ſcinatõ eſt poſſibilis.p̃t em̃ aliqñ ↄtingere ꝙ
homo b mulier aſpicies coepꝰ alicꝰ pneri mo⸗
neat ipᷣm mediãte viſu et imaginatõe vel aliqᷓ
paſſione ſenſibili:et qe paſſio ſenſibilis ẽ cum

quadã ĩmutatõe coꝛpali. et oculi ſũt tenerꝛi⸗

m i ꝗpter qð ſunt impſſioĩs multũ receptiui.iõ
qñqʒ ↄtingit ꝙ ꝓ aliquazʒ paſſione interioꝛem

trãſmutant' oculi in aliquã malã qualitatem

maxie coopante ad hoc aliqua imaginatõne.
cuiꝰ impᷣſſio cito redundat in oculos et ꝗpter
eoꝛx teneritudinẽ et ꝓpter vicinitatẽ radicis
ſenſuũ ienlarnis ad maginatõis oeganũ Cũ
aũt oculi ſũt trãſmutati in aliqᷓ; qualitate ne⸗
ciuã · Otingere poteſt ꝙ trãſmutent aerem ſibi
Oti guũ in aliã qualitatẽ malam.et illa pars
aliam et ſic vſq; ad aerem ↄtiguũ oculis pue
ri qui aſpicit.et ille aer ↄtiguus poterit qnzʒ
in materiã diſpoſitã ꝙᷓ; ñ diſpoſitã cui ↄſonat

.— –

„ Er

trãſmutare oculos ip̃ius pueri in aliã quali⸗
tatẽ malã et mediãtibꝰ oculis ipius pueri ali
quas ptes ĩterioꝛes Expimentu huiꝰ rei ma⸗
nuductinũ ẽ.qe videmꝰ hoĩem patientẽ ĩ ocu
lis qñʒ ex aſpectu ſuo ledere oculos eũ aſpici
entis qð dtingit ex hoc ꝙ oculi mala qualita
te infecti inficiũt aerẽ mediu et aer infectꝰ im
ficit ocnlos directos ad ocłos ĩfirmos eo ꝙ
ſm rectã lineã infectio illa deriuat in dire⸗
ctũ ad oculos ĩſpicientium.coopante ad hec
multũ imaginatõe eius qᷓ aſpiciendo oculos
infirmos maginat' ſe ledi· pła etiã alia expi
meta ad hec manuductia poſſent adduci que
obmitto cã beeuitatis · pdictis aũt cõcoꝛdat
quedã glo·ſuꝑ iꝰ ps.q̃ ·ti :te.vj.me. et le · di⸗
cens· magna virtꝰ in oculis e qð in naturali
bus a ꝓparet·aĩmal em viſum ꝓdeſt yctericis
peioꝛ videns lupus vocè aufert . baſilicus ſi
peioꝛ videt occidit ſi peioe videt᷑ occidit Et
Hniꝰ ſcʒ quare baſilicꝰ vidẽdo occidit hoĩem
rõ reddi poteſt q ex aſpectu et imaginatõne
excitat in eo paſſio mala.que habʒz excitare ĩ
eius cozpe materiã venenoſaz · ꝓꝑ quã eiꝰ ocłi
venenoſa ꝗlitate ĩficinnt qua aer oculis eiuſ
Otiguus inficit᷑·et ab illa ꝑte aeris pars alia
et ſic inde vſq; ad aere ↄtiguũ homĩ·quẽ aerẽ
cũ homo pꝑ inſpiratõʒ; attraxerit intoxicat᷑ et
moꝛit'. hec de p̃ᷣdicta qõne ſme pᷣindicio et te
meraria aſſertõne dicta ſut:hec rich in qſtio⸗

nibus de quolibz taa J infoetuniũ accidẽs

alicui poſſit ingerere doloee eiꝰ amico nihil
ð ho ſcienti · & aliquẽ hoĩez triſtari et ãguſti
ari eius amico remoto ĩfoetuniũ aliqð patiẽ⸗
te: qnʒ otingit a cau ſczʒ qe in illa hoea qᷓ ſuus
amicus infoetuniũ patit melãcolia in eo mo
uetur.ꝓ cuiꝰ motũ cadit ĩ triſticiã et timoꝛem
ꝓpter multas cogitatões et ſuſpiratões noci⸗
unas que ꝓ motũ melancolicũ excitantur et ex
Oñti mente agguat᷑ et põderoſus reddit licz
infoꝛtuniũ amci nihil ad hoc penitꝰ opetur
qnz vero hoc tingit ex aliqua cã voluntaria
determĩiata. Oyabolꝰ em qe conat hoĩies m⸗
ducere ad opiones ſuſpicioſas· qnʒ cũ ꝓmitti
tur affligit hoĩem ponderoſitats et triſticia il
la hoea qᷓ amicꝰ eius remotꝰ infoetuniũ pati⸗
tur vt exiſtimet hoc ꝓ amici infoꝛtunium ſibi
naturaliter eueniſſe. Qñq; etiã hoc ↄtingit ex
aliqᷓ ꝓbabiuli ſuſpitõe.vt cũ quis ſcit amicum
eſſe in taberna cũ inimicis ſuis ꝓbabiliter cõ
nicit eum iuadi ab mimicis et ex hoc qnz i il⸗
la hoea qua amicꝰ eius ab inimicis oꝓpeimit
in eo timoe et anguſtia generatur · ſed ille do
loe ẽ poſt aliꝙᷓ ↄgnitõz · hec rich.·¶ Vt her
be vel armoĩe poſſint ipedire demões a vexa
tõne hoĩm. H ꝙ herbe vel armonie non ꝓxnt
ſua naturali virtute totaliter excludere vexa⸗
tõzꝭ qua dyabolꝰ poſſit hoĩem vexare ſi ſibi p
mitteret' a deo vł angelis boĩs.pñt tñ illam

vexatõz miti gare:et ita ꝓna poſſet eſſe vexatõ
illa ꝙ poſſent eã penitus excludere. et h qui

dẽe facerẽt nõ agedo in ipa demonè cũ ſit ſpuᷣſ
ſeperatꝰ ĩ què nõ pᷣt naturaliter agere coꝛpus
ſßͦ agendo in ip̃m vexatũ a demone . oĩs em cã
li mitate vtutis ꝓducere pᷣt effectũ ĩtenſioꝛẽ

in materiã diſpoſitã ꝙ; nõ diſpoſitã cui ðſonat
ili phi.ij: de aĩa actꝰ actiuoꝝ ſut m paciete
pᷣdiſpoſito·demõ auũt eſ ages limitate vtutis
ergo vexatõem intenſioeem facere poteſt dya
bolus in bpomine diſpoſito ad illam vexatio⸗
nem ſie ad lluò ad quodò dyabolus inten⸗
dit adducere:ꝙ; ĩ hoĩe diſpoſitõis ↄtrariepu

