cit k agguat· Id cuiꝰ euidẽtiã nota ꝙ tri pli⸗
citer ereat ↄſcia.peimo indĩr̃ia iudicãs ee pce
pe⸗ vł ꝓhibita. ſedo ecõuerſo p̃cepta ł ꝓhi⸗
ita iudicãs eſſe indria:tercio iudicãs pcep⸗
ta eſſe ꝓhibitões ł ecõuerſo. In pemo caſu n
excuſat ſʒ illaq̃at et ↄdẽnat:in ſcdo et tercio
nota ꝙ ↄſcĩa ereonea incl udit duo ſcʒ ↄſciam
putatiuã et erꝛoꝛẽ·ex peimo excuſat peccatũ
tanto qe minꝰ ↄtenit qñ foenicari putat et
nõ credit eſſe pᷣceptũ et iõ foenicat . ſʒ ꝓ tan
to agguat qęe libidinoſiꝰ et ſecuriꝰ peccat · vñ
hiere:iiij· ſapietes ſunt vt faciant mala.Quo
ad ſcm diſtiguiᷣ.eũ em̃ oĩs ereans ſit igno⸗
rãs· vt dicit augꝰ ĩ ench;.xvij · Triplex aũt e
ereoꝛ ſic et ignoꝛãtia:peima ẽè ignoꝛãtia nega
tionis qᷓ dr̃ ſimplex neſciẽtia mandatoꝝ·et ð̊
hac dicit augꝰ li.de gr̃a et li· ar · ꝓ excuſat ſʒ
nõ ſic excuſat vt ſempiterno igne nõ ardeat·
ſi ꝓpterea nõ credidit qe nõ audiuit ſed foꝛte
vt minꝰ ard eat.et ſic patz ꝙ nõ excuſa?᷑ a pec
cato moetali.ſʒ foete vt minꝰ ſit et minꝰ pu⸗
niat. foete dicit qe licet minꝰ ↄtemnat ꝓpter
oſciam· tamẽ libidmoſiꝰ et ſecuriꝰ ex B pec⸗

cato ſe imergitet iõ tm̃ nocet ex ꝑte vna q̃n

tũ excuſat ex altera.Scðda ẽ ignoꝛãtia peiua⸗
tõis qe peiuat ↄgnitõem eoꝝ que ſciri debet
et eſt eoꝝ qui ſeire nolũt: et hec non excuſat
ſed accuſat · vnde glo· luce · xij · ſup illð ſeruꝰ
qui ↄgnouerit ꝛc· qui ſcire nolũt et poſſunt ñ
ignoeantes ſed cõtemptoees iudicant. Ter⸗
cia eſt ignoeãtia diſpoſitõis ſeʒ quãdo q̃ͥs nõ
tm̃ neſcit nec ſcire vult:ſed etiã diſpoſitionez
vel habitum ſcientie inducit qua veritatem

t

— — — ꝛzx x*

— — — — —*

impugnat · de quibus iob.xiiij· ipſi rebelles
ſut lumĩ neſciert viaſ eiꝰ.et G̊B ignoeãtia ẽ Pe
m oↄſcia ereonea qe dictat otra hibitoes et
pᷣcepta·ð q̃.j.coꝝꝛ· nin:ſcribo vobis dii mã
data. ſiq̃s ãt ignoeat ignozabi glo. repeoba
bit᷑. et hec ignoꝛãtia adhuc minꝰ excnſat et
plꝰ agguat.et iõ oſcia ereonea ſimpłr nõ ex⸗
cuſat. In alijs tñ magisagguat ſcʒ quo ad cõ
tẽptũ diſcẽdi et libiðme dlectãdi:hec Gual-
Vtꝝ plꝰ ligz pᷣeeptũ diumũ ꝙᷓ ereonea cõ⸗

ſcia dietãs otrariũ·i· vtn mas peccet facies
Otra dei pᷣceptũ ꝙᷓ; faciẽs ↄtra ↄſciaʒ ĩ B caſu

H ꝓꝙ ſic.plꝰ em̃ ligat ↄſcia recta qᷓ; ereonea
qe ut dictã ẽ ſup̃ recta ꝑ ſe higat et ſimpbr. er
ronea vo ꝑ accñs et ſm qᷣd ↄſcia ãt recta eſt
qñ dei pᷣcepto ↄcoꝛdat · SZimpbr ergo ligat ði
pceptũ plꝰ ꝙᷓ; ↄſcia ereonea · Vcuꝝ oſcia er⸗
ronea plꝰ liget ꝙᷓ; pᷣceptũ pᷣlati de idr̃ntibꝰ q̃
pcipe pᷣt· Rñdet Guab · ꝙ obedies p̃lato ↄcra
ↄſctazʒ ã captiuat ↄſcie mdiciũ affectu b effe
ctu vt ſubdẽes ſe pᷣcepto p̃lati · Fut facit otra
ↄſciaʒ et affectũ volũtatis· obedies pᷣlato u⸗
moee aĩ ł amoee deoedĩato· In peimo cãu fa⸗
cies ↄtra ↄſciazʒ ñ peccat ſʒu mere.licʒ n poſſit
deponèe ↄſciazꝭ · vł ñ deponat. ſic ñ potes rñ⸗
dere rõibꝰ ↄtra fidem· volũtatez tñ captinãs
ille obedies dðo mere. ij. coꝝ ni capauãteſ
oẽz ĩtellectã i obſequin fidi·ſn ſcòo caũ pec
cat i̊ minꝰ ꝙᷓ ſi facet dtra pᷣl at pᷣceptuʒ pmo
qe agẽs ↄtra pᷣlati pceptũ mas ↄteneret deũ
qe otenẽs pᷣlatũ.nõ ãt otenes oſciaz ere-oneã
tenit deũ · vñ bñ · ð diſpẽ · et p · c· x · deꝰ coeꝗᷓ
ri et qd ammõ reputat p̃ᷣlatoꝝ reueretiã et cõ
tẽptũ · Oteſtãs eis · qui vos audit me andit. et
q̃ vos ſper ·c Bi dica ꝙ hoc ẽ ven qñ ↄſcia
ſubdu ſcit p̃ceptũ p̃lati eſſe Im deu qð neſcit
erꝛãs · Rñdet bn. qᷣdqᷣd hõ vice dei p̃cepit qð
ñ ſit certũ ðᷣo diſpl icere· haud ſecꝰ oĩo accipi

enduz ꝙᷓ ſi deꝰ pcipet· Scõo qe tab platu ĩmo

totũ collegiũ mag offedit et ſcandaliſat ꝙ; ſi

Otra ↄſciaʒ faciat· Tercio q ſe mag ad malũ

diſpoĩit · ſ. ad mobediẽtiã et aò rebell ione et
ad ſequẽdũ ꝓpeiũ ſenſũ et ad ꝓpnerteno verita
tis iudiciũ:de q pſa.ix· ve q ſapietes eſtis ĩ
oculis vr̃is·hec Guab·

(Nrz terciũ queric vta boĩtas volũtatis

hHũane depẽdeat ex ↄfoemitate voluũtatiſ
diuĩe · C ꝙ ſic.ꝛð em qð ẽ pᷣmu ĩ quolibʒ gne
młęeſura et rõ oĩm q;ᷓ ſunt illiꝰ gnis· vnqð qʒ
ãt rectũ et bonũ ẽ inꝙᷓtũ atti git ad ꝗꝓpeiã mſu
rãet iõ ad B ꝙ volũtas hoĩs ſit bona reqric᷑
ꝙ; ↄfoeme volũtati diuĩie tanqꝙᷓ; ꝓpeie meſure
cũ ipᷣa ſit peima et ſũma volũtast Gᷓ ↄfoemi
tas attẽdi ĩ volito ſcz ut hõ velit illõ qð ipᷣe

