putari .xxiiij · di · qñ (Cnid ſi archidpaconꝰ
repᷣſentet aliquez ad tituluʒ patrimonij ſui ſe⸗
oꝛdinandũ cũ nullũ habeat vel miꝰ ſufkfici
at· archidyacono hoc ſciente vel ignoeante.
EÆ dicut quidaz ꝙ impntandũ eſt clerico. qe
nõ poteſt ignozantiã allegare. ex de reſcrip.
ab excõicato·Et ideo querat victũ manu ꝓpa
xcj·di.clericus.et ar.ex de eta.et q̃li accepi
mus· Flij dicũt ꝙ agere pᷣt cũ effectume co⸗
Sat mendicare in ĩignominiã clericatꝰ Fget
aut ↄtra archidyaconũ peimo loco qe dolus
eiꝰ ppõderat culpe oꝛdinãtis.ff.ad.l.acqᷣł.
Itcẽ ſi obſteterie. Ped ſi ille puidere nõ poſſit
aget in ſubſidiũ otra ep̃m.ſm ganf.ar.Ff.òe
dolo elegãter· J. penb. Que eſt foema pᷣmi
ſerutinij .· G foema eiꝰ eſt ꝙ per tres otinuos
dies ſabbatũ p̃cedentes oedmãdi diligenter
examinent. de genere · de patria. ̊ etate.ð̊ in
ſtitutõe ·j·titulo.ad quẽ oedinat. loco vbi
eſt cõuerſatus · de ſcientia · de fide. et de alijs
quibus infra dicet' in ſequentibꝰ capitulis.
in quibus agit' de qualitate oedinandoꝝ · et
ſi ili peobati ſunt ſabbato p̃ſenten epiſcopo
xxiiij · di. quarti · y Que eſt foema ſecũdi ſcru⸗
tinij · hec ſcʒ ꝙ in romana eccleſia peioe⸗
dyaconoꝝ · in alijs eccleſijs maioe dyaconꝰ
vel archidyacouꝰ dicit ante altare:poſtulat
ſancta mater eccłia hũc dyaconũ vł ſubdya
conũ ad onꝰ ſubdyaconatus vel pᷣſbiteratus
aſſumi. et oedinatoee intereogãte ſcis euz eſſa
dignũ reſpõdet quantũ hũana fragilitas ec.
Sʒz mirabilis eſt hec reſponſio. videtur em̃
potius deberet dicere ſe nibil ſcire de eiꝰ di⸗
Znitate vł indignitate.· ſzm bn. p ex eo p
videt eum electũ a bonis videt' habere noti
ciã quandã:et de clerici ſcia rñdet qᷓ ab alijs

andiuit. xxij: q· v · hoc videre t. hec berñ . Yel
in illa reſponſione non peccat dum tamẽè cõ⸗
tra cõſcientiam non reſpondeat Flioquin cõ
traxxvnj. q: j·. . j· et ex de pᷣſcenp· qm̃ · qꝛ quẽ
neſcit indignũ debz pᷣſumere foze dignũ niſi
ꝓbet ↄtrariũ ex de pᷣſump.dudũ· hoc tñ fal⸗
Lit in aliquibꝰ caſibꝰ ſpecialibꝰ vbi non pᷣſu
mit pdoneus niſi ꝓbec ydoneꝰ.C. de ꝓba.
L.ex pſona.Itẽ in dubio pᷣſumit᷑ qͥs excõicatꝰ
ex de ſen. excõ · cũ deſideres · S. ſedẽ · Ctez peiꝰ

pᷣſumit᷑ foenicatio ꝙᷓ mrimoniũ · vt ðr · xxix · q.
v.et ſcòi Et maxime fallit m his in quibꝰ eſt

periculũ aĩe vt pᷣſumimꝰ aliquẽe eſſe paganũ⸗
ex de baptiſmo·.c.· j. Et eccleſiã nõ dſecratã ð
Oſe · di · eccleſie.Et aliquẽ nõ oedinatuʒ · di ·
xviij· pſbiteri· Rud ñi archidyaconumre
moedeat leta. udeat hoc vedinatoꝛi ſe⸗
crete nũciare anteꝙ; vemat ad hoc ſcerutiniũ.
ex· e.c-j- Et addit innoc· ibidẽ in glo· ꝙ in hᷣ
caſu ſi vedinatoe nollet deſiſtere ſi bono mõ
poſſet ſe debet abſentare·qð ſi nõ pᷣt ſine ſcan
dalo dicere dz illa verba vt miniſter eccele ie
q nõ uèicat de occultis. er idẽ dicit hoſt. ibi
dem in glo· Quid ſi archidya conꝰ impedi⸗
mentũ malicioſe ſecreto attulerit· H& guiter
peccatet idᷣo nõ effugiet canonicã vltionem
ar. ex de clã-Seſpon.cũ inhbibitio·ideo oedĩa
toe debz dila geter cauere nec facili credere
Hec hoſt. Quid ſiqs ſine examĩatõne fuerit
oedinatus· ſi ſit agnotus licet alias ſit di
gnus eſt deponedus:xxiiij · di · c. vlt. et fit in
odiũ ip̃iꝰ ſic oꝛdinati :et etiã apᷣiꝰ taliter oꝛdi
nãtisardi.lxx.c.jet er de pben.c.ſcom. .
licet. E vero ſit ignotus et indignus merito
foetiꝰ eſt deponẽdus · tũ qe eſt ſine examĩatõe
ꝓmotus · tũ qe nõ ꝓdidit crimẽ ſuũ vel inpe
dim̃tuz di · l. ex penitentibꝰ. Zi aũt ſit notꝰ et
dignꝰ in nullo peccatnoti em nõ ſũt exami⸗

nandi. ar · di · xxiiij nullus.Eallit aũt hoc in

Oſecrãdo qui licet ſit notꝰ eñ exammat. xxiij
Di qui epᷣus. ſm ganf.qe circa maioꝛa verti
Periculũ.lxjdi:miramur.dicit tñ Hhoſti⸗qꝙ ſp
ẽ examĩatio facienda vt ſibi videt᷑ ex ð elec·
nihil · . j. S. je et · ij. Bed ſi norus ſit et indi⸗
Snus eſt deponedus·qe nõ ꝓdidit crimẽ ſuũ
vt dictũ eſt. et ad idẽ ex de renũc. niſi peidez.
C.· pſone · qð intelligas de crimĩe graui. ſecꝰ
eſt de leui· xxv.di.v.c.vlt.Qð aũt crimen di
cat graue vel leue dice' ĩ ſequeti titulor Bʒ
P quẽ fiet depoſitio. ꝙ ꝓ ſuperioꝛẽ nõ per

oeꝛdinatoꝛẽ:ar: ex de cleri· iu.diuerſis in fi

Nã oꝛdinatoꝛ eſt in cã depoſitõis · j.q·j· ſiqui
epi: hec hhoſt. Quid ſi oedinãdus ꝗpeiũ im⸗
pedimentũ ꝓdidit et osdinatoz nõ intendes
diſpenſare cu eo nichilominꝰ euzʒ oꝛdinauit
S poſtmodũ detecto impedimento nõ reci⸗
Piet' oedmatus ſed e deponendꝰ. hic em̃ eſt
caſus decreti. Ixxxj. di. ſiqui ſine examinatõe

