ita ꝙ ex quo de pᷣdictis vł aliquo ipoꝝ ꝓba⸗
bilibꝰ oſtiterit documẽtis · ſ. ꝓ aliqð ſcelꝰ tazʒ
execrabile cẽmiſerũt· nullatenꝰ alia excoꝛica⸗

eõis vł depoſicõis ſeu diffidacõnis aduerſus
tales ſnia requirat'. Oz et beneficia taliu ꝓp ii⸗
los ad qnos ptinet collacõ libere oferant'li.
vj · de homi.ꝓ humani ad fi .q Triceſimuſter⸗
cius caſus ẽe ↄtra illos q ſcienter et ſpõte pti⸗
cipãt exc õicato a papa in diuinis officijs. ex.
e·ſignificauit.et Huũc rigoze inducit magnitu⸗
do vocis ſñnie iudicis· ſ.pape et excellecia illo
zum in quibꝰ cõicant·ſ.diuinoꝝ officõꝛ. Et
B intelligendũ eſt tã de his que mtra eccłiaʒ
dicunt ꝙ ext ra:ſ.de hoeis canoĩicis.ſcõz hoſ.
et gof · Et ꝙ dicit ſpõte nõ intelligas excludi
vim ddicõnalem ſ·/ abſolutã tm·ex qdð me.ca ·
ſacris ſcðz hoſt.et gof·Et cũ G̊ ↄſtitucõ penał
ſit nõ e extendẽda ſeðz gof.de pe.di.j.G. pene
imo dic ſeðz hoſt.ꝙ cũ h; ↄſtitucõ nõ ſit penał
ſed medicinalis ſed tñ ſpealis.nõ eſt ad alios
extendẽda. inſti · de iure naturali gen· et ci:ꝗ.
plane et ex ð elec· licz.et c. vl.q; Quid ge ſiqs
pticipat in dminis officijs cũ excõicatis a ca⸗
nonibus ſupᷣdictis· Nũquid eande ſniam ĩcur
rit · H nõ puto q miciꝰ agit cũ lege ꝙᷓ; cũ mi
niſtro leg· ff. de arbitris · celſus. ſcõz Hoſ.Qui
dam tñ dicũt ↄtrariũ ſ.ꝙ talis qui ꝓticipat cũ
excõicatis a papa in diuinis officijs excõica⸗
cõz maioeè non incureit. et cũ his ſentit bn.et
jnno· ſupꝑ detõ c· ſignificauit. dicẽtes ibi ꝙ B
debet intelligi qᷓntu ad puacõz ſacrametoꝝ . b
foꝛte qe illi de quibꝰ dicit ibi in c· illo erant

excõicati cũ omibus pticipantibꝰ cũ eis. Yel

foete qe illi ꝓticipauerũt illis excõicatis ĩ eo⸗
de crimine. ideo eadẽé ſñia cũ illis fuerũt liga
ti · et remitti debuerũt ad excõicatoee ſuũ ſol⸗
uendi . Opmio p̃ma eſt hoſt. et ꝓbabilioe vide
tur ſcð rich;.qe duenit magis cũ tex· q Trice
ſimuſquartus cãꝰ e ↄtra illos qᷓ romanos aut
alios xpianos ꝓ negociacõe vel ꝓ alijſ hone
ſtis cauſis nauigãtes cape aut rebus ſuis ſpo

liare pᷣſumũt· aut naufragiũ paſſos ſpoliãt re⸗

bus ſuis niſi moniti ſatiſfaciãt vt ex ð rap. ex⸗
cõicari ·vñ ipᷣo iure ſunt excõicati ſi poſt ↄpe⸗
tentè admonicõz vel poſtqꝙ; fuerit ĩ moꝛa non
reſtituãt.cũ reſtituere poſſint· vt dict glo.bn.
et hoſt. Sʒ glo.jnno.·dicit ꝙ eſt canon ſñie fe
rende. et addit hoſt. im glo.ꝙ qui mercatoees
ſiue pegrinos nõ nauigãteſ.ſ̊ alias itinerãteſ
dep̃dat. nõ ẽ excõicatꝰ ip̃o iure ſ̊ excõicãdꝰ.
xxxiiij.q:iij.ſiquis romipetas· et c· paternaꝛ
dicit etiã ibidẽ in fi · ꝙ pirate excõicant ſolen
niter ab oee pape ter in anno.dicit etiã ibidez
ꝙ ſpoliãtes naufragãtes incidũt m canone ſi
nõ reſtituãt infra tꝑs a iudice pᷣfixũ 4 Triceſi
muſquintꝰ cãꝰ e ↄtra illos qᷓ innitunt oedina
cõibꝰ vel alienacõibꝰ a ſciſmaticis factis .ex
de ſciſ. c. j. v. vl.·¶p Triceſimuſſextꝰ cãꝰ e otra
religioſos ꝓfeſſos tacite b expᷣſee nõ deferetes
Habitũ.ex mõaſteriũ quale eſſent itra mõaſte⸗
riuz geſtaturiſi moearent' ibidé. Bine etiã ſue
religioms habitũ temere dimittetes in ſcolis
vb alibi.ex ne.cle.b mo.jnno.nij. Suis et li.
vj:e. vt ꝓPiculoſa m qua Ootinent pła ꝙ; otineã

tur in illa Suis et 16 illa guie nõ ponit' m vj.

Et dicit temere qe ex iuſta cauſa timoeis licet
Habitũ trãſfoemare:.ex ð vi:et ho.cle.clerici.

en nuquid P c. vt xiculoſa: om̃s apoltote
P

bitu relmquetes ſũt excõicati · & ꝙ; non qe

loquit ti de religioſis manentibꝰ m religiõe

mutantibꝰ habitu ſuũ Fricenmepemug
cãꝰ eſt ↄtra doctoees et ingros qui pdictos rĩ⸗

licto ſuo habitu leges vł phiſica audieteſ do

cent vb in ſcolis ſuis retinẽet vt patz in dctõ c.

vt picłoſa:Ide credo ſcðʒ joan·ſi habitũ non

dimittũt . qe pticipãt in enmine ſauid ſi mo⸗
nachus habes domũ iuxta ſcolas exns ibi au
diat · & ꝙ gpter G nõ erit doctoe excõicatuſ·.

