tiones ſequẽetes · ſcʒ intetio rememoꝛãdi palſ⸗
ſione xp̃i et coicandi fideles ñ ſũt neceſſarie
ad eſſentiã ſacmenti: videt ergo alijs diceð
ꝙ ſacerdos tm̃ pᷣt de pane trãſ ſubãre quãtuzʒ
trãſ ſubãre intedit du tñ illð pñs ſit coꝛã ipᷣo
exiſtes em̃ in cãpo ñ poſſet traſſubãre panẽ in
eccleſia qꝛ ad Gᷓ̊ nõ extedit ſe foꝛma ſacmęeti.
qð pʒ ꝓꝑ ꝙꝓnomẽ demõſtratm facies aliqꝰ mõ
demöſtratõez ad ſenſu qð ẽ reſpectu rei pñtiſ
ip̃i demõſtrãti.HG̊ rich.ſce ãt poſitõis videt
eſſe tho.in ſcripto et in ſũ · pᷣma magis michi
placzj·. Vti vtute vᷣboꝝ ſacdos poſſet vnã
pttẽ eiuſdẽ hoſtie oſecrare ſine alia hoſtia ↄti
nua remaneéte · & ꝙ aut ſacdos inte deret cõ
ſecre alterã ꝓꝑte hoſtie determiate vtpote de⸗
termiate illà q̃ eſſet ad dexterã vł illã qᷓ eſſet
ad ſiniſtrã· aut intẽderet ↄſecre vnã medieta
tẽ nõ tñ ferendo intentõez ſuã ad vnã ſigna⸗
tam·pmo mõ credo ꝙ poſſit vtute ſacramenti
ↄſecrare vnã medietatẽe hoſtie ſine alia.qꝛ cũ
nd ↄſecratõez mat erie debite nõ tm̃ req̃ratur
oedo in ↄſecrãte et foema vboꝝ debita. ſʒ eẽ
mntẽetio faciendi ſuꝑp illã materiã qð facit ec⸗
cleſia nõ opabunt' vba niſi ſuꝑ illã medieta⸗
tẽ hoſtie ad quã pᷣciſe fert mõ ſupᷣdicto ĩten⸗
tio ↄſecrãtis· ſedo mõ dico ꝙ nõ ↄſeẽret vnã
Ptẽ ſine alia qꝛ virtꝰ ſacram̃ti nõ plus reſpi⸗
ceret vnã pte ꝙᷓ aliã qe vtraq; medietas cõſe
crat' qe tũc dſecraret tota hoſtia.Et ego po⸗
no ꝙ ñ intedat dſecrare totã hoſtiã ſʒ medie⸗
tatẽ tm̃. idᷣo vider ꝙ in caſu p̃dicto nulla ps
Hoſtie oſecraret'. reales em̃ opatões nõ unt
circa ſingularia vaga ſzʒ circa determinata et
iðo optet ꝙ intetio ad quã ſequit' realis de⸗
termiatio aliqᷓd determinatũ et otermĩiate re⸗
ſpiciat · hec rich.¶ Vt vna foema ope' ſine
alia · ꝙ ſic . cũ qlibet ip̃aꝝ habeat vᷣtntez
ape iã Opletã ſignificatõez et ꝗpeiã determĩa
tã materiã · Vtn ſi aliqᷓ hoſtie ex obliuione
in altari cũ pᷣſbiter ↄficit ſint poſite nũq̃d et
ille hoſtie ſut ↄſecrate. Quidò etiã ſi aliq gut⸗
te vmi adheret pedi calicis dũ p̃ſ biter ↄficit
MhE ſzm alb · li. de miſ. nec ille hoſtie nec gut
te iſte oſecrant' qe de eis nihil intẽditꝰ.
* De vuerſione q̃ fit ĩ euchariſtia et qũo
coepꝰ xp̃i ẽ ibi poſt ouerſiõez ti ·xj .·
Sinde dↄſiderand eſt de ↄuerſione qᷓ fit
in hoc ſacramẽeto ꝓ virtutẽ f oeme ver
boꝝ · et qꝛ p hãc uerſione fit pñs coepꝰ xpᷣi
ſub hoc ſacramento. ideo ↄſequeter dicendũ
erit de mõ qũo xpᷣi coæpꝰ exiſtit in hoc ſacra⸗
mento Circa peimũ firmiter tenendũ eſt q;
in ſacramẽtq; ẽ vere coꝛpꝰ xp̃i· vñ ſup illð
luce.xxij.hoc ẽ coꝛpꝰ meũ qð ꝓ vobis trade
tur. dicit cirillꝰ nõ dubita an hoc ſit ven· cũ
em ſit veritas ꝓferes nõ mentit Et idẽ mtel⸗
lige de ſanguine xp̃ᷣi.ſubſtãtia em pams ↄuer
ti in ſubſtãtiã coꝛ ꝑpis xp̃i:et ſubſtatia vini in
ſanguine. vñ in canone miſſe de pane et vino
dicit. fiat nobis coꝛpꝰ et ſanguis dñi noſtri
iheſu xp̃i. Dꝛetereæde ſacrametis tenendũ eſt
ð tenet romana eccleſia ex· de here: ad abo

lendã · ip̃a aũt tenet panẽ trãſſubſtãciari ĩ co⸗

pus xpi et vmũ in ſanguinẽ᷑ xpi ex de ſũ· tri.
firmiter. Evna ke hunc mteillectù ip̃a roma⸗

na eccleſia nobis tradidit directa vt eredic

à ſpiritu veritatis vñ aliter credere nõ licet

hec ſco:Cõuerti' aũt totũ ↄpoſitũ ex materia

et foꝛma exiſtes actu in totu coꝛ pus xp̃i actu
exiſtesita ꝙ materia in materiazʒ et fozma in

foæꝛmã ſcʒ coepozeã ſolis acecidetibꝰ remanẽ⸗

cibꝰ. Eu em̃ ſpecie s panis ſit ſi gnũ coꝛpoꝛis
xpi debet ipᷣm immediate repᷣſentare · ſi ãt re⸗
maneret aliqd ð panis ſubã repᷣſentaret illò
immediatiꝰ ꝙᷓ; coꝛpꝰ xpᷣi:et idðo nichil dʒ ibi
de ſubſtãtia panis remanere.ſʒ tota dz ↄuerti
it aũt pᷣdicta ouerſio in inſtati vᷣtute dei in⸗
exiſtente fozme vboꝝ et ouertẽte ↄpleta oꝛa
tõe:nec è in ſpecie alicꝰ mutatõis naturalis
6cG aꝗpeio noie trãſſubſtãciatio dici p̃t · hãc aũt
Duerſione nõ erit cuiꝙ; diffieile credere ſi cõ
ſiderat virtute ĩ ferioꝛis nature q̃ in ſtõacho
Hhois panẽ quẽ accipit in carnẽ viuã et vinuz
in ſangumée Duertit . a Si aũt q̃rat vtꝝ vinu
ODuertat in ſanguinẽ᷑ purã· dicendũ ꝙ ſic.nõ
em̃ aſt intelligenò vinu ↄuerti in ſanguinem
inquantũ ſanguis dicit aliqd ↄfuſũ ex ꝗqtuoe
humoꝛibꝰ.ſʒ inquãtũ dicit humoꝛẽ qꝗᷓ eſt vnꝰ
ex q̃tuoæalij aut humoæes ſut ibi ꝓ ↄcomitã⸗

