ſalibꝰ.ij.et ĩ pluribꝰ alijs decretalibꝰ et legi
bꝰ Intellige tñ ꝙ licʒ pꝑ numen ãnoꝝ ꝓbetur
q̃s pubes ad h̊ vt ĩ alm poſſit mrimonialiter ↄ

ſentire qꝛ talis ðſenſus firmat' canonica cõſti

tucõe.nõ tñ talis e ſp potẽs ĩ ope vt dicet' in
fra de fri giditate Tercõ ꝓbat' ad euidẽciã o⸗
peris ſezʒ ꝙ malicia ſeu viri potencia aliqñ ſup
plet qð ĩ etate deficit.puta cũ puella mĩoæ.xij
anoꝝ ognoſcit' pubes iudicat' vt ex ð deſpõ·
impu·oti nebat'. rñſo.i.et· S. i:et c. a nobis Et
H puecõ vocat' aliqñ malicia ex e· de illis · ij ·
aliqñ peudẽcia ſiue ĩduſtria ex e · tue · al iqñ vi
ri potecia· ff. qñ dies lega: cedit · . penkb · Et ĩ
B caũ ſi vir dicat ꝙ ↄgnouit vxoæ et vxoꝛ ne
get ſtat vbo vmi iuramẽto firmato · vt in d· c·
Otin ebat et c:duo pueri ad fi.niſi mulier per
aſpectũ coꝛpis ſe vginẽ ꝓbet Sʒ qre exigit' in
ramtũ viri ĩ c. oti nebat cũ ageret᷑ otra eũ cõ⸗
tra id. vj.q.v.actoꝛ Diẽt qᷓdã qe ð tãta re dili
gẽter eſt ꝗꝓpter aĩe picłm inqredũ ex ð deſpõ.
Oſultacõi.vbł eciã mulier de qᷓ agit ibi nõdum
Opleuerat·xij · ãnũ et iõ ð iure cõi füdabat ſu
am intẽcõzʒ Hlã pᷣſumptõ iuris ẽ ꝙ tab ñ ſit pu⸗
bes· et iõ exigit' a viro iuram̃tũ qð ſic obtinet
de iure ¶ Wat' eciã B; alia regula.ſi em ↄpleſſʒ
ãnũ.xij:mulier nullatenꝰ audire .ex q̃ mr̃imo
mũ ac · poſ.ĩſuꝑ et c.de ulis · Nec eciã credere
c vho viri et młieris ſib ſi diceret ſe adĩuicẽ ñ
poſſe vm ſceriEt ꝓꝑ H̊ ſjm hoↄfũdũt ꝗᷓ dicune
puhertatẽ ãnoꝝ numero ñ ꝓbari· gꝰ ſm hoſ.
umꝰ mõꝰ tãq verecũdꝰ repeoba?.licʒ ad ꝓbã

dã vᷣginitate vł artacõz vł frigiditatẽ ſiue mẽ-

bei defectũ admittat'.vt infra dicet Per aſpe
tũ tñ barbe ſupioeis p̃ᷣſumpcõ ñ dico ꝓbacio
iducidᷣ.ff.de minoẽ · mĩoę· xxviãno. Secũdus
modꝰ admittit' gpter p̃ſumpcõʒ iuris et de iu⸗

re · vñ exquo ꝓbatꝰ eſt numerꝰ ãnoꝝ pᷣſumit

ꝙ poſſint adĩuicẽ ↄmiſceri niſi cã frigiditatis
aliud otingat. vt ex de frigi · ꝓ ſedeſin micee
ãt h̊ ñ pᷣſumit niſi ꝓhet᷑ G vt ĩ d.c · ꝙ ſedẽ kt ĩ
tellige ꝙ eſt ͥ pᷣſumpcõ iuris et de mure · quã⸗
do nec vGenira allegat' nec frigiditas vł ma
lefietu ꝓbat' Terciꝰ mõꝰ admittit' oĩno:.quia
certꝰ eſt et nũꝙ;ᷓ fallit q ad mr̃imoniũ licz dñſ
a30 Otradixerit ĩ G̊ cau. dixit em̃ ĩ ſuma ſua ti:
de nup·ꝙ ſiẽ cognacõ ĩpedit mrimoniũ ita et

etas · ſz iße male dixit vt patz ex ſupᷣdictis ĩ hꝰ
tercõ modo hec omma hoſti.
Eqt' videre de ſcðo ſcz de etate ad ſpõſa⸗
lNa et mfimon ug St circa G̊ querunt plu
ra ſcʒ qᷓ etas ẽ apta ad dtrahẽdũ ſpõſalia
etas· vij · ãnoꝝ qe pueri et puelle dicũt tũc di
ſcrecõz habł· et extuc oſueuerũt eis ſponſalia
placere er ð ðᷣſpõ ĩpu·lr̃as.Cu eĩ ſpõſalia ſmt
q̃dã ꝓmiſſio futuroꝝ vt dictũ eſt.opoetz ꝙ il⸗
loꝛ ſmt q aliquo mõ ꝓmittere pñt qð non eſt
mſi eoꝝ ꝗq Hnt prudẽciã aliquã de futuris que
vſum reqrit rõis Cuiꝰ triplex gdꝰ notat' in p
mo ethicoꝝ · pmꝰ ẽ cũ qs nec ĩitelligt pꝑ ſe nec
ab alio cape pᷣt Zeðꝰ ẽ cũ ab alijs caꝑe p̃t liz
ĩpfecte ſi ipe ꝑ ſe nõ ſufficit ad mtelligedum
Terciꝰ ẽ cu hõ ab alio pᷣt cape et ꝑ ſeipᷣm con
ſiderare &t q rõ paulatim in hoĩe dualeſcit. ſe
cũdũ ꝙ ꝗqetãt motꝰ et fluxibilitates Phumoꝝ
iõ ſtatũ pmũ rõis obtinet hõ an pᷣmũ ſepteniũ
et iõ hõ illo tpe nulli ↄtractui eſt aptꝰ et ita
nec ſpõſaliũ S; ad ſtatũ ſcᷣm ĩcipit puenmre ĩ
fi.pᷣmi ſeptẽnij · vñ etiã tũc tpis pneri ponunt'
ad ſcolas et iõ tũc incipit eſſe aptꝰ ad ꝓmittẽ
du aliqᷓ in futun pᷣcipue de his ad qᷓ rõ magis
naturaliter ĩiclimat· nõ aut ad obligãdũ ſe per
petuo vĩculo.qꝛ nõdũ hꝑ firmã volũtate.ideo
extũc pñt dtrahi ſpõſalia et nõ mrimomũ vSᷣed
ad terciũ ſtatũ ĩcipit puenire in fi · ſcdi ſepten
nij. qᷓntũ ad ptinecia ad eiꝰ pſonã in qbꝰ racõ
naturał ciciꝰ ↄualeſcit Vñ extũc obligare ſe
pᷣt ad religionẽ ł ad mr̃imoniũ Zʒz qntu ad ea
que ex ipz ſunt in fine tercij ſeptenij· vñ extũc
pt ſe de alijs obligare · et m leges ðſtituitur
eis ptãs diſponẽdi de rebꝰ ſuis poſt xxv · ãnuz
Sz cõtra · videt em lex obſtare ꝗᷓ dicit ꝙ in
põſalibꝰ otrahẽedis etas diffinita ñ eſt vt in
mrimonijs.ff.de ſpõ · l· in ſpõſalibꝰ B; dic?
ꝙ nõ e difſimta varie de ſpõſalibꝰ ĩ mare et fe
mĩa ſicut ĩ mrimonijs · vb qe ñ eſt tanta et talis
ĩ ſpõſalibꝰ ſicut ĩ mrimonijs.hec gof.) Que
etas eſt aꝑta ad ↄtrabeèdũ mrimoniũ HE ĩ pu⸗
ella · xij · ãnus In puero·xnij·ex ð ðᷣſpõ· impu·
puberes et c.dtinebat.· Primoniũ em̃ cũ fiat
p modũ cuiuſdã otractꝰ oedinacõi legis poſi
aui ſubiacz ſicut et alij ↄtractꝰ VYñ ſſim iura ðᷣ
termĩatũ ẽ· ꝓ añ illõ tꝑꝰ diſcrecõis mrimonia
ñ dtrahũt quouſqʒ; vterq; poſſit de mrimomo
delieraee ſufficieter · et eciã reddere debituz
ſibi adĩuicẽ ad qð vnꝰ alteri ĩ tractu mr̃imo⸗
nij obligat᷑ q̊ aut tꝑꝰ vt ĩ pluribꝰ ẽ ĩ maſcul
in.xnijano ĩ femĩs aũt.ĩ xij. qe tñ pᷣcepta iur
poĩtiui ſequũt illð qð ẽ vt in pluribꝰ ſi aliqs
ad ꝓfectõʒ añ tpꝰ pᷣdictũ pueiat ita ꝙ vigoꝛ
rõis et etatis defectũ ſuppleat mrimoniũ ñ di
rimit' et iõ ſi cõtrahẽtes añ ãnos pubertatis
añ tpꝰ pᷣdictũ fuerint carnaliter copulati ni⸗
hilomiꝰ mrimoniũ ĩdiſſo lubile erit q Vñ eſt ꝙ
vnũ tꝑꝰ nõ aſſignat? puero et puelle ĩ mrimo⸗
nio · ĩ ſpõſalibꝰ aut ſic tyꝑꝰ ſpõſaliũ deter⸗
mĩat qntũ ad diſcrecõzʒ:tꝑꝰ vo diſcrecõnis in
mare et femĩa idẽ determia q̃re et idẽ tꝑꝰ ſpõ
ſaliũ.ſʒ tꝑꝰ pubertatis et mrimonij determĩaꝰ
q̃ᷓntũ ad potẽciã coeũdi · B ãt ciciꝰ ↄple ĩ feĩa
ꝙ; in mare · tũ qe peiꝰ in ea reſoluit viſcoſitas

