rius vt optare bona tpalia· Et hũc impat cari
tas ſ ñ elicit Im aliquos. ſzm alios vo ec eli
cit ſed nõ peimo et ꝓ ſe et peincipaliter · ſed ꝓ
accidens·ſczʒ inꝙᷓtũ bona tpalia credunt' ali⸗
quo mõ expedire ad ſalutẽ aĩe· Et hoc ſedo af
fectu inimices diligere non eſt necitatis ſiue
ſint inimici ꝓſone ſiue eccłie·ſ ſi ſunt inimici
pꝓſone ẽ pfectõis niſi ꝓ accidens ſczʒ inqtũ bo
na tpalia eis vel alijs credunt' foze nociua.
mimicis vero eccłie optare ꝓſperitatem tpa⸗

lem eſt potius impfectõis ꝙᷓ; ꝓpfectõis niſi per

accidens e Nunqd tenem diligere inimicos

etiã ꝙᷓtum ad effectũ . ſiẽ in affectu ita et

in effectu ab eo ꝓcedente diſtinguendũ e Di
lectio aũt inimicoꝝ ſim affectũ adminꝰ ĩ cõi

eſt de neceſſitate p̃cepti abſolute · In ſpeciali

aũt nõ eſt abſolute · ſʒ ſim p̃paratõzʒ aĩ · vt ſup̃
dictum ẽ. ſibr etiã dicendũ eſt de dilectõne ſe
cundũ effectũ· tẽ q;tum ad effectũ innocen⸗

tie omes tenent' ſcʒ vt inimicis nõ inferãt ma

la niſi foete ꝑ accidens ꝓpter bonũ pſone vel
reipublice. De effectu aut beneficẽtie diſtin⸗
guendũ eſt · qe beneficia quedã exhibent' ↄũi
ter alijs · vt cù quis ꝓ populo in cõi oꝛat · vel

ei p̃dicat vł aliqð beneficiũ ei dat:et talia ex

Hibere immicis eſt de necĩtate pcepti · Si ve⸗

ro ab huiõi excludant' inimici hoc ptinet ad

liuoss vindicte. ↄtra id leuixix:nõ queres vil
tione et nõ eris memee iniurie cium̃ tuoꝝ Te
netur etiã q̊s zm rich. eis impedere effectuzʒ
ſalutatõis que ↄuniter impendit᷑ niſi in cau ſczʒ
qn timeret eos ꝓuocariotra ſe vel aliq ma⸗
lum oeiri ·. Quedã vero beneficia exhpibent P⸗
ticulariter aliquibus pſonis. t hoc exhibere
inimicis nõ eſt de neceſſitate ſalutis niſi ſcòᷣm
pparatõem aĩſcʒ vt ei ſubueniat in cau neceſ
ſitatis · et tũc eſt opus iuſti cie potiꝰ qᷓ; amici⸗
cie · qe vt dicit᷑.·j.o.nj.qui habuerit ſubſtan⸗
ti am Hhuiꝰ mũudi et viderit frem ſcʒ neceſſe hr̃e
et clau:viſcera ſeʒ ab eo quo cari:di manet in
eo·. Sic etiã intelligit illud ꝓner·xxv.· ſi eſuri
erit inimicus tuꝰ ciba ill uʒ·ſi ſitit potũ da illi
Extra vo caſũ necitatis huiõi beneficia exhi⸗
bere mimico ꝓſone eſt pfectõnis· vnde ſuꝑ ið
Mt. v. benefacite his ꝗᷓ ode · vos· dicit glo · be
nefacere mimicis eſt cumulus pꝓfectõnis · Et
hoc eſt ven niſi ꝓꝑ accidens ſczꝭ inꝙ;tum huiõi
beneficiu eſt ſibi vel alteri occaſionaliter no⸗
ciuũ:tunc em ſubtrahere eſt meliꝰ.vtilius em̃
vt dicit aug: panis ſubtraloic' ſi de cibo ſecu⸗
rus iuſticiam negligat ꝙᷓ eſurtenti panis fran
git᷑ vt iniuſticie ſeductus acquieſcat.Inimico
vero eccleſie beneficiũ ſubtrahere pꝓfectiꝰ eſt
et melin:s miſi ꝑ accides inꝙtum ſczʒ ip̃m bene
ficium ſperat᷑ vtile foee eccleſie·qe ꝓ benefici
im ſperatur recõciliandus eccleſie· DHeedicta

Ddiſtictio ſcʒ inter inimicos eccłie et pſone po

nitur a petro in tercio ſuo· & B nota ꝙ di⸗
mittere rancoe inimico eſt nccitatis dimitte
re aũt rancoeem et ſigna rancoꝛeis eſt pfectõiſ
izm bon · vñ ad hoc nõ tenet hõ niſi in cãu.ſ.
qñ deuote et huiliter venia poſtulat᷑.ſcðz aũt
rich;.nõ tenet hõ inimico etiã petenti veniã.
remittere ſatiſ factõem ſiue emendã ꝓ imuria
ſed ꝓ illa ↄpetit de iure actio in iudicio ↄtra
imuriante.niſi foete ſit homo talis ſtatus ſiue
ligatus tali obligatõe ratione cuiꝰ ſibi nõↄ
ueniat in iudicio Oueniri. ec qbpſtat p̃dictis
qð dicit᷑ leui·xix· n queres vlłſone ec. qe ꝑ hꝰ
et ſimilia intendit' actio otra minriantẽ ʒelo
vindicte et nõ zelo iuſticie. vel ſũt ↄſiia mo⸗
uentia ad illud qð eſt ſuꝑperogatõis et nõ ne⸗
ceſſitatis·hec ricceſ Sed qð eſt maioeis pfe⸗
ctionis et meriti ſcʒ diligere amicum vel mi⸗

micum. ſuꝑ hoc diuerſa ſcribunt᷑ a diuer⸗

ſis quibus omiſſis gratia beeuitatis: dicendũ

eſt ad p̃ᷣſens ꝙ ſicut tradit boñn.ſi loqmur de

iſtis actibus Put ꝓcedunt ab eodem habitu
caritatis qdaãmodo ſũt equaleæſczʒ reſpectu p̃⸗
mij ſubſtantialiset qãmo&d mutuo ſe exce⸗
dunt ſcʒ reſpectu p̃mij accidetalis.NHam mo⸗
tus dilectionis erga amicos e intenſioe et fre
quentioe:erga vero inimicos ẽ purioe et diffi
cilioæ· It ideo ꝓfectioe et melioe eſt ſimplici⸗
ter ille motus in amicũ m aliquos.et motus
in inimicũ ſem alios:peimũ vide aꝓpbare ma

