nõ habe ſpes de eiꝰ coerectiõe·b videt vrũ
ad inopiã vergere: et qᷓi fieri nõ ſoluedo x.
ſzm ray: diſti guo:ꝙ aut ibi ſunt aliqᷓ iuſta a
nõ inſtis diſticta- aut nichil e wi niſi de ra⸗
pꝓmaaut ſunt mixta.In peĩo caſu pᷣt expedere
de iultis In ſcòo caũ nłlo mõ comedat inde
ſ aliũde ſibi victũ ꝓcuret:b ab amicis vł cõ
ſangumeis ſuis. b laboeãdo mambꝰ ꝗꝓpeijs.b
alio mõ honeſto. Diſtiguit vo ĩ hoc caũ roð.
ſeꝙ de ipᷣa re rapta eade numero nõ licet ali⸗
quid expẽedere niſi in caun vltime neceſſitatis
de re vo empta de re rapta poterit comedere
etiã ſñ caũ vltie neceſſitatiſ cũ ꝗꝓpoito rſtitue⸗
di · b faciet ſim ꝙ dicet in ſe:q: In tereõ vo ca
ſu m roð ·idẽ dicẽdũ e qð dictũ e in ſcðo ſci
Licʒ ſi ita ſint mixta ꝙ nõ poſſint diſcerni· vel
licet poſſint diſcerni vir tn nõ pmittit eã acci
pere niſi de rebꝰ raptis· Sim vo roð· in caſu
quo ſunt ita mixta iuſta cũ iniuſtis ꝙ nõ poſ
ſunt diſcerni.poterit licite neteſſaria ſumere
ſi vir ſit ſoluedo dũ tñ habeat ĩ mente viuere
de licite acqſitis · ſi aut nõ ẽ ſoluedo idẽ dies
duʒ e qð dictũ e in ſcòo caũ.ſeʒ qn nichil eſt
ibi miſi de rapina · Quid faciet vxoe ł fami⸗
lia ſi nichil mueiat niſi de rapina nũqd moei
et fame HE ꝙ nõ.ſʒ ſzm ꝙ notat rap.ſubẽ ei
triplex auxiliſ. Vnũ eſt vt recupet d otẽ ſi p̃t
poteſt em recupari dos ec ↄſtãte matrimonio
ñ v ad inopiã vᷣgit · C. de iure dotiũ . vgit.
cm e ꝙ denunciet amicis eiꝰ b decano vel
archidiacano vł epᷣo vł alijs ꝗᷓ poſſint vł ve
lint ꝓdeſſe · qui ꝓſuadeãt ei· vł eciaz ſi ꝓbari

pᷣt ↄpellãt eũ vt paſcat eaz de iuſto.ij.q:i.ſi

peccauerit:et ex ·deiureiurã· quzadmodu vel
tradat ei dotẽ · vb ꝓtem dotis · pł ↄmittat ali
cui pſone honeſte q de honeſto lucro ꝓumat
ſibi. ex. de pig· ex litteris· et de donaci. Pter
nup. et de dote reſti · poſt di:·p nras⸗Tertiuz

Eꝙ ſi eſſet adeo in arto poſita ꝙ nec inuenirz

comederet etiã ełiasnec vl teriꝰ ſine pi⸗
cło pati poſſz neceſſitatẽ faĩs.tũc poſz etiam
8 raptis rebꝰ ip̃is ſumere neceſſaria.qe neceſ
ſitas n0 habz lege⸗8 Dle⸗di. i · ſicut qcq̃d tñ
ſic expenderit doleat in aio: ec ꝓponat firmi⸗
ter reſtituere ꝙᷓcito poterit qcqᷓd inde expede
ritan omni tamen caſu peedicto tenetur vxoe
viro reddere debitu er econuerſo mſi ſubſit

aliud impedimentum. xxxiij · q · v. ſi dicat.
Hecolligendo ergo beeuiter peedicta.poteſt
dici ꝙ bonis vſurarij raptoeis et furis etiã
ſi nichil habeãt de iuſto.pᷣt qs licite ꝓcipe ĩ
ꝓluribꝰ caſibꝰlet peimo ſi cãm expoliatozꝛum
agat · ¶· ꝓcurãdo fideliter ꝙ eis reſtitutio fi⸗
at Scðo ſi recõpẽſet pum ſi eis ĩ licitis et ho⸗
neſtis huiat. Tercõ ſi ſe recõpenſaturũ ꝗꝓpõat
et ſe hitu facłtate ad h babiliter credat
Quarto ſi neceſſitas cogat · puta qe alias nõ
pt ↄmode habere vñ vmat.vt accidit paupe⸗
ribꝰ medicãtibꝰ.et hoc etiã mõ excuſari poſ
ſunt filij et filie exiſttes in domo patrũ · qui
alias viuere non poſſunt: et ſiłr vxoees · q̃nto
ſi eos tales eſſe neſciat.
Equñ videre ð. ix. ſcʒ ð ilł qᷓ emũt ð rebꝰ
raptiſ cca qð ſcieð ꝙ raij.diſtiguit ꝙ aut

raptas eſſe ſciebãt· vb ꝓbabiliter credebant.

aut de iuſto eſſe putabat · aut michil de ho ſcz
vt eſſent rapte vł non cogitabãt·. In peimis
dDuobꝰ caſibꝰ ſubdiſligue·qe aut emit qᷓs ma
la fide · i · cupiditate acq̃redi ſibi aut bõa fide

volütate reſtituedi dño rei Eqn pemo caſu te

indiſtincte reſtituere qᷓcqd ð illa poſtea fiat
ab eo vb ab alio.et e racõ:qe ↄmittit furtum
Otrectãdo re alienã inuito dno:et fur ſp eſt ĩ
moæea: vñ nec pᷣciũ qð dedit ab eo cꝰ è res re⸗
petere poterit: nec expẽſas ſiqᷓs ibi fecit·. teꝰ
etiã reſtituere omez vtilſtatẽ quam ex illa re
habuit· nõ liberat etiã ſi reſtituat reʒ illa de
terioæe ꝙᷓ ad eũ pueit:et ſi aliquo tpe medio
Ffuerit res melio ꝙ;ᷓ fuerat tpe empcõis vł e⸗
ciã qm fuerit tpe quo poſtea vẽdidit eã alij.
eiꝰ q plimi fuerit eſtimacõ facieda erit· ff.ð
fur.ĩ re furtiua:hoc intellige qñ res nõ ha⸗

bet᷑.· ſʒ ſi res habet credo ꝙ ſufficiat ꝙ relſti⸗

tuat eq;ᷓ bõa ſicut erat qñ fuit ablata· et qð di
ctũ ẽ de pemo emptoꝛe intelligi debet ð ſe⸗
cũdo et omnibꝰ alijs ſequetibꝰ.qui cũ mala
fide re illã emũt.ſ.ꝙ ſemꝑ tenentur reſti tuere

