ꝙ fumſfa.n tene de pecunia mutuata·Secꝰ
e ſi accepit aliqᷓ̃d qð oſiſtat ĩ põdere et mẽſu⸗

ra qꝛ tũc tenebit·niſi fraus adhibita ſit a cre
ditoꝛe vt qe dedit filiofamilias frumentũ vł
vmũ vt eo diſtracto pecunia vteret bÿ
nota ꝙ exceptio macedoniani ñ dat᷑ tm̃ filio
fa·ſʒ eẽ heredi eiꝰ et ſucceſſoei eiꝰ vñ eadẽ ex
ceptõe defendit fideiuſſoꝛ Inſup nota ꝙ fi
liuſfa · qñ hʒʒ peculiũ caſtreſe ł qᷓi caſtreſe ceſ
ſat macedonianũ vſqʒ ad illius pecunie ꝙti⸗
tatẽ· Itẽ ſi minos mutuauerit pecuniã filiofa.
maioei eã repetere p̃t.ſi aũt filiafa.minoꝛei re

4*

petere ñ p̃t ſi ſit dfumpta ł pꝓdita · ff.de mi · ſi
minoeé; Beruus de dtractu cũ ſuo dño ciuiłr
n obligæ · ſ pᷣt paciłci cũ extraneo acquirenꝰ
dño· hʒ em̃ ex pſona dñi ins ſtipulãdi ñ obli⸗
Sar aũt efficaciter alij cũ ꝓ moæetuo reputet
Conuenit᷑ aũt dñs ex ↄtractu ſerui de pecu⸗
lio eiꝰ ł de eo qd verſũ e ĩ vtilitatẽ ipᷣiuſ dñ
vel de Otractu factõ ab eo iuſſu dñi gunt aut
tres caſus in quihus dnñs de peculio ſerui ñ
tenetc ſcʒ cũ ſeruus donat vel vouet vel fide⸗
iubʒzʒ ex curã peculiare. Sihr nec dns paciſcẽs
cũ ſeruo ſuo obliga ex huiõi pacto niſi de li
bertate paciſcat. C.de tranſac.interpoſitas ĩ
tex · et in glo· Derſone q viciãt ↄtractũ rõe
mobi ſunt tres ſcꝭ furioſus mutus et ſurdus
furioſus em̃ vł mente captꝰ tꝑe furoꝛĩs ↄtra⸗
Here ñ p̃t.· ſi tñ ↄtrahat recepta mẽte vł qñ hʒ
lucidũ interuallũ ↄtractus tunc initus ab eo
valet · Iteè mutus et ſurdus naturaliter cũ ſũt
tales otrahere ñ pñt ꝑ ſtipulationẽe qæ ſtipula
tio habet fieri ꝓ interrogatõʒ et reſpõſionem
vtriuſqz Otrahetis ꝙqᷓ; vterqʒ debet audire qoᷣ
pdicti ñ pñt facere. pñt tñ facere ↄtractus q̃ᷓ
pficiunt ſolo dſenſuq Derſone vo que viciãt
Otractũ rõe delicti ſunt q̃tuoe ſcʒ ꝓdigus he
reticꝰ apoſtota.et ↄmittes enmen leſe maie⸗
ſtatis · Deodigus em̃ cui G; ius ẽ interdictũ ñ
obligæ reliqs tri bꝰ ẽ interdictũ a lege ↄmer
cium ↄtrahendi.c Licet aũt mulier nõ ſit de
pᷣdictis ·xiij:pſonis et ſe ſuo noĩe poſſit obli⸗
gare tñ in fideiuſſione regulariter iuua' bene
ficio velle iani ſenatꝰ ↄſulti.vñ ſi mulier fi⸗
deiubeat ꝓ alio vel ſi det fideinſſoꝛe ꝓ alio
vel ſe ↄſtituat debitricẽ ꝓ alio vel ſuã rem ꝓ
alio obliget pignoei nipil actũ e etiaʒ ſi hoc
P viro vel filic fecerit· Sunt aũt aliqᷓ caſus ĩ
qui bꝰ mulier fideinbẽdo tene' et G; bnjficio ñ
iuuat vnuſ ẽ ſi fideiuſſit ꝓ pecunia data ꝓp
cio manumiſſionis ſerui dno eius ſcðs ſi iter⸗
ceſſit ꝓ dote mulieris alterius. gꝰ è ſi certifi⸗
cet de bñfieio ſupeadicto et nihilominus re
nuntiet ifireus e ſi accepit ꝓ ĩterceſſione pᷣ⸗
cium vel aliquid loco pᷣcij quitus ſi volnerit
decipe creditoẽꝛẽ ſci es ſe eſſe tutã ꝓ beneficiũᷣ
ſupeadictuz cũ eredito: illud ignoeet qe eins
fragilitati ñ calliditati ſubuenit᷑. Sextus ſi ĩ
cterceſſit vel pignus vel fideiuſſoꝛẽ ꝓ alio de
dit et poſt bienniũ a peĩia cautõe ↄputãdo ite
rũ ſe ad idem obligauit vel fideiuſſoe vel pi
gnus dedit⸗Septimus ę ſi res ſit ꝗꝓpꝛia eius·
Eetauus ſi ſuccedat ei qui ſoluere dʒ · vñ ver⸗
ſus.Caſibus ĩ ſenis mulier ſpondẽdo tenetur
Peo libertate ꝓ dote renũtiet et ſi. Decipiat
pᷣcium capiat. caueatqʒ ſcdo. Caſus adde du
os ꝗ̃tto ſi ꝓpeia res ſit vel ſi ſuccedat ei q̃ ſol⸗
nere debet Æπ h nota ꝙ mulier fideiubere
vel ſe obligare ñ pᷣt ꝓ vio eẽ qualitercunq;
renũtiet bñficio velle iani.qꝛ tuc vr̃ dare vi
ro quod ẽ ꝓhibitũ ſibi miſi ꝓpter nuptias vel
cauſa moꝛtis·
quit videre de. iiij · ſ. de dtractibus in⸗
ntilibus rõne reꝝ circa qð ſciendũ eſt ꝙ

