eſt de fundis argentifodinis et ſimilibꝰ et ð
arboꝛibꝰ nõ cedendis.ffiſolu. ma.diuoꝛ · S. ſi
fundꝰ. h̊ hern. ex de vſuris·ſalubeiter. SBi vero
dos ſit eſtimata electio tam̃ eſt reſeruata viro
exp̃ᷣſſe vel tacite niſi vel rẽ vel eſtimacõez pꝛe⸗
ſtaret. idem eſt acſi nõ eltimata eſſet niſi actuz
ſit in contrariũvt · ff· e · plerũqʒ· ꝗ.vl. Idem eſt
ſi dos ſit eſtimata nõ vt eſtimacõ pᷣſtet ſed ve
appareat qᷓntũ ſit deteriozata matrimonio ſo⸗
luto· vt · C· de iure do.ſi inter via. B hoſt. A.
hec nota ꝙſi in eſtimacõe decipiat᷑ alter eciaʒ
maio· xxv.ãnis:eciam ſme alteriꝰ dolo eciazʒ
non vltra dimidiũ iuſti pᷣcij ſuccuraitur ei quia
no duenit alique lucrari cu alteriꝰ dãno vt · ff

e.l. i. C. vlti .
(Nra ꝗqrtum querũtur plura.ſ. vta vir ali

enare poſſit rem dotale immobilem puta
domũ vel agrum ẽ talis res aut eſt eſtimata
aut nõ· ſi ſic vir eã alienare poteſt qe eſt empti
cia niſi eſtimacõ fieret vt ſciret' quantum res
valeret ˖ C. de iure do. ſi inter Si autem non ſit
eſtimata tunc nõ poteſt alienare mi in big ca
ſibꝰ.ꝓmo ſi ꝓuocet᷑ ad diuiſionem funòi do⸗
talis a ſocio qui mune habʒz illũ fundũ cum
1po· ip̃e tm̃ ad diuiſionem ꝓuccare non poteſt
ſocium· C· de fundo dotali.l.fi.ſcdᷣo ſi alienet
cum vnmerſitate vt ibidem.l.i.tercõ ſi alienʒ
ex neceſſitate vt in eadem lege:q̃rto ſi duerta
tur in vtilitate vxoeis vt ibidem.l. vl. qᷓnto iᷣ
vxoe alienacõm ↄſenciat ſcdᷣo poſt biennium
ex de iureiurã.Otingat.in glo.a.b. dummodo
ſit alie res viro ex quibus ei conſulere poſſit
C:ad velł.auten.ſum auie.ſexto ſi tantum ſe⸗
mel ↄſenciat et cum hoc iuret.licet em̃ nõ va⸗
leret talis ↄtractꝰ ſzm leges val eret tamen ſe
cundum cañvt patet m dicto.c. cum contin⸗
Sat · in tex·et glo.quia iuramentum quaſi ſe
cundo conſenſu eſſet· et cõtra illud venire nõ
liceret ꝗt ad hoc ius canonicũ ſeruandum iu⸗
dex eccleſie oꝛdinariꝰ cogere debet per cenſu
ram eccleſiaſticã indices ſeculares.li. vj. & iu⸗
reiuran· licet · Et ſecundum johan. an. ibidem
hoe intelligitur ſiue mulier iuret per ſe ſiue

„
p curatoꝛẽ cni dederit ad B ſpale mãdatum
ex de ꝓcur:c. vl:et di.lxnj. tibi: vbi oe hoc
Elto ꝙ mulier pᷣmo mrauerit dote vł donacõzʒ
ꝓpter nupcias nõ alienare nec alienacõni con
ſentire nin ex cã rõnabili et autceitate indiciſ
qo ſi poſtea oſenſerit ũ autoꝛitate iudiciſet iu
rauerit nõ otra venire & m ho. ſup dictum
c.cũ otingat· pmu mramenti ſzuabi. ar. ex ð
ureiurã. ea te et cmntellecto Seo contra eti⸗
tua nos.Bndz jo⸗an. in c · licʒ: ꝙ ibi pmũu iura⸗
mẽtũ fuit illicitu:et i6 nulli prudicauit ſcòm
Annd ſi mulier mret re dotalè alienatã non
repetere nuquid tale iurameétu erit ſeruãdum
videt ꝙ ſic qꝛ ſeruari pᷣt ſme interitu vite eter
neet mulieri tm obeſt illò mramtũ- nec habe
bit autoꝛem pꝛuri] papãvt ex e.cũ dtingat Ee
idem e de adulto rem ſuã alienãte et iuramen⸗
to ofirmãte vt. C.ſi aduerſus vedi.L.i. in oſti·
feu:Hac edictali &. ſacr̃a-Ho. aut intelligit il
Ind c.cũu ↄtingat.oc mõ ſcʒ cũ ibi dicit. ſua

re ðbet ſubauòi mulieres qe ꝓa temeritate ñ

debet venire Zera: papa reſtituet eag ꝗpeio
motu ſi interuenerit iurametu vi vb polo pᷣſti⸗

tu Et 16 lſeꝗqtur ſiue vi ſiue dolo ?eet ſimier

loqut auten ſacrameta puberũ q] Sʒ quomõ
Oſtabit de metu vł dolo i& ↄſtabit zm bolt.
ex ꝓſpicuis mſidijs oſiderata plonaꝝ ꝗqt itate
aut em mulier eſt quedã vira go· et ſic nõ pᷣſa⸗
mitur coacta⸗ aut eſt nature debilis et vir du⸗
re ceruicis et faciei ferocis et tũc iudex atten
dat an exigete neceſſitate vera res dotalis ſit
alienata et tuc bñ eſt ar· ex ð emp· et vendi⸗p
unenit · aut vicio ꝓdigalitatis viri-et tunc alie
naco eſt ſuſpecta Itẽ an ex pte creòtoeig fue
rit adhibica cautela iurameti. qe vir in hm̃oi
pſum ſpõte pᷣſta e vt ex renu-ſup B. Ite mu
er Phbabit minas viri et foste verbera ex de
ſpõ. venies· et ſpõ.ipu. ex lris.his ojbꝰↄ ↄ
cureetibus mulier abſolucõz pocertt ipetrare
Quid ſi vir ſaaui eloqᷓo młitere inducat ad
ↄlenciẽð̊ H m ho·. ↄſenſus valet ar-C. ſiqᷣs
aliquè teſta. ꝓhi·l. vl. Sʒ ar. Otra-ff. de doñ.
ter vin et vxoee. l. iij⸗lls intellige qn nõ ĩ⸗
teruenit iuramtũ q Qund ſi malier moucatur

ad iuramtũ cozã iudice et veniat adò aurezʒ iu

bicis et dicat ſibi ꝓ iuita coſentit et urat H
ſzm hoſt. mdex nõ dʒ B; ſuſtine re.ſʒ ec ſuſtinu

erit pᷣſumit mu liere.arev ̊ his que vi.c.i.

