ſub hac odicõne ſcʒ ſi dietã nõ mutẽt· Et ſimi
liter neceſſe eſt euenire ſcãdala ſi hõies duer
ſationeè malam nõ dimittaut:hG̊ tho· et Oueit
cũ eo rich.et alex.an.Et etiã neceſſariũ in vni
uerſali nõ m pticulari:ſcãdalũ em̃ ñ ſemp eſt
moetale ſed quãdoqʒ ẽ veniale vt dicet infra
vnde etiã ruma in diffinitõe ſcãdali ſumtur
large ſcʒ ꝓ ruina vel diſAirione ad ruinam
vnde etiã in greco ſcãdalon nõ tantuʒ ſignat
ruinã · ſed etia impactiõem pedis q̃ eſt di ſpoſi
tio ad ruinã liczʒ nõ neceſſaria.nõ em oĩs qui
pedibꝰ impingit ruit.G ric;. Vti ſcandalũ

ſit ſpeciale peccatũ :i vt ſupea dictuz eſt du

plex eſt ſcãdalum actiuum et paſſiunz · Haſſi⸗
uñ aũt ſcãdalũ non pᷣt eſſe ſpeciale peccatum

quia ex dicto vel facto alteriꝰ aliquèẽ ruere O
tingit m quodcũqʒ; genꝰ peccati· Hec hocip

ſum qð eſt occaſione ſumere peccãdi ex dicto
vel facto alteriꝰ ſpetiale ratione peccati ↄſti
tuit: qe nõ impoetat ſpeciale defoꝛmitatẽ ſpe⸗
ciali virtuti oppoſitã · ſcandalum aute actm̃

poteſt accipi dupliciter· ꝓ ſe ſcʒ et ꝓꝑ accidenſ

et quid ſit vtrũqʒ; dictũ ẽ ſupea:ſcãdalum aũt
actm̃ ꝓ accides nõ eſt peccatũ ſpeciale. quia
qð eſt ꝓ accides nõ ↄſtituit ſpecie. Scandalũ
autẽ actiuũ ꝓ ſe eſt ſpeciale peccatũ ꝗꝓpter hbꝰ
ꝙ intendit ſpeciale ꝓximi nocumetuʒz. Et op
ponitur directe coærectiõi fraterne in qua in
tendi ſpiritualis nocumęti remotio. Mã ex in
tencõe ſpeciali finis ſoetitur peccatũ ratione

ſpecialis peccati quia finis dat ſpeciẽ in

ral ibꝰ vt hab ũ eſt ſupea.HGq̊ tho ·:XZK§: Vtrũ ſca
dalum ſit moetale peccatũ & ſicut ſupꝛa di⸗
ctum eſt ſcandalũ impoetat impactiõem quã
dam ꝓ quã aliquis diſpomtur ad iner Et 16

ſcandalum paſſiuũ poteſt qñqʒ eſſe peccatum
veniale quaſi habẽs impactione tantum puta

cũ aliquis ex mosdinato dicto vel facto alte
riꝰ mouetur motu vemialis peccati · qñqz ve
ro eſt peccatũ moetale:quaſi habẽes cuʒ impa
ctione rimãputa cum aliquis ex moꝛdinato
dicto vel facto alteriꝰ ꝓcedit vſq;ʒ ad pecca⸗
tũ moetale· Scãdalũ aũt actm̃ ſi ſit ꝑ accidẽs
poteſt eſſe qñq; peceatũ veniale:puta cũ ali⸗
quis vel actũ venialis peccati ↄmittit ł actũ
qi nõ eſt m ſe peccatu·ſed habet ſpeciẽ ma
li cũ aliqua leui inductiõe: Qnñqʒ vero ẽ pec⸗
catũ moetale ſiue qe ↄmittit actũ peccati mo⸗
talis · ſiue qe Otemnit ſalutem ꝓxi mi vt ꝓ ea

