ꝗpeietatẽe letificãdi et ſanat quaſdã ĩfirmita⸗

tes · ſepiꝰ etiã p̃ᷣt poni in opatõe et diutiꝰ ma

net ĩ ſua puritate · ſi aut fieret alchimice ven
aurũ nõ eſſet illicitũ ill ꝓ vero vedere qe ni
hil ꝓhibet artẽ aliquibus cauſis naturalibꝰ
vti ad ꝓducendũ naturales effectꝰ et veros
vt dicit aug: iij· de trini.loqũñs de his que fi⸗
unt mons arte?¶c! Quid faciet ↄfeſſoe ð mer
catoeibus et pelliparijs et huiõi qui nec emẽ
ſciũt nec vedere ſime medacijs et qñqʒ; piurijſ
Bñndz raij·et Hoſt.q quoties qs ſcienter et cã
decipiẽdi ꝓximũ piurat vł menti peccat moe
taliter· et tene ad reſtitutõez ĩquantũ decipit
ꝓximũ eidẽe decepto vel heredi eiꝰ faciendã
pt ſi aũt nõ pᷣt ꝓcedat vt dice infra de vſu
rarijs· ſi aut ignoꝛãter dicat falſũ credes di⸗
cere ven vel etiã ſcieter ſed ĩtendat p illud
mendaciũ ſibi ꝓdeſſe vt ſe ſic ſeruet indemne
et ꝓximo nõ obeſſe q nõ decepit eum vnã rèé

ꝓ alia vendedo nec in rei valoee.qe nõ vedit

ei vltra bitũ valoæe. Tale mdaciu ſcðz raij·

pt dici foꝛte veniale.ſic p̃t ĩtelligi · xxij · q· ij·

peimũ ſeðz hoſt·aũt ex quo aſſdue et Oſuetu
dĩarie mentit moetale vn ſiẽ ebeietas ſi ſit aſ
ſidua e moetalis dixxv· . alias:ſi vo piurat
peccat moetabr vł veniabr ſeðz diſtinctõz po
ſitã de piurio ̊ · D zz etiã iſte talis p̃ter reſti
tutõzʒ ĩiduci að largas eccelias faciẽdas ꝓ aia
bus illoꝝ quoꝝ de reꝑꝰ ignoeãter aliq Ha⸗
bueniteꝙ Fd hoc nota ꝙ; ĩ veditõnibꝰ illõ qðᷣ
Omendaàdi cã de ꝓ ñ dicto habe · ff. dolo·
ꝙ venditio · Fut em ↄmendãs ſiſtit in genere
dicẽs ille e bonꝰ ſeruꝰ vel hec ẽ bona domꝰ
et tũc nõ obligat᷑ niſi ſcieter ↄmendʒz rẽ vicõ
ſaz qe tũc de dolo tene vt ibidẽ de aut deſee
dit ad ſpecialia et tũc tene' ex eo ꝙ omenda⸗
do plus vedidit vt ſi dicat ſeru eſſe bonũ ar
tificẽ vł literatũ hꝰ p̃ſtare dz vt qdð ↄmeda ĩ
euidẽti ſit vt ſi dicat ancillã ee ſpecioſã et do
mũ bñ edificatã · ff·e.cã qͥ habe·xix · q· i · c· ij
Quid de illis q faciũt vł vedut gladios q;⸗
rellos et huiõi qbꝰ hoĩes occidunt. Qnid ð
illis eciã qui faciũt et vendũt venenũ vł toxi
cũ. Quid etiã de illis qui faciũt vł vedunt ſo
tulares pictos et aurifrigiũ et ſiłia q̃ ñ defe⸗
runt ad neceſſitate vel ad vſũ ſʒ ad vanã glo
riã et abuſum. REndz rai.·ꝙ ĩ talibus e intetio
reqrenda. ſi em̃ aliq̃s faciat huiõi vel vẽdat
vel tribuat alicui que credat talibꝰ abuſurũ
talis ĩquã ĩtetio ẽ peccatũ moetale Suiſſimuz
et qm ſic facit ẽè coopatos oĩm ſceleꝝ inde ꝓ
uenietiũ . et iõ ẽ ꝙ obꝰ puniedꝰ?. ij · q; j· notũ
ĩ ſumma. Si vo credebat illũ talibꝰ ad aliqð
licitũ vſurũ vł nibil ſup hoc cogitabat vł ig
noæeabat ꝙ talia facere vł vedere eſſet illicitů
tũc diſtinguo:qe talia aut ad aliquẽ vſuʒ lici

tũ eſſe pñt vtilia vt arma ĩ bellis iuſtis · auri⸗

frigiũ ĩ oenameètis eccliaſticis et venena qdã
ĩ quibuſdã medicinis et tũc nõ peccat:aut ta
lia ad mihil valet niſi ad peccandũ vt q̃dã ve
nena moetifera et ſupflue et ſumptuoſe cami

ſie quas pᷣcipue faciut hiſpani ·et tůc peccat
q̃ ttia facit tenet vẽdit vł alienat ar/de libel
lo famoſo quoq; ñ dʒ aliqs ondere ſ̊ deſtrre

re alias guiter peccat · v· q·j· ꝓ totũ et ẽ opti
ma lex ad hoc · ff.ð dtra:emp: ꝙ ſepe · S. vene
m mali.vbi po' p̃dicta diſtinctio de veneno
Et de tali illð pᷣt ĩtelligi ꝙ qui occaſionẽ dã⸗

ni dat damnũ dediſſe vy er de ĩiur̃· ſr culpa·

Qui ð factoeibꝰ taxilloꝝ ſcacoꝝ et alea
rũ .: Bñdz roð. ꝙ ñ vide eſſe tutũ de Huiõi arti
ficijſ viuere:qe eoꝝ vſus ẽ vt freqñtiꝰ ad ma
lũ liczʒ aliqñ ſit ad recreatõz et remediu triſti⸗
cie et cogitationũ noxiarũ · de talibꝰ ergo ſe⸗
cunð iĩtentõz é iudicandũ . Quid ð illis qui 8
faciũt ſerta de floꝛibꝰ maxie in feſtis. Bñder
roð ꝙ ñ credit eos eſſe excuſabileſ ꝗpter picu
Lũ qð ex hoc pᷣt de facili ↄtingere:qe ſũt mei
tatiua luxurie et ſigna laſciuie licet talia qñzʒ
valeãt ad ↄfoꝛtatõzꝭ nature.VYiolat etiã obſʒ
uantia diei feſti de hoc ſupea li:pꝛĩo ti · xxij ·
Equꝝ videre de xij · ſ de monopolijs.ẽ ca
„ qð nota ꝙ hec ſut ꝓhibita ſt aut mono

