obligare ad nõ ↄmedendũ carnes.dicenð ꝙ
etſi hoc nõ intẽdit explicite tñ implicite obli
Sauit ſe ꝓfitẽdo et vonedo regulã in qua hhꝰ
Otinet: Etſi dicat ꝙ ip̃e neſciebat h in ea cõ
ciner · imputet ſibi qe ̃noſſe debuerat ad que
ſe obligaret. Vtcꝝ ſequaces pmoꝝ abuten

tiũ eſum carniũ peccauerint ↄmedẽdo carneſ

ſm alex de an. ꝙ pᷣmi abutẽtes qᷣ ſe ciebãt
oc nõ eſſe faciendũ et ex ſua ꝓnitate ſiue cõ
cupiſcetia illõ fecerũt grauiſſime peccauerut

ſiec trabi p̃t argumetuù ꝙ eis ꝙ aliqs ſanctꝰ

pmiſerit illis edere carnes: ab ilo em fuit B
pmiſſum nõ qe nõ eſſet malũ · ſʒ ne Oomtteret
manus malũ. Et ex hoc nõ ſequitur ꝙ illò nõ
fuit ptm̃ HNã et ipe deus multa mala pmittit
fieri · poſteri aũt ſequaces qꝗᷓ ex ꝓniate ſua ſci
enter ſecuti ſunt abuſũ peioꝝ grauiter pecca⸗

uerũt.ꝗᷓ aũt ex ignoꝛãtia tm̃ et nõ ex ꝓnitate

etſi minꝰ tñ peccauerũt cũ deberẽt ſcire quid
tenerent' obſeruare · ¶ Vti liceat ſubdito in
dicare de p̃cepto plati. iudiciũ de pᷣcepto
plati p̃t tripłr fieri·vel in ↄpatõe ad pᷣcipien
tem vł ad obedientè vel ad illð qð pcipitur.
pmo mõ nõ pt ſubditus iudicare de pcepto p
lati ſui. ſic aũt ndicat q dicit pᷣceptũ eſſe in

iuſtũ ex animo vł cã·nõ tñ ſubditus dicit pee

ceptũ eſſe ſibi factuʒ ex odio qð p̃ᷣlatus gerit
ↄtra eũ in animo Gut ꝙ in pcipiendo intedit
malã cauſazʒ NHoc em̃ ẽ detrahere ·˖ vnde dicit
euariſcus papa ·.ſunt nõnulli qᷣ ppoſitos ſuos
puerſe rephendũt ſi vł paꝛx extiterũt ip̃il mo
leſti. Scòo mõ iudicare ẽ impfectõis · ho em
mõ pᷣcipe et iudicare e velle diſcutere vti pp
latus potuerit hoc ei p̃cipe vt ſciat vt in hꝰ
teneat ei abediſeſe ſie dicit bn· li · de Pcep·.
et dil . ꝙ vitupabile eſt monacho ad ſingula
p̃ᷣcepta vel de ſingulis velle iudicare · ido cõ
mendant' ſerui centurionis Math. viij· dico
Huic vade et vadit ec. Tercio mõ licet cmii⸗
het indicare · Obediẽtia em̃ ſiẽ dz eſſe ꝓYmpta
pꝓ volũtatez · ſic debet eſſe diſcreta p iudicinz
ratõis.ideo dicit ſeneca·nõ te moueat dicen
tis antoeitas nec q̃s dicat ſed qnio dicat' at⸗
tende Et hoc mõ iudicat qui diſcernit vtrum
hõ p̃cipiat ↄtra legẽ vel nõ.vt ſi ↄotra legem
dei nõ obediat.ſi aut nõ ↄtra obediat ſm il⸗
lud · ij. mach.vij.nõ ohedio pᷣcepto regis ſedò
legis ¶tem aliter e indicandũ cũ aliq̃d pcipi
tur otra regulã qð pᷣlatus facere non p̃t q̃ eſt
infra regula. Fliter cũ p̃cipit' aliq̃d Otra ob
ſernãtias regulares ꝗᷓ ſut ĩfra p̃latuEt in qui
bas p̃t ex cã nccia vł vtili diſpeſare c Vtruz
obĩa q̃ hʒ aliquid de ſuo ſit meritoia · H ſim
tho. ꝙ obia ſicut et ꝗq̃libet alia vtus dʒ habe
Smptã volũtatẽ ad ſuũ ꝓpeiũ obiectũ nõ aũt
ad illo qð e ei ↄtrariũ · eiũ ãt obiectũ obĩe
eſt pᷣceptuʒ qð ex alteriꝰ volũtate ꝓcedit · oñ
obĩa reddit ꝓmptã volũtatẽ hoĩs ad implen
dũ volũtatẽ alteriꝰ ſcʒ pᷣcipientis . ᷑ aũᷣt illð
qð ei pᷣcipivᷣ ſit ab eo ꝓpter ſe volituz ſine rõe
pcepti vt accidit in ꝓſperis iã ex ꝗꝓpeia volũ⸗
tate tendit in illò et nõ videt' illud implere
ꝓPter pᷣceptũ ſed ꝓpter ꝗꝓpeiã volũtate.qñ aũt
illð qð pᷣcipit nullo mõ eſt im ſe volitũ. ſed
ſzm ſe ↄſideratũ eſt ꝓeie volũtati ↄtrariuz vt
accidit in ꝓſperis:tuc oĩno è manifeſtũ ꝙ nõ
implet' niſi ꝗpter pᷣceptũ. Et idðo dict gg. vl.
moꝛ · ꝙꝓ obediẽtia q̃ hʒ al iqd de ſuo in ꝓſpe
ris vel eſt nulla vł mioæ:qe volũtas ꝗꝓpeia nõ
videtur tendere peincipaliter ad implendum

—= SS — — — — —

— —

— — —— — —

pᷣc eptũ ſed ad ſequendũ ꝗꝓpeiũ vol cum.vnde
dicit ĩbide ꝙ cũ locus ſupꝑioe imꝑat qᷓ ad pci
piendũ obedit obedientie ſibi vtute euacuat
ſi ad hoc ex ꝗꝓpeio anhelat In aduerſis aut vłl
difficilibꝰ e maioꝛ qe ſcʒ ꝓpeia nolũtas in ni
chil aliud ibi tedit ꝙᷓ in pceptũ.vñ dicit ibi⸗
dẽ ꝙ obediẽetia ẽ tãtomagis meritoꝛia et lau⸗
dabilis quãtominꝰ pꝑʒ de ſuo ſcz in peoſperis

