ſiue alns hoc facere p̃t vt in titulo q teſtis ſũt
ncẽcij. Si vero clericus faciat inueſtiturã et 8
rebus Peijs tũc idem debet ſeruari qð ĩ inue
ſtitura layei · SFi vero faciat de rebus eccleſie

teſtes adhiberi poſſunt indifferéter pares et

extranei izm hoſt · ¶ Facta vero jueſtitura de
bet vaſallꝰ dño ſacramentũ fidelitatis p̃ſtare
uiõi aũt ſacramentũ ſcm diuerſaꝝ curi anx
varias oſuetudĩes oꝛdinatꝰ. Et quide in ſũma

rolandima talis oedo tradit᷑ ſcʒ ꝙ vaſallꝰ peo
mittit dño et cospali᷑ iurat ad ſancta dei eua

gelia decetero ſibi et fidelibꝰ ſius eſſe fidelis

vaſallus ipᷣmq; et heredes ſuos· res:vura· et

honoees eoꝝ · ꝓ poſſe fideliter conſeruare et
nullatenꝰ aliqd qð in detrimentũ piculum ſi⸗
ue damnũ pſone vel pſonaꝝ reꝝ iuriũ et ho⸗
noꝝ ſui ſuon q; heredũ verti poſſit ꝓ ſe vel ꝑ
alium ↄtractare vel mõ alio machmari imo ſi
quos hoc vel eoꝝ aliqd tractare vł ꝓcurare
ſenſerit q cito poterit ei indicare · Et qdãd ſibi

de fide et credẽtia ab eode depoſitũ fuerit ſe⸗

cretũ tenebit/et ꝓſonã res iura et honoees cõ
tra quoſcũq; exceptis imperio romano et is
qubus debito fidelitatis miꝰ peius aſtrictꝰ
erat tueri et totis vribꝰ adiuuare · Et genera
liter veram et puram fidelitatẽ ſibi ſuiſq; here
dibus reddere ac ꝓ oĩa mptiri · Plis v̈o ſic fa
ctis tene' dñs vaſallũ ĩducere ĩ vacuã poſſeſſi
onẽ.vt in ti·q̃d ſit ĩueſtitura Moetuo aũt dño
vaſallꝰ vel eiꝰ heres dñm vel eiꝰ ſucceſſcꝛem
infra annũ et diẽ honoꝛifice debet audire et ĩ
ueſtiturã petere et fidelitatem ꝓmittere · dñs
vero ĩ ↄtinenti debet inueſtiturã fac ere et fið
litatis ſacrametũ recipe·qð ſi nõ fecerit vaſal
lo nõ debz obeſſe exquo inueſtiturã ſic debuit
poſtulauit·quĩimo ſi dñs vltra annũ et diẽ ho
facere differeet ꝗꝓpeietate peiuari dʒ · ſiẽ etiã ſi
valſallꝰ vltra annũ et diẽ mueſtituram petere
differzet beneficio dz pemnari.articulo qᷓliter
dñs gpꝛietate peiuet et in ti · ſi de feudo Otr o
uerſia fuerit · . dño Omittẽte· Ex p̃dictis patet

Hm ho· ꝙ lieet vaſallꝰ generar iuret ꝙ ĩ oĩ bꝰ

cãis iuunabit dñm.et ↄtra quelibzʒ nõ tñ iuua⸗
bit eù dtra dñm anti quioꝛe niſi ſit excõicatus
vel a rege bannitꝰ.qe interĩ vaſallꝰ eſt a ſat⸗
mento fidelitatis abſolutꝰ. NHec etiã inuabit
eũ ↄtra impiũ vł papã · ex de iureiur̃.venieteſ
Flias vaſallꝰ dz muare dñm vtra omez hoiĩiez
etiã Otra fr̃ez vel filiũ· ASciendů auũt vnus
pᷣt eſſe vaſallꝰ pluriũ:ex ·de pꝛiui·:cũ capella.

*ã

eñ nullꝰ p̃t eẽ hõ ligiꝰ diuerſoꝝ dñon bñ

Põ nõ ligiꝰ ꝓ diueris feudi qs tenet a dmer
ſis. ey. de ſu: ne.p-grãdi⸗ Eſt aut hõ ligius ali
cuiꝰ qᷓ eſt hõ eiꝰs iuriſditõi ſubiectꝰ quo ad p
ſonã et quo ad alia bona ſua q hʒ ab alio ĩ fen
du eo ei ip̃ᷣo qe pſonã ſuã ei ꝓnj ſubicit vñ ipi
bona ſua ſubieciſſe ar. ff. ð adop · ſi pater · Eõ
vero nõ ligiꝰ alicuiꝰ ẽ q̃ nõ eſt eiꝰ iuriſpitõni
ſubiectꝰ niſi inꝙ; tũ fendũ ſe extẽdit · Si igitur
ſit aliqᷓs hõ nõ ligiꝰ duoꝝ dnoꝛ ↄtra ſe inui
cẽ bellantiũ iuuet illũ ꝓſona cui peimo fecit

Pomagiũ et alteꝝ iuuet ſzm vires ſui feudi p
aliũ ſubſtitutũ G̊ guił·¶ ¶ Quid ſi vaſallꝰ mino

res pł es fi lios reliqrit· Rñdet ho· ꝙ om̃s faci
ent fidelitatẽ et feudũ hñt indiuiſũ. ſi vᷣo ad
vnũ eoꝝ ex dimliõe puenerit ille ſolus mura⸗
bit · ¶ Id hoc nota ꝙ pactũ ↄmiſſonũ ita ẽ in
fendis ſiẽ m pignoeibꝰ ꝓhibitũ puta ſi pactũ
fuit ꝙ ſi pignꝰ infra certã diem nõ redimatur

creditoeibs in feudũ det᷑. nõ valet vt ðe ĩi li.

de fendis. Quid aũt ſit pactũ omiſſoeiũ: vide

ſupea ti.de pignoeꝛibꝰ ar. vj·circa fi · Sʒ nũqd
vaſallus ſequet dñm ad exercitũ ſub ſũptibꝰ
dni vel ſuis · ZRñdet guil · ꝙ ſumptibꝰ ꝓpeijs ſi
pingue fendũ hʒ.ſi vero modicũ ſequet᷑ ſũpti

bus dñi.ff.de ope·li· ſuo victu .hoc tñ magis

pendet ex p̃dictis Munq;d vaſaliꝰ tenet ſe⸗

qui dñm vltra mare · H gquidã dicunt ꝙ ſic ſi
anteceſſoees dñi oſueuerũt pugnare cũ barba
ris vt rex frãcie:mſtar ꝓr̃oni ꝗqᷓ Oſuetas opas
mndicere pt liberto· ff· de pig· ac· vniuerſoꝝ ·
rex tñ tenet' ſibi ꝓuꝛdere de expẽeſis in toto ł
in pte arbitrio boni viri vſiderata quantitate