polm coæzpꝰ ſiune ſocietas monopolaꝝ be ec

opꝰ vb pactũ ĩter ſe vb etiã cũ ciuitate mono

polarũ · Eſt aut hic monopola vł monopoluſ

popłs is q̃ ĩpetrat ꝙ ſoli ſibi liceat ĩ cinitate
aliqᷓ ſpealia vẽdere b emere vb facere· Et mo
nopole dũñr q ĩpetrãt ꝙ ipſis ſolis liceat hꝰ⸗
mõi facere vł etiã ĩ vendedis rebꝰ? cetis cer
tũ p̃ciũ ſtatuere ↄtra qð nemini liceat vedere
Et quidèẽ ſi ſcriba ꝓ duplex·.l.ð a monos qð
ẽ vnꝰ et polla qð e vẽditio eo ꝙ vni vel illis
qᷓ ſunt de vna ſocietate tm̃ liceat illa vẽdere
Vel ſi ſcribat ꝓꝑ vnũ.l.ðe a polis qð ẽ ciuitaſ
eo ꝙ ĩ ciuitate ſit tm̃ vnꝰ.vel ſocietas vna ex
pacto hꝰ facies:pacta aũt talia ſiue ↄmercia
ſunt ꝓhibita· NHec vʒ peagmatica ſanctio ſuꝑ
hec impetrata. ſiquis aũt hoc exercuerit ppe
tuo exilio damnat bonis ꝗꝓpeijs ſpoliat'. peĩa
tes vo ꝓfeſſionuz vna libea auri pena afficiũ
tur· ꝓemceps aũt teree ſi diſſibauerit penã xl.

libeaꝝ patit'. C.de monopok · l. vnica

¶q)’De pmutatione ti · ix ·
Einde oſideranð e de Pmutatõe q̃ᷓ vi
cina ſiue ſibis emptõi.vt.C.·e.· ꝓmuta⸗
tõeꝙ Circa qð videnðõ e peimo qᷣd e p⸗
mutatio. ql iter ↄtrahit' et de natura eiꝰ et
uenetia et differetia cũ vẽditõe · zo q res p
mutari poſſit et q ꝓ qᷣbus.q̃rto cũ quibꝰ pſo⸗
nis pᷣt ecclia ꝓmutare·quĩto de arte cãpſoeia
Circa peimũ ſcienð ꝙ pmutatõ ẽ vniꝰ rei ꝓ
altera vicaria pᷣſtatio· C· e.l.j.in fi.et ẽ ꝓpmu
tatio otractꝰ ĩnoĩiatus qe multũ ẽ incertꝰ eo
ꝙ large ↄpᷣhẽdit omnẽ otractũ ex quo aliqᷣd
dat vel accipit᷑. Ham vẽdicio et locatio pnt
dici ꝓmutatio. Contractꝰ etiã innoĩatꝰ puta
do vt des dici p̃t ꝓpmutatio:et ſic adaptari pᷣt
Otractibꝰ noĩatiſ et innoĩatis et iðo habzʒ no
men generale nõ ſpeale ꝗꝓpter qð merito otra
ctus innoĩatus cenſectc.

hit' tũc qñ ↄuenit inter aliquos vt ſpes
certa de ꝓ ſpecie cta vt iſte eqꝰ ꝓ iſto boue.
Si vo de res ĩcerta ꝙ ĩcerta vt bos ĩ genere

CQI ſcm ſcienð ꝙ ꝗꝓpeie ꝓmutatio ↄtra⸗

ꝓ boue i genere ñ erit ꝓPe pmutatio ſ̊ alms

Otractꝰ ĩnoĩatꝰ puto do vt des ff.de pᷣſcrip ·
naturab·S.]· et· ij · Eſt ergo natuta ꝓmutatõis
vt reꝝ interuetu ↄtrahat' n ſolo pacto. qe ex
ſola ↄuetõe pꝓmutatõis nulla re hainc iñ ſecu⸗
ta neutri opetit aliqᷓ actio vt · C. e.ex placito

H arr vo ſibes ꝓmutatio et venditõ qe ex v

aqʒ; pᷣſtat cã vſu capiẽdi et emptõ et redibi
tio· Ite ſic actio deſcedens ex veditõe ẽ bone
fidei · vt inſti:de act· S. actionẽ aũt bono fidði
ita et actio deſcẽdens a pmutatione. q Gunt
aũt diſſimiles qe venditio ſine ſcriptis pficit
ſolo ↄſenſu.pmutatio vero ñ ꝓficit niſi re ab
altera pte ſecuta· Vnde ei qui rẽ ſuã tradidit

dat actio · ſ. ex pacto otra eum qui rem ſuã ñ
tradidit. vt in dicta.l.ex placito· ſtẽ in vedi

tione vnus ẽ emptoe alter venditoe. in pmu⸗

tatione aũt vterq; ẽ ꝓmutato⸗ tez pmntatio

habet locũ in ſpiritualibus nõ aũt emptio.rõ
pꝰ e ſeðz bñ·exe·ad qões· qe nulla è emptõ
ſine pᷣcio quod in ꝙ;titate et pecunia conſiſtit
quod nõ eſt in permutatione · ſed vterqz e qi
emptoe et veditoe. ſtez in venditione emptoe
cogitur facere pᷣcium accipietis et veditoe ñ
eene facere re ementis q ſufficit q venditoe

de euictione ſe obliget.ſed in ꝓpmutatione pv⸗

terqʒ cogit᷑ rẽ a ſe datã facere aecipietis ar-

ff.e.l.j.ſed ſuꝑ hhoc diſti gui qe ſiquis rem ñ
ſuã ſʒ qlienã ꝓmutauit ꝓmutatio tenet donec
euincit᷑. Et ideo poteſt agi ↄditõe ob cauſam

datoꝝ ad repetenð qð datũ e quaſi mioil ab

altera pte ſit datũ vt · ff· e.¶. j· in fi · —D
Equit de · ii. ſ. que res ꝓmutari pñt et qᷓ

quibus· Circa qð ſciendũ ꝙ ꝓmutatio

ſpecialiter ſumpta ꝓut ẽ vnius rei ꝓ alia vi⸗
caria p̃ᷣſtatio ꝓmutari poſſunt tepozalia cum
tẽpoealibus nõ autè ſpiritualia cum tpalibꝰ
vñ nec decima cũ pecuĩa ex ·e.c. vlti. ꝓ quodð
pꝓatet ꝙ laicus nõ p̃it eximere ſe a pᷣſtatione ð

cime licet det ꝓtem fundi. Spiritualia autez

cũ ſpũalibus eiuſdem generis pmutari poſſut

et ſic eccleſia cum eccleſia dignitas cũ digni

tate: canonia cũ canonia:beneficiũ cum bñnfi

cio:et decime cũ decimis nõ aute bñnficium

cum iure patronatus qðò e ſpirituale alterius
generis ꝓmutari p̃t · Et rõe poſſeſſionũ vnius
eccleſie ſi pponderet poſſeſſionibꝰ alteriꝰ ec⸗
cleſie pecunia pᷣt refundi dummõ ↄtractꝰ ad
inuicẽ mmime miſcean' ita ꝙ ſepatim fiat cõ
tractus eccleſiaꝝ a ↄtractu poſſeſſonuz · vel
ſcm inno · hoc vult dicere ꝙ caueãt ꝓmuta⸗
toees ne occaſione ſpiritualiũ iurium de qui⸗
bus pꝓlus hʒ vna ecclĩa ꝙ;ᷓ alia pecnĩa tribua
tur ex· e · ad qſtiones·xvj.q.fi. nemini.nõ ob⸗
ſtãte ꝙ aliquis expectet ꝓximo vacaturaʒ li.
vj · e · licet hoc ĩtellige qn fit autoentate ſupe
rioeis vt ibide· ex.de cenſi· ꝓhibemus alias
nõ licet ex ·e · queſitũ et de pꝛeben.· maioerbꝰ
Et ſi qui hãc ꝓmutatione autoeitate ꝗpeia fe⸗
cerint ſunt eis peiuãdi er.e:cuʒ olim niſi ſim