Iſfõ em poteſt eũ ꝓhibere niſi ſtet ibi ·. q Quid

ſi monachꝰ nõ vult ſcolas exire · videt lici
te poſſit inde expelli:arex e· venies· et ſi ñ pᷣt
expelli exeat doctoæ. ar · ex e · nup · H jo·an. ¶
Triceſimuſoctauꝰ cãꝰ ẽ ꝙ; excõicati ſũt ipᷣo iu
re noua thelonia pegriniſ et mercatoeibꝰ ĩpo
netes· xxiiij ·q.iij.ſiquis romipetas · lra ibi ſic
ꝛacet·ſiquis pegrinos ſanctoꝝ limia viſitãteſ
cape.vb etiã res quas ipᷣi ferũt ſpoliare · et ne
Sociatoees nonis thelonioꝝ et pedagioꝝn ex
actõnibus moleſtare teptauerit· donec ſatiſfe
cerit cõione careat xp̃iana.¶ 1 Noua thelonia
vocat vł de nouo impoſita·vl de nouo augm̃⸗

tata: videt aũt pociꝰ ꝙ ille canon nõ ſit late

ſnie ſʒ ferẽde ſiquis attedat ad verba duoꝝ ſe
quenciũ.c.in quibꝰ dᷣe anathematis vmcłobł
gladio feriat Triciſimuſnonꝰ caſꝰ eſt ↄtra
intendẽtes ſoetilegijs et diuinacõibꝰ cũ effe⸗
ctu.xxvj.qv.ſiquis ariolos.et c .nõ opꝑtet.tn
ſcðz quoſdã iſti canones nõ ſut late ſñie ſed fe
rende qð videtur ꝓbari poſſe p illud qð dᷣe e.
q·ſoꝛteset c.ſiquis clericꝰ.et maxie augurijs
in ꝗ* òᷣe tale p̃cipimꝰ a ↄuentu eccbie ſepanð
4 Quadrageſtmus caſus ẽ ratũ habes ꝙ aliqᷣſ
ndie ſuo in clericũ vł pſonã religioſaz religio
nis appeobate manꝰ miecerit violetas.qꝙᷓ;uis

factu fnert᷑ ipᷣo neſciete nec tũc volente. qe im

malefactis ratihabicõ retro trahit' et mãdato
Opa · ex ð reſli:ſpo.cũ ad ſedẽ·et de ſimonia·
ſicut tuis· in tex· et glo:et nũc iſte caſus ẽ ex⸗
pᷣſſus li.vje.cũ quis·et ſcðz jo an. ibidez erit
tũc excõicatꝰ exqꝰ ratũ habuit.nõ exqꝰ pcuſ⸗
ſit q ratihabicõ ſatis trahit' ad tꝑs anterius
cũ ex fctõ mterioei ligat. de B; infra ti iij· ar·
ij · circa mediũ Cuadrageſimuſpeĩꝰ caſꝰ eſt
P illi qᷣ pedagia ab ecełijs aut pſonis eccłia⸗

ſticis · ipᷣis ꝓſonis aut rebus ſuis ꝓpeijs· qs

nõ cauſa negociacõis deferũt vł deferei faci⸗

unt vel trãſmittunt · exigũt vł extoꝛquẽt ꝓ ſe b

p aliũ ſuo noĩe vel alieno vł eas ad hmõi ſol
uenda cogũt .ſi ſit pſona ſingularis talia faci⸗
ens cuiuſcũqʒ ſit ↄdicõis dignitatis aut ſtatꝰ
etiã epᷣſ.excõicacõis.ſi aũt collegiũ ł vmuer
ſitas ciuitatis caſtri vł loci alteriꝰ cuiuſcũqʒ
iterdicti ſniaʒ ip̃o facto ĩcureũt· Et ĩitelligit B
o· an· etiã de vnmerſitate vb collegio eccłia

ſtico.nec ab excõicacõe hmõi abſolucõzʒ vł in
terdicti relaxacõz obtinere poſſũt. donec exa⸗

cta reſtituerit plene.et Opetèter ſatiſ fecerit ðᷣ

traſgreſſõe.li.vj:ð̊ ceſibꝰ.quãnis alias qᷓnꝗ;

Jꝗ·q vo Quadrageſimuſſecundꝰ? cãꝰ ẽ q̃cũq;

pᷣlati eccłie vł ꝓſone religioſe vł ſecł ares ou

zuſcũq; oedĩs Odicõis vel ſtatꝰ collectas vel

. à
tallias.decĩaz vł vndecimã. vb aliã quantita
tezꝭ quãlibʒ puã.ſuoꝛʒ eccł iaſticoꝝ; ꝓuentuu
ł bonoꝝ laicis ſoluerit vel ꝓmiſerit b ſe ſolu
turos ↄceſſerit ſub quocũqʒ etiã noie modo
coloee queſito ſme licencia ſedis apłice· NHecec
nõ et dn tpales rectoæees et officiales quocũ
qʒ noie cenſean quoꝛcunqʒ; locoꝛn· et qlibz
aliꝰ cuiuſcũq; pmmęcie ↄdicõis vb ſtatꝰ .qui
talia ĩpoſuerint exegerit vł recepint aut apxꝰ
ſacras edeſ depoſita eccleſiaꝝ ł eccleſiaſtica
zꝛum ꝓſonaꝝ areeſtauerit·ſaiſiuerit· occupane
rint vel ſic fieri mandauerit: aut occupata:ſai
ſita vel arreſtata accepint. necnõ omes q̃ pdi⸗
ctis b ſibibꝰ dederit ↄſiliũ auxiliũ vł fauoeezʒ
publice vł occulte ſunt excõicati vniuerſita⸗
tes vo in pᷣdictis culpabiles ſũt ĩterdicte. hi.
vj · de emu . ec. clerici · ꝓ. nos iĩgitꝰ· s ſupdi
cti pᷣlati · etſi ſup̃dicta ſoluerit p̃textu alicuiꝰ
obligac cõis · ꝓmiſſõis.ↄceſſiõis.facte ãte di⸗
ctã ↄſtitucõzʒ vł eiꝰ noticiã.et ſupᷣdicti ſecula
res ſi ea recepint quoquomõ ſũt excõicati ip̃ᷣo
facto vt ðe ibidẽ.nec aliqᷓs abſolui pᷣt ſne au
toeitate et licecia pape niſi ĩ articło moætis vt
ibide. le caſus e hodie penitꝰ reuocatꝰ pc.
nouũ clemetis quinti de ĩmu:ec · quoniã ſtat
antiqᷓs iuribꝰ ſuꝑ G̊ editis:q̃ ponunt e.caſibꝰ
x · et xj· vſqʒ ad c.xij. q Quadrageſimultercinſ
caſus eſt dmi tempaletʒ ſuis ſubditis interdi⸗
cẽtes ne platis aut clericis ſeu ꝓſoms eccłia⸗
ſticis aliqò vedãt aut ab eis emãt nec ip̃is mo
lãt.pane coquãt aut alia obſequia exhibeant
ſũt excõicati cũ talia roget eccłiaſtice liber⸗
tati li· vj.de emu.ec· eos ꝗᷓq Quaorageſimuſ⸗
quartꝰ cãꝰ e ꝙ ille q̃ ĩpetratoꝛes lr̃aeuʒ ſedis
apłice.b alios ad foꝝ eccbie recureetes. ſup
cauſis de iure b antiqᷓ ↄſuetudĩe ad illd ptine
tibꝰ ꝓ ſe vł ꝑ aliũ ad deſiſtenð .b i foꝛo ſecu⸗
lari de qneſtõibꝰ hmõi litiganð ꝓ ipᷣoꝝ iudi⸗
cũ eccłiaſticoꝝ vel ĩpetranciũ aut litiganciũ
ſiue litigare voleciũ.aut inquoꝝ ipᷣoꝝ ſiue
reꝝ illoꝝ · aut etiã eccleſiaꝝn ſuaꝝ capcõne.
modiſue alijs qbuſcunqʒ cogit vł cogi ꝓcurat
vel ꝓ ſe vel ꝓꝑ alios ĩpedit quominꝰ coeã iudi
cibꝰ ecłiaſticis delegatis vł oedinarijs qrulã
tes de cauſis ſup̃dictis poſſint iuſticiã obtine
necnõ et ꝗᷓ ad faciendũ pᷣdicta dat ↄſiliũ auxi
liũ vb fauoeèe eè excõicatꝰ. nec abſolui pᷣt· niſi
tã iudici cꝰ ↄgnicõ fuerit ĩpedita ł iuriſoicio
vſurpata. ꝙᷓ pti que ĩ juris ſui ꝓſecucõe fuert
turbata. de iniurijs dãnis. et itereſſe pꝰ ꝑ eũ
fuerit mtegre ſatiſ factũ li.vj.de ĩmu:ec · qm.