.Auid ſi ꝓmouendul in ſcrutinio ſuppeeſſe⸗

t impedimenti ſui veritatẽé· FX videt depo
impedimentuͤ

nendꝰ. qꝛ exquo examinat᷑ ſu
Frare debet · vt dici. xxviij· di · qn. et · c. vlt·
tlilxr videt ꝙ quilibz in iure ofiteri teneat

crimen ſuũ de quo agit᷑ ſi ſup eo fuerit inter⸗

rogatus. vt habec · xd· q. vlt. c. .·et penlc.· qð
Hu. credit tã in iudicio ꝙᷓ in oꝛdinatõe eſſe fa
ciendũ · S in oꝛdinatõs, dicit ꝙ ſi gnaliter in
tereogec ſufficit ꝙ dicat in gne ſe eſſe crimio
ſum et ſic petat diſpenſatõem · Sed ſi ſpeciali
ter mtereoget᷑ reſpõdebit ſe penitenuiã egiſſe
vel nõ reſpondebit · qe ſpecialiter mtereogãs
vide magis luggerere ꝙ quers · ar · ffe de qne
ſtionibꝰ. L. j· qm qſtionẽ·¶ Sʒ ↄtra ð pe· di
I. ꝗ. his autoꝛitatibꝰ.vbi abes nõ dico tibi
vt in ꝓpublicũ te ꝓdas· EF loquit' de penitẽ⸗
te qui nõ cogit ꝓdere ſe. ſecus aũt eſt in oe⸗
dinãdo·ꝙ ſi nõ ꝓdat ſecũ nõ poterit diſpen⸗
ſari · debz ergo ꝓdere ſe coꝛã pluribꝰ qe ꝓde
re eſt in publico dice · ij · q.. ſi peccauerit:Pi⸗
cut em̃ epᷣus cauſaʒ ſolus nõ andit · xv · q · vij ·
epus · ſic nec ſolꝰ diſpẽſabit· alioquin q̃liter
ꝓbaret᷑ diſpenſatio miſi fieret coꝛã ꝓluribus
ꝗtamen ẽ ꝓbanda ex de ſciſmaticis · fraterni⸗
tati · Flij dicũt ꝙ neqʒ in indicio neqʒ in exa⸗
minatõe oedinatõis tene q̃s ſe dere ſi peni
tuit · qe deꝰ occultat peccatũ poſt pniazʒxxxij

gq.:.j·. ap· Et ſicut licet redimere ſanguimẽ ſuuzʒ

qlicercũqʒ p̃dt ·ij · qiij:¶· notandũ.ſic et hono
rem ſuũ · hoſt · vero ſic diſtiĩguit· ſcʒ ꝙ enoeme
crimen ꝓdere tenet in oꝛdmatõe. graue aut
poſt pniaz dũmodo ſit occultuz ꝓdere nõ re⸗
net.qe nõ eget diſpenſatõe.enoeme auũt indi
Set vt nidebit᷑ in ſequenti titulo.multominꝰ
Leue ·. Zecus eſt ſi graue ſit notoziũ . Sine aũt
in gne ſiue in ſpecie querat᷑ ſic pᷣt reſponderi
ſi hoc de quo querit cõmiſ vel ſi moetaliter
peccam pniam inde egi · Im ganf.q:d. talia
ꝓeccata ſũt mihi dimiſſa ꝓ penitentiã· S cum
hoc iĩurare ſit temerariuzʒex de pur.cano·ac⸗
cepimꝰ.quomõ hoc aſſerit cum inter iurame
tum et ſimplice loquelã nõ ſit differetia apð
Deum.xxiij·q.j.iuramenti . deo dicit ꝙ ſi qñzʒ
notoꝛiũ fuit tenetillud ſpecialiter ꝓdere et
diſpenſationẽ petere·alioqn vel tacebit · xxij
q·j·nequis·vel dicere poterit ſenti de augu⸗
ſtino.qᷓdquid vis qe ↄſcia me nõ accuſat.xj·
q:iij.ſenti ·hoc em̃ ſufficit dũmõ ↄtra oſciam
nõ loquat᷑.ex·e·.c.j.hec hoſt.in ſumma.ſdez
aũt hoſtex ð coepe vici · ſup· c· expoſuiſti· di⸗
cit ꝙ oꝛdinãdus ſiue ꝓmouẽdus ad aliquam
dignitatez tenet ↄfiteri crimĩa notoꝛia iuris
vel facti niſi cũ eo fuerit diſpenſatuʒdi · l. ex

.

penitentibꝰ. Tenet etiam ꝓdere Srauia ſiue

enoemia que etiã poſt pniaz executione impe
Diũt · vt homicidin et ſymonia in oedĩe. Fli
aũt nõ tenet ꝓdere quia nõ impediũt. ex de
temp · oꝛ · c · Fi Zi aũt fraudulenter defectũ ſi⸗
luerit nõ habebit executõez miſterij nec oꝛdi
nis ſic recepti·ex de renũc · niſi cũ peidẽ · ꝗ. p⸗
ſone. Cũ pᷣdictis ↄuenit ganf·ti · de tpe oedi⸗
et innoc · ſup·c.cũ pꝛidẽ · addit ibidez ꝙ ſi
Ofitet᷑ et cũ eo diſpenſer tutus erit vt nõ ac⸗
cuſet. alias ſecus e·xxxiiij.di·c. fi ·¶¶Qnid ſi
oꝛdinãdꝰ intereogatꝰ ſpealiter ſup aliqꝰ mo⸗
tali rñdeat ſe illð ↄmiſiſſe et pñiazꝝ nõ egiſſe-
nũqᷓd talis ↄfeſſio pᷣindicat ſibi vt poſſit inde
pꝓuniri · m hoſti · et ganf. ꝙ nõ niſi cm̃ in
hhꝰ ʒi vt nõ oed inet · vt r·xxiiij di: ce ijei fe-

et ar. ex ð excep. deniq; . vlt Nõ obſtat ill

qð ðr er de elec · ꝓ inquiſitionem· quia loqui⸗
tur de indicio quãdo ſczʒ fit generał inqſitο

