lo ſabbato·

¶ Iea ſzm ſciedum ꝙ B p̃ceptũ literaliter

intellectũ ẽè pti moeale et pti cerimoĩale
moeale qdem ĩ qᷓntũ hoĩ pᷣcipit ꝙ ðputet ali
qð tꝑꝰ vite ſue ad vacãdũ dinis ·ĩeſt ei hoĩ ĩ
cl inacõ naturalis ad hoc ꝙ cunlibʒ rei neceſ
ſarie ðputet aliquod tꝑꝰ. vt coepali refectõi
dozmitacõi et alijs huiõi vnðò etiã ſpirituali⸗
refectõi qua mens hoĩs reficit' in do ſm dic
tame racõis naturalis aliqð tꝑpꝰ ðputat hõ.
et ſic habere tꝑꝰ aliqð ad vacadum ð mis ca
dit ſub moꝛeali pcepto Eſt aue cerimoĩiale in
quãtum in h pcepto oterminat' ad G̊ ſpeciale
tpꝰ .ſ. dies ſeptima in ſignũ memoeatm̃ gene

ralis beneficij·ſ· ꝓductõis mudi. ſex em die

bus mudum fecit et in die ſeptiã reqeuit Spi

ritualiter aũt intellectũ eſt cerimoniale: Nã

allegorice ſignat xpᷣi qetem ĩ ſepulchro q fu⸗
it in ſeptima die · Moæaliter aũt ſignificat ceſ
ſacõz ab oĩ actu peccati et qete mentis in ðo
et ſm Hoc eſt qdãmõ pᷣceptu generale.Gna⸗
gogice vo ſigficat quiete mi fruicõis ĩ pa
tria futurã ĩetate ſeptiã·ſzm em̃ au.li.lxxxiij.
q:lviij · q:etx ij.O tra fauſtũ:peiã etas gene⸗
ris humãai fuit ab adã vſqʒ ad noe.ſcda a noe
vſq; ad abeahã·tercia inde vſqʒ dauid.quar⸗
a dad vſq; ad tranſmi gcõz babilonis:q̃ᷓnta ĩ⸗

de vſq; ad aouetum dni. ſexta ĩ de vſqʒ ad fi⸗

nẽ ſeculi. ſeptima in reqe beatoꝝ Et qe hoc p
ceptũ quo ad aliqd eſt moale quo ad aliqᷣd
eſt cerimoĩale idðo quandoqʒ ponit᷑ ĩter pcep
ta moealia- quandoque inter cerimonialia

Qbaa terciũ ſciẽdum ꝙ obſzuacõ dei ſab⸗

bati debuit ceſſare · ſignificabat em̃ obſʒ
uacõ ſabbati futura qets dni ĩ ſepuichro die
ſeptĩa et reqeʒ beatoꝝ ĩ celo pꝓ xpᷣi meritũ fu
turã etate ſeptima:et iõ adueiente vitate ðbu

it la figura ceſſare: et etiã ꝓpter excluſiõez
errozis:ne forſan ex hoc aliqs crederz ꝙ ad
huc obligacõ ad cerimõias veteris legis ma
neret · vñ greg · de dſe · di · 3. Pueit · dicit ꝓpneĩt
ad me quoſdã puerſi ſpũs hoĩes pᷣua ĩter vos
aliqᷓ et ſãcte fidi aduerſa ſemiãſle.ita vt ĩ die
ſabbati ꝓhiberẽt aliq̃d opari ec· Et apłs ad
coł.nemo vos iudicet ĩ cibo et potu ſiue ĩ p
te dei feſti· aut neomeie aut ſabbatoꝝ qᷓ ſunt
vmbea futuroꝛ · coepꝰ aũt xpᷣi·i · veritas hꝰ
vmbee ẽ xpᷣe · i.ptinet ad xpᷣęm b ſignat coepꝰ
xpᷣi·qð ſcʒ ſumpſit ð vgine ł qð ẽ eccłia · Mul
tu etiã diſputat ſuper hq̊ apłos heb· 3.· et · niij⸗
Magis aut buit ſabbatu cõmutari in peimã
diez ſeptimãe cᷓ; ĩ aliã diẽè cũ ꝓpter memoriã
nr̃e creacõis qę illa die creauit deꝰ celum et
terrã.tũ m memoriã nr̃e redeptõis pᷣterite et
reſurectõis futurereſurectio eĩ xp̃i mãifeſta
cio fuit nr̃e re deptõis et exemplar nr̃e future
Sł oſe reſurrectõis.et qe die illa xpᷣc reſurr ex
it: vocata ẽ dies illa dies dnica ꝓpter xpi rue
retiã et ſue reſurrectõis memoeiã qᷓ vocabat
eius dies ſolis · vt ha bet. C.· de ferijs · l. ij.
De hꝰ aũ̃t diei ſ.ònice excelletia et celebealt
õe hab et de vſe · di · 3. ſahbato⸗ et· c· ieiunia.
et di. lxxv.ꝙ die dñico VYocaba aũt peima di
es ſeptiane dies ſolis peiꝰ.qe vt dicũt qdam
ĩ peima hora illiꝰ diei dñat᷑ſol et ĩ pꝛiã ſecũ⸗
de ferie lũa·et ĩ peima tercie mars:et ĩ peima
ꝗrte mercuriꝰ.et ĩ peima ꝗnte iupiter· et ĩ pei
ma ſexte venꝰ.et ĩ peima ſabbati ſatnꝰ. Suc⸗
ceſſit g ĩ noua lege obſeruacõ dnice diei ob
ſuatõi ſabbati.nõ tñ ex vi pᷣcepti legis·ſʒ ex
Oſtitucõe eccł ie et ↄſnuetudie ꝓpłi xp̃iani pᷣdi
ctis de cãis Hõ e aũt figurał obſuacõ diei
dñnice ſicut fuit obſzuatio ſabbati veteri le⸗
ge:et iõ n ẽ ita arta ꝓhipicõ opãdi ĩ dñ ico ſi
cut fuit arta ĩ ſabbato Vnñ qᷓdam opa ĩ dñico
ↄceduc᷑ q̃ in ſabbato ꝓhibebãt᷑.vt decoctio
ciboꝝ et huiõi:et etiã in qbuſoã opibꝰ ꝓhi⸗
bitis faciliꝰ diſpẽſat' ꝓter nccitate ĩ noua le
Ze ꝙᷓ ĩ veteri · quia figura ptinet ad ꝓteſtacõ
nem veritatis ꝙ nec i modico o Poetet pter
re:· opa aũt ſm ſe cõſiderata mutari poſſunt

loco et tpe.
ea quartũ qʒ eſt a qbꝰ opibus erat ceſ

ſandũ m ſabbato.ſcienò ꝙ m obſzuantia
ſabbhati duo ſũt ↄſiderãda quo 22 vnũ ẽ ſiẽ fis
et hoe eſt vt hõ vacet rebꝰ dinis· qð ſignifi
cat' ibi: memẽto vt die ſab. ſan· Ila em in le
ge ſctificari dicũt que diuino cultui aꝓpli⸗
cam. alid e ceſſacõ oꝑpm.qᷓ ſignifica ibi ſepti
ma die dñi dei tui ñ fac om̃e opꝰ tuü SZz q⸗
ope ĩtelliga' leuixxxiij. expor om̃e ĩq̃t opus
ſeruile nõ fa.ĩ 1o.Geus aũt tzuile a Buitute
ðe. Sſt aũt triplex ſeruitus: vna ẽè Gutus dei
et ſim hoc opꝰ ſeruile dici poſſet opus latrie
qð ptiet ad dei ſeruieiũ · IFlia ẽ qᷓ hõ ſuit pec
cato ſim illò jo.s.qui facit pctin ſuꝰ pec⸗
cati et Im h om̃e opꝰ peccati dici ſzuile · ter

cia &̊ hõ ſzuit ho. eſt aut vnꝰ hõ ſeruus al⸗

teriꝰ nõ ſm mẽtem ſ m coepꝰ et iõ ſzm hoc
opera ſuilia dicut' opa coepalia in qᷓbꝰ vnꝰ
hõ alteri ſeruit. Opꝰ aut peimo mõ dictũ. nõ

