miſit ſi dualeſceret.et añ ſatiſ factiõzʒ deceſůt
vt ibidẽ· Si etiã in vita ſatiſ facere nõ poſſet
non negare' ei penitecia ſzm hoſti. ſi ſe emda
re ꝓmitteret ſi ad pinguioeẽ foetunã veniret
Qlerici qᷓ contra p̃dicta fecerĩt· ꝓuta ſi contu
macibꝰ pniaʒ ĩ vita dederint · vb pñitentes ĩ
moete:qui diu ſteterũt ↄtumaces et tũc erũt

inopes ſepeliuerit vł ełias eoꝝn acceperint k

rapias eoꝝ pti cipauerit·bñficõ eccleſiaſtico
careãt et oꝛdinis ſin dãnũ ireecupabiliter pa
cian?. ex ·e ſr̃ eo· . vlti .et ſim glo· ibidẽ. et ſe
cũð rodo.loq; ð raptoeibꝰ notoꝛeijs ñ ð ocul
tis ¶ &· h nota ꝙ ↄſiłr punit᷑ p̃do ſicut rap

toæ: p̃do em̃ ðᷣe vnoꝰ q̃ al ios ĩmuſte pᷣdai. vt 4

ſpoliat viatozes· SFlioꝰ ðe miles q̃ qrit vltr a
ſtipediũ ſibi taxatũ.xxiij.q.i.militare et vtri
uſq; hoꝝ ẽ pẽa q̃ et raptoꝛis cuʒ vterqʒ poſſit
dici raptoe vt p̃do dtineat' ſub raptoꝛe ſicut

ſpẽs ſub genere · xv. q.i.ſane. Doteſt ec ſcðᷣm

Sol · et hoſti · pᷣdo dici pᷣlatꝰ qᷓ̃ vt ꝓcuratiẽz ł
ſeruiciũ aliqð impẽdat legato ł alij. plꝰ exi⸗
8 a ſubditis ꝙ ſoluat q̃rès pᷣdã potiꝰ ꝙᷓ ſubſi
diũ in ſubiectis er · de cen · qe pleriqʒ · judex e
ciã ſcðz hoſti · q iurgiũ alienũ reputat pᷣ̃dã ſu
az ðe p̃do⸗C· ad. l. iub . repeti .

¶ Irca terciũ qrit᷑ qd de peincipibꝰ ł alijs

qᷓ de lõga dſuetudĩe ſpoliãt naufra gãteſ

Fs tenent⸗ reſtituere qᷣcqd de ip̃o naufragio
habuerũt ſiue illð ſit captũ de ipᷣo naufragio

ſiue ð mari ſiue ð litoee· ff. incenrui.nau.
ſiq ex naufragio.nec excuſa? a peccato mo⸗
tali qcũq; recipit niſi ea intentiõe recepit. vt

ei reſtitueret cuiꝰ erat.nec aliq̃s excuſat ali⸗

qua ↄſuetudie vł ſtatuto vł p̃cepto.qꝛ hoc ẽ
tra dei p̃ceptũ.leui ·xix.diliges pximũ tuũ
ſiẽ te ipʒʒ et thob.· quecũqʒ oderis tibi fieri
2cEpus vo vk quilibz aliꝰ p̃latꝰ vk ckicꝰ 4
tati crimis pticeps ł ↄſetaneꝰ eſſʒ ðpoĩ debe⸗
ret ar. accu.cũ dilecti Laicꝰ vo niſi ãmoni

t ſati ſfecerit anathematizari dz arxxiiij. q.

ij · illi qᷓ et ex ðᷣ treugis ĩnouaꝰ.Szm vo leges

tenent infra ãnũ ĩ qᷓ̃deuplũ poſt ãnũ vᷣo ĩ ſim
plüũ.ff.ð mnee· rui · nau · l· i. hoc aũt ĩtelligas
niſi ſint nauigia qᷓ exerceãt piratã peauitatez
et tiramd e·b ſint xpᷣiano noie inimca vt in ꝰ
ſti. friderici ad decꝰ.ꝗ. nauigia.· Quid ð peĩ
cipibꝰ ilł qᷓ ↄueĩunt cũ nautis ꝙ eis dent an
nuatim ꝓ ſingłis nauibꝰ ꝑ eoꝝ terminos trã
ſeütibꝰ certã pecune ſummã ꝓ tali abuſu qᷓ⸗
tando· Bñdet roë.ꝙ cũ deberet gratis quita
re q̃cq̃d hac de cã accipiüt tene reſtituere qe
nõ ↄueniũt cũ eis naute ð illa ſpõſiõe ſimpii
citer ſponte· ſed ne ſuſtineant grauioea ·

Irca qrtũ qð ẽ de pedagijſ notat hoſt.ti.

ð cenſi.ꝙ exactõs pedagioꝝ et ſaliãrio⸗
ru et guidagioꝝ ſũt rpeobate n ab ipatoæꝛe ł
rge ł lateranſi ↄſilio ſint oceſſe ł alias ex lõ
giſſima ↄſuetudĩe e nõ extat meõ:ia debite ĩ

troducte · ex · ð vᷣ · ſig: ſup quibuſdã· . pterea
ff.de public:iudic.nec vectigalia:et q̃ alias

ipas recipit niſi ãmonitꝰ ſatiſ faciat et ſecũð
cañ.excõicandꝰ.ex ·.de cen.iunouamꝰ.ſʒ ſim
leges eſt ꝓpetuo exilio dãnandꝰ.C.noua ve
cti. inſtitui nõ poſſe · l. vlti · et qdð dictũ e qð a
rege pᷣt ↄcedi pedagiũ · intel ligit ipᷣe ho · cĩ
de rege romãaoꝝ · Querit aut ho. m ſpecia⸗
li de rege frãtie · vt H habeat ptãtem pedagia
Ocededi: et q̃de ſm aliquos papa reſpondiſſe
videt in Oſili queſtiõe ꝙ ſic ex. qᷣ fi · ſunt le p
venerabile . S. in ſup. TPi aũt hoſti. vide ꝙ& nõ
niſi papa dederit ei eãdez ptãtem ꝗᷓ data e et
impatoꝛi ar.ff.ð̊ oeig·iu· l.ij. S. ðmde . qe dif
ficile.et hĩ pnt B ↄcedere ĩ pmdiciũ ſuoꝝ tã
tũ n exneoꝛx · niſi foete exneos dicas fetõs ſu
os rõne tereitoeij qð ẽ veriꝰ ſm hoſt.jnnoce:
autẽe ex ·ð̊ cen.innouamꝰ.dicit ſimpliciter ꝙ;
reges pñt imponere pedagia noua peccãt tñ
ſi faciut hꝰ ſine inſta cã. Ide dicit bern.ibiò.
et tñ bern· ex · de v. ſig · ſup quibuſ dã.di⸗
cit ꝙ lolꝰ peic s pᷣt ̊ Hatuere ñ ciuitas·C.
noua vect.inſti.nõ poſſe.l.ij.et.nij ·¶ Id hᷣ
nota ſm bern. ſup· c. ſup quibuſoã ꝙ pedagi
a dicunt qᷓ dãtur a trãſeutibꝰ in locis a pem