ta dyabolꝰ pᷣt vexare mtenſiꝰ paſſõe melãaco

lica boĩem diſpoſitũ ad illã: ꝙ hoĩez trarie

diſpoſitõis:certũ aũt eſt ꝙ herbe et armonie

multũ pñt iĩmutare diſpoſitõz coeꝛpis et ex on
ti motꝰ ſenſualitatis.hoc pz de herbis cũ que
dã incl met ad leticiã quedã ad triſti ciã et ſic
de alijs oc etiã pꝭ de armonijs ꝓ phm.viij
połb ·. vbi vult ꝙ diuerſe armonie hnt ꝓuocare
dinerſas paſſiões m holie:hoc etiã refert boe
tiꝰ ĩ muſica ſua et autoe de oetu ſciaꝝ vbi lo
quens de vtilitate muſice dicit ꝙ valet ad cu
randũ vł allemanò diuerſas infirmitates. St
ita pʒ ꝙ herbe et armonie qnʒ cãre pnt i hoĩe
diſpoſitõz ↄtrariã il li vexatõi qua dyabolus
hoĩiem vexare conat'. ex quo ſequit ꝙ ceteriſ
Pibꝰ fit vexatõ ðᷣbilioe Nõ vido tn quo herbe

vel armonie poſſint in hoie di ſpoſitõez; aliq;

cãre ꝓpter quã hõ nulle“ vexari poſſz a demo

ne ſi ꝓpmitteret q dyabolꝰ mouedo ſolũ mo⸗

tu locali vapoees et ipos ſpũs ĩoedmato mo

tu poſſet hoiem multũ vexare·herbe aũuũt vłb ar

monie nullã diſpoſitõʒ cãre poſſent in homie
ſua naturali vtute ꝑ quã ꝓhibet' demon pᷣdi
ctam ↄmotõʒ facere· otingit tñ qñzʒ ꝙ dyabo

lus nõ pmittit hoĩem vexare niſi vexatõe ita

pna ꝙ; x aliꝙ; foetẽe diſpoſitõz ad ↄtrariũ:to⸗
tal iter tollerec et tũc aliqᷓ Herbe b armonie

poſſent cozpus hoĩs ita ad otrarin diſponere
ꝙ illa vexatõ totaliter amoueret. verbi gra.
dyabolꝰ qñz poſſet hoĩem vexare vexatõe tri

ſticie ita debiliter ꝙ per aliqs herbas vel ar

monias que haberet cãre dilatatõz et diffuſi⸗

onẽ ſpuum qui ſunt motus ↄtrarij triſticie to⸗

taliter amoueret illa triſticia Qd aũt aug liꝰ
ij · de do·. xp̃i:demnat ligaturas et quedam

alia de qbus ibi diffuſius ſcribit hoc attri bu

ens arti magice·hoc ẽ ꝙ;tum ad i in qð non
pnt ex ſua naturali vtute·qð pzʒ ꝑ hoc ꝙ dicit
ſic:ad hoc genꝰ ptinent oms ligature atz re⸗
media qᷓ medicoꝝ pdemnat diſciplina. In qᷣ
ſatis pzʒ ꝙ illa ↄdemnat qꝙ;tũ ad vſum reſpe⸗
ctu cuiꝰ nõ hnt aliquã efficatiã ex ſua natura

li vtute Qnãtũ aũt ad illuò qð·j.re· c. xvj. ha

bet ꝙ ſaul qᷓ vexabat a demone alleuiabat
qñ dð.cytharã pcuciebat coꝛã eo· et ꝙ receð
bat ſpũs malus·ſci enð ꝙ bñ verũ eſt ꝙ pta⸗

ctum cythare vᷣtute naturali illiꝰ armonie al

leuiabat alitulũ afflictio ſauliſ. mætũ illa
armonia aliqualiter dulcozabat a petitũ eiꝰ

pP auditũꝓ quã dulcozatõz reddebat' mimus

aptus ad illa vexatõzʒ. Sed ꝙ ſpũs malꝰ rece⸗
deret a ſaule qñ dauid cytharizabat cozaʒ eo
hoc erat ꝗpter vim crucis:qð ſatis expᷣſſe dici
tur in glo·vbi ðe ſic·erat doᷣ.in cãticis muſi⸗

ce eruditꝰ dinerſoꝝ; ſonoꝝ rõnabilis mode⸗

ratuſqʒ ocentus vnitatẽ eentie ſignificat que

varijs modis quotidie r̃ſonat. dauid malignũ

Peng

ſpm̃ in epthara ſua ↄpeſeuit.nõ qe tanta eſſet

vis in cythara ſ; ĩ ſigno cerncis qꝗᷓ in ligno cru

cis et coedaꝝ exteſioe gerebac qᷓ am tuc de⸗
mones effugabat.et hec ſũt dicta ſine piudi
tio hec rich· m qõmbꝰ de quolibʒe Vty lice
at ad collũ diuia verba ſuſpedere⸗ X. 1 o b9²
incãtatõibus vel ſcripturis ſuſpenſis duo ea⸗
uenda vident'. peimo qd ꝓfert' vel ſcribiv ae
ſi è aliqdad inuocatõz demonũ ptines maife
ſte eſt ſupſtitõſum et illicitũ. Sibr cauendum
ſi ↄtingat ignota noĩa ibi pom:ne ſub illis
lateat aliqd illicitũ: vñ eriſo.dicit ſup Ma · ꝙ
pPhaeiʒeoꝝ; magficãtiũ fimbeias exeplo· nuc
multi aliqua noĩa hebeaica ãgeloꝝ finguͤt
et ſcribũt et alligãt que nõ ĩtelligetibꝰ metu⸗
enda videntt Canendu é etiã ne aliqd falſuzʒ
Otineãt qe ſic eiꝰ effectꝰ expectari non poſſʒ
a deo qui nõ eſt teſtis falſitatis·Scðo cauen⸗
dũ eſt ne cũ verbis ſacris ibi otieant' aliqua
vana vt aliqui caracteres inſcripti pᷣter ſignu
crucis.aut ne ſpes habeat' ĩ mõ ſcribendi vel
ligãdi vel in quacũz alia huiõi vanitate que
aè dimnã reuerentiã nõ ptineat· qe hoc iubi⸗
caretc ſupſtitõſum.alias aũt eſt licitũ vn· xxv
.q· vj. no liceat xp̃ianisde ꝙ nõ liceat in co
lectõibꝰ herbaꝝ medicinalm aliꝗs obſerua
tões vel incãtatões attẽdere niſi ti cũ ſimbo
lo diuino aut oeõne dñica · vt tm̃ creatoe oĩim
deus honoeet?· Nec his obſtat cnſo.dicẽes ſu
per Ma. ꝙ virtus euãgeli) nõ eſt in literis ſi⸗
ue figuris ad collũ ſuſpeſis.ſʒ in itellectu·qe
criſoſtimꝰ loqtur qñ reſpectꝰ magis ad figu⸗
ras ſcriptas ꝙᷓ adò intellectũ verboꝝ haber
Sʒ tra pᷣdicta ondit ꝙ ceat diuia verba
ad collũ ſuſpèdere qe ñ minꝰ opan verba ſa
cra in coæpibꝰ hoĩm ꝙᷓ in coepibꝰ ſerpentu et
alion aialii ſed mcãtatões quandã efficaci
am habẽt ad repeimendũ ſerpetes vł ad ſanã
dũ quedã alia aialia:vñ põ.ſiẽ aſpidis ſurde
et obtu.au:ſcʒ que nõ ex no.incã.et ve · incã·
ſa. P ꝓ etiã in incãtatõibꝰ ſerpentũ vel quo
rumcũq; alialmm ſi reſpectꝰ habeac ti ad v⸗
ba ſacra:et ad virtute diuinã nõ eſt illicitum
ſed plerũq; tales incãtatões habent illicitas
obſeruãtias.et ꝓ demones ſotiut᷑ effectũ.et
pPcipue in ſerpẽtibꝰ qꝛ ſerpens fuit peimũ de⸗
monis ĩſtrumentũ ad hoĩem decipienë. vnde
glo.dicit rbidẽ ꝙ nõ laudat ĩ ſcriptura vnde
cunqʒ ſibitudo datur in ſcriptura otz de iniqꝰ
iudice qii rogãte viduã vix audiuit hec tho.
de beeniculis que fiũt in aſcenſione
EW nõ ſunt repbanda cũ nõ ↄtineant niſi ver
ba euãgelica· ſed ſupſtitõſum ẽ ſi credautc es
minꝰ e fficacia ſi ſcribant᷑ poſt lectũ euange⸗
liũ vel poſt miſſam aut alia die. ꝙ; ſi ſeribani
cũ legunt᷑ ſiue cantant in ecckia ſiue miſſa.
hec roð · Zed quid de carmĩatricibus et car
Yrceibus qui carminãt infirmos vł pueros
vèl alia nuquid peccant moetaliter. H& ſi m⸗
hil ſupſtitioſum dicunt aut docẽt aut faciũt
ſed tantũ vtuntur licitis p̃cibus et adiuratõi

