qd paras dentè crede et mãducaſti. ſzm em H
videt ꝙ ſufficiat mãducatio ſpualis · qᷣd
paras dente ſupple tm.vel loquit de mãdu⸗
catõe ſpũali ꝓ modũ meriti ·de hac etiaz que⸗
ſtione vide infra ti ·de vſu huiꝰ ſacramenti ar
ticulo.iij. queſtione vti liceat oĩo ceſſare a
omunione.
De materia euchariſtie ti· ix·
Einde oſidexandũuũ ẽ de materia hꝰ ſa⸗
Jcramtiet peimo in cõi ð materia co⸗
peoeis et ſanguinis ſib. ſcòo in ſpeciali
de materia copis· tercio de materia ſangnis
4 Circa peimũ ſcienð ꝙ panis et vinũ ſũt ma
te:ia huiꝰ ſacramenti. cuiꝰ cã eſt inſtitutio di
uina. Inſtituit aũt dñs in his potiꝰ ꝙᷓ in alijs
cibis · tũ ꝓpter ↄmun vſũ refectõis qe panis
et vinũ eſt refectio hoĩs non beutoꝝ · magis
Oſueta minꝰ faſtidioſa.tũ etiã ꝗpter ꝗpeieta⸗
tem ſignificationis et a pte materie:qe panis
Oficit ex pluribꝰ granis et vinũ ex ꝓpluribus
racemis · q ouenit ad ſignificanduzʒ coepus
xp̃i verũ et miſticũ. Et a pte pparatõis q pa⸗
nis in foenace et vinũ in toꝛculari p̃para qð
Zuenit ad repᷣſentandã paſſionẽ xp̃i. F ptęee
fectus qe vt dicit in glo.j.coꝝ · xij. panis 5
ceteris ci big ſuſtentat coepꝰ et vmũ letificat
ſic hoc ſacramentũ magis ſuſtentat et letifi⸗
cat caritate inebeiatos ꝙᷓ alia ſacramẽèta· Pe⸗
buit aũt hoc ſacramentũ eſſe de duplieci mate
ria :· qe materia ſacrameti ↄuenit ſignificatõi
et vſui · et ſim vtrũqʒ mosũ duplex exigit᷑ ma
teria in hoc ſacramento.vſus em̃ huiꝰs ſacra⸗
menti eſt refectio que ad ſui integritatẽ cibũ
et potum requirit · Jignificatio vero duplex
eſt vna eſt paſſio xp̃i in qua ſanguis fuit ſepa
tus a coepoee: Flia e oedinatio ad ſalute co⸗
poeis et anime· ꝓpter hoc opoetʒ ibi ſepatim
vtrũqʒ ſignificari· Ratio ergo hiuꝰ duplicis
materie eſt ſignificatio nr̃e pfecte refectõnis
ſpintualis ꝑ meditatõem dommice paſſionis
que fuit in multplici afflictione ſui benedi⸗
cti coepoeis et effnſione ſui p̃cioſiſſim ſang⸗
nis ad noſtram redemptione anime et coepo

ris · reficit eniz et delectat mmabiliter viros

ſanctos meditatio talis.
rca ſcòm ſcʒ circa materi am coepoꝛeis in
Aſpeciali querũt plura ſcʒ vtruʒ requirat
pams triticeus· H ꝙ ſic hm ↄmunẽ doctoꝛ
ſententiã · ð oſe · di · v. c. j. et · c. nõ optet.et.c.
ſe· et. c. ſacramẽto.tũ qꝛ dñs ↄparamt ſe gra
no tritici · i0· xij. tũ qe credit' celebeaſſe in pa
ne triticeo et inſtituiſſe vt ſic celebearetur qð
patet:qe panis de frumẽto dicit anthonoma
tice panis.vñ cuʒ dicit ꝙ iheſus accepit pa⸗
nem · hoc de pane triticeo debet intelligi. tũ
quia vſus eccleſie ab apoſtolis qui peeſenteſ
fuetunt tradituſ habet celebeare in hoc ſolo
pane· Ratio vero huiꝰ eſt quia magis ↄuenit
huic ſacramento panis triticeus.tuzʒ qe in na
tura ſiue in ſpecie dignioe·tũ quia in effectu
refectionis vtilio⸗.tuʒ qꝛ in cõi vſu hoĩm vſi
tatioæ· licet em nõ in omnibꝰ tereis naſcatur

—

WIIIA

erniticũ vel vinũ:tamen defacili ad om̃es ter⸗
ras poteſt deferei quãtũ ſufficit ad vſũ ſacra⸗
menti.nec ꝗpter defectũ alteriꝰ ẽ vnũ ſine al

tero cõſecrandũ quia nõ eſſet ſacramentũ per
fectum. ern poſſit cõfici de paſta triticea

Eeſpõdet ſco:ꝙ nõ qe xpᷣus inſtituit de pane

— . ₰

triticeo vſuali vt ſic hm dam. li · niij · c· vj · ið

qð ſolet cõiter eſſe nutrimentum coæpale ipᷣm
vel ſił e eſſet nobis ſacramtaliter nutrimentu

ſpũale. Si dicatur ꝙ panis ſit paſta ſi digitis

Opeimat·ergo poſt hmoiopeeſſione no pote

rit ↄſecrari. dicendũ ꝙ panis exquo eſt ſemel
coctꝰ niſi maĩfeſte recedat a rõe panis vſua⸗

lis nõ recedit a rẽe panis ↄſecbilis.hec fco ·
)Vc poſſit ↄfici in pane et faree et hmoi.
qdaz dicũt in pane et faree et ſpelta ofici

poſſe·qe ẽ eiuſdẽ ſpeciei cũ pane triticeo licz

differat differẽtijs accidẽtalibꝰ. Fliqᷣbꝰ vo

videtr magis ↄtrariũ· generãs em̃ licet genet
ſibi ſibe in ſpecie · fit tñ aliqua diſſi itudo ge⸗
nerãtis ad generatũ quãtũ aò accidentia vel

Apter materiã vł ꝓpter debilicate vtutis gna

tiue:et ideo ſiq̃ frumẽta ſũt que ex ſemine tri⸗

tici generari poſſũt ſicut ex tritico ſemiato in
malis tereĩs naſcit ſiligo· ex tah frumẽto pa
nis ↄfectus p̃t eſſe materia huiꝰ ſacrameti qðᷣ

tñ nõ vꝛdet' hr̃e locũ in oedeo necã ſpelta. ñ
in faree qð ĩter olĩa eſt grano triticeo ſimiiꝰ

in figura.ſił itudo aũt figure in aliquibꝰ ma

gis videt ſigficare ꝓpinquitate qꝙ; vdempti⸗

tatẽ ſpeciei · hẽ ex ſibitudine figure maifeſtaꝰ

ꝙ canis et lupꝰ ſũt ꝗꝓpinque ſpeciei nõ ãt eiuſ

dem . vñ ex talibꝰ frumetis qᷓ nullo mõ poſſut

ex ſemie grani triticei gnari nõ p̃t ↄfici panis
qᷓ ſit debita materia huiꝰ ſacramẽti:et hec eſt
opi.tho.Quihuſdã aũt videt᷑ ꝙ pᷣdicta rõ nõ

