alia iuratoena: vt cũ pmiſſio iuramto firmat
alia apotecaria ſa ciro gpharia: alia ꝓmiſſio
nud a:et dðᷣe pollicitiua ↄuencõ Moie ât cauci
onis nuda ꝓmiſſio ĩitelligt. cu vo adòn i50
nea vel ſufficies intelligit' pignoeaticia vel
fideiuſſoꝛia.G̊ hern:ex vt lite nõ ↄteſta.qm.
Scem autẽe canones qnqʒ caucio ſufficies de
caucio iuratoaia: extra de ſen. ex. ex ſacro.
QCaueio ex euictõe eſt ſecuritas emptoei p⸗
ſtita a venditoee qð ſi res empta eumcat' ab
alio veditoæe ei reſtituat eſtimacõeʒ; rei in du
plum vel in ſimplũ m qð iter eos onenerit.

edit bonis ꝗᷓ oneratꝰ debitis cũ ñ heat vnñn

ſoluat oibus creditoeibꝰ oĩa ꝗᷓ hʒ ilb ocedit.
dere die debiti eſt pecumã incei ꝑe debere
elicole dicuntur qui colut planetas.C. de
zudeis et celicolis p totm.—
Cenſere eſt iudicare⸗pcipe et oſentire.
Wenſoꝛ eſt index.et ceſura iudicũ. Ite ceſeri⸗
dieunt' p̃dia qᷓͥ pbent eeſum. ff.de v.ſig.
enſitoe eſt qui cenſum exigit.
¶enſiti q cenſente id e cẽſum pᷣbet. et dicũt
tributarij a cributo. tributũ vo de a tribucoõe
Ceſſio eſt iuris et actõis traſlacio. Notandũ
as ꝙ i inſtris ceſſiõis e ꝙ cedes eũ eui cedit
Oſtituit ꝓcuratoꝛẽ vt ĩ re ſuã. Id euiꝰ emde⸗
ciã ſciendũ ꝙpſi eũ petro ex mutuo vel ali eꝗ
traxiſti:tibi ↄpetit otra eu actio directa et p⸗
ſonab qe cũ eo ĩ cua pſona eraxiſti· tibi ecia⸗
Opetit actio vtilis.ꝗ vtilr et en effectu debi⸗
tu ipʒ tanqꝙ; rẽ ſuã ꝓſeqris Si aut mihai iura et
actões otra ipz debitoee tuũ ex cã vediconi3
vel alia cta cã ceſeris. trãſfer ĩ me vcił a ctã
q̃ poſſũ vti ad ipᷣm men debitũ tanqm re mes

exi gendã. Directa vero et pſonalis remanet
apo te cn a te ꝑ ceſſiõzꝭ n potnerit ſepari eciã
ſi velis.adeo inherz tibi.vt.ff. ꝓ ſocio.l.iij.
vn ad eã itetãdã debes me oſtitue ꝓcurate⸗
rem tuũ lz in re meãa i. ad exigendũu mpm debi
cuũ factuũ men: & q fac. Fff. de ꝓcur᷑.ſiꝗs ĩ rẽ
ſuã.et ſic pzʒ ꝙ ĩ actõe directa et pſonali ſůũ ꝓ
curatoe tuꝰ ꝗq ali n poterã vti: liz em dicecta
nõ poſſit cedi pᷣt tam mãdari· et eiꝰ exerciciũ
ibarioꝝ noie nõ intelligunt (Omitti⸗
veſtes- ſed noie alimentoꝝn.
¶Eimmilia dicunt' pelues inde ciminiliarcꝰ
1d e thaurariꝰ ſiue ſacſta ꝗᷓ cuſtodit theſau
qui in peluibꝰ colligi ſolet.et inde ciminili⸗
archi.id eſt locꝰ vbi theſauri cuſtodiunt
C inicꝰ? ri balòꝰ rephẽſoæe a cinos qð ẽ canis
ircuduce lrazʒ e eã ccũducta linea dãnare
Aircũumuniatoees dicunt᷑ qii ccundãt priam
a nũding ad nudinas venalia deferẽtes ·
Miſtellũ dicic locꝰ ĩ qꝰ collca vſui reſeruanꝰ
itado e us vocacio ſi vo iĩ edicto preco.
vel iudex addar HG. ſ. ſi die pᷣſcripto n veneris
Odænaberis. tuc de edictù pemptoeiũ Eit ãt
citacio a iudicibꝰ eeciaſticis ꝑ lras a ſecłari
bus p nucios cõitatis-
¶ iuitatis noĩe nõ ↄphendi dyoceſ nec ecõ
uerſo· ex ð eta.accepimꝰ ĩ glo·d. Cmtas mu
ro amhitu termĩat. e de ſen · ex · ſi cinitas ·
¶ lauſula.qᷓdam alij.pꝓ hãc pñnt rin qᷓtuoe cõ⸗
ueniri li. vj/de reſcrip:cum in multis·
Mericon nom̃ ſumit' aliqn cõiter vt ↄp̃hen
dat em̃s nõ canoniecos et canonicos. ex & v.
ſis. cum tibi.aliqñ ſtricte ꝓ clero cathedrab
eceleſie. vt ibioè cũ clerici⸗
¶aẽeů hoes qui eſt ſupea in aula.
¶liens de cuiꝰ cauſam aduocatꝰ tuet᷑.
¶Mοnäat dicunt' oms oſanguinei ꝑ ſexũ ſiue
Pirile ſa femineũ. agnati vo tm̃ ꝑ virile ſexũ
Collegiũ faciũt tres.
Cõgregacseʒ faciũt duo. ꝓpłm.x. turbã xv.
grege:v. poæci.ł x.oues⸗/ex ð elec·c· j·ĩ glo⸗
Molimiarche. id eſt limiarche.
Molluaſio è ĩter actoæs et reũ latẽſ et fraudu⸗
lenta cõnencio. ꝓ quã alter in iudicio ſe ſuꝑ⸗
ari pmittit: ex eaud iuims in glo.
Cõmedare è depone.ff. depohti. luciꝰ ticiꝰ
Womſtatenes milites. dicunt milites ſtipen
diarij a comitatu dci· eo ꝙ ſꝑ miſlitàt in comi
catn: comeatꝰ et comeata de remueracõ eo
Töõmentũ id eſt decepcõ vel occultꝰ et mali
cioſus tractatꝰ ſzm jo. an.ex de reſtit· in inte⸗
rũ.ſi eccleſſa⸗ S” *
omes ſacraꝝx largicionũ eſt ꝑ quẽ impatoe
ſuã muni ficenciã exercebat Comes reꝝn p⸗
uataꝝ erat qᷓ puat ↄmodi et reꝝn fiſcalia ?a
bebat admiſtracõez vt eas oſeruarz et in eis
neSociaret. Com es ſacri prionij erat ꝗᷓ ꝓcu⸗
rabat prioniũ impatoeis.
& ompromiſſum ꝗd eſt ſupra in arbitriꝗũ.
Wompendiũ infra in diſpendiu.
¶, onceſſio ſimpli et ĩdiffimite facta. intel br
Snalꝝu. et reſpicit futuꝛ tps er de pᷣuił · qe ·
. Qui nihi excipit et excipe potuit totũ ius
ſuũ oceſſiſſe vr. ꝛbi de⸗ g Luioeedit maiꝰ et