bus ſicut p paſſionẽ et crucem et ſimlia non

credo ꝙ peccent moetaliter niſi talia fecerit
poſt ꝓhibitõz ab ecckia ſibi factaz ſed credo

qꝙ ꝓbibendi ſunt viri et mulieres a talibꝰ qe
multa inutilia et ſuꝑſtitioſa ſolent admiſcere
niſi foete ſit ſacerdos religioſus et diſcretus

aut etiã laicꝰ ſiue vir ſiue mulier excellentis

vite et ꝓbate diſcretõis:.qui fuſa orone licita
ſup infirmũ nõ ſuꝑ pomũ vł pirũ aut cingulũ
et ſiłia.ſ̊ ſup infirmãtes manꝰ ĩponat iuxta
ill Ma.vlt ſup egros manꝰ ĩpo · et bñn ha.
nee ſũt he pſone ꝓhibede a talibus niſi foete
timeat ꝙ ad exẽplũ illoꝝ ĩdiſcreti et ſupſtiti
oſi carmiatoees ſibi vſurpent abuſũ · tuetes ſe
exẽplo illoꝝ ·hec rodð Qmd ð poetat de reli
quiaꝛx ſi poeten ad fiduciã dei et ſctõꝛ
nõ erit illicitũ· ſi aũt circa hoc attedat aliqᷣd
aliuò vanũ puta ꝙ vas ſit triãgł are vb aliqdò
aliuò huiõi qð nõ ptineat ad reueretiã dei ee
ſctõꝝ ſupſtitioſũ erit et illicithhec tho
Quid erit de ſacerdotibꝰ qui cã doloeis ꝓmo
ti aut altare veſtibꝰ ſacris exnũt· aut qualibzʒ
veſte lugubei opiũt aut ↄſueta luĩaria ſubtra
Hũt aut altare vł crucifixũ ſpinis circũdant ·
Quid etiã de illis qui ꝓ viuis ſcieter cãtãt
miſſaʒ defuctoꝝ vel ſub noĩe illoꝝ quos odi
unt feretrũ cũ exequijs moꝛtuoꝝ ĩ meꝰ eccie
onũt vel alia ſiłia faciũt vt illi citiꝰ moeiãt᷑
P ad hoc dico ꝙ ſi aliqð p̃dictoꝝ faciat ꝗp
ter odiũ peiuatũ grauiſſime peccat qᷓ facit:et
mſi p legitimã pniam ſe purgauerit dz dęꝑoĩ
ſi aũt ꝗpter cãz dũem pꝓnta qe metuit tamia⸗
tõz ſacroꝝ oꝛdinũ vel ſubuerſiõz fidei vł ho⸗
ſti litatẽ ſuffert· vł obſidiõzʒ ł dinioꝛ iudicio
rũ ſnĩam metuitet iõ tale qð fecit nõ ðᷣe pec⸗
care:.qæ ĩ tali facto ꝓplus huilitas q̃ deꝰ placa
tur ꝙᷓ iterni liuoeis doloſitas declarat. hec
etiã Oſuetudo eccłie tenet · vñ ſolet cãtare ðᷣs
venerůũt getes ec· et ĩ ſignũ triſticie die vene⸗
ris ſancta altaria ſpoliare:hec tñ diſtictõ fal
lit ĩ illis qᷓ ſciẽter ꝓ viuis celebeãt officiũ de
fũctoꝝ· Mã tales ſi fuerit directi indiſtincte
debẽt deponi et ad agendũ pnĩaʒ tã ipᷣe ſacer

dos ꝙᷓ q̃ eum ad hoc ĩcitauit debẽt exilij ppe

tui ergaſtnle ſiue monaſterio relegari · Hoc to
tũ habes exp̃ᷣſſe.xxvj·q:v.qdcunqʒ · BHec raij:
Eallit etiã diſtictõ ĩ illis qᷓ altare ł erucifixũ
ſpinis circũdant qe oĩs talis abuſus ĩdiſticte
penitꝰ re ꝓbat et diſtrictꝰ ꝓhibe et eſt gra⸗
uniter pumẽdus vt li.vj.de offioæ · ſi canonici
De temptatõe q̃ deꝰ tempta .ti · xpj·

AQOlſtea ↄſideranò ẽ de vicijs o ꝓpoſitis
LDeison p ðf ectũ eiꝰ que maiĩtfeſte ſũt
traria religioni vñ ↄtinent' ſub iree⸗
ligioſitate:.hoꝛ aũt quedã directe ꝓtinẽt ad
ireeuerẽtiã dei · quedã ad ireeueretiam reꝝ ſa
eraiz · Id genus peimũ ptinet Piuriũ quo dei
nomẽ ireeuereter aſſumit de ꝗq infra dice cũ
de ſcðo p̃cepto aget᷑·et tẽptatio qua deꝰ tem
ptat de qua ẽ hic dicenð · Querũt aũt pba
de ipa ſcz in qbus temptatõ dei ↄſiſtat · ꝙ;
Oſiſtit m aliqbus factis ł verbis ĩ qbus expe
ctat᷑ ef fectꝰ ſoliꝰ diuĩie ptãtis· E. cuiꝰ eui
dentiã ↄſiderãdũ ꝙ ſic teptare gpeie · eſt expi⸗
mentũ ſumere de eo q̃ teptat. ſumit aũt expi
mentũ de aliquo ex verbis et factis Et vtro⸗
q; modo dupli citer ſcz apte et inſidioſe ſiue