Nec obſtat qð r ex de exceſ.pla.poſtꝙ; Sue

qe loquit' qñ elericus nulla neceſſtace opul
ſus extra indiciũ de ſuo crimine gloꝛiat· hc
auũt loquimur in foꝛo mixto ſczꝭ ptim iudiciali
et ptim penitentiali. qe indiciale nõ repellr
et qe pmiale nõ pum nec publieat: niſi qua⸗
tenꝰ ſe publicauit · Quid ſi vult et petit ſe
ꝓmoueri clericus et nõ vult eiꝰ platus quia
foꝛte ſcit ſecrete euʒ ↄmiſiſſe aliqð peccatum
graue vel ꝗꝓpter aliquã ſibem cauſ. am. WÆσ aut
eſt clericus regularis· et talis nõ ꝓmouebi
cõtra vol untate ſui pᷣlati. Et ſic loquit᷑ ex de
temp.oe: ad aures Kut elſt clericus ſecularis
et tùc aut nõ hʒ ius petẽdi oedinani · et ſic nõ

tenet eũ epᷣs oꝛdmare nec oedinari face- ic

etiã intelligi pᷣt dicta decretalis · Aut h ius

petendi rõe dignitatis vel bñficij cui annexꝰ
eſt oꝛdo et ſic nõ pᷣt eũ ep̃s ꝓhibere ·. Et ſic lo
qiut er de temp.oe.ex tencꝛze · Vei etia to⸗

quit de clenco ſeculari ſim ganf. cinꝰ petm̃

nõ eſt enoeme et occultũ ẽ· licet pᷣlato ſit no⸗
tuzʒ. qð em opat' crimen mediocre manifeſtuz

hoc opac' cnimen enoeme occultũ· vt hec ꝓ⸗
bant ibide· c. queſitů. Deioꝛè diſtinctõem ee
ſcoazꝭ ponũt ganet bn·ſuꝑ illõ.c. ex tenoee
¶Vrn pmoues indignosg ad oedies peccet
Ma dno deſcribiv ſeruꝰ fideł qui oſtitutus
eſt ſup familiam dm ſui vt det illis in temp-
menſurã tritici · Et ideo infidelitat 8 e reus qꝗᷓ
dinina tradit ahcui ſup menſurã eiꝰ. qui aut
ꝓmouet indignu hoc facit: et io crime moe
tale cõmittit quaſi ſuo dno mridehs · pcipue
cũ hoc cenat in detimentu eccleſie et hono⸗
ris dei qui per bonos miſtros ꝓmoner. Eſſer
em mfidelis onño tereeno qᷓ poneret aliquol

ĩiutiles ĩ officijſ eiꝰ.Deetea peiꝰ ignoſ ad

ſacra miteria ꝓmouere ꝙ; ia ꝓmotos no co⸗
rigere.ſeb heli moztaliter peceaut nõ coeri⸗
gens efficaciter filios ſuos vt patet. ·reg· v.
ergo maltofoꝛtiꝰ moꝛtaliter peccat epᷣus ꝓ⸗
moues moignos-VYn adminꝰ requint oe⸗
dinãs in oꝛdmãꝰo trariũ aliqd eſſe ſanctita
ti neſciat. St etiã ex ac vt ſcdᷣm menſurã oe⸗
dinis vel officij miũgendi curaʒꝭ apponat vt
certitudinẽ de qualitate oꝛdinãdoꝝ ſal e ex
teſtimonio alion habeat. St hoc eſt q; bicit

apłus ad thimo- manꝰ nemini cito impoſue⸗

ns Qui aũt indignũ oꝛdinat oꝛdmãdi ius ol
tenꝰ nõ habebit·xxv.q:ij · ſi qi epi. B at eſt
ven m io⸗qñ ſcenter ꝓmonet indignuz ſcz
eũ qui ẽ in crimine notoeio alias repelli non

poſſet ab oedine ↄferendo⸗ex de temp· o=. ex

tenoze-bn.vero dicit ꝓ illu eunde oꝛdme cõ

ferꝛe nõ poſſet ſed alios bñ poſlet et pene nõ

debet extendi·hug· aũt dicit ꝙ nulluz ↄferee
pᷣt · Qõ vero dicit ꝙ eoipᷣo ꝙ oꝛdinatus appa

ret indignꝰ et oꝛdmatoæ lIxxxiij· di-cantis- et
c· daniel. hoc eſt ven hm bn ex de eta cu ſie
ars. qñ oꝛdinãs ꝑ ſe examinat oꝛdinemò et n

Pal'u ·¶ Zʒ ocra uli qui nõ habent ſciaʒ nec
ſanctã vnã qñq; pñt elſe vtiles ad tpalin gus

bernatõez. Vel ꝓpter potentiã ſecularem vel
ꝓpter inouſtriã naturalez ſed eccł ia moiget
miniſtris nõ tm̃ ꝓpter ſpualiũ diſpenſatoez ſ⸗

etia ꝓpter tpaliuʒ gubern ꝛtõem· ergo ꝛc. HE

cpalia nõ ſunt quereda niſi ꝓpter ſpaalia En
ꝓpter bonũ ſpuale debʒz eſſe lucrù tpale con⸗
temptũ.et negligi tanꝙ; incõmoduz · Zi di⸗
cat' ꝙ epᷣs in nuo ſufficienti idoneos miſtros
inuenire nõ poſſet · ſ̊ talem ydoneitate in eis
requireret qualis deſceribit' a ſanctis. && deꝰ
nunꝙꝓỹ ita deſerit eccleſiã qn inneniant' pho⸗
nei mmiſtri ſufficieètes ad neceſſitatez poꝑali
ſi ꝓmouerent' digni et nõ imdigni. &t ſi non
poſſent inueniri tot miſtri quot ſut mo meliꝰ
eſſet habere paucos miſtros bonos ꝙ; mltoſ
malos· vt dicit beatus clemes· et habec' ex
eta . cũ ſit · ¶ Sed nũquid qui reputat oignꝰ
ad vnũ oꝛdine · reputan pᷣt indignꝰ ad alium

HXτι ſic ſi oedinas exammauit p aliu;. l. Oi.
quicũqʒ · et· xv.q· vlt.c.j. Si aũt ꝓ ſemetipm.

ab aliquo oꝛdie repellere nõ poterit miſi foe⸗
te poſtꝙ; oꝛdinatus fuit indignũ ſe reddide⸗
rit. e ð eta. accepimꝰ.hhec gan᷑. Vñ ſjm bñn.
ibide · qui oedinauit alique non p̃t ei crimen
aliqð poſtea vel ireegularitatez obicere niſi
noua cauſa ſupueniente· S tamenr ꝓmouere/

ad aliquã dignitatẽ poſſz otra eũ excipe · &.

xij. nos oſuetudinez· et ar· ex de ele · ſer ptu.
non aũt accuſare· ex de accuſatõibꝰ nulli.&t
ſiłiter qui tolerauit aliquè in officio vel dig
tate minoei poteſt cõtra eum excipe.licet nõ
accuſare ſi eliga ad maioꝛẽ·hec bñn 9 Vti
epus eos quos oꝛdinauit p exceptõez; a bene
ficio remouere vel repelle poſſit· videt ꝙ nõ
qꝛ illos quos oꝛdimaui reputare debet ydo⸗
neos · e de elec.accepimꝰ ꝙ.penbt. ibi eo p⸗

