vedũt· aut ĩ nauibꝰ eoꝝ piraticis curã Zuber

nacõis exercet. vel quibuſoã alis machmis

impedunt eis aliqð ↄſiliũ vł auxiliũ in diſpe
diñ teree ſancte · vt in c: ad l:berãdam. De ho
etiã vide infra li.vij.ð cen.ec.ſiue ti.ſcõᷣo ca
ſu.xxv.Flie vero merces nõ ſunt ꝓhibite te⸗
poee treuge ęr· e.ſign ficauit.
Irca quare ſcieduz ꝙ ſeruꝰ indei aut eſt
vnaculꝰ. i. de ãcilla ꝗ;a natꝰ aut eptici
8. ſi vernaculꝰ ſi ſit vel velit fieri criſtianus
ſtatiʒ efficit' liber nullo p̃tio dato.C. ðdepiſ.
et cb.deo nobis ar.di. Inij. fratermitate. B61
vo eſt epticiꝰ aut erat xpᷣianꝰ qñ fu it emptꝰ?
aut paganꝰ.ſi xpianꝰ idiſtincte liber efficit
nłlo p̃cio dato:di.liiij.mancipia. Siłr ec ſui
hereticoꝛx impune pñt et dños relinquere et

ad eccleſiã ↄfugere· C. ð hereticis.et manich

eos · Si aut eraupaganꝰ aut fuit emptꝰ cã ſer
uitij et tũc ſi vult feri xpᷣianꝰ efficit' liber ſi
ne peõ · di . liiij· fraternitatem. Fut cã merci⸗
monij:et ita ſi mfra tres meſes eũ nõ expoſue
rit venale poſtea ſi velit fieri criſtianꝰ ſine P
cio liberabitur.qꝛ pᷣſumꝝ emerit ꝓ ſeruicõ
ſi aũt eũ expoſuit ifra tres moeſes et ipᷣe vult
fieri xpᷣianꝰ mfra ſpaciũ illð vł poſt dů tñ p
dnm ñn ſteterit qo minꝰ eũ vediderit infra ſpa⸗
ciu i liberabit redd ito ptio·xij.ſoł.di.liiij

fraternitatẽ. et ex· e.c.i.et.ij.et vltimo et h⸗
intellige mii dñs ei noletem cum diceret ſe
velle fieri xpᷣianũ circũcideret vel eiꝰ alteriꝰ
ſecte ſignnʒ impꝛimeret · tũc m ꝓ mmuna coe
poeis ꝓpeij.ſine pᷣcio liberabit.di.linj:nulia
aut dictũ eſt ſeruis iudeoꝝ idem dicéò
eſt ꝑ oĩa ſm laur᷑.jo.et multos alios ò ſermis
ſaracenoꝝ lug veo dixit de vxerraculi iu
deoꝝ · ꝙ etiã ſi fiãt xpiam dñis paganis ſer
uire tenent. et ſic paganꝰ pt eſſe dñs xpiani
ſz nõ fieri vt etiã ſupra dictuʒ eit in ti · Pcedẽ
tci · Secꝰ eſt ð vernaculiſ iudeoꝝ Pter pfidi
am et mas ſuſpectã cohabitatione illoꝝ · pei
mũ magis placʒ ſzm ray. et alex· in ſcdo.quia
Hodie eade ſuſpicõ et ide periculũ eſt de vtriſ
qʒ vt etiã ſupea dictuʒz elten Bed cuiꝰ monete
erüt illi. xij. ſob. ſi nradieli eg dieui quidã qꝗᷓ
bus videt' oſentire gof᷑. ꝙ ſolidꝰ ibi accipit
aureo inſti · de pems te. li. . fi. ln dicunt
quibꝰ aſſentit ray:ꝙ erũt illiꝰ monete qᷓ habe
tur ibi ĩ vſu.ff.de le. tercõ. nũmꝰe Sʒ nuq
ile ſic redemptꝰ fiet redimetis ſeruꝰ q; ñ
ſed reddet ei pecuniaz et erit liber. ar. inſti. de
noxa · ac· . dñs · et ſi n pt ei reddere hoſtiatiz
querat vb mpi redimeti aliquãto tẽpoee ad ar⸗
bitriu boni viri ſeruiat ar.xxxvj.qi. rapto.
Si tñ ab aliquo ex pietate redimat' aĩo nõ re
petẽdi:nec ptiũ reddet' nec ꝓ pᷣcio ſermetur
qe qð ex pietate dac ꝓphibet ius ne repetatur
qð ſemꝑ pſumit' niſi dtrariũ ꝓteſtet. ff.de re
lig· et ſum. fu.l.ſiquis.. mterdumæQuid ſi
pꝓlures ocureãt ad redimeduz. Beſpõdet gof᷑.
et hoſt.ꝙ ep̃ns loci magis eligat idoneu ar.
ff· de ac. ſi plures· vel ſi ſint pares eps Stifi⸗
cet cui velit ar. ex · de iurepa.cũ adnocatus.
fee nuquid xp̃ianꝰ p̃t emere mdeũ vel pa
ganũ ꝙ ſic. ex etſi iudeꝰ.ſed iudeũ ſecũ in
familia no habebit · xxviij.q.i.ſepe et.c.nł⸗

lus. Er ſi ille velit fieri xptanꝰ no pt pohibe⸗

ri · xix · q· ij. due · et e de renũ.niſi cũ peidẽ· .
ſed dices haptizatꝰ tñ remanebit ſeruꝰ domiĩ
xij·q.ij. eccleſiarum ſeruꝰ.
De bereticis titulus. lvii.
Oſtea ↄſiderãduʒ ẽ de hereticis.et pei
mo quis et quot mõẽis dicit hereticus
ſcòo ꝗᷓ pena ferian heretici.tercõ qua
pena feniãtur fautoees eoꝝ.quarto qua pena
feriãtur dñi negligeteſ hereſim extirpare. qͥn
to qualiter ab hereſi redies recipiat᷑. ſexto qᷣſ
relapꝑſus ceſeat.ſeptimo qui notarij et qui te
ſtes i officiũ inquiſitiõis admittãtur. octauo

quãta et qualis poteſtas inquiſitoeibꝰ datur

Circa peimũ ſciendũ ꝙ nomẽ hereſis grece
ſonat electionem laune Coquimur auũt nũc ð
Hhereſi ſm qð e circa ea que ſunt fidei. lectio
em eſt eoꝝ q ſunt ad fine p̃ᷣſuppoſito fime. Et
ideo recte dicitur hereſis ſpecies ĩfidelitatis
pertines ad eos qui xp̃i fidẽ ꝓfitent ſed eiꝰ
doctrinã puertunt ι 1 em xp̃o tanqꝙᷓ; fini aſſen
tiunt ſed m eligedo ea de quibo criſto aſſen⸗
tiant deficiũt qe nõ eligunt ea que vere ſunt
a criſto tradita ſed ea que ſibi ſuggerit mens
Pãa Anuenit ãt hereticꝰ dici multipr. ðe em
hereticꝰ ereãſĩ fide vñ auꝰ.dt P hereticꝰ e q̃

