difficultate abſolui deberet · et tene tur iudex
ad intereſſe · hec bñ.ey.e.odardꝰ. Inanis ei ẽᷣ
actio quã inopia debitoeis excludit.ex. de re
ſti:ſpo.olim.j. Nota etiã ꝙ ſolueẽdo nemo ĩtel
ligit eſſe · niſi qᷓͥ pᷣt inſolidũ ſoluere.ff.de ver.
ſig: ſol uedo ¶ Quid ſi mihi ꝓmittas pecuniã
quam mutuani tibi ſoluere certo loco et non
ſoluas in iſto loco · teneris mihi quãtũ in
teęrerat mea fuiſſe ſolutũ in illo loco. et iðo ꝓ
officin iudicis ad iptereſſe vodemnabens mihbi

qꝛ abſtuliſti mihbi vtilitate loci:et ita ĩ hoc te⸗

necxz ti bi:·hec em actio vtilitatẽ ↄtinet vtriuſ⸗
q; ſcʒ actoꝛis et rei:ff.òe eo qð cer·lo.l.ij Et
icit B actio certi ↄditio· n em̃ petit peinci
pale debitũ peincipali actõne. puta ex teſtimo
mo vel certi ↄditione tũc debet intereſſe peti
officio judicis et ̊ in ↄtractibꝰ ſtricti iuris ſz
in ↄtractibus bone fidei.vt in emptõibꝰ et lo
catõibus· et huiõiſi ꝓmiſiſti mibi ſoluere cer
to loco venit intereſſe iure actõnis B; hn·ex.
ofli.delęe.p. et. g. Et ide vider dicendũ de eo
q nõ ſoluit in termio p̃fixo⸗q Sed nunqd dies
ſobois a debitoee poterit p̃ᷣneniri. H? aut dieſ
ſobois eſt adiectꝰ in fauoes debitoꝛis:et tunc
debitoe p̃t illu puenire q plus ſoluit qͥ añ cẽ⸗
pus ſoluit.inſti·de ac· ꝓlus aũt. Zut in fauo⸗
rem creditoeis et tuc nõ pᷣt p̃uenwe.ff. de au-
et ar. le · eũ ꝗ: hec jo.de ↄſe· di· j. ſolent · ſʒ re⸗
petere nõ pᷣt quis añ termmũ pecuiaz debitaz
ex·òe ꝓlꝰ pe:c.vno.NHoc tñ fallit. pꝛĩo ĩ mari
to ad mopiã vergente . de quo re qre circa fi-
ti:·de matrimoĩo. Scõo in deb itoꝛe f ugiente.
ff·qᷓ imn frau:cre· ait pᷣto⸗· . ſi debitoꝛẽ· Tercõ
in debitoee ſuſpecto qe pᷣt cogi dare cautõem
If·q ſa.da.co.ſi fideiuſſo·G.· fi ·̊ ho.ex ·ð plꝰ
Pa- vne uiò ſi aliq bona ↄñia habẽt et
vnꝰ eoꝝ ↄtrahit es alienũ et poſtea diuidant
nũquid ambo debita ſoluet. Bndet guib. dur ·
ꝙ aut es alienuũ fuit otractũ ab oĩbus et tunc
omes ſolnet· aut ab vno tm et tũc aut eſt ↄtra
ctum occaſione oĩm bonoꝝ et i ↄnñem vtilita
tem et ꝓfectũ verſum. et ſic ſoluet de oĩbus
boms ſi ↄtrabẽs H̊ ꝓbauerit. ff.de ne · ge · põ
pomus. j. Fut nõ eſt in ↄnᷣem vtilitatẽ verſuz
vel nõ ꝓbat ꝙ ſit et ſic tm ↄtraloes ſoluet.ff.
de re. iu. nõ debet alteri · ¶ Nota ꝙ ſi debituz
ſit ſcriptu et debitoe velit ꝓbare ꝓ teſtes ſine

ſcriptura ſol em opoetzʒ ꝙ ipe ꝓbet p· v · teſtes

rogatos· et iſti pnt teſti ficari ꝓ ſołoe quã de⸗
bitoe facere voluit.vel ꝓ ſołone facta ip̃i cre
ditoei.vel ꝓↄreſſione creditoeis:ñj · qꝛx ſi ñ
debitum. St ſzm jo·omes illi teſtes rogati di⸗
cũtur qui rogati ſunt a iudice licet ad alind
venerit · ff.de teſtams.heredes ·. Si vero debi⸗
tum ſit cancellatu liberat debitoe niſi ↄtrari
um ꝓbet creditoe· ff. de ꝓbatõſi cy-ogphũ.
Aquit videre de qrto ſcʒ cui ſit ſoluendũ

-circa qð ſcienòũ ꝙ ſoluendũ eſt creditoei
vpvel eius ſucceſloei cui opetit actio obligatõiſ

ſi tamè ſit compos mentis et maioexxv· ãnis-

In mioeibus aut ſic diſtingue· cũ creditos tuꝰ

eſt pupił lꝰ et ipᷣi ſoli ſoluis ipCᷣo mure nõ tenet
ſobo nec es liberatꝰ.imo ſi pupillꝰ pecuniaʒ
nõ habeat ſalnã poteſt iten petere qð ſoluiſti

⁶

nt
dte:

nci

iu⸗

t;
an
Afi.
nte⸗
res
em
ls

nt
I.
me
d
it
us

— — eo — »„

Zi vero pecunia habeat ſaluam liberar̃ quidẽ

nõ ĩo iure ꝓ remediũ exceptõis. qe ſi iteꝝn

petat amouebit exceptõe doli mali. Si vo ſol
uas pupillo cũ ſui tutoeis ancte tenet ſolutio
et liberatus es ipᷣo iure · ſi tñ ip̃ᷣe pupillꝰ pecn

niã ↄſumpfſerit aut vi vel furto amiſerit repe⸗

tet iten ꝓ beneficiũ reſtitutõis in integrũ · Si
aũt ei ſoluas autoeitate mdicis vel eo volete
deponas iuſſu iudicis pecuĩam apnd edem ſa
cram ne ip̃e pupillꝰ ꝓdat eaz ip̃ᷣo iure ſoło te
net. et reſtitutõis beneficiũ ceſſat: etiam ſi tu⸗
tozis auctas interneniat? De adoleſcẽtibus

aut ſic diſtingue ſczʒ ꝙ adoleſcẽs aut habz cu⸗
ratozẽ aut nõ/ſi nõ ſic ei ſolnedo liberaris ipᷣo

