teſta.l.j· et ex de excep· c.ſi vo. Secꝰ eſt ſi ſit
notoꝛia· er de excep.exceptõez. et ð cohabi.
cleri·nra. Sicut etiã ibi notoeiꝰ ↄcubinarins⸗

eſt quo ad ſe et alios ſuſpeſus ita notoeie ex⸗

cõicatꝰ tabellio et pᷣtoe publice nũciatus re
pellit·et ab eriudicialibꝰ li.vj.e.licʒ.¶) Sʒ

nudqd ad repellendũ actoꝛẽ ſufficit eũ eſſe de

nũciatũ excoicatũ · vide ꝙ nõ ꝑ dictũ.c. licʒ
vbi denũciat excõicatꝰ.q̃ foete nõ è excõica

tus.· et p.c.li.vj.de excep·pia.vbi r ꝙ illud

dz ꝓbari aptiſſimis documetis⸗ Hoſt.tñ nota
uit otrariũ:et ꝓ eo facit eẽ dictũ.c.licet.vbi
p denũciatõeʒ talẽ vicat in iudicial ibꝰ et ex⸗
iudicialibꝰ et legitimis actibꝰ. liczʒ foete nõ
ſit excõicatus.ſic etiã dicã ꝙ vbi denũciatio
ꝓbat ab agendo repellic donec ſe oſtendat
abſolutũ vłl ſniaz eſſe nullã Siq̃s tñ vult tene
pᷣmũ dictũ:rñdet ꝙ ibi ↄſtabat nõ tm̃ de de
nũciatõe ſ ecẽ de excõicatõe.hB̃ io· an. Fomit⸗

tit' tn excõicatꝰ ad accuſandũ crime pereſis.

cuiꝰ labes ẽ tãta ꝙ ad eiꝰ accuſatoõz ql ibz cri
miolꝰ et ĩfamiſ admitti ↄtra quelibʒ.ij. q. vij

pᷣſumũt · hec rich;. Põt eẽ excipe et defendere
in iudicio ſe et eccleſiã ſuã.ex de excep.cũ in
ter.ibi legitima dełenſio·et c.dilecti. et qͥ pᷣt
appellare et appellatõezʒ ꝓſequi · ex ð excep·
c. vlt.et eadẽ defeſio ↄpetit excõicato q̃ ↄpe
tit nõ excõicato. SZʒ qualit pᷣſtabit iurame⸗
tũ calũnie cuz em ſibi nõ liceat ingredi ſacra
młtommꝰ tãgere·di · v. ad eiꝰ vo · P in caſu
iſto ↄcedit potiꝰ in odiũ excõicati ꝙ oĩa q̃ͥ p
tinẽt ad eccł iag face poſſit. et ſic iurabit· ar.
ex ·. e.a nobis.et oes pticipãtes ſibi occaſiõe
litis nõ incidũt cañ.cuʒ tab ↄmuno ſit potiꝰ

ad eiꝰ damnũ ꝙ; ad ↄmodũ. h in glo·jilliaus

c.cũ inter. SGʒ qd ſi excõicatus ↄuenit ſuꝑp
eo exquo ẽ elcar⸗ iniuſte · nũqo pᷣt excipe
ꝙ nõ teneat' rñdere niſi munio hoim ei reſti
tuat q̃ fuerat puatus ĩmſte. E ſm io · ſic.

nec tenec ante rñdere dũmõ oſtendat ꝙ fuit

excõicatꝰ ĩiuſte.iij · q: ij·c·ij. qeꝛ oĩa iura ſunt
ei reſtituenda coꝛpalia et incoepalia· ij · q· ij ·
nulli e⸗ ſe nota ꝙ q remotuſ ẽ ab oĩ actu
legitimo tñ excipe pᷣt·hec in glo.ibide. Ite
effectꝰ ſnie excoicatõnis ẽ vt nõ relaxet᷑ niſi
certo mõ.ð quo ĩfra dicet ·ſte vt ſecũ trahat
executõez nec appellari poſſit ab ea ex ð ap·
paſtozalł. cuiꝰ rõ diuerſimode aſſignat᷑ a di⸗
uerſis.rõ tñ verioꝛ vide illa io.vt or in glo.
ſcʒ ꝙ G facit oſtitutio eccłie: vr mag timeat
eccł ie diſciplina Eallit tñ ꝙ a ſnia appellari
nõ pᷣ̃t ſiue ꝙ appellatio ſniaʒ excõicatõis nõ
impedit ·. qũ nõ fert' ſimpłr ſ ſub ↄditõne vt
dictũ ẽ ſup ti:qñ et q̃ ſmia excõicatõis ðr eſſe
nulla.liczʒ aũt mfra.x.dielſ ſnie late ſit appel
landũ. ſm tñ abbatè ſi ẽus qñcũqʒ; reqſitus
abſoluere nollet guaret:et ex illo nouo gua
mie appellari poſſet qñcũqʒ vellet.q Ate du⸗
plex eſt effectꝰ ſnĩie excõicatõis ſczʒ ci ectio et
ligatio · vt dictũ e ſupᷣ.q:vti excõicatꝰ polſ⸗
ſit excõicari. G aut omia intelligas ſi ſit ſnĩa
iniuſta.xj.q.iij.ſnĩia.uiꝰ etiazʒ effectꝰ e quo
ad excõicatũ vt eã ſeruãs mereat apud deuz
apter obedietie bonũ. oĩs em̃ excõicatio dũ⸗
mõ nõ ↄtemnat' medicinabł ẽ et nõ moetab · ij.
q·. j· multi. et ex. e · cũ medicinal Mabz etiã ef
fectus ſuos ſnĩa excõicatõis quo ad excõica⸗
toeᷣ·qe ſi iuſte excõicat meret apudò deũ . cuz
faciat iuſticiã quã colere ẽ ſũmuz bonũ · xij. q·
ij · cũ deuotiſſimã.ſi vo iniuſte gramter eſt pu
niendꝰ? vt dictũ e ſupᷣ· licet ſnĩa ſit teneda dũ
mõ nõ ſit nulla.vt etiã habitũ è ſuß.
Equit vidẽ de ſcdo articulo ſez de effe⸗
ibꝰ et dãnis ſeu mcõmodis q̃ qs ineur

