ſuſtentatõz coepis vt ad finez.· Scienð ãt ꝗ;
aliqð pctin pᷣt hr̃e flam ſimilitudinẽ cũ peudẽ
tia dup.vno mõ inꝙᷓtũ ſtudiũ rõis oꝛdinatur
ao fine qui nõ eſt vere bonus ſ apparẽs Et B
ptinet ad peudẽtiã carnis· lio mõ mmptu ali

Is ad oſequedũ alique finezꝭ bonũ vel maluz

vtit᷑ᷣ vijs nõ veris ſʒ ſimulatis et apparẽtibus
St hoc ptinet ad aſtutiã dolũ et fraudeʒ · E ad
aſtutiã ꝓpeie quo ad excogitatõz huici viaꝝ·
Fd dolu aũt et fraude ꝗpeie quo ad executõz
opis:ſʒ dolus ↄſiſtit ĩ verbis et factis fraus
aꝓpeie in factis Siẽ tñ vt dicit aug· iiij. Otra m
Lianũ. peudentia qñz ſumit in malo abuſme·

ita et aſtucia qñz in bono.&t hoc ꝗpᷣter ſiłitu⸗

dinẽ vniꝰ ad alteꝛ · ꝓpeie tñ accipi in malo.
Fccipit' etiã dolus abuſme ĩ bono ſenſu Sʒ
q̃d de ſolicitud me reꝝ tpaliił. nũquiĩd ẽ lic i⸗
ta · M ſollicitudo hec p̃t eſſe triplex.peima ẽ
anxietatis et auaricie et hec ẽ mala.ſcða ẽ ne
ceſſitatis et ꝓuidentie et hec e bona. tercia ẽ
dubieratis et diffidetie et hec etiazʒ eſt mala:
Deima eſt ſuffocãs·ſcoa ad bonu oedinãs· ter
cia impediens· dñs ergo &αt. vj diees nolite
ſoliciti eſſe in craſtinũ nõ ꝓhibet ſolicitudĩeʒ
ſecũdam ſ peimã et terciã · t ꝙ homo nõ con
fidat plus de ſe ꝙᷓ; ð deo vnde dicit glo· inter
linearis non laboe et peudẽtiadamnat. ſʒ ſo⸗
licitudo mentè ſuffocãs: Oeiũtur autẽ p̃dicta
vicia ex auaricia vnde grego·xx·moꝛaponit
fraudem eſſe fililam auaricie-
J De iuſticia et miuſticia ti · xj.
C Oonſequèter ↄſiderandũ eſt de iuſticia

peimo de pa in ſe · ?* de ptibꝰ eius.
irca pemũ pꝛĩo dicenò eſt quot moĩs
ðe iuſticia.æ q̃d ẽ iuſticia.ꝭ* de actu eiꝰ. q̃rto
de vicio ſibi opponto · Cmca peimũ ſcienduz
inſticia tript pt accipi:penmo ꝓ ipᷣo iure · vñ

qnñʒ dicũt hoĩes de ſuo iure qð eſt ſua iuſticia
ſcoo ꝓ actu redoẽdi vnicuiqz q ſuu elt. 3 ˙
habitu inclmãte determĩate volũtate ad reõ
dendũ vnicniqz q ſuũ ẽ:et gaudedũ de ope
iuſti · qe vt dᷣt phũs · j· ehi.c·xj·neqʒ iuſtuʒ ali
quis diceret nõ gaudetez opatõe iuſta. peimo
mõ iuſticia nõ eſt virtus ̊ eſt obiectũ iuſticie
vtutis · mõ eſt actus vtutis3 mõ eſt vtus.
blota tñ ꝓ iuſticia ſm qð eſt hĩtus virtutis
pᷣt accipi quinq; mois ſczʒm rich;. vno mõ ↄuiſ

ſime ſcʒ ꝓ qualibʒ recti cudĩe aĩ:et ſic quelibz

virt? eſt iuſticia quedã · Et ſic foete ſumit anſ·
li.de veritate dicẽs. c·xi iuſticia è rectitudo

volutatis ꝓpter ſe ſeruata· &lio mõ ꝓ rectitu-

dine ꝑ qua hõ uuſtificat in oſpectu dei et ſie
ſumic ꝓ caritate · et ſic ſumit aug:li· lxxxiij.
q:q:vj.dicẽes ꝙ iuſticia qᷓ ꝓꝑ cetera diffũditur

elt dilectio dei et ꝓxi . 3 qualibz vtute o⸗⸗

dinata p iuſticiã legale ad bonũ ↄuᷣne · et ſic
eſt idẽ cũ qual ibzʒ vtute deñs tñ ſm rõem. q̃r⸗
to ꝓ hitu determiante volũtatem ad firmiter
volendũ ſeruare rectitudĩiez debitã in opatõi
bus que ſüt ad alten Et hec pbt eſſe trip Vno
mõ ad alteꝝn que e ꝓpſona ſingularis· et ſic eſt
vuſticia ꝓticularis diſticta pꝓ eſſentiã a virtuti
bus alijs nec dzʒ dici virtus generalis. Flioꝰ
ad alteꝝn qò e puĩtas Et ſic e iuſlicia legalis
St hec e omi virtuti generalis in ꝓtũ p̃cipit o
pera exterioza cuiꝰl ibet vntutis ad bonũ ↄuũᷣe
referei Im q vult phus.v.eth;.c.ix· Eſt tamẽ
vna vtus ſpealis diſticta ĩ esntia a virtutibꝰ
alijs: vn n e gnał alijs p pᷣdicatõzʒ ſ pꝑ vtute.
Squit' videre de * ſez qᷣd e mſticia. Diffi

aò alten ſic em ꝓpeie ſumit ſic eẽ hic de ea
ĩitédimꝰ a iuriſpitis ſic. Iuſticia ẽ ↄſtãs et ꝓpe
tua volũtas ins ſuũ vnicniqʒ tribuẽs .· VYolun
tas ibi noĩat actũ nõ potẽtiã ſolẽt hĩtus diffi
niri ꝓ actus· pp etua deſignat ibi ꝙ ad rõz iu⸗
ſticie reqrit᷑ ꝙ hõ habeat ꝓpoſitũ ppetuo et ĩ
oĩibus iuſticiã obſeruãdi. Cõſtãs vo deſignat
ꝙ opoetet ꝙ ĩ huiõi ꝓpoſit o firmiter pſeueret
ſus ſaũ vmcuiqʒ tribues deſignat actũ iuſti⸗
cie ꝓ patõnend ꝗꝓpeiã materiã et obiectũ: a
liqn em poni nomẽè actus ꝓ habitu qui per
actũ ſpecifica?.habitꝰ em ðᷣe ad actũ.obiectũ
em iuſticie eſt ibi dicit em̃ yſi.li.ech̊. ius di⸗
ctũ ẽ qe e iuſtũ. Iuſtũ aũt ẽ obiectũ uſticie vñ
pꝓhũs:v.eth;.omes tale habitũ volunt dicere
iuſticiã a quo ſũt opatĩ iuſtoꝝ · Scienð aũᷣt
hoc nome ius eè peio impoſitũ ad ſignificã
du re iuſta deinde e deriuatm ad ſciaz ꝗqᷓ ↄgno
ſcitᷣ qd iuſtũ.dein ad ſigficanð locũ in qᷣ ſus
reddit' vt cu ds qs opere ĩ iure · Vteriꝰ illud

