huiꝰ accuſatiui ſalutẽ ponit' G oeacõ.ſ. ſpm̃ O

ſilij ſameis.· ſicut cũ quis ſalutat' ab excõica
to nõ bebʒ reſalutare eum. ne ſic cõicet ei ĩ lo

quẽdo in caſu nõ dceſſo. ſʒ p̃ᷣt dicere ð em̃det
vog. q dicere nõ e ip̃m ſalutare.ſʒ pociꝰ ip̃m
de ſua culpa arguere et ad ĩpetrandaʒ ſuã ab
ſotucõz ãmonere.qð licitũ ẽ:q̊ rodᷣ. q Qui &
ilo qui recepit munꝰ ab ilio qꝗᷓ erat excõicatꝰ
cũ pticipantibꝰ ſibi: ſ q̊ neſci ebat cu recepit
illud ſz poſtea ſcimt. nuquid tenetur reddere
munꝰ illnd. et nůquid excõicatꝰ. H? ſi ꝓba-⸗
bilis ignoeãcia en excuſat non eſt excõicatus
i ant ſcies eu excõicatuʒ recepit munꝰ ab eo
in caſu nõ oceſſo excõicatꝰ e ꝗpter recepcõz ·
nõ ꝓpter retecõnem.nec tene illud reſtituere
illi qm dedit. ſed imdncendꝰ? eſſet in pnia illꝰ
esogare m pios vſus ſi ad hoc mduci poſſet.
ſi tũ remitteret ad illů qui dedit in deteſtacã⸗
nem excõicacõis et ruboꝛs excõicati· credo ꝙ&
bene faceret in eo caſu cũ accepit illud munꝰ
mhil ſciens de excõicacõe. G̊ roð. I Quid ſi
aliquis aſſurgat vel reaerenci am exhibeat ex
cõicato:aut melinet caput ipi ſalutãti aut la
bia moueat quaũ reſalutãs eu nihil tñ dicat.
nũquid mcidit eoip̃o m canonè excõicacõnis
maioeis ant minoeis: ſi ſit excõica tꝰ cũ puci⸗
pãtibus ſibi. cũ pene nõ ſint extendende ſi
aſſurgat' excõicato vel reuerẽcia exterioe exhi
bea ſine miſterij coepalis obſequio. ex G̊ ſolo

nò incureit excõicacõz maioze vel minoee 3. qe

H facere nõ è ei cõicare· G̊ rod.¶ Nuquid ex⸗
euſat a maiosi excõicacõe ille qm gpter fami
liaritatẽ aut metũ cõicat excõicato cũ pticipã
tibus ſibi . ꝙſi ꝗꝓpter familiaritatẽ expᷣſſam.
xj·q:ij:qm multos.cõicet quis excõiceao.nõ
ineureit quis excõicacõz maioee vel minoeem
De meru vo videt᷑ ſentire rap . ꝓ nullus metꝰ
excuß qn cõicãs excõicato in locacõe:oꝛzone.
et ſimilibꝰ.incidat ĩ excõicacõzʒ Elij vo dicũt
ſi ſit talis metus qii cade poſſit in dſtantè vi⸗
rum excuſat.ne ſic cõicans excõicatis incidat

.
7

alioqn poſt iurameêtũ nõ eſſet abſolucõ necel⸗

in excõicacõnez minoꝛé. et ita videtur ſentire

Hhu·in c.qm multos·et h̊ opio videt' humaĩoz
et verios cũ caſus neceſſitatis excuſet ĩ talibꝰ
et etiã caſus vtilitatis qdð minꝰ e. Et quecuqzʒ
cauſa excuſat cõicantẽ cũ excõicato ſine agꝑ⸗
uacõe ſñie:excuſat inquã ab excõicacõe micꝛi
excuſat et a maioꝛi cõicante cù excõicato cum
ticipantibꝰ ſibi.niſi a ꝓferente ſñiam aliuò
t exp̃ſſum pudoe aũt et familiaritas que non
ẽ expᷣſſa in d.c.nõ excuſat cẽicantẽ cũᷣ excõica
to ab excõicacõe maioei vł minoei. B roò.
Quid ſi ſim hoſpitatꝰ in domo aliqua et ſuper
ueniat publice excõicatꝰ.nũqd teneoe ĩde exi
re aut de meéſa ſurgere ſi ſe ĩgeſſerit ad illã
teneoe exire de menſa nõ obſtante ſcandalo
eius et alioꝝ ſi foete inde ſcandaliſent. qe ſcã
dala nõ vitant doctoe iudex bñ viuens Pi ãt
eſſet excõicatꝰ occulte tenerer non ſurgere ſi
nõ poſſum ſurgere ſine nota eiꝰ In pᷣmo etiam
caſu cũ ẽ publice excẽicatꝰ nõ teneos ð domo
exire in qua receptꝰ ſum ip̃o ſupueniente. duz
tñ poſſim habere locu ſepatũ · ita ꝙ nõ opteat
me in aliquo cõicare cũ eo.ſi tñ nõ timeo ex G

ſcandalum mfirmoꝝ Ite credo licet ſciã ali⸗

quẽ publice excõicatũ ĩ aliqua domo receptũ
eſſe ꝙ ibi poſſim ho ſpicium recipe ſi loeus ſit
tãte capacitatis ꝙ oĩino poſſim cõionez eiꝰ vi⸗
tare aliter non. g. aũt publice extõicatꝰ reci
piav tanꝙ; excõicatꝰ ad menſam ſeoꝛſum.et vi
tet in omibꝰ p̃ter in neceſſarijs.ant ſi recipia⸗
tur etiã tanꝙᷓ quilibet aliꝰ nõ excõicatꝰ nõ te⸗
neoe ſurgere vel domũ relinquere.ſi recipiatꝰ
in tali loco vel aò talem meſam.et tã remotaz
ꝙ merito indicari poſſit ꝙ ego vel illi qui ſũe
mecũ ad eande menſã nõ excõicamꝰ nec ↄme⸗
dimus qu illo excõicato. nõ teneo⸗ ineꝙ; niſi ti
meaʒ ſcandalũ infirmo nõ mtellige nciũ cõẽ⸗
ſcienciã meã · G roᷣ · De hac matena ſic dic
inno. ſuꝑ c· nup:non dicoe excõicato cõicare.
aa ego et ip̃e ſimus in aliqua domo. ego
meis negocijs ip̃ᷣe ꝓ ſuis·ſj ſi ego et ip̃e ſimui
iremꝰ að papã · vt ꝓ eodẽ rogaremꝰ bene ĩci⸗
derem exccicacõz; Si vo ego er ip̃e hbaberemꝰ2
vnã ſolã camerã conmune. bene liceret michi
eſſe cũ excõicato in eadem camera et iacere et
omedere ſ nõ ĩ eade meſa nec in eodẽ lecto.
qe non pᷣt h̊ eſſe ſine voliũtaria cõione.ſʒ ĩ alio
caſu vtit ſuo iure q Quid ſi excõicatus intret
clauſta vel domũ alienã.nũquid ꝓpter ̊ ĩde
tenentur exire clerici vel laici qui ſunt ibi. ?
ꝙ nõ.qð etiã notauit hu.xj.q.iij. excõicatos.
ꝙ ſcolaris qui habzʒ ſociuz excõicatũ in domo
non tenet' inde exire ſz pᷣt remanere in eadem
domo dũ tñ nõ cõicet ei in ci bo potu.locucõ⸗
ne· vel hmẽn. Gredo etiã G; ſcolaris agere He
Otra eũ ꝙq; vel exeat de domo vel abſolui ſe fa
ciat.G̊ rod̊.· Quid ſi ſie excõicatus ſociꝰ meꝰ
HX ſcõm bn· ex e.ſi vo. nõ ſtatim teneoe diui⸗
dere ſo cietats ſi h̊ ſine magno dãno meo fieri
non poſſet ¶ Quid ſi veniam inuiratꝰ vel cita⸗

