circa hoc qrũtur pła.ſ. vti ꝛno bedia ſit
pPetm moetb e.HE ꝙ ſic Boi. et · ij . chꝛi. in . ptã
ti bꝰ ñ obedietes ĩter pctã mostalia numerã

Petm̃ em moetal e è q ↄtrariaꝰ caritati „ aug

vita ſpũab· caritate aũt diligit deꝰ et ꝓxi
dilectio aũt dei ẽ vt eiꝰ mãdatis obediat di
cit em̃ ſcda jo.ijq̃ die ſe noſſe deũ et mãoata
eiꝰ nõ cuſtodit medax e·qui aute ſeruat ver⸗
ba eius vere in hog caritas dei pfecta eſt e
ideo inobedientez eſſe Peeceptis diuinis eſt
pPeccatũ moetale quaſi dilectõni dei ↄtrariuzʒ
St eadẽ racõ ẽ de ho qð ẽ ĩobedꝛietez eſſe pce⸗

Ptis ſupioꝝ · qe etiã ĩ pceptis ðmis otinet⸗ p,)

ſupioeibꝰ obediat Em illud Ho.xiij· qui po⸗
teſtati reſiſtit dei oedinacõi reſiſtit· Et vlteriꝰ
mobediẽtem eſſe ſupioei otrariat dilectioni

ð

vitandum obediedo tñ m licius non peccãt·

112è

ns
e:
t
50
Bð
ba⸗
edi

pn
der
8 6
ins
ner
ſur
er
nli
ved
pe:
ene
ſue
pti
ra
vi
s
l⸗
dia
ws
pta
ad
ſub
pn
ox:
ticie
itur

eſu
v 0
die
gali
tas
in
ho
blt⸗
0
ln
it.
ſit
pii
ri

n
el

ꝓximi ĩqᷓntũ fubtraht ei obediãm debitã ſibi

Ve iohedia ſit Suiſſimũ pctmĩ R i Fui

us em pctm̃ ẽ Otnere pᷣcipietẽ q; pceptũ · vñ
SSuioeia ſunt pctã q̃ᷓ ſũt ↄtra ꝓſonaz pᷣcipiẽtis

vt plaſphemia et hõicidiũ ꝙᷓ ĩo bedĩa · Etſi obi

clat illð · i · BSe . v.qᷓ ſcelꝰ ydolatrie ẽ nolle

acq̃eſcere· ydolatria aũt ẽ ꝓpctĩ guiſſimũ·gꝰ

ec · dicẽdũ ꝙ ibi li q̃ſi ñ ẽ eqll itatis ſʒ ſibitudi⸗
nis · qe ĩobedia redũdat ĩ Ztẽptũ dei ſiẽ ydo⸗
latria ſed ?dolatria magis.
De Stitudie et ĩ gratitudiĩe ti.xxiiij·
Linde ↄſiderãdũ ẽ de gr̃a ſme gStitudi
e et poſtea ð iigtitudie. Sciendum
igit ꝙ Stitudo vt ptʒ ex pᷣdictis ẽ vtꝰ

Ke gr̃aʒ recõpẽſat ſʒ religio eſt
q̃daʒ pᷣexcelles gtitudo· vñ et Stiaꝝ actio ad

deũu e põita ſupea ĩter ptinetia ad religionem

Siqs aut bñficiũ dedi ñ vt debuit · nõ dz oĩ o

recipies a Stiaꝝ actiõe ceſſare · Minꝰ tñ tene
ꝙᷓ ſi mõ debito dedt qe et bñficiu ẽ mĩꝰ.qe vt
dict ſeneca:.ij.ð̊ bñ fi:mł tũ celeritas fac. Dʒ
aũt hõ bñficiũ recõpenſare ſtati qᷓntũ ad affe
ctũ ſ̊ tpꝰ optunũ bnfactoei dzʒ expectare q̃n
tũ ad donũ · Ve em̃ dic ſeneca:nij·de bñfi. qᷓ

feſtiat rñdere ñ hʒ aĩm Sti hõis ſʒ̊ debitoꝛis.

Dʒ etiã attẽdere magis affctm̃ ꝙᷓ donuũ vł fa
ctũ vt vult ſeneca.ĩ.ð bñfi · Debet etiam ali
quid magis retribuere m ſuum poſſe vt vult
pBus. v. etchi· M
quic videre ð ſcðo · ſ. ð ĩ Sgcitudine ð qᷓ q
runt pła.ſ.vtꝝʒ ſp ſit pcti ih ꝙ ſic.vñ
ii·thi. in. Onumerat' alijs pctĩs cũ ðᷣe ingrati
ſceleſti. Ex G em aliqd ẽ pctm̃ qe repugnat v⸗
tuti · ſiẽ aut dictũ e g̊·debitũ gtitudĩs e qᷣdã
debitu hõẽeſtatiſ quã vᷣtꝰ reqᷣrit. vñ ptz ꝙ ing
titndo eſt ſp pctim Vtn ingtitudo ſit pecca
tũ ſpã le H ꝙ ſic ſiẽ gtitudo ẽ vtꝰ ſpãlis cui
opponit ſem defectũ·hʒ em diuerlos gdꝰ ſe⸗
cudũ oꝛdieʒ eoꝝ qᷓ ad Stitudiez reqrunt' quo
rũ peimũ ẽ ꝙ; hõ acceptũ bñficiũ r̃cognoſcat
ſcm ẽ ꝙ laudes et gtias aꝑat · terciu ẽ ꝙ
loco et tꝑe Em facultatẽ ſuã retribuat. Sʒ q̃a

q vltimũ ĩ generacõe e peimũ in reſokone.

iõ peimꝰ &dꝰ ĩgratitudis e vt hõ bñficiũ nõ
retribuat· ſcõꝰ e vt diſſił et q ñ demõſtrãs ſe
bñficiũ accepiiſſe. terciꝰ et 8
cognoſcat ſiue ꝑ obliuione ſie quocũqʒ alio

mõ quos tres Sdꝰ põit ſeneca.iij· be. Et qe

ĩ affirmatiõe oppõita ĩtelligit negatia iõ ad
peimũ igratitudis Sdum ptinet ꝙ aliqᷓs retri

buat mala ꝓ bõis· ad ſcòðᷣm ꝙ bñfactoꝛẽ vitu
Pet· ad terciũ ꝙ bñficiũ q̃i malefactũ reputzʒ
= H nota ꝙ ĩ quolibzʒ pctõ ẽ materialis in
Stitudo ad deu ꝓut. ſ. hõ al iqᷓd fac qð p̃t ad ĩ
Stitud mẽe ptinere · foemaliter aũt ingratitu
do ẽ qñ actualiter bñ fieiũ Drenir Eer H ẽ ſpa

le pctm̃.h̊ͥ tho ca igrati tudo ſit peccatũ
moetale. H vt patz ex dictis aliqs ðᷣe ingra⸗
tus dupliciter· vno mõ ꝓ ſolã omiſſionẽ vt qe

