magis obligatus ẽ qui donat ſub modo q; qᷓ

ſub condicõne.et hec donacõ non reuocatur
quãdm modꝰ ſeruatur· Si autem modꝰ nõ ſer

ua .tũc aut in ↄdicõe expᷣſſa fuit reuocacõ eiꝰ
modo non ſeruato:aut nõ.ſi ſic donacõ reuo

catꝰ. mõ nõ ſeruato.ſi nõ.nõ reuocat ſed agi

ad intereſſe: vt fiat quod dou enit · C. ð reſcin.

ibꝰ fuerãt intitulati in poſſeſſoni
bꝰ vł alijs bemis aliqᷓ donaſſe noſcun cũ ab
earũ miniſterio et bñficõ fuerit amotiad eas

.. 1

ven. ea ↄdicõne · B ber· ex. de Odi: ap. verum
Si aute fiat donacoõ ob cauſam.aut fit ob cau
ſam futuram aut peeteritam. ſi ꝓpter futuram
aut illa cauſa nõ expemitur et tunc nõ poteſt
repeti qod donat'. cauſa em non impedit do
nacõzʒ niſi expemat᷑.C.ð̊ ðdi·ob ca.da.ſi rpe
teoi:b niſi ĩtelliga a iur.ff.ð iu.do.ſtipłacõ
Vbi dicit ꝙ ſipulacõ q̃ᷓ fit ob cãm dotis non
habʒ in ſe tacitã ↄditionẽ ſi nuptie fuerint ſe
cute · Jut expeimi et tũc aut dat ꝓpter odi⸗
cione honeſtã· et tũc repeti p̃t ſi illò Pter qð
eſt datũ nõ eſt ſecutũ · Aut ꝓpter eãm turpẽ et
tũc aut illa turpitudo eſt ex pte accipietis tm̃
et ſic pᷣt rpeti et ſi res ſit ſecuta.vt ſi dedi tibi
ne mihi facias im iuriã·i.q:ij.iubemꝰ.et. c. ſe ·
Fnut ex pte dãtis ſic nõ p̃t repeti vt id qð dat
meretrici· Hla em turpiter facit ꝙ eſt meretrix
ſed nõ turpiter accipit cũ ſit meretrix· p̃t tam
pignꝰ ab ea repeti.n actõne pignoeaticia ſed
rei vedicatõe. C. ſi ob. tur.ca. L. ij.ĩ glo .· Fut
ex pte vtriuſqʒ vt ſi de' pecũia iudici vt mibi
iudicet et tuc repeti nõ pt · xj · q· iij. que recte
Eloc aut fallit in magiſtro qᷓ dat ꝓ licẽtia do
cendi. q pᷣt repetere qð dedit.et ̊ fit ĩ odium
eiꝰ q recept ex ð magi:ꝓhibeas.· fallt etiã ĩ ſy
moniaco regulari cui pecunia redditur vt cũ
ea in monaſteriũ artiꝰ recluda.ymo monaſte
rio potiꝰ ꝙ ꝓſone dat'.e.de ſymo·veniens.
MNota tñ ꝙ qñ turpitudo ẽ ex pte dãtis ł vtri⸗
uſqz tũc licʒ dãs nõ poſſit repetere. fiſeꝰ tam̃
repetere pᷣt.f.·̊ do.inter vi.et vx.cũ hic ſta
tus· ꝗ. vlci· Si vero aliqd dec ꝗpter cãm p̃teri
tatem.vt do tibi: qe B feciſti mihi.tũc non re
petit etiã ſi cã ſit falſa ꝓpter qð dat'.ff.de Oↄ
di · inde· caſus ſi aut fiat donacõ ꝓpter demõ
ſtracõz tũc etiã nõ repeti. etiã ſi fit demõſtra
cõ falſa qe demõſtracõ vel cã falſa legatũ nõ
Pimit. ff· de fal.ca· ad· l. ij: Fd hoc nota ꝙ ſi
verbũ ĩ inſtro donacõis ſit dubiũ largiſſime ẽ
interpᷣtandũ:qe in ↄtractibꝰ plena.m teſtam̃
tis ꝓplenioe.m bñfitijs eſt interp̃taeõ pleniſſi
ma facieda ey. e · cum dilectꝰ ad fl.
e⸗ Odicõibꝰ cã moetis ti· xxj.
Iſo de donatõe inter viuos. videndnʒ
eſt de donacõe cã moetis· St peimo qᷣd
elt donacõ cã moetis. * quis p̃t dona
re ·3 cm pᷣt donari. q̃rto quid p̃t donari.q̃nto
quot et ꝗᷓ ſunt ſpẽs eig. ſexto Jliter Kaate. eptio
ex quibꝰ cãis renocet.octauo ĩ q̃bꝰ hm̃oi do
nacõs ſunt ſi es et diſſi łes legatis.nono de
effectu huiꝰ donacõis.decio de fosma ĩſtru
meti eiꝰ ꝙq Quid ãt ſit donacõ cauſa moetis di
ctũ eſt peiꝰ ꝗpe peĩcipiũ:ti. p̃cedẽtis · pt etia⸗
dici ꝙ eſt qdã ex moetis vł alteriꝰ inſtãtis vł
futuri piculi ↄſideracõe ł metu diſpeſacõ vo
litatis ff·e.l.ij. Et addit ĩ diffinicõe pᷣ̃dicta
hoſti.liberaliter fctãqe ſiqs cã moetis ſibi O
mmate re ſuã ofereet nõ valeret.licʒ piculuzʒ
immmeret. ff. ꝙ me. ca· metũ · et hoc intelligi
tur quando metus ideo mihi infert'vt aliqd
done alias ſecus eſt.Ff.e.l. iii,j.
ira ſecũdum ſcienðò ꝙ hmoi donacõs fa
cere pt omis qui teſtari p̃t. qui auũᷣt teſta-
ri non pᷣt eã facere nõ p̃t.hoc tñ fallit in filio

familias·qe licet patre cõſentiẽte teſtari non
poſſit donacõʒ tñ facere pᷣt ꝓpente in cuiꝰ ptã⸗
te eſt olentiete · C. e.l.penul.quis autẽ teſta⸗
ri poſſit dicetur infra-
JIrca terciũ ſcieèdũ ꝙ om̃ibꝰ donacõ fieri
C. poteſt quibus legatũ de iure relimqui po
teſt · de quo etiã habet᷑ infra ti· ſe. ff.e. omni
bus in quo quiòẽ tepus nõ donacõis ſed moꝛ
tis mſpicit.ff·e ·moetis.ergo ſi ſit excõicatꝰ
donacõ enaneſcit ær de ap· paſtoꝛalis. . fi.
rca qrtũ ſciẽdu ꝙ donari poſſũt res mo⸗
biles et immobiles coepales et inco⸗pa
les.łff.e.ſi moetis· St ſi cirogpha ð biton deo
debita vł empta ibi otẽta donata vident. ff.
e· moetis cã · Et beeuiter donari poteſt cã mo⸗
tis qcqd ĩter viuos dari p̃t de q vide ſupiꝰ.
Irca ꝗqᷓntũ ſciẽdũ ꝙ hm̃oi donacõis tres
¶Aſunt ſpes vna q̃ fit ab homme ſano eo ꝙ
eogitat ſe qñq;ʒ moeiturũ.alie vero due fiunt
ab homie q occaſione lãguoeis b alteriꝰ cãe
amet ſibi moætẽ vel aliud piculũ ð ꝓximo im
minere. qᷓrum vna fit ita vt res donata et ſta⸗
tim fiat accipietis . Iltera vero vt tũc fiat ac
cipiẽtis cũ donãs deceſſerit· ff.e.l.ij. Cadt ãt
harum donacõnum qlibet inter vi.et vxo. de
quo vide li.viij ad fi· tractatꝰ de mrimonio-
Arca ſextũ ſciẽduzʒ ꝙ ᷓ donacõ fit triplici
er. ſcʒ tradicõe pollicitacõne et ſtipula⸗

