intellige niſi clericꝰ teneat tpalia a rege rõe
A. dici inferioe · vt ex :de maioei: ſolite.·

uid. nã rõe rei ſuꝑ qᷓ iurat' iuramètuʒ eè ali-

qñ ulicitũ:vt patet ex ſupꝛadictis · Nã ſi ſup
re turpi vł illicita vb imuſta interuenerit iu⸗

ramẽtũ nõ valet ar.ex .de pac.c.vlt.et ſic nõ

valet mramentũ qð ĩ notoeijs ſerue ꝓꝑʒ omnia
oꝛdo mris · quia poſſet ↄtingere ꝙ remaneret
maleficia impunita.ex ·e.ad nr̃azʒ. nj Nec va
let ſi vir iuret nõ habitare cũ vxoee ł eouer⸗
ſo n valet ãbo ↄtinẽciã ꝓfiteri ex·e · tua nos
Nec valet ſi fiat iurametũ ĩ detrimetuʒ eccle⸗
ſie e ·.e·ſicut noſtris. Nec ſi fiat in detrimen⸗
tũ b diminucõʒ regni: vt ſi rex in ſua corona
cõe iuret nichil alenare in piudicium regni

et poſtea faciat immoderatas alienacõs in ð
trimẽtuʒ regni nõ obſtãte iurameto ſco con

trario pꝛimo. poterit qð e alienatũ repetere·
vt ex· e· intellecto. quiſ q̃s ergo iurauerit ſe
factuꝝ aliqd qꝰ ſecuto ſalꝰ coepał vł ſpual
adimat᷑· vb nõ factuꝝ aliq̃d ſime quo vtraqʒ
ſalꝰ vb altera recuperari ł Oſzuari nõ poſſit·

ſeruare ꝓhibet᷑· et habes multa exepla.xxij.

a· i· ¶. fi · O. iuramẽeẽtuʒ itaqʒ mł tipliciter et

.

ex · e · ſi vᷣo dicit tñ i bidẽ ꝙ hoc intelligit ſi di
recte vgat in mteritũ.q ſi occaſionaliter ſer
uãð e vt ſi qs gallicꝰ iurat ſe moꝛaturũ rome
m auguſto occaſione tab iuramti vita coꝛpab
poſſʒ admi ſi tũc rome moæearet' iuramtũ tam̃
ſeruare debet . Der qᷓ̃o · ð̊ hoc habitũ ẽ ſupea
ͤd ꝗᷣd. qe fims ad quẽ tendi᷑ reddit illicitũ
ſacramtuz vt ſi q̃ſ iuret vt eligat᷑. viij· q· iij · ð

altaribꝰ.qe cuiꝰ finis bonꝰ e ꝛẽ̃. Qur. qe ſi cã
turpis ſit et iurametuʒ illicitũ ẽ·vt ſi iuramꝰ

in aliquo delicto ſocietatẽ et tale iuram̃tuʒ ẽ
deſereéduz ex · ð̊ pac:c. vl.iõ Diuracõs et ↄſpi
racõs re ꝓban Im quoſoã ſi ſint occłte qe ta
les ſũt illicite ex ·ð re ·iuò.c..et a · ſi vᷣo pu⸗
blice et ſr licita re ſũt licite ·i.q.i.lege culſ⸗
ſiõis.ſʒ ſi ſupꝑ re illicita nõ tenerent᷑. xj · qi·
ſi qmi .jo.an·diſtinxit tm̃ vt fiãt ſuꝑ re lici⸗
ta vł illicita · Qũo:qe ex mõ iurãdi ceſet illi⸗

citũ vt ſi deſit aliq̃s illoꝝ triũ comitũ de qui

bꝰ e ſupea dtm̃¶&c nota ꝙ iurameétuz teme⸗

rariũ et in ↄſulte caloee iracũdie ftm̃. nõ eſt

ſeruãduz vt dẽ de dauid · ꝗ iurauit nabal· xxij
q: niij · ꝙ dauid nõ em pecco ĩ frangendo tale

votũ ·ſ̊ ꝓpccãui qe teme re voui b iurauixxxiij

.v. vnũ Cncaute etiã iurat ꝗᷓ iurat ið qð non

.

credit eſſe peẽtm̃ cũ ſit · xxij· q ufrtrihg⸗ nan

do. tepꝰ em reddit iuramẽłtuʒ illicitũ· vt ſi iu⸗
ret diebꝰ dñicis:niſi ꝓ pace et alijs pijs cau
ſis vt ex · de ferijs · c· i · vl ĩ l · xxij ·q · v · deere
uit. Huic tñ iuri obuiat otraria ↄſuetudo· hec

abimcõ. Nã et ſi iuret tali tpe puto iuramen

tum ſeruandum vt dictum eſt ſupea.e.ti· ar.

iij·q: vtm liceat iurare ꝓ creaturas cca medi

uʒ ſolucõis· Itẽ honeſtũ e vt iuramẽta fiant a
ieiunis.xxij:q:v. hon eſtum. =

— .

CG Irca nonn notanð ſm hoſt. et bern. ex · e

queadmoðꝙ iuramẽetuzʒ ꝓmiſſoꝛiũ hʒ o

dicõs tacitas· vt faciã hoc ſi maiozi:i · pape
pꝓlacuerit.qe ĩ oĩ iurameto ꝓmiſſozio auctoei

tas pape ſiue ſupioeis ĩtelligi excepta vt ex·
e · venietes· Si · ad fi · ð papa ñ e dub i q̃n ex

cã poſſit remittere b relaxare iuramtũ ad tem
pꝓpus ł imppetuũ ex ·e · ſi vo · verũ de impatoꝛe

etiã v ar.ff·ad muĩci:impꝓatoꝛes· vbi peinci
pes graciã fecerũt iuriſmrãdi cuidã qᷓ iuraue

rat ſe nõ recepturũ honoeẽ Et ĩ oĩ fidelitate
impatoe ſpãliter dz excipi vt ĩ ↄſti · feudoꝛuz
impiale ĩ fi ·ſʒ ið facit contra qð dat intelli⸗
gere ꝙ mii ſpãliter excipia exceptꝰ nõ vide

R ꝓꝙ hac via ẽ illð ex · de reſc · reſtitutꝰ · Ttẽ ſi
ðo placuerit ſi deꝰ dederit · xxij · q. ij. btũs · ꝗ.
i. Ite ſi res ĩ eodẽ ſtatu ꝓmãaſerit. Nã ſi tibi ſa

ne metis iure gladũ reddere qñcunq; pete⸗

res furia adueniete ñ debeo ip̃m tibi reddere

ne interficias te ł aliũ.xxij.q· ij·ne qᷓs · Item

ſi michi fidem ſeruaueris ex · e · puenit · ij. iõ ſi
młier ↄtra fide ſpõſaliũ ł matrimonij venerit
licʒ iuraneri eã tenere ſemp ꝓ vxoee vł duce
re eam poſſum non obſtãte iuramento venwe
Otra ex · e. queadmoð. Itẽ ſi iure ad ctũ tepꝰ
tibi pecuĩaʒ reddere ſpe numeracõis ſubaudi
t ſi mibi pecũiaʒ numeraueris vt · C. ð pe: ñ
nuĩdubitati Ite ſi iure ad ctũ tpũs aliq̃d ſol

uere tibi· ſubaudr niſi iudex pᷣcipiat dtrariũ.

