tio damnatoꝝ ꝑ quã peccatũ ñ deler lon 8e
maioꝛ eſt punitòe viatoꝛis p quã pctm̃ delet

p qð patz ꝙ magis et minus ñ facit di fferen⸗
uiã inter punitõez oelentẽe peccatũ et n delen⸗
tem. eum qe nidemus ĩ offeéſis ꝓ pena vel diſ

ꝓlicẽtia volũtana placat offeſu:nõ aũt oĩno
inuolũtaria et cum murmure accepta ge ra⸗
ti onabile e ſi ꝑ aliquã penã deleri habeat of⸗
fenſa et ꝑ aliquã nõ· ꝙ pena voluntaria regu
lariter reqᷓrac' ad deletõz peccati · Ex pᷣdictis
agit patet ꝙ ad deletõez peccati moꝛtat poſt
baptiſmũ cõmiſſi req̃rit punitio volũtaria vł

volũtas punitõis· et pcõſeques pniaz ſine ꝗᷓ

neuta illoꝝn eſſe põt pnĩa actualis id ẽ actꝰ
penitedi indiſtincte accipiedo act penitedi
ad qulibʒ actum ſupᷣdictoꝝ ſtntellige tñ ꝓ
ad deletõeʒ peccati nõ reqric'ſimplii neceſſa
rio actus pemtedi qe deꝰ poſſet ſi vellʒ remit
tere pætm̃ ſine omi actu eius cui remittit: poſ

ſet etiã remittere p alique motũ feruentè dile

ctõis ĩ deũ ſine ꝗq cα&q; p̃dictoꝝ ꝗqᷓtuoe actuũ

ſub Pa rõe puta ĩi actu feruoeis ad martiriuzʒ

ſtatim ſnſtinendũ vbi foete n eſſet cogitatio ðᷣ
quolibzʒ pco peiꝰ ↄmiſſo-nec peõſeques ali⸗
ꝗqs illon actan et ;H fozmaln licz vtualiter ĩ
illo motu elſſet actꝰ penitedi ſedo mõ· Et ideo

ſupradictã eſt ꝙ actus penitedi regulariter
requirit' ad hoc vt peccatũ moetale deleatur

ꝗe regulariter dicit fieri ilðꝰ qð fit m regu⸗

las determĩatas a ſapia diuina quaꝝ vna eſt
ꝙ pẽtin cõmiſſu n deleatc᷑ ſine dilplicetia eiꝰ

ad qm rĩ̃duci pñt alij tres actꝰ peĩtedi 8 Ycn.
v pnĩam poſũt vnũ peccatuʒ moetale remitti

ſine alio · & ꝓ ñ qę eſſiz otra pfectõzʒ mĩie dei

cuius pfecta ſut opa vt dᷣe deutro-xxxij. Yñ
cuius miſeret᷑ totali miſerec'. et B; eſt qd dicẽ
augꝰ i li de pnia· et habetur de pe: di. iin. S.
jtem. vhi Odicit ꝙ quedã impietas in fidelita⸗
tis eſt ab illo qui iuſtus eſt dimidiã ſpare ve⸗
niam Vti remiſſa culpa p pniam remane⸗
at reatus · ſ& p põt remane ſcut em̃ qᷓ hoĩez

ita et qui deũ offedit duplir̃ peccat. qe cõtra

eq̃litate amicicie mꝗᷓntũ affectũ ðbitu ñ ĩpe⸗
dit. et cõtra eqlitate mſticie inqntũ illi re vł

Honoæeem vel obſequiũ ſubtrahit· opoetet er⸗

Zo vtruqʒ reſtitnere· et qꝛ reſtituta amicicia
non ſtatim reſtituitur res ablata ideo poſt re
miſſionẽ culꝑe vemanet reacꝰ pene ſatiſ facto⸗
rie· Heg . trn remiſſa culpa moetali tol
lant' ms reliqᷓe peccati · H ꝙ non opoꝛtet.
Mã peccatũ moetale ex pte cõuerſiõis inoedi
nate ad bonũ omutabile qᷓndã diſpoſitõz cau
ſat in aĩa vel etiã habitum ſi actus frequẽter
iteret. ſicut aũt dictuʒ eſt culpa moetał pcti
remittit' inqntũ tollit per gram auerſio men
tis a deo·ſublato aut eo qð eſt ex pte auerſio⸗

nis nihpilominꝰ remanere põt 1ð qð eſt ex pte

cõuerſionis inoedĩate · cum hãc cõtingat eſſe

ſne illa vt peius dictã eſt· Et ideo nibil ꝓhi

bet qn remiſſa culpa remaneãt diſpoſitões ex
pcedentibꝰ actibus cauſate qᷓ dicunc' reliqe

