ſy nodale foæmã eis traditã ſequi debeat vr de
ihidꝙ. Sequit'ibide S& pemitena bede p̃ſbñi.
hqnis apter voeaci tate vł ebeietate encanſliã
euomuerit ldꝛebꝰ peĩteæat ſi lapcꝰ e. Clenici

K aeid ſi poſt verba cõſecratõis ſanguĩis ppẽ

äl

-—

—

¼⅓- ————Q—ʒ——

—.—

m —

aũt vel monachi dyaconi vel ſbiteri · lxx · die
bus. pi ·xc. Si aũt infirmitatis cã euomuerit
vij · diebꝰ peniteat · Debet eẽ in G̊ caun vltimo
ſiẽ in cãu ſupeadicto ſumi vomitꝰ ille · et dili⸗
genter cremari et cineres iuxta altare recõdi:.
gt dicit glo · ſup · c· ſiquis · ꝙ cãu ifirmita⸗
tis pnĩa imponit' ad cautelã.vt· xxxiiij:q·ij.
in lectũ · et qe ſumere ñ debuit cũ mfirmꝰ eſſtz
ideo ĩ culpa fuit · Sequit' etiã ibidẽ ex cõcilio
aureliañ.q nõ cuſtodierit bene ſacramentũ et
mus vel aliqð aliud aĩnfal illudò in eccleſia ꝰ
mederit · x. dies peniteat· qui aũt pꝓdiderit 1
in eccĩa aut ꝓs eiꝰ ceciderit et nõ mueta fue⸗
rit.xxx · diebꝰ. t ſzm tho·hac pnĩa vi᷑ dignus
p̃ſbiter ꝓ cuiꝰ negligentiã hoſtie ↄſecrate pu
trefiut · ẽd hoc nota ꝙ in pᷣdictis penitecijſ
debet ieiunare et a ↄuione ceſſare p̃ſbiter· pe⸗
ſatis tñ ↄditionibꝰ negocij et pſone p̃t minui
et addi hm o. Obſeruandũ aut eſt ꝙ vbicũgqz
mueniũtur integre hoſtie vel ſpes ſũt reuere⸗

cer ſzuãde qe manetibꝰ ſpẽbꝰ manet wi coepꝰ

xp̃ᷣi vt dictũ eſt. Ea vero imn ꝗbus inueniunt' ſi
cõmode fieri pᷣt ſũt ↄburenda cinere in ſacra⸗
rio recõdito·vt ſupeadictũ eſt de raſura tabu⸗
le.̊ cho· Item ſtatuit eccłia vt in cũctis ec
cleſijs criſma et eucariſtia ſub fideli cuſtodia
clauibus adhibitis ↄſeruent' ne poſſet ad illa
temeraria manꝰ extendi ad aliqua hoeribilia
vel nepharia exercenda. Bi vero is ad quem
ſpectat iſta cuſtodia ea meaute reliquerit tri⸗
pus menſibꝰ ab officio ſuſpedat . et ſi ꝑ eiꝰ in
cunam aliqᷓd nephariũ dtigerit grauioꝛi ſubia
ceat vleõi ex · de cuſto·eucha· ſtatuimꝰ. Item
diſtricte p̃cipiꝰ.ꝙ a p̃ſbiteris encariſtia ĩ loco
ſingłari mũde et ſignato ſemp honoꝛifice col
locata deuote ac fideliter ↄlernet ·ex · de ce⸗
le.miſ· ſane · 5,„
de auditione miſſe ti ·xvj·
Oſtea Dſiderandũ eſt de auditõne mil⸗
ſaꝝ · 7 Et circa hanc querũtur pła ſczʒ.
Vtcn ſeculares teneãt' in die dnica miſ

„

ſam audire i ꝙ ſie pᷣcipit' em̃ ſecularibus et
c

multo foetiꝰ clericis ꝙ in die dñico totas miſ
ſas audiant ita ꝙ ante benedictõz p̃ſbiteri nõ
recedant.ſupple ſzm o:.mſi neceſſitas cogat

qð ſi fecerint ab epo publice ↄfundant .de cõ

ſe. di. j. miſſas · qui vero vſq;ʒ in finẽ nõ pſeue⸗
rauerit ſupple· ex ↄſuetudie vel ſupſticione vt
dicit glo. vel qui recedit qn p̃ſbiter in eccłia
verbu dei gponit · ſupple ſzm glo · eum qᷓi miꝰ

literatũ ↄtenens excõicetᷣ.di.mj· omes fide⸗

les et.c.ſe.qui etiã die ſol ẽni pᷣtermiſſo eccle⸗

ſie duentu ad ſpectaculũ vadit excõicet ibið
qui die · Clericis vero diſtricte pᷣcipit in vtu⸗

te obedientie vt diuinũ officiũ nocturnum pi
terqz diurnũ ᷓtum eis deus dederit ſtudioſe
celebeent piter et deuote · ex ·˖ de cele. miſ . do⸗

lentes· . ſunt et alij· ¶ Si vero querat Strum

ſeculares qui nõ audiuᷣt miſſam m dñica moæ⸗

taliter peccent dicendũ ẽ ꝙ nõ audire miſſaz ĩ

die dñica ſeculari aliqñ pᷣt eſſe peccatũ moeta
le aliqñ veniale aliqñ nullũ peccatũ· tũc eñ
eſt peccatũ moetale qũ omittit hꝰ ex ↄtemptu
vero vel interpᷣtatiuo:voco aũt ↄtemptũ ĩter⸗

I. o n

.
ptatiuũ qñ ſine cã legicia miſſaʒ non andire in
diebus dnicis aſſueſcit ꝓputa vt ad ſpectacula
iret nõ andire miſſaz alnelerer Ganſann legi⸗
timã voco qñ detinet᷑ coæpali mfirmtate vel

inimicoꝝ timoæe vel aliquo aliæſiłi q ſcom

rectũ iudiciũ excuſatio legitia debeat reputa⸗
ri St talis ſeʒ peius ab epᷣo debz ↄfũdi vt dici
de cõſe. di. .·· miſſas ꝙ aut talis moætaliter pee
cet peobatur per hoc ꝙ talis excoĩcari debet
vt de ↄſe. di. .· qᷓ die · excõ icatio em̃ nõ dz fieri
niſi ꝓ peccato moetali:Tũc aũt eſt ei peccatũ
veniale cũ hq̊ͥ omittit nõ ex aliqᷓ cã legitima ſj
ex aliqua mentis infirmitate ſic ex aliqᷓ ꝓaſſio
ne vel ex aliqua pigricia ſi tñ ad hoc non fuit
aſſuetus · Tunc aut eſt ei nullũ peccatũ cum hB
omittit ex aliqua cã legitia.vñ glo:. ſupꝑ illud
c.miſſas dicit ſic G̊ dico p̃ceptu eſſe · vñ otra
pᷣceptũ faciũt qui diebus dðñicis non audiunt
niſi neceſſitas aliqua cogacSed obicit a⸗