— — — — —

—— — ——,⸗

—

— ——

falſag opinioẽz de fide vel gignit ˖ vt Hereſi⸗

archa. ſ.areiꝰ.ſabelliꝰ.et macedeniꝰ.vel ſeq̃
tur vt qui hereſsarcham imtatur vt areram-
ſabelliaĩ et macedonianixxiiij· q:iij:heticꝰ.
et c. qdem·dicit aut hereticꝰ vt dꝛcit hꝛieroꝰ

qui ſeripturã aliter intelligit ꝙᷓ ſpũſſanctus a

quo ſeripta ẽ efflagitat⸗licet ab eccleſia non

. — 2*7 „ . .
receſſerit· xxiij .q:nj. hereſis · ᷓ̊ aũt facit qui

expoſitiõz ſacre ſcenptur ad H̊ retozquet qð o
traria ei qd reuel auit ſpuſſant᷑tꝰ. En eze · xiij
dici c de falſis hetis. ꝙ pſeuerauerũt ofir

mare ſermons ſczʒ ꝓ falſas expoſicões ſcriptu

re. Dicit' enã hereticꝰ qui a ſacram̃tis eccle
ſie et ↄmuione fideliũn eſt diuiſus · nij · q · i · ꝓ
aunt vt excõicatꝰ.Dicit' etiã hereticꝰ qui ẽ ſa

cram̃toꝝ pu erſoæ· vt ſimomacꝰ qui vedi vel

emit bona ſpiritualia vł eccleſie ſacram̃ta· vt
1. q.i. patet· Itẽ du biꝰ m lide e · e · c. i. vñ in
leui articulo deuiãs a fide cẽſetur hereticus
C.e.l.ij.tem qͥ conat' auferee eccleſie roma⸗
ne peiuilegium a xpᷣo ſibi traditũ · xxj· di. c. i·
Omes pᷣdictos ſex modos ponit gof·et hoſt.
Fodit autez pᷣdictis hoſti · ſcz ꝙ large pᷣt diet
hereticꝰ oĩs qui nõ tenet articulos fidei ·

ſic indei et getiles ſũt heretuci· et hoc mõ nõ

oĩs hereticꝰ eſt excõicatꝰ. tez dicit᷑ hereticꝰ
qui omnnionẽ eccleſie catholice nõ recipit.
in antẽ· de peiuile · dot here · mu . ñ p̃̊· poſt peĩ
cipiũ colb · vnj Ctẽ q̃ trãſgredic p̃cepta ſedis
apolſtolice · di · xix · nullꝰ Item qui nõ recipie
easg· di · xx· debilis. Sʒ ſtricte dicit hereticus
qm al ter ſentit de articulis fidei ꝙ ecclefia
romana.xx ·q:iĩ.h̊ eſt fides:tem nõ ẽ docenõ
nec ſentiẽdũ de ſacramentis eccleſie aliter ꝙᷓ;
ſentit eccleſia romana Mi em̃ ꝗ faciũt hoc ſi
ſit notoeiũ et oms alij lic ab micio occulti
exquo ſinguli epᷣi ꝑ ſuas dioc· cũ Oñ lio eleri
coꝛuz vel pſ clerici ſede vacante cum conſi⸗
lio ſi optuerit vicinoꝝ epoꝝ eos iudicauerit
Hereticos ſunt anathematis perpetuo vĩculo
in nodati.ex ·e·ad abolendã.rñũlo.i.G̊ hoſtie.
umerãtur aũt · xxinj ·. q:ij · quidã · vſqz ad ki⸗
ne ꝗqſtioms ſecte hereticon. lxxviij. qrũno⸗
ue vltimas nõ nõiat actoꝛ ſpeciali noĩe: ſant
aute oms hereſes hodie dãnate ex · e · ad abo⸗
ledã. Eſt aut pnñᷣtis ĩtẽcõis oſiderare de hereti
cis Em permũu modũu dieẽdi hereticu m quez
etiã modũ dicic hereticꝰ qᷓ de articłis fidei bł/
ſacram̃tis eccleſie ſentit aliter ꝙᷓ romana ec⸗
cleſia.Sciedũ aũt ꝙ ſicut dicit augꝰ.et habe
tur.xxiiij ·q:iij·dixit apoſtolꝰ.Oi quidã ſentẽ
ciã ſuã licʒ puerſam nulla pti naci animoſita⸗
te defedũt querũt aũt cauta ſolicitudine veri
tatẽ pati coerigi cũ muenerit nõ ſunt inter he
reticos ↄputãdi.qꝛ ſcʒ nõ hñt electiõʒ ↄtrari
am doctrine eccleſie· Siquis aũt determiacõi
vbis eccleſie ptinaciter reſiſteret hereticꝰ ce⸗
ſeret· cꝰ quidẽ autozuas peicipal iter ĩ papa
reſidet · ij · q ; i. quoti es et·c. B eſt fides. Ex hiſ
patet ꝙ nõ quicũqʒ deuiat a fide· ſed qᷓ ꝓꝑtina⸗
citer demat ꝗꝓpeie dicitur hereticꝰNuüquid

hereſis· ad oĩla credibilia ſe extedit. Eñòʒ a⸗

lex · an · in ? ſumme ſue ꝙ hereſis ad tria ge⸗
nera credibiliũ extedit ꝓ opoſitione ad fi de

tamẽ ſim quandam anologiam. Mã racõ fidei
peime et pemcipaliter eſt circa artieulos fidi
et per oppoĩtum hereis fides exteditur
ad il la qᷓ docet ſacra ſcri ptura cca moꝛes- ve
q; foemcacõ eſt peccatũ mortale et ꝓ oppoſi⸗
eu hereſis. 32 fides extẽdit ad hiſtenas i bi⸗
blia otẽtas.et p oppoſitũ hereſis.qui em aſ
ſereret aliquam hiſtoiã biblie eẽ fᷣłazʒ et hoc
Fainaeiter hereticus cenſeret· peima eredibi
la peiꝰ eredũtur et poſtea intelligunt. ſcõa
ſimul mtelligunt᷑ et credũt'.tercia credũtur
et nũqꝙ; mtelligunt.¶ Sz nũquid excuſat a⸗
liquis ab ereoæe ſi teneat opioez magiſtri quẽ
audit ih& in his qᷓ nõ ptinẽt ad fidẽ vł moees
poteſt aliquis ſine piculo ſequi hãc opiniõez
vel ilã. In his vero que ptinet ad fide vł bo
nos mozes nullꝰ excuſat ſi ſequat opionem
ereoneã alicꝰ In dubijs em̃ nõ debʒ quis de
facili aſſentire-& ve dicit augꝰ lic iij de do;
xp̃ianadebz oſulere regulã fidei quã de lo⸗
cis planioeibꝰ ſacre ſcripture et autoeitate