ð

peccati: remanent tñ debilitate et diminate.-

ita vt hmõi dnen magis p modũ diſpoſitio⸗

nis ꝙ ꝑ modũ habituu ſicnt eti ã remanet fo⸗
mes poſt baptiſmũ. Quõ ergo veꝝ 6 quoo
augꝰ dicit libeo de pnia. Munce; dñs al quez
ſanauit que oĩno ñ liberauerit. totũ em hoĩiez
ſanauit in ſabbato qe coꝛpus ab om̃i infirmi
tate et aiam ab omi cõtagione. e dñs tota
hoĩeʒ pfecte curat.ſ̊ aliqñ ſubito ſicut ſocrũ
petri ſtatim reſtituit pfecte ſanitati ita vt ſur⸗
Serʒ et miniſtraret·ſicut legit luce.nii. Qnñq;
aũñt ſucceſſiue curat ſicut legit ð ceco illuĩa:⸗
to· t.vui: Ita etã ſpũali qnqʒ tãta cõmoti
ne couertit coꝛ hoĩs· vt ſubito ſequat' bonita
tem ꝓfecte ſpiritalẽ ñ ſalũ remiſſa cul pa. ſedò
etiã ſublatis oĩbꝰ reliqᷓis pcti vt pz de mas⸗
dalena luce·viii.qñqʒ aut pꝰ romittit culpaʒ
ꝑ Sram opante.ec poſtea pꝑ gram coopantem
ſucceſſiue tollic pcti reliquias. hec tho.
Irca ſm ſcʒ remiſſionz veialiũ qrun pła
ſcʒ. vtꝝ pctã venialia ſine pnia interioei
poſſint dimitti · Sc huius ꝗlionis habetur
titulo imediate pcedeti in vltima queſtione·
Peen venialia deleri poſſint ſine gra.c q
nõ. ome eĩ pctm̃ aliquo mõ aĩam fedat et ali
quo mõ deoedinat et neceſſe eſt ex hoc ꝙ deo
diſpliceat. quia igit nota diſplicentie mima
que eſſe poſſit: ſine habitn q reducit ad cõpla
centiã et amiciciã auferri nõ põt.ideo tenem⸗
dum eſt oĩno de om̃i pctõ gnaliter ꝙ nullum
oino põt deleri ſine gra Stum faciete. SBie em̃
decrenit nos diuma ſapientia ſanare et B di
cũt ſancti et ſonat ſcriptura que maxime poĩte
Sraʒ eſſe ncciam ad deleda pctãs Vcꝝ ad re
miſſione venialiũ pctõꝝ requirat᷑ gre ĩfuſio
PXÆꝙ nõ· MNam vnuqdqʒ; tollic p ſuù oppoſi⸗
tum. peccatũ aũt veniale nõ cõtrariac' gratie
habitui vel caritatis. ſi retardat ackum eius
inqᷓntũ hõ nimis iherz bono creato licʒ ũ cõ
tra deũ· t iᷣo ad hoc ve p᷑tm̃ vemale tolla
tur nõ requirit' ꝙ infundas' aliꝗᷓ gra habitua
lis:ſj ſuffitit aliq̃s motꝰ gre vel caritatis ad
eius remiſſ ons⸗Kuiaen ĩ habetibꝰ nſũ liberi
arbitrij ĩ qaibꝰ tm̃ poſſt eſſe pctã venialia ũ
cõtingit eſſe infuſione gr̃e ſine actuali motu
liben arbitrij m deũ et in peccatũideo qũcũᷣ
q; de nouo gr̃a infũdit.peccata venialia re⸗
mittunt'. hec tho. Vnñ nota. ꝙ ſicut ĩ coꝛpors
cõtingit eſſe maculã duplr.vno mõ p pᷣnatõzʒ
eius qð requirit' að decoꝛe pnuta debiti colo⸗
ris aut debite ꝓpoꝛtõis membsoꝝ · Glio mõ
p ſupinductõeʒ alicuiꝰ ĩpedietis decoꝛe · pu⸗
ta luti vł pulueris· Ita ĩ aĩia inducit' niacula
vno mõ pꝑ prinatõeʒ decoeis gre pꝑ ptin moe⸗
tale.alio* ꝑ inclinatõeʒ af fectꝰ immosdinataʒ
ad aliquid tempale. et hoc fit ꝓ peccatuzʒ ve
niale. Ft ideo ad tollendã maculã pcti moꝛ⸗
talis re quirit infuſio gre.ſ ad tollendã ma⸗
culã peccati venialis requirit aliquis actus
Procedens a gra ꝓ quẽ remaoneat moedinata
adheſio ad rẽ tpa em. Wer qᷓ remadia remit
tunt venialia pctã. ih ſicut dictuz eſt ad re⸗
miſſione venialiũ peccatoꝝ ũñ requirit' noue
&Sre infuſio ſz ſufficit aliq̃s actus pcedens ox

Sra quo aliq́ deteſter' peccatũ veniale vel
explieite vel ſaltem implicite.ſicut cũᷣ aliqᷓa
ferueter mouet ĩ deũ Et ideo qᷓde uplici ròe
aliq cauſant remiſſone venialiũ pctõꝝ
mõ mãintũ in eis infundit' gra.qe p in fuſiõez
Sre tollunc' pctã venialia vt dictum eſt 5. Sc
hoc mõ p euchariſtiã et extremã vnctione et
vmuerſaliv ꝑ oĩa ſacrameta none legis qui⸗
bus confert' gra peccata venialia remittunt:
Vñ credendũ eſt ꝙ aliquo nihil de peccatige
ſuis cogitãte ſͦ tin paſſiõs xpᷣi recolete ĩ ſacro
euchariſtie feruèter. ꝓ venialia pctã vel oĩa
vel quedã remittunt' ei ꝑ gram ad vitam · Et
ſic dieendů licet venialia valde Ogrue de⸗
Neant ꝓ pnĩam. pñt tñ delen pꝑ gram ad witã
et ̊ modus dicendi eſt m bon. Scòo inquã
tum ſũt cũ aliquo motu detelſtatõnis pctõeuz
Gt hoc mõ confeſſio gnalis tonſio pectoeig ec
oro dñica opantur ad remiſſionè venialium.-
Nam in orone dñica petimus. dimitte nobis
depita nr̃a·tercõ mõ mqntũ ſut cu aliquo mo
tu hũiliatõis vel deuotonis et reuerentie aò
deum et ad res diuinas Et hoc mõ bndictio
ep̃alis aqua bnñdicta. panis bndictus. cõpal
ſio alieni peccati. delicti &miſſio et ſiqᷓ alia

hmõj ſunt opantur aò remiſſione venialium

In tal ibus em vt in pluribꝰ eſt h umſiliatio et
Deuotio que e actus gr̃a infoematꝰ veniali ra
pugnãs. ꝙ qntũ e ð ſe carttatis feruose ec de
uotõez dimimmuit. qᷓrto rõne alicuius pPenalita
tis annexe qᷓ delectatõi moedinate repugnat
Put illa pena iuncta eſt oꝛdini. ergo et ̊ mõ
pꝓlura ex pᷣdictis et quecũqʒ; leuis pena opan
vur ad remiſſiõʒ Henienne . vider ꝙ ſuper
fluant p̃dicta remedia cum pnĩa Vrficiat aò
remiſſionẽ veniali. & né ſupfluũt qe oĩa
iſta cauſant remiſſione venialiũ inqntu mcli
nant aĩam ad motũ pnie qui eſt deteſtatõ pec
catoꝝ implicite vel explicite. G̊ tho. Veru
veniale peccatum remitti poſſit ſime moetali.
M ꝙ nõ ſicut em ſupra dictũ eſt remiſſio cul⸗
pe cuiuſeũq; nunꝙᷓ fit n ꝓ virtutem gre. Ile
aũuũt qui eſt in peccato moetali caret Sracia i
Vñ nullũ pẽtm̃ moetale ſibi remittic Vr
vnum peniale remitti poſſit ſine alio vemal;
He q ſie· Nam pctm̃ vemale ñ excludit om̃e;
nctũ gr̃e p quem poſſũt alia pctã venialia ræ
mitti · H peccatũ moetale totali excludit ha⸗
bitũ gre ſine quo nullũ peccatum motale re
mittic· et iðo vnũ veiale põt remirti ſine alio
non autem vnum moꝛtate ſine alio hec tho.
Vnde licet quodlibet ſupeadictozum operan
teium ad remiſſione venialiũ quantũ elt de ſe
opetur ad remiſſion oĩm vemialiũ.· põt teñ cõ⸗
tingere ꝙ p ea vnũ remittat᷑ ſine alio. et hoc
dupli. vel qe volũtas habitual adherz vnmi
et nõ alij- et tůe culpa remitut' illius cui nõ
inheret et remanet culpa illius cun volũtas
inberz. Vel ideo qe voluùtas vnũ pctm̃ ma gis
detellat' ꝙᷓ; alterũ. Vnñ gra magis delet culpã
veialẽ ĩ cuiꝰ deletõeʒ voltas magis oſonat
et adiuuat. hec bon Ern ſupeadicta re⸗