6

minus e ð deci.ex pteiij. et B̊ ẽè veꝝ gnaliꝰ
niſi ꝓhibea miꝰ ex cã· ex ð toene.c.j.ĩ tex · et
glo.vbi ↄcedrᷣocciſʒ ĩ toz neam̃to pniĩa et via
ticu et ꝓhibe ecci aſtica ſepł tura. Cõceſſo
pncipali ↄcedi acceſſoeiũ ex · ð̊ of.de.pᷣterea
Quod vni Scedit' nulli eſt denegandu di.
vĩad eius . Sʒz otra · vj·q:j· hinc ecia.ih pᷣmũ
eſt veru de eo q ocedit de iure oni · Im ant
ven eſt de eo qo ocedit' ex puilegio ſpeali⸗
ex de iura.calũ.c.j.in glo.g.q Coceſſo vł ꝓ
Hibito aliqꝰ.oĩa qᷓ ex illo ſequunt᷑ cõcedunt
vel ꝓbibent᷑ ar.ex de ↄſti.·nã ↄcupiam.qIn
Oceſſione gnali veniũt q̃ qs ſpeali cõcederz
et ñ ea ꝗqᷓ nõ eſt veriſiłe in ſpeciali ↄcedi.ff.
de peculio.q̃ peculij:et de pigno:obligacõe
Si alicui cõcedat via p fundũù alienũ ſine
certi loci diffinicõe.liz illi ꝓꝑ quãlibzʒ eiꝰ ptè
iter age ciuili mõ:nã qdã ſermone tacite ex

cipiunt᷑.ñ em ꝑ ipᷣam villã. aut ꝑ mediam vi

neã:viã face ſinendꝰ e.ſʒ q̃ pmũ viam direxit

ea demũ ire debebit. ff.de ſui: vr · pdi· ſi cui⸗

ncilia ꝗqtuoe pncipalia fuert qᷓ ita venera⸗
eccleſia ſic qtuoz euãgelia.ſ.nicenuũ·cõſtanti

nopolitanũ:epheſinuũ.ſ.ꝓpmũ:et calcedoneſe
Diſpeſat tñ papa ĩ illis et ↄtra illa d tñm⸗

hil ſlatuat ↄotra fide.ex de renũ. poſt trãſ laci

onẽ · ꝓ. ven · et in glo.v..et vlt.
oneuſſiõis crime.mfra ĩ cmè ↄcuſſionis.
Mondicões gnales ſꝑ in pactõibꝰ ſubintelli
gunt'. ſ. ſi deus voluerit. ſi res in eodẽ ſtatu
Pmãſerit et ſimilia.ex de reſcrip.c.ij.im glo.
d. Cõdicio quid eſt ſupra m actio- 2
WMonfeſſio fit ĩ mre tripliv.ſ.oee.facti euidẽ⸗

cia· et interptatiue·ſi Otumacia ex de pᷣſump.

nullus dubitet ĩ glo · d. raindirat aut cõ
feſſio ſi fiat in iure.hꝰ e ſi fiat ĩ iudicio coꝛazʒ
indice cõpetete et aduſario pnte Beqnuirunt᷑
aut qdã alia ad hꝰ ꝙ cõfeſſio pᷣindicet.ſ.ꝙ fi
at ſpõte.ſcieter.ↄtra ſe:pꝰ l ite oteſtatã · et q;
cõfiteat' ſe debẽè ex certa cã.et ꝙ ñ ſit contra
naturã · vt ſi dicat ſe occidiſſe eũ qᷓ vmiit ne cõ
tra ius.vt ſi iudeus dicat ſe cũ xpiana ↄtrax⸗
iſſe mrioniũ:nec de re litigioſa:nec ĩ cã fauo⸗
rabili:et ꝙ ↄfites ſit maiozxxv.ãnis.Gq̊ bn.
er de ↄfeſſʒ. ex pte:et goł.ĩ ſu.q Cõfeſſio aut
ſcʒ iudiciab eſt cta et clara aſſeueracõ i.rñſio
eius de qꝰ qrit in iure coꝛã legitio iudice fcẽa
W¶onfima dicun q̃ adeo ſt ſibi ꝓxia vt nłlꝰ
pies ſit mediꝰ inter ea. vñ p̃ᷣdia vebana q̃ cõ
ſuenerũt pietibꝰ diſti gui. ꝗpe ñ dieũt ofinia
ſ pociꝰ vicina.q Dredia vo ruſtica pñt cõfi
nia dici.qe ſola ptis finał termĩacõe ſut di
ſticta.ff.de legĩ.l.ꝙ ĩ ren natura. J· ſiqs pꝰ
¶ firmacõ vnoꝰ e ſacr̃m eccie· ſ. ꝓut e in frõ
te criſmatiſ ↄſignatõ.alioꝰ e mris pus habiti
coꝛroboeacõ ·Cõfirmacõ è ĩ his vᷣbis· ſ. cõ
firmamꝰ te ſic rite poſſideſ vł ſiẽ ſine pᷣuitate
facta eſt vł ſiẽ ꝓuide facta eſt.q̃ clauſula po
nitur ĩ ↄfirmacõe ↄpoſicõis.vł bñficij. et ſu
mit ſiẽ ꝓ ſi. Secꝰ ãt e ĩ puilegijs qe puilegiũ
eſt lex puata·iðo ſp aliqd pone dzʒ Qnqʒ tam
ponit ĩ ↄfirmacõe cãli. vt cũ papa ſniaʒ ali
quã ex certa ſcia cõfirmat.vt ex ð̊ of.deł .qm
ab bas· vel cũ vidit aliquã ↄpoſicõez et ĩ tnis

cõfirmacõis ĩſerit tenoꝛẽ cõpõms e de dfir.
c.fi:ĩ tex.et glo. et ſiłr cũ udex qꝗ tulit ſniaʒ
mãdat eã alicui exequendã dices ſi rite lata
eſt tũc tenetur loq calir. ſecꝰ & ſi aliꝰ. H hoſt.
¶onfiſcari eſt ĩ fiſcũ induci. fiſcꝰ em ẽ ſaccꝰ
regiꝰ ĩ qaè inducunc bona dãnatoꝝ et ꝓleri
oν. vnñ de bonoꝝ oĩm facta eſt ofeſcacio.
E.½ ongregacõeʒ faciut duo & in collegiũ.
QMonnmere elt Be oculos claudere et caret
ſupino.et cõmuetia qñz ponit' ꝓ cõſenſu.
omũctio qnq; ꝓ diſiunctõe ponit. ve cum
de mihi herediqʒ meo.ff.de v.ſig. cõiuctio.
et diſiuctio qñqꝛ pont ꝓ iũctõe . ff.e.ſepe·
onſeqaecia lraꝝ de ons oedo ſcripture. ſ.
¶Oſlenſus e qᷓdeuplex. ſa ſcribꝝ ſine tituł.
ſeʒ negligecie. conſilij.coopacõis: et auẽtig
ſiue defeſiõis· ex de offideł.c. iam ĩ glo.b.
onſiliũ.ſiqs ſit obligatus reqrere ohᷣ iliũ al
teriꝰ n valzʒ q agit niſi reqrat ↄſiliũ. ex ⸗ ar
bi. cu olim. ñ tñ tene ſequi cõſiliũ.et dʒ pete

