Hho triplici rõe peimo vt augꝰ.dicit ob hono⸗
re ſacramti vt:ſ.paiꝰ ĩ os intret nõdũ infectũ
aliquo cibo ł potu·de dſe· di. ij. liqdo. ſcòo
ꝓpᷣter ſignificacõs vt.Fd ĩtelligi ꝙ xp̃ʒ qͥ ẽ
res hꝰ ſacmeti:et caritas eiꝰ peimo fudari dz
in coꝛdibꝰ nris im iꝰ &οα&t. vj peimu qrite re⸗
gnũ dei · et gter pieulũ vomitꝰ vł ebeietatis
qᷓ qñq; dtingũt qn hoĩes inoedĩiate potibꝰ ł
cibis vtũtur:ſicut apoſtolꝰ dit.i.coꝛ·xj. aliꝰ
quidẽ eſurit aliꝰ aut ebeiꝰ eſt. Exciprutur tñ ĩ
firmi qui ſtatim ſunt punicand etiã poſt ci⸗
bum ſi de eoꝝ piculo tmet' ne ſine vmumo⸗
ne decedant quia neceſſitas legez non habet

de oſe. di . ij . p biter. pſ biter infirmũ ſtati cõi
cet ne ſine cõione decedat.Caꝑituluù aũt illõ
qð het' de oſedi i.ſacra:ſacra inqᷣt altaris ñ
mſi a iemnis celebeetur pᷣter diẽ ꝗq cena dñi
celebeat uit' de oſuetudĩe aliqñ apð ali
quos ob huata aò repᷣſentacõʒ cene dñi die il
la.ſ.iouis facte:vt a nõ iemunis coepꝰ xpᷣi ſu⸗
mere ſʒ H̊ mõ ẽ abrogatũ vt em̃ dicit augꝰ.c.
pᷣdicto ꝑ vmuerſuʒ oebe mos ille huat᷑ vt · ſ.
coeꝑꝰ xpᷣi a ieiuno ſumat'. ʒ obicit ꝙ dñs ðᷣ
dit hoc ſacractu apłis pꝰ cenã.jo· xiij · H ꝙ
illa hoea ouenies fuit peime inſlttucõi vt di⸗
ctũ fuit ſupea.ſʒ ñ oueĩt nr̃o vſui qe inſtitucõ
reſpicit effectũ ſacri.ſz vſus vlterius ydonei
tatẽ ſuſcipietis vt qe hõ plenꝰ nõ eſt aptꝰ ad
pagendu ſpualia 10 hoc ſeruare ñ dʒ eccleſia
Nec e ſimile de apłis qe ip̃i ſobeie omederãt
exeẽplo xpᷣi et ↄomederãt cibũ paſcalẽ qᷓ quodã
mõ ſpuᷣalis erat qᷓntũ ad rõz ensdi: q Len
ſumpeõ aqᷓ vl alteriꝰ potꝰ vł cibi ĩ mima q̃n⸗
titate· vb ec rel iqarũ cibi ĩ oꝛe remaneciũ ĩ pe
diat H duplex e reiumũ ſ nature qð dietpei
uacõʒ cumſenqʒ; pᷣaſſumpti ꝓ moð cibi vel po
tus et tale iſeiumu requmi ad G ſacramtũ ꝗꝓp⸗
ter pdctã et iõ poſt ſumpcõʒz aqᷓ vł alteriꝰ ci⸗
bi vł potꝰ b medicie ecẽ i mima qntitate ñn liczʒ
ſumere h; ſacr̃m et ꝗᷓ Otra fecerit excõicacõni
ſubiacebt ał bñficõ erit peuãdꝰ.ar.ex de ac
cu/ſi oſtitit·et/vijqi. nmihil.vbi dicit' mchil
refert vtu aliqd hmoi nutriat pꝑ ſe ł cũ l
dũmõ ſumał ꝑ mod cibi b potꝰ.reliqe tñ cibi
remantes ĩ oee ſi caſualter degluciant' non
impediũt qe nõ traiciũtᷣ p modu cibi vł potꝰ
ſed ꝑ moð ſaliue. c eode mõ eſt de reliq̃is aq̃
et vmi qbꝰ os ablui dũmõ non traiciant in
magna qntitate ſz pmixta ſaline qd vitari nõ
pt hec tho. SIzm etiã ric B.ſi pᷣſ biter añ miſſazʒ
os ſuũ ꝗꝓpter reuerẽciã ſacri aq̃ lauet et a caũ
aliqᷓ Sutta aq illiꝰ ſtomachũ intret nõ ꝗpter
Hoc tenet miſſam dimittere celebeare.maxie
ĩ die ſoleni.qe H̊ͥ nõ videt impedire dignã p̃⸗
paracõzʒ pᷣſhiteri nec reuerenciã ſacralnetiEc
de ſimilabꝰ idẽ iudiein hẽeat'. Et eiuſde ſente⸗
cie eſt hoſti.Secꝰ eſt ſi ex ꝓpoĩto illã guttam
deglutiret ſim vtrũq eſt ar.xv.q.vj.c.i.Fli⸗
ud eſt ꝛeiuniũ eccleſie qð. ſſtatui ad carms
maceracõnẽ. et iſtud nõ impedi ꝓpter p̃dctã
qe p̃dicta ñ multũ nuttiũt ſ̊ magis ad alterã
du ſumũt. ¶¶ Vta ci bꝰ vł potꝰ paſſũptꝰ ĩ no
cte ꝓfuda impediat licz peĩcipiũ diei ſim
diuerſos diuerſimode ſumat.eccleſia tñ ſʒm
curiã romanã die mcipt a media nocte et fint