poterit tñ ab oedinario poſt pᷣdictã ſatiſ factõ

nez abſolui qe papa nõ rehuat ſibi · ex e nup.
PHic nota caſuzꝭ in ꝗ capiẽs aut pcuciẽs lacrua
excõicatꝰ.Fliꝰ etiã cãꝰ ponit ĩfra eodez in
caſu·xlviij. Quadrageſimuſquintꝰ cãꝰ ẽ p
qeunq; pꝑſona laica diſputãs ð fide catholica
publice vł pᷣuate excõicacõis viculo innode
li. vj. de Beticis. quec ũq;. FKX ij. tñ eſt canon
ſenteécie nõ late ſʒ fereède. vt etiã dicit jo · an.
qe ſi voluiſſet et fuiſſʒ late ſñie dixiſſi ſit inoda
tus · eop b Ern Quadrageſimuſſextꝰ caꝰ e
ꝙ n poſſũt młieres autoeitate lraꝝ ſedis apłbi
ce vl legatoꝛx eiꝰ vł alia qᷓcũq;. ad iudicium

pſonaliter enocari ł trabi inuite canſa feredi

teſtimonij vł qualibzʒ alia que in iure nõ exp-

mit. ſʒ cu neceſſariu fuerit teſtimoniun eax qe
ſ.nõ ſunt alij qᷓ veritate ſciãt vel ita bene ſciat

xuij:q ij· ;ꝙudex ad expeſas ptiſ ꝓducetis
1pᷣas notari aut pſonã aliã idoneã mittat ad

eas corã qua iurẽt.et ibi erit etiã votũ et cita⸗
bie etiã ps aduerſa vt eat vide eas iurare · vt

ex de teſti. c. ij. Yr ſi foꝛte talis caſus occuree

ret in quo iure ꝓhibète vt in criminali cauſa

crimmaliter intetata. vt ĩ auteti. de teſti · . et
qm et.·. B omia:recepcio teſtiu altari cõmitti
nõ poſſzʒ index pſonalit accedat ad illas. aut
etia mittat ad eas.ſi ſit talis pſone iudicantis

cõdicõ· ꝓ quã illud fieri nõ debeat vel nõ poſ

ſit. ꝓPuiſo ꝙ caſus pdictꝰ ſ. vt index pſonalit⸗
vadat nõ fingat vt ſi dnazʒ aliquã in teſte no
minari fecerit vt eã videt.alioqn hmõi ficto⸗
vł frandatoe excõicacõzʒ ip̃o facto incureeret.

Eemie aũt rᷣliĩgioſe qᷓ ſub clauſura degũt trabi

nõ dehet ad iudiciũ ex ſuã clauſurã.·etiazʒ ip̃is
voletibꝰ. ſ ſecꝰ fiat e ireitũ ipᷣo iure · li. vj · de

iudicijs : mulieres in texet glo.jo.an In qua

etiã notat ꝙ pᷣdicta decretalis intelligitur de
litenis generalibꝰ quibus canſa omittit Secꝰ
tũ e ſi lris ſpealiter expᷣſſũ eſz ꝙ mulier trahi
poſſz ad B vj. ð iudicijs· iur. Anadragmal
ſeptimꝰ caꝰ eſt ꝙ extoequetes ꝓ vim b p metũ
renocacões vel abſolucõeſ excoicacõis ſuſpẽ
ſionis iterdicti que tñ reuocacões vel abſolu⸗
cões ireite ſunt ipo iure.vj. de his qᷓ vi metuſ⸗
ue cauſa fiut· abſolucõis·. Nota ſcòm garſiam
ꝛbidẽ qe ibi fit differecia ĩter reuocacõz et ab
ſolucõzʒ·qe reuoeacõ refert ad iterdicta·abſo
lucõ aut referei p̃t ad omĩa ilia tria Hota etiã
ſm jo.an.cu loquat de ſuſpenſiõe indiſticte.·
intellige hͥ ſuſpeſio ſiue ab officõ ſiue a bene

ficio ſiue ab ingreſſu eccleſie.li.vj·de ſen · ex·
is eui ıs quid ſiquis metũ intulit tñ metum
paſſus àbſoluere noluit · tuc nõ habʒ locũ

pena huiꝰ c.qe dixit extoeſerit.et vba ſunt in
telligeda cũ effectu· de pe ˖ di. j. H aut verba.
alias tñ ꝓ qualibet delicti puniendꝰ e inferel
metũ. Nota etiã ꝙ qu ꝓꝑ metũ exto⸗quet abſo⸗

lueõzʒ cũ eſſet pmo excõicatus incidit in al ia
excõicacõz: Si etiã extozquet ꝓꝑ metũ amiſſio⸗

ms renz - incidit in aliã excõicacõz dicte cre
talis: ex de hbis qᷓ vi · abbas. Si tñ extoequet ꝑ

metũ vanũ:de quo ·ſ.aliquis nõ deberet time

nõ incidit qe talis metꝰ nõ appellat peie me

tus.·ff.e.l.metꝰ.Qui aũt extoꝛquet ꝑ metũ iu

ſtũ mcidit. Ite qin ſic extozquet ꝓ ſe vł ꝓ alio
excõicatꝰ.et ille etiã ꝓ quo ſic abſolucõ ĩpe
trat excõicatꝰ eſt ſi B fieri mãdauit vel ratum
habuit: ar.ex de elec · ſciãt· et ex e. mulieres·
Mec credo iſtos enadere penã dcretał huiꝰ.li

cʒ abſolucõz poſtea ſpõte ratũ habeat qe ſtati

ab inicõ fuerũt ligati: abſolui tñ ꝓꝑ ſuũ oꝛdina
ꝛium poterũt · cũ ̊ papa ſibi ñ reſeruet:G̊ gar-

i glo. els decrera-- Zundrageſmutoeen,
e

caꝰ ꝙ qnieũqʒ p ſe vel ꝓꝑ alios grauãt cleri⸗
cos vel quaſ libet alias ꝓpſonas eccleſiaſticas
ad quas i aliquibꝰ eccłije vł monaſterijs aut

alijs pujs locis electõ ſpectat· k ↄſanguineos

.