cõſiliũ tpe opeteti· et expectare rñũſum.ex de

elec· cũ in veteri q Cõſiliũ reuerecie obligat
ſicẽ pᷣceptũ di.vj·c.j.Cõſiliũ vo pfectõĩs non
obligat ex de eta.ad aures in glo · Qne de
nouo emergut de nouo indigent cõſilio et re
medio. frᷣ.de ven. inſpi· l.j.¶ bi magis pi⸗
culũ vᷣcic ibi magis eſt cõſulendu.ff. de car⸗
bo· edic.l.j· C.ij. Mõ eſt pᷣ̃cipitandũ dſiliu qñ
mdigemꝰ vc aliqd maturiꝰ agamꝰ. di . l. pon
deret. Cõſiliù a Suibꝰ et exptis eſt reqren
dum.j.q.j.eſtote ·cj Qui frandulẽter dat oſi
liũ tene actõe et dolo. et otra vᷣũ agi põt qn
ti eius interfuerit i factu ñ eſſe.ff.de dolo.

l. arbitrio · . Oolo. qð ven é ſi ſit ſoluèdo.ſi

ãt ſit ñ ſoluedo ad ins pſtinũ reſtitui ñ dz. ff.
ð dolo l.elegãt..fi. G̊ bn.ex ð renũ.c.pnł.

Conſiſtoeiũ eſt tribunal.vł pᷣtoꝛium.ſ. locꝰ
in quo ius dicit.

Conſtitucic infra in decretales epke.

onſularis femĩa eſt vxoe cõſ lie.
onſules ſic dicti ſunt qe vt pł imũ reipubli
ce cõſulebãt eũ opoetebat. —RMN .
¶Stignacio· tignoꝝ diunctõ: et qñʒ de tectũ
Eñn de due edes ſüt ſub vna ↄtignacõe·i. ſub
otractꝰ m limie de eſſe qñ vno tecto.
res eſt tradita.et p̃ciũ nõ e ſolutũᷣ.qꝛ otractꝰ
eſt iniciatꝰ ſic limè ẽ miciũ introitꝰ domus ·.
Cõtumacia eſt hm gof.inobeviecia et otem⸗
tus · cũ qͥs tribꝰ edictis vł vno pemptoeio
oĩbus citatꝰ.pñciã ſiu face cõtemmit vł veni
ens mãdato n obedit · ¶ Cõtumax eſt qui vo⸗
cem iudicis exaudire cõtemnit.
C¶Huemre mihi eè ogrue mihi. oueire me ẽ al⸗
loq me: cõueire ĩter aliquos ẽ placè iter eos
oꝛã ticio dicit᷑ fieri id qð fit eo pñte et ſcie
te. Ff.de v. ſig. coꝛꝛam.
Cenicularios dicimꝰ illoſ qͥ ĩ bello coenua
alaꝝ regenda habuerüäüt.
oepꝰ qñq; ð tota eccia.i.om̃s fideles p fi
dem et caritate Diucti · But em vnũ coepꝰ mi
ſticũ cꝰ caput eſt xpᷣs ex de ſi u. tri · c. ij · qñz eẽ
ðe coepꝰ collegiũ ſiue vniuſitas cꝰ eaput eſt

platꝰ.ex ð his q fi · a p. nouerit· et tłe coepꝰ

vᷣt hꝛe vnũ ſigillũ er · ð exceſ ·pᷣla. dilecta · ðꝛ

eciã cõ gregacio eniuſcũqʒ ciuitatis vel ville
vel catri hee coepꝰ. Ite qlibet gregacio ꝓ
iuſticia facieda.vt ogregacio ſcolaria vb to⸗
cius vniuerſitatis. ſtte ſociecag cã religionis
NRaibꝰ at pmiſſa eſt vna coepꝰ hẽe.dehent
iſtar reipublice haèe rea onñes. areã coõmans.
actoꝛeʒ ſu ſindicũ onñeʒz p q; age poſſint.ff.qp

cuiuſcaqʒ; vniuſi. ij. l. j. ce eps cu ſuo caꝰ fa⸗

cit vnũ coepꝰ cuiꝰ ie eſt caput.ſʒ cũ clero ci
uitatis vł òpoceꝶ n ðe facè vnũ coepꝰ. Siłr
nec abbatiſſa cũu clericis ſuis lizʒ ipᷣa ſit caput
Ffac vnũ coepꝰ. Oicic eciã vnã coꝛpꝰ qð vno
clau dit' ſpuᷣ. vt aĩal. lignũ.Micit' eciã vnum
coepꝰ id qʒ hʒ ptes ĩtegles ſu ſibi cohereétes
vt domꝰ et eciã qð hʒ ꝑtes diſtãtes. v Lrex
ers collegiu. Gᷓ̊ bñ. ex. de exceſ. 5. dile ε†.
¶oepati ſiue collegiati &cunt ꝗ ſat ò aliq“
¶rimẽ è pctm̃.·qrela. coepe ſiue collegio
id è accuſacõe et dãnacõe digniſſimũ. di xxv
J. nuc ãt ¶ Cnminũ capitales. erãt carceris
euſtodes ꝗᷓ eciã ſtratoꝛes dicebanc' a ſternen
do·qe Oenatos paniebãt. Crimia excepca
ſeʒ ad quoꝝ accuſacõeʒ et teſtificacõz admie
eunc' c õtra clericos ec layci ſi bono zelogpce
dant ſunt H. ſ. ſymonie heſis leſe maieſtatig.
fraudati ceſus.fraudate annõe.dilapidacio⸗
nis et ſaclegij ſzm aliquos.xvij.q. inj. q äc. 8
pmis tribꝰ bñn. ex de accu.cũ p- Crimè leſe
maieſtatis e qñ qs cõtra vebo aliqd molr. vł
qᷓ ꝓfugit ad holtes vł q hoſtes ꝗlitercũqꝛ in

uat.ſ·armis vł pecumia vł cõſilio vł qᷓ ſubie

ctas ꝓuicias nitit face rebelles. del qꝗᷓ ſedi⸗
cõez mouet ĩ ciuitate. vel q mgr̃atũ occidũt.
vel pncipe.vł eos q circa latꝰ eius militant.
vel qui arma ferũt vk occupãt loca cõtra re⸗
publicã.et ide de ẽmè Pduelliõis.i. Poſtile.
pduelles em dicunc ho tes. ff. ad.l. acqł. I.
i. ij nj. et. inj. B a30. Crimé fraudati coſo 5

