ſunt ꝓPter hoc puniendi tanꝙ; ꝓ crimie moæ⸗
tali.hoc iõ dicit ſm rich.et tho.nõ qe ñ pec
cent moetaliter ſed q ſunt puniedi pena mio
ri :·qe vt dicit in glo:wi metus attenuat cul⸗
pam vt dðe in. c.ſacris. Vel etiam ſcdᷣm nich.ið
intelli gitur in iudicio foei.
lrca ſcõm qrunt' płba ſeʒ vtrũ piurium ſit
maiꝰ pctm̃ ꝙᷓ hoĩicidiũ: qdam dicunt
ꝙ ſic ꝓ eo ꝙ piuriũ eſt dtra rõis oedmè dire⸗
cte et imed ate reſpicientẽ deũ Et homicidi
eſt ↄtra rõis oedinẽ drecte et ĩmediate reſpi⸗
cientẽ ꝓximũ et ꝓ eo ꝙ piuriũ eſt ↄtra peece⸗
ptũ peime tabule.homicidiũ veroæ otra p̃ce

ptũ ſcᷣe tabule· Sed Otra iſta ẽ ꝙ eiſoẽ rõibꝰ
Ocludi poſſet ꝙ grauiꝰ eſſet in dnica facere o

ꝓus ſeruile ꝙᷓ homicidiũ.jõ alij dicũt vt rich.
ꝙ grauiꝰ peccatũ eſt hoĩcidiũ ꝙᷓ piuriũ q tã
to peccatũ eſt grauiꝰ ꝙto ↄtrariatur directe
maioei virtnti et actui dignioei. ſʒ piuriu e di
recte et iĩmediate otra act veritatis latrie ve
pa ex ſupioeibus· homicidiũ aũt eſt directe et
immediate ↄtra caritate rõne actus ſcõarij qᷓ
eſt ꝓximũ diligere . Certu eſt aut ꝙ nobilic⸗
virtus eſt caritas ꝙ; latria· Nobil tvoe etiam eſt
actus ꝓrimum ex caritate diligere: ꝙ ven ex

legitima cã iurare· Suiꝰ ergo peccatũ eſt ho⸗

micidin ꝙᷓ piurium ·Vtru piuriũ ſit mains
peccatũ ꝙ adulteriũ· Rñdet richꝙ ſic qe tãto
pcẽtm e guius q;to coerũpit oebdmè dignioeem
ſi eque ꝑfecte coerũpit ip̃m.ſic oedo minꝰ di⸗
gnus coerũpit ꝑ almd pctĩ. certũ eſt aũt q;
ille oedo ẽ digmoe qui debet eë hoĩs ad denñ
imediate et directe ꝙ; ille qui dz ad eẽ ꝓximũ

☛☚X

l.lo

et ad deum ꝓxio mediante. Deimus aũt oedo
coerũpit ꝓ piuriũ.ſcõᷣs coærũpiᷣ ꝑ adulteriuzʒ
nec oedo Icòus coerũpit pfectius ꝓ adulteri
um ꝙ; peiꝰ ꝓ piuriũ · Stulteriũ em nõ e ꝗꝓpin 2
quiꝰ maxie nurie q poſſit es Oↄtra deũ imo ecõ
uerſo. piuriũ em eit ꝓpinquiꝰ blaſpheme q̃
Otra deũ ex eius odio ꝙᷓ adulteriũ homicidio
4 Vt piuriũ ſit maiꝰ pct m̃ ꝙ; furtũ. Patz
ex dictis ꝙ ſic· cum piuriũ ſit maius pꝓctin ꝙ
adulcerium q eſt maius ꝙ; furtum.
Iræca terciũ qð eè de quibuſoã dubijs qrũꝰ
◻ pba ſcʒ vta necitas excuſet in urameto
ꝓmiſſioeio a piurio· vbi gra debitoe iurauit q;
in certo termio ſolueret ſʒ impeditꝰ ſoluere n
Pt ſzm raij·ſi tũc qñ iurabat credebat q;
ſoluere nõ poſſzʒ. vel credebat ꝙ poſtz ſʒ fatue
credebat. qꝛ cam credendi nõ habebat · tũc ĩ
vtroq; cãn peierauit:qe in peimo veritas ĩ cõ
ſcia deerat.in ꝛ* iudiciũ· Si vero credebat ab
inicio ꝙ ſoluere poſſet et ꝓbabiliter ꝙ;tum ad
hoc nõ peierauit et ſi poſtea poſſe ſuũ fecit · et
in termio ſoluere nõ potuit nõ ẽ ꝓpter hoc ꝓ⸗
iurꝰ ex hac cã:et mł tomagis excuſat ſi .
niã tpe debito miſit· ſ pecunia cau in via p⸗
Dita fuerit ex· de iureiurã.qrelam.Si tñ elap
ſo termio ſoluere poſſi et nõ ſolueret peierarʒ
lapſus em termi nõ ſuſtulit obligatõz iuramẽ
ti · ex. de dolo et ↄtu.cũ dilecti Done ꝙ vĩ
nerſitas alicuiꝰ ciuitatis vł collegij obliga⸗
uerit ſe iurameto ad aliqò· moetui ſut iurãtes
querit vtꝝ ſucceſſozes ſint piuri ſi trãaſgredi⸗
ant vide' ꝙ ſic· q om̃s obligatões anceſſoꝝ
tranſeũt ad ſucceſſozes· ex.de ſoluc.c.j.et de
vſur̃.cua· Ite idem ꝓpłus ẽ hodie q fuit cẽtuzʒ
ãnis retro:vij· q:j.deniqʒ . n ſut piuriob⸗
ligatõ em iurameti pſonalis ẽe ex pte iurãtis·
vñ nõ trãſit ad ſucceſſoees q;tum ad piculũ ꝓ
iurij tenent tñ adimplere ar. ex. e. vertatis ·
et pꝑ iura Sdicta, Gʒ ex pte eiꝰ cui inra tranſ⸗
Sredit pſe Dnã. vſ. ſiqs ꝓſtet iurametũ fidelita
tis p̃lato et ſucceſſoeibꝰ eius nõ teneꝰ ðD p̃ſta⸗
re ſucceſſoei etus licz ſit ſucceſſozi obligatus
ad fidelitate ſicut anceſſoꝛi hoc fallit ĩ liber⸗
to qui dʒ ĩfra ãnũ facere ꝓfeſſione prono no⸗
uo: ij. q· ij. Eepe · hec moc et bn.ſup· c.vitatis
4 Done aliqs iurauit ſe ſuatuꝝ ſtatuta in ec
cleſia ſua edita:pꝰea fit ibi ſtatutũ nouũ qð
ip̃ᷣe ꝓmittit ꝑ ide iurametũ ſe ſzuaturũ et illð
pPoſtea frãgit è ne piurꝰ. Pæ licz crãſgredi nõ
beat qð ꝓmiſit n tene eñ ad illiꝰ obuatõz
ex debito pſtiti iurameti. ex. e.clericꝰ.qᷓ iura⸗
int. et ex hoc pz ſedz bern.ꝛbide qð iurametũ
nõ extendi niſi tin ad ea de qᷣbus cogitatũ et
dictũ fuit et nõ ad ea q poſtea accidũᷣt ar.ex.
e· ad nram oc aũt intelligas ſane qñ ſczʒ de
ſtatutis pᷣteritis factũ fuit iuramẽtũ.alioqn ſi
intendebat de ſtatutis tam de peeteritis ꝙ; fu
turis tenet ad mo etiã ſi nulla poſtea fecit pꝛo
miſſiõz dum tñ ſit licitũ ſtatutu 7 Quid ð ilo
ꝗpulſus a dñno ſcienter piurat. H q; ambo
ſut piuri et moetaliter peccãt. dñs qe pcepit.
miles vel ſeruꝰ qe plꝰ dñm tpalẽ ꝙᷓ deũ vł aĩ
mam dilexit. xxij.q.v. qᷓ Opulſus · Quid de
illo ꝗᷓ ꝓuocat ad iurandũ eũ que ſcieter vl