ſeruanda non peetermittat aliquis facere qd
ſibi libuerit · Si vero ſcãdalũ actiuũ ſit per ſe
puta cum inteudit alium inducere ad pecca⸗

tum. ſiquidem intendat in dacere ad peccanð

moætaliter eſt peccatum moetale· Et limiliter

ſi intendat inducere ad peccanduz venialiter

per actum peccati moꝛtalis. Si vero intẽdat
inducere peoximũ adpeccandũ vemialiter p a
ctum peccati venialis eſt peccatũ veniale . B
tho.et ↄuenit cũ ec' alex.et richardꝰ.
Equitur videre ð tercio· et circa hoc que
runtur plura ſcʒ vt ſcandalũ paſſiuum

5— poſſit in perfectos cadere H ꝙ ſcãdaluz paſ

ſiuum impoetat quãdam ↄmotionem anmm a
bono in eo qui ſcandalũ patitur. NHullus aute
cõmouetur qui rei immobili firmiter inberet
Maioꝛes autem ſiue perfecti ſoli deo inherẽet
cuius non eſt mutabilis bonitas.quia etſi ſu⸗
is peelatis mhereant non tamen inherent e⸗
is niſi inquantum illi mherent criſto.ſm illò
i · coz.iiij ¶mitatoæees mei eſtote ſicut et ego c
ſti· vnde quantumcunq; videant alios inoedi
nate ſe habere in dictis vł factis ipſi a ſua re
ctitudine non recedunt.ſzm illò ps ·. qui con⸗
fidunt m domineo ſicut mons ſpon. non ↄmo.
ineternum. qui habiin hieruſalem. Et ideo ĩ
his qui pfecte deo adheret per amozm ſcan
dalum non muenitur.ſcõm illud põ: pax mul
ta diligen· le.tu:et nõ eſt illis ſcandalum:vñ
hi eroꝰ.ſuꝑ illð t. xvrij· qui ſcanda· vnũ de
puſillis iſtis· dicit nota.qui ſcãdaliſatur par⸗
uulus eſt:· maioꝛes em̃ ſcandalum non recipi⸗
unt hec tho · Ytrum ſcandalum actiuũ poſ⸗
ſit inuenni in viris ꝓfectis & ꝙ ſcandalum
Peie eſt enm aliquis dicit vł facit qð de ſe a
ptum natum eſt inducere ad ruinã.qð quidez
eſt ſolum illud qð inoꝛdinate fit vel dicitur.
Fd pfectos autem ptinet ea que agunt ſm re
gul am racõnis oꝛdinare ſecundũ illð · i · coe ·
un · omnia honeſte et m oedineʒ fiant in vo⸗
bis.et peecipue hanc cautelã adhibet in his
in quibus non ſolum ipſi offenderent ſed eti⸗
am alijs offenſionem pararent. St ſiquidem
in eoꝝ manifeſtis dictis vł factis aliquid ab

hoc moderamine deſit hoc ꝓuenit ex mfirmi

tate humana ſecundũ quã a pfectione defici
unt.non tamẽe intantum vt multuz ab oedine
racõnis recedat' ſed modicuʒ et leuiter quoò
non eſt tam magnum vt ex hoc rationabilliter
poſſit ab alio ſumi peccandi occaſio.vz obi
citur·quia paſſio eſt effectus actionis ſed ex
dictis vel factis perfectoꝝ aliqui paſſiue ſcã
daliſantur⸗m illud .t xv. ſcis qe phei au⸗
dito hoc verbo ſcan.ſunt ergo ĩ perfectis vi⸗
ris poteſt inueniri ſcandalum actiuum &Æο& ꝙ
ſcandalum paſſiuuʒ ſemper cauſatur ab aliqꝰ
ſeãdalo actiuo.ſed non ſemꝑ ab aliquo actio
alterius ſed eiuſdem qui ſcandaliſatur · quia
ſcʒ ſeipſum ſcandaliſat· hec tho· .
B quitur videre de quarto:.t circa hoc q
un plura ſcz vtrũ bõa ſpinitualia ſint ꝗp
ter ſcãdalũ dimitteẽda Pꝙ cũ duplex ſit ſcã⸗
dalũ actiuũ ſeʒ et paſſuũ queſtio iſta ñ habzʒ
locum de ſcandalo actiuo qe cum ſcandalum