dqð ẽ intelligendũ ſzm illò qd exteriꝰ a ꝓparet

ſzm tñ dei iudiciũ q̃ coeda nouit ↄtingere p̃t
p etiã in ꝓſperiſ obedietia aliqd hnñs de ſuo
nõ ꝗꝓpter hoc ſit miꝰ laudabil et h ſi ꝓpa vo
lũtas obediẽtis nõ minꝰ deuote tẽdat ad im
plenduʒ volũtatez p̃cipiẽtis . In aduerſis aũt
quãtoplus obedietia hʒ de ſuo tãtomagis eſt
laudabił.et quãtominꝰ hʒ de ſuo tãtominꝰ ẽ
laudabił.vñ dicit ibide ꝙ obedietie ſibi me⸗
ritũ mi nuit q̃ ad ea qᷓ deſpecta ſũt inuitus no
lenſq; deſcedit · Ntrũ ꝓpter obedietiã pᷣter⸗
mitti poſſit aliqð bonuz · ſzm tho. duplex
eſt bonũ.qðdam eſt bonũ ad qð faciendũ hõ
neceſſario tene vt amare deũ et hmmoi. aliud
bonũ ad qð nõ tene' hõ ex neceſſitate· pᷣmũ
bonu nlło mõ dz pᷣtermitti · ſcdᷣm vo bonũ dz

bhõ qnqʒ pᷣtermittere ꝓpt' obedientiã ad quã

neceſſario tenet.qe nõ dzʒ hõ facere bonũ ali
qð incureendo culpã.Et de tali bono loquit
SS·vlt· moꝝ ·cũ dic ꝙ nũqꝙ; ꝑ obedientiã dz
malũ fieri · aliqñ aũt dz ꝓꝑ obedietiã bonũ qð
agit pᷣtermitti · Et tñ vt dicit gg. ibidẽ bonuz
qð pᷣtermittit ꝑ obedientiaz ad alia bona p̃t
recõpẽeſari · Ytꝝ religioſi teneãt' mag obe
dire ſuo patri ſpũali ſcʒ plato ꝙᷓ patri carnali
EXÆ ſzm rich. aliqua ſũt i quibꝰ filij paretibꝰ
carnalibꝰ obligant᷑ de iure nature et de mre
diuino vt ſut illa q intelligunt vł ↄtnen in
illo p̃cepto honoea patre tuũ et matrẽ tuã. Et
reſpectu hoꝝ magis tenent' ꝓfeſſi in religio
ne obedire ꝓ loco et tpe patri carnali ꝙᷓ ſuo
pᷣlato·eofeſſio em in religione nullũ abſol⸗
uit a diuini p̃cepti obligatõe. Id H em̃ obſer

uant ↄſilia vt pfectiꝰ obſeruent᷑ diuina p̃ce

pta · vñ ꝓꝑ hoc ꝙ religioſi ꝓfitent obſeruatõzʒ
aliquoꝝ oſilioꝝ nõ mins tenet' ad obſerua⸗
tõez diuioꝝ pceptoꝝ . St hiſ ocoedat decre.
di.xxxj·ſi qui filij parẽtes maxie fideles de⸗
ſeruerit occaſione diuini cultꝰ et nõ poſt de⸗
bitũ honoæẽ parentibꝰ reddiderit anathema
ſint · Fliqua vo ſũt in qbꝰ nõ obligãt' filn pa

renti bꝰ carnalibuſ nec de iure nature nec de

iure diumo. SEt reſpectn illoꝝ planũ ẽ ꝙ reli

Sioſi nõ magis tenent' obedire pr̃i carnali ꝙᷓ

ſuo pᷣlato. Sʒ cõtra p̃dicta videt eſſe illud
ath.xix. oĩs qm reliquerit pr̃eʒ aut matrezʒ

qP& nome meũ centuplũ accipiet et vi. eter.

poſſi . illð intelligit vbi et qñ parẽtes nõ
indiget a filns honoeari · Et maxie qñ filios
inclinãt ad illò qð ẽ ↄtrariũ ſaluti ipᷣon · vñ
dici pᷣt ꝙ intelligi' reſpectu eoꝝ in ꝗbꝰ filij
nõ obligant paretibꝰ nec de iure nature nec
de mre diuino. Cui e magis obediendũ ſez
inferioꝛi vł ſupioei ptãti ſiue p̃lato H dupkr

Stin git loqui de ptate ſuperioꝛi et inf erioꝛi-

Vno mõ ſzm qð ↄpant' ad ſũmã ptãtez a qua

fluũt ſim gradũ et oꝛdinẽ. vt ptãs oſulis iĩme

diate a ptate pncipis ſiue impatoeis et ptas
curatoeis a ptãte ꝓcõſulis⸗ Et prãs peioæis a
poteſtate abbatis· Et ptãs inferioeis a ptãte
ſupioeis. St ſzm h ptãs ſupioe eſt ſimpłr effi
catioe et ei magis eſt obedienð qe pᷣt mutare
et relaxare p̃ceptũ mferioeis.Fliο mõ peout

pant' ad ſũmaʒ ptãtem vt a qua fluũt imme

diate ad regimẽ alicuiꝰ populi ſʒ differeter.
qe ſupioe fluit ad aliquos effectus certos et
ſpẽales ſʒ inferioꝛ ab eadẽ ad cões et Znales
effectꝰ ſup eundẽ populũ Ett tab eſt ptãs ar⸗
chiepi et ep̃i ſup ſubditoſ epi qꝛ vtraqʒ iĩme⸗
diate fluit a ſuma ptãte ſeʒ pape ſuj dẽnter. qe
ep̃s cu eſt in ſuo epatu ſubditoꝝ ſuoꝝ cauſe
deferũt' ad epᷣm ex de offi·archidya.cũ ſatiſ
Frchieps vo licz ſit oedmariꝰ index et cõpe
tens reſpectu ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ xj. q· iij.

Ognouimꝰ. Mõ tñ eſt iudex opetes ſubditoꝝ

ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ licet ſit oedinariꝰ eoꝛz.
At ido nõ intromittit ſe de cauſis eoꝝ niſi in
certis caſibꝰ in quibꝰ ẽ iudex opetes ipᷣoꝝ.
vt er de offi.o⸗.paſtoꝛalis.
gEquit᷑ videre de qrto ſeʒ de pauptate re
7 ligioſoꝝ · Et circa ho querunt' plura ſcz

vtꝝ xpiane pfectõis ſit vilificare ſeip̃m.

