ffie.pñnt peti vſure:qe lex ſupᷣ allegata q é in
auẽ:e poſteri oe illis vñ oms leges vſuras p⸗
mittẽtes ſũt abrogate Baicon tñ ꝙ iuſti nia
nꝰ peiꝰ ꝓmiſit vſuras leuiſſimas ñ q̃i eſtimãs
eas eſſe licitas· ſ̊ ad maiꝰ malũ vitandũ · Nã
hoĩes impij ſui bidit eẽ ꝓnos ad dandã vſu⸗
ram:et iõ Opatina ꝓmiſſione ꝓpꝓmiſit minꝰ ma⸗
lũ vt nõ fieret peiꝰ. Ilte tñ leges qᷓ pmittũt v
ſuras exigi rõe intereſſe vł rõe moæe ſũt bone
et agpbande ſi intelligant ſane ſeðz ray. Cõ
ſtat igit ex pdictis cnimè vſure eſſe deteſtabi
le ſem om̃em rõem et legẽ .· IFgguant aut mk
ta crimè vſur arũ q tñ p̃termitto Sgratia beeui⸗

tatis · de quibꝰ ĩ ſũma de vicijs ſufficiẽter po
teris zuenneg Sic ergo ↄſtat ꝙ vſura ñ tin ẽ
peccatũ qe a deo ꝓhihitũ ſiẽ fuit laboꝛare in
ſabbato apud iudeos vel in dñica apud xp̃ia
nos iĩmo vſura e ꝓhibita qe ẽ peccatũ et ſcðz
ſe ẽ malũ et ↄtra dictame aris naturalis ita
P nullo mõ et nullo caſu pᷣt bñ fieri· et ĩ ea ñ

pᷣt diſpeſari.vñ ec ñ dzcieri ꝓ redimẽdis cap

tiuis ex · e · ſup eo.Nõ em̃ dz impietas pᷣtextu
pietatis ↄmitti .j.q.jĩ.ñ ẽ putãda· Id hoc au
tẽ vt ſciat meliꝰ natura mutui ĩ cꝰ ↄtractu tã
tũ regulariter vſura ↄmittit' vt dictũ ẽ S̊. no⸗
tanda ẽ dr̃na mutui ↄmodati et locati Sciẽ

du igit ꝙ ſiẽ habet ex glo · xinij · q· iij . ĩ peinꝰ

mutuũ vt eẽ dictũ ẽ s ĩ pcedẽti ti.oſiſtit ĩ his
rebus ꝗᷓ dant᷑ ad põdus numeꝝ et menſuraz
et ille res q̃ dant ſic ꝙ in dñium accipientiũ
tranfferunt᷑ et nõ eedẽ ſed alie eiuſdem qᷓlita
tis et generis reddunt. Vñ ðdðᷣe mutuum q de

meo fit tuu-Cõmodatũ vero ẽ qð alicui tradi

tur ñ vt ſit ſuũ ſed vt vtat eo et ab eo idez re
ſtituac omodare em̃ ẽ ad vſuz tradere.n hꝰ
aũt dueniũt ꝙ vtraqʒ de natura ſua volũt eẽ
Stuita · Iñ quidqd ĩ mutuo plus exigic᷑ e vſu
ra et in hoc ſolo caſu ↄmittit vſura ·ſ.regula
riter vt dictũ e In ↄmodato vo ſi quid exigaꝰ

ſtatim omodatũ eſſe deſinit.et ĩ aliã ſpem cõ

tractꝰ trãſit· qe aut aliqͥd exi gitẽ ꝓ re ipſa cõ
modata aut ꝓ vſu eiꝰ ſi ꝓ ipſa re aut pecuĩa
et tuc vẽditio et emptio⸗aut res alia et tũc
e Pmutatio·.Sibr ſi ꝓ vſu rei aut pecuĩa et ſic
locatio et ↄductio:aut res alia· et ſic e ↄtra
ct as inoĩiatus:qe do vt des vel facias· Oms
iſti ↄtractus ſunt liciti ipſis laycis. De drña
vo mutui et locatiõis vide infra ti: ſe:caſu:x.
Sʒ otra hec obiciunt' pła.dicit em̃ ambeo
ius vt habe. xnij.qiiij: ab illo exige vſuras
eui merito nocere öſideras cui mure iferunt
arma.ſibi legitie ĩferunt vſure. Ex his vn ꝙ
vſure poſſint exigi ab aliqbꝰ. Et ide videt? p
illud deutꝰ.xxiij: nõ feneraberis ꝓxio tuo ſů
alieno.Deetea fenerari pmitti ꝓ lege huata
ĩ pᷣmiu deuꝰ.xxviijfenerab eris getibꝰ młtis
et ip̃e a nullo fenꝰ accipies gꝰ ñn e pctm.Dee
terea p̃termittere ↄſilia ñ obligat ad pctm̃ ſj
luẽ· vj.ð̊e mutuũ date nihil ĩde ſperãtes · po
inter alia ↄſilia alias ſi est pceptũ q̃libzʒ pec

caret qͥ ñ mutuarzʒ qð ñ credit gꝰ qͥ ↄtra facit

ñ peccat et ſic vſura vi ee licita. DHeeterea ar
geẽtũ ĩ vas foematũ et argẽtũ monetatũ ñ dif
ferũt ſpẽ ſʒ lʒz aceipe aliq̃d vltra ſoetẽ ꝓ vaſe
argẽteo g et ꝓ moneta: Deetea qᷓ accipit mu
tun p̃t ſcit et vult vſurario dare re ſuã diẽ em̃

do tibĩ p̃ter ſoetè pecuĩam iſtã ponat ergo
det pecuiaz ſibi pecũia illa fit et è ipſiꝰ vſura
rij ergo vſurariꝰ ñ facit rẽ alienã manete alie

nã iuito dno tãꝙᷓ ſuã.et ẽ otra i qð ſuppoj õ
ĩ vltia rõe poſita ĩ ſolutõe qᷓonis DHeeterea pe
cuniã recipe ꝓ eo qð ñ te qs facere ñ vi eſſe
petm̃ ſcᷣm ſe ſʒ n ĩ oĩ caſu te hõ hñs pecũiazʒ
pecuniã mutuare ergo æc· Deeterea cuil ibz lz
ĩ Otractibꝰ ſeruare ſe indemnẽ ſiẽ vẽdens pᷣt
vẽdere ꝗpter vitatõz dãni pᷣcio maioꝛi maxie