rus ad aliqð feſtuz vł ↄuiuiũ et muenero bi

aliquẽ excoicatũ publice quẽ ſcio publice ex⸗
ccicatum nuquid teneoe recedere · ꝙ ſice.

exquo non debeo ibi epulani qmdiu eſt ibi.

5

»„

licʒ ſedeat ad aliã menſam ꝙᷓ ego· vł õmedat
in alia camera ꝙ ego:qe omes taliter inuitatt
aut etiã ſine inuitacõne ↄuenientes ad Hoc fe
ſtũ vel epulũ ſibi muicem cõicare dicendi ſut
ſine cõmedãt ad eandẽ meſaz ſiue ad diuerſal·
nec ẽ ſiłe de iſto caſu et de Pximo pᷣcedẽeti · H
roë. QSê qñ dᷣe quis ſcire aliquẽ eſſe excoica⸗
tum. h qñ vidit ipm alique clericũ verbera⸗
re. vł lr̃as pape falſificare vł aliud tale face
vk ·e qñ feeri vł denüciari ſmiam audiuit vel qñ
ip̃e excõicatꝰ vł eiꝰ pᷣlatꝰ maxie ep̃ᷣs· vł aliꝰ
fidedignꝰ dixit ei. vl añ e publica fama eum
eſſe excõicatũ: alias ter leuem famã . vł ſi B
audiat ab aduerſario eiꝰ. nõ debet ↄſcienciaz
ſibi foemarexxij · q· v · B vr. et e e · c ðſidereſ

et ij. qꝛj. Pꝰ. et xj · q· ij · n ſolũ et c. cure · et di ·
lyxxxvj. ſiqᷓd vo · HB ray · et hoſt. Sʒ de bis oꝛit

dubitacõ multiplex ſicut in ſequẽtibꝰ appeb!
Q Quid ſi excõicatꝰ dicat michi in ofeſſiõe ſe
eſſe excõicatũ· nũquid teneoe eũ vitare in oc⸗
culto ſalteᷣ · Hẽ quidã dicũt ꝙ nõ· qe nõ ſcio B
ſicut homo. ſed ſicut deꝰ. vt patz ex de offici ·
oꝛdi.ſi ſacerdos qe dicũt ꝙ nõ tenet quis vi⸗
tare excõicatũ mſi ſciat vt hõ eũ eſſe tal em. et

ne odioſa reddat' ofeſſio ter ↄfitẽs non deber
vitari etiaʒz in occulto ſiue in cibo ſiue in potu

ſiue in alijs Flij dicũt ꝙ in H caſa vtãdus eſt
ar. vj·.q.vj.ſi tm̃. vbi notat hi · ꝙ ſeruandu eſt
qð ibi ðe ſine ep̃s ſciat Vofeſſionem ſiue alio
mõ crime ſubditi ſui · B roð. pᷣme ſnie ẽ ho : ar·
eẽ de pe . et re · os Quid ſ michi dicat ex o⸗
fechomis ſigillũ ſe eſſe excõicatũ · Hm omẽſ
ceneoe eũ vitare in occulto nõ ĩ publico. niſt
ſit publice excõicatus· B roðᷣ. Quid ſi eps k
archiep̃s oł pᷣſbr̃ ꝗpeiꝰ dicat aliquẽ eſſe excõi
catũ denũciando illã ſniazʒ vel ſi dicat aliquẽ
eſſe excõicatũ qꝛ excõicamt eũ nuquid teneon
ei credere et lũ vitare· H ſi ſit caſus in quo
Oſueuit pᷣſ br ꝗpeiꝰ excõicare credendũu ẽé ei de
H ſi dicat ꝙ eu excõicauit aucẽte ꝛia l ſupio⸗
ris. ſi aũt dicat ꝙ excõicauit aliquẽ alium pꝛo
chianũ auẽte ſupioꝛis· nõ teneo ei credeee ſi

ꝓbahiliter dubitẽ ð mãdato· pſerti ſi non di⸗

cat B michi denũciãdo excõicacõz · H̊ loquen⸗
do in cõi locucõe Tanta etiã poſſet eſſe immi⸗

cicia miter epm et pᷣſbiten et peochianũ ſuum
quẽe excõicaſſe ſe dicit ꝙ nõ tenerer ei credere
nec illũ vitare niſi alit⸗ ꝙ; p verba eiꝰ oſtarer
mich de illa excõicacõe Bi aũt eicat ep̃s vel
p̃ſbĩ ꝙ vidit peochianũ ſuum occulte aliquid

—

facientẽ ſiue credã ſiue nõ. nõ teneoe eũ vitae

nec in publico nec in puato. tum ad vitãdã

excõicacõz minoꝛem· et multo foeciꝰ ſi alius
michi dicat. Quia tñ qꝗᷣ eſt excõicatꝰ peccat ð
mumcãdo cũ alijs in caſu nõ ceſſo· ſi credaz
ꝓbabiliter aliquẽ eſſe excõicatũ ꝗpter factuz
occultũ in quẽ ſñnia nõ ẽ publicata· nõ debeo
me ingerere eiꝰ cõiom ſi ̊ poſſum vitare ſine
ſcãdalo et peccato·et G̊ nõ gtermmetũ mioeiſ

excõicacõis ſo ne dem ei oceaſiõz peccãdi cõi

cando michi. B roᷣ.· Gʒ quo bonũ debeo di⸗

mitte Pter vitandũ ſcãdaluz l petm̃ hmõi ĩ B
caſu · M pociꝰ diſcerni p̃t x vnctõz q docet
de omibus ꝙᷓ ꝓ doctrinã et in hmõi apicibus

regł ariter vbi dubitãt etiã ſapiẽtes excuſabik
ignoꝛãcia· vñ ſi aliqs bona fide Pte iſtã vei
illa eligeret nõ debz ſup B oſcienciã habe m⸗
mis ſcrupuloſazʒ · Si aut talis ĩ gerat ſe cõioni