ſunt quedã res ſuper quibꝰ ↄtrahi n p̃t brer⸗

iuris ꝓhibicõnem. Et quedã ſunt ſuꝑ quibus

— — —

Otrabhi ñ pᷣt ꝓpter ipſaꝝ dditionez De peimis
peimo videndũ è circa qð nota ꝙ ius ꝓhibet
alieari pᷣdia et Gᷓ̊ ſiue ſint vebana ſiue ruſtica.
om̃eſqʒ; res alias minoeis et ĩpuberis qᷓ ſeruã
do ſeruari pñt vaun argentũ et veſtes pᷣcio
ſas et huiõi.&t B; niſi ĩ tali alienatõe interue⸗
niãt hec tria ſcʒ autoꝛitas tutoeꝛis:decretũ iu
dicis · et debitũ immines · qð ſibi creditoe ſol
uni veget· vel qdð pſum minoꝛe vſura grauat:
Gontingit tñ ꝙ pᷣ̃dium menoeis aliqñ ſine de⸗
creto p̃t alienari·.ſ.qñ defunctꝰ ex cuiꝰ boniſ
pᷣdiũ illud ad minoze deuenit hoc in vltima
volũtate iuſſit vł etiã ſi minoꝛ B a peicipe im

petrauit· Ees vo alie minoeis q̃ᷓ ſeruãdo non

pñt ſeruari pñt a tutoꝛibꝰ ſme decreto vedi⸗
Dꝛohibet etiã ius filiofa alienare aliqð ðᷣ
e

bus prnis ſine iuſſu prisꝗq Deohibet etiam

pr̃ifaalienare res q̃ obuenerũt filio ex pecu⸗
lio aduenticio qð et a filio ñ p̃t alienari ſine
oſenſu pris cũ ꝗꝓpeietas peculij illiꝰ ſit filij v
ſus vo pr̃is qñ tn filio immmet debitũ veges

vel grauãs pᷣt pater aduenticiũ filij alienare

zimo mobilia et poſtea immobilia- De pecu
io vo ꝓfecticio ñ pᷣ̃t filiuſfa.dtrahere cũ m⸗
hil ad eum ſed totũ ad pr̃em ptineat pleno iu
re.De peculio vo caſtreſi vel quaſi ca · p̃t filiꝰ
facũ patre et quolibet alio paciſci qe ĩ eo vt
pr̃fam.habet᷑ et totũ ſcʒ ꝗꝓpeietas et vſus ſpe
ctat ad filiũ et nihit ad patreᷣ¶ Meohibet eẽ
ius alienari fundũ dotale· ſ. ineſtimatũ datuz
in dotẽ · ſi em̃ eſſet eſtimatꝰ ñ diceret dotalis
ſed empticiꝰ.vñ ad hoc vt ſit fundꝰ dotalis
requirit ꝙ ſit legitimũ mrimonmũ·et ꝙ in do
tem det' et ꝙ ineſtimatus tradat ſidem etiã ẽ
de fundo quaſi dotali ·et ðᷣe fundus q̃ſi dotal
ille qui legatꝰ ẽ ſeruo ineſtimatꝰ dato in do⸗
tem licet autẽ fundus dotalis alienari ſpõte
nõ poſſit pmittit' tñ in neceſſitate ĩ caſibꝰ qui
buſdam de quibꝰ videndũ ẽ infra li · viij · ti · ð
dotibus . Deohibet etiã ius alienari illã rem
quã teſtatoꝛ in ſua vltima voluntate ꝓhibuit
alienari apponẽeẽdo certã ꝓpſonã in ꝙᷓ res pue⸗
nire deberet ſi heres eã alienari vellet vel ap
ponẽdo certã penã ſoluendã alicui certe ꝓſo
ne vel eccleſie vt inſti · de le · ad fi ¶ ¶ Deoribz
etiã ius alienari rẽ litigioſam et ðe hic res li⸗
tigioſa de cuius dñio cauſa mouet inter peti
toẽ et poſſeſſoꝛẽ·et fit res litigioſa incõtinen
cei oblato libello et quidẽ iſte qui recipit eam
titulo emptõis vel donatõis vel cuiuſſlibz al
terius ↄtractꝰ ſcienter cogit rem reddere et

etiã peiuat p̃cio qð etiã ille qui alienauit et

ille qui recepit cogit dare fiſco et tm̃dem de
ſuo · Si aũt ignoꝛãter debet rem oĩo reddere
et pᷣcium ſibi reſtitui a venditoee qui etiã ven
ditoꝛ tm̃dem dabit de ſuo emptoꝛi. et fiſco· ſ·
terciã ꝓtem emptoi et reliquas duas ptes fi⸗
ſco.Et hec pena etiaz locũ habet in donatoee
rei litigioſe vt ſcʒ facta eius vera eſtimatione

vterq; puniat in p̃cio mõ ſupeadicto· pꝓmitt

tñ lex alienari rem litigioſam ex cauſa dotis
vel donatõis ꝗꝓpter nuptias vel trãſactioms
vel diuiſionis.Inutilis eẽ ẽ Otractꝰ ſi quis
rem ſuã pure ſtipule vel emat· Sed quid erit

de pᷣcio.H aut emptoꝛ ſciebat rẽ eſſe ſuaz· et
tüc perdit p̃ciũ qe vr donaſſe · Fut ignoꝛat qe
fuit inſtitutus heres et tũc p̃cium petere p̃t·
et idẽ ẽ ſi res ſit vmunis mipi et tibi ꝙ tñ ha
beo ad ptem meã. C· de Otrahen.· ens. cũ res
Si aũt ſub ↄditõe emat valebit emptio in eus
tu ↄditionis vt ſi emat ſi res ſua deſmat · valz
etiã emptio rei ꝗꝓpeie rõne poſſeſſonis quã em
pꝓtoe ñ habebat·vel rõe alteriꝰ qð ei in re ſua
deficiebat · De emptõe aũt rei aliene dice⸗ in
fra ti · de emp· et ven · ¶ Sunt etiã quedazʒ res
ſup quibꝰ ↄtrahi ñ pᷣt ꝗꝓpter eaꝝ qualitatẽe ſi

ue conditõem vt ſunt ille q̃ n ſunt ĩ reꝝ natu

ra nec fuerũt nec eſſe pñt vt chimera vel ea qᷓ

impoſſibilis è dari vt mõs aureus vel ea que

liczꝭ fuerint tñ mõ ñ ſunt vt equꝰ moetuꝰ ſi tñ
moꝛa pceſſerit moꝛtẽ vt cũ quis equũ dare ꝓ⸗
miſit et die ↄſtituta ñ dedit ſed in moea fuit
et poſtea equꝰ obijt tenet in eſtimatiõe eius
q fuit in moz-aꝗ Contractus aũt ſuꝑ rebus qᷓ
future ſperant᷑ tenet.vt ſiquis emat futuros
Ptus vel fructꝰ.vel ſi emat iactũ retis qe in⸗
eſt ↄditio ꝙ ſiq̃d capiat illud debeat e Deo⸗

hi bet etiã alienatio mancipij xp̃iani in iude⸗

um qę ñ licet iudeo poſſidere mancipiũ xp̃ᷣia⸗
num ; Item ſeruus dũ eſt ĩ fuga vendi ñ p̃t. p⸗
curatoꝛ tñ ad Hhoc pᷣ̃t ↄſtitui vt ipſum qrat et
inuentũ vendat · ff.de emp· et ven. qð ſepe. ſe

