eum in teſté . p̃t aũt creatura dupłr in teſtioni

um ĩiuocari · vno mõ ſm ſe et hoc nõ licz qę ſic
cred eret ꝙ aliqd numis eſſet in earõne cuiꝰ
veritas poſſet d
et ſic ðe Qa.v⸗nolite iurare nec ꝓ celũ quia
cheonus dei eé. et ibi dicit glo· qð pfectõis ẽ

ici ꝓ puiõi teſtioniũ ↄfirmari

4

docuit cũ dixit nõ iurare omo qð vero ſupſti

tioſum ẽ r̃ſecauit cũ ſubdit nec pꝓ celũ ꝛc. hec
boñ. Sic etiã intelligit illud· xxij.q· j· ſi quis

P capillũ. et· c.Oſidera·DHeohibet etiã ne iu⸗
retur ꝑ caput vel capillos dei ꝗpter quoſdam
hereticos qui ex quadã ruſticana ſimplicitate

Dixerũt deu hre huana meébea cũ tñ deus ſit

ſpiritus incoepoeeus vt xxiiij ·q · fi · S. fi · v. an

——

tropomoeæephite ſic dicti · quia deum putabant
hoĩiem antropos em̃ grece ðe hõ latine:pſona
tñ filij ſcʒ xpᷣus ẽ deus et hõ ex · de Hereti. cũ
ſtꝰ.ITurare tñ ꝓ creaturas nõ ẽ malũ vbi ẽ p⸗
miſſum a iure neqʒ illicitũ · m hoſt. et dicet
infra poſt pauca · Qð aũt dictũ ẽ nõ debere ꝓp
creaturas vb mebea creaturaꝝ iurari ven eſt
ab micio·hoc ei ꝓbibet ne dei honoꝛ ad cre
aturã trãſ ferat.poero exquo ẽ iuratũ · ꝓinde
habe' ac ſi eſz iuratũ ꝓ deũ·NHã q̃ mrat ĩ celo
iurat in dei theono:et ĩ eo q ſedet ſuꝑ ipᷣm vt
ex.e. et ſi xpᷣus·licet em̃ multa ꝓhibeãt tñ fa
cta tenẽt ex ·e. quẽéadmoð · .ꝙ ſi poſt huiõi.
Flioꝰ poteſt creatura ĩnocari in teſte inꝙᷓtũ
relucet in ea diuĩe veritatis veſtigiũ. et ſic li
cet iurare ꝓ creaturã hoc em̃ nihil aliud ẽ ꝙ;
iurare ꝓ eu qᷓ relucet ĩ creatura· vñ tũc nõ ve
nerat creaturã ſʒ creatoꝛẽ · et ſic dicit apkus
.j.coꝛx · ij. quotidie moꝛios ꝓ głam vr̃am fra⸗

tres. vbi ſm aug· iurauit apłs ?· Scienð aũt

ſzm hoſt.ꝙ iurare poſſumꝰ ꝓ crueè ſacratã et ĩ
mann ep̃i. xxij ·q· v.· qni iurat· tẽ ꝓ euãgeliũ
.xxij · q:j·ſi aliqua · Itẽ ꝓ oedine·.j·q.vij.quoti
ens Itẽ ꝓ ſa lute peincipis · ff.e.l.nj. I.fi.et ĩ
dicto.c. quotiẽs:qe intelligit iurare ꝓꝑ deum
cuiꝰ indicio ſalus peicipis ſiſtit. Sʒ hodie ñ
videt ꝙ ſic ſit iurandũ licz hoc fuerit antiq̃s
pribus ceſſũ.ar.xxij·q:.ł-·ſic etiã cũ ĩ li.v.
ſed oñdit ꝙ ioſeph.Itez p altare ſeu reliq̃as
xxij .q:j.habemꝰ· Itẽ ꝓ fidei interpoſitõzʒ ex ·
ꝙ me· cã:ad aures hec ho.goł·et ray· et bñ.
ex.e.et ſi xpᷣs Qui ãt iurat ꝓ creaturã ñ oceſſã
debz ſzm ray · acereime fuſtigari · et ſi pſtiterie
in vicõ nolens ſe coerigere ðz excõicari. Qui
aũt iurauerit ꝓ capillũ dei vel aliter blaſphe⸗
miã dixerit otra deũ ſi ſit clericꝰdz deponi. ſi
ſit laycus dz anathematizari.xxij ·q:j. clericũ
ſi qs ꝓ capillũ blaſphemiã credit roð· eſſe qñ
aliquis iurat ꝓ mebea dñi q̃ m alijs hoĩbꝰ re
putant inhoneſta.vñ talis moetaliter peccat
qui vo iurat ꝓ mebꝛea dñi q̃ nõ cenſent turpia
vb inhoneſta ñ peccat moetaliter niſi duceret
in cõſuetudmèe ſiẽ faciũt ribaldi.hec roð.
Vtrũ recipe liceat iuramentũ ab ydolatris fa
ctũ · ꝙ Otingit ydolatrã iurare ĩ foema cõ
ceſſa et ĩ foꝛma ꝓbhibita·. ſi iuret pꝛĩio mõ ñ iu⸗
rat ſiẽ ydolatra:et ſic licet iurametũ ab eo re
cipe in aliqꝰ cãu et in aliquo nõ. KFut em ille
qui exi git ẽ ꝓſona publica ant peiuata ſi pub⸗
lica ꝙᷓtu ẽ ex oꝛdie iuris pᷣt et dʒ vt index exi⸗
gere · ſi peiuata aut exigit ad veritatis ↄfirma
tõz aut ad veritatis ſubuerſiõz aut ad ſue du⸗
bitatõis remotõz.· Deimo mõ pt recipi iurame
tum ſine aliquo pctõ ſcʒ cũ ad hoc exigi ſolũ
vt firmioe ſit illa ꝓmiſſio et veritatis aſſertio
ſcðo mõ nõ pᷣt eẽ ſine moetali pctõ vt cũ quis
cogit alique iurare q́ᷓ nouit iurare fłm. 3⁰ qe
ſuſpica ne hõ ſime iuramẽto dicat ſibi fłitatẽ
tũc ſi ſuſpitõ illa ſiſtat ĩ generali talis exactõ
tenet potiꝰ rõem pene ꝙ; culpe · ſi vo deſcẽdat

ad ſpeale ſic eſt pcẽtm̃ veniale· dũ de ꝓxĩo ſuo

malã hʒ ſuſpitõz · et iõ dicit glo·ꝙ ampliꝰ ẽ a
malo eſt ſczʒ nõ credetis · ñ inꝙᷓ ẽ ſp a malo cul
pe.ſʒ etiã a malo pene · et ſic licz iurametũ ro⸗