Quid in dubio H videt' teneduũ juramen⸗
9.8 in dubijs via tucioz eſt tenenda et eli⸗
geda eỹ de ſpõ. muenis Vel relinq̃t' arbitrio
pape·qꝛ qð ipᷣe voluerit tuciꝰ erit nec aliter a
gere poterit mſſi ꝑ eũ abſoluta fuerit vt dictũ
eſt ſup q Cõſili aũt generale gracia mulienx
et Pentu eaꝝ videt B eſſe ſcʒ ꝙ qñ mulier nu⸗
bit faciãt eã iurare ꝙ nũqꝙ; ↄſenciat alienacðdi
rei dotalis niſi coeã indice eã cogta et ꝓbata
ſcꝭ neceſſ tatis vere inſtãtis tũc em ſi aliter d⸗
ſenciat eciâ ſi iuram̃tu faciat cũ ſit otrarin pei
mo licito et honeſto.nõ tenebit᷑. vt er de iure
urã · eã te Et p̃ᷣt addere q; ſi vnqꝙ; cõtra venerit
nõ valebit. vt er de p̃ben.cũ dilecto.G.iv. q̃n
Bub p̃textu tñ talis uramẽti videt ꝙ quili
bet rem alienatã expetere poſſit.B; hoſtie · ti · D

zureiurã. ¶ Quid ſi vir alienet rẽ dotalẽ ĩmo⸗
bile aut alienat eam mr̃imonio ↄſtãte aut
matrimonio ſoluto &i pᷣmo mõ vir vendicare
pᷣt ip̃am veniens tra ꝗꝓpeiũ factũ.qe nõ ꝓceſ
ſt de iure · C. de agri · et cenſi.quẽèadmodu Si
ſcðo mõ aut paciſcit mulier ꝙ nõ veniet dtra
aut n Si ñ mulier alienacõezʒ reuocabit. ſi ſic
nõ reuocabit Et ide eſt ſi heres miri extiterit et
de duct· legatis qntitatẽ dotis habuerit ð he
reditate viri Hã a poſſeſſoꝛe vendicare poterit

qð ex hereditate ſibi defecerit·ff.de fũdo do

ta.dotales.B ho.q Quid ſi vn alienet res mo
biles & Hᷓ facere pᷣt·qꝛ nõ eſt ꝓhibitũ. Gq̊ ho.
AVtꝝ vir alienare poſſit pafernalia ꝙ ſie
ſm jnno.ſi dominiũ eoꝝ ſit trãſ latũ in viruzʒ
alias nõ. ff.de iure do. ſi ego·
Fca qntũ articulũ q̃ e repeticõe et red
dicõe dotis querũtur plura ſcʒ vti muli⸗

er cõſtante mrimonio dotem petere poſſit HS

aut vj eſt ſuſpectꝰ de dilapidac õe aut non. ſi
ſic · ſcʒ qe ma le vtit᷑ ſua ſubilãcia.puta qe ẽ lu
ſoe vel tahernanꝰ tũc dos ẽ ſequeſtranda ſcz

qn vir pſumt' eam diſſpaturꝰ.ff.ſolu.ma.ſc

dotem. ꝗ. ſi vero dotẽ. St in ho caſu p̃t mulier
dote petere mrimonio ↄſtante· C.· ſi ↄoſtãte mĩ̃i
momo.l.vna. Nõ pᷣt tame eã alienare .ſʒ debet
vti fructibꝰ ad ſulſtetacõz ſui et viri et f.lioezuʒ
QC.de iure do. v. Sʒ qñ mulier petit dotẽ ſolu⸗
to matrimomo q vult facere põt de dote Si
vero vir non ſit ſuſpectꝰ aut labitur facultati⸗
bꝰ aut non.ſi ſic peęeſtare debzʒ caucõz quã põt
P dote Huãda · vn ſi nõ pᷣt ?ᷣſtare ydoneã cauci
one fideiuſſoꝛiã peeſtabit iuratoꝛiã t in hoec
caſu nõ pᷣt mulier petere dotèe niſi dos fuerit e
ſtimata:.ve ih dicta lege.v.ſi vero non labit
ſic nõ debz caucõʒ ꝑꝛeſtare.et hec ſolucõ eli⸗
citᷣ ex dictis bern· ex e.p veſtras Bi aut muli
er eſſet ſuſpecta vel eciam vir eſſet ignotus et
ſuſpectꝰ de fuga omendari debz pecunia do⸗
tis alicui mercatoei vt de parte poneſti. Iucri
ſuppoꝛten onera mrimonij er e. ꝓ veſtras. B
ho.q Motat eciã B ho. " caucõz fideinſſoeiaz
S dote ſernãda vel reſlituenda non debz mul:
er petere nec mr dare· etſi det eã ſiue an matri
moniũ ſiue ↄſtante matrimenio dacõ nõ tenet
qꝛ eſt ↄtra ius vt innuit expᷣſſe rubeca. C.ð fi
deiuſ. vel mã. dot · deber. l. i. et. ij. ar. ex· e. „p
veſtras·q aũuũt fit dtra iura nõ valet.C. de le⸗
gibꝰ.nõ dubiũ liq vo diſtinguũt ꝙſi vir re⸗

nuciet legi ex certa ſciecia dacõ valet.ſi autezʒ
ex i noeãcia nõ valet . ff.ſiqs cauc· ſiqs *&ι5

hH reſpõdet ho.qꝙ illõ non eſt veꝝ m ꝓbibitis
ex cã mrimoni qð eſſe debʒꝭ libeꝝ.·ex de ſpon.
gema.Dictũ tn c.p veſtras.velle vide ꝙ dos
ſub ea caucõne tradat quã vir pᷣſtare pᷣt· ergo
ſub fideiuſſoia ſi eã pᷣſtare pᷣt· ſie videt bern.
intelligere Ho.vero exponit ſub ea caucõe ſci
licz nuda quaʒ pᷣt ſubaudi de facili p̃ᷣſtare:vel
quã pᷣt·i ·debz quia aliã mre pᷣſlare non poteſt
St ſic facit ꝓ eo qð leqtur de potencia iuris ñ
facti &ſt eĩ buplex potecia ex & rſerip· ſciſcita⸗
tꝰ Bi ãt vir dedit fideiuſſoziã ſoluto mr̃ionio
dacõ tenet.Fff.ſolu:ma·ſi ↄſtate.. quociẽs
ñ diuoecio facto dos ſie ꝑeteda et reddeda