ñ recognoſcit. ñ laudat ł nõ retribuit ꝓ bn

ficõ ſuſcepto· et h̊ nõ ẽ ſp moætale pcti · qe vt
dictũ ẽ debitũ gtitudis e vt hõ aliqᷓd et li⸗
beraliter tribuat ad qð ñ tenet᷑. St iõ ſi pᷣter⸗
mittt iðd ñ peccat moꝛtaliter.Eſt tñ veiale pec

iſſimꝰ e ꝙ nõ re

II

catũ · qe q̊ ꝓueit ex qdã negligẽtia ł ĩidiſpoĩ⸗
tiõe aliqᷓ Hõrſ ad vtutẽ · Doteſt etia Oti gere ꝙ
tal ĩgratitudo ſit moætał vł ꝗpter ĩterioꝛẽ cõ
tẽptuᷣ ł ꝓter oditionẽ eiꝰ.ſ.qe ſubtrahit qð
ex neceſſitate debe? bñficõ ſine ſimpliciter ſi⸗
ue in aliquo caũ neceſſitatis· AXlioꝰ ðe aliqͥs
ĩgratꝰ qe n tm̃ pᷣtermittit Stitudĩis implere de
bitũ ſʒ etiã agt ↄtrariu· Et Hͥ etiã ſm oditiõez

eiꝰ qð agit' qñqʒ ẽ veĩale·qñqʒ moetale ins⸗

titudo tn ꝗᷓ ꝓueit ex moætali hʒ pfctãz ĩgtitu
dĩis rõzʒ qᷓ vo ex veiali ipfectã B tho. & Bno
ta ꝙ dic ſeneca.ijð bñfiH lex bñficij e ꝙ al⸗

ter ſtatizʒ dz obliuiſci dati·alter es memoe ac⸗
cepti · Obliuiſci.i.ñ iactare:pt ið expõit· vij.
de bñfi · Vcn ĩgtis ſint bñficia ſubtraheda
M cca ĩgratũ duo ſũt Ooſiderãda.peĩo q̃d ſit
dignꝰ pati et ſic mere' ſubtractiõz bnficij. ꝛ
ad iudicãð ĩgtitudi qe ſepe vt òt ſeneca q̃ ñ
reddidt It? e. qe foete ñ occureit ei facłtas
aut dehita opoetũitaſ reddedi. Scðo dz ad B
tẽdere ꝙ ð ĩgto faciat Stũ.qð ſi ñ pᷣt peĩo bñ
ficõ foete faciet e.ſi vo ex bñfitijs młtiplica
ctſſare debet . hec tho.
ODe vindicatiõe ti · xxv.
Oſtea ↄſiderãdũ ẽ ð vidicacõne. De qᷓ
qritᷣ vt ſit licita. Hx T ñ i potiꝰ e a

tis ingtitudiesz augeat et peioæ fiat a bnficiſſ

deo expectãda ð em leui ·xvn· deꝰ n

faciet vidictã electoꝝ ſuoꝝ clamãtin ad ſe⸗

q:ò· ymo faciet· Nõ e inquã licita peiuate p

ſone leui.xix. nõ qres vltõez nec memoe eris
iniurie ciuiũ tuoꝝ · Eſt aũt licita ꝓſone publi
ce · ſ. iudicij. et B ex caritate et zelo iuſticie ñ
ex odio et libidĩie vidce. Ex oſiderio ccerecti
onis ñ ex deſiderio afflictiõis· et B̊ e qð dicit
augꝰ. ſupꝑ t.v. ñ ꝓhibe vidicta que fit ad
coꝛrectiozʒ. ſ etiã n ocedi mſi ei cui x tãs ex
oedĩe data è et ſine ira vt pꝛi ĩ fili · d cmꝰ
euideciã Oſiderãd ꝙ vidicatio fit ꝑ aliq ma
lũ penale ĩflictũ peccãti. Eſt ergo ĩ vĩdicati
one attẽdedꝰ animꝰ vidicãtis ſi em ĩtetio eiꝰ
ſcat e oĩo illicitum. qe repugnat caritati· Si
vero peicipaliter fera ad eiꝰ eme datiõz b ſal
tẽ cohibiuõz et al ioꝝ qetẽ et iuſticie ↄſeruati
onẽ et di honoeꝛe. p̃t es vĩidicacõ licita alijs c
cũſtãcijs deb tis obſeuatis · S obicit ge c⸗
ſoꝰ.dicit ſupꝑ t.diſcamꝰ exeplo xpᷣi miuriaſ
nrᷣas magnanimiter ſuſtinere· dei aũt niurias

ferat ad malũ eiꝰ ð̊ q vidictã ſuit · et ibi

nec vſq; ad auditũ ſufferee: ergo ec. He in⸗·
inria qᷓ ĩfert' alicui pſone qñqʒ; redũdat ĩ deũ
et eccleſiã et tũc dz vlciſci ꝓeiã miurtã · vnd
helieꝰ maledixt pueriſ ireidẽtibꝰ eũ.iiij .· Re ·
ij · St ſilueſter papa exomuũicat᷑ eoò ꝗᷓ miſerut

. „

euũ i exi li vt habe · xxxiij.q:iiij: mqntũ vo ĩ

iuria illata alicui ptinet ad eiꝰ ꝓſonã · dʒz ſi ex
pediat tolerare eã paciẽter· hinoi em̃ pᷣcepta
patietie debet ĩtelligi Em pᷣparatiõz aĩ vt diẽ
auguſtinus in libeo de ſer· do · m mõ. Obi
citur iterum quia ſuper illud · Qathei .xiij.
ſinite vtraq; creſce vſq; ad meſſez ec. dt glo.

młtitudo nõ è exomuĩcanda nec peinceps

ergo nec alia vindicacõ eſt licita P qñ tota

qd optet facere bñficũ .peĩo em̃ ñ dʒ ee facib

. . ð

młtitudo peccat qnz ſumẽda ð ea vidicta b
quo ad totã młtitudmè ſicut ſodomite vbr pe
rierũt· vł quo ad magnã multitudmis ptẽ vt
ptz exo· xxuj: in pea eon ꝗᷓ vitulũ adoeauerũt
Qnqʒ vo ſi ſequat' coerectio młtoꝝx exerceri

dzʒ ſeueritas in aliquos paucos peĩcipalioees

quibꝰ pũᷣtis ceteri tereeãt ſicut dñs numeri
xxv.mãdaut ſuſpedi peicipes populi ꝓ pctõ
multitudĩs· Si aũt ꝓs mł titudiſ peccauit tuc
ſi male ſepari poſſit a bõiſ dzʒ ĩ eoſ exerceri vi
dicta. ſi tn G fieri poſſit ſne ſcandalo alioeuʒ
Flioqn pcendũ e multitudini et detrabenð
eueritati. Et eað rõ è de pemcipe que ſequit
młtitudo. Tolerandũ em eſt pẽtm ſi ſme ſcã⸗
dalo młtitudĩs puĩri nõ poſſit niſi foete pec-⸗
catũ eſſet tale ꝙ masg noceret mł titudĩ ł ſpũa
liter vł tpaliter ꝙ; ſcãdalũ qð exmde umere
Obicit iteꝝn qe vindicta ptinet ad deñn Em
illò den. . m aliã literã michi vidictã et e⸗
80· ret · ꝛc · & ile q̃ Em Sduʒ oedis ſui vindi
ctã ĩ malos exercz nõ vſurpat ſibi ulð qð eſt
dei ſ vtit ptãte diuinitꝰ ſibi oceſſa:·ſi aut ali
quis pᷣter oedinè ĩiſtitucõis ò me viĩdictã exer
ceat. ſibi qð e dei vſurpat:et iõ peccat.ſ̊ ð̊ B
e ha bitũ S·ti. de homicidio Hoſli · auũt rñdz
ad peĩcipale qpõ̃nem et ipᷣe nõ cred ꝙ aliqs ð
beat nuriã ſuã vlciſci:ec ſi ſupioꝛe ñ hꝑʒ · vñ g
S:ſr̃ ð o.viij:ego głazʒ m.n·qẽ ꝗᷓ qrat et iu