X*Æα

⁹S

occulte.rurſũ qnʒ qritur expᷣſſe qnʒ iterptatte⸗
ſic ergo hõ deu teptat qñz verbis qñʒ factis:
verbis quidẽ deo colloquim oeãdo· vñ i ſua
petitõe aliqs expᷣſſe deũ teptat qn ea intetõne
aliqᷣd a deo poſtulat vt exploꝛet᷑ dei ſeam po
teſtate vel vol ũtate:factis aũt expᷣſſe qñ ꝓ ea
que faeit ĩtendit expimentũ ſumere dinie po⸗
teſtatis ſiue pietatis aut ſapie· Sed q̃i ĩterpta
tiue deũ tẽptat qui et ſi nõ intẽdat expimẽtũ
ſumere ð deo.aliqᷣd tñ petit vł facit ad nihil
alind niſi ad ꝓbandũ deũ: Qñ aliqs ꝗpter
aliquã necitatẽe ł vtilitatẽ ſe ↄmittit dei auxi⸗

lio i ſuis petitõibus vel factis hoc nõ è deuz

temptare·ij . pabł · xx· cũ ignoꝛamꝰ q̃d agere ð
beamꝰ h ſolũ habemꝰ reſidni vt oculos no
ſtros dirigamꝰ ad te· Vn p̃dicatoees regni ðᷣi
qui tpalia p̃ᷣtermittũt vt verbo dei expediciꝰ
vacent.ſi ſoli deo imitant nõ teptant deũ · be
ata vero agatha expta erat erga ſe dei beni⸗
uolentiã vt vel ĩfirmitates nõ pateret ꝓ qᷣbꝰ
coapali medicina ĩdigeret · vł ſtatim ſentiret
diuie ſanatõis effectũ ·iõ dicebat habeo dñm
i lĩ xp[d⸗ qui ſolo ſer:reſtau:vni. Qñ vo h agi
tur ſine neccitate vł vtilitate hoc ẽ interp̃tati⸗
ue deũ tẽptare. vñ ſup iꝰ deu · vj· dñm deũ tu
um.dicit glo.deũ tẽptat q̃ habes qᷣd faciat ſi
ne rõne omictit ſe pitulo expiens vtꝝ libera
ri poſſit a deo·¶Vrꝛ temptatõ dei ſit pecca⸗
cũ: ꝙ ſic vñ deu:vj. nõ tẽptabis dñm deuz
tuũ: tẽptare em̃ vt dictũ e· eſt expimetũ ſume⸗
re:expimentũ aũt nullꝰ ſumit de eo de quo e
certus. et iõ oĩs tẽptatõ ex aliqᷓ ignoeãtia vel
dubitatõe ꝓcedit · vel tẽptantis vt quis expi
mentũ ſumit de aliqua re vt eiꝰ qualitate co⸗
gnoſcat.vel alioꝝ vt cũ quis expimentũ ſu⸗
mit de aliquo vt alijs inoteſcat ꝓ quẽ moð de

us dðe nos tẽptare Igneeare aũt vel dubitare

de Pti nẽtibꝰ ad dei ꝓfectõz eſt pctm.vñ ꝑzʒ ꝙ;
teptare deũ vt temptãs dei virtutẽ Ognoſcat
eſt peccatũ.Si aũt expimentũ ſumat de ptine
tibus ad dei pfectẽz vt alijs demõſtret hoc ñ
eſt temptare deũ cũ ſubſit iuſta ncciĩtas b pia
vtilitas et alia q̃ ad hoc ↄcureere debent ſic

eñm apbłi a dno pecierũt vt in nore xp̃i fierent

ſigna vt ðe act nij· vt ſcʒ ĩfidelibꝰ moteſceret
virtutes xpi⸗ hec nota ꝙ deus volebat
dare ſignu achaz nõ ꝙ 1p tm̃ ſʒ ꝙ tocius po⸗
puli inſtructõe et iõ rep̃hendit yſa· vij qᷓi im
peditoe ↄũis ſalutis ꝙ ſignũ petere nolebat
ne petẽdo deũ teptaret nequaꝙ; tñ deũ tẽptaſ
ſet . tũ qe ex dei pᷣcepto petiuiſſ · tũ qe hoc ꝑti⸗
nebat ad ↄuᷣem vtilitatẽ · Iᷓbeaam vo geñ· xv·.
ſignũ peciſt ex inſtinctu diuĩo dicẽs · vnde ſci
re poſſum ꝙ poſſeſſurꝰ ſim eam ſez tereã Pmiſ⸗
ſam ideo nõ peccauit · Ged eon vero indic vj⸗
ex debilitate fidei ſignũ petiſſe videtur de vi

ctoeia ꝓmiſſa ideo a peccato nõ excuſatur vt

dicit gloibide·. Sic et jacharias peccauit di
cens luce.j.ad angelũvnde hoc ſciã vñ etiã
apter ĩcredulitate punitꝰ fuit Sciendũ tñ ꝙ
dupliciter aliquis petit a deo ſignũ vno mõ
exploꝛãdo dei ptãtem aut dicti eiꝰ veritatẽ et
Hoc de ſe ptinet ad dei temptatõz &lio mõ vt
inſtruatur q;d ſit circa aliqð factũ placitũ ðᷣo

et hoc niło mõ ptinet ad dei tẽptatõs? Vtz.
temptatõ dei ogponat᷑ virtuti renigionis h
ꝙ ſic vt em pʒ ex ſupeadictis finis religioĩs e
deo reueretiã exhibere· vñ ola q directe perti
nent aù mreeneretiã dei: religiom o ꝓponuntur
teptare ãt alique ad meeueretiazʒ eiꝰ ptinz nul
lus em pſumit tẽptare eum de cuiꝰ excelletia
eſt certg. Vu pz ꝙ teptare deũ eſt petm̃ religi⸗

om oꝓpoſitũ.¶ Vtꝝ temotatõ dei ſit grauiꝰ

Pctm̃ ꝙᷓ ſuꝑſtitio · ꝙ nõ ſʒ potiꝰ ecõuerſo·
qe ſupſtitioſus ꝓteſtat' ereoꝛem facto vt ex di
ctis pzʒ · ſ temptãs deũ ꝓteſtat tm̃ dubitatõz
verbo ł facto vt dictũ eſt. vn glo.ſuꝑ id deu.
xviij. cu repti fuerint apud te æc dicit ꝙ ma
ximũu ſcelꝰ e honoee creatoeis ĩpede creature
¶ De ſcðo pᷣcepto·ti · xvij·
nſequẽter ↄſiderandu ẽ de ſcðo p̈ce⸗
pto qð quide ſic pon exo.ij.nõ aſſũeſ
nomsẽ dei tni iuann.nõ ei habebit dñſ
eũ inſonte qui aſſupſerit nome eius fruſtra.et
peimo eiꝰ expoſitoi ↄui è beeuiter intéèdendu
et poſtea de qnbuſdã ſpealiter mn quibꝰ nom
dei aſſumit eſt diffuſiꝰ tractanð · Circa pei
mũ ſciendũ ꝙ hoc pᷣceptũ vt ſupea dictũ e oe