ꝙ ſic qe ho valet ad humil itate acquireda et
exercendã et ꝓficiendã · Vñ ſup illud io.xiij.
vos debetis alter alteriꝰ lauare pedes. dicit
glo·q ad pedes inclmat᷑ ei humilitas in co⸗
de excitat etſi iã eſt ei m coede oſũmat' hũi⸗
litatis effectꝰ.Item bn.in quadã epła ad ro⸗
geriũ dicit· humilitas ad quã ducit humilia⸗
tio eſt totiꝰ ſpũalis fabeice fũdamentũ ſʒ ipᷣa
humiliatio e via ad humllitate ſicnt patietia
et lectio ad ſciam. Et hãc humiliatõem vocat
bn· vilificatõez·et ſic patzꝭ ꝙ humiliauio et vi
lificatio ꝓ xp̃o ẽ opus pfecte vᷣtutis.¶¶ Vti
xp̃iane pfectõis ſit abeenũciare ꝗꝓpter deũ oĩ⸗
bus taʒ in cõi ꝙᷓ in ſpeciali.e hm boñ. hoc
eſt xpᷣiane pfectõis nõ tm ſufficientis ſ etiaz
ſupabũdantis· Cü em duplex ſit vita ad quazʒ
oiſponit gra ſcʒ actiua et dtemplatiua. cti⸗
ua deoæeſũ oedinat.et ↄtemplatiua ſurſũ in ce
lũ eleuat. nullꝰ aũt magis eſt ad ho ydoneꝰ
ꝙ ille qui pemtus ẽè ab onere tpaliũ exonera⸗
tus · Talis aut ẽ qͥ pfecte abeenuciauit ꝗpter
xp̃m oĩbꝰ tereenis.et idðo talis iã fũdamentũ
ſui edificij collocatũ habʒz in celis. Et hinc ẽ
qꝙ ſpnᷣſancto dictante tale modũ viuedi papa
appeobauit ex de exceſ.p̃la.nimis peaua.vñ
hinc Otrariũ nulli oĩno licet ſentire q̃ſi ꝓfitẽ
tes talez modũ viuedi videant' ſtulte agere.
ſe periculis exponere et deũ temptare Sa cõ
tra tales dicit' in fine regule beati franciſci
vbi pauptas himoi ofirmat'. nulli ergo oĩno
hominũ liceat hanc paginã nre ↄfirmatõnis
mfringere vel ei auſu temerario ↄtraire. Con

tra tales etiã multa dicit augꝰ li. de elemoſi

na qᷓ dmitto beeuitatis gr̃a. Ex hoc apparet
eudeter ꝙ oĩno oĩbꝰ vłr ꝓ xpᷣo abeenuciare
nõ ẽ culpandũ ſ̊ potiꝰ tanꝙ culmẽ euãgeli⸗
ce ꝓfectõnis ↄomendandũ . Id hoc aũt ſuffi⸗
cientiſſime aſtruendum vna ſola autoeitas eſt

expſia ex oee xp̃i olaletis dimitte oĩa ac .
xix. ſi mquit vis pfectꝰ eſſe vade et vede c'ĩa
qᷓ habes et da paupibꝰ.Eſt ſufficientiſſima ec
ſi multa gloſaꝝ expoſitoꝝ et ſanctoꝝ dicta
videret' eſſe Otraria. Fit em augꝰ ad paulinũ
de videndo deu an inquit ſcripta nr̃a ſcriptu
ris canonicis coequabis·qd.nullo mõ· ergo
qm̃ diuma autoꝛeitas ſic expᷣſſe dicit oĩa dimit
tenda ei q ↄſcendere vult ad pfectõez euãge
licazʒ · ptz ꝙ verbũ illð ita certitudinaliter dz
teneri ꝙ ei non poſſit ſine periculo obuiari:
ʒ otra dicit ecc.xxvij. ꝗꝓpter mopiã multi
deliquerũt ſʒ mibil qð eſt via duces in culpaʒz
ſpectat ad pfectõz euãgelicã ergo ec. du
plex eſt inopia ſcʒ inuolutaria ꝗ habz mentis
defectũ et ꝓnitate et occaſione ad peccandũ
Et volũtaria q̃ habzʒ ſufficientiã adiũctazʒ ſzm
illò.ij.coꝛx · vj·tanꝙᷓ nichil habetes et omia
poſſidentes· St hꝰ diſponit ad iuſticiã pfectã
gqeæe mentè eleuat et facit ad om̃e opus bonum
ꝓdoneã ſicut ecõtra radix oĩm maloꝛx eſt cu⸗
piditas VYca mendicare pter xpᷣm ſit xp̃ia
ne pfectõis & ſzm boñ.triplex eſt modꝰ mẽ
dicandi. Deimꝰ ꝓuenit ex neceſſitate nature
vt cũ quig mẽdicat nõ tin qe pauꝑ ſ etiã quia
debilis vᷣl mfirmꝰ et hic modꝰ ẽ tolerabib
et miſerabilis·ſed ꝑ patientiã fit meritoeiꝰ et
landabilid exemol ð lazaro mẽdico luc · xvj
Scðus ꝓuenit ex vicioſitate culpe vt cũ quiſ
mendicat ꝓ ocio fouedo vel ꝓ lucro captan
do.et hic modus eſt vituperabilis in oĩbꝰ et
pcipue in illis qui ſanctitatis ſpeciẽ habent.
de qbꝰ dicit augꝰ li.de ope monachoꝝ .nul
latenꝰ decet vt m ea vita vbi ſenatoees fiunt

laboꝛioſi fiãt opifices ocioſi. vnde otra hũc
modũ mendicãdi eſt editus iſte liber · erciꝰ

modꝰ ꝓuenit ex ſuperogatõe iuſticie vt cum
quis mendicat ꝓ xpᷣo imitando vb euãgelzã
do vel ꝓ vtroq; · Et iſte modꝰ ẽ valde lauda⸗
bilis.Et ta mendicãs ſeipᷣm vilificat ꝓ xpᷣo
ad bonũ ꝓuocat.liberiꝰ deo vacat et effica⸗
cius qe nõ tm verbo ſed etiã facto mũdi con⸗
temptũ p̃ᷣdicat · hũc gꝰ moduʒz appeobat vbis
eccleſia Pᷓppeobãt etiã ſancti viri vt frãciſcꝰ
dnicus . benedictus.alexius· et alij vt patet
in eoꝝ legendis · Rpłi etã et ꝓphete necnõ
et ipᷣe xpᷣns in cuiꝰ pſona dicit ꝓgphᷣa in pſal.
Ego aũt mendicꝰ ſum et paup · glo. paup eſt
qui ſibi nõ ſufficit. medicus qᷓ ab alio petit.
Hec obſtat pᷣdictis illð deutro ·xv. oĩno indi
gens et mendicus nõ erit inter vos q ꝓ hoc
nõ ꝓhibectc alicui mendicare · ſz ꝓhibet diui
tibꝰ ne ſint ita tenaces vt ꝗꝓpter hoc aliqui ex
egeſtate mendicare cogant. Hec obſtat etiã
ꝙ; lex.C.de validis mendi· imponit penã va
lidis mendicanti bꝰ. qe imponit illis qui nõ
Pter neceſſitate vel vtilitatez mendicãt · hãc
queſtione tractauit pleniſſime boñ. in qſtio⸗
nibꝰ diſputatis de pauptate · q Qund ẽ maio
ris ꝓfectõiſ in religione ſcz vel nibil habere
nec in ꝓpeio nec in cõi. vel nichil habere im
WPꝛeio et aliquid habere in cõi · indubitã⸗
ter peimu e maioꝛis ꝓfectõnis · ſi em̃ agit de
Pauptate conſtat ꝙ illa eſt maioe pauptas · ſi

vero agit' de penitẽtia ↄſtat ꝙ pfectioe ẽ pe
nitetia vbi ola relimnquũc in ꝓpeio et in cõi ꝙq;

vbi ſuffici enter habent᷑ necia in cõi Ho oclu
dit gg omeł · xij. ſup eze · dicẽs · ꝗqᷓ totuʒ dimi⸗

