ſiqᷓs credit otrahe cũ virgine et muenit illaz
coernptã · G& nõ dz ꝓmoneri: di. lj. qui in ali⸗
quo Cex em pmotõis factũ requiit nõ volu⸗

tatẽe xxv. q. c. vlt. ¶Quid ſi maritus accuſat

vxoꝛẽ de adulterio: et pendete accuſatõe co⸗
gnoſcit eã etiã ad pᷣceptũ eccie naqd ex hoc
fit iree galaris · & ꝙ ſic qꝛ ireegularitaſ ſope
Otrahit ſolo facto ſine pctõ et abſqʒ volũta
te vt dictũ eſt ſupᷣ · Quidã tñ hũc excuſant. qe
qſ magis patit ꝙᷓ agat· et ꝓpter bonũ obedi
en ie · ar · xxiij.q:j. qð culpat' in fi:et qe moe⸗
taliter peccat ſi non reddat.ex de ↄmlepeo.
c·. ij. J. vlt · S hoc nmihil è qe ſi oſciaʒ hʒ potiꝰ
vñq; ad fine litis excõic atões ſuſti nere dʒ.ar.
ex de ſen.excõ.inquiſiti o. Et ſiłbr ſi abſoluit
adhuc nõ dſulo ꝙ ↄgnoſcat niſ ireegularis
fieri velit· Nec peccat cũ ob adulteria omiſ⸗
ſum p exceptõeʒ oꝛtã eã repellat. de hoc reqᷓ
re infra li.viij de mrimonio ti. de diuoecio-.
hec hoſt. Sed rap· videt' dicere otrariu ſcʒ qp
tenet redde qe nõ debʒ eã ante ſententiã ſua
Foſſeſſione ſpoliare.xj.qj.res. / Vcꝝ biga⸗
mus accedes ad oedines caracters accipiat.
Xc ſic.ar.di:l.quicũqʒ pemites. nam biga
mie nõ eſt ãnexa ireegularitas de iure natu⸗
rali. ſed de iure poſitiuo. Mec iteꝝ ẽ de eſſen
cialibꝰ oꝛdinis ꝙ nõ ſit bigans er taliſ
accepit.
Hx ſi talis ĩgnoeat ſe eſſe bigamu executõem
habzʒ adminꝰ quo ad ſe iuſta et ꝓbabiii 1gno
rantia excuſantearex de oedi· ab epo·c.ſ. im
fi· nec em deeſt fides ſacri · ex de p̃ſ bitero no
bapti· apłicaꝝ · Sʒ ñ ſci ebat vel ventate po⸗
ſtea repiat ab executõs abſtinere tenec. ex 8
pᷣſhitero nõ bap·vemẽs . hec hoſt. Vry bi
gamꝰ gandeat puilegio clericali.- de hoc
fuit altricatio antiqᷓcus. di- lviij ꝗqſquis que
decid. er᷑ de bigamis alcricationig. p quaʒ
decretalẽ habet ; bigami ſut oĩno pPainila⸗

gio clericali nudati. et eohibitõi foei ſecula-
ris abdicti:i. aſtricti ↄſuetudine otraria non
obſtãte· et ſic exponic'. c.de appel. aboictos
id è reſtrictos Et ho dico ſiue ſut bigami oe⸗
re ſine incerp̃catiue. ¶ Bʒ nuquid hbo eſt ven
de clericis oſtitutis in oedinibꝰ ſacris · R ꝓp
nõ. vn m eis nõ habzʒ locuʒ. ex de biga a no⸗
bis. De oſtitutis vero in oedinibꝰ mideihoin
telligendũ eſt illò. c. altricatõis. ec ilo quil
quis· hec Sr em een eu bigamo di
ſpenſari Poſſit· & ꝙ ſic p papã.St hoc patet
triplici via· peima ſumit' ex pte plemcubini3
poteſtatis pape.lic em̃ papa diſpeſare n poſ
ſit ocra ius nature nec ↄtra ius diuinu. qiia
vtroqʒ inre eſt inferior.et vtruq; tanqꝙ; fuda⸗
mentũ ſupponit tamè qe eſt ſucceſſoe petri pn
cipis apłoꝝ habens poteſtate equalem. ſiue
eandeʒ ptãti petri: et inferioe obligare nõ pt
upertoze. nec par pareé deo papa de pleni⸗
tuòine ptãtis diſpenſare pᷣt ↄtra ſtatuta quo⸗
rucuqʒ apłoꝛꝝ.· ſi tñ vim non habeant ex ire
nature vei duino. di. Ixxxi]. p̃ſbiter. Gcda ſir
mit ex pte intentõis apł i.qe nõ phibʒ diſpe
ſatõem ſz oſtendit de iure cõi taleg nõ eſſe P
mouẽdos · YVñ lucius papa cum pahoemitano
epᷣo qui fuit bi gamꝰ diſpeſauit.di xxxiiij.le⸗
ctoꝛ in glo· Sicubi ergo legac ꝙ papa ho nõ
p̃t· ſiue nõ licet defacili hoc facere qpter re⸗
uerentiã apłoꝝ dz exponi.i.non OgZruit ſue
otentie· ſic exponit' exr de ſta. mo. cũ mo. in
R. ce. xzuij. a. v. paulus· Sic etiaz intelligit
illð. di. I. miroe. et illò di. xxxiiij. lectoæ. vbi
ðr ꝙ bigamꝰ diſpeſatiue p̃ᷣt ꝓmoueri vſe; ad
ſubdyaconatũ incluſiue exigente neceſſitate
intelligi ſm ſtatũ eccie pᷣmitiue ſm que ſob⸗
dyaconꝰ nõ erat de nuo ſacroꝝ oedinaz. ſedò
hodie papa defacili nõ diſpeſaret. hec hoſt.
et Oueniut cũ eo cõiter omes doc. Fliqni vo
dixerũt ꝙ papa nõ p̃ᷣt diſpsſare cũ vero bi Za
mo ꝙ recipiat dyaconatu et ſacerdociũ quia
tpe xp̃i et apł oꝝ fuerũt oedines ſacri. qe no
p̃t diſpenſare otra doctrinã ſacre ſe criptare ſi
tn talis oꝛdmet' recipiet caracterem et papa
diſpeſare poterit cũ eo in executõe illoꝝ oe⸗
dmnu. tza ep̃i poſſint cũ bigams diſpeſa⸗
re · H ep ſic ſicut cõiter dici t in minoeibꝰ de
dinibꝰ. di. l.quicũqʒ.ij. qe tales nõ ſut mim⸗
ſtri · nec rectoees nec habet officiũ p̃dicano
vñ ð duiſione nõ eſt timendũ in talibꝰ. ſecꝰ
eſt de ſacris · de oſe. di . ij · tri bꝰ i ergo biga
mus ad ſacros oedines ꝓmouet oedmacꝰ ab
excutõe·. oedinatoe vᷣo ab oedinũ quos cõtu
tit ſm bñn·.collatõne ſuſpẽditc᷑.qe in hoc caſu
Otra apłm diſpeſare nõ licz cũ bigam: 8. licꝭ
cũ oꝛdinãte poſſit · ex · e · ſup eo. Quidã tamen
dicunt ꝙ epiſcopꝰ pᷣt in ſubdpaconatu diſpẽ
ſare ꝓpter neceſſitatez· ar· di.xxinij. lectoe. et
c·ſubdyaconꝰ.et.c.ſe· In otrarin e illo ex de
bigamis nuꝑp· et.c. ſuꝑ eo. vbi de hoc Zlo.
fi · et di ·l. ſiquis viduã.· Quidam etiã dicat
epiſcopꝰ poteſt diſpenſare etiã in maioei baqꝶʒ
oꝛdinibꝰ cũu illis qui volũut in religione deo
ſeruire ꝓpter vitanð religioſoꝝ diſcurſu. pec

tho· ſeò contradicũt illi aliqua iura Pmiia.

