ꝙ penitens tenet adimplere pnñiam impoſitã
ſibi claue nõ ereante.tenet inꝙᷓ ſi velit ſe ſub
mittere ſacerdoti qᷓntũ ad abſolucõz culpe et
qntuʒ ad ſuccepcõzʒ pene tꝑalis totalis coere
ſpondetis· qe tũc obligat᷑ pcepto eccleſie cui
ſe voluntarie ſubmiſit· ſi aut velit ſe ſubmitte
re ſolum quantũ ad ↄmutacõnem pene eterne
et non quãtum ad taxacõnem pene cpalis:ſedò
q̃ntũ ad illã vult ſe ſubdere manui dei vel B
vł in purgatoeio nõ expediret tale dimittere
ſme abſolucõne.tũc em recederet deſperatus
Hec viòet' ꝗꝓpter voluntate iſtam eſſe in pctõ
motali cu cõterat de peccato et pumri velit
pena cõdigna ꝓ eo et ab eo cuius eſt iuſte in
fligere eam.licet nolit eazʒ ſibi infligi ab iſto
ſacerdote nec ipemet velit recipe vt ſit miſter
pene infligen S eſto ꝙ clauis ſciecie
ereet non tñ poteſtas clauis:nũquid arbitriũ
ratifica in celo Xα clauis ſciencie ereat qñ ñ
bñ exqmrũt et examinàt' illa que ptinent ad
iudiciũ·puta qn mquirũt circũſtancie nec g⸗
uantes nec alleuiãtes ſeò ſolũ ꝓplacetes auri
bus cõfeſſoeis peuriẽtibꝰ.Si nõ inquirat ð at
tricõne ↄfitentis ſed ſolũ audiat euʒ acſi nar⸗
raret vnã hiſtoenam.gt in pemmo quidã licz fi
at aliqᷓd nõ faciedum ſi tame nichil omittat
quod eſt faciendum vt ſi cũ circũſtancijs non
inquirendis inquirant inquirende poteſt ſeqᷓ
rectu iudiciũ. Sed in ſcdðᷣo omiſſa inquiſicõne
diſplicencie ofitentis nõ p̃t ſeqͥ rectũ judiciũ
niſi caſualiter· Ii aũt pemtens oſtendat ſe do
lentem et nõ eſt.fictꝰ eſt et tunc recedit a ve
ra penitecia et cũ nouo pctõ moetali.Nec cla
uis ſciencie ereat ſed ipᷣe penites in piculũ ſui
ereat.et tũc ratificat diciũ ſacerdotis in ce
lo:.hoc eſt quia fecit qdð ſuum erat quia vt ho
mo non potuit videre coe niſi per ſigna exte⸗
rioea ſed non ratificatur quantum ad ipſum

ſuſcipientem qe non eſt capax iſtius ſicut ſe o
ſtendit capacem. Sʒ eſto ꝙ omiſſo aliquo ne
ceſſario ferat a caſu iuſtã ſentẽciaʒ nuquiò ra
tificabi' in celo· H& ꝙ ſic quãtũ ad ſuſcipien
tem ſi non ſit fictus ita ꝙ ſufficiat ſibi iſta pe
nam implere.ſed nõ ratificat ex ꝓte confeſſo
risqui ipᷣe peccet ereando· Et iſto mõ opoæ⸗
tet diſti guere ꝙ arbitriũ aliqn ratificat ex ꝓte
vtriuſq; tã ſacerdotis ꝙᷓ ſuſcipietis· aliqñ ex
pte alteriꝰ tm·hec ſco· di·xix · Sz nuqd pe⸗

nitẽcia ſme ſatiſ factõ pem iniũcta conmutari

poteſt b relaxari a qnocũqʒ; ofeſſoꝛe · ꝙ cõ
mutari pᷣt ex cã ab eo qui eam iniunxit vel ab
eius ſupicee vel enam ab eqli ſcᷣm aliquos
eẽ de voto· ꝙ ſap his:· rurſus. in fi · vbi de B;
dicit' in glo.ſi ſubeſt cã · Id maioeè tñ intel⸗
ligenciam diſtingue ꝙlſi penitens petat peni⸗
tenciam conmutari vł relaxari ꝓ illũ eundem
qui eã ſibi iniũxit vel pꝑ eiꝰ ſucceſſoꝛẽ· poterit
quidẽ omutari vel relaxari ab eo q eã iniũxit
vel eiꝰ ſucceſſoee · et ide dicẽdũ eſt de ſupioei
eius quni mũ xit ſi ſit oedinariꝰ iudex peniten
tis · qdᷣ ad h dico quia archiep̃s videt iudex
oedinariꝰ eſſe quo ad foꝝn pmale ſubditoꝛum
ſuffraganei ſui ar· ex⸗e:noſtro.licz nõ ſit eoꝝ
oꝛdinariꝰ qᷓntũ ad foꝝ Otecioſum niſi in caſi
bꝰ expᷣſſi a iure ex ð officõ archi:paſtaſtoꝛał
Si aut petat eã omutari vł relaxari ab equali
ei qm eã miũᷣxit/aut ſunt ita pares ꝙ ſunt pe⸗
nitenciarij eiuſdem epiſcopi. vel ſunt ambo
pſbiteri de pari et inſolidũ de dſuetudine cu
rã habetes eiuſde pꝛochie vł duo ep̃i in quo
rum vtriuſq; dyoceſibꝰ penites domicilm̃ bhbʒz
ita ꝙ eſt peochianꝰ vtriuſqʒ et tũc ſi pnñia pu
Mica vł ſolenis fuerit indicta ne ſcãdaliſet
peimꝰ ↄfeſſae debz requiri ðſenſus eiꝰ vł ſuc⸗
ceſſoeis eiꝰ ſi facile poſſit req̃ri · maxime ſi pe⸗
nitẽs publice inchoanerat pniam ſibi imuct ã
a pᷣſbitero:Si aũt nõ poſſit req̃ri defacili aut
eciã ſi ꝓnia inincta eſſz occulta poſſz cõfeſſoe
ſeꝰ eã omutare vei relaxare nõ obſtãte ſub⸗
tilitate muris quo dicit de duobꝰ ꝓcuratoꝛi⸗
bꝰ inſolidũ datis ꝙ melioꝛ e ddicõ occupan⸗
tis .qe ilõ locũ h m iuriicõe dtencõſa non
in volutaria- Si aũt ita pes ſint ꝙ vterq ofeſ
ſoe ſit pᷣ( biter peochialis vł epᷣs et penitens
trãſtulit domiciliũ de peochia in pꝛochiã vł
8 dyoceſi.ĩ dyoc:ſcòꝰ ↄfeſſoꝛ poterit Omuta
re vł relaxare priam a pemo illi minctã nõ
obſtãte ꝙ ſolet dici ꝙ ſniam vniꝰ ep̃i non p̃t
par epᷣs reuocare qꝛ illð habzʒ locũ de ſenten
cia excõ:et ſuſpeſioĩs et ceteris ad fon cõten
cõſum ptinetibꝰ nõ ad pniale:non em̃ ſunt oĩ
no ſimiles otencõſa et volũtaria mriſdicõ cũ
i adex nõ poſſit reuocare ſenteciã quã tulit iu⸗
ſtã. ofeſſoeꝛ aũt poſſit reuocare ſentenciã quazʒ
mnãxit· hec roð · hoc aũt qð dicit ex · de voto
c.i.et.c. ꝙ; ſuꝑ his. innuit ꝙſiq̃s in pniam in⸗

