
foeæma alienãdi res eccłie.quarto ð pẽa male
alienãciũ res eccłie:quĩto ð pea r̃cipietis res
eccie vtra ðᷣbitã foemã·ſexto ꝓ que et q̃li res
eccleſie alienata pᷣter fozꝛmã turis repeti põt ·
ſeptimo de otractu pᷣearij qᷓ ocedit ĩ rebus ec
cleſiaſtic. Carca pemmũ ſciendũ ꝙ alienacio
ſtricte ſumpto vocabulo ẽ oĩs actꝰ ꝑ que trãſ
fert dniuʒ· vt patet· C.ð fũ.do.il.j.hic tñ cõi⸗

us ſumit vt . ſ. oOphendat quoſdã Otractꝰ in qᷓ
bus nõ trãlſ fert dniũ vt ſunt dductõ ypoteca

emphitheoſis qui etiã ꝓhibẽetur ex e:nullii· J.
alienaccis. B intellige de ↄductõe ppetua · vt
ex e.ad audĩam.nam ad tꝑs nõ ꝓhibe. vt pz
ex ne pᷣla:vi· S. querelã .¶ Sʒ quã vocas ppetu
am. H qñ ocedit᷑ alicui et heredibꝰ eiꝰ. Naʒ
vſqʒ; ad trigita annos pᷣt locari nõ vltra· in au
teti · ò̊ nõ alie · emphit· ¶. ſi vero aliquis.colb ·
ix: et S. ſemel · foete ille · S. loquit qntũ ad pee⸗
cariã de qua dice' infra. dicit' etiã alienare qꝗᷓ
vſucapi pꝓmittit et qui nõ vtendo ſeruitute ad
mittit· ff. de v·ſig: alienacõis·
QJent⸗ videre de ſcðo. ſ.q̃ res poſſunt ali⸗
enari et q̃ ñ Circa qð ſcieð ꝙ generaliter

res eccłie ꝓbibent' alienari m detrimentum
ecckie ex e · c. j· et c· ſiquis pᷣſ biteroꝝ ſiue ſine
de meſa ep̃i ſiue de meſa capłi. ſiue dubitetur

an ſint ſedz hoſt.ſiue pᷣſumat ꝙ ſmt ſcom bñn·
ex e.nõ ſey· et c·.poſſeſſões. Sacre vero res et
religioſe alienari nõ poſſunt titulo vedicõnis
.ff.de otahen.emp.liberi hoĩs.l.in modiciſ·
licet trãaſeant cũ vninerſitate· vt ex de iure pa

tro.ex lr̃ᷣis Si tñ res ſacra emat ab ignozante

agit' de otractu ad ĩtereſſe· ff· ̊ ↄtrahẽ· emp·
l.im. B bn. VYaſa vero ſacrata vt ꝓatena nõ cõ
flata et calix nẽed poſſunt in ſua foema alteri

eccleſie:oflata aut cuilibet x. q.ij· aurum. Et

idem dicendu eſt de ſimilibus puta de pallis
altaris benedictis Et alis oznam̃tis ſcz ray·

*

et dol s ſi pl biter duss ſemoſ eeccleſie d

net vel ex induſtria ſua eidez acqumat ꝓpt vnũ⸗
ſeruũ eccł ie etiaz nõ meritum manumittere vt
Patzʒ ex e. ſenſus .„S qui reg fuas nõ attulit dã
numpnõ inferat· ex e. ep̃i/ ITez bñ men tos qᷣ· ſ.
aliqò inſigne ſeruiciũ fecerùt eccłie mãumit⸗

