ſupioeis autoꝛitate dilatũ ẽ ł redẽptũ ł muta
tũ· ſextus vbi votũ ex ſui natura ẽ illicitũ vbi
qᷓdẽ ñ tm̃ a voto pᷣt yꝓmo dʒ oĩo diſcedi HO
taut eẽ gof/aliũ caſũ ·ſ.qñn cã ꝗꝓpter quã votũ
emiſſuʒ ceſſat ex·e⸗magne ĩ fi · liʒ.ſecꝰ fit in

voto religiõis qð ex cã falſa ñ vicia.vt ex ·ð

Duer.ↄiu.dudũ · hoſt· vo dicit ꝙ eẽ ĩ alio vo⸗
to ñ ceſſat votũ ceſſãte cã·liʒ redẽptio faciliꝰ
admittaturet G; ẽ qð dicit᷑ ex·e .·magne · J. fi·
vt ꝓbat' ibi ſpealiter nos ĩduxit et ibi faciliꝰ
ceſſare potuit:ceſſzʒ gꝰ ið etſi ita ñ eſſ.nã faci
le erate vt innuit ibi faciliꝰ Et h itellige vbi
fuit cã ĩductia ſiue ↄpulſiua b eẽ fialiſ:ſj G ñ
exp̃ſſit·ff.ð̊ viob·.q̃dq̃d aſtrĩgẽꝰ: et ſic pᷣt ĩtel
ligi et ſic eè itellexit rayp:ex:de ↄuer· Oiu. ex
pꝓte vo· G.j. Si vo expſſit hoc:dceẽs ꝙ ſi talis

ceauſa deficeret obligari nol ebat patz ꝙ ceſſa

nit qñ ceſſauit cauſa ex:de appel.cũ ceſſante.
ſic et ſi ↄditio defeciſſet
Equit᷑ videre de ix. ſcʒ de vtilitate voti.
eet cca h; querũt pła.ſ.vta expediat hoĩ
vouere · Me ſcðz rich. vouẽs aut vouet bona
quoꝝ obſeruatõ vr ꝙbabłꝑr ꝗꝓpoetionata ĩfir
miati ſue ſpũali:aut ipeopoꝛtionata:peĩoꝰ ex
or Huis vouere qe p B ampliꝰ firmat vo⸗
ltate ſuã ĩ bono et excludit a ſe ꝓ magna p⸗
te libertate malefaciedi.et facit actuz vtutis
latrie et iõ vouẽdo mere ꝗꝓpter qðð monet põ⸗
vouete et red.dño deo vr̃o:ſcõoꝰ nõ expedit
nec licet· tale em̃ votũ ñ haberet diſcretõem
comitẽ.cũ ꝓ q̊ vouẽs magis vi ſe illaqare ꝙ;
agere ſecuritatẽ de ſua ſalute· quilibz tn repu
tare O; obſeruãtiam voti religionis eſſe ꝓpo⸗
tionatã ſue infirmitati ſpũali miſi ꝑ certã expi
entiã ↄſtet de ↄtrario ſibi.Et ꝗpter bona exẽ⸗
pla qᷓ ſepiꝰ vidẽt et audiũt · et ꝓpter maoꝛes
conſolatões ſpũaleſ quas ex dei benignitate
ob fauoꝛs religionis et ſancta ſocietate reci⸗
piᷣt obſuãtia aliquoꝝ bonoꝝ e ꝗpostõnata

— —2èSZMW
2 2 ⸗ — —–
*

—— —

alicui ĩ religiõe exiſt?ti·q̃ nõ eſſ ꝓpoecionata
eidẽ in ſecko remanétt. Sz obicic' qe Suius
peccatu ceteris pibꝰ e pctim̃ religioſi ꝙ;ᷓ layci
vñ dicit anſ. li. de ſikitudibꝰ ꝙ ſi penitere re

ligioſus noluerit maioei dãnatõe ſubiacebit·

ergo vouere ñ expepit · ꝙ licz ex voto pec
catũ aggraue tñ in bñfaciendo ec magis me
re vt ĩ ſe .q:oñde' et etiã de peccato penites
maioee miſericoediã ꝙᷓ penites ĩ ſecło ↄſeqᷓc
ſcòm anſ.ĩ li ·pᷣdicto.̊ rich/ Vtꝝ ide opus
bonũ factũ cu voto ſit magis meritoeiũ ꝙ; fa

ctũ ſine voto· ſcðʒ rich· ꝙ ſic deꝰ em̃ cum
acceptet opꝰ ꝓpter opantẽ tãtomagis accep

tat opꝰ ꝙᷓ;to è ab hoie ad eius ſernitiũ magis
et ſpealius dedicatũ · ceteris aũt paribꝰ ſpea
lius dedica hõ ad dei ſeruitiũ ꝓ votũ ꝙᷓ; ſine
voto.Dꝛeterea vt dicit anſ.de ſibitudinibꝰ ſi
cut obſequiũ eiꝰ qᷓ dño totã arboee cũ fructu
offert e acceptiꝰ dño ꝙᷓ; obſeqũ ciꝰ q dat dño
de fructu arboeis ꝙ;tũ vult ñ tñ dat arbore.

ſic ſeruitiũ religioſi e Stiꝰ ððᷣo ꝙ; hoĩs ſeckłariſ

Eꝗm' videre de x .· ſ. de mutatõe voti et
cca h̊ qrũt pła.ſ. vti votũ omutani poſ
ſit & ſm rich. vt habitũ e ſupea voton qdã
ſit necitatis et B redimi łk omutari ñ poſſũt
qꝛ nõ poſſunt omitti ſine peccato.ar.xx · q: i⸗
ſut qdã. Glia ſũt vota volũtatis et talia fere
oĩa rdimi et ↄmutari poſſunt. fere dixi ꝗpter

vota r᷑ligiõis et ↄtinetie ð qbꝰ ſpecialiter q⸗

ret ĩfra:ſ.ĩ ſe·ar.ſic em̃ dicit hern. ð pᷣcep·et
diſpẽ. niij.c.iiquũ foꝛet ſi ſtatutũ ꝓ ſola cari
tate otra caritatẽ teneret: votũ ãt fieri debet
ex caritate:et ꝓ caritate:vñ eiꝰ obligatõ te⸗
nere ↄtra caritatẽ ñ debz.ↄtra caritatẽ ãt te⸗
nerz ſi illud ĩ meliꝰ ↄmutari ñ licerz Votũ gꝰ
Omuctari p̃t ĩ meliꝰ bonũ ex·e.mag.NHoc aut
fieri nõ debzʒ ꝗqᷣa autoeitate ip̃iꝰ vouetis.q⸗
nullꝰ debz eſſe index in ſua cã et ſic dᷣe leui.
vlt.aĩal qð ĩmolari pᷣt dno ſiqͥs vouerit ſãctã
erit et mutari nõ poterit· ſed autoeitate iuris
votũ tpale omutari pᷣt ĩ Ppetuã obſeruãtiã r
ligiomis vt dice ĩ ſe · q· et votum religionis
laxioeis in artioꝛem. peius tamen licetia ſui
plati petita.ſiue obteta ſiue nõ.ex· de regula
ribꝰ ſaneet. c. lLicet. Iura vero qᷓ dtrariũ dice