ꝝ ̃

añ ĩduci ab emẽte ergo ſiłr ſi ille qͥ mutuat ĩ
ducat' ab eo cin mutuat Iſ0 ſibi ſe huare idem
nẽ. Peeterea ſi vſurariꝰ e fur et raptoe q̃re iu
dex ſecularis vſurarios viuere ſuſttet cũ alioſ
fures et latrones ad moætẽ ↄdenet· Fd pei⸗
mũ hoꝝ dicendũ Ade illo vbo ambeo. ſut di
uerſe opi · et varie expoſitões qᷓe due ſuffici⸗
ant ad pñs gr̃a beeuitais q̃ vident eſſe rõna
bilioees et munioees · vna ẽ ꝙ; dz ĩitellidi et
exponi de paganis et hoſtibus reipublice ſiẽ
lra ſonat plane talibꝰ em̃ ea q̃ male detinent
modis oĩbꝰ qbꝰ poſſumꝰ apte et ĩſidioſe tãq;
ab indignis debemꝰ auferee · ſecꝰ ẽ de deiſ
q̃ ſut nri ſui et ſzuire nobis pati.xxxiij ·q: viij
diſpar et · q · vij . c. j.· et.ij . Gia opi ·q e cõioe ſe
cundũ ray·ẽ ꝙ a nullo hoĩe xp̃ᷣiano pagano
vel alio licʒ vſurã exigere. &t ſedz hoc ið ver

bũ ĩtelligi dʒ yromce et negatie ſicab illo v

ſurã exige o tu qᷣcũqʒ es cui merito deſideras
nocere ſ& nłli merito nocere debes òſiderare
& a nullo debes vſurã exigere &t hic duplex
rõ habe·xiiij ·q:inj ·cũ n ab hoĩe ĩ glo.
Fd ſcðz dicendũ ꝙ ꝓ caſu iſto ꝗq? filij ſſrrahe
nuſte ab alnjs patiebant et bona eoꝝ detine
ban licuiſſet eis ꝑ vſuras bona fua recupare
ſic ðe ð clerico q̃ pbendã ſuã occupatã viole
ter p̃ᷣt ĩ pignꝰ recipe nec te ið qð ide recipit
ĩ ſoetẽ Ooputare ex·de vſuris plures cłlericoꝝ
ĩ fi · V iudeis ꝓhibitũ fuit vſurã recipe a fri
bus ſuis· ¶· udeis ꝑ qð dat᷑ ĩtelligi ꝙ vſuram
accipere a quocunqʒ homine eſt ſimpliciter
peohibitum quia quel ibet homo debet habe
ri quaſi peoximus et frater potiſſime in ſtatu
euãgelij ad que oms vocant᷑· vñ in põ·q pe.

ſuã nõ de ad vſu . et eze · xviij · qui vſurã ñ ac⸗

cepit · qd aũt ab erneis vſura accipent ñ fuit
eis ↄceſſum quaſi licitũ ſʒ pmiſſum ad maius
malu vitandũu ſcz ne a iudeis deũ coletibꝰ v⸗
ſurã accipent ꝓpter auariciã cui dðditi erãt vt
Habe va. j.lh
la additio ſʒ alieno· Sʒ fuit p iudeos appoſi⸗
ta in ſui excuſatõeʒ tale q̃le . Et hoc habemꝰ
ſcdm alexde an· ar·ꝙ ſi ñ poſſumus obtinere
ab vſurarijs ꝙ totũ reddant debemus facere
qð poſſumꝰ ꝙ ſaltẽ ꝓptem reddant · tercio pᷣt di
ci ſceᷣm aliquos ꝙ illa acceptio vſure a genti
bus ĩter quoſ habitãt iudei potiꝰ erat ſue rei
recuꝑpatõ ꝙᷓ vſura qꝛ tota illa terea fuit iuðis
a dño data et ĩiuſte poſſdebat ab iltisÆα
terciũ dicendũ ꝙ ihi fenꝰ ſumit large ꝓ om

mutno ſciz itlò eccẽ.xxiiij.fenerare ꝓxio tuo

ĩ tpe nccitatis.I udeis gꝰ ꝓmitti ĩ pᷣmiũ abũ
datia diunſtian ad qð folʒ feneratio ſeq· vnð
po ibi ↄſeqns ꝓ ancedete · q: de tantã abudã
tiã hebis ꝙ poteriſ młtiſ enerare ſi volueriſ
et a nbio mutuari idigebis .) Fd qrtuzʒ dicẽ
dũ ꝙ pᷣſtare ĩ certiſ caſibꝰ ñ tin e oſil iũ h̊ eciã
pᷣceptũ·et iõ nihil e vltra ſoꝛtem exigendũ.ſi
aũt nõ ſunt tales caſus ñ te' hõ pᷣſtare. ſi aũt
p‚ᷣſtet tenet vltra ſoetẽ nihil recipe pacto vel
peĩicipali ĩtẽtõe pᷣeũte Zic ergo dare mutuũ ñ
te hõ ſꝑ et ſeðs hoc po' iĩter ↄſilia· ſ̊ ꝙ hõ ex
mutuo lucruʒ ñ qrat hoc cadit ſub peecepto-
d quintũ dicenð ꝙ vſus peincipalis vaſa

icit aũt ꝙ in va lr̃a ñ fuit i-⸗

rum argẽteoꝛx nõ è ip̃a eoꝝ ſumptio et iðᷣo
vſus eoꝝ pᷣt vẽdi ſeruato rei dmo·vſus autẽ
pemcipalis monete ẽ diſtractio pecunie ĩ cõ⸗
mutatione.vñ nõ licz eiꝰ vſuz vedere cũ hoc
ꝓ aliqs velit eiꝰ reſtitutõz qð mutuaſit Scisẽ
dũ tñ ꝙ ſcdarius vſus vaſis argęetei p̃t eſſe cõ
mutatio et tale eiꝰ vſũ vedere nõ liczʒ. St ſibr
p̃t eſſe aliqs vſus ſcdariꝰ pecunie argetee vt
ſiquis pecuniã ſignatã ad oſtentandũ ſe diui
tẽ vel pignoeandũ ocederet et talis vſus lici
te poſſet vendi vt etiã hebi ĩfra ti · ſe · caſu ix·

Ed ſextũ dicẽð ſcõm alex. ð an.qꝙ argumè

tũ ñ valz ille pᷣt ſcit et vult trãſ feree rẽ ſuã in
dñium alteriꝰ.dicit em̃ ei do uibi pecuniã iſtã
ergo trãſ fert licʒ em poſſi trãſ feree nõ tñ ſic
pᷣt trãſ feree qe huiõi dtractꝰ e oĩ iure ꝓhꝛibi
tus iõ nullo mõ p̃t fieri ipſius vſurarij·licet
etiã ꝓferat verbu dandi nõ tñ dat ˖ de verbis
em nulla ẽ q̃o ſzʒ de ĩtétione · Intetio aũt fene
ratoeis ẽ ꝙ re manęetè alienã faciat ſuã IERA d
ſeptimũ dicendũ ꝙ ille q̃ᷓ nõ tenet mutuare
recõpenſatõz eiꝰ qð fecit pᷣt acci pe ſʒ ampliꝰ
ñ dz exigere . ſcðz aũt iuſticie eqlitatẽ ſibi re⸗
cõpenſat' ſi ꝙᷓtũ mutuauit ei tm reddat.vnð
ſi ampliꝰ exi gat ꝓ vſu rei q̃ aliũ vſum ñ habz
niſi ↄſumptõʒ ſubſtãtie exigit pᷣciuz eiꝰ qð nõ
ẽ et ita exactio eiꝰ e ĩiuſta ꝙd octauũ dicẽ
dũ ꝙ ſi ille qͥ mutuat ñ vult dãnificari reßnet
pecuniã ſibi neciam qe nullꝰ eũ neceſſitat ad
mutuandñ ſz ſi ip̃e mutuat neceſſitat' ex lege
vt nõ viciet mutuũ.ſ.accipiendo aliqd vltra
ſoetẽ · d illud qð poſtea querit dicendũ q;