ius de q reddi ab eo ad quem ptinet facere

iuſticiaeIn diffinitẽe vo p̃ᷣdicta ſumm ius
re iuſta. Siquis aũt p̃dictã diffinitõez vellet
reducere in debitã foemã dic ere poſſz ꝙ iuſti⸗
cia ẽ habitꝰ ſm quem aliq̃s oſtanti et ppetua
volutate ius ſun vnicuiqʒ tribuit. St qᷓi e eað
cũ illa quã poĩt ꝓphus.v.eth.dicẽs q; iuſticia
eſt hĩtus ſim que ðe aliqs opatiuꝰ ſzm electõ

nez uſti. licet aũt iuſticia Peie dicta nõ ſit n
vniꝰ hoĩs aò alten · methaphoei ce tñ de inſſi

ni aũt iuſticia ſzm qð ↄſiſtit in opatõibꝰ

cia eſſe in vno et eodẽ homĩe ſm qð rõ imp at

iraſcibili et ↄcupiſcibili et ille obediũt roi.et
vbr ſm qð vmcuiqʒ; pti hoĩs attribuit qð ſibi
Ouenit. vñ ꝓph̊s.v·eth.hãc iuſticiã dt metha⸗

Phoeicam. . .
SBenie⸗ videre de 3* ſcz de actu iuſti cie. cir

ca q nõ ꝙ ꝓpeiꝰ actꝰ iuſticie vt dictũᷣ ẽ
eſt reddere vnicuiq; q ſuũ e· St B ec òᷣt ambꝰ
li. .de offi. Eſt ec actus iuſticie iudiciuz ſiue
ind icare · et peimũ ꝗꝓpeie ptinet ad iuſticiã ĩ ex
equedo· ſcðz ĩ inſmuãdo.Iudiciũ em ꝗꝓpeie no
mĩat actũ iudicis inꝙ̃tũ ẽè index · index aũt ðe
qᷓi ius dices· Ius aũt ẽ obiectũ iuſticie. &t 10
iudiciũ Im peimã noĩs ĩpoſitõzʒ ĩpoetat rectã
diſfinitõzʒ iuſti ſiue iuris · ꝙ aũt aliqs bñ dif̃fi
niat aliqò ĩ opibus vᷣtuoſis ꝓcedit ex hĩtu vᷣ
tutis et iõ iudiciũ ꝓpeie ptinet ad iuſticiã. vñ
pBsS.v·eth.dt᷑ ꝙ hoĩes ↄfugiũt ad inuicè ſic
ad quãdã iuſticiã aĩatã · Vlreriꝰ eſt iu dicij no
mẽ ampliatũ ad ſignificanò rectã determia⸗
tõzʒ ĩ qhuſcũq; In oĩbꝰ aũt ad rectũ iudicium
duo reqrun.vnũ ẽ vtus ꝓferẽes iudiciũ.et ſic
iudiciu e actus rõis· ſim e diſpoſitõ indicãtis
ex qᷓ.eſt ydoneꝰ ad recte indicanð.et ſic ĩ his
qᷓ ꝓtinẽt aò iuſticiã ꝓcedit iudiciũ ex iuſticia.
Sic ergo iudiciũ ẽ qdã actꝰ iuſticie ſic ĩclinã
tis ad recte iudicãdũ ·peudẽtie vo ſiẽ iudiciũ
ꝓferetis Spualis ãt indicat oĩa.j. coꝛ · ij. qe
ex habitu caritatis inclina ad iudicanõ recte
de oĩbusg ſm regulas diuias ex qbus ꝓnũci⸗
at indiciũ ꝓ ſapie donũ ſiẽ iuſtꝰ ꝓ vtutez pen⸗
detie . iudiciũ ꝓnũciat m regulas iuris · hec
tho. Sccipic aũt nome iudicij multir. peimo
cãu Foetuito vt cũ dᷣe hoc eueĩit diuĩo ſudiꝰ
indicõ·i.cãu foetuito.ꝰ ꝓ diſcretõe aĩ vt cuz⸗
de ꝙ ĩ pueris nõ e iudiciũ:3“ ꝓ vltia voluͤtate
teſtatoeis: qrto ꝓ actõe· vñ indiciũ faĩlie her
ciſcüde · ij. actõe · quito ꝓ iſtãtia ſiue oꝛdĩatõe
cauſe facte cceã indice inter actoes et reũ · Et
ſeðz B iudiciũ e actꝰ hũanꝰ triũ ꝓſonaꝝ ſcʒ a
ctoꝛis rei et iudicis. Et ſim hãc acceptoz iudi

ciũ alind è ciuile vt io q ꝓponi de pecuia

re alia.liuò crimĩale vt io qð agit de crimiĩ⸗
bus puniedis ſiue penis ĩferedis · ſexto ſuitur
iudiciũ ꝓ ſnĩa iudicis et ſic ẽ actꝰ iuſticie vt
bea dictum eſt.
Iqui de qrto ſceʒ vicio oppoſito iuſticie
ſez de iiuſticia-Circa qð ſciedũ ꝙ duplex
iniuſticia vna illegalis oppoſita iuſticie
legali· t B im eentiã e viciũ ſpeale ineꝙtũ re
ſpicit obiectũ ſpeale.ſcʒ bonũ cõe qð ↄtẽnit
ſʒ quo aò occaſiõz ẽ viciũ generale qe ꝓ ↄtem
ptù boni ↄuũnis pᷣt hõ ad ola pctã deduci : ſic
etiã oĩa vicia inetũ ſũt dtra bonũ ↄun‚ᷣne rõem
lont ſiuſticie qᷓ ab ſiuſticia deriuata ſiẽ eẽ ſupᷣ
dictũ e de iuſticia. lio mõ ðe ñiuſticia hm in
equalitatẽ quãdaʒ ad altenꝛ ꝓut ſcz hõ vnlt
hre plus dòe boĩs vt de diunijs et honoeibus
et mĩiꝰ de malis vt de laboeibꝰ et dãnis &t ſic
hʒ materiã ſpẽeale et ẽ viciũ ſpeale ſiue pticu⸗
lare oppoſitũ gticulari iuſticie. Eſt aũt facere
iniuſtũ ex gne ſuo pcti moetale q infert no⸗
cumetu alteri q de ſe repugnat caritati · q ãt
facit ĩiuſtũ ignoꝛãs nõ facit ĩmſtũ n ꝑ accñs