=

cipe ab ydolatris et ĩfidelibꝰ ſicut a xpᷣianis
et fidelibꝰ. Si aut ydolatra iuret ĩ foema ⸗
hibita tũc dico ꝙ in mrameto facto ꝓ vdolũ
eſt duo oſiderare ſeʒ ydoli veneratõz et exte⸗
rioeis verbi ↄfirmatõzʒ· Si habea' reſpectꝰ ad
peimũ nulli licʒ mrametũ ab ydolatrꝗ recipe
vb exigere nec facere qꝛ ydoli venerat᷑õ ẽ oĩo
deteſtada iõ ðꝛ exo.xxiij.· ꝓ nome exterioeum
deoꝝ nõ iurabitis. Si vo Pabeat⸗ reſpectꝰad
izm ſic licet ab eis reciꝑe maxie ꝓ bono dũni
et ſic rec epit jacob a laban ſocero ſuo. q̃ erat
vdolatra qð pz ꝓ hoc ꝙ rachel ſibi furata fu
erat ydola ꝓ bono ſue poſteritatis ſic eẽ xp̃ᷣia
ni iurametũ a ſaracenis recipiũt ꝓ pace et vti
litate Ouĩtatis vñ licet iurare ꝑ ydolũ ſit illi
citũ qe ila ẽ foema ꝓhibita tñ vbi eſt nccitaſ
et ouũis vtilitas hoc exigit lʒz tłe r̃cipe iurame
tum.et hoc vult aug in epła ad publicolã.
loc etiã habeturxxij:q:j.mouet te:hec boñ.
Zquit videre de · iuij · ar · ſcz de comitibul
juramẽti circa qð ſcienò ꝙ iuramentũ dz
hre tres comites ſczʒ veritatẽ iudiciũ et mſtici
am.Hier·iiij· iurabitis viuit dñs ĩ veritate et
audicio et iuſticia· vt ex·e. ſi xp̃ᷣus.S iacobus
et · xxij.q·ij·aĩiaduertẽð et · ij · q· j. jurabũt. Ra
tio aũt huiꝰ e ̊m boñn·. qe iurametũ ↄpat' ad
tria ſeʒ ad iurãte a q* ꝓcedit et ſic ðbe ſibi iu
Dieiũ · *& rèe de ꝗ̃ᷓ fit et ſic debet ſibi vitas vt
ſit adeq̃tio ſermoĩs et rei · o cãz ꝓ qua fit ſic

Debet ſibi iuſticia ſcʒ vt ꝓ cã iuſta fiat. et qe

dm̃e iuramẽtũ hʒ iſtos tres reſpectus iõ om̃e
iurametũ iſtos tres comites debz hr̃e. Sermo
em nr dubiꝰ e ſjm ꝙ de ſap · ix· cogitatõs moꝛ
caliũ timide et incerte ꝓuidetie nre · iõ vt ſer
mo nt᷑̃ ꝓꝑ diuinã veritate ↄfirmet ĩdigz comiti
bus ip̃m regetibus ne ſit diſſibis ĩuocate veri
tati · hec bon. AFliter vo p̃dicta tria diſtinguit
alex · an. vt habitũ e in ti · pcedẽeti · dz ge ibi eẽ
vitas ſp ĩ ↄſcia·i.vt firmiter ſciat ita eẽ · abs
ſ tm̃ credat ñ dz de ſcia ſ de credulitate iura
ree dz etiã ee ibi iudiciũ:i.deliberatõ diſcreta
ſcʒ vt nõ iurz etiã veꝝ qsniſi ꝗpter neciĩtatẽ
vt qñ ꝑſnadet alicni aliqð veꝝ qð expedit ei
vel ẽ vtile credere et tñ nõ vult aſſertõm ſim
ꝓlici credere:hec rap·iõ ſzm holt.furioſi non
pñt mrare nec pupilli ꝓximi ĩfãcie ex · de ſuc.
ab ĩiteſt . c· fi · et· xxij·q:v:puuli nec pueri et ex
qᷓ mataccu/pol · c· fi · et eſt veꝝ ꝙ i iudicõ.i·.
coꝛã iudice n recipr iurametũ pupilłi.vñ nec
pt es teſtis · iii · q: iij · c · j⸗·ſ ex iudiciũ p̃t iura⸗
re et deierare exqꝰ hʒ ſenſũ vt exde delic · pu.
pueris:hoc ĩtellige ſi ſit capax doli.ałr nõ te

net. vel fozte capax doli nõ obligat' niſi pre

Oſentiẽte iuranerit vel ſi ꝑpr̃᷑ nõ ↄtradivxerit ꝙ;⸗
cito ſciuit· ab ↄtra vt·xxij:q:v. ꝓueri · In cau
tñ ↄuenitt p̃t qͥs rõe iuramęti p̃ᷣſtiu dũ erat im
pubes vt ſi ĩpubes iurauerit ſe pᷣſtituꝝ opas
ap̃e poſtea factꝰ pubes de hoc pᷣt Duekrieff. 8
libera:. cã·l.vlt:cłe aũt ſacrametũ qð ſcz carzʒ
iudicio.i.diſcretõe de tem erariũ et iõ ñ ſeruã
dũ vt e · e⸗ ſiẽ · hec hoſt.debet etiã m iurame
to eſſe iuſticia vt ſeʒ illð qð iurat᷑ ſit licitũ et
boneſtũ · xxij · q:j· ita ergo et ex.e·ſi xpᷣus.
4 Equit᷑ videre de quinto ſeʒ de cãis ꝓpter

quas licʒ inrare.cca qd notãdũ ſim alex- an.
ꝓꝙ he ſut młte q qda ſut ex pte boni ioncedi
qdã ex ꝓte mali mitadi Ex pte boni ſut · vij. ſcz
P veritate ↄfurmãda · ij · coꝛ·.· fidelis deꝰ qe
ſermo ni qui fuit apud vos nõ eſt i illo eſt et
n6. Kté veritate declaranda · deu. xix. in oee
duoꝝn aut triũ ſtat om̃e verbũ qe ſzm iura non
teſtis niſi iuratus/ Ite ꝙ amicicta ↄtraheda
genxxv:dixerũt viri gerare ad yſaac.ſit iu⸗
ramentũ inter nos Ate ꝓ pace refoemãda ge-
xxxj:jacob iurauit laban et ex de iudicijs: no
nit · Ite P fidelitate ſeruãda.ij. Re. v. venerũt
ſenes iſeł aò regè et peuſſit cu eis fedus coeã
dno Ete ꝓ obed tia et ſubiectõe recognoſce
da ſiẽ inrauerũt viri galaad pi pepte. iudic.
xj: dñs qᷓ hec audiuit ip̃e med iatoꝛe et teſtis e
ꝙ na ꝓmiſſa faci emꝰ te ꝙ ↄſuetudiĩe ecckie
ſeruanda:vt canoĩci.xxiiij:exo· filij iſrb data
lege mrauerũt ſe dno ſeruituros· he ergo ſe⸗
Ptem cãe ſat mrãdi ꝓpter bonũ introducenð
Deopter malũ vo amouendũ ſunt due ſcz calũ
ma ſopieda vt qn fit iurametũ de calũnia ĩ
teſtatoe litis.hebr. vj:oĩs Otrouerſie ad ↄfir⸗
matõz fims eſt uramẽétũ: et ꝓ in famia purgã
da deu:xxj: ſi iuentũ fuerit cadauer hoĩs occi
ſi maioees natu ciutatis liꝰ lauabt manꝰ
ſuas ſuꝑ vitulã·hec alex·an.hoſt· vo· e· ti · po
nit ſepte cãs ꝗpter ꝗs liczꝭ iurare ad q̃s tñ ſupᷣ
dicte nou pnt reduci ſi quis attedat·. he aũt
vij: cãe his verſibꝰ otiuentur. pax et fama fi
des reueretia cautio damnũ. Defectꝰ veri ſi⸗
bi pñt iura caueri:ſub reueretia ↄphendi ibi
obedietia. de pace ey de iudic: nouit· fama
ex · de purgatõe cano· ꝓ totũ · de reueretia ex
e. nullꝰ. de cantõne damni ex· ꝙ me.cãe. c.
.j· de fide obedietia et veritate ex·. elec. ſig
ficaſti · pdictas etiã cãs pomt bn.ex·. e.nullꝰ
DPonit etiã ray.ti:de rap. vij. caſus in qbꝰ de
bent pᷣſ bĩi vel elerici rare ſiẽ laici: ſeptimꝰ
caſus eſt cũ abſoluitur ab excõicatione . ſex
vero cãus in pᷣdictis verſibꝰ tangutur
Equit videre de. vj. ſcʒ de foema inrãdi
de hoc notat boñ.ĩ 3 ſuo. ꝙ in fozma iu
ramẽti ipᷣa veritas ĩtroducit ĩ teſtioniũ et hꝰ