ꝓhibet' ĩ die ſabbati.quia G̊ eẽt ↄtrariũ fini
obſuacõis ſabbati et ſibr etiã nuliiꝰ actꝰ ſpi
ritua b exerciciũ ẽ ↄotra obſuãtiã ſabbati pu

ta ſiqs doceat vᷣboł ſcripto.vñ nũeri ·xxvij.

di. glo. ꝙ fabei et huiõi artifices ociãt ĩ die
ſabbati. lectoe aũt dᷣine leg̊ ł doctoe ab ope
ſuo ñ ðſiſtit· nec tñ amĩiat ſabbatũ pꝰ au
tẽ ſu ile ?* mõ vel tercio dictũ ↄtrarlat obſzʒ
uãtie ſabbati ĩqᷓntũ ipedit aꝓplicacõzʒ hoĩis
ad dinina· et qe magis impedit hõ a dinis ꝓ

opꝰ peccati ꝙᷓ; ꝑ opꝰ licitũ licz ſit co-pale iõ
ↄtra pᷣceptũ hoc magis agit qui peceat ĩ die

feſto ꝙ; ſi aliqð opꝰ coepale licitũ facit. VYnd
augꝰ.li:dex · coꝛdis dicit meliꝰ faceret ius⸗
us in ageo ſuo aliqd vtile ꝙᷓ in theatro ſediti
onis aſſilteret· ñ tñ peccãs venialiter ĩ ſabba
to Otra hꝰ p̃ceptũ facit qe veniale ſanctitatẽ
nõ excludit· Opera aũt coeꝑalia ĩtãta ſzuilia
dicũt' in qnta ꝗꝓprie ptinet ad ſzuietes. ĩq̃ntũ
aũt ſunt cõia ſzuis et liberis nõ dicũt ſzunlia
qlibet aũt tã ſzuꝰ ꝙᷓ; liber tenet ĩ nccarijs ꝗqs
uidere nõ tãtũ ſibi ſ etiã ꝓximo pcipue ĩ pti⸗
netibꝰ ad ſalute corpalẽe.ſzʒm illò ꝓuer.vriij
erne eos qui ducuũt ad moete. ſecũdario aũt ĩ
dãnis reꝝ vitãdis ˖ Gm illo deu. xxij. nõ vide
bis bon aut ouẽ fratris tui erranteè et p̃teri⸗
bis ſed redaces fratri tuoet iõ opꝰ coepale
pPtines ſiue ad ſalutẽ coepis ꝗpj vel ꝓximi ſi⸗
ue ad vitaãdum dãnũuũ imminens exterioeis rei
nõ eſt ↄtra ohbſzuatõʒ ſabbati vñ dns jo: vij.

michi in dignami quia totũ hoĩez ſaluũ feci
ĩ ſabbato et mat:xij:qͥs erit ex vobis homo qᷓ

Habet vnã ous et ceciderit ſabhato ĩ foueam
nõne tenebit et ligabit eã.ar.ex.ð ferijs liczʒ
et· xxiij:q:s·:nł la:et de oſe· di · i. ſic. hec tlo
Vtn aut ĩ diebꝰ dnicis vacãdũ ſit ab oĩ ope
Huili patet ex rſpõſios qᷓſtionis p̃cedẽtis.q
idez diceẽdum eſt de dnica qð dictũ e ò ſabba
to.po teſt tñ ſzm rich. cõſiderari et notari p
alin modum ꝙÿ ſupea ſit habitũ quod eſt opꝰ
tzuile . Scis dũ ergo ſzm ip̃m ꝙ opus ſzuile op
pon i opi liberali quoꝝ vtrũqʒ inqntũ hu⸗
iõi penſari debet maxie ex ꝓximo et peimo fi
ne ita ꝙ ratiõe ꝓximi et ꝓprij finisnõ qᷓdem

finis accidetalis que oſtituit in tecio agẽtis

ſz eſentialis quẽ peĩicipaliꝰ reſpicit qntu e ex
ꝓte ſua.iudicari debet opꝰ ſzuile ſimpliciter
vel liberale: et rẽe finis ꝓxim que oſtituit ĩ
tentio agentis debet foemaliter iudicari opꝰ
ſuile vel liberale p reſpectum ad agẽtem.ve
em vult ꝓꝑh̊s.v.ethi.ciiij:ſi quis luxurietur
vt lucret auarꝰ ſi aũt vt dlectet luxurioſus
viðbit. Certũ eſt aũt ꝙ coꝛpꝰ debz ſuiliter
aie ſubdi et· aia deſupꝑ ſedere ſic libera Ella
ergo opꝑa q̃ tanꝙᷓ finẽ Bũ et ꝓximũ reſpiciũt
tepoꝛzale bonũ corpis ipiꝰ opantis ſunt hui⸗
la:etiã ſi materialiter eſſent ſpiritualia·vn ſi
q ĩ coede ſuo meditet aliqᷣd ſciẽtiale oꝛdia⸗
tũ vt ad ꝓximũ et ꝓpriũ fine ad tpale lucꝝ.
illð opꝰ e magis huile ꝙ; ierale Pir ſi qs
aliqdð opꝰ faciat q e materialiter ſeruile et
illò oedinet vt ad finẽ ꝓximũ et ꝗꝓpriũ ad bo⸗
nũ ſpuale ipᷣiꝰ an ime magis eſt liberale ꝙᷓ ſer
nile ſaltem ꝓ reſpectũ ad agetem vt ſcribere

aliqᷓd nõ ꝗpter tpale lucꝝ · ſi ꝓpter edificacõ

ne aĩaꝝ et ꝗꝓpter ðinũ cultũ .· qð cõfirmari p̃t

ex ·de ferijs ↄqueſtꝰ et de ſta ·moã·cũ ad mo⸗A

nalſteriũ · Cuũ ergo ſit vacãduʒ in dniciſ diebꝰ
ab omni ope coepali oediatoſicut ad ꝓximũ
et Pũ fine ad tpale bonũ ꝗprij coꝛpis:vacã
dum é illis diebꝰ ab oĩ ope qð materialiter
et fmaliter et foemal iter eſt Guile ſimpliciter
et ꝓ reſpectum ad agetem. & b opi bꝰ aũt qᷣ
ſunt materialiter libera et foemaliter ſzuilia
vt cũ adnoccatꝰ ſtudzʒ et cogitat ð his q cras
vult ꝓponere ꝓpter lucꝝ tpale.et ruſticꝰ de
aracòe terre ſue ꝙᷓ in ẽſtina die vult arare.ñ
ꝛta aſtringit hõ abſtinere in diebꝰ p̃dictis ſi

