expenoit vltra debitũ modũ · Et ðe grece bo⸗
nauſia a furno dicta:qꝛ ſcʒ ad moduʒ ignis qᷓ
i furno ↄſumit oĩavñ latie p̃t ↄſuptio dici:
De pacientia et longanimiate ti xxxviij.
Einde oſiderandũ e de patieétia. Circa
quã ſciendũ ꝙ pacietia ꝙ;tũ ad habitũ
pon virtꝰ ꝓ quã mala equo aĩo tole⸗
ramꝰ vt dicit aug.li. de patiẽtia. Quantũ ad
delectatõem quã hʒ in actu po' inter fructuſ
Gab . v·. St pci pue qᷓtuʒ ad hoc ꝙ anmꝰ ꝑ pa⸗
ti entiã pᷣſeruat ne triſucia obenat.p hoc aũt
qð ðꝛ iac.j.patietia opꝰ pfectum hʒ.habe' ꝙ
pPatietia ẽ ꝓpfectios ſcdᷣm qd alijs vtuubꝰ .ſ. ꝙ;
tuũ ad tolerãtiã aduerſoꝝ·ñ aut ꝙ ſit pfectio⸗
ſimpliciter · Cauſat' aut patietia ſcm qð ẽ vir
tus a caritate ſcòm illud.j.coꝝ ·xiij: caritas
paties e.H̊ aut ha beri n p̃t niſi ꝓ gratiã ſcðᷣm

zlud Eo⸗vrcoritas dei diffu:e in coꝛdi. nr̃is

— —- — — — — ⸗
p ſpmſanctũ ꝗᷓ datꝰ ẽ nobisvñ pz ꝙ pati ẽtia
ſine auxilio gtie ñ habe. Non e aut patientia
idẽ ꝙ longanimitas. Sicut em̃ magnanimꝰs tẽ
dit ĩ magna ſic et lõganimis tedit ĩ aliqᷣd qð
diſtat in Ionginquũ .· St 16 ſiẽ magnammitas
masis reſpicit ſpem tendentè ĩi bonũ ꝙ;ᷓ auda
ciã vel timoes vel triſticiã qᷓ reſpicit malũita
et longanmitas· vñ magis vide ↄuemre cuzʒ
magnanĩtate ꝙ; cu patietia Seðʒ tñ ꝙ ſub rõe
mali ↄtriſt tis reſpectu cuiꝰ ẽ patietia:pᷣt cõ
Phendi et dilatio bom ſperati qᷓ punet ad lõ⸗
ganitateʒ. t laboe que ſuſtinet hõ in ↄtinua
ta executõe opis bom.qᷓ ptinz apb oↄſtantiã tã
lõganitas ꝙ;ᷓ oſtãtia Ophenduntc ſub patia
De pſenerantia et oſtantia et vicijs oppoſitis
ti · xxxix.
QOſtea oſiderandu ẽ de laoppaüue:
8.

Pꝛeio de ipſa. ſcdo de vicijs oppoſiti
CLirca pemmũ ſciendũ ꝙ pſeuerãtia é q2
a virtꝰ ſpealis ad ꝙᷓ ptinet m opibus vtuo
ſia diuturnitatè ſuſtinere ꝓut ẽ neceſſe.vñ diẽ
tulliꝰ in rethoꝛica ſua ꝙ pſeuerãtia e in rõne
bene dſiderata ſtabilis et ppetua pmãſio.Qñ
aunt dicit aug. li.de pſeuerãtia ꝙ nullꝰ poteſt
diei pſeuerati habere dũ vimt miſi pſeueret
vſq; ad moete. ſumit pſeuerantiã P actu eius

Oſumato.Conueniũt aut oſtãtia et pſeuerãtia

in fine · qe ad vtrũqʒ; ptinet ĩ aliquo bono fir
miter pſiſtere· Differũt aũt qe pſeuerãtia Pe
facit pſiſtere otra difficultcate qᷓ ꝓuenit ex di
uturmtate actꝰ.ↄſtantia vo ↄtra difficultatẽ
ꝗPuent ex alijs ĩpedimentis exterioeibꝰ
Queri aut vti pſeuerãtia indi Zeat gabe
ce· H ſic. vñ aug.li. de pſeuerãtia dicit aſ
ſerimns eſſe donũ dei pſeuerantiã ꝗᷓ vſqz in fi
ne pſeuera iſ xp̃o. VYt em̃ pza ex pᷣdictis Pſene
ratia e dupłr. vno mõ ꝓ habitu pſeuerãtie
ſcdz e virtus et ſic indiget dono hĩtualis
Stcie ſicut et cetere vtutes infuſe. Flio mõ P
actu pſe eueratie vſqz ad moete durate⸗ Et ſedz
Hhoc indi get ñ tm̃ gratia habituali.ſjʒ etiã gra
tuito dei auxilio ↄſeruãtis hommè ĩ bono vſ
q; ad finẽ vite. qe cum libeꝝn arbitriũ de ſe ſit
vertibile et hoc ñ tollat ei ꝑ gr̃as habituala

1

pñtis vite ñ ſabeſt ptãti liberi arbitrij eẽ ꝑ S⸗
tiã ĩfoemadi vt ſe imobiłr ĩ bono ſtatuat· liczʒ
m eius ptãte ſit ꝓ hõ eligat/ꝑlerũq; em̃ e in

ptãte nra electio nõ aũt executio· hec tho.

Squit videre de ſcòo ſczʒ de vicijs oppo⸗
itis pſeuerãtie· ſ. de mollicie et ꝓtinatia
De mollicie igit ſciendũ ꝙ oppo' pſeuerãtie
vt valt ꝓh̊svij/ethi.ð̊e aut ꝓPeie ſcᷣm ph̊ᷣm
mollis qui reced a Hana pter triſticias cau
ſatas ex öfectu electcionu qi cedes debili mo
unenti? Sz obi qe ſuꝑ illud.j.coꝝ · vj:nec ad
ulteri nec molles dicit glo.i.muliebeia patie
tes.ſed h oppo caſtitati ergo ꝛec · pᷣdicta
molliu es dupłer cauſa?. vno mõ ex ↄlſuetudie
cũ em̃ aliqͥs ↄſuemit voluptati bꝰ frin diſfici⸗