quo adò penã. P qp p

predicta tollunt᷑ venialia quo ad culpã.tum

virtute alicuius ſãctificatõis: tũ etiã vircute
caritatis cuius motus ꝑ pᷣdicta excitatur. nõ
aũt p qlibzʒ p̃ᷣdictoꝝ ſemp tolli reatus to
cius pene q ſic qui eſſet imums a pctõ moeta
li aſꝑſus aqua bndicta ſtatim euolaret· ſʒ rea
tꝰ pene remittit? ꝓ pdicta ſim morũ feruoeis
in deu qui pꝑ pᷣdicta excitat· qñq; magis: an⸗
q; minꝰ.hec tho:Vt veniale remitta? in
purgatoeio.

opinio verioe et ſecurioe et
cõmunioe dicit ꝙ ſic:et hoc ꝓbat' peimo au⸗
tozitate mgri ſen. ꝗᷓ Hoc dicit li. mi di · xxj ·
et S8· qui dicit li.nn.dyalł · ꝙ quedam leues
culpe remittunt᷑ in futuro.et ipius xp̃i dicen
tis. Ot. xx. qui dixerit vbum cõtra ſpmmſactũ
nõ remittet ei nec i hoc ſeculo nec im futuro
Implicat ergo dñs aliqᷓ peccata rᷣmitti ĩ futu
ro ſʒ hoc ñ n in purgatoeio. ergo ꝛcc· Secũdo
ꝓbatur ratõe.nã otingit alique iuſtu decede
in culpa veniali vł an moetè vł in ipᷣa moete
cõtracta. ut ergo purgabit᷑ poſt hãc vitaz:
et ſic aliq̃ culpa in purgatoꝛio delebic. Fut
cum culpa veniali ſaluabiaut ꝓ ſola culpa
veniali dãnabit quoꝝ vtrũq; eſt impoſſibile
ſic ergo dicendũ eſt. ꝓ venialia pcta in pur⸗
gatoꝛio remitti ſſũt et remittũt qn qͥs dece
dit cuz eis ꝓ eo ꝙ gra ñ fuit adiuta finaliter
ad delendu pa: emittunt' inquã nõ tin quo
ad penã qe ſic remittuntur etiã pctã moetalia
inqᷓntum poſtꝙ; remiſſa ſũt in hac vita qᷓntum
ad culpã:ſoluit' in purgatoeio pena eis debi
ta ſz etiã qᷓntũ ad culpa· Hon ſic intelligẽdo
ſeʒ ꝙ ſine pnia ꝓ ignem purgatos m̃ oſuman
ſicut p igne argenti rubigo ↄſumit. ſʒ ꝙ per

penam aie iuuant ad penitendum de veniali

bus de qia bꝰ h̊ n penituerũt.et ꝑ caritate cũ
qua dec lerut eaꝝn pnis fozmat' et acceptaꝰ
hec ric;. Qnia em volũtas pꝰ hãc vitam põt
eſſe gr̃e ↄffoemis.licet eẽ nõ poſſit adiutrix ꝓ

eo ꝙ ceſſauit tempus meriti:ideo mdiget ad⸗

iuto⸗no exterioeiet cũ ñ ſit locus ſacramenti
hʒ adiutoeiũ ignis punitiui ſine purgatoei):

et ſic aia purgat' a veniali culpa ſi traſeat cũ

illa.qe ſient dictũ eſt ò ad deletione vemalis

ſufficit liberũ arbitriũ gr̃e ſe ↄfoemet. hec

boñ · Eſt em̃ triplex genꝰ pcti ·qðᷣ dam.ſ.oĩino
inuolũtariũ et in vmuerſali et i ꝓticulari. ſezʒ
oeiginale ido põt rmitti et ſine actõe et ſine
paſſõe volũtat g. Frsz e oĩno volũtariu et

vniüũſali et in ꝓticulari ſcʒ moꝛt le.ido ñ põt
remitti ſine actõe et paſſione volutatis. terci

um eſt ptim volũtareu ſcz in pticulari. et ptizʒ

inuolatariũ ſczꝭ in vniuerſali: Vñ ptim eſt cul

pa.ptim eſt pena vt vemale.ideo põt remitti
vel actione volũtatis in pña. vel paſſione in
futuro. Id deletõez tñ illã ↄcurrũt tria. ſcilzʒ
pena pns gra cõcomitãs et meritũ añcedes ·
hbe pe Sceòm autẽ ſcotũ peccatum veniale in
pPurgatoeio remittit duz pena totalis ſibi de⸗
bita ſoluit.qe idem eſt veniale remitti et pe⸗
nam ſibi debitã ſolui. Vel dici põt etiam m
ipᷣm ꝙ venialia p merita habita in vita iſta.
et reſeruata ĩ acceptatõe diuma delen i inſtã
ti moætis· Cauſa em impedibiłe dum eſt impe⸗
Oita nõ ponit ſun ef fectũ. Dum aũt nõ eſt im

tus ſic. pct n n etale

. . „ -= R⸗ —.. . “
pedita ponit. NHùc aut merita oum? moeientis
in caritate ſufficiũt ad delendã vemialia eiꝰ
et relata ad hec ab eo vel a deo acceptante⸗

Funt aut impedita duʒ iſte niuit ſi ſemp acta

manet in veniali. poſt moæte vero et etiam in
inſtãti moetis nõ ſut impedita· ergo ꝓ ea delẽ
tur venialia in inſtäci moetis quia tuc no ma
net mpedimenta: ſ-actas peccati vemab· Ex

