de emu. ec. decet. Iteʒ pᷣſ viter vintans infirmũ

ex eo qð non ↄficit et videtur ↄficere iðe

9 „
debet eſſe munitus płibus hoſtiſs ſacratis ĩta
ꝙ in redicu populus nõ ydolatret oꝛando · ſi
aũt om̃es expenderit faciat ceſſare ſonũ caꝑa⸗
ne vel faciet aliud ſignum qð homies nõ ado
rent: ex· de cele.miſ.ſane ·Cxpoſieõem et roem
eoꝝ que dicunt' in miſſa dimitto gra beeuita⸗
tis · et ſi vis inuenire quere in libeo de ſacra⸗
mentis. 4
—– gquit' vide de ſcðo ſcʒ de celebeatione
. Ppfſbiteri mali. Girca qò qᷓrunt plura ſez

ditꝝ miſſa mali ſacdotis valeat minꝰ ꝙ; boni.

& in miſſa eſt duo ↄſiderare ſcz ipᷣm ſacmen⸗
tũ qð eſt pemcipale:et oꝛatões qᷓ fiũt ꝓ vmis
et moꝛtuis. Quantũ ad peimũ nõ minꝰ valet
miſſa mali pᷣſbiteri ꝙ boni · Yn augꝰ li· ð coe⸗
poee xp̃i.et habe .j.q.j. in train miſterio cce
poꝛig et ſangnis dni nmibil a bono magis ni⸗
hil a malo minꝰ pfi cit᷑ ſacerdote· Oeatio aũt
q fit ibi dupliciter p̃t oſiderari: vno mõ inq̃n
eu habʒz efficaciã ex deuotõne p̃ſbiteri oꝛãtis
et ſic miſſa mel ios is ſacerdotis ẽ fructuoſioe ·
lio mõ inquãtũ ꝓfert' in ꝓpſona tociꝰ eccle⸗
ſie cuiꝰ p̃ſbiter e miſter· et quo ad b eſt fru⸗
ctuoſa nõ tãtuzʒ ozo peccatoeis ſacerdotis in
miſſa.ſed etiam omes alie ozõnes quas facit ĩ
officijs ecclłeſiaſticis in quibus gerit pſonam
eccleſie. Oeõnes aũt eius pemate nõ ſunt fru⸗
ctuoſe. ſjm illud ecc · xxvujqui declinat aurẽ
ſuam ne audiat legem oꝛatio eius erit execra⸗
bilis vnde ſiquis audiat libentius miſſam ſa⸗
cerdotis boni ꝙᷓ mali vel deuotõeis ꝙᷓ minus
deuoti:credo ꝙ bene faciat důmõ eum in ſub
ſtancialibus excedere peccatoꝛem nõ credat·
aliter piculoſe erearet. his ↄcoꝛdant boñ · pe⸗

tho richet ſco: Vtrũ p̃ſbiter qin ſcienter ẽ

malus teneat' celebeare · e p̃ſbicer peccatoꝛ

ſip ſniam ſit oedinis executõne pꝛiuatus vel

ſimpliciter b ad tẽ pus redditꝰ ẽ impotens ad
ſacrificiũ offerendumet ideo obligauo tolli
tur · Hoc aũt cedit ſibi in detrimentum ſpũatis
fructug magis ꝙᷓ in augmentũ· Zi vero nõ ſit
ematus poteſtate celebeandi non ſoluit᷑ ob⸗
igatio non tñ eſt ꝓplexns quia poteſt de pec⸗
cato penitere et celebeaxe · hec tho · q Qmnd ſ
talis p̃ᷣſ biter non habet copiam Dfeſeis.
Huiꝰ qſtionis habet' infra in reſpõſione illiuſ
queſtionis·quid de p̃ᷣſbitero cui poſt eſt idu

tus occureit ꝛc.· vt infra ti·de defectibꝰ emer⸗
gentibꝰ in celebeatõne · q Quis magis peccat

ſcʒ p̃ᷣſbiter malus qᷣ ſe ꝓficere fingit et nõ con
ficit vł ille q̃ ↄficit· ille q̃ ↄfice figit ece ñ
Oficit · falſa em ſunt abolenda remedia qᷓ ſũt
veris grauioꝛa piculis. ex · de cele . miſ. de ho⸗
mie · qd tan . ſic iĩtelligit et bene vt dicici glo⸗
quia graniꝰ peccat pᷣſbiter criminoſus qui ſe

celebeare ſimulat et non celebeat ꝙ;ᷓ ſi celebea
ret: quia in peimo caũ in pluribus delimquit

deum em̃ offendit et populu decipit vt dicit
ibi litera· In ſcdᷣo tantũ deum offendit. vñ ta
lia remedia nullus debet muenire qe falſa ſat
8ra⸗

uioea ſunt ꝙᷓ vera picula peccatoeis qꝗᷓ oficit⸗

AAnis magis peccat vtn malus pᷣſ biter qui
O

icit et nõ ſamit ꝙ; ile ꝗᷓ vtrunq; facit· ms

facit ↄtumeham qe ſacramentũ non Pi

tur. Hec rich. &

etiã magis Peccat vel ille qᷓ ſumit cogns et
ſangume vel qui ſumit alteꝝ tmn & grauius
peccat qui ↄficit et non ſumit q; qui verunqʒ
facit. et qui ſumit alterum tantum ꝙ; qui vrrũ
qʒ · Ratio Huius eſt quia ireeuerentia duplici
ter fit ſacràmento. vno mõ cum miſter eſt indi
8nus. Alio mõ cum nõ ſoluũ eſt mdignꝰ ſi etiã
nõ ſeruat ritũ quem debet.et tũc non tm nõ ex
Hibet ſacrameto reuerentiã quã debet ſed etiã

inopletum dimittit et incureit etiam imobedi
entiam qe dera ſtatutum eccleſie ↄmittit quod