Qnare mas pPmittit ep̃is diſpenſare cũ cri
miĩoſo ꝙ; cũ bigamo.cuũ vtrũqʒ ſit ↄtra apbm.
S& qe criminoſus ꝓhibe oꝛdĩiari ꝗapter crimè
Poc aũt per penitentiã purgat et ꝓꝑ ↄſequẽs
crimmoſus in pᷣſtinũ ſtatũ reſtitutꝰ videt · et
ideo cũ eo p epᷣm diſpenſat.ſzʒ bigamꝰ oedĩa
ri ꝓhibe' ꝗpter defectũ ſacri q ꝓ ꝑniazʒ purga
ri np̃t· gᷣ ec. G̊ rõ trabr ex glo· ex · e · ſup eo ·
¶De ſobꝛietate ti· viij ·
Eunde oſiderand ẽé de tercio capko re⸗
gule apł ice ſeʒ ꝙ optet oꝛdinanð eſſe
ſobeiñ et redit in ide cu illo qð dicit
infra nõ vinolentu. Intpantiaʒz em cibi et po⸗
tus dz quilibet vitare· vn apłus ro.xiij· nõ in
ↄmeſſatõibꝰ et ebeietatibꝰ ꝛc.· Et pᷣcipue cle⸗
rici · ex de vi:et ho.cle·a crapula· qe pinguiſ
veter vt ait hieroꝰ groſſ gnat ſenſũ· cũ ecõ⸗
trario ſacerdotalis ſenſus vigil eſſe debeat et
tenuis vt habet᷑ di.xliij· . vlt · vñuerſ ꝰ. Vi⸗
na bibas pce iubet hoc loth et priarche· Mo⸗
tandũ ꝙ ebeietas dr tripłr· pmo dicit' ebeie⸗
tas pena et obliuio mẽtis · et hec nõ ẽ pecca⸗
tũ · xvj · q · ij · ſane · ſcðo dicit' freques actꝰ bi⸗
bẽdi.et hec vt ait augꝰ eſt veniale peccatũ.
niſi ſit aſſioua:qe tũc eſt moetale et maxime ſi
nouit vireſ vini et nõ vult apponere aquã di.
xxv. S. crimĩs· tercio ðr quedã diſpoſitio men
tis et ſtudiũ: i- ſtudioſa ↄſuetudo inebeiandi
ſe defacili:et hec ẽ ſp moetale pctm̃.di.xxxv
ante omia. Itẽ clerici nõ debẽet intrare taber⸗
nã nec ibi comede nec bibere niſi foete cã ne
ceſſitatis vt in pegrinatõe · di · xliij· nõ optet
j· et. c. nõ liceat. Godũt etiã aliqii ꝙ clerici
nõ debẽt Habere tabernas in ꝗbꝰ ſcʒ pſonali
ter miſtrent aut vbi exerceant inboneſta. m
rap.et roð tẽ nõ debet clerici vel laĩci cele
beare Ouiuiũ in ſymboliſ vł ↄfertis ſeu omiſ
ſalibꝰ vt in.c.dictis· niſi foꝛte cã ꝓcnrandi
paupes · xlij· di · ſiqs deſpicit · ſtez nõ debent
pmitte Duiuia in eccłia niſi cã neceſſitatis· qe
in neceſſitate aliqꝗᷓ etiã honeſta ↄuinia ĩbi fie
ri poſſent ad opꝰ hoſpitũ trãſeuntiũ · xlij · di ·
c: penul. et vlt · te nõ debet ſe inuitare ad
potꝰ eqles vt habec ex ð vi·et ho· cle · a cra⸗
pula. MNec etiaz amoee aliquoꝝ ſanctoꝝ vel
animaa parentũ bibe vel ſe ingurgitare nec
publicis ↄumijs qbꝰ interſut ioculatoees in
tereſſe de ↄſe ·di · v. nullꝰ.et.c.ſe.vbi dici ꝙ
clerici ſpectacuł q̃ in nupcijs vel cenis exer⸗
cent᷑ intereſſe nõ debet · ſurgere de ↄumio
et abire anteꝙᷓ ingrediant' temelici ioculato
res.hec ray:·q Dena vo deſeruietis ebeietati
ꝙ ſi ep̃ᷣs vel pᷣſbiter vel dyaconꝰ admoni?a
nõ deſiſtat deponat ſubdyaconꝰ et inferioꝛ
ſiue laycus vł clericꝰ cõione peiuet᷑.di.xxv
Pus. Li vo ſemel ebeius fuerit aut bis· xxx.
dien ſpacio a cõione ſubmoueat aut coæpa⸗
li ſupplicio ſubdat᷑·xxxv.di· ante vĩa.Etſi a
ſupioei ↄmonitꝰ ho mõ nõ ſatiſ fecerit ab of⸗
ficio et bñficio ſuſpedat.ex de viet ho.cle.
a crapula in fi:hodie vo ſzm hoſt. ide videt
de ſubdyacono et dyacono. ar· ex de ſeruis ñ
oz miramur. Et ẽ bic caſus in quo pctm moe⸗
tale nõ inducit depoſitõez niſi admonituſ nõ