ſit ſufficiẽs · ſcʒ ꝙ ideo far nõ ẽ einſde ſpẽi cũ
ctritico:qe nũꝙ; vnũ genera ex altero:qe que

dã ſũt accidẽua inſepabilia ↄcomitãtia gna
tionẽ vt nigredo cozuiũ: hec pe.· Scom ãt al⸗

bertũ in q̃rto ſen· frumentũ ẽ genꝰ ad triticũ
et ſpeltã · vñ hec duo ſũt ſpecies frumeti val⸗
de vicine. et paꝝ diſtât in ſpica foematõe

et quaſi nihil diſtãt in foema granoꝝ et eolo

re et ſapoꝛe pams.et ideo de ſpelta pᷣt cõici
ſzm eü. Jrn fici poſſit in pane ꝓmixto de
tritico et alijs gnis. Yc aut e tanta ꝓmixtio
ꝙ trahit triticu ad ſpem alienã · vt qꝛ vtuſ ex
tremi eſt p̃dominãs · vel ad mediũ vt qñ e eqᷓ⸗

lis et tũc m eo nõ pᷣt ↄfici · Sut manet ſpecieſ

panis triticei vt qñ virtus tritici pponderat
et tũc p̃t· qñ aũt ita fit ex accidentibus ſczʒ ex

ſapoee pᷣcipue pᷣt ↄgnoſci qe accidetia magnã

ptẽe oↄferũt ad ↄgnoſcendũ qð qd eſt · O VYtrũ
poſſit ↄfici in pane coeærupto.Pc aliqñ eſt tã⸗
ta coeruptio panis ꝙ ſoluit ſpecies panis ſi⸗

ent qn otinuitas ſoluitur et ſapoꝛ et coloꝛ et

alia accidentia mutant· vñ ex tali materia ñ
pt ↄfici coꝛpꝰ xp̃i.aliqñ vero nõ eſt tãta boe⸗

ruptio ꝙ ſpecie ſoluat · ſed ẽ aliqua diſpoſitõ
ad cozruptionẽ quã declarat aliq̃ immutatio
ſapoꝛis· et ex talꝛ pane pᷣt ofici coꝛpꝰ xp̃i · ſed

peccat ↄficiẽs ꝗpter ireeueretiã ſacramẽti Etc
q idẽ ẽ ex tritico coerupto nõ videt ꝙ panis

△

*

W. Vvm

ex ed ofectus poſſit fieri coepꝰ xp̃ᷣi licet ꝗqdaʒ
Otrariũ dicãt · hec tho · SBcðm ãt ſco · ẽ dubiuz

de amido an ſit materia ouenies ad factendu

—

panẽ dſecrabile et cũ multo ſit ꝓbabil iꝰ ꝙ ñ
deo nõ exponit ſe aliq̃s ſme peccat tali du⸗

bio et maxime ille qui pparat hoſtias ↄſecrã⸗

das . qe certus ẽ ꝙ pᷣparat de materia tali.Oſe
crans ãt foete magis excuſat ab illo peccato

qe ſupponit illã materiã eſſe bene p̃paratã SZi

aũt illa nõ ſit materia debita nõ ↄſecrat nec

tñ ydolatrat nec ydolatrare facit· qe quantũ

dam ſupponit hec ſco. Vtꝛz ↄfici debeat i

eſt in ſe materiã eſſe ydoneã et ab alijs adoeã

pane azimo· M ꝙ ſic. e de cele · miſ · lĩas · et
de dle · di · ij · m ſacrameto.nõ eſt tñ de neceſſi

tate ſacramenti.ſicut em dicit anſ·. in epła de

azgimofermentatũ et azimũ nõ variãt ſpeciez
panis cũ ſint accidentia· vñ in vtroqʒ ofici p̃t
de facto:vñ hu. dicit vt habet' ibi in· c· pdi-
cto lras.in glo.bn.ꝙ in eccleſia occidentali

ſiqs de fermentato ↄficeret nihil faceret. cõ⸗

uneniẽs aũt ẽ vt vnuſqſqʒ ſzm ritũ eccleſie ſue

ſe habeat in celebeatõe ſacramẽti · Sup ho ãt
ſut diuerſe eccleſiaꝝ ↄſuetudines vñ dit gre
ZSoeiꝰ in regiſtro- romana eccleſia offert azi⸗
mos panes ꝓpterea qe dñs ſine vlla ↄmixtõe
ſuſcepit carnẽ ſed cetere eccleſie offerũt fer⸗
mentũ ꝓ eo qð verbũ patris indutũ eſt carne
ſicut fermentũ ↄmiſcet farine. vñ ſicut pec⸗
cat ſacerdos in eccleſia latinoꝝ celebeas m

pane fermentato ita peccaret ſacerdos in ec⸗

cleſia grecoꝝ celebeãs in azimo quaſi puer⸗
tens eccleſie ſue ritũ ſjm tho· Geðm vo ſcot.

foete greci grauiter peccant q ſe romane ec⸗
cleſie nõ ↄfoemãt· Nichilominꝰ tñ ↄſuetudo
celebeandi mn azimo pane rationabilioe eſt.

peimo ꝗpter inſtitutõzʒ xp̃i qᷓ hoc ſacramentuzʒ
inſtituit ꝓꝛimo die azimoꝝ · vt habeA Mt. xxv

et mar . xinij· qua die in domibꝰ iudeoꝝ nibil
fermẽtatũ eſſe debebat· exo· xij· ſe dᷣo qe paniſ

eſt ꝓeie ſacramẽetũ coæpis xp̃i qð ſine coæru⸗
tione ↄœptum eſt. magis ꝙᷓ ipᷣiꝰ deitatis vt

infra patebit· tercio qe magis ↄpetit ſinceri⸗

tati fideliũ q requirit᷑ ad vſum huiꝰ ſacrame⸗

ti. ſzm illud· j. cox· v· paſca nĩm immolatus
eſt rp̃us· itaq; epu in ai. ſinc.· et veri abet
tñ cõſuetudo grecoꝝ aliquã ratione· et ꝓpter

ſignificatione quã tãgit greg: vt dictũ e ſup̃
et ꝗꝓpter deteſtationẽ hereſis nazareoꝝ qꝗᷓ le⸗