ſcit deũ velle qð ipᷣe h̊ velit Scieð ãt ꝓ deꝰ
qᷓdqd vult ſub rõe bom vult et ꝑ ons ſcienð.
q; ipe vult hoĩez velle qᷣdqᷣd vult ſub rõe boĩ

et iõ q̃cũq; vult aliq̃d ſub qlicũqʒ rõe boĩ hꝑʒ
volũtate ↄfoemẽ diuie volũtati q;tu ad rõez
voliti · S ĩ pticulari neſcimꝰ q̃d deꝰ velit. et

qꝙᷓtũ ad q̊ nõ tenem ofoemare volũtate nram

volũtati diume · In ſtatu tñ gbe oms ſciet dei
volũtatẽ nõ tmn ĩ ↄmumi ſſj etiã in pticulari:et
iõ ↄfoꝛmabũuũt volũutate ſuã volũtati diuie. ñ

tin ĩ ↄmuni qᷓ etiã ĩ ſpẽali. hec tho·¶¶ Notãð
vo ꝙ ſm aliquos nece eè ↄfoemare voluntatẽ
nraz volũtati diuĩe ſolũ qᷓtũ ad il la volita q̃ᷓ
nobis expeimũt᷑ a deo ſigno pᷣcepti explicite
vel implicite · et hoc ſufficit ad ſalute cũ xpᷣs
dicat
data· ꝙtũ ãt ad illa qͥ nobis expeimũt' ſigno
ↄſilij:e ↄgruũ nõ neceſſariũ.et ꝓ hac opi.vr
facere qð dicit augꝰ ĩ enc.c.lx ·aliqn bona
volũtate vult hõ qð nõ vult deꝰ.ſicut bonuſ
Hhõ vult patrẽ ſuũ viuere que deꝰ ñ vult vine
re · Dee · deꝰ vult aliquos hoĩes danari nullꝰ
ãt tene velle ↄdẽnari · ¶Aij dicũt ꝙ voluͤtate
ðliberatia tenem velle abſolute et oĩbꝰ peſa
tis q̃dqd ſcimꝰ deuz velle volütate abſoluta
oĩibꝰ penſatis dũ tñ nobis ↄgruat ið velle· et
dicũt ho implicari ĩ radice decalogi q̃ e amo⸗
dei · et ꝓ hac opi:vide facere glo-ſuꝑ ið ꝑs.
nõ adheſit mihi coe peauũ.i. coe toetũ qð hʒ
hõ qᷓ nõ vult oĩia qᷓ deꝰ vult. S qᷓ vult peimã
opi.tenere pᷣt ad iſta glo · rñdere ꝙ loqui de
vol ũtate pᷣcepti et nõ ſigni .· Qui vo vult tene
re ſcdᷣam opi: rñdere p̃t ad autoeitatẽ aug· ꝙ;
loqui ð his q velle nobis n ↄgriit. & ilið
vo qð ðe ꝙ nullꝰ tene velle dãnatõez · pt di⸗
ci ꝙ G̊ eſt ven · qe h velle n ↄgruit hoĩ.· Qun
dã tñ dicüt ꝙ licz ñ tenea velle hñdo reſpe⸗

ctuʒ ad ſuã naturaʒ et abſolute· te tñ Gͥ velle
ſub ↄditõe hac·ſ.ſi decedat in moætali.h̊ pe.

Vel pᷣt dici ſm tho.ꝙ deꝰ ñ vult alicuiꝰ dã⸗
natõeʒ b moete niſi ſub rõe iuſti. vñ ſufficit ĩ
talibꝰ ꝙ hõ velit iuſticiã dei et oꝛdine natu⸗
re ſeruari · S nuquid tenem ↄfoemare vo⸗
luũtate nrazʒ volũtati diuĩe ĩ foema volẽdi · ſ.
caritate · Ad hoc rñdet alex· lomb. ꝙ; hõ ñ te⸗
net ad hoc abſolute.qe ſi hõ diligat ñ ex ca⸗
ritate ̊ ex beniuoletia naturali nõ peccat. ſʒ
tene oditionaliter ſczꝭ ſi vult mereri vitã eter
nam et Oſmiliter reſpõdet pe.
¶ De bonitate et malicia quantũ ad actꝰ
exteri oees ti .inj·
Sinde ↄſideranð ẽ de bomtate et ma⸗
licia ꝙtũ ad actꝰ exterioees. circa qðᷣ
ↄſiderandũ e vt bonitas et maljcia ꝑ peius
ſit in actu volũtatis interioei ꝙᷓ; in actu exte⸗
rioei . cuiꝰ euidẽetiã ſcienò ꝙ aliqui actus
exterioꝛes pñt dici boni uel mali dupłr.vno
mõ ex oꝛdĩe eon ad fine· vt dare elemoſinaʒ
pter deũ dẽ eẽ bonu · et dare ebam ꝗpter va⸗

nã gloeiã dẽ eè malũ·et hec boĩtas nel mal:

cia ꝓ peiꝰ juenit in actu ĩterioei volũtatis cꝰ
ꝓeiũ obiectũ e finis et ex eo deriua ad actũ
exterioee · G ãt boitas uel malicia actus exte
rioꝛis tota depẽdet ex volutate · Eſt etiã oĩino
eadẽ circũſtantia actꝰ volũtatis mterioeis et
actꝰ exteriozis qñ dẽ bonꝰ vel malus ſolũ ex
oꝛdĩe ad fineſic potio amara ex G ſolo e bõa
qð ẽ ſanatiua· vñ eadẽ ẽ bonitas ſanitatis et
potionis · vñ augꝰ dicit li.retra. q volũtas ẽ
qua peccat et qua recte viuit. lia bomtas
vel malicia actuum exterioꝝ eſt quã habent

ſcðdöm ſe ſcilicet ſcòm genus ſun. et ſcòm cir⸗

cũſtantias in ppſis conſideratas ut dare ele⸗
moſinã ſeruatis debitis circumſtantijs dicit᷑

at · xix · ſi vis ad vitã ĩgredi ſerua ma

eſſe bonũ· et hec bonitas ł malicia ñ deriua
nec depedet a volũtate ſ a rõne · ex qᷓ etiã de
pendet bonitas volũtatis ſeðz0 qð in pam re⸗
fert vñ ſi ↄſidere bonitas exterioeis actꝰ ſe⸗
cundũ qð e ĩ oedĩatõe et appheſione rõis· eſt
Peioe ꝙᷓ bonitas actꝰ volutatis · ſcᷣm tñ qð ẽᷣ
executõe opis ſequit bonitate volũtatis ꝗͥ ẽ
peincipiũ eiꝰ.et hac bonitatẽ ł maliciã qn ẽ
actus exterioꝛ hʒ tũc alia ẽ bonitas actus ex
terioeis:et alia e bonitas volũtatis qᷓ ẽ ex fi⸗
ne· ita ꝙ bonitas finis ex volũtate redũdat ĩ
actũ exterioꝛe. et boĩtas actꝰ exterioeis ſcðzʒ
ſe rdũdat ĩ actu volũtatis.vt dictũ e.et ide ẽ
ð malicia ſic medicia ſaposoſa p̃ter h̊ qð ẽ ſa⸗
natia hʒ rõz delectabił ſi ge volũtas e bona