pecu⸗

babiliter credit falſũ iuratuꝝ vel exigit vel
recipit ab eo ſacr̃m veritati otrariũ et ſcienter
M ſcõm rich et boñ.et tho. ĩiducens aliũ ad
iuranõ aut hoc facit ꝓſona publica et ſcðz oꝛ
dinẽ iuris et ſic ñ peccat licʒ eũ f'm mratuꝝ
credat·qæ facit ið ad qð ex officio tene. vnd
nõ tam dðz dici illũ ad iaran cogere ꝙ;ᷓ ꝓs ad
uerſa qᷓ petit hoc a iudice· Gut facit hoc pſo⸗
na peiuata vel etiã pſona publica nõ tñ ho fa
cit vt ꝓpſona publica · vł etiã hoc facit vt pſo⸗
na publica tñ ↄtra cedinez iuris et ſic guiter

peccat ar· xxij · q. v. ille SSõ ſi audiat ali

ꝗqͥ alin iurare fłm et ip̃ᷣe ſelt et tacz nũq̃d pec
cat · videt ꝙ ſic· qe d leui v.aĩma qᷓ audierit

vocẽ iurãtis fłm teſtiſqʒ; fuerit: ꝙ aut ip̃e vi⸗

dit aut Oſciꝰ niſi ĩdicanerit poetabit miqᷣta
tem ſuã·pᷣ.nõ carz ſcrupulo ſocietatis occulte
qꝗ maiĩfeſto facioꝛi deſmnit obuiare. Ixxxvj. di.
facientis Ecõtrario videꝰ ꝙ peccet maĩfeſtan
do. Nã qui crime occultũ pãdit nõ ereoes coe⸗
rigit ſ̊ dit vt dicit aug.ij.q.j.ſi peccanerit·.
eterea ſi ꝓdierit eũ.ꝓuniet f oete ille ĩ co⸗
pe vb occidet a indice vl etiã a pentibꝰ illiꝰ
Otra que volebat peierare. vł ipemet ꝓdito⸗
de facili poterit moetig piculũ meureere · H
aus· hãc qõem dicit es valò difficilè et ꝓple
xam: tñ ſic ſoluit eã ſcʒ ꝙ exquo moijſes in pᷣ⸗
dicta aucte leni.nõ expᷣſſit cui hoc eſſz ĩdican
dũ ſufficit iſti vt ſe ſoluat ab hoc pcti vincło
ſi ĩdicz cłibꝰ qᷓ mag poſſet ꝓdeſſe ꝙᷓ obeſſe pꝓ⸗
iurio · ſiue eñ coerigedo ſiue deũ ꝓ eo placan
do vt ſut ſacdotes vł honeſti et diſcreti pẽteſ
et ad hãc denũciatõz faciendã talibꝰ plonis
tene qlibet ſm oes q viderit aliqʒ vicinũ p̃ci
Pitio·i. pctõ dↄmittedo.xxij.q.v.hoc vi.ſʒ ad
denũcianò crimẽ iã omiſſu dñt fere om̃s doc-
ꝙ tenet᷑ p̃lati ex pcepto· EFlij ãt ñ tenent niſi
ex Sſliae⸗ ĩtelligas platos large tã eccłiaſti
cos ꝙ; ſecł ares etiã peémfamilias cca famili⸗
am ſuã·xxxiij.q:nij· duo iſta.ij.q:v.nõ putes
et ẽ ar · xxiij ·q:ni)c.j. hugo vo dicit ĩdiſticte
om̃ibꝰ ee pᷣceptũ a dno vbi ait. ſi peccauerit
ĩ te fr̃ tuꝰ ꝛc· Sꝭ ad hoc pᷣt dici ꝙ ibi loqbatur
Ons petro ꝝꝓ qð pz ꝙ pᷣlatis tm̃ dabat pᷣceptuzʒ
optimũ ar · di · xxvj.deinde · opi. Hu. ẽ nims ri
Sida vnde peima magis placet ſcðʒ raij.

¶ Iea rtũ ſcz de pena piurij ſcienð ꝙ Peo

cri mie piurij ĩpomꝰ Pnia. vijãnen vj. q

.j. qcũq; q hec ꝓnia ꝓ quolibzʒ moetali ĩponi

tur· xxxiij:q:ij:hoc ipʒʒ tñ iſpectis moĩs Piurij
et qlitate et ceteris circũſtãtijs vel magis vbk
minꝰ è aſpera pnia ĩponẽda vt habe ĩfra lio.
v.ti · de canoĩbꝰ pnialibꝰ ho & juoiꝰ aĩe. ſ ĩ
indiꝰ coepm ſi accuſatꝰ Ouĩcit ðgdabi⸗ di · xx
v. . cri mĩs· et e infamis nec ad teſtioniũ aò
mittit ꝓtumcũqʒ pniam egerit. vt ex · de teſti
bus · teſtimoniñ et. vj · q · ĩfames.exquo eiĩ ſeł

eſt ꝓbatũ ↄtra en piurii ec in moð exceptõis

expellit᷑ ſm alio iuditio. et patit hãc penã oe
dmariã qe hoc crimen nimis frequentat.xxij.
q: vltet quia ipᷣm crimen tangit fłm teſtimo

niũ: ey.· ðᷣ teſti·ſicut nobis· h ĩtellige de eo qᷓ

ſcieter deierauit ponedo fłm ꝙ vo k eotra vk
ventatem celãdo· ex· de crimine falſi:c.j· vel

„

Deniedo otra illò qò iuramento firmauit niſNi
excuſet eũ aliqᷓ de oditõibꝰ tacitis ſibi anne⸗
xis de q̃bꝰ Hhituʒ è ſupea:et hoc qn iuramẽetũ
fuit licitũ vel ſeruãdũ.ſi aũt fuit temerariũ.
aut fuit ſimplex aut colligatũ. ſi ſimplex ĩ fo
ro iundiciali ſeðz gof·peiua bnñficio er· e tua

¶.· certũ ſʒ ĩ penitetiali ĩpoꝰ ꝓpnia vniꝰ cm ani

xxij.qiiij:q̃ ſacro. VYel dic ſcðʒ hoſt ꝙ ñ per⸗
ua ĩ peĩo caſu niſi qñ pꝑ ĩqſitõz de piurio oſtat
ex.e.q̃relã vbi vo piuriũ ẽ ſimplex et temera
riũ ñ peiuat nec ĩfamis effici iõqʒ ñ repelli
a teſtionio:vt er de teſtibꝰ ĩtimauit. nec a ꝓ
mouedo ex· e.ſicẽ̃ nr̃is.ſʒ piurꝰ ſupioe cũ ſit in
famis ñ pᷣt ꝓmoueri.ex. ð accu.epo: Hã et re
pelli ab obtin edo.et hʒ locũ hec pena vbi
clericꝰ duo ↄtraria diurauit cũ piuriũ tũc vi
tari ñ poſſit: ex · e:q̃relã. Et ẽ hoc crime magiſ
puniedũ ĩ ep̃is ꝙᷓ ĩ ĩferioꝛibꝰ.vt ex ·e.cũ qdã
WX.j-Si vo iurametũ temerariũ ſit colliga

tũ vt in diuratõibꝰ vel ↄſpiratõibꝰ illicitis.