cione · ff. e.ſenatꝰ.. ſed qᷓ moetis cã .ſub q̃cũ⸗
qʒ autem ſpẽ fiat vel quocũq; mõ inſeri dz in
ea ꝙ fiat cã moetis vel alteriꝰ piculi talis.qꝛ
alias eſſet donacõ ſimplex inter viuolſ qᷓntũcũ
qʒ fi eret in articulo moetis:qe nõ eo ipᷣo ꝙ qᷣs
moeies donat donare moætis cã videt'. ff. e.
ſenatꝰ.. vlti·ſm azo. Sm aũt hoſti.hoc eſti
mandum erit ex verboꝝ affecttone et qlita⸗
te ꝓſonarũ et ſtatꝰ. Et ſi nibil apparet p̃ſami
tur mter vmos donatũ vt dicit in fi.peedicte
legis· Et debẽet in ea qᷓnq; teſtes adhiberi. C.
e· l. fi · debet etiã pᷣſens eſſe pſona cui fit vel a
lia que vice eiꝰ recipiat eam. vñ ſi vult dona⸗
re cã moetis paupibꝰ vł eccie donet notario
ſtipulãti rcipieti nõie paupũ ł eccie.ff.e.ĩter

Irca ſepti mũ ſcieduʒ ꝙ G donacõ cuiuſcũ

q; ſpẽi vel modi ſit ipo mure tripliciter re
uocatur . ſ.ſi donãs ſupuixerit ſeu de piculoĩ
quo erat ↄualuerit vb eũ penituerit vel dona
tariꝰ peiꝰ deceſſerit inſti · e. in pem.i tñ do⸗
nãs ireenocabilẽ eã dixerit eſſe ireeuocabilis
erit · vt ſi dicat ſic.donacõnẽ hanc quãtumcũ
qʒ donatariũ aut me ſupuiuere vł penitere o⸗
tingat tñ ireeuocabile eſſe paciſcoz. et iubeo
voles eam nulla rõne vel cã infringi vel irei⸗
tari poſſe.ff.e.ſenatꝰ . .moetis cã · et ſic ha⸗
bebit effectum implicis donacõnis licet di
catur fieri cauſa mostis. . P

(Jnta octauũ ſcidũ ꝙ hec donacõ differt

a legato. peimo.qe legatũ ſemp dat' ab
herede ſed donacõ cã moetis vel ab eo vel a
defũcto· Secundo qe filiiſ familias patre p⸗

mttẽete hanc donacõnem facere poteſt nõ aut

Poreſt legare vl teſtari quia hoc ex alieno ar
bitrio pendere non debet. ff:e. tam is · Tercõ
da teſtem ſi accuſo legatum perdonon auteʒ

0
ta⸗

po⸗
nni
n
G
fi.
mo⸗
ba
10e
H.
tres

unt

1
ucn
4

60.

donacõz. ff. quibꝰ vt indig . legs. ãt poſt lega

tũ · et mſti · de dona · F. i. in glo· kere · vbi etiaz
lures alie ponũt' di fferetie · Cõucit aut ců

egato qꝛ ĩ moete Ofirmat᷑· et ex ea falcidia ð
trahit'. C.ad le.falci .l· fi et i tm̃ ẽ ſiłis ei vt
cum ipᷣo fere ꝓꝑ omnia onumeretur · iſti · de do
na · J. 1. in tex · et glo· M
vIrca· ix· ſcienð ꝙ effectꝰ huiꝰ donacõniſ
leſt vt res ſi fuerit tradita retineatur. vel
ſi nõ fuerit tradita vẽdicęt nõ obſtãte vſuca⸗
pione · ff.e.ſenatꝰ..i:expẽſe tñ neceſſarie vk
vtiles ꝓ doli exceptiõz recupant.ffe.ſi moꝛ

tis. ITtem vt iuſtꝰ titulꝰ vſucapiedi trãſ ferat

ff.e.qui aliena: et h̊ ſunt vera niſi donacõ fu
erit reuo cata⸗· H B

S Irca. x. ſciẽð ꝙ ſi fiat donacõ cã moetis

Ap obligatiõz ab hõie ſano qz nullũ ĩſtãs
piculũ terꝛet dicet ſic.· Detrꝰ ſanꝰ exiſtẽs ſci
ens tñ ſe qñq; moeitun pnñtẽ cã moꝛtis fecit
donacõnem.donauit enim cauſa moetis johbã
ni fratri ſuo ibidez pñti p̃dium tale pollicita

cõne of ferẽſ vel ſic ſoleni ſtipulacõe interue

mente ꝓmittẽes dicto johãni dare tradere et
exhi bere poſt moꝛtẽ ipiꝰ donãtis di ctũ p̃di⸗
um.et voles atz paciſces vt ſtatim poſt moe⸗
tem eiꝰ ip̃i johi peticõ et exactõ dicti p̃dij cõ
petat pleno iure.niſi vel donatariũ pᷣmoei ł

donatoee donacõis pᷣdicte penitere et eaz in

vita ſua ſpetialiter reuocare otingat Moꝝ ei
duoꝝ altero ↄtingẽte donacõ euaneſcit Si
vero donacõ cã moetis ꝓ traditionẽ fiat metu
moetis ꝓxime vbł alteriꝰ piculi de ꝓximo im

minetis dice' ſic.petrꝰ lãguẽs et ꝓxime mo?

tis picł m metuẽs.vel ſic· petrꝰ de ꝓximo ma
re trãſiturꝰ vł ad bellũ iturꝰ times naufragij
vel belli pichm ꝓ dei reueretia et ſuoꝝ deli
ctoꝝ venia· moetis vł dicti piculi cã.donau
ohãni ꝓcuratoꝛi Duetus taliũ rel igioſoꝝ no
mine ↄuetus eiuſdẽ recipieti p̃diũ tale et dãs

et tradẽs in pñti ip̃i johãni dictũ p̃dium· vel

ſic cõſtituẽs ſe ex nuc dictũ pᷣ̃diũ ipſiꝰ jo · do
natarij p̃dicto nõie poſſidere vel qſi:et voles

vt ex nuc dicti p̃ᷣdij donacõ in eudem donata

riũ p̃dicto nõie ſit trãſlatũ · et pᷣ̃dictũ pᷣdiũ de
cetero eiꝰ nõie ſepe dicto fiat· niſ ł donato
rem ip̃m ab hac egritudĩe liberari vb donati
onis penitere ti gat.ita · ſ. vt qdᷣcũqʒ hoꝝ ↄ⸗
tingat donacõ euaneſcat· Si vero filiafamili
as nupta faciat donacõzʒ cã moetis dicet᷑ ſic

