to inhabile facit et ſacramtũ ee deſmit et cce
pus xp̃i eſſe deſinit et hec opinio cõior eſt et
certe honeſtioe et rẽõnabilioe ſzjm boñ.
Eauit videre de tercõ. ſ. de frequẽtacõe
huiꝰ ſacramti. et circa hoc querũt' plura
Vtꝝ liceat ho ſacraſſtũ quotidie ſuſcipe PE
circa vſum hꝰ ſagramti duo poſſunt cõſmerari
vnũ ex pte ip̃iꝰ ſacrt̃i cuius vtꝰ eſt hoĩbꝰ ſalu⸗
taris: ideo vtile ẽ ip̃m quotidie ſuſcipe vt eiꝰ
fructũ hõ quotidie pcipiat. ſicut em plꝰ peo⸗
deſt baptiſmꝰ flamĩs cu baptiſmo flumĩſqꝙ; ſo
lus · ſic plꝰ ꝓdeſt mãducacõ ſpũalis cũ ſacra

mental ꝙ qñ eſt ſola Iuelt etiã vis ißi ſacra
mætal mãducacõi ꝗᷓ in bñ diſpoĩto mãducaci

on efficit ſpuale. Vn ambꝰ.li. ð ſacra:ſi quo

ciẽſcũqʒ ſumit ſanguis xpᷣi in remiſſionẽ pee⸗

catoꝝ ſumit᷑ debeo ſemꝑ accipe · qͥ ſp pecco
debeo ſp accipe medicinã de vle di · ij. quoci⸗
enſcũq; · aliq tñ exponũt ibi ſemp accipe peo
accipe quolibet anno·. ꝓFlid pᷣ̃t cõſiderari ex
Vte ſumetis in quo requirit vt cũ magna de⸗
uocõe et reuerecia adò hoc ſacrametũ accedat
St iõ ſiqs ſe quotidie ꝓatũ inuemat laudabi⸗
le eſt vt quoudie ſumat. Vn cũ augꝰ.dixiſſz ĩ
li. de verbis dñi:iſte panis quotidanꝰ eſt ac⸗
cipe qð tibi ꝓſit quoeidie· ſubdit. ſic vine vt
merearis quotidie accipe de ↄſe · di. ij. nõ iſte
Sʒ qe multocies in pluribꝰ hõibꝰ hmor deuo
cõis impedimta occureũt ꝗpter indiſpoſicõez
coepis vel aĩe· nõ eſt vtile oĩbꝰ ad hoc ſacra⸗
mentũ quotidie accedere.ſʒ quocieſcumq; ſe
bõ mmuenerit ad illõ p̃paratũ.· Yñ li.de eccle⸗
ſiaſticis dogmatibꝰ.dicit augꝰ.quotidie eu⸗
chariſtie vmuione ſumere nõ laudo nec vitu⸗
perooĩbꝰ tñ dnicis cõicandũ hoetoe ſi tame
mẽs nõ ſit in affectu peccãdi. de conſe.di.ij·
quotidie maioæe efficaciam recipit hõ in vna
miſſa vel mãducacõe cũ bona p̃paracõe ꝙᷓ in
multis ſi ſe nõ p̃paret diligeter h̊ boñ. G. 2
ad reuereciã ſacram̃ti ptineat ꝙ hbõ aliqñ ab
ſtineat ab eo E&Ꝙ reuerecia hꝰ ſacrameti hʒ ti⸗
moæee amoei ↄuctũ Vn timoe reuerecie a do⸗
ctoeibꝰ dicit' timoe filiał.ex amoee aũt puo⸗
cat' deſideriũ ſumẽdĩ. ex timoee vo ſurgit huĩ
litas refugiedi iõ vcrũqʒ ptinet ad reuereciaʒ
huiꝰ ſacramtiſ.ꝙ quotidie ſuma᷑.et ꝙ aliqñ

abſtineat Vn ait augꝰ dicit aliqs nõ quoti⸗

die euchariſtiã afſumendã. lwꝰ aſſerit quoti⸗
die ſumẽdã. faciat ql ibz qd Im fidẽ ſuam pie

credit eſſe faciendũ⸗ Neqʒ em inter ſe liaigaue

rũt zacheꝰ et ceturio· cũ alter gaudẽs recepit

Dumęalter Oixerit:dñe nõ ſum dignꝰ vt intreſ

ſub teckłu men: ambo ſaluatoee honoeificãtes
licet nõ vno mõ de cõſe. di:ij· quotidie· Dicet
em augꝰ:amoeæ tn et ſpes ad quã ſcriptura noſ

ſemp inducit pfert timoei· VYn etiã cũ petrus

dixiſz exi a me dñe qe peccatoe ſum.HBeſpõdit

iheſus noli timere. Piꝗs igit expimentaliter
cognoſcat ꝙ ex frequeti ſumpcõe hauꝰ ſacra⸗
mẽeti fernoe caritas in eo auget'. et reuerẽcia

ad ſacramtũ nõ minuit frequeter cõicare de⸗
bʒ ſi aũt ſenciat ꝓ multã frequetacõzʒ reuereci
am ad ſacramtũ mmui et feruoẽ nõ multũ au
geri interdu abſtinere dz vt poſtea cũ maioei
reuereécia et deuocõe acgedat. Sen Fideles
pPoſſint ſiue debeãt plurtes ĩ ãno dĩcare.x ſe
cundũ diuerſum ſtatũ eccleſie-de ho diuerſa
ſtatuta fuerũt.ã ĩ eccleſia peimitia qñ deuo
cõ magis vigebat ſidei xpiane ſtatutũ fuit vt
fideles quotidie cõicarent vt patet actu. inj.
et habet de Oſe · di · ij · p decretũ anacleti pa⸗
pe pacta·poſtea vo diminuto fidei feruoee fa
bianus papa indulſit vt ſi nõ frequeciꝰ ſaltez
ter ĩ anno dĩicarent om̃es· ſ.in paſca.pente.et
natali dñi: Sother etiã papa dicit. in cena do
mini eſſe cõicãdũ.vt habet de dſe. di . ij. in ce
na:ſed illud eſt ↄſilium. Doſtea vero peopter
iniquitatis abundanciam refrigeſcente cari⸗
tate multoeum ſtatuit jnnocencius tercius.

