vñ ſi aliquis dicat.ego te baptiſo i noĩe pa
tris omnipotentis et filij eiꝰ vnigeniti et ſpi⸗
rituſſancti pacliti erit verũ baptiſma. Et ſimi⸗
liter ſiquis dicat ego te baptiſo in nõie pꝛis
et filij et ſpũſſanctiꝰ et beata vᷣgo te adiuuet
erit verũ baptiſma·et ſimiliter ſiquis dicat e
8o johãnes baptiſo te · ec · hec tho. Quid ſi
dicatur ego te babtiſo. in nõie patris et filij
et ſpi . ſ. et beate vᷣginis ꝙ nõ eſt haptiſa⸗
tus quia dicitur· i. coæ·x· nũquid paulꝰ ꝓ no
bis crucifixꝰ eſt aut in noie pauli baptiſati e
ſtis. ſed hoc verum eſt ſi in nomine beate vir
Sinis intelligat baptiſari ſicut in nomine tri
nitatis quo baptiſmꝰ ↄſecratur.talis em ſen⸗

tute ſacramti.ſi vo ĩtelliga ꝙ addi ĩ noĩe
ate vigis ñ ꝙ nomẽ beate vginis aliqᷣd ope
ĩ baptiſmo. ſʒ vt eiꝰ interceſſio ꝓſit baptiſato

ſuꝶ ↄtrariꝰ eſt verł fidei et ꝑ ↄñs eiranebe

àd ofereòð Sciã baptiſmale. ñ tolli pfectõ ſa

ẽmẽti. H tho.q Quid ſi oeacõ aliqᷓ diſtingua
Ota fozmã baptiſmi Hñndit ſco.ꝙ nõ eſt bapti⸗
ſinꝰ qe diſtinctio nõ pᷣt determiare alteram ꝓ
tem et idem dicit ſi appponat odicõ aliqua

q̃ ñ extat. Vcꝝ coeruptio impediat effectũ
ſacramenti MÆα aut eſt tanta cozrupcõ ꝙ non
manet idem ſenſus aliquo mõ Aen eſt ſacẽ
mẽetũ.aut ñ ẽ tãta qn maneat ſenſus ſʒm vſus
accõmodacõnem licet nõ ſecundũ inſtitncõiſ

peime rectã fozmacõnem . ſicut patet in pue⸗
ro balbuciete qᷓ tamè mtelligit᷑ et eſt exeplũ
ñm peiſci:ſi dicere' olli ꝓ illi.et tũc eſt ſacra

mentum ſi fiat ex ſimplicitate non ex dĩoe ſi⸗
ne apteañ ſiue aptepoſt · vñ dicit de vſe di·
iiij· retulerũt· Qð ſi Otingat aliquẽ infringen
o linguã ꝗꝓpter igndꝛãciã dicere in nomme
patrias ?c. nõ ẽ vholei ſandꝰ gqe ſanꝰ eſt 1n ⸗
ſus hec boñ.q Vt intereupcõ impediat

cpſi ſit tanta interꝛupcõ verboꝛũ ꝙ mtercipia

tur intencõ ꝓnũuciãtis· tollitur ſenſus debitꝰ
et ꝓ oñs vtꝰ ſacram̃ti ñ tñ tollit᷑ qñ ẽ ita ꝓua
intereupcõ ꝙ ꝓferetis nõ aufert intencõʒ et ĩ
tellectũ .hec cho. Vtꝝ trãſpoſicõ impediat
M ſi mutet ſenſum locucõis qʒ hʒ ex vi oꝛdi⸗
nis verboꝝꝛ impeditur virtꝰ ſacramti vt ſi di
cat' ego patris et filij baptiſo te in nõie ſpiri⸗

rituſſancti.qe ex vi oꝛdinis tab eſt ſenſus ego

qui ſum patris et filij· baptiſo te ꝛc · qꝛ ex vi v
boꝝ nõ eſt ſenſus ꝙ ego baptiſem te ſʒ aliqd
in te ꝓꝑ nomè patris æc· Si autẽ ſenſum locucõ

nis nõ varient nõ tollitur virtꝰ ſacramęti ſe⸗

cundũ qð ph̊ dicit qð nola et verba trãſpoſi
ta idem ſignificãt·. G̊ rich;. KRttẽdenda eſt etiaz
intencõ ſi em fiat trãſpoſicõ ex ſimplicita te ſi
ne ereoꝛis dogmatiſatione nõ noczʒ vt ſi dice
rem in noĩe pa:et fi·ꝛc · Racõ huiꝰ eſt qe oꝛdo
intelligit' in ipᷣis vᷣbis eo ꝙ filiꝰ ꝓcedit a pa
tre:et ideo ita nõ opoæstet expeimere oedinez
ſicut noĩa ꝓpſonarũ.Si aũt fiat ex malicia no⸗
cet.qe mutare foemã eccleſie nõ eſt bonũ.

Irca terciũ:· ſ.numerũ et oꝛdine ſacmęto⸗

Nꝛũ noue legis ſciẽdum ꝙ ſacram̃ta noue
legis ſunt.vij.ſ.baptiſmꝰ.ↄfirmacõ euchari⸗
ſtia·penitecia: extrema vnctio· oꝛdo·et matri
moniũ ſunt em̃ oedinata ad medicandũ infir
mitates ſpũales que ſunt ſeptem.eſt em̃ minfir
mitas pene ct culpe·. Infirmitas culpe eſt tri⸗
pꝓlex·ſ.oeigialis ↄtra quã eſt baptiſmꝰ.actua
lis moetalis contra quam eſt penitencia. et
actualis vemalis contra quaʒ eſt extrema vn⸗
ctio· Defectꝰ aũt pene eſt qdeuplex.ſ.ignoeã
cia dtra quã eſt oꝛedo m quo traditur ptãs di⸗
ſcernendi Infirmitas ↄtra quã eſt ↄfirmacio
Nalicia Otra quã eſt euchariſtia·et ex his cõ
flata ↄcupiſcentia ðtra quã eſt matrimonium
Nec em̃ qᷓ̃tuoe vt dicit beda ex peccato nobis
inflicta ſunt · Sciendũ em̃ ſm rich.ꝙ ſemꝑ di
Sne recipieti ſacramentũ oedinis ofertur ali
qua illuiacõ ↄtra ignoꝛãciaz que eſt in homi
ne racõne peccati oeiginalis tantũ.licet non
ſemper appareat m effectu hominẽ illumina
cõnem recepiſſe talem illa tñ illuminacõ totã
illa ignoꝛãciam non tollit ſed minuit. Dicit
aũt quodlibet p̃dictoꝝ ſacramentoꝝ vnum
ſacrametum ab vna ꝓfectiõe finis ſicut dici
vna domꝰ.qæ liczʒ in ipſa gerãtur plura totuʒ
tñ qð ibi gerit ad vnũ ſignificanð et efficie⸗
dum oedinatur. Deimo aute oedinantur illa