ſi elerici vel monachi ↄmiſerit ſůt degdãdi.
ſi lapci excõicandi.et fiũt ĩ fames eszehe .
xj·q.j·oſpiratõzʒ et: c.dinratõzʒ· nec adðᷣmittunꝰ
ĩ teſtimo ninex .de ſimo·pꝓ tuas: niſi agat de
gnali ſtatu ecclie vbi qde ĩtereogent et ſi di

cuũt ↄtra eũ otra que ↄoſpirauerũt dũmõ ꝓꝑ ali:

os legitie ↄ pbet ſentetia vz ſed et ↄtra alioſ

eoꝝ teſtionis ſta ex. ð re iundi: c.j. ij.et vij·

Sʒz et ad decegedũ oſpiratõz admittun et co

Zunt vbi alij teſtes deficiũt · vt ex · ð teſti · co
gen. c.vltne tin maleficiũ remaneat ĩipunitũ
Conſtitutio vo feudoꝝ ponit ſingu los tales

in vna libea auri · vt ĩ li ·feu·de pace teneda-

hac edictali. ναεticulasSz ſcz lege anti⸗

quã ꝙ pſone qlitate ad furcã tollunt' aut be
ſtijs ſubiciunt'.aut in ĩiſulã depoetant. Ff. de

peis ſiqs aliqd· S. autoees et. l:aut facta ·
· Qui etiã tales recipiũt vł defendũt otra di
iuſſionẽ penã guiſſimã patiunt᷑.C.de ſedicio
ſis · l· .· et · ij ¶ VYt tñ ꝓpiurꝰ ſit ĩfamis:diuerſi

diuerſimode dixeruũt · Ro em̃ dixit ꝙ Piurꝰ i

iuramẽto de pñti ł de pterito ñ è ifamis nec
ĩ iuram̃to ð futuro niſi veĩat otra duo·ſ.otra
iuramentũ et pactõz Ray· vo dixit ꝙ piurꝰ in
ꝛuramsto aſſertoeio ñ ẽ ĩfamis · ſʒ in ꝓmiſſoeio
ſic ·His aũt reꝓbatis gof·et hoſt·dꝛxert ꝙ P⸗
jurus e ĩfamis ſiue de pᷣterito vel pnti ſi ſcie⸗
ter et peudẽter ſub iurameto falſuʒ aſſerat ſi⸗
ue iuramentũ ſpõte factũ de dãdo vel facien
do.· voles frãgat · vj.q.j ĩfames talis eim mo⸗
taliter peccat: ergo e ifamis ĩ famia canoĩca
vj · q: jilli qui/Ite piuriũ ẽ crimèe ex·e · qrelaʒ
ergo ẽ famoſũ ·dixxv·. nũc aũt·v.ĩ epła vo
Hec obſtat id ex· de oedð.ↄgnicũ dilectus in
fi · qe teſtes quoꝝ teſtimonmiũ reꝓba inter in
fames hri ñ debet. vt ðe ibi ven e infamia le
gali q̃ generaliter ñ in iᷣo facto ſed ꝑ ſenten
tiã irrogat'.ſecꝰ e de canonica· vb dicenð ꝙ
teſtiomũu teſtiũ re ꝓbat.nec ex hoc ſolo de p
iurio ↄuincunt vt ſi negocio apta ñ ꝓferant
vb cãm ſui teſtionij mamfeſtã nõ faciãt vel p
płes ↄtrariũ ꝓbat · HG̊ hoſt· et gof· Id hec
nota ꝙ lz deꝰ ñ faciat dr̃am ĩter loqlã ſimpli
cez et loquelã iuratã ·vt habe.xxij·q:v.iura

menti ecclĩa tñ fatit qe mendax ſimplex ñ pa

t penã quo ad ĩfamiã et repulſaz a teſtionio

et a ꝓmotione ſicẽ medax iuratꝰ.et hoc ĩrelli
Se ex quo e de cnimie emedatꝰ. vt ex · de telſti.
teſtimoniũ minoe etiã pena ei ĩpone' qe mioe
ibi otẽptus:hec hoſt.·
De voto ti · xx ·
Onſequeter ↄſideranduʒ e de voto. et

7

C peĩo de fine ꝗpter quẽ dðe fieri.ſedo de
kfoema ſeð

3 quã dz fieri · tercio de qbꝰ

dz fieri. qᷓrto de votũ . qnto ð ſpẽbꝰ ſiue dil

ferẽetijs voti·ſexto q̃s p̃ᷣt vonere.ſeptio de vo

ti obligatõe · octauo de caſibꝰ ĩ qbus p̃t a vo

to recedi:nono de voti vtilitate x.de voti cõ

mutatõe · xj · de diſpeſatõne xij. de p̃dicatõne

crucisCrca peimũ querũt᷑ pła.ſ.vcꝝ tene
at votũ de re bona factũ ꝗꝓpter malũ fin.h &
ñ et hꝰ pzʒ. Nã magis depẽdz votũ a ſuo fi-
ne ꝙᷓ a ſua materia ·qe ſcdᷣm ꝓhm̃.ij.metha.fi

nis e cauſa cauſaꝝ · S votũ factũ de materia

mala ꝗpter finẽ bonu nõ tenet.: vt ĩfra oſtẽde

tur ergo multomagis nõ tenet votũ de mate

ria bona factũ ꝗꝓpter finè malũ.vñ tale votũ

vouens Suiter peccat· ꝓuta ſi quis vouerz ſe
ieiunaturũ ſi occiderz ſuũ mimicũ:hec rich.
* t teneat votũ ð re bona factũ tiñ ꝓpter
tcꝑpale bonũ puta ſiqᷓs ꝗꝓpter coæpiſ ſanitate re

cupandam vouest ſe facturũ aliqò bonũ.h
ſi voues bonũ illud ñ aſſequat ñ tenet. Nã m
tali voto implicat huiõi ↄditio ſcʒ ſi illud aſ
ſequat et votũ ↄditionale nõ tenet nõ exiſte
te ↄditõe vt infra oñde? S obi qe votu de
re bona factũ ꝗꝓpter finẽ malũ nõ tenet vt di⸗
ctũ ·ſʒ bonũ tꝑale e boni ſpualis finis malꝰ
qe finis ĩidebitꝰ ergo cc · minꝰ bonũ ñ eſt

maioeis boni finis ꝑ ſe nec debitꝰ nec ĩdebi
ctus qe nunꝙᷓ eſt finis eius ex intentione illi

us ꝗᷓ peĩcipaliter ĩſtituit oedine ĩ bonis-Non
tñ ſequit ꝙ ſi ſtatua eiꝰ finis ex mala ĩtetõe

voustis · ẽ ĩm eſſe finẽ eiꝰ ꝓ accidẽs.qð ve
re poſſit dici eſſe mani eſtũ . hec rich H