Zalia et euangelica miſeebant. ) Sciendu eẽ

ꝓꝙ a peincipio tota eccleſia cõficiebat in azi⸗
mao. led poſtea tpe leonis pape peopter here⸗
ticos ebyonitas dicẽetes legalia obſeruari de
bere cũu euangelio et in azimo cõficiend yſſe

peopter p̃ceptũ legis · eccleſia inſtituit ad tẽ

pus cõfici in fermentato.ceſſante vero cauſa

eceleſia occidentalis rediſt ad ritum antiquũ
oeientalis vero illũ retinuit et vlteriꝰ addi⸗
dit nõ poſſe cõfici niſi in fermentato. et adð ̊

peobandum aſſerebat dominũ m fermentato
confeciſſe· et quia tres euangeliſte contradi⸗

cunt dicentes peima die azimoeum chriſtum
inſtituiſſe hoc ſacramentum quidam ex eis

in tantam inſaniam peoruperunt vt dicerent

euangeliſtas illos falſum dixiſſe et ſcnipſiſſe
et a io:coerectos fuiſſe qui ante die paſce di⸗

cit dñm cenaſſe cũ diſcipulis ſuis. Sʒ ꝙ io. nõ

otradicat alijs euãgeliſtis oſtèdi ex młtipli
ci acceꝑtõe paſce·paſca em̃ dicit aliqñ agnꝰ
paſcal :t.xxnj.qñ neceſſe erat occidi. paſca
aliqñ hoea ĩmolatõis.ſ.veſpa q̃rte lune qua
agnꝰ comedi debuit et feſtù mcipiebat.ꝗ¶t.
ix:erat paſca et azima poſt biduũ.aliqñ dies
in cuiꝰ veſpa iĩmolat' agnꝰ lnce.xxij.appeo⸗
Pinꝗbat dies feſtꝰ iudeo qꝗ̃ ðe paſcha. Fli⸗
quãdo pꝛĩa dies agʒimoꝛ poſt ĩmolatõz agni
celebereima.io.xiij. ante diẽ feſtũ paſce. Fli
quãdo panes azimi ·.io.xviij et ip̃i nõ mtroie
rut in ptoeiũ vt nõ ↄtamiaren ſʒ mãdu. paſca
Et hos qniqʒ modos ponit inno.libeo de offi
cio miſſe ·Fliqñ xpᷣs dicit᷑ ſigficatus ꝓ agnũ
paſcalẽ.j.coꝝ · v. etem paſca noſtrũ ĩmo. eſt
xp̃s · Fliqñ tota ſeptimana azimoꝛ⁊ q ſcʒ inci
piebat.xiiij· die apꝛił in veſpis et durabat a
die · viij · ad · xxj · diẽ apeił vt patet leui.xxiij.
et actuũ.xxiij · voles poſt paſca ꝓducere euz
populo rienn feſtů epulaꝝ ·palipo·vlti. nõ
fuit phaſe ſiłe huic· vnuerſus · Ebdomas· ho⸗
ra·dies·epule.pecus·azima.xpᷣs. SOeptẽ autẽ
dies ſup̃dicti azimoꝝ om̃s erant dies feſti.ſʒ
peimꝰ erat ꝓ excellentiã dies feſtꝰ.ſcʒ.xv.et
de illo dicit iohãnes ante diẽ feſtũ paſce. pꝰ
illũ aũt m maioei excellentia erat dies feſtꝰ
ſabbati ·qꝛ erat inter illos dies feſtos in qbꝰ
nihil debebat parari · tũ ꝗpter ſuã celebeitatẽ
tũ ꝓpter azima et ſic patz ꝙ iohãnes nõ dtra⸗
dicat alijs euãgeliſtis qe aliter accipit paſca
ꝙᷓ ip̃i · ſicut em̃ legi exo.xiij.ſolenitas paſca
lis incipiebat a veſpis.xiiij.lune. et tũc xp̃s
poſt immolatõeʒ; agni paſcalis ſacramentũ Gᷓ
inſtituit.· vñ hec dies dicit' a iohãne p̃cedere
ſequentẽ die paſce· a tri bꝰ aũt alijs enã geli⸗

ſtis dicit' pꝛima dies aʒimoꝛx · qñ ſeʒ fermen⸗

tũ nõ inueniebat' in domibꝰ iudeoꝝ . Sed vi
der' eſſe otra p̃dicta ꝙ xpᷣs pᷣuenit diẽ azimo⸗
rum. fi gure em debet veritas reſppᷣdere. cum
ergꝭo agnꝰ qui erat figura xpᷣi ĩmolare .xiiij.
luna xpᷣs fuit crucifixns.xv.luna.ſʒ ante diẽ
crucifixionis ↄfecit. ergo in fermeto ↄfecit.

E&Æ ꝙ paſſio eius ſtatim inchoata fuit poſt ce

naz qñ fuit in agonia et fuit ↄpᷣhenſus.vnde
optime eſt factũu · qꝛ agni omeſtio et ip̃iꝰ ĩmo
latio facta e·xiiij. luna.nõ qe ↄſũmata ſed qe
inchoata et ſic patz ꝙ nõ p̃uenit.¶q S quare
masis attenditur in hoc ſacramẽto diſcretio
inter panẽ azimũ et fermetatũ ꝙᷓ in baptiſmo

circa aquà vtrum calida ſit vel frigida:h ꝓ

fermentũ aliq̃d habzʒ cozruptõnis· et ex pane

coꝛrupto nõ pᷣtofici hoc ſacramẽtũ vt dictũ

eſt · Doſſet em̃ tanta coeruptio eſſe fermenti q
ex eo non poſſet ↄfici ſacramentum.hec tho.
Vtn poſſer ↄfici de pane facto de aqua ro
acea. ſzm mno.terciũ ĩ quadã deere· vere
aque admixtio ẽ de neceſſitate huiꝰ ſacram̃ti
vtpote dſtitues ſubſtantiã panis. Et ido ſi fa
rine admiſcet' aqua roſacea vel quicũqʒ aliꝰ
liquoꝛ ꝙ;ᷓ aqua vera nõ poſſet ex eo vere ofici
ſacramentũ qꝛ vere pamis nõ eſſet. pams etiã

de quo xp̃s dfecit erat factꝰ ex aqna naturali
et ideo nõ poteſt ↄfici coepus xp̃i de alio pa
ne ſzm cho · et rich.· SGcðm aliquos tñ p̃t qꝛ aq̃
ida nõ requirit vt manet in ſpecie ꝓpeia imo
in naturã aliã etiã antecꝙ; fiat panis trãſmuta
tur. et huiꝰ ſententie eſt pe. .
Irca terciũ ſcʒ materiagz ſangninis ſcienò
P de ſolo vino vitis p̃t ofici ſanguis xpᷣi
et hoc peimo ꝗꝓpter inſtitutõzʒ xp̃ᷣi qui in vino
vitis hoc ſacramentũ inſtituit· vt patet de eo
qð dicit luc.xxijeirca inſtitutõez eiꝰ.ãmodo
nõ bibaz de genimine vitis ˖ donec ꝛc. ſcðo qe
ſicut dictũ eſt ſupꝛa ad materiã ſacramentoꝝʒ
aſſamit illð qð apꝛie et cõiter hʒ illã foꝛmazʒ
Apeie aũt vmũ dicit qð de vite ſumit᷑. alij ãt
liquoꝛes vinũ dicũt' ſzm quandã ſił itudinez
ad vinũ vitis · tercõ qe vmũ vitis mag ↄpetit
ad effectuʒ huiꝰ ſacramęti qᷓ eſt ſpũalis leti⸗
cia qe ſcriptũ eſt ꝙ vinũ letificat coꝛ hoĩs· in
pſalmoEt qe oĩa vina vitis ſut eiuſoe ſpeciei
ſm doc · ideo ofici p̃ᷣt de quolibet vino vitis
dumodo remaneat i ſpecie vini. Fcetũ aute
pPfectũ nõ ẽ vinũ cũ differat a vino ſzm phᷣm
viij · metha.ideo de eo ↄfici nõ p̃t. In vino tñ
qð accedit ad acedine manente adhuc foꝛma
ſubſtanciali vimi p̃t ↄfici:et ꝓ tali vino ſumit

acetã innoc.de offi ·miſ.cũ dicit pᷣt de ace

to Ofici aliter nõ diceret veꝝ ſm pe:et rich̊.
ENuio ergo fiat ſi vini ſpecies aceſcat.·
S manec ibi ſanguis xp̃i ſicut nec coepꝰ xpᷣi
qn coerũpi᷑ ſpecies panis. Sihr ſm albertuz

