9 Vt puer exiſtes adhuc ĩ vtero mris rege⸗
nerai poſſit baptiſmo lã guimis · Oẽ quidã di⸗
eũt ꝙ nullo mõ nec ꝑ effuſione ſàgumis nec
P aliã viã de lege coi põt puer i vtero mris a

peccato purgari. Fliis aũt videt' pie diceduů

ꝙ licet puer in vtero mĩris baptiſmo aq bapti
ʒari nõ poſſit:qe nõ põt ipᷣm lenſibile ſacmtũ

—

peicip
illatã ꝑ fide põt ab oeiginali peccato purga

ſuſcipe et ecoleſie ignotus eſt qe tñ ad iẽ m ef

fuſio an guinis puenire põt et deo notus eſt
alr baptizat. is p infuſiong ſãguinis

ri · vñ illud augꝰ li. n · de baptiſmo ꝓuuloꝛ·
qui natus ñ fuerit ñ põt renalſci: intelligenou
eſt de regeneratõe baptiſm aque dicit rich; ·

Q tertiũ articulũ:.ſ.circa ea q̃ req̃rũt' ĩ

baptizandis añ baptiſmũ vel etiã dů ba
ptiʒãt querunt plura ¶. vtvà ĩ adultis añ ba⸗
ptiſmũ pnĩia req̃rat'. in adultis baptiſmuʒ

pcedit pnĩa neceſſario quantũ ad attritõeʒ qe

volũtas ſemel fixa i peccato remanet ſp ĩ eo

fixa actu vel hitu niſi ꝓꝑ actuale diſſenſu euel
lat᷑ ab eo ĩ ſpãli.vel ſalte ĩ generali. et qᷓnti
ad hoc dicit augꝰ.li.i.ð̊ pnia ꝙ nullꝰ ſue vo
luntatis arbiter ↄſtitutꝰ nouã vitã põt icho
are n eũ peiteat veteris·qᷓntũ aut ad ↄtritõez
pcedit pnia baptiſmũ de ↄgruo rõe huiliatio

nis et iſtructõis · ſ̊ qᷓntũ ad abſolutõeʒ et ſa
tiſfactõez neutro mõ.i.nec de necio nec ð cõ
gruo peecedit· et qꝛ ſaẽmẽtũ pnñie cõpletũ ẽ ĩ
abſolutõe et ĩ pnia ſzm qð ẽ eccleſie ſacmetũ
ideo ſequit ꝙ n p̃cedit baptiſmũ cũ baptiſmꝰ
ſit ianua Rcrameroz chze⸗ obici cõtra pre⸗
die raſſe iudeis venietibꝰ ad baptiſmũſindicẽ
da pnĩa ac abſtinẽtia · xl · die? · qua cõpleta
ſũt baꝑtizãdi.vt habet de cõſe.di. nn. ne ꝙ
abſir. Pe ꝓ illa pnia nõꝗ indicit᷑ iudeis apter
ſacramenti inefficaciãſſʒ ꝓpter eiꝰ renepenei/
et indeoꝝ recipietiũ baptiſmũ ꝓbatõzſvñ ei
nõ indicebat poſt ſuſceptõez baptiſmi ſz ãte ·

☛muis ſic obſeruaret/tñ mõ n opoetʒ G obſer

nare / ſim qð vide dicere glo udee intel⸗
ligoſvbi ñ ẽ cõſuetudo dtraria.B e Aia
in adultis req̃rat vſus rõis ad ſaſcipiẽdũ ba
ptiſmũ · H ad ſuſcipiẽdũ ſacmetũ hapeiſmi et
re eiꝰ ñ e neceſſaria ꝑ ſe aliqꝗᷓ actio ex ꝑte ſuſci
piẽtis .ſ̊ꝭ ſufficit ꝙ in eo ñ ſit aliqd ꝓhibes p⸗
dictoꝝ ſuſceptõez ꝓhibens aũt ñ eſt niſi pec
catũ moetale de quo hõ nõ e attri tus nec cõ⸗

tritus· et ideo licet aliqui adulłti fiãt caretes

vſu rõis añqꝙᷓ; moꝛtałr peccauerit ſi bapti zanł
recipiũt ſacmentũ et re ſacmenti etiã ſi tuc cõ
tradicãt qꝛ illa cõtradictio ñ ꝓcedit a volun
tate rõis ſm quã ſũt capaces gre baptiſmał-
Si aũt anꝙᷓ fiat furioſi vel obdoemiãt moeta⸗
liter peccauerit cõmittẽdo vel obmittedo et
nõ fuerint de illo peccato cõtriti nec attniu-

etiã ſi baptizant ñ ſuſcipiũt rem ſacmenu. liʒ 4

ſacramentũ ſuſcipiãt tpe quo furiã intrauerũt
vel obdeemierunt intentõe ſuſcipiedi ſacme⸗
tum actu vel hĩtu:tcñ quantũcunqʒ ↄſtaret

talẽ intentõez habuiſſy ñ debzʒ aliqs baptiza⸗

re dozmiente vel furioſu hñtem lucida mter⸗

ualla dum actu ẽ in furia ſ̊ expectandum eſt

furioſi lucidũ interuallũ et dozmietis vigilia
et q̃ fac ↄtrariũ peccat ñ ſm ſuũ iudiciᷣ ꝓba
biliter ĩmineat piculũ ſi tale differat baptiza
re·q̃ntum aũt ad furioſum non hñtem lucida
interualla nulla eſt dilatio facienda- et Gᷓ; ha
bet extra de bap-maiozes. hec rich;-. Mul⸗
Ins ergo debet baptizare ali ue dozmientem
niſi pᷣſumat ꝙ non enigi let añ mostẽ. et niſi