Poc etiã ſequic ꝙ ome peccatũ veniale mori

entis i caritatee remiteit'in hac vita niſi cõti⸗
nuet actà veniab pcti vqq; ao inſtans moetis
onere aũt in aĩla alique motu bonũ pꝰ moe
tem ꝓ quẽ tanꝗm diſpoſitõez vel meritum de
cõgruo vemalia dmittunt'n videt doctrie
theologice oſonũ. Hec ſcoiiii.li. ſen· di · xxj·
Pe venmale remittatur in mferno· & ꝙρ
n5. qe m inferno nulla eſt redemptõ· licet em̃

pctõ veniali ꝑ ſe ñ debeac' pena eterna quia
ſimul põt ſtare cũ gr̃a.p accidẽs tñ multa ve

nialia puniunt' pena eterna eo ꝙ ſut in lubie
carente gra: et in actu et in potentia ſme

qua nõ põt remitti pctm. et iòo qe dina iuſti⸗

cia reqrit vt manete culpa maneat pena. 10
pena eoꝝn eſt nrerna⸗ Eonera B arguit ſco⸗
et veiale ſũt impeopoe⸗
tionabilia et rõe offenſe qe infinita venialia
ſi eſſent nõ equarent vni moetaliã rõne offẽe⸗
ſe quia nec oĩa illa auerteret a fine vltimo ſi⸗
cut facit vnũ moetale:ergo pena ſm iuſtitiaʒ
coerñs pctỹ mostali in infimtũ excedit penã
coereſpondente veniali. nõ aũt ſzm mtentõez
quia qlibz pena ſm intentõeʒ finita finite ex
cedit vel excebit' compata ad aliã. igit' hoc
erit ̊m extentõezʒ igit pctõ veniali ñn debet
pena eterna· Ft mo dicedu ſm ip̃ʒ ꝙ pctõ ve⸗
niali ſiae ̊ pumẽedo in inferno ſine alibi nõ
debet' pena niſi tpalis.Et pconſequẽs pena
tpali ſolata eſt liber ab iſtis. et B; ſue ꝑ ſe ſi⸗
ne p accidesRatio Huiꝰ eſt qe ſm ſe eſt talis

offenſa qᷓ ſufficiter punit᷑ p penã tempalem

biec eſt iconuenies penã debitaz venial hre
terminũ m inferno q etiã nũc penitẽs ptẽ pe

nitetie explens et an totã cõpletã recidiuans

i moetali et ĩ illo moetali decedes ꝓreſiduo
pnie cõplede ſoluet penã in inferno. ſ; nõ n

txepalem. quia ex quo i remſſone poꝝ pctõö⸗

rum cõmatatã eſt debitũ pene eterne in debi
eum pene tpalis nunq; ille eſt debitoe ꝓ ilk
miſi pene tpalis et peoſeques pena tpali ſolu
ta eſt liber ab illis . Qõ aut dicit' i inferno
nulla eſt redemptõ ven eſt illiꝰ peccati peo
quo ille eſt danatus qe ꝙ illo debicum pene
eterne nunꝙᷓ fuit ↄmatatũ ĩ debitũ pene tpa.
lis. et iõ ſp manet ið debitũ ex quo nunꝙ; põt
illa pena eſſe ſoluta. hec ſcotus.

QE tertiũ · ſ. reditũ pctõꝝnp pniaz remil

ſon breui eſt dicedũ ꝙ petà dmiſſa pꝰ
p pniam oñr redire ꝗ* ad culpã qcunq; pctã
ſint illa ſiue oeiginalia ſiue actaa lia mozta⸗

lia vb veialia p petm̃ ſeques inꝗntũ ex dimiſ

ſione pᷣredentin pct n agguac' ſequens pec
catũ ñ ꝙ ptim̃ ſeques ſie eqᷓ Sue ſieut oĩa pᷣce
Dentia· ſʒ Suius elt exr dimiſſione p̃cedentium
apter pᷣſtiti bñficij cõtsptũ.Et ſic redire dicũ

.
/.

Pctã nõ in ſe ſy in effecta agaatõis peccari
ſequetis · et ſic dicitᷣ. de pe- di. x. et eſt dictã
greg. Sr ex coꝛde ñ dimittimꝰ qð in nos deli

quit illud rurſũ exi git' qd nobis iam dimiſſã

eſſe p pniam gaudebamꝰ. Et ſiłe dicic i gio.
ſup illud Oe. xvi. Sic et pr̃ meus nõ omictz
vobis zc.· B rich.õ tñ p pctã vemalia ĩcur⸗

rit aliqs in Scitudmẽ quia h peccãdo veni⸗

aliter n facit ocra deñ ſſo pter deũ.hac pe.
Irea quartũ ſeʒ reſtitutõeʒ vᷣtutũ p pniaʒ
querunt pła.ſ. vtrũ p pniam reſtitnant'
vtutes · HE ꝙ ſic. Nam gra et virtutes in no⸗
bis ex influentia dina cauſant' ſicut in aere
lux ex irradiatõe ſolis ꝑ modũ cauſe efticie⸗
tis· p peccatũ vero ſiẽ p nubẽ illa influencia
Phibet᷑. Et qꝛ p pniam nubes ila tolli. ido
q̃n ꝑ modũ cauſe efſficientis ꝑ acens qᷓ ſceʒ re
mouet ꝓhibes repac' i nobis p pniam omis
vtus et gr̃a ſzm eſſentiã ñ ſjm ſtatũ · Vñ augꝰ
in liꝰ.v.rñ.pnia eſt qᷓdã res optima et pfecta
oes ðfectꝰ reuocãs ad pfectu. B pe. Ven
ppnĩam mqntũ e ſacmentãũ reſtituant viren⸗
tes· ꝓ ſic. Nã eodẽ mõ pnia reſtituit vᷣtu:
tes p quẽ modũ eſt cã gre vt dictũ e.ſʒ eſt cã
gfe vt ſacrm. Nã mntu eſt virtꝰ magis ẽ ef⸗
fectus gr̃e et ſie nõ opoꝛtet ꝙ pnĩa ſam qd eſt
vtus ſit cauſa oĩm aliaꝝ vᷣtutù p ſacr̃m pnie
cãtaꝝ· hec tho. VYcn p pniam reſurgat hõ
ſp in ẽli vtute.c quidã dicũt opoetet ſʒ

in eli vtute del maioei caritate reſurgere. i⸗

hoc ñ põt ſtare.qꝛ oĩs caritas potẽs ẽ deleræ
omne cnlpã· ſ̊ ñ ẽ nece iſti hre ð gra ad reſur
Sendũ n inqᷓneũ ſufficit ad delendã culpam-
Se reſurge põt ĩ minoei deo dicedu Exp poſ
ſibile eſt ĩm reſurge ĩ eq̃li vel maioei vł mi⸗
noꝛi ſm qõ ſe meliꝰ p̃parat et Sina Hargitas
diſpenſat· H cho·Sciendũ aũr ꝙ ille qꝗᷓ p peni
tentiã reſurgit ĩ maioei caritate oſequn pma
ſm qntitate caritatg ĩ qᷓ decedit Pabebit ca
manns gaudium de opibus in prima car:tate
factis qm de operibus factis in ſecunda qðᷣ
ptinec ad peemium accidentale hec tloomas
8. cõtra pᷣdicta obicic' illud qð dicit a pE8
1 in. dilebe deũ oĩa coopant' in bonũ
et dicic ibi in glo.ꝙ hoc ideo verã eſt ve ſiqᷓ
deuĩet et exoꝛbitet hoc ip̃m deus faciat eis
bonũ ꝓficere.et ſic videtur ꝙ hõ ſemp reſur⸗

