cẽð gꝰ ꝙ ſpes luc̃ Pmoꝰ facit vſuvᷣariũ.et hoc
inuit glo.ſup ið nihil ĩde ſpe· glo.ñ ab hoĩne
ſpe mercedis figẽtes · Hõ figetes· ſeita ꝙ ali⸗
as ñ mutuaretis mſi inde luca ſperaretis ex.
e. c· · et · c · oſuluit·et.xiiij ·q:nj.ſi feneraue⸗
ris · ſ ſpes lucri ſcòoꝰ ñ facit vſurariũ ar.di.

lxj:quiò ꝓderit et di. Ixxvij. in ſingulis.cũ eĩ

aliqs dat alicui mutuũ ſcit vł ſcire debz eſſe ſi
bi debitoeez ad antidota naturaliter obliga⸗
tũ · ar. j· q · ij. ꝙᷓ pio:et ex·de teſti bꝰ.cũ ĩ offi⸗
cIjs · Et ſic ſcᷣario aliqᷣd ſperaxe et etiã ex tki
ſpe aliqd recipe ñ ẽ malũ ex: e. Oſulit in glo:
Boð ·: vo dicit ꝙ ſi credat ꝙ; ei ſit datum n 4
ter dil ectõz ſed ꝓpter mutuũ reſtituere tenet⸗
alias nõ de ho vide ĩfra ĩ· viijarticło.q. qd

de eo qui ſola ſpe ec et· q: ſe Vtrũ aut ille ꝗ

mutuaun peincipaliter ꝗꝓpter ſpeʒ lucri tenea
tur reſtituere ea qᷓ vltra ſoete accepit habet'ĩ
fra de reſtitutõe vſuraꝝx Vcꝝ ſit vſura ſi ac
cipiat' aliqd ꝓ pecunia nautica ł traiecticia
Errca qð ſcienð ꝙ nautica pecuĩa ðᷣe qᷓ uauuſ

dat traiciẽda vel traãſu eheda· eadẽ tñ ðe tra⸗
iecticia qe traicit dat aũt piculo creditoeis
vt · ff · de nauti · feno · l. j· et · l. pPiculi.ſʒ locum
hz naujigio accepto vel peiuſcq; nauẽ nauiga⸗
re duemt vt ibidẽ ĩ · l. iij · qd veꝛ ẽ niſi öbito
ri poſſit aliqd ĩputari vt qe nauigij locum nõ
ſeruauit vel qe merces ꝓhibitas trãſpoætauit
tunc em qe nõ ex maritima tẽpeſtate ſed ex a⸗
uaricia vel audacia debitoeis detrimentu ac
cidit:imputatur debitoei. ff.de nau·feno.l.
cũ ꝓponaſ/¶ & d h quoqʒ ſciedũ ꝙ ibi e vſu
ra no obſtãte ꝙ creditoe ĩ ſe retinet piculũ pe
cunie vtʒ exe:nauiganti. Cuius rõ naturalis
ſcðm hoſt.quidqd dicãt alij e:qe recipies aut

inuat ſe de illa pecunia aut nõ. ſi non iniquũ

ꝙ creditoæ ab eo lucrũ petat qð n habui ſi
ſic ge dnium ñ remanz apð creditoeẽ qe ĩ con
ſumtione amittit᷑ et alteriꝰ effici vt· ff.de ſo

lu.ſi alicui: vnde res empta debitoꝛeis effici

licet eã emerit pecunia aliena· C. de rei ven ·
ſi ex ea:· quare ptz ꝙ ab eo ñ dz lucz exigere
ſi re vtat ꝓpeia et lucra ex ea piculũ igi qᷣ
in ſe retinet ĩ nullo eũ releuat ſed potius one
rat. Imputz ergo ſibi qui tale pactũ appoſuit
Piculu em ĩ ſe recipe potuit.et iõ videlicʒ pa
ctu vltra ſoete exigere voluit ſed nõ potuit.
vt ex de pac.c.fi.ptem lucri ſtipulari potuit
vt ex.de dona.inter vi:et vx·et ſi neceſſe· ſeò
noluit et iõ nõ habebit.· Scom vo gof.rõ eſt
quare in pecunia nautica e vſura qe etſi 18 q
pecuniã dat piculũ in ſe recipiat.pecunia tñ
ſalua manete vltra ſoete habebit ſiue merca⸗
toe inde lucret ĩ mercibꝰ ſiue pdat · Bcðz aut
rich.in.iiij.ſuo ratio ẽ qe raro accidit niſi fue

rit culpa vel negligęetia eiꝰ qui accipit ꝙ illa

pecuma pereat vn trades eam heʒ in fauoæeez
ſun illud qð ſepe accidit Et ↄtra ſe nõ habet
niſi illõ qð raro accidit· dẽ dicendũ de eo qꝗᷓ
mutuat enti ad nundinas pecuniã recepturꝰ
aliꝗd vltra ſoꝛtẽ ꝓ eo ꝙ in ſe piculũ ſuſcepit
id e ſi pecuniã vł merces ex ea emptas ſaluaſ
poetauerit aliter ñ tenea' ſibi etiã de ſoete vt
in e· nauigãti· et · xiiij · q· iij · putãt in glo.dẽ
etia dicende e de eo qui mutuat ce:aureos ia

nue vt totidẽ recipiat rome qę ſcit vel credit

eos ibi plus valere recipit tn piculũ in ſe ſiẽ
pdicti hec raij. ar.ĩc.p̃dicto Doteſt tñ hic
excogitari ſcòz raij:et hoſt.in.c.nauigãti.ca
ſus in quo nõ eſſet vltra ſotẽ aliqd accipe v⸗
ſura:puta duʒ ego emo vel paratꝰ ſum emere
certas merces de pecunia et tu ꝓpter nimiaʒz
inſtãtiã me ceſſare facis a tali emptõe vt mu

tuoʒ ti bi et dico ego volo ꝙ ibi reddas mihi

tm̃ ꝙq; tum habiturꝰ eſſem de mercibꝰ iſtis ſi il
luc eas deferæm.recipio tñ in me piculuʒ vt
dictũ ẽ ſupea:ſi tali mõ vltra ſoete aliqd reci
Pio nõ e vſura q recipio illud tanꝙᷓ intereſſe
Nicit aũt roò. ꝙ receptio piculi in ſe potiſ
ſimu excuſat ab vſura:ſed tũc eadẽ rõe excuſa
ret ab vſura in p̃dicto caſu de nautica pecuĩia
vñ meliꝰ vide' dicere raij.ſ. ꝓ vitatio damni
excuſat Hone ꝙ aliqua eiuitas mutuo rece

pit centũ lib· a quodã eiꝰ hĩtatoꝛe ſub tali pa

cto.ſ.ꝙ donec ſibi redderet nihil ꝓ collectiſ

ſolueret et ſic diu è ſeruatũ · demũ cõitas ſol⸗
uit et ab eo collectas nõ ſolutas tanqꝙ; vſura
repetit quiò erit iuris q REeſpõdet guil . in ſpe
culo·ti ·̊ vſuris· ñ e ibi vſura qꝛ aliud e ð
ſuo lucro nõ tribuere et qliund nõ cape ff · de
dam. infec· ꝓculꝰ. Et aliſd ẽ ñ acquirere et a
liud ñ amittere . ff · deg olb. bo · l. 3. G. ſi is qui
bona·St alid è lucrũ et aliud ſumptus quoſ
quis erat facturꝰ. ff.de le.iij: ſi melioꝛes. Et
aliud e penã euadere et aliꝰ aliquid lucratie

