ſine caritate et p oñs ſine gra que caritati ſp

eſt adiũcta · Hic aũt eſt ereo⸗ pelagij vt pzʒ pꝓ
aus · de hereſibꝰ. Dicẽð ꝙ nõ pᷣt ſeruare oĩa p
cepta legis niſi ſʒuet pᷣcepta caritatis qdð ſime
gra nõ fit et ideo pelagiꝰ ereauit. hec tho.
gquit⸗ videre de quarto ſcz de debita ob
eruatõe. x. pᷣceptoꝝ · Circa qð q̃rit vtrũ
ei p̃cepta merito ſint ſeruàda·¶¶ H ꝙ ſic et
hoc pʒ peimo ex ꝓte di cuiꝰ autoeitate nulla
eſt maioe.põ· tu ſolꝰ altiſſimꝰ ſup om̃ez tereã
Ape em eſt dñs ni iure creatõis iure guberna
tionis et iure redemptõis: ideo merito tanꝙᷓ
ſubditi et ſerui eius ei obedire debemꝰ vt ſez
ip̃ius pcepta diligẽter obſeruemꝰ. act.j.obe
dire opoetz deo magis ꝙ hoĩbꝰ. Deopter qð
dñs recte peiuſꝙᷓ; mãdata ꝓponat pᷣmittit exo.
xx· ego ſum dñs deus tuꝰ q̃ᷓ eduxi te ð terea
egipti et de domo ſernitutis · q. d. bene poſſũ
vobis p̃ciꝑe et vos debetis michi obedire qe
ego ſum dns deus tuus pꝓ creatõez qui eduxi
te ꝛc · ꝓ redemptõz ſcòᷣm ſenſũ ſpũalem Scòo
ex ꝓte nri q obſeruatõ eoꝝ eſt nobis fructu
oſiſſma. Mach. ix· ſi vis ad vitã ĩ gredi ſerua
madata.et tranſgreſſio pPiculoſiſſima.põ. Ma
ledicti qui declmãt a mãdatis tnis- maledi⸗
cti qe dicet' eis. Ite maledicti in ignẽ eternũ
Cõſidera ꝙ poſuit nos deꝰ inter padiſum et
infernũ.nec aliter poſſumꝰ ingredi padiſum

nec euadere ifernü niſi ꝓ obſzuãtiã mãdatoꝛx

—U—— ——”MZ

Sðð

—,

Tercio ex pte ipCᷣoꝛꝛ mãdatoꝝʒ · tũ qe ſũt ireep
heſibilia. nihil em otinet ireõnabile Ro. vij.
mãdatũ inſtũ ſctm et bonũ · Tũ qę ſũt leuia.ni
chil em ↄtinet graue.j.ioh.v.hec eſt caritas
ði vt mãdata eiꝰ cuſtodiamꝰ.et mãdata eius
Sgrauia nõ ſunt.vñ dicit hec ẽ caritas dei ha⸗
beti em caritatẽ dei p̃cepta ſũt faciha nõ ha⸗
beti ſut difficilia·Et poit aug· exeplũ de aue
ſine plumis cui difficile ẽè volare hñti vo fa⸗
ciie gi⸗ hñti puerſazʒ volũtatẽ videt mãda⸗
ta difficilia q̃ᷓ hñti caritatẽ ſunt facilia. S3

dices ge n hnti caritate ſut difficilia.veꝝ

ſ cuilibzʒ nõ hnti caritatẽ facile eſt eã hre.qꝛ
deꝰ ꝓpatus e eam dare cuiq; ſe diſponẽ᷑ti eam
recipe:vñ deu. ni · mãdatũ qð ego tibi pᷣcipio
hodie nõ e ſuꝑ te nec ꝓcul poſitũ nec in celo
ſitum ſed iuxta te è valoe ſermo meus in oee
tuo et in coede tuo vt facias illum.
Equit videre de quito ſczʒ de poſſibilita⸗
te diſpẽſatõis · x· pceptoꝝ. Et circa hoc
qᷓre vta p̃cepta dcalogi ſint diſpeſabilia Mα
ꝙ n· pcepta ei legis eterne n ſut diſpeſabilia
ſine ꝑ hoĩes ſiue ꝓꝑ deũ Eidelis eſt em deꝰ et
ſeip̃ʒ negare nõ p̃t.j.chi·ij·ſic aut dicit aug.
xxxij· li .otra fauſtũ lex eterna ẽ rõ vel volun
tas diuĩia oedine naturale ↄſeruari iubes et ꝓ
turbari ꝓhi bẽs.ĩ quo patzʒ ex onti ꝙ nec deꝰ
nec hõ diſpenſare pᷣt ĩ lege nature.Eſt em̃ vt
dicit aug· li. lxxxiij . qõnu.q.liij. trãſcripta ĩ
aĩmã rõnal ex ĩeffabili atz ſublim reꝝ ad⸗
miĩſtratõe q̃ fit ꝝꝑ diumã ꝓuidetiã Et iõ vt de
diſtinctõne:v. ius naturale cepit ab exosdio
rõnalis creature nec variat cpe ſ̊ ꝓpmanet im
murabile. Qmia ergo pᷣcepta qᷓ ex peimo pein⸗
cipio legis nature nccio et ĩmutabiliter cõſe⸗
quũtur ſut imutabilia et ꝓꝑ ↄns ĩdiſpeſabrilia
talia ãt ſut oĩa p̃cepta decalogi accepta ſʒm
intẽtõzʒ pᷣciꝑietis:et iõ ſic accepta ſũt ita imu
tabilia ꝙ ĩ lis nec deus nec hõ diſpeſare p̃t
vñ. di. vj. c· ij · his itaq; rñndet᷑· ðe. oealia p
cepta ad naturale ius ſpectãt atz iõ nullã mu
tabilitate recepiſſe mõſtrãtur In al iqbus aũt
alijs mãdatis ex peimo peinꝰ legis nature ſe⸗
quetibus:nõ tñ ita imntabiliter quin ĩ pauci
oeibꝰ ꝗꝓpter aliqᷓs pticulares circũſtãtias poſ⸗
ſit ↄtingere vt eoꝝ obſeruatio nõ eſſz ſcom le
gem nature·ſ̊ magis ↄtra p̃t diſpenſatõ locũ
hre.vtʒ in pᷣcepto de reddendo depoſitũ petẽ
ti qð depoſitů ſi qs redderet qñ eſſz inotabile
piudiciu ipiꝰ petetis et reipublice · ñ faceret
ſcðz lege nature ſ̊ magis ↄtra · qe talis reddi
tio ꝓturbaret oedinẽ rõis que eterna lex et na
turalis iubet ĩuiol abiliter ebbnan MNec p̃ᷣ⸗
detis obſtat ꝙ deꝰ pcepit abeahe ꝙ filiũ ſuũ
occiderz. Ceñ.xxij · qe ꝓ illud p̃ceptũ nõ occi
des ꝓPgbet ſcdz mtentõz ꝓhibentis occiſio