tiã . vñ ex · de cele:miſ.in quadaz· dicit ꝙ io·

exp̃ſſit ex elementis aquã: et ex huoeibꝰ ſang
ne: ex quo patz ꝙ ſangnis qui fluxit latere
xp̃i fuit vnꝰ ex q̃tuos hũoꝛibꝰ. et ꝓ ↄſequẽs
vinũ nõ ↄuertit niſi in humoꝛe ſanguineuz.
hec rich. d hec nota ꝙ in ho qð ſupᷣdictũ
elt ſcʒ ꝙ in hac ↄuerſione materia ↄuertit in
materiã et fozma in fozmaʒz ↄueniũt ĩ quarto
ſup ſentẽtias ric;.tho.bon.pet. et ↄmuniter
doctoꝛes al ij Scotus aũt dicere videt ꝙ ibi
nõ ẽ ↄuerſio ſubſtãtie in ſubſtãtiã qnantuz ad
eſſe ſubſtãtiale ſimpłr.ſj̊ quãtũ ad eſſe hic qꝛ
coepi xp̃i nõ acquirit᷑ ſimpliciter eſſe.ſʒ eſſe B
ſcʒz ſub ſpecie panis:vñ acquirit nouã pntiazʒ
nõ amittedo antiquã panis vero deſimit eſſe
ibi nõ acquirẽdo aliquã pñtiã alibi. vñ licet
illa deſitio panis ſzm ſe ↄſiderata ſit ãnichi⸗
latio ip̃a tñ ↄuerſio nullo mõ eſt ãnichilatio
qꝛ eius terminꝰ nõ eſt mchil.ſed noua pñtia
coꝛpoꝛeis xp̃i ſub ſpecie panis hec ſco. Que
rit᷑ aute hic vtrũ ſub hoc ſacramento ſit vere
coꝛpꝰ xp̃i quãdo appaet ibi miraculoſe caro
vel puer vł aliqᷣd tale .· c talis apparitio cõ

tingit qñqʒ ꝓpter ſolã immutatões videntiuz

qũnqʒ manentibꝰ peioeibꝰ hoſtie dimeſionibꝰ
Apter immutatõeʒ circa alia accidentia vt fi⸗
Zure coloeis et hmoi: et vtroq; mõ remanet
ibi vere cospꝰ xp̃i:·q; ibi ratio ſacẽmeti manet
vtroqʒ etiã mõ fit miraculũ ad oſtédenò ꝙ in
he ſacmẽto ẽ vere coꝛpꝰ xp̃i et ſanguis. et iõ
nõ eſt ibi deceptio· hec cho. Seðm vo pe. ſub
figura illa qᷓ apparet latet ſpecies ſacinti ſub
qua ↄtinet' coꝛpꝰ xpi nulla immutatõe facta
circa ip̃aʒ · et ipᷣa ſpecies tantũ cõfundix qui
buſdã accidentibꝰ carnis vel pneri q̃ nõ ſunt
ꝓpꝛia accidentia vel linia menta coꝛpis xp̃i-
Ec hec m ſequenti articulo patebaunt.·

õõ

. S —
. — * — – — = .

—

ð =

Irca ſcòm ſeʒ modũ quo exiſtit coepꝰ xp̃i
uſb poc lacrameto ẽ firmiter credendũ ꝙ
cotus xpᷣus e in hoc ſacro. Nam in ſacramèto
coepis xp̃i· i. ſub ſpecie panis e totũ cospꝰ xpi
ex vi ſacrameti ſiue ↄuerſionis· Subſtãtia em
anis ouertit in ſolam ſubãm coæpis et intel⸗
igo hic noĩe coæpis ↄtineri nõ tm carnes · ſed
ectiã neruos et oſſa et alia huiõi ſanguis vero
eſt ibi rõe prmxtõis · Pmixtus em et diffuſus ẽ
in coæpe. et iõ vbicunqʒ eſt coepus xp̃i ibi eſt
ſanguis eius vero aĩmavſt ibi rõe Diunctõis
ſcʒ cu cozpe Eſt ei inſepabiliter coæpi Dicta
quãtitas aũt et alia accidentia ſunt ibi rõe in
ſepatõis a coæpe · diuitas aũt eſt ibi rõe vnio⸗
nis diuie nature cũ huana. Eſt aut totũ coꝛpꝰ
xpᷣi ita in hoſtia tota ꝙ eſt in qualibz eiꝰ pte ĩ
qua ſaluat rõ tocius·cũ em̃ ſit totũ hõgeneũ
nõ eſt maioe rõ ꝙ vna ꝓs ↄuertat in vnã ptez
qᷓ; ĩ aliã· vñ hec fuit poſitio hilarij. hu·ð ſan·

vic. et Oũiter tenet'. Eſt etiã ſub hoſtia coꝛpus,

xp̃i ꝙ;tum ſed nõ mõ quãtitatiuo qae licet ſit ibi
coepus quãtũ nõ tñ ↄpat ad ſpẽs vt ꝙᷓtů 3
etia ꝙᷓms ſit ibi clarũ n tñ vtitur claritate ſua
illumiando medium. ita qᷓuis ſit ibi ꝙᷓtum nõ
tñ vtitur quantitate occupando locũ:ſic deuſ
p̃t facere vt hic ſit ignis nõ exer cendo ↄbuſti
onis actum-Eſt ec coepus xp̃i ſub hoc ſacram
to ſiue ſub ſpecie nõ localiter ꝗꝓpeie loquendo
quia eſſe localiter ꝓpeie eſt eſſe diméſine ſine
Omenſuratiue eſt tñ coꝛpus xp̃i in loco ſpeciei
pncialiter: Et ex hoc ſequit ꝙ; coꝛpꝰ xpᷣi eſt in
pluribꝰ locis ſimuj ſcòm eſſe ſacramẽtale. q
vere et realiter Otinet᷑ ſub diuerſis ſpebus ꝗᷓ
ſunt m diuerſis altaribꝰ.Satõ huiꝰ eſt diuĩa
inſtitutõ que oĩa p̃t Haes vero hHuiꝰ inſtitutio
nis é qe eſt cibꝰ ſpũalis ↄũis ad cibandũ plu⸗
res in płibus locis· ſed ſcòm eſſe ſuũ naturale
eſt tm m vno loco ſcz in celo:ſcòm aũt eſſe p⸗
ſonale nõ eſt in loco: Eſt eẽ coepus xp̃i in hoc
ſacrameto iĩmobile localiter et ꝓ ſe loquendo
licet ſit mobile p accidẽs ſczʒ ad motũ hoſtie
ſicẽ aima mouet moto coepe:mouet᷑ ecẽ et quie
ſcit ſimul ꝓ accñs coepꝰ xpᷣi mota vna hoſtia
et quieſcẽte alia ſiẽ homo ſupꝑ ſcamnũ in naui
p quietez ſcamni quieſcit et ꝑ motu nauis mo