cũ q̃s furat publicã pecuniã ſibi cõmodatã

CCrmia alia ſat puata vt illa quoꝝ execu⸗

cio:i.accuſacio vł denũciacio ptinet ad illoſ
tm qbꝰ inferun vt furta et dãna illata er in⸗
iurie· alia ãt ſunt publica. vt illa quoꝝ exe⸗
cucio d ati cmnlibzʒ de ꝓpło vt hoĩcidia.adal.
teria:cmè leſe maielſtatis et hmoi A) Itè cmĩia
alia ſut capitalia. ſ. ꝓ quibꝰ Pena ſanguinis
infert'. alia nõ. ſ.qᷓ pena pecumaria punſund
Grime fraudate anone e cũᷣ Poetitoeeſ furã
tur victu alia a republica ad exercitũ miſſa.
VGrimẽ ſaclegij ſzm pe.et abbatẽ Se exceptũ
in caũ.I. qñ qs hoĩeʒ extraxit de eccca ĩ caũ ñ
cõceſſo.C.de his q ad ecciam cõfu l. ij. Cri
ié piaculare de qd moæste expiat. Crimen
cõcuſſiõis cõmittit qᷓ ptextu officij ſibꝛ vmiſ
ſi: extosquet cõminãdo aliqd ab inuito. xxiij
q:.militaris ec.· ¶ Cri mia ſiue culpe qdã fut
in quibꝰ e calpa relaxare vidictam ex de po
ſtul. p̃. c. i. . nos g. .
A uculla. infra jn hocci noie.
¶uratoꝛ dat adulto mioei. xxv. ãnis.tuto⸗
vero dat papillo infra.xiiij. annu. et pupil⸗
le ĩ fra.xij. ãn ã. da eã pupilł curatos ad liteſ

- . —
QIconomꝰ eſt cui res ecciaſtièa Zubernãda

mandar’. vt qe admiſtrat res canonicoꝝ · qui

eciã in qui buſdã eccleſijs pᷣpoſiens dicit. vñ
cõſtituit tm̃ in rebus ecciaſticis et eciã aliqn
dekẽdit in cã. et eciã poni qñqʒ; in aliqᷓ eccia
vacãte ad pcipiẽdũ et ↄſeruanꝰuũ ꝓuentꝰ ad
opus futuni plati ſzm gof.Viceoñns ẽ ꝗ Su
bernat res epi · q Gindicꝰ ↄſtitui a qualibz
vniũſitate et a pluribꝰ tm.vñ ðe ſindicus q̃ſi
cãm ſingnloꝝ dicẽs· et cõſtituni ad vnã cãm
et ad płes vł ad om̃s et ad pñtes lites et fu

turas et ſine decreto· et videc' lex face dik

ferẽciã vt dicit gof. inter ſindicũ et defẽſoꝛẽ
J Fctoe vo cõſt.tuit᷑ ab epᷣo · Cõſtituit᷑ eciã
a corpe vł vniuerſitate et aſtitait' ab vnd et
a płibꝰ.ff. ꝓ cumſcũq; vnmuaſñtatis · . · et dz
coõlſlitui cũ decreto iudicis et dac ad vnã cãzʒ
et płes.ſo datur ad lites pñtes non futuras·
rocuratoꝛ ãt oſtituic' ab vno et a pł ibus
m hoſt. et ſp a vo dño ab mcõ· et ad vnã li
tem et ad płes· et ad lites pñtes et futuras.
et oſtitui põt ſine iudice· et cõltituic i rebus
ecci aſticis et puatis. Et dicit hoſt · ti · de ſindi
co ꝙ dĩr̃ia pᷣdicta mter h̊ noĩa attedit ſzm le⸗
ges.ſi ſim canones· ñ faciẽda vis de nomie
dumõ oſtet de cõſtitustis mẽte.q̊ goł · et ho.
t cõſtitui põt ꝓcuratoe pñs et abſens nõ tñ
inuitꝰ. ex de Peur· nõ iniuſte ĩ glo · b·
irogphũ eſt cũ dno paciſcetes faciũt dnas
ſcripturas ſub eadem foema verboeum et mu
tuo ſibi tradunt ·
— mnũ.qᷓ dat occõez dãni dãnũ dedil
e videtcᷣ. et iõ tenet.ſ. ſi det opam rei
illicite vel eciã ſi det pam rei licite ·
et nõ adhibz diligenciã quã p̃t ex · de telti · et
atteſ.ſiẽ in glo.c. IItẽ dãna dĩrnt ab expeſis
infra: in expeſe· anũ ðe a demẽdo⸗vn dã⸗
nũ pateris oñ de rebꝰ tuis aliqd decreſcitin
qñ nõ accreſcit eis.qᷓre qñ luc amittisnon
ideo dãnũ pateris q Damnũuü ſiue intereſſe eſt
cca rẽ.puta ſubtrariſti inſtrum̃ta qpus poſſeſ
ſio mea firmat. teneris mibi ad danã qð con
ti git m hi ꝗpcer abſenciã inſtrum̃to. ðdaz
eſt ex reet c. vt ĩfra in vocabulo intereſſe · de
hoc e de iniurijs· in nr̃a:in glo.
ODardanarij dicunt qui falſas tneſaras tenẽt
a quodam dardanario dicti-
Dare intelli gi q rermtat er de teſti:et atteſ.
veniés. 1. in glo. Itẽ dare ſolʒ duꝑli ſami ĩ
inſtr.S. vnoꝰ ꝗpe vt cu res data trãſit ĩ domi⸗
nip accipietis: alio impeope vt qñ oceditur
ſolus vſus vel ſola poſſeſſio rei q Itẽ dare ĩſo
lutũ qð ſolz poni in iſtris eſt dare ĩ ſolucõez.
Oebz et opoetzʒ aliqñ dicũuᷣt neceſſi tatẽé · aliqñ
honeſtatèé· xx. q· · c. ]·
ebitũ intelligi remitti ĩ ciro Sphi reddicõ
ne vel inſtrum̃ti · ñ ſic ĩ reddicõe pignoꝛis· ex
ELr lite pẽden. eccia ſacte marie i glo. vlt ·
ebiti die venire elt debitã poſſe pet ·
eclinare ẽ ali; re paulaum ĩfirmare et eã
declinante facèe. vñ de ſniazʒ. iudicis decliare
Mecretales epłenota ſzm jo. ꝙ ↄſtitucio ec⸗
æleſiaſtica ð canõðcretał. epła. et decretũ
Dicit eciã canõ qð ſtatuit in cõcilio gnali
Pecretũ ðꝛ qð papa ad nulliꝰ ↄſultacoez ſta
tuit de dſilio cardmaliũ: Decretalis epła ð⸗

qʒ pava ſtatuit vel ſolꝰ vel eum eardĩalibꝰ.
Monſtõnũ alia ciuilis qᷓ de ius foꝛeſe vł ciun

le.alia eccleſiaſtica qᷓ canon·di.nj· inter·

Ate conſtõ ð dupli. vnoꝰ cõiter et ſic cõpᷣ
Pbᷣdit oes decretales et legeſ et ðcreta· alio
mõ ſtricte. et ſic ↄſtões dicun' pncipu· leges
ꝓpłi romani:edicta pᷣtoꝝ vł iudicũ.vñ dᷣe iu

Dex citare tribꝰ edictiſ .· B jo.di · n) · plebiſcita
D ecretum dinidic infra ĩi iuris cozpꝰ.
H eductio.i.ſepacio.vñ deducen. ſepare · et

S efede ẽ vice dñi ſubire · ¶ ide e deducto·
vel illud facere qð dñs facerʒ in lite·.
Heferre eſt alique accuſare· differt tñ· qe ac⸗
cuſare fit reo pnte.deferre vero reo abſent .
Oetũctio è liberacio.vñ defungii. libera
D elegare eſt aſſignare creditoen debitoee ꝓp
ſe ſolutaꝝ ipi;
Dele aatus eſt is cui vel a papa vł ab oebĩa
rio vel a belegato pncipis cauſa omittic'. nã
et ſubdelegatꝰ? eſt delegatꝰ. Dicit aut ſaboe
legatꝰ reſpecta delegati · hec gof·
Depygonere eſt ſimplici vbo aliqueè ſuſpendẽé ·

Wesradare vo e cũ ſolemtate. ſ. mnſi gmia cu⸗
iuſ libz oediniſ. ꝓut ĩ oedinacõe ſunt tradita

auferedo ſepe tn vnũ ponit' alio.

