ni poſt aduentũ xp̃i credere tenent⸗ omes arti
culos fidei. Floc aũt tripliciter pt eſſe ſcʒ aut
om̃es credere implici te aut om̃es credere ex⸗
pPlicite:aut aliquos implicite aliquos explici
te · Credere omes implicite eſt fidei diminute
Fdeo em noticia quoꝛũdã articuloꝝ eſt mani
feſta ꝙ nullus hns vſum rõnis eos ignoꝛat n
oĩno negligat et ↄtemnit dei cultũ et ſuam ſa
lutez · Gredere aũt quoſoã articulos implicite
et quoſdam explicite eſt fidei aò ſalurẽ neceſ⸗

ſarie · poteſt etiã ſimpliciũ fidei ſufficere · te⸗

nent' em ad illos explicite credẽdos quos eiſ
maiĩfeſtat nõ tm̃ pᷣdicatio ſʒ etiã eccłiaſtica cõ
ſuetudo vt eſt ð vnitate et trinitate quã noſce

re pnñt ex actu ↄſignatõnis ↄſignant em ſe ho

mies in noĩe pr̃is et filij et ſpuᷣſſancti. Siẽ eciã
eſt de natiuitate paſſione et reſureectõe quas

poſſunt noſc ere ex ip̃is feſtis.ſic etiã ẽ de pec

catoꝝ remiſſione quã noſcere pñt ex actu pᷣſhi
teron · ideo nullꝰ rõe vtens ab ign oꝛãtia ta⸗
liũ excuſat qe nõ p̃dt eſſe talis ignoeãtia ſine
negligentia et dtemptu. Credere aũt om̃es ar
ticulos explicite et diſtincte eſt fidei iam pꝛo
uecte et nõ de generali fidei neceſſitate. ſed ſi
hoc eſt neceſſanũ alicui neceſſariũ eſt illis

osnitöne fidei ꝓfecerũt · et ſpealiter illis qii

N
ama
0a
dle:
Pari

ich

ar
necl
l
den
eſt
onſ
ip
hn
tve

4
Wus

ſci
:
ndi
ni⸗
oe
ha
to

dre
bia
Nri
nt
ex:

ſa

ie
ni
en
nſ
te

fidem alijs manifeſtare tenent. vel etiam qui

officiũ docendi et p̃dicandi aſſumpſerũt. hec
boñ.et cũ eo ↄnenit ric h. Si aũt eſſent aliqui
quibus xpᷣus locutꝰ nõ eſſet nec ꝑ ſe nec ꝑ ali

um nec p inſpirationẽ interioꝛem ñ tenerent
credere explicite ſcm ricG· niſi illð qð crede
batur in lege nature · vñ xpᷣus dicit indeis jo ·
xv.ſi nõ veniſſem et locutꝰ eis fuiſſem pecca⸗
tũ nꝗ haberent ſcʒ de hc qð nõ credebãt in
eum dt dicit glo · ¶ Zed obicit· quilibet tene
tur vitare quêlibet ereoee otrariũ cuilibet ar⸗
ticulo.ſʒ hoc nõ pᷣt facere niſi Ognoſcat quem
libet articulũ ergo ꝛc · RKñdz rich· ꝙ vitare er
roꝛẽ ſine nõ ↄſentire ereoi eſt p̃ceptũ negatm̃
vñ obligat ſemꝑ et ꝓ ſemp. Credere aũt arti⸗
culũ explicite eſt pceptũ affirmatim· vñ nõ ob

ligat ꝓ ſemp ſed ꝓ illo tpe quo homo nõ cre

dedo Alũ explicite ↄſentirzʒ ereoꝛi · VYel poteſt
dici ſcm aliquos ꝙ minoæees nõ credendo a⸗

liquos articulos explicite poſſunt ereꝛoees il⸗

lis ↄtrarios eis ab aliquo ſuaſos vitare vel re
cureendo ad oꝛatione ł ad viroꝝ ꝓbatoꝝn in
ſtructõnem vel tenẽdo ſe in hoc generali ſcz
ꝙ hoc credãt qð tenet eccleſia:hec rich;. vnð
ſimplices nõ debent exaĩari de ſubtilibus fi⸗
dei niſi qñ habet᷑ ſuſpicio ꝙ ab hereticis ſmt
depeauati ſi tñ tales nõ adhereant ꝑptinaciter
pꝛane doctrine ſ potius ex ſimplicitate defi⸗

ciant eis nõ imputat' m tho:minoees nanq;

fidem implicita nõ habent in fidem maioꝝ· n
quatenꝰ maioees adheret doctrine diuĩie ˖ vñ
et apłs·ij.coꝝ · iinj· dicit · imitatoꝛes mei eſto
te ſic et ego xp̃i. vn ſiqui maioꝝ a doctria di
uina deficiant nõ imputat' fidei ſimpliciũ qᷓa

credunt eos rectã fidem habere niſi ꝓꝑtinaci⸗
ter ad hereãt ereozibꝰ eoꝝ in pticulari ↄtra fi
dem vbis eccleſie . que nõ poteſt deficere dño

dicente luc xxij · ego rogaui ꝓ te petre vt nõ
deficiat fides tua·hec tho.c¶ Xd hoc nota ꝙ;
obiectum fidei ꝓ ſe eſt ũlud quo homo fit be
atus vt dictum eſt ſupea. ꝓ accidẽes aũt vel ſe
cũdario ſe habent ad obiectũ fidei omnia que
in ſcriptura diuintꝰ tradita otinent'. vt ꝙ y⸗
ſaac duos filios habuit· et huiõi ſm tho. er⸗
8o quãtũ ad peima cred wilia qᷣ ſũt articuli fi
dei tenet homo explicite credere ſiẽ et tenet
fidem habere. t ſi homo nõ poteſt hoc ex ſe
poteſt tamẽ cum auxilio gratie dei:qð quidezʒ
aliquibus ex miſericosdia datur· aliquibꝰ ex
iuſticia nõ datur in penam peccati p̃cedentis
ſaltẽ oeiginalis:vt dicit aug· li.de coe· et gr̃a

