ꝓ hoc ꝙ ðe infra ꝓbatõis annũ ꝙ bñficiũ ta

le ↄferei ñ p̃t an finẽ anni.xv.qe annꝰ.xv.eſt

annꝰ ꝓbatõis ĩ eo li⸗vj:ð regł ari bꝰ.c.j. qð
ẽ veꝝ niſi poſt·xviannũ aliqð ſequẽtiũ ibidẽ
iĩterueniat Sʒ nũquid ↄſtituto in ꝓbatõe pᷣ̃e
bñficiũ ↄferei credit io·an.ꝙ n.qe iam fingi
religioſus quo ad bñficiũ emunitatis.vj . de
ſen.ex·ex religioſo·Rꝰ.ij ·et hoc intelligit de
bñficio qð ꝑ resulares poſſideri ñ p̃t· d epi⸗
ſeopatũ tñ talis eligi pᷣt vj · de elec. nullꝰ
Sʒ nunqᷣd canonicꝰ ecclie cathedealis ĩgreſ
ſus oꝛedine añ ꝓfeſſionẽ vocari dz ad electiõzʒ
epᷣi ſi ſit ĩ loco vicino de quo dðʒ alias vocari
Eñdʒz io·an· ꝙ ñ · et ad B facit optie ꝓ ſił e de
ꝓcuratoee.vj· ł ꝓcur̃.c.ij.Secꝰ ẽ de prono ł
eo ad que ñn iure collegij ſů iure ſingulari ele
ctio ptinz hec io:an·. ſuꝑ c·bñficiũ Qui fi
et interim de bñficio talis · Bñdet in fi.illiꝰ
c.bñficiũ:ꝙ ille p almũ debebit deſeruire ſcz
in diuinis officijs et etiã ĩ cura ſi ſit bñficiuʒ
euratũ aſſignata ſibi bñficij eiuſdẽ ↄgrua poe
tione. et ſcðz io:an.ibidẽ reliq̃ poetio ↄſerua
bic vel ĩ vtilitatẽ ecclĩie expende. vj. de ele·
qꝛ ſepe.nec dz illi dari S83 bar·beixien. dicit
ꝓ tan . tenebat ꝙ ile ĩterim haberz fructꝰ? qe
nõduz ẽ monachꝰ et p̃t reuerti · Eate tñ ꝙ cõ
ſuetudo ĩ otrariũ ſe hʒ. Mandaby aũt p̃dicta
ꝓuiſio ꝑ ep̃m executõi:.vj:de ele:cũ ex eo·ꝗ.
poero De ſeruo ſciendũ ẽ ꝙ ñ pᷣ̃t vouere ali
q̃d eoꝝ qᷓ ĩpediũ̃t eũ a ſeruitio dñ̃i ſui ſime il⸗
lius volũtate di-liiij.ex antiquiset.c.ſi ſer⸗
uus ſciẽte Quid ſi ſeruꝰ icrauerit religionè

I

dire tene · ſz otrariũ vide. ex · de duer · Diu . qꝗᷓ

EM ſi ſit pſona nota vel etiã ignota. qe neſci
vt“ ſit liber k ſeruꝰ.recipi ñ d0 ad monacha
tũ an trienmniũ.Ita ꝙ; ſi ſeruꝰ vb obligatꝰ rõci
nijs.ſ.reipublice vel colonꝰ.i.oeiginariꝰ vb
aſcripticiꝰ qᷓrat a dño ſuo:redde ei cũ oĩ bus
his ꝗ attulerat fide tñ accepta de eiꝰ ĩpunita
te · Si aũt ĩfra triennium ñ fuerit requiſitꝰ ꝓpo
ſtea qri nõ p̃t ar · xvij·qij.ſiquis incognitus:
Longiꝰ tñ tpᷣs ↄcedit ſi nimm diſtat. vtz ibi⸗
dẽ Sʒ qñ ĩicipiet illò trienniũ ↄputar· dixit
hu:ꝙ a tpe igreſſus et curret ↄtinue ĩ fauoee
religionis. Laurẽetiꝰ aut et io· et płes alij di⸗
cũt ꝙ a tpe ſcie dñi·ar.pᷣdicti ·c.ſiquis incog
nitus in fi · vbi ðᷣe mii ſit tã longe ꝙ iueniri n
poſſit Sʒ qᷓre ſeruꝰ ignoeãte dño ꝓmotꝰ in
clericũ repeti ñ p̃ᷣt infra annũ vt dice ifra li.
vj · ti · de ſeruis n oedinãdis · ᷓ monachus p̃t
repeti ĩfra trienniũ Rñdʒ inno· ex ·de ſeruis ñ
oꝛdi · ſuꝑp c.de ſeruo · ꝙ rõ hec e qe clericus
manet publice monachꝰ ſecrete Quid ſi re
cepint eũ ad ꝓfeſſionẽ añ tp̃s pᷣ̃dictu. Rñdet
ray· et hoſt. ꝙ ille dz ĩ oedie remanere et mo⸗
naſteriũ dʒ ſatiſ facere dño:qe fuit ĩ culpa eũ
recipiẽdo ar.di. Liiij · ſi ſeruꝰ abſete · et H ſcðz
roð :qñ bona fide mõſteriũ ĩtrauerit credens
ſe liben eſſe acr⸗ vi reſtituedus dño ſi ipſe
ſcz dñs velit · VYel dic etiã ſcðz ray · et Hoſt. ꝗq;
ſi iſte icognitꝰ erat et ſe liben eſſe aſſerebat l
foete hq̊ ꝑ teſtes falſos ꝓbabat ſi dñs noluerit
ex gtia dimittere ſpoliabit᷑ tanꝙ;ᷓ vilis et ĩdi
gnus habitu que accepit furtiue et reſtituet
dño ar · ex · de ſeruis ñ oedi·de ſeruoꝝ Sed

nunqᷣ d talis ẽè monachꝰ vi ꝙ ñ. cũ ſeruꝰ iui⸗

to dno ñ debeat fieri monachus·xvj:q·j· qui
vere ſcðz roð .quidã dicũt ꝙ ñ pᷣ̃t fieri mo
nachus · ſ̊ hu.vr velle ↄtrariũ qe ſeruus ↄti

nentiã vouere et gpijs abrenũtiare et ſedz re

gulã monacho viuere ſaluo iure dñi qð hʒ
ĩ cope ſerui et aiam do obligare pᷣt ĩuito do⸗

mino licet ñ poſſit alijs ſubicere coepꝰ.ſʒ ſub

iectio corpis ñ exigit ad monachatũ qę ĩ do
mo ꝗpa pᷣ̃t quis eſſe et fieri monac hꝰ ar · xxvij
q·j. de viduis Quid ſi fuerit poſtea manu⸗
miſſus nũqd poſtea reuerti tenebi ad mona⸗
ſteriũ vbi ꝓfeſſus fuit · H ſcðz roð. dicũt qui
dã ꝙ ñ. ſed hu. innuit xvij:q:ij: ſi qs in cogni
tus ꝙ huiõi ſeruus licet dica ꝙ ñ fuerit mo⸗
nachus qe tñ ꝙᷓtũ ĩ eo fuit · monachꝰ fuit re⸗
daz ĩtrauit. Squide difficile è reſpõdere dato
ꝙ ſeruus nõ poſſit fieri monachꝰ. ſed dato ꝙ;
poſſit ſiẽ ſentire vide hugo facilis ẽ rñſio qe
al ind ẽ de vno intrãte monaſteriũ ĩuita vxo⸗
re qe monachus ñ p̃dt eſſe · cũ annexa ſit dtine⸗
tia monachali regule vñ reuocatus ab vxoee
de monaſterio nõ tenet ea moetua ad mona⸗

ſteriũ redire·quia nunꝙᷓ fuit monachus. ſed

ſeruꝰ accepta libertate reuerti debet qe fuit
monachus Qund de voto pegrinationig Ffa
cto a ſeruo· Hſecundu hoſt.non poteſt ipᷣm
exequi innito domino niſi qñ e neceſſaria.ex.
de ſen. ex · relatũ in fine · St dic hic de ſeruo ſi
cut dice' infra de fil iofamilias cũ ſeruus ſit
dno aſtrictus tanꝙ; patri filius De filiofa.