zure. Deocurabis tñ ꝙ ip̃ᷣe iuret moꝛe minoꝛ;
ne alias pdita pecuia reſtituat' in integrũ⸗ Si
aut habet aut in ſolutõe internenit auẽtas en
ratoꝛis aut nõſi ſic ſolutio tenet et liberaris
ipo mre· Lcet ipᷣe adoleſcens ꝑdita pecuĩa re
ituat in integrũ qua reſtitutõe peinabitur ſi
jurauit·. Si vero nõ interueĩt· ſoło nõ tenet · et
ideo nõ es liberatꝰ nec da ei reſtitutõ ip̃ᷣo in
re nõ valente qð actũ eſt. Item ſolui pᷣt tutoꝛi
vel curatoei minoꝛis et tenet ſolutio ip̃o iure
licet mioei reſtitutõ det᷑· Ite in ſtipulatõe ad⸗
iecta quicũ z ſit ille etiã nolete creditoee niſi
peĩo cũ eo lite ↄteſtet᷑ vel niſi ſtatus adiecti
mutetꝰ in ↄditionẽ deterioꝛẽ ff.e.ſiq̃s ſtipula
t9 Ite ſeruo creditzis ff· e.ſiq̃s ſeruo tem ſi
ſoluo creditoꝛi creditoeis mei liberoæ niſi Foꝛ
te intereſſe creditozis mei nõ fuiſſz ſolutũ ff·
de ne. ge · liber hõ. Et B eſt ven ſi quãtitas de
bet.ſecus eſt ſi factũ .ffie.inter artifices .hec
hoſt te ſi aliquis mãdauit vt ticio ſoluãde⸗
mũ ꝓhibeat enz recipe ſi ꝓhibitõzʒ ignoeo ſol
uendo ticio liberoe:ſi aũt ſcio nõ liberoꝛ · ff· e

ſiquis ſtipulatꝰ ſtem ſi innito et ignoꝛãte cre

ditoee alteri ſoluat' nõ liberat debitoꝛ · C· e · ĩ
uito niſi ille alter eſſ ſociꝰ.ff.de pac/ſi vnus
vel ꝓcuratoꝛ cuiꝰ mandatũ ignoꝛet᷑ eſſe reuo
catũ· ff · e· ven · cuicũq; aũt volũtate credito⸗
ris ſoluat' liberat. C e· nihbil ꝓcuratoꝛi vero
litis nõ ſoluit᷑.ff.e.̊ iure Cte qui ſoluit ꝓdi
go non liberat᷑ puta q̃ᷓ ſoluit luxurioſo vt det
meretrici ·ff. de ãnn.l.eum q̃ᷓ regate Qnid ſi

debeo tibi centum libeas et ↄuᷣe cogit me ſibi

ſoluere illas centũ nũqd poteris a me petere
illã pecuniã. Geſpõdet guil.ꝙ aut tua bona e
rant obligata ↄũni ex ↄtractu aut nõ ex dtra⸗
ctu·ſi ex ↄtractu iure retinet:et ñ potes a me
petere· ſi vero nõ ex ↄtractu:aut fuerũt publi
cata ꝗpter delictũ et ſic ſum liberatꝰ.nec te⸗
neoe tibi in al iquo·aut fuerũt alicui data ꝗp⸗
ter vtilitatẽ publicam vel ꝗꝓpter ſtatutũ cimta
tis ſeʒ ꝓ ſtipendiarijs militibꝰ et huiõi et tũc
teneoꝛ tibi ff.ð rei vendi · Ite ſi verberatũ. ꝗ.j.
S Equit videre de quĩto ſcz qd et quãtũ eſt

ſoluenduCirca qð ſciendũ ꝙ ſoluenduz

eſt illð qð eſt in obligatõe ſcz res vel quãtiꝑaſ

ab obligato debita ſi tñ ſit res cozꝑalis qe in
copalia nõ recipiũt ſołoem vel traditõzʒ.ff.ð

acqꝗ·redo ſernus. S. incozæpales.nõ ergo ali⸗
ud eſt ſoluendu miſi qð erat in obligatõne q⸗
aliud ꝓ alio ſolui nõ pᷣt mſi creditoee dſenciẽ

de ix

ce. vt inſti ·qᷓ mo-tol/ob. ꝗJ · Fliqn tñ cogicur
aliud ꝓ alio accipe vt in eccia debitrice . Et i
co ꝗ dzʒ aurũ cũ in eiꝰ ſubſtãtia nñ repit᷑ aurũ⸗

,7

Et ĩ eo qͥ dz ſeruũ cuiꝰ vult ſoluere pciũ qe dic
euz ſaũ eſſe ↄgnatũ vt C· ð ſacroſan:ec · H ius⸗

et C.e.auãẽt.mũi debitoe:et ff.e lesjſi domꝰ
F. in pecuĩa.Itẽ m noxali actõne. ff· de re. iu
di. miles. F. j-etij-(Jed qualis moneta dabi
rur ꝛn ſolutõe·G ſolutõ fieri debz ad illã mo
netã que curzebat tpe ↄtractꝰ.ex ·de cenſi. c·
plt.H̊ glo.ex.de iureiur.olim HNota ſjm ho·
cꝙ m moneta tria requtrũt᷑ ſcʒ ꝓonòꝰ.materia
et foema.vñ re ꝓbat ſi deficiat in materia vel
pondere vel foæma debita vt qꝛ nõ eſt tal foꝛ
me q̃ cureat et recipiat vñ creditoꝛ mutuãs ꝓ
uideat ꝙ in inſtru mẽto ponat qð ſibi debec
pecuĩa eiuſdẽ materie valoꝛis et ponderis et
eoð eurq ⸗ q̃d ſi mercatoꝛ ð G̊ ſibi ñ ꝓuið
rit et dñs teree curſum mutuate pecuĩe ꝓhibe

at. et ſic diminura ſit libea in duobꝰ vel tribꝰ

ſolidis cuiꝰ erit damnũ .· Rñdz hoſt· e de iure
iu. venies ꝙ moneta aut repeobatc᷑ ex cã iuſta
ſcʒ qe diminuta eſt in valoee et tůc damnũ erit

debitoeis et nõ creditoꝛis FF. e.credito⸗ Fut

ex cã iniuſta ſcʒ qe dñs vult ↄſequi lucꝝ et tẽ
aut debitoe fuit oſcius fraudis vel culpe aut
nõ.ſi ſic erit ſuũ damnũ.ff.ſi certũ pe nihil
ſi nõ.ſufficit ꝙ debitoꝛ pecuĩam in eodẽ pon
dere et valoee quo ad pondus reddat licet ſit
dimmnnta quo ad curſu.nmiſi aliud dictũ ſit vt
ibidẽ.l.ij. ¶ Quid ſi alieni nũm inſcio vel i⸗
ito dño ſunt ſoluti · Reſpondz azo. ꝙ ſi diſcer
m poſſunt ab alijs manent eiꝰ cuiꝰ fuerũt · et
eosꝶ vendicare p̃t· Si vero nõ pñt quia ſunt mi
yti cũ alijs ſunt eiꝰ qui accepii :nec pᷣt eos do
minꝰ vendicare ſed ei opetit actio furti in dã

tem ff.e.ſi alieni Noca ecẽ ꝙ; quis tenet'

ad alten duo ſub alternatõe liberat᷑ q vo
luerit pᷣſtando· inſti · de here · inſti · ꝓ. ſi plures

