qʒ coł.viij Vbi ãt pr̃eʒ ñ exheredauit h̊ p̃terijt
Opetit patri bonoꝝ poſſeſſo ↄtracta ·ff. de in
offi.teſta· pater. SGi aũt teſtet collateralis cõ⸗
petit qeela:turpi pſona inſtituta nõ alia fratri
ſuo ↄſanguineo et nõ alij alicui. C. de inoffi ·
teſta. fratres. Ex his pz ꝙ inducũt qᷓeelam ĩof
fi.teſta. exheredatõ in lmea paterna· et p̃teri
tio in linea materna et hoc qñ exheredatõ fa
cta eſt ſine cã·ſi ei facta ſit ex aliq̃ cã adiecta
in legibꝰ ſcripta et ꝓbet tũc ceſſat q̃rela.Itezs
ceſſat elapſo quĩquennio ab adita hereditate
n qᷓrelã iten expoſuerit is cui ↄpetebat. et co
git heres ſcriptꝰ adire vł repudiare ſi ſit ĩ ea
dem ꝓuincia elapſis menſibꝰ.vj · ſi aũt in alia
elapio anno· Ceſſat etiã ſi legatu agnouit vel
alias teſtamentũ exp̃ᷣſſe vł tacite aꝓpbauit vł
legitimã recepit · C.de inoffi · teſta · l. plt · ꝗ. fi.
et . l.cũ querit' et.l.pentibꝰ.Excludit ec ſi ci
poſſit aliter ſubueniri · vt qe ðpetit ei bonoꝝ

poſſeſſo vel ðditio ex lege diui pij in boĩs ar

rogatoꝛis · mſti · de inoffi · teſta · · cã aũt.
IWe codicillis ti · xxxiiij.
Oſtea ↄſiderandũ eſt de codicillis.Et
peimo q; d eſt codicillus et vñ de. q̃s
codicillari poſſit· 3* qñ pñt fieri codi⸗
cilli.qᷓrto m qᷓbus Oueniũt codicilli et teſtam
tũ:quĩto in qbus deñt · ſexto de foꝛma codicil
loax ſeʒ qualis debeat eẽ · ¶ Circa pꝛimũ ſcien
dů ꝙ codicillus eſt quedã ſine heredis inſtitu
cõne diſpoſitio vltime volũtatis· dicit aũt vlti
me:q ſic teſtamentũ ita etiã codicillus moete

Ofirmatur.C· de cadu:tol.l.j.quare aũt dicat

ſine heredis inſtitutõe patebit in v.ar. Dicit
aũt codicillus a codice qe ẽ diminutm̃: dicit
em̃ teſtamentũ codex.qꝛ ꝓfectã diſpoſitõz cõ⸗
tineri debet patrimonij tpalis ſed codicillus
id ẽ· ꝓpuus codex dictꝰ eſt qꝛ in eo de vna re k
aliquibus rebus aut de pꝑte vel de quantitate
certa diſpoſitio Otmetur·
Irca ſcᷣm ſciendũ ꝙ oĩs ille et ſolus ille
aqui pbt de iure teſtari·p̃t et codicillari·C·
de codicil· nec codicillos·Ideo dixi de iure qe⸗
ſi aliq̃s de facto nõ poſſet teſtari eo ꝙ nõ ha⸗
bet ſeptem teſtes habet tamen quimqʒ qmn ſuf
ficiũt codicillis poterit codicillari.ff. de le.
cõmiſſaria· I. codicilli quomodo.

=

Irca terciũ ſciendũ ꝙ p̃t quis codicil los
facere et ante teſtm̃ et poſt et omes vale⸗
bunt niſi ſcdᷣus otradicat peimo· C· e:cũ appo
nas· Vñ licet s teſtamentũ nec fecerit nec fa
cturꝰ ſit ſed ſit moeiturus ab inteſtato· poteſt
tñ codicillos facere in quibꝰ legata vel fidei
cõmiſſa relmquat que tenebunt eius heredes
venientes ab mteſtato p̃ſtaæe et ſic patet ꝙ ab
inteſtato poſſunt fieri codicilli · inſti · e · ꝓ.non
tantum autem.
Irca q̃rtũ ſciendũ ꝙ teſtamentũ et codicil
Alus ↄueniũt·peĩo in diſponẽte qe cui peo
Hhibet' teſtari ꝓhibet codicillari vt dictu eſt
ſupꝛa. qe vtrũqʒ fieri p̃t nũcupatiue et ĩ ſcri
ptis. C.de bo.li br.l.ij.ʒꝰ qe eiſdem moĩs qui

pus ĩifirmant᷑ teſtamenta infirmãt' et codicil

li.niſi fiant ab eo q̃ vult decedere inteſtatus
qꝛ tũc ñ ĩfirman a gnatõe poſthumi. C· e · l. .·
Irca quintũ ſciendũ ꝙ teſtamẽtũ et codi⸗
◻— cillus deñt· peĩo qe in teſtamento fieri p̃t
inſtitutõ directa et fideicõmiſſaria· ſʒ ĩ codicil
lis tantũ fideicõmiſſaria s em q̃ͥ codicillatur
p̃ᷣt heredẽ pñti teſtamẽto inſtitutũ ſiue legiti⸗
mũ:.i.ab inteſtato venientẽ ꝓ fideicõmiſſu ĩ co
dicillo rogare vt alteri reſti tuat hereditatez·
Inueĩt' tñ caſus ibi quo directa ĩſtitutõ facta
in codicillo trahbit ad fideicõmiſſũ:q̃ notatus
eſt ſupꝛa ti· de effectu clauſule finalis.ꝰ per
codicillũ nõ adimt᷑ hereditas heredi inſtitu
to in teſtamẽto.niſi vno mõ vt ſiqs in teſtõ płi
bus heredibꝰ mſtitutis · deinde faciat codicil
lũ in quo dicat vnũ ex heredibꝰ ſuis ſcz ticiũ
ñ mereri volũtatẽ ſuã · tũc ei hereditas aufer
a. vti mdigno.jn alijs tñ heredibꝰ ĩſtitutõ te
net · ff· de his qbus vt ĩdig· hereditas/Itez et
ſi dicat omes nõ mereri volũᷣtate eius.vel ſi fi
lio vno inſtituto dicat eũ nõ mereri · ff·de adi
mẽdis. l. diui ˖ Sz licz ita ſit ð hereditate lega
ta.tñ et fideicõmiſſa in pñti teſtõ vel codicu⸗
lo relicta pñt ĩ ſequeti codicillo adimi et trãſ
ferei.et eis p̃t addi et detrahi.mſti. de adep·
leg · ꝑ totũ:ʒ exheredatio fit in teſtõ nõ aũt ĩ
codicillo.inſti · e. . codicillꝰ.q̃rto heredi pu⸗
re inſtituto in teſtamẽto nõ poterit qaici ↄdi⸗
cio que obſit ſibi qn codicillo ſic inſii · e · ¶. di⸗
recto·quĩto qe heredi inſtituto in teſtõ nõ p̃t
fieri directa ſubſtitutõ · In codicillo bñ licz ſi
facta fuerit trahat ad fideicõmiſſariã. videt
em̃ teſtatoꝛem rogaſſe mſtitutũ hereditatez il
li reſlituere quem ĩ codicillo ſubſtituit.ff·ad
crebelli.ſceuola· ſexto qe ĩ teſtõ req̃rũt᷑ regula
riter ſeptẽ teſtes et rogati ſʒ ĩ codicillo ſuffici
unt quiqʒ nõ rogati · C·e.l.vl.In codicillo ec
mulier é ydon eus teſtis licz ſecus ſit in teſtõ
ff. de teſt. q teſti · ¶. mulier · ſeptĩo qe nemo p̃t
decedere duobꝰ? teſtametis relictis ita ꝙ teve
at vtrũqz ſed bñ pᷣt quis decedere plibꝰ codi
cillis relictis et om̃s tenebũt.ff.e.diui. octa
no qe ſiquis dũ eſſet filiuſfa·ĩ teſcameto vel
ſzm fideicõmiſſũ in codicillo reliquerit ·et pꝰ⸗
ea prfamilias deceſſerit eadẽ volũtate durãte
valebunt codicilli .hoc aũt eſſe nõ p̃t in teſta
mento· ff. de legatis · iij· ¶.· filiꝰ &
Equit vidè de ſexto ſczʒ de for̃ codicillox

