vtrobiqʒ · vt habet exo·xxij· et deutro · xxij·.
Quid de illo q̃ defloeat virginẽ ſolutã nu⸗
quid ducere uel maritare tenet eã im qð di⸗
ci videt' er de adult.c.j.ih ſm roð:ſi deflo
ret eã volũtarie nõ tene: ſi aut muitã aut do
lo inductã ad dſenſũ · mũgendũ ẽ ei in foꝛo
penitẽetie ꝙ; ei ſatiſ faciat vł cũ ea ↄponat.ad
penã aũt illiꝰ decre·nõ tenet in foeo ciuili.
St exponũt eã glo.de raptoꝛe qͥ a domo pr̃is
virginẽ ſeducit · i · ſeoꝛſũ ducit et vi extrahit.
Iccuſatc᷑ aut ſtuꝑꝛ infra quiquenniũ qñ ſine
v eſt ↄmiſſũ:ſi aũt vi ſit oppeeſſus maſculꝰ ł
femina ſme pᷣfinitõe tpis accuſat.ff.e.mari
ci · ¶. quĩquenniũ · et· J· vlt· Dumt quoqʒ ſtu⸗
petoe ſi ſit honeſtꝰ ſzm leges punitõne me⸗
dietatis bonoꝝ ſuoꝛx · huĩlis vo religat' et ĩ
coꝛpoꝛe coercec᷑. Inſti.de publi.J. ite lex mł
tũ de adult · et hoc qñ ſine vi qͥs oppeimit᷑. ſi
aũ̃t vi decapitat᷑.vt patz ibið· S. ſin ãt ꝑ vim.
Ide fit qñ ↄmittit᷑ etiã ſine vi in pueꝝ .C.e.
cũ vir. Itẽ ſi tutoꝛ ſtupeauerit eã cuiꝰ e tuto⸗
depoetat' et eiꝰ bona publicant᷑.C.e.ſiquis
eã · Scòm vero cañ.ſtupeatoꝛ puellã dotabit
C.·de dote cau:nõ nu.l.ij:et eã ducet in vxo
rez ſi pater ↄſenſerit·ſi aũt pater rẽnuerit ſub
audi· et puella alias ↄtra:ex:de adult. et ſtu.
c·penbłt.rnſo.j. Tenet dotè aſſignare ſim m
du ſzm quẽ virgines ſolet accipe· ex .ð adul.
c.j·ſcʒ ↄſiderata Oſuetudĩe regionis et facul
tate aſſignãtis et dignitate virginis ad arbi
triũ bom viri · ar · xxx ·q v nullus. Si eã vero
vxoeem accipe renuit verberat' excõicatus.
ſcʒ quo ad cõionẽ ſacramtoꝝ quouſq; vide⸗
bitur iudici reuocãdus. et in monaſteriũ ad
agendam penitentiã ppetuo detrudendꝰ .ex
de adult. puenit.
Boqnie videre de qrto ſcʒ de raptu. Circa
gqa5 ſcienò ꝙ raptꝰ ꝓut nuc de eo loqui⸗
mur qnqʒ in idem coincidit cũ ſtupeo ut cum
quis virgineʒ viołenter defloꝛat qͥ violentia

qñqʒ infertur et virgini et patri: qnq; patri
tm.Itẽ ꝓpuella qñq; de domo parẽtũ violeter
educũu et violeter coerũpic. qñʒ violeter edu
cta volũtarie cozrũpit' vel foenicarie uł ma
trimonialiter · St vtrobiqʒ ẽ raptꝰ.qnʒ etiã in
uenit᷑ raptꝰ ſine ſtupeo et qñʒ ſtupꝝʒ ſine ra⸗
ptu ut x ſe pzʒ · ¶ Sʒ cui rapte reſtituent.· VE
ſi ſint alijs deſpõſate· ſũt ſpõſis reſtituede. ſi
ñ ſint deſpõſate ſũt pᷣmo pri reſtituede · et tũc
ð volũtate parentũ poſſũt eas vxoees accipe
ali mr̃imoniũ illicite ↄtrahi ñ tñ iã otractũ
dirimet · Vñ illõ ↄcilij meldeſis placuit vbi

vi dici Otrariũ ẽè abeogatũ. Quid ſiqs vio⸗

leter ſpõſazʒ ſuã ð domo pentũ auferat et car
naliter ↄgnoſcat. H ſponſus ius aliqð hʒ in
ſpõſa ſua ex deſpõſatõe et iõ lz peccet violen
tiã infereèdo excuſat tamè a crimine raptus·
Que ẽ pena raptoeis· M ſzm leges decapi
tat.et eꝰ ſubſtãtia rapte applica?.ſ.ĩ foꝛo iu
diciali:et ſi rapiat muliere honeſtazʒ.ſecꝰ ẽ
ſi meretrice.ff·ò furt.l.nullũ.Secꝰ ec e ſi ra
piat ancillã ł libertã qe tũc ti decapitat Ec
B et ꝓba alia hñt .C.ð raptu virg·l.j.hac ec
pena puniũt᷑ comites raptoꝝ · Et q ab dãt eiſ
auxil in.Serui ãt et ãcille hꝰ facti culpabileſ
burutet ↄdemnato appełllatio denegæ. ut
patz ibið· NHoc aũt delictũ vĩdicare pnt pa⸗
rẽtes rapte:ↄſangnei · tutozes· et curatoꝛes.
et foete comites eoꝛ · Idẽ foete e etſi feia ra⸗

uerit vi Mec pᷣt pr remitte ſiuriã iſtã.C.e

qe parẽtibꝰ.qð e veꝝ pᷣcio ſ̊ pᷣcibꝰ. ſic ſjm
hoſt · e · ti · Nec p̃t rapta ↄſoetiũ raptoeis eli⸗
ge · etſi B fecerit.· raptoeis ſubãm a lege ſibi

datã pdit · ĩ aute· de rap· mu·qͥ rap.nu:col.ix

ſzm cañ · raptoe fit ſeruꝰ rapte niſi ſe velit
redime · xxxvj.q.j·de rap.dʒ etiã cũ ſuis fau⸗
toeibꝰ excõicari · e·q· c.j · et· nij·ſj ſi rapta ve⸗
lit p̃ᷣt cũ raptoee Otrahe.ex·.e.accedẽs. licz ẽt
pentes ↄtradicãt· Nec ex B ꝓde dommũ reꝝ
raptoeis·qe lex ſupᷣdicta abeogata eſt.ex.de
ſceðis nup·dñs · Raptoees ãt pueroꝝ cã abu⸗
ſus exq̃ſitis penis capitalibꝰ puniũt ſm le⸗
Zes · C· ad · l · iub · de adult . l. cũ vir· Si vo peĩ
ceps ↄmittat eęccleſiaſtico iudici punitõez ta
liù citra moet ł mebei trũcatõeʒ ł ſangniſef
fuſionẽ ſcʒ enoemẽ poterit iubere tale icarce
rari b flagellari vłb ꝓpecunia mulctari. et ho ẽ

vex ſm hoſt.ſi nõ accuſat᷑.ſi ãt accuſat nõ

pt diminuere penã · et ideo dzʒ eã peincipi re⸗
ſeruare· ex ·e · in archiepiſcopatu.
₰◻S quit᷑ vidẽ de · v· ſcz de inceſtu Circa qðᷣ