lins p̃t eis carere·Alio mõ ex naturali diſpo

ſitõe qe ſcʒ hʒ animù minꝰ ↄſtante ꝗpter com
plexionis fragilitate et ſic ↄopat feia ad ma⸗
ſculos vt dᷣe:vij.ethi⸗Et iõ illi qui muliebeia
pꝓatiunt dicun᷑ molles qſi effecti mul iebees
pPeio mõ mollicies oppo' ꝓſeueratie: ſcõo mõ
caſtitati. De ptinacia aũt ſciendũ ꝙ opponit
pſeuerãtie vt vult tulliꝰ ĩ rethoei-ſua-ſic em̃
dicit yſið· li· ethi. ptinax ðe qui eſt ĩpeudeter
teneg qᷓſi oĩo tenaxet idẽ ðᷣe ꝓtinax·qꝛ in ſuo
aꝓpoſito ad victoꝛiã pſeuerat.pſeuerat em ĩ ꝓ
peia ſententia plus ꝙ opoetet mollis minꝰ ꝙᷓ;
opoetet-pſeuerãs ant quantũ opoætet
De tꝑantia et imtpantia et ſenſualitate ti.xl.
Onſequẽter ↄſiderandũ è de tpantia.
St peio de ipſa poſtea de ptibus eins.
Circa peimũ peimo dicendũ ẽ de tpan
cia· ſcᷓo de vicijs oppoſitis Circa peimum
ſciendũ qð nomẽ tpantie dupꝑłr ſumi pᷣt. vno
mõ ſeðʒ ↄmunitate ſue ſcniftcarsie et ſic eſt
virtus generalis q ſignificat quandã tẽperi
em. I · moderatõzʒ quã rõ ponit in humanis o⸗
penibus et paſſombꝰ qð e ↄmune ĩ omm mo⸗
rali vᷣtute.· Gllio mõ anthonomatice ſcòm qð
refrenat appetitũ ab hiſ qᷓ maxime alliciũt ip
ſum et ſic è ſpealis virtꝰ vtpote hñs materiaʒ
ſpecials. Eſt em circa delectatõs maximas cu
iuſmodi ſut delectatões tactꝰ.ſ.ciboꝝ et po
tuum et venereoꝝñ è aũt circa delectatõs a
lioꝝ ſenſuũ peincipaliter ſa ex ↄſeqñti · ſ. inq;
tũ referunt ad delectatões tactus
. Aauñ videre de ſcdo. ſ. de vicijs oppoſi⸗
tis tẽperãtie circa qð ſciendũ ꝙ oppo' ei

intpantia ſcm exceſſum et e viciũ maxie exꝓp

beabile.vt vult ph̊ᷣs .ij .ecthi. ꝓ eo ꝙ ẽ circa
delectatõs ↄmunes nobis et beutis et p̃t ali
qñ eſſe pctmĩ moetale aliqñ veniale vt ꝑ ſe pzʒ
Opponit etiã ei ĩſenſibilitas ſceðz defectũ vt
pult ph̊s ſeðo et iij:ethi.ſiq̃s em̃ intm̃ ð lecta
cione refugeret p necia ad ↄſeruatõz nature
idinidui ł ſpeciei p̃termitteret peccaret qᷓm re
pugnãs oedòmi naturali et B ptinet ad viciũ ĩ
ſenſibilitatis· Sciendũ tñ ꝙ ab huiõi òlecta⸗

tõibus ↄſequetibꝰ huiõi opatões qñqʒ ẽ lau
dabite k ec neceſſariũ abſtinere ꝗꝓpter aliqueʒ

finẽ ve ꝓpter ſanitatẽ coꝛpale vel ꝓpter alicꝰ
officij executõz. k ꝓpter aĩe recipiendã ſalutẽ
ł apter diuioꝝ oteplatõzʒ nec aliqð p̃dictoꝝ

Piinet ad ĩſenſibilitate qꝛ ſũt ſcðʒ rectã rõem

—= — r

—
—

ꝛ ——

¶De partibus tpantie in omuni ti. xlj.

et penno m cõi. ſcdo in ſpeali. Circa

Einde olideranò eſt de ptibꝰ tpantie.
R peimũu ſcienð ꝙ tulliꝰ in retho. ponit

tres vᷣtutes tpantie. ſcʒ ↄtinentiã. clemetiã et

modeſtiã. Qacrobiꝰ vo ſupꝑ ſomniũ ſcipioniſ
Ponit multo plures·ſcʒ modeſtiã verecundiã
abſtinentiã caſtitats honeſtatẽ moderacionez

parcitatẽ ſobeietatẽ eꝑpudiciciã· Indeonic?

aut dicit ꝙ familiares tpantie ſut auſteritas.

Otinetia Huilitas ſimplicitas oenatꝰ et bona

oedinatio et ꝑ ſe ſufficientia.haꝝ aũt vᷣtutũ
due ſũt ptes itegrales tpantie ſcʒ verecũdia
P quã aliqs refugit turpitndinẽ tpantie ↄtra
riã · vt ſumac verecũdia nõ ꝓ paſſione ſp peo
habitu· Et honeſtas pꝑ quã aliqs amat puleni⸗
tudine tpantie· ptes vero tpantie ſubiectiue
ſũt qᷓtuoe.tpantia em eſt circa delectatões ta
ctus· qua qdam oedinant' ad nutrimentũ-
et i his quantũ ad cibũ eſt abſtinena.quantũ
aò potũ e ꝓpeie ſobeietas. quedã vero oedi⸗
nant' ad generatõeʒ· et in his quãtũ ad dele⸗
ctationẽ pncipalẽè ipiꝰ coitus e caſtitas. qn⸗

tũ vero ad delectatões circũſtantes qᷓ ſeʒ ſut

in oſculis tactibꝰ et amplexi bꝰ attẽdit pudi
cicia· Dartes vo tpantie potetiales. quedam
refrenãt appetitũ in interiozꝛibꝰ motibꝰ aĩe.
qdam in exterioeibꝰ motibꝰ cospis· quedã in
rebꝰ exteri oꝛibꝰ.Deeter motũ auᷣt denpiſcen
tie que moderat et refrenat tpantia tres mo⸗
tus inueniunt᷑ m aĩa tendẽtes in aliqò.pᷣmꝰ
qdeʒ e motꝰ volũtatis Omote ex ſpe reſpectu
paſſionis · et hũc refrenat otinentia ne ſcʒ hõ
nimis vincat'. Eliꝰ ẽ motꝰ ſpei et audacie qᷓ
lſequic ip̃aʒ quẽ refrenat huĩlitas.Cerciꝰ ę
motꝰ ire tendetis in vĩdictã que refrenat mã
ſuetudo ſiue clemẽétia Motus aũt et actꝰ co
poeis refrenat modeſtia quã andeonicꝰ diui⸗
dit in tria ad quoꝛ p̃ᷣmũ ptinet qͥd et q? oꝛ⸗
die ſit agenð et qᷣd dimittenð·et quo ad ̊ po

nit bonà oedinatõez & bd ꝙ bõ in hoc qd

agit decentiã ſernet et ſic poĩt oꝛnatũ.terciũ
e in colloquijs amicoꝝ vł qbuſcũqʒ alijs et
ſie ponit auſteritatem. Circa vo exterioza du
plex e moderatio adhibẽda. peimo ↄtra ſup⸗
flua et ſᷣc ponit parcitas vel p ſe ſufficietia.
ſcõᷣo otra nimis exquiſita et ſic ponit᷑ mode⸗
ratio vł ſimplicitas.
ſDe cõtinentia et gula ti. xkij.
Oſtea oſideranò e de ſmguł ptibꝰ tẽ⸗
pPerãtie · et qdez de Ptibꝰ eiꝰ integrali
vraus ſcʒz verecũdia et honeſtate ſuffici
nt dicta m ti · pcedẽti · Vñ dicenð ẽ de ptibꝰ
eiꝰ ſubiectiuis.et peĩo de abſtinẽtia.ſcëo de
ſobeietate· tercio d caſtitate · Circa pᷣmũ peĩo
dicenð ẽ de abſtinetia.ſcᷣo ð vicio ſibi oppo
ſito ſceʒ ð gula.De ieiunio vo q̃ è actꝰ eiꝰ age

tur ĩfra tractatu de pemitẽtia Circa peimũ

ſcienð ꝙ nome abſtinẽtie ĩpoꝛtat ſubtractõʒ

ciboꝝ · Baũt ſm qð ↄſiderat abſolute ſigni

ficat qdᷣdã indrnsſʒm aũt qð e rõe regulata
ſigficat vᷣtutis habitũ ł actu et h ſignat.ij.