ſit culpas ſuas iã liberiꝰ in fletibus ↄſpicit·

E ergo paupꝑtas et pñia ſut quedã pfectões
equit ꝙ hre ſufficientiã in cõi quantũ dimi⸗
nui de pauptate et pñia tin diminuit de pfe⸗
ctõne. Si aut agit de caritate occureit illud
aug· de doc · xpiana · li· iij · c· iij · quãtomag re
gna cupiditatis deſtruit tãto caritas auget
Hhec augꝰ.ſʒ ↄſtat ꝙ cupiditas mag deſtruit᷑
in religione in qua e oĩmoda expeopeiatio ꝙ;ᷓ
in ea in qua ſalte cõitas nõ expeopeiat ·ergo
quãtũ ẽ de ↄditõe ſtatus caritalſ erit ꝓfectioꝛ
vbi e religio pauperioe · Id h etiã Phanduz
potiſſime facit illò qdᷣ dñs dicit apłis Math.
x.nolite poſſde neqʒ; auꝝ neqʒ argentũ neqʒ;
pecu.æc. qe videt dñs ꝓhibe apł is quos vo
luit eſſe maiceis ꝓfectõis ne aliquo mõ poſſi
deãt mi cõi vel in ſpeali hec tpalia. Et ꝙ xpᷣs
pᷣdicta vba dixerit pᷣcipiendo habe' exp̃ſſe ex
textu euãgelij · Dicit em Math.x. ſic hos em̃
miſit heſus pcipies eis dices · In via gentiuz
ne abie. et poſt pauca· nolite poſſidere æꝛc · et

Mach. vj · Pcipit eis ne qͥ;d tollãt in via ꝛc · hꝰ

etiã vult ambeo· ſup luc·li.vj.Et SS in ome.
quadã · Qui perã inquit et ſacculũ potare ꝓ⸗
hHibuit ſuptus et alimẽta ex eadẽ pᷣdicatione

ↄceſſit· NHam ſequit· in eadem aũt domo ma⸗
nete edentes et bibentes que apud illos ſuͤt

hec greg · Sʒ obicit ↄtra p̃dicta qe habere
aliquid m c& eſt ↄfoeme pauꝑtati xp̃ᷣi q xpᷣs
hoc exemplo ſuo docuit Cegitur em̃ io · xij · ꝙ;
iudas habumit loculos in quibuſ ea poꝛtabat

qᷓ mitteban ergo ꝛc· Dicendũ ꝙ tribꝰ de cau

ſis inuenit᷑ xpCs loculoſ habuiſſe et neceſſaria
emiſſe · pmo ad ſubuentõz paupeꝝ io.xiij· aut
vt egenis aliquid daret · ſco ad vſus ſuos et
ſuoꝝ ꝓpter neceſſitate· vn legit᷑ io.iiij · ꝙ di⸗
ſcipuli eiꝰ intrabant ciuitatẽ ſamarie vt eme⸗
ret nccia· ſamaritani em erãt inboſpitales iu⸗
deis · tercio ↄodeſcenſiue et diſpenſatiue ꝓpter
infirmos q̃ᷓ poſtea erãt talia in eccłia qſituri ·
ſicut dict᷑ glo·ſuꝑ illð pſal.ꝓducẽes fenũ iu.
Ex niło pᷣdictoꝝ triũ modoꝝ pᷣt argui ꝙ ha

bere aliqd in cõi ſit ꝓpfectõis in viris religio⸗

ſis · nõ ex pᷣmo mõ qę habere aliqᷓd in cõi hoc
mõ nõ eſt habere in cõi ſicut habẽt religioſi.
ſed ſicut hnt pᷣlati qui bonoꝝ eccie ſũt diſpẽ
ſatoees et ꝓcuratoæes et nõ dñi . Mec ex ſcòᷣo
mõ.illò em qð fit qñqʒ; ꝗpter tm̃ neceſſitatezʒ
ſimpłer ẽ magis impfectõis ꝙᷓ; pfectõis· vt da
uid et pueri eiꝰ neceſſitate famis ↄpulſi ↄme
derũt panes ꝓpoſitõis quos nõ lic ebat edere
niſi ſacerdotibꝰ.j.reg.xxj. Pimplr aũt hmmoi
panes edere illicitum erat laicis nichil pfe⸗
ctõis · Hec ex tercio mõ illud em̃ qð totuʒ fit

apter infirmoſ vt pł imũ ſim ſe et ſimpłr ẽ ma

gis impfectõis ꝙᷓ pfectõnis.puta cũ p̃ᷣlatus
diſpenſat cum mfirmo coæpaliter vel ſpũali⸗
ter in ahquo qð eſt contra obſeruantias cõ⸗
munes in religione intus vel extra vt edere
carneſ vl edere bis i die ieiunij · Deouidere

* — ☚4

⏑ ee

—

SDδ e

in
e
e.
P⸗
ne

ſut

li

re

th ↄtrà neceſſitace inſtantẽ et pre qñq; ꝓpter
in firmoꝝ ſuppoetatõeʒ fuit pfectõis in xp̃o-
Ho tn facere ſimpłr et abſolute e impfectõis
Hhec ao pns ſufficiãt de hac materia gra bee⸗
uitatis tractat aut eã diffuſe et plene frater
gZwil. de mara in quoòaʒ opuſculo ſuo-
Equit vidè de qnto ſcʒ de platõibꝰ mo⸗
nachoꝝn et regulariu Et circa ho queri
pł'a.pmo vtruʒ pozes remoueri poſſint· H ſi
peiozes aliqui ſut ꝑ electõeʒ canonicã inſtitu
ti nõ poſſũt ſine cã et ſine iuris oedine remo⸗
ueri: ex de ſta. mo.c.ij.niſi peiuilegiu vł oſue
tudo iuriſoitõzʒ hãc pᷣſtet. ex ò elec.ſacroſan.
Elli aũt peioees qᷓ nõ ſie eligunt᷑ ̊ p abbateſ
ſicut volut inſtituunt defacili remouet'. ex ð
ſymo.pꝓ tuas in fi. Vtꝝ abbas in collatoõe
alicuiꝰ peioeatꝰ aliq onus imponere poſſit
WMD£ ꝙ no;: vn li. vj: de regularibns cũ pſone.
abbates debet peioꝛatꝰ pure ↄferee ſine om
pcio et ſine oĩ pacto HNec abbalſ pᷣt aliqð onꝰ
impone poꝛatui cuʒ vacat nec ꝓpetuo nec ad
tpsS· Nec p̃t aliqð tale imponere peioeibꝰ in⸗
ſtitutis .¶ Itꝝ monachi pfici poſſint eccł ijſ
Peochial ibꝰ. ſzm gofet ho· ti.ð ſta. mo.
ab epis pnt cu abbatuʒz oſenſu · xvj·: q· ij. c · ij·
Et hbo e ven de eccleſijs qᷓ nõ ſpectant ad mo
nachos pleno iure. ex de ſup.ne.ſic. et ex de
pᷣben.monachis.de illis aunt q ſpectãt ad eoſ
pleno iure ſufficit abbatis ↄſenſus.xvj.q·ij.
vꝛſis · Ecſi ſic ſint mſtituti pnt p̃dicare bapti⸗
zʒare et alia officia pᷣſbiteri facere:xvj· q.j · ꝗ.
ecce. et hꝰ. c: vſq; ad. . his oĩbꝰ.aliter nõ ha
bet hmoi officia pᷣſ biteri face.xvj · q.j·p totũ
a pncipio vſqʒ ad · J. ecce· in hꝰ. c. Mota ſzm

