fautoees et defeſoses eoꝝ · ſi ex circũſtãtijs
vera dicere p̃ſumãtur li.vj:e.in fidei · Secus
eſt ſi ꝓcedat pꝑ modum accuſatiõis vel exce⸗
ptionis tũc em tales teſtes nõ admittent' vt
dicit idẽ jo:an Ite quia in tã graui crimme.ſ
hereſis opoetet cum multa cautela ꝓcedi. te
ſtes reci piendi ſuꝑ peedicto crimine ipſumq;
Otingentibꝰ coꝛã duabꝰ pſonis religioſis et
diſcretis debet examĩari et ecsunde teſtiũ de
poſitiones vł ꝓ tabellioneʒ ſi poteſt haberi ł
p duos idoneos viros fideliter oſcribi ii.vj.
e.vdt officiũ·. verũ ·Itẽ licet periuri etiã poſt

penitétiã a teſtimonio repellãtur.ſi tamen hi

qui coꝛã inquiſitoꝛibꝰ mrantes tã de ſe ꝙᷓ; de
alijs ſup facto hereſis dicere veritate ea ce⸗
lando deierãt· et poſtea etiã ex mteruallo a⸗
lias nihil eſſet B fauoeis ſzjm jo· an. vt ex · de
teſti · co. pᷣterea· velint coeri gere dictũ ſuũ cõ
tra ſe et alios ſuos ↄplices dponedo eũ hu
iuſmodi crimẽ ſit exceptum ſi indicijs manife
ſtis apparuerit taleſ nõ ex Enitate animmi aut
fomite odij ſeu coeæruptione pecunie ſed ʒelo
fidei dictũ ſuũ velle cozrigere in fauoeem fi
dei. ſtari deberet eoꝝ atteſtati õibꝰ tã ↄtra ſe

ꝙ ↄtra reliquos miſi aliud obſiſtat.ſ. qm p̃di⸗

ctũ piuriũ dt in c·accuſatꝰ .G. licʒ.vñ ſi ð fal
ſo redarguere eoꝝ dicto ñ ſtabi ex.de teſti ·
ex tenoee · Itẽ filij vłb heredes illoꝝ qui dum
eſſent infirmi petierunt hereticos conſolatos

vt ab eiſꝓ manꝰ impoſitionẽ reciperẽt Oſola
tionem ſicqʒ deceſſerũt· admitti non debent
ad peobandũ ꝙ ipi defuncti conſolationem
illã nõ ſane metis effecti vł poſt ꝓditã loq̃lã
recepint ſi dũ vinebãt erãt de hereſi diffama
ti et ſuſpecti aut legitime cõſtiterit ꝙ ſane mẽ
tis exiſtẽtes himoi hereticos petierùt. Flias

pdicti filij vb heredes admitti ꝓpoterũt ad P⸗

andũ p̃miſſa · ſ. ꝓ tũc ſane mẽtis nõ erãt ł lo
quelã pdiderãt· nec memoeiã oedinatã habe
bãt · dmittẽtur aũt ad ꝓbandũ ñ q̃dẽ ꝓ vxo
res filios familiares vł de ſuis aliquos. ſed
per alios teſtes fide dignos et ſpetialiter fi⸗

dei zelatoꝛes li · vj · e · filii ·
Eaqun · videre de octauo ſcz qᷓ̃nta et q̃lis
Ptãs inquiſitoꝛibus dat.· Circa qð nota

ꝙ ĩ negocõ inqſitiõſ ꝓcedi pᷣ̃t ſimpliciter et ð

pꝓlano et ſine aduocatoꝝ et iudicioꝝ ſtrepi⸗

tu et figura livje:ſtatuta ĩ peĩ · Et ſim o·an.

pP hoc ꝙ dicit ſine figura· inqſitoꝛ nullu ordi
ne indicianiũ ſeruare tenet' imo ſufficit ſentẽ
tia ſol ẽniter pᷣmiſſa· vñ ſi ex publicatõne noĩ⸗
nũ acceuſatoꝝ vl teſtiũ· ip̃ᷣis Sue piculũ imi⸗

neret eoꝝ noia debẽet expeimi nõ publice ſz
ſecrete coꝛã ep̃o· vb eo abſente eiꝰ vicario qñn

inquiſito? ꝓcedòt qñ vero ep̃s ann⸗ coꝛã inqꝗᷓ
ſitoꝛe ſi mode poſſit haberi. t mchilominꝰ

qncũqʒ ꝓceſſerit coꝛã aliqbus alijſ ꝑſonis ꝓ

uidis et honeſtis iuriſqʒ pitis qᷣbꝰ etiã totus
ꝓeſſus debet ĩtegraliter explicari et de eoꝛz
Oſilio ad ſententia vł ↄdẽnatiõz ꝓcedi. et eiſ
pᷣt ep̃s vł inqſitos ſecretũ indicere et etiã in

eos ſi reuelauerint excõmuĩcacõis ſentẽtiam

ꝓmul gare · Ita tñ ꝙ hac de cã inqſitoe ñ excõ
municzʒ ep̃m nec ecõuerſo·tenet᷑ tñ vterqʒ pꝓ
obedietiã pape ad hmoi p̃ceptũ · Ceſſante aũᷣt
tali piculo debẽt accuſatoꝝ et teſtiũ nomĩia
pꝓublicari livj·e·cũ ſzʒm. tñ nõ publicaren
tur nõ tñ ꝗꝓpter hoc pꝑte tacete victaret ꝓcel⸗
ſus vt dit o · an · ad hoc li · vj de accu.c.i. et
ij · Ite mqᷓſitoꝛes pñt q̃ntũ ad ea q̃ ꝑtinent ad
ſuũ offitiũ citacõnes et ſentẽtiaꝝ denũtiatio
nes cõmittere·pitoſ clerũ et populũ vt eis aſ
ſiſtãt ↄuocares ꝓtra hereticos q̃ de ſua ꝓuin⸗
cia in aliã ſe traſtulerit ꝓcedere · ſeripta inq̃⸗
ſitiõis fctã aut ꝓceſſuſꝓ quoſcũqʒ autoꝛitate
ſedis aplice vł legatoꝝ eiꝰ habitos ↄtinen

tia aſſignari ſibi facere:vna cũ p̃latis penas

Omutare et mitigare · dignitatibꝰ et alijſ bñfi
cijs eccl eſiaſticiſ ac offitijs publicis et hono
ribꝰ quibuſcũq; eoſdẽ hereticos:credetes re
ceptatoꝛes:et defeſoꝛes eoꝝ peiuare:et pei⸗
uatos denũtiare . Et hot fieri dz quo ad bnfi⸗
tia eccleſiaſtica de ↄſilio ep̃oꝝ vel vicarioꝝ

