ſpectu mrimõn· ſiẽ exociſmꝰ rſpectu bapti ſmi
4 1 qᷓhus ꝓ quos et ꝗqbus vbis
põſalia Otrahutur. ti . ij.
Oſtea ↄſiderãð ẽ a qbꝰ. p quos et qᷓbꝰ
vbis ſpõſalia ↄtrahut Circa qð ſcienð
ꝙq; otraheè p̃t ſpõſalia e detã ille qui
imoniũ otrabe pᷣt· qꝗs ãt mrimoniũ cõtrahè
poſſit ĩfra dicecᷣ. cuicuqʒ; ec mrimoniũᷣ Phibe
et ſpõſalia ꝓhibe. ff.d ſpon · oino· Htn fallit
ſcðm leges in pſide l rectoee ꝓuincie. et hil
qui ptinet ad eũ · ſ. lijs nepotibꝰ ꝗꝓpinqs ae
cõſiliarijs et domeſtic · ꝓ qbus opaʒ dederit
ipe pᷣſes i em om̃ſ duràte rectoeia nõ poſſat
ſcz leges oↄtrahere mrimoni cñ muliere oei⸗
unda de Puincia vł hñte domiciliũ in ea · pñt
tñ ſpõſalia cõtrahere · Si vo ſpõſa velit fimto
officõ ſpõſalibꝰ r᷑nũciare poterit ſine pẽa · ff.
& ritu. nup· ſiqᷓs· nõ tñ tũc lucrabitur qð datũ
ei ſi otraxerit ſpõte· ſi vo coacte· i. ey hibito
ſibi mianti feruoæee luẽtur areas vel pignoea
data.C.ſi rectoꝛ ꝓuiĩicie l.j· Nota tñ ꝙ ſi pᷣſes
aliquã ſibi deſponſauerit añ pſidatũ eã inſte
ducit tpe pᷣſidatꝰ vt de ĩbide· ſi etiã in uſte du
xerit tpe pᷣſidatꝰ.et poſtea velit pᷣſidatu limi⸗
to vxoe eſſe · extũc incipit mrimomnũ eſſe · C· de
nup · l. et ſi tůc Ie mulier q vm amiſit non
ſine pena infra annũ a moete vini nubit . Iuſe
tñ ſpon ſalia otrahit.ff.ð his qᷓ̃ no. ifa · ſolẽt
q dctã ſũt ſcõz leges Et notat ea azo· in titbo
ſi ra ctoe in ꝓuicia ſtè etas tñ minoe attendi
tur in ſponſalibꝰ ꝙᷓ in miimomo ð quo etiã in
fra dicetur Cõtrahuntur ãt ſpõſalia qnqʒ int'
pũces p q̊ vba:accipiã te in meã et accipiaʒ te
ĩ meu k alia ſiłia expᷣmecia dſenſũ ð futuro ex
e. is qꝗᷓ fide · qñz p lrᷣas ł nunciũ inc abſentes.
Cõſtat em abſentem bſenti deſpõderi peſſe ſi
abſens h̊ ſciat.puta qe nunciũ miſit vb de vſci
encia ſua fit vł poſtea ratũ habet licet de looc
a pncipio nihil ſciret.nec refert vtꝝ ſeriptura
interueniat ł nõ· ff.e. ſufficit· et ex qͥ cłi · vel
mo.veniẽs· et xxx · q; v · nec d. Mota tn ſem le⸗
ges · ꝙ liczʒ vir poſſit ꝑ nunciuz duce vxoꝛem ·

— — — —— — ———————

— — —

mulier eñ ꝓ m nũciũ ñ p̃t nu bᷣ· ſʒ etſi vir ꝓ
nuciuʒ vł lras ↄtrabat no vidat' eiꝰ vxoꝛ eſſæa
nih pꝰ eã in domũ ſuaʒ ducat.ff.de ritu nup.
muliere et le·ſe. Sʒ ſem canões ſic vir pt p nũõ
ciñ ł las nxoẽ duce·ita et mł ier via· qꝛ non
ad ĩparia iudicãt' cca mrimoniũ et ſpõſalia ex
de diuoe· gande?. ¶. qꝛ vovᷣ.nec vlli vnquã ͥ

fi. Se ſolꝰ ↄſenſꝰ ſine ↄtradictõe mr imõiu fa?

vbi alið nõ ipedt vt dicet ifra VYbi vo pnun
cin ſpõſalia otrabut' Bʒ vba ſatis ↄgrua vibecd

Dremitto tibi de mãdato raliſ dñi mei et noĩie

eiuſoẽ ꝙ ipe ducz te in vxoeè et Gᷓ̊ in aiaz meaã
juro &t ecõaerſo puella rñdeat· ꝓmitto tibi ĩ
noĩe dñi tui reipieti et ſibi ꝓꝑ te ꝙ ego ducã eu

in vi n ſteterie P pm et B̊ iuro . Sr ãt fit mii⸗
momũ de pñti p̃t ſic nuciꝰ dice puelle · Talis

dũñs mes te ſalutatet tibi mãdat ꝙ ipᷣe ꝑ me ſii
une meãte me et tebi nunciãte accipit te et
ſentit in te tanquã in pxoꝛẽ ſuã Et ecõuerſo ſic
pt rñoere puella:et ego te mediãte dñũm tuũ ᷣ
cipio in meũ vi · cũ mpᷣe te mediante me ĩi ſuũã
recipiat: et in eu conſencõ tanqꝙ;ᷓ in dñm et ma
ritu vł beeum. oſencõ in his qᷓ michi nuciaſti
Auͤt ãat B pła ſpãlia. pmum ẽ ꝙ nunciꝰ ad H
Walit' miſſus vł qð plꝰ è etiã negocij geſto⸗ a

.

lienũ factu ꝓmittere p̃t alij ſtipulãdo.tra iᷣ

inſti . de inuti. ſlip· ꝗ. ſiõẽs alienu et · C. ſe · Ycðz
& vbi litere mittunt' ſine nuncõ pᷣt inter ab:
ſentes fieni ſtipalacõ vt ſupᷣ dictũ e ibid · Sr itaᷣ
oboꝝnõ tñ in ſpõſalibus neceſſaria e ſtipula
cio vt dictũ e ſup Terciũ e ꝙ de alieno fetõ iu
rãt ex e:ex lisotra ulluo.ff.ð mn litẽ urã.vi⸗
deamꝰ.ſe nõ tenet ad io qð notabr ifra B ho·
Plia de haæ materia vide ĩfra e-liti mar⸗
dit e

vnj. Contrabant' ec qñʒ ſpõſ lia p filiolſ
ſi pentes in quoꝝ ſut ptãte oſenciãt qᷓ cõſenti
ra vioenct' ſi ſcieteſ nõ otradicũt.ff·e. in ſpon
ſalibꝰ.j.q. in ſpõſalmipns Et ſic videt requirè⸗
dus cõſenſus peptũ alioqn ſpõſalia nulla vi⸗
denc etiã bm canones vt ptz xxx·q· v. nr̃ates
et c.ſo:et er de deſpõ.impu:tinebat ¶ Idem
pidet de tutoeibꝰ vt xx· q· ij.c· et ij· R HB ſũt
pera ſcz leges· ſecꝰ ẽ ſm canones ar expᷣſſuʒ
ex qmrimomũ acpoſ.midec ¶bi Em leges q;
d. alind é ſcòz canones ꝗᷓ tñ ĩ G caſu ſũt ſequi
di. qe mrimonmia nõ inre foei- ſz iure poli regi
vt dicitur. ij. q: in. S. hinc colligit: vel ſut va
de boneſtate. de neceſſitate em̃ ſcz cano: nṍ
raquiritur nih oſenſus eon de quoꝝ dtractòꝙ
ne queri xxvij:q:ij:ſuf ficiat·et ex e · cũ locũ
liqñ vo otrahunt' ꝓ filijs p rxentes ĩ quoꝝ