Pcipe · ff.e.impatoe· Sʒ moueoe in ↄtrariuʒ xꝑ

hoc ꝙ ide ẽ remittere qð dare e · de reſti · ve⸗
niens. et. viij.q:iij·talia.et· ff.de calũ. quin
etiã cũ ergo in caſu p̃ᷣdicto ciuitas collectas
remittat eas etiã dat ergo ibi ẽ vſura/Quid
ſi aliquis dũ vellz vſqz; ad certũ tẽpus emere
tereã valentẽ ſingulis annisx·. lib. ad inſtãti
am alteriꝰ dedit ei pciuz qð volebat dare ꝓ
illa terea eo pacto ꝙ ipſe vel heres eiꝰ ſolue
ret ei tm̃ de redditibꝰ annuatim vſq; ad illð
tepus . ſcðz roð.ſi licitus fuit ↄtractꝰ pei
mus.·ſ.ꝙ volehat emere tereã vł veriꝰ fructꝰ
credo ꝙ etiã ſeðs ſit licitꝰ aliter aũt nõ.ſiłis
caſus habe m.c. pcedenti caſu quĩto ĩ peinꝰ
4 Quid de his qui oues vendũut et donant et
adũt monaſterijs ſub hoc pacto ꝙ ꝓ quali⸗
bet oue recipiãt anuatim du vixerint duoſ ſo
lidos· cũ fructꝰ cuiuſ libz ouis valeat·v.ſoli
dos et licʒ om̃s oues tradite moeiant' nihilo
minꝰ remanet ex pacto monaſteriũ ac ſi viue⸗
ret obligatũ poſt moeteẽ tñ tradẽetis ptinet o⸗
ues ad monaſteriũ etiã ſi ſnde locupletatꝰ eſ
ſet ex vi pacti · Gndz hoſt · hoc licitũ eſſe · Mec
pᷣt eccleſia reſtitutõzꝭ petere exquo leſa ñ fᷣuit
in traditõe· licet moetalitatis euentꝰ ſequat
qð ven eſſe intelligas niſi oues eſſent ĩfecte
et ad moetẽ parate et nõ ꝓſpexit monaſteriuzʒ
moetẽ euenire poſſe vt.fłᷣ.de mĩo ven · S. ſi Ilo
cupletioe · Conſuluit tñ ide hoſt. tradeti ꝙ ſi
caſus talis euenerit in ſuſpecto lucro qð mo
naſt eriũ fecit ĩ ouibꝰ qᷓs foete lõgo tpe habu
erat ĩ ſolið ñ exigat ł remittat et patia et ſen
tiat ptẽ dãni.nec cũ iactura monaſterij velit
locupletari vt· ff.de cõ.inde· nã hec natura.
Itẽ caneat ſibi trades ꝙ mſi ↄuetꝰ totꝰ ↄſen⸗
tiat · ñ teẽ monaſteriũ de ouibꝰ abbati b celle
rario ſub pacto p̃ᷣcedẽeti vł ↄſiłi traditis ł do
natis e · de depoſi . c. j· et de dona · c. iij . hec
hoſte Quid ð ſois q emũt ab eccijs ł mõſteri
is ctas poſſeſſiões tenẽdas toto tpꝑe vite ſue i
ta ꝙ pꝰ moete eoꝝ debeãt ad eccias redire.
Mο ſcðʒ gof:ꝙ tab ↄtractꝰ e vſurariꝰ qe hoĩeſ

ſperãt din vine et thes ſic ↄtrahetes ſperãt p

cepturos fructꝰ valituroſ maioæe pecuniã ꝙ;
dederint . Et ſola ſpe ↄvmittit vſura vt dictů e
S· S ſiqs eccie vnã poſſeſſiõez ðderit et equa
lente recepit vſurꝰ et fruiturꝰ vtraqʒ in vita
ſua: et poſt moete eius demũ ambe ad ecciam
cuù pleno dñio reuertant ·lle ↄtractꝰ licitꝰ
erit ñ em ẽ dtractꝰ pecuĩaꝝ imo ĩ hoc cãu lʒ
ab eccia recipe poſſeſſõz ĩ duplo ꝓplꝰ valente
ꝙᷓ ſua quã ↄfert ſʒ ſi ſuã ex nuc velit ĩ ecciam
trãſ feree oĩo vt ipſe ea ñ vtat ſeu frua pote⸗
rit ab eccia poſſeſnõʒ ĩ triplo valetẽ recipe vt

„—1

=-

q ij. peecarie. hec gof. Noſt. o ſentit ꝙ ita
n e licitꝰ ↄtractꝰ peimꝰ.ſ. emptõis et vedi⸗

tõis ſiẽ ſcs ſcʒ pᷣcariaꝝ niſi fiet ĩ fraudẽ vſu

raꝝ vterq; em aꝓpbat a iure vt ex · ð emp· et
ven · et de Pca. ꝓꝑ totũ · St etiã hoiĩes ita ſpe⸗
rãtes lucru in ſcdᷣo Ntractu ſic ĩ peĩo · Ĩe eciã
So ·ſcripſit ꝙ vſura vabz locũ niſi ĩ mutuo
Ideo dicendũu ꝙ ↄtractus ille rõe ĩcertitudi⸗
nis excuſat. C.· e · l. ij. hec hoſti · J.d iilud aut
qð dicit gof:ꝙ ſola ſpes Lacit vſurariũ dicen
dũ ꝙ ho e veꝝ de ↄtractu mutui qæ ſpera ali
quid qð ñ e de ſoete · etiã ſcm rich · ĩ quadã
q: de quolibz talis ↄtractus ẽ licitꝰ dũmõ ſer
ue ibi eqlictas ris naturalis. Od hoc enim
ꝙ dtractus emptõis et venditõis ſit licitus·
requirit ꝙ inter ementẽè et vendentẽ eqlitas
iuris naturalis ſerue que ẽ ꝙ tm̃ valeat res q̃ᷓ
emit quãtũ valz ꝙ ꝓ ea da et ecõuer ſo · hec
tñ equalitas magnã latitudinẽ hʒ vñ paruus
exceſſus eq̃l icate illã nõ coerũpit ſed tunc tm
coerũpit eã qñ ẽ ibi tantus exceſſus ꝙ ĩequali
tas ibi clare vñ et tab exceſſus ↄtractũ vicio
ſum reddit Et hoc qñqʒ tm ĩ ↄſpectu dei ſiue
in foeo ↄſcientie· vt qn ẽ citra dimidiuʒ iuſſi
pcij· qnʒ etiã ĩ foꝛo iudiciali:vt qñ e vltra di⸗
midiũu iuſti p̃cij . Quãdo ergo p̃diũ aliqð vel
aliqd ſiłe emic hereditarie vel ad vitã emẽ⸗
tis e Otractꝰ licitꝰ ex foꝛma ſua qe ẽ ↄtractꝰ
vere emptionis et venð· Et dico ex foema ſua
ge poſſet eſſe ĩ emẽte et vedẽéte ĩtentio coerup
ta · Sſt inqnã licitꝰ ſi ibi ſerue tãta eq̃litas ꝙ
Openſatis oĩbus circũſtantijs ſcᷣm rectã rõʒ
ex oĩ ꝓpte nõ apparet manifeſte quis · ſ.vẽdes
vel emes heat i illo dtractu pte notabitliter
mehoæet:et tuc vnꝰ alteri reſtituere nõ tenetc
quiòqd ↄtigatſi vero appareat mamfeſte ꝙ
alter habeat ibi ꝓte notabiliter peioæe tùc ẽ
Otractus illicitus· qe ibi coꝛrũpit eq̃litas iu
ris naturalis ꝗqᷓ ſeruari dzʒ ĩter emente et ven⸗
dente hec rich. et cũ eo ouenit hoſt.ĩ ſum. et
ĩ glo.ſuꝑ c.ĩ ciuitate·et inno· ſup ide cq Dee
ſumit aut talis venditio fieri ĩ fraudẽ vſura
rũ ex circũſtantijs poſitis articulo.nij.hꝰ
ti · caſu · vij · ſic etiã ex etate et ſanitate. ex qui