ex obiecto et ex fine exterioe actꝰ e bonꝰ.ſʒ ſi

volũtas ſit mala ex ĩtetõe finis ł ex actu voli
to actꝰ exterioe erit malꝰ.q vt dic t dpoꝰ de
diuĩs noĩbꝰ.bonũ ẽ ex tota cã·malũ ex ðfctũ
pPtis:HG̊ tho· Sciendũuũ aũt ꝙ licz qñqʒ ſit alia
et alia bomtas vel mal icia ĩterioeis actꝰ vo⸗
lũtatis et actꝰ exterioꝛis vterqʒ tñ actꝰ ꝓut
Oſidera ĩ genere moeis ſũt vnꝰ actꝰ. vñ actꝰ
exterioe malꝰ e vnũ et idẽ peccatũ fozmaliter
cũ illo actu volutatis ĩterioei a qᷣ cauſa qe a
ctus exterioe ñ ẽè moealis niſi ꝑ ↄpatõz ad a⸗
ctũ volũtatis et rõis.ſi em pfecte furioſꝰ cũ
ꝓfecta furioſa carnaliter copulet ille actꝰ ñ

erit m genere moꝛis.vñ ñ erit moꝛabr bonus

nec malus.hG; rich;. Sʒ nundqᷣd exterioe actꝰ
addit ĩ bonitate et malicia ſupꝑ actũ ĩterioꝛez
HR n loquèdo de bonitate et malicia exte⸗
rioꝛis actus quã hʒ ex volũtate fims. Et hoc
dico niſi ↄti gat ipſazʒ volũtate ſcòʒ ſe fieri me
lioꝛẽ ĩ bonis vł peyoeẽ min malis· qð vi poſſe
Oti gere tripbr· vno mõ ſcõz numeꝝ vt cũ q̃s
vult facere aliq̃d bono fine vel malo et tũc ñ
facit· poſtea vo vult et fact.duplicaꝰ actꝰ vo
lũtatis et ſic fit duplex bonũ ł duplex maluʒ
Elio ꝙtũ ad extẽtõem vt cũ qͥs aliqd facere
vult bono fine ł malo et ꝗpter aliqð mpedi
metũ deſiſtit· alius aut volũtatis motũ ↄtinu
at quouſqʒ ope pꝓficiat.maĩfeſtũ e ꝙ volũtas
hꝰ ẽ diuturmioz in bono k malo et ſcm I̊ pe
yoe vel melĩo⸗.tercioꝰ qꝙ;tũ ad intetõem ſunt
em̃ quidã actꝰ exterioꝛes qui in tũ ſunt dele
ctabiles b penales nate ſut intedere vł remit
tere volũtate· ↄtigit aũt ꝙ ꝙqto volũtas inte⸗
ſius tẽdit in bonũ ł malũ tãto ẽ peyoe vł me
lioe:loquẽdo aũt de bonitate ł malicia actꝰ
exterioꝛis quã h ſcòz materiã et circũſtãtias
ſic ↄpat ad volũtatẽ vt terminꝰ et finis.et ſic
addit ad bomtatẽ et maliciã volũtatis qe oĩs
iclinatio vel motꝰ pꝓficit᷑ in hoc qð ſ- equit fi
ne ob attingt termnũ · Vñ ñ ẽ pfecta volũtaſ
niſi ſit tłis ꝗq opoætunitate Hbĩta ope.ſi vo poſ
ſibilitas deſit volũtate exñte pfecta ita ꝙ o⸗

Pare ſi poſſet defectꝰ pfectõis qᷓ è ex actu ex

terioei e ſimpłr qd inuolũtariũ. Anuolũtariuzʒ
aüt ſiẽ ñ mere' penã ł p̃miũ in opando bonũ
et malu. ia ec ñ tollit aliqᷓd de pᷣmio ł pena
ſi deficiat ſimpłr inuolũtarie adò facienò bo⸗
nũ malu.Gᷓ̊ tho. Vñ nota ſeðz Gual in ij·
et alex· an. in tercio et ſumũt ab augꝰ ſup ge⸗

nel. et ↄcoedãt cũ pᷣmiſſis ꝙ duplex ẽ volũtaſ
mala ſcʒ incõpleta vel ſem plena q̃ n exit ĩ o⸗
pus malũ eẽ ſi habeat facultate tꝑis· et Lloci
opoetunitateet ↄpleta ſiue plena q exit in o⸗
pus malũ ſi tp̃s habeat et loců· E.d permã ad
dit opꝰ malũ qꝛ auget oſenſũ et ↄcemptũ &*
ſe dam addit opꝰ malũ qe auget libid me quã
tũ ad genꝰ peccati cynabkr· et qñqʒ; ec infert᷑

nocumentũ maxie ꝙ;tu ad peccatù qð ↄomitti

ĩ ꝓximũ:talis em̃ ñ minꝰ ↄtẽnit deu inteſiue
ſola volũtate ꝙᷓ volũtate et ope ſcʒ exteſiue.
Inteſiue tñ ẽ libido maioe executõe· De volũ⸗
tate pꝛĩoꝰ dicta intelligiꝰ glo.ſuꝑ id põ. Ep⸗
one iniꝗ̃tate ſuꝑ iniqͥ· eon: qᷓ opus addit vo
utati: miqᷓtate addit iniq̃tati· S de vol ũtate
ſcdᷣo mõ dicta intelligẽ glo. ſuꝑ ið põ. etem̃
in coꝛde iniquitates oꝑa · in terea:. ſi vis inqᷣt
et ñ potes deꝰ reputat factum· H̊ Guab. de HB̊
boñn:optie loquit᷑ li.ij. d. xli· q· ij. ¶ Munqd
euẽtus ſequẽs addit ad bonitate et maliciam
actas exterioeis · euẽtus ſeques aut e p̃co
Sitatꝰ aut nõ ſi ſic additcũ em̃ qͥs cogitat ꝙ
ex ope ſuo multa mala ſequi pñt: nec pter h̊
dimittit ex hoc apparz ꝙ eiꝰ volũtas e deoeꝛ⸗
dinata. ſi vo ñ ſit pcogitatꝰ aut ꝓ ſe ſequi et
vt ĩ plł ibꝰ.et tũc addit.ↄſtat em̃ actũ eſſe me⸗
lioee ex genere ſuo ex q ſequi pñt pła bona
et peypoæè ex quo ſunt nata ſeq̃ pła mala.Jut
ſeqc p accñs et vt in paucioeibus et tũc ñ an
dit ñ em̃ iudica de re aliqᷓ ſcm illud qð ẽ ꝑ
accñs ſed tmn ſcʒ illud qð e ꝑ ſe.hG̊ choo.
De merito et demerito actionis humane ti · v.
Oſtea ↄſiderandũ ẽ de his q̃ ↄſequum
aäactꝰ humanoſ rõe bonitatis ł mal icie
Creca qð beeuiter teneò ꝙ actꝰ bonꝰ
vel malꝰ hʒ ratione culpabilis et laudabilis
ſcz qð ẽ in ptãte volũtatis rõz vo rectitudi⸗
nis et peccati ſeòz oꝛdinẽ ad finẽ qnñ em̃ actꝰ