dinat ad reueretiã veritatis ſume iõ ꝓhibet

hic iuanũ iurare Iurameto em dei nome m te
ſtimoniũ locutõis aſſumit᷑ et iõ cũ vane mura
nomẽ dei iuanũ aſſumr et ꝓ oñs ſuma veritas
Otemnit᷑. Iuramẽetũ aut vanu determiatur q
caret aliꝗq triu ↄditionũ qᷓ ponu hiere· inj. iu
rabitis viuit èns ĩ vitate et iuſticia et iudicõ
vbi dic glo·ĩterlinearis hos tres comites de
bet hre mrametũ.veritas em̃ dʒ ee i ↄſcia iu⸗
rantis vt ita eſſe credat ſiẽ iurat vt in iurame
to aſſertoero. vt ita face ꝓponat ſiẽ mrat vt ĩ
iuram̃to ꝓmiſſoꝛio. Iuſticia debz es ex pte eiꝰ
qð iurat' ſcz vt ſit licitũ.Iudiciu vero debz es
ex pte circ ũſtãtiaꝝ vtuſqʒ ſ· vt diligster attẽ
datur et cã ꝓ qua iuratur et modus.ſi em ðſit
cã deeſt iudiciu diſcrecõis in circũſtantijs iu
ramẽti· de his aũt tribꝰ et alijs ptinẽtibꝰ ad⸗
hãc materiam reqre mfra titulo de iuramẽto
et piurio? amplioẽeẽ tñ ĩtelligentiã hꝰ p̃⸗
cepti notari poteſt noch dei tripliciter aſſu⸗
mit. pꝓꝰ ad efficiedu vt ĩ ſaẽmetis ſicut ĩ bapꝰ
ðʒ · bapꝰ te ĩ noĩe pris ec Scòo ad ꝓmitteẽdò vt
cũ aliquis iurat vel vouet ire ad ſanctũ petrũ
vel religione intrare.tercio ad expeimedũ vt
cum quis loqtur cũ iura meto· Smil ter me
tipliciter aſſumit' nomẽ dei iuanũ. peimo pꝓ ſa
cramęti fruſtratõz vt qñ quis nõ credit vt he⸗
reticus.vel qñ credit ſ̊ ſe nõ diſponit.vt vſu
rariꝰ.vł qñ gram ſuſceptã in ſacramẽto nõ cu
ſtodit ſed poſtea delmqt de huiõi ðe ad thi.
peimo.ↄfitenꝰ ſe noſſe deum factis aũt negãt
SZcðo pꝓ voti fractõʒ. et hoc fit tripłr.peimo
p ireõnabile dilatõz vt cũ quis ire ꝓmittit adò
ſanctũ petrũ ſed nõ p̃figit certum terminũ et
ſic ſempꝑ ꝓcraſtinat. Scoo ꝓ ↄtrariã volũtatẽ
vt cu quis aliqd deo vont et poſtea penitet
Dtra tales de deu · ſi quid ꝓceſſerit de labis
tuis nõ facies ireitũ·3° apoſtaticã rebellio⸗

nẽ vt cũ quis apoſtotat in religione ↄtra illiõ

ecc · v.ſi quid vouiſti deo ne moeeris reddere

diſplicz em̃ ei infidelis et ſtulta ꝓmiſſio·Ter
cio aſſumit nome dei inuanũ ꝓ hoĩs blaſp he
mi lccutõz et hoc etiã fit tripłr ſcʒ ꝑ locut ezʒ
maledicã vt cũ quis maledicit deũ ꝑ locutõzʒ
falſidicã vt cũ qs aſſerit ð deo falſu et negat
verũ· et ꝓ locutõzʒ o ꝓeobʒio ſaʒ vt cũ quis lo
quit de ſecretõeibus mẽebeis xpᷣi. peſſime ein
blaſphemat etiã ſi verũ dicat·et ĩ his xpᷣm de
ſpicit in quibus ꝓ nobis huilis fuit. Quarto
aſſumt' nomẽ dei inuanũ in pᷣdicatõe que ſcz
fit vana intétione · Ma.vj. nõne in noĩe tuo
Phecauimꝰ.Quiĩto ĩ oꝛõne que e ſine vlla co⸗
dis ałfectõe.Ma. iij· ꝓpłs hic labijs me ho-
coe aũt eoꝝ lon:eſt a me. Sexto in opatõe ſi⸗
ue ouerſatõe. im qua foema ſctitatis aſſum
tim̃ in exterioee ope·nõ ꝓ deo. ſed ſolũ ꝓ hũa
no fauoee· a: vj: ame dico vobis rece mer.
ſuã · Addit' aut huic pᷣcepto et etiã peimo et ñ
alis p̃ceptis ↄmiato pene:cuiꝰ rõ e. qe pene
ſunt pcipue neceſſarie otra illos qui ſunt ꝓm
ad malũu vt de · x· ethi · et ideo in illis ſoł pce.
ptis legis addit ↄminatio penaꝝ · in quibus
erat ꝓnitas ad malũerant aũt homiĩes peoni
ad ydolatriã ꝗꝓpter ↄſuetudine generale gen
tium · Similiter etiã homĩes ſunt ꝓni ad piu⸗
rium ꝓpter mrandi frequẽtiam.et ĩdeo ↄmĩa⸗
uo magis additur peimis duobus pceptis.
De iuramento. ti. xvnj.
Oſtea ↄſiderandũ ẽ diffuſius de qbu
dam ſpealiter in quibꝰ nomẽ dei aſſu⸗
mitur ad ꝓpeioꝝ verboꝝ dfirmatõem
cðo de voto m quo aſſumit' ad aliquã ſui ob
igac7z ercio de ad iuratõe i qua aſſumitur
a alioꝝn inductõz et de iuramẽto. peimo de
ipᷣo· ſcdo de piurio ſibi o poſito. Circa ve⸗
ro iuramentuù ↄſiderandu eſt. peimo q;d eſt iu
ramentũ ſiue iurare:æ? quot et que ſut ſpecies
eius:tercio vtru et ꝓ quio licet iurare.quarto
de comitibꝰ nrameti. quĩto de cãis ꝗpter qᷓs
licet iurare· ſexto de foema verboꝝ iurandi-
ſeptio de obligatõe iuramẽti.octano ex qbus
reddi iuramentũ illicitũ. nono de quibuſoaʒ
tacitis Oditõibus ſub quibꝰ debz intelligi iu
ramentu⸗decio de qbuſdaz dubijs circa iura⸗
mentu· vndecio de iuramen diſpeſatõne et re
laxatõe ſiue abſolutõne .¶ Deimo ergo q̃rit᷑
qᷣd ſit iurare: iurare eſt reſté deũ inuocare
vñ aus:i quodã ſʒmone de piurio.quid ẽ iu
rare deu niſi teſtis eſt mihbi deꝰ.ſic em̃ dicit
apłs ad hebee. vj iuramentũ ad ofirmatõem
oedinat. Oſirmatio aũt in ſcibilibꝰ fit ꝑ rõnez

qꝗᷓ ꝓcedit ex aliqbus naturaliter notisz qᷓ ſunt

infall ibiliter vera. ſz pticularia hoĩm facta
et Otingetia nõ pñt ꝑ rõem neceſſariã dfirma⸗
ri et iõ ea qᷓ dicunt de eis ſolẽt Ofirmari p te
ſtes · Huanum aũt teſtimoniũ nõ ẽ ſufficiẽs adð