eccleſie ꝓcepit qᷓ crgo aſſentit opiõni alicuiꝰ

mamfeſte ↄtrarie ſacre ſcripture· vel etã pu⸗
blice doctrine eccleſie excuſari nõ pᷣt ab ereo
rec Et hic nota ꝙ; ſm alex· an · in ſcòo ſũme
ſue tria Ocureunt ad pfectã racõz hereſis ſczʒ
falſa credulitas ĩ rõnali puerſa voluũtas in ↄ
cupiſcibiliet defeſionis ſiue impugnationis
Ptinacitas ex pte iraſcibilis ·.hm peimũ atten
di WMud Hiero. ſ. qui ſcripturã æc vt; 6. ſcᷣm
peimũ· et ſcm attedit deſcriptio aug. li. de
vtcilicate crededi ſcʒ ꝙ hereticꝰ eſt q̃ alicꝰ te⸗
poꝛalis ↄmode et maxie gloeie peincipatuſq;
gratia falſas opiõnes vb nouas gignit vel le
quit Et tãgit hic augꝰ.ill qð frequeter ac⸗
cibit cũ dicit qui alicꝰ ꝛc. Scõm vero terciuz
ſuppoſitis peimo et ſcdðo attẽdit᷑ diffinicõ q̃
ponit' in glo:ſuꝑ illð·i.coexj · Auòio inter
vos ſciſſuras eſſe·qᷓ mquit in eccleſia dei pea⸗
ua ſua dogmata defeſare pſiſtũt heretici lunt
AEau tur videre de ſcðo. ſ. qᷓ pena hereti⸗
ci fertãtur. Circa qð nota ꝙ puniunt vi⸗

tacõe excõicacõne· depoſitiõe· ryruũ ablatiõe

et miitari ꝓſecutiõe · DHuniũtit quide vitacõ
ne:cirea qð nota ſcm alexan.m ſco ſuo ꝙ;
multiptex eè ↄmuio. t ſimiiter multipl ex eð
mũuionis peiuatio · Eſt em ↄmunio ſpuahs. ſcʒ
que eſt in ↄſenſu vero vel interp̃tattuo·. Et hꝰ
mõ nõ eſt cu hereticis mnmandũ ſic intelli
gitur illð.ij· coæ · vj · exite ð medio eoꝛũ glo.
ſpiritualiter· ſ. vt eoeuzʒ ſcelera increpetis: ?2⁹
eſt ↄmũio in ſacrametis· t hoe mõ etiã non e
Omunicandum cũ hereticis notatis ſiue noia⸗
tis · qui etiã licet nõ ſint notati ſiue noĩati qᷓn
tum tamen eſt de ſe peiuãtiy effectu cõmons
ſacramtoz qe ipᷣo iure fſũt excõicati· ſiue ſint
occulti ſme maifeſti ex ·ð hereti· excomuicaꝰ
tercõ eſt vmmo in cibo potu et hmoi. Et hoc
etiã mõ nõ eſt cẽõmũicandũ cũ illis hereticis
q̃ p̃ciſ ſunt ab eccleſia nõiati.q̃rto e cõio coꝛ
poꝛalis vt cohabitacio in eadem etuſtate Et
talis cõmunio non vitabatur in pemcipio p
ter multitud mem hereticozum.et etiã adhuc

alicubi non vitatur. ſi autem ab aliquibus

timerec de lapſu rutiꝰ eſſet non Habitare cuz
eis · et ſm hãc diſtinctiõzꝭ ſolui pnt niqᷓ obiciã
tur?Sedð obi cic ilõð ρι. xnj: ne foete colli⸗

getes ʒiʒania eradicetis ſimb et triticu ſnnte

vtraqʒ creſcẽ vſqʒ ad meſſe zizania ſ ut hereti
ci triticũ fideles:meſſis finis ſeculi.ergo he⸗
retici ſunt tolerãdi inter fideleſ·et nõ ſunt ab
eis ſepandi vl vitãdi vſqz ad finẽ ſeculi i
lud dictuü p̃t intelligi de heretis occultis qꝰ
rum hereſis dep̃hedi nõ pᷣt· tales em etſi excõ
municetur excõicacõe generali nõ tñ excõi⸗
cacõe ꝓſonali:nec extermiant gladio materi
ali.niſi cũ mł titudme ĩfideliũ manifeſtoꝝ in
nemãtur·. Vb mtelligi pᷣt de catholicis malis
vñ rabanꝰ hs diſcretiõis exẽpluz eqnimiter
tolerare debz maloſ ꝗpter bonos · S&m aũt ꝙ;
meſſiſðe ið tꝑꝰ quo heretici maifeſte coerupti
ui ahioꝝ ſunt abiciedi enãgelica falce· zm HB
intelligitur ꝓmiſſio ꝓ tpe ilo quo nõ diſcer⸗
nitur plene an ſit hereticꝰ.cũ aũt innotuerit
plene eccleſie coeruptio ſua ẽ pſonaliter pci⸗
dendꝰ. vñ augꝰ? li.de vera reli.dic ſentẽtiali
ter ꝙ ĩ eccleſia tamdiu ſuſtinet ereoe alicuiꝰ
donec accuſatiõz inueniat aut opmione pea⸗
uaz ptinaciter defendat. Cũ aũt dicit. i. coe·
xij· neceſſe eſt hereſes eſſe.wi dicit. neceſſe ẽ
illò qð e vtile ꝓ aceñs ſiue pᷣter intencõz he⸗
reticoꝝ · ſ.ad hoc vt ab hiſ qui ſe exercèt ĩ di
uina ſcriptura pigricia eã diſcuciẽdi excutia
tur.et magis fidei veritas declaretꝰ. et hᷣ ha
bet ex glo· ibide . vñ et ſzm q habet ex glo·.
ſup illð yſa· vij · G̊ dit dñs deus ꝛc. ſemꝑ· ſ.vſ
qʒ ad fine ſeculi erũt aliqᷓ hereſes vł malicie
hominũ ad exercẽdũ fideliu pacietiã et ſapie
tiãc Duniunt etiã heretici excõicacõe qꝛ oĩs
hereticꝰ ſiue occultꝰ ſiue maiĩtfeſtꝰ ẽ ipᷣo iure
excõicatiõe maioei excõicatꝰ ex.e.ad abolen
dã tẽe depoſitiõe · qe indiſtincte ſiue ſit cle⸗
ricꝰ ſme laꝛcꝰ papa vł impatoe vłb quil ibz in
ferio⸗ꝛ depomi debz ab omi dignitate di.xl.ſi
papa ·et·xxiiij·q/i.qui ↄtra pacẽè et ex.e.ad a
boledaz· Danati vero p̃ſentibꝰ ſecularibꝰ po
teſtatibꝰ aut ęoꝝ baliuis relinquãtur aniadò
uerſione deb te puniedi · Clericꝰ peiꝰ a ſuis
oedinibꝰ degradat. niſi ↄtinuo poſt dep̃heſi
onẽ erzoeis ſpõte ac cancĩce recureerit ad fi
dei vnitatẽ · ex· e · ad aboledam et.c.excõica⸗
mꝰ.i.et c·excõicamꝰ.ij. Degradationẽ aũt ĩ
tali caũ ſine p̃ᷣſbiteri ſiue alteriꝰ in ſacris cõ⸗