didit illatas ↄtumelias pẽzis iudicõ rezuat

vt ꝓfecto nobis in ſinu et qntũ pacietes eſſe
debemꝰ du ſe adhuc vlciſci nõ vult ipe q̃ iu
dicat· B iõ dic q ſiẽ ibið pᷣc epit pr̃᷑ ome iudici
um dedit filio. q ;· d· ggo:oſidera miſer homo
ꝙ iudex iudiciũ eſt et tñ nõ vult ĩ fctõ 1o in
dicare. ergo nec aliꝰ hoc dz pᷣſumere qᷓntuʒ ẽ
de ſtricto iure niſi aliqᷓs ſe ſuppõat mandatis
ſuis.ĩ quo caũ ſi aliq̃d ĩmoderatuʒ pcipiat re⸗
digere dzʒ ad arbitriũ bõi viri er de wureiurã.
velens · St liczʒ peiceps ſit ſolutus legibꝰ.C.
de le · digna ·. iᷣe tñ delegat · ex · de iudi. c. i. li
cʒ miuriã Omiſſaʒ ĩ ſe punire poſſit · Qui vicõ
opponitur vindicacio h& ꝙ opponitur duo⸗
bus quorum vnum opponitur ſibi per exceſ
ſum.ſ. crudęlitas vł ſeuicia q menſurã exce⸗

dit ĩ puĩendo·alteꝝ ꝓ defectũ vt cũ qs nimiſ
eſt remiſſus ĩ puniẽdo ꝓuer· xiij ·. qᷓ ꝓpcit vge o
ꝙ; homo ſim circumſtantias debitam menſu⸗
ram in vindicando obſeruat.·
SZinde oſiderãdũ eé de venitate . Et peĩo
de ipa et poſtea de vicijs ei oppõitis
vtus H ꝙ ſic· vñ ph̊s põit eam inter vtutes
ijj· et. i · ethi . cca qð ſcieduz ꝙ veritas du pt
ſic n ẽ vtus ſ̊ obiectũ b finis vtutis ſic em̃ ve
ritas nõ ẽ habitꝰ ſʒ q̃litas qdã intellectꝰ vl
ydeã· Slio mõ pᷣt dici veritaſ q̃ aliqſ dicẽ verũ
ſᷣm að ꝑ eã aliqs dicit verax. et ſic eſt vtus

dit filiũ ſuũ .· Virtꝰ aũt vĩdicacõis oſiſtit ĩ B
„2 De veritate et vtute ti · xxvj.
Circa aũt veritatẽ qrũt pła.ſ. vt ſit
ſumi vno mõ ſeim ꝓꝙ veritate ðe aliqᷓd ven et
ſigni ad rèe intellecta vł ſignatã vł rei ad ſui

qꝛ hoc ipᷣm qð è dicere verũ eſt actꝰ bõꝰ vtuſ

aüt 6 Hoiez bonũ facit et opꝰ eiꝰ bonũ red
dit . ½Bz obicit qe de · ij· ethi. ad verita⸗

tẽ Ptinet ꝙ aliqs ↄfiteat exiſtencia circa ſe
et neqʒ maioea neqʒ; minoea ſ hoc ñ e ſpy lau⸗
dabile · neqʒ; ĩ bõis ꝓuer vle.laudet te alienꝰ
nõ os tuuũ Nec ĩ maliſ q otra quoſdã ðe yſa.
iij · pctm ſuũ qᷓi ſodoma pdi.ergo veritas nõ e
vtus He ofiteri ið qð ẽ circa ſe inqntũ ↄfeſſio
veri e bonũ ex genere ſ̊ ᷓ nõ ſufficit ad hoc

ꝙ ſit actꝰ vtutis ſ reqꝗrit ꝙ vlteriꝰ debitis ẽ

caſtãtijs veſtiat qii nõ obſeruètur erit actus
victoſus. St ſæm hoc vicioſum ẽ ꝙ aliqs ſine
cã debita ſe laudet etiã ð̊ vo· Et etiã ꝙ aliqs
pꝓctm ſuũ publicz ex B ſe laudãdo ł qᷓlitercu-
q; iutil iter maĩfeſtãdo ·¶ Vt veritaſð qᷓ lo
qmur ; differat a veritate vite iuſticie et de
ctrie H ꝙ ſic. B eĩ veritaſ ẽ ſm quã alicd
verũ. Veritaſ aũt vite ẽ Im quã aliq̃d ẽ veruz
Dicic aũt vera vita ſicẽ et q̃l ibꝑʒ res alia ex hᷣ
ꝙ attingt ſuã regłaʒ et meſurã·ſ.legẽ dmã ꝑ
cuiꝰ ↄfoemitate hʒ rectitudiez et tał veritas

ſue rectitudo ẽ ↄmũis cuilibz vtuti · Veritas
aut iuſticie ðᷣe dupſ. vnomõ ſiſjm qð iuſticia eſt

qdã rectitudo regłata im regłaʒ legis dᷣine
Et ſm h iuſlicia differt a veritate vite · qe ve
ritas vite e m quã aliqᷓs recte viuit in ſeipᷣo

veritas aũt iuſtitie ſim quã aliq̃s ſeruat recti

tudiez in iudicijs qᷓ ſunt ad alterũ. ſ ſm H ve
ritas iuſticie nõ ptinet ad veritate de qᷓ nunc
Loqmur ſiẽ nec veritas vite · Flio mõ pᷣt mtel
ligi veritas ĩuſticie ſzm qð aliqſ ex iuſticia ve
ri tate maĩfeſtat.vt cũ q̃s ↄfitet ĩ iudicõ veru
aut dieit verũ teſtiõniu. Et B; veritas ẽ qdã ꝑp-
cicharis actꝰ iuſticie· Nec directe ptinet ad
veritate ð qᷓ nũc loqmur .qę·ſ. in hac maifeſta
cõe veritatis bõ peincipaliter alteri reddere
ius ſuuũ intedit. Veritas vo doctrine ſiſtit in
ꝗqdã maĩfeſtacõe eoꝝn de qᷣbꝰ è ſcietia · vñ non
Ptinet directe ad veritate de q̃ nunc loqmur
ſ tm veritas qꝗᷓ aliqs et vita et vᷣbo ſe tale q̃ł
æ demõſtrat vt nõ alia ꝙᷓ circa ipᷣm ſunt nec
maioæa nec minoꝛa de ſe dicat Quia tñ vao⸗
Snoſcibilia ĩiquãtũ ſunt a nobis ↄgnita circa
nog ſunt et ad nos ꝓtinet ꝑ G; ventas doctri⸗
ne pᷣt ad hãc vtutez ptinere · et qcũqʒ veritas
alia ꝗᷓ ꝗ́s mamfeſtat vᷣbo vb facto ea qᷓ ↄgno
ſeit. Ven virtꝰ decliẽt ĩ miꝰ H ꝙ ſic · vt
Dicit. inj. ethi·Sciẽdũu aũt ꝙ decliare ĩ minꝰ
Dup' otingt. vno mõ affirmãdo vt cũ ꝗͥs nõ
manifeſtat totũ bonũ qð eſt in eo. vt ſcietiã ł
ſanctitatẽ vł aliud hmoi.Et hoc fit ſine p̃iu

dicõ veritatis qe mĩꝰ ĩ maioei ↄtine et ſm B
virtꝰ h declinat ad miꝰ hoc em̃ vt dicit ibið

videt' eſſe peudetiꝰ ꝗpter oneroſas ſuꝑ abũ⸗
dãtias eſſe ·hõies em̃ q maioꝛa de ſe dicunt ꝙ;