—

vt ſaltẽ ſemel in armo.ſ.in paſca fideles cõi⸗

cent: cõſuluit vero in li.de eccleſiaſticis do⸗
gmatibꝰ oĩbus dominicis eſſe vmunicandum
Vti poſſit hõ pluri eſ in die cõicare H ꝙnñ
ar.de conſe.di · ij· ſufficit· qꝛ em dñs dicit/pa
ne no·quoti ·da no·ho.nõ pluries ĩ die eſt cõi
candũ.vt ſaltẽ ꝓ hoc ꝙ aliqs ſemel in die cõi
cet repntet veritas paſſoms xp̃i.¶ Vta lice
at ceſſare oĩno a cõione bp circa G eſt duptex
modꝰ dicendi. vnꝰ e ꝙ hoc ſacram̃tũ nõ eſt ð
neceſſhtate ſalutis qᷓntũ de ſua inſtitucõe H ſi

eſt vel hoc eſt ex aſſumpto officõ qð · ſ. qᷓs ne⸗
ceſſario tene exeq vt pᷣſbiter peochialis vel
madato eccleſie ſuꝑpaddito. ſ.vt fideles ↄĩ

cent ſemel in anno. ſ. in paſca:ey · de pe · et re·
ems -Vñn ſiqs tuc negligit nõ eſt ſne ↄtẽptu
et ideo peceat moetaliter qnimo talis catho⸗
licꝰ reputari n dʒ ar.de cõſe.di.ij:ſeculares·
qdð intelligitc ſi omittit ex ↄteptu et poſt mõi⸗
cõnẽ vt patz ibide.c.ſe:et ſimiiter in piculo
moetis de ole. di. ij. pſbiter. Bõ aũt qᷓre ̊ ec⸗

cleſia inſtituit eſt qe B̊ ſacram̃tũ eſt ſalubee et

multi negligebãt ſuã ſalutẽ· t zm hHüc modũ
dic edi illò Io.vj.niſi mã.car.fi.ho.et bi. eiꝰ
ſamn. n ha.vi in vo.mtelligit de mãducacõne
Pũuũᷣali q̃ ẽ ꝓfidẽ et caritate ſine q̃ nłᷣ lꝰ adultꝰ
ſaluat.et Gᷓ etiã eſt m ꝓuulo aliquo mõ qntũ
ad incospacõz et Be opi:bon.Fliꝰ modꝰ di⸗
cẽdi eſt ꝙ cũ ſit duplex modꝰ ſumẽdi hoc ſac
mentũ. ſ.ſpualis et ſacramtalis. oms tenent
ſalte ſpualiter mãducare qe eſt xpCᷣo mcoæpa
ri vt dictu e ſupea.mãducacõ aũt ſpnalis mim⸗
cludit votũ ſiue deſideriũ peipiendi ſacrame⸗
tũ vt dictũ eſt ſupea:·et iõ ſine voro pgcipiedi
hoc ſacram̃tũ nõ pt hõi eſſe ſa I2 Eruſtra autẽ
eſſet votũ miſi impleret? qñ opoztunitas adel
ſet᷑. et iõ tenet ho hoc ſacramtũ ſumere nõ tã
tũ ex ſtatuto eccleſie ſed etiã ex mandato dñii
o: j:niſi ma: car. fi:ho. æc. et t. xxvj. hꝰ fa
cite in meã ↄomemoꝛacõzg. Sx ſtatuto aũt eccle
ſie ſunt tpa determiata exequedi xp̃i pᷣceptuz
ot hec ẽ opio tho.i Vtiꝝ hoc ſacramtũ debe⸗
at in vtraq; ſpẽ Pelrte dari ℳ& populꝰ hoc
ſacramtum recipit ad efficaciã que e eque in
altera ſpẽ ſicut i vtraq;: eo ꝙ totꝰ xpᷣs eſt ſub
vtraq; · et hoc volũt boñ·:et ricG.et iõ ſufficit
ꝙ; der ſibi in altera ſpe tm ꝓpter piculũ erꝛo⸗
ris qe fozte nõ crederet aliqui ſimplices totũ
xpᷣm recipe m altera ſpẽ ſi eis dare in vtraq;
ſicut patet de eo cui exiuit ſanguis de hoſtia
qe nõ credebat ꝙ ſanguis ibi eſ;. Da etia po
pulo in ſpẽ panis et ñn vini ꝗꝓpter piculũ effu⸗
ſioms irade K ſignãduz vero ſufficit popu
lo ꝙ ↄficiat ſub vtraq; ſpe in eiꝰ pnñcia. a⸗

ioeibꝰ tñ de qᷓbꝰ nõ timeret᷑ picłm effuſioni/
nec eraoꝛis poſſet ſub vtraqʒ ſpẽ dari vt dicit

R——*

rich;.( Nota tñ ſ̊m bon.iiij· ſen· di · xiij · q; v⸗
ta vtraq; ſpes ſit de integritate ſaẽmecł· ꝙ hꝰ
ſacramtũu ẽ eqᷓ efficax ĩ altera ſpe ſiẽ ĩ vtraqʒ
Doſtea ſup literã dicit ꝙ ĩe credit ꝙ ſanguiſ
addit ad efficaciã aliquo mõ. Dict eciã mno.

ꝓꝙ ipᷣe nõ repeobat ↄſuetudinẽ ciſtercienſiũ et

quozũdã alion qui poſt ſumpcõʒ coæpis et ſã
guinis dimittut ibi aliquiò de ſangne vt infã

da vmũ purũ et poſtea cẽicantes aliõd inde

poſſint ſumere. ego aũt puto ꝙ nõ ſit facienõ
qe vinũ additũ ſm aliquos ad miꝰ illiꝰ ſpeci
ei Otinuitate ſoluerʒ et ſic xpᷣi Zgs deſmerz
ibi eſſe vt habitũ ẽ ſi upea. e obiciat otra p
dicta illõ jo:vj. miſi mã:car · fi ·ꝛc· dicedum ꝙ;
ſub vtraqʒ ſpe coeꝛpꝰ mãducat' et ſanguis bi⸗
bit in re licet nõ in ſigno exp̃ſſo. Vk dicendu
ꝙ illud intelligit de mãducacõne ſpuali. Si
dicat' etiã ꝙ in ecc leſia grecoꝝ inſututa per

paulũ tradi ſub vtraq; ſpẽ dicendũ ꝙ licz il

li bñ faciant· latini tñ meliꝰ faciũt rõe ſupiꝰ
dicta. Vtn hoſtia intincta in ſangne debe⸗
at populo dari & ꝙ nõ. de cõ · di · ij· cũ omne
cuiꝰ rõez tãgit hu·li.ij · de ſacra·. ꝓte · vnj. c ·
inj · qe inq̃t dns traditoei ſuo bucellã intinctã
ad notãdu eũ ded⸗habz Oſuetudo vt coꝛpus
xpᷣi fideles intnctũ nõ accipiãt · MHõ tñ eſt in⸗

telligedũ q xp̃s illam bucetlã in ſanguine in

tinxerit ĩ vino lactucaꝝ agreſtiũ cu qiubus
edebatur agnꝰ ſcm legem.
quit vrdere de qrto · ¶. qnibꝰ dari debe
at coepꝰ xp̃i· et quibꝰ nõ debet dan · Cir

ca qð qᷓrunt' plura · ſ. VYtn pᷣſ biter peccʒz q ſciẽ

ter dat coæpꝰ xp̃i exñti in mostali peccato px
aut talis nõ petit euchariſliã ſibi dari et tunc
pᷣſ biter peccat in dando · Fut petit et tůc aut
iuũ peccatũ moetale ẽ maĩfeſtu aue occultũ:ſi
manffeſtũ tũc pᷣſbiter dãdo ſibi peccaret· qa
otra ip̃ᷣm exceptiõz legitimã hʒ quã ſibi publi
ce obicere pᷣt. Scecipio aũt hic maĩfeſtũ nõ ꝓ
eo qð ꝓbari p̃t qd ꝗq;e magis maĩfeſtabile di
cũ ꝙᷓ maifeſtu · Vnde ſi ſacerdos ſcirʒ pꝛochia
num fſuñũ eſſe in crimie qð łegitime poſtz vtra e
um ꝓbare ita ꝙ ilð crimè neſcirẽt niſi duo ł
tres teſtes ꝓꝑ quos G; ꝓbaret · nõ ꝓpter H dz il⸗
li euchariſttã negare in publico petẽti qe iam

infereet ſibi pena an crimis ꝓbacõez qð fieri

nõ debz · x·qiij·eoꝝ quiſed accipio hic ma
nifeſtũ ꝓ notoꝛio.quid aũt dicat' notoꝛiũ.di

ctũ eſt ſupea. Si aũt peccatũ ſuũ eſt occultum
aut petit in occulto et tũc ſacerdos ſipi dãdo

peccaret · qe hʒ otra eũ legitimã excepcõzʒ quã
ſibi in occulto obicere rc et ip̃z debz monere
ne petat in publico vt habet de dle · di · ij · ne
ꝓJFbeat qd petit · Fut petit publice · et tũc ſa
cerdòos debʒ ſibi dare· q ↄtra eũ nõ habʒz legi
timã excepcõz quã ei in publico obicere poſſit