Hhoſt. ep̃s nõ dzʒ monachũ p̃fice· abbate in

eo retinẽte iugũ obedietie qe ſi delĩqueret et

ſtatiz ad abbate fuget nec coerigi poſſz vt de⸗

ceret. t hoc ↄſiderauerũt iura qᷓ dicũt ꝙ mo
nach pfici nõ pñ in ſeculari eccł ia:hoc em̃
e ven ſi remaneãt ſub abbatis obediegia.vel
non pnt pfiei epo nnien.d o h nota ſcům
gof . ꝙ cu monachi ad platões trãſeũt ſecula
res abſoluũt' a quibuſdã obſernãcijs vt a ie⸗
iunio ſilentio et vigilijs.qe vt ðr · xvj.q:j. ne
mo p?t eccleſiaſticis deſeruire et monaſtica re
Sgula oedinate pſiſtere vt diſtrictõz mõaſterij
teneat qᷓ quotidie in miſterio eccleſiaſtico co
Sit pmanere. b alijs auũt nõ abſoluic vt ab

Habitu otinetia et ꝗꝓpeio nõ habedo. &Sͤ nn

qd abſoluit' ab obedietia abbatis · ſcom
SZof:ꝙ ſic ſi traſeat ad ecciaz epale xviij.q.j
c: iſto & vo ad aliã mioze aut illa ſubiecta e
ſuo ahbhati: aut nõ:ſi ſic et h qᷓntũ ad tpalia
tũe eximit ab eiꝰ obedietia quo ad ſpualia:-
xvj·q.ij:ſanę:et ex de capel mo.c.j. SZi vero
ſit ei ſubiecta in ſpnalibꝰ tũc trãſlatus rema
nebit in oĩbꝰ abbau ſuhiectꝰ et ſeruabit oĩa

ſicut peius.pᷣter ieiuniun ſilentin et viglias qᷓ

in eccia ſeculari ſeruari nõ pñt vt ſup̃ dictum
eſt Si aut in nullo ſit ei ſubiecta tũc ipᷣi ĩ nul
lo tenet᷑. xvj.q.j.in peochia nec ſuã eccł iam
reget ſzm officiuz monachale.qe ad quãcũqʒ
eccleſiã veneris eiꝰ ↄſuetudinez ſeruabis di ·
xij. illa. 23 nuquid talis ab eſu carniũ exi⸗

mit' a regula monachali. Bnñdet gof. ꝙ lic ne
ex hoc illi cũ quibꝰ viuit ſcãdaliʒent .di.xlj
qſquis. Sʒ ſi habz monachũu cuʒ quo viuit re⸗
Sulã quo ad eſuz carniũ obſeruabit ex de ſta.

mo · ꝙ dei. niſi infirmꝰ ſit de ↄſe·di. v. carnez

aũt · vb etiã ſʒm hoſt.epᷣo q factꝰ è abbas eiꝰ
imperãte J Mota etiã ſzm hoſt.ti:de ſta.mo.
ꝙ officiũ p̃dicatoeis in ho e peiuilegiatuʒ ſcʒ

ne ponat' in eccia peochiali ſolꝰ monachꝰ ſiſj

ne ſocio eiuſdeʒz oedinis. et ſic loquit de ſta.

mo:ꝙ dei timoee. licet hoc faciliꝰ ↄceda' ca
nonico regulari q eſt regule laxioeis Innoc:
vo ſuꝑ dictu:.c.ſimpłr dicit q; mõachꝰ nullo
mõ ſme ſocio p̃bdt eſſe.ſʒ canonicꝰ regularis p̃ᷣ
vt r ibide Bn. vo ex de capel. mo. ſuꝑ viti:
c.magis ſentit ꝙ nec monachi nec regulares
canonici pñt in eccleſijs eſſe ſoli. FKn mo⸗
nachꝰ poſſit fieri canomeꝰ in eccia ſeculari.
ſzm holt. et io· ꝙ ho fieri nõ debz qe nõ dzʒ
arari m boue et aſino nec debẽet hoĩes ꝓfef⸗
ſioms diuerſe ſic ũb eſſe · ex de elec. cũ cãm qᷓ
inter · et · xxj . q: ij: in nne As dz ergo mona⸗
chus poni cũ ſecularibꝰ mſi ꝓpter curã aĩaꝝ
in qua hoc e ſpęale.ſic nec ſecularis dʒ cũ re
gularibꝰ poni Vñ clericꝰ ſecularismõ pᷣt hr̃e
pbendã in ecchia regulari nec locũ nec vocè
in capło vł refectoeio licz poſſit in ea fimpłr
beneficiari · hec hoſt Qund faciẽt monachi
8 eccłijs ptinẽtibꝰ aò eos quo ad tpalia in
qbꝰ nõ pnt duo vb treſ monachi habitare cũ
pſbitero pꝛochiali qe nõ ſufficit eccleſie Hx
ſzm hoſt. plbiter de eccia dz hre ſuſtentatõez
Ogruã nõ obſtate aliqua pᷣſcriptõe vł ↄſuetu
dine Otraria ex de pben. excirpãde · Et ſiqᷣd ſu

peſt hoc monachi poterũt hr̃e et ſecũ poetare
et in ho caſu dz eis de tpalibꝰ reſpõderi ex ð

peiuib · cũ et plantare· S. in eccłijs· et ex de p̃ᷣ⸗
ben. m lateran·. Si vo mehil ſupſit et michil
pñnt hre · ff · de furtis · itaqʒ fulio. Si aut deſit
aliqd dyoceſanꝰ tene' ꝓuide vt notatũ e ſupᷣ
Quid ſi in tali eccleſia ſiue capella poſſint
eſſe pbes monachi reteta p̃ſ bitero ↄgrua poe
tione.· ſzm hoſt:. ꝙ tuc abbas pᷣt monachoſ
ſuos illuc mittere et hi ſub impio abbatis oĩ
no remanẽt et tenen regulã monachale ſer⸗
uare ſzm ꝙ dictů e ſup .· ¶ ; qd erit de dmi⸗
no officio in hmoi eccia. pᷣſbiter em tenet ſe
qm officiũ ebatus ·monachꝰ officiũ miſterij
ſui · m hoſt.ſi monachi habeãt ſuũ oꝛato
riũ ita remotũ ꝙ voces nõ poſſint ↄfudi ſepa
tim faciãt officiũ ſun·Et tales dũmõ ab offe

