fectu ludi ↄſiſtat aliqð peccatũ · ꝙ ſic vñ
pjs. ii· et;ᷣ· ponit defectũ in ludo eſſe vicio⸗
ſum.eſt em̃ ↄtra rõezʒ ꝙ aliq̃s exhiheat ſe alijs
oneroſum dũ ſcz nibil exhibet de ſe delectabi

le et etiã delectatões impedit alioꝝ Et dicũ

tur tales duri et agreſtes vt ðe:iiij · eth;. vnde
ſeñ.dicit ſic te geras ſapieẽter vt nullus Pabe
at te quaſi aſpeꝝ nec dtemnat q̃i vilem·
Squit videre de ſcdo ſcz de ſcurꝛilitate ſi
ue turpiloqo·et circa hoc querũt plura

ſcʒ vtꝝ ſit idem ſcureilhtas ꝙ ſtultiloqᷓum· Rñ
der alex · in ?* ꝙ hec ꝓpeie loquèdo differunt

qe ſtululoquiun refert ad diſcretõz rõis· ſcur⸗
rilitas ad laſciuiã af fectõis pñt tñ in ĩuicem
incidere et vnũ alten otin ecee ſcureila
tas ſemꝑ ſit pec catũ · BReſpõdet idem ꝙ ſcurei⸗
litas ꝗꝓpeie dicta eſt pctm. ſumit tñ aliqnñ peo
vebanitate ſermoĩis et hoc imgpeie · et tunc ſi
aſſit debitꝰ finis vt ↄſeruatio bone amicicie ·
vel remotio ſecularis triſticie vel accidie non
eſt peccatũ.dũmõ nõ fiat ꝓ turpia verha Gi

auüt fiat vba turpia ł ĩutilia et ti riſum inoe

dimatũ ꝓuocantia pctm̃ erit et ſic ðᷣe ad eph̊.

v. nõ noĩetur i vobis ſiẽ decet ſanctos dei⸗

turpitudo aut ſtultiloquiũ aut ſcureilitas que
ad rem nõ ptinet. i. nulliꝰ eſt vtilitatis · Vl
terius nota ꝙ talis ſermo ꝓcedere pᷣt ex lubei
citate lingue et impetu iraſcibilis et ocupiſci
bilis et ſureeptõe rõis vel ex deliberatõe rõiſ
et mala aſſuetudĩe lingue· et puerſa affectõe
iraſcibilis et cupiſcibił et ſcðᷣm hoc refertur
ad libidme moetalè vel veniale tanq ad radi
cem et ſcòm hoc erit moetalis vel venialis e/

Quid ð auditoæibꝰ taliũ · Rñdet idẽ ꝙ illi qui
ſuſtentãt turpiloquos vt talia dicant' magis

peccãt ꝙᷓ turpiloq· Tuditoees em̃ ſceleris ſũt

magis ĩ culpa ꝙ;ᷓ miſtri:ex maioei em libidine
peccãt· qui vo caſuali audiũt tñ hñt oplace⸗
tiã minꝰ peccãt. Criſoꝰ.vis oſtedere maifeſte
ꝓꝙ in talibus nõ letaris nõ audire patiaris;
De modeſtia ĩ apparatu exterioe ti · liiij ·

Oſtea ↄſideranð eſt de modeſtia ſʒm ꝙ
Oſiſtit in exterioꝛi apparatu: et circa B
WVgqrunt pła ſcʒ vta poſſet ibi eẽ vᷣtus et
viciũ .· Nꝙ in ip̃is rebus exterioꝛibꝰ quibus
vtitᷣ h nõ eſt aliqð viciũ.ſʒ ĩ hoĩe q̃ immode
rate vtit eis.et hoc p̃t eſſe dupt.vno mõ ? cõ

patõnez; ad oſuetudĩes hoĩm cũ quibus vinit
aliqs: dicit em aus. li ij. Ofeſſionũ q; turpis

eſt ꝓs oĩs ſuo nõ ogruẽs vniuerſo .lio mõ ex
ĩoedĩato metis affectu. et h̊ p̃t eſſe dup. vno
mò ſzm exceſſuz vt qñ aliãs ĩ ſuꝑ fluo cultu ve
ſtiũ hoĩm głam vel ec carnis delicias qrit· vl
etiã nimiã ſolicitudinẽ appoiĩt· vñn criſoꝰ.nõ ẽ
ſimul coæpus et aĩam oenare. qð e ven ſcoðm
alex· an.qn eſt tanta libido in oenatu coæpis

ꝙ de oenatu aĩe nõ curat᷑·Cicz tñ ſcedðᷣm eüdez
et ſzm cho. vti veſtibꝰ p̃cioſis ſzm ꝓſone nobi
litatẽ ſzm teree ↄſuetudinẽ· et ſim officij b miĩ
ſterij dignitaté duůmõ abſit libido ĩ voluͦtate

et ſcandalũ in extericoei ope . Flioꝰ p̃t eè inoe⸗

dinatꝰ affectus ĩ exterioꝛi cultu ſim defectũ

vt qñ hõ ipᷣʒʒ plus debito ex pigricia negligit
vel etiã in defectu tali głam qrit vñ aug:li.

de ſer . do. ĩ mõ. de q; in veſtibꝰ ſoꝛdidis iactã

tia pᷣt eſſe .· Siq̃s tñ veſtibꝰ vilicꝛibꝰ vtat ꝙᷓ a
lij ꝓpter carnis maceratõz et ſʒus huĩliatõne

hoc ptinet ad tpantie vtutẽ· hoc autẽ pcipue
Ouenit his q̃ alios verbo et exẽplo ad pniam
vocant · vt hrerig de quibus de hebee xj · cir
E

cuierũt ĩ melotis in pellibꝰ capemisVtruz
oænatus mulieꝝ poſſit eſſe ſine pctõ moetali.
eultus muliebeis viros ad laſciuiã ꝓuo⸗
cat im illud Puer. vij: mulier occureit illi or
natu meretricio p̃parata ad capieèdas aĩmas:
poteſt tñ mulier Dingata licite opam dare ſci
licʒ oenãdo ſe vt placeat viro ſuo ne p eius ꝰ
temptũ in adulteriũ labat'. vnde.j. coꝝ · vij ·
mulier nupta cogitat qu t mũdi quũo place
at viro. ulier autẽ que nec virũ hzʒ nec vult
Habere et è in ſtatu nõ habendi ſi ſe oenet vt

alios ad ocupiſcendũ ꝓuocet peccat moꝛta?