rè illã quocũq; mõ pierit m maioæe eſtima⸗

tiõz tociꝰ tpis medij· Si tñ raptoe plene re⸗
ſtituit rei eſtiatiõzʒ cu toto intereſſe ceteri qui
emerũt b dono acceperũt liberãtur qᷓntũ ad ĩ
ſtitucõzʒ faciẽdã dño rei · Credit tñ ray · ꝙ qᷣc⸗
qd inde ex lucro habuerũt ſcz ãte reſtitucõez
factã.ſiue totũ ſi res fuit ſibi gratis data.ſi-
ue qð ſupeſt deducto p̃cio peo re illa dato.ſi
fuit empta.dzʒ cũ ſilio eceleſie in vſus pau⸗
perũ erogari · S hoc facere ſam hoſti.et roò.
nõ e neceſſariũ ſ̊ ẽ ↄſiliũ.qe ille penes quem

res illa e· iã intelligi eã ex volũutate dñi poſ

ſidere · ſ. ex quo ſibi ſatiſfactũ eſt plene.ar.ff.
de euic : ſi ſuꝰ. . duplo · debet tñ qlibet ta?
agere pñiaʒ de furto qð ↄmiſit.xiiij·q. i.qui
Babeas nũquid ſatiſ faciẽs poterit ſibi
Oſulere de pᷣtio ſoluto aduerſus veditoes.·Re
ſpõdet ray· ꝙ nõ:niſi qñ emit expᷣſſe ſibi cau⸗
ciõz fecerit: obſtat em eiꝰ turpitudo.x.q.ij·
ius in fi · Si vero emit quis rẽ raptã vł fur
tiuã bõa fide · ſ. intencione reſtituedi dño. p̃t

ab eo repetere illd quod peo ipſa re bona fi⸗

de dedit: et etiaz quicquiò ꝓ eiꝰ ↄſzuatiõe ex
Pe dit.niſi: foæte cu re illa aliqᷓ lucratꝰ fuiſſet

de qbꝰ illas expẽſas recompẽſare poſſet· Et
beeuiter qcqd adẽ ſibi ex illa re/vt peno mer
ces fructꝰ b ſiłe· tenet reſtituere· qcq̃d vo ſi⸗
bi abe vt pᷣciũ et expeſe moð rate · pt reperere
vk cu eo qð ex ipᷣa re ſibi aduenit vſqʒ ad q̃n
titatẽ Ocureetẽ Opẽſare. Dicit etiam hoſti · ꝙ
pᷣt repetere oĩa pᷣdicta es ſi res ſine ſua ełpa
peat ł pdai.rõ e qe geſſit negociũ vtiliter do
mini rei · ꝓbã hec ex. ð accn ex pte et li· vj ·
ð ſen· ex · cũ volũtate · S. p̃dicatoꝛes·ſ̊ ſim ho
ſti. licet ĩ mdicõ aĩe ei ð ſua dſcia credaꝰ·ĩ iu
dicõ tñ ↄtẽcioſo ei ñ credere? niſi publice hꝰ
ꝓteſtare . C. de furt · l. ij · et ey · de elec · qe
ter. G. fi · Zz qᷣd ſi üle qᷓ bõa fide emit fecit ꝑ
qri diligeter cmnꝰ res eſſz vt ipᷣaz ei reſtitueret
et ĩuenire ñ potuit He q̃cquid res illa valet
vltra illud qð iſti ẽptoꝛi debeꝰ· cũ autoeitate
eccleſie ĩ pias cãs ꝓ aĩa eiꝰ cuiꝰ res fuit ero

get · St oſulit rap . ꝙ hoc fiat publice vt omis

ſuſpicõ euite. ec ſic erit liberatꝰ qe eciã ĩ ho
geſſit vtiliter negociũ eiꝰ ar· ad hoc xijiq ĩj
quatuoæ·cca fi · t dicit hoſt · ꝙ ſi panp eſſet
poſſet a p̃ᷣlato ſibi relinqui ſic alij pauꝑi-In a
lijs aũt caſibꝰ.ſ.ſi ſciebãt aut eredebãat eſſe ð
iuſto qð ẽmebãt.vł foꝛte habebãt aim ĩdiffe
rẽtem. i nichil ſup hoe cogitante· excuſant
H diuerſimode · Nã q ſciebant vł ꝓbabiliter

crede bãt eſſe ð iuſto:ſimpliciter ñ tenet ĩ ali

quo·.ſ.durãte bõa fide · ꝗqᷓ vo temere credebãt
ł ignoeabãt ignoeãcia craſſa et ſupmna ·.t ap⸗
ter fatuã ſimplicitatẽ· ł ſup hoc mehil cogi⸗
tabãt.reſtituere tenet. et dicit roð ·ꝙ ignoꝛã
cia d craſſa et ſupia ꝑ ſiłitudiez hõiſ craſſi ł
ſupini ·qui non videt ea que ſunt apud pe⸗
des eiꝰ vk gpe · Id hanc aut diuerſitate ple
niꝰ diſcernedã diſtigne ſzm ray· eũ aug“. ꝗ;
raptoꝛ aut erat dñs et tũc teneè vð qð dictum
ẽ ſupea m qõe illa ſcʒ quid ð dñis ilł qᷓ guer⸗
razʒ · c.· Tut erat ſubditꝰ · et tũc diſtingue. qꝛ
ſubditꝰ qui mouet bellum peo domino ſibi

mandante. aut ſeit bellum eſſe uſtum aut in⸗

juſtum aut dubitat· In peimo caſu ñn tenetur
reſtituere ea q accepit ab hoſtibꝰ niſi ſzm edi
ctũ dñi.nec peccat niſi coeruptã intecõnẽ ha
beat. ſ·ꝓ cupiditatẽ et odiũ ł ſiłia An ſecũdo
vᷣo caũ ſcz cũ ſcit k ꝓbabiliter eredit bellü eſ
ſe nuſtũ tene?. qe tene plꝰ timere ðᷣm ꝙ hõez
In tercõ nõ tene .qe excuſat ꝓpter bonũ obe
dietie. licet foete peccet dñs ↄtra ᷣm male p
cipiẽdo. xxiij:q·i.q̃d cłpa· vñ hm roð · ſi va⸗
ſallꝰ ducis vł comitis ab eo vocet᷑ ad bellũ
mouẽdũ vtra hoſte ſuũ ↄtra qᷓᷓ ñ licʒ autoei⸗
tate ꝓa mouere bellũ · excuſat ſi dubitz vt
dñs eiꝰ ſup ho autoeitatẽ hẽat a rege · et ſic ð
alijs cãis ex qͥbꝰ bellũ ẽ iuſtũ ł miuſtuz · Im e
nim hoſti. tab excuſa ꝓpter bonũ obedietie ſi
inꝗſimit qᷓntũ potuit et pitios es dſuluit et ſꝑ
dubiꝰ rmãſitalioqn affectatoe ignoꝛãtie ſic

nec expers ſcietie pumreꝰ.ex · ð̊ clamð · ðſpõ ·
cũ ab micõ:. ſiqs vo. nec excuſa timoee per

dẽdi feuð k icureedi aliqð tpale dãnũ · xxxij.
q· v. ita ne· licʒ metꝰ cłpam attenuet quo adð