ſacramẽta qᷓ̃ reſpiciunt cõiter om̃s puta bapti
ſmꝰ ofirmacõ euchariſtia pñia extrema vncti

Doſtea qᷓ reſpiciũt ſpecialiter ahquoſ vt vlti⸗

ma duo oedo et matrimoniũ- Inter pema vo

Inq;· peimo oedinatur illud qð eſt ſacram̃tnz

intrãciũ·ſ.bap·vlcio illud qdð e exeũciũ · ſ.ex⸗
trema vnctio.media aũt ſunt ꝓgredieciuz⸗ m
ter que peimo oedinatur illò qò ptinet ad S⸗

cie collate ↄſeruacõnem.ſ.ↄfirmacõ.ſcðo il⸗

lud q eſt ad eius augmẽtum et roboeacõneʒ
ſ.euchariſtia.tercõ illud qð eſt ad eiꝰ ſi ſit a⸗
miſſa repacõnem.ſ.penitencia. Inter vltiã vo
dDuo·peimo oꝛdĩatur illò qð reſpicit pfectos
ſ.oꝛdo.ſcðo illò qð reſpicit impfectos.f.ma⸗
trimoniũ · c Wubitarʒ aũt aliqs de aſpſione a

que bñdicte an ſit ſacramtũ ꝓ eo ꝙ eſt otra p

dicta vemalia remed iũ e ꝙ nõ eſt ſacramtu
qꝛ ꝓ aſpſionẽ aque bndicte remittũtur venia
Lia ꝓ modũ meriti inquãtum.ſ. excitat motuʒ

volutatis ſiue feruoæze caritatis ꝓ quem fit re

miſſio peccatoꝝ veniatiũ nõ canꝙ; ꝑ vmm ſac
menti:ſacram̃ta vero ſignificant rem ſacrã vt
ſaerantẽ actu ꝓ virtutẽ ſacram̃ti ñ ꝓꝑ modũ me
riti · hec ric B. ſzm aũt tho-m q̃rto· aqua bñdi⸗
cta oedinatur directe ad tolledum impedim

tũ vñ datur ↄtra neq̃ciaʒ demonũ et venialia

et ome qð p̃ᷣt impedire ſacramtoꝝ effectũ. Vn

de nõ eſt ſacramtum ſed quoddã facrametale

quaſi diſpoſicõ ꝗdaʒ ad ſacram̃ta eE nota
cũ aqua nõ hñdicta ador aque bñdicte · fit
EHm boiĩ.nij· ſen.di.xn.q:v. tota bñdicta.et

ide eſt de oleo nõ ↄſecrato ex · de ↄſe· ec · in

dubijs et idem dicunt tho· et Pe Hubiraret
etiã aliqs de iuramto vta ht ſacrametum cu
vocetur cõnter. Daeram̃tum iuramẽti q; Hʒ
q̃ndã habituòinẽ ad res ſacras. mqntũ.ſ.eſt
cõteſtacõ qã ꝓ ſacra vł aliqd ſac · et ex hꝰ
dicitur iuram̃tũ eſſe ſacrametũ. nõ eadem rõe
qua nũc loqmur de facram̃tis ſed eqnoce ſum
pto nõie ſacram̃ti vel anologice. ſ. ſm diner⸗
ſam habitudinẽ ad aliquid vnn qð eſt res ſa⸗

frea qrtũſ: effectũ ſacram̃ton ſcienduz

ꝙ effectꝰ ſacrametoꝝ noune legis eſt du
plex· vnꝰ peincipalis.ſ.gracia gtũ facies ad
quã peincipaliter oꝛdinãt. lius ſecudarius
pambulꝰ er diſpoſicõ et oedmacõ ad vlterio⸗
rem ꝓfectionẽe ·ſ. graciã gtu facietez Et iſte di
citur caracter vł aliquis oænatꝰ aĩe m ſacra⸗
mentis in qui bꝰ nõ impeinntur caracter. Di⸗
cuntur aũt ſacrameta cauſare duo p̃dicta ſm
boñn.nõ quaſi faciãt ea in aia ſed qꝛ vᷣtꝰ dei ſu
ſcipientibꝰ ſacram̃ta aſſiſtit ad infundendum
illa ex oꝛdĩacõne ſua.mt. vlti·qui crediderit

et baptiſatus fu.ſal.erit. Vñ dicit augꝰ. ix · ð

ci · dei · c. vij . ꝙ ſpuſſanctꝰ opat intrnſecꝰ vt
valeat medicina qᷣ exhibet extrinſecꝰ. ſñſtit
aũt ad hoe tũc vᷣtus diuina merito paſſicis

xp̃i. Iñ ſup illð Ho.v.in ſibitudinẽ pᷣnaricaci

onis ade · dicit głoex latere xp̃i ꝓfluxerunt
ſacram̃ta· ſ.aqua ablucõis et ſanguis redem
pcionis · ꝓ que ſaluata eſt eccleſia:et ſpeciali
ter de baptiſmo haber de ole · di. inmj · Peie et
e de bap.maioees:ccaute. S querat' qᷣd

ſit earacter ꝓut hic accipit. dicenð ꝙ ſzm ꝙ
elici poteſt ex ſcriptis magiſtro“ caracter eſt
quoddã ſpuale ſi gnũ aĩe diumitꝰ impᷣſſum · S
cie gnificatm̃ et qᷓntũ eſt de ſe as graciã dꝝ
ſpoſitiuũ:dei cuiꝰ gracia eſt et ſmmilitudo cõ
figuratm̃ et popuii dei ſm fidei ſtatũ diſticti
uũ reddens hoĩem habẽtem ip̃m ſpualiũ actu
um ↄmunicatm cuiuſmodi ſunt miſtracõ vł re
cepcõ ſacram̃toꝝ et indelebiliter pmãſiaum
vn angs.caractere ſemel impoſito nunq; ali⸗
quis eo carebit · G aũt verũ nõ eſſet niſi ꝑ ſac
mentũ illò aliq̃d ꝓpetuũ aĩa recipet. Qma ve
ro vt dictũ eſt caracter eſt ſignũ diſtinctm̃ po
puli dei hm ſtatũ fidei Ideo impeimit tiñ in
ſacramentis recipientibꝰ determinatum fidei
ſtatũ·Priplex è autezʒ ſtatus fidei in eccleſia
militante et ſecundum hoc eſt triplex diſtin⸗
ctio ſicut in exercitu:pꝛima cõmunis tociꝰ ex
ercitꝰ ab alio exercitu/ſcda ſpecialis milituʒ
a popularibꝰ.tercia ſpecialſſima ducis ab v⸗
triſq;· peima reſpicit ſtatũ fidei gignende et B
fit ꝓ caracterem baptiſmi· ſcda ſtatũ fidei de
fendende ab aduerſarijs et B fit p caracterez
Ofirmacõnis.· tercia ſtatũ fidei multiplicande
m alijs et docẽde et hec fit p caracterẽ oꝛdi⸗
msS· peima eſt bonoꝝ a malis ſen fideliũ ab ĩ
fidelibꝰ.ſecunda foecium ab mfirmis · tercia
clericoꝝ a laycis hec boñ-
C Arca ꝗntu.ſ.miniſtros ſacramtoꝝ qrunt
plura · ſ.vtꝝ poteſtas miſterij ↄuemiat e
ciaʒ malis in ſacram̃tis c ꝙ ſic: qdã em̃ ſunt
de ſubſtãcia ſacram̃ti et G̊ omiſſa ſacrameta e
uacuant. quedã vo ↄgruẽcia et hec ſi omitta
nõ euacuãtbonitas vero miniſtri de ↄgruen
cia eſt nõ de ſubſtãcia.Haz ea que ſunt de ſuh
ſtãcia opoetet eſſe certa.bonitaſ vero miniſtri
incerta eſt iõ ſi deſit nõ eſt minꝰ ſacramtũ vñ