ſi aũt ex quadã leuitate vł etiã vamtate ꝓpter
quandã iactãtiã nõ eſt ſemp peccatũ moꝛtale
ſed veniale . autez ſit mulier virgo nubilis
liquatenꝰ plus hr̃e debet de oenatu· q̃ tamẽ
nõ ꝓuocet ad libidinèe ſed heat in ſe decentiã

muliebeem.vñ aug. ad poſſidoniũ.nolo vt de

oenametis ꝓeiã habeas in ꝓhibedo ſentstiã
miſi in eas q neqʒ ↄiagate ſut neq; diugij ca⸗
paces qᷓ cogitare debet quo placeant deo Qð
aut dicit cipeianꝰ lide hitu vᷣginũ ·manꝰ dni
infirmãt.qui illõ qð ipᷣe foemauit ref oemare
Otẽdũut ſc adhibedo aliqd quo pulcrioæꝛes vi⸗
deant.loqtur in cãu quo fit hoc ꝓpter laſciui

am vel m dei dtemptũtũc em e peccatũ moe⸗

tale · et eodẽ mõ debent ĩitelligi ſimiles auto⸗
ritates· Hota tn ꝙ aliud e fingere nõ habi⸗
tã pulcritudine aliuò e tegere turpitudinẽ ex
aliqua cã ꝓuemente·hoc em licet:hec tho. et

alex. an. Vti femis liceat vti veſte virili lb
viris veſte mul iebei · & hoc ẽ de ſe vicioſum
qe vt dictum e ſupea:cultus exterioe ↄpetere

debet Oditioni pſone ſim duũnem dſuetudinez
et pᷣcipue qe hoc p̃ᷣt eſſe cã laſciuie et ſpealiter

ꝓhibetur deutꝰ.xxij.qe gentiles vtebant ta⸗

lr habitus mutatõe ad ſupꝑſtitõz ydolatrie · pᷣt
tñ hoc qñnz licite fieri ꝓpter aliquã neceſſitatę⸗
OQð aũnt dicit rabanꝰ ꝙ; otra naturam eſt virũ

muliebeia facere· Expone ſcz alex·. dtra natu

rã: 1. Otra nature decentiã · Quid de artifici
bus huiõi oenametoꝝ.· h mulieres vt wſaum

eſt ſupea licite ſe poſſũt oenare vel vt ↄſeruèt
dbecentiã ſui ſtatus vel etiaz aliqd ſupaddere
vt placeant viris ſuis. Et ideo artifices taliũ
nõ peccant in vſu talis artis niſi foete inueni
endo al iqua ſuꝑflua et curioſa. =

e fide et articulis eiꝰ ti. lv.
nſequeter ↄſiderandũ eſt de virtuti⸗
bus theologicis et vicijs eius oppoſi
tis · Circa qð ſcienòũ ꝙ virtutes theo⸗

logice ſunt tres ſcᷣm illud.j.coꝝ xiij. Nunc
aut manent fides ſpes caritas tria hec. cuius
ratio eſt qe deus eſt obiectũ cuiꝰlibet virtutiſ
theologice· Deus aut nõ pᷣt eſſe obiectũ virtu

tis miſi ſub rõne ſumi veri vel ſum ardui. vel

ſumi boni.peimo mõ eſt obiectũ fidei · ſecůdo

ſpei · tercio caritatis.p fidem em̃ vni rõnaliſ

cũ deo· ꝓ ſpem iraſcibilis · p caritatem ocupi⸗

ſcibilis · p quas tres potentias ſumꝰ vnibiles
cum deo · Decunt aũ̃t he tres vᷣtutes theolo⸗

Sice · tum qꝛ denʒ hñt ꝙ obiecto inꝙᷓtũ p eas
recte oꝛbinam' in deũ · tum qę ſola dei reuela
tione m ſacra ſcriptura tradunt'. Haz autem

triũ virtutũ peima eſt fides vt patet in pᷣmiſſa
autoꝛitate· et 16 peĩo dicẽdũ eſt de ea et de vi
cijs ſibi oppoſitis· De fide aũt peimo dicendũ

eſt qd ſit . ſeðo de eius obiecto qð è credibile
tercio de eius actu.qrto de eius ſubiecto.
ECirca peimũ ſeciendum ꝙ fides ſcᷣm apłm al
hebee · xj· eſt ſubſtantia reꝝ ſperaãdaꝝ argum
tum non appgrentiũ· Dicit' aũt fides ſubſtan

tia rex ſperandaꝝ mechaphoeice · qe ſiẽ ſub⸗

ltantia eſt ſubiectùĩm accidentium et cã exi

ſtentie eoꝝ ſic fides eſt totiꝰ ſpualis edifi cij

fundamentũ et diſpoſitõ qua res ſperande raz
aliquo modo exiſtunt in nobis et exiſtent ĩ fu
turo realiter. Et qe hoc eſſe nõ poſſet niſi p ba
bitü bonu ideo in hoc implicite cõtinet ꝙ fi⸗
des eſt habitꝰ bonus: qe etiã argumentũ e ma
mfeſtatm· intellectꝰ aut eſt maĩteſtatõis ſub⸗

iectũ Ideo cũ dicit fides eſt argumentũ ĩpli

catur ꝙ fides eſt maĩfeſtatia et ꝙ; intellectus

eſt eiꝰ ſubiectũ . Bes aut nõ apparẽtes ſeʒ per
aliquid exiſtens infra facuſtatẽ rõnis natura
lis ſunt fidei obiectum.res aũt ſperande ſüũt
eius finis· eum ergo ðe fides eſt ſubſtãtia ec.
ſenſus eſt.fides eſt habitꝰ bonus totius edit̃i
cij ſpũalis fundamęntũ exiſtens ad res ſperã
das o?dinatus mayifeſtatiuꝰ veritatis trãſce
dentis facultatem nr̃e ↄgmnitõis naturalis Eſt
ergo fides habitus vtuoſus · et quide ſi ſit fir

mata eſt ſimpliciter virtus· qe omia ↄueniunt

ſibi que requirunt ad plenũ eſſe virtutis q et
hHntem et actũ credendi pficit et y eam pe a
ctus refert' debito mõ in finẽ vltmum.fides
aũt mfozmis ᷓ; nõ facit et ideo nõ eſt ꝓpeie v

tus poteſt tñ large dici virtus ꝓut virtus di⸗

citur quicũqʒ habitꝰ determinãs ꝓctentiã ad
alique actum ĩſpectu obiecti debiti m nic B.
Omes alie diffinitões a p̃dicta ſũt explicatio
nes diffinitõis p̃dicte. Qð em dicit aug. ꝙ fi

des eſt virtus qua credunt' que no vidence

idem cũ eo q ibi dicit argumentũ nõ appa⸗
rentiũ et ide eſſet facile videre ð diffinitõibꝰ
alijs · Diſtinguit aũt fides ꝓ hoc ꝙ dicitur ar
gZumentũ ab opione ſuſpitõne et dubitatione
p que intellectus nõ adheret firmiter ad ah⸗
qd:Der hoc vero qð dicit nõ apparentiũ di⸗
ſtinguit᷑ a ſcia et mtellectu ꝑ que fit aliquid