—

e de offi:iu.oe.ſi ſacerdos.G̊ ric;. Et hoc in

telligo ven efle qñ ille qᷓ petit eſt pᷣſbiteri ſub

dieꝰ lecꝰ credo eſſe ſi ſit exneꝰ qꝛ ↄtra talẽ le⸗

riſtia de cꝰ oſcta mehil Itat. ¶ Vtrun ſacer
dos peccz dãdo ſacram̃tũ hyſtrionibꝰ X ſo⸗
lucõ huiꝰ q̃ſtiõis q̃ſi ex ſolucõe pᷣcedẽtis maĩ
feſta eſt. tales em ducũt illicitã vitã · vñ de ta
libꝰ dicit de cõſe · di . ij. ꝓdilectõe · puto nec
mateſtati diume nec enãgelice diſciplme con
gruere · vt pudoe et honoe eccleſie tã turpi et
infam ↄtagione fedet.vñ nec talibꝰ nec cui
cũqʒ; infami notoeio maifeſte dãda e euchari
ſtia· ſecumdũ etiam gło· ibidem. ſi tamẽ vt di⸗
citur ibidem in ſequenti.c. tales reuertantur

gitime excipe p̃t ꝙ ei dare nõ debeat · de dſe ·
di. ij . tribꝰ vbi p̃cipi ꝙ er̃neo nõ det eucha

ad onm eis cõio b reconciliacõ non negatur
Nõ eſt ten ̊ ſic itelligedũ ꝙ ſtatiʒ debeat eis
dari euchariſtia qe ꝗꝓpter renereciã ſarr. et vt
ꝓbect eoꝝ duerſio eſſe nõẽ ficta ñ debz eis da
ri vſqʒ poſt pactã pmiam niſi aliqs articulus
neceſſitatis vlł pietatis aliqñ aliter fieri ſuað
ret/ Sed noͤne e peiꝰ ſumere coepꝰ xp̃i ꝙ; in
famari a ſacerdote negãdo euchariſtiã ꝙp
Licz ſit peiꝰ pctoei peccare moætaliter ſumdo
coepꝰ xp̃ᷣi ꝙᷓ infamari tñ ſacerdoti miſtrãti co⸗
pꝰ xp̃i peiꝰ e peccare moetaliter mnfamãdo in
luſte peccatoze occultum ꝙ; ꝙ ille moetaliter
pecczʒ qe nullꝰ dʒ eccatu omittere vt alm li⸗
beret a petõ VYñ augꝰ in li.qſtionũ · ſup geñ.
piculoſiſſime admittit G ↄpeſacõ vt nos faci
amꝰ aliqd mali ne aliꝰ gramnꝰ malu ↄmittat.
peccatoe tñ occultꝰ pociꝰ dzʒ eligere infama⸗
ri ꝙ indigne d meſaz xpᷣi accedere. B tho· 4
Nuquio meliꝰ eſſz dare talibꝰ hoſtiã nõ oſe
tã & nõ. nã hoſtia ñ ↄſecrata nulle mõ dz
dari loco ↄſecrate qe ſacerdos hoc facies q̃n
tũ eſt in ſe facit ydolatrare illos qᷓ credũt eſſe
HPoſtiã ↄſecratã ſine alios pntes ſiue etiã ipᷣm
ſumetem.qęe vt ait angꝰ. et hetur de ↄſe· di . ij
acceſſerũt: nemo carne xp̃i mãducat niſi peiuſ
adoꝛet · Vñ mno· terciꝰ. ex.de cele.miſ.c. de
Hoie licʒ i8 qᷓ ꝓ ſui cmis ↄſcia reputat ſe moi
Snũ peccaret Suiter ſi ſe ingereret guiꝰ tñ vi⸗
det᷑ offedere ꝗᷓ fraudulẽter p̃ſumpſñit id imła
re . ꝓrſus quide falſa remedia ſunt abicienda
que ſunt veris piculis gramoea. J4 Vtꝛza coe⸗
Pus xpᷣi dãdũ ſit ſuſpectis de crimie ſicut
Dicit glo · ſup llð · c. xxxi).qi.dixit dñs. tri

ꝓlex è ſuſpicõ.ſ temeraria ꝓbahił et violeta

Temeraria ſuſpicõ è qñ ex ireõnabili cã Oſur⸗
Sit. cumſmodi eſt illa qᷓ ↄficta è rumoeibꝰ in⸗
terdictoꝝ hoim et abſtractoꝝ · x.q.iij. m cũ
ctis: et ꝓ tali ſuſpicõe nõ dʒ ſacerdos dimit⸗
tere dare euchariſtiã ſuſpecto.zobabilis eſt
que ↄſurgi ex ꝓbabilibꝰ ſignis et ꝓpter hanc
ſuſpicõz nõ debz etiã ſacerdos dimutgre eu⸗
chariſtiam dare:vñ.ij.q:i deus.mala audita
nullũ meueãt nec paſſim dctã abſqʒ certa pꝛo
bacõe qſ credat· ſ añ audita diligeter inq⸗
rat nec pcipitãter qs àliq̃d agat: et infra.nul
lu añ verã iuſtãq; ꝓbacõz indicare et dãnare
debemꝰ. Fioleta ẽ que ſ urgit ex pſumpcõibꝰ
violetis· vt ſi mueniat' ſuſpectꝰ cum ſaſpecta
nuoꝰ cũ nuda ſolꝰ cũ ſola in eode lecto loco
et tpe ſuſpectis et otra ſuſpectos tales mudicã
du e ſicut mdicare de facto.Vñ ſicut publice
crimmoſo ſacerdos ñ dʒ dare euchariſtiaʒ. ita
nec ſuſpecto de crimĩe mõ iſto. Icdm em iura
qᷓtuoe mõis uicit hõ de crimie.ſ. vł iurc.ſ.
inſtrimetis vł a teſtiꝰ vł facti euidecia. ex.
de co: cle· et mu.tua et.ij.q.i.ſeelꝰ.q lotha
riꝰ. Kut iuris interp̃tacõe· vt qñ aliqs ſepe ci⸗
tat et monet nec ſe purgat nec oparet. iij. q.
ix · decernimꝰ.vbi ſic dicit' maĩfeſtũ eſt ↄfite
ri ð crimie eù qᷓ̃ indulto et tociẽs delegato ma
dicõ purgãdi ſe occaſione nõ vtit. Fut violé
ta ſupicõe.xxxij.q.i.die dñs.et ̊¶ notatur.ij
qi.c. nj. in glo· Vti coepꝰ xpᷣi danduz ſit
ſuſpectis de crimĩe ad eoꝛ maĩteſtacõzʒ vide

