Farmeur videre de ſcõo.ſ.de auaricia de
ac querunꝰ plura. ſ.vti ſit peccatũ H

Pſic · ꝓ eo ꝙ; vult diuitias retinere vel acqui

rere ſupea debitũ modũ: vñ tullius dicit ꝙ a
uaricia ẽ immoderatus amoe habẽdi gdeo dðe
ad heb. vlti:ſint moees ſine auancia Se obi
citur qe ea qye naturaliter adueniũt nõ ſunt
Peccata.ſed auaritia naturaliter ↄſequi ſene
ctutem vt dici. nij. ethi. ergo ec. MXÆ inclina
tiones naturales ſunt regulãde ſcm rõnem.
Et ꝛdeo licet ſenes ꝓpter defectũ nature aui⸗
dius ſubſidia reꝝ exterioꝝ requirant ñ tamẽ
a peccato excuſant' ſi circa diuitias debitam
ratõmis menſurã excedant t aua ri tia ſit
ſpeciale peccatũ. E ꝙ ſic. ſ. ſcðz qdð ẽ immo⸗
deratus amoe habedi poſſeſſioneſ que nomĩe

pecunie deſignant᷑.ex qua ſumit auaritie no
men.vñ ſcõᷣm yſi/ethimo·.li.auarus dici qua
ſi aundus er.g.i.pecunie· vñ ho· j· ↄonumerat
inter peccata ſpecialia vbi dᷣe repletos omni
iniquitate et malicia foæ:auaricia ꝛc. Cenꝝ qe

verbu habendi qð ſcòᷣm peimã im goſitõeʒ ad

poſſeſſiones ptinere vide' deriuat ad alia mł
ta ſicut hõ dici habere ſanitate vxoee veſtes
et huiuſmõi · vt patein p̃dicamẽetis et p cõſe⸗
quens etiã nomen auaricie ampliatũ e adò om
nez immoderatũ aopetitũ habendi quãcunqʒ;
rem.vñ dicit greg: ĩ quadã omełl . ꝙ auaricia
ẽ non tm̃ pecunie ſed etiã ſcientie et altitudĩs
cuius ſublimitas ſupea modu ambit. Et ſic a
uaricia nõ ẽ peccatu ſpeciale.et ſic dict aug.
iinj⸗ de li:ar. auaricia ꝗᷓ dicit' ꝓhylargiria..
amoe ar genti ñ tm in argento vel nummis ſʒ
in ommbus rebus q̃ immoderate cupiunc' in⸗
telligeda 2 Arn auaricia opponat' libera
litati · auaricia ipoetat quandà im moderã
tiam circa diuitias tri pliciter. vno mõ circa
ipſam acceptionẽ et ↄſeruatione eaꝝ · ſ. m⸗
tum aliquis acqumit pecuniâ vltra debitum
aliena ſureipiendo vel retinedo et ſic opponi
tur iuſticie·&lio mõ circa affectõnes dimaa
rum vt cũ quis mmis amat vel deſiderat diui
tias aut in eis nim delectat eti ſi nolit ra
pere aliena.et ſic oppon liberalitati qᷓ mo⸗
derat affectione huiõi vt dictũ ẽ. Beienduz
autẽ ꝙ auaricia ſcdᷣm qð opponit᷑ inſticie nõ
habz viciũ oppoſitũ q auaricia ↄſiſtit in plꝰ
habendo ꝙᷓ debeat ſcom iuſticiam. Qui oppo
miturninus habere. q ñ habet rõem culpe
ſed pene · ¶deo phᷣus vult · v. ethi. ꝙ auaricia
ñ habet viciu oppoſitum. ſchᷣm aute p oppoꝰ
liberalitati habet vicium ꝓpdigalitats oppo
ſitũ qe liberalitas eſt virtus media inter duo
vicia vt patet ex ſcdo et tercio ethi. Vtrum
auaricia ſemꝑ ſit peccatum moetale. a. ſic
ſcz de genere ſuo · et hoc ſcdᷣm qð opponitur
iuſticie ſic em̃ ad auariciã ptinet iniuſte alie⸗
num accipe vł retinere· lio mõ pᷣt ſumi ana

ricia ſcdᷣm q opponit liberalitati· Et ſic diet

inoꝛdinatũ amoæe; diuitiaꝝ qui ſi creſcat tm̃
ꝙ apter ip̃m ñ vereat᷑ quis facere ↄtra amoes
dei et ꝓximi erit moetalis ſi aũt infra B; ſiſtat
ẽ venialis· E B; nota verbũ haſilij Eſt mq̃t
panis famel ici queè tenes· Nudi veſtis quam
ſeraas. Sgetis argentũ qð poſſides quo circa
tot imurias facis quot exhibere valeres· ¶Co
quit aũt in caſu quo aliq̃s tene' ex debito le
gali bona ſua pauꝑibus erogare vl pter ne
ceſſitatis piculũ vł ꝓpter ſuꝑfluitate bonoꝝ
en epus malta ↄgregare poſſit ad tunõzʒ
ſue eccleſie · ſiẽ rex ad tuitione ſui regni · Re⸗
ſpondet alexan.in ſcᷣo ſuo ĩ ca.de auaricia

vꝓpñ ẽ ſike qe rex ad G; è ↄſtitutꝰ vt ſubditos ĩ

pace teneat et ab aduerſarijs defedat · St mho

pt ad hB; res regni ogregare et ↄſeuare. ſz epᷣs

dz ouertere res eccleſie in vſuʒ eccleſie qð fa
cit paupibꝰ dando.vñ ñ dz d gregare VYt
auaritia ſit peccatux ſpuũale · cq ſic vt dieit
Srego·xxxj· moꝛa.ñ em̃ qrit circa ſuũ obiectũ

delectatõʒ coæpalem ſeò ſpualem ꝓout ſcilicz

homo delectat᷑ in G̊ ꝙ ſe diuitiaꝝ cõſiderat
poſſeſſoee rõe tñ obiecti qð ẽ coepale e mediũ
ĩiter peccata pᷣe ſpũalia et pure carnalia qe
illa querũt delectatione ſpirituale circa obie
ctũ ſpirituale.vt ſupbia circa excellentiã · et
intpantia delectationez pure coepalem circa
obiectũ coepale Vtn auaricia ſit viciñ ca⸗
pitale· H ꝙ ſic vt habitũ eſt ſupea ti · viij · Et
filie eius ſunt ſeptẽ vt cit gS.xxxj· mo· ſ. ꝓ
ditio· fraus fallacia· piuriũ· inqetudo· viole⸗
tia et obduratio ↄtra miſcdiam · Suaricia em̃

excedit in retin edo.et ſic ex ea oe᷑ obduratõ

St in acquireèdo ſcm qð ẽ in affectu.et ſic o
rẽ inquietudo metis· vel ſcᷣm qð ẽ in effectu
et ſic qñqʒ ptitur violentia · qñq; dolo qui ſi
fiat in verbo ſimplici erit fallacia·. Si aut in⸗
cludat iuratione erit piurium.Si vero fiat do