Flia vero credibilia in diuia ſeriptura ↄten-

ta nõ tenet homo credere niſi implicite ſcz in
fide maioꝝ vel in pᷣparatõne aĩ inꝙtum ppa⸗
ratus eſt credere quidqᷓd eſt in diuia ſeriptu⸗
ra·ſʒ tunc huiõi tenetc᷑ credere explicite cũ ſaA
bi ↄſtiterit ea in doctrina fidei ↄtineri · De
certitudine quoqʒ fidei loquẽs rich.ð ſancto
vic · peimo li · de tri · c. ij · ſic dicit vtinã atten⸗
derent iudei et pagani cum quãta ſecuritate
oſcie ꝓ hac pte ad diuinũ mdiciũ poterimus
accedere nõne ↄfidenter poterimꝰ dicere deo
dñe ſi erege elt a te eegii ſumus· nam iſta i
nobis tantis ſignis et talibus ↄfirmata ſunt

tia in carcere ſarace

que nõ niſi ꝓ te fieri potniſſent. certe a ſumme

ſanctitatis viris nobis ſũt tradita· et cũ ſuma
et autẽtica atteſtatõne ꝓbata teipo coopante
et ſermonem ↄfirmante ſequetibus ſignis Ma

ximus etiã ep̃us in ſermõe płimoꝝ martirũ lo
quens fic ait magni piculi res eſt ſi poſt aphe
taꝝ oeacula:poſt apłoꝝ teſtionia· poſt mar⸗

tirũ vulnera veterem fidem qᷓi nonellã diſcu⸗
tere pᷣfumas:et poſt tantos duces in ereoeꝛe p
maneas: et poſt moeientiũ ſudoees ocioſa di⸗
ſputatõne Stendag⸗e Quid de puero ab infã
noꝝ incluſo:·nũquid dam
nabit quia nõ habet fidẽ. Rñdʒz alex· an.ĩ. ij ·
ꝙ talis cum ad etateʒ adultã venerit nõ habz
omno impotentiã credendi ·qe ſi faciat qð in ſe
eſt deus illuiabit eum ꝑ occultã inſpiratõem
aut p angelu aut ꝓ hoĩrem. Videt tñ p aug.li
de queſtiombꝰ nou et veteri teſtameti · ꝙ ſi ñ
fuerit a quo didicerit nec ad eũ rumoe doctri
ne fidei puenerit ĩmunis erit. Sed hoc ĩtelli⸗

gi debet de doctrina extericei vel intericei. 0
poꝛtet aũt ꝙ faciat qð in ſe eſt ſez vtendo rõe
p quã opeehendere poteſt deũ eſſe et dei adiu

toꝛiũ inuocare. Dicit em beda ꝙ quilibet itel
ligere poteſt eſſe deũ et indicium eius ventu
rũ de incarnatõe aũt ſi faciat qð in ſe eſt voca
bitur interiꝰ et ſi nõ exterius· Sed nunquio
etiã ante aduentũ xpᷣi neceſſariũ fuit ad ſalutẽ
credere mediatozꝛem. ꝙ ſic· vñ au .ĩ ench.
.c.penł.nec quicũqʒ ãtiquoꝝ iuſtoꝝ potuit
p̃ter xp̃ᷣi fidem inuenire ſalutem:hec aug· cuz
em̃ gratia et veritas ꝓ ihĩ xp̃m ſit facta:et li
beratio a peccato a deo ſit ꝓ xp̃i merita: et B
nõ extendãt ſe niſi ad eos qui finũt eius mebea
et ei copulant' ꝓ fidem· impoſſibile fuit vnꝙ;
alique ſaluari poſt lapſum niſi aliquo mõ ſczʒ
explicite vel implicite crederet in xpᷣm vb ipᷣe
ꝓ ſe ſi eſſet adultus·vel aliꝰ ꝓ eo ſi eſſet puu
lus· vt em habet' ex verbis hu·li.j. de ſacra⸗
mentis pte· x· c: v· ſemꝑ in eccłia dei fuit poſt
lapſum fides mcarnatõis et paſſionis xpᷣi que

etiam in ſacrificijs illius teèpoeis ſignificaba
tur· St ad hanc fidem explicite, habendã tene

bantur maioees quibꝰ hoc fult diuinitꝰ reue⸗
latum.Flij aũt teneba nt᷑ habere fidem illazʒ
ſaltem implicitam in hoc qð tenebant᷑ maio⸗
ribus aſſentire. Et tanto ptinentia ad xp̃i mi⸗
ſteriũ diſtinctius cognouerunt quãto xpᷣoꝓ⸗
pꝓinquioees fuer̃t· hec omia ex ſnĩia hu· ed
obicit qe multi gentiles adepti ſunt ſalutem
3 miniſteriũ angeloꝝ vt dicit dyo: c: ix: eccle
laſti ce ger:et tn fidem non habuerunt de xpᷣo
vt videtur qæ eis nulla reuelatio fuit facta er
g o ꝛc· H imo multis fuit reuelatio facta de
xp̃o:vt patet pꝑ ea que de po p̃dixerũt: Nam

iob.xix · dicit ſcio ꝙ redᷣmptoe meꝰ viuit ꝛc·

Sibilla etiã quedã de rpᷣo p̃dixit vt aus · dicit

inuenit etiã m hiſtoeijs romanoꝝ ꝙ muétuz

fuit qdᷣdam ſepulcrũ in quo iacebat hõ lami⸗
nam aureã hns in pectoæe in qua ſcriptũ erat

xpᷣus naſcet' de virgine et credo in eum:ſiqui
tn ſaluati fuerãt quibꝰ nõ fuit reuelatio facta
nõ fuerũt ſine fide mediatoeis ſaluati:qe ha⸗
buer̃t implicitã fidẽ ĩ diuia ꝓuidetia credẽteſ

☛ -

deu eſſe mediatoeem et liberatoes hoĩm ſedðᷣm

moduũ ſibi placitũ et aliquibꝰ ab eo reuelatuzʒ

ſzm illud iob. xxxv.qui docet nos ſup umeta
teree · ſim tho. « Ieſtat nuc videre de actu ki⸗
dei exterioei qᷓ eſt ofeſſio.irca qð ſcienduz
Ofiteri nõ ſemꝑ vel vbiqʒ è de neceſſitate ſalu
tis ſed aliquo tꝑe et loco.vt qn pꝑ omiſſioneʒ
huiꝰ ↄfeſſionis ſubtraheret honoe debitꝰ ðᷣo
et vtilitas impedenda ꝓximo.vt ſiq̃s inter⸗o

gatus de fide taceret:et ex hoc credere vł

nõ haberet fidem vel ꝙ fides nõ eſſet vera.ł
alij ꝓpter taciturnitate eiꝰ a fide recederent.