pe·j · vbi de miſtrate in ſcia abſtinentiã . G̊ em
oſtedic ut hõ a cibis abſtineat ꝓut optet. vt

ſm qð dicit augꝰ ho faciat ꝓ oↄgruætia hoĩm
cũ quibꝰ viuit et pſone ſue: et ꝓ valitudò mis
ſue neceſſicate. 4
Squin videre de ſcðo ſczʒ de gula. Et cir⸗

ca hãc qrunt pła ſcʒ vtv gula ſit petim

„

S ſic. qe reddit appecitu ededi et bibedi
ĩoedinatũ ſjm qð ab oedĩie rõis recedit ut dit
Sres·xx· moz.ꝙq ad ↄflictũ ſpuał agonis nõ

aſſurgit niſi peiꝰ hoſtis itra nos poſitus ſczʒ

Sula deuincat᷑.· Vtꝝ ſit pctm̃ moæetale. x
ſi ſit tãta ĩoedĩatio eiꝰ ꝙ hõ ſit paratꝰ facere
Otra dei p̃ceptũ ꝓpter hmmoi delectatõeʒ erit
petm̃ moetale.Et ſic dit greg.xxx. moꝛ. qnqʒ
duante gula ome qð hores foetiter egeruũt p⸗
düt. Si vo eiꝰ inoedĩatio ſit ĩfra deũ ut qe li⸗
cet nimis ↄcupiſcat qs ciboꝝ delectatõz nõ
tñ ꝓPter HGq̊ aliqd faceret otra dei lege è pctm̃
veiale · Et ſic dit aug· ĩ ſermõe ðð purgatoeio.
quoties aliq in cibo et potu plus accipit ꝙ;
neceſſe ſit ad ꝓctã minuta noueris ptinere.
9 Quot et q̃ ſũt ſpès gule.c ꝙ ſut qnq; vt
it greg·xxx· moꝛ.et hñc' de ↄſec.di.v.et cõ
rine ĩ hᷣ vſu· p̃peopere laute nimis ardẽter
ſtudioſe . ppeopere·i.añ debitã hoeã.laute.i.
quantũ ad p̃cioſitate cibi.nimis·i.in quãtita
te:ardeter.i.nimis aunde et guloſe.ſtudioſe.
ſczʒ ꝙᷓtũ ad nimiã curã pᷣparatõnis. Et he ddi
tões imoderatõis attẽdunt' cõir in cibo et in
potu.iSʒ qñ ĩ dictis ſpeẽbꝰ gule ẽ pctm̃ ve⸗
niale et qũ moꝛtale· in peia ſpecie ſcʒ pee
Pere.nõ ẽ pctm̃ niſi voluptas cibi ſit in cã.
ſi em ſit ex aliq̃ᷓ necitate ĩfirmitatis ł itineris
vel hmoi nulli eſt peccatũ· Et etiã qñ volup
tas eſt in cã adhuc nõ ẽ peccatũ moetale niſ
appetitꝰ eſſet adeo immoderatꝰ ꝙ hõ ſeqret⸗
eu etiã ſi eſſet ↄotra dei vł eccleſie p̃ceptũ. In
ſcða ſpecie ſcʒ lauta p̃paratõe ſi fiat ex necita
te ĩfirmitatis vł peiſtine oſuetudĩs nõ e pec⸗
catũ.cũ hoc augꝰ in regula ſua ↄcedataliaſ
pe ccatũ eſſet · S ſi immoderãtia appetitꝰ eet
cauſa eiꝰ eſſet peccatũ nõ tñ moætale. mſi ap
petitus adeo eſſet effrenatꝰ. vt etiã ↄtra dei
vb eccie pᷣceptũ cib is illicitis ſine nccitate lł
diſpẽſatõe tpe ieiunij veſceree En tercia ſpe⸗
cie nõ eſt peccatũ ſi nõ ſnmat ſcienter vltra
WPoetione ſumetis iln qrta ſpecie ſi ſit ex ſola
natura nullũ e peccatũ.ſi vo tali delectatõni
rõ plꝰ ꝙ; optet ihereat ẽ pctm veiale. ſi ãt ta
lis delectatio ↄomibꝰ alijs ppona ſicut eſau
Pter eſcã vendidit permogeita ꝗpter qð re
ꝓPbatꝰ fuit hebee · xij. eſt pctm moetale. In qn
ta vo ſpecie ẽ peccatũ moetale qñ totꝰ aĩmꝰ
ẽ deditus tali cure. Cura vo hec eſt peccatũᷣ
veniale vel etiã nullu peccatũ cũ ſezʒ hoc re⸗
qrit infirmitas vł ↄoſuetude vł Honeltas ſiue
dignitas lcni rn Sula ſit viciũ capi⸗
tale . M ꝙ ſie quia eiꝰ filie ſi ut quĩq; vt vunl
greg·xxxj· moꝰ· ſcʒ mepta leticia ſenreilitas.
18 iocularitas qdazʒ ꝓuenies ex defectura
tõis ſinmũdicia qᷓ p̃t attendi ſzm moedinat
emiſſionẽ qᷓrũlibet ſuꝑfluitatũ.vł ſpecialiter
quantũ ad emiſſione ſemims. vnde ſup illu⸗
ephe · v. foꝛnicatio aute et omnis immũdicia
26. glo-i é incõtinentia ptinens ad tibidine