bois iĩtdit in finẽ debitũ ſcdᷣm oedinem rõis

et legis eterne tũc ẽ rectꝰ.qñ vo deuiat ab il
lo oꝛdine tũc hʒ rõz peccati. hʒʒ etiã actꝰ bo⸗
ny malꝰ rõʒ meriti b demeriti· et h ſcʒ rõeʒ
iuſticie ĩ patõe ad alteꝝ ſczʒ ad deñ · Fliter
ſeqre ꝙ deꝰ ñ haberz curã de actibꝰ huanis
His ige p̃ſuppoſitis qrunt᷑ pła de actibꝰ bo⸗
nis et malis p ↄpatõz ad meritũ et demerituzʒ
ſcʒ vtn actꝰ exterioe bona intetõne factꝰ ſit
m eri toꝛiꝰ.¶ itẽtio p̃t eſſe motꝰ ſuue moti
uũ volũtatis oꝛdinãtis actũ exterioꝛẽ ĩ finem
t ſic oĩis actus exterioe bona intetõe factꝰ &
meritoeiꝰ qe ille motꝰ nunqꝙᷓ ẽ bonus niſi ſit
oedo rectꝰ. Et ad H ꝙ ſit oꝛdo rectus reqᷓrit
ꝙ ſit actus oꝛdiabilis et ꝙ voluntas ſit oedi⸗
nans et ꝙ ſit finis bonꝰ et ĩ ſe et ĩ rõe fimẽdi

hoc ẽ ꝙ ſit melioe his q ſut ad finẽ et tłis aò

q;ᷓ actꝰ dʒ dirigi Pm rectũ mdiciũ rãis. Flio
mõ intetio pᷣt dicere fine intetũ et ſic ñ oĩs a⸗
ctus exteniosꝛ bona inteétõe factꝰ e meritoeꝛiꝰ
ſed tiñ ille actꝰ qui ſunt de genere bonoeum
vk illi qui de ſe ſut indrntes qui qñqʒ pñt eſſe
meri toeij rõne finis meenti Fñ dicit phᷣus. j.
ethicoꝝ c. vj.ꝙq; quedaz mox noĩata ↄuoluta
ſunt cũ malicia et poſt ſuboit non e igi circa
H dingere ſed ſemꝑ peccare hec rich⸗et boñ:.

p⸗
um
tie
„

1⸗

8
il

9

ni

tiz

1

⏑ ⏑ W —.

Vty agens tm mereat eptuũ intsdit mereri
ꝓ bo nitatẽ ſui actꝰ. agęetẽ tm̃ mereri ꝙ tuz
itẽdit duplrp̃t intelligi · Vnoꝰ ita ꝙ actꝰ tim
valeat ad meritu quantũ ages credit valere
ipm et ſic ñ e veꝝ · Xlieꝰ ꝙ; ꝓ?ta ẽ bonitas a⸗
ctus intetõis tm̃ actꝰ exterioe valeat ad meri
tũ:et h̊ e veꝝ · Ipſa aũt intẽtio ſepe maio⸗ eĩ
bonitate ĩ eo qᷣ ſuũ actũ e tm̃ credit valere ꝙ;
tũ ĩ illo q̃ᷓ ſuũ actã mag credit valere Se er
80 obicia glo· ſuꝑ ið mat ·xij · bonꝰ hõ de bo

no the. ſ. æc. q;̃ dicit tm̃ boni qs facit ꝙ;tũ mte⸗
dit dicendu ꝙ ſic dz intelligi ſcðz qdð bonꝰ ẽ
actꝰ ĩtendedi tm̃ bonꝰ actꝰ exterios elicitꝰ

ex illa intetõe qe ꝑ intetõez ẽè bonitas moeał
ĩ eo·G̊ rich · Inſupꝑ nota ꝙ qꝙᷓtitas intetõis tri
pliciter pᷣt intẽdi.vnoꝰ ꝙᷓtũ ad ꝙtitatẽ vb fer
uoeẽ affectꝰ mtedetis· St ſic ꝙtitas intetõis
mẽſurat meritũ.qe ex quãto affecta carntaus
opus bonũ facis tm̃ mereris qe meritũ penſaꝰ
penes caritate· Flioꝰ quantũ ad ̃titate opiſ/
intẽeti · et ſic ñ mẽſurat·qe tũc diues auarꝰ dãſ
denariũ pluz merere? ꝙ liberalis habes cari
tatẽ dãs centũ dena ½ qᷓtũ ad ꝙ;titate fims
ſic etiã ñ meſurat·qꝛ deꝰ e oĩim merenuũ finis
vltimꝰ qͥ ñ e aliqñ maioe aliqñ minoe· Scõm
aũt bon· hec glo.ſ.quãtũ qͥs itendit tm̃ facit
ẽ duplex ex eo ꝙ li tm et ꝙtũ pñt eẽ aduerbia
vel noia· ſi em̃ ſunt aduerbia dieũt ꝙtitatem
actꝰ itendedi et faciedi. et tc e locutõ gene
ral iter vera ſiue reſpecta bonoꝝ ſiue maloꝝ
qe quãtũ actus intedẽdi ẽ mteſus in bonitate
nel malicia tm̃ opatio exterioe ẽ bona ł mala
Omne em̃ meritũ ł demeritũ reducit᷑ ad actã
volũtatis licet aliquo mõ circũſtãtie exterio⸗
res faciãt ad maioee volũtatis dãnation᷑.Si
aũt ſint noĩa dicũt ꝙᷓtitatẽ ex pte ĩteti et opa⸗
ti · et tũc ñ ẽ general iter vera:qe opꝰ exterius
fact ũ ñ ſp ↄmenſurat' ĩteto ſepe em̃ intendic
hõ facere bonũ magnũ et facit puũ qe puam
hʒ caritatẽ· Eſt tñ aliquoꝰ vera in malis.ſ.ĩtẽ

dendo ñ diminuedo . et ſcðz qð tm̃ et ꝙ;tũ di⸗

cũt quãdã ↄꝑatõezꝭ ꝓpoetionalitatis ñ ↄmeſu
ratõʒ eqlitatis· vñ qui mtẽdit multũ peccare

maltã peccat qᷓlecũqʒ opus faciat ñ tñ qͥ pan
intedit paꝝ peccat maxie ſi opꝰ multũ ðfoe⸗

me fuerit. Ex p̃dictis patz quõ ĩtelligit glo.
ſup illud luc · xij · bonꝰ hõ de bono the. ſ. ᷓtũ
inqt bonũ intẽdis tm̃ facis Vtꝝ vltra bone
intetõis meritũ addat aliqð meritũ exterioe a
ctas · ad pñs poſſumꝰ loqui de merito du⸗
pliciter · ſ.reſpectu p̃mij ſubalis vł accñtalis
Beſpecta p̃mij accñtalis exterioꝛes actꝰ ali⸗
quã rõzʒ meriti addũt ĩterioei intetõi vñ glo.
ſuꝑ illud aò gab · vjtpe ſuo metemꝰ.dicit ꝙ
qnãtũ ſemmamꝰ in opibꝰ tm̃ metemꝰ in fru⸗
ctibꝰ Veſpectu aũt pᷣmij ſubſtãtialis vi q; a⸗
ctus exterioꝛes ñ addãt ali ᷓ rõem meriti niſi

diſpolitine ſcz inq;tũ elemoſme multiplicãt ĩ
terceſſoees ꝓ dãte thob.xij· elemoſina a moꝛ