index ſeculariſ rẽpublicã gerit ꝙ;tũ ad cpalia

et 15 liʒ vſurariꝰ ſit fur tñ qe ẽ fur domeſticꝰ
nec ꝓ violentiã furat.et ex furto eiꝰ etiã vti
litas aliq̃ reipublice ꝙᷓtũ ad tpalia ꝓuenit v
ſurarios viuere pmittit ſecꝰ ẽ de alijs furibꝰ
et raptoeꝛibꝰ / Vtꝝ quis poſſit ꝓ pecuĩa mu⸗
tuata aliqð amodũ expetere · ꝙ n· vñ eze.
xviij· qui ad vſurã ñ ↄmodat et ampliꝰ ñ acci
pit vita viuet· et luc· vj· mutuuʒ date ec. hoc
etiã ꝓbant aug· iero· et ambeoxinj · q. iij. c.
ij · et · ij · et ẽ expᷣſſum ex ·e.· oſuluit. ſecunð em
pꝓhm.v.ethi.ome ill ud ꝓ pecuĩa habet cuiꝰ
pciũ p̃ᷣt pecuĩa mẽſurari · Et io ſieſiquis ꝓ pe
cunia mutuata vł q̃cunq; re alia qᷓ ↄfum ex
eiꝰ vſu pecnniã expetit vł expetere ĩtẽdit cõ
tra iuſticiã vſurã ↄmittit vt ſupeadictũ é. Ita
etiã ſi expetit vel ſperat q;cunq; rez aliã cuiꝰ
pᷣcium meſurari pᷣt pecuĩia.Recõpenſatõezʒ vᷣo
eoꝛ que nõ menſurãt' pecuĩa exigere ꝓ mu⸗
tuo licet.vt beniuoletiã et amoeè eiꝰ cui mu⸗
tuauit vł aliqᷣd huiõie Sʒz obi qe ꝙ pecunia
pᷣt hõ pignꝰ accipe vt domũ vel agru cꝰ vſuſ
pcio vedi poſſet ergo ꝛc· q; oũc mutuãs v⸗
ſum illiꝰ pignoeis in ſoste aoputare tene ey. e
c·ij:alias vſurã omittit. niſi foete eſſet talis
res cuius vſus ĩter amicos ſine pᷣcio ↄcedi ſo
let vt ptʒ de libeo ↄmodato ſcòᷣm tho.de hoc
infra ti · de pignoee ar · vj · q: quid ſiqs equuzʒ
Anen liceat pecumiam mutuo accipere ſub
ura· & ꝙ nullo modo liz inducere ad pec⸗
eandũ licet tñ vti peccato alicꝰ ad bonũ ſuũ
Nam et deus vtit oĩbus peccatis ad bonũ q⸗

4

—–—

ex eis elicit aliqdð bonũ vt dicit aug.ĩ. ench.
Ita etiã in ꝗꝓpoſito nulloꝰ licet idncere aliquẽ
vt mutuet ad vſurã licet tñ ab eo qᷓ paratus e
facere et vſuras exercet accipe mutuũ ad vſu
ram ꝗpeer al iq bonũ qð ẽ ſubuetio neceſſita
tis ſue vł alteriꝰ hec tho.lec intell igitc᷑ ſcðʒ
rich·.hic neceſſitas illa q e extrema ſedò qñ hõ
dãnificare notabibr vel notabile penuriã pa
teret' ſi nõ accipet ad vſurã· Et ſedm monalð
ꝓ quãta neceſſitate liceat hoc facere ñ deter
inat ars vel ſcietia ſʒ intetio caritatis·

BEauit videre de q̃rto: ſ. vtia in aliqꝰ ca
Aſu liceat al iqd accipe vltra ſoetec Circa

ad ſcienð ꝙ q;uis regłariter veꝝ ſit et firmiſ
ſime tenenduz ꝙ ñ licet aliquid accipe vltra
ſoete ho tñ fallit ĩ aliqbꝰ caibꝰ.peĩio qñ eccia
a vaſallo ſuo feudũ qð ab eade hʒʒ tenz in pi⸗
gnoee· ſic tñ vt intenim vaſallꝰ ð feudo nõ te
neat ſeruire ex · e. ↄqueſtus· et de feu.c.j.Et
ſcdᷣm bern.ihide ſi vaſallꝰ vult ecclie ſeruire
ꝓPter hoc vt fructꝰ ↄputent in ſoꝛtẽ ñ debet
admitti . qð dicũt quidã vt rap.roð· et bern.ĩ
c·Oqueſtus eſſe ſpeale in feudo ecclĩaſtico et
ven qð de feudo layco ñ inuenit᷑ expᷣſſum
Frguit aut ↄtra eos hoſt.ſic aut ẽ licituʒ aut
ilicitũ.ſi licitũ ergo et in layco qe eadeʒ rõ
ergo et idẽ ius.ex. de ↄſti.tranſ lato.ſi illici⸗
tũ multominꝰ dz ↄcedi clerico ꝙᷓ; layco ex· e⸗
c.j⸗et:ij ·multofoetiꝰ ergo hic locũ hʒꝑ in ſecu
lari feudo · Deeterea ex tenoee dicti capituli
peimi de feudis apparz qð nõ ẽ peiuſlegiuz ſ
ad ↄſultatione factã rndet de iure:Deeterea
ſi vſura fit ibi qũo papa peiuilegiabit aliquẽ
Otra pꝓceptũ dei · Ratio aut huiꝰ ſcðᷣm eundez
hoſt.naturalis aſſigri p̃ᷣt de vtroq; qe vaſallꝰ
ſcõm aliquos ñ e dns licet habeat vtile actõ
nem. vel ſcom alios ñ e maioꝛ dñs ſiue dire⸗
cte ſed vtiliter tin vnde vaſallꝰ peeſumi vel
le dare fructus: qe è ad antidota obligatus
ey · de reſti⸗cũ in officijs.Ges etiã in id de fa
cili redit qdð ab mitio ius et natura ſibi oceſ
ſit ex. de cen· cũ venerabilis.ibi nec ĩtelliga

2c· ¶¶ Sʒ dices ꝙ trãſ fert' aliqñ ñ ſꝑ feudũ in

vaſallũ imo ſepe is qᷓ poſſidet et aliene reco⸗
gnoſcit illæabalio ſpõte recipit vł vt a tirã⸗
nis defendat et ſic dicta rõ deficere videt⸗
. qꝙ licz ſic ſepe fiat tñ naturã feudi recipit
ergo ſic feudi iudicandũ e ar.e.de ſta.mo⸗
coloree Ji cm ergo de vſu fructua⸗
rio et Betario obligãte.Rndʒ hoſt. ꝙ ide vi⸗
det ſi ᷣe cauſaʒ habeat liberã a Petate. Fli
as Otra⸗Hotauit tñ ray.ſub ti.de deci JF. qò
ſi miles ꝙ quidã volũt ad colonias extedere
lhoc peiuilegiũ et male qꝛ hic nõ iuenit expᷣſ
ſum: q · d · ꝗ; eyxcuſat ab vſura hoc peiuilegiũ:
ſzͦ in hoc nõ bnᷣ dixit vtz ex pᷣdictis ſedz hoſt.
¶ Quid ergo ð emphiteota obligãte domĩo
emphiteomata Bñdz hoſt. ꝙ foete e idẽ qe ea
dem ẽé ratio· VYel dicendũ q; nõ e ſimile qe em
pPhiteota ñ ita gtuite recipit ſiẽ vaſallus cum

introitu certã pecume qtitate donauerit k

Di cendů ſuꝑ hoc papã oſulendũ hec Hoſt⸗
Bedo qñ clericꝰ Poſſeſſiõz tpale alicuiꝰ eccie
aſſig natã ſibi ꝓ bñficio a layco qu tenet eaz