in medio noctis ſequetis er de offi. iudi. de⸗

le.ↄſuluit:et ideo ſi poſt mediã nocte aliq̃ᷓs
aliquidò ſumpſerit ꝓ modũ cibi vł potꝰ nõ pᷣt
eadem̃ die ſacramẽtum ſumare p̃t vo añ me
diã nocte · Hec refert vti pꝰ cibu ł potũ doꝛ
mjerit aut ec ſi ci bꝰ digeſtꝰ ſit qꝰ ad pᷣceptũ
refert aũt quo ad turbacẽnẽ metis quã hõies
pPaciũtur ꝗꝓpter inſoneitatẽ vł indigeſtionẽ in
quibꝰ ſumes pturbat iõ adò ſumpcõz huiꝰ ſa⸗
erameti ineptꝰ reddit qͥ tho oſt. aũt dicit ꝙ
p̃ſbiter cibo vł potu ſumpto p nimaa ſiti cele
beare poterit ſi tãto tpe dosmierit vł eciam ſi

2*

ne doemicõne qeuerit ꝙ cibꝰ digeſiꝰ eſſe xot
ſit ſed ego nõ credo ſibi qe qᷓntuncũq; doemi
eret de mane vſq; ad nonã nõ poſſ( dici ꝙ ie⸗
runꝰ eſſ· loquedo de ieiunio qð reqrit' ad hꝰ
ſacramentũ. Vtꝝ G ſacramto ſumpto liceat
ſtatim cibũ ſumere vł potũ maxia deuocõ
requirit' in ſumpcõe huiꝰ ſacram eti qe tũc p
cipit' eiꝰ ef fectꝰ hec aũt deuocõ magis impe
dit᷑ p pᷣced ecia ꝙq ꝑ ſequecia et iõ magis eſt ĩ
ſtitutũ q hoĩ es ieiunet añ ſumpcõz huiꝰ ſaẽc⸗
menti ꝙ; poſt dʒ tñ oſe aliq̃ moea inter ſumpti
onem hꝰ ſacramti et alios cibos· ſ. vſq; ad cõ

ſumpciõʒ illarũ ſpecien ſiue alteracõz ꝗpter

rene reciã etiã.qꝛ tin illa alteracõ cito fit non
opoetet ꝙ moæea ſit multũ magna. Vñ et vni⸗
uerſa oeõ acteis Sciaꝝ poſt cõionẽ dicer et
cõicantes ettã dicãt ſuas oꝛões peiuatas.Se
cundũ tñ antiquos canones ſtatutũ fuit a pa
Pa clem̃te tereõ vt habet de oſe. di. ij. tribꝰ
vᷣ. ſi igt. qſi mane dñica poꝛcõ editur ergo
rei unet vſqʒ ad ſextã qui eã ſumpſerũt.etſi ho
ra tercia vł qrta acceperũt ieiunet vſq; ad ve
ſerã antiquitꝰ em rariꝰ miſſaꝝ ſolẽmia cele
beabant' et cũ maioei pparacõne. Nũc aũt qe
frequeciꝰ opoetet ſacra miſteria celebeare ñ
Poſſet defacili ob ſzuanet iõ eſt ꝓꝑ ↄſuetudieʒ
Strarã abrogatũ h̊ tho.
WBVe efficacia euchariſtie ti. xix.