ſunt ptãte· Vnde et pater filiã abſente deſpõ⸗
ſat e? de mrimonio otracto ↄtra int ec· ex liiſ

in pnᷣcipio. ſq illd intelligitur qñ filia poſtea
oſentit vt notat ibi ꝓp mgros. pᷣt aut filia diſ⸗
ſenti re ſi pr᷑ turpẽ ſibi eligat ſpõſum b moabꝰ
ſurms indi gnũ.ff.de ſpon.l.ſʒ ptis :Mñ ſiẽ ſolꝰ
eõſenſas pentã nõ facerz matrimonm ſic neg
ſpõſalia miſi foete filij volũtati pentũ ſe ſubi⸗
ciãr et tũc nõ dᷣe liber oſenſus ex de cõdi,: ap:

ſap eo et c. p tuas. Vnde neceſſe 6 ρ is cuius

noie ſpõſalia otrahũtur Hᷓ ſciat vel cõſenciat 1
poſtea ratũ habeat · vt ſup̃ dictũ ẽ etia ſi ſite m
cunabilis vt xxq· i· vli ñ eet li· vj · ð delpo⸗

W

——

impu. ſi infãtes. ¶. poero.et de hec ec notabiꝰ⸗
infra cũ agetur de ſponſalibꝰ impubei Et 10e
de tutoꝛibꝰ. Fliqn em̃ ꝑ vtroſq; ſił· no pꝑ ſa
pater pt. G̊ hoſt· in ſůma ſua: Inno·vo notauit

ex ð mat.traOtra int'. ec. c.·ꝙ; H e ſpãle ð

Pagre ſep neiĩe filij pntiſ et nõ otradicetis pofß
1

t ſpoſalia otrahe⸗ et Hvide bn ibide tenere
ſecꝰ? e ð̊ tutoꝛe. ff.ð̊ ſpõ.ſi puelle. Hec obſtat

illud ex e.ad id · qe ibi interuenit copula car⸗
nalis Hoſt. vo tenet otrariũ: vt pz ex ſupᷣoctis

Hotauit etiã illud hoſt.ſupᷣdetin c. ꝙ ſicut pᷣe

pater ita et quilibet alius ad B idon. . et o
magia appeobat jo: an.livj· de deſpõ· ĩpu. ſi

inkantes poero- dicens dicta decreta. adò

iò nõ loqtur ð cõſenſu expᷣſſo qdð ꝓbat ex B ꝓ

vᷣba pape ſapiunt ibi tacitũ cõſenſũ Vtꝝ ſi

fra utlło de effectu ſponſalii·
Me modo cõtrahedi
ſpöſalia. ti. i)⸗

abſolute:alio mõ ſub cõoicẽne. Primo igitur
dicendu ẽ de pmo mõ. ſcõo de ſcðo Acue⸗ 5
mũu modũ nota ꝙ ſpõſalia ↄtrahutur ſunpłr et
abſolute quatuoe modis pmo mõ datis aras
ſpõſalicijs ſ.aliq̃ pecunia vł alijs rebꝰ dt:C·.

ſpõ.l.arr· ſedᷣo iuramẽto ſeu fide:què aliqui

in duos modos diuidũt. aliqui cõiungũt· ex ᷓᷣ
ſpon.de illis· et c⸗pᷣ tercõ annuli immiſſione
q̊ vulgo ðe deſpõſacõ· ſ e ſubareacõ nuneu
patur · vt xxvij:qſiq̃s deſpõſauerit Eit aut an
nuli immiſſio ob ſignũ amoens mutui vel etiaz
ap coniunctõeʒz cozdiũ vñ et ĩ quarto digito
anmulꝰ mſerit᷑ qe in eo quedaz vena ſanguĩs

vſqʒ ad coꝛ ꝓpuemt:vt fertur:xxx.q· v:femie:

Subareacõ aùt fit nõ tiñ ꝑ immiſſions annuli
ſz etiã ꝓꝑ donacõz aliaꝝ reꝝ vł alioꝝ inſigni
um. It qnqz fit ſubarzꝛacõ ĩterueniente conſen
ſa · vt ex de ðᷣſpõ:ĩpu·tue.qñqʒ nõ iterueniẽte
conſenſu.ſʒ ſiue ĩterueniat oſenſus ſiue nõ dũ
mõ oſtet de ſubareacõe pᷣſumitur ꝓ ſpõſalibuſ
ſi fiat a patre eiꝰ ſubareacõ ar.xxx·q: vnr̃ateſ
et c. femine: Sr aüt fiat a ſpõſo diſtingue ſcðz
Sof.et hoſt.qaut etas deficit et tc ꝑ ſubar⸗
racõezʒ nõ fit mrimoniũ p̃ᷣſumptũ. aut etas ſuf᷑
ficit et tũc ſubareacõ ã fit ſecrete et ſic iducit
tm ſpõſalia:ſic aree dacõ ſignũ e vendicõis fu
ture nõ facte mit.de emp:et ve:in pncipio:ñ
fiat cũ ꝓlacõe hoꝝ vᷣboꝝ: accipio te in meã.
tũc em̃ iudicat' meimoniũ nõ tã annuli dacõe
qꝙ; vboꝝ ꝓlacõe. Fut fit publice ante valuas
eccłie pſ bro areas benedicete et miro traden
te et feminꝗ recipiete et tůe etiã ſi nihil dicat
memoniũ ẽ pſumptũxxvij.q ij.ſiq̃s vxoeeʒ .
B hoſt. ex de deſpõ. ĩpu tue · et gofebið. et H
6 veꝝn niſi ꝓbet' Otrariuz· puta qe puella fnit
vioglenter ad benedictõez adducta que ſtatim
aufugit benedictõne recepta: vel aliuò tale-
er deſpõ.conſultacõm. Si vo tpe ſponſalium
de futuro detur annulus non poteſt alind ſi⸗
gnificare ꝙ; exy eimit cõtractus ·ſ.ſponſalia

fare iuret ſe facturos ꝙ mrimomo copula;
ũt fihos ſuos valeat tale uuramentũ &α vti.