ſez elt vt qui ſacrametũ ↄficit ſumat.et vtrũqʒ
ſeʒ copus et ſanguĩiem ſumat de ↄſe. di · ij. per

latu· hec bon. Qumd de illis qii ſcienter le⸗
Sune ꝓ viuis defunctoeum miſſam. H tales
ſi faciant pter odium peiuatũ grauſſime pec

cant:et niſi ꝑ legitimã pemitentiã ſe purgaue⸗

rint ſi detecti fuerint indiſticte depom debet
St ad agendam penitentiã tam ipi pᷣſbiteri ꝙq;
qui eos aò hoc incitauerũt debent exilij ppe⸗
ti ergaſtulo ſeu monaſterio relegari · hoc to
tum habec. xxvj.q.ij.quicunqʒ; .
Equic were de tercio ſcʒ de tpe celebea
t0i8. Et circa boc queruũtur pb a ſcʒ vtrum

miſſa debeat quotidie in eccleſia celebeari HE

in miſſa recolit paſſio xp̃i ſc̊ᷣm qð eius effe⸗
ctus adò fideles deriuat'. ſed tꝑe paſſioms reo
litur tantuzʒ ſcᷣm qð in xpᷣo cæ pite noſtro fuit
ꝓfecta.qð quide factum ẽe ſemel.quotidie vo
fructum paſſioms pcipiunt fideles. et iᷓ illa
Omemoæstio fit tin ſemel in anno.hoc aũt con

tinue et pter fructu et ꝗꝓpter memoziã jugem

Sxcipu ant dies veneris ſancta et ſabbatum
FcIP

ſanctum in quibꝰ nõ debet miſſa celebeari.de

Oſe·di. in. ſabhato vero- Hla vero qne in ſab⸗

bato celebeat nõ ad ſabbatũ ſeò ad nocte pa⸗

ſcalis feſtiuitatis vt in eiꝰ oeatõne patet no⸗
ſcit; ptinere . c¶ Sed quare ĩ die veneris nõ ce⸗
ebeat'. & veniente veritate ceſſat figura. B
aut ſacramentũ eſt figura quedã et exemplum
dnice paſſionis vt dictum é. et mdeoin die q*
paſſio xpᷣi ꝓut eſt geſta recolic huiꝰ ſacramen
ti minime ↄſecrato eelebeat. Quare ſeruat
coæpus xpi oſecratum in die iouis ſancto ſu⸗
mendu in die veneris ſancto ne etiaz ilo

9

die eccleſia ſit ſine fructu paſſſoms exhibite

nobis pꝓ hoc ſacramentũ. Quare etiã nõ reſer⸗
nat' ſan guis. &ο pter piculum effuſionis .
nare ĩ natali dm ter celebea miſſa H ꝛPpte
triplicè natiuitatẽ repᷣſentãdaʒ ſceʒ eternãa. tpa

lem et ſpuͤale qᷓ oeitur tanꝙ; lucifer in coꝛdi bꝰ

noſtris vt de.ij.pe.j. Similiter ꝗꝓpter repᷣſentã⸗

dum tempale et coepale. Haz vt de de oſe. di.

j. mmnocte ſancta ꝭ glo· tres miſſe natalis die

dnè celebeant' vna ante diem in nocte que ſig

ficat tpus ante legem qñ eramus in tenebeis
Secũda cũ dieſcit. et ſigmficat tempus ſub le
Se qnñ nonèu plena agniio habebat. Tercia
ſcʒ in die plena. et ſignificat tempꝰ gratie qñ

am plena cognitio habet. Celebeant' etiam
tres miſſe pᷣdictis tpibus ideo qe multi boĩes

trium tépoꝝ p xp̃i naeiuitate co⸗palem ſaluã
Vrn debeat tm de die celebea

in ſero poſſit ec lebeari. & ſie dictu e

n·‚ ꝙ ſic:qe ip̃e xpᷣus eſt p̃ſens in hec ſacra
mento·qui dicit jo:ix· me opotet opari opera
eius qui miſit me donec dies eſt. venit nox qñ
nemo pᷣt opari ꝙdu ſum in mudo lux ſum mu⸗
di debet inquã celebeari in die ita tñ ꝙ pein⸗
cipiũ diei ſumat' qũ auroꝛa incipit apparere-
tunc em qdãmõ ſol d oetus inqtum claritas
radioꝝ eius apparet. ſpealiter tñn in nocte na
talis oni miſſa celebea. qe nocte dñs eſt natꝰ
de ↄſe:di. j.nocte:et ſiłr in ſabbato ſancto ſo
lebat antiquitꝰ celębeari circa peincipiũ no⸗
ctis.qe òns nocte ſureexit i. cuz adhuc eſſent

tenebee ante manifeſtum ſolis oetum. Iota

igt ſcm roð. ꝙ qui ſcieéter ante die elebeat
cum ſit otra ↄſuetudĩez generalẽ eccleſie pec
cat moetaliter:miſi ſuꝑ hoc p epiſcopũ. vel ſa
pPiozem diſpenſaret in caũ vt ſi aliquẽ vel ali
quos aꝰd moætem ortin geret ĩfirmari nec eucha
riſtia poſſet haberi niſi oficerec ante diem.Iᷣ
dicendu eſt de celebeantibꝰ matutims nondũ
dictis cum ib enã ſit ↄtra ↄſuetudine genera⸗
lem et aꝗp batam. hoc etiã vult hoſti.in ſũma
qui aut celebeat anteqꝙ; peimã dicat nõ peccat
moetaliter niſi ſit ↄtraria ↄſuetudo.aut faciat
Otra ſtatutũ ſynodale vel ꝓuinciale.hec rod.
cotandu etiã ꝙ Hoſti. dicit titulo de ſacra⸗
mentis. ꝙ clerici pegrini dicere poſſunt om̃eſ
hoꝛas ſu as ſcʒ pemã terciã ſextà nonã et ve⸗
ſperas: et poſtea facere iter ſuum qð etiã cu⸗
rialipus intelligi p̃t: ar. ad B. er. de cele.miſſ.

c. j. c Qua hboæea iei debet celebeari · ĩ ce

lebratõne huiꝰ miſterij attendit ꝙ repᷣſentac
dnice paſſomis modus. st pticipatio fructus

eins· et ̊m vtrunq; opostuit determĩari tẽpꝰ

Ogrnũ et aptum ad celebeatõz huiꝰ ſacrametu

qe em fructu dmice paſſonis indigemꝰ quori⸗
die ter quotidianos defectꝰ ideo quotiòie
hoc ſacramentu regulariter offert vnde etiaz
dñs petere docz luc. x. panẽ noquoti.da no.

bo. quoo aug- exponens libeo de verbis dmi.
ait ſi quoti dianus eſt panis cur poſt annũ illũ

ſumas queadmodu greci in oeiente ↄſueuerut

accipe quotidie q quotidie tibi ꝓſt. Sic vi⸗
ue ꝙ quotibie merearis accipe. Guia vero paſ
ſio dñ celebeata fuit a tercta hoea vſq; ad no

nam· ideo regnlariter hoc ſacrametũ in illa p
ce diei ſol enniter celebeat' m erete Eerum
xp̃s vo
luit hoc ſacramentũ tradere vltimo diſcipuliſ
vt foetius eoꝝ cozdibꝰ impeimeret'. et ideo ĩ
ſero oſecrauit poſt cenam et eis tradidit .& no
bis aut celebeat' hoea paſſionis dnice ſcz ĩ di
ebus feſtis in tercia qñ fuit cruci fixꝰ linguis

iudeoꝝ vt döᷣe :t.xxpn.et qñ ſpũſſanctꝰ deſcẽ

dit ſup diſcipulos. In diebus vero non feſtis

aut ferijs hoea ſexta quãdo fuit crucifixꝰ ma⸗

nibus militũ· vt hahet' jo. xix. In diebus aurẽ
etumo m nona quando emiſit ſpiritũ. vt ha

betir Mt. xxix. de Oſe:di.j.ſolent. Ioteſt tamẽ

tarbari maxime qñ debent oedines tradi qe p⸗

cinet ad dmicam ſequentez di . lxxv. ſcòm qda

patribus· et p̃cipue in ſabbato ſancto qe miſſa
peinet ad nocte ſequente· Eñt tñ miſſe celebea

ri in peima pte diei ꝗꝓpter aliquã neceſſitatem.