– rit ex excõicatõe mĩoei.¶] Circa qð ſcienð ꝙ

excõicatus excõicatõe mioei excludit᷑ a ptici
patõe ſaẽmentoꝝ vt dictũ ẽ ſupᷣ ¶ R᷑ꝭ̊ nũquid
pᷣt ſaẽmenta oferee · ꝙ nõ et ſi ↄferat pec⸗
cat leuiter ſim gof· et ſi celebeet peccat gui⸗
ter.nulliꝰ tñ notã ireegularitatis ĩcureit · qðᷣ
ido dicit ſim bi· ibidẽ · q; P hꝰ eo abſoluto a
ꝓPmotõe nõ impedit' · Scðm vᷣo hoſt · ſubandi
ſup cunꝰ diſpenſatõe neceſſe ſit ad papã recur
rere· ex de cleri.ex.ſi celebeat· Fð qd dubiuʒ
remouendũ illð.c.ſi celebeat factum fuit · pt
ergo in hoc ep̃s diſpeſare. ex de cleri · diu · ſa⸗

ne.et etiã is qui ab excõicatõe mĩoꝛi pᷣt abſol
uere ſicut dicit ò · c. et ↄſuetudo tenet. ᷓ hoſ.
licz aũt taliſ eccleſiaſtica ſacmenta ↄferee nõ

debeat ab eo tñ collata nõ caret virtutis ef⸗
fectu · vñ bene ↄfert oedinis executõez · quia

nõ r ↄferes ſʒ ſolũ ꝓcipiẽs pticipare · i · ptem
cape.qꝛ ad eiꝰ vtilitate ↄferunt᷑. vñn talis nõ
videt remotꝰ a ſaẽcmentoꝝ collatõe ſ̊ a pce

ptõne in qua oſiſtit ꝓticipatõ ſaẽmentoꝝ · Si
tñ tab ptinaciter ſcʒ ↄtra ſupioeis ꝓhab õez
ingerat ſe munioni dz excõicari . quo facto

nec ↄferee ſacmenta dz. nec ↄferẽs executõz
Ofert·et hec oĩa intelligũt᷑ ex dicto.c. ſi cele
beat · hec hoſt · in ſu. et bn · ibide in fi. glo.vl.
in qua etiã ipᷣe ponit ſuꝑ hꝰ duas alias expo
ſitõnes. / nũqd tab pᷣt eccleſiã intrare
ſzm hoſt.èt got᷑.ꝙ ſic · pᷣt eciã Ijm eum audire
diuina pᷣter miſſam.ex eo ꝙ a ſacmentis tãtuʒ
ẽ excluſus vt dictũ ẽ ſupᷣ·ſecurius tñ putat ſi
ex deuotõe abſtineatar.di.v.adò eiꝰ vo.roð.
vo dicit ꝙ pᷣt etiã miſſam audire duʒ tñ ibi nõ
cõicet · nõ dz etiã ſm euʒ tab recipe pacẽ cum

alijs poſt agnꝰ dei·qe illõ oſculu ſuccedit lo

co ↄmunionis eucariſtie · Bay · vo dicit ꝙ tu⸗
tius facit ſi eccłiaz nõ intranerit anteqꝙ; ſit ab

ſolutꝰ.ſi tñ intrauerit cã oeãdi qn nihil dici

ibi· p̃ſertim eccłiaʒ nõ ↄſecratã nõ videt pec
care.qe nõ eſt remotus niſi a ſaẽmentis. ĩmo

foete pᷣt intrare ad hoeas dũ tñ nõ ad miſſam
i pmuz ſecuriꝰ eſt· hec ray. g Nũuũquid tab di

cere pᷣt hoeas ſuas in choeo cum alijs · et alij

debẽet euz admittere. H ꝙ ſic qñ ligatus ẽ ex

eo ꝙ exc õicato municauit caſualiter vel ex

negligentia vł ex verecũdia.nõ tñ poterit ce

lebeare vel ſacmenta recipe vel ↄferee · vt in

c.ſi celebeat:laudabiile tñ eſt vt pᷣus faciat ſe

abſolui ꝙ; ſuũ officiũ cuʒ alijs ꝓſequat. hec
gof.et ↄuenit cũ eo hoſt · Ceten ſi ex oteptu
etſi ho occultũ ẽ. ipᷣe moetaliter peccat G̊ fa⸗
ciendo.qe in mostali ↄſtitutꝰ ꝓpter ↄtemptũ

ſuſpẽſus ẽ quantũ ad ſe · Bi auũt B accideret ex
Dtemptu et notoænũ ſit· ꝓuta qe B fecit poſt in

Hibitõeʒ ſibi publice factaz pꝑ iudice· et Bnõ
pᷣt aliqua tergiuerſatõne celari· tũc vitare dz
alios et vitari· St hec diſtinctio ꝓbat. ex de
cołhab.cleri.et mu. vra · et · c. vlt. hec Hoſt. et
Sof⸗ Mnauid orones eccie ꝓſũt tali · H ꝙ
ſic.niſi aliud obſiſtat.qe tał excõicatõ a cõio
ne fidelmm nõ ſepat · et p̃t eſſe in nõ habente
pẽtm moætale. Ite talis nõ p̃t eligi qe eligere

ad ſuſcipiendu ſacẽcmenta a quibꝰ e excluſus.

ex de cleri .ex.ſi celebeat·ſjm B intellige illð
ex de elec · ꝓꝑ inq̃ſitõeʒ· et. c.j.vñ nõ valet ele
ctio qñ eſt ſciẽter electus· vt pz in· d.c. ſi ce⸗
lebeat. Quid ergo ſi ignoꝛãter· dicũt qᷓᷣdaz
vt bn.ibidẽ ꝙ nõ valz qe ignoꝛãtia lloꝝ nõ
facit eũ habile.ex ð elec· imnotuit · et cã ꝓhi

bitõis ibi ſignata manet. vñ ſubaudit' ſuper
iſto vbo ſcieèter · maxime · hoſt. vo dicit ꝙ va⸗

let ſi vterqʒ ignoꝛat · etiã ſi electꝰ ſit ligatus

excõicatõe maioei. ar.de dſe · di . nij . c. .· et ex
ð appel.dilectis · et ĩſti · excep· . p. Duta q;
abſens e excõicatꝰ.nec lr̃a venit ad eũ nec ꝓ
aliqueʒz aud iuit ſententiam latam nec p̈e nec

„

ce⸗
da⸗

wwi
per
va⸗
tnd
ter
14
ey
ne

dg eligũt tale

eligetes. ariiij· q;: v.c.j.et B innuit' a otrario
ſenſu · eỹ de ſen· ex· ſignificauit· et G̊ itelligas
qñ nõ ſut in culpa aliq · qe ſ.diligeter ex quiſie
runt.nec aliqd inde audire potuerũt. et ñ fuit

ſñia publice lata:alias otra ex de elec· cũ ter

ra.es e· innotuit. vl.· Q Qund ſi alter ſciat.al⸗

ter ant ignoeet · &Æα ſi ſit ignoeancia ex pte eli

genciũ ꝙꝙ valeat electõ erit in ptãte eoꝝ · ar.