augꝰ.ſup ið jo.peimo ſup quẽ videris ꝛcdic

quid inquit tibi facit miſter malꝰ vbi bonꝰ
dñs et habet' de dſe . di inj· baptiſmus· Id B
etiã eſt æ · e.di.c.romañ.ex.e.qcnoe.c. ſequẽ
tibꝰ et płurihꝰ alijs .· Vta ſanctitas miſtri
opetur aliquid ad effectũ ſacram̃ti oc eſt qᷓ
rere vtrũ ſanctioꝛ miniſtex melioꝛe effectũ ſa⸗
cramẽti faciat & ꝙ nõ vn auguꝰ. ſupꝑ jo.tra⸗
ctatu · v. et habet de conſe · di· ij · cũ baptiſa
cur.n datur inquit imp baptiſmꝰ ꝓ impes mi
niſtros⸗G i etiã ꝓbatur in pluribꝰ alijs· c. e
iuſdem diſtinctõnis. Sciendũ tñ ꝙ in ſacram̃
to quedã ſunt ſubſtãcialia et in his nõ plꝰ va

let opacõ boni miniſtri q; mali q deus ibi o⸗

peratur vt actoe hõ vt miniſter. quedaz vero
non ſunt ſubſtãcialia vt ſacram̃talia et cæões
et himoiet in his p̃t valero ſanctitas et boni
tas miniſtri et ;̊ᷓ pꝑ accides nõ pꝑ ſe quãtũ.ſaò
aliquos effectꝰ accidetales ſacram̃to nõ eſſẽ
ciales ſm pe: et ric̊. vel dicenð ꝙ illud qð e
effectꝰ ſacramti nõ impetrat' oꝛõne eccleſe

vE mmiſtri · ſed ſolũ paſſione et merito xp̃i:en

ius vᷣtus opatur in ſacram̃tis vt dictũ eſt. vñ
effectꝰ ſacrameti nõ datur melioæ p munſtrũ
melioeé. aliqd tñ annexũ impetrar pt recipie
ti ſacramcũ pꝑ denocõzʒ miſtri. ſʒ tñ mſter nõ o
Patur ſ impetrat opandũ a deo-ſancti em̃ ali

qa muemuͤtur baptiſando obtinuiſſe Piſ quos
Haptiſabãt ſamtate coepiſ. vt ſanctꝰ ſilueſter
onſtantino mundacionem lepee. Vtrum
mali peccent diſpenſando ſacramta ρα ꝙ ſic
nam aliquss in agedo peccat ex hoc qò opa
nõ ſIʒm q opꝑtet vtz p ꝓphm.v.ethi:ẽ at ↄueni
ens vt m miltri ſacramtoꝝ ſint iuſti et mundi

qe mniſtri debent dño ↄfoemari ſzm illud le⸗

uiti ·xxix· ſcti eritis . æc.et ideo nõ ẽ dubiũ q̃n
mali exhibentes ſe miniſtros dei et eccleſie ĩ
diſpenſacõne ſacrametoꝝ peccet · et qe B pec
catum ptinet ad ireeuereciã dei et ↄtaminaci
onem ſacramtoeũ quãtum eſt ex pte ip̃iꝰ hõis
peccatoeis: licʒ ſancta im ſe et mcontamma⸗
bilia ſint. ↄlſeques eſt ꝙ tale peccatũ eſt mo⸗
tale ex genere ſuo.hec tho. Vta malꝰ mi⸗
niſter cui offert᷑ puer baptiſandus in piculò
moetis exiſtens ſit ꝓplexus vt infra vbi a
gitur de his que requimrũtur ex pte baptiſanci
um. q Vtꝝ ſuſcipies ſacramtuʒ a malo mini⸗
ſtro peccet E ille qui ad ſacramẽeta accedit
ſuſcipit quidem ſacramtũ a miſtro eccleſie nõ
mquãtum eſt talis pſona ſed inquãtum eſt mi
niſter eccleſie· et ideo quãdiu mimiſter ab ec⸗
cleſia toleratur· ille qᷓ ab eo ſuſcipit ſacrame⸗
tuzʒ nõ ↄmũicat eiꝰ peccato ſed cõicat eccle⸗
ſie que tã ᷓ mmiſtrũ exhibz eũ vñ ñ peccat in

Hoc niſi foete ꝓ accidẽs cõicando eiꝰ pecca⸗

to vel ↄſenctendo ſi Bᷓ ipᷣ̃o faueat ei vel foue⸗
at eũ in peccato.vñ dato etiã ꝙ malꝰ pᷣſbiter
peccet ſacram̃tum ↄferedo nõ tñ opoetet qð
ſumes vł petes ab eo ec pᷣter cãm neceſſitatis
peccet. ꝓpter duo. peimo qæ nõ p̃t eſſe certus
ꝙ ille ſit ĩ peccato moetali cui ſpirituſſanctꝰ
cooꝑpatur miſtrati iuſti ficacõz impij. ſecundo
qe petit qð iuſtũ eſt qꝛ ſacramta a ſuo p̃ſbite⸗
ro recipe debz. nec ꝓ hꝰ cogit nec inducit eũ
ad peccãdum qę ille reddere p̃t nõ peccando
qð debz . Bi vero ab eccleſia nõ tolerat' puta