p̃t eſſe multiꝝłr aut inꝙᷓ tũ tenet rõz peĩcipãatiſ

et ſic iurat ꝓ deũ·ita ꝙ ꝑ ĩpoetat habitudĩem
pꝛincipãtis· Kut inꝙỹtu ten et habitudjez pein
cipãtis et ↄgnoſcetis et ſic e hec foema ·teſtiſ

elt mihi deus ſine ſcit deus qð ide eſt Ro. ix.
Kut ineꝙ; tũ tenet hitudine rtribuetis reſpectu
bonoꝝ et ſic iurat' viuit des ſcz qᷣ vitaz alns

tribuit·.j· Re ·xij · vnnt aĩma mea ſcz ði bene
ficio Rut in ꝓꝓtu tenet hĩtndinẽ retribuetis re
ſpectu maloꝛʒ et ſic iura ĩ hac fozma.hoc fa

ciat mihi deꝰ. et hec addat · inj · Be · v· Et qm

diuĩa veritas huc maifeſte adoncitur ad Ofir
matoʒ veritatis tãaꝙ oĩis vitatis peicipiũ et ex

emplar Hinc ẽ ꝙ ĩ noua lege dupkr iurat' ſcz

ſzm peimã foemã et ſcdðᷣam.qe vero tpe pem⸗
tiue ecckie veritas nõdum erat plene mamfe⸗
ſta ſ indigebat maioei euidetia hinc e ꝙ te⸗

nebat tuc iſta foema teſtis eſt mibi deus qa

vero ĩ veteri teſtameto ↄſiderabat diuĩa veri

tas vt iudicãs et vlciſcens et remunerans: q

Pm

ſub rõne ſeueritatis et equitatis hinc ẽ ꝙ du⸗
plicẽ fo emã in veteri teſtamẽto ſeruabant ſezʒ
viuit deꝰ.et hoc faciat mibi deus.et hoc ad
dat · Si qratur cũ aliqn iuremꝰ ꝓ hanc p̃poſi⸗

tõzʒ ꝑ· aliqñ ꝑ hãc p̃poſitõz in · ſzm ꝙ diẽ apłs

ad HGo · ix · dico in xpo mhũ· et nõ mencio=· que
ſit inter has dr̃a · dicenð eſt ꝙ ꝓ masgis dicit
ipᷣaʒ veritatẽ ſub rõe teſtiflcatõis et peincipij
hec aut ppoſitõ in ĩpotat habitudine diuine
veritatis ſub rõne teſtificãtis et exemplantis
Vñ ſm rem idem ẽ irare in deo et p deuz et
dicere teſtis eſt mihi deꝰ.licz ſit dra ex parte

mãõ dicendi.hec boñ Ite qui iurat in aĩas ali

oen& nõ qð ſibi videtur ſed qð ddicit ab his ĩ
quoꝝ aias iurat dicere tene. vñ dz iurare ſie
iuro ĩ alas taliũ ꝙq ip̃i vitatẽ quã de hoc ſciũt
P me dicent. li.vj· de teſti · et at· peeſentium ·
Equit videre de.vij.articło ſcʒ de obli⸗
Satõe iuramęeti · Ytrũ iuramentũ ſit obli⸗
ſetein E& ſcòm tho obligatõ refert ad a
liqᷣd qð eſt faciendũ vł dimittẽdũ vñ nõ vide

tur reſpicere iur amentũ aſſertoeiũ · qð eſt de p

ſenti vel de pᷣterito· nec etiã iuramẽtũ de his
que ſunt xꝓ alias cãs facieda.vt ſi ꝗs iuramen
to aſſererʒ ꝙ ꝓpluuia cras futura eſ. ſj tm̃ iura

mentũ de his qᷓ ſunt facieda pꝓ illũ qui mrat.

ic aũt iuramentũ aſſertozm qð eſt de pñti vk
de pterito debz Hre veritatẽé· ita et lurametuz

de his q ſunt a nobis fienda in futurũ et idᷣo
vtru o uramentũ habz quãdaʒz obligatõeʒz di
uerſo tñ reſpectu:qe in iurameto qð eſt de pee

terito vł de pnti ẽ obligatõ nõ reſpectu rei qᷓ
iam fnit vel e. ſed reſpectu ipᷣius actꝰ jurãdi

vt ſcz iuret qð iam veꝝ eſt vel fuit. ſʒ in iura

mẽeto ꝓmiſſoeio cadit ob ligatio ecõuerſo ſuꝑ

rem quã affirmauit aliqs iuramẽto tenet em
alijs facere veꝝ es illò qð iurauit. alioqᷓn de
eſt veritas iuramẽto ſi aut ſit talis res q ĩ eiꝰ
ptãte nõ fuit deeſt iuramẽeto diſcretõis indici
um. niſi foete qð ei erat poſſbile qñ iurauit
reddat' ei ĩpoſſibile p ali quẽ euentũ · ſi vo ſit

pPoſſibile fieri ſʒ nõ debeat · qꝛ eſt ꝑ ſe malũ vł

eſt boni ĩpedimẽetũtũc iuram̃to deęſt iuſti

cia:et iõ iurametũ nõ eſt obſeruanð in eo cãu

in quo ẽ pctm vł boni ĩpedimẽtũ · m eĩ aug.
vtruũqʒ eoꝝ vergit idetenoeẽ exitũ Bic ergo
diceuò ꝙ quicũz iurat aliqd ſe facturũ oblᷣ⸗
Sat ad illudò faciendòad hoc ꝙ veritas ĩplea
tur :ſi tñ alij duo comites aſſint ſcʒ iudiciũ ee
inſticia· hec tho· Dino em̃ ſeruandũ eſt iuram̃
tũ q ſuari p̃t ſñ ĩteritu ſalutis eterne.ex·e.
ſ vo aliqs · Beda tñ veriꝰ loꝛ.xxij.q.nij.ſi ali

q̃d · vbi ſzm roð.inuit a otrario ſeſu ꝙ iuramẽ

tũ e ſznadũu qð ñ vᷣgit in peioꝛẽ exitũ et ſzm id
dem̃ bede dz ĩtelligi iꝰ.ſ.ꝙ iuramtũ huari dz
qð huari p̃ᷣt ſñ ĩteritu ſalutis eterne.vt ið ſit ĩ

teritꝰ ſalutis eterne.qð peios exitꝰ.ne videa
obſuãð eè ſi q iurauit ſe fcũrũ al iqð veĩale
cũ veiale fieri poſſit ſñ ĩteritu ſalutis eterne.