eoꝝ in abſentia ipᷣoꝝ niſi ip̃i ſciẽter talibus

bñficia otuliſſent e. vj.e.vt Omiſſi ·¶ Quid ð
eo ꝗ crimè hereſis al ibi ↄmiſit et mõ ẽ ĩ ꝓuin
tia himoi inqſitoeis· Reſpõdet jo· an. ꝙ pote⸗
rit Onoſcere ec ↄtra eũ ꝓcedere.qe vbi quiſ
inuenit' de crimĩe ↄnenit.C. vbi de c. agi o⸗
Poetet · l. i et ſic interdũ duo ĩq̃ſitoꝛes ↄgno
ſcerét gtẽe ſtatutũ loci cuiꝰcũq; ꝑ qdð nego⸗
ciũ inqſitoeis directe vł ĩdirecte vł qnomõ⸗
libz retardari poſſet vł impedii nulliꝰ eſt ro

boꝛis· Et eius rectoees quocuq; nomine cẽſe
ant' cogi debẽt p cẽſurã eccleſiaſticã illðò re⸗
uocare vł ſaltẽ ſic moderari ꝙ p illð ꝓceſſus
inq̃ſitiõis nullatenꝰ impediaæ vb retardetur
li. vj·e·ſtatutũ · vñ ĩ ſtatuto ð nõ postãdis ar
mis excipie familia inqſitoeis et his ſimilia
ulota tñ m jo· an · ꝙ directe ipediret ſi ſta
tuerec ne aliqs illiꝰ Cci poſſet accuſar i vł ↄ
tra euz mqri ſup crimje hereſis vł e tiã dtra a
liũ teſtificari et hmoĩ.Indirecte vero ſi ſtatu
eret ne aliqs poſſet ꝓ aliquo crimie aliquem
pꝓunire vł cape niſi ptãs vł ſimilia Oftez of⸗
fitiũ inqſitoꝛis etiam re integra non expirat
moetuo papa .li.vj· e·ne aliq· Item ſi ſint plu
res inqui ſitoꝛes in eodem loco ſimul vel ſe⸗
Patĩ aut ſingulariter poſſunt ĩ his que recui⸗
rit officiũ ſuũ ꝓcedere ꝓut vtilitas ſuadebit
li · vj · e · vt officium · rñſo · i. ¶ Item inqſitoꝛes
poſſunt q̃ſtuarios opeſcere ab officõ pᷣdicatõ
nis niſi ↄtigerit ꝓ negotio inqſitiõis congre
gationè fieri b alias ex h̊ͥ idẽ negociũ impedi
ri li · vj · e · vt offitiũ · ꝓpeſcedi · Doſſunt etiã
ſi indiguerit ꝓ ſuo officõ inuocare auxclium
beachij ſecularis dtradictoees ꝓ cẽſurã eccle
ſiaſticã Opeſcẽdo·nõ obſtãtibꝰ aliquibꝰ per⸗
uilegijs quibuſcũqʒ.ſub qᷓcũqʒ foꝛma ↄceſſis
vel impoſteru ↄcedẽdis ibide . J. deniq;· lte
nullũ obſtaculũ inqſitiõis officio ꝓuenit ex
ↄſtitucõe de duabꝰ dietis edita in Oſilio ge⸗

nerali vt ibidẽ de illa ↄſtitucõe · e de reſep.

nõ nulli.St eſt hoc quoddã ſpeciale fidei fa⸗
uoee qð nõ toll i ꝓꝑ ↄſtitucõz generalem po⸗
ſteriꝰ editã li · v · e · de reſcrip · ſtatutũ · ¶tem
inquiſitoees de cmĩe hereſis:otra ep̃os et ſu
pea nequnt inquirere vł pᷣtextu eiꝰ ꝓcedere
ſine ſpeciali mãdato ſedis apłice· tz ſi ſciue⸗
rint eos in ilo cmĩe culpabiles eſſe tenebũůt
hH ſedi apłice nũciare li · vj.e.inq̃ſitoꝛes· Ttezʒ
Pp poe negotiũ hereſis alicui a ſede apłica
generaliter omittit Dioceſanis non derogat
ꝗqn et ip̃i autoeitate oꝛdinaria vł delegata ſi
Habẽt poſſint ꝓcedere in eodẽ li·vj.e.p hoc
dũ tñ ꝓcedãt ſzm moð inquiſitoꝛibꝰ a ſede a
poſtolica datũ vt ibidẽ in fi·t m jo.an.bñ
dicit general iter qe ſecꝰ eſſi ſi certi crimĩs et
certe ꝓſone ↄmiſſio fieret·qe q̃ntũ ad cãm il⸗
lã p̃ᷣindicaret' oꝛdĩarie poteſtati ex·de offi.
le · ſtuduiſti · Nota ꝙ; dicit delegata ſi habẽt
qꝛ foꝛte habet delegatam vł ab hoĩe.qð ac⸗
cidit m oedĩario vł a iure ſicut eſt videre in
Hhoc crimĩe ſup exẽptoſ ex ·e.ad abolẽdã ĩ fi.
vñ de eodẽ facto poſſunt ep̃i et inquiſitoꝛes
inquirere vomuniter b dmiſim.Et ſi dmiſim ꝓ
ceſſerint tenetur ſibi inuicẽ cõicare ꝓceſſus;
vt ꝓ hoc poſſit veritas meliꝰ inueniri.Et miſi
in hoc caſu in ſentetie ꝓlatione ſibi inuicem
deferãt ꝓ vtroſqʒ ſimul ſentẽcia ꝓferat᷑ vt in
c · p B· J. i. ¶ Sz quid ſi ꝓceſſus ilti ſunt dtra⸗
rij · H tũc iudices eos q dicũt ꝓximioea veri
tati oſiderabũt et ꝓꝑ eoꝝ dicta ſe informabũt
ex· de teſti. in noſtra. Si autem non ↄueniunt
in ſententia peoferenda ꝑ vtroſqʒ · negotium
ſuffitienter inſtructum ad ſedẽ apoſtolicam
remittat.vt in c ·p B · S. i · Nunc auũt officiuʒ

— Om, Oo e

— —

inquiſitionis debz exerceri tã ꝓp dicceſanes
ꝙ; ꝓ inquiſitoees a ſede apoſtolica deputatoſ
vb etiã p alios ad hoc ab eiſdem ſubſtitutos.
Quõ aũᷣt p eoſdem dz exerceri · et qũo hereti⸗

ci debét cuſtodiri et eiſ neceſſaria miſtrari ha

bec.vij· li · de here · multoꝝ · vbi etiã ponit᷑·
caſus ſuſpenſõis et excõmuĩcatiõis otra inꝗᷓ
ſitoꝛes exceſſus ibi ꝓhibios omittetes· ð̊ qꝰ
caũ reqre ĩfra li· vij· ti · ij:caũ.xcj · ſtcẽ nulli
mitti debz offitiũ ĩquiſitiõis here ticoꝝ · niſi
q̃deageſimũ attigerit annũ · qui ſi p̃ᷣt extu iſtiꝰ
offitij quouiſmõ illicito pecunmiã ab aliqꝰ ex
toeſerit vł etiã ſciẽter eccleſiarũ bõa ob deli⸗
ctũ clericoꝝ fiſco et eccleſie applicauerit ip
ſo fctõ excõmuĩcatꝰ erit· nec abſolui poteſt
niſi ĩ articło moetis donec ei a quo extoeſerit
de pecũia ſic extoeta plene ſatiſ fecerit nullis
ſuꝑ hoc peiuilegijs pactis vł remifſõibꝰ va
lituris. Notarij vo et offitialeſ dicti offitij et
fratres et ſotij imqᷓſitoꝝ vł ↄmiſſarioꝝ ip̃oꝝ
qᷓ ſecrete notauerit eoſoẽ talia ↄmiſiſſe tenen