ſciendũ ꝙ ↄſangneaꝝ et affiniũ abuſus

athonomatice ðe ĩceſtꝰ ꝑ pᷣuatõez ſczʒ caſti ta⸗
tis · Szʒ pone ꝙ deficeret genꝰ hũanuz ſiẽ tpe
noe . nũqd tũs ſi ſupſtites eſſent fr̃ et ſoꝛoe li⸗
cite copularent· Gndet alex· an. in. ij · q; B ñ
liceret eis facere autoeitate a qe B Phibe
lege diuĩa· ſj ̊ fieret eis licitũ diſpẽſatõe di⸗
uina. Dumit ãt inceſtꝰ ſi ↄmittat Otra leges
ſciẽter eað pena ſzim leges qᷓ adulteriũ.Si po
PiSgnoꝛatia ſuris a viro ↄmittit pena mitiga
tur· et ſic exaudiri debz qð de puniedi coere⸗
ctõe ĩceſtũ excuſari.Ff.e.ſi adul ceriũ. Si auũe
mittat a feĩa ꝓꝑ ignoeãtiã iuris naturał vel

2 D

gẽtiũ punit ut maſculꝰ Si vo ꝓ ignoeãtiã iu
ris ciuib excuſat in totũEt ide eè de mĩoee ut
ðe ibide. Sʒ etſi diſtrahat illigtã ↄiunctione
anteꝙ; accuſet hac pena nõ tenec᷑ ut ibidem
St e H pᷣſtitutũ qnqueniũ vt in lenocinio· ff.e
I. mariti · Scòm aãt can.q̃ᷓ macula ĩceſtꝰ e pol⸗
lutꝰ ifamis et etiã qlibet oſenties ſibi · ij. q
iiij· t h ĩfamia ꝑ penitetiã ñ delet. xxxv·q·
vj· ſi duo. Rt dũ ſtat trimĩe vſqʒ ad miſſazʒ ca
thecuinoꝛx· i. vſq; ad ſurſũ coeda tm̃ ĩ eccłia
admitti.et cũ eo nec cibꝰ ſumi dzʒ·xxxv.q: ñij
de his· et h; dicta ſufficiãt ad pñs ð ĩceſtu qe
de ipᷣo infra li.viij·de impedimeto crimmis
aliqua dicentur.
gquit᷑ videre de.vj.ſczʒ de ſacrilegio: cir
ca qð ſcienð ꝙ ↄmittit᷑ ĩ re ſacta· Res ãt

ſaẽta ẽ uel pſona ſacrata qᷓ ↄcupiſcit' ad ↄcu

bitũ · et ſic ptinet ad luxuriã · vel q Ocupiſcit
ad poſſdenð.et ſic ꝑtinet ad ſiuſticiã Doteſt
etiã ſacrilegiũ ptinere ad irã.vt ſiqs imuriet
ex ira ſacre pſone.vł ſi cibũ ſactũ aſſumat gu
loſe ſaclegiũ ↄmittit· Specialiꝰ ãt ſacrilegiũ
luxurie attribuit q caſtitati opponit᷑. Id cꝰ
obſeruãtiã aliqᷓ ꝑſone ſpẽaliter ↄſecrãt. Nõ

ponit' tñ ſaclegiũ ĩter ſpes luxurie · xxxvj. q.

I·qe ibi numera illa qᷓ ſut ſpẽs luxurie m ſe
pᷣazʒſaclegiũ ãt e ſpes luxurie ſm qð oedĩa
ad finẽ al teriꝰ vici · Et pᷣt ↄcureere cũ diũſis
ſpẽbꝰ luxurie.Siq̃s em̃ abutatẽ pſona ſibi cõ
iũcta m ſpuale ognatõeʒz ↄmittit ſacrilegiũ
ad modũu ireſtꝰ. Si vgine deo ſacta qᷓ iguair
xpᷣi ſpõſa è ſaclegiũ ad moð adulterij.Inq̃n
tũ vo e ſub cura ſpualis pris ẽe qdᷣdaz ſpuale
ſtupeũ. Etſi vis ĩferat ẽ ſpũalis raptꝰ. q etiã
ſm leges grauiꝰ punit ꝙ; alius raptus.
quit videre de· vij · ſez de vicio ↄtra na
turã. Circa qð ſcienð ꝙ Hᷓ pᷣt multipt ↄtĩ
Sere.vno mõ ſi ĩ ſe pollutio ꝓcuret.et ſic ðe
immũuũdicia b mollicies &lio mõ pꝓ coitũ ad rẽ
alteriꝰ ſpei et ðᷣe beſtialitas Tercio ad rẽ eiuſ
de ſpei ĩidebiti ſexꝰ et ðᷣe ſodomia · q̃rto ſi nõ
ſeruet naturab modꝰ coeũdi.l quãtũuᷣ ad ĩſtru
mentũ nõ debitũ ł quãtũ ad mõſtruoſos ↄcũ⸗
bedi modos⸗ODeccat ãt hõ h faciẽdo mag cũ
vxoꝛe ꝙᷓ; cũ meretrice·qe mag teneæ cauere ma
lũ vxoeis ꝙᷓ; alteriꝰ mulieris· Eſt ãt viciũ cõ⸗
tra naturã maximũ inter ſpes luxurie vt vult
augꝰ li.de adulterinis ↄiugijs· poſt H̊ iceſtꝰ
vn adulteriũ vicit ab ĩceſtu vt dit augꝰ. qð
veꝝ accipiedo vtrũqʒ ĩ ſuo ſũmo. Qaiꝰ eſt
em peccatũ coire cũ matre ꝙᷓ cũ alteriꝰ vxoee
Fdulteriũ vo ẽ Suiꝰ ſtupꝛo et vtrũq;ʒ ag gua
P violentiã·idðᷣo raptꝰ vginis e Sinꝰ pctm ſtu
peo. St raptus vxoeis adulterio. B etiã vi cia
oĩla agguant ſm rõez ſacrilegij. Infimũ vero
ptm̃ iter ſpẽs luxurie ẽ foenicatio ſimplex qᷓ
ↄmittit' ſine iniuria alteriꝰ pſone Inter vicia
vo ↄtra naturã ĩfimũ ẽ pcti immũdicie: gra⸗
uiſſimũ ãt e beſtialitas.poſt q̊ aũt ẽ ſodomia
deinde ẽ pctm̃ in quo nõ ſerua ↄcubendi de
bitus modus· Magis aũt ſi nõ ſit vas debitũ
ꝙᷓ ſi ſit inoedinatio ſm aliqua alia ptinentia
ad Ocubitus modũ · Dunitũ aũt fuit hoc pec
catũ ante legez incendio·.geoñ · xix · Ec m lege