ſun introitũ ñ ẽ neceſſe ſeòðm

diſtin guendu é ſeðz io. lau:tan.ray.Hoſt. et
inno.ex.de regularibꝰ ſup c.ad noſtrã. ꝙ ſi

ſit impubes ſe n p̃t alicui voto obligare ſime

patris vel tutoeis autoeitate ex de regulari⸗
bus ſiquis · et intellige maſculũ impubẽ vſq;

ad xiiij- annũ. femina vſqʒ ad.xij· annũ ople⸗

tum · vñ ſi talis ſcʒ impubes ĩtrat religionem
P ſe pater vel tutoe qui hʒʒ eũ in ptãte poteſt

eiũ reuocare ſi infra annũu et die peicipi· i. pa
pe aut ꝗpo epo vel regi vel miſſo dnico.i.of

ficiali qrelaz deponat .xx · q.ij·puella.et ex.
de regularibꝰ.c.ij · Sʒ quare addi dies aò
annũ · H ſcõʒ roð.qe ſic ꝓlacuit uris odito⸗
ri ·poſtea vo nõ audiet niſi monaſteriũ foete

elſſet valde remotũ qe tũc indulgebit' maius

tepus ſcðz gof:ar:xvij.q:ijſiquis incognitꝰ
et ey⸗/ð̊ ꝓceur̃.dilectos:et cureit annꝰ pᷣdictꝰ

a tpe ſcietie ar⸗:uliꝰ.c. ſiqiis ĩcognitꝰ.ibi lõ
ge ſcëm gof:et meliꝰ ſcòm hoſtex.de oaceſlſ-
pben.qæ diuerſitate:et er:de ſup:negł.pᷣla.li

cet: B hoſtet gof.Si auũt tal ñ reuoce et cõ⸗

pleto anno:xinj: in anno ſequeti ſczʒ.xv. ſue e⸗

tatis ꝓfeſſione faciat vel habitũ ꝓfeſſoꝝ ſu⸗
ſcipiat vel ꝓfeſſione peius ſczʒ añxiiij. annuz

pↄpletũ factã exp̃ᷣſſe ratã habeat irrenocabiłr
obliga alioquin exire pᷣt libere ĩfra annũ ſe⸗
quente.ſ. xv.qð ſi ↄpleto.xnij.anno p annuʒ
ſeqñtẽ ſcꝭ.xv· ĩtegrũ ĩ religione pmãſerit vbi

habitꝰ ꝓfeſſoꝝ et noniti oꝝ ẽ dillinctꝰ ꝓfeſ
ſionẽ vide tacite emiſiſſe niſi ibide nulla di⸗

ſtinctio habitus habeat. puta qe ꝓfeſſi et no
uicij et alij ↄmune cũ eis vitã oucetes ſimili

pemtꝰ habitu induunc li.pj. de regularibꝰ
is qui. Si aũt talis ſez impubes ponat ab a⸗
lio in monaſterio· ſ.patre vel tutoee· aut ipſe
ñ oſentit et tũc pᷣt egredi quãdocunqʒ volue

rit vſq; ad etatẽ legitimã.xx.q.j.puelle.et.ij
q nij:patris · Iut ↄſentit et tũc licet cõſenſus

ille qui fuit an tp̃ᷣs pubertatis ñ teneat tamẽ

n Poteſt exire peiuſꝙ veĩat ad etate legitimã
xxx: q:j· illud:ad inſtar carnalis matrimonij.
ex: de deſpõ:ĩ pub.de illis.j.ſʒ qcito puene⸗

rit ad etate legitimã p̃t egredi.xx.q.iij. pr̃is

et eỹ · de regularibꝰ cũ ſcimus · G̊ rap.et idez

dicit hoſt. vt ſcm hoſt. foꝛte infra triduũ pꝰ
ꝙ; ad etatẽ legitimã venerit ex · de regularibꝰ
ad noſtrã · qe tunc etiã in ↄtinenti egredi ĩtel

ligit' ar. C.de iudic.l.fi.et ex.de elec. in cau

ſis. Si vero tũc exire noluerit ſed pouꝰ mane
re pᷣelegerit extuc irreuocabiliter obliga. qe

ipſo facto cũ moea tꝑis tacite ↄſentire vide

ar · e · de deſpõ· ad ið qð. G̊ tñ intelligendum
qñ oblatus ſiue poſitus ibi fuerit xij.ł.xiij.
anno. vt ſic ibidẽ adminꝰ ꝓꝑ annũ moꝛã ↄtra⸗
xerit ar. e pe regbaribꝰ.ſtatuimus. et expᷣſſe
ar · C. de iudic. pparandũ.vñ qð dixit gof.q;
filius oblatꝰ a patre qñ ſtetit vſqʒ ad tpᷣs ap⸗
tũ ꝓfeſſioni dz intereogari vti habeat ratuzʒ
. eſſe Polt. qe nec mue
nit ꝙ talis ſit magis inter⸗ogad⸗ ꝙ aliꝰ bn.
tñ dicit ex de regł aribꝰ ſigmificatũ:qꝙ hoc fa
aegali religioſi et bñ cã maioꝛis certitudĩs

c⸗ſane: Pſi ĩpubes de Pſenſu pPentũ ł tutoꝛz

ota eẽ ꝙ inno.dicit er.de regharibꝰ ſup

tacito vel exp̃ſſo religionez intrauit ñ poteĩr̃t

eum poſtea reuocare eỹ · de regularibꝰ ſigni⸗
ficatũ · et ſi hʒ tin vnũ parentẽè ille ſolus pᷣt eũ

offeree · et ſi hʒ tutoꝛes alios ꝙ pentes· pen⸗
tes tñ inuitis tutozibꝰ eos offeree monaſteri

is pnñt Credũt etiã al iqui ꝙ et ſi aus: habeat
in ptãte filiũ et nepote gater ĩuito auo p̃t euʒ
offeree et ñ ecõuerſo et e ratio ꝗe in ſpualibꝰ
ius naturale poſitiuo p̃f ert Qð vero dictũ
Eꝓꝙ ipubes maſculꝰ exire p̃t ĩtelligebat hu·
qqñ malicia ñ ſupplebat etate· alias ſi diſcre⸗
tus eſſet exire ñ poſſet niſi ↄtradiceret⸗et idez
pi ſenſiſſe rap⸗dic es qꝙ ſic in mrimonio carna
li malicia ſupplet etatẽ ita et in ſpali. cũ em̃
obligare ſe poſſit dyabolo.multomagis deo