Domiĩa berta filia petri et vxoe ticij ↄpos me
te et egra coepe qꝛ in patris ptãte ↄſtituta te
ſtari non poterat infra ſcriptam cã moetis do
nacõz picłm moetis imminere de ꝓximo co⸗
gnoſcẽs pᷣdicto patre ſuo pᷣſente et ↄſentiete

mõ infra ſcripto facere ꝓcurauit·peimo nãqʒ;

de daeb⸗ ſuis et iuribꝰ ad ſe ſpectãtibus cã

moetis donauit ꝓ aĩa ſua · c. libẽ · expẽdẽ das

hoc mõ· ſtẽ ꝓ fratre ſuo x · libr.ꝛc. Reliquun

vero ſiune reñduũ dotiũ bonoꝝ et iuriũ ſuoꝝ

mortis cã donauit p̃dicto ticio viro ſuo reci,-

piẽti vice et nõie.C.et· h· filioꝝ eiꝰ. Ita tam̃
ꝙ ſi aliqs p̃ᷣdictoꝝ filioꝝ eiꝰ deceſſerit añ ip

ſam eiꝰ poꝛtio ſupueniat donacõe cã moꝛtis·

ꝓmittens ſoleni ſipulacõe interueniete cuili

wede qe vt dict uz eſt legatis valde

bet p̃dictoꝝ donatarioꝝ ibide pncin reripie
ti ſuo nõie ꝓ donacõe ſibi facta·et vice i lnn
ſiue illoꝝ cuiꝰ vł quoꝝ nõie eſt donatum:⸗⸗
notario ſupꝛadicto recipiẽti · ec · eidẽ dare vel
tradere vł exhibere qᷓntitate rem vłres ipas
donatas ip̃iꝰ donãtis moete ſecuta· Et voles)
atqʒ paciſc ẽs vt qᷓntitatis rei vł reꝝ donata⸗
rũ ilico poſt mostem eiꝰ peticõ et exactõ ↄpe
tat pleno iure niſi donatariũ vel donatarios
ip̃os p̃ᷣmoꝛi aut eã ab hac egritudine liberari
vel donacõis penitere tingat· quocũqʒ em̃
iſtoꝝ otingente donacõ reuocata ſit penitus
et euaneſcat.
Oe legatis ti xxij.

ſunt ſimiles donacões cã moetis. iõ O
ſequẽter dicẽduz eſt ð ip̃is legatis · Etc,
peimo qd ſit legatũ et fideicõmiſſum· ſcðo q̃s
pt legare.tercõ cui pᷣ̃t legari · quarto qᷣd p̃t le
gans legare· q̃nto m q̃ vltiã volũtate pᷣt lega
n. ſexto qliter et q̃bꝰ verbis fit legatũ .ſeptio
quot et q̃ ſunt ſpẽs legatoꝝ et quo oꝛdine de
bent ſcribi legata·octauo de fozmis ſcriben⸗
di legata relicta ꝓ reſtitucõe male ablatoꝛx
nono de foemis ſcribedi legata vxoei relicta
decimo quid iuris ð legatis ĩ genere relictis
vndecĩo de legatis relictis epo ł eccleſie ca
chedeali vel alij eccleſie quomõ debẽt diuidi
inter ep̃m vel eccleſiã cathedealẽ vel aliã ec
cleſiã.duodecĩo de determiacõe quoꝛũdã du
bioꝝ circa legata. tredecio quibꝰ mõis lega
tum ex tin guit. Circa peimũ ſciendum ꝙ le
gatũ eſt donacõ quedã a defũcto relicta ſed
ab herede pᷣſtãda qe debe poſt moꝛtẽ teſtato
ris et poſt aditã hereditatem ab herede · ff. de
le.ſi ti bi. . cũ ſeruus · Nõ em̃ debz legatariuſ
occupãdo legata ius ſibi dicere ſ- ab herede
petere·ff. quoꝝ lega·l.i.rñſo·i.qe ſi poſt a⸗
ditã hereditate legatũ occupet actio legati
denegaret' ſibi · C. e · ñ dubiũ · et ſic in poſſeſſi
one et ꝗpꝛietate ſibi pᷣiudicaret · ſi vero an he
reditate àditã occuꝑpet ſibi in actiõe et ꝗpeta
te nõ piudicaretpoſſeſſionẽ tñ nõ reſtitueret
ff.quoꝛx le.l.i.G. ꝙ actoꝛ· Vñ ſi ox teſtam̃to a
deat' hereditas deficit legatũ niſi ſit infra re
lictũ ꝙ aduemetibꝰ ab inteſtato p̃ᷣſtetur.C.ð
fideicõmiſ·eamq;· Itez nota ꝙ licʒ legatũ pe
ti nõ poſſit niſi adita hereditate· ſi tñ legata⸗
riꝰ poſt moetẽ teſtatoꝛis decedat etiã an here
ditate aditã trãſnnttit ad heredẽe ſuũ legatuz
C.de cadu.tol.l.cũ igit᷑ .Et hoc ẽ verũ niſi le
Ratariꝰ habeat ſubſtitutũ vel ↄiũctũ ·qꝛ tunc
trãſit ad eũ·et peimo að ſubſtitutũ .· Si vero
legatariꝰ teſtatoꝛe viuo decedat deficit lega
tũ et remanet apud heredesvt ibidẽ. C. ſed vt
manifeſtet. Et hoc eſt verũ eũ legatũ relĩdui
tur pure vł in diẽ certã vt ĩ paſca·ſi aut relm
q̃t᷑᷑ ſub ↄdicõe in diẽ imcertã pꝓuta cũ ticiꝰ mo
riet tũc ſi ante diẽ vł ðdicõʒ legatariꝰ moeir⸗
at nõ trãſmittit legatũ ad ſuũ her edez qe nũ
ꝙᷓ valuit vt ibide· G. ſi aũt aliq̃d ſub condicõ⸗
ne Eideicõmiſſum fere idẽ eſt ꝙ legatũ ſed fi
deicõmiſſum dictum eſt qe fideicõmiſſa olim
p ẽdebãt ex fide heð·ſʒ hodie fere adeq̃ta ſüt