netur. Coepus ecẽ xp̃i ꝑ accñs ſimul moue' ſur

ſum et deoæſũ.mota vna hoſtia ſurſum et alia
deoeſum ſicut hõ exiſtẽs ſuꝑ equu in naui mo
uetur motu eqni ad terminũ oppoſitũ termino
ad què nauis tendze⸗P rich Fen nũquid ver
ſa hoſtia coepus xp̃i vertit' ſiẽ mota mouetur·
ꝙ nõ.qę licet ꝓtes oꝛdinẽ habet ĩ ipᷣo co⸗
pore abſolute nõ tñ ꝓꝑ ↄpationẽ ad ſpecie.vndð
dici nõ pᷣt ꝙ pedes habeãt ĩ vna pte hoſtie et
caput in alia et ſic de membeis alijs qe om̃es
Ptes ſunt ſimul ſub qᷓlibet pꝑte hoſtie vt ſuꝑiꝰ
eſt oſtenſũ.hec rich;.e Nũquid mutata hoſtia
vel fracta vel paſſa aliqd cozpus xpᷣi pacit᷑ ſicẽ
mota mouet · Xρο nõ nõ em eſt ul e qe immu
tatio et paſſio innouaret in xpᷣo aliqᷣd abſolu⸗
tũ ſed motus localis ꝓ aceñs nõ. hec ſzm pe·
rich.et ſco.Eſt eẽ coꝛpus xp̃i penitꝰ inuiſibile
oculo coepali ſm ric h· et ſco· ita ſczʒ ꝙ non pᷣ̃t
videri oculo coepeo nec ꝓ naturã nec ꝓ głiaʒ

„
7

—
„ .₰ .„
nec p mraculũ ſicut nec exiſtentia ſubſtantie
ſpualis ĩ loco ad cuiꝰ inſtar coepus xpi eſab
ſacrameto inqtum ẽ ibi pᷣ ſens et Pſe rone ſub

6„ .

ſtantie et quãti tas nõ eſt ibi niſi ꝓ Ocomitanti

im vel ſm ric.ſi aliqñ appareres ibi ſpès ꝑ⸗
uuli vel fruſtũ carnis nõ eſt coepus x⸗ maio
res em ſunt dimeſiones coepis xpi ꝙ; illa qᷓ ibi
apparent et ſi apparet ibi vere coepꝰ xpi non
apparet vt ſub ſacramto vnde credo ꝙ illa ap
parentia Puuli que aliqñ ibi vila eſt vel deſcri
bitur m imaginatõe vel m ſenſu vũni videtis
vel etiã ſi eſt realiter ex·nõ credo ꝙ ille dimé

ſiones fundent in dimenſionibꝰ ſpeciei pams
licet tũc appareãt· hec rich·de hoc ſupea in p

cedenti articulo circa fine· SZed nũqd coepꝰ
xp̃i videri potelt ſub ſpecie paĩs ab oculo ſuo
ꝓpeio. ꝙ ſic nõ p̃t tamẽ videri ab ipᷣo mo⸗
dus quo copus xp̃ᷣi exiſtit ſub ſacramento · hꝰ
em ptinet tantũ ad intellectũ nec eſt ſibe ð a⸗
lio oculo gloꝛioſo.qꝛ ip̃e oculus xpᷣi eſt ſub G
ſacrameto in quo nõ ↄfoemat' ei alus oculus
gloꝛioſus et huiꝰ ſnie eſt tho.Flij vero dicũt
qꝙ foeſan xp̃us ꝓut eſt ibi nõ vide a ſe ip̃o mõ
coepoeali ſed ſpũali.et huiꝰ ſmie eſt pe · Eſt ecẽ
ſcom rich̊.cozpus xp̃i in hoc ſac ramèto inum
pile viſione intellectuali omi intellectui per
naturã viſibile tñ ꝑ głiam non tm̃ in verbo ſʒ
etiam in ꝓeno genere Scom aũt ſcotum viſi⸗
bile eſt etiã ꝑ naturã om̃ intellectui non alli
gato ſenſibus ĩ intelligendo ſine angeli ſine
aĩme ſepate·. Eſt etiã ↄgnoſcibile a nobis duz
ſumus in via ꝙ ibi eſt coepus xpᷣi non quidem
p naturã ſed ꝓ fidem et doctrinã· dicit em̃ in⸗
tellectus. ꝙ veritas non poteſt dicere falſum
ſi fides aſſerit quod veritas dixit· hoc eſt coæ⸗
pus meum et pᷣcepit ꝙ diceret· ergo verũ di⸗
xit. Iſt etiã coeæpus xpᷣi vt eſt ſub ſacramẽto in
tangibile immediate ab alio ſiẽ nec ſubſtãcia
ſpiritualis tangit a loco nec a coepe aliquo·
vnde quãtumcunqʒ aliquis ſpeciẽ penetraret
criſti cꝗepus tangere non poſſet ſzm rich. Pee
miſſa að hunc titulum pertinetia beeuiter trãſ
eundo gratia cõtinuationis mat erios tetigi et
eoꝝ dec larationẽ piciozibus reſeruaui· quam
ſliquis ꝓfundiſſime et realiſſime videre deſide
rat in quarto ſcoti requirat ·
¶ De accidentibus remanẽtibꝰ
¹in euchariſtia ti · xi·
Oſtea ↄoſiderandum eſt de accidentibꝰ
remanentibus m hoc ſacramẽéto de qui
bus hoc firmiter tenendũ eſt ꝙ omnia
acci dentia ſunt ibi ſine ſubiecto. peimo ſcilicz
ſine ſubſtantia:et hoc virtute diuina·Et B̃ eſt
gruum duplici ratione vna quo ad legmfi⸗
cationẽ quia ſpecies ſine Nibiecto exiſteng ex⸗
peeſſius ducit intellectũ fidelis credentis hꝰ
in coepus criſti contentum ſub ſpeciebꝰ.cum
non habeant ſtabiliens per naturam. Fltera
vero quo ad cibationẽ quia hoc ſacramentum
cibus eſt fidelum ſpualis vnñ nõ decet vt ſit
ibi aliquis cibus coepalis· ſed ſenſus eleuet'
P fidem et volũtas ꝓ earitatem·ſicut etiã ſpeſ
ſacrametales virtute diuĩa retinent eſſe quod
habebant peius ita et agere.vñ pñt exterioea