vt ex · de delic · pu· purilſ. et ſic ĩtelligebat illd
ex ·e·vi x· In hac etiã opi⸗fuit inno·39. ex de
regularibꝰ poſtul aſti·q̊ em decre.ñ e hodie ĩ

infra annũ quin exire poſſit li. vje-nõ ſolum

fozma ĩ q̃ eſſe ſolebat. Vñ hodie ñ pᷣt obligari

et e rõ qe graue e inexptos hoĩes monaſterijſ

applicarexix:q:iij :· monaſterijs ſcm hoſti·

illò tñ c.nõ ſolũ loquit tm̃ de p̃dicatosibus
et minoeibꝰ. extedit tñ ꝓ ca· ſe · ad om̃s edi⸗
nes mẽdicãtes· Si tñ ipubes doli capax ſpõ⸗
te ĩitrauerit ↄſulit ei ray·ad cautelã ꝙ n exeat
vel ſi exiuit ꝙ redeat niſi duxiſſet vxoze nõ di
cit tñ eu teneri niſi ſcdᷣm diſtinctõem p̃ᷣmiſſam
NIod B nota ſcdᷣm ray·ꝙ ſi impubes doli ca⸗
pax emiſerit votũ alið ꝙ ↄtinetie vñ ꝙ ſit ob

ligatus niſi pater ſtatim cũ audierit reuecet.

xxij.q.inj.mulier · Et ide credit roð· de voto

Otinetie citra ingreſſum religionis.qe n pote
rit reuocari niſi ſtatiʒ reuoce'.et H ĩtellige tã
de voto filij ꝙ;ᷓ filie:licz numeri ·xxx· fiat men
tio tm de filia. t expone ſtatiz· i. ipſa die ar.

numeri xxx. vbi de et ĩ alteꝝn die diſtulerit ſe⸗
tentiã · In trãſitu vo ad religione da patri an
nus et dies qe ꝑ illũ eximit᷑ a ptãte patris vłᷣ
tucoꝛis ñ ſic aut p alia vota: B rod Quid ſi
vouerit ſe ſeruaturũ otinetiam vel ingreſſui
religione cũ venerit ad etate legitima vł cuz

pater eiꝰ obierit nũquid pater votũ illud re⸗
uocare vb irritare pᷣt ↄtradicẽdo Rñdet roð.

ꝓ h ñ pt ſcðz opi ·hu. ſed ſcõz opi. q̃ ẽ huma⸗

moe:pt· vñ nõ tenebi᷑ illð ſeruare niſi iteꝝ
voueat vel iuret. qe obligatio ſemel extincta
nõ reuiuiſcit.nec pater nec tutos peccat ĩ re⸗

nocãdo.qe B ſibi ↄcedit' a iure et a deo. hec
roð:et inno· ſup. c· ſeripture Mota etiã P li
cet ñ oblige quis ex voto qð ĩ mioei fecit ſta
tu ſi tñ maioe poſtea factꝰ illud ratuʒ habuit
q vouit obligat? erit ex · e . c. ij. ĩ tex· et glo.

ſim bñ · et ĩno · diẽ ei ino. ey · e · ſup c. ſcripture

q ĩpubes ſi ſit doli capax et fecerit votũ abſti
næetie ł pegrinationis vel aliud dʒ ĩplere pꝰ
ꝙ̃ᷓ patriã exiuerit poteſtatez · qe ſe potuit obli⸗
Zare deo ſic et dyabolo er.de delic. pu.c.j.
cũ huiõi tñ è facile diſpeſãdũ cũ ſint mexpti
DODe filio aut familias adulto ſiue pubere

ſciendũ ꝙ p̃t votũ religionis vouere circa qð
nota ſeðz hoſt· ꝓ talis aut ĩtrat ꝑ ſe religiõez

et tüc exire p̃t qñcunqʒ vult anꝙ; faciat fel
ſionẽè tacitã l expᷣſſam· poſt aũt fecerit eã ex

pᷣſam vel tacitã exire ñ p̃t· xx ·q:j.puełle:et.ij.
q· i c.j· et ij· Et moẽ ſedz ray. Bi aũt ĩtret ob⸗
latus a pr̃e aut ĩtrat ſpõte aut iuitꝰ. ſi ſponte
ſcʒ qe ñ dtradicit tenet ĩtroitꝰ et obligaĩ ſiliꝰ
ñ tñ irreuocabbłr. ſic ĩtellige iꝰ.ex · de regka
ribus auna Frpertabi erge et expectabit
pamũ et dis · Na ñ pᷣt exire ſcðʒ tho. ex · ð
regł aribus ſignificatũ·et ↄpleto anno et die
ſi voluerit exire b remanere poterit et ſi rema
nere dſenſerit decetero exire ñ poterit vt ĩ e.
ſignificatũ ·et e· ti · cũ ſcimꝰ.et·xxx·q·jilluò
Si vo ĩtret inuitꝰ exire pᷣt niſi pꝑ aliquã culpã
ibi ponere ad agenð penitetiã ſcʒ imppetuũ
vel ad cỹs · xx · q·j.ſic̃ et.xxj.qij. ꝓlacuit.et
di ·l. ſi ille:et ĩtellige inuitũ qm ĩtrauit ꝓptrer
metũ qui cadere pᷣt in dſtante vn ex·q; me·
cã:platũ.et c.cũ dilectus·et ide dicit rnap·
Qð aũt ðe ex.de regulari bꝰ cũ vn · ꝙ mona
chũ facit aut paterna dðᷣuotio aut pa ꝓfeſſio
itelligi c ſcᷣz hoſt.et bernibidẽ.ſequeti rati
habitione filij mõ ſupeadicto. et ſic exponi
ibi aut ꝓ et· Intelligi etiã pᷣt occaſionałr de
paterna oblatõe ſiue deuotõe qe liz ad hoc ñ
cogat᷑ honeſtũ tñ e ꝙ filiꝰ in hoc obtꝑet pri
Sʒz qᷣd ſi nõ metu ſed dolo inductꝰ intrauit
aliqs religionẽ nunqᷣd al legare pᷣt deceptõz
et enre . ſcðz ray · ꝙ ñ. qe ñ pᷣt dicere ſe de
ceptũ cuiꝰ ↄd:tio ẽ melioꝛata· nec alteriꝰ do
lo ſ̊ ſue potiꝰ fatuitati aſcribat.ex · q; me.cã·
cũ dilectꝰ.et de duer · om.ex ꝑpte tua· Jut ob
tinet otrariũ regłariter ꝙ dante dolo cãm cõ
tractui n tenet ↄtractꝰ.xv.q·vj.c.j.Scʒ aũt
hoſt · tb is ñ p̃t exire exquo fecit ꝓfeſſione ex.
ð doueriu· venies· et· c. dudũ · ITdẽ e ſi ex fal⸗
ſa cauſa fuit inductꝰ ad ho faciedũ eð · de cõ
uer · Diu · ex pte · ij · qe dolꝰ ĩ ſpuᷣalibꝰ ñ reſcin⸗
dit Odtractũ ex · ꝙ me.cã.c.penł.h hoſt· VYotũ
aũt ali a voto religiõis ꝑ qð guiter prie ptã
ti pᷣiundicarevł pr̃ nde ſcãdaliſare.ñ da iui
to pr̃e filiuſ fa.obſeruare. ꝓ eo ꝙ ñ ẽ ſue voluᷣ
tatis cũ ſit obligatꝰ pr̃i iure pr̃ie ptãtis ar.ex
de ſen · ex· mulieees et expᷣſſe dicit lex ꝙ ñ pᷣt
ſiẽ nec ipubes nec ſeruꝰ.vt.ff.ð pollicita.l.
ij· S. je Quid g ſi vonerit elemoſinã dare de
peculio ꝓfectitio · H& ↄſiderãda e pſone pris
qlitas et elemoſine quãtitas et ſcòz hoc vi e
poſſit elemoſmã reddere mſi pr ↄtradicat ex⸗
peeſſe.et idez ĩtellige de vxoee et mercenario
modicã elemoſmã paupi dãte·ar.ad H̊ expᷣſſe
ff.ð̊ dona.filiuſ faS.j·et.ij.hec etiã lex e cõ
ſiderãda ñ ĩpꝛobãda ar·e.de do· ceten · hec
Hoſt · ¶Sz nundqd pbt fil iuſ fa· emittere votũ p
egrinatõis longinqꝗ· Rñndz Hoſt · ꝙ ñ · vt vi qe