eut ab opꝑpibꝰ qᷓ material iter et foemaliter ſũt

huilia.qe facilius eſt abſtinere ab his ꝙᷓ; ab
illis. vñ ꝑ tales actꝰ ñ hõ peccat moetaliter
niſi ꝓꝑ hec excludat vacacõ illa ꝙᷓ; neceſſario
debet cultui dino· &b opibꝰ aũt qᷓ ſunt ſʒuili

a materialiter et nõ Foemaliter ꝓ reſpectũ ad

agetem.nõ teethõ neceſſario ceſſare ĩ dnicis
vn. ff.deferijs inis:dicit lex ea q̃ ad milita⸗
rem diſiplmã ꝓtinẽt euã feriatis diebꝰ pa⸗
gẽda vt addit a ꝓparatꝰ.et ſic ſcol ares lege⸗
re et ſcribe pñt. Et rõ è qe talia opa qᷓntũ ad
ſun fine ꝓximũ et ꝓgm ſunt liberalia.̊ rich;.
C Vrca quintũ qð e vta laboeare ĩi alijs di
ebs ſit ĩ pᷣcepto ſiẽ reqeſcere ĩ die ſeptio
Scienð peio ꝙ triplex eſt laboe ſcʒ ðöbitꝰ ↄceſ
ſus et ꝓhibitꝰ. Debitꝰ eſt duplex vnꝰ exclu⸗
des ociũ aie mimicũ:et ad hũc tenen omes.
qe oms tenen ſe exercè ĩ aliqꝰ vtili rõe cꝰ ex⸗
eludãt a ſe tẽptacõis ĩgſſũ ſjm iðꝰ ecc.xxxinij.
mitte illũ ĩ opatõz ne vacz· mł tã em̃ maliciã
docuit ocioſitas. liꝰ e ĩtroduces fructũ. et
ille e triplex vnꝰpᷣlatoꝝ de cura ſubditoꝛx ðᷣ
quo · chi·v· q bñ pᷣſunt ꝓſ bri dupli.ho. digni
habeant maxim qui labo.ĩ ver · et doct. Fli
us actiuoꝝ et hoc circa tempalia vt habeãt
vñ vinãt et alijs ſubueniant de quo eph.inj.

magis autem laboeet homo operando mam⸗

bꝰ qð bonũ ẽ vt habeat vñ trihuat. neceſſita⸗
tẽ paciẽti et ad huc tenent᷑ foetes coepe ne
cogãtur viuere ocioſe ð bõis q dbent alijs
Fut circa ſpiritualia vt ẽ labos pᷣdicatoꝝ et
pſbiteroꝝ ſacmenta miſtrãtiũ:et ſic cũ apłs

dixit · j coz · 3· e go plãtaui ec· ſubdidit vnꝰ qͥ
qʒ ꝗꝓpriã mercede acci:ſim ſuũ la:ʒ? eſt vOtem

platiuon in ꝗbus et ſi qeſcat mes a ſtrepitu

mũdi tñ in vigilat ſolicitando dᷣo placẽedi et

alijs Stiã impetrãdi:et ſic dicit ſponſa Can.
nip ego dozmio et coe meũ vigi. Nã in doemi
cõe ẽ quies ſů ĩ vigilia labo/ð his laboeibꝰ
ðe ſapie:ꝭ.bonoꝝ laboꝛ gloeioſus ẽ fructꝰ.
fe pᷣdictis laboeibus laboeãtes viuere poſ⸗
unt ð elemoſiã· qᷓa ꝙ illis a quibꝰ accipiũt
vtiliter labozãt:Gonceſſus laboe e hoĩm mũ⸗
di circa occupacões tpaliũ vt habeãt vñ vi⸗
uant et ꝑ tꝑalia acqrãt eternaecc.i.ognoui
ꝙ m eis eſſet laboe et afflic· ſpiritꝰ. ꝓhibit⸗
eſt laboe curioſitatis et cupiditatis qui extin
guit ſpũalem quietem m deo de quo hiere·ix
vt mique agerent laboeauerunt.
Def ferijs ti· xxiij:

Oſtea cũ nõ tm̃ vacãdũ ſit in diebꝰ do
minicis ſ etiã in aliqbꝰ alijs feſtis qꝗᷓ
P eccleſiã indicũt ideo ad maiceem
ſtructionẽ oſiderãdũ eſt H̊ de ferijs· et pꝛimo
vñ dicãt' et qᷓliter diſti guãtur.? qñ feſta et
alij dieſ ĩcipia et finiãt·3˙ q ĩ eiſ agi poſſint
et qᷓ nõ ſjm iura ”¶ Scieð igit ꝙ ferie dicunt
q̃ſ foerie q p̃ᷣſtant vacacõeʒ ab his q agi ſo⸗
let in foꝛo:vel dicũt᷑ ferie q̃ſi feſtiue Eeriaꝝ⸗
alie ſunt tpanee vt qᷓ dãt' ꝓ fructibꝰ colligẽ
dis et ſunt duoꝝ meſiũ quoꝝ vnꝰ datc᷑ Stia
meéſiũ alter gtia videmiaꝝ · et he ferie ſzm di
uerſas regiões citiꝰ et tardiꝰ ĩdicũt · et iõ a
pſidibꝰ pcipiũt .ex ·e · Pſides · et ĩ his nõ ðbzʒ
fieri ꝓceſſuſ indicialis:niſi ex ↄſenſu ptiũ · ex
e.queſtꝰ. et dicit ibidẽ hoſti:ꝙ ĩ oĩ terra de
bẽt dari ferie ꝓ meſſibꝰ eẽ ſi ñ creſcit ibi ãno
na.qꝛ hoĩes habẽt ſibi ↄmuniter de gno ali⸗
quo teẽpe ꝓuidere·. q̊ videmijs nõ dabut
niſi vbi ſunt vinee k ſalte vbi e cõiter vſuſ vi
ni. Flie ſut repetine. ſeʒ qᷓs peiceps ſue ĩ pa⸗
toe ĩdicit: vel ꝓpter victoeiã:vel qe duxit vxo
rẽ.vel qe fuliꝰ e ei natꝰ. Et ſi aliꝰ ĩdixerit ca
rebut noĩe et ꝓ ↄſeques effectu:e:a nullo: et
Dicũt' repetine qe nõ ſunt certe:imo repeceĩ⸗
dicũt. Flie ferie ſunt ſolenes ſiue feſtiue.
ꝗbus peĩcipaliter hic ĩtẽdimꝰ e aüut ferie ke
ſtiue ſunt pcipue feſtiuitateſ circulũ ãni·ſ.