ſertim ꝛc.· Ex quibꝰ verbis ſatitz ↄumcit'ep de

rigoꝛe iuris expeeſſe tenere nõ poteſt aliqua
exceptio cõtra tales· equitate tamen peniata
poteſt.qꝛ delictũ pſone redũdare nõ debz in
damnũ eceleſie · xvj. q· vj.ſi üm⸗ej Zed dtra
qe quis nõ poteſt venire vtra fact
fi · pſbi ·venies · Dicenduz ꝙ hoc eſt veꝝ vbꝛ
apter def ectũ oult remouere eũ vł repellere
ſecus eſt ſi ꝓpter viciũ ꝑpſone vt dici m.c. ac
cepimꝰ.In hoc em̃ caſu ſederet publica vti⸗
litas et honeſtas· ergo iudex occureere debʒ
eỹ de excep · exceptõem· hec hoſt.· Fohuc no⸗

ta ꝙ Hoſti · oſuluit om̃ibꝰ epiſcopis ꝙ exami⸗

net vel exammari faciant. nõ excõicent ſicut

multi faciũt ne laqueo ſe ſuſpendant· Ebſol⸗

uãt ergo ad cautelã oꝛdinatos publice in ec⸗
cleſia ab omni vmculo excõicationis et cum

eis ſuper ommbꝰ rreegularitatibꝰ diſpenſent

in quibus poſſent et debent m deum et cano
nes. hec ãt abſolutio et diſpeſat o etiã miſna
ab extraneo peelato ꝓderit inquaãtũ peiꝰ p⸗

latus cum eodez diſpenſare poteſt· quia omia

illa vident' ſibi eſſe cõmiſſa ſine quibꝰ nõ po

teſt oedinatio expediri · extra de officio dele.

peeterea · ¶Inſup nota ſm holſti · ꝓ p ꝗpeium

pᷣlatum diſpenſat in caſibꝰ illis in quibꝰ re⸗

cepiſſet executõem ſi mandatũ eius ab micio
interueniſſet· puta qñ oꝛdinatur ab extranes

ſuũ.ex de

ſine eiꝰ mãdato.ex de temp.oꝛ.ꝙ trãſ latõem
Item qñ ignoꝛantia inſta excuſat.ex de o⸗.ab
epᷣo · qui reſi · c· ij· In alijs vero ꝑ ſoluʒ papam
ex de temp·oꝛdi.dilectus· Yel etiã ſjm eũdẽ
cuʒ ep̃ᷣo delinquente non p̃t diſpenſari niſi x
papã ar.in c.dilectus. ſed cũ cꝛdĩato poteſt
etiã ꝓ ep̃m.ex ibidez dſultacõi.Vel intellige
ꝙ in oĩbꝰ caſibꝰ ex poſt facto neceſſitate vel
vtilitate eccłe exigete p̃t epᷣs diſpenſare.niſi
papa ſpecialiter retinuerit ſibi vel ſniazʒ p ſe
vł ꝑ aliũ tulerit · tũc em̃ requirit ſup hoc ſpe
ciale mandatũ· ar . ex de iudicijs cũ pueniſſet
Et ſzm hoc debz ſubaudiri in. c. Oſultatõi · ſupꝑ
illð poteris ſcz ex hoc ſpẽali mãdato.Flij di
cũt ꝙ p̃latus qᷣ deliquit nõ pᷣ̃t diſpenſarear.
ex de dona.inter vi·et vxo.etſi neceſſe · t ſic
intelligi p̃t illð e᷑ de temp.oꝛ.cũ quidã · ſed
eo moetuo ſucceſſoe diſpeiat.vt ðr in· c. oↄſul⸗
tatõi · hec hoſt.ti ·de temp·o?.q Sciendũ aũt
ꝙ qᷓtuoe caſus ſũt in quibꝰ diſpẽſatio ẽ oĩno
ꝓPhibita niſi pape · Vnꝰ eſt ð eo q̃ ſe fecit bis
in eode oꝛdine oedinari. j.q.vij· ſalubereimũ
Scðus q ſe fecit bis baptizari.de dle · di. iiij
eos · et · c·qui bis· de quo caſu dictũ ẽ ſup̃ᷣ.li.
qrto. ti· · ar. . q. vlt. de p ſib e habet etiã ibi⸗
dem de caſu pᷣmo. Terciꝰ caſus ẽ de eo qui ſe
ſymoniace del a ſymoniaco fecit ꝓmoueri·ĩx
q:j·ab excoõicatis· de quo habet infra li.vj.
ti:de ſymonia· Quartꝰ eſt de eo q̃ ad ſubuer⸗
ſionẽ fidei hereticiſ adheſit et in Otemptũ ec
cleſie ſe ab eis oꝛdinari fecit.j.q.vij.ↄueĩen⸗
tibꝰ.de quo vide ſup̃ᷣ.ar.iij. Vñuerſus Si bis
oedòo dat ſeu baptiſmꝰ iterat. Vel vt vertat
lidei ſtatꝰ oedo petat.Vel ſi pᷣſtet vt vtrũqʒ
ſymonia opetur· Vt diſpenſetur ſpes meita
pẽoeſus habetur.
De innocentia oed inãdi · ti. vj.
inde vſiderandũu eſt de qualitate or⸗
dinandoꝝ· quales aut debeãt eſſe do
cet apbus.· j. thi. iij. optet inquit ep̃m
ireep̃henſibile eſſe · vniꝰ vxoeis vin · ſobꝛiuz.
Peudente·pndicũ · oꝛnatũ.hoſpitale· doctoꝛẽ
nõ vinolentũ.nõ pcuſſoꝛẽ ſed modeſtũ.nõ li⸗
ti gioſum · nõ cupidũ · ſue domui bene p̃poſitũ
nõ neophitũ.licʒ aũt apłs iſtã regula de ep̃o
poſuerit.ſim tñ ang. et ambeo.eſt etiã exten⸗
denda ad alios oꝛdinãdos.di.lxxxiij. apłus
et di.xxxiiij· Ognoſcamꝰ. De vnoquoqʒ ergo
canone vel capło regule p̃dicte p oedineʒ ſi⸗
Zillatim aliqua ſũmarie ſut dicẽda et qrenda
licet dici poſſent plurima. q Circa peimũ que
runt' plura.peimo vtix in oedinãdo requira
ſit irꝛ ep̃henſibił ſine ſine crimie. N qꝙ ſic

vt ait apłns ad tytũ.j.qa in moetali oſlitutꝰꝰ

non dz ꝓmoueri. ey de temp.oæ ex tenoæe.et
Cc:ad aures.niſi ſm determinatõez . q habet
ex ibidẽe queſitũ Vtꝝ aliqs in peccato mo⸗
tali gillens poſf t ſme pctõ vti oꝛdine ſuſce⸗
Pto· lex pᷣcipit vt ho iuſte ea que ſüt iuſta
exequatet ideo qᷓcũqʒ hoc qð ↄuemt ſibi ex
oedie facit indigne qð iuſtũ e iniuſte exequi
et Otra pceptũ legis facit ac p h moetaliter
Peccat quicũq; aut cũ pctõ moetali aliqð of
ficiũ ſacꝝ ptractat nõ eſt dubiuz qn indigne