— S
— —

mmis pindicaret prie ptãti· Excipe pegrina-

tiõʒ voti trã ſmarini ar · ex · e· ex multa· aut
Et cãm neciaz. vt ſi ſit a papa abſoluedꝰ.ar.
ex · de ſen · ex. rel atũ De vxoee ſcienð ꝙ ñ pt
vonere ſine licentia viri abſtinere ſiue iemna
re pegrinari ſiue religionẽe ĩtrare· qnimo ſi añ
mrimoniũ otractuʒz abſtinetie votũ emiſerit ñ
dz iuito viro illꝰ adiplere ſz et ſi de licetia v
ri votũ ab initio emiſerit idẽ erit:qe ſp ĩ huiõ⸗
dz obedire viro licz vir peccet ð qð ↄceſſit ꝓ
hibẽdo.xxxiij.q:v:voluitet c:manifeſtũ.Idẽ

intelligũt quidã de viro vouete qe ñ ad impa
ria iudicant.xxxij.q.j·ſi qs vxoe · ꝙlij dicũt
ꝙ ĩ voto abſtinetie vir e ſupioe · qe caput · vt ĩ

c · manifeſtu.q e ↄcedendũ ſeðz hoſt· niſi cir

ca debitũ reddedũ piudicare vxoei· tale em
votũ vir ſeruare ñ poſſet iuita vxoee.qe nulla
exceptio obſtat in ho caſu e ·de ↄm.lepeo.ꝗJ.
fi · ergo nec votũ ꝓegrinatõis facere pᷣt vnus
Oiugũ ſine oſenſu alteriꝰ.ar.xxxiij.qv.q; ðᷣo
vn dicit bar · in qonibus ꝙ ſi qs ire romã vo⸗
uit et poſtea ↄtraxit · vxoee ↄtradicẽte ire nõ
poterit Pallit tñ hoc ĩ voto trãſmarino.qð p
ter volutate vxoeiſ vir pᷣt emittere vt tñ ↄſen
tiat dz attentius ãmoneri ex ·e.ex multa · J. ꝙ
aũt et q̃ ñ vult remanere ſequat vn ſuũ ex · e

ꝙ ſup his·.fi. H̊ hoſt.rap.et inno· ex · e · ſcri⸗

pture Sʒ nũq d pñt viri ſibr irritare mrame⸗
ta vxoꝝ facta an mr̃imoniũ dtractũ vel poſt
Rñndʒz roð ·ꝙ nõ niñ ſint de abſtinetia ſcðzʒ q;
inuit glo·aus· numeri.xxx ·¶ MNotauit ecẽ hu.
xxxiij·qv ·voluit.ꝙ ſi an mrimoniũ ↄtractuzʒ
obligaumt ſe mulier alicui hoĩ · ñ poſſet pꝰ cõ
tractũ mr̃imoniũ vi eiꝰ deobligare ea ab il
la obligatõe.Idẽ credit roð · ꝙ ſi ꝓpꝰ ↄtractũ
mrimoniũ iuraret aliqd alicui ꝙ ipſa poſſz cõ
tradicẽte viro facere:ip̃e ñ poſſet tale iuramèe
tũ irritare · alias credit ꝙ poſſji/ Quid ſi vo⸗
ueat vxoe ꝙ ñ ibit ad ↄuiuiũ vel aliqd al iuò
ex domũ ꝓam cũ viro ſuo Rñder roð. ꝙ vir
Huiõi votũu ſi tñ ẽ votũ vel etiã iuramentũ re⸗
uocare p̃t· hu.tñ notauit · xxxiij.q.v.maĩfeſtũ
ꝙ vir illa ſola vota vxoriſpᷣt reuocare q̃ pᷣa ſi
ne ſcãdalo viri impl ere ñ pᷣt vt ð ieiunãdo adð
matutinas ſurgedo et ĩ camſſia önocte iacen⸗
do· alia aũt ñ pt reuocare nec vxor tenet eiꝰ

reuocacõi obedire vt ſi vouerʒ ꝙ ali qᷓd ð

daret ſi pafernal ia haberet ł ſi vouerz multa
ater nr k multos ps ſingulis diebꝰ ł nocti⸗
b⸗ dicere vl ꝙ decetero debitũ ñ exigeret vl
ſibia · De voto aũt ↄtinetie vt alter ↄmguʒ
eã vouere poſſit ſine licetia alteriꝰ Diugis dòi
ce ĩfra li.viij·ti ·de bono fidei ar· ij. et ti · de
bono ſacr̃i · ar · ij· et ti · ð ĩpedimeto voti ↄtinẽ
tie · et ti · de ĩpedimẽto oedis ẽ
AEquit videre de ſeptio. ſ. de obligatõne
voti et circa G qrunt? plura ſcʒ vt om̃e
votũ licitũ ſit obligatoeiũ vpoueti ad ĩplendũ
illo qð vouit · ꝙ ſic · vñ deu · xxiij . cu votuʒ
voueris dño ðo tuo ñ tardabis reddere · ge re

Iret illðò dñs deus tuꝰ . et er.ð̊ voto.lizʒ.dici

tqꝙ vlqʒ adeo ſolutio ẽ nccia poſt votũ vt ſi-

ne ſalutis ꝗꝓpe diſpedio ñ liceat alicui reſiſte
re · Rõ huiꝰ qe oĩs ꝓmiſſio licita facta cũ ĩ⸗
tẽcõe obligãdi ſe et etiã öliberacõne ſi acce⸗
pte ab eo cui fit obligat ꝓmttetez n tãtũ ex
pcepto legis diuĩe ſ etiã legis nature.ſʒ vo⸗
tũ licitũ ẽ Huiõi ꝓmiſſio·et om̃es tale ꝓmiſſo
nẽ recipit deꝰ. gꝰ gea Nraradi aüt ſzm tho.
iiij · ſen · ꝓ qdqd votũ fieri ĩpediret ſi pñs eet
obligacõz voto etiã facto aufert.vñ ſi aliqᷣd
voue et poſtea fiat ĩpoſſibile qntü ad h obli
Sacõ tolli.vt ſi aliqſ diues vouerz ecctaz edi
ficare · ꝙ poſtea ſupueniete pauptate ñ poſſet
facere ñ obligat᷑ niſi ad ᷣ qð pt. Sʒ nun qd