bus p̃t hri vtn; paꝝ vet multũ debeãt vine⸗

re qe ſcdᷣm hoc maiꝰ vel minꝰ rei empte pᷣciũ
dz eſſe · in indicio aĩe ſtandũ ẽ ofeſſioni ſue ·ſ
examĩa ↄſcientiã eoꝛꝛ ꝗꝓpter ↄtrarias pᷣſump⸗
tiones diligeter et caute ne decipiaris. Si tñ
ĩ tali venditõe monaſteriũ eſſz deceptũ eno⸗
miter vel manifeſte licz ibi fuerit pura vendi
tio et recta intẽtio nec fuerit dolus habitꝰ et

iõ excuſet ab vſura.le tñ qui decipit dz re⸗

mouere deceptõʒ vel pᷣciũ iuſtũ ſuppledo vel
reſtituedo p̃cio qð habuit ſibi reddito er · de
emp· et ven. cuʒ dilecti Eiat aũut eſtimatio de

ceptõis nõ ſcom tepus pᷣſens ĩ quo foete res

e multũ melioeata ſed ſcom tẽpus ĩ quo fuit
veditio facta ex ·ð emp·cũ cã Hõ tene etiã
fructꝰ quos pcepit tꝑe medio ↄputare ĩ pᷣdi
cto excuſat em ꝓ bonã fidẽ et iuſtũ titulu et

Laboee et cetera ex? de rebꝰ ec.nõ alie ad no

ſtrã et · xij · qij · vulterane. eỹ de reſti · ĩ ĩite · re
q̃ſiuit · Hec raij· Et ĩtelligi ſcðz roð · hec eno⸗

mis deceptio nõ tm vltra mediũ iuſti p̃cij ſed
etiã citra· et hoc credit ſeruandũ ĩ deceptiõe
peiuate pſone maxime ſimplicis et ſi nõ iure
foei tñ iure poli.Si tñ ille qui decepit nołlʒz
al iquid reſtituere taliter decepto nõ eſſet ꝓp⸗
ter hoc ei negãda abſolutio:cuz inra ciuitia
ſuſtineãt ꝙ dtrahetes citra dimidiũ iuſti pᷣcij
ſe ĩiuice re ipſa decipiãt·dũ tamẽ ſine dolo et
fraude hec faciãt·qñ vo deceptio ẽ vltra di
midiũ mſti p̃cij ñ tm eccleſia ſ̊ etiã pſona pᷣt
agere ad reſcindendũ venditõz vel ad recipi

endũ ab eptoee iuſti pᷣcij ſupplem̃tũ Tta tñ q;

in optione emptoeis ſit facere quod hoeum
duoꝝ ſibi placuerit hec roð · Scm aũuũt rich.
ĩq· ſupᷣdicta qñ exceſſus notabib apparz ma
nifeſte ex pte emętis ſiue ſit vltra dimid i iu
ſti pcij ſiue citra·tene emens ã pᷣciũ iuſtũ ſup
plere aut totũ qð vltra ſoetẽ recepit reſtituẽ
et ↄtractũ qtare:qñ vo ẽ ex pte vedẽetis tene
vendens aut illð qò vltra iuſtũ p̃ciũ accepit
reddere aut ſalte qtare ↄtractũ aut dimittere
re emptã ĩ manu illiꝰ q̃ emerat quouſqʒ de re
epta ſoete recepit vt qn p̃diũ erit ad vitã ſuã
et moer anꝙᷓ ſoetẽ receꝑit hec rich.et ↄuenit
cũ eo tho.ĩ ſum· Quid de illis q a ditati bꝰ
ciuitatũ vb a monachiſ emũt ctos redditꝰ an
nuos ad vitã ſuã nũqᷣd ẽ vſura · H ſcðm roë.
ꝙ n. ſ.ex foema ↄtractꝰ cũ huiõi ãnuꝰ reddi⸗
tus ſit ꝓpſonalis ſiue burſalis ñ p̃dialis· licʒ qᷓ
dã iuriſte ↄtrariũ dicãt ꝙ ſit ↄtractꝰ illicitꝰ.
tũ qꝛ creditoe facile poſſet emptoeiſ moete de
ſiderare vt ſic liberatꝰ eſſʒ.cũ qe nullũ picłm
ẽ eptoeis de teree ſterilitate aut tẽpeſtate.qðᷣ
picłhm et ðtrimetũ ẽptoees ſepe ſuſtinet p̃dio
rũq Inſuꝑ notat roò D·: qn emunt' aliqᷓ ꝓuen
tꝰ vb redditꝰ? ad vitã veditoeis huatis debi⸗
tis ccũſtãtijs huiõi emptio ẽ tolerabilis qe ñ
e Piculũ ꝙ alter moetẽè alteriꝰ ðᷣſiderz ſʒ qn e
mit᷑ ad vitã eèptoꝛis tũc ñ e tutũ ne vedens ð̊
ſiret moetẽ ẽptoeis:iõ ẽ ĩhibita ꝓmiſſio p̃ᷣbe
de ñ vacãtis. Hõ tñ pᷣciſe dicendu eè ee pẽtm̃
moetale vedere vb emere ad vitã ementis qe
Hoc ñ iuenit ꝓhibitũ vbi huant bite circũ
ſtãtie hec roð · Quidqd aũt dicat ꝓoð·tenenð
ꝙ ↄtractus talis ẽ ex foemaꝰſuà licitꝰ dum
mõ ſue' eqtas iuris naturalis de qᷓ dictũ eĩ

pᷣcedenti · q hoc em tenuit richĩ quadã.q:pa
tuit p̃cedeti ·hoc ide alex: lombar· fr minoe· ĩ

quodã ſuo quolibz ianue licitũ eſſe determĩa
uit et etiã ↄiter oms doc· piſieñ· quos viorat

pᷣter vnũ ho ſenſiſſe me pᷣſente dixit· Et eẽ ſcðz
hoſt.tab otractꝰ ꝗꝓpter vite ĩcertitudinẽ excu