ſuetudo ẽ in ↄtrariũ qe multi ſeculares in dñi

ca miſſam nõ audiũt nec tñ ab ep̃o ofundunt
E pꝓoſuetudo que ẽ ad ireeueretiã dei quãto
eſt diaturnioe tãto eſt deteſtabilioꝛ et tãtoma
gis debẽet eam ſuꝑioees conari citius extirpa⸗
re.vñn talis ↄſuetudo nõ excuſat ſequẽtes eam

a peccato moꝛtali.hHec rich. Itez de dſe · di·

j· ep̃ᷣus ðᷣe:nullꝰ epᷣs ꝓhibeat intrare eccłiazʒ
et audire dei verbů ſine gentile ſine herticũ ſi
ue iudeũ vſq; ad miſſam cathecumĩoꝝ · i. vſqz
ad oſecratõzʒ Sed vtra dixxv. circa pñ · vbi
dicit ꝙ hoſtiariꝰ debet infideles eicè · et di.
xxiij.q.iij.cl erici · et.j.q:jñ liceat · Id qð di
cũt quidã:ꝙ illud.c.ep̃us nõ tenet· Fel dicẽ
dũ ꝙ ibi audire verbũ dei ponit ꝓ eo ꝙ ẽ au⸗
dire p̃dicatõʒz verbi dei · p̃t em̃ p̃latus in eccia

Ouocare excõicatos ad audiendũ pᷣdicatõem

qua finita ſtatim exire debent eỹ · de ſen. ex. rñ
ſo· hec Paſt:] Quã miſſam debet quis audire
* miſſam diei · vnde 4pter miſſaz pecnliare ð
aliquo ſancto vel de moetuis nõ dʒ qs dimit⸗
tere qn andiat miſſam de die · ex · de cele . miſ.
quidã· hoc aũt quidã intelligũt qñ dies ꝗꝓpeiã
habet miſſaz et de illis qui quotidie tenentur
audire miſſaz et ſic intelligit roð · vñ ꝓhibicũ
eſt in dicto.c. quidã audire miſſas peculiares
nõ q malũ ſit tales miſſas audire· ſeo qe malũ
eſt ꝓpter illas miſſas canonice ĩſtitutas dimit
rere et ec qe malũ eſt credere ꝙ iſte ſint melio⸗
res ꝙq ille.alias ſi fiat ex reuerẽtia licite audi
unt. hec ha bet in glo. ſup · d c.· quidã Vtx.
poſſit miſſa maloꝝ pᷣſbiteroꝝ audiri · “Æ ꝙ ſic
aliquoꝝ et aliquoꝝ nõ.ili quoꝝ miſſa licite

audri nõ p̃t ſunt illi a quibꝰ alia ſacramenta

licite nõ poſſunt recipi ſiczꝭ qui ſciũt eoæ eſſe ta
les·quales ſunt heretici ſciſmatici excõicati ĩ⸗
terdicti ab offitio ſuſpenſi depoſiti ſiue degra
dati egnlaro⸗ t hoc dico ſiue tales ſint oc
culu ſiue manifeſti ·om̃es em̃ tal es ſunt pꝑ ſen⸗

tentiã eccleſie executõe peinati · di · xxxij· ve
rũ · et · . poero· ex · de cle.ex.mĩ· ſiqiis epᷣus· et
c.ſiquis pᷣſbiter · et·c.clerici aũt· Pimi᷑ ſimo⸗

niaei ꝙdiu ab ecełia tolerant ex ·de ſymo· tã⸗
ta. Siłr foenicatoees notoeij. ſecꝰ è ſi ſint oc⸗

culti · di · xx· nullꝰ. licet em̃ foenicatio non ſit

grauioe ceteris peccatis ad eã tñ homies ſunt
nioees ꝓpter otumaciã carnis: et 16 ecckia
. pibuit ſpealiter neqᷓs audiat miſſaʒ ↄcubina
rij notoen: In alijs vero crimibus expectanda
ſnia eccie e& ſi ſint notoeia.xv.q vlt. Oim ?

pᷣſbiteron ſupeadictoꝝ miſſe licite nõ pnñt au

ri qe ſunt ſuſpeſi quo ad ſe ex ſnĩia dei · et quo
ad alios ex ſnia eccłie.et iõ peccant quicuq;
miſam eoꝝ audiũt vel ab eis ſacrameęta ſuſci
pint qe ↄtra ſtatutũ eccłie ↄmittũt cten du
tñ ꝙ baptiſmꝰ ĩ articnlo necitatis licite dari
et recipi pᷣt ab oĩbus ſupeadictis vt ec habitũ
eſt ſupea· Videt' eẽ q; euchoariſtia licite recipi
poſſet in articulo moetis a ſimoniaco et etiazʒ a
foenicatoee notoeio nõ tñ ab illis ſup̃dictis.
di · xxxi] · poere. Et ſic m hb ſimoĩiaco et fo⸗
nicatoei notoeio licet euchariſtiã tangere ĩ B
cu:nõ tñ oↄficere· hec jo: et Hoſt.ex. de here.
fraternitatis:et bn. ex · de co.cle:et mu.c.vl.
et de pᷣſcrip.cũ nõ liceat.vñ vᷣſus· Simõ ſuſpẽ
ſus anathema depoſituſq;.nõ celebeãt hereſiſ
ſeiſmaticꝰ quoqʒ mechus. Qñnz lauãt ſimõ me
chus abluet atz cibabit. Oĩim vo alioꝛ pᷣſbi⸗

teroꝛ? maloeum ſiue ſint pctõees occulti ſuue

manifeſti qui non ſunt per ſententiam eccleſie
executione conſecrãdi peiuati · miſſe licite poſ⸗
ſunt audiri vſqʒ; ad eccleſie ſententiam et ab
eis licite ſacramenta recipi · quia licet quo ad

ſe ſint ſuſpenſi ex ſnia dei non tamen quo ad

alios ex ſnia eccię.ex.de cohba.cle.et mu. vr̃a

et. c. queſituʒ. q Vtiꝝ aliquis a miſſis et alijs
atiqums:

officiis p̃ſ biteroꝝ peccatoꝝ q̃ ad hᷓ; ab eccia
tolera abſtinere licite poſſt · ꝙ ſic.ſi bono
zꝭelo hoc faciat ſeʒ vt ꝓ hoc pᷣſbĩ ↄfuſus a pec
cando ſibi caueat et peniteat.nõ licet auũt ab⸗
ſtiere ex ↄtemptu qꝗe ſi ip̃e p̃ſbiter in foenica⸗
tõne iaceat eiꝰ mĩſteria nõ ſunt ↄtõnẽda q;diu
ab eccłia tolerat' ex·de co.cle.et muvra.vbi
ad H in tex· et glo. Mone ꝙ pᷣſbiter ↄcubiã
teneat ĩ domo et peochiani videãt en indutu
ab miſſam dicendã quid faci et . ſi em zudiant
miſſam eiꝰ faciant ↄtra ↄſciam qꝗ dictat᷑ eis cõ⸗
trariũ esec otra ꝓhibitõz nicolai-et alex di.
xxxij. nullꝰ.vbi de nullꝰ audiat miſſam pᷣſbite
ri quẽ ſcit ↄcubinã m domo hre.ſi aũt nõ audi
ant remanet ſibi ſcrupulꝰ in ↄſcia que pᷣcipit
ꝙ Pcipiat' coĩo a ſacerdote q;uis polluto vſq;
quo epᷣoꝝ indiꝰ reꝓbetur. xv. q. vlti · H ad
maioæee euidentiã huiꝰ q̃ſtionis peimo òð noto
rio eſt dicendũu deinde ad qᷓſitũ rñndedũ. Circa
peimũ ſciendũ·: ꝙ deñntia e inter famã· manife⸗