Siſter ſen.li. nj· di · xxx· SGcm vero aug vide

ꝓPblema facere dices in ench.c.xl. magnũ eſt

erga eum qui nihil mali tibi fecit eſſe beniuo⸗

lum et beneficũ:illud vero multo grauius et
magmiꝗicentiſſime bonitatis eſt vt tuum dili⸗
Sas inimicum. .
gaquitur videre de quarto ſcz de cari tate
quantũ ad oedinẽ ſzm quẽ eſt ex caritate

DVvnus plus alio diligendꝰ.de quo can·ij.oedi

nauit m me caritatem. Et quidez oedine Huiõi
aug· et ambeo· ponũt ſimul cũ numero dilige
doꝝ ex caritate ex verbis ſupea poſitis ĩ pem
cipio articuli p̃cedentis· Sed dent quia oꝛdo
aug. reſpicit caritatem ſzm ſe· et ideo attendit

ſzm peincipales differetias boni que ſunt bo

num ſupea nos·bonu intra nos·bonũ iu? nos
et bonũ infra nos que deñtie attendun' penes

bonũ magis bonũ.et maxime bonũ. Oedo vo

ambeoſij reſpicit caritatem ꝓut eſt in natura
quã dirigit et regit· et hic oꝛedo nõ attenditur
tm penes differetias boni ſed etiã penes rõezʒ
Apeij et alieni ꝓpinqui et remoti et hic oedo
multiplicat᷑ in ſex deñtias vt habitũ eſt ſupea
ad quas quidem om̃s alie pñt reduci · pater ei
ſpualis reduci ad patrem carnale: ceteri con
ſan guinei ad filios:dommꝰ et ſeruus· diſcipu
lus et magiſter. et etiam ſm petrũ vxoe ad do
melticos. ¶ Sciendũ igit m oedinẽ quem
ponũt aug. et ambeo.deꝰ eſt ſup oĩa et ꝓpter
ſe ex caritate diligendꝰ. cum ipe ſit ſůme bo⸗
nus. SEt res tm̃ eſt amabilis ꝙtum eſt bona · vt
dicit anſ.li.ij.cur deus homo.c.xiiij .te plꝰ
debet homo ſe diligere ꝙᷓ ꝓximũ.qe ſcðz auꝰ
xj.de ci .dei:c.xxvij.G̊ eſt amoe in ſpũalibus
qð pondus in coæpalibꝰ pondus aũt plꝰ tra⸗
hit coepus in quo eſt ad locũ ſibi debitum ꝙᷓ;
aliud coꝛpus ſibi annexũ. Nec eſt cõtra illud
aug. viij·. de tri · c. viij·tin caritatis deb emus
fratribus impendere quãtum nobisqe ibi tĩ
ſa mtur ꝓ nota ſimilitudis non equalitatis·
Sed nunqd debet ſe homo plus diligere ꝙ
eum inetum homo. Kñdet bon · ꝙ hec deter
minatio inꝙtum· aut impotat vnitatem ꝓpſo⸗
ne et ſie xpᷣus inꝙtum homo eſt diligendꝰ ſu⸗
pꝛea nos.q? ſic eſt nr̃ creato⸗ et redeptoꝛ· Iᷓut
oditõem naturę aſſumpte et ſic eſt nr̃ ꝓximus
et iuxta nos dᷣligendus. Et idem dicendũ eſt
de beata virgine. Debet etiã homo ſe plus di
ligere ꝙᷓ; totum aliũ mundum.vt expeeſſe dicit
Hu.li. de ſacramęetis.ꝓte·xiij.c.ex · debz tamẽ
Homo pꝓlus diligere ꝓximũ ꝙqᷓ coepus ꝓpeium

et hoc quãtum ad ſalutem aĩme:ↄſociatio em
in plena pticipatione heatitudinis que eſt ra-
tio dilĩigendi ꝓximũ eſt maioe ratio ꝙᷓ ꝓpticipa

tio beatitudims ꝓ redundantiam que eſt ratõ
diligendi coepus ꝓpeium. Debet etiam hbõ ma
gis diligere vnum ꝓximũ ꝙᷓ alium et affectu
et effectu · Heuem tanquã obiectũ fozmale
caritatiue dilectionis:et ipᷣe diligens tanquã
efficiens ꝓ caritatem.ſunt peincipium carita⸗

tiue dilectionis t ideo ſzm maioee ꝓinquita

tem diligibilis ad alten iſtoꝝ peincipion é

maioe dilectõis affectus:qe in oĩbus in qbuſ

innent aliqð peincipiũ attenditur oeòo per
conpatione ad ipᷣm. Vnde qe quãto diligibi⸗

le eſt melius tanto eſt ðo ꝗpinquius. tantoq;ʒ

magis eſt dil igendũ ceteris pa ribꝰ.Similiter
quãto diligibile eſt diligenti ꝓpinquiꝰ. tanto
magis eſt diligendũu ceteris paribꝰ Et ſic patz
q; homo debet magis ceterig pibus diligere
ꝓximũ magis bonu.et ſimiliter ſibi magis cõ
iunctũ. Ceteris paribꝰ dico qe vnus ita paruʒ
excedere poſſet alium in bonitate. et ita paruʒ
excedi ab eo imn pmguitate ꝙ magis deberet
diligere melioee extraneum ꝙ minus bonum
ꝓinquioæe · Quod aſ̃t dicit aug· peio de doc ·
xpᷣiana ꝙ oms hoĩes ſunt eque diligendi. In⸗
telligi debzʒ rõne boni optati ſcʒ eterne gloeie
quã oĩibus optare debemꝰ ½4 Mota tame ſcoᷣm
rich.· ꝓPter eſſe qd habet a pentibus nõ de