cipe ↄſtitu. Guidagia dicũt᷑ q̃ dan ꝓ ducatu

p tereã alicuiꝰ vt ꝗqs eat ſecurꝰ.Salmaria que

dantur ꝓ ſale · . vt Pmittãt ſal emere vel ve⸗
dere · Sz nũquid hoc ſine cã ocedere pᷣt ꝛhxE

ray· innuit ꝙ ñ ymo requirit᷑ cã · puta ꝓ defẽ
ſione ſtrate ꝓpublice otra p̃ᷣ̃dones in terea vel
piratas in aq vł ꝓ defeſione fidei et patrie ↄ
tra paganos ł hereticos ł alia cã ↄſiłi iuſta ĩ
quibꝰ caſi bus ſi is q recipit illud facit ꝓpter
qð inſtitutũ e licite et ſine picło ↄſcietie reci

pit illuò.Tdẽ e ſi nõ facit q e pax m terea GB

firmiter ꝓponit ꝙ B faceret ſi neceſſitaſ immi

neret · ar · xij · q:ij:nobis·ad fi· et.ff. locati · et
duc · ex ↄducto·.· ſi vno·et h ĩtelligit ray ·

ſiue ſit nouũ ſiue atiquũ:facit tñ hãc differe⸗

tiã · ſ. ꝓ nouũ nłlatenꝰ e recipiedũ niſi cõſtet
de cã ꝗꝓpter quã e impoſitũ. Intiquũ vo reci
pi pᷣt licʒ ñ poſſit cã maĩfeſte ſciri · dũmõ ↄſci
etia poſſt ꝓbabiliter foꝛmari ꝙ ꝗꝓpter vnã ð̊

cãis pᷣdictis et ab illo qᷓ ↄſtituere potuit oſti

tutũ fuit aliter e rapina et reſtituere tenet· et
ſic induxit antiq̃tas ex · de cen · puenit · et · c.

2 —
T —
—

cum apł9.. ꝓhibemꝰ.loſti.vᷣo credit ꝙ ſi a
peincipe ↄcedat etiã cã nõ expᷣſſa· vl ſi ↄſue⸗
tudo hoc aꝗꝓpbet cuiꝰ nõ extat memoeia ſine
ſcrupulo recipi p̃t. is tñ ꝗ recipit illuò tenet
ſaluare ſoluente i nfra ſun diſtrictum in pſo⸗
nis et rebꝰ zm poſſe ſuũ .qꝛ ꝗpter hmmoi ſolui
ODſueuit pedagiu.et ſi hoc n faciat guiter pec
cat qe etiã ſine pedagio ad hoc teneret. non
tñ ob hoc tenet ad reſtitucõz pedagij niſi cõ
ſtet q hac cã Oceſſum fuit· Licʒ qð plus eſt ad
ſatiſ factiõz integrã teneat ſi in defectu iuſti
cie inueniat.xxiij.q·ij·dñs et.q:v.adðmiſtra⸗

toes· et. C·de appella·.ſi appellacõez . Si em̃

ſnĩa ray· eſſet vera vix aut nuꝙ; ſaluaret aliq̃ſ
recipietiũ pedagia im hoſt. Quid ſi merca
toꝛes alicuiꝰ loci faciũt pactũ de certa pecu
ma ſoluenda ꝓ beſtia alicui dno teree⸗ ita ꝙ;
eos defẽdat · Rñdet hoſti · ꝙ tũc Habet locum
opĩo ray.ar.ex.de cõdi:a ꝓp· verum ſi tñ dñs
metũ intulerit ĩiuſte recipit et oĩo reſtituere

tenet. ff. ꝙ me. ca.metũ. J. ſed licet· nõ tame

tenet hoc pactũ niſi inter eos inter quos eſt
habit ũ.ffið pactis· ſi vnꝰ..ante oĩa·. ꝙ ſi ta
lis nõ faciat illud qðð ꝓmiſit nec illi merca⸗

toees ei fidẽ ſzuare tenet.ex.̊ mreiurã· pue
nit. i ?· Quid ſiqſ postare faciat neccia ad v⸗

ſuz vite ſue et familie uũquid ꝓ eis teᷣ pa⸗

giũ dare et videt ꝙ ſic ge ita tenet ↄſuetudo

Sed ſm hoſti · Oſuetudo tab eſt ireõnabil et
ſic nõ eſt teneda ex · de Oſue · c. fi · et ↄuenit cũ

eo bern · ex ·ð v.ſig.ſup quibuſdã.nec obſtat

ff.de publi.nec ſi publicanꝰ.o.fi.qꝛ illud ĩ⸗
telligit' de his qᷓ cauſa mercimonij· deferun⸗
vt ſequitur · nam in his tribuit ius cõſuetudo
cuiꝰ nõ extat memoeia.C. ð vecti:et omiſ.o.
ad fi. et ſiqs ↄtrauenerit m leges decapita⸗
ri debet · vt dicit lex ibidẽ exp̃ſſe · l. vt ſi Puin
cialesdicit tñ lex ãtiꝗᷓ:q; pᷣſes hec publicão
ſignificare debet per lras manu publica ſcri
ptas reꝝ qntitatẽ ↄtinetes et ſi plꝰ poetaret
ulð ↄmitti.ff.de pub.et vect. ſi publicano.

G. i ·Sz nuũqd laycꝰ ſime peccato pedagium

exigere pᷣt a clerico cũ G ius ha beat a xemci⸗
pe layco · Hñdet hoſti · ꝙ non q nullꝰ lapcꝰ
ptãtem habet in eccleſiaſtic rebꝰ ex. de olti ·
eccia·et multommꝰ in pſonis⸗ Nũquid xp̃i⸗
ani tenetur pedagium ſoluere ſaracenis. ih
ray · dicit ꝙ ſic du tame ipᷣos trãſeũtes defen⸗
dant ˖ nã et hoſti eſt fides ſeruãda · xxij.q.nij.

innocentes ·et xxiij ·q:i ·noli.et hoc důmodo

illuc tpe gueree nõ vadant nec merces ꝓhi⸗
bitas deferãt.alias ſi hoc faceret vt pumiren

tur iu quo deliquiſſent eis iniungendum eſſʒ

vt poneret illð ſcʒ pedagiũ in redeptioneẽ ca
ptinoꝝ vł in ſubſidiũ fidei xpᷣiae vb ipmet
in eodẽ ſubſidio expenderẽèt ſi ad hoc idonei
eſſent. Fllegat eỹ · de voto magne et. e. qð ſu
per his· ſim ray .· tñ nolũt hanc peniten⸗
ciã recipe non credit roð· ꝙ ſint ad eã cogen
di pcipue dũmodo velint alias penitere.·
Secundum autem ho. criſtiam non tenentnur
ad illam ſolutionem quia criſtiani non ſub
ſunt ſaracenis ſi tamen volunt habere com⸗
moditatem teree ſaracenoeum opoetet quod