wrmnergrsrrrrre
„

H diuges aut lepantur ꝗpter cãz licitã vt 4P⸗
ter oſan gnitate vel affin tate. vel aliao pmor
aut ꝗpter cãm illicitam ſi pmo mõ aut ↄtraxe⸗
runt ignoꝛãter et tũc debzʒ reddi quicquiò ha
buerit alter ab altero.ſi eciaʒ ſciuerunt Oſang
nitatè. ſed ignoeauerunt Soum foee phibituz
rpeti pᷣt dos et donacõ ꝗpter nupcias. ſʒm j0⸗
Fut cõtraxeruᷣt ſcieter· et tüc pdere debẽt qᷣd
q̊o alter alteri dedit et debzʒ feſco applicar n
excuſent' ereoꝛe vb mĩoe etate.vł eciã niſi pa
pa aliter diſponat ꝓ bono pacis:ex e. mulie⸗
res. in tex· et glo.a: et· c.ſi neceſſe in glo.e.Sr
vero alter ſciuit et alter ĩignorauie qᷓntũ ad ſei
ente loc hʒ pdicta pena vt dicit hoſt. aũt
ſepant ꝓpter cam illegitimã vt ꝗpter adulteri
um ab altero ↄmiſſum· aut ſepanc Pter adul⸗
teniu vroeis et tůc mulier ppit dote et vir eaz
lucrat'. pdit eẽ dotaliciu. i. donacõz up.
ſi ſupple eã ex pacto deberet habere e.c. vlti·.
vb dotaliciũ.i.pafernalia ad quoꝝ reſtitucõʒ
nõ tenet vir in tali caſu.C. pac.cõuen.l.vl.
et ex e · pluriũ in tex.et glo·fi. Ji tam vir occi⸗
dat vxoꝛe pter adalterin nõ lucrifacit dotem
eciã ſi pact de lucrãdo eã peiꝰ fuit facta. ff.
ſolu.ma.ſi ab hoſtibꝰ. . j. Vñ tunc dos redit
ad felios pxoeig occiſe in auté vt liceat matri
et anie. . NH de adulterio. HB o. xxxiij.q: ij. a⸗
monere it ſepãt ꝗpter adulteriũ viri et tuc
vxoe lucrat donacozʒ ꝗꝓpter nupcias. qe vir et
mulier ñ ad ĩparia iudicãt. ſi tn extant filij ex
eon mrimonio ad eos ſpectat dos ſiue dona⸗
cõ. e e.vt lite nõ Oteſt· að ̊ in glo.vij. Si vo
Otractis ſpõſalibꝰ mriomũ n ſeꝗᷓe. ſiqd nõie
dotis traditũ fuerat repeti p̃t et fructꝰ eiꝰ. ſpp

em intelligic ſi mrimoniũ ſubſeqᷓ̃c'.Ff. òe iure

do:ſtipulatꝰ Ide e de ãcilla et ptu eis.ff.̊ O⸗:
di· cã data nõ ſecuta. l. qui ſe debere· . fůdus
Qna actõe aget mutier ꝓ dote recipieẽda ſo
luto mr̃imonro iuſta de cã nõ ꝗpter oſangnita⸗
te vel alind hmoĩ & non aget actione de do⸗
te·qe nullũ fuit mrimoniũ ergo nulla dos. ſʒ
aget odicõne ſme cã. ff. de odi. ſme cã.l. vlti.
quia ca nõ fuit ſecuta ꝓpter quã dos dabatur
er e. de pendecia: m gio. a033 nuquid fructꝰ
debz reſtitui HX. ꝙ nõ niſi illi qui an mrimoni⸗
um obuenerũt qe ulłi pᷣo iure dotẽ augent· ſed

qui poſt matrimoniũ obuemit ꝓpter onus ma
trimonn ſuſtinenon viri fiut ex e. mulieres. n
glo.b. fł·e.dotis fructꝰ. Quid ſi vir onus

mimonij ſaſtinuit añ nupcias.puta qe puellã
nõdũu nub le duxit et aluit RBnñdz ho. et azʒo. q;
eqtate p̃t dici ꝙ retinere pᷣt fructꝰ ꝓceptos

tpe quo eã ſuſtétauit B nota ꝙ vir doteé
22

lacrat cripliciter Enomõ ex pacto vt ſi paci⸗
ſcat de dote tota vł ꝑte lucrada.et vxoꝛ ð do
nacõe ꝓpter nupcias.pactũ em̃ hincĩide deber
eſſe eq̃le.vt ex e.donacõ.in tex:et glo.et.C.ð
pac:Ouen.l.ex moete.Scðo ex lege et ̊; dupli
citer · vno mõ ꝗpter adulteriũ vxoeis · vt ſupea

dicta eſt. Xlio mõ ſi vxoꝛ mitituta deceſſerit k

religione intrauerit deficietibꝰ liberis et ꝗpĩ
quis · tũc em vir ſuccedit vxoei et ecõuerſo ve
Cvñ vir et vxoe.l.i.In omibꝰ alijs et dos ad
mulierẽ et donacõ ꝓpter nupcias aò virũ redòt

ſoluto mrimonio. niſi ↄotrariũ obtineat oſnetu

do appeobata.ex e ·mu lieres:et c·donacõ · ꝗ.
ſane in tex· et glo· e.Oia eciã empta de omuni
bꝰ bonis vni et vxoeis diuidi debẽt inter eos

facto diuoecio pter cãazʒ licitã ſi G̊ oſtet alias

emnia p̃ᷣſummũt' eſſe de bonis vmi.ex e.c.i.et
n.. one ꝓ vxoe omcta de adulterio ſit fi⸗
liafamilias nuquid vir lucrabit' dorẽ ꝓfecti
ciã · Rndet hoſt. ꝙ ſic ſi dos nõ ſit recaſura a&
patrem. alias ſecꝰ eſt.ff.ſolu.ma.l.ij. Videt
tñ ꝙ viuéte filia pater nequeat recupare dotẽ

Er pabes optimũu exeplũ in p̃lato vaſallo ali⸗
cuiꝰ peicipis qe ſi p̃latꝰ omittit felloniã otra