Einde conſiderano de moͤ cõtrahẽdi .
ſpoſalia. Circa qð ſcienð ꝓ ſpõſalia ꝰ
trrahutur dupłr· vno mõ ſimpliciter et

ſolent em inter ſponſos talia iocalia dari. ex·
de mat · cõtra· contra int ec.c·. · Et ſic anuli
dacõ eſt ſignuʒ mrimonij futuri · B hoſt. in ſũ.
et gof · q Quarto cõtrahuntur nuda ꝓmiſſio
ne. vt cũ vir dicit·accipiam te in meaʒ vxoꝛe
et vxoe reſpõdetaccipiã te in meum marituz.
vel alia verba equpollẽcia. vt ſi dicat ducaʒ

te in vxoꝛẽ.vel ꝓmitto ꝙ accipiã te vel ducã

in vxoeem · Et ile vltimꝰ modꝰ etiã ĩ alija mo
dis pſupponitur. pter qð etiã ꝑ illũ quaſi cõ

munè ſpõſalia deſcribunt'.vt ſup eſt habitus

NQ Cuie ſiquis iurauit vel ꝓmiſit alicui du⸗
cere in vxoꝛe mmaʒ de filiabus eiꝰ nunqd ſpõ⸗
ſalia ſic erũt cẽtracta · ſcðz gof/ꝙ non· qe

duo requirunt' ſicut mrimonm. et B; etiã fuit
poſtea expᷣſſum li.vj·de ſpõ.ex ſpõſalibꝰ.ſi tᷣ

aliqua ex eis factũ illud quaſ ſuo noĩe geſtũ
appẽobabit et in ilum cõſenciet q̃ patri ꝓmi
ſit B ſpõſa illiꝰ erit ſcðᷣzʒ gof. 3 cuiꝰ erit
electo· ꝓmittẽtis · B em eſt gnale in ꝓmiſ
ſionibus gnalibus · vt ĩſti · de ac · J. pterea ·
Quid ſi oms moꝛiant p̃ter vnã pater illaʒ
dare tenet. ff. de ↄtrahẽ · emp · l. ſi empcõne.
Quid ſi pater obtulit ei vnaz ex eis . ſz ipſe
nõ acceptant. pater eſt abſolutus a ꝓmiſ
ſiõs. ff. de v.obᷣli.l.ſtipulatꝰ B Sof. q Quid
ſi dicat vir iuro tibi vel ꝓmitto ꝙ ab iſto tpe
Habeo te vel tene bo te ꝓ vxoꝛe et tibi ſiẽ vxo
ri fidem tenebo. et illa ecõuerſo ſiłr dicat. iu
ro ?c. H ray· dicit ꝙ e mrimoniũ verum ita q;
neuter eoꝝ alteri nubere licz . Etſi alter eoenz
nupſerit alicui etiã poſt carnale copulã ſepã⸗
dus é et cõpellendꝰ ad pᷣmã b ad pmũ redire
ex de ſpõ. ex pte e. młieres · ¶ 23 dtra h eſſe

videt' ꝙ in vbis p̃dictis ſ·ab iſto tpe ꝛc̃. õ ꝓ

ſſo de futuro tm̃ et nõ oſenſus de pñti ſiẽ
ſi dic ere' a craſtia die ipoſteꝝ tenebe et habe

bo te in vxoæs ·b a feſto ſancti iohãnis ĩpoſte⸗

rum.ideo dicit roò: ꝙ licet illa foꝛma vboeuz
expᷣſſa ſit in dicta decre:pꝓ H t̃ vba nõ contra
hbit mrimoniũ niſi h intendãt Otrahentes de

qua intencõne ↄſtare poterit ꝓ ſequente coha

bitacõz que ſubſecnta fuit in caſu illiꝰ decre⸗

talisſicut ptz ex illo vbo ibi poſito.qꝰ facto
puatus·a.reliquit eã ·nnoc· aũt notat ſuper
eãdẽ decre. licet fõe vboꝝ ibi expᷣſſa ſonat

in tꝑꝰ futuix · nõ fuerũt tñ ſy õſalia de futuro
ſzʒ pociꝰ mrimoniũ ſjʒ ꝓmiſſio de fide ſeruãda t

ſpexit ad futun · Et idẽ dicit de ſił ibus verbi
gra · ꝓmitto ꝙ tenebo te in vxoꝛe ſenſus ẽ em
habeo tecũ mrimoniũ vł accipio te in meã et

mitto ꝙ de facto teneho te in vxozs.q̃ tñ es
vxoe mea de iure · ad qð etã ſine mſſione te⸗

net. Gecꝰ ãt eſſet ſi diceret · ꝓmitto ꝙ dtrahã
tecũ ł ꝙ accipiã te in meã vxoꝛe ·qe B ꝓmiſſio

nõ tm ad factũ ſʒ etiã ad ius refer. vt ſit ſen⸗

ſus. mitto ꝙ fiã tibi legitimꝰ vir. Flij dicũt

in iſta decre · ideo ꝓ vba de futuro fit mr̃i⸗

moniũ qa ibi p̃mittunt pᷣba q̃ futuꝝ trabunt
ad pns ſ.iſta ab iſto tpe: vñ ſenſus ẽ modo ha
beo te ꝓ vxoee. et ſic li ab tener incluſine · et

li eadẽè repetita intelligic ex pte vxoꝛis: et ñ

nio otrahdo. et hac opionez refert ee jnno·

et tã git etiã roð · et magis placz michi Ho.ec
ſup c · ex pte · die t ꝙ ſimpłr ẽ mmimoniũ qꝛ nõ
ẽ vis in vᷣbis dümodo dſtet de dſenſu q Quid
ſiqs dicat ꝓmitto ꝙ ducã te in vxoꝛẽ et dece⸗
tero tenebo te ꝓ vxoe.et poſtea cũ ſca vxo
re Otrahat. mr̃imoniũ ſeðz tenebit.qꝛ cuʒ
vᷣba pᷣc edencia ſũt tꝑis futuri ſequẽs clauſula
reſtringit' ad futuꝝ · ſecꝰ ẽ ſi ſimpłr dicat ab
iſto tpe ĩ antea tenebo te ꝛc̃ · ſi aut dicat ꝓmit
to tibi ꝙ nõ dimittã te ꝓ melioꝛi ł peioꝛi cre⸗
do tenere mr̃imoniũ ſi ſut ad h̊ apti . G̊ hoſt.ex
e · ſponſazʒ ¶ Quid ſi dicat volo te decetero ha
bere in vxołẽ . vł volo ꝙq tu ſis vxoæ mea ł vo⸗
lo te eſſe vxoꝛe meã.vel volo te accipe in vxo
re.vel volo in te dſentire tanꝙ; in meã. in
talibꝰ et ſimilibꝰ recureenð ẽ ad intencõz cõ
trahenciu. et ſcðz eã e iudicanð ſi de ip̃a cõſta
re poſſit ve ł p̃ſũptiue. i aũt cõſtare nõ poſſit
credo ꝙ ꝓ h verba volo te accipe in vxoꝛðè vł
volo m te ↄſentire nõ crahpant' nec ſpõſalia
nec mrimonm. Hõ ſpõſalia q li volo nullam
ꝓmiſſionẽ ſignificat· Hec mrimoniũ ·qꝛ qñ vo
lo cõiungit cũ infinitio ſignificãte actõzʒ.fre
quenciꝰ ſolet expᷣmere voluntatẽ ipᷣ̃m actũ pᷣ⸗
cedentẽ.qꝙ; volũtates ↄcomitantẽ · vt cũ de vo
lo bibere · Cu aut inn git' cũ mfinitio vᷣbi ſub⸗
ſtãtiui ł cũ G̊ infinitiuo habe q̃ nõ vide pure
ſi gficare actũ ſz relacẽzʒ·tũc ſolʒ pociꝰ expᷣmẽ
volũtatẽè Ocomitante ꝙ;ᷓ voluntatẽ pᷣ̃cedente
ipᷣm actũ Vñ h̊ vba volo te decetero habe ĩ
vxoẽẽ b volo te eſſe vxoeẽ meã ł dolo ꝙ tu ſis
vxoe mea · ł volo ꝙ ego ſim maritꝰ tuꝰ cũ ꝗꝑo
nut ex ꝑte viri et ſibia onũt' ex pte młieris
pᷣſumenð è mr̃imõi ee ↄtractũ p̃ſerti cũ hmõi
ĩitereogacõ pᷣcedit ſ.viſne habèe iſtaz ĩ vxoꝛẽ . E
wiſne illã eſſe vxoeè tuã · vel ꝙ ſit vxoꝛ tua. et
ipᷣe reſpondit volo.et illa ſimiiter ĩtereo gata
rñdet volo.hG̊ roð·et eũ eo ↄuemiũᷣ᷑·t etiã bñn. et
hoſt· q lunqᷣd idẽ indiciũ erit ſi apponat' ibi