eos Guiter arguere in ſecreto· Etſi ea ꝓba⸗

re poſſint pᷣlatis eon nũtiare debẽt · qui qdem
plati eos inde reos reptos ab officõ a mone⸗
re:et amotos punire debite ſiue coerigere de

bẽt. qbus ꝛið agere negligetibꝰ oedinarij p̃di
cton locoꝝ pmiſſa oia ſedi apłice tenentur

P obediẽtiã ĩtimare · WMoꝛro ĩquiſitoees nõ de
bet abuti quẽl ibzʒ ↄceſſiõe armoꝛx · nec offici
ales non ſibi neceſſarios habere:taleſq; qui

ſe ↄferãt ad ſua cũ ip̃ᷣis officia exequenda li.

vij. de here · noletes Itẽ inqſitoees poſſunt p
ſbiteros et alios clericos q̃ officiũ inqſitiõis
iſtruẽdo hereticos b eoꝝ credẽtes citatos de
celãda veritate vł dicẽda falſitate ſen liberã
do eos ĩdebite fuerit ĩueti ĩpedire · ſ. manife⸗
ſte vel nõ maĩfeſte dũmõ de hoc poſſit vſtare
a talibꝰ ↄpelſcere et pẽa debi ta caſtigare tas

pꝓ eaptiõz pſonarũ ꝙᷓ alias ſjm exigẽtiã culpe

li. vj:e·accuſatꝰ.ꝗ. ſacerdotes Itẽ qañ qᷓs ꝓ

eo ꝙ hereticos acceptauit vł derẽdi vel eis

fauit nõ tñ exiſtẽs hereticus obligaut ĩquiſi⸗

tozibꝰ bõa ſua ad recipiedam ab eis peitenci

az et ↄplẽdaʒ ſi talis decedat añꝙᷓ iiungat ſi
bi pemiteciã ĩllã eiꝰ heredibꝰ ſatiſfactionẽ .
ponet. Si vero decedat peitentia ĩã ĩcepta nõ
tñ pacta ſi ꝑ bmoi peitetiã onꝰ impoiĩtũ fue⸗
rat ad ſalutẽ ꝓficies ĩ bõis eiꝰ tpalibus exe⸗
quẽdis vt ꝙ fũdaret vł edificarz eccleſiã ho⸗
ſpitale vł aliqd ſiłe· ad ↄplemetuʒ eiꝰ cogẽt
inqſitoꝛes heredes ł alios ad quos eiꝰ bona
cũ ſuo onere deuenerũt · vt ĩ c. accuſatꝰ · J.· ſi

ð0· et· . poero. S otra h ꝙ dicit nõ exiſtenſ

hereticꝰ vide eſſe id eẽ · e. c · penb · vbi dy ꝙ ð
feſoꝛes et fautoꝛes hereticoꝝ ſunt bheretici⸗
edente · ſ de credete · tem i can qa² here
des ad ſucceſſionẽ admitti nõ deb et ; ob here

ꝓ illð c. ſm jo · an: loꝗtur ð nõ fauẽte er
ef

ſim ſui actois puta q ñ fuit reicos patꝰ vni⸗

uerſitati eccleſie:mquiſitoꝛes poſt moetẽ eiꝰ

ad occupatiõz bonoꝝ eiuſdẽ ꝓcedere debet

nõ obſtate ꝙ hoc eo viuete ñ fuerit eius mo⸗
te ĩterueniete declaratũ ꝓ ſentetiã · vt in c ac
cuſatꝰ..ĩ eo vo· Et ꝙ; dicit poſt moꝛte: itelli

ge vſqʒ ad.xl.ãnos. poſtea em abdicari non
koee rũt etiã ab eccleſa romana a filijſ cacho
icis qᷓ illa tãto tpe bõa fide poſſiderut · qdð e
verũ ſi pentes tpe moætis catholici putaban
C li · vj · de p̃ſcrip · c· fi Atem inqſitoꝛes here⸗
ſis a ſede apłica deputati et m tominꝰ alij ſe
nõ debet ĩtromittere ð diniãtioĩbꝰ et ſoetile⸗
gijs niſi ſapẽt hereſim maifeſte vt ĩ c.accuſa⸗
tus. F. ſane. Maiĩfeſte aũt ſapent hereſim vt ò
jo.an.B.ſ.circa aras ydol oꝝ nepharias pee

ces emittere-ſacfitia offeree demones ↄſule⸗

re eoꝝ rũſa recipe et ſibia· lxij· q: ij · Hi. qꝗᷓ et

q: iiij · igit genꝰ . Et ꝓ hoc ꝙ dit maifeſte eſt

argu · ꝙ ĩ dubio nõ hnt iuriſdiciõezꝭ · Hõ pñt
etiã ſe itromittere ð qſtiõibꝰ vſuraꝝ mous e
tiã Otra illos qbꝰ reſtitutione vſurarũ ĩ peni

tẽtia ꝓ cmie hereſiſ inixerit. ac illi ſe et ſua

ad hoc faciẽdũ in ndicõ eceleſie obligarũt
vt in.c.accuſatꝰ..de qſtionibꝰ.Etſi nõ poſ⸗
ſunt ↄtra illos.mł tomiꝰ ↄtra alios ?X *+¾ B
nota ꝙ papa bõifaciꝰ ↄfirmat oĩa ꝓ ſues añ⸗
ceſſoees tradita ĩ nigor hHeretice peauitatis
q̃ nõ obuiãt ſuis ↄſtitutiõibꝰ ſuꝑ eodẽ editis
vt in c. cũ ſzmĩ fi· Altèé leges pꝓ fridericũ olĩ
romanũ impatoꝛẽ ĩ faunoæè fidei facte et caõ⸗
mbꝰ ñ otrarie appeobate ſunt et ſerunande li.
vj· e · vt mquiſitiõis in peincipio⸗.
gne⸗ apoſtotis a fide ti. v·
ind

mo quid ſit apoſtoſia. ſeðo quot et q̃ᷓ
ſunt dĩrie eiꝰ. poſtea qᷓ ꝓpena apoſtote

feriãtur.et qᷓliter reuertetes recipiant deino

dubitatiõs de apoſtoſia mouetur/ Circa pei
mũ ſciedũ ꝙ apoſtoſia ẽ temerariꝰ a ſtatu fidi
obediẽetie vł religiõis receſſus· Et dicit apo
ſtoſia q̃i poſt ſtatio vł retrogda ſtatio ·xxvj·
q·vij. nõ ob ſeruetis.vbi ðe ſciat ſe apoſtota⸗
i · retro abeũtẽ· Eſt aũt triplex apoſtoſia · ſ. pfi