deſiſtat . Fli? ſi vſuras recepit.di· xl vij· epuſ
ant pᷣſ biter · Terciꝰ ſi öfuerit ab officio eccle
ſiaſtico· di · xcij. c · vlt · Gm gof · hoc tñ nõ iudi
co ſemꝑ moetale pctm̃.di xxv· alias: MPilef
ãt ꝓpter ebeietate moætez ſibi oſcies a milicia
remouet'. ff. de re mili · ome delictu· . penbk ·
hec Hoſti.
De peudentia ti · x· S=
ſtea ↄſiderandũ eſt ð peundetia oedi⸗
nãdi ſiue de q̃rto: cee regule aplice · Er
ca quã ſciendũ ꝙ oedinadus dz ha be⸗
re ſciam ſacre ſcripture· di . xxxvj· ꝓ totu· Ec B
ad ſubditoꝝ aĩas infoemãdas · di · xxxvjic : ij·
C. ecce· et· S. ſiq; vult. Et deo ſtatutũ e licet
male ſeruetur vt in metropolitanis eccleſijs
mgri theologie teneant· et ꝙ clerici exeutes
ꝓuinciã ſuã ad audienð ſacrã theologiã pci
piãt integra ſti pendiaimo ſ noõ ſufficiũt eis
ſua et honeſti ſint et bene diſcãt debet eis ec
cleha neceſſaria miſtrare ex de mgris qe non
nulli. et.c.ſuꝑ ſpecula· Mõ aũt requirit Em
rap. go.hoſtet tho:ꝙ oedinãdꝰ habeat ſci
entia eminente ſ ſukfficit ꝙ habeat Opetetez
id e ſufficientẽ ad ſuũ officiuz exequendu· ex
de elec: cũ nobis olim. Pebet etiã oedinãdꝰ
Pre ſciam ſeculariũ ſcripturax· dixxxvij. J·
ſ ecõtra:et.c. turbat. Et hꝰ iðo vt veꝝ a fło
Diſcernere ſciat: et viã ad ſciam pietatis heat
nõ aũt ad voluptateʒ addiſcat: di.xxxvij. cur
ergo. St ꝑ hoc ſolui ↄtrarietas multoꝝ ca⸗
pituloꝝ eiuldez di ideo ſtatutũ eſt vt in qli⸗
ber eccta cathedeali habeat mgr lberalium
artiũ · ex de mgris· c·et.c·qe nõnulli.qdʒ in⸗
telligit tm de triuialibꝰ q habilitãt ad ſciazx
pietatis nõ de qᷓdeuuialibꝰ q ſm hiero: licet
in ſe ↄtineãt veritate nõ tñ ducũt ad pietatez
id ẽ ad ſciam pretatis vel ad cultũ dei qᷣ cõſi⸗
ſtit in fide ſpe et caritate·di· xxxvijſiqs grã⸗
maticã. Et dicit ſcia pietatis ſm hiero⸗ noſce
lege ſcripturas· Et mteillige ꝓphetas: in euã⸗
gelin credere:epłas nõ ignoæare. vt dieit in
dicto.c ſiqs · ꝓutoæes etiaz gentiliũ et hmmor
libelli legi pñt eade cauſa qua et ſcie trimia⸗
les.et ſi qd boni lectoe in eis inueniat tanꝙ;
Peiũ ſeruet et in bonũ vſũ ↄuertat nõ rõe au
toꝝ ſzʒ q in ſe ẽ honũ.di · xxxvij· turbat· et · c
qui de menſa . et ·. c · ſi qd veri · et · c· relatuz · in
fi.hec em fecerũt paulꝰ hieroꝰ.augꝰ. et alij
ſancti Ceges vo et phiam clerici pnt audire
dũmõ non cã cupiditatis vel voluptatis ar.
di · xxxvij.c.j.et.c·legimꝰ.et.c.ratõ· hhoc eſt
ven niſi ſint monachi vel regulares vel ſac⸗
dotes vel habetes pſonatus:i .dignitates vt
decanatũ archidyaconatũ: vel niſi ſint habe⸗
tes plebanatũ:qᷓ ſi audierint miſi infra ſpaciũ
duoꝝ menſiũ ab audiendo deſtiterint po iu⸗
re ſunt excõicati· ex:ne cle:vel mo. ſuꝑ ſpec.
Hec gof · Pebz etiã oedinãdꝰ hre noticiã ſecu
lariũ negocioꝝ qꝛ nõ tm̃ ſpualia ſʒ eẽ tpalia
dz ſubditis et neceſſitate pacietibꝰ miſtrare·
Di.xxix:p totũ· et ex de renũcniſi· poero· et
Oi.lxxxvjfratre· S nuqᷣd laycꝰ oino lr̃as
1gnoæeãs recipiet caractere ſi osdie· ꝙ ſic
qe exquo baptizatꝰ e ſuſceptibił e cumſ libet

— —,, — —¶ — — —

mih
een
etet
gein
Lali
dire
ar.
eſt
ſae⸗
8 vt
aciu
oiu
ec⸗
alia
are⸗
E
lfas
ſi
hbet

et ſib ia qᷓ ↄueniũt qbuſoã feſtis cũ hnñ

ſacramẽti:cũ baptiſmũ ſit ianua oĩm ſacroꝝ.
di. xxxij· . ren circa fine. Et facit ad hoc il⸗
lud.j· qj· vetitum. .· ſed dicitur. Ntec e opi.
ray.gof.hoſ·et innoc· Qundã tamen otrariũ
dixerut ꝗꝓpter illðò qð het᷑ di : xxxvnj. oms ſcʒ

ꝓꝙ ſubſtacia ſumi ſacerdocij in eloquia diuim
tus é tradita. ſʒ hoc ẽ referendu ad executõz
oed inis ꝗᷣ ſie iris fieri nõ 5e A E hec nota

ꝙ ꝗꝓpter ſimplicitate repellic᷑ qs ab obtinen⸗
do epᷣatũ vł aliã admiſtratõeʒ; et curã eccłkie
ſʒ nõ deicit ab obteto.ĩmo dat᷑ ei coadiutoe
di . xxxix · petrum.et·vij:q:j:qe frater.et ex de
elec · cũ in cũctis ſm ray. Cörrann tñ e expl⸗

ſum ex de eta. et q̃li.qꝙ;uis· vbi eps remouet

Pter defectũu lrature qn etiã ꝓhibet ↄferee
clericale tonſurã illiterato. Et qᷓ otra fecerit
ſeʒ ↄfer edo e p annũ ſuſpeſus a collatõe ein⸗
ſoe li :vj.de temp.oe.nullꝰ.ꝓte ꝗpter illitera
turã pᷣt ep̃s petere reſignãdi licentiam. ex de
renũc.niſi.Ignominioſuz ẽ em ep̃o ꝙ qrat ab
alijs edoceri cũ ip̃e al ios debeat edocere di.