ſat vtz ex his q̃ dicta ſũt ſcòᷣm eundè ĩ qõne
imediate pᷣcedeti et õ̊ · v · ar · Hꝰ ti · caſu. inj. ꝗ.
ſibr ſcᷣm hoſt q &ʒ nũquid ſi emant certi red
ditus annuatim mppetun · Hidẽ dicendu
qð ĩ pᷣdicto caſu dicut p̃dicti docto.ſ.rich.et
alex·.ĩ omnibꝰ alijs a pecunia ſiue emant' ad
tp̃s ſiue imppetuũ·:e S quid de illis qͥ emut
oues vłb boues a paupibꝰ quos foete nõ Hñt
F ſeðz roð · qñ q̃s emit huiõi aĩalia a paupe
diuite qᷓ ſcit b credit eũ ñ hr̃e· et q̃i iã ei tra⸗
didiſtz locat ei ꝓ certa ãnua peſione vſura ẽ
vel p̃ſumendũ ẽ hoc fieri in fraude vſuraruʒ

Idem ẽ de his qui ñ hnt·ſi aũt ſine fraude et
bona fide emptio fiat huiõi· nõ ẽ credendum
qᷓ;diu bona fides durat emptoeem peccare-
Quid ſi quis mutuet pecuniã recepturꝰ in
termins aurũ vel argentuũ vel alteriꝰ generiſ
monetã⸗? ſcòðm goł.ſi faciat vt eſtimatone
lucret᷑ vſurarius ẽ·et ide dicit hoſt · ex· e. cõ⸗
ſuluit· et de hoc habitũ ẽ ſupea.iiij·ar.caũ.
iiijQuið ſi mutuet veterẽ annonã vt recipi
at nouã· vſurariꝰ e ſi hoc ido facit vt me⸗
lioꝛe recupet ſcom raij:et gof·ſi aũt hoc faci
at ne ſua ſibi pereat vel foete vt recipieti gra
tiã mutuãdo faciat ñ ↄmittit vſurã E Hoc ẽ
verũ ſcd̊m roð.dũmodo nõ auferat libertate
ſe infra terminũ li berãdi veterẽ ſoluedo. vel
ſi ꝓbabiliter dubitec᷑ vtꝝ plus vel minꝰ ſit
ſolutionis tpe valitura· c/ Quid ſi mutuẽ tibi
pecuniã ꝓ pcio vt iteꝝ remutues mi. Hun
quid es vſurariꝰ.? ꝙ ſic.· licet em obligeriſ
mihi ad antidota.ff·de pe · heredi. tz ſi ĩ lege
G. Oſuluitet ex · de teſta·.cũ ĩ officijs Illã tñ
obligatõz naturale deducere in ciuile e ſpes
lucri et iõ e vſura ſcdᷣm glo.xinij.qiij. ſi fene
raueris Et ſcᷣm raijet gof· Mouet᷑ tñ hoſti·
Otrariũ qe hic nihil accedit ſoeti et alias il⸗
luò qð ſine pacto debec licite pᷣt ĩ pactũ de⸗
duci ex ·de pac·. ſignificauit. qᷓd em ſi debes
mihix.q̃ nõ poſſum recupare et mutuo tibi a
lia·x· cũ hoc pacto vt ſatis des opoꝛtune ꝙ ĩ
fra certũ tp̃ᷣs ſoluas mihi.xx. Nec obſtat ilið
luẽ· vj ·mu:da.næc.qe illuò ĩtelligit hᷣ mõ
nmihil ſcz ad lucrũ vel ſupabundantiã vk ꝙꝙ ſit

plus re ex · e· ↄſulnit · et · xiiij · q:iij · p totũ·qe

tñ mul ti caſus poſſent accidere ĩ quibꝰ pecu⸗
niã mutuatã amitteres et ego lucrarer iõ opi

nioni peime é adherendũu etiã ſcðz hoſt. quia

qð e tutiꝰ e tenendũ ex ·de ſpõ. iuuenigs. Bed
qð ſiue q;tũ tenebit᷑ reſtituere ĩ hꝰ caſu · q¶ HE
ſcdᷣm monaldũ ꝙ tene reſtituere tm̃ qtũ e al
ter dãnificatꝰ ſiue tm̃ ꝙᷓtũ tot denarij valere
ſolet vel ſcᷣm quoſdã quantũ inde fuerit luẽ
tus · tñ ſi ↄponat ſe ad libitũ eiꝰ liberatꝰ erit
ſcðz quoſdãꝙ Quid ſiqs mutuet pecuniã hac
ſpe ſiue intetione peĩcipaliter alicui.vt ille a
lia vice remtutiuet ſibi. mutuãs ſperare il⸗
lud p̃t ĩ ſiłi caſu ab accipiete nõ tñ ex vi mu⸗
tui ſed ex accipietis caritate · Et qe ex p̃cepto
dei tenemur idigeti mutuare.ſi hac ĩtentione
peĩcipaliter mutuet nõ ẽè ſibi meritoeiũ.qꝛ nõ
ponit finẽ deũ · immo ðe luẽ.vj.mutuũ da.n.
2c.· ſ.ab hoĩe· ſed a deo ſcòm alex.de an. vnd
ſcòᷣm roð · ſcolares qui mutuãt campſoibus
vel alijs ſco lanbꝰ peĩcipaliter hac ĩteutione

vt illi remutuéet ſibi qñ indigebunt vſurã cõ⸗

mittunt; et idoſentit gobk· et Hoſt OQuid de
dominis molendinoꝝ qm pecunia piſtoeibꝰ
mutuãt vt ĩ eoꝝ molendims molãt · H ſedðz
roð · vſurarij ſũt:accipiũt em̃ vltra ſoetẽ in fa
ciendo et auferũt debitoeibuſ libertate mole
di vbi voluerint. ſi tñ debitoees ꝗpter hoc ñ
ſunt damnificati nõ tene eis ad reſtitutione
faciẽdã niſi qᷓtinus eſtimari dz libertas molẽ
di vbi vellet penſatis etiã circũſtãtijs de ma
ioei et minoei remotõe molendinoꝝ et facili