pᷣſumat᷑ de eius pñti volũtate ꝑ verba vł ſal⸗
tem ſigna ꝙ de xpianis ſit natus· et in h caſu
his cõcurretibꝰ baptizari debz ſicut etiã augꝭ
narrat i q̃rto li.cõfeſſ:de quodã amico ſuo q
baptizatus eſt neſciẽs ꝓpter ꝓiculũ moetis·
et ide dicendũ eſt de furioſo· hec boñ. Sʒ
qre adultis amentibꝰ et doemiẽtibꝰ qͥ nõ cõ⸗
ſenti ebãt dum eſſent ĩ vſu rõis · baptizare nõ
ꝓdeſſet ad tollendũ peccatuzʒ oeiginale ſicut
ꝓdeſt puub.Eõ qe vt habet· ex de bap · maio
res. . verũ dñs ꝗᷓ totũ hoĩem ſanũ fecit ĩ ſab
bato opꝰ impfectõis ñ vult et ideo peccata
nõ ex pte ſed ex toto tollit qð facerz ſi baptiſ
mus oeiginale delerzʒ et ñ actuale qð ſine cõ
ſenſu deleri ñ põt .· Sed ponat ꝙ doemꝛentes
excitati ratum habeãt ꝙ; ſũt baptizati licʒ nol
Lent peiꝰ baptizari.H nõ ꝓdeſt gqe nihil reci
piunᷣt· et ideo non eſt vule ꝙ ratũ habeãt ſz ite
rũ debent baptizari . ex · de bap · maioees · J.
item qritur in glo·h. trũ adultis habe⸗
ti bus vſũ rõis qñ baptizant reqratur intetio
adò hoc ꝙ recipiãt ſacmentũ baptiſmi .· M ꝙ ĩ
talibꝰ de cõmuni lege ad hoc ꝙ recipiãt ca⸗
ractere baptiſmale reqrit intentõ actu vl ha
bitu tam in illo qᷓ oſentire põt ꝙ;ᷓ ĩ ilio qͥ cõſe⸗
tctre non põt ad ſuſcipiendũ ſacramentu. ꝓ ſu
ſceptõez em caracteris baptiſm intrat hõ ec⸗
cleſiã mil tantè et aſcribit' exercitui eccleſie
militantis · ad B;̊ aũt obtinedũ requirit' eiꝰ cõ
ſenſus actu vel habitu ſi eſt ĩ ſtatu ĩ quo cõſẽ
tire poſſet · ꝓbabile em̃ eſt ꝙ ab illo plus reqᷓ
ratur qui ↄlentire põt qm ab illo q̃ cõſentire
nõ põt ſicut videmꝰ ĩ catheciſmo rndent pro
Puulo patrini · et ſi adultꝰ eſt debet rñndere p
leip̃o · de cõſe · di · iii · ꝓparuulis · Id hoc aut
non eſt ſemp neceſſaria determĩata intentõ in
actu qe qñqʒ ſufficit ĩtentõ ĩ habitu:ſi em ali
quis cathecuminũ nõ actu cogitantem de ſu
ſceptõe ſacramenti baptiſmi ſʒ de re alia ab⸗
luerz ſub foema verboꝛ debita intendẽs ſibi
miſtrare ſacramentũ baptiſmi.iſte cathecumi
nus reciperz baptiſmale caractere. qᷓmuis em
intentio ĩ habitu ñ ſufficiat ad cauſandũ ef⸗
fectũ · põt tñ eſſe ſuffities diſpoſitõ ad ſuſcipi
endum.maioe em̃ actualitas requirit᷑ ĩ agen⸗

te ꝙᷓ in paciente· cum res agat ꝑ ſuã actuali⸗

tatem et paciat ꝓ ſuã paſſibilitatẽ · qñqʒ tam
intentõ ĩ actu determiate reqrit ꝓꝑ accidens
ſ.vel ad remouendũ ꝓhibens. vel qñ ñ oſen
tire in actu et nõ oſentire ĩ habitu ſe cõcomi⸗
tant'.ſi em in accedente ad baptiſmũ eſt actu
vel habitu intetõ non recipieèdi ſacmentũ ba
ptiſmi ·hmõi intentõ ꝓhibz ſacramenti ſuſce⸗
ptõez· et tũc neceſſariũ ett illã intentõez ex⸗
pelli pꝑ cõtrariã intentõeʒꝝ in actu ad B vt lle
recipiat ſacramentum baptiſmi.ſi etiam acce
dens ad baptiſmũ admoneattur diligeter vt
actu cõſentiat requirit ꝙ conſentiat in actu
ad hoc vt tũc vere recipiat ſacramentu quaſi

tũc ibi nõ conſentiret in actu:tũc etiã nõ con

ſentiretur in habitu· ſic em̃ accipimꝰ conſen⸗

uire in habitu in aliquam rem:quando homo

ſic diſpoſitꝰ eſt ꝙ ſi actualiter et del iberate

cogitaret de illa re ꝙ actu oſentiret in illam

„

in actu qm mi habitu non eſt mtentio ſuſcipi

endi ſacramentũ: nunquid eſt rebaptizandus
H ꝓꝙ ſic· ſed vbi hoc nõ conſtaret eſſet dicen

dum ſi non es baptizʒatus ego baptizo te ec·
Nec debet teneri glo.de cõſe·di.nni.que dic
ſolet etiã dici ꝙ ſi baptizans baptizare inte⸗
dat qᷓlemcũqʒ intẽtõez habeat baptizatꝰ ſuſci
pit ſacramentũ- ti ad recipiendũ ſacra⸗
mentũ baptiſmi reqratur voluntas libera vel
ſufficiat coacta. & cum quis cogitur ad ba

pꝑtiſmum aut cogitur coactione abſoluta ſiune
ſufficiente quia ſcʒ violenter eo renitente ma

nibus et pedibꝰ immergitur et tunc non reci
pit ſacramentũ nec rem ant coactione cõditõ
nata ſiue inducente vt minis et flagellis ita
ꝙ potius vult ſe ſubicere ſecramẽto eccleſie
qm moete pire et tunc aut intendit alios illu

dere et moetem euadere et tũc etiam neutruz

ſuſcipit· quia tamen eccleſia pee ſumeret cõſẽ
ſiſſe talem interius ꝓpter cõſenſum exterioeẽ
talis deberet cogi ad fidei xpᷣiane obſeruatõ
nen er vult pocius circa ſe fieri quod facit
eccleſia qᷓm pire et tunc recipit ſacramentum

et hec fere omnia patent extra de baptiimo.

maiozes . item queritur in texet gloſa g·
¶ Mota igitur beeuiter ꝙ ſuſcipientiũ baptciſ⸗
mum quidam nunquã habuerũut vſũ rationis
vt puuli et ꝓpetui furioſi et natural iter ſtulti
et in his volutas ñ requiritur · quidam autez

aliquando habuerunt licet tunc non habeãt

et in his volũtas antecedens requiritur liczʒ
non concomitans.quidam vero habent tunc
cum baptizgantur.et in his cũ cõditio eoꝝ ibi
melioeet' ſufficit volũtasↄditionata. Ven
fides requiratur ex parte baptizati · H ĩ par
uulis qui ꝑ ſe ñ poſſant credere ſufficit fides
aliena ſczʒ eccleſie que eſt.vel ſi hec deficeret
ſufficit meritũ fidei que fuit in eccleſia.dicit

em̃ augꝰ ad bonifaciũ cum offeruntur puuli

ad percipiendã gratiam ab omnibus offerri
intelliguntur quibus placet ꝙ offeruntur fi
des tam vccleſie militantis nunqʒ deficit vni
uerſaliter nec deficiet ſcðz illð mat.vlt. ecce
ego vobiſcũ ſũ vſq;ʒ ad cõſũmatõeʒ ſeculi. et
H diuina ꝓuidentia faciente. nec vnquã fuit
nec erit quin ſemper eſſet aliquis qui deo pla
ceret· in adultis vero requirit fides ꝗꝓpeia ñ
quidem ad ſuſceptõez ſacramenti. id eſt cara⸗
cteris:qe ſacramentũ non ꝓficitur ꝑ iuſticiaʒ
hoiĩs dantis vel ſuſcipientis baptiſmuʒ ſ per
virtutem dei ſz requirit ad ſuſceptõeʒ rei ſac⸗
menti. i. greSed contra hoc videt eſſe ilð
hiero.fides in aquis baptiſmi gingnit' et nu
triter. non habenti etiã datur et habeti auge
HX fides paruulis in baptiſmo datur ſed
adultis augetur vel infozmatur ſi erat infoæ⸗
mis.vñ fides infoꝛmata pᷣexigitur ſʒ foꝛmata
ibi datur adultis. hec pe-. Vcrũ ſine recta fi
de poſſit haberi intentio ſuſcipiẽdi baptiſmũ
SG nõ habens rectam fidem circa a iquos
articulos põt habere rectam fidem circa ſaẽ⸗