ſtũ · notoeiũ:rumoee oĩino occultũ.et pene oc⸗

cultũ:fama em ſzm hoſt.duplex ẽ: vna qᷓ̃ habe
tur de voĩe. et ſic deſcribit. fama e illeſe dig

tatis ſtatꝰ vita et meibꝰ ꝓbatꝰ. ff.de va. et

exoedi. cogni:cogitatõnũ. S. exercitio:et q ta⸗

lem famã negligit. eſt crudelis:xij.q:j. nolo.

et Ouenit iſta deſeriptio tm fame bone. Vñ p
oppoſitũ p̃ᷣt deſcribi mala fama: vñ mfamia ẽ
leſe dignitatis ſtatꝰ vita et mo ibꝰ reꝓpbatus

Flia è fama q habe' inter hoĩes et G̊ ſic deſcrrii
bn⸗ m hoſt. Fama e puplica ſine famoſa ini

nuatio ſiue ꝓclamatõ et Duũis ex ſola ſuſpitõe
et meerto autoeꝛe ꝓuenies. et hec deſcrptio

Onenit ouiter hone fame et male. ſed hee ſim
bn:ex ·de co⸗cle:et uvra.et guil. dura ſpe⸗
culo nõ ꝓcedi: qe ſcòm eos fama qñũz ꝓcede
ex ſcia:qnʒ ex ſuſpitõe:vt dicit guił.ibidẽ.de
conſe:di.iiij: ſanctũ ẽ. Doteſt autẽ deſcribi fa⸗
ma ꝓut ſe habzʒ ↄuiter ad famã bonã et malã

m guib.ibide h̊ mõfama ẽ vehemens vul gi
hue maioeis ptis eiꝰ opinio rei de qua qritur

Oſentiens ar.i.q:v.pᷣſ biteri l.hec aũt ſczʒ fa⸗
ma ꝓ ſe nõ ꝓbat: vnde de fama volat ideo nõ
eſt defacili credendiaxv.q.j.ſiquid de quocũ
q;· dictũ em vniꝰ facile ſeqtur multitudo.ex ·

de purga: ca-cu in iunuetute. F. j. et vane voceſ

Pi nõ ſunt audiende . C. de penis.l. decurio
nu· tñ fama cõcureat cum vno teſte bene ꝓ
bat ſiẽ notauit guilem ſpeculo ar. ex. ð̊ ꝓba.
ſient · et · C. de reicre·bone. Et videt ꝙ magis
valet ꝙᷓ; vnus teſtis.vt ex.de oſang.et affi.ſu
pPer eo. It vbi iudex de fama dubitat a viciniſ

vbi ouer ſatus eſt reus inqumat.ex⸗de elec.pꝰ

ꝙ. St ad hoc ſuf̃ficiunt duo teſtes. de acu. in⸗
qꝗſitionis· . fi Cicet aũt fama ꝑ ſe non =het .
ſem tñ qð notat hoſti : moncit purgatõem ſi
vicinis frequens ſit et ſcandalũ moucat ex · ð
co:cleet mu.tua in fi. Impedit ec mriomum
Otrahendum ne deterius inde contingat. er ð
conſang: et atffi · ſuꝑ ofe foeꝛte ꝓhbatione in⸗
ducit nhi non paratur alijs pᷣindicium. ex.· de
cle. p ſal: . c. ]. fama etiam oſentiens ſcʒ cum
aſſertione ꝓtis ꝓgbat vt aliquãdo eſt in alquie

bus ar.ex.· de teſti/plona.et.nij.q.iij. vbi· Icẽ?

ſepe ꝓbat adeo ꝙ etiã alqañ ꝓpter taieʒ famã
dinoetium celebeetur. xxxv.q: vj.ſi duoqueli
bet etiam fama peeſumptione inducit. ff. ð eo

per quem rf̃actum e. l.de mmoæꝛe m fi. 1 Cuil.

autem in ſpeeulo notat.q dicendum eſt ſecun
pum Martinum de fanofamam peobare et ei
ſtare donec contrarium peobetur ſuper eo au
em cqnod dicitur in peedicto v ſtem ſepe ve⸗
luci fama conſenuens et cetera dſtinguit ſu⸗
per quo conſenciat hoc modo ſcilicz ꝙ ſi peto
a te hereditatem petri et tu affſirmas eum vine
re ſola fama peobat q; ſit moztaus et aufert
ibi exceępcionem. r antem dico te aliquiò mi
hi vendiiſſe vel hominem occidiſſe et hHimus
mod non ſufecit miloi famam peobare.et ra⸗
tio eſt quia peimum ſcilicet moes neceſſario
quanòoc; contingit ſecundum vero foete nõ

et ſic cum alijs peobat·:ꝙ autem.ſf.de teſti. I.
nj. G. verba.notatur ꝙ fama inducit ſemple-

nam peohationem.dicit hoc debere intelligi
in cinilibus quia ſecus eſt in cnimmalibꝰ. G.
de ꝓba.l. Fi. et. ij.q: viij. ſciant. q QManitfeſtũ
eſt ꝓpublica ſiue famoſa inſmuatio ſiue pꝛocla
matio et ↄmunis ex certa ſcientia et certis au
toꝛmbns paucis tamen peouemiens. vnde dici⸗
tur quod eſt menif eſtum peobari debet et po⸗
teſt amecq aliquis condemnetur ex. ð oſang.
et affi:ſnper eo · quod audiri poteſt etiam ſi
manifeſtum iudici et certum ſit: ij. q:iij· deus
ommpotens Et tale manifeſtum dicitur pub⸗
licum ex fama quia eſt fama et quia eſt famo⸗
ſum et certum.extra de coha:cleri· et mulie.
tua · ſi vero Publigum ſit. kama ergo ex ſola

3

.

. .

ſuſpicõe oeitur manifeſtõ ex opione cõi et ſci⸗

encia paucoꝝ ·¶ in quo dẽt cõis opĩo a fa

.

ma.Beſpõdʒ guilin ſpeculo ꝙ dĩs opiĩo facit

jus et ꝓbat et ſumit ꝓ veritate vt · C. ð teſti ·
l.1. et· Ff· de offi /p·barbarius: et · i· q vi· J.