—— —

mee nõ teneoꝛ vitare eñ ĩ ̊ caſu ne foꝛte dene
gem ei cõionẽ debitã · H roðᷣ. Vtꝝ ſint vitã⸗
di illi de quoꝝ excõicacõe piti ↄtrarie opinã
cur. Gñdet tho.in quadã queſtiõe de quolibz
dubitacõ ð excõicacõe aliquoꝝ aut pᷣcedit
ſniaz indicis aut ſequit · ſi pcedit nõ ſũt vitan
di quouſq; certo indicõ termĩe. ĩ B em caſu ẽ
i miciore ptem interp̃ᷣtari debemꝰ. ſi vo ſeqᷓ
cur ſtanduũ ẽ magis ſñie indicis · aliter ĩtermia
biles eſſet lites ꝗq Woſtea de publica fama no
ta ꝙſi publica fama ſit de aliquo ꝙ ẽ publice
excõicatus vł ꝙ notoeie fecit aliquid quo
maioes excõicacõz ĩcidit· ceneo⸗ HB credere et
eũ vitare. Sz etſi audeo a fide digno vk a fide
dignis ꝙ audiuerit eũ denuciari excõicatũ in
ecckia. vb viderunt eũ notoꝛie feciſſe aliqᷓd ex
quo incidit maioꝛẽ excõicacõzʒ:teneoꝛ eũ vita
re tã in publico ꝙᷓ in occulto donec inquiſieri
ſup B pieniꝰ veritatẽ· Si tñ ꝓ aliquos certifi⸗
cari poſſuʒ ſupꝑ B· qe exꝗꝰ agit' de publica vel

notoeia excõicacõe poſſuʒ timere ne ĩ hac pte

laboes craſſa ignoeãcia qꝗᷓ nõ excuſat· et qe hi q̃
nõ ĩterſũt denuciacõi ꝗᷓ fit in eccłia et hHB facto

notoeio G̊ mõ deuemũt ad noticiã excõicacõiſ

bmõi. mrendo et audĩdo ab alijs ꝗᷓ ĩterfue

rũt ro ·Quꝛd ſi nõ poſſuʒ certifi cari p alt

Os.qe foꝛte ſum Piſius et excõicacõ fuit publi

cata rome. H nõ vitabo euʒ in B caſu.HB rodð.
Sz nuquid teneoe ab eo inqrere Hẽ ꝙ ſic ſi
Phabiliter credo ꝙ dicat michi veritatem. et
maxiĩe ſi credã ꝙ laboeet ignoeãcia iuris.aliaſ
nõ teneoe pᷣſerti ſi credã ꝙ ex hmõi iterꝛogacõ
ne ſcãdaliſet. Hͥ ro · Quid ſi pſbr videat p⸗
eochianũ ſuũ qñ miſſa et hoee in eccł ia dican
eccłkiaz nõ intrare ſ ex eccł iaz diuina audiee⸗

nuquid debet ab eo pPquirere quare B faciat·

Pm roò⸗ ſic. cũ vultuz ſui pecoꝛis ↄgno⸗
ſcere teneat': pſbrĩ̃ aũt excraneus ad ñ tene*
Iſtud tñ ne cauſa ſufficies ꝗpter quã tab cre
di debeat eſſe excõicatꝰ vłk iterdictꝰ. cũ B fi ⸗
at aliqñ ex huilitate Quid ſi aundini ab aliq⸗
bus fide dignis alique eſſe excõicatũ ex occul
co facto ablq; publicacõe ſmie . nũquid teneoꝛ
inquirere · He teneoꝛ ab alijs imqrere ſů nõ ab
ip̃o · niſi ſit talis ꝙ credat⸗ laboraee ex ignoea
cia.ſ.quia neſcit eſſe pctĩ ꝙ ſe ingerit cõiont

Poĩm. et tũc ꝙᷓnis nõ tenear inqrere de facto

isꝰ vł excõicacõe· teneoe tñ inſtruere eũ ne ſe

—

ingerat cõioni hoĩm ſi ſit excõicatꝰ.G̊ roð · q
md ſi publica fama ẽ aliquẽ eſſe excõicatuʒ
ꝓ facto occulto· tra quẽ nõ ſñia publicata
ſapꝑ H· nuquid teneoꝛ talè vitare . H ꝙ nõ niſi
tuc demũ cũu ſup ̊ ſe purgare recuſauerit vel ĩ
purgacõe defecerit Et in h̊ caſu loqui ex e · cũ
deſideres. . ſcðᷣe qſtõni ar.ad H.ex e.ſi vo ali⸗
quis ˖ ij · et ex de Beti · ad abolendaz v. qᷓ vo · B
rod. Quid de eo quem audiui publicari ex⸗
cõicatũ vel vidi mmcidere in canonez · ſi poſtea
video eũ vſqz ad annu vl bieniu. nuqd teneoe
eu vitare donec michi oſtet de eiꝰ ab ſolucõe ·

Hð ſi eſt homo ꝗᷣ credit eſſe timoeate ↄſciẽcie
nexc imemoꝛ ſue lalutis· et maxime ſi eo cꝑe q
Oſtitit michi de eiꝰ excõicacõe ſeruauit ſniaʒ.
mõ aut nõ ſeruat· poſſuz ꝙbabiliter credere
ſit abſolutꝰ et ei coicare ar: ex offi. oe· ex p
te · vbi ep̃s licet nõ ſit certus ꝙ ſubditus ſuus
ipetrauerit vera abſolucõz a caria nõ ↄpelliæ
en vitare· licet poſſit ei purgacõeʒ indicere. ſi
aũt peauus et diſcolus erat H̊ᷓ excõicatus nec

ſernauit ſniazʒ· eredo ip̃m eſſe vitanð donec ꝓ

babiliter pᷣſumit' de eiꝰ abſolucõe· Vitanduz

dico ſicut ab inicõ ſ.ſi in publico.in publico.

ſi in occulto· in otculto.G rod. Quid ſi au⸗
diui aliquẽ publicar piſiꝰ. poſtea iuemo eu ĩ
loco vbi nihil ſce & eiꝰ excõicacõe. teneoe ne

eũ vitare publice et ſic redde notabilè de ex⸗
cõicacõe illa fote cũ magꝰ eiꝰ piudicõ et dã

no· S? hu.notat v·q.j· quodã · ꝙ qñ ſcio ſolꝰ
aliquẽ eſſe excõicatũ · nõ teneoe eũ vitare i pu
blieo In caſu aũt ꝓpoſito teneoe eu vitare pu
blice etiã vbi nihil ſci de eiꝰ exccõicacõe. nec
occultũ crimẽ eiꝰ cũ ahbi ſit publicatu. etſi
nõ ibi vbi nuc inuenio eu⸗p̃t tin bemgnius di
ci ꝙſi poſſum facile ꝓbare eiꝰ excõicacõzʒ quã
audiui publicari · qe foete habeo teſtes vel im