B roð · Qind ſi qs ꝓpter h ꝙ iurauit ꝙ ſupflue
Omederz b ocioſa ⸗ dicet ſupflue vↄmedit k

ocioſe locutꝰ fuit H hu · nõuit · xxij · q:nij.ſi
aliqd ꝙ moełr peccat qe facit ↄtra 1 ĩ mal

miſſis rĩſcide fid·xxij.qiiijĩ mał .Roð·vᷣo diẽ

N

ꝙ ñ peccat niſi veĩaliter qe id c. ſ.ĩ mał ſi ĩtel

ligat extedi ad veialia qᷓntũ ad illa ñ ẽ pce⸗:

ptu ſ̊ oſiliũ et hꝰ michi magis placet? Vtrũ
mram̃tum fctm̃ ꝑ ðᷣm ſit magis obligatoeiũ ꝙq;

factũ ꝓ euãgeliũ ł eouerſo & ſm Rap. qᷓ iu⸗

rat.mł tũ obliga .q̃ vo p deũᷣ et euãgelia ma
gis obliga q̃ vo his addit ſanctoꝝ reliqas
magis obliga. et ĩta creſcẽte ſolénitate obli

gacõ creſcit·hec Bay· Si vo vnꝰ iurat ꝓ denz

aliꝰ ꝓ euãgeliũ.joh.criſoſti ·dicere videt ꝙ
maiꝰs ẽ iurare ꝓ deũ · vũ dic · otra quoſdã q̃ cõ
trariũ credebãt·o ſtulti ſcripture ꝓpter deum
ſut fᷣctẽ.ñ ðᷣꝰ ꝗꝓpter ſcripturas·xxij · q · ij . ſi qᷓ
cã·et hꝰ eſt vm ceteris ꝓibꝰ ſʒm boñ.qe q̃ntõ
illud ꝓ qð iurat ẽ ſanctiꝰ tãto iuramtuz ma⸗
gis obligat · ſ.ceteris pibꝰ et ſzm jnno· ex · e.
et ſi xp̃s· ibi eſt maioe dtẽptꝰ ĩ prurio et idẽ
vult tho. Bolet tñ dici ↄuiter a doctoꝛbus
vt dicit Rap.ꝙ ſi vtrũqʒ iuram̃tũ eqᷓ ſolẽmter
fiat eq; obligat· Si vo alten ſoleniter fiat.

alterũ vᷣo nõ ſoleniter magis obligat quo aõ
ecckiaz ſolemter fctm̃ . et ꝓ eiꝰ traſ greſſone
dz ĩiũgi pnĩa maioe ſj qᷓntu ad ðᷣm eq obligat

vtrũq; ex· qᷓ cle.rurſus.hec ray · Eꝛ dicatur
ꝙ qnto iuram̃tũ ẽ ſolemꝰ tãto magis obligat
ſzʒ cũ maioꝛi ſolenitate ſolʒ fieri uramẽtux qdᷣ
fit pꝑ euã geliũ ꝙ ꝙ fit ꝓꝑ ðᷣm ergo magis ob⸗
ligat· Rñdz boñ. ꝙ ñ tin fit iuramtũ ꝓ euãge
lin ſʒ ꝑ dei euãgeliũ ita ꝙ ñ tm̃ iuracõ fit adð
deũ hitualiter rõe ſui effectꝰ.ſʒ eciã actualii
ter ĩ ſe et ad huãmtatẽe aſſumptã et ad verita⸗
tẽ ꝓpalatã · et iõ tłe inramtũ rõnabiliter dz fi
eri cũ maioei ſolẽnitate et magis hʒ obligare
Vk p̃t dici ꝙ hꝰ accidit ꝓ ſolenitatẽ ſupaddi
tã qᷓ ĩ foema illa ab oĩbus obſzuat. vñ ex · e⸗

et ſi xp̃s · dic jnno·ꝙ ĩ iuramẽtis quo ius pᷣ̃ci⸗

pit vt ẽ iuramtũ teſtis et ð calũnia.ſemp e iu
rãdũ ſuꝑ ſancta ði euãgelia ey · de iura.calũ.
c. fi · et. xj ·q · i.teſtiõnin et idẽ ẽ ð̊ oĩbꝰ alijs

iuramus q̃ a iure ł iudice ł ptibꝰ neceſſarto

dek erũt. Idẽ ẽ etiã ſi q̃ ꝓmiſerint aliq̃d iura⸗

re nulla foæma diſticta· et idẽ dicit hoſti · ſup
c.et ſi xp̃ᷣus. Vtruʒz iuram̃tũ do loſuz ſit ob⸗

ligatoemũ . hic e duplex mõꝰ dicẽdi. Vnꝰ

ẽ ꝓbabilis m boñ · I. ꝙ obligacõ juram̃ti eſt
voluütaria ſicut obligacõ voti et mrimonij · et
iõ ſicut mrimonm nõ ẽ verũ miſi ſit tibi ĩteri⸗

oꝛ dſenſus.nec votũ e obligatoꝛiũ niſi ſit in⸗

tẽcõ obligãdi. ſic nec ipᷣ̃m ĩuram̃tũ doloſum
dicẽdũu ẽ ſimpliciter obligatoeiũ in qꝰ q̃s ſic
iurat vt ꝓ illa vba obligare ſe ñ ĩtẽèdat · Du
ꝓlex ei è foꝝ · ſ.fon eecleſie et foꝝ ↄſcie.ſm
foꝝ eccleſie iuramtuʒ tłe ẽ obligatoꝛiũ· ec⸗

ecleſia em̃ iudicat ð hijs que exteriꝰ obligare
pnñt. Vñ cũ vba obligacõz expeimãt indicat
ſic iurãtez obligari ad ið qð ĩiſinuat· In foꝛo

aũt dei q̃ indicat ſzm ſecreta dſcie et ſzʒm veri

tatẽ iſte n obliga qe ſe noluit obligare · vnd
Sreg· xxvij· moæali.et het ·xxij. q· v · huãno
diẽ. ꝙ vba dehuiũt ĩtecõi et deꝰ talia vba iu

dicat q̃lia ex ĩtimis ꝓferũt. Quia tñ doloſe

jurauit et nom̃ dei iuanũ aſſũpſit ſtati in ipᷣo a
ctu piuriũ omiſit· nec repoetat ↄmoð ð mali⸗
cia nec in foꝛo eccleſie · ymo coge᷑ ab ea iura

mẽtũ tenere nec ĩ foeo di qe ex illo iuram̃to a
pud m iudica' dignꝰ pẽa eterna. et ſi veiat
ad peĩtenciã iniũgi dz ei magna pẽa et ſanuʒ
ſiliũ e et deces ꝙ impoãt᷑ ſibi ꝙ iuram̃tum