die inobedietie · et irregl aritatis · ꝓfidie ·ſ. qᷓ

q̊s reced: a fide vt iulianꝰ apoſtota:d e ꝗq· ij⸗
qvij· ñ pᷣt · nobedietie qᷓ.ſ.qs traſgredi ſpo⸗
te p̃ceptũ. vt adã et eua.Et q ſacris canoĩibꝰ
obedire vtent · de hac · i : q: iiij. alicui:et ex·.
de ma et obe · ſiqs · Ireegularitatis qꝗᷓ qs a ſta
tu religiõis aſſumpte recedt. ve cũ apoſtotat
clericꝰ monachꝰ vł aliqs religioſuſ vł ouer
ſus. de hac di. l· c. fi:et di · xlvij · quãtũlibz. et
xvj·q:i-legi .· De peima aũnt apoſtoſia· ſ. pfi⸗
die qᷓ ſimpii et peicipaliter e apoſtoſia tĩ B
dicet alijs duabꝰ apoſtoſijs ad ſua loca reſ
uatis · DMeeter etiã p̃dictos modos pᷣt genera⸗
liter dici apoſtota qᷓcũq; recedit a deo moeta

liter peccãdo· ſm ið ecc.x/ Iniciũ ſupbie hbo

mis apoſtotare a deo:qm ab eo receſſit c oe il
liꝰ. ꝓpoſtota a fide eſt hereti e· Et ideo ẽ ſiẽ
hereticꝰ punieẽdꝰ de q̃ pea qctũ ẽ ĩ ti · pcede⸗
ti· vñ ẽ excõmunicatꝰ res eiꝰ publicãtur.ñ te
ſtat.nec ĩ ſtatũ peiſtinũ ec pacta pnia reuer⸗
tit' ĩfamis ẽ et a digtatibꝰ multiſq; alijs re⸗
pellic᷑ e?· de urein · qrelã·. et. vj.q:i. ĩ fames.
et ð oſe · di . iij · celebeitatẽ · Hedeutes ab hac
aelle cũ fuerit hererici tanꝙ; reuerteétes
ab hereſi ſunt recipiedi. ð qbꝰ dictũ ẽ ſupea
Nec obſtat illò·xj·q:iij.iulianꝰ.vbi dicit ꝙ;

e ↄſideradũu eſt ð apoſtotiſ. et Pe

G 9

milites catholici obediebãt iuliano apoſto⸗
te im patoei in omibꝰ q non erant contra deũ
quia ipᷣe tolera bat ab eccleſia Pter ſcanda⸗
lum qð timebat · Doteſt aũt hic dubitari ſic·
ecce multi xp̃ᷣiam reſidet in al iquibꝰ ciuitati
bꝰ ſaracenoꝝ;· Et aliquis eoꝝ ꝓfite macho
metũ eſſe nũciũ dei ad veneratioʒz eiꝰ ſicut fa⸗
ciũt ſaraceni. l iqs uero ipoꝝ oſculat᷑ ſepul
crũ quaſi ob reueretiã eiꝰ ac ſi eſz ſanctꝰ.Fli
us publice ſe gerit ꝓ ſaraceno.et occulte ꝓ
xpiano· à qrit' vtaa iſti et ſimiles ſint a⸗
poſtote vł heretici iudicãdi · Æ. has qſtiões
rndet ray· et alex· an· in ſco.ꝙ ſi xp̃iani ſpõ⸗
te et ex fide.qe ſcilicet ita credũt ꝓfitẽtur il⸗
lüũ eſſe dei nütiũ vb eiꝰ oſculãtur ſepulcrũ vel
publice ſe ꝓ faracenis gerũt q̃ſi deo placere
P hoc intedẽtes tales om̃s indiſtincte ſunt a
poſtote et heretici mdicãdi et ꝓ dſeqñs excõ
municati. licet em iſti nihbil dicant exp̃ſſe con
tra aliquè arti culũ ſpeciale tñ tacite cõtradi⸗

cüũt cu dicãt vł ſentiãt verbo vł ſigno ulũ ꝓ

fidu eſſe ſanctũ que ↄſtat fuiſſe hereti cũ. Et in
caũ ſiłi fuit anaſtaſiꝰ.q̃ntꝰ de hereſi dãnatꝰ

di. xix· anaſtaſiꝰ. Ii vo ꝓfite H tin vbo b faci

unt ter victũ· ſed in coꝛde in nullo deuiãt
a fide nõ ſunt ꝗꝓpeie apoſtote nec heretici nec
exconmuicati pctm tñ moæetaliter quãtũcunq;
metꝰ fuerit magnꝰ.vñ poſſunt dici ↄmuniter
apoſtote.qe recedũt a fide ↄfeſſione ſm alex·
vnde augꝰ.ad mẽdatiu in doctrina religioniſ
ſcilicʒ xpᷣiane dicedum nulla ↄditiõe q̃s debz
abduci · xxij ·q;ij.peimũ.Ec o. criſoꝰ.nõ tm̃ il
le e ꝓditoe verttatis qᷓ̃ palã loqtur mẽdatiuz
ſed etiã ile qꝗᷓ nõ libere ꝓnũtiat veritate quã
libere ꝓnutiare opoætet aut nõ libere verita

teé defedit quã libere defedere dueit · xj. q: nij ·

nolite·. de dicit inno. ex. ꝓ me.ca.ſacris. Et
idẽ dicedum eſt de his qᷓ ꝓpter metũu filios ſu
os circũcidũt vł circũcidi ꝓmittũt.quia licet
moetaliter peccet ñ tñ ꝗꝓpter hoc ſunt apoſto⸗
te vel heretici· niſi aliter Pabeãt intẽécionem
coeruptã · Nec obſtat id de pe·di.i. p̃t fieri. v
bi viet᷑ talis excuſari.qe illud intelligitur
poſt ꝓpenitenqevb intelligit de alleuiatiõe pe
ne ꝓpter metu. Nuqᷣ d licet xp̃ᷣiano aſſumere
habitu ſaracenoꝝ et ſic ſe ſmulare ſaracenũ
Heſpõdet roð .ꝙ hoc fieri pᷣt ex racõnabili cã
ſic ſebaſtiãꝰ ſub veſte militari miliciã xp̃i ge
rebat ſecrete· Si auũt a liqð ſignũ vł aliqs ca⸗

racter peicipaliter eſſet ↄſtitutꝰ ad diſcernen

du ꝓfeſſoees alicꝰ infidelitatis nõ liceret ali
cui fideli feree himoi habitũ vł caract ere cui