apparens·ꝓ ho qð dicit ſubſtanti a ſperàdanz

reꝝ diſtinguit' virtus fiòes a fide ↄuiter ſu⸗
ꝓta que nõ cedinat' ad beatitudinẽ ſperatam
et ſic fides ꝓ ea que ponũt᷑ in diffinitõe a ki
diſtingur ab cĩbus alijs qᷓ ptinent aò intelle
ctu ·¶ Mota inſup ꝙ argumentu peie de me⸗
dium in cuiꝰ virtute ↄtinet totus ꝓceſſus ar⸗
gumentatoõis· vñ dicit boetiꝰ.ij.tepi· ꝙ; argu
mentatõ eſt argumæti p oeatione explicatõ. St

inde trãſlatũ eſt nomè argumẽti ad omez bee
uem p̈libatõz nareãdon et lic beeues ꝓlogi

in epł as pauli dicũt argumeta· Et inde vlte⸗
rius tranſlatũ eſt ad ome lume intellectꝰ ma
nif eſtatiuũ veritatis peiꝰ mognite. et hoc ter

cio mõ fides dici argumentũ m rie B. vel t

dici argumentũ ibi ſumit ꝓ effectu argum
ti m tho· p argumentũ em iuducit' itellectꝰ
heĩs ad mherendũ alicui vero. vn ipa firma
adheſio intellectus ad fidei veritate nõ aꝑpa
rente ðᷣe hoc argumentũ vn alia litera hbr oui

ctio.qe ſcʒ p diuinã autoeitate intel lectꝰ cre⸗

dentis Ouincit ad aſſentiendũ his qᷓ nõ videt
B Equit⸗ videre de ſcoo ſcz de obiecto fidei
Circa qð ſciendũ ꝙ duplex ẽ obiectum fi

dei ſic et cuiꝰlibet alterius habitus ↄgnuiui

ſcʒ foemale et materiale · obiectũ fidei foema
le eſt peima veritas.nõ em̃ fides de qua loqui
mur hic aſſentit alicui vero· niſi inctuz eſt re⸗
uelatum a deo. vnde innitit verttati peime ſi⸗
ue diuie tanquã medio. vnde dieit dyoniſius
vij· c·de di · no· ꝙ fides ẽ circa ſimplice et ſy
exiſtentẽ veritate· hec aũt e veritas pema: Ob
iectũ aũt materiale fidei ẽ ñ tmi ipe deus ß eẽ
multa alia que tñ ſub aſſenſu fidei nõ capunt
mſi ſcm qð habent aliquez oꝛdine ad deum

̃

h.
10

ꝓut ſcz p aliquos deitatis elffectus homo iu⸗
natur ad tendendũ in deu et ideo etiã ex hac
parte obiectũ figei eſt qʒd;ʒ ãmodo veritas pma
ſicut etiam obiecb medicine eſt ſantas quia
nichil ↄſiderat niſi ĩ oedine ad ſanitatem · hec
aũt que ſũt fidei obiectũ materiale per certos
articulos diſtinguũtur Frticon aũt grece qð
dicit' articulus latĩe ſigt coaptatiõz aliquaꝝ
ptiũ diſtinctaꝝ · vñ credipilia fidei dicũr p
articnlos diſtingui metum in ꝓꝑtes quaſoam

diuidũt hñtes aliquã ad inuice coaptatõem

Eſt aũt obiectũ fidei aliqd nõ apparens ſiune

nõ viſum vt dictũ eſt ſupꝛa · et ꝛdeo vbi occur
rit aliqd rõne ſpeali nõ viſũ· ibi ẽ ſpealis arti
culus.vbi vo ſunt multa ſzm eande rõz ogni

ta ibi nõ ſunt articuli diſtinguedi ſiẽ aliã dif.··

ficultatẽ req̃rit ad vdendũ ꝙ deus ſit paſſus
et aliã ꝙ mortuus reſureexit · et ideo ſunt di⸗
uerſi articuli:ꝙ aũt ſit paſſus moztuꝰ et ſepul
cus ſut ſimiliter difficilia qe credito vno nõ ẽ
difficile credere aliuò · Et ideo hec omia pti⸗
nent ad articulũ vnũ·ratõ em̃ foemalis obie⸗
cti fidei p̃ᷣt ſumi dup' ſcz ex pte rei credite · et
Bᷓ eſt vna oĩm credibiliũ ſcʒ veritas peĩa Et ex
pte nia et h eſt vt ſit nõ viſũ.et ex ꝓte huꝛꝰ ſe
cũde rõis et nõ peime articuli diſtinguunt' vt
dictũ eſt . Sciendũ aũt ꝙ aliqᷓ ſunt credibi⸗
lia de quibꝰ eſt fides ſzm ſe · alia vero ſůt cre

dibilia de qubus fides nõ eſt tm ſe. ſed tm ꝗ

oꝛdine ad alia.ſicẽ̃ etiã in al ijs ſcietijs quedã
ponũt' vt ꝓ ſe intenta·et quedã ad maifeſtan

dũ alia· qꝛ vero fides pemcipaliter ẽ de his
videnda ſperamꝰ ĩ patria: ſcðz illud fides eſt

ſubſtãtia ſperandaꝛ reꝝ · ideo pꝑ ſe ꝓtinẽt ad

fidem illa q̃ directe nos oedinãt ad vitaz eter

nam vt ſüt tres ꝓſone oĩpotentia dei: miſteriũ
incarnatõis xp̃i et alia huiõi:et ſjm hoc arti⸗
culi fidei diſtingnũt. quedã vᷣo ꝗꝓponũt in ſa⸗
cra ſcriptura nõ qᷓ peincipaliter mtẽta ſed ſiẽ
alioꝛ maife ſtatia vt qdð abeaã duos filios ha
buit et ꝙ ad tactũ oſſia helyſei moetuꝰ ſuſcita
tus fuit:et alia huiõi q̊ nareant᷑ ad mai feſta⸗
tionẽ diuine maieſtatis vel incarnatõis xp̃i.
et ſm talia diſtinguere articul os nõ opoetet

Ex pᷣdictis pz ꝙ articuli fidei diſtinguũt' ſcos

ea quoꝝ viſioneet in prñ̃a ꝓpfruemet ꝑ q ad
patriã ꝓducemur. Duo aũt nobis wi videda

ꝗꝓponũt ſcʒ occultũ deitatis cuꝰ viſio beatuz

facit.et miſteriũ hhũanitatis xp̃i ꝓ qð in głam
filioꝛꝝ dei acceſſum habemꝰ vt ðᷣe ad Ro.v.
vnde ſo· xvij · hec ẽ vita eterna vt ↄgnoſcãt te
ven deũ . et quẽ miſiſti ihm̃ xpᷣm · Et ideo peia
diſtinctio credibiliũ eſt ꝙ quedaz ptinent ad
maieſtatẽ deitatis · qdã ad miſteriũ huanitatiſ
xp̃ᷣi · d pꝛimũ ptinent tria ſcʒ vnitas deitatis
de qua eſt articulꝰ peimus.et trinitas ꝓpſona⸗
rum de qua ſũt tres articuli ſcᷣm tres pſonas
et tria opa ꝗꝓpeia deitatis ſcʒ creatio quo ad eſ
ſe nature hoĩsſanctificatõ quo ad eſſe gratie
et carnis reſureectio et vita eterna quo ad eẽ
gloeie de his tribus ſũt tres articuli.et ſic ſe⸗
ptem articuli ꝓtinet ad deitatẽe · Sibr ad huani

tatẽ xp̃i ptinent alij ſeptẽ aruiculi · peimꝰ ẽ de

incarnatõe ſiue ↄoceptõne · ſcõs de natiuitate.