pPlicitati venia de er · e · cũ vniuerſo ⁊ Vnð

£

ſi obiciat ꝙ pꝓmutatio non ẽ otractus gtuitꝰ
ff.e.l.j.ergo nõ p̃t interuenire ĩ ſpiritualibꝰ
q̃ ſunt gratis ofereda.j.q.jgratia: et ſimilia
dicendũ ꝙ; hoc totũ ſoluit autoeitas ſupioeiſ
ex cuius arbitrio omnia pendet vt · xvj · q· fi.
nemini et ex:de cenſi · ꝓhibemꝰ ? otat aũt
roð: ꝙ hꝰmõi pmutatio eccliaꝝ ꝓ eccleſijs
nõ hʒ locũantęr pſonas q nõ hnt niſi vſu fru
ctum eccleizarfe. et hoe tin ad vitã ſuã.ſed in⸗
ter ꝓſonas eccleſiaſticas quibꝰ ꝗpeietas tali
um eccliaꝝ imppetuum ẽe ↄceſſa vt.c.ad que
ſtiones ꝛc NHotandũ etiã ꝙ bñficiũ poteſt ĩ⸗
telligi ꝓmutari dupłr.ſ.aut tanꝙ; ꝓPetas ſic
ꝓmutari poteſt cũ bñficio vt cũ duo epiſeepi
litigat ſuꝑ aliqua eccleſia quã vnꝰ dicit eſſe

debere ſibi ſubiectã et alter negat qi poſſi⸗

det eã pmutatio fieri p̃t vnus ha beat vnaz

eccleſiã et alter aliã· ut tanꝙᷓ bñficiũ vt cũ

quis ad p̃latiene recipr᷑ vel ad aliqð bñficiũ
intitulat ſie nõ poteſt bñficiũ cũ beneficio p
mutari ſme autoꝛitate ſupioeis vt dictum è S
Sed nũquid ſufficit autoeitas ſupioꝛis vbi
non ad eũ ſed ad capitulũ ptinet collatio et

inſtitutio p̃ᷣbendarum. H ꝙ ñ ar. ex. de offi⸗
arch.ad hoc · . fi. et de offi dele. ſup eo ad

fi Nunqò ſuffitit in eodẽ caſu capituli auto⸗
itas et videt ꝙ nõ qe nõ ↄcedit ei q; diſpen
ſare poſſit otra ↄſiliu ſed tm epo er·de p̃ᷣben.

3.

4

—

vacãte ſcdᷣm hoſt. Vbi vᷣo collatio ptinet ad
epiſcopũ et capitulũ.fiet libera reſignatio in
manibꝰ vtriuſq et ſi ſint ĩ diuerſis dioceſibꝰ
illa bñficia qlibet reſignabit in manu ſui ep̃i
vel alicui alteri ↄmittet &O meliꝰ vide ad hᷣ
e · de ſen · ex · cũ illoꝝ · Si vo ad canonicos pꝓ
tineat electio et ad eym ↄfirmatõ neceſſe erit
ꝙ ĩterueniat oſenſus illoꝝ q hñt eligere ar.
ex ·de offi · archi · ad hoc in fi: ſedᷣm io.an. Si
vo epᷣus pmutet cù capitulo.facere dzʒ h au⸗
toꝛeitate archiepi e?.de re. eccle.ñ ali.c.j. Si
vᷣo pmutet cũ alijs ſuf ficit dſenſus capitlłi ſe
cundũ hoſt· Mancipia aũt eccliaꝝ cu mãci
pijſ peiuatoꝝ ꝓmutari ñ pñt niſi ad libertatẽ
id è ad hoc vt liberi fiãt · ex · e.mancipia qð ẽ
ven ſcðm hoſt. niſi vbi expediret ecclie cui
donari poſſint vt.xij.qij:ecelia multo foꝛtiꝰ
Ematari:poc em ſcðz laur. ꝓhibitũ fuit qe ad
Laicoꝝ ſuggeſtionẽe ſepe ĩutilia mancipia per
mutabant' peo vtilibꝰ. et ceſſante cã ceſſabit
Oſtitutio di lxj.de his et ex·e.mãcipia ĩ glo.
Iñ ſcðm mimno·fugitiui ꝓmutari pñt et diſtra
hi ex ·. e. ii uſtũ:qð e veꝝ exquo redierũt pate⸗
facto vicio emptoꝛi ſcòz bern. ſecus ẽ ſi ſint ĩ
fuga. C. ad.l.flaui:de p̃la.in fuga.Et qð di
cit ſeruu ecclie poſſe pꝓmutari aò libertate in⸗
telligas ſi duo alij dem ſibi alias nõ·xij·qij
ep̃us qui mancipia
SEELauñᷓ de iiij · . eũ quibꝰ pſonis poteſt ec
clieſia pmutare.Circa qð ſciendũ ꝙ pmu

tare pᷣt vna ecclia cũ alia idemnitate ſeruata

vtriuſqʒ x · q·ij· hoc ius· Et etiã eũ peicipe do
mino recipiat rem eqmualente interueniete
Peagmatica ſancione:hec ſcòm hoſt.venx ẽ ſi
pPeiceps egeat tali ꝓmutatõelicet aliter ĩtel
tigat ab illis ex.e.c.j· Nam ſi tm ecclĩe vtili
tas atcendat' vt vr velle bern. nullũ erit peĩ
cipis peiuilegiũ ſeòz hoſt 4e aũt peagmati
ca ſancio illò qð pꝛiceps de ↄſilio ꝓcerũ ſta
tuit et ſanxit · C·de dier. reſcrip. l. vlti · Sed
cũ peiuatis ecclia ꝓmutat ita demũ ſi ſi ec
cleſie expediat vt ex. de · re· eccle.nõ alie.vt
ſupꝑ in fi · Et ſi pmutatio incõſulte facta ſit ſuc