loc ant fallit peimo in legatis.?? in fideicõ

miſſarijs libertatibꝰ.q̃ quide duo ſi relinquan
tur ſub diuerſis oditiombꝰ et incertis nouiſſi
me parcehdũ eſt ff. de cõ. et demõ. ſub diuer⸗
ſis. et· l. ꝓ fideiomiſſũ.3ʒ qñ duo tenent᷑ mſo⸗
lidum ſub alternatione ad aliqua · tũc em̃ cre
Ditoeis eſt electio ffde ↄdi.inde/plane:q̃rto
in legatis in genere vt cũ teſtatoꝛ habes duaſ
conchas legat concham ſine determĩatõe · tũc
em electio eſt legatarij. ff.de le.j. qui duas · B
bar.vel beocardicis:et guil:ex de teſta· indi⸗
cante · Bed bn· ex de reſcenp. inter ceteras lo⸗
quens de pᷣdicto · qrto cãu dicit ꝙ heres habz
optõem niſi ſit in moꝛa· quia tunc ad legatan
um optio ptineret ris ſiquis ſoluit ampli
us ſuo creditoei ꝙᷓ debuit cũ q̃s indebitũ
ſolmit·aut ſol nit ſci eter auta gnoꝛanter ſi ſcie⸗
ter ant ſponteet ſic nõ poteſt repetere.qe bi⸗
detur donaſle · ff· de vdi · inde · l · ij · Fut coactꝰ
pꝓ metũ iuramenti et ſic pᷣt repetere.vt ſiquis
iurauerit vſuras ſoluere debet ſoluere et poſt
ca repetere. ex · de iureiu · debitoꝛes in glo. et
tex · Si vero ſoluit ĩignoeãter.aut ꝓ ignoꝛantiã
iur̃ et ſic nõ pᷣt repetere aut facti et tunc aut ꝓ
ignoeantiã ꝓbabilem et ſic pᷣ̃t reperere · vt ſi

Dirdei detulit iuramentü et ille falſo iuranit
ii itm eile obligatũ inſti · de ac . . ſtez ſiqs po
ſtulauerit· Tercõ qñ cã tranſactõis ſolur. C.
de ddi inde . . ij · Quarto qñ ſoluit ex cã q cre
ſcit ꝓ inficiatõz vt actio legis acquilie qᷓ dac
in ſimplũ ↄtra ofitente et in duplũ ↄtra negã
tem. vt ſi occidiſti aĩl vicini tui. ff. ad leacq.
vVvñ nera ciꝰ. . hec actio.Quĩto qñ ſoluit ex pi
etate. ff. de Ooi. inde. cũ is· S. plt. Sexto qñ a⸗
liquis ſcieter ſoluit. C. de ↄdi.inde. jndebitũ

is cin ſucceſſit ſatiſfecerat de dehito quia qui
ſuc ceſſc in locũ alteriꝰ hHabz iuſta ignoeantie
caãm. aut minꝰ ꝙbabile ſic nõ p̈t repetere. C.
ad le.fal: ereoe“ Mota mſuꝑ ad maioæe eui⸗
dentiã ꝙ in iure cimili aliqd dicit' indebitum
multip vno mõ dicit indebitu iure tĩ cinili
qa5 tamen eſt debitũ mure naturali. vt 10 qd p̃t
retineri ꝓ lege fal. Et ſibr ſi puus vel pupillꝰ
Ppittat tenec naturaliter nõ ctuiliter &t qui
ſoluit indebitũ tale ꝓ ignoeantiã facti pᷣt illð

. repetere. vt ſi legatu de quo falcidiã detrahe

re potui integre lolui credens hereditatez ad
oĩa ſufficere tenet' legatariꝰ reſtituere. SG ãt

HB tñ ſm canones fallit ĩ vſura q̃ indebite ſolu
ta repeti. ex. de iurłin. debitozes · hec accur.
C. de odi . inde · l. j. vñuerſus · Cudicat et ꝛurat

tranſacta negat pietas ſcit. Quid ſi ſup mai
oe quãtitate ꝙ; ſibi debeatc fecerit qͥ ſcrenter
et doloſe a debitoee ſihi caueri · Bndet bn. ex.
de plus pe· c. vno et guil. ꝙ ſi talem penitue⸗
rit fraudis et ofiteat' ventate ante litẽ oteſta
tam debitü nõ pdit · ſed punier m expeñis qᷓ̊s
reus fecit. Si vero pſiſtit in crimie et tandẽ ð
adiecta falſa quãtitate Ouincat' in toto debi⸗
to punitmſi in dnobus cã ibus. vnꝰ e qñ cre
ditoe ouictus trãſigit cũ debitoee ſup pena et
ſup doloſitate illa mo ſiq̃s eſt dolo mductus
ad trãſigendũ de illa doloſitate nõ p̃t accibe ”
re de dolo peius omiſſo in extosqueda cautõe
turali ſimul. vt ſi tibi tenebar in aliqua pecu⸗ 5SP de dolo pnti. Scdus é qñ peius extoztã do⸗
nia p inſtrm et feciſti mihi pactũ de nõ peten Alo cautõem debitoꝛ oliter' ſe totũ debere. C.
do. vb mraſti nõ petere et reddidiſti inſtr̃ᷣm ſo eEe. l. . nd ſiquis bis creditosi pecuĩazʒ ſol
luta eſt obligatõ naturalis p pactũ vel inram̃ nat ꝗe neſcinit ſe peimo ſoluiſſe et poſt recoæ⸗
tum. et ciuil is ꝓ inſtrumeti redditõz · Et Hoo in deb. Kindeb u p̃t repete · ſz ĩe tenet? Pha⸗
ccãn ꝓ quãcunq; ignoæantiã ſoluat repetet ſ ſi re ꝙ ſoluta ſit indebite vbi creditoe negarz ſo
ſciens ſoluat nõ repetet qe donaſſe vide. ff. lntõʒ factam ſibi fuiſſe.et tũc ſi ꝓbabit ſibi
D0i inde · l. j. Quarto dicit aliq& indebitũ p ſpolutio facta:opoetet q credito⸗ ꝓbet ꝙ illa
exceptõem. qò tñ eſt debitũ iure naturali vel preoecuĩa ſibi fuerit debita. e. e. is q. Bᷓ intelli⸗
ciuili: vel etiã vtroq; · hec aũt exceprõ aut eſt Sit' de ꝓſonis nõ peiuilegiatis. Secus ẽ ĩ pei⸗
tempalis aut ppetua aut introducta ad ſuã⸗ uilegi atis vel de pupillo ſiue minoæe: mulie⸗
Dum inrig rigoæem. Bi ergo ſit aliqᷣd indebitũ rre miiite ruſtico. ſimplicitate gaudente · ſſti ei
PpP exceptõem temꝑpalem et ſoluat' repeti nõ pt no tenent ꝓhare indebitã fuiſe i qui recipit
vyvt ſi ꝓmiſi aliqd dare cuz moꝛiar. ſi dedero añ Phare debet debitã fuiſſe . ff. de ꝓba. cũ de ĩi⸗
L rrepetere nõ poſſũff.de odi. inde.nã ſi cũ mo⸗ debito. S.ſi aũt· hec bn.ſota ꝙ qm peĩo ne
riar · Pi vero ſit indebitũ p exceptõzʒ ppetuam Sanerit pecuĩam numeratã et poſtea de ̊ ↄui
:i· generale.aut g illa eſt fauoeab:lis et ſi ſo ctus fuerit ꝓonere nõ p̃t exceptõz ſołois in
lutu eſt p ereoee indebitũ. poteſt repeti vt cõ⸗ pecniam mendaei). C. de nõ nume · pe · auẽt. qᷓ
tingit in velleyano. qe ꝗpter fauozë mulienz AJpeiam Kte neqʒ; delicatꝰ debitoe nec onero⸗
ꝓ nõ fide iubeãt eſt ſtatutu · Fut eſt odioſa vt ſus creditoe a udice audiat'. ff. de pig. ac. ſi
ſi filiuſfaĩlias ↄtra macedonianũ mutuũ acce ſleruus Et quidem ſzm glo.delicatus debito⸗
pPit et pr̃familias ſoluerit nõ repetit?ᷣ. macedo eeſt qui nec vnũ vult ſolnere nümum.ſed one⸗
nianñũ em in creditoeis odiũ datur. imo ſi in⸗ roſus creditoe eſt qui ſibi vult ſolui vſq; aò 4
Debſtu p ipz p ignoeantiã ſiue iuris ſiue facti deantem vltimu. S
ſoluat' nõ repetit Si aũt exceptõ ſit dubia pu
ta ꝓmiſi tibi centũ libeas ſi veniret ð aſpa na
nies mea . hec em exceptõ eſt dubia an ſit cpa⸗
lis vei ppetua: qe ſi nauis veniat fuit tempał
ſi nunꝙ venerit ꝓpetua: ſic ꝓcedit ac ſi eſſet
Ppetua et fauoꝛabilis vnde indebitũ ſolutum
reꝑpetit'et de his tribꝰ mebeis habetur.ff.de in peincipio· b hoc autem vt tollatur om̃is
D9. ĩbe. p exceptõz. Si vero ſit exceptõ intro obligauo. opoetet vt ſolutio plene et integre
Ducta ad ſeruandũ rigoæeè iuris· vt exceptõ rei figt. et tunc fit liberatio peo illa ſolũq Sʒ qᷣd
mãicate. tũc indebitũu ſi ſcienter ſoluat nõ re ſi plures debitoses erãt inſolidũ obligati· et
vnꝰ ꝓ ſe ptem virilem ſoluit et creditoz admi ẽr
ſit.H& p hboc obligatõ eon ĩſolidũ tolli et al B