ſdeo ðe ad ro.x. oꝛe aũt ↄfeſſio fit ad ſalutẽ

Zed quid ſi turbarent infideles de maifeſta
feſſione fidei · BGñndet tho.ꝙ in tali cãu nõ eſt
laudabile ſme vtilitate fidei ſiue fidel mũ fidẽ
puplice ↄfiteri · vnde dñs M.q vij. dicit nolite
ſanctũ dare canibus nec mar. ꝓi: ante poꝛcos

ne vouerſi drum. vos.ſed ſiqua vtilitas fidei

ſperaret aut neceſſitas aſſit. otempta infideli
um turbatõne debz homo fidez publice ↄfite
ri. vñ mę.xv.cũ diſcipuli dixiſſent dño q; phpa
riſei audito eiꝰ vbo ſcãdalizati ſũt Dns rundie
ſmite illos ſcʒ turbari ceci ſut et duces cecoꝝ
Eaquit vndere de qrto ſceʒ de ſubiecto fid
O Eſt ãt fides ĩ intellectu tanqꝙ; in ſubiecto
Et ſcòm aliquos e pemeipaliꝰ ĩ intellectu pea
ctico·ſ̊ B relĩqꝰ ineſtigatõi maioꝝ. Querèda
aũt ſunt alia plura ſczʒ vti fides ſit in intelle
ctu dyaboꝰ. Eñdz rich.ꝙ fides p̃t ſumi tripy.

vno mõ ꝙ quadã credulitate exosta p euiden

tiam ſignoꝝx · ſcdᷣo ꝓ habitu infuſo determian

te intellectũ ad actũ crededi infoꝛme· 3 fi

de fozmata peimo mõ fides eſt in dpabolo. vi
det ei talia ſigna teſtificãtia veritate quã ſan⸗
cta eccłia credit qe velit nolit credit eſſe venz
qð ecebia credit Alam tñ veritate nõ videt.
et ſic dicit iacobꝰ.i.demones credunt er otre
miſcunt.loquendo vero de fide 2mõ et 3⁰ fi
des nuꝙq fuit nec eſt in dyabolo.nec ante la⸗
pſum qe nõ infũditur ſine gr̃a qnaʒ illi nunqꝙ;
habuerũt. nec poſt lapſum eſt eis infuſa quia
digni nõ ſunt · ¶ Vtu in eo qui diſcredit vnuz
articulũ fideigſſit ee fides infoemis de alijſ
articulis · ꝙ nõ. ſpeẽs em cuislibet Habituſ
dependet ex foemali rõne obiecti qua ſubla⸗
ta ſpecies habitus manere non Poteſt Eoema
le aũt obiectum fidei eſt veritas pꝛeima ſcòm
quod manifeſtat᷑ in ſcriptura ſacra et eccleſie
doctrina. vnde quicunqʒ; non inheret ſicut in⸗
fallibili et diuine regule doctrine eccleſie qᷓ
Peedit ex veritate peima ĩ ſcriptura ſacra mai
feſtata nõ habet fidei habitũ.ſed ea que ſunt
fidei tenet aliter ꝙ; ꝑ fidẽ. Manifeſtũ ãt eſt

2

inheres doctrievecckłie tanꝙ; infallibili regu⸗

le aſſentit omĩbus quę eccłia docet. al vero ſj
ipoꝝ aliqua tenet aliqᷓ nõ.nõ iam inheret do
ctrine eccłie ſiẽ infallibili regule ſed volũta
1i Pꝛie. et ſic patz ꝙ hereticꝰ qᷓ Ptinaciter diſ
credit articulu vnũ nõ eſt patꝰ eccłie doctri⸗
nam in oĩbus ſequi.ſi em nõ ptinaciter nõ eſt
Heretic? ſed tm ereãs. vnde Patz ꝙ talis here⸗
ticus nõ habz de alijs articulis fido ſeò quan
dã opĩoezʒ ſim ꝓpeiã volũtate. hec tho. Vt/

epoſtoli inſtante paſſione xp̃i habuerũt fidez
EX ꝙ mter apł os quidã oino pdiderüt fidez

vt iudas· vnde ſup idð yſa. v. xe q trahbius iniqᷓ

tatem in funiculis. d glo. ꝙ iudas ſe ſuſpen⸗
dit ꝓputans nihil eſſe poſt moæte quidã vero p⸗
diderüũt fidem tm quantũ ad fozmã caritatis ł
Sratie et nõ quantũ ad cerutudinẽ agmtoni
vt petrꝰ Et ſic ið ĩteligi ambꝰ.fidelioe factꝰ
petrꝰ poſtqꝙ; ſe fide pdidiſſe fleuit. atʒ iõ ma
iorem gram repit qꝙ amiſit· quidã vo pdider̃t
fidem ꝙ;tum að vtrũqʒ; qe dubitauerũt vt me.
vlt · videntes aut aòoꝛauerũt.qᷓdam aũt dubi
tauerũt c. o- bap- dubitauerit de al iquo
fidei articulo cuũ dixit O:t. xj. tu es q venturu
es ꝛc. ꝙ ipᷣe de xpᷣo nõ dubitamt quin eſſet
homo et deꝰ. cũ dixit jo.j.ego vidi et teſtimo
niu ꝓhibui · qe hͥ eſt filius dei.nec quĩ eſ paſ
ſurus ꝓ genere hũano cũ de eo dixit. ecce a 3
nus dei:ecce qui tollis pctã mũdi. Sed vt qui
dam dicũt neſciebat vtn eſſz ad inferos ĩ 4a
pſona deſcenſurꝰ licʒ bñ crederet virtute paſ
ſioĩis eius ptingere vſqʒ ad aĩcos eiꝰ qui erãt
in limbo cuᷣ ſeriptũ ſci ret zach.ix. tu quoqʒ in
ſanguine teſtameti tui eduxiſti vinctos de la
cu in quo nõ erat aqua. Qui ſentẽtie vide⸗ g8.
Oſentire m quadã omel. ſup id Mt. xj. tu es q̃ᷓ
venturꝰ es.et ſic opoetz dicere ꝙ btũs o. nõ
tenebat explicite credere xp̃ʒ ad inferos Pp
ſona ꝓpeia deſcenſu · Quibuͦſoaz vero B dice
nõ placet cum xp̃ᷣi deſcenſus ad ĩferos ſic vnꝰ
de articulis et veriſibe ſit ꝙ beato jo.reuela⸗
tus fuit cũ xpus de eo dicat. Inter na. mu.nõ
ſur · ma·o · bap· Et iõ verbũ ggS. exponũt du
bitauit· i. ꝓ modũ duh itantis ſe Pabuit ſcz rõ
ne intereogatõis. Vel diſtinguũt ꝙ muluplex
eſt dubitatõ. vna infidelitatis qᷓ fuit in iudeiſ
alia tarditatis que fuit in duobus diſe cipulis
eütibus in emaus. tercia puitatis fidei qua 4
nõ tm̃ ofidit ſic opoætet et ̊ ðe dubitatio pu⸗
ſillanimitatis . iι—–modice fider qre dubi
taſti · St ille due fuerut in quibuſdã diſcipulis
ꝗ̃rta eſt pietatis et admiratõis et h̊ fuit in j0.
et huiõi ſnie fuit ambeo.ſuꝑ lucã dicens · ꝙn
queſunt ex dubitatõe vł ignoꝛãtia ſʒ ex pieta
te · St dicit hiero · ꝙ ſi io es dubitaſſet nuquã
xp̃ᷣus eum coꝛã plebe tot landibus extul iſſet
Eriſoꝰ.autez ſup Mοα t. omeb. xxxvj· dicit ꝙ non
queſiuit qma ignoearet ſed vt ꝓ xp̃m eius di⸗
ſcipulis ſatiſfieret · vnde xpᷣus aò beati jo. in⸗
tentionem et diſcipuloꝝ inſtructionem reſpi⸗
ciens eis reſpondit oſtendens opeꝝ ſigna.
De infidelitate et infidelibus cõ⸗
muniter titulus. lvj.
Oſtea conſiderandum eſt de vicijs op⸗
poſitis fidei.Et peimo de infidelitate
que opponitur fidei quantũ ad actum
eredendi. ſecundo de blaſphemia que oppo⸗
nitur fidei quantum ad actum confitendi r
ca peimum peimo dicendum eſt de infidelita
te in cõmuni: ſecundo de ſaracenis et iudeis ·
tercio de hereticis· quarto de apoſtotis. Circa
Peimũ peimo de infidelitatis peccato.ſecũdo
de eius ſpeciebus. tercio qũo xpiani ſe debet
ad infideles hab ere · Circa peimũ ſciendum