feudi. Si vo nõ ↄſueuerũt nõ tene. giub. 1

Eſto ꝙ aliq̃s ep̃ᷣus heat aliquã villã ĩ feuduzʒ

a rege et de illa barone mfeudat · et rex pꝰea

emat eã a barone.nundqd rex faciet homagiũ
ecckie · quidã dicũt ꝙ nõ tenet᷑ ſed faciat
quãdã ↄpẽſatõzʒ dicẽs er̃o·tu tenebaris mihi
homagiu facere ꝓ tali villa. et talis baro in
cuiꝰ locũ ſucceſſi tenebat illð facere tibi. vñ
ſis liberas ab homagi] pᷣſtatõe ar.ff.ſi ꝑs he
re.pe.l.j.. plt · poſt · c · Flij dicut ꝙ deber ho
magiũ ſibi inuicẽ facere vt ſic ſibi muicè ſer⸗
uiant bona fide ar.ff.ſi cextũ pẽ.eiꝰ qui in ꝓ
uincia · B guił · ¶ Nũqᷣd filiꝰ vaſalli mei ẽ va⸗
ſallus meus · H homagiũ p̃t fieri ꝓpter tria:
peimo ꝗpter emendã iniurie illate· et tũc fili
us homis met nõ ẽ meꝰ q filius nõ poztabit
iniquitate patris· Hã ſi ꝗpter delictũ patris fi
lius nõ ꝓdit bona:multomĩiꝰ debet pdere ſta
tum pſone.ar.in autẽ.vt nulli iu· I. vlt. Scðo
ꝗꝓpter bona vt cum quis mihi ſubicit bona ſua
et a me recipit in feudũ itla et tũc qe videtur
mihi ea tradidiſſe ſi filius a bonis patris ab⸗
ſtinere voluerit homo meꝰ nõ erit · Cerciop
ter tuitõz pſone vt cũ quis peincipaliter ſe fa
cit hboĩem meũ vt a me defeudat᷑·et tũc pſona
filij erit homagi aſtricta· pater ei filmũ impu
bere ſub tutoeis ptãte ↄſtituere p̃t· g et pP cõ
ſequẽs ſub dñi ptãte· ff. de tutelis.l.j.G̊ guit
is de vaſallo vaſalli mei.nũquid ẽ vaſal
lus meꝰ. ꝙ nõ.ã libertꝰ liberti mei nõ ẽ
libertus meꝰ.fł.de v.ob. nã ſoci· Bciendu

aũt ꝙ ſic dño fidẽ ſeruare tenet' vaſallꝰ ſic et

vaſallo dñs et ſic vaſallꝰ ſi nõ ſzuet fidelita-

tẽ dño feuð pdit ſic eẽ et dñs ſi nõ ſzuet fideʒ
vaſallo dñio peiuat qð ĩ eo habuit et ad ſuꝑi

oꝛ e feun trãſit vt ĩ ti · queadmoð feudũ amit·

hec jo· xxij· q: vlt.ex dilecti .· Et ide vult hoſt.
in ſuma· Doteſt tn vaſallus feudũ inuito dño

retinere· et tũc nõ tenet dño ſerumre.In memo

riã tñ antiqui dnij nõ debet en offedere vt in
eodẽé li. de feudis . Mota tñᷣ ſiẽ muit ex.
de exceſſi.pla.graueet in glo.bn· ibioẽ cũ de

gpter fidelitate nõ ſeruatã ad dñm amittat

feudũ· Intelligit ꝑ ſentetia ſuꝑ h̊ latã nõ ip̃o
iure · libr et eouerſo.ſi dñs aliter ſe habeat cir
ca ſuhditũ ꝙ; debeat vi ꝙ ſubiectꝰ ip̃o iure ñ
debeat ei obedientiam denegare vt muit di.
xcv· eſto ſubiectus:agat g ꝑ ſupioeeʒ. ar. xj·.
ꝗg:iij · ſi es · et idẽ vult ho.¶ In quibuſdã tñ
cãibus poit ipᷣo iure vt ſi feudũ ſit alienatum
ſzm jnno. ex . e · ſup. c· ij. q DDd hoc nota ꝙ dño
indigeti dz vaſallꝰ alimeta p̃ᷣſtare· ff.de libe.
agnoſcnecare. Inſup nota ſzm hoſti. in ſuma
e.ti · ꝙ vaſallus ſeruire deber ſem ep Duentuz
eſt et feudi natura reqrit ſm diuerſaꝝ ↄſuetu
dies regionũu et ipis deficietibꝰ vtit' iure ſeri⸗
Pto. Vñ in feudo añ omia ſeruãda ſunt pacta
quibꝰ defteientibꝰ ↄſuetudo regionis dʒ iſpi
ci:qua deficiente iure ſcripto poterit vtii.·
Beae videre de ſeptio ſcʒ ad quos feudũ
iure ſucceſſioĩs pueniat· circa qð ſciendã
ꝓ in feudo nõ ſuccedũᷣt aſceèdentes vt pr filio
ſz deſcẽdentes · peĩo filins nõ filia poſtea ne⸗
pos ex filio nõ neptis· et ſic ĩ imfinitũ maſculi
deſcedentes ex maſculo.His vo deficientibꝰ
Peimo ſuccedũt fratres et fratꝝ pmoetuoꝛx fi
inj deinde agnati vlterioees et ſic in ĩfi nitũ · vt
in ti: de natura ſucceſſioĩs feudi.c.j. Wicit tũ

Hoſti. ꝙ de ↄſuetudie imperij nõ ſuccedit niſi

filius ꝗqᷓ deſcedit imo feuoi ad imperium red
it et ſic ĩ alemania p Pares dicari vidit . Qd
aut dictũ eſt ꝙ ĩ feudo filius patri ſuccedit.

telligit de filio naturali et legitio Fhb mitõ

em̃ nõ ſuccedit adoptiuꝰ.nec naturab b natuſ
ante deſponſatõz mſi poſtea factꝰ ſit legitimꝰ
vt in ti: ſi de euò⸗ Otrouerſia ſit· aòoptiuꝰ
et ·: c:naturalis.h̊ etiã vult ho:ex. qᷓ fi· ſur:lac.
i: Mon ſuccedit ec natus de ſeða vxoee moei⸗
Smatica lege accepta.dicit aũt lex moeigma
tica qñ aliqs habens libezos de peima uxoee
ea moæetua duc᷑ ſcdòaʒ tali pacto ꝙ nec ip̃a nec
filij eius ſuecedãt neg ò bonis patris habeãt
mſi qᷓtum tpe ſpõſalioꝝ accepit.· et talis ĩ fũ
do nõ accedit. imo nec etiã in ꝗꝓpeietate extan
tibꝰ liberis vxoeis peime.vt in eadez . l. ti de
filijs natis de miimonio.c.quidã hñs filium.
Quod aüt dictũ eſt ſupꝛa ꝙ defici entibꝰ ma⸗
ſculis ex maſculo deſcedentibꝰ? ſuccedut peĩo
fratres eſt ĩtelli geqũ de feudo acqſito ab an⸗
tiquo.i.ab eo q fuit pater oũis tociꝰ Ognatio
nis · aliter ſecꝰ eſt. ſi em̃ aliqᷓs fuerit de nouo
heneficio mueſtit?. eo ſine maſculo legitimo
defuncto nõ ſuccedit frater eiꝰ vel filius fria
in feudo ſed ad dñm reuertet. ve ti.· de natu
rali ſucceſſige feudi Vñ ec Ouobꝰ fribus inue