terciꝰ de paſſione moete et ſepultura· qᷓrtus ò̊
deſcenſu ad inferos· quitus de reſureectõne ·
ſextus de aſcẽſione· ſeptimꝰ de aduetu ad in⸗
dieiũ. Omes aũt p̃dicti articuli ponũt᷑ in ſim
bolo mĩoei qð a lanctis · xij· apłis ↄditũ fuit
qð quið fuit neceſſariũ ↄponere· vt em̃ ðᷣe ad
hebee. xj· accedente ad deũ opoetet credere·
nõ p̃t aũt qͥs credere niſi veritas credibilis ei
ꝓponat'. et iõ ncẽm fuit fidei veritatẽ in vnuzʒ
colligi vt faciliꝰ oĩbus poſſit ꝓpoĩ neqͥs ꝑ igꝰ
rantiã deficeret a fidei vitate:et ab huiõi col
lectõe fidei ſumit nomẽ ſimboli qð ðe a ſym
qð ẽ ſi et bole qð eſt ſnĩa · vñ ſymbolũ q̃ᷓi ſen
tetia ſił a płibus ↄſtituta ðdᷣe .· Cõtinet aũt ſuf
ficienter in p̃dicto ſymbolo doctrina xp̃i · Siẽ
etiã m alijs ſciẽtijs ſũt quedã peincipia Dũia
q̃ ſupponi vt digtates· qdã ſiẽ peĩcipia ꝗpeia
illaax ſciaꝝ· vt ſut peincipia intri ſeca ſuaꝛ ð
monſtratõnũquedã ña vt ſũt ↄcluſices coꝛ
relarie.ſic etiã in doctrina fidei quedã ſũt an⸗
cecedẽtia vt ea que ſũt de dictamie iuris natu
ralis. licet em reſpectu peĩcipioꝝ iuris natu⸗
ralis nõ ſit actꝰ credẽdi ꝗpter emdentiã eoꝛ⸗
tñ reſpectu ocluſionũ ex peĩcipijs illis ſeque⸗
tiũ p̃t eſſe actus credẽdi in illis q neſciũt eli⸗
cere illas ſzm rich· quedã ſut peincipalia vt il
la ad que directe dirigit illuĩatio fidei · et hec
dicũt᷑ articuli· quedã ſũt ſequentia vt illa q̃
ex articulis pñt elici et ad eos hñt ſequi · Do⸗
ctrina ergo fidei qtũ ad ea qᷓ ſut in ip̃a peinci
palia et ꝓpeia vt ſut articuli ſuf̃ficieter in pᷣdi
cto ſymbolo ↄtinent'.hoc aũt pzꝭʒ dup· peimo
ex pte articuloꝝ ſtitutoꝝ eo mõ quo dictuʒ
eſt ſupea. ex ꝓte autoꝝ Oponentiũ q ibi cõ
uenit vniuerſitas apłoꝝ quã ñ latebat aliq̃d
Panen ad fidei Oplementũ:et vt maioeẽ ha⸗
eret firmitate ſinguli poſuerũt ibi ſuas ꝓtes
et omes inſimul ſingulas aꝗpbauerũt vt vna
eccłia ſuꝑ apłos fũdata. vnã fidei credulita
tem et ofeſſionẽ hr̃et q̃ diceret᷑ fides catholi⸗
ca:i.vłis qe ſcʒ vniuerſis data·et ab vniuerſiſ
apkis qui erãt fundamẽtũ vłis eccłie oſtitu⸗
Videamꝰ igit᷑ quis apłs quã poſuit ꝓtẽ
beeuẽ vt opoetet expoſitõz adicigtes Scien
dũ ergo ꝙ petrus poſuit pemò ſuã ptez dicẽs
Credo in deũ pa.o·crea·ce. et teree · In qua qᷓ
dẽ pticula tres articuli dtinent᷑ ſcʒ articulus
de vnitate deitatis articulꝰ de pſona patris ·
et articulꝰ de creatõe. Credo mq̃t in deũ iſte
articulus exponit' in ſymbolo maioei vbi ðe·
credo in vnũ deum . vbi excludit' ereoꝛ genti⸗
lium q nõ credũt in deũ ſ̊ ĩ ydolũ vel aliquã
creaturã· vel ereoe maĩcheoꝛ ꝗ dicũt eſſe plu
res deos ſeu pła peincipia · e Sz nüqᷣd exiſteſ
in pctõ moetali dicere pᷣt ſine ꝑeccato credoĩ
deun videt nõ. qe di auger credere m deum
eſt credẽdo tẽdere ĩ eũ · cckedendo eũ amare · et
credẽdo ei mcoæpari · et ita videt ꝙ talis me⸗
tia cũ dicit credo in deũ . ↄfeſſio fidei tra
dit' in ſymbolo qᷓi ex pſona totiꝰ eccłie.fideſ
aũt eccłie ẽ fides foꝛmata q̃ è in oĩbus illis q̃ᷓ
ſunt de eccleſie numero et merito et iõ ↄfeſſio
fidei tradit ĩ ſymbolo m ꝙ vↄuenit fidei foꝛ
mate.vñ exiſtens ĩ pctõ moetali nõ mentitur

*

dicsdo enedo ĩ deũ cũ nõ ſit ſmo eiꝰ ſʒ ecckie
Sequit.patrẽ oĩpotentem· hHic bant plura
alia oſequẽtia·ſi em̃ e oĩpotẽs pt creare celũ
et tereã · et p̃t dimittere pctã et ſic de alijs Et
licʒ oĩpotetia ſit vuis toti trinitati · tñ ꝓ aꝗpen

atõʒz attribui patri.et ſzm rich;.hec oĩpotetia

inc lndit om̃em ſciam et ſummã bonitate et ex
ↄſequeti ꝓuidentiã reſpectu oĩim. Seq̃t.crea⸗

tozẽ celi et terꝛe·hoc expones mams ſymbo⸗

lũ addit. viſbiliũ oĩm et ĩuiſibiliu. Celũ ei ſu
mit dup!. eſt em celu qð videt ·et e celu qð ñ

videt' vt ꝓbat ill ps. Celu celi dño. qd ni
Hhil eſſet dice:niſi adminꝰ eſſent duo celi.vtrũ