8ð miſſa ſi vmũ ſit putridũ pfecta putrifactõe

q redire nõ poſſit ad Petionẽ vini · de eo nõ
pt cõfici.ſi vero ſit in via ad coeruꝑtioneʒ de
eo p̃t cõfici·ſed nõ debet pter reuerentiã ſa
cramęèti ſi poteſt aliud haberi defacili.ſi aũt
ſit in vino cũ ſapoꝛe vinoſo ſapoe aromaticꝰ
vel ponticꝰ vel ſtipticus vel acerbus ex mĩꝰ
pfecta digeſtione vini p̃ᷣt de eo ofici qe rema
net ſpecies vini· Non pᷣt etiã ofici de agreſta

qe nõ eſt in termino gnatõis qð eiꝰ immaturi

tas oſtẽdit· vñ nõ eſt vmũ qꝛ nihil recipit ſpe
ciem niſi in termio ſue gnatõis.ſn muſto aut
cõfici p̃t q hʒ ſpeciẽ vini qð atteſtat maturi⸗
tas eius et dulcedo ſz nõ ouenit de ip̃o ofici
anteꝙ; ſit defecacũ · vñ ꝓhibetur ne muſlã de
vna in calice ſtatim expᷣſſum off erat ꝗꝓpter in
decẽtiaz impuritatis muſti ꝗꝓpter qð d ↄſe.di.
ij·om̃e crimen. mliꝰ papa rep̃hendit ſacerdo
tes hoc facientesp̃t tñ hoc fieri in neceſſita⸗
te.qe dicit ibidẽ cũ neceſſe fuerit botrus ĩ ca⸗
lice expeimat' ſcʒ ante oſecratõem. DPe muſto
vo dũ adhuc ↄtinet' in vuna immatura ↄfici ñ
pᷣt ſim ꝓbab iliꝰ opinãtes·ar.de Olſe.di. ij. di⸗
cimꝰ et· c.ſe. nã xpᷣs nõ ↄfecit ſuũ ſanguineʒ
niſi in vino exiſtete in ſpecie potabili.qð pa⸗

tet ꝓ h qð dicit diſcipulis. bibite ex eo oms

vipũ aute nõ eſt in vua matura ſub ſpecie po⸗
rabili ſ eſibili.vmo etiaz ſic ſe habenti aqua
nõ poſſet admiſceri. qua vero debet apponi
vino qð offert' in hoc ſacrameto. vt patz. ex
ð cele· miſ· literas· et hoc quidẽ peimo ꝗpter
inſtitueõem. ꝓbabiliter enim creditur ꝙ do⸗
minus hoc ſacram̃tuʒ inſtituerit in vino aqua

—— — —

— ——W.W——

— — — — —

Bmiĩxto ſym moe teree illius ĩmo etiã ſcitᷣ qe
apki qui interfuerũt illi cene ita reliquerunt

ecckie · ſcdᷣo qe hoc cõuemt rep̃ſentatõꝛ dñnice
paſſionis in qua vtrũq; peofluxiſſe legitur Ee
ratio habet de oↄſe: di · · c. je tercin qe cõue⸗
it ad ſignificanð effectuʒ huiꝰ ſacmenti q̃ ẽ
vnio ppłi xp̃iani ad xpᷣm·. et hec rõ tangi. ex
de cele · mi · cũ marthe . J. qſuiſti · et de oſec ·
di · ij · e om̃e crimen· Mõ ſufficit aũt in dolio
appone aquã admixtio em̃ aque ſacramtalis
et vini eſt tm̃ ſacerdotis et è ad figmficatõez
et iðo tũc poni debʒ etiã ſi alias poſita fᷣmſ⸗
ſet qñ ſacra miſteria inchoant ſzm boñ Nicet
aũt appoſitio aqᷓ ſit de neceſſitate pᷣcepti ñ tñ
eſt de neceſſtate ſacmeti ·qꝛ aqua refert᷑ ad ſi
gnifican pticipatõez Huiꝰ ſacramęeti a fide⸗
libꝰ quãtũ ad h ꝙ ꝓ aquã vino mixtã ſigmifi
cat populꝰ adunatꝰ xpᷣo.Sed ſjm hocipm ꝙ
ex latere xp̃ᷣi pendentis in cruce aqꝗᷓ fluxit ad
idẽ refert. qe ꝓ aqnã ſignificabat' abſolutio
peccatoꝝ q̃ fiebat ꝑ xp̃i paſſionez· Dictũ e ãt
q; hoc ſacramẽtũ pꝓficit' in oſecratõe materie
vſus aũt fideliũ nõ ẽ de neceſſitate ſacram̃ti
ſm aliqð ↄſequẽs ſacmentũ. et iðo dſeques
e ꝙ appoſitio aque nõ e de neceſſitate ſacme⸗
ti qe e ꝓpter ſignificatõeʒ q̃ ſequit facrametũ
apter qð etiã de ꝙ greci n apponũt aquã. vñ

de oſe . di · i ſcriptura ðᷣe.ſiqs de anteceſſoꝛi-

bus nr̃is vel ignoeãter vł ſimpłer nõ obſerua
uit vt ſcʒ aquã vino miſeeret pᷣt eiꝰ ſimplicita
ti venia ↄcedi. Nec obſtat illud de ↄſe. di. ij.
ſicut· vbi ðe ſicut in ſacrificãdo calicẽ dni of
ferei ſola aq̃ nõ p̃t ſiẽ nec vmũ ſolũ qę intelli

git ibi cipeianus nõ poſſe fieri qdᷓ nõ pt bene

vb de mre fieri. vñ vbi cipeianꝰ dicit . e · di · e
1· poteſt· Flex· dicit dzʒ · tñ qui ex hereſi et co⸗

temptu apponere ibi aquã omittit vel etiã ex
negligentia ex hoc ꝙ nullã diligentiã adhi⸗
bet moetaliter peccat· St ſic intelligi p̃t illõᷣ

qᷓ aquazꝭ nõ apponit vino in ſacrificio dz ppe⸗
tuo pᷣuari officio et beneficio· ex ð cele. miſ.