em̃ ꝙ ſic legit᷑ em̃:ij.q· i.ſepe dtĩgit vt in mo
naſterijs monachoꝝ furta ppetretur iocirco
ſtatumꝰ vt qñ fratres de tal ibꝰ ſe purgare de
bet miſſa celebeet ab abbate vel aliquo ex p
ſentibꝰ frebꝰ et ſic expleta miſſa om̃es dicent
in hec vba.coepꝰ omi ſit tibi ad ꝓbacõʒ h ð
cretu illò eſt abeogatũ ꝓꝑ ↄtrana docum̃ta ro
manoꝝ põtificũ dicit em ſtephanꝰ papꝑa ferei
candẽtis vł aque feruetis examiacoe ↄfeſſiõzʒ
a quolibzʒ:ſacri canones nõ Oocedũt ſpõtanea
em ↄfeſſione vel teſtia appeobacõne publica
delicta omiſſa ſunt noſtro regimmi indicare
occulta vero et incognita illi ſunt reliqueda
qu ſolꝰ nouit coeda filioꝝ hoĩm.ij.q.v.con

ſuluiſti · et ide dicit ex de purga:ca· ex tuaꝛ

In oibꝰ em talibꝰ eſſe videt' dei tẽptacõ vñ ſi
ne pctõ fieri nõ poſ;. Et guiꝰ peccatuʒ eſſe vi⸗
det ſi ĩ hoc ſacramto qð ẽ inſtitutũ in remedi
um ſalutis aliqs inquireret iudicium moꝛtis.
. Vtnꝝ coepꝰ xp̃i ſit dãdũ ſuſpẽdendis ꝓ ſuis
aleficijs * lamor ſi peniteãt et pure ↄfiteã
tur vb cupiàt ↄfiteri nõ eſt in fine negãda eu
chariſtia nec ſepultura et miſſa ꝓ eis pᷣt cele⸗
beari et oblacõ offerai. xxiij. q vlti. c. vlui.et
die l. penitetes. Vnõ xiij:q.ij. dicit viati cum
oĩbꝰ digne ꝓenitetibꝰ in moꝛte poſitis nõ eſt
negãdũ nec etiã his qᷓ in patibuł ꝓ ſuis ſcele
ribꝰ ſuſpendut. Sʒ Otra· ij.q.ij.ſiqs epzʒ. dicũ
qꝙ; his ꝗq defecerũt in accuſacõe clericoꝝ non
eſt dada euchariſtia in fine H dictũ e aò
tereoet. vł loqtur nõ digne peitentibꝰ. alia

vero: c. v: j/loquũtur de die ne penitetibus. G

jo·q τOιJedno hahetes vſum rõis debeãt he ſa
cramtũ pcipe & aliq;ᷓ dicutur nõ habere vſuz
rõis dupliciter vno mõ qe hñt debile vſum rõ

nis ſcut dicit nõ vides qꝗᷓ male videt et qe ta
les pnt ali;ᷓ deuocõz; huiꝰ ſacram̃ti ocipe nõ

eſt eis h ſac ramtũ denegãdũ. Flio mõ qe vſu
raccis totaliter caret · et ho p̃t eſſe dup?. aut eĩ
nuꝙ habuerut vſum rõis ſz a natiuitate ſic p⸗
mãalerut et talibꝰ ñ eſt q̊ ſacramtũ exhibeduz

ge nullo mõ p̈ceſſit m eis huius ſacr̃i deuocõ

aut nõ caruerũt ſp vſu rõis et tũc ſi peiꝰ qñ e⸗
rãt ſue metis ↄpotes aꝑparuit in eis hꝰ ſacra

menti deuocõ &z eis in articło moetis ſacra

mentũ exhiberi niſi foete timea piculũ vomi
tus vł expuicois vł alteriꝰ irreuerecie. Vñ di

cit.xxvj·q: vj⸗ĩs ꝗͥ: Is ꝗ infirmitate pnĩaz pe⸗

tit ſi du að eu ſacerdos iuitatꝰ veit oppᷣſſus ĩ
firmitate obmutuit vł in freneſim ouerſus fu
erit dent teſti moniũ q̃ audierũt et accipiat pe
nitẽciã·: i:abſolucõne ſzm glo.cuiꝰ fozma ha
bet er de ſen. ex.a nobis.et ſi ↄtinuo creditᷣ
moꝛiturꝰ recõciliet pꝑ manꝰ impoſicõʒ et ĩfũ⸗
dat' oei eins euchariſtia de ho vide infr a tra⸗
ctatu de pnia·Vta areepticijs qᷓ energumiĩ

dicun debeat dari coæpꝰ xpiet vide' ꝙ ñ qꝛ
etiã tabes arcent' ab inſpectõe hniꝰ ſacri ſzm

dyo· li.eccleſiaſtice ger̃᷑. dyo.loqᷣtur ibi
de energumis nõdũ baptiſatis m quibꝰ.ſ.nõ
du eſt vis demonis extincta qᷓ viget ĩ eis per
oꝛiginale peccatũ ſed de baptiſatis qᷓ coepali
ter vexãtur a ſpiritibꝰ mmundis e eadez racõ
ſicut de alijs amentibus. Vnde caſſianꝰ dicit

ðG
7

eis qᷓ ab inmudis vexãtut ſpiritibꝰ ↄmuĩone⸗
ſacramti ſctãz nuꝙ a ſenioatbꝰ noſtris memmi
mꝰ mteroicta⸗B tho⸗ /Muq& pueris d; dari
5& eadè e rõ de pueris receter natis: er de a⸗
mentibꝰ qᷓ nuꝙ; habuerũt vſuzʒ rõis vn talibꝰ
nõ ſũut ſac miſteria dãda· licz qdaʒ greci Otra⸗
riũ faciãt. ꝓpter hoc ꝙ dyoꝰ.ij.c. eccleſiaſti⸗
ce gerarchie dicit baptiſatis ee ſacrã ↄĩonem
dandã nõ itelligetes qðò dyoꝰ loqt de bapti⸗
ſmo adðultoꝝ · NHec tñ aliqð; detrimétum vite
eterne paciũt ꝓpter hoc qð dñs dict niſi mã.
car. fi· ho-et bi:eiꝰ ſan.æc·qe ſicut auguꝰ.ſcri
bit boifacõ.tũc vnuſquiſqʒ; fidelis copis et
ſangnis pticeps fit ſpirtualiter qñ ĩ bapti ſmo
mebeũ coepꝑpis xpi efficit᷑. ſʒ qn pneri ĩicipiunt
aliquẽ rõis vſum hẽe vt poſſint ↄcipe deuocõ
nez hꝰ ſacmeti tũc pᷣt eis hoc ſacramtuũ ↄfere
vñ ſi puer eſt in etate apta ad onudicãduz et

reueredu coepꝰ xpib ꝓpe etatẽ adultã· Lãno.
x · vb·xij.tũc ſt apparet in eo ſigna diſcreticõis