Ofirmandũ huiõi. ꝗpterea dico pꝛĩo prer de⸗

„

fectũ veritatis huane qꝛ płim in mendacium
labun .ſcᷣo ꝗpter defectũ Ognitõis qe hoĩes
ne pnñt Oↄgnoſcere otingẽua nee coꝛdiũ ſecre⸗
ta nec etiã abſentia ð quibꝰ etiã hoĩes loquũ
tur expedit rebꝰ hũanis vt certitudo aliqua
habeat ð ip̃is et iõ neceſſariũ fuit recurrere
ad diuimu teſtimoniũ· qe deus nec mentiri p̃t ⸗

nec aliq̃d eum latet. Iſſumere aũt deum in te
ſtem ðdðᷣe mrare qe qᷓi ꝙꝓ mre ĩtroductũ e vt qo
ſub ĩuocatõe diuĩ teſtimonij dᷣe · ꝓ vero habe
at. Qagiſtrab aũt notificatõ iuramẽti ẽ ꝙ m⸗
ramentũ e affirmatõ vel negatõ de aliquo ſa
cre rei atteſtatõe firmata ſzm gofet ray·
Axrca ſcm ſcienð ꝙ ſpes iuramęti ſũt due
ſeʒ iuramentũ aſſertoziũ et ꝓmiſſoeiũ · ſ
ſertoeiũ e qñ iurat' aliquiò de pnti vel de pte
rito ſic es vel nõ eſſe·fuiſſe vel nõ fuiſſe·p̃t ecẽ
hm roð ·fieri de futuro vt cũ quis iurat aliqᷣd
futurũ eſſe nõ ꝓmittẽdo aliquid vt ſi quis iu
rat ꝙ cras pluet vel ninget et huiõi ITurame
tũ ꝓmiſſoꝛiũ e cũ quis iurat ſe aliq̃d daturum
vel facturũ vel nõ daturũ ł nõ facturũ Sũt
et alie diones iurameti qᷓ̃ ꝓtinent ad foꝛũ i⸗
diciale de qbus eſt aliq̃d beeuiter dicendum
vt habeat᷑ aliq̃lis noticia ip̃oꝝ :· Juramentũ
em̃ aſſertoaiũ eſt triplex: vnũ eſt volũtariũ qð
defert ꝑs parti ex ↄuentõe e iudiciũ et dici
volũtariũ qe volutate defert᷑ et ſuſcipit.l⸗
ten eſt neceſſariũ qð ſeʒ iudex defert pti ĩ de⸗
fectũ ꝓbatõis· vt qñ habet tm̃ vnũ teſtem et
hoc ðe ncẽm qę nõ pᷣt recnſari niſi ex iuſta cã
puta qñ dubitaret ille cui defert. cũ em hoc
zuramentũ ſit de veritate dicẽda in hoc cãu ſi
nõ admittit᷑ recuſatio p̃ᷣt a ꝓpellari. terciũ eſt
indiciale qð in indicio ꝓs defert pti · et hoc
pᷣt recuſari niſi ſit alis ðuentꝰ actõne famo⸗
ſa vt furti reꝝ amotaꝝ et huiõi hec gof·ti·
de mreiurã · et bern. ex · e · c. vlt· et plura alia
de hac materia · Itez qᷓdeuplex eſt iurametũ
ſcʒ de calumnia:de malicia:de veritate · deci
ſoꝛiũ · Turamentũ de calũnia vitanda ſcz b nõ
Omitteda ẽ. cũ quis iurat ſe nõ aĩo calũniãdi
ſ bona fide qõem mouiſſe et mouere.et ſimili
ter reus murat ſe nõ aimo calũniandi reſiſtere
Et otinet hooc mramentũ quĩqʒ ſczʒ ꝙ credat ſe
bonã cãm hre ꝓ ĩtereo gatus non negabit qð
verũ eſſe crevel nõ vtetur ſcieter falſa ꝓba
tõne· ꝙ dilatõz nõ petz in fraudẽ:ꝙ nõ dedit
nec dabit nec ꝓmittet aliqᷣd ꝙ hac cã niſi ꝑ⸗
ſonis illis qbus leges pꝓmittũt.vñ verſus· Il⸗
lud iuret ꝙ lis ſibi iuſta videt· Ec ſi queretur
verũ nõ mheier n Pmitter᷑ nec falſa ꝓba
tio detur · Vt lis tardet' dilatio nulla petet.
IJuramẽtũ vero de malicia ſeʒ vitãada vel nõ ↄ
mittẽda differt a iurameto calunie in płibus
qꝛ iuramentu calũnie pᷣſtat tm̃ poſt litem ↄte
ſtatam et tm̃ ſemel ĩ tota lite ab eadez pſona.
et habz locu tm̃ in ꝗꝓphanis ſiue ĩ tpalibꝰcãis
tam crimĩalibꝰ ꝙᷓᷓ ciuiſlibus.nõ aũt in ſpũali⸗
bus vel ãnexis ſpualibꝰ et ꝓ ipᷣm ꝓuidet᷑ ne
q̃d fiat calũnioſe in tota lite · Iuramentũ aũt
malicie pᷣſtat et ante litem ↄteſtatã et poſt et
pᷣſtatur tociens quoties aliqᷣd ꝓponit m indi
cio vel petit fieri qð ex malicia ꝓcedere pſu
mit.et habz locũ tam in ꝗꝓphanis ꝙᷓ in ſpuali
bus. et ꝓ ipᷣm ꝓuidec ne quid malicioſe ꝓpo⸗
natur vel petat Terciũ iuramentũ ſczʒ de veri
tate diceda differt a iuramẽeto calũnie qe pee
ſtat in cãis ſpũalibꝰ illud aũt nõ· Itẽ etiã rñ⸗
detur in eo de eo qð quis ſcit vñ debet ibirn
deri ſimpbr ſcio vel neſcio · ſzʒ m illo reſpõder