„

D

quocũq; mõ.multiloqmũ et ebetudo mentis
circa intel ligentiam ſczʒ ꝗpter fumoſitates ci
boꝝ pturbantes caput· “”
De ſobei etate et ebꝛeietate ti · xliij·
inde dſiderandu eſt de ſobꝛeietate et
peimo de ipa · ſcðo de vicio ſibi oppo⸗
ſito ſcʒ ebeietate·¶ Circa permũ nota
ꝙ oĩa que ad tpantiã ꝗpeie ptinent ſüt neceſ⸗
ſaria vite pñti et exceſſus eoꝝ nocet· et ideo
in omnibꝰ neceſſariũ eſt haber e menſuraz qðᷣ
pPtinet ad ſobeietatem · vñ dicit ſobeiꝰ quaſi
beiam.i.menſurã ſeruãs:idec noĩe ſobeieta:

tis tpantia ſignificat'· BGed modicus exceſſuſ
in potu ſcz ꝗ pᷣt inebeiare plꝰ nocet ꝙᷓ in aljs

et ideo ebeietas e ſpealiter circa potũ ·Re⸗
quirit aũt hec virtus in aliquibꝰ duplici ra

tõe: vno mõ qe ſunt ꝓnioees ad ocupiſcetias

vt iuuenes ꝓpter feruoeè etatis: et mulieres
ꝗꝓpter fragi litate metis · vn ſm maximũ vale⸗
rinũ mulieres apud romanos nõ bibebãt anti
quitus vinũ.lio mõ qę eſt magis neceſſaria
eis ad peiã opatione ipoꝝ · Vinũ aũt immo
derate ſumptu pcipue impedit rõis vſu.Et iõ
in ſenibꝰ m quibꝰ ratio vigere debet ad eru⸗
ditõnem alioꝝ et m epis et in alijs eccleſie
miniſtris qui denota mete debet inſiſtere ſpi
ritual ibꝰ officijs:et regibꝰ qui pꝑ ſapientiam
debent ſubditos gubernare. ſpecialiter dz in

eis ſobeietas eſſe · Ideo ðe adò tytũ.ij· exhoꝛta

re ſenes ut ſint ſobeij· et.j· thi.iij · optet ep̃ᷣm
ſobeiũ ee: et ꝓu.xxxj. noli regibꝰ dare vinũ.
SEquu' vndere de ſcdo ſcz ð ebeietate. cir⸗
ca qð ſciendũ ꝙ ebeietas dup' p̃t ſumi.

Sno mõ ꝓ defectu ꝗᷓ ꝓuenit ex nmmia vini po

tatione: et ſic e pena ↄſeques ex culpa K 0
mõ ꝓ actu quo quis incidit in illũ defectuz.
et ille actus dicic cauſare dupłr ebeietate.
vno mõ ex vini feetitud ine pᷣter opmionè bi⸗
bentis et ſic pᷣt eſſe ſne peccato. .lo mõ ex
ĩoedinata Oocupiſcetia et vſu vimi et ſie e pec⸗

rxatũ· Eſt aũt qnq; peccatũ moetale vt cũ quiſ

bene aduertit ꝙ& potus eſt potes inebꝛeiare et
talig ꝓpeie ðᷣe ebeiusqñ vero nõ aduertit tuc
pᷣt eſſe cũ peccato vemali Nota tñ ꝙ cũ ali
quis multũ cemedit et bibit hzm medicie oſi
lm ad vomitũ ꝓuocandũ nõ e reputandꝰ ſu
pPfluꝰ potus uel cibꝰ.potus tñ aque etiã te⸗
pide cauſat vomitũ et 16 ꝗꝓpter illã nõ excuſa
ret: ab ebeietate. Querit vt' ebeietas ex
cuſet a peccato.ih in ebeietate duo attẽdun
tur. ſcʒ defectus ↄſequẽes et actus p̃cedens.
Heimũ excuſat peccatũ mquãtũ inuolũtariuz
canſat ꝓ ignoꝛantiã. Circa ſcòm vo diſtigue
ꝙ ſi ex actu illo ſecuta ſit ebeietas ſine pecca
to. tuc peccam ſeques a culpa totaliter excu
ſatᷣ.vt foete ac cidit in loth.q̃ excuſat ab in⸗
ceſtu ꝗpter ebeietate eo ꝙ nõ diſcreuit ꝙ el⸗
ſent filie ſue · vt dicit aug.:xxij.li.ↄtra fauſtũ
Si aüt actus pcedeng fuit ulpabit ſic excu⸗
ſat. nõ a toto peccatũ ſeques eo qð redde

volũtariũ ex volũtate actꝰ p̃cedẽtis. ſʒ a tãto

q? dimmuit᷑ ibi rõ volũtarij. Quia tñ ex ebei
etate reſpublica multũ dãnificat. Ideo etiazʒ
ſm aliqᷓs leges poſitiuas faci entes aliqᷓ tur⸗

pia ex ebeietate puniunt᷑. Et qe cales oĩ pee⸗
cato ſe exponũt. iõ alicubi magis punmut ꝙ

ſi nõ eſſent ebeij vt magis ſolicig ab ebeieta⸗

te caueant: et credit rich. ꝓ ebius occidens
homine eſt reegularis.
L De caſtitate ti · xlin ·
Oea oſiderandũu e de caſtitate· et pei.
mo de ipa. ſcòo de vᷣginitate qᷓ eſt ꝑs
caſtitatis· terei de luxuria qᷓ oppon

Libi. Circa peimũ ſcienõ ꝙ nomèẽ caſtitatis ſu

mit᷑ ex ho ꝙ p rõem ↄcupiſcetia caſtigat q̃ e
ad modũ pueri refrenãda. vt patz ꝓp phᷣm · nj⸗
ethi. vñ caſtitas inquãtũ e ſim rõezꝭ opantis
e vtus. Inquãtũ vo habʒ delectatõez in actu
ſuo ↄnumerat᷑ ĩter fructꝰ gab · v. Doteſt autẽ
caſti tas ſum dupłr ſeʒ ꝗpeie et ſic ẽ ſpecialiſ
vtus hũs ſpealẽ materia· I.delectatões vene
reas. et methaphoeice et ſic ẽ caſtitas ſpual
q̃ & q mens boĩs delectabiliter ↄiũgit᷑ deo ·
ſim m.ij.coꝝ · xj. deſpõdi vos vni viro vᷣgi.
ca:exhi:xp̃ᷣo i at delectabiliter ↄtra debitũ
oedĩis diuini pigat᷑ qbuſlibet rebꝰ alijs di
cet foenicatio ſpaalis.ſjm illud hiere · in · tu
ãt foenicata es cu ama:mł. Scòo mõ accipiẽe
do caſtitate eè virtꝰ generab ge ꝓ quãlibet v⸗

tute meg retrabit ne rebꝰ illicitis delectabꝛ

Liter igat peicipaliter tñ hmor caſtitatis
r oſiſtit i vtutibꝰ cheologicis q̃bꝰ mes diũ⸗
git deo· Sʒ qũo ſe hʒ pudicicia ad caſtita⸗
te· H pudicicia ð a pudoee in quo verecun
dia ſignificact. t iõ optet ꝙ pudicicia ρ
ſit circa ila de qbꝰ hoĩes magis verecudãat
vt de venereis · Intm etiã ut dict aug · vere
cudia nõ careat ↄcubitꝰ ↄiugab Et h qe mo
tus illo mẽbeon nõ ſubdit imperio rõis:
Verecũdat᷑ ãt hõ nõ ti de mixtõe venerea ſʒ
etiã de qbuſlibet ſignis eiꝰ ut dit phᷣus ĩ.ij·
retho.vt ſut aſpectꝰ impudici:tactꝰ.oſcula.
Ot qe hᷓ ſolẽt magis repᷣpedi:iõ pudicicia ma
gis reſpicit hmoi ſigna exterioea: caſutas ãt
magis ipazꝭ omixtione: et iõ pudicicia ad ca⸗
ſtitate oedinæ n qſi vtꝰ ab ea diſticta ſe̊ ſic qᷓ
Oã circũſtantia eiꝰ.qñʒ tñ vnũ ꝓ alio pon᷑ᷣ.
De virginitate te xlv.
Olea dicendu e de vginitate . et peio
de eiꝰ eſſentia et qdditate ſcz qd eſt et
vñ de. ſcðo de eiꝰ amiſſione · tercio de