auxiſſet ire ad terꝛãſanctã illa pnia mutari nõ

poſſʒ mſi a papa vel ab eis q̃ ſuꝑ hoc ſpeciali

ſeruato ſupioꝛi inferio? nõ poteſt conmutare
nec relaxare eã ſme licecia eiꝰ qᷓ eã miũᷣxit ni⸗
ſi neceſſitas vegeat aut vtilitas ſuadeat· piuzʒ
enm elt interptari ꝙ ſupioe in hmoi caſibus
hoc acceptet. in caſu vero non reſernato ſuꝑi
oꝛi inferioe relaxare vel cõmutare poteſt mſi
certũ ſit ꝙ ſuperioe hmoi relaxacõnem vx cõ⸗
mutacõeʒ reſeruauerit. hec roð· ar· ad hHoc qa
poteſt ep̃s diminuere penã quã ĩpoſuit papa·
xxxiij·q: ij-latoꝛe · Sed hoc ideo fuit quia pa⸗
pa licenciam illi dedit. vñ capitulũ illud eſt
magis in contrariũ Eſto ꝙ p̃ᷣ bicer imponat
maioeem peniteciam cõdigna ip̃i pen iteti nũ
quid tenet ad eam e duplex eſt foꝝ pecca⸗
toeis · ſ.dei et eccleſie·cõtingit aũt peccatoꝛe
eſſe ab ſol utũ in vno et nõ in alio.Nã aliqñ ab
ſolutꝰ e ĩ foꝛo eccie et ñ ĩ foꝛo dei·aliqn ecõ⸗
uerſo:talis ergo cui iniũcta eſt penitẽcia ma
ice odigna in foeo eccie te' ad eã totã.ĩ foꝛo
aũt dei nõ tenet mſi ad cõdignãjdeo du eſt
de foeo eccleſie debitoꝛ eſt pene donec ople
uerit totã ſed ſi trãſeat ad foꝝ dei pacta con
digna nullã penã ſuſtinebit· p̃ſbiter em̃ non
tm̃ conſiderat debitũ pene ſed etiã adhibet re
medium p ctõ· et ideo poſt iſtã vitã non exigi
ab eo tota ſed ſolũ qᷓntũ ſufficit ad debitũ S
uendũ . hec pe · ¶ Quid ſi cõfeſſoe interdicat
peniteti familiaritatem cũ amcis · aut illi
amici ſunt veri amici h eſt amici aie cuiuſmo
di ſunt diligentes ꝓpſonam ſancto amoꝛe et ſe
cundũ deum. Fut illi amici ſunt veri inimici
cuiuſmodi ſunt diligentes pſonaz ꝗpter dile⸗
ctionẽe illicitã vel ter aliam cãm in amme
eius peeiudicium et contra dei honoꝛem · Si
ergo ſacerdos interdiceret familiaritatẽ cum
amicis peimo modo ſumptis abuteret claue
ſciencie nec credo ꝙ penites illã penigenciaz

recipere teneret. Si autem cum amicis ſcòo

modo dictis penitens teneret eaz recipere et
obſeruare regulariter· q ideo dico qmia om̃s
particulares caſus a ofeſſoꝛe ꝓuidere nõ poſ
ſunt ·¶¶ Bciendů eciam ꝙ hommi ꝓno ad de⸗
ſperacõnem ad quã diſpomt triſticia nõ debet
ſacerdos iniungere ea que augmetant meian
coliam et triſticiam vnde talibꝰ moderatum
vſum vim et habere ſolaciũ cũ ſanctis ꝑſonis
et honeſtis ꝓhibere non debet· hec nch.
De canombꝰ penitencialibꝰ ti· xxxij·

. Oſtea cõſiderãdum eſt de canonibꝰ pe

nitentialibꝰ. Id quox intelligenciazʒ
peenotandũ eſt ꝙ ſiaut eſt in ſciencijs
peadticis que verſane circa opera ꝙ ſermo m

.particulari eſt incertus et dubiꝰ· ſermo autez

in vnerſali habet certitudinem ſed cum ap⸗

ter haberet autoeitatẽ pape er de voto ex m
ta · 3 Qund ſi papa vł eiꝰ pniariꝰ vł ep̃s iniũn
xit

mam et petat' relaxari vel ↄmutari ꝓ in⸗
ferioꝛe · ſi penitecia eè iniuncta in caſu re⸗

plicat ad ſmgularia incipit quodãmodo ha⸗
bere mcertitudinem vt qui noò cõſiderat circũ
ſtãacias pticulares pociꝰ deuiet ꝙ ſe rectificet
vt patet in medicina et ſciencia moꝛali. ſic eſt
intelligendũ in ꝓpoſito ꝙ canones inſtruunt
in generali quõ eſt pentencia imponenda ſ̊
deenfam ad ſmgularia pᷣſbiteris diſcretis re
linquũt qui conſiderãt circũſtancias Pſonaꝝ
attedentes ad canones ſicut ad vias directi⸗
uas qꝛ ſi dtra canones iponãt nõ rete iĩponũt

—

nulli enim peeſbitero licet aliquid facere qð
poſſit patrum reguł obuiare· di· xxxviij. nul⸗
li. In canonibꝰ aut maxime determmat pnia
quo ad tempꝰ et magis ꝙ; quo ad modũ qe il
la determĩacõ cercioe eſt et cõioe · Gᷓ bon. Yt

ergo ſcias ꝗqᷓliter debz Pcedere arbitriũ p̃ſ bi⸗

teri: nota regulariter ſicut dictum eſt ſupea.
ſeptenis penitecia eſt imponenda ꝓp moetali
et hoc nõ tin ꝗꝓpter tpis diuturnitate ſʒ magis
apter ſigficacõz· In veteri eĩ lege maria ſoæoe
moyſi lepeꝗ pcuſſa ſepata fuit ex caſtra. vij.
diebꝰ numeri·xij · Maria ſignificat penitẽtem
interpᷣtat em amaꝝ mare · hec penituit . vij · di
ebꝰ ſʒ nũc penitet . vi · ãnis ·qe ſignificatuʒ eſt
eze · nij · diem ꝓ ãno dedi tibi · Si querit q⸗
re pñia eſt agguata cum lex noua ſit lex mie
HX qe hic eſt maioe ingtituòo ꝗpter maiozem
Sciã :·et maioe ↄteptꝰ ꝓpter maioee dignitate
noue legis in ꝗᷓ ſanguis xp̃i eſt effuſus· et S⸗
uiꝰ pẽtmi ꝓpter ſtatù peccãtis qᷓ dz eſſe ꝓf ecti
oe. Et vlteriꝰ ſatiſ factõ in lege noua dʒ eſſe p
fecta vt in peiſtinũ ſtatum reducat· St qe ſol
in vna die nõ redit in ide puctũ ſed ĩ ãno.iõ
dies duerſus ẽ ĩ ãnũ . REurſus qe ꝓpfectũ reme⸗
diũ eſt in lege noua·iõ annus multiplicari dʒ
P ſeptẽ ꝓpter ſepte dona ſpũſſancti recuꝑpãda
et ter leptẽ dotes · ſ. tres aĩe et qᷓtuos coꝛpiſ
on enevas Kifſto aũt pnia nõ e oĩbꝰ impone
da nec tñ eſt infirmãda ſ-y è inſmnuãda vt agno
ſcat qᷓ; Suis e culpa:h̊ boñ Licet aũt ꝓ ſmgułk
pctis crimĩalibꝰ ſit ſtatuta tal pnia dʒ tñ ipo
ni vb mĩiꝰ aſpera ꝓut maioeitas vł mioeitas cẽ