vij. q:. j· ſiquis ep̃s.et ſic ꝓbabił ignoꝛãcia ex

cuſat nõ craſſa et ſupĩa:aut erzonea ex e.apo⸗
ſtolice · B ho J Mũquid puati ſũt iure eligedi
ſclẽter· ar · ſic· ex de elec · cũ in
cũctis · et c·ſcriptũ in fi .h̊ bn·ex de cleri.ex.ſi

celebeat.in glo.inj Cicʒ aũt tatis nõ poſſit e⸗

ligi · tñ p̃ᷣt eligereet alia ꝗᷓ ſut iuriſdicõis exer

cere ex ò elec.crã ſmiſſa.et ð cle:ex.ſi celehrat

vñ cũ excõicare et abſoluere ſint ð iuriſdicõe·
platus ligatꝰ mĩoei excõicacõe. p̃t excõicare

maioꝝ etiã excõicacõne et ab ea abſoluere et

multomasg a minoei excõicacõne. et ſic h̊ ꝑtaſ
duobꝰ cołlata nõ expirat vtroq; vincło excõi
cacõis mioeis ligato.licz qᷓdaʒ aliter itellexe⸗
rint illꝰ ex e.dnobꝰ.vñ excõicati mĩoei excõi⸗
cacõe nõ ſũt p̃uati omibꝰ actibꝰ legitimis.qe
tłis excõicacõ nõ ſepat a cõione fideliũ.ſ̊ tm
a pcepcde ſacrameron. Bz nundo excdicate
excõicacõe mĩoei ꝗꝓpter pticipacõzʒ cũ excõica
to admitte ad denuncianð ipm eſſe excõicatũ
h& ꝙ nõ cũ vitare debuerit eũ ex e.ĩ pñcia
Fnanid talis puandꝰ e eccłiaſtica ſepultura-
ꝓ ſic Em jo. gobł. et ray· et ̊ ſj ſit maĩfeſte
excõicatꝰ. excõicacõe mĩoei.otracta pꝓ ptici⸗
pacõzʒ cũ noto:ie excõicato excõicacõe maio⸗
zi. et B ↄfirmãt ꝓ ilłud c·xxxiiij·q:j.ſi aũt:
Nuũquid excõicatis mĩioei excõicacõe tm. ↄfer
ri de iure poſſut eccb iaſtica beneficia.et nũqd
poſſunt retinere licite bñficia eis in tali ſtatu
collata.c due ſũt ſpes excõicacõis mĩoeis
vna excludit tm̃ a ſacramtis q̃ vt frequencius
Otrahbi a iure.ſ.pꝑ pticipacõz cũ excõicato ma
ioꝛi excõicacõe ·ex e.nup:qnqʒ tñ infligit ab
hoĩe p ſniaʒ v · q . j· c. ij. Flia e q tm̃ infligi ab
hoĩe et ſepat a cõione fideliũ aliquoꝝ et non
ſacramtoꝝ · v. q.ij ·pnti·et qiiij.in loco · Szʒ ĩ
his mribꝰ et in alijs ↄſimilibꝰ extendit' młtũ

nomẽ excõicacõis. Quacũqʒ iſtoꝝ mĩoꝝ excoõ
muĩcacõnuz clericꝰ ſit excõicatꝰ.niſi ĩ eo aliꝰ
obſiſtat·p̃t ſibi Em aliquoꝝ opĩoneʒ ecckłiaſti

cũ bnficiuʒ dferei. ꝙ nõ habe pꝓ electõzʒet iðꝰ
pt licite retinere · qe G̊ͥ nõ inueni᷑ ꝓhibitũ in
iure·et pᷣma iura qᷓ æ bibẽt excõicatis eccłia⸗
ſtica bñficia ↄferei: loquũt' expᷣſſe de excõica
to maioei excõicacõe:et nullã oĩno faciũt me
cõeʒ ð excõicatis micei excõicacõe · vt pz ex ðᷣ
cleri.ex.mi.poſtulaſtis· ĩ tex · et glo.et ð eta·
et qli.cũ bone.Flijs aũt vide dicenð ꝙ ſicut
electõ excõicati minoꝛi excõicacõe qᷓ excludit
a ſacramtis nõ e ireita mpᷣo iure ſʒ meitãda ex ů
cleri.ex·mi.ſi celebꝛat.ſic licʒ collacõ bñficij
eccłiaſtiei fctã tali nõ ſit ireita ipᷣo iureireitã

da tñ e ſi ꝓbari p̃t in iure ꝙ tpe collacõiſ ſibi

ftẽ excõicatꝰ erat excõicacõe mĩoei · taliſ em
collacõ ẽ aliquo mõ electõ·cũ em̃ eps dat ali
cui clerico aliqð bñficiũ eccł iaſticũ · ex młtis

eligit eũ ad illud. et videt? ꝙ ſciẽter tali cõfe
rens ſit puatus ꝛp̃o iure hac vice illiꝰ bñfieij
collacõe.qe ſcieter talez eligẽtes pᷣuati ſũt iun⸗
re eligedi Pac vice · vt pz ĩ c. ſi celebeat ĩ glo.
et ex de elec.cũ in cũctis·et c.ſeriptuz ẽ in fi:
et h̊ opio melioe videt ſcðz rich.
De peis excõicati ſniazʒ
oodtemnentisti. deci.
Oſtea pena ↄſideran e excõicaton;
nõ Puãciũ ſine ↄtẽneciũ ſniaʒ excõica⸗
Ccéôis Circa ꝙ ſcienò ꝙ de qs ſniam ex⸗
cõicacõis nõ ſernare et eã ↄtene młtiper ſem
hoſt.ex e.li.vj.c.dilecto.q̃ eſt jnno. pᷣmo qui
ſe cõioni hoim ingerit ↄtra illud qò nõ debet
et H̊ ſiue ſnia ſit iuſta ſiue iiuſta· dũ tñ non ſit
nulla:cũ in ptãte eiꝰ ſit eã vitare ex de cleri.

ex: illo G illud. co q intrat eccłiam qñ non

dicut' ibi diuina quã nõ debzʒ intrare.mſi fozꝛ
te ad audiendũ pᷣdicacõzʒ ex e·reſpõſo. Tercio
ꝗ etſi eccłiag nõ intrat.tñ ad eiꝰ ianuam foeis
ſtat vt diuina audiat.qð eſt ↄtra illd.ex ð pe.
et re · qd inte · J. j. et de Puib· qð nõ nullis:et ſi
HBſciãt clerici intꝰ celebeãtes et nõ abſtineant
puniri debet.ar.ex e.ſignificauit· Quarto qui
pẽtm pctõ accumulat.vt in d· c· dilecto. Quĩi⸗
to ꝗᷓ in ſñia mmis doemit ꝓ qð pᷣſumit ꝙ ĩ eo
nihil opata ſit.ſup quo tñ ẽ vſqʒ ad annuz re⸗
głariter expectandũ.xj.q:iij .qſquis.et ex de
Beti·excõicamꝰ..ſi vo dns.· licz aliqn hꝰ tꝑs
ꝓeoget vł ex negligecia: e de eta· cũ bone.
ł ex cauſa.vt ex de penis·c · fi · S ex cauſa po⸗
terit artari et quaſi eadẽ ponit idem hoſt · ex
de excel p̃̊.tãta · et idẽe intellige de ↄteptu ſñnie
interdicti · Dena aũt taliũ ẽ ꝙ ſnia q̃ foete pᷣus
erat iniuſta fit ſta qᷣ ad ↄtenentez ꝗpter cõ⸗
tẽptuz xj.q.ij· S. cũ ergo.et ex e · p tuas.. non
igit.v.in alijs veꝝ · Ite q̃cũqʒ ſit qᷓ̃ nõ ſeruat
tardiꝰ abſolue .xj·.qiij.qᷓ iubete.tẽ qñz moe
te ciciꝰ pᷣuenit e.q· ep̃i. Itẽ excõicatꝰ qui ſe
fact᷑ oedĩari manete excõicacõe e guiter puniẽ
dus . de ꝗqo require ſupᷣ li.pᷣcedeti ti:iiij.ð̊ col⸗
lacõe oedmũ· ar · iij · q Ite excõicatꝰ maioei ex
cõicacõe vł ĩterdictꝰ vł ſuſpẽſus ab officõ pꝓ
Hhoĩez: officia diuina celebeas in oedine ſuo
Sradandꝰ é ey de cleri.ex:latozes. etiã ſi ma
rutinũ ł veſpas in officõ ſuo dicat. xj.q.iij.ſi
quis epiſcopus ij. Nec obſtat illud ex ð cleri.·
ex.clerici.vbi dicit niſi moniti ſine dilacione
redierint: quia etiam ſi redierint poſſunt de
iuris rigoe deponi.licet poſſint diſpenſatiue
ſuſcipi · hec gof·et hoſti. Oed tamen in degra⸗
dacõe pᷣſbri requirunt᷑ ſex ep̃i · in degradacõe
diacõi tres:xv.q:vj.Ffelix:et c·ſii aũt.n deg⸗
dacõe ãt ſubdiacõi ſiłr tres · qe eodẽ pᷣuilegio
gandet.ex de huis nõ oedinãdis mi ramur·Et
ſi nõ habeant' epi:poſſunt clerici p epᷣm ꝓPm
oĩbꝰ bñficijs eccł iaſticiſ ſpoliariſie mtelligi
pt ið. ex ð cleriex.ſupᷣ·et c. poſtulaſtisJ. vl.
et ꝙ ibi ðe bñficijs.ſubaudi et officijs.ł ibi ñ
agi ð clerico ĩterdetõ miſtrãte. ſꝭ ð cleeꝛico ñ
incedctõ eccłiaz interdictã officiãte ſm gof.·
et G intelligas de excõicato celebeãte ſoleni⸗
ter. vt peius· ex de cleri.ex.illud G̊ hoſtie.
Quid 8 illis qui miniſtrãt ſolenner ĩ mioerbꝰ