de eo qð q̃ͥs credit ſm goł.ſ ſm ĩino. et hoſt.
ex ·.e.lras.etiã in hoc rndet᷑ de eo qð q̃s cre⸗
mie s illud otinet pła capitula vt pabitũ e
ſupea q̃ locũ in hoc nõ habet· Ite m illo dila⸗
tio nõ impetrat cũ ſtatim rñderi poſſit credo
vel nõ credo·.ſecus ẽ in hoc qn rñdero debet
qs de vitate quã volet ab alijs diſcere · Quar
tũ iuramentũ ſczꝭ deciſozm̃ defert tam in cãis
ſpũalibꝰ ꝙ; nõ ſpnalibꝰ reo actoee ſufficieter
nõ ꝓbante mii index ĩiſpectis pꝓſonaꝝ et cãe
circũſtantijs illnd actoei viderit deferenduz
hec diẽ gor.ti·de iura:calũ·et bñ.ex·.e. inhe
retes et: c· cũ cãm. et dimiſi Pbatões gra bee
uitatis qe hec nõ ſunt itentõis pñtis· Hota
tñ ꝙ; izm bern. ex · e. lr̃as magis videt iuranð
de calunia in cais ſpualibꝰ ꝙ; in alijs:qe ĩ ilł
piculoſius calũnioſe litigat. Vñ et hodie in
cãis ſpũalibus iurat de calũnia et de verita
te vt pz ti · e·ſi de calũnia · Eſt etiã aliud iura⸗
menti qð de iuramentũ in litè et in hoc iura⸗
de affectõe vt cũ quis iurat ꝓ quãto nollet
re carere puta ꝓ. c.qnz etiã ðe iurare q̊s ĩ litẽ
cũ iurat rem tãti ee pcij vel fuiſſe et de ho. C.
et. ff. de in lite iurãdo · Quid ſi agam ↄtra te
rei vendicatõne et tu ſcias rem eè meam· et ni
hilominꝰ tu velis reſiſtere ꝓpter actõz de eui

ctõne nuquid iurãdo de calunia peccas.vi⸗

detur ꝙ ſic q negas rem eſſe meã et meętiris.
& gofr. ↄſulit ĩ ſma tide iura.calũ. vt poſt
libellũ pozrectũ ↄfitearis veritate nec de ca⸗
lũnia iurabis ex quo fateberis rem ee actoais

et nõ minꝰ ↄueniret᷑ ſtipulatõ de euictõne.
Qla terciũ argumẽetũ qrun pła.ſ.vtrũ li

ceat inrare ꝓ deũ · c ꝙ ſic et hoc pz pei
mo aucte ſacre ſcripture:dꝛ em̃ deutꝰ.vj. dnm
deũ tuũ ti · et illi ſoli ſeruies ac ꝓꝑ nome iiliuſ
iurabis Irè legit' dñs in veteri teſtameto iu⸗
raſſe in ꝓpłibus locis· vñ in põ:iurauit dns er
nõ penitebit eũ:et hoc ad ondendũ immobi⸗
litate eiꝰ qð de vt habet ad hebee.vj.ĩmo ec
pcepit in veteri teſtameto leuix. reddes dño
uramẽta tua.vñ dicit aug in hmõe de verbi
apki.ſi ꝓctm̃ eſſz iuratõ nõ diceret᷑ ĩ lege red⸗
des dño iurameta tua. reddimꝰ aũt dno iura
meta qñ iuramꝰ ꝓ deum. Scðo p? ooc rõne.ec
peimo rõne oeiginis: qe iurametũ ẽ ĩtroductu
ex fide qua credũt hoĩes hr̃e deũ veritate in⸗
fallibile et oĩm ↄgmitõz et pᷣuiſionẽ vłem. Se
cũdo rõne finis q iuramentũ introducit ad
certificandũ hoĩes et fimedũ ↄtrauerſias vt
ðe ad hebr.vjſolo em̃ iurameto credit.qn ð̊
Oſcia alicuiꝰ dubitat᷑.ex .ð ſen·ex.ſi vo aliq̃s
Sz obicit' otra pᷣdicta illuꝰ Ma: v. ego di
co vobis nõ iurare oino:et illõ jac: v.an oĩa
fres mei nolite iurare · X. quida heretici ſcili
cet manichei dixerũt om̃e iuramentũ eſſe illi
citũ nõ tm̃ inramentũ factũ ꝓ creaturã ſʒ etiaz
factũ ꝓ deũ:et occaſionem huiõi erroeis ſui
ſumpſerũt ex verbis pᷣmiſſis.qe neſcierunt di⸗
ſtinguere ꝙ aliũ ſenſum facit negatõ p̃poſita
vniuerſali ſigno aliũ poſtpoſita· ppoſita ei eqꝗᷓ

pollere facit ꝓticulari negatie·poſtpoſita vo

ſuo ↄtrario.i.vłi negatio. vñ drt dicere non

oĩs hõ cureit et oĩs hõ nõ cureit deus aut nõ

6

dixit· oĩo nõ iurabis ſ dixit· nõ iurabis oĩno
vn nõ ꝓhibuit omez iurarõz · P Phihuit ne in
raret' oĩ mõ et ſine omi cã. Vn aug li de men