vouẽs votũ licitũ tene ſtatiz ſoluere ipᷣm
ſcòm rich.obligatõ voti cauſat ex ꝗpa volũ⸗
tate et ĩtentõe · vñ leui · xxiij · qð ſemel egreſ⸗
ſuʒ ẽ de labijs tuis obſeruabis et facies ſicut
Pꝓmiſiſti dño deo tuoet a volũtate locutꝰ
es ex oee tuo:et ideo ſi ð intentione et volun
tate vouentis ſit obligare ſe ad ſtatim ſoluen
dum ſtatim ſoluere tene'. ſi aũt ad certũ tp̃us
vel ſub certa oditoõe ñ tene ſtatim ſoluere.ſʒ
nec tardare dz vltra ꝙᷓ ĩtendit obligare ſe ðᷣo
ðe em ibidẽ votũ voueris dño tuo.n tardabiſ
redðre qęe reqret dñs deꝰ tuꝰ ilico· et ſi moea
tus fueris tibi reputabr in peccatuʒ· t ſcᷣm
roð · cu aliqᷓs vouz ſine ↄditõe ł tpis pᷣfixione

tene ſtatim ð exequi cũ pᷣt niſi ĩ vou edo ha⸗

puerit aliud ĩ mete⸗da tn ei tp̃ᷣus ad arbitriuũ
boni viri ad diſponendũ de rebꝰ ſuis · Poero
ſcðm tho.ſuꝑp:nij.ſen:.ſi is qͥ vouerat religiõzʒ
ĩtrare ex moa circa reꝝ diſpoſitõz. ꝓbabibr
timet ppetuũ ĩipedimentu· tene vlteriꝰ ñ dil
feree Quid de eo qᷓ vouit ſe itraturũ religio
nẽ q̃ nõ vult eu recipe· ſcðʒz rich.talis aut
determiat ſuã intentõz ad vnã religione tm̃.
aut nõ.ſi ſic ñ tene aliquã religionè ĩitrare ſi
illa noluerit eũ recipe:qe qð vonit ñ pᷣt ĩple⸗
re· Si n. tene' ſe tot religiõibꝰ offeree ꝙ vnã
mueniat ſip̃t q velit eũ recipe:niſi ſit talis &
qᷓ ꝓbabibr credi ꝙ ſi de ea cogitaſſet nulloꝰ
itrare Oſenſiſſet.· Hric . Et ſi nullaʒ ĩueniat q̃ᷓ
eũ recipiat ſit ſub obedientia ep̃i et ſi mona⸗
chꝰ eiꝰ ſcõzʒ inno⸗Si aũt dubitet quã ĩtentõzʒ
habuerit ſcõz tho.ſup.nij.ſen.et in ſuma viã
tutioeẽ eligere dz Cuid ſi aliqs vouit infra
ctũ terminu aliꝙ religione ĩgredi: et e recep⸗
t et pꝰea pᷣlatꝰ ñ vult eũ recipe ſeðz bn·
ex . e · ꝓ tuas· ñ ẽ trãſgreſſoꝛ voti qe ꝓ euʒ ñ ſte⸗
tit ſʒ Platꝰ ille cogi ꝓt ꝙ ipᷣm iduat exquo re⸗
cepit en · mſi aliqd rõnabile obſiſtat ar.ex.dð
regł aribꝰ c. vlt Quid ſi ouerſi trãſeãt ad ee
cleſiã regularem. Æα intelligi' eos vouiſſe et
Peijs renuntiaſſe· et ſi habitu huiõi poetet ꝓ
annu ſolénizãt votũ. ſi aũt trãſeant ad ecciaʒ
ſecularẽ n intelligi eos vouiſſe ſcðzʒ io·xxvij
q·j· vt lex VIſto ꝙ aliqs vouerit religionẽ imn
trare et anteꝙ; ĩtret in epᷣm eliga. nũqd tene ⸗
religione ĩtrare:vi ꝙq ñ:qe ſi ꝓfeſſus eſſʒ ĩ re⸗
ligione poſſet ꝓpter epᷣatum rel igione dimit⸗
tere xvnj:qj·c ·j· ꝙ nihiloĩꝰ tene intrare
e · de voto ꝓ tuas· nec eſt ſiłe de ꝓfeſſo quia
tranſgreſſoe voti e in peccato moetali Fe eie⸗
ctio tał ẽ ireitada qe ad ſacroꝝ ammiſtratiõz
eligi a quoꝝ pcepcõe tpe electiõis erat pei⸗
uatus · ſz ꝓfeſſus in religione epatũ recipies
nõ fraudat religionem qę ab ea ñ recedit.o

Poetet em̃ eiferee habitũ eiꝰ.ex.de vi:et ho.

cle· clerici officia.ñ dz eẽ a peioꝛi ꝗꝓpoſito re⸗
cedere xvnj: q:de mo nachis . qd e ĩtellige
dũ ſcᷣm glo.ibide quo ad ea q ſunt de ſubſtã
tia monachatꝰ: cuiuſmor ſũt habitũ religiõis
feree deinentiã ſeruare Pum ñ hre. ñ em epi
ſũt dinitigz dmi ß diſpeſatoeꝛes . Fd tp̃s aũt
et ex cã pᷣt habitũ aliũ deſupꝑ fer⸗e· xvj. q. vij⸗
noua ĩ glo. et ex. de vi. et ho. deꝰ. HMõ dz etiã
ep̃atũ ſme pᷣlati licetia recipe:xpiij.q: ij. quã

ſit ĩ tex. et glo ¶ Vtꝝ votũ tenerz ſiue obliga
ret ſi aliqs n intrare religiõez voueret · ſe
cundũ hoſt. ꝙ tene ſernare votũ licz fuerit ĩ
diſcretũ niſi poſtea ĩſpir e' ſibi a dño ↄtrariuzʒ
illectꝰ ergo n itret · xx · q· iij · oſtituit · et e de
ueroiu:òudũ:ex reuelatõe vo ſecure intret
ex·de diuo:gaudemꝰ.Sc cðz has duas vias
dicit Pcedere rõs ꝓ et ↄtra ex iuribꝰ ſũptas
et B ſolutõ ſatis a ꝓpba.xxij:qij.beatꝰ.et ex
ð iureiurã.c·ij .RBratianꝰ vo iſtã q̃ſtione ſolue
re vr̃ dices ꝙ ſiquis a paretibꝰ coactꝰ vł cle
ricatꝰ tonſurã vł religionis veſte ſuſcipiat ſi
neutꝝ ſe factun iurameto firmauerit.liʒ hoc
iuramẽtũ aliquibꝰ videa rep̃heſibile.qe opꝰ
caritatis iurameto ſe ñ facturũ ꝓmiſit nulla
autoꝛitate ſeruare ꝓhibe et ſi nunꝙ;ᷓ hoc łᷣ il
lud faceret ñ tñ illo minꝰ ſalute ꝓmereri va⸗
leret:cũ ñ nulli in lapcali habitu ſanctiſſimi
et ðᷣo dilecti ĩuenian.xxij·qiiij. . vlt.añn fi.
et di. lxj:c · ij · hec de hoſtScòzʒ aut rich. in q
ſtionibꝰ.ille qꝗᷓ inrauit b vouit ſe nunꝙᷓ ĩ tratu
ru religion ñ è obligatꝰ ad ñ ĩtrandũ. ↄſtat
em̃ ꝙ xpᷣs ↄſuluit opa pfectiõis et ſuperoga
nonis ĩtrare aut religionè e ſuperogatõis.er
g o cadit ſub oſilio xpi:ergo cu ipſe ñ ſit ſibi
Otrariꝰ. ꝓmiſſum eiꝰ oſilio ↄtrariũ ñ vult eſſe
firmũ⸗pᷣterea due ſũt ptes iuſticie ſcʒ declĩa⸗
re a malo et facere bonũ⸗ ergo ↄtra ĩuſticiã ẽ
ome iuramentũ qð e ↄtrariũ deelinatõi mali
et opationi boni⸗ergo illicitũ e iurare ſe ali⸗
qð bonũ nõ factuꝝ cũ ergo mntrare religiõeʒ
ſit valde bonũ:illicitũ e jurare ſe nunꝙ; itra⸗
turũ religtõz SZʒ obr ꝙ iurametũ de re lici⸗