et reuereétiept ſumere alias nõ hec tho.
Equic videre de qnto · ſide vſu xpi. ho e
de vlſu huiꝰ ſacrameti quo xp̃s vſus e hꝰ
aeram̃to in peima ſui imſtitucõne ſt circa hꝰ
querũc plura. ſ. Vt xps ſumpſerit cozpus et
ſangumẽ ſun He tenet cõiter ꝙ ſic. hoc eniz
expſſe dicut ſancti:vn ſuꝑ i? ruth.nj.cuq; co

medit et bibit cũ copis et ſanguis ſui ſacme

tũ diſcipulis tradid Vn q apoſtoli cõicaue

rũt carnè et ſangume et ipe pticipauit cũ eis
vn et ãtiqui metrice dixerũt·. PBex ſeòz in cena

turba cinctꝰ dusdena.Se tenet ĩ maibꝰ ſe ci

bat ille cibꝰ. 45 aut ſumpſit vt ↄſequeretur
alique effectũ h vt alijs ſumedi pᷣberet exem
plu.pñ criſoꝰ.pꝛiꝰ bibit ne alij potũ ſaguĩis
abhoereret⸗Qu em dicit euã gelio ꝙ xp̃s ac⸗
ceꝑit panę et calice: ñ e intelligedũ ꝙ tm ac⸗
cepit in manibꝰ vt quida dicũt ſꝭ eo mõ acce⸗
pit ꝗq alif accipieò dedit· vñ dir? iſcipuł ac
cipite et vmedite· et iten· accipite et bibite ĩ
telligeduz eſt ꝙ ipe accipies comedit et bibit
licet em ĩ maoucacõe copali opoæteat differ
re eſſencialiter maducãtem et illò q mãaduca
à nõ tñ i ſacramtali qe ſicut ihi e cibꝰ ſpũab pꝓ
acens.ſ.ſpe mediãte ſic p accũs c& mduca
dz differee eſſencialiter a mãducãte-ſic id qe
P ſe mouet opoetʒ eſſencialiter differee a mo
uete vt coꝛpꝰ ab ala.ñ tñ illõ q p accñns mo⸗
net vt aĩaz a ſe.¶ Vcꝝ xp̃ᷣs ſumpſerit ſpuali⸗

ter H circa hoc e duplex mõꝰ dicedi . vnd eſt

ꝙ ñ q vbi e ſpualis mãducacõ ibi eſt vnio w⸗
bi aut ẽ vnio ibi e diuerſitas:cũ ergo xpᷣs nõ
differat a ſe n comedit ſpnaliteret B modꝰ e
ſm bon:et pe.Eliꝰ modꝰ dicẽdi e ꝙ ſic· ſcut
em dicetur infra effectꝰ huiꝰ ſacrameti eé nõ
tm augmetuz ſpualis ꝑre· ſ etiã qdaz actuak⸗
refectio dulcedis ſpualis:licꝭ aut nõ uerit c
ſto gra augmetata ex huiꝰ ſacramti ſuſcepece

habuit tñ qndã dulcedinẽe ſpuale ĩ noua eiug

iſtitucõe.vn luc.xxi:deſiderio deſideraui hᷣ
paſca mã .vo.qð euſebiꝰ expoĩt de ſacrameto
hoc q difeipulis tradebat et 16 ſpualiter mã
ducauit · mãoucauit etiã ſacr̃aliter inqntu coꝛ⸗

. 7

p ᷣuum ſub ſacro ſampſit·et ſaerm ĩtellexie
qᷣ diſpoſuit.aliter tñ ꝙ; ceteri ſpualiter et ſac

mẽtaliter ſumãt qui augmetu gre ſuſcipiut er

ad veritatiſ ꝓcepeõz ſignis ſacramcalibꝰ egetc
et H modꝰ dicedi e ſzm thot xpᷣs coepꝰ
ſuun dederit inde He hylariꝰ di᷑ ſuꝑp t. ꝙ nõ
et ↄuenies qᷣde fniſſz ↄſiderata malicia iude⸗
Sed qe xpᷣs debuit nobis eſſe exeplu inſticie ñᷣ
Dueniebat eiꝰ magiſterio vt udã occultũ pec
catoæe ſine accuſacõe et euideti ꝓbacõe ſepa
ret ab alion cõione ne daret platis exeplum
ſimilia faciedi et ipᷣe iudas exa ſpatꝰ ex ho ſu
meret occaſionẽ peccãdi:Et iõ dicendu ẽ ꝙ c
ſtus inde ſicut et alijs diſcipulis dedit coæ⸗
pꝓus ſuũ et ſanguine vt dicit dyoꝰ.li.de eccle
ſiaſtica gerar. et alanꝰ ſup jo.habe ec.ĩj.q: i·
xps ·et · xxvij.q: v:aduerſitas tτι xp̃s8 coe⸗
pꝰ ſun iude deder᷑ cũ bucellã intinctã ei po⸗
rexit. ꝙ nõ ſ̊ ſimptice panẽ· vt em dicit au
guꝰ ſuꝑ jo·dns peiꝰ diſtnibuerat oĩbꝰ diſci⸗
puł coꝛpꝰ ſun vbi et ipᷣe iudaſ erat ſicut lucaſ
nareat: et poſtea ꝓ bucellã intictazg atqʒ poe⸗
rectã ꝓditoee ſuũ exp̃ſſit: ſigna'᷑ aut vt auguꝰ

dicit ibi ꝓꝑ pams intinctione fictõ iude vt em

inficiãtur fila tingut. vb foete ſignat dulce
do dwine boitatis: qe ex intinctõne ſapidioe
reddit panis q bonũ ꝓprer ſun ingratitudiez
fẽtm e ei malu.qe introinit in eum ſathanas.
De impeb imeto euchariſtie a⸗ xvin⸗
Olſtea oſiderãdũ e &̊ his ꝗqᷓ hbnt impedi⸗
re vł retrahbere a ſumpcõe enuchariſtie
Et peimo de his qᷓ hñt impedire apter

idigtatẽ vt ſut pctã· ſcdᷣo de his qᷓ ꝗpter fedi⸗

tate vt poliucõ nocturna b alie pollucõs · ter
cõ de his q ꝗꝓpter ſtatuti ↄgruitate vt cibꝰ vł
potꝰ pᷣaſſumptꝰ.irca peimũ qrunt? plura.ſ.
ctn pétõe hñs oſcienciã pcti moztal ſumat
coepꝰ xp̃i danabiliter H ꝙ ſic et hoc pter
indigmtate q e ĩ ip̃o pꝑ ↄpacoz tã ad ſacrame⸗
tũ exteriꝰ qð e ſetin ꝙ; ad re otet interiꝰ ꝗᷓ eſt
ſanctꝰ ſctõꝝ ꝙᷓ etiã ad rẽ ſignificatã tmn qᷓ eſt
ſanctas cui obice ponit vn.i. coz. j. ꝗq man-
et bi · indi. iu · ſibi ma: et bi.i.denas õi · Qui
tñ diltinguũt ꝙ pcti moetab ↄſcia oſurgt in a
liquo aut ex certitud ĩiæſufficienti vt qę ſcit ſe
foenicatũ:aut ꝓpabili vt qe moæoſe delecta⸗