. in nolrae Hota iten ꝙ; indebitũ ſolutu non
ter ꝙ altero poſtea n exigi aut ouenr. h qlibz
eon tm ꝓ ſe et pte virili exceptõne oppoſita

P ignoeantiã iuris ſic nõ repeti. C. ad lefal.
ereoe · niſ ſolua a pſona pemilegiata ſczʒ a mi
lite ruſtico: minoee vel muliere· F: de ꝓbac.
cũ de mdebito-Gimiliter ſi aliqs poſt pᷣſceripti
one ↄpietam ꝓmiſt ſe ſolutuꝝ ſcienter tene
ſed ſi ignoeãter no tenete. ff. ſiquis cauci.ſʒ et
ſ᷑᷑ſ̃ · hec Sunl. Bcëo dicit' aliqoò indebitum iure
naturali tantu ſed debita iure ciuili vt p in⸗
ſtrumæetũ ſi tenebar tibi m aliqua pecuie quã⸗
titate· feciſti aut mibi pactũ de nõ petedo vel
inuralſti nõ petere ſoluta eſt obligatõ naturaliſ
remanet tn ciuilis vn ſi pſolui repetere poſſũ
Tercio dicit᷑ aliqᷓd indebitũ iure ciuili et na⸗

lutõis:eſt aũt æffectꝰ ſobois dũmõ legi⸗

Eauitur videre de ſexto ſcz de effectu ſo⸗
tnme liat eo moòo quo dictũ eſt ſupea vt tolla
tur omis obligatõ quecũqʒ ſit illa tam peinci
palis ꝙᷓ fideiuſſoꝛia. vt inſti.qui.mo.tol.ob.

repetit in ſex caſibꝰ.peio qñ ſoluic ex cã iudi
cati· vt &ρ„ane dictũ eſt· Scðo qñ debitoæs cre⸗

—

anit
po
C.
cre
dat
te,
eg.
rpi
na:
dti
ſoln
eur.
Urae
m
ter
.
ae:
eſa
3 68
dez
cre
et
u8
pe
toe
0:

ol

w—
.1

:
3lo

ſbi

—
2 —

— *

— — — — ☛ AuAN

Circa peimũ ſcie dum· ꝙ donacõ eſt mera i

pacti taciti · niſi dictũ ſit in Otrariũ.vt.C.de
pac·ſi cereditoee·tẽ qñ plures aliq̃d ꝓmmttůt
aut ꝓmittũt pecũiam et tũc quilibzʒ liberatur
ſoluedo ptem ſuã · ffde ddi · inde . cũ duo aut
ſyẽm. et tũc nõ liberat᷑.fł · de · v. ob. l. ij. Fut
factũ·et tũc ab omibꝰ ↄpleri debet · ff.de ma
nu. teſta . et ſi ita fuit ſernus· hec hoſt. er · de
pe.ↄſtitutis· Iteʒ ſiquis ꝓmiſit.xl.libẽ.ĩ ali⸗
quo termĩo ſub pea · x. libẽ.hñᷣ ſoluerit·xxx.li⸗
bẽ. infra termim nõ dðʒ exigi pea niſi ꝓ·x · nõ

ſolutis e · de pe · ſuã . VYbi nota ſim bern · ꝙ il

lud qð Pmittitur ſub pa aut oſiſtit ſn dãdo
aut in faciẽdo · ſi in dãdo ſie in totũ pea omit
titur. licet ꝓ pte ſit ſatiſ factũ.ff · de vbo · ob ·
ſtipulacõnu ·ꝗ.ſi ſoete · Ita dicũt om̃s legiſte

pᷣter dñm men q̃ᷓ dixt ꝙ oppoſita doli excepci

one repelle' a pena ꝓrata ptis ſolute· et ẽ cũ
eo gob . ti · de peis ar · Sm eos · ff · de v· obli · l.
ij· S. vlt/et Bᷓ equitas ſeruatur ĩ · c· ſnã · qe non
debz quis cũ alteriꝰ iactura ditari vt ibidem
dicitur. S& ĩ faciẽdo:aut ergo illò qð fieri dzʒ

eſt moiuiduũ:.i.tale q nõ ꝓ̈t diuidi ĩ ptes· et

ſic in toto pena ↄmitti ſi nõ fiat · vt ſi mihi ſit
a te ſeruitꝰ ↄſtituta ſub certa pena· et ðcedas

pluribꝰ heredibꝰ relicti S et vnꝰ ec tiñ me

impediat pena ↄmittit' in totũ ·ff. de v.obli.