gat in maioei can tate · & ñ om̃ bꝰ diligẽ

tibus deũ cooꝑat ĩ bonũ hocip̃ᷣm ꝙ p pecca⸗
tuʒ a dei amee cadũt. qð patz in his q̃ cadũt
ee nunꝙᷓ reſurgũt vł qui reſutgũt iteꝝ caſuri
ſzʒ his tm̃ qui m poſitũ vocatu ſunt ſacti ·id
eſt ĩ p̃deſtiatis qͥ ſꝑ qñ cadũt finali? refurgũt-
Cedit em eis ĩ bonũ hoc ꝙ cadunc ñ qꝛ ſemꝑ
ĩ maioei gra reſurgãt. ſ̊ qꝛ reſurgut ĩ pmane:
tioei gra.nõ quide ex pte ip̃ina gre qe quãto
gr̃a maioꝛ tãto ð lege cõi ẽ pmanentioæ· ſ ex

Brte baiè q caco gia pmaner ſtabiliꝰ änto

cautioꝛ et hũilioæ· Vñ et glo.ibioẽ ſubdit ꝙ
ideo ꝓj̃icit eis in bonũ ꝙ; cadũt ꝗ huùnliozeſ
reddunt' atqʒ; doctiozes fiunr Ar hbomo
3 pniam reſttuat in digmitatẽ cialticã. P
bõ p pctñ digatate pbit qᷓntũ ad den et q̃n
tum ad ecciam. qᷓntũ ad daum pdit duplicem

7

Dignitatẽ. vnã peincipalẽ qua cõpuratꝰ erat
inter filios dei ꝓ gram. et hac recupat p pe⸗
niteétiã qd ſRgmihcac luc.xv. ĩ filio peooigo
cui petẽti iuſmſit pater reſtitui ſtolã pemam ec
anulũ et calciameca· Et alcerã ſʒaz ſeʒ innocẽ
tiam de qᷓ vt ibide loquit gloeia bat' filius ſe
nioꝛ · ò ecce tot ãnis ſzuio tibi et nun man:⸗
datũ cuu p̃teriui·et hac recupare nõ põt.ſRe⸗
cuperat aut qñʒ ali qᷓd maius qe vt dicit Zreg
in omebk. de centũ ouibꝰ. Dux ĩ plio plus eis
diligit qᷓ pꝰ fugã cõuerſus hoſte foetiter pee⸗

mit qm eu q nun p̃ terga vertit et nun ̃ a

foetiter egit· Di gnitate aũt ecciaſticã hpõ per⸗

dit p H ꝙ ſe reddit indignũ ad exercenoù ea
qꝗ cõpetũt ecciaſtiee dignitati:quã quiòs Phi
bent' recupare priꝰ qe n ve pennz eos q n a
ter odium crimis ſ ꝓpter timoee; vilicatis et

amiſſionis ꝗꝓprij gradus et celſicudinig pnĩiay

agũt vt habet. di.l. dño.. qa pniam negli⸗

Senter agũt· pt dicit di.iiii.ſiqᷓs. tertio qaia

coëmiſerũùt aliqð pctiñ hñs alip irregularita
tem ãnexam ot habet' di. i.ex cõſilio mar:⸗
tini pape· ꝗᷓrto ꝓpter ſcandalũ vt habec⸗ eadẽ
di · de his. S en pm.ſ.ſił antes et ſedi ſcez ne⸗

gligentes pniam agant 4pxer odiũ crimis et

amoꝛee iuſtitie pñt poſt lapſũ. gdum Pſtim ſta
tus recupare. ã et petrꝰ pꝰ negatõez oſtita
tug eſt paſtoꝛ oui.vt habe di.ſ. quecunq; .
añ ñ poſſut vlteriꝰ ad alei oꝛa offi cia aſcedere

vt iiii · di . hi qᷣ ſancto. et iĩtelligit de his qui

pꝓublicã pniam agůt. ¶ Veꝝ opa vᷣtuoſa ĩ ca⸗
ritate facta poſſint moetificari. ? opa dicu
viua dupli. vel qe ſũt a vica. ve qe efiiciunt
vitã · pma rõ vite ab opibus factis caritate
tolli ñ põt. ſcdᷣa vo rõ et ſi tolli paſit quo adò
ſubiectu Pum.ñ tñ.ſjm operatõ: ad aliques
quibꝰ ꝓficit opatõ bona. Opa gꝰ bona moe⸗
tificari dicunt nõ ſimpli in ſe ſz quo ad vui⸗
litate operãtis ſies naq; viua p mozce perdit
operatoeʒ vite. vñ per qᷓndã ſiłitudine dicute
res moeti ficari qñ impediunt' a Po ſuo effe
ctu vel opacõe Effectꝰ aũt operu vtuoſoeum
q̃ ĩ caritate fiũt: ẽ pducere aò vitã eternã qo
quidẽ impedit' per pctm̃ moetale ſequena qe.

gr̃am tollit· Et ſzm Gq opa ĩ caritate facta dñr ₰

moꝛtificare per ſequẽs moetale pctm. vñ diei
tur eʒe. xiiij· Bi auerterit ſe iuſtꝰ a juſti cia ſua
oĩa 5 2c. Pec tho· c Venoya moætificata per
petm̃·per pniam reumiſcãt· Hc quidã dixert
pera mentoeia moetificata p pctm̃ ſeque
nõ reuiuiſcũt per penitentiã ſequetem cõſide
rantes ꝙ opera illa nõ manèt vt iterũ viunfi⸗
cani poſſit· I, hoc impedire ñ põt qᷓn viuifics
tur.nõ em hnt vim perducẽdi ad eternã vitã
qð ptinz ad eoꝝ vitã · ſm ꝓ ſolũ actu exiſtůt
in acceptatõe ðma. ſic aũt remanet qᷓntũ è de
ſe ec poſt per pctm moetificant qe ſemp de
us opera illa ꝓut facta fuer̃t ĩ caritate acceg:⸗
ptat·et ſancti gaudẽt de eis ſzm illd apocë. ni
tene qð habe ne aliꝰ accipiat coꝛon t. 3
illũ q̃ ea fecit ñ ſint efficacia ad esne d

in vitã eternã ꝓuemt ex impedimeto peccati

ſapuenietis p qð roddit indignꝰ vita eterna

hoc autem impedimentũ per pniam tollitur
inqnta per ea pctã remittunt. Vñ conſlat ꝙ
opera prima moetificata recuperãt per pniaʒ
æf fi caciam perducendi eũ qui fecit ea in vitã
eternã qð eſt reuimſcere · Et ita bag opera
moetificata per pniam reuiuiſcut. Vnde dicit

augꝰ. pnia oia ablata reſtituc.· hec tho⸗ et
cõiter alij docto· Sʒ obicit ge dicit Hugo-

7

de ſancto vict. ꝙ nemo debz i ſpe coerectois

peccare:qe qð ſeb amittit amplius ñ recupa?