ſoluãt qe nec alias eoꝝ trãſitũ ſuſtinerẽt · Ro
doñn. vero dicit ꝙ xpᷣiani ten en⸗ a8 15 rde pPa⸗
cti ſi ĩteruenit et etiã rõe ſtatuti · cũ em ſarace
ni ſint in ptãte ſtatuedi et dnandi i tereis q8
tenet nõ ſunt ſpoliãdi alicꝰ peꝛiuate ꝓſone au
toeitate. vñ nõ ſunt ſpoliãdi ſiue defraudadi
pedagijs ꝓ aliquẽ xpi anũ trãſeutem ꝓ tereazʒ
eoꝛz · Ro B nota ſm ray· et hoſti . ; vbicü⸗
q; quis exigit miuſtũ pedagiũ:et vbicũqʒ; qͥs
trãſiens negat mſtũ vł fraudat ipᷣm tenet q⸗
libet reſtituere ei a quo extoeſit b que frauòa
uit vb heredi eiꝰ ſi muemat᷑.aut erit in pias
cauſas cũ ↄſilio eccleſie erogãdũ · xiij. q: vj·
ſi res aliena· Ite dicit ray · ꝙ ſi recipiẽs pe⸗
dagium nẽ ſernet illð qað debet vb etiã ſi nõ
recipiat iuſte tranſeutes nõ tenẽtur illð dare
et ſi x mẽdatiũ ſubtrahãt furtiue licʒ peccent
ſalte vemaliter in medactio.tñ reſtituere non
tenetur · Item dicit roð: ꝙ ſiqs furti pedagiũᷣ
aſpoꝛtauerit vł omiſerit furtũ vł aliud ſibe ſu
P qbꝰ ẽ pena ſtatuta.nõ debet ſibi miugi in
Foeo pñiali ꝙ ſoluat hmoi penã: niſi tunc de
mũ cuù in foeo iudiciali fuerit ↄdenatꝰ ſ ſuk⸗
ficit ꝙ intereſſe ſoluat. St ſi intulit iniuriã að
arbitriũ bõi viri ſatiſ faciat
SEdqui videre de qnto. ſ. de queſtis et tal
lijs et ſibibꝰ qᷓs dni exigũt a ſubditis ſci⸗
end ergo hm ray. ti · de rapto . et holſti · ti · de e
mu.ec · ꝙ regłariter dñs petere non debet a
ſubditis miſi ea de qbꝰ inter eũ vl eiꝰ ãteceſ
ſoees vł ipᷣos vł eoũ ãteceſſoees plane bõa
fide ſine dolo et coactiõe ↄuenit ð his ſolent
fleri inſtrumenta· oĩa ergo ab micõ impoſita
dũ tñ nõ ſint turpia vel ↄtra deũ pñt peti et
debét ſolui qe quilibet in traditiõe rei ſue le⸗
gem quã vult ponere p̃t ey·de pac · ãtigonus
et qcqd ſubdit? de his · l. q ſunt certa ſine do
mini volũtate ſubtrahberet diminueret vb ce⸗
laret ſcieter ſitut fur reſtituere tenere. et ide
intellige m roð:ſi nõ extet inſtrumtũ·ẽ tñ ã

tiꝗᷓ et certa tallia a tpe cuiꝰ nõ extat memoei

a:et ſcitᷣ b ꝓhabiliter credit ꝙ ab micõ fue
rit impoſita iuſta ð cã ita tñ ſzm ray· cet ip̃e
dns opleat ſiquid ex illa cã vel inſtitucõe ↄ⸗
plere debeat. e tñ ponit᷑ in inſtrumto in⸗
befinite collecta tallia vł hmoi debet intel
ligi ꝙ dʒ ec moderate petere iſpectiſ onerib⸗
et facultatibꝰ ſubditoꝝ ex · de cen · cuz apkꝰ
et idem credit roëſi ↄotineat m mſtrumento
vb etiã ſi ſit cõſuetudo talis ſme ſcripto:.ꝙ ta
lia facere poſſit ad placitũ ſuũ.t ſi ð hoc òo
minꝰ habeat ↄſcietiã ĩiduca ad reſtitucõzʒ fa
ciẽdaz · Si autẽ accepit dũs vltra ↄueta et ſta
tuta inter eũ et ſubòitos eiꝰ.aliqᷓ ſponte obla
ta nulla frau adhibita b minis vbł coactiõe
in directa. reſtitue nõ tenet.i.q:ij. placuit.
et· c. ꝙᷓ ꝓpio Exactio ĩidieecta enſer h eis iuſtici
am ne garet b eos nõ defederet ſzm ꝙ deberz
vt ſic ab eis aliqd extoe ꝗret. vb eis inſinuari
faceret ꝙ; ab ip̃is aliqd habere vellet. Si tñ
ex aliqbus circũſtancijs a ꝓpareret reſtitucõ
impoſſibilis vł multũ difficilis. ſatis videt
ꝙ oſuli poſſet his dñis ꝙ in recõpenſationez
remitteret ſubditis · omumter cũ oſenſu eoꝝ

et libera volũtate· aliqᷓm huitutem vł ãnunaz
pᷣſtacõzʒ ĩ ꝓpetuun vł ad tepꝰ ita ꝙ videre eis
pꝓleniſſime ſatiſ factũ.vł etiã ꝙ facerent in re
miſſione illoꝝ quibꝰ teneban' aliqð hoſpita⸗
le vb aliqð opꝰ ſibe pietatis cũ oſenſu tñ eo⸗
rundẽ vbi pt reqri · Et hoc debet intelligi ni
ſi iuſta cã ipᷣm dñm ad talẽe exactionem faciẽ⸗
dam inducat · Sũt em quledã cãe iuſte · vna ꝓ
defenſione patrie cũſ.inuadit ab hoſtibꝰ im
iuſte . ex · de emu · ec · puenic · Flia ẽ ſi domiꝰ
vult ire ad exercitũ indictũ ab eccleſia vel a
peincipe ↄtra hereticos vel paganos nec de
ſuo ſine Sui dãno expeſas facere poſſet· terci⸗
a ſi dñs in guerꝛa vb in bello iuſto ex pte e⸗
ius ſit ab hoſtibꝰ captꝰ.nec de ſuo redepcõz
ſine Sui dãno ſoluere poſſit.quarta ſi vult ad
peincipem ire ꝓ peiuilegio ſpealis ꝓtectõis
ꝓ ſe et ſuis ſubditis obtinenòo.nec pᷣt de ſuo
facere expenſas ſme gui dãno · Deo his cãis
et aliſ ſikibꝰ emergẽtibꝰ dominus a ſuboiiſ
auxiliũ petere pᷣt:dũ tñ ſy moderate et nõ cũ
eoꝝ guamie et cũ caritate nõ ex violentia pe⸗
tat· x· q:iij . vnio:circa mediũ.et ex ·ð cen. cũ
apbꝰ.. ꝓhibemꝰ.ſjm ray. Scdm etiã roð.cãe
pᷣter pdictas alicubi vſitate et a peobate ſuůt
qn dns filiũ militez facit vel fil iã nuptu tra
dit vl feudũ ſuũ releuat vb nouũ comꝑat· hu
iuſmodi em reſpiciuüt modũ ſubditoꝝ qe ex
talibꝰ dñns fit potẽetioe vł ditioe ac ꝓ hoc par
cere pᷣt ſubditis pluſeq; ante · Et ideo videt᷑ q;
ꝓ talibꝰ poſſit accipe a ſubditiſ vbi e oſuetũ
vb oↄſtitutũ · dũ tñ accipiat moderate m roð;
Si aũuũt dñs velit ad aleas ludere vb vltra vi⸗