pmio aureole virginitati debite⸗ q̃rto de vir⸗

n oecrars⸗ Curca peimũ ſcienð ꝙ m
rich;. vginitas p̃t duptᷣ ſumi · vno mõam ꝓpeie
ꝓ mtegritate carnis· et ſic qlibet mulier naſ⸗
cit virgo:et ſic nõ e virtꝰ q tota eſſentia c
iuſ libet vtutis è in aia ſzm aug.j· de ci. dei .
xvij. & lio mõ p̃t virgĩtas ſumi ꝓ habitu quo
niſi rõnabił necitas aſſit vacãdi copł e carna
li.determmat volũtas ad reſpuendũ ꝓmpte
et faciliter oem delectatõez venereã etiã lici
tã· ut mes liberius ſpũalibꝰ vacet. qe ut dici
tur.j.coꝝ· vij virgo cogitat q̃ᷓ dñi ſunt ntt ſit
ſancta coepoee et ſpiritu. St ſic dicit augꝰ:li:
de nuptijs et ↄcu:ꝙ virginitas e mi carne coe
riptibili incoeruptõnis ꝓpetua meditatio · P
meditatseʒ ĩtelligit᷑ ꝗpoſitũ rõis q̃ dʒ eẽ ꝓpe
tua qe ad ho ꝙ ſit ve vgo dz B gere ĩ ꝗꝓpoſito

— — —

„ — —⏑ E

vt ĩ hꝰ pſeueret ꝓpetuo. et hoc mõ vᷣginitas
virtus. Ex pᷣdictis pʒ ꝙ vginitas carnis nõ
de eſſentia vdutis vginitatis ·ſj e qdã eiꝰ de

coe accñtalis extriſecus exiſtes ꝗpter qð pdi

pt hne diminutõe virtutis vginitatis vt pz in
virginibꝰ violenter oppᷣſſis m ang.j·.de ci ·
dei · c · xvij· et · xix · Vbi dicit expeeſſe ꝙ ſi ĩ vio
tenter oppᷣſſis pudiciciꝗg piret animi virtꝰ nõ
eſſet· IZmiliter habet.xxij ·q v.in pemcipio
et.c.tolerabiliꝰ.hec rich;. ddit aut virgimi
tas ſupꝑ caſtitatẽ Oiugalem ſtatũ ꝓfectionis:
Et m aliquos nõ diſtinguit᷑ ab ea p eſſentiã
led difrerut ſicut virtus pfecta et impfecta:
Et huiꝰ ſententie fuit neß Feðm vero alios
eſt virtus ſpecialis diſtincta ab ipᷣa p eſſen⸗
tiã ꝓpter ſpecialem difficultate quã habet et
Huius ſententie fuit tho in ſcòa ſcòe. 6 ed
obicit cõtra p̃dicta ·qma nulla virtꝰ ꝓditur
ſine peccatoſed virginitas pditur ſine pec⸗
cato ꝓ matrimoniũ·ergo nõ eſt virtus· d hꝰ
reſpondet tho.qꝙ licet ſine peccato pdi poſſit
integritas carms nõ tame virginitas m qð
eſt virtus·qe impoꝛtat ꝓpoſitũ voto firmatuʒ
integritatis ꝓpetuo ſeruande.dicit em̃ augꝰ
li ·de virginitate ꝙ pꝑ virginitate integritas
carms deo vouet' oſecrat et ſeruat·et ſic pa
tet ꝙ nõ ꝓditur ſine peccato hec thoFliqui
tamen dicũt ꝙ ſtatus ꝓfectionis quem dicite

vltra caſtitatẽ vmgale pdi poteſt ſine pecca⸗

to· Doteſt etã dici et meliꝰ ꝙ ſi modo neceſ ·
ſitas immineret vacãdi copule carnali ex p̃⸗
cepto dei:ſi virgo ꝗꝓpter hoc tantũ carnaliter
copularet᷑ firmiter ꝓpones ꝙ hac neceſſicate
ceſſante oĩmode cõtineret. in ea virginitatis
habitus non minueret et adhuc vere virgo
eſſet mente licet nõ ſm ↄmun vſu ſim quem
dicit virgo q̃ copule carnali nunqꝙ; ↄſenſit.
hec ric;. Nõ ſolu aũt virginitas eſt virtꝰ ſed
eſt maxima virtutũ in genere caſtitatis · Et qꝛ
caſt:itati attribuiv decoꝛ·ideo p dſequens at
tribui᷑ virginitati excellentiſſima pulcritu⸗
do . Vñ ambꝛo· li.de virgimtate: pulcritudi⸗
nem maioẽẽ qͥs eſtimare poteſt decoꝛe virgi⸗

ms que amat a rege ꝓbat᷑ a indice dedicat

dño.ſecratur a deo.Et ideo ſm hiero.attri⸗
bui virginitati fructꝰ centeſimꝰ. viduitati
ſexageſimꝰ.et matrimonio triceſimꝰ.ſczʒ pꝛo⸗
pter excellentiã virginatis ad illa duo·Qd
aut dicit augꝰ de bono diugali.ꝙ virgimtaſ

iohanms nõ pᷣfertur merito diugio abeae in

tellige reſpectu p̃mij ſubſtãtialis nõ accidẽ
talis. Videc' aũt nomen virginitatis ſumptũ
a viroꝛe.qę ſicut illud dicit virens in ſuo vi
roꝛe pſiſtere qð nã eſt exceſſu calosis aduſtũ

Eta etiã virginitas impoꝛtat ꝙ pſona cui ĩeſt

ſit immunis a ocupiſcentie aduſlione q̃ videꝰ
eſſe in ↄſmatione delectatõnis veneree. vñ
ambeo.dicit li. de virginitate: ꝙ virginitas
eſt expers cogitatõis de carnali del⸗
to integntas S
SZquitur videre de ſeðo ſcʒ de amiſſione
virginitatis. circa qð ſciendũ ꝙ tũc ſolũ

virginitas pdit ſm aliquos qñ volũͦtaria ec.