ceſſoe pᷣt reuoc are:ex·e.c. ij.
Edquit᷑. de· v· ſ.de arte cãpſoeia ĩ qua con
mutatur pecunia ꝓ pecunia et q̃ri/ bt
ſit licita · Reſponde ſcòm alex. lombar. ꝙ ſic
cuiꝰ ſignũ è ꝙ eccleſia damnat et pſequic' v⸗
ſurarios nõ aũt campſoꝛes.ſed potius eis fa⸗
uet vtz in eccleſia romana &d cꝰ euidentiã
ſciendũ ꝙ opoetuit eſſe cãpſoees· tũ ꝓpter di⸗
uerſitatè nümiſmatũ ĩ diuerſis regiombꝰ ſic ĩ
eadẽ diuerſifican. tũ ꝓ vtilitate legatoꝝ di
uerſas regiões ccueũtiũ·tũ ꝓ ↄmutatõe reꝝ
neciaꝝ vite hoĩ· reꝝ ei ↄmutatio e necaria qᷓ
ñ pᷣt fieri vmode ſime nũmſmate qe reſ omode
ferei nõ poſſent ad loca remota ꝓ oↄmutatõne
facienda et iõ neceſſariũ funt nummiſma · Ne
ceſſaria igit' fuit ars campſoꝛia. Mon aute ha
bet locuʒ in tali ↄmutatione ratio mutui qe ñ
ſperat ibi lucꝝ ꝗꝓpter temporis dilatõz· Mec
iteꝝ reddit' ſoes cãpſoei eadẽ ſpe vb numero
qꝛ dat monetã vmꝰ generis· et recipit mone⸗
tã alteriꝰ generis:Nõ ẽ eẽ wbi ꝓpe emptio vel

venditio · ſed põt ſimpliciter dici permutatio
Alceriꝰ ẽ attẽdendũ ꝙ; valoe nũmiſmatis ſiue
monete pᷣt pẽſari dupłr · vnoꝰ ſcm naturã rei
vk põderis ſiue materie · Flioꝰ ſcðm taxatiõz

legis poſitiue · et Xa accidit ꝙ aliqð genꝰ

monete ĩ aliquo l ñ tim̃ vz ꝙᷓtũ vʒ ĩ alio lo
co ſcðʒz legẽ poſitiuã · Et iõ qñ campſoe aliqðᷣ
. Bens monete accipit mſcðz eſtiatõz legis po⸗
ſitiue h põderis vł materie· et aliud genꝰ mo

nete dat ſeðz eſtimatõz legis poſitie fit ibi re

cõpẽeſatio et eq̃litas inter datũ et acceꝑtu co⸗
parãdo ið qð vʒ moneta data ſcðz lege poſiti
uã ad id qð vʒ moneta recepta ſcðz põdus ſu
um et materiã. Et ſeruat' ibi iuſticia ſiłis illi
q;̃ẽ in emptõe et vedõe qę fit ibi recõpenſa⸗
tio ſcds amplioꝛẽ vtilitate dati aꝑꝰ recipietẽ
a cãpſose ꝙᷓ recepti ab eo et iõ ñ pᷣt ehr
ſibe de iſta pmutatõe et mutuo q n reqntc ꝙ
Otractꝰ tał ſit Stuitꝰ ſiẽ mutuũ · ꝗꝓpter qð hꝰ
ſperari p̃ᷣt lucrũ et ñ ibi.&t pᷣt lucru trãſire in
dommin pmutãtis et ñ ĩ dmium mutuãtiſ hec
alex·lõbardus· De mutuo ti· x·
QOſtea oſiderandũ ẽ de Otractu mutui

ſet circa hoc videndũ é peĩo vñ dicat .
ſcðdo ĩ qᷣbus rebꝰ ↄſiſtit ſiue ↄtrahit.
tercio q̃liter Otrahic'. Circa peimũ ſciẽð ꝙq;
mutuũ ðe q̃ſi de meo factũ tuuz· et dicũt aliq̃ᷓ
qꝙ eè nom̃ opoſitũ ex coerupto et ĩtegro · qe qðᷣ
fuit meũ mutuãdo facio tuũff · ſi cer · pe · l. ij
C.appł ata· SFlij vᷣo dicũt ꝙ ñ e nomẽ opoſitũ
iz ſimplex deriuatuz a muto mutas q ab vno
mutat'ĩ aliũ et ꝙ ðᷣe mutuũ qſi de meo factũᷣ
tuũ ẽ ethĩologia ñ ↄpoſitio· Et a muto ðde mu
tuo mutuas mutuare qð ẽ neutruʒ · et mutuoe
mutuaris mutuari qð e deponẽs· et ſignificã
tur duo qe mutuare e mutuum dare · mutuari
vo ẽ mutuũ accipe vñ verſus mutuo tradenꝰ
ſiz mutuoe e accipiẽdo · ita dicit papias
Equit᷑ videre de ſcdo · in quibꝰ otrahit
mutuũ·circa qð ſciendũ ꝙ Otrahit tĩ in
pHis et ð his rebꝰ q tm̃ oſiſtũt ĩ numero põde⸗

re et meſura·i. m his rebꝰ qᷓ dan ad numexx

vt qlibʒ moneta q q;e de pecunia numerata.
et qͥ dant ad põdus vt es auruʒ et huiõi:et qᷓ
ad menſurã vt granũ vinũ oleũ ĩſti · qvꝰ mo·
recõtrahit᷑ o bliga.circa peincipiũeSʒ nun⸗
q̃d ẽ mutuuzʒ ſi ·x·beachia de panno ſcanfoeu
vel alio dan vt totidẽ ĩ termmo certo reddã
tur vi em̃ ꝙ ſic q talia videt᷑ ↄſiſtere ĩ meſu
ra Rñdz rod · ꝓ e veriꝰ ibi ↄtractꝰ ꝓmutatõ
nis ꝙ mutui. et nomè meſure reſtringit? hie
ad modios et lagenas et alia vaſa quibꝰ me
ſurari ſolet grana et liq̃da pᷣt tñ huiõi ↄtra⸗
ctus in fraude fi eri vſurarũ Quid ſi dem li⸗
beũ ad põdus vl oues ad numeꝝn recepturꝰ

„△

libꝛũ tanti põderiſ vł oues tãti numeri?
nõ erit mutuũ qe in mutuo dʒ attẽdi natura l
aptitudo et ↄſuetudo reꝝ vt dent ad põd?b
numen . ff· de ↄtrahen. emp. et ve · l · j. vt fru⸗
meti naturalis aptitudo et ↄſuetudo ẽ vt a⸗
menſurã det et eris vt ad pondus et monete
vt ad numen Libeoꝝ vo equoꝝ ouiũ et ſili
um n e naturalis aptitudo et oſuecudo vt de⸗
tur tali mõ:ſeò ſcðzʒ eſtimatoe; valoeis eoꝝ.