datõ. hoc iõ dictũ eſt ſcʒ ne urãdo ad facili⸗

tatem urãdi venia et ex facilitate ad ↄſuetu

dine et ex ↄſuetudine in piuriũ decidat. ecc.·

xxxiij.vir multũ iurãs reple:iniquitate· Qua
re ergo dicit dñs ĩ euãꝰ.ſit ſermo vr eſt eſt nõ
nõ. & qæ affirmatõ vb negatõ que ẽ in coꝛde
debet ee in oee . ſ qe hoĩm malicia creſcete nõ
credit᷑ ſimplici aſſertõi iõ adiunxit qdð ampliꝰ
a malo eſt nõ ſcʒ culpe ſʒ pene. nõ iuranciũ
ſz iuramentũ exi getiũ · NHa meredulitas Huiõi
magis 6 pena ꝙ culpa vñ nõ dixit malũ ſeò a
malo. Hec tibi foete vid eat ꝙ des in teſte in
unanũ inuocet' eo ꝙ nõ apparet ꝙ deus ꝓ ipᷣo
qui iurat ꝓ euũ·teſtificet · qe m rich· ſi debꝛto
mõ inuoce' maĩfeſtat. vtrũ verũ ſit qð ðᷣe· ali⸗
qn ĩ vita iſta · vb mouedo cosda iudicis et ad⸗
uerſe ꝓtis ꝓ aliquã latentẽe inſpiratõzʒ qua cre
ditur iuranti.vel ponendo in palã factũ peo
quo iurat.vel dando ↄſtantiã coedi et verbo
iurantis qᷓ quandã ꝓbabilitate aggenerat ꝙ;
ijuret ver · vel puniedo metiente · et tunc e ſil
teſtis et iudex·et ſi deo nõ ꝓplacet in hac vita
teſti ficari ꝓ aliqð ſignũ. ꝓcerto tñ teſtificabi
tur m futuro qñ illuiabit abſcõdita tenebea⸗
rũ et mai.oſi· coꝛ. vt ðe· j· coꝛ · iiij .· Vtrũ in
rare ꝓ deũ ſit actꝰ bonus ex genere vel actuſ
indens · & ſzm rich.actuũ quidã in ſe oꝛdine
rõis ĩcludũt ſme legis eterne. vt diligere de
um ꝗꝓpter ſe et ſuꝑ oia:et aſſentire peime veri⸗
tati ꝓpter ſe:et huiõi actꝰ nõ pñt eſſe niſi boĩ
et iõ nõ tm̃ ſunt ſimpliciter liciti · ſ etiã ſimpli
citer a ꝓpetedòi liq vero in ſe includũt aliqð
o ꝓpoſitũ ordim legis eterne· vt adulterari et
pꝓbes alij:et hi nõ pnñt eſſe niſi mali et iõ ſunt
liciti et ſimꝑłr fugiedi. Fliqui aũt nõ inclu
důüt in ſe oedine pᷣdictũ nec aliqd ei o ꝓpoſitũ
et hi ſunt liciti q poſſũt bene fieri .· nõ tñ ſunt
ſimpbr a ꝓpetedi qe pñt male fieri et talis eſt
actus mradi p deu · Sicut em̃ dictũ ẽ ſupea iu
rare ꝓ deũ eſt ip̃ᷣm aduocare in teſte aſſertõis
ſue · nõ aũt quel ibz aſſertõ eſt debita materia
inuocatõis talis teſtis nec quelibet e illicita
materia: iõ actꝰ mrãdi ꝓ den in iſta generali
tate dictꝰ.nõ eſt moealiter bonus neqʒ; malꝰ
ex gñe ·. IJurare tñ vm ꝓ deũ ẽ bonꝰ actꝰ ex ge
nere . qe trãſit ſuꝑ materiã debitã. ſed quia ad
huc nõ inc ludit oedinẽ rõis ſimpłr nec aliqᷣd
incõpoſſibile ei iõ iurare verũ fieri p̃ᷣt bene et
male. Si aũt actus iurãdi ſit circũſtantionatꝰ
cribꝰ comitibꝰ includit in ſe ſimpłr oedinem
rõis: et iõ nõ p̃t eſſe niſi bonꝰ.vñ nõ tm e lici⸗
tus ſ etiã a ꝓpetendꝰ. hec rich· Et qe actꝰ in⸗
differes pᷣt eſſe diuerſis ex cãis occaſio cadẽ⸗
di in malũ et vitandi malũ:iõ dñs monet et ĩ
ducit hoĩes aliqñ ad mrandũ p deũ vt i vete
ri teſtameto vt ꝓ hoc reuocarent' a iurameto

ydoloꝝ cũ dicebat reddes dnño inramta tua

Fliqñ retrahit vt ĩ nouo teſtameto. vt oñdat
Piuriu eſſe fugiendũ · hec boñ. Vtrũ iurame
tũ factũ ꝑ deu ſit a ppetendũ et frequetandũ
tanqꝙ vtile et bonum. ꝙ nõ vñ ecc· xxxiij·

Pm9

vir multũ iurans ĩplebit᷑ iniqtate· et aug· in
li.ↄtra mendaciũ dicit. ꝙ p̃ceptũ ð ꝓhibiõe
uramęèti ad hoc eſt poſitũ vt ꝙᷓtum eſt ĩ te nõ
affectes nec qᷓe ꝙ bono cum aliqᷓ delectatoõne
appetas iuſiur anð. Ed cuiꝰ euidentiã oſið
randũ eſt ꝙ ilðò qð nõ qrttur niſi ad ſubuenie

du alicui defectui · nõ nunværat' inter ea qᷓ ſůét

p ſe appetẽda.ſʒ ĩter ea q̃ ſut nccia vt pz ð me
dicina qᷓ querit ad ſubueni endũ ĩfirmitati Iu
ramentũu aũt q̃rit᷑ ad ſubueniendũ alicui deke
ctui quo ſczʒ vnꝰ hõ diſcredit alteri · et ĩiõ non
eſt Hndum inter ea q̃ ſũt ꝓ ſe appeteda ·ſ ĩter
ea qᷓ ſunt huic nccia·quibꝰ vtit indebite · qui
cunq; vtit eis vltra nccitateʒ. Vñ aug· li:de
ſer. dni in mõte dicit q̃ᷓ intell igit nõ in bonis
id e ꝓ ſe appetedis · ſʒ in neceſſarijs iuratione
Hhñdam .. ſe refrenet q;tum p̃t· vt nõ ea vtatur
niſi nccitas cogat:hec tho.Et iõ jac · v dicit
nolite iurare ondens nõ tm̃ eſſe vitandũ actũ
iuratõis ſine cã:ſj etiã affectũ · vñ monemur
circa actũ iuratõis ꝓpter piculũ piurij vitare
Oſuetud inẽ et etiã actũ pᷣter nccttatẽ· et vita⸗
re affectũ · et ad iurandu nõ debʒz quis ire ni⸗

ſi coactꝰ.i aut actus iurãdi ꝓ deũu ſit cũ iſtiſ

tribus comitibꝰ ſcʒ cũ iudicõ in diſcretõe qꝰ
excludit᷑ in cautela iurãdi:et cũ veri tate ĩ aſ⸗
ſertõe· et ex cã legitia vtendi talis teſtis ĩuo⸗

cat õe:ſic includit in ſe ſimpłr oedine rõnis;

et eſt latrie actus:qᷓ em̃ deũ inuocat aſſertõns
ſue teſtem . ꝓfitet in eo ĩfallibile veritatez et
oĩm ↄgnitõzʒ et ꝓuiſiõzʒ· et ſic ðᷣo exhibzʒ hono
rẽ ſibi ſoli debitũ·et iõ talis actus nõ tm̃ ẽ li⸗
citus ſʒ etiã appetedus qe p̃dicto mõ circũ̃ſtã
cionatꝰ nõ p̃t eſſe niſi bonꝰ. Si vo aliqs pᷣdi⸗
cto triũ comitũ ibi defuerit icludit aliquidò
mincõpoſſibile oedini rõis et iõ talis actꝰ eèn⸗
licitus et ſimpliciter fugie dus · qe cũ illo de⸗
fectu nõ pᷣt eſſe niſi malꝰ.hec rich.· Vtrũ li⸗
ceat iurare p aliquã creaturã · & im boñ. iu⸗
ramentũ dupkr habet fieri · qddam ꝓ impᷣcatõ

nem vt cũ de ita viuat filiꝰ meus · et ſm hãac

fozmã iurãdi creatura ad teſtificanð nõ muo
cat ſʒ panuaii creatoei oppignozat?. m ꝙ
dicit aug et eſt licitũ:qꝛ licet oĩs creatura ſit
creatoeis tñ bonũ ł ſolatiũ qð ex creatura re⸗
cipimꝰ et eſt a deo nobis ↄceſſum. deo tanoꝙ
nrm oppignoeare poſſumꝰ hoc tn genꝰ iuram
ti m ꝙ dicit aug· grauiſſmũ · Fliud vo iu⸗

ramè tu fit ꝓ ip̃ius veritatis teſtimoniũ et ĩuo
catõzʒ vt qñ aliqs iurat ꝑ alique ad ĩuocandũ