mentü baptiſmi ſi tñ etiazʒ circa ᷓ̊ ſaẽ mentũ ñ

recte ſentiat ſufficit ad ꝓceptionem ſaẽmenti

hec rich;. q Quid ergo de adulto in quo tam

materia · q̃rto de fozma· quinto de efficacia ·

generalis intentio ꝙ intendat ſuſcipe baptiſ⸗

mũ ſicut xp̃ᷣs inſtituit et ſicut eccleſia tradit·
Irca q̃rcuz · ſ. cca ea q reqruntur ad bap⸗

cizatũ poſt baptiſmũ:querunt plura·ſcʒ
P qꝗᷓ opa nuꝑ baptizati ſint exercitãdi ad iuſti
citiã · & nõ pꝑ oꝑa penalia · ſed ꝓ opa facilia
vt q̃ſi quodã lacte facte facilis exercitij pᷣmo
neant ad pfectioea vt dicit glo· ſuꝑ lò ps.
ſicut ablactatꝰ eſt ſuꝑ mr̃eſua:·vñ etiã duũs di

ſcipulos ſuos de nouo cõuerſos a ieiunio ex

cuſauit vt patet mat᷑.ix · et hoc eſt qð dicitur
ꝓrima pe.ñ. ſicut mõ geniti infantes lac ↄcu-
vt in eo creſcatis in ſalutem. Vt teneant
reſtituere illis quos leſe rät. de reſtituere ãb
lata et ſatiſ facere de iniurijs illatis eſt ceſſa⸗
re a peccato et hoc ip̃m nõ facere eſt detine⸗
re aliena: et ꝓximum leſũ nõ placare eſt pec⸗
catum.et ideo peccatoꝛibꝰ baptizatis ẽ miũ

SZendum ꝓ ſatiſ faciãt ꝓximis ſicut etiam ꝓ a

peccato deſiſtãt· hHec tho.
De ſacramento ↄfirmatõis · ti · vii.·
Einde cõſiderandũ eſt de ſacram ento
cõfirmatõis.et primo de eiꝰ mſtitutio
nceae. ſcdo de eiꝰ neceſſitate: tertio de eiꝰ

ſexto de miſtris eius · ſeptimo de ſuſcipietebꝰ
ipᷣm. octauo de ritu et celebratõe hums ſacra
menti · Circa peimũ⸗ ſ. inſtitutõez hunus ſac
menti ſetendũ ꝙ hoc ſacramentũ xpᷣe iiſtituit
ſm aliquos apoſtolis exhibẽdo. licʒ hoc nõ
ſit ſcriptum.ſzm alios ꝓmittedo.jo·x. ſi autẽ
abiero mittã eũ ad vos· et hoc idᷣo:. qæ ĩ B ſac
mento dat' plenitudo ſpũſſancti q̃ ñ erat dan
da añ reſurrectõʒ et aſcẽſione·. ſzm illð jo. vii
nõdũ erat ſpũſſanctꝰ datus qe xpᷣs nõ dũ fue
rat gloeificatus· et hec ẽ opi.pe:ſm vero ali
os inſtituit ̊ ſaẽmentñ pueris manus impo⸗
nẽdo et eos bñdiceèdo. mt.xix. et hec eſt opi·
ric;. Flii dicũt ꝙ fuit inſtitutũ ab apł is ꝗᷓ le
Zunt afirmaſſe act. viii. Gln dicunt ab ec
cleſia qᷓ primo legit' ip̃ius ritũ ſoleni cõſilio
inſtituiſſe et pᷣcepiſſe · hec videt᷑ eſſe opi.boñ
Flii dicũt ꝙ xpᷣs inſtituit figuratiue.ſ. ĩpone
do manus pueris · mi.xix · et ſpũᷣſſancti inſpi⸗
ratõe et autoeitate apoſtoli traditõe et eccle
ſiaſtica appeobatõe. Sſt em inſtitutõ duplex-
ſczꝭ exp̃ſſione facti vł p̃cepti·ergo vpᷣs iſttuit
iſpirãaꝰ.apłi fati edo.et eccia pᷣcipiedo· et ſʒm
B oes ſupdẽe · op· ve ſũt ĩ pte et ̊ è dictũ pe.

VIrca ſcõᷣm.ſ. neceſſitatẽ ↄfirmatõnis ſciẽ

Adũ ꝓꝙ gr̃a qͥ dat' m cõfirmatione e nccia

ñ qe ſine ea ſimpłr ñ ſit ſalꝰ.ſʒ qe ſine ea vel p

ſacmentu vł alias accepta· pugnãdo nõ pue
nit' ad ſalutẽ.ideo dicit melchiades papa de
conſe· di.v.ſpuᷣſancto ĩ baptiſmo rgeneramꝰ
ad vitã ĩ Ofirmatõe ofirmamur ad pu gnã· et
lieet ↄtinuo trãſituris ſufficiat regeneratõis
bñnñfiu victuris tñ ſũt neceſſaria ↄfirmatõis
auxilia: Ex ĩſtitutõe aũt eccie ẽ ꝙ nullꝰ ab H
ſacmeto excipi vt ſit q̃libʒ ſtrenuꝰ pugnatoꝛ

Aðo ſi qs cũ hʒ loci et tpis opoꝛtuĩtate negli

ZBẽedo ↄtemnit piculo ſe expoit · et ſic dz intel⸗
ligi ilud hu. li. de ſacra·pte· vn. e. in· timen
dů eſt de his qui ꝓꝑ negligentiã amittunt ep̃i