Ernde oſiderãdum eſt de efficacia ſaẽ

menti euchariſtie et permo qs ſit effe
ctꝰ huiꝰ ſacramti .ſcõðo in quibꝰ heat
effeſtũ. e/Circa peimũ ſci edum p h ſacram
tũ peimo gra ↄfert᷑. omen em effectũ quẽ fa
cit cibꝰ et potꝰ qᷓntũ ad vitã coepale.facit e⸗

ciam B; ſacram̃tũ qntã ad vitã ſpualem.jo. vj.

caro mea vere eſt cibꝰ et ſan.m. vere eſt potꝰ
vñ reſicit ſpualiter qð ſine gracia eſſe non p̃t
vñ hB; ſacramtuũ gram ofert: ofert aũt grã ſpiri
tualiter cũ pᷣtute caritatis. Vñ dam̃:Opat ipʒ
carboni carbo em nõ eſt ſimpliciter lignũ ſed
igni vnitũ ita et panis iſte nõ eſt ſimpliciter
pams ſed panis ↄiunctꝰ diuinitati · Bicut an
tem dicit greg in omełb. pent. Fmoe dei nõ é
ocioſus opat em magna ſi eſt· et ideo ꝓ h̊ ſaẽ
mẽtum qntũ eſt de ſui vtute non tm̃ habitꝰ g
cie et vᷣtutis ↄſert' ſed etiã excitat' in actu ſe⸗
cundũ illud.ij. coe.ix. caritas xp̃i veget nos
EInde eſt ꝙ ex vtute huiꝰ ſacram̃ti aĩa ſpũali⸗
ter pficit ꝓꝑ Gᷓ̊ ꝙ delecta' et quodã mẽ ineber
at a dulcedĩe bonitatis diuine ſzm illð cañ.
veOmedite amici m. et mebꝛei. cariſſimi. Scõðo
vtutes augent. ſicut p cibũ coæpalez coepus
augmètat inc dyoꝰ dicit q; euchariſlia p⸗
fectinã hʒ vtutẽ qð nõ eſſet mſi p augmẽtum
vcutũ: Tercõ pctã venialia remittũt' pꝓ qᷓ fer
uoe caritatis mmuit' ſicut p coæpale cibũ re

ſtaurat' qð quotid ie depdit. vñ ambeo.li.de

ſacranais dicit ꝙ ille pams quotidie ſumit' ĩ
remediũ quotidiane fragilitatis · Gemittunt?
nũt ꝑ q; ſacramtum nõ oĩa vei alia ſed plura ł
Paucioea ſʒm ꝙ hõ magis vł minꝰ ſe diſpomt
et caritas vigoeatur Otra illa. remittitur aũt
illò veniale 'ł illa ad cmus vel quoꝛũ remi
ſionem homo magis ſe diſpon it H boñ:et pe.

.