ſtrum̃ta ad GB ꝓbandũ teneoe en vitare publi-

ce niſi inueniã eũ in eadẽ dioceſi in qua audi⸗
* ui ſmaʒ publicari: ar: ad B ex qᷓ ma accu. poſ.
cũ in tua. B roë · 4 Xd B nota ꝙh exccicacõ
ſit ꝓbata otra aliq
repellat a teſtimonio b electõe. nõ opoetz enz
nrer B vitari·niſi ex tali facto pauca ↄtra eũ

boeet mfamia. ex: e. cũ deſideres· . ſecude·

et ex oe os. cogni: c.ij.·

S

Aquit videre de ſcoõo articko. ſ. de eßo ke
ſeip̃o:et circa h̊ querunt pła. pᷣmo vta papa

—

licet alias male faciat·qe pnceps legibꝰs eſo
lutus.F.̊ legibꝰ pnceps.·et ex e:nułii ĩ glo.
vñ nullꝰ canon p̃t eũ ligare cũ ſit ſup om̃s ca
nones· p̃ter illos ꝗᷓ fũt editi otra Beticos.qe ñ
2 ſupioe ꝙᷓtũ ad illos.G rodᷣ. Yt eps cõi⸗
. cando cũ excõicato a ſeipᷣo incidat in canone
excõicacõis. ꝙ ſic ſicut et quilibzʒ alius ve
ꝓPhatur er es cũ deſideres· Iec obſtat ꝙ nemo
Weia ſũia ligari p̃t vł ſolui.nij:q:nij. c.j. qᷣa

cñᷣ canonis anẽte vt ꝓbat ex e. nuꝑ· I. i lcᷣa.
Ideoqʒ; nõ poſſet eps alicui dare Punlegiuz ꝙ

cõicando cũ excõicato etiã ab eo nõ menree⸗
ret ſniazꝭ vt pzꝭ in d.c.nup.et xj. q.iij ercõica

tos. B hoſt. et oueniũt cuù eo atij c/Quann ſi epſ

cõicat in dãnato crimie cuʒ illo qué taa eri⸗=
men excõicanit· nuquid eandem ſnie memreit
ſicut et vnꝰ aliꝰ. m rayx · ꝙ ſic ett * ʒ⸗
canonis vt ec dictũ e i poei qſtõe. got. & e⸗
pbhendit eñ dicẽs ꝙ is qui cõicat i nanata cri
mine ligat' nõ auete iuris. ſ ſentẽcia iudicis.
et H̊ maxie notauit ꝑ h̊ qð de er e:nup· ꝗ. in p⸗
ma.ibi ac ꝗpter B rõne dãnati crimis videat'
in eu delinquere qui dãnauit. et ita ſm eũ nõ
incureit eandẽ ſniaz qe nemo ꝗpeia ſñnia ligat

vt dictũ ẽ ſupᷣ:huiꝰ etiã opr.vide eſſe bñ · ſup

eimn modn ns pong. vt

excõicatoze alio ꝗᷓ cõicat cũ excõicato a

cocando eu exccicato incidat in cañ. G&ρ&Gn

Wy %ι%π⏑GWRwy

dictũ e. in glo.ſup illðꝰ abſolucõ et ex e.ſtatui
mus· vult em bn.ꝛbi ꝙ ep̃s nõ incureit maio⸗
vem excõicacõʒ ſa mioꝛem tmm et B; a iure xj. q.
ij· cũ excõicacõ oſt.vo videc' dicere ꝙ ray.
dicat ꝓbabiii. vñ ſcðʒ eù talis ligat' a cano⸗
ne occaſiõe ſñie ſue.et ouenit cù eo jnnoc. et
ſic mtelligit illud qð dicit xj ·q.iij.ſicut apłi
cũ tribꝰ c.ſe.et ex e:ſi ↄcubme·.qð autẽ dicic
in dicto c. . in ꝓma. ibi ac rõne crimis ec. non
ðe ſcðz eũ ꝓ eo ꝙ talis liget ſnia iudicis. ſed
ad denotandã differenciã cãꝰ ſequẽtis.q · dò.
quicũqʒ cõicat excõicato excõicacõʒ incureit.
Eſt tñ ibi differecia notãda ſi queratur q̃s ab
ſoluere pᷣt qꝛ qñ cõicat nõ in erimie dãnato ſj-
in alijs- talis incureit excõicacõez miozem. et

pᷣt abſolui ab epᷣo ł pᷣl bĩo ꝗpꝛio.vt ĩ c. nup· J.
in ſcdᷣo:.qñ qũt pticipat in dãnato crimie tun
incureit excõicacõez maioæs et tũc abſolui nõ
pᷣt a ꝗpeio pᷣſbro. ſed neceſſe ẽ ut abſoluat ab
eo qᷓ ſentenciã tulit:et ẽ racõ.qꝛ racõne dãna⸗
ti erimis videc in euʒ delinquere qui dãnauit
vb ſi ip̃e nõ poſſit:eo ꝙ ipᷣemet eandè ſñiaʒ ins
cureit.tũc ipᷣemet ſ.excõicat petat abſe olucõʒ
a ſupioei ſuo vt ðꝛ ibide qz qũo is qui tulit

ſniaʒ pticipabit in crimine cu crimioſo. H B

pᷣt qnqʒ accidere vt ſi fratrezꝭ excõicant ꝓ rapi
na michi facta que foæte odit ſů̊ ̊ fecit coactꝰ
P ſupioꝛe.et nihilõꝰ lateter fauet raptoei: ee
cũ es pticipat et eũ receptat. Vel pone ꝙ co⸗
Snonit muliere quã excoicanerat ꝗpter foenis
cacõz ex e.ſi Ocubine. G hoſt.q Quid ſi epus

excgicet aliquem cũ peicipibus ſuis ſine fau⸗

toemſus ĩ crimie danato: et poſtea pticipet cu
tali in crimine dãnato- nequio incureit eano&
ſentenciam. Em rap:ꝙ ſic vñ a ſapio:i ſuo
debet petere abſolucoz vt dictu e. Scèëz vero
of.nõ incureit. qꝛ vc ipᷣe dicit pticipes liga