veteri gladio. iundiẽ · xix. Irgo multomagis
mõ tpe gratie in quo aſſumpta eſt humana na
tura a filio dei hmoi viciũ igne et gladio
elt pumendũu · o etiã omni genere toemen⸗
toꝝ exterminandũ a ſeculari poteſtate q̃ᷓ nõ
ſine cauſa gladiũ poetat ro · xiij · IFkb eccleſia
ſtica vero poteſtate omm genere coertõis et
abiectõis ab eccleſia velut putridiſſimi ſunt
tales a coepe abſcidendiñ tales nõ tm̃ qꝗᷓ fa
ciunt · ſed etiã qui ſnadent ſodomiã hm leges⸗
capite puniunt· JSacri vero canones ſub 613
tio tranſeũt in deteſtationẽe tãti crimis et fla⸗
gicij qð nõ debeat noĩari. dz tñ iudex eccle⸗
ſiaſticꝰ ipᷣm pena Suioei ꝙᷓ ſcelera punire·
PBe adulterio et lenocinio ti · xlvij.
Einde oſiderandũ eſt de adulterio ˖ et
O peimo q; d eſt et vnde dic. ſcðo de pu
nitõne adulterij· tercio de lenocinio ·
De his vero q ptinent ad accuſatione adulte
rij ſufficiãt illa q dicent' infra li.viij·ti ·xxxv
cetera vero relinquant' muriſp eritis.·Circa
pemũ ſciendũ ꝙ; adulteriũ e alieni thoꝛi vio⸗
latio·xxxij.q: v.nõ mechaberis uel ſui thoei
deturpatio.qñq; em̃ ↄmittit' adulteriũ reſpe⸗
ctu viri et mullieris · qñqʒ reſpectu viri tantũ
quãòoq; reſpectu mulieris tantũ.ꝗpeie tamꝰ
loqueno adulteriũ in nupta ↄmittr.ff. e.l.
inter liberas:S. lex mlia· Extenſo etiã voca⸗
bulo dicit adulteriũ aliquãdo cũ ꝗꝓpeia vxo⸗
re: et hoc ſm quandã iuris mterptationem.
ſm illud hiero. ardentios amatoꝛ vxoæns eſt
adulter · vt qᷓndo ita diligit vxoꝛe ꝙ eã ↄogno
ſceret etiã ſi alteriꝰ vxoe eſſet. ODicit aut adul
teriũ quaſi acceſſꝰ ad alteriꝰ thoꝛx . vñ ꝗpeie
dicit vt dictũ eſt qñ accedit' ad ↄiugatã.
Equit videre de ſcðo. Circa qd ſciendũ

ꝙ ꝓ adulterio ſim leges impom pena
moetis . C· e.l. quãuis femma aũt a miro ver⸗

berata in monaſterio includit quã itra bien⸗
niũ viro recipere licet.bienmo vero trãſacto
vel viro moetuo anteqꝙ; vxoꝛe de monaſterio
educat adultera tonſa monaſtico habitu ſu⸗
ſcepto.ihbi dũ viuit maneat. duabus partibꝰ
ꝗꝓpeie ſubſtantie liberis applicãdis et tercia

monaſterio: Si aũt liberos nõ habeat paren⸗

tibus eius peccato nõ ↄſentientibꝰ applicet
Ps tercia.et dne monaſterio parentibꝰ ãt nõ
extantibꝰ tota ſubſtãtia applicabit monaſte⸗
rio pactis dotaliuz inſtrumentoꝝ omni caſu
ſeruatis· vt in autẽtica vt nulli iudic. J. mani
feſta colł.ix.et ponit ſm.· C· de adult. Sʒ ho⸗
die ſi vi in ꝓbãdo deficiat tenet ad talione
vt ibide · Jꝓ. adult · Sʒ ſzm HG vir voles ab vxos
ſepari indirecte oſequi poterit q drecte nõ
pᷣt·accuſabit em̃ vxoꝛẽ de adulterio calũnio⸗
ſe etſi deficiet in ꝓbatõe in monaſteriũ detru
det. Et ſic idirecte ab vxoee ſepabv. M nõ
tũc H fiet ſzm aute· ſ aliter vir puniet ſez vk
in bonis ſuis vel caſtigãdo aliter ł aliter nõ
ſequet .qe erit in voluùtate mulieris ſibi re⸗

cõciliare viruʒ vt pᷣdictũ eſt ſup̃ᷣ etiã de viro·
ſcoᷣm aũt vetus teſtamentũ mulier de adulta

rio ↄuicta lapidabat nõ autẽ virxxxiij.q.v.

huiꝰ imago. Scòm vero cañ.m foso eccleſia

—

* — —
ſtico agi ad ſepationẽ.ex de peutr̃. tue · Et ad
dotis uel donationis amiſſionem. ex de dote
polſt diuoe · reſti.plerũqz;. Bcëöm vero cañ. cle

ricus adulter deponic: et laicus excõica di.

lxxxj.ſiq̃s clericus· ar. vj.q.j.ili ꝗ· &AQ. d Bͥ no
ta ꝙ ea q̃ mmiſtrat in cãpo nõ p̃t accuſari de
adulterio. C. e · l. qui adulteriũ. Et h qe pſo⸗
nas hmoi vite vilitas nõ credit legu obſerua

tione dignas · vt dicit ibidẽ. qdᷣ ſm can.non

ꝓcedit ut dicit gof ·
quit videre de tercio ſcʒ de lenocinio.
Girca qð ſciendũ leno eſt qui adulterũ ł

adulterã ſubicit vł ꝓ operto ſtupeo pecuniã

accipit vł damnatã de adulterio accipit ſine
ducit ·˖ vel queſtũ de adulterio vxoeis lacit. ł
dephenſam adulterã retinet. SZecus eſt ſi ha⸗
beat eã ſuſpectã et pᷣtextu ĩcredulitatis igno
rantiã valeat obũbeare. Sed et pena lenoms
tenet' is cuiꝰ ope uel auxilio vel ↄſilio dolo
malo factũ eſt vt dep̃henſi in adulterio ſe pe

cunia redimerẽt vel interuemeéte alia pactõe
C.e. L. ij·ec.l· caſtitati · Eſt ãt eade pena leno

nis qᷓ eſt adulteri.ff.de mĩoꝛibuſ auxilm̃.
4 De otinentia et incõtinetia tixlviij.
Oſtea ↄſiderandũ ẽ de ptibꝰ potetiali
bus tpantie ·˖ Et pemmo de continentia
„ ſcðo de clementia tercio de modeſtia
Circa peimũ videndũuũ peimo de ipᷣa ↄtinetia.
ſcðo de incõtinetia ſibi oꝑpoſita· ꝙ Circa pei
mũ ſciendũ ꝙ nomè cõtinentie dupr ſumicur
a diuerſis · quidã em ↄtinentiã noiant ꝓ quã
aliquis abſtinet ab omni delectatõe venerea
vnde apkus ad gat · v. eam caſtitati Omnm git·
et ſic ↄtinẽtia ꝓfecta et pemcipalis eſt virgi⸗