—=

To, Xn n,

ge facit p̃ter intentõz eti deo meret vemã· Et
boc dice loquedo de ignozantia facti nõ auũt
de ignorantia iuris: qe illa non excuſat Vnde
phbus de agentibus iniuſta loquens. v:ethi·

dicit qᷓcũqʒ; ꝗꝓpter ignorantiam peccant veni⸗

alia ſunt·lle etiã qui iniuſticiã facit ĩ paruis
deficit a pfecta rõne eiꝰ qð e iuſtũ facere· in

quantũ reputari poteſt nõ eſſe oĩo contra vo⸗

lutatem eiꝰ qui hoc patitur vt ſiquis auferat
alicui pomũ vnũ ł aliqð tale de quo ſit ꝓba⸗
bile ꝙ mde nõ ledatur nec diſpliceat ſibi. B
tho.
De ſpeciebus iuſticie que ſunt iuſticia diſtri⸗
butiua ct omutatiua ti · xij · J
Einde ↄſiderandũu ẽ de pribꝰ ꝛuſticie ·
Et peimo de ptibꝰ eiꝰ ſubiectiuis:ꝰ q̃i
de ptibus integlibꝰ · 3 de ptibꝰ q̃i po
tẽtionalibꝰ. Circa pemũ peĩo ð ipis ꝓti bꝰ.eꝰ
de vicijs oppoſitis · Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ
ptes ſubiectie ſù ſpẽs iuſticie ſũt due vt vnlt
pB8 · v. eth. ſczʒ iuſticia diſtributia et mutatia
Eſt em oedo vniꝰ peiuate pſone ad aliã quẽ di
ri git mutatiua iuſticia qᷓ Oſiſtit ĩ iis que mu
tuo fit inter duas ꝓpſonas ad inuicez. Et eſt
oꝛdo eius qð eſt ↄnᷣe ad ſingulas pſonas quẽ
dirigit iuſticia diſtributia ðium ſ̊m ꝗpoetio
nalſatem. S
& De acceptõe pſonaꝝ ti xii).
Einde ↄſiderandũ eſt de vicijs oppoſi
tis pdictis ſpebus iuſticie · St peio de
vicio qð opponi mſticie diſtri butiue
ſcʒ de ꝓſona acceptõe Scòo de vicijs oppo

ſitis uſticie mutatie.· Circa peimũ querut

pba ſeʒ vti pſonaꝛx acc eptõ ſit petmĩ · H ꝙ;
ſic deu·.j.nõ accipietis ꝓpſonã cuiꝰq;. ꝓſona
aũt acceptõ opponit mſticie diſtributie cuiꝰ
quidẽ equalitas ↄſiſtit ĩ hoc ꝙ pſoĩs duerſis
diuerſa tribuũt ſzm ꝓpoꝛrtõz ad dignitates P⸗
ſonaꝝ ſi ergo aliqs ↄlideret illaʒ ꝗꝓpeietatem
pPſone et p vns illõ qð of ert ei è ei debitũ · ñ
erit acceptõ ꝓplone cauſe· vñ glo⸗ ſup illud
eph̊.vj.nõ ẽ ꝓpſonaꝝ acceptõ apud deuz dicit
qꝙ iuſtus index diſcernit cãs nõ pſonas vt ſiqᷣſ
ꝓmoueat alique ad magiſteriũ ꝗpter ſufficie⸗
tiã ſcie hic attedit debitã cãz nõ ꝓpſonã· Si vo
Oſideret tm̃ B; ꝙ e ille hõ ſczʒ petrus vel coni.
erit acceptõ ꝓſone· Id pſonaʒ em fert qlibet
oſideratio nõ facies ad cãm ꝗꝓpter quã ſit di⸗
gnus hoc dono.vt ſiqs ꝓmoueat alique ad p
Latõz vel magiſteriũ qe eſt diues vł eius ↄſan
gunieꝰ. Sic igit pz ꝙ acceptõ ꝓſonaꝝ ẽ pec⸗

catũ cũ iuſticie diſtributie opponat' in h; ꝙ p⸗

ter ꝓoztõz; agit. Hibil em mſi pctm̃ virtuti
opponit᷑ vñ acceptõ ꝓſone m alexan· eſt iu
ſticia qua pᷣfert pſona pſone ꝗꝓpter indebitam
cãm ged obicit qe deus videt ꝓſonas acci
pere · qꝛ qñũʒ de numero duoꝝ hoĩm vniꝰ ↄdi⸗
tionis vnũ gram aſſumit et alteꝝ ĩ peccato
relinq̃t ſm illud t.xxiinj· duo erunt in lecto
vnus aſſume' et alter relinquet᷑. gᷣ æc. du
plex eſt datio vna ptinens ad zuſtictã qua ſcz
aliquis dat al icui qð debet ei et circa tales
datõnes attendit acceptõ pſonaꝝ Flia eſt p
tinens ad liberalitatẽ qua ſcʒ gratis alicui da

tur qð ſibi ñ debectc᷑ et talis ẽ collatõ mumeꝝ
gre. p que peccatoꝛes a deo aſſumũt⸗Et ĩ hac
donatoe nõ habet locũ acceptõ pſonaꝝ qe qᷓ
libet p̃t line iuſticia de ſuo dare quantũ vult
et ecui vult m ið Ot. x.an nõ licz miloi qdð vo

lo facere tolle qd tuũ eſt eẽ hec tho:et ↄuenit

eũ eo alexan. qVtOι acceptõ pſonan habe

at locũ in diſpẽſatõe ſpũaliũ .· ꝙ ſic· vñ jac

.ij. nolite in pſonaꝝ acceptõe hr̃e fidem dñi
nii ibn xp̃i dicit. glo·aug⸗quis ferat ſiqs diui
cẽ eligat ad ſede honoeis eccłie ↄtẽpto pau⸗
rere inſtructioee et ſanctioee ſiẽ em̃ dictũ eſt
acceptõ pſonaꝝx inqꝙ;tũ talis otrariat iuſticie
quãto aut aliqs in maoeibꝰ iuſticiã trãſgredi

tur tãto grauiꝰ peccat vñ cuʒ ſpuᷣalia ſint tpa

lbus potioꝛa grauiꝰ eſt peccatũ accipere ꝓp⸗
ſonas m diſpeſatõe ſpuũalium ꝙ;ᷓ tpaliũ. Quia
vero pſonaꝝ acceptõ eſt cũ aliqd attribuitur
pſone p̃ter ꝓpoetõz digiitatis/ideo ↄſideran⸗
dũ eſt ꝙ dignitas alicuiꝰ pſone dup p̃t atten
di. vno mõ ſimpliciter et m ſe et ſic maioeis
digmitatis é qui magis abũdat in ſpualibus
donis gr̃e XÆ.io mõ ꝓ oparatõz ad bonũ duᷣe