S⸗ indicis in H̊ caſu ·xj·q·iij excellentiſſimꝰ.
nemo auũt peia ſñia ligat vt dictũ eſt. Scdðm

vo hoſt · ille qui ꝓticipat cum ſic excõicato.
ſi ſit alius ꝙᷓ ꝓferes duplici iure ſmazʒ eanez
incureit. et duplici GRincłe ligat. vno auẽte ca
nonis. et ſic ven dicit rap: alio aucëte ſenten⸗
ciazʒ ferentis· et ſic ven dicit gof. Siquis i i⸗
tur cũ tali peicipãte ꝓcipauerit quo ad ſniaz
canonis non ligat niſi mioei excõicacõe ſʒ ꝗ*
ad ſñiazʒ iudicis ligat' maioei ereõicacõe ſqᷣs
cum eodẽ in crimie pticipet Quid de illo iu⸗
dice qui dat alicui licẽciazꝭ cõicandi cũ eo quᷣ/
excõicauit cũ cõicãtibꝰ ſibi Quid etiã ð illo
qui dat licenciã celebeãdi in eccłia interdctã
a ſeip̃o.nũquid valent hmõi licencie:et nuqd
dari dehet ſme ↄſenſu eoꝝ ꝓ quibꝰ ſũt hmoi
ſnie late · & hmõi licencie poſſant einere ers⸗
roꝛez expᷣſſe.vt ſi ocedat index alicui celebea⸗
re in loco a ſe interdicto.nõ ſuſpeſa aliq& mõ
ſnia intedidti:. aut ſi conceòat aticui cõëicare
cũ excõicatis cũ ſuis pticipantibꝰ no reuoca⸗
ta ſentencia nec in pte nec in totoet tũc non

valet hmòi licencie. Si aut iudex mtendit ſu⸗

ſpedere interdictũ quo ad tꝑſ et locũ quo ille
celebeabit. vel ſi iudex reuocat ſentenciã latã
in pticipantes ꝙᷓtum ad pſonã quã liceciat va
lent licenciacoe. ſz nõ debent fieri in occultu

ꝓpter ſcandalũ illeꝝ qui de Ecc nõ ſcirent et

viperẽt Hmoi liceciatos venne otra ſentecias
tales ĩ maĩifeſto.nec ſutc faciende ſine cauſa le
gitima et ſine oſenſu ilon quibꝰ late ſunt

Nmie. Tenẽt tñ hwõi licecie: et ſuſpenhiões in-

terdictoꝝ et reuocacões excõicacõnũ q;nis ĩ

zulte ſint facte mili index ex toto functus eſſet

ofticõ ſuo quo adò cauſaz illãa. ꝙ minoei vo ex⸗
cõicacõe qᷓ incureit pti cipaneo cùᷣ excõicato
nõ poſſet iudex hmõr aliquã pſonã excipe·. q̃a
Hmòi ſentecia iuris é. nõ hoĩs. B rod. à B vo
nota ꝙ nulli poſſut aliquo puilegio papali ſe
tueri. qn debeãt excõicatoſ vitare et ip̃i ſi ſine
excõicati vitari · ex e:nulli .· B aut mteiligitur
ſcðz boſt. qñ puilegiũ nõ e ex certa ſiecia ipe
tratũ · qe ſemꝑ pᷣſamit' impetratũ ex ſureepeõe
n ꝓbe' otrariu. ex de ofir: ad nr̃aʒ· Si tñ p=? pa
pPuilegiũ alicui ex certa ſcia daret. ꝙ ipe ſine
pena excõicacois clericuz pcutere poſſz · ꝙ ñ

tenere' excõicatos vitare bene valeret ſicut qᷓ

5

dam habet nobiles. Babbas

q cõicant cum excõicatis rõne alicuiꝰ de

1 —

gquit' videre de tercio articulo. ſ. de hĩs

Biti vłè otractꝰ. et circa B querũt᷑ pła.ſ. vtruz

ei cui iuraui dare certã pecuniã certa die ſi il⸗

le ĩteri excõicet illa die adueniẽti tenear ſibi
ſoluere. c o·dixit · xv ·q.vj.nos ſanctoꝝ · ꝙ
veriꝰ credit' ꝙ licet excõicatꝰ nõ habeat ius
petendi tñ teneoe ei ſoluere· vn licet excõica⸗
cõ tollat obligacõz qꝰ ad fidelitate · nõ tñ qꝰ
ad alios otractꝰ vt videt. Sʒ contra qe nõ de
beo ei cõicare niſi in certis caſibꝰ inter quos
nõ eſt ite. videt' etiã habuiſſe iuramentũ taci

tam ↄdicõz in ſe : ſ. hac ſi res in eodezs pmanſe

rit ſtatu: ſiae ſi ille ꝓmaſerit talis cui liceat cõ

municare · ar. xxij· q:ijneqs · Ray· aũt ſup boc

oſulit ꝙ ego cũu teſtibꝰ vemam ad domuz cre⸗
ditoeis et dicã ſitis michi teſtes ꝙ pecumam
quã debeo iſti .· H pono vel vxoei ſue numero kb
eiꝰ filio vel haliuo noĩe ſuo et ipᷣo pñte nõ cõ
cradicete: ſic ero liberatꝰ Pʒ3 B oſilii nñ pPlacʒ
ſcd hoſt.qꝛ ſic fit uri fraus ꝓricipacõez Phi⸗
bẽti · ſieut eĩ n debeo ei ſoluere ita nec alij no
mine ſuo nec alicui ponere ita ꝙ ad euz poſſit
Puenire.di.xlvj·ſieut nõ ſuo· et ex · de pecub.

cleri. inquirendum.ideo dicit hoſt· aliter · ſ. ÿ

die aduemente debeo tals pecuniã deponere

in eèe ſacra noĩe ceeditoeis ita ꝙ ei ſoluã euz

fuerit abſolutꝰ nõ ante.et ꝗpter B; nullã incur
ro excõicacõez· qe oceſſum eſt michi ꝙ poſſum

cõòicare cũ eo:etiã ad vtilitatẽ ſuã ſpualem et
H ẽ eiꝰ vtilitas ſpualis· qe nõ excoicat vden

tes ꝙ nõ recuparẽt debita ſua ſi excõicarent.
magis cauebunt ſibi ne ↄmittãt cauſam ꝗꝓpter
qu exc õicent· et exccicati incitabut ad abſo
lucõz ſuã ciciꝰ iĩpetrãdã . SZ3 B ẽ intelligendu⸗
niſi forte ſupioꝛ exigente contumacia: relaxa⸗
uerit me ab obſeruacõne iuramẽèti ꝙdin fuerit
ſic ligatus.qð facere pᷣt eccłiaxv· q:c:mura⸗
tos. et ex de pems· c.vl.et ex de zuriur. venie
tes: et 16 eccłie pluſq; homĩ obediendu eſt i S
caſu xj·q: nj.q reſiſtit. et xxnj.qj.quid culpa
tur:et hoc eſt veꝝ. niſi in caſu vbi pagani vel