——

ar · ex .ðcẽſi·ſignificauit.Nã irs ſupioeis ſẽp
videt' exceptũ vt · ex ·e .· venẽtes · J. 1· ad fi · et
multo foeciꝰ ius canonicũ mtelligi ſaluũ ĩ iu
ramẽto ex · e · ad nr̃az · nj Ite ſi iure tibi tanꝙ;
regi ł epᷣo · te depoſito obligatꝰ non remãeo
Lde vide ſi iure tibʒ tanꝙ; epᷣo ſoluere pecuni
azʒ · poſt depoſitiõz n rema ẽo obligatꝰ.qð cre

do verũ ſi pecuĩa in vtii itate eccleſie fuerit ↄ

uerſa ex ·. ð elec· venerab ilẽ ĩ fi·et · xv.q.vj.a
liꝰ ecte ſi iurè ſtare mãdati s tuis ꝓ offẽſa tibi
vł tuis fctã ·ſubaudit' niſi pᷣcipias qd immo⸗
deratũ ĩinſtũ illicitũ impoſſibile ł ĩhoneſtum
qꝛ ĩ hmoi ñ ẽ ꝓendũ.Vñ nõ extẽdi tũc iura⸗
mẽtũ niſi ad ea de q̃bus ẽ cogitatũ vł ðᷣ qᷣbꝰ
mento debuit cogitari· vn ſi pcipias tale qᷣd.
qð ſzm Oomũeʒz pᷣſùptionẽ ñ iuraſſez ſi h ſciuiſ⸗
ſem nõ videoꝛ obligatꝰ vt exe· vemens et.c.
quinta valł.Mõ tñ ſufficit ꝙ dicã nõ cogita⸗
ui ꝙ hoc p̃cipes mihi qe ſi pẽa ñ excedit eł⸗
pam teneoe hzuare. ſi aut excedit rediget ad
arbitriũ bõi viri · vt·ff · ꝓ ſocio· ſocietateꝗ. ar
bitroꝝ hec jnno. et hoſti·ex ·e· quãto ſʒ Otra
ex·.e.queadmoð·. illud aũt mſi generaliter
iurauerit · SZ intellige iðꝰ ð eo ꝙ ñ iuraſſem in
ſpãli vt ex · de reſcriptis· ſedes · k iðd qñ a ꝓpa
ret ꝙ ĩ ho nõ ĩtellexit iurans alias ↄcodaret
iuri mũi ex pᷣſumcõe vt ex·e·q̃nta venies
Item ſi facultas ſe obtul erit:alias nõ impu
tabi vt ex ·e.qrela:neceſſitas g* ł impoſſbili
tas excuſat hoĩieʒ iõ ñ vide' deieraſſe ꝗ ex cã
Oceſſa deſerit iuramtũ vt ex. de furtis ſi quis
p neceſſitatẽ cſ̊ ſi volũtarie vemret otra tunc
imputabi er· de ↄſti.c.in. verũ cũ pᷣſumatur

ſoluẽdo q̃ᷓ iurauit dare ad certũ terminũ red⸗

dere · oſulo ei vt ãte dis venies coꝛam iudice
cedat bonis vt ex de ſolu · odaròðꝰ.· Quid ſi

qs iurauit tenere obſtagia nec habet m loco

quid ↄmedat vł vñ ſoluat. Rñdet hoſti. ꝙ ſi

nõ erat ſoluedo tépoꝛe obligacõis tene bo⸗

ſtagia huare.qꝛ vide ad hoc ſe obligaſſe vñ

victũ maĩbꝰ q̃rat vł hoſtiatim vadat ar.ex ðᷣ

ſen. ex · cũ volũtate ·˖ ꝓ. p̃dicatoꝛes ſi aũt ſolne
do erat et fctũs ẽ nõ lu do·aut pᷣt medica⸗
re ſine verecũdia ˖ vt ſi ſit vilis et abiectꝰ. et
ſic idẽ vt peius ar:di.xcnj· dyaconi . ſic p̃t
ĩitelligi ið ex.de ſen.ex.noſci.I.alios· FTut eᷣ
hõ nobilis et ĩ dignitate cõſtitutꝰ et tali eſt

ſubueniẽdũ bñficõ iuris er.e.q̃relã.et·c. bee

m.ar.ex de renũc:ad ſuꝓplicacõzʒ/Ite faciam

hoc ſi ↄmode potero er.de elec· qe ꝓpter · Ite

ſi iures mihi reddere vinũ ł bladũ ſubaudit
eiuſdẽ boĩtatis:non ergo vinũ nonũ ꝓ veteri

reddes. ff · de v. ob. tritieũ · Itẽ ſi iurẽ tibi⸗
dare filiã meã ł ſoꝛoꝛẽ ĩ vxoꝛẽ debz ſic intel

ligi · i.bona fide laboꝛare vt habeas eã ex de
ſpõ: ex litteris:ij: Itè ſi iuro alicui ſoluere
pecuniã die tercia ſubandit niſi ꝓp eum fnero
abſolutꝰ.vñ is cui iuro me pᷣt abſoluere ł ter
minũ ꝓlõgare. et hoc ẽ expᷣſſũ ey ·e.c. i. Ttez

ſ iuro alicui fidelitatẽ b ꝙ ñ ſim cõtra en ob

ligoe ad hooc ꝙ ñ ꝓcurẽ ꝙ vitã k mebꝛeũ k ſuã
tereã pdat:poæro ſi offederit me ł mipi ꝓxi⸗
mioees ł eccleſiã meã b ↄmuitate m eã. pote
ro me et illos defedere qꝛ ꝓximioꝛes videtur

excepti eſſe vt ex ·e.peticõ.ĩ tex · et głlo · Co⸗
ro qd dtineat' in iuramento fidelitatis patet
ex · e. ego et.xxxij.q·v.de foe· hec hoſti. Ate⸗
ſi iuramtuzſzuari ñ poſſit ſine ĩteritu ſaluus
eterne. vł ſi ſit otra leges b bonos moœes ſer
uari ñ debet ar. exe· qnta. et· e·tua ſzm bern.
ex e · quẽadmoð ĩ gloet ſic patet Gtẽ ꝗꝓpoſi
tũ ł ꝓmiſſũ vel iuramentũ non frãgit q̃ ilud
ĩ meliꝰ ↄmutat ex ·e.puenit.ij.ſic etiã nõ dłi
deierare qᷓ ex cã iuſta ſerit iurametum ex.de
voto· licet et·c.ſcripture et.xxij.q.inij. muli⸗
er et. c.ꝓuenit ĩ glo · tẽ qñ ꝓlati ł canomci
vł ptãtes vel rectoees vł officiales locoeuz

el ciuitatũ mrant ſtatuta et ðſuetudines ec
cleſiarũ vel locoꝝ vel cimtatũ ſcripta vł nõ

ſcripta · hm̃oi iuramẽta ſub tali general itate
peeſtita.extendunt' tantũ ad licita et eccleſi
aſtice libertati ñ ↄtraria li.vj:e · Otingit· vbi