apter meatꝰ largioees· tũ qe difficiliꝰ eſt age

re ꝙ pati · tũ qꝛ natura ĩpfctã ĩ młiere appeut
viru ſic materia foemã· vñ ꝓpter maioꝛe appa
uitũ nature fit acceleracõ maioe ꝙq Quid ſi Otra
hunt ſponſalia de futueo infra ſeptem annos
⸗ ꝓ nulla ſunt · rõe defectꝰ oſenſus li.vj. da
põ·ſi ifãtes: vn nec accuſari pñt licʒ denuũcia
cõ admittat. ex de deſpõ.ĩpu.ad diſſolnẽdum
Deohibet' em ſpõſalia Otrahi an ſepteniũ. qᷣͥn
imo eẽ añ pubertate. niſi foete ꝓ aliq̃ vegsetiſa⸗
ſima neceſſitate vtpote ꝓ bono pacis vt ibidẽ
c· vbi ñ elt oſenſus ĩ tex et glo.vnuerſus. Vt
pPax huec' moderamè iuris habe Rõ huiꝰ peo
hibicõis eſt qe ſpõſalꝛia non pñt ratificari vſqʒ
ad pubertate vt patebit infra Vñ ſi mſimomu
ſpõſalia nõ ſequac adoleſces foꝛte cũ pluribꝰ

puellis Otrahere ĩpediret'. et puella cũ multiſ

puens cu hicinde tota ↄſangumitas denege
vt dicet in fra de effectu ſpõſaliũ Si tñ ſpõſa
mioe ſeptẽ ãnoꝝ traducatur i domũ ſpõſi et i⸗
bi abĩpleat ſeptimũ ãnũ ratificãc' ſpõſalia Ynñ
licʒ anqꝙ; ſeptimu ãnũ ipleuerit ſpõſa in domo
ſpoſi ognouerit carnaliter mrez ſpẽſe. nichil⸗

omĩꝰ rati ficãt ſpõſalia:.q̃re ſi poſt ſeptimũ an

nũ Opletũ cu mre ſpõſe ↄtraxerit ſpõſus. dzʒ im
ter eos diuoetiu celebearixt ſic affinitas p̃ce
does ñ ĩpedit ſpõſalia ſubſequẽcia qͥn inducãe
inſticiã publice hoeſtatis. ĩpedit tñ mrimomũ
adĩpleri cũ filia· vñ nõ habebit filiã ꝗpter im

peòmmtũ affinitatis pᷣcedẽétis: nec hebit mrez

Ipter im pedimtũ iuſticie ſequetis publiee bo
neſtatis·. et ſic vnũ ĩpedit almd ex de deſpon.
impu.literas· et quo ad B intelligũt ſpõſalia
ſolm.· vt dicet᷑ infra de diſſolucõe ſpõſaliũ. HB
Hho·. i aũt ſpõſus cũ mr̃e ſpõſe dtrahat antec;
ſpõſa ſeptimũ ãnũ in domo ſpõſi ↄpleat.matri
moniũ tenet et ſpõſalia ſolunt et ſic nõ poſſũt
rati ficari ſubſequeter tacite vł expᷣſſe.vt patet
in ò· c.literas ſ de eciã intelligedũ eſt ſim jo.

ſczʒ ꝙ ſpõſalia rati ficãt opleto ſeptĩo ãno etiã
ſi traducat' ſpõſa in domũ ſpõſi dũ tñ maneãt

ſimul ſme dtradictõe t q̊ intellige ſi ſciebant
ſpõſalia Otracta:et aliquo mõ pidebãt' ↄſenti
re·puta qe Diunges ſe vocabãt vł alio mõ licz
pueruli St B 1& intellige qñ ſpõſa traducitur
in vomũ ſpõſi E rõ p̃t eſſe qe circa illã etatem
aſiqñ tẽptãt iĩfates q adimplere foete ñ pñt
ex de ſpõ.iuuems:et de eo qͥ ↄgno.dſang· ve
mẽs Abi ex ouerſiõe diuturna ſde intelligeo
eſt qñ ſpõſus traducit᷑ in domũ ſpõſe qe qntuz
ad mrimoniũ peinet nõ mdicãt ad ĩparia. ex
8 duor.gaudemꝰ. .qe vo.B ho Ex p̃dictis
patz ꝙſi ſpõſa minoe ſepte ãnoꝝ ĩ domo prs
vł mr̃is ſme ſpõſo ſepte ãnos dpleuerit: nune;
ſm ĩo.ratificãt' ſpõlalia niſi ſpõſa interizʒ expᷣſ
ſe dſenſerit ſeptio ãno adipleto.ſic ĩtellige ee
dinerſifica ex de deſpõ:impu. lrãa:qð q̃de c·
loquit in caũ pᷣmo. et c·acceſſitloqᷣt ĩ caũ ſe⸗

cũdo.G̊ ho.ſjm aũt rap.ſñ ſpõſi vł pentes· eo⸗

rũ nõie Otrahãt añ ſepteniu ſpõſalia nichil a⸗
gũt· ſed ſi cũ venerint ad ſepteniũ meipiat eis

placere extũc valet vt Ptʒ bidẽ vbi nõ 6 Dſen
ſꝰjItẽ ſi ſpõſus ſpõſazʒ añ ſeptimũ ãnũ a ſe eie
cerit cũ ꝓpeio facto diſſenciataut eciã ſi ſpon