tus eſt et timet fuiſſe mostale ↄſenſuʒut le⸗

ni vt hõ ſcrupuloſus ꝗ timet de leui delecta⸗
cõn ne fuerit moztalis. in pemo caũ peccat
moetaliter et ſibr in ſeo ſ nõ ĩ tercõ· Ram in
peimo dtenite in ſco diſcrimi ſe expoñt: in ter
cõ nõ et ita diſti guit peAE eſto ꝙ ſit paſca
ecũ pctõe tenet' dĩcare·videt ꝙ tuc nõ peccz
icando & talis in eo ꝙ facit iðd q8, tenetur
nõ peccat ſz qe malo mꝙ facit· Vñ in dicando

et omittedo neccat ſa tñ magis dĩcandð. qe ↄ

muicare in peccato e malũ de ſe ſ̊ omittere O
mũicacõʒ fit malũ ex pᷣcepto eccleſie:vñ poci
us debzʒ excõicacõz eccleſie ſuſtinere ꝙ; in pec
cato cõicare:nec tñ pplexꝰ eſt qe pᷣt penicere
Hec pe: Quo peccato pa ccat ſumens coepꝰ
eſti cum conſciencia peccati mozcalis æ& pec
eato omiſſionis et negligencie dum ſcilicz ſe
aD tantum hoſpitem ſuſcipiendum peeparare

p ſui examiacõz omittit et negt: gt et eciã pec
cato ↄtemptꝰ et iereuerecie duz ſ. onm ſuu in
tam fetidũ hPoſpiciu introòuct.et grazʒ ſibi ab
eo oblatã in ſacro reſpuit.ac ꝓ h̊ qntũ eſt ſe
ipi dno Ootuweliã facit.G̊ bon. Vtννa iquiſ
exns ĩ petõ moetali oſcietiã tñ eiꝰ ñ hñs ſum
o coepꝑꝰ xpᷣi moetaliter peccet.· ꝙ aliq̃s
nõ heat oↄſcietiã pcti moetalis aut h e q pa
rauit ſe et diſcuſſt pᷣparacõe ſufficieti ↄſciam
diligetiſſime examiando et peritos ↄſulendo
aut ꝙbabili oſciam ſuã ꝓbabiliter examinan
do et ↄfitedo· aut negligeti· In peimo caũ nõ
peccat ſz remiſſione peccaton etiã ſiqᷓ latẽt ac
cipit et meret. In ſeòo ſimiliter ñ peccat moe⸗
taliter. In tercõ aut peccat moetaliter et ðme
ret' maxie ſi negligecia ſit magna. G pe·et cõ
unenit cũ ko Ko⸗e] Sz obicit qe cũ nemo ſit cer
tg an ſit ĩ peccato moetali aut nõ· ſi moetali⸗
ter peccat ꝗᷓ acceòt ql ibzʒ qᷓ accedit diſcrimini
ſe exponit & ꝙ nõ requirit᷑ ad cauedũ picu
lũ diſcrimis certitndo ↄſcie.ſʒ ꝓbabilis cõie
cture q p̃t hri ſim bern.p q̃tuoꝛ ſis·peimũ eſt
cũ q̊s deuote vbũu dei audit. ſedm cũ qs ſe ad
bene opandũ ꝓmptũ ĩuenit. terciũ cũ qs ꝗpo
ſitũ habzʒ abſtinẽdi a pctõ.q̃rtũ cũ de p̃teritis
dolet. hec pe. Vtrum qui accedit cõtritꝰ et
nõ cõfeſſus peccet & pctõe ↄtritꝰ añ ↄfeſſi⸗
one qn vult cõicare aut pᷣt hr̃e copiã ↄfeſſoeiſ
pdonei et tpᷣs ſufficies et loqlaz liberã et tũc
Peccat cõicando ſine ↄfeſſiõe qe ad ſact̃m ec⸗
cleſie reqrit recõciliacõ etiã ſim iudicium ec
cleſie· et ſic ĩtelligit hu.de ſan.vic. cũ diẽ li.
de ptãte ligãdi atzʒ ſolnẽdi. Fudacter dico ſi
añ abſolucõzʒ ſacerdotis crimioſus ad cõione
coæpis xp̃ᷣi accedat. ꝓ certo iudiciũ ſibi man⸗
ducat et bibit etã ſi eũ añ multũ peniteat eth
vehem̃ter doleat et ĩ gemiſcat. Fut ñ hʒ et tũc
aut iminet aliꝗᷓ neceſſitas celebeãdi et cõican
di vt qe timz ſcadalũ pſone ſue niſi cõicet aut
populi vł iã incepit ſacram̃ti miſteriũ vł ami
ſit loquelã et tũc nõ peccat cũ ꝓPoſitq vfiten
di qñ poterit. TFut nõ iĩminet neceſſita&ꝭᷣ et tũc
peccat. rich.pe· et ſco·. Ke pctõe peccet
vidẽdo coꝛpꝰ xp̃ᷣi H p viſum nõ attingit co
pus xpᷣi ſʒ ſolũ ſacrametũ eiꝰ qe. viſus nõ at⸗
tig aðò ſubſtãciã coepis xpᷣi ſʒ ſolũ ad ſpecies
ſacmetales vt ſupeadictũ ẽ ſi ille q maducat
nõ ſolũ ſumit ſpẽs ſacr̃ales ſʒ etiã xpᷣm q̃ ẽ ſub
eis· et ĩõ a viſione coeꝑis xp̃i nullꝰ ꝓhibet q̃
ſit ſacrm peimũ ↄſecutꝰ.ſ.baptiſmũ. Vñ ñ ba⸗
ptiſati nõ ſunt admittẽdi ad vidẽdũ coepꝰ xp̃ᷣi
vt etiã patz ꝑ dyoniſiũ·li.ecciaſtice jerar᷑. ſed
ad mãducacõz ñ ſunt admittẽedi niſi ſoli illi qꝗᷓ
nõ tm̃ ſacr̃al iter ſa etiã realiter xpᷣo ſunt diun
cti · Vtix pctõe pełczx tãgẽdo coꝛpꝰ xpᷣi He
qñ necitas vegzʒ vt qe coepa xp̃i caderzʒ ĩ lo
cũ ĩmũð niſi colligerz tũc ñ peccat alias pec
cat ꝗꝓpter ireeuereciã · ¶¶ Sʒ otra p̃dicta vider
ꝙ ſp peccat pctõe tãgẽdo et vidẽdo. qe beth⸗
ſamite videtes archã dñi ſũt interfecti· i. reg.
vj· et ſiłr o0a pcuſſus ẽ qe ip̃aʒ archã tetigt· ij
reg · v. Fd qð diceduz q id ñ fuit figura tãge

ciu et videciũ xp̃m. ſʒ bethſamite fi gurã gerüut

ſimpliciũ huiꝰ ſacmti archana videre voleciũ

—

3 4Pter timoæex frequèter peũt et moeiunt'. ee

oʒa fi gurã gerit ſacerdotũ carnaliũ ꝗᷓ in pec⸗
catis exñtes ad oficiẽdu accedũut. a aliqᷓ di
cũt ꝗilla nocte cu vxoee iacuert ralis vero
rõ qᷓre illi ſut ĩterfecti eſt qe tra mãdatũ dñi
Fecerũt qe dñs pᷣcepat· vt nullꝰ de ꝓplebe eam
detectã videret. Yn Hᷓ vt dicit glo.ꝛbi licebat