qʒ & creauit deꝰ cũ vtruqʒ ſit celuʒ vt dt ſcri

ptura.In pemꝰ creauit deꝰ celum et tereã ſiłr

et ↄteta ab eis· Celũ em̃ iuiſibile ↄtinet ĩuiſi⸗

bilia vt angłos.celũ vo viſibile ↄtinet viſibi

lia vt coꝛꝑalia Ideo ogrue ſm qð expoĩt ſym
bolũ maius ꝑ celũ itelligunt᷑ iuiſibilia oĩa q̃ᷓ

nobis celant.et ꝓ tereã oia viſibilia.ſic videꝰ

psdicere:tereã aunt dedit fili/s hoĩm. St licet
ereatio ſit ðuĩis toti trinitati tñ ꝓ aꝗpeiatione
attribuit pri Sʒ q̃re oiciv᷑ᷣ B creatcze ·et in

maei ſymbolo factoꝛc· & creare e de nibi-

lo facere Eacere vo ↄuiter dictũ ẽ ↄũᷣe ad opꝑ
ari aliqd de nihilo et ad opari aliq̃d de mate
ria: vt ergo oſtenda opatoe nõ tm̃ factoꝝ de
nihilo vt angeloꝝ aĩaꝝn et materie peime ſ
ecẽ oim ꝓductoꝝ ex aliqꝰ ↄfitem nõ tm̃ crea⸗
toꝛẽ ſe eẽ factoæe Scðo poſuit ande eas. &t ĩ
ipm̃ xpʒ fi:eiꝰ vni:d:n· Eius· i.pris · Fug.·li.ð̊
ſymbolo:cũ audis fil i dei agnoſce deũ.ſi eĩ
e verꝰ filis e ið q e prſi ergo pr e deꝰ filiꝰ
eſt deus. Ynicu·: i. vni genitu⸗in quo oñdit' ꝙ;
licet a pre ꝓcedat filiꝰ et ſpuſſanctꝰ tñ eẽ tĩ
vnus feliꝰ qꝗᷓ ꝙcedit a pre ꝓꝑ moð gnatõis.IBʒ
xp̃ᷣm dñm niĩm ſcʒ iure creatõis gubernatõnis

et vlteriꝰ redẽptõis. Eſt aũt dñium increatuʒ

et hoc nõ aꝓpatur filio cum dicat athanaſiꝰ.
dñs pr̃ dns filius dñs ſpũᷣſſanctꝰ et eſt dñium
creatũ:et B aꝗꝓpatur filio vt etiã inꝙᷓtũ hõ cre
dat dnñs creature αε. vlt data é mibi oĩs po
teſtas ĩ celo et in terea ſm alex⸗an. nr̃m dici
ter pꝑticipatõz nr̃e nature ſcʒ huane et ꝗpter
executõz miſtertj redẽptõis in aſſũpta carne.
.5 hunꝰ aũt articuli expoſitõz maiꝰ ſimbolũ
addit pł a dices · t ĩ vnũ ꝛcc. Expeimũrt᷑ ãt ibi
de filio ſzm deitatẽ · v. ad excludendum quĩqů
ereoees areianoꝝ peimꝰ e ꝙ nõ ẽ eiuſdẽ ſub⸗

ſtãtie cũ pzꝛe.ↄtra qð ibi de et ĩ vnũ repete de

um cũ pr̃e.ſcdᷣus e ꝙ filiꝰ eſt mĩo⸗ pr̃e.cõtra
qð ðᷣe dñm i̊m xpᷣmiequalẽ pꝑatri et ſpuiſcõ
in dñio et poteta·terciꝰ e ꝙ nõ ẽ filius natu⸗
ralis ſ̊ adopꝑti uꝰ.ↄtra qð de filiu dei vnigei⸗
tum.q̃rtus e ꝙ natꝰ eſt ex tpe nõ ab eterno.O
era qð ðe ex patre natũ añ ola ſecula.quĩtꝰ ꝙ;
eſt pura creatura. Res ꝙ ſi filiꝰ eſſet a patre
vt fuliꝰ naturab cũ nullꝰ pr̃ ſine ſui dimnutio

ne et deciſione generet filiũ equaleẽ ſibi et id

de deo dicere ſit abſurdũ . Beſtat ꝙ des pater
nũqꝙ; habuit filiũ naturalẽ Otra qð de deuz de
deo lumẽ de lumĩe· ſiẽ em̃ lumẽ ſine lui dimi⸗
nutoe generat aliud lume ſic pater filiũ. Gau
ſa ãt ereoeis eoꝝ ẽ qe qð ẽ creature attribuũt

deo ſine creatoei. Ex p̃dictis ãt erꝛoibꝰ ĩcide

rũt im ꝓfũdũ ereoꝛ vt diceret xp m eſſe ꝓxuram
creaturã· et nõ eſſe deũ naturar ſz adopuue ke
P Sram.ↄtra qð ðe deũ veꝛ de deo vero gei⸗
tũ nõ factũ ↄſub.pa · i.eiꝰdẽ ſbe cũ pr̃e ·p que
om̃ia facta ſũt. Kug.ſi ꝑ ipᷣm facta ſut oĩa.iã

nòô e factꝰ iã nõ e creatura.ðe tñ fuliꝰ factus
Hm hũuͤanitatẽé

ad r.· et in płibꝰ alijs locis.
ercts poſuit joſes · Qu oceptꝰ e de ſpů⸗
ſctõ natꝰ ex maria virgie· E&t ſumi G̊ ex mi. i.
inneta e ĩ vtere hñs de ſpi ſtõ MNota q am-
de li.ð ſpuſctõ.qð ẽ ex aliquo aut e ex eiꝰ ſub
ſtãtia vt filiꝰ a pr̃e.ant ex eiꝰ ptãte vt ex deo
oĩa · ſic ſumit hic de · qꝛ ptãte et opatõne ſpus

ſti ↄceptus ẽ xp̃s·iõ xps nõ ðe filiꝰ ſpãũſſcti.

In ſymbolo vero maioꝛi explica' ille artculꝰ
ſic · ꝗ pter nos hoĩes ec· vlqʒ ibi.et hõ factꝰ
eſt vbi nota? ꝙ deſcedere ðᷣe de cilio dei n 4e
ſ trãſſuptiue ad ſignificano incarnatõz. ſic ei
qui deſcẽdit de ſurſũ ĩ deozſuʒ tẽ dic.ſic cu ðᷣs

factꝰ ẽ homo.deus qꝗ eſt ſuꝑ oĩa iĩfimã ſibi na

turã vn uit · Mihil ergo e aliuo hic deſcedere
ꝙᷓ in carne huili apparere« Quarto poſuit ja
cobus maioe · Daſſus ſub pontio pilato cruci⸗
fixus moæetuꝰ et ſepultua.huic articulo n ihbil
addit ſymbolũ maiꝰ Quiĩto poſiit thomas
Deſcedit ad inferos tercia die rſureexit a mo⸗
tuis. In hac pte Otinent' duo articuli. vnus ẽ

deſcedit ad inferos ſcʒ m aĩam qꝗ p̃mittit in

maioei ſymbolo ꝗę circa eã nullꝰ ereoe erat ex
oetus t iõ nõ opoetuit circa B explicatõz ali