nitas et ſcdaria viduitas · Vnde ſzm B eadem

ratio eſt de ↄtinetia q̃ de virginitate ꝙ ſit vir
tus · vñ et andeonicꝰ ſic loquẽs de ↄtinentia
dicit q eſt habitꝰ muictꝰ a delectatõe.· Flin
dicũt Otinentiã eſſe ꝓ quã reſiſtit aliqᷓs ↄcupi
ſcentijs peauis qꝗᷓ in eo vehementer exiſtũt.et
ſic accipit.vij·eth·et in collatõibꝰ patꝝ et
hoc modo dtinentia habet aliq d de rõe vir⸗
tutis mquantũ ſcz ratio firmata eſt ꝓ eã ↄtra
paſſiones ne deducat' ab eis. NScamè atun⸗
git ad ꝓfectã ratione virtutis moealis. ſcòm
quã etia appetitus ſenſitiuꝰ ſubdit᷑ rõi.ſic ut
in eo nõ inſurgãt vehemetes paſſiones ↄtra⸗
rie rationi.ęt ideo dicitᷣ.nj · ethi. ꝙ tinetia
nõ eſt virtus ſed quedam mixta ſcʒ inquantũ
habet aliquid de virtute et in aliquo deficit
a virtute· et in ſepti mo cõdiuidit᷑ virtuti ſc
inquantũ deficit a vircute Large tamen ard
piendo virtutẽ ꝓ quolibet peĩcipio laudabi⸗

liũ operũ dici p̃t ↄtinentia virtus· Eſt autem

Otinentia ꝗꝓpeie circa ↄcupiſcentias delecta⸗
tionũ tactus · Eſt em̃ circa eadẽ circa q̃ ẽ tpan
tia.vt dicit .vij. ethi In hs em eſt optimũ et
difficilimũ ↄtinere · Oomuniter aute et ſm qd
pᷣt dici in quacũqʒ alia materia.
quit' vide de ſcðo ſcʒ ð incõtinetia. de
qua qrit an ſit peccatũ. incõtinentia

poteſt attedi circa aliquid dupłr. vno modo

ꝓpeie et ſimpliciter · et ſic eſt circa ↄcupiſcen⸗
nas delectationũ tactꝰ.et ſic ẽ pctin duplici

ratione. ſim ꝙ dicit. vij· ethi · ꝙ incõtinentia
vituperat nõ tantum ſicut peccatũ qð ſcz eſt
per receſſũ a ratione· ſed ſicut malicia quedã
ſcʒ inquãtũ ſequi᷑ ↄcupiſcẽtias pꝛauas.XInτιι
modo incõtinentia dicit circa al iqd ꝗpeie in
quantũ homo recedit ab eo qð eſt ſzm ratõezʒ
ſed nõ ſimpliciter. vt cũ aliquis nõ ſeruat mo
dũ rationis in ↄcupiſcetia honoeis diuitiarũ
et alioꝝ huiuſmodi que ſm ſe viden eſſe bo
na: Circa que nõ eſt ↄtinentia ſimpliciter ſed
ſzm quid · ſicut ſupeadictũ eſt de dtinentia et
ſic incõtinentia eſt peccatũ nõ quiòẽ ex eo ꝙ;
al iqs ingerat ſe ↄcupiſcetijs peauis ſ̊ ex eo
q; nõ ſeruat modũ debitũ ratõis in ↄcupiſcẽ
dis et rebus appetendis ·
De clementia et mãſuetudine et vicijſ
ↄppoſitis titulꝰ.xlix ·
Sinde conſiderandũ eſt de clememtia
et mãſuetudine· et peimo de ipis. ſcdðᷣo
de crudelitate qᷓ opponit clemetietercio de
ira que oppomt mãſuetud ini ·Circa peimũ
ſciendũ ꝙq ex paſſone ire puocat' aliquis ut
gramoeẽ inferat penã · &d clementiã aũt pti
net directe ꝙ ſit dimmutiua penaꝝꝛ qð impe
diri nõ pᷣt per exceſſum ire:t ideo manſuetu⸗
do inquantũ refrenat impetum ire ocureit in
eundẽ effectũ cñ clemetia.differũt tñ mquã
tum clementia eſt moderatiua exteriozis pu⸗
nitionis · Mãſnetudo aũt ꝗꝓpeie diminuit paſ⸗
ſione ire · et inde ſequit alia differentia quã
ponit ſeneca:ij. li.de clemęetia ſeʒ ꝙ clemetia
eſt lenitas ſupioeis ad inferioeè ſcʒ ĩ ↄſtituen
dis penis : manſuetudo aũt eſt cuiuſlibet ad
quelibet ·· HNota etiã ꝙ miſericodia et pie⸗
tas cũ his ↄnemũt inquãtũ in eundẽ effectũ
Ocureũᷣt qui ſcʒ eſt ꝓhibere mala ꝓximoꝝ . ſʒ
differũt quantũ ad motiuũ.qe pietas hoc fa
cit ex reuerẽtia qnã habet ad aliquẽ ſupioeez⸗
ſczʒ deũ uel parente · Miſeri coꝛdia vero ho fa
cit ex amicicia quã habzʒ cũ ꝓximis:. manſne⸗
tuòo inquantũ remouet irã incitante ad vin⸗
dictã · Clemetia vero hoc facit ex ammi lem⸗
tate inquantũ iudicat equũ eſſe ut qᷓs ampliꝰ
nõ puniat? Domt' ãt mãſuetudo ſiue mititas
inter beatitudines QMath. v. Et inter fructus
ad gab · v. Nã beadtudines ſũt actus virtutũ
fructus aũt ſut delectatões de actibꝰ virtu⸗
tũ. Et ideo nihil ꝓbibet mãſuetudinem poni
et beatitudinè et fructuʒ. ſim qð nomen eius
diuerſimode ſumi poteſt.
S Squi videre de ſcðo ſcz de crudelitate
circa quã ſci enð ꝙ hoc nomen ſumptum
eſſe videt a cruditate. ſicut aũt ea q̃ ſunt de⸗
cocta et digeſta ſolet habere dulcè et ſuauez
ſapoꝛe. ita cnda habẽet aſpeꝝ et acrez. dictũ
eſt aũt ſupa ꝙ clemęetia dicit quanda animi
lenitatẽ ſiue dulcedinẽ p quã quis ẽ diminu
tiuꝰ penaꝝ.et ſic crudelitas directe oppont᷑
clementie · Nomẽè aũt ſeuicie et feritatis a ſiłi
tudine feraꝝ ſumit. que etiam ſeue dicunt.
et deo gpeie loquèdo feritas uel ſeuicia di⸗