☚

illud faciat· vnde patet ꝙ moetaliter peccat

Jauſ⸗ ſi ex officio teneat vi nuq̃d erit per
P

exuſ: ꝙ nõ ita ꝙ neceſſitatẽè habeat pec
candi qꝛ p̃t vel peccatũ dimittere vel officiũ
reſignare exquo ad executionẽe oedinis obli⸗
Sat. Sed nundqd poteſt p alique ſecũ diſpe
lari ꝙ licite vta t᷑ oꝛdme. ꝙ nõ qę hoc ſcz
q; hõ ſancte ſancta ptractet eſt de iure natu⸗
rali et de iure diuino qð quidè eſt indiſpenſa
bile · ¶ Vtz quilibet actus oedinis que facit
exiſtes in moetali peccato ſit peccatù moeta⸗
le. H qncunqʒ talis exhibet ſe in aliquo vt
miniſtrũ eccleſie moꝛtaliter peccat et totienſ
moetaliter peccat quotiẽs hmoi actũ facit qe
dicit dyoꝰ.j.c.eccleſiaſtice gerarchie · ummu
dis nec ſymbola.iſacrametalia ſigna tange
phas eſt · vnde qñ tangũt res ſacras quaſi ſuo
officio vtetes moetaliter peccãt ſecus autez
eſſet ſi aliqua neceſſitate ſacramentũ aliqð cõ
tingeret vel exequeret' in illo caſu in quo ec
lLlaycis licet ſicut ſi baptizgzaret ĩ articulo moe⸗
tis-vel ſi coæpus xp̃i ꝓiectũ in tereã collige⸗
vet.hec tho·hinc eſt qð dicẽ.di.xl · añ omia
nihil eſt in hac vita difficiliꝰ laboeioſius et
piculoſius ep̃i aut pᷣſbiteri aut dyaconi offi⸗
cio· ſed apud deũ nihil beatius ſi eo mõ mili

tet quo noſter imperatce iubet. ſibr nibil eſt

miſerius ſi negligenter fiat.q VYtrum peccet
moetaliter ꝗᷓ recipit vel petit aliqd diuinoꝝ
ab eo qui eſt in moetali peccato· H ꝙ;diu mi
miſter eccleſie qui eſt in moetali pctõ ſuſtine
ab eccleſia ſubditus eiꝰ debʒ recipe ab eo ſa
cramenta qe ad hoc ei obligat᷑ ſed camẽ pᷣter
neceſſitatis articulũ nõ eſſer turũ alicui ꝙ in⸗

duceret eũ ad exequeduʒ aliquiò oedinis ſui

Durãte ↄſcia tali ſczʒ ꝙ ille eſſet ĩ moetali pec⸗
cato quã tamen deponere poſſet q dei gratia
purificat in inſtãti · hec tho. R eſto ꝙ cri⸗
minoſus penitentiã egerit nũqd ꝓmoueri et
oꝛdine ſuſcepto vti poterit .· circa hoc fue
rũt opi ·diuerſe quibꝰ ad pᷣſens omiſſis ſcienð
ꝙ ſicut dicit bñ.ex de temp.oꝛ·ex tenoæꝛe.cir⸗
ca ꝓmotos et ꝓmouendos ſijm hHug. et tanc.
quatuoe ſunt ↄſideranda.peimũ eſt quãtitas
criminis vtꝝ ſit enoeme vel mediocre. ſcdm
eſt qualitas crimis vri manifeſtũ ſit vel oc⸗
cultũ · terciũ modꝰ publicatõnis ſcʒ vti per
opis euidentiã vel indicis ſniaz vł ↄfeſſone
in indicio ſpontaneã · quarto ſatiſ factio peni
tentis an egerit penitentiã verã vel ſimulatã
Pi igitur crimen ſit enoeme ſzjm ganł ·hoſt. et
ray· indiſtincte ſiue illõ erimen ſit manifeſtũ
vel occultũ etiã poſt pactaz penitentiã ꝓmo⸗

ueri ius nõ ſinit et executõz oedinũ ſuſcepto⸗
rũ impedit · ex de temp· oꝛdi · queſtuz . C. j. vbi

pncipaliter reos· Scm vero berñ.· diſtingue
qę ſi crimen ſit enozme et manifeſtũ deponit
nec vnꝙ; reſtituic poſt quãtãcũqʒ pemitentiã
di · l· miroꝛ · Bi vero ſit enoeme et occnltũ.mo
nendus eſt ꝙ niſi abſtineat aſcende ad ſupio
res oꝛdines non pᷣt ↄtentus vti oꝛdine ſuſce⸗
ꝓto et nõ cogẽdus qnia ſolũ deũ habec vlto⸗
rezꝝ· quia latentia peccata vmdictã nõ habẽt
di · xxxiiij· erubeſcãt · et · xxxij:q:/v.xpiana.vñ

—— —. - oTL.(. — — —— — — ⏑ — Bͤ6

pacta pñia ſibi impolita vel eiꝰ pte ſi volue⸗

rit poterit officio ſuo vti et ad oedies maioel
ꝓmoueri · vt het in di. c · ex tenoee · et ex ð ſy

monia ex tue:pᷣter reoſ homicioij· ex d temp·

oedi:queſitũ: vbi exemplificant talia crimia
ſcʒ adulteriũ · piuriũ · falſũ teſttmoniu · homi⸗
cidiũ:hec bn. t pncipaliter ſmoniacoſ.hec
em ſeʒ homicidiũ et ſymoma etiã poſt pactã
penitentiã impediũt oꝛdinis executõeʒz et bñ
ficij retentõemvt ðe ex de accuſatõibꝰ inqſi⸗
tõis ·˖ Et ide dicendu e de hereſ ſm gank · di⸗
ſtingue tñ de hereticis vt ſup in ti· i· ar· iij ·
in de notabili qð icipit notanò aut ꝙ epoꝛꝝ⸗
hereticoꝝ · Et qð dictũ ẽ ꝙ clericꝰ qᷓ detinet
enoemi crimie occulto monedus eſt · nõ ꝓhi⸗
bendꝰ a pᷣlato · intelligit ſjm bñn · de ſeculari

nõ de regularie de temp. oedi · ad aures· qe

nõ habz ꝗꝓpeiã volũtatẽ · xij.q:j .nõ dicatis et
c·nolo.et iðo ꝓmoneri nõ p̃t ſi ↄtradicat p⸗

latꝰ ot habe' in.c.ad auresvł ius illò aut·

ex tenoee.intelligit cũ q̃s petes oedinari hʒ

ius petendi· St ideo p̃latus eeꝰ q̃ nouit illius
ſecreta eũ repelle p̃t. ar. ex de ſpon · pma hec