lus in ope qꝙtum ad res erit fraus.ſi quantuzʒ

ad ꝓſonas erit ꝓditio ̈ B nota ꝙ ſiẽ libe
ralitas e circa mediocres pecunias ita et illi
beralitas.&t iõ tirãni qui magna ꝓ violentiã

auferũt nõ dicunt illiberales ſeò iniuſti ꝗꝓp⸗

ter qð ðe inj· ethi· ꝙ tirannos ciuitates delſo⸗
lãtes et ſacra p̃dantes ñ dicimꝰ illiberales ſ̊
auaros Mota iĩiſuꝑ ꝙ auaricia ſeòðz apoſtolu

eph· v.ẽ ydol oꝝ ſeruitus qð dict ꝓ tanto qe

vtraq; ſubicit quis creature exterioei ñ tñ eo
dem mõ.quia ꝑꝓ vdolatriã ei ſubicit exhiben
do cultũ diumũ.per auariciã vo eam iĩmode⸗
rate ↄcupiſcendo ad vſum

Equit᷑ videre de tercio · ſ. ð ꝓdigalitat
de qua querunt᷑ plura.ſ.vtv opponat
auaricie · . ſic. vt patz ex ſcòo ethi. In mo

ral ibus em attendit oppoſitio vicioꝝ ad in⸗
uicem et ad virtutes ſcòm ſupabundantiã et
defectũ · ſic aut drñt ꝓdigalitas et auaricia.
qe auarus in affectione diuitiaꝝn ſupabudat
eas plus debito diligedo · ꝓdigus aut defie⸗
minꝰ debite ſolicitudmẽ eaꝛ geredo. Circa
vero exterioꝛa ꝓdigus excedit in dãdo et de
ficit in retinendo et acquireèdo. Guarus vero

ecõtrario deficit ĩ dando et excedit in acqui⸗

rendo et ſic patet ꝙ; eponnd ta½ Pdiga
litas ſit peccatũ.& ꝙ ſic. cũ mediũ liherali⸗
tatis cozrũpat.Eſt aut minus peccatũ ꝙᷓ aua
ricia: vt vult ph̊s iiij.ethi.qð etiã patz ꝓ hoc
ꝙ auaricia magis differt a liberal tate :· mag
em̃ ptinet ad largũ dare in qð excedit ꝓdigꝰ
ꝙ; reci pe b retinere ĩ quo excedit auarꝰs.
6 De epicheya.
Oſtea ↄſiderandũ ẽ de epicheya de qᷓ
querunt plura ſcz vtix ſit virtus PXE
aaalctus huani de quibꝰ leges dan i cõ
tingentibus ſingularibꝰ ↄſiſtunt que modis
infinitis variari pnñt. St iõ ñ pᷣt aliqua lex in⸗
ſtitui que ĩ nullo caſu deficiat.ſed legiſ lato⸗
res ad illud qð in pluribꝰ accidit attedunt et
ſeðz hoc legẽe ferũt · quã tñ in aliqbus caſibꝰ

ſeruare ẽ cõtra equitatẽ iuſticie et ↄtra bonã

Omune qð lex mtendit ſiẽ lex inſtituit depoſ
tũ reddi et tñ gladius a furioſo depoſitꝰ non
ei dum ẽ in furia reddendus. et ad hoc oedi
natur epicheya que ðe apud nos equitas.vñ
patet ꝙ eſt virtus vt vult phs v· ethi Vrnn

epicheya ſt pars iuſticie · ꝙ ſic · vt em di⸗
cit ꝓhus ibi aut è pars ſubiectiua muſticie cõ⸗
muniter dicte et ꝓpeie coerndet iuſticie lega⸗
li · et qd ammodo ↄtinetur ſub ea et qd ammõ
excedit eaz· Si em iuſticia legalis dicat' quia
obtempat legi ſiue quantũ ad verba legis ſi⸗
ue quantũ ad intentione latoeis que e potio⸗
ſic epicheya ẽ pars potioe iuſticie legalis. Si

vero iuſticia legalis dica tim que obedit ver

bis legis ſic epicheya non ẽ pars eius ſed eſt
ps iuſticie ↄmuniter dicte ↄtra iuſticiazʒ lega
lem diuiſa ſicẽ excedens ipſam. vnde p peius
dicit iuſticia de ea ꝙᷓ de iuſticia legali quia
iuſticia legalis dirigit ſcdᷣm epichepam. vñ
epicheya eſt quaſi ſuperios regula actuũ hu⸗
manoeum-
4 De paſſionibus aiĩe ti.xxxij.

Onſequenter ↄſiderandũ e de foætitu⸗
dine et tempantia Fee aute virtutes

et ea ptes habent eſſe circa paſſões
anime. St ideo p̃mittenda ſunt beeuiter qᷓdaz
de paſſionibꝰ anime magis eannne alen
mo quot et que ſunt paſſiones anime Scieõ
igi ꝙ in vi deupiſcibili anĩie ſunt tres ↄiuga
tiones paſſionũ .ſ.amoe et odium deſiderium
et fuga gaudiũ et triſticia· Similiter in maſci
bili ſut tres ſczʒ ſpes et deſperatio.timoe et au
dacia et ira cui nulla paſſo opponit. Sunt er
o om̃s paſſiones anime.xj· ſex in ↄcupiſcibi
et quinqʒ in iraſcibili ſub quibus om̃s paſ⸗
ſiones anime ↄtinentur.Daſſiones tñ peinci⸗
pales ↄmuniter dicunt eſſe quatuoe ſcz gau⸗
dium et triſticia· ſpes et timoe.vt vult boetiꝰ
in fi .j·li·de ↄſolatione . Quarũ peime due dꝛ
cunt peincipales quia ſunt ↄpletiue et fina⸗
les ſimpliciter reſpectu omniũ paſſonũ. vnð
ſequunt ad omnes paſſones · Timoe aute et
ſpes ſunt peincipales ñ quide quaſi ↄpletiue
et vltime ſimpliciter ſed tm̃ in genere motus
appetitiui ad aliqd · vnde ſunt aliquo mõ ter
mini paſſionum ↄcupiſci bilis q̃ ↄſiſtunt ĩ mo
tu · Nam reſpectu boni incipit motus ĩ amoæe

et it in deſiderium et terminat᷑ in ſpe.rxe
ſpectu vero mali incipit in odis et ꝓcedit ad