eoꝝ etiã laicos. k ſic nota ꝙ in B caſu Suanſ
laicn exrõicatꝰ e t. ſił? e ſupᷣ caln.xlin/ et ifra
caſu:l.aut ip̃as eceleſias monaſteria ſeu loca

cetera vt hoſpitalia quocũqʒ; noie cenſeãtur·

beneficijs ſiue alijs bonis ſuis ſpoliando vel
alias jmuſte pſequẽòo ꝙ eo ꝙ en ꝓ quo erãt
rogati b iducti eligere noluerũt li.vjde elec.
ſciãt «/ Bz nunqd pena hniꝰ decretal locũ ha
bebit in prono Bätante-Finer Sar·ibið ꝙ ſit
ſi patronꝰ ſit clericꝰ vel eccleſiaſtica pſona.

qꝛ G eſt fanozabile fauoee eceleſiaꝝ quibuſ p

HB meliꝰ ꝓuidebit᷑. ideo meeito extendit᷑ n tm̃

ad electoees ſʒ etiã ad pñtatoees.ſi aũt pronꝰ

eſſet laicꝰ nõ haberet locũ cũ papa dicat cle⸗
ricos vel quaſqʒ; alias pſenas eccleſiaſticas.
p qð dat᷑ itelligi a ↄtrario ꝙ nõ loqui de lai
cis.et ſic extendit ad defenſiõezʒ clericoꝛx·. et
ſic intelligit lex · f.de li ·et po.cũ quidã.
Quadrageſimufmonꝰ caſus eſt ꝙ pſone ce
tes et etiã pſone quibꝰ oceſſe ſunt extendetes
repᷣſalias ↄtra ꝓſonas eccleſiaſticas vel bona
eoꝝ niſi ĩfra meſez·ſ.a tpe ↄceſſiõis vel exten
ſionis· extenſiões vel ↄceſſiones reuocauerit.
ſi pſone ſingł ares fuerit ſniaʒ excõicacionis.
vniuerſitates vᷣo incureũt ſñiaʒ interdicti · qua
cũqʒ otraria ↄſuetudĩie nõ obſtãte li.vj. mni
rijs et ſi pignoeacões ui⸗ ſi ille cui repᷣſa⸗
lie ſunt oceſſe clericũ illiꝰ ciuitatis Ootra quezꝭ
ſunt oceſſe pignorauit erat clericus ille debi
toe eiꝰ rõne cuiꝰ ↄcedebant repᷣſalie.Iuquid
habet locũ pena huiꝰ lis Fnger Sar.
ibidẽ ꝙ nõ.qe G; decretalis dicit. epfalias in
quibꝰ aliꝰ ꝓ alio pignoꝛat'.ſʒ in queſtiõe po⸗
ſita ibide ꝓ ſe ip̃ᷣo nõ ꝓ alio pignoeat ꝙ Sedò
nũquid epᷣs ocedere pᷣt vt vnꝰ clericus ꝓ alio
pignoæet. Credit gar ibidẽ ꝙ; nõ p iſta decre
talem vti generaliter ꝓhrbente % Quid ſi ifra
meſem ẽ ꝓceſſuz ad actũ ſ.qe pſona eccleſiaſti
ca fuit ꝓ alio pignoeata. Eez Sar · ꝙ totũ e ĩ
fra meſem in ſtatu pᷣſtinuʒ reuocaãaduʒ ar.li. vj.
e· quecũce · v. vel ſi ad bonon g⸗ ꝗ itelligu
tur pſone eccłiaſtice · C. clerici · teplarij. ſoo⸗
ſpital arij et duerſ:ꝗ oms ĩtelligũt eccłiaſti⸗
ce ꝓſone· xvij.q· nij· qſquiſ· et ſolenniter peni
ceẽtes xj · q·jaliud· et xiij ·q.j·duo ſunt G; gar.
Qumquageſimꝰ caſus e qcunqʒ; ꝙ eo ꝙ i re
Bes pncipes barones nobiles baliuos ł quoſ
libet eoꝝ miſtros aut quoſcũq; aliosexcõica
cõns · ſuſpenſiõis ſeu ĩterdicti:ſmia fuerit peo
mulgatalicenciã dederit alieni occidẽedi ca⸗
piendi ſme alias ĩ pſomis aut honis ſuis b ſuo⸗
eum granandi eos ꝗᷓ tales ſnias tulerũt ſiue
quoꝝ occaſiõe ſunt ꝓlate vel eaſdẽ ſentecias
ſ. interdicti et ſuſpenſiõis obſeruãtes l taliter
excõicatis cõicae noletes niſi ruocauerit ipᷣaz
liceciazʒ re mtegra:.i. iniuria nõ illata. vł ſi oc

caſione ip̃ᷣiꝰ licecie ꝓceſſaz ſit ad capeõez bo⸗

non · niſi ip̃a bona fuerit ifra octo dien ſpa⸗
ciũ reſtituta/aut ſatiſfactõ ꝓ ipis ipẽſa li. vj.
e.qᷓcunq;ʒ ꝓ eo:· Quid ſi ep̃s faciat otra ca⸗
nonéẽ iſtů.· H 6 excõicatꝰ. qe dicit quicunq;
nec obſtat i li.vj.e.qe picł oſum.qe illd c.nõ
eximit epos q ad excõicacõz ſʒ quo ad ĩterdi
ctũ et ſuſpenſione· et ita intelligit ip̃m hoſti·

5

B gar. et ſup dictũ c.ſ qmecũqzʒ nos meel⸗

ligit noĩe ſuoꝝ · ſcõm gar · ibibẽ intelligit
familiares ſuos in quos nõ cogitc quis teſtifi
cari qe ꝓ talibus pᷣ̃t iniuriã ꝓſequi etiã ſi abs

ſit inhabil e de teſtibꝰ decetero · Qui vo ſuůt

illi qui nõ cogunt' teſtificari · habe . iiij · qe ij ·
I. iulia·. q Quimmquageſimuſpeimꝰ cãaꝰ e qcũqʒ

ælas· i. licecia nł la habita· ſuo motu ↄmittit
aliquod p̃miſſoꝛ e·c. S. eadẽ quoq;: Et ſi xmã

ſerint in eadẽ ſentẽcia ꝑduos meéſes · extũc ab
ſolui nõ poſſunt niſi ꝓ ſedẽ apoſtolicã· vt dici

tur ibide in fe Quinavagenulſoene caꝰ
ſinguli qui regalia cuſtodiam
ſiue gardiã aduocacõis vel defenſiõis titulo