J V. 1111

fa a ſpõſo aufugiat ſoluent ſpõſalia nini poſt
cõſenſus expᷣſſus interueniat ar.er · ð̊ deſpon. ĩ
Pu atteſtacõs? BZupeadictis ocodat bern. ex
de deſpõ· impu.literas.diceẽs ꝙ ſpõſalia ãte
ſeptẽmũ dtracta opleto ãno ſeptimo ratificã⸗
c niſi cõtradixerint expᷣſſe.vt ex d.c:colligit.
Et Hh̊ eſt vm qñ cohabitãt ſimul.tũc em̃ intelli
Sunt' oſentire exquo nõ ↄtradicũt.ff.de ritu
nup·minoæs. ſecꝰ eſt qñ habitãt ſeoeſum. tunc
em nõ intelligũt' cõſentire miſi vbo vel facto
puta qe ad domũ eiꝰ vtit cõſimilia q̃ ſolet fa⸗
cere ſpõſi ar: aò hͥ ex ð deſpõ.impu. acceſſit.v
bi dicit et poſtea ĩ eũ nõ dſenſeritRay. tñ ĩdi⸗
ſtincte ſcripſit ꝙ ſpõſalia dtracta ad ſeptẽniũ
ſiue p filios ſiue ꝓ pentes ratificãt tacite cõ⸗
pꝓleto ſeptio ãno et mrimoniũ poſt eoactã pu⸗
bertatẽe· pᷣſertim ſi ſimul moeet' PHo.vo repu⸗
tat h̊ fal ſum eè niſi intelligat pᷣſertiz.i.tĩ DHe
cretalis at videt diſtingnere inter filios pu
beres et ĩpuhberes.dicit em ꝙ pꝛ filiũ adultuzʒ
nõ pᷣt alicui mulieri diungere ſi filiꝰ aliqꝰ mõ
nõ cõſenciat·q:dò.tacite vł expᷣſſe · impuberem
aut pᷣt cui vult mr̃imonialiter tradere:et poſt:
ꝙᷓ; filiꝰ ad etatẽ legitimã puenerit· G̊ oĩno de⸗
bʒ adimplere e ð deſpõimpu.c.i.Ec expone
ibi cui vult mrimonio tradere.q:d.licʒ cõſue
uerit filia tradi et traduci in domũ ſpõſi.vt ſu
pᷣpctm mõ ↄtrahẽdi ſpõſalia.tñ et filiꝰ p̃t
tradòi vt ſupᷣdictum eſt.et poſtꝙ; filiꝰ puenenie
ad etatẽ legitimà ſubaudi.ſic traditꝰ et moꝛã
do cũ ſpõſa nõ otradicẽs omiĩino dʒ adimplere
q· S:cu ſpõſalia firmata imtelligant' tacite eo
ipſo ꝙ ſimul moeabãt'.et nõ cõtradicit ad eta
te legitimã pnenies p ceſurã eccleſiaſticã co⸗
get contrahere mr̃imoniũ et ↄſummare ſcòm
ea qᷓ no- ifra ti.ð effctu ſpõſaliũ.G̊ ho.q ſtee
Cictis aciedũ eſt ꝙ papa bonifaciꝰ octauꝰ
cõtronerſiã doctoꝝ circa p̃dictã materiã me
dio amputãs ꝓoĩicoz hoſti.jo:et bern. appæeo:
bãs ſicut p̃t patere intuẽeti ſupᷣdicta.vj.de de⸗

ſpõ· impn. ſi infãtes· dicit ꝙ ſpõſãlia que nul⸗

la ſunt ꝗpter etatis defectũ ĩ vtroq; ſpõſo vel
in altero ſine ſmt cõtracta pꝑ ip̃es ſiue pꝑ ipoꝝ
Pentes p lapſum tpis vſqʒ aò cõpletũ ſeptem
um mime dualeſcut mii polt aopletu ſepteniuz
maĩfeſte appareęat eos in eade volutate pdue
rare .ppareat inquã ꝓ tinuã cohabitacõneʒ
ſeu ꝓ alꝛa vᷣba ł facta ane) Fre di ſpõſal ia
P pentes cõtrahuũt ꝓ filijs puberibꝰ vł impu.
beribꝰ.felij nõ obligãt ad iila ec ex uł ſur⸗
git pubheice Hõeſtatis iuſticia·nih filij ſi ſmt p
ſentes olenſerint exp̃ ſſe ł tacite vt in ò.c.ſi. in
fãtes Quid ſi ĩfra ſepteniũ tñ pe ſepteniu
cotrahãat ſpõſalia H& dicũt aliqᷓ ꝙ tenet. ſʒm
illð dictũ ꝑhi ſcᷣo phiſcoꝝꝛ:qð paꝝ deeſt qi
nichil deeſſe videt q̊ aut ꝓ.ͤnqtas a qbuſdaz
determĩat' tꝑꝰ ſex meſiũ.ſed meliꝰ eſt ꝙ deter
minet' ſzm ↄpicõz cõtrahẽciũ.qe in qbuſoam
ma gis accelera' vſus rõis ꝙ; ĩ alijs Et hꝰ ſen-
tecie ſut gof:et tho.bern.vo dicit ex de ſpon.
inuenis· ꝓſi aliqᷓ infra ſeptè ãnos teptauit qðᷣ
cõplerę ñ potuit malicia pᷣſamit᷑ etate ſupple
re et ſpoſalia pᷣſumũur et vir ducere ñ p̃t eiꝰ eõ
ſangnes Flij dice videt' i otractu ſpoõſaliũ

— * .

nõ t pᷣuenni ſeptẽniũ · etſi p̃ueniatc nichil fit
quia ſi aliqua conplacentia eſt in ſponlalibas
an tpꝰ illð Nla pociꝰ e ex inſtinctu nature &c
ex iudicõ rõis· nec elt ſimile de mrimomo i “*
pt p̃ueniri ꝰ ei determiatu a ime qe euideci⸗
us p̃t hee qs ſupplem̃tũ etatis ꝑ maliciaz gpe
adoleſcẽciã ꝙ;ᷓ circa mfãciã et huiꝰ ſnie eſt pe
trꝰc Eſto ꝙ puer et puella otrarãt mrimoniũ

p vᷣba de pnñti nuqd agit Hð aut ĩtendut Otra

here mrimoniũ ti vta ꝙ nõ ſpõſalia et tũc nec
eſt mri moniũ q illõ ↄtrahere n pnt etate ĩpe⸗