fugam et terminat in timoee. Inter paſſiones
aũᷣt iraſcibilis ſpes ẽè peima repectu hyni.
moe reſpectu mali ·ſpes em̃ ꝑ ſe e reſpectu
ni· deſperatio aũt ꝓ accidẽs: et ꝓpter aliq
annexum in ratione mali appeehenſum. Si
liter et timoe ẽ ꝑ ſe reſpectu mali audacia aũt
P acciòẽs.ſ.ꝗꝓpter victoeiã vel aliquid al iud
appeepenſum in rõne boni.Ira aũt è reſpectu
bom et mali ſimul. Obiectum aũt eius e vin⸗
dicta de imuriatione · appetit em iratꝰ vindi
ctam vt bonũ et hoc de ĩiuriãte que appeehe
dit vt ſibi maluz. p̃ſupponit aũt audaciam et
ſpem vindicte cũ nullus iraſca ꝓpter miuriã
illatã niſi ſperans vindictã et audens iniuri
anti reſiſtere vt dicit auic. vj.de naturalibus
Qum igit qð ẽ p aceñs non poſſit dici pe inci⸗
pale ſed potius illud qð ẽ ꝑ ſe deſperatio et
audacia ñ pñt dici paſſiones peĩcipales nec e
tiã ira qᷓ ẽ quidã effectꝰ Wdaecie. vñ reſtat ꝙ
inter paſſiones rraſcibilis ſpes et timos ſunt

peincipales paſſiones iraſcibilis . Doteſt igic
numerus qᷓtuoe paſſionum ſumi ſcòm drñam
peeſentis et futuri : motus em reſpicit futurũ
ſed quies e in aliquo pnñti- de bono igit᷑ pnñti
ẽ gaudiũde malo pnti triſticiade bono autẽ
futuro ẽ ſpes·de malo aũt futuro timoꝛ· Om⸗
nes aũt alie paſſiones que ſunt de hono vł ð
malo peeſenti vel futuro ad has ↄpletiue re⸗
ducunt. vñ euã a quibuſdã p̃dicte qᷓtuoꝛ paſ
ſiones dicunt peincipales q ſunt generales
qð eſt venꝝ ſi ſpes et timoe deſignẽt motũ ap⸗
ꝓetitiuũ ↄmuniter tendentẽè ad aliq̃d ſperan⸗
dum vel fugiendũ Fug. aũt xiiij · de ci · loco
ſpei poni cupiditateqe vtraqʒ ẽ reſpectu fu⸗
turi boni· Doteſt aũt hic queri vtaa aliqua
paſſio ſcòm ſpecie ſuã ſit moealiter bona b ma
la.ih& paſſio ↄſiderari pᷣt dupliciter· vel vt eᷣ
an genere nature.vel inquãtu ẽ in genere mo

ris:peĩo mõ nulli paſſioni ↄuenit ſcm ſpeciẽ

ſuam eſſe moealiter bonã vel malã.ſ.naturali
ter·ſic em illa paſſio ſcᷣm ſpeœè ſuã ẽ bona q̃
motui vitali duenit vt gaudiũ et illa mala qͥ
ei repugnat vt triſticia · de emn.iijethi.c. vlti·

ꝙ triſticia ſtupefacit et coerũpit naturã habẽ

tis · St ſie de · ij. echi · c . v. ꝙ ſcðm paſſiones ñ
Oicimur ſtudioſi vel peaui nec ſcòm eas lau⸗
damur vel vitupamur· Scòo vᷣo mõ · ſ. inquan
tu e in genere moꝛis qð ↄuenit ei ex oꝛdĩe eiꝰ
ad rõem et volũtateſic aliqua paſſio ẽ moꝛa
liter bona ſcòm ſuã ſpeciẽ vt illa q̃ ẽ reſpectu
debiti obiecti in ↄpatione ad oedinẽ rõis Se
q ꝓ ↄpationẽ ad oꝛdinẽ ratiõis malũ ꝓximi
E obiectũ dehitũ triſticie/iõ paſſio miſericoe⸗
die que ẽ triſtieta de malo ꝓxim ẽ moealiter
bona ſcm ſuã ſpeciẽ:qe etiã expectatũ duiti
um ẽ debitũ obiectũ timoeis in oedine ad rõʒ
ideo erubeſcętia q̃ ſcᷣm dam̃:li.ij.c.xxviij.ẽ
timoe expectati ↄuieij ẽ moealiter bona. vnde
dicit ibidẽ ꝙ ẽ optima paſſionũ .qe etiã bonũ
cximi e indebitu obiectũ triſticie ꝓꝑ ↄpatiõezʒ
ad oedinẽ rõis·ido inuidia q̃ ẽ trillicia de bo
no ꝓximi ẽ ſcõm ſuã ſpeciẽ moealiter mala.hBᷓ
BDe foꝛtitudĩs virtute et eius actu p̃cipuo ſeʒ
martirio tixxxiij.
ANlſltea oſideranduz ẽ de foetitudine et
teperantia· et peimo de foztitudiĩe cir⸗
ca quã peimo ↄſiderandũ ẽ de ipſa.ſe⸗
do de vicijs oppoſits · tercio de ptibꝰ eiꝰ
Circa peimu peimo dicendũ e de ipſa foeti⸗
tudine.ſcòo de p̃cipuo eius actu.ſ.martirio
Circa peimũ ſciendũ ꝙ vera foetitudo ẽ ve
ra virtus.Eſt aũt vera foetitudo vt habe ex.
iij· ethi.c. ix. ꝓ quã quis mediocriter timet et
audet ad B; ijel matus ex habitu ꝗpter bonuʒ
finẽ qui è ↄſeruatio boni ↄmunis in piculis
moetis · Fiquis aũt ages licet foetiter agere
videat ñ tñ ſeòᷣm virtutẽ foætiter agit: vñ fᷣo⸗
titudo eius ñ ẽ vera ſed appares. SSoreſt auté
foetitudo dupliciter ſum.vno mõ ſcdz qð di
cit quãdã animi firmitatẽè et ſic ẽ dditio cuiuſ
libet virtutis.qe vt ðe ij⸗ ethi.ad virtutẽ req̃⸗
rit᷑ firmiter opari Flio mõ ſcðʒ qð dicit firmi
tatẽ aĩ in luſtinedis et repelledis gimnbꝰ picu