ꝝ2— =

— ——2=

feſtinare debuerũt dũ potuerũt·

ea terciũ.ſ· maceriã ofirmatõis ſcienð
2

qꝙ materia huiꝰ ſacramèti ẽ qð ↄponitur

ex oleo et balſamo:et hoc bñ cõuenit ſigfica
tõi effectꝰ huiꝰ ſacram̃ti q̃ eſt duplex·quoꝛꝝ

peimꝰ ẽ nitos fidei in vera credulitate coꝛdiſ
ſeðs ẽ odoe fame in cõfeſſione · pemꝰ ſignat

in oleo·ſcs in balſamo q pᷣ̃cipue ẽ odoeife⸗

rus. Opoætʒ aũt ꝙ eriſma qð eſt hiuꝰ ſacmẽti
materia peius fuerit ab epᷣo cõſecratũ· Sacra
mẽtoꝝ aũt qᷓdaz fũt neceſſitatis · et licʒ in hiſ

requirat ſanctificatio materie ad ſolenitateʒ

nõ tñ ad neceſſitate ot in baptiſmo. q̃daz ſunt

pfectõis· et iðo in his reqri ſanctificatõ ma

terie ad ſolemtatẽ et neceſſitatẽ vt in hoc ſac

meto et extrema vnctõe. hec pe · Sicut autez

habet᷑ de cõſe · di . inj · om̃i tpe · i · omni ãno vᷣt
exponit glo.licebat criſma ↄficere · qe tũc ſo

leniter baptiſmꝰ ad quẽ reqri criſmatis vſuil

in vigilia paſce celebeat· ido ↄgrue oedĩatũ
eſt vt ꝓꝑ biduũ ante ab epᷣo criſma bnñdicat vt
poſſit ꝓꝑ dyoceſiʒ deſtinari· dies etiã ille ſacis
Ogruit ad materias ſacẽmẽ toꝝ bñdicsdas m
quo fuit euchariſtie ſacramẽtũ ĩſtitutũ ad qðᷣ
oĩa alia ſaẽmenta qdᷣamõ oedmnãt. Debz aut
eps qñ vult criſma ↄficere miſſã celebeare et
B in eccleſia cathedeali niſi ex iuſta cã impe
diat. ex de cele · miſ · vreferete · Zingub ãt ãnis
debz in cena dñi nouũ eriſma ↄfici et vetꝰ in

eccleſia cremari ·de⸗dſe · di · nj · literis · Nõ de

bet etiã criſma accipi niſi a ꝓpeijs epᷣis.ð oſe·
di. iij · p biteri · et q̃l ibet pᷣſ biter dʒ illõ acci⸗
pere quolibet ãno vełl ꝑ ſe vł ꝑ dyaconũ·di.
xcv.p̃ᷣſbiteri:vñ abbates peccãt q̃ accipiũt il
lud ab alijs niſi ſint peiuilegiati ꝙ poſſint ac
cipe a qbꝰ velmt vt dicit glo· ibide · ¶Quid
ſi aliqs ofirmãdus oleo ꝓ criſmate eſſet vn⸗
ctus.ꝛH nõ eſſet ſacramentũ ↄfirmatõnis ite
randũ.ſʒ eſſet caute ſupplenð qð eſſet omiſſũ
ex ð ſac:ite:paſtoealis· Inno.et hoſt. ex ð ſa.

vnc · e. j.dieũt q q̃ Ofirmatus ẽ oleo debz ite

rũ eri ſmate limri et debz illa oꝛatio iterari ſi⸗
gno te ſigno crucis· &lie aũt oꝛatões q̃ pce⸗
dũt et que ſequunt nõ iterant'.

Irca qrtũ ſeʒ foemã Ofirmatõis ſcienð ꝙ

foma vboꝝ huiꝰ ſacmenti e cõſigno te

ſigno crucis· ofirmo te criſmate ſalutis no

pa ⁊c̃. Fl iqui dicũut ſigno te et aliqui dicunt
criſmate ſanctificatõis · ſʒ ꝓꝑ hoc nõ coerũpũt
ſubſtantiã foeme p̃dicte cum eadem res vtro
bꝛiqʒ ſigmicetur·

llrca quitũ ſcʒ efficaciã ofirmatõis ſcien

du ꝓꝙ m ↄfirmatõne impᷣmit caracter vt
etiã habitũ ẽ ſupea ti · de ſacramẽtis in cõi ar
ticulo q̃rto·p̃ſupponit autẽ caracter ofirma⸗
tõis caracterẽ baptiſmi· ſicut aagmetũ pᷣſap⸗

ponit generatõez ↄfer etiã in ↄfirmatõe gra
gratũ facies.vñ dicit rabanꝰ ꝙ ꝓ impoſitõezʒ
manuũ põtificis ſpũſſanctꝰ dat baptiſato.

Irca ſextũ ſcʒ miſtros ↄfirmatõis ſcienð
ꝓ ex oꝛdimaria poteſtate ſoli ep̃i poſſunt

Ofirmare. ip̃i em̃ ſũt ſucceſſoꝛes apoſtoloꝝ ð

Finiam et nõ ſuſcipiũt manns impoſitione ne
oete ꝓpterea damnen ſcʒ niſi peniteãt quia

omitto gratia —— epiſcopi de

„„

quibꝰ ſolis legit᷑ in actibꝰ ꝙ ꝓ impoſitionez
manus dabant ſprritũſanctuex de ſa· vnc · ꝗ.
P frontis. Ex omiſſione tamẽ pape poſſet etiã
ſimplex p̃ᷣſ biter ofirmare · qð ꝓbat· di·xcv.p
uenit . vbi p̃ſ biteri ex ↄmiſſione beau grego⸗
rij Ofirmabãt ad tpus ꝓpter ſcandalũ euitan⸗
důu . poteſtas em̃ ↄfirmandi vt dicũt quidã fũ⸗
dat ſuꝑ diſpoſitione vicarij xpᷣi hec rich.ſaup
hoc etiã ſunt plures alij modi dicenòi quos
gradati poſſint ↄfirmare· aliqui dixerunt
qꝙ cum poteſtas ofirmandi fundec' ſup digni
tate que epiſcopo ↄfert m ſua ↄſecratõne et
illa dignitas ab eo auferei nõ poſſit ꝑ hoĩeʒ
quia dignitatem apłatus omnes apłi quoꝝʒ
ſucceſſoꝛes ſunt ep̃i immediate acceperunt a
xp̃o·epiſcopi degradati ofirmare poſſũt. lic/
hoc facere nõ debeãt qe eis ꝓhibitus eſt ſim
pliciter illiꝰ poteſtatis vſus lij dicũt ꝙ epi
ſcopi degradati cõfirmare nõ poſſunt nec de
iure nec de facto.qe vicario xp̃i conceſſa fuit
a xpᷣo poteſtatis plenitude oꝛdinandi de coꝛ
poꝛe xpᷣi miſtico qð eſt eceleſia et eiꝰ mebeis
ſʒm qð exigit ratio recta:ſuꝑ aute ſuũ verum
coꝛpus nullã ſibi cõceſſit poteſtate.nec etiaʒ
ſup illos qui ſacramentũ baptiſmi nõ recepe⸗
rũt qð eſt ianua qua intrat m eccleſiã militã
tem cõceſſit aliquã poteſtatem directe · vnde
apłus.j·coꝝ · v.quid de his michi qui foeis
ſũt mdicare:et idðo qꝛ poteſtas ep̃alis directe
reſpicit coꝛpus xp̃i miſticũ et eius mebea: po
teſtas aũt ſacramẽti euchariſtie directe reſpi
cit veꝝ coepꝰ xp̃i:et poteſtas baptiſandi nõ
tm̃ reſpicit illũ ſolũ qui è eccleſie mẽbeũ. ſedð