iniuſte redemit ſibi mutuãda.p̃t em̃ ille cleri
cus b illa ecclia eã ĩ pignoee recipe:et mbidẽe
res et fructꝰ eius vltra ſoetẽ recipe· ſʒ hoc ñ
fit cã lucri ſi clericꝰ redimat ð manu layci qe
ſic foete reuertet ad eccliam q̃ᷓ alias foete ñ
pPoſſet recuꝑari nec ẽ vſui qe recipit tm̃ ſuuʒ
ex · e · c..·et· c.cõqueſtꝰ. Sibr laycꝰ redimere
poſſet hoc mõ poſſeſſionẽ ſuã de mann detinẽ
tis ĩiuſte· ¶l ienã vo poſſeſſionẽ ſic non poſſet
redimere qe fructꝰ illi ñ ſunt ſui · vnde ſi eos
retineret vſura eſſe? .I dem eſſet de clerico qui
poſſeſſone eccleſie qᷓ ꝓ bñficio ſibi aſſignata
non elſet · taliter in pignus reciperet mſi de
licentia ecclie hoc facerz quaſi ꝓpcipiedo eoſ

noie ecclĩe hec oĩa er· e.c.j.in glo:Tercio qñ

ſine oĩ pacto dat gtis oblatũ · dũmõ ĩtetio ñ
ſit coerupta ex pꝑte creditoeis vt ſi foete credi
dſ pecuniã peicipabr ꝗꝓpter ſpez lucri ĩ qᷣca
ſu vtꝝ teneat ad reſtitutõz dice ĩfra de reſti
tutõne vſuraꝝ q̃ſtione qͥd de eo q̃ ſola ĩtetõe
Quarto rõe dubiij vt ſiqs dat x.ſob:cca paſca
vt ĩ autũno totide ſibi grani vini vel olei me⸗

ſure reddant᷑ ꝗᷓ licz tpe ↄtractꝰ val eãt ꝓlꝰ ꝙq;

x· ſob · teñ veriſibr dubitat vta plꝰ veĩ miĩꝰ ꝙ;
x·ſob · ſint valiture tpe ſolutõis · ſi vo darz in
autũno·x·ſob.qñ tal ia ſolet ee ꝓui pᷣcij. vt ad

paſca totide meſure taliũ ſibi redoren qñ hꝰ

mõi ſcðz ↄſuetudĩs vſũ ſolet eẽ carioæa eſſz v⸗
ſura qe ñ veriſibr dubita? ſʒ ꝓbabibr credi ;
ꝓlus valebũt tpe ſolutõis ꝙ valeãt tꝑe dtra⸗

ctas· Eõe etiã dubij excuſat' qui pãnos vinũ

Sranũ oleũ et ſibia vedit ita vt ampliꝰ recipi
at ĩ certo termio ꝓ eiſdem ꝙᷓ valeãt tpꝑe ↄtra
ctus·ſi tñ tpe ↄtractꝰ ñ fuerat ea vendituruſ
ex:e⸗nauigãti·ietijſatis tñ ↄſulte hoĩes
agerẽt ſi a tali ↄtractu ceſſaret cũ cogitatões
deo nequeãt occultariex·e. ĩ ciuitate · Si tñ
ad terminũ lõge maioei p̃cio ꝙᷓ tpe ↄtractus
valeãt venderet vſura eſſet qꝛ tũc nõ veriſibr

dubitare vt' plus vel minꝰ ſint valiture ſzʒ

pᷣſumitur ꝙ longe minꝰ ex ·e.Oſuluit .Ratiõe
em dubij ſeðz alex · lom. poteſt equitatẽ iuſti⸗
cie fac ere et ꝑ ↄſeques ab vſura excuſari liczʒ
pꝓlus recipiat ꝙᷓ det.qe ratio huiꝰ dubij · ſ. de
valoee rei eſtimat valoeẽ re ſcðm naturam
eoꝝ que in tali ſpecie pñt pluſ vel minus va
lere ĩ vno tpe ꝙᷓ in alio vñ cũ non cauſa tpis
ſed cauſa dubij de valore rei plus accipit ab
vſura excuſat'. Sic etiam vide excuſare ratio

picali ꝑ quã abundantia poteſt recõpenſari·

res em er piculum exñtes plus valent ꝙᷓ res
eiuſdem ſpeciei ĩ piculo exntes · Et ſic hec re⸗
cõpenſatio deducit ad naturaz rei que ꝓpter
periculũ eſtimat plus vel minꝰ valere Et ſic

perieulũ et dubin excuſant ab vſura.ſ.qñ in⸗

ſunt rei de qua fit ↄtractꝰ ex natura ſua. Vbi
aũt piculuʒz ñ ineſt ex natura rei ñ excuſat ab
vſura vtz in mutuo pecuĩe nautice de q̃ ere ·
nauiganti.vt dicit' infra ar· v. vbi de ꝙ ſi ali
quis alicui nauigãti pecuuiã ꝓpter ſpem ati⸗
cuius lucri ↄmiſerit vſurã ↄmittit etiã ſi picu
lũ ſoetis ꝓBe ſupꝑ ſe accepit S etiaʒ aliquis
mutuauit alicui · c. lib. vſq; ad: v: annos ita
ꝓ ſi infrax:annos alter eoꝝ deceſſerit q mu

ni
wpi
tra
uſ

er

oe
ſt:
1
de

va
38

— ⏑ ⏑ ☛ —

tuũ accepit a debito liberatus ſit: ſi vo ambo
ſupuixerit dabit q̃ mutuũ accepit · cc · lib · ei qᷣ
mutuũ dedit tale picłm ñ excuſat qe ↄtractiũ
ad eqlitate mſticie ñ reducit · tab em̃ ſupabũ⸗
dãtia nec ex laboee nec ex vſu rei ꝗꝓe nec per
recõpenſatõz alte rei reducit ad eq̃litatez⸗
hece alex· lombꝙ Quiò ſi credat pecuĩia ꝓ pe
cunia. vt marca argetòp alia marca ad termi
nůu pſoluenda et granũ ꝓ grano vinũ ꝙ vino
ad eande menſurã · ſcm roð·ſi veriſibe ſit

ꝓ tal ia ñ ſint futura p̃cioſioea tpe ſolutõis ꝙᷓ

ſit epe ↄtractꝰ nõ ẽ vſura.Si vo ſit veriſike ꝙ
ſint futura p̃cioſioaa tꝑe ſolutõis diſtingue·
qꝛ aut creditoe ñ erat ſeruaturꝰ illã pecumã
et tũc ẽ vſura ·aut erat ſeruaturꝰ eã vt ſic ſer⸗

uãdo ad tpᷣs certũ · lucraret᷑ cũ ipſa· Et tüc ite
ruʒz diſtingue qę aut creditoe aufert debitoei

libertatẽ miterim ſe liberãdi et debitũ ſoluen
di et tũc ẽ vſura qe pᷣſumit ꝙ; ideo credit eam
vt debitoze piculo oneret et ſe exoneret Fut
nõ aufert ei ſʒ ↄcedit vt pecuniã reddat ſibi
qñcunq; voluerit ĩfra terminũ·et tũc mere ſi