mĩs cũ ceteris circũſtãcijs hoc expoſcit vt in

ſequẽtibꝰ patet· F⁊ p̃dicta nãqʒ regula excipi⸗
untc᷑ pleriq; caſus in qbꝰ ꝓpter peccãtis dig⸗
tatẽ vł crimis enoemitate imponit' pnñia ma⸗
ioe:aliqi etiã ex varijs cauſis mino⸗· Id hoc
ergo ꝙ pᷣſbiter circa pñias diſpẽſando cauciꝰ
arbitret.notãdi ſunt caſus ĩ qbus ꝓ canoneſ
certe ꝓpñie mponũt.quos·ſ.canones tenec pᷣ
ſbiter ſcire vt dictũ eſt ſup̃ · ſunt aũt iſti q Dei⸗
mꝰ eſt ꝙ ſi pᷣſbiter foenicacõzʒ fecerit pñiaz.x.
annoꝝ facere dz hoc mõ.ſ.ꝙ ſit incluſus ſiue
a ceteris in aliquo loco remotꝰ ſacco indutꝰ
et humi ꝓſtratꝰ miſericordiã dei iugiter ĩplo
rans tribꝰ menſibꝰ peimns cõtinuis:a veſpa ĩ
veſpam pane et aqᷓ vtat' exceptis dñicis et fe
ſtis pcipuis in qbꝰ modico vino piſciculis et
legumĩibꝰ recreet.elapſis ãt ſic pꝛimis tribuſ
menſibꝰ de illo loco exeat nõ tñ in publicũ ꝓ
cedat ne populꝰ in eo ſcandalizet' et pꝓ ho vi
det ꝙq in publico crimĩe loquat. Doſt hoc re
ſumptis aliqᷓntulũ viribꝰ vnũ ãnũ et dimidiũ

in pane et aqᷓ expleat exceptis dñicis et alijs

Pcipuis feſtis in qbus vmo ſagimine ouis et

caſeo poterit vti Emito ſic peimo anno et di⸗

midie pticeps fit coepis dñi et ad pacẽ et ad
Pſalmoſ cũ alijs fribꝰ canẽdos vlcimus ĩ cho
ro recipit'.ad coenu tñ altaris nõ accedat ſed
mmooedinum tm̃ officia gerat deinde vſq;
2 explecõz ſeptimi ãni tres legitimas ferias
ſ. ſcdam ꝗrta et ſextã: exceptis diebꝰ paſcali⸗
bꝰ qui ſunt qnquaginta in pane et aqᷓ ieiunet

ſcòam tñ feriã vno pſalterio ł denario ſi ſit o

—

pariꝰ redimere poterit · et ſic cũ ãnũ·vij· ople
nerit pᷣ̃t epᷣs en ad gradũ peiſtinum reuocare ·
ita tñ ꝙ in tribꝰ amms ſequẽtibꝰ ſme vlla re⸗
dempcõne oĩ ſexta feria in ꝓpane et aqᷓ ieiunet
Et eadẽe pñia imponenda e pᷣſbitero ð om̃ibꝰ
alijs pctis qᷓ depoſicõz inducũt. Deobãt᷑ aũt
hec oĩa:lxxxijdi:pſ biter ſi foenicacõzʒ.qð in⸗
telligũt quidã ð ſimplici foenicacõe:alij foe⸗
te veriꝰ m ray · de adulterio vl imceſtu puta
qꝛ cognouit ↄmngatã oſangneã ł affine SBe⸗
cũdus canõ eſt ꝙſi p̃ᷣſbiter cognouit filiaſſeu
ſpũalem quã baptiſauit vel in baptiſmo vb im
confirmacõe tenuit vł q ſibi ofeſſa fuit debet
pnñiam agere · xij· anmis et eciã debz deponi ſi
crimen ſit mamfeſtu et pegrinãdoxv·. annis
pemteat et poſtea monaſteriũ intret tota vita
ſua moeaturꝰ wbide. Spᷣ̃s aũᷣt qᷓ talia ↄmiſit pe
niteat· xv.annis:ipᷣa vo mulier dʒ oĩa ſua re⸗
linquere et res ſuas paupibꝰ dare.et cõuerſa
in monaſterio dec vſq; ad moetem ſeruirexxx
q· i· ſiqs ſacerdos.et·c. nõ debz. ¶ Cerciꝰ ẽ ꝙ
quicũqʒ filia ſuã ſpiritnale vł mr̃em ↄgnoſcit
peniteat. vij · ãnis· et ſimi liter ei ↄſencientes·
xxx · q iij · nõ opoetet · Quartꝰ eſt ꝙ qᷣ otraht
cũ aliq̃ᷓ que ſit ꝑ vba de pᷣſenti alij deſpõſata
ip̃a dimſſa.lx.diebꝰ ieiunet in ꝓpane et aqua
et ſequetibꝰ ſepte annis peniteat ex.de ſpon·
duo. ecepiſicnzes eſt q; q̃ cognoſcit duaſ
Omatres vł ſozoꝛes ſiue vxoe viuat ſiue nõ ad
minꝰ. vij:ãnis peniteat. Liczʒ ꝓlꝰ deberet.xxx ·
q· iiij. ſi pl biter.¶ Sextꝰ ẽ ꝙꝙ qui cognouerit
momialem ſine deuotam decem annis pemte⸗
at · et ſimiliter ipᷣa ſecũdum fozmam traditam.
xxvij·q/i.de filia:et. c. deuotarũ:in quoꝝ pei
mo.c.dicit ꝙſi filia ep̃i vł pᷣſbiteri vł dyaco
ni poſt votũ ſolẽne ↄtraxerit matrimoniũ nõ
adòmictac ad ↄvmnnione niſi marito defuncto
pniaz egerit et cõionẽ pecierit tantũ ĩ fine vi⸗
te acc piet eam.in ſcòo capitulo dicit ꝙ de⸗
uota peccãs nõ eſt recipienda in eccleſia niſi
peccare deſierit et deſinens egerit pnñiam.x.
annis.poſtea recipiat ad cõione.et añoꝙᷓ; ec⸗
cleſia admittat ad oeõz ad nulliꝰ ↄuimũ xp̃ᷣi
ane mulieris accedat Peptimꝰ eſt ꝙ ꝗᷓ igno
ranter ognoſcit duas ſozoees vł mrem et kili⸗
am vłb amicã et nepteʒ peniteat: vij. anms .Si
aũt ſcienter ꝓpetuo ↄiugio careatxxxnij.q.
vlti · ſiqs cũ duangec enau⸗ eſt ꝓ* qᷓ ducit ĩ
mrimomo illã quã polluit ꝓ adultenũ penite
at· v.ãnis· xxxj· qĩ· ſiqᷓ ridun⸗c Nonꝰ eſt ꝙ qꝗᷓ
Otra naturã peccauit ſi ſit clericꝰ debz depo⸗
mi vb religioni tradi ſi coerigibilis appareat
ad pꝓpetuã pniam pagendã. Si vo ſit laicus a
cetu fidelin vſqʒ ad cõdignã ſatiſfactõnez de
bet fieri alienꝰ.ex de exceſ.pᷣlatoꝝ ·clerici.h
em̃ viciũ maiꝰ eſt ꝙᷓ Ognoſcere matrez.xxxij.
q · vij·adulterij. et eſt augꝰ.adulterij inqt ma⸗
lu vincit fonicacõz. Vincit' aute ab inceſtu.
peiꝰ em̃ eſt cũ mrĩ̃e ꝙᷓ cũ aliena vxoee cõcube
re ſed hoꝝ oĩm peſſimũ eſt q ↄtra naturã fit
vt ſi vir mebeo mulieris ad hoc ñ oceſſo volu
erit vti · q̊ augꝰ,quocũqʒ aũt mõ tale fctĩ ex
erceat':p̃terqꝙ; inter virũ et femiam ceòmate i
vaſe debito viciũ cõtra naturã et ſodomiticuʒ