Circa qð notandũ ꝙ foema codicilli facti añ
teſtm. vel facti nullo ante vł poſt ↄdito teſtõ
etalis · S p dei grazʒ mete et coepe ſanꝰ b men
te ſanus licet co⸗pe lãguidꝰ.volens hac pti
culari dſpõne ꝓumere ſue vltime voluntati
pñtes infra ſcripto mõ ↄdidit codicillos peĩio
elegit ſepultura ſuã apud tale eccłiam. Ate ꝓp
aima ſua rliquit ec.et ad hec exequeda voluit
eſſe ſuos fideicõmiſſarios tales. Ite reliq̃t dñe
berte vxoei ſue dotes ſuas qᷓ fuerũt.c.libr.Ite
reliq̃t eide de boĩs ſuis iure legati.x.libr. Itẽ
legauit tali amico ſuo quinqʒ libr.Et ſic lega
ta et fideicõmiſſa ꝓut teſtatoe voluerit diſpo⸗
nere poterit. Si aũt ſubſtitutõz fideicõmiſſariã
facere velit dice ſic Inſup heredes ſuos legi
timos· i.ab ĩteſtato ei ſuccedetes rogauit ꝓ fi
deicõmiſſam his pnubꝰ vt ipᷣ̃az hereditate vl
tale eius ꝑte reſtituãt petro.In fine vo ita cõ⸗
cludet. et hanc ſuã vltimã volũtatẽ aſſeruit e
velle ꝙ; valere voluit iure codicilloꝝ.ł eu⸗
cunqʒ alteriꝰ vltie volũtatis qua meliꝰ vale
pᷣt et eam ab oĩ herede ſuo firmiter et inuiola
biliter obſeruari. Si vo fiat codicillꝰ pꝰ teſtĩ
Dicet ſic. veꝝ e a:teſtm ſup bonoꝝ ſuoꝝ di⸗

ſpoſitõz feciſſe manu talis notarij ſcriptũ.ſ qe

voluũtas hoĩs è deambulatoeia vſqʒ ad extre⸗
mũ vite 6. a:poſt teſtm p̃ᷣdictũ. volũtate cir
ca quedà mutata deliberato ↄſilio.pntes ſup
vltimo velle ſuo ↄdidit codicillos.peio nan⸗
q; legatũ·x.libr.qð ĩ ipᷣo teſtõ petro reli qᷓrat
his pntibus codicillis ademnt et ſubtraxit ei⸗
dez. Ite de alio legato.l.libr.q̃s ip̃e tali reli
quit in ipᷣo teſtamto ademit eide.x.libr te ta
li cui legauit m ipᷣo teſtõ.l.libr. addidit aliaſ
l. ex. Se le.cetenz Si aut fideicõmiſſariã ſub⸗
ſtitutõem facere voluerit dicet ſic.p̃terea.c.
que ſibi hereðe in dicto teſtõ inſtituit his pñ
tibus codicilHis rogauit per fideicõmiſſum vt
Pam hereditate vł tale eius pteʒ reſtituat pe
tro. Gi vero alicui de płibus heredibꝰ inſtitu
tis pereditatem adimere velit ſic dicet Inſup
vnũ ex heredibꝰſuis ſcʒ.b.dixit et declarauĩit
nõ mereri voluntate ſuã.poſtea oĩbꝰ coꝛ il⸗
laribꝰ &ſpoſitõibꝰ oꝛdĩatis infert ſic.In ce⸗
teris aũt in ipo teſtõ ↄtetis ip̃a teſtm pleniſſie

Ofirmanit et hanc ſuã vltiam volũtate eẽ vt ẽS

E vero fiat codicillꝰ poſt teſtametũ et codi⸗
cillũ vel codicillos dicet' ſic. veꝝ e. a. feciſſe
teſtm ſcriptũ manu mei notarij vel talis nota
rij·et poſt ipᷣm teſtm̃ feciſſe codicillũ ſeriptum
manu talis notarij quia tamẽ vbi ſuadet ratõ
libeꝝ e vſqʒ ad finem vite mutare ↄſiliũ Idẽ
aniten pntes addidit codicillos in ꝗbus reli
quit ꝓ amima ſua ec· de legatis potenit etiã in
codicillis filijs qus pupillis de tutoee vł tu
toe ihus ꝓuidere vel eos de nouo ↄſtituendo
es ꝙ in alia vltima pñti volũtate de illis nul
lam fecit mentõz vel aliqᷣd peiosibꝰ addendo
In fine aũt dicet ſic cetera vo in ipis teſtamé
to et codicillis pñtibꝰ ↄtenta aꝗphauit et cõ

firmauit et hãc vltimã ſuã volũtatẽ ecẽ · vt ſußᷣ

Linde ↄſiderandu e de ſu cceſſoĩbꝰ ab in
teſtato· vbi peĩo videndũu ẽ quot et qbus

De ſucceſſionibꝰ ab ĩteſtato ti·xxxv.