res ad vaitate ĩ veſtibꝰ hoſpitibus et ſibibus

expedere nõ dz ꝗgpter Hmoi exigere· qð ſi fece
rit tenet reſtituere· Et idẽ e ſi captꝰ ĩ bello m
iuſto exigat totã redẽpcõz vb ꝓtem quã hoſti
bꝰ ſoluit ſm rap · Bich.vo cca tall ias qᷓs im
ponũt dñni de nouo ſubditis ſuis diſti guit ſic
ſ. q ſubditi aut ſunt ſzui aut liberi. ſi ſerui do
mini ſimpliciter poſſunt eis de nouo tallias ĩ
ponere etiã ſi nõ vergãt niſi ĩ bonũ dnñnoꝝ ip

ſon et ſz ui tenetur eis obedire qe ſzuꝰ et res

eiꝰ ſunt poſſeſno dmvñ ph̊ᷣꝰ peimo politico⸗
rum dicit ꝙ ſuus ẽ res poſſeſſa:.et ido ſi fugi
unt dñm debent rellitui ſibi ex · de Huis nõ oe
dinã · de uoꝛz. Si aũt ſint liberi. ſta ꝙ dñs
dominet᷑ politice aut dñs ille eſt rex vł pein⸗
ceps aut dñs inferioe.ſi peimo mõ pᷣ̃t autoei⸗
tate ſua ꝓ vtilitate bõi cõis de nouo tallias
ſuiſ ſubditiſ imponere ↄpẽſata ſubditoꝝ facł

tate et negocij q; ẽ ꝓ bono cõi qualitate er

quantitate.ff.de ꝓub·et vecti :vectigalia.qð
debet mtelligi niſi facłtat eſ ſufficiãt regi vł
peinciꝑi ꝓ boi cõis ꝓmotiõe et defenſiõe . Si
autẽè ille tallie ĩ nullo ſint ad vtilitatez boni
cõis nec rex nec peinceps tpalis pᷣt eas ð no

uo ĩponere. t ſi eas impoĩit ſubditi ñ tene o⸗

bedire quia ptãtis ſue limites exit. Si aũᷣt ſit
inferioe non poteſt de nouo ſubditis tallias
imponeꝛe.t ſi impõit cũ exeat limites ptãtis
ſue · ſubditi nõ tenen obedire · maxime quan⸗

do ſine oſenſu regis vel pemcipis imponunꝰ?

et ho ẽ exp̃ſſum ex· ð cen· innouamꝰ Ett ſiquis

dera fecerit et ammonitꝰ non deſtiterit donec
ſatiſ fecerit cõione careat xpᷣiana vt ibidẽ dðe
et e · de v. ſig · ſup quiquſ ð et.C.noua vecti.
inſi.ñ poſſe ·:l:ij:iij:et niij ?«¶ Sed tra ſupꝑ iꝰ
MNRachei · vn⸗/ ergo lben ſunt kilij · dicit glo·
ꝙ liberi ſunt fitij resis i oĩ regno multoma⸗
Sis ſũt hiberi filij illius regis ſub qꝰ ſunt oĩa
regna:ergo videtc q; xpᷣᷣiam. æc· filios re⸗
gni vocat xpᷣianos illoſq̃ reliqrũt oĩa tpalia
Pter xpᷣm· tales em̃ nõ tenent ad aliq̃s exa⸗
ctiones tpales · Deo altera pte obicit illð
i.pe:ij.hGui eſtote ſubditi dñis · nõ tm̃ hbõis et
modeſtis ſ eẽ diſcoł · ergo·ecc̃ · aut loq̃t ð̊
ſubditis huis · aut ſi loquit ð̊ ſubditis liberiſ
intelligẽdũ eſt ꝙ debet eis eſſe ſubditi in his
ad qᷓ ptãs eoꝝ ſe extẽdit ſzm rich·¶ Sciẽdum
etiã ſzm ric;.ꝙ aliqñ tallie q̃ de nono impo⸗
nũt ſũt directe ad vtilitatẽ bõi cõis · puta qñ
fiũt ꝓ defeſiõe fidei ł regni:ł ꝓ refectiõe põ
tiũ b viarũ ·qñqʒ aũt ĩdirecte et ñ ſta aꝑte · vt
cũ aliqᷓ iniuria ĩfert regi er ſnũ regnuzꝓuta

qe ab aduerſarijs detinet captiuꝰ eius frater

filiꝰ vł ꝓximꝰ.vbł aliqᷓ terea q de nouo eſt de
uoluta ad regẽ poſſdet violenter ab aduer⸗
ſarijs de facto·et rex ĩponit ſubditis tallias
p ꝗs ius ſnũ recupare poſſit.tũc ille redũdãt
in bonũ ſubditoꝛꝝ · qꝛ cum rex viriliter impu
gnat aduerſarios tereã ſibi de iure debitaz e⸗
ripiẽdo· vł fratre ſuũ b dſangneũ iniuſte de⸗
tetũ liberãdo·ex hꝰ ipᷣe magiſ honoe alet ab
aduerſanijſ timet:et pꝑ oñs eiꝰ ſubditi fideleſ
gandẽt ·et ſua bõa ſecuriꝰ poſſident.et in ma
ꝛoei habent honoee:et ſunt ĩ melioei ↄdicõe
Vñ ĩ tali caũ ſi ad hoc nõ ſufficiãt facłtates
regis pᷣt a ſubditis etiã liberis aceipere auxi⸗
liut moderatũ.conpenſata negotij qualitate
et viilitate et ſaubditoeum facultate· videtur
tamẽ ꝙ negocõ expedito:ſi regis facł tates
abundãter augeãtur. et aliq̃ Duitates nimis
notabiliter ſint grauate· rex eis ſubuenire de
bet· ſm exigẽtiã et ꝗpoetiõz ſicut ei ſubuene⸗
rũt in ſua neceſſitate· cũ em̃ caput egrotat ei
mẽbea alia ſũmiſtrat et ſiłr ecoõnerſo caput a
lijs mẽbeis · Sciẽð etiam ꝙ qe facłtates re
gu ſunt eis date ꝓpter ꝓmocionẽ et defẽſiõz
ↄmuis vtil itatis ſi facłtates regis ſufficiant