Hetici vł alij hoſtes miuſti veniret in beachio

kfoꝛti ad denalſtãdaz et delendã patriã · et excõ

municatus vellet ex aduerſo pugre ꝓ patria·
tali eſſet ſoluenda pecunia. et etiam vaſalli et
zurati ſui tenerent' ſequi talẽ· xj. q. iij. ulianꝰ
ſcðʒ ray oc tñ intelligas eſſe veꝝ ſi eſſz do⸗
mins teree · vk ſi eſz aliꝰ q patriã poſſet defen

dere. alias nõ eſſʒ ei ſolneda nec obediendu ·

hH hoſt· Nota tñ ſcðz roð· ꝓſi ex auaricia nõ ex

zelo iuſticie differeet ſoluere· peccaret quo ad

—

deũ. licet eccłia nõ puniret eũ · ſicut hebeei qᷓ

ex cupiditate bona egiptioꝛx aſpoꝛtauer̃t. pec
cauerũt.qui aũt B ter obedieciam fecerũut.
meruerüt Mai de his qꝗᷓ excõicati tpe excõi
cacõis acquiſiuerũt negociãdo vł ex vono ac

ipiendo.⸗ Pa ſcdʒz hoſt· tenent totũ reſtitnere
ua

ſi animas luas velint ſaluare· vt ꝓbat ex de
eta. et quali.cũ bone. et de cleri· ex· mi. poſtu⸗
laſtis „ nuquid excõicatꝰ aliqʒ obligat ſibi
Otrahe do⸗ H videt' ꝙ nõ ad nanꝰ ciuiliter.
qe om̃s actꝰ legitimi ſut ſibi ĩterdecti vt dict u
e ſup̃ de effectu ſmie excõicacõis.· ſ et oms ↄ⸗

—

tractꝰ. vñ alienacõ ab eo facta e ireta · ex de

dolo et cõ· veritatis · ad fi: qꝛ eſt ei omis ptici
acõ interdicta· vt dictũ ẽ ſup̃ · pt tñ ſe alij ob
igare· pᷣt igit ſuã ↄdicõʒ faceꝛe deterioꝛe·me

.

lioeeʒ nũqꝙ; ar:ex de iudi· intelleximꝰ. niſi foe
te ſe in indicõ defendẽdo. e de excep. cũ iter
poꝛem. G hoſt.di· de penitẽcijs · J· de reſtit· c1
ũquid otractꝰ mitꝰ cũ excõicato tenet ipſo
mure . He diſtinguendu e. ge ſi ſit talis otractꝰ
ep ex illo trãſit alter in ptatem alteriꝰ. tenet O
tractꝰ. vt cũ aliqs dat le ĩ areogacõeʒ alicuiꝰ

excõicati · vł qñ qs ſe vẽdit in ſeruü vk qnñ cõ⸗

trabi matrimoniu cũ ꝓſona excõicata· et hil

caſbꝰ poſſunt taliter oteabetes ſibiinnicẽ cõ⸗

municare tpe excõicacõis· ſicut cũ qs excõica

tus recipit in monaſterio ad ꝓfeſſioz. aut reci
pi ab excõicatis eredo ꝙ pPoſſunt ſibunuicez
cõicare ſcdᷣz ꝙ excõicatis ꝛegl aribus ſolet ab

abijs fratribꝰ cõicari In alijs ↄtractibꝰ diſtin
gue · qe ſi Otralbẽs nõ obligat ſe ad cõicanduz
cuũ excõicato tꝑe excõicacõis-licet peecet ta⸗
liter Otrabendo. tñ tenet otractus· vt ſiqa ve⸗
dat vel vedendo tradat aliqᷣd exccicato ꝓ P⸗
cio ſtatim vẽdito. Si aut obligat ſe ad cõncan

dum cu excõẽicato tpe excõicacõis in caſu nõ

Oceſlo:nõ tenz otractꝰ. vt ſiqs iuret excõicato
q; vendat ei aliquid· aut locabit· aut Pniet ei ·
aut aliqð opus ei faciat · qe illicitũ ẽ qð ei peo
mittit'. tpe excõicacõms dico· qe ſi mraſſet ꝙ;

.

poſt abſolucõez aliquas opas ei faceret obli⸗
Laretur · licet peccaret ſic iurando.· HB roð ·
Quid ſi du aliquis eſt excõicatꝰ aliꝰ cũ eo cõo⸗
crabat et denarios reddere iuret .· ſcðz Hu.

vt refert roð: licitũ ẽ ſoluere debituz excõica⸗
to p ſe vel alium. et ſcdz Hᷣ liéita eſſz H pactio

vł obligacõ.qe nõ obligat ſe paciſcẽs niſi ad

licitũ. miſi koete dicat ꝙ hug· intelligit ð de⸗

bito otracto vel pactõne facta ante excõica⸗

cõnez. nõ the excõicacẽis· Credit tam roò · ꝓ

ide intelligit de vtroq; caſu. Scðz hoſt. vero
aciſces cu tali nõ cbligat’ quo ad ciuilez ob
jgacõzʒ. ſecus eſt quo að naturalem ar. ff· de

ↄdi inde· naturaliter· etſi in otemptũ aliquis

—

—

eum tali ↄtraxit peccauit vt patet ex p̃dictis.
In quo caſu nec iuramẽtũ pᷣſtitũ obligaret· ex
de iuriur. quãto· videt' tñ ꝙ exquo excõicatuſ
abſolutꝰ erit.pᷣciũ cũ effectu pete poterit hm

canones · ſecũdũ quos ex naturali obligacõe

actõ dat b ſi velit dicere m odiũ excõicati ꝙ
nõ poſſit agere adminꝰ nõ debet pᷣciuʒ penes
illũ qᷓ cũ eo ↄtraxit remanere. ̊ eſt paupibus
erogandũ:vt ſic excõicatꝰ puniat' in eo ĩ quo
deliquit. et tũc nõ repoetet lueꝝ iſte q̃ ſecu ꝰↄ
traxit.ſoluẽs tñ ꝓpter obligacõzʒ naturaleʒz nõ
repetit. G hoſt. Ocòz vo jnno. indiſticte otra⸗
ctꝰ quẽ excõicatꝰ facit tenet:vñ etiaz poſt ab

ſolucõs agere pᷣt ex ↄtractu mito ĩ excõicacõe

vñ ↄſulit ꝙ ſiqs iurauerit vł peomiſit ſoluere

excõicato ſoluat.qꝛ nõ inuenit aliqs ꝑ cano⸗

nẽ abſolui niſi a iuramto fidelitatiſꝙ VYti ve
dendu ſit aliq̃d ſeruitoei excõicati· & ſi emat
vk vẽedat vk aliꝗd tale faciat noĩe excõicati ñ
ẽ cõtrahenð cũ eo ſicut nec cũ exccicato.ſi ãt
noĩe ſuo aliqd tale faciat pᷣt ↄtrahi cu eo.dũ⸗
mõ fraus nõ fiat iuri vt aliud agat'. et almuò
ſimber. HB ros: enid de illis q afferut vena

lia de mercatis excõicati pubłice. nuqd vitan

di ſut ab eis qᷓ videt cos afferee inde venalia:
EIt nũquid ſi ſimplices ſũt excuſat eos ignoeã⸗

cia q̃ᷓ aliqd ibi vendiderũt vl emerũt · et nüqd d

licet omedere de rebus ita emptis · ſ poſſit
michi oſtare p illos vł ꝑ alios · ꝙ ip̃i aliquid
emerũt vł vendiderunt in tali mercato.vitare