tate et difficultate moleèdi Quid ð notarijſ
qui ſuꝑ vſuris ſcieter ↄficiũt publica inſtru⸗
meta · piuri ſunt·qe qñ creant᷑ iurãt ꝙ bñ
faciẽt et ñ male.ergo nec de cetero teſtiłica⸗
ri ꝓpoterũt nec ↄficere ĩſtrumeta:piurus enim
teſtificari nõ p̃t ꝙᷓtuncuijʒ egerit penitentiã
ex de teſt · ex pte · et c · j· Et hi etiam ſunt infa
mes ꝗbꝰ ſunt actꝰ ległttimi interdicti ex · de
teſti · licʒ ex qᷓdã · Rꝰ.i:ad fi · hec hoſt ·/Quid
de pᷣlatis ↄtractibꝰ vſurarioꝝ ſubſcribẽtibꝰ
et ſigilla apponẽtibꝰ. ſcðm hoſt · ſi p̃latꝰ
tenoeẽ nõ legerit vel ſi legerit vſura tñ ſit ve
lata qe foete ibi poniᷣ᷑ maioe qᷓ;titas ꝙᷓ; mutua
ta ſit ĩ veritate· nec diligeter ſcrutat' et exa⸗
minat. et iõ ñ ĩtelligit· fatue agit ſed ĩ verita
te ñ oſentit.fłide pigno:ac. grauis· Si vo le
gerit et veritatẽ ĩuenerit pticepſ e crimĩs vſu
rarum ſed ñ ↄmodi.Nam ſubſcriptio ĩ multis
iuris articulis ↄſenſum et aꝓpbationẽ ĩducit
ex · ð re · iudi·cũ inter hec gor᷑.et hoſt. Eſto
ꝙ cõitas alicuiꝰ indigeat pecuma ꝓ cuiꝰ re
cupatõe imponit mutuũ cimbꝰ ſuispoſt hec
aut pᷣ̃dicta ↄmunitas nolens ciues ſuos agg
uare ſed releuare aſſignat cuilibz qᷓ̃ mutuauit
ſuꝑ aliquibꝰ redditibus ſuis ꝓ certa qꝙtitate
mutui certã pecunie quãtitate annuatim redò
dendã vt ꝓ cetũ· lib · viij. lib· annuatiz e Oo
do qritur vta talis excreſcetia vltra ſoꝛtẽ li⸗
cite recipi poſſite dicũt aliqui ꝙ ſie · pꝛĩo
qꝛ ſuppo ꝙ ibi mutuũ a peincipio fuerit et ex
poſt ſemꝑ ſit violentũ et nõ voluntariũ·de rõ

ne aũt vſure e ꝙ ↄmittit᷑ circa mutuum volũ

tariũ · Scdðo qe ↄgruũ ẽ et rõe ↄſonum ꝙ omu
nitas ſi pᷣt releuat ciues ſuos quos mutuare
coegit · Et h ſentẽtie fuit fr̃ ioheſ de ſaxonia
qui fecit tabulã iuris ſcðᷣm ꝙ fert rñdiſſe · Be
cundũ aũt alex· lombar· ꝓbabiliꝰ dicũt dicẽ
tes caſum ꝓpoſitũ nõ eſſe licitũ qe rõne mutui
nõ licet accipe vltra ſoete ſcdᷣm illudò luc · vj ·
mutuum date ꝛc. Diſtinxit aũt qe releuatio pᷣt
fieri dupłr · vnoꝰ ꝑ modũ Stitudinis qę · ſ. cõ⸗
munitas Stis et liberaliter releuat mutuãteſ
et tũc licite recipit᷑ · Flio mõ ꝓ modũ obliga
tuonis qe ſcʒ ↄmunitas ad hoc faciendũ ſe ob
ligauit et tũc nõ pcipi licite · Et ſpẽaliter qe
ex tali obligatõe mutuũ incipit eſſe nouũ et
fi eri ꝓpter ſpez lueri .· Mihi aũt vide ſaluo ſp
iudicio melioei ꝙ ſi is q̃ mutuauit ſemꝑ mal⸗
let ſi poſſ ſuũ mutuũ recupare ꝙᷓ; ꝓuentꝰ ha⸗
here · licite poſſit eos recipe:p̃cipue cũ cõitaſ
ad hoc ſe obligauerit ſpõte vt ſuppo ad pñs
Quid ſi ciues p̃dicti velint vendere ius qð
hHhabẽt ſuꝑ cõi ſuo:ꝓ capitali et ꝓuentu ꝓ eo
ꝙ nolũt expectare vel etiã dubitãt ſibi picu⸗
lũ in ↄmuni imminere nũquid licite poterint
iſti ius illõ vẽedere et alij emere ꝓ p̃cio tãto
vb mĩoei ꝙᷓ ðderint vł pᷣſtiterint ad hoc
fer rndiſſe ſupᷣdictꝰ iohes ꝙ ſic:q iuſto titu
lo iuſ aliqð inſte poſſides iuſte pᷣt vẽde et ali
us iuſte eme ius illð .qe qð iuſte vẽdi ñ iniu
ſte emi.et hoc pᷣ̃cio eq̃li k mioꝛi vł maioei ꝙᷓ
fuerit datũ ·qꝛ res tm̃ valet quantũ vendi p̃t·

Auid ſiquis habẽs aliquã monetã quã du

bitat ſequeti tpe minꝰ qua nũc valiturã ſcðᷣm

—⏑

⏑ S.

— — — — —

△

—

ſtatutũ leg poſitie mutuat eã ſub tali pacto
ſcʒ vt ſibi reddat᷑ in pᷣcio eq̃li in quo ẽ tepoee
mutui·nũquid hoc lieebit nibi aliqbus
vide ꝙ n. alijs ꝙ ſic · qe ꝙᷓuis in mutuo nõ li
ceat ſperare luerũ licʒ tñ vitare dãnũ qð hic
mutuãs mneic o⸗ etiã tm̃ accepit ꝙtũ
reddere tene hꝰ ſcdᷣe Epi. fuiſſe vi alex · lõb·.
Munq; d licz mihi mutuare cõi meo ꝙ aliqꝰ
officio hñdo ex quo ſpo ↄſequi magnu hono
rem et lucrũ.d hoc fer p̃dictꝰ fr iohẽs rñ
diſſe ꝙ nõ.qe mutuãs exp̃ᷣſſe recipit ex mutuo
vltra ſoetẽ Nuũqd licite poſſum emere ab ali
quo debete recipe a ſuo cõi vel ꝓ ſuo ſolario
vel qe mutuauit centũ lib· ꝓ aliqꝰ officio ha
bedo· ius ꝗpter qð recipe dz. pᷣcio mioei ꝙᷓ re
cipe dz · d hoc fert᷑ dictꝰ fr io.rñdiſſe ꝙ hꝰ
licʒ:dumõ ho cũ modramie et ſine fraude fiat
quit᷑ videre de vj·ſ.de peĩs vſurarioꝛx
quibꝰ ſcʒ puniunt᷑ et ad reſtitutõzʒ ↄpel⸗
unt· hec aũt e multiplex:.qe alia imponit a
canone:alia a iudice:alia ab aduerſario p ex
ceptione ? Eſt S peio ↄſiderandũ de illa qᷓ
imponit a canone:hec aut e multiplex vſura
rij manifeſti qe nec ad ↄmunione altaris ad⸗
mittun?.nec ad xpᷣianã ſepulturã ĩ hoc pctõ
decedẽétes recipiunt. ſed nec viuoꝝ oblatõs
recipi debet. Sʒ ſiquis clericꝰ ↄtrauenerit.ſ.
ſepeliedo vł recipiedo· cogit᷑ reddere qðᷣ ac⸗
cepit· et ab officij ſui executõe manet ſuſpen⸗
ſus: donec ad arbitriũ ep̃i ſui ſatiſ fecerit · ex·
eiqe.ð quo ↄſilio ſꝑ dʒ fieri metio ĩ literis cõ
tra vſurarioſ impetratis:cũ ðe eos ad reſtitue
dũ qòquid vltra ſoete pceperũt ꝓ penam ĩ la
trianeſi ↄcilio ↄtra vſurarioſ ed ſta ↄpellatoſ

eæx· de ep. et ve· ad nraz · vñ ab hac pena ſemꝑ
e icipiendũ tanꝙᷓ a mimo:exde teſti.cũ tu in
glo:Sſt aut dictꝰ canon.qe ſeòz hoſt.et bn.