cum degradatur ſuſpendit vel excõicat. pec

cat qui ab eo recipit ſacram̃tuz. qe cõicat pec
cato ipſiꝰ niſi cũ in neceſſitate ſuſcłpet ab eo
baptiſmũ . H de tho· et pe.q VYti angeli poſ⸗
ſint eſſe mĩſtri ſacramtoꝝ e vt ſupea dictuz
eſt tota virtus ſacamentoꝝ a paſſione xp̃ᷣi di
uatur ꝗᷓ eſt eiꝰ Gm ꝙ hõ cui in natura ofoꝛmã
tur hõies nõ angeli ſ̊ iſzm paſſionẽ dicit mo⸗
dicũu ab angelis mmoeatꝰ vt patet ad hebẽz.
xij· et ideo ad hõies ptinet diſpenſare ſacra⸗
menta nõ ad angelos. Sciendũ tñ ꝙ ſicut po⸗
tenciã ſuã nõ alligauit deꝰ ſacramentis quin
poſſit ſine ſacram̃tis effectꝰ ſacramtoꝝ ↄfer
re ſta etiã potenciam ſuã nõ alligauit miſtris
eccleſie quin etiam angeli poſſint veritatẽ mi
niſterij ↄferee m acramtis·et qe boni angeli
ſint nucij veritatis ideo ſi aliqdð ſacramẽtale
miſteriũ a boms angelis ꝓficeret' ratum eſſe
hah endũ qe ↄſtare debz hoc fieri autoꝛidiui
na ſicut quedã templa dicuntur miſterio ãge⸗
loꝝ ſecrata.Si vero demones qui ſunt ſpuũs
medacij aliq ſacramtale mĩſteriũ exhiberet
non eſſet ratũ habend ũ . hec tho. We inten⸗
cõne aũt et fide vti requirãtur in miſtris ſa⸗
crameto vide infra vbi agitur de his qᷓ rej̃

e

runt ex pte baptiſanciũ·
¶ Mn ſextũ. ſ.iteracõzʒ ſacram̃toꝝ qᷓrunt

plura·.ſ·vtrũ poſſint iterari & tria ſac̃⸗
meta penitꝰ iterari non poſſunt nec debẽt ſcz
baptiſinꝰ et oꝛdo·i.qi :quidã in pemcipio ſi⸗
militer ofirmacõ. de dſe. di · iiij · dictuz eſt et
c.de hoĩe q ergo non pnt iterari ideo nichil

facit qui iterat:qe vero nõ debẽt · ideo qui ſci

enter iterat Suiſſime peccat· Geliqua vero q̃⸗
tuoe iterari poſſunt · ſ.matrimoniũ· xxxj·q· ĩ · a
periant et· ciſe · Itenmeuchariſtia de dle · di · ij ·
quotidie· Itẽ penitẽcia ex · de pe· et re · omnis
Kem extrema vnctõ xxxv · di · ilõ. Racõ aute
Pon eſt q nullum ſacramẽtale nec ſacramtuũ

qð habet effectũ ꝓpetuũ debz terari · qe oſtẽ

deret ſacramtũ nõ fuiſſe efficax ad facienduz
illũ effectũ et ſic fieret miuria illi ſacrameto
i.qi.quidã·. ſacram̃tuz aũt qð habz effectum
nõ ꝓpetuum poteſt iterari ſine iniuria vt effe
ctꝰ pditꝰ merito recuꝑet.qe ergo peima tria
effectũ habent ꝓpetun.impeimũit em caracte

rem indelibi lẽ mm aĩa qui exquo ſemel impꝛi⸗

mic᷑ ampliꝰ nõ poteſt impeimm et ile ekffect?
peimꝰ ſie quo nichil fit eſt ꝓpetuus ideo nõ

poſſunt nec debent iterari · et qe etiã ſic ſtatu⸗
it dñs.vñ ſi aliquis reſuſcitaret non eſſet re⸗

baptiſandꝰ vel reoedinandꝰ vel ↄfirmandꝰ.
GSecꝰ aũt eſt de alijs quatuoe ſacramtis· ꝓba
B diuerſitas ab aug· xxij·q· vij· licite et · 1. q· i
ꝙ quidã · Quidã aut dicũt ꝙ nullũ ſacram̃tuʒ
eſt iterandum. ꝓ quibꝰ facit aug dicens nul
li ſacramto eſt miuria facieda ergo nullũ ſac
mentũ eſt iteranð qꝛ de tali iniuria loqtur de
Oſe.dꝛ.nij·oſtenditur· Cõcoedãdo vero p̃t di
ci ſine pᷣindicõ ꝙ ſacramẽtum iĩterari p̃t intel

ligitur dupli. vno mõ reſpectu eiuſdes ſume

tis et ſic veꝝn eſt ꝙ ſupeadicta qᷓtuoe ſacrame
ta poſſint iterari ·qe ab eodẽ pñt pluries ſumi
Flio mõ reſpectu eiuſdẽ effectꝰ et ſic verũ ẽ
ꝙ etiã illa quatuoe iterari nõ debẽt · ſi em ite⸗
rarentur ad eundẽ effectũ in numero ad queʒ
peiꝰ fuiſſent ſumpta et collata.fieret ip̃is ĩiu
ria acſi fuiſſent peiꝰ ab effectu ſuo vacua cuʒ
tamẽ ſemꝑ habeãt ſuũ effectũ niſi aſſit impe⸗
dimentum ex pte ſumętis· Iterari tam poſſunt
ab eodẽ ad effectũ nouũ ſine miuria ſacramẽ
ti rõne p̃dicta.Que eſt pena iterato ↄferen
tis bapti ſmũ qi ſcienter aliquẽ rebaptiſa

nerit ſzm hoſti · ti · de apoſtoſia talis ſi ſit cle⸗

ricꝰ eſt ſzm canones deponedꝰ ar · de dſe · di.

iiij. eos quos et · c· qui bis· ſi ſit lapcꝰ ẽ excõ
muicandꝰ et pena guioei plectedꝰ vt dicitur

ibidem nec pᷣt oꝛdinari vñ etiã acholitꝰ qᷓ mi⸗

ſteriũ p̃buit ſcicter p̃ſbitero rebaptiſanti ſi pu

hlieũ ſit nõ debz ad oedines ꝓmoueri niſi re⸗
ligionẽ intret vbi fauoee rel igiomis pᷣt ſecum
diſpenſari. Si vero ſit occultũ cũ de pena pe⸗
niteciã egerit ꝓmoueri pᷣt e de apoſto· ex li⸗

teimn Si vero rebaptiſ⸗ auignoeãter ign oꝛã

ci a facti · exhibita debita diligeneia oĩmode
ex cuſatur.Si aut ignoꝛãcia iuris non excuſa
qꝛ tab ignoꝛãcia in talibꝰ nõ excuſat⸗ Szm le
ges vero q̃ᷓ rebaptiſat e ſi ſit laicꝰ ðᷣcapitãdꝰ
D vo ſit pᷣſ biter ẽ tãq; indignꝰ ſacerdocio de