Vti
quisg vouere poſſet aliq̃d ꝗꝓpter finẽ ĩdifferen
te · M ꝙ ſic ſumèdo indifferes reſpectu adep

tiõis vite eterne ˖ vt cũ qs vouetgliqd Pprer
aliqð bonũ tpale qð hrᷣe nõ e vtilius ei ad vi

tã eternã ꝙ; eo carere:ſumedo vo indifferens

pꝓ reſpectũ ad volũtate vonẽtis nullus aliqᷣd

vouere p̃t ꝓpter fine indĩntez · ĩpoſſibile e em

ꝓꝙ aliqs intendat ſe obligare ad aliqd ꝓ ↄſe
cutõg alicuiꝰ rei ad cuiꝰ adeptõzʒ vł nõ adep

tione volũtas indrnter ſe habet · hec rich.
Squit videre de ſcðo ſcʒ de foꝛma voti.
et circa hoc qᷓrunt pła.ſ. vtaa de foema
voti ſit ꝙ fiat deo · ꝙ ſic ex · e · magne. J. j.
Hã hõ ĩ voto obligat ſe ad facienð aliqð bo⸗
nũ:nulli aũt alij a dðo pᷣt hõ de iure ſe obliga
re totũ qe ſibi ſoli ↄuenit de iure ptãs ſuꝑ ho
minẽ totũ et nullꝰ pᷣ̃t reciꝑe ð iure obligatõʒ

niſi ↄueniat ei de iure ptãs ĩ illã rẽł.et ĩiõ ſoli

deo p̃t fieri votũ Pe loqñdo de voto.qe tñ ſa
lIꝰ totiꝰ hoĩs multũ ꝓmoue ꝓ oꝛoes ſanctoꝛ

et illud aliquo mõ ꝓoſſumꝰ li ñ plene qð im··r

petrare valemꝰ?. iõ ſanctis aliquo mõ ↄuenit
poteſtaſ ſuꝑ hoĩeʒ totũ·et iõ pᷣt fieri eis aliqꝰ

mõ votũ ñ tñ hñs plene rõz votihec rich·
Vti ð foema voti ſit ꝙ fiat ex ðliberatõe :h
ꝙ votũ ðꝛ a voledo: vñ ſiẽ in nobis ẽ duplex
velle · ſ. pl enũ qð e liberatiuũ et ſemiplenũ
qð ẽ velle ex ſureeptione · ſic ẽ duplex votum
qdᷣdam hñs plenã rõzʒ voti · qdðᷣdam ñ hñs ple
nã rõz voti:de rõe peim ẽ ꝙ ſit factũ ex deli⸗
beratiõe.ñ aũt de rõe ſcði:tale em̃ pᷣt fieri ex
ſureeptõe et qe ñ hʒ plenã rõzʒ voti.iõ nõ obli
gat de neceſſario.ſʒ de ↄgruo tm·ex·e.venie
tes· et ey de regularibꝰ. ad nraʒ.et iõ venire
Otra tłe votũ etiã ꝗꝓpᷣa autoeitate ñ ẽè peccatũ
moetale vt infra dice Mec intelligas pꝓ p̃di
cta ꝙ actus voledi volutatis cũ deliberatõe
ſit de eſſentia voti ſumèdo votũ ꝓ obligatõe
ꝗ manz poſtꝙ; trãſit actꝰ ille·ſ qð de eſſentia
voti ſic accepti e ꝙ ſit factũ pꝓ taleʒ actũ.ille
tñ actus ↄuenieter ðe votũ ſcòzʒ aliã eiꝰ ſigni
ficatoz: B rich. Quid ergo ð votis mulien
qᷓ faciut ptu vel ifirmitati bꝰ vel anguſtijs
ſuis vb ſuoꝝ·aut etiã qᷓ viri faciũt moti ex ali
qua anguſtia vel turbatõe nũquidò ea ſeruare
tenent. & ſcòz roðò ſi habuerũt ĩtentõzʒ obli
gandi ſe deo cogitantes de cauſa q mouebat
eos ad veuendũ:ſ- ĩfirmitate vel piculo et ð
fine· ſ.de euaſione piculi⸗ ꝗꝓpter qð euitandũ
vonebãt teneda ſunt licʒ ex tribul atõe vł tur
batione emiſſa ſint:iuxta illud ps.reddam ti

bi vota mea que dila:me:et lo.eſt os me.in

tri · mea:ar·xvij:q/iiij.ſunt qui opes . Fec fi
unt hine vota ſine deliberatione ex quo vo⸗
uetes ſũt ĩ ſana mete ·Idẽ credo de iurametis
q non verguũt in deterioee exitů.
Squi videre de tercio ſcʒ de qbus votũ
ieri pᷣt et circa hꝰ querun plura.ſ. vcæz
votũ fieri poſſit de re inutili ad ſalutẽ. e ſe⸗

cundũ rich. ꝙ ſic de facto multi em̃ fatui qñ

q; vouent ñ tm inutilia ſed etiã nociua ad ſa⸗
lute de mere vo nõ p̃t votũ fieri nec de malo
culpe:qe deꝰ reſpuit obligatõz oblatam ſibi

„ .

malis ꝓmiſſis reſcinde fidez, et in turpi voto
muta deeretu· nec de re ĩutili ad ſalutem ſub
rõe q e ijndyęns:qe de rõe obligatõis q̃ ñ ẽ ad
dei honoee nec e vuliſ ad offeretis ſalutẽ nõ
curat et iõ talis obligatio nõ tenet ipſo iure
Et dixi ſub rõe qua ẽ indr̃ns.quia ſi ſit tale in
Orns q ꝓ aliquã circunſtãtiã ꝑ ↄpatõem ad
vouente ſit oferes ad ſalutẽ.ſic de illo p̃t fie
ri votũ:heet rõe generis ſit indris Si obiꝝ
de iepte qui ꝗꝓpter votũ filiã ſuã interfecit iu
diẽ . xj· et tũ heb⸗/xj.munerat imter eos qui ꝑ
fidẽ vicerüt regna. Dicendũ ꝙ ipſe in vueſ
do fuit ĩcautus et in reddedo votũ ĩpius ſʒ ð
illa iĩpietats penituit et iõ ſanctis annumera
tus fuit:hec rich. Ven votũ fieri poſſit de
oĩ hono vtili ad ſalurs. Fe ſcðz rich.votũ ali
ud e Imune aliꝰ ſingulare. ſiue votũ aliud ẽ
neceſſitatis aliꝰ polntatis: Cõmune ẽ qð om̃s
ĩ haptiſmo faciũt cũ dyabelo et põpis eiꝰ re
niutiare Pmittüt: et tale fit de eis qᷓ fut neceſ⸗
ſaria ad ſalur. ibi tñ diminute ĩueni rõ voti
qe votu ꝗp̈ e qo volũtariũ et reſpectu paĩci⸗