penitẽciam iniũgendam circa oeatiões et ie

iunia:ex ·ꝙ mecaſacriſ· It cũ autoeitas iur

ℳ 1

e iudic requiratur ad hoc ꝙ bellũ ſit iuſtũ di
ci poteſt. ꝙ vbi habe autoeitas iudicis ſi in⸗
dex ereauerit. ad pugnãtis tñ ↄſciẽtiaz ſul fi

cit · Et ĩ hoc caũ ⸗ Habere locum dicta diſtin
li

ctioĩ foꝛo pñiali. Secꝰ ẽ in ↄtentioſo vbi er⸗
ros detegere tpe ſuo.hec holli.¶ Sz nüquid
ſic excuſantur amici et cognati bellates qᷓ nõ
ſunt eiꝰ ſubditi · et mlites exnei ſtipẽdiarij ſi
credãt bellũ eſſe iuſtũ H m roð·nõ excuſat
eos bonũ obediẽtie ſicut ſubditos· nec Omit
tere ſe debẽt diſerimini vt iuuet aliquẽ in pee
iudicium alteriꝰ. xiij:qv. deniq; · Sic ergo
ꝓcede circa emptoeẽ ſzm ray· ꝙ. l. ſi ſcit ven⸗
ditoee iulſte et ex iuſto bello habuiſſe · licite
pᷣt emere nec tenetur reſtituere q̃ vo de iuſto
bello eſſe neſciebat.ſʒ peobabiliter credebat
qe om̃s eiꝰ vicini ł maioꝛ ꝓs ł ad minꝰ ſapie
tes ita credebãtñ tenetur bac bõa fide durã
te.ſʒ ſi poſtea fciat rẽ de rapĩa fuiſſe debet re⸗
ſituere· ſet rẽ et fructꝰ eiꝰ extãtes:de ↄſup⸗
tis em bõa fide nõ tenetur.et ſi ꝑ ſentenciam
iudieis reſtituit/pᷣtiũ a veditoee etiam muito
ſi vult repetere poterit · xij · q: ij⸗ vulterane⸗
Si vo ſimpliciter ſczꝭ ſme autoæitate iudicis.
vẽditoe ſibi tenet' m foꝛo pñ̃iali ad intereſſe
ſ ad hoc iuditio ↄtẽtioſo ñ poterit cogi · ff·
de euic . ſi re · et ex ð ep · et ve · ſi vẽditoe · Qui
vo emerũt de rapĩia ignoeãter ignoꝛãtia iuris
q̃ m talh caũ ñ excuſat.vł etiã ignoꝛãtia facti
craſſa et ſupina·qꝛ ſcʒ oms vicinos b ꝓ maio
ri pte b etia pautioæes et ſapiẽtioꝛes audier᷑̃t
diestes bellu io eſſe in iuſtu et ↄtra ðᷣm · ł foꝛ
te qe eccleſia ꝓhibebat ł exomuiĩicabat publi
ce autoees et peincipes ipᷣiꝰ belli: tenet ad

reſtitucẽz.xij· q·ij·qᷓ et huãnis· et ex· ð oꝛdi.

ab ep̃o reqſiuit

Squit videre de · x· ſ. de his qᷓ ĩ eccleſjs

aliqd rapiũt vel pas eccleſias ledũt qri
tur ergo pzimo ꝗ;d de ilb q rapiũt ĩ eccłijſ aut
de bõis cłicoꝝ aut eccleſian qᷓ funt in terea
eiꝰ ↄtra que uuſte gerit bellů. Nũquid ra⸗
ptores tahũ reſtituere tenentur-Rñdet roð·
ꝙ ſic niſi fecerit ho auto ꝛitate pᷣlati eccaſtici
Qnid ð ilk ꝗᷓ cõfugiũt ad eccłias imminen
tibꝰ hoſtibꝰ et ibi capiũᷣtur ab eis· nuqnid e⸗
os ibi capiẽtes debet ip̃os dimittere libeꝛos

Rũdet roð.ꝙ ſic.niſi eccleſiã incaſtellauerit

aut inde hoſtes ĩpugnauerit· tunc em̃ cũ vio

lẽt emunitatẽe eccleſie ñ debẽet emunitate ec⸗

cleſie gaudere · Idẽ etiã credit ſi ibi reponant
nvictualia ſua ð qbꝰ in impugnauõe hoſtinm
ſuſtẽtant ſcʒ ꝙ ſi rapiãtur ab aduerſaniſ mſte

bellãtibꝰ reſtituere ñ tenẽt·et foete etiam ra
iẽdo nõ peccãt·¶ Quid de ill qꝗᷓ incẽdũt ec⸗

cleſias ĩ bello iuſto · nũquid teneclr de dãno
dato · Bñdet roð · ꝙ ſi ñ ſint incaſtellate· et
ho ex ꝗꝓpoĩito fiat tenen . Si ãt ſint ĩcaſtellace
aut ſi n ex ꝓpoſito ſo a can incedan duz . l. illi
juſte bellates operaz rei licite pzeſfant. quia
ſeilicet hoſtiũ machinas villã vł caſtrũ incẽ
dunt qð alias expugnare vmode non poſſunt
non tenentur. ⸗ H
Soni videre de. xj · ſcz ð aliquibꝰ ptinẽ⸗
tibꝰ ad reſtitucõʒ raptoꝛx · et qrunt pła

ſcz quid ſi huiuſmõi ꝑpſone q ſſtituere tenẽt re

liituedo re vł eiꝰ emdacõem·ado paupes re

maneãt ꝙ foete cũ filijs et failia n habet ali

quid vñ viuãt · Rndet ray· ꝙ ſi pᷣt ſcire eun vk
eius ſucceſſoees cuiꝰ res fur.ondat ei reſtitu
edi volutateet ſuã neceſſitate· et p̃t petere qͥ⸗
tacõem vł dilacõe;. Et ſi iſti bñ Otrito. vb re⸗
raciter voleti etiã modicu illud qð habet re⸗
ſtiruere · ſpoliatꝰ totũ vel pteʒ remiſerit. libe
ratꝰ ertt. Si aũt quitacõez vł dilacõem ñ poſ
ſit impetrare: dz totu q ſuũ eſt facere · veden
do ſcʒ oĩa boõa ſua:ec ſi opteat eũ et eiꝰ fatliã
mẽdicare vt d icit roð. Sr vo ñ poſſit ſcire de⸗
bʒ ĩ pias cãs ið cũ eccleſie oſilio erogare .· Et
pᷣt ei dilacõ dari et ꝑs ł totũ remitti.ſi expe⸗
diat ad neceſſariã eiꝰ ſuſt etacõz ſicut alteriꝰ
pPaupꝑis hm ray et roò· De hoc eciã vide ifra
li. nj. ci· ð̊ vſu: ar. viij. reſti ·vſura qõe qᷣd