re vidẽc' mtelligi debet ð eo qui cã leuitatis

et nõ petita licetia trãſit ad oꝛdinẽ aliũ.ſi tñ
licetia nõ petita trãſijt redire nõ tenet' ad bo
nũ mferiꝰ qð reliq̃t vt berñdicit li. ð̊ p̃cep·
et de diſpe.c:xxxvj. Nec B eſt otra pᷣdicta qꝛ
multa fieri pibent q̃ tenet poſt ꝙ;ᷓ facta ſut.
hec rich.et oueĩt cũ eo berñ.ex.ð.regu· liczʒ
Ei tã trãſeat cã leuitatis licẽtia etiã petita re
uocari poteſt ſcðz hoſti ·xix:q;: iij:mãdamꝰ et
eſtatuimꝰ· et ex.de etate·ĩtelleximꝰ VYel ĩte

lige eẽ ſcz holti · ꝓ leuitas pᷣſumit' qñ licen

tia nõ petit vt ibiõ.ſecꝰ eſt ſi petat᷑ vt dici
in e:licet vñ ꝙ dicit c· ſtatuimꝰ.ſine ꝝpmiſſiõe
prig ſubaudi petita licet nõ obteta? Quid ſi
dubitet' vt ſic laxioꝛ ł artior rel igio ad qꝙ;

trãſire petit et e prin Hqͥ ex temeritate b ex

diuia inſpiracõe: H ſcðz hoſti. et roð. H Eſu
pioeis arbitrio relmquenõ ne· ſ· ſathanas ſa
traſfoꝛmet ĩ ãgelũ luc: ey ·ð regularibꝰ licz.

Quid ſi ſapioe arbitr iniq· ſcðʒ hoſti.ad
ſupioeẽ ſupioeis ẽ rcureenõ. ex de el ec. ne ꝓ
defecta.¶Quid ſiqs regalaris ĩpetrauit ab
abbate ſuo licetiã trãſeudi ad religiõz artio⸗
ꝛẽ et poſtea penitet eũ · Nuquid abbas ille te
net recipe eãũ reuertẽtẽ · ſcðʒ rodᷣ.ſi ille ñ
pt inuenire religiõʒ artioee vbi recipiat' aut
ſuſtinere ñ pᷣt eiꝰ auſteritatẽ poſtquã eã ꝓba⸗
uit tenet᷑ eũ recipe ſi ruertat an factã ꝓfeſſi
onẽ.nec repelli pt pᷣtextu peioeis licentie vel
renũt acõis:ſi renuciauit monaſterio peimo.
cũ facta ſit ex cã ſcʒ trãſendi ad r᷑li giõz artio
rẽ et cã ñ ſit ſecuta aliter r̃cipe eũ ñ tenet
Quid ſi petiuit licetiã trãſeudi et abbas dixit

qꝙ; deliberaret et añquã ĩſpõdeat peniteat eũ
et dicit ꝙ nõ vult traſire abbas tñ poſtea li⸗

ceciat eũ nũq;d exire tenetꝭ. : ſcðz roð.ꝙ ñn
exq nõ ocurrũt volũtates petẽètis et licetiã⸗
Pse Hotat eẽ hu .ꝙ nõ ſufficit licetia p̃lati
ſine licẽtia ↄuetꝰ cũ ĩ alienacõe pᷣdij qð miꝰ
valet ꝙᷓ; hõ reqrat oſenſus capł i.Sed rodo.
credit ꝙ vbi petit licetiã trãſeũdi ad religiõʒ
artioee ſuffic t licetia ſoliꝰ ab batis · . laxio
eë aũt religiõʒ trãſire nõ pᷣ̃t etiã de ↄſenſu ab
batis et ouetꝰ qe ẽ dtra ius· Qñ aũt abbas et
Ouetꝰ licẽtiãt alique ſimpliciter et ille rnũci
at ſimpliciter monaſterio ſuo ex oeꝛdio foete ł
rãcore ł alia cã nõ valz qð agitᷣ.qe h ñ ẽ niſi
ei dare licẽtiã euagãdi:VYota ãt ꝓpegrinacõis
et abſtinetie et Huiõi ↄmutari poſſat autoeita
te epi.iura em̃ G; poſſe ab ep̃is ñ excludũt ar.
ex ·e.c.i.ĩ tex:et glo. Inferioꝛes vo pᷣlati epiſ
nullũ votũ ↄmutare poſſũt niſi fuerit eis ſpe⸗
cialiter omiſſu ſiue ↄceſſuz p̃ter p̃latos r̃ligio
ſos qͥ diſpeſare poſſũt ĩ votis ſubditoꝝ ſuoꝛx
ota aũt otinẽtie et religiõis et trãſmarinuzʒ
Omutari ñ poſſũt autoeitate ep̃i.ſꝭ ſolꝰ papa
diſpẽſare pᷣt ĩ łlis:ex·e.ex młta.i. Ro.ĩ fi · et
c. venies et qᷓtuoꝛ c.ſe. Et idez e ſeðz hoſt.de
voto crucis cuiuſl ibʒ·xxnij·q:i.quotiẽs:Rõ
cuiꝰ e ſeðʒ ric;. qe ñ è diſpeſanò ĩ votis illis
miſi ꝓpter omũueʒz eccie vtilitatè b aliquã mag
nã neceſſitatẽ. et ĩiõ omutatõ eoꝝ merito r̃ſer
nat pape qᷓ curã habz totiꝰ vb is eccie Yu⸗
qͥd votũ de ieiunãdo ĩ ſabbato ſp ẽè ↄmutãdũ
Reſpõdz roð. ꝙ ñ opoꝛtz huiõi votũ rᷣuocare

ob ↄmutare. p̃ᷣt tñ ĩ meliꝰ ↄmutari. Nã et ſim

canonẽ veterẽ. de dſe. di· ii· ſabbato· ieiunã⸗
Oũ e ĩ die ſabbati.q̃ tñ canõ ł loqt de ↄſilio
vel eſt abeo gatus · Quid de voto feriand:
in ſabbato·Reſpondet rodoñ.ꝙ nan eſt ſim⸗
pliciter irritãdum vel neceſſario commutan⸗
dum niſi vouens ſuſpectꝰ ſit ꝙ iudeizare ve⸗
lie Quid ſiquis vouit diuerſavota. Reſpõ
det tho.ſuper mjſen. ꝙ ſi vnum eſt alteri cõ
oſſbile debz vtrumque ſeruare · mii foete
bi commutet votum peecedens m melius ſe
quens. Si vero vnum ſit incompoſſibile al⸗
teri debet maius ſeruare et de minori ad arbi
trium peelati ſatiſfacere? Vtrum quodli⸗
bzʒ votu omutari poſſit ĩ votũ rligiõis. ẽ? vo
les facere ꝓfeſſioneʒ ĩ rligione ſi act ualiter
ſeu habitualiter rmaere velit obligatꝰ ad vo
ta ꝗ fecerit ĩ ſecło ñ omutã ĩ votũ rligiõis tñ

poſtqꝙ; ad noticiã pᷣlati deuenerit eum ab illis
votis abſoluere poterit maxime ſi ignoe-abat
pm eſſe ligatũ ill is votiſ tpe Pfeſſioꝛis ſi aue
actualiter ſeu habitualiter ĩtedt ſe ñ teneri ã