*

W
H

ò ẽ

ð

Quarto eciã qñqʒ remitti peccatũ moztale vt
qn ſuĩtur ab eo q eſt in peccato moetali cꝰ cõ
ſcieciã ñ hʒ et affctm.foete eiĩ pmo ñ fuit otri
t ſʒ ðᷣnote et ruereter accedñs ↄſeq̃t ꝑ B; ſaẽ
mẽtũ graʒ caritatis q̃ otricõzʒ pficit et remiſſi⸗
onẽ pcti · Quĩto hoĩ tã ſumeti ꝙᷓ etiã offerẽeti
ꝙᷓ ecẽ illis ꝓ qᷣbꝰ G̊ ſacramtuz offert ſim mod
et quantitatẽ ſue denocõnis et feruoeis pena
peccati remittit'. Sexto bõ a peccatis p̃ſerua
tum qe p ip̃m ſpũaliter ręboea ſm illud põ.
panis coꝛ ho.Ofirmat · tu qe ꝑ ipᷣm inqntum e
ſignũ quoddã paſſionis xpᷣi ꝓꝑ quã deuicti ſũt
demones impugnacõ demonũ repellitur. Vñ
criſoꝰ.dicit ſuꝑp o:vt leones flãmam ſpirãtes
ſic ab illa menſa diſcedimꝰ tereibiles effecti
in animo. De huiꝰ ſacram̃ti eſ ficacia loques
inno.et q̃ſi omes eiꝰ effectꝰ ſupeadictos bee
uiter op̃ᷣhẽdẽs dicit· euchariſtia liberat a ma
lo ↄſeruat in bono delz venialia et cauet moꝛ
talia hHuiꝰ eciam vᷣtute ſacramenti om̃es vtu⸗
tes augentur oĩm graciaꝝ fructꝰ exuberant
Impeditur aũt efficacia huiꝰ ſacramęeti aliqꝰ
mõ ꝓ venialia· Deccata em venialia duplici⸗

ter accipi poſſunt· vno mõ ꝓut ſunt pᷣteritaa

lioꝰ ꝓut ſunt actu peimo qdẽ mõ peccata vei
alia nullo mõ impediũt effectũ huiꝰ ſacram⸗
ti p̃t em̃ ↄtingere ꝙ aliquis poſt multa pecca
ta Omiſa vemalia deuote accedat ad h ſacra
mẽtum et plenarie dſequatur huiꝰ ſacramęeti
effectũ · Zecũdo aũt mõ peccata venialia nõ
ex toto impediũt huiꝰ ſacram̃ti eff ectum ſedò
in parte · dictũ eſt em̃ ꝙ effectꝰ huiꝰ ſacramẽ
ti nõ ſolũ eſt adepcõ habitualis gracie et ca⸗
ritatis ſed etiã eſt quedã refectio actualis ſpi
ritnalis dulcedinis que quidem impedit' ſi a
liquis accedat ad hoc ſacramẽtum mente di⸗
ſtracta ꝑ peccata venialia.nõ aũt tollitur au
gmentũ ſpiritualis gracie et caritatis.cũ omĩ
buꝶ pᷣdictis ouenit tho.in ſum-
gquitur videre ð ſco.ſ.in quibꝰ habeat

efficaciam ſacramẽtuz euchariſtie. St cir
æãa hoc querunt' plura· ſ. Vc habeat efficati

am m quolibet viro iuſto e ſacramẽtum nõ
habet efficaciã in aliquo niſi digne accedat
di Ine aurez al cedi qui ſe pᷣparat ſicut debet
antũ vero ſaèrametum acciꝑe ſicut alium ci
bum nõ eſt ↄgruũ nec fructuoſum erit qe in B
ſacramento elt pñs diuma maieſtas et ſumma
expeimitur caritas iõ debet recipi cũ honoee

*

et deuocõne ·. et qꝛ ſic nõ recipit tantꝰ hoſpes

in Imũdo hoſpicõ.neceſſe eſt vt hõ deo he
ſpiciũ p̃paret ꝓ.ſui diiudicacõnem et qe nul⸗
lus hoſpi ciũ hoſpiti ꝓarat niſi eũ cognoſcat
neceſſe ẽ ꝙ iſtũ cibũ ab alijs diſcernat.d Bᷓ
ergo ꝙ hoe ſacram̃tum in aliquo habeat effi
caciã opoetet peimo iſtũ cibũ ab alijs diſcer⸗
nere ꝓ fidem· ſcᷣo hoſpiciũ parare ꝑ ſiʒi ꝓba
cõnem:tercõ in hoſpicõ pato reciꝑe cũ hono
re et deunocõne peimũ et ſcᷣm hemꝰ.i.coꝛ.xj
peimum ibi non diiudicãs coepꝰ xp̃i? ſcᷣm i⸗
bi ꝓbet aũt ſe ipᷣm hõ.terciũ in zacheo.t qe
multi recipiũt hB; ſacramtum qui ſe nõ pᷣ̃parãt
debite i õ multi imbecilles et infirmi et doe:
multi · Cu erge queritur vta vir iuſtus recipi