ι
coæꝑa et ſenſus immutare nõ poſſunt tñ alia ĩ
ſacramentũ ↄuertere qe in hoc ſacrameto fit
tranſ ſubſtãciatõ que nõ fit ſine verbo.Si dica
tur ꝙ aqua modica ↄuerti m ſpeciem vini · Di
cunt aliqᷓ q; ibi fozma ſubſtancialis aque ñ ſol
uitur ſʒ alterat qe muta toloe et ſapoꝛ et odo⸗
et ſenſus pcipit ꝓeretates vini⸗et ideo q;tum
ad ſenſũ vuertit . Slij vero dicũt ꝙ aqua ↄuer
titur in vinun et hoc vᷣtute ſpecieꝝ illaa nõ m
quã ĩ vinũ qð ſit vinũ ſcðʒ ſpecie ſio ẽ vinũ m
materiã tm̃.ſicut caro ſcᷣm ſpem Ouertit ĩ car
nem ſim materiã. Yterq; modus dicendi ſcòðm
boñ:.eſt ſatis ꝓababilis.et ſic patet ꝙ neutro
mõ ſequit' ꝙ aqua iuncta vino fiat ſacramstũ
licet aut ſit miraculoſuʒ ꝙ ſic ꝓ ſe ſcʒ ſine ſub⸗
ſtancia maneãt accidẽtia naturale tñ eſt ꝙ ſic
manentia agant. vnñ ſi ſecuris ꝑ ſe incideret li
gna ipᷣam ꝑ ſe moueri eſſet miraculoſũ ſi inci⸗
dere naturale ita ẽ hic. Dñt etiã ipᷣa accidetia
nũc coerumpi ſic poterant peiꝰ ſubſtãtia paĩs
et vmi exiſtente · Circa qð diſtinguo: ꝙ ſi fiat
immutatõ ex ꝑte accidentiũ q̃ no ſufficiat ad
coeruptõzʒ panis vel vini ꝗꝓpter tale immuta⸗
tõz nõ deſinit cozpus xp̃ᷣi aut ſanguis eſſe ſub
hoc ſacrameto. S aut fiat ĩmutatõ ex ꝓpte quã
titatis:ſic cum diuidit᷑ panis vel vinũ i tales
ꝓtes ꝙ nõ poſſit in eis ſaluari natura panis ł
vmi nõ remanet coæepus aut ſanguis xpi ſub Hᷓ
ſacramento. Et ſibr ex ꝑte qualitatũ vt cuʒ ita
ĩ mutat coloe et ſapoe et alie qualitates panilſ
et vini ꝙ nullo mõ poſſet ↄpati natura panis
vel vmi·hec tho.Non ſic aut coerũpunt' ſpẽs
ſacrametales vt anichilent' ſz eis aliqᷣd ſenſi⸗
bile in ĩſtanti ſuccedit: et ita neceſſe eè dicere
ꝙ ex eis aliquiò genere'.qð quidẽ videre qũo
fiat eſt difficile.Vñn circa hoc fuerunt et ſunt
dmerſi modi dicendi quos etiã ſcotus recitat
et reꝓbat quibus omiſſis cã beeuitatis dicen⸗
dũ eſt ſcðm ſcotum ꝙ deſinente ibi eſſe eucha
riſtia redit ſubſtãti a ↄpoſita cui talia acciden
tia ↄueniunt quã etiam afficiũt et hos etiã in
inſtanti coeruptõnis et immediate a deo: peĩa
ars huſꝰ ſententie ꝓbatur qe deus ſtatuit il⸗
ag ſpecies manere ſme ſubiecto tñ in eucha⸗
riſtia.gꝗ ſtatuit ꝙ nõ ſtãte euchariſtia nõ ſint
accidetia ſine ſubiecto.et ꝓ dſequens in inſtã
ti il liꝰ coerupptõis fit aliqua ſubſtantia Becũ
da pars ꝓbat' qe ſi redit aliqua ſubã ñ ẽ alia
ꝙ illa que p̃t illis accidentibus affici qe alia
ſubã nõ eſſet eoꝝ capax· Tercia ꝓs ſczʒ ꝙ nõ re

dit mſi imediate a deo patz. qe nullũ almd a⸗

gens hoc agere poſſʒ· hec ſco· DHñt etiã ſpecieſ
ſacra metales nutnre qe p eandẽ rõem cõuerti
pnñt in toepus hũani p quã poſſunt ↄuerti in
cineses vel vermes· pnt etiã iſte ſpecies diui⸗

di diniſio em eſt paſſio quãtitatis vt eſt ꝓtum

in hoc vero ſacramento eſt aliquid qᷓtum per
modum quãti vt ſpecies et aliquid quantum
non ꝓꝑ modũ quãti vt coæpus xpᷣi.ideo diuiſio
fit in ſpeciebus nõ in coepe xp̃i.q¶ Queri añt
vtꝝ illis ſpeciebus poſſz aliq d pmiſceri vt vi

num vel aqua. æ ꝙ ſie Diſtin guit tam pe. ,
aut apponit vmu aut alius liquoæ ſi vina ad
pit aut e quãtitatig maioeis aut equalis aut

minoeis:ſi maioeis tũc ad om̃es dimenſiones
ſpeciei ꝓuenit:et eius Otinuitate totaliter tol
lit vel ſoluit:et ſic etiã aliud vinũ nouũ qꝰ ad
actũ eſſe incipitet ſanguis xpᷣi ibi eſſe deſinit
Si equalis ſibr otingit. Si auũt mĩoeis tũc vſq;
ad om̃es dimẽe ſiones ſpeciei ñ puenit · ſub pti
bus g illis ad quas puenit. ſanguis xp̃i eſſe
deſimtcum ibi iam nõ ſint accideęetia ſine ſub⸗
iecto.et ↄtinuntas ſpeciei q̃ ſme ſubiecto erat
ſoluta ſit · ſub ꝓtibuꝶ vero illis ad quas nõ p⸗
uenit. ſanguis xp̃i manet · Luto tñ ꝙ ſi additũ
nõ ſit notabiliter excellens. ꝗꝓpter dubiũ toto
liquoee ip̃ᷣo tanꝙ ſacrameto vtendum eſſet · Bi

vero addat' liquoꝛ alius a vino in minoei quã

ti tate traſmutat in naturã ſpei · tñ ſub partibꝰ
illis ad quas liquoæ additus penetrat· cuʒ nõ
ſint ibi accidetia ſine ſubiecto deſinit eſſe ſan
guis criſti
Ne miniſtro euchariſtie ti · xiij.
Einde ↄſiderandũ eé de miſtro Hinꝰ ſac
menti ſcʒ euchariſtie· Et peĩo in dũi. ꝛ*

Y

Circa peimũ ſciendũ ꝙ ſolus p̃ſ bĩ pᷣt vſecra
re co eꝑꝰ et ſangumẽ dni vt habet᷑ di ·xxv. ꝓ