iudica . vt di? rap· Decimꝰ ẽ ꝙ q̃ coierit cũ
cũ bentis · peniteat plꝰ ꝙᷓ.vijannis. et ſimili⸗

ter ꝓ inceſtu xxxij:q: ij . G ipm.et. J. ſe.ꝗ Vn⸗

deciꝰ ẽ ꝙ p̃ſbiter q̃ ſtereſt clãdeſtinis nupcijſ
trienio ſuſpendit. etſi culpa exegerit guiꝰ pu
niat.ex·de clam.deſpõ.cũ inhibicõ.¶Duo
decimꝰ elt ꝙ qͥ votũ ſimpliciter violauerit pe
niteat tribꝰ ãnis·xxvij.di.ſi vir Tredecimꝰ
E ꝙ qui excõicatꝰ celebeauerit debz tri ennio
penitere et feria ſeòa qᷓrta et ſexta a vino et a
carnibꝰ abſtinere. xj.q.iij · de his ·¶ De pena
vo desdati celebeãtis habet. di. l. accedes-
Decimuſquartꝰ eſt ꝙ homicida volũtariꝰ ſi
ne ſpe reſtitucõis deponit et peniteat. vij.an
ms⸗di. in re Mecimuſenit⸗ ẽꝙ homici⸗
da caſualis peniteat· v. ãnis:et hoc ſm ray·
ſi culpa pᷣceſſit caſum alias non.niſi foꝛte adð
cautelã.di.l.eos .et duobꝰ.c.ſe.· Decimuſſe
xtus ẽ ꝙſi homicidiũ qs fecerit apter neceſſi⸗
tatẽ emntabile pemteat duobꝰ annis· di · l. de
his. i. liczʒ ſi ineuitabilis eſſz ſibi nõ imputare
t.di. l.qe te:qò veꝝn ẽ q* ad culpã.ſed honuz
eſtz ꝙ peniteret quo ad cautelã et innocẽciam
ſue eccleſie oſtẽdendã:ex.ð̊ homi.c.ij· . vlti·.
et ſm ray.foꝛte diſtigui p̃ᷣt ĩ homicidio neceſ
ſario ſicut ĩ caſuali.ſ.vta pᷣceſſit neceſſitatem
ł nõar.di.l.de his vero/et ex:de homicidio
iterfeciſti· Sʒ et ſiqs ꝓ inſaniã ↄmittat homci
din nõ imputet ei i q:ix: iudicas: q̃ etiã in
tuitu diſcipline incaute pcuciedo occiderit ð
poniv᷑ ex ·de homicidio pſ biteꝝn · Sʒ et ꝗ liga
tu latrone interficit deponit ex. dehomi. ſu⸗
ſcepimꝰ. Qui aũt latrone ocenltũ occidit quẽ
vmñ Op̃hendere potuitxl.diebꝰ nõ intret ec
cleſiã et alias penitere dʒ ex· e.c.ij.vbi dici
de hoc · Qui vᷣo paganũ vł indeũ occidit pei⸗
teat.xl.òiebꝰ.di.l . cũ cauſa odij.Decimꝰ
ſeptimꝰ ẽ q; mricida peĩteat.x:ãnis ſ̊m foemã
ſatis aſpaʒ traditã·xxxnij.q:iij. latoꝛe vxoꝛici
de vo guioe pnñia debet impom. calis em et q̃ᷓ
dum occidit nũꝙ; eqmitat:nec vehiculo poæta
vᷣ nec mrimoniun Otrahit vſq; ad.x: an: carneſ
no comedit nec vmũ bibit et alia que haber*
xxxiij. q. ij. admonere. et. c. qcũq;· imponv᷑ ãt
pnia maioæz vxoeicide nõ qꝛ illò pcetm ſit gra⸗
uiꝰ iſto ſed qe hormmnes ꝓnioꝛes ſunt ad occi
dodu vxoees ꝙᷓ matres. Qaiꝰ em pctm eſt oc
cidere mr̃eʒ ꝙ; occide vxoꝛèe vt dit bon. m.ijij.
et dĩter oms doc · et hitũ e ĩ.ij.li. Guił.vo du
rãdi tz Otrariũ ĩ repoetoeio ꝓ eo ꝙ vxoꝛicide
onit' pnñia maioe: mibi aũt plus placz ſnia a
fen Sz qlem pniaz debet agere qᷓ fil ios oc
cidũt & aut eſt certũ ꝙ ip̃imet ſcienter inter
fecerũt et ſic dz eis imponi pñia maio ꝙ; ꝓ a
lio homicidio· ar · ex · e · c. vlti. in tex. et glo·ee
de homi.cũ iuram̃to. et in hoc tñ caũ vir vxo⸗
rem recupat quã coactꝰ abmrauerat · et ip̃a
peniteciã agit ſzm arbitriũ ep̃i ita ꝙſi habz a⸗
lios filios pacifice gubernare poſſit eos · vt
ex · e· intel leximꝰ.ꝙſi virũ ñ habet induci de⸗
bet vt religionẽ intret ad q ſi ñ p̃t induci ti
ciꝰ eſt ei dare liceciã nubendi vt ex · e. venies
et hoc qñ timet ð incõtinecia alias nõ. vt ptz
xxxiij·q·ij· in adoleſcencia Etſi pater ſit cleri