H ꝙ loquitur ibi de bonis omiſſis ñ moetifi

catis: hec pe. Iterum obicit᷑ qe tuc reſurgeſ

a pctõ moetali reſurgerʒ in maoei gra ꝙ eſſet
Ula a ꝗᷓ cecidit · qe reſurgerzʒ ĩ omibꝰ bonis qᷓ
peius habuit iã viuificatis: et cu hoc in illo
actu pnie per q; reſurgit et que illis pᷣteritis
ſuperaddit et ita in maioei gra cums cõtrart⸗
um lup eriꝰ dictũ eé: ſzm ſcotu ꝙ reſurges

pꝓlura merita habz ĩ acceptatõe dina qm huit
qũ cecidit et percõſeques ex illa parte oedia⸗

tur ad maioee gloeiã- ß non opoætet eũ ſn ma
1oei gra reſurgere qe ſzm dò poſitõez eius ĩ de

teſtãdo peccatu comiſſa inteſe vel remiſſe da
ſibi tunc maioe vel minoe gra. Sʒ otra hoc

obicit quia tũc rępoetaret talis cõmodũ de

lapſu ſuo qe reſurgit dignꝰ maioen pᷣmio ĩ ac⸗

ceptatõe ma: p̃terea riſio data mide' iclude
repugnatiaz qe ſi eſt dignꝰ maioei gł ia qᷓ re⸗

ſurgit qm fuit qñ cecidit: et cecidit a magna
gra ?ꝓ ꝗm fuit dignus magna gbia- igit ñ re⸗

Inrget i parua 8ra qꝛ illud vnicũ mentũ qò
reſurgendo ſupaddit nõ addʒz ti de glia· qn
tum defectus vel minoeatõ ſeòe gr̃e reſpectu

pme diminuerz ð głia · c ad pmu dicit ſcotꝰ

ꝙ nõ hʒ comodũ ſ magnũ meõmodũuũ. ñ ſolũ

Intũ ad pctm. ſ etiã qᷓntũ aò ꝓfectũ:qe totũ

tempus quo mãſit ĩ ptõ ẽ ſibi pditũ quo tꝑe
pot uiſſet młtiplicaſſe merita ſi manſiſſa ni gra

Fd ſzm dicit ꝙ pᷣſcidẽdo id de glia qð coe⸗

rndet meritis et ilud dicatb/ab illo· quod
coerndet gr̃e q dicat. a. foete a excedet b·

ZSũuũt i dei acceptatõhe: etiã redit ſibi ius et di⸗

Et qñ iſte reſurgit qe oĩa merita privea reſur

nitas ad totub⸗ ſz ad a nõ redit ſibi ius et

ignitas ſi gr̃a ſca ſit mios qm pma⸗igic re⸗
niuiſcũt merita: ſʒ ñ gra prios q priꝰ hab ta·

Et w eſt ſatis cõſonu iulſtitie qe gra peioꝛ fuit

tin donũ dei:merita aut nõ erãt tantũ opa di

ſz etiã hoĩs: et ideo illa ſũt ſꝑ ſibi ſalua in ac
ceptatõę dina ñ ant gra vt ꝗꝓpter eã oedinet⸗
ad aliqð pmm q habuit eam. oꝛdinat tm

p eam ſi nuc hʒ eã :hec aũt via tenes graduz
gkie eſſentialẽ cozrndere merito cõſonat ſcri⸗
pPture q̃ in multis locis iſtaz ſniam dine iuſti⸗
cie aſſerit:d. ꝙ reddet vnicniq; zm opa ſua.
in pſal·et ad ro.iiii. Nuſqꝙ; aute hHabec ꝙ red
dat ſzm ſuũ habitũ:Ite cõſonat obſeruãtie le⸗
Zis ine:qe ſzm ipᷣam vtile eſt qᷓntum eſt poſſi
bile cotinue opa meritoea exercere. ꝙuis re
miſſa a deo vt p ipᷣa ñ ſtatim augeatur gratia.
qꝛ coernhet ſinguł in acceptatòe dina deter⸗

minatus &dꝰ głie Nec adeo expedit ſaluare

grᷣam ꝗntu opus remiſſũ agẽ p qð ñ age gr̃a

ae et ſi ille ſic remiſſe agẽg nõ hẽat maioee &⸗

ciã per opꝰ ſuũ ꝙᷓ aliꝰ doꝛmiẽs ĩ 4 ſaluatur
grfa ſine tłi ope: nõ tñ fruſtra egit Me nec in

nullo excedit illũ qꝗᷓ doemuit . imo p B egt .
ià dignꝰ e aliqᷣ bono eterno q? nõ eſt leoi
Snꝰ. pᷣ ſco: (¶ Gʒ nuqd merita moetificata ali⸗

quid faciuũt ĩ acceptatõe vᷣina aò pmã graz da
dã hoĩ lapſo. Endet ſco· ꝙ licet ſizm ſtrict aʒ

iuſticiã iſte immicꝰ dei ñ ſit dignꝰ de TPmꝗꝰ

a aliquã graʒ et gliaz tñ excelles mĩa
ter merica pcedetia licʒ moetificata ciciꝰ da
graʒ ad reſurgendũ vñ c dit ꝙ ſic pfectõe g
uiꝰ cadit ꝓPpter maioæze ingtitudine nta credit
ꝙ ceteris pibꝰ cicius reſurgat ter ᷣmã bo
nitate merita pterita ad aliqti acceptante
Iñ ipe narrat ꝙ audauit de quodã viro valò