tria: ſed fama nõ facit ius ei tñ ſta donec cõꝗ

trari ũ ꝓbet᷑ vt habitũ e ſupea· Tam dĩs epio

mcinoꝝ ñ ꝓbat vt in pᷣdctã · l. barbariꝰ ſʒ bo

non. ſic em. C. de epi: au.autẽ· ſup̃ſes · ¶ Ho⸗
toeiũ alind ẽ iur.aliud ẽ facti notonũ iur eſt

de quo aliq̃s canoniceꝓ ſenteeiã ẽ Odẽnatus
vl in jure ſpõte ofeſſus licz em̃ qᷓs falſo ↄfite⸗

at' b mique odẽnet tñ ꝓ Odẽnacõz b ꝓ ſentẽ

ciã illã factũ il luꝰhabet de iure ꝓ notoeio
donec ↄtrariũ ondat.ex · de tpi · oꝛ · c · fi · et de
re iudi. ſicut Et hoo ẽ verũ de ↄfeſſo·dũmõ per
ſeueret i ofeſſone aliter ñ. ff.de qſti.l· i. . qᷓ
ſtiõ/· Notoeiũ facti eſt cuiꝰ teſtis e popuiꝰ et
duſibacõi et ĩficiacõi ñ eſt locꝰ vt cũ exhibz ſe
ſpectui hõim ita ꝙ nulla p̃t tergiuerſacõe ce
lari ex.de co.cle:et mu:vr̃a. et.æ · tua · et · c · q⸗
ſitũ· Et intelligit' populꝰ ee teſtis ſiue crime
notũ ſit oĩibꝰ q ſũt ĩ loco illo·ſ.ĩ villa vł peo⸗
chia ſiue mmoei pti · Em jn no · ij · q;ei · ſcelꝰ . er
c.maĩfeſta-Oi etiã villa vł peochia nõ heret
nih.x:peochianos ſufficerz crimẽ eẽ notũ ilł

L.vt ſic diceret notoziũ em jo qe · x· hõieꝰ
x 0ο aeX

faciunt populũ ſiue ꝓpꝛochiã:x·q:ij. vnio⸗et tæ
Rimomũ vniꝰ peochie facit crime ee notoeiñ
vt e.de purga.ca:cũ dilectꝰ.Si aũt peochia
heat multos peochianos etiã mille et tm̃ ex
eis · x· ſcãdaliſenꝑ q̃ ſmt gues et honeſte pſo⸗
ne de foenicario Tacerdote. fieri p̃t m roð · ĩ⸗
terpᷣtacõ ꝙ populꝰ ſcãdaliſet:maxiĩe cũ.x.ho
mines faciãt populũ vt dictũ ẽ· ſicut duo cõ⸗
gregacõzʒ er· de elec.cai et tres cellegium· et
xn· vb.xx·.turbã·et:iiij:poꝛci:vłxoues gre⸗
ge. Ff.ð vᷣſig: neraciꝰ. Hõ eñ dici ̃t vt notat
guil.m ſpe·notoi aliqdò ĩ vico vł villa vbi
tm duo vł tres vł qnqʒ hitant. qe ſecretũ dᷣ

qð fit corã qnq;e de pe · di · i. . B ergo ſecreta

vſi. nõ ſunt B. Quidã etiã diſtiguũt et foste ñ

male. vt dieit ide ꝙ reliquit arbitrio iudicis

quot hõies faciũt notoꝛiũ cũ in iure nõ ſit ex
pffum ar. e · de offi:dele· de cauſʒ · Itẽ noto
riũ facti aliud ẽ facti ꝓmanetis actu vt cũ qͥs

publice tenet Ocubmã vł mulierẽ ſuſpecta i

domo v alibi vbi foete argum̃ta apparẽt. ſ. a
nimalia ſuꝑ tereã· Sdiecia et ð hm̃oi notoeio

credit ſimplici aſſercõi officiab.nij.q· imj · J.

aliqñ. Vñ ſi oſtet alique habere ſecũ in demo

ſuſpectã muliere ecipo foznicacõ ꝓbata vide
c ex.ð co:cle:et muſiquiſqᷓ; et: c clericos: et
ſt publice teneat eã eoip̃o eſt ↄuictꝰ vt in. c.
clericos: aliter em̃ ñ p̃t eſſe certũ niſi ꝓꝑ him̃oi

pᷣſumpcõzʒ ey ·de pᷣſumpcõibꝰ literis:et: c· iij ·
hec bern. e · ðD co· cle: et mu.tua. Vñnñ ſzm g
in ſpe.tale notoeiũ p̃t dici notoꝛiũ fctł a iure
pſũpti qe ius ſic adðo pᷣſumit ꝙ ið notoꝛiũ eſſe
reputat et ſie tab ꝓfuũpcõ ꝓ notoꝛio bet ve in

₰

c:tua :clericos literis· Fl ind e facti trãſeũtis
actu. vt ſiqs publice occidat hõiez vł faciat

ſoetilegiũ vł ſimile. vt e · de teſt · co. Pueĩt·
liud e noteri facti interpolaui vt illò qò ſis

„
7

7

2 ——
fie publiee qð aliqꝗᷓ terginerſacõe celari nõ p̃t
et qʒ; ſepiꝰ iterat' n fit tñ ↄtinueꝑ moi e crim
vſurari] maĩfeſti· et ð hoc hetur er · de vſu · cũ
eu maĩ feſtos.i.notoeios. hoc mebeuz notoeij
ponit guil.ĩ ſpe. .'liud ẽ facti ſeſumpti vt cuzʒ
aliqs è habitꝰ? publice ꝓ filio Oſangneo b af
fine alicꝰ erde fi ·pᷣſ bi.ↄquerẽte· Cõſangui⸗
nitas em pᷣſumpta dicit notoꝛia ex· de diuoe·
porao:G.iqꝛ ꝙ aliqs ſit filiꝰ alicꝰ vere ꝓba⸗
rni ñ p̃t ſʒ tm̃ pᷣſamptiue er · de co. clet et mu · ve
ſtra ĩ glo.e. Tale etiã notoeiũ p̃t dici crimen
infamati deficiẽtis ĩ purgacõevt in.c.tua..·
2 Kei enõ aũt ꝙ ĩ notoꝛio iuris reqritᷣ qñqʒ
bacõ otra negatẽ · ꝓbacõ eĩ ↄtra ip[ʒ recipit
Ken duhiũ reuocet'. ex · de ſen · et re · iu · ſicut ·
In notoꝛio vo facti.vt no·ray· nõ reqritur oꝛ

do iuris ꝗᷓ eſt alias regulariter obſzuãdꝰ ex · ð

iureiu ad nr̃am. Fuidencia em̃ ppetrati ſcele⸗
ris clamoee nõ ĩdiget accuſatoeis ex·ð accu-
euidẽcia · Fliq tñ vt no/guil.in ſpe· d iſtin⸗
guũt dicetes· ꝙ ĩ nocoꝛio facti ꝓpmanetis nulö
lus oedo requirit'. Vñ nulla ꝓbacõ e neceſſa