eus ab officõ altaris debet ppetuo abſtineræ
et ei Suioe ꝙ; laico nõ tñ publica niſi veniat i
publicũ pnia debz impom. vt habet ex · de pe
nitecijs ſru. Put certũ eſt ꝙ nõ interfecerut
ſpõte nec in culpa fuerũt ſʒ caũ foetuito cõti
Sit. et ſic de ſtricto iure in nullo tenen’.ar.ex
de homi:ex lr̃is.et.c ·x·et.c· vl.mſi velint ad
cautelã pemtere.in dubio tñ p̃ſumit᷑ ꝙ nõ ex
certa ſcia ſed pociꝰ ex incuria puenerit. ex. ð
pſump· afferte· ZFut certũ ẽ ꝙ nõ adhibuerũt
omeʒ diligeciã quã potuerunt eꝑ debuerũt er
ſic culpa pceſſit caſum et ſic ſi ſi᷑ guis culpa.
vt ſi poſuit puerũ ĩ medio vtriuſqʒ imponitur
nia·v.vł.vij ãnoꝝ ſzm arbitriuũ pnñ̃iarij. di.
ſiq̃ femĩa:.et.c.ſe.et.c.ſiqs ſpõte:ocenulta ſi
ſit occultũ.publica ſi ſit publicũ.et maioe ſi ĩ
lecto ſuffocet ꝙ; ſi in cunis·et maioꝛ p̃ſ bite⸗
ro greco ꝙ; laico vt habet er ·de penitẽecijs · q
ſitũ. et licʒ diſpenſet quo ad penaʒ q̃ eſt arbi⸗
traria vt dicit ibidẽ nõ tñ quo ad oꝛdines ꝓp
ter homicidiũ qð ẽ delictũ enoeme et indiſpe
ſabile.di.l.miroæ.Si aũt eulpa que pᷣ̃ceſſit ca
ſuz ſit leuis · vt ſi poſuit puerũ in eode loco tõ
Se tñ a ſe.·impont' pñia triũ ãnoꝝ · ſm hoc ĩ

tellige illd ex · e · de ĩfãtibꝰ. Monedi gꝰ ſunt

pentes ꝙ tã tenellos ſecũ in uno nõ collocet
lecto ne qᷓlibzʒ negligetia interueniete oppei
mãtur vł᷑ ſuffocent .ij.q.v.cõſuluiſti. et hoc

mõ diſtinguit hoſt.et bern.ex. e.de infãtibus

genn de illis qui filios vł etiã ſeruos ſuoſ
infãtes vł etiã adultos lãguidos relegata pi
etate exponũt ·i.ex ſe ponũt añ eccleſia vt ali

qui moti miſericoꝛdia colligãt eos E* tales

guiter peccãt ·qꝛ cũ ignoꝛet' ſepe cõſanguini⸗
tas expoĩtoꝝ ↄtrahere qᷓs poſtz mrimomiũ cuz
ſosore vł ↄſanguineaiõ exponẽs de hoc pec
ca to tenet pemtere.et eſt pumendemſicut ex⸗
poſitꝰ ſi ſcienter cũ tali ↄtraherz puniret ex.
de pe · officij. ſim hoſti· Talis etiã ſzm rap.eſt
tanqꝙᷓ homicida iudicãdꝰ.qꝛ hommẽ ſibi ita
ũctũ picnlo moetis exponit. Cõſideratis tũ
circũſtacijs. et vtia ob hoc moes ſecuta fner:
pnia moderanda erit· Erũt aũt tales ireegula⸗
res ſjm rap · ſi ĩde moes ſit ſecuta.qꝛ · ſ. fuerũt
in culpa eos exponẽdo vł alimeta negãdo tñ
ſm roð.ſi in nulla culpa fuiſſent qa foete nec
eleymoſmas querẽdo nec aliter eos alere poſ
ſent ireegulares ñ eſſent nec peccarẽet A Beet
muſoctaꝰ caſus ẽ ꝙ q̃ p̃ᷣſ bit erũ interficit peni
teat · xj · an. ex·ð pe·et re.oĩs.c.ij .·¶ De pñia
vero eiꝰ qͥ occidit monachũ.clericũ.ſubdiaco
nũ ·et dpaconũ.habet.xvij.q:nij:qui occide
rit · De penitecia aũt eiꝰ q machinat ĩ mo⸗
tem dñi ſui vł ĩ regnũ eiꝰ ha bet.xxiij.q.vlt.
G.· ſiqs · ¶Decimuſnonꝰ ẽ ꝙ q iniuſte aliqueʒ;
ad moetẽ accuſat.xl.diebꝰ ĩ pane et aqᷓ ieiunzʒ
et peniteat et ho ſi accuſatꝰ ſit occiſus. Si vo
tãtũ mebeũ pdider trienio peniteat ex· de ac
cu:accnſaſti · Hoſt·vᷣo et jo.de deo intellexert
ꝙ peiꝰ peniteat ꝓ·vij:an.quolibzʒ ãno.ieiunã
do · xl. diebꝰ pane et aq̃.ſcꝰ vero p tres ã⸗

nos: Suit · vo durãdi mtellexit ꝓut hitera ma

gis ſonat ſcʒ ꝙ peimꝰ jeiunabit·xl. diebus in
Pane et aqua ſiue continue ſiue interpolate

e- pꝓãnos.vij: etiã ieiunabit et penitebit non
tñ in pane et aqua ſed ad arbitrium pſbiteri.
ſcᷣs vo p tres qᷓdeageſimas peima añ natale
dũi:ſeda añ paſca.tercia añ feſtũ ſcti jo· bap.
has em ĩſtituit btũs petrꝰ ſicut ĩ cronicis ha⸗
bev᷑ᷣ. Ieiunabit aũt tuc ĩ pane et aq̃ᷓ ꝓbãt᷑ hec
ſm hoſt.xxi)· 4.v:eier.ti gieemo P
iurꝰ.xl.diebꝰ ĩ pane et aqᷓ ieiunetetvij·ãnis
ſequeti bꝰ peniteat · et ſꝑ debʒz eſſe in pnia ĩteri
oei. vj faii ccuch M iceſmu en⸗ ꝓ qᷓ dpulſꝰ
ↄdicõnaliter aut ñ ſciẽter piurat ſi liber ſit · xl
diebꝰ eiunet ĩ pane et aq̃ᷓ et hoc ſm glo:ĩtel
lige vl cõtinue ł interpolate peniteat · et · vij
ſequẽti bꝰ ãms nõ tñ in pane et aqua vt dicit
glo. Si vo ſeruus ſit eiꝰ q coegit eũ tribꝰ qua
deageſimns et legitimis ferijs ſeʒ ſcdᷣa q̃rta et