te liberat et puer·xiij· redemptio aĩe dimtis
dinitie eiꝰ. Et in pᷣtũ exterioꝛes actꝰ excitant

act volũtatis interioze ad bonũ et ꝑ ↄſeqñũs

valet ad gr̃e radicatõzʒ et ↄſeruatione quibus
ſcʒ gratie habitui et ĩterioeibꝰ actibꝰ eiꝰ pes

miũ ſubſtãtiale debet᷑. Bᷓ̊ rich.·¶ De hac mate
ria opti me et copioſe tractat boñ·in ſco ſuo
di. xl. ĩ tribꝰ qᷓſtionibꝰ vltimis Vx peccãſ
pꝓlus demerea ꝓ actũ volũutatis ĩterioꝛe inoe
dinatũ et ꝑ actu exterioee ſimul ꝙ; pꝑ actu ite
rioee tm̃ · .Rſi volũtatis actus mterioe ſit eq
inteſus in deoedinatõe ſua ſine actu exterioei
ſic cũ ipᷣo.ñ magis demeret peccãs ꝓ vtrũqʒ;
eoꝛx ſimul ꝙᷓ; ꝓꝑ interioeꝛe tin que ope ↄplere n
pᷣt · Et hoc dico loquedo de demerito mteſine
q? tũc nõ eſt maioe otemptꝰ ĩ vtroqʒ ſimul qᷓ;
in incerioei ꝓ ſe Dicũt tñ aliqᷓ ꝙ malꝰ actꝰ ex
terioe addit demeritũ malo actui interioei re
ſpectu alicuiꝰ pene accñlis ſalteè loquedo de
actu exterioei qᷓ e malꝰ ex genere ꝗpter trãſi⸗
tũ eiꝰ ſup obiectũ ĩdebitũ. Vñ in danatis plꝰ

remurmurabit ↄſcia ↄtra eũ ꝗᷓ voluit innoce⸗

tẽ occidere et occidit ꝙᷓ; ↄtra eũ qᷓ voluit ino⸗-
cente occidere et ñ potuit ſuppoſito ꝙ fuerit
pares ĩ mala volũtate· Si aũt lo qᷓmur de de⸗
merito exteſine plꝰ demere hõ ꝓ vtrũqʒ ſimł
qꝙᷓ; ꝑ interioee tm qe pluribꝰ nocet. et ꝓpła ma
la infert et plus delectat peccantẽ. G rich.
Vtꝝ ſola intetio recta ſime ope exterioei ſuf⸗
ficiat ad meritũ aut hõ h fa cułtate faciẽ
di opus exteriꝰ qð pᷣceptũ ẽ aut ñ ſi ſic plena
volutas ponit effectũ ſi aſſit facultas abl ſi ñ
ponit cũ poſſit nõ vult· plene ſ ſemiplene et

pigre ſiẽ piger q̃ vult et n vutt · Et diet greg·

in quadã omełl .q; nemo ð bona volũutate ſibi
blandia ymo de dilectõe dei mes kingua et
manꝰ reqrat.Diſtingue tñ q aut ei occureit
tp̃s et locꝰ neceſſario impłledi p̃ᷣceptũ puta qe
vult elemoſinaʒ dare et occuręeet ei aliqᷓs cui
videt neceſſitatẽ extremã ꝓbabiliter im mere
niſi ſubueniat ei:et tũc ſola ĩtentio ñ ſufficit
ad meritũ imo etiã talis trãſgredi mãdatum
Kut ñ occurer ei tp̃s neceſſitatis ſ̊ indigẽetie
rõnabilis et ↄgruitatis· et tũc etiã intetio ſo⸗
la ei ñ valzʒ ad meritũ:liberat tñ eũ a trãſgreſ
ſione qe p̃cepta affirmatiua ñ obligãt nin ꝓ
tpe neceſſitatis · Si aũt hõ n habeat facultate
opandi tũc ſola bona ĩtentio ſine ope exterio
ri ſufficit ad meritũ ſubſtãtialis pPmj ñ autez
aceñlis· deꝰ em̃ nemine obligat ad ĩpoſſbile
et de tali pᷣt ĩtelligi illð gres · in q dã omełl. ñ
eſt manꝰ vacua a munere ſi coedis archa re⸗
ꝓleta fuerit bona volũtate B; rich. Vti ad
meritũ ſufficiat intetio ſczʒ habitũ.e ĩtetio
ſeðᷣm habitũ p̃t ĩtelligi tripłr.vnoꝰ ita ꝙ olſi⸗
ſtat in ſolo habitu reſpectu peicipij opatõis
et dtinuatõis eiꝰ vſqʒ in fine.t B nõ ſufficit
ad meritũ qe ñ e ipſiꝰ opatõis peĩcipiũ lioꝰ
ita ꝙ illa ĩtetio ſit actualis reſpest᷑u peĩcipij
opatõis ñ tñ reſpectu totiꝰ ↄtinuatõis eiꝰ vił
qʒ ĩ finẽ · Et ſic dicũt qdã ꝙ tota opatio ẽ me⸗

ritoeia in virtute actus ipſiꝰ intẽtõis p quazʒ

illa opatio fuit incepta.3° mõ ita ꝙ; ſit ĩ acn
reſpectu peincipij opatõis expliciteita ꝙer
płlicite ĩtendat opatõʒ incipe et ↄplere. Sʒ re
ſpectu totiꝰ ↄtinuatõis n manʒ inteto ĩ actu
explicite ſ̊ ĩplicite ſiẽ hõ ĩ voledo quiòqd ẽ
ad finẽ actualiter. implicite tame vult ipſum
finẽ et lic dicũt quidã eſſe necariũ ad q ꝙ to⸗

ta cpacõ ſit meritoꝛia ꝙ illa intẽtio ſit ĩ actu
explicite b ĩplicite ꝑ totã opacõz a pnci · vſqʒ
ad fi· Gᷓ rich· Scðz at boña d B; ꝙ aliq̃ opatõ
ſit merttoeia ſufricit flacõ eiꝰ hitualis ĩ deũ
St pᷣt dici hec relacõ hĩtuab dupt vnoꝰ qñ q̊s
opacõz aliꝙ rfert ad deũ actualiter in pꝛĩciꝰ
iliꝰ opacõis vel ec alteriꝰ ad ꝙᷓ; illa ↄlequẽ
ter ſe habet· Si aũt operacionem alterius ge⸗
neris ĩcipet opoterzʒ qð intecõzʒ renonaret ad
H ꝙ eſſet meritoꝛia:·Elioꝰ de B relacõ ſiue in
tẽcõ hitualis qñ nõ p̃cogito aliqd de deo vt
cum ex ſola ↄſideratiõe hoĩ opis ipᷣa caritas
ꝓmpta vel aliqᷓ alia vtꝰ caritate ifoemata ad
ill opꝰ iclinat vt cum vir religioſus obedit
Plato ſibi pᷣcipieti etiã ſi nichil cogitet ð deo
ſz tm̃ oſiderat obedietie bonũ es bonũ h̊ boñ.
G De vicijs et pctis ĩ cõi u · vj.
Einde ↄſideranò é hitibꝰ malis B e
e vicijs et pctis ĩ cõi:et ẽ hitꝰ ꝓut ð
eo B loqmur q̃litas difficile mobilis.
Eſt aũt aliqs hitꝰ bonꝰ.aliqs malꝰ.hitꝰ bo⸗
nꝰ dicit q diſpõit ad actũ ↄueniẽtem nature
ſicut actꝰ vtutũ hũane nature ↄuemũt qę ſũt
ſcòz; rõem. Sctus vo vicioꝝ humane nature
diſcõueniũt . qe ſunt ↄtra ratõez· Dicendũ aũt
peĩo hic de vicijs et peccatis in omuni. im
ſpeciali vo ↄſiderabi de eis ĩfra cũ tractabr
de virtutibꝰ in ſpecialivbi.· uxta vnãquãqʒ;
virtutem ſpecialem agetur de ſpeciali of ficio
ſibi oppoſito pꝛo eo ꝙ oppoſita iuxta ſe po⸗