ꝓoei8 tercio de mĩiſtro mdigno ex pꝑte mentis

lect. et ex· de ſu: tri-firmiter ꝗ. vna. Nã I docz

fides nrᷣ a qnã ab apłis accepimꝰ et ipi a dño
vnde etiã oedmauerũt eccliam ſm dei inſtitu
tõz. Et qe apbi et eon ſucceſſozes ptãtez fici
endi pſonis ſpãlibus ↄtulerũt quos etiã p̃ſbi
teros vocauerũt.ideo tm̃ eis vt tenet fides li⸗
cet oficere. Et ſzm ſcoeccleſia accepit fũdam̃
tum Huiõi ſentetie ex illo verbo: Mi. xxv. hoc
quoti enſcũqʒ feceri.in me.memo:faci: vbi lo⸗
qu: xp̃us apłis vel admiꝰ nõ niſi diſcipulis
quibus nõ ſuccedũt niſi p̃ſbri:vt habe? di .xxj
Hatio aũt quare dns ſic inſtituit eqe illð ſac⸗
mentũ m magna reueretia debet Hri · et iõ ſpe
cialibus pſonis debuit omitti aut & ratione
ſanctitatis aut auctis. ſi rẽe ſctitatis vt dicũt
Heretici:tunc nõ eſſet qᷓs certus vtaz dficeret
vel nõ et ſalus nr̃a ex aliena bonitate depẽde
retſi rõne auctis cũ auctas poſſit ↄmitti boiſ
et malis oſtat ꝙ omes et ſoli pᷣſbiteri B̊ poſſũt
Et hanc vocamꝰ odine ſacerdccij Quind g“

am⸗ 0α
ſiquis credat ſe p̃ſbiten eſſe cum tñ non ſit et

celebeet miſſam · E nõ ↄficit in vitate. ſibi tñ
dumõ alias bonus ſit.et ec alijs q̃ credũt ĩm
pſbiten eſſe audientibꝰ eiꝰ miſſaz vel ec reci⸗
pientibꝰ ab eo euchariſtiã ꝓficit ta nꝙ ſi ven
Oficeret ſacramentũ ex. de pſ bitero nõ bapti⸗
ſato: apłicam in glo:c. Soli ec pᷣſbeõ oueit di
ſpenſare coepꝰ xpi: vt ſhabet' de ↄſe.di:ij . per
uenit llam in renerentiã eiꝰ a nulla re eingi
tur niſi ↄſecrata:vñ coꝛpale calix et patena )
ſecrant' et ſibr manꝰ ſacerdotis ad tangenduᷣ
hoc ſacramẽtũ · vnde nulli alij tãgere licz niſi
in netate · vt ſi caderet in tereaz vel in aliqꝰ
alio caſu:nec ec dyaconis di:xciij.· dyaconeſ
4 Hſtota tñ ꝙ cum dicitur.xciij.di. dyacones

ꝓ dyaeones ſub ↄſpectu epiſcopi vel pſbite⸗·

ri niſi his abſentibꝰ cospus dni dare non de⸗
bent a otrario ſenſu colligi ꝙ illis abſentibꝰ
Pnt dare nõ tñ debet niſi im extrema necitate

in ſpeali de miſtro mepto ex parte coꝛ

—

abſentibus ep̃is vel etiã p̃ſ biteris vt habetur
ꝛbi. Dicit ecẽ di ·xcũj· dyacom· pñte pᷣſbitero
dyaconꝰ euchariſtiã ꝓpło ſi cogat necitas iuſ
ſus eroget· Neceſſitas e cũ pᷣſbiter eſt feſſas ł
alias impotens hoc facere ſic notauit ibi hu:
Etũ tanta ſit necitas ibi ꝙ iuſſio ꝓſbiteri non
Peeeſt expectari nõ eſt expectanda. niſi pᷣſ br
oc in necitate ꝓhibeat ex cã expeeſſa qe foæ-
te eſt vſurariꝰ vel impenites q ↄmunionè pe⸗
tit qe tũc ob ediendũ eſt ei alias nõ· vt ibi no⸗
tauit Hn Tayeis aũt nublo mõ ↄpetit diſpen⸗
ſare hoc ſacramentũ de cõ · di · ij · Puenit Diſpe
ſatio ſanguĩs nõ ptinet tantũ ad p̃ſbiteꝝn ſed
etiam ad dyacone qę dtinetur in vaſe · et ſic ñ
tangit' a diſpenſante· ſicut coepus xp̃i · iõ ma⸗
gis ouenit ei diſpenſatio ſanganinis
Irca ſcm qð eſt de miſtro inepto ex pte
(Neoze querũt pła ſcʒ vta defectꝰ coꝛpꝑ
alis ĩ p̃ᷣfbitero ĩpediat a celebeatõe miſſe · H
debilitas vel egrituòo ſupneniens oedini ſac
dotali nõ tollit oedinẽ impedit tñ oedĩs exe⸗
cutõem quo ad ↄſecratõz euchariſtie· qñz qui
dem pter impoſſibilitate executõis vt ſi pei⸗
uet' ocnlis vel digitis vel vſu loquele · qnʒz ãt
ꝓpter viciũ nature vt ſi patiat᷑ moꝛbũ cadncũ
vel eẽ aliqᷓ; mẽtis alienatõzʒ qñz ꝗpter abhoĩa
tõem. vt patet de lepeoſo q̃ non debz publice
celebeare et hoc è veꝝ quo ad ſanos· p̃t tñ di
cere miſſaz occulte et eẽ celebeare lepeoſis ni
ſi intm mualuerit lepea ꝙ ꝓ coeroſionẽ mẽbeo
rũ ad hoc reddit eũ impotetez Huiõi aũt pᷣſ bi
ceri quibꝰ ꝗpter aliqð pᷣdictoꝝ nõ pmittit ce
lebeare oĩa alia punẽtia ad ſacerdotale offi⸗
um pnt facere ex · de cleri · egro· c· ij · 1n
de pſbitero q̃ duos digitos vei eẽ vnũ de illi
cũ quibus hoſtiã leuat ꝓdidit. H talis cele⸗
beare non pᷣt· ar.ibidẽ · Dicũt tñ hoſti ·et ĩno·
e. ti . c. j. ꝙ ſiq̃s tim pdidit de digito ꝙ nõ poſ⸗
ſit celebeare ſine ſcandalo pᷣt epᷣus diſpenſare
q; celebeet ĩ occulto nõ in publico. q Quidð ð
pſbitero demoniaco· H demdĩacus aut ẽ ex
tote liberatꝰ et tũc pᷣt celebeare ſm Hu·. ſcöᷣm
alios vo celebeare nõ debʒz aut nõ eſt ex toto
liberatꝰ et tũc nõ debz celebeare donec fuerit
liberatus penitꝰ di.xxxj· Oũiter vſq;ʒ adeo ·c
Qund & furioſis lunaticis et epileticis ſiue ca
ducis · H ſi ſint ex toto liberati pnt celebea⸗
re.Si vero ſepe accideret eis huiõi paſſones
oĩno ceſſare debęet a celebeatõẽe miſſe · vij · q; ij
ex literis · Si aũt raro et ſine eiectõne ſpume
et emiſſiõe ofuſe vocis accidant nõ ꝓhibent
dum tñ habeãt iuxta ſe aliũ p̃ᷣſbiteꝝ q̃ officia
cepta ſuppleat ſi deficiant vel cołlidant᷑ ad