— — —, —⏑

— - ————

„ — —⁄Q. .

ꝙ infidelitas dupliciter poteſt ſumi · vno mõ
ſm purã ne gatõʒ vt ſcʒ quis dicat infidel ex
hoc tm̃ qð nõ hʒ fidem vt illi qui nibil audie
rũt de fide. et oc mõ infidelitas nõ hʒ rõem
peccati ſed magis pene qæ talis ignoꝛãtia di⸗
ninoꝝ eſt ↄſecuta ex peccato peimi pentis et
tales nõ damnant' ꝗpter peccatũ ĩfidelitatis

I

ſz ꝗpter alia peccata ꝗᷓ ſme fide remitti nõ pñt

vnde jo. xij. ſi ñ veniſſez ęt locutꝰ eis ñ fniſſez
peccatũ ñ haberentqð auꝰ.expoĩt de peccato
quo nõ crediderũt in xpᷣm. Slio mõ poteſt in
fidelitas ſumi ſſjm cõtrarietatem ad fidem ſ.
inquantuʒ ei repugnat et ↄtemnit cum andit⸗
ſzm illnd yſa. l. dne quis credi.audi: nr̃o· Et ĩ
boe peie ratio infidelitatis opletur et oeitur
ex ſuphia ex qua ↄtingit ꝙ hõ ſuũ intellectuzʒ
nõ vult ſubicere fidei et ſane doctrine patrũ·
vñ ggS. xxx·moꝛa .dt ꝙ ex inani gloꝛia pᷣſũptio
nes oei ũtur nouitatũ. Licet dici poſſit ꝙ ſicut
virtutes theologice nõ redncunt ad cardina
les ita nec vicia eis oppoſita reducũtur ad vi
cia caꝑgitalia:et hoc ſcðo mõ infidelitas ẽ pec
catũ . t cũ ꝓ eam homo maxie elonget qe nõ

tĩ quo ad affectionẽ ſed etiã quo ad ognitõzʒ

eſt mas oĩbus pctis que dtingũt in puerſi⸗
tate moꝛx · ſecus ẽ de pẽtis que opponut' aliſſ
virtutibꝰ cheologicis vt inf̃ra dicet᷑·vñ auꝰ.
ſup illud jo.ſi nõ veniſſem et lo·ꝛcẽ· magnũ in
qmt peccatũ qð ſub noie generali vult intelli
gi qdð ſcʒ e infidelitas· Sic aũt habet᷑ · vj. q· ·
vtn · aug p̃cipitare noluit ſnĩiaʒ de catholico
malo et heretico ab.nõ peccãte qs eſſet peioꝛ
qe et ſi peccatũ heretici ſit grauius ex genere
pᷣt tñ ex aliqua circũſtantia alleuiari· et econ
uerſo peccatũ catholici ex aliqua circũſtantia
aggrauari licet eẽ infidelis peccato ĩfide⸗
litatis Suiꝰ puĩa? ꝙᷓ aliꝰ peccatoe ꝓ quocũqʒ
alio peccato conſiderato genere peccati ·
alio tam pctõ vt ꝓ adulterio ceteris paribus
Suius puniet fidelis ꝙᷓ ĩiſidelis · tũ ꝓPter no⸗
ticiam veritatis ex fide· tum ꝗꝓpter fidei ſacra⸗
menta quibꝰ e imbutus peccãdo ↄtumeliam
facit Sʒ nunqd infid elis facere pᷣt aliqð bo
num opus ˖ H ꝙ ſic ſcʒ illð ad qð faciendum
ſufficit natura ſcʒ opus de genere bonoꝝ.nõ
aũt pᷣt facere illõ ad qð requirit gratia ſcʒ o⸗
ꝓus meritoꝛiũ· NHec obſtat glo·que ſuꝑ illud
ro.xinj. om̃e qð nõ ex fide eſt peccatũ eſt dicit
ꝙ omis vita infidel iũ peccatũu eſt·qꝛ ꝑ hoc ñ
intelligit ꝙ in omi ope ſuo peccent. ſʒ ꝙ pec
cant qneunq; ex mfidelitate opus aliqð opã
tur. vnde ſubdit ibidem ꝙ om̃is ĩfideliter vi⸗
uens vel agens vehemẽéter peccat⸗vel etiam ĩ
telligi pᷣt illa glo·qꝛ vita infidelium nõ pᷣ̃t ee
ſine peccato cuᷣ ſine fide nõ tollant peccata·
De coenel io vero de quo in actibꝰ apłoꝝ ha

bet. nota ſzm tho.ꝙ nõ erat infidelis alioqui

eius opa nõ fuiſſent deo accepta cui ſine fide
nullus placere poteſt. habebat aũt implicitã
fidem nondũ mamfeſtata fidei euãgeln veri⸗
tate· vñ petrus ad eum mittit pleniꝰ ĩſtruedũ
Qean videre de ſcdðo ſcz de ſpeciebꝰ infi
. delitatis· circa q ſciendũ ꝙ ſi infidelitaſ