ta e ſeruandũu:⸗ſed n ĩtrare religione è res lici

ta· ergo ꝛc. h ymo iuramentũ de re liclta ñ
ſeruandũ qñ excludie bonũ qð ſub ↄſilio ca
dit. Si obicia illud qð ſupea dictũ e. ſcz de g

tiano ꝙ tale mrametũ ñ ꝓhibe ſeruari.dice⸗

du e ꝙ ibi ñ bene ſenſit b p̃t dici curialiꝰ qð ñ
dieit ꝙ illud inramentũ obliget · ſ̊ intẽ dit ꝙ
ñ ꝓhibe ſeruari :qe qui ſic iurat ñ ꝓhibe in
ſeculo remanere· G rich. ¶ Vti voues ĩtrare
religione et poſtea intrãs cũ intentõe exeũdi
ipl eat votũ ſuũ. ſcom rich.voues intrare
religione aut actualiter ꝓonit ĩ religione re
manere ita tñ ꝙ ꝓpoſitũ illud ñ eadit ſub vo⸗
to ſʒ tm̃ ipᷣm ↄcomitat. Fut actualiter ꝓpoĩt
eã expin · vt ſi ſibi placuerit ibi remaneat. et

ſi diſplicuerit exeat Tut de nłlo illoꝝ actua

liter cogitat · ſed G̊ tin vouet qe vn ſibi aĩe ſue
eſſe bonũ Rut dũ vouet ĩitrare hʒ actuałr 4Pp0
ſitũ exeũdi poſt ̃ intraueritSi pꝛĩo mõ vouit
aut qn ĩtrat hʒ abſolute ꝓpoſitũ exeũdi et nũ
ꝙ; dandi opam vt mute' ſuũ ꝗꝓpoſitu aut hʒ P⸗

poſitũ exeudi:tñ cũ volũtate dandi opam vt

mute ꝓpoſitũ ſuũ:peĩoꝰ intrãs ñ ĩplet votum
ſuũ ſcm iudiciũ dei qe talis hʒ ex malignita
te ꝓpoſituzʒ exeũdi. in his aũt qᷓ dño offerund
deꝰ mas peéſat intentõz ꝙᷓ factũ. Scdoꝰ“ ĩcrãs
ĩplet votu qꝛ ñ hʒ abſolute nee ex malicia ꝓ
poſnũ exeũdi ſ magis ex infirmitate ſiłr dici
pt ſi vouerit ĩtrare ſcõoꝰ ł ʒo ſi aut vouerit q̃r
toꝰ ſic ĩtelligi pᷣt tripłr.vnoꝰ ꝙ ita vouz ĩtra⸗
re vt exeat · aliꝰ ꝙ vouʒ ĩtroitũ et exitũ · 3ʒꝰ ꝙ ñ

vouet niſi ĩtroitũ·et votũ comitat exeũdi ꝓ⸗
poſitũ et quolibʒ illoꝝ triũ mõꝝ voues pec⸗
cat et ñ tenet votũ qe e temerarin vt patzʒ intu
enti · patet ergo ꝙ vouèes ĩtrare religionè eo
mõ quo tenet votũ.ñ implet votũ ſcòm dini⸗
nuz indiciũ · nec abſoluit ab obligatõe facta
deo.ſi intret cũ ꝓpohñito exeũdi abſolute et cñ

volũtate ñ dandi opam vt mute ꝓpoſitũ ſuũ

Vtn ex nuda ꝓmiſſiõe oꝛia obl igatio· H
ſem rich.nuda ꝓmiſſio ðe que ñ ẽ firmata fi
dei interpoſitõe nec iurameto:aut ergo ẽ cum
intẽtõe obligãdi et tũc obligat: aut n e cũ in
tentõe obligãdi ſe et tũe ñ obligat in foꝛo cõ
ſcientie de neceſſitate ſalutis vt quidã dicunt
X.d qð facere vide illd ex · e: literaꝝ · vbi de
de quodã qui pauoee moetis ptereitꝰ dixit nõ
diu hic moꝛaboꝛ ꝗꝓpones in aĩo ꝙ religionẽ ĩ
traret ꝙ ſi ꝓplus ĩ voto ñ ꝓceſſit· eius trãſgreſ
ſoe dici nõ poterit ſi ñ impleat qð dixit. et ðe
ibide in glo:ꝙ nõ divxit aĩo ſe obligandi et
nemo ſe obligat niſi qui ſe obligandi animũ
habet · Id hoc etiã facit · ff. de ac. et ob.obli
gationũlicet em̃ ex iure nature ꝓmittes ob⸗
lige ad implenð qð ꝓmittit niſi tñ obligare
ſe intederit·illa obligatio ñ ẽ neceſſitatis ſed
honeſtatis et ogruitatis et iõ ↄtraueniẽs non
peccat moætaliter ſ venialiter· et hoc rõnabi
le vide.qe multi ex deliberatõe dicũt aliqua

bona ſe facturos q̃ hoc ñ dicerẽt. ſi ꝓꝑ hoc ſe

obligatos ad faciendũ illud tanꝙᷓ; neceſſariũ
crederẽét · Fiqui tñ dicũt ꝙ quelibet ꝓmiſſio
ex deliberatõne facta.obligat ꝓmitente ohb
uigaroe neceſſaria ad faciendũ qð ꝓmittit ſi
ſalute ↄſequi velit xij:q:ij:quicũqʒ ſuffragio
et eadẽ · ꝗ · v ·qe io:et xxij:q:v.iuramẽeti Roð.
vo ti .de voto notat ꝙ ſine piudicio credit ꝙ
ſolũ ꝗꝓpoſitũ ñ obligat:nec ẽ moetale ↄtraue
nire niſ adda ꝓmiſſio vel votũ expᷣſſaz k taci
tã ſiue pᷣſlumptũ Vtꝝ votũ interpᷣtatiuũ ob
liget · ſcðʒ tho· ſup. nij· ſen · ꝙ ſie· vñ ſiq
pꝰ tpᷣs ꝓbatõis in monaſterio remãſerit obli⸗
ga ex voto interpᷣtatiuo niſi foete ꝓpter aliꝙ;
cauſaz fuerit ſibi terminꝰ ꝓcelatꝰ vel in tali
loco ↄſueuit ꝓtelari.tũc aũt facientes huiõi
votũ tenen' ad tria peicipalia vota religiõis
ſed ad alias obſeruãtias qᷓ trãſgreſſio ex di
ſimulatõe pᷣlatoꝝ inducit obligari ñ viden