1 q“* ꝓximũ decipe ĩtedebat ĩpleat · hec bon ·

CLauere debz ec idenitati Pximi q; ddloſe in⸗
rãdo decepit. vt dicit rich SZʒz obicit qð yſi⸗
doꝛꝰ.ij.li.ð̊ ſũ.bo.c·xxxj·et habet.xxij·q v
dic · qcuqʒ arte vboꝝ qͥs murat deꝰ ſic accipit
ſicnt ille cui iura' intelligit ergo:ꝛc · E zm
boñn. ho dicit yſi.ñ qe ipᷣe ðs ad hoc reputet

hominèe obligatũ ·ſ q ex hoc qð ille ñ itedit

iurare ſicut ille intedebat recipe deꝰ q̃ hoc
rerſrebat ex veritate et iſticia · reputat ipſum
obligatũ ad penã.ł pᷣt ille mo cãtliter itelli
gi vt dica ꝙ deꝰ ſic accipit qe ſic vult accipi

ab ipᷣa eccłia et vult etiã iudicari · Eliꝰ mẽ⸗
dicedi é: ꝙ iuram̃tũ doloſum ſimpliciter obli

gat·qꝛ et ſi doloſus intedat aliũ decipe · mte
dit tñ obligatoeia vba dicere er du illa dicit
ſpõte obliga. Nec aliquoꝰ ꝓ dolũ cosdis ex⸗

cuſat. qꝛ tñ ñ tm̃ recipiẽs ſ etiã deꝰ accipit

verba ĩ ſenſu quẽ faciũt et 16 ñ tm̃ qᷓntum ad
homies ſ etiã qᷓntũ ad m obligãt· Deo hac

opiõe ẽ illud·c.q̃cũ q;· et ꝙ fraus et dolꝰ ne⸗

mini debet procinani· ex · ð reſcrip · ſecjdꝰ. et
de dolo et dtu · ex lris . Dee · in vbis oſiſtũt cõ
tractꝰ ĩ quibꝰ vnꝰ hõ alteri obligat·et ſi nõ
obligare qͥs ex vbis cũ ĩtecõ nłli pateat inb⸗
lus ſciret vtꝝ qͥs ſibi obligatꝰ eſz ergo fru⸗

ſtratoꝛij eſſent otractꝰ qð dicere e oueiens:.

Et huiꝰ ſnie e rap· et roð · vñ dicit rap · e· ti · ĩ

fi: ꝙ ſi iurãs b recipiẽs iuram̃tũ hẽat dolũ ſpꝑ
debet accipi iuramtũ m ĩtencionè illiꝰ q̃ nõ

hʒ doluʒ b arte·xxij.qv.. ſi go et. c.q pꝛura
re:et. . ex hijs· et ide dic· hHoſti. Et ſzm rod
hoc dz ĩtelligi ò dolo malo. qe ſi qͥs a me iu
ram̃tũ extosqat violeter qð prare non teneoꝛ
ille peccat extozquẽdo et ſi ego ad elidẽ daz
maliciã eiꝰ vbis duplicibꝰ vtar mtelliges · ĩ
alio ſenſu ꝙᷓ ip̃e ñ credo peccare. hec roð.·
Diſtinguit aũt gtianꝰ in dicto · S. ex hijs · ſic

aut vterq; ſ.mrãs aut iuramẽtuʒ reci piẽs hʒ

puram intencionem et tunc ſunt accipienda
verba ſjm ꝙ meliꝰ aptari pñt intencioni vtri⸗
uſq; · Kut vterqz Habet dolum et tũc fieri de⸗
bet interpeetacio verboꝛum ſecũdum ↄmunè

intelligenciam non ſecundum vtilitatem iu

rantis vel recipientis ſz publici ſtatus ne res

pereat e · de ſpon⸗-ex literis. Fut alter tan⸗

tũ habet dolum et tũc fieri debet interpreta⸗
cio ꝓ eo qᷓ nõ habet dolũ vt in.c.quacunqʒ·
Auod autem dicunt tenentes opimonem pei
maʒz · ſ. ꝙ obligacõ voti et uramenti ꝓcedit
ſzm eundem modum dicunt tenantes opiniõz

ſecundam non eſſe verum. qe votuz ꝗpeie lfit

deo ſz iuramtũ hõi:et iõ obligacõ ↄtrahit a
liter ĩ vno ꝙᷓ in alio qe in voto ↄtrahi p ĩtecõ
nẽ ꝙᷓ; ðs vidzʒ. ̊ ĩ iur ameto pꝓ liberatã vbo⸗
rum atteſtacõzʒ:· ĩ mrimoꝰ vo pꝓ ↄoſenſuz vbis
expᷣſſũ ex.ð ſpõcum locũ.et iõ non e ſiłe. Et
cca hꝰ.ſ.mrimoniũ diſtingueð ẽ de foꝛo. ſ.ꝙ;
duplex eſt foeꝛum ſcilicet dei et eceleſie · Ri ve
ro queratur qn ſunt vba duplicia ita ꝙ dolꝰ

—

nõ interuenit eꝰ intẽcõi ſtãdũ ſit · Dicẽð ſjm
boñ. ꝙ; vba illa młtiplicia ſi magis pᷣtedunt

vnũ ſenſu illiꝰ itencõi ſtãdũ ẽ qᷓ ill itellexit

ſi vo ĩdiffereter ſe habet ad vtruqʒ; cũ neut
ꝓbari poſſitſtãdũ ẽ iudicõ bonoꝝ viroꝝ qui
pẽſatis Oiecturis et rõnibꝰ ↄdeſcẽdere ðbet

ſanioei et purioei ĩtentioni hec boñn· petrꝰ au

tẽ dicit ĩ tercio ſupꝑ ſen · ꝓ qñ vbũ e młtiplex
aut iurãs iurat frauduleter et tũc ſtãdũ eſt in
tellectu recipiẽtis:ne ex dolo illiꝰ decipiatꝰ
Fut iurans iurat ſimpliciter et tũc ſtãdũ eſt ĩ
tellectui eiꝰ et illud vult tho. Quid de vxo
re ſuſpecta ðð adulterio q; ip̃a ↄmiſit· niquidꝭ
poſtꝙ de pecato ↄfeſſa fuit et penituit iurare
poteſt. ꝙ de adulterio in cłpa ñn ſit ꝓpter vitã
huũ ſcãdalũ viri qᷓ ñ p̃t aliter placari niſi hoc
juret et ad hoc ea cogit· BGñdet roð · ꝙ pociꝰ
debz oĩa mala tol erari ꝙᷓ Hmoi temerariũ m⸗
ram̃tuz ſubire cum nondũ poſſit eſſe cta ꝙ hu
iuſmodi culpa ſit ei remiſſa vt ex ð purga· ca·
accepimꝰ· Bi tam tal młr ↄpulſa iuſto metu
juraret ſub vbis duplicibꝰ q ↄtinet verũ ĩ v⸗
no ſenſa et in illo ſenſu ĩtelligeret licet vir a⸗
liter itelligeret foete ñ peccaret ſi ꝓ cautelã
hmci maliciã eiꝰ excluderet erũ mwram̃tuz
incautũ ſit obligatoeiũ & ſim rich·iuramtũ
pt eſſe incautũ ant racõe eiꝰ qð ẽ iuratum aut

racõe mẽi iurandi- Si ſedòo mõ h dupliciter
aut qe ñ eſt fetm̃ cũ deliberacõe:et ſic ñ obli⸗