ſint alijs oneroſi ſunt qſi a lios excellere vo⸗
lentes: ꝗ aut mõea dicũt de ſe alijſ groſi ſunt
q̃ſi ꝓ quandã moderãciã alijs ↄdeſcendentes

Flio mõ negãdo.ſ.ineſſe ſibi að ineſt et ſic ñ

Ptinet ad hac vtutẽ qe ꝓ hoc incureeret aliq̃ſ
fłm qð q̃de mĩiꝰ repũgnarz vtuti nõ qdem ſʒm
ꝓpeiam ratione virtutis ſz ſzm ratiõz peudetie
quã in omnibꝰ virtutibꝰ opoetet ſaluari ꝙᷓ ſi
ſe iactat habere q non habet · Qagis em̃ re⸗
pugnat peudentie.quia periculoſius et one⸗
roſius eſt alijs ꝙ aliquis ſe eſtimet vel iactet

R

⸗

ſ.
de
o
e

e

ſne

.

les
u:
lo
td
eng
i
ita
itas
1eſt
ne
ve
ecti
zve
une
ntel
ave
veru
di⸗
1
feſt
dere
titn
non
mur
leqt
per
vad⸗
Cica
chi⸗
ttas
dgno
vt
mnimd
Pen
nil
pin

bid
vo:
ſunt
nres
en
la
hn
tie
ſ
e⸗
ne⸗
tet

babere ꝙ ñ habet ꝙᷓ qð nõ eſtimet vł ñ dicat
ſe habere qð habet· hec tho·
e ppodlſi et ſimulatõe ti/xxvij·
Oſtea oſiderandũ e de vicijs oppoſitiſ
veritati q ſunt mendaciũ ſimulatio ſiuæ
pvpocriſis i actãtia et viciũ ſibi oppoſi
tũ · ſ. iroma. De mendacio aũt dictũ ẽ ſupᷣ li.j·
vñ reſtat hic oſiderare dę reliquis et peĩo de
ſimulatõe ſiue ypocriſi· circa hãc querunc
pꝓlura ſcʒ vti ppocriſis ſit ið ꝙ ſimł atõ vhẽ
ſic · vnde yſidoeus liechi · dicit ꝙ vpocrita
Frre ðe ſimulatoe latine qui cũ intus malus
it ſe bonũ palaʒ onñdit:vpo em̃ falſum.criſis
iudiciũ/Eſt ergo ypocriſis ſimnlatio ſio n oĩs
ſimulatio ſed tm illa qua quis ſimulat pſonã
altenꝰ vt cũ ſimulat pſona iuſti · vñ ſupꝑ illud
Ot.v.ſic faciũt ypocrite dᷣ glo.ypocrita ẽ qᷓ
ſimalat qð ñ e repſentatoe alteriꝰ pſone.B̊ e
cũ vult vꝛderi bonꝰ et ñ e.Et naſcit᷑ ppocriſꝰ
vt dicit gg;xxxj· moea:ex inani glosia cũ ad
eã vt ad finè oedine Vtꝝ geres habitũ ſan
ctitatis vel religionis ñ tñ hns menitum pꝓfe
ctionis ſit ypocrita.ih& ꝙ ñ nam habitꝰ ſan⸗

ctitatis vt religionis vel cleri catꝰ ſignificat

ſtatũ quo qᷓ obligat ad opa ꝑfectionis. Et
ideo cũ qͥs hahitu ſanctitatis aſſumit intedeſ
ad ſtatũ ꝓfectionis ſe trãſferee ſi ꝓꝑ infirmita⸗
tẽ deficiat ñ ẽ ſimulatoe:vel ppocrita.qa non
tene manifeſtare ſuũ peccatu ſanctitatis ha⸗
bitũ deponẽdo:vñ gregsxxxj/moꝛa.ſut aliqᷓ
qui et ſanctitatis Habitu tenet et ꝓfectionis
meritũ exequi ñ valet:quos ñ ẽ credenò ĩi nu⸗
mero ppocritaꝝ cureere.qe aliud e ĩfirmitas
al iud mialicta. Si aũt ſanctitatis habitũ q̃s aſ
ſumeret vt ſe iuſtũ oſtèderet ppocrita eſſet St
ſimiliter ſi bona opa ex genere ad dði ſeruiciũ
ptinentia ad inane gloeiã faceret vt eẽ habeꝰ
ex verbis greg ibide Vcꝝ aliq̃s poſſit ſe ſi⸗
mulare maluʒ · quidã dicũt ꝙ nõ qe facit
aut opa bona ꝓ qᷓ nullus ſimulat ſe malũ.aut
opa mala et tuc e malꝰ.St huiꝰ poſitõis fuit
alex.an.in ſuo ſcdᷣo.Sed ſcðz aliquos hec rõ
ñ cogit· Doteſt em̃ aliqs ſe ſimulare maluz p
opa qꝗᷓ ñ ſunt in ſe mala:hñt tñ quãdaʒ ſpeciẽ
mali· Sʒ tñ ipſa ſimulatio ẽ malatũ rõe men⸗
dacijtũ ratione ſcãdali t licet ꝓ hꝰ fiat ma

lus ñ tñ fit malꝰ illa malicia qua ſimulat. c
q ipᷣa ſimulatio ẽ ſcðʒ ſe mala ñ rõe eiꝰ de q

e ſiue ſit de bono ſiue de malo peccatũ e et B;
e poſitio tho. Vta vpocriſis oppona vᷣtuti
veritatis · Rꝙ ſic· cũ em ypocriſis ſit quedã
ſimulatio qᷓ quis ſe ſimulat habere pſonã quã
ñ habet vt dictũ e ↄſequẽs ẽ vt foemaliter et
directe oppo veritati qua quis exhibet ſe ta
lẽ vita et ſermone q̃lis ẽ vt dicit᷑.iiij.ethi.