Odñnm eccleſia feudn pdit ꝙᷓdiu ille p̃latꝰ viuit
ſ poſt mostè eiꝰ recuꝑat illò.vt in li.feudoꝝ
de capitulis regis cõradi.. ſi clericꝰ velut e⸗
piſcopꝰ.q̊ ho. Quid ſi mulier amiſit dotem
ſuazʒ ꝓpter fornicacõz ſentecia diuoæcij lata qꝰ
ad ſepacõeʒ thoꝛi:et poſtea ꝓbata oſangnita
te inter eam et vmru ſepentur oĩno pꝑ eccleſiam
data vtriqʒ licècia contrahendi. nuquid mali
er doteé repetere ꝓoterit tanꝙ; adulcteriũ nõ fe
cerit tãcre.dicit ꝙ ſic.qe exquo nullũ fuit
mrimoniũ nõ fuit adulteriuzʒ: nec vłla dos · er
quia ecc leſia in la ſentecia ðcepta fint reuo⸗
care debet veritate ꝓbata ar.ex de fri.frinita⸗
tis La re· vo dixit ꝙ nõ eſt decetero audieèda
licet mõ appareat nõ fuit mrionm nec adul
teriũ · qe eſt pun: eda ꝗꝓpter intencõz cũ oꝑe ſub
ſecuto· er̃ de biga· nup et c.fi:et vᷣt ꝓ hꝰ aufe
rat ceteris materia deliquedi:et ne excogite
ꝙ haοο kalſa cõtra mrimonin pter dote recu⸗
pPerãdam Et Pinꝰ ſentencie eſt hoſt. gof.jo. et
bern:ex e.pleruq;. in Slre Cui debz dos
reddi mr̃imonio ſotuto EÆοſi ſit dos ꝓfecticia
patri debz redòi moetua filia. vt. C. ſolu. ma.
dos a patre: et B è veꝝ ſi decedat ſme liberis
alioqn penes liberos remaet. liczʒ qdã otrariũ
dicãt vc ibi. l.poſt mote. Si vero fiat diuoe⸗
ciu viuente pẽe et filia.dos pẽi et filie eſt red
denda . vt ibidẽ. l. ij. et· l. penul. vł ſal tez filie
ex e · c. i. Si aut ſit adueticia debzʒ reòdi mulie
ri. vt· ff. ſoln.ma.l.ij. niſi ille qui dedit ꝓ mu
lere dotẽ ſtipulatꝰ ſit eã ſibi reddi.ve ibidem
1· quoci eẽs· i. ¶ S nũqᷣd ſoluto mr̃imonio ð
bet dos ſtatim redoꝛ He ꝙ ſie ſi dos oſtet ĩ re⸗
bus imobili bꝰ ineſtimatis. Si autem in rebus
mobilibꝰ vel ſe mouetibꝰ. vel eciã in coepal⸗
bus· vt pecunia veſtimenti ammalibꝰ infra
annu vt. C. de rei vxorie actione.l vnaꝗ. cuzʒ
autem quod tñ eſt ad funꝰ neceſſarium ſtatim
exigit. vt:ff.ſolu·ma.ſi filia ergo immobi
ia ſtatim ſoluto mrimonio nõ reſtituunt. tene
1 ir et heres eiꝰ ad fructꝰ et eiꝰ peſiones In
mobilibꝰ aut et ſe mouentibus tenet ad vſu⸗
ras poſt annũ et vecturas nauium ſiue umen⸗
ton et oꝑas ſeruon vel queſtꝰ ciuilſuz ãnona
rum: vt C·de rei vxo. actione. exactõ. B po.
AKo hee nota ꝙ; vir totã dote reddere debz
ſi poteſt. &₰ as inquãtum facere poteſt.i. ha⸗
bita racõne eius ne egeat. vt dicit' in dicta le
gSe· niſi dolo diminuerit ſuaʒ ſubſtanciã. Pi tn
venerit ad pinguioeem foetunam reſtituet to⸗
tam Sed ſi vir paciſcatur vt reddat totam non

valet tale pactũ cũ ſit ↄvtra bonces moæes. ſi tũñ
ſoluerit repetere nõ p̃t.ff.ð cõdi ·mde· nã etſi
bec bern. e. e.mulieres iĩ globern. Et tranſit
dictũ puilegiũ eciã ad filios einſdẽ mr̃imonij
ñ ãt ad heredes exneos· vt· ff.ſolu.ma.marituũ
NMota etiã ꝙ expẽſe facte in rebꝰ dotalibus
a viro aut fuerunt neẽrie·et he minuũt dotem
ipᷣe iure. aut vtiles et ille repetũt actõne mã
dati · vł negocijs geſtis aut negligẽter vł vo⸗
lutarie vt picture et hmoi. Et in his nulla da .
tur actio eciã ſi fuerũt facte volũtate mulieriſ
ſz ꝓmittunt abradi ſiue deduci ſme leſiõe po⸗
ris ſtatꝰ.C. ð iĩpenſis in rebꝰ do.factis · l.i·et
l.qð dicit &t hoc eſt veꝝ cũ fit ſeparacõ quo
ad fedꝰ mrimonij.ſecꝰ eſt ſi quo ad thoꝝn p·
adulteriũ ex e · plerũqʒ·. vbi de B. H bern·ex e.
mulieres · in glo· b· ad fi.
QNe⸗ ſextũ artieulũ q̃ eſt ð pᷣuilegio dotis
Anota ꝙ dos eſt multũ puilegiata NHam ꝓp
ea oĩa bona viri tacite ſũt vxoi obligata. Vn
ſi qs hereditatẽ viri poſſidz mlieri de dote rñ
dere dz ex de pigno:ex liis hʒ eciã vxoꝛ ꝓ pa
fernalibꝰ tacitã ypothecã miſi ſibi ꝓuiderit p
ſpeale et expᷣſſaz · qe tũc alijs renũciare videt .
C. de pactOuen.ſuꝑ dotẽe·l.fi · Et hoc puile⸗
gium extendit ad heredes vxoeis gpετâοορεο i⸗
ad fil nepotẽ nõ autẽ ad heredes eiꝰ extra⸗
neos. C.de pᷣuibł · do. l. vna· G tñ punlegiũ non
habet mulieres hHeretice ˖ C. de here · l. . Vnde
vxoe quo ad dotẽ p̃fert oĩbꝰ creditoeibꝰ eciã
ctpe poeibꝰ. actõnes pſonales vł eciã tacitas
ꝓpothecas hñtibꝰ.nõ aũt pᷣfert poeibꝰ credi
toꝛibꝰ ypothecas expᷣſſas hnñtibꝰ.ſicut nec fi⸗
ſcꝰ qᷓ ſimile puilegiũ habz cũ muliere.ex ð pi⸗
Sno:ex literis ·ĩ glo:ce.In donacõe ãt apter
nupcias pᷣfer młr poſterioeibꝰ tm̃.C. e.l.fi.
Itẽ bona vxoeis nõ ſunt diſtrabẽda iſec eciaz
ꝗpter del ictuz viri · diſtrahüt' tñ ο viro qnñqz
in can Nam ĩ cã pmipilarij ſunt ꝓ eo obnoxia
ſi oĩia bõa eiꝰ ſunt exhauſta.C.ne vx · ꝓ mari.
l:i. et. iij· et.· C. in qbꝰ cauſis pignꝰ tacite cõ⸗
trahitc. l. ſacis · B er de oↄſue· ex ꝑte ĩ glo·d. cj
Bed nuquid dos pᷣmi mri monij duerti dz ĩ ma
trimoni ſequẽs ⸗& ꝓꝙ ſie niſi ꝓbet' aliud oue
niſle. ff·e.dotẽ.Et G; eſt ven ſi mulieris erat a
ctio pura:nam ſi erat exnei nõ duertit' niſi cõ⸗
ſenciente ſtipulatoee dotis:Fff.e·ſtipulacõ do⸗
tis · B eciã intelligit' ſi ꝓater eiꝰ nõ viuit. Haz
ſpẽe viuete nõ nupſerit oſtituta heres cũ ex⸗
neo dotẽ percipiet⸗Conſtituta vero cũ fr̃ibus
dotem cõteret · C. vt ðmunia vtriuſqʒ·l.fi. Si
vero pater viuit tunc aut mulier contraxit vo
lente patre:aut nolente Si volete nõ licet pa⸗
tri al iqd diminuere ð dote peimi mr̃imonij m⸗
ſi foste eius ſubſtancia ſit aliqua clade foꝛtui
ta diminuta⸗quia tunc dare non cogitur vltra
virtutem ſubſtancie ſue: Si autem patre nole⸗
te · tunc ſecus eſt. vnde imputet ſibi qui cum
ea ſme dote cõtraxit.: maxime ſi pater iuſta de
cauſa eontraxit· vt quia vir erat vilis ꝓpſona/ĩ 5
aute.de quali.do.. quia vero colł.vij.:h ho.
liter dicitur · ff.de ritu nup:ꝙſi filia inuito
patre nupſerit pater eam dotare tenetur niſi
virum mdignum elegerit⸗

2
2

e

.
2
.