quã fieri· IFlter eſt reſureexit a moetuis em ni⸗
Hil addit maiꝰ ſymbolũ ad explicatõz.cꝭ Sex

to poſiit iacobꝰ mice· EFſcedit ad celos ſedet
ad dexterã dei pris oĩpotentis.hHhuic articulo
nibil addit ſymholu maiꝰ.Si querat m quã
naturã aſcehit · DMicendũ ꝙ ſi li ̊m dehgnet O
ditõz aſcẽdentis ſie aſccẽdit m qð hõ ſine le⸗
cunòu naturã hanã qᷓ loco ↄtinet' ęt mo cui
ſubici p̃ᷣt· nõ aũt aſcẽdit ſm naturaz dᷣminam
qᷓ eſt alcoz vniuerſis: et e imobilis et loca⸗
bilis. aũt deſignet cãm aſceſioĩis ſic aſcen⸗
dit nõ ſm qð hõ.ſꝭ ſim ꝙ deus.qe aſcenoit ex
virtute diuitatis· ſ̊ nõ hanitatus. Vr aug.m
ſermõe de aſcẽ. de nro fᷣuit ꝙ filiꝰ dei im cruce
pepedit.de ſuo ꝙ aſcendit · Iſcedit aut xpᷣus
ad ſummã ptem celi ſupᷣmi.qꝛ cũ ſit nobilim⸗
mũ locatũ debet eſſe ĩ nobitiſſimo loco q ẽ ſu⸗
Pioe locus celi ſumi.St ſic ĩtelligi dʒ iliðò põ.

aſcendit ſup celũ celi.et ið ad eph.nij.aſcen⸗

dit ſup om̃es celos. Mõ tĩ anᷣt aſcẽdit co⸗puſ
xpᷣi ſup omem creatnurã coæpalẽ ſů̊ eẽ ſup om̃ezʒ
ſpnale qe ꝓpter dignitatẽ vnioĩs eas omes ex
cellit · ep H.j.oſtituit illũ ſup om̃em peincipa
tũ et ptãtem et ſuꝑ om̃e nome qð noĩat ĩ hoc
ſeculo ſiue in futuro. Doteſt ec exponi ꝙ xpᷣuſ
aſcendit ĩ celum m glo:eph̊.inij· qui deicen⸗
dit pe eſt qͥ aſcedit.ibi glo.ad equalitate pa
tris ſcᷣm diuĩtatẽ nõ in re ſj in noticia. tũc eĩ
in notuit hoĩbus eũ eſſe equale patri:ꝙ autez

xp̃us ſcòm ꝙ; homo in loco ſupeadictoreſide
at ita ꝙ nũꝙ alibi ad modicũ tpus ſe tranſfe
rat nõ eſt aſſerendũ ſzm ric h. cũ poſt eiꝰ aſcen
ſum nareetur aliqñ apparuiſſe aliquibꝰ i hac

lo

et

lo

us

II

vpita. NHec apparet aliqua rõ cogens: quare nũ
gquã ad alia ptem celi ſe trãf erat· Die ec credi
pt ꝙ xps in celq nullũ habeat retro ſe ſʒ oms
electi aſpiciũt in faciẽ eiꝰ Pequit᷑ ſedet ad

dexterã ?c Eirca qð nota ꝙ dexterã mtelli⸗
git vel gła vel honoe diuĩtats ſm dam̃· iij·
li. ł btitudo ꝓr̃is ſjm aus·li: de ſymbolo· ſm

1i p. Delectatões eiꝰ ĩ extera eiꝰ. Yel iudi

ciaria ptãs ſzm aug in qnodã ſzmone de ſym⸗
bolo.Seſſio vo ſim aug ibidẽ deſignat ł ha⸗
bitatõz ſiue quiete vel regiã vel indiciariam
ptã cem. Sic igit ſi li m deſignet vditõez na⸗
ture xpᷣs ſcðz ꝙ deus ſedet ad dextraz patris
i. inequalitate pris · ſcdðᷣm aũt ꝙ hõ ſedet a de

xtris pris.i. in potioeibꝰ bonis pris· p ceteriſ

.i. in maioei beatitudĩe· et hñs iudiciariã ptã
tem. vo deſignet vnitatẽ ſuppoſi ti ſic etiã
ſzm ; hõ ſedet ad dexterã ſzm equalit atẽ ho⸗

noeis ſeʒ inq;tũ eode honoze veneram' filinz

dei cũ natura aſſũpta· Ex pᷣdictis pzʒ ꝙ quocũ
q;ʒ pᷣdictoꝝ modoꝝ ſumat' ſedere ad dexterã
ſignat hr̃e beatitudine quadã dñatiua ptãte ·
qð nulli alij nec angelo:nec hoĩ Duemt·. niſi
ſoli xpᷣo.vñ hebee·j·ad que aliqñ dixit ange⸗
loꝝ lede a dextris meis · i · ſm glo· in potioei
hus boms.vt li m onotat diuitatem.Doteſt
tñ dici ꝙ oĩs ſanctꝰ qui ẽ in beatit udie ẽ oſti
tutꝰ ad dexterã di ſzm d Mt xxv · ſtatnet oues
a dextris ¶ Sz nũqd poſſet dici pater ſedere a
dextris filij· H ꝙ nõ. qe li ad denotat cũ per
ſonali diſtinctõe oedine originis· filiꝰ aũt et
ſpũſſanctꝰ oeiginãt' a patre nõ ecõuerſo·Sed
et ſpuſſanctꝰ pt ꝓpꝛeie dici ſedere ad dexteram
patris vel filij· licet ſim quãdaʒ aꝗpatõz attri
buat' filio cui aꝗꝓpeiat' equalitas· Vñ aug· d
ꝙ in pfe eſt vnitas · in filio eq̃litas.ĩ ſpuſctõ
vnitatis et equal ſtatis Ongrio⸗ Jeptio poĩt
ꝓbilippꝰ. Inde veturus eſt indicare viuos et
moetuos . i. eos ꝗᷓ in eius aduentu vini reperiẽ
tur ꝗᷓ in mometo moeient et poſtea reſurgent
cũ eis qui pꝛio erãt moꝛtui·huic ar ticulo ad⸗
dit ſymbolũ maius cuiꝰ regni nõ erit finis ſe
cundũ id luc . j· et regni eius nõ erit finis Ao
ctauo barthol omeꝰ ponit. Credo in ſpmſctin
hoc expoĩt maiꝰ ſymbolũ addens:dñm et vi⸗
uificantẽ·qᷓ ex patre ꝛc · Vbi expeimũt .v. de
ſpũ ſcʒ ptãs qꝛ dñm·.honitas qe viuificanteʒ·
jo.vj.ſpũs eſt qͥ viuificat· Diſtinctio pſonaliſ