ponẽdꝰ.C.ne ſan. bapeiſ.ite. l. i · ¶ Que ẽ pe
na ſuſcipientis iterato baptiſmuz · ſecudũ
leg es videt᷑ eſſe decapitãdꝰ vt pdicta lege
ſzm vero canones qui ſponte vel coacte odi⸗
cõnaliter fuerint rebaptiſati · nõ poſſunt ꝓmo
ueri · Et idez intellige ſi ignoꝛanter et poſtea
cũ ſcinerint ratũ habuerint di.l.Ofirmãduz et
1.q:vij· in qualibzʒ ·hoc aũt fuit ſtatutũ ter
reuereciã ſaerameti et in deteſtacõnem murt
ancium ſacrameto n habitu tam clericali ð⸗
bent iſti vinere et ſic retinebũt peiuilegiũ cle
ricale·di.lxxxj·dictũ · et de ðſe⸗ di · v· dictum
qui aũt ignoꝛãter fuerit rebaptiſati ſicut inter
dum fit de pueris vł coacti abſolnte ꝓoſſunt
ꝓmoueri de iure ſzm aliquos ex ꝗbꝰ eſt hoſt.
ſzm vero alios de diſpenſacõne ep̃i · et hoc eſt
tucius ſzm gof · et . i · q· inj · placuit · de vtriſq;
habe di . ii · eoſ quoſ· Obuiae tñ p̃dictis vnde
t de conſe. di. iiij . qͥ bis . vbi dicitur ſiãs eſt
ignorãter rebaptiſatus non indiget ꝓ eo pe⸗
nitere ſed tamen ireegularis eſt et non p̃t peo
moueri niſi neceſſitas magna cogat ſecũs
dum bar . hoc intelligitur de ignorãcia iuris

que nõ excuſat et cũ dicit ꝙ talis nõ indiger
ꝓ eo penitere ſupplet verũ eſt rãtũ quãtuʒ a⸗

alias . Izm hu.vero intelligit nõ tm̃ de igno

rancia iuris ſed er facti · et factũ fuit hoc oli
in odiũ rebaptiſancium· ſed hodie bñ poſſunt

tales ꝓmoneri qura tales oĩno excuſat igno⸗

rãcia facti et he reſponſiones haben in glo-·

pᷣdicti.c.qui bis·ponunt etiã a gof· ptim in
ſumma ſua ti· de ſacrameètis nõ iteranðò · Quod
vero dicitur ibi niſi neceſſitas cogatet addi
quia imminẽete neceſſeate eſt cum talibus ꝓp e
piſcopũ diſpenlandũ · Zzm aũt ſcotũ illð· c. qᷓ
bio. ch accipiatur ex penitẽciali theodo⸗i epi

ſcopi eantuari · infligere ñ p̃t irregularitates
niſi foꝛte dicatur ꝙ oĩa:c.a graciane in coe⸗

pe decretoꝝ incoæpata ſunt a papa ↄfirma⸗
ta:hoc tame non eſt mamfeſtũ ſicut eſt mani⸗
feſtũ ꝙ oĩa que ſunt in coꝛꝑe decretal iũ ſunt
per papã ↄfirmata· hoc em patz y ꝓhemiunm
bonifarij viij Etc ſi di catur liez ile epiſcopꝰ
nõ potuerit ius illud odere. innuit tn papaz
illud ius odidiſſe cum dicit hm canones H
gloſatoꝛ deberet oſtedere vbi ſit ſup hboc edi⸗
tus canon et hoc nõ facit.poreſt ergo dici ꝙ
ignoꝛãtia dumõ ſit ꝓbabilis ſient excuſat to⸗
taliter oferẽtem a pena ireegularitatis · ita et
ſuſcipientẽ. vmuerſal ter em pena canõica ñ
incureitur niſi a latoꝛe canõis inferat vbi er
8 0 nõ inuenitur ex vi verboꝝ inflicta· dicen
dũu eſt ꝙ nulla eſt. verba em̃ ↄſtitucõnuz pena

lium nõ ſunt amplianda ſed pociꝰ reſtringen

da ſecundu regulam iuris. hec ſcotꝰ. Qð aũt

dictũ eſt de rebaptiſato. intelligendũ eſt etiã

de reoꝛdmato vel recõfirmato ar. di lxviij⸗
c· i. et de dſe . di · xj · dictuz · et di · l. p̃ſ biteros ·
ita dicũt canomſte · Jed ſcotus dicit Otrat᷑iuz
cum nõ inueniatur expeeſſe in iure irzegulari
tas inflicta ꝓ iteracione ↄfirmacõnis. et hꝰ
Ofirmatur per illð ·c.dictũ.vbi infligitur pe
na ꝓ iteracõne ↄfirmacõnis et nõ pena iree⸗
gularitatis · Sed magis innu oppoſntũ · ſ· ex

erciciũ officij clericalis. De pena etiã talibꝰ
imponeda dicetur infra cuz de menſura ſatiſ

factionis aget' Quid de illo qui dubitate ꝓ

babiliter vtrũ ſic baptiſatꝰ vel dfirmatꝰ vel
oꝛdinatus h ꝙ ſine piculo ꝗꝓpter tale dubiũ
poteſt bapti ſari osdinari et Ofirmari quia no
intelligitur iteratũ qð neſcitur eſſe factum · de
conſedi.i. ſolennit atẽ et di · inj · ſi nullam · et
ex · de p̃ſbitero nõ bap · veniẽs vnde ſi habna
diligentia requirendo·ſ.a familiaribꝰ eiꝰ et
notis.de eo p aliqnẽ ſciri nõ poſſit ꝙ baptiſa
tus fuerit intrepide rhaptiſari poterit de dſe ·
die iin·cũ itaqʒ quinimo etiã tenetur et debet
in dicto.c.ſi nullam. vnde in tali caſu q illᷣ
eſt ſgnũ ꝓbabile ꝙ nõ ſit baptiſatus· eũ qui
baptiſmũ iterat ignoꝛãcia totaliter excuſat ðᷣ
bet aũt tũc oferens baptiſmũ his verbis vti
ſi es baptiſatus nõ rebaptiſo te · ſed ſi non es
baptiſatus ego baptiſo te in nomie pa· et fi.
et ſpirituſſancti · ex· de baptiſmo · e · ij · et eãdẽ

foemã ſeruet mali Quõ de aliquo dſta⸗
bit ꝓbabiliter ꝙ baptiſatus ſit ι vni? hHo⸗

mims teſtimonio. Naʒz de baptiſmo et Ofirma
cõne creditur teſtimonio vmꝰ hominis · ſecꝰ
eſt de oꝛdine di · lxxxix · affros· et eſt racõ · ſe⸗
cundum greg. i · q: i. ecce cuʒ honoeis/quia
circa talia.ſ.que etia ad alios oꝛdinant vt ẽ

oedo maius piculum vertitur di⸗-xlij · qeſcaꝰ

H nota di.iiij· placuit ĩ gło⸗Eſto ꝙ ĩuenia
infãs expoſitꝰ et a qꝰ ſit expoſitꝰ neſciaꝰ “
nitꝰ nec cñ eo ſignũ vel veſtigiũ inueni ꝙ ba
tiſatus ſit. nũquid eſt talis baptiſandus ab

iolute vel ſub ↄdicõe & talis e bapti ſandus

qja in dubio quiſqʒ baptiſari debz de cõſe · di⸗
nij · puulos.et.c.ſi nulla.quia tamen non eſt
certu eũ non eſſe Paptiſatũ ideo ad vtandum
om̃e piculũ baptiſandꝰ eſt ſub ↄdicõne vt pᷣ⸗