Eqꝙ vnmerli et

in eccleſis monaſterijs vel quibuſlibet alijs

pijs locis·de nouo conãtes vſurpare bona ec
cleſaꝛ; monaſterioꝝ aut locoꝝ ipoꝝn vacan
ciũ occupare pᷣſumunt· quantecũqʒ dignitatiſ

honoee pᷣfulgeant li. vj de elec· generali. Et ĩ
telli Se vniuorſ⸗ os et ſingulos comprebendi
etiã mulieres qe ſcᷣm canones maſcul inũ pꝛo

latũ a canone crimina punite · feminas comp
hendit· qe ita peccãt femĩe ſicut maſculi· licet
qũñqʒ; minꝰ puniant'. vt ꝓbant aypte · xmij · q·

inj. ſiquis ſuadẽte. Dee vniuerſos ãt et ſingu

los ↄpeehendit celericos et laicos· ſiue tanq;

pſone ſingulares B faciant.ſiue qualitercũq;·

ita tñ ꝙ ſi noĩe vniuerſitatis fiat faciẽtes et ↄ

ſencienteſ tm̃ ſunt excõicati · innocẽtes autem
nõ qe excõicacõis pena nõ debet quis teneri

mſi in culpa ſua/licet ſecꝰ ſit de in mterdicto
li.vj.e.romana.⸗er regalia vo intelligit col

lectã que fit occaſiõe regis vł impatoꝛis.vel
tributũ qð regi debet' qui ſe foete dicebat pa
tronũ xj·q·et ſi tributũ.et ſic exponit ꝓ hoſui·
eỹ de ire pa: pſona · Vel dic regalia· i:iura q̃
ad impatoæẽ vł regem ↄſueuerunt ptinere⸗ vt
pote vectigalia ſi erãt eccłie deeſſa· Cuſtodiã
et cetera que ſequunt expone i. iuſpr̃onatus

qð ſcðz diuerſas regiones vocabula ſoꝛtitur

diuerſa · e de iurepa⸗ qꝛ clerici et e · pſona · et
ex de ſta.mo.ſingub · J. fi·et xvj ·qvij · pie mẽ

tis et c· frequenciꝰ m quibꝰ habent noĩa que
ſequuntur B. ꝓlia pia loea expone vt ſunt ho
ſpitalia quocũqʒ; noĩe cenſeant. e/ Sged a quo

tpe dieemꝰ vſurpatũ de nono· a xl· annis
et citra qe nunꝰ tꝑs pᷣindicare ñ debz e de p̃⸗
ſcrip.de quarta ·xvj.q.iij:.quas actões · BG di
co etiã maxie ꝓpter illud qð ðde in dic. genera

li ibi vł ex antiqua ↄſuetudine: qꝛ antiq̃ ↄſue

tudo ↄſueuit dici maxia cũ nõ extat memoeia.
vb que e pᷣſcripta.ex de pᷣſcp· vigilãti et de cõ
ſuetudine.c· vl:G̊ oĩia garſuꝑ dictũ c. gnali·
4 gennquasemul ereis cãꝰ eſt ꝙ clerici ec⸗
cleſſaꝝ monachi monaſterioꝝ et pſone cete
re locoꝝ eozundẽ qui B; fieri ꝓcurat/e.c/ vbi
peiꝰ Clerici vo qui nõ opponut ſe talibꝰ ſicut
debẽet nihil rcipe debẽt de ꝓuentibꝰ ip̃an ec
cleſiaꝝ ſiue locoꝝ ꝓ tpe quo p̃miſſa ꝓmiſerit
ſine debita otradictõe vt patz ibidẽq Quĩqua
Seſmuſquartꝰ cãꝰ e ꝙ religioſi religionũ me⸗

Dicanciũ abolitaꝝ deinceps alique ad ſuũ oꝛ
Oine recipietes.vł locũ ſiue domũ ð nouo ac⸗

quiretes:ł loca ceteraq; bona acquiſita abſqʒ

lieêcia pape alienãtes. vj · ð reli. ðe rligidnã

dinerlitates« Sz qd ſi domꝰ eis leget. Bñdz

o:an. ꝙ eã poterũt recipe et vendere vt inde
poſſint neceſſaria habereꝙ Pz quid intelligit*
p cetera bona · ſatis videtur ꝙ ĩmobilia ſo

la qe talia debet eſſe ſubiecta qualia pmittũt
pᷣ̃dicata ex ð fi · ĩſtru· ad fi:et exquo eil ꝓmitti
in oedine manere pmittunt᷑ eis illa ſine qᷓbus
illi nõ poſſũt vende vt inde poſſint vin ere · In
Otrariũ videt' ꝙ ꝑ cetera oĩa ↄpᷣhẽdant᷑. ff.ð
veſig· ceteroꝝ Deeterea ꝑ loca ĩtelligũt ĩmo
bilia.vt pzʒ ibide ſi locꝰ.d q̃d ergo ſequere
ceteraqʒ bona ·ſi ꝑ cetera ↄphenduc' ĩmobilia

ſola.Hac queſtõz dimittit inſolutã ·jo·an. et dẽe

ꝙ m guił᷑.declaracõ neceſſaria fuiſz q Quin

—

quagehmuſquĩtꝰ caꝰ è collegiũ vniuerhtas

ſingłaris pſona cumuſcũqʒ ſit dignitatis con⸗
Diedis aut ſtatꝰ.alienigenas et alios nõ oꝛ iũ

dos de tereis ipoꝝ publice pecuniã f enebeez

exercẽtes aut exerce voletes · ad G domos ĩter

ris ſuis Oduce vł ↄductas habere vł ĩhabi⸗
tare alias pmittẽtes: n hmõi vſurarios omes
maiĩfeſtos ĩfra tres meſes expellãt nũꝙᷓ talit⸗
admiſſuri ðcetero Krigrageſmulſert⸗ cãꝰ
ilis ſ.vſurarijs maĩfeſtis ide nõ oeindiſ. ad

fenꝰ exercenð domos locãtes ł ſub alio quo⸗

cũqʒ titbo ↄcedẽtes· ita q; ſi delinquẽtes in v

troq; caſu p̃dctõ fuerit plõe eccłiaſtice mais
res vt ep̃i b ſupioꝛes eoꝝ · ſuſpeſiõis·micꝛes

vo ſi fuerit ꝓſõe ſingł ares excõicacõis. ſi aũt

fuerit collegiũ ſiue alia vninerſitas. ĩterdicti

ſniaz ipᷣo fctõ ſe nouerit ĩcurſuroſ.quã ſñiazʒ ſi

p meſe aĩo ſuſtinuerit ĩdurato.terꝛe eon qdiu
ĩ eis ibið moꝛãt' extũc.ĩ .elapſo meſe ſũt inter

dẽtẽ Zi vo laici fuerit ꝓ ſuos oꝛdĩarios ab hu
iuſmõi exceſſo oĩ pᷣuilegio ceſſãte ꝓ cẽſuraz ec⸗

cłiaſticã ↄpeſcãt Et hi duo caſꝰ habẽt li.vj.·
vpſur. vſuraꝝ voꝛzagine q hota ad expoſicõz

.

dcte dcretab ꝙ collegiũ ðᷣe cũ ſi habitant ſi
detm̃ qꝛ ſił colligũt. ſic exponi. ff.ꝙ cuiuſqꝛ
vmũuüͤſitatis · l.:j. q Yniuſitas vo ẽ nomẽ magis
gnale et pła ↄpᷣhedit vt vniũſitas mgroꝝ et

ſcolariũ.· Flienigẽeas · et ſic G̊ ↄſtõ ñ extẽdi ad

oeiũdos de tereis. Et die alienigeas ꝗᷓ nõ ſunt
ciues nec ĩcole.Flios ñ deiũdos ·. i. ſi etiã ſůt
icole ad h̊ vt fiat differẽcia ĩter lien el et
3 qe deH

alios n oz-iũdos. Nõ tñ oeindis H licz
eis nõ ẽ tm̃ ſcandalũ · Ideo B oſtõ nõ extendit

ad eos:et alie pene habẽt locũ ↄtra eos.ex᷑ ð

vſur ·qꝛ in omĩbꝰ.Fenebeẽ.i.vſurariã ·ad hoc
domos. i. ad exercendũ pecuniã fenebesẽ · Yſu
rarios maĩfeſtos.i.notoꝛios vł euidẽcia fcti
vt cũ vſurariꝰ tenet mẽſam paratã ad pecuniã

mntuandã cuilibet ſub vſuris. ſicut mulier in

ꝓſtibulo cuilibzʒ ptz ar.e ð cohĩ.eleni·et mu.