eoip̃o ꝓfeſſoze talis infidel itatis ſe Pfiteret

fidei peofeſſihem
ede binſphemijs.ti. lx.
Oſtea oↄſiderãdum e de blaſphemia qᷓ
opponitur fidei qᷓntũ ad actũ ↄfitedi
Eirca q ſcieèdũ ꝙ nome blaſphemie

et ſic ꝓ tale ſignũ metiretur mendacõ contra

„ 2. — — . . — .
videt impoetare quãdã derogatione alicuiꝰ

excelletis bonitatis et pcipue diuine. deꝰ aüt

nvt dicit diomhꝰ. li. de diuiuis nõibus eſt ipa
eſſentia bomtatis. vñ quicq̃d deo ↄuemt pti⸗

net ad bomtateè eiꝰ.et quicqᷓd ad ipᷣm non p⸗

cinet lõge eſt a ratiõe pfecte boĩtatis que eſt
eſſentia eiꝰ qcũqʒ igit vel negat aliqd de dᷣo
qð ſibi ouenit·vel aſſerit alꝛiqd de eo qð ei nõ
Duenit dine derogat bonitatt · qð qᷓdem ↄtin
gere pᷣt vł ſecunð intellectu tm̃. vł etiã ſzm ĩ
tellectũ et affectũ. Et vtroqʒ mõ Humſmodi
Derogatio ſi ſit tim in coede e blaſphemia coe
dis· ſi vero ſit in oee è blaſphemia oeis q̃ᷓ qð
opponitur ↄfeſſion fidei ñ peia· blaſphemia
vero ſanctoꝝ ex ↄnti redbudat ĩ deuũ · Et autẽ
Peie blaſphemia in verbis · Exteſo tñ noie ẽ
eò in factis ſiẽ eè ↄfeſſio et negacõ.licet e
ſint in verbis· nichilominꝰ tñ accipiũtur i fa
ctis · Im illud ad titũ. i. confitentur ſe noſſe
deum factis aũt negant. Blaſphenmne aut ſe⸗
cũdum aliquos ſunt tres ſpecieæs vna ẽ cu at⸗
tribuitur deo qð ei ñ ↄuemt· ſcda cu ab eo re
moue qð ſibi ↄuenit.tercia cũ creature attri
buitur qð deo appeopeiat'. zm vero tho. le⸗
cũduʒ illa tria n pnt ꝗꝓpeie loquẽdo ènſtingui
diuerſe ſpecies blaſpheme· pema em̃ duo ñ
Differũt niſi Im affirmatione et negacõez. qꝗᷓ
quide dria nõ diuerſificat habitꝰ m ſpecie · qe
P eãdem ſententiã mnoteſcit falſictas affirma
tionũ et negationũ. Et ꝓ eande igncãtiam v
troqʒ mõ ereat. ꝙ auteʒ ea qᷓ ſunt eia cre
aturis attribnãtur. ad qᷓ ptinere videt ꝙ ali⸗
quid deo attribuac qð ſibi nõ ↄueit. qcꝗd ei
eſt deo ꝓpeiũ attribuere B creature eſt dicere
deũ idẽ eſſe creature·. Eſt aũt blaſphema pec
catũ moetale ex genere ſuo cu repugnet cari⸗
tati diuine. qe derogat honitati diuine vt di⸗
ctã e que eſt obiectu caritatis · Vñ puni mo⸗
te· leui·xxiiij: qᷓ blaſphemauerit nome domi
moete moeiat'. Sr aut aliq̊s ex ſureeptiõe in vᷣ
ba blaſphemie ꝓrũperet ita ꝙ Boc qð dicerzʒ
blaſphemiã eſſe nõ aduerteret vemaliter pec
caret·et ratiõz blaſphemie ꝗpe nõ haberet ſe
cuũduz; cho. et alex· in e*. Eſt aut maximũ pec⸗
catũ ſicut et infidelitas ad quã ptinet et etiã
ipᷣam aggrauat ſi ſupuemat deteſtacõ volum⸗
tatis et adhuc magis ſi ꝓrumpat ĩ verba.hic
ſuꝑ iliò yſa·xviijad populuũ tereibilem. æc.
Dicit glo.ꝙq; om̃e peccatu blaſphemie ↄpatuʒ
Leuiꝰ eſt nãquid ho peccatũ remiſibile
eſt · videt ꝙ ſic · qe dicic t.q xij. ome pecca
tũ et blaſphemia remittet homĩibus. Pʒ otra
nũu vdetur per hoc qð ibide inmediate ſequi
cur · ſpiritus ant blaſphemie ñ remittetur H
blaſphemia ſi fiat ex coactõe peccat otra pa
cre.ſi ex deceptiõe ↄtra filiũ· ſi ex certa mali

cia ↄtra ſpirituſanctũ · SBcom em veritate om̃e

peccatũ e cõtra trinitatẽ· appeopeiate tñ pec⸗
catũ miſſum ex infirmitate dicit eſſe Otra pa
trem cui potetia appeopeia omſſum ex igno
rantia ↄtra łiliũ cui ſapietia.dmiſſum ex cer⸗
ta malicia ↄtra ſpmſctĩ cii boĩtas appaopei
atur ¶ Hõ eẽ ꝙ mreemiſſibile ðe tripliciter · v⸗

no mõ negatie · ſ. ꝙ nł lo mõ p̃t remitti vt pec

cata demonuz et dãnatoꝝ · Flio mõ vtrarte

ſ.qð hʒ otrariã diſpoſitionẽ ad remiſſionẽe vt

Pa q fint ex certa malitia ꝗᷓ dicũt' ireemiſſi⸗
bilia.i. valde ðò difficili rmiſſbilia ꝶ mõ pei