.
D
*
. ð
.
. ⁹
.

BDe ſignificacõibꝰ verboꝝ.ti. xlj.
QOnſequenter quia in aliquibꝰ pmiſſis
capitulis ſiue titulis nõnulla repiunꝰ
A qnqʒ iuris tã ciuilis qm canonici vo 2
cabula q lectoeibꝰ eoꝝ ignans tediũ ĩ lege
0 et etià difficultate in intelligendo p̃ᷣbere
Poſſent.deo hic eſt aliq̃lis doctrina breuis
et vtiliſ de ſignificacõibꝰ hmõi vocabuloꝝ
ſzm oedine alphabeti ſupponeda lloꝝ tam
vocabuloꝝ quoꝝ noticia ĩ titulis Huiꝰ ſum
me tradit. in eiſoè titulis ſigni ficacio reqin
rat'. ſup qbus eciã vocabulis et alijs otẽetis

in ip̃is titulis. tabulam opoſui ſim oediné al

phabeti. Exoediũ go iliꝰ tituli ſumemꝰ a vo⸗
cabulis incipiẽtibꝰ ab a.
Bigeus dicit' ꝓe qui pecoꝛa a paſcu
N1 is et armtis ſubducit ab abigedo. ff.
de abigeis · vñ ðe ibi ꝙ fur de qᷓ pecu⸗
dem vnã ſurripit· abigeꝰ vero qui Zrege.
A binteſtatoid eſt ſine teſtametoet eſt adũᷣ
biũ.et inteſtatꝰ ta.tũ.nom· i. ſine teſtam̃to.
Q bolicio eſt accuſacõis pempcio.
₰ brogare ẽ deſtruere. ſzʒ derogare eſt ĩ pte
tolle· vn lex ðe qnʒ abrogata.vt. ff.ð v.ſig.
cceptilacio eſt quidã actas ijuris ciuil in⸗
uentꝰ regulariter ad tolleèònz tm̃ obligacõeʒ
verboꝝ · i. ſtipulacõz q̃ eciã eſt de iure ciuili
et ſicut in ↄotracta obligacõe p ſtipulacõeʒ qᷓ
dazʒ vba ſũt certa a iure ciuili introducta. pu
ta ꝓ interrogacõeʒ et rñſione vtriuſqʒ partis
ꝗbꝰ ꝓcedit abligacio.ſic eciã eode iure ĩ ac
cepti lacõe ꝛntroducta ſunt certa vba interro
Sacõis et rnſionis mutue· ptis vtriuſqʒa qui
bus ꝓcedit eiuſoeè obligacõis eiſſolucõ. pu⸗
ta debitoe ſtipulacõe obligatꝰ ĩterrogat cre
ditoes ſuũ ſic· qdʒ ego tibi p ſtipulacõez ꝓmi⸗
ſi habes ne acceptũu.et creditoe rñdz. habeo
acceptũ.qᷓſi dicat ꝑinde habeo ac ſi accepiſ⸗
ſem a te ꝑ verã ſolucõeʒ.et ſic vera ſ. olucione
liberatꝰ eſſes ita hac acceptilacõe liberaris

vñ acceptilacio eſt imaginaria ſolucõ.in ſj ſi⸗

milis vere ſolucõi ꝙ ſiẽ ꝓ verã ſolucõezʒ oĩno
tollitur ip̃o iure obligacio nacturab et ciuilis
ita eciã ꝑ acceptilacõez qᷓ ẽ ſolucio imagina⸗

ria ꝓ eo ꝙ lex imaginat' deb toꝛè abſolucumn

P eã ſicut ꝑ ſolucõʒ verã.dᷣt inſti. qbꝰ modis
tolli obligacio· S. eſt aũt acceptilacio. PBic
ergo acceptilacio regulariter ñ tollit niſi ob

ligacões verbis.ſ.p ſtipulacõnez Otractas.

ohligacões vero dtractas re vel cõſenſu vel
lris de quibꝰ vide õS. li iij · tiꝰ. iiij · ar · ij · ñ tol
lit niſi deducant'ĩ ſtipula cõz acquilianã.de
na vide S. li. iij.tiꝰ.xix. ar.ij. b.
C ccipe differt a cape.jnfra in cape.
ARcoꝛ et mucoꝛ ſunt vicia vini. qe qnq; ace⸗
ſcit et qñũqʒ muceſcit. vñ ðe acidũ vł mucidu⸗
eſt eẽ mucoe viciũ paĩs cũ panis muceſcit.
cta dicunt᷑ publice ſcripture negocioꝛuʒ
que gerunt' oedine cõtinetes.
20 vt dicit inſti.de actõibꝰ in pnꝰ ẽ iuſ
Pſequẽedi in iudicio qð ſibi deber/ Eſt aute
actio alia pĩonał.G iĩ pſonã. alia reab. id e
in certã rem. vt qñ petit res certa: vñ actio ĩ
rem de vẽdicacio rei qñ ſcʒ aliquis dicit rem