ꝓ defeſione regni vbł fidei · ñ debet eẽ in illo

caũ ſubditos talliare.nõ tñ ẽ dicendũ facłta
tes regis ſufficere qñ ñ pᷣt regnũ ł fidẽ defen
dere · miſi ita ſe depaupet ꝙ nichil ſibi remaẽ
at ĩ theſauro qꝰ ſe iuuare poſſet.ſi iten infra

beeue tepꝰ ab alijs aduerſarijs ĩuadere. ma
xime ſi młtos habeat inſidiatoees ·tali eĩ regi

neceſſariꝰ è theſaurꝰ pecuĩe.qe aduerſarij ſci
entes eũ ſic eſſe munitũ magis timẽt eũ·et ex
ↄſeqnti mag pacifice poſſidet regnũ ſuũ.licʒ
multoplꝰ valeret ſibi theſauriſare amoeẽ ſub

ditoꝛ ꝙ argẽtuʒ et aurũ· Gᷓ; rich · Quid gꝰ* ð̊

mil itibꝰ ilł qui cũ violẽtia faciũt ĩ caſtris ſu

is tallias ſemel et bis et quotiens videt eis
nũc plꝰ nũc minꝰ.Hñndet Hholti · ꝙ taleſ ſunt p
dones et raptoꝛes et tenet ad reſtitucõzʒ. nec

aliq̃ ↄſuetudo ſiue abuſꝰ excuſat eos · cuz em̃

incerta ſit oſuetudo quã allegãt:qe nũc plus

—

nũe minꝰ. nõ habz locu oſuetudo· maxie ſi cũ
violetia fiat ar.ĩ autẽ·de indi. S. furtiue quo⸗
q; res ·¶ Quid ſi fiat ſtatutũ ꝙ det aliqᷣd cer
tũ · Rñdet hoſti.ꝙ vʒ ſi fiat de cõi ðſenſu ipſo
eũ ſubdito' · ¶ Quid ſi detur alicui peiuile⸗
giũ ꝙ ñ teneatur ad dãdũ collectam ilł caſi
bᷣꝰ inꝗbus atłij cõiter aſtriĩgũt. Rñdet hoſti ·
ꝙ nõ valet etiã ſi ↄſentiãt vicini/C. decurio⸗
mbꝰ.vacuatis· li.x·Quid ð dñis illis qui
vtunt᷑ tali Oſuetudine in hominibꝰ ſuis.ꝙ ð
mobilibꝰ eoꝝ capiũᷣt q̃ntũ et qñ volũt: et cũ
ſuſpicãtur eos velle tranſire ad aliũ locũ om
nino ſpoliãt eos · Gñdet roð · ꝙ ſi certuz ſit ꝙꝙ;
ab ĩicõ fuerit ĩpoĩtũ onꝰ tłe teree ſñ malicia
et fraude · vide tolerari poſſe ꝙ intãtũ vtan
hmoi ↄſtitucõe ꝙ; nõ guet ſubditos vltra mo
dũ aut ſtãtes aut recedẽtes · et ꝙ dñiñ tenen
tur ad reſtitucõzʒ taliter receptoꝝ · Si aut nõ
ſit certũ aut ſi credat ꝙ nõ fnerit ab inicõ le
gitie inſtitutũ.hm̃oi ſpoliatõnes ipᷣo genere
facte ſunt male.et faciẽtes eas tenen ad re⸗
ſtitucõz · In h tñ caũ et ſiłibꝰ qᷓ tolerãtur ab
eccleſia ꝓ eo ꝙ pᷣt eſſe ibi dubitatio aliq̃ ð iu
re ł factò.nõ e abſolutio ſimpliciter denegã
da ſ e faciẽda · tñ cũ q̃dã dubitacõne ſic.· Ib
ſol uo te de hoc inq̃ntũ poſſuzʒ.ſʒ timeo vł cere
do ꝙ nõ ſufficiat tibi ad ſalute niſi te aliter
habueris in hoc caũ·hec roð· Quid ð illis
q̃ emũt pᷣ̃poſituras ſeculares vbi nõ ſunt red⸗
ditꝰ ſʒ ſole exactiões et munera et ſzʒuicia que

recipiũt hm̃oi pᷣpoſiti ·nũquid talia reſlituere

tene et ſi cogũtur a dñis hmor officia exer⸗
cere · nũquid tenet' potiꝰ oĩa ſua dimittere q;
in hoc obedire · Et qd de dñis qᷓ vendũt hm̃oi
officia exercè ſñ pctõ moꝛtali.ðbẽt potiꝰ oĩa
mala tolerare ꝙᷓ ea aſſumere· et peccãt moeta
liter quociẽs accipiũt munera ꝓpter faciẽdaʒz
Sratiã alicui in pᷣindiciũ alteriꝰ.aut ſi minis
et tereoeibꝰ aliqd extoeqant · aut ſi quoſdam
Suẽt vt alij timetes eis ſeruiãt ne talia patiã

tur:tenentur ad reſtitu cõz oĩm taliũ ſi poſſint

nec ſunt aliter abſoluẽdi .· Dñi vo q ppoſitu
ras vẽdũt aut alios ad emendũ cogut guiter
peccãt: cũ gtis eas ↄmittere deberet exquo
nõ ſu nt ib iuſti redditꝰ aut ꝓuẽtꝰ. et tenet

ad intereſſe ilł qᷓ ꝓ hmoi p̃poſituras ſunt tali

ter ſpoliati · et hoc e veru de ib p̃poſitis qui

reddũt wura · ¶ De bedell aũt mĩoeibꝰ quoeũ

officiũ ẽ tantũ citare vł exequi indicata vel
mãdata maioꝝ · tenedũ eſt qð dicit' mfra de
officialibꝰ.ti · lxxviij·ar.vj .¶¶ Sʒ nũq̃d dñis
licet accipe mutuũ ab hm̃ci officialibꝰ.vt ip
ſi dũ ſunt in officijs tantũdẽ accipiãt a ſubdi

tis H ſzm tho· in q̃dã epiſtola ſi cłes hoc pa
cto mutuet vt accipiãt officiũ.tale pactũ eſt
vſurariũ.vũ tene' reſignare officiũ taliter ac
quiſitũ. Si aũt det' eis gratis officiũ:et poſte

a recipiat ab eis mutun.h“ ſine peccato fie⸗
ri poſſet ·¶ Quid ð hominibꝰ alicꝰ mlitis.q̃

cuù haberẽt vſurariũ in quodaz nemoze.· dñs
ſaꝰ abſtulit eis · nuquid tenetur reſtituere · Zi
quis eciam eis aliquid auferat. nunquid ſuf⸗
ficit ſi ille ſatiſ faciat domino eoꝛum · cum