dictu eſ⸗g Aud ſi aliquis ꝓbet ſe eſſe oꝛdia
tum quo ad ſp

eciẽ facti tame alms excipi cõ
tra eù dicens euʒ nõ fuiſſe baptiſatũ · Nuquid
crederetur tunc vmꝰ teſtimomo baptiſmum-

dic hu. ꝙ qñ ñ eſt in pᷣiundiciũ credit aliaſ

autẽ nõ. vnde nõ poſſet quis de baptiſmo ſuo
teſti moniũ facere per vnum · ſiquid ſidi lega⸗
tum eſſet ſibi relictũ ſub hac odicõne · ſ. ſi ba⸗
ptiſatus eſſet qꝛ · ſ. fieret piudiciũ heredi de O
ſe.di · e .placuit in glo ·¶Quid ſi dubitet de
moetuo vtaz fuerit baptiſatus ꝙ ſeeꝰ eſt
de uiuo et de moꝛtuo· vbi em̃ dubitatur ð vi⸗
uo habet' ꝓ non baptiſato et baptiſat' de cõ⸗
ſecra.di.iiij. cũ iſtã · vbi vero dubita de moe
tuo pᷣſumendu eſt eum eſſe baptiſatum .· er de
pᷣſbitero non bapti ·c. ij · et · ij · vbi dicit. ð eo
qui natus eſt ex xp̃ianis pentibꝰ et inter xpᷣia
nos eſt fideliter onerſatus oaz violeter p̃ſumi
tur ꝙ fuerit baptiſatus vt G̊ pᷣſumpcõ ꝓ eetti
tudine ſit habenda donec euidẽtibꝰ foeſitan
argumentis otrariũ ꝓbaret' de G etiã eſt ar ·ðᷣ
conſe · di . nij · ſi eos · vbi etiã h;̊ notat ĩ glo.
Be cathecifmo et exoæciſmo ti · ij.
J7J Onſequenter oſiderãdum ẽ de ſinguliſ
Atlacramentis in ſpeciali ſim oedinem p
. miſſuz vñ pemo ↄſiderãdũ ẽ de cache⸗
ci ſmo et exoꝛciſmo q̃ duo p̃parãt ad baptiſmũ

vr er/*

ſcdᷣo de ipſo baptiſmo.tercõ de efficacia ba⸗
ptiſmi. ꝗqᷓrto de miniſtris baptiſmi · qᷓnto de ba
ptiſandis· Circa catheciſmu aut qᷓrunt' plura
ſ.vtruũ catheciſmꝰ pᷣcedat exoeciſmũ vel econ
ureſo K& baptiſandꝰ ſit adultꝰ et capax do
ctrine tuc ſecꝰ e ꝙᷓ ſi ſit puulꝰ.vñ in adultis
pᷣcedat catheciſmꝰ in ꝓuulis vero exoeciſmꝰ
et 16 mutatꝰ eſt oedo hm aliq̃s eceleſias nec
obſzuatur ille q ↄſueuit eſſe in eceleſia peimi⸗
tiua qe tůc baptiſabant' adulti nũc aũt puu⸗

li. Vtu debeat catheciſmꝰ pᷣcedere bapti⸗

ſmũ h ꝙ ſic· de cõſe·. di.inj:añ baptiſmu: et
c· pꝓſonaſcũ em baptiſmi ſalꝰ per fidei verita⸗
teʒ ſitjmerito requirutur a baptiſando ea que
ſunt de neceſſitate fideiſhec aũt ſunt tria · ſ. fi
dei ſuſceꝑcõ feſſioſet ſeruacõjet ideo ꝗp⸗
ter hec tria cacheciſmꝰ eſt inuetus in quo fit
inſtructõ de articulis cõibꝰ diſtincta ad fidi
ſuſceptione.fit etiã reſponſio ad fidei ꝓfeſſi⸗
onem.fit etiã reſponſio ſiue obligacio ad fi⸗
fidei obſeruaconem qᷓs vero adultꝰ peccatuzʒ
eiũ habet et ꝓ ſe credere poteſt.requirũt᷑ B

4

2
„

de neceſſitate ab eo· et ꝓ ſe ipᷣm ſaee vero puu⸗

lus nec peccatũ actuale habet nec ꝑ ſe actu &ο,
—WRs

credere poteſt. ideo requirũtur ab eo de con⸗
Sruitate et ꝑ vicariũ ·ſ.patrinũ ſuum.q; Vtrũ
verũ dicat patrinꝰ reſpondeẽs ꝓ puulo credo
H ꝙ ſie quia reſpõdet ꝓ eo de fidei ſacramẽ
to ſm auguſtinu· in pnñti · vt ſit ſenſus credo.i
fidei ſacram̃tũ ſuſcipio vel ſuſcipe pᷣſto ſum et
no eſt ſermo falſus vel mſolitꝰ.qe vt dicit au
Sguſtiꝰ.ad bonifaciũ ſepe ſignũ ſumitur ꝓ re
ſicut dicimꝰ cras erit reſureectio dñi·et vidẽſ
furnũ dicit ſe videre ignẽ. Vl reſpõdet de ob
ſeruãcia fidei in futuro ſecunduz dyoniſiũ. ve
ſit ſenſas credo.i.qnãdo ad pfectã etatẽ ve⸗
nerit credet · et hoc quidẽ ↄfiteri pᷣt ex ꝓpoſi⸗
to ſolicitudims circa eũ adhibede. Fut alioꝰ
poſſet eſſe ſenſus.credo·i.operã dabo ad hoc
credat. 4/ Vtrů puuli ſint cacheciſandi Hẽ
ꝙ ſic licet em̃ catheciſmꝰ ꝓpter adultos fuer:
inſti tutꝰ.ſunt tñ catheciſandi etiã pauli hicet
nullã poſſint app̃hendere inſtructiõz circa ex
Peimenã veritatem ſiue vtilitatez baptiſmi
tu etiã ꝓpter maioæ ſolenitatẽ · tů etiã vt pa
trini meliꝰ ſciant ſuꝑ quibꝰ debeãt puuloſ in
foemare· tum etiã vt ꝓuulꝰ fideʒ et religionẽ
xpᷣianam diligentiꝰ cuſtodiat P hoc qd ſciet

ſe eã ꝑ aliũ in baptiſmo ꝓfeſſuz fuiſſe. c) Ba qᷓ

ritur in cuiꝰ pſona ſui reſpondeãt patrini H?