ꝓcurata dalectatio carnalis m actu pollutõ

4

is oplet. et tũc etiã coepus coerũpi dicit' .
Goernpttone inquã vicij ſiue paſſionis · ſcʒ ex
laxatse venaꝝ et viaꝝ ꝓ quas reatus volun
tatis explet'.Nequirit aũt ꝙ; talis delectatõ
ſit volũtaria·ſcʒ ex volũtate opante vel oſen
ti ente vel nõ diſſentiente vel nõ quantũ p̃t re
tinente ſcz vt etſi coepꝰ nõ poteſt defendere
ſaltè nõ ↄſentiat delectatõi ↄcupiſcentie· vt
ſiqua patit pollutionè doemendo. vb aliqᷣd
turpe imaginandovel dũ tangit' a viro non
tamẽ ad hq̊ data opa nec ex ꝗꝓpoſito. recupare

p penitentiã virginitatẽ poterit et inter vgi⸗
nes ↄſecrari· licet etiã ei poſt hmoi pollutio

neʒ placuerit taliter eſſe pollutã · Scõm vero
alios nõ tin pditur virginitas quãdo volũta

rie pollutio ↄplet.ſed etiã quãdo ſine ea coi

tus pficit᷑. ſicut facit qui ante tempꝰ ſeminiſ
p ſui turpem tactuzʒ hmoi delectationez in ſe

Pficit vel ab alio in ſe fieri pmittit· et huiſas

lententie videt hu.Ffuiſſe· Item cũ dicit aliꝗᷓ
muolũtaria cognoſci· Inuoluntariũ n õ ẽ hic
iudicanduz ſzm aliquos in ipᷣa delectatione
vbi ratio abſoꝛbet᷑ ſ ante et poſt.· &.l ij vero

dicũt ↄtrariũ. Qund de puellis que in ãnis

puerilibꝰ anteꝙᷓ mceipiant pubeſcere agunt
hm̃oi turpia· non debent dici coerupte
in talibꝰ ante ãnos diſcretionis cum necdu
ſciunt in hoc eſſe bonũ uel maluz nec pollu⸗
tio nec delectatio coitus eſſe Poteſt. Qund
de feminis fluxũ pati entibꝰ ſeminis · nõ

debent ex hoc dici coerupte:qe talis diſtilla⸗

tio non fit in eis ex ꝓpoſito quĩimo cũ ſint in
ſancto ꝗꝓpoſito ſentiuᷣt diſtillatione Humoeis

Zuadenduz elt tamen eis ꝙ ſe tpent a collo⸗

cutione et aſpectu viroꝝ que eis occaſio poſ
ſut eſſe · ¶ S nũquid p pollutionẽ m ſomnis
ꝓditur virginitas. H ꝙ nõ quia tũc volutaſ

et deliberatio talis delectationis nõ habet*

nec haberi poteſt· Eredunt tamen aliqui ꝙ ſi

delectatio pollutionis nocturne placeat de⸗
liberate ante uel poſt virgimtas pditur. Iòẽ

credunt de eo qui cauſam dat in vigilia tali

pollutioni ꝓ dſenſum in talem delectationeʒ
vel actum Quid de mulierib gue in ebeie
tate vel dozmientes a viris ognoſcunt'. ſe
dicit tho·ſuꝑ · iij · ſenten.di·xxxiij. ꝙ ſimilis

ratio eſt de his et de pollutõe in ſomnis mſi
foete hac intentõe iuerint dozmitũ vel ſe in⸗

ebeiauerint vt a vro Ognoſcerent'. Quid

de his que a demonibꝰ incubis ↄgnoſcunt'.

Rtcho · dicit ibidẽ ꝙ nõ pdunt virginitatem
ſi tamen quantũ poſſũt mente renitan. Fd

ho nota.qꝙ ſicut dicit' triplex humo fluit de

ſenalſb mébeis ſcʒ ſemen. vxina. et humoz

ſimilis ſemini qui eſt medius inter ſemen et
vrinã: et diſtillat quãdoq; ꝗꝓpter ſolũ femine
tactũ vel aliquoꝝ turpiũ auditũ · ꝓdi aute

virginitas ꝓ ſolam ſemiĩs reſolutionez qe ip̃a

ſola locũ coitus ſupplet vel eius delectatio⸗
nem oplet · Quid de illa que violenter co⸗

rupta fuit · &Æ ꝑ hoc virginitatem nõ amiſit

dumodo ꝓpoſitu ſernandi eam ppetuo cuſto⸗
dies illi actui nõ oſenſerit vllo modo. Et ſoꝰ
ſiue ꝓ fide ſiue quacũq; alia cauſa violenter

vñn beata lucia dixit ſi me inuitã violare fece
ris mibi caſtitas duplicabr ad coꝛonã. Intel
liges ꝙ ex hoc duplex pᷣmiũ repoætaret· vnũ
ꝓ virginitate ſeruata· al iud ꝓ iniuria illata
His ocoedat augꝰ.j.de ci ·dei · c · xix · dicẽs de
vꝛiolenter coeruptis ꝙ ꝗꝓpoſite animi manete
P qð etiã coepꝰ ſanctficari merniſſet. nõ au⸗
fert ip̃i coepi ſanctitatẽ violetia libidis alie
ne quã ſeruat pſeuerãtia ſue ↄtinetie.· Bic em
integritate metis deꝰ reſtaurare pᷣt metis co⸗
rupte penitetia.liczʒ nõ poſſit facere quin fue
rit cozærupta.ita mtegritate carnis deꝰ reſtau
rare pᷣt licʒ face ñ poſſit quin fuerit coꝛrupta
qꝙ;ᷓuis integritas carnis ad illõ qðò eè de eſſen⸗
tia virginitatis nõ ſit neceſſaria· hec rich.
Quid de illa qᷓ fuit coerupta tm̃ mete ſʒ nõ
carne. talis ut etiã tactu eſt in qſtione pᷣ⸗
cedeti ꝓꝑ verã penitentiã ad plenũ recupabit
in coeruptione metis·etſi in tali ꝓpoſito ĩ fie
vite fuerit aureolã habebit. qd em dẽ virgini
tas meditatio ꝓpetue icozruptoõis·refert ad
finale incoeruptionè ex pte metis. Ex pte vo
rarnis optet eſſe ꝓpetuã icoeruptionẽ quãtuʒ
eſt de volutate metis hec alex· an.
Squit' mdere de tercio ſcz de aureola vᷣ⸗
gintatis ſcʒ qᷣd è et eui debet᷑. Circa qðᷣ
ciend ꝙ anreola eſt qd;ᷣdã peemiun Puilegiatũ

reſpõdens victoeie peiuilegiate · Et ideo ſzm
qð ſũt tres victoeie peiuilegiate eo ꝙ ſint ce⸗
teris alijs excelletioꝛes In tribꝰ pugnis im⸗
minetibꝰ cuilibet homini ſic ſumunt tres au

reole· Nam potiſſimã victoeiã obtinet virgo

Otra carnẽ· martir otra mundũ. doctoe cõtra
dyabolũ · du nõ tantũ a ſe ſed etiã ab alijs re

mouet ipᷣm· Et ideo his tribus aureola ꝗꝓpeie

dicta debet.· Debect' aũt aureola tmm illis vir

ginibꝰ q̃ ꝓoſitũ ſeruãdi ꝑpetuo virginitate
Hhabuerint.et hoc ſzm rich. ſiue ꝗpoſitũ illudò
firmauerit vote ſiue nõ.liczʒ illò ꝓpoſitũ aliũ
de fnerit intereuptũ integritate tame carnis
manste:.dumõ in tali ꝓpoſito mueniat᷑ in fi⸗
ne vite · Tho. vero videt' velle ꝙ optet illud
Ppoſitũ eſſe voto firmatũ vt patz er dictis in
peimo articũl in ſolutõe argumèti ibi poſiti
vñ debet coernptist ſola mete dũmõ vere pe
mtuerint et in tali ꝗpoſito reperiant in fine