pᷣpoſituras· Gñdet roð ·ꝙ ſi nõ poſſunt himoi

ille dñs hac vta oſuetudĩe. ſ. ꝙ de bõis eo⸗
rũ accipiat quãtũ et qñ vult.Hñnñdet roð ꝙ ſi
ſint vere ſerui · totũ hoc fieri p̃t · ſi aut ſint hui
de coꝛpe qꝗᷓles ſũt ĩ frãtia qdã hui eccleſiaruzʒ
et quozũdã nobilmũ· dñs hoc facere nõ pᷣt· et
imł tomagis h̊ ñ p̃t ſiñ ſint alias ſui. niſ ĩ tĩ
ꝙ dñs eoꝝ pᷣt ð ↄſuetudĩe ꝗᷓntũ et qñ vult ð
bõis eoꝝ cape· et ĩ hmoi reſtrigi debz tab ab⸗
uſus potiꝰ ꝙ ̃ axari · Quið ð militibꝰ nũqᷣd
rtine pñt emedas qs leuãt ſim ↄſuetudĩez ſuã
et aſſiſias terre ab ilb inter quos iudicãt · et
ab ill ꝗᷓ foeeſtis ſuis de offeſis delĩquũt:cũ
pena ſit mto maioæ dãno illato · & ſzm roð
tã militeſ ꝙᷓ pſone eccleſiaſtice emedas q̃s le
uãt ſm ↄſuetudĩez legitimã et iudiciuz regis
poſſuut retinere ſine peccato· qñ ſubẽ cã et ſʒ
nat iuris oedo. nec e coerupta ĩtẽtio vt ſcz fa
ciãt q̊ ñ ꝓpter auaritiã ſ̊ ꝗpter iuſtitiã.. Nec
ohſtat ꝙ pẽa ſit maioz dãno·qe pene hmoi ñ
cm̃ ꝗpter interſſe · ſ ec ꝗꝓpter arceda cmĩa ſunt
ſtatute · ſunt tñ tpande pęeſatis negotioꝝ et ꝓ
ſonarũ circuſtãtijs qe cłpa e ꝓſeqᷓ totã cłpazʒ
vñ nõ debet habene miicibꝰ laxari maxie in
hac ꝓte mim ↄſilio aĩe· lſecuriꝰ tñ eſſet hmoꝛ pe⸗

nas in pios vſus ↄuertere inqntũ ſcʒ excedũt

damnum illatum.

Equit videre de· vj · ſ.de rapinis et ð dã

mn qᷓ fit ĩ guereis: et cca hoc q̃rũt᷑ pła

ſ.qͥd de dominis ilł ꝗᷓ guereas ad inuicẽ ha⸗

betes vterqʒ paupes et ruſticos alteriꝰ ſpoli
ant capiũt mcarcerãt:et crutiatibꝰ vb redime

re ſe cogunt vł miſerabiliter expirare · PBñdet

ray. ti ·de rapto· et hoſti · ti · de pe/ et re · ꝙ& mi
les habes mſtũ bellũ ↄtra alin militez licite
facit ſuũ qcq̃d ab hoſte capit.b ab auxiliatoei

bꝰ eiꝰ.ſiue a ſabditis ſuis ſiue ab alijs. quo⸗

ulſq; m ↄſcietiã ſit ei ſatiſ factũ ð oĩ dãno da
to minſto et laboæe et operis ſuis et ſuoꝝ ho
minũ. p? donec ipᷣe hoſtis offerat ſius b velit
ſatiſ facere ſibi di.i.ius getiũ:et.xxiij·q.vij· ſi
de rebꝰ.ſubditos aũt illos qᷓ deũ plꝰ ꝙ Boõieſ
timẽtes nolũut dno ſuo in bello illicito impẽ⸗
dere auxiliũ ↄſiliũ vel fanoæc᷑. nullatenꝰ de⸗
bet in aliquo dãnificare pea em̃ actoees ſuoſ
debet tenere · Zec e vlteriꝰ ꝓtraheda ꝙᷓ cłpa
ex.de his q fi ·a ma:par·ca:qſiuit·et.i.q:iij.

c. i Quid ſi habes inſtũ bellũ fecerit ĩcoedia
vel effracturas · vł extirpauerit arboꝛes vel

vineas m terea ꝗꝓpeia ſui aduerſarij ł Hoĩm e
lus: nuũquiò ꝓ his tenebi in aliquo⸗GBñdet
roð. ꝙ de ilb danis n tenebit᷑ qᷓ bõa fide intu
lit· aut a qᷓbꝰ abſtinere ↄmode nõ potuit ſzm
induſtriã et ↄſuetudine bõa fide pugnãtium.
Si aũt aĩo craſſandi et malicioſe ea intulit cũ
alias poſſet ↄnode ſibi oſulereteneb it et O
pPeſabunt illa dãna cũ dãnis datis ſibi et ho

mimbꝰ ſuis vſq; ad ocureetes qᷓntitates· et dð

eo qð ſuꝑ exercuerit tenebit' ſatiſfacere illis
quos damficanit. Quid de eo ꝗqᷓ mouit iniu
ſte bellũ.nuquid tenebit de ommibꝰ dãnis a
ſe vb ſuis illatis aduerſario ſuo et homibꝰ ei
us · Beſpondet roð. ꝙ; ſic· NHunquid etiam ta
teneby Hhomibꝰ ꝗꝓpenſ dãnis illatis eis ab ad
uerſario ſuo et hoĩbꝰ eiꝰ.duz ille aduerſariꝰ

3

inſte rebellat. Rñdet roò ꝙ ſic. niſi etiã poĩeſ

eiꝰ mala fide iuuerit eu:·tũc em ñ hñt otra eun
actiõzʒ cũ nullꝰ ex cłpa ſua ↄſeqᷓ debeat actio
ne · hoc ẽ verum ſecundum aliquos in fozo 9
tẽtiolſo·ſi tñ iuuerint eum ad hoc inducti eiꝰ
Oſilio b timoee ł coactiõe ł quolibet alio mõ
alias non facturi.tene eis ad reſtitucõg ĩ fo⸗
ro pmali·qe qui dat oceaſione dãmi dãnũ de
diſſe vide· MHobib aũ̃t ille qui iuſte pugnat ſe
cundũ rod.nõ tene hommibꝰ ſuis de dãnis
que paſſi ſunt ab aduerſarijs· cum et ipſi et ſe
et ſua ꝓ domino ſuo exponere teneant. non
tene mꝙᷓ niſi fuerit ĩ culpa eos negligenter
def endedo · De hac materia dicit inno. ex · ð
jureiurã .ſupꝑ·c·ſieut ꝙ vocati ad iuſtũ bellũ
Habent actiõz mãdati Otra vocantem niſi ex
debito tenean'. vb niſi ex cã pietatis ł huma⸗
nitatis vł paretele faciãt.xxiij.q:iij.nõ infe⸗
rẽda · Vocati vero ad bellũ miuſtũ nunꝙ; ha
bent ↄotra vocãtem actionẽ mandati vel aliã
adimpendia vel damna ↄtingeétia occaſione
dicte vocationis vb mandati.qe in re turpi ñ
Otrahit obligacõ.ff. mandati.ſi mandauero
:qui edẽ ¶ Quid ſi duo nobiles ↄponãt ſu⸗
per guerea ſua·nunqd poſſunt oponere vb trã
ſire ſupꝑ dãnis datis hominibꝰ ſuiſ nulla reſti
tucõe facta illis· Rndet roð .ꝙ ſic ſi fiat hoc
de ↄſenſu dãmficatoꝝ · alias ille qui bellum
mouit iniuſte· non poteſt per ſuam ↄpoſitiõezʒ
peeiudicare homimbꝰ ſuis qᷓn ip̃e ð ꝗꝓpeio te
neatur eis ſatiſfacere de dãnis ſuis: niſi et ip
ſi pariter cũ eo fuerit ĩ cłꝑa vt dictũ e.ĩ q ca
ſu etſi nõ tenetur eis in aliquo in foeo dtenti
oſo·ꝓ eo ꝙ pticipauerũt ei in crimine ſciẽter
in foꝛo tamen peniteciali ſi H fecerũt ad ſuazʒ
ꝓſuaſionẽ aliter nõ facturi tene. Qui autẽ ha
bent iunſtum bellů non debẽt cum aduerſario
ↄponere cũ pᷣindicõ hoĩm ſuoꝝx · ̊ vel ip̃e de
bet eis redoere dãna ipſis illata· vł ꝓcurare
ꝙ ab aduerſario reddantur. hoc tamen intel⸗
lige de illis danis que paſſi ſunt in incendijs
et rapinis rerum ſuaruz; · De expenſis autẽ qs
fecerunt ad exercitum veniedo vel ibi moeã⸗