diete Nec ſpõſalia qe nolũt t eciã tał fozma

vᷣboꝝ ñ ounenit ſpõſalibꝰ.ſjz mrimonio · ꝓut in
tẽdut otrahbere ſimpliciter illõ q pnt· zm il⸗
lud·ſi qd ago ñ valet vt ago· valeat ꝓut vale
re p̃t· et ſic ſunt ſpõſalia de futuro·ñ mrimoni
um ſi etatẽ nõ ſuppleat peudẽcia ſiue malicia
Et ſic intelligi pt illð ex de deſpõ· Pu . tue · et
c. a nobis. Bray. Sliqꝗᷓ vo dicũt dtrariũ de p⸗
mo caſu ſczʒ ꝙ ſunt ſpõſalia et inducuᷣt muſticiã
pub licẽ honeſtatis t cũ h̊ interpᷣtacõz iuris·
ex de deſpõ· ĩpu · atteſtacões · et c· a nobis · Et
Hhuiꝰ ſnĩe ſunt tãcre.jo · hoſt.gołf· et bern · ſup
iIl c· a nobis. et G̊ ſentẽcia fuit poſtea appro
bata li.vj.de deſpõ· impu· ſi mfates. J.ij · Et H
eſt vm ſi trahetes nõ erãt ꝓximi pubertati.
nec ĩ eis etate malicia ſupplebat vt ibiõ Hzm
tñ bern. ſupꝑ illõ c· a nobis· et gof· et ho · ſi v⸗
terq;ʒ maneat ĩ eadẽ volutate vſcz ad etate nu
bile. matrimomũ pus mutile ꝑ ratihabicõnez
expᷣſſam vł tacitã cõłfirmat. vt ex · De deſpõ. im
pu. de ilb .· i. et · ff· de ritu nup·l.mĩceẽ.· Tacitũ
Oſenſu intelligo cũ ſimul cchabitãt hm bern.
vel ſi ſit in domũ traducta ſzm ibo· et biõ adĩ
leuerit etate legitimã vł cu carnaliter omi⸗
cẽt'. ex de ſpõ.ad illõ·et c.is qꝗ fidẽ · ꝓꝓlias ſe
cũð ho.ↄſenſus expᷣſſus neceſſariꝰ eſſ vt vxoe
fieret:et q̊ eciã poltea videt᷑ appecbata fuiſſe
li.vj.de ſpõ.ſi młfãtes · S. ij · NHota eciã p eũdez
FG. ꝙ ſi malicia ſuppleat etatè miimoniũ dtra
here potuerũt.ad G̊ᷓ ex de deſpõ · mpu · c. vl et
c.ð illis.i.qð e otra illò qð notauerut tacre.
et ho.ſuꝑ c· ð̊ illis ſcʒ ꝙ ad h̊ ꝙ teneat mrimo
niũ otractũ inter minoees in qbꝰ malicia ſup
plet reqrit q in ſeinuice cognonuerint cũ de B
aliter oſtare nõ poſſit· exqo ſunt mioæzes Sz ibi
Otrariũ dicit gor · et Dueniunt cum eo hern· et
no ao eciã ſnĩa in·d. Sappeobat.hi em
uo noõdu puberes iã tñ expti copulã carnis
nõ qᷓdẽ adinuicè ſz cũ alijs ↄtrahãt mrimoniũ
ũquid nõ tenet certe ſic · Boian· ſup dictuzʒ
G ſto ꝙ adultꝰ ↄtrahat ꝓ vᷣba de pñ̃ti euz
puella mĩoee. tñ etati nubili ꝓxima vł eccẽuer
ſo. vl abo impuberes pubertati tñ vicini Otra
hãtnũqd mrimoniũ erit ſi peudẽcia · i· car⸗
nalis ocupiſcecia ſuppleat etatẽ et mutuo cõ⸗
ſenſu carnaliter ſmt diũcti · aut ex habitu coe⸗

poeis quẽ p̃ᷣtẽdũt appareat et veꝝ ſit eos poſ

ſe carnaliter dmiſceri mrimoniũ tenet · ex de ð
ſpon·. impu.pꝓpuberes.et c· otinebat · · i· et c· a
nobis·. Or tñ puella inuita ꝑ violeciã cogno⸗
ſceret ꝓ G̊ͥ nõ videt᷑ ſibi fieri p̃ᷣmdiciũ qᷓn cum
alio otrahere poſſit vt in c.Ounebat. et· xxxi)
qv·:ꝗpoĩto· B ray · Eoð.vo dicit: ꝙ ſi tpe Otra

* poterãt carnaliter cõmiſceri · et poſtea cõ⸗
gnoſcat muite nõ obſtãte etate impubere vm
fuit mrimoniũ pꝑ carnis copulã ↄſumatũ .· Qð
ergo dicit ray · Roðᷣ. dicit ee ĩtelligendu in eo
cau quo tpe dtractꝰ nõdũ poterãt ↄmiſceri· et
ꝓuełlia pᷣuſꝙ; viripotẽs dilſſenſit · et durãte illo
diſſenſu violẽeter eſt a ſpõſo ↄgnita · lieʒ ad huc

ĩ etate impubere ↄſtituta ꝙ Per qᷓntũ tpꝰ ĩipu⸗
beres q ↄtrahut mrimoniũ debent eſſe ꝓximi

pubertati ad ᷣ ꝙ teneat mrimomũ diuerſi
diwerſimode dicuüt · Fliq em̃ dicũt H eſſe in ar⸗
bitrio iudicis vt ip̃e ꝓſone qlitate et peudeciã
ſiue maliciã meciat ar · ff· de libẽ. l. j· et e · de
donac. apkice et h notat tã · et goł · Vñ vult e⸗
ciã gof.e de eo ꝗᷓ duioedane · ꝙ etas nubiliſ
uenit ex eo tꝑe qa hꝑʒq ptãtẽ coeũdi XÆα ο
dicũt vt guił. naſo.iĩ lã indicari bere ꝓyrimã
pubertati.q̃ eſt circa · xij·ãnũ· pꝑ octo vb · xv. di
es . qe ĩ illo tpe ppedi n poſſet aliq̃ mutacõ ꝓ
ſone ar. ꝓ eo bonũ · ff · de vlucap · reꝛ mixtu⸗
ra. F. labeo.Flij dicũt ꝓ tũc videᷣ qs ꝓximuſ
pubertati qn e in · xj · ãno. ex · de deſpõ. ĩpu · Oti

neba. ſz ibi certe ognita fuit Flij dieůt ꝙ tůc
vider' qᷓs ꝓximꝰ puberrati qn nõ diſtat a pu⸗
bertate vlłtra.vj. meſes· ex ò deſpõ.ĩpu · Otine

batc' et c.tue· ſi tñ eſſent de cõi ↄſenſu carnali
cer copulati · tũc tuciꝰ eſſ ; mrimomo iudica
re.eciã ſi vltra.vj. mẽſes a legitima diſtarent
etate · e de deſpõ.ĩpu:a nobis· et c· de illis ·
ij. hinꝰ ſentecie ſunt ray · et bern · vt xtz in eiꝰ
glo.ſupꝑ ulõ.c.tue:et jnnoc.ſap c·Otinebatc.
et pleriq; alij doctoees Vult tñ ipe bern. m
malicia ſuppleat etatẽ ĩ eb qͥ ſeʒ diſtat a puber
tate p ſepte meſes ad q̊ ꝓ mrimoniũ ↄtrabere
poſſit aliter nõ eſſet mrimomũ ſem eù ectã poſt
xiiij· ãnũ Ho. vo dicit in ſůma ꝙ ie ſolꝰ vide
ᷣ pubertati ꝓximꝰ ĩ quo malicia ſeu virepote
cia ſuppleat etatẽ.et G̊ neſci᷑᷑ niſi p euideciazʒ