cundũ hᷓ; intellige illud.xij·qij.c.fugitiui

Deohibet᷑ etiã alienatio reꝝ illaꝝ q̃ ſunt ex⸗
empte a ↄmertio hoĩm vt ſunt res ſacre.reli⸗
gioſe · ſãcte publice et liber hõ.Res ſacre ſũt
q ꝓ epos ſunt rite dedicate · Beligioſe ſunt ſe⸗
pulcra in quibꝰ hoĩes moetui inferun. ſan⸗
cte ſunt poete et muri ciuitatũ et municipioꝝ
q pena capitis imponit᷑ violatoeibꝰ eaꝝ vt
ſiquis ingrediat ciuitatẽ vel mu nicipiũ aliũ
de ꝙᷓ; ꝓ poetas· Dublice ſunt poete et flumia
q̃ dedicata ſunt vſui populi et foꝝ et ſtadinz
Eſt igit inutilis ↄtractus initus ſup p̃dictis
rebus· ſi emptoe et venditoe ſciuerint res eſſe
tales· imo emptoz qui rẽ huiõi acceꝑit pdit
pᷣcium et rem.ſi aũt ĩgnosãs a venditoee ſcieẽ⸗
ce ↄpauerit tenet ſibi venditos ad id qð ſua
intereſt ſe nõ eſſe deceptũ.fhedẽ Otrahen. ep.
L· iiij Eallit tñ hoc ĩ libero homĩe maioei.xx.
anms qui ad pticipandũ pᷣciũ vł alind lucꝝʒ
patit ſe venũdari vel alienari ñ ignarus ſue
Oditionis· ſecus ẽ ſi acceptos eius ↄditõnem
ignoeet et venditus in veritate pᷣciũ pticipet
hec jo.xxix.qij.relatũ·

WBe obligatione et ſtipulatione ti.iiij·

Oſtea ↄſiderandũ ẽ de obligationibꝰ
At peĩio ẽ obligatio et qᷓ eiꝰ diuiſio
ſcðdðo qualiter otrahit'etercio qᷓ pñt ob
tigari: quarto ſubnectunt quedã de ſtipula⸗
tiõee Eſt ergo ſciendũ ꝙ obligatio ẽ iuſtũ vĩ
culũ quo nccio aſtringim ad aliquid danduz
vel faciendũ p iura ciuitatis romane 4 Obli⸗
gationũ alia naturalis tm̃. alia ciuilis tantuz
alia naturalis et ciuilis ſimul. Naruralis ob⸗
ligatio ẽ que in ſe naturale otinet equitatem
hec naturalis obligatõ dtrahitur p naturale

vinculü · i · p oſenſum et poteſt fieri inter om̃s

Hoĩnes et tolli᷑ ꝑ actũ otrariũ naturalẽ ſcʒ ꝓ
actũ ppetuũ de nõ petẽdo· Et hac obligatõe
ſola obligat pupillus ꝓximꝰ pubertati ſime
auẽte tutoeis ñ factꝰ locupletioꝛ nec dolum
ↄmitt&& Ite ſeruus cuiuſlibet ꝓſone Itẽ pr̃ ꝓ
filio in eius ptãte exñte· ſtem filis patri · ſz ñ
tenet qe huiõi obligatio ẽ inefficax ad agen
dũ · Ciuilis obligatio ẽ cũ quis ſolenitate iu⸗
ris eſt altrictꝰ ſa naturalis eq̃tas eũ teneri nõ
ſuadet vt cũ quis fuit ↄfeſſꝰ pꝑ ſcriptcurã ſe ex
cauſa mutui pecumꝛaʒz recepiſſe ſub ſpe future
numeratõis quã tñ ñ recepit vñ talis ifra bi
enniũ pᷣt opponere exceptõeʒ ñ numeratioms
pecunie ꝙ ſi ñ fecerit imputet ſibi vñ G̊ obli⸗
gatio ꝑ ſe e inefficax ad agendũ Naturalis
et ciuilis obligatio ſimul e cũ pſona q̃ pᷣt effi
caciter obligari ſe cũ ſolénitate iuris obligat
ſcʒ cũ natural equitas vult eũ teneri et iuris
ſolenitas interuenit et G obligatio e efficax
ad aSen 4 Ohligactann ãt naturaliũ et ciui
lin vt habe inſti.de obliga:alia ẽ ex otractu
alia ex qᷓſi ↄtractu:alia ex maleficio:alia ex qᷓ
ſi maleficio · Obligatio ex ↄtractu ẽ q̃ᷓ pacto
Otrahit᷑ et qᷓ ex ipſo pacto et ↄtractu deſcedẽ
vt emptio et venditio locatio et ↄductio do⸗
natio et huiõi Et ex q̃ſi ↄtractu.cum q̃s gerit
negociũ alicuiꝰ ſime mãdato eius vt tutoe et
curatoe et huiõi/Iſti em ñ ↄtraxerũt cũ eo cu
ius negociũ gerũt· vñ qe ñ tenen ex otractu
reſtat vt tenean' ex q̃ſi ↄtractu · Obligatio ex
maleficio e: cũ q; furtũ vel rapinã vł inmriã
alicui facit· Ex q̃ſi maleficio e cũ quis ñ dire
cte deliquit ſ̊ quaſi.vt cũ ex eius domo ę ali
quiò effuſum qð alteri nocuit.
quit᷑ videre de ſcðo.ſ.q̃liter obligatio
Otrahit· Circa qð ſcienò ꝙ obligatio cõ
trahit' qdeupliciter · vnod re vt in mutno de⸗
bito ↄmodato poſito pignoee. Flio“ verbis
vt ſtipulãdo·. Eſt aũt ſtipulatio vboꝝ ↄceptõ
quibus his qui itereogat datu vel factuꝝx
illud de quo intereogat' ſpõdet et ðe ſtipula⸗
tio a ſtipuloe.ſtipuluũ aũt idẽ e ꝙ; firmũ deſcẽ
dens a ſtipite · vñ ſtipulatio ponit ꝓ intereo⸗
gatõe. debet em ſtipulatio fieri p intereoga⸗
conẽ pᷣcede eet reſponſionẽ incõunenti ſub
ſeqnte. et debet fieri reſpõſio p̃ciſe ſine ſuſpẽ
ſione vocis vñ nec mutꝰ nec ſurdꝰ nec ĩfans
nec eẽ abſens ꝑ ſtipul atõz ↄtrahere pñt qe ex
audire ſeinuice debet. ff. de v.obli.ↄtinuꝰ et
inſti · ð̊ inuti ·ſtip.mutũ.Cercio mõ lr̃is vt qñ
qͥs in lris ↄfitet ſe mutuo habuiſſe.x.lib.ſub