ſic diſtinguit jo· an · ſcz ꝙ aut iurat qᷓs exp̃ſſe

ſtatuta illicita inhoneſta et impoſſibilia ſcʒ ð
iure vł de facto.aut generaliter iurat ſerua⸗
re ↄſuetudiẽs et ſtatuta illicita· et illa ſe ob⸗
ſernaturũ ĩ mẽete gerebat·et in hĩoi duobus
caibꝰ eoipᷣo ẽ largo mõ piurꝰ ex.e. ſicut no
ſtris. Eut neſciebat nec illud ĩ mete gerebat
et tũc nõ peccauit et tm̃ ad licita obligatur.
Itè ſi liberta iurauit nõ nubere intelligi de
bet de illicitis nupcijs · ff. deiurepatro · adi⸗
gere:. fi.et ex · e.denies ĩ glo:ſʒa.ĩ fi · Item
qui iurat reſidẽciã facere ĩ eccleſia ſi ꝓ nego
cõ eccleſie ſit abſens nõ mcureit piuriũ.ex · ð̊
cle·nõ reſi.ex ꝓte·ij · ymo eciã ſi ꝓ negocõ ꝓ
pꝛio ſit abſens nõ ẽ piurꝰ ex.e.peticõ.In hoc
em iuramto factũ ꝓpeiũ intelligit exceptum
ge in ſermone generali perſona loques mtel⸗
ligit excepta.C.de ſoluc· inquiſitio et in di
cto:c⸗ex ꝓte· m glo · in fi·
SEqur videre ò x ſ. ð qᷓbuſdã dubijs cca
ꝛuramẽtũ et hec ſut płapꝛĩo vt; dbittoꝛ

teneat' ꝓpter vim iurameti q' ſe aſtrixit ſolle

re debituù excõmuĩcato ð hꝰ ĩfra· vij. li. vbi a
get᷑ ð̊ excõmuĩcacẽe ti · xj· ar.ꝛij · Quid ſi q̊s
ꝛurauit alicui. ꝙ ſi iunaret eũ in ſpoliãdo ali
um ptiret ſpolia ſecũ · Nũquid tenec᷑ ſeruare
illud iurametuz · Rñdet: jo· an. ꝙ ñ.qe magis
peccat cũ ſocio ꝓciẽdo qꝙ; ſibi totum retinedo

qꝛ alijs ſoluere nõ poſſumꝰ qð alijs debemuſ

ex·e.eã te. Nec obſtat illud.xxij·q:iiij: ecce
vbi dicit᷑᷑ ꝙ grauiꝰ peccat ſi nõ fnerit ptitus
eum ſocio qe hic ðe referede ad ereoneã oſci
enciã alicꝰ q ſe teneri credit ex tali iuramen⸗
to· et iõ ſi nõ ſatiſ faciat ↄſcie moꝛtaliter pec⸗
cat hec jo.in dicto· ꝙ. Quid ſi feia Diugata
dedit fide adultero :ꝛ H mala e ſedẽ ſzuãdo ſi
bi ſʒ peioe ẽ nõ ſzuãdo:alibi dcũbendo · ſed ſj
caſtitate diugale ſzuaret bñ faceret nec tũc fi
dez frãgeret vt pʒ ĩ illo:ꝗ. ecce.et duobꝰ .c.
ſe. Quind ſi qs iuret ſe nõ feree teſtimonium
Otra alique ·& Hioi iurametuʒ eé temerariũ
et illicitũ et nõ aſtrigit: vñ ꝓ h nõ repellꝰ a
teſtionio· ex · ð teſt· mauit· Dõe aliqs ĩ m
noeibꝰ ↄſtitutꝰ iurat ꝙ; ñ celebeabit miſſaz uñn
paiꝰ fiat miles et poſtea fiat pᷣſ biter · et añꝗᷓ
celebeet feĩt ſe fieri militem.· Nũquid peccat

Reſpondit hoſlien: extra de ſpon. dmiſſam ·
tooz peccauit ſcilicet ꝙ m ſua peomotione
inrametuzʒ hoc tacut. qe licʒ iuramtuʒ ab ini
cõ licitũ fuerit tñ exq? fuit in ſacris illicituʒ
eſſe cegit· tñ ex eo ꝙ ꝓmotꝰ impleuit iuramè
tuʒ ñ accnuſo eũ ar:ex de ſpõ· ↄmiſſũ.¶ Quid
ſi peelatꝰ abiuret ius inſtituẽdi vł alind ſibe
Eindit bern: e de inſti. cũ veniſlent . ij· tab il⸗

lo iure nõ debʒz vti · nec tñ ꝓpter hoc piudica
dignitati qe tuc eccleſia pᷣt vii illo iure et ſic

interitu ſalutis eterne· ¶ Quid ð indice qᷣ ſcit

pᷣt huare iurametũ ſine pindicõ eccie et ſine
accuſatũ ad penã ene ł ꝙᷓ;cumqʒ aliã coꝛã

ſe imunẽ penitꝰ a cłpa q̃ ſibi iponit᷑ et tñ vi⸗

det teſtes ꝓpatos ad iurãdũ falſu.nũquid reci
piet ant ſi recepit iã · nuquid ꝓ illos ↄdena⸗
bie ſcieter zuoeete Por iudicare Ptinet ad iu⸗
dicẽ ſzm ꝙ fugit᷑ publica ptãte· et iõ ĩfozæma
ri debz ĩ dicõ. ñ ſzm ꝙ ipe nouit tãꝙ; pſona
pemata. ſʒ ſjm id qð iĩnoteſcit ſibi tanꝙ; ꝓſone
pꝓublice.hoc aũt inoteſcit ſibi et m cõi et pti⸗
eulari In cõi qᷣdez ꝓ leges publicas vł diui⸗
nas vł hpuãnas · Otra qᷓs nłlas ꝓhacões ad⸗
mittere debʒz ĩ aliquo ĩ pticł ari ꝓ ĩſtrum̃ta et
teſtes et alia hmoĩ legittia docum̃ta q̃ magis
ſeqᷓ debz ĩ iudicãdo quã illud qð ip̃e nouit vt
pꝓſona peinata ex hoc tñ iuuari p̃t vt diligen
ciꝰ diſcuciat ꝓbacões monctas vt poſſit ea⸗
rüũiũ inueſtigari defectũ · ꝙ ſi nõ poſſit eas ð iu
re repellexe debz vt detm̃ ẽ eas ĩ indicãdo ſe
qui.Vñ auguſtiꝰ ſuꝑ pſal.judex bonus nihil
ex arbitrio ſuo fcit· qͥ m leges et iura ꝓnun
ciat. vñn ſzm rich.tene eſſe valde ſolicitus fo⸗
uere ptẽè illã quã ĩ ↄſcia ſua ſcit eſſe verazʒ · ne
eat ꝗꝓpter def̃ectũ teſtiũ vł aduocatoꝝ b de
ile patrocini et ſi fuerit ad hoc deuentum
vt cõtra eũ faciat ꝓbacões ita efficaces ĩ fo⸗
ro exterioei ꝙ nõ pñt repelli.laboeare debz ã
te ſnĩaz diffinitiuã ꝓ oms vias ſiqᷓs ĩuenit li⸗
citas ꝙ mnocẽs ↄuictꝰ libereꝰ Bi vo nblã vi
az tale pᷣt iuemre cãaz alij.ſi pᷣt ſine ſcãdalo de
bet ↄmittere ſzm hHu:et ala. et rich. hoc eciã
Olſulit rayp Et ſi nõ p̃t credit rich.ꝙ debz ſcðz
allegata ſniare qᷓ ĩ foso exterioei iudicãt' va⸗