eade:J. caro.i peicipio. Fut ẽ diuiduũu vt cuz

quis ſti pulat' generaliter hõiem vł vas qdii
bz et ſic ꝓ pte tantũ omittit pena m tracti
bꝰ.vt ſi ꝓcuratoe ſub certa pena ꝓmiſit dñm
ratũ habiturũ ſuꝑ re certã· et ſunt plures ſuꝑ
qbus ſtipulacõ rata ẽ habita ſi dñs in vno Oↄ
trauenerit nõ omittit pena niſi ꝓ pte. ff. reʒ

ra.ha· ſi ꝓcur᷑.ſj ĩ indicijs pena Omitttt inſo
liũ:excepcõ tñ doli opponit ꝓ pte ff. ſi ꝗs
can:ſi ſeruus.In peimo tñ caũ·ſ.cu pena dↄſi⸗

ſtit in dãdo diltinguit guil · ſ. ꝙ ulð qð dari

debz dat' aut ab vnd aut a pluribꝰ.ſi ab vno
tũc ſi ꝓꝙ pte det᷑ pena inſolidũ Omitiit' vt in

I.ſtipulacõnũ· a płibꝰ.tũc pẽa ꝓ ptre ↄmit

tit et exigi. ff. ð ðd. in de. q duobꝰ. mꝛlli
płes loco vmꝰ heantur vt ibide in. S. cui fun
dus. Item ſiquid ſub ꝓena ꝓmiſi et nen ſolui
pena elſt cõmiſſa ſi tame poſtea ſoluo liberoe⸗

a pena: ff·de ar.l.vl.hoc eſt verũ m accur.
ſi ſoluo añ indiciũ ceptũ et añꝙ creditoeis in

terſit vt in · . ſieut dies· J. vlti.

de donacõibꝰ iter viuos ti · x ·

Linde qꝛ dictũ ẽ ſupea de vẽdi cõe et p
mutacõe in quibꝰ reꝝ dñium trãſ fer
nõ Stuito· Nuùc dicedum eé de donacõi

bꝰ in quibꝰ trãſ fertur dñium reꝝ gStuo. vi⸗

dendu eſt ergo· peimo qͥd ſit donacõ et vn di

citur-ſcedo de ſpebꝰ donacõis· tercõ q̃s p̃t do
nare·q̃rto cui pᷣt donari · qᷓnto qᷣd pᷣt donari ·
ſexto:quũo donacõ fiat · ſeptio ad qd donato⸗
tenet᷑ octano ex quibꝰ cãis donacõ reuocet'

eralitas qᷓ nullo iure cogete aliquid dcedi

ff·e·l·ĩ · et · ij· VE ſm hoſti:eſt rei licite nullo
iure cogęete mera liberalitate facta coliacõ.
Sola aut obligacõ ciuilis p̃cedes nõ impedt
donacõʒ. q illa nõ eſt e fficax ad ageduz. vkł

retinẽdʒ l oſtituẽduz. ſeò naturab ſic. qe ſuf⸗
ficit að ↄſtituẽdiz. ff· e· H̊ iure · J.· vlt⸗ Oera ic
diciqe ſi fit ex neceſſitate nõ eſ donacõ. ff.
de aòèmé. legatis-rẽ legatã Dicicur autez do
nacio a dono. quaſi doni dacio ff·de dona⸗
ca:moe:ſenatꝰ.. i. *

Q H ſcᷣm ſecienð ꝙ; donacõnũ alia eſt ſim

plex alia ob cãm. Simplex eſt illa q non
Pz cam et eſt ir⸗euocabilis ita vt nullo caſu
donatoe velit ad ſe reuerti rẽ donatã · ff· e ·
Donacõ ob cãm eſt cũ iuterponit vt aliquiò
fiat vł nõ fiatvt eſt donacõ ꝓpter nupcias et
cã moetis et dotis· Secꝰ è foꝛte de donacõne
ſponſalioꝛ ſjm azo.qæ ipᷣa fit pure et ſimpli
licet mſt ↄdicõ tacite p ·l.ff.e. H iure· . vlt.·
Item donacõ alia ẽ inter viuosvt qñ re quazʒ
dono malo bẽe illum cui dono qᷓm me. Flia
cã moetis.vt cũ rẽ ꝙᷓ; dono malo me hẽe ꝙ; en
cu dono.ſ̊ magis ip̃m qᷓ; heredẽ meuz. ff. de
do. ca.moæ· l.i. Id pfens autẽ mtencõ eſt di
cere de donacõe inter viuos.G̊ aũt vt dictnzʒ
elt debz eſſe mera.dz etiã eſſe ꝓpura nõ ficticia

vt.· ſ.donatoe heat ꝗp oſitũ traſ ferẽdi ꝓpeieta

tem. al iter em dñium trãſire nõ p̃t.ff.e.in edĩ

bus. J. vlt. debz etiã eſſe ſimplex. i·. ſine cã et

ire euocabilis vt dictũ eſt ſupea · ideo etiã in
inſtrumetis de donacõibꝰ inter viuos dicitur
donanit pure libere ſimpliciter et ireꝛeuocabi

liter inter vmos-De donacõe vo dotis et de

donacõne ꝗpter nuptias et de donacõe inter
ſponſalia habet᷑ infra li.viijti:de matrimo⸗
nio circa fi .· De donacõe aũt cã moetis Habe
infra ti ·ſequeti: Item donacõnũ alia pſonaliſ
alia realis· ſi em̃ epᷣs donet rẽ eccleſiaſticã a⸗
licui ꝓſone magis eſſet donacõ pſonaliſ ꝙᷓ; re
alis · x · q· ij · Hoc us· Si vero donet plibꝰ ꝓſo
ms immedaiate ſibi ſuccedetibꝰ pᷣſumit' eẽ rea
lis q pᷣſumit᷑ donaſſe dignitati ex. de dona.
cum veniſſent. Si aũt donet eccleſie p̃fſumit
ec eſſe talis·. reab.qꝛ eccleſia nõ poteſt mo⸗
fi · hec bexn. m · c· cum veniſſent · HZ
Irca terciũ ſciendũ ꝙ donare non poteſt
monachꝰ vel ↄuerſus. di. liiij. ablati.
nec abbas ſeruuz eccleſie niſi dent' eccleſie

ri. et iſte pſumit᷑ perpetuo donalle · xvj. qi· c·

dDuo ſerui eiuſdẽ meriti et Peculij· xij· q · ij · e⸗

piſcopus qui mãcipium alias vero eos cũ cõ
ſenſu capituli vł ſolus donare poteſt ſed cum
ſolꝰ donat qntitas dati et ↄſuetudo teree di⸗

ligẽecius debz attendi · Et m hoc donatũ eſt

ratum vel ireitum indicandum. ex· e · ceterum

Dicit autem ibi bern. ꝙ ſeòm alanum abbas

poteſt facere donacõnem loquedo de paupũ
erogacõe quã poteſt facere quilibet pᷣlatꝰ ec
cleſie ita tame ꝙ non ꝓrogetur ad munerum
quãtitatez vt iunuit in dictec- ceten ar. di.