Zat de neeeſſitate ſʒ de ↄgruitate tãtũ ſi ſit li⸗
citũ lud qð è iuratũ.Roð· aũt qcit qdð in hꝰ

caun ſufficit ad hoc ꝙ ſit obligatꝰ ꝙ intendat

inducere deu teſte Fut qe nõ e fẽtin cũ debi⸗
ta reuerecia et ſic peccat hõ iurãdo.q̃ᷓ obliga
tur ad obſeruãduz qð mrauit ſi licitũ e qð iu⸗
rauit juramtum auũt incautũ racõe eiꝰ qð iu⸗
ratu eſt eſt oe iuramtuʒ cuiꝰ juratum dero
gat caritati:et nłlũ tale mramtuʒ obligat iu⸗

rãte ad obſzuãduz qð iurat · et qe omnia dina

pcepta et cõſilia oꝛdinãtur ad caritate · qe vt
dicit. i: thii. fims p̃cepti eſt caritas nullum

juram̃tuʒ ẽ obligatoein qð derogat alicui pᷣ⸗

cepto ̊mo ſen ↄſilio· Quia etia q libet pec
catũ moæetale derogat alicui p̃cepto dᷣmo·. qe
eſt contra al?qdð dᷣinũ pᷣceptũ et eciã qðlibet
Pctm veniale derogat alicui p̃cepto dino. in
quãtũ eſt quedã obliquacõ a rectitudĩe dmo
rũ pᷣceptoꝝ et diſpoſicõ ad moetale pctm̃ iõ
nullũ iuramtũ de faciedo pctm aliqð moæta⸗
le vł veniale e obligatoeiũ·xxij:q.nij:diktõ.
ſi qs · Qma eciã ᷣma ↄſilia ſunt ð bonis opi⸗
bus ſuperogacõis et ꝓpfectõis iõ nblum m⸗
ramtũã de nõ faciedo aliqð bonũ ſuperogacõ

nis vel de faciedo ↄtrariũ boms opibꝰ ſuper

erogacõis ołꝑligat: nec eciã iurametũ de non

faciedo ea qᷓ meliꝰ e facere ꝙᷓ nõ facere vłk 8

faciedo ea q meliꝰ eſt non facere ꝙᷓ facere:i⸗
deo iurãs ꝙ nõ tenebit aliquẽ in ſuo ſeruicio
que alias eèt meliꝰ retinere ꝙ; nõ retinere ·
ꝙ nõ loquet cũ ꝓximo cũ quo alias meliꝰ eſ
ſet loqui ꝙ; nõ loq: vł ꝙ nõ faci et ſibi ↄſola⸗
cione b ſubuencõz tpãlez vł ſpũale qð alias
meli? eſſet facere ꝙᷓ nõ facere vł ꝙ nõ viſita⸗
bit infirmũ ĩ domo ſua què alias meliꝰ eſſz vi

ſitare in domo ꝙᷓ nõ viſitare ſic de ſimilibꝰ ñ
obligat ad obhuandũ qð iurauit · Quia eciã
ſtatꝰ religiõis et pᷣlacõis ſunt ſtatꝰ ꝓfectiõiſ
16 qᷓ iurat nunꝙᷓ ſe intraturũ religi onẽ vł nõ
receptiz p̃ᷣlacõzʒ nõ obligat᷑ ad obſeruãdum
qð iurauit · Et de ſentit tho.dicẽs · ꝙ tal is ꝓ
iuriũ incureit ꝗpter def ectuʒ mudicij· et 15 qñ
facit qð eſt meliꝰ nõ e piuriũ ſed ꝓiurio ↄtra
riũ. Idẽ dicit roð · de omnibꝰ em talibꝰ mra⸗
metis intelligit illð qð habe.xxij · q iiij · et r
citat magiſter ſentecia · li.nij· di · xxxvnj. in
malis ꝓmiſſis reſcide fide in turpi voto mu
ta decretũ.qð incaute vouiſti nõ facias · et e⸗
adẽ · q· ſi aliqͥd foete incautiꝰ noas iuraſſe con
tigerit qð ſeruatũ vᷣgat in peioꝛẽ exitũ ið ſalu
beioei ↄſilio mutãdũ nouerimꝰ. Cõtrariũ ſen⸗
tit hoſti · e · ti · ꝓ. ex quibꝰ cauſis v · qð · Deopter
tñ reuerenciag dᷣmi nominis ĩuocati et ad pu
nicionẽ cemeritatis ſic iuranciũ et peopter re
uereciã eoꝝ q̃ pᷣſunt nõ debzʒ anctoitate Æa
venire otra qdlibet iurametuʒ ĩicautuz · H ꝓ
aliqᷓbus recureere debz ad aliquẽ ſuperioꝛem
ſuuz q̃ᷓ a tali iuramẽto dz abſoluere ip̃m b de⸗
clarare eũ ñ obligatũ:maxie qñ pᷣt oeꝛiri dubi
uz · vti obſeruatũ vᷣgat in peicee exitũ ꝙᷓ; non
ob ſzuatũ .· Cõtra tñ qlibet iurametuz qð de⸗
rogat caritati ł eiꝰ ꝓfectõi ł diſponẽtibꝰ ad
eã pᷣt hõ venire ꝗꝓpᷣa auctoeitate ĩ caũ neceſſi⸗
tatis Zz obi otra pᷣdicta qę ·xxij.q: mij· ino⸗
cẽs. . fi ·di illicitũ iuramtuz obhuari ꝓhi⸗
be ñ è itelligeõò generaliter. Vide' etiam ibi
de ſentire gracianꝰ ꝙ iuram̃tuʒ ò ñ aſſumenꝰ
veſte religionis nłla auctozitate ꝓhibet ſe⸗
nari · Dee.di. lxxxv·floꝛentis vide gracianꝰ
velle ꝙ ſi q̃s tactis ſacroſanctis euãgelijs iu
ret ſe nõ recepturũ epiſcopatum et poſtea eli
gat' e repelledꝰ qð n vide verũ niſi tłe iura
mtuz eſz Huãadũ · ad hec tria· IX? primũ di
cẽdũu ꝙ ibi ñn dz teneri Stianꝰ. IY ſecudũ di⸗
cẽdũ ꝙ licet tłe iuramtũ nłla autoeitate peo
Hiheat obſuari ñ tñ p̃cipitur ſzuari · et ido ñ
ſequit ꝙ hõ ꝑ tale iuramẽtuʒ oblige? · R:d ter
ciũ dicedu ꝙ ille qᷓ mrat ſe nũꝙ; recepturum
epᷣatũ ñ repelli ab ep̃atu q tale iuramtũ ob
liget · ſ qae ſic ſoléniter iurãdo· cũ iuramẽtuzʒ
illicitũ fuerit grauiter pccãuerit · et ꝓpter hu
iuſmõi pctm̃ repellit᷑.D. Pbice ſten otra pᷣdi
cta qe joſue.ix·habe q joſue gabaoiĩtis iura⸗
uit ꝙ n occideret eos qð iuramtũ vide' eſſe il
licitũ :qe deꝰ p̃ceperat ei ne cũ hoĩbus illius
teree fedꝰ imret exo·. xxiij:et tñ joſue mram̃
cũ ſzuauit ·˖ Rd qð dicẽdũ ꝙ deꝰ ñ p̈ceperat fi
lijs iſrb occide hĩtatoꝛes illiꝰ teree niſi eſſent
iĩcoeri gibiles cuiꝰmõi nõ fuerũt gabaonite.
ꝛe · ſub iugauerũt eoſ ſzuituti q̃ ẽ moes ciuił
hec oĩa rich·¶ Yti iuramtũ coactũ ſit obliga
toꝛiũ :h bar:.et tan: et qͥdã alij dixerũt ꝙ nłe
la coactõ b nbł lꝰ metꝰ excuſat ĩ iuram̃to aſſer
toeio niſi fote a tãto.qe pociꝰ dʒ q̃s oĩa ma⸗
la ſuſtinere ꝙ;ᷓ malũ aſſerere. i· falſum iurare
xxxij·qij.ĩta ne.ĩ iuramto vo ꝓmiſſorio excu
ſat ab obligacõe metꝰ.ñ q̃de leuis ſi̊ guis ſi⸗
ne iſtus. ſ. qui cadere p̃t ĩ oſtantem vi⸗ · et
hec diſtinctõ uuani vide. ff· qð me.ca· q̃ im