ſa iuris peochialis caueãt et ĩ pace viuãt ma

gis peimlegijs gandeét ve patet ex de exceſ.
pla:nimis mni qua. mmis peaua. Et licʒ habe
re poſſint campanã ex peiuilegio ſpeali vt di
cit' in . c. nimis iniqua:nõ tñ cãpanas ſine li⸗
centia epi. ꝙ ſi habuerint epᷣs p̃ᷣt hoc coerige
re ꝓ ſeipᷣm· ex de peiuib . patetibꝰ. Si vero nõ
Habeant ozatozm cedãt pᷣſbitero.et de licen
tia eiꝰ antea vel poſtea faciãt officiũ ſuũ.ali
as ſine metu excõicatõis eos expellere pᷣt· ex
de ſen. excõ.venies·loc aũt male ſeruãt mo⸗
nachi nolentes pᷣſbitero cedere ↄtra illò di.
xciinja· ſubdyacono q pᷣt in hmoi exaudiri .

Fxpedit aũt eis oeatozium facere ſi velint ibi
ↄmode habitare · xj· q.j·neceſlaria qe ſe debẽt
a populo ſegregarexj·q:jſi cupis et· c.· pc e
deti et lequeti τι monach? poſſit p̃fici re
gularibꝰ. ſm Hoſt · ꝙꝓ ſic dnzʒ tam habeat
abbatis et ep̃i ↄſenſũ.xvj.q.j.cuz ꝓ vtilitate
et.c.doctos· pᷣt em pᷣfici in eccłia ſeculari vt
dictũ eſt ſup · g multomagis ĩ regulari- uc
aũt e expᷣſſuʒ in. vij·de elec · cũ romani. ꝙ nul
lus religioſus decetero in p̃latũ alteriꝰ reli⸗
gionis vł habitꝰ eligat᷑ eth ſecus pᷣſuma ſit
ireituʒ et inane· ligi tñ pᷣt religioſus in epᷣm
ſeculanis eccie vᷣł cuiuſ libz etia regularis vt
dicic wbidez.a Ftn heremita poſſit fieri ab⸗
baa monached. zm hoſt .· ꝙ ſic ex ð elec·
cũ monaſteriũ· ille th nõ fuit electꝰ ſj poſtu⸗
latus vt patet ibidẽ ·¶ .d ho nota ꝙ religio
ſi mẽdicates qᷓ ad oedineſ nõ mẽdicantiũ etiã
autoeitate apłica decetero trãſibũt vł etiam
vſqʒ nuc trãſierũt:licʒ nũc peioꝛatꝰ admiſtra
tõnes vb officia aut curã aiaꝝ vł regimẽ qð
æuqʒ obtineãt ſibi:vocè vł locuʒ in capło nõ
habet Etiã ſi hoc alij eis ↄcedãt· nec decete⸗
r ad pozatus admiſtratões· vb quecũqʒ; offi
cia pnt aſſumi etiã tanqꝙᷓ; vicarij ſen miſtri vel
locu alica tenẽtes- Nec aĩaꝝ curã et regime
ꝓnt ꝓ ſe vel ꝓ alijs exercere· q̃dquid autẽ in
Otrariũ fuerit attemptatũ ẽ ireitũ ipᷣo iure qꝰ
uig pᷣiudicio nõ obſtãte invij· de regularibꝰ
vb ꝓfeſſozes.Et hec ↄſtitutio nõ extendit᷑ ad
oedines abolitos mendicãtes vt r ibide.
quit᷑ vide de ſexto ſcz ð q̃buſdã actibꝰ
ſiue officijs et accuſatõibꝰ vtruz opetãt

—R religioſis Et circa hꝰ querũt pła. pmo vti

religioſi teneant aliq̃d opari manibꝰ. et
ad maioeé euidentiã peimo videndu eſt vtruũ
apari manibꝰ ſit ſub pcepto· Circa qð ſcienð
m bon · ꝙ indiciũ quolibet ſumendu ẽ ſzm
cinẽ ad que oedinat᷑. laboꝛ aũt manuab vide
ad tria eſſe vtilis ſeʒ ad ociũ tollendũ · coꝛpꝰ
homandu: et victu querendũ :· quoꝝ ꝓbatõz
omitto cã beeuitatis·et etiazʒ qe ſatis ꝑ ſe pa⸗
tẽt· Si ergo oſideret' labos manualis ꝓut oꝛ
mat ad duo pᷣma nõ ẽ ſub pᷣcepto ſicut nec
alia exercitia ad ila duo oedmata licet em
ociũ ſit tollendũ et coꝛpus domandũ ꝑ aliqð
exercitiũ bonnz nõ tñ pcipit᷑ m ſpeali de hoc
exercitio vel ilo. Gi aũt oſideret ſim qð oe⸗
dinat ad victũ querendũ ſic videt' eſſe ſab p
cepto. Vñ ad theſz · j·· opamini manibꝰ. ſiẽ em̃
pcipimꝰ vobig ꝛc · NHec tm̃ ſub peecepto iuris
poſitiui etiã iuris naturalis ad qdð hõ incli
nat' ex ſuis naturalibꝰ ſicut aũt patet ex ip̃a
diſpoſitõe cozpoeiſ hõ naturalẽ hz oedine ad
opus manuale.vñ iob.v.hõ naſcit ad labo⸗
re ec.· Notandũ aũt ꝙ duplex eſt pᷣceptũ legis
nature · qꝛ aliq oedina ad tollendũ defectũ

ſingularis pſone vt illð geñ · ij · de omi ligno

para:comede.quoddã oꝛdinat ad tellenduz
defectũ totiꝰ ſpeciei · vt geñ · j. creſcite et mul
tiplicamim zc. qe ergo laboꝛe manuum p̃t ali
qͥs ſubuenire defectui ꝗpeio et alieno. patet
quodãmõ eſt ſub vtroqʒ gne p̃dictoꝝ pᷣce⸗
Ptoxx· pcept aũt q oꝛdinat' ad tollendũ de