Debec etiã violeter uel nõ volũtarie coꝛrup
tis ſola carne nõ mẽte vt etiã patet ex dictis

in ſco articulo. Debec etiã ſzm rich;. his qᷓ
ſut virgines ex neceſſitate vt ſunt naturaliter
fri gidi et eunuchi ſi volũtats habuerint ĩ co⸗
ruptionẽ ꝓpetuo ſeruandi etiã ſi facultas ad⸗
eſſet coeundi.
Squit᷑ viðꝭ ere de q̃rto ſcʒ de ↄſecratione

virginũ· St circa B qrunt' pła. ſeʒ quare

ſolꝰ epus ↄſecrat et virgines velat. Hẽ ſiẽ p
matrimonmi carnale repᷣſentat matrimoniuʒ

ſpũᷣale inter xpᷣm et eccleſiã quantũ ad fecun
Oitate: Ita p virgineã velationẽ rep̃ᷣſenta? ma

trimomũ ſpuale quantũ ad ei integritatẽ vt

patet p oĩa q ibi gerunt' et ꝓferunt. Et iõ ſo
lus epᷣs cui eccleſie cura ↄmittitᷣ vᷣgines ve⸗
lãdo deſpõſat· nõ ſibi ſʒ xpo q̃ſi paranimphꝰ

et amicꝰ ſpõſi.¶ Sʒz qre ſole vᷣgines et nõ vi
Ddue oſecrant. ih qe in ↄtinetia virginali p̃t
eſſe integritatis ſignificatio ppena-B; ĩ vidua
li eſt ſemiplena. Ideo viduis dat᷑ aliqð vela
ſedò nõ cum illa ſolennitate cũ qua virginibꝰ
dat Quo tempoꝛe ſunt virgines ↄſecrãde
de ho quere mfra li.vj.tide tpe et loco quo
debent ordines ↄferei ·¶ Vta in ↄſecratõne
virginũ gratia deturdh m tho. in ſen. di.
xxxviij: ꝙ ſic·ſicut in vntione regum et alijs
hmo benedictiombꝰ niſi ſit impedimentũu ex
Pte recipientis· Sʒ tamen nõ dicunt᷑ ſacrame
ta qꝛ nõ ſũt ad curatione moæbi peccati ſicut
alia ſacramenta inſtituta Vtꝝ occulte co⸗
rupte debeãt ↄſecrari ꝗꝓpter vitatione ſcãda⸗
li. in oſecratione illa fiũt et dicunt aliqᷓ
que ptinent ad eius ſubſtantiã vt verba qᷓ ex
peimut virginitatèe· et henedictõ veli ſm foꝛ
mã oſecrationis et modũu velandi. Et aliqua
que ptinent að eius ſol ennitate· vt accenſio
candelan:denudatio capitis et come en ꝓ⸗
ducunt. Dicut ergo ↄmuniter omnes ꝙ m ve
lando occulte coæruptas ſine a viro ſiue alio
modo nullo mõ licet ſimulare uel vere face⸗
re uel dicere ea q ſũt de ſubſtantia ↄſecratio⸗
nis· tum qę circa eccleſie ſacrameta vel ſacra
mentalia nulla debet interuenire ſcienter fal
ſicas uel ſimulatio qꝗe fieret miria ſacramen
to⸗tũ qma eſſet otra decretũ·xxj ·q:j.deuotis
Circa vero ea que ptinent ad ſolennitatez
ſecratõis adhiberi pt cautela ꝓpter vitatio⸗
nem ſcãdali et mfamie ſm aliquos et h per
epm cui mulier debz ſecrete dicere ſuũ ſtatũ.
poterit em̃ diſpone ꝙ talia fiãt et caute ſub⸗
ticere verba qᷓ ſut de ſubſtantia ↄſecratõis ve
li et nome virginitatis in nome caſtitatis mu
tare. Flij dicut ꝙ tales coerupte nullo modo
debet ſe ſociare ſacris virginibꝰ.in ↄſecratio
ne etiã quantũ ad ea que ſut de ſolenitate cũ
talem ſanctitatẽ ſimulare ſit ypocriſis maxĩa
Doſſũt aut ſuã infamiã vitare aut ſe Phumilia⸗
re dicendo ſe nõ eſſe dignas tali ↄoſecranones
ꝓpter periculũ infirmitaus Huane ne i poſte⸗
ru dſecratio ↄtaminet. St ſic magis Honoeat
qꝙᷓ infamet'.qe omnes ſi vellent ſe ſic excuſa⸗
re poſſent· aut tpe dſecrationis ſumendo ne⸗
Sociũ aliqð impedies ↄſecrationẽ· ut etiaz
tũg infirmitate ſimulãdo iacẽdo in lecto vel
aliqᷓd ſimile ſaluo mel ioꝛi iudicio vtraqʒ opi
nio eſt ſatis tolerabilis:ſed ſcdᷣa videtur eſſe
fnao-Saαα de violenter oppeeſſis · q⸗
loca genitaliũ ſut valde neruoſa: Ideo tactꝰ
eoꝛx titulationẽ cauſat.et ꝓꝑ ↄſequens ad vo⸗
luptate inclinat:hoc auᷣt allicit ad ↄſenſum.
vel ad miꝰ impedit ne homo totaliter cone
aò Otrariu· Sc ideo cũ de pleno diſſenſu oſta⸗
re nõ poſſit eccleſie ſtatutũ eſt vt tales humi
liter abſtineãt a dſecratõe.xxxij.q:v. ille fa
milie · et · xv.q.jſiquis nõ iratus.
DODe luxuria et eius ſpebꝰ ti · xlvj.
Oſtea dicenò eſt de luxuria. et peima
de ipᷣa· ſcðᷣo ð adulterio qð e qdã ei
WMſpecies de quo ꝓlixiꝰ dicet ꝓ ð alijs
peciebꝰ eius · vñ de ipo erit titulꝰ ſpecialis