oedinibus dum ſunt excõicati · S dicit rod.

cũ pene ſint reltringede nec fiat de illis mecõ

in illo'c. ſiqs ep̃s· ꝙ nõ incureũt rreegul asita-

tez. aut ſi incur eãt pᷣt epᷣs cũ eis diſpeſare· cuz
nõ ſit ꝓhibitũ ſibi.nec e ↄtra illð eỹ de cle⸗
ri.excõ.fraternitati:qꝛ illud intelligi pᷣt ð mi⸗
ſtrãte in acro oeꝛdine. de ſubdiacono idem eſt
ijudiciũ qd de diacono·qe diaconus et ſubdia
conꝰ pif̃ficant' m młtis· Deo hac opione alle⸗
gat hoſi.illð ex e.ti .ſupꝑ c.ſiq̃s pᷣſbr.tñ poſtea
magis cõſentit ꝙ talis ſit ireegularis ꝑ c.cum
medicialis in fi. Es ſeðz guib . durã · et roð⸗
ſi ↄſtitutꝰ in oꝛdinibꝰ minoeibus excõicatus

epłaʒ legat ĩ miſſa puata nõ ẽ irregłaris exqꝰ
h ſine ſolenitate facit.cũ ec laici faciãt hꝰ qna
et ið ẽ ſi ᷣſ bitero ſeruiãt ĩ miſſa ·parãdo lumẽę
vmũ et Hmõi.et ide e de p̃ᷣſ bro diacono et ſub
diacono. Et idẽ ẽ ſm hoſt.e de exceſ.pᷣla · tã
ta· de clerico ſimplici ſceòz eos q̃ dicũt ꝙ pma

tõſura ñ ẽ oedo qð theologi cõiter tenet. ſcðzʒ
dicetes vo ꝙ e oedo qð ipe hoſti · tenet ibidẽ.

talis ſi excõicatꝰ in ſuo officõ cãtet ẽ ireegka

ris Nũquid excõicatus peccat ingeredo ſe
cõiom alioꝝ · H ꝙ ſic . vj · ꝗ · n · ſi tñ · et ex · de
cleri.ex.illdð circa fi · v.excõicatos non vitare
młtomagis ꝙ; vitare ꝑpiculoſũ exiſtit· nõ vitae

ſiquið cu in eo ſit excõicatus ſine delicto ñ p̃t.
ſz ex eis ðpẽdeat ſine ſuo piculo poterit nõ vi
tari qt dicit rod · ſup G̊ ꝙ ðe non vitare ꝙ ex
cõicatꝰ nõ tm̃ ñ excõicatos ſ̊ etiã excõicatos

vitare tenetᷣ. qe licet ſit excõicatꝰ. nõ tñ eſt a

canonibꝰ exẽptus et ide dicit hoſt. ₰ Ex p̃di⸗

ctis patet ꝙ excõicatꝰ licet occulte peccat ſi
itrat eccłiazꝭ vł alioꝝ cõiomi ſe ingerat · q;uis
qdaz dicãt otrariũ et meliꝰ vt credo excuſan⸗
tes tale ꝓ G̊ ꝙ dicũt ꝙ nõ tenet' reddere ſe no
tabile de excõicacõe occulta. qð faceret ſi vi
taret cõione alioꝝ · q cũ aliꝰ nõ debeat eũ ꝓ

dere vitandũ eu in publico.mł to foꝛcius nec

ipe tenet' ſe ꝓdere vt dicũt. SR nõ ẽ ſimile · q⸗
nõ ẽ in ptãte alteriꝰ eũ coeri gere taliter eũ vi
tãdo. ſʒ in ptãte ipiꝰ ẽ ꝙ ſe coerigat et abſolu
cõz ĩpetret. B roò. 9 Itẽ exqꝰ q̃s ſtetit excõica
tus p annũ ĩtega: p B claues ↄtenens nõ è ſñ

ſuſpicõe hereſis vt dicit hoſt.ti .de voto. et ti.·

ð Beticiſ Eiquis aut de heſi ſuſpectꝰ ab epᷣo
vł inqꝗſito?e vocatꝰ vt veniat de kfide reſpõſu⸗

rus. excõicacõis vincło ligatꝰ fuerit. ꝓ eo ꝙq

pPere ſubterfugit aut ↄtumaciter ſe abſentat · ſi

excõicacõzʒ aĩo ptinaci ꝑ annũ ſuſtinuerit. ex⸗
tuůc velut Beticus ẽ Odenandus . li . vj · ð HBeti.

vt inquiſicõis: et c: cũ ↄtumacia qſtẽ excõica
tus mioei excõicacõne a canone celebeãs Sui
ter linq̃t nõ tñ ireegłaritatẽe ĩcidit ex e·nup·

Ite excõicatꝰ mioei excõicacõe ſciẽter oꝛedines
recipies nõ fit ꝓpter G ireegłaris cũ h̊ non ſit

expᷣſſũ·aut ſi fit ireegł aris pᷣt diſpeſari cũ eo x

epʒ eñ hi nõ ſit ei ꝓhibitũ · H̊ͥ roð. ¶ Sʒ nuũquid
excõicatꝰ maioei excõicacõe ſoleniter bapti⸗