de qua agit' ſuã. et aduerſariꝰ dicit eam eciã
eſſe ſnã . Ictio aut in pſonã de cõdicio qn ali
quis otendit aliq;d dari vł fieri ſibi.qñ vero
agit vt res ſua reſtaurec ſibi.et negociũ cer⸗
tũ et ſpeale noms mcidit.vt in depoſico tunc
nõ de ↄdicõ ſ pſonalis actio ſimpli oc at
nom odicõ deſcedit inde q oliʒ erãt iudicia
oedinaria et certa:et quedã ſolenia vba opoe
tebat odici · i. ſi dici vt ſiquis deficerz i vna
ſillaba cadebat a cauſa. Nõ debzʒ ãt actio ĩ r
moueri cõtra veditoæs. ſz otra p̃ſidentẽ ĩ loco
in quo res eſt. C. vbi in rem actio exerceri de
beat. h inſtit· de actionibꝰ qIts actionãũ alie
dicunt' bone fidei:. alie actòes ſtricti iuris.
Fctões bone fidei ſunt iſte.ſ.ex empto ex ve
dito· ex locato.ex ↄducto.depoſiti:cõmoda⸗
ti · pi gnozaticia:et ex pmatacõe.et & Bis acti
ombꝰ omibus habitũ e S in titulis ſuis. Sut
eciã plures alie actões bone fidei qs ſab ſile
cio trãſeo gra breuitatis. q; ÆhtMtões ãt ſtri cti
iuris ſant actio ex mutuo.ex arbitrio et ex ſti
pulacõe. Ictio redibitoeia eſt e;to mioeis
que dat' emptoei cõtra veditoes ſi ſeruũ vici
oſuʒ ſibi vedat.ſʒ drnter. qe ſi fuerit viciũ co⸗
Poeis vt ſi ſeruꝰ vel aĩal ſit moeboſu dac re⸗
dibitoeia emptoei infra ſex mſes vtik. vt ve⸗
ditoe aut ſeruũ vel aĩial recipiat et p̃ciũ reſti⸗
tuat. Si vo ſit viciũ aĩ da actio eſtiatoæla vł
qnto mĩoꝝs infra annũ vtilé. q̃nti eſt empto⸗
ris ſeruũ ñ eſſe ehrioſuʒ vł luxarioſum.Fẽ.de
edib · eð. l.j. Fctio p̃ᷣſcriptis vᷣbis q̃ opetit
ſi iea cõduxi equũ tuũ ot poſtea de qntà nos
Oueniet vł qᷓntũ eſt iuſtũ vł qᷓntũ vide bono
viro vel ſiłia. inſti. de. l. S. qᷓ de cã. Fctio
de inofficioſo teſtamẽto qᷓ opetit liberis cca
teſtamtũ pentũ. et pentibꝰ cca teſtamentãũ li
beroꝝ · et cca teſtamentã fr̃is ſi turpe ponã
inſtituat nerens c Taio legis acqlie qᷓ cõti
net duo capła.pmũù e de occiß ſzuis vk qdru
pedibꝰ q nuo pecudũ dtinec'. qo caſu fit Oðẽ
nacio qᷓnti pcij ea res fuerit eo ano retro. Se⸗
cundũ capłm eſt de eiſoẽ vulneratis et feris
et beſtijs occiſis ceteriſqʒ; rebꝰ ruptis.veluti
veſte · vaſe. et ſikibꝰ. quo caũ tãti cõdena'. qui
dãnũ dedit q̃nti res fuit. xxx. diebus retro. B
actio dat otra cõfitente ĩ ſimplũ et neganté
1 duplu. Actio de dolo qᷓ cõpetit qñ dãnũ
mihi dolo datũ é. vł qn aliqᷓs cõtra me dolo
vᷣſa?. nec ſu peſt ali qᷓ alia actio qᷓ poſſiʒ expixi
Ectio in fẽm q dat otra iudicẽ ꝗ pigno⸗
rãciã male mudicauit ad reſtituendũ dãna qd
p eiuſ ſnĩam e ara IFctio certi q̃ cõpecit
qñ res certa in ſtipulacõzʒ ẽ Seducta Scto
indehiti qᷓ Opetit ei qᷓ p erroꝛe indebitã pecu⸗
rhã alij pſoluit. Sũt eẽ p̃ter pocas młte alie
actões ſtricti iuris q̃s reliquo gr̃a breuitatis

3 Sciedu aüt ꝙ pme actães dicut' bone Fri

n qę tm in eis deat bona fides ſzauari. qꝛ eciã
ĩ actõibꝰ ſtricti iur et ni quolibzʒ otractu bõa
fides dʒ ſeruari.ſʒ qe ĩ ipᷣis bona fides exube
rãs ẽ ſzuanda et iundex plenioes hʒ ptãtez aò
oĩa exequeda qᷓ ſuadet eqtas vel fides bona.
¶Fctões vo alie dicunt' ſtricti iuris qe non
venit i eis n qð ſtricte exigit natura actois.

vel qð pncipaliter eſt in obligacõe. vñ in cõ
tractibꝰ ſtricti iuris nõ vemũt vſure niſi ſint
ſpealiter ꝓmiſſe ¶ Uud em tm̃ venit in indieiũ
de quo ẽ actu expſſe pꝑ pacta inter ptes habi⸗
ta vt veniret ſp in ↄtractibꝰ bone fid ei vem⸗
unt vſure ex moea · ſi.Laliqs ſit ĩ moꝛa ſoluẽ
dique tñ ꝓprie nõ ſunt vſure ſy intereſſe · Non
nemũt eciã ĩ cõtractibꝰ ſcri& i iuris fructꝰvt
ſi petã qð aliqñ ñ fuit meũ miſi a tpe litis cõ⸗
teſtate· ſa ſi petã ꝙ aliqñ fuit meu veniũᷣt fru
ctus ex moea:vel eciã añ moeã qñqʒ; · ne quia
locuplete cũ alceriꝰ iactura · ff·ð̊ vſucap·l.
1·‧ Mo venit eciã ĩ eiſoe intereſſe ſi rè dari mi⸗
hi ſit in obligacõe.ſecꝰ è ſi rẽ tradi vel pr̃ari
vel fieri certo die ſit in obligacõe. In his em
tribus caſibꝰ ſi p me ſteterit q minꝰ impleã
ꝓmiſſaʒ teneoæ ad intereſſe ex moa ſi ille in⸗
currat dãnũ.ffᷣ.de vᷣ.cbli.vbi ãt · ¶. vl. et · l.
ſi funduũ.Ite ĩ Otractibꝰ bone fidei veniũt ea
de quibꝰ nõ eſt ecgitatũ vt rupta. ceſa· qe ibi
nõ tm̃ veit pncipale ſed eciã acceſſoeia · l.tru⸗
tus In ip̃is em oĩa veniũt in iudiciũ· p̃ter illa
de quibꝰ actũ ẽ vt nõ veniret· oĩa inqᷓm ven
unt q̃ ſub natura actõis qᷓ ꝓon includunt'
qnimo et in actõibꝰ ſtricti iuris pꝰlite ↄteſta
tam veniũt fructus et alia acceſſoeia. ſz H fit
officio iudicis pociꝰ ꝙ;ᷓ iure actõis · ff. de aq̃ᷓ
ꝓluuia·arceda:aruis.ex de excep· cũ venera
bilis . in glo« Fctões q̃ ifamãt ſunt qᷓtuc⸗
actões deſcẽdentes a Otracti bꝰ qᷓtuoæ · ſ. mã
dati depoſiti · tutele. ꝓ ſocio.qð intelligi de
actõe directa · et qᷓtuoe deſcẽdentes ex qtuo⸗
del ictis.ſ.iniuriaꝝ bonon raptoꝝ · furti et

doli. ff.de his qᷣ no·infa·l.furti · pdicta eciã

de actõibus patet inſti · de adct.et tribꝰ rubri
cis ſequẽtibꝰ. ꝙ Fctões qdam ſunt p̃toꝛie vt
q̃ ſut ãnuales· qꝛ et ipius pᷣtoꝛis infra ãnũ ex
pirat impium.vt actões muriaꝝ et alie p̃to
rie actões et penaleſ.inſtit · ̊ ppe· et tpa·ac·
circa pnci:elapſo aũt ãno a tpe ĩ quo incepe⸗
rũt Opetè ñ pñt intẽtari niſi fuerit ãtea mote
Quedã ciuiles vt q̃ ex ciuili ꝓficiſcuntur ꝙ
Actoꝛ eſt qͥ agit et pulſat aliũ. rẽ aliquã ab
eo petes ↄcedi obł iſtitui·̊ actoee ec ifra ĩ cu
Accuſatce ẽ qͥ aliquẽ accuſat et cmi⸗ ratoe.
nale mouʒ qõezx: et ðe accuſatoꝛ qᷓi adcauſatõ
“D cãz vocat eũ qͥ appellat ex ð̊ v .ſig· Fo⸗ꝛꝰ
ccuſacõ è alicꝰ cmie delacõ. ſm Sof·. ð
depta dicum illa legata (B ĩfra i oferre
t