Pfecto et poſtea ꝓfudiſſme lapſe p cu ꝓpter

facioæa ſua eſſz moeti adiudicatꝰ? fuit ſibi ſubi
to pf ectiſſi ma pnia iſpirata· Et ſabdit ꝙ H bñ
dz allice aim cumſlibet ad opa meritona ſep

agedo ꝓ viribꝰ. qe ſiue ſit ꝓꝑm anſurꝰ ſine lap
ſurus nõ erũt illa in oblinione totaliter co⸗
ram deo.hec ſco-im· libro ſendr· xxij·
e impedimeris vere pnie t v ·
OTea oſiderandũu é de pedim̃tis vere
pnie qᷓ ponit mr ſen· Hi. rin. Oi· xvi· di
ces inter alia ee ludos ſpectacula· ex⸗

e-

erciciũ mlicie et negociatõis: St cca B; qrum

pła.ſ. vtia vpocëſis poni debeat impedimẽetũ
pe pme p̃ alis vicijs · & opa pnie exterioea
pcipae lant nata ondere ſcitate: et i̊;o ypoc⸗
ſis cu falſe et ficte ſanctitatis opa endat in⸗

tentõez excludes recte pnie ꝗꝓpter B̊ directiꝰ
mpedit effectũ pnie qm alia vicia Guioea. B

th. Vcrů luòi unpediãt veram priam. PX
ludoꝝ eſt triplexr dr̃a qdam em ludi ex ſeip̃il

lañt turpitudine· et tes ſũt ab oĩbꝰ vitandi.
et pcipne a penitetibꝰ ꝗᷓ fletũ pctã coeri gẽ
debet. ſicut etiã ludi ꝗᷓ in theatris agebantur
ad luxuriã uocandã. Fliqᷓ vo ludi ſunt q̃ ex
gaudio benotõis ꝓcedut vt cãtu? eccia et
De tali ludo dixit dauid· Iu&ã et vilioe fiã co

rã dᷣo. ii- re: vi⸗et tees ludi ſut laudãdi. Fliq

vo nullã tarpicudine hnt q p;s liberales
vocat et hi ſut materia vᷣtutis· ſ. eutrapelie·
Et tł es ſzaatis ccũſtãtijs oᷣbitis pñt fi eri lau⸗
dabi ab Pã qꝗetè ſił et alijs delectabili oui
nendum. SZʒ cõtigit in eis eẽ pctm̃.eo ꝙ debi
te circũſtantie ñ ſeruant. Nã in talibꝰ ludis

aliqp decʒz vnũ q; ñ decʒ aliũ. In his etiã lu
dis penit tes aliter ſe debẽt hre ꝙᷓ alij mãn⸗

tũ pnia fletũ rgqrit eis vti moder ate põt hm

qð ptinet að recreatõʒz aimiaut ad ſocietatẽ
ooꝝ quibꝰ ↄuiuit vñ ſeñ. Sic te gere ſapiẽter

vt nullꝰ te heat tanqᷓm aſperũ nec cõtemnet

qn vilé. B tho. Vtꝝ ſpectacula impediant

pnĩaxs · & ſpectacła ſi ſunt reꝝ turpium et ad

pctm ꝙuocantiũ i ſpectacło ſtudioſa pctã ſůt

et qñʒ tãta libido p̃t adhiberi ꝙ; ſũt moetalia
uvñ a tahbꝰoæs ſe debet arcè et p̃cipue penitẽ
cesg. qᷓdã vo ſpectacula ſut de rebꝰ vtilibꝰ et
necijs aò vitã vt veatõnes et cibi hmõi et ta⸗

tia diſtrabut aĩm. Vñ licz eis ſine pctõ poſſit

ĩtedi ſzuata diſpõe debita ꝗq? ad odicões pſo
ne.et alia ccũſtãtiaꝝ · ſut tñ peiteti vitada

2

- ————

bal Wi

=

=

*½ — * — — —⸗
ap B; qe de coꝛ eleuare ad deã n qtũ necitas
aliud expoſcit· hec tho. VYel p̃t ſic diſtingur
Sm aliqnos ſcz ſim pe ꝙ ſpectacula ꝗqdaʒ luc

inhoneſta a q eſt oino abſknenbu. qued

vo ſut honeſta qbꝰ vti licet. quedã vo ſat le⸗

mnia et her ſut tpanda. Et p̃t dici ꝙ ab eis ca⸗

uendũ nõ de neceſſitate ſalutis ᷑ ad maioes

penitecie pfectõez. Pasrs aunt diſaaden cu
1

rioſitates in his ſenſibilibꝰ ꝙ; itslligibilibo
qe magis diſtrahpt mente. vn de pe. di. v. C.
Oohibeat ſe a ludis et ſpectacuł ſecki qᷓ vule
Pfectã oſequi remiſſionis graʒ. Haz ſi diumaa
ſe cohibuilſet et inter luos manſiſſec ab extra
neo raptose violata nõ fuiſſet. Jen exeret
ciũ miliete vel negociatõis pñiam impediat.
GX I†ſ1ci milicie negociatõis et publicano
ru qᷓ ſcʒ exi gut publica vecti galia habet pec
catujz annexu. licet qnq; poſſint exerceri ſine
peccato Et qe penites debz occaſiones pæti
vritare in latiſfactõe. Ideo laudabile e etiã ſi
hior officia oitet. Mõ eſt tñ de necelſitate e
nitecie qe penites nõ p̃t oms occaſiones pec
cati vitare da eſt in hac vita. Er ibeo ſuf tcit
Pcetm̃ hoc in his officijs vicare vt ſeʒ ſzm oſi
liũ Io.· baptiſte nemmè cõcutiat et ſupendijs
iuſtis otentus exiſtat. t nõ vtat officio mi⸗
liari ad oſtentatõez ſed ad vtilitate eccleſie

et rei publice et ad exerciciũ virtutũ Pe ꝙ ne

Sociatoe in ſe nõ habeat oditoʒ qᷓ euz ab hoc
officio ꝓhibeat ſicut clericis et monachis i
licet negociari ꝙuĩs eis liceat ꝓpeia vendere
rrrvin Kanenias ec ꝙ cpe debito mer⸗
cet nõ in feſtis nec in tpe quo cariſtiã ne
cat. t modꝰ dehitus ſeruet. ſ. vt ſine fraude
fiat et ſm licitũ otractã.In publicanis auteʒ
vt de autoeitate pncipis et cã cõis vtlitatis
ad defenſions teree et nõ ĩmoderate recipiãt

thelonea. hec tho. Obicit⸗ auũt otra pdicta

qꝛ innoc· dicit de pedi.v. fratres falſa è pe⸗
nitetia cu penitẽs ab offi rio curiali vel nego

ciali ñ recedit qð ſine peccato nullatenꝰ agi

p̃ualetIde etiã vidac dicè greg. ibioc. cC. Fal
ſas. Dicendũ ꝓ hoc intelligit nõ p ſine pec

cato fieri ñ poſſit ſʒ q frequeter implicat ad
pẽtm̃. Vel p̃t intelligi de ſolèniter penitenti

bas q;ᷓ nõ dehẽt poll ſuſceptã ſolenneʒ pniam
ſernlariter vius: pe.di. v. otrarin. et. xj. q.
j.iliò· vel planiꝰ qñ imũctã eſt eis in pniaʒ.
tũc em̃ ſi recidiuarẽt et manitfeſtũ eſſet debe⸗
rẽet excõicari.de pe.di.v. de his. hec rap. Pe
hac materia ſczʒ de ludis et aljs himmor plenio
determiatũ ẽ ſup in li: ij.ti. de modeſtia hm p
exiſtit in exterioerbꝰ moeibꝰ coepis.
H Dn duratõe et iteratõe pñie ti. vj.
EVnde oſideranð eſt de duratde et ite
ratõe pnie.ſt circa hꝰ querũt płᷣa ſcʒ
vtn de pctõ ꝑ penitentiam remiſſo te
neat hõ ampliuſ penitere. & pnñia pᷣt accipi
ꝓ penitecia que eſt vtus vel ꝓ pñia q̃ᷓ eſt ſae⸗