attẽdatur ſzm comꝑatõz ad fidem. ſpecies ĩfi

delitatis ſunt diuerſe et numero determinate
ſcʒ tres· peccatũ em̃ infidel ttatis ðſiſtit in re⸗
mittẽdo lfidei et hoc vel fidei nõdum ſuſcepte
vt m gentilibꝰ ſiue paganis vł fidei ſuſcepte
et hoc vel ſuſcepte in figura vt in iudeis: vel
ſuſcepte in maĩfeſtatõe veritatis vt in hereti⸗
cis. Si vero ſpẽs infidelitatis diſtinguan ſzm
ereoeẽ in diuerſis que ptinent ad fidẽ · ſic nõ
ſunt determĩate qe ereoꝛes in ifinitũ multipli
cari poſſunt · vt pʒ ꝑ aug· li.de hereſibꝰ. Dee⸗
dictaꝝ aũt triũ ſpecieꝝ infidelitatis ſimplici

ter eſt peſſima infidelitas hereticoꝝ · tũ quia

magis fidei reſiſtit · tum qe gramꝰ peccat qui

nõ implet qð ꝓmiſit· ꝙᷓ qui nõ implet qð nõ ꝙ&

miſit. hinc de·ij· pe:ij: meliꝰ erat illis nõ ↄgꝰ
ſcere viã muſticie ꝙ; poſt ↄgnitã r̃troeſũ ouerti
quit' videre de tercio ſcʒ qũo xpᷣiani ſe
debent ad infideles Habere vbi videnda

ſunt. v. ſcʒ vtrũ cũ infidelibꝰ ſit publice diſpu

tandu vti infideles ſint cogẽdi ad fidẽ · vt
cuʒ eis poſſit coĩcari · vti hre dñium ſuꝑ fide⸗
les ſint ꝓmittendi· et vtrum ritus eon ſint to

lerandi. Eunrca peimũ ſciendũ ꝙ in diſputa⸗

tõne fidei duo ſũt ↄſideranda· vnũ ex ꝓte di⸗
ſputantis· aliud ex pte audientium. Ex pte di
ſputantis attendi debz intentõ. ſi em diſputet
tanꝙ; dubitans ĩ fide peccat tanq; infidelis ·

Si vero diſputet ad ofutatõzʒ ereoꝝn vel ad ex

ercitiũ eſt laudabilis. Ex ꝓpte vero audientiuz
diſtinguendũ eſt qe ſi ſint inſtructi et firm in

fide nullũ piculum eſt cozam eis de fide dil⸗

putare · & vero ſint ſimplices. aut ſunt ſolici⸗
tati ſiue ꝓpulſati ab infidelibꝰ fidem in eis co⸗
rumpe niteètibꝰ et tũc neceſſariũ ẽ diſputare ð
fide ſi ſint aliqui apti ad ofutandũ ereoꝛes ꝑ
hoc em ſimplices iĩ fide firmabunt taciturni⸗
tas vero eſſet eis occaſio ereoeis. vñ gg-ſicut
mcauta locutio in ereoꝛẽ ptrahit ita ſilentiuz
indiſcretũ eos qui poterant inſtrui ĩi ereoæee re
linquit. Eut nõ ſunt ſolicitati vt in tereis in qꝗᷓ
bus nõ ſunt aliqui infideles·et coꝛ-am talibꝰ
diſputare ð fide e Piculoſum q fides eoꝝ ex
hoc eſt firmioe ꝙ nihil ↄtrariũ audiunt ei qd
eredunt · ¶ d hoc nota ꝙ Ui pſone laice
licet publice vel ſecrete diſputare de fide. qᷓ
vero ↄtra fecerit excoĩcet· vjie.quicũq;: S. j.
Circa ſcdᷣm nota ꝙ infidelin quidã nunꝙ re
ceperũt fidem. vt getiles et mdei et tales ſut
ad fidem autoꝛitatibꝰ rõmbus et blandimen⸗
tis inducendt et non cogendi:quia credere é

voluntatis et ſeruicia coacta deo non placet

di. xl v.de iudeis · Si tamen Oditionaliter coa
cti vt ꝓ minas·reꝝ ſuarũ ablationem· ꝓ ver⸗
bera vel ſimilem coactõnem bapti ſmũ recepe
rint: et poſtea a fide receſſerit cogi debent re
dire ne fides ↄtemnat · vs ibidem. BDi tame ab
ſolute coacti baptizarent' non reciperent ſa⸗
cramentum baptiſmi: nec deherent ad fidẽ co
gi · ex · de bap·maios es:tales tamen qui fidez⸗
nunꝙ;ᷓ receperunt debent a fidelibꝰ ſi poſſint
compeſci :ne aliquo modo impediant fioe xp̃i
ꝓpter qð qñnzʒ otra eos bellum monent· Fliqui

vero mfideles qnʒ fidem receperunt · vt here⸗

tici et quicũzʒ apoſtote.et tales eẽ coæpaliter

cogi debent vt ſernent quod ꝓmiſerunt Et ſic
dicit aug: ↄtra epłl am ꝓmeniam.qnq; cuiuſq;
crimen ita notum et oibus execrabile a paret
vel vt nullos ꝓeſus vei nõ cales habeat defe
ſoꝛ es ꝓꝑ quos poſſit ſciſma contingere nõ doe⸗
miat ſeueritas diipline- H nota ꝙ con
tra xpianos qui ad ritum tranſierut vel redie⸗
rũt ubheon ettã ſi huiõi redeuntes dum erãt
infantes ſcʒ mioꝛes ſeptẽénio vel moetis metu
en tñ ablolute vel pciſe coacti fuerunt ba⸗
Pti ſati· ꝓPcedendum eſt tanꝙ; ↄtra hereticos
ſi fuerint de hoc ofeſſi:-aut ꝑ xpᷣianos ſeu iu⸗
deos cõuicti · Et ita ꝓcedendũ eſt ↄtra fauto
res receptoees et defenſoees talin:- ſic contra
fantoees hereticonꝝ et defenſoees. l. vj. e.cõ
tra:et ſic apte òt tales puniedos vt hereticos
ergo eoꝝ bona nõ deuoluutur ad filios vt li