cv omnis ſimulatio ſit peccatũ. h? ꝙ ſic.·

Zimulauo em̃ ꝗꝓpe ẽ mẽdaciũ qðdaʒ in ſignis
actoꝝ exterioꝝ oſiſtens. Non refert aùt v⸗
trum quis mentiat verbo vel facto vt ſupea
dictãũ eſt. vñ cũ om̃e mendaciũ ſit peccatũ vt
habitũ eſt S. li.j.ↄſequens ẽ ꝙ omnis ſimula
tio e peccatũ Sed obi qꝛ nullũ peccatũ eſt
vtile· ſed vt dicit hieroꝰ.vtile ſimulatõem et
in tẽpoꝛe aſſumendã hyen nos docz exemplũ

qui ſacerdotes baal interfecit ſe finges vdo⸗
la velle colere.inj. Be·x. &t dauid immutan?
facie coeã rege geth.j.Rexxj. Non ergo oĩs
ſimulatio e peccatũ.h& hieroꝰ. large vti no
mine ſimulationis ꝓ quacũq; fictione·immu
tatio aũt dauid fuit fictio figuralis vt expo⸗

nit glo.in ps · benedicã dñm in omni tèpoee⸗

Simnlationeẽ vero hyeu ñ opoetet excuſare a

peccato vł medacio qe fuit malus vtpote ab
ꝓdolatria ieroboam ñ recedes. laudat' tñ et
remunerat a dee tpaliter ñ ꝓ ſimulatõe ſʒ ꝓ
zelo quo baal cultu deſtruxit· d h̊ nota ꝙ

ſicut dict aug · in queſtionibꝰ euãgelij qñ fin

gimus illud qð uihil ſignificat ẽ mendaciũ⸗
cuũ auᷣt fictio noſtra aliqd ſignificat ñ è men⸗
daciũ ſʒ aliqua figura veritatis ſic dñs finxit

ſe longiꝰ ire luẽ · vl.ad ſignificandum ꝙ ipſe

longe erat ab eoꝝ fide.vt dicit grego · Xbea
am ecẽ geñ.xxij· dicens famulo poſtꝙ; adoea⸗
nerimus reuertemur ad vos vt dicit ambeo-
ꝗꝓphetauit qð ignoeabat qe dñs ꝓ eum locutꝰ
fuit Nota eẽ ſcðz boñn.in 3⁰°ſuo. et alex. an.
ꝙ e triplex ſimulatio/peĩa e cautele et hec fᷣu
it in Pyeu et dauiò: ſcòa ẽ inſtructionis hec
fuit in xpᷣo cum finxit ſe longius ire in quo e
rud iuit exhibenð officiũ hoſpitis quo coege
rũt eum apud ſe manere p qð meruerũt etiam
eũ cognoſcere· Tercia ẽ duplicitatis et H̊ eſt

in ypocritis · Et hec tercia tenet rõez medacij

₰

„ .’

nõ aũt peima et ſcõa.Et addit alex. inij. men⸗
beum ſczʒ ꝙ e ſimulatio ſignificatõis vt cũ ia⸗
ecb ſimulauit ſe eſſe eſau Ven ypocriſis ſit
peccatũ moætale:ihc in ꝓpocriſi ſunt duo. ſcz
defectus ſanctitatis et ſimulatio eiꝰ . ſi ergo
ypocrita dicat ille cuiꝰ intẽtio fertᷣ ad vtruũ⸗
qʒ · ſ vt nõ curet ſanctitate habere ſedò tĩ ſan⸗
ctus apparere ſic ſumi ſolet ĩ ſacra ſcriptura
ſic ẽ peccatũ moetale· t ſic ðe iob.xuij. ñ veni
et in ↄſpectu eius omnis ppocrita. aũut di⸗

cac vpocrita ille qui intedit ſanctitate ſimu⸗

lare a qua deficit ꝓ peccatũ moetale.tune liʒ
ſit in peccato moetali exquo peiuat' ſanctita⸗
te vite ñ tñ ipſa ſimulatio è ſemꝑ ei peccatuʒ
moetale · ſʒ qnqʒ ẽ veniale:G̊ aũt ediſcernenð
ex fine qui ſi repugnat caritati dei ł ꝓximi e⸗
rit peccatũ moætale vt cũ ſmulat ſanctitatem
vt diſſeminet falſam doctrinã vel ↄſequat in
dignus dignitatẽè ecclĩaſticã vel qcunq; alia

tpalia bona in quibꝰ oſtituit finem. Si vero

finis intẽtus ñ repugnet caritati erit peccatũ
veniale · vt cũ quis min ipſa fictione delectat
de quo ðe iiij·ethi:ꝙ magis vi vanus ꝙᷓᷓ ma⸗
lus· Sadẽe em̃ rõ e de mendatio et ſimulatiõe
Sonungir qnʒ ꝙ aliquis ſimulat ꝓfectionem
anctitatis qᷓ ẽ de neceſſitate ſalutis et tab ſi⸗
mulatio nec ſemꝑ ẽ peccatũ moetale nec ſp ẽ
cũ peccato moetali/hec tho · Quid ſi aliqͥs
ſimulet ſanctitatẽ ad dei honoæze et ꝓximoꝝ
edific atõz · H ſi faciat h̊ tm̃ p̃dicta intetione
nõ peccat ſz mere ſi ſit ĩ carntate. vt cũ aliqs
religioſus maioæẽ religioſitatẽ oſtendit cozã
ſecularibus ꝙᷓ coam ſuis fratribus vt magis

edificent· Quare dñs tm̃ et totiens ppocri

ſim deteſtat . pter tria. peimo qꝛ illi phei

VGVGV. ⁵ 6U, . . 1 5
. 4

Pec alex-

et ſeribe quibꝰ dommus loquebat plurimum
erãt vpocrite:ſcdðo qe ꝓpocrita ẽ Otrariꝰ oꝑi
diuino vt em dicit aug m enc;⸗dommꝰ oedi
nat malũ in bonũ:yꝓpocrita aut ↄuertit bonũ
in malũ.2° qe é ↄtrarius toti trin itati. ſ. patri
vſurpat em gloeiã qᷓ attribuit patri · et filio qᷓ
veritas et vita.quiò em è ypocriſis miſi fal⸗
ſa vita apparẽs bona et exñs mala:et ſpuiſan
cto cui bonitas attribur qꝛ bonis opibus ab
utitur · G alex· an.Qui ſunt fructus ypocri⸗
taꝝ ꝓ quos cognoſcunt de quibꝰ . vij de
a fructibus eoꝝ ↄgnoſcetis eos · H& duplex
arboe ſiue intetio vel volũtas·et ſcdᷣm hoc
e duplex fructus:vna è intentio generalis fa
ciendi bonũ in genere · Et huiꝰ fructus ſunt
opa bona in genere. Et ab his ñ pᷣt cognoſci
malicia eiꝰ. Glia e ſpecialis qᷓ vult videri bo⸗
nus ꝗꝓpter humanũ fauozè vb laude humanã
vel queſtũ tpalez.q̃ quide tria ſunt eiꝰ fructꝰ
qe iſtis peicipaliter intedit frui· Et ab eis co⸗