7

fectũ coꝛpalẽ nõ obligat niſi defectu exiſten
te · vñ ſi efſet aliqᷓs qui poſſet viuere ſine cibo
nõ obligaret pᷣcepto de comedendo . ſic gepᷣ
cepta de laboee manuali nõ obligat alique;
ſin gulariter Im ꝙ oedinat' ad tollendu defe
ctù ꝓpeiũ vel cẽõem aliquo mõ niſi defectu ex
iſtente. et io ꝗᷓ habet alias vñ iuſte viue poſ
ſint nõ tenent᷑ manibꝰ laboeare.qui vero nõ
habẽet vñ iuſte viuãt tenent' manibꝰ laboea⸗
re. Nora erii ꝓ qdcũq; negocium hõ agit de
quo licite victũ quere pᷣt ſub laboꝛe mannuʒ
Oti net Mis viſis patz reſpõſio ad queſtionez
ꝗꝓpoſitã · dictũ e em ꝙ illi tantũ obligant ad
laboee manualẽè q̃ non habet alias vn vinere
poſſint. et iðo qᷓ exercent oꝑa ſpualia et poſ⸗
ſunt alias licite viuere ꝙᷓ de manuali laboee
nõ tenent manibꝰ laboeare. Diſtinguend tñ
videt de opibꝰ ſpualibꝰ. ſunt em̃ quedã oꝑa
ſpũalia q̃ ad ſingulare ꝓfectũ ꝑtinent facien
tis · quedã vo ſũt que in bonũ cõe cedũt · llis
aũt qui in opibꝰ ſpualibꝰ occupant᷑ ad vtili
tatẽ cõez ꝓptinẽtibꝰ debz ab illis puideri quo
rũ vtilitati deſeruiũt ·j.coꝝ · ix· ſi nos vobis
ſpualia ſeminamꝰ ꝛc· Buũt aũt qᷓtuoe opa ſpua
lia quibꝰ cõis vtilitas ꝓmouet. et ex ho eis
ſtipedia debent. peimũ e occupatio in cauſiſ

ſiue iudicijs eccleſiaſticis exequendis · r em

ad ro·xiij.de poteſtate ſeculari qͥ ſeculare iu⸗
diciũ exercet.iᷣo et tributa pᷣſtatis ſcʒ iudici
bus. miſtri em dei ſũt in hocĩm ſeruietes ſcz
nobiſ. Vñ et augꝰ in li. de ope mo · ſe excuſat
a laboee manuuʒ qe in iudicijs eccleſiaſkcis
occupabat᷑. Scõm ẽ pᷣdicatio ꝓ quã ſalꝰ ani⸗
maꝝ ꝓcurat.vñ dicit᷑ᷣ.j.coꝛꝝʒ · xix · dñs oedi⸗
nauit his qui euangeliũ ãnunciãt de euãge⸗
lio viuere. No ſolũ aũt viuere poſſũt de euan
gelio illi qui pᷣdicant iſ̊ etiã qui eis miniſtrãt
ad hoc officiũ eis coopantes·qð patz ad ro·
xv·ſpiritui eoꝝ pticipes facti ſut gea les. de
bent etiã in carnalibꝰ mĩſtrare eis · glo.eoꝛx
ſcʒ iudeoꝝ qᷓ miſerũt p̃dicatoees ab hieroſo⸗
limis Et ſic etiã qui p̃di catoꝛes mittũt ð fru
ctu euãgelij viuere poſſũt· Cerciũ ẽ oꝛatõnelſ
q̃ fiũt in hoibꝰ catholicis ad ſalute fidelinz
et ideo dicit'. j. coꝝ · ix· qui altario deſeruiũt
cũ altario pꝑticipant.vñ de his duobꝰ opibꝰ
dicit augꝰ in dicto li · ꝓ euã geliſte et miniſtri
altaris habent hãc poteſtate ſeʒ viuedi de ſũ
ptibꝰ fideliuzʒ · Quartũ è elucidatio ſacre ſcri⸗
pture:iòeo etiã vacãtes ſacre ſcripture ad m⸗

ſtructõez alioꝝ de hoc laboee ſpũali vinere

poſſũt · vñ · j·. thi . v. qui bene p̃ſunt pᷣſbiteri du
plici honoee digni habeant' maxime alijs qᷣ
labo· verbo et doc· glo.m exhoꝛetatõe ſcietiũ
et doctrina neſcientium. duplici honoee ſzm
glo.vt ſimpłr eis obediãt et exterioea pᷣbeãt
patet ergo ꝙ illi qui p̃ᷣdictis operibꝰ ſpũᷣali⸗
bus vacãt nõ tenent manibꝰ labo⸗are. De il
lis aũt qui vacãt opibꝰ ſpualibꝰ q̃ nõ cedũt
directe in bonũ cõe ſ in bonũ facietis vt oꝛa
tões puate ieiunia et himoi diſtinguendũ vi⸗
det ꝙ ſcʒ tales aut haa buerũt in ſeculo vñ vi⸗
uerẽt ſine laboꝛe manuũ aut nõ. ſi ſic ñ tenet
manibꝰ laboeare vt etiã dicit augꝰ in p̃dicto

7

— — — —

— —

Libeo.tũ qe nõ oſuenerũt lahoeare manibꝰ. tũᷣ
etiã ſi bona tpalia ꝗᷓ habebãaãt pauperihbꝰ ero⸗
Sarut pnt de ekis factis monaſterio in qò in
tranerut vius vn augꝰ de tal ibꝰ dicit ꝙ lan⸗
dabil iter agit ſi mambꝰ openct. qð etſi nolit
q; eos audiat cogere: Nec refert qbꝰ paupe⸗
rihuf fua dederint. oim em cMſanon vna rel⸗
publica & Ri vo in ſeculo fueruũt opifices de
laboee mananu ex pigricia opandi voletes in
ocio viuere tales peccãt. vn dicit augꝰ in li.
pPdicto ꝙ ſi tales minꝰ opent᷑ de infirmitate
coepis le excuſare nõ pnt. pterite quidez vite
ↄſnetndine ↄuincuné. Kut inctermittüut ex in⸗
tentõe diumi amoeis quo ad opꝰ ↄteplatõis
quaſi ↄtinue eleuan et tales cũ ſpu dei agãt
nõ peccãt.qe vbi ſpus dni ibi libertas vnde
ſap ilõ Mat. w. oſiderate lilia agri ec·. dicit
glo.ſancti viri merito auibꝰ ↄpant' qe celuz
petut et quide ita remoti ſũt a mudo vt iaz in
tereig nimil agãt ſed ſola ↄremplatõe in celo
degant. Hanc queſtione in ſuis qſtionibꝰ di⸗
ſꝓutatis ptractat bon. valde ꝓlixe et plene ·
R eã abbeeuiaui quãtũ ↄmodiꝰ potui · et oue
nit cu pᷣdictis tho. Æ& ho nota ꝙ religioſi
et clerici quoꝛ mondsaſterijs vel ecckbi,s a qui
buſcuqʒ fidel ibꝰ collate ſut facultateſ ex qui

bus ſultentent᷑ pnt de eis licite viue ſine hoc
P — — — . ⸗y
g man ihbꝰ lahoest et tñ certũ ẽ eoſ de eł is vi

uere. Facta em̃ ſut illa bona ipoꝝ ex liberali
tate donaãatis. vñ ſir etſi aliqua mobilia reli⸗
gioſis a fidelwꝰ ↄferant de eis licite viunere

pnt.ſtultũ e em dicere ꝙ aliqs poſſit ĩ ełiam

accipe magnaſ poſſeſſiones nõ ãt pane vłb pe
cumã. Oʒ qe bm bnficia videt religioſis ee
collata vt lieriꝰ religioſis actibꝰ mſiſtere
poſſint quoꝝ pcicipeſ eſſe deſiderãt ꝗᷓ eis tpa
lia ſubmiſtrat.reddere' eis vſus pbictoꝝ do