ſpe futuri numeratõis.talis em̃ niſi ĩfra bien

niũ opponat exceptõeʒ ñ numerate pecunie a
ſtrictꝰ erit naturabr et ciuiłr pecuniã illã ſol
uere · Quarto Olo ↄſenſu vt in ſocietate man⸗
dato ẽꝑtõe.veditõe.locatõe.In his em̃ ñ reqᷓ
rit ſcriptura neqʒ pᷣſentia ſed ſuf ficit eos qui
Otrahũt oſentire ꝓ ſe ł ꝓ nuntiũ ł ꝓ epłam et

hec oĩa ꝓbant᷑ ꝓ inſti.qui mo.recõtra.ob. et

pluribus alijs titulis ſe. S
Lauit videre de 20. ſ. qᷓ res obligari pñt-

Circa qò ſcienð qð obligari pñt qᷓcunqʒ

n ꝓhibent' obligari. fauoæe religionis qdaz

ſunt q̃ nõ pñt alienari· vt monumentũ.C.que

res pig: obli.pñt.l.ĩij. Et ecel eſie ĩ anten. de
nõ aliemph J. qm et vaſa ſacra vel veſtimta
vel oenamẽta eccliaſtica. C.· ð ſacroſan. eæcci.
ſancimꝰ nemi- niſi iuſtiſſima necitare vegẽte.
e · de pig· c. j.· de h̊ͥ ecẽ habſtũ eſt g̊.ci· pᷣcedẽti
ar. iii.
G₰◻ Rquit᷑ videre de iiij· ſ. de ſtipul atõe· Cir⸗
ca quã ſciendũ að ſtipulario q̃ fit vᷣbis ſi

ne oſenſu nulla eé· ff de pact.l.j.Ite oĩs ſti

pulatio ad heredes et ↄtra heredes tranſmmt
tit. C.de ↄtrahenda et ↄmit.ſtip. veteris · Hꝰ
ven ẽ qñ ẽ tale factuzʒ qð p̃t ↄpleri ꝑ aliu ſe⸗
cundũ glo·.ibideæ Itẽ nullus alteri p̃t ſtipu⸗
Hari vel paciſci niſi ſit eiꝰ ſeruꝰ vel ꝓcuratoꝛ
vel fulius qui eſtimat eade pſona cuᷣ dño vel
cũ patre inſti· de mutilibꝰ ſtip. . ſi quis alij.
Rirem p iudices officiales executoæees et ta
belliones alteri pᷣt acquiri.ff.de in ius vo.ea
Pꝓ quo· Nota tñ ſcᷣm o.j.q:vij.quoties · ꝙ ſi
ꝓmitto tibi me daturu ticio.x. lib.teneoæe iu⸗
re canonico maxime ſi iuro. Ite nemo factum

alienũ ꝓmittes obligat ad ud mſi ad dan

„

dam opam qua pᷣt ꝙ ille faciat qð iple pmiſit
ff. de v.ob.ſtipulatio iſtac( Itẽ nõ vʒ legatnz
vel ſtipulatio fundi in genere facta nullo fũ⸗
do demõſtrato.Ff. de iu.do.cũ poſt diuoetiu
G.Sener a loco:vñ ſiquis ſtipulat inſulã fie⸗
ri · et ũ adiciat locũ vbi fieri deheat ſtipulatõ
nñ vʒ· ſf.de eo ꝙ certo loco l.ijG. ſiquis inſu
lam.tñ ſcdᷣm guil.ſi dictũ eſſet tu facias do⸗
mum mihi vbi voluero bñ valeret. NHo ta ec
ſcᷣm guil.ꝙ aut ꝓmittit' incertũ re. ſed cer⸗
tũ genere:aut certũ re et genere· aut incertuʒ
re et genere· ſi peimoꝰ“ vt cũ de bñfaciã G; peo
tuo PPuicio tũc peti ñ p̃t a ꝓcuratoee·C.mã.
ſaluianũ:ſecus è de aduocato qui ꝓ mõ facũ
die et negocij qualitate petit ſalariũ incerte
pollicitatẽis:ff.de varijs exoedi.cog.·L. j. G. ĩ
Hhonoearijs· Si ſc“ vt cũ ꝓmitto equũ pᷣt pe
tere et agere p̃ſcriptis verbis et taxabit arbi
trio bom viri. C:de man⸗l. j. tercioꝰ vt cuz
ꝓmitto talẽ equũ tũc peti pᷣt Itẽ ſi ꝓmiſiſti re
dare et vacuã poſſeſſione tradi vemũt fructꝰ
in ſtipulatõem. Si aũt ꝓmiſiſti tm̃ mihꝛi dare
rem ñ pveniunt fructꝰ in ſtipulatõez. ff. de v⸗
ſur.ſi Hipulatus ¶ Ktèé cũ quis ꝓmittit infra
certos òes ſiſtere indicio tũc dies ĩ qua cau
tio ꝓmitte et dies in ꝗᷓ ſiſtere dz ñ ↄpntat imn
ter illos diesff.ſi quis eau .l: .ctca ſiqs ad
calen. ianuari ſtipulatꝰ fuit de illis cale. m⸗
telligi debet de quibꝰ e actu inter ptes ſed ſi
n appareat de quibꝰ e actũ tũc de peĩs cale·

iannarij intelligi dz. ſi aũt ĩ ip̃ᷣo die caledana

tũc de ealẽ. ſequẽtibꝰ.fᷣf.ð vᷣ⸗ob· eũ q̃ calæ
itẽè actus ſtipulantis et ↄpeomittẽtis debz
eſſe ↄtinuus vt nullũ fere momentũ interue⸗
nire poſſit· ſi vo poſt intereogatõeʒ ſe diuertit

ad alia nibil ꝓderit licet eode die Pmiſiſſet

vt ibidẽ. l. Otinung . q Item in oibus obliga⸗
tionibꝰ in quibꝰ dies ñ ponit pñti die debe
ff⸗de re/iu· in oĩbus.qIte ſi ꝓmiſſum fuerit
ſic ſeʒ faciã B cum omodum erit h̊ è cum pote
ro ſine meo incommodo.ff.de v.ſigm.nepos

AItem omms ſtipulatio aut fit pure nt cum

— — —

— — —

aererrr e r — — —

—*$ X — —*

—–

—

quis ſpõdet libeas.v.et tũc illò ſtatim pᷣt pe
ti · aut in die et tüc ſtatim debet ſz peti nõ Pt
anteq; dies veniat nec etiã ipᷣa die in ꝗᷓ ſtipu
latio facta fuit peti pᷣt qꝛ tota dies illa arbi⸗

trio ſoluetis tribᷣi dz aut ſub ↄditõne et tuc

ille qᷣ ſipulatꝰ fuit licet ante ↄditõez deceſſe
rit poſtea exiſtete ↄditõe heres eiꝰ agere pᷣt·
St idẽ eſt ex pꝑte ꝓmittetis. inſti · de v · obli .·
oĩs ſtipulatio·et. . cũ qiis · hec ad pñs de ob
ligatõe et ſtipulatõe ſufeiciãt · vt iuriſperitis

alia de hac materia relmquant.

VDe renũciatõe beneficioꝝ iuris ti · v·
Einde ↄſiderandũ e de renuciatõe be⸗
neficioꝝ iuris· Et pᷣmo qᷣd eſt renũcia⸗
tio· ſcdᷣo de bñficijs qᷓbꝰ renũciari nõ
pᷣt.tercio de bñficijs quibꝰ renũciari pᷣt·q̃rto
de bñficijs qᷓbꝰ renuũciari p̃t ſm ꝗd et ſm qᷣd
nõ pᷣt.St hec qᷓtuos notabunt᷑ gra beeuitatis
ſm qð in ſũma rolandma ↄtinent. quĩto no
tanc in gnali cui juri tm et cui nõ p̃t renucia
ri · Circa peimũ ſcienò ꝙ renuciatio ꝓpeie ẽ

rei et iuris ſpõtanea refutatio·ſz ad pns e tm̃

intentio de renũciatõe iuris ſine qua qñqʒ; ob
ligatio nõ tenet. Scienð ergo ꝙ defenſiones
exceptões et bñficia a legibꝰ inuenta quedã
ſunt in fauoꝛẽ quedaz in odiũ introducta. Ec

iſte pſone ꝓ quibꝰ ſunt introducta ꝑ illa iu⸗

uant'ne de illis obligatõibꝰ q̃s fecerũt obti
gen. Quãuis aut regulariter liceat renucia
re his qᷓ ꝓ ſe ſunt introducta. aliqua tñ ſunt
qbꝰ renunciare nõ impedit quo minꝰ ip̃a bñ
ficia et exeeptões poſſint opponi· Fliqua ãt
ſunt qᷓbꝰ renunciatio facta tenet et muari p
ea impedrret. Fliqᷓ aũt ſũt quibꝰ renũᷣciari p̃t
quo ad quid et quo ad quiò non:de ſingulis
Poꝝn eſt videndu.