ria · vt e · &̊ appella.dilectis · et · i · q:i · de ma

mfeſta In notoꝛio aũt facti trãſeuntis ñ itera
ti neceſſaria e ꝓbacõ plena vt e · de elec . bõe
FC. licʒ auũt In notoeio vᷣo facti trãſeũtis ĩter⸗
polati ve recepeõ vſuranx reqrit ſemiplena
ꝓbacõ er · de vſu· cũ ĩ dioceſi · tñ ray· dieit in
diſticte ꝙſi foete iudex velit tale.i. notorie ſi⸗
ne euideter deliquetez hm qð ius exigẽ coeri⸗
gere. i · punire. et ille appeliet nõ è appellacõ
nmi hm̃oi deferẽdũ er · de appel . pterea · De · vo
de fan.dic.et guil.in ſpe· ei ↄſentit· ꝙ ĩ ãlibz
ſpẽ notoꝛij facti eſt diſtinguẽdũ:qe q̃dazʒ ſunt
notoꝛeia iudici et alijs: ſ.que facta ſunt eozam
eo et tot alijs quot ſufficiũt ad faciẽò notoeꝛi
um. qdã alijs tm̃ ſic diſtin guit. ij · q ; i. C. R ſci
endũ et. ¶. q aũt· In pꝛimis nulla req̃rit ꝓba
cõ nec iuris oedo ſeruari dʒ in aliquo mſi ꝙ
reus debʒz citari et intereogari de tali eo pñ⸗
te · vk gtumaciter eo abſente debz ſentecia ⸗
mulgari · ar. . · q· i. de maĩ feſta:vbi dꝛieit Fſi
nõ citetur ſnia nõ valebit · ſzm tã· eyede teſti.
eccleſia:et ij · q:i nos inæ· nec t̃ purgacõ ei
debz indici nec eiꝰ appellacõ admitti ſed tm̃
ſentẽcia ꝓferei:er· de appel.cuũ ſit romana in
fi.et ex ·de purga:ca.ci dilectꝰ.In notoejs
vero alijs tm et nõ iudici officialis denũciãs
audit' ſme inſcripcõe vt· C. ð accu· ea qᷣde · et
habet'.inj.q:iiijG. aliqñ·et in his req̃ric ꝙ⸗
bacõ.vt ex de elec.hone. . licet· et de vſu · cũ
tu · Nõ eſt tñ ſeruãdus iudiciarius oedo reus
tñ poteſt intereogari an crimé cẽmiſerit qð ſi
neget pnñt teſtes ſine bite aliqᷓ ↄteſtars et ſme
juramento alłiquo recipł.et poteſt in hinoi no
toꝛijs:appellari er · de appel.romana· I. ſr aũt
Xd ꝓbandu aut notoem uf fi ciunt duo teſteſ
ex de elec· bone . i. quo peobato et peonun⸗
ciato ꝙ ſit notoeium ſi non appelletur decete
ro ſme ſolemnitate iuris tanqꝙ;ᷓ ſuper notceio
peocedet' hac materia multum plene et be
ne eractat guił. in ſpacu. MNota tamen ꝙ alr⸗
quod crimen pᷣt eſſe notoeium in vna terea et
non notoeium in alia. et ideo coeam indice

.
exneo requmritur ꝓbacõ et ſic poteſt intelligi

xj· q: nj eon ꝗqᷓ accuſant'. et ex de pſumpcõne

quoldã.in quo caũ ſpaciũ octo dien videtur
dadu: et li ifra illò tpꝰ ꝓbet notoeiꝰ indieaꝰ
ex:de acceꝑ· wa:Ad hec notat guił. in ſpe.
ꝙ aliud e dĩs opio quã notoæiũ qe cõis opĩo
eſt tin de lõge pteritis et qᷓ nẽ pñt ꝓbari p te⸗
ſtes de viſa · Rumoe aũt eſt pticularis inſinu
acõ ex ſola ſuſpicõe et incerto autoꝛe ꝓueni⸗
ens· ar.ex.ð eo q cog:cõ.vxo.ſuꝑ eo.et hic ñ
ꝓbat ſů̊ ſolũ p̃ᷣſumpcõnẽ inducit. Vñ non ẽ mł
tũ ꝓſequeòꝰ qe vane voces populi nõ ſũt au
diede. C. de penis. decurionũ. et e de elec.o
ſiꝰ.h̊ em̃ loqtur de rumoee.i.clamoee.vñ illò
audiſtis qᷓntꝰ e clamoe populi e · de exceſ. pᷣ.

ex literis · Occultũ oĩno eſt qð nulla rõe ꝓ

bari pᷣt de quo nullꝰ loqt᷑ᷣ qe neſcit᷑. qð vindi
ctã in ho ſeculo ñ hʒ.xxxij.q.v.xp̃iana.ſuſpẽ⸗
dit tñ hõiez quo ad ſe et qno ad deũ er.ð co.
cle · et. mu. c. vlti. et di · vj· teſtamtum. ¶ Dene
occultũ eſt qð ſcit ab aliqbus.ſ.duobꝰ vbł tri
bus· Vñ eſt ſingularis et peiuata inſmuacõ ex
ſcia et certo autoee ꝓueĩens et tale occultuzʒ
bat. C. de appel.eos qᷓ: G. ſiq̃s aũt.ſʒ donec
ꝓbatũ ſic ñ p̃indicat·ex · de co.cle.et mu.vra

J.· mij ceter· et qe nec maĩfeſtũ qð maiꝰ ẽ p⸗

iudicat añ ꝓbacõʒ vt ſupᷣdictũ è ſʒ ipᷣo fcõ ſu

ſpendit ˖ qe etiã occultũ qð mĩꝰ e ̊ facit.vt e

tiã pᷣdictũ e Cicet aũt iura plerũqʒ vtãt vno
pdictoꝝ vocabuloꝝ ꝓ alio.ex p̃ᷣdictis tñ in
itelligi p̃t vera et naturalis eoꝝ ſignacõ.Si
autem inueniatur ꝙ manifeſtum non egeat ꝓ
bacõne:manifeſtum pomtur ꝓ notoeio ex de
v. ſg· cũ clerici· Ex p̃miſſis patz ꝙ qᷣcq̃d ẽ no⸗
riũ e maĩfeſtũ.et qᷓcqᷓd ẽ maĩfeſtù e famoſum.
ſ ñ ↄuertit Ex p̃dictis etiã ptz rñſio ad ſti õz
Pitã ſicut em ex p̃habitis colli gi p̃t ĩ ſůma
Ptõe famoſus· maĩfeſtꝰ rumoee p̃dicatus. pe
ne occultꝰ.nũq; vitari bzʒ q;diu ab eccleſa
tolerat.xv.q:vlti:et.c. vlti.et ex.de co.cle.
vr̃a.riſo.i.et ꝓbai.iij.q.i.ĩ mĩſterio et · c· oĩa
ſacra.niſi ſoete ex ruboꝛe ↄfuſus a pctõ retra

hat᷑ et ceæri tereeãt. di. xxxij. . vm. vt etiam
detm̃ e ſupea·et tũc ĩ occulto ñ ĩ publico er ð

ſen. ex. cũ nõ ab hoĩe.ſſc ĩte lligit illò. c. vr̃a

. penb- Oino vo occultꝰ.ñ p̃t vitari qe ñ poſ

ſumꝰ inare ex.de tꝑi:oedi.c.vlt.h̊ oꝛa ſupea

dicta · ſ.ab illo.ꝗ. nota tñ ꝙ aliqð cmẽ ꝛc. di⸗

cta ſũt ſim hoſti.p̃ter· . illũ ad q̊ no.vmil. Si

8 nõ ſit notoeiũ p̃ſbitenꝝ foenicariũ hr̃e con
cubmãa licz ſit maĩfeſtũ qe ẽ publicũ ex fama

em̃ ñ ex euidecia fcti ñ dzʒ tał vitari ꝙᷓdiu ab

eecleſia toleraæ nec ad eiꝰ ↄdenacõʒz ſola teſti
monia ſufficiũt cũ nõ ſit teſtiõnijs ſʒ̊ teſtibus

indicãdũ.ſʒ ſi ̊ illo ta ſuſpicõ heac vt ex eo

. ● . — . —8
ſeãdal oꝛiac' ĩ populo.licʒ ↄtraeũ accuſatoꝛ
appareat erit ei caõica purgacõ idiceda in

qᷓ ſi defecerit b ſe purgare noluert puniri dz a

nimaduerſiõe caõmæca er de co.cle:et mu.tua
nos · Et ibide inuit ĩ glo · ꝙ teſtionia ſũt ſme
ruramto: teſtes cn iuramto.Et h̃ etiã ꝙ ibi d ⸗
ſcãdali:vi ſjm gloiꝙ ꝗpter ſolã ſuſpicõ ez vk