ſexta· xxij:q:v. q cõpulſus e Viceſimuſſecũdꝰ

q; q iurat ĩ maũ ep̃i vb in cruce ↄſecrata peni⸗
teat tribꝰ ãnis· Si vo in cruce nõ ↄſecrata pe
mteat ãno vno· Qu vero coactꝰ et ignoeans
ignoꝛantia inris et poſtea cognoſcit peniteat
tribꝰ qᷓdeageſimis.xxij.q.v.c.ij. Qui vo coa⸗
ctꝰ ꝓ vita redimeda b ꝗlibz cã vł neceſſitate
peniteat qe coepꝰ pluſq; aĩam dilexit tribꝰ q;⸗
deageſimis · e · q: c:ſiquis coactꝰ.Flij ĩducut
tres annos et vuũ ex hia in pane et aqᷓ. Yi⸗
ceſimuſterciꝰ ẽ ꝙ q̃ ſciẽter fem iurat vel aliũ
iurare cogit ·xl · diebus peniteat in pane et aq̃
et ſeptẽ ãnis ſequẽtibꝰ et nũꝙᷓ ſit ſme pmia in⸗

tericen · Slij ſi cõſcij fuerint ſimiliter peniteaãt

xxij·qv.ſiq̃s cõuictꝰ. alia de piurio require
ſupea in peimo ie iceſimuſanart⸗ eſt; ꝙ qͥᷣ
meſurat in falſa mẽſura.xxx· diebꝰ ieiunet in
pane et aq. ex ·de cõtrahe. emp.vt meſure. De
pena vo falſarij lr̃aꝝ habet ex · e. ad audien⸗
ciã: dura ad falſarioꝝ · et ð v.ſi g̊. nouimꝰ.
Viceſimuquĩtꝰ.ẽ q; q frãgit pmam ſolenem ſi.
ne redeũdo ad crimĩia peioꝛa vł ſimilia ſiue re
dendo ad negociacõzʒ ſeculare vel miliciam qᷓ
ſibi fuerãt interdicta·ſola intra eccleſiã fide⸗
libus oꝛzone iũgũt'.a cõione ſuſpendũt'.a ca

tholicoꝛ Ouiuijs ſepant'. et penitere debene

x· ãnis et cõicẽt in fine vite · xxxiij.q · ij · de hiſ
vero et de pe · di· ſiquis vo · Viceſimuſſextus
eſt ꝙ qᷓ miſſam canit et nõ cõicat/debzʒ vno an
no penitere et mterim miſſas nõ cãtarede cõ
ſecra.di.v.relatũ: Viceſimuſſeptimꝰ. ꝙ pee
ſbiter qᷓ moetuũ clericũ inuolui m palla alta
ris peniteat.x:annis:et meſibus.v.dyaconꝰ
vero triemno et dimidio de cõſe · di. i. nemo P
ignoeanciã“ Viceſimuſoctauꝰ. q̃ cõmittit
ſacrilegiũ eccleſiã violãdo vel eriſma ſeu cali
cem ſacrũ pollutis maĩbꝰ accipit vel ſiłia ſa
crilegia vmittit pemteat ſeptẽ ãnis. peimo ã⸗
no ex cimiteriũ qð violauit ſiſtat· ſedo ãno
an foꝛes eccleſie.tercõ in eccleſia et ĩ hoc tri
enmo carnes nõ comedat:vinũ nõ bibat.miſi
in paſca vel natali.nõ offerat: nec ↄmunionẽ
accipiat.iiij. ãno dĩcabit et in illo et in · v. et
n M: et in. vij. tribꝰ ferijs a carnibus et vino
abſtineat ſeʒ ieiunãdo.xij. q.ij. demõ. Cõbu⸗
res aut eccleſiagʒ · xv.ãnis pemiteat et eã reſti
tuatxvijq:iiij . ſiquis.et infra.b.maiꝰ.De
pPena vero raptoeis ſiue furis rei eccleſiaſtice

et ð pena furis et effractoꝛis tã clerici ꝙᷓ laĩ
ci habet. e.q:G peccata· et:c· ſiquis clericꝰ.

Perennmalnone cyf pentes frãgant ſponſa
1

filioꝝ a cõione trienio ſepent et ſimiliter
filij ſi ſmt ĩ culpa.ſi tñ filij ſjm ꝓmiſſionẽ fa

cctã cõtraxerint excõicant'. vterq;· ſ. quo ad pe

nã eccleſie nõ quo ad reatũ exquo dederũt o
perã in cõtrariu:xxx.q:iij· ſi qui pentes · ar ·
de pe. di. i. ſi cui:· ꝙ Triceſimus. ꝙ qui blaſ fe⸗
mauerit publice deũ vel alique ſanctoꝝ ma⸗
xime beatã vginemilli debz ep̃ᷣs hãc pñiaʒ in
ingere vt ſepte diebꝰ dñicis an foꝛes eccleſie
in maiĩifeſto dum miſſa cãtat' exiſtat et vl timo
illoꝝ dien dñicoꝝ palliũ et calciam̃ta depo
nat et coeri giã ligatã cca collũ habeat · et · vij
pᷣcedẽtibꝰ ſextis feris ĩ pane et aqᷓ ieiunet ec
cleſã nullatenꝰ ingreſſurus · Et quolibet pᷣdi⸗
ctoꝝ dien tres paupes vł duos vl ſaltẽ vnũ
ſi p̃t reficiat·etſi nõ pt: hec pena m aliã ↄmu⸗