literas.qᷓ aũt omittit ex negligetia ex hoc ꝙ

habuit diligetiã ſemiplenã vemialiter peccat

grauiter qe hoc ſacmentũ ẽ cũ magna dilige

tia ↄſecrandũ. St quantũ illò ſacramentũ pee
cellit alia ſaẽmenta et opa tm̃ ĩ eo in alijs ne
gocijs pᷣponderat negligentia ſm bon· Debz
aũt ſoluſaqua naturalis apponi in ↄficiendo
qe tñ admixtio aque ad vmũu nõ e de neceſſita

te ſacramẽti io nõ refert quãtũ aðò neceſſita⸗

tẽ ſacramẽti quecũq; aqna miſceat' vino ſine
naturalis ſiue artificialis ſiue roſacea. licet
quãtũ ad Oonenientiã ſ. acramęti peccet qᷓ aliaz
aquã admiſcet niſi naturale vel verã qꝛ de la
tere xp̃i pendetis in cruce vera aqua ꝓfluxit
nõ humoe flegmaticꝰ vt q̃dã dixerũt ad oſte⸗
denð ꝙ eiꝰ coꝛpꝰ erat vere ↄpoſitũ ex qᷓtuo⸗
humoeibꝰ.gt quidẽ ex elemẽtis aqᷓ· ex Humo
ribꝰ magis ſanguis ꝓfluxit q magis miſte⸗

ſterio erat ↄogrua.HNa duo maxima ſacramẽta

fuerũt in eis figurata. ſcʒ redẽptõis in ſans⸗
ne et regeneratõis in aqua · vt habet ex ð ce.·
miſ. in quadazʒ· Debet aut modica aqᷓ apponi
Nã circa aquã mixtã fuerũt opi · pł es· ſʒ ꝓba

.*
bilios ẽ opi.eoꝝ ſm inno: terciũ q̃ dicut ap

uerti in vinũ.h aũt fieri nõ poſſet niſi adeo
poneret᷑ de aqua modicũ ꝙ in vinu vuertere
tur·et ideo tutiꝰ eſt ſemp paꝝ de aqua appo
nere maxime ſi vinũ eſt debile gqe ſi tanta fie⸗
ret appoſitio aque ꝙ ſoluere' ſpecies vini nõ
poſſet pfici ſacramentũ: vñn etiã hoc habz cõ⸗
ſnetudo eccleſie generalis · ex de cele·miſ · p⸗
nicioſus. Si aũt tantũ de aqua adderet ꝙ tol
leret vinoſitatẽ vini nõ poſſet de eo vfici · ge
tũc nõ eſſet vinũ ſed aqua vinata: vnde nõ pᷣt
Ofici de vappa qᷓ eſt aqua pfuſa nec de aqua
effuſa ſupꝑ acinos vuaꝝ poſtꝙᷓ ẽ vinũ expᷣſſuz
ſzm alber · in qrto nec etia ſm tho· de aqua ru
bea m qua ẽ lotus pãnus vino rubeo intictꝰ
de oſe di. ij · cu ome · ¶ Quid fiet ergo ĩ illis
tereis in quibꝰ nõ pᷣ̃t vinũ haberi · ſzm al⸗

ber · de miſla · ſup hoc papa eſſet ↄſulendus et
vide ꝙ cũ eis diſpenſandũ eſſet vt coepꝰ xpi

ſine ſanguine ↄficerẽt ne ter defectũ ſacra

menti maximũ damnũ incureeret · ¶Sʒ nuůqdè

Omixtũ equaliter ex aqua et vino duerterecur
ĩ ſan guinez · H ꝙ equa ↄmixtio ex vino et aqʒ
dupliciter pᷣt fieri: aut ſim mixtoꝝ equalita

cẽ molis· aut ſzm equalez ꝓpoetione virtutis:

p̃ᷣmo mõ aqua n ſolueret ſpeciez vim.mag em
tercia ex dnobꝰ.nec vinũ poſſet cito aquã cõ
uertere in ſui naturã licet ſatis cito alteraret
ſe ĩ excellentijs ſuaꝝ qual icatũ accidẽtalm·
et ſic dico ꝙ ꝓ foꝛmã ↄſecratõis vini ſola ſub

ſtãtia vini trãſſubſtãciaret in ſanguine · ſcðo
mõ gnare' natura tercia ex duobꝰ qᷓ nec eſſet

vinu nec aqua ſ nõ ſtatim· opatões em natu

re nõ fiũt in inſtãti· q;uis eaꝝ termi in iſtan-

ti ſint.· et ideo tã cito poſſet ſacerdos ↄfice pꝰ
talẽ vmi appoſitione ꝙ illò qð fuit ibi vinũ

cũ adhuc nõ eſſet trãſmutatũ ad Opoſitõz na⸗
ture tercie ↄuerteret' in ſangume· Si tñ ante
quaz ꝓfereet verba ↄſecrationis eſſet ex illis

duobꝰ natura tercia ↄſtituta ex illa nõ poſſet

ofici ſangins xp̃i.qe ſpecies ↄponentiũ ex q;

bus ꝑ eſſentiã ↄſtituit vnũ. in ↄpoſito nõ re
manent ſm eſſentias niſi foete diminute vel

ſedm q̃d·qð dico ꝗpter opi.illoꝝ q̃ dicũt eaſ

remanere incõpletas· hec ricdB.
De foema ↄſecratõis euchariſtie ti. x.

ti euchariſtie · et peimo de qᷓbuſdã que

de vᷣtute foeme ·¶ Circa peimũ ſciendũ ꝙ fo⸗
ma hꝰ ſacramęti è illa q̃ habe in canone miſ

ſe· ſcz ho eè coꝛpꝰ ꝛc. et hic e em calix ꝛc.vñ ex

de cele.miſ.cũ marthe. · ex oo de.credimꝰ
foꝛmã vboꝝ ſicut in canone repr a xpᷣo apB
et ab ũlis eoꝝ receperũt ſucceſſoꝛes · Cir⸗
ca pᷣdictaz aũt foemã poſſunt plura queri. ſcʒ
vtrum xpᷣus peius cõfecerit ꝙᷓ verba ꝓtule⸗

rit · cõmunioe et verioe opinio eſt ꝙ illiuſ

verbis tantũ ſemel dictis xp̃ᷣus cõſecrauit et
fozmam conſecrandi dedit· licet enim po
conficere ſime verbo debuit tñ cõficere vbuʒ
dicẽdo · vt apl is cõſecrãdi traderet fozꝛmam-

vinũ actiuũ qꝙᷓ; aqua.nec generaret natura

Oſtea oſiderandũ ẽ de foema ſacrame

J cõiter ptinet ad foemã cõſecratõis pa
nis et vini. ſcòo in ſpeali ò foema vini. tercõ