lis.vñ tulliꝰ ĩ ſua retho·.dicit ꝙ foꝛtutude eſt
Oſiderata picłoꝝ ſuſceptio et laboꝝ pꝓpeſſio
et ſic ẽ ſpeèalis virtꝰ ñ hñs dełerminatã mate
riã Itẽ hec virtus pficit animã ad ſuſtinenduᷣ
qᷓcunqʒ picula et ñ ſufficit dare fiduciã eua⸗
dendi qcunq; picula ſʒ hãc ſpuſſanctuſ infun
dit otrariũ timoꝛẽ excludes.et huiõi fiducia
Ptinz ad foetitudinèe q̃ e donũ ſpũſſancti Fd
HB nota ꝙ ſcᷣm ph̊m de ce · et m̃ · nomẽ virtutiſ
refert ad vltimũ potetie · Dicit aũt vno mõ
potetia naturalis ſcdõᷣm quã aliqs reſiſtere pᷣt
coꝛrũpentibꝰ.a ο mõ ſcòm qð ẽ pemcipium
agẽdi vt dᷣe.v.metha.&Et qe ſcdᷣa acceptio ẽ
Omunioe ideo nome vcutis ſcðz qð dicit vlti
mũ potẽetie taliz e ↄmune. Virtus em̃ ↄmuni⸗
ter ſumpta nihil aliud ẽ ꝙ habitꝰ quo qᷓs bñ
pᷣt opari. Scðʒ aũt qð dicit vltimũ potẽtie pei
mo mõ dicte qᷓ modꝰ ẽ mag ſpealis attribuit
virtuti magis ſpeali ſeʒ foetituò ini ad quã p⸗
tinet firmiter ſtare ↄtra qcũqʒ; repugnãtia · vñ
ſapᷣ.viij · vbi ðe ꝓ ſapia ſobeietate et peu:do⸗
cet iu · et vtute · po virtꝰ ꝓ foetitudme &ſt au
ctẽ foetitudo vt ðdᷣe:ij:ethi:circa timoꝛes et au
dacias qſi cohibitiua timoꝝ et moderatiua
audaciaꝝ · St quidẽ cirea imoersPienloeum
moꝛetis è foetitudo ſimpliciter vt vult andeo⸗
nicꝰ.circa vo alia ẽ foetitudo ſcᷣm q̃d· Ictꝰ
aũt foꝛtitudis peicipalioe ẽ ſuſtinere· i. ĩmobi
liter ſiſtere ĩ piculis ꝙᷓ aggredi · vt em̃ dᷣe.iij.
ethi.ĩ ſuſtinedo triſtia maxie dũr aliqᷓ foꝛtes.

SEgqui' videre de ſcðo ſcʒ martirio. circa

qs plura q̃runt. ſ. vtaa martiriũ ſit actꝰ

foetitudinis Beſponſio ꝙ eſt elicitiue actus
foetitudĩs · ſ. Stuite:qe ĩ martirio ↄfirmat hõ

i bono vtutis dã.ſ.fide et inſticiã ñ deſerit ꝓ
pter imminentia picula moetis· Ideo de iphis
marti ri bꝰ de heb.xj. foetes facti ſunt ĩ bello
R etiã actꝰ iuſticie inquãtũ ĩ caſu nccitatis
ſuſtine' vt qñ opoetet fieri p̃iudiciũ vitatis iu

ſticie qᷓ e fidẽ vł ꝓ ſuſtinẽtiã martirij pᷣdicte

veritati teſtimoniu Fferre tũc ei ſuſtinetia mar
ttrij e ex neceſſitate legis diuĩe· Et ꝓ iſticiazʒ
qe pꝑ fidẽ ĩtelligo ome; verã iuſticiã qe obſer
uatio oĩs talis iuſticie mediate ł ĩmediate re
fert' ad fidẽ foꝛmatã · St ꝑ fidẽ dirigimur adð
calis iuſticie obſeruantiã · Doteſt igi dici ꝙ;
martiriũ ↄpꝑa ad fidẽ vt ad finẽ quo aliqᷓs eõ
firma· I. foetitudine vo vł ad iuſticiã ł ad
vtrãqʒ ſi vt ad habitũ elicientẽ· d caritatẽ
vo vt ad impantẽ· ex q̃ etiã hʒ ꝙ ſit meritoeiũ
H rich. Vta martiriũ ſit ĩ pcepto.h marti
riũ ðᷣe ſeᷣm affirmatõzʒ· St iõ ꝓ loco et tpe eĩ
pᷣcepto vt cũ qͥs ĩpugna vt faciat aliqᷣd ↄtra
fide ł inſticiã ł cũ qͥs vidʒ ꝙ; ꝓ moꝛte ſuã p̃t fi
des k iuſticia ↄſeruari ał piret. Eſt ecẽ qñqʒ in
Oſilio vt qñ e ĩpugnatio pſonalis ñ vłis nec
time' de ſubuerſione fidei ł iuſticie ſi coꝛpꝰ ñ
exponat moꝛti. Si tñ pᷣlatꝰ ecelĩie videret ex
H ꝙ fugeret ł ex eo ꝙ ſe ñ opponeret gue di⸗
ſpendiu ĩ ecẽcia generari fidei ł iuſticie· tũc te
nere' ſe opponere et moꝛti ſe exponere ne nõ
paſtos ſʒ mercenariꝰ habere .ſic fecit beatus
tho.cãtuarienſis .· Qñqʒ aũt nee ẽ ĩ ↄſilio nec
ĩ pcepto vt qñ hõ ñ videt ꝙ ex ſua moete fidi

— — * aAn

— — —

— — — AN

k iuſticie fructꝰ accreſcat ſcdᷣm illud põ. que
vtilitas in ſangume meo dũ ec. Quct er q̃
ſũt neceſſania & pfectione martirij H & tria
ſunt ſiẽ ex deſenptõe quã omuniter ponut ma
Siſtri oſtedit᷑ ſcʒ ꝙ martiriũ e volũtaria ſuſti⸗
nentia moetis ꝓ xpo · ſz beatꝰ bern. dicit ꝓ vi
tate et ſumit ex glo· ſupꝑ illð põ. qm̃ ꝗpter te
moet· tota die · hec aũt tria ſut volũtas patiẽ
Di. hanc in puulis innołetibꝰ xpᷣs ꝓ quo paſ
ſi ſunt ↄpleuit. Ictualis ſuſtineti a moetis· t
Sbita cauſa Nota tñ ꝙ martiriũ ðe triplici⸗
ter·peĩo mõ largiſſime.ſ.patiẽtia in paſſioni⸗
bus quas pati oĩs qui pie viuit in xpᷣo· Et ſic
dicit aug· in ſermone de beato lanretio omĩs
vna xpᷣiam hoĩs ſi ſcdz euangeliũ viuat crux
atq; martirtũ ẽ. ſedo large ſcʒ actualis volũ⸗
tãtis p̃paratio ad ſuſcipiendũ ꝓ xpᷣo moetẽ ſi