pliꝰ votis illis ſa ſolo voto ſue religiõis ab⸗
ſoluit ab illis ꝓ votũ religiõis ꝗpter eiꝰ alti
dinẽe et ꝓfectõeʒz · ex · e · ſcripture. Vnñ mſta ↄmu
tatõ fit auẽte iuriſ ſi tñ rex vnꝰ ł ĩpatoe voue
rit ꝙ vſqz ad certũ tꝑꝰ in terra ſctã mil rtab:
vel vnꝰ aliꝰ magnꝰ dñs exiſtẽs dux tociꝰ ex

ercitꝰ cruce ſignatoꝝ ·et ð cꝰ abſentia deſo

laret exercitꝰ vellz religiõz intrareIn G; ca⸗
ſu viorec ſzm hoſt. et roð papa ↄſulẽdꝰ cer⸗
tũ ẽ tñ ꝙ pſona mediocris abſolueret a voto

trãl marino ꝓ religiõis ĩgreſſum et ꝓfeſſiõezʒ

ĩ ea:cũ em̃ votũ religiõis ſit ꝓpetuũ ẽ maius

voto pegrinacõis terre ſcte qð e tpale: ut ha
bet.ex.e.reus.Reus fracti voti ñ habet qui

tpale obſeqũ noſcit ĩ ꝓpetuã religicis obſer

uãtiã ↄmutare Si dica ꝙ ꝑ votũ aſſumpcõis

crucis ĩ ſubſidiũ terre ſcte cõſeqt hõ remiſſi⸗
one oim peccatoꝝ et ita nidet᷑ eſſe vtiliꝰ vo⸗
to religiõis ergo ꝛc. Doteſt ſcz tho.rõnabi⸗

liter dici · ꝓ etiã ꝓ ĩgreſſum religiẽis oſeqtur
q remiſſiõz oĩm peccatoꝝ ſi ei aliqbꝰ elemo

ſinis factis hõ pᷣt ſtatim ſatiſfacere ð pecca⸗
tis ſuis: ſm illò dañ. v .peccata tua elemo⸗
ſinis redime młtomagis ĩ ſatiſ factõz ꝓ oĩbꝰ
peccatis ſufficit ꝙ hõ ſe totaliter diuis mãci

pet obſeqis ꝓ ĩ greſſũ religiõis q̃ excedit om̃e

Zenꝰ ſatiſ factõis ecẽ pemnitetie publice vt ha⸗

bet.xxxiiij:q:ij·admonere: vñ in vitis pata

legit ꝙ eãade gratiã oſequũt' intrãtes religi

onẽ ꝙ; Oſequũt baptiſati ·ſi tñ nõ abſol uerec
ab oĩ reatu pene michilomĩꝰ ingreſſus religi

onis ẽe vtilioe illa qᷓntũ ad ꝓmocõz in bonuz
q p̃põderat abſolucõi a pe
ſcepit votũ implenð ꝓ matre Nũqᷣ d p ĩgreſſũ

religiõis p̃ᷣt abſolui. ſcòm tho.ĩ qᷓdã que

ſtiõe de quolibzʒ· ꝙ exquo ingreſſus religiõis

tali ſufficit ꝓ ſe ſufficit etiã ꝓ matre. vel eẽ
ſi vult abbas illò votũ pᷣt implere Quid ſi
aliqs cruce ſagnatꝰ vel aliꝰ vouit ꝙ expẽde

ret vł mitteret in ſubſidiũ terre ſcte cẽtũ mar

cas et poſtea ingredit religiõeʒ.· nũqᷣd ẽ libe
ratus cĩo: ſcðz roð . ꝙ ſiequo ad labozẽ
pegrinacois nõ quo ad pecuĩam p̃dictã. qe
nłlꝰ ſine licetia ſpeciali pape pᷣt omutare vo
ta terre ſctẽ. nec ip̃ᷣo iure mutat᷑ ꝓ ingreſſum
religiõis niſi quo ad laboee pegrinacõis.
Quid ſiqs vouerit dare cẽtũ libeas pauꝑibꝰ
vel alicui certe pſone vel eccłkie ł facere ec⸗
cleſiã vel domũ alicui religiõi.Nuũqᷓd huiõi

votũ pmutaxi poterit in votu religiõis Rñde

odc aut ex ctali ꝓmſſõe vel voto ẽe alicui ł
aliqbꝰ actio acq̃ſita aut nõ.ſi ſic. nõ liberat
P ingreſſum religiõis niſi ↄſentiret illi qbus
donauit vel ꝓmiſit.ſi nõ. liberat' ſi ĩtedat il⸗
lud miꝰ honu omurare in ̊ maiꝰ duʒz tñ fi⸗
at autoaitate epi ſii ſeðz roò. videt' tñ ꝙ ad
hoc ſufficiat autoeitas juris e.e.ſcripture

S quomõ vota debẽt redimi vk Omutari ·⸗H

ad Hꝙ illð fiat licite et canõice reqrit? auto
ritas ſupioeis vt dictu eſt et cãà rõnabił que

Quid ſiq̃s ſu⸗

ſubſit · de bz ãt ſapioꝛ ibi attedere tria ſcllicʒ
q̃d liceat ſcò0 eqtate · q̃d ᷣceat ſcðz hõeſta⸗
tem.et qͥd expediat ſzm vtilitatẽ ſiue nccita⸗
tẽ ex · e · magne · J. i. vn debz vſiderare q̃litatẽ
pꝓſone et cãm et qlitatẽ et qntitatẽ ↄmutacio
nis vt ex B colligat an ↄmutacõ ſit melioe et
deo acceptabilioæ· Debz ec oſiderare cãm p
ter ꝙᷓ votũ ẽ emiſſum. Mã ea ceſſante ceſſat fa⸗
ciliꝰ et effectꝰ.vt in c.mag· in fi· In voto gꝰ
pegnacõnis fieri debet redẽptio vt expeſe qᷓ
fieret in eũdo moeãdo et redeũdo in alias pi
as cãs dent.et laboe itineris ieiunioꝝ vigi
liaꝝ et oeatõnũ l abozibꝰ ↄpẽſe' vt in c· mag
ne · T. penb · ad fi · et c. ꝙ ſup his · B hoſti · et
ray · Oblacõʒ etiã quã vouẽs ĩ eccł ia illa að
quã ire vouerat facturꝰ eſz ſcðz ray· ad ip̃az
mittere debz · In voto vo abſtinẽtie debet ha
beri racõ aſperitatis iemnioꝝn panis et aq̃ et
afflustia vouẽtis.ex e:ci:et cmagne ·¶. pe
nul.m fi:vñ aliqs pauꝑ parua pecunia b oea
tiõe ſi nichil haberet votũ redimere poſſet v⸗
bi regi vel comiti magna ñ ſufficeret·ar.ex·
ð medic · c.ij.hec hoſti · Nã paupi operario O
cedit'redimere ieiunia ſexte ferie denario v⸗
no di ⸗ vin · pbẽ. In voto aũ̃t trãſmarino ↄſide⸗
rari debz itecio vonetis ſez vt itendret pe⸗
Srinari vel bellare. Si em itendebat pegna⸗
ri et ſit habilis ad eũdũ ꝙ;uis nichil ad pũg
nãdũuũ n redimat . SZi vo ĩtendebat pugnare et
ſit ihabilis ad pugnãdũ redimat niſi foete ↄ
ſilio ſtrenuꝰ ſit ł foete ſecũ pugtoꝛes ducere
poſ talis em nõ e cĩo impotes· ex · e.ꝙ ſuper
his . penb · et fi · et c· ex młtq.. æ qſiſti · et· YꝓI.
fi ·ĩ fi·ł ñ ſic agricola vł artifex q̃ ſit ibi vti
liczʒ ñ młti taliũ ibi ſint opostuni ꝓpter puita
tẽ poſſeſionũ et paucitate ihabitãtiũ · vt ĩ c. ꝓ
ſup his:i. Hꝰ Sed ĩiter illos q̃ habẽet ĩpedimẽ
tũ tpale vt his dilatio ↄceda vel ꝓppetuũ vt
ab his roeptio recipiat' e ſubtiliter diſti guẽ
ðᷣ.vt ĩ ceꝙ ſup his· in clericis etiã voueti
bꝰ oſiderari debzʒ.ſi clericꝰ cruce ſignatꝰ ſic
ibi vtilis et necarius vel ↄſilio vel pdicacõe
vel qe deputatꝰ ẽ alicꝰ magnatis ſeruicõ vł
qꝛ ſecũ milites bellatoꝛes ducere pᷣt· et tũc ñ
recipit᷑ redeptio· Si vo nõ ſit ibi opoetũꝰ tũc
recipit. vt.ex·e. ex młta.ꝗ. fi:et c·poſtulaſti
Nã ad pngnãdũ pſonaliter et inhab ilis · vtz
di ·l.clericũ q̃ paganũ ·ſed et aliquotiens po
teſt votũ redimere eẽ ſi bel latoꝛes pᷣt ducere