ðceterò etſi nõ apponat. & eredit roò ꝙ ſic

Quid de illis qꝗ poſtꝙᷓ dederit ſibi fidẽ ad
inuicẽ de dtrahends ſtati dicũt· oſculem noſ
inuiceẽ noĩe mrimonij del bibamꝰ noie mnimo
nij. et ſic ſe oſculantur et bibũt· nunqd ſic con
pletur mrimoniu · credit roð : ꝙ non niſi p
certa indicia ↄſtiterit ꝙ ꝓ hmõi oſculũ vel po
tũ taliter dtrahentes velint r̃cedere a ſpõſali
bus de fùturo et mrimoniũ otrahere de pñti.·
Ec ꝙg dicüt oſculemur nos et bibamus nomie
mrimonji: intelligitur noĩe mrimonij ↄtrahen
di pociꝰ qꝙ; iam ↄtracti cũ ſtatim ante ſit actũ
de ſponſal ibꝰ tm̃ inter eos nõ de mrimonie 3
Quid ſi nihil actũ eſt ante de ſponſalibus ſeòʒᷣ
ſimpłr vir dixerit mulien et econuerſo: et ſic ſe
quitur oſculu ð cõi conſenſu nũquidò ẽ mrimo⸗
niũ ſic ↄtractũ · roð · ſic ſi H̊ intendãt cõ⸗
trahentes · aliter nõ. Id iudicandũu autez de ĩ
tencõe recurzꝛendũ eſt ad circumſtãciaſ vboꝛꝝ
pcedenciũ et ſubſequẽciuʒ et cetera certa ĩdi⸗
cia q̃ ſi ñ apparẽt credit ꝙ nõ ſit mrimoniũ iu
dicanð pᷣſerti ſi vterqʒ ł alt negat ſe habuiſſe
ĩtencõz otrahedi mrimoniũ tali mõ.b ſi alt il
loꝝ vterqʒ; ad ſcòa vota tranſierit · hec roò.
et cõuenit cum eo hoſtieñ ·ex de ſpon · du · ce i ·

⏑ ☛⏑ — — — —

N 0 ——— — — — —

— — — — —

—22- .

n ä 1

Era li Quid ſi dicat alter illoꝝ · accipio te ĩ
meam nel in meuʒ non addedòo vxoæe vel vix
nuquid ſufficit ad cõtrahendũ ſpõſalia v? ma

crimoniũ ie& roò ꝙ ſic go aute credo hoc eſ

ſe verum ſi q̊ agat᷑ vt matrimoniũ contrahatꝰ
ſicut de ſimili caũ dicit in glo:illius.c. ſolee
xxxij:q:ij: de quo caſu vide infra.ti.vnj. de O
ſenſu ar.i.q:q̃d ſiquis iurauerit ec. Quid ſi
mulier nichil reſpõdet. & verba in matrimo
nio vel ſponſalibꝰ non ſunt de ſubſtãcia ſaẽ⸗
menti.ſicut ſunt de ſubſtãcia ſacrameti in ba⸗
ptiſmo et eukariſtia.verba tñ vł nutꝰ pel alia
indicia ſunt neceſſaria ad h vt cõſtet de cõſen⸗
ſu eoꝝ · Vñ ſi puella verecundec loqui et tam
paciat' ſe pꝑ immiſſionẽ anuli ſubarrari vel do⸗
tari·Oſenſus expᷣmic' ipa taciturnitate et paci
encia vt no· hu.xxvij.qijc· vl. vo nõ ſunt
alia verba vł mdicia de conſenſu eiꝰ niſi ꝙ il
le ꝓtulit verba illa.nõ videc p̃ſumẽdum peo
matrimonio vel ſpõſalibꝰ ꝗꝓpter illa vba tatũ.
hec roð · et ouenit cũ eo hoſti·et tho Bich̊.ve

ro videtur velle trariũ vt dicet' infra ti· vnj

vbi agi de cã efficiẽte mrimonij.q:ij·quia in
plona que p̃t loqui requirunt' m matrimonio
verba de neceſſitate matrimonij Quid ſiquiſ
manu iniecta vel jnnexa manu muůlieris dicat
do tihbi fidẽ de te accipiẽdo in vxoeem et illa
nichil reſpõdeat & ſpõſalia claudicare non
poſſunt dãs tamẽ ſidẽ tenet eaʒ ducere ſi ipſa
voluerit: ſi aũt nolit nõ debet cogi.mſi ulud
qð agebat᷑ oſtende᷑ aliquo indicõ illi mulie
ri placere et contractui ſponſaliũ acquieſc ere
qd pᷣſumit ſi cẽtinue ante fidem ſibi dataʒ de
matrimonio vł ſpõſalibꝰ inter eos contrabes
dis tractabat ip̃a nõ otradicẽte:maxie ſi ipſa
requiſita ſponte manũ dederit ad fidẽ recipis
dã Si aunt non tractabat ante de ſpõſalibus
vel matrimonio.vb ſi tractabat' cõtradixerat
licet ille ſubdòito imecta manu dederit ei fide
non eſt pᷣ ſumendũ ꝓ mrimomo vbł ſpõſalikua
liczʒ illa tacuerit ex ſimplicitate vł ex verecu⸗
dia· B roò · Quid ſi inter aliquos ſpõſalia cõ
cralut' et vnꝰ illov nõ mtelligat qð alter ꝓpe
pomt EX ꝰm decretalẽ ex de ſpõ · ex lris ·i ¶n⸗