Contingit em qñ; ꝙ ille ꝗᷓ eſt minꝰ ſciens ma

gis ↄferee p̃ᷣt ad bonũ dũne · ꝓpter potetiã vk
iduſtriã ſeculare vel ꝓppter aliqd aliud huiõi
St qe huẽi diſpèſatões ſpũalia oꝛdinant᷑ peĩ
cipalius ad vtilitatem aunè ſzm illud.j. coꝝ
xij. vnicuiqʒ dat maifeſtatio ſpũs ad vtilita⸗
rem. i06 qnzʒ ſine acceptõe pſonaꝝ in diſpenſa
toõe ſpu aliũ illi qᷓ ſut ſimp' minꝰ boni melioei⸗
bus pᷣferunt. ſic etiã gratias gratis datas de
us qnzʒ minus bonis ↄcedit.vn quilibʒz elige⸗
re tenet q;tum ad ↄſciam eligeètis melioees ł
ſimpliciter vel in ↄꝑatõne ad bonũ ↄũne · Et
qe ille q̃ de gremio eccłie aſſumit vt in plibꝰ

eſſe ſolet vtil ioꝛ qtum ad bonu ↄũ‚ne qe magi

Diligit ecełiam ĩ qua eſt nutritꝰ.deo ſam ſta⸗
tuta eccłkie e aliquis de gremio eccleſie elige
dus ꝙᷓtum ad hoc ꝙ electõ impugnari nõ poſ
ſit · In foeo iudiciali ſufficit eligere bonũ nec
opoꝛtet eligere meliozé: qe ſic oĩs electio ca⸗
lumniã pati poſſet ·¶ Sed obicit qe p̃lati ec⸗
cleſie ſolent ad eccleſiaſticas orgnitates ſiue
beneficia p̃cipue dſanguĩieos ꝓmouere qð vi
detur ad acceptõz pſonaꝝ panere . e circa

ↄſanguineos plati diſtinguendũ ẽ qe qnqʒ ſuůt

minus digni et ſimpliciter et ꝓ rſpectũ ad bo
nũ ↄũne: t ſi tales dignioeibꝰ p̃ferunt e pec
catũ acceptõis ꝓſona in diſpenſatõe ſpuali
um quoꝝ p̃latus nõ eſt dñs vt ea dare poſſit
ꝓ libitu ſed diſpenſatoꝛ? ſzm id. j. coꝛ iii. ſic

nos exiſti · hõ vt mi. xpi et diſpen. mi· dei · Qñz

vero oſangumei p̈lati ſũt eque digni ſic alij ·
St ſic licite poteſt ſine aceeptiòne perſonaꝛ
aliquis ſuos ↄſanguineos pᷣferee·qe ſaltem in
looc pᷣminent ꝙ; de ipis magis ↄfidere poteſt
ſeʒ ꝙ ſecum vnanimiter eccleſie negocia tra⸗
ckłent.hoc tñ eſſet ꝓpter ſcandalũ dimittendũ
ſi ex hoc aliqui aſſumerẽt exemplũ dandi bo⸗
na eccleſie ↄſangumeis etã indignis Obici
tur iten qęe faciliꝰ diſpenſat cuz diuitibus et
potentibus ꝙ; Otrahant matri moniũ in gradu
Shibitu c; cu alijs ergo ꝛc.· ꝙ diſpenſatio

*

matrimonij dtrahendi peincipaliter fieri con

ſueuit ꝗpter fedus pacis ſeruanð qð quidẽ eſt
magis neceſſariũ dum vtilitati cca ꝓſonas ex⸗
celletes. Ideo facil ius cũ eis diſpenſatur ſine
peccato acceptõis ꝓpſonaꝝ · hec tho· et ↄueit

cu eo in oĩbus pᷣbictis in ſolutõe pnñ̃tis qõnis

al ex · an · in · i .· l · ſũme ſue · ¶ F hoc beeuiter
nota ſzjm alex:an.ibidẽe ꝙp lheticie ſi ſit pu⸗
re pale licet ↄferee ↄſangumeo ſi ſit bonꝰ ex

intetione ↄſanguĩtatis.· & vero ſit annexũ ſpꝛ

rituali licet ei vferee ex intentõne ↄſangumi⸗
tatis nõ quideʒ peĩcipaliter ſed ſcòario vt ſczʒ

nõ egeat ſeò nõ ira vt luxuriet. Si vero ſit ſpi

rituale dz tin attendi rõ ſpualis. Item ſolet di

ſtingui ꝙ aliud ẽ in maioei di gnitate aliud m
minoeibus beneficijs· Et aliuð cũ eligit aliqſ
de gremio illiꝰ eccleſie· Et aliud cũ eligit᷑ de

gSremio alteriꝰ eccłie ſine poſtulat. Cuʒ ergo
epus eligit requirit ꝙ ſzm oſciĩ am vtilioe eli
gatur.m mioei vero beneficõ ſufficit q; bonꝰ
Si vero poſtulatio fiat maioe diligentia reqᷣri

tur · Vñ ſi nõ ſzm ↄſciam vel credulitatem eli
gat melioꝛe et vtilioe peccare videt'. B alex.
an·Vt acceptio pſonaꝝ habeat locũ ex
Hi ilse honoꝛũ:& honoe mihil alid eſſe vide

tur ꝙ; quedã reuerẽtia ĩ teſtimoniũ virtutis a

licui exhib ita:vt patet ꝓꝑ ph̊m.j.eth̊.Et iõ vir

tus ſola eſt honoeis debita cã · &liquis tñ ho
noꝛari poteſt nõ tiñ ꝓpter vᷣtutez ꝓpeiaz ſed eẽ

ꝓpter virtutẽ alteriꝰ ſic peinceps et p̃ᷣlati. ho

noeant etiã ſi ſint mali inꝙᷓtum gerũt pſonam
del et duͦitatis cui p̃ᷣficiuũt' et inꝙᷓtũ a deo hñt
ptãtem ſeòm alex. an· Et ſibr parẽtes et dñi ſi

ſint mali ꝓpter pcicipatõz diuie dignitatis qᷓ

eſt oĩm pater et dñs: vñ exo.xx.honoea pa:et

ma .t. et. ·· thi. vj.dicitᷣ quicũqʒ ſunt ſub iugo
ſerui dnos ſuos om̃i honoee dignos arbitren
tur. Senes aũt honoeãdi ſunt ꝗꝓpter ſignũ vᷣtu
tis qð ẽ ſenectꝰ.vñ leui.xxix. Coeã cano capi
te ſurge et honoea pſonã ſenis. hoc tñ ſignuz
qñʒ deficit· vñ ſapĩe.iiij.ſenectus em̃ honoea
bilis eſt nõ diuturna neqʒ; numero ãnoꝛꝝ com
putata.cani em ſũt ſenſus homis et etas ſene
ctutis vita ĩmaculata.Diuites etiã ſũt hono⸗
randi ꝙ eo ꝙ in dũitatibus maioeez obtinent
locũ.ſi vero ſolo intuitu diuitiaꝝ honoeent
ſcʒ vt credanc melioees qe ditiozes vel etiam
honoeibus eccleſiaſticis dignioꝛes ſzm aus. 6
peccatũ acceptionis pſonaꝝ.vnde dicitur in
glo · jaco.ij.quicũq; diuitẽ ꝗpter d iuitias ho
noꝛat peccat· hec tho.et alex.an.Secus eſt ſi
diues honoeet᷑ vt ſcãdalum eius et alioꝝ eui
tetur·ita tñ ꝙ pauper nõ dtemnat nec diues
in peccato ſuo foueat Vtrum peccatũ acce
ptionis ꝓſona? habeat in indicio locum. hẽ
P ſic · vnde ꝓuer. xviij· dicit.· Eccipere pſonã

iuſticie Peout iudex ad equalitatem iuſticie
reòncit ea que inequalitatem oppoſitam face
re poſſunt. Fcceptio em̃ perſonaꝝ quandam
inequalitatem habet inctuz aliquiò attribui
tur alicui perſone peeter ſuam ꝓpoetionem in