ſita magis eluceſcũt Crrca vicia aũt et pec

cata in ↄmuni ðſiderandũ·peĩo de ip̃is. ſcðo
de ſubiecto peccati:3 de cã eius? Curca pei

mũ pꝛĩo videndu e quid ſit peccatuzʒ. ſcõo de

diuiſione peccati:2* de ↄpatõe peccatoꝝ ad
muice Quantũ ad peimum ſciendũ ꝙ ſcdm
aug·xxij.li:otra fauſtũ peccatũ è dictũ vł fa
ctu vb ocupitũ ↄtra legẽ dei· Et ſic hec diffõ
peccati actuab moetahs:qe è peccati actua
lig de ibi qð ẽ dictũ b factũ vel ↄcupitũ ſcðʒ
actũ triplicis potetie ſeʒ iĩterpᷣtatiue opatiue
et affectiue.qe vo e moætalig ðe ibi ꝙ e cõtra
legẽ dei · peccatũ em nenialè de peccatũ ſcðʒ
rõeʒ ĩpfectet in oedine ad pctm ad moætale
ñ em e ↄtra lege dei:qe venialiter peccãs nõ
facit qð lex ꝓhibzʒ nec eẽ pᷣtermittit idð ad qo
lex obligat p pᷣceptũ ſed facit p̃ter legẽ. qe ñ

obſeruat modũ rõis quẽ lex intédit Tene au

te ibi li vel diſiũctiue ſz mebeũ vltimũ ĩitelli⸗
gi pciſe:reliqua vᷣo mĩme Vñ ſenſus ẽ ꝙ; om̃e
pctm̃ aut ẽ dictũ aut ↄcupitũ aut factum aut
factũ et cupitũ aut ↄcupitum tim̃ · Intelligi⸗
aut dicta diffõ de pctõ ↄmiſſionis ñ de pctõ
omiſſionis ſum ibi factũ omuniter ꝓut ex
tendit' ad opatõz et ad ceſſatõzg ab ope ſcòm
q; moð hõ nipil opãs reqſitꝰ d faciat rñdz
ſe quieſcere. B rich
om̃e petm̃ ſit volũtariuũ. ? ꝙ ſic. vñ aug. li.
lretrac. c.xij. et li.de vera reli: peccatũ inq̃t
adeo volũtariũ ꝙ ſi ñ ſit volũtariũ ñ ẽ pctĩ
B aus. MHã peccatu oeiginale ẽ volutariu vo⸗
lutate aliena ſcʒ ade. pctm vo actuale moæta
le e volũtariũ volũtate ꝗpa ſcs peccãtis. Ve⸗
male vo qdðdam e voluᷣtariũ voluntate 4Pa et

Doteſt aut hic qri vti

ſimpkłr vt illõ qð fit ex deliberatõe.ſiẽ mèda
ciũ iocoſuũ.Quoddã ẽ volũtariũ medio mõ.ſ.
Ptim volũtate ſezꝭ ade·qui illud deliberatiue
voluit ex quo coeruptio ſecuta e ex q̃ ĩ nobis
oꝛiunt motꝰ ĩoꝛdinati qᷓ dnr eſſe pctã venia⸗

Lia· ꝓtim volũ‚tate Ba. vt illud qð ↄſurgit ex

repugnãtia carnis ad ſpm̃ vel coeruptõis vi⸗
ri ale tale em̃ peccætũ et ſi ñ ſit a volũtate ꝓ
peia ancedete oen tñ a volũtate Ocomitãte et
n ꝓhibete vel ñ pᷣcanèete cũ poſſit cauere ł ꝓ
hibere. hcet em ſit ſtatus aliq̃s in quo neceſ
ſe e aliquẽ ĩ aliqð peccatũ determinatũ cade
re·potuit tũ illuũ ſtatũ pᷣcauere et iõ ſi ñ peeca
uit ĩputat' eiꝰ volũtati licet illd tũc ꝓhibere
ñ poſſit iõ ðᷣe volũtariũ qdðamõ ſine ĩterpᷣtatie
&t ſcʒ augs·qðãmõ tenz rõz culpe:qãmõ pe
ne· vñ dicit ꝙ qꝛ hõ peccatũ vitare nõ voluit
dũ potuit inflictã e ei vt cũ vult vitare ñ poſ
Ere E obicia' qð ſuꝑ il lud ꝓuer·xxiiij· ſepti
es ĩ die cadit iuſtꝰ. dicit glo· ſin gulis diebꝰ
P neceſſitatẽ vel fragilitate carnis vel volen
tes vel ĩuiti peccamꝰ . Dicendũ ꝙ ibi ðᷣe inui
tus aliqͥs peccare ñ ꝓ qĩodam voluntatis pei
uationẽè ſʒ p peiuatõzʒ volũtatis plene ſiue cõ
placẽetie:ſepe em diſplicet nobis q ſic ĩoedi⸗
nate mouemur-loqui ec de neceſſitate venia

liũn generaliter ꝙtu ad olĩla venialia ñ qᷓtũ ad

H b illud determĩate vł eẽ ad aliqð genꝰ ve⸗
nialis vt in muene foeti q̃ ñ pᷣt oĩio vitare mo
tus carnis.liczʒ vitare poſſet hac hoea vbł illa
et hũc motũ vel illuũ.G̊ boñ.ĩ ſcdo ſuo di.xlj.
Exemplũ hꝰ ẽ ĩ naue exñte in mari ꝓfoata in
pluribꝰ locis cuiꝰ quidẽ nauta pᷣt qðlibʒ fo⸗
ramen ſibi demonſtratũ obturare.ñ oĩa ſimul
et 16 licʒ poſſet ꝓhibere ĩtroitũ aq̃ ꝓꝑ vnũ foea
mẽ non tamen omeʒz aq ĩtroitũ·qe dũ vnũ ob⸗
turat aq̃ ꝑ al iud intrat. Dicit᷑ aut om̃e pecca
tũ voluntariũ.qe cauſałr ſolꝰ actꝰ volũtatis
q̃ velle eè peccatũ · fozmaliter tñ et q̃ſi eſſen⸗
tialiter ẽ peccatũ ñ tm actꝰ volũtatis ſʒ etiaʒ

aliaꝝ viriũ aĩe qᷓ pñt elicere ꝓꝑ habitũ vicij in

ſe exntẽ actũ vicioſũ:Inſtrumtaliter vo et ma
teriałr actꝰ o⸗ ganoꝝ et actꝰ ĩ materia recep
ti vt homicidiũ/foenicatio ſũt peccata. Ratõ
hꝰ e qe peccatũ ẽ auerſio a deo et duerſio de
oedinata ad creaturã · vñ ang.dicit li . ð libe ·
ar·ꝙ peccatũ ẽ ſpeeto ĩcõmntabili bono mu⸗
tabilibꝰ rebꝰ adhere · Nõ ſolũ aũt volũtas ſʒ
etiã intellectꝰ ꝑ actũ ſuũ puta diſcrededo a⸗
uertit ſe a deo et ↄuertit ſe ad creaturã ĩoedi⸗
nate. ſiłr iraſcibilis et dcupiſcibilis licʒ ſcðʒ

ſe ñ auertãt ſe a deo·qe deũ ſcdᷣm qð ſut vireſ

ſenſitiue ñ attingũt · tñ inꝙtũ a vol ũtate mo⸗
uent et in ꝓtũ aliqd ↄtra dei pᷣceptũ atti gũt
q̃ſi in alio et ꝑ ali ſe a deo auertut. G Gual.