di inſti. de he. qᷓ ab inteſta.defe. m peinꝰ. Qu

— —
—

modis dicit qᷓs decedere ab inteſtato.?* qui⸗
bus ab inteſtato hereditas deferat. 30 in ſpe⸗
ciali de ſucceſſoĩbꝰ clericoꝝ qᷓ decedũt mite⸗
ſtati · Circa pemũ ſciendũ ꝙ ſex mõis pᷣt qs

dici decedere inteſtatꝰ. peio ſi moeiens nulilu
fecit teſtametũ vł qe noluit. vel qe nõ potuit

vel ge filiuſfa.vel pupillꝰ erat vel aliqð ſiłe
iuris impedimentũ habebat Scðo qę etſi teſta

mentũ fecit nõ tñ iuris q ſcʒ nõ habuit legiti

mũ numeꝝ teſtiũ legitimoꝝ. vel defuit alia
ſolennitas legitia.Tercio qe ſi teſtametũ fecit
illud tñ poſtea factu eſt ruptum ſcʒ poſthumi
generatõe vel ireitũ ſcʒ ꝓp capitis diminutõez
teſtatoeis · Quarto ſi teſtm ex oĩ pte ſit legitie
factũ nuillꝰ tñ ex eo heres apparet qę ſez k in⸗
ſtitutꝰ eſſe nolunit vel viuo teſtatoꝛe aut ec an
te ad tã Hhereditate deceſſit vel ↄditio ſub qua
inſtitutꝰ erat defuit · ꝓbant aũt iſti qtuoe mo⸗
to ſi filiꝰ noĩatim et cũ cã legitia ſit exhereda
tꝰ et poſt moete teſtatozis ꝓpoſita qrela inof.
teſta. et Heredis cãm in gtitudis nõ ꝓbãte te⸗
ſtametũ ꝓ ſniam ẽ reſciſſu. Sexto ſi teſtm de in
re p̃ᷣtozio ꝓ tabulas reſcindat. Et his duobu

vltimis moĩis de qms expoſt facto teſtõ dece⸗

dere inteſtatꝰ. C.ð colla.nec liberis. Inſuper

nota ꝙ nõ vide decedere inteſtat? vel ſine li

bens qui rel iquit eccłiaʒ heredẽ: ex · de ꝓPba.
in peeſentia.

MW NRea ſcm ſciendũ ꝙ ſiquis deceſſerit inte

ſtatꝰ et relinꝗt filios legitios et natura⸗
les:vel eos ꝗᷓ legitimoꝝ loco adoptati ſunt ·
Ap̃i filij tam femie ꝙᷓ maſculi.tam emancipati
qꝙ; ſeri i.tam poſthumi ꝙ nati:tã ĩ monaſterio
qꝙ; ſeculo ad hereditatẽ eqᷓs poetõibꝰ admittũ

turexc luſis oibus aſcẽdentibꝰ et coliaterali

bus ip̃ius oefucti.qe liberi vſq; ad infinitum
ceteris pferũt' mſti· de here. qᷓ ab ĩtel · de · .j.
Sed ſi cu p̃dictis filijs r᷑linq̃t etiã nepotes ex
ꝓſiibus pmoetuis liberis natos ip̃i nepotes
cũ ſuis patruis et amicis admittẽt. patriu tñ
et amici ðĩ capita.nepotes vero i ſtirpes aomit

tent'. et hoc é ven ec ſi ſint in Son ꝗrto ↄſttu

ti· Idem dicendũ e qñ ſupſunt ſoli nepotes et
deiceps qꝗę tũc etiã vocant' in ſtirpes. inſti.
he.q ab ĩteſ.. cũ filus.et płibus alijs. . Si
aũt moeiens mteſtatꝰ relmqt aſcedetes legiti
mos tuc vocabut' peĩo pater et mr· vel alter
eoꝝm qui ſupeſt inde excluſis ceteris aſceden
tibꝰ Si vero nec pf nec mater ei ſuꝑſit tuc vo⸗
cabũtur alij aſcedentes gdus ꝓximioeis tam
patrũ ꝙ matrũ vt paternis qdaz legitia mater

ms vero alia legitia debeat licʒ diſpar ſit eo

rum numerꝰ et hoc qñ in eoòe gradu Ocureut

ſmul patꝝ et matrũ· Fliter is ꝗqᷓ ꝓximioe ẽ de

functo ſiue paternꝰ ſiue maternus fuerit ad⸗

mittat. auũt nuliꝰ deſcendentiũ vel aſcede⸗

tiũ ſupſit h ſupſunt tm collaterales tũc voca
bᷣꝶtur in capita. peĩo fr̃es et ſoꝛoees ex vtroqʒ
pPente ↄiuncti defũcto et ec ↄſił iũ frjm et ſoꝛo
rum pᷣmoetuoꝝ filij.liczʒ in ſtirpes. Sꝭ nũquid

cum fratribꝰ vocabi nepotes· i. fi lij filij alte

rius fris· vide ꝙ ſic q noĩe filioꝝ ↄtinen' ec
nepotes. ff· de v. ſig· libero Sʒ dicendũ eſt

cõtrariũ ſam guil.qꝛ G peiuilegiũ datũ ẽ filijs
vñ ñ trãſit ad alios · ff.ꝙq; cũ eo q̃ ĩ aliena poſ.
ſunt · ſzʒ etſi · Si vo p̃moetuoꝝ oĩm fratza et ſo⸗
roꝝ filij p̃dꝛctoꝝ ſoli ſine patruis et amicis
ſupeſſent tũc ſzm azo·et hoſti · vocarent in ca
pita nõ in ſtirpes.licz ſecꝰ ſit de nepotibꝰ na
tis ex filijs · vt dictũ ẽ ſupea · .ſʒ ſicut pᷣdictis
vñ tẽ excludet fr̃es et ſoꝛoees ex vno tm̃ ꝓẽte
Diũcti ðfũcto et ↄſiłiũ fr̃m et ſoꝛoꝝ filij Si vo
inteſtatꝰ tm relinqᷓ̃t fres et ſoꝛoees ex altero
pente ſibi iũctos ip̃i ad.eius ſucceſſionẽ ad⸗
mitten. et cũ eis ↄſiłium frjm et ſoeoꝝ filij ĩ
ſtirpes · Si aũt hoĩ ab inteſtõ decedẽti nullus
oĩno ſuꝑſit frater ſiue ſoꝛoe ſine ex vtroqʒ ſiue
ex altero ꝓente diunctꝰ ł nullꝰ ex eoꝝ liber⸗
tis .·ſʒ̊ ſupſint ei alij collaterales·tũc qᷓ pꝛioe ẽ
ex eis in gradu potioe ẽ in ſucceſſione· ſublata
om̃i deñtia ſexꝰ patrie ptãtis et cognatõnis et
ſuccedũt in capita· G vero is qᷓ moeit' inteſta
tus ſił relinq̃t pentes et fratres · tũc ꝓr᷑ vł ma
ter vel alter eoꝝ qui ſupeſt· aut eis pᷣmoetuis
auus et auia vel q̃libet alter aſcendentiũ Pxi
mioe defũcto fres et ſoꝛoees ex vtroqʒ pente
Oiuncti defũcto piter et equis ꝓostõibꝰ m ca
pita vocabũt᷑ cũ quibꝰ et ↄſiłium frm et ſoꝛo
rũ p̃moetuoꝛx filij ſuccedũt ĩ ſtirpes excluſis
fribus et ſoꝛoeibꝰ ex altero tm̃ pente diũctis
hi em̃ fres ab aſcẽdentibꝰ repellũtꝰ. ꝓbant B
in auct · de he · ab inteſta. ve · et in auct · vt frĩ̃m
filij. Et intellige illũ pentem eẽ gradu ꝓximi
oeẽ quẽ nullꝰ pcedit.i inter quẽ et defunctuʒ
nullꝰ medius erat · ff · de v · ſig · Pximꝰ ſi quem
erit. Siquis aũt relinquat aliquos fr̃es vten⸗
nos tm̃ et aliquos ↄſanguineos:certe ĩ rebus