ſi is Cnid & ile qᷓ ſ vellet ſupfluas expeas

Oimittere poſſent rapta reſtituere. Quio eciaʒ
8 ilł ꝗᷓ oĩa bõa ſua reſignãt ĩ man pniarij·
mictẽtes ꝙ tantũ faciet dãmificatis ꝙ erũt o⸗
tẽti putãtes hoc modico ſe facere poſſe. qe
ihbh ſe credut totũ amiſſiſſe. Quid ec ð ił qᷓn
reſignaret ĩ maũ pniarij niſi crederẽt eis to⸗
tũ b ꝓtẽ dari qñ neſciũt cui debet reſtitui. nũ
ꝗqdð tales ſunt in ſtatu ſalutis · Snoet roð.·p ñ
opoetet em ꝙ fide bõa et ſine fraude rapto⸗

faciat qcq pt dãnificatis· ſi nouit eos ſatiſ⸗
faciat:et ſi nõ nouit pauperibꝰ tribuat. aliter

abſolui nõ debz a pniario ſi oſtet de eiꝰ impe
nitecia b intecione peaua. Mõ eſt tñ neceſſe ſe
cudũ roò. q; fiat hmoi reſignacio ĩ man pnia
rij dũmodo ſit patꝰ hoc facere ad arbitriũ eꝰ
vel boni vmri . Jed et de hoc vide infra. I iij
ti· de vſu.in.vnj.ar.q. cuiꝰ autoeitate male
ablata:ꝛc. Fd hoc nota ꝙ rich.et ſco. ſig òn
ſti guũt in. iiij· ſuo de illo q dãnũ italit et ni⸗
chil hʒʒ pᷣter neceſſaria ſibiſ- ꝙ tal aut hʒ ali⸗
ꝗd vltra neceſſaria ad ſuſtetacõz nature. licz
ſit ei neceſſariũ ad victu vł dececiã ſui ſtatus
et ꝓpſone.aut n.ſi ſic tenec reſtituere. n em li⸗
cet alicui viuere ð aliea re cũ bonoee ſeckari
Mec etiã valet tm ſtatꝰ ſolemis alicꝰ perlone
ꝗntũcũqʒ heceſſariꝰ reipublice quẽ teneret p
nõ reſtitucõʒ. qntũ valet inſticia et ſ idelitas
eiꝰ et iuſticia ↄmunis pꝓ reſtitucõʒ Pi anut no
habeat vl tra neceſſaria ſuſtetacõi nature. tuc
dãnificatꝰ vb nõ indiget ad ſuſtetacoz natn⸗
re re ſibi ablata.vł mdiget.ſi nõ indiget n6
tene ei reſtituere.qe neceſſitas facit oꝛa omu

nia . ff · de . l. rodia· cũ ĩ eadẽ. in textu et glo.
Zi ant indiget tũc aut peiꝰ fctus e indigens
¹

la re ad ſuſtetacõz nature ille qui abſtulit.

aut peiꝰ ille cui è ablata:aut vterq; eodẽ te⸗

pe. pꝛio mõ nõ tenet reſtituere. qæ reſilla

facta eſt ſibi neceſſaria ſultentacõi nature er

jus fuit ei acqſiti in re illa. cũ tũc dãnifica⸗
t0 nõ eſſz neceſſaria · Secudo aut et tercõ mõ
pᷣt dici ſne pᷣmdicio ꝙ tene⸗ reſtituere· qe res

illa ſo fuit danifrcati de iure Qud ſi peimo
caũ detetoe deuemat poſt extremã nec eſſitatẽ
2 foetnna pin guioeâ n quid tũc reſticuere
tenet. RNñdit ſcotꝰ ꝙ ſic qe obligacé ila ad

o

reſtitucõz rei ablate vł equiualẽtis Peedit a
pPeima occupacõne illiꝰ rei qᷓ fuit imnſta an
re neceſſicatẽ extremã· Et iõ illa obligacõ per
neceſſitatẽ extremã ñ e exticta ſz tm̃ le opitaE

vo nũ occupaſſz re illã ãte nec eſſitate extre⸗

mã · tuc ſimpliciter iuſte occupaſſ eã tac re
ſuã. nec tenere ad reſtitucõʒ aliquã. Emd ſ
picbz imiet ſpoliatõ · et ille q tẽ ĩduci ñ p̃t
ad ſatiſ faciẽð ſtati · nec ſpoliatꝰ ad dãdu ali⸗
quã dilaciõʒ· Rñdet hoſti ·ꝙ pᷣſ biter dileret⸗
infoemare pᷣ̃t ↄſciam ſuã ex eo ꝙ mtẽdit vtil
ter Serere negocia creditoeis· vt ſi videt ꝙ ñ
p̃t aliter imppetuũ recupare ł ñ ita ↄmode.
pᷣt recepta fufficieti cautiõe dilatiõz ↄcede⸗
re · et ſub hac odicõne · ſ. ſi hoc fecerit pecca
toæeẽ abſoluere · vt ſic et creditos qð ei debec
recupet et peccatoꝛ ñ deſpetar.f.&̊ ſoluci.
ſoluere-· ,—=
¶De furto ꝗpe ſumpto ti. xxxiij.
Sinde oſiderãdũ eſt de furto Pe ſum⸗
pto t pꝰ qd eſt et vñ dicat. ꝛc de ſpe
ciebꝰ ſiue differetijs eiꝰ. tertio vtru⸗

ſit et qle ſit peccatum furti. q̃rto de eiꝰ pena

qnto de eiꝰ reſtitucõe.Quãtũ ad pe imũ ſci en
Du ꝙ furtũ pe ſumptũ eſt frauduloſa aliene
rei ↄtrectacõò muito dno q̃ fit aĩio lucrãdi. ſ.
gratia rei vł poſſeſſiõis eiꝰ vł vſus ff. e.l.i.
; aũt ðᷣe ↄtrectacõ qe ſine ea ñ ẽ ꝗe furtuʒ
3 interueiat volũtas vbũ ł ſcriptura vt · ff.
e. l.i · Vñ ſiq dcupiſcat illicite rẽ alienã ſine
ODtrectacõe:Facit ↄtra almò pceptũ ſcʒ nõ cõ
cupiſces:æc Erauduloſa vo addit qe ſiqͥ cre
debat re ſuã eſſe · ac ꝓ hoc licere ſibi eã ſurei⸗
Pe · nõ Oomittit furtũ · inſti.vi bo.rap· q. ge tñ
et. I. ſe. jnuito dño a ꝓpoĩtur. qę ſi credit oñm
pmiſſuru et iuſta cã ſubſit hoc credeẽdi.nõ te?
reꝰ furti eciã ſi dñs nõ erat pmiſſurꝰ.ſi aũt iu
ſta cã nõ ſubſit hoc credẽdi tene. ff. e.ſj 18.4
rem. Gi vo facere credebat inuito dño:et tam̃
dominꝰ velit· furtũ facit qᷓntũ ad intẽtionem
moꝛtaliterq; pccat · ñ tñ te ad rſtitucõz. nec
Dominꝰ petere p̃t ebſtante ſibi eiꝰ volũtate
ffe. mter oms . penb · Bei aliene iõ adiũgi⸗
qꝛ nõ ↄmitut furtũ ĩ re pleniſime Pweia le
mſſime dixi. qe ſi aliꝰ haberet ius ĩ re la vt
ſociꝰ ł creditoꝛ vł aliꝰ ſiłis.etiã dñs rẽ laz

furtiue ſureipies alicui cali· furtũ facerz et te

neret' actiõe furti ·̊ res ñ eſſʒ furtiua·fſ ð
ſi res. J. i. et. l. ſi is ꝗᷓ re. et. l. ſi ſociꝰ. Inimo
lucrãdi ꝓo ibi:qe ſiqs alicꝰ ãcillã meretricẽ

rapuerit ł celauerit nõ lucri ſed lbidmis ca
no facit furtũ licet alias guiter peccet. ff e.