tales publice debeoalias nõ teneoe niſi eos

ĩ tali mercato ĩuenero vt ðᷣe ↄpaſſe · et vbi no⸗
toein eſt ꝙ ibi ↄpauerũut. qe bene pᷣt aliqd eſſe
notoein in vno loco qð nõẽ ẽ notoei in alio ñ
tnñ ꝓgter G ſolum teneoæz eos publice vitare qᷣ
video eos afferẽtes vemalia qᷓ ibi fuer̃t epta.
niſi ↄſtet michi ꝙ ibidez ↄpauerint ea. B roðò.
Fo ſcòm dicenð ꝙ exquo lata e ſñia publice ĩ
pPtibꝰ illis.adeo ꝙ nõ poſſũt ꝓbabiliter igno
rare.nõ excuſat eoſ ignoꝛãcia eraſſa qn ſint ex
cõicati · d terciu dic ꝙ de cibis taliter eèptis
quilibet edere p̃t· maxie ꝗᷓ nõ fuit ĩ culpa eme
4 Der pſonis licite cõicantibꝰ
(cum excõicatis ˖ ti. xij.
Pllea Oſideranð ẽ de pſonis qᷓ poſſunt
licite cõicare cũ excõicatis ab illa em
gernerali regula. ſ.qcunqʒ; cõicat cũ ex
cõicato incidit ĩ excõicacõʒ. excipiunt a ggS.
xij. gna pſonaꝝ xj.q.njqm̃ inq̃t młtos pecca
tis nris exigentibꝰ pena excõicacõiſ pire quo
tid ie cernimꝰ.ꝓtim ignoeãcia· ptim nimia ſim
plicitate: ꝓtim timoee · ptim etiã neceſſitate ð⸗

uicti.mia anathematis ſentenciã ad tps · ſ. fu

tuꝝn ꝓut poſſuꝰ tpamꝰ Hota ꝙ; Bc · qm mui
tos: declaracõ iuris m glo· ibidẽ. et ſem hꝰ
ſic ponit caſus hꝰ capitłi tpe gSSoms pſone
q in B capitbo ↄtinent. ipᷣo iure erãt exempte
ab eccłia licet cõicarẽt excõicatis: quidam tn
ſimplices credebãt ſe excõicatos eſſe ſi cõica⸗
rent.ſ.Hui dnĩs ſuis excõicatis.vel vxoꝛes vi
ris. nõ tñ abſolucõz petebãt.et ſic moetaliter
peccabãt. ꝗpter oſcienciã leſam. Statuit ergo
Sreg̊ · ꝙ nõ lſũt tales habendi excõicati · It ex

pone pire ꝗꝓpter oſccazʒ :iĩgnoꝛancia.ſ. facti ·qꝛ
ſeʒ eos fuiſſe excõicatos ignoeabant ·et tñ eis
ignoꝛãter cõicabãt.et ſe teneri credebãt ᷓim
plicitate iuris Meceſſitate ſ.que vitari poterat
vk etiã neceſſitate ineuitabili. Tpamꝰ. i. tpa⸗
tã eſſe oſtendimꝰ.̊ glo · Scõm vo bn. ex e · in

ter alia · ꝗ. vt igit. vn B c qm multos. quo ad

aliquas pſonas ip̃ius c·ẽ declaracõ ſ.quo ad
filiosſeruosancillas:et vxozes.quo ad ali⸗
quos vo e iuris noui ↄoſtitucõ. ſ. quo ad ruſti⸗
coſ et mercenarios:qð ptz ex G̊ ꝙ ꝓ pᷣoꝛa iura
tenebant᷑ eos vitare·xv·.q vj. nos ſanctoeuz.
et c.iuratos·et xj·qij.excõicatos quoſqʒ. (¶

Sequit᷑ in pᷣdicto c.apł ica igy aucẽte. anathe

matis·. i.mioeiſ excõicacõis qᷓ ↄtrahi' cõicãdo
excõicatis vincło ſubtrahimꝰ.hos videlicz fi
lios.ſernos· ancillas.ſeu mãcipia. addit vt
ophendat ome genꝰ necnõ ruſticos et Puien⸗
tes.necnõ et oes alios qᷓ nõ adeo curiales ſũt
vt eoꝝ vſilio ſcelera ꝓpetrent.ſ. ꝓpter q̃ ſunt
excõicati:et eos qui ignoeãter excõicatis cõi
cant.qe excõicacõ nõ trãſit ad terciã plonam-
Qmicunqʒ aut oeatoꝛ ſ.q loeũ aliquem viſitat
oꝛonis cauſa:ſiue pegrinꝰ ſiue viatoe·ĩ tereazʒ
excõicatoꝝ deuenerit vbi nõ poſſit emere vel
nõ habeat vñ emat. ab excõicatis accipiendi
licenciã damꝰ.Et ſiqᷓs excõicatis nõ ad oſten⸗
tacõz ſupbie· ſ huĩlitatis cauſa dare aliqd vo

luerit noᷣ ꝓhibemꝰ?· dummõ vt dicit glo. non
ſit eccłiaſticũ ſti pediũ.er ð cleri · ex · mi ·poſtu

laſtis.vñ vᷣ.vtile lex huĩle res ignoeata neceſ
ſe. HG̊ anathema quide faciunt ne poſſit obeſſe.
De vno quoqʒ heꝝ quĩqʒ:dicen e p oedinę.

et vᷣmo de vtilitateq Scienð igit ꝙ vtilitas p

ticipancin facit · ꝓ ꝑticipãs cũ excõicato nłlo
vmcko lige· puta ſi petat ab eo qð ei debzʒ.ex
e.ſi ve.alias excõicatꝰ ex delieto ſuo cõmod
repoetaret · vñ ſi noluerit ſoluere p̃t in iudicio
Oueniri. ex de iudi. intelleximꝰ. tem vtilitas
aĩie excõicati excuſat.vt ſiquis euʒ coreigat et
ad petendũ abſolucõeʒ ei oſulat et eũ ĩ ducat
xj·qiij·cũ excoõicatoideoq; ad pᷣdicacõez ad
mitti pᷣt ſine oſcie ſcrupulo:ex e.reſpõſo nro.
reſponſo.i.vñ excuſant illi q cauſa pdicacõiſ
et ↄfeſſionis habitãt inter eos a quibꝰ etiã li
cite poſtulãt et recipiũt elemoſinas ſi alit ha
bitare nequiũt iter eos · vñ ex e · cũ voluntate
dicitᷣ. pᷣdicatoꝛes qui penes excõicatos b ali
os alienaꝝ ren detentoæzes: in pdicacõibus
et ofeſſiõibꝰ quaſi gerũt cauſazʒ eon ad quos
ipᷣe res peinet· licite poſſut ab ilb elemoſmas
recipe·ſicut ſupple et illi quoꝝ ſũt·ab ilł ſua
recipe poſſut:et licet ſicut dicit glo:res n ha⸗
beat effectu.ſufficit ꝙ ab inicõ ſit negocium
vtiliter ceptuz · Gequit ibi in textu.pſertim ſi
alias nõ poſſũt in illo loco ſuſtetacõz habere.
pᷣſertim pᷣt exponi ſcdᷣm glo:i.maxie· qe tpe ne
ceſſitatis ab excõicatiſ neeeſſaria recipi poſſũt
et emi· xj·q:iij:qm młtos:alias vo p̃dicacoꝛel

elemoſmas recipe nõ dehet ab excõicatis vel

vſurarijs vb ſimłibꝰ.di.lx.oblacões· et c.eo⸗
zum.et xvij:q:iiij:· minoe.qB notat᷑ in glo. ſupꝑ
illud pᷣſertim. jnno· vo ibidem exponit pᷣſertim
id ẽ tm · et H ho.ĩ glocibidez reputat tuciꝰ eſſe

pᷣmam tñ ſentenciã tanꝙ; ꝓbabile etiaz ponit ·
Excuſant etiã ſi alia a pdðicacõe vb a ↄfeſſione
remota incidenter vt apud ipos mag ꝓficiãt