—

de dle · di . j. nocte · Vñ að dicit' ꝙ ante hoꝛam
terciam nõ eſt celebeandũ nii i natiuitate dn
de dlſe · di · j. nocte · intell igit' de miſſa duẽtua⸗
li m qua eſt ↄcurſus ꝓpłi que debet hoꝛa ter⸗
cia dici · Fttendendu tñ ꝙ ſi pᷣſbiter ſolꝰ ſit
in eccleſia nõ celebeet vſq; ad hoꝛã terciã ſed
vſqʒ tunc ſeruabit ieiuniũ vt neceſſitaubꝰ pe⸗
grinoꝝ et hoſpitũ ſiue diuerſoꝝ omeantiu in
firmon atqʒ; defũctoꝝ ſuccureere poſſit· ex · D
cele.miſ.c.j In eccleſijs aũt ↄuentualibꝰ ſiue
collegiatis.et ſi miſſa cantet' peima hoæa diei
vt dictũ eſt. nihilominꝰ in tercia cantari ſole⸗
nius debet et ſic intelligo de dle · di · j· nocte ·
vbi dicitur reliquis vero tpibus miſſaꝝ cele⸗
beatõnes ante hoæam diei terciã mmime cele⸗
beent ſubaudi ſolẽnes· hec goff . q Vtꝝ pᷣſbi
ter pPoſſit eadem die pluries celebeare · H vt
Habet' de ole · di · j. ſufficit p̃ſ bitero in die ſe⸗
mei celebeare· qe xpᷣus ſemel eſt paſſus et totuᷣ
mundu redemit et valde eſt felrx q ſemel die
digne celebeare poteſt · Quidam tamè vnã miſ
ſam ꝓ defunctis dicũt et aliam de die ſi ẽne⸗
ceſſe. Qui vero ꝓ pecumia vel adulatõibus ſe
culariũ vna die p̃ſumit pluries celebeare non
eſtimo damnatõz euadere . Itẽ ex · de cele . miſ.
cõſuluiſti · dicit ꝙ pᷣter natalem dñi niſi neceſ
ſicas ſuadeat p̃ſ bitero ſemel in die ſufficit ce⸗
lebeare· de hoc etiã habet' ibidem. c. referen⸗
tes Fx pᷣ̃dictis patet ꝙ in duobꝰ caĩbus licet
vni plbitero pluries eadem die celebeare vnꝰ
eſt de die natiuitatis dñi:alius eſt ꝓ defũctis
ſi ſit neceſſe · quẽ caſum intelligo ſzm roð· non
tantũ qñ funꝰ eſt pñs vt quidam dixerũt · cuz
canon nõ diſtinguit vtꝝ pñte funere fieri de⸗
beat. aut in anmuerſario aut ꝓ deuotõne ˖ duz
tñ intentio nõ ſit coerupta· nec dtra loci ↄſue
tudinẽ aꝗ pbatam vel ↄtra ↄſtitutões ſynoda⸗
les fiat · Quidam etiã moti de verbo dicti ca⸗
nonis ſcz niſi cã neceſſitatis ſuadeat addunt
cum ray· alios qtuoe caſus ſcʒ pegrinoꝝn ne⸗
ceſſcate· vel hoſpitũ omeantium vel infirmo⸗
rũ vel nupcian vbi tẽpus laberet · Supꝛadi⸗
ctis etiã oſonat bn in glo:ſuꝑ illud:c. cõſului
ſti. dicens ꝙ pᷣſbiter poteſt in eadem eccleſia
eadem die celebeare plies; vel ꝓpter neceſſita
tem vt qñ celebꝛauit miſſam de die poſtea mo⸗
ritur al iquis· vel ꝓpter honeſtatẽ ſeu vtilitatẽ
vt ſi dicta miſſa· ſupueiat aliqua ꝓſona magna
quewelit audire miſſam ar. ex · de cele· miſ.c. j
et.ij· alias ſufficit vnã dicere nec ꝓhiber ex
hoc exp̃ᷣſſe q dicit pluries celebaare lon. do
addit dictis caſibus ſeptimũ caſum ſczʒ quãdo
ꝓpter paucitatẽ clericoꝝ vel pauptatez eccle
ſiaꝝ due eccleſie vni pfbitero ↄmendan'. ar.
ex.de cele · miſ.cum creatura·et·c.cõſuluiſti.
et de conſe · di. ij · ſufficit · Nota tamen ꝙ qñ
pſ biter debet aliam miſſam celebeare nõ debz
vinũ pfuſiouis ſumere ſeu nõ debet manus vi
no pfundere m peima qꝰ illud celebeatõem a⸗
liam impediret · ex ee · ti; ex parte ·
quit' videre de quarto ſczʒ de loco et va⸗
ſis celebeatõis:et circa hoc querũt piu⸗

ra.: ſcʒ vti celebeari debeat in vaſis ſacratis.