vt ſi ſit nimis ſenex fragilis et ↄfractꝰ.ex.e.

mag. . ven etatis et ex · de renũe. niſi cũ p̃dẽ
ꝗ.alia vo cã eſt. Optz etiã ↄoſiderare vt ex
facilitate aĩ iuueĩilis votũ ſit emiſſum.qe tũc
eſt rmittedũ rmiſſione ↄpetẽti reepta.ex ·e.ve
nies · Nec debet p̃termitti ꝙ lieet votu hiers
ſolimitanũ ſit magne fauoeis:vt pzʒ· ex:e.ex
mbta . S. ꝓ fiũt · ſi tñn ꝓpter abſentiã vnd ploẽ
pPiculu immineret toti terre ſiue pꝛonitie· con
ſulte votũ r̃mittit vel differt᷑.nec vorũ trãſ⸗

greditur qui autoeitate ſedis appoſtolice il⸗

lud diſtulit adĩple.ex.e.ñ ẽ· G hoſti · Quid
ſi publica metrix ꝙᷓ młti ſequu votũ emiſerit
trãſmarinũ · nũqᷓd romere poterit ið. H ſcdz
hoſti: niſi coeriga. nec ip̃a· nec ballatoꝛes qᷓ

ſequũt eã ex amoee coerupto debẽt admitü.
nec eiꝰ votũ appeobari qe nec oblacõ ſua de
bet reipi vt dicit᷑ ĩfra·vj·li.ti. ꝰ prochijs.
Eqtur videre ð ·xi.ſ.ð diſpeſacõe voti et
circa h qri᷑ vt ome votũ ſit diſpeſabile

hu. et eiꝰ ſeq̃ces dixer̃t ꝙ diſpeſacõ dup?

pᷣt ſumi vno mõ ꝓ rlaxacõe iuris et ſic nł lo
mõ votũ ẽè diſpenſabile · qe ꝙ ꝑ votũ deo fa⸗
ctũ ab eo q̃ è libere poteſtatis in vouẽdo vo
nes ſit obligatꝰ.h è de iure diuĩo·papa aute
ius dinũ relaxare n p̃t· xxv.q·i.ſũt dã . Flio
mõ ꝓ iuriſ claracõe et hꝰ mõ aliqᷓ ſũt diſpe
ſabilia vt ea q̃ pnt ĩ meliꝰ ↄmurari qe papa
pᷣt ĩterpᷣtari et ðclarare iuſ ᷣmũ liq̃ vo ñn ſut
diſpẽſabilia vt ea qͥ dignã recõpenſacõz ha⸗
bere nõ pnt vt votũ otinetie et religiõis hꝰ
ſetetie ẽ eẽ rax Boñ.eẽ ſup ini·ſe.di.xxxviij.
huic opi · mag faue vit'. Et ſi dica ꝙ poſſi⸗
bile e ꝙ ĩ matrimõio pax eccł ie det᷑ q̃ e vtiti⸗
taſ cõis q̃ eè p̃fereda peinate gᷣ zc Rnde ſcðz
eũ ꝙ voues debz eſſe mas ſolicitꝰ ð ſalute ſu
a ꝙᷓ; alioꝛx · et pᷣterea neſcit᷑ vti ex matrimo⸗
nio pax daret et certũ dimitti ñ debz ꝓ ĩcto
Deo hac etiã opi: exẽplũ beati mattz. apl:

q oſentire noluit ꝙ effigenia vgo deo ddica

ta regi nuberet q̃ ſe fieri xpᷣianũ cũ oĩ populo
ꝓmittebat qnpotiꝰ moete ſuſtinuit Tho·aũt
dilſtixit ð voto ↄtinęetie ſcʒ ꝙ eccłia diſpe ſare
pᷣt m ipᷣo ſolẽ nizato ꝑꝓ ſacri oꝛdinis ſuſceptio
nẽꝓ eo ꝙ debitũ dtinetie ñ è annexuz eſſenci
aliter ſacro oꝛdini ſʒ ex ſtatuto eccłie ſ ñ p̃t
diſpeſare in voto ↄtinetie ſolênizato pꝓ religi
onis ꝓfeſſiõz· qe dehitũ ↄtinetie eſſencialiter
ſtatui religiõis ãnexũ:p qᷓ; hõ ſe mãcipat to
tal iter dei ſeruicio qð ñ pᷣt ſi ſtare cũ matn⸗
mõio mi quo ĩcũbit neceſſitas ꝓcurãd:i vxoee
ꝓlẽ et ea q̃ᷓ ad hoc reqrũt ar.ad Gᷓ; ex ò ſtatu
mona.cũ ad mo naſteriũ in fi:vbi dicit ꝙ ca
ſtitas è ãnexa regłe monachali. Gi obiciæ ꝙ
tale votũ p̃t eſſe impeditiuũ melioeis boni ve
pacis:vniꝰ magnergiõis Di ceò q; pieub re
½ hanaꝝ é obuiãdũ p res hũanas ñ ꝓꝑ B ꝙ;
res diuĩ Oouertãt ĩ vſum hũanũ ·religioſi aũt

moetui ſunt ſeculo et viuũt deo: vñ n ſunt re
uocãdi ad vitã hũanã occaſiõe cꝰcũqʒ euetꝰ

ſcðz tho· Sed otra hoc obici ſcðz rich. qe vt
detm̃ ẽ ̊ p̃latus religioſus diſpeſare pᷣt in vo
tis ſubditoꝝ ſuoꝝ ſiqᷓ ſupaddũt necrijs ad

ſalutẽ q ſunt ſuperogacõis ergo etiã papa pᷣt
B reſpectu oĩm cũ in eo ſub deo ſit pleitudo

p̃ᷣtatis. Videt ergo dicẽdũ ꝙ om̃e votũ ꝓprie
detm̃ ſcz að ẽ de his ꝗᷓ ſunt ſupꝑerogacõis eſt
diſpeſabile.qꝛ ĩ quolibʒ tali voto pᷣt inueniri

cã diſpẽſacõis rõnabilis ſcʒ vel ꝓfe aio
ris boni vel vitacio mali:et B vel reſpectu
reipublice vel reſpectu vouẽtis· Gefoemacõ

em̃ pacis inter regna eſt maiꝰ bonũ cõitati qᷓ

Otinẽtia vniꝰ pſone iin tali ergo cãu ſi pſona
qↄtiñtiã vouerat ꝓ obediẽtiã pape nubat ma