QJua equalitas iuſticie conſiſtit t ideo mani

feſtum eſt ꝙ ꝓ acceptionem perſa onan coerũ⸗

in iudicio non eſt bonũ.Intantũ em eſt actus

pitur iudicium. Sed obiritur quia ecc ſiij.
dicitur in indicio pupillis eſto miſericoss. Rʒ

hic videtur accipere perſonam pauperis: er⸗
gSo acceptio pſone in iudicio non eſt pecratũ
He qꝙ homo in indicio deber pauperi ſubueni

re quantum poteſt fieri tamen ſine leſione i⸗

peris non miſerebeus in iudicio hec tho ſic
erg0 equitas in indicio debet eſſe vt a verita⸗
te non declinetur occaſione huiꝰ vel illius p

ſone · NHec obſtat illuò ecc.iiij. ſcʒ eſto ec quia
intelligit ꝙ iudex debet tueri miſerabiles p⸗
ſonas ab oppeeſſione diuitũ et potentuz. Et ſi
amoee vel timoꝛe eoꝝ vel ſola rõne pauꝑta⸗

tis deficiunt pſone que ſunt neceſſe ad inſtru

cnonem cauſe Pauperis vel pſone miſ erabiliſ
iudex ex officio ſubuenire tenetur in veritate

autem ſententie neutri pti debet parcere· hec
alex.an. —“

De contumelia ↄuicio et imſpe
rio titulus · xiiij.

Oſtea oſiderandũ ẽ de vicijs oppoſits
iuſticie ðmutatiue.on aũt quedam
dnmittũtur circa omutatões inuolunta
rias puta ꝑ hoc ꝙ aliqð nocumentũ in fertur
Pximo ↄtra voluntatem eius qð quidem fieri
pᷣt dupliciter ſceʒ verbo et facto.Ffacto cũ Pxi
mus ledit᷑ in pſona vel in rebus Et de his 4

ſic ↄmittun᷑ dictũ eſt ſupea li.j. de pceptis ·

erbo aut leditur ꝓximus et extra iudiciu et

in indicio. Et quiõ de pximi leſone mi verbo
et in indicio habitũ eſt ſupea li. j. vbr agitur

de octauo p̃cepto. De illa vero que eſt er iu⸗
dicium hic dicendũ eſt. E& peimo de dtumelia
ſcdo de detractõnetercio de ſuſureatõe. qrto
de deriſione.quĩto de maleoictõne. ſexto gra
huiꝰ materie de multiloqᷓo. ſeptĩo qe oꝛe ñ tĩ
peccat in loquendo ſed etiã in tacendo dicẽ⸗

Dum eſt de taciturnitate·Circa peimũ que⸗

runt pła ſeʒ quid ſit cẽtumelia et vtx Oſiſtat

in verbis · H q ſic ꝓPe loquẽdo impoetat de
bhonoꝛatõʒ alicuiꝰ ſcʒ illã que cõſiſtit in hoc

ꝙ aliquis illud qð eſt cõtra honoee alicumus
deducit in noticiã eius et alioꝝ qð quideʒ fit
pꝓ aliqua ſigna.verba autẽ vt dicit augs. ij. de
doct· xp̃iana.inter hoĩes obtinent peincipatũ
ſignificandi.Et ideo ↄtumelia ꝗpeie loquedo
conſiſtit in verbo. vnde yſidoeus libeo ethi.
contumelioſus inquit dicitur aliquis quia ve
lox eſt · et tumet verbis iniurie. vnde contu⸗
melia ſecũdum alexandeũ an.eſt peccatum ex
impeoperio ſermonis manifeſto tendes aò no

cumentum peoximi. Quia tamèe etiam p facta

aliqna ſigmificatur aliquidò.ideo extenſo no⸗
mine contum elia etiam in factis dicitur eſſe.
Vnde ſup il lud Ho.j.contumelioſos ſupbos
dicit glo.ꝙ cõtumelioſi ſunt qm dictis vl fa
ctis cõtumelias et turpia inferũt. Elt aut con

tumelia maioe ſiquis alicui dicat eius defe⸗

ctum cceam multis qᷓ ſi dicat ſibi ſoli. hoc em̃
cedit i detri metũ honoꝛeis ſui vł reuerétie ſibi
ab alijs exhi bende. t tñ etiã ſi ſibi ſoli dicat

Otumelia e inꝙᷓ tuʒ fat otra reueretiã audiẽtis

hee ſim tho. et alex· an. Quõ Oueniũt er dil
ferũt hec tria·ſ.Ouiciũ impꝛoperiũ et Otume
lia ·H m hoc dueniunt ꝙ; ĩ verbis peincipa⸗

liter oſiſtunt qꝛ per illa omnia repeeſentatur
aliqs defectus alicꝰ indetrimetum honoeis e

ius· Huiuſmodi autẽ defectꝰ eſt triplex ſcʒ de
fectꝰ c ulpe qui repeeſentat per ouicium· q̃a

uiciuʒ dici conſueuſt non tantũ aĩe ſed etiazʒ

coepoeis. vnð ſiquis iniurioſe dicat alicui eũ
eſſe cecũ conuiciuʒ dicit:ſed non Otumeliam
Si aũt dicat ꝙ ſit fur nõ tãtum conuiciũ ſed
etiã Otumelia infert · Seðꝰ defectꝰ eſt mino⸗
rationis ſiue indigetie qui etiã derogat hono
ri quãcũqʒ; excelletiam conſequeti ·et hic rep
ſentat' ꝓ verbũ impeopij qð ꝗꝓpeie ẽ qñ aliq̃s
iniurioſe reducit alicui ad memoꝛiaz auxiliuʒ
qð dtulit ei neceſſtate pacienti vnde ecẽ· xx·
exigua dabit et multa impeoperabitquando
qʒ tamẽ vnũ iſtoꝝ ponit᷑ peo alio ſm tho. er
alex.an· Poteſt etiã rercõ dici ꝙ cõuicium di
cit racõne materie · ſ.eo ꝙ duicium vel quaſi