ue ꝙ veritate · ſic accipit in ila anth.o ſan-

ctiſſima aĩa quã etſi gladiꝰ pſecutoeis nõ ab

ſtulit palmã tñ martirij ñ amiſit· tercio ſtricte

et ꝓpeie · ſ. volũtaria ſuſtinẽtia moꝛtis ꝓ xpᷣo
ſiue ꝓ veritate ſcm qð veritas diſtingint in
vitate vite iuſticie et doctrine ſic ſumi apoc.
xvij· vidi mulierẽ ebeiã de ſanguine ſanctoꝝ
et de ſanguine martirũ xpᷣi hieſau Vc tpe
legis nature et tpe legiſ ſcripte fuerũt aliqui
martires · vt dicit bern. ĩ quadã epła tam
li qui ſecuti ſunt paſſionẽ xpi .ꝙ hi qui pᷣceſſe
runt · ſi ꝓveritate moeti ſunt martires fuer̃t
ſed drñũter vt em dicit bern. ibide martiriũ te⸗
pus cã genuſqʒ diſcernũt . Nam cũ martir ſit
106 ꝙ teltis et teſtis ñ dicat ꝗꝓpeie niſi teſti fi⸗
cet de re q̃ fuit.iõ ñ fuerũt ita ↄpetẽtes mar
tires veteris teſtameti ſicut nom Genus etiã
ſiue foema diſcernit inter ipſa qe martires ve
teris teſtamẽti paſſi ſunt.vel ꝓpter inuidiã vt
abel · vel ꝓpter doctrinã qe redarguebãt opa
tirãnoꝝ · vt yſa·hiere· et alij ꝓlures.Sʒ mar⸗
tires noui teſtameti paſſi ſunt qe fidẽ negare
nol uerũt · St qe quida martires veteris teſta⸗
menti ↄueniũᷣt m foema cũ martiribꝰ noui te
ſtamenti vt ſancti machabei qui paſſi ſunt qe
deü celi et lege ſuã noluerũt negare et pᷣuari
cari ido de eis eccleſia ſolennizat. Vcx de
feſio rei tpalis ſit iuſta cauſa martirij.ihe cir⸗
ca hunõi tpalia tria pñt ↄſiderari ſcʒ iuſticia
poſſdẽdi et vti fruendi.Et actus poſſidedi et

vtifruendi. St iniuſticia vtrũq;ʒ ĩpugnãdi. Ee
quidẽ iuſticia è quid ſpũale. Tniuſticia vo eſt

dekfectꝰ eings · Ictus aũt tpalis e ſingulariuzʒ
pſonaꝝ· Dicenõ ergo ꝙ legitima cauſa expo
nendi ſe martirio ẽ defenſio iuſticie ex ꝓpte ſu

ſtinentis · St obuiatio muſticie ex pte ĩferen

tis referẽdo in deũ ſcõm illo ecc. inj · vſqz ad
moeteʒ certa ꝓ iuſticia hoc ẽ ven pcipue qñ
iuſticia ptinet ad eccleſiã pel rempublicã vł

miſerabilẽ pſonam ſic oppoſuit ſe beatꝰ cho.

iiuſticie regis · IOctus vᷣo vtifruẽdi Yut reſpi
cit ſingulare plonã qᷓ victũ aliunde p̃t habe⸗
re ñ ẽ ꝛca iuſta cauſa exponedi coæpalem vitã

Ven alias poſſit eſſe martir occidedo ſe HE
1

ſibi moetẽ inferee triplici motiuo.
pPeĩo ex deſperatõe dt cũ imaginat᷑ aliqð ter⸗
ribile ſibi ſupuenire qð putat ꝓ moete euade⸗

.*

iquis p̃t

re. ſedo ex verecũdia alicuiꝰ fame quã vnlt p
moetẽ purgare St vtroq; mõ n marti riũ ſ ma
gis ſuppliciũ dʒ dici.30 ex vicij deteſtatoõe Et
qe talis moes p̃t fieri aliqñ inſtinctu ſpuᷣſſan⸗
cti · aliqñ ex illuſione dyaboli. ideo dubitat
de ipſa ſi tñ facta ſit ex inſtinctu ſpũᷣͥſſancti ẽ
martiriũ.vt patet in ſampſone iudic·xiiij. Si
aũt ex illuſiõe dyaboli eternũ e ſuppliciũ et
hec ſentetia habe ex vbis aug. peĩo de ci. dei
De timoee ĩtimiditate et audacia rrii,
Sinde oſideranðò e de vicijs oppoſiti
foetitudini et peĩo de timoee. ſcðo de
ĩitimiditate · 3 de audacia Firee pei⸗
mũ ſcʒ timoee querunt plura.ſ.vti timoe ſit
peccatũ timoe inoedinatꝰ e peccatũ vt qñ
appetitꝰ p timoee fugit ea ꝗᷓ ratio dictat eſſe
ſuſtinẽda ſiue ꝓſequeda vel deſiſtit ab his qᷓ
Sſequi dz. vn N.Rti.nolite timere eos qᷓ oc⸗
cidunt coæpus· Qui vo refugit illꝰ q ẽ ſcòᷣm
rõem fugiendum non elt inoedinatus nec eſt
Ptm̃ · Vti peccatũ timoꝛis oppona foeti
tudim· XÆο timoæ inoedinatꝰ includi in quo⸗
libet peccato vt auarꝰ timet amiſſione pecu⸗
nie et intpatus amiſſionẽ voluptatis et ſic de
alijs · ſed timoe p̃cipuus ẽ moetis · vt ꝓba?: iij
ethi.et iõ inoꝛdĩatio talis timoeis oppo foꝛ
titudini q̃ ẽ circa picula moeti ꝗꝓpter qð eciã
anthonomatice dici timiòitas opponi foeti⸗
tudini vt ecẽ vnlt phꝰ ij. et in · echi . ti⸗
moe ſit peccatũ moetale.ih inoedĩatio timo⸗
ris qñqʒ oſiſtit tin in appetitu ſenſitiuo et ſic ẽ
tm̃ venialis. qñq; attingit appetitũ rõnalem
qui ðdᷣe volũtas et tunc qnqʒ e moætalis vt cũ

quis ꝗpter timoẽ ſic e diſpoſitꝰ vt faciat cõo-

tra dei pcepta· vñ et timidis debe pena infer
ni ſcᷣm illud apoxxj· timidis pꝓs erit in ſta⸗
Sno ignis æc.· Qñqʒ ẽ venialis vt cũ qͥs timo⸗
re retrahit a bono qð eſt de pfectione ↄſilij.
Quãdoqʒ vo ñ peccatũ vt cũ q̃s hʒ rõnabi⸗
lem cãm timoeis ſcᷣm tho· et alex· an eeK
cimoe excuſet a peccato. H ſiqᷓs ꝗꝓpter imoꝛe

vt fugiat mala ſcòm rõem magis fugiẽda.nõ

refugt mala minus fugieda ñ e peccatũ ſicut
moes coepalis magis e fugiedasp amiſſio re⸗
rũ.Siquis aũt ꝓpter timoee ecõtrario faceret
totaliter exenſari a peccato ñ poſſet. qe talis
a moꝛ moedĩatꝰ eſſet· peccatũ tñ eiꝰ diminuiꝛ
qꝛ minꝰ ẽ voluntariũ qð ex timoæe agit'.vnde
nij · ethi · phᷣus dicit· uiuſmõi q fiut ex timo
re ſunt ex voluũtario et inuolũtario mixta. vñ
1·q. j· oſtat. ð̊e ꝙ vim paſſus et innitus ab he⸗
reticis oedinatꝰ coloꝛẽ excuſatõis habz Vt
terius ad plenioæe euidentiã hꝰ materie notã
dum ꝙ duplex ẽ metus ſiue timq · vnus eſt ci⸗
moe iuſtus ſiue ꝓbabilis· alter eñ ꝓbabilis
ſiue leuis · ꝓbabilis ẽ qui cadit ĩ vi oſtãcezʒ
et aioſum et hic excuſat vt metus grauis dã⸗
ni rex · St ſcᷣm gof graue damnũ reꝝ dicit
damnũ omniũ rerũ vel maioeis ptis ar. ff. de
excuſa.tu.l.ꝓpter litem Et metꝰ m oetis.ſeri⸗
pte ſeriitutis:cruciatus coepoeis. minaꝝ qñ
ſeʒ ꝓpſona potens minac magnũ malũ et veri
ſiłe è ꝙ ĩplebit illd Bern. tn dicit ꝙ reli quic

arbitrio iudicis an mine vł potetia hommis

I.