tet' q ſi renuerit agere ſupea dicta mterdica

ſibi eccleſia et in moete pemet' eccleſiaſtica ſe
pultura· ex ·de maledic· ſtatnimꝰ Item blaſfe
mus ſi diues fuerit ·xl.alicqn⸗xxx.vel · xx · etſi
ad hoc nõ ſufficit · v·ſolidox vſualis monete
pena mulctet' nullã miam in hoc babiturus
vt dicit᷑ ibidẽ ſczʒ qͥn ſoluatv.ſoli.quos ſi nõ
hzaʒ cureat ꝓ ciuitatẽ vł ↄmutet' in aliã penam
tpalem. h aut pena ſoluet' illi qui cõdenat· i.
poteſtati ſeculari ·hãc em penã tpalem pᷣcepit
papa imponi pꝑ ptãteʒ tpale:ꝙſi neglexerit p
epm pᷣcipi cogi:G̊ hoſti · NHabʒz aut pᷣdicta pe
na locũ ſm go᷑:cũ quis blaſfemat nõ ex mra ł
ebeietate vel demẽcia quia tunc eo bemgniꝰ
ageret. ij · q; iij · ¶. notãdũ · YHzm vero hoſt · hec
pena eſt ſpecialiter inducta Otra eos qui deũ
blaſfemãat ex ira·nõ em̃ aliqs de leui blaſ fe⸗
mat deũ niſi iratꝰ.tanta tñ poſſet eſſe iracũdia
ꝙ equipet᷑ demẽcię · et tũc id ꝙ dicit got ·poſſʒ
Habere locũ:hec hoſt⸗/q Quid ſi quis iuret p
caput vel ventre vł capillũ · Rñdet Hoſti · pſi
faciat hoc affirmãdo vł iurãdo nõ Eʒ locum
hec pena. Secꝰ eſt ſi faciat hoc deteſtãdo vel
iurãdo licet iratꝰ. Item ſm gof · et hoſt· hec
que dicunt' de pena tpali vł pecuniaria fiũt
judice ꝓ tribunali ſedẽéte ˖ In indicõ aũt anĩe
pſ biter diſcretꝰ molliẽdo rigoeꝛem diſpenſare
poterit ex cã circa penã ſpũalem ſupioee · xxv
q; vjpenitetibus.G̊ hoſt· Itẽ clericus blaſfe⸗
mus maxie pᷣſbiter cogat ad veniã poſtulan
dã qð ſi noluerit degradet ·di.xlvj: clericus:
Aoradi vero ꝙ blaſ femus ſijm leges eſt de
capitãdus vt in auten. vt nõ luxurient cõtra
naturã circa mediũ colł.·Szm canonẽ vo anti
quũ clericꝰ erat degdandꝰ.et laicꝰ excoĩcan
Dus · xxij·q:i .ſiquis ꝓ capillũ.hodie vero lai
cus aget pniam ſupᷣdicta ſcʒ illiꝰ canonis ſta
tuimꝰ.et hoc ſi blaſ femauit publice· ſi em̃ oc
culte nõ penitebit publice vt pnto Clericus
vero hodie eſt coꝛrigendus pennencia arbi⸗
traria et occulta nõ illa que eſt publica. leni
cus em̃ ñ debet publice penitere; Si aut rebel
lis fuerit vł ſepiꝰ h ↄmiſerit locũ hʒʒ pea le⸗
gis ſcꝭ vt laicꝰ capite' ĩ foꝛo ciuili et ĩ cãoni
co anathematiſe. ieccie ĩgreſſꝰ ſipi iterdicaꝰ

2 V

—
2–

et in moete peiuet' eccleſiaſtica ſepultura. cle
ricꝰ vo degdat. G̊ hoſt.titulo de maledicis.
Triceſimuſpaimꝰ.eſt ð p̃ſbitero q reuelat O
feſſõz de qꝰ eſt habitũ ſupᷣ ·c.ð ſigillo ↄfõnmiſ
Triceſimuſſecũdꝰ.qꝙ qͥ in dicẽdis hoꝛis ca⸗
nomcis vł al ijs offitijs diuims diſerepat a O
ſuetudme pe metropotitane eccleſie· vj · me⸗
ſibꝰ peiuat cõione ſi hoc accidat ex ↄotemꝑtꝝ
xij · di. ð his: Triceſmuſterad ep̃s qi o-⸗
dinat ſme cã iuſta clericũ inuitũ vel penitꝰ imn
nitũ abſolute ſuſpedit ãno vno. lxxiiij· di. c·.
i.( Triceſimuſquartꝰ.ꝙ epᷣs qͥ coerectõʒ ðð ve
dieõe miſterioꝝ diſſi at duobꝰ meſibꝰ. pᷣſ bi⸗
ter qᷓtnoe.dyaconꝰ tres ſubdyaconꝰ et ceteri
ad arbitriũ indicis pemtere bet. i. ꝗq· 1. qcqd
inuiſibilis · Triceſimuſquintꝰ . ꝙ ſoetilegua

———/
OOG

xł · diebꝰ pemiteat · e de ſoeti · requiſiſti · Tri

ceſimuſſextꝰ.ꝙ q videt in aſtralabio peniteat
duohbus annis. ex de ſoeti· ex tuan.¶Triceſi⸗
muſſeptimꝰ eſt ð ſtilla ſanguinis altaris cadẽ
te ſupꝑ tereã ł aliqd al md. Triceſimuſoctaꝰ
eſt de vomitn euchariſtie p̃ ebeietate.·¶ Trice
ſimuſnonꝰ:eſt qñ mus comedt coꝛpꝰ . De
his tribꝰ habitu e ſupea ĩ tractatu de euchari
ſtia titulo de defectibꝰ otingẽtibꝰ in ſacr̃o al
taris·.¶ Quadeageſimꝰ. ꝙ q domũ vł areã vo
lũtarie accẽdit ſublata vł incenſa oĩno reſtitu
at. et tribꝰ ãnis peniteat. ex de iniurijs ſiquiſ
domũu. Canõ tñ dicit ꝙſi ex odio vel imuria B
fecerit excõicari debzʒ nec abſolui donec ſatiſ
fecerit et mranerit ꝙ ignẽ de cetero nõ appo
net· Impomt᷑ auᷣt ſibi vt hieroſolimã vł in hy
ſpama vadat ĩ dei ſeruicõ ãno inte gro ibi mo
raturꝰ. Siquis aũt ep̃s vel archiep̃s boc rela⸗
xauerit dãnum reſtituat et ab officõ epᷣali per

annũ abſtineat.xxiij.q.viij.peſſimã· DPodie ãe

poſtꝙ;ᷓ ſunt den ũciati nõ pñt citra ſedem apo⸗
ſtolicã abſolui ex ·de ſen.ex tua nos. imnuite
. „ . . . —
tex· loquit de incendiarijs indiſtincte poſte
ſunt publicati Et bern. dicit hoc idẽe expſſe et
gracianꝰ ex ð ſen.ex·qᷓcũqʒ:et goł:licet roð.
contrarium dicat · Szm leges aut ꝗ in ciurate
data oꝑpa incendiũ fecerit ſi ſit humilis ſubici

tur beſtijs ſi ſit in aliquo gdu decapitat' vr in

inſulã relegat. ff de incen. rui- nau. l. fi. Qui
vo alibi vt in villis vel caſtris remidis illuò
edes poſitũ obuſſerit.ſi hoc dolo fecerit ↄðbn
ritᷣ.et hoc eſt intelligendũ ſzm Hoſt. ſi ſit hu⸗
milis · Si aũt hoc ex ſua negligecia conti gerit
reſarciet dãnũ vł ſi mmꝰ ydoneꝰ ſit caſtigei
parum vel leuiter. Et nomine ediũ om̃e edifi
eiũ otine : vt dicit ibidẽ.l.q edes.¶ Quadea
geſimuſpeimꝰ.ꝙ ꝗ dederit vel accepit dĩioneʒ
ab heretico et neſcit hoc eſſe ꝓbibitum ab ec
cleſia et poſtea intelligit pemteat vno anne.
i aut ſcinit et neglexit peniteat.x. anmis. vł
3 m quoſdã· vij. vel ſzm alios. v: Qui vo pmie
tit hereticũ miſſaʒ celebrare in eccleſia catho
lica p ignoꝛãciã iuris peniteat· xl. diebꝰ ſi ꝓ
reuerecia eiugs ꝓpꝑ annũ peniteat. . P damna⸗
cõne eccleſie catholice:et ꝓ cõſuetudine ro⸗
manoꝝ ꝓiciat' ab eccleſia ſicut hereucꝰ ſi ſit
impeniteſ.alioqᷓn peniteat.x·annis · Si aut re
licta eccleſia ad herencos tranſierit et alios