paternis p̃ferũt fr̃es ↄſanguinei: In maternis

vo vterini. In alijs vero bonis vocabũtur ↄũi
ter. Qui vo ex vtroqʒ pente ſunt cũ vtriſq; ad
mittent vt · C · de le · he · emãcipatis in fi· et C.
cõia de le.ſuc.l.fi.ſʒm aʒo·.ſ̊ la.fran.cremoñ
dicit ꝙ indiſtincte admittent' et ſi nõ ſuꝑſint
fratres ex vtroq; latere vt· C· coĩa de le · ſuc.
auẽt.itaqʒ · Et hoc ĩ allodijs· Nã in fendalibꝰ
de ↄſuetudĩe ĩ multis regioibꝰ ſnĩia azo· vedi⸗

cat locũ vt dicit hoſti · hec dicta ſũt de fribus

naturalibus et legicis.c¶ Sʒ qd de nãl ibꝰ tm̃
ſizm a30. ſuccedũt ſibi inuicẽ · inſti. de ſuc.
Ogna. S. vulgo:ſ̊ hoſt.ↄtradicit in auct· qᷓbus
mo.effi.ſui:. filiũ colł.vij⸗ Deficietibus aũt
oĩbus tam aſcendẽtibꝰ ꝙᷓ; deſcẽdentibꝰ et etiã
collateralibꝰ.ſuccedit vi vxoei et ecõuerſo.
in auẽt · de he. ab inteſta · ve · ĩ pemꝰ qbꝰ ſucce
dit fiſcus · C. de bo · vacã · habe. l.j. et · l. iiij ·
hoc veꝝ niſi pactũ vł ↄſuetudo pindicet ſzm
hoſtte ſi matrimoniũ ſit ſine dote aut dona⸗
tõe ꝓpter nupcias · et diunx pᷣmoeies ſit diues
ſupſtes vo pauꝑ ſuccedet illi cuʒ liberis ↄũni
bus alteriꝰ matrimonij in q̃rta ſi ſint tres libe
ri vel paucioꝛes. Si vo ſint plures ſuccedet in
virile · i · equalẽ poztõz· ita tñ ꝙ ſi habeat lebe
ros eiuſde matrimonij ꝓpeie illis ↄſeruet Iiliſ
aũt nõ extãtibꝰ dñiũ habebit C. vñn vir et vx ·
auẽt · Pterea · Et idem è ſi nõ ſuꝑſint liberi ſedð
aſcẽdẽtes m accur· Siłhr cũ vir ſine cã di mit⸗
tit vxoꝛẽ · vxoe hre debet quartã ptez in bonis

viri. C. de repu.mariti¶. j. hec bñn· ex · de teſ.
raynuciꝰ. Re odemnatis ꝙ crimĩie ad moetez
deſcedentes et aſcẽdentes vſqz ad terciũ gra⸗
dũu ſuccedũt in bonis eoꝝ · vo vxoees hñt
ille et dotem et donatõz ꝗpter nupaas accipi
ent. ſi vero p̃ᷣdictoꝛꝛ nemmè hnñt eoꝝ bona fᷣi

ſco cedet ꝗpter crimẽ leſe maieſtatis i quo bo
na eoꝝ mfiſcãt' ĩ auẽt· vt nulli mdi: G· fi · col·

ix. Item ſiqs moeiens donatõzʒ facit in meſura
ille qui ſuccedere debet reuocare nõ pᷣt dona⸗
tõz illã niſi ꝙᷓtũ ſufficit ad quartũ·C.de inof ·
teſt. l. j. qᷓrela aũt de inofficioſa donatõe non
dat' niſi qᷓbus nec eſſe ẽ aliqd relinꝗᷓ. C.· de in⸗
offi · do.ſi totas.pᷣſbr aũt nõ tene aliq̃d lega
re de ſuis ꝗꝓpeijs n velit iõ hec qrela locũ non
labz in eis · G bn.ex ·e.c.fi· Ed h̊ nota ꝙ fi
liofa. inteſtato moꝛiẽti hñte caſtreſe vel qᷓ ca
ſtrenſe peculiũ:ſuccedet filij eius legitimi ex⸗

cluſis oĩbus alijs· et ſi liberi nõ ſupſint vocãꝰ

aſcẽdẽtes ꝓpinꝗqoꝛes et cũ eis fr̃es vtrimq; cõ
iuncti defuncto Eiliofamilias vo habẽti ad⸗
uenticiũ ſczʒ in iure qdð habebat in aduẽtitõ eo

dẽ mõ et ab eiſdẽ ſuecedit mõ quo p̃dictũ eſt

inſti · ꝗq; nõ eſt ꝓmiſ.fa.·teſt· · ſi vo inteſtati·
Qualiter aũt et in ꝙto ſuccedãt ab ĩteſtato li⸗
beri naturales et eis ſuccedat' infra dicet m
tractatu de matrimonio ti· de filijs
VIrca terciũ nota ꝙ om̃s clerici pñt in vita
ſet m moæte facere quidqd placet eis ð re
bus ill qᷓ obuenerũt ip̃ᷣis intuitu pſone. Si vo
decedant ĩiteſtati · tũc diſtingue qe aut certũ ẽ
ꝙ habebant aliq̃s res tales ant dubiũ eᷣ · ſi ſit
certũ.aut tales res ipᷣoꝝ ſunt diſticte a rebꝰ
ecckie. et tũc ſuccedẽt ↄſanguinei hm oꝛdinez
pnotatũ · xij · qij·ſi ſunt maĩifeſti. Aut ſũt ꝓmi
xte· et tũc aut ſcit᷑ q̃ res fuerũt clerici et qᷓ ec⸗
cleſie et ſic eẽ ſuccedũt ↄſanguinei · Fut neſci
tũc ſm ric h· et gof .pᷣſumi ꝓ illo q̃ͥ e im poſſeſ
ſione rei de qua ẽ queſtio: vñ ſi eccia poſſidet

inc ubet Heredibꝰ ꝓbatio· ſi heredes mncuũbet

eccleſie.ar·xij.q:inj:c.j·et.ij · Fcõ̊m vo jo · et
bn.ex·e.ſancto.jn G cãu peculiũ diuindi debet
in qᷓtuoe ptes.quan vna erit epi:ſecũda eceĩe
in qua admiſtrauerũt · tercia paupibais dabit
quarta erit ꝓpentũ ſi ſint ydonei ·ſi vo nõ ſint x
donei/puta qꝛ ſunt heretici · tũc ep̃s illã in vti
litate eccłie diſtri buet·vt in.dò·c·ſancto.Sed
Otr a h eſſe vide ·xij ·qinj.c.j. vbi ðe ꝙ; ſi du
biũ eſt equaliter diuidet᷑ inter ecciam et here
des · Rndet bñn· ſzm laur ·qð. c· ſancto ĩtelligł
de pᷣſbris illis q̃ ex ſeruis facti ſunt pᷣſbiteri·
et ſic pentes nõ erant ydonei cũ eſſent ſerui et
ſic acquirere ſibi poſſent· vñ ꝙ dici ſi ſũt ydo
nei ſubaudi.qe ſunt manumiſſi · ⸗qʒ id aliud.c.
loquit ĩ alio cãu.dicit eẽ by · ꝙ n credit ꝙ ho
die talis diuiſio locũ haberet. imo ꝙ ĩ hu:õi

rebus oↄſanguinei ſuccederet · xij · q· vlt · c. vlt.