legata et fideicõmiſſa et ꝗqcqo iuris eſt ĩ vno
eſt etiã in alio·Cõmiſſarij aut vb etia fideicõ⸗
miſſarij dicunt quibꝰ legatũ aĩe ſoluedum O
mittit Vñ in multis locis teſtamtoꝝ execu⸗
toees vogant qe legatu anime exequunt'.
raſeß⸗ ſcienò ꝙ legare pᷣt ſolꝰ ille et o
Amnis ille qui p̃t teſtari· ff. ð le.i.l.ij:que
autem pſone teſtari poſſint habebitur infra.
legatũ em̃ reliqui nõ pbt niſi in teſtamto vł co
dicillo. Nã ad h equipollèt iſta.ſ.teſtari co
dicillari.et legari vñ qui pᷣt vnũ illoꝝ pᷣt et
reliꝗq· ff de codicil.diui· codicillos.
WT tertiũ ſcieð ꝙ pt illi ſoli legari. qui
MWAApoteſt heres iſtitui.ſʒ quis heille habebi
tur infra: dz aut legatarij pſona eſſe certa ali
ter ñ valz legatũ. ff.de ſtatu ho. duo.
Irca quartũ ſcieduz ꝙ legari p̃t res teſta⸗
toeis et res bereòis. nec refert an ſciue⸗
rit vł ĩgnoeauerit teſtatoe re eſſe ſuã vł here⸗
dis inſti · e.· J. ſiquis rem ſuã tẽe heres legata
rij p̃ᷣt erogari vt nõ tm rem ſibi legatã ſed eti⸗
a3 Peiã alteri reſte tuat:· hoc obſzuato ne plꝰ
reſtitnere roget ꝙᷓ cepit ex teſtamto.inſti · de
ſingulis rebõ. ꝓ fideicõ:re. G. p̃t aũt Itẽ res a
liena ſi tñ teſtatoe alienam eſſe ſciebat.et te⸗
eas res heres emere et pᷣſtare vł eiꝰ eſtimacõ
nem legatario.et he eſt verũ ſi res illa ſit ta⸗
lis que vedi poſſit alias nõ inſti· e. G. nõ ſoluz
et· J. ꝓ aũt⸗t ſi heres eã nõ redemerit vł pᷣci⸗
um eiꝰ legatario nõ dederit. nichilommꝰ ip
ſe legatariꝰ ſi rẽ illã alienã habeat tenec eaz
reddere ſed cõtra heredẽ poteſt agere. Si vo
teſtatoe ignoæ et illã re elnk allen⸗ nõ tenet le
gatũ niſi cu legat pſone ↄiũcte· vt vxoꝛi vel
alij pſone cui tantũdem relicturꝰ erat de ſuo
C:e·cuũ alienã: et niſi eũ libertas relinquitur
ſeruo:.ffide fideicõmiſ:liber.·paulꝰ. Opoꝛtz
aute legatariũ ꝓbare teſtatoee rẽ alienã ſcie
ter ſe legaſſe.inili·e· Sq; auteẽ h notat? ꝑ ho⸗
ſti · et hern·. ex de teſta.filiꝰ.et pᷣt p̃miſſa diſti⸗
ctio vt dict hoſti· ĩ qᷓtuo⸗ caſibꝰ ſaluari. Mec
obſtat· c. filiꝰ.vbi dicit ꝙ heres cdgi ſjm le
ges ſecłi ñ ſm leges dði ſoluè ſi teſtatoe rẽ a⸗
lienã ſcieteę leget·qꝛ loqꝗᷣt ĩ caũ ĩ qꝰ res lega
te erãt cindã eccie in qbꝰ legatũ ñ tenuit · pᷣt
etiã ĩcelligi et ĩ alijs rebꝰ legatis qñ heres e
ges remaneret ſi redimeret ł pciũ ſoluerzʒ.Nõ
eĩ debẽet viri eccleſiaſtici eẽ exactoes impo⸗
tuni ĩ Sue p̃iudiciũ alioꝝ quibꝰ potiꝰ debent
de ſuo i neceſſitatibꝰ ſubuenire ex.ð cenſi. ex
Pte · Jed et layci etã ad hoc ſzm hoſti.tenen
ar · ex · de cenſi:licet:qe etiam ad eos racio de
cretalis extẽdi. vt ptz ex:de teſta.filiꝰ.Atem
ſiqs legat rẽ obligatã creditoꝛi ſuo ſcieter.qe
ſ.ſeit eaà ee obligatã tũc Bes dʒ eã luere· i. re
Ommere ſi tñ nolui et h expᷣſſit ꝙ legatariꝰ e
am lueret tũc heres nõ tenet eã luere. ſecus

aut eſt ſi legat ignoeãter · inſti· e· . ſi rem. tũůc

em heres nõ luet ſz legatariꝰ niſi cũ legatur
pſone diũcte· vł ꝓ tãto eſt res obligata quã⸗
tũ valzʒ. ff. de fideicõ. libz: obligata et. ff.e.
l.ſi res obligata cem ſiquis re ſuã credes eã
eſſe alienã legz valz legatũ et ſi putat eã eſſe
legatarij· valzʒ etiã inſti·e. . ſiquis rẽ ſuã. Itẽ

ſi cui leget' res eiꝰ nõ ꝓdelt nec dualeſcit le⸗
Zatũ ſi legatariꝰ ea alienet inſti · e. ¶. ſi rez le⸗
Satarijet hog eſt verũ niſi teſtatoe legauerit
eã ſibi ſub oditiõe hac ſcʒ ſi eã alienare t ipſo
teſtatoee viuete ar. ff.e.l.ceteraCte ſi alicui
fundꝰ alienꝰ legatꝰ fuerit et eiꝰ Peietatem
detracto vſufructu emerit· et vſufructꝰ ad e⸗

um ex cã lucratiua poſtea puenerit · ipe lega⸗

tariꝰ poterit fundũ petere et heres officõ iu
dicis coget ꝗꝓpeietatis illiꝰ eſtiacõnem ei P⸗
ſtare · inſli · e. . ei cii Ite ſiquis res ſuas lega
uerit· et poſtea eas veòiderit nichilominꝰ le
gatũ tenebit mſi vedendo legatum admmere
voluerit inſti: e· S. ſi rem ſuã Et in dubio ꝓba
bit heres volũtate defũcti mutatã q̃tuoe teſti

bꝰ glo.ibide. Secꝰ e ſi eã donauerit qe tũc in

diſtincte videt adimere legatũ. vt in eadem⸗
glo. Et ide eſt de eo qui pᷣom qð legauit. po⸗

ſtea pignoe obligauit poterit em̃ legatanꝰ a

gere cu herede vt pdium luat· habita tñ diſti
ctione ſupeadicta· inſti. e · S. e. in tex: et glo.
Bi vero pteʒ rei legate teſtatoe alienauerit ꝑſ
nõ alienata oino dehet. De pte vero aliena⸗

ta idẽ dicẽdum eſt qð p̃dictu eſt de re tota.ĩ⸗

ſti · e· J. ſi vero qs · Item teſtatoe p̃t legare rem

quam habʒ ↄmunè cũ alio et tũc legatariꝰ tã

tũ habz Ptem eiꝰ.ff.de lega.i.l.fi.ſte poteſt

mihi legari vt mihi liceat cedere lapides in

ſolo eiꝰ.hoc tñ legatũ nõ trãſibit ad heredeʒ
men mͤ ſit nomẽ adiectũ.ff.e.l.apud iul· E.
ſiquis· Item poteſt res que nondũ eſt in reruzʒ
natura dũmodo ſit futura legari.vł fructus
qui in illo fundo nati erũt· aut qð ex illa ãcil
la natũ erit inſti · e· . ea quoq; res Cegari er⸗
8Zo poſſunt et ea que ſũt.et ea que futura ſunt
ſed legari non poſſunt ea que nec ſunt nec fu
erunt nec erunt vt chimera.nec ea ꝗᷓ fuerunt