uatie· ſ. q in ſe nõ eſt aptũ natũ vel dignum

—

⸗ ◻a¼ev⏑

remitti vt qdᷣlibet peccatum moꝛtale⸗Si ergo
blaſphemia fiat ex coactõne vel deceptõe de
remiſſibilis q ſecũ habet cãm annexã diuine
miſericoꝛdie ꝓuocatinã ad remiſſiõz · Et de ta
li blaſphemia ĩtAligi illò · om̃e pctin ſcʒ ꝑpe
tratũ in ope et hoc ex infirmitate vel impote
tia et blaſphemia.i· peccatũ ꝓpetratũ ĩ verbo
et ho ex ignozãtia remittec hoibus . i· remiſſi
bile. vel remittet᷑ ſcʒ ſi peniteat qe ex circum
ſtãtia que peccatũ attenut dignũ eſt remitti·
Si aũt blaſphemia omittat ex certa mal icia
tunc dicit' ire emiſſibilis nõ qe nõ poſſit remit
ti vel quia nõ remitta aliqñ ſeò qe nõ habʒz ſe
cũ cauſam motiuã ad remiſſonẽ· Et de hac ðe
piritus aũt blaſphemie. i. blaſphemia illata
ex certa malicia et qlibet aliud peccatum fa
ctuʒ ex certa malicia nõ.i:vix ſiue difficulter
remiſſbile qe nullã excuſatõz habet. Eſt autẽ
blaſploemia nõ tm̃ in viatoeibus ſʒ eẽ in dãna
tis ſm illò apoc.xvj. blaſphemauerũt nomẽ
dñi habentis ptãtem ſuꝑ has plagas· nõ tñ ẽ
in eis demeritoeia ſed ꝓtinet ꝓtim ad penam
damnatõis· Eſt aũt in eis blaſphemia coedis
qe deteſtant᷑ iuſticiã dei eos punientis· credi
bile etiã eſt ꝙ poſt reſureectõz erit in eis blaſ
phemia oeis Iic et in ſanctis laus vocalis ·
¶WPOe ſpe deſperatione et p̃ſum⸗
ption e titulus. lxj·.
Onſequenter ↄſiderandũ eſt de ſpe et
vicijs ſibi oppoſitis ſcʒ de deſperatõe
et p̃ᷣſumptõe:¶ Girca igitur ſpem nota
ꝙ ſpes pᷣt quadeupt ſum ſczʒ ꝓ ſpe ſm qð eſt
paſſio. et ꝓ actu ſperãdi · et ꝓ re ſperata · et ꝓ
habitu ꝓ què elicit actus ſperãoi:peimis tri⸗
bus mors nõ eſt virtus.q̃rto mõ eſt virtus. Et
quidẽ ſi ſit habitus caritate f oematꝰ e ſimpiiꝰ
virtus · pficit em habentẽ eam et actum eiꝰ et
actum illũ debito mõ refert in fine vltimũ qᷓ
requirũt᷑ ad plenũ eſſe virtutis Fit aũt illa re
latio ↄpletiue ꝓ caritatem. Si vero ſpes ſit in
fozmis ſic eſt virtus ſcòm qð virtus dũuũiter ſu

mitur ꝓ quocũqʒ; Pabitu determiante potenti

am ad alique actum reſpectu obiecti deb iti
Et vtroq; mõ ſpes eſt habitus infuſus cũ ꝑ eã
ꝓStendat appetitꝰ aĩe in bonũ arduũ ſcz eter⸗
ne gloeie qð eſt ſuꝑ omem facultatẽ nature
Sciendũ aut ꝙ ſpes large pᷣt dici credulitas
Pbabilis ſcòm qð dicit aliqs de aliquo ꝙ ſpe
rat eum eſſe futurũ bonũ hoĩem et ſiłia et ſic
ptinet ad ↄgnitõz · Flio mõ p̃t dici ꝗꝓpeie ſcðz0z
qdð eſt queda ꝓtenſio apꝑpetitꝰ in bo nũ arduũ
vt dictũ eſt et ſic ꝑtinet ad affectõnez. et ſic ẽᷣ
bic intentio de ea:diffinit aut eam haymo ſic
et habet' li.iij·ſen·di.xxvj·ſpes eſt certa expe
ctatio future beatitudĩs ꝓueniens ex diuina
gratia et meritis pcedentibꝰ vel ipᷣaz rem ſpe
ratã vel ſpe· St vult ꝓ hoc dicere ꝙ ipᷣa meri⸗
ta ꝓ que hõ diſponit ſe ad ſperandũ p̃ cedunt
ſpem vel in re vel in ꝓpoſito · Cum aůũt dicitur
ſpes eſt certa expectatio ꝛc.· nõ eſt ibi p̃ᷣdicatõ
P eſſentiã ſed ꝑ cam.ef Fd qð nota ꝙ duplici
ter otin git aliquẽ merita ſua intuen. vno mõ
a ttribuendo ſibi et hoc è ſuꝑbie et vanitatis·
Flio mõ attribuẽedo gre dei et hoc ẽ huĩlita⸗

tis et veritatis.et ᷓ mõ motus ſpei ex intunu
oeitur me ritoꝝ ·
rca deſperatõz ſciendũ ꝙ deſperatio eſt
peccatũù imo ec maximũ peccato ſc3 †⸗
tũ eſt ex ꝓte nra.infidelitas em et odiũ dei ſe
cundũ ꝗꝓpeiã ſpẽm ſũt grauioza ꝙ; deſperatõ qe
ia duo ſut ↄtra deũ ſm ſe ſczꝭ ifidelitas que
nõ eredit diuĩe veritati et odiũ dei qð ↄtraria
tur diuĩe bonitati ſ deſperatõ eſt ↄtra deũ nõ
ſEm ſe ſʒ ſcm qð eius bonũ pticipat᷑ a nobis·
Seò ſi pᷣdicta tria ad innicẽ compent᷑ ex pPte
nra ſic deſperatio ẽ piculoſioꝛ qe ꝑ ſpem reuo
camur a malis et introducim' in bona ꝓſequeẽ
da et ideo ſpe ſublata ireefrenate hoĩes in vi⸗
cia labunt' et a bonis opibus retrahbunt. vñ

yſi·de ſũmo bono dicit· ꝓppetrare flagiciũ ali

qð moes eſt ſed deſperare e deſcẽdere in infer
nũ. Oeitur autẽ ſjm qð dicit SS:xxxj mon ex

luxuria ex qua ꝓuenit ꝙ Hpõ faſtidit bona ſpi⸗

ritualia.et nõ reputat ea bona ardna . ſʒ ſpeci
alius etiã ſzm eundeé ibidem oꝛit' ex accidia qᷓ
eſt triſticia quedaz ſpus deiectiua Nemedium
aũt peincipale ↄtra deſperatõez eſt ↄfidentia
de xpᷣo paſſlo ꝓ genere hũano qð erat ĩ pecca⸗
to· vnde lup illud ro · v. ꝓ impijs moetuus eſt
dicit glo:ne deſperes de eius potẽtia cuiꝰ ap
paret im moete tanta beniuolentia a quo taleſ
areas accepimus ꝙ donamt impijs ſuam moe
tem qui ſeruat iuſtis ſuam vitam.
Irca pᷣſumptõem ſciendũ ꝙ; duplex eſt pᷣ⸗
Aſumptio vicioſa:· vna que oeitur ex ꝓpeia
virtute que eſt ſpecies ſuꝑbie et oppoĩtur ma
gnan mitati ·eſt em ſupabundãtia eius et oeit
cx mani gloeia: vnde SSxxxj moꝝn ponit p̃⸗
ſumptione nouitatũ filiaʒ inanis gloeie- ꝓlia
ſumptio vicioſa eſt que ↄſurgit ex cõtemptu
diuine inſticie que ſi ex ſola electione ꝓcedat
eſt peccatum in ſpiritumſanctũ et hec orrecte
opponitur ſpei. eſt em quedam ſpei incedma⸗
tio ex ſola electione ꝓcedens ſm rich.et hec
Directe videtur oꝛiri ex ſupbia ac ſi talem qͥs