bñn: St hec diſtinctio habet' etiã ſup̃ in pcedẽ
ti ti · q · q̃d ſi vult et petit ꝛc· Si vo ſit medio⸗
cre notoꝛiũ nõ pᷣt etiã ſi pñiam egerit ſine di⸗
ſpenſatõe ꝓmoneri nec oedine ſuſcepto vti ·
vt a ↄtrario ſenſu habet' in di·c. queſitũ·.· ·
ibi reſpõdemꝰ.ꝙ ſi:et ex de coha .cle:nra·et
c.queſtũ .Sʒz poſt penitentiã vł pnie prem pᷣt
exquo ꝑ ſuperioꝛẽ diſpenſatũ eſt.ſic loqur ex
de bigamis ·˖ ge· et de cle · Diu · ſane · ij · Ji vero
ſit occultũ et nõ egit pniazʒ monẽdus e vt ab⸗
ſtineat ab oedine recepto nõ tñ cogendꝰ .imo
relinquit᷑ fue ↄſci e vt habet' ex de temp.oe-
queſitũ:ibi q̃ ſi nõ penitnerit ꝛc· et di:xxxiij·
Hhabuiſſe.pᷣt ergo ad ſupioees oedines aſcen⸗
dere etiaz inuito pᷣlato niſi ſit religioſus vel
ſimplex beneficiatꝰ.ſecus ẽ ſi pponiturã heat
vł almd bñnficiũ et reqᷓrat oedmẽe certũ:ſic in
tellige illõ ex de tep · oe:adò aures· et de eta·
c·j. Sʒ ſi pniaʒ vel ꝑpte pñie egit monedus eſt
vt abſtineat a ſupioꝛibꝰ licet vtat' ſuſceptis
nõ tñ eſt cogendꝰ.ſic loquit' ex de temp. oe·
queſitũ·ibi poſt pnñiazʒ·ꝛc.et ex ·.e.ti·ex tenoꝛe
et ſic nõ eget diſpeſatõe qñ crimen occultum
fuit.et ſic intellige ſnĩazꝭ illoꝝ qᷣ dicũt ptõ

rem celebeare poſſe poſt pmmiam ſine diſpenſa⸗

tõe.· Deodeſt aut ad illò diſpenſatio qe ſcʒ nõ
pᷣt de iſto poſtea acculari ·xxxiij.q:ij:· admo⸗
nere · et er de fi · pſ biteroꝝ ex tua:hec hoſti.
et duenit cũ eo ganf.hoſt. cam pleniꝰ dicit·
Scm vo bn.diſtingue in mediocri notoeio-
qe ſi ſit notoeiũ ex eo ꝙ eſt in iudicio ouictuſ
vel timoꝛe ꝓbatõis ↄfeſſus deponr.di.lxxxj
ſiqs clerici·et hoc etiã dicit rap. S vo eſt pu
blcũ ꝑ opis euidentiã vł ofeſſione ſpõtaneã
tũc ꝓacta pñia p̃ᷣt cũ eo miſericoꝛdit' agi plꝰ
vel minꝰ ſzm qð epᷣo ſuo fuerit viſum.xxv. q·
vlt · ſiqs pᷣſbiter . et · l. di . Pſbiten · Et hoc to⸗

tũ iutellige cũ egerit pñiaʒ verã et nõ ſimu⸗
latã· qa ſi iłatazx nõ reſtituet'.di.j· dũ oſtitue
ret᷑ hec bn. Hay· aũt dicit ꝙ ſi ſit manifeſtuz

P ofeſſone factã ſponte in iure et nõ metu ꝓ

,

bationũ nõ deponeret' ita pᷣciſe · ſ̊ fieret illꝰ⸗
qð legit.v.q.viij.q amiſerit ·et· c · ſiqs pᷣſl bi-
ter · vbi r ꝙ talis ſi eſt ſacerdos non cantet
miſſã ·ſi dyaconus euangeliũ nõ legatalios
aũt oedines exequi poterit· Nota tn ꝙ ſi cle⸗
ricus ↄfiteat' publice etiaz ex ius ſe ↄmiſiſſe
crimẽ tale qð vergit in alteriꝰ infamiã vel pᷣ⸗
iudiciũputa aliquã nũc diugatã ſe pᷣmitꝰ de
floꝛaſſe vel ſibe · licet iura dicãt ofeſſionẽ ex
iuſ factã regulariter nõ ꝓpare pᷣiudiciũ ↄfiteti

ſſte tñ dz ſuſpẽdi ab officõ·et bñficõ. ex ̊ ex

ceſ.p̃la · quã ſit graue·hec ray· Bi vero ſit me
nifeſtũ pꝑ infamiã deficiente accuſatoꝛe ec ꝓ⸗
bacõe legitima· indicet ei purgacõ qᷓ peeſti⸗
ta abſolue.ſi vero ĩ ea defecerit deponec. er
de adul. ſignificaſti · et de purga.ca.ex tuaꝝ
x p̃dictis Ooſtat ꝙ leue delicta ſiue occultuz
ſiue manifeſtũ nec deicit ꝓmotũ nec impedit
Smouẽdũ · p̃miſſaʒ di·eliciũt gan.et hoſt.ex
de temp· oe· ex illo.c.queſitũ q &t nota diuer
ſitatẽ inter ganf· et hoſt· ex vna pte· et bn. ex
altera qe illi nõ diſtin guũt de pctõ enoemi.
vtyꝝ ſit manifeſtũ vel occaltum· bn· vero ſic.
Itez illi nõ diſtinguũt de mõ publicatõis pec
cati mediocris bn.vo ſic.e’ IJ⸗dhuc nota cir⸗
ca materiã iſtã ꝙ innoe ſage epr onde⸗ dicit
ꝙ in occultis pẽtis ſufficit abſolutio p̃ſbite⸗
ri autoeitate clauiũ · ar. vj · q:.j.illi qui.aec re
quirit diſpenſatio aliqᷓ vt ſuu officiũ exequaꝰ
vel vt ꝓmoueat' liczʒ ſi ex huĩlitate abſtineat
mereatur· ar · m.c.queſitum·. t hec ſunt vera
niſi ſit tale crimen qð impediat executõem of
ficij etiam poſt ꝓactam penitentiam. et oue⸗
nit cũ eo hoſt. ſup· c. queſituz. 3 Sed qd vo⸗
cat hie delictũ enoeme et mediocre et qd le⸗
ue · Kenoeme delictũ vocat᷑ q ſim hoſt.ho⸗
micidiũ · di · l. miroe · hmoi inhabilitatõez min⸗
ducit hoer oe ſanguinis ſtẽ hereſis in qua pꝰ
vulnꝰ ſan atũ cicatrix remanet.j.q.j. ventuz.
hm̃oi inbabilitatõis ratio eſt immanitas cri⸗
minis· Ite ſymomia in oedine· ex de accu inqᷓ
ſitõis· hm̃oi inhabilitatõis ratio eſt viciuz et
infectio oedinis · Sũt etiã quedã alia delicta
que dicũt enoemia nõ tñ iſto reſpectu ſʒ alio
vt reſpectu pnie et ĩdiſpeſabilitatis ſymonia
ci in bñficio. Oe illa nõ p̃t homo penitere ni
ſi reſignet. ex de ſymo· matheꝰ. nec p̃t diſpen
ſatione hre · j· q · j·erga.diſpenſat tñ cũ nõ ſy
moniaciſ.licz ſymoniace ꝓmotis· ex ð ſymo.
de regularibꝰ te reſpectu depoſitõis ſiquis
excõicatus in ↄtemptũ clauiuz celebeauit· ex
ð cle.excõ.mĩ ·latoees· Ite reſpectu infamie

ome delictũ qð inducit ip̃o facto ciuile infa

— . . .