P epoetare è aliquẽ in ppetuũ exiliũ dãnare

Lero gare quid eſt in vocabulo abrogare·
S eterminant qñq; pᷣcedencia ſequẽcia. qũqʒ

econuerſo.qñq; mediũ vtraqʒ:ex de v.ſig: ni
colans · . in pmis: et de appe· ij ·
Meteſtacio ẽ cũ teſtibꝰ fẽa denũciacõ. vt · ff.
de v. ſis· ſz et deteſtari et execrare ·

icere- vt qᷓ d vnũ dicat pła qᷓ ſequunt
ex illo.di.viij:quo iure· dictabãt.

Dictato:es erãt qͥ ĩ cauſis maioeibꝰ ſniam

BZies pfeſti dicunc illi dies ĩ qᷓbꝰ fiũt ↄme⸗

moeacões ſcõn loco feſti vt i ſabbatis beate
marie virginis. m boſt.
Dieta eſt cenaculũu ĩ quo q̃s magis die qm
nocte ſolet reſide eſt eciã diei ſpacin elt ectã
vniꝰ diei opacõ. ẽ eciã vniꝰ dici cca omelſtio
Acocner at dieta legał .xx. miliaria.FfF.ſi ſ
caucõeʒ.l. j. Pieta vul garis de illa ꝗᷓ he' zm
Oſuetudinẽ regiõis ex reſerip. ñnł lii glod

DHietarij ſut illi q ſe ad aliea cenacła onigut

aĩo furãdi a dieta dicti: Ite ſuùt gſſatoeeg ·

ignitas dðe qñq; qpã p̃rogatiua ĩ eccia qᷓ eẽ

ðe pſonatus·qñq; ſecularis pᷣrogatina: qnqʒ;

Pin dnc ↄdicio:.ex de cleri.nõ reſi-qe non⸗

iminucio capitis · eſt pon nulli glo.
ſtatus mutacio inſti · e. ĩ pnᷣꝰ. It ponc' B ſm
aꝛz0. ſtatꝰ ꝓ cimtate et libertate · vel ciuitate
tm.vel pr̃na ptãte· vel ꝗa ptãte ſiue meòia.
tria em̃ pcipua ſut q̃ bʒ hõ ſ.ciuitaslibertaſ
et familia· et ſim B tria eſt triplex capitis di⸗
minucio·ſ.maxima:media·et mima- Maxima
eſt cũ ꝗqs amittit ciuitatẽ et libertatẽ. vt ſi 9
dãnet' i metallũ vel oꝑꝰ metalli. vł ſi maio⸗
xx. ãnoꝝ patit' ſe venudari ad p̃ciũ pucipan
dum. vel ſi manumiſſus i ſzuitute ex ingtitu⸗
dine reuocet. Media é cũ libertas retinet. G
cimtas amittit'. vt ſiqᷓs in inſulã depoetetur.
Mima eſt cũ vtrũqz; retinet. ſz ſtatꝰ bo:s cca
failiã mutat.vt qe pᷣmo erat ĩ aliena potecia

*

et mancipat᷑.vel erat p̃mo ſui iuris et poſtea
adoptat' vel arrogat᷑. ſeruꝰ tñ manumiſſus ñn
dicit' capite diminui. qe anteꝙ; manumittat
ꝓ nullo vł ꝓ moetuo reputat'. hodie em̃ ĩce⸗
pit ſtatũ hꝛe .Gq̊ oĩia ꝓbant' inſti. e. *₰ B nõ
qꝙ pᷣdicta deſcripcio ĩtelligi dz cũ ꝓmuta' ſta
tus hoĩs facto eiꝰ iteruemete· vl ↄdenãdo
vel iĩ emãcipãdo·vel arrogando. vł adoptan
do. vel ecia reuocãdo ex ingtitudĩe· vel indi
gnitatis collacõe· et ſiq̃s ſtatũ mutet digtate
vñ liz mostuo pr̃e alicꝰ mutet ſtatꝰ eius. q̃a
ſui iuris ẽ factuſ ñ ideo capite eſt diminutꝰ.

aictice ſunt colũne eccie in qbus imagines

patrũ in ſuo cathalogo ponunt.xxiiij · q · ij.

—

Fere v et in ſacris dipticis ꝛc.

Oiſpendiñũ dðe longũ et ĩntile · cõpẽdiũ breue

et vtile li.pj.ð reſcrip.diſpedia ĩ glo.jo.an.
iſtrahere id eſt vedere.

inecius vbi nõ determĩatur qᷓntũ extendat'

arbitrio boni viri relinqt ex deł · de cauſis ·
et de cõiu.lepꝛo.in glo:
Moli ꝓxiꝰ de q̃ͥ ẽ ꝓximꝰ pubertati· ff.ð̊ reg
iur ·l.pupillꝰ. vn dicun' pueri dolo capaces
qñ ſũt ꝓxim pubertati.ff.ð reg. iur.pupillũ
vñ qñ mas bhʒ decè ãnos et dimidiuz · tuc em
pᷣt delinqre pᷣterꝙ; ĩ adulterio·h̊ accur .· GOugꝰ
vero ĩ epła ad renatũ dit. ꝙ puer ðe doli ca⸗
ax cũ eſt.vij.ãnoꝝ · qe tũc pᷣt metiri et veruz
anieolus malꝰ e calliditas ad decipiẽ
dum aliũ adhibita. Dolus bonꝰ eſt ide qð
ſolercia.maxime ſczʒ aduerſus hoſtes et latro
nes ne qs machinet. vñ ðᷣe qs bone indolis
q̃ſi bonũ dolũ intus hñs·iſolerciã vel inge⸗

mu kt.l c lra bonus dolus eſt qᷓ fraudeè ex
de . l. ij · l· cũ pr · Hoſt. tñ fidẽ ſzuãti
fides eſt ſeruãda.xxiij ·q:j.nouit nemo autez

cludit. ff·.

videt eos frandare qᷓ ſci ũt et ↄſenciũt · ff. de
reg. iuris nemo. Ge, dolü adhibeat reꝰ. in⸗
telligenda ſũt verba ſm ꝙ actoe intelligit.
ſi aut vterqʒ:debent intelligi in o ſenſu.ex
de ſpõ · ex lris.in tex· et glo · ¶ Ite qui dolum
obicit dolũ ꝓbabit.ff·de ꝓba.quociẽshoc

fallit ĩ paſtoee qꝗͥ negat ſuo dolo vel neglige
cia oue piſſe et in cuſtode carceris· ar. ff. de

eden. l. ſiqͥs ex· S. vlt.G̊ jnnoc. Itẽ oĩs dolꝰ

eſt fraus n ecõuerſo.ff·de paciuregenciũ· .