ſans é Fegl arie He aliqᷓ dicũt tales ireegła
reg ñ eſſe· et penã illã ñ extdi niſi ad excoica
tos celebeates et eccłiazʒ officiãtes i faciẽdo

officiun diurnu et veſptinũ Hich. aut dicit ex⸗

coicatũ excõicacõe maioei ſolemter baptiſãtẽ

incureere ireegł aritatezʒ. q⸗ cũ omĩs excõicatꝰ
excõicacõe maioei ſuſpeſuſ ſit ab omni actu le
gitimo vt viſuz eſt. ouenit eu etiã eſſe ſuſpeſuz

ab execucõne ſacerdotalis officij. ad ſacerdo

tale aũt officiũ ꝓtinet baptiſare ſoleniter · cuz
ergo trãſgredi ſeu violare ſalte ſolenit: ſuſp⸗
ſiònẽe a ſacerdotali officõ et ab execucõne cu

auſcũq; oedinis ſaltẽ loquẽdo de oedĩie ſacro.
ireegł aritatẽ inducat· vt habet li · vj·de ſen ·

et rè iudi. cũ eterni. videtᷣ oced endũ ꝙ excõi
catꝰ ſoleniter baptiſans ſit ireegłaris · ad qd

facere vide illð di.xxviij·pᷣſbrm.et ex ð cleri·

ex· m.ſiqs pᷣſbr·ex e.cũ medicialis ĩ glo/ſup

illd ireegł aritate n effugiet vbi ðe ꝙ B ẽ veꝝ
in quocùqʒ; diumo officõ:et hoeis diuinis cã

tandis: officiãdo eccłiaʒ et ſacram̃tis ↄferen

dis . Si tñ baptiſaret excõicatus nõ ſoleniter.
vt faciũt vetule in neceſſitate· b diceret epłaʒ

vel euangeliũ nõ ſoleniter · nõ eſſet Pter H ir⸗

regł aris et voto ſoleniter epł az legere eã le⸗
gere in ecckia et in veſtimtis ſuboiaconi acſi
ſu bdiaconꝰ eſſet: Videt᷑ etiã aliquibꝰ et ꝓba⸗

biliter ꝙſi excõicatus ex eccł iam dicat hoꝛas

ſuas: officiaãdo ꝓpło in exercitu vł in naui cõ
trabit ireegł aritatẽe· ſi tñ dicat hozas ſuas cuʒ
vno ſocio vł płibus nõ tñ officiãdo eccleſiaʒ
vł ppłm nõ ↄtrahit ireegłaritatẽ· vrde tñ qui
bul a c

dã ꝙ debz ſuppmere · dus vobiſcũ . et loco

Huiꝰ dicere dñe exaudi ozonez meã. Si tñ mẽ
ſam bñdicat non ꝗꝓpter h ẽ ireegł aris · qe vt ðe

ex e:cũ medicinalis: in glo.nõ videt ꝙ ad hꝰ
extedi debeat pena. B rich;et dueniũt cum eo

Hoſt.et ſnno.e de exceſ.pᷣla· ſupꝑ c · tãta· cu il⸗
la bndictõ nulli oedimi deputet. ar · di . xliñj

c·fi. Et ide dicit roð · et guib· durã · ĩ ſpe · Jecꝰ

de bñdictõe aque · qe illa fit eũ ſolenitate · et
annexa oꝛdini ſacerdotali.ar · de dſe · di. nj ·
aquã arn excõicatus ſcieter abſolues in
fozo phie incureit ireegł aritat ez · & videtur

aliquibꝰ ꝙ ſic· qe ſic abſolue ptinet ad ſacer⸗

dotale officin.et etiã excõicatꝰ maioei excõi⸗
cacõe miniſtrãs ſciẽter ſacramtum extreme vn
ctõis otrahit ireegnlaritatem. et ſic vide ide

dicendũ de alijs ſacram̃tis. Flij dicũt ↄtrariũ

qe nõ inuenit᷑ in iure expᷣſſum. et vt ðe de pe ·
Di . ·. . pene. pene legũ ĩterpᷣtacõe moliede ſüt
pociꝰ q; mims exaſpande et pᷣterea tal abſolu
cio nõ fit cũ ſolenitate· Et vide eis ꝙ trãſgre⸗
di nõ ſoleniter ſuſpenſiõz ab oedĩs execucõe:
nõ inducit ireegłaritatez. et ideo dicũt nõ ẽ
ſiłe de admiſtracõe ſacram̃ti extreme vnctõis
que fit ſemꝑ cũ aliqᷓ ſolenitate B rich;. q Quiò
4 excõicatꝰ vł ſuſpeſus ab officõ excõicat vł
abſoluit ab excõicacõe.Gñdet jnno · et hoſ. in
c.tãta. ꝙ ꝗpter G; nõ fit ireegłaris · qe B̊ͥ nõ con
nenit libi ex oedine ſ ex iuriſdicõe: ex ð elec ·
trãſmiſſa. ſed abſolucõis ſolenia facere vt cuzʒ

ſtola oꝛones et pſalmos dicere. excõicatuz in
eccłia ĩtroducere ẽ oedinis et officij· ar· ex e ·
nup·et ita B facies ẽ ireegł aris: Et idez ſentit
Zuił.dura⸗in ſpe. Ite clericꝰ depoſitus vel
Iaicꝰ excõicatus ſñaiz ↄtẽnẽs. excõicat cum
Pticipantibus ſuis· etſi nec ad huc ceſſauerit ·
recureen ad beachiũ ſecł are. ex ð cleri · ex·

ä

—, e r ô

—,— —— 2

—— —

.
—–

ſiquis pᷣi bĩ. et de Heri · ad abolendã i ho· ĩ ſů
CLe peis dicãàciũ cũ excõicatiſ ci · xj ·

Cinde oſideranð elt de pticipãtibꝰ cũ
excõicatis:et pmo de pticipãtibus illi

o quo
ſpealiter quo ad excõicatozem qͥ cõicat cum

eo quẽ excõicauit.tercõ quo ad aliquos q̃ cõi
cant cũ excõicatis rõne debiti vł aliꝰ ↄtractꝰ

Cirrca pmũ querunt' pła pᷣmo vtꝝ pticipäs

ũ excõicato moetaliter peccet· ꝓꝙ ſic ſi *

fecerit ꝓtinaciter ĩ ↄtemptũ Otra ie ſu

pioeis ſpẽaliter ł gnaliter factã · Nã in ̊ caſu
e excõicandꝰ pticipãs nõ aliter vt patz er de

cleri ·ex· mi.ſi celebeat cca fi·et vj:e· ſtatuimꝰ

vbi ðꝛ in fi . aliter aũt ĩ ꝓpticipãtes excõicacio
ꝓlata nõ teneat et ꝓferetes penã legitimam
oterũt foꝛmidare:igit' exquo ante monicõeʒ
dacta pticipãſ excõicari nõ pᷣt.reſtat ꝙ peccat
venialiter:exquo aũt poſt monicõzʒ factam et
ſcriptã excõicari pt· ꝓlanũ ẽ ꝙ peccat moetali
ter ·qe excõicacõis ſnia nõ ẽ ꝓfereda n ꝓ moz⸗
tali.xj.qĩij. nemo.et c.nullꝰ.ſic igit otuma⸗
cia ptinax ꝙ qua ſola fert h ſñia vt ptʒ ex ſup
dictis · ẽ moetalis· Et ſcðz Gq; incellige itlud ex
ꝙ me. ca.ſacs · et xj:q·iij.ſicut· ergo ſiqs cõi⸗
cat excõicato ↄtra ꝓhibicõʒz canonis veĩalit⸗
peccat · mii foete nimis frequeter B̊ faciat ĩ ↄ⸗