ad hoc idem in duxerit peniteat xij· annis tri⸗
bꝰ ex ecciã ſeptẽ iter andietesduobꝰ ex cõio
ne:duodecimo ãno cõione ſme oblacõne pci⸗
Piat· xxiij·q:i.ſiquis dederit. Getera vo ptine
cia ad hereſim ſciſma vł apoſtaſiã reqre ſupea
in ſceeo Quadeageſimuſſecũdꝰ.eſt ꝙ pa⸗
tronꝰ qui res eccleſie dlapidat vno anno pe⸗
niteat · xvj.q.vij.filijs Sn ra ennge

us : ꝙ ꝗq domũ ſuã cũ magis in cantatoæzibꝰ lu

ſtrat vł aliud facit et qui ei hoc cõſuluit ãnis
v ·peniteat. xvj.q:v.qᷓ dainatoees.et.c.nõ li
ceat. Quadeageſimuſquartꝰ.ꝙ q̃ pacẽ cũ ꝓ
ximo ſuo nõ facere iurat·. vno ãno peniteat et
ad pacez redeat.xxij. qiiij.qui ſacro. Qua⸗
deageſimuſquĩtꝰ.ꝙ ꝓ pPiurio adulterio vł ho
miciòio dant' ꝓ pnia regulariter. vij- anni. et
ſimliter ꝓ foenicacõne licz ñ ita aſpera pñia
iniugat.xxij.q.i. p̃dicãdũ·et xxxiij · qij.loc
m · et · ¶. ſe Quadeageſimuſſextꝰ.ꝙ q̃ ſcien
ter rebaptiſat'.vij·ãn is peniteat et feria qeta
et ſexta ſin pane et aq̃ ieiunando tres qᷓdeageſi
mas faciat et hoc ſi fecit illuò ꝓ hereſi intro
ducẽda. SZi aut ꝓ inmũdicia ·. i. ꝓ ſalute coꝛpo
ris obtinenda vt habet er de apoſtotis· c. ij·
tribus ãnis peniteat. de cõſe · di. inij · qui bis.
et talis qui bis baptiſat' nel euã cõfirmat' fit
de foeo eccleſie et cogit' fieri reegularis· di.
lxxxnij· dictũ eſt · De pena aũuᷣt taliũ haber ð
conle · di · iiij · eos · cuiꝰ capituli ſenteciã p̃ter⸗
mitto gr̃a beeuitatis· De hac eciã materia ha⸗
bet' ſupea ti · de iteracõe ſacrametoꝝ · Qua⸗
deageſimuſſeptimꝰ.ꝙ qui vxoꝛẽ adulterã co⸗
Snoſcit anꝙ; peniteat tribꝰ ãnis peniteat · xxj
q· 1. ſiquis.ij· Qui vero cognoſcit eã peniten⸗
tem ãte pnñiam pactã peniteat duohꝰ annis.
e·q·ſiquis· Quõ vo ſit pnñia iniũgeda mulieri
ptum alteriꝰ ſupponẽti vel eciã de nõ ſuo vi⸗
ro cõcipienti habet' ex de pe· et re · officij · et
dicet' infra hoc eodèe li rir- g regu⸗
las igit p̃dictas inſpiciẽdo pᷣt ſtudioſus mda
Sa tur ꝓcedere aò pnias ꝓ diuerſis criminibꝰ
imponendas ſm canoneset ex cã ↄſideratis
circũſtãcijs vt dictũ eſt ſup̃ moderari poterit
eas · Et licet ab ip̃ᷣ̃o oms circumſtãcie ſmt dili
genter attendẽde · peincipaliter tñ q̃l tates p
one et p̃cipue ve ſit ꝓpſona obnoxia alicui a
liquo vinculo ſernitutis. Nã circa tales pſo⸗
nas cauere ꝓ poſſe debet p̃ſbiter ne talem pe
mitẽciã eis imponat ꝓ quã illis quibꝰ ſunt a⸗
ſtricti p̃indiciu fiat maxime circa cõmgatos.
vnde ſ ſeruus ſit et timoꝛe peccauerit obedi⸗

enꝶʒ dño ſuo in atrocioeibꝰ e miciꝰ puniendꝰ

xxij. q: v.qui cõpulſus obedire tame non tene
bat' i talibꝰ. j:qiij.ſi dñs. Si aũt volũtarie
peccauerit coꝛpe puniet' etiam acrius ꝙᷓ aliꝰ
xxinj.q i. qui cõtra peimã pace· Nec eſt ſeruo
iniũgeda pegrinacõ ꝓ quã dñs eius q nõ eſt ĩ
culpa illiꝰ ſeruicõ defraudet' ex.de ſen.ex.re
latu. Si vo liber ſit totã peniteciã canomis ſi
fieri pᷣt facere debzʒ.xvj.q·vij· ſacerdotes pe⸗
ni· ſed ex cauſa poterit eam pſbiter moderari
Co nſiderandum etiam erit ven ſit perſona no
ua in fide· quia nouis in fide minoe peniten⸗
cia debet imponi er · de penitencia. dens qui.

Et ſim: liter cõſiderãde erunt alie ꝓſonarũ cir⸗
cumſtãcie de quibꝰ ad pñs ſuꝑpſedeo grã bee⸗
uracis .c Ae endu aũt ꝙ in foeo ꝓpnñiali dicun
tur ferie legtime feria ſca ꝗrta et ſexta di:
lxxxij·pᷣſ biter· et de cõſe·di. i · ieiuma· Fliq
tamen vt dicit roë · ꝓ ſcᷣa feria ſabbatum po
nune-cRotanonm etiam ꝙſi penitẽcia m pa

ne et aqᷓ ĩponat' ñn habeti panẽ p̃t loco paĩs le

gumãbꝰ et piſcicub veſci et ec alijs ſi nccitas
illð requirat er · de pe et re · ĩ tex· et glo· aliaſ
nõ licet: Mtãdũ etiã ꝙ ſzm jo.ſi pnia ſit im
poĩta a canone liberat᷑ ds a ieiunio dãdo de⸗
nariũ vel legedo pſalteriũ ; a autoeitate. In
noc. vo dicit ꝙ ieiunia neceſſaria vt qᷓtuoꝛ tpa
et hbmor non pn‚t redim pecunia niſi ſubſit rõ
nabilis cã. Volũcaria vo redimi pñt etiã ſme
autoentate ſupioeis · Mota eciã ꝙ vbi iĩponit
pena aliquot ãnoꝝ ſiue qdeageſimaꝝ nec ad
die quõ quis debz penitere hoc relinquit' ar⸗

bitrio p̃ſbiteri cum penitencie ſint arbitrarie

vt dictũ eſt ſupea. ipe em̃ peeſbiter arbitrabi
c eã p ferias legitimas faciẽédam m cañ.l.
di. de his clericis: et ex ð homicidio:c.· ij · et ĩ
multis alijs mribus. St ſic mtelligit' illò ex