Sʒ otra qꝛ dicit? Mẽ. xxvj. cenãtibꝰ aũt illis
accepit ipeſus pane bñdixit et fregit deditqʒ
diſcipnlis ſuis dices accipite ꝛc.et poſt.hoc
ẽ coepꝰ meũᷣ· In his vᷣbis patz ꝙ p̃ᷣus bñdixit
et froe qꝙᷓ; vᷣba ꝓfereet. iʒ bñdictio iſta fuit
Oſecralio vt vide'.qꝛa fractio ↄſequit' ↄſecra⸗
tione· q̃re videt' ꝙ peiꝰ ↄſecrauerit qᷓ; pᷣba P⸗
tul erit· illa bñdictio nõ fuit ↄſecratõ ſzm
boñ.ſj quedã graꝝ actio in qᷓ oſtedit ꝙ bene
dictio p̃mitti ante cibũ. De fractõe vo di
ſtigue qe fractio p̃dt eſſe el ad figuranduũ. et
ſic pᷣſ biter frãgit poſt ↄſecratõez. vł ad diſtri
buendũ.et ſic xp̃s ante ↄfectõeʒz fre git vt in⸗
ter apłos diſtribueret. ) Vt hec vba ſczʒ ac
cipite et comedite vł bibite ſint de ſubſtãtia
foeme. ꝙ nõ ſ̊ ſignificãt vſũ materie cõſe
erate qᷓ nõ e de neceſſitate ſacramẽti·¶ Vtꝛ
ſolis vbis ſup̃dictis q ſũt in canõe miſſe p̃ſbi
ter Oſecret. ꝛh qᷣdã dicũt ꝙ nõ:et hꝰ opi. vñ
eſſe ſco.in q̃rto· Sʒ otra eos vide' eſſe ꝙ canõ
miſſe nõ e ide apnd oẽs nec ſm om̃e tpꝑnus. et
ido ſcòm tho. ſi p̃ᷣſbiter ſola illa vba cũ intẽ
tõe oſecrãdi ꝓfereet ↄſecraret. qꝛ intẽtio fa⸗
ceret ꝙ hec vba intelligerent᷑ q̃ſi vt in xp̃i p
ſona ꝓlata.ſic tñ ↄficies grauiter peccaret.
qꝛ? ritu eccleſie ñ ſeruaret:q Quid demõſtrat
in foema panis vel vini ꝓnomẽ demõſtratm̃
hoc vł hie · & circa ho fuerũt etiã ꝓpłes mõi
dicedi qbꝰ dimiſſis cã beeuitatis dicendũ q;
rich.de ſanc.vic.li de tri·dicit ꝙ ibi ẽ demõ
ſtratio mixta.ſcʒ ptim ad ſenſũ et ptim ad ĩtel
lectũ ſub hoc ſenſu.illð in qð q trãſmutabit

ẽ coepꝰ meũ.ſicut ſi de cibo quẽ adhuc ↄme⸗

do dicã hoc ẽ coꝛpꝰ meũ· i. illõ in qð iſte ci⸗
bus ẽ trãſmutandꝰ ẽ coꝛpꝰ meũ·hec ãr locu⸗
tio adhuc eſſet verioꝛ et magis ꝓpeia ſi vᷣtute
eiꝰ in ꝓlatõis termĩo ille cibꝰ fieret coꝛpus
meũ.in ꝗꝓpoſito aũt ſic ẽ qꝛ ibi vᷣtute vboꝝ in
Oplemeto et termĩo ip̃iꝰ oꝛõis pams fit v
coepꝰ xp̃i.q Veꝝ hec ↄiũctio em̃ ſit de ſubã
foeme.ih ꝙ; nõ.ſʒ addit ibi ad denotanð oe
dinẽ dſecratõis ad vſuz materie aſecrate qui
tñ nõ eſt de neceſſitate ſacram̃ti .· vñ nec diun
ctio ełr.ſcienter tñ omitti nõ dz vbi vſus an
tiquꝰ eccleſie illjꝰ hoc hʒ.Sedm vo ſcotuʒ li
em ibi ponit' ad diũgenð ne ſcʒ verba foeme
ſine pcedentibꝰ ꝓferant.
Irca ſcòm ſcʒ foemã vini in ſpẽali ſcienð
co hec ẽè recta foema ↄſecratõis vim que

ponit in canone miſſe ſ. accipite et bibite ex

eo om̃es·hic ẽ em̃ calix ſan.mei ꝛc. vſqʒ ĩ re.
peccatoꝝ · et B ptz p hoc ꝙ eã tenet romana
eecleſia qᷓ fuit a pneipibꝰ apłoꝝ edocta. vñ
inno·romana ececleſia illò ſp integra fide ſer
uetuit qð ab ip̃ig apłis qui eã pncipaliter ſa⸗

ꝓris documẽtis eccleſiaſticos ritus docuerũt

accepit· 'b ip̃is igit apłis pet.et pau.quos
viuos autoees habuit et defüctos cuſtodit.
hie ritũ ſacrificij accepit. que hactenꝰ immo
bili eultu ſeruauit. Carca pᷣdictã aũt foꝛmã
ſecratõis vim qᷓrunt plura ſezʒ vtruz pᷣdicta
foema habeat' ex aliquo euãgelio. e ꝙꝙ nõ
euiꝰ rõ e ſzm aliquos qe euãgeliſte nõ inten⸗

debãt trade foꝛmã ſacram̃toꝛx quã in pᷣmitiꝗ

eccleſia optebat eſſe occultã vt dicit dpo. in
fine eccleſiaſtice gerarchie. ſed intendebant
hiſtoeiã de xp̃o texere. vñ om̃ia vba illa vere
æx diuerſis ſcripture locis ſumi poſſũt. lã qð
Dicit G̊ eſt calix habet luce · xxij. vbi de ſic.
H ẽ ca.no.teſta.in ſang:m.q̃ ꝓ vo.effũ. NHa⸗
bet' etiã pᷣma coꝛx· xj· vbi ſcribit q eſt ſang.

no.te · qᷓ ꝓ mul.effũ.in re:pec.qð aũt addit

eterni et iten miſteriũ fidei habetur ex tradi
tõne dñi que ꝑ apłos ad eccleſiã puenit · m
uS.·j· conꝝ · xj· Ego accepi a dño qð et tradi⸗
di vobis · ſicut em habet e de cele. miſ. cuz
marche . multa tã de verbis ꝙᷓ de factis dñi⸗
cis inuenimꝰ ab euãgeliſtis omiſſa. q̃ apoſto

li ſappleuiſſe verbo. vel exp̃ſſiſſe facto legut

et ponit ibi exemplũ vbi dicit᷑ ibidẽ. Epe ec
euãgeliſte inter ſe mutuo ſuppleuiſſe legunt᷑
que ab eoꝝ aliquo vel aliquibꝰ ſũt omiſſa et

ponit exemplũ ibidem. es Ycrũ ↄſecraret' in

foema eunangeliſtaꝝ vł etiã pauli j· coꝝn · xj.
E ſzm aliquos ꝙ nõ ꝓ eo ꝙ euangeliſte vel
etã paulus nõ intendebãt vt dicũt trade fo⸗
mã ſacramentoꝝ ſz intendebãt hiſtoziaz texe
re de xpᷣo· et hec ẽ opi.tho. Scdm alios vero
q̃libet foema tradita ab apł is et euãgeliſtis
eſt foema bona. ia ꝙ ſi eccleſie placet in ea
Oſecrare poſſet. qꝛ om̃s idẽ dicũt:et eadẽ toe