teptũ canonis · qe tũc etiaʒ eſſet moetale· et ſic

etiã pᷣt intelligi lud xj.q:j· excellentiſſimꝰ.
et c.vl· Si vo otra ꝓhibicẽz hoĩs. moetaliter
peccat· et ſic accidit ꝙ dici Oſueuitſczꝭ ꝙ mici
us agit' cu lege ꝙᷓ cũ miſtro legis · ff· de arbi.
l.eelſus. B hoſt. .liqui vo dicũt ꝙ duruz eſſtz
ꝙ homo ꝓ vne vbo leui quo loqui excõicato

moetalit peccaret · ſʒ tũc tim moeralite peccat

qñ ſibi ꝓpticipat ĩ crimie ł in diuĩs ł ĩ ↄteptuʒ
eccleſie vel iudicis · huiꝰ ſnie ſũt tho. et pe · er
Duenit cũ eis boñ · et diſtinguit pleniꝰ ſ. ꝙ cũ
aliqᷓs cõicat excõicato ĩ caſu nõ oceſſo a wure-
aut cõicat in Otemptũ ſnie. et tũc peccat mo⸗
taliter. aut nõ cõicat ĩ Otemptũ ſnie ſʒ tñ ꝓba
biliter videre pᷣt ꝙ ex eiꝰ cõione ſnia veniat ĩ
Dtẽptuz. et tũc etiã credendũ eſt ꝙ& moetaliter

peccetaut ꝓbabiliter credit ꝙ ex G̊ nuũꝙ; mag

ſnia dtẽnat et facit G̊ cũ timoee· et ex quadazʒ
affabilitate dicit aliqᷓ vba pᷣter neceſſitatẽ vel

alio mõ.et tũc credenò ẽ ↄtra tale ſniaz tpari·

et qe vix pᷣt frequetari ſine ↄtẽptu.iðo e ſanũ
Oſiliũ vt hõ ſe elõget a talibꝰ ꝓpt⸗ piculũ eui

tandũ. B bonñ. Æ hꝰ auᷣt ↄfirmacõez m tho.·

facit ꝙ a péctõ moetali nulluſ abſoluere p̃t ali
quẽ mſi ſuꝑ eũ habeat iuriſdicõzʒ· ſʒ a ꝑticipa⸗
cõe cũ excõicatis quilibet pᷣſ bĩ abſoluere põt

ꝓ ipᷣa etiã ſeðz ↄſuetudine cõmunẽ nõ ĩponit
pena debita moætali ſz magis debita veniali⸗

H tho·¶ S2 obicit᷑ qe er ð his que vi metuſue

c· fi· ſacris canonibꝰ ðᷣe ꝙ ꝗpter metuz moꝛtis
nõ debet aliq̃s excõicato coicare · qe pꝰ debz

moetẽ ſubire qᷓ moꝛtaliter peccet. G̊ H rõ nłla

elſz niſi pticipare excõicato eſſet pctim moetale
ergo æc· illa decretal loquit ð pticipacõe
in erimine ſm tan.ł in diuis vł ð pPticipãtibꝰ

cite.ſcdðo ð pticipantibꝰ licite Fite⸗
pmũ ↄſiderandũ ẽ de pena ipᷣoꝝ · et pᷣmo
ad om̃s pticipãteſ illicite generaliter· ſecũdo

8

.

enz iſto qͥ cũ ſuis ꝓpticipibꝰ ẽ excòicatꝰ p̃miſſa
monicõe ſeðz fezmã iuris. Vl dicendũ ſecũdũ
tho. ꝙ ſiłis racõ eſſet de moetali et veniali q*
ad B. ſicut pctim moꝛtale non pᷣt bene fieri ita
nec veniale . et ideo ſicut Pomo pꝰ debet moe

tẽ ſuſtinere ꝙᷓ moetaliter peccare-ita ec ꝙᷓ ve⸗

nialiter peccare illo mõ debiti quo debet ve⸗
niale vitare· Itẽ obicit qꝛ facere otra p̃ceptuzʒ
eccleſie è moetale pctm.ſʒ eccł ia pᷣcepit ꝙ nł⸗

lus excõicato cõicet g ec˖ ſcòz tho. peece⸗

ptũ eccłie directe reſpicit ſpualia.et ex cõſe⸗
quẽti legitimos actus:et iõ qui cõicat ei ĩ di
uinis facit contra p̃ceptũ eccłie et moꝛtaliter
peccat · qͥ vo pticipat ei in alio fact ex ↄſeqnti
Otra pᷣceptũ et venialiter peccat· q Quid ſi li⸗
Satꝰ excõicacõe maioei eccleſiã ĩtret nunquiò

clerici foeſan ibi deo canetes ĩde tenent' exi⸗
re · ꝙ ſic·officõ etiã dimiſſo. vł ꝓcurare q;
exeat iſte xj·q-iij.ſicut apłi.et c.ſe.et ex e·nu
P· .·in ſcòa.et G ſi ſit notoeiꝰ. occultꝰ em ñ ẽ

vitãdus publice ſʒ tm oceulte · ſquantũ ad lo
cucõz et om̃ez modu ꝙtũ vitari p̃t ita ꝙ nõ p⸗
dat' aliqs vł ex illa vitacõe reddat' notabilii/
Fmmonendꝰ e etiã ſecrete et caute ne pcipiaꝰ
ꝙ exeat· qe ĩgerendo ſe cõioni moætaliter pee
cat· ar. vj · q. ij · ſi tm̃.et c·placuit·et q̊ vhbi omſi
hoc ignoꝛat paucis exceptis ſ. vno vł duobꝰ.
ſi em̃ om̃s h̊ ſcirẽt et multi eſſent iã nõ dicere
occultũ.qe et multitudo facile ſequi vniꝰ dis⸗
ctũ.ex de pur·c.cũ in iauẽetute · S. j. Bi etiaz is
qui B; ſcit.exiret caute · vt excõicatꝰ ↄfuſus ru
boee q̃ nõ vult exire: p H ad ſatiſ facienð et ab
ſolucõz petendã moneret vł inducere'.nõ re⸗
Sꝓbare.ex e.cũ nõ ab hoĩe:et ar·de cohĩ.cle·
vra. S.· itẽ alidð e. G̊¶ hoſt.et cũ eo ↄueniũt jnno ·
ſup c · nup· et goł ·rap·et rodᷣ · Dicit ãt jnnoc.
ibide ꝙſi excoicatꝰ ſit ĩ eccleſia nõ cauſa oꝛã⸗
di ̊ ꝙ alio negocõnõ video quare nõ poſſim
oeare ibidẽ. cũ in oone ſibi nõ cõicem.qe nõ
oeat · Flij dicũt ↄtrariũ quibꝰ magis ſenure
videt hoſt.in glo:ibidẽ q Quid ñ̃ publice ex⸗
cõicatꝰ eccł iaz intret.et pᷣſbr dicẽs miſſaʒ euzʒ
videat veniente · H debet eu ãmonere vt ex⸗
eat.qð ſi nõ velit pᷣt eũ eicere etiã ſi excõicatꝰ
ſit clericꝰ.dummõ pᷣſ b q̊ poſſet facere ſme ſã
uinis effuſiõe:ar. ex e.venies alias recnres