. 2 2 =— .
cit ſm quã q̃s ĩ cruciatu al ieꝰ delecta et ſic

ſub beſti al tate cõtinetꝰ.talis em̃ delectatio
nõ eſt humana ſz beſtialis. Crudelitas vero

culpã in eo qͥ punit attendit ſed in puniedo
modũ excedit: et ideo differt a ſeu icia ſic ma
licia huana a beſtialitate· vt dicit. vij.eth·.
vnde ſeuicia non oppon dfrecte clementie
ſed excellentioei virtuti quã ꝓBus vocat he⸗
roicã uel diuinã:et ſjm nos dici p̃t ꝙ dwrecte
opponi' dono pietatis·Seuerus aũt dicitur
quaſi ſeuus et verus vt dicit yſidoꝰ li:ethi.
qe ſine pietate iuſtichã tenet·
Squit' videre de tercio ſcʒ de ira:.et circa
hoc querunt᷑ plura ſczʒ vtꝝ ira ſit pecca
tũ · ira ut dictũ eſt ſupea eſt ꝓpeie quedaʒ
paſſio·paſſio aũt appetitus ſenſitiui intantuʒ
eſt bona imnquantũ rõe regulat᷑.ſñi aũt oꝛdinèe
ratienis excludit eſt mala.Oedo autè rõis in
ira poteſt attẽdi quantũ ad duo · pmo quãtuzʒ
ad appetibile in qð tendit q; eſt vidicta. vn
ſiqs appetit ꝙ m oedinẽ rõis vmdicta fiat·.
landabilis eſt appetitus ire:et dicit ira per
zelũ. Si aũt appetat ꝙ fiat vindicta qᷓlitercũ⸗
qʒ cõtra oedine rationis eſt ira p vic · Glio
modo attendit quantũ ad modũu iraſcendi ut
ſcʒ motus ire nõ immoderate ferueſcat inte⸗:
rius ł exteriꝰ qð ſi pᷣtermitta' nõ erit ira ſine
eccato.etiã ſiqs appetat iuſtam vindictam-
4 ti omis ira ſit moetalis · ꝙ nõ. vnde
ſuꝑ ill pſalTraſcimini et no.pec· dicit glo·.
vemalis eſt ira que nõ ꝓducit' ad effectum.
motꝰ em ire poteſt eſſe peccatũ dupliciter vt
dictã eſt. vno mõ ex pꝑte appetibilis · vt cum
quis appetit vmdictã et ſic ex genere ſuo eſt
moetalis qe ↄtrariat᷑ iuſticie et caritati · poſſ
tamen talis appetitus eſſe vemalis ꝓpter im⸗
płectione actꝰ. et hoc uel ex ꝑte appetentis
vt cũ actus ire pᷣuenit indiciũ rationis· vb ex
pꝓte appetubilis·vt cũ quis appetit ſe in aliqꝰ
modico vindicare qð etiã ſi inferat non erit
moetale:vt ſi quis parũ trahit alique pueru⸗
p capillos et hmoi:lio mõ quantũ ad moõ
iraſcedi et ſic ſm ſe nõ eſt ex genere ſuo moe⸗
talis · poſſet tamen eſſe moetalis puta ſi ex ve

hementia ire excidat a dilectione dei vl ꝓxi

mi. (Vtrum Math. v. dñs ponat ogrue tres
modos uel gradus ire. illi gradus ire nõ
ptinent ad diuerſas ſpeci es ire·ſed accipiunꝰ
izm ꝓceſſum actus humani in quo pemo ali
quid coede ↄcipit.et ſic dicit qui iraſcit fra⸗
tri ſuo·et loquic de illo qͥ vult grauiter ꝓxi⸗
mo nocere:talis em̃ ira eſt moætalis. Si vero
motꝰ lems eſſet cui ratio nõ ↄſentiret veniał
eſſet · Scõo per aliqua ſigna mamłeſtat' exte⸗
rius etiã anteꝙ; ꝓrumpat in effectũ. et ſic di
cit qui dixerit fratri ſuo racha:qð eſt interie⸗
ctio raſcentis·tercio peccatũ interius cõce⸗
ptum ꝓducens ad effectũ. Eſt autẽ effectus
ire nocumentũ alterius ſub ratione vindicte
minimũ aũt nocumentoꝛx eſt qð fit ſolo vbo
et ſzm hoc dicit qui dixerit fratri ſuo fatue· et
ſic ptz ſcᷣm addit ſupea pmũ · et terciũ ſuꝑ
vtrũ qʒ· vnde ſi peimũ eſt moetale peccatũ in
caſu in quo loqu dominꝰ vt dictũ eſt mul⸗
comagis alia⸗Reideo ſingulis eoꝝ ponunt
coereſpondẽtia aliqua ptinentia ad ↄdemna⸗
tionẽ · ſed in peimo ponit iudiciñ qð e mminꝰ?

ty
vi
ia.
ben
eu:
lio
lit
ne
m.
de

o.

ce⸗
vb⸗
elt

jin

qe ut dicit angꝰ.in indicio adhuc dat defẽ⸗
ſionis locus En ſcðo ponit ↄſſliũ in qno m⸗
dices inter ſe cõ rat qua pena ſit pumendꝰ.
En tercio pomit᷑ gehẽna i gnis q é odemnatõ

em̃ qͥs ↄunĩicit de delicto iudex eũ iudicat ee
punien.et h̊ eſt illi magna pena ſcʒ ꝙ ſoi
ad penã indicanð.ſj vlter e ſi bi Snioe Ena
qñ ſcit ſibi determinatã eſee penaz· Iʒ adhuc e
ei grauios pena qñ fert pene ſentẽtia: peimũ
vocat' iudiciũ · ſcdᷣm oſiliũ:terciũ gehena:. qe
tũc eſt pena guiſſima:et ſicut gradatim ſzm B
tria creſcit pena. ta ire m illas tres dẽias
maioe et mios debet pena:et B oia haben ex
glo. ſup Krriele ira ſit victũ capitale.
ꝓ ſic ut vult gregxxx: moꝰ?· Scienð cñ ꝙ;

„
Fn poſſumꝰ loq duptᷣ. vno mõ ꝑ aceñs ſcʒ
inquãtuzʒ impedit iundiciũ rõis ꝓ qð hõ retra-

hit a malis:et ſic pᷣt eſſe peĩcipiũ peccatoꝝ·

vñ ſup illud puer· xix:vir iracũdus ꝓuocat
rixas:dicit glo anua oim vicioꝝn e iracũdia

lio mõ directe et ꝑ ſe et ſic eſt cã aliquoꝛx
ſpeciali pctõꝝ qᷓ fut filie eius · Et he ſut ſex
ſm greg·xxx·moꝛ.·ſcʒ rixa:tumoꝛ metis · otu
melia:clamoæindignatio et blaſphemia. Su
mit᷑ ãt hic tumoe metis nõ ꝓ ſupbia ſʒ ꝓ qua
dã conatu ſeu andacia hoĩis intetantis vidi⸗
ctã · blaſphemia vo ĩ quã aliq́s ex aĩ omotõeę
ꝓrũpit ex ira ꝓcedit·. blaſphemia vo in quaʒ
q deliberate ꝓrupit ex ſupbia hoĩs ſe otra
deũ erigetis ꝓcedit Odin vo et ſi naſcat᷑ ex

ira hʒ tn aliquã potioꝛẽ cãaz ex qᷓ directe ꝓce⸗
dit uel oeit' ſcʒ triſticiã: ſiẽ ecõtrario amoe na

ſcit ex delectatõe Ex triſticia aut ilata qnq;
in irã qñq; ĩ odi aliq̃s mouet. vñ oueientiꝰ
fuit od i ponere oeiri ex accidia:licʒ aug-di
cat m regła ꝙ oꝛit ex irag Hen ſit al iq vi
ciũ oppoſitũ iracũdie ꝓuetens ex ofecta ire