tere pa de ↄſenſu ep̃i·xij·q: ij. ſi quos Et B; qðᷣ

manumiſſoe eis cũ libertate ↄfirmet firmũ erit
ita tñ ꝙ nõ excedat valoee·xx ·ſoł . vt e · q; ep̃s
an. B tn aliquis oedinet ad titulũ primonij
ſui poteſt ſine cõſenſu ep̃i illud alienare ſcm
Innoc .·ſʒ hoſt:dicit ↄtrariũ q hmõi primoniũ
eſt factũ quaſi dotale:ar.ex de doñ · inter vi ·
et vx· ꝓ nr̃as ¶Ges aũut mobiles eccłie q ſer⸗
uando ſeruari nõ poſſunt ſme aliqua ſolenni⸗
tate alienãt et ea que magis expedit diſtrahi
ꝙᷓ ſeruari vt aĩialia ſupuacna.veſtes aſtricte.
fructus arboꝛx · vt patet.· C.qñ decreto opꝰ ñ
eſt. l.vlti. Sũt tñ płes caſus in quibꝰ licet reſ
eccleſie alienare peĩo cauſa neceſſitatis vt cuʒ
debitũ vrget x.quij.G̊ iusſcdᷣo cauſa pietatis
vt ꝙ captiuis redimẽdis vel ꝙ alimonia pan⸗
perũ tpe famis veł cladis · vel ꝓpter eccleſiaʒ
edificadaz · vb gpter cimiteriũ ampliandũ.xij·
qij aurũet c·głia et xvj·q.j · qm quidq̃d et
ſcðz jo· xij.q.ij ·ſacroꝛũ Rccleſia vo nõ pterit
repetere pecuniaʒ quã dedit ꝓ redempcõe ca⸗
ptiuoꝝ vt patet ibide·redemptꝰ tamẽ prabit
opam eccleſie ꝓꝑ v annos· C. de captiuis l.ij·
Si vero peiuatꝰ det pecuniaz ꝓ redempcione
alicuiꝰ eã repetere pᷣt·vt ðe ibidẽ.l.vlt.tercõ
cauſa vti litatis · xij · q·ij · ſñ excepcõe. et ex e·
vt ſup· S. vlti ·quarto cauſa eqtatis qꝗᷓ de cauſa
Oↄcedi poſſunt in perpetuã emphitheoſim ter⸗
re ille que facte ſunt arabiles:eis vel heredi⸗
bus eoꝝ quoꝝ laboꝛe fctm h; eſſe dinoſcit᷑ vt
tũc · i. tpe Otractꝰ Scðʒ alios aũt et veriꝰ poſ
ſunt ad alios trãſf erei cũ maioei vtilitate ec⸗

cleſie vt ex e·ad aures· g* ſi laboꝛãs lł eiꝰ he⸗

res vult dare tm̃ quantũu alter pᷣfert' oĩbus · ſi
nõ vult dare tm̃ repelli ſed tim ꝓ laboꝛe ei ſa
tiſ faci endũ videt' ne defleat ſe laboeè et dili⸗
gentiã adhibuiſſe· ar · e de reſ.ĩ mte.c.j.quĩ⸗
to cauſa incõmoditatis vel minoeis vtilitatis
xij.q: ij· tereulas g⸗dmttit᷑ etiã otractꝰ pᷣcari
ariaꝝ de ꝗq infra dicet' Hoſſunt etiã alie cau
ſe aſſignari vt patet xij:qij.· aurũ.ſʒ om̃es poſ
ſunt ad pᷣdictas reduci · B Hhoſt.¶ Sʒz nũquid ſi
qmo eccłie ſub hac ↄdicõe done . ſ. ne aliene⸗
alias reuoce'. nũquid poterit alienari ſi caſus
neceſſitatis immineat alienãdi vt debitum vbk
rdemptõ captiuoꝝ · vide ꝙ ſic qe caſus iſti ex
cipiunt᷑ a iure · x· q·ij. · loc ius Et ar. eſt expſ

ſe in otrariũ ꝙ nõ exquo ꝓhibet hoc donatoe

in auteti·de aliena: et empphpi.tra· ꝗ. ſanctiſſi⸗
mos · d B dicit Sof· tan.et quidã alij ꝙ ĩ tali
caſu res eccłie ſic donata pᷣt alienari ſi eccłia
iſta nõ habeat poſſeſſiones alias.ſi vero habe
at alias nõ p̃t. m quo caſu intelligũt autetica
g.ſanctiſſmos · qe vt dicit cañ.res eccł ie alie
nant' ꝙ captiuoꝝ redempcõe.xij.q.ij. aurũ.
Ilim dicut veriꝰ ſcðz bnñ. ꝙ res ſic donata non
pt alienari etiã ꝓ redepcõe captinoꝝ . vt dict
angꝰ. ꝗ. ſanctiſſimos Nec contrariu muenitur