etiã illũ q̃ nec eſt nec fuit eccleſie militantis

mebeũ. ideo vicariꝰ pᷣt ab illo anferee digni
tatẽ epiſcopalẽè nõ tñn ab hoĩe poteſtatẽ bap⸗
tiſandi nec a ſacerdote poteſtate cõficiendi.
Secus aũt ẽ de ſuſpeſis q ꝑ peiuatõeʒ ſeu de
gradatõem tollit poteſtas.ſʒ ꝑ ſuſpenſioneʒ
ꝓhibet poteſtatis vſus· et ideo ſi epᷣs ſuſpen
ſus ofirmat vere ↄfirmatũ ẽ ſ̊ ↄfirmãdo moꝛ
taliter peccat·qe vtit poteſtate cuiꝰ vius eſt
ſibi ꝓhibitus · hec ric.) Vtix nõ pᷣſbiter ex
Omiſſione pape poſſit ↄferee ſacramentũ ofir
matõis · H& m bn:e de ↄſue.quãto.in glo.
i· quilibet etiã clericꝰ ex cõmiſſione pape po
ſet cõfirmare dũmõ ipᷣe cõfirmatus nke e
videtur aliquibꝰ ꝓbabiliter ꝙ nõ mſi ſolus
pᷣſbiter. gr̃a em̃ deſcendit in coepus xp̃i miſti
cum cuiꝰ caput eſt cheiſtus pꝑ ipᷣus xp̃i meri
tum.et ideo oedinauit xp̃us vt poteſtas cõfe
rendi ſacramentũ ↄfirmationis eo ꝙ per eius
ſuſceptõem digne ip̃m ſuſcipienti cõfert abũ

danter augmentũ gratie ad ofitendum ↄſtam
ter cruci fixione veri cogpoꝛis xp̃i/dependeat
ex poteſtate cõficiendi cozpus cheiſti verum

quam poteſtatem nõ habent niſi ſacerdotes.
vnde etiã dicitur iaco·v· inducant pᷣſbiteroſ
ec· Nec te moueat ad diſcredendũ qð dictuʒ

eſt ꝙ in ſacra ſcriptura nõ innenit' exp̃ſſuʒ: qe
ſient dicit dam̃: nij · li. c. iiij. apoſtoli walen
non ſcripta tradiderunt nobis. hec rich.

Quid ſi papa poſt conceſſioneʒ ſuam criſmare

p̃ᷣſbiterũ ꝓhibet · M p̃ſ biter ille nihil ofert
ſñ poſtea criſmaret · er ð ↄſue.q̃nto in glo.vij
¶Vtꝛ2 alij ep̃i vel archiep̃i criſmare poſſint
in dyoceſi alteriꝰ ep̃i. ꝙ ſic de licetia al⸗
teriꝰ epe. Ppi em ea qᷓ ſut iuriſditõis vt iudi⸗
care excõicare et ſiłia pñt alijs ↄmittere etiã
nõ habentibꝰ muriſditõez· que vo ſũt oꝛdinis
et ep̃alis autoeitatis nõ pñt demãdare vel eẽ
delegare alijs qᷓ ſut gradꝰ ĩferioꝛis: ex ð oſe.
eccle·aqua.ho notat in glo.ſupᷣdicta.
S Arca ſeptimũ ſe ſuſcipiẽtes ↄfirmatõem
ſciendũu ꝙ omibꝰ ↄpetit ho ſacrametũ qe
caracter eiꝰ e ſignũ diſtinctiuũ in milicia ſpi
rituali q imminet oĩbꝰ. licʒ em̃ hec milicia ñ
Duemat pueris ꝓ ſtatu illo tñ ꝓ ſtatu futuro
4 Vtruʒ ↄueiat moeientibꝰ.ẽ ꝙ ſic qe quis
ſubtrahant eis p̃lia tñ ꝓgũt ꝓ p̃miũ militan⸗
tiũ idᷣo cõiter accipiũt milicie xp̃iane ſignuz.
Vel ↄpetit eis ꝗꝓpter obedientie meritũ et gre
augmeètũ·ideo dicit hu:ꝙ; oĩo pi culoſuz eſſet
ſi ab hac vita ſine ↄfirmatõe migrare vti nge
ret nõ qꝛ damnaret᷑ aliq̃s niſi foꝛte ꝓpter cõ⸗
temptũ ſed qꝛ detrimentu pfectõis pateretur
vñ et pueri ↄfirmati decedeẽtes maꝛoee głam
Oſequunt᷑ ſicut et hic maioꝛẽ obtinet gratiã.
Sz obicit illð melchiadis pape dicetis.li
cet Otcinue trãſituris ſufficiãt regenerationis
beneficia· victuris tñ Oↄfirmatõis bñficia ſüt
neceſſaria · G& ill intelligit quantũ ad hoc
ep moeituris nõ eſt neceſſariũ hoc ſacramẽtuzʒ
Apter pugne pᷣſentis periculũ.Vtx debeat
dari peccatosibꝰ. & ꝙ nõ qe hoc ſacramẽetũ
dat' ad ofirmandũ gratiã quã peiꝰ inuenit et
io nõ dʒ dari niſi his qᷓ habet gratiã et pt⸗
Hoc ſicut nõ dat nõ baptiſatis ſic nõ dz dari
adultis peccatoeibꝰ niñ p penitentiã p̃para⸗
tis · vñ dicit' in aureliañ.cõcilio vt ieiuni ad
Ofirmatõem veniãt et moneant' ↄfeſſione fa⸗
cere · vt mũdi donũ ſpũſſancti valeãt recipere
et tũc ꝓ hoc ſacrametũ ꝓficit penitetie effe⸗
ctus ſicut et baptiſati.qꝛ ꝓ gratiã collataʒ in
hoc ſacrameto ↄſequit᷑ penites plenioeez re⸗
miſſioqns peccatoꝝet ſiq̃s adultus in pecca⸗
to exiſtẽs cuiꝰ ↄſcientiã nõ hʒ vel ſi etiã nõ p
fecte dtritꝰ accedat ad ſaẽmentũ dũmõ nõ fi
ctus accedat pꝑ gr̃aʒ collatã in hoc ſacram̃to
Oſequit remiſſioneẽ peccatoꝝ · hec tho.
Irca octauũ ſcz ritũ et celebeatõez cõſir⸗
matõis qrunt' plura ſcz in qua pte debe⸗
at fieri inũctio in ho ſacramẽto. æ ꝙ in frõ⸗
te vnctio em̃ fit ad ſignificanò illò qð ↄfer
in ſacramẽto· vñ qe in ↄfirmatõe ↄfert auda
cia ↄfeſſionis cuiꝰ oppoſitũ ſcʒ timo⸗ vel eru
beſcentia peimo euidentiꝰ in fronte manife⸗
ſat. ideo fit vnt᷑tio in fronte qui tñ criſma⸗
tus nõ fuit in baptiſmo dʒ in ofirmatõe criſ⸗
mari ab epo peius in vertice poſtea in fronte
de cõſe.di.iiij· nullus.debzʒ aũt frons cõfir⸗
mati ligari donec exiccet ne frõs inũcta cõ⸗
trahat aliquas ſoꝛdes. Et etiã ſzm hn· li · iiij ·
de ſa . pte. vij. c. vlt. ↄfirmati nõ debet lauare
caput vſq; ad. vij- dies ꝗpter ſeptẽ dona ſpũſ
ſancti: eccleſia em ſepte diebꝰ celebeat aduẽ
tũ ſpũſſancti· Sciendũ aũt qp pPannus ille quo