dolo. Bʒ otra · ff.de res· iuris· I. frauð· vbi
ðe ꝙ fraus ñn fit ſine dolo. M&Æο fraus fit duj.
vnoꝰ de re cũ oſilio·alioꝰ de re ſine ↄſilio vt
cum qs decipit aliquẽ· re ip̃a ignoeata pmoꝰ
nun ꝙ fit fraus ſine dolo·ſcðoꝰ fit ſine dolo.
Bonũ infra in vocabulo munꝰ. 2

6
lectio fideliũ de ↄſe·di.j.eccia. tercio muro
rũ ambitus·de ↄſe:di.i.de fabrica. q̃rto coꝛ
pus xpi.de dſe.di ·i.ĩ eccia.qnito p̃latura ec⸗
cleſie ex:ne pᷣlati vices ſuas vel eccias·id eſt
pᷣlacões.vt expomt bn. ibide·ſexto epᷣalis ec
cleſia et hãc deſpõſat epᷣs qñ cõſecra.vij.q
i· ſcire · ſeptio obuencões ecciaſtice ꝓuenie⸗
tes romane eccĩe.ex:ne pᷣla.q̃relã.HG̊ bn.ibið
octauo viri ecciĩaſtici.lxiij.di.c.j.nono cano
nici mr̃icis eccie · di.lxiij· I· fi.x.maioe pars
capitłi.di.lvi.apł ica·vndecio q̃libzʒ ecciaꝓ
uicie ex de vſu palij Cũ ſup.hG̊ bn.ex ð v.ſig·
cũ clerici. Sccleſie matricis noĩe intelligi
eccĩa cathedralis · ex de v.ſig. venerabili.
Sccleſie cathedrab noie intelligit ep̃s et
capłm illius eccie et nõ alij clerici · vt in. c.
cum clerici in gio · Eccleſiaꝝ bona ſũut dei
vñ liez oĩa ſint eiꝰ.G̊ tñ ſpealiꝰ.ex de v.ſig ·
dilis de qui edibꝰ peſt qui cã glo · b.
eciã ðdᷣe edituꝰ.qe edes tune ſcʒ domꝰ ciui
tatis eſſent ruinoſe vł inoedĩate poſite · Dicũ
tur eciã ediles curules:qe in curribꝰ ire ſole⸗
bãt.ff.de edił.edi.l.j. Edilis cereab ðe a ce⸗
rere . qe p̃fuit ãnone· Ide ec ðᷣe pᷣfectꝰ ãnone.
E dictũ pemptoen qð ẽ ̊ ĩ vocabulo citacio
ꝙ¶« dicta m vocabulo decretales.
iectio ſjm ꝙ de ea tractat ex · eſt alicꝰ pſo
ne ad dignitate vocacio·
¶LpAmblema eſt emines ſcriptura vł oenatꝰ va
ſoꝝ vel varietas coloꝝ in pauim̃to.
E. mergere eſt ſubito accidere.
MÆmptoe bone fidei vr es qͥ aut ignoeauit rẽ
eſſe alienã·aut putauit eũ qᷓ vendidit hẽe ve⸗
dendi ptãtem · puta tutoeè eſſe vel curatoꝛeʒ.
ff· de v·ſis · bone ·
aquus emiſſariꝰ eſt q̃ ſalit ſup eqᷓs.Squiciuſ
eſt cuſtos equoꝝx · Equiciũ grex equoꝝ·
rsgaſteriũ ðᷣe ab ergos grece qð latie ẽ opꝰ
et ſterõ Srece qð latie e ſtacõ. ĩde ergaſteriũ
Aſtacs oꝑoſa · C. ð ep̃is et cłicis.l.ij. ĩ glo.
rro ẽ qui oberrare ſolz. et frequeter ſine cã
ſt ſignat pñs et pᷣteritũ·vt cũ de vagat.
ticius elt ſolutꝰ ab obligacõe Et ſiłr erit ſig
futurũ et pᷣteritũ · vt cum ðe ꝙ in codꝛcilł ſcri
ptũ erit do vel lego· li erit p̃teritũ et futuruzʒ
demõſtrat · Nõ fuiſſe vi qͥ ñ durauit.ex de v.
ſis· nã et ego · in tex· et ĩ glo·c. ſic eciã ñ eſſe
ui minꝰ ẽ vdoneðꝰ. ex de trãſł. inter.
* mitte aliquã rè è eã ꝓ ſnĩiam iudicis cõſeqᷓ.
xcãdeſcere ẽ ſubito iraſci hita ſił itudĩe in-
ter furoꝛẽ.et ferri eſtuãtis candoꝛe·
xcepcio eſt rei defeſio ꝓ quã qͥs tuet' ſe ab

4*

romões dicunt qui perãt nauibꝰ. actoꝛe. St p̃t excepcio ſumi duplir. ſ. ꝓprie et

vbiü ſine obſcurũ verbu interp̃randũ ẽ imprope ꝗp̈e cũ actio opetit actoꝛi. vt qe mu
reo.niſi ĩ qᷓ̃tuoe caſibꝰ.ſ.qñ agi ð cã liberali ta aui tibi·x · Iib·ſʒ G actõ excludit excepcõe
de inofficioſo teſtam̃to·de mĩr̃ioꝰ et de dote · vt qe feci tibi pactũ de nõ petedo.et tunc ðe
ex de fide mſtru· inter dilectos m glo.vl. et excepeõ actõis excluſio.et tunc eſt excepcio
de ſen. et re udi.c.vlt.in glo. Dubia ſunt iurs· Impeope vo ðe excepcio cũ actoei ñ da
in melioæee pte ĩterp̃ᷣtanda. ex ð re.iur.eſtote. atctio · ſz calũnioſe petit. et talis ñ p̃t de iure
DDubius in ſide ifra ĩ vocabulo. infideles expiri ſine actõe.qꝛ nemo pᷣ̃t expiri ſñ actõe.
uctarij dicunt mgri mlitũ ducentoxx· ñ cũ tũc nulla ſit actõ·dici ñ põt actõis ex
uuplonia vtit qui duplicata vtitt. cluſio· ſj de otra intencõeʒz actoeis defenſio
M Ecleſia mutipliv de:ſ. p̈ malignancium ett tic p̃t dici excepcõ facti. Vñ qñ qͥs ĩ aliq

pßsS. odiui ecciam malignanciũ · ſcdo col inſtr̃o ſe obligat ad aliq̃d ſñ excepcõe aliqua

iuris vel facti· ſenſus ẽ ꝙ dtra B; nullã faciet
defenſionẽe de iure vel de facto. Eſt auũt ex