Pt dici ꝙ in pſona ſui vł in pſona puuli vt pa

tet ex ſupeadictis . VYtra autez ex illa rñſione
Patrini obligetur de hoc habet infra vbi agi
de ritu haptiſmi. Vtrũ puulꝰ per eos ob⸗
liget· c quedã ſeint neceſſtatis· et ad hoc
pehomo ꝓꝑ aliũ obligari quedã volũtatis et
ad hec requiritur ꝗpeius conſenſus. obliga
ergo ꝓ patrinos voto generali nõ ſpeciali ad
ea que ſunt neceſſitatis ñ ad ea que ſunt ſupe
oSacõnis de conſecraci· diſtin: inj parnuli
H bon.q Vti hm̃oi obligacõ ſit votu H
non ꝓẽeie qe votũ ꝓpꝛie eſt de eo qo eſt ſupe⸗
rogacois · exteſio tn nomine eſt votum · ge eſt

voluntaria obligacõ.vñ ſuper ilud põ.voue

e

re et reddite · ꝛc· dieit glo · ꝙ votũ emittitur ĩ
baptiſmo.nõ facit aũt duplex peccatũ venien

do tra:quia nõ obligat poſtea magis ꝙ; pei
us ð neceſſitate.ſʒ de bono et equo.hec boñ.

Irca exoeciſmũ ſcienð · ꝙ baptiſmũ pᷣuei⸗

re debz nõ tm̃ catheciſmꝰ ſed etiã exoeci
ſinꝰ de dle · di · iiij · ſue puuli vſq; ad.c. illud
venit ſacerdos · qe ꝑ exosciſmũ aſſiſtente ſibi

vᷣtute diuina poteſtas dyaboli expelli a ba⸗
ptiſando ſic intelligendo ſm rich;.ꝙ artatur

Foæeſlas Dpalyoli reectu illiꝰ ne ceteris pi⸗
us tantũ poſſit decetero ↄtra illũ q̃ntũ velit
ſed p exoeciſmũ fit ne maxime impediat bapti
ſandum a ſuſceptiõe baptiſmi et effectu eius
vnde nõ debet exoꝛciſmꝰ aliquo mõ pᷣtermitti
niſi in neceſſitate· et tunc ceſſante picło debz
ſuppleri vt ſolenn itas et vnifoemitas ſerued
in baptiſmo· Et etiã qe ſm ric G̊. Habet effica⸗
ciã etiã poſt baptiſmuũ repeimẽdo dyaboli po
teſtatẽ quã dyabolꝰ accepit ſup hõiem ꝝ pec
catuzʒ · licet em̃ in ꝓuulo poſt baptiſmũ nõ ſit
peccatũ.tñ ĩ eo remaẽt actualiter fomes pec⸗
cati · Cu pᷣdictis ↄueniũt tho.et alij doctoꝛes
Debz etiã baptiſ ãdꝰ catheciſari et exoꝛciſari
pᷣſ bicerũ de conſe. di. inj· ſacerdotes. Fd

oc nota ꝙ adulti baptiſandi.debet tribꝰ ſe⸗

ptimamis ante baꝑtiſmũ catheciſari et exoeci
ſari in quibꝰ doceãtur ſimbolũ ·ſ.credo in de
um:et in cena dñi debent eßo et pſbitero re⸗

ſpõdere et poſtea baptiſari in ſabbato paſche
de dſe ·˖ di · uij · baptiſandos et · c. ſe ſnge a ut

Zꝗquiafrequeter ad vomitũ redeũt debet ante

baptiſmũ.xl .diebꝰ catheciſari et in abſtinen
cia ꝓbari di: nij · ne quod abſit. Quid aute
ſignificent ea que fiunt in catheciſmo et ex⸗
oꝛciſmo ponnur de dſe · di · inj · ab illo.c. po⸗
ſtea. vſqʒ aòc· venit · et · c· perſona. hHabetur
etiã h infra de ritu ſoleni baptiſmi q̃ſi in fi.
= De baptiſmo ti·terceiꝰ.
Oſtea oſiderãdum eſt de ip̃o baptiſmo
et pꝛeimo de quo baptiſmo eſt h̊ mencio
ſedo quid eſt baptiſmꝰ de quo ; inten
ditur. tercõ a quo fint inſtitu· inj· de eiꝰ ma

teria ſiue liquoee in quo habet fieri·qnto de

foꝛma verboꝝ eius que debent ibi dici · ſexto
de locõne · ſeptimo de ritu baptiſmi et quare
baptiſmꝰ nõ poſſit iterari?X Circa peimũ ſciẽ
dum eꝙ triplex eſt baptiſmus vt dicit augꝰ li.
imn:de vnico bapti ſmo et habet.de cõſe. di.

inj· baptiſmi vice.ſ. flumĩs ſanguinis et flam
mmis ſiue ſpunͥſſancti · ð̊ peimo jo·iij· et poſt B

venit iheſus in tereã iudeã et baptiſabat.de
ſcðo jo.xij.bapti ſmo hoc habeo baptiſari de
tercõ actuũ ſcòo· vos aũt baptiſabimĩ ſpiritu
ſancto.Deimꝰ dicitur ꝗq;e baptiſmꝰ.alij duo
methafoꝛice· qꝛ vterqʒ inſtar baptiſmi aq ha⸗
bet purificare et ꝑ ↄſeques vicem eiꝰ ſupple⸗
re.¶ Eſt aut potiſſimꝰ baptiſmꝰ ſanguinis vn
de dugꝰ ad Ffoꝛtunatum et habet᷑ de ↄſe.di⸗
iiij · cathecumini:baptiſatus ↄfitetur fidẽ ſu⸗

am coꝛam ſacerdote martir coꝛã perſecutoꝛe:

ille poſt ꝓfeſſonem ſuã aſpergitur aqua · hie
ſanguine·peeſens autem intencõ eſt de bapti
ſmo aque ·

⸗ .

ſeſt baptiſare ꝙ grece idẽ eſt ꝙ lauare la

Jaſe ſecundũ ꝙ baptiſmꝰ dicit᷑ ab eõ ꝙ

tine vñ baptiſmꝰ pᷣt dici lauacꝝ qð eſt aq̃ de
putata ad lauãdu·vł locio qð eſt effectꝰ vel
vſus lauacri · Sm aũt ꝙ baptiſmꝰ eſt nomen
ſacramenti diffinit' ſic a magiſtro ſen· li. nn ·
di.iij . baptiſmꝰ eſt ablucio coepis · facta ſub
foema verboꝝ certa.i.determĩata· et ſtat ibi
æ&ρucõ anthonomatice ablucõe aque · ſtat
etiaʒ locõne coꝛpis paſſiue et li coæpꝰ ſtat
anchonomatice ꝓ coepe huãno · Sciedum tñ
q in baptiſmo eſt aliqd dð eſt ſacramtuz tin
vt locõ exterioꝛ et aliquio qð eſt ſacramtum
et res vt caracter et aliq̃d qð res eſt tm· ſ.mũ
dacõ interioe. Et ideʒ intellige de alijs ſacra
mentis·pei mũ eſt cauſa ſcdi et tercij· ſcòm eſt
ſignũ peimi et tercij· da' aũt deſcripcõ p̃dctã
de eo qð eſt tãtũ ſacram̃tũ in baptiſmo·.