tua.et ĩ G̊ caſu peaʒ ipᷣo iure patit᷑ illiꝰ c.qꝛ in

oĩbus.ł notoꝛios iunil vt cũ ſũt p ep̃m ĩ eccle

ſia publicati · ſecꝰ ẽ ſi adhuc in eccł ia toleren

& ar. vbi ſup̃ e ueſtra. Mã ſi ſint maifeſti tin p
famã nõ tñ notoeij ·nõ paciunt hãc penã ipſo

inre ante publicacõʒ· ſic intelligit illud ex de
vſur · cũ tu · I'.Xt[ʒ hãc aũt publicacõzꝭ faciendam

ſufficit ꝙ vocati ↄfiteãc b pteſtes ↄmuicant

ſufficiũt eciã certa argum̃ta cũ fama vt in c.

m⸗ i rrrr f —- — —. — — — —. — — —— —.——

cũ tn:et ita vſurarij majfeſti dicũt' ł euidẽcia

facti vł ſi ſunt ↄfeſſi vł ouicti et ꝓpublicati· et

vta notat boſt.in ſum.ti.ð vſu· ̊ gar.ſup ill ð
C. vſi rch. Ruiĩiquageſimuſſeptimꝰ cãꝰ e lai

ci ꝗᷓ actenꝰ ꝓ vim ł ꝑ metũ pſonas eccleſiaſti⸗
cas coegerut ad ſupponedũ vł ſubmittedu ec

cleſas vł eccleſiaſtica bona imobilia- ſiue iu-
ra ip̃aꝝ eccleſiaꝝ ip̃is laicis miſi poſt ãmoni⸗
cõʒ cõpetẽtẽe remiſſa ſubmiſſione pᷣmſſa.quã ꝓ
viz eb ꝓ metũ exegerãt.eccleſias et bõa eccle
ſaſtica eis ſubmiſſa. taliter in ſua libertate di

mittãt Et intelligit G̊ de illa ſubmiſſione que

fit rcognoſcedo ſiue ꝓfitẽèdo. bõa illa tenere

ab alijs tãqꝙ; a ſupioeibꝰ. ſiue tãꝙ;ᷓ a pronis vł
aduocatis:ipᷣos patronos ſiue aduocatos ppe

tno vł ad tẽpꝰ nõ modicũ ſtatuedo Leelati ãät

B facites ſme ſui capituli ↄſenſu:et apoſtoli

ce ſedis ſpãli licẽcia· ſunt ꝓtrieniũ ſuſpẽſi ab
officõ et admiſtracõe. et ꝓ ↄſequẽs a bñficõ

ſzm gar · ex de pᷣbe:cũ ſʒm. lerici vo q̃ ſciẽtes

B eſſe pᷣſumptũ.neglexerint illò nũciare ſupio
ri ſimiliter ꝑ trieniu a pcepcõe bñficioꝝ illiꝰ

eccleſie ſunt ſuſpeſi li.vj de rebꝰ ecc.nõ alie.

ᷓ cõſultiſſimo t expone ſm jo:an, ab officõ

i:offieij execucõe et ammiſtracõe tpalium. ¶
Mota eciã ꝙ ꝑ h̊ ꝙ dicit ad tꝑꝰ ñ modicũ polſ⸗
ſent ad tpꝰ modicũ ĩ pronos ſiue defeſoꝛes vo
cari.qe nõ eſt ita piculũ DHotelſt aũt tꝑꝰ modi⸗
cũ dici mfra decẽ ãnos ſzm jo:an.łb ſzm guib.
naſo:et gar·. B diſcrecõi iudicis relinqᷓ̃tur· vt
ex de ofki. dele · ð cauſis· Expone eciã h ꝙ di⸗
citᷣ in peĩcipio·actenꝰ m eoſdẽ.i.poſt iſtam

cõſtitucõz infra duos meſes a tpe publicacõii
qð veꝝ eſſe credit jo·an.niſi H ſciuerint peius
ar . ad B li. vj.de p̃ben.cũ ſmgula q Cuiqgeſi⸗

muſoctauꝰ cãꝰ e ꝗᷓ decetero ꝓſonas eccleſaſti
cas ad talia facieda opuleri 9ägen mul⸗
nonꝰ cãꝰ eſt laici ꝗᷓ ex cõtracti .
tis et poſteriꝰ meũdis licite. i. cũ ↄſenſu capi

tuli et licétia ſedis apoſtolice ſpãli: ꝓut dicit

decretalis ſup p̃miſis ſubmiſſoibꝰ.vł occaſi

one ip̃oꝝ cõtractuũ vltra illð qð ip̃is laicis
de natura cõtractuũ.vł lege.i.pactõe appoi
ta otractibꝰ illis ꝑmittiᷣvſurpauerit:niſi mo
niti legitime ab hmmoi vſurpacõe deſtiterint· rp⸗
Nituedo eciã ea que taliter vſurpauerut:vt in

c.B cõſul.q Sexageſimꝰ caꝰ eſt laꝛci recipien
tes in romana curia lrãs ab alio ꝙᷓ a papa vł
vicecãcellario:ex de crimie falſi:dura ĩ glo.
c·.Q SZexageſimuſpeimꝰ cãꝰ eſt hi quos ad di⸗
rigeèdas moiĩales in electionibꝰ abbatiſſe vel
peioeiſſe ↄtingit euocari.ſi nõ caueãt ab his ꝓ

que mter eas ſupꝑ ip̃is electõibꝰ diſcoꝛdia poſ

ſit onri. vł oeta nutriri li. vj·de elec · in deni⸗
tatibꝰ.. poſtremo ꝙ Bexageſimuſſecũdꝰ caſuſ
quicũq;ʒ ꝓhibitꝰ a canone infra allegato· ĩige

rens ſe quocũqʒ mõ regimĩ vrbis:ſme licencia

pape.necnõ et quilibʒ tali alicui faues m hꝑꝰ
gqnocũqʒ mõ.nec abſolui p̃t nin a papa li.vj·
de elec· fůdam̃ta· J. ꝙ ſi ſecꝰ Bexageſimuſter
ciꝰ cãꝰ ꝓps que ꝓcurauit ꝙ peiuilegij conſzuna
coꝛ ſe de alijs ꝙ; ð manifeſtis imiurijs et violẽ
ciſs intromitcat.vj.de ołfi · dele. c. vlt · ¶.· pars
vero: et nõ poteſt abſolui niſi ei que ſic fatiga