P ira pᷣt dup intelligi · vno mẽ ſimylex mo

tus volũtatis quo aliqs ex iudicio rõis penã
iftigit: et ſic defectꝰ ire eſt pctimet ſic ſumit
criſoꝰ.mrã ſuꝑ .dices qᷓ cũ cã ñ mraſcit pec
catpacietia ãt irꝛæationabił vicia ſemiat ne⸗
gligetiã nutrit.et nõ malos tm̃ ſʒ etiã bonos

ad maluz innitat. Xlio mõ ſumit ira motu

appetitꝰ ſenſitiui q ẽ cũ paſſione et traſmuta⸗

tõe coepali.Et GB motꝰ nccio ↄſequit' in hoie

ad ſimplice motũ volũutatis:qꝛ appetitꝰ infe⸗
rioe naturaliter ſequit motũ appetitꝰ ſupio⸗

ris niſi al iq̃d repugnet· et iõ ñ pᷣt totabr defi

cere motꝰ ire ĩ appetitu fenſitio mſi ꝓ ſubtra
ctõez uel debilitate motꝰ volũtatis· et iõ ex
Oſequęæti etiã defectꝰ paſſionis ire eſt vicioſꝰ
ſicut et defectꝰ volũtarij motꝰ ad punienda
ſm indiciũ ratiomg · G
7 De modeſtia et eius ſpebꝰ in cõi.ti ·.L.

cõi:ſcdo de ſpebꝰ eins· Circa pꝛimũ
ſcienõ ꝙ diuerſimode aliqᷓ viden' loqᷓ
de modeſtia . vbicũqʒ; em̃ oſiderauer̃ſt aliqua

ſpsalez delectatõeʒ boni uel difficił ĩ mode⸗

rãdo ſabtraxerũt ill modeſtie reliquetes eã

circa mioea Oanifeſtũ e aut oĩbꝰ ꝙ refrena
tio delectatõz tactꝰ quãdã ſpeciale difficul⸗

Oſtea oſideranð e ð modelſtia. et pᷣmo

tatẽ Hʒ. vñ oẽs tpantiã diſtinxert a modelſtia
tulliꝰ vo qe ↄſiderauit qðdaʒ ſpeale ee bonũ
in moderatõe penan · ido etiã clementiã ſub
traxit modeſtie pones modeſtiaz cca oĩa alia

q̃ rel mquunt moderãda · hec aut vident' eſſe

qtuoe:quoꝝ vnũ e motꝰ aĩ ad excelletiã alti
quã quã moderat huĩlitas. ſcòm e deſideriũ

ptinentiũ ad ↄognitõem.et in B moderat ſtu⸗

dioſitas.tercium ꝓtinet ad coeæpales motꝰ et
actões· vt ſcʒ decenter et honeſte fiãt. qᷓrtũ e
qð ptinet ad apparatũ exterioꝛe. Dici at mo⸗
deſtia a modo:modꝰ em qꝗ cõiter ſeruat᷑ in oĩ
vᷣtute ſpecialiter vᷣtuti q̃ ponit modũ in mini
mis appꝛopeiat'· ſicut nomè cõe ãgeloꝝ ap⸗
pꝛopeiat infimo cedim angeloꝝ.
CDe hHumiltate et ſupbia ti.lj. D
Einde ↄlideranð é de ſpebꝰ modeſtie
q̃ᷓ ſut qᷓtuoe vt patz ex pdictis·et pᷣmo
de bumlitate. Circa quã peio dicenð
eſt de ip̃a.ſco de ſupbia ſibi oppoſita: Cir
ca peimũ ſcienò ꝙ huilitas ſm ꝙ eſt vtus di
cit in ſui rõe quandã laudabile deiectõem aò
ima.h aut fit qñq; tm̃ ſʒm ſigna exterioꝛa. et
B eſt falſa huĩilitasde q̃ dicit augꝰ in qdam
epła q ẽ magis ſupbia:qnʒ aũut fit ſm ĩcerio⸗
rẽ motũ aĩeet Gᷓ huilitas ꝓpeie ponit virtuſ
qe vtus peicipaliter oſiſtit in electõe metis.
vt patz.j.ethi Geſpicit aute huĩlitas p̃cipue
ſubiectõez hoĩs ad deũ ſzm quã etiã alijs hu
miliãdo ſe ſubicit· vn qlibet hõ ſzm illðò qð e
ſuñ in eo ſe ſubicere debz cuilibet ꝓxio quã⸗
tũ ad id qò e dei in ip̃o:hoĩs em eſt defectus
dei aut eſt qdq̃d boni ẽ in hoĩe:oſee.xij pdi
tio tua ifrabel ex te ex me tam auxil m tun· p̃t

tn aliq; reputare aliqd boni eſſe in ꝓxio q&

aũt anſ. vij. gradꝰ quoꝝ peimꝰ eſt ſe ↄtepti
biè eſſe ↄgnoſcere.ſcòs de B dolere tercius
B ↄfiteri.qᷓrtus B ꝓſuadere ſcʒ ut velit B cre⸗
di: quĩitus ut patienter ſuſtineat B dici: ſextuſ

ut patiat' ſe ↄteptibiliter tractari . ſeptiꝰ ut H
amet.glo· vo Ot. in. dicit ꝙ pfecta huilitas

hʒ tres gradꝰ.peimꝰ e ſubicere ſo maiei et ñ
pferee ſe eqli q eſt ſufficiẽs ·ſcõs e ſubdere ſe
eqli et nõ pferee ſe mioei G̊ eſt abũdãs· terciꝰ
ſubeſſe mioei qui eſt ꝓpfectꝰ. Sʒ iſti gradꝰ ñ

accipiunt ſzm naturã humilitatis ſed ꝑ pa

rationẽ ad hHoĩm gradus ·

—

circa hãc querunt plura ſczʒ vtrũ ſupbia
t peccatu. Pe ſic.ſicut em dicit vſido. li.

hoc aute eſt ↄtra rationeet ꝓ ↄſequẽs e pec
catũ.qe ſim dyo.c.nijde diuinfs noĩbꝰ.ma
lũ anime eſt pᷣter rationẽ cquſe· vnde patz ꝙ
ſupbia eſt peccatũ/ Ye ſuphia ſit ſpecia⸗
le peccatũ · ſupꝑbia pᷣt duplicit ſumi. vno
modo ſzm peiã ſpecie quã habet ex rõe ꝗꝓpei
obiecti.et ſic eſt ſpeciale peccatũ qe habz ſpe
ciale obiectuzʒ: eſt em inoedinatus appetitus
Apeie excellentie ut dictũ eſt· Elio modo ſ̊m
quãdam redũdantiã in alia peccata: et ſzm. B

hbabet quandam generalitatem ſcz imquantũ

—
.

ipᷣe ñ hʒ.vel aliqd mali in ſe eſſe qad 1 alio nõ
eſt exquo pᷣt ei ſe ſubicere ꝓ huilitate. Doni

quitvidere de ſedo ſez de ſupbia. et

ethi.ſupbus dicit qui ſuꝑ vult videri ꝙᷓ eſt.