faciat hoc ex mĩa vt releuet inopiã debitoeiſ

ſi aũt hoc faciat ĩtentõe eoerupta · ſ. vt ſe exo
neret piculo eã ſernãdi peccat. ñ tñ è cogen⸗
dus ad reſtituendũ lucrũ licz hoc eſſet ĩ peni
tena oſulendũ · vl ꝙ paupibꝰ daret · Sibr etiã
diſtin guendũ et videndu qñ dar ſpes ꝓ ſpe
ad terminũ. vt granũ ꝓ grano vinu ꝓ vio et
huiõi . SEt hec debet ĩtelligi ſi ea tpe Otractꝰ
nõ fuerat vèditurꝰ ar. ex · e.nauiganti· F. ij ¶
Quid de his q̃ emũt certos equos ſibi redde

dos a veditoee ĩ certis nundĩs emũut inqꝙᷓ; mio

ri p̃cio ꝙᷓ valeãt tpe ↄtractus. ſcðʒz roð.qꝙ
vſura niſi veriſiłr dubite equoſillos tpe ſo
lutõnis plꝰ vb minꝰ valituros vt dictũ ẽ ſupᷣ
ĩ quibuſoã caſibꝰ.vłb niñ ſciat ł ꝓbabilr ere
da ꝙ tidez plus ł minꝰ ſint valituri Quid

ſi petrꝰ exiſtes ianue emat a ticio turonenſes

recipiedos ĩ francia ĩ talibꝰ nundĩs. x ſcðʒ
alex· lom. ↄtractꝰ vr illicitꝰ ſi minꝰ det emeſ
ꝓpter tpis dilatõʒ et maxie ſi pecuĩa recipien

da ĩ termĩo ꝓbabiliter credat' plꝰ valitura-

tũe em̃ vi eſſe mutuũ ĩdirectũ:puta vt ſi quis
det minꝰ? ꝓbabiliter recepturꝰ ĩ termio plus

ſecꝰ e ſi dubiũ eſſet ſiẽ dictũ e in pᷣcedẽti cãu

Similiter ſcdᷣm hoſt.qñ quis emit fructus ali

cuiꝰ agri ad tp̃s licʒ fructꝰ quos inde pcipit

multo plus valeãt ꝙᷓ dederit vẽditoei.tñ ñ te
net aliqð reſartire rõe dubij ſiue ĩcertitudĩs
vt ĩ · e. ſi ea Licet aũt iſte ↄtractꝰ nõ ſit vſura
riꝰ ex foema ↄtractꝰ p̃t tñ fieri ĩ frandẽ vſura
rũ.nt ſi ager ſit tantꝰ et talis ꝙ veriſike ſit q;
fructꝰ inde colligẽdi valeãt multopiꝰ ꝙᷓ; ẽp⸗
toꝛ ð derit · puta eptos dedit · x. lib. et veriſike
ẽ ꝙ valeãt·xxv.vel.xx.maxiĩe ſi talis ẽ pſona

ꝗq vtractꝰ huiõi ↄſueuit exercere· Iᷓn huiõi em̃

ad pᷣſumptões ẽ recureendũ ĩ foꝛo cãrum. In

foeo aũt penitẽtiali ſtabit ofeſſoni et multũ

ẽ p̃ſumendũ ↄtra tale et ei ĩ pñia e reſtitutio ĩ
dicẽda ſi veriſiłr credeban longe pꝓlꝰ val ere
ſi iuſtꝰ eptos ĩuemreꝰ ſi aũt ꝓbabiłr dubita⸗
vtrũ ſint plꝰ ł minꝰ valituri n ẽ vſura ar .ĩ c.

nauigãti ?Sz obi otra ſupeadicta qꝛ liʒ atra

—

19 „

hẽtibꝰ decipe ſe ĩuicẽ citra dimidm iuſti pᷣcij
ex · de emp. cũ Silecti org licz alicui vedere
pipꝑ valens v.lib. ꝓ.vijlib.¶¶ Endz bern · in
no· et hoſt · ſup i c. in ciuitate · ꝓ emes P· vij
lib · illud qð vz. v. lib. aut ſcieter plus dat ꝗp
ter dilatõz ſolutõis ita ꝙ ipſe ñ decipit in iu
ſto p̃cio et ſic ñ ẽ vſura qe licʒ ↄtrahetibꝰ mu
tuo ſe deciꝑe vſqʒ ad dimidiũ iuſti pcij · Zed
ſcm hoc ille qᷓ decipit ex malo ſuo lucrũ cõ
ſequi qð ñ facit ille qui nõ decipit.· Deeterea
vi ſcõz hoc ꝙ mercatoe poſſit vedere merceſ
ſuas p̃cio maioei alicui ſimplici q neſcit valo
rẽ rei ꝙᷓ al icui ſapieti qð iniquũ vi eẽ cũ ſcðʒ
leges p̃toe ñ ſubueĩat ſcieti ſʒ ignoꝛãti.ff.qð
cũ falſo tu.l ij So alij diſtinguũt de igno
rantia et de ðceptõe nõ em̃ ↄdtingit ðᷣcipi miſi
ignoeanter ẽ aũt duplex ignoꝛãtia.ſ.ĩ di ſcer
nendo ſiue iudicãdo et hoc oppo' ſcie.ſic em
nullꝰ ſciens eSa οοο..ia & ignoeãtia eli
gendo et hec ignoꝛãtia ñ oppo' ſcietie.multi
em ſcietes ĩ indicãdo ſũt ignorãtes in eligen
do . Silr duplex e deceptie. ſ. in indicãdo ſic
nunꝙᷓ decipit' ſciẽs ĩ ↄtractibꝰ.ſ.qñ ſcit rẽ a⸗
liꝙ; n valere tm̃ · tñ ꝓpter affectõez quã hʒ ad
rẽ magis eligit ↄpare p̃ᷣcio ꝙᷓ re ðſiderata ca⸗
rere vtroqʒ mõ licz dtrahbẽtibꝰ ſe ðᷣcipe. et ſe
cũdo mõ mas liczʒ ꝙᷓ peĩoꝰ vt credũt. licz bñ·.
Otrariũ dicat:ſ de hoc vide infra ar.v.q.q̃d
de his qͥ emũt ab ecclĩa ꝛce Ëà ho nota ſcðʒ

aliquos ꝙ liʒ vedẽtes ñ poſſint ꝗpter dilatõzʒ

ſolutõis pᷣciũ augere pñt tñ ꝗpie acceleratõʒ
ſolutõis pᷣciũ minue. vñ eſto ꝙ mercatoe ſta⸗
tuat ĩ coꝛde ſuo ꝙ pannũ quem habuit ꝓ. vj
ſol · velit dare p· ix · ita q oĩ volenti ſibi dare
tm̃ ſiue ſtatim ĩ otinẽti ſine ad terminũ certuz
dare velit et lõge libetiꝰ ſtatiz ſolueti ꝙ;ᷓ vſqzʒ
ad terminũ aliqʒ ſi talis mercatoe hoc apuò