viciũ imponi᷑otumelia vero racõne motiui

eo ꝙ cum quodã tumoee ꝓgredit' ſm alexã ·
4 Ven orumeiſa vel ouiciuz ſit peccatũ moꝛ
tale verba ſzm eſſenuã . i. inquanrũ ſunt q̃ᷓ
dam ſoni audibiles nulli inferut nocumẽtuz
mſi foete guando auditum vt cũ quis nimis
alte loquit Inquãtum vero ſunt ſigna repee
ſentantia aliquid in notitiã alioꝝ multa daã⸗
na poſſunt inferre inter que eè vnum ꝙ homo
dãnificat' quantũ ad detrimentũ ſui honoeis
vb reuerẽtie ſibi exhibede ab alijs· hec autez
ſignificatio ex interioꝛi peocedit affectu· Ee
ideo in peccatis verboꝝ maxime ↄſiderãduz
videt' exquo affectu aliqs ꝓferat verba· Quz
igitur ouitiuʒ ſiue ↄotumelia de ſui ratẽne im⸗
poꝛtat quãdam dehonoæeationẽ:ſi intẽcõ ꝓfe
rentis ad hoc ferat'. vt per verba que ꝓPfert

honoeem alterius auferat· hoc ꝗꝓpeie et per ſe

eſt dicere duiciũ et cõtumeliazʒ. Et hoc e pec⸗
catum moetale non minꝰ ꝙ; furtũ vel rapina·
non em̃ homo minꝰ amat honoꝛe ſaum ꝙᷓ rez
poſſeſſaʒ· vn meret᷑ penã inferni ſzm illd Oꝛ.
v.·qui dixerit fratri ſuo fatue reꝰ erit gehene
igni 989· & vo aliqs vbum conunij vel dtume⸗
lie dixerit alteri non tam animo dehonoeãdi
ſz foete ꝗpter coerectiõz vł ꝗpter al iq̃d huuõi
ñ dit ↄuiciũ ł dtũel iã foemaliter ꝓ ſe ſʒ ꝑ ac⸗

cidẽs et materialiter · iquãtũ · ſ. de idad pt eſſe

uiciũ et dtumelia vnde hoc pt qñqʒ eſſe abſ

q omm peccato· vnde domiꝰ dixit apoſtolis

luc · iij · O ſtulti et tardi coꝛde·æc. qnqʒ vero
poteſt eſſe cũ peccato veniali vt ſi ſit leue cõ
uicium non multũ hominẽ dehoneſtãs et ꝓ⸗
ferat ex aliqua leuitate anim vel ex ira leui
ſine firmo ꝗꝓpoſito aliquẽ dehoncæꝛãdi· vt cuz
aliquis iutedit ꝓ huiuſmodi verbũ aliquẽè le
niter Otriſtare· vñ requiritur diſcretio · vt hõ
modeſte vtat hmor verbis:quia poſſCz eſſe ita
graue conuiciũ ꝙ per incautelã ꝓlatuʒ hono
reʒ eiꝰ Oↄtra quẽ diceret aufereetet tũc homo
ozta liter peccare poſſet etiã ſi dehonoꝛatio
em alterius non mtenderet · ſieut etiã ſiquis

al iqueʒ incaute ex ludo percutiens grauiter

Te,

ledat eulpa non catet· ideo dicit auguſtinus
de ſer. do.in mõ.raro et ex magna neceſſita⸗
te obiurgationes ſunt adhibende in quibus
non nobis ſed vt dño ſeruiat mſtemꝰ . ¶ Sed
obicit' quia conuiciari ſecũdum philoſophũ

nij· ethi· eſt actus virtutis ſcilicet eutrapelie

non ergo eſt peccatum ad eutrapeliam p
tinet dicere alianon conuitiũ leue non ad de
Hhonoeationem vel contriſtationem eius con⸗
tra quem dicitur ſed magis ad iocum et dele⸗
ctationem. Et hoc ſine peccato poteſt eſſe ſi
ſeruentur debite circumſtantie·Si vero aliqᷣs
non fozmidet contriſtare eum contra quem ꝓ
fertur huiuſmodi conuicium iocoſum vt exci

tet in alijs riſum Hhoc eſt vicioſum vt patet i⸗

bidem. hec tho.et conuenit cum eo alexan.

acram aliquis debeat contumelias ſibi il⸗
t

as ſuſtinere & ꝙ ſic quandoq;; tenemur e
nim habere paratum animum ad contumeli⸗
as tolerandas ſi expediens fuerit· NHon tamẽ
tenemur hoc ſemper actu facere ut haberi po
teſt ex verbis auguſtini li:de ſermone dm m
mõ.quandoqʒ opoetet miuriam illaraz repel

lere · tum gpter bonum vtumeliantis · ſ. vt eiꝰ

audacia repeimatur et de cetero huiuſmodi
non attemptet ſecũdum illud peouer · xxvj re
ſponde ſtulto iuxta ſtulticiã.ſ.ne ſibi.ſa.ui.
tum peopter bonum multozum quoeum peo⸗

fectꝰ impeditur per contumelias nobis illa⸗

tas·quam ratione tangit gregoꝛiꝰ.ſup er eze ·

omel . x · Et opoetet repellere moderate. ſ. ex

officõ caritatis non ex cupiditate peiuati ho⸗

noeis· vnde peouer xxvjne reſpondeas ſtul⸗

to iuxta ſtu lticiaz ſu:ne ei ſimilis effi.̊ cho·.

Fttendẽede ettam ſunt conditiones conuiciã⸗

tis et conuiciati · et ſecundum hoc opoetet cõ
uicium ſuſtinere vel non ſuſtinere · Ri enim cã
uicium dicatur a peouocato. perſone pari vel

inferi oei vel etiam ſuperioꝛi vbi non eſt miu⸗

ria offitij et pꝛeſumitur de medicina moebi ſi
ue intempantie peo ſuſtinentia ſuſtinendum e
et eſt meritoeium· Si vero dicatur ſuperioei in
miuriam offitij vel alij coraz opſo et de reme
dio temperantie mhil peeſumatur ſi ſuſtinea
tur non eſt ſuſtinendum· hoc autem difficile

eſt cognoſcere cum infertur conuitium pari.