hoĩs ſine cã rõnabili.inocens aũt ex cauſa rõ

nabili pᷣt occidi.ſeʒ cum hꝰ pcipit ille qͥ e dñs
vite et moetis · Quod ipᷣe dnñs rõnabiliter p̃t·
tũ qe hõ ĩ ſtatu nature lapſe e debitos moetis
ꝓPter pctm̃ oei ginal e·tũ etiã ꝓpter maioeem
vtilitat eiꝰ q̃ occioit q̃ de cauſa afflixit iob
ꝓluſꝙ; exigeret pctã actualia que fecerat Iob
vj · vtinã a ꝓpenderet peccata mea quibꝰ irã

merni et cala. ꝙᷓ patioe in ſtatera qᷓi are.mariſ
hoc guioe airerse Qu aut deꝰ pPeepit oſee
peimo facere filios foenicationũ q e ↄtra 10
nõ mechaberis· itelligit ꝙ illos doe mulierꝭ
foenicaria generaret.ad quã nõ affectu foeni
cario ſ ſicẽ ad mul ierẽ ex mãdato dei factam
ſuã accederet · ¶ Cñ etiã pcepit felijs iſrł ꝙ a
ſpoetarẽt res egiptioꝝ nõ Pcepit eis furtu.h
ꝙ res illas quas dns oĩm tranſtulerat in ius
eoꝝ ꝗꝓpter maliciã egiptõꝝx et Pter ſerniciũ

qgðs a filijs iſrł receperãt poætarèt ſecũ“ Co

aũt dicit bern. ij. de diſpẽ. et· p· c. v. ; in pee
ceptis ſcᷣe tabule diſpeſare pᷣt deꝰ et nõ hõ

intelligit᷑ nõ de p̃cepus acceptis ſcëm inteéti

one madãtis q ſic claudũt in ſe debit oedi⸗
nẽ ad ꝓximũ què dñs infringere nõ pᷣt: ꝗpter
qð ꝛide bern.e.li.c.vj.dic a deo ñ pᷣt imutau
quidqd de dilectõe de huilitate ceteriſq vir⸗
tuti bꝰ tam ĩ nouo ꝙᷓ in veteri teſtameto ſpũa⸗
liter obſeruandũ tradit᷑.ſʒ intelligit ꝙtũ ad
actus qui ſcm virtute lre nõ hñt oedinẽ hũuc
annexũ · vt eſt nõ occidere.pentes honoeare.
qui nõ eſſent honoeãdi inꝙ; tum facerent ↄtra
Heũ et retraherent honoeantẽè a dei amoee. in
quo caſu dicit dñs luc. xiiij.ſi quis venit ad
me et ñ odit pa.ſnu. et ma:ace ged quare lex
nature nõ pᷣt reuocari vel a ſuo mutari cẽdito
re ſiẽ lex poſitia · Hc qe lex nature cũ ſit queðᷣ
Pticipatio legis eterne ve dictu eſt a deo me⸗
tibus nr̃is eſt impᷣſſa quãtum ad ſuũ peimũ peiĩ
cipiũ ſeu pᷣceptũ et q;tum ad.x·.pᷣcepta decalo
Si accepta ſcðʒ intetione p̃cipietis· Otinet ho
mĩs oꝛdine ad deũ et ad ꝓximũ· eo aũt ip̃ᷣo q;
deꝰ? é vltiꝰ finis debet boõ cedinari ad deũ et
ec ipᷣo ꝙ ꝓximꝰ eè oedinabilis ad eundẽé finez
debet oedimari ad ꝓximũ. ſi ergo deꝰ nõ pt
negare ſeipz eſſe vltimũ finem ita negare nj
pt hoĩem oedmari debere ad ipzʒ et p ons nec
ad ꝓximũ.vñ etiã ſequit ꝙ lege nature nõ pᷣt
infri gere in ̃tũ eſt ↄtinens oedinèe iſtum. lex
aũt huana cũ nõ ↄtineat niſi pcepta qᷓ ſunt de
termĩatõnes quedã pᷣceptoꝝ legis nature: et
Ocluſiones tales que vt in pautioeibuſ ꝗꝓpter
circũſtãtias aliquas pticulares pñt a lege na
rure deuiare nõ habzʒ pᷣdictũ oedine duplicez
imutabiliter ãnexũ et iõ magis pᷣt reuocari
mutari a ſuo cõditoæe vel a ſua ↄditõne ꝙ; lex
nature. hec rich· 4 Dixerũt tñ quidã ꝙ deꝰ
diſpenſare poteratin p̃ceptis ſcòe tabule qe
p pᷣcepta ſcòe tabule oedina hõ ad ꝓximũ.p
pꝓeepta vero peme tabule oedinat᷑ ad deũ ſic
ad finẽ vltimũ· ſublato aũt oꝛdiĩe rei ad fineʒ
tollic oedo vnius rei ad aliã er nõ ecõnerſo.
CLuiꝰ rõ ẽ qe ille oedo eſt ꝓpter illu et nõ ecõ
uerſo et iõ ſublato oedĩie ad ꝓximũ adhuc re⸗
manet ozdo ad deũ nõ ecõuerlſo:et 15 deus di
ſpenſare pᷣt in iſtis p̃ᷣceptis nõ in illis.⸗Sed
Otra hoc obr.qe oedinem haoiĩis ad deũ facit
amoe dei et oedinẽ hoĩis ad ꝓximũ facit amoe
ꝓximi· ſed remoto amoee ꝓximi remouetur a⸗
moe dei · j· ioh. iij· ſi quis dixerit qe diligo de
um et fr̃em ſuũ odit mẽdax eſt ergo ec· WMeete⸗
rea ꝓ hoc ꝙ filij iſrb mãdato dei acceperunt
vaſa egptio non tollebatur ceòo ꝓximi ad

*

ꝓximũ.qe nõ acceperũt ea niſi vt facta ſua:
alias feciſſent ↄtra amoæe ꝓximi et ꝓ oſe equeſ
dei vn nõ ↄmiſerũt furtů· Dicend ergo ꝙm ñ
t pcipe leu diſpeſare ꝙ; fiat malũ niſi amota
rõe mali qᷓ erat rõ ꝓhibitõis vñ peepit filijs
iſrł ꝙ tolleret illa vaſa amota rõe furti ·Ex
pᷣdictis verificari p̃t dictũ ãtiquoꝝ ſczʒ q; du
plex ẽ malũ:qdam ẽ malũu in ſe et hoc nulla
circũſtãtia pᷣt bñ fieri et iõ illð deꝰ nõ p̃t pᷣci⸗
pere· vt odire deũ vł ↄgnoſcere nõ ſuã ex libi
dĩne et huiõi:aliud ẽ qð e malũ nõ in ſe et ta
le pᷣt bñ fieri poſita aliqᷓ circũſtãtia et tale de