ſed eſſe deſierüt vt hõ moetuus inſti. de inuti
li ſtip̃ · in peincipio. Si vero dubiter et tpe

teſtamti an res legata ſit in rerũ naturaputa

an homo legatꝰ viuat agi quidẽ poteſt ex te⸗

ſtamto ſed officõ iudicis ↄti net vt cautio in
terponat cauet em̃ heres rem il lam ꝓſecutu
rum:et ſi nactꝰ eã fuerit ip̃am legatario reſti
tuturuũ· ff·e · Suo legato. Ite ſi tpe teſtam̃ti ſʒ
uus legatꝰ eſſz in fuga vł lõge abſens · tune
debz heres opam et pcium et ſumptꝰ impẽde
re vt recupet . Si vo poſt teſtam̃tũ fugerit ĩi⸗

renſis et piculo legatarij debz queri qe herel

rem legatã m illo loco debet pᷣſtare in quo re
licta fuit a teſtatoee.ff.e.cũ ſzuus et . l. ſi ſer⸗

uus H?. I. ſtez legari poſſunt nõ tiñ coæpalia

ſed etiã mcopalia: vt ꝛura actõnes et ſeruitu
tes et iõ ſi teſtatoꝛ mihi legauerit qð alius ſi
bi debet . herel debebit mii cedere ſuas acti

ones dãdo qñ etiã ſme hoc habeo vtilẽ actio

nẽe niſi teſtato⸗ viuꝰ exegerit pecuniã In du
bio em ſemꝑ pᷣſumit tũc voluiſſe legatũ exti⸗
Zui.niſi ↄtrariũ ꝓbet᷑.vł qe eo nõ petete de⸗

Sitoe ei vltro obtulit.vł qe exactazʒ ꝓ legata

rio depoſuit inſti:e · J. cũ autem ĩ tex· et glo.

(ſſttem poteſt quis debitoei ſuo liberacõnem

legare ec tenz legatũ ĩſti·e· S. ſiqs ðᷣbitoꝛi · niſi
teſtato? viuꝰ exegerit iſli · e · . cã ãt· Zʒ et meo
=2 . * 2

em⸗

creditoei legae poſſuz q ð ð beo·et cũ plꝰ ſit ĩ
legato ꝙ;ᷓ ĩ debito· et ſi ex legato cõmode ali
qd ei repᷣſenteꝰ.puta qe pure lega qð ĩ diẽ vl
ſub ↄditõe debeat᷑ · qe tůc añ die vel ↄditõnẽ

aget ex legato vel quia exceptiõem habebat
P debito. vel quia defitiebat ei ꝓbacõ debiti

Et hinc eſt ꝙ vtile eſt legare et expemere illi
cite ablata illis a ꝗbus ſunt extoꝛta ĩſtli· e · I·
e· Ite pᷣt legari fctm̃ vt lego tibi ꝙ heres me
us vẽdat tibi rem illã et tuc heres tene ven
bere pᷣtio vo· g; ſi heredemeũ dãnauerim ve
dere p̃cõ certo.neceſſario habebi vedere tãti
ꝗqnti è dãnatꝰ. ff.e.l.fideiuſſoæ· · fi· tem vt

peres meꝰs emat a te rẽ talẽ pᷣtio iuſto. ff· e ·

et ſi ego · ¶̈. h' nota ꝙ legari ñ pñt res de
quibꝰ ñ ẽ ↄmertiũ łᷣ q alienari ꝓhi bẽturet ſi
tales res leget' nec ipᷣe nec eaꝝ eſtiatio debe
tur inſti : e· . H ſi talis res· vt ibidẽ ĩ glo. Et ſe

cũdũ aʒo.ti: de lega: diſti gue ꝙ rei legate vl

nullũ eè ↄmerciũ vł᷑ ẽ quide i̊ cũ grãdi diffi⸗

cultate vt ĩ p̃dijs neceſſarijs ceſar:et tũc nec

ip̃a res nec eiꝰ eſtimacõ debe' niſi vol ũtas te
ſtatoeis otraria appareret · ff· e · J ſiqs mq̃li⸗
nos· Excipit᷑ etiã caꝰ aliꝰ vt ĩ hõie libero vt
aliqñ ſibi pᷣt legari vt ſi redemeri en ab hoſti
bꝰ. ꝓficiet em̃ ſibi legatũ ad liberacõz viculi
pignoeis qò habui ĩ eo tacite qe redemi⸗ffie
l. ſenatꝰ. Si vo illiꝰ rei omertiu ſit ĩ Omuni ſʒ
nõ huic ſiquidẽ nõ ſit ei q̃ dãnatꝰ ſit pᷣſtare · P
ſtabit nibilomiꝰ legatũ ſi aũt ſit ei qui pᷣſtare
debz h nõ ei cui dz pPpſtari · aut hoc eſt pter e
ijus delictũ vel ſectã vt qꝛ her eticꝰ ẽ vl iude
us q mãcipiũ xp̃ᷣianũ poſſidere nõ pñtet tũc

nec res nec eſtimacõ debe· aut Pter ↄditiõz

ſtatꝰ vt q eſt ſzuus cni mil itia legat. Rut ꝗp

ter viciuũ coepis cũ cõtracto legat ſtipendiũ

curſois. Et in his ſi teſtatoe ſci ebat hmoi q̃⸗

litatce plonaꝝ eſtimacõã deber alias nõ. Icem

nec ea que ſunt edibꝰ iuncta ne vebs defoe⸗
met rumnis ff· e. l.cetera:dtem ſi res eadem
in dnobꝰ teſtam̃tis.i.duoꝝ hõim eiſdẽ lega⸗
ta fnerit.et ip̃ᷣe ex peimo teſtam̃to rẽ ſuazʒ exe
cutus fuerit tũc ex ſcedo teſtõ nihbil petere pᷣt

qe due cauſe lucratiue in eundẽ hõieʒ; et ĩ eã⸗

de rẽ ocureere ñ ꝓñt· ſi vo ex peimo teſt amto
executꝰ eſł᷑ rei eſtiacõne tũc mehlomiꝰ ex ꝰ
teſtam̃to pᷣt petere re ĩſti ·e· . ſi res aliena·

Irca·v. ſieduz ꝙ legatũ relinquit in te⸗

ſtamto ꝓfecto et in codicilł pfectis nõ ĩ
donacõne caà moetis qe legata ĩ multis diffe
runt ab eis vt Habitũ eſt ſupea ti·peece ·