p̃cipue ſi ſint ſimpliceſ talia ſufficiter diſcer

nere nolakene Hee tho: ] Vrn ex ingreſſu re
ligionis oblige' q̃s ad remanendũ ibi. H ꝙ;
n ymo gres:ix:ſtatuit ꝙ nountij in ꝓbatione
poſiti pnñt ad ſtatũ peioee redire libere infra
annũ.niſi ĩ tribꝰ caſibꝰ.peimꝰ è ſi accepunt
habitũ ꝓfeſſoꝝ · ſcds ſi ꝓfeſſione fecerut · 32
ſi euideter appareat ꝙ taleſ voluerit vitã mu
tare et ĩ religione ðᷣo ppetuo ſeruire ex· de re
Zularibꝰ ſtatuimꝰ Sʒ quõ apparet ꝙ vitam
qͥs mutare velit · Rñdz ibidẽ glo. ꝙ H appars
ſi expᷣſſe ſeculo renũtiet·ł ſi aliq̃d dicat ł faci
at ꝑ qð eiꝰ volũta&̊ appareat· de hoc vide iꝰ
qð hoſt.dic S· e·ti · ar · v. q. l p qd hʒ ꝛc¶ Et
nota ꝙ illa decretals er · de regk aribꝰ ↄſulti
q̃ fuic gS· ix: hodie ñ vn hr̃e locũ vt ibi dicit
glo.apter dictã decretale ſtatnimꝰ q fuit ps

ſterioe et fuit ĩno · tercij ( S qualiter ſciet q·
fuerint ĩ ꝓbatione · Rñdz ray· ꝙ B ſcie vel qe
ꝓteſtati ſunt ſe velle eſſe in ꝓbatõe vłb qe ac⸗
ceperũt habitũ nouitioꝝ· qð hʒ locũ in reli⸗
Sionibꝰ illis in quibꝰ habitꝰ nounioꝝ ẽ di⸗
ſtinitꝰ ab habitu ꝓfeſſoꝝ· vel qe ẽ oedo taliſ
qui ñ oſueuit aliquẽ ad ꝓfeſſione recipe niſi
Hhabita ꝓbatõe. vbi aũt Habitꝰ ñ ẽ diſtinctus
ſc̊ᷣm ꝙ habe in illo.c.ſtatuimꝰ.debet tpe ꝓ
feſſonis bñdici veſtes qᷓ ꝓfitentibꝰ ↄcedun⸗
tur vt habitꝰ nouitioꝝ a ꝓfeſſonꝝ habitu di
ſcerna? Quid ſi ĩ aliqꝰ p̃dictoꝝ triũ caſuuzʒ
redeat adò ſeculũ et ↄtrahat mrimoniũ .· Bñdz
roð :ꝙ in caſu peĩio et ſcdᷣo ñ tenebit matrimo
niũ nec etiã ĩ tercio ſi talis ſimpliciter renun
tiauit ſeculo ꝓmittes ſe decetero victurũ ĩ re
ligione:tale votũ vł ꝓmiſſione appeobãte p
lato rel igionis illiꝰ.tũc em̃ votũ ſolenizaſſet
ſed ſi tm̃ habitũ nouitij recipet et volũtatem
manif eſtaret votũ ſimplicit er eſſet qð tin mri⸗
moniũ ↄtrahbendũ iĩpediret Vt votum ſub
ↄditione factũ q̃ ↄditio ñ imple ꝓpter culpã
vouentis ſit obligatoꝛiũ. ſcðᷣm rich.ꝙ; ſic
ad qð facit illð qð ðe er ·de ſpõ.ſiẽ̃ ex literis
de quodã qui mulierẽ quandã ſe ductun ĩ cõ
iugem infra certũ terminũ iurauit nec p vnz
ſed ꝓ mulierẽ ſtetit ꝙ ipſe iurametũ ñ ĩpl euit
qð viro ñ ẽè imputandũ ymo ꝓ ↄpleta ditõe
e habeda Ide ergo ẽ qᷓtũ ad equmaletiã ad HBᷓ
vt teneat ꝓmiſſio implere ↄditione appoſitaʒ
et non ſtare ꝓ ilũ qui debet eã implere quo
minꝰ impleat᷑ ſed qn ꝓmittens ĩpedit eiꝰ im
pletionẽe illo qui debebat ĩplere pato:p peo⸗
mittentè et non ꝓ al m ſtat ne implea haben
da eſt ergo ꝓ ↄpleta· cũ ergo ſua ꝓmiſſio te⸗
neret ſi ↄditio implere' nihilominꝰ etiã tenz
qn ꝓ eius culpã ſtat ꝙ ñ implet᷑.vñ cũ aliq̃s
deo vouet aliqð ſpẽale obſequiũ ſi a peccato
a quo tepta p̃ᷣſeruauerit eũ ſi mcidat illð pec
catũ nihilominꝰ tene iplere votũ.qe ꝙ deus
eũ nõ pᷣſerunauerit ab illo peccato· ſtetit ꝓ euzʒ
ñ ꝓ deũ.qui illũ a peccato illo pᷣſeruaſſet ſi il
le voluiſſet Eſto ꝙ aliquis oeres ↄmittere
aliqð magnũ ſcelus qð nunꝙᷓ intedit omitte
re · voueat q ſi ↄmittat ĩtrabit aliꝙ; religio⸗

nẽé quã nõ vult ſed hoeret ĩtrare · et poſtea 18

ſcelus ↄmittat· nunqᷣd tene mtrare religiõeʒ
Bñdz rich. ſup· iiij . ſen · di · xxxviij·ꝙ ſic qe vo
tũ ſub ↄditõe factũ de re bona et ꝓpter finez
bonũ ẽ obligatoeiũ exiſtente ↄditõe· ſine illa
Oditõ ſit bona ſiue mala· Vc votũ de ñ vo
uendo aliqd niſi illud qð voue expeima ver
bo vł dicto vel ſeripto ſit obligatoeiũ. ꝙ
ſic.ita ꝙ ſi poſtea voueat et votã ſuũ verbo ł
ſcripto ñ expeimat peccat· Hã tale votũ e bo
nũ.qꝛ ꝑ voti expᷣſſionẽ ĩ verbo vel ſcripto ha
be de voto facto certios eognitio.et pᷣcauetꝰ
in vouendo pᷣcipitatio quoꝝ vtrũq; e bonũ.