ven. Gratia rei vel poſſeſſiõis eiꝰ vb vſus po

—

nunt ibi. qe nõ ſolũ ↄmittit furt ã ꝗᷓ lucriface
re vult ſie furtiue rei dominiũ · Sʒ etiam q rei
poſſeſſiõa vłb vſum.di.l.qꝗᷓ ſacrũ· et. FF. e.iume

ta.Dici aũt furtñ a furno.i. nigro ł obſcuro
eo ꝙ clã b obſcure et plerumq; de nocte fiat
ff. e. l. i. Dotelt etiam dici a furno in quo fur

plerũq; latz. Ex pᷣmiſſis patet ꝙ qui accipit e⸗

qui b rè aliã ↄmodatã vſqʒ ad loenʒ certũ · ſi
cũ illa re vltra locũ certũ ꝓcedat furtũ Omit

tit. niſi in caſu poſito ſupea in vſu illo.· ſ. in⸗

eõceſſam ad vtendũ alij ↄmodauerit- nũquid
omittit furtũ: vtiq; · qꝛ nõ ẽ ſibi oceſſa ad vſũ

iũ· Deeterea videt᷑ ̊ facere gra ſin lucri· ſpe

cies em̃ ẽ lueri ex alieno beneficio ſibi debi⸗
toeẽ acqᷓrere-Siłhr et creditoe furtũ ↄmittit ſi
vtatur pignoee ſibi obligato· ff·e· ſi pignoee
et beeuiter in omni ccntrectatione rei aliene
Otra dñi voluntatem omittitur furtum· vnde
circa hoc inhereas verbis diffinitõis ·
4 irca ſcðm argumẽetũ ſcienð ꝙ furtoxx ali
u é maifeſtu vt illð cũ quo fur dephẽdi
eur ãtequã ad locũ veniat deſtinatũ. ĩtelłligit
ar locꝰ deſtiatꝰ ille ĩ q eodẽ die diſponebat
manere. Flmd ẽé nõ mai feſtũ vt illud cuʒ quo
fur nõ dep̃hendir . ff · e . l. ij · et · iij · Itẽ furtoꝛꝝ
q̃dã retinet nomẽ gnale·q̃dã vo hñt rõe mate
rie ſpealis nomẽ ſpeciale/et hoꝝ ẽ qᷓ̃deuplex
deñtia qe furtũ rei ſacre ðe ſacrilegũ · furtũ rei
publice ðe peculatꝰ.xxiij:q·iiij· q̃d igi. et · ff
ad. l. wuli.pecula . l.j. furtũ ex grege de abige
atus.ff. de abigeis· S.j. furtũ hoĩs ðᷣe plagiũ
vc cũ ꝗs hoĩem libeꝝ vẽdit k emit donat ver
accipit ł ꝓmutat · ff.ad· l . flamã de pla S. l. j.
et idẽ ſi alienũ ſeruũ vel ancillã ſolicttauerit
k expoetaũit · ſ. furtie ad aliã ̃gionẽ. C.e.· ·. j·
Irca terciũ argumetũ qᷓrunt' pła ſcz vt
L furtũ ſemꝑ ſit pctm̃· ꝙ ſic · vñ exo. xx ·
5 furtũ faci es habet aũt furtũ rõez peccati
ꝗpter duoDeĩo rõe ↄtrarietatis ad iuſticiaʒ qᷓ
reddit vmcuiqʒ qð ſuũ ẽ· opponi em̃ ĩuſticie ĩ
qᷓtum ẽ acceptõ rei aliene· Scdo rõe dolĩ quẽ
fur omittit occulte rẽ alienã vſurpãdo· vñ pz
ꝙ om̃e furtũ ẽ pctĩ· Scienð tñ ꝙ accipe ali
ena.aucte mdicis hoc decernẽtisnõ ẽ furtũ·
q iã fit ibi debitũ ꝑ hꝰ qð ẽ ſibi ſentetialiter
adiudicatũ: vñ multominꝰ fuit furtũ qñ filij
afre tulerũt ſpolia egiptioꝝ ad dñi iuſſu · ꝓ eo
q; egipeij eos affligebãt ſine cã· iðᷣo ſignãter
dicic ſap.x· iuſti tuler̃t ſpolia impioꝛx?c ¶ Vtix
furtũ ſit peccatũ moetale · ſie · cũ ſit vtra
riũ caritati ſim quã ẽ vita ſpũalis · ad caritatẽ
em̃ ptinet vt ꝓximo velimꝰ ec optemꝰ bonum
p furtũ aũt infert' ei ĩ rebus damnũ· vñ zachᷣ
.v. oĩs fur iud icabit'.nullꝰ aut ddemna ſzʒm
dei iudiciũ niſi ꝓmoetali peccato“ Mota tñ
ꝙ accipiens furtiue mĩma: vt vnã acũ vł pen
nã.· p̃ſumere pᷣt hoc ñ eẽ dtra dei volũtatẽ · et
tanto p̃t excuſari a moetali peccato · ſi tamẽ
habeat aĩm furãdi et inferẽdi ꝓximo nocum̃⸗
tum. etiã in huiõi pᷣt eſſe moetale peccatũ . ſiẽ
etiã in ſolo cogitatu ꝓꝑ ↄſenſũ · hec tho· Hõ eĩ
qð furto ſublatũ eſt ſʒ mes furãtis attẽditur
xinij. q · vj·c· vlt? Vtaa liceat furari ꝓpter ne
ceſſitatẽ· ea q̃ ſunt iuris hũani derogare ñ
pñ̃t iuri naturali vel diuĩo· ſcdᷣm aũt oedinem
naturale ex dei ꝓuidentia inſtitutũ · res inferi
oꝛes ſunt oꝛdinate ad hoc vt ſubueniãt hoĩm
neceſſitati·et ideo ꝗpter reꝝ diuiſionẽ et ap⸗

peopeiatõz ex hano iure ꝓcedente · nõ impe

dit quin ex eis ſit hoĩm necitati ſi ubueniend
et ideo res quas ſupabũdanter habẽt aliq̃ de
bent paupum ſuſtẽtatõi· VYVñ ambꝰ. et habetur
di . xlvij · ſiẽ .· Sſunẽtiũ panis ẽ quẽ detines/nu
doꝝ indumentũ ẽ qd recludis miſeroꝛz rede