Quando autem infertur a ſuperioꝛi ſiue de⸗
linquens ſit inferioꝛ ſine non ſuſtinere eſt o⸗
poetunum. Dre · aliund eſt arguere vel coeripe
re tempoze quo conuicians eſt ĩ furoꝛe quia
tunc non competit non enim eſt tunc aptꝰ ad
recipiendum. St alind eſt iam ſedato aliquan
tulum furoee quia tunc eſt ſili peoficuum. ſe
cundum illud ecẽ· xx· qm bonum arguere qꝙ;ᷓ
iraſci ·ꝛc· de peimo dicitur ecc· viij. non incen
das carbones peccatozum arguens eos ſcili⸗
cet tempoee quo ira eis dominatur.hec alex·
an. Vtrum contumelia oeatur ex ira H ꝙ
ſic vt dii greg: xxxj·mo.Otumelia em magnã
hʒ ꝓPinꝗtatẽ ad finẽ ire qᷓ eſt vindicta. Nłia
em̃ vĩdicta ẽ irato mag ĩ ꝓmptu ꝙᷓ iferee otu

meliã · Et ido otamelia maxie oeitur ex ra tã

ꝙᷓ ex peincipio proximo· ichil ommꝰ tamen
naſci poteſt ex ſuperbia peopter diſpoſitionẽ

1

concomitãtem. qui em̃ ſuperbi ſunt eſtimant

anos inferoæes ſe· vnd ex indignatione cõtu
melias infligunt. Sic ergo motiun Otumelie

poteſt eſſe vłb appetitꝰ vmdicte ſcʒ cũ ſe pꝑ hꝰ

eitimat vindicari:et ſic reducitur ad ram. vb

teptus mnferioeis b? qᷓſi ĩferioeis et ſic ad ſuꝑ

biã. B alexan. ta meliꝰ fiat vidicta vł ſa

tiſ factõ ſledo b ↄuiciãti rndendo e ſi fiat

conpacõ ĩ genere meliꝰ e ſilere ꝙᷓ rñdere ad

victoæiã obtinedã · plꝰ em̃ e vincere viciuz ꝙ;
ꝓlonã·ſjm iłlò ꝓuer·xvj.melioe e ſapieſ viro
foeti et qui domnat aĩo ſuo expug. vrbium.
Si vo fiat ↄpatio ſm ↄditiões pſone melms
poteſt eſſe in can rndere ꝙ; ſilere. In iudice eĩ
eſt laudahile ꝙ imponat ſtulto ſilétiũ tollic

em ſibi aliqñ pſumptuo ſapĩie ꝓ reſpõſionẽ vt
ſ.:ſuã ſtulauciã recognoſcat.G alex· an· Si quis
tñ hoc aĩio taceret vt ↄtumelſãtem ꝓuocaret

ad iracundiã h ad vindictã ptinerz ſz ſi quis
tac eat vt det locũu ire G è laudabile.vñ ecẽ.

viij. nõ liu ges cu hõie linguato et nõ ſtrueſ
in igne illiꝰ? ligna B efortn aliqs vinci
1

poſſit in ↄ mcijs ab alio niſi peiꝰ vincat᷑ a ſe⸗
ipo ſimpliciter ꝙ nõ. vmcit' em̃ qs a ſe mł
tipl iciter. peio cũ del mqt et ꝓ h̊ eſt cã Duicij
ſedo ſi deliquit tñ dolz de ↄuicio ꝓpter ſe nõ
ÿ ter ↄuicianteé⸗3⁰ cu impotétez eſtimat ſe ad
vincedu · ſi vo nullo hoꝝ modoꝝ a ſe vicat
n pᷣt ab alio vici licz victꝰ eſtime. vñ criſoꝰ

ſit aliqᷓs vir mirabilis et magnꝰ et omſ vocet

eũ furez et hnuſmodi:ille vo ñ moleſtet nec
ſit ſibi ↄſciꝰ alicꝰ talis licʒ multi de eo talez

habuerit opionẽ. nõ e ouiciũ paſſus ſʒ illi ſe⸗

ipᷣos ofuderut ille aũt ñ eè ↄfuſus. Gᷓ alex. an.
Vcꝝ ↄtumelia ſit Sunoe adulatiõe h quã

tũ ad H ꝙ ↄtumelia dicit bonũ malu eẽ SZuio⸗

ꝗntũ vo ad hoc ꝙ Otumela magis oedĩat co⸗
Smtiuã ĩ bonu faciedũ vł ad malũ declinãð
eſt miꝰ Suis: adulatio em claudit oculũ co⸗
diſne malũ videa' otuelia po occaſionaliter
apit vt videat' malũ et caueat' G alex. an. *
trũ otumelia ſit guioe detractiõe SZuioe
eſt qntũ ad ho ꝙ płibꝰ in ea publicat maluz
quantũ vero aò B; e minꝰ guis q⸗ magis caue
ri p̃ᷣt malu qð accidit ex otumelia ꝙ; qð acci⸗
dit ex detractiõe B alex an. Qua pea pumri
ðz Ouiciat' fñis & pena pecũiaria facéta eſti
matiõe inmrie arbitrio iudicis ſjm qlitate et
qntitate nurie et h ſi ciuiliter agac. ſi autez
crimjĩaliter exosdĩaria pea offi cõ judicis iĩfer
te mſti. de miur . in ſum. Biqs aut tumeliã
aut duiciũ intulerit epᷣo mox depoĩtus curie

cradat.xj.q i.ſiqs ſacerdotũ dẽe ẽ ſim hoſti.

ſi ep̃m dm ſuu publice deneganerit vt ibioẽ
videt. vb ſi ei aaxiliuũ nõ p̈buerit et occidi P⸗
miſerit b ĩ eũ maꝰ violetas ĩiecerit. ff. re m.
ome ðlictũ. . i.et fi. G̊ Ho·ti.ð cle.maledico.
BUe detractõe et infamatõe ti.xv.

uEnnde oſiderandu é de detractõne. Et

pPeĩo de Pa:2* de eiꝰ pena · Cica pei
mu qrut pła. ſ. qd ẽ detractio & de⸗
tractio eè aliene fame P oeculta vᷣba denigtio

qui em ꝓfert vᷣba otra alique in occulto quã
tuz in ſe è audieètes facit habere malã opion ?⸗

de eo ↄtra quẽ loq̃tur· hoc em̃ intẽdere viè e

et ad hoc conat detrahes vt vbis eiꝰ creda⸗

tur · vñ de detrahere q̃i ſubtrahere.ſ. de fama
eiꝰ · qð fit qnq; directe vt cuᷣ qs falſuz alij im

põit ł peccatu augz vbis.ł reuelat occultum

vb ið qð e bonũ dic intecõe mala factu · qñqʒ;
vᷣo iĩdirecte · ſ. cũ bonũ alteriꝰ negat ł malici
oſe tacz. vñ ptz Pdtractõ differt a contuel:ia
qe otumelioſus loqtur᷑ ↄtra alique maiĩfeſte ð
tractoe occulte. Et qᷓntũ ad finem mterũ ſiue
nocumetũ illatuz qe ille derogat honoei de⸗
tractoe fame. G̊ tho.et alex. an. ꝓl em. V⸗
trũ detractõ ſit pecc atũ moetale vt dictũ
S peccata vboꝛ maxie ſũt ex itetiõe dicẽtis
iudicãda · detractõ aũt ſzm ſui rõneẽ oꝛdiatur