miã.iij·q:vij· . poero· Item reſpectu oeiginiſ
vt eſt infamia deſcendẽs ex delicto p ſnĩiam
declarato. ij·q: nij. S· hinc colligit.hec ganf.
et hoſt. ¶ Quid aũt vocet' mediocre delictuz
habet᷑ ex. de temp· oe · queſitũ ſcʒ adulteriuz.
piuriũ·falſuʒ teſtimoniuʒ· fosnicatio.fraus 4
pʒ dolũ adiũctũ.nõ em̃ oĩs fraus eſt dolꝰ ve
cũ qs decipit te ipᷣa intentõe vł volutate fal

lendi · et ſacrilegium furtũ et cetera moetalia

que ſpecificant᷑ · l.di:qui in aliquo.et.xxv.di
Jꝗ· alias:et· I· crimĩs · et ibi et quauis apłus.

et in pluribꝰ alijs di:et capitulis decreti·Ex
cipe tamen homicidiuz qð ibi numerat .quia
ſi voluntariũ fuerit: enoeme erit vt dictuz eſt
hec hoſt.Icòm tamẽ bn.adulteriũ: piuriuzʒ·
falſũ teſtimomũ: et homicidiũſũt pctã enoe⸗
mia.vt patz intueti verba eiꝰ ſupᷣ poſita ·leue
vo delictũ ẽ minutũ ſine veniale de quo mul
ca habes exempla in di: G. alias igit.que aũt
ſũt minuta ꝛc·que ſunt etiã venialia habituʒ
eſt ſupea li:v.ti · xxxj·
e monogamia ti.vij.
Aſtea vſiderandũ ẽ de ſcðo·c. regule
płice q̃ eſt ꝙ opoatet oꝛdinanduz eſſe
vnus vxoeis vin i. monogamũ a mo
nos qð eſt vnũ et gamos qð ẽ mulier · di · xxvj
c.j·Et circa hoc querunt pła.peimo quomõ
iſtud.c.intelligit ſcʒ negatiue vł affirmatie
Hc ꝓꝙ negatie · i · nõ pluriũ · ſicut ecõuerſo · in
oee duox vł triũ ·æc.i.paucõꝛx · ex de teſt . in
noĩe dñi ·¶ Quare bigamꝰ arcet ab oedine·
V ꝓpcer tria·peimo ꝗꝓpter defectũ ſacri. NHã
p ſacrametũ oedinis ↄſtitui qᷓs mĩſter alioꝝ
ſacram̃toꝝ · q̃ vo alijs ſacramẽtũ mĩſtrare dz
nullũ m ſacramẽtis pati dz defectuʒ ſʒ oĩma⸗
de pfectus eſſedefectꝰ aũt ſacram̃ti ẽ qñ op
poſitũ ſigfioatõi ſacri integre innenit᷑ in ali⸗
quo.Integra vᷣo ſigficatio mr̃imenij ẽ ſignifi
catio ↄiũctõis vniꝰ xp̃i cũ vna eccleſia:· quã⸗
do ergo q̃s ↄiũgit pluribꝰ vel vni in plures
diuiſe in eo deficit ſecramscs⸗rxrvj-Dr Arutis
et ex de bigamis debitũ · Scðo ꝗpter ſignũ in
cõtinentie·dilxxxiij·ꝓpoſuiſti · v. ſʒ foꝛtaſſe
Siẽ em̃ dicit ambꝛo·quo erit hoꝛtatoꝛ vidui⸗
tatis qͥ Diugia frequetanuerit · di.xxvj· vna · ter
cio ꝗpter pᷣeogatiuã oꝛdinis: vt habet᷑ in di.
c·vna · et · c· vlt · In quot caſibꝰ ↄtrahit᷑ bi⸗
SgSamia · H in. vij · PHeimꝰ eſt cũ quis diuerſis
tpibꝰ hʒ płes legitimas vxoꝛes et cognoſcit
ambas. cScòs cũ q̃s diuerſis tpibꝰ pꝓłes hʒ
vnã de iure et altera ð facto.et Ognoſcit am⸗
bas· et iudicat tał bigamꝰ nõ ꝗpter defectũ
ſacr̃i eũ in veritate nõ ſit bigamꝰ.ſʒ ꝓpter af⸗
fectũ intentõis cũ ope ſubſecuto·ex de biga⸗
mis nupꝑ · hec ray. Et ſzm roð.hec bigamia in
terpᷣtatiue p̃t intelligi de illo ſolo q̃ ſcies im⸗
pedimentũ ↄtrahit de facto.ſecus eſt ſi igno
rãs impedimẽtũ ↄtrafaciat bona fide Hec cõ
tradicit illa decretał nup. et illa cũ a nobis
qᷓ eſt ibidẽ qe loquit' de illo q̃ ante ſacrũ oe⸗
dine dtraxit cũ vna et poſt ſacrũ oꝛdinẽ con⸗
traxit cũ altera ſicut patz in illa decretali qñ
habet' integra · et ex de ſen. ex · nup· et inſcien
ter in peimo caſu otrahẽdo·et idðᷣo foete biga.
mus reputat. Vñ foete ſecus eſt de eo q̃ non
pPeccauit ↄtrahendo.ſʒ excuſat' ꝓpter excuſa⸗
bile facti ignoꝛantiã. cũ pene ſint potius re⸗
ſtringede ꝙ; ampliande. Terciꝰ caſus ẽ qñ
eode tpe habz płes.vnã de iure.et alterã de
facto. et Ognoſcit ambas. Et ſiłr ſʒm ganf. ſi
neutrã hʒ de iure ſʒ tm de facto vt ſi cõtraxit
vno et eode momento cũ vtraqʒ · tũc em̃ cum
neutra mrimoniũ tenet. ex · e.nup. SBilhr ſi con
rraxit de facto cũ pluribꝰ diuerſis cpibꝰ. Fd
uc caſũ videt ptinere qñ qs ducit aliquã p

—

derba de pñti et illa viuẽte vł moetua ducit
aliã de facto. Sʒ ſm tho · ex hꝰ nõ fit ireegu⸗
laris · Si tñ ꝑ eccł iam cogar ad peima redire
ſtatim fit ireegularis cũ debitũ ſoluit ſeu red
dit. Quart?⸗ qñ otrahit ſiue de iure ſiue de
facto cũ vidua ab alio marito ↄgmta et eam
Ognoſcit · Secꝰ eſſet ſi eſſet vᷣgo relicta · Qn
tus eſt qñ otrahit ſiue de iure ſiue ð facto cũ
coerupta a quocũqʒ ſiue ſcienter vł ignoean⸗
ter et eã ↄgnoſcit· Sextns qñ ꝗpeia vxoeez