ibide ſentetie nõ late ſů̊ ferẽde. ſi em vſurariꝰ
qui ẽ peĩcipalis n icureit penas expſſas ĩ iure
multomiꝰ talis clericꝰ Sʒ cui reſtituet cleri
cus oblatõz quã accepit· H alanꝰ dixit ꝙ;
ep̃ᷣo loci:et aufert ecclie in penã recipietis.
ſicut patzʒ xx·q:iij.Oſtituit Guil.aũt naſ.dicit
ꝙ reſtituet illi q obtulit ĩ oꝓpbeiũ eꝰ.ar.ex.e
cũ tu.G ſuꝑ his:et de homicidi.ſiẽ dignũ.
eos Bn.vo dicit ex · e · qe ꝙ reſtituet ei a ꝗs re⸗
cepit · vt reſtituat ei a quo habuit ar.ĩ ꝓximiſ
dictis capitulis oſt. vo ĩ.c.qe tenzʒ cu alãao.
vt ſcʒ de epo qui reſtituat ei a quo vſurarius
accepit ſi iuenat alias paupibus eroge ar.
xx· q: iij. oſtituit. Qui dir hic manifeſti vſu
rarij · & vſurarij notoeij ſunt qui hñt euiden
tiã facti · vt qñ vſurariꝰ menſaʒ tenz pataz ad
mutuandũ cmilibʒ ſub vſuris·ſicut meretrix ĩ
ꝓtibulo ptz cuilibet ar.er · de coha.cle. tua
et c· fi :· et in h caſu ipᷣo iure ſupeadictã penã
canonis patiunt. ſiue ſint notoeij iuris· vt qe

ſunt pꝑ ep̃m publicati · Secꝰ ẽ ſi adhuc ab ec⸗

eleſia tolerant ar·ex de coh.cle.tua.Nam ſi
manifeſti ſint ꝑ famã tantũ nõ tñ notoeij . nõ
patiunt hãc penã po iure ſed ꝓ publicatõeʒ
ſic itellige illud ex · e · cũ tu Hx· i. ſcðz hoſt·

Sufficit aut ad publicatõz faciedã ꝙ vocati

Ofiteant'· vel ꝓ teſtes ↄvmunicãt᷑. vt er de co

II

õ

ha ·cle.tua.ſufficiũt etiã certa argumẽta cũ
fama. vt ex·e.cũ in tua:licz aũt nullꝰ accuſa⸗
toe ſup hoc appareat· ꝓcedet tñ nibilominꝰ
ep̃s ex officio. vt ibide·qꝙᷓ cito aũt ſaaſ faciũt
ceſſat hec pena· vt ibide hec hoſt· Satiſ tamẽ
Poſſet dici ꝙᷓ;tũ ad caſuzʒ iſtũ vſurariꝰ manife
ſtus ſcᷣm 10. an.et Guil.naſone·qui coꝛã pee
[bitero et teſtibꝰ fatet ſe eſſe vſurariũ:et mã
dat vſuras reſtitui tradẽs foete libeũ rõnum.
Quid ſi ſit notoeiũ alique recepiſſe vſuras
hi tñ qui ſoluerũt nõ repetũt·vel qe ñ audet
vel qe iurauerũt nõ repetere¶ Hx ſcðz hoſt ·
ecclĩia ad denũtiatõeʒ alicuiꝰ ł ex officio ſuo
Seedet et eũ reſtituere cogz · ex · e. cũ ĩ tua et
ex·de jureiurã· ad noſtrã.ij·¶ Quid ſi ep̃us ĩ

vita vſurarij recipiat oblatõz. ſed eũ poſt moe

tẽ ad ſepulturã nõ admittat· Rñdeo ꝙ ſe pu⸗
niendũ affirmat. vt ex·.e.qe in oĩbus i fi. Nazʒ
eui cõmunicamus viuo æc· er ·de ſepul.ſacris
Quid ſi publicatꝰ decedat · hereſ tñ de vſu
ris ſatiſ faciat · ſcðòm hoſteũ non eſſe ſepe
liendũ niſ de dtritõe certis ſignis appareat
ar · ex · de ſen. ex · a nobis · ij · et · xxiiij · q:ij. nec
quiſquã Sũt aũt et alie pene vſurarioꝝ pee
ter penas p̃dictas.q̃ ponunt᷑ li vj.e.vſurarũ
vbi inhibec ne collegiũ vniuerſitas vel aliq̃
ſingularis pſona cuiuſcũqʒ ſit ↄditõis digm

tatis aut ſtatus alienigenas etiã ſi ſint ciues

vel incole ſcᷣm io:an:. vel alios nõ oedos
de terea eoꝝ: qui ſcʒ nõ ſunt ciues vel ĩcole.
publice pecumiã fenebee exercetes vel exer⸗
cere voletes:ad hec domos ĩ tereis ſuis ↄdu
cere vel ↄductas habere aut alias hĩtare p⸗
mittãt.ſʒ huiõi vſurarios manifeſtos om̃s in
fra tres menſes ſczʒ a tpe publicatõis hꝰ oſti
tutionis expellãt· nunꝙ; aliquos tales de ce⸗
tero admiſſuri · Deecipit etiã ibide ꝙ nemo il
lis ad exec endũ venus domos locet vel ſub
quocũqʒ alio titulo ↄcedat:qui vo ↄtra fece⸗
rint ſi fuerit ꝓſone ecclĩaſtice priarelge archi
ep̃i vel ep̃i ſuſpeſionis·minoees vo ſi ſint pſo
ne ſingulares excõicatõis:ſi aũt collegiũ vł
vniuerſitas ĩterdicti ſentetias ſe nouerit ipſo
facto ĩcurſuros:quã ſi ꝑ menſemĩo ĩdurato
ſuſtinuerit· teree eoꝛꝛ ꝙ; diu ĩ ipſis moeant ec
cleſiaſtico ſubiaceãt ĩterdicto · ceteꝝ ſi laici
fuerit ꝓ ſuos oedinarios ab huiõi exceſſu.ceſ
ſant e oĩ peiuilegio ꝑ eccleſiã ↄpeſcante In⸗
ſuꝑ qe ſtatutũ erat vt habitũ ẽ ſupᷣ vſurarios
manifeſtos ĩ hoc crimie decedẽtes ñ debere

admitti ad ſepulturã vt ex · e · qe in oĩbus · ipſi
aũt vſurarij vt penã illã deluderet.ĩ vltia vo

luntate mãdabãt ſatiſfieri et ita ſepelieban
et ſic dicta pena deludebat. ſatutũ ẽ poſtea
li · vj.e.quãqꝙ;·ꝙ licʒ mandent ſatiſ fieri.dene
ge tñ eis eccliaſtica ſepultura. donec de vſu
ris fuerit ſcòz facultates eoꝝ pleniꝰ ſatiſ fa⸗
ctũ · vb idonee cautũ ilb quibꝰ debet reſtitui
vbi ſunt pñteſ vel alijs qͥ poſſunt eis acqᷣrere
vb eis abſentibꝰ loci oedĩario vł eiꝰ picario