ptio et abſolutõ eſt pecunia quã ĩn terea effo
dis· Sed qe multi necitatem patiũtur et nõ pᷣt
ex eadẽ re om̃ibus ſubueniri ↄmittit arbitrio
vniuſcuidcũq; diſpeſatio reꝝ ſua vt ex eis
neceſſitatẽ pati entibꝰ ſubueĩat· Si tñ adeo ſit
vegens et euidens necitas. vt maifeſtũ ſit in
ſtanti necitati de rebus occuræetibꝰ ſi ubueniẽ
dũ eſle . puta cũ imminet piculũ pꝑſone· nec ali
ter ſubuemii p̃t· tũc licet ex rebꝰ alienis ſiue
maiĩfeſte ſiue occulte ſublatis ſue nccitati ſub
uenire · nec hoc hʒ ꝗpeie rõem furti vł rapine
tum q illud naturale ins et dñium exigit vt
dictũ eſt· tũ qe necitas om̃ia ũia facit · di · xx
xiiij· C. j· et · xij . q:j· dilectiſſimus/tũ qe dñs rei
tũc ei ſubueĩre tenere ſi pñs eet ·di ·lxxxvj/pa
ſce.vñ talis licite potuit et debuit credere do
minũ pmillſurũ et ita nõ omiſit furtũ.tũ qꝛ ne⸗
ceſſitas legẽ nõ habet · de vle · di · ſicut· Si ãt
ſit neceſſitas ſʒ non tanta peccat · ſed pctm̃ ne
ceſſitas attenuat et in tali cãu loquit · ex ·de
fur.ſiq;: ſiquis inqᷣt ꝓ neceſſitatẽ faĩs aut nu
Oitatis furatꝰ fuerit veſte vel pecus peniteat
ebdomadas tres Quid ſiqᷓs rem vſurario ł
auaro furat vel r Pint vt inde elimoſinã faci
at. H ſcom ray· talis furtũ vel rapinã omit⸗
tit· qꝛ nõ ſunt facienda mala vt eueniant que
cunqʒ bona · xxx · q:j noſſe . et· xxxiij· q· niij · ſiẽ
nõ ſunt Sed vider ꝙ ille nõ faciat furtũ⸗qe ñ
facit hoc aĩmo lucrãdi· ſj nõ eſt ita · qe ſpecieſ
lucri eſt ex alieno largiri · vt habitũ eſt ſupea
in ar·peimo· In cãn tñ in quo piculũ ĩminet ꝓ
ſone nec pᷣt aliter ſubueniri · poteſt etiã aliqs
Em cho.occulte rem alienã accipe. vt ſubue⸗
niat ꝓximo ſic indigena: Quid ſiquis fure
vt reſtituat dño et hoc faciat · G ſcoᷣm ho· ta
lis videt' excuſatꝰ.ar.ff · depoſiti · bona fideſ
MNaz etiã vtiliter gerit negociũ furis · ergo co
gitur ratũ habere · ff. de ne. ge · ſ an vltd. J· j·

Hũquid peccat qui rem ſuã apud aliũ ðpo⸗

ſitã vł iniuſte detentã accipit furtine · iʒm
cho.in ſama.q:de furto ꝙq peimꝰ peccat · qe de
poſicariũ grauat · qꝛ tenet reſtituere et innoxi
um ſe oſtedere/ vñ ſic accipiẽs tene eũ indem
nem reddere · Scdus vo peccatOtra ↄmunem
iuſticiã · dũ vſurpat ſibi rei ſue indiciũ· iur̃ oꝛ
die pᷣtermiſſo⸗ et iõ tenet' dño ſatiſfacere et
opam dare vt ſedet᷑ ſcandalũ ꝓximoꝝ ſi tam̃
ſit cetũ.nõ aũt tenet aliqd reſtituere · qe non.
grauat detentoꝛe · ¶ Quid ſi aliqs xp̃ianos fu
ret captiuos a paganis detetos·. vt libertati
reſtituat eos. He credit ray- ꝙ talis nõ tenet
hoĩem tale reſtichere· et maxime ſi pagani cir
cũciderãt eũ in Otemptũ fidei xp̃iane · dixit ei
dũs ad ioſue ſcz · xxii · q-ij· ꝙ conſtitueret ſibi
dñs retroæſũ inſidias· i·bellates inſidiãtes
Hoſtibꝰ vt dicit augs·cũ q̃s mouet bellũ iuſtũ
vti apte an ex ĩſidijs ihbil ad inſticiã ĩtereſt
et g6πι btra hoſtes fidei nõ tm̃ apte laboean⸗
du elt. xxi viie peidẽ · Deeterea qᷓd inte
dit ille niſt aĩazꝭ liberare a peccato ydolatrie
et occaſiõz peccãdi ĩfideli fubtrahere· gꝰ oꝑa
tur ſalute aĩe vᷣtriuſq; . neuter gꝰ iuſtã hzʒ qre⸗
lã ¶¶ Sz vi de obuiare dictũ auꝰ. ſ. ꝙ fides eẽ
hoſti ſzuãda e.xxiij·q:j· Id qð rñdʒ ray · ꝙ ið

*

eſt verũ qñ fides eſt hoſti ꝓmiſſa ſcʒ tpe tr eu
ge. et ſic videt᷑ velle ꝙ xpiam pñt furari p̃i
anos detẽtos a pagais tpe gueree nõ aunt tpe
treuge · Quid ſiqs furet tpe trenge. Hñndet
ray:·ꝙ; ſi paganꝰ illũ cepat et detine bat gqe ſi⸗
bi damnu intulerat.· et qe fidẽ ſibi fregerat. il
le qᷓ furatus ẽ eũ ſibi tenet illi reſtituere·non

Hhoĩem ꝗꝓpter aĩie piculũ ſʒ damnũ ab illo ſibi

illatũ vt ꝓ intereſſe ꝓbabiliter eſtimato:mo⸗
deratũ redẽptõis pᷣcium·et hoc ſi non ↄpulit
captiuũ illũ ad circũciſionẽ vel ydolatriã vel

moetale peccatũ. Si em̃ ad aliqð tale ipᷣm cõ⸗

puliſſet furãs eũ penitus liberatꝰ eſſet· ar · di.
ANnij· nulla.quantũ aũt ad hoĩem què furatꝰ
fuit nibo mõ peccauit ſi rectã mtetõzʒ habuit
imo potius meruit dumõ alias ſatiſ faciat vt
dictu e pemus Sʒ q;d ſi pagani in bello cepe
rint xpᷣianos:nũquid tpe treuge poſtea facte
licebit eos furari · RBndit ray · ꝙ ſi treuga ita
generaliter ſit facta vt nõ liceat alterutris in
uicem aliqò auferee vel ſureipe nec violenter
nec alio mõ.nõ licebit eos furari. ſi aut fue⸗
rit Ouentio facta ti de violentia nõ inferẽda

licite xpiani pñt furari nõ tm huiõi captiuos

ſed etia caſtra qᷓ de terea xpᷣianoꝝ occupaue⸗
rãt lateter intrado et ſme violẽtia occupãdo
nec ſup his ad reſtitutõz aliquã tenebũt Sʒ
ꝗd ſi pagani redeãt ad recupandum Hmõi ca