—

5 meret obediẽdo ꝙᷓ ↄtiñdo·q̃ntũ ad peimuʒ

ubſtãciale:aliter obligacõ facta ꝗꝓpter cari

tatẽ mil itaret ↄtra caritatẽ · Peeterea recta vi
detur dictare rõ aliquẽ eſſe loco dei ĩ terra qᷓ
pielłl is cõitatũ et pſonaꝝ peſatis ĩ firmitati⸗

bꝰ vtilitatibꝰet damnis poſſit rõnabiliter ob
mare . et dico rõnabiliter.qe vbiñ eſſet diſpe
ſandi rõnabilis cã ſi diſpeſaret.ñ eſſʒ diſpe ſa
cõ ſ diſſipacõ ſcðz bn.ʒ? ð ↄſideracõe ad eu
geniũ c.xniij. et hec e opi ·rich· ho.et hu:· car
dinal ſetè ſabine · ꝙᷓ ho·allegat ĩ hac·q· Et ĩ⸗

no.ex· de ſta.mo.ſuꝑ c.cũ ad mõaſteriũ. et.

jo·cheutonicꝰ q dicit ꝙ vidit de facto diſpe⸗
ſari · Tho aũt dicit ꝙ diſpeſari pᷣ̃t in voto tpa
lis otinetie ſicut et in voto tpał abſtinentie
Sʒ vtra dictã ſolucõz pł a obicii.et pemo
illꝰ ecẽ.xvjoĩis põderacõ ñ ẽ ddigna aĩe ↄti
nẽtis · ergo videt ꝙ diſpeſari ñ poſſit in voto
Dtiñntie · ſcðz glo.ibidez aĩa otines.i.xpᷣo
deſpõſata ĩ ſpuali ſcia ↄpat opibꝰ mundi et
ſapieti e ſec ulari b intelligit ſm hu.cardialẽ
de Otinẽtia a pctis et hoc nõ ẽ ↄtra p̃ᷣdicta.ſi
em ĩtelligeret ꝙ ĩ nullo actu eſſet maioe rõ
meriti ꝙ ĩ obſeruãtia ↄtinetie·falſus eſſi ĩtel

lectꝰ.qe ĩ ſuſtiendo martiriũ eſt maiꝰ meritũ

vel ſeðz tho·illa autoritas debz intelligi q̃n
tũ ad hoc ꝙ nec fecũditas carnis nec aliqðᷣ
coæpale bonũ eſt cõpanð otinetie que ↄputa
c inter bona aie vt dicit augꝰ li.de ſctã vgi⸗
mtate: vñ dict ſignãter aie ñ carnis otiñtis
Obici᷑ etiã qe ex.de ſta. mo.cũ ad mõaſteriũ

dicẽ ꝙ abrenuciacõ ꝓPetatis ſicut et cuſtodi
a caſtitatis eſt ita ãnexa regb e monachali. vt

nec ↄtra eas papa valeat diſpeſareergo ec.
xX licz papa ñ poſſit facere ꝙ qs ſit mõachꝰ

et nõ renũciet ꝗetatẽ·qe hoc eſſet facere ꝰ⸗

tradictoeia ſił pt tũ de monacho facere ñ mo
nachũ · ſi aſſit rõnabil cã ſcðz ala. ł ſcðz ho⸗
ſti. dicẽdů cũ dicit ꝙ papa hoc ñ p̃t.veꝝ ẽ ð̊

iure cõi p̃t tñ ð plenitudĩe pᷣtatis licet ñn ce

at eũ ſic eẽ exponit.xxxij.q· v · paulꝰ vel ñ p̃t
ſine magna et euidẽeti cã ꝙᷓ putet magis deo
placere · e · e · c. i. poero de pleĩt udĩe poteſta
tis pᷣt de iure ̊ ius diſpeſare · ex · de cõ. pben.
oſuit.ñ peccat ige ſʒ meret mõialis obedi
edo in h dno pape et cũ aĩia ſua ſaluari poſſit
et multe alie acqᷣ rãt· vt ſiqs rex ſaracenoꝛx
offert ſna et terre ſue ↄuerſiõez ſi moĩab aliqᷓ
daret' ſibi ĩ diuge Obicit᷑ iten ꝙ religiõil
votũ nõ poſſit in meliꝰ ↄmutari cũ omia alia

vota omutari poſſint in ip̃ᷣm vt detm e 5 ergo
ñ pt ĩ eo diſpeſari ſzm rich. ꝙ imo p̃t mu

tari ĩ maiꝰ bonũ cõe licz ñ ĩ maius bonũ pei⸗

uatũ talis ei ðdiciõis poſſet eſſe qᷓ vouit ꝙ vo

tũ illð ↄmutari poſſet ĩ aliud bonũ magis ex

pedies ſibi lieʒ n poſſz ↄmutari ĩ magis expe
dies ſimpliciter Rd hG nota ſzm rich. ꝙ ſict·

ñ ẽ icõuenies ꝙ ſi aliq̃s reſuſcitaret a moete

coæpali aliq eſſent ñ diuges licʒ qtea diuges
fuiſſent ita ſi aliqs ab illa moete ꝗᷓ dicit᷑ moꝛi

p ingreſſum reli giõis reſuſcitaret: p hoc ꝙ; ð
mõacho fierz ñ mõachꝰ p papã n eſſʒ ĩpueĩes
ꝙ aliq̃ eſſent ñ diuges ꝗͥ fuerãt atea ↄmges ñ

earãliter copł ati VYt votũ ð nũꝙ;ᷓ petèdo a
papa diſpeéſacõʒ ĩ aliqꝰ voto ſit obuigatoriũ

E Hm rich votũ ð ñ petedo illð qð e vtule
aĩe vouetis ñ ẽ obligatoeiũ ſʒ qñqʒ e vtile aĩe
eius qui vouit ꝙ diſpeſet ſecu in voto quia

qñq; eſt ei nims graue ad obſeruãdum ita

S

ꝓbabiliter tiet tranſgreſſõis piculũ g votũ

8 nuꝙ; petedo diſpeſacõz pape ĩ aliquo voto
nõ eſt vniuerſaliter obligatoeiũ.In can tñ in
quo vtiliꝰ eſſet aie voneẽtis diſpeſacoez ñ pe⸗
tere q; petere obligatꝰ eſſet ad ñ petedum q⸗
ſiqs voueret aliqð qð min vno cãu p̃t eſſe vti⸗

le ad ſalutè et ĩ aliqꝰ cãu ĩutile· votu tene? ſzʒ
uare in eo cãu ĩ ꝗ e vtile ad ſalute.et ñn in ii

lo in quo ad ſalutè inutile niſi vouès i ten⸗
ðit ꝙ in nullo cãu obliget'ſi ñ in oĩ obligat