bet aliquis magis diligere alique ꝙ;ᷓ patrem

ſuum . quantũcunq; excedat eum in bonitate
nõ peiuilegiata. qð dico ꝓpter bonitate hũa⸗
ne nature xp̃i et beate virginis qui magis de⸗
bent diligi ꝙᷓ pater et mater·qe ꝓꝑ eoꝝ bonita
tem ꝓuenit nobis maius bonu ꝙ p parentes·
¶h Zed qd ſi parentes nr̃i ſint mali Endet boñ
ꝙ duplex eſt amoe ſcʒ ↄplacentie et beneficè
cie. amoee Oplacentie diligit quis aliqueʒ qñ
aꝗpbat eius facta· ſed amoee beneficetie oiti
git quis alique quando vult ei benefacere. et
amat eum non tm̃ qe ſit bonus.ſed vt ſit bonꝰ
In peimo amoee p̃ᷣponderat bonitas in ?* ꝓpi⸗
quitas vñ dato ꝙ pater meus ſit malus et ali
us extraneꝰ ſit bonus. magis debeo velle et
deſiderare et ꝓcurare ꝙ pater meꝰ ſit et rema
neat honus ꝙᷓ ꝙ alius extraneꝰ.licet eũ et fa
cta eiꝰ ꝙqᷓdiu ẽ in pctõ nõ debeã aꝗꝓpbare. Sic
ergo debeo prem meũ diligere et affectu ite⸗
ſiozi.et effectu maioei: Debeo tñ magis dili⸗
gere illũ extraneũ bonũ rõe boni maioeis op⸗
tati · et hoc ꝓ illo ſtatu in quo ſunt ad pns qe
hoc requirit iuſticia dei · dũ tñ ꝑr᷑ meꝰ e ĩ ſtatu
vie . debeo velle ꝙ ĩe ꝓpueniat ad bonũ ſtatũ
et ad maius meritũ: et p ↄſequens ad maius
pmmm ·. Sed quẽ debet hõ magis diligere
ſcʒ patrem carnalem vel ſpũalem· Beſpondet
ric B. ꝙ prem carnalẽ oĩbus penſatis magis in
quã.i.ĩtenſiꝰ et optãdo ſibi maiꝰ bonũ·licz ei
maius bonũ recepit a pr̃e ſpũali ꝙᷓ carnali.pr
tn ſpualis nõ dedit illi niſ miniſterialiter · pr
vero carnalis dedit filio eſſe nature ſic cã effi
ciens· Sxteriꝰ vo debet fieri aliq̃ᷓ reuerẽtia pa
tri ſpuali qᷓ nõ debet' carnali:qe vt dicit ꝓhus
ix· ech;.nõ oĩbus eadem reddendũ neq;ʒ; patri
oma. Diligendus eſt igit pr̃ ſuꝑ om̃es alios
Pximos et ſibr mater· Vnde diligi debẽt plus
ex caritate ꝙ;ᷓ filij ceteris pibus. licet filij ma
gis diligant dilectione naturali· Et plus ꝙ;
vxoe cmibus penſatis· pater vero diligi debz
plus ꝙ mater ceteris pibus. filij aut debent
diligi plus ꝙ; domeſtici · Domeſtici tñ vt dicit
magiſter ſen.li.iij· di ·xxiiij.ſi ſint bom ſũt ma
lis filijs p̃ᷣponendi.hG̊ aũt exponũt aliqͥ nõ ꝙ;⸗
tum ad affectũ·ſed quãtum ad effectũ nec q⸗
lecunqʒ ſed illum qui eſt collatio beneficioꝝ
vel eleuatio ad regimẽ alioꝝ tpale vel ſpua
le. oteſt etiã ſcᷣm rich.exponi quantũ ad af
fectũ:quia beatitudo debet optari bonis do⸗
meſticis nõ aũt malis filijs ꝓ ſtatu in q* ſunt

ta

ſi
et
n
⸗
li

ma
tfa
de

ſter

ſp
zus

98
u8
ma
6
nt
cit

poteſt eſſe etiam tanta malicia in filijs et tãta
bonitas ĩ domeſticis ꝙ ſimp' ex affectu maio
ri magis debet diligi ꝓfectus domeſticoꝛ &;
filioꝝc Vñ notandu licz aliquãdo pᷣpoſte

rare caritatis oedinẽ ſupea dictũ · H ei ↄtingit
fi eri aliqñ ex debita cã · vt cũ quis ecełie bo⸗

nuũ ꝗꝓpeio bono pᷣponit in tꝑalibus Ex hoc licz
videatc ppoſteratõ magis tñ eſt ꝓfectioe oedi

natio et meriti cumulatio· Fliqñ pᷣter cãm de⸗

bitam vt ſi qs ex ſola liberalitate voluntatis

ſue ſe magis exhibeat alicui extraneo ꝙᷓ do⸗

meſtico et ↄſanguineo et etiã patri ſuo· oſide⸗
rando ĩ eo magis aliquã ſtrenuitatẽ ꝙᷓ dei vo
luntate vel meriti dignitatẽ · et hoc nõ me⸗
retur· Fliqñ dtra cãm debitã vt ſi pater meus
indiget et eo neglecto ſubueniã extraneo · et
hoc eſt peccatũ · t ſic dicit magiſter ſen · li · iij
di. xxix · peccat qui p̃poſtere agit · hec boñ·
Fd euidentiã aut maioeẽ louiꝰ materie ẽ notã
dum ſzm boñ.ꝙ tripliciter pᷣt affectus accipi
aſt em̃ affectus paſſio queòã mulcebeis ↄpla
centie qua ſcʒ delectoe m alterius bono Ec eſt
affectus motus ſczʒ quedã rõnalis eligẽtia et
ille eſt duplex· quida eſt a caritate elicitus qꝰ
ſcʒ quis optat alij ſummũ bonũ quidã vero ẽ
impatus quo ſcz quis optat alij tpale bonum
aò Oſernatõzʒ nature oꝛdinatũ· Eſt igit triplex

affectus et peimũ mime Feſp ir FrA carita:
iquis

tis pᷣſignatus:ſicẽ patet ꝙ a plus dele⸗
ctatur et gaudet in reſpiciedo ſocium p̃ᷣſenteʒ
qꝙᷓ; m recolendo ꝑr̃em abſentẽe·licet magis dili
gat eum.ſcòm vero affectum reſpicit pꝛinci⸗
pal iter magis em̃ debet quis optare deum ſi⸗
bi ꝙ; alij ·.poſt ſe ãt mag patri et ſic deinceps
tercium vero reſpicit minꝰ peincipaliter · d
diuerſis opoꝛtunitatibus et Oditionibꝰ
do ille ꝙ;ᷓtũ ad illum affectum variari poteſt
et p̃poſterari· Similiter etiã effectus eiꝰ ẽ tni
plex ſcʒ ꝓcuratio eterne ſalutis· releuatio tpa
i8 neceſſitatis· et omiſſio ſiue collatio benefi
cij ſpiritualis ſczʒ eccleſiaſtici · peimus et ſcdᷣus
reſpiciũt ꝓſonam.ſed tercius reſpicit vtilita⸗
tem omnnez. peimũ reſpicit oꝛdo caritatis peĩ
cipaliter·peiꝰ em hõ debet ꝓcurare ſalutẽ ſu⸗
am ꝙ; ꝓximi · et peius patris ſui ꝙᷓ alterius · et
ſic deinceps ꝓcedendo Zeðm effectũ reſpicit
minus peincipaliter vñ ſcòm diuerſas opo⸗
tunitates et ↄditiones poteſt et debet hõ ma
gis eſſe beneficus alijs · Tercium effectũ mi⸗
nime reſpicit osdo caritatis in collatione em

bnñficioꝝ eceleſiaſticoꝝ paꝝ aut moil ſan⸗

Zuinis ꝓximitas et multũ meriti dignitas de
bet attendi.Id hoc nota ꝙ oꝛdo caritatis p
aſſignatus cadit ſub pᷣ̃cepto · cũ em̃ de deu · vj ·
dil iges dñũm deum tuũ ex to.coꝛ. t.æc.dat in