Snoſcit' malicia eiꝰ. qe poſtꝙ; hec ↄſecutꝰ fu

erit vel ↄſequi ñ poſſe viderit · vel ea habere
deſtiterit ab opibꝰ exterioeibꝰ ceſſabit vt ha⸗
bet ſentetialiter ex verbis aug · ibidez. et ſie
tuc apparere ĩcipit vtꝝ lupꝰ vel ouis fuerit
De iactantia et yronia ti · xxviij.
Einde oſiderandũ e de iactãtia et yro
nia ſibi oppoſita:. et peio de iactantuia.
Circa quã querunt᷑ plura.ſ.vti iactã

tia opponat virtuti venttatis. ꝙ ſic. ſcðᷣm

pꝓhᷣm · ij· et.inj:ethi.Iactantia em ꝗꝓpeie videt

inmpoetare ꝙ homo ſe verbis extollat.que em

vult hõ longe iactare elenat in altũ. tuc aũt
We ſe extollit qñ de ſe ſupꝛa ſe aliqd dicit. B
aũt otingit dupł r. Quãdoqʒ em aliqs loquit
de ſe ſupea illud qð e in opinione hoĩm qd a⸗

poſtolꝰ re fugies dicitiij.coꝝ.xij.pco neqs

exiſtimet me ſupea id q; videt in me aut audi

uit aliqᷣd ex me · qñqz vo ſup illud qð eſt in ſe

qe magis e iudicandu aliqd ſcòm qð eſt in ſe
deo magisg ꝓpeie dicit iactantia qn aliqs ef
fert ſe ſup illud qð e in ſe licet vtroqʒ mõ ia⸗
ctantia dicopoſſit, Et iõ iactantia ꝗpeie dicta

p moduʒ exceſſus oppo' veritati. hec tho⸗
Quid ſit iactãtia ſatis patet ex p̃dictia. Srch

ſic ſubſceribi iactantia e oſtetatio ꝗpeie laudil
cũ veritas ñ ſubſit.Et h alio noĩe ðe arrogã⸗
tia cuʒ quis attribuit ſibi qdᷣ ñ hʒ. Quandoqʒ
tñ extenſo noĩe ðᷣe oſtentatio vana ꝗꝓpeie lau⸗
Dis etia cũ veritas ſubeſt.vt dicit greg. ſcm
illud ſi accepiſti quid gloeiaris qᷓi n accepis

tñ et hoc p̃t dici jactãtia de eo ꝙ ñ e licet em̃

habeat bonũa ſe tñ n habet. B alex. Vtcx.

iactãtia osſat ex ſupbia:e ſic frequentius.
Ex he em̃ ꝙ aliquis ꝑ arrogantiã interiꝰ ele⸗
uat ſupea ſe.q ẽ ſpes ſupbie. ſequi plerũq;
exteriꝰ de ſe iactet q dam maioæa.licz qnqʒ;
quis ſe iactet ñ ex arrogãtia ſed ex quadã va
nitate et in B delecte' qe ẽ ſcdm habitũ talis

1 tGree.xxj. moea. pomit iactantiã ĩter
ſpẽs ſupbie Intendit aũt iactato⸗ ſepe vt per
ſiia iactantia oſequat' gloziã. Et i6 ſcom gg.
xxx)· moea:oeit ex mani gloeia ſcdz rõy fims

Qeit ec qnqʒ ex diuitijs occaſionabr dũ ſcʒ a
liquis de eis ſupbit. Et 16 ſignãter Puer. vnj
opes dñr ſupbe.Oeit ec qñq; ex eis ꝑ moduʒ
finis. da ſcʒ aliqs de ſe iact at ea ex qbas lu⸗
crari pᷣt vt ꝙ e ſapies vł medicꝰ vb diumꝰ vt
8e.iiij· ethi.¶ Vta iactãtia ſit peccatũ moe⸗
tale · iactãtia p̃t dupliciter ſumi · vnoꝰ ꝓ⸗
ut ẽ qdᷣdã mendaciũ: et ſic qñqʒ e moetale pec

6

catũ vt qñ aliq̃s iactãter ð ſe ꝓfert aliqᷣd qð

ↄtra gloeiã dei.ic ̊e ecc·xxviij:cito di xi ſti
deꝰ ego ſuʒz. b aliqᷣò qð ẽ ↄtra caritate ꝓximi

vt cũ q̃s ſe iactãdo ꝓrumpit in ↄtumelias a⸗

lioꝝ vt phariſeꝰ luc.xvij:dicebat ñ ſum ſicut
ceteri hoĩm rap.iniuſti · adul.velut ec G̊ pub⸗
licanꝰ.qnqʒ e veniale vt cũ aliqs de ſe talia
iactat qͥ ñ ſunt ↄtra deũ nec otra ꝓximũ Flio
mõ pᷣt ↄſiderari ſcdᷣm cauſaz ſuã. Et ſic ſi ꝓce⸗
dat ex ſuꝑbia b inani gloeia moetali erit mo⸗
talis alioquin erit venialis.ſi vo ex appetitu
lucri iam ptinere vide ad Pximi deceptõem

et damnũ i6 magis é moetalis. vñ phᷣus nij.

ethi· dicit ꝙ turpioe ẽ qui ſe iactat cã lucri ꝙ
qui cã gloeie b honoeis · Kon tñ erit ſp h̊ mõ
moetalis.qe p̃t eſſe tale lucrũ ex quo ñ erit al

tenꝰ damnũ. B tho· Æo ᷓͦ nota ec ſcòz tho

ꝙ ſi s ſe iactet ↄtra caritatez dei vel ꝓximi.
aut ſc̊m ſe aut ſcm cãm ſuã ẽè mendaciũ pꝓni

tioſum. ſi vo iactet ſe qᷓſi G̊ ipſo delectatꝰ re⸗

ducit ad mendaciũ iocoſuniſi foæſan B; dile⸗
ctioni dei pponeret in quo ſolo mes nrᷣa ꝗeſce
re dz vt in vltimo fine. Si aũut ſe iactet gra va
ne gloꝛeie vel lucri vi ptinere ad mẽdaciũ of

ficioſum dũ tñ h; ſit ſine ꝓximi dãno qę tac ꝑ⸗

tineret aꝰ pnicioſũ. Scm aũt alex· an· ali ds
ſe iact at aut de bono qð ñ hʒ et B; vel ex ſur⸗

reptõe et ſic è veniale:vł ex deliberatõe rõis

et tuc vn eſſe moetale ſi hoc fit cũ itentõe dã

mificãdi alin miuſte. Kut iactat ſe ð bono qð
bhʒ. et B b leuiter ſine alteriꝰ dep̃ſſone et ſic ᷣ

veniale.b ita ꝙ p̃ponit laudẽ ſuã laudi diuĩie

et ſic ẽ moetaleq Vtiꝝ pfectoꝝ ſit vitare tm̃
iactãtiã ſiue oſtetatõz· licʒ oms decliare
poſſint opis oſtetatõz p ſermonẽ cũ tm̃ e oſtẽ
tatõ opis p ſermone.ñ tñ ẽ quosſibet ̊ pfe
ctoꝝ vitare vane gloeie motũ. Yñ gg valde
pfectoꝝn ẽe ſic oſteſe ope autoeis Zloeiã ãrere
vt illata laude puata neſciãt exultatõe gau
dere. Et iõ opa ſtudio occulten nccitate pub
licet.vt eoꝝ occultatio ſit cuſtodia ꝓa· et e

oꝝ publicatõ vtilitas aliena. Et ſic pʒ ꝙ oẽs

nt et tenen' vitare motũ iactãtie en ẽ moeta

lis:nec hnt neceſſicate ad motũ iactãtie veĩa
lis licʒ ſit aliqua ꝓnitas ocupĩe ad oſtentatõ