ſpiciedũ eſt indici ſi mrimoniũ Otracturi ſunt

ad faciẽdum illẽ idonei · ſciecia diſcrecõne et
etate t cogmito quid ſit ſi alter non incellexe
rit.i:dicat ſe nõ intellexiſſe quod alter peopo⸗
nit cum tamẽ contrariũ peeſumat·ad Oommmezʒ
intelligẽciam verbi recurzatſintelligenciã ſcza
nõ tantum quã impoetat ęx vᷣbi ꝗꝓpeietate ſed e
ciaz ſibi aꝓpeopeiatam a iure et cogat' vterqʒ
verba Plata in ſenſu retinere quez ſolẽt recte
intelligetibꝰ generare τπ B reſpõſio habetur
ex tex· dicte decretalis· et glo:jnnoc · ſup eam
Hotat etiã jnno:ibiò ꝙ pᷣdicta decretalis lo⸗
quit quando aliqui ſponſalia contrahere in

tendehant.ſed vires uel effectus ſponſaliuum

non intelligebãt· vel quia ſe ligatos per ſpõ⸗
ſalia nõ eredebant quin matrimoniũ cuʒ alijs
Otrahere poſſmt vel alia himoi KLe talis igno⸗
räcia non impedit: quia nemmi licet ius igno
rare et maxime non licet ius ſponſalium igno
rare Quidam eciam intelligũt dictam decretas

lem qnãado contrahetes ꝗpter diuerſitatẽ vul
Sarium ſe non intelligebat Etſi dicat' ꝙ non
poteſt eſſe cõſenſus quado ſe nõ intelligut.di⸗
cendũ ꝙ dicta decretał loquit quãdo cõtra⸗
ctꝰ de matrimonio otrahedo pceſſit et ĩ HB ip̃ʒ
Oſenciebant et qᷓ̊ agebat' et tunc ex eo vterq;
dicit in vulgari ſuo vᷣba que dſenſuzʒ ſonãt pn⸗
tem ſufficit. Gᷓ̊ oĩno Si vere ante de matrimo⸗
nio vel ſpõſalibus nichil agebat non ſufſicit
ſed optet ꝙ tales mutuo in ſeinuicẽ cõſenciãt
et ðſenſus ſuos mutuos intelligant vł per in⸗
terp̃ᷣtes vel p nutꝰ vel p indicia verbis equi
pollencia:et hoc ſufficit ex de ſpon.ex litens
i· in glo·et c.cũ apud m tex.et glo. Vnde ſi v

nus loquat' latine er alter grece ita ꝙ ſe non

intelligãt nõ eſt matrimonm.nã verbis expei⸗
mere debent cõſenſum et ſe mtelligere alias
nec loqui vident.ff.de vᷣ.obli.l.i in peinci⸗
pio:alias em̃ verba ꝓ nichilo internenirent ſi
non intelligeretur.Gᷓ gof.er de ſpon· du: c.ij.
De hac materia reqre infra ti·de effectu ſpon
ſaliũ in fi·et infra ð mrimonio titulo ð ↄſenſu
ar.i. qa foete ibi aliq̃ inuenies qᷓ B; quereres.
SEaquit' de ſcòo ſczʒ de mõ cõtrahedi ſpon⸗
ſalia ſub odicõe.circa qð ſciendũ ꝙ cõdi

cio multipliciter accipit. Condicõ em aliquã

do dicit' ſtatus pſone. vnde dicit' iſte eſt ſerui
lis condicionis ille liber.xxxij. q. liberi. alu

quãdo condicõ rei · vt in ſeruitutibꝰ ruſticoꝛx

et vebanoꝝ pᷣdioꝝ · et ſic ſum er de rebꝰ ec
cleſiaſti · non alie.nulli. Sed q̊ dicit cõdicõ q̃
dam ſpõſali vel cõtractuũ ſuſpẽſiua Smiſſio
cuiꝰ effectus cõfirmacõ pedet ex futuro. Nã
donacõnes et ꝓmiſſiões recipiũt condicõnem
modũ cauſaʒz et demõſtracõzʒ q d cuiꝰ euide⸗
ciã ſciendũ ꝙ ddicõ Imgostat ſiue ſignificatꝰ
P hac dictionem ſi vel cuʒ. modo dono vel

pVoendo vel te aceipio in vxoꝛẽ ſi feceris hoc k

illudð:vł cũ hoc feceris vł illud,. vt.fFf.de cõe

dicõe inde. l. qd pꝛomiſit.et de v.obli.l.ſi hu
iuſmodi .in fi · Quãdoqʒ tñ li ſi vel eum ſignat
pociꝰ amocõnem qꝙ; eondicõnem.ve er ð ſpõ·
du · c · i· Modus vero deſignat per vt hoc mo⸗
do· dono vel vẽdo vb accipio te in vxozem vte
ſmgulis annis hoc vł illò faciasalias reuo-
cet donacõ vel vẽdicõ vel mrimoniu. Cauſa
autẽ deſignat' ꝑ quia vt faciaz tibi ill. quia
tu feciſti michi illò vt.C.de falſa cauſa adie
cta · pꝑ totũ ·et ð donacõne·que ſub modo. per
totũ DHemõſtracõ vᷣo deſignat ꝓ quẽ. vt cũ di
co ꝓmitto tibi ſzuũ quẽ em a ticio pł eẽ fit de
mõſtracõ ꝑ adiectiua vt cũ dici ſzuũ meũ ſti⸗
cũ tibi ↄcedo·ar.ff.ð doi:et ᷣmõ.l.: demrt̃o
vñuerſue. Scio ꝙ vt mõꝰ è ſi ↄdicõ:qe cã . De
mõſtracõ quem:et adiectiua ſubacta.i .ſubſtã
timis adiuncta. Itẽ vt aliquãdo notat cauſam.
vt · ff· de Otrahen · emp · et ven · cũ ab eo · June
aũt ſpecies ↄdicõnum que apponunt' in ſpon
ſalibꝰ vł mrimonio due ſez generalis et ſpeci⸗
alis. Generalis ↄdicõ ſp dʒ ſubĩtel ligi actu k
hitu ex natura ipᷣiꝰ rei:vt odicõ quã poĩt ſan⸗
ctꝰ iacobꝰ ſczʒ ſi deꝰ voluerit.etſi vixerimꝰ et
ideo h nullum ſuſpendit cõtractum pecialis
condicõ eſt que nõ de natura rei intelligitur

ſub hac contrahi poſſunt ſponſalia vł ſine ipa

Hec autem condicò aut eſt neceſſaria aut im-⸗
poſſbilis aut poſſibuis. Condicõ neceſſaria S

de his que neceſſario eueniũt· vt ſi dicat con⸗

trahnam vel contrahbo tecum ſi ſol fuerit in cã⸗ 3
cro in eſtate iſta Sed nunanid Otrabit matri⸗
monium ſub tali conditione:et videtur ꝙ ſta-⸗

tim ſit ibi matrimomi arff de condi · inde . l.

ꝙ ſi. Sʒ ſcᷣm aliquos · ſ. Pm bn. et gof. ex · de
condi. appo:per tuas. et roð:nõ eſt matrimo:
pe cũ alia cõ

nin anꝙ extet ðdicõ Eth medio t

tralneret mrimonin teneret: B idem etiã notau?