lxxxvj. non ſatis: conſiderata conſuetudiſe
et facultate eccłeſie· ex·de cenſi. cum apoſio

lus·in fi · Yel p̃t etiaʒ dici ꝙ abbas pᷣt facere

donacõnez veraʒ quam poteſt facere p̃latus

ſi hoc habet loci conſuetudo que dat miriſen⸗

cionem et liberioꝛem aditum e · de His que
fi· a ma-ꝓ· ca-nouitita tame ꝙ eccleſia eno⸗
miter ñ guet᷑ ex. e. fraternitate. Itẽ donare ñ

poteſt mino⸗ · xxv· an.niſi maioe factꝰ ratum
habuerit · vt ĩ · l· vlt · Nec furioſus nec ꝓdigꝰ
ff.e.modeſtiꝰ..·penult.ec de cur᷑.furi.l.vlt.
Nec ignoꝛãs · Nec is cui ẽᷣ alienacõ ĩterdicta
vt qe Smiſit crimẽ leſe maieſtatis vł ẽ hereti⸗
cꝰ.C·adle:iu.ma.l.vl.et de he.et ma.l.ma⸗
nicheos et ex ·ð here.ad abolẽdã.In alijs au
te cmimibꝰ donare nõ pᷣt quis poſt ſentetiã ſe
eus eſt ſi donet añ . ff. e ·poſt ↄtractũ.Mec ec
ſzuus nec filiuſ familias niſi heat peculiũ ca
ſtreſe vł qᷓſi vł mſi habeat liberã admiſtracõ
ne peculij ꝓfecticij.et hoc ĩm ſit ſpecialiter
ei ↄceſſuʒ.vb niſi ſit filiꝰ comitis vł marchio
nis ł ſenatoeisaliter nõ quantũcũqʒ magnꝰ
et diſcretꝰ ex.e.filiuſ familias.Itẽ ſi impato⸗
donet domũ interp tamur eã cũ oĩbꝰ iuribus
et ptinentijs ſins eſſe donatam. C.de bo.va.
here. l. ſi qn.· li. xj·.
Irca·iiij· ſciedum ꝙ donari pt pñti et ab⸗
WA ſenti noto et ignoto.ff.e.l.vl.aĩco et a⸗
mice eẽ meritrici. miſi ſit miles ille qui donat
amice: qe mil es ñ pᷣt donare meretrici.docto
ri vel nõ docẽti ·ff. e.affectõis et. C.ð̊ dona.
inter vi . et vx · l.iij. prifa.et filiofamilias:Ex
neo tñ.C·e.ſiue emãcipato.vxoei ãt mee do⸗
nare nõ poſſum.C. de dona.inter vi· et vx · Et
dicit hoſti· ĩ ſum· ti.ð̊ do.m.vi.et vxo:ꝙ qᷣd⸗
quid de donacõe inter virũ et vxoem dicitur

ꝓPhibitũ Idẽ pene ĩtelligas ð donacõe inter

pẽ em et film.Ite ſi aliquis de curia ł de curi
alibꝰ dederit ſubſtãtiã ſuam alicui quocũqʒ
mõ ſiue ĩter viuos ſiue ĩ vltima volũtate qrta
ps debet᷑ curie· Excipiun' aũt loca pia quibꝰ
pt dare totũ ita ꝙ curia ñ detrahʒʒ qrtazʒ · xxiij
q:viij· quãuis etiam.
CJHaD qntũ ſcienð ꝙ id et ſolũ illð p̃t dari
gqg5 pt ĩ dnium alteriꝰ trãſ ferei.ff.e.ĩ edi
bꝰ.. vlt.Ite nõ pᷣt a pᷣlato dari miſi cũ ↄſenſu
capituli ey? .e.paſtoeal mſi res mo dica.vt ſu⸗
Peadictũ eſt de abbate pᷣter qnquageſimaʒz et
ceteſimã ad eccleſiã ↄſtruẽdã vł ↄſtructã am
pꝓliãdam.vt ex ·de his q̃ fiũt a pᷣla.paſtoꝛalis
alias ñ p̃t fieri ab eo ꝓpetua don⸗acõ niſi fo⸗
te moderata ſzm ↄſuetudinẽ patrie vł niſi cã
elemoſine hie exneis ſiue ꝓpĩquis ex.de teſt.
ad hoc ĩ fi:et·c.relatũ.Vb niſi ex cã de oſilio
pape vb maioeis ptis ſui capłi.ex.e.p tuas.
et: c·paſtoꝛalis· Cõſuetudo etiã generab tenz
ꝙ pᷣlati ſui cõpotes pecniam equos fructꝰ et

res ſe mouẽtes et mobiles donãt ꝓ libito vo

luũtatis· Doſſent tñ ſi nimis excederet rep̃hen
di qð ẽ omittẽduʒ arbitrio boni viri.ar.ex. e.
aplice· ceteꝝ fraternitate.hec hoſti.e.ti. Iteẽ
nõ ꝑñt aliqᷓ donari ĩ enoemè leſione eccie.ex.
e. frn ĩtate · q Sʒ qᷣd ſi ꝑ młtas donacõs pᷣla
tꝰ ecciam ledat nuùquiò ille donacõs reuocã
t bern. ex · e. fraternitatẽ·ad hoc arguit
P et Otra· ꝓ iura· Gq̊ tñ ĩdetermĩatũ derelĩquit
Ite ſupeadictam qnquageſimam et cẽteſimazʒ
donare pᷣt ep̃s tam de redditibꝰ eccleſie ꝙᷓ ð
poſſeſſonibꝰ dumõ eccleſia non ledat ex. e.
aplice in tex. et glo·:iij. in fi· eius.
¶ Iirea ſextũ ſciedũ · donacõ olim ſim ve⸗
tera iura fiebat tin ſtipulacõe hodie aũt

6

p̃t fieri ſolo pacto ? verba pñtis tpis vt do⸗

no ſnudiſ vbis ↄleniun tũ donatoeis et dona

tari] in terueniete· aliter nõff. e.nuda.ymo
ter pntes et ab ſentes ꝓ nũciũ vł epłam ĩ ſeri
tis et ſine ſcriptis fieri p̃t. C.e. ambiguũ · et
ſi aliqᷓ̃d⸗niſi foꝛte duenerit inter ꝓtes ꝙ in
ſcriptis fiat· C.de fi.inſt.otractꝰ.vł mſi foꝛ
te fiat a patre in filiũ emãcipatũ.vł niſi fiat
inter ꝓſonas diuctas.C.e.ſiquis ĩ emãcipa⸗
tum et . l. ſe . G niſ excedat qngentos aureos
nulla dz fieri in ſcriptis · Et dicit Hic ſceunꝑ tu⸗
ra in ſnuacõ apud iᷣagiſtratꝰ ↄuenietes.hoc
eſt ꝙ donatoe apꝰ eos expeimat qꝙ tali dona⸗
re velit et ſcriptura inde fiat adhibitis pſoĩs
publicis nõ pꝛiuatis. et hoc ſi fiat in actis ñ
opoetet aohibere teſtes. C. e. in donacõibus
Sũut tn quidã caſus in quibꝰ donacõ vltra q̃n