2 iã dudu ini⸗

uerit ĩdebite; pmo ð expeſis ſatiſfatiat ĩtegre
vt on ibidem Bexageſrmuſquart? caꝰ grecꝰ
baptiſans baptiſarũ a latioiłb lauãs altare tã⸗
q; maculatũ ſupꝑ ꝗ* celebzau? latiꝰ e de bap.
c.vl Sexageſimuſquĩtꝰ cãꝰ grecꝰ epᷣs nõ o
bediẽs ep̃o latio ꝓp quẽ fuerit deputatꝰ.ex de
offi:oz· quoniã. ¶/ SGexageſimullext?ꝰ cãꝰ. epᷣiʒ
q ñ cõicat ſubdito:cuiꝰ cme ſibi notũ aſſert.ſGj
n ꝓbat. vj.q.ij:placu:?᷑.qꝙ Sexa geſimuſſeptimꝰ
cãꝰ judex ł peiceps noles iuſticiã facere cleri
cis ł miſerabilibꝰ ploĩsxxiij.q.d.adòmĩſtrato

res 4 Sexageſimulſoctauꝰ cãꝰ ðſerẽs eccleſiã
rom

maͤnã di. xxiij . q Seenca Paraeſimuſne
nꝰ cãꝰ excõicãs papã dixx- vlt. Beptua

geſimꝰ caꝰ ſciſmaticꝰ mſurgẽ Otra papa. vij

cneina n geptuageſimuſpeimꝰ cãꝰs
ꝗcũq; ðclaracõnes regule fratrũ mioꝝ editã
a papa nicolao q̃rto ĩ ſcriptis aliter ꝙ; ibi dy
glolſat ł dũ de h̊ docet ĩ publico.eiꝰ ĩtellettu

ſciẽter et deliberate depeauat vł ſcribitac ſci

enter et del iberate determiat in ſcolis ſiue p̃⸗
dicat Otra aliq̃ vłt aliqð ↄtẽtoꝝ in ea eſt excõ
municatꝰ nec abſolmi p̃t mſi a papa li.vj.ð v.
ſigni. exijt in fi.¶ Septuageſimuſſecũdꝰ caſuſ

clericꝰ hins officiũ vicecomitis vł p̃poſiti ſe⸗
cularis ſi momtꝰ legitime nõ deſtiterit ex¶ ne
cleri · cleri cis · q Septuageſmmuſterciꝰ cãꝰ qui
cũqʒ religioſi cũ cathedeale vł matricè eccle⸗

ſiã loci. interdicta autoeitate ſedis apoſtolice
vel a locoꝝ oedinarijs poſita. viderint aut ſci
uerint obſuare nõ obſtãti bꝰ qᷓbuſcũqʒ; appel⸗
lacõibꝰ antea eciã ad eãdẽ ſedẽ vk aliũ len a⸗
lios interiectis et alijs obiectõibꝰ quibuſcũ⸗
qʒ cũ moderamie illiꝰ decretalis alma.inuio⸗

Labiter obſeruare tenent'. nõ ſeruantes vo ipo

facto ſunt excõicati Et idẽ intellige de inter⸗
dictis et ceſſacõibꝰ a diuinis indictis ꝓ ſtatu

ca ꝓuincial ia vł autoeitate epᷣon ůdẽ eciã in
tellige ð ceſſacõibꝰ generalibꝰ a dinis ciuita

tũ ecciaꝝ b locoꝝ · qs aliqñ ex cõſuetudĩe a

lias capitula collegia vł Ouetꝰ ſcolariũ aut T
gulariù eccleſiaꝝ vẽdicant ſibi· et peogat H

Oſtitucõ ad p̃cedẽcia.nec obſtãt peiuilegia.O

uencões·ſtatuta et ↄſuetudines quelibzʒz que ↄ

tra pᷣmiſſa religioſos nõ iuuant aliqualiter li.
vij · e · ex frequeti bꝰ · Fttẽde ꝙ m h caſu et in a

lijs ſequetibꝰ q̃ ſunt ĩ ſeptimo ſupaddũt aliq̃ᷓ

de appatu jo · an · Fd euidẽciã igi huiꝰ caſus

nota ꝙ ꝓ h̊ ꝙ dit religioſi patet ꝙ cłicos ñ ſ⸗

uãtes ſupzadictũ ĩterdictũ G̊ oſitucõ ñ ligat

pP boc ꝙ dicit ſedis apoſtolice videt opbede
re eciã interdictũ iuris Matrix eccleſia dicit

eſſe maioe et baptiſmalis que dicit matrix· q̃a
ſicut mater generat · ſic illa ꝓꝑ baptiſmũ r̃gene

rat:et dico B habere locũ eciã cuʒ illa matrix
eccleſia religioſis nõ ſeruãtibꝰ ſubeſt quo ad

pñtacõzʒ et collacõezʒ.vel quia eſt vicaria eoꝝ

cu generaliter loquat:et puto h eccleſiã ſumi

ꝓ eccleſia materiali: et pietibꝰ eiꝰ.vt ſit mes

litere ·ꝙ exquo ĩ eceleſia matrice ſzuat' eciã im
alijs obſzuet Zʒz qd ſi iteròctã e villa vł ca

ſtru ñ hñs ĩcluſã cat hedꝛalẽ ecciaz vł mrice.
puta qe matrix eccia ẽ ĩ alia terea nᷣ interdicta
vel eccleſie plures ſunt in villa vel caſtro. et

nulla pemcipalioæ: quia quel ibz bapeiſat ſuos
pareꝛochianos et foꝛte ex ilł eceleſijs alique
ſeruant interdiéctum alique non & puto ꝙ
non eſt locꝰ huic conſtitucõni:deficiut enim
mes et vba eiꝰ. ſicut nec locũ haberet qñ ĩ lo⸗
7o Rugnlariter iterdicko nulla eſſet eccleſian
illa religioſoꝝ nõ obſernãciũ· habebut ergo
tũt locũ ãtiqᷓ iura ſte ꝑ G̊ ꝙ dicit ſciuerint · ptz

qꝙ ignezãtes. B pena n ligat Obſeruare· nõ die

q; ibi nõ obſznado ſe ↄłoemẽt· ſʒ miſerãdo · ad

dere em ĩtẽdit HB̊ oſtitucõ ñ diminuere ad obſz

uanciã ĩterdicton exceſſus ergo clericoꝝ ecg

cleſie matricis ñ dabit religions maceriã deli
quedi Obiectõibꝰ ꝗqbnſcũqʒ ſcꝭ ſi allegarent