N

earcerẽ. Flanꝰ vᷣo diſtinxit ꝙ ſi habeat aĩmũ

adĩipledi obliga aliter ñ ar.ex ·̊ bap.maio⸗

res cca fi. Flij vt bñ · et pe · diſti guut duplex

foꝝ ·ſ.ecce et ↄſcie ita ꝙ obligacõ iurameti

coacti eouerſo hʒ ſe obligacõi iurameti dolo
ſi reſpectu h duplicis foei· Mã in foꝛo eccle
ſie iuramtũ coactumnõ eſt obligatoeiũ hoc ẽ&
verũ vt diẽ pe · qũ ẽ grams metꝰ. Secꝰ è ſi le⸗
uis. tum qe eccleſia pᷣſumit ꝙ ille ꝗᷓ coacte iu
rauit nõ iurauit volutate impleèdi iurametuz

ſed pociꝰ euadẽdi piculũ.tũ qe ille q iurare
Opellit cũ malicioſe et doloſe ꝓceſſerit nłlũ
iuſ acqſimt nec ð malicia ↄmoð repoetare ð
bʒ vn nłlũ ius hʒ petedin foeo ãt dei iuram̃

tu coactũ obligatoꝛiũ ẽ ·qe cuʒ deꝰ reſpiciat
volũtatẽe interioꝛẽ et volũtas n poſſit cogi co

actõe ſufficiẽte ſʒ inducete · et ita volũtas co

acta volũtas ſit. vt eciã dicit augꝰ.et habet

xv.qiĩ · merito.q̃re iudicat deꝰ talem hoĩem
obligari · et iõ ĩ foeo ↄſcie ſm theologos cõ
ſuledum ẽ ei q̃ᷓ ſic iurauit· niſi relaxacõ inter⸗
ueniat iura metuz implere et h“ dico ſi iuram

tũ fuit reſpectu rei licite · Elij vo vt hoſt· rap

joh. bern. ex ð Hijs q̃ vi:abbas.xxvj.naſo. e·

ti · ad aures · dicũt ĩdiſticte ꝙ iuramtuz metu

eciã gun extoꝛtũ ẽ obligatoziũ. Vñ ſi qs me

tu graui coactꝰ iurauerit re ſuã tradere.vł e
ciã rẽ ſuã iã ab eo traditã nõ repetere:tale iu
ramẽtuʒ tenet mero iure cũ ſeruare poſſit ſine
interitu ſalutis eterne ex· e.ſi vo. Si qs ergo

in ho caũ otra iurametuʒ ſuũ rẽ ſuã repeteret
repelleꝰ ſjm hoſti·niſi abſolutꝰ a papa fuiſſet

vt eỹ de elec · venerabilẽ . penb . vbi idẽm ecẽ

papa eũ a iuramto ꝓ vim ł ꝓ metũ extosto de

rebꝰ nõ repetedis abſoluit ex· e· verũ. AAbſol⸗
uerũt aũt aliqñ romani pontifices ab hmoi

iuramtis hoĩes ñ qᷓi decernetes ea ñ eſſe obii
gatoꝛia·ſꝭ̊ hmoi obligacõʒ relaxãtes ex inſta
cã Sʒ nũquid iſte metu opulſus qᷓ iurauit da
re poterit petentẽ repellere · H. qᷓdã vt bar.
dicũt ꝙ pᷣt eũ rpellere ꝓ excepcõzʒ qð me·ca·
ff.de eo ꝙ me· ca · metum. . ſʒ qð pᷣtoe· et Em
bar.S.c.abbas·ſubuenit paſſo metũ niſi ſua
cłpa ĩciderit metũ.ff.e·ſi mer.lij dicunt vt

jo·ray · et roð · ꝙ excepcõe vtẽdo peccat qe O⸗
tra iuramtũ licitũ veire labozat. Deedicta ve

ro lex dz intelligi qᷓntũ ad fetm̃ qe iudex ex⸗

cepcõz recipiet in violeti odiũ · Iddit autez
ray· ꝙ h qð dictũ e·ſ.ꝙ vtẽdo excepccẽe pec

cat ẽ verũ niſi qñ iurabat ſe ſolutuꝝ intendiſ
ſet cõtrariũ tũc em peccauit moetaliter ita iu
rã do.ſʒ bñ pᷣt vti excepcõe ſine peccato.timẽ

dum ẽe tñ ſcãadalũ et malũ exeplũ eiꝰ intec õez
neſcietiũ · Et ſic Ray · vide ſentire ꝙ ſi iurat ſe
facturũ aliqᷓd ſi nõ intẽdat ſe obligare nõ eſt
obligatꝰ ex illo iuramto licet moetaliter pec

cet ĩ urãdo ſic. Roð . vo credit ꝙ exquo qs ĩ⸗
ducit deũ inteſtem alicꝰ rei licite facteède · qᷣc
q̃d ĩtedat k qcq̃d ꝓpoãt huae teꝰ. Qð Se rme

diũ iſte iurãs habebit ↄtra eũ q ipʒz iurare co

egit · H.· habebit remediũ ið qð hʒ iurãs vſu

ras ſoluere ↄtra eũ cui hoc iurat· de quo við

infra ti · de vſuris articło ð pẽa vſurarij qᷓ eſt
ab aduerſario. vñ ſzm hoſti · ſi qs pter iuſtuz