ſo: ex ð fri:et malefraternitatiſ êzm ãt ho-Ila
tim eſt mrim oniu vñ nõ poteſt cõtrahere cus

al a ſzm eu: ar in. l. ſapᷣdicta ꝓ· Et jdem dicit

tho· et boñ: quia talia futura iam ſunt peeſen⸗
cia ĩ luis cauſis.: Deo pma opimone videtur
eſſe ꝓ petrus et jnnoc· ex e. de illis et boſt. ey
neſt de con⸗

e · ſup eo dꝛcunt · ꝓ idem mdiciume

ſenin expᷣſſo pꝑ vba de rnui ſub Odicone futura
et de ðſenſu expᷣſſo p vba de futuro·ergo quã⸗

do ſic dicit . Otrahpo tecũ ſi ſol cras oꝛiet I¶dẽe
eſt ac hi dicere' otrahã tecũ eras Sz ad HB poſſz

dici ꝙ illð hʒ locù de ↄdicõe futura poſſ bili
et nõ de neceſſaria Cõdicõ vo impoiſbilis &

de his que impoſſibile elt euene ve cu dictt.
accipiã te ĩ vxcze hi celu ceciderit· et talis ðdi.
cõ ꝓ ñ adiecta hahet i ſpoſalipꝰ et mfimonio
vñ tenet Otractꝰ ĩ faueæe ſpõſaliũ et mfimonij
in alijs vo Otractibꝰ talis ↄdicõ appohita vi⸗

ciarer Otractũ ex de cõdi c. fi· Cõdicõ aut poſ

ſibilis eſt de his que pnñt euenie et nõ eueni⸗

re &t q̊ Ddicõ aut eſt honeſta aut inhoneſta ſi

honeſta aut neceſſaria aut volutaria Condic
honeſta et neceſſaria eſt illa qᷓ ſi non apponat
uichil agit. vt cũ dicit xpianꝰ udee· cõtraloꝗ
tecũ ſi fueris facta xpiana:et· xxviij·qi. cane

xpiane· v. ſi criſtiana: et de ᷓ reqre ifra titulo

de diſpari: cultu. in peincipio: Condicõ hone
ſta et volutaria eſt que hõeſte pᷣt apponi et n
apponi: vt dicedo ↄtrabã tecu ſi pr̃i meo pla⸗
enerit: vr dedens michi . c. libeas· pnt eĩ ſpõ
ſalia otrabi ſub Odicõe pmiſſe pecunjie nõ tñ
in modũ pene vt habitũͦ eſt ſup Et talis ddicꝗ
ſi apponat ſuſpedit ſpõſalia vſqʒ ad Oodicõis
euetu Eeli interim otrahat cũ aha pſona ſpen
ſalia illa ſcdᷣa tenebut. qe nec peima ſunt vere
ſpoſalia erqno deficit ↄſenſus: nec ex eis far⸗
git publice a li. vj · de ſpõ. ex

Honeſtatis iuſtici
ſpoõlalipꝰ Geiendu tn ꝙ pdicta cõdicõ ſponſa
lia ſuſpendit ſi ſtatim apponat' alias ex inter⸗
nallo noõ dz admuti: E:de donac· que lub hoe
mo pfecta: ꝗ Motãdu eciã ꝙ pdicta Odicõ ſu⸗
ſpedit miſi interim ↄſenſus de pnti ſupuenerit
vł copula carnał ſubſecuta fuerit· qa tuc iter
eos dicit' eſſe ven mrimonin eo videt' a coͤ
diede veceſſuz ex de cõdi. de llis i tex · et glo.
et c: ſup eo. et e:p tuas· Et h eſt ꝓſumpcõ ꝙ a
oicoeę receſſerit iur et de iure ↄtra q non aò
mituc ꝓhatio vn ſi ꝓteſter an coitu ſe nolle
a 2oHE0ο6 recedere pter E nõ ꝓderit ar: ey de
ſpꝑõ: His qui fide et c. pꝑ tuas ĩ glo. b. In ſiqs
cotrahat cu aliqᷓ ſpõſalia de futuro ſub Odicõ

ne. H mö acripiã te in vxoꝛẽ ſi placuerit patri

meo· et poſtea cognoſat eã añꝙ; pẽ Otradicat
mrimomũ pᷣſumptu eſt qa videt a cõdiede re⸗

ceffum vt dictũ eſt Si voe eognoſeat eã poſte

pꝛ contradixit nõ eſt miimoniu pſumptũ. ex

condi p tuas · Quid ſi dicã accipiã te ĩ vxo

rem ſi placuerit petro q̃dã dixerũt ꝙ cõdi⸗
cõ in mrimome trãſlata in arbitriũ alienũ tũe
valet qñ fert' in arbtriũ eoꝝ in quo ptãte

ſunt pilone ↄtrahetes. ff· ð ritu nup · .· nupeie
et ſic loqtur illð e · er de cõdi · ſup eo · ſecꝰ eſt

ſi in arbitriũ exneoꝝ · Sq him hoſt· idem eſt di⸗

cendũ de exneis . 1. de his q̃ nõ Habet in ptäte

eos de quibꝰ agit ꝓc illò pꝑ tuas ſiqᷣſ
ſignificauit pri ſuc abſenti ꝙ cõtraheret mit⸗
meniũ cuᷣ aliꝗᷓ ſi ipe voluerit · S̊ añꝙ; pater cõ⸗
ſenciat volũtate mutat· et dieit ꝙ nullo modòoe
vult eã eciã ſi pẽ cõſentiat· pẽ tñ Bignoꝛãs ↄ

ſentit.nũquidð e mrimomũ minter illos & nõ

vñ ſi cõtrahat cũ alia tenebit ſcõm mrimomm
quia nõ dicit conſenſus miſi duret tꝑe quo pẽ
cõſentit IFmꝙ; tñ ad ſeda vota tranſeat cõpelli
dehet vt eã recipiat exquo ſemel in eam ſubo
dicõe cõſenſit. et cõdicõ extat er de cõdi. ſup
eo.in tex:et glo.hb.qCõbicõ aũt inhoneſta q̃
dam eſt ↄtra ſubſtãciã ſiue naturã matrimonij

vt cũ dicic Otrahã tecu ſi generacõz ꝓlis eut

test vł donec aliã mnemiã bignioeé aut ſi qᷓ
ſtu adulterãdã te tradas· B ſi apponat᷑ nichil
agit. ex de cõdi c. vlt· Hunꝰ eſt qe ile con
dicõnes ſunt cõtra tria Hona matrimvni)· p̃ᷣma
eſt cõtra ꝓlẽ:ſca otra ſlacramtũtereia cõtra

fidem Dicit aut hoſt· e e· c. vl. ſi poſtea vir
talõ ↄdicõs coꝛã teſtibꝰ remittat et ſic eam co

gnoſcat.iudicabi᷑ ꝙ mrimomo acſi p vba de
pnti cõſenſiſſet a percipio Dicut eciã jnnoc et
Hoſt.ibidẽꝙ ſi vnꝰ ↄiugu ponat eõdicõnem
cõtra fubſtãciã mrimonij· et alter contradicat
vel taceat iudicabit' ꝓ mrimonio· qe nõ impę
die mrimoniũ niſ ãbo m illã cõdicõz cõſenci
ant· xxxij.qaj. aliqũ · Quenã vo nõ eſt ptra na⸗
turã mrimonij. vt cu dicit eõtrahã teeũ ſi fur

rũ feceris vł homies interfeceris B ſi appona

infringéda eſt et ꝓp nõ adiecta babenda. et
tenent ſpõſalia vel mrimonmũ: er de condi· ap
po:c.ĩ· vt expoĩt glo·. ibidẽ et e. vlt · in cuins
glo.habet qſi de omĩbꝰ pᷣd ictis Odicdibꝰ