Si aũt ſit dubiũ vt habuit aliquas res ꝓp̃as

totũ vẽdicabit eccłia.q? ꝓ eis pᷣſumit n ↄtra

rium bet. ar. xij. q. iij. quicuqz. ff · de rebus

dubijs · ciuibus. ¶ Qund ſi cſericꝰ ab inteſtato
decedes fuerit ĩ płibus eccleſijs beneficiatꝰ.

Xbona eiꝰ ſi nõ habeat ↄgnatos diſtribui
debẽet miter eas rata beneficioꝝ qᷓ obtinuit

in eiſoe· ex · de teſta. relatũ.ij· S· vlt· vt ſcz plꝰ

cei det' a qua plus recepit. Et ſm bñn. ibide at

tendũ e vtꝝ ſeruierit vni magis ꝙᷓ alteri ar.

ex · de feu:c·j· et de pben · cũ ſm apłb m. vbi ðe

q; qᷓ altarj ſerint de altari viuere debet gſiñ
ſeruiuit vel paꝝ ſeruiuit plꝰ ei reſtitui debet
B hbn. d hoc nota ꝙ ſi clericꝰ vxoꝛatus nõ
hñs cognatos inteſtatꝰ decedat vxoꝛe ei ſucce

Ddit in ꝓpeijs bonis et pᷣfert eccie. C. de epiſ.
P

et cle · ſiq̃s pᷣſ biter deficietibꝰ aũt ↄgnatis et
vxoee ſuccedt eccia qᷓ fiſcꝰ ex.e.c.j. niſi ecele
ſia eſſet ſibi ĩgrata tũc em nõ ſuecederet ſibi·
C.·de moffi.teſ.liberi· vbi mater excludit' a
poſſeſſiõe filij ꝗpter ingtitudinẽ ↄmiſſazʒ erga
filiũ · H guil.et bn.ex · de poſtubł ·cũ ſacerdotiſ
Sed qd mtelligi h noie eccłie· Rñdz hoſt ·
4 intelligit ille a q beneficiatꝰ erat vbi ec⸗
cleſia vel certũ beneficiũ nõ habebat· Flias
intellige ſucceſſoe· vt ex · de pecu · relatũ · ij · ·

noine eccie. et c. req̃ſiſti· S. fi ᷓdeoq; rectoꝛ ec
cleſie bona ſucceſſoꝛis dz hrᷣe nec ea dz ep̃ᷣus

occupare al ias furti crimie ireeti · x· q · ij · c · fi
IYd qd heres tenet ti · xxxvj·
Oſtea ↄſiderandũ ẽ ad qͥd heres tene.
Irca qð ſciendũ ꝙ heres tene ad totũ
ill ad qð defũctus tenebat · qe vt di⸗
ctũ ẽ ſupea hereditas ẽ ſucceſſio ĩ vniuerſũ iuſ
qð habuit defũctꝰ. habita tñ diſtinctõe an fe
cerit inuétariũ vel nõ. an adierit hereditatẽ b
nõ qð ſolius aĩmi eſt. ff.de acqᷓ·. he. ꝓ hereð
Tenet eẽ heres defũcti volũtatẽ ĩplere · xiiij·
q:ij ·vltima volũtas·tene aũt heres ſiue fili
us ſiue extraneꝰ omia debita defũcti ſoluere
ſiue ſint ex ↄtractu ſiue qi iue ex maleficio ſi
ne quaſi:ſiue res ꝓ qua ðbitũ fuit ↄtractũ ad
Pm herede pꝓuenerit ſiue nõ.ſiue lis fuerit cũ
defuncto ↄteſtata ſiue nõ et de mre canoni
co· xvj·q.vj.ſi ee m·et ex.de pigno·ex literis·
et de ſolu.c.j.ſʒm mno.lan.jo· et ray · et hoſt.
vident eſſe ſentetie huiõi liczʒ alanꝰ diſtinxe⸗
rit de maleficijs vtꝝ lis ↄteſtata fuerit cũ de
functo vel nõ.p.l.C.ex delictis dafuncto.l.
vna. Quid ſi nõ ſufficiat hereditas ad debi
ta ſolnenda⸗Hẽ diſtingue ſzm leges an fece⸗
rit uentariuũ vel noſi ſic nõ tenet vltra vireſ

Hereditatis.ſi nõ tenet. C.de iure delibe.ſan

cimꝰ.et idem vide' ſzm ms canonicũ ex · de te
ſta.raynaldꝰ.. plt.et fi.In mdicõ ãt aĩe ſim
hoſt.et ray·nõ tene vltra quã ad eũ puenerit
de ipᷣa hereditate licz poſſet imputari ſibi.qꝰ
ad falcidiã efragende⸗ Bed qbus Pii faci
et peĩo. Hñdet hoſti · peĩo debitoeibꝰ.o dã⸗
na paſſis in foꝛo tencioſo:et G̊ inſolidũ ſine
aliqua detractõne:q legatarijs et alijs q̃ cãz
lncratiuã ꝓſequi detracta falcidia ſi neceſſe
Fuerit de legatisqe in ilila grauari nõ potuit

in auẽt . de tel . J. plt . colk. vnj . et ex . ð teſ· ray

nuciꝰ.et.c.raynaldꝰ et h̊ ſi fecit inuentarium
ſi vero nõ fecit tenet' eẽ in vtroqʒ foꝛo inſoli⸗
dum ipa legata ſoluere inꝙᷓtũ hereditas patiꝰ
no em tenet vltra in indicõ aĩe vt ecẽ p̃dictuʒ
eſt in pcedenti qõne et ſic eẽ intelligi pᷣt quoð
mhidẽ de inuetario dicit. Sʒ et peimis debito
ribus peĩo ſatiſ fieri debet ·? ſcðs et ſic Poæ⸗

dinẽ ita tñ ꝙ rõ peiuilegiatoꝶ habeat᷑ et hoe
ſ ſimul veniũᷣt creditoæes et legatarij Hã ſi ſe

Pacim liberat heres ꝓ oedinẽ ſoluendo cili
et venitcti · dũ tñ ſit ſine dolo ·qꝛ ſeʒ nõ e facti

oſcius nec aliqᷓd de hereditate ſubtraxit in qꝰ

cãu reſtituere tene in duplũ mð qð celauit· Fli
ter nõ tenet' de ꝗꝓpꝛio ſatiſ facere ** vemetibꝰ
licet eſſent pocioꝛes in iur.qui tñ actõem hnt