at ſacram̃ti efficaciã. Dicendũ ꝙſi pᷣparat ſe
recipit· Flioqn ſi ex quadã coerupcõne vł &
ſtractione nõ p̃paret ſe debite aut nullazʒ aut
modicã reportat effi caciã-Licet nõ incureat
moetalem offenſione ̊ boñ.¶ VYcia H̊ ſacram
tum in aliquo peccatoee efficaciã habeat . ſ.
qui eſt in moetali peccato & nõ eſt limitan⸗
da dei largitas q̃n in hoc ſacramẽto poſſit fa⸗
cere et aliqñ faciat omĩs culpe remiſſione· ſed
ſecundũ foꝛũ ↄmune et generalem racõneʒ in
ſtitucõnis huiꝰ ſacram̃ti dicenduz eſt ꝙ illud
ſacramtum datũ eſt in cibum illis qui ſunt de
coepe criſti miſtico et om̃s tales hnt caritate
ideo effectũ habet m ſolis iuſtis.effectꝰ aũt
m uſtis eſt liberacõ a culpa veiali et pᷣſerua⸗
cõ a moetali vt ſupea patuit· hec hon epen
hoc ſacramtum ꝓſit tm ſumẽetibꝰ qꝙ nõ ſed
etiã alijs. Ham ſicut dictum eſt h̊ ſacramcum
nõ tm eſt ſacramẽtuʒ ſed etiã ſacrificiũ· inquã
tum em̃ in hoc ſacram̃to repᷣſentat paſſio xp̃i
ꝓ quam xp̃s obtulit ſe hoſtiã deo.vdt dicit᷑ ad
eph̊.v.habz rõnem ſacrificij · qʒ inquãtuʒ in B
ſacramto tradit inniſibilis gracia ſub viſibi
li ſpecie hʒ rõnem ſacram̃ti:ſic igit. G ſacra⸗
mentũ ꝓdeſt ſumetibꝰ et ꝓmodũu ſacram̃ti et
ꝓ moduz ſacrificij qe ꝓ oibus ſumetibꝰ offer
tur dici em̃ in canone miſſe quotquot ex hac
ec.vſq; Scia repleamur· ſ̊ alijs q̃ nõ ſumũt ꝓ
deſt ꝓ modũ ſacrificij inquãtum ꝓ eoꝝ ſalu⸗
te offertur. Ende et in canone miſſe dicit' me
mento· æc. vſqʒ in columitatis ſue· et vtrumq;
modũ ↄficiendi dñs exprimit Mt. xxvj qui
vobis · ſ.· ſumentibꝰ et ꝓ multis.ſ.alijs effun
dec' in remiſ.pecca:hec tho.q Vtꝝ bhoc ſac⸗
mentum haheat ſuũ effectũ m omibꝰ ꝓ qbus
offertur & ꝙ nõ. nã ſicut paſſio criſti ꝓdeſt
quidem oĩbus qᷓntũ ad ſufficiẽciam et ad re⸗

miſſionẽ culpe et adepcõz Scie et gloꝛie. ſed

effectũ nõ hʒʒ niſi in illis qui paſſioni xpᷣi diũ
gunt᷑ ꝓ fidem et caritate· ita etiã B̊; ſacramtuzʒ
qð eſt memoeiale dñice paſſionis nõ hʒ ſuũ ef
fectũ mſi in illis qui diugũtur huic ſacramẽ
to ꝓ fidẽ et caritatẽ. Vñ augꝰ.dicit adð renatũ
qus offęyrat eoꝛꝑ? criſti niſi ꝙ bis qᷓ ſune mẽ
bea xp̃i. Vñ et ĩ caʒꝑone milſſe nõ oaat' ꝓ his qᷓ
ſunt eẽ eccleſiã.Ilis tñ ꝓdeſt plꝰ vel minus
ſzm mod ũ deuocõis eoꝝ hec tho. cVtꝛ ſu
mere plures hoſtias ↄſecratas ſimul in eadez
miſſa magis ꝓſit ſumenti vel etiã ilis ꝓ qui⸗
bus ſunt oblate ꝙᷓ ſumere vnam tantu Hè ꝙ
nõ nã ſumpcõ ptinet ad rõnem ſacramti ſ̊ ob
taeõ ptinet ad racẽnem ſacrificij et ideo ex H̊
ꝙ aliquis ſumit coepus xp̃i ſemel vł pluries
nõ accreſcit alijg aliq inuamẽ. ſimiliter etiã
nec ex hoc ꝙ ſaçerdos oſecrat plures hellias
in vna miſſa multiplicat effectꝰ huiꝰ ſacram̃
ti qe nõ eſt niſi vn ſacram̃tũ nichil em̃ plꝰ e
ptutis ĩ multis hoſtijs oſecratis ꝙᷓ in vna.cũ
ſub omĩbꝰ et ſub vna nõ ſit niſi totꝰ xp̃s . Vñ
nec ſi aliquis plures hoſtias ↄſecratas ĩ vna
miſſa ſimul ſumat pcipit maioæꝛẽ effectũ ſacra
menti. In pluribꝰ vero miſſis multiplicat ſac
ficij oblacõ et iõ muluplicatur effectꝰ ſacrifi
aij. bec tho:

—

*°

incipiunt tituli quinti libei

De virtute penitecie · j·
De ſacrameto penitencie · ij ·
Ve quius ꝓenitencia debet agi · iij·
De eff ectu penitencieiiij.
De impedimentis vere penitencie. v.
e duracõne et iteracõne pemtencie. vj.
De penitencia ſera vel finali.vij.
PVe partibus penitencie in ↄmuniviij.
Wedrahepogainr
De ofeſſione quid eſt et de inſtitucione eius
et neceſſtate.x.
De tempoee confeſſionis. xj. “
De obiecto ↄfeſſoms. i. de his que debet qᷓs
confiteri· xi.
Cui eſt confitendum xiij.
Cui peel bitero eſt ↄfitendum· xiiij.
NDe ꝗbuſoam ſpealibꝰ pſonis quibꝰ debeant
conftteri xvpyp.
Cualis debet eſſe ofeſſoe et qnaliter ſe debet
Habere ad confitentem. xvj. .

De intereogacõibꝰ faciedis a ofelſoꝛe ·xvi·
AQualis debet eſſe ofeſſio·xvnij.
NDe oↄfeſſionis eff ectu. xix·
ſe ↄfeſſionis ſigilloxx.
Cuid eſt ſatiſfactioxxj.
De poſſibilitate ſatil factionis. xxij·.
Cui debet fieri ſatiſ factio.xxnij.
Der qualia opa ſatiſ factõ fieri debeat. xxinij·
De partibus latiſ factionis · xxv.
De eleymoſmaxxvj.
He ienmoxxvnj; S
De reſtitucõne in ↄmuni.xxix. SS
De reſtitucõne acquiſitoenm in ludo alearuzʒ
et taxi oeum.xxr.
De menſura ſatiſfactionis.xxxj
De canonibꝰ penitencialibus.x xij.

——

Pe sbe⸗ ſine differecijs pñie in cõi. xxxiij.
e penitencia publica· xxxiiij·.
De penitencia ſolenni. xxxv ·
De clauibus. vtrum ſint bate eccleſie et quot
ſuntc. xxxvj. èè
De effectu et vircute clauium. xxxvij.
De miniſtris clauium xxxiij. ..
de his ĩ quos clauiũ vſus exerceri p̃t· xxxix.
e indulgencijs · xl. S=è
De vnctione extrema.xlj.

*
* * .
.
K
3
ſO
–◻ 4
* . .
●○
0°

—-ñõ

=

Ce se Zeiclieu 05 Uih 76 ic. 22

1 21 5cliet ſol. 4,3 ¼ C ſe Gr.

7 2cvclen of 73 v g (e,. 807

3 2igcheα 16 11607

E A (((K(HK

.
—
44

—

—

r -

.
* 4
. . 4
.
7 . *
5 7
.⸗ . . “Rl
— —
8
H . 4 .
3 4
. .
.
1 4
. . .
ℳ .
8 .
2.
.
4
.
.
4 —
.
„ * 4
.
X. . . 8
. —–
—
. . .
4
4
.
. 2
HLSL”ZL
1
.
„ 3
. „
36
„ 2
—
7
— 7 .
rN
7
.
.
72
* — . .
. .
3 .
* — .
. . . . S. . . .
—. — . . — 8