ſe liberãs ſiłqʒ cũ hoc de lucro pate ſolutõ

nis cogitãs ap ſe dicat· licʒ ĩ coede id lucꝝ
taxaueriĩ qᷓcũq; tñ p̃ciũ patũ hr̃et cũ qꝰ de lu
cro mõ aliqd oedĩare poſſez de p̃cio taxato di
minuere tał ñ è vſurariꝰ vt volũt aliq· hec ð
tabł a iohĩs· Quidã etiã dixer̃t ꝙ liʒ ↄtractꝰ
qꝰ q̃s vẽdit maioꝛi p̃cio ꝓpter dil atõzʒ ſo lutio
nis ſit de ſe vicioſus.tñ exculari pᷣt ex pte vẽ
dẽtis · puta ſi ñ ĩtendat vedere cariꝰ ꝓpter tẽ
pus ſ̊ ꝗꝓpter damnũ et laboæe q; iminere ſibi
videt in ꝓcuratõe ſolutõis hñde. Et rectitn⸗

do hꝰ intẽtõis apparz qñ mallz ñ vẽdere tki⸗

bus qᷓ; vedere eis ad credentiã · et qñ libetiuſ
vederz alijs ꝓ p̃cio mĩoei ꝙᷓ iſtis ꝓ pᷣcõ maio
ri · vñ licz hic caſus ſit dubiꝰ ñ tñ pt excuſari
ſi ꝓpter credetiã re plꝰ vedit ſimpłr vel ꝙᷓ ſit
veriſiłr valitura tpe ſolutõis. vel ſi nõ vede
ret alicui niſi ꝓpter credetiã .aꝰ recipet. hec
alex·. lom. Quid ſiqs vendat ꝓ p̃cio qð mõ
cureit bladũ ita tñ ꝙ ſi plus valuerit vſqz ad

paſca ł ꝙ ſi ið plꝰ ſibi ðᷣſit nihil oĩꝰ tñ ñ vult
P pciũ minua ñndz hoſt. ꝙ e vſurariꝰ cum
claudicʒ ĩ pcio ar. Q. de ſolu.l.penłt Quiò
ſi vẽdã tibi hoc ꝓ tãto ꝙᷓtũ valebit illa die 4
cureet ꝓ maioei peecio vſq; ad paſca.Iſte ca⸗
ſus ẽ multũ vicinꝰ p̃cedenti Bñdet ſcotus

ſup · iiij · ſen · di · xx · q· ij . talis otractꝰ ẽ vſa

rariꝰ. Et ponit duaſregł as circa iſtã materiã
obſeruãdas. vna ẽ ꝙ ↄmutãs nõ ↄmutet vel
vendat tpỹs qe nõ ẽ ſuũ · Scða ẽ ꝙ nõ ponat ſe
in tuto de lucero et llũ cui vedit ĩ damno· In
tuto dico k ſp vk vt in pluribꝰ. t ↄotra hãc re
gulã fierzʒ ĩ oſito caſu qe vẽdito certificat
ſe de lucro etiã vltra ꝙ; huana induſtria ptin
gere poſſit ſiquis ↄſiderete Quimto qñ vſure
petunt q̃ſi ĩtereſſe vt ſi fideiuſſoe vſuras cre⸗
ditoꝛi ſoluat p̃ᷣt eas a debitoꝛe petere ꝓ quo
fid eiuſſerat qe nõ ſunt vſure qᷓ;tu ad eũ ſʒ poti
us ĩitereſſe · i. vitatio dãni ex · de fideiuſſo· oſti⸗
tutus· Sibr ſi paratus ſim emere merces ꝓ· c.
lib. in quibꝰ erã lucraturꝰ ſcm ſanã ↄſciẽtiã
et ſpez futuram.x. lib. vſqʒ ad meſem ipſis aò
certũ locũ deductis . t tu ꝗpter nimia mſtã⸗
tiã tuã me ĩpedis ne emã et hãc pecumiã reci⸗
pis et ꝓmittis mibi infra meſez reddere . c. et
x:lib.nõ ẽ vſura ſcðz hoſt.qe loco ĩtereſſe ſuc
cedit et ſibis caſus po' ĩ ar.ſe·q:iiije Quid ſi
quis denarios ſub vſura recipiat et poſtea au
toeitate ꝗpeia alicui amico ſuo ſub eadẽ vſu⸗
ra vb etia minoei mutuat. ſcribit monaldòꝰ
ꝙ tene ad reſtitutõzʒ illi amico ſuo:qe ipſe fᷣu
it peicipalis ĩ hac vſura ſi aũt eſſet tm media
toe vel fideiuſſoe ita ꝙ obligatõ eſſet de ami⸗
co ad vſurariũ facta n tenerec. Sʒ rõ p̃dicta
nõ vide valere · Eſto em̃ ꝙ aliq̃s ad p̈ces ali
cuius amici ſui accipiat ꝓ eo pecunia ad vſu
ram ab aliquo qui e mimicꝰ eiꝰ tũc ñ eſſet ob
ligatio de illo amico ad vſurariũ ſ̊ ad eum qꝗᷓ
mutuatꝰ fuerat pecuniã vt illi mutuarʒ eã re
cepturꝰ ab eode capitale et vſurã de qꝗᷓ ↄueĩt
cũ vſurario:et tñ ille ſic faci do vſurãa nõ cõ
mittit ſed damnũ ſuũ enadit · Et ide vi dicen
dũu de caſu pᷣmiſſo ꝙ ſine vſura fieri poſſit. Iteẽ
ſcðz hoſt.qn is qui mutuanit occaſiõe mutui
laboꝛẽ ſubijt ĩ cuiꝰ recõpẽſatõz fructꝰ pcep⸗
tos facit ſuos qð ptinet ad intereſſe· vt ex. de
reieccñ ali.ad nraʒ·b ið papa q̃ ẽ dñs ecclie
fecit vt res ecclie ciciꝰ recupare poſſit ar.ꝛ bi
dẽ ad audientiã qdte rõe moæe vſure petunt
qſi ĩtereſſe ſcz laur.et bern.ex.e. ↄq̃ſtus.qñ
vendo tibi fundũ ꝓ certo p̃cio qd; mibi tene⸗
ris infra ceſtũ es ſoluere et ñ ſoluis elapſo
termĩo poſſũ vſuras petere cũ facias fructus

tuos rei vedite · vt · C. e. l. ij. Et ide e de Otra⸗

ctibꝰ bone fidei et tũc ñ petit' q̃ſi vſura·ſʒ ꝙ ĩ
terſit mozã adhibitã ñ fuiſſe.ff. ꝓ ſocio:ſociũ
qð ĩtellige qñ intereſſe ẽ ĩtra rẽ vt cu peti cã
dãni vitãdi nõ lucri captãdi·ff. de ac.emp.
et ven · ſi ſterclis· ¶. cũ ꝑ venditoee. Et iõ cau⸗
te dicit canon ĩcremęeta ſuſcepit· xiiij.q.inj.
ſiquis obitꝰ.ſcõʒ gof.et bern.ex ·e. ↄqueſtus
vel dic ĩ hoc caſu actionẽ ↄpetere ex ↄtractu
vel officio iudicis ñ ad vſuras ſed ad ĩtereſſe
qð ẽ veriꝰ ſcdᷣm hoſt.C.de ac.emp.et ven.l.
ij:et. ff·ð ac emp.b.ij.et ſceðz gof·xiiij.q. niij
qm:licite eĩ p̃t qd agere vt reddat ĩ dẽnis ex
de fideiufſ. oſtitutꝰ. et. c. Puenit Silhr ſi debe
as mihi cen⸗lib.ĩ termio certo et noluiſti mi⸗
hi ſoluere ĩ illo tpe.et iõ ꝗpter mea negocia
tractãda optuit me pecuniã ſub vſura recipe
ſi ſolui eã teneris mihi illã reſtituere: vł ſi ñ