Sci endũ aũt ꝙ qñ dict elt ſupᷣ ꝙ ſpõſalia con

trahi poſſunt ſub cõdicõne · et qñqʒ contracta
ſub coòdicõne tenẽet · hoc eſt veru an pſone ſunt
ſegitime a& cõtrahẽdu ſimul q Seð qᷣd vſo⸗
ne alique illegitime coͤtraboro ſub cõdicõne
ſcʒ ſi papa diſpæſauerit nulla eſſent ſponſa⸗
lia 8 cũù ſpõſalia que mdigẽt diſpéſaeõe ſunt
ꝓhibite contrahi non peſſunt ſub eondicõne
ff.de v·oblr. inter ſti pulãtez.. ſacramenta ꝗ
Quidò de eo qᷓ contrahit ſponſalia eum aliqua
ſub hac condicõe ſez ſi ſe eognoſei pmittat ab
eo· nũqud ſequète carnali copula pſumendu
eſt ꝓmatrimomo K
appo:pꝓ tuas· ꝙ licz Hhntoi coneõ ſit inhone⸗
ſta.nõ tñ haberi debzʒ ꝙ nõ adiecta ſed ſuſpe⸗
dit ſpõſalia q ĩ eoitu pᷣmo erut pura et abſolu=
ta iam ſtãte cõdcõne · In lſecuũdo vo coitu erit

jinnoc: notat ex de cõdi ·

ðõ

— -⸗

———————

—

—

—=—ͦůU

„☚ * — 6

mrmmonĩiũ pᷣſumptũ . Flij vo dieunt ſi intel⸗
ligat' de coitu foemcario: odicõ illa peo non
aoiecta eſt habeda cũ ſit in boneſta:et erit mri
moniu pſuptũ in coitu pᷣmo Si vo mtelligac ò
coitu legitimo multofoeciꝰ eſt peeſumenoũ ꝓ
mrimonio ex pmo coitu ſequete dicõez illaz
pociꝰ eĩ v᷑ hoꝛtacõ ꝙq; ꝓmittat ſecũ coire eum
aut mõꝰ aut cã ꝙᷓ veri nõis ↄdicõ hꝰ ſnie ſunt
got᷑ :joh.rodᷣ.et hern.ex de ſpõ.duo.duobꝰ in
Slo:e. Quiò ſiquis dicat ꝓmitto tibi ꝙ ſi vn
quã otraxero cũ aliq̃ Otrahã tecnʒ et ꝓpmittas
me coĩire tecu nuꝗd e ꝓ mrimonio pſumedum
ſi coitꝰ ſeqt ι ſm roõ· ſi li et ymittas ꝛc.ſo
net in odiceõz ſub B ſenſu·i.ſi pmittas ide ẽ di
ceédũ q& iĩ pcebèti can:nã idè e ac ſi dicaʒ Otra
hã tecù ſi vnquã Otraxero a q̃ᷓ ↄdicõe recedic
p copulã carnale ſequete & aut nõ ſonet in ↄ

dicõzʒ ſ pociꝰ ſit qoã hoætacõ et ꝓuocacõ aò

co ſt vł expſſio mõr aut cãe mł tof oeciꝰ eſt
mremonio pſumedũù vt dictũ eſt in ꝓxio cau q
Huqd ide e indiciũ qñ ſpoſalia vł mrimoninz
Otralout' ſub dicõe et qn ſub mõ & ꝙq n. ſiẽ
nõ eſt ioe iudiciu ĩ donacõe vłb vedicõne qᷓ fit
ſub odicòe et de ea q; fit ſub mõ ſã facta ſub
Odicõe nõ renet niſ ↄdicõe exñte. fctã vo ſub
mõ ſtatim tenet· ſ n exñte mõ aut pacto illo r⸗
uocari p̃t vt. C. &̊ dona.qᷓ ſub mõ.l.i.et.ij. Vñ

licʒ ſpëſalia et mrimoniu otrabi poſſint ſub O

dicõe. nõ tñ otrabut ſub mõ ita ꝙ illo mõ vk
pacto nõ exñte reſoluãt ſiue reuocenꝰ ſicut fit
in donacõe vł veédicõe fétã ſab ms Frano em
ſemel ↄtracta ſunt mrimonia vbł ſp õſalia ita ꝙ
teneãt ipo iare reſolui ł reuocari n pnñt ꝗpter
monũuũ n exntè ł pactu.G roõ. et ex oòr appo

ſ ven i glo. q Quiè& kiqs dicat accipiã tei v⸗

xↄæes vł dabo tibi. c· lbeas et pmittas vb ſi P⸗
miſeris me corre tecũ e n crebo ꝙ p carnale
copulã ſubſecutã pᷣſumedũ ſit ꝓ mrimonio. q̃a
ille q ſic dicit liberare ſe pᷣt vtralibzʒ faciendo
Hec teccl pſumpcõzʒ hmoi inductã eſſe a in⸗
re ꝙ mtelligat qͥs recedere ab Hm̃oi opeõe p

carnale copulã ſubſecutã. B roò · q Qmnd ſi di

cat q̃ſ. ꝓmitto tibi ꝙ n oficiã tibi àd vitã meã
et pmittas vel ſi pmiſeris me coire tecu XÆαn
taliter Otrahetes ĩitẽdant p hmoi vba otrahe⸗

re ſpõſalia et mi de q̊ ↄſtet udici ñ dʒ pᷣſume

re mrimonio ex bis vbis p carnale copulaʒ
ſubſecutã cũ ꝓ illa vba vł ↄſiłia nõ ſoleãt cõ
trahi mrimon ſpoſalia.GB roò q Quid ſi oi⸗
cac ducã te ĩ vxoze ano elapſo: et pmittas vł
ſi pmittes me coire tecum e credit roò.: p̃ſu⸗
mehũ eſſe ꝓ mrimonio ꝗpter carnale coputłaʒ
ſubſecutã: qe ꝗpter iltã videt' renuciaſſe dila⸗
cõn èè i his caſibꝰ qᷓ nõ ſunt oĩno
expᷣſſi a ure n eſt pcipitãda ſnia nec alten e p
ti naciter aſſeréou Ec ſi poſt Hmmoi otractꝰ odi
cõnales ad alia vota ſoleniter tranſeat' foete
tuciꝰ eſt diſſiłare aut papã Oſulere q; mnmoni
um cũ ſcdᷣa ſolẽniter Otractũ dirimere: B roò:
Quid ſi dicat accipiã te vł accipio te ĩ vxo⸗
. at aceDia ce. miote
rẽ ſi te inuenero vgine e tab ↄdicõ ñ ĩpedit
mrimomũ qe eè inhoeſta et Baberi dz Pno a⸗
iecta vt dicit bern: er de ↄdi:c·. penbet gorei⸗
bidẽ. et jnno. e· de ilkb. et hu· et hoe in lum · Ez