natiuitatis dni:ſancti ſtephai:ſancti·o· eua⸗

geliſte.ſanctoꝝ ĩnocſancti ſilueſtri· circũci
ſio dñi· eph̊.purificacõ ſãcte marie.paſca cũ
tota eba ſua:GRogacões tribꝰ diebꝰ. iſti tñ
tres dies non obſzuãt de ↄſuetudie qᷓntũ ad
mãuale laboeẽ ſceſio dñi:dies pethecoſteſ
ſ.ipᷣa dies cũ duohꝰ diebꝰ ſe · ſancti · jo. bap.
xij:apłoꝝet maxie pe:et pauli:ſacti laueẽ
cij· aſſumpcõis beate marie-natinitas eius er
ĩia feſta eiuſdẽ· vt dicitᷣ.ex·e.ↄqſtus.dedica
cio ſaãcti michahelis:et hec oĩa ꝓbãt' & oſe.
di · 3. ꝓPnũcciãdũ.dicacõ cꝰlibʒ oꝛatoꝛij. fe⸗
ſti uitas oim ſãctoꝝ · ſancti martini· et ille fᷣe
ſtiuitates qſ epᷣi ſinguli ĩ ſuis epᷣatibꝰ b eccie
ſijs cũ ꝓpło laudauer̃t-q̃ ſunt nõ generaliter
oinbꝰ ſed tm dicinis circuſtãtibꝰ ĩdicede. qoᷣ
tiñ itelligi debz de ſanctis canoſiſaus autoei⸗
tate eccleſie romãe qe ep̃ᷣus ꝓſe nõ poſſet ali
quẽ ſanctũ canoniſi are:ex.& reliq.c.j.Geliqᷓ
vo feſtiuitates ꝑ ãnũ cogi nõ debet ad feriãð
nec ꝓhiberi vt ĩ · c· ꝓnüuciãdũ · Ite ſtatuit euſe
biꝰ papa feſtũ iuencõis ſancte crucis ſoleni⸗
ter celebeari · de oſe · di · 3. crucis · feſtũ etiã ex
al acõois crucis celebeari dzʒ. De anũciacõe
vo nõ fit ibi mẽtio cũ tñ ſit celebee feſtũ·q̃a
foete tpe illaꝰ cõcilij nõ erat illa ſolenitas ĩ
ſtituta Ed h nota ꝙ e · ð feriis.qm dicit
ꝙ feſtiuitas ſancte trinitatis ſm diuerſaꝝ O
ſuetudines regionũ a qbuſdã ↄſueuit ĩ octa
na pent:et ab alijs ĩ dñica peima ãte aduetũ
dñi celebeari. Sccleſia q dem romana ĩ vſuñ
habet vt huiõi cel ebearet ſpecialiter feſtiui⸗
tatẽ · cũ ſingulis diebꝰ Gła patri.et. fi.et.ſ.
ſ. et ↄſimilia dicãt adlaudẽ ptinẽetia trinita
tis · Ite pᷣlatis eccleſiaꝝ pᷣcipit ꝙ feſtũ coep⸗
is xp̃i feria quita pꝰoct/pent:ãnuati ſolẽni⸗

ter celebeet et ꝓp oẽs eccł ias faciãt ſolẽniter
celebeari· et oĩbꝰ vere peĩtẽtibꝰ et okeſſis q̊
matutinis eiuſdẽ feſti ĩ eccleſia ĩ qᷓ i feſtũ fi
et vel miſſe vel peimis vel ſcdis veſperis in⸗
terfuerit · ꝓq̃libet haruzʒc· dies· ꝗᷓ vo prime
tercie ſexte none et ↄpleto⸗io ꝓ qlibz haꝝ·
xl.qᷓ vs px octauas eiuſdẽefeſti matutis miſſe
veſperia et p̃dictis hoeis ĩ terfuerĩt.c· dies p
octauas diebꝰ ſimgulis de iniũctis peniten
cijs relaxãt.vij·ſ.li.hoc eſt ĩ clement.de re⸗

liquijs ſi dominum.
Bire⸗ ſcdm ſciẽdum ꝙ dies incipit et fini
S diuerſis tpibꝰ et hoꝛis ſm diuerſitatẽ
eon de qbꝰ agit.·Rd feriãdũ em̃ regulariter
incipit ĩ veſpera pᷣcedẽti et finit ĩ ſe· veſpera
e.e. oes iniciũ tñ et finis feſton ſiderari
debet zm qlitatẽ eoꝝ et diuerſaꝝ ↄſuetudi
nẽ regionũ:et ſicut magnitudo feſtoꝝ exigit
celebeari.ſic viᷣt ea debere peiꝰ ĩcipe et tar
diꝰ termĩaei· ex·e.qm̃. Quo vᷣo ad oꝛdinãð ĩ⸗
cipit dies ĩ veſpea et finr ĩ mã e ſequẽti · vt pzʒ
di.lxxv.qð a patribꝰ.Quo ad iudicãð aũt in
cipit ĩ ſolis oꝛtu et fimt ĩ occaſu cũ ſcʒ udex
iã ꝓ tri bunali ñ p̃t honeſte ſedere · vt e . e · de
offi · dele · oſuluit· Quo ad ſoluenð vo ĩcipit
iĩ medietate noctis vniꝰ et fin ĩ medietate
noctis alteriꝰ.vt di:e:moe romãoQuo ad
treugas ſuãdas ĩcipit ĩ ſolis oetu et fint' in
occaſu.vt.ex ð pace et treu:c.j· Quo ad ieiu⸗
nã vo ſexta feria incipit poſt cenã die ionis
et finit in mãe ſabati· et ið ẽ ð ieiunijs al ijs
vt. de ole . di . iiij · de eſu · hec gof·⸗

rca terciũ ſcieð ꝙ ĩ diebꝰ feſtiuis ðöbẽt

bomines vacare himnis pſalmis et cãti⸗
cis ſpiritualibꝰ.de vↄſe·di ·2· i eiunia · Itẽ p̃di⸗
cacõi et vtutibꝰ et regulari diſcipline · ſed et
reli gioſi regulari obſzuãtie tũc magis ꝙq ĩ di
ebꝰ alijs · ex.de vi·et ho. cle · cũ ðᷣ coꝛẽ:et de
ſta.mo.cũ ad mõaſteriũ·et de ferijs licet. Vt
aũt iſtis hoĩes meliꝰ poſſint vacare debet vt
dictã eſt ſaupea abſtiere ab oĩ uili ope· vt a
mechãicis agculturis et ab alijs ſecularibꝰ
negocijs· ſcʒ mercaturis placitis ſentetils · iu

dicijs ſacramtis niſi cã faciende pacis. ex · e ·

oes.et de ↄſe.di ·3. rogacões· et.xv.qiij. c·
j:et.ij. Vñ nec ſentẽtia lata nec indicialis ꝓ
ceſſꝰ factꝰ in feſtis ob dei reuerentiã huãdis
etiã ſi ptes oſetiãt tenz niſi neceſſitas cogat·
vt ſi res eſſet tpe peritura ł pietas ſuadeat ·
vt ſi ſit cã debrliũ vel mißabili pſonaꝝ vt
dicit bern. et hoc ĩ diebꝰ exp̃ᷣſſsex.e.ↄqſtꝰ.
et expeimũt' ibi oĩa feſta ſupᷣdicta et ſepte di
es dnice paſſiõis:nõ tamen ponũt ibi tres di
es rogacom OQð aũt dici ex· e· oẽs ꝙ ſacram̃
ta pᷣſtare non debent in diebus huiõi intelli
genõð niſi ꝓ pace vel al iea neceſſitate · vel ſe⸗
cũdum bern· ꝓfide ꝓ obedietia Ffama-e ·
de. elec · ſignificaſti · dicit hoſti · ividẽ ĩ glo·
ꝙ B et ſi ſit honeſtũ nõ tamẽ neceſſariũ vnde
generaliter nõ ſzuat᷑· Itẽ nõ debemꝰs infeſtis
flieſtere genua n ĩ tribꝰ cãaibꝰ. vnꝰ eſt cum
epiſcopi conſecratio vel clericoꝝ oedĩacõ ce
lebea Tũc em̃ oſeẽns et ↄſectꝰ tin genua flec
tere pñt ſʒm ꝙ modꝰ ↄſeccõis reqrit Seðꝰ ẽ

cũ ex ðnocõe aliqs ĩ ſecreto genua flectit· ex
e · qm ·. 329 & cu ex duocõe flectit qᷓs ĩ eleuatõe
coæpis xpi.qð etiã de ↄſuetudie obhua. hec

ray · Doſſunt aũt oĩibꝰ diebꝰ feriatis agi ea qᷓ
ſunt volutarie mriſoictõis vt adoptio emãci⸗
Pacõ excõmũicacõ abſolucio:vbi n reqrit cãe