. e in
expſſe Illud vero c aurũ: nõ loquit de tebus
rebꝰ ſz im de vaſis loqui videt. Hec bn . ex de
di.ap· veꝝ Bimil ner quidã dicut ꝙ res imo
biles eccłijs ab ĩpio date nõ pnt alienari ali⸗
quo mõ Scʒ autez jo· x · q· ij· I. hHoc ius· i fi·
nõ ſunt vera qꝗe tale pactũu eſt ↄtra legẽe dei.
xij·q.ij auꝝ Et ſcðʒ etiã gof · ti · de ↄdi . ap · ſi
in doñ. apponit᷑ expᷣſſe ꝙ nõ alienet·etiã ĩ ca
ſipus illis talis ↄdicõ tanꝙ; turpis ꝓ nõ adie
cta haberi debzʒ et mehulõiꝰ donacõ tenet · ex
de.Odi: ap· c· finali .
gͤgaquit' videre ð tercõ ſ.qᷓ ſit foema alienã
odi res ecckie Carca qð ſciedu ꝙ res qꝗᷓ ſer⸗
uãdo ſernari nõ pñt alienant' ſine aliqᷓ ſoleni
tate vt detm̃ e xij:q:ij:tereulaſ Sʒ alie cũ ſole
mtate t olim quiòè duo de vicinis ep̃is iter⸗
erãt et de cauſa alienacõis ↄgnoſcebãat et ſub⸗
ſrcibebaãt x ·q:ij.taſellas · hodie aut ſnuf ficit cõ
ſenſus epi et capłi vt dicit᷑ xij· qeij· ſine exce⸗
peòe tſi res ſit modica et neceſſitas magna n
requmic ↄſenſus capłi :alias ↄtra· vt e · q; ter⸗
rulaa n rebꝰ aũt monaſterioꝝ alienãdis reqᷓ
ritur ↄſenſus abbatis· et capłi.et epi ·xi · q:ij·
abbatibꝰ.ſ̊ B nõ ſerua vbiqʒ; t iõ dixit gof ·
ꝙ credit ſuff igere ſolenitates ſm appeobataſ
locoꝝ ↄſuetudines · qð hoſt. nõ placz qe poſ
ſent eccleſijs eſſe oneroſe ar · ex de ↄſue. c.· j. Si
vero ſit res eccleſie peochialis requirit᷑ etiazʒ
conſenſus pᷣlbiteri xij·q:ij ·placuit Glienacõ
aliter facta nulła e lIwj · e · duduz · ¶. qe vo. qd
itellige in eccleſie detrimentũ. vñ ſi ſit eccle⸗
ſia leſa reſtituit ex e ·ad audiazʒ nr̃az ·pᷣſbitero
tame moetuo pᷣt ep̃s alienare alij.xvj· q:j· ſta⸗
tuimus· et c · ſe · ex ne ſe · ua · c.· j. m glo · Et ſm
nnoc· ſi ep̃ᷣs alienet ꝓpetuo bona vacãtis ec⸗
cleſie nõ tenet niſi eccł ia habeat legitimũ de
feſoꝛe· et niſi faciat B pᷣmiſſo tractatu diligẽeti
puta ↄueniet oms et dicz quilibz qð ſibi vide
tur et eũ ↄgnicõe cauſe et habito expᷣſſo cõſen
ſu capł i in alienacõe vero ad tꝑs nõ requir
ſolenitas tłis· et ſufficit tacitꝰ ↄſenſus capłi
xij:q.ij. ſine excepcõe · Et B intel ligit de ĩmo
bilbus et mobilibꝰ pcioſis er de his qᷓ fi ·a p
la:.c·ij:et c.tua.in glo.Solenitas aũt illa que
habet' x. q.ij. G ius hodie nõ ſeruat' ſcðzʒ gof.
3 et in młtis alijs hoĩies delmquũt et omit⸗
tũt· vñ ſcòðz hoſt. im alienacõibꝰ ꝓpetuis ſolẽ⸗
nitas eſt ſeruanda vt patz in d· c · qe vero Et ñ
tm ſolemtas p̃dicta ſio et vlteriꝰ requirit ꝙ to
tus clerꝰ cõſenciat et aliqᷓ de quĩqʒ cauſis ſupᷣ
dictis vere hoc exigat et ſubſcripcõ clericoꝝ
iterueniat et nullũ inde damnu domꝰ dei fiat