lere · et hoc ᷣclarari pᷣt ꝓ młta iura.ex ð off·

oedi. ſi ſaceròos et.c· nos ĩ qnẽqꝙqᷓ; et duobus
c.ſeqñ. et.ĩ :q:i.deꝰ oĩpotes pᷣt eciã hoc peo
bari ꝓ rõzʒ. iudex em magis tene eſſe ſolicitꝰ
P alre bõi ↄuis ꝙᷓ; ꝓ ſalute ꝓſone ſingula⸗
ris : maxie cũ ipᷣe ĩqntuʒ iudex ſit ꝓſona publi
ca.et ꝓ defeſiõe bõi ↄmumſ ſtatua? Eſt eciã
bonũ ↄmũue ſic nobiliꝰ bono ſingł aris pſone
ſzm ꝙ trabhi pᷣt ex ſnia ꝓphi.i·ethi.c. i. ſed ſi iu
deyx ſniaret &O aliquo ouicto ĩ iudicio q́; tñ vt
ꝓſoã peiuata ſcit innocete eſſe. licz hoc eſſet
ad bonũ illiꝰs. eſſet tñ ad malũ cõitatis: quia
populꝰ ſcãdalizare. et via ĩnocetes oppeimẽ
dDi et noxios dimittẽdi apire. qñ em iniqꝰ iu⸗
dex p odiũ vb munera vellet innocetez puni
re diceret ꝓ ĩ oſcia ſua ſciret eũ reũ eſſe · et qñ
aliꝰ ꝓpter amoæe peiuatũ vellet noxiũ dimit⸗
tere:dò iceret ꝙ ĩ oſcia ſua ſciret eũ mmocetez eſ
ſe. et ſic via malefaciedi iudicibꝰ miqꝗs eſſet
apta. Eblij tñ dixerũt ꝙ ſi index aliquẽ ouictũ

in iunudicõ ĩ Oſcia ſua ſciat eſſe ĩnocẽtez. cãz et

vcritate quã ſup hoc nouit debz ad ſupioꝛem

remittere. et ſi ſupioe nłli ſit ſubi ectꝰ et ſciat
1Illũ inoctez eſſe · debet eũ abſoluere . vel ſal⸗
ce ſiue ſnĩaʒ ferat·ſiue iſti pᷣcipiat. alleuiabi
eiꝰ ↄſcia.ſm ray ·Roð.vq cdit ꝙ iudex eũ q;
nonit inocẽtez nł lo mõ debz ad moetẽ vb mu
alacõzg ↄdẽnare vł ↄdẽnanð exponere etiã ſi
ſupoe ei pᷣcipiat et ſi hoc faciat moætabr pec⸗
cat· et pocins debz oĩa mala ſuſtinere ꝙ; hoc
facere· Scðz ec aliquos ꝓteſtari debet ſe hẽe
Oſri az ↄdenandi ipm.qę ſcit eũ innocẽtez et
boc mdicijs certis oſtedat vt coĩtas nõ ſcan⸗
dalizet'. et ſic eũ abſoluat a iudicõ ſno relm⸗
qus eis ptãtez vt cãm deferãt ad ſupioꝛez ſi

volüt ſine agat de ꝓſona ſiue de rebꝰ. Pz p̃⸗

didta ſetencia videt' eſſe ↄtra allegata pema
quia ſi obligare iudex mferios vt comesaò
trãaſ fereduz ſuã iud iciariã ptãtezʒ ĩ ſupioꝛẽ vt
m rege: m caũ illo poſſet ſibi p̃iudicari ĩ caſi⸗
bꝰ illis qe ſi ter vł qᷓ̃ter hoc faceret. rex dice
re poſſet ſe eſſe ĩ poſſeſſione iudicãdi et punie⸗
di hõieſilliꝰ ↄmuĩtatis.eiꝰ iudicõ pᷣtermiſſo
Mee.licz index qᷓ nõ habet ſupioee niſi deũ ñ
ſit ſubditꝰ legihꝰ q̃s ipᷣe cõdidit·ſjm tpᷣas tñ
eu iudicare decet ne populũ ſcãdalizet · Dee·
punire cõuictũ ĩ iudicõ nõ tm̃ ẽ de lege poſi
tia eciã ð lege dina cui index qlibz e ſubie⸗
ctꝰ. St 16 ſcda opiõe dimiſſa ſine p̃ᷣmdicõ et
aſſerc õe temeraria vide ſtãduz ſm rich. opi⸗
nioni peime qᷓ multis iuribꝰ e muita & obi
cit qe ſuꝑ iltlud Ro.xm · ome qð nõ ẽ ex fide

petm ẽ dic: glo.ið qð ẽ Otra fidẽ·i.Otra ↄſci⸗

enciã vt credamꝰ ið malũ ee.pctm̃ ẽᷣ. Hh ꝙ ſi
iudex ꝓcedat ĩ iudicõ m iura nõ facit ↄtra
oↄſciaz ̊ Im ↄſciazʒ niſi heat ↄſciẽciaz ereone
az Qnio faciet in caũ p̃dicto officiales et
executoes ꝗᷓ ſcint teſtes falſũ iurare:et tame
cogũt᷑ a indice mnocètẽ occidere vł alio mõ
punire · P ſzm ray · et roðᷣ.nõ debẽt obedire
ſi ꝓ certo hoc ſciãt · Becꝰ ẽ ſi dubitãt qe tunc
excuſant᷑ ꝗꝓpter obedĩe bonum.xj:q.nj. qᷓd er
go· Scõm aũt richet alex·an. in tercio ſuo et
tho-miſtri iudicis ↄdenantis innocẽteʒz ſi ſen
tencia intolerabilez erꝛozèe vł nuſticiã ↄtine⸗
at nũ debet obedire/alias excuſarẽtur carni
fices q̃ᷓ occidũt martires · ſi vero ĩiuſticiã maĩ
feſtã nõ otineat nõ peccãt p̃ceptũ exequedo
qe ip̃ᷣi ſupioꝛis ſenteciã diſcutere nõ habent
nec ip̃i inoceteʒz interficiũt. ſ index cui mini
ſteriu p̃bet· Quid aget· qᷓ nrauit alicui.ꝙ ce

labit homicidiũ qð ip̃e ꝓcurat · P ĩfra li. j.

ti · Ixix. ar · nj ·q:nij · Quidò ð dno q̃ᷓ facit po

ꝓpulũ vł famulũ ſuũ ł hoĩes ſuos iurare q; ei

dicet ſi quos viderint ł ſcierint vł audierint

ſureipniſſe alrqᷓd de rebꝰ ſuis b dãnificaſſe eũ

in aliquo Rñdet roð.diſti guẽs ꝙ ſi ille cui ẽ
juratũ ẽ truculetꝰ.et ferꝰ ꝓbabiliter credit
aut ſup hoc merito ſuſpectꝰ habert ille q̃ᷓ iu⸗

rauit. ſine ꝓ alios ꝓbare poſſit ſiue nõ· illud

quod de talibus vidit non tenetur reuelare
nec pꝛo iurato ſeruare quia illicitũ fuit quod
jurauit· cum per conſequens ille qui iura⸗

nit . iuraſſet ꝙ ei cooperaretur in peccando

N

AIr

vel ſe comitteret ſup h diſcrimini· vñ nõ de⸗
buit ab inicõ hmoi iuramẽètuʒ pᷣſtare ̊ pociꝰ
oĩa mala tolerare. Si aũt ille cui iuratuz eſt
credat mãſuetꝰ et iuſtꝰ.et n niſ rõnabiliter