ul

er:

pr
ol⸗

ea

actiuũ ſit dictũ vel factũ minus rectũ nihil
eſt cũ ſcãda lo actiuo faciedum·habet autem
locum queſtio ſi intelligatur de ſcãdalo paſ
ſiuo ſcz ſub hoc ſenſu· Vtrũ aliquis teneat⸗
dimttere bonum dpus ne ſcandaliſetur ꝓxi
mus. Conſiderãdum eſt igi tur quid ſit dimit⸗
tendum ne aliꝰ ſcandaliſet · Eſt aute de ſpiri⸗
tualibꝰ bonis diſtinguepdũ · Nã quedam ho
rum ſunt de neceſſitate ſalutis qᷓ ptermitti nõ
poſſunt ſine peccato moetali. Maniſteſtuz eſt
autem ꝙ nullꝰ debz moetaliter peccare vt al
teriꝰ peccatũ impediat:qe zm oedinem cari⸗
tatis ꝓlus debet homo ſuã ſalutem ſprritnale

diligere ꝙ alteriꝰ.Et ideo ea que ſunt de ne⸗

ceſſitate ſalutiſ pᷣtermitti nõ debent pter ſcã
dalum vitandu. In his aũt ſpiritualibꝰ boniſ
que ñ ſunt ð neceſſitate ſalutis vide diſti guẽ
dum. qe ſcandalũ qð ex eis oꝛit᷑ qñq; ex mali
cia ꝓcedit· cũ ſczꝭ aliqui volũt impedire hu⸗

iuſmõi ſpmitualia bõa ſcãdala ↄcitãdo Et hꝰ

eſt ſcandalũ pheoꝝ qui de doct rina dñi ſcã
daliſabant qð eſt ↄtẽ nendu. vt docet domĩꝰ
Mt. xxv. ſimite eos:ceci ſunt inquit et duces

cecoꝝ · Quãdoq; vero ſcãdalum ꝓcedit ex in

firmitate vel ignoꝛãtia de ꝗq dñs de querẽti⸗
bus deagma ait petro. vt aut nõ ſcãdaliſemꝰ
eos vade ad mare ?c· Et hm̃oi ſcandalũ ẽ pu⸗
ſilloꝝ · ꝓpter qð ſunt ſpiritualia oꝑa vł ceccł
tanda vk etiã mterdũu differéda vbi piculum

imminetquouſq; reddita rõne hinoĩ ſcãdalũ

ceſſet. Si aut poit rationẽ redditã ſcãdalũ du
ret videt iam ex malicia eſſe· et ſic ꝓpter ipᷣm

non ſunt hm̃oi ſpiritualia opa dimttenda · HB

tho.et Ouenit cũ eo rich. j Vtrũ opꝰ iuſticie
ſit al iqñ ꝗpter ſcandalũ dimittendum XÆο du
plex eſt opus iuſticie ſez vnicuiq; qð ſuũ eſt

reddere. et penã infligere · peimũ nuneꝙ eſt ꝗp

ter ſcandalu dimittendu maxie quantum ẽ de

volüũutate ſzm illud e · de re u·qᷓ ſcanda vti⸗

liꝰ ſcãdalum naſci ꝓmitti ꝙᷓ veritas relmqua
tur· Szm vero. ſ. ſtatutas penas infligere po⸗
teſt aliquãdo ſuſpendi ꝓpter pericula que m⸗

de poſſunt euenwre· et maxime qñ peinceps vk

multitudo eſt in ſcelere et eimet ſi pena infli
gatur· inde ſciſma vł aliud magnu malũ eue