Snicõeʒ puta ĩ cmĩiꝑꝰ notorijs et mãumiſſio
Ce.actꝰ.G. his. Ite ea qᷓ fieri nccitas vrget
ł ꝓietas ſuadet.vt ex ·e.oqueſtꝰ.vrget aũut fi
eri nccitas agculturã.piſcacõz vt cu multitu
do piſciũ ĩmergit'.terre foſſurã. mũdacõz vi
neaꝝ qðò ĩitelligi dz cũ hec ita fieri ñ pñt in
alijs diebꝰ.ne occaſiõe momti pereat ↄmodi
tas conceſſa ꝓuiſione celeſti. vt. C. e.oes hec
Sof . Vn ſm roð.ſi iacetibꝰ ſegetibꝰ in agris

aut feniſ ĩ peatis tẽpeſtaſ imineat ant pluuia

q coerupet aut ðterioearet mł tũ talia a ſolo
ſepata.dñi illaꝝ reꝝ ñ ſunt ꝓhibẽdi eas re⸗
mouere ſů̊ pñt ĩdenitati ſue Peauere · Carnifi
ces etiã et pĩcerne q ĩ feſtis Ppaeãt ea qᷓ ome
dẽ debẽt ĩ craſtino ĩ mercato ł ĩ ſtacõibꝰ ſuis
et ceteri q pparãt victualia ĩ feſtis ſi ñ potue
rũt ĩ die Pcedñti omode p̃parare aut p̃paea⸗
ta ſine piculo »“ihdare moetalite ñ peccãt.Meo
ꝗnta aut nccitate liceat ĩ feſtis opari potiꝰ ẽ

lim tãaõ ad ar bitriũ boĩ viri ꝙᷓ; ad aliq; doctri

nã gnale. Mõ è etiã dicenò ꝙ ꝓpter modicũ

opꝰ hõ moetaliter peccʒ ſʒ ꝙᷓtũ opꝰ hõ ſñ pec

cato facẽ poſſit ẽè recuree ð ad arbitriũ hoĩ vi
ri: G roð Itẽ nota ſim ray.q; eccł a.i.epᷣs lo
ci b ſi ↄmode ñ pᷣt epᷣſ adiri pᷣſ biter ſimplex di
ſcretꝰ.ĩdul ge pᷣt ilb qᷓ mſtũ hnt bellũ et artã
magna neccitate ꝙ pñt arare.fructꝰ collige
foſſata facere et alia huiõi ĩ diebus dnicis et
al iis feſtis· ꝓpter picł m hoſtiũ.pterqꝙᷓ ĩ maio
ribꝰ feltis et tuc etiã· ſi maioe nccitaſa pare
rz aò vict nccariũ acqreð. ita tñ vt ð̊ uił ſtu
ðant ꝓ poſſe largioees ełas erogare.xxiij.q
.:ſi nulla.ex·.e.licet. hec raꝝp.Ge addit roò.
ꝙ; poſſit nccitas es tãta.et tã notoria ꝙ auto
ritate Ga poſſent facere talia.hec roò. Itẽ ſi
vrget necitas. fieri qſtiões latronũ et maxĩe
yſauro ꝑ qð multoꝝ ſalꝰ ꝓcurat. vt. C· e.
ꝓuĩciaꝝ · Ite ſi vrgz nccitas aꝓpellari: vñ nõ

quolibʒ tpe aꝓpellat᷑. vt. C. e. lL.i. In excerce⸗

da aũᷣt a pellacõe ſibis è ophuãtia feriaꝝ ſo⸗
leniũ et rpetina. qe ĩ neutris a ꝓpellacõ exer
cet vt: C·e.l.i.tñ n ↄputãt' om̃es diesvt.C
ð a ꝓpel. l.ea. G ið. Dietas vo ſuadet dari tuto
es et curatoees pupillis et aljs miſerabili⸗
bꝰ ploĩs· vt. Ff.e· l. i. S. excipint . Suadet etiã
diſciplimã popularẽ et ſiłr Eolaſtca et cleri⸗
cale. vt.ff e. vꝛuꝰ. Suadet etiã ptinentia ad
pacè et ↄcoediã · vt· C.e.l.fi.¶ Scieð etiã ꝙ ĩ
tempoeibꝰ his in quibꝰ agi nõ poteſt ſi tñ ac
tio ſit peritura eatenꝰ ꝓcedit vt litis ↄteſta⸗
tio vel executoeis ouetio fiat. vt in d· . exci⸗
piũt In duobꝰ aũt mẽ ſibꝰ qͥ gcia fructuũ ↄ⸗

cedũt agi poteſt ex ↄſenſu partiũ.qd qdẽ nõ

Oti git ĩ feriis ſtatutis ob honoẽẽ dei peĩcipiſ
vel ciuitatis · vt · ff· e: ſi feriatis:et ex.e.c.fi

ĩ fi · hec gof·¶ Sʒ nunqd ĩ feſtis laboeari p̃t

ad opꝰ pauꝑpũ puta agros eoꝝ arãdo qdri
gaãdo vel alioꝰ: & eredo ꝙ ſic:ſi hoc fiat pu

n,

re ꝓpter deũ · dũmõ nõ ſit a p̃latis ꝓhibitum
et ↄſuetudim loci ↄtrariũ·ita tñ ꝙq n ꝑ Ris to
tã nec vſqʒ ad fatigacõzʒ magnã nec etiã ꝓp⸗
ter hoc omittat' audire miſſam. Cum his oue
iit rich. vt patet ex pᷣdictis et roð · Plunqᷣd
moetaliter peccãt qui ad mercata vadũt qᷓ in

Dnica vel alijs feſtis maxie p̃cipuis fiũt · NC
ſzm rodo.ſiqs faciat h aliqñ ꝓ ſua necitate
nõ ↄſuetudĩarie ñ peccat moætaliter.ſi aũt du

cat ĩ Oſuetudieʒ aut hꝰ facit ex ĩ ꝓpba cupioi⸗
tate luẽndi vt faciũt mercatoezes q; ꝓpter fre⸗
qntãda mercata et nuůdinaſvix aut nuꝙ;ᷓ eccliĩ
as ĩtrãt moetaliter peccãt.mercata tñ qᷓ fiũᷣt

de victualibꝰ ↄpetetibꝰ ipis feſtis.ñ ſunt il⸗

licita aut facile ꝓhibñda · dũ tñ ꝓpter h non
dimittãt audire mna officia. ¶ Quid ð illis
qᷓ ĩ vigilijs feſtoꝝ feriãdoꝝz mittũt equos ł
alia ad ferèda necaria ĩ die feſto. Gnoʒ roòͤ·
ꝙ ſi ea qᷓ affer̃t ſint nccaria ad die feſti.ita ꝙ
ſme eis ñ poſſent ipz ↄmode trãſire nec añ ſu⸗
p his habedis ſibi poterãt ꝓuidere . pñt excu
ſari ꝓ nccitatẽ.ab ñ.maxie ſi faciãt h ĩ F eſto

vt habeãt ſua vehicła et alia ad quotidiana
opa exerceda ꝑ huiõi ei nccitate ſut excuſabi

les vectoees merciũ et vinoꝝ ad loca remo⸗
ta: cum ſine graui incõmodo nõ poſſent in fe