ſolui teeriſ liberare me ab ip̃a obligatõe ſeðzʒ

ray · ꝓban hec eỹ · de fideiuſſ puenit et · c· cõ
ſtitutꝰ.Itẽ ĩtelligi pᷣt de caſibꝰ ĩ quibꝰ ex mo
ra vemũt vſure ſcðz leges:qe ibi nõ ðe aliq̃d
receptũ vltra ſoetez ſʒ potiꝰ intereſſe · Et ſcðᷣm
canones iĩtereſſe peti p̃t · xij ·qiiij.qm̃ ibi ad
queſtũü et · vij · q:ij · ſiquis cũ clericis.t idem
foete eſt vbi pena perunttitur a lege et ſucce⸗
dit loco pene nõ fraudulete· NHec obſtat illð
j· q · ij · pluriũ · qe illꝰ ĩ mutuo locũ hʒ · Et ꝙ ðe
quidqꝗd acceòit ſoꝛᷣ ẽ vſura illõ e veꝝ qñ ex
ceptio dat' vel aliqò ĩ fraudẽ vſurarũ excogi
tat. hec hoſt.et bern.ex ·e · Oqueſtꝰ.Dinina e
tiã pagina ĩ multis locis vſurã ĩ mutuo tin ꝓ
hibere vide. ĩ euãgelio mutuũ date ni · inde
ſpe· et in põ · qii pe · ſu.nõ de · ad vſuraz · hec
hoſt ·qui quidẽ ponit ſub tribꝰ caſibꝰ ea q̃ po
no ſub hoc quito caſu:et hoc iõ facio·qꝛ ĩ hiſ
oĩbus ẽ excuſatio ab vſura rõe ĩtereſſe ꝙ Sex⸗
to licʒ accipe vltra ſoetẽ qñ poſſeſſiões ſunt a
ſoẽo ꝓ numerata dote pignoei genero obli⸗
gate tuc em̃ fructꝰ ñ ↄputant ĩ ſoetẽ ex ·e.ſa
lubeiter · v. ſane genex · Cuius rõ ẽ qe dos cõ
ſtituit pter matrimonij.onera ſuppostanda
ex de do· pꝰ di.re:pꝓ vr̃as.vñ ſiẽ ex aliq ho⸗
neſto lucro ſuſtentaren onera matrimon ij ſic
ex fructi bꝰpoſſeſſonũ q ſuccedũt loco pᷣcij ex
e·cũ tu· in fi ·hoc aũt ĩtellige cũ vir ſuſtinz o
nera matrimonij·. Flias nõ vt ĩnuit᷑ in fi · pdi⸗

cte decre.ſalubeiter.Doteſt etiã et alia rõ hꝰ

caſus aſſigri ſcz hoſt. hoc.ſ.vt dos ſalua ma
neat mulieri qᷓ alias ↄſumeret᷑ et ſic vtilitas
publica ledere.ff.ſo.mo·.l:j.Deeterea nullũ
mutuũ ibi ↄtrahi.rõ em̃ peĩia pᷣt mutuo adap
tari ſi em̃ recipiã a te pdiuz mibi obligatũ ꝓ
x· lib. qᷓs mutuo tibi et de quarũ lucro viuere
aponã.pᷣdiuʒ ſuccedit loco pᷣcij et tñ fructuſ
debet ĩ ſoete Oputari ex · e · c· ij · et rõ e qe mutu
um ibi otrabhitc᷑ ĩ qꝰ regłariter et ñ ĩ alio ↄtra
ctu locũ hʒ vſura vt dictũ ẽ ſupea nec etiã ibi

vtilitas publica verſat. Nota etiã ſcðz hoſt.

ex · e ·ſalubeiter . ꝙ dictũ peiuilegiũ extendit
ad virũ q;diu tenet vxoꝛe alere heredes aũt
n hñt hoc peimlegiũQuid ĩ caſu duerſo vt
ſi ſoluto matrimoio heredes viri poſſeſſionez
aliꝙᷓ; obligant mulieri peo ſua dote quia non
hũt ꝙ ſoluãt nunqᷣd fructꝰ ↄputabun ĩ ſoetẽ
Eñdet hoſt.in ſũma ꝙ ſic.ff·de ſolu.tcicia ·et
idem vult ex . e · ſalube ter . Et idem vult ino·
ibidem mulier diſcreta non recipiat rem ob⸗
ligatã ſed potius faciat eaz diſtrahi vel acci
piat ĩ ſolutũ ab fructꝰ extennabũt ſoetem.
Quid ſi gener poſſeſſione tłr ſibi obligatã cũᷣ
rure qð ibi hzʒ ocedat alij· recepta ab eo ſũma
qᷓ fuerat ſibi ꝓ dote ꝓmiſſa nunq; iſte p̃t lu⸗
crifacere fructꝰ ꝓpceptoſ donec ei pecuia pᷣdi
cta fuerit ꝓſoluta ſiẽ poterat gener. Hẽ ſeðz
roðò.ſi gener aĩio dãdi totũ ius qð hʒ ĩ pigno

re ñ ꝓpter pecunie ↄtractũ ab eo recepte · ʒ qe

eiꝰ ↄſangumeꝰ ł alias ↄiunctꝰ amicꝰ et il
le ñ ꝓpter fructꝰ lucrifaciẽdoſ ei numerat pe
cuniã ſʒ ꝓpter dilatõz aut grauamen pᷣt abſqʒ
picło vſare fructꝰ lucẽfaceè nec ẽ ille vtractꝰ
vi noĩis mutuũ:niſi ſit ductũ ĩ pactũ ꝙ gen ei

—
=ä2

———ʒ YJðð
— —

tenea pecuniã reddere ſi ille voluerit repete
re · et iõ mutuauit ĩ qꝰ caſn eẽt vſura ſi fructꝰ
lucri facere vellet. Septio qñ vẽdo tibi p̃di
um tali pacto ꝙ ſi vſq; ad duos ãnos ego vł

heres meꝰ tibi ſoluro ego vł heres meꝰ pᷣdi

um recupabo·hoc em̃ facit fructꝰ ſuos vt· C

de pac inter emptoeẽ Bmiſſoeie. qò ĩtelligit᷑

qñ p̈cium ẽ iuſtũu et nihil fit ĩ fraudẽ vſurarũ
Flias ↄtra · ex · de vtrahen · emp · ad nram · et
de pig illo et· C· de pac:fnter emp · ſi fund·P
ſumit aũt talis vẽditio fieri ĩ frauèe vſuraꝛx
ex eo ꝙ ẽ modicũ p̃ciuʒ reſpectu valoꝛis rei·.
Et ex eo ꝙ aliqd vltra ſummã receptã ſol uit
qñ venditio reſcindit. Et ex eo ꝙ emptoe vſu
rarius eſſe Oſueuit · ꝓbant hec ĩ dictis c· ad
nrᷣaz et c · illo hec hoſt.et bern. ex · e. oq̃ſtꝰ
Octauo qñ pecunia noĩe pene ꝓmittit vt pe
cunia metu pene cto die ſoluat. Et hec pena
Duentionalis ðe qe de ↄſenſu vtriuſqʒ ꝑtis apꝑp
poj. Doteſt cñ hoc fieri ĩ fraudẽ vſurarũ vt ſᷣ
creditoe credit aut ſperat obitoꝛzè ĩcureere pe
nã · xij.q:ij.frnitas·et.c.ĩ legibꝰ et ex.de ar⸗
bidilecti · hec hoſt⸗ Ss& nuqd licz exige talẽ
penã ad ĩtereſſe tm̃ an eẽ vltra ĩtereſſe Rñdz
oð · ꝙ vbi ſñn fraude ẽ pena a ꝓpoſita exigi pᷣt
tota qe publice vtilitatis ĩtereſt pacta ſzuari

et creditoees a debitoeibꝰ ñ fraudari · Heeſu

mit᷑ aũt tale penã ĩ fraude vſura apponi ſi.

ille qᷓ appoſuit vſurariꝰ eẽ ↄſueuit. ff.ò̊ acc.