ꝓceſſurꝰ.diſti gue qe ſi res hmmoi ð qbus iura
ut deputate ſint euſtodie iurãtis.ſme pecca⸗

to iuram̃tũ pr̃are pᷣtet obſʒuare debz. Vñ ſi ip
ſe viderit fure aſpostãtẽ res eiꝰ cuſtodie con

mẽdatas.· licet ip̃ᷣe ſolꝰ videat p̃ᷣt clamare et

furẽ maĩfeſtare et pꝰ furè ire ne ſi ĩ hꝰ negli⸗
ges fnerit teneac' dãnum reſtituere· nec repu
tabi tał ꝓditoe crimĩs ſicut nec reputat᷑ qui

ſuã miuriã aut dãnũ ꝓſequit coꝛã iudice lica

qð mtẽdit nõ poſſit ꝓbare: Si autẽ nõ tenet

ad cuſtodiã illarũ rerũ tũc ſi ꝑ alios peobare
poſſit qð ipſe ð talibꝰ ſcit dño reuelet. S ve
ro pꝛobare non poteſt non debet reuelare ar.·
ij ·q:i.ſi peccauit.et.ij:q:vij·plerũqʒ :mſi ta⸗

libꝰ pſoms qᷓ pñt ꝓdeſſe et nõ obeſſe ar.xxij·
q· v. Ho videt. Sed et ſi qñ iurauit mtendit ſe
obligare ad reuelandũ occulta q̃ ꝓbare non
poſſit· non fuit licitũ iuramẽtum nec obliga⸗
toeium ſed tal iter iurãdo peccauit Quio de
duobꝰ hñtibꝰ ↄmunẽ mẽſurã quã deferee cõ
ſueuerũt veditoꝛibꝰ bladi et mde mercedem

accipe · q̃ iurauerũt ꝙ decetero nõ poꝛtarent

eam et ex hꝰ młtũ damnificati ſũt · qe vendi⸗
toꝛes bladi ex hac occaſione ſibi de menſura

alia ꝓuiderũt. nũquid contra tale iuramẽtuz

vemre poſſũt RBñdet roð :qꝙ hoc nõ pnñt aucto
ritate a mũſi ad tantã mopiã venermt ꝙ nul
latenꝰ horent vñ alias viueret etiã de elemo⸗
ſims· Sp̃s tñ ſine tãta neceſſitate poſſet hmmoi
juramentũ m meliꝰ ↄmutare cũ nłli ſit viile

et aliqbꝰ ſit dãno Nũuũquid vno eoꝝ peie

rãte pᷣt alter contra iuramentũ vemre. Hndit
roð . ꝙ ſi alter pᷣdictoꝝ mrauit vł iurare mte
dit ſub dicõe.ſ.ꝙ uõ poetaret himoi menſurã
ſi alter nõ poetaret tuc altero iuramentũ nõ

ſernãte nec iſte tenet ſeruare ſi aut abſolnte

jurauit m omnẽ euentũ ſeruare tenet᷑ quicqᷣd
alter faciat.· Si vo neſciat quomõ iurauerit ł

quid mtederit diſti gue/ꝙ ſi emolumentũ me⸗

ſure ſit ipis duobꝰ cõe a quocũqʒ illoꝝ pete

ret.vno peierãte nichilomĩꝰ alter ſeruare te

net iuramentũ cũ nłlũ ex ho ei fiat piudiciũ

Si auũt ſoliꝰ poetãtis mẽſurã ſit emolumentũ
eſt bemgne mterp̃tanð ꝙ fidẽ ñ ſeruãti · fidezʒ
ſe ſeruatmnñ ꝓmiſit cũ ſuo dãno et alteriꝰlu

cro.vñ ñ tene ſeruare altero ñ ſeruãte.hoſti.
etiã et jnno. et bern · e · e. Ppuemt . ij. dicũt ꝙ;
ſi duo aliquid ſibi muicẽ iurẽt vno illoꝝ nõ
ſeruãte alter ſeruare nõ tenetPex ·e.ſicut.nj.ĩ
fi · et hꝰ mſi illð peomiſſuz ſit ad dei honoꝛem
xxxnj·q/v·; deo· Eſto ꝙ młtituꝰ aliqᷓ iuret
ſe facturazʒ aliqᷣd ł nõ facturã nũquid duobꝰ
vł tribꝰ ↄtrauemẽtibꝰpñt reliqui ↄtrauemre
M m roð.ſi ſimpliciter et abſolute et i oem
euẽtuz ſit iuratũ qlibzʒ tene ſuare qð iurauit
q̃cquiò faciãt alij·ſi aũt ſub ↄdicõe ł ob cãm
ſit iuratũ nł lłlꝰ tene mſi exñte ↄdicõe ł cã ꝗꝓp
ter quã ẽ iuratũ ar·xxijq vm. nõ ſolum ex ð

doi · a ꝓpo· verũ . et ex ð iureiu · ꝓpueĩt· et ho m

tellige vbi tota obligacõ ponebat m euentũ

ↄdicõ is quia·. f. iurãs non mtedebat ſe obli⸗
gare mſi exñte ł vemete ↄdicõe · alias ſi iten
debat ſe obligare nõ tĩ ꝗꝓpter illam ↄdicõez

ſed eciam ꝗꝓpter aliam cauſaʒ tenetur implere

licet non extet ↄdicõ ilta:vt ſi quis iuret aò

ſanctũ jacobum ire vt fratẽe ſuũ videat et pec

cata ſua redimat. licet ſciat fratrè ſuũ deceſ⸗
ſiſſe mehilominꝰ tene ꝓpter alhã cauſam: Et
idẽ mtellige quandocũqʒ qs iurat ex duabꝰ

vel pluri bꝰ ↄdiciõibus vł cãis et mehilomi⸗
nus mtedit ſe obligare qualibet earũ extäte
Et hoc mtellige ſeruãdũ foee m foꝛo eccleſie

nõ m foeo pemtecie· vbi iudicat ð mtecione
Quid ſi quilibet de illa mł titudme iurauit
al iq̃ð ſe facturũ ł non facturũ ſi alij ſeruarẽt
nügquid duobꝰ vel tribus illud non ſeruanti⸗
bus poterũt alij ↄtrauemre · Rndet roò · · èm
foeo pnñiali recurzendũ eſt ad mtencione in⸗
ranciũ et ſecũdum eã erit iudicãdũ · ſ. quõ ſit
mtelligenda condieõ illa ſcꝭʒ ſi alij ſeruent v

trum ſciticet ſi omnes alij ſeruent vł aliqui.