ſtituti facere poterit ſolꝰ epᷣus ↄuocatis ab-

batibꝰ alijſq; pᷣlatis et religioſis ꝓſonis ac li
teratis ſue dyoc· de qbꝰ videby expedire li.
vj · e. c.i. Et ſzm jo· an · ꝓ hoc qð dicit' ſolꝰ.ñ
excludit᷑ c.ſui xviij.q:ij·nullã. Degradati
one aũt celebeata picet eps poteſtati ꝙ in ſu
um foꝝ recipiat degradatũ et ſie intelligit
ſibi tradi. ꝓ eo tñ debz efficaciter eccleſia ro⸗
Sare vt ctra moete puniat᷑ e? · e. de vᷣ. ſig. no
uimꝰ. Sũt aũt heretici ſm leges puniẽdi vlti
mo ſupplicio.C.e.areiani. de Oſuetudine tam̃
cremãtur«ꝙ & quomõ dep̃hẽ det' ereoz He di
cunt aliqui ꝙ ereoe dep̃hendit᷑ aliqñ p facti
euidetiam · al qñ ꝓ ↄfeſſione in iure factã a⸗
liqñ ꝓ ꝓbatione teſtiũ vł mſtrumetoꝛz; Dixe

rũt ergo aliqui ꝙ pᷣdicta exceptio ſcilicet riſ
Otinuo· mtelligit de dep̃henlione erꝛoris ſe⸗
cundũ duos peimos modoſ liq aũt dixerũt
ꝙ etiã ſzm terciũ modũ. Sʒ qe ſzm roð.Oſuetu
do aliter ſe habet ꝗᷓ eſt optima legũ interpeeſ
credit ipᷣe roð · ſine pᷣiudicõ ꝙ loquit tm̃ ð de
peeheſiõe ereoens in facto ſcʒ cũ inuenit᷑ p̃di
cans vel docès ereoꝛẽ aut facies reueretiam
ſzm ritũ taliũ quom& dicit᷑ furtũ dep̃henſum
cũ fur dephe dit' in furãdo vel cum furto añ⸗
ꝙ; ſe recipiat ad locũ deſtinatũ.vnde poſt ta⸗
lem dep̃henſionẽ licet ſic dep̃henſio ad vnita
tem fidei reuerti Otinuo.i.anteqꝙ; diuertat ad
actũ ↄtrariũ.vel ſicẽ aliqui volunt et alicubi
de oſuetudòme ſeruatur otinuo· i· peima die ꝗᷓ
examinatur cã illaita etiã ꝙ B faciat ſponte
i · non metu ꝓbationũ vel cruciatuũ et canoĩ⸗
ce:ita ꝙ Patꝰ ſit hereſim ab mrare et ad man
datũ eccleſie penitere · Siqui aut de p̃dictis
poſtqꝙ; fuerint dephenſi redire noluerint ad a
gendũ ↄdignã peniteciam ſunt imppetuo car
cere detrudẽdi ex · e. excõmuĩcamꝰ.ij · ¶. ſiqui
Item puniuntur reꝝ ablatione q oĩia bona
eò oↄfiſcari debent eccleſie cui ſeruiebant ſi

clerici erant et idem eſt ſi erant laici eccleſie

tempoealiter ſubiecti.&ιιπäτ Qtvero laicon bo
na peincipibꝰ ex.e · excõicamꝰ. ij.et di.viij·
q mre · Süt aũt bõa hereticoꝝ ipᷣo iure cõti⸗
ſcata ſʒ ñ debẽt appeehedi ꝓ dominiu ſecula
re niſi peiꝰ fuerit denũciatuz ſuꝑ crimine ꝑ ec
cleſiaſticũ iudicẽ ꝗᷓ hoc poſſit li.vj·e.cũ ſcðzʒ
Sũt ãt ↄfiſcata a tpe cminiſ ↄmiſſi.C.e . . iiij
eti am ſi habeat filios catholicos ſam jo.an.
quia nec textꝰ diſtinguit · Non tamẽ ter he
reſim viroꝝ dotes denn catholicarũ cõtfi⸗
ſcari debent miſi ipſe foete ↄtraxiſſent cũ illis
quos tales tũc eſſe ſci ebant li. vj. e.decreuit
tem vaſalli ſunt ipſo iure abſoluti a fidelita
te in omni pacto vallato quacunqʒ firmit ate
quo hereticis tenebant᷑.ex·e.c.fi · q Item mi

litari pſecutiõe:qe ſi aliter fieri non pᷣt manu

miliari omnia bona debet eis auferei.qe nł⸗
lo iure poſſunt ab eis poſſideri di.viij·quo iu
re et.xxiij · q vij· c· i. ij. et · iij · ¶ Sʒ nuquid ca
cholici poſſunt hereticos autoeitate ꝓeia ſpo
liare. Videt ꝙ ſie· videt' em̃ eccleſia eis da⸗
re Seneralem autoeitate ipſos extermmandi
Cõcedit etiã extermiãntibꝰ jdem pemilegiuz
q euntibꝰ in teree ſancte ſubſidium eſt ↄceſ
ſum.xxiij.qvj:ſi vos:et ex e. excõicamꝰ.ij.
BC.· catholici Tamẽ ſatis videtur tutũ ꝙ ſem-
per fiat ex edicto peincipis vł eccleſie ne ab
al ijs ex cupiditate vł vltione potiꝰ ꝙᷓ; ex iu⸗
ſticia vel obediẽtia videant pugnare. xxiij.
qii .quid culpat / Quid ſi ↄuertan poſtea
ad fidẽ nũquid eis ablata reſtituanc. h ꝙ ñ
niſi ex gra ·ex ·e· vergẽetis in fi. Quid ſi here
tici habeãt filios vel alios ↄſangneos oetho
doxos. nũquid illi hona ſua debent habere
videt ꝙ ſic qe hoc dicũt leges · C: e. maniche
os· et l. ↄgnouimꝰ. et ĩ aute nibi ſignata ið in
neſtoeianis. Sꝭ Otrarnũ videt qe jnno· argueſ
a minoei de crimine leſe maieſtatis d mine
cõſtituit etam filios oethodoxos a paternis