—
7
.

gqe cũ res mutuata ñ eadẽ ſed ſibis debeat red
di nõ poſſet m hutõi rebꝰ ſiłitudo oĩoda re⸗
piri ita ꝙ ſup om̃s oĩo ſiłis reddere · hec azo
Zaquit᷑ de tercio circa qð ſcienò qð otra⸗
hit' mutuũ tali mõ.ſ. vt dans mutuũ da⸗
re ĩtelligat ĩtentõe recipiedi ĩ termio ñ eãde
rem ſed ſilez et tm̃dem ĩ eode genere et eiuſ⸗
dẽ vtil natis · et p̃cij et eode mõ · vt ſi dedit pe
cuniã nõ eandè ſed ſił em.ſi granũ non idem

ſed ſimile. ſi em̃ idẽ numero recipi deberet ñ

mutuũ ſj ↄmodatũ vł depoſitũ eſſet · ff.de cõ
trahẽ · emp · l. ij· res etiã eiuſde generis dz red
di ge ſi reddere' alteriꝰ gnis vt ꝓ vio granũᷣ
ñ eèt mutuũ ſ ↄtractꝰ innoĩatꝰ.ſ.do vt des
ff.ſi cer·pe.l.j.Nec ſic ðbitoe l berare ſi fie
ret creditoee ĩuito vt ibide· l. ij · niſi ĩ caſibꝰ
quos require infra ti · de ſolutionibꝰ ar · v· cir
ca pein.¶¶ S quid ſi argentũ ad põdus reci⸗
piat et pecunia ad numeꝝ reddat ſedz azo;
vñ ꝙ liceat vt · ff.de au:et ar:lega· l..· . vlt ·
et hoc ſi ſit pecunia argẽetea ñ ↄtamĩata ere·
tũc em idẽ genꝰ reddit et tmdem. Non acci⸗
pðᷣ em̃ genꝰ hic ſic accipit poephiriꝰ. ſed po⸗
nit' ſpealiter ꝓ quibuſoã rebꝰ q̃ ſunt ĩ nume⸗
ro põdere et młéſura ñ ꝓ alijs:hec azo tem
ĩ mutuo dʒ ↄſiderari ñ tm̃ natura ſʒ etiã actuſ
ſi em̃ pecuniã dedero ñ in ꝙtitate ſed ĩ ſaccu⸗

lo vt mibi tin pecunie ſacceulũ reddas nõ erit

mutuũ.qæ licet qð ẽ datũ habeat naturã mu⸗
tui ñ tñ ſie ẽ datũ vt mutuũ · debuit em̃ ĩ quan
titate dari· dzʒ ergo inſpici natura et actꝰ cuz
his q̃ data ſunt quoꝛ ſi qd defuerit mutuũ ñ
erit.vñ ſi querat an ſic fiat mutuũ cũ do tibi
panẽ vb vmũ vt mihi reddas eqᷓ bonũ alium
dicenduũ ẽ ꝙ ñ · ſed ↄtractꝰ innoĩatꝰ vt do vt
des . hec azoꝙ Ktẽ trahi mutuũ duphr. vno
mõ ſolo rei mutuate traditõe· du ſcz creditoe
rem debitoꝛi tradit eã ſibi mutuãs vel põde⸗
rãs vel menſurãs · vñ tunc ðᷣe obligatio ↄtra
hi.mſti · quibꝰ mo.recõ:ob.in pem.Et ðe ta
le mutuũ naturale· qñ ſcʒ res tradit n ſecuta
ſtipulatõne q̃ ẽ de iure cinili.vt.ff.ſi cer.pe.
certi ↄditio· S. nũmularij. in fi . Et iõ nõ datur
certi ↄditio de mutuo niſi ĩ ti quantũ ẽ datũ
nõ vltra · ſi em̃ tibi dem vt m⸗hbiveddas ñ con
trahitur ipſo iure obligatio vt ĩ· L. ff· de pac.

ſi tibi dece · NHon em̃ obligatõ recõtrahi ꝓt mi

ſi ĩiquantũ datũ e.ſic ergo debitoe reddere teꝰ
tm illud qð recipit ex mutuo. Nec liberat᷑ in
tẽtõe · C. ſi cer · pe· cũ nec alio eaſu foetuito ĩ
ſti · quibꝰ mo.recõtrahi·obli:.ſtẽ ſecꝰ eſt ſi
data ſit pecunia in ſacculo ↄſignato.vt · ff. ſi
cer. pꝓe · qð ab initio· SFlliomõ ↄtrabic obliga
tio mutui ñ tm̃ rei traditõe ſp etiã ſtipulatõe
vt ſi parũ an vel paꝝ poſt peguĩe numeratõzʒ
ereditoe ſtipule illam pecuniã ſibi reddi. ał
ſtipulatio n valerz · ff · de ver · obli. l. j. St tue
mutuũ ðe naturale ꝓpter numeratõzʒ ĩ qᷓ opat⸗
natura · et ꝗꝓpter ſtipulatõzʒ q è de iure ciuili ĩ
ſti · de acẽ · .de pecunia autem. Et ſi ſtipule⸗
tur ſibi plus reddi ꝙᷓ tradidit contra naturã
mutui facit et contra equitatem iuris natura
lis vt patet ex iam dictis et patebit plenius
ex his q̃ dicũt in tiſe:ð vſuris Ex peedictis

patet natura ↄtractus mutui ad qð etiã valẽt
ea que dicunt ti · ſe· ar· iij· in fi · ſolutionis q⸗
ſtioms peime de differetia ĩter mutuũ et ↄmo
datũ et ea qᷓ dicunc in:iiij·ar.caſu:x. de dr̃a
iter muguũ et locatũ · Cui aũt actio ex mutuo

de et otra q; et ꝗᷓlis actio eè ad ꝑpnñs iuriſperi⸗

tis relinqu edũ gtia beeuitatis pcipue cu tał
Oſideratio ſit fozma iudicialis n penitetialis
¶. De vſura. xj.
Zinde ↄſiderandũ ẽ de vſura q̃ ↄmittũ
X jotractu mutui · et peio quid ſit vſura
et vñ dicat ſcdo quot et q̃ ſint ſpecies

et modi eiꝰ.tercio vti vſurã accipe copale

ſit ꝓeccatũ:quarto vt liceat in aliquo caſu
recipe aliq̃d vltra ſoꝛtẽ:quinto de quibuſdaʒ
caſibꝰ dubitabil ibus vta ibi ſit vſura.ſexto
de pems vſurarioꝝ · quibꝰ ſcòm ius poſitiuũ
ꝓuniunt᷑ et ad reſtitutõz ↄpellunt· ſeptio de
reſtitutõe vſuraꝝoctano de foema iſtrumeti
obligatõis vſurarij vel etiã raptoꝛis ad reſti
ſtituendũ male ablata“« Circa peimũ ſci endũ
ꝙ diuerſz derſimode deſeribunt vſuram ſed
hoſt.ĩ ſumma ſua vide deſcribere ipſazʒ ople⸗
tius dices ꝙ vſura ẽ qcuqʒ; ſolutioni rei mu
tuate accedit pſius rei vſus gra:pactione in
terpoſita vel hac inteétione habita in ↄtractu
vel exactione habita poſt ↄtractũ. Qöcunqʒ
i6 ðe qe quidq;d ſit i et qd cunqʒ nomè ei ĩpo
nat᷑ ſiue illo ↄſiſtat in dãdo ſiue facieẽdo vſu
ra ẽ ex quo vltra ſoetẽ exigit vt·xinij · q· iij · v
ſura et · c.· pleriqʒ · Rei mutuate iõ ðᷣe qe vſura
habz locu in ↄtractu mutui ſcòm go:et ray-
et quaſi oms· t adde ſcòm hoſt.regulariter-

ge in quibuſda caſibus et in ↄtractibus bone

fidei vel legatis et fidei ↄmiſſis ex moa vel
quaſi moꝛa autoꝛitate legis vſure dant licet
ibi nullũ mutnũ ſit ↄtractuʒ;. verbi gratia vt
referã vnuʒ ex multis.ſi quis legauit mihi rẽ
aliquã vt ea vendita vterer pecuma et heres
in tradẽ do mihi eã adhibuit moꝛam mihi te
ad vſurã ſed ſi ligauit eã vt vterer ipſa nõ ca
piaʒ vſurã ſine verecũdia vt.ff.e. in fidei cõ
miſſo· JF. vlt· hec tñ ſcdᷣm ius canonicñ et diui
nũ nõ ꝓcedut. vt etiã dicũt gof. et hoſt. niſi
vſura ꝓ inteseſſe petat. Quod g ſcribit rap-
vſuram ñ ↄmitti niſi tm in his rebus in quibꝰ

.