tereã · vijj. q·. j· illud ꝙgto aũt tpe ꝓbari debeaãt

et qliter vti liberate ſint dicte pſone h abet·
di. xxxiij· ouiter et · vij . q: ij · S· vlt · Et poteſt di
ci qdð tẽpus ꝓbatõis eſt arbitrariũ peſatis cir

cũſtancijs pſone vel dignitatis et alijscouiõi

Flia de hac materia vide infra li.vj·de coepe
viciatis · èðÿ
QAns⸗ terciũ ſeʒ de mĩſtro ĩdigno ex pte mẽ
tis qrunt' pła ſcʒ vtn malus pᷣſbiter poſ
ſit euchariſtiã ↄſecrare · ꝙ ſic· et hoc patet
ex ſupeadictis in peima qõne hmꝰ ti · et in ti ·

cien

R—

„ — 2 —
de ſacramẽtis in Dũni. articulo de cã admiſtrã
te ſacrameta.q·j· et · ij Licet aut poſſet nõ tam
debet qe peccat · ey · de cele · mil · de Hoie i tex ·
et glo · g· et di ij. quotidie · et · j.· q: j· ſacerdoteſ
talis em ſuſpeſus e quo ad ſe· ex eode co. cle. et
mu. lte ⸗ quilibz p̃ſbiter qtũcũqz ma
lus poſſit hoc ſacr̃m oficere · ho dupli p̃t
intelligi aut de jure aut de facto· Si peio mõ
nõ om̃is ſacerdos pᷣt hoc ſacramentũ ↄficere ·
qe nec ireegularis nec interdictꝰ nec ſuſpeſus
ab executõe eoꝝ qᷓ ſunt oꝛdĩs:nec excõicatus

nec ſmoniacꝰ.nec ſciſmaticus:nec hereticus

nec degradat? ſiue ſuſpenſus ſiue depoſitus ·
nec foenicatoe notoeziꝰ G ſacrametũ pᷣt de iu⸗
re oficere: qe cnilibet p̃dictoꝝn ꝓhibitus eſt
vſus poteſtatis ſacerdotalis et hoc ꝓbari bal
ſet ꝓ multos canonesſed B; omitto gratia bee
uitatis vñ ↄficiedo grauiſſime peccat:ꝰ mõ qꝗᷓ
libet ſacerdos p̃t hoc ſacr̃m ↄficere qe nullus
ſacerdos qꝙ;tumcũqʒ nephariꝰ amittit caracte
rem ſacerdotale ſuꝑ que fundat ptãs ↄficiẽ⸗
di . vñ ſiqs p̃ᷣdictoꝝ ſuꝑ materiã debitaz dicat
foꝛmã verboꝛx pCᷣdictã debitam cũ intentõe fa
qð facit eccleſia vere ↄuertit ſubſtãtiã
panis in coepus xp̃i et ſubãz vini in ſanguinẽ
hec ric;. Hec obſtat p̃dictis qð dᷣe·j·q·j·a⸗
Libi ſcʒ ꝙ niſi in eccłia nec eſt ven coepꝰ xpi

nec vera ſacerdocia nec vera ſacrificia:qe iltò

et om̃ a alia mra ſiłia debent mntelligi de ve⸗
ritate fructꝰ nõ de veritate ſacramẽti · Hec ec̃
illud qð dicitur ibidem ſcʒ ꝙ hereticis ſolum
baptiſma ratũ eſſe pmittimus· intelligit᷑ em ꝙ;
licet eis in neceſſitate baptiſare ſʒ ĩ nullo cãu
pnt licite euchariſtiã ↄſecrare vel alia ſacram
ta ↄferee lec ec ið qð ð.j:q:j·q̃dã ſeʒ ꝙ deg
datus licet habeat poteſtatez baptiſandi ñ tn
Oſecrandi:qe debet mtelligi mquiſitiue nõ aſ
ſertiue vt ex circũſtantia poteſt haberi · Scien⸗

Dũu tamẽ ꝙ licz pᷣciſus ab eccleſia vere ↄſecret
ſcm pᷣdicta nõ tamèẽ eſt efficax oꝛõ eius cuiꝰ

ratio eſt quia p̃ᷣſ biter ĩ miſſa et oꝛõnibꝰ loqui
in pſona eccleſie in cuiꝰ vntate manet et iðo
ſi ſeparet' ab ea ozõnes eius nõ valerent . ſed
in ↄſecratõne loquit᷑ in pſona xp̃i cuiꝰ vicem

gerit in hoc p oedinis et᷑ caracteris ptãtem. et

deo ſi pciſus ab vnitate eccleſie miſſam cele⸗
beet qe ptateʒ oedinis nõ ꝑdidit conſecrat ve⸗
rum coepus et ſanguine xp̃i:hec tho.
N¶ N]¶De celebeatõne miſſe ti · xinj·
Oſtèa ↄſiderandũ eſt de ritu celebeãdi
hoc ſacramentũ ſiue de celebeatõe miſ
ſe. Et peio de ip̃a celebeatõne in omuĩ
cðo in ſpeali de celebeatõe pᷣſbiteri mali. ter
cio de tpe celebeatõnis· ꝗqᷓrto de loco et vaſis

—

tero penitus a ↄſecratõe enchariſtie abſtine
re · circa G̊ eſt duplex modꝰ dicendi. vnus
eſt ꝙ pᷣſ bitero liceat oĩno a ↄſecratõe abſtine⸗
re niſi teneat ex cura ſibi ↄmiſſa ꝓpło celebea
re et ſacramenta peebere puta ſi ſie peeſ biter
peerochialis viuens de altari debet ſeruire
altari ſi aut de altari non viuat ſed in liberta⸗
te ſua remaneat nõ tenetur magis ꝙᷓ alius de
debito ſed magis ð bono et equoet huiꝰ ſnĩe

9 Circa peimũ querũt Ra ſczʒ vti licea pᷣſ⸗

eſt bon- Seo Ootra hoc obicit qe pᷣrbiteropo .
ſitũ eſt ſacri ficãd officiũ ſed offictuzʒ ſine vſu
eſt ocioſum· St etiã q Habet talentum eo vti te
nec' ne cũ ſeruo nequã damnet.g tenet' ſacri
ficare& ołficiũ ſacrificãdi nõ imponitur vt
ið õ nccio exequat ſcʒ ꝓ loco et cpe vt expe
dare ſibi videbit et ideo ſi ↄſcientia dictat ꝙ;
ob ſui indignitate et ſacramenti reuerentiã ab
ſtineat nõ peccat· hec bon. Flius modꝰ dicen
di eſt ꝙ quilibz tene' vti grata ſibi data cum

fuerit opoetunũ · ſcm illð·ij. coꝝ · vj· hozta⸗

mur vos ne inua· gr̃am.dei reci:opoꝛtuĩtas ãt
ↄſecrãdi nõ attendit tantũ ꝓꝑ compatõem ad
fideles xpᷣi:quibꝰ opoꝛtet ſacramẽta miſtrare
ſed peincipaliter ꝓ compatõzʒ ad deum cui in