P.ꝙ ſie · NHam in his q̃ dcureunt ad hoc ſacra

montum duo dſiderant. vnñũ ptinet ad repỹſen⸗
tatõem eoꝝ que circa paſſione èm ſunt acta.
Flmd ad reuerentiã Hhuiꝰ ſacrameti in ꝗꝰ xp̃ᷣs
vere otinetur vnde etiam oſecratõnes his re⸗
bus adhibent' que vemũt in vſum huiꝰ ſacra⸗
menti · tum ꝗꝓpter reuerentiã· tum ad rep̃ᷣſentã⸗
Oum ſanctitatis effectũ qui ex xp̃ᷣi ꝓuenit paſ
ſione · ſim ülud hebĩ· vlt· vt ſanctificaret ꝑ ſu
um ſangumẽè populũ ẽcᷓ · ¶ VYVtruz debeat miſſa
dici tantu in domo · ꝙ ſic regulariter ſcᷣm
illud.j. thi.ij.ſcias quomõ opoeteat te Ouerſa
ri in domo que eſt eccleſia dei vmi · extra enim
eccleſiã non eſt locꝰ veri ſacrificij vt d aug·
et qe eccleſia nõ erat recludenda ſub finibus
iudeoꝝ ſed ĩ vniuerſo mũdo diffũdenda ideo
xp̃i paſſo eſt ſubdius celebeata vt ſic totꝰ mũ
dus ſe habeat ad xp̃i paſſione vt domus · Et tñ
vt de de dle · di . j. circa fi · et · c· Ocedimꝰ. In iti
nere poſitis ſi eccleſia defuerit ſubdino ſeu tẽ
toꝛio ſi tabula altaris ↄſecrata ceteraqʒ miſte
ria ſacra ad iſtud officium pꝓtinentia ibi affu
erint miſſaꝝ ſolennia celebeare ↄcedimꝰ. Idẽ
intelligit᷑ ſzm ray · de poſitis in exercitu hone
ſto vel ſimili.non tñ poteſt celebeari in nam ð
mari vel flumibus ne ea nautãte ſanguiĩs effu
ſio vel coeꝑis indebita ↄmotio fiat. Vtrum
domus in qua celebeat' debeat eſſe cõſecrata
et ſimiliter altare · domꝰ in qua celebeatur
hoc ſacr̃m noiatur eccleſia.hoc aut cõgrue cõ
ſecrat. tum ad repᷣſentandũ ſignificatõez qua
eccleſia dſecrata eſt ꝓ xp̃i paſſone· tum etiam
ad ſignificandũ ſanctificatõg que requirit᷑ᷣ n
his ꝗ hoc ſacr̃m recipe debet:ꝓ altare vᷣo ſig⸗
tur xpᷣus de quo hebr.vlt·pꝓ ipᷣm offeramꝰ ho
ſtias lauò deo· Vnde et ↄſecratio altaris ſig⸗
ficat ſanctitatem xp̃i· vnde de dſe · di ··· altaria

ꝓlacuit non tm̃ vnctõne criſmatis · ſed eẽ hene

dictõne ſacerdotali ſacrari * ſic regul ariter
non licet hoc ſac ramentũ celebeari niſi in do
mibus ſacratis.vt habet de ðſe·di ·· nul lus.
ter q etiam qe infideles nõ fſunt de eccle⸗
la ibidem legit' ecciam in qua cadauera mo⸗
tuoꝝ infideliũ ſepel iũtur ſanctificae nõ liczʒ
ſ ſi apta vide ad ſecrãdũ euulſis inde coꝛpi

Vus et raſis pietibus vel tignis eiꝰ loci.reehi

ficetꝰ.reedifice' dicit nõ qe fabeica ſit deſtruè
da ſcm glo.ſed ſuꝑficies pietũ raſoꝝ in fo⸗⸗
mam peiſtinã reſtauret. poſtea ſequit . ſʒ ſi B
peius cõſecrata fuit miſſas in ea celebꝛeare li⸗
cet.ſi tamè fideles fuerint qui ĩ ea ſepulti ſũt.
aꝓpter neceſſitate tñ poteſt ſacramentũ hoc pa
gi in domibus nõ cõſecratis · et hoc ð cõſenſu
ep̃i vt ibidem legit.c.miſſaꝝ Caſus nec eſſ⸗
tatis eſt ſi eccleſie m patria ſint deſtructe de
cõſe· di · cõcedimꝰ Et ſſmiliter ſzm ſco. ſquiſ

in via poſitus accedere nõ poſſit ad aliquã ec⸗

eleſiam cõſecratam.qð regulariter eſt ven ð
nauigantibus et ceteris huiõi nõ eſt em̃ veri⸗
ſimile ꝙ obſeruantiã pᷣcepti de ſanctificatõne
ſabbati qð eccleſia eſt interpᷣtata in hoc qð ẽ
audire miſſam in die dnica de conſe ˖ di · ij. miſ
ſas.ecceleſia voluerit inpedire p̃eipiendo ꝙ; ñ
celebeet' miſſa niſi in domo cõſecrata cum nõ

debeat aliquis retrah a magis necio peopter

mius neceſſariũ:hec ſco.non tame debet ce⸗

lebeari ſine altari ꝑoetatili conſecrato ſiue ta
bula ꝓua cõſecrata: vnde ibidẽe legit᷑ cõcedi⸗
mus ſi eccleſie fu erint cõbuſte etiã in capelk
cũ tabula cõſecrata miſſaʒ iĩterim celebeari. Ca
pelle dicebant antiqtus tuguria capean pel⸗
libus tecta. qe em xp̃i ſanctitas eſt fons tociꝰ
eccleſiaſtice ſanctitatis ideo ĩ necitate ad pa⸗
gendũ hoc ſacr̃ᷣm ſufficit altare cõſecratũ.ꝗp⸗
ter q etiã nunqꝙ; eccleſia ſine altari ↄſecratur
tñ ſine eccleſia qñqʒ; oſecratur altare cum reli
quijs ſanctoꝝ quoꝝ vita abſcondita eſt cum
xpᷣo in deo:alias nõ.vñ ibideʒ legit' placuit·.

vt altaria m quibꝰ nullũ copus aut reliquie
martiris condite ꝓbant᷑. ab ep̃is ꝗ locis eiſdẽ?
pᷣſunt ſi fieri p̃t euertantꝰ ¶Antelligenð aũt

tabula illa pua debet eſſe lapidea que ↄſecra

ri nõ debet niſi capſulã habeat cui ↄpaginet

de capſula aũt nõ refert. vta lignea vel lapi

dea vel de alia materia ſolida fuerit.( S3 nũ

quid celebeans ſuꝑ altare nõ ↄſecratũ vł fra⸗

ctum eſt ireegularis · & ꝙ nõ qe ireegularitaſ

eſt de iure poſitiuo aũt nõ eſt de iure poſitũ
ſcieter tame celebeans ſup altare nõ ↄſecratũ
Sgrauiter peccat.etiã ſi ho f aciat ex ignoꝛãtia
craſſa:q;uisg minꝰ ꝙᷓ ſi hoc faceret ſcieter quia
Otra oꝛdinatõzʒ eccłie facit.de ↄſe:di.j.ecclie
et· c· ↄcedimꝰ. et duobus:c. ſe. Supꝑ vo enoe⸗
miter fractũ celebeans eſſʒ ireegularis. ex.de
Oſe · di . j· eccleſie . Xo hoc nota ꝙ; in oꝛato⸗
rio pemato alicuiꝰ miſſa celebeari nõ debet ñ
de Oſenſu ep̃i et ꝓpter neceſſitatẽ. et ita ꝙ non
fiat pᷣiudiciũ ſaltem enoeme peochiali eccle⸗
ſie: qui aũt ſime ep̃i auẽte celebeauerit.vt dici