in apparatu dicit otrariũ ſup idẽ c · ſcz ꝙ licet
actꝰ ſit inhoneſtꝰ.odicõ tñ qᷓntu è de ſe eſt ho
neſta et vtilis apponeti:qe foete vult ꝓmone⸗
ri :· vñ ſzm eũ ſi cõdicõ deficit mrimoniu nõ ert
ſcʒ in foeo cõſciecie licʒ aliter indicect ſi ſit oĩ
no occultù ĩ fozo eccleſie ꝓpter defectũ ꝓba⸗
cõnũ et ꝓpter ſcãdalũ q Quid ſi vir dicat muii
eri otralaã tecũ ſi pater tuꝰ eſt moetuꝰ vł ſi es
vgo in vtroqʒ cau:ſtãte ↄdicõne ſtant ſpo
ſalia.nõ ſtãte nõ ſtãt De modo cõtrahedi mri⸗
moniũ ſub odicõne habetur infra titulo de o
ſenſu· ar · v. Hr
4 In q̃ etate pñt dtrabi ſpõſalia et ma⸗
trimoniũ ti. nij.
Einde ↄſiderãdũu ẽ de etate apta ad cõ
trahbeò ſpõſalia et mrimoniũ ne tractã
do ifra p ſe de etate apta ad mrimoniũ
pꝓlura ꝗᷓ B dicẽt oꝑteat ibi rĩplicare t qe mura
loquedo de etate hmoi vtuùt' vocabulo puber
tatis vł ipubertatis. i6 B cõnerãdu; eſt pmo
de pubertate et ĩpubertate: ſco de illa etate
Circa pmum querunt' plura. peimo ꝗᷓs dici
pubes et qs impubes impubes eſt üle q n
dũ impleuit· xnij. ãnũ patre deſtitutꝰ.talis tñ
aꝓpeie magis dicic pupillꝰ. et hoc eſt ven de
mare femma vo eſt impubes que nõ cẽpleuit
xij. ãnũ· ff. de v.obli.pupillꝰ. Pubes vo elt qͥᷣ
Opleuit· xiiij ãnum.et B eſt mare. ſzʒ femina
eſt pubes oꝑleto ãno.xij·xx·q: ij.ſi puella· ect
1j. q· vj. G. diffinitia. Gut ei tres ecates qs ura
attedut. vna eſt infancia qᷓ ĩ mare et femina ea
de die mcipit ſeʒ peima die oetꝰ? et deſinit in
vn . ãno opleto ex ð deſpõ· impu lrᷣas· et c· ſe⸗
quẽti:ſecũda eſt impubertas ſiue pupillaris e
tas que in mare et femĩa eadẽ die ſczʒ ĩ· vij. an⸗
no incipit ſi diuerſis diebꝰ deſmit · qe ĩ.xij· an
no in muliere. et in· xiiij. ĩ mare vt pdictu eſt.
tercia eſt pubertas que diuerſis tpibꝰ incipit
qe ĩ muliere.xij· ãno.in mare.xni· ſed eadem
die deſinit ſczʒ in.xxv.ãno.vt inſti.de curato·
MX.qꝑi. Lc B p̃c dici pubertas ſemiplena: plena
vo in mare · xmij. ãno· et in femia in. xvij: ar· ĩ
ſi.de adop mmoæé: Infãs vero et pupil⸗
12 ſub tutela cõſiſtunt ꝓubes ſub cura· vt Ptz
in dictis cõcozdãcijs: vñ tales ſine tutoebus
vel curatoeibꝰ eſſe nõ ꝓñt in mdicõ Et nota
pupillꝰ et mpubes idẽ ſignãt vt dictũ elt· pu
bes auũt et adoleſees et adultꝰ ſimiliter ſunt i
dẽ vt patet er de deſpõ· c· i. et c· pubes· Vnñn
diciq pubes H a pube:i.a pudencia:i. pudo⸗.
re ſiue verecuùdia qua afficiebatqᷓ mſpicieba
c in mferioei pte ſecreta an lanngine duceret
vt patz dicto c. pubes· vł dicic pubes a Phbi⸗
tate ammi qe tuc fit ita ꝓbꝰ ꝙ pt coire ſen vi⸗
ruzʒ pati: vñ peie mares dicut' puberes et mu
lieres viri potetes inſti· de nup. H. 1. Qua⸗
liter ꝓhat' pubertas E tripliciter.pᷣmo per
aſpectũ coepis· ãti qeꝰ em inſpiciebat ſecreta
pYs inferioe an lanuginem duceret: qð ſi ſic pu
bes iundicahat' et nõo aliter que ꝓbacõ mſtini
ano impatoei pudibuda apparuit et ideo eaz
repeobamt. C. quano tu. vb. cu: eſſe deſmi t·
innecozumet inſtitu quibus modis tu: fi. X
i. Michilommus hunc modum. bern. golf. et

=è

gen

⸗
8

pt es alij dicũt obhuãdũ eſſe · eciã hodie ꝗꝰ ad
mrimoniũ otrabenð. vñ bern. ex de deſpõ. im
pu:puberes ĩ glo· dicit ꝙ pubertas ex vigo⸗
re naturali non ex ãnoꝝ numero ↄſiderat qꝰ
ad mr̃i moniũ dtrahẽdũ ex e.de his.ij·et c· vl.
niſi malicia ſuppleat etatẽ· ex qbꝰ patet ꝙ ip̃e

vult ꝙ mrimoniũ ex pubertate nõ ex ãnoꝝ nu

mere oſiderat' qe ĩſpicit' vir et mulier an ſmt

ad mrimoniũ apti ·ſ̊ ꝙ ad tutelã et curaʒ etas

ãnoꝝ tm̃ attẽdit. vt patzʒ ĩ dectã · l. idecoꝛ · B
bern Moſt · vo G̊ repeobat m ſũma q leges p̃⸗
dicte otradicũt. nec ipᷣm vidit ſuis tꝑibꝰ obſʒ
uari · et iõ ſaltẽ ẽ gpter diſſuetudinẽ obübeatꝰ
Iura eciã canonica qᷓ ꝓ his facere videt' otra
eos ipᷣe Hoſt. expõit ꝙ; tñ hic omitto Scia bre⸗
uſatis Seðdo ꝓbat' ꝓ numeꝝ ãnoꝛ ſcz · xij · in
feĩa.xiiij.ĩ mare vt ſupᷣ dictũ ẽ et G het exp̃ſſe
ex qᷓ mrimomũ ac·poſ.ĩſuꝑ · et· ff · de ſpõ.ĩ ſpõ