Fd B nota ꝙ aſſignari p̃ᷣt dr̃a inter vicium.

peccatũ culpa · et demeritũ licet ſepe vnuz ꝓ
alio ſumat᷑ · vicium em̃ ẽ carentia habitualis
diſpoſitõis duenientis nature rei:vñ de aug·
iij·de li.ar .qð pfecte nature ð eſſe pſpexeris
voca viciũ · Deccatũ vo ẽ caretia actꝰ debiti
quo ad peccatũ omiſſionis vel carentia recti

tud inis ĩ actu ex eo qð declmat a regula ſua.

Eulpa aũt è ĩ actu ñ recto inꝙᷓtum e m ptãte

I

Illa vo diniſio qua greg xxj· moeal iũ diuidit

— — —

volũtatisdemeritum vero eſt culpa ꝓ ↄpatio
nem ad retributi onem·
Equĩ videre de ſcðo ſcz de diuiſione pec
cati Circa qð ẽ ſcienð ꝙ męr̃ ſnĩiaꝝ li:ij·
di.xlij. ĩnuit vij· diuiſiões pcti ſ̊m eiꝰ ðↄpatio

peccatũ ĩ pctã carnalia et ſpualia reducit ad

illã que ſumit penes actꝰ ſubſtratos · Et ſcdm/

qð dicit idẽ grego· ſepte c apitaliũ vicõꝝ qu
qz luůt ſpualia et duo carnalia: peccata quidez

P nẽ ſeptep lice· pᷣt em̃ Opari pctim̃ peĩo ad cãm ſpualia dicũt' qᷓ pficiũt᷑ ĩ delectatõne ſpuali.
. ex qua hʒ oetũ et ſic diuidit ĩ oeigiale et actu carnalia vo qᷓ ĩ carnali vt gula et luxuria · vñ *
ale· Scðo ad penã ad quã termĩat et ſic diui j·:coꝛx · vij. mũdemꝰ nos ab oĩ inqnamto car
d in moetale et veial.qñ em̃ qs peccãdo ab nis et ſpũs. Siłhr ad gał · v. vhbi ðe manifeſta
p vVltimo fine auerti ꝙᷓtũ ẽ ex natura pcti et vir ſũt opa carnis ꝛc. Caro im glo·ibidẽ ſumitur
tute peccãtis ireepabiliter labit qe peĩcipiuzʒ ꝓ hoie carnaliter viuete et i6 illa dicũt᷑ opa
e vite ſubtrahi.et iõ ille ðe peccare moztaliter carnis qe fiũt a carnali hoĩe· Dicit᷑ aũt ſpeali
eternaliter puiendꝰ.qui vᷣo peccat citra auer ter de luxuria:.j.con· vj·q̃ foeænicat in copuſ
re ſione a deo ex ipᷣ̃a rõe pcti repabiliter deoedi ſuũ peccat · qe etiã in hꝰ pctõ quedã iniuria fit
ie nat᷑.qe peĩcipiũ vite ſaluat·iõ ðe peccare ve⸗ coepi dũ inoedĩate maculat· Fnaricia vo que
e nialiter · qe ſcʒ nõ ita peccat ꝙ penã ĩtermĩabi rũ peceatis carnalibꝰ numerat ad eph· v. ac
lẽ mereat Vñ auꝰ. ſupꝑ jo.crime ẽ qð dãnatõz cipi inꝙᷓtũ res ĩ qua delectat auarꝰ ẽ coepa
0 meret veniale aũt e qð nõ merer dãnatõz · cri lis · ſed ipᷣa delectatio ptinet ad ſpiritũ · et 1ðo
hl mẽ noĩat pctm̃ moetale · Opponũt i⸗ moetale ſedᷣm grego· eſt ſpũale peccatum· .
19 et veniale ſiẽ repabile et rreepabile · hoc dico Equĩit videre de 3 ſcz de Opatõe Pctõꝛ.
8 p peincipiũ ĩteriꝰ nõ aut ꝑ ↄpatõʒ ad diuiam aood inuicé ˖ Circa qð nõ ꝙ vnn Pctĩ dicit
. virtutẽ qꝗ repare p̃t omez ĩfirmitatẽ · tercio cõ⸗ maiꝰ Suius alio. xij:modis· peĩo cãlitate vt
4 patur pctm̃ ad motiuũ et ſic d iuidi ĩ pctm̃ ex petm dyaboli cuiꝰ iuidia moæs ĩtroiuit in oe⸗
5 amoee male ipflamate et ꝓctm̃ ex timoꝛe ma⸗ bem teree . ? gnalitate vt pcti ade qõ in oms
8 le huĩliante· q diuiſio ponit᷑ ab aus· ſuꝑ ilt8 hoĩes ſe diffudit· 3ʒꝰᷣ enozmitate vt pctm̃ iude
i põ· incenſa igni et ſuf foſſa· vtrũqʒ tñ hoꝝ re qrto ingtitudĩe vt pctm̃ eiꝰ qꝗᷓ ꝓła gr̃anx dona
ducit ad amoæs ſui Ideo em̃ ppõ vel bona ap⸗ recepit·v· piculoſitate vt pctin ignoꝛãtie· ſexꝰ
. petit vel mala refugit qę⸗ ſe diligit · vñ dt auꝰ inſepabilitate vt auaricia q vicijs alijs cũᷣ Ho
xiinj · de ci · dei · c · vltio ꝙ ciuitate babiloĩs fa mie doſeneſcẽtibꝰ ſola iuueneſcit⸗ ſeptio impo⸗
amoe ſui vſqʒ in ðdtemptũ dei ·q̃rto Oparat ad tuĩtate vt ſuꝑbia qꝗ etiã qnʒ ex boĩs opibus cõ
actũ ſubſtratũ et ſic d iuiditur ĩ pctĩ coedis ſurgit:octauo ꝓnitate vt luxuria. ix. maioei
oeis et opis im hiero·ſuꝑ ecc. v .Opat ad ꝓ⸗ gratie ĩpugnatõe vt pctm̃ ĩ ſpmſanctũ · decio
n ſonã offeſam et ſic ẽ diuiſio pcti ĩ deũ in ſe et offeſe magnitudĩe vt ydolatria/x)· maiori re⸗
ſ⸗ in ꝓximũ vt habe eẽ ab yſið · in li :·de ſũ · bo · ſiſtedi facultate vt pctm̃ ade·xij. maioei im ꝓ
ul ſexto ↄpat ad p̃ceptũ cui oꝓpomt et ſic diui pitate et libidie et c pctm̃ cuiꝰ libet gnis fie
ea dit ĩ delictũ et ↄmiſſum ſiue ĩ pctm̃ omiſſioĩs ri p̃t altero maiꝰ.&t hi modi ſueuerũt a do⸗
b: et mſſioĩs · peimũ ẽ dtra p̃ceptũ affirmatm̃. ctoeibꝰ aſſignari vt dicit boñ· pᷣt etiã addi pᷣ⸗
ca ſcðz dtra negatiuũ. St ẽ delictũ carẽtia actus dictis q vnu pctm̃ ðe graniꝰ alio ceteris pari
us debiti · Cõmiſſũ vo eſt caretia boni debiti ĩ ali bus.vno mõ rõẽe obiecti peĩicipalioeis. Inueni
en⸗ quo actu volũtatis · vn nõ opoetet ꝙ delictuz unt᷑ tñ et alij mõi ſo iſti ſufficiãt ad pñs tãqꝙ;
ii materialiter oſiſtat ĩ aliquo actu:qe nõ opoæ⸗ magis ↄſueti gra beeuitatis Obicit᷑ ãt Otra
n tet ꝙ caretia actꝰ debiti ↄſiſtat ĩ aliquo actu HG qd dictũ ẽ m. viij· mõ ſcz luxuria ẽ pctm̃
n ſubſtrato illi caretie .· Nec eẽ ſzm richdelictũ Fuiꝰ ꝓn tate qe g̊S o ·deĩ moea: ꝙ peccata car
e pᷣſupponit necio vel ĩcludit alique actũ tanæ; nalia ſũt mĩoeis culpe ꝙ; ſpũalia:nõ gꝰ luxu:
ſui cam vel occaſiõz · Sʒ obi ↄtra hoc qe de ria ẽ grauiꝰ pctm̃ ꝙᷓ peccata ſpualia: d H di
de lictũ ẽ pcẽtm̃ actuale · go oſiſtit ĩ aliquo actu. cenð ꝙ verbu gg.ñ dz itelligi q̃i qoͤlibet pec
be⸗ pᷣterea om̃e pctm̃ ẽ voluũtariũ.gꝰ oſiſtit m ali⸗ catũ ſpuale ſit maioeis cełpe quolibz pctõ ear
in⸗ quo actu volũtatis · *peccatũ actuale ſcða nali.ſʒ qe ↄſiderata ſola deñtia ſpũalitatis et
c, qð diuidit otra oeiginale nõ eſt tm̃ actus de carnalitatis grauioea ſũt peccata ſpualia ce⸗
a⸗ foematõis ſzʒ etiã omiſſio actꝰ oᷣbiti ꝓ tpe quo teris paribꝰ cuiꝰ rã ẽ qe qᷓnto ẽ vehemẽetiꝰ im
: debet· VYolũtariũ ec nõ tm̃ ðᷣe actꝰ volũtatis ulſiuũ tãto hõ minꝰ peccat· ꝓctm̃ aũt carna
, z etiã illð qð ẽ in potetia nrᷣa vt fiat vł nõ fi⸗ le bj vebemotis impulſiuũ· i. Ocupiĩam carnis
eſ at· ex nij· eth.c.vnj.vñ ipᷣm velle dici pᷣt volũ nobis innatã et iõ inꝙtũ huiõi ẽ minoꝛis enl
o⸗ tarium inqᷓtum eſt in poteſtate volũtatis vel pe. qð aũt dictũ eſt ꝙ luxuria è grauius petm̃
i le et nõ velle · ſeptio ↄpat pctm̃ ad vicia que Ppnitate intelligit nõ ꝙ offeſ ſit Suioe ſů qe
4 oeiñtur ex ipᷣo et ſic dimdit m ſeptẽ vicia ca⸗ ꝗpter maioeẽ ꝓnitatẽ ẽ ibi pugna maioe et ꝑ
. pitalia · de qbus redre infra vbi agetur de cꝗ̊ ons culpa mĩoe vt dictũ eſt Qð vero de . iij.
peceati ſzm qð vnũ pctm̃ ẽ cã alteriꝰ.· lnue⸗ eth.q; peccata intpantie ſũt maxie ex ꝓbeabi
6 niüt etia et alie diones qᷓ tñ ad hãc pnc redu . lia puta gula et luxuria · B tãto ðe qę ſũt cir
ci vt illa qua dmidit jeo can In Ocupiſcẽti ca delectatões illas qᷣ ſut ↄn‚nes nobis et beu
4 am carnis:Ocupĩam oculoꝝ · et ſupbiaz vite · tis vñ qdãmõ hõ ꝓ h pctã reddit beutab et in
4 reducit ad illã qᷓ eſt ex pte motiui Silr illa qᷓ de eſt ſicut dicit gregoeius ſunt maioeis in
yſið · diuidit peccatũ in peccatũ ex malicia ex famie.