qun ex patre filioq; ꝓcedit · ualitas:qᷓ cum

pfre et filio ſi adoꝛa et gloꝛifica· Et ꝓ ̃ q̃tu

oe pᷣdicta excludit᷑ ereoz et hereſis euticis et

neſtoeij · qᷓ dixer̃t ſxmſanctũ eẽ ſeruũ pr̃is et fi
lij. St ꝙ de filioq; · addiderũt latini ꝗpter er⸗
ros em grecoꝝ · quĩto expemi doctrina· q lo
cutus e p ꝓphas ↄtra ereoꝛẽ quorũdã qni dix⸗
erũt ꝙ gphete locuti ſũt ſiẽ fanatici dt monta
nus et quidã alij qMono poĩt matheus ſan⸗
ctã eccłiam catholicã .loco cuiꝰ dicit ſymbo
lũ maius:et vnã ſanctã catholicã et apoſtoli

cam eccłiam· Decimo poĩt ſymõ chananeꝰ

ſanctoꝝ Omunione r̃miſhonẽ pctõꝝ · loco cꝰ
dicit ſymbolũ maiꝰ ↄfiteoꝛ vnuz baptiſma in
remiſ.pec · Et hec ꝓs ſymoiĩs et mathei Ptinet
in vnũ et eundẽ articulũ . q ſcʒ de opatõne dci

1

eſt ꝓ quã dat nobis eè gratie: et è ſenſus · Cre

do in ſpmſanctũ facientẽ: ſanctã ſiue ſanctita

te eccłiam catholicã i. vłez in qua ẽ cõio ſan
ctoꝝ et remſſio peccatoꝛ· vñ nõ deber dici
in ſanctã vt dicit leo papa· ſj ſanctã· vel e ſen
ſus.creòo catholicã eccłiaz eſſe ſanctazʒ ſczʒ p
opatõz dei· Scckiaz inꝙ hntez Omunione ſan

cton et remiſ. pec· Ea qꝗᷓ dicit ſymbolũ maius

quo ad hũc articulũ ſie expone. Et vnã ſic ſcz
in fide et caritate· apłicam · i · ſup apłoꝝ do⸗
ctrinã fundatã · Cõfiteoꝛ vnũ baptiſma in re.
pec·¶ lota ꝙ qe baptiſmꝰ dari pᷣt ab oĩbus ĩ
neceſſitate ideo fit magis mentio de eo ꝙᷓ de

alio ſacramẽto in ſymbolo fidei qð ptinet ad
omes.nec fit hic mentio de coĩone ſctõn · qꝛ

intelligic' ꝑ ̊ að dᷣe ibi vnã · VYna em̃ eſt eccle

ſia nõ tm fide et caritate· ſʒ ec ſctõ Eicipa 2
um

tõe que ẽ coĩo ſanctoꝝ · Vñ ad hũc articulun
reducit fides de ſacramẽtis:qe in eis coĩicãt

fideles et ſũt mſtrumeta ſanctificãdi et ex cõ

ſequẽti peccata remittẽdi« Vndecimo ponit
judas thadeus·carnis reſurꝛectõz ?Duodeci

mo poit mathias · vitã eternã· Et e ſenſus · Cre

do ꝙ deus reſuſcitabit nos et dabit nobis vi
tam eternã :et iſti ſũt duo articuli loco quoꝝ
dicit ſymbolũ maiꝰ.Et expecto reſureectõnez
moetuoꝝ et vi· ven. ſcłi· Et exquo deus tanqꝙ;
iuſtus iudex bonos remunerabit vita eterna ;
ſequit. q; eẽ reꝓbos puĩet pena eterna · et iðo
nõ ponit eccleſia ſpeale articulũ de punitõne
maloꝝ · Fd Bᷓ̊ nota ꝙ credere deliberatiuã
trãſgreſſione diuinoꝝ p̃ceptoꝝ eſſe moetale
peccatũ eſt ad ſalutẽ neẽm tanꝙ; aliqᷣd qð eſt
de dictamĩe rõis naturalis· Et ſic vrᷣ eẽ de an
tecedentibꝰ ad fidem. Sed ꝙ deꝰ hoc k illud
pcepit deſignatis aliãbꝰ ſingularibꝰ pᷣc eptis
qᷓ ſacra ſcriptura narzat deũ pcepiſſe magis vi
dent' iter illa q ad articulos ↄſequũt. G̊ rich·

Mlihil ãt ponit' Bᷓ; q paulo et barnaba aapeie

tur. qe fuerũt electi poſt diuiſionẽ apłoꝝ ad
pᷣdicandũ vt pz in actibꝰ apł oꝝ · Eñ aũt diui
ſionẽ ſymbolũ ↄſtitui debuit ab om̃ibꝰ apłis
inſimł ↄgregatis« Sqz q fuit rõ ↄponedi alia
ſymbola poſt ſymbolũ apłoꝶ& eũ ĩ ipᷣo dtine⸗
at ſufficiẽter doctrina fidei vᷣt viſum e· et qð
ipoꝛꝝ ẽ peĩcipaliꝰ. & ꝙ ſmbolũ apłoꝛ eſt

pncipalius vñ eẽ dici maiꝰ nõ quidẽ ſcriptu

re quãtitate.ſʒ potiꝰ ẽ ſjm Hq̊ͥ minꝰ qę eſt ad pᷣ⸗
ciſam articuloꝝ exp̃ſſone · IFla vo duo ſunt
ad maioẽee fidei explanatõzʒ et hereſũ ↄfutati
onẽ vnde ſüt qᷓ explanatões illiꝰ.ſed ſmbo⸗
lũ athanaſij eſt maxime ↄtra ereoæe areij· ENt iõ

maxime expeimit vnitaté eſſentie et trinitatez

pſonaꝝ vt ꝙ eſt equalis patri filius im diui

nitatẽ et mmnoe pr̃e m huanſtatẽ · ſmbolum

vero niceni ↄcilij ſine ſapatoꝝ patrũ fuit cõ⸗
ditũ ad of utatõz multimodan Hereſuz pullu
lantiũ. et ideo hec duo ſunt maioea in ſcriptu⸗
ra. IHlud tñ licet ĩ ſcriptura ſit minuseſt tñ et
ðe maiꝰ.tũ qe plꝰ ↄtinet de ſentẽtia ĩ virtute
tũ rõne plenioeis ↄtinẽtie articuloꝝ fidei vt
pz ex p̃dictis·tũ rõne maioeis autoꝛitatis ipᷣo
rum ↄponęetium. Sx pᷣdictis pz que fui t ratio
ↄponèedi alia duo ſymbola 4 ciendũ eſt aut