—

en

rer es der Sg

In nomme dñi amen Ancipit ſumma de ca⸗
ſibus ad honoeẽ dei ↄpilata.p fr̃ezʒ aſtexanũ
de oedme frati minoꝝ vbi pmittunt᷑ litere
eiuſoẽ fr̃is ad dñmaohãnez gaijetanũ· ſancti
theodoei dijaconẽ cardmale et poſtea imme
diate lr̃e eiuſõ dñi: quas qñ recepit ſũmaʒ mi
ſit ad ſupeadictũ aſtexanũ?Aſte ſunt ergo
litere p̃dicti fratris·
Enerando in xpᷣo patri
et dño·domio iohbãni
gaijetão ð vebe diuĩa
Puidentia dignifſimo
ſacroſancte romãe ec⸗
clene ſancti theodoei
dijacono cardiali-fra
ter aſtexanꝰ? de aſt de
oedine frm minon eiꝰ
HByvumilis ſernꝰ reuereé⸗
tiã ſuiqʒ recõmendationẽ in dño debitã et de
uotã-Lũ iam elapſo multo tepoee benigtati
vr̃e placuerit me ad perficiedu collectõz quã
inchoauerã de caſibꝰ.veſtris literis expoeta
ri. Scce venerãde pr̃ et dñe vr̃am dignatã ex⸗

hoetatõz reuerenter ſuſcipiens et autoeitatis

vr̃e ſublimis fauoeem adeſſe mihi ꝓſpiciens⸗
collectõz eandez cũ auxilio dei ꝓut ei miſtra
re mihbi placuit et tenuitas mea ſciuit et po⸗
tuit Oſummaui Digne igit' vobis eam attri
buo et aſeribo ſimulqʒ; ipaz ꝓmdentie vr̃e cõ
mitto examiandã cozrigenda et ſupplẽdaz et
ſi vra diſcretio indicauerit in noticiazʒ alioꝛz
publicã deducẽdam Pmptus ſemp et paratꝰ
ero in oĩbus ad vr̃a beneplacita et manòata:
Valeat ſemꝑ pᷣelarttas magficẽtie vre ad dei
Ponoæè et eccleſie ſue ſancte edificatõzʒ. data
Tañ. Inno dñi leſimo:ccc · xvij“Cncipi
unt litere p̃dicti dm̃ cardĩialis ad ip̃m frẽm.

ſimo fri aſtexano de ciuitate aſtenſi oe
dinis fratz minoꝝ Hohannes miſera⸗
tione diuma ſancti cheodoei dijaconus cardi
nalis ſalutem et ſincere dilectõis affectu Ti
beũ vr̃m opꝰquippe laudabile que nobis vr̃a
ſinceritas ſtinauit leto vultu gratoq; co⸗de
recepimus cuiꝰ Opolitio a deo ſuũ ↄmendat
actozez ꝙ aliene laudis mendatõe nõ eget;
Oſteditur nãq; ſcie in eiꝰ lectõe ꝓfunditas ·
ingenij in ſui examĩatõe ſubtilitas· ac vpoꝝ
in ſni oſideratõe maturitas demõſtrat᷑ St qui
dem nõ ſme multà ip̃ius laude opuſ extollic
cõditoeis qui velut bonꝰ hõ de bono chezau

P Enerabili et religioſo viro amico cari

rno pPfert bona ad laundez dei ac vtilitatis

publice icremẽtum Dignis ergo ĩ dno laudi
bus vre laudamꝰ bonitatis multiplicis clari

tatẽ. q̃ ſic lucere nititur omibus ꝙ ſingulis ſe

exhibet ꝓfuturã · Quna Pter dil ectiom veſtre

gratian plenas referimus actiones tato co⸗

Sdis affectu quod peo vobis gratum põſſumꝰ

offerentes, valete in dño
Incipit peohemiũ p̃ᷣſentis ſume de caſ bus ⸗
. ono laboꝝ gloeioſus ẽe fructꝰ· Sap·

melioe qui ani

ij. Nullus aute laboe eſt illo laboee
ima ſaluti peoficit: Vn

et tali laboze filius dei in perſona ꝗpeia lia⸗

X.