vel pᷣſbitero prochie ĩ q̃ hĩtat vſurariꝰ.vł ta

bellioni de mãdato oꝛdĩarij ita ꝙ cẽta ꝙtitas

expeima' ĩ cautõe ſcʒ · ł ꝙ;titas maĩfeſta expei

ma ſi apparz. vł ſi ñ apparzʒ ꝙtitas maĩfeſta

expeimat ꝙtitas illa ſcðz arbitriũ eiꝰ qui re
cipit cautionẽ.qui ſi ſceieter minoee poſuit ꝙ;
veriſiłr credit᷑ ad reſiduũ tenebit᷑.ſ.ꝗpter ei
us maliciã vł negligentiãe SZʒ3 quid ſi nullã
quãtitatẽ ponat.Gñdz io · an · ꝓ tener ĩ totuʒ
g caute faciat ſi certã veriſiłr ꝙᷓtitatẽ expei⸗
matet addat etiã ꝙ etiã vltra illð ſatiſ fiet ĩ⸗
quantũ ↄſtabit eũ rõe vſurarũ teneri· Antelli
gunt᷑ aũt noĩe idonee cautiõis pignoꝛa et fi

deiuſſoꝛes.ff. man.ſi mãdato ticij. fi · Fliaſ

caucõ ſigt nudã ꝓmiſſionẽ.C.· de v. ſig· ſanci
mug S⸗ quid ſi cautõs pignoea vł fideiuſſo
res dare ñ poſſet · ſeðz gar.et io·an· iuret
hoc dare ñ poſſe et facturũ qð canet li.vj· de
ſen. ex. c · fi · S. ilb · Nota etiã ꝙ illi q̊ pñt ac
quirere no bis ſũt filij quos habemꝰ in ptãte
nrᷣa Atẽ ſerui ꝗpeijIte ſerui ĩ quibꝰ habemus
pſu fructũ.Ite ſzui alieni quoſ bona fide poſ
ſideꝰ Ite liberi quos bona fide poſſidemꝰ tã
quã ſeruos inſti ·p quas pſo:nobis acꝗ· G:
Sed nunquid ꝓcuratoe acquiret dño abſenti
Hhãc pſonale obligatõzʒ rñdʒ gar.et io:an. ñ̃
pꝓ legẽ ·ff·de acqui.poſ·quocũqʒ · J.· fi ·tẽ
ꝓ loci oedinariũ ĩtelligo ſcòʒ io-an· ep̃m ð in
reet ide de dðcano archip̃ſ bitero vb abbate
qui alias de ↄſuetudine iuriſdictionẽ haberz
ĩ ſpualibꝰ.Ot ĩtellige de loco ĩ quo vſurariꝰ
degze Ktẽ qð dicit de p̃ſ bitero ſiue rectoee ꝑ
rochie ĩ qua vſurariꝰ hĩtat.mł to foetiꝰ itelli
ge de rectoee prochie illiꝰ leſi cui reſtitui dʒ
cũ ſit quaſi iudex et miſter eiꝰ ſcᷣm gar·et io
an.ff.de ĩ ſius vo · ꝓ quo Itez ꝓ hoc ꝙ dicit
mãdato oedinarij arguit io:an. ꝙ tabellio in
Hꝰ caſn ñ acquirit actõzʒ extraneo ex ſua ſtipu
latõe.mſi faciat ſſtud de mãdato aedinaric.
Vlteriꝰ oes ſiue religioſi ſiue alij manifeſto
vſuranos recipietes ad eccliaſticã ſepulturã
Otra foemã ſupeadictã ſubiacet pene ĩ latria
neſi ↄcilio ↄtra vſurarios ꝓmul gate li.vj·e
Gn. o aũt.de Ocilio illo ex·e.qe ĩ omi
busEt ex hꝰ notat gar.ibidẽ ꝙ tales ñ ſũt
recipiẽdi ſicut nec vſurarij maĩfeſti ĩ vita ad
omunione nec ĩ moete ad eccliaſticã ſepultu
rãeSʒ io · m· notat ↄtrariũ ſeʒ ꝙ hoc ñ habʒ
locũ pena ſtatuta ↄtra vſurarios. ſ̊ pena ſta

tuta ↄtra recipietes eos ad oblatõs et eccle

ſiaſticã ſepulturã.ndũ ibi ĩ latrianenſi ↄcilio
tra vſurarios ſubaudit edita fte teſtamuſ
vſurarion manifeſtoꝝ nullꝰ interſit.nec eoſ
ad dfeſſionem admittat ſiue abſoluat.niſi de
vſuris ſatiſ faciãt.vł de ſatiſ faciedo ꝓ ſuarũ
facultatũ viribꝰ pᷣſtet vt ſupeadictũ e idone
am cautione teſtamẽta vo eoꝝ facta aliaſ ſcʒ
ñ facta ſatiſfactõe nec pᷣſtita idonea cautõe
i valet.vt.c. quanꝙ· S. fi·¶ Qnid ſi teſtamtũ
facit et poſtea cauzʒ. nundqd poſtꝙᷓ cauit teſta

metũ valebit · dixit gar· ꝙ nõ qe ab initio

nullũ fuit li. vj.de re-iu.nõ firmat. ſed ſcðz
10. an. ſatis vi det᷑ ſufficere ſi cauit añ motẽ
cũ teſtam̃tũ ĩ moete firmet. NHec obſtat regu
la illa ſcz n firmat.qe de ſolo tractu cpis lo
quit. t quida io eqtati meliozi inniti vide
eoꝙ; að Oſeuatõz teſtamtoꝝ nitit ꝓut oĩa in
2 ra nirůt⸗ vt · C. ð̊ ſacroſan · ecc.l .j. Eacit euã

ꝓ eo qꝙᷓtũ ad legata ad pias cãs ꝙ ſeðz legeſ
ff.ð le.iij .l.j.G. j. Legata relicta a filio fami
lias vel a ſeruo licz tpe teſtam̃ti ĩſpecto ñ va
leãt.ſi tñ ſeruꝰ manumiſſus vel filiꝰ emanci⸗
patus ĩ eadẽ volũtate pſguerauerit valebũt