xxxvj. ecce· et. ]· q:j· viliſſimꝰ.et.viij.q.j.li

cet. ĩmo talis dzʒ in epm eligi cuiꝰ ↄpatoe ce
teri Srex dicant.xxv· di . ꝓ nuͦc aut ·
De pudicicia ti · x.
Iide oſiderandũ eè de qnto. c. regule
apkice ſcʒ ꝙ optet oꝛdinanðò eſſe pudi
u debz em oedinãdus eſſe pudic? ſez
vt moeibꝰ et vbis pudoee ſuũ ĩideſmeter oſtes
dat . Vñ in lege dictũ e ſzm aliã traſlatõez ve
recundos et verentes facite filios ifrabel. St
abeo· verecũdia ingenuos ꝓdit natales. Cie

rici vo ꝗ ſut adeo impudetes ꝙ ſe faciũt iocu

latcees ſiue goliardos aut bufones ip̃o iure
caret omi puilegio clericali ſi pꝑ annù illã ar

te exercuerint.aut etiã ſi mioei tpe eã exercue

rint et tercio moniti nõ reſipuerit.li.vj. vi.
et ho.cle.imo etiã nec minmns ioculatoeibꝰ et
hHiſtrionibꝰ clerici inteèdãt vt habet'. ex. e. ti.
clerici · Nec ludos theatrales et laruales in
eccleſijs fieri ſuſtineãt. vt r ibidem.c.cũ de
coꝛe. vbi r etiã in glo. ꝓhibitu e cã etiam
ludibeie monachali vł alio religioſo habitu
vti· et grauiter punit᷑ qᷓ hoc facit. in aute. de
ſanctis ep̃is. . vel. Aõ tñ ꝓhibet᷑ mbi repᷣſen⸗
tari pſepe dni.herodez: magos. ſepulcrũ xpᷣi
n Hmoi exci
tet ad deuotõez· ar· de oſe. di. ij. ſemel. Sci
enduʒ etiã ꝙ notat io:an.ſup illðò.c. clerici.

nõ repeobat' facere aliqd ioci. cã ifirmitatis

vel alteriꝰ honeſte rei · et facit ad hoc qð no⸗
tat io·de cithariſtis et alijs qᷓ vtun varijs m
ſtrumetis·di.lxxxvj.donare. Gauere ãt debet
clerici a mulieri bꝰ ita vt cuzʒ eis nõ habitẽt.
hieroꝰ ſi cũ viris habitet femie nõ deerit vi⸗

ſcariũ dyaboli· Nec eas frequeter cozpaliter

viſitet. di. xxxj.hoſpiciolũ.Ft familiari tatem

eaꝝ mmiã vitet . xviij. q. iij. pnicicſam. Item

eaꝝꝶ tactꝰ oĩno declinet· vnuerſꝰ. ſi fugias

tactus vix euitabit actus. Hos ergo vita ne
moelaris ita Vñn refert greg quida Plbiter
ſuã ſoꝛoꝛe diliges.tñ qᷓ hoſte causs eã ad ſe

Pius accedere nõ ſinebat di. xxxij. 4dã Plbi⸗

ter · nuquid licet aliquo mõ clencis Ha⸗

bitare cũ femĩs. qꝙ; ſic cũ al iquibꝰ ſcz ecuz
auia.mre ·ſoꝛoee amica. matertera. filia fris
et ſoeoris· vxoee filij· et gnaliter cũ omibꝰ ꝗᷣ
ſũt ↄſanguinee ꝑ lineã traſuerſale vſqʒ ad ſe⸗
cundũ gradũ ĩcluſiue· ar · di. lxxxj. cù omibꝰ
Cu his vo q ſut Oſanguinee ꝓ lineã aſcenden
te et deſcendentẽ vſq; ad qᷓrtuʒ gradũar.ex.
ð ↄſang.nõ debz. et di · xxxij interòixit. et di.
Ixxxj. nolumꝰ femĩas. In his em̃ naturale fe⸗
dus nihil ſeui crimis pmittit ſuſpicari. ex de
cohabitatõe a nobis. 4 6.0,ͤ otra qe ibiòé& dicis
c.·..·qꝙ; nullꝰ pᷣſ biter retineat etiã eas ꝗqs cano
nes cedunt ad hoc dam · dicit ꝙ capłm
Pmũ illiꝰ tituli coerigi pꝓ illð poſteriꝰ edieũ
ſeʒ a nobis. ꝓlij vero vt ray:et gof᷑. ò cut
Peimũ capłm loquit de mulieribꝰ qᷓ etſi non
ſint in ſe ſuſpecte habẽèt tñ alias mulieres de
quibꝰ ſuſpicio p̃t oꝛiri · vt r di.lxxxj legitur
Ell vo capłm a nobis.· et alia ſibia loquun
de illis ꝗᷓ nec ſũt ſuſpecte nec ſuſpectas ſecũ
tenẽt · bn · aut dicit ꝙ peimũ capłm loquit S
clericis ſuſpectis et uuenibꝰ et ð mulieribꝰ
ſuſpectiſ.ar · di· xxxinj· quozũdã. Otrariũ vero
loquit de mulieribꝰ nõ ſuſpectis.hoſt. vpoero
dicit diſtinguedo ꝙ duplex eſt ſu picio. vna
rõe innetutis alia rõe extraneitatiſ et vbi ali
qua illaꝝ interueit nõ pnñt cohabitare vt ha⸗
be in.c.j· ſi vo neutra ſit ibi pñnt.vt in capłbo
a nobis·dumõ pſonas ſuſpectas nõ teneat ſe
cũ.vt in.c.j.et dictũ eſt ſup. e mulieribꝰ eã
qꝗᷓ ſũt ðſangumee vltra ſcòm gradũ linee trãſ
uerſalis diſti guit rap·. ꝙ aut ſut ſuſpecte qe iu
uenes aut nõ ſi ſic nõ pnñt clerici cũ eis habi
tare · ſi nõ.poſſũt. Et ſiłr diſtigiut de ancillis
et ſic intelligit·di.lxxxiij.femĩag. et di. ro xij
interd xit in fi· QMomales etiã nõ toleran cuᷣ
clericis · ex de cohabitatõe e Fer beernitern
debz loqui clericus ſolus cuʒ ſo a. di. Ixxxii.
clericus ſolꝰ Ep̃i vo nullã oĩno ſecnʒ debent
habe mulierẽ · ar· di·xxxinj.quoaudã.et ex de
uer·Oiu.ſane· ſym gof·et hoſt.ſcòᷣm vo rap.
licet hooc eſſet tutũ et honeſtũ qð e de epis di
ctuᷣ:nõ tñ obſtãt eis illa iura.qe ill. c. quo⸗
rundã loqit' qñ epᷣus habz immoderatã cuz
filia familiaritateʒ occaſione euiꝰ a ſubditig
vihns habet᷑. ſt illð.c.ſane·loquit de vxoee
epi ꝗᷓ oĩno debz religioneʒ intrare· õ debet
etiã femĩe qñ diuina officia celebeant ad al⸗
tare accedere. nec p̃ſbitero miſtrare.aut ĩtra⸗
re cãcellos vł etiaʒ intrare choꝝ vbi cantãt
clerici ſtare vel ſedere. ex de vꝛ. et ho.cle. c. j