caput pueri cri ſmati tangitur vel quo vertex
criſmati innoluic p̃dt alteni ↄfirmãdo vel hbap

tiſando ĩteꝝn circuùcingi · de Oſe . di . iiij · ſiquis

volueierklorani ergo ꝙ inũctio ertſma⸗

tis triplex fit in tribꝰ ſacramẽtis quo ꝝ diuer
ſitas ex fine accipit᷑ᷣ qꝛ in baptiſmo fit in ver
tice ad ſignificandũ fidei ſuſceptõem qe ver⸗
tex eſt locus cellule rationalis . n ofirmatõe

in fronte ad ſignificandũ audaciã ofeſſionis

cuiꝰ impeòmentꝶ ſczʒ timoe et verecũdia ma

gis mamfeſtac in palloee et ruboꝛe frõtis ex
Pinquitate cellule imaginatiue.ſn oedine
vero in manibꝰ ad ſignificandũ poteſtate cõ

ſecrãdi dominicũ coepꝰ.hec petet ita ponit

* manꝰ p̃ᷣſbiteri inũgunt' criſmate·hoc idem
ſc

ripſit Sof· in ſum. Sʒ h nõ ẽ veꝝn ſm hoſt.

ſed inugunt oleo benedicto et hec ꝓbantur

in oedinario· di.xxij. papa. vbi hec no. hu.

en ille qͥ ↄfirmat debeat ab alio teneri.

Xcu hoc ſacramentũ detur ad robur·eoipᷣo
ꝙ homo ad ſuſceptõeʒ eiꝰ accedit oſtendit q
ſufficies robur ſtandi ꝑ ſe habere nõ pᷣſumit
et ideo ad hoc ſignificandũ inſtitutũ e vt ab
altero teneat'. & vero aliqs ofirmatꝰ abſqz B
ab alio teneat. ſacramentũ ſuſcipit licʒ hꝰ

fieri non debeat niſi neceſſitas aliqua exigat

hoc: EKquo et a quibꝰ debet teneri ille qui

criſmat. ꝙ mſtitutũ fuit ꝙ nõ tenere' niſi

ab vno eo ꝙ cognatões ſpũales matrimonia
impediũt· vñ ð ↄſedi.iiij· nõ plures ad ſuſci⸗

Pien dũ infantẽ in baptiſmo ꝙ;ᷓ vnꝰ accedant

hue vir ſiue mulier. In firmatõne idipm fiat

tñ vbi eſt ↄſuetudo vt plures teneãt nõ e& ꝓ⸗
hibitũ ſi hoc p̃t coopari ad amicicie nutrime

tũ · Kõ aũt debet teneri ab illo qui nõ eſt ofir

matus ſicut nec in baptiſmo debet teneri ab
illo qui nõ eſt baptiſatus. de cõſe. di. nij. in

baptiſante· ſi cñ otrariuz fiat licet fien nẽ de⸗
beat caſu neceſſitatis excepto nibilomꝰ ille
qui baptiſat vel Ofirma vere ſuſcipit ſacra⸗
mentũ et nõ debet teneri a monacho. niſi ſit
neceſſicas:vnde de oſe · di . nij. nõ licet abba⸗
ti vel monacho ð baptiſmo ſuſcipe filios nec

SDmatres habere· Der ſacramentũ autẽ cõfir⸗

mationis ſpualis cognatio otrahi.xxx- q- inj

ſiquis vnꝰ.tamen pᷣdicta ad neceſſitatẽ ſacrꝗ

menti nõ referun. Doteſt aũt teneri vir a mu
liere et ecõuerſo licet magis deceat virũ a v
ro teneri.magis etiã ↄgruit ꝙ tenetes et ille
ꝗ tenet' ſint eiuſdẽ ſexus ꝓpter Hericulũ affi⸗
mtatis vt ſcri bit bon. In caſu aũt neceſſicatiſ
poteſt tenen ab illo q̃ tenuit in baptiſmo. vñ
de cõſe · di:inj in catheciſmo. In catheciſmo
baptiſmo et ↄfirmatõe vnꝰ patnnꝰ p̃t fieri ſi
neceſſitas cogat· nõ eſt tñ ↄſuetudo romana.
ſed p ſingula ſinguli ſufficiũt· ad h̊ etiã vt in
pł ibꝰ amicicia otrahat᷑. Vtꝝ certũ tps ſit
deeermmatũ in quo dat hoc ſacramentuù. e

ſiẽ melchiades papa dicit ita diũcta ſũt hec

duo ſacramẽèta ſeʒ baptiſmus et ofirmatio vt
niſi moete p̃ueniete nullatenꝰ poſſint ab inui
cẽe ſegregari et vnu ſine altero recte pfici nõ