Pij a qꝰ cedit et reſpectu eiꝰ qð voue Bin⸗

Otra ſeipſum.vn vſi. et habet᷑.· xxij. q:iiij. in

głare cũ aliq̃s ꝓmittit ſe ſpõte factun aliqd
bonũ ad qð alias ñ teꝰ.liʒ teneat pꝰ votũ et
tłe votũ fieri ñ pᷣt de bono neceſſario ad ſalu
tẽ. De hiſ duobꝰ votiſ ðe.xvijq:jc·jſut q dãa
q̃ ñ vouetes debeꝰ. qdã q̃ ñ vouetes ñ debeꝰ
Rſ poſtꝙ;ᷓ ea dno ꝓmiſimꝰ nccio dᷣo reddre cõ
ſtri gim Ed hec nota ſoðz tho· ꝙ maceratõ
WPij coepis puta ꝑ vigilias et ieiunia ñ e ðᷣo
accepta niſi inꝙᷓ tũ e opꝑpꝰ vtutis qð qᷣde e inꝙ;
tũ fit cũ debita diſcretiõe vt ſcʒ Ocupĩa refre⸗
ne et ñ nimis Suet et ſub tali tenoee pñt hꝰ
mõi ſub voto caðre. ꝓpter qð ðᷣe RBo:.xij:rõna⸗
bile obſequiũ vrm iſ qe ĩ his qᷓ ptinet ad ſe xx
ſuʒ hõ defacili falli ĩ indicãdo tłia vota· cõö
ueniẽtiꝰ ſcz arbitriũ ſuꝑioeis ſũt ſzuãda b p
termitteda ita tñ ꝙ ſi ex obhuatõe talis voti
magnũ et maius grauamẽ ſen aret et facultaſ
ad ſupioee recureedi ñ adeſſet hõ tale votu ſʒ
uare n debec. Itẽ vota huiõi ſtulta vt de ñ pe
ctinãdo caput ĩ ſabbato et huiõi ſut potiꝰ de
Ie q; ſernãda.hec tho·

₰ℳ

quit videre de · inj · ſ. qd ẽ vorũ. et ẽca
hoc qᷓrun pła·ſ.vti votũ ſit actꝰ latrie

ſine religiõis. ? ſcdʒ tho. ſiẽ dictũ ẽ ſup.oẽ

opꝰ vᷣtutis ad religionẽ ſiue ad latriã pꝑtinzʒ ꝑ
moð ĩpij ſeðz qð ad dei reueretiã oꝛdinatc' qðᷣ
ẽ Pus finis latrie⸗oedĩare aũt alioſ actꝰ ĩ ſu
um fine ptinet ad vᷣtute ĩpantẽ ñ ad vᷣtutes i
Patas:et iõ ipᷣa oedĩatio actuũ cuiuſcũq; vtu
tis ĩ Ruitiũ dei ẽé us actꝰ latrie: maĩtfeſtũ e
aũt ex p̃dictis ꝓ votũ ẽ quedã ꝙꝓmiſſio facta
deo. ꝓmiſſio vo nihil alið e ꝙ oedĩatio qdam
eiꝰ qð ꝓmittit ĩ eũ cui ꝓmittic᷑. vñ votũ ẽ o⸗
dĩatio qdã eoꝝ q;ᷓ qs vouz ĩ diuinu cłtu b ob⸗
ſequiũ· et ſic pzʒ ꝙ vonere eẽ Bus actꝰ latrie
Quid ẽ votũ ſeðz diffõez · ſcdm rich.ex p-
dictis voto pᷣt colligi tłis diffõ voti · votũ
ꝓoſiti ſuꝑerogãtis boni ꝓmiſſio do facta·
ꝓpter bonũ finè ex deliberatõe firmata · ſupe
rogãtis boni de ad dr̃aʒ voti q e de bono ne
ceſſario ad ſalutẽ ĩ q? voto ñ plene ĩuemit rõ
voti · ꝗꝓpoſiti · i· rei ꝓpoſite·ðᷣo facta ðᷣe ad dr̃az
ꝓmiſſiõis hoĩ facte q̃ ñ hʒ rõzʒ voti ꝗpe dicti:
Pter bonũ finẽ dᷣe ad excludedũ vota facta
Apter fine malũ:q̃ lʒ ſint de re bona ñ tñ ꝓPe
loqndo ſũt vota:ex öliberatõe firmata ðe að
dr̃agʒ votoꝝʒ q̃ᷓ finᷣt ex ſureeptõe ĩ qbꝰ n iueni
plene rõ voti vt ̊ dictũ e Gliq aut ſupaddũt

intẽetõʒ obligãdi ſe ad ĩplendu ꝓmiſſuz. dice

tes ex nuda ꝓmiſſione eẽ ex oliberatõe facta
ñn obligari ꝓmittete: ſola em liberatio ñ fir⸗
mat Ppaullens Wrevicta auũt diffõ e cõis vo⸗
to tã publico ꝙᷓ puato· ſiue ꝑ vocẽ ſenſibilez
expᷣſſo ſiue ꝑ locutõzʒ ĩterioꝛe tm̃. Nla aũt dit᷑
finitõ:votũ ẽè Oceptio melioeis ꝗꝓpoſiti aĩ ðli
beratõe firmata:e diffõ voti taciti qð fit deo
P locutõʒ ĩterioe tm.diffõ vo voti quã poĩt
m&œr ſniaꝝ· li. niijdi,xxxviij. ſ. votũ e teſtifi⸗
catio qdã ꝓmiſſiõis ſpõtanee q deo et de his
q̃ ſant dei fieri dz :Oueĩt voto ꝓ ſenſibile locu
tõz exp̃ᷣſo ſiue ſolem ſiue pemato·hec rich
Ed ho nota ꝙ votũ p metũ emiſſuʒ pꝑ patietiã
et ꝓſeuerãtiam ſeqntis tpis fit validũ·ex·qui

cłivel vo:mſmuante.—

Dee⸗ videre ð v. l. de ſpẽbꝰ et dẽijs voti

cca qð ſcienò ꝙ ad ẽ nccitatis ad volũta
tis qᷓ patet ex dictis ſupra ar· iij ·q: vt votũ
fieri poſſit ð oĩ bono vtili ad ſalute.Votũ vo
volũtas cõiter ſolz diuidi in votũ ſimplex et
ĩ votũ ſolenne· votũ ſimplex ẽ qð ſimpliciter
et ſine aliqᷓ ſolẽnitate emitti. Votũ vo ſolẽne
ſcðz roð.cui certa notificatio vel exp̃ſſio de

jure vel de ↄſuetudine ĩtroducta adhibe· pun

ta ĩ voto teree ſancte ſolenitas adhibet ſu⸗
ſceptõz crucis:.tñ ſcðz gofet hoſt. ſolũ votuʒ
Otinetie ſolenizat. Doteſt etiã ſeðz rich.dici

ꝙ ñ tm̃ votũ ↄtinetie·ſʒ etiã votũ religionis.