facti. et ̊ ptz er̃ de deſpõ. impu · e · vlci · Et ita

qntũ ad hq̊ de qno queri nulla nin ↄogmita
ma pubertati vid et᷑. Yult eciã ꝙ qͥ eape· xiiij
ãanũ p tres dies ocedĩ poſſit eſſe pubes arær S
regulanbꝰ ad nr̃am. ſic eciã p̃t intelligi illuo
eỹ de deſpõ. impu . puheres · ꝓ ſi puella deſpõ⸗
ſata cognoſcat eſt mrimoniũ.eciã h ſit mino?
ſepte ãms dũmõ diſcernat et ſit doli capax qe
aliter oſentire nõ poſſet cum cõpet' furioſo
p̃ᷣdictis colligi. ꝓ ſm bern · et ray · tuc ma
licia intelligit' etate ſupplere · qñ videt poſſe.
carnaliter ↄmiſceri Zzm vo ho. nucᷓ iteiligir'
ĩ mrimonio malicia etate ſupplere niſi ꝓber
euimdẽciã facti ſeʒ ꝙ ſe carnaliter ↄgnonerũt
ſto ꝙ iſte qui decimuqrtũ annũ ↄpleuit talis
appareat ꝙ nullo mõ generare poſſit· nũquid
ſi otrahat mrimoniũ erit & ſzm bern · ꝙ non
qe nõ eſt pubes vt ipᷣe notat er de deſpõ· ĩpu·
puberes.m glo· bern · Seim hoſt . vo ſic · qe ipfe
eſt pubes ſzm eũ· vt patet ex ſupeadictis ð pu

bertate.q:q̃liter ꝓbat pubertas Qund ſi in

terim adoleſces trãſeat ad ſecũda vota m q⸗
dam magiſtri dixerunt ꝙ ſi naturaliter erat ĩ⸗
potens qñ receſſit a pᷣma et ſcdðam cõgnouerit
tenet mrimoniũ ſcõo ↄtractũ ar. ex fri : ꝙ. ſe
dẽe . Hoſt. vo Otrariũ credt ex ð ðſpon. impu·

ℳ

—

dii

atteſtacõs.niſi alid accider? ex fctũ m̃bei ve

het ifra · . HB nõ:ꝙ tutoe duce n dz pupil
lã añ reddita rõcinia ne malignari poſſit · et ſi
militer nec curatoe adultã· nec liberi eoꝛ · ꝙ
ſi dtra faciũt ↄtrahedo mrimoniũ ł etiã ſpõſa⸗
lia Suiter pumũt ſm leges:aliqbꝰ caſibꝰ ex⸗
ceptis. C.ð interdicto mat · ſi tutoe· ð&̊ h azʒo.
in titulo p̃dicto
H hñt diſſolui ſpõſalia.ti.v.
in

ſolui ſpõſalia Circa quod ſciendum ꝙ
ſpõſalia ſemel otracta ſemper tenęt et

ligant ita ꝙſi ſponſus contrahat poſtea cum
alia ſpõſa cogedꝰ eſt ad peimã redire et econ-
uerſo er de ſpõ.ſicut ex lris Eallit aũt B̊ĩ plu
ribꝰ caſibꝰ in ꝗbꝰ ſpõſalia dirimũt.pᷣmꝰ e cũ

alter intrat religiõz qð facere pᷣt añ carnalem
copulã altero eciã inuito Tenet' tñ ifra duos

mẽeſes aut aſſumere religiõzʒ aut redire ad diu⸗

gẽ·tũc em remans ĩ ſecło abſoluit' a ſpõſali
um viculo etiã ſi fuiſſent ſpõſalia de pñti.ex ð̊ᷣ
Ouer · diu· vm.et c.ex pub ico⸗ P3 nuqd 4p⸗
ter ſimplex votũ caſtitatis emiſſuʒ ꝑꝰ ſpõſalia
ſoluũt ſpõſalia KK ſim aliquos ꝙ ñ ſoluũtur
ꝓymo cogi dzʒ q vouit vł mrimoniũ vtrabere b
votũ ſoleniſare.qe ſpꝑ pᷣma fides ſzʒuari dzʒ · ex ð
ſpõ.ex lr̃is ·ij.et·c·ſicut niſi Ffoꝛtiꝰ viculũ ſuꝑ
uemat · vt patz ibide.c.ſi mter · NHuiꝰ ſnie ſunt
bern. ex q cleri.ł vo.vemes· et ho.ibiᷣ.c. iu
rauit et gof. e.titulo Æ. iꝗ vo dicũt B; es falſuũ

qe votũ ſimplex ipedit mrimoniũ otrahẽð cuz

ergo poſt ſpõſalia dtracta mrimoniũ ſit ↄtra⸗
Hhendũ et nõdũ ↄtractũ · ſeq̃t? ꝙ votuʒ ſimplex
ſpõſalia diſſoluat· Dee· ꝗᷓ emittit ſimplex votũ
cũ deo ↄtrahit mrimoniuergo ſimplex votum
eſt foꝛciꝰ viculũ qð ↄtrahit ſpũůale mrimomũ
qᷓ; ſpõſalia vbi adhuc nullũ eſt mrimonium
Quid de eo qᷓ iurauit aliquã ducere ĩ vxozem.
nũqᷣd talis intrare poterit religionẽ mrimoĩo
pus nõ ↄtracto vt habet᷑ ex ð ſpõ.ↄmiſſuʒ

tuciꝰ eſt ei religiõe iuramti ſuata pꝰ otrahe⸗

re et poſtea ſi elegerit aò religionez migrare-
Hoc aũt ſzm quoſdã n eſt ſic itelligedũ. ſ.ꝙ B
ſit tuciꝰ ſm veritate ſ quo ad opione.ne de⸗
facto dicat ille ↄtra mramtũ venire. qe nõ vi
det iuram̃tũ ĩfringere qᷓ ↄmutat illò i melius
ex de iure iur . puenit · ij. vñ ſi vult p̈ᷣt religioẽz
intrare mrimonio ñ dtracto .lij dicũt ↄtrari⸗
i ·qe pᷣt vtrũqʒ; facere NHa an ↄſumacõz mr̃imo⸗
nij.lʒz vni ↄiugũ altero iuito religiõʒ ĩtrare · ñ

tenet' tñ ↄtrabe mrimomũ niſi i loco tali ĩ q*

ñ poſſit ad carms copulã cogi Deime opioni
magis adheret rich; · maxime ſi contrahes mri

moniũ ñ ↄtrahet illa intecõe q̃ᷓ ſe tracturum
iuramt.nee ſub illa qᷓ mulier iuramtũ recepit

vñ ſi cũ ea dtrahet intedẽs intrare religiõz añ
debiti reddicõz eã del uderet . B ric h. ¶ Scõꝰ
caꝰ ẽ qñ alter ſe trãſ fert ad aliã regionẽ et lõ

go tpe expectatꝰ ñ redit· pᷣt em ſim leges poſt

tres anos dtrahere cũ alia pſona · C· de repu·

l.ij.recepta tñ ab epᷣo pnia de purio.vł ð̊ ꝓ⸗

miſſiõe ñ ſzuata ſi ſtet ꝑ eũ quomĩiꝰ ↄſumaret

mñimoniũ Et h ſiue ſit certũ ſteterit p euz ſi
ue dubiũ ſaltè ad cautelã· ex · de ſpõ· de ilk ãt