Quid ſi neſciat vtrũ illa cõdicõ mtellecta
fuerit de ommbꝰ vk tamtũ de aliquibus vl ſ
dubiter vti ſit iuramẽtuz ſub cõdicõe ł ſim
pliciter · REñdit roò · ꝓꝙ ſi iuramentũ ſpectet tã
tũ ad comodũ iuranciũ et medietas multitu⸗
dinis vł maioe ꝑs nõ ſeruet iuramentũ ceteri

nõ tenẽt qe iã nõ extat odicõ ſub q̃ eè iuratuʒ

qe qð facit medietas aut maioz ꝓs· facere di
cit vmuerſitas· Si aut medietas vł maioe ps
adhuc ſernet et hec vᷣgat m dãnuʒ ſeruãcium
et lucrũ ñ ſeruãciũ bemgne mcerpᷣtanð ẽ.ꝙ a
liq̃bꝰ ñ ſeruãtibꝰ alij ñ tenent' ſeruare. ſicut
dictũ ẽ ſupea m caũ ð meſura cõi:qe ñ ẽ veriſi
mile ꝙ aliqs iurãciũ voluerit ↄdicõz ſuã fa⸗
cere deterioze et alion melioee. Si aũt ſeruã
tes iurametuʒ ex hoc nullũ mcomodũ pacian
cᷣ nõ ẽ tutũ eis dtranemre ſʒ denũciet p̃lato
vt cogat vł iurãtes fibi muicez iuramẽtuʒ re⸗
mitrere ł ñ ſeruãtes ſeruare· Si aut qð e ijura⸗
tũ ſpectet ad dei cułtũ vł pietatẽ vel religio
nẽ · aut ſi tale q̃d ſit iuratum qð ſine iurame⸗
to teneret' facere om̃s tenet eciã ſi alij non
ſerust. Di aũt dubitet vtu iuratã ſit ſimplici
ter et abſolute ł ſub ↄdicõe · Jut ſi neſciã de

quot alijs intelligãt ↄdicõz illã.ſ.ſi alij ſer⸗

uarẽt. tenen debz certũ et dimitti icertu · et ĩ
terpᷣtanð e ꝙ iurãtes ſũt obligati ꝓꝑ hmoi iu⸗
ramẽtuʒ mſi maioe ꝓs iurãeium trãſgreſſa fue
rit llud· tũc em̃ qᷓi iã ↄdicõ non exiſtit.

laxacõe ſiue abſolucõe iurameti.cca qð
ciedũ ꝙ ſcðm bernex . e· q̃nto· papa pᷣt que⸗
libet abſoluere a iuramto ex iuſta cã puta ꝗp

Cke⸗ videre de. xj · ſ. ð diſpeſatiõe et re

ter ĩtollerabile ſcãdalũ ł ſi ꝓꝛoge ĩ multos
malũ exẽplũ:claue tñ diſcretiõis pcedẽte·hu
iꝰ ſñie fuit tan·xv·q: vj· Gutoeitate vbi plem

us ð hoc. Dicit etiaʒ bern.er.e. peti cõ· ꝙ de
claracõ ſiue mterp̃tacõ iuramti ptinet ad pa⸗
pã ſiue dubite ð ipᷣo q̃liter ſit ſeruãdũ vt ex.
e·q̃nto· ſiue dubite vti ſit licitũ k illicitum
extra · de elect · venerabilem . Boð autem di⸗
cit ꝙ non tantum papa ſed etiam epiſcopus
iurameta licita ſicut et vota poteſt m melius

.

cõmutare.maxime cum iuratur quod nulli eſt
vtile et alicui eſt damnoſũ · vt ſi quis iuret q;
nõ loq̃tur marti o vł nõ ↄmedat cuʒ eo vel nõ
itrabit domũ eius vel nõ recipiet aliqd ab eo
vb nõ huiet ei miſi iurauerit hoc vt vitet occa
ſionẽ Peccãdi quã ſolet ĩcureere qᷓs ex famili
aritate alicꝰ ꝓlone · Nec ob · ið ey · de elec · ve⸗
nerabile vbi de ꝙ et ſi iurametũ fuerit illici⸗
tũ papa ↄſuli debuit. eo q ad papã ptinet de
cernere an iuramentũ illud fuerit licitũ b illi
citũ q loq̃tur de regno alemanie qð q̃ habet
eoipᷣo impatoe debʒz eſſe.qð ſine aꝓpbatõe pa
pe nõ debʒ fieri · et fozte circa magnas pſonaſ
et ardua negocia ꝗꝓpter ſcandalũ ſolus papa
pt mterponere pte ſuã in talibꝰ iuramẽtis. et
foete etiã in iuramẽto vniuerſitatis ꝗꝓpter ſcã⸗
dalũ nõ pᷣt epus diſpeſare vel in aliud cõmu⸗
tare. licz hoc poſſit in iurameto ꝓſone peiua⸗
te · Doteſt etiã dici ꝙ qñ iuramẽtũ eſt dubium
vel licitũ ſolꝰ papa pᷣ̃t ipᷣm relaxare ſine aliqᷓ
Omutatõne:qe eius anctas excepta vi.ep̃us
vo et ſi nõ poſſit a iurameto ſimpliciter abſol

uere p̃t tñ in meliꝰ ↄmutare nec hoc ẽ ↄdtra u

ramẽtũ venire vb ipz ĩfringere . ex · de iureiu.
Puenit · ij.hec roð · I nnocẽtius auũt ęt hoſt.ex
e: debitoees dicut ꝙ ep̃ᷣus iĩi iurametis diſpe⸗
ſat ſi ſint dolo metu vł vi extoeta ·xv.q.vj· c.
· et .ij · ex .e · cũ ↄtingat imo ec ep̃ᷣus pᷣt qñqʒ
ex cã ĩ iuramętis licite factis vł pᷣſtitis diſpe
ſare·xv.q:vj.nos ſctõꝝ et.ci iuratos. Tho.
vero circa hoc diſtinguit ſczʒ ꝙ illð qðð ꝓmitti
tur ſub iurameto aut eſt maĩfeſtũ peètm̃ et tũc
nullo mõ ſeruari debz· Jut e boni maioeis ĩi⸗
peditiuũ vt cũ quis iurat ſe nõ intratuꝝ reli⸗
gione et tũc licʒ ſeruare et nõ ſzuare. et in hiſ
duobꝰ cãibus nõ indiget diſpeſatõe · Fut eſt
dDubiũ vtrũ ſit licitũ dei illicitũ · ꝓficuũ vł ne
ceſſariũ:ſimpłr ł in caũ:et in hoc quilibzʒ epᷣs
pᷣt diſpeſare· Jut e maifeſte licitũ et vtile.et
tunc vn hr̃e locũ diſpeſatio vł ↄmutatõ ſi ali
qð melius faciendũ occureat ad dũem vtilita
te qð maxie ptinere vr ad ptãtem pape q̃ eu⸗
ram habz vniuerſalis eccłie qe etiã ad papaz
Htinet ĩ oibas generaliter qᷓ ſpectãt ad diſpẽe
ſatõz reꝝ eccłiaſticaꝝ ſuꝑp qᷓs habz plentu⸗
dĩem ptãtis ·ſiẽ etiã ad vnũqueqʒ ptinet ireita
re uramẽtũ a ſuis ſubditis factũ circa ea que
ſubdunt' eiꝰ ptãti:ſicẽ pᷣt pr̃ ireitare iurametũ
puelle et vir vxoꝛis vt dᷣe nu · xxx. ſicẽ̃ dice ĩfra
de voto ·¶ ¶ Done ꝙ aliq̃s iurameto tenea ali
q̃d facere et petat dilatõz ł abſolutõz et obti