hare admittit legatario volũtate mutata
Aduerſio ẽ cuiuſcũqʒ oꝑis certa ðtermiacõ
ſm quã qs ꝓ cta mercede certũ opꝰ et deter

miĩiaris ſuis ĩpeſis ſuſcipit dirimdũ b faciẽduů.·

Affirmatia qñz expo' p negatinã.ex ð teſti⸗
bꝰ.et at· venies· vbi ðᷣe ĩ oꝛe duo vł triũni.
ñ paucõꝝ qñz ecõuerſo·vt di⸗i ius naturale
vbi ðe:trãſire p agꝝ alienũi.n tuũ fas ẽ· iu
re em nature nihil e alienuzʒ.qe oĩa ſunt onia
gaſo dðe cuſtos equoꝛx · ſ̊ qʒᷣe aſmoꝝn· ĩde
Dicit equicius.equiciũ vero ðe grex equoꝝ ·
AAa ſzm accurſiũ ðe· xxx. equitesſic dicti qa
vice alaꝝ tegut. Qohoel habzʒ. x. alas legio
x. copostes.
Q lbä Ptosis diceba tabula qᷓdã dealbata

$
ſita in roſtris in qᷓ snebant' edicta p̃toꝛis.
vt facile er emmneti oſpiceren et legerent'.
roſtrũ aũt dicic foꝛꝰ cauſan id ẽé vbicãe tra
ctac᷑ ſic dictum qꝛ auguſtus fecit de roſtris
nauiũ fieri ſedes caulan
Allegare allegãdi mooꝰ in iure tã canoni⸗
co ꝙ;ᷓ ciuili tradit' infra in muris coepꝰ.
Alienacio cã mutãdi iudicij fẽa de ꝗᷓ tracta
tur ex. i. li.tiꝰ·xlj.locũ hʒ cũ qͥs credes ſe cõ
ueniendu ſup re aliqᷓ: alienat eã dolo malo·.
cã iudicij mutãdi a ſe. et ſuſcipiendi ab eo in
quẽ trãſ fert poſſeſſionẽ illius rei ſim gof·
limeta alimentoꝝ ncie intelligunt' ciba
ria veſtitꝰ et habitacõ.qe ſine his coepus ali
nõ põt · vñ alimẽtis legatis p̃ᷣdicta debentur
ff.de ali.et ciba:leg:l.legatis.
Nnnotacio eſt bonoꝛ p̃ᷣcripcio. vt cũ quis
in ius vocatꝰ abſentat ſe vt reꝰ cmis pa iatꝰ
annotacõz honon. vt ſi ifra ãnũ venerit et
a emie ſe purgauerit bona ſuſcipiat · etſi ñ ve
nerit in fiſcũ ogregent'.

Appitoꝛæes ſunt illi qui ptes citãt et eas in
iudicio faciũt appare inde ſic dicti ·
ANppellacio eſt a mioei indice ꝑ innocacõezʒ
maioeis iudicis p̃ctextu imiq̃tatis pᷣme ſnie la⸗
te de ciſio ſzm hHoſt.
Npices iuris de his ſunt q̃ ad merũ ptinent
imperiũ et q̃ nõ vt diẽ roõ.ſaꝝ ti.de peis· de
His.et eſt ꝙ oedo iuris eſt ſeruandus vt vult
ho.ti·de dinoe· ꝗꝓpter foꝛtitudinẽ ·
Apoteca eſt ſcrip.ura quã debitoꝛ accipiens
pecuniam loco caucõis dat creditori · et reci
pit eã debito pſoluto.et ðᷣe ab apo · qð ẽ re et
capcõ q̃ reepcõ· et ↄpo' eẽ cũ anti qð ẽ con
tra et de antipoteca.ce.q̃ e ſcriptura in q̃ de⸗
bitoe oſite' ſe recepiſſe pecuniã quã credidit
et tradidit eam debitoei.vñ v. Fpoca ſoluen
ti dat anti poca recipienti· caſti.
dpoc ſanꝰ.i.nũciꝰ ſecretus·ex ð̊ elec· ſigfi
polides dicun q ſut ſine ciuitate.ab a qhᷣ
eſt ſine et pobł · qd è ciuitas. (uenietibꝰ.
Applubarij ſut nuci] pape hm ſo..q · vij · cõ
Npoſtoli dicunt in mrre ir̃e dimiſſoeie appel
lantibꝰ date ab ilł a qhꝰ appellat.ex ð cle·
. poteca dᷣe locꝰ ¶ n reſi · cu ad B glo ·d ·
vel archa in qᷓ reponit᷑ aliqᷓò cuſtodie cãa.
Arbitriũ ẽ ſim ho. ptãs alicui volutane data
et recepta ad ꝓnũciãdu ĩ lite Put fuerit ei vi
ſum aliqn certa pena vallata et ctis termis li

mitata Beëm vo abbatẽe ꝓ niſſa ptãs ar bi⸗

tris data · arbitriũ aũt ẽ eiꝰ ſnia · Sũt ãt ar bi⸗
troꝝ duo gna.ſ. opromiſſarij qᷓ q;e dicũᷣt ar
bitri. et arbitratozes. pmi eligun vt indices
vt · ſ. ꝓcedãt ſzuato oꝛdĩe iudicianio ĩ ſubſtã⸗
cialibꝰ ſci ñ. Itẽ pmi dan?᷑ ſzm abbatẽ ad co
gnoſcẽdũ et diffiedũ: vt ſi petas a me domũ
et ego ðnegẽ et fiat ↄ ꝓmiſſio ĩ aliq; ille e vꝰ
arbſter. qe eligi vt cognoſcat et diffiniat cꝰ
ſit domꝰ.ſʒ ſcði elirgunt' a ptibꝰ n ſup re liti⸗
gioſa ·ſʒ vt ↄðponedo vel dimdẽedo inter ptes
dif finiãt tm̃.vt ſi duo ſocij res ſocietatis di⸗
uidere velint ad arbitrũ petri petrꝰ erit arbi
cratoæ· ar.ff. ꝓ ſocio. l.ſi ſocietate ·
Eirchimãdrita eſt pnceps ouium · ab archos

8 eſt pnceps et màdeos q eſt ouis.
Archipſ biteroꝝ duo lũt gna.ſ.ciuitatẽſ. et
rurab · ex.e.offm.et hi vocant decani. G̊ ho.
Argum̃tũ qi argute inuetũ.ex. de v.ſig. fo⸗ꝰ
MVtꝛ ab exeplis getiliũ ſit agumtandũ. de