cepcõ alia ꝓemptoꝛeia qᷓ· ſ. actõeʒz oino pimit

puta petebã a te.c.li. et tu excepiſti dices ꝙ
pepigi tecũ de nõ petẽ do imꝑpetuũ · Flia de
clinatoꝛia puta cõuenio te coeã iudice ñ tuo
et tu dicis te nõ eſſe de foꝛo eius.&lia eſt di⸗
latczia ſolucõis puta peto a te c· libras et tu
dicis ꝙ nõ debes eas vſqʒ ad annũ · ex de ex
cęp· excepetonè in glo.
Exconſul infra in vocabulo exq̃ſto⸗.
Cxecutoees ſunt illi p quos iudex ſniam ſuã
mãdat execucõi. dicũt eciã executoees illi qᷓ
iſtituut' ĩ teſtamtiſ ad ꝓficiedũ oedĩata ĩ ip̃is
xenia dicũt' pue res omeſtibiles qᷓ a vłgo
pnᷣtacões dicunt et maxie diuitibꝰ afferut
Drbibere eſt reʒ in publicũ onñdere vt aduͤſa
rius copiã habeat re ſuã eſſe Otenhendi vt cũ
quig dicit hec res eſt mea.
¶ penſe·impẽeſe ſſint vtiles et necrie. expẽſe

vero ſut volutarie nõ ncẽrie q̃ ex penſuũ· ĩ.de

bitũ · ¶ Expeſe differũt a dãnis. ñ iuram̃tũ
factã ſupꝑ vnũ ñ extendit ad altenꝝ Expenſe
em ſunt q̃ cã litis fiũt.dãna vᷣo q̃ ex diſcoedia
Pueniũt · vt deſtructio domꝰ et ſił ia·ex ð in⸗
iuri)s· in nr̃a in tex. et in glo.
xpiri qñq; ponit' ꝙ rñde ſine defede. ex ð
ius. c.j·. qnʒ ꝓ age.ex de cã poſ· paſtoꝛalis·
M xpilatoees ſũt q̃ de rebꝰ vacãtis heditatis
aliqd expilãt et ſurripiũt. pe. di.i.aut facti
MOxplicacio.nota ꝙ excepcõ adiuuat ren. Be
pꝓlicacõ vero è illa allegacõ q̃ excepcõezʒ in⸗
firmat et actoꝛẽ adiunat · Supplicacõ eſt illa
q̃ replicacõeʒ infirmat et reũ adiuuat· Expli⸗
cacio vero e illa qͥ ſupplicacõez infirmat.

eqſtoe e q̃ offm̃ et admiſtracõz pecuĩie qræẽ

de et ↄſeruãde depoſuit ſiẽ excõſul qͥ dↄſulere
xtũc tꝑs extremũ ſignat. ff.de deſiſt ·
cõdi· et demõ.l.ſi is . ſi ita.
xulabit ſine ſpe pr̃ie redituſq; reiq; AInſcri⸗
ptus manet in pria ſʒ re ſpolia'. Fnmittit ꝓſcri

ptus opes · ñ poſſe reuti· Ruiq; relegatuſ.ſua

cum remeabit habebit.
Ecere de ille cuiꝰ auẽte fit.ex.ð ſen.
ex. mb ieres Eacè qs ðe ſtatiʒ incõtinẽ
ti. mox. ilico.q facit ſine interuallo
nullo actu ↄtrario vel imꝑtinete intermedio
ex de elec. qe ꝓpter phi ðᷣe ꝙ pꝰ collacionem
mox dʒ electio celebeari. Siłr cũ vis infert?
pꝓſone incõtinẽti repelli dz. iI. ſine interuallo
qi bel lo ↄtinuato ·Itẽ ið qõ fac in triduo.
C.de erro.aduo.l.vlt.vbi dꝛ ꝓ aduocatꝰ pᷣt
reuocare erroꝛè ſuũ ſtati ·i.infra triduũ . et B
intelligit place.ſic̃ ſonat.ſʒ accur. mtelligit
H qñ cã durat pꝰ erroeẽ tm̃ ꝑ tres dies. kKé
qð fac̃ in.x·diebꝰ.ff.de cõſti ·pecu.l. ꝓmiſ⸗
ſoꝛ · vbi ð ꝙ ſiq ſine die ↄſtituerit ſe ſolutu
ru pecuniã alicui ↄtra eũ agi p̃t ſi ſtati ñ ſol⸗
uat· i. infra.x. dies Ite qð fat ĩ vno ãno xx ·
qĩ. puella. vbi dᷣe ꝙ ſi inſcijs pentibus infra
xij· ãnũ aſſũpſerit velũ pẽtes et tutoꝛes pñt HG̊
irritare ſtatizꝭ. i. ĩ fra ãnũ.¶ Etẽ qð fac cũ quo
Dam tpamęeto tpis.ita ꝙ nec mĩmũ nec maxi⸗
mu tꝑs aſſumit. qð magis p̃t ĩte llectu pcipi

q̃;ᷓ dici.ff.de ſolu.l.ratum. et.l.de codicibꝰ
vbi de ꝙ heres fideiuſſoe teſtatoꝛis. B qð añ
aditã hereditate ſoluit ꝓ defũcto ſtati ſoluè
dz · i. cu quodã tpamèẽto tpꝑis · ñ ei ſtati cũ ſac
co venire dz Iltẽ qð facit cũ pᷣmo põt ex de
reſti ·ſpob. olizʒ cãz vbi ðᷣe ꝙ vim illatã rebus
pt ꝗqs repelle incõtinenti·i.qcito poterit col
ectis amicis · ita ꝙ ið incõtinẽti nõ extendi
vltra ãnũ · HG̊ bn· ex de elec.qe ꝗpterItẽ qð fa
cit ĩ vno meſe · i. q.i:· Ooſtat vhbi de ꝙſi aliqᷓ ſint
oedĩati ab heticis ꝑ vimſi atiz renunciaue⸗
rit ↄciliabulo heticoꝝ· tũc excuſan .i. infra
meſem · Ite ꝙcito ſcit.xxxij.q.ij:·mulieri ·
¶ Itèe qð facit qqʒ · ff·ſi certũ petat.l.j· vbi

ðe ꝙ cuicũqʒ aſſetimꝰ alienã fide ſecuti mox

recepturi ex hoc cõtractu credimꝰ.

Ealſarij dicunt ꝗ crimĩs falſi tenent᷑ᷣ. 3
trama opio: et eſtimacio ide ſũt ſm jo. iij. ꝗq.
vij· poero.de fama ec ifra vocabulo ꝓbacõo.
amilie noiĩe liberi otinent᷑.et eẽ dñs failie

ff.ð v.ſig.l. faĩlie.vnicꝰ vo huꝰ noĩie failie

ñ ↄtinet. nec duo faciũt familiã vt ðe ibidẽ
ermẽeétacio e eiuſos gnis metalloꝝ oſolida

cio ſiue cõ unctio.
erri dicimꝰ ꝗpᷣe qð qs ſuo ÿo coꝛpe baiu⸗
lat· poetari vo ea q̃ qs i umeto ſecũ duẽ· agi
vero ſiue duci aĩalia.ffᷣ.de v.ſig· ferri.

ideiuſſoe eſt ꝗᷓ ꝓ alio ſe obligat vt ſcʒ eo ñ
ſatiſ faciete ſatiſ faciat. et ðᷣe fideiuſſoꝛ q̃i iuſ⸗
ſu alteriꝰ pones fide ſuã.q Eideiuſſoꝛ in rem