tur ibide deponi debet ˖ de Oſe · di. j. vmcuiqg

et· e·ſiquis·et. c.ſancimꝰ. Sancimꝰ em̃ miſſam
nõ canere vel audire eam vbi nõ opoetet ca⸗
nere vel audire de cõſe. di. j. ſicut · Weedicato⸗
ribns tñ et minoæibus cõceditur vt vbicunqʒ;
fuerint ſine peochialis iur̃ piudicõ celebeare
valeant cũ altari viatico.ex. de peiuibe in his
que ad cultũ.Hec pñt ab.mſi de licenua ep̃i.
ſtem mllus in eccleſia dſecrata erigat ali⸗
quoð altare niſi de licentia ep̃i.de cõſe. di. j·.
nullꝰ. ſed anteꝙ; ſit ↄlecrata erigere p̃ſbite ro
licet · m jo.dꝛ.viij. ꝙᷓuis. ¶ Ttem ĩ altari ĩ qꝰ
miſſam cãtauit epus eo die p̈ſbiter niſi eiꝰ cõ⸗
ſenſu nõ pᷣſumat al iã celebeare· de oſe · di. ij. c
vlt. vel niſi neceſſitate vegente.vij. q.j. nulluſ

PBandẽ tñ miſſam p̃t pficere ſi ep̃us defecerit
vt dicit? ibidem. foete vero pᷣt rõnabiliter dici
ꝙ; huic iuri derogatũ eſt pꝓ cõtrariã ↄſuetudi⸗

nem pᷣſcriptam que derogat iuri ſcript o.In ro
mana em curia ſepe celebea' a pluribꝰ ante et
poſt in altari vbi cel?beant ep̃i cardĩales ſciẽ
tibns ip̃is et papa.et nõ ↄtradicunt et iõ vidẽ
tur illud aꝓpbaſſe. ¶Itẽe epᷣus extraneꝰ in alie
na Oyoceſi pᷣt celebeare de licentia dyoceſani

vel pᷣſbiteri peochialis dũmõ ſine pontifica⸗

libus celebeet vt dicit inno.NHoſti.vero ex · de
aucte · c. Vlt. dicit ꝙ etiã cũ pontificalibꝰ et ſi

ne licentia poteſt ſoleniter celebeare. et ſic

ſeruat generalis cõſuetuòo. De quo debz eſſe
altare · H ante tpus ſilueſtri pape celebeꝛaba⸗

ſuꝑ altare igneũ qð cito poterat trãſferei.qꝛ

pter plecutõz nõ erat certus locꝰ fidel ibus

aò manendũ.ſʒ poſtea ſtatuit eccleſia vt tm̃ ſu
per altare lapideũ celebearet vñ ð ↄſe.di.j.
altaria·ſi nõ ſint lapidea criſmatis vnctõne ñ
cõſecrent'.qð cõuenit ſignatõi huiꝰ ſacrame⸗
ti · tum qe altare ſignat xpᷣm.j⸗:conꝝn ·j. petra ãt
erat xpᷣus· tum qꝛ coæpꝰ xpᷣi.in ſepulero lapi⸗
Deo fnit recõditũ⸗ õuenit etiã vſui ſacrameti
Lapis em eſt ſolipꝰ nec defacili moueri p̃t qʒʒ
nõ erat neceſſariũ in ege veteri vbi fiebat in
vno loco altare de terea ł de lapidibꝰ inſectiſ
fuit ad remouendã pòolatriã qꝗ De quo debz
eſſe calix et patena.h& ſic ibide loquit'. c. va⸗
ſa: et:c· vt calix.pᷣſbiteri nõ aureis h̊ ligneis
calicibus vtebant'. epherinꝰ aut papa ĩ pa⸗
tenis vitreis miſſas clſtituit celebeari:deinde
vebãaꝰ oĩa argetea fecit. poſtea ſtatutũ e vt ca
lix cũ patena ſiue ex auro oĩno ſiue ex argeto
fiat vel ſalte de ſfãno⸗ſub quo ecẽ intelligitur
plumbũ ſim roðd.de ere aũt ſiue auricalco non
fiant q vini virtute inficiunt erugine piterqʒ
Suocant vomirũ. NHullꝰ aũt in ligneo len vi⸗
treo calice pᷣſumat cantare:qe ſcʒ lignũ ẽ poꝛo
ſum et ſangnis ↄlecratꝰ in eo reman erz Vicxs
aũt ẽ fragile et fractõis piculũ iĩmineret et ea
e rõ è de lapide. et iõ ꝓpter reuerentiã ſacr̃i.
ſtatutũ ẽ vt ex p̃ᷣdictis materijs calix nõ fiat.
ſhe quo debẽt eſſe cozpale et palle altaris.

Svbi pt fieri ſine piculo eccleſia ſy ſtatuit
circa hoc ſacramẽtũ ið qd magis repntat paſſi

onẽ xp̃i· nõ erat aũt ti piculu circa coepꝰ xpᷣi
qð ponit' ĩ copali ſiẽ circa ſanguinẽ qͥ in cali
ce Otinet et iõ licʒ calix nõ fiat de petra.coꝛ⸗
Pale tñ fit de lImeo pãno qe coepꝰ xpᷣi fuit pã⸗
no lineo ĩuolutu· Et dʒ eſſe coepale ab ep̃o cõ
ſecratũ:de cõſe· di:j:ex cõſulto Cuenit ecẽ rpã
nus l meꝰ ꝓpter ſui mũdiciã ad ſignanõ oſcie
puritate et pter mulaplics laboze quo panꝰ
huiõi parat' ad ſignificano xp̃i paſſiõzaq VYri
liceat celebeare ſine veſtibs ab ep̃o bñdictis
H ꝙ nõ. tum ꝗꝓpter eccie ↄſtõez. vñ ð oſe. di.
j·veſtimeta·ð ꝙ veſtimeta eccie qᷓbꝰ dño mĩ
ſtrat' ſacrata debent ee et honeſta qbus ĩ alijſ
vſibus nõ ẽ vtendũ ꝙ; eceleſiaſticis. et deo di
Snis of ficijs · tum pter veſtimetoꝝ ſignatõzʒ
tum ec ꝗꝓpter eoꝝ pfiguratõz q p̃ceſſit in velti
bus legalũ ſacerdotu in multis tñ locis iua⸗
luit cõſnetudo ꝙ cingulũ nõ benedicat.õ⸗
nabilie tn ellet ĩm benedici ſpualez em habz
ſigmificatõz; vt patebit infra ſʒ Bᷓ;ͥ nõ cõcludit
neceſſitatẽ: calciameta em̃ ſacerdotis ſpealem
habent ſignificatõz. nec tñ ſotulares bnñdicũ
Vt celebeans ſine veſtibꝰ benedictis ad
celebeandũ deputatis ſit ire egularis · c ꝙ n

ſine hoc faciat ſcienter ſiue ignoãter.qe H̊B nõ

muenit in iure poſitũ tñ ſciẽter ſiue ex ignoeã
tia crarſa celebeãs aut ſine maĩpulo bñoicto
aut ſine ſtola et ſic de alijs grauiter peccat.
Vbi tñ oſuetũ e cingulũ nõ benedici ñ credo
peccet celebeans ſine cingulo benedicto-
hec rich.et ſco.