nire · m qð angꝰ.li.otra epłaʒ ꝓpmeniani do

cet ꝙ tũc pene inflictõ non ptinet aò verita⸗
tem iuſtitie ¶Diſtinguit tñ vlterius qe ſi ta⸗
les peccatũ qð fatiũt quadã autoꝛitate defẽ⸗
dant ad modu hereticoꝝ quaſi non ſit pecca
tum·tũc dtra tales dozmire nõ debʒz ſeueritaſ
diſcipline quin excõicentur. Nam et tales he
retici poſſũt dici ð · pe· di · vj · c· i. ĩ fi · et di · l·
dño ſancto.et di.lxxxij·plurimos· P vero nñ
defendãt peccatũ ſuum et timeatur ſciſma· vł
aliud magnũ malũ:diſſimulari poteſt et debz
q;? vt dicit augꝰ.ad bonifaciũ.vbi multoeum
ſtrages iacet detrahedum eſt aliquid ſeneri⸗
tati vt maioeꝛibꝰ malis ſonãdis caritas ſince⸗
ra ſubueniat · di · vt ↄſti tueret· fiant tñ omi
nacõnes de ſcripturis Et interim alliciantur
caute eoꝝ diſcretioꝛes quoꝝ autoeitate cete
ra multitudo frangaturdixlnij oſtentacõs
hec alex· an. in ſcdðo Et cõuemt cum eo ray·.

*

caa doctrina ſit dimittẽ da Pter ſcãdal uz
& ꝙ circa doctrinã duo ſunt conſideranda-
cʒ veritas que docet᷑· et ipe actꝰ docendi . q
rũ permũ eſt de neceſſitate ſalutis· vt· ſ. Otra⸗
rium veritati non doceat · ſed veritate ſim cõ⸗
Frentiam tpis et ꝓſonarũ ꝗꝓponat ille ceni of
cium incumbit docendi Et ideo zpter nkiunz
ſcandalũ qð ſequi videatur debet homo p̃ter
miſſa veritate falſitatẽ docere:Sʒ ipᷣe actꝰ do
cendi inter ſpirituales elemoſinas ↄputatur
et ideo eade racõ eſt de doctrina et de alijs
miſericoedie opibꝰ de quibꝰ aget infra li v

¶ Kd h nota regulã hiero· ſ. ꝙ dimittedum e

ter ſcandalũ om̃e qð p̃t pᷣtermitti ſalua tri⸗
plici veritate · ſ. vite · iuſiitie.· et doctrine · vnð
ex · de re.iu.qui ſcãdaliſauerit dicitur vtilius
ſcandalũ naſci ꝓmittit' ꝙ veritas relinquatur
ſcz vite ꝛuſticie et docirne-vͤnerlas⸗ Beſioa .
la ꝓ vita doctrina iuſticia Ja nõ effugies
ſunt in rel iquis fu ienda. Ve ſic· ſcãdala nõ
vitet iudex doctoꝛ bene viues · But alij duo v

ſus qui vidẽtur ↄtrarij p̃miſſis· ſ. iſti Eſt veri⸗

tas vite doctrine juſticieq;ʒ · Deimum ipꝑ habe
duo ꝗpter ſcãdala linque· Mõ ſunt tñ eis tra
rij.ſi bñ mtelligantur · vt patz ex ſupeadictis
et infra dicẽdis. Diſti guit aut ſzm alex· an.
in ſcdᷣo:ſ.ꝙ veritas vite ꝓtinet ad oms⸗&Gt ↄ⸗
prehendit omna pcepta et cõſilia· Veritas iu
ſtitie ad platos.Et ↄpᷣhend ſeueritate ĩ puni
endo reos et liberalitateè ĩ ſuſtinedo miſeros
Veritas doctrine ad p̃dicatos es et magiſtroſ
HNota etiã ſzm tho·. ꝙ ſub iſta triplici veritate
non tm̃ ↄphendit illð qð eſt de neceſſitate ſa
lutis · ſed etiã illð quo ꝓuenit᷑ pfectiꝰ ad ſa⸗
lute.ſzm illð.i.coexij: emulamini cariſmata
melioza. Vnde etiã ↄſilia nõ ſũt ſimpliciter p
termittenda neq; etiã miſericoꝛdie opa ꝗpter
ſcãdala ·ſʒ ſũt ĩterò occł tãda ł differeèda ꝓp⸗
ter ſcãadalũ puſilloꝝ vt dictũ ẽᷣ · Qñq; tñ oſili
oꝝ obſzuacõ.et impletio open miſericos die
ſunt de neceſſitate qð ptʒ ĩ his q̃ iã vouerũt ↄ
ſilia·et in his quibꝰ ex debito imminet defe⸗
ctibꝰ alioꝝ ſubuenire · vł ĩ tpalibꝰ puta pa⸗
ſcendo eſuriente· vł in ſpinitualihꝰ.puta do⸗