pt ad beachiũ ſeckłare. lʒ ibi videat effuſionè

ſanguims imminere· ar. ex ð hoĩci poſtulaſti.
et ſi nullo mõ eici pᷣt· et pᷣſpr nõduzʒ canonem
incepit miſſag dimittat.veſtes exuat et r̃cedat
vt ptz in iuribꝰ allegatisex e.ĩ pñti. Si vero
canonẽ incepit olulo ꝙ ad eù nõ multũů reſpi⸗
at ſʒ ad ſaerificiũ qð p̃ manibꝰ tenet diligeter
attedat · ſ etſi ipᷣm excõicatũ ſenciat nichilõꝰ
Pficiat: ſancta em miſteria nõ ſũt ĩtereupeèda
incõpleta.vij.q.j· nihil. ꝓfctõ aut canone er
ſuptis xp̃i coepe et ſanguine anteq; poſt cõio
dica. en moneat ꝙ exeat · de dle · di . ij. relatu.·
etſi nolit exire vt ſupᷣ notat ꝓcedat.vt·. ſ. eum
eiciat vł rcedat. HG̊ ho· et cũ eo Dueniut alij ec
addit jnno. in c. nup. ꝙſi pᷣſ br icepit canoneʒ
ſcolaris inuãs eu pᷣt cũ eo remanereaddit eẽ

rap· ꝙ ſi ille ſit excõicatꝰ p̃ br officiũ dimittẽ

nõ debet Quid ſi tirannꝰ aliqs te celebeare

faciat ipſo vel alio excõicato pnñte · H ꝙ etſi
coactõ excuſet a tãto.nõ tñ a toto quia pociꝰ
debes ola mala ſuſtinere ꝙ;ᷓ pctõ oſetire xxxij
q:ij.ita ne. ſecꝰ ẽ ſi vis abſoluta eſſ. qꝛ ibi po
cius patereris qꝙᷓ; ageres:et iõ te totaliter ex⸗
cuſaret. St B;̊ e q diſtinguit' ex ꝙ me.ca.ſacſ.

B hoſt. Sʒ nuquid celebeãs miſſam ſcienter

pntibus excõicatis.ex he fit irꝛegł aris.ix q;
nõ cũ ; nõ ſit expſſuzʒ in iure licet alias ſit ĩide
puniedꝰ li. vj.eis ꝗᷓ·. ei tñ qᷓ excõicatos publi
ce b iterdictos ad diuina officia ſiue eccłiaſti
ca ſacram̃ta ł eccł iaſtica ſepulturã r̃cepit · vł
ec in locis iterdictis ſcieter celebeat vł cele⸗
beare facit iterdictꝰ è ingreſſus eccł ie.donee
de hmoi trãſgreſſiõe ad arbitriuʒ excõicatoeis
ſatiſ faciat ↄpeteter· li. vj.de Puił.epᷣoꝝ ĩ fi·
q̃ ſi iterdctõ durãte· diuiſ ſe ĩgerat ĩ eccłia.
in ſuo agens officõ ſicut pᷣus. ireegłaris erit·
li.vj. e.ĩs cui ĩ ꝓnꝰ. Qui aũut ſepelit publice et

ſoleniter in cimiterio ꝓ fñiaz hoĩs ĩterdctõ fit

ireegł aris ex de poſtul.car.c·j.q Quid ſi ali⸗
quis clericꝰ excoõicatus ſit in choꝛo vel ĩ clau
ſtro cu aliis eiuſde collegij · nuqnid alij inde
tenent' exire et en virare Se ſcdz ray · ꝙ ſic ſi
ſit notoꝛm·ſi ant occultũ nõ e vitandꝰ niſi oc
culte vt dictũ e ſup̃ m caſu ↄſimili. et ið dicit
de ſocijs qᷓ ſunt in eode Hoſpicõ.· Scðʒ vo ho·
in pꝓmo caſu.pᷣmo monen debet ꝙ faciat ſe ab
ſolui.et ſi pere nolit pᷣt dtra eũ tãq; inobeoie
tem et incoæerigi bilẽ ꝓcedi er de iudicijs. cum
nõ ab hoĩie.no tñ alij tenet' ꝓpter G; exire cho
zu⸗ſ tanc;ᷓ inobediente pociꝰ teneãt eũ ĩ aliq̃
cameracui ſi nõ habet ꝓpeiũ ꝓuideãt ð cõi·
De caſu vpo ſcõo·ſ.de ſocijs dic vt infra ti. ꝓ⸗
ximo articło.iij.ſcʒ ð huĩlitate · q · qͥd de mer⸗
cenario excõicato Quid ſi verberas clericuzʒ
amicabiliter ↄponit cũ eo et recõciliet ei. HE

miilõꝰ eſt tanꝙ;ᷓ excõic tus vitãdas. G ray ·

QQuid ſi accipiat iter ad eũdum ad curiam·.
adhuc eé vitandꝰ. pᷣt tñ in iſto caſu ei veẽdi
et cõicari in his qᷓ ptinet ad viam et recipi ad
hoſpiciũ · B ray·et roð · q Quid ſiqs ſit excõi⸗

catus nõ tñ ſit denũciatus excõicatꝰ. He vitã

dus e· qe denũciacõ nec auget nec facit vineu

ium excõicacõis·et ꝓbant' h; tria.ex e.cuᷣ de⸗

ſideres et c: a nobis· ij. 9 Quid ſi iudex man
det p̃f br̃o.ꝙ denũciet alique excõicatũ nũq̃d
tenet' en vitare lris viſis anteqꝙ; denunciet eũ
H ꝙ ſic. tã ꝓpublice ꝙᷓ pᷣuate et h ſi ille ſit cꝛ⸗
hmariꝰ iudex qui mãdat h̊ ſibi debet em̃ p̃ſu⸗

mere illu eſſe excõicatũ a iudice·exq mandat

eun denũciari excõicatũ · licet nõ aliter conſtet
ſibi de excõicacõe · Idẽ credo de indice dele⸗
gato niſi ꝓbabiliter dubitetur de eiꝰ aucte⸗
Hmõi tñ lras nõ credo ſufficere ad ꝓbandum

illu eſſe excõicatũ.ſi poſtea deducat reſ m iu

diciñ et ille ſe neget eſſe excõicatũ niſi aliter

Oſtiterit de excõicacõe. Si aũt index mandet

pᷣ(hro ꝓ aliquẽe excõicet'nõ tenet eum vitare
pPublice vel puate donec excõicauerit eũ. hec
ras⸗ Ien Pticipãs ſciẽter cum excõicatis a

pPa pa ſit excoicatꝰ maion excõicacoe ? aliqᷣſ
Pt dici excoicatꝰ a papa tripłr ſcʒ vł qe eſt ex