D ¶ Ica vj· ſcieduz ꝙ legatũ p̃t pure relinqᷓ

vot tali lego:c.libr. Et ĩ diẽ vt lego vſqʒ
ad paſca: Et ex die vt a paſcate ĩ Enrea ſub
Odicõe q̃ apponit pꝑ ſi vł cũ.vt lego tibi ſi fi
liã meã in vxoꝛe accepis · vł cũxinj· ãnoꝛum
fueris et ineſt ei ↄdicõ B.ſ.ſi ðpl eueris· xinj

annum. ff:e.l. ſi em̃ leget· et · C. e · l. fi. In li⸗
bertate tñ eſt ſpale vt videat potiꝰ eſſe relᷣ
cta in diẽ ſi dicat teſtatoe illũ huũ eſſe liberũ
iubeo. cũ filiꝰ meꝰ erit. xxv ·ãnoꝝ· C· ð̊ fidei

Omiſ.libr.fideicõmiſſaria · ſtẽ legatuz pᷣt fieri
quibuſcũq; vbis aptis tñ et ydoneis.vt ſi di

co do lego dari iubeo volo rogo poſco opto

vt des credo te daturuz et ſimilia · C·. Omuia

Agatoꝝn legãtur em aliꝗᷓ ꝙ reſtituedis ma
e acquiſitis ſi teſtatoe acquiſiuit et babet a⸗
liqd tale· Eliq̃ vo ꝓ funeris inpẽeſis et elemo
ſinis et alijs aime fuff ragis · Fiqᷓ vero vxo⸗
ri et ꝓximis et alijs carnalibꝰ amicis· Et qui
dem Ogrue pſona dz p̃mitti in ſcribedo alijs
legatis qe nulla alia legata deben niſi dedu
cto ere alieno.C.eę. ſi vmuerſe · Ynð illa intel
ligũtur bõa q̃ nõ ſunt alièo ere deducta · ſcõo
loco poni debẽet ſcdᷣa tanꝙ dignioea · Doſt ve
ro has duas ſpès legatoꝝ dz eligi· certa pꝑſo

AJage ſeptimũ ſciẽdũ ꝙ triplex eſt ſpẽs le⸗

na vl certe pſone qᷓ ↄmiſſarij vł fideicõmiſſa⸗
rij ſeu executoees dicũtur ꝗqᷓ ad pᷣdicta legata

Oſtituãturraro em G̊ fidei ↄmittũtur Heredu
quibꝰ ita poĩtis· tercõ debẽet poni certa lega⸗
ia quoꝝ quide ſolucõ heredi ſolet relmqui-

le ablatoꝝ vel acquiſitoꝝ qᷓtuoz ſolent
Otingere et ſzm G̊ variat fozma eoꝝ q̃ legan
taliũ reſtitucõe peimo qñ teſtatoe pauca ta
iũ habʒ et eſt memoe eaꝝ et pſonarũ a quibꝰ
habuit. et iõ pñt beeuiter notari in teſtõ. Vñ
tunc poſito ꝓhemio dicet᷑ ſic · pemo quidem
voluit diſpoſnit et mãdauit ꝙ reſtituãt' petro
x· libẽ · et jobãni.x· et ſic de alijs qs qnctates
habuit a pᷣdictis ꝓ vſurã vł aliã exactiõz ilii
citã et hec eſt via tutiſſma Scðꝰ caſus eſt qñ
teſtato⸗ ꝓſonas res qᷓnutates et cãs illicitas
ꝓpter timoæe iĩfamie in teſtamto nõ vult expei
mi. et tũc ſolet habere ea notata manu ſua vł
alteriꝰ ſecreto in aliqua cedula quã ſuo ↄfeſ⸗
ſoei vł alteri ꝓſone fideli coꝛã duobꝰ teſtehꝰ
ignorãtibꝰ quid ↄtineat ſigillatã tradit quo
facto in teſtõ dicet᷑. pꝛimo quidẽ · VYb itẽ reli
quit de bõis ſuis tali pſone c.libẽ.ſoluendas
in his et circa ea qᷓ ſibi ſecrete ↄmiſit · Cerciꝰ
cãꝰ eſt qñ lõgo tpe multa illicite acq̃ſmuit· q̃
particłariter ĩ teſtamto ñ poſſunt expeimi et
tũc ita dicoë peimo ꝗqdez voluit diſpoluit et
mãdauit ꝙ reſtituant oĩa et ſingula q ad eũ ł
ad al m eiꝰ nõie ꝓpuenerũt ex cã vſure vb ex a
lia quacũqʒ iniuſta acquiſitõe vł exactiõe oĩ
bꝰ et ſingulis pſonis ł vniuerſitatibꝰ a qui⸗
bꝰ iᷣm vł aliũ eiꝰ noĩe hec vel aliqd eoꝝ ap
paruerit habuiſſe vł ꝓpcepiſſe ·ſiue hoc appare
at ex libeis ſiue ex ſcripturis rõnũ ſuaꝝ · ſiue
ex alia legitiã fide vł ꝓbabili rõne· Et etiã qꝗᷓ
bus reſtituẽduz videbit' omiſſarijs ſuis de ſi
plici et pura dſciẽtia eoꝝ · Quartꝰ caſus ẽ qñ
ſcit ſe aliq̃ illicite habu iſſe et habere· ſed a q̃
bus habuit eſt meertus · vnde tuc debz ea ꝓ
eoꝝ aĩabꝰ reliquere dicedo bᷣc · Lte cũ ſciat ł
credat quedã Ullicire abuitſe a qᷓbꝰ tñ ea ha
buerit eſt incertꝰ reliquit ꝓ aĩabꝰ eoꝝ a qui
bus habuit ipᷣa c.libẽ · ſoluedas et diſpenſan
das a ſuis gmiſſarijs in fraſcriptis ð oſilio ta
li fratrũ eo mõ quo eis melis ꝓ liberacõe
anme ſue videbitur expedire Eoeme vero le
gatoꝝ ſcòe ſpei et tertie ꝗpter ſui facil tatez

C Irca.niij. ſciẽduz ꝙ circa reſtitucõnẽ ma

notarij pendetie reliquã qi diligeter ea foz⸗

met ſzm qð exegerit intecõ mp̃iꝰ teſtatoeis.

te vron legauerit legatũ ẽ vtile ſibi eẽ ſi nih

Eqrur vide ð · ix· lI. ð foemiſ ſcribedi lega
ta vxoæi relicta.cca qð ſciedu ꝙ ſi vir do

l vltra dote ei reliqu erit qe plenioe e actõ ex
legato ꝙ& dote. inſti · e · S. ſ ſi vxoei.qe ſicut
dicit ibi glo:legatũ ſtati debet.dos vo ſi oſi
ſtat in mobilibus debet poſt annũ. Si autem
nõ in mobiliibꝰ debet ſtati.Itẽ de dote agit᷑
inquãtuʒ pᷣt facere vir vb aliꝰ heres ſuus de
legato vo ĩſolidũ niſi obſtet falcidia vel bñ⸗
fitiũ imuetarij Ate ſi qᷓ facta pᷣdicta ſint in pᷣin
ditiũ młieris tollent hñficõ legati:tñ ſi quã
vir nõ accepit dotẽe legauit ſimp legatũ erit
inutile ſi vo ĩ legãdo certã pecuiazʒ et certum
coeꝛpꝰ vb inſtrumetuz dotis. ſ. in quo fuit cõ⸗
feſſus ſe dote recepiſſe quã ñ receꝑat demon⸗
ſtrauerit.legatũ valebit vt ibide:Teſtatoe er
Zo volens aliqᷓ vxoꝛi ſue in teſtõ relinquere·
peimo ei dote ſuã reliquere dz et tũc debz eiꝰ