ſe eſtimet ꝙ etiam eum peccantem deus nõ pu

niat vel a gratia nõ excludat. Iſt aũt pᷣſumptõ
ne deſperatio peioe· quia voluntas pꝑ deſpera
tionem totaliter a deo recedis em innititur
miſericoedie quã ↄtemnit. nec iuſticie qe quã⸗
tum poteſt eam refugit. ꝓ p̃ſumptionem autez
in deum licet inozdinate tendit. ¶¶ Æ B nota
pᷣſumere qnqʒ ponitur ꝓ ſperarè. vt dich·
ix exaudi me miſeram et de tua miſericoeꝛdia
pſumentemratio huiꝰ eſt quia ſpes recta que
habetur de deo videtur p̃ſumptio ſi ſcᷣm hũa
nam conditionem menſuret. non autem eſt p⸗
ſumptõ ſi diume bonitatis imenſitas attenda
e caritate e? odio ti. lxij.
Onſequenter ↄſiderendum eſt de cari⸗
tate t peimo de ipᷣa· ſcdo de effectibꝰ
ſequentibus actum caritatis. Et ð ip̃a
caritate permo ꝙᷓtum ad eiꝰ eſſentiãaſcòðo quã⸗
tum ad eiꝰ ſubiectũ · ꝙᷓtũ ad obiectuz. qrto
qꝰ ad oed ine v. qꝰ ad actũ ſſexto qꝰ ad oppoſi
tu viciũ ſcʒ odiũ. Crca pmũ ſcieò ꝙ caritas
ſic diffim li.iij·ſe·di.xxvij:caritas e dilectõ

qua diligit deus ꝗꝓpter ſe et ꝓximꝰ ꝗꝓpter deũ

licet em caritas et dilectio ſint ideʒ in re deñnt

tñ rõne·dil ectio em ẽ implus ꝙ; caritas vnde
Oſueuit dici ꝙ amo eſt naturalis dilectio vo⸗
luntatis deliberatiue · vñ caritas noĩiat habi⸗
tũ et di lectio actum· et ita diffinit caritas p
dilectõnem ſic minꝰ ↄuᷣe ꝓ magis ↄue vel ſiẽ
Hhabitus ꝓ ſuũ actum.ꝙ aut caritas ſit ſimpliv
virtus imo maxima oĩm virtutũpatet ꝑ aug.
xv.de tri.c.xviij ·dicente · ꝙ nullũ donũ eſt
excellentiꝰ dono caritatis . G̊ ei ſolũ eſt qð di
uidit inter filios eterni regni et filios eterne
ꝓditionis· Eſt etiã caritas oĩm virtutũ foꝛma
vt dicit ambr̃.qð intelligit᷑ inꝙ; tum cetere v⸗
tutes quãtum ad rõem tendẽtie in fine vltimũ
ab ea recipiũt ↄplemẽetũ ꝓpter qð ꝓfectio me
riti attribnit caritati ·qð bene dat intelligere
aplS.jcoꝛa · xiij ·dicẽs· ſi tradidero coepꝰ m.

ita vt ar.cari ·ãt nõ habuero nihil mibi ꝓdeſt

vñ et glo.ſuꝑ illð gab.v.fructus ſpũũs eſt ca⸗
ritas:dicit glo:ꝙ ſine caritate cetere virtuteſ
non reputantur eſſe virtutes.
Equit videre de ſcðo ſcʒ de caritate quã⸗
tum ad eius ſubiectũ.Crrca qð ſciendũ
ꝓꝙ cũ virtus caritatis ſit virtus infuſa ſzm illð
ro· v.caritas dei diffuſa eſt in coe.no·p ſpiri⸗
tumſctm̃ qui datus eſt nobis. Non infudit ſe
cundũ capacitate naturalm̃. ſʒ ſcᷣm volunta

tez ſpũſſancti diſtribuẽtis· vñ.j.coꝛx ·.iiij· Hec

om̃ia opatur vnus atz idem ſpiritus di.ſimn. ꝓ
ut vult· Doteſt aũt caritas augeri loquẽdo ðᷣ
caritate vie ·vñ aug. ſuꝑ jo.caritas meret au⸗
Seri vt aucta mereat pfici · Doteſt etiã caritaſ
amitti in ſtatu vie.qe nõ tollit a libero arbi⸗
trio vertibilitate. ideo dicit. j. coꝝ.· ix. q̃ ſtat
videat ne cadat · Imittit aũt caritas ꝓ hoc ꝙp
auertit a deo voluntas qð fit ꝑ qdᷣlibet peẽtin
moetale: vn aug. viij· ſup geñ. dicit ꝙ hõ deo
pnte ſibi i luminat.abſente vero dtinue tene
beat.a quo nõ locoꝝ interuallis ſed volũta
tigs auerſione diſcedit᷑: Gecuꝑatur aũt caritaſ
P penitentiam quia tollit anerſione illã. vnde
aug·li.v.ↄfeſſionũ:penitentia eſt quedam res
optima et ꝓpfecta om̃es defectus reuocans aò
ꝓfectum. Recupatur aũt caritas maioæ vł mi
noe ſcm ꝙ homo ſe plus vel minꝰ pᷣbparat et
diuina largitas diſpenſat.Nõ poteſt aliqs exi
ſtens in hac vita ſcom ũuᷣem legẽè ſcire certitu
dinaliter ſe hr᷑e caritatẽ. cũ ꝓpter caritatis et
dilectionis acqſite ſimilicudinez. vt dicit bñ.
de amoee: tum ꝓpter diuinã diſpenſatõz gpter
quã deus claudit ocnlos ſeruoꝝ ſuoꝝ ad ea
de qbus pnt eff erei:hinc de ecc· ix. nemo ſcit
vt odio vel amoee dignus ſit · Qð tñ quidã
dicũüt eſſe veꝝ quedo de amoee finali oĩ
tpe et abſolute· Der ſuſceptõz em̃ peitentie qᷓ
eſt ſacramentũ ad dibita omi diligeètia que ad
hoc reqritur vt digne recipiat'. poteſt ꝓ illo
tunc ſcire certitudĩaliter certituòine fidei ca⸗
ritatem ſe habere ſcm eos.
Equi videre de cercio ſeʒ de caritate qᷓ;⸗