Zęetos aureos ſme ſcriptis tenet vt cũ fit pijs

locis·ĩ autẽ·de nõ alie:auti ꝓmu.re.ec.
C.ſi mĩꝰ.et cũ fit a peĩcipe in pematũ.C.e.
ſcimꝰ. vb ecõnerſo a peinato in peĩcipem vł a
maxgiſtro militũ in milites vł a peiuato in pei
uatũ in repacõne domoꝝ · vł a peiuato in pei
uatũ in donacõe ꝓpter nuptias. C.e. i autẽ-
Item et a peiuatis· et m autẽ· vt ſi fiãt pigno⸗
ra· . illud quoq;et · C· de dona:an.nup· ĩ au
ten· eodẽe curſu.vb cũ vſure futuri tpis remit
tunt:ff·e·modeſtinꝰ.fit ecia; donacõ ꝓ vᷣba
futuri tpis· ff.de v.ob.ſtipulacõnuz 4 Quid
ſi plures donacõs alicui fctẽ ſint diuerſis te⸗
poeibꝰ q̃ruʒ nullla pꝓ ſe excedit ſummã pᷣdctãzʒ
ſed om̃s mſimul excedũt · Bñdet hoſti · ꝙ do⸗
nacõ valet licʒ nõ ſit inſinuata· C.e.ſancimꝰ
·ſi aũt· q¶ Quid ſi donacõ facta ſit in ſingu
los ãnos eiꝰ qᷓntitatis qn nõ excedit ſummaʒ
ſed om̃s ſimul excedũt· Bñdet hoſt.ꝙ eſt do⸗
nacio vna.ff.de do:ca.moꝛ.ſenatꝰ..fi.ſi tñ
pſonalis fuerit qe:ſ.nulla de heredibꝰ facta
eſt mecio nõ exigit ſi aũt de heredibꝰ vtriuſ⸗
q; ·¶(.donatoeis et donatarij. vł alteriꝰ eozuz
metio fiat exigit eẽ ſciptura.C.e.ſcĩmꝰ..fi.
Irca ſeptimũ ſcienò ꝙ donator tene tra⸗
dere qð donauit vb equipolles · inſti. e.
G. Pficiũt nõ tenetur aũt de euictiõe.ff.e.ari
ſto · mſi ex pacto duenerit. C.e.l.ij. Et ho qñ
incepit a tradicõe vł vbi donacõ incepit a P
miſſione . ff · de vᷣ· ob. vbi aũt non apparet· .
vlt . poſſum agere de dolo ↄtra donatoꝛs ſi mi
hi det ſciter rẽ alienã. ff.e.ariſto.. vlt.ſm
jo· vij ·q:i.c.iij. Cenet aut dare mqntũ face⸗
re p̃t· i:ha bita racõe ſui ne egeat.ff.ð re.iu-
in ðdenacõe· Nota ꝙ in donacõe nõ obligat
quis abſenti niſi ĩ caũ. peimo ſi mittat q̊ rem
ſibi ferat. Secũdo ſi rẽ penes ſe habeat et eaʒ

ſibi donatã eſſe ſciat ſ ſi neſcit eazʒ ſibi eſſe da

tã:vel nõdum accepit eã ſibi miſſazʒ.nõ ſit do
minꝰ rei donate · ꝗq ſi ꝓ eiꝰ ſernum fuerit ſibi
miſſa.niſi ea mete fuerit eius ſeruo data vt ſta
tim eiꝰ fiat· Cercõ ſi habeat aliquẽ pñtez qui
noie eiꝰ accipiat rẽ illã.C.e.abſenti.et.ff.ð
ne · ge· ſi ego · ¶tem qñ duobꝰ res aliꝗᷓ dat vł
venditur ſemper eſt pocioe is eni res peimo
traditur. non cui penno dat. C. de rei vendi ·
quociens.hec hoſti.ex.de ſponſali.du.· tuas

—

Itẽ donatariꝰ donatcei naturaliter ẽ oł lige⸗

donacõ reuocat'. circa qð ſciedum ꝙ

res data eſt er. de cle. cõ . qð a te · eð ꝓpter di
cõnem adiectã ex · ð ðdi · ap:veꝝ · 3 pter dã

tis impoteciã de q̃ dictũ eſt ĩ q̃rto ar· nijPpP⸗
ter pacti turpitudine eỹ ð ſymo·venies qnto
Pter dati enoꝛmitatẽ·xjij· q·ij·ſquis iraſci
vbi dicit ꝙ ſi pater tm donet ꝙ filiꝰ exſsere⸗

ditet' debet donacõ reuocari⸗:vj⸗qpter recipi
entiũ fraudẽ · xvij·q:vlt. ſtituit· vbi dꝛcit ð

illis abbati bꝰ qᷓ inducũt aliq; ad deponẽduʒ

pecumiã ꝓpter turpe lucrũ · ꝙ res eoꝝn bheredi

bus reddere debz· ſeptio pter ſupueniẽtez fi
lioꝝ natiuitatẽ · xvij · q· i · q cũqʒ · vbi dicitur

ꝙ; quidã nõ hñns filios res ſuas eccleſie ded:
vſufructu ſibi retẽto· Doſtea vo natis ſibi fi⸗

lijs res ſunt ſibi reddẽde:et H̊ nõ iure foei .ſj
poli vt dicit bern.ex ·e·c· vlti. viij· qᷓ̃tenꝰ mo
dũ excedit . xij·q.ij·hi quos vbi dicit᷑ ꝙ ep̃s
poteſt ſeruũ bñ meritũ manumittere et ei ·xx ·
ſołos dare· et ſi vltra dederit ꝓ ſucceſſoꝛẽ po

terit reuocari· ix· ꝓpter ĩ gtitudinẽ ex:e. c · fi⸗

Vñ ſiquis ĩpugnat eũ a quo bñficium pʒ bñ⸗
ficiũ pdit ex · de poſtu . c · vlt · ſic etiã pdit' feu

dum di · xcvj· ſi impatoe· vel legatü. ff. de in
offi:·te.papinianꝰ.ꝗ. manumiſſeſie etiã reuo⸗
cat ĩ ſermtute libertꝰ qui patronũ impugnat
C. de obſepa.pee.ſi manumiſſio: et.xij·q:i.
liberi. Sũt aũt et q̃dã alie cauſe cimles ꝗpter

q̃s donacõ reuocat· reuocat em̃ donacõ fa⸗
cta liberto:peimo ꝓpter obſequiũ ñ pᷣſtitũ xpa