us pcipe pᷣt ĩmo eoipᷣo ꝙ pᷣcipit ẽ bonũ · NHec

alex· anglicꝰ li.j· ſentetianz dixlviij.
De expoſitõe pemi p̃cepti ti:inj ·
Jaſgarter Oſideranð ẽ de ſingulis p⸗
B 2 ceptis decalogi et pꝛio de peimo pᷣce
pto de quo peio ſũt exponẽeda vᷣba qui
bus tradi. ſcᷣo perſequedũ e latiꝰ de ijdola
tria et alijs qᷓ ꝓ im ꝓhibent. Circa peimum
Fie de his q ptinet aò decalogi qi titulum-

cðõo de his q ptinẽet ad ipᷣm p̃ceptũ · Tercio

de his q mouere debẽet ad ipz obuand Cir
ca peimũ ergo ſcienðò q; exo:xx· pmittit deca
logo qᷓi titulꝰ talis. ego ſum dñs deꝰ tuꝰ qui
eduxi te de terea egipti de domo ſernitutis·
Hã leges feree et pcepta mgere nõ ↄuenit a
liem niſi pᷣſit multitudĩ:vt ergo dñũs oſtedat
hoc cõuemre ſibi maĩfeſtat m pᷣdictis verbis
ſe eẽ dñũm et rectosẽ viuerſoꝝ dices. ego ſum
diñs creans oĩa ꝓ potetiã.deus foues et gu⸗
bernãs oia ꝓ ſapiam vt em̃ dicit dam.li.j.e.
ix: theos grece q; e idẽ q deus latine ðᷣe a
thei q e fouere viuerſa. Diciꝰ etiã theaſte qð
Oſiderare oĩa.Tuꝰ. te redimẽs et repans p
bonitate et clemetiã. Et ſic im pᷣdictis verbis
p hec tria dñs deus tuꝰ ĩſmua trinitas pr̃ et
filius et ſpuſſanctꝰ ꝓ tria aꝗpeiata ꝓ p̃dicta
tria vocabula deſignata · Der hoc ꝙ ibi ſingu
lariter ðe ego ſũ denſgna eentie vnntas et lic
patet qs loꝗtur et ĩiungit ſequẽtia et mãdata

qe deus cui hoc facere ↄpetit vt viſum e. Beq
tur qui eduxi tᷣe c. In quo onditur cui loqtur
ge populo educto de egipto Vbi attsèdẽð

pcepta decalogi mnata ſunt cuiꝰ libet oſcie.
Fut etiã data ipis indeis ſpealiter et expeeſſe
vt hic de:et iõ pᷣcepta iſta ſm ꝙ ſunt innata
reſpiciũt oms ↄuiter· ſcdᷣm vo ꝙ ſüt data illũ
IPł m ſingulanter que ſcʒ dñs eduxit ad lite⸗
rã de egipto Spualiter tñ cũ ðe eduxi te ꝛc.tã
Sit triplex effectꝰ rñdens trimtati aꝗpeiatꝰ
educere ei e potetie· de terea egipti ſapie. egi
ptus em̃ tenebæe ĩterpᷣtatur ĩ quo ereoe ĩfideli

tatis notat'. de domo ſeruitutis e boĩtatis et

clemetie· domꝰ em ſeruitutis reatꝰ ẽ peccati-

qge qui facit pctm̃ ſeruꝰ eſt peccati-Dicit ergo

ego ſum dñs q eduxi te ſeʒ ꝓꝑ potentiã· deus q
te eduxi de terea egipti.i.de tenebeis ereoeis

et infidelitatis ad ĩtelligentiã veritatis. ego

tuus qui eduxi te de domo ſerui:i. reatu pec⸗

cati et peauon moꝛ ad libertate gratie et af

fectõz boĩtatis Doteſt etiã ſpualiter ĩ dctis
verbis notari beneficiũ creatois et beneficiũ

repatõis · peimũ cũ ðᷣe ego ſum dñs deus tuꝰ

ſcðz cum dicit qui eduxi te ꝛc. De his duobꝰ
ſunt duo articuli fidei qui ĩter omes articł os
ſũt maxĩa fũdamẽta fidei· Vñ ſũt qᷓ; duo radij
ſiue oculi dirigẽtes nos in via mãdatoꝝ dei
hõ pe ius oculos apit ꝙᷓ amꝑulet.ſic hõ peiꝰ
dehet cognoſcere ꝓ fidẽ q̃d exequat᷑ ꝓ opati
cenẽ·Becte ergo pꝰ poĩt pᷣdicta vba ꝓtinentia
ad fidẽ et poſtea poĩt mãdata ꝓptintia að opa

tionẽ.¶Motanð aũt ꝙ m illis vbis ego ſum

dñs æc.· ſcðʒ alex· angł · vt dictũ e ̊ð po qi titu
lꝰ qᷣcalogi ſcòʒ vo alios aſſig rõ pmi pcepti
Aaui videre ð ſcðᷣo ſczʒ de his q̃ ꝓptinent
ao ipᷣʒ p̃ceptũ. Circa qð ſciendũ ꝙ peamũ

pceptũ eſt. nõ habebis deos alienos coeã me

nõ facies tibi ſculptile nec omem ſiłitudimez

q eſt ĩ celo deſuꝑ et q̃ ĩ terea deoꝛſũ nec eoꝝ

q ſunt ĩ aquis ſub terea ñ adoezabis ea nec co⸗
les · ego ſum dñs deꝰ tuus foetis zelotes viſi

tans iniqtatẽ pataa in filijs in terciã et quar⸗
— — . — — — .— . —R⸗
tã generatõzg eoꝝ ꝗᷓ odert me: et facies miſeri

coediã in milia his qui diligũt me et cuſtodi
unt pᷣcepta mea.In his vbis peio ponũt᷑ ea q̃ᷓ
tinent ad ipᷣm pᷣceptũ.Scðo ea qͥ mouere de
Lent ad ip̃ᷣm obſeruandũ ſcz ego ſum dñns deꝰ
tuus ec· Circa peimũ nota ꝙ ibi remouetur
oĩs ijdolatria.ijdolatria em e exhibitõ hono
ris ſoli deo debiti · creature facta. IFut ergo
exhibet actu ĩterioeꝛi ſcʒ affectu. ꝓpter qð ðe
nõ colesSut actu exteriozꝛi ꝓter qð dðᷣe non
adoeabigs. et hec dentia aſſi Znat᷑ inter colere
et adoeare in glo Honoæ aut exhibitꝰ ſiue ex
teriꝰ ſiue interiꝰ aut eſt exhibitꝰ creature ſpi
rituali iõ ðᷣe nõ habebis deos alienos. vnde
oeig: ĩ glo.angł os quibꝰ getes ↄmiſit excel
ſus vocat ſcriptura deos q̃ a deo datos. vnii
ego diyi dij eſtis aut ẽ exhibitꝰ creature coe⸗

Pali.et h aut ĩ imagine ficta qͥ nulliꝰ rei na⸗

turalis eſt rep̃ſentatiua iõ dicit nõ fa.ſculp·
aut imagine vera.i.aliciiꝰ rei repᷣſentatia iõ