78

telligi ꝙ deus debet Pdne diligi · cum ve

ro p̃cipitur ꝓximus diligi ſicut ſe:pfertur di⸗
lectõ ſui dilectõni ꝓxim. Sigmficatur etiam
ꝙ ꝓximioꝛes ſunt magis diligendi . St pillð
jο debemus P fratribꝰ aimas ponere.
iò eſt vitã coꝛpalem·. Innuitur ꝙ plus debemꝰ
diligere ꝓrimũ ꝙ; coepus nr̃m. St ad gab. vj.
opemur bonũ ad omes:maxime aũt ad dome⸗
ſti cos fidei · Innuit ꝙ mter ꝓximos melioꝛes

et ꝓximioees ſunt diligendi magis⸗SZed nů
quid p̃dictus oꝛdo caritatis in patriã remane
bit. ſzm rich. et tho·. ꝙ remanebit quantuʒ
ad hoc ꝙ; deus eſt ſup omia diligendus · Boͤe
vero bom optati diliget melioꝛes plus ꝙᷓ ſe ·
Mmmꝰ vero bonos diliget minꝰ qᷓ ſe · hm ve
ro intenſionem dilectõnis plus diligit ſe ꝙ ꝓ
ximum etiã melioee ſed quo ad oꝛdinẽ ꝓximo
ruz ad inuicè ſimpliciter diligit qs magis me
lioꝛẽ ſim caritatis amoee · Cõtingz tñ ſzm thoo·
in patria ꝙ aliqs ſibi diunctũ płibus rõibus
diliget· nõ em ceſſabũt ab aĩmo beati honeſte
cãe dilectõis. OQmibus tñ rõibus alijs ratõ di
lectõis ex ꝓpinquitate ad deum p̃fertᷣ. Et ſm
rich.ceteris paribus intenſius vult diunctio
ri ſibi illud bouum qð habet·
Squitur videre de quinto ſcz de caritate
quãtum ad eius actu· Circa qð ſciendum

iſti ſunt plures et ſ̊m ſpeciẽ differetes qe vo⸗
luntas ꝓ caritatẽ impat actus oĩm aliaꝝ vir⸗
tutum.vn.j.coꝝ ·xiij.d icit ꝙ caritas oĩa cre

—

cꝙ actuũ caritatis quidam ab ea impantur · Et

dit omia ſperat ꝛc· quidã ab ea eliciũt. et iſti

etiã ſunt plures· p oꝛdinẽ tñ ſe habentes lle
tñ qui immediate elicit' a caritate et mediãte
quo alij actus ab ea eliciũt' nõ pors eſſe niſi
vnus ſzm ſpẽm qui eſt actus diligendi mediã
te anarlictru actus ðᷣſiderãdi bonũ futurũ
gaudendi de bono pnti· odiendi malũ ↄtrari
um bono ex caritate amato.et fugiendi illudò

rũ eſt futuꝝ · et triſtandi de illo cũ eſt pꝑns 7

Hoteſt aũt queri de actu diligendi deũ:· vt
Hhabeat mond⸗ Pe aliqs actus tripli dicitᷣ ha
bere modũ ſcz aut ſzm imitatõz eſſentie · aut ſe
cundũ determiatione debitaꝝ circũſtantia;
Fut hm ꝗpoꝛtionẽ medij inter ſupfluũ et di⸗
minutũ:peimo mõ om̃s actus habet modüũ ſe
cudo mõ omis actus virtuoſus 3r°modo omiſ
actus virtutis cardinalis· Sctus vero virtu⸗
tum theologicaꝝ vt caritatis eſt duplex ſzm
pet: Ynus exterioe ĩ effectu et hic hʒ modũ
Flter interioe ĩ affectu et hic nõ habet modũ
qꝛ menſurã accipit ex ratõne obiecti mouente
que eſt ĩmenſa ꝗꝓpter qð nullꝗ cveatura poteſt
deum diligere quãtũ eſt diligibilis· vnde diẽ
bñn.li.de dligenòo deũ · cã diligendi deñũ eſt
modus ſine modo.vnde nimis ſe poteſt homo
affligere in ſeruicio dei: ſed non nimis eum
amare.eo ꝙ homo exterioꝛ ꝓ excellentias co⸗
rumpit'. ſed interios roboꝛat'. Excellentie em
ſenſatoꝝ cozrũpunt ſenſum ſed nõ excelletie
intelligi biliũ intellectũ:ex ſcðo de aĩa· S=
nüuquid modus diligendi deu qᷓ attendit ſzm

determmacõz debitaꝝ circũſtantian ·˖ et qꝗᷓ p⸗

cipit' deutꝰ.vj· et mi.xxij/diliges dñm deũ tu
um ex toto cosde tuo ꝛc imeeri pᷣt in via · ¶
ꝙ ſic aliquo mõdiligere em deum ſm coꝛ ſu
um poteſt tripliciter itelligi: vno mõ ita ꝙ to
tum coe homis feratur actu ſemp in deum et
Hoc erit in patria quia eſſe nõ poteſt in via ꝗp
ter humanã infirmitate· SFlio modo ꝙ homo
ſtudium ſuũ deputet ad vacandu deo et diuis
om̃ibus alijs pᷣtermiſſis niſiquantum requirit