ma eſt in lentẽtia cuzʒ fozma ſup̃dicta. ſjʒ ꝗpter

eccleſie ↄſuetudinẽ et traditõez nõ debent et
hec eſt opi · pe· et rich;. Ocdm vᷣo aliquos me⸗
lius ẽ de hoc pie dubitare ꝙ; Ppſumptuoſe ali
quid diffinire cũ neſcia an ipi intederint fo⸗
mã deſcribere aut verba naraare. credũt tam
ꝙ ſiqs ↄficeret in foꝛma enãgeliſtaꝝ vł pau
li nõ eſſet puipedendũ·ĩmo eſſet honoe et re⸗
uerentia exhibenda hoſtie ſic ↄſecrate ꝗpter
periculũ quia maius periculum eſt otemnere
Hhoſtiã ↄſecratã ꝙᷓ illi reuerentiã exhibere. Et
ſi ↄmiſceret alijs dſecratis a qbns nõ poſſet
diſcerni⸗ mel ius eſſet totũ venerari ꝙ recipe
aliquã ex eis cũ nõ poſſet ↄgnoſci. Siqs tam
foꝛmã eccleſie ex certa ſcie tia mutat Sniter

peccat · et hec ẽ opi·boñ. VYnde accipi debet

foema tradita ab ipis apłis ſzm qð eſt in ca⸗
none miſſe · nõ ab enangeliſtis qe apoſtoli ec
eleſiam inſtituerũt ſm qð a deo acceperunt.
Euãgeliſte vero diuina verba et opa nareaue
rũt attendetes ad intellectũ· nõ ad vocẽ iðᷣo
nec in foema ↄneniũut q foꝛte nõ intẽdebant
fozmã tradere ſed ↄueniũt in ſenſu quẽ vole
bant nareare. vñ in canone tradit P modũ in
ſtitutõnis:in euãgeliſtis vero ꝓ modũ narea⸗
uonis · hec boñ. q Veꝝ greci ↄficiãt qᷓ vtun
tali fozma ſcʒ hic eſt ſanguis meꝰ noui teſta⸗
mẽti · ꝓ vobis et ꝓ multis effuſus in re.pec.
EX½ credit᷑ ab aliquibus ꝙ ſic qe illã ab apło
paulo acceperũt et eſt eadẽ cũ noſtra intelli

gibilis licet nõ ſenſibilis.bec p AQAue ſůt
ðèſubſtãtia foꝛme p̃dicte. cẽ ſm aliquos in

foꝛma pᷣdicta iſta quedã ponun que ſunt de
ſubſtantia· quedã vero nõ ſed ptinent ad oe⸗
natũ et ad oſtendendũ vſnz vel dignitate del
effectũ. E& ſubſtãtiã ptinent ea que expei⸗
mit' ouerſio vini in ſanguine ſcz hic eſt calix

—— — – à 55 —

——— — — —

ſang. m.ad vſũ vero acci:et bibi.ad effectuz

aũt no et eterni teſtamti ec: et hec ẽ opi:boñ

et pe · Scðm vo alioſrũ hec vba no. et eterni
ec· ſint qᷓ dã determiatões pᷣdieati·i:ſang. xpᷣi
ptinet ad itegritate eiuſde locutõis.et ideo
dicũt ꝙ om̃ia ſequetia ſũt de ſubſtãtia foeme
vſqʒ ibi quotieſeũqʒ fe:æc.q̃ nõ ſũt de ſubſtã

tia foeme ſzj ptinet ad vſũ huiꝰ ſacmęti et ĩde

eꝙ pᷣſbiter eodẽ ritu et mõ ſeʒ tenẽdo calicẽè
in manibꝰ ꝓfert oĩa hec vba· luce etiã · xxi ·
incerponunt' hec vba ſeqnẽetia vbis pmis/di⸗
cũt ergo ꝙ oĩa pᷣ̃dicta vba ſut ð ſubſtãtia foe⸗
me. ſʒ pꝑ peima vba cũ ðe hic ẽ ca:ſang· m. ſigS
ficat ipᷣ̃a ↄuerſio vini m ſanguine· eo mõ qꝰ
dictũ eè in foema ↄſecratõis panis.p vba v
ſequtia ſeʒ no.te·deſignat᷑ vᷣtus ſan.effuſi⸗

q̃ opat' in hoc ſacram̃to.qꝛ em̃ vt dictũ è ſan

guis ſeoeſũ dſecratꝰ expᷣſſe paſſionẽ repᷣſentat
iðᷣe potiꝰ fit ibi mẽtio de effectu paſſioniſ ꝙᷓ;
in oſecratõe coepis qð ẽ paſſionis ſubiectũ⸗
et hec eſt opi.cho· Scoõm aũt ſcoctũ rõ p̃dicte

opi.nõ ↄcludit · poſſibile em̃ eſſet multa addi

in aliqᷓ oꝛõe ↄſecratiua ſine qᷓpꝰ tñ tota dſeẽ⸗
tio habe. ſiẽ xpᷣs dice potuit·h ẽ coꝛpꝰ meũ
ſũptuz de vgine ſuſpendenð in cruce ſiẽ dixit

de ſanguine ꝗᷓ ꝓ vobis ꝛc· et tũc illa vba eſ ⸗
ſent diceda ꝓpter deuotione nõ tñ fuiſſent ne

ceſſaria ſimpłr ad foꝛmã quãtũcũqʒ ꝓtinerẽt
ad eandẽ cꝛõez · pła etiã alia adducit otra ra
tõez iſtã . ſm ipᷣm tñ nõ e nobis traditũ ꝓcer

to an ad foemã dſecratõis ſanguinis ptineãt

aliq̃ vᷣba poſt li ſan.m.iðo piculoſu eſt h aſſe

rere de quo ſufficiẽs autoꝛtas nõ habet᷑ ne⸗

qʒ eſt ꝓpiculoſũ h ignoꝛare.qe ignoꝛaàtia ẽ in⸗
uicibilis.i Woſt h̊ notãda eſt expoſitio et rõ
eoꝝ qᷓ ponunt᷑ in hac foꝛma·accipite inqmit
et bibite ex eo · Ex eo dicit et nõ ex hoc ad de

notandũ pñnñtiã ſanguis ante p̃cedentẽe. ſub al

tero ſigno ſcʒͥ panis. Sequit' eſt calix · m. GB
locutio figuratia · St pᷣt dupłr intelligi vno

mõ m methonomiã ꝗᷓ poni otines ꝓ dten⸗

to vt ſit ſenſus-hic e ſanguis meus ↄtent? in
calice de quo fit hic mẽetio·qꝛ ſanguis xp̃i in
B ſacram̃to oſecrat inquãtũ ẽ potus fideliuzʒ
qð nõ impoetat᷑ in rõe ſangnis ꝛdeo optuit

hoc deſignare ꝓ vas huic vſui accomodatũ.