ſtitis vno ſine ꝓle defũcto.nõ ſuccedit ei al⸗
ter in feudo. imo pars eiꝰ ad dñm redit. niſi
ex ea lege inueſtiti fuiſſent ut ſibi ĩuicẽ ſucce
deret vel niſi illud de ↄui pecuĩa a vaſallo e⸗
miſſent dnño ↄſentiete.qe alias venditõ nõ te⸗

neret. vel niſi kuiſſet acqſitũ ꝑ vtriuſq; fratris

ſer uici ũ· puta ſib fuerũt in exercitu regis ho⸗
ſtes debellãdo. ſcom hoſt. vt in ti · q feuò da⸗
re pnt. S. cũ vero Q vero dictũ eſt ꝙ filia
vel ꝓles ex ea deſcedens nõ ſuccedit in feuð
fallit in duobꝰ cãibus. vnus o ſi ſit feudũ fe⸗
mmenũ vel femĩe oceſſum. tũc em̃ defici entibꝰ
maſculis aò femias ptinebit. vt in ti: de bene
ficio femĩe. Scons elſt ſi ſit tali pacto acquiſi
tũ vt ſcʒ defictentibꝰ maſcu lis ad femias de⸗
uoluat'ge qð fuit actũ eſt ſeruandũ vt in ti. de
ſaceeſſiõe feu·. filia « Muquid filius pt feu
dũ reunere repudiata hereditate patris ad h

vt nõ teneat' ſoluere debitũ eiꝰ. Reſpõdʒ ho.

in ſamma ꝙ non. ſʒ aut totũ debet repudiare

aut totũ retinere: niſi dñs eum tanqꝙ; de nouo

beneficio inneltiat agnatis oſentientibꝰ.quia
tũc illud bene retinebit ſine aliquo onere he⸗
reditario· ſecus aũt eſt ſi agnati nõ ↄſentiant
qe ſibnp̃is pnñt feudũ retinere repudiata here
rtate ſine aliquo onere hereditario- Ft in cõ

ſtitutoe friderici de feud: an agnatꝰ vel filius

defunctꝰ retinere poſſit repudiata hereditate
feubu:c.hi otigerit. q; Quid ſi diuerſe oluetu⸗
dines de feudis zjnueniunt' in Dzuerſis locis.
Beſpondet ibidẽ hoſti. ꝙ ſaluis legibus impi
alibus ꝗᷓ ↄotinent in ↄſtitutõne friderici feudi
natura et cauſa m diuerſas regtonũ oſuetu⸗
dines eſt dmerſimode terminãda. Et oſuetudi
ne deficiente in aliqua regione recureendũ é
ad alian rgionu oſnetudies &t ſi nec illa ap⸗
Pareat oſtizutce vel lege ſcripta ſine calũnia
vti pnt· huc nota ꝙ ſi vaſallus ſine herede
mgeulo decedat et feuduũ ad dñm redeat. aut

decedit poſt auguſtũ et an chalendas marcij⸗

et tũc omes anni fructus pendẽétes ptinẽet ad

Onm: Rut poſt chaledas marcij vſq; ad augu
ſtum et tuc fructus ad heredes malculi perti⸗

nent. vt in ti. lex regni h finn. c. ſi vaſallus.
tẽe ſi valallꝰ fecerat in fendo aliqð edifici⸗
um vel illð pecuĩa ſua melioeæanerit. et poſtea
ſine liberis deceſſerit heredes inde pñt aufer
re illiud edificiũ niſi dñs ſoluat meliozatõnis
pᷣcium vt m. c. pᷣdicto.Inſupꝑ nota ꝙq; ducatu
marchionatꝰ comitatꝰ nõ diuidũtur.ſed feu⸗
Dum didi p̃t ita tamẽ ꝙ ꝙ vno feudo vaſal⸗
lus plures dnos nõ cogatur habere. vt in cõ

ſtitutione friòerici.hac edictali.

IEaun vioe & octauo ſeʒ ꝗbus ex cãis feu
è⅞dum amittit᷑·circa qð ſciendum ꝙ amitti

tur:xviij· modis· peimus ſi vaſallus fiat mutcꝰ

ſi tame feuoũ ſit magnũ:et ille non poſſit ſine
feudo ſuſtentari tantũ ſibi debet de feudo re⸗
lmqui q inde poſſit ſuſtentari· vt in ti · quibus
mo. feu:amit. S. vlt· Et hoc debet intelüigi de
feudo nouo:ſeò feudũ paternũ retinebit totũ
ſurdus mutꝰ? et claudus.æ ſi fiat clericꝰ vel
religioſus vt in ti · qui arma bellica depoſuit
3 ſi 1̃e nõ petat poſt moete dñi ab eiꝰ herede

lare

o

Zau erit fendü b ptem eins· xj · ſi dñ
nerit vel cõtra eum teſtimoniũ tulerit vel ad⸗
nocauerit vel ꝓcuratoe fuit in actõne ciuili b
criminali et ꝗpter plures alias cãs ingratitu-
dinis que numerant in li. feu· ſi tñ ꝓſequatur
inmiuriã ſuã pᷣt dnz accuſare xij · ſi i dicta pub
lica expeditõne vocatus ad dnm non venib.