—

ecõſe . di . j· J. j·. q Quõ reſiſtendu ſit argumen

co a ſimli.i.q i G. cu igit?. m hieronimũ·
rma hoſtis antiqᷓ ad miſeraſ aĩlas captiuan
das ſũt:ocioſitas et voluptas ex ð renũ.n cũ
Amſteriũ eſt domꝰ monialiũ. (¶ de. F. veꝛ
ſicut monaſteriu monachoꝝ.
Aut qnqʒ ponit' diſiuctiue vt qñ altero poſi
to nece eſt alteꝝn tolli.vt cũ de dieſ aut nox.
Qñq; ſubdihũctiue. Subdiſictiuaꝝ duo ſut
Sna · vnũ ſzm qð ñ pñt ambo eſſe ſimul. ita tñ

vtruqʒ p̃t eſſe · vt cũ dᷣe aut ſedet aut ambu

lat· alten ſm ꝙ ambo pñt ſimul eſſe vt ců de
ome aĩial aut fac aut pati. ff.de vᷣ.ſig. G̊ vba
XFnnje dicit᷑ ſub pena ad cãm vocare.
iarcha eſt pnceps militũ. lx. a bis vi
inti et archos quod eſt pnceps.
ona eccleſian infra in eccleſianz;:
ona vacare eſt ea dũm nõ hre.
oues ñ tinent' ſub appel lacõe iumtoꝝ ſij
pecoꝝ· ff.de edib.edic.l.ediles · S. iumtoꝝ·
alumnia eſt falſi crimis impoſicio.
Nancellariꝰ ðe cuiꝰ officiũ ẽ ĩᷣſcripta et
rnñſa impatoꝝ reſpicè et male ſcripta

dãnare. et bñ ſcripta ſigiłlare.et ðe a caãcellã

doi. dãnãdo lr̃as linea ꝓ mediũ ducta: ſuꝑ⸗
puctare vo é lr̃am puũctis ſuppoſitis dãnare·
Fnon. j. decretales. 8

¶WMKRpe e aliud q accipe:cape em̃ ẽ cape ita

ꝙ cu capis fiat tuuʒ· accipe ãt potes qð acci

¶ Fpitcnulũ fac̃ maioe ps (viedo ñ fiat tuũ.

capitli. er de elec · qe ꝓpter glo.n.et qñꝛ ps
ſanioe liʒ ſit nuo mioe eſt iudicanda maioe et
pᷣponeda.puta qñ pꝑs altera n e ſana.ſ.qe in⸗
dignu eligit vł ↄtra ecciam aliq̃d fac. ſecꝰ ẽ
qn vtraqʒ ẽ ſana·ex de his q̃ fi:a pᷣ·ea noſcid

ĩ glo d. Ite qð facit maioe ꝓs capitłi totuʒ

capłm intelligł face· G̊ e ven ĩ his q̃ opetũt
eis vt collegiatis ñ vt ſmnguł · et m his q̃ ſũt
de neceſſitate facieda.vt ĩ electõibꝰ.aliena⸗
cõibus et ſimilibuſ.hec et plura alia de hac
materia:ex de ↄſti : cum om̃s in glo.
Capeio decepcio:vñ capcioſu e ceptuoſũ
¶ ardiales dicti ſũt a cardie:qe ſic hoſtiũ re⸗
git᷑ cardie· ſic ꝓ eos regit' eccia vbis di.xxx.
ꝓſbiteri. Dicũtur eẽ cardĩales pᷣſhbiteri .i.pn⸗
cipales:qe ꝑ eos dz officiux in eecia regi: vt

ex de offi:archipᷣſbiteri:miſteriuʒ in glo et ·

vij·q.j·paſtoꝛab. Itẽ cardo oĩm eceiaꝝ ðe

papa: xxv· q · j · ¶. his · inde er cardinales

dicuntur. extra de conſue⸗cum venerabilis⸗
Hota ꝙ pᷣſbiteri cardmales habent titu⸗
lum dyaconi vero nõ hẽe dicunt᷑. ex de arbi⸗
tris · cũ nobis:et liʒ ĩ decretalibꝰ ſepe ponã⸗
tur pᷣſbiteri ſine titulo. tñ in lris pape nunqꝙᷓ;
poni p̃ſbiter ſine tito nec dyaconꝰ nec epᷣs
cũ titło·:vñ ſi lraʒ bullatã ĩ q̃ G̊ ñ huet iuene
quã gSmi. G̊ ho.ĩ ſũ. ti:de officõ archipᷣſ biteri
Caſſare eſt minutatim ſtillare⸗

((alculs eſt rõ.numerꝰ.ſnia.carbo.
auſa dicit a caſu quo venit qe ſepe caſuali
ter occurrit homi ↄtra volutate eiuſ:e em cã
materia et oeigo negocij necdũ diſcuſſiõis ex
amie patefacta.qᷓ du pponit' cã e dũ diſcuti
udiciũ du diffinit iuſticia: ex de v. ſig. foæꝰ
Eſt ãt cã qdã ſpaab vł ãnexa ſpuali vt ſi ſit
de mrepronatꝰ.qdã ciuib vt cũ agi de rei ve
dicacõe vł cã pecumaria. e de libel. obla.c
pꝓłbt.et vlt.Quedã crimialis vt cum agi dire
cte de crimie et actõez dʒ inſertbe. ex & accu.
venies. Quedã mixta vt cũ agit' de crimie ci
uili vt de adulterio ad ſepacoõʒ thoei In hig
cribꝰ caſibꝰ vltimis iura de calunia: In pma
vo cã ñ mura de calunia ſ· de veritate dceda
B bn:e de iur.caluũ.c.j.et:ij.ſi tñ agac poſ⸗
ſeſſoeio ꝓ re ſimplici iurat de caluma:et ſibr
in expoſicõibꝰ ꝓpoſitis ĩ re ſpuali:vt ibidem
¶Cauſa mima ðe dnoꝝ aureoꝝꝶ ł x:aureoꝝ
vb · l.ſolidoꝛx · vb illa qͥ n ſftic ad ſuptꝰ iudi
ciales:vt ex · de appeł. ð̊ appeł.i glo Cae
fauoeabiles ſunt qᷓtuoe:ſ.de libertate: mr̃ioꝰ
dote: et teſtamto. ex de re iuð. duobꝰ. ¶Cau
ſa aut argumto. ſ.naturab rõis: aut ꝓpbacõne
teſtin vel tabłaꝝ. i. iſtroꝝ oſtat ex de v. ſig.
Ffoeꝰ fac eẽ ꝓbacõez ofeſſo: vt ibidè ĩ glo.j.·
auci o eſt generale nome ojm ſecuritatum-
Launcionũ ãt alia e fideiuſſoeia:ſ. qn ĩterue
nerit fideiuſſoe:alia e pignosatoeia ſiue ypo
tecaria:vt cũ pignus dat aut ipoteca ſuppoꝰ