ſint inſta cauſa timoꝛis. ff ex quibꝰ can.ma.
I. iij. St metꝰ excõicatõis ex · de reſti.ſpo· olĩ
inter ſcòm hoſt. Gof.vo dicit ꝙ; metꝰ excõica
nõis ñ excuſat· aut em̃ e iniuſta et ſic ñ ligat
apud deü · aut e inſta et tůc imputet ſibi ꝙ ſic
meruit excõicari Leuis metus ẽ q̃ cadit in vi⸗
rũ puſillanimẽ·et hic ñ excuſat in matrimoĩa
exde ſpon.venies: HNec ĩ voto er̃ qui clerici
c·vltimo An electione tñ excuſaret et eã vici⸗
at · hec gof · et bern. ex · de his q ui·c·penbł · et
ex ·qui clerici c.vl ’ ſte nota ſcᷣm gof.v.q
vj⸗c.j· ꝙ; metus damni excuſat in dato q repe
titur · Ea ñ⸗ miſſo qꝛ ñ ſoluit. Et in remiſſo qꝛ
petit·ſedò n excuſat in cõmiſſo.qꝛ ob metũ dã
ni ñ debet moetale ↄvmitti quin potiꝰ debent

mala oĩa tolerarixxxijq:v-itane· Inſuꝑ no⸗
ta ꝙ cũ quis ĩcidit metũ ſine culpa ſubueni

ſibi Et ea q̃ ꝑ metũ facta ſunt ſi ſint pfecta re
ſcindunt' ꝓ actionẽ qð me:ca·q? ꝓbato metu
reſtituit qð dedit. Si vo ſint impfecta reſcin
dunc' p exceptõem qe abſoluet' a ꝓmiſſo.ff·
qð me:ca.l.metum. Si aũt ĩcidit ex culpa ſua
ſic ñ ſubueni ſibi niſi ĩ caſibꝰ de quibꝰ dictũ
E G. li⸗j·ti ·de iuram̃to ar·vij:q.viijcca fi·

Squuèt videre de ſcòo: ſ.de intimiditate

de qua qrunt plura ſcz vt ſit peccatũ·
zH ꝙ eſſe ĩpauidum e vicioſum ſiue cauſet ex

defectu amoeis vt cũ quis minꝰ debito amat

vitã ꝗꝓpeiam et ea que oeꝛdinan' ad eã ſiue cau
ſet ex elatõne animi de ſe pᷣſumentis et alion
Otemnentis ſiue cauſet' ex ſtoliditate qᷓ tamẽ
ſi ſit muincibilis excuſat a peccato Vcꝝ in
timiditas opponat᷑ fostitudini · ꝙ ſic vt

ðe nij:ethi.et B ꝓpter defectũ timoeis inquã

cũ ñ timet qð timere opoetet ſic timiditas op
ponit᷑ foetitudimi ꝑ exceſſum timoeis inquãtũ
ſcʒ timet vbi ñ opoꝛtet.
Squi videre de tercio.ſ.de audacia.Cir
ca quã ſci endũ ꝙ andacia ẽ vicioſa ſcdᷣm
qð dicit exceſſum paſſioms q;̃ ðꝛ audacia· vñ
ecẽ·viij· audacis ſocietas diſſuade?.cũ auda⸗
ce inq̃t ñ eaſ in via dñ pzʒ ꝙ oppo foetitudĩ qᷓ
circa timozes et audacias vt dictũ e ſupea.

De ptibus-fgetitudĩs in ↄmuni ti ·xxxv.

Oſtea oſiderandũ ẽ de ptibus foꝛtitu⸗
dinis· Et peimo ĩ ↄmum · ſcᷣo ĩ ſpeali
Zirca pemũ ſciendũ ꝙ tulliꝰ in ſua re

tchoꝛica ponit quatuoe ptes foætitudĩs. ſ.ma⸗

Inificentiã patientiã fidentiã et ꝓpſeuerantiã
Id emus euidenciã ſciendũ ꝙ foeti tudini ſe⸗

cundũ qð e virtus ſpealis ñ pñt aſſignari par

ces ſubiectiue· qe ñ diuidi in multas virtuteſ
ſpecie drñtes qe ẽ circa materiã valde ſpẽalẽ
Flſgnan' aũt ei ptes quaſi ĩtegrales et potẽ
tiales. Integrales quidẽ ſcòz ea qᷓ opoetet cõ⸗
currere ad actũ foztitudĩs: potẽetiales vᷣo ſe⸗
cundũ ea qᷓ foatitudo obſeruat circa difficili

ma.ſ.moꝛtis picula.Tlique aũt alie virtutes

obſeruãt circa quaſdã alias materias minus

difficiles que quidẽ vᷣtutes adiungunt fozti⸗

rudini ſic ſedarie pꝛĩcipali. Sicut aũt dictu ẽ
ſupea duplex ẽ adha
ſuſtinere · Fd peimũ duo re qᷓrun quoꝝ vnũ ꝓ
tinst ad pparationeʒ vt⸗ſaliqs ꝓmptũ heat

pᷣſumptõis et ip̃m nome manifeſtat vñ pz

9 foetitudĩs. ſ.aggredi et

animã ad aggrediendũ· Icð; ad opis execu

nonẽè ſczʒ ne deficiat in executiõe eoꝝ q̃ᷓ fidu⸗
cialiter inchoant. quãtũ ad Rimãũ poit tulli
us fidentiã ꝙtũ ad ſcdz magnificentiã · G igi
duo ſi coartenc' ad picula moꝛtis erunt qſ ꝑ
tes integrales foꝛtitudis. Gi aũt referant ad
aliqᷓs materias minꝰ difficiles adiungent' ei
ſic ſcarie peicipali ſiẽ magficęntia · uij · ethi ·
ponit᷑ circa magnogſumptꝰ.agnammitas
aũt q̃ vr ioẽ eſſe fidẽte cca magnos honoꝛes
Fd actũ etiã ſuſtinedi duo requirunt. vnũ ẽ
qð p᷑ difficultate ñ deficiat· lteꝝ ẽ ne ex di
uturnitate deſiſtat · ꝙᷓtũ ad peimũ ponit pati
entiam · quantam ad ſecundum ꝑpſeueranti am
HG etiã duo ſi coercear ad ꝓpꝛiã materiã foeti
tudĩs erũt q̃ſi ꝓtes ĩtegrales eiꝰ.ſi aũt ad q̃ſ
cunqʒ materias minꝰ difficiles referant᷑ erut
virtutes a foztitudĩe diſtincte et tñ adiũgenꝰ
ei ſieut ſcdᷣarie peĩcipali: Gd has etiã p̃dictaſ
quatuoꝛ ptes foztitudinis reducunt' alie ab
alijs poſtte.