accipe em̃ cautõʒ ẽ qñ cyſiq; accipe · ſic et da

re ẽ qñcũqʒ dare · j. q.eosQuid ð codicil
lis nunqd valebũt facti ab vſurario manife
ſto. Rñdʒ guil.gar.et io:an:ꝙ nõ · Et idẽ eſt
de q̃libet vltia volatate.vt pz ex peĩcipio di
cti c.quãqᷓ;et ar.ex · ð teſt.cũ eẽs. qꝛ etiã co
dicillꝰ large ðᷣe teſtamẽtũ qꝛ teſtaꝰmetis·xiij
q:ij.ſed aliud Quid ſi iſte vſurariꝰ ſcðz foꝛ
mã pᷣdictaʒ ſatiſ dedit. Nunq; d ex hac ſatiſ da
tione tenebit᷑ ſoluere ſi ↄualuerit. dicũt
guil.gar· et io· an · ꝙ ſic ar .· hic · Et qe etiã ſi
nõ ſatiſdediſſet cogedus eſſet ſoluere ex ·e.cũ
Girca vo penã q̃ imponi vſurarijs à iu
dice que qñqʒ ſequit ex pena inflicta a cano
ne ſi ↄtumacia exigat e ſciendũ.ꝙ ſi vſurariꝰ
ſit clericꝰ ab officõ bñficie ſuſpedit vt ex
e.pᷣterea ſuſpedit᷑ inꝙᷓ a vñficio obtento. et
multomagis repelli ab obtinedo. e · de pee
ben · ĩter dilectoſ· p̃t tñ cũ tali diſpẽſare epi
ſcopus poſt ſatiſ factõz et penitetiã · qe hoc ñ
ꝓhibet.vt ðe ĩ glo.d.c.pterea. Et ſi adhuc
n deſiſtat e degdandꝰ. vt ex · e · c.· ·· et. xuij · q
iiij. canoñ·qua tñ penã euadit ſi deſiſtat.naʒ
de iure ↄmuni ẽ degdand? niſi peniteat · ſic
intellige dicta iura· di ·xlvij· c.·· et · ij · ſcðz
gof · et Hoſti. Exiñ ſi fuerit ĩcoeri gibilis ſcðzʒ
rai·ad mãdatũ ep̃i·ſi ñ pᷣt alr̃ coerigi coerce

br p potẽetiã laicalẽè er de iudi.cũ ñ ab hoiĩie

et di. xvij · nõ licuit. Si vᷣo ſit laicꝰ et peĩia pe
na ĩflicta ñ ſtiterit: maioei excõicatiõe ꝓcu
tietur ex · e · qto et · c. pᷣterea ĩ fi · Et hec ĩtelli
gas qñ delegatꝰ e cui mandat ꝙ a pena ↄci
lij icipiat ſecuſẽ ſi mandet᷑ ei ꝙq ꝓ cenſurã ec
cleſiaſticã eũ cogat.ſecꝰ e etiã ſi oedĩariꝰ ſit
qꝛ? talis a peĩcipio poterit eũ excõicare · ſic in
tellige illud e?.e.tuas. et de iuriſiure debi
toeel hec hoſt.q Sz qre iudex eccliaſticꝰ ma
gis ĩtromittit ſe de pena vſurarioꝝ qui ſunt
fures et raptoꝛes.vt habitũ ẽ ò̊ ꝙ de pena a
lioꝝ furũ et raptoꝝ · aꝓpter dãnuz ſpeale
qð ex vſura videt accidere· Et etiã qe vſurarij
cũ dteptu pᷣcepti diuini et dãno ꝓximi adin⸗

uenerũt ſibi officiũ et modũ viuẽdi et ditãdi

Nec obſtat ill augs: ad macedoniũ.et habe

xiiij ·q.iiij:qnidò dicã·velle mqᷣt ꝙ reſtituerẽ

tur vſure ſio n e qũo iuſte repetant oc ei di
cit ad factũ ñ aò ius reſpiciendo· Et loqnit
ꝓ tpꝑe quo nondũ reſtitutio vſuraꝝ erat oedi
nata. vt pz ibidẽ in Zlo:e Nunqd etiã heres

vſurarij cogit᷑ reſtituere vſuras · ꝙ ſie · et

ho etiã p̃miſſis mõis et penis·et hoc ſiue he
res ſit filiꝰ ſiue ex᷑ᷣneꝰ.vt ex·e.tua nos et.c.
michael. Et tene' heres ĩ ho qð ad eũ puenit
ar · xnj.q:.ij .epᷣs qͥ filios · et·xpj ·q·vj·ſi epᷣm
Exqꝰ ei ĩ itegrũ ſihi ſuccedit pᷣſumr ad eũ reſ
pueiſſe vt ex e:tua ſeðz hoſt · Sʒ laur̃.et alãꝰ
diẽt ꝙ hereſ ñ tene. n qᷓ̃tinꝰ vires heditatis

patiũtᷣ.vt er de appel.q̃ frõte·et ex ð rapto

i literis · qbus ↄſentit hoſti · et bern. in c· tua

— — ———

— —w⏑

— —

=

S

—— — —

— — +☛ +Ü,-☛rmU- —
—

— —— —-

.

et jo· an. li. vj · ð̊ vſu.quãq; — Quid ſi alter he
reòũ Factꝰ ſit nõ ſoluedo nundqd alter tenet⸗
inſolidu . P? ſcoᷣm holſt· in ſum. ꝙ tene inſoli
dum incptu ſalte ad eũ puemt de Hereditate .
Kam et res hereditaria vide obligata er e.
cuᷣ tn · ¶. fi · et idẽ dici bern. imn.c.tua· Ho· tñ ĩ
glo.dicit ꝙ pᷣdicta N ab oĩbus appeoba⸗
ta et iõ otradicere nõ dadet. Conſiderata tñ
veritate et ſubtilitate iuris cũ certũ ſit mbtos
aliqᷓ poſſdere q̃ notũ ẽ fuiſſe vſurarioꝝ ·qᷓ nu⸗
ꝙ;ᷓ de vſuris ſatiſfecerũt· drũ e ſentire ꝙᷓ oms
tales ea qᷓ poſſidẽt taliter reſtituere ten eant

maxime cũ foete xl anni vł plures ſint ꝙc illi

vſurarij deceſſerũt. et grauiꝰ è tot aias ðdem

nare. Tdeo diſtinguit· ꝙ is qui e heres tenec:

inſolidum ſi ñ fecit inuetariun alias ſecꝰ e. 18

aũt qui ñ ẽ heres et ad quẽ ab · puenit n vide
teneri: eẽ ſi ex cauſa lucratiua ad eũ res pue⸗
mt. vt. C. de denac· Beres alicui. niſi ſaltem
eſſet de pecunia fenebei empta de quo ettam
ſunt opi. vt mfra dicet᷑. c Quid ſi de pecuĩa
vſuraria ſit poſſeſſio empt nũuquid is qui de⸗
dit illã agere p̃t actione reali.vt ſeʒ agat adð
vendicandã poſſeſſionẽ illã emptã de ſua pe⸗
cuma. H alanus dixit et ray· ꝙ ſic et hoc eſt

—

ſpeciale · ſiẽ eẽ alibi ↄtingit · vt · C· de rei ve.
ſi ea pecuma Gof· tñ hoc n admittit· cui eẽ cõ
ſentire vide hoſt. imo dicit mdiſtincte agen
du eſſe actione pſonali Otra vſurariũ vl here
de eins. St index ex oflicio ſuo coget eu vſu⸗
ras reddere ſi habet vñ ſoluat ſine diſtractõe
lias ad poſſeſſſones vendedas eu coget er
ic ſatiſfieri de vſuris faciet:. Et ſic intellige·
ex. e.cũ tu· . poſſeſſiones·X Quid ſi creditoe 6
pecuĩa fenebei poſſeſſones emat et dmm vé
dat· et de pecuma recepta ꝓ ipſis alias emat