ðe ibi neqʒ omem ſimilitudinè celeſtiũ teree⸗

ſtiũ aquatiliũ.et noĩe celeſtiũ pñt accipi non
ſolu ſidera ſed etiã aues qe aer ðᷣe celũ ſcðʒ idð
Math. xiij· aues celi mederũt illð. Doteſt
etiã notari ꝙ cultꝰ deoꝝ alienon dupliciter
apud aliquos ſeruabaꝰ.quidã em quaſdã crea
turas ꝓ dijs colebãt ſine inſtitutõe imaginũ

vñ vareo dicit q antiqii romani ðos diu ſine

ſimulacris coluerũt et hic cultꝰ ꝓhibet᷑ peĩo
cũ dðe nõ habebis deos alienos· Spð aliquos
vero erat cultꝰ falſon deoꝝ ſub quibuſdam
imaginibꝰ et iõ ꝓhibe' etiã ip̃ᷣaꝝ imaginũ in
ſtitutõ cuʒ dᷣe nõ fa·t. ſculp.et ipaꝝ imaginũ
cultus cu ðᷣe nõ adoeabis ?cSed foeſan in
ſurget aliqs ↄtra xpianos facietes imagines
dicens eos ijdolatrare qe faciũt ↄtra illð nõ
facies tibi ſceulp.neqʒ om ez ſiłlitudĩeʒ Bed hꝰ
remouet ꝓ hoc qð ĩ textu ſequit nõ adoeabiſ

ea neqʒ coles·q·d.nõ facies ea ad adoꝛandũ

vel colendũ . xpiani aũt ad hoc nõ faciũt ma
Zines ſed ad memozandũ· et oĩs hono⸗ ille qᷓ
imagini exhibet᷑ vt dicit dam . ad ꝓthotipu
id e ad illð qð imago pᷣſentat re fert onoe
aũt qui exhibec ſanctis e honoe dulie et non
latrie· dulia em ẽ honoe debitꝰ creature iqtũ

1
*
“?MMä
“

2

, “””

eſt diuine bonitatis pticipatiua.latria vero ẽ
honoe ſoli deo debitꝰ inqꝙ;tum ẽ peincipiũ oĩſ
rei ꝓductm̃ et ↄſeruatm̃ E Dubitaret aũt ali
quis de hoc qð ðꝛ aquas eẽ ſub terea·ſʒ ho in
telligi debz reſnectu aquaꝛx q̃ recipiũtur ĩ ve
nis teree vñ fontes erũpunt et fluĩa: rõe etiã
haꝝ aquaꝝ de eſſe terea ſuꝑ aquas ſcòm illò
psS:qui fũdauit tereã ſup aquas:Nõ aũt ĩtel⸗
ligit reſpectu occeani qð totã teraã circuit et
ei ſupeminet vt natura minꝰ guis.Et hec di⸗
cta ſunt ꝙᷓtum ad ſupficiẽ litere peimi p̃cepti
7 Fd amplioee tñ intelligentiã notari p̃t ꝙ ĩ
dictis ver bis tria ꝓhibent᷑ nobis ꝑ q̃ mens
nra auertit a reueretia creatoꝛis· pꝛio om̃s ꝓ
ꝓhane pactõnes demonũ ibi.nõ habebis de
os alienos.et hoc ſine fiant ꝓ incãtatões ver
boꝝ ſiue inſcriptões caracterũ vel maginũ
ſiue ꝑ ĩmolatões ſacrificioꝝ · in his em̃ tribꝰ
Oſiſtůt om̃s artes magice. ꝓhibent᷑ igiᷣ om̃s
ꝗꝓphane pactões monũ ſine ſint ad ludifica⸗
tõz ſenſuũ vt faciũt hiſtriões ſiue ad trãſmuta
tõz natura vt fecert magi pharaõis ſiue ad
ueſtigatõz futuroꝝ otingentiũ vt faciũt di⸗
ninioĩa hec vocat aus:pactõnes demonũ· ĩ
talibus em̃ attribuit creature qð debet attri⸗
bui creatoei.et iõ peccat dtra peimũ verbum
peimi pᷣcepti ſcʒ nõ habebis deos alienos.Et
de faciẽtibus hoc ðᷣe deu.xxxij. ꝓuocauerunt
eũ in dijs alienis Et iõ ſedðz apłm ad Ro.tra⸗
didit illos deꝰ in paſſiones ignominie · Scðo
om̃es falſe et ſuꝑpſtitioſe adinuẽtiones ereoꝝ
ꝓhibent᷑ cũ dᷣe nõ fa.t·ſculp.omĩs em̃ ereoe
eſt fictio mẽtis· ereoꝛẽ aũt facit fantaſia ob⸗
nubilans rõem que facit ꝙ illud qð non eſt·
eſſe videtur Pluiõi aũt adinuentiones ereo
Peedunt aut ex im ꝓbo auſu inueſtigatioĩs ꝓ
hibite vt ereoses philozophon ſic ponẽ muð
eternũ et ꝙ vnus intellectus eſt in omibꝰ ho
mĩbus· Fut ex puerſo intellectu ſacre ſcriptu
re· vt hereſes hereticoꝝ q̃ male ſentiũt de xꝰ
de trinitate et de ſpũſancto Rut ex inoedĩato

affectu carnalitatis hũane vt ereoees epicu⸗

ron dicentiũ nullã aliam eſſe vitã ꝙᷓ iſtam. et
nicolaitaꝝ dicentiũ ꝙ licet cmilibet turpiter
agere cũ qualibzʒ. Omes iſti ereoꝛes tanꝙ; ſtul
ti et vani ſũt deteſtabiles qe ſunt ↄtra verbuzʒ
peimi mãdati ſeʒ nõ fa·t.ſculꝑ · vñ hiero.ſtul
tus factꝰ eſt oĩs homo a ſcia ſua ↄfuſus ẽ ar⸗
tifex in ſculptili ſno· vana ſũt opa eoꝝ et ri⸗
ſu digna et in tpe viſitatõis ſue ꝓibunt Ter
cio ꝓhibent omes puerſe a ꝓpeeciatões crea⸗
turaꝝ cũ ðe nec omeʒz ſiłitudĩe; ꝛc̃. Oĩs autez