boeauit ſecundum illud iſaie. j·. c· labozaui ſu
ſtines. quidqd em̃ in aſſumpta huĩlicate geſſit
dixit et ſuſtinuit ꝙ ſalute huani generis fecit
ſcõm illò luc.xix · Yenit filiꝰ hHomis qrere et
ſaluũ facere qð perierat Huius ergo laboeis
potiſſime głoſus e fructus q peecipue dinie
Fruitõis eé meritoeiꝰ Conſiſtit aut buiõi Labee
in facto ſancte vite et verbo ſane doctrine ſe
cundũ illud Qa. v. Qui aut fecerit et docue
rit hic magnꝰ vocabit in regno celoꝝn Æ0
aũt frater aſtexanꝰ de oedine mmo mimus

fateoe ad tale laboze me tam rõne vite ꝙ röoe

ſcientie minꝰ idoneũ eſſe . tñ cupies dſulere
penurie mee vt ſic ſaltẽ in modico pdicti fru

ctus głoſi poſſez particeps fieri· exeplo ruth

paupcule moabitis ingrediens alion agros
doctonx: ſ. magnoꝝ ſcripta ſtudedo diligeter
opoetuno tpe ꝓ plures ãnos ex pis quaſi ſpi

cas aliqua magis vtilia de om̃i materia que⸗

ſtionũ ſacre ſcripture peout deꝰ mihi dedit et
exiguitas mea valuit collecta in vmꝰ ſumme
p octo libeos diſticte beeuiãdo ſerie oedĩaui
Hoſtmodũ vo exhoetatõe venerabilis peis et
dñi ſupea memoæati et etiã pluriũ bonoꝝ fra
trũ admodũ mcitatꝰ ex ſupeadicta collectõe
illa tm̃ qᷓ ptinebant ad ↄſiliũ in foeo ↄſcie tri
buendu extraxi et ſiqua alia puta de vᷣtutibꝰ
vel alijs iĩſerui illa gra ↄtinuãde materie vel
maioeis euidentie beeuiter annotani atq; in
hunc modũ ſummã de canbus deo auxiliante
Opilaui. Dius igit lectoe ſiqua vtilia · ſiqua
landabilia.ſiqua ſibi grata in ipſa repertat.
deo largitoei bono oime
teceſſo⸗iꝰ nris doctoeibus ex quibus accepi
et p̃cipue dño p̃nomĩato coerectoei eius attri
buat. et gratias vberioees fideliter agat ·
me vero et ſi nibil aut pan decneo ibi poſui
laboeem tñ incredibilè alioꝝ picta colligen
do et ced mãdo pertuli.apud deũ intercedat ·
vt meo ſudoei viciſſitudiez ĩ celeſti patria mi
ſericosditer reddat.
Sciendũ aũt ꝙ doctoꝛes venerabiles ex quo
rum ſcriptis collectõzʒ p̃dictam aſſumpſi in ſa

.

cra ſcriptura de oedine meo fuerunt multi p̃⸗

cipue tamen iſti ˖ ſcilicet·

7 Frater alexãder de anglia qui qñ fuit oedinẽ

ngreſſus erat magiſter leges actu ſacrã ſcri
Erute pariſiꝰ ſuper oms tẽpoꝝs ſui famoſus:
rater bonauetura etiã famoſiſſimꝰ tpe ſno q́

7 fuit młto tpe mĩſter gnalis et pꝰea cardĩalis

rater guilbelmꝰ anglicus de mara:·
Erater gualterꝰ qui fuit ep̃ᷣus pictauienſis
Erater richaròus de media villa

rater al exãder ð alexãdeia ꝗᷓ fuit etiã miĩſter

mio lõbardũ et illũ peimũ ↄgnoĩo anglicum
De alio aũt oedĩe fuert duo·ſ.de oedĩe pᷣdica
toꝝ Erater thomas de aqno etiã famoſiſimꝰ
Et fr petrꝰ de taretagio qui fuit etiã papa·

—
Fliqua etiã accepi de quotlibetis mgri hein
rici de gandauo. 9
DDokctoes vero mriſcanonici ex quibꝰ? plima
ex ſampii fnerut iſti ſeeͤz;: “

m et venerabilibꝰ an

Frare iohẽes ſeotꝰ famoſiſſimꝰ et ſubti liſſimꝰ

gnalis que vt diſcernat a po alexãdeo ↄgno

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*

3 4 5 6 7 8
Copyright 4/1999 VXMaster Gmbh wWwW.yXymaster. com

2

1