9 Vtꝝ abbas retractare poſſit votũ qð fecit

bditꝰ de licetia ſua · H ſcõm rich.ſi abbas
licenti am reuocet antequã ille faciat votũ et
pꝰ reuocacõzʒ voueat pᷣt retractare.ñ tñ illud
votũ e irritũ:ſi aut votũ fecerit añ rrſuocacõez
licetie tenet · donec cum eo fuerit diſpeſatum
Sed nũquid ið abbas cũ eo diſpeſare pote

rit videt qbuſdam ꝙ n·qe cum ſubdito ſuo li

ceẽtiã vouedi illõ dederit·ſibi piudicauit vt ĩ
illo diſpeſare n poſſit⸗ Elij dicũt ꝙq; ſicut ex
rẽnabili cã en licẽtiare potuit vt voueret ita
ex rõnabili cã ſi occurreret diſpeſare poſtea
poterit Nã et idẽ ꝓpapa ĩ voto facto ð ſua licẽ
cia pᷣt diſpeſare poſtea.Iʒ ſcõʒ alios n videt
B ſibe bonũ:qe papa ſub deo habz ſuꝑ omes
ꝓlenieudĩiez poteſtatis. ñ ſic aut abbas ſupõ
nes monachos ſuos.vñ ſcöm rich.tutiꝰ ↄſili
um eſſet ꝙ ille monachꝰ de voto ſic facto ſe
per papã abſolui faceret:et ſi religioſus ille
pꝓlures habeat p̃latos ꝓ ordinèe ſe habetes-
ita ꝙ qdqᷓd p̃t in ferioe pt ſupioe et plꝰ.ſi vo
luit de licecia ĩferioꝛis.pᷣt de illo voto abſol
ui a ſupioei·ſed ð voto facto ð licecia ſupio⸗
ꝛis: abſolui ñ p̃t ab inferioei.
SZequit videre de xij. ſ.a quo debz crux
pdicari et otra quos·et circa qrũt' plu

ra.ſ.Otra quos pᷣt et debet p̃dicari · Gſcm

Hhoſti · cõtra ſaraceos et Beticos.vt patz ex
e · ſup his et c. ſe· et c. fi·et ex·de HBetic. ex

cõmũicamꝰ Sedð nũqᷣ d p̃dicari pᷣt crux ðdtra

ſciſmaticos et inobedietes et rebelles Hẽ ſe
cũdũ hoſti · Hñ eĩ iure expᷣſſa.ſʒ certe h̊ ñ ſp
reqri debet qe ꝓła ſunt negocia ꝙ; vocabula
ff.ð pᷣſcp· ver ·l.iiij:et iõ mure deficiete ð ſi⸗
miibꝰ ꝓcedi debet ad ſib ia: ex. ð reſcp· ĩter
cetera:et naturalibꝰ rõibꝰ eſt vteèdum.ſi em̃
crux tranſmarina F ꝛecupacõe terre merito p
dicat multofoetiꝰ ꝓ vnitate eccłie ſeruãda
crux otra ſciſmaticos pᷣdicabit.xxiiij.q.i.lo
quit et cſe : maiꝰ em̃ piculũ imminet in H̊ q;
in illo.qꝛ aĩa eſt pᷣcioſioe rebꝰ.Deeterea ſi ꝑ⸗

ſonaꝝ offeſas attedamꝰ magis peccãt criſtia

ni ĩjobedietes et ſciſmatici q ad fidẽ ſeł ſuſce
ptã redire pᷣciſe debet cogi qᷓ; ſaraceni q̃ fidẽ
recipe nõ cogũt᷑ inuitixxiij · q. v.ad fidẽ·et
di · xlv· de iudeis. Deeterea nullũ eſt ſciſma

qð ſibi ñ ↄfigat aliqꝙ; hereſĩ ·xxiiij·q: i:ſciſma

ECuiꝰ autoꝛitate pᷣt ſiue debet crux pᷣ̃dicari

& ſcᷣm hoſti. ꝙ autoeitate pape ad qué eſt
S fidei piculo et de cãais maioribꝰ recurrenð

et ꝗ]xp̃i vicariꝰ generab. ex de traſla.epi. c

i. Sz nüqᷣd autoæitate epᷣi crux p̃t p̃dicari .
EX ſcm hoſti ·ꝙ ñ peĩo qe nec rmiſſionẽ tãtã
facere poſ qᷓnta crux reqrit· vt patz ex·e.c.fi

Scðo q ad ſolũ papã ptinet ð fide rſpõdere
et eiꝰ piculis obuiarexxinj.q/i·quoties ·2.
qe ad eũ ptinz votũ crucis ſi tñ epꝰ habeat
tpalẽ iuriſdictõeʒ ĩ aliquos exq ſteterũt ex
cõicati tpe Opetẽeti·tũ qe ẽ ep̃ᷣs et xpᷣi vicariꝰ
xxiin:q: i militare· tũ qe e dñs tpał ipᷣos tã⸗
ꝙ; ĩ fideles et res eoꝝ ſatuo eo ꝙ nullꝰ occi
dat nec mutilet ꝙ ſp excipe debz exponere
pᷣt et hoc dico ſi ꝓſeqt niuriã eccłie ſiue rei
publice·Becꝰ è ſi itenderet vlciſci imuriã p⸗
ſoe ꝓe·et curialiꝰ et tutiꝰ faceret ſi ad papã
rcurrerzʒar:C.de pigno.l.ꝭ. Gʒ et tales auto
ritate eccłie ł peicipis ſine ſignacõne crucis
poſſant ipugnari cã iuſticie et obedięetie et fi
dei defedes. ñ cã cupiditatis ł vlcõis ꝗpe ſic
ĩtel ligexxiij.q:iiqᷓd culpa.et.ij·qij.c.ĩ . et