ꝗntitatẽ ſpecificare alias teſtametũ ñ ſuffice⸗

ret. niſi ipazʒ ꝗqᷓntitate dotis ꝓ ĩſtrumtũ łb teſteſ
ꝓharet. C.de fal.ca·l.iij.ſolet etiã ei qñqʒ a⸗
liqd de ſuo reliquere et tũc dz pqri diligeter
intecõ eiꝰ.qnqʒ; em vult ꝙ tm̃ habeat alimta
et tũc dicet᷑ ſic.reliquo vxoei mee alimta vel
victũ et veſtitũ q ide e in vita eiꝰ dũ vixerit
caſte. Et ĩ hoc caũ dz Hẽe cibũ potũ veſtimen
ta lectũ et hitacoʒ et ea ſine qbꝰ viuere ñ poſ
ſet. ff.de ali:et ciba.lega·l. legatis et de v.
ſig· vbo victꝰ. Qnqʒ etiã vult ꝙ vltra alimta
aliqð dñum regimis domꝰ heat et failie ſiẽ
in vita eiꝰ hebat et tũc dicèe' ſie· reliquo vxo⸗
rez meã ĩ domo mea domĩiaʒ et vſufructuariã
oim hbõeum meoꝝ dũ vixerit caſte.p hoc ꝙ di
cit dnam hebt curã et gubernatiõz familie . p
hoc ꝙ dicit vſufructuariã hebit victuz et ve
ſtitũ· ita ĩterpᷣtan ſapietes illa vba vt notat
C·ſi ſe ·nup·mbr.ſuꝑ aute · Ho locũ.qũq; vut
ꝙ; hẽat om̃s fructꝰ oĩm poſſeſſonum ſuaꝝ vt
poſſit facere de ilb quicꝗd placuerit ſibi.etiã
ſi eſſent vltra qᷓntitate alimtoꝝ et tũc dicit
ſic·reliquo vxoei mee iure legati vſufructum
oim bõeuz meoꝝ dũu caſte vixerit . vel ſic relĩ
quo vxo:meã vſufructuariã oĩm bonoꝝ me
oꝝ ĩ quo caũ hèbit ĩſolið vſufructũ oĩm bõ⸗

rũ vt·ff.ð̊ vſu:legavxoei mee.iſi filios ha

beret ĩ quo caũ filij herent ſalte legitimã ꝓtẽ
ĩ vſufructu ſIim dnñm odofredũ ſiẽ ipe notauit
de ĩ offi. teſt· ſup aute · noniſſima· vbi dit ꝙ
illa lex·ſ. vxoei m. coerigi ĩ fil ijs et ñ ĩ extra
neis· tẽ ſi teſtatoe ĩtẽdat ĩ aliqꝰ cãuũ p̃dicto
rum ꝙ vxoe du heat alimta de domo viri. de
domo dote nõ erᷣhat nec fructꝰ dotis pcipiat
debz hoc expeimere.ſ. alterutro ſit ↄteta aliaſ
haberʒ vtrũq;. T.alim̃ta et fructꝰ dotis.C. ð
rei vx · ac. l. E. ſci èduz
Eqnitur videre de · x . ſ. quid iuris eſt de⸗
legatis ĩ genere relictis· cca qð nota ſe⸗

cundũ aʒ0· et ſzm glo.acc . iſti · e · . ſi gener

liter · ꝓ legatũ ĩ genere relictũ aut ſuis certi
finibꝰ naturaliter otine'. vt hõ bos equꝰ.aut
nõ· ſi ſic oĩo tenet legatũ ſiue ↄſiſtat ĩ ſpẽ· et
tuc de ĩ diuiònũ vt ticiꝰ.ſiue ↄſiſtat ĩ genere
ſ.illo qð dyaletici vocãt ſpẽm· Et tũc pᷣt dubi

tari cuiꝰ ſit electõ. Sʒ diſti gne ꝙ teſtatoe le⸗
gãs Huũ ĩ genere· aut reliqt ſzuos ĩ heredita

te ſua aut nõ.ſi ſic tũc legatariꝰ ex eis elige⸗
re debz vt tñ nõ eligat melioee· ff. e.l. legati
ſi nõ reliquit tũc heres el igere debz · ff. de tri
ti · lega·l. ij · · i · VYVbi ãt teſtatoe ex certis ̊
uis reliquit certũ · aut ſenſit de certo·qę· ſ. ip
ſam ꝓpꝛeio nõie ĩ legãdo expᷣſſit · et tunc hereſ

eliget.aut nõ ſenſit de certo qſ.le gau vnũ

ex eis et tũc legatariꝰ eliget · ff. e · l. qᷓ duos ·
Si vero legatũ ſuis natural ibꝰ fin ibꝰ nõ dti
neè aut eiꝰ ſola deſtiãcõe dſtituit vt fũdus
et tũc oĩno nõ tenet legatũ qe heres pᷣſtare fũ
duz vniꝰ digiti vł vnguis poſtz qð eltz deriſo
riũ · Ff · e.L. qð ĩ reꝝ· ¶. ſiquis aũt. Rut ad oſti
tucõz eiꝰ requirit factũ vt domꝰ.Et tũc aut
legãs domũ ĩ genere reliquit domos aliꝗs
aut nõ · ſi nõ deriſoeiũ ẽ·ff.e.l.ſi do mꝰ.ſi ſic
coget heres vnã ex eis quã heres ipᷣe volue
rit legatario dare vt ibidẽ.Si aũt legatũ con
ſiſtat ĩ genere generaliſſimo ·vt eſt ſubſtantia
res ens nullũ eſt. Et idẽ eſt ſi in genere ſubal
terno vt eſt aĩmal·qe heres liberare dãdo fe
ſtucã vel muſcã · Opoꝛtet ergo legatũ otinere
certã ſpẽm vł quãtitatẽ vł factũ·alias nullũ
eſt.niſi in caũ vt cũ aliquid ãnuũ eſt relictuʒ
ſine adiectõe ſũme pcipiet em̃ legatariꝰ qð te
ſtatoꝛ ↄſueuerat ei dare ł certũ aliq̃d ſtatue⸗
re ex digtate pſone · ff.de lega·iij·ſi tui.
S Zquit videre de · xj · ſ.de legatis relictiſ
epo vel eccleſie cathedeali vł alij eccie