vj·e.cum ſm Et ſic ꝑ hoc·c.ↄtra coerigitur

ſm jo.an.ill̊ᷣ.j.q:nij. mdei.vbi dicit q bo⸗
na udeon deuoluutur ad filios catholicos:
nec opoetet ꝙ lex noua coærigens pᷣcedentem
de illa faciat menticne. li. vj· de Oſti . c. j·· q Sʒ

nũquid liceret ſecrete ꝓpuulos moeoꝝ k alio

rum infidel in baptiſare· credit roò · ꝙ ſic
ſi ipi ꝓPuuli eſſent in articulo moetis alias nõ.
nõ tñ rbaptiſarent' ſi poſtea adulti ad fidez ↄ
uertanc. tñ ne deuoeandi lup.i. ind eis relm⸗
quant᷑.cunc patrini taliũ laboꝛare debent ꝙ ĩ
fide et moaibus inſtruant'. qCirca terciũ no⸗
ta ꝙ Omunio cũ aliqua pſona fidetlibus inter
dicit dupliciter· vno mõ in penã eiꝰ cui ↄmu
mo ſubtrahit'. Æ.lο mõ ad cantelam eiꝰ cui i⸗
terdicit ne ↄmuicet et vtraqʒ; cã ełlci p̃t ex v
bis apłi:coꝝ v.peimo mõ nõ mterdicit ec⸗
cleſia fidelibus omunione infideliũ qui niło
mõ fide receperunt ſcʒ paganoꝝ vel iudeon
qe non habet de eis iudicare iudicio ſpuali ſʒ
tpali in cau. vt cu inter xp̃ᷣianos moꝛãtes ali⸗
quazʒ culpam omittũt et ꝓ fideles tpaliter pu
niunt'. ſen hoc mõ ſcʒ in penam interdicit ec⸗
cleſia ↄmunione illoꝝ infideliũ qui demaue
runt a fide recepta ſcʒ eos excõicando. Quan
vero ad cautelam diſtinguendũu é ꝙ firmi
in fide nõ ſuns ꝓbibedi coĩcare cũ infidelibꝰ
qui fidem nõ receperunt et maxime ſi necitas
cogat.Simplices vero et mfirmi in fide quo
rum ſubuerſio poſſet ꝓbabiliter timeri ſũt a
munone infidelium Phibendi et maxime ne
magnam familiaritate habeant cũ eis neqʒ ſi⸗
ne necitate omunicent cũ ipis. c Circa qᷓrtuzʒ
ſciendũ ꝙ nullo mõ pmitti debet ꝙ infideles
de nono inſtituant dñi vel plati vel officia⸗
les ſup fideles hoc em cederet in piculum fi
dei quia dni de facili poſſunt ſubditos puerte
re niſ ſint magnle virtucis. Cederet etiã i fidei
Otemptu dum ſcz mainfideles noſcerẽt deke⸗
ctus fidelium. Cederet etiã in ſcandalũ er de⸗
trimentũ fideliu dum ſcz mfideles eis ſub tali
Ptextu mmiũ eſſent infeſti · ex· e. cũ ſit. et. linj.
di nulla. vnde et apłbs.j.coꝝ . vj. ꝓhibuit ne
fideles m mdicio cõtenderent coꝛam indice
infideli poteſt tñ dominus redditus ſuos võe⸗
dere iuòeodeputato cuſtode xp̃iano a qꝰ ip̃oſ
recipiat ſta ꝙ ꝑ hoc xp̃iani nõ grauent a iu⸗

deo. Bi vero loqmur hic de dñio vel ̃latõn e
exiſtente ante diſtinctõnez infidelim et fide li
um illnd dnium vel pᷣlatio nõ tolletur ꝓ talez
diſtinctõz ſzm ſe oſideratã · qlia dñium et pla
cio introducta ſũt a ſure huano. IHlla vero di⸗
ſtinctio eſt ex iure diumo.Ius aũt diumũ ẽ ex
Gratia et nõ tollit ius hũanũ qð eſt ex ratõne
naturali. Et mdeo illa.diſtinctõ nõ tollit domi
niũ pexiſtens infideljũ ſup fideles · q Sed p̃t
etiam dici ꝙ dnium et p̃latio introducta ſunt
ex iure diuino.quia ſeruitꝰ que nõ eſt ſine do
minio introducta eſt ſzm gof᷑. de iure diuino
di · xxxv· ſexto· Conbfirmata de iur geñ · di.j. ijuſ
gentiũ· Et aꝗ ꝓpbata de mur̃ canoĩco· xij .q. ij . R
quos de ſeruisDoſſet tñ ius talis dñij vel p⸗
lationis iuſte totli ꝓ eccleſie ſententiã vel o⸗
dinationem autoeitatez dei habentis quia in
fideles merito ſue infidelicatis meren amit⸗
tere poteſtate ſuꝑ fideles . I hec eccłia qanqʒ
facit vt patebit infra de ſeruis mòeoꝝ qnqʒ;
non facit ꝓpter ſcandalũ vieandrn ſichet dus
Mt. xvij: oſtendit ꝙ excuſari poterant a tribu
to quia liberi ſunt filj. mandauit tñ ſolui tri⸗
butum ad vitandũ ſcandalum. St apłs loqueſ
de dñis infidelibus. j. thi. vj . cum dixiſth⸗ ſerun
dommos ſuos honoeent. ſubdit. ne nome din
et doctrina blaſphemet'. Circa qumtu ſcie⸗
dum ꝙ humanũ regimẽ a diuino regimie deri
uatur et ipᷣm imitari debet. deus auté pPmittit
aliqua mala fieri ĩ vnmerſo que ꝓbibere polſ⸗
ſet ne ſublatis illis maioea bona tollerent' ł
peioa mala ſequerent'. Sic etiam et ĩ regimie
Hhũano illi qui poſſent aliqua ꝓhibere tolerãt
ne aliqua hona impedian vel ne maioea ma
la ſequant.ſiẽ dicit aug· li.de oeòine · Fufer
meretrices de mundo et turbaſti oma p libi⸗
dine. Sic igitur licet infideles in ſuis rintbus
peccent tñ tolerari pñt vel ꝓpter aliqð bonuz
q Yuenit ex eis· vel ꝓpter aliqð malum vitã⸗
dum. Ex hoc aũt ꝙ indei obſeruant ſuos ritus
in quibus olim figurabatur fidei veritas ꝓue
nit hoc bonũ ꝙ ſceʒ habemꝰ ab eis noſtre fidi
teſtimoniũ· Et mdeo in ſuis ritibus tolerantur.
Flioꝝ vero infideliũ ritus qui nibil verita⸗

tis vel vtilitatis habent nõ ſunt tolerandi ni⸗

ſi foete ꝓpter vitandam almd ſcandalum vel
malum vel diſſidium qð ex hoc ꝓuenire poſſz
vel impedimentum ſalutis eoꝛ qui ſic tolera
ti paulatim Oouertuntur ad fidem. “
S Pe mdeis et ſaracenis ti· lvig ·