Oſiſtit mutuũ· Intelligit hoſt. quo ad otractũ

qe in alio ↄtractu nõ de regulanter vſura cõ
mitti vt dictũ e ſed alið e quantũ ad vſus na
turã ſi qð tibi mutuez et tu ꝓ hè mutuo mihi
cmittas veſtẽe b equũ ł peed iũ vł aliqᷣd alið
qð non oſiſtat ĩ pondere numero vel mẽſura
vt xiiij ·q:iij·pleriqʒ et.c.vſuraApſius rei v⸗
ſus gratia de iõ · qe ſi ñ gtia vſus· i. Oſumptio
nis ſed loco pene apponeret ſine frande ſe⸗
eus eſſet· vt paꝛet ex· de arbi.dilecti.et.xij.q
ij- fraternitas. Eſt auũt dra inter vſurã et penã
qꝛ vſura dat rõne certi ſpacij tꝑis vt menſis
aut anni vt.C. e.in auc.et hoc· Et eti ã da? vt
ſoꝛs ñ ſoluat᷑ z potius ſoetis ſolutio differa
ex·e.oſuluit: Dena vo dat ñ ſcm ſpaciũ ali
cuius tpis ſed ſceðz q ptes inter ſe ueniũt.
ex de pems ↄſtitutus. Dat etiã qꝛ non fit qðᷣ
Duen b qe nñſelui qdð debe ex.ð arbi: dile.

Dactõe ĩterpoĩta iõ addi qꝛ ſi niło pacto ab
initio ĩterueniete:nec vhabita ex poſt facto ex
actione:debitoe aliq̃d gratis offereʒ ſine ali
quo peccato recipi poſſet·dũmõ ab initio ĩtẽ
tione mala caruiſſet nullã em̃ maculã oblatõ
ſuſcipieti ĩgerit qᷓ nõ exigtis pactõe Peeſſit ·
1· qijſicẽ epm ¶ Vtrũ aũt is q̃ ſola ſpe ↄmittit
vſuram teneat ad rebituendũ ea q̃ vltra ſoe⸗
tẽ accepit dicet infra de reſtitutione vſuraꝝ
q·quid de eo q̃ ſola ꝛc. Dicit᷑ aũt vſura ab v
ſu rei qe dat ob vſſm rei.i.pecuĩ e:vñ ðe vſu
ra quaſi vſus rei vel q̃i vſus rea: Vel vſura.i.
vſus eris · i. pecunie vel q̃ſi ex eris vſus ꝓce⸗
dens· et hec expoſitio ĩ idẽ redit cum peioei.
Hoiĩe aũt pecunie atinet' qdquid hoĩes hñt ĩ

= de ſcðo · ſ.quot et ꝗ̃ᷓ ſint ſpecies ſi
jnue modi vſure. circa qð ſciendum ꝙ ſunt

¶ due . vna ẽ ſpualis et equa:de qua math.xxv·
nonne opoetebat te pecuniã dare nũmularijſ
et ego venies cũ vſuris exegiſſem eã·et ſumꝰ
hic vſura methaphoeice ꝓ ſupexcreſcẽtia bo
noꝝ ſpuᷣaliũ quã exigit deꝰ a nobis voles qꝙ;
ꝓficiamꝰ ſemꝑ in bonis ab eo acceptis qð è
vtilitas nr̃a ñ ſua. Vñ hanc debemꝰ exercere
di ·xlvj.ſic nõ ſuo.Et aug· miſer hoõ cur fenera
ueris hoĩ fenerare do et cẽtuplũ accipies et
vitã eternã poſſidebis.et ſap·viij.fenerat ðᷣo
qui miſere paupi.Slia vſura ẽ coeꝑpab et ini⸗
qua de qua agit hic et hoc ðᷣe im ꝓbum fenꝰ
qui hãc ſcdᷣam exercet ipᷣo iure e ĩfamis etiaʒ
ſcòm leges.nij:q:vij/G. tria· ſcedzʒ vo canones
ĩ vtraqʒ peccatũ moetale ↄmitt et ĩfamia ir
rogat · vj.q.jĩfames Ite vſuraꝝ alia ẽ vſu
ra directe alia indirecte:Directe dupkr ſine
pacto et cũ pacto.ſine pacto dupłr. vno mõ
cũ inſinuatõe vt cũ dicit vſurariꝰ ñ facio pa⸗
ctũ ſ mipi dabis ad libitũ tuũ qui niſi lucrũ
inde ſperarz pecuniã nõ mutuarz · Glio modo
qñ ſimpliciter mutuat nihil diceẽdo peĩcipali
ter tñ mutuat vt aliqð lucrũ mde pcipiat vſu
ra em ↄmittic ſola volũtate ſcᷣm illð mutuũ
date nihil inde ſperãtes · et tunc vſura e picu
loſioe qe ĩ foꝛo cauſaꝝx repeti ñ p̃t Ite cũ pa
cto ↄmittit' tripliciter· peimo qñ capitale et
lucrũ po ĩ certitudĩe vt cũ òꝛ mutuo tibixx
ſoł · ꝓ xxn.ſcòo qñ capitale ponit' ĩ certitudi
ne et luerũ ĩ foetuna · vt cũ ðᷣe mutuo tibi:x.
et ſi lucratꝰ fueris mihi tm̃ de luero ł ad vo⸗
Nũtate dabis:ſi vo nihil lucratꝰ fueris nihʒil
dabis· h quiòqd de lucro fuerit.mihi reddeſ
penitꝰ capital e.tercio qñ lucrũ poꝝ ĩ certitu⸗
dine· et capitale ĩ foetuna vt faciũt q mutuãt
ad foꝛtunã maris vt ſi nauis piclitet᷑ ſibi red
dere ñ tene etiã capitale:de quo ex · e.naui⸗
gãti. Indirecte aũt fit vſura qñ fit ĩ fraudẽ p̃⸗
cepti mutando ↄtractũ:vt ſi dicat nõ mutuo
tibi ꝓpecuniã ſ vẽdo mutat em̃ ↄtractum mu⸗
* tui in cõtractum ficte veditionis et intend it
Hinc inde lucrari lIdè è ſi is qui in vendedo
oĩ die merces ſuaſ ꝓpter dilatõz ſolutõis cari
us vẽdat eas niſi viſiłr dubitz vt plꝰ vb mi
nꝰ ſint ĩ ſolutõiſ termio valiture vt dice ĩfra
Sunt et alie ſpecies vſure ſcdðᷣm leges quas