neat ab eo cui tenetc᷑ q̃rit vtꝝ ſit ex toto abſo
lutus a iurameto:et vn ꝙ nõ:qe deo reddenð

eſt mramentů · ey · e· deb toees · H ſzm raij. ſi
iuramentũ i fauoꝛẽ dei fiat vt pꝓ illud hõ ſe

obligare deo intẽdat nõ pᷣt abſolui ab homie

niſi ꝓꝑ ↄmutatõzʒ in meliꝰ ſiẽ infra dice de vo
tis· Si tu dicas ꝙ ille nõ mtendit ſe obligare
deo ſß ß bom Hiet roð · ꝙ nihilominꝰ ab
hoĩe nõ pᷣ̃t abſolui exquo iurat ſe factu ali⸗
q̃d in fauoꝛẽ di. ſiẽ̃ ſi iuraſſez tibi ꝙ darẽ ticio
x· ſob in fauoꝛẽ eius ñ poſſes mihbi remittere
hHuiõi iuramentũ. Si aũt tale iuramètũ ſit fa⸗
ctũ in fauoꝛẽ homis et ille ſpõte abſoluit pꝰ

ea nõ tenet᷑. et ide eſt de dilatõe ſolutõis faci
ẽde ſi iuratũ fuerit:ꝙ fiat circa diẽ·ex.q̊ ſpõ·.
pP. AAnaui cũ iurat vniuerſitas aliqua ſi
ue cũ mrant aliq ſe facturos aliqᷣd remittere
pñnt ſibi inuicẽ iuramentũ huiõi Bñdet raij·

et roðò · ꝙ ſi tale iuramentũ ꝓtineat ad dei fa⸗

uoæe vel cultũ vel religieneʒ vel pietatẽ ſibi
remittere nõ pñt vt ſi dus iurent ꝙ vltra ma⸗
re deo mil itare ibunt vel ꝙ religionẽ ĩtrabũt
vel ꝙ dicent duo vel tria pſalteria ꝓ inuicem

vel ſi aliqᷓ mechanici iurant ꝙ ð ſuo lucro cer

tam poetõʒ dabunt in aliquos pios vſus · Si
tñ aliqui iurent ꝙ vltra mare ſił mhunt remit⸗

tere ſibi pnt ꝙ ſił nõ eant· ſed nõ pñt remitte

re ſibi quin vadant· Qñ aũt mramẽetũ reſpicit
tpale ↄmodũ diſtingue . qe ſi ſne iuramento
facere tenent q mrant ſibi remittere nõ pñt
qe ꝗꝓpter ſalutẽ aimaax vĩ ſic iuratũ vt ſi carni
fices iurent ꝙ carnes ĩ fectas vb coeruptas ꝓ
ſams nõ vendent Fut mercatees ꝙ no ſophi
ſticabũt merces ſuas nec ꝗpter teeminũ cariꝰ
vendant. Si aut nõ tenent ſuare qð iurãt.ni
ſi q iurant.tũc diſtingue ꝙ ſi obſeruãtia iura
menti ſpectat tĩ ad ↄmodũ vel inomodu iu⸗
ranciũ:et iurent de dando ſine faciẽdo aliqꝰ
alteri ab altero·pnñt remittere ſibi: vt ſi quis
iuret alij ꝙ faciat aliqʒ opaz ſibi et aliꝰ ei iu⸗
ret ꝙ mercedẽ ei reddet· vel qñ ſocij mrant ð
Oũuicandis ſibi inuace oĩbus ſuis lucris· Si ãt
nõ iurent ſupꝑ aliquo faciendo vel nõ faciẽdo
ſibi inmicẽ·ſʒ alias ſurant ſe aliqd facturos ñ
pnt remittere ſibi vt in caũ poſite ſupea ð ha
bentibꝰ Ouem menſurã.vel cũ iurant duo ſo⸗
cij ꝙ nõ negociabũt tali vel tali mercatõne
vel ꝙ nõ ibut ad nũdinas tales. Si vero iura
mentũ reſpiciat dmodũ vel inomodũuũ alienũ
diſtingue · qe ſi obſeruatõ iuramẽti reſpiciat O
modũ alienũ ñ pñt remittere ſibi:vt ſi aurifa
vei iurent ꝙ nõ vendent opa ſua niſi de mate
ria ſic vel ſic purgata. Si aũt obſzuatio iuram
ti ſit damnoſa alijs nõ eſt obligatoeiũ vt ſi iu

rent ſutoees ꝙ nihil faciẽt in nocte de ope ar

tis ſue vel certis tpibus anni vt ꝓpter rarita⸗
tem cariꝰ vendant opꝑa ſua.vel qn ciues alicꝰ
ciuitatis vmeas hntes iurant ꝙ nõ pmittant
vinũ allatũ aliunde vendi in tereitoeio ſuo.
ꝙdiu vinũ illiꝰ tereitoeij ĩueniet venale peo
pcio tali Licet aũt huiõi iurameta nõ obliget
qꝛ illicitũ ẽ q; iuratur cũ ſit pctm̃ etiã ſine iu

ramẽto talia aut facere vel ſeruare coerupta ĩ

tentõne· tñ ꝓpter reuerẽtiã ſacramęti et ſcãda
lum alioꝝ nõ expedit ꝙ huiõi iuramẽta ſibi
remittãt aucte ꝗꝓpeia b vemãt ↄtra ea ſ̊ auẽte
ep̃i ſunt reuocanda vel potius nõ tenuiſſe de⸗
nuncianda et pnĩia de ip̃is eſt imponenda.
De piurio ti· xix·
AOſtea ↄſiderandũ eſt de piurio et peĩo
de eius młktiplici acceptoe et qᷓle pem
eiꝰ ſit veniale vł moetale · ꝛ* de guita⸗
e peceati eius ꝓꝑ ↄꝑatõzʒ ad quedã alia pecca
ta:tercio de quibuſdam dubijs circa materiã
iſtam. quarto de eiꝰ pena · ¶ Circa pemũ ſciẽ
dum quod piurium ſcòm gof.et holſt.ti.de iu
reiurã · dici᷑ quadrupliciter ſcʒꝭ falſa iuratio.

ijuram̃ti trãſgreſſio.ĩdiſcreta muratõ et m̃daciũ

firmatũ iurameto· Deimo mõ piurium ſcʒ ꝓut
eſt falſa iuratõ pᷣt eſſe tripłr· aut qe ẽ falſitas
ex ꝓte iurati tm̃ vt cum quis iurat falſum q

credit eſſe veru. Rut ex Fte mrantis tm̃ vt cũ

quis iurat veꝝ qð credit eſſe falſum · Kut ex

Pte vtriuſqʒ;.vt cu qͥs rrat eſſe verũ qð ẽ fłm
et credit eſſe falſu.Et ĩ his duobꝰ mõis vltis

eſt mendaciũ firmatũ mrameto qð eſt quartũ
menbeũ peime diſtinctõis · Vñ falſa iuratõ ꝓ
ut eſt peimũ menbeũ peime diſtinctõis erit ſo

lum qn falſitas ẽ tm̃ ex pte iurati .· Heĩio modo

falſa iuratõ ſjm gof · hoſt· et bern. ex · de iure
iurã .tua.i. ſi ignoeꝛãter fiat et hita oĩ diligen
tia nullũ pẽtin mducit.xxij.q:ij. hoiĩes · n ad
hHihita vo ol diligetia ẽ pctm̃ veiale: di · 3·· J.