ſtig vacare ab eudo et q̃drigãdo Qund ð ilk
qui a dñis ſuis opari cogut ĩ feſtis · Seſpon
det roðd. ꝙ ſi faciãt hoc iuſto metu iducti vi

det poſſe excuſari · qui vo debet dñis ſuis ve
ctura blado et afferũt diebꝰ feriãdis vt di
ebꝰ alijs vacare ꝓP.js laboeibus liberiꝰ poſ⸗
ſint ñ ſunt excuſabiles niſi foete ad hoc arta

necitas eos cogat.Quid de ſcolaribꝰ.Be⸗

ſpõdit roð.ꝙ ñ licet eis diebꝰ feriatis aliqᷣð

grãde de qterno ĩ qᷓternũ trãſcribere:lectões

tn ſuas ꝗᷓs ſine ſcriptura nõ poſſent memoeie

Omẽdare vel ſermones quos ſtilo vel plùbo

notauerũt poſſunt ſcribere et etiã lectões li⸗
beoꝝ quos audiũt emedare.· LQuid de bar⸗

baris et mmutoeibꝰ b vectoeibꝰ pegrinoꝛ
ĩ ſuis vehicł is aut iumentis aut de ferrato⸗i

bus equoꝝ · Reſpõdet roò ·ꝙ credit eos excu

ſari poſſe ſi faciãt hoc peincipal ieer ꝗꝓpter ne

ceſſitates eoꝛ quibus opas Huiuſmoi faciũt
Si vero talia faciant peincipaliter ꝓpter que
ſtum aut im ꝓbã cupiditate nõ debent excu⸗

ſari Illi aũt qui faciunt ĩ Hhuiuſmõi feſtis bar
bam ſibi radi aut equos ferrari ſunt excuſa⸗

biles ſi ſuꝑ his non poterũt antea ſibi ↄmo⸗
de ꝓuidere Quid viatoeibꝰ et curſoeibꝰ

Beſpõdet roð ·ꝙ ſiue hec faciant ꝓ pecunia

ſiue non.non audet eos ↄdemnare· Raxime

cũ ſecũdum legem ↄceſſum fuerit ire in ſaba⸗

to licet ñ vltra mille paſſuſ qð itef᷑ ſabbau ap

pellatur actuumj.“ Quid de molendinis
ad ventũ b ad aq;· Reſpõdzʒ roò· ꝙ; cũ offici-
um huiuſmodi molendinorum expleri poſſit

ſine magna opera hominis credit ſeruandam
ↄſuetudinem eſſe regionis non peohibitam a
prelatis circa feriationem a talibus m feſtis
feriandis· de mol endinis autem que trahun
tur per iumenta credit ꝙ equi quieſcere de⸗

bent diebus keriãdis ſiue celebeandis cum

ſeðz lege n tm̃ hoĩes ſed etiã iumẽta ſabhata
ſint vacare iuſſa exo.xrxrxr —
De quarto pᷣcepto ti:xxnij.

HOnſequeter oſiderandũ ẽ de quarto p
( cepto qð po exo·xx.ſic honoea patreʒ
tu.iu et matre tuã vt ſis lõgeuꝰ ſuꝑ ter⸗

rã deu· vo.v.de ſic:honoea patre tuũ et. m.t.
ſicut pᷣcepit tibi dñs vt lõgo tpe viuas: et bñ
ſit tibi:hic ergo peio oſiderãdu ẽ de huiõi p̃ᷣ⸗

cepti iuſſione ſcdo de ꝓmiſſionis additõe. 3
de ho p̈cepti bligaroee cire⸗ parmũ qrunt⸗

plura ſczʒ qs ðᷣe pater et mĩ ĩ boc p̃cepto. Hẽ
pr de multipłr.ſ.creatõe vt deꝰ deu xxxij. nõ
ne ipſe e pr tuꝰ qui poſſedit fecit et creauit te
Platõe vt pᷣlatus.vt ibide Intereoga prem tu
um et an.tibi ꝛc et ꝓpagatõe ſcm carne· Oĩ⸗
bus his modis pᷣt hic accipi pr. Deeceptũ em̃

illo pt ĩitelligi tripliciter· peio ſcᷣm ꝙ de eſſe

a lege nature.ſeòo ſcòm qð è legis ſcripte a

Deo ſſpirate. tercio ſcdz ꝙ accipr ſcðʒ allego
riam eie peio mõ ĩtelli gi pater carnalis

natura em n nouit niſi patre carnale q ẽ Pein
cipii ĩ eſſe nature. Scðo ĩtelligit pr̃᷑ ſpũalis:

lex em ſcripta reputet prez ñ tm illũ qui e pei

cipiũ ĩ ee nature ſʒ ec illũ q̃ è peĩcipiũ ꝓ miſte
riu ĩ eſſe gr̃e ſcᷣm iꝰ coꝝ: ij.ĩ xpᷣo hieſu ꝓ euã
gZeliũ ego vos genui.3° mõ é deꝰ. Dicendũ ẽ
ero ꝙ hic qe et ꝑpſe honoeari pcipit᷑ hõ qui
e peĩcipih in eſſe nature vł ĩ eſſe gre · vñ dicit

Zlo. ſup io deu. v. honoea prez. ſ-carnale vel

ſpuales. Illegoeice tñ et im ꝓ55ꝗ̊ᷣe des. vñ glo.
alia ib idẽe dicit deu et eccliazʒ. t ſibłr pꝑ accñs
ſiẽ em ĩ d lectõe ꝓximi ĩtelligit amoe dei · ſic
ĩ honoee pris mtelligit᷑ honoe dei a quo oĩs

Prnitas ĩ celo et ĩ terea noĩat. Be aũt et p ſe

Honoeari pcipit' deꝰ ĩ peĩo p̃cepto.hec alex.
anIn quo oſiſtit honoe iſte· P? ĩ duobꝰ
ſcz ĩ reueretia et ſuſtetatõe vt dicit glo.· ſup idð

eph. vj. honoea patre zc. reuerstia Oſiſtit i tri⸗

bus ſcʒ ĩ affectu timèdo pr̃is offeſam ex amo
re.leui.xix: vnuſqſq; prezg et matre timeat. In
effectu.ſ.obediedo eph.v. filioli obedite P⸗
entibꝰ vris. In ſigno ſcʒ aſſurgedo et hꝰmẽi
ſic ſumi hono⸗ Bo:xiipcem honoꝛe honoeez
vtz ꝓ glo. Suſtetatio etiã oſiſtit ĩ tribꝰ.ſ.ĩ ſo⸗
latio verboꝝ ieroꝰ nemo prez aſperis ver
bis ledat hoc filij loquant qðᷣ parétes del e⸗
ctat andire·. In ſzunio opm ecc· nj. qᷓ timet do

minũ honoeabit paretes et qᷓi dñis ſeruiet hbiſ

q ſe genuert ĩ ope et hmone. In exhibitoõe ne⸗

ceſſarioꝝ vñ eph vjhonoea preʒ æc. glo. po

noꝛare patrẽ ẽ ei reueretiã exhibere et neceſ⸗
ſaria miſtrare.et hoc mõ expoĩt dñs hꝰ pcep