(oli põtifici. pcepat etia vt ſacerdotes eã fer⸗

ret et ĩ6 vterq; Oↄtra pᷣceptũ fecerũt et iõ ꝓpcuſ

ſi ſat. G tho.et bon.q VYtꝝ aliqᷓs ꝓiciedo co⸗

pus xp̃i in lutũ Sui peccet ꝙq;ᷓ ſumẽdo ip̃m cũ

Olcietia moztalis peccati H ꝙ ſic peimo qui

dẽé qę ille facerzʒ ex itécõne faciedi iniuriaz

ſacram̃to qò nõ intedit pctõe indigne hoc ſac

meẽètum ſuſcipies ſcòo qe hõ peccatoe capax
Scie vn magis é aptꝰ aò ſuſcipiedũ B ſacr̃m
dcq; alia cregtura irrõnal i8. vñ maxie ĩoe

dinate vteret hG̊ ſacro qᷓ ꝓiceret ipz canibꝰ vk

PBiceret ip̃m in luru ad Oculcãdum hec cho.

Eaquit' videre de ſcòo: ſ. ð his q hñt retra

pere ab B; ſacramto ꝗpter feditatẽ vt eſt
pollucõ nocturna et ſikbia. Circa qð qrũt' plu
ra. ſ. VYti pollucõ nocturna et ꝗ poll
hbæant retrabere a ſumpcõe euchaniſtie in
ſomnis n p̃t ee petm p̃t ee tñ effectꝰ pcti vł ſi
gnũ et iõ oſiderãda e cã nocturne pollucõis.

ucõnes

Scié& igit ꝙ pollucõ qnz ꝓueĩt ex pcedeti bꝰ

cogitacoibꝰ carnalibus e aut qnq; pñt eſſe
ſine peccato oĩno vt cũ qs cã lectõis ł diſpu-
tracos cogit᷑ & talibꝰ cogitare etſi ho ſit ſmne
cupia et delectacõe ñ erut cogitacõs immũ⸗
de ſed honeſte ex qbꝰ tñ pollucõ ſeqᷓ p̃t: vt pa

tet ꝑ aug: ſup geñ:ad lr̃am li.xij.ipᷣa inq̃t fa⸗
taſia qᷓ fit ĩ co gitacõibꝰ ſmocinatis cũ expᷣſ⸗
ſa fuerit ĩ viſione ſomniãtis vt inter illã et cõ
inctione coꝛꝑm n diſcernat' otinue mouet' ca

ro:et ſequit ꝙ cũ motꝰ ſequit. ͥ tñ ſine pctõ

ꝙ cũù pétõ a viglãtubꝰ dicit qo vt diceret ꝓ

cuſdubio cogitatũ e qñq; vo ſunt cogitacẽeſ
pᷣceetes cũ ↄcupĩa et delectacõe etſi aſſit cõ
ſenſus erit petiñ moetale ſmaũt vemiale.Qñqʒ
ollucõ ꝓuemt ex ſupfluitate cibi et potꝰ.et
. etiã p̃t eſſe vemale vłb mostale. qñqʒ ꝓnent
ex infirmitate nature q̃ ñ eſt pctm̃. Vnñn etiã ꝗᷓ⸗
dã vigilãdo ſine peccato fluxũ ſemĩs paciũt
qnqʒ ex ſuꝑ᷑luitate nature q etiã ẽ ſme pecca
to· ꝓuta qe ſeme qð fluit ẽ ſupfluitas ſanguĩs
m ph̊m.qnqʒ ex demonũ ilſuſiõe qᷓ fataſma⸗
ca mouere pnñᷣt ex quoꝝ appicõe pollucõ ſeqᷓ
tur · Baut qnq; ꝓuemit ex pcedẽti negligẽcia
pparacõis adò deuocõz vł oꝛëz qᷓ pt eſſe venia⸗

le petm vb moætale: qzʒ etiã ex neqcia demo⸗

nũ ipedire voleciũ a receptõe ł

99 eea⸗S i
2¾

S6* Pclucé nocturna ꝓueiat ex aliqᷓ p̃de

cãrũ qᷓ ſut cũ moætali pctõ ꝓ certo ł ꝓbabili

ter timet eſſe · Diceduz eſt ꝙ iĩpedit neceſſario

ſumpcõzʒ huiꝰ ſacmęti· qe liczʒ ip̃a ſm ſe ñ poſ⸗

ſit elſennoetale pétim· hʒ tñ moetale Eetñ- ane

xũ rõe ſue cãe· Si vo ꝓueiat ex cã qᷓ ſit tm̃ pet

catuʒ veniale non impedit neceſſario ita ſcili
cet ꝙ homo ſamedo ſit reus coæpis et ſangui⸗

nis dñi. impedit tñ de cõgruo ꝗꝓpter duo quo
rù vnũ ſemꝑ accidit. ſ. feditas coæpalis cuzʒ qᷓ

ter reuereciã ſacramti ñ decet accedere ad

e

.

altare. Vñ et voletes tãgere aliqð ſacmentu

manꝰ lauãt niſi foete talis inmũdicia ſit ꝓpe

tua vel diuturna vt eſt lepea vel fluxꝰ ſãgui⸗

nis vel aliqᷓd alind: Secudũñ eſt enagacõ me⸗

tis qᷓ ſequitur pollueoz nockurnã p̃cipue quã

do cũ turpi cogitacõe vᷣł imaginacõe vtigit·
De pollucõe vo qᷓ ꝓuenit ex crapula veniali
diſti giut decreto qe aut ſentit ĩ ſomnis ima

ginacõ turpis et ſic imped: de ogruo tã a ſũ⸗

pcõne huiꝰ ſacram̃ti ꝙᷓ a fectõne · Jut ñ ſen
tit' et ſic nõ impedit a ſumpcõe huiꝰ ſacramẽ
ti mpedt tñ de ogruo a ↄfectione · Si vo pol
lucõ ꝓueniat ex cã q̃ ſit ſine peccato vt ex na
ture ſnpfluitate vł infirmitate nõ eſt timeda
qꝛ vt dicit greg hãc aĩmꝰ neſciẽs ptuliſſe ma
gis dolendꝰ eſt ꝙ feciſſevñ a neutro imped
Et ide dicenð ẽ qñ pollucõ ꝓuenit ex cogita
cõne q̃ fuit oĩno ſme peccato· Dollucõ vo q̃ᷓ
ꝓuenit ex dyabolica illuſiõe et ſi ſine pecea⸗
to ſit impedit tñ de ↄgruo vñ yſidoeꝰ.q̃ſquiſ
nocturna illuſione polluit' licet eẽ memoeiã
turpiu cogitacõnũ ſe putatinquãtũ tñ vt hie
temptaret' culpe ſue attribnat ſuãq; mmudi
ciã ſtatimfletibus tergat· SRi eñ enidenter ap

pareat ꝙ dyabolꝰ conat' auferee fructuʒ eu⸗
charilſlie pt mũicare ſi nõ dedt cãm pollueõ

ni ſed magis cãm ↄtrariã et B ſepe accidit in
feſtis qñ eſt cõicandũ·vt legit in collacõibꝰ
ſemf