xij.q.i.ſine excepeõe · t ꝙ ex mobiliꝰ ñ p̃t –

debitn ſolui. et ꝙ eſt debitů vrgens debz yco
nom nware coeã epᷣo· x· q:ij.hoc ings G ſedz
ſo.H ſolenitas in ecełijs tim maioeibus et ma⸗
trici bꝰ obſeruari debet ar·xij.q.j.nõ dicatis.
bi poſſidere ec: et c. videtes ibi in matricibus
na em eccleſie eſſent olĩ tenues maioe erat ad
hibenda inquiſcõ in alienacõe. ſy cũ poſſeſſio
nes bodie ſint augmtate ſufficit capł i ↄſenſꝰ
vt patet in c. ſine excepcõe In B tñ.c. loquit
de ſubſeripcõe et qð ibi dicit' de clericis ĩtel
ligit' canõicis Hõ em debet cõicari ĩter cle

ricos eccłie eiuſoe niſi ſint intitulati:nec vo
cem habet quilibet in electõe cũ alijs licet ꝑ

cipiat fructꝰ eiuſpẽe eccbie: qe bene p̈t eps v·

eccleſia ↄcedere beneficiuʒ alicu nec tn erit
canonicus xvj· q:.j·.poſſeſſiones SZcðz vo bn·
li.vj·e · dudu.ſolẽmtas huiꝰ legis · B ius nen
eſt neceſſaria dummõ ſeruet foema xij· q· ij. ſn

excepeõe et x· q: n. c..· in fi· et e de his q fi.

a pᷣla:c.j. Nec obſtat ꝙ lex illa canõibus e in
ſerta. H em factũ fuit vt ſciret quale affectuʒ
peincipes ad eccłiaz habu erut:eccleſia ãt eaʒ
n appeobauit nec ſeruari pᷣcepit nec de ea al:
quis canõ mencõz facit. ſo:vero an· dicit ſuꝑ
illud c.dudũ⸗ ꝙ ila ſolenias in diluetuꝰdine
pꝓ dtrariũ vſum abijt di.uij· leges iſtin e⸗
rũt aũt q̊ imoet hoſt.ĩter decretũ.auctez. et
Oſenſuz ſiue collaudacõzʒ. ꝙ decretũ eſt ſmia ꝗᷓ

iudex ↄtractũ futun iuſtuz eſſe foꝛe decremt
auctem ſuam interponedo vel alique m poſſeſ

ſiõz mittendo vb mittedum declarãdo ff. de
dã:infec·ſi finita:et interponi debet ante cõ⸗