S:⸗ S. — ☛ ☚ = =

te
0:
an
1r
di
a
n
ſie

90

bonis penitus excludendos ex. e. vᷣgentis in
fi · qdð vide' intel ligeduz ſzm ray. cu pater ꝓpu
blice p̃dicatotra fidẽ vł publice ꝓfitet' vel
defedit ereoee vł coꝛã p̃ᷣlato ſuo eſt ↄuictꝰ ł
ofeſſus vł ſentẽcialiter ↄdenatꝰ ð hereſi.ex
de v. ſig · ſup qbuſdam · Bed circa HB diſti guit
laur̃. et · jo. q; Miue c: vᷣgentis coeri git leges
illas.qð etiazʒ vider Jenſiſe ray.et jnno.ſuꝑ
c·excõicamꝰ ar.ff.dò legi.et ſti ·nõ ẽ nouũ
et ex · de ↄgS ſpiri . c.i. Gof.a t dicit ꝙꝙ decre
talis pualet legibꝰ in teeris eccleſie romans
tempaliter ſubiectis vt in peincipio dece · in
nuit' mãifeſte:leges vero pualęet in alijs ter⸗
ris cũ otineãt equitatẽ decretalis aũt rigozẽ

Eaquitas em pferen da eſt ri goꝛi et iuri ſtricto

C.·de iudi · placuit· ff.l.eos.leges aũt puni

unt filios eoꝝ q̃ ↄmittũt cerimẽ leſe ma ieſta-

tis · qe timuerũt ne imitarẽtur patres·. vj. q. iĩ
ſiquis cũ militibꝰ.ſj ſi eccleſia videat ꝑ indi
cia certa fide et deuotionẽ filioꝝ hereticoꝝ
quũo puniet eos cũ filiꝰ nõ debeat puniri peo
patre · C.ne filiꝰ ꝓ patre.cũ etiã oms debeat

iuuare et amare. vnj. q.i.clemes. Se 8of·. cre
dic ꝓ inno. ↄſiderauit q; pentes puniũt' i pe
nis filioꝝ · ff·. qd me. ca. iſti qdem. Et ſepe pu

nit eccleſia tẽpoꝛaliter ꝓ delicto patris· lij.
q· vlti · cũ multe· hec gof tẽ emãcipatio fili
oꝝ uloꝝ quoꝝ pentes poſt emãcipacionem
hm̃oi apparuerit añ ipᷣ̃am ad heretice ſu pſti⸗
cõis viciũ decliãſſe nulla eſt. velut facta de

homibꝰ ſui iuris qęe filij hereticoꝝ nõ ſunt in
poteſtate eoꝝ li. vj.e· quicũqʒ. J. nij Ace reli
Si oſi ſunt immutatiõis pena vł alia Suiꝰ pu⸗
niei ꝙᷓ ſeculares.ſ.laici vł clerici ſi muenti
fuerit in hereſi vel ſimilibꝰ deliquiſſ li. vj.

eaccuſatus· I. fiad h ar· ex · e. c. penł· G. .

de dſilibꝰ habes li. vj· e.c. accuſatꝰ.. ſacer⸗

dotes Atem heretici puniunt' ĩ ſepultura er

m ſepelietibꝰ eos nõ em̃ debẽt tradi eccleſia

ſtice ſepulture tradẽtes vero ſcienter ſepultu

re hereticos.credetes rceptatoꝛes defeſoꝛes

vel fautoses eoꝝ ſunt excõicati vſqz ad ſatiſ

factio “ idoneã · Nec abſoluunt' niſ: publice

Peijs manibꝰ exrumulłẽt et piciãt hinoi co⸗
poꝛa dãnatoꝝ et locꝰ ille ꝓpetua careat ſe⸗
pultura li.vj·e · quicũqʒ in peicipio.p hooc q;
dicit ſciẽter patzʒ ſm jo · an · ꝙ ignoeatia ꝓba
bilis eos excuſat.ex de cłi.ex.mi. apoſtolice

Itcem ꝙ dicit' extumuletæc. intelligit' eſſe ve

rũ Izm ſo. an.ſi oſſa eoꝝ diſcerni pnñt ab oſſi⸗

bꝰ alioꝝ fideliũ alias ſecꝰ eſt ex· de ſepk. ſa
cris elete heretici credẽtes receptatoꝛes de
.

fenſoꝛes et fautoꝛes ecrum p̃oꝝ q; filij vſq;

ad ſcdaʒz generaciõzʒ ad nullũ eccleſiaſlicũ be

neficiũ ſen publicũ officiũ admictãtur. et ſi ſe

cus actũu fuerit ireitũ erit li. vj.e. quicũqʒ .

ij · Nota m jo· an · ibið ꝙ p hoc qð dicit᷑ vſq
ad ſcdᷣaz generatiõz ↄpꝛeheẽdunt peimꝰ et ſe
cũdꝰ Sdus · i. filij· et filij filioꝝ in linea pa⸗
terna· ſed extẽdit tantũ ad gdum peimü in li
nea materna li.vje·ſtatutũ ·ij. c. 1. vñ ſi ti⸗

ciꝰ fuit hereticꝰ receptatos vł Huiuſmodi et

habuit filiũ et filiã vterq;.ſ.filiꝰ et filia ſub

iacebit iſti ꝓhibitioni et etiã filij filij.nõ aũt

filij filie. Item ſi mulier aliqᷓ eſt Hererica et
habeat filios ip̃i m hac ꝓhibitiõe includurn
nõ aũt filij filioτ. et o e verũ ſi pater ſit ca⸗
tholicꝰ et nõ habeat᷑ eiꝰ reſpectꝰ.et intelli⸗
Zitur hoc ð filijs nõ mfectis. fili em infecti
de pctõ ꝗꝓpeio punirẽtur. Itez quicũqʒ v ri
eccleſiaſtici ad p̃ces hioi peſulẽtiũ pſonarũ
pꝓſonatus dignitates et quecũqʒ; alia bñfitia
ſunt adepti· ipᷣis ſic acqmſitis ipᷣo facto ſunt
peiuati ita ꝙ etiã habitis ꝓpetuo carent. Etſi
receperut illa ſcieter.ſ:qe ſci ebãt ĩpos eſſe ca
les nõ ſunt ad alia vł ſiłia poſtea admittedi
li. vj.e. quecuũqʒ· S. ij. ¶ Item qui fuerit inueti
ſola ſuſpitiõe notabiles de hereſi niſi ad arbi
triũ ep̃i ſe purgauerint ſentẽtie ſimłi ſubiace⸗
bunt ex e · ad abolendã. G. laicꝰ.et er de ſen.
ex · vt ſane· Item ſzm hoſti ·ſuſpectꝰ ex diſſiden
tia moꝝ vel alias. ſi vocatꝰ ofitet uimoee ꝓ
bacõis et ſperat coerectiõe poteſt ei mdex
iniũcta ſibi penitetia ſalutari ꝓcere et multo

masgis ſi venerit ſpõte·. Si aũt diffiteret et ſit

infamatꝰ ſi non pᷣt ↄuinci expurgabit ſe qð ſj

non fecerit punit' vt ouictꝰ. Infamat' auũt q8

de hereſi ecẽ argum̃to leui.i. ꝓbabili.i. ſi nul
lo mõ velit iurare vl hm̃oi.¶tez ſi ſuſpectꝰ
de hereſi vocatus ab eo cuiꝰ mtereſt vt de fi
de reſpõdeat excõmunicatꝰ fuerit ꝓ eo ꝙ pa

rere ſubterfugit vł ↄtumaciter ſe abſentaue⸗

rit et excõmunicatiõ: p ãnum ſuſtinuerit aĩo
pti naci extũc velut herecicus Odẽenet li vj.
e. cũ Otumacia. t ſm jo·.an.notat' ibidòe per
hoc dicit' vacatus vt de fide reſpõdeat.
hoc ꝙ decretũ habeat locũ requmitc Ho ſit
exp̃ſſum · ſ. vt de fide veniat reſponſurꝰ.
Equitur videre de tercõ. ſ. de pena credẽ
tiu et fautoꝝ hereticoꝝ Circa qð ſcieno