De magnanitate et vicijs oppoſitis ti· xxxvj·
Ende dↄſiderandũ ẽ de pcibus foꝛtitu
dis in ſpeali · Et peĩo de magnanĩtate

qnã ph̊s ponit in loco fidetie. Et pꝛĩo
de ipſa · ſcdᷣo de pſumptõne · 3⁰de ambitõe . q̃r
to de ĩani gloꝛia·quĩto de puſillanĩtate · H ei
ini opponunt' magnanmitati Eirca pemũã
ſcienð ꝙ h virtꝰ vt habe .iij · ethi · ẽ circa ma
gnos honoees. Eſt aut et alia virtꝰ circa ho⸗
noees mediocres q̃ ẽ mnomiata Nommatur
aũt ex ſuis extremis qꝗᷓ ſunt ꝓphilothomia i· a⸗

moꝛ honoꝛis et aphilotoĩai· ſine amoꝛe ho⸗
noeis· lauda' em̃ qñqʒ; qui amat honoꝛe · qñ qʒ

auũt qui ũ curat de honoæee ꝓut ſcz vtrũqꝛ mo⸗
derate fien p̃t. Pertinet aut ad magnanitatẽ

fidęetia quã tul liꝰ poĩt·qe magnanitas ẽ ꝓPe

cirea ſpem alicuiꝰ ardui-Eiducia aũt ĩpoetat
qðdã robur ſpei ꝓueniẽs ex aliq̃ᷓ ↄſideratiõe

ꝗ facit vehemete opĩoneʒz de bono aliꝗꝰ aſſe⸗

quedo. Securitas vo q̃ᷓ dicit pfectã qᷓetez aĩ a
timore iĩmehiate ptinet ad foetituò mèe. Conſi
deranð tñ ẽ ꝙ ſic ſpes ẽ cã audacie ita timoe
ẽ cã deſperatõis. et iõ ſic fiducia ex ↄſequeti
ad foꝛtitudinẽ ptinet in ᷣtũ vt aundacia. Ita
et ſecuritas ex ↄſequẽeti ꝓtinet ad magnaiĩtatẽ
in ꝓtũ repellit deſperatõem.
Eaquit videre de ſcoõo . ſ. de Plumptione.
Circa quã ſciendũ ꝙ oppo' magnanitati

p exceſſaz· vñ.ij·et· iiij·ethi · d̊e ꝓ magnanita

i p exceſſam oppo' caymꝰ ł ventoſus quẽ di
cimꝰ pᷣſamptuoſũ:vt em̃ dictũ ẽ ſupᷣ magnam

mitas ſiſtit in medio ſcz ꝓpoꝛtõez ad pam
facultatẽe · ñ em̃ in maioꝛa tedit ꝙ; ↄueniãt ſi⸗

bi pᷣſumotuoſus aũt ſedðz ꝓpoetion ſue facul⸗
tats excedit. Vicioſuʒ aut ẽ et pctm̃ q̃ſi exñs
Otra naturalẽ oꝛdinẽ ꝙ aliqs aſſumat ad agẽ
dũ ea qᷓ pᷣferunt' ſue vᷣtuti qð ptinet ad rõem
ꝙ ẽ peccatũ Si obicit᷑ qꝛ pᷣſumpuo po' ſpes
peccati in ſpmſanctũ qð ñ ppenme⸗ magnni⸗
miati ſed magis caritati ergo ꝛc· E n qlibʒ
pᷣſumptio ponit peceatũ in ſpm̃ſanctũ .· ſ̊ illa

Jua qs diumã ꝛuſt ciã otamnit ex mordinata

X r

— —

—

-2=

+ ☚ —

ofidentia diuine miſericoedie. Et talis p̃ſum⸗
ptio rõe materie. ſ.inquantũ p eam ↄtemnit
aliq̃ᷓd diuinũ po' caritati vei potius dono
timoeis cuiꝰ e deu reuereri- Inquãtũ tñn talis
Otemptus excedit ꝓoetionez Pe facultatis
pt opponi magnammitati Nota tñ ꝙ n mu
tũ ſolet dici qs pᷣſumptuoſus ſi in aliquo mo⸗

dico ꝓpeias vires excedat ſi tñ dicat᷑·talis p

ſumptio ñ oppo⸗ magnaximitati ſz illi virtu⸗
ci q & circa mediocres honoees-
Equi videre de tercio ſcʒ de ambitione
circa quã ſciendũ ꝙ ambitio opponi ma

gnanimitati ꝓ exceſſum. Impoætat em inoedia
tum appetitu honozis.hoc aũt otingit tripli

citer · vno mõ ꝓ hoc ꝙ appetit teſtimonim de
excelletia quã ñ habet. lio mõ ꝓ hoc ꝙ ſibi
cupit fieri honoeẽ ñ referendo m deun.tercioꝰ
p hoc ꝙ appetitus eiꝰ in honoee quieſcit ñ re
Fferes eũ ad alioꝝ vtilitate· Intm̃ em debet te
ſtimoniũ alioꝝ de eius excellentia placere ĩ
quantũ alijs ex hoc pᷣt ꝓdeſſe · vñ pz ꝙ ambi⸗
tio ẽ ſp peccatũ qð etiã patz ex G̊ ꝙ repugnat
caritau ſcdᷣm illud .jcoꝝ·xmij caritas non ẽᷣ
amhicioſa.
Squit᷑ videre de quarto ſcz de inani gła
ESt circa hanc querunt' plura: ſ. vti ap⸗

retitꝰ gloeie ur peccarn 1oe appetitꝰ gloeie
de ſe ñ noiat aliq̃d vicioſum vt em dicit tulli

us in ſua rethoeica.gloia ẽ freques de aliqꝰ*
fama cũ laude· Et ambeo.dicit ꝙ gloeia e cla
ra cã laude noticia· ᷓppetere aut land abilez
famã n eè peccatũ qumimo vi eſſe landabile
ſem illuꝰ ecẽ.xj. curã Habe de bono noĩe: et
Bo·xij: undentes bona ñ ſolu coꝛã deo ſed