tractũ.ffde rebꝰ ec.l.magis. nõ paſſim. et

C.ſe .· Suctas ẽ auctoeiſabilis ↄſenſus ↄpetes
alicui ex officõ publico b admiſtracõe legitia
vt ſũt tutoꝛes et ꝓcuratoꝛes· ff.ð.auc·tu · õᷓ
ſenſꝰ ãt ſiue collandacõ ẽ volũtas młtoꝝ ad
quos ptinʒ res ſib incta. Picũt ergo quida⸗ ꝗ
m alienacõe rei eccł iaſtice nõ requirit decre
tum pᷣdictũ.ſ̊ cauſe ↄgnicõ.auctas epᷣi et cõ⸗
ſenſus cleri · ¶v nuquid valet ↄſenſus cleri⸗
con canonicon nõ habiti in cõi s hoſt. ex
ð his q̃ fi·a pla.tua:tenet ꝙ nõ.et Gᷓ ecẽ jnno ·
et cõpoſt⸗.vident appeobare ex ̊ ↄſue·cũ O
ſuetudmez Bed gof · ex de his ꝗᷓ fi· a p̃la. camn
apłca:et in ſumma ipſius tituli dicit ↄtrariuʒ
qe licet iuueniatur in electõibꝰ ꝙ requiratur
ſenſus cõis:ex ð electõ ibꝰ in gnali Secꝰ tñ
eſt in alienacõmꝰ.e.titulo cũ nos:et cũ eo ↄ⸗
uenit bn. li. vj/e dudũ.m fi .nij. glo.Io. vero
an ibide dicit ꝙ peima opinio eſt vera qñ nõ
pceſſit ↄotractꝰ vt patet ibide. ſ ſi pceſſit et ð⸗
Eberanorat alienare ſi ſingulariter cõſenciant
valet ↄſenſus et tũc habet locũ opio ſcëa.
Xd hec nota ꝙ m eccłiſ collegiatis et cathe
dralibꝰ ſi bona epi ſint diſticta a bonig cano-
nicox et epᷣs aliq de rebꝰ ſue mele velit alie⸗
nare ipᷣe tanquã cuiꝰ pein'᷑ intereſt debʒ alie⸗
nacõʒ facere &t canomici debet poſtea ſuu aſ-⸗
ſenſum pᷣſtare: et pmiſſo diligeti tractatu alie⸗
nacõi pein ſubſcribere. et ſimiliter ſi canoni
ci aliqᷓ ſue meſe velit alienare ip̃i pem'᷑ aliena
cõz faciãt et epᷣs pns auẽtẽe ſiue ↄſenſuz pſtet
et ſufficit ſi cõſenſus hmoi pᷣſtet᷑ in ipᷣo ↄtra⸗
ctu vel poſt ↄtractũu er de hbis qᷓ fi·a pla.noſ.
vbi de B in glo:et infra alienacõ B; bn.li.vi.
de rebꝰ ecẽ· nõ alie · dudũ Beðz etiaz hoſt· qñ
ep̃s rem ſue menſe alienat archiepᷣs auẽtẽe ſuã
interponet ar. ad B.ix · q· nj · c· ni. et di · xcvj ·
bene quidem
Squit' videre de quarto:ſ.qᷓ eſt pena ma⸗

Vie alienãtis rem eccłie Eirca qd ſciendu;
ꝙ; pena eiꝰ eſt depoſicõ ſi ſup hoc acc uſa? xi

q:ij: moneꝰ.et c·apłicos:mſi celer rſtitucẽe
et repeticoe ꝓſpexerit ſibi gr eande penã pari

ęlericns iniuſte ſubſcribes σcr' e e. ſiqe
reſtit debet res non deterigzata ff. como⸗
1.ij. S. 1. gelere aut reſlõz intełlige ſeds bn. ibꝛ
de anteꝙ eccleſia leda ex tali alie nacoe Vel
ſeòz hoſt- poſt iterpeflaceserzskie ſine moea-
deb; es alrenator iterpellãte eccłia ↄponere
cu poſſaſſoee ita ꝙ re rcuꝑset et ĩſtitruat eccłie⸗
velł ſalte agat otra poſſeſſoꝛe qð ei licet ex e/ſi
aliquis pſ biteron admimꝰ ceſſa ſibi actõe ab
eccłia:es niſi totu ĩtereſſe pᷣſtet eccleſie videt
eſſe ĩ moea⸗Sr aũut ſic ſibi ꝓniderit moꝛã et pe

nã depoſicõis & q̃ᷓ dictũ e ſupeaet excõicacõ⸗

nis · de ꝗᷓ ex e. hꝗs p̃l bron vitabit · Gm gof·
et hoſt.Mã et ſiqs re alienauerit et deinde ea
recupanerit penã edicti vrcabit.ff.de aliiu·
mu:.cã facta l:ex B S. ſiqs alienaueritÆ B
nota ſeðz bn⸗ex de rebꝰ ec.ñ alie·ſiqs · ꝙ ſub
ſeribes vbi ad auctez otraſtꝰ ſubſcripcõ deſi⸗-
derat Oſentire videt' et B intelligas cũ diſtin

ctõe illa:.ſ.qe aut ſubſcribit᷑ noĩe alieno et tůc

nõ obligat nec oſentire mtelligit. ff.de ĩſti·
av.l.vlti.Fut noĩe ſuo et ̊ vel ſciter et tunc
obhligatc' et oſentire videt. vt ptz ĩ d.c. ſiqnis
vel ignoeãter et tũc non videt' oſentire nec ei
nocet. C-de doñn nec gnoeãs-
gquit' videre de quito ſ.que eſt pena rci
Ppietis ré ecckie otra fozmã p̃dictã Circa
qð ceiον ρ pena eiꝰ eſt vt re cũ ſuis fructibꝰ
reſtituat et peiũ ab eccłia repetere nõ valeat
x·q: ij · B ius et habeb regreſſuzʒ otra alienãte
ſ ſit poſſeſſoe bone fidei.xij.q:ij.vulterane·et
ſi ſit male fidei poſſeſſoꝛ ex e ad audienciã ·. et
laꝰ opi. ſt hu·.jo.theu.et gof. Et ẽ rõ vt plati
metn pene caueãt ab pmõr vendigasoibꝰ Fli
qui tñ dixerũt Otrariũ ſ. ſiqſ accepit mala fi
de rem eccłie:tuc nõ habet actãzetiã contra