infra diem et annũ mueſtiturã. vł ſi heres va

ſalli imfra diẽ et annũ nõ petat ĩueſtiturã „
CE —

eſt veꝝ ſi ſit maioæxiiij·anis· ſecus eſt ſi

pubes Impubes vero debz eã petere ĩfra aãnũ

et meéſem vt ĩ ti · quo tpe miles inueſtiturã pe⸗
tere debeat. c. i. Et hec vera ſunt qñ doloſe o⸗
miſit.· ſecꝰ ẽ ſi ex iſta cã vt ꝗpter inmcicias
capitales ł abſentiã iuſtã· qqrto ſi monitꝰ nõ
velit iurare fidelitate dño inueſtiturã pollice
ti · qquĩto ſi ĩfeudauit feudũ tali ꝗqᷓ illud deſer

nire non p̃t. vel ſi infendauit illõ alia lege ;

ip̃e Pabet· puta habuit ĩ ſe et ĩ ſuis heredibꝰ
maſculis· et ip̃e infendauit ſibi ĩ ſe et ĩ ſuis he
redibꝰ maſculis et femiĩis ſib.pᷣt tñ feudũ dare
vaſallus alij in feudũ debitis circũᷣſtãtijs ob
ſeruatis ſi ſit keudũ paternũ. vt in ti · de feudiſ
aliter ſi chentulꝰqſexto ſi feloniã·i.fraudẽ ĩ
dñm Zmiſit otra tenoee iurameti fidelitatis ·
vt ſi dñm relinqᷓ̃t m bello cãpeſtri nõ moæetuuz
nec ad moætẽ vulneratũ:ſſeptio ſi cũ vxoee ł
cũ ↄcubina dñi ↄcubuit vel turpiter luſit · vk
ſi cũ filia vel vxoee fiłij vel nepte ex filio.vel
cũ ſoeoee dñi in domo dñi cõcubuit.vt in ti · q̃
bo modis feudũ amicig ĩij octauo ſi occidit
fratre ꝗꝓpeiũ vel fili fratris vt ip̃e ſolus ha⸗
beat totã hereditate. In quo cãu ſi feuõ ſit pa
ternũ pdit ið.tñ redit ad ſuos feudatarios nõ
ad dñm vt ibide . S. vlt · Sxponit aũt bn· hoc de

fratre dñi· ey · e · c · ij. in fi · Slo·. ſz male · ſzm loo ·
et accur ·q nono ſi alienauit feudu b eiꝰ ꝓtez

niſ iuret q; hoc ignoꝛãter fecerit· Nullo titu⸗
lo vaſallo licet feudũ vel aliquã ꝓtem eiꝰ vẽ
dere impignoeare vb quocunqʒ modo aliena
re b etiã in dote dare mſi maioei dñno pmittẽ

te ad quẽ feudũ ſpectat.Et ſi ſecus fiat ireituz

eſt · nulla pᷣſcriptõne impediẽte· et ꝓs aliena⸗

ta redit ad dñũm vt m oↄſtitutõe friderici hac e
dictali⸗St ſi'r nec idem trãſferee p̃t feudũ in

aliũ ſine oſenſu dñi vt ibide AXon Phibet' tñ
feudũ paternũ alienari inter agnatos cũ poti
us refutatio ꝙᷓ alienatio videatur vt ibidem
Moteſt etiã ireequiſito dño feudũ paternũ ad
vitam vaſalli in dotem dari ex · e. c. ij. in glo.
J Vtrum aũt fenduʒ poſſit ꝓ aima eccleſie da
rł.require· infra ĩ ti · de imunitate: ec.circa fi:
tñ bn. notat:ex ·e⸗ex ꝓte:ꝙ ſi vaſallus alienet
totum feudũ vel maioeꝛem ptem pdit feudum
cum dñs a quolibet poſſeſioee poſſit illud re⸗
uocare. ſi vero minoꝛem eiꝰ pteʒz det ĩ libello

vel obliget pignoei důmodo remaneat in ſer
nitio dni non pdit ꝓpter hoc feuduz vt in li.

feudo: qbꝰ moĩs amittit leudil ij. 3xr.ſ ne
accuſa

nec alium ꝓſe miſit vł dimidium redituũ fen
di vnius anni dno nõ miniſtrauit. vt in oſtitu

tione hac edictali cxiij · ſi tant del mquat ꝙ

feuduũ pdere debeat tüc em ꝗꝓpter eiꝰ delictũ

filij ſui ꝓpdunt feudũ⸗vide tñ ꝙ iðꝰ pdere ñ de

beat ſi patri nõ fuerit qſtio mota ar:exdedo⸗
na.c.fi:Gof·aũt allegat ad hoc ꝙ et Otra · et
tandẽé dicit ꝙ recureendũu eſt ad Oſuetudies et
oſtitutõnes feudoꝛ ·⸗ xiii ſi ñ fec erit obſer .
uari que circa cardinaliũ incluſione in electõ
ne pape ſunt ſtatuta vt in li.vj.de ele: c · vbi
ec. Becioquĩto ſi filiũ ſuũ ad ſatiſ faciedũ do
mino nõ induxerit. ſi em filius vaſalli offen⸗
derit dñm pater requiſitus a dño inducat fili
um ad ſatiſ faciendũ vel ſeparet a ſe fuliũ ali⸗
ter feudo peiuet. ſi vero pater eum ad ſatiſ fa
ciendum mducat et ip̃e ↄtemnat· patre mos⸗
tuo ei in feudo nõ ſuccedat niſi peius ſatiſfa⸗
ciat vt in ↄſtitutõne hac edictali.l.jq Decio
ſexto.ſi ſuũ vaſallũ nõ induxerit ad ſatiſ facie
dum dñno. ſi em̃ vaſallus de ſuo feudo vaſallũ
aliũ habeat. et ille alius vaſallꝰ vaſalli dũm
dñi ſui offenderit.niſi fecerit hoc ꝓ ſeruitio
dñi ꝗpeij· que ſine fraude peiꝰ habuit feudo
peiuet et ad dñm a quo illud habuit reuerte⸗
tur niſi ab eo reqſit us paratꝰ fuerit ſatiſface
re maioei dño que leſit. Et ſiłr niſi dñs valalli
requiſitꝰ a ſuo dño requiſierit eũ qui illũ dnm
ſuũ offendit vt ſatiſ f aciat illo feudo peiuet
vt ibið ·.qq Decioſepꝰ ſi dñs ĩfeudauerit ſuũ al
lodiũ et poſtea illð otulerit alieui eccłie vel
ꝓ oblatione vel ꝓ aliquẽe ↄtractũ tũc vaſallꝰ
nõ pt illud retinere niſi ꝓꝑ gram ip̃m ab eccia
recipiat tanꝙᷓ nouũ p̃t tn tuc vaſllus agere
ad intereſſe otra dñm vel vt det ſibi feudu vk
eque bouũ.vt in ti ·de pace iurameto firmãda
A¶.vnica · S. ꝓplt.· Deciĩooctauo.ſi pᷣlatꝰ eccłie
vaſallus alicuiꝰ peincipis.ↄtra dñm feloniaz
omittit eccleſia feudũ ꝓdit dum ille p̃ᷣlatus
viuit .· ſed poſtea recupat illud ſcz cũ ille obie
rit· vt in titulo ſi clericus vel ep̃ᷣus.hq̊ ho.Bn.
etiã plura ex p̃dictis poĩt.ex ·e.c. ij. Qund ſi
vaſallus ↄmittat crime leſe maieſtatis contra
peincipem ꝗpter qð publicant' oĩa bona ſua.
nũquid ad pemcipe puenient bona feudalia.
AEger guib · dur. ꝙ ius ĩ re qd opetebat va
ſal lo ſcʒ vtile dmum pueniet ad pemncipe ſʒ dr
rectũ dnium apud imediatũ dñm remanebit
qe vero nõ decet peicipẽ ꝓ fendo ſeruire nec
P ſe nec ꝓ ſubſtitutũ peinceps pᷣciũ recipiat
eſtimatõe vtilis dñij· dñũs immediatꝰ recipiat
ꝓtem aliam pcij ꝓ directo dñio.ff.de lega. ij
qui ſolidũ. S.·j· fiſcus em pᷣt vendere rem quaz
cũ alio habet ↄmunẽ reſtituedo alteri ꝓ rata
pcij · C· de cõmuni reꝝ alienatẽne.l.ij. li.x.
8 Squitur videre de nono ſczʒ coꝛã quo que
ſtio feudi debet ventilari.circa qð nota.
ꝙ aut agit᷑ de feudo poſſeſſoꝛio aut petitoꝛio.
ſi poſſeſſoꝛio tunc coꝛã oꝛdinario vel delega⸗
to debet cã tractan · ex · de fo. Ope. ex pte · b·
In multis tamen locis dominꝰ ↄgnoſcit ð feu
do ſiue agatur de poſſeſſione ſiue de ꝓpeietate
ſzm gof· et ho.Sed bn. intelligit dictũ.c. de
ꝓſoms miſerabilibus qe loquit de vidua que
feudo fuit ſpoliata imo cozam oedinario vel
delegato erit tractanda quia ep̃i dicunt cõſʒ
uatoees viduaꝝ et miſerabilium pſonaꝝ· di.
lxxxvij· c · .· et · c. inj · et· xxiij.q.v. Fdmiſtrato
res · Si petitoꝛio ſic eſt diſtinguedu · ſi eĩ qſtio