ſnie nullitate: vñ licz ĩterdictu ſit nblã ꝓpter
aliquã cãz: exquo tñ matrix eccleſia huat illð
religioſi violãtes ſunt excõicati q eptuageſi
muſquartꝰ cãꝰ dñi tpalis q ĩ locis ĩterdictis
quẽcũqʒ diuina officia celebeare quõlibet co
gut· aut ꝗͥ nõ tm ꝑ cãapanaꝝ pulſacõz · ſʒ eciaz
P pcones ad officia eadẽ audiẽda aliquos ex
cõncatos vł mterdictos euocari faciũt. ſeu qꝗᷓ
ne excõicati publice aut ĩterdicti ð ecẽcijs dũ
ĩ ipis miſſe celebeãt.a celebeãtibꝰ moniti ſu
p h̊ vt exeãt ꝓhibet:necnõ et excõicati publi
ce et ĩterdicti ꝗᷓ ipᷣis eccleſijs noĩatim a cele

beãtibꝰ vt exeãt moniti rmanere pᷣſumũt· ſunt

excõicati :nec niſi ꝑ ſedẽ apoſtolicã pñt abſol
ui li: vij:e. Suis.Palesſupple ſi ſut eciã ep̃i
vł eccleſiaꝝ p̃lati · Quomõlibz. Per HB̊ ophen

dit omez moõ expul ſiõis reale et pſonalez di
rectu et ĩidirectũ vt ſi res eoꝝ occupẽet ↄſang

neos ĩ rebꝰ ł ꝓpſoĩs Suet Moniti · ñ dicit noĩa⸗
tim ve ifra ꝓximo vſu.pꝓ qð ptz ꝙ; quo ad ꝓhi
betes ſufficit monicõ generab · puta ꝙ moniti
qꝙ; oms excõicati et ĩterdicti exeãt ille p̃cepit
n exeãt Hoĩati ſ· vt exeãt moĩti g ex gene⸗
rali mõicõe nł lꝰ liga ex eo ꝙ rmanet. ſoli er
So nõꝛatig moiti remanetes ligãt Miſſe p b*

Ptz ꝙ ĩi alijs dmis officijs nõ e locꝰ hm̃oi pe

ne Bemanere pfumũt:intellige eciã ſi ipi tpa⸗
les B nõ mãdet: et ĩ B vltio cau excõicatꝰ ĩte⸗
ru resiar Septuageſimuſquintꝰ cãꝰ frẽs
mioees recipietes ĩ ſuis eccleſijs ad audieda
dmima officia tpe ĩterdictifrẽs b ſoeoees ter⸗
c oedinis ſũt excõicati nec ꝓſunt eis aliqᷓ pei
uilegia ↄceſſa ulł vł iſtis. nec pnñt abſolui niſi
a papa vł ſatſfactõe pᷣmiſſa a locoꝝ ep̃ᷣis apo
ſtolica autoeitate li.vij:e·cũ ex eo ſin ſuis ec⸗

cleſis · ꝓ G; ptzʒ ꝙ ſi ĩ alijs eccleſijs B facerent

Hʒᷓ pena ceſſaret alia tũ pena ↄmunis locũ ha⸗
beret. et ĩtelligit H̊ ↄſtitucõ cũ moderamie il
li9 Secretalis alma: autoeitate apoſtolica di
cit ꝗꝓpter exempcõz· et qe deliquerãt ĩ locis ex
empus q Septuageſimuſſextꝰ cãꝰ eos qͥ defun
ctoꝝ cospa in cimiterijs tpe ĩterdicti ĩ caſi bꝰ
nꝗ ↄceſſis a iure.ł excõicatos publice aut no⸗
miatim interdictos vbł vſurarios maifeſtos ſci
enter ſepeliũt.ipᷣo facto ſnia excõicacõnis li⸗
Zat:nec abſolui debẽt niſi pᷣus ad arbitriũ epi
ſeopi ſatiſ fecerit opeteter eis. qᷓbꝰ ꝓ ̊ imuria
rũ eſt. quocũq; peiuilegio nõ obſtãte li: vij.ð
ſe Pul- eos ꝗ. Eos q. p B meludit eciã muliereſ
Cimiteri s:ſi igit ĩ cãpis vł locis peiuatis ſe⸗

peliãt eos. ñ ẽ locꝰ huic pene. qðᷣ itelligo eẽ⸗
ſi locꝰ ille eſſtz vnitꝰ b ↄtiguꝰ eccie ł cimiteri⸗

o:qe exꝗꝰ ad vſuz cimiteri ñ ẽ p epᷣm bnñdictꝰ

de dſe. di· i. nemo. ñ ẽ huic pene locꝰF iure·
H̊ dicit qꝛ clericis qui ſeruau erũt interdictum

Ocedit' ſepultura cũ ſilècio et ſme cãpanaeum

pulſacõe· ð¶ pe. et re · ꝙ mte · Equi eciã religi

oſi ſunt peiuilegiati vt ofratribꝰ eon ꝗ nõ ſut
excõicati nec noĩatim interdicti · ꝓbeat tpe in
terdicti eccleſiaſtica ſepultura ex ð pꝛiuib · ve

peiuilegia n qtuoe aũt feſtiuitatibꝰ ĩ qbꝰ tpe

interdicti celebeari p̃t alta voce.ñ puto poſſe
moetuos ſepeliri· licz ſepe otrariũ fuerit obſer
uatũ.et B bn ꝓbat decretalis de peiuile· cum

et plãtare · S li · et ĩlle · ¶. q diebꝰ ill ꝓmitt?ẽ p

ticipacõz diumoꝝ loqt' andiẽdis officijs ñ
de lacramentis Excõieatos ſcʒ ab homme vel
a lure et ĩtelligedũ ẽ ð excõicacõe maioei· liʒ
eĩ excõicati mioei excõicacõe ſie decedẽtes ñ
ſmt ſepeliẽdi vt no.nmno · e . ci · ſacris · Huic tñ

pene locꝰ nõ eſt Dublice jo: an· velle videtur

ꝙ quo ad hũc caſnʒ ñ indicabr publice excõi
catꝰ.ſi iudex ſedẽs in bãco ꝓferat ſnĩazʒ coꝛã
duobꝰ vbk treb. ſ reqrit᷑ ꝙ coeã multis alias
poſſz eſſe oceultũ er h̊ eciã ꝙ dicic publice.

dicit ꝙ ſi eſſet occultꝰ.dato ꝙ ſepelies ſciret·

locꝰ huic pene non eſſhß Nominatim· per hoc
videtur ꝙ poſſit in cimterio ſepelii interdi⸗
ctꝰ ñ noĩatim.dummõ nõ ſit interdictꝰ locus
Manifeſtes. mtellige niſi cautũ ſit de reſtitu⸗

cõe.ð vſur̃.c.i·et. ij. lx. vj · It puto ſufficere qꝰ
ad ſepulturã · nõ dico ꝙ ad coerobozãd eiꝰ te

ſtamẽtũ ꝙ caueãt poſt moetẽ · q verũ mtelli⸗
go de eo qᷓ iuſſit ſlaci ſfacere de vſuris· aliter ñ
ſufficeret caueõ Heredũ. cũ deceſſiſz ĩ pecca⸗
to Sciẽter. reqrit ergo ſciecia B excõicacõ Se⸗
pelierint · G occureũt dubia qᷓ magis requirũt

peĩcipis declaracõz ꝙ gloſatoeis opmnionem
ſeʒ an poetãtes ad ſepulturã ꝗᷓ tñ nõ ſepeliunt.

ſint excõicatiſdẽ querit de ↄcomitãtibꝰ funꝰ
de fodietibꝰ. de fabeicãtibꝰ. de apieneibꝰ ſe⸗
pulcv Idẽ de p̃latis et clericis miſtris eccleſi
aꝝ in quarum cimiteriſs ſepeliuntur qui non
ꝛohibent vel paciuntur dem de clericis er

aicis qui poetãt cruces et ſimilia t quidem
cũ h̊; pena puniat ſepeliete;. ſepelire ãt lit moꝛ