——

xv

metũ iurauerit bñficiũ reſignare tenebit⸗ illd
ſeruare· tñ bñficõ reſignato pᷣt reſcriptũ impe
trare et ipᷣ̃m repetere ꝓ actiõz qð metꝰ cã.ꝗq
rẽ da. licet ſit pſonalis· ſic intelligi pᷣt illuò
ex de hijs q̃ vi.abbas. Si aũt iuramt nõ repe
tere et iterũ ſibi ↄferat᷑ p̃t recipe et ex cca re .
cepcõe agere e de renũc . cũ inter · p. Hote⸗
rit etiã abſolutꝰ ꝓ papã petere ex inſtitucõne
pema . ſic ĩtelligi pt dictũ.c.cu ĩter et ex·de
ꝛzureiu·ſi vo· Sraut iurauit ñ venire ↄtra ſa⸗
cram̃tũ ·i.abſolutiõʒ non petere pᷣt adhuc ec
cleſie denũciare· et eceleſia ad eiꝰ denũciati⸗
one ipᷣm ꝓpeio motu abſoluere ex ð̊ iureiurãa.
queadmodũ ĩ fi · SZi vo mrau erit nõ denũcia
re nõ valet vt patet ibidẽ· qð ẽ verũ q? ad pe
nã pagẽdaz. ſz ſi is qᷓ mrauit ñ denũciare · hꝰ
faciat zelo recupãde rei magis ꝙ; ſalutis ꝓxi
mi ʒelo.videt' ſanũ eſſe ↄſiliũ ꝙ n denüciet ·
qe deierarz · m h intellige ð ex · ð iureiurã ·
c.i.et.c.debitoꝛes.hec hoſtie.ti · ð hijs q̃ vi·
¶In hoc tñ caũ ſzm jnno.epᷣs cognoſcet pei-
uſꝙᷓ; abſoluat iurãtẽ an fuerit iuſtꝰ metꝰ d
hoc nota ꝙ iuram̃tuʒ pᷣſtitũ ſup dãnis non re
petedis nõ obligat qn expeſe repeti poſſent
qe aliud ẽ dãnũ al iud ẽ expeſe · ex · de mureiu ·
ĩ nr̃a · Sxcipiũ aut noue caſus in qᷓbꝰ ñ va
let licet ĩterueniat ſacramentũ metu extoetuʒ
peimo in matrimonijs ꝗᷓ debet eſſe libera ĩ o⸗
trahedo ex · de ſpon · cum locũ. Secundus ĩ
omiſſione dotis eadè racõe. ff. e .ſi młier. S.
dos. Terciꝰ m alienacione rei eccleſiaſtic e
ex.ð re:ec.nõ alie·ſi q̃s peeſ biteroꝝ · Quartꝰ
ĩ iuredic · ꝓrogãda.ff.d iuð:l.ij. Quitꝰ ĩ vo
to ex · e ·c.ĩ.et deuoto licet: gextꝰ in auctoei⸗
tate tutoeis · ff · de auct · tu · l. i. ĩ fi · Septiꝰ v⸗
bi q̃s ꝑ metũ facit teſtametum.ff.de teſta. qᷓ
teſtõ. Octauꝰ ĩ ſnie ꝓlacõe·xj· qiij· iniuſtum
Nonꝰ ĩ peocuratoris ↄſtitucõe ar· ex de ꝓecu
ra accedes · Omnes hos caſus ponit hoſti.ti·
de hijs qᷓ vi metꝰ.c.fi· Et bern·ex · e · ſr. c. ab⸗
bas· Iᷓbbas ponit ſexjohã · vero tm ponit q̃ᷓ
tuoz quos etiam ponit. Bay · ſ.tres peimos et
quintu .· Roò· aũt credit ꝙ iuramẽtuʒ in caũ
pꝛĩo et ſco et qᷓnto.obligat licęt eccłia ad
obſeruationẽ nõ cogat · Vtrum iuramentuzʒ
ab vdol atra factum ꝑ vdola ſit obligatoeiũᷣ
ſzm HRay· ꝙ ſic ſi illud qð ꝓmiſit ſit licitũ
cum enmm infidel is iurauerit pétm̃ in mõ iu⸗
. D . . . . — „
randi ↄmiſit.ſʒ ſi ilud ſzuat in hoc bñ facit
et ſi ñ ſeruat peccatũ pctõ addit:criſtianꝰ ve⸗
ro ſi non poteſt aliter fidem dictis eiꝰ adhoi⸗
bere et expedit ei ab illo cautiõz habere licz
ille peccet iurãdo iſte tamen non peccat reci⸗
piendo et exemplũ huius habetur de laban⸗
gen.xxxj·et de abimelech geñ · xj. ſi tam abi
melech.per deos ſuos iurauit ſicut laban pꝓ
deos ſochot · xxij·q:i:·monet te ·. jbi enim mo⸗
uet auguſtiꝰ iſtas queſtiões et ſoluit· Id jdẽ
facit illð er·e.et ſi cri ſtus.Oeete.ſi talis infi
delis per deum verum iuraret. iuramto facili
us obuiarʒ licʒ magis peccaret. His ↄcoꝛdat
tho.dicit tamen ꝙ non licet infidelem indu⸗
cere ad iurandum per falſos deos:et ide di⸗
cit · pe · eti aʒ jnno · ſupea eodez · e · et ſi criſtus ·

Sqt videre d. viij.ſeʒ ex ꝗbꝰ ĩdda' iura
intũ illicitũ.cca qð nota ſecunð hoſti. et
Sof.q illa ex qᷓbꝰ iuramtũ redoꝝ licitu hiſ
verſibꝰ dtinetur. Si uſiurãdũ licitu diſcerne
notando. Quis. cui ꝗqo ꝓ qò ad qo cur quo

.,qnñ. Quis.qe ex ꝓſona iurãtis iudicat᷑ illici⸗

tũ iuramentũ vt patet ex ſupꝛadictis in. nij.
ar. . debet etiã eſſe ibi indiciũ gtem nullꝰ? re⸗
ligioſus vł religioſa vł clericꝰ ĩ quacũqʒ cã
ſine ciuili ſiue crimiali cogi debꝭ iurametũ ca

lumnie pr̃are in ꝓa pꝓſona ſ pñt hoc alijs v-

doneis ꝓcuratoeihꝰ delegare ſi ſue eccleſie
nouerit expedire · Vñ nb lus cleric? niſ de li⸗
c ecia epi nec ep̃s niſi de licentia pape iurare

debz. ex · de ijura. calũ . e · i. hodie tñ qᷣlibz cle⸗

ricꝰ ĩ ꝓpeia cã ſurare debz ĩ ꝗꝓpeia ꝓſona· ex · ð
iur̃.ca:ceteꝝ · SEpᷣus eciã hodie ſi vult pᷣt tra⸗
ctare cãz ſuã ĩ pſona ꝗꝓpeia et tunc iurabit de
calũma pñtibꝰ euãgelijs ſed non tanget ea.

Smiliter ĩ dicedo teſtimonio iurat eps ſ nõ

tãgit euãgeliũ.ex ·e. ti · cũ in cã · et hoc ꝓpter
reuerẽéciã dignitatis · qñ tñ abiurat hereſim

vel ſciſma tãgit euãgeliũ aliter non·i ·q vij ·
quocies Ite licet clericꝰ ĩ iuramento require
re debeat ep̃m ſepe tñ hoc nõ ſeruat nec ꝗꝓp⸗
ter hoc vicia iudicium.vt ex ·de m. cal.c·i· ĩ
glo.Nõ e eciã neceſſe ꝙ ep̃s in iuramẽto req;⸗

rat papã vt ibi.c.cũ in cãa.Cui.clericꝰ em̃ cui
ꝙ layco iurare nõ debet ſuꝑ ſancta dei euãge
lLa.xxij.q:v.nullꝰ.iõ nec teſtimoniũ dicet·
xj·q/i.teſtimo. hoc intellige niſi de liceétia p

lati ex.ð̊ in. cal.c.i. Vł dic ꝙ nec ramtuz fi

delitatis exhere debet redigedo ſuã eccleſã
in ſeruitute · ꝙ ſi faciat ſup eo pᷣt accuſari ex.·

de accu. veniẽs · qe uec ꝓ ſpualibꝰ fieri debz
homagiũ aliter ſymonia ↄmitti videꝰ· ex ð ſy

moni ex diligẽti niſi ſit rõ cur omittic admi⸗
ſtracõ e?e.nullꝰ.ymo nec is homagiũ faci⸗

et licet faciat fidelitatẽ ex ·de re · iu · c · fi · ꝰ