Semine etiã ſacrate nõ debẽt circa altare in⸗

cenſu poetare· de vſe · di . .·. in ſancta. ĩmo etiã
nec viri laici debẽet ſtare vł ſede iuxta altare
inter clericos qñ diuina miſteria celebeãt' ſ⸗
qñ volũt adoæare vel cõicare tũc pit acceòs
ey de vi . et ho · cle · c. j. Et hꝰ ſzʒm innoc.mtel⸗
ligic de honeſtate. Hotanò etiã ꝙ ſic dicit
bn. ibide in eccia è quidã locus cõis q or ec⸗
cleſia. Et quidã ſpealis pſallecibꝰ qᷓ de cppoeꝰ
q diuidit' cãcellis ab altari.quidã ꝗpeiꝰ mi⸗
niſtrãtibꝰ qui dici ſacrariũ:qe nõ niſi ſacrati
debet ibi otingere ſacra vaſa.òe cõſe di. j. in
ſancta· dicit etiã dyaconiũ·qe dpaconus ibʒ

è

5

miſtrat altari· dixxxij· nõ optet· r etiã pᷣſbi
teriũ. de dvſe · di · ij· ſacerdotuz · ör ec ſcã ſcõꝛ
ex · de vi. et ho · cle· c·j. Szʒ quã penã patiet
clerici eũ mulieribꝰ Hitantes · hi q̃bꝰ ↄce
dit nullã ſ̊ alij q ↄcubmarij vocãt penã pa
tiut. de qbꝰ ſic diſti guit hoſt.tal clericꝰ aut
ſuſpectꝰ aut notoeiꝰ.aut penitꝰ occultꝰ. ſi
ſit ſuſpectꝰ.aut ex illa ſuſpitõe oꝛit ſcãdaluʒ
aut nõ· ſi ſic tũc ei pᷣt indici purgatio quã ſi ñ
pᷣſtiterit vł p̃ſtãdo defecerit punic tanꝙ; Dui⸗
ctus.ex ·.e.tua nos·ĩ fi · Si nõ tũc ẽ monẽdus
ne cũ ſuſpecta aliqᷓtenꝰ ↄuerſet·etſi pꝰ trinã
monitõez cũ ea ofabulari vł ↄuerſari inueiĩaꝰ
factꝰ ẽ notoeiꝰ iuris et de iure:et iõ ẽ excõi⸗
candꝰ. ſuſpecta vo ẽ canoĩce iudicãda: vt ex
e. ſi q.· Et vide ꝙ in hꝰ caſu poſſz tane Oni⸗
ctus de gdari et ſeculari curie tradi · ar · ĩ aut·.
de ſanctis epi · S. p̃ſ biteris ãt et dyaconibꝰ.c
vlt. Si o ſit notoeiꝰ facti vł iuris ip̃o facto
patit᷑ᷣ et incõtinenti ẽ ab officio ſuſpeſus · vt
hec᷑ di.xxxij- nullꝰ. et.c. p̃ter hꝰ.et ex ·e · vr̃a
et: c.tua:et:c· vlt.p oñs et a bñficio ſm quo
ſoã vt hetꝰ.di: lxxxiij·ſiqs amodo· et · c· ſiquiſ
ſacerdotũ Elij vo dicũt ꝙ ẽ ſuſpeſus ipo iure
ab officiò. ſz quãtũ ad bnficiũ e monẽdul · Et
notoiꝰ facti foete degdari · Hotoeiꝰ vo muris
odenari dzʒ ſi ſit accuſatuſ. Etſi is qͥ degradari
dz monet᷑ nec ſe coerigit ep̃s eũ bnficio pᷣua⸗
re poterit · vt het ex .· e · ſi aut · vb ſi vult pᷣt eũ
de gra Keuno ab officio ſuſpedere et ↄtuma⸗
cia creſcẽte ei auferee· vt ex · e · ſicut ad extir⸗
pandã· Et ho agit ne decetero faciat et eiſoẽ
penis coget᷑ vt de p̃dictis pñiaz agat · tez ſi
Ouĩcat' e deponendꝰ.di.lxxxiij · pſbiter · Etſi
mittat' ſuſpeſus ad ſede apł icã et referat lr̃aſ
a eicas nõ otinẽtes ſeriè rei nihil ꝓſũt ei · vt
dici ex · e.ſupꝑ eo:vbi vo crimẽè craſſat? ẽ opuſ
exemplo.et iðo ſi ad dimiſſazʒ redit vel aliaʒ
accipit ꝓ eo pᷣt excõicari.i.poni · vt ðr ex · e
clericꝰ.Aec dz cogi q̃s vt ibideʒ dicit᷑.abiu⸗
rare ↄcubinã qð ẽ ven de eo de quo pᷣſumit
q; iuramentũ nõ ſeruet alias ſecus e· vt ðe · ex
q cle.vł vo.ex tuaꝝ · licʒ eã quidã intelligãt
de vxoee p illò.c⸗xxxv.q:vj:ab iſta die . Scri
pſit tñ gof :ꝙ ſi iuuenis et cupidus ſecuz ha⸗
beat euidẽter m domo iuueculã et ſuſpectaʒ
nõ ẽ foenicatio notoꝛia tñ p̃ſumpta. Sʒ ſcðᷣm
hoſt.talis vide notoeiꝰ facti exquo publice
et euideter detinet eã ſecũ · ſi em inuenire cũ
ſuſpecta ſeł duꝛ eſſet iudicare eũ notoꝛiũ tñ
pᷣſumptũ niſi poſt monitõeʒz factã vt ex ſup̃di
ctis colligi p̃t· Si vo ſit penitꝰ occultꝰ patit
penã quãtũu ad ſe qe incõtinęti ẽ ſuſpẽſus. q̃li
bet em in moetali ↄſtitutꝰ e ſuſpeſus · vt het
eʒ de tep. oꝛ · c. fi · et di . vj · teſtamtũ · tñ ᷓdin
tolerat ab eccia pñt et debet ab eo audiri di
uina et recipi eccleſiaſtica ſacr̃a:ex · e.nr̃a· et
c.fi· S in ho caſu nõ credit teſtimonijs· id ẽ
vbis ſimplicibꝰ aliquoꝝ ſ teſtibꝰ ſczʒ mratiſ
vt ex:e.tua nos·de hꝰ habitũ ẽ ſup̃ li · iiij · ti ·
xV⸗ 4 nõne foenicatio ẽ pẽtmi moetale di⸗
xxv· S. alias. cuiꝰ pena depoſitio di. xxv· c.
fi · et di:lxxxiij·ſiqs clericꝰ.et.c.romanꝰ . Hx
quida dicũt ꝙ hꝰ capłm vtinet rigozẽ ſ illð

c.di.xxxiiij· Fraternitatis Otinet equitatem qᷓ
multũ rigoei dz pponi. di·L. põderet in fi · et
ex de tralac. c. fi · qe meliꝰ e de mĩa ꝙ; de cru⸗
delitate reddẽe rõez dĩ · xcvꝓ nõ ſatis· Ideo ec