nihilominꝰ tñ vr ꝙ teneat illud votũ ſi aliaſ

ſit licitũ · q cũ vouere ſit bonũ et a ſpũſancto
oſulat ꝑ ps·vouete et red·do·deo nrᷣo om̃es
qni ec· VYotũ vo de nõ vouendo ñ obligat.vñ
votũ de quo ẽ ꝓpoſita q̃ſtio ñ obligat ad nõ
vouendũ ſed obligat ad expeimedũu p verbuz

vel p ſeriptũ ſi ↄtigerit emirtere votn. Vty.
votu magis obligz ꝙᷓ mram entüͦ. H
quos ꝓꝙ ſic:qe obligatio voti cauſa' ex libero
Oſenſu volũtatis hoĩs et fidelitate quã dz ðᷣo
obligatio vo iuramęti ex libero ↄſeſu hois et
reueretia quã dz ᷣo in ꝓꝙtũ e vitas peĩa. ĩfide
litas aũt ſerui ad dñm e guioe offenſa q̃cũqʒ
alia irreuerẽtia quã ſeruꝰ dno facere poſſit et
Pꝰ ſentetie e tho. Flij diſtinguũt de iuram̃to
qe aut fit hoĩ aut fit deo.pꝛĩoꝰ nõ ita foetiter
obligat ſic votũ qꝛ obligatõ q̃ fit ðᷣo ĩ voto ẽ
foetioe obligatõe q̃ fit hoĩ.ꝛo mõ magis obli
gat mrametũ ceteris pibꝰ.votũ em̃ ñ ipoꝛtat
niſi ꝓmiſſione deo factã ex öliberatõe facta
cũ ĩtetõe ſe obligãdi hoc aũt totũ ĩpoetat in⸗

ramentũ et addit adductõz pſone vitatis ĩ te

ſtimoniũ ad maioee ofirmatoe; ꝓmiſſionis.B

rich? Vti heres tenea adiplere votũ illius

cui ſucceſſit· Enſio ſedz ray. pr ñ p̃t iniungere
filio neceſſitate ꝓegrinãdi.vt ex · e. Licz. vbi ĩ
iunctio pr̃na tenuit qe filiꝰ appeobauit.pecu
niariã vo ſatiſ factõez miũgere p̃t eẽ · de vſur·
tua: et de ſolu.c.j. n ſcðʒ hoſt.diſtingue.qꝛ
ſi hereſ hereditate adierit votũ eiꝰ cꝰ e hereſ
tene iplere ſi vres heèditaus pati antᷣ. maxie
ſi ſuſcepit ſpõte· vt ey.e:liʒ.Nã obligatõzʒ vo
ti Ooſtat ad heredẽe trãſire:ff. pollicita.l.ij.ĩ.
fi· Si vo ñ adierit ñ te qe nec heres niſi ſpon
te ꝓmiſertt/ et tũc ſi ĩ oĩ cãau intedit pſonã ſuã
obligare⸗dz iplere:ñ tã ob ꝓmiſſione factã a
teſtatoee ꝙ;ᷓ ob ſuã· ſʒ ſi taq; heres ꝓmittebat
ſperãs hereditate adire.poſtea tñ mutato oſi
lio abſtinuit ñ te ar.ex. ð elec · venerabile . F.
fi · et ſic ec ĩtelligi p̃t ꝛð ex.e.lizʒ. Sz qcũqʒ He
Ditate adijt obliga vt ꝓbatũ eet ar. ex · ð ſo
luc.c.j. Inno.vo ſuꝑ c. liʒ.dici q; qᷓ vo tũ trãſ
marinũ emittit ꝙ ſubſidio terre ſãcte ſi ĩpedi
ac moete ł abr: cogi alij ↄmittere qᷓ votũ cõ
pleat · ar· dicti:c. imo ſi alijs ñ omittat Bedeſ
cogi pñt vt vł illud ↄpleat ł expeſas aut ſub
ſidiũ qð pr̃ vł teſtatoe facturꝰ eſſet faciãt. Se
cus ẽ ſi vouet ꝓpter deuotõez vł aliã cãm. qe
tüc ſi pſonaliter ire ñ p̃dt mittere ñ tene'. quia
ſubintelliger ſi potero et huiõi.
Equi videre de viij. ſcz de caſibꝰ in qbꝰ
pt a voto diſcedi. cca qð ſcdz hoſt. nota
P vbicũqʒ; voueo b ꝓmitto aliq̃d facere qfa
cto b aliqd ñ facere qe n facto ſalꝰ coæpalis
ſpualis amitti ł pctmm moætale incurrit:ñ &
ſeruandũ votũ ł iurametũ ł pactũ negqz ſue⸗
tudo neqʒ lex neq; pᷣceptũ neqʒ eẽ aliqð vin⸗
calu firmitatis· xxij q: nij:c. fiiet c. inter ce⸗
tera ex: de iureiurã· ꝙto. in ĩdifferetibꝰ aũt q̃
ſi fiãt ñ e pctm̃ moetale et ſi nõ fiãt nullũ eſt
moetalig peccati piculũ.tenz votũ et ẽ ſeruã
Dũ · ar: ex,ð no.o.renũc:.cũ ex ĩiũcto· . ſupꝑ eo
mſi alið dica rõe pſone q ẽ ĩabilis ad vouen
du: de qð habitũ e ſup̃ arꝰ ð vouete et dumõ
obligatõi Pcedẽeti licite. ñ ſit Otrariũ ar.ex.ð
lureiura: eã te ĩ fi: et c. venies ĩ fi:qe nec tũc
de facili ſine peccato Poſſet exequi ar.xxij.q.
v: iurameti. ᷓ hoſt. vñ notanit hu. xxij· q fi.nñ
ſolũ: ꝙ ſiq fect votũ de carnibꝰ ñ ↄmedẽdil
et infirme ita ꝙ a medicis Se ꝙ ĩ piculo ni

83 ali

ſi carnibꝰ vtatc et ꝙ aliter ñ pᷣt euadere · de p
cepto maioꝛis et ec ſine p̃ᷣcepto pᷣt carnes cõ
medere · qe ẽ cã nccitatis · et ĩ hiuõi voto ðdi⸗
tio tacita fuiſſe vi᷑ niſi necitas cogeret et pᷣce
ptũ maioeis adeſſet te ſcdᷣm hoſt.ſiq̃s voue
at dare ctã meſurã annuati et ñ ðtermiet ĩ ar⸗
bitrio eiꝰ ẽè ad quã mẽſurã det ex ·de ceſi:·ex p

te CLicz igi votũ ſit regł ariter ĩplenð ĩ caſibꝰ

eñ ab eo diſcedi p̃t · St notauit hoſt.płes caſꝰ
quoꝝ peimꝰ è ſi ↄmute i meliꝰ ex ·e. ſcriptu
re·et de iureiurã · ciij/ĩ peicipio: alicubi aũt
requiriꝰ autoeitas ſupioeis vt dice ĩfra Icõs
caſus ẽ ſi ñ ꝓceſſit ad actũ ex ·e.lranꝝ · Terciꝰ
ſi votũ ↄditõnale fuit cũ ðditio ðficitxxxij
q·viij:nñ ſolũ et h itelligas ſiue ſit ↄditõ ſpea
lis et expᷣſſa:.ex.ð ↄdiappo:vm.et c·de illis
ſiue ſit tacita q̃ ex ſui natura ĩeſt voto vt ſi po
cero ſi vixero:ſi deꝰ ᷣderit.niſi deꝰ ałr reue⸗
lauerit ſeòz gof.ſi tñ aliq̃s voueat ex duabꝰ
cãis ł płibꝰ ł ſub duabꝰ oditõibꝰ b plibꝰ et

nihiloiꝰ ĩtsdat ſe obligare q̃libzʒ illaꝝ cãn ł

oditõʒ exnte te votũ ĩplere liz öficiat vna il⸗
laꝝ ł płes.dũmõ extet vna eaꝝ vt diẽt ray.
et roð.q̃rtꝰ ẽ vbi vouesg ñ hʒ liberã facultatẽ
vouẽdi vt hitũ e ̊⸗arꝰ ð̊ vouete· quĩtꝰ ẽ vbꝛi