alienãte nin ꝑ caucõeʒz de enic. ꝓſpexerit ſibi

vt pz · C· de euic: ſi funð cũ.hꝰ opi. vider eſſe
bn: in c· ad audĩaʒ glo.tercia⸗ pᷣmũu é veriꝰ?
ſcz hoſt Ite ſrjs petat vel recipiat eccłie bo
na a rege ireitũ habeat' et iube talis excindi
a cõione eccłie cuiꝰ res conat' auferee ene. qᷓ
res: dẽ eſt ſi veèdicõ ſit facta occaſione ptãt:i9
laice ex e.cũ laicis· G̊ hoſt.Item nuliꝰ reli gio
ſus mõaſterio pᷣceatũ eccłie ſine admiſtracõez
eiuſde ſhidentis in alia. redditꝰ aut poſſeſl o⸗
nes einſoẽ ad certũ tps vł ad vitã recipientis
aliqᷓ pecunie quantitate quouis mõ ocede
re p̃ᷣt circa locoꝝ p̃diéctoꝝ euidentẽ neceſſic a
tem et vtil itate et ſine ↄſenſu ſpãli ↄnentꝰ ſui
ut ſi ñ habeat ↄuentũ p̃ᷣlati ꝗpen ſi fiãt alie
cõceſſiões ille nõ tenet nullũqʒ; iug receptoei
bus acquirit' et ↄcedẽtes ab officio ſut ſuſpe⸗
ſi. h tn phibicõ nõ extendic ad locacões v⸗l
fructuũ aut rodituũ vedicões ad tꝑs modicũ
facisdas· li.vij.de r bꝰ ec. ñ alie ·mõaſterioꝛx
Equi videre de ſexto ſ. ꝓ que et qualiter
M res eccbie alienata p̃ter foꝛmã mris repe
ti p̃t &q- P qnãlibet ꝓſonã eccłie illiꝰ vt dicit
Klo.nõ alteriꝰ t ec ꝓ peochianũ pm i ſubſi⸗
din et c fructibus ex e.ſiquis in fi. vn pt pe
ti p clericos illiꝰ einſdem eccłkie et ↄuerioaſ et
*οosß er filios et nepetes vt ðe ibiò et xvj.
q: vi). Fii. Et etiã p alienantem vt dictuʒ eſt