cõicatꝰ a iure qð cõdidit papa ł cuiꝰ abſolu⸗

cõeʒ ſibi ſpẽaliter reſeruauit · vł qꝛ ẽ excõicatꝰ
noiatim a papa · Yticipãs cũ excõicatis a papᷣ
pmo et ſcoꝰ.excõic acõʒ nõ ĩcureit · Smil iter
nec pticipãs in loquela et cõmeſtione cum ex
cõicatiſ a papa noĩatim ꝗqSʒ vtꝝ pticipãs cũ
eo ſciẽter imn diuis maioꝛè excõicacõʒ ĩcureat.
dubitat. dicũt em̃ quidã ꝙ ſic · vt hoſ · et gof.
hn.vo ꝙ nõ.vt habitũ e ſup̃ c · de caſibus ex⸗
cõicacõis q̃ᷓ ijfligi a iure caſu xxxiij: q VYtrũ
ptici pãs cũ excõicato ab alio ꝙ;ᷓ a papa ſit ex⸗
cõicatus · ꝙ nõ ſi pticipet cũ excõicato mi
noꝛi excõicacõe.xj:q:iiiexcelletiſſimus et c.
ſe. S aũt pticipat cũ eo qui è excõicatꝰ maio⸗
i excõicacõe cum pticipantibꝰ cũ ipᷣo. obſer⸗
uata m iſta aggrauacõne foæzma iuris incureit
excõicacõz maioꝛeʒ.xj.qiij.excõ icatos.et c.
cũ excõicatis · Si vero nõ ſit excõicatꝰ cũ pti⸗
cipanti bꝰ ſibi.tũc pꝑticipãſ aut ptici pat cũ eo
in crimĩe ꝓPpt⸗ qð e exconmunicatꝰ.et tũc eað
ſñia ligat cũ eo:et intellige ſi pticipat ei ĩ cri
mie ĩipendedo ei oſiliũ auxiliũ vł fauoꝛe ex e.
nup. ¶. ſcdᷣa vᷣo.et G veꝝ ẽ ê;m glo· holſ. et bñn·.
ibide qñ alias nõ erat facturꝰ. ff.de his qui
no.ĩ fa.l.fi.in fi ·et ex de hHoĩ ·ſicut · .qui vo ·
Fut ptici pat cũ eo in alijs. et tũc incureit ex⸗
cõicacõez minoet.xj.qnj. ſicut apłi.et inj.c.
ſe. et er e.nup. I. in ſcdᷣa q Quid e eſſe fautoꝛe
.P? ſcdz0 roð.fauere alicii ꝙᷓtũ ad HB. ĩm de⸗
fẽdere vł fauere in crimĩe · qñ ei quis ipendit
oſlilium auxili vł fauoꝛe· vt m c· nupX Vt
fauens excõicato pticipet in crimie ꝓ quo eſt
excõicatꝰ. & faues excõicato aut fauet pſõe
ita ꝙ nõ crimini.et ſic nõ pticipat ei in crimie
ea pticipacõe qua incureat eande excõicac õʒ
cũ eo· Fat fauet crimmi.et G̊ vł pꝑ accides vł᷑
P ſe·ſi ꝑ accides.non omis ſic fauens meureit
eãdeʒ excõicacõz cũu illo. vbigrᷣa.ſiqs excõica
tus ẽ qe poſſeſſõez alicuiꝰ iniuſte iuadit guer
rãdo.ſi aliꝰ Otra eũdez guereet vt recupet ali
q̃d quod ſuu e qð detinet iniuſte · non mmcureit
eandẽe excõicacõz cu illo guereatoꝛe. lics per

accidẽes faueat ſibi inquantu p̃t illũ plꝰ lede

re quẽ ĩuadit ꝙ; ſi ille nõ guerꝛaret otra eum.
Si aut fauet crimimr p ſe aut ille fauee e ali⸗
quid coopatꝰ ad ꝓpetracõz crimis aut non. ſi
nõ adhuc nõ incureit eandẽ excõôicacõz cũ ex
cõicato.vñ ex e · nupꝑ in glo.ſuꝑ illd ei oſiliuʒ
impendendo dðe· ꝙ alias nõ tenet quis de cõ⸗
ſilio niſi iſte nõ fuiſſet alias facturꝰ.Et ſiłiter
idẽ videtur dici poſſe de fauoꝛe· SGi aut fauo⸗
coopet' ad ꝓpetracõz crimĩis· ſimpł'r dicendũ
eſt ꝙ omĩs ſic fauens eandẽe excõicacõzʒ incur
rit· eũ criminoſo. nec ẽ idẽ fauere pꝓpetracõni
cιâ[q[ et fauere ipunitati crimĩs iã ppetrati.

qe fauetes ſcòo mõ ip̃o iure nõ incureũt eãde

excõicacõzʒ cũ crimmoſo. ſi nõ fauent illi ipu⸗
nitati niſi amoee pſone · cmꝰ ↄfuſionẽ volunt

vitare· excõicandi tñ ſunt. ſi canomce ammo⸗

miti non deſiſtant·qñqʒ tamè racõne hoeribili
tatis criminis eius cums impunitati fauent i

cureunt ip̃o mre maioeè excõicacõnem. ex· de
Beti.excõicamꝰ.. credetes. G rich.q Vta ex
cõicato q mraui ſtare mãdatis eccłkłie cõicari

poſſit · ꝙ n donec ꝓ eccłiaʒ abſolutꝰ fuerit

2 — — —

— — —¶, — — — ——— — —0 — —

— ——

ſaria· ex e·ꝙ in dubijs Qud ſi non ſubdies
pticipet in crimine cũ excoicatis a eio ep̃o
ι hac q: mouet gof. ꝗꝓpter opmione; in qua
erat.ſ.ꝙ in G̊̊ caſu pꝑticipãs ligat' ſnia udiciſ.
et ſoluit ꝙ ligat' talis.qe rõne crimĩs ſiue de
licti m quo pꝑtiti pat iaʒ fctũs eſt de foro ſuo.
Sʒ H̊ queſtio ſm hoſt.nõ habet locũ.dicit em̃
ꝓ talis li gat' a canone ſeðʒ HGᷓ. cui quilibz vn⸗
decuqz ſit dü tñ ſit baptiſatꝰ ẽè ſubditus· ex ðᷣ
Oſti. c.· j. et vlti. ]J Vta qui nmaeium vel lras

excõicato mittit incidat in minoæs excõicacõo⸗

nem· . ꝙ ſic. vt haber li.vj.de elec.vbi pi⸗
eulũ . nulli-qe ibi ꝙ eodẽ repntat nunciũ vk
lras mittere et loqui·qe qui p nunciũ ł pꝑ iras
loquit' ipeideʒ vide loqm.ff. de oſti. pe. lcʒ·
H Sar. li · vj.e.greg·x· oilõnem. Vri poſſt
ꝗs aecipe lr̃as excõicati aut nuncios ł exenia

P ꝙ nullu hon licz- qe ſicut notat hugo. xj.

q:iij · qm młtos. pꝓ lras et nũcios et exenia eõ
municamꝰ alijs Mota tñ ꝙ in caſu in ꝗqo licꝭ
excõicato loqui licet etiã ſcribere ſibi.cu tam̃
ſeribit ei nõ debet in liceris ſalntari.ſed loco