De defectibus ↄtĩ gentibꝰ ĩ miſſa ti· xv.

W

cciendũ ꝙ huiõi defectibus dupliciter
occurei poteſt vno mõ pueniendo ne ſcz defe⸗
ctus accidat:alio mõ ſubſequedo ſcʒ vt illud
q& accidit emendet' vel adhibedo remedin k

EInimde oſiderandũ eſt ð defectibꝰ ↄtin
gentibꝰ i miſſe ce lebeatõe:circa qued

lalte ꝓ pniam eiꝰ q̃ negligeter B egir. J E ad

maioæe euidentiã querut hic pła ſcʒ · Qind fi
et ſi p̃ᷣſ biter impeditꝰ fuerit aliqua ĩfirmitate
vel moete · & ſi neſciat' vbi peimꝰ ſacerdos ðᷣ
ſi erit tũc debet hoſtia es reueretia reſeruari qe
neſcit' vti ſit ↄſecrata vel nõ:et alia accepta
Hoſtia dehet alius ſacerdos miſteriũ a capite
inchoare · Si aũt certũ ſit vbi ðᷣſierit.aut deſijt
ante ↄſecratõzʒ et tũc nõ opoꝛtet ꝙ ꝓ aliũ ſup⸗
ꝓlea.aut poſt dſecratõzʒ· aut ergo poſt oſecra
tione coæpis et ſanguĩs: et tunc alius pſ biter

poſſet vbi ille defecit inciꝑe miſſam et ꝓficere

nec opoeteret a capite incipe:et ſic ĩtelligitur
illò. vij.q:j·nihil.aut poſt ↄſecratõez coeꝑis
et ante ↄſecratõz ſanguĩs · et tũc debz alia ho⸗
ſtia accipi et totũ a capite inchoari: qe oſecra:
tio coꝛpis et ſanguis ad vnũ ptinet ſacramtũ
qð ab vnd debet pfici . Et hoſtia ꝓꝑ peimũ ſac⸗
dotẽ cõſecrata cũ ſub illa vere ſit coꝛpus xpᷣi.

cum ↄſecratio coepis cõſec ratõz ſangnĩis non

expectet debet ſolemmiter reſeruari ac ꝓ ſcòm
ſacerdotẽ ſumi.hG rich· Et vt dicit. vij · q: iij. ið
et.c.ſe.ꝙVYbi tpis vel loci vł cleri copia ſuffra
gat' quilibet pᷣbiter celebeãs debet hre poſt
ſe qui miſſam opleat ſi eũ cõtingat dekicere · et
hoc intelligit de infirmo. Ae tñ vt dicit in
dicto:c. nibil q nature lãguoeis cã oſulr ſcʒ
in pſumptõis pꝓniciez ouertat'. nullꝰ abſq; pa
tenti ꝓuentu moleſtie.miſter vel p̃ſbiter cum
cepit. imꝑfecta officia p̃ſumat oino relmqᷓre
ſiquis aũt hoc temerarie p̃ſumpſerĩt facere ex
coĩcatõis ſniam ſuſtinebit · Quid de Pſbite⸗
ro cui poſtꝙ eſt indutꝰ occureit remoęeſus de a
liquo moetali Hũ quid ðſiſtet aut ꝓcedet · HE
aut nõ tenet celebeare et tũc nõ debet acce⸗
dere niſi peiꝰ ↄtritus et etiam ↄfeſſus· Sut te
netur et tuc aut Habet copiã ſacerdotis et ſic
tenetur peiꝰ cõteri et ↄfiteri · Rut nõ habet et
ſic tenet ſe pparare ꝓ ↄtritionẽe et habere ꝗpo
ſitum cõfitendi·et hoc ſufficit ad hoc ꝙ non
peccet ſi ac cedit cum verecũdia et reueretia.
hec boñ.et etiã bn.ex ·de cele.miſ.de hoĩe in
glo:g·ar.ð ſũ ·tri · ðcetero.et.c.qᷓuis·et.xvj.

ꝗq·v.qui recedunt Sᷣi aũt nõ pᷣparet ſe et cãtet

peccat peccato omiſſioĩis cum omittat conteri
de alio etiã peccato ſi eſt occultꝰ.ſi aũt eſt ma
nifeſtus dico ꝙ; ſcandaliſat· ſi aũt ab eccleſia
ꝓhibitus peccat om̃ibus his modis et pecca⸗
to tranſgreſſionis· hec boñ · Cuid kaciet pee
[biter qn cel ebeãdo r̃eolerz ſe ↄmediſſe vel eti
am alicui mostali peccato ſubiacere vel etiaz
excoĩcatũ eẽ cuiꝰ pꝛiꝰ ñ erat memo⸗ æ ꝙ vbi
difficultas occureit ſemp accipiendũ ẽ id qðᷣ
minꝰ habet de piculo maxime aũt circa eccie
ſacramentũ hoc eſt piculoſũ qð ẽ Otra pfecti⸗
onèe eius.qe B ſacrilegiũ eſt ĩimane· minꝰ aute
eſt ilò qd ꝓtinet ad qualitatẽ ſumẽtis· et idᷣo
ſi ᷣſbiter poſt vſecratõz inceptã recoꝛdec' ſe