ꝙ pᷣter penas ꝓximo ſupiꝰ taxatas credetes

receptatoses defẽſozes et fantoꝛes eoꝝ. ipo
iure ſunt excõicati maio:i excõicauõe.ex. e.
excõicamꝰ.Item ſiquis taliũ poſt5; fuerit ab
eccleſia excõicacõe innodatꝰ nõ ſatiſfenit in⸗
fra annũ a lata ſnia ip̃ᷣo re extũc eſt infamiſ
effectꝰ nec exereè ̃t aliqð obftciũ legitimuz
i. qð a iure ſoætit effectũ. etſi fecerit nõ vale
bit quicqᷓd ꝑ eũ dictũ vł factũ fuerit. Si vero
fuerit clericꝰ ab oĩ officõ et bñficõ ſuſpdaꝰ
Etſi aliquis clericꝰ hinoi peſtiletibꝰ eceleſia
ſtica ſacramẽta exhibuerit vel eos ſepulture
tradiderit vel oblatiõs eoꝝ ł elemoſinas re
ceperit peiuari debzʒ officõ ſuo ad qð nuꝙ; re
ſtituer' ſine indulgetia ſedis apoſtolice ſpeci
alt. Et idem eſt nõ obſtãte aliquo peimilegio
de regularibꝰ obſeruandum & e. ad abolen⸗
damvergentis.
Equitur videre de q̃rtð.ſ.q̃ pena ferian⸗
rectoes negligetes hereticoſ extirpare

Circa qð ſciẽdũ ꝙ tales ſunt monedi ecli ne⸗

ceſſe fuerit ꝓꝑ eccleſiaſticã cenſurã cogendi o⸗
mnes hereticos ab eccleſia mnodatos de ſu⸗
is peouintijs bona fide ꝓ ſuis viribus exter⸗
minare. Et cum de nouo quis eligit' in recto
rem perpetuũ vł tpalem debet hoc ip̃m jura⸗

re. S vero peopter ſuam negligetiam excon⸗

municatꝰ fuerit et infra annũ nõ ſatiſ fecerit

ſignificari dʒ dño pape vt ip̃e vaſallos om̃s
ab eiꝰ fidel itate denũutiet abſolutos· et tereã
exponat catholicis occupãdã · et Uuz ſi vide
bit expedire deponat a ſua dignitate Bed
nuquid ante denutiatoõnez Hm̃ oi ſtatim cũ eſ
ſet excõmuĩcatꝰ erunt vaſalli abſoluti. Rñdz
huge ꝙ erũt abſoluti vaſalli ab ex hibitione
eoꝝ qᷓ hmoi fidelias exegiſſj nõ ab ip̃a fide
litate ſicut notatũ eſtxv.q:vij:·nos ſanctoꝝ
iuratos.: Inſuꝑ epᷣi et archiepi q circa extir⸗
pandã hereſim negligetes fuerit cũ illud in
dicijs certiſ patebit ab epᷣali officio deponã
tur. In quoꝝ loco debet alij ſubſtitui qui ve⸗
lint et poſſint hereticã ofundere peauitatem.
Oia ſupeadicta ꝓban' ex · e. ſi ad uerſus excõ
muicamꝰ.ij Ate ſʒm hoſti · ep̃i tenent ſaltem
ſemel in ãno ꝓ ſe vł ꝓ alios ad h̊ idoneos qre
re hereticos vbi eſt fama eos habitare et co⸗
gere iurare quos credũt ð hoc aliqᷣd ſcire vt
indicet hereticos ſiquos habẽet ſuſpectos ꝗp
ter ꝓticłaria duenticula vel alia ſigna ex · e.
cũ de muncto ſtem illi qᷓ pſunt ciuitati vel
loco alicui ad pñs vel p̃fuerint in futurum
quocũq; nomine cenſeant ad requiſitionẽ eo
rum quoꝝ intereſt debent mrare pcipne attẽ
dere et inuiolabii iter ſeruare ac facere ab oĩ
bꝰ ſuis ſubditiſ obſuari toto tpe regimiĩis ſui
oſtitucões mim fauoeè fidei a ſede apłica ꝓmt
gatas ac etiã appeobatas.q̃s qui mrare nolu
erit et ſeruare vt infamis et tãꝙ; hereticozuz

fautoe ac & fide ſuſpectꝰ officõ et honoee ſui

regimimis ſpolietur. NHec vlteriꝰ ad dignita⸗
tem aliquã vłb officiũ publicũ aſſumat· Mec
teneat aliquid qð fecerit vt poteſtas baliuꝰ
conſul vel rectoe ex· li.vj.e·. vt offitiũ.ꝗ. ſtatu
imꝰ.Item rectoees locoꝛũ quocũq; nõie cen
ſeant' de crimine hereſis nõ poſſunt mſi ſzm
beneplacitũ inquiſitoꝝ intromittere· quibꝰ
etiã tenentur in his q ptinent ad ſuũ officiuz
obedire et dãnatos ab eiſde relictos ſibi.ſta
tim debita pena puniedos ſuſcipe · non obſtaã
te aliqᷓ appellatiõe. Cõtrariũ vero facieteſ et
nõ parẽtes eiſqʒ im hoc nõ fauetes ſunt excõ
muicati · Etſi eõmũicatiõz ꝓ annũ ſuſtinue⸗
rint animo ꝑti naci debent extunc velut here
tici cõdẽnari li · vj:e · vt inquiſitoꝛes· & b illa
aũt excõmũicatione poteſt epiſcopus eos ab⸗
ſoluere . qe nõ reſeruat papeꝗ Bed quid ſi e⸗
piſcopus et inquiſitoe in mãdato diſcoedant
qꝛ vnuſ mandat puniri alter dimitti · Rnñdz ſ0.
an. qꝙ ſatis ſuperſededum videtur donec pa⸗
pa ſulat᷑ li.vj.e.pꝓ hoc Item rectoeꝛes alicu
ius regni ꝓuincie ſeu loci liczꝭ ſint excõmuni
cati excõmunisacõne maioꝛei etiã publice vel
defacto tantum gel non deiure · iuriſditionẽ
habentes et eoꝝ officiales ad requiſitionez
oedinarioꝝ vel delegatoꝝ ipſoꝛũ aut inqui⸗
ſitoũ heretice peauitatis nõ valetiũ ſine mo
re di ſpèdio vel negotij periculo ad ſupioꝛes
recure ere qui legitime poſſint in his locis iu
ſtitiã exeqmi. poſſunt et debent iuſticiã et ſuũ
offitiũ exercere otra hereticoſ credentes fau
toees et receptatoæes et defeſoees eoꝝn · Et re
quiretes hĩoi excõĩcatos ꝗpter h̊ excõicatio