Otra creditoes poſterioꝛes vel legatarios ꝗqᷓ⸗

bus iam ſatiſ factũ eſt.et nibilominꝰ ↄtra he
rede ſi penes eũ alidd de hereditate remanſit
deductis tñ om̃ibus expenſis neceſſarijs quaſ

fecit occaſiõe hereditatis ſiue cã funeris ſiue

cã inuetari] ↄficiendi vel alia ↄſiłi · Et beeui⸗
ter ſi nõ facit luci vbi hereditas nõ eſt ſolue
do ita nõ debet grauari ĩ aliq“. ꝓhbant' B oĩa
C· depoſi .l.fi Pi tñ heres p̃ᷣdictù oedinẽ ĩ ſol
uendo mutauerit nõ abſoluit in foeo ↄſcien
faciat q̊ ignoeanter credẽs hereditate ad oĩa
ſoluenòa ſufficere:vel neſcies hũc pocioæꝛs ees

de hoc ſup̃ ti · de vſu . ar. vij · q : Sed quoꝛ Et

q· Sed nu qd peiꝰ.et.q: ſequẽti:licet aut obli
Sgatio ſic traleat ad hecoẽ pena tñ piurij b vo

ti facti et q libet al d qd ex ſna vi vel foꝛma

nõ pᷣt excedere ꝓſonã ſingulare ñ trãſit ad he
rede · ſic mtellige · vij. q.· deniqz et eỹ · de iu⸗
reiur᷑.veritatis. G holt.et rayx ·q; R q ſunt ĩter

creditoæes pociozes · & pocioꝰes ſut illi qui
hñnt pigno · ſcʒ vt ſoluat᷑ eis ꝙ;tuzʒ valet pignꝰ
ꝙ qui hint ꝓſonales tm̃ actões Inter vo credi

toꝛes ypothecarios peioꝛ in tpe ẽ pocioe in iu
re niſi in ꝗbuſdã caſibꝰ ſpealibus·q ſolet no⸗
tari in· c. ꝗ poci:in pi Inter vo hntes actõnes
pſonales tm eſtimãt peiuilegia nõ ex tꝑe ſ̊ ex
cã ſcʒ fiſcus· et mulier ĩ dote pferẽdi ſut cece⸗
ris nõ peinilegiatis: Ite actio tutele et actio
depoſiti ſibes ſimt peiuilegiate · vt ſcʒ peiꝰ de
bitũ ſoluat ꝙ; qð debet ex alus actõibus nõ
peiuilegiatis hoc aũt ſolet notari ꝓpleniꝰ.C.ð
bo· an · pn · ꝓoſ.q Cuid ſi ſint plures heredes
nunqd quilibz creditoeibꝰ inſolidũ obligat
Bñndet ray· et hoſt · ꝙ nõ ſed ꝓpoæcionabiliter
tm̃.C. de here · ac · . . et · ij.· Excipiũt᷑ tñ caſus
in quibꝰ inſol idũ qlibet obligat᷑· peĩꝰ e ſi ali
qð indiuiduũ eſt m obligatõe· vt ſi teſtato? ꝓ

miſit ſe opus aliqð factuꝝ · ff · de . v· ob·. ĩ exe⸗

cutõibꝰ.ſcðs ſi res que reſtitui debet ab vno
inſolidũ poſſideac. C. de here . ac · l· ij · An his
em cãibns heres inſolidũ tenet.terciꝰ ſi ali⸗
męta ſint legata:tũc em ꝓ volũtate defuncti
vel iudic peti poſſũt ab vno ĩſolidũ vel a plu⸗
ribus ꝓ ptibus deſignatis. ff.de alimẽł.le.·¶.

iij qrtus ſi teſtatoe ab vno herede legauerit

creditosi heredtario ↄpenſandi aĩo:tũc eĩ he
res ille vſqz; ad ꝙᷓtitate debiti ſuſtinebit onus
legati · ff· de le · ij · cũ ab vno· quintꝰ in expen
ſa funeris vxoeis qᷓ nõ tm̃ aſtringit heredes ꝓ
poecionibꝰ hereditatis· ſz vin; ꝓ poꝛtõe que
adeeũ puenit . ff. ð re:et ſũp· fu quoti ẽs G̊ ho.
et ray · ¶ Quid ſi heres ſit pupillꝰ nũquid pᷣte

xtu pupil aris etatis dif̃feret ſolutõ debitoꝝn

Bũdet hoſti · et rap· q nõ dumõ haheat tutoꝛeẽ
C.· de here · ac · ſub ptextu·ſi tñ tutosꝛ debitum
qð nõ debebat ſoluere ſoluerit r̃ſtitutõ ↄpetit

46
7*

vt ſuffragia facta p

I
—

C. ſi aduerſus ſolntionem. l. j·

e ſuffragijs defunctoꝝ ti. xxxvij.
6e1 o de teſtis in qbꝰ teſtatozes ſolet ali

qua legare ꝓ u ffragijs poſt moꝛtẽ eo
rũ ꝓ aiabꝰ fiedis · oſequeter ↄſiderãð
eſt de ſuf fragijs defüctoꝝ · et pꝛĩo in gnali·
vnũ valere poſſint alijs
2°quon ſułfragia ꝓſut ðᷣfuũctis · 3*² qbꝰ ſuffra⸗
gia ꝓſũt.q̃rto q ſuffragia ꝓſũt eis: quito ꝙtu
ꝓſint. Peĩo gꝰ qri vta ſuffragia facta pꝑ vnu
ꝓdeſſe poſſint alijs · & ꝙ& ſic. vn ps · pꝓuiceps
ego ſũ oĩm timẽtiũ te · F̈d cuiꝰ enidetia ſciedũ

ꝓ actus ni ad duo valere p̃t· peio að aliqu
ſtatũ acqrendũſiẽ̃ ꝓ opꝰ meritoꝛiũ hõ acqrit

ſtatũ btĩtudĩs ·* ad aliqͥd ↄſeques ſtatũ · ſicut
hõ p aliquẽ actũ meret aliqð pᷣmiũ accñtale
vel dimiſonẽ pene · d vtruůqz aut hoꝛ actꝰ
nr̃ dupt?ᷣ valè p̃t· vno mõ ꝓ viã meriu· alio mõ
p viã oꝛõis Et ẽ deñtia ĩter iſtas duas vias· qʒ
meritũ initit' inſticie · o?o miſcdie qe oꝛãs ipe⸗

trat petitũ ex liberalitate eiꝰ q oꝛa· Dicendũ

ergo ꝙ opus vniꝰ nullo mõ p̃dt alteri vale ad
ↄſequẽdu ſtatũ ꝑ modũ meriti · vt ſeʒ ex his qᷓ
facio aliqs mereat' vitã eternã qꝛ ſoꝛs głie rd
dit' ſzm mẽſurã accipiẽtis · vnuſqſq; ãt ex actu
ſuo diſponit et nõ ex alieno· Et ̊ dico de di⸗
ſpoſitõe dignitatis ad p̃ᷣmmũ· Sʒ p viaz oeõnis
etiã qtum ad ſtatũ ðſequẽdũ opꝰ vniꝰ alteri
dum elt in via valere pt · ſiẽ cũ vnꝰ hõ alteri ĩ
petrat permã gr̃am. cum em̃ impetratõ oꝛonis
lit m libertate dei q oꝛat'.ad oĩa illa ipetra⸗
tio oꝛzõnis ſe pᷣt extẽdere qᷓ ptãti diuĩe ſubſut
oedmate. S qtũ ad aliqd qð eſt ↄſeques ł ac
ceſſoeiũ ad ſtatũ opus vniꝰ p̃t ałteri valere ñ
ſo ſũ pꝑ viam oeõnis:ſ̊ eẽ ꝓ viã meriti qdᷣ q̃dez
dup' otingit.vnoꝰ ꝗꝓpter ouicatõʒ ĩ radice op
is merttoen qꝗᷓ ẽ caritas· t ſic om̃s qꝗᷓ inuicẽ ca