cendo ignoꝛãtez· ſiue hmoi fiãt Sebita ꝓpter

iniũctũ officiũ· vt patet in p̃latis. ſiue ꝗpter
neceſſitatẽ ĩdigẽtis · St tũc eadẽ ẽ rõ de hm̃oi
ſicut de alijs que ſũt de neceſſitate ſalutis.B
tho.et ↄuenit cum eo rie 8 nunquid in
termittẽs ad tepuſ bonũ ſuperogatiõis ꝓpter
vitãdum ſcandalũ ꝓneniẽs ex infirmitate vk
ignoꝛantia pᷣiudicat merito ſuo · H ſm rich.
ſup qᷓrtum ſen.di xxxviie nõ: qe talis inter
miſſio meret pmiũ equale p̃mio ðbito opi ſu
pererogaticis qð omittit· vel nuiꝰ qe nichil
de pfecctione caritatis diminuit ſed magis ad
angmentum diſponit ·¶ Quid de operibus qᷣ
ſunt indifferentia ex genere cuiuſmodi ſunt
carnes edere:vinum bibere tempo-alia licite
acquirere et huiuſmodi ihe ſecundum rich.
ibide talia opa quoen omiſſo nulli p̃iudicat
nec operanti · debent omtti ꝓpter vttandum
ſcãdalum peoximr peoueniens ex infirmitate
vel ignoeantia quando ꝓbabilter apparz ꝓ

ꝓximus ſcãdaliſabitur inde · Etſi ſit ꝓpbabile
q; ſcandaliſe moætaliter omſſio ẽ ſub pcepto
ſi aũt ſit ꝓbabile ꝙ nõ ſcandaliſet᷑ niſi venia
liter omiſio eſt ſub ↄſilio.poſtꝙ; auũt eſt ꝓxio
oſtẽſum et debito mõ ſuaſum ꝙ ex tali ope ñn
debet ſcandal izari nõ tenet homo illò omit⸗
tere:qe ſi poſtea ſcandaliſetur hoc erit ex ma⸗
licia etꝰ¶ Done ꝙ aliqs habeat purã ↄſcien⸗
tiã apꝰ deũ multi tũ maluũ ſuſpicã ð eo· et ſic
ſcan dalizant qᷓ;d aget is PB qð dicit auguꝰ
et habet .xj.q:iij. nõ ſunt audiedi. Nobis e
neceſſaria vita nr̃a alijs fama noſtra. t ideo