ↄſecratõe Huiꝰ ſacramenti ſacrificiũ offert. et
ideo nõ licet ̃ſbitero ec ſi nõ habeat curã aĩ⸗

maax oĩno a celebeatõe ceſſare· ſed ſaltem vi⸗

detur ꝙ teneat' celebeare in pcipuis feſtis et
maxime m illis in àbus conſueuerũt ↄuicare
fideles et Huiꝰ ſnie eſt ric B.et tho. vñ pᷣſbiter
qui hac gratia ſiue ptãte loco et tpe ðbiis et

ↄuenieti habita optunitate et diſpoſicõe non

vult vti ſz notabiliter negligit peccat · Et mk⸗

tüu timèe dʒ ne ſicut huꝰ neꝙ; ꝗ dni ſui pecuniazʒ
abſcõdit et eã ocioſã dimiſit indicet' a dño n

ſe coerigat qpter qð e ð cele · miſ.dolentes· J.
ſunt et aliqui rep̃hendũutur qui miſſan ſolen⸗

nia vix celebeant quater in anno.hec rich;. e
Vtn pᷣſhiter ↄſecrans teneat' ſumere hoc ſaẽ
mentu· H ꝙ ſic: tam coæpis ꝙᷓ ſanguĩset hoc
habet de oſe · di. ij· platũ Kam vt ſupeadictũ
eſt euchariſtia nõ tantũ eſt ſacra mentũ. ſed eẽ
ſacrificiũ · quicũqʒ aũt ſacrificiũ offert debz eẽ
ſacrificij ꝓticeps: quia exterius ſacri ficiuʒ qðᷣ
offertur eſt ſignũ interioꝛis ſacri ficij quo ali⸗
quis ſe deo offert.vt dicit aug·x.ð ci · dei. Vñ
P hoc ꝙ pticipat ſacrificiũ exteriꝰ oñdit ſe ad
ſacrificiun interiꝰ ꝓtinere· ſibr ꝓꝑ hoc ꝙ ſacrifi⸗

ciũ ꝓpbo diſpenſat oñdit ſe eſſe diſpenſatoꝛem

dinĩioꝝ quoꝝ ipoꝝ ip̃e peius debet pticeps

eſſe vt dicit dyoꝰ in eccleſiaſtica gerachia. et

ideo peiug debet ſumere ꝙ populo diſpenſare
Haz pꝑ hoc fit pticeps ꝙ de ſacrificio ſumit. j.
conx· Nõn e qᷓ edũᷣt hoſtias pticipes ſũt alta
ris et ido neceſſe e ꝙ p̃ᷣſbiter qñcũqʒ celebeat
ho ſacramentũ õä ſiqs in⸗
fra miſſaʒ infirmaret' ad moetẽ et p̃ſbiter non
haberet aliã hoſtiã oↄſecratã ꝙᷓ; illã quã ↄſeẽ⸗
nit · nuquid p̃ſbiter illi dz hoſtiã dare et a ſũp
tione abſtinere. GÆ ñ ſ potiꝰ illã hoſtiã di⸗
uidet et ptem ſumet ſibi et alteram dabit illi.
e ſi coepꝰ xpᷣi appareat mraculoſe in ał
tari ſuꝑ ſpecie carnis vł ſanguinis ſit ſumeno
HPx ab eo ſumi nõ devz cui in tali ſpecie appa⸗
ret.q nõ apparet ſub ſpecie ↄuemienti huůane
refectõi.dicit em̃ hieroꝰ ſup leuit.de hac qui

de hoſtia qᷓ in xpi memoæatõz mirabiliter fit

edere licet.de illa vero quã xpᷣs in ara crncis
oben lit ſzm ſe nulli edere licet nec ꝓpter hoc
ſbiter trãſgrediꝰ qe ea que miracnloſe fiũt le
Sibꝰ nõ ſubdunt.oſulendũ tamè eſſet pſbite
ro ꝙ iterato coepus et ſanguineè dñi oſecraret
et ſumeret · hec thpox Vt pluribꝰ ſacerdoti⸗

bus eandeʒ hoſtiã liceat oſecrare.æc de lege
Omun non debet mſi vnꝰ pᷣſbiter eandez ho⸗
ſtiam cõſeerare· Ex cauſa tamen ſpeciali ſuper

eandẽ hoſtiam poſſunt plures p̃ſbiteri ↄſecra

tionis verba ꝓferee. nõ tamen quilibet niſi ſe
mel tantũ · Bicut em̃ ſupea dictũ eſt p̃ſbiter cũ
ozdinat' in gradu eoꝝ ↄſtituir qui acceperũt
in cena a dño poteſtatez ↄſecrandi. et ideo in
quibuſoam eccleſijs ſicut apłi ↄmunicauerũt
xpᷣo cenãti.ica ad repſentandũ ho pſbiteri no⸗
ui oedinati ↄcelebeas epo oeòmãti:dicit emm
inno. de officio miſſe pte.iij. c.xij:ↄſueuerunt
lſbiteri cardinales romanu circuſtare pontifi
ce: et cu eo pariter celebrare:cũq; ↄſumatuz ẽ
ſacri ficiũ de manu eiꝰ ↄmumone accipere ñig
ficantes apłos qui cũ dño diſcũbentes. ſacra
de manu eiꝰ euchariſiã acceperũt· Et ſicut di
it ide zbidem ſiue peins ſiue poſteriꝰ q; ep̃ᷣus
ꝓferãt nerba ↄſecratõis p̃ſbiteri nouiter oꝛdi
nati: ræferzi debet eoꝝ intentio ad inſtans ꝓ
latõis epiſcopi cui pncipaliter ceælebeãti oce⸗
lebeãt et tũc oes ↄficit ſimul, Flijs vo vide
P deelebeãtes epo nõ debet illa verba dicere
intentõe ↄſecrãdi ſʒ tantũmõ materialiter re⸗
citare vt ſcʒ rep̃ſentet ꝙ qñ diſcipuli a xp̃ᷣo po
teſtate acceperũt ↄſecrãdi fozmã dedit eis cõ
ficiendi· Pi em alij ſacerdotes ab epᷣo illa vᷣba
Pferaẽt mtentõe oſecrãdi incõnemẽes ſy acci⸗
dere peſſet ſiqꝗs duligenter ↄſideret. hec ric̊.
tame hoc nõ explico ſed peudenti lectoei gr̃a
beeuitatis reliquo. Pcm aũt alber. li de cele⸗
miſ.pꝓlureg p̃ᷣſbĩteri nõ debet vnã hoſtiã oſeẽ⸗
re · qe Im aug· minria fieret ſacramẽto. ꝙ aũt
plures pᷣ ſbiteri aſſiſtũt pape hoc fit gter ob⸗
ſequa ſed ipi ſigna nõ faciut nec verba dicũt
nec facere vel dicere debet. pſbiteri vo de no
uo oediati aſſiſtũt epo oedinati ꝓpter reueretiã
ſacramenti et pter doctrinã. et ideo ſigna fa⸗
ciũt ad exempl ep̃i et vt ſint in exercitio offi
cij ſucepei: tamen verba ↄſecratõis nõ dicũt.
ꝓ Hho nota ꝙ ſzm dueienciã dierũ ſut celebeã
da Ouentualiter ſolẽnia miſſan· quotidie em
dici pñt mſſe defuctoꝛũ dũmõ miſſa diei ↄpe⸗
tes n omittat exde cele.miſ.cũ creaturaNã
et oms m ſe celeębeat' ꝓ ſalute viuoꝝ et mo⸗
tuo e: ti· quidã. Vñn male faciũt q̃dã qᷓ poſt
poĩto offico feriali celebeãt miſſaʒ de ſanctiſ
quoꝝ ñn ſunt tũc feſta vt ibide dicit. Et ſi qñ
miſſe peculiares id ẽ ſpeciales ſine votiue di
cã in diebꝰ ſolenibꝰ a pᷣſbiteris ñ debẽet ita
ſoleniter celebeari ꝙ p eas a miſſaꝝ ſolennijs
qᷓ canoĩice fi ũt hoea tercia populꝰ abſtrahatꝰ
de Oſe · dꝛ. j. et hHoc attendenh.· ¶ Icem in miſſa
debet eſſe plures ad minꝰ duo qui reſpodeãt
pᷣſbitero· vt habe de vſe. di . j·. h quoqʒ · qe vt