ritate Onectut' aliq emolumetũ ex mutnis o
Pibus repoetãt ſim meſurã ſtatꝰ vniuſcuiuſq;

qꝛ vnuſqᷣſqʒ ĩ patria gaudebit de hoĩs alteriꝰ
Et iñ e ꝙ arti culꝰ fidei ponᷣ dnionẽe ſanctoꝛx
Flio mõ ex intentõe faciẽtis · vt cũ qs aliqua
opa ſpealiter ad hoc facit vt talibꝰ ꝓſint· vñ
iſta opa qdãmõ efficiũt eoꝛꝛ ꝓ qbus fiũt q̃ſi
eis a faciste collata vñ pñt eis valere· vel ad
impletõz ſatiſfactõis· vel ad aliq huiõi qðᷣ
ſtatũ eoꝝ non mutat ·
Rquit' videre de ꝛ* ſcʒ quoꝝ ſuffragia ꝓ
ſunt defũctis· Et cca G̊ qrũt' pła ſcʒ vti

moꝛtni poſſint uuari ex opibus viuoꝝ · c q;

ſic qꝛ q̊ pz ꝓ illõ ·ij. mac h·xij· ſancta g et ſa⸗
lubeis eſt cogitatõ ꝛc̃. caritas nãq; q̃ eſt vincu
lũ eccleſie mebea vniens.nõ ſolũ ad viuos ſe
extendit · ſi ecẽ ad moetuos q̃ in caritate dece⸗
dũuũt. Caritas ei cũ vita cozpis nõ finv. j·coꝝn·
xiij· caritas nũꝙᷓ excidet· Siłr eẽ moꝛtui ĩ me⸗
moꝛijs hoĩm viuũt et 16 intentio viuẽtium ad
eos dirigi p̃t· Et ſic ſuffragia moꝛtuis dup ꝓ

ſunt ſiẽ et viuis ſcz ꝗꝓpter caritatis vnionemm ee
Apter intetõzʒ ad eos directã · Hec tñ ſic eis va

lere crededa ſũt viuoꝝ ſuffragia vt dictu eſt
ſczʒ vt ſtatꝰ eoꝝn mutet de miſeria ad felicita⸗
tem vb ecõuerſo. ſzʒ valent ad diminutõz pene

ſeu miti gatõz et abbꝛeuiatõz vel aliqd pbunoiꝛ

.

34

qð ſtatũ moetui nõ trãſmutat · qe vt dicit aug.
in ench̊. c.lxv. du in hac vita viueret meruere
vt hec ſibi poſtea ꝓdeſſe poſſent · Hon obſtat
illò. ij· con v. om̃es nos maijfeſtari opoztet
ante tribunal xpi vt referat vnuſq; ꝗpeia co?⸗
pis ꝓut geſſit ſiue bonũ ſiue malũ: ꝓPa coꝛ⸗
pis cicũt quecuq; ĩ coæpe meruit ſiue merito
ah ſoluto ſiue ↄdicõnali.ſic aut quicuq; deceſ
ſit meruit iunari p? ſuffragia ecckie ſi fiant · q
nihil almd fuit ꝙ; facere ſe habilẽ ad recipie⸗
du ea ſi ꝓ eo fieret· Vel ꝗꝓpeia alicuiꝰ dicuᷣtur
dupr. vel vere qᷓ ipᷣe facit· vel mterpᷣtatie q ali
us facit ꝓ eo. VYel ſm dam.li· quodã ð ſuffra
ijs moetuoꝝ · llud intelligit ꝙ;tũ ad retri⸗
butõz qᷓ fiet i finali iudicio· qᷓ erit eterne gkie
vel ererne miſerie. m ꝗᷓ ql ibz recipiet tm̃ ſcom
qð in coæpe geſſit. Interim ãt iuuari pñt vmo⸗
u ſuffragijs · Nec obſtat ið ecc.ix: vbi de de
moꝛtuis qò nõ hnt ptem ĩ ope qð ſub ſole ge⸗
rit. qe B ꝓ tãto ðᷣe qꝛ moetui tali ope nõ coopꝝ
ant'. hñt tñ ptẽ in fructu opis ꝓpter rõez pᷣdi
ctam. Vti ſuffragia ꝓ peceatoꝛes facta
ſint· H ꝙ ĩ ſuffragijs q̃ ꝑ malos fiũt duo pñt
Oſiderari· peio ipᷣm opus opatũ ſic ſacrificinzʒ
altaris. Et qe nr̃a ſacra ex ſe ipᷣis efficaciã hoñt
abſq; ope opantis quã eq̃liter explent ꝓ quoſ
cũq; fiãtIdeo qtũ ad hoc ſuffragia ꝓ malos
facta defuctis ꝓſunt.ſcòo ip̃ᷣm opꝰ opans et
ſic diſtinguo qe ſuffragiũ pᷣt fieri ꝓꝑ malũù dupꝰ
vłb vt actoꝛè et ſic nõ ꝓſut niſi foꝛte ex oñnñti ee
p accides inqꝙ;tũ ſcʒ ꝑ ebias mali homis boni
paupeg excitati · oꝛant ꝓ defuctis iliis ꝓ qui
us ille malꝰ eis dedit. Yel vt ꝑ miſtrũ et hb
dupr. vel qe facit vt mĩſter publicꝰ dei vł ec⸗
cleſie:ſic ſacerdos q̃ celebeat exedas moꝛtuo⸗
rũ:et talia ſemp ꝓſunt q malicia miſtri no no