e ↄſiderãdu e qliter hñt b pñt diſ⸗

in tex · et ĩ glo· et ĩte llige ꝙ tenet eũ expecta
re ꝓ tres anos et nõ vltra miſi ſubſic rõnat iliſ
cã·.vt dictũ ẽ ſupᷣ ti:i.huiꝰ libei de ſpoſalibuſ
Sz ſi p eũ ſtetit quomiꝰ ↄſumaret mrimoni
um.· q̃re dat ei eccleſia liceciã ↄtrahedi ſpõſa⸗
lia & ꝗpter piculũ foenicacõis vt dicit im p
dicta glo.Terciꝰ cãꝰ e ꝙ qñ certꝰ termiꝰ te
pFoeis appoſitꝰ eſt elapſus.poſtea em ꝑ que ñ
ſtetit ſi ad certũ terminũ eã ducere iurauit im
pꝓune nubit.nec piuriũ incureit.ſed alteri dat
penitecia de fide metita ex de ſpon.ex lris. et
c ·ſicut ĩ tex·et glo:alias ibi.tꝑꝰ fruſtra pone
ret? Quartꝰ caꝰ e cũ alter lepeaz vł paliſim
mcureit aut viſuʒ vb naſuʒ amiſit aut ei aliqᷣd
turpiꝰ euenit.nõ em ſanꝰ tenet ſuare mrame
tũ qe honeſtas ĩ G̊ iuramto intelligit ſcʒ ſi reſ
in eoð ſtatu ꝓpꝑmanet.illõ em tacite agit. ſecꝰ
eſſz ſi mulier facultatibꝰ labere᷑᷑ ex de ↄin.
lepeo.lras:et de iureiur̃.q;em̃ in tex.et glo.
Quitꝰ cãꝰ e ſi ſupueiat affinitas ł eciaã ogna
cõ ſpualis.vt ſi ſponſus ↄgnouit ↄſanguineã
ſpõſe vł ecõuerſo.xxvij.q ij.ſiqs ſpõſazʒ. et e?
de eo q̃ ↄgno.ↄſang· vxo. ex literis · et pluri⸗
bꝰ alijs cſin quo caũ ſi ſpõſalia erant firmata
admiꝰs duo teſtes vdonei reqruũtc. als ſi ñ erãt
firmata ad dictũ vniꝰ ſoluũt.ex de teſti. ſup
eo.. 1. Et intelligut qdã firmata ꝓ iuramẽètnzʒ
ex de ſpõ. pᷣterea·ij · qdð intel ligt dictũ ꝗpter
reuerẽciã iuramẽti ar· e de iureiur̃.ſi vo et c.
veꝝ E.a. vo dicit firmata p vba de pñti Maz
etſi iurametũ interuenerit poſſſz deteriꝰ ill o⸗
tingere ſcʒ ꝙ ĩ veritate vxoe nõ erit &t ſic eað
r remanet et iò ius ar.ex de ↄſti.trãſlato. et
de ↄſangui. et affinitate tua. At ſic ſubaudien
dũ eſt maxime.ex de ſpõpᷣterea.ij.niſi iuram
tũ interueniſſz B tn iĩtelligas qñ vnꝰ teſtis nõ
eſt ſuſpectꝰ. Fliter otrariu eſſz dicedũðo bo
nꝰ index arbitrabit inſpecta qlitate pſonazũ
vti ſcz bona fide vł malicioſe ſuſpectꝰ vł nõ
ſuſpectꝰ H̊ ꝓponat et ſic ñ admittet b admittet
ar.ex.de iureiur· iuramtũ· S. vlt · E Ooſulo ꝙ iu
dex ſecreto mulieri loq̃t' que peccatũ ↄmiſiſſe
dicit etſi ſibi videt ip̃a⸗ꝭ aſtringat uramto di
cere veri tate Ide faciet de ꝓpſloms alijs ſi que
ſmt q̃ poſſint eu inſtruere ĩ hac pte Sed ſiqᷣs
malicioſe obiecerit ĩpedimetũ canomcã nõ ef
fugiet vlcione .· ꝓbad q er de ſpõ.cũ in tua.et
ð clãdeſt.deſpõ.cũ inhibicõ.rnſo·i. et. ꝗ. vl.
H hoſt. Ray· tñ dicit ꝙ ĩ ꝓpoſito caũ ſufficit ꝓ
bacõ ꝓ ſolã famã ꝓpter ſcãdalũ vitãdũ.ex de⸗·
Oſans·.ſup eo.c SZʒ qᷣd ſi ſupuenmiat iuſticia pu
blice honeſtatis nuqd diſſoluet ſpõſalia ꝙ;
nõ St merito.ſcòa em ſpõſalia tolluũt ꝓ iuſtici
am publice honeſtatis ex ſpõſalibꝰ pᷣmis du⸗
ctã.nõ ergo ex ſpõſalibꝰ ſcðis pᷣt eſſe hõeſtas
qᷓ tollat pᷣma et è ſibe·di. lpij. ſiqs ꝙ/ Bextꝰ caꝰ
e qñ mutuo ſe abſoluũt·ex ð ſpõ.pᷣterea.i.qe ĩ
tali fide pᷣſtita ſme iurameto intelligeda ẽé cõ⸗
dicõ ſeʒ ſi in eadẽ ꝓmãſerit volũtate. ar.ex de
juriur̃. queadmoð ẽt fuit opio tãcre:dicẽtis
ꝙ B; decreOtinet ius Onñe·hhuiꝰ ec ſnie ẽ gof.
ho⸗ray.boñ.petrꝰ et tho.Ruidã tñ ñ r̃cipi ũt
iſtũ caſu · vt hHu· et bern.ſupꝑ dectãz dec.ſʒ ↄtra
eos e decre.expᷣſſe · ad ĩſtar iqᷣt eoꝝ q̃ ſocietatẽ

fidei otrahũt et pꝰea eãdẽ ſibi rᷣmittũt p̃t ĩ pa
tiecia tolerari ſi mutuo ſe abloluũt qꝗᷓ ſpõſalia
Otraxerũt ad H dicũt ꝙ dctã ðcre · loq̃tᷣ de
ↄpatia ꝓmſſiõe et diſpẽſacõe et ðtinet ius cõ
mũue volũt ꝓbare p vᷣba ibꝛ poĩita · ſ. p̃t in
patia tolerari.ſ.ne deteriꝰ ĩde ↄtigat · als ð iu
re ðöberet merito cogi fið ſiue iuram̃tũ ſuare
S m pᷣmos Hh̊ ñ videt exeplo cõuenire qð di
cta decretal adduc Et iõ ẽ dicẽdð ꝙ ñ ſp eſt le⸗
ue q̃ pꝰ firmata ſunt retractare qe ĩcerte ſunt
ꝓuidecie nr̃e · vt ðe ĩ li:ſapie Sepcimꝰ cãꝰ ẽ
altero foanicãte· ex ·ð̊ inreiurã ·qʒaadmoð · Et
ad G ꝓbanð ſufficit ſola fama · ex · de ↄſãgui⸗
ſuꝑ eo.licz eĩ ſibi dederĩt mutuo ptãtẽ ſin coꝛ
pis ſpõſalia ↄtrahẽtes · tñ ex ̊ reddũt ſibi in
uicẽ ſuſpecti ð nõ ſeuãda ſibi fide in futuꝝ et
iõ pᷣt ſibi vnꝰ ↄtra alteꝝ caue ſpõſalia dirimẽ
do Cuid ſi ſpõſa de futuro ĩuita coerũpatur
ab aliquo hu·notauit · xxvij.q · ij ·raptoꝛx ·
ꝙ ñ dz ſpõlus cogi talẽ ducere ſi ꝓpꝰ moꝛtẽ eiꝰ
velit oꝛdĩari · qe n poſſp ſi coeruptã duceret · vñ
inuit ꝙ eã ducere dz opelli ſi ñ velẽ ꝓmoueri
cũ illa ñ fuerit ĩ cłꝑła.ſʒ bern·die ꝓo cu ea mr̃i⸗
moniũ dtrahè ñ te.ex ð iuriur.q;admoð ĩ glo
ſa Soluũt᷑ eẽ ſpõſalia ſi alter eoꝛ fiat Beticuſ
qe Hereſʒ ẽ foemcacõ ſpũab · xxij · q·ix· ñ ſolum
Q Octauꝰ cãꝰ ẽ qñ alter Otrahi cũ alia pſona
Vvba ð pñti ł ecẽ de futuro ſi ſit carnał copła
ſubſecuta tũc eĩ ſoluũt᷑ pᷣma ſpõſalia ꝗꝓpter ma
iꝰ viculũ ſupueniẽs ſ dz ag ere pnĩaz ð fide ł
ꝓmiſſiõe metita · ex ð ſpõ · ſi ĩter viꝛa · et c· is q̃
et de ſpõ. du · c.i. Sʒ q;d ſi ↄtraxerit cũ pᷣma
ſpõſalia de futuro ſimpli ſceʒ ſine uram̃to ł fi⸗
dei ĩterpoĩcõe.cũ ſcdᷣa vᷣo ꝑ vᷣba de futuro t
cũ mram̃to :ſee dz ad pmã redire et de piurio
pnĩaz agere qð qdẽ ↄmiſit mrando illicite · iu
ram̃tũ eĩ ñ pᷣt es miqꝗ̃tatis viecłm e de iur̃iur̃
Sto· et ð ſpõſiẽ ex lr᷑is.et xxij :qriij·iĩ malis ꝓ
mſſis Quid ſi ſpõſꝰ ſpõſazʒ ð futuro attẽpta
uerit ñ tñ ↄgnouerit et poſtea cũ alia de pñti
Otraxert & ad G; ꝙ pma ſpõſalia ſoluũt qꝛ ni
hil obfuit conatꝰ ſme effectu er de ſpõ. ado⸗
leſces ari ſi pmo ↄdgnoſceret ſcdᷣam et po⸗
ſtea ↄtraheret ſpõſalia cũ eo nihil opa in
la copula pᷣcedes ad ſolueð ſpõſalia pᷣma ex ð
ſpõ · vemes · ij · ¶¶ Nonꝰ cãꝰ e ſm hoſt.ſi fama
Heat ꝙ ſit ĩter ipᷣos canomcũ ĩpedim̃tũ et ð fa
ma ł ſcãdalo doceat' ex ð ſpõ.cũ ĩ tua:et ð cõ
ſag · e · ij · et ð teſti · ſup eo · Vecimꝰ cãꝰ ẽ qñ
ðdelt ad etatẽ adultã et petit a viculo ſpõſaliũ