gqũo debẽt diuidi . Circa qð ſciẽdũ ꝙ ſic habe

tur exð teſta·requiſiſti.aut teſtatos legat ſic
dicẽdo· reliquo illð ep̃ᷣo.Fut ſic relinquo ið
eccleſie.Kut ſic reliquo idð eccleſie et ep̃o.ſ.
Oiunctim. ut ſic relmqꝰ G epo et illò eccle⸗
ſie· ſ.diniſim· Si peimo mõ aut rel inq̃tur ep̃o
ab e?neo aut a ꝓg'mquo. ſi ab exneo. generali
ter verũ eſt ꝙ pᷣſumit eſſe relictũ ĩtuitu eccle
ſie nõ pſone. Ee 16 tũc de illo eccleſia cathe⸗
dealis pt petere canonicã poꝛcõzʒ· et hoc verũ
eſt niſi teſtatoꝛ expeimat ꝙ velit ulð eſle tin
ep̃i ·i.ꝗpeiũ nõ eccleſie.tũc em̃ nihil pᷣt eccle
ſia cathedealis petere · ſecꝰ eſt ſi de aliqd e
piſcopo inter viuos qꝛ tũc ſm glo. p̃ſumtur
intuitu amicitie vb ſpe remuneracõiſ datũ. Si
vero aliquiò da' ep̃o a ꝓpinquo pᷣſumi eſſe re
lictũ intuitu ꝓſone nõ eccleſie · niſi foꝛte con
trariũ ꝓbaret Vñ hec eſt p̃ſumpcõ iuris ñ
de iure m ꝗᷓ ꝓbacõ ĩ ↄtrariũ admittitʒ. Talis
etiã eſt pᷣſumpcõ in caũ pᷣcedẽeti · Et in hoc caũ
mpil pᷣt eccleſia petere: maxie in vita eiꝰ.Ec
pᷣt hic accipi hm glo· ꝓpinquꝰ vſq; ad quar⸗
tũ gradũ:ex · de ↄſang·et af· nõ dz. quidã vo
dicũt ꝙ accipit' vſq; ad ſeptimũ cũ canõ non
diſtĩ guat hic · xnij·q:iij.c.ĩ · et ex de teſta. qa
nos. Si vero teſtatoe reliquat ſcdðᷣo mõ hoc ẽᷣ
Sccleſie tũc epᷣo ↄpetit ſua poꝛcõ·etiã ſi expei
mat qð velit ill ee eccleſie tm̃ et ñ ep̃i. quia
puata diſpoſicõ teſtatoeis ñ p̃t generalẽ oſti
tucõzʒ canonis immutare qᷣ·ſ. canõ habec. xij
q:nj · põtifices· GEõem vo huiꝰ diuerſitatis · ſ.
ꝙ; qn relmquit' eccie tm· meGlomiꝰ epᷣs hʒ ſu
am pte.qñ vo relĩquit ep̃o tm̃ eccia mbil hʒ

—

Růᷣͤ.

le
1
e:
ni
ti

6,

feſ
wi
d
Di
dus
fü
iſo
di
Ant
tiis
iſe
olne
con
na
al
fe,
ere
li

te
ue⸗

cti
ccie
nabe
t ſie
.ſ.

0
gli
le
he⸗
eru
tin
cle
de
tur
ene
con
lis
au
E
ar⸗
vo
0
64
ce
i
1

— ——

ſivis iĩnenies e. de teſta. requiſiſti. Secꝰ eſi᷑·
ſecunduʒ glo.ſi dico rel inquo hoc canoniciſN

qꝛ tuuc pᷣſumit᷑ eſſe relictũ intuitu pſone etñ
eccleſie · ideo ep̃s de illo nichil hebit. Si vo
relinq̃t'.tercõ modõ.ſ.epᷣo et eccleſie tũc ĩter
ipᷣos eſt equaliter diuidedũ· Si vᷣo relinquat

qrto mõ dicẽdo lego ho eccleſie et illud ẽõo
ſiue relicta ſit eqlia ſiue ineq̃lia ad diuiſio⸗
nẽ ſunt canonicã inter ep̃m et ecciam reduce:
da niſi velit ãbo es teſtatois diſpoĩtione cõö
tẽti.quã ſatis decz.licz nõ ſit neceſſariũ ob⸗

uare ꝗpt fauoꝛẽ vltie volũtatis v nec fraus

interueĩt nec dolꝰ nec quiſꝙ; nimiũ frauda

debita poꝛcõe qe decẽs ẽ ꝓ modico Odtencõz
nõ heec dſlege et a⸗
liqd alicui eccie· ſ.n cathedeali aut mõaſte⸗

rio ł alijs pijs loẽ & vt hẽtur exỹ de teſta· re
qmſiſti · ¶. ſecꝰ. tũc ið qð ẽ epᷣo legatũ diuideꝰ

iĩter epᷣm et ecciam cathedealẽ. Et de illis q le

qᷣd ſi leget᷑ ſepati aliq̃d epᷣo et a⸗

gata ſũt alijs eccijs ep̃s hẽbit cãonicã poꝛcõ

nẽ ¶ Æâ nota ꝙ ſi aliq̃d ſpecialiter elerico

non hñti p̃latiõez b admiĩſtracõzʒ eccie qᷓ Puz

poſſt hẽre a ꝗpĩqꝗꝰ ł etiã eᷣneo lege.relictũᷣ

es ĩtuieu ñ eccie ſʒ pſone ĩtelligi niſi dtrariiũ
ꝓhbey. et iõ de illo nec ep̃s nec eccia ĩ vita eiꝰ
aliqd ↄſequę et hoc ẽ verũ qñ fraus nõ ꝓcu
rat᷑ vt ibide:.illð aũte nſuꝑ nota ꝙ ſiqs ĩ

teſtõ legauit ep̃ᷣo Paʒ poꝛtionẽ et alia multa

mõaſterijſ łeccijs ſi eã pi epᷣo abſolute nega

uit· mchł omiꝰ poæcõz ſibi debitã de ceteris

exigere potenit · VBi vo eã ſub ↄdiiõe reliq̃t · ſ.

vt ea ſola ↄtentꝰ eſz et H ep̃ᷣs acceptauit poz

tionẽ de alijs exigere nõ p̃t. Ri vᷣo poſtea vſti

terit ꝙ ep̃o poztiõz modicã frauduleter lega

uerit vt.ſ.alioꝝ poetione debita fraudaret.

poꝛcõz debitã ex ilł exigere poterit licʒ teſta-
to? ditiõz appoſuerit et ipſe peiꝰ acceptaue

rit ex · de teſlaoffitij· qe teſtatoꝛ ptẽ ep̃o dðbi⸗

tã ex oditiõe auferee ñ potuit erde teſta⸗reqd
ſmi. Vide etiã m glo. 6. c. offetij. , ee age
re poſſit ad ſupplemtuz ſi relĩiq̃tur ei miꝰ legi
tima poetiõe· qꝛ B poꝛcõ Suamè nõ admittit

ſicut nec quarta debita iure nature.

Equit videre de . xij . ſ. de determĩatõne

——

du Hds qrtã pꝑtẽ legare voluerit et dimidi⸗
az ſcripł

—