Aquit vidẽ de ſedo ſcz de bñſicijs quibꝰs

renũciari nõ pᷣt ita ꝙ renunciatio facta
impediat ne poſſint opponi .Sciendũ igit o⸗
qðdaz eſt bñficiũ ſcʒ bnñfietũ macedoniani ſe
natuſcõſulti et ↄpetit filiofa:q̃ pecumã acce
pit mutuo ſme pris volũtate· et opetit ei nõ
tm dũ e in ptãte pr̃is ̊ etiã poſteꝙ; factꝰ ẽ ſui
uris· et etiã ↄpetit heredi filijfa:et eiꝰ fide⸗
iuſſoei ·et huic bñficio renũciari nõ pᷣt q è m
feneraton odiũ introductũ Eſt et al md bñ⸗

ficiũ ſcʒ bñficiũ reſtitutõis qð ↄpetit minoei
vus toto tpe mioeis etatis et eo etiã finito in
fra qᷓdeienniũ ↄtinuũ ſi in mioei etate decep

ti fuerint eoꝝ facilitate vel aduerſartj calli⸗

ditate: huic etiã bnficio renũciari nõ p̃t q eo

ipᷣo mioe decipet᷑ ſi renũciaret Eſt ãt et almo

bnñficiũ ſcʒ vt qᷓs ↄdemnet inquãtũ face p̃t.

et nõ vltra et habita rõe ne egeat· et H bene

ficiũ ↄpetit viro et eiꝰ pri qñ ↄueni ab vxo

re.Opetit etiã vxoei et eiꝰ pri qñ ouenit a vi⸗
ro.Opetit etiaʒ ꝓprono qñ ↄuenit᷑ a liberto et
ſocio qñ douenit a ſocio.et pr̃i qñũ duenit' a fi
lio vel filia et huic bñficio renũciari non p̃t
Eſt aliud bñficiũ ne liber hõ ad onꝰ alienuzʒ
obligeti.pignoꝛet'.et huic bnñficio nõ p̃t re
nũciari qe G̊ renũciatio eſſet ↄtraria libertati
Eſt aliud bñnficiũ ſiue puilegiũ ſeʒ foeꝛi qᷣ
petit fozenſi ſcʒ ꝙ reus ouemiri dz ſub iudice

et fit dtra legẽ ꝓ non facto dʒ haberi.⸗

y V

/

ſuo.et hoc eſt veꝝ ante litẽ oteſtatã· Nã lice

Oteſtata nõ pᷣt reus opponere pemilegiu foei
qe videt in llum iudice oſenſie ſub quo dre
ſtatus eſt licem· et huic peiuilegio ſc; foei ſo
lo pacto nõ renũciat. Sed ad hoc ꝙ reus cõ
ueniri poſſet alibi ꝙᷓ ĩ foec ſuo ſufficit ſi peo⸗
mittit ſolutione facere vbicũuqʒ fuerit petituz
ab eo. Eſt al inud bñficiũ ſmne pemilegiuʒ foei
qð ↄpetit clericis ſcʒ ꝙ nõ tenent reſpodere
coꝛã iudice ſeculari.et huic peimlegio muris
aliquo mõ renũũciari nõ p̃t q eſt introductuʒ
in fauo: em totiꝰ cleri: q Exceptio nõ nu.pe.
ſiue nõ tradite vel reddite rei:aliqn ↄpetit in
fra duos annos.aliqñ infra.xxxdies. aliqũ
infra annũaliqñ infra tres menſes. Debito⸗
em qui ↄfitet ſe pecuniã mutuo recepiſſe quã
nõ recepit opponẽ pᷣt exceptionẽ nõ numera⸗
tõis pecunie infra duos annos a die ofeſſio⸗
nis. Ereditoe vo qᷓ ↄfeſſus e ſub ſpe future nu
meratõis pecuniã traditã ſe recepiſſe a debi⸗
toee hʒ exceptõeʒ nõ ſolute pecunie ĩfra.xxx
dies. Vir aut q̃ ofeſſus ẽ ſub ſpe future nume
ratõis ſe dote recepiſſe habzʒ exceptõez nõ nu
merate dotis ꝗqᷓ debet opponi vel infra anmmũ
poſt mrimoniũ ſolutumſi mrimomi duramt
minꝰ biennio vel ĩfra tres meſes ſi mrimoniũ
durauit plꝰ biennio vł miꝰ decemo ſe vxltra.
x·. an. nõ extede renuciatio pecunie nõ nume
rate· Deedictis aũt exceptõibꝰ renũciari ñ p̃t
quo minꝰ in fra p̃ᷣdicta tpa oppom poſſit·peo
deſt tñ renũciatio quo ad aliqd ſcʒ qe ſi renu
ciatio nõ eſſet facta debebat aduerſariꝰ oficẽ
tis ꝓbare ſe pecuniã ſoluiſſe.S poſtꝙ; eſt fa⸗
cta renũciatio incũbit ofitenti et renũcianti
ꝓbare pecuniã nõ eſſe ſolutam Cex vero illa
rubei et nigri tituli codicis· ſ. ne fideiuſſozes
vel mãdatoꝛes dotiũ debet ꝓhrbet fideiul⸗
ſoꝛem dari ꝓ dote reſtituenda ſi eueĩat ꝙ re⸗
ſtitui debeat · huic legi ſi renũciet renũciatõ
nõ valet qe tale fideiuſſoze lex ꝓhibet dart

quit᷑ videre de tercio ſ. bnñficijs illi⸗
bꝰ renũciari p̃t: ita ꝙ renũciatio ĩpedit

ner poſſit opponi . hec ãt ſut pła.pnũ eſt noua

.