—
9 2 3
7 5

ſupea licet iurem erit non nuire cëtra. cren8α
His qne fi a map c. j. genbt-et vltiqnia no
ſunt mrameta ſes Piurtaquia fiut in detrimen
tum eecleſie ve diait ibidez. vel de peio ſol⸗
uuture; de pben. de multa⸗poteſt etiaz peti⸗
P ſueceſſoæe ex e.ep̃i.in fi:nõ obᷣſtãte aliqᷓ pea
exr de pᷣcar: c.ij:Cecleſia vero cuiꝰ eſt illa res
agere poteſt Stra alienanté vel ſucceſlozeC.
& ſacroſaneeeiunbemus.. vlu. et xij . q: ij.· a⸗
pPoſtolicos:et ev de pig: c. nj. in tex: et glo.Et
Otra recipiente t dictu eſt ſupea Sed vno ſol
uente alter liberatur. ff.de eo ꝓ que factũu eſt
1.. J.ſi plures . St cu ꝓpeium delictũ cuiuſli
bet puniatur tũc poteſt petere vt actõnes ſibi
cedat'. ff.de admi. cu. ſi plures ĩ fi. q Quid ſi
cepłꝑ ouenire vnũ nuquid ↄuenire poterit et
alten & & ſic. nõ em p ↄuencõz ſolã ſed pe⸗
exactẽʒ act& tollit. ff. depoſi. l.) c&. ſi aput
auid ſi parte ſui intereſſe oſeq̃tur ab vno. E
im minꝰ ↄſequitur ab altero ff. de exerci.ac.
1.1. Quid ſi oponat cũ vno et eũ rdimi faci⸗
at vt cu eo in pace remaneat tm̃ minꝰ cõſe
qun ab alio Sʒ nũquid poteſt ep̃s repetere
re quã alienauit inmſte · videt ꝙ nõ qe ip̃e ð
euictõe tenet et quẽ tenet de euictõe actõ euũ
dem agentem repellit excepcõ. C. de euic · ex⸗
cepcõe. ſed replicabit rem eccłie ſicut et mu⸗
lier replicabi ſe mulierẽ eſſe.et ĩo ſibi vellep
anum Opetere. ff. de velk. ſi mulier. Boſt. et
Ouemt cu eo bñn. ex e · ſiquis Yen abbas ec
cleſiam quã de manu laici accepit rtinere poſ
ſit H q nõ xvj·q.vij:c.j.et c.nłlꝰ.et c.ſe.Ee
idem videc de decis et alijs rebꝰ eccłian · ſi
tam ſequatur oſenſus ep̃i valebit. e.q. G. ſicut
erSo·et c· decimas: et ex de iure pa· ꝙ aũt. J. ð
cetero· et c. ið Vtc in rebus eccleſte a laĩciſ
male detentis ad ius eccleſie reducendis ſuf⸗
ficiat ancẽtas ep̃i ſine dſenſu capłi.puta laicuſ
detmet decimã ad peochiale eccłiam ptinen⸗
te et vult eu trãſferee ad aliã eccleſiã nũquiò
oteſt h̊ de ↄſenſu ep̃i tantum · c ꝙ ſic· ex de
2is que fi a pla.cũ apłica. et xvj.q: j.c.fi. 4
S opponit' qe vide' res eccleſie ibi alienari.
de trãſ fertur ab vna eccleſia in dñiũ alterius
eccleſie. licet ibi ſit quedã ſpẽs alienacõiſ
quo ad ꝑemã eccleſiam cuiꝰ fuit eſt tñ oceſſa
AKlla em ſpes ꝓhibetur qᷓ res ab eccleſia alie⸗
natur · St ſie mrelligit' quod dicitur ex e.p to
tum.vbi G alienacõ tollerac vt incõueniens
maius vĩtetur-qe et ſi nõ ab illa eccleſia cuiꝰ

fnit ab alia tñ recupatur et ſic eã hahet eccele

ſia que ẽ vnica et ſic vtilitati vł is eccleſie cõ⸗
llerc I h̊ nota ꝙſi aliqua eccle ſia vult ĩ
Petrare in curia ꝙ ſibi liceat tale rè acquirere
dletc addi E clauſula. ſ. peioei eccleſie p̃ſtita
cancõe ꝙſi ad piguioee foztunã venerit re ei

dem reſtitnat pus ſibi de p̈cio ſatiſ facto.

Aanuit videre de ſeptimo ſ. de otractu p̃⸗
carij qui ↄcedit' i rebꝰ eccleſiaſticis pei
mo ergo videnòũ eſt quo differũt p̃carie et p⸗
cariũ vbi ſci endũ ꝙ differetia ho ĩ quatuoz
vſbꝰ ophenditur. Deimus verſus eſt iſte. ria.
rie· riũ· tria qbꝰ e caput vnũ.i.vnũ peimncipiũ
ſ.pᷣca:ſcus vſus eſt iſte · Ria cuʒ moeit cicra