et ꝑ ↄſeqũs votũ ↄtinetie et votũ obedientie
et etiã votũ pauꝑtatis ſoleniza.qa votũ reli
gionis ĩcludit vota p̃dicta Solenitas aũt de
q loquit᷑ roð.ẽ potius q̃dã publicatio ꝙᷓ; ꝓPe
dicta ſolenizatio hꝰ aũt ſnie ẽ tho.qe ñ pticu
laribꝰ actibꝰ ſiue opibꝰ ſʒ aſſumptõi noui ſta
tus ſolz ſolẽnitas adhiberi vt cũ q̃s de nouo
fit mileſ ł ↄiunx·et iõ cũ q̃s vouʒ aliq̃ ꝓticła
ria opa ſolẽnitas tali voto ñ ↄgruit ſʒ tm̃ vo
to quo ſe totabr dei ſzuitio ſubicit.qð q̃dẽ vo
tũ qᷓi vmuerſale multa opa pticłaria ↄphẽdit
tho? Vñ ſciẽð ꝙ ſcðz rich.ꝗpᷣe loqñdo dr̃a
ĩiter votũ publicũ et ſolene q qdᷣlibet votũ
coꝛã multis et ĩ publico factũ pᷣt dici publi⸗
cũ ſʒ qð ñ qðᷣlibet tale pᷣt dici ſolene · ñ em̃ ðe
votũ ſolene niſi 45 hʒ ĩ ſe aliq̃d annexũ vt in
publicũ debeat venire et ꝓ qð voues po' ĩ al
teriꝰ hoĩs ptãte et tale e votũ ĩ ſacri oꝛdĩs ſu
ſceptõe ꝓ quẽ ſuſcipies ↄſtituit miſter ecclie
ad uiendu do publice et po' aliter ꝙ; añ ſub
epi poteſtate vñ tale votũ eſſet ſolẽne etiã ſi
pᷣdictũ oedinẽ ab epᷣo ſuſcipet ĩ ſecreto: Deo⸗
feſſno etiã ĩ religione facta ĩ eiꝰ manu q pᷣt eã
recipe hʒ aliq̃d annexũ ĩ ſe quo dzʒ ĩ publieuz
vemire. vñ tab ꝓfeſſio ſolenizat votũ etiã ſi in
eiꝰ manu fierz q p̃dt eã recipe ĩ ſecreto qe talẽ
opoetet ſingularẽ vnã dimittere et ĩ clauſtro
cu alijs ſui oꝛdĩs ↄuerſari·et ad h p̃ᷣt ꝑ pᷣlatũ
cogi·qre aũt tbe votũ dirimat matrimoniũ iã
ↄtractũ dice ĩfra li.viij·ti · xvj·q:j· Ex p̃ᷣmiſſiſ
aut dictis rich.vi aliter poſſe dmidi votũ ᷓ;
dimſuz ſit ſupius ſcʒ hoc mõ. Votũ alind ẽ ſe
cretũ vt illuò qð ẽ voueti et deo notũ· aliud
pnblicũ vt illð qð e coꝛã aliqbꝰ alijs ꝓſonis
factũ ſiue notificatũ Et publicũ votũ almd ẽ

ñ ſolene vt ꝛᷣ qð ẽ q̃litercũ qʒ alijs ꝓſonis no

tificatũ.alind ſolene vt illud qð pʒ in ſe ali⸗
quid annexũ vt ĩ publicũ debeat vemmre et p
qð vouẽs po ĩ alteriꝰ ptãte vt dictũ ẽ ſupꝛa
ſedm rich· Vel poſſet dici ꝙ votũ ſolẽene ẽ cui
ſolenitas expᷣſſa ĩ iure adhibe'. Iub voto aũt
ſimplici ſcz ꝙ iura equunt ð eo ĩtelligo cõ
pᷣhedi votũ ſecretũ et votũ publicũ ñ ſolene
Itẽ votũ alid puꝝ et abſolutũ vt cũ ſimpłr
emitti alið ↄditõnale vt qñ ↄditio appo ꝓpu
ta cũ ðᷣe voueo ieiunare ſi deus pᷣſtiterit mihi
filiũ.h̊ rich.Sʒ ꝓ quid hʒ votũ ſolẽnizari :H
ſup h̊ diuerſi diuerſa ſcripſerũt qbus ad pna
omiſſis dicẽdũ ẽ ſcðz hoſt· ĩ ſum:ſua ti:q cłi.
vk vo.mat· otra po·cca fi ·et ſcðz rich. vtz ex
ſupea dictis et etiã ſeðz tho/et pe· vorũu ſo⸗

lẽniʒat tm̃ duobꝰ ᷓ dictis mõis.· Vnoꝰ ꝑ ſaẽ
oedis ſuſceptõem vt ꝓba di.xxix. dyaconi.
Flio mõ ꝑ ꝓfeſſionè ex de regł aribꝰ ſtatui⸗
mꝰ. et ·xxvij.q.j. vt lex otinẽtie · et hoc curia
tenet vt hoſt. dicit et hoc è expᷣſſum.li.vj·e.
qð votũ:et hoc ĩtelligit᷑ de ꝓfeſſione facta

tacite vł exp̃ᷣſſe alicui de religiõibꝰ a ꝓpbatis

p apoſtolicã ſede Eſt eĩ ꝓfeſſio duplex·vna
vera et exp̃ſſa vt qñ vbis expeimit.vt.xx · q· j
vidua et ex · de duer · Diu · dudũ . Flia ẽ tacita
et pᷣſumpta et hec inducit' ſcðz hoſt.ex moea
cpis puta qe p annũ ſtetit ſine reclamatõe.ex
ð regularibꝰ .apłicazꝭ.ł ꝓ euidẽtia ſigna.pu
ta qe qñ ĩtrat renũtiat ſeculo.facit teſtametũ
ac ſi moei deberz et trãſ fert oĩa bona ſua ĩ he
redes et legatarios et ĩ pias cãs et mutat ha⸗
bitũ · vb hitum ſuſcipiẽdo renũtiat euidẽter ſe
culo et bñficio illiꝰ eretalis ex ·ð regł ari bꝰ
ſtatuimꝰ.et illiꝰ ñ ſolũ. vel abſolute aſſumit
hitum ꝓfeſſorum.vel ſi non e diſtinctus ha⸗
bitus peofeſſoꝛ ab habitu nouitioꝝ adminꝰ
legit et cãtat et facit oĩa ſicẽ ꝓfeſſus:ex .de re
gularibꝰ vidua et eſtatuimꝰ.et:c.ↄſulti·et·
c.poerectũ.et xxvij·qj·vidua:et dicit hoſti·.
ꝓꝙ ſi aliqð pᷣdictoꝝ ĩterueniat debz inde fieri
ſeriptura publica ne negari valeat· xxvij · q. j.
om̃s feie.ĩ qᷓ ꝓfitea ſe velle religioſe viuere
xxvij.q.j· ſim vidua tan.et bn. Ex pᷣdictis ha
be ꝙ votũ ſoleniza etiã ꝓꝑ hĩtus ꝓf eſſoꝝ ſu⸗
ſceptõz tãqꝙ; ꝓ pᷣſũptã ꝓfeſſione ex ·de regł ari
bus · ex pte et e qui cłi.ł vo.ĩſinuãte. et B̊ ẽ