Oſtitutio de pl ibꝰ reis debendiq drcit ſi ſint

ꝓlures rei debendi i. ples debitoees qᷓ omeg
ſunt ydonei et ſolueèdo habẽt bñficiũ diuiſio
ms qę dicere p̃t qlibet ꝙq tmim ꝓ ſua pte tenet⸗
Fd HB vᷣo ꝙ q̃libet teneat' inſolidu ſe obliget
et dicto bñficio renũciet. Ilten é epła diui

adeiani qᷓ eſt quedã lex diceès ꝙ ſi ſint płes fi

deiuſſoees q ſut ydonei ſolusdo dz qlibet cõ⸗

ueniri ꝓ rata· ad G vo ꝙ; quilihet teneat inſo

lidũ optet ꝙ renũcient epłe p̃dicte · Cerciũ ẽ
noua ↄſtitutio de fideiuſſoeibꝰ dices ꝙ ſi peĩ

cipalis et fideiuſſoꝛ ambo ſint pdonei et ſol⸗

uedo. peincipał ↄueniri e peiꝰ ꝙᷓ; fideiuſſoe.
ad Hho vero vt fideiuſſoe ↄueiri poſſit qneuq;
creditoe voluerit p̃dicte oſtitutõi renũùciabit
Et nota qn płes pncipales ſe pncipaliter ob
ligãt et inſolidũ locu ht ibi oes tres pᷣdicte
renũciatões. Et debet pom B̊ mõ renucianteſ
nouaꝝ oſtitutionũ de duobus reis debedi.
et fideiuſſoꝛibꝰ. et epł is dini adeia.bñficio.

vns em̃ ꝓ altero ĩtercedit qñſe obligat vltra
Ptem q ſe tingit · Qnartũ ẽ oditio inde biti qᷓ
dicit ſiqs indebite ſoluit vt q nõ teneba ſol
uere p̃t petere illõ · Hhuic ðↄditõi bñ renũciat.
Quĩtũ vᷣſt ↄditio ſine cã q dicit ꝙ ſiqs ẽ obli⸗
gatus ab inicio ſine cã vł ex iniuſta cã nõ te⸗
net. et B eſt veꝝ niſi ꝓ ſtipulatõeʒz ſit obliga
tus qe tũc bñ tenet et huic bñficio renũciari

pᷣt niſi G fieret ꝓpter dolũ.Sextũ eſt execeptio

doli mali ſcʒ ꝙ aliq̃s dicat ſe dolo et callidi
tate alicuiꝰ inductũu eſſe·et Huic exceptõi re⸗
nũciari pᷣt · Septimũ eſt bñficiũ foꝛi qd ↄpetit
ſcolaribꝰ.ſcolaris em̃ qᷓ moꝛat bononie ꝓꝑ hhꝰ
bñnficiũ nõ pᷣt ↄueiri ſub indice cõitatis boñ·
ſi velit potiꝰ ↄueiri coꝛã ſuo doctoee et huic
bñficio renũciari pᷣt. Octauũ ẽ bñficiũ ðditio
nis incertũ qð hʒ locũ qñ aliq̃s heres inſtitu⸗
tus e rogatꝰ hereditatẽe vł certã eiꝰ ptẽ reſti
tuere.vł qn aliq̃s ẽ iſtitutꝰ heres etſi ipᷣe de⸗
ceſſit ſine liberis ẽ ei ſubſtitutꝰ aliꝰ heres·qe
ſubſtitutꝰ hʒ ius ĩ ipᷣa hereditate eo ꝙ adue⸗

niete ↄditõe dz in eü heditas puenire . Rt heꝰ*

tale fidei ↄmiſſũ dᷣe incertũ ↄditõis. qe incer
tũ e an heres inſtitutꝰ decedat ſine liberis et
Huic ↄditõi ſubſtitutꝰ ille renũciare p̃t · No⸗
nũ e bñficiũ iuris ypothecaꝝ qð ↄpetit vxo⸗
ri in bonis mariti.qe oĩa bona viri ſũt ei taci⸗
te obligata ꝓ dote ſua et huic bñfiꝰ p̃t vxoꝛ
renũciare et viro et ↄtrahetibus cũ eo et h ſi
certi ficet de bñficio p̃dicto et ei exp̃ᷣſſe dica

illõ qð ↄtinet ĩ ipᷣo.Cõpetit etiã dictũ bñfi⸗

ciũ creditoei ſi bona ſui creditoꝛis ſint ei taci
te vb exp̃ſſe obligata et huic bñficio p̃t credi
toe renũciare.· Decimũ ẽ bñficiũ velleiani ſe⸗
natuſcõſulti,ſ.ꝙ ſi mulier ꝓ alio fideiubeat
id eé obliget ſe regulariter n tene' et huic bñ
ficio mulier renũciare pᷣt ſi certificet de eo-
Fd hoc nota ꝙ qñ mulier recipit tutelaʒz filij
vel auia tuitione eius nepotis debet renũcia
re ſcdis nuptijs.
S Sgair vide de qrto ſcʒ de bñficijs illis
qᷓbꝰ quo ad qͥ d renunciari pᷣt et qꝰ ad q̃d
nõ.et B etiã ſũt pła.peimũ ẽ bñficiũ redibito
rie et ↄpetit ei qᷓ ignoeãter emit rẽ mosboſam
vk vicioſaz è bnficio p̃t emptoe agere ↄtra
vẽditoee vt reddat ſibi pciũ et recipiat rẽ. et
H redibitoeia Opetit infra ſex meſes . ſcom eſt
bñficiũ qð ðᷣe ꝙ;to minoeis qð dicit ſiq̃s emit
aĩal vł re vicioſam ignoeanter p̃t agere dtra
veditoee petendo pte illã pᷣcij ſibi reddi quã
n dediſſet ſi viciũ eiꝰ p̃ſciuiſſet · et q bñficium
Opetit ifra annũ·pᷣdictaꝝ ãt actionũ bñficio
pᷣt emptoe renũciare· Et renũciatio ꝓdeſt ven
ditoei ſi viciũ ignoeabat · ſi ãt illð ſciebat nec
emptoꝛẽ certif̃icauit ñ ꝓdeſt renũciatio ꝓpt⸗

dolũ ab eo ↄmiſſuz·terciũ ẽ bñficiũ ne qͥs vo

cet' in ius diebꝰ feriatis · aliqñ tñ dtingit ꝙ;
rennciari pᷣt ferijs et diebꝰ feriatis. et aliqn
nõ·ſi em ſint feriati rõe meſſiũ vł vindemia⸗ꝝ
pᷣt pis ferijs renũciari volũtate litigantiũ.ſi
tñ ſint feriati ob honoꝛẽ dei nõ p̃t.
¶ Irca quintũ nota ꝙ; renũciari p̃ᷣt iuri pᷣua
to.:xex de puib. ſi de terza:et.ff.ð pac:pa
cilci · et H niſ pactũ ſit factũ ĩ crimĩis odiũ vt

ſiqs vẽdat ancillã tali pacto ꝙ ñ ꝓſtitua.pa

ctu HBmõi poſtea remittere nõ pᷣt q factũ e in
odium crimĩs·ar.C.ſi mãcipiu ta venerit ne
ꝓſtituat ·l.j. Renũciari aũt ñ pᷣt iuri publico
ſi ſit itroductũ non tm̃ in fauoꝛẽ aliquoꝝ ſʒ
etiã in odiũ aliquoꝝ ſicut ẽ illð ſczʒ ꝙ clerici
nõ teneant᷑ rñdere coꝛã iudice ſeculari · ex · ð

fo.ↄpe · ſi diligeti ·etallð ſeʒ ꝙ clerici nõ pñt
ſe ſubicere vberibꝰ alicꝰ lapci. ex de ſen· ex.