ĩfamiã nõ e mdiceda purgacõ niſi ſcãdalũ de
infamia oeiat . ar ·ij: q v· ꝓſbiter.et ex.de ac

9 1

eu · ꝗqliter ſzm etiã glo.ibi.teſtiõnia valẽt ad ĩ
famã alicꝰ.ar.de ↄſe · di . j. videmꝰ. HNotoeiꝰ
vo ſm hoſti.ĩdiſtincte.i.ſiue ſit notoꝛiꝰ iuris

ſiue fcti.vitari dz a ſubditis ĩ diuinis officijſ

et ſacram̃tis qe vterqʒ notoeiꝰ ſuſpeſus ẽ quo
ad ſe et qno ad alios di.xxxij · nullꝰ.et.c.pee
ter h et eỹ · de co · ele · et mu . vra.et. c. vlt. gg·
qð ven e niſi pꝰ lõgã pm̃azꝝ et laudabilẽ vitã
diſpeſec cũ eo ꝓ ep̃m ſuũ.ex.de mdi.atſi cleri
ei · St licz pꝰ pniam ſolã accuſari poſſit·xxxiij
qijadmonere tñ ꝑꝰ pniazʒ et diſpeſacõz ñ pᷣt
ex ·ð ſcima.frnitati .H onite iudo 8⁰ mo⸗
tale peccatũ miſſaʒ notoꝛij fo?nicatoz. andire
ꝙ ñ laycis· qe excuſant᷑ p ignoeãciã iuris
poſitiui qe milites magiſ arma et ruſticos ma
gis rura ſcire legiſlatoe eſtimaut. C.de iur̃. l1.
ſancimꝰ· nuq;d ofeſſoꝛ tene eis ius id di
cere &ι Bnõ é cautũ qę tale ius ignoeãcie ñ
eſt eis ꝓpiculoſuʒ eñ nõ teneãt᷑ illðò ſcire.dʒ e⸗
ciã talis.ſ.notoeꝛiꝰ q̃ iam eſt ſuſpeſus ip̃o iure
ab officõ quo ad ſe et quo ad alios admoneri
ab epᷣo· vt ſe coerigat etſi ſe coerigere noluert
dz ſuſpẽdi ab officõ eccleſiaſtico vſq; ad ſatiſ
factiõz ↄgruã · Etſi ad B.ſ.pꝰ hici ſuſpẽſiõez
pſeuerauerit dzʒ imppetuũ remoueri ex.· ð co.
cle·et mu.ſicut ad exſtirpãdã.G̊ ray.Cuið
aũt dixerũt ꝙſi ſit notoeiũ fcti.moneri dz ab
epᷣo vt ſe coærigat etſi ĩfra·xl.dies ↄputãdos

a tpe admõicõis ſe coerigere noluerit. extunc

ſuſpeſus erit ab officõ et vitabi a ſubditis in
ſacris et ſuſpẽde' ab offiꝰ ecciaſtico · Etſi adhᷣ
pꝓſeuerauerit imppetuũ remonebit vt m.c.ſiẽ
ad extirpãdã et ſic intelligũt illò di.xxxij.nł
lus· et · c · pter Het di ·xvinj. ſiqᷓ ſunt pᷣſ biteri.
et ex ð co·cle:et mu.vra uiꝰ opi.fuerũt jo.
et laur̃.ſ̊ peimã opionẽ reputo tucioꝛẽ · ſ. ꝙ e⸗
ciã notoeiꝰ facti ſtati e ipᷣo iure ſuſpeſus et qꝰ
ad ſe et quo ad alios:et vitari debz a ſubditiſ
in diuinis officijs et ſacram̃tis: et eam tenue

rũt.hoſt.vt ptʒ ex pᷣdictis et tã· goff.et bern.

ĩ glo.ſuꝑ illò.c. ad extirpãdã · et ſup illð. c.
qſtũ:q̃ hnñtur er· de co.cele.et mu.et etiã rich̊ᷣ
Ae vſu euchariſtie · ti. xvij.
Einde oſiderãdũ e de vſu ſiue ſumpcõe
euchariſtie· Et peimo de ip̃a ſumpcõne
ſine mãducacõe. ſcdðo ðð mõ ſumedi ſeu

mãducãdi.tercõ de frequẽtacõe hꝰ ſacram̃ti·

q̃rto de qbꝰ dz dari· qᷓnto de vſu HGnea
peimũ qrit.Vta xp̃s in G ſacram̃to veré
cet m rich.ꝙ ĩ ſumpcõe hꝰ ſacram̃ti eſt
queòã mãducacõ carnalis qꝗᷓ ↄomeſtũ maſtica
et in ſtomachũ trabicit᷑ et poſtea digerit et
vlt . in ſubſtãciã mãducãtis Ouertit .et ſic ve⸗
re mãdnecat illa ſpes ſub q̃ realiter ↄtinet ve
rũ coeæpꝰ xp̃ᷣi.Eſt et alia ſacram̃talis q̃ coꝛpꝰ ẽ
ſti verũ realiter ſub ſpẽ paĩs ↄtẽtũ ſumit ſʒ ſic
ſumptũ coepaliter ñ maſticat etſi ſpes ſic in o
re maſtieetur ꝙ ꝓ digeſtiõzʒ ibi factã ñ coerũ⸗
pat' ĩ eis foema ꝓa ſed de ſcẽdãt ĩ ꝓpeia foæ⸗

ma in ſtomachũ·deſcendit coepꝰ xpᷣi in ſtoma

chũ ꝑ deſcẽeſuʒ ſpei ſub q̃ dtine .ſub q̃ tãdin Oↄ

—

tinet ꝙᷓ din ĩ eadẽ ſpe fozma ꝗa ſpẽꝝ ſaluat

Sed ſi ſpecies tamom ĩ oee maſticẽtur ꝙ per
digeſtionè ibi factã cozrũpat ĩ eis ꝓa foꝛma