debet mitiꝰ agi m foænicatõe · q hodie pauci

inueniũt' ĩmunes ab ea· vt inuit dictũ · c · fra⸗
ternitatis. Qulatrudini aũt e ꝓcenð. ex ð cle·
ex latoꝛes · Cof · vo notat ꝙ rigoe ſeruari pᷣt ðᷣ
iure ſa equitas ex diſpẽſatõe· Nec obſtat ullð
c: fraternitatis · qe cũ r ibi defectus tpis nĩ̃i
nõ patit hãc mane cenſurã· ſubaudi m gof.
rigidã et mdiſpẽeſabile.foznicatio em.piuriũ
furtũ · et homicidiũ eqᷓparan· di. lxxxiij pſbi
teri · zʒ ꝓpter illa tria pdit qᷓs bñficiũ · ex ð iu⸗
reiur: qrelã: ex de penis tue: ergo etiaz ꝓpter
foznicatõeʒ· ar · ex de tẽp · oꝛ · c· li · NHec obſtat
ꝙ e ↄmune viciũ qe ꝗꝓpter hoc ẽ magis opus
exemplo · hoſt · vo credit ꝙ vbi eſt gue ſcãda
lum pᷣt iudex ex cã rigoꝛe ſeruare· et ex cã re⸗
mitte et diſpeſare · ex de trãſac · c · fi . Et hoc in
tellige ſi vu mcant m moduʒ accuſatõis · tũc

em ſtanduz eſſet rigoꝛi vt oſtendũt capła ſup

allegata· nſupꝑ nota ꝙ ſi qſeᷓ clericus mo⸗
naſteria momialiuʒ ſine manifeſta et rõnabili
cã frequetare p̃ſumpſerit ꝑ epᷣm arceat᷑.etſi ñ
deſtiterit ĩmunis ab officio reddat. ſi ſit lai⸗
cus excõicet. ex de vi: et ho.cle.: monaſteria
4 EG ex quot vicibꝰ dicet᷑ eſſe frequecia · H
ſm glo.ibidẽe videt ꝙ ex duabꝰ. Fr: oppoſi⸗
tũ di.xxvj. vna tantũ nec repetita qe veniã cri
mina nec ſemel ↄmiſſa nõ habent · C. de epa·
audi . l. iij · Sic ergo vltra vicẽ vnã ſine mani
feſta et rõnabili cã illuc ire nõ liczꝭ · qe ſtatim
p̃ſumit malũ .q Quã penã patiũt᷑ ↄcubine ex
clericoꝛ cołabitatõe · X& ſzm hoſt.ↄcubina
clerici aut eſt occulta aut publica· ſi occulta
ſic punit᷑ tm̃ in foꝛo pñiali et ho ꝓ ſacrilegio
et adulterio·vt het.xxvij.q·j:q;̃ xpᷣo· vi vero
ſit vxoe de facto p̃ſbiteri ſiue clerici in ſacriſ
Oſtituti publice ducta et hoc ſcies q plłꝰ de⸗
linquit plus punit. et ido ipᷣa et ꝓles eiꝰ in
ſeruntute eccie cuiꝰ ille e clericuſ redigũt et
ſic venduũt et redimũt. vt habet᷑· di · lxxxiij·.
quidã · et·xv.q:vlt.cũ multi ſerui.FFlij vo di
cũt ꝙ ſi nõ habz ꝓlem vedit. ſi aũt habet in
ſeruitutẽ redigit᷑ vt dictũ ẽ et ꝑ eade iura · H
pᷣt etiã dici ꝙ et ↄcubina clerici publica eè ex
cõicanda. vt ðr e de ſen· excõ:ſi ↄcubie· quo
facto nõ abſoluet młr niſi ſatiſ factõe pᷣmiſſa
cũ offenſa ſit maĩfeſta· ex ð v.ſis· ex pte · Srit
aũut hec ſatiſ factio ꝙ intret monaſteriũ · vt ðr
Oi.xxxiiij fraternitatis.et ſic redigi m ſerui
tutẽ monaſterij· di· xxxij. eos · ¶ Quidã tñ in⸗
telligũt illò . c. fraternitatis: qñ hoc młr pe⸗
tit· alias e Otrariũ di.xxxij. ſeriatim · et · xxxij·
q:j· integritas. VYel p̃t dici ꝙ ſupiosa capła
debet intelligi de ſeruitute monaſterij et hãc
quã iura ſup̃ vocãt vxoꝛs·hoſ vocat publicã
Ocubinã · nõ em p̃t vxoe eſſe · vt dici ex ð cle ·
cõiu: ſane. q Æο hec nota ꝙ clericꝰ ↄmittes
viciũ ↄtra naturã ſecularis deponit᷑ vel ſub⸗

audi religioſus in artiꝰ monaſteriũ detrud

vel expone vel ꝓ et ad pmiaʒ ppetnã pagen⸗
dã · ſ laicꝰ excõic at.ex de exceſ·pᷣla. clerici