Wt◻ α — —

omitto gratia beeuitatis omnes em̃ ſunt ꝓhi
bite. et legeſ ꝑmittetes eas ſunt abrogate vt
dice ĩ ar·ſeet iõ eas hic ponere eſtz modicũ
Otle⸗
Eaquit viðre de tercio · ſ. vtn accipe vſu
ram coæpale It peccatũ Æια. cuiꝰ euide

tiam ↄſiderandũ ꝙ actus humani ex electõe

ꝓcedetes quidã ſunsde ſe boni ꝓnt tñ male
fieri · vt dare elemoſinã ẽ de ſe actꝰ vtutis pᷣt
tñ male fieri vt ſi fiat ꝓpter vanã gloiã · qdã
aũt ſunt de ſe et ſcdᷣm le boni.et iõ nõ pñt ma
le fieri vt deũ vel ꝓximũ diligere ex caritate
quidã ſunt de ſe mali qui tñ cũ debitis circũ
ſtãujs pñt bñ fieri vt homicidiũ licz de ſe ſit
malui ptãti tñ ſeculari zelo iuſticie e licitũ et
bonũ · quidã ſunt de ſe et ſeðz ſe mali:et iõ nõ
pñt bñ fieri vt odire deũ ꝓximo ĩuidere que
nulloꝰ ex nulla circunſtãtia pñt bñ fieri :qui
dã ſüt indifferẽtes qui nec boni nec mali ſũt
de ſe nec ſcom ſe vt ambulare vel loqiun cqDi
cendũ igi ad queſtionẽ ꝗꝓpoſitã ꝙ vſura ẽ qᷣd
quid accedit ĩ mutuo ſoeti pacto vel ĩtentiõe
peĩcipali et ſic ẽ de ſe et ſeðz ſe ꝓpctm̃ et nł loꝰ
nullo caſn p̃t bñ fieri · Et hoc ondit᷑ peĩo rõe·
ſcdo autoꝛitate· Oſtendit aut ad pñs duplici
rõe ꝙ vſura de ſe ſit mala et ſcòm ſe.peio qe e
Otractꝰ cupiditatis ñ neceſſitatis vt aũt vult
aug. li ·ð fide ad petrũ venenũ caritatis e cu⸗
piditas.Et ſi dicat ꝙ neceſſe ẽ ee aliquos ſic
pſtantes dico ꝙ neceſſitas et vtilitas ñ e atteẽ
denda in re publica qñ ẽ cũ dãno et ineqlica
ce · In vſura autẽ vt patebit ẽ dãnoſa vtilitas
et pnitioſa ĩ equal tase Scðᷣo qe ẽ otra ratõʒ
et oedinẽ caritatis ſeòz0 quẽ debet homo ꝓxi
mo indigenti ſubuenire:et quanto magis ĩdi
Set tanto magis tenet.et ſic magis peccat ſů
vnlt ei vedere qð tenet ei dare:et ſic neceſſi⸗
tas ꝓximi quã quidã aduertẽtes licz inaduer
tẽtis fenoeis excuſatõzꝭ fenꝰ aggrauat et cõ
demnat ſedðʒz veritate· vñ beatꝰ io. in can· ſua
dicit qui viderit fratrẽ ſuũ neceſſitatez hre et

clauſerit viſcera ſua ab eo qũo caritaſ dei ma

net in illo.qd.nullo mõe Quod aũut vſura ñ
tm̃ de ſe ſed etiã ſcðm ſe ſit peccatũ oſtendid
triplici rõe·peio ꝓ hoc qð e ↄtra rõz naturał
ꝓetatis pecunie. d qð ſequit᷑ vlteriꝰ ꝙ ibi
vendit illud qð ñ e · Fd cuiꝰ euidentiã ſcien
dũ ꝙ quedã res ſunt quaꝝ vſus ẽ ipſaꝝ ren
ſumptio·ſicut vinuʒ ↄſumimus vtedo eo ad
pꝓpotum et ↄuertendo ad cibuz. vnde in Huiõi
nõ debet oputari vſus rei ſeoꝛſum a re pſa ·ᷣ
cuicunqʒ vſus rei ↄcedit᷑ eo ipſo res ipſa cõ
cedit. et ideo in tal ibus ꝓꝑ mutuuʒ tranſ fert

dominiũ. ſiquis ergo vellet ſeoeſum vendere

vinuz et ſeoꝛſuz vſum vmi vederet eandẽ rez

bis et venderet illud qað nõ eſt. vñ manifeſte

Pecearet ꝑ ininſticiã. Simili rõe omitttit ĩiu⸗
ſticiã qᷓ mutuat triticũ vel vinũ petẽs ſibi fie⸗
ri duas ↄpenſatões:vnã quidã reſtitutõez eq̃ᷓꝰ
lis rei: alterã vo p̃ciuʒ vſus qð ðe vſuraQua
dam vero res ſunt q̃ᷓ vſus n e ipaꝝ reꝝ cõ⸗
ſumptio ſic vſus domꝰ e inhitationõ autem
diſſipatio et ideo ĩ talibꝰ pᷣt ↄcedi vtrunqʒ ſe
oeſum vt cñ quiſ tradat alteri dominiũ domꝰ