abſolui et dari ſibi licẽciã alij nubedi.ex ð de

ſpõ. ĩpu · de ill · i · et e · a nobis · licz em̃ ñ fuerit
va ſpõſalia.fuit tñ ibi mõꝰ ſpõſaliũ qdã · et ĩiõ
ne videa appeobare veniẽs ad ãnos legitios

petere dz ſolucõzʒ ſpõſaliũ iudicõ eceleſie faci

edã ꝗpter bonũ exeplũ Etſi ñ tenuerit eo ꝙ eſ⸗
ſent ĩfra.vij.ãnos·. petere pñt abſolucõzʒ añ tẽ
pꝰ pubertatis m ray· et tho.bern.vᷣo dic?᷑ ex
de reſti · ſpo. ex ꝓte ꝙ vbi ſpõſalia ñ tennerunt
etate ꝓhibẽte· nec poſtea curſu tpis placue⸗
rũt vt ptz ĩ ꝓxĩe dtõ c·qe añqꝙᷓ; puer.vij·ãnos

Opleuerit:vł puella ab eo receſſerit·ł ꝑ vimꝰ
tracta fuerit.vt ex ð ſpõ/ĩpu.ex liis alter p̃t
recedere autoeitate a· qꝛ nulla obligacõ fu

it hicinde tracta · vt ptz ibið c. lr̃as·et e. ac⸗

ceſſit · G vo tenuerũt ñ dzʒ recedere ſme indicõ
eccie tribꝰ caſibꝰ exceptis vt ĩfra dicet Sci
ẽdũ tñ ꝙ om̃s cãꝰ pᷣdicti pᷣter pᷣmũ debẽt ĩitel⸗
ligi tm̃ ð ſpõſalibꝰ ð futuro q̃ e ſpõſalia di⸗
cut ( Hnſupꝑ nota ·ꝙ ĩ ſpõſalibꝰ ſoluẽdis q̃cqᷣd
dicãt leges iſ̊m canones reqri ꝙ is q̃ ſpõſalia
deſiderat ſolui ſit ſane m̃tis·qe ſiẽ furioſus nõ
p̃t oſentire ita nec diſſentire er̃ de ſpõ · dilectꝰ
et ꝙ ſit etiã etatis ltime · et ꝙ aliqᷓ iuſta cã ex
ſuÿ dictis ꝓbet coꝛã opetẽti iudice · ñ dz eniz
eia autoæitate ſpõſuz relinq̃re · ex de diunoe ˖·
poero.qð ſi fecerit Surter peccat · et iõ ẽ ei in⸗
ꝛũgẽda pnĩa er ð ðᷣſpõ.ĩpu.duo pueri · Excipe
tres cãꝰ ſcʒ pᷣmũ et ſcm caſuz pᷣdictoꝝ et foꝛ
nicacõʒz etiã notoriã.vt videbit de diuoe In
his em̃ tribꝰ caibꝰ ſpõſalia ſoluũt' ip̃ᷣo iure In
ceteris vo caĩbꝰ ſoluẽda ſunt iudicẽ eccleſie
xxxiij·q·ij. ſeculares ·et · v· q· vj · multoꝝ h̊ aũt

ſzm rich. vm eſt ſi ſũt ↄtracta publice.ſi vo ſe

crete ñ video rõʒ qꝗᷓre diſſolui ñ poſſit ſme iudi⸗
cõ eccleſie cum ſecreta nõ ſubſint iudicõ eccele
ſie.niſi quo ad foeũ penitencie.
QApe ofteeti ſpõſaliũ ti · vy.
Oſtea ↄſiderãdũ ẽ de effectu ſpõſaliuzʒ
pmo ſeðo vtꝝ illi q̃ ↄtraxerũt ſpõſalia
ð futuro debeãt cogi ↄtrahere mr̃imo
niũ Circa peimũ ↄſiderãdũ ẽ ꝙ effectꝰ ſpon
ſaliũ ẽ duplex · vnꝰ obligacõ ad mr̃imoniuzʒ
cõtrahẽdůu ꝓ ꝓmiſſiõz ĩ ipᷣis ſpõſalibꝰ fctãz · ni
ſi ĩterueniat aliqᷓs caſuũ ſupꝑiꝰ poĩtoꝝ Et pec
cat moetaliter ꝓmiſſuz ñ ſoluẽs· niſi ĩteruei at
ipedim̃tũ legitimũ ſim tho.magis vo peccat
pubes qᷓ; ĩpubes.vt eciã notat hu · iij · q· ij . vbi
ZSzm vo roð.ĩpubes diſſenciedo ſiue iuram̃cuzʒ

ĩteruenerit ſine ñ.nõ peccat moetaliter qꝛ pᷣſu
mit' iuraſſe ð ↄdtrahedo ſub ↄdicõe ſcz niſi diſ⸗
ſenciat cũ ꝓuenerit ad etatẽ legitimã cũ h̊ oce
da' ei a iure Flter ẽ iuſticia publice hõeſtatiſ
q̃ẽ ꝙ nullꝰ ↄſangneꝰ ſpõſi cũ ſpõſa ↄtrahere
pt ł ecõuerſo.ð qꝰ hebit infra ti·iiij · Circa
ſc ðᷣm ſcienð ꝙ ſpõſalia ð futuro aut pubes cũ
pubere. aut pubes cum impubere · aut impu⸗
bes cum pubere contrahit Si pubes cum pu⸗
bere contraxerit et alter in matrimonium con