Pt· et iᷣo eadẽ tpa ſũt p̃fixa bapti ſmo ſolẽm⸗

ter celebeãdo et huic ſacmeto ſ̊ qe G̊ ſacmẽetũ

ü

a ſolis ep̃ia dat' q̃ nõ ſũt ſp p̃ſentes vbi pᷣſbi
ceri baptiſant. opoetuit quatũ ad cõem vſum
ſacmentũ ofirmatõis etià in alia tpa differei
Vtrum ↄfirmãs et ↄfirmandꝰ debeant eſſe
ieiemi · ꝙ ſic. vñ de cõſe:di. iiij· vt ieiuni⸗
Teiuni ad ofirmatõem veniãt pfecte etatis et
moneant facere ofeſſione peius hoc aũt non
referc ad ſacramenti neceſſitate ſeo ad reue⸗
rentiã et ad hoc vt ſuſcipies ſacramentuʒ mæ⸗
lius ſit diſpoſitus ad recipiendũ rem ſacram̃
ti · i. gratiã · di · ꝛiij. etiã dit᷑it' vt ep̃i ieium per
impoſitõez manuũ ſpũͥſſancti grazʒ tradãt· ſed
hoc nõ ptinet ad ſacramẽti eſſentiã reueren
tiã · b illa vero ꝓhibitõe excipiunt mfirm
et moete pericl itãtes vt legit᷑ ibidesʒ· et ideo
apter mł titudinẽ fideliũ et ꝓter picula im
netia ſuſtine vt hoc ſacrametũ qð nõ niſi ab
epis dari p̃t et etiã a nõ ieiunis det᷑ et accipi
at.qe vnꝰ epᷣus maxie in vna magna dpoceſi
nõ ſufficeret ad tot hoĩes ↄfirmãdos ſi ei tẽ⸗
pus artaret. vñ h multi epi de facto nõ ſer⸗
uãt · vbi tamen ↄgrue ſeruari pᷣt-ouenientius
eſt vt ibi a ieiumis det et accipiat hec tho·
ſcribit etiã rich;. ꝙ ſi epᷣs nõ ietunꝰ hoc ſacra
mentũ tradat pᷣter neceſſitatẽ peccat.
Qut nonu qð ẽ de vnctõe ſacra:ſcienò ꝙ
duplex ẽ vnctio ſcʒ exterioe in cope. et
interioe in coꝛde: et hec ſcʒ exterios ẽè lignuʒz
interioeis vnctionis et ſignũ gre inniſivilis
quã vnctio viſibilis auget et agit ſi digne ſu
mat᷑. Vngit' aũt pontif ex criſmate cũ ↄſecrat
in capite et in manipꝰ et vngit᷑ ſolꝰ pontifex
in capite qe pſonã capitis xpi ſignificat. vn⸗
git᷑ etiã peinceps nõ criſmate h oles: vt oſte
dat quãtũ differt poteſtas pontificis a potę
ſtate regali:Ite vngit' peiceps oleo vt dictũ
eſt. nã in veteri teſtamento reges vngebanꝰ
di · lxxv· c.j.ſed tũc vngebant᷑ in capite: nũc
aut vngi debent m beachio humero vb armoꝗ
Cõſuetudo tamen aliqua vt dicit hoſt. ſeruæ
vnde rex francie et rex anglie vngunt᷑ in ca⸗
pite.Inungit᷑ autẽ imperatoꝛ a papa vel alio
de mãdato eins ex de elec. venerabnlis · Flij
vero reges a ſuis metropolitanis. Si aũt ve⸗
lit inügi de nouo ↄſueuit a papa petere ſicug
rex aragonie fecit vt dicit hoſt.pᷣt tamẽ paꝑa
ſi vult ſuꝑ hoc aliquã eccleſiazꝭ peiuilegiare-
Item inũgitur pᷣſbiter cũ oꝛdina in manibꝰ
cleo benedicto ſicẽ patz in oed mario· di· xxiij
papa·vbi hoc notat hu.Item vngit᷑ quilibet
xp̃ᷣianꝰ bhis ante baptiſmũ oleo bnoicto· peio
in pectoze·ſecũdo mter ſcapulas· et his poſt
baptiſmũ ·pꝑ pᷣſ biteꝝ peimo ſtatim poſt bapti
ſmũ criſmate in vertice· ſco in ↄfirmatõe cri
ſmate etiazꝭ ab epiſcopo in fronte. In lege em̃
veteri mũgebant' ſacerdotes reges et ꝓhe⸗
te. In lege aũt nona qe xp̃ianos fecit in ſang
ne ſno reges et ſacerdotes:ideo ↄgrue megi

UIII

vnctio'ante baptiſmuʒ et poſt ad pᷣſbiteros.

vm

Do.

De omnibꝰ pᷣdictis vnctionibꝰ et qd ſigmifi
cent habet ex de ſa· vnc · p totuü.
De ſacramento euchariſte ti. viij·

nſequeter oſiderandũ è de Tacramẽ⸗
to euchariſtie · et peimo de ip̃o ſacme⸗

to.ſcðo de eius materia: tercio de foe
ma. ꝗrto de ↄuerſione q̃ fit ad ꝓlationẽ foe⸗
me ſczʒ verboꝝ · quĩto de accidentibꝰ manen⸗
tibus ibiſexto de miniſtro huiꝰ ſacramenti.
ſeptio de ritu celebꝛãdi Hoc ſacramentũ ſiue
de celebeatõe miſſaꝛ · ↄctauo de dekectibus
Otingentibꝰ m celebeatõe· nono de miſſaruz
anditõe. decio de ſuſpeſione huiꝰ ſacrameti.
vndecio de his q̃ habet retrahere vlb impedi
re ab hoc ſacramento·duodecio de efficacia

eiꝰ.Circa peimũ pᷣmo dicenò ẽ de huiꝰ ſacra-

mẽti inſtitutõe·ſcòo de eiꝰ ſigficatõe. tercio
de p̃ᷣfiguratõe.q̃rto de eiꝰ noiatõe. quĩto de
eiꝰ neceſſitate ·. Circa pemũ ſciendũ ꝙ ſicut
ſzm ph̊m duplex eſt opꝑatio vite coæpalis ſczʒ
generare et alimeto vti:. ita poætionabiliter
Oueniebat duplex eſſe oꝑpꝰ vite ſpũalis. ideo
xp̃s pater et magiſter vite ſpualis ꝓ ſe pſona⸗
liter et expᷣſſe inſtituit baptiſmũ ꝓ quẽ filij di
generãt.et euchariſtiã ꝓꝑ quã reficiunt? Euit
aũt ↄuenies ſacmentũ euchariſtie inſtitui in

cena dñi ꝗpter ſpualem refectionẽe qᷓ eſt in B

ſacmento⸗et in cena vltima ꝓpter coepalis pᷣ⸗
ſentie ſubtractione et ꝓpter maioee recõmen⸗
dationẽe vt ſcʒ m receſſu traditũ apłis diligẽ
tius retineret · de ↄſe · di. nj. liquido-
Irca ſcòm ſczʒ ſignificatõz eucHhariſtie ſxi
endũu ꝙ in hoc ſacmèto ſunt tria ſcʒ ſpẽs
viſibilis.coꝛpꝰ xp̃i ven:et coepꝰ xpᷣi miſticũ
ſczʒ eccleſia· Et ſm qð dicit hu. peimũ ẽ ſignũ

ſcdi et tereij· ſcm e res et ſignũet cã tercij .

et terciũ ẽ res ſcòi et veritas peimi.òe hho ex.
de cele · miſ/cũ marthe · . di ſtinguenð . Fo
cuiꝰ euidentiã ſciendũ ꝙ ſpeeies vilibilis ſez
pams ſi paret ad materiã fit ex granis pu⸗
riſſimis ad inuicẽ vnitis et ſic habet ſimilitu
Dinèe cũ coepe xpᷣi vero qð ↄſtat ex pures hu⸗
moꝛibꝰ et mebeis:et cum coꝛpoꝛee xpi miſtico
qð ↄſtat ex fidelibꝰ puris fide et caritate co⸗
pulatis . Si aũt oparet' ad effectũ q̃ eſt ciba⸗
re tũc habet ſimilitudinẽ ad coꝛpꝰ xpᷣi veruʒ
qð eſt vere cibꝰ.Si obicis ꝙ ſpecies nõ ↄme

dit nec reficit · ꝙ retinet ydeomata vl P⸗
pꝛietates ſpeciei q̃ peius ibi fuit et rõe illius

eſt ſignũ ↄuenies· SGi aũt Oparet᷑ ſpes viſibił
ad mediũ ſczʒ coapꝰ xp̃i verũ nõhabz rõz can⸗