md Hec debz clericus de ſua incõtinentia gloeia vel ſimile.xxj. q.iiij.epiſcopi. et ex de vi. et
bet ri:alias ꝗꝓpter ſcandalũ et infamiã oetã dʒ ab o.cle.et.c. offica..
m. officio et bñficio ſuſpendi.ſʒ nec mulzeri qᷓm ejDe hoſpitalitate · ti. xij. HZ
dee ſe dicit cognouiſſe debzʒ eius cõfeſſio piudica Einde cõſiderandũ eſt de ſeptimo:c. ſ.
dd re in aliquo/vt habet᷑. e·tiꝰ. c. quã ſit graue·. Ip opoꝛtet oꝛdinandũ eſſe hoſpitalem.
nn Sed que diſpeſatio adhibetur circa pſbite debet em̃ oꝛdinandus eſſe hoſpitalis.
ge. ros vel clericos cõcubmarios.· ſim gob · et quia vt dicit hiero. domus clericoꝝ debent
bed hoſt magna vt nõ remoneant ab officijs et eſſe cões ·xvj.q.j.qᷓntum. Et hoſpilitate hoe⸗
ll; bñficijs · ex e·ſicut:.et · c.ſi aũt· Fdð altidea tñ tari nõ poterit qui domũ ſuã hoſpicibus clau
inn officia nõ aſcedant.vt habet.xv.q.viij·. bi q̃ dit. Ixj. di; ꝗ. e Boiendum aũt ꝙ hoſpitali⸗
of. (Maioe vt aò maioees cedines ꝓmoueantur. tatũ alia eſt violeta et ad hãc nõ tenen cle⸗
mrin vt dicit di · xxxiiij: fraternitatis. Maxima vt rici:ex de emueccleſia.c.j. Flia caritatiua.
ſi ad dignitates aſcendant · di· xxxiij:habuiſſe · Et hanc aliqui petunt q̃ſi ex debito vt p̃ᷣdica⸗
din⸗ 4 De cenatu. ti · xj. roes et p̃lati.lij ſimpl.ſ.pro coꝛpis ſuſte
pter NAMtea cõſiderandũ è de ſexto. c. regle tatõne· In primo caſu ſubdiſtinguit qe ſi ſunt
blen apoſtolice ſcʒ de oenatu · debet aũt oe⸗ noti et cõſtat eos miſſos vł inſtitutos ad pre
pus dinandus eſſe oenatus. et interius vir dicandũ vel ad pᷣlaturã.recipiedi ſũt.Si vero
rde tutibus· et exteriꝰ bonis moeibꝰ. vt ſit et ĩ ci ſũt incogniti vel dubitãt an tale officium ſit
in bo et potu tꝑatus.de quo Pabitũ eſt iij· c⸗ eis cõmiſſum debet hoc examinari et inquiri
wein eiuſdem regule In cõuerſatione honeſtus de an ita ſit quia circa maioza piculũ verti n em
dtir quo dictũ eſt in:c. p̃cedenti· In inceſſu matu⸗ das tm̃ tpalia ſ accipis ſpualia ab eis in qui
ab ruscõpoſicio em̃ coxꝑpis qᷓntitate indicat mẽ bus vertit magnũ piculu ſi ab alio pcipian
mo⸗ tis· vt dicit augꝰ.di.xlij.c.vlti.In oꝛoe et le⸗ q̃m ab illo qui dare põt. vt dice. di. xlij . qui⸗
nebi ctione aſſduꝰ. hec em debęet eſſe opa clerico eſcamus An ſcðo caſu ſc 3 cum petit ꝓ ſuſten
etſi rum · di · xxxvj.c· vlt· In habitu regulatus· ſ. tatione coepis· ſimil ſubdiſtinguendum eſt .
elan ſm ea que habent ex de vi·et ho.cle·et ſpa⸗ qe aut potes om̃ibus abũdare aut nõ· In pᷣmo
ſlere liter· c· cleri· officia etſi·de vi · et ho · qui li bz caſu debes dare oĩbus indigentibꝰ. ð hoc
ſ gni vbi ſtatuit pena venietis cõtra xte ĩ ve⸗ inuitãt nos exempla loth et abeae. qui om̃es
poſt ſtibus cõfoemẽt ſe clerici conſuetudim regio indiffereter eeietfnrer oms etiã recipe
lci nis et ilis cum quibꝰ viuũt ne alias ſuꝑſti⸗ angelos meruerut. Hã ſi ñ oms recepiſſet foe
eßt cioſi et ypoerite videant᷑· ar.de cõſe · di. nn ⸗ ſan inter alios etiã angelos repuliſſent vt ha
mnf eccleſia et di ·xxx · ſi ꝗs viroꝝ ſempꝑ tñ ſeruã bet in d· c· quieſcamus · Danda eſt etiã excõi
luin do in omibus honeſtate. hec berñ.ſup.c. cle catis · xj · q:j·qm̃ ĩ fi. Et idem dico de quolibz
rici:et Sof. tñ adminꝰ cũ miſtrãt veſtem tala peccatoee niſi de cibo ſecurꝰ iuſticiã otemnat
nee rem habeãt ſicut aaron.di.xxxiij.non liceat. lam in tali cã ſicut dicit angꝰ. vtilius eſurio
in dicit tñ canon pᷣſbiteri nõ vadãt niſi ſtola ci panis tolliti qm frangat. vt dici. v?ᷣq. v. ñ
uic induti id e cappa vel ſippellicto⸗ Keſi ſine ſto om̃is · Sed etſi iuſticiã negligat et ad moeteʒ
la ſpolientur ſimplũ reodit ſi cũ ſtola triptũ eſuriat eſt alendꝰ di.lxxxvi. paſce. In ſecũdo
en xxj·q-iiii· nullus· et· c. ſeet.xvij.q.iij· ſi pꝛe caſu.ſ.cum nõ potes omibꝰ ſatiſfacere. dicit
den ſbiteri Itex ſi religioſi diuerſe ꝓfeſſionis pᷣdi ambro. nouè eſſe cõſideranda. ſcʒ. fidem. can
dde cent dei verbũ et diuerſitas habitus ſuſcitet ſaʒ locũ.tps:modũ. neceſſitatẽ· ſanguis pĩ
an in fidelibus ſcandalũ debẽt ſe imuicem ↄfo⸗ quitatẽ. etate· debilitate. cõditõeʒ ſiue nobi⸗
ite mare qᷓntũ ad ſupioꝛe vnũ habitũ regularem litatẽ · Eidẽ quia fidelis eſt pferendus infide
un ey de vi · et hocle· deus · Si tñ ſint monachi li. Cauſã quia illi qui tenen' capti ab hoſtibꝰ
o vel regulares cõmoæãtes in ſcolis cũ ſcolari⸗ ſunt alijs pferendi Locũ vt ſi iuſtus ꝗpter de
hef vus · ñ ideo debet deponẽe habitũ religionis. bitũ excuciet in carcere et in penis atqʒ ſup⸗
t⸗ Nec abbas eoꝝ Pter ſcolas ſap hoc cũ eis plicijs· Hã licz oĩbꝰ debeat' miſericoedia tñ
der debet diſpeéſare. Hec ip̃i debent vti illa diſpe ꝛuſto amplius · Cempꝰ qę ſi tpe afflictõis ſue
go ſatõne ſi de facto diſpeſauerit cũ eis. G̊ rodð. nil a te ipetret · ſi tpe piculi quo rapit' miu
Itẽ clerici nõ debent poetare arma.t ſi poe⸗ ſte ad moete · plus apð te pecunia tua valeat
i tauerint debet excõicatri · er de vi. et ho.cle. ꝙᷓ; vna moꝛituri · nõ eſt leue pcti · Qodũu vt ñ
15. Si etiã tertio admoniti nõ deſtite rint perdũt totũ vni nec ſimul opes effudant. ſj diſcrete
ermn priuilegiũ clericatus.xxviij ·qiiij.ſiquis ſua diſpenſent niſi foete aliqᷓs vellet ex toto reli
in dente et e de ſen. ex. in andientia.Iſõ debet quere ſeculũ. Meceſſitatẽ vt ꝗpinqᷓ ſanguinis
pe inquã ferre ſine iuſta cauſa.Mam ſi tranſeant extraneis pᷣferant. jta tñ ꝙ; cam pᷣſtet nõ miſi
“MR Ploca Piculoſa ferre pnt ea ad terroꝛẽ latro⸗ gra · id ẽ ñ ditent prer carnale amoꝛẽ ſʒ pa⸗
pn num licetn debeãt pPeutere xxiijiq: iij· maxi lcant 4Pter nature U d1. Veb; Erads qua ſe
bi mianus.hec jnnoc · ſup d.c.clerici: in głoſa· nes ſũt iuuenibꝰ p̃ferẽdi· Pebi itaté. qe clau
lei Item ab officijs indecentibꝰ opeſcuntur per di ceci et cõſił es debent p̃ferri ſanis. HNobili.
cle amiſſione pᷣuilegij elericalis· ex de vi ·et ho. tatem. id e verecudia qingennos ꝓpdit nata⸗
tti cle ·dyoceſanis:¶ Adhnc nota ꝙ ex cã pegs⸗ les qð p̃ᷣſertim attendi in his qui ex diuicijs
ſo⸗ natonis ſiue timoeis vel neceſſitatis vel alia ſine vicio ceciderũt ĩ egeſtate hec exponunt