neceſſitas vite pᷣſentis.et hec pᷣt eſſe in via· nõ

W, 6

ↄmunis om mbus Habentibꝰ caritate
cercto mõo q; aliqs hab itualiter ponat in den
totum coe iuum ita ſcʒ ꝙ nibil velit dmine vo
luntati trariu bec eſt munis oibus Habeti
bas caritate: peima totalitas vt terminus vie
nobis oſtend'. ſedᷣa oſulit'. tercia p̃cipit. De
peimo intelligit illud qð dicit aug: li. de pfe
ctione iuſticie. It in patria implebi illud. di
liges dnñm deu tuum ex toto coede tuo ec.
Circa modũ vero diligendi ꝓximũ nota ꝙ bõ
diligere ꝓximũ debet ſicut ſeipᷣm · Ot. xxij:di⸗
liges ꝓximũ tuũ ſicut teip̃m. et ibi tangit rõ
dilectois p li ꝙximũ ſcʒ m naturale dei ima
gine et gloeie capacitate Hec refert vta dica
tur ꝓrimus vel frater · vt dicit. j. jo. inj. vel a
micus. vt leui:xix:qe hec cmia idem ſignifi
catur· Tangit' etiã ibi modus dilectionis ꝓ
hoc q dici ſicut teip̃m. qð nõ debet intelli⸗
gi equaliter ſeo ſimiiter tibi · Et hoc triplici⸗
ter. peimo vt diligas eum ꝓpter deũ ſiẽ teipᷣm
diligere debes. ſedo vt velis ſibi tantũ m bo
nis hiceut et tue voluntati ſatiſ facere debes tã
tum m bonis:tercio vt nõ diligas eum ꝗꝓpbter
aliam vtilitatez· ſed qe vis bonu ſibi. ſicut vis
tibi.et ſic dilectio ꝓximi erit ſancta ex pte fi⸗

nis- Iuſta ex ꝓ?te regule dilectõis. Et vera ex

parte recte dilectionis. ꝙ Sed nunquid cari⸗
tatis actus poteſt eſſe mercenarius· Pe tri⸗
plex eſt merces ſczʒ deus et creatura ſcʒ beati⸗

tudo qua beauficamur ĩ deo·et merces tpaliſ

loquedo de pema mercede et ſcòa actus cari
tatis poteſt eſſe mercenariꝰ.vnde qe ad carita

tem ꝓtinet amare deũ tantũ ñ àamoee amicicie
ſed etiam deupiſcentie · vnde ambeo. ſup illud
luc. xxv.quãti merc enarij ec. multi inquit mer

cenari] boni ſunt qui ſpe eternoꝛx deo ſeruiuũt
Et ſi obiciatur illuò bernar. li.de diligendo
deuz: et ſi ſine peemio nõ poteſt deo ſerniri ſer
uniendum tamẽe eſt ei ſine intuitu peemn. Dicé
dum ꝙ intelligit' amoee amicicie. ſi em homo
Paffectum amicicie amicum ſine intuitu pee⸗
mij diligit vt dicit phũs. młtomagis vult ho
mo deo bonuʒz amoæee caritatis ſine intuitu ali
cuius merceò & ſed ꝓ hoc nõ excluditur quin
caritas optet amoee ↄcupiſcentie illam ſum⸗
mam mercedem obtin ere Ellud quidem deſi⸗
derium non eſt amoeis naturalis nec acquiſi⸗
ti ſed ꝓpotius gratuiti pᷣcipue illud de quo di⸗
cit apb us.cupio diſſolui et eſſe cuʒ xpᷣo.et hec
videtur eſſe munis opinio. F.liqui tamen di⸗
xerunt ꝙ cum amoe caritatis ſit gratuitus nõ
intnetur peemium. ſed omnino liberaliter fa⸗
cit ſeruire deo ſicut patri filius. vnde hm eos
intunus mercedis non eſt a caritate. ſed bene
poteſt eſſe cum varitate et eſt ab effectu natu⸗
re caritatem ↄcnitante Coquendo autez de
mercede tempali nõ eſt diligenous deus ꝗp⸗
ter mercedem ſcz peincipaliter · ſed dil igi po⸗

teſt ꝓgpter talem mercedez ſicut ꝓpter aliquod

admuangs ad motum dilectionis ſicut diſtri⸗
butio quotidiana eſt ratio aliqua ꝙ canonicꝰ
vadat ad eccleſiã. ̊ nõ debz eſſe ro peicipalis
Seaui videre de ſexto ſcz de odio· quod

„ opponit dilectioni.Erca qð ſcienduz

ꝙ odium dei eſt maximum peccatoꝝ · ſemp em̃
qð eſt m ſe eſt ꝓouus eo qð eſt hm almdan
odio aũt dei volutas auertit a deo ſzm ſe
alijs aũt peccatis auertic a deo nõ ſm ſe. ſed
ſcom aliud ſcʒ in ꝓtum appetit aliquã ĩoedina
tam dilectionem:que habet auerſione; a deo
annexam vnde odium dei ſcòm tho- eſt maxi⸗
mum peccatum in ſpſanctum/ſcòm ꝙ pecca
tum in ſpmſanctũ nomimat aliqð genus ſpeci
ale peccati Ideo tammen nõ computatur inter
ſpecies eius:qe in om̃i eius ſpecie muenitur ſe
cundũ tho Intelligendu tamen ꝙ et ſi de? vt
appeehenditur in leipᷣo non poſſit odiri. quia
vt dicit dyoniſms.inj. c. de diuinis noibus·
omnmus amahile eſt pemũ bonũ oorri tamen
poteſt a ꝓpuerſis ſchm quod appeehenditur vt
actoe aliquoꝝ effeétuũ qui repugnant eon
inoedinate voluntati cuiꝰmodi ſunt mflictio
penaꝝ et ꝓhibitio peccatoꝝ. Oum etiam
ꝓximi cum opponatur cearitati eſt peccatum.
vnde. j. o.ij·qui odit fratre ſuum in tenebeis
eſt ſceʒ ſpiritualibus que ſunt peccata. imo eſt
etiam grauſſimũ peccaton que cõmittuntur
in ꝓximum grauiſim inquam quãtum ad vo
luntatis deoedinatõzg- licet ea que ↄmittuntur
erterius ſint granioza quantum ad Pximi leſi
onem. OQertur aũ‚t odium ex inuidia directe ſe
cundũ tho.Et hoc vult ggxxy. moꝝ Ex ira
vero diſpoſitiue.quidã vo dicũt vt refert nrich
ꝙ; potius odium oeitur ex racudia. liczʒ aliqðᷣ
odium ex aliqua inuidia oeiatur-
. e gandio accidia et inui⸗
SDiꝛia titulus. Ixiij. .
Einde ↄoſiderandum eſt de effectibꝰ cõ
ſequentibꝰ actum caritatis peincipale
qui eſt dilectio.et de vicijs eis oppoſi
tis et peimo de ef fectibꝰ iterioeibꝰ.ſcõo ð ex⸗
terioeibus. Inter vo intenozes peimo de gau
dio. ſeëo de accidia:tercio de iuidia que duo
gauòio appo nuͤr Circa peimũ ſciendum ꝙ
amoe caunſat gaudium qñ adeſt amatum cari⸗
tastz ant eſt amoe dei qui ex hocip̃ᷣo ꝙ amatur
eſt in amante ꝓ nobiliſſimũ eius effectu ſcm
illud.j. jo. inij · qui manet in caritate ĩ deo ma
net et dens in eo et ideo ſpirituale gaudium
q de eo Habet ex caritate cãtur.
gquic videre de ſcoo ſc; de accidia Cir
ca qð nota ꝙ acciòia hm dam̃.eſt quedaz