ſuã datus è q fideiubz ꝙ re aliq̃ ĩ cã illa m qᷓ
res ẽ futura ſua ·vt ſi fideiubʒ ꝓ ſuo ꝓcurato
re in cauſa rei ſue rem mudicata ſolui:
ides · dubeꝰ ĩ fide e ĩifideb . ex ð ſũ · trini. fir
ieri · HB vba fit et fiũt nõ tm̃ reſpi⸗ (miter·
ciũt pñs tꝑs ſʒ eciã futuꝝ · xxv.q.j. gnali in
tex · et glo⸗ Eieri incõtinẽti q d ðᷣe q pᷣt ↄmit
ti arbitrio indiciſ vt dixit ala.ex de ap.an. ſit
m glo.Vel fieri incõtineti ðe. i.in actu ſe te⸗

nenti · i. anteꝙ; otrahetes adò alios actꝰ et ne

ocia diuertãt:ffᷣ.de v·obli.l.otinuis.
S. iliuſ famil ias eſt ꝗ e in ptãte pr̃is·
2 ilius emãcipatꝰ eſt qᷓ eſt ex manũ vł ptãteʒ

iſcꝰ q̃d e ̊ ĩ vocabulo oↄfiſcari.
iſcaria ſũt tri buta.C. de ep̃is· l.iij· in glo.
Loti noie intellig hĩtꝰ hing maĩcas lõgas
et amolas. Quculle vo noĩe habitꝰ longꝰ et
amplꝰ ſñ mãicis li.vij.ð ſta · mo.ne ĩ agro·ꝗ.
oꝛeſta ẽ locꝰ vbi fere includunt. ven·
quibꝰ hʒ aliqs vſu venãdi.ex de dona.cũ di
on eſt locꝰ rebꝰ venalibꝰ lectꝰ ĩ glo.
deputatus.eſt eciã tribunal m gof.
= ceus ẽ locꝰ exercèdis litibꝰ in pncia iudi⸗
cis aſſignatꝰ.a fando dictus vł a fozꝛoneo re
ge q̃ pmꝰ grecis lege dedit · ex de v. ſig . foꝛꝰ
Et ðe ↄpetes·ſI· alicui qʒ ſoꝛtitur rõe delicti·
vel ↄtractꝰ vel domicilij vł rei de ꝗᷓ agit.
oꝛaneꝰ e qᷓ foꝝ tz vt ibide vlde losds veit
= oꝛſitã qñqʒ eſt dubitatm̃ · iij.qvj ꝓpegna
vt ex de voto magne. res⸗

E ilij infra ĩ vocabulo liberi. (pris·

raus fraudare:5 in vocabulo doli ꝓximꝰ.
ructꝰ dicunt' q̃ ſupſunt deductis expenſis

rm nomĩe ↄtine' ſoꝛo⸗ff.de pactis.l.tres

—=

que fiũt gracia fructuũ.i Erucſis quidã ſũe
induſtriales vt frumentũ:vinũ:et oſł ia:qdã
aturales vt fructꝰ arboꝝ ex de reſti · ſpo. S
unctio eſt vſus ↄſuetus. uis in glo.
E. undus eſt manſio alicuiꝰcum acceſſi ombꝰ
undum diuidi in certas regiones eſt diuidi
in determiatas partes.
ur et abigeꝰ ĩ q drnt.õ ĩ vocabulo abigeꝰ
gnerali ſʒ mone pſona loques qnʒz ĩtel
Iiligit exc epta.qnqʒ n· nec eẽ failia eiꝰ
exy de iuriur. peticio · ¶ Enale vbuñ e
ſp gñabr ĩitelligedũ·ibidẽ ad nraʒ ĩ glo.· vlt.
Qð gnaliter ðe. imo eciã qd; mmdefimite ðe
gnalv eſt mtelligendũ·ex de om. lepeo· qm ᷣ
gloſa· de h̊ ifra in vocabulo indefinita:

Generalia verba ſunt ad ciuſle modũ referẽ⸗

da · ff. ð̊ hui. vr · p ð. l. ſi cni · ð B ĩ vocabulo
Iy landis noĩie oms fructꝰ ↄotinen oceſſio
ff.de glande. l. vna. bulo collegiũ.

regs faciũt·v·poeci · vb · x. oues·S in voca⸗

abere actõeʒ eſt minꝰ ꝙ; hee re · et hoc
eſt eciã qdð ðe. meliꝰ è pignoei ꝛncũbè
ꝙᷓ in pſonã age. ff·de reg· iuris · I. minꝰ.
EHabere. tenere. et poſſidẽ · qn H tria ponũt⸗
in al iquo inſtro ſic debet exponi.ſ. ꝙ recipi⸗
ens heat.ſ.de iure teneat naturałr de facto.
poſſ.deat ciuili et de iure·qe ciuilis poſſeſſio
e cã acqredi dñij.liʒ aliqñ poſſeſſio ſit tm na⸗
turał ñ ciuilis vt illa quã hʒ vaſallus:·
9 erciſco.i.diuido. et inde iudicium famlie

P auſtꝰ e ius hauriedi aqz ð puteo vici

erciſcede ˖ id elt diuidẽde. .
Erotoniũ e locꝰ ĩ q paupes alũt ſm
* accur. C. ſacroſactis eccłbijs. l· illð·

gnoeãcia lz ̊ hitũ ſit ĩ multis locis ꝭ

multiplici ignoãcia· tñ ad plenioze euiden⸗
ciã ponẽde ſunt hq pleniꝰ diuiſiões ignoꝛãcie
et eſt hic dicenoũ q̃ ign oeãcia excuſat et que
magis excuſat et que minus: .
Sciendũ igit pmo ꝙ ĩgnoꝛãcia eſt triplex
rima ẽ ignoꝛzãcia negõis ꝗᷓ·ſ.ſcia nega nec
debitũ ſciedi pom. et ; ſimpłr excuſat Secũ
da eſt ignoeancia puacõis · ſ.ꝗᷓ ſcia negaꝰ· ap
titudo tn ſiue debitũ ſciedi ponitᷣ et B in eis
q̃ ptinent ad ſalutẽ excuſat a tanto ſ nõ a to⸗
to.Tercia eſt ignoꝛãcia diſpoſicõis.ſ.q̃ poĩit
erroꝛe ſiue ↄcepcõz trariã ſcie recte· et Hin
his que ptinet ad ſalutem accuſat nõ excuſat
Ite ignoꝛancia diuidit' ex pte materie cca
quã eſt·:qe alia eſt iuris·alia facti·et ignoꝛã⸗
cie iuris ſi aliquos excuſet minꝰtñ excuſat ꝙ;
ignoꝛãcia facti.ꝗ Ignoꝛãcia vo iuris: alia ẽ
auris naturab.alia muris diumi:alia mris ca⸗
nonici alia muris einlig ISgnoeancia iuris
naturalis nullu hntem vſam rõis excuſat· q
h̊; ius ẽ in coede hois ſcriptũ.iĩ ·.q·iiij · notãdũ
Ignoꝛãcia vo iuriſ diuim qᷓntũ ad aliqᷓ ſim
Nr excuſat laycos.qᷓntũ vo ad aliq̃ᷓ excuſat a
tãto ñ a toto Legẽ em et ꝓphetas et euãgeli
um et doctrinã apłicã ſcire tenen' ep̃i et pᷣla