ij· B hoſti: Quid ſi tales ↄuertãt nũqᷣd pꝰ

eoꝝ ↄuerſiõz eiſ ſatiſ facere tene illi qͥ dãna
ðdert ⸗HK ſcòz holti. ꝙ ñ imo e ĩputãð duricie
et culpe eoꝝ · ex ·ð̊ hoĩci.poſtulalſti⸗/qe nec
peccauer᷑̃t·xxiij.q.iiij·q ꝓeccat.p̃t tñ illoꝝ g
tis ꝗᷓ voluerit miſereri · ex · de Heticis · vgetis
ĩ fi · ¶ De adiuracõe ti:xxj. “
Liſde oſiderãdu eð adiuracõe et de
)i qrũt pła.ſ. vtꝝ liceat adiurare
boies · & iurãs iuramto ꝓmiſſoeio p
iuocacõz diui nois·q cõfirmacõz ſue ꝓmiſ
ſiõis adducit firmiter ſeipCᷣʒ dtermĩat ad facie
du qð ꝓmittt.ſic̃ àt hõ ſeipᷣʒʒ ötermĩare pᷣt að
aliqd agenò ł pacieð ita etiã pᷣt alios ĩ duce
re.ſupꝑiozes q̃de depᷣcãdo·ĩferioꝛes aũt ĩpan
do:cu igi ̊ b ibi ĩiuocat᷑ nomẽ dei ł alicꝰ ſa⸗
cre rei adiuraꝰ dᷣe ee: vñ hoĩes adiurare è eoſ
p ĩuocacõʒ noĩs dei ł alteriꝰ ſacre rei obſeẽn
do ĩpãdo eol ĩcliare ad ageð aliqd b pacie
du Eſt ant hõ dnſ actuũ ſuoꝝ ñ aũt agedoꝝ
ab alio:et iõ ſibi nccitatẽ pᷣt iponere ꝓ ĩ uoca
cõz diuĩ noĩs ñ aũt alijs n ſubditis quoſ pt
ex öhito iuramti pᷣſtiti ↄpellere:Si igi aliqs
p iuocacõʒ diui nomiĩs ł alteriꝰ ſacre rei ali⸗
cni ñ ſubdito ſibiadiurãdo necitatẽ agedi a
liqd ĩtẽdat apponere.ſicut ĩponit ſibi mrãdo
huiõi iuracõ e ilicita qꝛ ſibi pᷣtate vſurpat ĩ
aliũ ꝙᷓ; ñ habz.· et ſie dit oeigs · ſup mt. ꝙ ſi ñ li
cet iurare ſcdᷣm euãgeliũ.notũ e ꝙ nõ licʒ ad
iurare altenx et iõ maĩfeſtu ẽ ꝙ ĩ euãgeꝰ pein
ceps ſacerdotũ adiurat illicite ih;̊m per deũ
viuũ:tñ ꝗꝓpter aliqꝙᷓ nccitate ſupioees ĩfeeio⸗
zes ſuos tali gene adiuracõis pñt aſtrigere.
Si vo itẽdat ti p reueretiã diuĩ noĩs b alteri
us ſacre rei aliqᷓd ab alio obtinere ſñ necita⸗
uis ĩpoſicõe .Huiõi iuracõ licita e rſpectu oĩm
vñ et den obſecrãꝰ ꝑ aliqꝗᷓ ſaẽ eũ obteſtãtes
apoſtolus etiã fiᷣles obſect ꝑ mĩaz dei· vt pzʒ
ro.xij· qð ptiere viò ad adjuracõez ) Vcbi
ceat adiurare mones· ſicut detm̃ eſt du⸗
ele adiurãdi modꝰ.vnꝰ ꝓ moð depcacoia
iductõis ad rueretiã alico ſac.ſie ñ licʒ de
mões adiurare:qæ hꝰ viðt' ꝓptinere ad quãdaʒ
beniuoletiã b amiciciã q̃ ñ lieʒ ad dᷣmões vti.
Fliꝰ ẽ ꝓ moð ↄpul ſiõia. et h mõ licꝗ nobis
ad aliqd vti· et ad aliq̃d n. ðᷣmões ei nobil ĩ⸗
hac vita aduerſant.nñ autem eoꝝz actus nre

diſpei ſubdu tz diuie diſpõi et ſetz ãgłoꝝ

qe vt dicit aus. 3.· de tri · ſpuũs deſertoe reg p
ſpiritũ iuſtũ·poſſumꝰ ergo demones adiura⸗
do p mi noiĩs vtute tãꝙ; inimicos repellere
ne nobis noceãt coeæpaliter b ſpiritualiter ſe⸗
cũdum poteſtate datam a xp̃o.ſzm id luc. x.
ecce ðdi vobis poteſtate cał.S ſer· et ſcoe· et
om.vᷣtu. im et nichil vobis no. St math.
vlt . ĩ nomĩe meo demo. ei · HNõ tñ liczʒ eos adò
iurare ad aliqd ab eis addiſceédum vb p eos
obtindũ ſicut faciũt nigromãtici.h̊ em ptine
ret ad aliqꝙᷓ; ſocietatẽ cũ eis habedaz. miſi fo⸗
te ex ſpeciali inſtinctu vel reuelacõe dina ali
qui ſcti ad aliquos effectꝰ demonũ opacõe
vtãtur ſicut legit de beato iaco bo ꝙ p demo
nes fet hermogene adduci ad ſe. Vtn lice
at adiurare irracõnales creaturas. h ꝙ ſic·
vñ apłi ſymõ et iudas legut adiuraſſe dra⸗
cões et eis pᷣcepiſſe vt ĩ deſztum locũ abiret
co euidetiã ſcieò ꝙ creature irracõnales
ab alio agũt ad ꝗꝓprias opacões ea aute
accio eſt acti et agetis·ſicut motꝰ ſagitte eſt
qdaz opacõ ſagittãtis et iõ opacõ irrõnalis
creature ñ tm̃ ei attribuit ſi peicipaliter deo
cꝰ diſpoſicõe omnia mouetur. ptinet etiã ad
dyabolũ q pmiſſiõe dᷣina vtit irrõnal ibꝰ cre
aturis ad nocedũ hoĩbꝰ.Sic ergo adiuracio
qua qs vtit ad irrõnale creaturã.pt ĩ telligi
dup. vno modo vt referat᷑ ad eã ſzm ſe et ſie
eſſet vana qe ñ ĩtelligit eã · lio mõ vt refera
ad eũ a quo agit᷑ et mouetet ſic duplꝛciter
adi urat rrõnalis creatura. ſ. p moð de p
cacõis ad deu directe · qd pti net ad eos q pĩʒ
uocacõeʒ dei miracula faciũt.vel ꝓꝑ modu ↄ⸗
pulſionis q̃ refert ad dyabolũ qui vtit irrõ⸗
nalibꝰ creaturis ĩ noſtrũ nocum̃tum.et talis
modus eſt ĩ exoeciſmo ꝓ quẽ poteſtas demo⸗
nu excluòi ab irrõnalibꝰ creaturis.
De ʒ pᷣcepto qð e ð obhuãtia ſabbati ti·xxij.
OInnſeqnter ↄſiderãò e ð tercio p̃cepto
C ꝙ eſt ð obſzuãtia ſabbati et peiõ ðò ip
ſiꝰ ſabbati obhuacõe a deo pᷣcepta. ſe
cũdo Stia ipᷣiꝰ ð feſtonꝝ alioꝝ obſznacõe ab
eccleſia ĩdicta· Circa peimu peĩo ð vboꝝ hbꝰ
pcepti expoſicõe.ꝰ de hꝰ pᷣcepti qltate·ſ. v⸗
ti ſit moꝛale vel cerimõiale· 3°de obſzuatie
ſabbati ceſſacõe et dnice ſucceſſõe.q̃rto a qᷓ
bus opibꝰ debebat i ſabbato. et nuc ĩ dnica

debʒ hõ vacare: qnto vtrũ laborare in aliis

diebꝰ ſit in pcepto ſicut qeſcere in die.vij. k
peimo Circa peimũ g ſciedum ꝙ vha qᷣbꝰ

tradit terciũ p̃ceptũ exo.xx.ſunt hec.ſ. mem

to vt d iè ſabhati ſanctifices ſex diebꝰ opabe
ris et facies oĩa opa tua. ſeptio aũt die ſab⸗
batũ dñi dei tui eſt. Nõ facias om̃e opꝰ tuũ.
et filiꝰ tuus et filia et Guꝰ tuus et ãcilla tua.
ium̃tũ tuũ et aduena qui e ĩtra poetas tuas.
In pᷣdctis vbis ponũ tres clauſule quaꝛx pei
ma pcipit ſctificacõez cũ dicit mem̃to vt dis
ſabbati ſctfiices· ſecuda in ſex diebꝰ opacõʒ
ibi ſex diebꝰ æc tercia ĩterdi ĩ ſabbato omne
opacõèʒ ibi ñ facies ac⸗ Quãtũ gꝰ ad peimam
clauſulã dicit· mem̃to·circa ꝙ nota ꝙ huic p
cepto et nõ alijs addit vbum cõmemoeacõ
mis ſzm. alex· an · qe ĩ pcedenti ſeptura fuerat

ip̃ᷣis indeis ð ſabbati obſzuãtia mẽtio facta
Señn:.ij et exo·xvi.ł ſzjm rich · qe B pᷣceptũ ſimł
erat moeale et cerimoniale cerimonialia au
tem nõ ſunt ita de lege nature ſicut moealia.
ita nec ita firmiter meti impreſſa Sequi
vt diem ſabbati ſectifices ſctificacõ ſabbati ẽ
ad deũ vacatio· ſctm̃ em ſzm oeigenem dicit
ſepatum ab vſu cõuni ad cultũ dei · p̃ceptum
ergꝭo ſanctificatõis eſt vt cos a curis ſupfluiſ
ſeparet et diuĩio cultui mãcipeꝰ·et h e vaca
re deo.h aũt fit tripliciter·peio generaliter.
ſ· dũ nos a vicijſ ſepamꝰ et ĩtentõez noſtram
ad ſabbatũ . i. requiez etermtatis habeꝰ. ſcᷣo