ex ea oeiri pñt oĩa pctã:et hoc dup?. vno mõ
ſe inquãtũ·ſ. alia peccata oedinan' ad finẽ
Ppbie qᷓ eſt a excellentia ad quã oedinari
pᷣt ome qð qͥs appetit inosdĩate· SGlio mõ ĩdi
recte et q̃ſi ꝑ accides:ſ. remoueẽdo ꝓhibens
inquãtũ ſcʒ hõ ꝓ ſuꝑbiã ↄtenit lege diuinã ꝑ
quã ꝓhibe a peccado· hm illð hiere · ij · ofre
giſti ingũ men·Intelligendũ tñ ꝙ pctã nõ ſp
oenunt ex ſupbia qꝛ nõ ſy fit peccatũ ex ↄtem
ptu ſʒ qñq; ex ĩfirmitate et qñq; ex ignoꝛãtia
et iõ dicit augꝰ li:de natura et gra: ꝙ multa
pctã ſunt q nõ fiũt ex ſupbia ·¶ Vt ſupbia
ſit peccatũ moetale · H ꝓ ſupbiã hõ ſe extol⸗
lit ſup illð qð eſt ſibi p̃fixũ a deo et ita aliq̃li
ter nõ ſubdit' deo et regule eiꝰ.ho aũt ẽ auer
ti a deo · t ideo ſupbia ſzm genꝰ ſuũ eè petin

moetale·aliqui tñ motus ſupbie ſũt vemales

ꝗꝓpter eoꝝ impfectionedu ſcz ei rõ ñ ↄſentit

. ſupbia ſit viciuz capitale. ſupbia
d

płr p̃t ſumi ut dictũ eſt ſupᷣ ·:vno mõ ꝓut ẽ
ſpeciale peccatũ⸗ Slio mõ ut hʒ qnãdã gnali
tatẽ⸗ Vicia aũt capitalia ponunt eſſe quedazʒ
peccata ſpealia ex qᷓbꝰ oeiunt' multa pcto.
Sna.St ideo qdaz ↄnderãtes ſupbiã peĩio mõ
ponũt eã eẽ vicin capitłe vt yſidoꝛꝰ et caſſia
nus. gres vo ↄſiderãs eã ſcòo mõ poit ipᷣaʒ
reginã et matrẽ oĩʒ vicioꝝxxx· moz. IFd hꝰ
nota ꝙ greg/xxtij· moꝛz. poĩt qᷓtuoe ſpẽs ſup⸗
bie. peia ẽ cũ qs bonũ qð hʒ a ſe hre eſtimat.
ſcdᷣa cũ dat ſibi deſup ꝓ ſuis meritis dari pu
tat· tercia cũ ſe iactat hre qð ñ hʒ. qᷓ̃rta cũ de
ſpectis ceteris ſingulariter appetit videri hba
bere að non habet.
De ſtudioſitate et curioſitate· ci. lij.
Oſtea ↄſideranð eſt de ſtudioſitate. et
peio de ip̃aſcòo de curioſitate oppoſi
ta.Circa pᷣmũ ſcienð ꝙ; ſtudiũ ẽ vehe⸗
mes applicatio metis ad aliqd mes ãt nõ ap
plicat ad aliqd niſi ↄgnoſcedo illð. et iõ ſtu
diũ 3 peiꝰ reſpicit Ognitõz· et ꝑ poſteriꝰ qᷣcũ
q al ia ad qᷓͥ opãda directõe ognitõis indige
mꝰ:et iõ ſtuòioſitas qᷓ dẽ a ſtudio ꝓpe dẽ cca
gnitõz · ſ. acqrendãvñ ꝗpe ptinet ad eã mo
dari appęetitũ ꝓut tedit ad ogtione acqredã-
Equit vode de ſcðo.ſ.ð curioſitate.h ãt
é appetitꝰ imoderatꝰ ↄgnitõis acqrede
qᷓ qdeʒ dup pᷣt eſſe viciũ:vnoꝰ ꝓut diugit' ei
p accñs maliũvt qñ q̃s ſtudet addiſce ad ſu⸗
pꝓhbiendu uel aliter peccandð. Flie mõ ex ip̃a
voedinatõe appetitꝰ et ſtudij addiſcẽdj veri⸗

vtile retrahit aliqs a ſtudio qð ſibi necio i
cũb:. ſcdᷣo ĩquãtũ aliqs ſtudet addiſcs ab eo
a quo ñ liczʒ· vt a dyabolo tercio inquãtũ nõ
refert qͥs ad ebitũ fine· ſ. dei ↄgtionẽ. q̃rto
ĩquãtũ qͥs ſtuoet ↄgnoſce veritate ſup̃ ĩ genij
apeij facultatẽ.qsv G qũqʒ q̃s facile labr im
erꝛoꝛẽ⸗ et H dicta ſut auatk ad Ognitõz itelle
ctiuã.quãtũ vo ad ſenſitinã dup pᷣt ee vjciũ.
vno mo mquãtũ ↄgnitio ſenſitia nõ oedinat
in aliqd vtile ſi magis auertit Hhoĩezʒ ab aliqᷓ
vtili ↄſideratõe.Flio mõ iquãtũ ↄgnitio ſen
ſitiua oꝛdina ad aliqð noxiu. ut ĩſpectio mu
lieris oedinat' ad Ocupiſcenð. et dili ges inq́

tatẽ · Et H qᷓdeupꝰ vnoꝰ inquãtũ p ſtudiü mĩiꝰ

ſiuo eoꝝ q̃ ab alijs fiũt oedinat ad detrahe⸗
du. Siq̃s aunt ↄgnitione ſenſitiuã intedit oedi

nare ꝓpter neceſſitate narurg ſaſtentande uel
Apter ſtndiũ veritatis imm
ſitas eſt virtuoſa-

late ſua ſtudio⸗

Ve modeſtia in exteriozibus motibus

ELinde oſideranð ẽ ð modeſtia ꝓut oſi
ſtit in exteri zeibꝰ motibꝰ coepꝑis qᷓ ſe⸗

rie agun et G; pᷣmo de ludo.ſcòo de ſcureili⸗

tate ſiue de ſtultiloqo q̃ ſolet in talibꝰ admiſ
Circa pᷣmũ ꝗqrun pła vtia ĩ talibꝰ poſ
ſit eſſe virtꝰ et viciu · Hvtus moꝛeab oſiſtit in

hoc ꝓ ea q̃ ſut hoĩs ꝑ rõeʒ oedinant᷑. manitfe

ſtũ ẽ ãt ꝙ exterioꝛes motus hoĩs ſũt ꝑ rõeʒ o⸗
dinabilesqe ad imperiũ rõis exterioza mbea
mouent᷑.et ideo circa motꝰ eoꝝ pᷣt eſſe virtꝰ

moeab.ſ.ſi ſint ꝑ rõeʒ oꝛdĩati puta modeſtia.