nem ſermonis· hec alex.·

Q ſcõʒ · ſ.ꝓronia qᷓrun eẽ plura. ſ. vti

ꝓronia ꝑ quã qͥs ð ſe ſingit mĩoea ſit pec

æatũ. & ꝓ aliqs de ſe mioea fingat dupkr cõ

tingere p̃t. vnoꝰ ſalua vitate dũ ſeʒ maioea ꝗᷓ

ſüt ſe tacet et qdã mĩioea detegit ꝗᷓ tn ĩ ſe es

oↄosgnoſcit:et Gᷓ ñ e yronia nec è pctm̃ ſeò gnꝰ

ſun niſi ꝓ alicuiꝰ circuſtãtie cozruptõz Flioꝰ

declmado a vrate vt cũ de ſe aſſerit aliqð vi

„ 8
EN

le qð de ſe ñ ↄgnoſcit.aut cũ negat de ſe ma⸗
Znu aliqð qð tn in ſe eſſe pcipit et ſic ẽ yroĩa

—NAN — — — —, —

— —AA— —

— Vͤ— ——

*

et ẽ ſemp peccatũ ·VYñ gg icaute ſe humiliãt
qui mẽetiedo ſe illaqdant &π B nota ꝙ amos
vi ñ mentit deces n ſum ꝓpheta . B em dicit
qe ñ erat de genere ꝓphetaꝝ · Nec ſałon ꝓu.
xxx·. vbi a dᷣo ofoetatꝰ ↄfite ſe eſſe ſtultiſſimũ
hð em̃ dicit ſcõz humanã reputatõzʒ qe ſcʒ mũ⸗
dana q̃ hoĩm ſapietia qᷓrit ↄtẽnit¶Vc yro⸗

nia ſit minꝰ pctm̃ ꝙᷓ iactãtia:c& vtraqʒ; meti

tur vel vbis ł quibuſcũ exterioeibꝰ ſignis
circa idẽ ſcʒ circa dditõem pꝓſone· vñ rõe ma⸗
terie ſiue obiecti circa qð ſunt.ſũt eq̃lia pctã
ſza vt ꝓlurimũ iactãtia ꝓcedit ex turpioei moti
uo.ſ.ex appetitu lucri vłb honois· ꝓronia vo
ex hoc ꝙ fugit licʒ ioꝛdinate ꝑ elatõz et quo
ad id e Suius. Et ſeðz heo ðe · iiij · ethi . ꝙ iactã⸗
tia ẽ Suis peccatũ yronia · Contin git tñ qnz
qꝙ hec minoꝛa de ſe fingit ex alio motiuo pu⸗
ta vt doloſe decipiat·et tũc yronia è grauioe
St ſic ðᷣe ecẽ ·xiiij·ẽ qui neq̃ter ſe humiliat ĩite
rioea aũt ei us plena ſunt dolo
De amicicia et adulatõne et litigio ti·xxix
Oſtea ↄſideranð ẽ de amicicia et de vi
cijs ſibi oppoſitis. St peio de ipſa ami

cicia.ſcdo de adulatõne:tercio de liti

gio.hec em duo opponunt᷑ virtuti amicicie ·
Circa peimũ ſcienð ꝙ ꝓ virtute amicicie oa⸗
Rnar Hõ ad alios hoĩes in cõi ↄuer ſatõe taz
in factis ꝙ;ᷓ ĩ dictis.ſ.vt ad quelibzʒ ſe habeat
ſceðz qð decet · Dicit ecẽ hec virtꝰ affabilitas
cuiꝰ etiã actꝰ pcipit ecc.iiijogregatõi pau
peꝝ af fabile te facloquit aũt ph̊s.vj:ecthi·
de duplici amicicia quaꝝ qlibet oſiſtit peĩci⸗
paliter ĩ af fectu quo vnꝰ dili git aliũ · It hec
Oſequi pᷣt qᷓẽcunqʒ virtute qe qlibet vtus ẽ cau
ſa amicicie.qe bonũ oĩbus eè amabile.vt qic?
dyo.iiij. c.de di:noibus. Et ſcòz H dicit ph̊s
vnjethi .ꝙ amicicia pfecta ẽ q̃ᷓ e ꝓpter virtu⸗
tẽ · qᷓ aũt ꝓtineant ad hãc amiciciã infra dice
cũ de caritate age · Flia vo ↄſiſtit in ſolis ex
terioeibꝰ verbis vel factis · Et B ñ hʒ pfecta⸗
amicicie rõem.ſed quãdã eius ſimilitudinem
in ꝙtũ ſcʒ quis deceter et delectabiliter ſe hz
ad eos cũ quibꝰ ↄuerſat'. NHon quide ↄuerſa⸗
tionẽe laſciuã quã virtus cauet ſed honeſtã ſe
cundũ illud ps:ecce ꝙ; bonũ et ꝙᷓ i0· ha.fra·
in vnn · Quãdoqʒ tñ ꝓpter aliqð bonũ ↄſeqñs
vb aliq malũ excludes ñ refugiet virtuoſus
eos quibꝰ ↄuiuit ↄtriſtare vt ðe iiij. ecthi. ne
ſcʒ videat eoꝝ peccato ↄſentire et peccandi
audaciã miſtrare · vñ ecẽ · vij· filie ti bi ſunt ſer
ua coepꝰ illan et ñ ondas faciẽ tuã hylarez
ad illas⸗
Equit videre de ſcðo. ſ.de adulatõe. Cir
ca quã qᷓrunt plura.ſ.q̃d ẽ adulatio.ih
ſecòm alex.an· adulatio ẽ pctm̃ ex ſermone va
ne laudis alicui exhibite intẽtione placedi-
Sunt aũt q̃tuoe differetie eiꝰ.vna ẽ q̃ bonum
ñ habitũ attribuit · Scða ẽ q̃ bonũ habituʒ ex
tollit plꝰ ꝙᷓ ſit · Tercia ẽ q̃ malũ nutrit laudã
do et dicedo malũ bonũ Quarta ẽ q̃ malũ mi
trit dimimuẽdo ipſuz. hec alex. an. ÆτVeyn a⸗
dulatio ſit peccatũ. ꝙ ſic amicicia em̃ vbi
opoetet ꝓpter aliqð bonũ dſequendũ ł malũ
vitandũ n veret otriſtare vt ſupea dictuʒ e ſi