Tuar a peeciatio creaturaꝝ ꝓcedit aut ex

ublimitate aut ex cupiditate aut ex delecta⸗
tione·pꝛio mõ eſt ijdolatria ſupboꝝ · ſcðo cu

pidoꝝ · tercio laſciuoꝝ · ſiẽ ei dicit hiero.qdðᷣ

qs plus venerat et amat hoc illi deus ẽè Co⸗
lit aũt ſupꝑbus ſiłitudĩez celeſtiũ qe ſuꝑ om̃ia
diligit p̃ferei · Colit cupidus ſmilitudine ter
reſtriũ qꝛ ſuꝑ omia diligit ditari coł.iij. aua⸗
ricia eſt ijdoloꝝ ſeruitꝰ. Colit laſciuꝰ ſimili
tudine aquatiliũ qe ſup om̃ia diligit delecta

ri in delicijs huiꝰ mũ di que ſut flexibiles in-

ſtar aquaꝝx · phil · iij · quoꝛz deus venter eſ

2
*☚

—

Eauit vi dere de tercio ſcz de his q̃ moue
re debẽt ad obſeruãdũ peimũ p̃ceptũ que
qdez ponũt᷑ ĩ his verbis Ego ſum dñs deus
tuus foetis ʒe.æc. VYbi ponũt duo ſez umma-⸗
tio et ꝓmiſſio· ad obſuatõz em̃ pcepti p̃cipue
mout᷑t timoe et amoꝛ et ſic auis adð volandũ
indiget alis duabꝰ et ad ambulanð hõ duo⸗
bus pedibꝰ.ita timoee et amoꝛe ĩducit homo
ad impletionem pᷣdicti peecepti.timor autem
aggenera in hoĩe ex ↄſideratõe diuiĩe iuſticie
amoe vero ex ↄſideratõe diuĩe miſcðie Id m
cutiendũ ergo timoꝛẽ trãſgreſſioĩs peĩo poni
Ominatõ vt ſic timeamus diuinã iuſticiã.ego
iquit ſum dñs deus foꝛtis tuꝰ ze.i.foetiſſimũ
habens ʒelũ iuſticie viſitãs·i.vindicãs iniqꝗͥ⸗
tatẽ pata in filios Gʒ hoc videt᷑ eſſe dtra ꝛid
q dicit ezech.xviij. filius nõ poetabit iniqᷓ⸗
tate peĩis Od qð reſpõdet᷑ ꝓ illud qð hic ſeq̃⸗
tur ſcʒ eoꝛx qui oderũt me p imitatõʒ paterne
malicie Cerciã vero et quartã generatõz po⸗
nit quia tm̃ ſolet vmere patres· ꝓpuniũt᷑ ergo

in filijs ad quos exeplũ male vite trãſmiſer̃t
Scðo ponit ꝓmiſſio vt diuinã miſericoꝛdiam

cõſideremus et amemusfaciens inquit miſe⸗
ricoꝛdiã in milia i.i infinitũ· diligentibꝰ me
et cuſtodientibus p̃cepta mea.in quo oſtedit
quãtum iuſticiã excedat miſericoꝛdia·
De latria quid eſt. ti. v.

Einde poſt expoſitõz verboꝝ in quibꝰ
tMtttpyrrradit peimũ p̃ceptũ ↄſiderandum eſt

pleniꝰ de ijdolatria que ꝓhibe p ip̃ʒ

Eſt aũt ij dolatria latria ijdolis exhibita: La⸗

tria em̃ dupłer ſumit᷑ ſczʒ ꝗꝓpeie et ↄuĩter. ꝓeie
ſcðm ꝙ dicit cultꝰ deo debitus et deo exhi⸗
bitꝰ et hoc mõ o ponit᷑ ijdolatrie. uĩiter vᷣo
ſumi᷑ latria ſcdᷣm qð eſt cuttꝰ ſoli deo debi⸗
tus et hoc mõ ijdolatria poteſt dici latria ſczʒ
cum ille cultꝰ ijdolis exhib t icẽ ad maio
rem intelligentiã peimo dicendũ ẽ de latria.
poſtea de ijdolatria.De latria aũt dicenð pei
mo de ip̃a et poſtea de actibꝰ eius. Circa pei⸗
mũ dicendũ eſt peio qd ſit lattja · ſcðᷣo quomõ
differt a theoſebia et dulia? Quantũ ad pei
mũ ↄſideranð ꝙ latria grece ĩdem eſt qð reli
gio latine vt vult aug·x · de ci· dei . c· imiij. vndð

Dicit ibidẽ ꝙ cultꝰ deo debitus quatuoꝛ noĩ

bꝰ vocatur ſcʒ duobꝰ apud grecos et duobꝰ
apud latios · Sᷓpud grecos de latria et cheoſe
bia et euſebia id ẽ cultus diuinꝰvel cultꝰ bo

nus Ppnud vero latinos ðe religio et pietas
ita ꝙ hec duo noĩa coereſpõdent ilb duobꝰ li

cet qdãmõ ſint in plus ꝙ;tum ad modũ ↄſuetũ
ſic ergo latria idẽe eſt ꝙ religid· religio aũt ðe
a relegendo ſczʒ ptinentia ad diuinu cultũ vt
dicit iſſi · li. ethi·qꝛ huiõi ſunt ĩ coede freque⸗
ter reuoluẽda ꝓuer.nj.m oĩbꝰ vijs tuis cogi
ta illũ· vł a reeli gedo ſcʒ deũ quẽ p pctm̃ ami
ſimꝰ vt dicit aug·x·de ci.dei· vel a religãdo
vnde aus · de vera religiõe. religet nos reli⸗
Zio vni oĩpotenti deo· Ideo patʒ ꝙ religio vn

decũz dicat; ꝗgpeie impoetat oedine ad deũ · vñ
aus.x.de ci·dei dicit ꝙ religio diſtinctꝰ no
quelibet ſed dei cultũ ſignificare vide Exte
ſo tñ noĩe rfert eẽ ad ea qᷓ hũanis ↄgnitõibꝰ
„

1

exhi bent' vt etiã idem dicere videt ibidem ·
et ſic fligioſi dici pñt ↄniter oes q deu colür

ſy eal iter tñ onr religioſi q vitã ſuaʒ totã deo
dedicantes a mudanis negocijs ſe abſtrahut
Irca ſcòm ſcienò ꝙ dent latria et theoſe⸗
bia liè; aliqñ ſumant ꝓ eodẽ ſeðz am

acceptõz· qe theoſebia ꝗpeie reſpicit cultů ite

rioeè ꝗ́ᷓ Peie ptinet aò vtutes theologicas. ſ
latria ſeruitute exterioze q ꝓptinet ad muſticiazʒ
Latria em grece idẽ eſt qð ſeruitꝰ latine de rõ
ne ſui vocabuli vt vult aug. lide tri Si ãt la
tria reſpicerz eultũ interioee peincipaliter cũ
iſte ↄſiſtat ĩ erededo et ſperado et diligendo
deu vt diẽ aus· ĩ ench. tuc ñ eſtz vtus cardĩia
lis ſ̊ theologica ñ inꝙᷓ ab alijs diſticta ſ̊ cõ⸗
ſeques ad oes illas ſzm hoñ. ſʒ poc mõ nõ ſu

mit᷑ ita ꝗꝓpeie ſiẽ mõ ſupeadicto · cũ nome eiꝰ

impoſitu fuerit a huitute qᷓ ꝗꝓpeie rſpicit actũ

exterioee. vtroq; tn mõ ↄtingit repiſe eazꝭ dici

et ſceds hoc doctoꝝ poſitões õõ
quidã ponũt eã ſpeciẽ vᷣtutis cardĩalis ſczꝭ iu
ſticie · qdazʒ vero tres theologicas circũplecti

et vtrunqʒ vere pᷣt dici ſine ↄtrarietate ꝓꝓPter

diuerſu moð accipiẽdi ſim boñ? Sʒ quõ ſe Hhꝛʒ
latria ad duliã · ad cuiꝰ euidẽtiã ſcienð ꝙ;