nẽ hinoi nõ incidũt ſʒ maioꝛẽ ł mĩoꝛẽ ſzm jo·
an· Hõ tamẽ ideo pᷣlibatis re ctoibꝰ vel offi
cialibus eozudem m alijs eebe intelligirer
eſſe ↄceſſum aliquid vel ꝓmiſſum li.vj· e · pſ⸗
detes· Hota ſm jo· an.de hH qð dicit ſine mo

re diſpẽdio ꝙ quando poſſent ̊ ſmne moꝛe di⸗
ſpendio eſſent excõmũicati eos requuredo qᷣa

cõmuĩcãſ excõmũicat᷑o eſt excõmũicatꝰ ſerua
ta diſtinctione · eỹ · deſen · ex · nup · ¶ Ex p̃dictiſ
collige ꝙ peincipes ſeuli et dmi tepalesnon
tin ꝗꝓpter hereſim ſuã ſed etiam ꝗꝓpter neglige
tiam extirpandi hereſim alioꝝ ſunt excõmui⸗

candi ab eccleſia deponẽdi. de tereis ſuis ex

pelledi· et teree eoꝝ occupande a catholiciſ

poſſunt exponi: Et idez ſi peiceps circa re⸗
gInũ et mſticiã faciẽdaʒ ĩiuentus fuerit negli

Sens inſufficiens · et ineptꝰ xj·q: nij:ſiquis ðᷣ

inceps · et.xj.q:i: nullꝰ.et·xxxij·q · v · pᷣceptũ

Vnde zachanas papa depoſuit ludouicũ re
Zem francoꝝ p̃deceſſoꝛem pipini patris caro
L.xv.q:vj.aliꝰ.et jnno·ottone imperatoꝛem
Bacõ huꝛꝰ eſt q quilibzʒ nullo excepto ↄtra⸗
hit foꝝ eccleſie ex peccato. ex · de indi . nonit
poteſt etiam eccleſia gter ipſoꝝ indicũ ne⸗
gligetiã de illoꝝ ſubditis iudicare ex · de fo⸗

ro ↄpeteti · ex trãſmiſſa· licʒ ex tenoæee · xxiij· q/

vadmiſtratiões· Certum eſt em ꝙ des eſt ſu⸗
per omnes poteſtates di: viij. q̃ circa moꝛes
in fi · ergo et eiꝰ vicariꝰ qui vices gerit in ter

ris ex · de trãſla.p̃· inter coꝛpalia· Vnde dicit

dominus ad hieremiam ecce ↄſtitui te pein;.

ſuper omnes gentes et regna · xxvj · di · ꝓ. ecce
Et hoc ſum gor· maxie locuz habet etiã ſi peĩ⸗

ceps de cmꝰ pena queritur alium ſeculare

ſuperioꝛem non habet ·

S

CSquict' videre de ˖ v. ſ. qualiter ab Hhereſi
reòies recipiat'. Circa qð ſcieèdum ꝙ ſi a
iquis hereticꝰ vb Hereticoꝝ credes recepta
toe.fautoz:defenſoz. necnõ et de hereſi infa⸗
matus vł ſuſpectꝰ ad vnitatẽ eccleſie redire
voluerit · Ed arbitriũ epiſcopi ꝓpeij peius ab

iurare dz ereoꝛẽ et ꝓmittere et etiã ꝓ ſcriptu

ram firmare: ꝙ tenebit firmiter ad mandatuz

eccleſie catholicã fidem· Et hoc publice vel

pemate ſzm qð eiꝰ crimẽ fuerit publicũ ł pꝛi⸗

unatum i · ꝗ · vj · quotiens · et de vſe · dꝛ . ij. ego

b. et ex· e· ad abolendam · poſtea debet ſecuð
eccleſie foemã abſolui de q̃ habetur · xj ·q · iij·
cu aliquis:et ex de ſen. ex· cuʒ deſideres po⸗
ſtea ei debet imponi qð in talibꝰ ſolet mingi
vt in c· quotiens et c · ego · b· Et quanòo tales
volut reuerti pe?ouideri debet ſol erter ꝙ ſint
vere duerſi ſi deb eãt recipi li · vj·e.vt officiũ
G.i. NHotandu autem ſzjm jnno. et hoſti . ex . de
ſen.ex· ſuꝑ c·a nobis· ij· ꝙ hereti ci in extre⸗
mig agẽtes non recõciliantur ſine ſolenitate
peemiſſa ſi aſſt facul tas:ſi autem ↄfiteri non

poſſunt ſigna tamẽe pnie peeſſerint tũc ec ſine

ſolenitate pᷣmiſſa reconciliãt. lex em̃ q̃ aliuò
ſtatueret ĩhũana eſſz. Biqs aũt taliũ poſt ab⸗
urationeʒz ereoris vł poſtꝙᷓ ad arbitnium ep̃i
apeij ſe purganerit dep̃heſus fuerit ĩ hereſim

abiuratã recidiſſe ſerulari iudicõ è ſine vlla

audietia reliquedꝰ ex ·e· ad aboledã· . illos

gt intelligit G ſcdz rodo· quãdo deỹhẽdit p
fti euidetiã ł ꝓ ↄfeſſõz Paʒ vl x teſtes · In
qꝰ caũ nõ pcitur ei nec qꝰ ad vitã nec quo ad
tempoealem ſubᷣſtãtiã · Si autem ſine huiuſmo
di dep̃henſiõe occulte a fide recedat et occł⸗
te penites ad eccl eſiam redeat ſibi parcetur
qꝰ ad vtrũqʒ ·et abſolui poterit eẽ ꝓ p̃ᷣſbiteꝛ
ſimplicè niñ ep̃s ſibi tabũ retinuerit abſoluti
one. Nõ eſt aũt ↄtra pᷣdicta illð qð ðe · xxiij·
qnij.duo iſla·ſczʒ ꝙ eccleſia nłli claudit gre
min redeũti qe hoc intelligit qᷓntu ad ea qͥ ꝑ
tinẽt ad ſalutẽ aĩe ſcʒ q̃ntũ ad ad miſtracõʒz ſa
crameẽtoꝝ · ſ.pñie et euchariſtie ſi ea humili⸗
ter petierit.et in eis pñie maĩfeſta ſigna ap⸗
paruerint Elle aũt· . illos intellig quo ad