mentũ · Meco er go ꝙ de petõ remiſſo p penitẽ⸗

tiã qᷓ eſt vtus tenet' hõ ſacmetuz pnñie ſuſcipe
ſi p̃t· S accipiendo penitere ꝓ exterioei actu
vᷣtutis nõ tenet hõ penitere de pełtõỹ p pemi⸗
tentiã remiſſo· et quãtũ ad culpã et quãtũ adò

penã. Jihr loquẽdo ð penitere inquãrã dicit
interioeem act vtutis. miſi in caſa ſcz qn nõ
adelt ꝓbabilis diectara de remſone pecca
ti · aut qñ de pct ſuo ex deliheratõe c⸗ Sttat.
tũc em̃ tene illò deteſtari· nõ e n fibeliter ſer
uat repatum fedus diume amicicie cur a tn
nõ diſplicet qñ de hoc deliberat ill q iter
pPm et deu fuit cã imnimicicie. Continue tũ ce
habitualiter penite· qe non p̃t homo dimitce

re habitũ penitetie mii ruèdo in ptq moetas

le · De hitu aunt pemtetie aut de interio⸗ a tu
in caſibꝰ ſupᷣdictis Intelligi debʒ illoõ verba
hu.li.de ſacmentis pte·xiiij c. ij. cu dicit na
ceſſe habes ſꝑ penitere.ſatiſfacere potes ni⸗

mis facere nõ potes meliꝰ eſt vt plus Ffacias

ꝙ; minꝰ. Et illo augꝰ de pnñia doloe in penitẽ
cia otinue cuſtodia'. Siki mõͤ intelligeoe ſat
ſib es autoeitates · A– ho nota qe B de cor
lege non p̃t eſſe certas de remſone peceati
certitudine ſcietie· qe nemo ſcit veꝝ obio vel
amoee dignꝰ ſit eccle.ix. idᷣo ſufficit certita⸗
do ꝓbabili oiecture ad [oo nõ exponat ſe
Diſcrimimi ſi nõ vacet ita actui penitêd'. ſicut
antecq; haberet ꝓhabilem diecturã de remii⸗
ſione ſui peccati .· Tuũc autæſt pbabilis coie⸗
ctura qn hHomo fecit qð in ſe eſt dolendo ołi⸗
tendo latiſfaciedo. cauendi Poſitã habeoo
Pec rich. Vcꝝ hoõ poſſit polt verã peniten⸗
tiã peccare · c& ꝙ vera pnñia dice dupkr. vno
mõ dici vera pnia qe Bõ habz veiz actã vir

rtutis ſcʒ penitere et ab hac hʒ cadere pt ꝗpr

Qrbertatè arbitrij qdð in iſta vita ſ „ eſt vercb'
le oeo t pdi et recupari exemplãa huis e in
Dauio · Flio mᷓ dici vera pemitetia que pou
cit in finẽ vtutis et ab hac cadere pel recede
nõ Otingit.qe poſtq lhoõ ẽ in vita eterna nucqꝙỹ
cadere pᷣt· hec boñ. ¶ Tractac auc Bec qᷓ lio
in decretis de peni. Si. ij. et. nj. vbi dicit pſi⸗
doeus Inanis e penitetia quã ſequens culpa

comquinat. Intelligit ꝙ eſt manis nõ qe ca⸗

reat fine ꝓximo ſcʒ remiſſione pctõỹ
ret fine vltimo ſalutis vite eterne.
nitetia poſſit iterari. ꝙ; ſic et der riun dice
ereoe peſſimꝰ et crudeliſſimꝰ qe diuine mie
viſcera claudit · qe tũc oss petõees uł q̃ſi oi
cogerent deſpare · Zcdõm aut aug.j. li. retra⸗
ctionũ. c. xvn) ð quocũqʒ peſſimo ĩ hac vita
Oſtituto nõ ẽ deſperandu . Eſt etiã expſſe otra
ſacrã ſcripturã vt patet in dauid qᷓ pmo pec⸗
ca ait in homicidio et poſtea penituit. poſtea
peccauit populum numerãdo et pemtuit. er
vtraq; pniaʒ dns accepteauit: Sʒ qre penitcs
tia iterari p̃t baptiſmuſ aũt nõ. Katio Huis eſt
quitupler. peima qe in pnia nõ impmit cara⸗
cter qꝗ́ᷓ eſt indelibib ſicut in baptiſmo.ſcda eſſ
quia penitentia eſt cõtra moæbũ iterabils ſez
Otra pec catũ actuale.baptiſmꝰ vo nõ pnr ſʒ
potiꝰ eſt pnñᷣ otra peccatũ oeigiale q nõ ite
rat'. tercia eſt qe baptiſmꝰ tocꝗ efficacia ha⸗
bet in paſſ one xp̃i em ſemel facta. ſj pnia re
rit etiã actũ nr̃m vt dictũ eſt qui iterabilis
q̃rta è qe baptiſmꝰ è regnatio ſpualis. pemts
vo eſt qdaz ſanatie. ſemel aũt tm aliqᷣd Inat⸗
ſ aliqd pluries ſanari poteſt.quinca eſi quia

1 6 qe ca
Ven pe

p pñiaʒ nõ fit totał purgatõ ſeʒ a culpa et av
omi pena debita Feccace ſicut fit ꝓ bapti⸗
ſmũ:ſi vo vniuerlab ſiue tota purgacio poſſet
iterari daret' hoĩbꝰ mæeentiuũ ſemꝑ peccadi⸗
& obici' ↄtra pᷣdicta illõ ad hebee. vj· Im
polſſibile ẽ eos qͥ ſemel illumĩati ſũt et ꝓlapſ
rurſus renouari ad pñiaz · & ꝙ loquit᷑ ibi ð
penitetia cũ baptiſmo nõ de altera pñia· vel
intelligit ſzm glo ibidẽ ꝙ impoſſibile ẽ taleſ
rurſus renouari . i. rebaptizari ad penitentiaʒ
id e poſt penitentiã. ¶ Obici etia illð greg:
facilitas em̃ venie incentiuũ tribuit delique
di · Pe licz deꝰ faciliter pctm̃ indul geat quo
ad culpã nõ tñ quo ad penã· facilitas aũt ve
nie quo ad penã parit incentiuũ delinquẽdi⸗