—

tũ Mach. xv· Debet aut vterq; hono⸗ Pdictꝰ

ſcʒ reuretie et ſuſtẽtatõis tã pri carnali ꝙᷓ; ſpi
rituali.qe om vterqʒ ẽ peincipiũ iõ debe vtri
q; reueretia · qꝛ etiã vterqʒ ĩdiget iõ vtriq; de
be⸗ ſuſtétat. Peeteren pre carnali ſpealis
To reueretie.rõ gnatõis ec&τι. vij. mem̃to qm ni
ſi p illos ñ fuiſſes. et ĩ pre ſpuali p̃eminẽtia
ſublimitatis Ro.xnij. oꝛs aĩa ptãtibꝰ ſublimi
oerbꝰ ſi ubdita ſit. te ĩ pre carnali ſpealis rõ
ſuſtetatõis rõ educatòis ecc.vij· retribue ilł

qm et illi tibi In pre vo ſpuali diſpeſatõ ĩſtru

ctionis Gab. vj: ↄmunicet aũt is q̃ cathezi3
verbo ei ꝗᷓ catheʒzizat ĩ oĩbꝰ bonis· hec alex.
an · Doteſt etiã dici ꝙ paretibꝰ inm tũ Huiõi ð

bet' honoe reueretie i ſuſtetatio et alia debẽ

tur eis rõe alicuiꝰ accidẽtis ſcz rõe ĩdigentie
vel alicuiꝰ huiꝰmõi:et qe qð ẽ ꝓ ſe.ẽ peiꝰ eo

qð e p accns Ido ſpeałr pcipi honoeatõ pen
tũ in qua ſiẽ ĩ quodã vicipali mãdari intelli
Zit et ſuſtẽtatio et qᷓdquid aliud paretibꝰ de
bet. hec tho. Hota etiã ſeòʒ tho. ꝙ ĩ pcepto

iſto ĩtelligit mandari qdquid ptin et ad red⸗
dendũu debitü cuieũq; pione ſicut ſcdᷣariuzʒ in

clud in peĩcipali. Nota etiã ſeðz alex · an · ꝓ
ſcðʒ ꝗam rõem nõ pcipit hic mñ honoe eiꝰ
qꝗᷓ p̃t dici eie pater vel mater.i.peincipiũ p

generatõʒ ſcʒ carnale vel ſpirituale·i. patris
carnalis vel ſpũalis.ſ.pᷣlati. Scðz ↄmunez tñ
rõzʒ pᷣt reduci ad hoc pᷣceptuʒ honoꝛ ſenis qui
ðe pater etate· ſiẽ ðe ·j· Cyt ·iiijſemioꝛẽ ne in
crepaneris· ſi obſecra vt patre. St honoe reg

q̃ pater ðe miſcõia: ecẽ.vij. In iud icando eſto
pu.miſericoes vt pater· t honoe ſocij ſcòz q;
Rpio⸗ eſtimat· St honoe cuiqʒ; pſone alij ex⸗
hibendus? Quiꝰ vtutis e actꝰ honoeare pa⸗
tr. H& qꝙ; é actꝰ cujuſdã vᷣtutis ſpealis qꝗᷓ pie

tags de· et a tullio pars iuſticie po. vt imfra i⸗

ſcðòðo li:tãgit. Cum em̃ ad rõz iuſticie pti neat

q; debitũ alij reddat. vbi inuemt ſpealis rõ
Debiti alicui ꝓpſone · ibi e virtꝰ ſpealis dtẽta
ſub iuſticia. debet' aũt aliqᷣd alieui ſpealiter
qe è peincipiũ ꝓducẽès et gubernãs ĩ eſſe hoc
aũt peicipiũ pietas reſpicit ĩquantũ penubꝰ

et patrie et hig qi ad hoc oꝛdinant' officiuʒ

et caltũ ĩpendit et ſic ptz ꝙ pietas ẽ vtus ſpe
atalis ad iulticia reducibilis et ꝙ ad eã ptinz
Honoæs pentibꝰ exhibere? Hlota ꝙ tulliꝰ di

cit ꝙ hec vᷣtus· ſ.pietas exhibzʒ patribꝰ et pa⸗

trie officin et cultũ. vt officiũ referat ad ob
ſequiũ ·cultꝰ pero ad reuerẽtiã et honoes. qe
vt aug· dicit:x.ð ciuitate dei:colere dicimur
hoĩes quos honoeificatione vł recoꝛdatiõe ł
pᷣſentia frequstamꝰ Et quidã in cultu Pentũ
itelli git cultꝰ oĩm ↄſanguinecꝝ qui ſic dur
qꝛ ex eodẽ patre ꝓceſſerunt vtz ꝑ phũum.viij.
ethi· In cultu vo patrie ĩtelligit cultꝰ ↄcimũ
et oĩm prie amicoꝝ.· et iõ ad hos peĩcipaliter
pietas ſe extedit. Sic ergo cultꝰ et offieiũ vt
dicit tuliꝰ debent' oĩbus ſanguine iunctis et
pr̃ie beniuolis.ñ tñ eque oĩbus ſʒ peipue pen

tibus. Klijs aut ſcòz paʒ facultate et decen
tiã pſonarũ 001
anS. x. de ci: dei moæe vulgi. nomse pietatis e
tiã ĩ opibꝰ miſcdie frequetat' qð iõ arbitro⸗

.d hoc iten nota ꝙ ſicut dicit

euenſſe ge hie pcipue fieri deꝰ mãdat ea q̃ſi
bi ꝓ ſaenficihs piacore teſtat ex qua etiã cõ⸗
ſuetudine factu ẽ vt ip̃e deꝰ pis dicat Sed
quare nõ e datũ p̃ceptũ de honoee filioꝝ et

alioꝝ hoim ſicut de honoæee pentũ: H& rõ na

turalis ñ ſtatim dictat ꝙ aliqꝗd ſit ꝓ alio faci
endũ niſi cũ hõ aliquid dzdebitũ aũt filij aò
Patrè è maxime mamfeſtũ et ideo nõ ponitur
ſub aliquo p̃cepto decalogi vt aliqð beneki⸗
cium vel obſequiũ alicui niſi parètibꝰ impe⸗
dat. paretes aut ñ viden' eſſe filijs ðbitoees