ẽp:et vẽ. Iulianꝰ et er de pig:illo ĩ fi.pᷣſumi
etiã ſi pꝑ ſingl os meſes vł annos dica ↄomitti
C. de auẽ . P· ad hoc · Et idẽ ẽ de ſilibꝰ q ſolẽt

ab vſurarijs ſpealiter exerceri·tł ia em iducũt

ſemꝑ pᷣſumptõʒ facie peima ꝙ ſit vſura.In iu
dicio tñ aĩe ſtandũ e ſue ↄfeſſiõi ſʒ ꝓpter pᷣſũp
tõez otrariã diligẽter et caute dzʒ ↄſcĩa eiꝰ ex
aĩari ſcðz em̃ hoſt.pᷣſumedũ ẽ Otra apponete⸗
penã ĩ mutuo.niſi foete pena q loco intereſſe
ſuccedat petat᷑ vt ſupᷣ dictũ e·ł niſi ex hone⸗

ſtate pſone releue ar. ex.de ꝓcu:ĩ nr̃a.. noſ

vo demu Noſt· hoe ee arbitrariũ dic. ſcðᷣz vo
ſcotũ ſignũ e manifeſtũ ꝙ ñ appo' ĩ frandem
vſure qn creditoe mallz ipſo die p̃fixo ſibi pe
cuniã ſolui et ꝓ ↄtrariũ e in fraudẽ vſure qñ
ñ mallet.Eſt aut alia pena qᷓ ðe indicialis vt
ſi iudex p̃cipiat debitoeꝛi ꝙ mfra mẽèſez ſatiſfa
ciat ſub pena.x.ſoł.vł ſibłi.hoc etiã nõ ẽ vſu⸗
ra:qe ẽ appoſita ꝓ pumeda debitoeis ↄtuma
cia ar.di.xxiij· quanqꝙ; Hono qñ pecunia cõ

modat' ad pompã qꝛ tũc ñ ẽ mutuũ ſed potiꝰ
modatũ ſiue locatũ·ff.ↄmod ·l.iij. . penłt.

et · l. ſe et · xnij.qiij.ſi feneraueris.in glo.et

ex· e.oqueſtus ĩ glo.s Oecio ĩ ↄtractu loca⸗

tionis ĩ quo vltra rẽ locatũ recipi merces P
vſu ipſius rei locate Zed quare magis licet
exigere vltra ſoꝛtẽ ĩ locatõe ꝙ; in mutuo. Hx
Hhuiꝰ rõ ẽ ſcdm aliquos qe picłm rei mutuare
ſpectat ad debitoee· ff.de rei ven. ſi nauis ſy
piculu rei locate ad locatoꝛẽ niſi ſit expᷣſſum
1tractu ꝙ peineat ad ↄductoee di: lxxxviij.

eicies et. xiiij.: m). ſ feneraueris ĩ glo.· ſ e⸗

cundũ hoc fenꝰ nauticũ eſſet licitũ qð ẽ fłm
vt videbit infra Pcm vᷣo alios ẽ rõ qe mu⸗

tuũ dʒ eſſe Stuitã nõ ſic locatõ· Mec iſta rõ vi

de valere qe exqꝰ pecuĩa interueniret mutuũ
ĩ locatõzʒ trãaſiret · Scòm hoſt.aũt et gof· et a⸗
lex· an· rõ ẽ qe locãs retinet dmum rei locate
adeo ꝙ Oductoe q̃ſtionem de ꝓPetate ñ p̃t re
feree · C.ð pigac·l.neqʒ creditoꝛes·et io ipᷣe
locãs ꝙ vſu rei qᷣe qᷓ ↄcedit pecuĩaʒ recipit
licite qe nemo cogit᷑ de ꝗo alicui bnficiũ fa
tere · xij · q:j·pcarie· ſed rei mutuate ònium in
accipiete trãſ fertᷣ.dðo vſus rei locate e ſine
Oſumptõe vſus vo rei mutuate nulluſ eſt ſine
ſumptõe· Itẽ res locata deterioꝛat vſu qð ñ
Oti git ĩ mutuo vbi ñ eadẽ pecuĩa q̃ mutuo re⸗
cipit. ſed alia generis eiuſdẽ reddi. ff. de re
buſ credi · cũ qd et ꝓo' rõ.xinij.q.nj.ſi fenera
ueris · in glo.po' etiã a gof. Et ſic pzʒ ꝙ ñ e ſi⸗

mile de domo et de pecuĩa · Datẽt etiã quĩq;

dẽe ĩter mutuũ et locatõz qᷓ peĩa qᷓrta et qn
ta tãgunt' di. lxxxviij eicies qð c·ẽ gg. vt di
cit:xaij·qᷓ allegat ipᷣm.aliq tñ libei ñn Hñ̃t illð
Squi vire de. v. ſ. de qbuſdã caſibꝰ du
bitabilibꝰ vtu ibi ſit vſura· Et circa hoc
queruut' pła.ſ.vtꝝ ſola ſpes recipiedi aliqᷣd
vltra ſoete facit vſurariũ .· H qdã fauẽteſ vſu
rarijs dicũt ꝙ nunꝙ vſura omittit niſi ex pa⸗
cto det.ſed hoc ẽ tra illud luc.vj. mutuum
date mhil inde ſpe. glo. vltra ſoꝛte ſupple ab
Hoĩe· ſed a deo dicit etiã ibi glo.ſpirituũ pon
deratoe e deꝰ.i.voluntatũ ꝓner· xvj.ſola erꝰ

volutas recipiedi aliqᷣd vltra ſoete vſurã fa⸗

cit apud deũ·ſic etiã ſola volũtas occidendi
Hhoĩezʒ homicidã.j.io.iij.qui odit fratrè ſuum

homicida é S dicenò é ſcòm opi. ↄmunè et

verioꝛẽ · ꝙ licz ſcdᷣm lege humanã ſola ſpes ſi
ue volũtas talis ñ faciat vſurã qe tab lex co⸗
hibet manũ nõ aĩm. facit tñ ſceòm legẽ diuinã
q̃ cohibet vtrũqʒ· vñ talis nõ poterit vſurari
us cenſeri in foeo iudiciali ex · e. in ciuitate ſz
penitẽetiali ſie · e · e. Oſulic Sciedũ tñ ꝙ ſic
ðe ibidẽ ĩ glo· aliq̃s p̃t alicui mutuare pecu⸗
niã ꝗꝓpter ſpem dupłr.vnoꝰ peĩcipabr qn non
mutuaret niſi inde lucrũ ſperaret · lioꝰ ſcdᷣa
rio vt ſi ſibi alias mutuaturꝰ eſſet.et ſecũda⸗
rio ſperaret vt ei ſubueniret ł retribueret. Di