quantũ ẽ in ſe dʒ illis ſatiſ facere ſuã bonã in

tentionem oſtendendo. Et ſpetiem mali et oc

caſionẽ ſcandali qjm ꝙ pᷣt remoueèdo. Si autẽ

nolũt ſatiſ factionẽ recipe de peccato illoeuz
debz dolere et tůc ſufficit ei bona oſcientia·
qe iã apparet ꝙ ſcandalum eoꝝ eſt ex malicia
hr. liceat peccare venialiter ne aliꝰ pec⸗
cłt moæetaliter & quidã direrũt ꝙ peccatum
veniale eſt omittendum ꝓPter vitare ſcãdalũ
ſzʒ hoc implicat otraria · ſi em̃ faci endũ eſt iã
nõ eſt malũ neqʒ peccatũ · Hã ptm̃ non pᷣt eſ
ſe eligibile.otingit tñ aliquidò ꝓpter aliquã c
cumſtãtiam n eſſe peccatũ veniale qð illa cir
cũſtãtia ſublata eſſ veĩale peccatũ qñ abſqʒ
vtilitate dicitᷣ. ſi aute ex caã rationabili ꝓfe⸗
rat non è ocioſum neqʒ peccatũ.quãuis aute
p peccatũ veniale gratia nõ tol lat? ꝓpquã eſt
lhoõis ſalꝰ Inquãtũ tñ veiale diſponit ad mo⸗
tale vgit in detrimentũ ſalutis h̊ tho.eVt
tpalia ſint dimitteda ꝓpter ſcãdalũ H circa
bona tpalia eſt diſti guendũ. ꝓut em̃ ſunt no
ſtra aut ſunt nobis ad ↄſeruãduz ↄmiſſa ſicut
bõa eccleſie ↄmittũt' p̃latis.et bõa cõia qui⸗
buſcunqʒ rei publice rectoꝛibꝰ.Et taliũ ↄſer
uatio ſic et diſpſatio imminet his quibꝰ ſunt
ↄmiſſa ex neceſſitate·et ideo nõ ſunt ꝗꝓpter ſcã
dalũ dimitteda ſicut nec alia qᷓ ſunt de neceſ
ſitate ſalutis · Cpalia vero quoꝝ nos ſumus
dñi dimittere ea tribuẽdo.ſi penes noſ ea ha
beamꝰ. vel nõ repetedo ſi apud alios ſint ꝗp⸗
ter ſcãdalũ · qñqz quidẽ debemꝰ · qñqz at nõ
ſi em ſcadali er Hhoc oꝛiat ꝓpter ignoeãtiã vł
infirmitatẽ alioꝝ qð ſupea diximꝰ eſſe ſcãda⸗
lum puſilloꝝ·tuc vb totaliter dimitteẽda ſũt
tempalia.vel aliter ſcãdalũ ſedandũ ſcilicet
Paliquã admonitiõ/vñ dit augꝰ.in li · de ſʒ⸗
mone dm̃ in mõte . dadũu eſt qo nec tibi nec al
teri noceat quãtum ab homine credi p̃t· Et cũ
negaueris port indicãda eſt ei iuſticia. et
meliꝰ quiò dabis cu petetem iniuſte coerexe
ris· Fliqn vero ſcãdaluʒ naſcit᷑ ex malicia qð
eſt ſcãdalũ phiſeoꝛ · Et ꝗpter eos q̃ ſic ſcãda
la ↄcitãt· nomſunt tpalia dimittẽda.qe hGͥ etiã
noceret bono cõi:daret em malis rapiẽdi oc
eaſio.et noceret ipᷣis rapiẽtibꝰ qui retinendo
aliena in peccato remanerẽt · vñ dicit greg .
moæea:quidã cũ nobis rapiũt tpalia ſolummõ
ſunt tolerãdi. quidã vero ſeruata caritate peo
hibendi . non ſola cura ne noſtra ſubtraban
ſed ne rapientes nõ ſua ſemetip̃os pdãt?¶ Zʒ
obicit ꝙ tpalia nullo duenietioei mõ ↄſerua
re aut recupare poſſuꝰ ꝙᷓ; ꝑ iudiciũ · indicio

vti ñ licz et p̃cipue cũ ſcãdalo.Du em̃ t. v.

ei qui vult tecum in iudicõ ↄtendere et tuni⸗

cã tuã tollere dimitte ei et paliũ ergo.ꝛc Hx

hm auguſtinũ · li · de ſmo. d. in mõ· illud p⸗

ceptũ domini intelligeduz eſt de p̃paracõne
animi.vt·ſ. homo ſit patꝰ peiꝰ pati iniuriam
vel frandẽ ꝙ;ᷓ iundiciu ſi hoc expediat·.qnqʒ tñ
non expedit vt dictieſtIteʒ obicit qe apo⸗