ven in fi · Raij. vero dic ꝙ hHuiõi fła iuratõ ſi
ſit adhibita diligẽtia debita ẽ veiale:ſi vo
uemat ex ignoꝛãtia iuris vł facti craſſa et ſup
pina ẽ moetale ·xxij.q· v. q̃ᷓ Prurat · 2? vero et
3⁰°mõ mratõ falſa ſi fiat iocoſe vel ſimulato⸗

rie ſzm gof.ẽ pctm̃ veniate · xxij · q· ij · ] ait et
.·c.vlt.Scdz po tho.pe.et raij·ẽ pctm̃ moꝛta-
le ꝓpter reuerẽtiã dei Bi aũt fiat ſerioſe ẽ pec⸗

catu moetale ſm gof · et tho · xxi.· q:ij.hoĩies·
SGed circa hũc modũ vltimũ rich.diſti guit ſic
ſcʒ ꝙ ille q iurat aut dᷣlmerat ð dicto ↄfirmã
do et de iuramẽto p qð ẽ ↄfirmandũ · et pin⸗

rat ſolenniter in pntia iudicis: et ſic piurans
n tm̃ moætaliter peccat·ſ̊ etiã ſi ꝓ tali piurio

ferat' ſnia diffimtia otra eũ in cã accuſatõis

ẽ infaĩs.vj.q.j.ifames· Ant ðliberat ð dicto
Ofirmãdo et mramẽto nõ tñ ſolemter pꝛurat
et ſic etiaz mrans moetaliter peccat cu expᷣſſe
faciat otra dei p̃ceptũ leui.xix· nõ iurabis in
noĩe meo Eucd el werat de dicto ſz nõ de iu⸗

ramẽto et ſic p̃t ðtĩ gere ꝙ hõ piuret ſine moe
tali pctõ tñ eſt adminꝰ oeniale gue · Fut de

neutro deliberat · ſzʒ totũ ꝓfert ex ſureeptõne
et ſie piurãs peccat etiã venialiter minꝰ tñ ꝙ
in cãu pᷣcedeti hec rich.et duenit cũ eo boñn·
Ocoedat etiã ſatis cho. Vlteriꝰ addit rich· ꝙ il

lud qð ex ſurꝛeptõe ꝓcedit nõ ẽ ꝓfecte volũ⸗

tariũ.ad hot aut ꝙ qs moætaliter peccet reqri
tur ꝙ peccatũ ſuũ ſit plene volũtariũ directe
vb interpᷣtatie qð dico ꝗꝓpter illũ qui cũ deli⸗
berare poſſit et deliberare ↄtemmt · ſn r
Otemptu ex ſureeptõe piurat videt multis ꝙ
nõ excuſet a moetali.ſecus ẽ ſi omttit delibe
rare ex negligetia· Deriuriũ vo ſcðo mõ dictũ

ſezʒ qd eſt tranſgreſſio inramẽèti ſi ſit trãgreſſio

iuramsti illiciti ſic pctm̃ eſt in mrãdo ſed nõ

in ↄtraueniẽdo quin etiã nullo mõ e ſeruãdũ

xxij ·q·iij. c.j.ij · et · iij · Si vo ſit tranſgreſſio
iurameti leiti e moetale pctm̃.v·q:j·quec ũqʒ

Heriuriũ aũt ʒꝰ mõ ſczꝭ ſcðz ꝙ ẽ iuratio ĩdiſcre
ta eſt ſcz gof · pctin veniale di · xxv · S. crimi
nis in fi · hern. vo.ex ·de mureiurã· tua·iĩ .diſtin

guit ꝙ ſi fiat ex deliberatõe ẽ pctm̃ moetale ·
ex · e. ſiẽ ex literis ſi vero iocoſe et ĩcaute e ve
niale di · xxv · ꝓ. abs ea demum: et ſatis ↄcoꝛ

dãt cũ bern.boñ.rich.tho·et raij. Rd hec

nota ſzm boñ. ꝓ pPiuriũ ẽ malũ ñ tm̃ ĩ ſe h̊ eciã
Gm ſe ita q niło mõ p̃dt fieri bñ · Rõ huiꝰ ẽ du

TI= Dap . *27 .

plex.vna qe piuriũ plerũqʒ claudit in ſe men
aciũ qð eſt ſcòm ſe malũ:Scòda aut rõ e gene
ralis qe oĩs piurans ſume veritati Otumeliaz
facit dũ eaʒ ad eius ↄfirmatõzʒ inducit ad qh
nõ deberet aſſumi et 16 qe nõ deoꝛdinat hoĩiez⸗
ti ad ꝓximũ ſed etiã ad deu inde e ꝙ ſeinp e
malũ. S nũquid ſi qͥ; piuret necitate ↄpul
ſus excuſabit a pctõ.& ꝓ eſt necitas nature
et neceſſitas coactõis· Neceſſitas nature n hʒ

legẽe de ↄlſeẽ · di .j· ſic·et ex · de ↄſue· quito · vn
et a tanto et a toto p̃t excuſare· ex·e.querelã. „
Neceſſitas vero coactõis nõ excuſat a toto in

His q̃ m ſe ſut mala·. ſ̊ excuſat ſolũ a tãto.qa
volũtas ſufficiẽter cogi nõ pᷣt:ex.ð his q̃ vi.
ſacris · et ꝓpterea qe ꝓiuriũ eſt ſcðz ſe malũ ꝙᷓ⸗
tumcũqʒ qs adò illò coga' nõ oĩno excuſatur.
hec boñn:et ↄuenit cũ eo Guił .naſo · Detrꝰ ãt
diſti guit: ꝙ duplęex ẽ coactio ſczꝭ abſoluta que
excuſat a toto et ↄditio nat a q̃ excuſat a tato

Meima cadit ĩ coepe nõ in aĩma iõ actus oĩno

coepales pñt p coactione excuſari totaliter a

Petg ſe cadere pᷣt etiã ĩ aima iõ actus aie

vel ſolius vel mediãte ĩſtrumeto co⸗peo excu

ſari pñt a tanto nõ a toto et huiõi actꝰ fũt me

daciũ et piuriũ·et iõ ꝓꝑ coactõz pñt excuſari a
tanto nõ a toto.Gt ocoedat· g· naſo· et gof· in

ſu:ti.ð his q̃ᷓ vi ꝓpbat peimũ mẽbeũ pdicte di

ſtinctõis · xxxiq· v. q̃i Drran Scom menben
ex.de his q i.ſacris Qð aũᷣt de:ex · de iure⸗

/
7

iurã· verũ ꝙ illi qͥ venerùt otra iuramentũ vi

vel metu· Pſtitum ꝓ vita et rebus ſeruãdis ñ