ergo aliquis in oĩbus velit ad delectatõez al
teri loqii excedit modũ in delectãdo. et ideo
peccat p exceſſam. Stſi facit G ex intẽtõne tin
delectadi ðᷣe placidus ſcdðm phm. ſi aũt inte⸗
tione alicuius lucri de blanditoe ſiue adula⸗
toe. Cõmuniter tñ nome adulatõis attribui ſo
let oĩbus qui ſupea modũ vtutis volũt alios
verbis vel factis delectari ĩ cõmuni ouerlſa⸗
tione ·¶ Æα‿ H nota ꝙ ↄtingit alique laudare
et bene et male ſcʒ ꝓut debite circũſtantie ł
ſeruant' vel p̃termittunt᷑.ſi em aliqs velit a
Llique delectare laudãdo vt ex hoc eũ conſo⸗
let ne in tribulatõe deficiat vel etiã vt in bo
no ꝓficere ſtudeat alijs debius circũſtantijs
ſeruatis hoc ptinebit ad virtute amicicie per
tinebit aut ad adulatõʒ ſi velit alique lauda
re in quibus ñ e laudãdus qe foete ſunt mala
ſcòm ið ps·.laudat peccatoe in deſi:ani:ſ.æc.
vel qe ñ ſunt certa ſcðz i eccẽ.xxvij:an ſermo
ne ne laudes virũ· vel etiaʒz ſi timeri poſſit ne
Hhũana laus ad vanã gloeiã eũ ꝓuocet ſedz il
lud ecẽ·xj· an moꝛtez ne laudes hoĩiem. Bihr
velle placere hoibus ꝓpter caritate nutriedã
et vt in eis ſpualiter ꝓficere poſſit e laudabi
le ꝙ aũt aliquis hoĩibus velit placere gpter
vanã gloeiã vel ꝓpter luc vel etiã in malis
B eſſet peccatũ ſcm illud ps· dñs diſſpauit
oſſa eoꝝ qui ho.placeèt. hec tho. Vty adu
latio ſit ꝓctin moetale.h ſcðʒ alex.an.multi
plex e adulatõis genꝰ.vnũ e qð dic̃ malũ bo
nũ fouedo ſcʒ peccatoæꝛèe in peccato· 1ar 6
peccatũ moetale· lias vo aliqs adulatë᷑ aut
intedens alicui ꝓdeſſe et nulli obeſſe. et tũc
veniale· Fut alicui obeſſe licz alteri ꝓſit et
tũc é moetale. vr aut B; fieri ex libidine moe⸗
tali Si aũt n obeſt nec ꝓdeſt ſz dei generat
temptum ꝗꝓpter aſſiduitatẽ tunc ẽè moæetale. Si
vero fiat ex libidine veniali vt cum quis lau
dat ex ſureeptione alique in bono aut què de
bet nec mtentõe placendi ꝗpter ſe· tunc e ve⸗
niale · St de tali adulatione loquitur aug.in
cañ·numerãs eã inter peccata minuta Eſto
ꝙ aliquis ꝓ adulatione impetrauerit bñficiũ
nungqnid reſignare tenet' ipſum . . ſuꝑ B; di⸗
uerſi diuerſimode rñdent vide? tame ſecunð
alex· an. ꝙ adulatio debeat ad munus ab ob⸗
ſequio reduci · vnde ſi ei in alio non ſeruiret ĩ
digne reciperz et reſignare deberet ſicut ille
qui ſeruit de officio turpi. Offitium turpe ðe
ꝓpeie cui ẽè peccatũ annexũ · &t ad hoc facere
videt ꝙ dicit yſidoens · ſ. ꝙ tria ſunt munera
quibus puerti Homo.ſ.fauoe amicicie.adula
tio laudis · et munus rei coepoæzalis-4 d B
nota tria remedia contra adulationem vnum
intra nos· ſ. teſtimonium bone eonſcietie que
ſemp de ſe minus eſtimat· Et in agendis ſuis
timet nequid repeehenſibile inueniat'. Beliqᷓ
duo ſunt er᷑ nos· vnum ex pte hominmis mali.
ſcʒ detractio ne in bonis extollamur.ſed ma⸗
gis humiliemur. Flterũ e arguitio boni no⸗

ſtri nequid in bonis noſtris rephenſibile iue

neniat. peimũ et terciũ remediũ ponunt' ſuꝑ
illud põ·oleũ aũt peccatoeis ꝛc· ſcðz vero po
nit gregoꝰ.· hec tho. et alex·

29

. Tquic videre de tercio. ſcz de liti gio · Et
de hoc querum plura . ſ. vtà opponatur

virtuti amicicie ſiue affabilitatis ꝙ ſic vt

vult ph̊s.iiij· ethi · litigiũ em̃ ꝗꝓpeie in verbis
oſiſtit cũ ſcʒ vnus alteri ↄtradicit· In hac aũt
Otradictione duo pñt attendi · qnqz; em Odtin⸗
git ↄtradici ꝓpter ꝓlonã dicentis cui tradi⸗
cens ↄſentire recuſat ꝗꝓpter defectũ amoeis a
nimos vnientis · Et hoc vide ad diſcoꝛediaz p
rinere caritati otrariã . Quandoq; rõne pſone
quã al iquis ↄtriſtare ñ veret:et ſic fit litigi⸗
um qð opponi amicicie ad quã ꝓunet dele⸗
ctabiliter alijs cõuiuere. vñ phᷣus dicit · mj.
ethi. qui ad oĩia ↄtrariant' cauſa eius qð ẽ
Otriſtare neq; qᷣcunqʒ curãtes.diſcoli.et li⸗
ti gioſi vocanVtcꝝ litigiũ ſit minꝰ peccatũ
cq; adulatio · de his duobus poſſumus du⸗
Pliciter loqui. vno mõ ↄſioerãdo ſpeciẽ vtri⸗

uſq; · St ſcᷣm Htanto grauiꝰ e aliqð viciũ q;⸗

tomagis repugnat oppoſite virtut· micicia
aũut tedit peincipaliꝰ ad delectandũ ꝙ; ad cõ
triſtandũ· et iõ litigioſus qui ſupabũdat ĩ cõ
triſtando grauius peccat ꝙ adulatoe qui ſup
abũdat in delectãdo. Æ.liπι ſcòʒ aliqua exte
rioea motiua. Et ſcdᷣm B adulatio ẽ qnqʒ gra⸗
uioe · vt qñ intedit p deceptõzʒ indebite lucꝝ
vel honoeẽ acquirere. Quãdoqʒ; liti giũ ẽ gra
uius vt cũ quis intedit vel veritatẽ iĩpugnare
vel dicente in ↄtemptuũ adducere
De largitate auaricia et ꝓdigalitate ti· xxx.
Emde ↄſideran e de liberalitate ſiue
Largitate et vicijs oppoſitis. et peimo
de ipa largitate· ſcdo de auaricia 3⁰
de ꝓdigalitate· hec em duo opponunt' largi⸗
tatiæ Circa peimũ ſciendũ ꝙ largitas ẽ virtꝰ
habilitãs eu in quo ẽ abutendu bñ et dueniẽ
ter bonis ab eo poſſeſſis tã in ſumptibꝰ reſpe
cta ſui ꝙᷓ in datio mbꝰ reſpectu ꝓximi. vñ di

cit ꝓphᷣsiij· ethi.ꝙ liberalitas vide eſſe que⸗

dã mediocritas circa pecunias. ꝓ pecunias ĩ
telliges oĩa quoꝝ digmtas numiſmate men
ſurat vt patet ibibẽ · dicit em ibidè ꝙ conſi⸗
ſtit circa dationes et ſumptus. Quia tñ ad vir
tuoſum ptinet ñ tm̃ ↄuenieter vti materia ſua
vel inſtrumento. ſ etiã opoetunitates p̃para⸗
re ad bñ vtendũ. ideo ad liberalitatẽ ptinet
ñ tm̃ vti pecunia ſed etiã eam pᷣparare et con
ſeruare ad ydoneum vſum.