penã cospoꝛalẽ li.vj·e· ſup eo · Vt ãt taleſ

ad fidẽ ouerũ poſſint de iure cõi vł ſaltez di

ſeſatie ꝓmoueri vł ĩ oedĩbꝰ receptis ab he⸗

reticis mĩſtrare· vide infra tractatu ð ſacram
to oꝛdĩs titulo·a qꝰ oedies hñt ↄferei:Sci
enõ tñ ꝙ talesſ.ab hereſi redeũteſ de iure ↄ
muni nõ debet recipi niſi ad laicã dĩonẽ · i. q·
vij·.c.i.aòhibet tñ circa eos qᷓ̃deuplex diſpẽ
ſatio ſcʒ ſemplena ·vt recipiãt in oꝛdĩbꝰ iaʒ
receptis ſublata eis omni ſpe ꝓmotiõis.i ·q·
1. ſiquis heretice · Dlena vt fieri poſſmt pᷣſ bi⸗
teri et nõ vltrai.q:vij.Ouenientibꝰ. Dl enio⸗
vt fieri poſſint ep̃i et archiep̃i ſʒ nõ peimates·
di · xij · nos dſuetudinẽᷣ· Dleniſſima vt ad om̃s

„

dignitates poſſint ꝓmoueri · xxiij · q · nij · ipſa

pietas · Quis aũt diſpẽſare poſſit dice infra

de ſacramẽto oꝛdĩs ti de diſpenſationibꝰ.

dquit videre de · vj · ſ. q; relapſus cẽſeat

Circa qð nota ꝙ; qñ q̃s eſt de hereſi ac⸗

cunſatꝰ ob ſuſpectꝰ et nõ plene ↄtra cũ ꝓbat

ſi hereſim in iudicõ abiurauit.et poſtea ĩ ip̃a
mictit · aut erat tra eũ oeta ſuſpicõ magna
et vehemes:et tũc dʒ cenſeri qᷓ̃daʒ iuriſfictio
ne relapſus. Fut modica et leuis et tũc non
dz ꝓpumri pẽa relapſoꝝ m hereſim licz ſit Sui
us pumedꝰ qᷓ; ſi nuꝙᷓ abiuraſſz li · vj· e·accuſa
tus·rñſo.ĩ.de hac pẽa er · e · ad aboledã · ¶. il
los quoqʒ · et· ꝗ.· ſuper eo.fictiõe ideo di ſzm
jo.an.qe nõ pᷣt vere dici relapſus de qᷣ nõ O
ſtat an fuerit relapſus· ꝓpter tñ vehemetẽ ſu⸗
ſpitionẽ fingi lapſas· Ita ꝙ poſt abiuratiõzʒ

redies finget relapſusinra em̃ ſepe fingunt

talia:de hoc di.l.fer · Item qui in vna here
ſis ſpecie ł ſecta ↄmiſit aut in vno fidei arti
culo vł eccleſie ſacramẽto ereauit · et poſtea
hereſim fimpliciter vel generaliter abiurauit
ſi extuc ĩ alia hereſis ſpecie ſiue ſecta aut arti

culo alio ſeu ſacramẽto ↄuĩcit᷑ dz vt relapſꝰ

in hereſim iudicati li ·vj:e.accuſatꝰ . . j .p B
qð dicit ſimpliciter ꝓputat o an · ꝙ ſi abiuraſ
ſet tantũ ĩ vno articło licz relaberet in alio
nõ dicerev relapſus.qe indefinita nõ eq̃pol
let vli ad ið de pemib · qꝛ circa · Dutat etiã ꝙ
intamatus nõ tenet ſe de oĩbꝰ pur gare . ſi tn

h faciat valet · Et habeb: poſtea locũ pena re

lapſoꝝ vt ſequit in dieto⸗F. Ve pᷣt dici ſim e
undẽ ꝙ nõ querit᷑ an ſit relapſus in hereſim
illã in qua fuerat peimo lapſus ſed an fuerit
relapſus in hereſim poſt abiuratiõzʒ lapſus li

cet ĩ alia ſpecie ſiue ſecta dicit relapſus· Itẽ
ille de cuiꝰ lapſu in hereſim ante abiuratioez
Oſtiterat vł nũc oſtat ſi poſt abiurationẽ illã

hereticos receptet· deducat · viſitet ſeu aſſoci

et. aut dona vł munera eis donet vel mittat
vel fauoꝛẽ eis impẽdat qui excuſari nõ poſſit
etiam ſine abiuratiõe debz indicari relapſus
cum illũ ex ereoeis a ſe peiꝰ appeobati ðſeqñ
tia nõ ſit dubiũ feciſſe talia vt in e· accuſatꝰ.
G. ij ·¶¶ Hota ꝙ; donũ et munꝰ differũt qe mu
nꝰ ex cã dat .donũ vo ex cã et ſine cã·ff.ð̊ vᷣ
ſis· inter donũ · Nota etiã ſzm o·an. ꝙ dicit q̃
non poſſit excuſari qe ſi ꝗpter famis neceſſita⸗
tem daret.vel qe eos eẽ hereticos ignoæaret
excuſaret de peimo.di ·xlij·qeſcamꝰ de ſcòðo
de regu iu. ignoeãtia · e:
Equit vndere de ſeptimo · ſ.q̃ notarij· et
q̃ teſtes in officõ inquiſicõis aòmittãt

Circa qð nota ꝙ ocedit' religioſis oĩbꝰ q̃ cũ

eſſent in ſeculo notarie offitiũ habuerunt et
exercuerũt. Et etiã clericis ſecularibꝰ oĩbꝰ i⸗
ſiud officiũ habẽtibꝰ etiã in ſacris ↄſtitutis
ꝙ libere poſſint exercere officiũ p̃dictũ quo
ad faciẽdũ olĩa q̃ in officõ mq̃ſitiõis ptinent
ad offitiũ notarie nõ obſtãte aliquo ſtatuto
Otrario canonis ex · de reſcrip · nõnulli.vł ce
dinis qnimo ert pᷣcipit᷑ oĩbꝰ et ſingulis fratri
bus religionis eiuſdẽ cũ inquiſitoꝛibꝰ q̃ m ſe
culo illud officiũ habuerũt et exercuerũt. Et
illis quibꝰ idẽ officium ratiõe p̃fati negotij
fidei fuit ab apłica ſede ↄmiſſum et impoſte⸗
rum ↄmittet li.vj·e· vt officiũ:. ad ſeriben⸗
dos · Ite cũ mqrit de hereſi excõmuĩcati · Ec
pticipes vł ſotij crimis aò teſtimoniũ admit
tunt᷑ contra hereticos credẽtes receptatoees