et viciũ ſi ſint deoꝛdĩati ti in ludis poſ
ſit eſſe aliqᷓ vtns · ꝓ ſic hõ em̃ idiget qete
aliqñ ad ai fatigati recreatione. qes aũt aĩe
ẽ del ect atio.vñ die ph̊s.viij·ethi ·ꝓ delecta
tio ſi ſit foetis expellit triſticiã. et iõ otra aĩe
fatigationẽ opꝑtz adhibẽ remediũ aliquã de⸗
lectatõez ↄueniente itermiſſa intẽtõe inſiſten
di opibꝰ ſiue ſtudio rõis/cuiꝰ exẽplũ het᷑ in
io:euã geliſta i eiꝰ legeda: Dicta ãt b facta ĩ

tal ibꝰ vti ad qndã qete aĩ:et Iᷓ eſt qð de.inj.

echi. ꝙ in hꝰ vite ouerſatõe qᷓ̃dã reqes habæ
cũ ludo.Circa hoc tñ ſut p̃ᷣcipne tria caueda
quoꝝ peimñ et pncipale e ꝙ pᷣdicta delecta⸗
tio ĩ aliqbꝰ opatõibꝰ vbis turpibꝰ noxijs ñ
qᷓrat.ð tłi em ioco de tulliꝰ li.ð offi.ꝙ ẽ Ra
Sicioſus et obſcenꝰ.ſcõm ẽ ne totabr aĩe gii⸗
tas reſo lua?. vt dit ãbeo.li ð offi.terciũ eſt ꝙ
Ogrnãt pſone tpi et loco et m alias debitas
circuſtatias oꝛdinet vt tulliꝰ dit ibið. LHmoi
at ſm rõis regulã oedinen. Hĩtus ãt ſm rõzʒ
oꝛdinãs ſiue opans ẽ vtꝰ moeab·et iõ cca lu⸗
doſpᷣt aliq̃ᷓ vtꝰ eſſe quã ph̊s eutrapeliã vocat
a bona ↄuerſiõe:qe·ſ. bñ ↄuertit i ſolaciũ ali
qua dicta b facta·et iquãtũ hõ ꝑ iſtã vtutem
refrena ab imoderãtia ludoꝝ ſub modeſtia
Otinet Vtn in ſupfluitate ludi poſſit eſſe
cti. h& ꝙ ſic:ſupfluũ em̃ ĩ ludo de qð regu
ãa rõis excedit⸗ et H p̃t ee dup'. vnoꝰ ex ipa
ſpe actionũ q aſſumũt ĩ ludo · vt ſuͤt turpia v⸗
ba ł facta.vł eẽ ꝓxio noxia et ſic ẽ ibi pctm̃
moetale · lioꝰ ſzm defectã debitaꝝ circuͦſtã
claxx· et ſic p̃t ibi eſſe pctm̃ ·qñzʒ moetale ut cũ
q̃s delectatõem ludi p̃ponit dilectioni dei ·
qñz veĩale·vt cũ q̃ͥs nõ tm̃ afficit ad ludũ ꝙ
wꝛter h om itcere vellet aliqᷓd ↄtra p̃ceptũ dði
vk eccie · Ed h nota ꝙ riſus aliqs pueit ex
ſerenitate oſcie et p̃guſtatõe ſuauitatis diaĩe
et ille ꝓptinet ad fructũ ſpiritus qᷓ eſt gaudiũ.
Fliq̃s ex aſſecutõe celeſtis gloꝛie. ꝓu.vl. ri
debit in die nouiſſimo. Fliquis ex mãſuetudi
ne nature. et ſic atteſtat bonitate nature· Fli
quis ex ĩoꝛedinatõe inepte leticie· ð qꝰ ecele·
vij · mel ioe eſt ira riſu·et ſic ridere nõ eſt ſine
peccato. ZSier ludꝰ uel ſaltatio qnqʒ ꝓuenit
ex ſpũali iocũditate.et ſic eſt meritoꝛiꝰ ſicut
dauid luſit et ſaltauit coꝛam archa domini.

N

4

ſe⸗
lr.
ml
ol
in
lke

ta.

egu
ip
A
n

i

ene

=

quãdoqʒ aũt ꝓuenit ex fereatione qñz ꝓ cxer
citatiõe et ſic poteſt eſſe ſine peccato· qnq; ex
diſſolutione mettis laſciue: et ſic eſt peccatu·

B alex· an· in ?: Quid de ĩſpectoribꝰ ludo⸗⸗

vel ioculationũ:hc inſpectio quedã eſt in trã
ſitu nõ tendes vlteriꝰ ad delectatõʒ pcti mo⸗
talis vt fonicatõis et hec ẽ venialis. quedã
eſt ſtudioſa in q̃ ſcʒ ẽ fomyntũ pcti moetalis ·
et G qñʒ e moetalis· ſtẽ iulatõ qdaʒ ẽ hiſtii

onica quedã coꝛealis mulieꝝ laſcinaꝝ que

daz cauſa exercitij ł faſtidij tollèdi ſiue acci⸗
die vitãde fit Inſpectio ergo ſtudioſa iocula
tois peime et ſede vergere pᷣt in pctm̃ moeta⸗
le.tercie vo et quarte pᷣt eè veialis· B alex· an
in ? Quid de coꝛeatricibꝰ nũquidò peccant
mortalitee ducẽdo coreas · & roð. cred it ꝙ
ſic.ſi faciãt hoc vt ſe ł alios ĩcitẽet ad libidĩe⸗
łᷣ ſ faciãt hq̊; de ↄſuetudine licet ñ coreupta in
tentiõe qe talia de ſe habet ad libidĩez mcita
re.Si aũt aliq̃ raro ſine intẽtiõe coreupta coee
is ſe immiſceat:dubitat an moetaliter peccet
cũ exponat ſe Ficulo alios ad libidinem ꝓuo
candi.et exempla p beat alijs ſimilia faciedi

Quid de hiſtrionibꝰ . vt ſup dictů eẽ lu⸗

dus eſt neceſſariꝰ ad ↄſeruatõz vite hũane ad
oĩa aũt qᷓ ſũt vtilia hũane uerſatõi pñt aliqꝗᷓ
of ficia licita deputari · et iõ officiũ Hiſtrionũ
qðð oꝛdina' ad ſolatiũ hoĩm nõ ẽ ſm ſe licitũᷣ
dũmãõ ludo vtanc moderate ſcz nõ vtendo ali
ꝗbus verbis vel factis illicitis et nõ exhiben
do ludũ negotijs et tpibus indeb itis vñ illi
qui moderate eis ſubueniũt nõ peccãt ſy iuſte
faciũt dũ eis mercede ſui miſte rij tribuũt . S:
qui aũᷣt in tal es ſuꝑflue ſua ↄſumũt vel ſuſti⸗
neant illos hiſtriones qꝗᷓ ludis ilticitis vtunt'
peccant qᷓi eos in pctõ fouendo·. vñ aus. ſup
lo.dt ꝙ donare res ſuas hiſtrionibꝰ viciũ eſt
ꝛimmane.niſi foete aliqͥs Hiſtrio eſſet ĩ extrema
neceſſitate in qua ei ſubueniedũ eſz hec tho.

aũt coꝛpus xpᷣi ſit dandũ hiſtrionibus
1

qre infra li.uij:ti.xvij· ar · iiij/ «1 Vty in de