trono⸗ita etiã ꝙ reuocãtur epta de pecnia do
nata:C.de reuo/do.l.i.Ex hac tñ cã nõ reuo

catur libertꝰ qe in nõ faciẽdo leuiter deliq̃c
C.de libera:ca:ſolo:ſi tñ deliqrit ↄtra patro
nu in faciedo offeſam etiã leue poterit reuo⸗
cari in ſeruitutẽ⸗ St lic debet intelligi · C. de

libẽ · et eo. li · l. ij · qdð añt dictů ẽ ꝙ ꝓPter obſe
quiũ nõ pᷣſtitutũ nõ reuocat libertꝰ in ſerui⸗

tutẽ eſt verũ de liberto pꝛinati · ſecꝰ eſt de li⸗
berto eccleſie q̃ rediget᷑ in ſernitutezʒ de quo

vide infra li. vj· de ſer· nõ oe· Scoᷣo donacõ li
bertis fctã tota reuoca? ꝓpter liberos poſtea

a prono ſuſceptos qᷓnimo eẽ ĩpᷣe filiꝰ poſtea
genitus totũ reunocare p̃t· C.de reuo·dona. ſi
nũqꝙᷓ. et.xvij.qvlt·qᷓcũq; Donacõ vero fctã

filio emãcipato ſine alicui de liberis nõ exñ⸗

tibꝰ in ptãte donatoeis ſine etiã exneo reno-
cat ꝗpter qᷓnq; cãs ingtitudĩspaima ſi dona-
tariꝰ atroces minrias donatoei intnlerit. vt

qe dixit ei in platea vł loco ſimili ꝙ erat fur

vel aliud ſike · Scda ſi manꝰ impias in en inie

cerit · Tercia ſi Sue dãnũ rerũ ſuarũ intulerit
Quarta ſi vite picłm ei inferee attẽptauit vt
qꝛ eũ mtoxicare voluit· Quĩta ſi ↄdicõzʒ appo
ſitam nõ impleuit· De his caſibꝰ habe. C.de
reuo:do.l/vlt.pꝛime vero qᷓtnoe cauſe tangũ

tur exe:c. vlt· Qater vero qᷓ donauit fil io et

poſtea traſiuit ad ſcòa vota donacõz renoca⸗
re nõ pᷣt niſi ex tribꝰ caſibꝰ.ſ.ſi vite eiꝰ mſidi

et' vel in eã manꝰ inferat vel iact urã tociꝰ e

4

ãthidota · ff· ð̊ pe·he. h et ſi le · ꝗ. Oſuluẽ
quit videre ð octauo· ſ.de cãis ex qui

reu ocat'ipæaimo ꝗpter defectũ cãae Aprongua .

jus ſlubſtatie moliac. C. & reuodonâ anten⸗

Pec quan et auten⸗de mep⸗ maxime tame. HB
etiã notat P Sor.in ſum e. ti ꝛet p vern · e E
c· vlt.:¶ Eſt aut hoc ius renocãdi pſonale ab
vtraqʒ pte. Vñ ñ trãſit ad heredes onatoeis
qui tacuit ſup hoc in vita ſua· q? tacendo re
nũuciaſſe videt. Nec ad peredes donatanj.C
e.l.vltiĩ fi:niſi donatoe in vita ſua ſe p̃paue
rit ad ageno vt dicit hoſt:ey·e.c· vlt.ar. C.ð
in offi:teſt ſi ꝓpatet. St niſi in donacõe facta
liberto qꝗᷓ liberis poſtea ſuſceptis etiã a filio ĩ

uocatur· Quidiſi ĩ donacõne pactũ fieret
donatoe donacõnez pᷣtextu alicꝰ ingratitudi
nis nõ reuocaret & tale pactũ nõ teneret qe

equitati naturali otrariũ eſſz · ſ. ꝙ aliquis im⸗
pune ingtitudis viciũ ↄmitteret ·˖ C· de inuti ·
ſti · ex z N hec nota ꝙ ſi qui clerici illis
eccleſijs q

debẽt reuerti ex· de cle· diu⸗· qð a te · et · xvj . q

vj. de lapſis · Sed ↄtrariũ videt .xij.q-ij.nul⸗
S Leaap 5

li liceat · et ex · de ↄdi · appo · verum

fuerunt diuerſi mõi dicedi. vt dicit in glo · l

liꝰ. c.qð a te · Sʒ dicit bern· ibidẽ ꝙ illdð· c· qʒ

a te: et ſimilia loquũtur de benignitate et di⸗
ſpeſacõe.otraria vero de ſtricto ure:Vk dicẽ
dum ꝙ ſi tpe ingreſſus res ſint expᷣſſe donate
nuꝙq poſtea ſũt reſtituede⸗C/ſi reꝰ ac· moæꝛ⸗

fu:·l.vl.niſi clerici vellẽt ei grãm facere·ſi ve
ro ſint tacite donate pſonã ſequũt et ſic intel
ligi pᷣt · e·qð a te.qe bona ſunt acceſſoꝛia ꝓmo

ſequũtur ꝓſonã B bern.ſIm aũt jo·xvj · q vj. ðS
lapſʒ. bõa ſibi reddẽet᷑.ſi ſint immobil ia qntũ
ad vſufructũ qe tpe vite ſue vtet.ſed etas
apud eccleſiã remanebt S quid ſi aliquis ĩ
uita vxoee monaſteriũ intret et poſtea reuoce
tur ab ea.nũquid illa: q̃ ↄtulit menaſterio ſi-
bi reddẽtur H bar.ĩ queſtionibꝰ di cit ꝙ ſic
qꝛ illa ñ fuit aliter daturꝰ niſi teneret ingreſ
ſus Inſuꝑ nota ꝙ donacõ pᷣt moð accipe vt

.

do tibi H̊ vt facias mihi illõ · Cõdicõez vt do
tibi B ſi feceris mihi illud·Cauſã vt do ubi B

qꝛ feciſti mipi illuð · Demõſtracõæʒ vt do tibi
ſeruũ meũ ſtichũ ecoquũ· vide de H ĩfra de mo
do otrahẽdi ſponſalia ſub cõdicõne li. viij.

g fiat donacõ ſub odicõe nõ tenet niſi cõ
dicõe extãte · nec donatariꝰ petere pᷣt reʒ ſbi

donatã anteꝙ;ᷓ ðdicõ extet etiã ſi cauere vele

de Odicõe impleda.ff. de con.et de mõ.q pPbe

redi· . fi. Vñ ſi pendẽte ðdicõne res tradat
et poſtea ↄdicõ nõ tenet· res tradita repetic
ff· de ↄdi · inde · qdð aüt ſub Oodi cõe · Si vero fi

at ſub mõ donacõ ſtatim tenet et donatarius
ſtatim pᷣt petere re ſibi donatã ſi cauere velit

de mõ impledo.ff. de conlibẽ. cum inteſtõ

et ex. vt ec.be. c. vno in gioniſi ſub mö⸗ Võ