64 Irca terciũ.ſ.a quo baptiſmꝰ fuit inſtitu

Atus. Scienð ꝙ dns ſacramtũ baptiſmi in
ſinuauit inſtituit et ↄfirmauit Inſinuauit qᷣdẽ
facto cũ baptiſatꝰ fuit a johãne · et verbo cũ
pᷣdixit nicodemo. jo· iij· niſi quis renatꝰ fue⸗
rit ex. æc. Inſtituit aũt facto cũ baptiſare diſci
pulos fecit jo· nj. poſt hoc venit ihus ꝛterum
in indeã et baptiſabat et tunc inſtituit verbo
et facto·qꝛ dicitur ibi ꝙ baptiſabat · et ſi non
in ꝓſona ꝗꝓpeia tamen diſcipuli in ſua pᷣſentia
ſm qð ipe volebat · et iterũ miſit diſcipulos
ſuos ad pᷣdicãduz et baptiſandũ· luc. x· Cõfir
mauit aut baptiſmũ euã facto cum.ſ.de late⸗
re eins non tm fluxit ſanguis ſed etiã aqua in
ip̃ᷣa paſſonis ↄſumacõne· St vbo quãdo poſt
ruſureectionem omes diſcipulos et ſingulos
aè pᷣdicandum miſit machei . vlti · Et ſic patet
ex ſcriptura quãdo inſtitutus eſt baptiſmꝰ et
quomõ ſcriptura diuerſimode loquit᷑· patet e
ciã ꝙ bapuiſinus inſtitutꝰ fuit ante paſſionem
et poſt ſed añ inſtitncõne pemata·poſt vero ĩ
ſtitucõne ꝓpublica:cũ oĩ bus publicatũ et im⸗
poſitum eſt euangeliũ peima inſtitucõ erat q̃ᷓ
ſi in ↄſilio· ſcdᷣa in pᷣcepto · cuiꝰ vnuſquiſqʒ ex
eo tempoꝛe debitoꝛ eſſe cepit· ex quo ad eum
inſtitucõ ꝓu enit m boñ · et rich· et guab.
Irca quartũ ſciẽdum q; baptiſmꝰ fieri dz
in aqua. GKacõ cuiꝰ eſt inſtitucõ diuina:
Inſtitucõnis vero hm̃oi patet cõgruecia qe in
bapti ſmo anima mũdat ꝓ graciã et ſme eo ſe
cundũ omunẽè lege nullꝰ ſaluatꝰ. ꝓpter q̃ duo
optime ſibi ↄuenit aqua·ſ.quãtum ad peimuʒ
quia eſt naturaliter ablutiua: et quantum ad
ſecundũ quia eſt inter oms liquoees ↄmuniſ⸗
ſima. ¶ Vnde debet fieri nõ in aqua artificia⸗
li ſed i naturali q illa ab omĩbꝰ iter et fa⸗
ciliter poteſt haberi non ſic aũt aqua artifici⸗
alis · Potelſt autez fieri in omni aqua naturali
nõ tantum ſimplici ſed etiã mixta et in aqua
qualitercũq; tranſmutata dũmodo ſit ibi ſpeſ
aque ſalua.alias ſecꝰ eſſet.¶ Vñ pt fieri In a
qua maris in lixiuio et in aquis ſulphureis
d ſcienð aũt diſcernere ſpeciem aque opoe⸗

tet attendere tria m guabk . ſ. liquoeis oeigi⸗

nem racõne cuiꝰ patet ꝙ baptiſmꝰ nõ poteſt

fieri in aqua roſacea ł de ruta et himoi facta

nec in vrina nec in ſaliua e de baptiſmo non

vt apponeres:quia he nõ habent aque elemẽ
taris oziginé. et ideo nec ſpecie et foemam ra
cõne cuiꝰ patet ꝙ non poteſt fieri in poereta
pulmẽeto et hmmoi liquoeibꝰ mixtis· qe nec ma
teriam nec ſpeciẽ aqᷓ habent et effisaciã· rõe
cuiꝰ patet ꝙ nõ poteſt fieri in clareto luto et
cerumia et hinoi · Medo aũt ſpecie aque tenet
ideo in eo poteſt fieri baptiſmꝰ licet meliꝰ fi⸗
at in aqua· Cum pᷣdictis ↄneniũt ric· et alij
doctoees· Si aũt aliquis eſſet baptiſatus in a
liquo liquoee de quo dubiũ eſſet an haheret

ſpeciem aque rebaptiſandus eſſet vt dicit ſco

tus ſub Deiczne: Sz nũquid in aqua palu⸗
dinoſa poteſt fieri baptiſmꝰ ꝙ ſic · qꝛ licet
coiqumet' coꝛpus accidentaliter ꝓpter eiꝰ ↄ
fuſionem cũ immundicijs groſſis ſaluatur ta⸗
men in ea ſpeci es aque cui ex natura ſua pꝓ ſe
Ouenit habilitas abluendi.et etiã aliquo mõ
remanet in ea ꝗꝓpeietas ablutiua qð ido dico
quia ſi nullo mõ remaneat in aqua actu ꝗꝓpeie
tas ablutiua.vt in glacie grãdine niue et hu⸗
juſmodi. quã diu ſic eſt diſpoſita baptiſari in
ipſa nõ p̃t hec rich;. Si etiam aqua paludino
ſa eſſet ita incraſſata ꝙ recederet a vera rarita
te aque.nõ eſſet in ea baptiſandũ ſicut ſi eſſet
lutum.alias ſecus eſſet quia adhuc ſpecies aqᷓ
remanet · hec ctho. Ber nũquid etiaz m beo
dio carnium p̃t fieri baptiſmꝰ E ꝙ ſic· Mam
admixtio criſmatis nõ ſoluit ſpecie aque. niſi
foete facta ſit tanta reſolucõ carniuʒ coctan
in aqua ꝙ liquoe plus habeat de aliena ſub⸗
ſtancia ꝙᷓ de aqua quod ex ſpiſſitudine pſpici
poteſt ſi tam ex liquoee ſic inſpiſſato expeima
tur aqua ſubtił poteſt ĩ ea fieri baptiſmꝰ ſicut
etiã in aqua que expeimitur de luto licet in lu
to fieri nõ poſſt baptiſmꝰ.hec tho.¶Nũqᷣd
ad baptiſmũ requiri aqua ſanctifi cata M du
plex fit ſanctificatio in baptiſmo vna eſt que
fit in baptiſmo ꝓ verbũ aduenies el em̃to.⸗
lia eſt qᷓ fit ante baptiſmum ꝓ oꝛacõnem a pee
bitero peima ptinet ad neceſſitatez baptiſmi
ſicut et igſum verbů · ſcᷣa ad ſolennitatem.
Dicendũ ergo ꝙ ad baptiſmũ requir ic᷑ ſancti
ficacõ aque· peima de neceſſario.ſecũda vero
de Ogruo ita tamen ꝙ niſeneceſſitas hoc reqᷓ
reret in aqua nõ ſanctificata quis b aptiſari ñ
debet qᷓ aliter faceret moætaliter peccaret ſe⸗