criſticia aggrauãs que ſcʒ ita depeimit anmũ

hoĩa vt nibil ei libeat agere: et ideo accidia
impoetat qdam tediñ opandi vt pz ex glo-
ſup illuò plal. omem eſcam abho.eit aĩia eoꝝz
Et a quibuſoã dicit ꝙ accidia eſt toepoz men
cis bona mchoare negligeshec aut triſticia
eſt ſemp mala et peccatum vnde interdicitur
eccleſiaſtici.vj.non accidieris in vinculis eiꝰ
fceʒ ſpualis ſapientie. Et ſcòm alex · in ſcðᷣo ſeri
bitur ꝓ vnum. c.quia dicit ab acedine. vnde
Suer · diciturſicut acetum dentibꝰ ee fumꝰ
oculis.ſic pig his qᷓ mi ſerũt eum.hinc compa
tur pigricia ſinue accidia acetoqe ſic acetum ĩ
fert dentibꝰnocumentũ coæpale ſcʒ acredine
Ita hoc peccatũ infert aime nocumetũ ſpuale
ſcʒ quandã acredinẽ ſpirituale ex qua ꝓuenit

i:
tur
n
na
en

Er

,

tedium ſpũale boni ſpnᷣalis · Scm vero ſon-
dicitur ab aci greco qð eſt cura ſiue anxietas
aĩ ſcedᷣm vero grecum debet ſcribi cũ aſpiratõe
ſicut achidia vt dicit frater jotheutonicus ;

Eſt aũt accidia m genus ſuũ peccatũ moeta⸗

le · cum ſm ꝗꝓpeiam rõem ↄtrariet᷑ caritati· Nã
ꝗꝓpeius ef fectus caritatis eſt gaudiũ de deo ·

vt dickũ eſt ſupꝛa Eccidia vero eſt triſticia de

bono ſpũali inqꝙtuzʒ eſt honũ diuinũ · et 15 ſjm
genus ſuũ eſt moetalis: es hoc e veꝝ qn motꝰ
eius ptingit vſq; ad rõemita ꝙ ꝓcedit im fu⸗
gam et hoeroæs er deteſtatõem boni dmini

qñ vero ſiſtit tantũ in ſenſualitate tũc ẽ venia

lis · eſt etiam vicium capitale vt vult ggS. xxxj
moꝝ · et eius filie ſũt ſex ſzm grego· ibidẽ ſcz
malicia qua qͥs deteſtat bona ſpualia:rancoe
ſcʒ ↄtra homies ad bona ſpũalia inducentes
puſillanimitas reſpectu ↄſñlioꝝ · deſperatio
toæpoæ circa p̃cepta:vagatõ metis cca illicita
S quiur videre de tercio ſcʒ de inuidia ·
Circa quã ſciendũ ꝙ; ſiẽ̃ dicit dam:m.ij.
li. inuidia eſt triſticia de bonis alienis obie⸗
ctum em triſticie eſt ꝓpeiũ malũ· t ſzm hoc ð
bonis alterius p̃t eſſe triſticia ꝓut appeehen:
dit vt malũ ꝓpeiũ·et hoc facit dupliciter· vk
inq;tum ex eo nobis aliqð piculum mminer

ſcz vt ab eo ledamur.et huiõi triſticia ñ eſt in

uidia . ſed eſt effect? timoeis vt dieit Ps ĩ 2*
rethoeice· et pᷣt eſſe ſine peccatovt dꝛcit gS·

xxij . moꝝ · vel inetum eſt diminutiuuz peie

gloeie vel excellentie · et Hoc eſt qñ excedit⸗
ab alio m illo bono:et hec triſticia eſt ꝓpeie ĩ
uidia.et eſt ſemꝑ peaua vt dicit phs ij:· retho

rice et eſt ex genere ſuo ſemꝑ peccatũ mozta⸗

le cum repugnet caritati·qe dol et de bono ꝓ⸗
ximi de quo caritas gaudet· job. v.puulũ oc⸗

cidit inuidia⸗Sunt tñ peimi motꝰ inuidie qnz

etiam in ꝓpfectis vins qui inſurgũt ex ſureepti

one qui ſunt veniales· St imile eſt de inuidia
ꝓuuloꝝ in quibꝰ nõ eſt vſus rõis:et de mota
inuidie ſm qð ẽ paſſio ſenſualitatis · Scðo p̃t

eſſe triſticia de bono alterius inꝙtuzʒ deeſt no
bis illud bonũ qð ipᷣe habet. et hec peie eſt
zelus vt dicit phũs ij· rethoꝛice · et ſi ſit de bo
nis honeſtis eſt laudabilis ſcᷣm illud.j. coꝛx

xiiij: emulamĩ cariſmata melioꝛa: ſi aute ſit 8
bonis tpalibus pᷣt eſſe cuʒ peccato et ſine pec

cato. Doteſt eẽ triſticia eſſe de bono alteriꝰ in

ꝓ̃tum ille eſt illo indignusque quidẽ triſti-

cia vt dicit phũs ij· rethoꝛice eſt de tꝑalibus
bonis et dicit izm eum nemeſis et ptinet ad

bonos moꝛes.St hoc ideo dicit:q reputabat
illa magna. ſed ſzm fidem nihil ſunt reſpectu
futuroꝝ bonoꝝ que ſeruant' bonis. et ideo
Hhuiõi triſticia ꝓhibet in pſal.noli emulari in

malignantibus æc. q Mota inſupꝑ ꝙ inuidia ſe
cunduũ ph̃m jj. rethoeĩice opponit' nemeſy et
miſcðie⸗ſʒ mie directe m oppoſitõʒ peincipa
lis obiecti·triſtat em de bonis ꝓximi:milſeri⸗

cosdia vero de malis Nemeſy vero opponit
ex pte eius de cuiꝰ bono triſtat᷑· triſtatur em
de bono dignoꝛz: nemeſis vero de malo indi

gnoꝝ miſericcadia aũt virtus eſt et ꝓeiꝰ ca⸗

ritatis effectus:vnde inuidia opponit᷑ miſeri

WWW

cosdie et caritati · It aũt inuidia viciũ capica
le vt dicit grego·xxxj· moꝛx · et tñ eſt filia ina