*

ꝙ lymbolua apłb oꝝ Otcinet fidei fundamentunm
ideo in eccłia quotidie dᷣe.et Boc ſi umiſſe qe ↄ
ditum fuit tpe veritatis nõdũ ꝗꝓpalate. Et ma
ne et ſero ↄtra tenebeas ereoꝝ pteritoꝝ et fu
turoꝝ · Flia vo duo dicũt tm in diebꝰ ſolen⸗
nibꝰ qñ populus ad eccłias ↄuenit et hoc al
te qe ſut ad declarandũ illð aphoꝝ et vpeſcẽ
duũ gareulitatẽe Heretico · et qe fuerüt Odita
tpe veritatis maĩ feſtate et eccłia pacẽe haben
te.¶ Sed cuiꝰ eſt exponere ſymbolũſ idei ·
ſol ius pape vel ec romane eccłie ad quã ſunt
deferende cauſe maioees vłis eccleſie vñ pti
net tm ad eam ogregatõ generalis cõcilij vt
habet di.xvij. generalia et maxime eſtz ad eã
defereda dubitatõ de via ſalutis ſi oæirec' vt
patet ibidem. nec licuit. vnde ſi necitas emer
Serʒ adhuc ecelia romana ſymbolũ alid facè
pPoſſet vt ec habet ex ſnĩa anſ.li.de ꝓceſſu ſpi
rituſſti verſus fine Si aũt obiciat qꝙ; atha⸗
naſius nõ fuit papa ſed priarcha alex. et tam
ↄdidit ſymbolu. Dicend ꝙ ipe ñ Opoſuit maĩ
feſtatõzʒ fidei ꝑ modũ ſymboli ſedò magis per
modũ cuiuſoã doctrine vt patʒ ex mõ loquen
di: qe tñ fidei veritate beeuiter tradidit · eius
doctrina eſt autoeitate pape recepta vt habe⸗
atur quaſi fidei regula. .
quit videre de tercio ſcʒ de actu fidei.
et peimo de act u interioꝛi q eſt credere
eòo de actu externoei qui ẽ feſſo.Circa pei⸗
mũ videndu ell de quidditate ecrededi vel ne
ceſſitate · Gciendũu igit ꝙ Hm aus. li. de pᷣde ·
ſanctoꝝ · credere eſt cũ aſſertõe cogitare· et ſu
mit hic eredere ꝓ actu intellectꝰ deliberan⸗
tis.· licet em fides nõ habeat inqſitõz rõis na
turalis demõſtrãtis illò qð credit. hʒ tñ mqᷓ
ſitõz quandã eoꝝ ꝑ que inducit: hõ ad cred
dum puta qę ſunt a deo dicta et miraculis cõ

firmata. Pſſenſus vero ſumt hic actu ĩtel⸗

lectus ſm ꝙ ad vnũ p voluntatẽ determinat
ſzim tho. Si ergo credere ẽ vni Pti firmiter ad⸗
herere. in quo ouenit cũ actu ſciendi et intel⸗
ligendi.nõ tñ eſt ↄgnitio pfecta ꝓ viſionem
mamfeſtã in quo ↄuenit cũ actu dubiãdi. ſu⸗
ſpicandi et opinandi. et ſic actus crededi di⸗
ſtingui ab eitus actibꝰ intellectus ꝗᷓ iut cir
ca ven et falſum. Scdz aũt aug. li. de verbis

dñi . et ſup jo.et habet etiã · ij . li. ſen. di. xxiij.
tripliciter contingit credere Eſt em credere
deo credere deũ. et credere in deum credere
deu eſt credere ꝙ ven eſt deũ eſſe · credere ðo
eſt credere ꝗ⸗ vera ſunt que ip̃e dicit. credere
in deũ eſt credendo amare credendo in eü ire
credẽdo ei adherere et eiꝰ mebꝛeis incoæpari.
Et p̃dicti quiòẽ tres actus credẽdi ſzm bon. p
tinere pñſt ad eundẽ habitũ et ad diuerſos ha
bitꝰ. Heſpiciũꝰ em̃ vnã et eandem veritatẽ ſcz
Omiam ſͦ diuerſ e·qe credere deum reſpi
cit eam vt cbiertu Kedane deo vt motiuu Cre
dere in deñ vt fine vltimũ.que quidẽ tres cõ
Patoes habet circa eunde Habitũ repiri Et qe
fides nõ tendit pfecte in deũ niſi m ꝙ e cõ⸗
iuncta caritati· ideo actꝰ credẽdi m den diffi
mntur ab aus. li. de pdeſti · ſctõ.ex quo pᷣdicta
verba ſumũut' p actà amandi nõ tancq; p actuʒ

4

Peium ſed tanqᷓ p actũ annexũ . Et ponit aug
in illa diffinitõe qtuoe actus adò quos oedĩat
fides ꝓut eſt caritati ↄiacta ſeʒ crededo ama
re quo ad effectũ.credẽ in eum ire quo adò
opus bonũ.credendo ei adhere quo ad tole⸗
rantiã mali. cred endo eius mebeis incoꝛpari
quo ad dilectõz ꝓximi Doſſũt etiã pᷣdicti actꝰ⸗
ad diuerſos ha bitꝰ Ptinere . p̃t ei homo cre⸗
dere deu ex habſtu naturali ſiune ex ductura⸗
tõis naturalis· Credere deo p̃t ex habitu acq̃
ſito p doctrinam theologie ſzm i jo. ſi moyſi
crederetcis· crederetis foeſitan et mbi. de me
em ille ſcripſit. Credere auũt in deũ p̃t ex habi

tu mfuſo. et de hoc credere dicit aus ibidem

qð e ĩ nobis a do·ita ꝙ nec cogitare nec aſſen

tire ẽ a nobis. de quo jo·xiiij· creditis in derz

et in me credite. vñ v. crede deo credaſqʒ deu
pꝓlus credòo valere. Si credas in eũ ꝙᷓ vel ei vk
eum. Vrſo qd eſt credere videndũ e de neci
cate actus crededi- Circa qðò ſciendu neceſ⸗
ſariũ eſt hoĩ ad ſalute credere aliqᷣd ſup rõem
naturaleʒ ad hebee.xj. ſine fide ĩpoſſibile eſt
placere deo. Vltima em̃ beautu do hoĩis conſi
ſtit mn quadã ſupnaturali viſiõe dei ad quã P⸗

tigere nõ p̃t niũ p modũ addilcẽtis a deo. Hm

illud jo.vj. oĩs qui audit a patre et didicit ve

iit ad me · hunõi vero diſciplĩe fit hõ pticeps

ſucceſſiue ſim modũ nature ſue. om̃is at talis
addiſcens opoetet ꝙ credat vt ad pfectã ſcie
ttam pueniat. ſic et ꝓphuũs dicit ꝙ dilcenté op⸗

tet credere.vñ vt homo pueniat ad beatitudi
ne opoetet ꝙ credat deo ſic mgro. Mon tm̃ ãt
eſt hoĩ neceſſariũ credere ea que ſat ſupea rõez

ſed etiã aliqua que rõne naturali poſſunt ꝓba
ri · vt deũ eſſe vnũ et incoepoæꝛeũ vt citius et ↄ
nenientius et certiꝰ hoĩes Omina ↄgnoſcant.
hec tho. cj gi qu erat que ſũt illa que credere
neceſſariũ eſt ad ſalute· Dicendũ ꝙ; om̃s xpᷣia