tum ad eius obiectum. Circa qð ſcieè dã

foemale obiectnz et peimu peĩcipale carita

tis rõne cuiꝰ diligit quidqᷣd ex caritate dili⸗

gitur eſt ſũmitas bona.vñ anſ.in monołc lx
vn:dicit ꝙ creatura rõalis nihil diligere de
bet niſi ſummã eſſentiã aut ꝗpter illam. plura
aũt alia ſunt diligenda ex caxitate ꝗpter ſum⸗
mã boĩtate ł ꝓpter deũ ſub ròe ſũmi bom quo
rum numeꝝ et etiã oꝛdine debitũ ponit aug.
li · ij. de doc · xpiana · c. ij. dicena · quatuoe ſũt
dil igenda ſcz qð ſupꝛa nos eſt ſcʒ deus qð noſ
ſumus.qð iuxta nos eſt ſcʒ ꝓximus. qð infra
nos eſt ſcz coepus · d hec qᷓtuoæ reduci pñt
omma. Engeli em ↄtinentur nomĩe ꝓximi. vt
dicit aus. j· de doc· xp̃ᷣiana:coapus vero ꝓxi⸗
mi dtinetur ſub quarto membeo qe ẽ infra nos
ſicut nr̃m coepus. Imbeoſiꝰ aũt pomt ſex dili
Zenda ex caritate dicens ante omia deum de
inde noſipᷣos· poſtea pentes.deinde filios.de
inde domeſticos.poſtea inimicos diligamus
NHoꝝ quinqʒ; mebea reducũt᷑ ad terciũ mebꝝʒ
aug· ſcʒ ad dilectione ꝓximinec ẽ ibi otrarie
tas qe ambeoſiꝰ oſiderauit differetias diligi⸗
biliũ accidentales guguꝰ vero differẽtias et
gradus magis eſſenti ales vt ifra melius pa⸗
ubucgetendn aũt ꝙ aliquid diligi poteſt ex
caritate dupliciter: vno mõ p ſe ſiẽ obiectum
ad qð dilectio terminat'. Slio mõ ꝑ accidens
ſiẽ aliqð bonũ qð obiecto illi ex dilectõe op⸗
tatur. vnde in actu dilectõis eius includitur
peimo mõ diligit᷑ aliquid amoee amicicie. 2*
amoæe Ocupiſcentie· Scðo mõ nõ peimo dili
Zun ex caritate virtutes gratia et gloeia eter
na· St quia accidens nõ facit numeꝝn cũ ſubie
cto·ideo ipᷣ̃a nõ numerat aug. vel amb⸗o. in⸗
ter diligenda ex caritateſntendũt em aſſigna
re tm̃ numen diligendoꝝ ex caritate amoee
amicicie · ¶tem aliqd p̃t diligi ex caritate du.
pliciter · vno mõ ex caritate impante ſic diligi
debent ex caritate om̃ia que ſpectãt ad ſalutẽ
nram et diuinã laudem. Slio mõ ex caritate e
liciente ſic diligit illud ex caritate ad qð tan
qꝙ; ad obiectũ termina' foemalis et ꝗꝓpeiꝰ actꝰ
caritatis ſeʒ amoe amicicie:tale em nõ eſt niſi
ſũmũ bonũ vel illud qð natum eſt beatific ari
in ſummo bonopeimo mõ creature ireõnales
et maĩmate diligende ſunt ex caritate ſed nõ
ſcdᷣo mõ ſcᷣm aliquos.vnde ſcòm eos eaꝛx di
lectio a caritate impatur.ſed non a caritate h
otius a naturali volũtate elicitᷣ. m vero a⸗
Fanos a caritate elicit'.vñ ſcòðz hos diligede

ſunt ex caritate elicitiue nõ dilectione amici⸗

cie e loquendo.ſeò inqꝙᷓtũ ex caritate volu⸗
mus eas ↄſeruari ad hoĩm vtilitatẽe et dei ho⸗
noẽẽ · ſic etiã deus eas diligit. ſcòm i ſap·xj.
diligis omia qui ſut.peime ſnie fuit boñ.ſede
rich̊.· Deccatoees aut qui ſũt ꝓximi nri ratõne
nature ſcòm quã ſunt capaces eterne gloeie
ſunt ex caritate diligedi · ſed ratõne culpe ſũt
odiendi · et hoc eſt ꝓfectũ odiuʒ de quo phe
ta: pfecto odio oderam illos. SEt ꝓſper. ſic di
ligendi ſunt homĩes vt nõ diligan eoꝝ ereo
res · Nec obſtat ꝙ; in ſcri ptura ſacra ſancti vi
dent optare peccatos ibꝰ mala ſcòm illò põ·
conuertant' peccatoeꝛes in infernum.qe hmõi
autoeitates intelligi poſſunt· vel ꝓ modũ pee
nunciatõis vt ſit ſenſus ↄuertant·i. Ouertẽtꝰ

vel ꝓ modum optatõnis· Et hoc vt deſiderinz
attendat᷑ vel reſpectu diuine iuſticie vl reſpe
ctu remouende culpe· Dyabolus aũt et etiaz
demon eſt nomẽ ꝓature ĩ malicia obſtinate.i
Ocedi nõ debz ſm rich. ꝙ ſit diligedus ex ca
ritate niſi rõne nature que naturaliter bona ẽ
on eſt tñ natura ex caritate diligenda amo⸗
re amicicie quo vitam etęrnã optamꝰ amato.
ſed potius ex caritate debemus in eius eterna
pena dei iuſticiaʒ diligers volendo eaz ad dei
gloeiã ꝓmanere·¶ Sed qͥd de inimicis nuqᷣd
tenemur eos diligere ſzm affectum. PX dile⸗
ctio mmicoꝝ tripliciter p̃t intelligi. vno mõ
inq;tum ſunt mimici·ꝰ quo ad naturã in vłi.
tercio quo ad naturã in ſpeciali.diligere ini⸗
micos peĩo mõ eſt puerſũ·qe hoc eſt diligere
eos imꝙtũ ſunt mali · ſcðo mõ eſt ad ſalute ne
ceſſariũ . v. diligite ĩimicos vros· 3⁰°mã ſcz
vt aliquis in ſpẽali mouea amoæee ad inimicũ

no eſt de neceſſitate caritatis abſolute ſed ſzm

pᷣparationẽ aĩmi ſcʒ vt animꝰ ad hoc ſit ꝓatꝰ
ſi nec eſſitatis occureeret caſus·hoc eĩ p̃ter ne
ceſſitatẽ implere eſt de caritatis ꝓfectõne · Et
ſie dicit aug· in ench;iꝙ diligere inimicos nõ
eſt tante multitudis quantã credimꝰ exaudi⸗
ri. cum in oeatione dicit dimitte nobis debi⸗
ta noſtra. ſi c.· Vltenus nota ꝙ dilect ẽis
affectus eſt duplex ſcʒ innocetie et beneficen
tie.peimo af fectu tenemꝰ om̃es mimicos dili⸗
gere ne eis opꝑptemus mala ꝑ ſe· i · inq;tũ ſũt ma
la.poſſumꝰ tñ eis ꝓꝑ accidens optare mala in⸗
qꝙᷓtum credimꝰ illa eis vel reipublice expedi⸗
re. vnde omes tenent' inimicos nõ odire et ò
eoꝝ malis nõ gaudere niſi foete ꝓ accides vt
dictũ eſt ꝓuer · xxv· cũ ceciderit mimicus tuꝰ
ne gaudeas · ſcᷣus affectꝰ ſcʒ beneficè tie eſt
duplex vnus eſt peincipal quẽ caritas peimo
et ꝓ ſe elicit vt optare dilecto bona ſpualia:
ſcʒ gram et gbam.· It hoc affectu tenem om̃s
diligere eẽ actu inimcãtes· Elter eſt ſecũda⸗