Flio mõ pt intelligi ſcdᷣm methaphoꝛã. Put

p calice ſił iendinarie intelligit' paſſio xpi. qᷓ

ad ſi itudinẽ calicis ĩebeiat· m illõ tren· iij·

repleuit me amaritudimbꝰ. inebeiamt me ab
ſinthio.vñ ipᷣe dñs paſſonẽ ſuã vocat ealicẽ

᷑.xxvj· vt ſit ſenſus· G calix eſt ſignũ paſſio
ms mee de q̃ fit mẽtio in ſangne ſeoeſũ a coꝛ
poꝛe cõfecrato:qꝛ ſanguis fuit a coꝛpe ſepa⸗

tus ꝓ paſſionẽ.Et intellige ꝙ li ſanguis con⸗
ſtruit intrãſitiue cũ li calix ſicut cuz ðꝛ crea⸗

tura ſalis. Seqnit' noui et eter.teſta.in qᷓbuſ

vbisg notac vtus ſangninis xp̃ᷣi mquãtũ ↄedi
nat ad tria:pꝛimo ad acqrendã eternã Here⸗
ditate · Hm illð hebee · xviij: habemꝰ fiduciã
in introitũ ſanctoꝝ in ſangne eiꝰ.et q̊ notaꝰ

ibi noet eter.teſta·ſicut em habet᷑ ex. de ce ·

miſ · cũ marche · J. veꝝ · li eterni dðe · tũ qꝛ pꝛo
mittit regnũ eternu · tũ q durat imꝑpetuũ · vñ

ðe ibi nouũ. i. vltimũ eſſe deſcribit. iðo eter⸗

nũ. i. ppetuũ opeobat . nouiſſimũ em telt tame
tu hoĩs immobile pſeuerat qe teſtametũ obi

tu ↄfirmat'. ſcᷣo oꝛdinat' ad collatõez gre qᷓ
eſt ꝓ fidẽ ·ſzm illð roma.iij. que ꝓpæſui deꝰ
ꝓpiciatõeʒz p fidẽ in ſanguine eiꝰ vt ſit ſpe in
ſtus et iuſtificãs eũ qui ex fide ẽ iheſu xpi: et

quantũ ad h ſubdit miſteriũ fidei:nõ exclu⸗

dit aüt miſteriũ rei veri tate ſʒ oſtendit occul
tationẽ · qe et ipᷣe ſanguis xp̃ᷣi occulto mõ è in

ſacramèéto et ip̈a paſſio xp̃i fuit occulte figu⸗

rata in veteri teſtamẽto·et ðe miſteriuzʒ fidei
q̃ſi fidei obiectũ:qꝛ ꝙ ſanguis xpᷣi vere ſit in
hoc ſacramẽto ſola fide tenet. vt em dðe in pᷣ⸗
dicto. c . ex eo aũt:aliud ibi credi ꝙᷓ; cerna
tur. ipᷣa em paſſio xpᷣi ꝓ fide iuſtificat Baptiſ
mus aũut ð ſacrametũ fidei · qꝛ q̃daʒ eſt fidei

pPteſtatio· Gᷓ ãt ſacramẽetũ ẽ caritatis q̃ſi figu⸗

ratiuũ et effectiuũ · tercio oedinat' ad remo⸗
uendũ impedimetũ vtriuſqʒ; p̃dictoꝝ· ſ. pctã
im illð hebee . xj· ſanguis xpᷣi emũ· ↄſcietias
vras ab opibꝰ moe · i · a peccatis· et q;tũ ad HB
addy qᷓ ꝓ vobis et ꝓ multis effũ.m re. pec.
ſanguis em̃ paſſionis xpᷣi hʒ efficatiã nõ tm ĩ
iud eis ſʒ etiaʒ in getibꝰ nec tm in pᷣſ biteris q̃

B; ſacramęetũ ↄficiut vł in alijs qᷓ ſumũt ſj etiaã

in illis ꝓ qᷣbꝰ offert.et iõ ſignãter ðᷣe ꝓ vo⸗
bis ſcz iundeis et ꝓ multis ſcʒ getibꝰ.vel peo
vobis mãducãtibꝰ.et ꝓ multis ꝓ q̃bꝰ offer
Nõ dicit aũt ꝓ oĩbus.qꝛ licet ſanguis xp̃i ſit
effuſus ꝓ oĩbꝰ tũ ad ſufficientiã ñ tñ om̃es

recipiũt eiꝰ efficatiã ꝓpter eoꝝ indiſpoſitõz.
lrea terciũ ſ. vtute fozme ſacmeti eucha

riſtie qrunt' pł a ſcʒ veꝝ p̃ᷣſ biter quãtãcũ

qʒ materiã Duertere poſſit · dicũt al iqui ꝙp

nõ cũ de integritate ſacrameti ſit intẽtio im⸗

plicita vel explicita faciendi qð facit eccłia
ſen ulðò qd ſacramentũ inſtirues facere inten
debat. ſzʒ nõ intedebat eccleſia vel xpᷣs tranſ
ſubſtãciatõ; panis niſi ad ↄmunione fideliũ
et rememoeandũ xp̃i paſſione. Ideo ſacerdos

tm̃ et nõ ꝑlus p̃t traſſubſtãciare de pane quã
tũ requirit' ad omunione fideliũ et aè reme⸗

moꝛandũ xp̃i paſſione · vnde vbj eſſent tot fi⸗
deles ad omunicanð pꝓ vnũ ſacerdotẽ ꝙ totꝰ
panis de foꝛo reqreret' adhuc iſte ſacerdos
totũ panẽ de foeo poſſet trãſſubſtãciare.ſi vo
ſacerdos vellet traſſubſtãciare ad hoc tm̃
pane in lutũ ꝓijceret vł vt aliqᷣd aliud Been
cus fieret ſacramẽeto.dicũt ꝙ talis nõ trãſſu
ſtãciaret.qe nõ e veriſimile xpᷣm poteſtatem
dediſſe ſacerdoti in piudiciũ et irꝛeuerentiaz

ſacramẽèti nec talẽ qualè ſapiès dictaret non

eſſe donãdã · et hec ẽ opi pe · et bon. Coõtra
hec autẽ arguũt atij ſic· ſi avluens pueꝝ ſub

foema vboꝝn debita intẽdens facere qò fart
eccleſia quis in ſpeciali intẽdat ſacramti de-
decus et credat dãnare illũ que baptiſat. ad
huc vere ofert ſaẽmentũ baptiſmi vt paret ex
ſupiꝰ dictis ð baptiſmo gitv᷑ ſiłiter ſi ſacẽdoſ

ſup ðbitã materiâ dicat vboꝝ fosmã ad trãſ
ſubſtãtianð inſtitutã intedes implicite vł ex
plicite ꝓ Gᷓ ibi eſſe coꝛpꝰ xp̃i licʒ vlterius ibi
intedat ſacramẽti ireeuerentiaz et dedecꝰ nec

intendat illò ſacrametũ admiĩſtrare Tidelitꝰ
nichilomiꝰ vere ↄficit vt videt Ale em inteẽ