do. ſatis ſolent dñi ↄponere illud diſſimilare

ꝓpeia autoæitate · Quod etiam de peiuatis dã
nis ocedi poteſt ſi ipſi domini viderint ex cã
ꝓbabiili ea potiꝰ remittẽda eſſe· qᷓ; modo pa
cis carere:et pericula belloꝝ incureere. Et cũ
in hoc caſu domini gerãt vtiliter negotiũ ſu⸗
bditoeum tal iter oponendo · ſubditi debet ra
tum habere. SBed etſi ab inicio ↄtradicant ne
compoñnicio fiat niſi refuſis ſibi damnis ſi ex
iuſta cauſa domini viderint expedire · poſſũt
a bellando deſiſtere ˖ licet foete non poſſent
damna illata quitare·qe ſicut penes peinci⸗
pes ẽ autoertas bellum mouendi ita et auto⸗
ritas deſiſtedi·G̊ roð · Deedictis ↄcoedat ho⸗
ſti · dices ꝓ ſi inter duos milites b peincipes
fuerit guerea iniuſta·et hinc inde damna me⸗
ta illata:et poſtea pax inter eos ſit facta et
damna hinc inde data remiſſa.non videtur H
remiſſio ad homimes et validioees vtriuſqz
extendenda. niſi de conſenſu eozundem ſit fa
cta ar· C. ð trãſac· l.i et e: de maio· et ob · c.

E☛

fi. vł niſi foeſan aliter ꝓax haberi ñ poſſit ibi

qᷣdẽ vtiliter gerit negociũ vtriuſq; pPtil. et ſic

ĩtelligi p̃t· ff .· ð pac · Ouetio·aliter ñ poſſũ ius
remittere hõis mei:cum nec poſſim ab eo tan

tundem extoequere ſine rapina-
gqtur videre ð · vij· ſcz ill qᷓ ſequũtur ra⸗
ptoees ad pᷣdã capiẽdã vl ip̃os maioees
ad rapieduz inducũt · Et dicit ray. ꝙ ſeqntes
ſcieter raptozes.vł ignoeãter poſtea tñ ſcien⸗
ter eos ad rapiẽdũ iuuãtes et ipᷣos ad h qꝰ⸗
quoꝰ ĩducẽtes · ſi ſciãt vł credant illos ꝓprer
eoꝝ ſeqlã ſiue coepale auxiliũ b inductionez
ſuã feciſſe rapinã aliter nõ facturos · quilibzʒ
tab in ſolidũ tenet·i.de toto dãno:alias nõ
tenentur niſi de his ꝗqᷓ inde loabuerunt.et de
omni dãno qð ip̃i vł aliqͥ ð familia ſua fece⸗
rũt directe vł occaſionaliter·ar:ad hãc diſti⸗
cti õʒ ey.de ſen· et re ·iudi:c.i · et · ij · de eta et
q̃li.tuã:et ð ſen. ex· inter alia:hec richet cõ
uenit cũ eo hoſti · ti · ð pe · et re. Et addit ibið
ꝙ ſi credãt ꝙ etiã ſme adiutoꝛio ſuo vł ĩſtiga
tiõe dãnũ feciſſent ñ tñ tm tenẽ ad ið qðð ꝓba
biliter credũt eoſ plꝰ feciſſe ꝓpter ſuũ auxiliũ
vb inſtigacõez. Qd aũt dixit ð his ꝗ tenẽtur
inſolidi.intelligas etiã ð̊ hijs qᷓ defedũt ip⸗
ſos raptoees in ereoæe ſuo· et recipiũt eos in
caſtris ſuis·ſez ꝙ teuet' inſolidũ . qñ ꝓpter ð̊
fenſiõz vł receptiõzʒ hmoi · impediũt' dãnifi⸗
cati recupare dãna·. Idẽ etiã ĩtellige ð ilł aꝰ
rum noiĩie fit rapina. ſi ipᷣi peiꝰ ꝙ rapina fie⸗

ret eã fieri mãdauerũt:ł qð noĩie eoꝝ geſtũ ẽ

poſtea ratũ habuerunt · xj· q· iij · ꝗᷓ dſentit · et
duobꝰ.c. ſe.et ex ·ð reſti · cũ ad ſedẽ · G ray·.

et idẽ dicit hoſt· ¶ Quid ſi peĩicipalis vł etiã

vnꝰ eoꝝ qᷓ tenet᷑ inſolidũ ſatiſ fecit ð toto dã
no. nũquid ceteri liberãtur qꝰ ad ip̃ᷣm dãnuz
vb intereſſe . Rñndet ray · ꝙ liberãtur · qe bõa fi
des nõ patit vt idẽ bis exiga· ff.de re:iuris
bona fides · St m roð· intereſſe ðphedit hic

et expẽſas et momoda qᷓ qs incureit occaſiõe

dãni ſibi illati le aũt cur ſaus fit·tene' ſatiſ
facieti cedere actiõez; ſibi ↄtra alios ↄpetẽtẽ

quo ad iudiciũ aĩe · nõ vt ab vno petat mſoli⸗

dũ ſz a ſingłis ꝓ rata· excepto peĩcipali.niſi
is qui ſatiſfaeit inſolidiu eſſet pꝛĩcipalis· ñ te
netur autẽ quo ad iudiciũ ↄtẽtioſum· qꝛ q̃ frõ
te pᷣt petere ceſſiõz qᷓ punic ex ↄtumatia ſua·
ff.ð aminiſtra ·tu · ſi plures· ij.·B; rap · Sem au⸗
tẽ hoſti · qd dicit ray·de ceſſiõe faciẽda m iu⸗
dicõ aĩe nõ videt młtũ vtile · cũ ex ea agi nõ
poſſit mſi de volũtate ↄfitetis publicet. ſed
nec ex hoc agi poterit in foeo ↄtetioſo ob le⸗
gẽ p̃dictã. ſiue tñ ſit facta ceſſio ſiue nõ:alij

qui nichil ſoluerũt ad releuandum eum qui

ſatiſ fecit inſol idũ.ſunt ꝓ ſuis ptibus effica⸗

citer inducẽdi·quia ſolues geſſit vtiliter eoꝝ
negociũ:ergo tenentur id qð fecit ratũ habe

re:et ei ſatiſ facere/ar·ff.de ne · geſto · cũ pe
cuniã· et· · pomponiꝰ.in fi· et· ¶· ſe · B Hoſti ·
¶ HNota ſm tho·ſi principabł in facto ſoluit:o

mnes alij ꝗᷓ·ſ. fuerunt ab eo inducti ad dãnũ

faciẽdum ſunt liberati:ſi vero aliꝰ ſoluit.ili

qui ſunt peiucipales in facto.et illi ad quos
res peruenit. illi reſtituere tenetur./ HNota ec