ſtra et violeter rpellãt.nũqᷣd erit fracta treu

ga· Endet roò · ꝙ nõ·qe qñ uentõ fuit facta
de violẽtia nõ infereda . et nõ fuerũt fraudes
et furta excluſa. fuit intelligèdũ de violẽtia
nõ infereda in igreſſu poſſeſſoĩs.nõ aũt de il
la q fit ꝓ re iam obteta defedenda. niſi et de
illa expᷣſſa metio ſit facta.Quid ſi xpᷣianus
captiuus furet' al iqd ſaraceno qᷓ detinet eum
M ſm ray. ti · de furtis. et hoſt. ti ð pe.et re.
ſi fuit captꝰ cpe treuge qe eam frãgebat et ſic
fuit in culpa et nõ immebat necitas famis te
net ad reſtitutõzʒ. ſi aũt imuſte detinebav. vłe
tpe belli captus fuerat.vel necĩtas famis im

miebat:cũ tale ſaracenꝰ paſcere teneat adò .
reſtitutõzʒ nõ tenet. St dicit roð. tũc fit ope

ſatio rei ſie ſuyzepte cũ iniuria detentõis illiꝰ

xpᷣiam ñuſte· Deeterea cũ huiõi ſaracenus ſit

hoſtis nõ refert qũo noceatur eidem ar. C. de
mer: et merca· l. ij·

0 Irea qᷓrtũ argumẽtũ qͥ ẽ de pena furti ſciẽ

dum ꝙ ſzm hoc é varia: ſcdz ꝙ agi varie
ðᷣ ipᷣo qnz ei agiꝰ crimialiter.i.aò coꝛpis penã
qnqʒ ciuiliter.i.ad penã pecuniariã qn P cãu
nõ debet fur ſuſpedi vk demẽbꝛeari vel exocu⸗
lari ſʒ aliter caſtigari puta ꝓ fuſti gatõz vł exi
lium vel alio mõ· ꝓut videbit' indici . qdð ẽ ve
rum de fure ſmplici SRi aũt ſit plꝰ ꝙ fur quia
aggredit viol eèter cũ armis vel ſine armis in
domo vel in itinere vł in mari· ſubiciet lega⸗
libus Penis. vt i auct. vt nulli iuð ꝗ. vlt.coł.
iĩx · ſũt aũt pene ille ſca q; fures capite puniã
vel ſuſpedant; ſi ſepius huiõi omiſerunt et fa
moſi ſint . ceteri aut in metallũ damn ant k eẽ
m inſulã relegant'. vt. ff. de penis. l. capitali

um· J.craſſatoæes.et. . famoſos. Dicit ãt rod.

licʒ fur ſedm iura ſcnpta noõ ſit ſuſpedendꝰ

5

Otrariũ tñ in multis locis de Oſuetudĩe hnat
et p̃t addi ꝙ hec ↄſuetuoo ẽ ſatis rõnabił. cũ
Pter Oſjnatẽz ouis pacis et quietis · tů ꝗpter
incoerigibilitate vt in płibꝰ malicie talis. In
2 vero caũ ſcz cũ agi' ciuiliter pena furti maĩ
feſti eſt qᷓdeuplũno maifeſti vo duplu. ex. e.
cc · ij · et inſti · de obli . qꝛie naſ · ex de · ꝗq pena ·
et hoc Opetit et peti p̃t ꝓꝑꝰ ãnũ. inſti.de ꝑpe.
et tẽ ; ac . J.· furti · &ÿgit ergo ↄtra furẽ vt vinuzʒ
E ciuiliter et crimĩaliter et eouerio.ff̃.de fur.
l. fi· Otra vo rem ſureeptã agit᷑ ↄditõne fur⸗
tiua. MNã actio furti penã hʒ legitimaz · Odii/
rem ip̃am. vñ nõ vna ↄſumit? p aliã.fr. & Oo.
furſi xꝑ furẽ· ꝗ· furti. Sc m aut canone ſi fur⸗
tũ ſit occultũ et fur ſit ſpõte ↄfeſſus. poſt relſti
tutõzʒ ſi tñ eam facere poſſit ſubaudi ſcd ho.
et poſt pactã pnĩam vel ꝓte pnie recte ad ſa⸗
cros oedines ꝓmouet'. ex. e: ex literis. Sics
tñ m ipᷣo peccato dep̃heſus fuerit interfectꝰ
cum cõſtet e deceſſiſſe ĩ peccate moetali non
oꝛabit ꝓ eo· Secꝰ è ſi an moꝛtèe ſit ↄfeſſus.qꝛ
tũc eoĩo nõ negat'. ex.e.c.ij.accuſatus aũt er
Ofeſſus vel ↄuictus deponit et ĩ monaſterio
detrudit᷑ . ex · de penis tue. Tenet aut reꝰ fur
ti · nõ tĩ is qui furat.ſʒ etiã is qui furi ↄſiliũ
vel opem dedit . oſiliũ dat q̃ ſuadet ĩpellit et
inſtruit aliquẽ ad furandũ. opem fert qᷓ mini⸗
ſteriũ et adiutoꝛiũ p̃bet ad rem ſureipiẽdã. in⸗
ſti · eo · ꝓ. interdũ. et tene furti ñ maiĩfeſti. i.
xlij: is qui opem. nõ tñ tenet qs de ↄſlio. m⸗
ſi ſit ſecutũ. ff.e.ſi is qui. . ficu· Itẽ ille qᷓ cnzʒ
fure partit' ẽ fur· ex.e.qui cũ fure · Dat aute⸗
actio furti otra furẽ etiã ſi ſit mpubes dũmõ
ſit doli capax. Ff.e.impuberẽe. L3 qo de eo
qui ſcit furẽ vel rem furtiuã nũquiò tenet eũ
vel eam ĩdicare intereogatꝰ ab eo cuiꝰ ẽ vł a
iudice · et videt ꝙ ſic· ar · C. de furcis· ciuile ẽ
Sed dtra qe ñ tenet᷑ ĩdicare ſũ iudio.i.ſñ ſa
no nõ em̃ turpiter accipit· ff. de pᷣſcrip.v.ſo
let· cui ſñie dicũt ſtandũ legis doctoees dicõ
tes ꝙ nullo ſpeali iure cogi qs mdicare furẽ
ar · . l. p̃dicta.et· ff· ð offi·pᷣſ.l.m.Doteſt eẽ
dici ſzm hoſt· ꝙ m foꝛo mdiciali ſine canoĩco
ſine ciuili refert· vtx nolit indicare ꝗpter lu⸗
crũ qʒð inde ſentit·vel qe ꝓticipauit.vel a⸗ꝛ pe
cumiã a fure recepit ne idicarʒ et tũc tene ſi⸗
fur · et H ẽ qð nõt decre ex.e.q̃ cũ fure parti
tab ei accipit eẽ ſzm lege.ff᷑.ð̊ ODdi:ob turpezʒ
cãm:ſi a ſuo meo. Fut nõ vnlt indicare Pter
amiciciã et hũanitatẽ quã hʒʒ cu fure· et tuc ñ
cogendꝰ ſzʒ ẽ ĩ eiꝰ ptãte an velit amiciciã vẽ
dere ꝓ pecuĩia. et talis nõ turpiter accipit. vt
ibid P. : turpiter ãt accipet ſi tenere ĩdica
re:vt ibið · l: vlt·et ex.de ſymo.nemo lieʒ ãt
talis nõ accipiat turpiter. tñ inboneſte perit
bac de cã:ff. de varijs et ero⸗:cog:l.j. In po
ergo cãn doloſe nõ vult ĩdicare:et iõ ẽ cogẽ
d. et ſi ꝗd ẽ datũ p actõnẽe de dolo repetit. ĩ
ey licitũ e et iõ ñ repeti.ſj G ẽ qð diſti guit lex
ffide p̃ᷣſerp.v.ſolet·et ſic ptit aĩcicie ·ff.de
recep · l. i· ſ ĩ iudicõ aĩe reꝰ udicat. et ſic lo
quit' er·e·qui cũ fure Il aũt nõ ẽ repbanð
ſcʒ ꝙ; index eũ ex officio cogat· ſz licʒ quis nõ
cogatur furem indicarecogitur tñ Otra eum