nis gloeie⸗dicit em phᷣs. ij rethoeice ꝙ ama⸗

tozes honoꝛis et gloeie magis ĩuident et foe
te ꝓpter hoc m tho.nõ ponit vicium capita
le.eq; ab vnñᷣ.li.de ſũmo bono. MHeqʒ a caſſi
ano li.de inſtitutis cenobioꝝ · Sed tñ vt dicit

grego· ibidem vicia capitalia intantũ ſũt ſibi

Oiuncta vt nõ miñ vnũ de altero ꝓf erat᷑. vnð
nõ eſt ↄtra rõem capital is vicij qð ex alio oei
atur· Inuidie vero filie ſm grego.xxxj· moꝛ⸗
ſunt quinqʒ ſcʒ odium ſnſurꝛatio qua ſcʒ quis
Ominuit gloeiã alterius in occulto: detractõ
qua quis dimmuit manifeſte. Exultatio in ad

uerſis ꝓximi: et afflictio in ꝓſperis eius hec

tamẽ vltima eſt.vno mõ ipᷣa inuidia inctũ ſcz
aliquis triſtat de ꝓſperis alicuiꝰ ſjm qð hnt
quandã gloeiã. SÆ.lio mõ eſt filia inuidie ſcðz
ꝙ ꝓſpera ꝓxim eueniunt ↄtra conatum inui
dentis. Smulatio aũt et inuidia ꝓ eodem ac⸗
cipitur in ſcripturis ſanctis inuidiam gene⸗
raliter ſumendo· ſumẽdo aũt vtrunq; ꝓpeie ſic
inundia attendit' in actu interiozi · Emulatio
vero in actu vel effectu exterioei vt de glo.

ſuꝑ illud ad gał v:emulationes inuidie-

ADe pace et vicijs oppoſitiſ
titulus.lxiiij·
Oſtea conſiderandũ eſt de pace et vi⸗
cijs oppoſitis ſibi:et peimo videndum
elſt de pace.ſcõᷣo de diſcoꝛdia que ẽ in
coede . tercio de vtentione que eſt in oee:quar
to de rixa:quinto de ſeditione.ſexte de ſciſma
te.ſeptimo ò bello:·hec em̃ quatuoe vltima op
ponuntur paci quantum ad opus eire⸗ Pei
mum ſciendum ꝙ vbicunqʒ eſt pax ibi eſt con
coedia non tame ecõuerſo ſi nomen pacis
ſumat Concoꝛdia em̃ ꝗꝓpeie ſumpta eſt ad alte

rum ſczꝭ inꝙ;tum vol untates diuerſoꝝ coedi⸗

um ſimul ↄueniunt in vnum cõſenſum. Et ſic
Ocoedia impoetat vnionez appetituum diuer
ſoꝝ appetentiumet ſcòm hoc ↄcodia poteſt
eſſe aliquoꝝ impioꝝ in malo. Sup hanc ant
vnionem qnz mpoetat vnionem appetituũ et
motuum vnius appetentis. ſcʒ appetitus ſen⸗
ſitiui.et appetitus intellectits et hec nõ ẽ im
pioꝛum⸗qe pax non eſt impijsvt dicit yſa·v.
non eſt pax impijs·. Qax aut vera et pfecta p
quam om̃es appetitus vniunt quietati ĩ vno.
habetur tantu in patria.hec em̃ eſt vltimus fi
nmis creature rationalis:òe qua in pſal.qui po
ſuit fines tuos pacem.pax vero que habetur
in via eſt impfecta·qe etſi peincipalis motus
anime quieſcat in deo repugnãt tamen alnj in
tus et ex qui ꝓturbant pacem iſtam. ppetũt
tamen omnia pacem vt dicit qug · xix · de ci · et
dyo.c· ixde di · no· omne eiy appetens appe⸗
tit tranquille et ſme impedimento ꝓpuenire aò
illud quod appetit m quo ↄſiſtit rõ pacis quã
aug· xix:de ci:dei oꝛdinis trãquillitate dirfi⸗
nit · nõ tamẽ om̃es appetũt verã pacem. ſʒ qui
dam apparentẽ vt mali appetunt miquã p acẽ
mõ et appetitu ſibi ↄpetenti· be łlantes etiam
appetunt pace qe bellãdo ad pfectioꝛe pacez
quã habeant ꝓuenire qrũt· Sicut ãt vult ph̊ᷣs

* 4

ix. ech;. ad amiciciã gtinet ocoedia in bonis ↄ

ferenti bꝰ ad vitã et p̃cipue in magnis. vñn et
tulliꝰ de amicicia dicit ꝙ amicoꝝ eſt ide vel
le et nolle · vnde diſſenſio de mims et de opa
ti onibus nõ repugnat impfecte paci que ha⸗
betur in via· Eſt aut pax ꝗpeiꝰ effectus carita
tig: m illo pſal. pax multa dili- legem tuam.

Equitur videre de ſeðo ſcz de diſcoꝛdia ·
irca quã ſci endũ ꝙ cum opponat ↄco⸗
die hoc p̃t eſſe dupliciter · vno mõ ꝓ ſe vt cum

quis a hono ꝓximi in quo ↄſencire debz diſſen
tit ſcienter et ex ĩtentõe · et h eſt pctin moet ale
ex ſuo genere ꝗꝓpter otrarietatẽ quã habet ad
caritate ex qua ↄcosdia cãtur. vnde ad gal · v
diſſenſiones.i.diſcoꝛdie ponũt᷑ inter opa car
nis · de quibus ſubdit ibi qui talia agunt re⸗
gnũ dei ñ ſubſequũtur·peimi tñ motꝰ hiꝰ di⸗
ſceoedie ꝗꝓpter actus impfectionẽ pec cata ſunt

venialia. Elio mõ ꝓ accides vt qn aliqui inte

dunt aliqd bonu ptinens ad honoeem dei vk
vtilitate ꝓxim.ſeò vnꝰ exiſtimat hoc eẽ bo⸗

num aliꝰ nõ Et tunc diſcoedia eſt p accñs cõ⸗

tra bonũ ꝓximi vt fuit inter barnaban et pau
lum act·xv. q ptinebat ad defectũ hůanum
licet hocip̃m fuerit ex diuina ꝓuidetia gpter
vti litate ↄſequente oedinatũ Et tũc diſcoꝛdia
nõ eſt peccatũ nec repugnat caritati miſi ſit cũ
ereoee circa neceſſaria ad ſalute.vel niſi ſit cũ
indebita ptinatia Eſt aũt diſcoꝛdia filia ina⸗
nis gloeie. vt dicit SS xxxj· moꝝ · et hoc ẽ ve
rum loquedo de diſcoedia p quã quis ꝓſequi

tur q ſuum et recedit ab eo qð eſt alterius
ꝙ vero ab alteriuns volũtate recedat ꝓptinet ad

inuidꝛiã· Vnde ſcm hq̊ ab muidia cãtur.