reſeruato ſibi vſu eius ad aliqò tp̃s vel econ
uerſo ocedit vſum domꝰ reteto ſibi dominio
ipſius et iõ licite pᷣt hõ recipe pᷣciũ ꝓ vſu do
mus et p̃t petere donũ moderatũ vt patet im
Oductione et locatõe domꝰ. Oecuia aũt ſcõzʒ
phᷣm · v. echi · et. .. poli:peincipaliter ẽ inueta
ad Oomutationes faciendas· et ita peiꝰ et pei
cipalis vſus pecunie ẽ eius ↄſumptio ſiue di⸗
ſtractio ſcðz qð in ↄmutationibꝰ expendit et
iõ ſcòm ſe e illicitũ ꝓ vſu pecunie mutuate p
cium accipe qð dicit' vſura:qe hoc e vendere
ide bis vel vedere illud q nõ eſt.ꝓ qð ineqꝗᷓ
litas manifeſte ↄſtituit qᷓ iuſticie ↄtraria vñ
pꝓhũs.j.poli.dicit ꝙ vſura ðᷣe a cathos q; eſt
ptus qe ↄtra naturã rei.ſ.ꝓpecunie vult vſura
rius ꝙ pecuia pariat · dicit em in vſura catha
os ſeipſuʒz facit vñ et nomè ið accepit:ſil ia eĩ
Vta generãtibꝰ ipſa ſunt·cathos auũt fit num
miſma ex nũmiſmate quare et maxie p̃ᷣter natu
rã iſta pecuniaꝝ acqſitio è hic phũs. Et hãc
rõz ponit tho· in ſũma ſcðe ſue ¶Scdo oſten
dit ꝙ vſura ẽ peccatũ ſcòm ſe:qe ẽ ↄtra rõezʒ
mutue ſocietatis·qe cũ laboee et piculo ꝓxi⸗
mi ſtat certũ lucrũ vſurarij.hoc autè e ineq̃ti
tas: aut em pecunia mutuo accepta trãſit ĩ do
miniũ debitoꝛeis ita ꝙ fit ſua:aut nõ trãſit ſed
e ſemꝑ ipſius creditoeis: ſi peio mõ hec è in⸗
equalitas magna ſcz ꝙ aliquis ĩ re ſui ꝓximi
et que ꝓxio ſuo ſtat et cadit neceſſario luca
reqrat eũ nullũ damnũ inde quidad de re cõ
tigat ĩicureat· Si ſecdo mõ adhuc ẽ ĩequalitas
maioe · ſ.ꝙ res dno ſuo non poſſit pire cũ ipſe
met poſſit deficere hoc em̃ ñ pati natura nec
ditio poetat humana eeterea nullũ fructũ
Habet pecunia ex ſua natura· ſed tm̃ ex vtetis
induſtria quã non accepit ab illo a quo acce
pit pecuniã ergo ille querit iniuſte fructũ ex
ea: t hanc rõzʒ tangit ſcotus ſuꝑinj.ſen.di·
xv.qij.patet igit meqlitas et iniuſticia que
maxie ẽ in vſuris?* Tercio q dtrectatio rei
aliene manẽètis aliene et hoc ĩuito dño et pei
uat' volũtas abſoluta non ↄpatiua. debito⸗
em ſimpłr nollet dare aliqd vltra ſoeteᷣ. mag
tñ vult aliqd vltra ſozte dare qꝙᷓ; pecunia ca⸗
rere ſicut em ſcieter ↄgnoſcerevvxoee alienaz
manete alienã e malũ ĩ ſe et ſeðʒ ſe ſic ex mu⸗
tuo recipe re alienã manẽte alienã et eã otre
ctare vt ſuã e ↄtra ius naturale t hec tercia
rõ ẽ alexð an:et rich·.qᷓ volũt ꝙ; ið ꝙ accipi
vltra ſoetẽ ex vi mutui n trãſit ĩ dñium credi⸗
toeiſ recipietis qᷓ rẽ mhil valz ſcòzʒ illos qᷓ di
cũt ꝙ tranſit · Deedicte etiã opi. fuerũt bon.
et ſcotꝰ in.nij. ſen · di . xv· et hu · et ray· in ti.
de decimis Contrarie vo opmionis fuerunt
gob·ti.ð ðᷣci · et bn·ex ð ðci · ęꝓx trãſmiſſa.lʒ hꝰ
n dicat exp̃ſſe · et glo·xniijq.nij:ſiquis. Q8
etiam vſurã accipe ſit ſcòm ſe malũ oſtendit
multiplici autoeitate ſacre ſceripture ðe enim
eze xviij · ſi genuerit quis filiũ latrone effun
dentẽé ſanguinẽ et vxoꝛẽ ꝓximi polluente pi⸗
gnꝰ ñ reddẽete · ad yꝓdola leuante ocłos ſuos
ad vſuras dantẽ et ampliꝰ accipientẽ nunqᷣd
viuz qui vn merſa deteſtãda hec fecerit. Fbi
ſiderãð ꝙ cĩa ibi poſita cũ vſura ſut de ſe et

ſcm ſe mala et peccata moetalia ergo ſimiłr
et vſura⸗Itẽ põ ·dðo ·q̃s habitabit ĩ tab. t.æc.
poſtea ſubdit qui pecuniã ñ dedit ad vſurã.q
dſi dederit ad vſurã nõ hitabit in tab. dñi ſ
nullꝰ exæludit a tab.dñi mſi ꝓ peccato moe
tali ergo =c Itẽ põ·nõ deficit de plateis eius
vſura et dolus · Et iteruʒ ex vſuris et iniq̃tate
redimet aĩias eoꝝ dolus aũt et iniquitas ſut
mala ſcòz ſe ergo et vſure q̃ cũ eis ponit᷑. Itẽ
cũ vſurariꝰ aliena appetat et ↄtrectz facit cõ
tra duo pᷣcepta.ſ.otra illud ñ furtũ facies et
Otra illuò nõ ↄcupiſces rẽ ꝓximi tui.pꝓ q cĩa
patet ꝙ vſura ẽ ſcm ſe mala et peccatũ mo⸗
tale ¶ VYVlteriꝰ crimen vſure ẽ ꝓhib tũ oĩ iure
ſcʒ diuino et naturali.canonico et ciuili. De
jure diuĩo pʒz ex ſupeadictis et exoxxij.ſi pe⸗
cumã omodaueris populo meo pauꝑi q habi
tat tecũ ñ vegebis eũ qᷓi exactoæ. nec vſur̃᷑ op
peimẽs eũ.et etiã ĩ multis alijs locis veteris
teſti. Et luẽ.vj:mutuũ date nihil mð ſperãteſ
Vbi ñ tm̃ actus ſed etiã ſpes accipiẽdi a ꝓxi⸗
mo vltra ſoete ꝓhibe. Et beeuiter quoties in

ſacra ſcriptura dilectio ꝓximi p̃cipi ꝓbibe

Et ſic etiã eam vtri uſq; teſtameti pagina dete
ſtat ex .e · ſup eo Eſt etiã ꝓhibita iure canoni
co di.xlvij·qm multi· vñ et ipſum ius canoni
cũ vſuras reſtitui cogit vt ĩfra patebit qnimo

etiã ſcʒ ipſũ ſi qs ꝑtinaciter aſſerat vſuraſ ex

ercere ñ eſſe pctm̃ e vt hereticꝰ puniẽdus et
Peedi ocra diffamatos ł ſuſpectos de hꝰ⸗
mõi ereoee ſic ↄtra diffamatos de hereſi vel

ſuſpectos· li·vij.ð vſur̃ ex graui. Eſt ettã ꝓhꝛ

hita iure ciuili qdð oñdit dupłr in Zlo.xnij.
q:iiijquid dicã. Deĩo ꝙ jmpatoe iuſtinianus
dicit ſe amplecti qᷓ̃tuos ↄcilia generalia adðo
vt ꝓ ea ſuis legibꝰ derogeſ.micenũ ↄſtanti
nopolitanũ epheſmũ et calcedoñ in auẽ. de
ecc:ti · colł.ix:circa peincipꝛũ.In ↄcilio autẽ
niceno ꝓhiben vſure di: vij: qm̃ młti. Et hec
Pꝛia rõ tangit ec ex⸗ de vſuris.qe ĩ oĩbus . in
glo · .· SGcdo pꝑ h ꝙ dicit ĩpatoe ꝙ ſacre legel
n dedignan ſacroſ canones mitari ſpealiter
i matrimonijs et vſuris ĩ auẽ. vt clerici apud
qꝓPos epos due.: et ð dſe. di⸗iij. G. hĩc colligi
et de no.opennũ. qm ĩtelleximus.Si geo vſure
Phibent ſcm ſacros canones ergo etiã ſcðʒ
leges · Nec obſtat ꝙ ille canõ ſcʒ qm mł ti.lo
quit tin de clericis:qe auẽtas ibi poſita q̃ eſt
qui pecuniã ſuã ñ dedit ad vſurã: clericis et
laycis ẽ cõis.Mõ obſtat etiã ſcz leges. C. et