ĩterponãt ex e·cum volütate reſpõſo.i.ergo ſi

alia intencõe B faciãt excõicacõis mioeis vin
culo aſtringunt. caueãt igit ſibi · vnde vſulit
rap. ꝙ ĩ lͥ n laxet habenaſ.tʒ diſcrete et cũ do
lore et quaſi neceſſitate Opulſi G̊ faciãt· ita q;
alion coeda ꝗq; foeſan eoꝝ ĩtencõnez ignoeãt
quantũ in eis e nõ ledãt. q Sʒ nuquid de ſalu
te aie mee poſſum loq cũ excõicato ſicut de ſa

lute aĩe eiꝰ. Et nũguid poſſum ab eo querere ↄ

ſiliũ ꝓ vtilitate mea ł neceſſitate tpali cre
do ꝙ eſſe poſſet tanta neceſſitas et tam arta·ꝙ
vbj nõ poſſeʒ habere copiã mriſpitoꝝ nec res

cap eret dilacõz·poſſu ↄſiſiũ querere ab hmõi

excõicato tã in tpalibꝰ ꝙ; in ſpualibꝰ. cãꝰ em̃
neceſſitatis exculat ĩ tł ibꝰ.xj.q.iij . qm̃ mł tos
et ex e.ſi ve · quãta tñ neceſſitate ł vtilitate
liceat ab excoicato querere ↄſilinʒ e boni vmi
arbitrio limitandu B; rod.· uquiò ſaicard⸗
ꝛes et ofeſſoꝛes poſſunt ad eande meſa
dere cũ eis · & ꝙ nõ ſi alial ſibi poſſint ꝓuide
re · elemoſmas tñ ab eis poſſũt recipe. ſ. tpe p⸗
dicacõis vł ofeſſionis.etiã ſi aliunde ſibi poſ

ſint ꝓumheri B roðᷣ.q Quid ſi nihil ꝓficiüũt· qe

induratũ eſt co raptoeis łᷣ tirãni · & nibilõꝰ
du ſperat ꝓbabiliter de ꝓfectu · poſſũt ab eis
elemoſmas reciꝑe aliter nõ. G̊ roð · Hota in
ſup ꝙ cedmarij b eoꝝ delegati aut inqſitoꝛeſ
Heticoꝛꝝʒ · ſi in exercendo ſuu officiũ· Dtra eos

requirut aliquoꝛ excõicatoꝝ p̃ᷣſidenciũ ð iu⸗

re vł de facto regimim alicuiꝰ regni ſiue ꝓuiĩ
cie.vb officialm eoꝝn oſil in: auxiliũ. vł fauo⸗
ꝛem.nõ ꝓpter h̊ incureut excõicacõz. li.vj· de
hHeticis:peeſidentes .· ¶ Sequitur de ſecundo

ſcz de lege · Circa qð ſcienoů ꝙ apter legẽ · ſ.·
matrimonij q e inter vi: et vxo· excuſa vxoe a

cõione vni excõicati .xj. q:iij: qm multos.lex

eñm̃ vult ꝙ vxoe ſit obedies viro⸗ de qua de ꝙ

vxoe moetuo viro ſoluta ęe a lege viri · ex de ſe
cũdis nup: c:pnb:et vl:et ex qua tenet' ei de⸗
bitũ reddere nulla excepeõe obſtãte ex ð diu.
lep · c.ij · et intelligendũ e exquo matrimo
nio dſtat.nec e p eccłiam ĩter ipos carnale o⸗
merciũ interòictũ. nã ſi h eſſet et ideo eſſet ex⸗
cõicatus vir qe nihilõꝰ ↄgnoſcebat mulierem
tuc mulier carnali ↄmerco ↄſencies eade ſen
tencia inuolueret. ar. ex e ſi Ocubme. B hoſt.
vñ vxoe tenet᷑ bedire viro excõicato· nõ em̃
cõicando ſibi aliquã exccicacoz imcurꝛeit. vnð
ñ ſubeſt rõ quare ab obediecia quã debz vxoꝛ
viro:ꝗpter excõicacõʒ viri abſoluat Sʒz nuͤ⸗
quiò e ide in caſu duerſo ꝙ ſi ſit vxoe excõica⸗
ta vir ſibi cõicans excuſet · G& dicũt quidã e;
ſiciqe nõ ad iparia iudicant. ex de duo. gau⸗
demꝰ.. ſane vidica:et eade fide ẽ ſupioe infe
rioe aſtrictꝰ qua inf erios ſupioꝛi. vt xij·q v.
de fozma:. EF.l ij aũt mter quos eſt gor· et rap.
dicut Otrariũ:qe viris femias ſubditas eſſe et
pene famulas lex ee voluit.xxxnj.q v. imago

ideoq; iputat martto cõicãti cũ poſſit cogere
vxoeem ad ſatiſ factõzʒ faciendã et abſolucões

petendã ar·vijq.j. ſicut·et ex e:quãte. S coõm

X

m oↄome⸗

vo hoſti.refert vti mulier excõicata ſit ꝗptet
mrimoniũ qð ðr ↄtractũ illicite · et tüc ide eſt
qð dixi de viro.vbł alia de cauſa vt foꝛte ꝗpt⸗
delictu omiſſum. et tũc vterqʒ excuſat quo ad
reddendu debituũ carnale exactꝰ.et ſic itelli
ge opi·pᷣmã · et iura ꝓ ea inducta· Bi aũt que⸗
rat de ꝓuiſione et ſeruicõ humano.ibi nõ ex⸗
cuſat' vir pticipãs vxoei excõicate.et ſic intel

lige opi · ſcdam.licet vxoꝛ excuſec vt dictuz
ſup ·. Nec ĩ hoc diſti guo ſi ſit mulier virago et

vir vecoes et puſillanimis.cũ aga G̊ de picu
lo aĩie ar.·ex q me.cã:ſacris. Secꝰ e qñ agit
de prculo coꝛpali vł tpali. B hoſt. ¶CQuid ſt