1.

teſtificari de quo dic vt infra ti· de falſo teſti
monio ar.iiij- Siqs aũt furi vel ſocio eius ali
qd dederit vt ei rem ſuã reddat vl indicet · re⸗
petit pꝑ ↄduõʒ ſeʒ furtiuã·ff.de di·ob turpẽ
cãm.l.iiij m fi · ¶ MNota ꝙ ille q ſeit vbi ẽ reęſ
rapta vel furtiua et nõ indicat cũ de hec req⸗
rit ab eo peccat · vñ Heroꝰ.ũñ tĩ fur ſʒ ec ille
reus tenet qᷓ furti ↄſeius qrente poſſeſſoꝛe · i·.
dño nõ indicat· ey · de fur · qꝗᷓ cũ fure.· talis tñ
ſzm tho.et roðreſtituere nõ tene niſi ad hoc
ex officio teneat· Quid ſi ex re furtiua vt
ancilla ptus ſit editꝰ/nũqᷓd erit furtiuꝰ.et te
nebit᷑ actione furti ille apud què eſt editus ·
Rũñdit hoſti ·ꝙ ſi aliquis ancillã peegnãtẽ ſur
ripiat · et apud eũ piat· ptus eſt furtiuꝰ et ille
apud quẽ eſt edic? tenet' actõne furti· ſi autẽ
piat apud aliũ bone fidei poſſeſſoꝛẽ · licʒ ꝓtus
ſit furtiuꝰ.ille tñ nõ tenet actõne furti qð in
telligas de vacca furtiua. licet otradicat. ffᷣ.
de vluca · ſi aliena · ¶. j· qe illud coerigit ſcðᷣm
230. ff. e.qui vas· S. ſi ancilla. Siłr ſi ſureipiat
nõ peegnãtẽ:et apud eũ ocipiat et pariat· ꝓtꝰ
eſt furtiuꝰ.et ipᷣe tenet᷑ actõne furti· et ĩ his
cãibus ſcʒ qñ parit apud furẽ vel ↄcipit apud
furez et parit apud bone fidei poſſeſſoꝛẽ · certũ
eſt ptũ vel fetũ vſucapi nõ poſſe.· Si aũt ↄcipi
at et pariat apud bone fidei poſſeſſoꝛẽ· nõ eſt
furtiuꝰ.nec dat actio furti —S; nuqhd bone
fidei poſſeſſoꝛ impedi vſucape⸗/ ſi ſciat ma
crẽ alienã anteꝙ; ocipet impedit⸗ ſi poſtꝙ; cõ
cepit ſimpliciter ſciuit alienã nõ furtiuam et
ſic ignoꝛat viciũ rei.nõ impedit᷑ vſncaꝑpe.Fł·
de vſuea · S. de illo. ſed ſi anꝙᷓ pariat ſciat fur⸗
tiuã:impedit' vſucape.ſi vᷣo hoe ſcinerit poſt
pitũ impedi vſucapio · niſi dñm certificauerit

ſe hr̃e ancillã et ꝓtũ eius:Si tñ hoc faciat · p̃t

et debz denüciare dño ꝙ veniat et agat dtra
eũ ſi ius hʒ.qe ẽ Fatus rñdere:et ̊ valde no⸗
tanð ẽ ſeʒ ꝙ poſterioe ſcĩia de ptu impedit B
vſucapione.qꝛ ĩ ptu ↄmittit furtũ cũ ĩ ip[ʒ nõ
lhabeat titulũ.liczꝭ hret ĩ mrem.ff. ꝓ ſuo:ſi an
cillã.ſecꝰ ẽ ſi habeat ĩ ip[a titulũ ſim azʒo· hec
Hoſt. ¶ Quid ð vxoee filijs et ſeruis ſi ſureipi⸗
ant occulte ð rebꝰ viri pentũ et dñoꝝ · H
mittũt furtũ:ſz vir nõ aget ↄtra vxoꝛẽ nec ecõ
uerſo actõne furti ↄſtãte mrimoĩo ſ actõne ĩ
factũ :q tñ opẽ ferũt vxoꝛi ad furanð viro fur
ti tenent. ff.e.ſiq̃s vx·pr̃ vo agit ↄtra filiũ ſi

habeat caſtreſe peculiũ alias nõff·e.nec cũ

filio.Ið ẽ ſi ꝓr̃ ſureipiat aliqd filio de caſtrẽſi
pecu.Seruꝰãt pᷣt vberibꝰ caſtigari · ſʒ ñ ĩ indiꝰ
ↄueiri niſi ↄtrectet poſt maũmiſſiõzꝭ· C. an ſer
uus ex ſuo facto.l.vlt. Seruietes vo ſiue mer
cenarij ↄueniri nõ pñt actõe furti aꝓpter vilia
qꝛ talia furta nõ ſũt publice vĩidicãda. ff · e · ſiꝛ
libertꝰ. hec hoſt · et Sof · nid de muliere qᷓ
hñs ꝓdigũ vin celat aliqd de rebꝰ cõibꝰ ↄ
tra ꝓhibĩtõzʒ vii · Bñdet roð · ti · de ſecularibꝰ
vbi agit᷑ de eła· ꝙ ſi vxoꝛ hoc bona fide faci⸗
at ſcʒ vt ſibi et viro de his q celauit ꝓ tpe ꝓ
mdeat · nõ peccat.nec tenetur obedire viro p
cipienti ꝙ ei omnia tradat · quia ei oma tradẽ
do daret quaſi gladium furioſo·
G Irca quĩtũ artieulum · q̃ ẽ ð reſtitutõe fur

ci qᷓrunt᷑ pła ſcʒ ve dãnificãs aliũ iniuſte in
exterioꝛibꝰ bonis ꝓ furtũ vel alio mõ teneat
ad reſti tutõz · ꝙ fic. vñ aug ad macedonẽ
et habe.xiiij.q.vj.c.j.ſi res aliena ꝓpter quã
peccatũ e cũ reddi poſſit ñ reddit᷑.pnia n agi
tur ſʒ ſił atur. G̊ aug · Nõ ſolũ ãt ille q̃ ẽ execu
toz dãmficatõis riuſte· ſ etiã om̃s pticipes in
illo crimie tenent' reſtituere· ꝓticipare ãt ĩ cri