etiã coea hoibus Sciedũ aũt ꝙ ad pfectiõz

loĩs ptinet ꝙ ipſe ſe cognoſcat ſed ñ ꝙ reco⸗
gnoſc ac ab alijs Et ideo pꝑ ſe nõ è appeteda
oteſt tñ appeu mtũ e aliquid vtile · ſ. ad
ꝓalij ꝓficiãt ex bono qð cognoſcũt ĩ alio
vel ad h̊ ꝙ; ipſe homo in boms q in ſe cogno⸗
ſcit ꝓ teſtimoniuʒ alioꝝ ſtudeat pſeuerare et
ad melioza ꝓficere. Et ſcᷣm hoc laudabile e
q; curã habeat de bono noie ñ tñ delectetur
inaniter in hominũ laude. ſic em dicit aug v
de ci: ſamꝰ videt qui laudis amoæe vicin eſſe
cognoſcit. Sᷓppetitus aut inanis głoeie viciũ

impoetat · NHam qlibet vanũ appetere vici 3

ſum ẽ ſcᷣm illud pſal.vt quio diligitis vani.
et qri · me. Doteſt ãt dici vana gloꝛia triplici
ter⸗vno mõ ex pte rei de qua quis gloꝛia qrit
ve de eo qʒ ñ eſt gloeia dignũ ſicut de aliqua
re fragi li et caduca.lio mõ ex pꝑte eiꝰ a quo
gloꝛiã querit vt hoĩs cuius iudiciũ ñ ẽ certũ
Tercio mõ ex pte eius qui gloiã appetit· qui
ſcʒ appetitũ gloꝛie ſue ñ refert in debitu fine
vt ad honoꝛeʒz dei vel ſalut? ꝓximi. B cho· et
Ouenit cũ eo alex an Vtn ĩanis gloia op⸗
ponat' magnanimtati · H ꝙ ſic. vt em dictũ
. gloeia & quidã effectus honoeis et landis-
Ex hoc em ꝙ aliqs lauda vel ei reuerẽtia ex
hibec clarꝰ in noticia alioꝝ reddit'. St quia
magnammitas ẽe circa honoees· Oſequẽs ẽ ꝙ
ſit circa gloeiã vt ſq; ſiẽ honoꝛe ita et gloꝛia
moderate vtat᷑ et ideo inoꝛdinatꝰ appetitus

gloeĩe oppo' magnanimitati directe Vtn ĩ
anis gloeia ſit peccatù moetale. G. ex B ali⸗
qð peccatũ ẽ moetale ꝙ otrarta cantati.· hHoc
aut peccatũ ſcòm ſe ñ videt ↄtrartari dilectõ
ni ꝓxim ſed pᷣt ↄtrariari dilectioni dei dupti
citer. vno mõ rõe eiuns de quo quis gloeia vt
j·coꝝ · nij/quid gloꝛiaris q̃ſi n accepis. F.li
mõ ex pte gloerãtis qui ſceʒ m gloeia tanꝙ; imn
vltimo fine quieſcit ꝓ quo etiã ↄſequeèdo nõ
ptermittit facere etia ea q ſunt ↄtra den· et v
troq; mõ ẽ peccatũ moetale: Si aut amoe Hu⸗
mane gloꝛie licet ſit inanis neutro pdicton
modoꝝ repugnet caritati e venialis vn cri⸗
ſoꝰ.dieit ſup &ρt. ꝙ manis gloꝛia etiã locum
Hhz in ſeruis xpi· in quibꝰ tñ nullũ e peccatuzʒ
moetale.Gᷓ̊ tho. Ite ſcᷣm alexan.manis glo⸗
eia erit venial is:tũ ꝓpter ſureeptõez · tũ Pter
maxi mã ↄcupie ꝓnitatem· ſignat em ꝓꝑ pulue

rẽ de quo ðdᷣe t r. apł is-excutite pul: de pe-

ve.vñ dicit greg· pᷣdicatio vix ſine aliqua mi
xrtione pulueris trãſit· pdicans em aut ad idi
gnationèe trabit' ſi Otemni. aut ad inane gio
ꝛiã ſi ab auditoeibꝰ honoeat· Conſtat aut ꝙ
apoſtoli a pfectõe ꝓpter honiõi inane gloeiaʒ
ñ cadebant Quot et qᷓ ſunt filie manis glo⸗
rie cũ ſit viciũ capitale· vt hHabitũ eè ſupea ihx
ꝙ ſunt ſeptẽ ſcdᷣm greg·xxxj· moea. ſ. inobeoꝛ
entia:iactantia yꝓpocriſis Otentio· ꝓtinacia · ſ.
ꝗpe ſentetie:diſcoedia.ſcʒ volũtatis ab alijs
et nouitatũ pᷣſumptio Hota ꝙ iactãtia vt di

ctum ẽ ſupea po' ĩter ſpecies ſupbie · quo ad

interioee eius cauſam qꝗᷓ è arrogantia. Iactan⸗

tia vero exterios vt ðe iiij:ethi: oꝛdinat qnqʒ

ad lucrũ.ſʒ ſepins ad honoee vel gloeiam. St
ſic oeit ex inani gloeia
gquit vrdere de v. ſ. de puſillanimitate
circa quã ſcien ꝙ directe oppo' magna
nimiati ſc̊m defectũ q ſicut magnanimꝰ
animi magnitudò me ad magna tendit. Ita pu⸗
ſillammiſ a magnis ex animi puitate retrabot
Sicut aũt ꝓ pᷣſumptõem aliqs excedit ꝓpoetõ
nem ſue potetie du nitit ad maioea ꝙ poſſit.

Fta etiã puſillanimis deficit a poetione ſue

potẽtie dum recuſat in illud teuere qð ẽ cõ⸗
menſuratũ ſue potetie · St ideo ſicut pᷣſumptõ
ẽ peccatũ ita et puſillanimitas
De magmificetia et puificetia ti · xxxvij.
AOſtea Oſiderandu 6 de magnificentia
et puificentia. Circa q ſciendu ꝙ ma⸗
teria magnificètie ſunt magni ſumptꝰ
Gt vult phůᷣus nij· ethi· qe intedit ad aliqd ma
gnũ opus faciendũ et requirit οοοttonatos

ſumptus. Doteſt etã dici materia magnificẽ

tie ipſa pecunia qua vtit ad faxi enð magnol
ſumptꝰ et amoe pecuĩe qua magmęicꝰ mode⸗
rat ne magni ſumptꝰ impediant· Opponitur
aũt ei puificẽtia ſcᷣm ph̊m ſcõo et qrto ethi.
magnificꝰ em vt hab e ex · iiij· ethi.peicipali
ter intedit magnitudme operis · et ſecuũdario
magnitudinem ſumptus quam vitat vt ma⸗
gnum faciat opus·ꝓuificꝰ aũt ecõuerſo pein⸗
cipaliter intedit ad ꝓpuitatem ſumptꝰ et p oſe

quẽs puitate opis et ſie defieit a ꝓpoetione qꝗᷓ

de aliquo qð ↄtrariat' diuie reueretie ſcòz id

dz eſſe ſcm rõem inter ſumptꝰ et opꝰ.et ĩta ẽ
vicioſus. Daruificetie aũt oppo' viciũ q̃ quis