qꝙ; ab eo nulla ꝓceſſerat cã decrenerunt 4p=

ter B nullo mõ a cõione ceſſaret ita ceſſauit il

luſio demonũ. Intelligenð tñ ꝙ impedimẽtũ
q ex perarietate ꝓuenit polſtponi debet ap

ter aliquã neceſſitate:pꝓuta vt greg. dit et ha

bet' di · vj· teſtimcũ foeſan aliqñ dies feſtus
exigit in quo p̃ᷣlatꝰ celebeare Ooſueuit ant ex⸗
Hibere miſteniũ eo ꝙ ali p̃ſbiter deeſt et
neceſſitas cogit et ille modꝰ dicedi oſonat v
bis greg· et ꝓſ:que haben di. vj. teſt m. et.c
non eſt pctm. Si ergo qrat vtꝝ ſpꝑ qñ qᷓs pol
luit ceſſare debeat· Dicenð ꝙſi ſeneiat mna
cõnem illã inclinaſſe multũ aĩazʒ ↄſulendũ eſ⸗
ſet ei ꝙ faceret ſacramto reuereciã ſr aut ma⸗
gis erpeditã naturã ſenciat et vlteriꝰ denocõ

vel ſo Snniragrr aliud ο multũ recõpenſet

ad ſumedu trahat·tuc arbitroæ ip̃z ſine remo⸗

ſu ↄſcie accedere poſſe·hec bon·Ite m tho.
in qrto ſuo pollutꝰ tali pollucõe q̃ nõ impe⸗

dit necefſario· deberet celebeare ꝓ alio qꝗ in
peccate moetali eſſ ne celebeãdo moetaliter
Perearer: c] Vra pollues que in ſomno mmciꝰ?
pit et i vigilia deſmit peccatũ ſit m tho·
pollucõ ꝗqntũ ad meritũ vł demerituz magis
mdicat m peĩcipiũ ꝙᷓᷓ ſm finez qe coꝛpalis

motus nõ ptinz ad meritũ vł demeritũu niſi ſe

cundum ꝙ a volũtate cauſatur exquo autem

ille motꝰ eſt excitatꝰ in dozæmiedo nõ ſobiacz

vlteriꝰ volũtati vigilantis · Nec reputat e⸗
uigi laſſe doꝛ mes quouſq; recupauerit vbum
aut vſum pᷣt tam dtingere ꝙ i ipa euigilacõe

eccatũ cnat᷑.ſ.ſi pollucõ placeat ꝓpter de⸗

ectacõzʒ qᷓ qdem oplacecia ſi ſi ex ſureepcõe
erit veniał · aũt cũ ↄſenſu deliberatiuo et

Ptru⸗ cũ quidã frater pollucõnem pat ere ?/
ehis qn erat cõicandũ · ſenioꝛes Perte

III 5 „vn

cipiꝑ cu appetitu futuri ẽ mbetab.ella en 3
placẽcia ñ facit p̃teritã pollncõz eſſe pctin qꝛ

n èé eiꝰ cã ſʒ ipᷣa ĩ ſe e pftmſi ant placeat pt eᷣ

nature exoneracõ ñ eſt pctmm qVen pollucõ
Dingabł deat retrabere a ſumpc&ρ euchariſtie
MÆο coitꝰ diugab ſi ſit ſne pctõ vt ſi fiat cã ꝙ
lis generãde vk debiti redoẽedi ñ alia roõe re⸗
trahbht ab q̊ fſaẽmento ꝙᷓᷓ pollucõ nocturna que
accidt ſine pctõ· ſ.ꝗꝓpter imundiciã coꝑis et
diſtractõz metis. rõe cuiꝰ dit hieroꝰ ſup M.
et Hetur·xxnjiq:iiij:ſciatis ſi panes ꝗpõis ab
his q vxoees tetigerãt ↄmedi ñ poterãt qᷓnto⸗
magis paĩs qᷓ de eelo deſcedit nõ p̃t ab his q̃ͥ
Oiugal ibꝰ paulo añ adheſerũt amplexibꝰ vr
olari ñ qe nupeias ↄdenemꝰ ſʒ qe eo tpe quo
carnes agni paſcal mãducaturi ſumꝰ a carna
libꝰ opibꝰ vacae demꝰ ſʒ qe G; ſm ogruitate
ñ m neceſſitatẽ ẽ itelligenð · iõ dit gg et hẽ
tureq: bir cũ ꝓa ꝙ tał e ſuo iudico reliqñ
Dus: Si ant voluptas dñet' ĩ ope carnis vt i⸗
bidẽ gg· ſaubt tuc ꝓhiberi dz ne accedat adò
H ſacrm niſi peiꝰ fuerit lotꝰ aqᷓ.ſ. pemtẽecie
liq tñ diſtinguũt ꝙ voluptas pᷣt dñari duj
aut ita ꝙ moneat ad ognoſceò ꝓpter foeni

cacõz; vitãdã et ſic dz abſtineè ð ↄogruo:aut .

ter expledã libidinè et ſic abſtinere dz ncẽto
qñ ognoſcit vxoeẽ vt meretries ·xxxiij:q:iiij.
vir cũ ꝗꝓpa ĩ tex:et glo·Ite nota ꝙ ð. cõ èieij⸗
et oĩs Bo· d̊e q ꝗᷓ vult ↄomũuicare dʒ abſtinere
ab vxoee ꝗa tribꝰ autiiij/aut. v. diebꝰ et i⸗
tellige ſjm jo. ꝙ dz abſtinere q̃ntũ ẽ in ſe et ñ
dz exigere ſʒ exactꝰ tenet reddere . z illd ñ ẽ
pᷣceptu ſ̊ ↄſiliᷣ. Vcꝝ mulier meſtruata ar⸗
ceat' a pcepcẽe coepꝑis xp̃i & ꝙ nõ nec etiã
mulier ſtatim poſt ptũ qe illa immũdicia ẽ pu
re naturab ſi tñ ex reuerecia recipe nõ pᷣſumit
vl qð plꝰ e ab ingreſſu eccie abſtinere volue⸗
rit eè laudada ſi tn recepit ñ eſt iudicãda.di.
L.ceiet· c· ad eiꝰ et e? de purifi:c·i. Simili⸗
ter dici pᷣt de ila ĩ firmitate q̃ dᷣe leuiti .xv.ſe⸗
mis ne 1 Yra mmin homicidij ĩpediat
ſõnf hmoi n iduct imũdiciã corpꝑis nec

tãtaz diſtractiõz metis ſicut ſomniũ foemcaci

onis ꝗpter inteſiõz delectacõis ſi tũ ſomniuzʒ
homicidij ꝓueiat ex cã qᷓ pétm moztale ipe
dit rõe Iae cãe a ſũpcõe ſacmenti B; tho.
Squrt videre de tercõ.ſð hiſ q̃ hñt retra
Pere a ſupcõe euchariſtie ꝗpter ſtatuti o⸗
gruitatẽet cca q̊ qrunc ꝓlura ſ. ven cibꝰ vł
potꝰ pᷣ̃aſſumptꝰ ĩpediat ſũpcõz hꝰ ſacmti
ꝙ ſic ey · de cele · miſ · ex ꝑte ĩ tex/et glo· d· Et