mãdu

ex ñ deſcẽdãt ĩ ſtomachũ tũc nec eoꝛpꝰ xp̃i de
ſæρε ſtomachu Et p vtute mãdncãtis ñ vni
eur coꝛpꝰ xp̃iꝛ mãdueati · p ip̃ʒʒ mãducãs vniꝰ
ſũaliter xpᷣo eapiti ſi digne mãducatEſt etiã
mãducacõ ſpũał qᷓ ðde maducari copꝰ xp̃ᷣi mi⸗
ſticũ .ꝙ mibił aliꝰ e ꝙᷓ ſpũaliter incoæpari coa
poꝛi miſtico ꝓ fidẽ et caritatẽ b magis ĩcopa
ri ꝓ augm̃tũ fidei et caritatis q mãoncacõ noõ
ueĩt idĩigne ſuſcipietibꝰ ſacrm.lſꝗec obeqð ð ð
ſe · di . ij. beregariꝰ. dðꝛ vᷣm coepꝰ et ſangnẽ do
mini nii ih̃u xpiĩ veritae maĩbꝰ ſacdotuʒz tra
ctari et frãge et fideliũ detibꝰ atteri·qꝛ ĩ łła at
trieõ et fractio dʒ referei ad ſpeſñ ad vm coꝛ
pus xp̃i:ſʒ qe ille benẽgariꝰ fuerat ĩfamatꝰ ꝙ;
n credebat coeꝑꝰ xpᷣi realiter otineri ſub ſpe.
iõ ad ſui purgacõzʒ ꝓ vba exceſſiua Otrariũ aſ⸗
ſeruit ˖ Qo aut de dle . di . 1. tãta de qᷓcito ſpes
dẽtibꝰ atterit.tã cito ĩ celũ rapr .ſ. coꝛꝑꝰ xpᷣi
intelligit qñ ſpẽs tãdiu maſticat ꝙ ꝓ digelſti
onẽ q̃ fit ĩ oꝛe nõ remanʒ ĩ ſua foema Griehʒ et
cũ eo dueĩt boñ:· ¶¶ Quid ſi ſpẽs iſte euomere⸗
aliqᷓ direrut ꝙ võ facñi tãdin bi ſaluat
qᷓdin e ſpeès babi ad refectõz hũanã· iõ eniz
ſtatu ta è et ad B oꝛdina' et B hʒ cũ è er ſtoma
chũ et in ſtomacho q ibi reficit · vñ coꝛpꝰ cẽ⸗
ſti in vetrẽ vadt et ibi moeat' donec refectõis
opaæcõ ↄpleat'.et hꝰ ſnĩe vide funſſe rich. vt

patet ex dictis eiꝰ in ſolucõe p̃cedetis qſtiõiſ

et ſzm boñ.G poſisõ ẽ mułtũ ꝓbabił.ſm igiꝰ
hãc podicẽdu⸗ꝙ ſ iłle ſpes euomãt euomi
euchariſtia· etl ſpẽs poſſit diſcerm ab alijs ſu
meda eſi aũt ſpeg ille trãſeãt ꝓꝑ ſtomaeſoũ ĩdi

eſte ꝓPpter aliquã infirmitate tũc ſũt ex ꝓpe⸗
x 4

tatẽ refectõis et iõ ſi vadãt ĩ ſeceſſuz ñ eſt ibi
coepꝰ dni.ſecmx tñ vr.ꝙ ſi qſf enomat ſpes p

ceptibiles mag reuerẽcia ſie eis exhibeda er
mag &lgeeia adhibeva ne qᷓs euomat P†t pi

culu e ei dare de ꝗq pfumic ꝙ n poſſit tenere·
heg:boñ

Equit' videre de ſcðo.ſ.de mõis ſumdi ſr

Wue mãducãdi coepꝰ xp̃i · Circa qð ſciẽonʒ
ẽ ſicut iã patz ex pᷣdictis in articulo p̃cedeti.

duo ſunt mõi mãducãdi coepꝰ xmi.ſ.ſpũůaliter

et facrametaliter· et H etiã habet' in glo:· ſup
id. i coz.xjq mãducat et bibit indigne ꝛc· ha⸗
bet etiã de cõle · dꝛ · ij .· qͥ eſt. de ſpuᷣali etiã mõ
mãducãdi ð o·vj:q̃ mã:me.car· et bi ·me · ſã·
in me ma.æc.ð ſacramtali deĩ.coẽ. xj·qᷓ̃ man.
et bi . indigne indi . ſiæ mã. et bi · ꝛc· De bis
igi mõis qrunt' plura· ſ. Quid eſt mãducare
ſPuũᷣaliter. ? H mãducacõ ſꝑũałis trãlſlata eſt

a coepalibꝰ et iõ ſicut ĩ mãducacẽõe coꝛpali

ſunt duo peĩcipaliter.ſ.maſticacõ et in eoæpa
cõ ſic et ĩ ſpñali duo ſũt ſuo mõ. Eſt aue ſpna
lis maſticacõ recogitacõ cibi.ſ. carnis xp̃i ꝓ
nobis expoĩte ĩ p̃ciũ ĩ cruce ad redimedũ vbi
fuit᷑ q̃ſr eiꝰ:decoctõ fctã et miſtrat ĩ cibũ ĩ B
ſacramto ad refi ciẽò vbi ẽ plena r̃fects· paĩs
em̃ que ſumimꝰ ĩ miſterio maũ ſpũᷣſſancti foæ⸗
matꝰ eπ ginis et igne paſſiõis deco⸗
ctꝰ in ana crucis ð oſe· di . -oĩia · Incoepacio
vo eſt du recogitãs ei quẽ recogitat iũgiv ca
ritatis ardoæeet ita ei incoepat et p ons refi
cit' et aſſimil at ꝭ: Intereſt tñ inter hãc et illam