ven ſcòm gof · et hoſti ·qñ votũ p̃cedit hĩtus

ſuſceptõz Si vo habitꝰ ſuſceptio p̃cedit votũ
ñ ſolemza ex ·qui cłi · vł vo.ↄſuluit.et ſic dz
ĩtelligi ið ex de regłaribꝰ.ex pte. Sic etiã dz
iĩtelligi ꝙ; hĩtꝰ ñ facit mõchũ exv ·.ð regłaribꝰ
poerectũ · Vk p̃t eẽ dici ſcðz hoſt.q; B ĩtelligi
de habitu ꝓbatõis qe dz eſſe drña ĩter hĩtuz
batõis et ꝓfeſſionis.vt in arnim ĩ fi ·
6⸗ rap.notat ꝙ habitꝰ er monaſteriũ aſſump
tus ñ iducit ꝓfeſſionẽ pᷣſumptã ſʒ tm̃ ſimplex
votũ · et ſic ĩtellexit decretales illas ↄſulti et
poerectũ · Si vᷣo qs habitũ ſuſcipiat in domo
ꝓPa et votũ emittat ĩ manu publige pſone vi
der votũ ſolẽniſaſſe et ſepat matrimoniũ po⸗
ſtea ↄtractũ:ſic ĩtellexit iꝰ er.q cł i.ł vo.inſi
nuante. et B ꝓpter ꝓfeſſionẽ quã fecit ũñ ꝗpter
habitũ ſuſceptũ alioquin ↄtradicerẽt pꝛĩa iu
ra · ſʒ mag placz ip̃i hoſtdictũ gof· Nũuc vᷣo
qͥ poſt.xiiij·annũ religionis habitũ aſſumpſe
rit ſi illũ ꝑ annũ geſtauerit ex tũc religionem
aſſũptã p̃ſumit vere fuiſſe ꝓfeſſus · vbi ꝓfeſſo
rũ et nouitioꝝ habitꝰ ẽ diſtinctꝰ.ſecꝰ e de i
lo qui añ ↄpletũ annũ xiiij:aſſumpſiſſet.diſti
ctus aũt habitꝰ ĩtell gic eſſe ſiue ſint diſſibes
veſtes ſiue bñdicant qñ ꝓfitẽtibꝰ ↄcedunt
ſiue aliq̃d aliud fiat ᷣ qð habitꝰ nouitioꝝ a
ꝓfeſſoꝝ habitu diſtingua H̊ oĩa li.vj. de re⸗
gularibꝰ.is q̃· puta ſeðz io/an:qe datc a cer⸗
tis pſonis ł certis diebꝰ vel foemis:nũc aũt

li:vij· de regnlaribꝰ.eos q̃ ðe ꝙ eũ q̃ ↄſtitutꝰ

ĩ diſcretõis etate nouitioꝝ habitũ ĩ aliq̃ reli
gione ꝓ annũ poetauerit hoc ipſo religionez
illã decernimꝰ eſſe ꝓfeſſuʒ niſi hinõi habitꝰ

in coloee ſeiſſura vł foema ſit manifelle diſti⸗
ctus ab habitu ꝓfeſſoꝝ Nunquid votũ cõ⸗

tineétie ſolenizari p̃t ſine religione b ſacro oe⸗
dine remanedo ĩ ꝗꝓpeia domo ita ꝙ impediat

matrimoniũ ↄtrahendũ et dirimat iã contra⸗
ctum. h ſcòz roð · ad ſolénizatõeʒ talis voti
neceſſaria ſunt qᷓtuoe ſine quibꝰ nõ erit huiuſ
mõi votũ ſolene q;uis fiairo mũudo ſcʒ con
ſenſus de pᷣſenti in ppetua ↄtinentiã vt dictũ
et notificatio eiuſoe ↄſenſus facta publice
ꝓlſone ſic ĩ matrimonio carnali neceſſaria eſt
notificatio cõſenſus Item traductio facta in
manu publice pſone· lte aꝗpbatio et receptõ
facta pꝓ illa publicã gſonã q ꝙᷓtũcunq; voue
at aliqs vel tradat ſe deo q;tũ m ſe ẽ in huiõi
matrimoniũ ſpuale · tñ niſi aſſit vicariꝰ dei qᷓ
loco eiꝰ acceꝑtz et recipiat hiiõi votũu et tra
ditõzʒ ñ erit niſi votu ſimplex qð emittit a ſe⸗
culari ĩ ſeeulo remanete.B roò-liqui tñ di⸗
cut ꝙ n e votũ ſolene niſ alicui religioni ſe
ſubiciat et habitũ eiꝰ induat Sʒ que é diece
da quo ad B pſona publica. Pe epᷣs ·xxvij· q.j
vidua · vel eiꝰ vicanꝰ qui ſup h̊ habeat eius
madatũ generale vel ſpeale· Ite abbas vel
abbatiſſa ex:q cł i.ↄſuluit.t ſiłr qcũqʒ alius
Platus alicuiꝰ religionis ad quẽè h ſpectat ſe
cundũ ſui oedinis ſtatuta vel canonicꝰ regu⸗

laris vł etiã monachꝰ.ſ.ad q; miſus ex ·de do

na: ĩter dilectos: ſecꝰ è ſi ñ ſit ad q̊ miſſus ex.
qu cbi :vemies · dicit etiã mno.ey.de regula⸗
ribus.ſuper c.pꝓoerectum. ꝙ ad hoc ſecularis
ericꝰ vb laycus ſufficeret de mãdato abba

tis: et ide e etiã ſi ſne mãdato noĩe tñ eius fe

eit et poſtea ratu Habuit exde ↄuer.ↄm. du⸗
dũ.ſed añꝙ; ratificet· votũ ſolenne ñ erit. nec
matrimon poſtea ↄtractu dirimit Ex pᷣdi⸗
ctis ſcõm rich·et roðvide q; ñ ſit bñ dictuʒ
ꝙ aliqs votũ ſolenʒat ſi ſupꝑ altare voueat lz
ĩ domo ſua pmaneat q ibi n e pſona publica
ꝗ M recipiat So B nota ꝙ hodie mĩoeibꝰ et

pdicatoz bꝰ et ceteris oedinu medicantiũ imn
hibe vtute obedietie et ſub pena excõicatõ

nis ne an ꝙbatiõis annũ elapſũ quenꝙ;ᷓ aò ꝓ
feſſione oꝛògs ſui ſeu renũciatõz ſeculi facien
dã recipiãt. Nee etiã aliqᷓtenꝰ impediãt quo
minꝰ infra illũ annũ ad religione aliã ꝙᷓ ma⸗
luerit trãſeat vel euã ad ſeculũ oĩo redeat ni
ſi maioe·xiiij· annis exns ſit ꝓfeſſuſ tacite vł
exp̃ſſe · aut euidẽeter ↄſtet illu voluiſſe vitam
mutare qð tñ ñ peeſumit niſi clara ꝓbatõe k
Opetetibꝰ indicijs oſtedat' puta ſcòm io.an.
ſi bnficio renũtiauit vel de bonis ſuis verbo
et facto diſpoſuit vel alijs ſił ibus modis q
ſi aliqs foete pdictoꝝ infra annũ ꝓbatõis a
liquem recepit receptꝰ nullatenꝰ illi oedimni
obligat᷑et recipies a receptõe quoeũᷣlibz ad
ꝓfeſſione eiuſde oꝛdiĩis e ipo facto ſuſpeſus.
et inſuꝑ pene q fratribus ipſius oedĩs P cul⸗
pis grauioeibꝰ ↄſueuit infligi ẽ ſubiciendus
li. vj:de regularibꝰ.ñ ſolũ.et c. oſtitutionez
St dicit holſl⸗ꝙ ſupioe qui ñ peccauit eum ab
ſoluere poterit ar· ex· de ſen.ex. nup. In oedi⸗
nibꝰ aut nõ mendicàti bꝰ ꝓfeſſio exp̃ſſe ł taci
te fieri p̃t licite iĩfra annuũ·ſʒ exp̃ſſe emiſſa etiã