ad denigrãòdũ famã alicꝰ. vñ ille p ſe loquen

do detrahit qᷓ ad G; de aliquo obloqui eo ab
ſente vt denigret fam eis auferee auᷣt alicui
famã e valde gue qe inter res tpales vihetur
fama pcioſioe eſſe ꝑ cuiꝰ defectũ hoõ impedit
a multis bñ agedis · ꝓpter qð dicit' ecc. xlj.
curã hahe de noĩe bono hoc em magis pme
bit tibi ꝙ mille theſauri magni et p̃cioſi. er i⸗
Deo detractio ꝑ ſe loque e peccatuù moeta⸗
le vñ ad ro.i.òe detractozes òo odibiles. q
ideo dici vt dicit glo.ne leue putet' ꝓpter Hᷓ
Oliſtit ſn vbis· Cõtingit tñ qñqʒ ꝙ aligs di
cit aliꝗ vba p q̃ diminui-fama alicꝰ nõ iten
des HB ſi aliquid aliud hoc aũt nõ eſt detrahe
re pꝑ ſe et foemaliter loqndo.ſʒ tim materiali⸗
ter et qᷓi ꝑp acens Et ſiq̃dẽ vba p fama alicꝰ
diminuit ꝓferat ꝗꝓpter aliqð bonũ vl neceſſa
riũ · debitis circũſtatijs ſuatis nõ peccat nec
v̈c dici detractio.ſi aut ꝓferat ex animi leui-
tate vł ꝗpter aliqd aliuò nõ neceſſarium non
peccat moætaliter niſi foete vbuʒ qð dit nota
biiter famã alicꝰ ledat.et p̃cipue in Honeſta
te vite · qe h ex ip̃o genere verbosu rationem
Ioʒ peccati moetal is et tenet' aliq̃s aò reſittu⸗
uiõz faciedam ſicut ad reſtitutiõz cuiuſ libz rei
ſubtracte B tho·¶ Nota ſzm alex · an. ꝙ reue⸗
lare malũ ꝓximi ei qᷣ p̃t et vult peodeſſe et eo
oꝛedine quo dzʒ et quo fine opoetet cũᷣ alijs cir
cũſtantijs debitis ad eiꝰ coerectionẽ vł no⸗
cumeti q ibiòè p̃t accidere vitaciõz e bonum
ſi vo debite cõditiones deſint malu. Et ſiqui⸗
dẽ dicat ex leuitate nec ſit volũtas nocendi
nec aggrauet ex circuſtãtijſẽ pctĩ veiale. ſi
aũt ex deliberacõe in nocumetuzʒ ꝓxĩ è moꝛta
le. I. ᷓ etiã nota gto.ſupꝑ ilið pu er. xxij.
cu detractoeibꝰ ne ↄmiſceariſ.G̊ inq̃t ſpãliter
vicõ piclitat fere totũ genꝰ hũanũ.Bᷓ 16 diæ e
tu qe pauci ꝑ viã ſalutis ãbulãt.tũ qe pauci ł
nulbh ſunt q̃ nõ aliqñ ex anim leuitare aliqᷣd
Oicãt vñ in aliquo vł leuiter fama alteriꝰ mi
noꝛat · Vn hiero.dit raro mueĩes ꝗᷓ ita ireep⸗
heſibuleè velit exhibere vitã ſuã vt nõ liberer
rephedat alienã. Ifte nota ſzm ray. ꝙ detra⸗
ctio ſine infamatio qñqʒ fit verbis planis· qñ;
q; verbis artificioſis.i. artificioſe excogita⸗
titz ſiue cãtlenis.qñqʒ nuti bꝰ et ſignis. qũq;
etiã ſcriptis q̃ dicũtur libelli famoſñi vt ciᷣ 48
ſeribit cartam in miuriam et in infamiam al⸗
teriꝰ et peoicit occulte ĩ eecleſia vl in platea

“

vel demo vt inuẽta et lecta alius infametur

et talis mosta liter peccat· Et tra ofectcoees

talan libelloꝝ· necnõ et etra inuemẽtel eoſ et
nõ ſtatim deſtruentes ſzʒ doloſe mamfeſtates

pene ginſſime ſunt iſtitute tã ſm leges ꝙ bm

canones vt flagellatio et exomunicatio m
can.v.qi.q̃ in alteriꝰ et/c.hi qui. Ethi ↄſtet
qs fecerit pᷣt accuſari etʒz depõi cũ ſit gue pec

catũ et accuſatiõe digniſmu et cõdẽnatione·

di. xxv.nũc aũt· Et ð capitacõe Em leges· C·
ð famo.libelł.l.vna· et· v.qii:ſiqs famoſũ
In foeo ãt penitetie te ad reſtitucõzʒ dãni da
ti ſcʒ ſi alias abſq; hmmoi infamatiõe nõ incur
riſſz illð dãnũ · Tenet etiã ad reſtitucõz fame
ſi foꝛte ꝓpter hoc aliꝰ ẽ infamatꝰ qð fiet hoc
mõ.ſ.vt vbi publice dixit vbis ł cãtilems pꝓ
ſe ve p aliũ· vł etiã vbi piecit libellũ famo⸗

ſum necnõ et alijs locis vbi intelligit illũ ↄ⸗

tra que hec acta ſunt infamatũ hG; eſt occaſiõe
ſui dicti vel facti b ſigni:publice ſimiliter re
cognoſcat ereoeẽ ſuũ et culpã · pꝑ ſe ſi audz· vł
pꝓ aliũ ſi ñ audet pꝑ ſe: Et ꝓ poſſe remoueat vł
ſaltẽ alleuiet infamã · tenet etiã ſecu ↄpone⸗
re et de ĩiuria hũiliter veniã poſtulare ĩ a
pſoã ſi audet · vb ꝓ alm ſi ñ audet ꝑ ſe tacito
noie Wrcbarin H.xiin · q· vj · ſi teſ.et. v. q. ij ·
quidã B; rich· m tñ hoſti. ſᷣ ille q̃ diffamauit
ex recogmtiõe ereoeis ſin magis infamaret ĩ⸗
famatũ nõ dicat ego de tali facto infamaue⸗
rã ſʒ dicat ſic·ego infamauerã talez de eo de
quo eſt inter nos infamatꝰ bñ ſcitis qd ẽ ilið
ſciatis ꝙ ego tanꝙᷓ malicioſꝰ et malꝰ.hG̊ adin
ueni : et medatiũ e qcquid dixi· et ñ dicat fal⸗
ſum ſʒ medatiũ qe ↄtra mẽteʒ dicebat ꝓximũ
infamãdo. et tñ verũ p̃t eſſe qdð dicebat Sʒ
quid ſi de diuerſis ĩfamatꝰ et a dinerſis.

tũc neceſſe ẽ vt ſpecifice' ſiẽ videꝰ· Rndʒz hoſt.

ꝙ faciat h̊ ad arbitriũ mfamati·b ſi guiter ar⸗

bitraret᷑ ad arbitriũ iudic deberz ſe purgare