4

qe i. epali mãducãs oueriit in ſe eibũ ſua õ⸗
eute.qe è dĩigmoe cibo- In ſpuali è econuerle
qe cibꝰ eſt nobilioe et ↄplecioe maducate a⸗
ter q; dic ad ſe mãducãteznõ eu me mutabis
ĩ te · ſʒ tu mutaberis ĩ me⸗Eſt igi anaſti cacio re
cogitacõ ꝓ fideref ectõ vo ꝓ caritate et Oĩca
cõ e ĩcoepacõ et ex bis duobꝰ itegt mãduca
cõ ſpirituał et ita ad eã reqri fideſ oꝑãs p di
lectõz ·Nec dicit auꝰ.et habet de cõſe · di · ij⸗
vt qᷣd. qᷓ credit in eũ mãducat eũ· et icen · ſpuͦ⸗
aliter mãducat ꝗᷓ in vnitate xpi et eccleſie ma
net qð ſacramtũ ſignat: B bon. Quid e mã⸗
ducare ſacramtaliter ꝙ ſacram taliter mã⸗
ducare ẽ mãducare ſacramtũ vt ſacramtũ · qim
em ſacramtaliter ẽ diſpoſicõ actꝰ mãducãdi·
ideo ad ̊ ꝙ actꝰ ſit ſacramtalis neceſſe eſt ꝙ
reſpiciat ipᷣm ſacram̃tũ vt ſacram̃tũ · Id B aũt
ꝙ aliquis mãduez ſacramtũ mãducando ſpes
duo exigut. ſ. cibꝝexiſtecia et eiꝰ ad cibatũ na
turalis Oueniẽcia pemũ exigit qꝛ ſi nõ pceſſe
nit ſacram̃ti ↄſecracõ ñ pᷣt ſequrmãducacã⸗ſzm
exigit᷑ q cibꝰ ille ſolũ hõiꝑꝰ eſt ↄceſſas. Vnñ
ſicut hõ ſolꝰ ſuſcipit ſacramtũ bap·ita ſolus
hõ ſuſcipit ſacramtũ euchanſtie · . B aut vt
mãducet vt ſacramtũ neceſſaria ẽ intecõ et ĩtẽ
cõis regulacõ- Intencõ inq;e neceſſaria.qꝛ ſi
quis wet ad meſam et meederz coepꝰ relicere
et aliquis ꝓ pane cõi ſacram̃tũ ſicut panẽ of⸗
fereet:et ipe oĩno mtederet cibũ ſumere non
direre au ſacramtaliter mãducaſſe. Heceſſari⸗
um etiã vt ilłla intecõ dirigat' ſjm fidẽ qᷓ eſt
in ipᷣo vł in altero qe opoetz ꝙ credat . ſub
illa ſpe aliq̃d ſpũale lateat qð ſumere intẽdat
vb optet ꝙ ſalte ſumere intedat q alios cre⸗
dere eſtimat licz ipᷣe nõ credat-et ſic patz peo
qnto qs dicat' ſacramtaliter manducare qę · ſ.
ꝙ ſacramtũ vere ꝛbi exiſtat et ip̃e q manducat
illò vt ſacramtũ ſumere intedat ſiue qe credit
eſſe verũ ſacrametum ſine q eſtimat alios cre
dere . B boñ· c Vt qs poſſit maãducare ſpũa⸗
li ter ñ mãdneãdo etiã ſacramtal ter ꝙ ſic
Nã vt ĩupeadictũ ᷣ·effectꝰ ſacram̃ti pᷣt ab ali
quo Pcipi ſi ſacramtũ heat' in veto lz nõ ac
cipiat m re et iõ ſicut aliqᷓ baptiſanturhapti
ſmo flamĩs ꝗꝓpter deſidetiũ baptiſmr anꝙ;ᷓ ba⸗
ptiſen baptiſmo aqeita etiã alꝛq ſpualiter mã
ducãt anteꝙ; B ſacram̃tũ ſacram̃taliter ſumãt
Hh̊ otingi dupt?e peimo gpter deſideriu ſumẽ
di pm ſacramtũ et ſie dicutur baptiſari et mã
ducare ſpiritualiter et nõ ſacramtaliter ꝗᷓ de⸗
ſiderãt ſumere B; ſacram̃ta iaz inſti tuta · Flioꝰ
ter figurã ſicut dicit apꝰ.i.coæ. x· ꝙ ãtiqui
pꝓres baptiſati ſũt ĩ nube et in mari et eſcã ſpũ
alẽ mãducauerũt et potũ ſpuale biberat. Nec
tñ fruſtra adhibet mãdlcacõ ſacram̃talis qe
pleniꝰ idncit effectũ ſacramti ipᷣa ſuſcepcõ ſa
eram̃ti ꝙ;ᷓ ſolũ deſiderium ſicut ſupea circa ba
ptiſmũ dictůᷣ .B the⸗ Vn nota ꝙ cũ ſpũali⸗
ter mãducare ſit xp̃ᷣo et eccleſie in ccꝛpari hHꝰ
pt ee dupi.ſ.vł p modu meriti crededo. vl y
vtutẽ ſacramti crededo et pcipiendo: peimoꝰ
ſumi mducare ſpũaliter cõi: ſedo mõ mag
peopeie · Permus modꝰ poteſt alicui ſine ſa⸗
cramento ouenire ſed ſecundus non hec pe·

2
Den ſoliꝰ hõis ſit ſumere hoc ſacrametuzʒ
ſ .

ſpiritualiter & ꝙ ſic. nã ſm h ſacrameto ↄti⸗

net' i e xpᷣs n qde in ſpe ꝗꝓa ſʒ m ſpe ſaẽmẽ
ti · duỹergo Otingit ip̃m ſpualiter mãducare
vno mõ ipᷣm xpᷣm ꝓut in ſua ſpẽ oſiſtit et hoc

mõ angeli mãducat ſpũaliter ip̃ᷣm xpm inquã

tũ ei vniunt᷑ ĩ fruicõe caritatis pfecte et viſio
ne maĩfeſta.nñ ꝑ fide ſicut nes hic vtimur.⸗
lio mõ ↄtcigit ſpualiter mãducare xpᷣm ꝓut eſt
ſub ſpẽbꝰ huuꝰ ſacram̃ti inqᷓntũ:ſ.aliqs credit
in xpm cũ deſiderio ſumẽèdi ho ſacmentũ.et B
nõ ſolu eſt ſim mãducare ſ ſpualiter mandu
care hoc ſacrametũ.qð nõ dueit angelis Eti
deo angeli ethi ſpualiter mãducẽt xpᷣm.no tñ
Otingit eis ſpual ter mãducare hoc ſacr̃m. B
ho. VH᷑ mali ſumãt coæpꝰ xp̃i ſacram̃tali⸗
ter· HNꝙ ſic ſicut em qꝛcit gS. Eſt quidẽ ĩ pec
catoerbꝰ et indigne ſumetibꝰ vera xpi caro et
verꝰ xpi ſanguis ſi eſſencia ñ ſalutis efficacia
ſumũt igit᷑ mali verũ coepꝰ xpi ex eiꝰ digna
cõne et huilitate.ſj nõ eiꝰ qꝗffectũ ex eiꝰ iuſti⸗
cia et equitate: vñ mmudicia mãducãtis co⸗
Pus xpᷣi nõ repugnat ſpeci ei exterioei nec coꝛ
Pr xpᷣi ſed vnitati coe ꝑis xp̃i miſtici iõ malus

recipit ſacramtũ et rem in eo oteêtam ſed non

rem ſignatã- Vñn malꝰ etſi recipit ſacramtũ ac
quirit tũ magnuũ toemetũde oↄſe ·di. ij. que eſt
Vtrũ infidelis mãducz xpʒ ſacr̃aliter RÆa
ſiè ſi ſacramtaliter dicat modũ rei mãducate
ſed ſi dicat modũ mãducãtis diſtin gue. Fut e
nim nullã h intecõz illud ſumedi tacq ſacra⸗
metũ aliq eccleſie.et ſic ñ ſumit ſacmetaliter
qe nõ ſumit vt ſignũ ſ- vt rè. Gut hʒ mtecõnẽ
q;uis nõ credat xp̃m ꝛbi eſſe et tũc ſumit ſacra
mẽtaliter vt hereticꝰ. G pe. en aial beutũ
Poſſit ſumere coepꝰ xpi ſacramtaliter vł quo⸗
cũq; mõ aliter . qᷣdã dixerũt ꝙ ꝙ̃diu e ĩ ſpẽ
bo illis ſalua fozma paĩis etiã in modica pte
tãd'u ẽ ibi ſacramtũ et p ons coepꝰ xp̃i veruz
Vn vbicũqʒ ponã c᷑ ſpes ille etiã i loco ummu
do vb m vetre muris ibi eſt coepꝰ xp̃i: et hec
Poſicõ videt᷑ eſſe tho.et pe.Sʒ certe pie aureſ
abhoere Hᷓ audire.tñ intelligẽdum e ſzm Ppoi
ctos· ꝙ aĩal beutũ ſacram̃taliter coepꝰ xp̃i nõ
mãducat qe nõ e natũ vti eo vt ſacramto.Flij
dixerũt ꝙ; eoepꝰ xpᷣi nullo mõ dñdit in vetrez
muris qe xp̃ᷣs n ẽ ſub illo ſacramto niſi eatenꝰ
ꝗqᷓtenꝰ eſt cedĩabile ad vſum humanũ.ſ. ad mã
ducacõʒ· ſʒ ſicut et ꝙ;cito mus rodit ita et tãci