ſeculari habitu ñ mutato illi religioni pᷣciſe
obligat quã ꝓfites e ꝓfeſſas:tacite vo facta
ifra ꝓbatõis annũ ꝓ ſnſceptõzʒ habitꝰ ꝓfeſſo
rum n ille ſpealiter cuiꝰ habitꝰ e ſuſceptꝰ ſʒ
generaliter religioni alicni obligat ſi ſit eta
tis apte:et ſi ſcies et volũtarius ac triduo ꝑ⸗
ſeneret li.vj:de regł aribꝰ.ↄſtitutõz Ex his
patet ꝙ ꝙtũ ad obligatõʒ ex tacita ꝓfeſſione
infra annũ nõ e drna inter mebicãtes et non
mendicãtes· ſed in expᷣſſa ſic.qe huiõi ꝓfeſſio
in n mendicantibus obligat illi religioni:m
mendicãtibꝰ aut nõ obligat illi religiom. ſz
religiom tm̃ in genere.
Equy videre de ſexto . ſ. quis poſſit voue
ree circa qe ſciendu ꝓ votũ vt dictu e ſu⸗
pea é quedã ꝓmiſſio facta deo-Nullus aũt p
ꝓmiſſione p̃t ſe firmiter obligare ad iꝰ qð eĩ
alteriꝰ ptãte · ſʒ tm illud q e oĩo ĩ pᷣtate ſua.
unt aut ſex genera hoim q; n ſut ↄĩode ĩ po⸗
teſtate ſua ſed alteriꝰ.et iõ n habet liberã fa⸗
cultate vouedi.ſ.rel igioſus epᷣs clericꝰ ſecu
laris ſeruug.filiuſfa:et vxoe⸗ · Deeoicti tñ ſe⸗
cundũ tho·vouedo n peccãt. qꝛ ſubintelligi
ĩi eoꝝ voto ſi placuerit ſupioeibꝰ ſuis .· De p⸗
dictis auũt ſex genenbꝰ p oedinèe e dicendum

De religioſo igit è ſciendũ ꝙ ñ p̃t vouere ali

qnid ſine licetia pᷣlati ſui: vnde de. xx ·q: inj.
monachũ ñ lz vouere ſine ↄoſenſu abbatis ſin
ſi aũt vonerit frãgendũ erit. Ratio hꝰ e ſcdᷣm
tloo-qe religioſus e ſubditꝰ plato ꝙtũ ad ſu⸗
as opationes ſcm ꝓfeſſione regule:et iõ liz
ad hoeã aliqd facere poſſit qñ n occupat cir
ca alia a ꝓlato:qe tñn nullũ tps e in quo ñ poſ
ſic en platꝰ circa aliqò occupare nullũ votuz
eiꝰ è fermum niſi ſit de ↄſenſu pᷣlati:ſcõm aũt
rich.rõ hꝰ e qe vota religiõiſe tãte altitudĩs
ꝙ ola alia ↄmutari pñt i ilõ vt ifra dice? et
iõ ecclia ↄſiderãs hꝰ voti altitudine et Huma
nã mfirmitate voluit autoeitate dei nullũ vo
tũ poſſe ſupaddi voto religõis ꝓpter picłm
trãſgreſſionis ·qua etiã de cauſa mura ↄlſentire
videntn vota ꝗᷓ fecit hõ an ſin ꝓfeſſione in
religione qᷓ p̃latꝰ eũ recipiès ignoeauit. reuo
care pᷣt poſt votũ ſibi fecerit qdð ꝓbat᷑ ꝑ hꝰ
ꝙ religioſus e plꝰ ſub p̃lato ꝙᷓ; vxoe ſub viro
t vt Sexxxiij. q. v. voluit. ſi adhuc innupte
mulieri oceſſerat pater vota pſoluere: ſi ante
ꝙᷓ; pſoluerit nupſerit et eiꝰ viro q̊ͥ ↄgnito. nõ
placuerit· ñn ꝓſoluat:et hoc oĩo ſine peccato.
ex h̊ argiit glo· abbate reuocare poſſe votuz
monachi qðò emiſit añ monachatũ ſcòʒ rich.
Scðz hoſtaũt ſi talis peio tpale votũ ĩplerz
et poſtea religione iĩtraret tutiꝰ facerzʒ qe tũc
vtrũqʒ ĩpleret ar:ex ·e.ꝑ tuaſet meliꝰ de ſpõ
ſa: ↄmiſſam . Dicit aũt inno · ſup:c. ſcripture.
ꝙ ſi religioſus voueret dicere vnũ pſalteriuʒ
vel aliã ozatõz votũ ſeruet De ep̃o ſci enð ꝙ
votũ facere ſine licetia pape ꝓhibe p qð vi⸗
eulũ ĩter eũ et ſuã eccleñã diſſoluat.ex. de re
nũc.niſi eù peide ĩ fi.: Nec ecẽ aliꝰ ꝑ qd ecclie
ſue Suiter p̃iudice. ex: de iureiur̃.ſic· Vn non
pᷣt etiã ſine pape licetia generale ł ſpẽalę vo
tum pegrinatõis emittere ꝓpter quã opoeterz
eum diu a ſua ecclia abſentari, ex:e:magne

Si aũt ñ opoeteret eũ diu abeſſe ſufficerz licẽ

tia archiepi· vt dicit roð. Et ide vult inno⸗ex
e · ſup c · magne·votũ tñ abſtinetie et elemoſ

ne tpate pᷣt emittere ar· vnj . qj. clemes.et exẽ

de teſti · rel atũ · ij · et be euter pᷣt emittere qðli
bet votũ ꝑ qð pᷣbeat bonũ exeplũ qe ad h teꝰ
ex ·e.ma gne..· ¶ De ſeculari clerico ſciẽduzʒ
ꝙ ſi hʒ ſub epo aliqð bñficiũ debes reſidẽtiã
ñ pᷣt ſine liceua ep̃i votũ lõge pegrinatõis e⸗
mittere · vt ĩ · c· magne. et de vſe · di · v. ñ opoꝛ
tet · Nec etiã aliud votũ ꝑ qð eũ opoeteat ſuã
eccleſiã relmquere.er ·de renũc · amonet· ex⸗
cepto ꝙ pᷣt emittere votũ de intrãdo religiõ⸗
ſine licetia epᷣi ſufficit em̃ ſibi licentiã petere
xix · q· ij · due · et etiã ſcᷣm aliquos de accipiẽ
do crucẽ.ex · de votoex multa qe ad hoc licẽ
tiati es vden ꝓ papã illi q̃ pñt eſſe vtiles ter
re ſancte · Fliq vo ĩtelligũt ꝙ pᷣ̃t emittere vo
tũ trãſmarinũ de licetia ꝓlati vel ſedis apłi⸗
ce:ar·ex.de cleri.nõ reſi-fraternitati. et ex.e
magne. J. veꝝ · Ei aũt votũ caſtitatis et ab
ſtinetie facere p̃ᷣt ſiẽ dictũ ẽ de epo & B no
ta ꝙ ſicut habe li.vj:de regł aribꝰ.hñ ficiũ.
bnficiũ eiꝰ qui ĩtrat oꝛdine ñ ẽ alicui ofere⸗
dũ infra ꝓbatõis annũ niſi ipſe ↄſentiat aut
oſtet ꝙ voluerit abſolute vitã mutare.ↄſtet ĩ
quã clara ꝓbatõe vel ↄpetetibꝰ indicijs li.
vj . e.ti · ñ ſolũ vel ꝓfeſſionez expᷣſſam fecerit.
ſubaudi. ſcðz io· an· alicui de religionibꝰ ap
ꝓbatis.vj·de voto c · vno · ſiune ſcieter habitũ
Pfeſſoꝝ recepit · ¶ vbi ẽ diſtictio Quid ſi mi
no·xiiij:annis ĩgredia oedinẽ . RBndʒ io:an.