ter,: vno mõ ꝓut dicit impugnationẽ veritati ſ

et modu inoedinatũ ſcòm ꝙ dicit ambeo.qꝙ ↄ

tentio eſt impugnatio veritatis euz ↄfidentia

clamoeis et ſie eſt peccatum moætale.erklota
qꝙ hec clauſula ſcʒ cum fidentia clamoꝛis ẽ
circũſtantia aggrauãs vñ etiã ſine ea pᷣt impu

gnatio veritatis eſſe otentio · vñ ſedm alex. ge
neraliter pᷣt dici tentio impugnatõ veritatis

Pſiſtens in ſetume cã vincendi. hec em̃ oditio
videc' poni in glo:.ij.chim̃.ij.ſup illud noli

Otendere verbis:nemo inquit ſe patit' vinci

licet ſciat vera eſſe que audit· Flio mõ ꝓut

impugnatõ Falſitatis cum debita acrimonia.

et ſic eſt laudabilis. tercio mõ poteſt ſum peo

ut eſt mpugnatio falſitatis cum modo inoedi
nato et ſic poteſt eſſe peccatum vemale · mii

foete tanta ſit inoꝛdinatio ꝙ ex ea alij ſcanda

liʒentur.vnde apłus cum dixiſſet. ij. Mim. ij·
noli ↄtendere erbis. ſubdit· ad nihil eſt vu⸗
le niſi ad ſbn Ponen audientiu. Contentio
autè de qua dicit᷑ job.xix:nunqd qui ↄtendit
cum deo tam facile quieſcit· ſumitur ibi ↄmu

niter ꝓ diſputatõne Item ſzm alex. contentio

Poteſt fieri pluribus de canſis. peimo cauſa
maligmtauis vt cum quis vult iniuſte vincere
vel aĩmos ſimpliciũ ſubuertere. er ſie eſt petm̃
mortale:et ꝓhibet᷑. ij. chim.ij. noli otendere
verbis:ſi tũ hoc in his in quibꝰ nõ eſt piculũ

aquitur videre de tercio ſcz de Otentione
cieca quã ſciendũ ꝙ poteſt ſumi triplici⸗

ex quadã leuitate fieret pct m̃ moꝛtale nõ eſſet
8ðo cã neceſſitatis ſic nõ eſt peccatũ· vñ ſup
illud ꝓuer· nõ otendas aduerſus hoĩem fru⸗
ſtra.glo:.nõ vetat dtendere tra malefacientẽ
vt coꝛrigat qe hoc fruſtra nòᷣ fit.qꝛ certa ncci
tas cogit·tercio cã exercitatõisſic nõ eſt pec
catum moꝛtale. licet aliqñ ꝗpter mdebitũ mo
dum dtingat eſſe veniale.quarto cã eruditõis
ſic nõ eſt ꝓctm̃·quĩt ex quadã titillatõe głie
vel honoꝛis · ſic videt᷑ eſſe pctm̃ veĩ ale.ſic vi⸗
det accipi luc.xxiij.facta eſt ↄtentio qᷓs eoꝛx
videret' eſſe maioꝛ · ſexto p̃t dici dtentio cona
tus bone opatõis.ſm illud luc.xiij. ↄtendite
intrare ? anguſtã poztam Eſt aũt otentio filia
inanis głie · eſt tamè affinis inuidie ſcʒ inꝙtũ
diſſentit ab eo cum quo ↄtendit.-
Eauitur videre de q̃rto ſcʒ de rixa. Brca
quã nota ꝙ ſiẽ dicit glo.ad gał.v. vbꝛ ri⸗
xe ponũt inter opa carnis.rixe ſunt qñ hoĩes
ex ira ſe ꝓcutiũt.et iõ rixa videt' eſſe qdᷣdam
peiuatũ bellũ qð agitur ĩter ꝓpſonas pematas
nõ ex aliqua publica anẽte· ſed magis ex ĩ0e⸗
dinata volütate· et iõ ſemꝑ eſt pctm.et ĩ imua
dente iniuſte e moetale In defendete vero ſe
qnz p̃t eſſe ſine peccato.vt ſi ſolo aĩmo repelle
di miuriam illatã et cũ debito moderamine ſe
defendat · vnde nec rixa ꝗpeie dici p̃t ex parte
eius · Qnz fit cuz pctõ vt ñ aĩo vindicte ł odꝛij
vel euã ĩmoderate ſe defendat.ſʒ cũ veniali qꝗ
dem qñ aĩmo motus lenis vmdicte vbł odij ſe
immiſcet · vel cũ nõ multũ excedit moderatam
defenſione · Qum moetali aũt qñ aĩmo effrena
to inſurgit in impugnantẽ ad occidendũ eum
vel grauiter ledendũ ¶nuadentes aũt publi⸗
ca poteſtate nõ dicunt' rixari ·ſiłr moꝛdinate
ſe defendẽtes reſiſtendo publice poteſtati. Eſt
aũut rixa filia ire vt dicit grego.xxxj·moꝝ .· ꝓ⸗
uer · xv· et·xix· ðe vir iracudꝰ ꝓuocat rixas æc.
Equitur videre de quiĩto ſcz de ſeditione.
hpec aũt impoꝛtat qᷓndã ↄtradictõz et in B
uenit cũ bello et rixa · ſ̊ differt ab eis ĩ duo
bus· peĩo qꝛ illa ĩpoꝛtãt mutuã impugnatõʒ ĩ
actu · ſʒ ſeditio p̃t dici ſiue hniõi ĩpugnatõ fi⸗
at in actu ſiue ſit p̃paratio ad tale pugnã. vñ
ij : coꝝ·xij:dt glo.ꝙ ſeditões ſunt tumultꝰ ad
pugnã ſczʒ cum aliq ſe pparãt et intẽtant pug⸗
re. Fen qꝛ bellu eſt ꝓPeie ↄtra extraneos et
hoſtes qᷓn multituoĩs ad multitudinẽ.rixa aũt
eſt vnins ad vnũ vel paucoꝝ ad paucosſeoi
tio vero ꝓpeie eſt inter ꝓtes multitudis vmnus