Einde conſiderandum eſt de judeis et
ſaracenis. St peimo qui dicuntur iudei
eet ſaracem. Secundo quomõ ſe debet
habere aò eos ceiſtiani vbi plura que dicta
ſunt in titulo peecedenti m generali explicã⸗
tur magis in ſpeciali:tercio de pena traſgreſſi
onis:quarto quid iur̃ de ſeruis eozum ſi ſunt
vel volũt fieri xpiani · Circa peimũ nota q;

iudei dicunt qui legem moyſi tenet ad literã

fe circũcidendo et alia legalia faciedo· dicti
indei a tribu dignioei ſcʒ iude priarche Para
cem vo dicunt qi nec nouũ nec vetꝰ teſtame
tum recipint·qui cũ vocari deberent agareni

— — — —

qe nati ſũt ð agar ãcilla abeae fe a ſara vxoe

ciꝰ etc l ibera noĩant ſaracenos· ſunt tñ qindã
inter eos ſcʒ ſamaritam a ſamaria ciuitate di

cti qᷓ qᷓnq; libeosmoiſi receperũt ſů ñ & Betas

Irca ſcdᷣm no· ꝙ xp̃iam aliquo mõ nõ de
bet cũ iudeiſ comedere nec habitare nec
eos ad ſua cõniuia reci pe ·xxviij:q i:nullus
omneſ.cũ ſaracemis vo pꝑñt omedere· xj · q· iij ·
ad meſam. Rõ huiꝰ diuerſitatis eſt qꝛ udei fi
dez noſtrã magis impugnãt p ſcripturaꝝ ab
uſum et ciboꝝ noſtroꝝ tẽptũ · Quidã tame

vt laur̃-jo-et multi ſequaces eoꝝ dicüt indi

ſtẽcte et meliꝰ ſzm ray.et gof.ꝙ nec cũ ſara⸗
cenis debent xp̃iam facere pᷣdicta qe et pſ
hodie iudayzãt · ſ. ſe circũcidedo et quoſdam
cibos diſcernedo. vñ eade eſt cauſa ꝓhibitio
nis vtrobiq; Excipi tamen caſus in quo licʒ
vti cibis appoſitis a paganis tpibꝰ en ſerua⸗
tis ab eccleha ſtatutis vr cũ ad p̃dicandũ c⸗
ſti fidẽ ad eos accederẽt xp̃iani er · e. quã ſit ·
Et ſic intelligit illud/xj·q/nj:ad meſam du⸗
mõ nõ eſſet dictum eis ꝙ illud eſſet ĩmolatnz
ydolis · qe tunc vt dicit auguꝰ.ſanctius eſſet
fame moei ꝙᷓ; ydolotico veſci.xxij· q:iiij · ſicue
qð eſt mtelligedũ ſi veſceretᷣ ad veneracõnẽ

ydoli alias in ſumma neceſſitate famis poſſet

eo velſci · ſ. ꝓteſtãdo ꝙ non comederet ad ve⸗
neracõz ydoli.quia neceſſitas nõ habet legẽ
de Oſe. di. l. ſicut · Icẽ xp̃ᷣiani non debent cum
ſint infirm iudeos vocare nec ab eis medici⸗
nã recipe nec ſe cũ eis in eiſoe balneis balne
ari. xxviij.q:i.nullꝰ cmes· Item iudei non de
bẽt pmitti nouas ſynagogas erigere ſed ami
quas non tñ latõees vel altioees vł pᷣcioſio⸗
res ſolito reficere et ſuos ritus et ſolenitates
ſeruare er·e. iudei · c. ↄſuluit.Ite ĩ ſabbatis ñ
debẽet ad iudicia trahbi nec alios trahere. nec
ſepulcra eoꝝ effodi obtetu alicunꝰ pecunie
C.e.die ſabhato et exe⸗ſieut iudei nec ð bẽt
in ſuis feſtis pturbari vt dicit ibidẽe tẽ non
ſunt pmittedi in triduo ante paſca et maxime
in die veneris ſancti hoſtia vel feneſtras ap⸗
tas habere impublicũ ꝓdire ex.: e · q · Eo ꝙ ñ
nulli ex eis die illo ſolent criſtiams illudere

ex.ein nonnulb. ſic eẽ et alias abhõmatões

et abuſus ꝓhibentur facere ex · e · etſi indeos
ſtem cogi debẽet in omni criſtianoꝝ ꝓuincia
omĩ tempoæe tale ſignũ vel habitũ deferee qꝰ
diſtinguantur ahb alijs maifeſte ex·e in nõnb

lis · Ite iudei cogi debet deciãs ſoluere pᷣdia⸗

les ey · de deci · tereis · Item debet cogi teſtes
criſlianos ↄtra ſe recipe ex · de teſti · indei . u
dei vero dtra xpianos teſtificari non poſſunt
vt dicitᷣ ibidem in glo · et · ij · ꝗ; vij. ſi Hereticꝰ
HNec reges nec peĩcipes debent peiuilegia o⸗
cedere vel oceſſa ſeruare· vel ſeruari ꝓpmitte⸗
re iudeis vel ſaracenis ꝙ p xp̃ianos ↄuinci ñ
poſſint ex · li· vij.ð teſti· cũ iudei· Item xpᷣiani
non debẽt indeos grauare ex· e · ſicut · niſi fo⸗
te circa penſzonũ exactõnes ĩ peincipio loca⸗
tiõis non poſtea· vt ſic cogãtur ouerti· xxiij.
q:vj.iam vero tem nullꝰ iudeo vel pagano
poteſt aliquid in teſtameèto relmquere. qð ſi
fecerit etia poſt motez iudicabit nachema