Otin git · Hec em duos ſũt introducta ĩ fauoeezx
clericoꝝ et odiũ lapcoꝝ q̃ nimis clericis ſũt
inf eſti · ij .· qvij.laycos· Si vo ius publicũ ſit
introductũu tm̃ in fauoæeei renunciari p̃t. vñ
renũciari pᷣt velleiano qe introductũ ẽ tm̃ in
fauoꝛẽ ſcʒ mulien · ff.ad velł.l.vlt.ſʒ nõ ma
cedomano qꝛ introductũ eè nõ tm̃ in fauoꝛem
ſe; filioꝛũfa·ſʒ etiã m odiũ creditoꝝ · vñ etiã
poſt ſententiaʒ exceptio dat·ff᷑. ad macedo.
eũ qui ·vel etiã nõ pᷣt aliqs renũciare iuri ſuo
cũ ex eiꝰ renũciatõe pᷣmdicat᷑ iuri alteriꝰ.vñ
clericus nõ pᷣt renũciare foꝛo ſuo:.qꝛ ex h; p̃iu
dicaret ep̃o ſuoxj ·q.j·clericũ · hec gof ·ti · de
renũc. et hec er de foꝛo ↄpe·
— 7 De pactis titu · vj ·
ſtea ↄſideranð ẽ de pactis.Et peimo
in generali.ſcðo in ſpeali ſcʒ de tranſ
actõibꝰ q̃ ſũt quedã pacta:irca pᷣmũ
videnð ẽ·peimo q; ſit pactũ et vñ dici. ſcðo
de diuiſionibꝰ pactoꝝ tercio ad quos poæ⸗
rigunt vires pactoꝝ · q̃rto ſuꝑ q̃bꝰ rebus pᷣt
q̃s paciſci ·quito de pactoꝝ effectu· ſexto de
Oditõibꝰ appoſitis in dtractibꝰ. Circa pei
mũ ſcienõ ꝙ pactũ eſt ↄſenſus duoꝝ ob plu⸗
riũ in idẽ alteri ab altero paciſcentiũ danduz
vł facienò .ſi em̃ paciſcar tecũ inuito ticio ꝙ;
ipᷣe det petro aliqd pactũ nullũ erit · Si vero
paciſcar tecũ ꝙ des ticio pactuʒ erit qñqʒ tñ
vtile qñqʒ; inutile ad agendũ · ff.de v· obli.
ſtipulatio iſta.lex tñ talẽ ↄuentõez pactũ vo
cat · C.e· debitoꝝ · et ex · e · c · vlt. Dicitẽ ãt pa⸗
ctũ a pactõe· pactio vo ðe a pace et actõe q̃ſi
pacis actio·. 12 qui paciſcunt᷑ ex diuerſis et

trarijs motibꝰ aioꝝ poſt multa et varia cer

tamina m vnã ↄſonã ſniaz deducunt᷑. Eſt aut
nomen pacti gnale ad oĩa q̃ inter ptes agun

cã ↄtrahede vł tollede obligatõis? Doteſt

aũt ̊ notari ad maioꝛẽ euidentiã dĩa ĩter pa
ctũ · pol licitatõezꝭ · ↄuentõez.ſtipulatõez et ꝓ
miſſionẽ.qe pactũ ẽ duoꝝ vł pluriũ ↄſenſus
ad aliqᷣd dandũ vel facienõ vᷣbis exp̃ſſus · ita
ꝙ vba pmittant᷑ a ꝓmittẽte et ſubſequeter a
recipiete vt dabo tibi dece vt tu vẽdas mihi
libeũ et tu reſpõdes placz.ſʒ ſi recipietis ver

ba p̃mittent᷑ tunc eẽt ſtipulatio vt inſti · ð vᷣ.
obli.in pnꝰ.Dollicitatio vo e ſoliꝰ offere tis

ꝓmiſſio.optet ãt ꝙ ibi ſit pſona pñs cui fiat
pollicitatio·ff.de pac.l.j. NHome ãt ouetõis
gnaliſſmũ·nã et ſcolares in ſcolis et cleri⸗
ci in capło et populꝰ in foꝛo ↄuenire dieunꝰ
vt ibide · ꝓ. ↄuenies · ꝓmiſſio vo referei p̃t vel
ad pollicitationẽ vel ad nudũ pactũ et ſtipu
latione. ff. de edil . edi · ſciendů ·
Nquit vide de ſcõo ſ.ð diuiſiõe pactoꝝ

Circa qð ſcienð ꝙ pactoꝝ qdã fiũt in rẽ

quedã in pſonaz. In rem eſt pactum quotiens
paciſcoꝛ ne petam. In pſonam vero eſt quoti⸗
ens ne petam a pſona. ff.e.idem. S. pactum.
Item pactoꝝ alied eſt cõnentum vt illudò qdᷣ
eſt ex certis verbis expeeſſum et ſub certa fo⸗
ma redactuz· aliud eſt tacitum vt illud qð nõ
eſt factum ſed habetur ęx aliqua lege ſpecia
li ac ſi eſſet factum. vt res conbuctoeis do⸗
mus illate m illã tacite ſũt obligate pignoei
dño domus. Item pactoꝝ qdam ſut vtil ia
q̃dam inutilia. vtilia ſũt padta qᷓ ſunt veſtita
rõne pſonaꝝ et reꝝ et que fiũt iuris oꝛdine·
H eſt ꝙ pſone q̃ paciſcunt' ſe obligare poſſũt
vt res ſup quibꝰ fit pactũ nõ ꝓhibeant᷑ alie
nari a uure et oedo iuris ſeruet᷑ in obligatõe
vt ſupea dictũ ẽ de pſonis rebꝰ et obligatõi⸗
bus.Inutilia ſũt que deficiũt ĩ aliquo iſtoꝛ
pᷣdictoꝛ et G̊ vł apte vt cũ p̃diũ mĩoeis Hie
nat᷑ ſine decreto et ſił ia. ve Randnlerer Pie
aũt ibi fraus multipłr.peimo de pſona ad ꝓ
ſonã vt cũ tutoe emit de bonis pupilli p ĩter
poſitã pſonã ſuo tñ noĩe · Scðo de re ad rẽ vt
cũ q̃s filiofamilias nõ mutuat pecumã quia
ꝓhibet᷑ .ſ aliã re vt ip̃e illa vendita vtat pe
cuma.Tercio ð ↄtractu ad ↄtractũ vt cũ vir
et vxoꝛ ↄſtãte mrimonio nõ donant muicẽ qe
ꝓhiben᷑ ſʒ cã donatõis vendũt · Quarto de
noie ad nomen xvt cũ ille qᷓ ꝓbibet eſſe ptãs
alicuiꝰ teree ſe facit eligi in defenſoꝛe ł ꝓceu
ratoꝛẽ qð idẽ eſt mutato tñ noĩe. Quĩto de fa
cto ad factũ vt cũ q̃s vendit tibi ancillã ſuã
eo pacto ne ꝓſtituas eã in lupanari tu vo po
ſiiſti eã m caupona vt ibi miniſtret qð ẽ mdez
qᷓ;tuʒ ad effectũ. te pactũu rei turpis vł pa
ctũ turpe vł pactũ impoſſibilis rei de inre vł
de facto nullã obligatõez indueit · vt ex · e · c⸗