dul ia młtipłr ſumit vno mõ ſcðz quãdã ano⸗

logi et tũe ĩpoetat cultũ ðᷣbitũ nature ſupio
ri ſiue creature ſiue creatoei ſcòz aliquã rõneʒ

quã creatoe duũᷣicat creature vtpote ſcõz rõem
Onij. et ſic accipit᷑ ĩ glo:ſup iðꝰ põ· in eccłijs
benedicã dño.glo:deo cui debe latria. dño

cui debet᷑ dulia &.lio mõ ſcòðz anthonomaſiã
et ſic dicit reuereétiã debitã creature humane
deificate: et ſic ſumi glo.ſuꝑ idð ps.aboꝛeate
ſcabellu pedũ eius vbi ðᷣe ꝙ dulia maice de⸗

bet ſoli hũanitac? xp̃i· Tercio ſcðz ſignifica⸗
tõzg ꝗꝓpeiã.et ſic ſceòz aug peimo de tri:c·. vj·la

tria de cultus tin deo debitus dulia vero ho⸗
noe debitus et exhibitꝰ creature rõnali et ſic
Ouũiter accipi ↄſueuit.et hoc mõ latria et du⸗
lia ſůt dmerſe ſpes vtutis qe rſpiciũt cultꝰ ex
terioꝛes fozmaliter diuerſos. Gliter ei et alia
rõe adoꝛa creàâtoe et creatura- Idoꝛa em cre
atoꝛ qe ĩ eo eè ſũma maieſtas q̃ ẽ peĩicipale pei⸗
cipiũ oĩs boni qð hre pᷣt ille q adoeat.Creatu
ra vo adoꝛa inꝙtũ ↄſiderat᷑ vt adiuuãs et hꝰ
vb ad ee vt pr carnalis vł ad bñ ee vt pr̃ ſpũa
lis Si qrat q̃re glo·ſupeapoſita magis dicit
latriã debere deo et duliã dño eũ ide ſit dñs
et deꝰ. Dicenð ꝙ dñs dↄũuicat creature et de
creatoee et creatura dᷣe anologice· deꝰ aut nõ
ita ↄuĩicat ſʒ ſi dicat de creatoee et creatura

ðe equoce.et Rerea dicit latriã deberi deo
et duliã dño. n vt ſignifice ꝙ alia ſpecie ado
randꝰ ſit inqtũ deus et alia inq;tũ dñs. ſz vt
inoteſcat dentia hoꝝ vocabuloꝝ et ſik cum

dentia innuit duenientiã Ex p̃dictis pzʒ ꝙ la⸗

tria e vtus ad reddedũ honoæeẽ do debitũ ha⸗
bilitatiua moæalis. ad iuſticiã reducibilis.

¶De actibus latrie ti · vj ·

— . 2

Oſtea ↄſiderandu eſt ð latria ſiue reli

gione ꝙtum ad actꝰ eius et peĩo in cõ
muni ſcðᷣo ĩ ſpeali de actu ſacrificãdi.
Tercio de actu adoꝛaãdi⸗ Circa pemũ ſciẽdã

ꝙ religio aliquos actus ꝓðducit mediãtibus
virtutibꝰ quibꝰ impat oꝛdinãs eos in dei re
uerẽtiam.qe virtus ad quã ptinet finis impe⸗
rat vtuti bꝰ adò quas ꝓtinet ea que ſunt ad fᷣt

nem:et ſic religioĩs actus ꝓ moð imperij po⸗

nitur Iac· j.eſſe:viſitare pupillos et viduas
tribulatõne eoꝝ qð eſt actus elicitꝰ a miſeri
coꝛdia:et immaculatũ ſe cuſtodire ab hoc ſe
culo qð elicit a tpantia vel aliq̃ᷓ huius vice:
Fliquos vero ꝓducit per ſe et immediate per
quos homo oedmat tantũ ad deum et inter
hos actus habet aliquos interiozes tanꝙ;ᷓ pei⸗
cipales et ꝓ ſe· et iſti videntur eſſe deuotio er
oeatio.· Fliquos vero habet exterioees quaſi
ſecundarios et oedinatos ad actus interioꝛes
quibus ipᷣa vtitur quaſi ſignis ad excitandum
mentez ad actus ſpuales t in aliquibꝰ hoꝛx
actuũ exterioꝝ ceospus adò venerandũuũ deu ex
hibet vt m oeatione In aliquibꝰ vero aliqᷣd
deo de rebus exterioeibꝰ offertur· et hoc vel
ꝓmittendo vt in votis vel dando vt in ſacrifi
cijs et o blacõibus peimitijs et decimis. Nec
em deñt quia ſacri ficia peie dicuntur qn ali-
quid fit cirea res deo oblatas·ſicẽ ꝙ aĩmalia

occidebant' ꝙ panis benedicit᷑ frangit et cõ

6

meditur.et hocipᷣm nomẽ ſonat nam ſacrifici
um dieit ex hoc ꝙq homo facit aliquid ſacrũ ·
Oblatio aũt directe dicit qñ deo aliquid of⸗
fertur etiã ſi nihil fiat circa ipᷣm ſicut offerei
dicũtur denarij vel panes in altari circa quoſ
nihil fit. vnde ome ſacrificiũ eſt oblatio et nõ
ecõuerſp.Deimitie aũt ſunt oblatõnes qe deo
offerebant' vt legic deu.xvj.nõ aũt ſunt ſa⸗
cri ficia qe nibil ſacrum circa ea fiebat · Heci⸗
me aũt ꝓpeie loquedo nec ſunt oblatões nec
ſacrificia q nõ exhibent' deo immediate ſed
miniſtris cultus dimni. In aliquibus autem
actibus exteri oeibus religionis aliquiò diui
num aſſumit vt aliqð ſacramentũ vel nomen
diumũ Et quide de oeatõne et deuotione nec
nõ et de oblationibꝰ peimitijs et decimis atz
aſſũptione ſacramentoꝝ ifra in ſuis locis a⸗

getur De aſſumptõne vero nominis diuini et

etiam de votis in quibꝰ etiam aliquo mõ dei
nomen aſſumit᷑ infra dicetur cum de p̃cepto
ſecundo agetur.vnde reſtat vt ad pᷣſens con⸗
ſideremus tantũ de adoeatione et ſacrificijs.
Equitur ergo videre de ſecundo ſcz de ſa
crificijs · circa qdð ſciendñ ꝙ ſacrificium
qð offertur exterius: ſignat ſpirituale ſacrifi⸗
cium interius · quo anima oftert ſe deo ſecðm
illud eelaerefiein deo ſpũs ↄtribulatus Ria
aũt offert ſe deo ĩ ſa crificiũ ſiẽ pꝛinꝰ ſue crea
tõis et ſicut fini ſue beatificatõis · et ideo illi
ſoli deo e offerendũ ſacrificiũ tam interiꝰ ꝙ;ᷓ
exterius vñ exo · xxij.qui immolat dijs occide
tur pᷣterꝙ; ſoli deo.Tenent᷑ aũt om̃es offeree
deo ſacrifi ci tam interiꝰ mentẽ deuotã ꝙ;ᷓ ex⸗
terius bonã opatione· ſedm id pg. ſacrificate
ſacri · ijuſt Eſt eĩ triplex ſacrficiũ ſcʒ bone oꝑpa
tionis deuote oeatõis et immolatõis. Deimũ
eſt virtutum omniũ ſcom eſt theologicarum
Tercium eſt ſpãle ipſius latrie.