. .
aliquid comediſſe vel bibiſſe · nihilomĩꝰ debz
Pficere ſacrificiũ et ſumere ſacramentũ · Gimi
ſᷣi recoedet' ſe peccatũ aliqð cõmiſiſſe· debz pe
nitere cũ ꝓpoſito cõfitendi et ſatiſ faciendi. et
ſic indigne nõ celebeat ſed frucouoſe ſumit ſa
cramentũ. Et eadẽ rõ eſt ſi ſe memit excoĩcatuz
debet em̃ afſumere gpoſitü huiliter abſolntõz
petendi.et ſic ꝓ inuiſibile pon tificẽ xpᷣi oſeq;
tur abſolutõem quãtũ ad pagendu diuina mi⸗
ſtena. Si vero ante ↄſecratõz pᷣdictoꝝ memit
tuciꝰ eſſet maxime in cãu ↄmeſtioĩs et excõica
tionis miſſaʒ inceptã deſerere niſi ſcandaluʒ g
ue timeret · hec tho· Iliqui vᷣo diſtingnunt de
eo qui memit ante ↄſecratõzʒ:qe aut habzʒ copi
am ſacerdotũ et ſic debet ↄfiteri· aut nõ habet
et ſic dixerũt aliqui:ꝙ ſi ꝓpopulus aſſit otritio
cum ꝗpoſito Obłitendi ſufficit qe ſcandaliſaret
opulũ ſi dimitteret ſi aut nõ timeret ſcanda⸗
“ ↄſulunt ꝙ dimittat maxime cũ nibil co⸗
gatcredenon tñ eſt ꝙ ſine peccato qð inchoa

tum eſt p̃t pficere ſi habzʒ ꝗpoſitũ cõtitendi et
cũ ↄtritione totũ ſupplet nec vide ibi eſſe cõ
temptꝰ. hec bonñ. qCuid kaciet ille cui acci⸗

dit in miſſa remoeſus de ireegularitate tũc em̃
nõ eſt remediũ cõtritionis nec etiã ↄfeſſioms
Fd ho rñdent aliqui ꝙ cũu ireegularis ſit ꝓhi⸗
bitꝰ hoc ſacramentũ ↄficere et ireegulantas
ſolum deleatur ꝑ diſpenſatõzʒ· ꝙtumeunqʒ aſſit
populus et ſcandalũ timeat cum nõ ſit faciẽ⸗
Ddum dtra veritatẽ vite et otra p̃ceptum ꝗpter
ſcandalum.tenetur aut deponere ↄſciam iree
gularitatis aut dimittere miſſaz · hHoc aũt dico
ante cõſecrationez maxime ante inchoatõz ca

nonis · Flij vero dicunt & Phibitio ꝓpter wree
Zularitatem non extendit ſe ad en maxie cũ ac

ceſſit ſine oſcietia iree gnlaritatis· Vnde pter

reuerentiã ſacramẽti et ſcandalum populiòn⸗

cunt.ꝙ ſi dolet et libenter faceret qð m ſe eſtz
a dño eſſe diſpenſatũ ꝓ tuc: hec bon· ep Qmd
de illo qui incipit in miſſa ↄſci am hrᷣe ꝙ nõ ſit
pſbitey · ꝙ aut debet dimittere miſſaz ante
Oſecratõem.aut ↄſcĩam deponere aut fingere
infirmitatẽ · ideo ſanũ ↄſilium eſt:qꝰhomo añ
diligeter ſe pᷣparet et in miſſa nõ cogitet de ſe
ſed magis de ſacramẽto.hec bon. qQuid fa⸗
ciet p̃ᷣſbiter ſi poſt ↄſecratõzꝭ muſca vel aranea
vel aliud aimal veneno ſum cadat vel cogno⸗
ſcat immiſſũ eſſe venenũ calici cauſa occidẽedi
eum. ſi aliquid tale ante ↄſecratõem acci⸗
derit tuc debet effudi et abluto calice denuo
aliud cõſecrandũ poni ſi vero poſt conſecrati
onẽ debet caute animal capi et diligenter la⸗
uari et ↄburi et ablutio cum cineribꝰ in ſacra

rium mitti · De veneno qt dicendum nullo

mõ ſumere debet nec alieui dare ne calł vite
vertatur in moete ſed debet diligẽeéter ſeruari ĩ
vaſculo aliquo ad hor apto cũ reliquijs alijs
Et ne ſacramentũ rĩᷣmaneat imꝑpfectũ debet in
calice aliud vinũ ponere et denuo ↄſecratõez
ſanguĩs reſumere et ſacramentum pꝓficere · hec
tho:.Ec qð mhil abhoĩabile debeat fieri Huiꝰ
ſacramenti occaſioneeſt ar · de cõſe. di. ij· ſi P
negligentiã · in tex · et glo · q Quid debz face
ſac erdos ſi poſtꝙ; ic epit canone mille ꝓpẽdat

eſie materiã indebitã mmiſtratã. ſi ꝓpedat
Poſtiã eſſe idehitã: aut ꝓppendit an cõſecratõzʒ
et tuc dehet accipere bonſtiã debitã et canone
a capite inchbooare-Gut poſt ↄſecratõz et ante
vini olecrateæ et tuc debet accipe aliã et inci
pere canone a capite et illaʒ oſecrare · Et alia
Holtia debet reuereter reſeruari aut a clericis
aut a ſaceroote ſumi poſt coeꝑis et ſanguĩs ſuũ
ptione nõ ante·qe poiſt eius ſamptõem nõ eſſz
reiunus. Si aut ppendit poſt illiꝰ hoſtie ſũpti
one et ſanguĩs no debet illa die aliã hoſtia O
ſecrare qe etunus nõ eſſet. vt dici de ↄle. di.
ræelatũ. ſed debet de ſua negligetia peitere
et ofiteri.· ꝗi aut ppendit ho poſt ſumptõz ho⸗
ſtie. eñ ante ſumptõ ſanguĩs videt' aliquibus
nõ debeat ſanguie; ſumere qe ieiunꝰ nõ eſſz
ſeò ſanguis reſeruari debet aut alicui ieiuno
dari:· lijs at vietc' ↄtrariũ: qe qñ eſt caſus
neceſſitatis nõ ieiunꝰ p̃ᷣt ↄuĩcare· Si auũt ꝓpen
dat in calice nõ eſſe miſtrata debitã materiam
aut hoc ppendit ante ↄſecratõz panis aut pꝰ

ante tñ ꝓlatõem verboꝝ qbus ↄſecrandũ eſt

vmũ·aut poſt ꝓlatõz eoꝝ añ tñ coepis ſuptõz
aut poſt oĩa pᷣdicta ſeʒ verba cõſecratõis ſan⸗

Suĩis et ſumptõzʒ coæꝑis· peio mã debz mĩſtra⸗
re materiã debitã et iciꝑe canonẽ a capite.Si
aut nõ poſſet habere materiã debitã nõ debet

viteriꝰ cedere qe vt de de cõſe · di. ij · cõperi
mus aut integra ſacrameta pcipiãt ſcʒ ↄficien
tes aut ab integris arceant' qe diuiſio vniꝰ et

eiuſde miſterij ſine grandi ſacrilegio ꝓuenire

n5 pᷣt· Scoo mõ debet materiã debitaz accipe

ſi pᷣt habere alia ſublata ſʒ nõ credo ꝙ debeat
canonẽè a capite incipe q iam ↄſecratio pais