noꝝ illicito ſi deſiſteret a reli gioſiſ actibꝰ qe

ſc qntu eſſet de ſe defrandaret eoꝝ ineentõz
q talia bn ficia otulerũt m tho. Inſap no⸗
ta ꝓ inneni apbos qñq; mambꝰ laboeaſſe et
Ho qñqʒ; fuit neceſſitatis. vt qñ victũ ab alijs
nõ poterãt inuenire. Vñ ſuy illò. 1. conz. iii.
Laboeamꝰ opantes maniꝰ nris· diet glo. qe
nemo dat nobis. qnqʒ; fuit ſuperogatõis. vt
patz ꝓ illò q; dicit apłus:.j· coꝝ · ix· ꝙ nõ eſt
vſus poteſtate quã habebat vmedi de euãge
lio q; cũ nõ faciebat apłs nõ poterat quoti⸗

die pᷣdicare vt dicit augꝰ in li: pᷣdicto. Nõ tñn

retigioſi tenent in hoc apłm imitari cũ nõ te
neant' ad oms ſuperogatões. Vnde nec alij
apłi manibꝰ opabant. Vte liceat religio
ſis vilioanbꝰ vellibꝰ vci · P& ꝙ ſic. vn ad heb.
xij: cirenerũt im melotis et in pellibꝰ capeiniſ
Slo.vt helias et alij·Moteſt aunt vilis habitꝰ

ↄſideran dupłr. Yno mõ ꝓut é ſignũ qdðᷣdam

diſpoſitõis vb ſtatus Dhumani.ſm illð eccle·
xx· amictus hoĩis ãnunciat de eo Et ſm be vi
litas habitus eſt qnqʒ ſignũ triſticie.qñqʒ eſt
ſignuʒz otemptꝰ diuiciaꝝ et ſtatꝰ mũdanmi. Fe
ſzm vtrq; hoꝛ ouenit religioſis vilitas Ha
bitꝰ gꝗe e ſtatꝰ pnñie.et ꝓ ↄſequens tniſticie de
petis et oteptꝰ głie ſecularis: ꝓ aũt G aliqs
ſi gnificare velit alijs otingit ꝗꝓpt' tria ſcʒ ad

ſui haumiliatõne;· ad exemplù alionx. Ec Peer
inane gł az. vñ augꝰ li.de ſermone dni in mõ
te ſup ilie Qath. vj. cũ aũt ieinnas vnge ca-
put tuã.dicit ꝙ etiãa in ſoedibꝰ lutoſis Pt eſſe
lactantia et eo piculoſios quo ſub noie ſerui
tutis dei decipit. pmis duobꝰ modiſ vti veſti
bas vilibꝰ e laudabile.tercio mõ nõ éſ eſt vi
cioſũ. ꝓpter qð dicit hieroꝰ aò nepocianũ.ve
ſtes mgras eque vita vt cãadiòas. oenatus et
ſoedeg pari mõ fugiedi ſut vnũ delicias alte
rũ głam redolet. Qaxime aũt ho religioſi ex
ambitõne facere nõ vident'. ꝗᷓ vilem deferũt
Pabita quaſ pfecſſonis ſue Inä quo ꝓfiten
tur mandi otemptũ. Flio mõ ↄliderari p̃t ha
bitas vilis m q; ꝓcedit ex auaricia vel ne⸗
gligentia et ſic etià ptinet ad viciu. hec tho.
ci' liceat religions doce poicare et alia
Pmor facere. H? boc facere pt licere dupłr.
vno mõ rõe oedmarie unſoitõis. ſic licz pla
ci et pſbiteritgt curã aĩian hñtibꝰ gaπο mod
rõne omiſſionis ſic licere p̈t religioſis ſezʒ qñ
Omirtũt' eis ea que ſut iuriſoitõis ab oedina⸗
rijs · St ſm has duas vias loquũt diuerſimo
de diuerſa iura ꝗᷓ habent.xvj.q.j· ꝓ totuz. de

hoc etiã habitũ e ſupᷣ in ar. pᷣee dent qſtione
tercia hodie aũt ↄcedit' expſſe fratrib? mio⸗
ribꝰ et pdicatoeibꝰ p̃ᷣdicare- ofeſſiones audi

re:et að ſepulturã eos ꝗ elegerint ſepeliri in
loco eoꝝ recipe· debet tame ſeruare ea ꝗᷓ cir

ca pᷣmiſſi ſut ſtatuta in. vij. de ſepulturis dou⸗

du Veꝝ liceat religioſis negocia ſecula⸗
ria tractare. & nõ nec monachis nec cle⸗
ricig: et hoc cã cupiaitatis. ſzm illò nemo mi
Licãs deo implicat ſe negocio ſeculari Cauſa
v caritatis ſe talibꝰ pnt mgerere cuz debita
moderatõe m licenciã ſuperioe:s. et miſtran
8o er diri gẽdo ar: ad hoo di. Ilxxxviij: decreuit
ſancta. De bac th materia dicet' latiꝰ ifra ti.
ne cle.vb mona.nego· ſecularibꝰ ſe imiſceãt

9 B nota ꝙ frequetare palacia regũ pe⸗

lictas vanã gbłazʒ vb cupiditate nõ cõôuenit
religioſis. ſed ea abdire ꝓpter pias cãs onenit
eis. vñ. inj· reg. ii. dixit Helyſeꝰ ad ſunami
tẽ. dic michi qo hHabes negociũ et vis vi lo⸗
quar regi ꝓ te vel pncipi milicie. Et etiaz aò
reges arguedos et diri gendos: ſicut io.bap.
arguebat herode Mat. xciij. Ven religioſi
poſſint et debeãt decract eibꝰ ſuiſ reſiſte E
ſzm ric h̊ͥ. in qſtionibꝰ de quolibzʒ hoc p̃t ften
tripłr. pᷣmo apter oſeruatõz fame et ſic licz re
Uigioſiſ òa tñ fiat licito mõ ecc. xlj. curaz ha⸗
be de bono noĩie·e ꝓpter zelu iuſticie ſic etiã
eis licet. duꝝ tñ etiã fiat licito mõ quãuis ipi
dehbeant in ho humiliꝰ ꝓpcede ꝙ;ᷓ aln. 3 pter
2 elu vindicte ſic nõ licz aliis et multommus
religoſis R ti liceat religioſis vim vi re⸗
pellere · & m rich; patiens vim aut patitur
vim in executõne bonoꝝ ſpualiu cuiuſmodi
ſut dininũ officiũ facere. p̃dicare.oↄfeſſiones
audire qñ eſt legitime omiſſaʒ. aut ĩ poſſeſſio
ne tpal ium aut in ꝓeio cospoee. Si pᷣmo mõ
nõ tantũ licet eis ſed etiã debet vim v⸗ repel