vertat' inter dñm et vaſallos ſucs.aut vertit
ꝓ feudo ſcʒ vta vaſallꝰ debeat illud habere

vel nõ: et tũc debet pares.i:vaſalli cãm tra⸗
ctare dnꝶ em et vaſallꝰ pñt de oũ̃i oſenſu iu⸗
diciũ ad mictere pariu qe h; neutri p̃iudicat . ſi
vero dñs pares nõ hʒ arbitri ſuccedũt inſtar

iudicu ſuſpectoꝝ ar·j· q:j.ſi clericꝰ clericam
Fut dñs hʒ pares vocabit omes et ex illo eli

git vn ũ dns et vaſallus aliũ.ar·ij ·q:vj.pla⸗
cuit. In multis tñ locis ſolꝰ dñs eligit pares
Ene vortt P iure dñn · ſcz qe petit ſe recogꝰ⸗
ci doñm. et vaſallꝰ q̊ negat qe negat feudum

et tũc cã debet tractari coꝛã oꝛdinario vb de

legato.et ſi vaſallꝰ ſuccũbat pdit ius qð in
feuòo habebat.vt in ti ſi de feu. ↄten.fuerit

vaſallꝰ Si vero qſtio vertat inter duos vaſal

los ſcʒ quis eoꝝ ſit potioe tũc dñs feudi ðbzʒ

recognoſcere vt ibide.q;diu em dns feudi pa
tus eſt iuſticiã facere:et vaſalli parati ſut co⸗

ram dno rñdere⸗nullꝰ alius ſe debet de illa
cã intermittere er · de iudi · ceren.· niſi oſnetu⸗
do vel peinilegiũ obuiet · vt ibidẽ in. c. nouit

ſed ſi negligens eſſi tũc iudex aliꝰ oedinariuſ

vel del egatꝰ mdicare poſſet · ex · de fo · ope · ex
erãſmiſſa- Si aũt inter dñm et vaſallu vel etiã
inter vaſallos agat' actõe pſonali que non ſit
de iure feudali.licet ſit circa rem feudalẽ vt
pignoeaticia vel depoſiti.tũc ſemꝑ coꝛã oedi
nario eſt agendũ Et hec ſũt vera vbi tm̃ res et

iuriſditio eſt ĩfeudata alias dñs feudi ↄgno⸗
ſceret de oĩbus cãis iure oꝛdinario et appel⸗

labit' ad illu qui ſibi iuriſoitõzʒ ĩfeudauit.ta⸗

les aũt ſunt epi abbates:duces et comi tes:qᷓ
nõ tm̃ rem iuriſoitõz habẽt infeudatã · vñ in

talibꝰ appellan debz ad dñm ſupioꝛeẽ ꝓximũ

feudi quia ille hʒ iuriſoicõez oedĩariã a lege

friderici · SGi vo qſtio vᷣtat' ĩter vaſallos et ali

os q̃ ñ ſunt vaſalli.vt ſi agat᷑ de re illa rei ve
dicacõe tũc dñs ñn cognoſcet.qe tẽ ĩ ſua cauſa
iuder eſſet · G oedĩariꝰ b legatꝰ ↄnoſcet. SZ

aũt qſtio vtat' ĩter dñm et al iuʒ q ñ & vaſallus

eiꝰ puta ẽptoꝛem fendi vel alias feuðò poſſidẽe

tem:tũc cognoſcet ille iudex ſub cuiꝰ iuriſdi⸗

tione res ipa veł reus · B hoſti.ex de iudi.· ce
dhuc nota ꝙ eccia vacãte capitulũ de

terz
feudil eccie cognoſcere ñ p̃t ex ð fo.ↄpeveꝝ
Inſuꝑ nota ꝙ qñ ẽ ↄtrouerſia inter dñm et va

ſallù vaſallꝰ nõ dzʒ exigere a dño iuram̃tũ ca

lumnie et ꝑ ↄñs nec dñs a vaſallo.qe qð qᷣſqʒ

juris ꝛc vt ĩ li.de feu. .
De ſolucõibus ti:xix.

ꝰacõ tollit᷑. Ideo poſtꝙ; ↄſideratũ eſt
de obligatiõibꝰ. nuc ↄſiderãduz é ð ſo

Oſtea qę pꝑ ſolucõʒ eius qð debec' obli

lusiõibꝰ.Vbi peimo vidẽduz eſt qd ſit ſolutio
e quot et que ſunt ſpecies eiꝰ 3quis ſoluere