ſimili cauſa boneſta licet elerico habitũ trãſ
foꝛmare et aſſume habitũ laycale vel pñials

*

plene· di lxxxvj· nõ ſaus.
7De doctrina. ti · xiij ·

Oſtea conſideranũ eſt de doctrina oe
dDdiinandon hec aũt cõſiſtit ĩ cceripien
daoa et p̃ᷣdicando. debet aut coeripe ex
varitate cum diſcrecõe et tpate. ſ. ↄflãdo me
diuz ex remiſſione et ſeueritate · vñ g8. et ha⸗
betur di·xlv:diſciplina vel mĩa multum deſti
tuit ſi vna ſine altera teneatur. Etſi in altero
excedat melius eſt vt de nimia mia qm de ni⸗
mia ſeueritate rõez reddat: di .l. põderet vbi
tñ nõ ꝓdeſt lenicas ſuccede debzʒ aſpitas qð
oſtendit apłs·ii.thm.iin·argue obſecro ĩcre
pa ĩ omi pacietia et doctrina · Debz aut nigo⸗
iuſticie tempari · primo ex peccanciũ multitu
dme . di · xl. vt cõſtitueret. Et tuc dz Platꝰ in⸗
cipe a ſpalibꝰ vt exemplo eoꝝ frãgat' cete
ra multitudo·di·xlnij: cõmeſſacõnes· DHunire
etiã debz maioees de vmuerſitate qui trahũᷣt
aliquos ad pctm̃. ex de cl ericis ex· latoꝛes·
Scðo ex peccanciũ qꝗlitate. quia deferri debz
dignitati et ꝓſone. ex de offi.dele ·ſane·quia
ex duobꝰ etiã auget rigo⸗.ſ. cũ pctm̃ defedi
tur. de pe · di . vj · c. j. St cũ vſitat᷑.j.q.j.repiun
tur. Si aũt platꝰ negligat coæeripe Suiter pec
cat.r .q· vij. qᷓ nec regimĩs. &t eſt deponedꝰ
di . lxxxiij · dictũ · Si vo excedat dum coerigit
ex caritate nõ cogit a ſubditis veniã poſtuia
re n velit face ex hũilitate · Caueat en ne du
nimia ſernat' huilitas regendi frangat' auto
ritas.di:lxxxvj.qñ.Si autẽ ex odio modũ ex⸗
ceſſerit tenet veniã pete. Perid ioffers mu⸗
nus tuu an altare et re· æc· Parcit tñ facilius
platis qᷓm pᷣuatis pſonis qꝛ ĩ cura rei familia
ris vix vitat'ᷣ peccatum .di · xxv.q̃lis Circa
pᷣdicacõeʒ pᷣlati cõſiderandũ · ꝙ in eo debz eẽ
interius caritas ardens· exteriꝰ vita lucens.
ſciensia ſufficies et actꝰ pᷣdicandi cõuenies.
Et in actu p̃dicandi debz attedi pmo tempis
opoetunitas.ſcòo loci honeſtas· vt ſcz pdice
tur ĩ locis publicis et honeſtis ñ i puatiſ ne
ſuſpicõ naſcat et ex hoc hereſis. di· xxx· ſiqs
Nñt tñ in locis pᷣuatis dicere aliqᷓ bona ꝑ mo
dum ſimplicis exhoetacõis · er de here. cu ex
imiũcto. tertio auditoꝝ et dicendoꝝ q̃litas
vt ſeʒ ſapientibꝰ dicant' altaſimplicibus vo
plana. viij.q.j·et cetera. 9 Sciendũu etiã ꝙ ñ
debet ceſſare a coereptõne et p̃dicatõe ꝓpter
ſubſannacionẽ · di .xliij. ſcimus· Et hoc intelli
ge vbi aliqui bom ſũut inter malos vel ſi ſunt
om̃s mali. ſpes tñ ſit ð coerepcõe alias ſi ſint
om̃s obſtinati et nulla ſpes ſit de coereptõne
imo toeds flerst peioꝛes ò p̃dicatõne dz tacẽ
et dice cůᷣ jere · xxv· ſolus ſedebam qe amaritu

dine plenus erã· vel põt ad aliũ locũ ſe traſ⸗

ferre vbi poſſet alique fructũ face ſim id & .
x·ſi vos pſecuti fuerint in vna ciuitate fugite
als Et de hoc hñ pła. vij · q ·j · ¶. hoc tñ
an neec⸗G. 4 .„Et⸗ .1 z. nij. di⸗
ſürectce- ee 5 cum zr et · c· wbi · et · xliij di
— e modeſtia.titulus.xiiij
unde cõſideranduũ eſt de modeſtia oe
Diandi . de qᷓ dicit apłs ꝙ opoetet oe⸗
aua en dinãdum eſſe ñ peuſſoee ſ modeſtü de
qua etia habet'. xlv. di. p totũ et pmo dicen⸗
dum eſt de multiplici pcuſſione et pena eius⸗

ſcdᷣo de homicidio ſpũali et pena eius. tercio

de hoĩieidio lingue et pena eius· qᷓrto de hoĩ⸗
cidio iuſticie et pena eius · qnto de hoiĩicidio
nccitaus et pena eius · ſexto de Hhoĩcidio caſu
ali et pena eins ſeptio de hoĩcidio volutarto
et pena eiuns octauo de quibuſoã dubitatõni
pus circa iſtã materiã:nono de diſpenſatione
que adhibet cca peuſſoees et homicidas·
1Enca pmũ ſciendũ ꝙ duplex ẽ pcuſſio.vna
ls qᷓ fit malo et inutili ſmõe cũ · ſ· indi⸗
ſcretꝰ pᷣlatus inutili ſmone coda pceutit ĩfir
moꝝ et hec ſy ꝓhibet' qe mala di · xlv. c. vl.
ltera eſt coꝛpalis q̃ fit coꝛpalꝰ manu vb fla
gello vel ſił i verberãdo hec fit aliqñ ex ma⸗
Ucia vel odio vel vt verberans magis ti mea
tur · It tuc ꝓhibec qe eſt pctm̃ moetale· et ta⸗
liter verberãs debz coerigi· etſi ſe ñ coerexit
debet deponi eỹ de ele · pcuſ. c. ·.· Et loquim
de cõſtituto m oꝛdine ſacro.di:xlv.c · ..et.c.
epiſcopum.vñ crimèe pcuſſioms ſemel cõmilſ⸗
ſum aa depoſitõeʒ non ſufficit vt dicit bern.
ib ide.niſi enoemiter leſerit· di. lv· ſi enãgeli⸗