ſecundũ inno. ex. de homici · ſcut di gnum . ꝙ
ſi ſpoliatꝰ liberaliter raptoei dimitteret: tuc
credo ↄſiliariũ eſſe liberatũ:qe liberatꝰ è ille

q̃ peincipalioe tene bat et q̃ res habuit· Sʒ ſi

ũᷣliariꝰ eſſet abſolutꝰ a ſpoliato ñ credere a

lios liberatos ad quos res ille ꝓpuenerũt. ni⸗
ſi eos exp̃ſſe ĩtẽderit liberare· nec etiã eü qun
rapinã fecit ſi de rapma nichil habuerit. dqa

naturaliter et etiã de iure diuino ↄuenies eſt

ꝙ ſublato peincipali tollatur acceſſoꝛiũ ſes

n ecõuerſo·ex· de oſti · trãſ lato· ymo ec ſi libe
raliter liberaret᷑ raptoe peincipal is: ñ ꝗꝓpter
hoc liberare ↄſiliariꝰ a reſtitucõe ſiq̃d pueit

ad eũ de rapĩa:niſi aliꝰ ꝓ eo ſatiſ feciſſet· Nã

et ĩ ho caũ in aĩe ↄſilio dicedũ ẽ ↄſiliario ꝙ
ſatiſfaciat illi peincipali qui ꝓ eo ſatiſfecit
nõ aũt offeſo:qe iã ei ẽ ſatiſ factũ. Secꝰ antẽ
fieret in iudicõ.G̊ inno · Intelligendũ autez⸗
q; vno ſatiſ faciete ceteri nõ liberan quo ad

penã.ymo p̃t ab eis exigi pena qᷓ̃deupli· ſcili

czʒ in iudicõ vt dictũ è ſupea pena raptoeis
et pena vniꝰ nõ liberat aliũ: xij·q:ij·cũ deuo
tiſſimã. Quid ſi plures fuerũt raptozes qua⸗

ſi pares.qe nłlłꝰ aliũ induxit ad eũdũ · nec e⸗

rat alter alteriꝰ dñs·ſʒ quilibet ꝓ ſe iuit. P

rap· dill guit· qe aut ſimul vadũt aut ñ· ſi ſic

quilibet tenet inſolidũet hoc ĩtelligit roð.
cũ vnꝰ ſine alijs nõ auderet vel nõ poſſet dã
nũ inferee arad B e? . ð hoĩc. ſiẽ̃ dignũ· ali⸗
as quilibet tenetur tin ꝓ illa ꝓpte dani quam
intulit. Si aũt nõ iuerũt ſimul ſed quilibet fa

ciebat ſepatim ꝓ ſe dãnũ· nõ ꝓuocans alios
ad dãnificãdũ: quilibet tenet ꝓ eo qð fecit

Vel foete in vtroqʒ caũ tolerari poſſet ꝙ qui⸗
libet de his q̃ habuit ſatiſ faceret: et alios ꝓ
poſſe ad ſatiſ faciẽdum induceret· Sꝭ peimum

dictũ e tutiꝰ ſm ray · et ho· Dicũt tñ hoſti · et
inno.ſupꝑ.c.ſicut dignũ.ꝙ ĩ h eſtimatio e ha

benda . vt qui ẽ magis ſtrenuus et ꝗᷓ maioeem
incuſſit timoꝛe· etiam ꝓplꝰ hoſtibꝰ teneat ·Vo

lunt etiã ibidẽ ꝙ cũ aliqᷓ vadũt cũ raptoeibꝰ

vel furihꝰ.et nõ cooꝑant᷑ eis ad aliqð dãnũ

faciẽdũ.nõ videntur ĩ aliquo tęneri. ſi nichil

receperint de rebꝰ ablatis:caueãt tñ ↄſcietie

qe ſi pati erãt eos ↄtra ſpoliandos defedere

et ꝓpter ſnã pñtiã et ſocioꝝ ſuoꝝnõ audebãt
dãnificãtibꝰ eos reſiſtere.nõ pnt eſſe liberi a

reſtitucõe.Si etiã aliq̃ vadũt cũ eis nõ aio ob

eſſendi vlb defèdendi . nõ excuſan' niſi hoc no

tificèt aduerſarijs· qᷓ alias foete res ſnas de⸗
federe nõ audèt · ide em̃ ẽ ac ſi iuuaret· B m
inno.et hoſti.De hac materia vide infra ti · ð

furtis

Beane videre de . viij . ſez dallis qᷓ nec iu

uant nec ↄſenciũt ad rapienð· de raptis

tñ accipiũt· et ꝗᷓdem tenentur reſtituere ̊ di⸗

uerſis mõis· diſti guit tñ ray:ꝙ q dono accipi
unt p̃ciſe tenent ad reſtitucõzʒ. qð e verũ ſʒm

hoſti · ſiue accipiant ſcienter ſiue ĩignoꝛãter ſi

veritatẽ poſtea ꝓcipiunt.ff· ſi cer· pe.ſi et me
et ticiũ:niſi foeſan G ↄſumpſilſent ãteq veri⸗

tatem intelligerent: C· de rei ven. certum eſt

Qui vero edunt bihunt vel in vſus neceſſari⸗
os expendunt niſi in caſu ſcil icet cũ agũt cãzʒ

ſpoliatoꝝ monẽdo et inducen ꝓ poſſe rapto
rée ad reſtituedũ · tũc em ñ tenetur etiã ſi reſti⸗
tutio nõ ſeqtur·nõ tenetur inquã de his que
expeoerut ꝓ tpe ꝗ“ circa eiꝰ emedacoz labo
rauerũt:nõ em ceredit roò · ꝙ vxoe et faĩlia ð
rebꝰ raptis viuere poſſint ꝑ totũ anũ ꝗꝓpter v
nã ãmonitiõzʒ ł ꝗpter duas· vn ſatis videt ꝙ
religioſi eũtes ad raptoees vt inoucant eos
ad reſtituedu excuſen. ſi vmedãt apdð eos pᷣci
pue ſi ↄmode inueire ñ poſſunt apð alios· ꝓ
bant hec ex·ð accu.ex pte· et e exp̃ᷣſſuʒ li.vj.
de ſen . ex · cũ volũtate· S. pdicatoꝛes:et hoc ĩ
telligas cũ moderamine ſcz ſi ꝓbabiliter ha⸗

beat ſpes de coerectõe eiꝰ.et ſi etiã pter ex

peſas eoꝝ n ſubtrahat᷑ raptoꝛi reſtituedi fa⸗
cłtas ĩ toto ł ĩ magna pte arij.qvj:ãteri oꝛ·
C. id. Quid faciet vxoe vb faĩlia raptoeis ſi