Poteſt et debet.quarto cui debet ſolui.quinto

quid ſit ſolusduʒz. ſexto quis eſt ſolucõis effe

ctus ECirca peimũu ſctendũ ꝙ ſolutio e eiꝰ qðᷣ

debet redditõ. et colligic' ᷓ deſcriptõ inſti ·

quibꝰ mois tollv obli.Vel largo mõ ſumpto

noĩe ſolutõis.ſoluuo eſt ab obligatõe libera⸗

. „

tio.liberatio mæꝙᷓ quocũqʒ mõ facta vt . ff· e ·
ſolutionis. òèòG

Irca ſcm ſciẽdũ ꝙ ſolutõis ſpẽs ſũt due

Iſcz naturalis ſiue vera que fit ꝑ redditio
nem eiꝰ qð debet. St ciuilis ſiue imaginaria
et hec fit multip. t qe ꝓ ſolutõz tolli obli⸗
gatio vt pʒ ex pᷣdictis ideo ad maioꝛẽ euiden⸗
tiã notandũ ꝙ aliqu ſunt moĩ quibꝰ oĩno tol
litur et extinguit ip̃o iure quelibet obligatio
tam ciuilis ꝙ natnralis. Fliqui vo ſunt modi
quibus tollit oino ip̃o iure obligatõ naturał
ſed ciuilis nõ oĩno solli ſʒ debilitartz e qui
dã modꝰ quo tm obligatõ ciui lis elidit᷑ᷣ. ſedò
naturalis nullatenꝰ ibi ↄcutit᷑. Modi aũt qui
bus oĩno tolli om̃is obligatio ciuilis ſczʒ et
naturalis ſunt multi· G̊ em pꝛĩo fit p verã et le
gitimã ſolutione. e ꝓ acceptilarõz qua tol⸗
lic obliꝰ verbis ſeʒ ſtipulatõe dtracta de qua
ſcʒ acceptilatõe·reqre infra de v. ſig · 3 a
quilianã ſtipulatõz qua tollũ peioꝛes obliga
tões aliter ꝙ verbis ↄtracte puta re et oſenſu
vel literis et de his tribꝰ mõis habet inſti. q̃

bus mois ob.tol.p̃dicte em̃ obligatões pꝑ ac⸗

ceptil atõz nõ tollut qe ꝓp eam ſola obligatio
verbis ↄtracta tollit⸗ ſt hoc eſt veꝝ.· n dicte
obligacões peimo reducãtur p ſtipulacõz acqᷓ

lianã · vt ſi ĩterꝛogẽ te hoc modo⸗id qð debes

mihi ex tali mutuo vb ↄmodato vel deſpoſito

Ite illuò qð debes michi ex obligacõe cõſen⸗

ſu ↄtracta ex tali vèditione vel locatione vel
ſeterare Tre lud as miehi debes ex obliga
tiõe otracta ex talibꝰ literis tuis · ꝓmittis te
michi datun et ſoluturũ et reſpõdeas ꝓmit⸗
to·ccce mõ peioees obligatiões re vel ↄſenſu
Otracte vel literis. nuc de nouo reducũtur in
Nipulacõzʒ acqlianam ſic dictã a gallo acqᷣlio
ꝗᷓ eã inuenit ꝑ quã tollu.qꝰ facto ſequi debz
acceptilacõ adò tolledu ſtipulatiõz acqlianã.
vt dicat' hoc mõ.qð nũc ſtipulatiõe ꝓmiſi t⸗
bi habes ne G̊ acceptũ.et reſpõdeat habeo
acceptu ꝗ tuli Vñ mhis talis foema debet in

inſtrumto huari· abſolnat eũ ꝑ acqlianã ſtibuu

latiõz pᷣcedentẽ et aeceptilatiõz ſequentẽe legi
time iterpoſitas ¶ Quarto ꝓ obligacõeʒ.vt ſi
debitoe pecuniã offerat pntibꝰ teſtibꝰ eo lo
co quo debet fieri ſolutio· Quito ꝑ poſici⸗
on· vt ſiqs pecuniã apð ſe depoſitã ðponat
coeã pᷣtoꝛe ł ꝓſoms honelſtis apud edem ſacrã
ff.depo·l.j· ſi pecumã · ꝙ Gexto ꝓ oblacõ⸗
ne tocius pecunie òbite ſoloniter factã. C.·e
obligatiõe. SFliq tñ vt gof: hos modos ꝓxie
dictos accipiut ꝓ vno mõ.vt ſi creditoæe no⸗
lente ſolntiõez accipe debitoe ſibi eã offerat
demũ deponat et cõſũgnet vt mhidem · Opoeter
auũt depoſitõem eſſe diuturnã.q ſi debitoe re⸗
ſeruat pecuniã nec depoſuiſſe vide eam ff.de
vſur᷑.debitoꝛ ſeptio x interitũ ſpeciei q̃ erat
in obligatoe:fk · e · ſ ex legati Ynde ðe ꝙ ſi ex
legati cauſa vel ex ſtipulatu certũ hoĩez mihi
debes et ille peiꝰ ꝙᷓ; des eũ mihi moetuus fue
rit nõ aliter teneberis niſi ꝑ te ſteterit qꝰ miꝰ
eum vinũ mihi dares.tũc aũt ꝓ te ſtetit ſi ĩter
pellatus nõ dediſti vel occidiſti ·.e octauo ſi
creditoe ſuo maleficio ſuã actõem amittat per
l.: ſiquis ĩ tantã ·et edictuz diui. marcij· vt. C
vn vi:ſiquis in tantam.et ffiad le. iuli.de vi

due
ti
ni
Dl
den⸗
otol
ano
nodi
grae
ei
ſed
quj
Zet
tle
tol⸗
qua
blig,

ln

ac:
Ati
icte
ac
*
ſito
en⸗
vel
iga
8 te
mit:
enin
n in
Ilio
ebz
.

ipn
legi
vtſi
lo
ci
nat
cii
eo⸗
*
rie
ho⸗
rat
tet
re⸗
de
rat

ibi
i5

er
ſ

pua.l.pꝓlt. quono ꝓ nouatõem ſic dictam per

nouã obligatõz in quã peioꝛ obligatõ debiti
tranſit puta ſi id qð debes mihi ſtipulatꝰ ſim
a ticio mihi dari· Nam internẽtu noue pſone
naſci obligatõ noua· Et fit Im iura nouatio
cuũ expeeſſe agit' inter ↄtrahetesꝶ ꝙ tollat ob⸗
ligatio peima· et inducat noua.vt inſti qui ·
mo.tcol.ob. . peetereaalias manet obligatõ
peima cũ noua. ita vt ex vtraqʒ ſit debitoe o b

ligatus.licza de eadem ti ſemel exactõ fiat vt

ff.de re· iur. bona fides:q x· ꝓ delegatõeʒz vt

cũ qs dat ſuo creditoꝛi ↄſẽcieti ꝓ ſe al m̃ ren

Oſentiente.ff᷑.de noua:delegare· xj·p ↄope⸗
ſatõem qᷓ eſt debiti et crediti inter Otrabetes
tributõ.ff.de Openſa.l.j. xij.ꝓ ſncceſſonẽ
vt ſi creditoei debitoe vel ecõuerſo ſuccedat

ff.de fide iuſ.ſtichũ . a ticio:xii: ꝓ nuduz

Oſenſum ille em̃ obligatões qᷓ ſolo ↄſenſu con
trahunt' vt ex vendito locato ſocietate· et mã
dato.ſicẽ ↄſenſu inducũt' ita volutate ↄtraria
diſſoluunct'. ſi tñ res ſit integra:vt ecce ego et
tu inuice ↄuenimꝰ.vt pᷣdium meũ emptõis cã
hr̃es ꝓ pᷣcio·x· libr demũ re nõdũ ſecuta · i p⸗
cio nondũ in toto vel in pte ſoluto et re non:

dum in toto vel ĩ ꝑte tradita volũtate dtraria

recedere ↄſenſimꝰ ab pᷣa venditõe et emptõe
certe hoc mõ liberam inuicè et obligatõ et a
ctio ex ip̃a venditõe et emptõne deſcedens ex
ſolus oſenſus ↄtrariꝰ nõ ſufficit ad reſcinde⸗
dum peimũ ↄtractũ: ſed nõ ex eo dat actõ ad

tin Saie MDen q̃d ſi res nõ eſt ĩitegra · tũc
e

repe tendu qð eſt ſolutũ.ff.de pac.ſi ab emp⸗

tõne . vlt. opoetet g actũ peioꝛi ſibem inten
dere vt · C. qn li.ab em.diſ.l.j.h; eſt ven hm

aza0.· vt emptoe tradat rem et venditee p̃cium.

St ide intellige de alijs ↄtractibꝰ ex ↄſenſu ð

ſcedenti bꝰ. vt inſti.qbus mo.tol⸗ob. in fi.

xiiij· ꝓ fructuũ adeptõz· er.de pig· cũ tra·

Modi aũt bus tm naturab actio tollr ip̃o iu

re. ſꝭ ciuilis remanet eliſa tñ vt defacili ei per
exceptõis auxiliũ reſiſtat ſũt płes.h̊ em fit p
tranſactõzʒ· Eſt aut trãſactio de re dubia· lite
certa necdũ finita nõ gratiita pactio.dicitur
aut trãſactio qᷓ actõis trãſitõ· qꝛ craſigit tranſ
it et diſcedit ab actõne: et ita de ꝓpeie tralige
re is qui agit vt recedat a lite. p hanc em̃ tol⸗
litur obligatõ naturalis et remanet ciuilis qee
trãſigens p̃t ĩtm agere et petere ilud ſuꝑ q?

eſt tranſactũ:ſ reus ſe def endere p̃t ꝑ excep⸗

tione trãſactõis. ff.e.liij: * ꝑ pactũ de nõ pe
tendo de quo ĩtellige id qð dictũ eſt de trala⸗
ctõne a q̃ dr̃t qe pactũ de nõ petẽdo p̃t fieri S
tis et nõ gratis:trãſactio vero nõ fit gratis·.3
ꝓ iſſtrumẽti debiti redditõz vel cãcellatõem
de qua et d idẽ intellige ff·. e · ſtich ů · S. natu⸗
ralis· et ̊ ſi fiat de volutate creditoeis:alias
ſecus ẽ· C. e. ſi debitoei Sed nuͤqd erit idez
ſi reddat pignꝰ.:h ꝙ nõ.rõ huiꝰ ẽ qe redd?⸗
tio inſtr̃i in nullo eſſz vtilis creditozi niñ eſſet
a debito liberatꝰ.ſj redditõ pignoæeis pᷣt aliaſ
vtilis eſſe debitoꝛi qe p̃t eo vti · q̃rto ꝓ iurame⸗
ti delati receptõz vt ſi debitoe deferete credi⸗
toee iurauerit ſe nihil debere. ip̃o iure ſublata
eſt obligatõ naturalis:ciunlis vo elidit' pꝑ ex

ceptẽz iuramẽti · Oodus aüt qno rollite obli⸗
Satio ciuilis et remanet naturalis e ꝓ ſnie ab

iolutõz vt ſi obligatꝰ ciuiliter et näaliter eras

et otra te fuit actu m iudicõ et fuiſti ꝑ ſniam
ablolutꝰ ſublata eſt obligatõ cimilis ita vt p
exceꝑtõʒ rei iudicate nõ ſoꝛtat' effectũ. rema
net tn natura b vt inſti · de excep· S. ite ſi in iu⸗
dicõ. Bes em indicata cũ ſit de iure ciuili po-⸗
teſt tolle ea qᷓ ſut iur cimił ñ ãt ea qᷓ ſũt iur nãł
Aggquit videre de 3° ſcz qs tenet' et p̃t ſol⸗
nere. circa qð ſciendũ ꝙ tenet et p̃t ſolue

re obligatꝰ vel heres eiꝰ in que obligatõnis
uactio trãſit ſi tñ ſit ↄpas mtis et maioæ.xxv. ã

nig ſi ei pupillꝰ ſit debitoe altenꝰ et velit ſol
uere creditoei. ſi talia det in qbus alienandis
decretũ exigit.de bet in eis ſoluèdis adhibe⸗
ri tutoeis autoeꝛitas et decretũ.ałs ſolutõ ipo
iure nõ tenet. Et qð eſt ſolutũ ſi extat a mmoei
pt vendicari ſi tñ ↄſumpſit dð credi liberat
minoe facto creditoeis · bt inſti: qᷓbus alie.li.
F. vlt. Bi vero pupillꝰ det ea in quibꝰ alienã

dis decretũ nõ exigi' tenet ſolutio facta ab eo
cũ tieis auẽte · vel a ſolo tutoꝛe.Si ãt adul

tns eſt debitoæ et nõ habeat curatoeem et ip̃e
ſoluat ſolutio tenet· et ip̃e ſoluens liberatur
ſiue qð ſolutu eſt ſeruari poſſit ſiue nõ poſſit.
vo habeat curatoæé et ipᷣe ſoluat ſolutõ te⸗
net ipo iure.licet in his oibus etiã qñ ſolutio
ipᷣo mure tenet adhuc reſtat ei beneficiũ reſtitu
tõiꝶ in integrũ ſi doceat ſe ſoluendo leſum.qꝰ

beneficio peinabitc' ſi mrauit. Sũt aũt qᷓ ſoluè
tenen' qui tñ nõ ſut obligati vt tutoæes et eu

ratozes et om̃es legitimã admiſtratõz habẽteſ
ff · de admi.tu quoties. I. ſic aũt. lte quelibʒ p
ſona legitia ꝓ debitoꝛe ſoluere p̃t. et ſoluedo
1Snoeantẽ liberat euã ĩnitũ vt inſti.qui . moð

tolob· i.rñſo· Ite quelibz legitia pſona pᷣ̃t ſol
uere creditoei muito noie debitoeis ſi ſpes vł

quãtitas erat in obligatõne· ſecus ẽ ſi factum
t Ff·ę.inter . Itẽ nõ ꝙ ſi tutoꝛ ſit debito⸗ pu

pilli ſin ſoluere debet ei nec dz expectare quo

uſq; dueniat' ꝓ iudicè et qð ſoluit debz admiĩ
ſtrare cũ alia ſubſtantia pupilli. St econuerſo