ibi dicit cũ pluraliter a ſacerdote dicat dñg

dobiſcũ· et oꝛ-ate ꝓme · h quoqʒ; aptiſſme cõ
nenit yt eiꝰ? ſalutationi reſpondeat. vñ etiam
ad maioee ſolennitate ibidem ſtatutũ legit ꝙ;
epᷣus qn celebeat ſolmoeibꝰ feſtis tuc debet
en circuſtarę ſeptẽ vel qnqʒ; aut tres dyaconi
qum eiꝰ oculidicunt.et ſubdyacom et reliqui
miniſtri · de cõſe⸗ di ·]· ẽs. et.c.ſe.In miſſis vo
peiuatis ſufficit vnuũ habere miſtrnz qui gerit

—

pſonã tocius populi. in cuins pſona pᷣſbitero
rñndet ſine miſtro aũt ſibi reſpondete nuc miſ
ſam nec alia di uĩa officia celebeabit ˖ vj · q· j⸗
illud. et de Oſe · di . ij· et B ſtatutũet: c. nemo-
et er.de fi p̃ſbi:· ꝓponit in fi.Eps vo ſine dya
cono celebeare nõ p̃t niſi neceſſtas cogat: &
xciij: dpaconi in glo. Itez pᷣſbiter p̃t in fie miſ
ſe dare benedictoem ſimplicẽ eẽ pnñte epo· di.
xcv.eccleſie:cũ ſolennitate vero illa ſcz ſit no
mẽ dñ benedictũvel bumiliate vos ad bene
dictõzg ec. nõ debent darè niſi epiſcopi no de⸗
bent inquã alij niſi teneant calicẽ aut aliquid
tale.et ita pñt ĩtełligi otraria iura· di · xxj· de
niqz· et. vj · q: vj-miniſtrare. vel dic ꝙ pᷣſbiter
dum celebꝛeat pñte epᷣo ſibi debet mnuere ve
ipe velit bene dicere að ſi velit pᷣſ biter nõ be
nedicet · di· xxj· deniq;· ſint aut pᷣſbiter ſuppiz
benedictõem pᷣdictam. et ſic loquit ill · c: ec
cleſie· di · xcv.ar· de dſe · di.· cũ ad celebean⸗
das Mee erit neceſſaria alia licentia ep̃i expᷣſ⸗
ſa. ex hoc em ſolo ꝙ pmittit eum miſſam cele⸗
beare intelligit' ꝑ oſequens omia que ſpectãt
ad milla ptinere ar ex · de offi; dele. p̃terea · B
ray · Abbates tñ qui pne ex peimlegio pape ſo
lenniter benedicere pnñt in ſuis eccleſijs quã⸗
do celebeant officia diuĩa· poſt miſſam veſpe⸗
ras et matutinasſolẽniter populũ benedice⸗
re. Flij vero abbates nõ pñt hoc facere niſi B
ſit oceſſum exp̃ſſe· ex · de pꝛiuik · qm . ſtem licet
aliquis ſit boni menti ñ tñ poteſt benedicere
niſi kuerit o-dinatꝰ ad exhibendũ benedictio
ms miſteriũ.· dei at eſt cribuere benedictõis
effectũ·: j·q · j· dieti eil. e⸗ debet mferioe be
nedicere ſupiozem.etiã ſi ad ꝓnunciandũ ali⸗

quã lectione petat benedictionẽ · dixxj: deni⸗

qʒ · vbi notauit lo: ꝙ alicubi epo volenti lege⸗
re lectõem et dicenti· nbe dñe benedicere re
ſpondet'. oza ꝙ nobis ſancte pater vt miſerea
tur niri deus noſter alibi inferioe dicit. iube
dñe benedicere. et ĩp̃emet epᷣus benedieit · .
Item nõ licet celebeare ſine igne· peimo ꝓpter
eccleſie oſtõem ſm quã ſiqnis ↄtrariũ faceret
officio vel beneficõ peiuari deberet ex de ce ·
mſc. vltimo ſcòo ꝗꝓpter ipᷣius ignis ſignifica
tõem. ſi gnificat em̃ fernoee dilectõnis· ꝗpter
quem xpus hoc ſacramentũ inſtituit et Pno⸗
bis paſſus fuit· ſignificat euã ꝙ ſacramentum
illud opatur indigne celebeante et ſuſcipiete
augmentum illuiatõis in intellectu et feruo⸗
rem caritatis in affectutercio ꝗpter figurati⸗
onem. hoc em p̃figuratum fuit ꝓ ignem de ꝗꝰ
dicit' leui . vj. ignis in ałtari meo ſemp arde⸗
bit. et p ignem qmi vixit ſub aqua annis· Ixx·
vt habet in glo:decretatis Fallegace ite

cipit᷑ ſacerdotibus ꝙ frequeter doceant ple
bem vt cum in celebeatõne miſſaꝝ eleuat ho
ſtia ſalutaris ſe reuerẽter inclinent genibꝰ fle
xis · Idem facient etiam cum poetat ꝓſ buer ad
infirmum. ex. de cele: mifſ.ſane:cum quali vo
ſolennitate debeat eam egro deferꝛe habetur
midem. Ite qñcunqʒ in miſſa recolitur nom̃
domini debent fideles flectere genua coꝛdis
quoò ſaltem teſtant' inclinatõe capitis· extra