vltpactũ aũt rei turpis ẽ ſi dicã ꝓmitto tibi

ꝙ ĩterficiã tale· pactũ turpe ẽ pactũ turpiter
ſiue turpi ↄditõe de re licita factiᷣ · vt Pmit⸗
to tibi·x· ſolidos ſi ĩterfeceris talẽ.pactũ im⸗

poſſibile de iure et de facto eſt ſiqs ꝓmittat

ſol ẽ penetrare: impoſſibile ð mre poſſbule
de facto ẽ ſiqs ꝓmittat re ſacrã.poſſibile ſed
ſu b ↄditõe impoſſibile è ſiqs ꝓmittat mihix
ſol idos ſi dedero ſibi ſolẽ · t vo ſit pactu poſ
ſibile de jure et de facto valet · ex · e· c. ij. ſi ãt
ſit poſſibile de iure et impoſſibile de facto ſi
impoſſibilitas ſit ppetua nõ valʒ.ſi ſit tpalis
valet.ſ expectat' donec poſſibilitas adueiat
niſi ſit votra bonos moꝛes · Itẽ pactuz inter

dtrahetes vt dolus p̃ᷣſtet nõ tenet · Hh em̃ eſt

iudicio bone fidei ↄtrariũ.ff.de re:iur̃.otra⸗
ctus · te pactoꝝ alia ſũt nuda alia veſtita
Muda ſut illa q̃ nõ ↄtinet cãm.nulliꝰ em̃ effi
cacie eſt alicuiꝰ rei traditio ſme cã. et etiã di
cunt nuda pacta illa q̃ non veſtiunt aliquo
ſex infra ſeriptozuzʒ et hec pacta nuda nõ ſũt
efficacia ad agendũ vł obliganð licz poſſmt
ad def endendu · Dacta vo veſtita dicunc ſex
modis ſcz re · vbis· lris.dſenſu · coherẽetia con
tractꝰ.et interuẽtu rei · de pᷣmis ꝗq̃tuoe ſunt ex
empla ſupᷣpoſita ti : de obligatõibꝰ ar.iij · de
coheretia dtractꝰ eſt exemplũ tale vedidi do
mũ et in ipᷣa venditõe interueit pactũ ꝙ ego

„

debeã moeari in ip̃a domo vſqʒ; ad annũ · hoc
pactũ ſi ꝓ ſe nudu eſſet nõ valeret· ſʒ qe veſti⸗
tũ eſt coperetia Otractꝰ vł vebitõis valz· de
interuetu rei tale pᷣt exemplu pom ꝓmiñ ali⸗
q̃d dare tibi vt dares vel faceres almò mihi
vñ ſtatim cũ dedero tibi qdð ꝓmi veltitũ erit
pactũ ex ꝓpte mea: et ido interuetu eiꝰ qð de⸗
di tibi es obligatꝰ mihi ad dandũ illõ qð p
miſiſti mibi. vn hmõi pacta veſtita ſũt effica
cia ad obligandũ et ad agendu ꝓba B inſti.
de v. obli te pactoꝝ alia ſũt clara et hoc ſi
ſint ſolemter facta ſùt oĩno ſeruãda. Slia ſut

obſcura vt illa qᷓ poſſunt hr̃e duplicè intelle
ctũ et ̊ ſũt ĩterpᷣtanda ↄtra ꝓferente qe in eꝰ

—

Squit videre de tercio ſcʒ ad quos poe⸗
Irigun' vires pactoꝝ Circa qò ſciend ꝙꝙ;
poeri gunt' ad pſonas illas inter ꝗᷓs ſũt facta
regulariter.poerigunt' etiã ad ꝓſonas alias
in caſibꝰ aliqbꝰ.vn qð ðᷣe ꝙ pacta ĩter alios
acta alijs obeſſe nõ debęet: ex·de trãſac·. veni
ens · ho ven ẽ qñ ſũt oĩno alij· obeſt em et ꝓ⸗
deſt pactũ ꝓcuratoꝛis dño· debitoeis fideiuſ
ſoꝛi:mgr̃i ſocietatis ſocietati · ꝓdeſt ec pactũ
tutoeis pupillo·ſerui dño.filij patri ·et ð his
oĩbꝰ.ff.ð pac·de Pᷣmo.l.vna.et note ᷑ ð ſcõᷣo
l.vlt.et de tercio.l.mgri.de q̃rto.l. tutoees.
de quĩto et ſexto. l . ſi tibi · et · l. ſe · Item pactũ
pdec eſſoeis obligat ſucceſſoꝛẽ ſicẽ pr̃is filiũ ſi
fuerit pactũ vtile eccleſie:ex · de ſo·c.j·.alias
ſecꝰ eſt.ex.de p̃ca:c.ij.: Quartũ ſcz ſupꝑ q̃bꝰ
nõ poſſumꝰ et ſup qbꝰ poſſumꝰ paciſci ptʒ ex

S Wer ea aptiꝰ ꝓferee . ff · e . veteri bꝰ.

ſupᷣdictis in ti:dò ↄtractibꝰ inutilibꝰ rõe reꝝ

Mota tñ h ꝙ multa poſſũ facere ad q̃ ñ poſ
um me aſtri gere pacto· Itẽ pactũ de futura
ſucceſſione nõ tenet niſi de ↄſenſu eiꝰ cuiꝰ eſt
hereditas.C.e.l.inde.Ite nullꝰ paciſci pᷣt ð

rebꝰ alteriꝰ niſi ð volũutate eiꝰ vt ibidẽ.
Sne vide de quito ſczʒ ð effectu pacto

ru. Circa qð ſcienð ꝙ pactoꝝ effectꝰ eſt

vt illõ qð in pactũ deducit obſernet. ex. e.c

et · iij · St licet m leges ex nudo pacto non
oꝛiat᷑ actio vt etiã dictũ e ſup̃ et hetur .ff. e.

iure · gen . J. ſzʒ cũ nulla:niſi in qeuſdã caſibuſ

ſizm tñ ius canonicũ ex nudo pacto et ſimpti⸗
ci vbo aliq̃s efficaciter obligat' et ↄtra eum
actio dat · ex · e· qliter· St ẽ rõ qe cuʒ qͥs vemt
Otra ſimplex verbũ moetaliter peccat.xxij.q
j·pdicandũ. In ſũma igit nota ꝙ ſeruanð eſt
ome pactũ ſi ſit tale qð ſeruari poſſit ſine de⸗
trimto ſalutis eterne vł ſalutis coæpab etſi ſit
licitũ et poſſibile.ſecꝰ ẽ ſi ſit illicitũ et impoſ
ſibile et mhoneſtũ · ex · e · c · vlt · Inde e ꝙ ex pa
cto nõ hzʒ locũ ſucceſſio ĩ ecciĩ a dei ·ex · e.acce