infirmitats et ex pigricia de quibꝰ ifra dicet

An qua potentia aĩe ẽ peccatũ ti · vij ·

R

Oſtea oſiderandũ ẽ ð ſubiecto peccati
Circa q ſcienò ꝙ in ꝓctõ cia pñt an⸗
derari · peimn e mp̈ε aαο cMäâο iͦſ
6. Scòm e iiꝰ actꝰ vb omiſioĩs deoæzviatio-
Terciu e culpabilitatis ipiꝰ deoedĩiatõnis rõ

Hhic em accipimꝰ ꝓctin ꝙꝓ culpa.· Quãtũ ad pei

mu ho triu ille potetie ſũt ſubiectũ peccati

P qs elicit ille actꝰ q eſt pctm̃. ꝙ;tuũ ad ſecuð
me è dicenðò G excepto ꝙ actꝰ deoedĩatꝰ e ĩ il
la potetia a qua elicit᷑ ſiẽ ĩ ſubiecto imediato
et meoiãte ipo actu e ĩ potetia ſic ĩ ſubiecto.

q;tũ ad terciũ ome pctin e i ſola volutate vt ĩ
ſubiecto· Et ſic dt aug.ĩ li.de duabꝰ aĩabꝰ p
nõ n volutate peccat. hʒ tn malus actꝰ rõem
culpe nõ mꝙ;tue ĩ volutate.ſʒ in ꝓtũ è a volũ

tate: vn aug:j.de li.ar.culpa e malũ qð faciꝰ
pena vo mlu qð patim .hec rich̊. Quid de
deoediato motu ſenſualitatis. nuqᷣò eè in ſenſu
ſenſualitas p̃t dupᷣ

al itate ſic ĩ ſubiecto. N

Oſiderari :· vno mõ ſcðʒ ſe et ſic nõ è ſubiectum
Peccati · qe ſic ẽ Oũis nobis et bentis &Rhοmõꝗ
in oediatõe ad rõzʒ ſcʒ metũ ẽ a rõne ꝓſuaſibꝛ

lis.et ſic p̃t eſſe pctin in ea· Scieð aũt ꝙ ĩo⸗⸗

Omatõ ſenſualitatis qñꝭ è ſine om̃ culpa cum
ec qnʒ vitari nõ poſſit vt qn volũtas nõ è cã il
lius deoediatõis nec ↄmittedo nec omittedo

nec antecedeter nec Ocomitãter. Qñnz ãt eé cul

pa velalis materialiter ĩ ſenſualitate. foemali
ter aut nuꝙ; ſed ĩ volũtate· Et hoc ẽ qñ ĩſurgit

ioedinatõ in ſenſual ſtate ꝓꝑ negligetiã voluùta