SE Squit videre de tercõ articulo ſcʒ ò ado

ratione · et de hac querunt plura ſczꝭ vtia ado
ratio impoetʒ actũ coepalẽ H q; ſic vt em̃ di

cit dam.iiij:li.ex duplici natura ↄpoſiti ſumꝰ
ſczʒ intellectuali et ſenſibili ideo duplicè deo

adoꝛatõz offerimꝰ ſcʒ ſpualẽ que ↄſiſtit ĩ inte
rioei motu aĩme. et coepalem q ↄſiſtit in exte⸗
rioei coepis hnil iatõe et qe in omibus actibꝰ
latrie id qð eſt exteriꝰ refert ad iꝰ qð ẽ ĩteriꝰ
ſiẽ ad peincipaliꝰ.iõ exterioꝛ adoeatõ fit ꝗp⸗
ter ĩterioꝛẽ vt ſeʒ ꝓpter ſigna Huiĩlitatis q̃ coꝛ⸗
paliter expibemꝰ.execitet affectꝰ nr̃ ad ſubi⸗

ciendũu ſe dea. ↄnaturale eſt nobis vt ꝓ ſen

ſibilia ad intelligibilia ꝓcedamus · vn genu
flectimꝰ.nr̃am infirmitatẽ ſignãtes reſpectu
dei · ꝓſternimꝰ aũt nos quaſi ꝙfitentes nos

nibil eſſe ex nobis · Vta adoeatio requirat
locũ determiatũ . He ꝙ ſic.Siẽ em̃ dictũ eſt in

adoeatõne peincipalios eſt deuotõ mentis in
terioz· ſecundariũ aũt eſt qð ꝓptinet exteriꝰ ad
ſigna coꝛpalia.mens aũt interiꝰ a ꝓpeehedir
deum quaſi nõ dpᷣhenſum aliquo loco ſa coe⸗
Palia ſigna neceſſe eſt eſſe ĩ loco determĩato·
et ideo loci determiatio nõ reqᷣritur peincipa
liter ad adoꝛatõem quaſi ſit de neciĩtate eiꝰ ſʒ

ſcðm quandã decentiã ſi et alia ſigna coepa
lia ſcedᷣm illud jo·.ij·domus mea domꝰ oꝛatio

nis vocabit. Der illa aũt verba jo· nij · vemt
hoꝛa qñ nec in monte hoc nee in hierłm ado
rabitis pꝛẽm.pᷣdicit dñs ceſſatione adoeatõis
tam ſcòm ritum iudeoꝝ adoeantiũ m hierbm

qꝙᷓ; ſcdm ritum ſamaritanon adoeantiũ ſmmn mon

te gariam VYterq; em̃ ritus ceſſauit venieẽte ſpi
rituali euangelij veritate Bic ergo locus de

termĩatus eligitur ad adoeandũ nõ ꝗꝓpter euz

qui adoeat quaſi loco Ocludatc᷑ ſz apter ip̃os
adoeantes et hoc triplici rõne · Deimo ꝗpter
loci ↄſecratõʒ ex qua ſpẽalem deuotõez ↄcipi

unt adoeantes vt exaudiant' vt pʒz ex oeõne ſa

lomoĩs·iij.Se.viij · Scðo ꝗpter ſacra miſteria
et alia ſanctitatis ſigna que ibi dtinent.Ter
cio ꝓpter ↄcurſum multoꝝn adoꝛantin ex quo

fit oꝛatio magis exaudibilis im iꝰ Ma · xviij

vbi duo vł tres ↄgregati fue · in no· m. wi ſu

4 . Scienð mſuꝑ ꝙ ſcðz quãdã Odecentiã ado
am

us verſus oꝛiente. pꝛio ꝓpter diuie maie⸗
ſtatis indiciũ qdð nobis maĩfeſtat in motu ce
li qui eſt ab oꝛiente · Scðo ꝓpter padiſũ ĩ oeie
te ↄſtitutũ vt legit᷑ geñ· ij· m lram· lxx· ĩter

p̃tum. qᷓi redire queramꝰ ad padiſum · Cercio
ꝓpter xpz qui ẽ lux mũdi:et de oꝛiens zach. vj

et qui aſcẽdit ſup celũ celi ad oꝛientem· et ab

oꝛiente vẽturus expectat᷑ ſjm illð Qa. xxiij.
ſiẽ fulgoꝛ exit ab oꝛiente et paret vſq; ĩ occi ·

ita erit ꝛc¶ Vt tres ꝓſone adoeenc vna ado
ratõe.ihe ꝙ ſic · Vna eſt em exñtia ſiue eentia

ſiue excelletia triũ ꝓpſonaꝝ et iõ vnꝰ honoe et

vna reuerẽtia et ꝓ vns vna adozatõ debetur ·
In cinꝰ ſignum legit de abeaam ge xvnj · ꝙ
tres vidit et vnũ adoꝛauit dicens· dne ſi inue
ni gram ?c · Qñ tñ noĩant tres ꝓſone ſigillati
ter flectiꝰ genua ĩ ſignũ triũ ꝓſonaz
adoꝛari poſſit aliqua creatura & ꝙꝙ ſic

— „ 27—

em debetur reueretia ꝓpter eiꝰ excellentiã · ꝗᷓ

ↄuũicatur aliqbus creaturis nõ ſcᷣm equalita

v;

tem ſed ſedᷣm quandã pticipatõʒ et iõ alia ve⸗
neratõe veneramur deu qð ptinet ad latriã et
alia veneratõe ꝗqᷓſdaz creaturas excelletes qd
Ptinet ad duliã Et qe ea qᷓ exteriꝰ agunt ſig
ſũt interideis reueretie quedã exterioea ad re
uerentiã ptinetia exhibent' excellentibꝰ crea
turis. inter qᷓ maximũ eſt adoeatõ ſ aliquid ẽ
qð ſoli deo debet᷑ ſcz ſacrificiũ rerche⸗ Haben
tur ex verbis aug. x. de ci . dei Bedm ergo re⸗
uereti am excelleti creature debitã nathã ado
rauit dðt iij. Re.j· vbi de ꝙ nacthã ꝗꝓpheta in⸗
greſſus añ regẽ d· adoeauit eũ ꝓnꝰ in tereazʒ
et hꝰ etiã mõ adoeauit abeaã ãgłos gexviij.·
et ſiłrſoſue.v.licz mtelligi poſſit ꝙ adoeꝛaue
rit adoeatõe latrie deũ qui ĩ ꝓſona angeli ap⸗
parebat et loqba ohes aũt ꝓhibitꝰ e adoea
re angłᷣm apo; vlt.Tu ad ondendũ dignitatẽ
hoĩis quã ẽ ꝓ xp[ᷣiꝛ adeptꝰ vt adequet angelis
vñ ſubdit᷑ ibi ↄſeruꝰ tuus ſũ et frati tuoꝛx.
tũ etiã ad excludenð ijdolatrie occaſone.vñ
ſubdit deũ adoꝛa.tũ ad ondendũ dignitatez

Iohãnis qui excelletioæ erat multis angelis.