— — — — — — —

pter aliqua beneficia ab eis recepta.ſʒ poti⸗

us ecõuerſo filiꝰ q̃ e aliqd pris et pres amãt
filios vt alidd ip̃oꝝ · vt ð vnj. ethi. vñ eiſdẽ
rõibꝰ nõ ponũt aliq̃ p̃cepta ptinẽtia ad amo
rẽ filioꝛx · quibꝰ nõ ponunt' aliq̃ p̃cepta oꝛdi
nãtia looĩez ad ſeip̃3· Quare iter pᷣcepta ſcde
tabule peĩo po' p̃deptũ de pentibꝰ honoeãdiſ
E& eſt rõe peicipij cuiꝰ honoe p̃cipitur.
vñ ſiẽ in oedĩe ad deu peimũ p̃ceptũ ẽ de ho⸗
noee peĩcipij qð eſt deus in peima tabula.ita
in oedĩe ad ꝓximũ peimũ pᷣceptũ ẽ de honoꝛe
peĩcipij qð e hõ ĩ ſcdᷣa tabula vñ ſiẽ dicit hu.
de ſctõ vic · vtrobiq; peĩcipij digtas honoꝛa
Irca ſeðz qrũt pła ſcʒ qre magis ꝓmitti
p̃miũ ĩ peĩo p̃cepto et in q̃rto ꝙᷓ in al ijs
p̃ᷣceptis· H hoĩes vt in ꝓpłlbus ad vtilitatem
aliquã oꝛdinãt ſuos actꝰ.et ĩ ilłł p̃eeptis op⸗
tint ꝓmiſſione addere p̃mij.ex quibꝰ nlła vi⸗
debat vtilitas ſequi vel aliq̃ vtilitas impedi
ri· qꝛ vero pentes iã ſunt in recededo nõ expe
ctat' vtilitas de eis:et iõ huic p̃cepto addit
Pmiſſio · Silr et p̃cepto peĩo ð ꝓhibitõe ydo
latrie qe ꝓꝑ hoc videbat a ꝓpares vtilitas im⸗
edin · quã hoĩes credũt ſe ꝓꝑ pactũ cũ dðᷣmoni
us mitũ · Oſequi poſſe· Quare lõgeuitas ꝓ
mittit P Pentu honoee · ihe P Ogruũ eſt vt ei
qui gratus ẽ beneficio beneficia ↄſeruet. in⸗
Sratus aũt beneficõ peiuari meret. benefici
um aũt vite coæpab poſt deũ a pentibꝰ habe⸗
mus:et iõ pentes honoꝛãs qᷓi bñficio gratus
meretur ĩ vita ↄſeruari.qui vo nõ honoæat tã
quã ingratꝰ meret vita pemnari·qe vᷣo lõgeui
tas ñ alliceret niſi cũ ꝓſperitate eſſz. iõ deu.
qð exodũ explanat·lõgeuitatẽ ꝓmiſſaz ĩ exo.
runctã hor̃e ꝓſperitatẽ determĩat addẽs et be⸗

ne ſit tibi ſm alex · qe vᷣo bona vel mala pñtia

nõ cadũut ſub merito vel demerito niſi inc;tũ
ordinant ad futurã remuneratõz. 16 qñzʒ ſzm
occultã rõem diuioꝝ iudicioꝝ q maxie remu
neratõz futurã reſpiciũt · aliq filij pij ĩ pentes
citius decedunt:aliqui vero impij in eos diu
tius vinũt ſzm tho.
Irca terciũ qð eſt ð obligatõe h p̃cepti
querũt pła ſcz ĩ qbus tenec filiꝰ pñi obe
dire · ο ſzm Sdꝰ ſupiontatis é modꝰ obediti
onis·q bt ðᷣe Po.xiij. oĩs ptãs a deo ẽ.et oĩs
aima ptãtibus ſublimi oeibꝰ ſubdita ſit.ẽ aũt

ſupioeitas ↄſtituta in ſpũalibꝰ et tꝑalibꝰ.et
in tpalibus dupliciter ſczʒ qᷓtũ ad regimè rei⸗

publice et ꝓeie familie.peĩo mõ pᷣeſt p̃latus
ſpũalis · ꝛꝰ pꝓlatus ſecularis. 3 pr carnalis Bi

cut ergo determiat' obediéetia p̃lati ſpũalis ĩ

—

Ppualibus er p̃lati ſecularis ĩ tpalibꝰ reipub
lice. ſic obediẽtia pr̃is in diſpoſitõe reifamili
Aris.· et ſzm hoc p̃t dici ꝙ filiꝰ patriſ familias

tene obedire patri ĩ oĩbus ꝓbabiliter ptinẽ⸗

tibus ad necitateʒ vel vtilitate reifamiliaris
ſic intelligi debʒ illð ad coł · iij. filij obedite

pentibus veſtris in oibus.et ſibi mõ intelligi
debet autoeitates ↄſił es “4 Od ãt de deu. xxj

ſi genuerit hõ fil iũ ↄtumacẽ qͥ nõ andiat pñis

et matris impiũ lapidibꝰ obeuet eũ oĩs ꝓpłs
quo debʒz mtelligi oñdit᷑ in ſe· autoeitate vbi
dicit monna pr̃is audire Otemnès et omelſſa⸗

tõibus vacans atz luxurie . vñ otemptꝰ coere⸗

ptõis ẽ petm̃ et malicia ↄuerſatõis q̃ nõ coæri
Sit ꝓ momta pĩis vñ pz q; filiꝰ tenet⸗ obedi⸗
re patri ĩ diſciplma bonoꝝ moꝛa qð intelligi
debz de neceſſarijs ad ſalutẽ · hec alex. an.
lota ergo ꝙ feliꝰ ꝙᷓdin vtit boms pr̃is debʒ
ei obedire in exercitatõe actuũ vi rtuoloꝝ ſi⸗
ue ſalubeiũ · ĩ diſpenſatõe tpaliũ et ſubmiſtra
tõe obſeqoꝝ · qñ eẽ vimt ſeoeſũ a pa tre viuere
debz ſzm eins mpiũ. et ſi expedit ſubmiſtrare
obſequium . ſi tñ pr̃ aliq̃d pᷣcipiat qð ſit cõtra
ſalutis ꝓfectũ nõ è ei obediẽdũ ſzm illo luc.
xiij· qui nõ odit pr̃em.ſ ecA Vtrũ honoꝛ ſit
exhibendꝰ ex hoc p̃cepto malo pᷣlato et vide
tur ꝙ ñ. qe · j. chi . v· qui bñ p̃ſunt ꝛc.glo. vt ei
ſpualiter obediãt et exterioea exhibeãt ſʒ ille
honoe nõ determĩat niſi bñ pᷣſidenti ergo ꝛc.
Otra ibidẽ alia glo.Ile duplex honoe exhibẽ
dus é oĩbꝰ pᷣſ biis.ſʒ maxie his q̃ labo⸗at vbo
et doctrina· ſzm alex.an. malo p̃lato ho⸗
noꝛ debet qdiu ab ecckia rolerat⸗ Ee licz ma
le pᷣſideat haberi debz vt bñ pᷣſidens quouſqʒ

ab ecckłia deponat. vñ nõ debẽt debita ei ſub
crahi a ſubd itis . Et generaliter è dicenò ꝙ in
ferioꝝ nõ eſt iudicare de ep̃is vtꝝ ſcʒ bñ op⸗

ent Ro.xiiij.tu qͥs es q iudicas alienũ ſzuum

tñ eos èns iudicabit pſa.iij. ſtat ad iudicanð

dñs et ſequitur verbũ ad p̃latos.vos depaſti
eſtis vineã meã·ra.pa. eſt ĩ do.vr̃a.hec alex
an? VYta filiꝰ accauſãs pe& hereti cũ ſoluat
hoc pᷣceptũ · hereti cus aut ſibi tm̃ obfuit