I1 J,„ 95

j. anathematizabit. eẽ · de here · ſiquis ex : et
xxnij.qij.ſane. Dicit tñ hoſti· vniuerkitati
indeoꝝ legare non poteſt. C. e.l. 1. ſed ſingu
lis foste ſic laico ſed clerico nõ licz etiã ſi iu
deus ſit frater eiꝰ. Sos tñ paſcere licet· Roð.
vero credit qð ſiue cłericꝰ ſiue laicꝰ daret in
deis ſine legaret eis: maxie ↄſangneis vt eo⸗
rum ſuccurꝛerz arte neceſſitati puniri nõ debe

ret. Item ſi iudei vel ſaraceni vemũt ad fidez

nullatenuſ a poſſeſſoni bus ſuis excludantur
et habeant partem hereditatis ſue· Et hoc eſt
verum peeter ſeruos qui peeceſſerũt eos m fi⸗
de quos non recuperabũt · C· de epiſcopis ᷣo
nobis.et.ex.e.iudei · i· cũ tamen indei ſint
ui non poſſdeant eas vt ꝗꝓpeias ſed vt peculi
uz vñ poſſent illis peiuari ꝑ dominos ſuos ni
ſi cum ↄuertuntur ad fidez: qꝛ tunc nõ debẽet
in fidei fanozem niſi eas habeant per vſurazʒ
In quo caſu reſtituere debent eas vel peetinz
earum ſi compate fuerint de vſura. illis b he
red ibus eoꝝ a quibꝰ eas habuerunt ſi ſcian⸗
tur· alias poterunt ſic conuerſis tanꝙ;ᷓ paupe
ribꝰ p epiſcopum aſſignari ſecundum rod· et
bern · ſup· c. iudei · ij . ¶ltem licet dommi ter⸗
rarum res iudeoꝝ cum ſint ſerui poſſint acci⸗
pere · vt dictum eſt non tam debent eis neceſ
ſaria ſubſidia vite ſubtrahere:nec exactioni⸗
bus vltra ſuoeum peedeceſſoꝛum conſuetndi
nem peegrauare· ſi tamen ipſi indei nichil p̃⸗
ter vſuras haberent. accepta ab eis ex cauſa
lucratiua ſine ex cã lucri captãdi puta ꝑ exa⸗
ctione: donatione et punitione licite retine⸗
re non poſſunt ſed illis quibꝰ ipſi iudei reſti
tuere tenebantur ſi inuen iretur reſtitui/alias
in pios vſus erogari deberent· Mabita vero
ab ipſis indeis mehil pᷣter vſuras habentibꝰ
Habita inquam ex cauſa non lucratiua ſiue cã
damni vitandi vt ꝗpter venditionez vel loca
tionem. poſſunt licite retineri dummõ non ac
cipiatur res ipſa vſuraria eadem numero· Et
idez dicedum eſt de receptis a criſtianis mich
il peeter vſuras vel furta vel rapinas haben
tibꝰ . Item non permittitur indeis vei ſarace⸗
nis in domi bus ſujs habere mancipia criſtia

na ex. e. iudei . ij . Ite xpiani ꝓ Ma mercede ex

ponãt ſe ſeruicõ iudeoꝛũ qð ĩtelligi in domi
bꝰ iudeoꝝ Etſi nolĩt ab eis diſcedere ſũt ex
ↄmũicãdi vt ĩ c· iudei · Etſi iudei nolit eos di⸗
mitte ꝓhibet criſtianis cõmerciũ cũ eis ex ·
e.etſi iudeos.poſſunt tamen colere peedia:ex
e.multoꝛum tem eccleſra neutros admittit

ad actus legitimos. ij · q· vij alieni. ſic igit

ꝛudicat in ꝓpluribꝰ iudeos eccleſia licet ſimt
infideles . Nec tamen facit ↄtra illud· i. coe·
vj. quidò mihi de his qᷓ foeis ſut iudicare· qe B
intel ligit de pẽa ſpirttuali directe · ſic em di⸗
recte eos ñ iudicat.ſ.eis Renã ſpintuale infli
gẽdo. vł regulas religiois ĩponedo. ſᷣ infli⸗
git eis pena tpalex· ſ.coeporale vł pecuniari
am.vel etiã ſpirituale indirecte ſcilicet criſti
anos ab eon conmumone remouendo hbec
alexan. angli:in ſecundo: Item iudei poſſunt
agere et conuenire apud iudices criſtianos
ſed ñ apud ſenioꝛes eoꝝ arbitrariuz poſſunt

ð

eligere indicium cuiꝰ ſententiam oedina rius
exequa. C.·e.iuòei romão Cte peiciꝑes catho
lici n debẽt in tereis ſuis pmittere ſaracenos
alta voce aliqꝗᷓ verba dicere in honoze macho
meti.nec alique ſaracenũ vt ſanctũ venerari
lbeo. vij · de moeis· cedit.

Ernca terciũ ſcieèduʒ ꝙ trãſgreſſoees oĩim

pdictarũ ↄſtitucõnũ ĩ hoc titulo poſita⸗
rum puniũᷣtur hoc mõ. Si clerici ſint et admo
niti canonice ſatiſ facere nolit officõ et bñnfi⸗
cõ ſũt pꝛiuãdi:. Si vo ſũt laici xpᷣiam ſiue pꝛĩci
peſexeqᷓ noletes.ſine alij ĩpedietes debent ſi
aòmoiĩti nõ ſatiſ fecerint excõdicari. Si vo ſut
iudei vb ſaraceni tamdiu xpᷣiani ſunt ab eoꝝ
ↄſoetio commercõ et muione ſub pena excõ
mũicatiõis ſi expedierit remouèdi: donec nu
triceſ et huietel xpian aſ dimiſerit et rſtituerit
omĩa bõa ſua illis qui de ritu ſuo fidẽ xp̃ianã
elegerut · et donec etiã in vſus pauperũ xpᷣia
noeũu ſzm Puidẽtiã ep̃i dyoc ↄuertat quicq̃d

a xpᷣianiſ adepti fuerit occaſione offitij ſuper

xpianos ſuſceptai. Et hoc intellige ð indeis et
pPaganis. Statuit etiã eccleſia los udeos
pnublice cededos qui ſubuertere attẽptauerĩt
ex infidelibꝰ baptiſatos et ſimiles peas. Qñ
qʒ etiã ſtatuit otra tales penas pecmarias ſe
cundũ qᷓlitate delicti moderatõne tñ habita
m verberibꝰ ꝙ eius ſtatutũ in vindictã ſang
nis trãſire mime videat᷑. tab em pena indiſle
cte & relinqm iudici ſecłari.eo bant om̃es
iſte pene·xviij.q:i:ſepe.et.c.nullus.et ex. e.
ſicut et/ c. etſi iudeos et c. cũ ſit. et ex . de rap;

in archiepᷣatu et. xvij.qiiij.Oſtituit. Item xp̃i
am ꝓhibiti ſunt deferee ſaracenis arma fer⸗
rum et lignamina. Et cõtrariũ facietes ip̃o fa
cto ſunt excõicandi exe.quoeũdã ad liberã⸗
da St i eſt de illis qui eis galeas vł naueſ