Pede ec reueretiaz q̃ deo debe mardocheꝰ no
uit adozare amon timẽs ne dei honoee tranſ
ferret ad hominèe vt dicit heſter. xiij .· Vtrũ
hHũanicas xp̃i ſit adorãda cultu latrie:& *
dupliciter p̃t mtelligi · aut habẽdo reſpectuzʒ
ad Hũanitatẽ xp̃i ĩ ſe et ſic cũ ſit creatura non
obſtãte qð eſt verbo vnita nõ e ei latria exh
beda. et ſic dicit glo·ſuꝑ illò pã.adoæeate ſea
bellũ pedũ eius. caro xp̃i adoꝛat a nobis ñ
adoeatõe latrie q ſoli creatoei debe ſ illa qᷓ
dulia dignioe ẽ· Out habedo reſpectũ ad ver
bũ cũ quo eſt vnita ijpoſtatice et ſic haanita
ti xpᷣi cultꝰ latrie debeꝰ: vna ei adoeatõe ado
rat ſu ꝓpoſitũ et natura ita ꝙnatura ꝓ ſuꝓpo
ſitũ · xpᷣus aũt e nomè ꝓſone in duabꝰ naturis
ſcðz dam.li.iij·c. i· et i vna et eade adoea⸗
tõe adoꝛac xpᷣus et hũanitas eiꝰ.et huic mõ
rũdendi ocoꝛdat dam̃.li. nij. c. viij. dices ſic
vnꝰ e xp̃Cs pfectꝰ deus et ꝓfectꝰ hõ que aso
ramꝰ cu patre et ſpuſſancto vna addeatõe cũ
incõtamĩiata carne eiꝰ nõ madoꝰabile carne;
eius dicetes· adoeat em̃ in vna verbi iſpoſta
ſi Hec rich·.⸗ Vt imago xp̃i ſit adoꝛãda cul
tu latrie ·Himago pᷣc dupłer ↄſiderari ſez vk
ſcdᷣm ꝙ e quedã res et ſic nullꝰ honoe ſibi de
bet' ſiẽ nec alicui lapidi vł ligno. vbł ſeðz qðᷣ
eſt imago et tũc qe idem motus e in imagine
mmqꝙᷓ;tũ eſt imago et ĩ imaginatũ vnꝰ honoe de
bec imagini et maginato.et iõ cũ xp̃s latria
adoeet' eius imago ſibr debz latria adozari.
Vñ dam̃.li.iij.c.viij· ꝙ honoꝛimaginis ꝓue
nit ad ꝓthotipũ · i · imaginatũ Sʒ oby ulð
exo.xxvj.non faci es tibi imaginem nec ſcul⸗
ptam ſimilitud inem dicendũ ꝙ lud ꝓ eo tẽ
poee ꝓhibitum eſt in quo deus naturam hũa
nam non aſſumpſerat. tunc em cum deꝰ omni
no ſpiritus eſſet infigurabilis erat·ſecꝰ aũt eᷣ
poſtꝙᷓ naturam aſſumpſit humanam Sunt au
te imagines huiuſmodi introducte ꝓpter ſim
plitium inſtructõz et ꝓpter affectꝰ excitatõzʒ
qui frequenter mouetur magis ex viſis ꝙᷓ ex
auditis et pter maioeem er frequentioeem
ι

memoeatione; Si dicatur ꝙ huiõi imagines
nec ꝑ vetus teſtamentũ nec ꝓ nouũ aꝗꝓpbant᷑
Dicendũ ꝙ apli multa tradiderunt que in ca
none nꝗᷓ ſunt inter que eſt vnum ð imaginibꝰ
vnde dam. li. nij · c · wij · dicit ꝙ lucas xp̃i et
beate virginis imagies depinxit et xp̃ᷣus ima
gine ſuã abagaro direxit vt hiſtoeia eccłiaſti
ca tradit Vtn crux xp̃i ſit adoꝛãda adoꝛa⸗
tõne latrie:·H &νonoe ſiue reuerẽtia nõ debe
tur niſi rõnali creature.Inſenſibili aũt nõ de
hetur niſi rõne nature rõnalis et hoc duplici
ter · vno mõ inꝙtum repᷣſentat naturã rõnalezʒ
Sꝓlio mõ inqtũ ei ↄiungit quocũqʒ mõ · Deĩio
mõ ſolent hoĩes venerari imagines regis· ſe⸗
cũdo eius veſtẽ · vtrũq; aũt venerãtur hoĩes
eað veneratõe qua venerãtur et regẽ Gi ergo
qᷓratur de cruce in qua fuit xp̃e crucifixꝰ vtro
qʒ mõ eſt a nobis venerãda. vno mõ inꝙᷓtũ re
pntat figurã xp̃i extenſi in ea:alio mõ ex ↄta

ctu eius ad xpi mebea et ex hoc ꝙ eiꝰ ſangui
ne eſt pfuſa.vñ vtroq; mõ adoeatur eadẽ ado

ratõne cũ xpᷣo ſcʒ adoeatõe latrie.et iõ crucez⸗
alloqmur et depᷣcamur qᷓi ipᷣm xpᷣm Bi aũt lo
quimur ð effigie crucis xpᷣi in alia materia: ſ.
lapidis ligni vel alia materia et hunõi ſic ve
neramur crucè tm̃ vt xp̃ᷣi imaginẽ quã venera
mur adoeatõne latrie vt dictu eſt ſupea · Rliqᷓ
aũt dicũt ꝙ crux ip̃a in qua pepedit xp̃s inqꝙ;
tum ẽ res quedã nõ adoeat eadẽ adoæzatõe ſczʒ
latrie cũ verbo cum nõ ptineat ad ꝓſonã ver
bi qᷓi pars eius ſʒ adozatõne ijpdulie inq;tum
eſt quedã res xpi:· rõne cuiꝰ ſimliter et veſtiſ
et alia qᷓ ad huanitate xpᷣi ręferũtur ijpdulia
adoꝛant᷑ et hec e poſitõ thome lij vo dicũt
qꝙ illa crux nõ debz adoæari vt ẽ res qdam nec
adoeatõne latrig nec dulie ſed adozatõe cuiꝰ
daz honoeis et reueretie tanꝙ; inſtrumẽtũ nr̃e
ſalutis ſicẽ eẽ reuerem ſacmta ꝓ eo ꝙ ſũt ĩiſtru
mta nre ſalutis.et hec ẽ poſitõ boñ Wtu mr
xp̃i ſit adozãda adoꝛatõne latrie · ꝙ nõ ꝓ
eo ꝙ eſt pura creatura ·qe tñ eſt mater dei qð