ſenciat et alter diſſenciat. dicũt qᷓdã ꝙ in ſpon

ſalibꝰ otrahẽdis ſi iuram̃tũ interuemt aut fi⸗
des ĩterpoĩta fuit is qꝗ diſſentit ꝑ cẽſurã eccle
ſiaſticã coget. al nõ · C· de ſpõ · l · i · et expᷣſſum

videt' e e ̃terea. ij . et c. cũ ĩ tua· et c· ex lris

ij. Et hꝰ ſnĩe videt esẽ rapet bern· ecẽ ſup illð
c. ex lñis · et de ðſpõ · ĩpu · de ill · i. q ñ faciũt mẽ
cõz de coactõe niſi qn ĩteruenerit iuram̃tũ ⸗
lij vo dicũt ꝙ eciã vbi ſpõſalia ſunt nuda coa
ctõ locũ hʒ ã eciã pacta nuda ſ̊m cañ · ſuari

debẽt vñ ex pacto caucõz damꝰ er de pactis
c.i.et.iꝛij. Et veniẽs ↄtra ſimplex vbũ moꝛtali

ter peccat · xxij . q · i. p̃dicãdũ · et ſi ſit licituzʒ

et poſſibile · als ſecꝰ ẽ. eỹ de pe · e · vl ¶lgi ſi in

fra tꝑꝰ a indice p̃fixũ ñ pareat is qͥ vocatꝰ eſt

ad indiciũ excõicabr rõe ↄtumacie ex ð ſpõ · ñ

nobis Et h ſnĩe ẽ hoſ.et vide eẽ gof.ĩ ſũ · qᷓ

ſtincte ꝙ pubes dilſenciẽs cogi debet

Ee ſcðᷣm gol · bern·et ray · talis excõicatꝰ non

H:
e

,
j
1

3
m
ee

1
bi

ſu
ſ:

lt

abſolur niſi pareat qð vᷣm ẽ eoð ſtatu durãte.
Secꝰ ãt ẽ ſi ſtatꝰ mute' .pꝓuta qe dtraxit cũ alia
pꝓ vᷣba ð pñti · tũc em̃ iniᷣget pnia de fide mẽ
tita et Otumacia.et abſoluet' licz nõ ſatiſ faci⸗
at de eo ꝓ quo fuerat excõicatꝰ qe nõ pᷣt. Bo⸗
luta ſunt em ſpõſalia ꝗꝓpter foꝛciꝰ vinculũ ſuꝑ
ueniẽs. et ide fiat ſi alter decedat Qð aũt di⸗
ctũ eſt ſeʒ talis excõicatꝰ ñ abſolui niſi pa
reat ec· eſt ſim eos ius ↄne· cãꝰ tñ eſſe pᷣt ĩ qꝰ
finaliter ñ coget' ex cã puta ſi veriſimiliter ti⸗
mea vxoeicidiũ vł aliud ſiłe pieulũ ſi coactꝰ
Otraxerit · qñzʒ em ex cã detrahit ſeueritati.di.
l.· vt ↄſti tueret.ſic ĩtelligũt illð ex de ſpõ·reqᷓ
ſiuit· vbi dicit ꝙ talis ꝓpſona moneda e pocis
qꝙ cogẽda.cũ coactõs exitꝰ difficiles ſoleant

frequeter hẽe q –+RDÄ maioæeèe aũt euideciã notã

dů ꝙ iſte due pᷣdicte decre · ex de ſpõ · ſ. ex lite
ris · · et reqſiuit. videt ſibi dtrarie In peĩa di⸗
citᷣ ꝙ pſona q ſub iurameto ↄtraxit eccleſiaſti
ca ceſura cogi dz ad cẽõtrahedũ mrimoniũ. In
ſcda vo dicit ꝙ talis ꝓpſona e moneda. h autẽ
cõtrarietas ſoluit vt ptz ex pᷣdictis ſim bern.
et So:p G ꝙ pᷣma loq̃t de iure cõi.ſeda vo ðᷣ

caſu ſpali· vlł eciã ſzm eoſdeʒ exponi pᷣt qð diʒ

m ſcõa·ſcʒ pociꝰ e monẽda qꝙᷓ; cogẽda· pocius

i · Ppus eſt monèda et poſtea cogeda · ſcʒ niſi ac

quieſcat t ſimilis expoĩcõ habet .xxiij.q.iiij
nõ muenit.et tũc cõcoꝛdãt p̃ᷣdicte decre · Fli⸗
as ſolucões aliquoꝝ bern · poit · qs ip̃e deſtru
it ſup decre:ex literis ·ĩ glo.ij.q SZi at pubes
cũ ĩpubere ſpõſalia cõtraxit· tenet pubes ex⸗
pectare donec iĩpubes veniat ad etatem legiti
mã · ligat em pubes intm̃ ꝙ illð qð ſemel ap⸗
peobauit repeobare ñ p̃t· vñ ꝑ eccleſiaſticã cẽ
ſurã expectare coget' et eciã mrimoniu cõtra⸗

pere. qñ minoe venerit ad etatẽ debitam ſi ip̃e

minoe voluerit qre tenet expectare cu ſi
ne cõſenſu eiꝰ ñ poſſit inter eos mri moniũ eſſe
qe pᷣt volũtatè mutare interim et cõſentire
minoe tñ venies ad etatẽ legitimã et ſi ñ ↄſen
ſerit reſilire poterit interueniete autoeitate ec
cleſie · vt dictů ẽ ſup ĩ pᷣcedẽti ti · ca · x · ex de ð
ſpõ· impu·de illis.i Gij:et c a nobis. Nec mi
reris ·ſi ĩpubes nõ cogat· liczʒ em̃ poſt ĩfanci⸗
az et añ pubertatè ſpoſalia cõtracta teneãt ñ
tin ſunt tm efficacia vt coactõzʒ ĩiducãt niſi foꝛ
te is de cuiꝰ coactõe agit' ſit ꝓximꝰ puberta-⸗
ti. vt notatũ eſt ſup Ył niſ is qui ↄſentit maxi

me iuramẽto ĩterueniete qñ ad etatẽ legitimã

pPuenerit ñ cõtradicit. Sic intellige ne cõtradi

cat ex de ſpõ.ex literis · ij· et ſic vnꝰ cogit ſcʒ

puber · alter nõ ſcʒ ĩpu.et in cẽueniũt eciam

tan.jo. gof:et hoſt · Dubes em̃ foeciꝰ obligat᷑᷑

ꝙᷓ; impubes.qꝛ maioeis eſt cõſilij vt dictũ eſt
ſup Zepe em̃ ipubes ignoꝛat qð videat · C. de
falſa mo:.l.i.ad fi · Vñ et ſzm leges ſie cõſen⸗

ſa pꝛis vł tutoeis cõtrahere nõ pᷣt · nã ſme tu⸗

tors autoeitate cõtrahere nõ obligat licz ali

um obliget ſibi. inſti . de inuti · ſti · ꝓ publiꝰ. O

Quid ergo ſi pẽ noie filij impuberis cõſencis⸗
tis et rauficãtis ſpõſalia cõtraxerit filiꝰ a
lLij nubere nõ dʒ ſi tñ nupſerit mrimoniũ tenet

ex de deſpõ· impu. duo pueri · ſ ſi filiꝰ B̊ mra⸗

uerat ei · nõ pentibꝰ ẽ dada pma de ſide menti

ta nã et ſi pentes B; iurauerãt ad alind nõ te⸗
nent niſi ꝙ bona fide laboꝛet vt mrimoniũ ſe