☛ – —

Ddis eſtn

Circa peimũ peimo dicendũu ẽ de luxuria er
de ſpebꝰ eiꝰ in cõi.ſcõo in ſpeali de ſimplici
foenicatõe.tettio ð ſtupeo·q̃rto de raptu·qn
to de ĩceſtu·ſexto de ſaclegio.ſeptio de vicio
Otra naturã. Circa peimu ſcienð ſicẽ dit᷑ pſi:
li. ethi.luxurioſus dicit aliqͥs q̃ſi ſolucus in
voluptates:voluptates aũt maxime veneree
ſoluut ammũ hois·et igluxuria ẽ peĩcipalit⸗
in eis· ſcdᷣario ãt ðe eſſen qᷓbuſoã alijs ptino
tibꝰ ad exceſſũ.vñ ad gał · v. die glo · ꝙ luxu
ria è quedã ſuꝑpfluitasꝓti net aũt ad rationẽ
eiꝰ ut excedat circa venerea oꝛdinẽe rationis
et ideo ẽ pctm̃.Sſt ãt luxuria viciũ capitale·
vt dicit greg·xxxj·moꝛ.vt habitũ ẽ ſupea. St
ſzm eundẽ ibidẽ ex ea oꝛiunt᷑ octo filie · ſ. ce⸗
citas metis· incõſideratio. incõſtantia· pcipi
tatio·amoꝛ ſui.odiũ dei·affectio pñtis ſecłi
hoeroe ſiue deſperatio futuri · Scòm vo pſiò.·
ex ea oꝛiunt᷑ qᷓtuoe·ſ.turpiloqa·ſcureilia· lu⸗
dicra.et ſtultiloqa·que qtuos naſcunt ex pte
ſermonis· ſermo em̃ dz eſſe decens vtra qð eſt
turpiloquiũLicitꝰ otra qð ẽè ſcureilitas· Ex⸗
pedies dtra qð ẽ ludicra· St ſale ſcʒ ſapietie
Ohitus otra qð e ſtultiloquiũ. Spes ãt luxu⸗
rie ſũt ſex · vt habet᷑.xxxvj.q.j.ſcʒ foꝛnicatio
ſimplex·adulteriũ· inceſtꝰ.ſtupeũ·raptus·et
viciũ cõtra naturã · Quid autẽè ſit vnũqðq;
iſton habitũ ẽ ſup̃ li.j.ti · xxxj· et habetur in

ſequetibꝰ articulis ·

Squit videre de ſcðo ſců de foznicatõe
ſimplici.Circa qð firmiter tenenð ꝙ fo⸗

nicatio ſimplex ẽ peccatũ moetale: qð patz ꝓ

H qd apłus ad gab . v. p̃miſſa foenicatõe et qꝗᷣ
buſoã alijs vicijſ ſubdi q; q̃ talia agũt regnu
dei nõ poſſidebut · Eb hoc aũt nihil exeludit
niſi peccatũ moetale. Sciendũ ãt ꝙ foeni⸗
catio qñq; ſumit' gnaliter 3 quocũqʒ pecca⸗
to moꝛtali.vt ĩ pſal.pdidiſti oes q̃ͥ foemabſ
te · Fliqñ ꝓ peccato carms. vt.j. coꝝ · v. fu⸗
gite foenicationeqñq; ſpẽaliter ꝓ coitu ſolu
ti cũ ſoluta·et ſic diuidiᷣ ↄtra alias ſpes lu⸗
xurie ·qñqʒ; ꝓ ſcð is nuptijs.et ſic dicit criſo.
ꝙ accipe vxoꝛẽ ſcõᷣazʒ ẽ foeꝛmcatio· ſʒ hꝰ vltio
mõ nõ ẽ peccatũ ſ incõtinetie ſignũ Sʒ qᷣd
de tactibꝰ.amplexibꝰ.oſculis et himoi illece
beis alijs nũqd ẽ ibi eccaru mostte Pe ali
q̃d dici eſſe peccatũ moꝛtale dupłr. vno mõ
ſzm ſpẽm ſuã:et ſic talia ſm rõem ſuã nõ ſune

peccata moetalia poſſùt em̃ fieri ſine libidie

vel ꝗꝓpter patrie ðdſuetudmẽ vel ꝗpter neceſſi
tatẽ aliquã vel ꝓpter cãm rõnabile.· Flio mõ
ex ſua cauſa vt cu q̃s dat elemoſinã ut aliquẽ
m hereſim ĩducat moetał r peccat ꝗꝓpter inte⸗
tionẽ coeruptã·dictũ ẽ ãt ſup̃ ꝙ vſenſus ñ t̃
in act ſʒ etiã ſin delectationẽ peccati ẽ pec⸗
catũ mortala⸗Be ideo cũ foenicatio eſt pecca
tũ moetale. ↄſequẽes eſt ꝙ ↄſenſus ĩ delecta⸗
tionẽ eiꝰ moꝛtał. Se iõ cũ p̃dicta fiũt ꝗpter
del ectatõeʒ himoi ſũt peceata moꝛtalia · et ſic
tm dicunt libidinoſa.Dre:ipᷣe etiã aſpectus
libidinoſus ẽ mortał · m illð Oath. v: qͥ vi
derit muli· ad Ocupi· eã jã mecha. ẽ eã in coæ=⸗
de ſuo ·. vñ aug· ĩpudicus oculꝰ impudici co⸗
Aius. ergo multomagis alia qᷓ ſunt

*

illi actui ꝗꝓpinquioea ſant mortalia. Nota
ſm aug · nõ ait q ocupiuerit ſʒ qui viderit ad
Oeupiſcenð.i.vt ocupiſcat qð ẽ plene libidi⸗
ni oſentire · eſt em ↄcupiſcere duyłr.ſ. ex mo
tu ſubito ſine deliberatõe uel intetione perfi
ciendi.et hoc e veniale:et cũ deliberatõe et
intentõe ꝓficiendi et hoc eè moetale. qui mo⸗
dus ſcous meliꝰ expeimit' p ad ocupiſcendũ
Sumit aũᷣt viſũ nõ tm ꝓ ſenſu extericꝝ ſi etiã
interioei · St qð dicit de muliere mtelligit de
quacũqʒ alia re cuiꝰ abuſus ẽ ↄtra dei pcep
tũ · q ergo dicit grego· nõ licʒzʒ intueri qð nõ
licet dcupiſci·eſt veꝝ qñ viſm diũgit' inten
tio ſiue ↄſenſus:et ꝓ viſũ mtelligit etiã alios
ſenſus · Intueri em̃ eſt mtꝰ tueri vel intꝰ tede⸗
re:et hoc eſt peccatũ moetale ·
REquit᷑ videre de tercio ſczʒ de ſtupeo. cir
aca q ſci enð ꝙ ſtupꝛʒ ẽ illicita defloza⸗
tio virginũ ſub cura parentũ exiſtentiũ. ſ nu⸗
meri . v. vbi ðᷣe ſi latet adulteriũ et teſtibꝰ ar⸗
Sui nõ p̃t.qe nõ ẽ inuta in ſtupso ꝛc. ſtupꝝꝝ
ſumi cõiter ꝓ om̃i coitu viri ↄmgati cũ alia
muliere ꝙᷓ cũ vxoee· Imuriat' aũt ſtupeatoe et
virgini et patri eius et ideo ſatiſ facere teneꝰ