nec valt renouari i. Otractꝰ qui dicic pcaria
eſt quidã vſufructꝰ pſonalis ſiue tepoealis p
ſtaco que ↄcedit' ab eccłia hoi cum moit'. i.
vſqʒ ad moete eiꝰ.jõ aut dixi Plonalis qe non
trant ad herede citra- i. vel citra moete ſ. vſqz
ad certũ cps:puta vſq; aò triginta annos i au
teti · G̊ ab. emphi..· ſi vero aliquis: et ſe·colb.
ir: ᷓͥ patet Coceditur aut pcaria ſeòů leges B
mõ Si laicꝰ habet vnã vmeaʒ valentem: x. li
beas et dare velit eccleſie ad p̃cariã· dahit ſi⸗
bi eccleſia duas vmeas equalentes et hoc ſi
trãlſ ferat ſtatim dnñiuz et poſſeſſione et vſufru⸗
ctu in eccleſiã Bi em in vita ſua retinere velit
vſufructũ:dabit ſibi eccleſia tantũ vnã vineã
equiualente et ſic laicꝰ dicit᷑ habere duas vi
neas ad pcariã · C· de ſacroſanc·ecc. iubemus
CG. vl. Peðz vero canones age benigniꝰ reſpe
ctu ↄtrahenciu et aſperiꝰ reſpctuᷣ eccłie · qu ia
in caſu quo leges vnã vineã dandã ↄcedunt ·
canones duas cedut ft in quo leges duas ·

canõ ↄcedit tres:x·. q. nj . pcarie· Et nõ facien

da pcaria vacãte eccleha·xij.q:.ij .pᷣcarie · põt
aut quilibz accipe pcariã niſiſit yconomꝰ vb
eiꝰ ↄlanguineꝰ qe is ꝓhibet᷑.x.q.ij. H ms·v.
hic vſus pᷣſtacõ.et res qᷓ recipit a laico nõ de

bet tributis grauari magis quã illa quã laicꝰ

recepit ab eccleſia. C. de ſacroſanc· ec: auc. B
vſus pſtacõ Gi aũt pcaria fiat reacõnabiliter
ruocari pt ꝑ ſucceſſoꝛe nõ obſtãte pena appeo
bata ꝓ puilegiũ vt ↄtractꝰ ratꝰ eſſʒ· ex e· c. ij.
ſt aut meacõnabiliter ftãa ſi dent᷑ treſ vinee
equaletes vbi trãaſfert vineã ſuã.· B Em leges
licet canones G; Ocedãt vt dictũ eſt.b foæete ca

non loqui vbi pſona eſt ſenex vb debilis vk

pauꝑ qę tali debet eccł ia etiã de ꝓpeio ſubue⸗
mre. xvj·q.j. qm. Et nota ꝙ pcaria inuenit' in
Pbi et ſingłarix·.q.ij.pcaria:ſ pcarie tantũ ĩ
płi.terciꝰ vſꝰ eſt iſte Rie magis viuit poſt lu⸗

ſtrum nepe rnaſces i.Otractꝰ qui dicit' p̃carie
in płi tantũ magis durat quã hõ vmat. trãſit

em ad heredẽ· debet tũ de qiquemo min qnquẽ

niũ renouari:ex·.e.c.jEt puto ꝙ pᷣſtat ſub cer

to cenſu quia eſt foete terra minꝰ vtilis et da?⸗
bit alicui ruſticeo vſqʒ adv.annos. cutꝰ labo
ꝛe mel ioeabit iſta terea e de rebꝰ ec.nõ alie.
ad aures · ᷑ vero ille ↄtractus in fine qnque
nij ꝓ eccleſiã nõ reuocet' nichilõiꝰ reuocatuſ
intelligit Et eſt rõ ne ꝓpdat eccleſia ius ſunm.
qꝛ cũ trãſeat in herede:et pᷣlati ſepe mnutentur
eccłia defacih ius ſuũ pdere poſſet xj·q.iij.
clerici· Iſti aũt Otractꝰ ſ. oↄtractꝰ qui dici pee⸗
caria: et ↄtractꝰ qui dicit p̃carie nõ pnt reuo⸗
cari ꝙꝓ ↄocedenciũ volũtate.ex e. pcariu. . vl.

ſn h ib es ↄmodato ex e.de medara e: vno n

quartꝰ vᷣſus e iſte Bin ſicut ego moer cũ vu
ſaue actoe.i. Otractꝰ qᷓ dicit pcariũ ↄceditur
ſieut ego ſ.qui ↄcedo volo.moeit ꝛc.qe cõce⸗
dens qncunqʒ vult eũ reuocare pᷣtEſt ige pee
cariũ q p̃ᷣcibus petenti ↄcedit' vtendu din
Patit qui oceſſit ex e.c.fi .· Et nota ꝙ ꝙ pᷣcario