ęget opi boĩ actois Vl vt miſter puatꝰ ſcz pei

nate pſone · ᷓut go ad mãdatũ pſone exiſtetis
in caritate ſiue defuncti ſine alteriꝰ. qt ec ad
Oſoꝛtium exñntis in caritate vt cũ duo legunt
pſalmos ſimul vnꝰ bonus alter maiꝰ et talia
Pfunt. Vnñ ſi aliq̃s m caritate decedes pᷣciꝑiat
ſibi ſuffragia fieri valent ipi fũcto licer illi
P quos fiũt ſint in pctõ ſi tñ in cautate eſſent

magis eis valereèt· qe tuc ex duabꝰ ptibus me

ritozia eſſent · Rut ad mandatũ pſone nõ exñ⸗

tis in caritate· Rut & * nõ erat in caritate quã⸗

ſunt
quo illa opa mãdant' executõi niſi tuc illa ite

do mãdauit fieri aut qñ opus mãadatũ eſt exe⸗
entõi· ſi peimo mõ tũc illa opa defuctis nõ ꝓp
quibꝰ fiunt. licz ſit in caritate ꝓ tepe

rũu fieri mandet et demandatõzʒ factã de nouo

acceptet.qe nõ ſu nt eius oꝑa niſi nꝙtũ man

dat vel acceptat fieri illa· Fut erat in pecca⸗
to moꝛtali qn mandan oꝑa illa executõi. erat
tñ in caritate qñ p̃cepit illa fieri· et tũc daſun
ctis ꝓſunt ꝓ quibꝰ fiuntqe maxime ſunt ap⸗
cipiete rõne illiꝰ actus volutatis que habuit
qn ea fieri pcepit· hec tho·etpe.
quðÿ videre de tercõ ſcʒ qbus ſuffragia
Phnt · Et circa hoc qrunc pła ſczꝭ ve ſar
fragia qᷓ a viuis ꝓ moetuis fint· facietibꝰ peo

ſint· opus ſuffragi qð ꝓ altero fit p̃t on⸗
prliciter oſiderari· vno mo ꝙtu eſt expiatiuum

pene. St ſic nõ abſoluit faciẽtẽ a debito pene
Be qe in tali recẽpenſatõe Oſideratur equali
tas iuſticie:opꝰ aut illud ſatil factoeiũ ita pᷣt
adequari vm reatui qò n adequa' alterireatꝰ
em duoꝝ peccatoꝝn maioæé ſati factõzʒ reqrit
qꝙᷓ reatꝰ vnius· Deoſunt tñ ei ad remiſſionẽe ali
quã pene ꝑ modũ meriti de ↄgruohoc eſt qð
dicũt aliqᷓ ꝙ q ad B ꝓſut ei ex gra nõ ex debi

to· lio mõ pᷣt ↄſiderari mꝙᷓta e meritoein vi⸗

te eterne qð hʒ ꝙ; tu ꝓc edit ex radice caritatis
facere em ꝓ defũctis ſuffragia ẽ opus carita⸗
tis et virtutis et iõ ſacieti e meritoeiũ aungme⸗

ti pᷣmij ſui in vita eterna.et m H̊ nõ ſolũ ꝓſuat

ei ꝓ quo fit· G̊ ec facieti mag· vñ ps .· oeõ mea
in ſinn meo ↄuertet.hec tho. qvVtꝝ recipie⸗
ti multos ad pticipatõzʒ bonoꝝ ſuoꝝ ſua opa
ſint miꝰ vtilia · H e ñ qe plꝰ ↄfert ſibi id opꝰ
caritatis ſcʒ receptõ talis in bona ſua Duican
do:ꝙ; ſibi ötrabat' ec quo ad pene ſue rmiſſõʒ
de fruétu bonoꝝ coĩcatoꝝ Et bona ec ſic coĩ
cata facienti ea in nullo ſut vtilia minꝰ ſzo ma⸗
Sis quo ad augmetũu głie pᷣmij in głia B rich.
Vtrũ ſuſfragia ꝓſint exñtibꝰ ĩ inferno. Hẽ
3 nõ et ho pʒz peio aucte eccłie qᷓ canit ꝙ ibr
nulla e redemptõ.dicit ec aug· in enc. c. lxv·
qꝙ huiõi opã ꝙꝓ valde malis facta nulla ſunt
adiuuameta moetuoꝝ ſunt tñ qualeſcuqʒ ſo⸗
lutõnes viuoꝝ ꝗpter qð ipſe dicit.injj. de ci·
dei ꝙ ſi ſciret prem ſuũ ĩ iferno nõ oearzʒ ꝓ eo
ſiẽ nec ꝓ dyaboloScðo pʒz h rõe triplici q
peima ſumit ex pꝑte culꝑe· qe manète cł pa ma
net pena Lulpa aũt nõ pᷣt minui vel etiã ad tẽ

pꝓus ſuſpendi ſuffragia eccłie·qᷓre nec pena

cða ex pte pene:ſi em pena minui poſſz p ſuk
fragia eccleſie aut qꝰ ad acbitatez aut quo adò
duratõzʒ ſi peio mõ cũ acerbitas nõ ſit ĩfimta
py aliquota ſuffragia poterit totaliter tolli.ſi
ſco mõ g pena ĩfinita pᷣ̃t minui et finiri.Ter
cia ex ꝓte caritatis ↄuicatiue · ſuffragia eĩ cõi⸗
cant' virtute ouis caritatis· damnati aũt ñ ſũt
mebea eccłie:nec hñt caritat:. qᷓre ſuffragia
ecełie ad eos nõ deriuant. ¶ SZʒz ob rit' cõtra
pdicta iꝰ aug· in ench̊.vj:vbi dicit ꝙ qbuſdaz
ſuffragiæel ad ᷓ ꝓſunt vt ſit plena remiſſio
vel ad hoc vt tolerabilioe ſit eoꝝ damnatio.
H. ꝙ in verbis illis damnatõ large ſumit ꝓ
quacũqʒ; punitõe et ſic ĩcludit ecẽ penã purga⸗

toeij ꝗᷓ totaliter qñʒ expiat. qñz aut nõ ſ̊ dimi

nuv. q Obici eẽ qð in vitaſpatrũ legi.qð eẽ
dam̃ in ſermõe quodã ręfert ꝙ machariꝰ ĩue⸗
ta in via caluaria caput cuiꝰdã defũcti or̃one
pmiſſa qſiuit cuiꝰ caput fuiſſet et caput rñdit
ꝙ fuerat ſaceròotis gẽetilis qᷓ in ĩferno fuerat
damnatꝰ.et tñ ofeſſus e oꝛõne macharij ſe et
alios iuuari. H& qvillò adiutoꝛiũ ñ erat ꝙ pe
navoꝝ diminueret. ſz in B ſolo vt ibidẽ dici
ꝓ eo oꝛãte Ocedebat' eis vt mutno ſe viderẽt
et in H aliqð gaudiũ nõ veꝝ ſ fãtaſticũ habe
bant· dũ implebat' qð deſiderabãt ſiẽ eẽ ðmo
nes gandere dicut' dü hoĩes ad peccata ðtra
hũt qᷓuis ex hoc pena eoꝝ nullatenꝰ minua'
ſiẽ nec minui gaudiũ angeloꝝ pꝓ hoc ꝙ mał
niis Opati dicũt'. Obi ec vlteriꝰ qð dam̃· ĩ

quodã ſermõe nareat ꝙ S& o——᷑ᷣ§u trapano

fundẽs audiuit vocẽ ſibi diuĩtꝰ dicentè vocẽ
tuã aud iui et veniã trayano do· Et huiꝰ rei ve

dicit dam⸗ in dicto ſermõe. teſtis ẽ oꝛiens o?is
et occidens. Oſtat autem trapanum in infer⸗)

no fuiſſe qe multoꝝn martin necem amarã in⸗
ſtituit vt ibide de dam̃. c de facto trayani