ſ pupillꝰ ſit debitoꝛ tutoꝛis qe tutoꝛ fuit cre⸗

ditoe patris pupilli. poteſt a pupillo exigere
et ſibni ſoluere dummodo ſit pecuma pupu
li de qua poſſit ſibi ſoluere. SZci endũ aut p
filius tenet' ſoluere debita patris ſi eſt heres
ex ·:e.c.j.vbi no·ſzm bn. ꝙ fgu aut e heres
aut ñ.ſi nõ ñ tenet ꝓ patre nin in cã pꝛimpu

arij · C. de p⸗'impu· cũ ex ſola.li.xij. Si aũt eſt

heres aut e inſtitutꝰ heres ĩ certis rebꝰ et ſie
nõ tenet' ſoluere debjita pris· qe qui ĩ certis re

bus inſtituit' loco legatarij habe. C. de he. ĩ

ſti.quoties. Fut vłr in oĩbus et tũc aut feat i

uentariũ aut nõ.ſi fecit:ſic nõ tenet ſoluere n
ꝙ;tum hereditatis vires ſe extẽdunt.C. de iu.
deli. l. ſancimꝰ. ſi nõ fecit·tuc in indicio poli
nõ tenet ſoluere miſt chrum Hereditatis vires
ſe extendũt· ſed in iudicõ foꝛi tenet' ſolue oĩa
debita ex ↄtractu vel qᷓi.debita vero deſcẽdẽ
tia ex maleficio ſiusdelicto vel q̃ſi: nõ tenec
ſoluere niſi quãtuʒ ad eum puenit vel niſi lis
cu defuncto fuerit oteſtata:C, de delic· defuů ·

”cG
M

na.-1Hota tñ ꝙ m duobꝰ caĩibus nõ da
cotra berede niſi ꝙõtum ad ipm puenit.
ne8 6 qn aliqs agit otra menſoee male renũ
UntS.- vt ſi aliqs fuit mibi demnatus ab. x-
aera Anédaet ip̃e ſoluit miꝰ ꝙ;. x. et i80
bepoſui querelã cozã indice et iõ iudex miſit
menſoes ꝗq renũciauit ſibi. ꝙ ·x. in gera tradita
eſſent mihi et ꝓpter ho ille fuit abſolutꝰ.actio
mihi dat Otra meſoæzé ſz nõ ↄtra eiꝰ heredẽ ni
ſi quàtum ao en pnenit. ff.ſi men.fal.mo:di ·
ſ puohꝰ. ꝗ. vlt. Scs e cũ qꝗs agit ↄtra alique
actot e tributoeia q nõ dat ↄotra herede n quã

tum as en ꝓpuemt.ff. tribu:ac illò. J. j. Scðz

aut canones heres tenet' ex del icto defuncti
ex. de ſepul. c. vl.et de rap· in literis· Vnde
nota ꝙ quilibet heres ſiue filiꝰ ſiue extraneuſ
tenet ſoluere oĩa debita defũcti ſiue ex ↄtra⸗
ctu vel qᷓi: ſine ex delicto vel qſi.G̊ rich· et bñ
ex: ec. 1. et ſepulc. vl. St ſiqnide tm ſit vnꝰ
Hereg lie tenet' inſolidũ ſi vero ſint heredes

pbes qimet tene' ꝓ ea pte ꝓ qua heres exiſtit

Miſi oete in duobꝰ cãibꝰ Vnus eſt qñ res fur
tua tota Puenit ad vnũ ille tenet reſtituere
totã: Ff. omo. l. i. heres- Hec gof. Scõs eſt
ſi ante reſtitutõꝝ rei furtie alter hereò fiat nõ
loluædo ar.ex ·de vſur.cũ tu.et.c.tua ĩ glo:
Ktez ſi filius ex otractu patris iuſſu eiꝰ mutuo
pecuĩiam accipit nõ tenet eam ſoluere credi⸗
toei miſi ſit heres patris. C. qð cũ eo q in alie⸗
na ptãte eſt. ex ↄotractu.B eſt veꝝ ſzm glo · ſ-
accipit vt nunciꝰ et miſter· Non ſolũ aũt pein

cipalis debitoe et eiꝰ heres ſoluere tenentur

ſ ec in defectũ hoꝝ fideiuſſoæ et eiꝰ heredes
ff.de fideiuſ.poteſt· J. ·.· Debet aut pᷣlatꝰ ſolue

re debita ſui pdeceſſoeis ꝓ eceleſie vtilitate ↄ

tracta: ex. e. c.j:aliter ↄtractus eſſ inualidus

x ·qij.hoc ius et refundi ꝓ in iĩtegrũ reſtitu⸗
tõem ex · de reſti: in inte.reqſiuit.pᷣlatꝰ em̃ q̃ſi

ſui pdeceſſoeis heres eſſe videc. di. xl. c. j· ſm

em Inno:eccia b ciunitas nũqꝙ; obliga n ſit vſũ

m vtil itate eiꝰ. ff.ſi cẽᷣ·pe · ciuitag Quid de

illo qui ſoluere tenet' nõ tamẽ pᷣt q nõ hʒ vñ

ſoluat.· ꝙ talis tenet' vel ↄuenitur. aut ex
maleficio· at ex Otractu:.ſi ex maleficio tũc ſi

nõ eſt ſoluedo punire p̃t et verberari · vt nota

tur · xi ij·q: vj.ſi res· Nec eius pena eſt pᷣcio re

dimeda:q: i debemꝰ. gt exquo talis penam
cospale ſuſtinuit ꝓ debito nõ tenet ſoluere·
imo liberat. q ꝙ eode nõ debet bis iudicari
vt m· c· ſi res· Si aut ↄueniat' ex ↄtractu ñ eſt

cospaliter puniendꝰ. ſ ſufficit cedat boĩs

C. ꝗ bo: ce · po · l. vlt. tñ ſi poſtea venerit ad pi
guioæe foetunã.vt ex·e.odardòꝰ.tenet ſolue⸗

re ſe nõ totũ·ſʒ ꝙᷓtum p̃t habita rõe ne egeat
inſti. de ac. S. j. Tame in iudicõ aĩe totũ reſtitu
et etiã ſi nihil rmaneat ſibiqe nõ dimitti pec

catũ niſi ablatũ reſtituat' vt in.c.ſi res:·Gͥ bñn·
et hoſt.ex ·de homi.ſicẽ dignũ et jo.di.lxxxvj.
I. Hoc nota ꝙ qñn

nõ ſatis· et· ixiq·vj: c.j· B
iudex dubitat veꝝ quis totũ vel ptez ſoluere
poſſit ſi ferat ſentetia excoĩcatõis ↄtra nõ ſol

uentẽ tenet · Sed ſi certꝰ eſſet q; nihil ſoluere
poſſet· vel ſi bonis ceſſiſſet nõ teneret vel ſi te
neret qð eſt tucius dicere iniuſta eſſtz. et iſte ſñn