ſandi illò niſi adiũcto verbo vt patʒ in aqua

tur quilibz xp̃ianꝰ.Itẽ vngit᷑ eccleſia cenſma⸗

te cũ dedica altare ·peimo oleo. ſcdo criſma
te, calix et patena criſmate. VYnctio etiã peiu⸗
cipis patriarchaꝝn· p̃ſ biteroꝝ · eccleſie:alta⸗
ris. calicis· et puulo oſignatio poſt bapai:
ſmũ in fronte ad epos ptinet · ꝓuuloeuz vero

reſpecꝑn caracteris: ſic etiã de ſpẽe reſpeͤctu
cozpiſ licz em nõ effieiat ilłõ ſimpłhr tñ facit
eſſe illõ ſub illa ſpecie vo ↄpare ad terciũ
habz rõem efficiedi mediãte ſcòo ſic ablutio
exterioe cũ caractere. ſiłr he ſpes exterioees
ſũt cã coꝛpis miſtici rõne coepis veri interiꝰ
Dtenti qð vnit et coopit ipᷣ̃as.ꝙ aũt veꝝ xpi
coꝛpꝰ ſignatũ et res ſit reſpecte ſpaciel pan
patʒ ex pᷣdictis · ꝓ etiã ſignũ et cã ſit reſpectu
coꝛpis miſtici:patet qa ſic coꝛpus xp̃i ↄſtat ex
puriſſimis membeis· ſic coꝛpꝰ cheiſti miſticũ

oſtat ex hominibꝰ p fidem et caritatem puri

ficatis et ita eſt eius ↄuenjens ſignũ.etiã eſt
canſa eius quantũ ad fozmã.i. vmonẽ qua pꝓ
fidẽ et caritatem ad muicẽ copulãt.et rõne
Huiꝰ vnionis coepꝰ miſticũ eſt res et effectꝰ
huiꝰ ſactamenti . t qð dictuʒ ẽ de ſacramẽte
coꝛpoꝛeis intelligit᷑ ſił iter de ſacrameto ſan
nis · ¶ Querit' aut vtrũ hꝰ ſacramentũ ſcz eu⸗
chariſtie ſit vnũ ſacramentũ · G ꝙ ſic ab vna
ꝓfectõne finis vt habitũ eſt ſupea de vnitate
ſacramentoꝝ in cõi:vñ licet ſint plura mate
rialiter eſt tñ vnũ ſimpliciter. ꝓpter qð greg.
in quadã collecta q ðe poſt ſumptõez ſacram
ti · pemo dicit pluraliter.purificet nos ſacra⸗
męta qͥ ſũpſimꝰ.et poſt ſngulariter ſubdit · et
pᷣſia · vc tuũ ſacr̃m ñ ſit nobiſ reatꝰ ad penã

QK◻e tercinz ſcʒ pᷣfiguratõez huiꝰ ſacmeti

ſcienð ꝙ ↄueniens fuit hoc ſacramentuzʒ
p̃figurari et rõe dignitatis vt famoſiꝰ oſtẽde
ret et rõe difficultatis cũ ſit inter oĩa credi⸗
bilia difficiliꝰ ad credendũ vt hoĩeſ aſſuefie
rent quadã figuraꝝ manuductõe Euerũt aut
huiꝰ ſacramęeti qᷓtuoæ figure ſzm magiſt. inj
li. ſen · di. vij · ſcz ſacrificiũ melchiſedech. ma
na agnꝰ paſcalis.et ſanguis qᷓ ꝓfluxit de la⸗
tere xp̃i: Datet aũt haꝝ ſufficietia habito re
ſpectu ad p̃figurata.eius em̃ qð ẽ in hoc ſaẽ⸗
mento ſacramentũ tm̃ ſcʒ foeme viſibił panis
figura fuit ſacrificiũ melchiſedech. eiꝰ ãt qðᷣ
eſt res et ſacramentũ ſiue rei dtente et ſignifi
cate ſcʒ xp̃i paſſi agnꝰ paſcalis.rei tin ſigmifi⸗
cate ſcʒ gratie et etiã copis xpᷣi miſtici: man⸗

vᷣtutis vero dãtis efficaciazꝭꝝ ſanguis qᷓ ma

na qʒ reficiebat· omnẽ ſapoꝛe ſuamtatis hñs

tenet rõem cãe:nichilominꝰ tamen habet ra⸗

tione figure· penſatis ↄditõnibꝰ ſczʒ ꝙ de iam
paſſo et moztuo fluxit.
Irca q̃rtũ ſcʒ noĩationem huiꝰ ſacramẽti
ſcienò ꝙ hoc ſacramentũ ſzm qd ẽ ſignũ
rememoꝛatiuũ paſſionis xp̃i.q̃ fuit ſacrametũ
veꝝ dici ſacrificiũ.ſjm vo qdð e ſignũ demon
ſtratinũ eccleſie vnitatis cui aggrsgant ho⸗
mines ꝑ ip̃m ðe cõio·ſNm aũt qð ẽ pᷣfiguratm̃
diuina fruitõis q̃ eſt in patria ðe viaticũ. qe p
bet nobis viã pueniendi ad illam. vel etia qe
dat trãſeuntibꝰ & hac vita ad ip̃m. ſjm vero
otinet realiter xp̃m qᷓ eſt plenus gratia di
cit' euchariſtia.id è. bona gratia ab eu qð eſt
bonũ et charis gratia.

—0— Irca quintũ ſczʒ neceſſicatẽ euchariſtie no

ta ꝙ ſiẽ ad ſalutẽ vite coæpalis ita et vi⸗
te ſpuab eſt aliqd neceſſariũ dupbr ſcz vk ſine
quo nõ eſt ſalus vel quo ſalus ꝓcurat' meliꝰ
Peimo mõ euchariſtia regulariter nõ ẽ de ne⸗
ceſſ tate ſalutig ſed in caſu in quo eccleſia ſta
tuit· ſco mõ ẽ dè neceſſitate ſalutis ſiẽ et qð⸗
libet alind ſacramentũ.ſ̊ magis iſtud. qe licz
ome ſacramentũ ſit ſignũ et cã gr̃e.niſi ſit im⸗
Pedimentũ ex pte ſuſcipientis illð tñ cum ſit
maxime pfectõis inter ſacramenta hʒ plures
vtilitates vt patebit ĩfra de eiꝰ effectu.e SR
obici illð ĩo· vj·caro nõ ꝓdeſt quicq; ; ſpus
eſt qui viuificat. ergo inutilis eſt maoucatio
carnis xp̃i· loquit' ibi de carne xp̃i m in⸗

tellectã eſtimantiũ eã viſibiliter nõ ſacramẽ
taliter mãducandã. Obicit' etiaʒ illò aug. vt