ↄsgnoſcit ſcienter vel ignoꝛãter poſtꝙ; eſt ab

alio ↄgnita et om̃s iſti mõi pᷣdicti habent ex
e. ſup eo · in glo · Septiꝰ ẽ qñ poſt votũ ſolẽ
ne ↄtinentie ↄtrabit de facto licʒ nõ poſz de
zure matrimoniũ et ↄſũmat· vt habe in glo.
pᷣdicta. Sʒ talis nõ eſt irꝛegularis ter defe
ctũ ſignificatõis in ſacr̃o cuz nõ ſit ibi ſact̃m
ſed qe ſimpłer ſtatutũ ẽ eo ꝙ ↄtra tale p̃ᷣſumit
de incõtinẽtia· et vt ſacr̃m oedinis in maioei
reuerentia habeat. Diſtingue tñ in hoc caſu
qe tab aut ſolẽniſauit votũ ꝓ oꝛdĩs ſaci ſuſce
ptõeʒ et ſic ẽ bigamꝰ. cũ eo tam̃ p̃t diſpeſare
eps ſm bñ · eỹ de cle · Diu · ſane · Et ſim roð· H
eſt veꝝ ſi dtraxit cũ vgine· alias ſecꝰ ẽᷣ. Sut
p religionis ꝓfeſſonẽ et ſic ettã ẽ bigamus:
xxvij ·q·j·quotquotcũ eo tñ nõ pᷣ̃t diſpenſare
epᷣs · vt dicit ioh · ibidẽ· In pᷣmo cãu pᷣdictoꝝ
ſeptẽ eſt Pe bigamia et vere . in ceteris aute
large et interpᷣtatiue · Et licet in aliqbꝰ eoꝝ
nõ ſit mrimonij ſacrm.eſt tñ eius ſił itudo·Et
poſſet quilibet dictoꝝ caſuuz ꝓbari ꝑ ſpeale
capł m iuris canoĩci · ſʒ ꝓpter beeuitatẽ omiſi
4 Sz q̃re magis nocet quo ad penã ireegula⸗
tatis viro ꝙ coerupta ſit vxoꝛ eiꝰ ab alio ꝙ;
ꝙ ipemet ſit coeruptus cũ alia.cũ magis no⸗
cere ſibi deberet culpa ꝙ aliena-. & rõ
eſt ſim quoſdã qe eccia nũqꝙᷓ; fnit iũcta adulte
ro.nec niſi vni ſponſo. ſʒ ſponſus ecciĩe aliqñ
habuit ſynagogã q̃ſi ↄcubinã· t io ↄſũma⸗
cio mrimonij cũ muliere p̃ᷣꝰ coerupta ab alio
magis e ↄtra ſignificatõz mrimonij ꝙᷓ qñ vir
coꝛruptus ↄſũmat mrimoniũ cũ muliere non
ꝛius cozrupta.Sʒ hec rõ nulla videt aliqui
us qe vt ip̃ᷣi dicut vna fuit fides antiquoꝝ
et modernoꝝ ita et vna eccł ia. Iñ et ſancti
patres veteris teſtam̃ti iã ptinebãt ad vnita⸗
tẽ eccleſie.idðo collectio eoꝝ nõ dz dici fuil
ſe ↄcubina ſed ſponſa · Vnde etiam a ꝗgphetis
ſponſa vocatur. Deeterea ſi eſſet veꝝ qð illi
dicunt copula foenicaria eſſet ſacr̃ᷣm vnioms
ſynagoge cũ deo qað eſt abſurdũ · Et ideo di⸗
cũt aliter ſeʒ q motus nõ diſtingnit᷑ ſm ſpe⸗
ciem ꝓꝑ ↄpatõem ad terminũ a quo ſ̃ſp ad quẽ ·
Et ideo ↄſũmatio mr̃imonij cũ nõ peiꝰ corru⸗
pta licet ſit a viro peius ꝓ foznicatõez coeru
pto cũ alia.nõ ſic deficit ab integritate ſigfi
catõis diũctionis xpᷣi et eecleſie ſicut ↄſũma
tio mrimonij a viro nõ peiꝰ cozrupto cũ muli
ere ab aliqꝰ coerupta. Ergo ſi mulier eſſet ſu⸗
ſceptibilis oedinis· nõ fieret ireegnlaris per
ſũmatõem cũ viro nõ pꝛiꝰ cozrupto.licʒ ip̃a
fuiſſet ab alio coerupta ꝑ fosnicatõez. B rich;.
et tho. ¶ SZz q̃re bigamia in mrimonio nõ cõ⸗
ſũmato nõ facit ireegularem ſic in ↄſũmato:

—
—

— —

—

—— —

ſpeſre
nod. B
e. Fr
amus.
enlare
cton
aute
eon
dot
peale
omiſ
egul⸗⸗
lioꝙg
is no:
N r
dulte
lin
alio
vir
non
liqui
non
ancti
mita⸗
fuil
heus
oölli
om
di⸗
ſpe⸗
que·
orru⸗
toeru
ſiofi
füma
muli
t ſu⸗
per
ißa
ich⸗
ci⸗
ato⸗

babeat etiã executõem oedinis q

qe granioe eſt defectus ſi gficatõis in ma
trimonio ↄſumato ꝙ in nõ oſumato.plus em̃
ſut põderadi defectꝰ in rebꝰ oſumatis ꝙ;ᷓ in
his qᷓ nõdn puenerũt ad oſumatcõzʒ. hec rich.
Vtnꝝ ille qui defloeauit aliquã foemcarie
et poſtea eam duxit in vxoeem ſit bigamus.
XÆM quidã dicũt ꝙ nõ qe ibi e vnicus vnice ee
ecõuerſo:neuter em̃ diuiſit carne ſuã in płes
quᷣ videt ſufficere.ex de bigamia debituz in
tex. et glo.circa fine. et di. xxvj.acutiꝰ.et ar.
er qꝗ filnj ſũt le.tãta. Et hec opi. eſt celebeio
ſ̊m ganf.gof.rap.et bn.ex de hᷣrga.debituʒ
bart· beix in quadã qſtione.et io· an.li. vj. de
cle.oiu. clerici. Flij dicùt otranũ quos ſeꝗo
hoſt.qꝛ virgo debʒ eſſe ſpõſa qñ mrimoniũ cõ
trahit' et etia qn oſumat. al ias ibi deficit ſig
culuz ſacramæeti:qe vir ſi gnificat xpm et vxoe
eccleſiã qꝗᷓ eſt virgo nõ habes maculã neqz; ru

gãa de quo habet' ex. c. debitũ. et · xxvi:. q/ij·.

cu ſocietas. debz ergo deſpõſari in vginitate
iij:q· v · qualis vir vgo deſponſata in vgimta
te æc. Et virgo debet eſſe in Otractu. xxxij. di-
nemo:et dixxxiiij curandũ. et. c. pcipimas.
poſtea tñ exponũt· virgo·i.nõ ab alio ogni⸗
ta · ſ hãc expoſitõz nõ admittit hoſt. 4 Qnid