ſpecialiter dũ ſcʒ cpibꝰ ſtatutis et ad ho öðpu

tatis ſepantes nos eẽ a licitis opibꝰ. ðo oeã
do et meditãdo vacaꝰ et ; e ſctificatõ ſabba
ti · tercõ ſpealiſſime ſicut ẽ ĩ viris ↄtẽplatiuis
q̃ᷓ ab oĩibꝰ mũdanis ſe ſepãt vt deo familiari⸗
ter ĩtendãt. peia ſcti ficatõ e neceſſaria.ſcòa ẽ

Sbita.tercia ꝓfecta · Notãð vo q; vacatõ qᷓ

ẽ ad deũ ĩtelligi p̃t dupliciter ſcz ĩ habitu et
ĩ actu ĩ habitu nõ r̃cipit taxatõʒ tpit quãtuz
ad eos ꝗᷓ ſunt ĩ carit ate:qe offerũt in habitu
deo totũ tepꝰ vite ſue tñ quãtũ ad ſeruienteſ
ex timoee pene taxa tempꝰ. Vacatio vero in
actu recipit taxatõz tpis · qe degetibꝰ in hac

vita moetali ñ e poſſibile ſp actu do vacare·
Intelligenð etiã ꝙ obſeruatõ ſabbati p̃t du⸗

pliciter iĩtelligi.· vnoꝰ termĩate vt dica dieſ
ſabbati dies reqꝗei et ſic dies dnica et etiã qli
bz alia dies ĩſtituta ad vacanð do· p̃t dici di⸗
es ſabbati · vñ deuv.ponit᷑ interp̃ᷣtacõ talis.
ſabbatũ e.i · reqes ònñi dei tui.et h mõ ſemp
etiã tpe gre obſernat. Flioꝰ dies ſabbati de
dies ðtermiĩata ſcʒ ſeptima xo xv Porx di e⸗
bꝰ facietis opꝰ ſeptima dies erit ſabbatũ · et
hoc mõ licz eſſz moꝛale diſciplme. erat tñ fi
gurale vñ trãſijt figura ↄpleta Doſtea ſubdi
ꝓ rõe motiua ſeti kegröle ſab bati · ſex ei die
bꝰ fet deꝰ celũ et terꝛã et ĩ ſeptia die reqemt
1i ·nouas ſpes facè ceſſauit· Eſſigna aũt ma⸗
is rõ ĩ hoc p̃cepto et ĩ peĩo qu ĩ alijs p̃ce⸗
ptis qe alia habet rõʒ mamfeſtã· et iõ ñ opo⸗
tuit ĩ eis ratõzꝭ reddi ſi peĩio peesepto et huic
addit' aliquid cerimoniale vł öterminauuũ
pᷣcepti moealis ↄmunis vt ĩ peĩo ñ facies tibi
ſculptile zc.ĩ iſto terminatur dies ſabbati.
1õ et vtrohbiqʒ rõ debuit aſſigri · Seqc ſcda
clauſula ĩ q̃ pcipit opari ðtermĩato tpe ↄtra
ocioſitate· cũ ðe ſex diebꝰ operaberis et faci
es oĩa opera tua.ſed ad opera diuerſa tenet
hoĩes diuerſi · Sequit' tercia clauſula in j
ĩiterdicit opatõz in ſabbato.cũ dicit' ſeptimo

aũut die ſabbatũ dñi dei tui e:ñ facies om̃e o⸗

pꝰ tuum et fi:teet fi·et ſ.t. et an t. iu.t.et að
nena q ẽ ĩtra portas tuas:̊ aũt poteſt ĩtelli⸗

gi dupliciter⸗ vno mõ literaliter vt hõ vacz

a coæpalibꝰ opibꝰ q̃ vacacõʒ ad deũ ĩ pediũt
ĩ ſolenitatibꝰ vt negociacõ et huiõi.et i 6 e
de irrõnalibꝰ pᷣcipit᷑ vt qeſcãt.q̃ ſine ducatu
hoĩs ñ laboꝛãt· al io mõ ſpecialiter vt p qetẽ
iſtã quies a vicijs deſignet᷑. Sic ergo pceptũ
H mirabiliter ad ſummam oedinat bonitatẽé.

peima em̃ clauſula p̃cipit ad deũ cõuerſione

ſcða pᷣeipit dei imitacõez P epa miſericoꝛdie
mah̊.vii·eſtote miſe · ſicut et pr vr ce · miſe ·ẽ
Hõ em e illa boĩtas ocioſa imo dif fũdit ra

dios ſue bñficentie ſup bonos et malos vnð

ibið q̃ ſolem ſuũ oeiri fa·ſr̃ bo·et ma.tercia ĩ
jũgit oĩs malicie vitacõz ꝗᷓ pᷣcipit᷑ a vicijs qᷣe
tudo?“ Sʒ qre mag pᷣ̃cipitobſzuacõ ſabbati ĩ
ſpeciali ꝙᷓ aliaꝝ ſolénmitatũ· & oẽs ſolenita
tes veteris leg ſunt inſtitute in smemoeacõʒ
al icꝰ dðim bñficij·ł pᷣteriti memoæati:ł futu

ri pᷣfigurati inter oĩa aũt beneficia dei memo

ꝛãda peimum et pᷣcipuũ eſt bñficiũ creacõis
et memoꝛeatur i ſanctificacõe ſabbati vñ exo·
20ο. ratione hꝰ pcepti de ſex diebꝰ fecit deꝰ
celu et teraʒ ec. · Inter oĩla vo bñficia p̃ᷣfigurã
da Peipuũ et finale erat qes mẽetis in dᷣo:vel
in pñti ꝓ gratiã vel in futurospꝑ głam qᷓ figu
rabat ꝓꝑ obſzuãtiã ſabbati/vt dicit ꝓſa.s⸗ſi
auerteris a ſabb ato pede tuũ vocaberis ſab⸗
batũ dñi delicatũ et ſctin dñi gloeioſum Hec
em beneficia peimo et peincipaliter ſunt ĩ me
te fil i Eie vo ſolenitates celebeãt pter
aliqᷓ bñficia pticularia tpaliter trãſeũtia vt
paſca ꝗꝓpter bñficia pᷣterite liberacõis dee⸗
gipto · et ꝓpter futurã paſſione xp̃ᷣi que tpali
ter trãſiuit- inducens nos in qetẽ ſabbati ſpi
ri tualis et ideo inter·x.pcepta fit metio ð ſo