Pceſſit ſed debzʒ reineipe a verbo ĩmediate ſe⸗
quente panis cõſec ratõz · Ji aũt haberi nõ pᷣ̃t

materia debita nõ ꝗpter h debet omittere coꝛ
Vis ſumption· eõtritꝰ tñ cũ ꝗꝓpoſito ↄfitendi

de ſua negligentia. Tercio mõ dzʒ accipe mate
riã debitam alia reuereter in aliquo vaſe repo
ſita et reincipe ah iſto loco· ſiłi mõ pqſtea ꝙ;
ce:æc. et pagere miſteria vſq; in fine. Et tutũ ẽ
ꝙ poſt ſumptõz coæpis et ſanguis aliam mate

riam ſumat anteꝙ accipiat vinũ qð accipi pꝰ

anguĩis ſumptõem. hec rich;. Icdm vero tho.
dʒ apponere aliã hoſtiã iten oſecrandã cũ ſan
guine: et hoc ideo qꝗe ſi diceret ſola verba con
ſecratõig ſanguĩs nõ ſeruaretur debitus oꝛdo
cõſecrandi et ſic dᷣe· vij.q:j. nipil. ꝓfecta non

pnñt videri ſacri ficia niſi ꝓpfecto oedine opleã

Bi vero incipet a cõſecratõe ſanguĩs et omnia
verba cõſecratõis repeteret nõ cõpeterẽt oĩa

verba niſi hoſtia ↄſecrata adeſſet cui in verbiſ

illis oœureant quedâ dicenda et facieèda non
tantiꝭ circa ſangumſed etiã circa coepus .Et
opoetet in fine ſumere hoſtiam cõſecratam ite
rum in ſanguĩe nõ obſtante ſi ecẽ peius ſumpſe

rit aquã que erat in calice. qe p̃ceptum de pfe

ctione ſacrameti eſt maioeis ponderis ꝙ; p̃ce⸗

ptum qð ſumat' a ieiunis · G tho.et cũ eo etiaz

cõnenit ſco·quo aò vltimũ. Gcdðm mno. vo ſi
pſbiter poſt ſumptõez cgepis dephenderit tĩ

aquã eſſe in calice vmũ infudat et totã ſan gu
mis cõſecratõzʒ repetat:.et ſi ſcandalũ de moꝛa

tnmeat tm cõſecratõis vᷣba dicat ſcz ſiłi mõ ꝛc

Seo ſi aqaã habuerit ĩ oze ñ dʒ eã emittere qe
ꝓpter gaculã coæpis q; fuit ĩ aqua poſita e cu⸗
ſtodꝛenda ne mliter tractet' ꝙ ſi aquã degluri
at tũc cẽ ficere nõ dʒ qꝛ nõ elt ieiunꝰ B inno⸗

dat ꝙ aqua deſie & nimilor? ꝓcedere dzʒ qe
poſitio aque nõ eſt de necĩtate ſacrameti vt
Siceta e ſapea tñ puniri dʒ ille ex cuius neghi

gencia B conngit ulio aut mõ dzʒ aqua appo
mni vino iã cõſecrata · ſequeret᷑ inde ꝓ aliq̃ᷓ

pte coæruptio ſacram̃ti vt dictũ ẽ Quid ſi pᷣl
biter nõ recolat ſe dixiſſe vba cõſecratõis vel
eẽ alia vᷣba que dicu ibi · nõ dzʒ de hꝰ mẽte
curbari nõ em qᷓ multa dicit recolit oĩa qᷓ dixit
niſi foste in dicẽdo apphederit aliqᷣd ſub rõe
iam dicti ſic em fit alniqd memoꝛiale inꝓtũ ſu⸗
miv ꝓ rõe preriti vt & in li-de memoꝛia Si tñ
pᷣſbitero ꝓbabiliter cõſtet aliq̃ omiſiſſe ſiqᷣdezʒ
nõ ſũt de neceſſitate ſacrameti nõ eſtimo ꝙ ꝗap
ter hoc debeat reſamere immutãdo odĩez ſac
ficij h dz vlteriꝰ ꝓcedere. Zi vero certifice' ſe
emiſiſe aliqd eoꝝ q̃ᷓ ſut de necitate ſacramẽti
ſeʒ foemã colſecratõis ide vide' faciẽduz ſicut
bicetu e defectu materie vt ſeʒ reſumat' a foz⸗
ma cõſecratõis et cuũcta p oedine recitent' ne
aceròocij ↄz-do mutet'. B tho. Quid ſi gpter
frigus ꝙ ᷣ̃ſbiter patit in manibꝰ vł ex negli
gentia hoſtia dilahi in calicẽ · . ſm cho.
nõ elt nece ꝓpter hoc aliqᷓd circa celebeatõeʒz
Hhuioi ſacraméti mterari Quid ſi vinũ i calice
ꝓgelec. h& ſi pſ br dep̃henderit ĩm eẽ ogela
tum ante cõſocratõz reloluat ið anꝙ; cõſecret
vt habeat actuale rõem potus.ſi tñ ñ reſoluat
adhuc coficit qe vinũ cõgelatũ a nõ cõgela⸗
to differt tm̃ qualitate accñũtali.) Quid ſi p
negligenciã płbiteri xp̃i languis effũdat vłᷣ
ſacramenti ſumptuũ enomat' aut ec hoſtie cõ⸗
ſecrate tãdin ſeruent' putreſcant. vel er ſi a
muribus roëant' vel qualitercũq; pdane 2
ſic legit Oe Oſe. diij: ex decreto pij pape.li p
negligentiã ſtillauerit de ſangnĩe ĩ tabula ra
detur ſi vero nõ fuerit tabula terea rade t et
igni cõburet et cinis intra altare condet. et
pᷣl biter· xl· dies pemteat hoc decretũ ĩtellige
ſcòm ro:cũ nõ dicat.xldies peniteat i pane
et aqua ſuſſicit ieiunare i cibo ↄum vel eẽ ſiẽ
ſolet ſexta feria ieiunari. Sequit᷑ poſtea de di
cto decreto.ſi ſuꝑ altare ſcʒ nõ interpoſita pal
la ſi Hauerit calix miſter · i. pᷣſ biter ſozbeat ſtil
lam et tribus diebꝰ pemiteat ſi ſup lintheũ al
taris peimuʒ et ad aliud ſulla puenerit q̃tuoz
diebus pemteat ſi vſiq; ad terciũ nouẽ diebus
peniteat ſ vſq; ad cabulã-xx.diebꝰ et linthe⸗
amia ꝗᷓ tetigit ſtilla ter miſter lauet calice ſub
tug pohto et aquꝗ ablutõis ſumat et iuxta al
tare re condat⸗ HNota ex hoc ꝙ ſzm jo.ſiquid
curpe oci † ÿ in calicé nõ teneoæ ſamere- poſ
ſet eriã ſumi in potũ nin ꝗpter ablucõz dimitte
vet HIli etiã qui ſup bis habec aliqe p̃ceptuz