ſtolꝰ ſemmans ſpiritualia non accepit ſtipen

dia tempoealia ne effendiculũ daret euãge⸗
lio xpᷣi.vt patet·i.coæ.ix · Et ex ſimili cã eccle
ſia in aliquibꝰ tereis non exigit decimas ad

vitandum ſcandalum.ergo multomagis alia

tempoealia ſunt ꝗpter ſcandalum dimitteéda

HSHẽ ꝙ ſcandalum qð vitabat apłus ex ignoꝛã

tia ꝓcedebat gentiliũ qui hoc non ↄſueuerãt
Et ideo ad tempus abſtinendũ erat vt peius

inſtituerentur hoc eſſe debtum · Et ex ſimi⸗

li cauſa eccleſia abſtinet de decimis exigeẽdiſ
in teſtis in quibus non eſt ↄſuetum decimas
ſoluere · B tho· et ↄuenit cuʒ eo rich;.q Quid
ſiquis petat a me rem meã nũquidò teneoꝛ ſi⸗
bi eam dare ſi ſciam eũ ſcandaliſari niſi dem
illam ſibi. Geſpondet alex.an.ĩ ſcdᷣo reſpõ⸗
dent quidam ꝙ rem dare opoetet · ſin caũ non
ſemperaut em petit rationabiliter vel mreacõ

nabiliter. ſi ſecundo mõ non teneoe duplici

de cauſa · peimo ꝗpter bonũ publicum ad qðᷣ

Ptinet vt dominium rerũ ſine ratione ñ trãlke

ratur· ſeo vt petẽtium temeritas refrenetur.
ſi peimo modo vt cũ paupꝑ petit veſtem et tũc
aut eſt magis nec eſſaria michi ꝙᷓ illi.et tunc

etiam non teneoæ tum ꝗꝓpter ſeruandũ carita⸗

tis oedinem. tum ꝓpter repeimendam peten⸗
tium temeritatem. Sut eſt magis neceſſaria il
li ꝙᷓ mihi. Iut ſupflua mihi neceſſaria autem
illi. Et ſiue ſic ſiue ſie· Fut ꝓpono rem illam
alij dare ꝙ;ᷓ ſcio magis indigere. aut eã reſer⸗
uo ad tempꝰ ĩ quo multos credo ꝓbabiliter

indigere. At in vtroqʒ; caſu non teneo⸗. tũ vt

petentiũ temeritas repeimatur.tũ vt bonum
publicũ ↄſeruetur ad qð pertinet vt quilibet
ſua diſpenſet ꝓut meliꝰ poteſt. aut non ꝓpo
no eã alteri dare · et tunc teneoe ſibi dare · ſi ꝓ
babiliter credã ꝙ ſcãdaliſetur niſi dedero ſi⸗
bi de hac materia vide ſupea li.i.ti.xliiij.ar·
v · qui eſt de pᷣcepto patietie reſpectu ablatio
nis rerum. 2 *
2 e pplexitatibꝰ ↄſciẽtie ·ti.lxix.
Oſtea qe ratione ſcandali ſepe ꝓplexi⸗
tas oeit' in ↄſcietia dum timetur ex p⸗
te vna ꝓximi ſcandalum: et ex pte alia
caſus in peccatu: ↄuenieter poſt titulum de
ſcandala ſubdit titulꝰ de Pplexitatibꝰ ↄſciẽ
tie · Vbi peimo videndũ eſt de multiplici per
ꝓlexitate · ſco vtrum ſit ponere ꝓplexitate ꝓ

ut eſt ineuitabil itas peccãdi·tercõ ð qbuſdã

caſibꝰ pplexis — Circa peimum ſciẽduz ꝙ ſiẽ
notauit alex· an.in ſecũdo ſuo.triplex eſt per
plexitas.peima e mtell igentie verboeũ ſacre
ſeripture . ſecunda eſt cognicõms faciendo⸗
rum. Et tam iſta ꝙᷓ peima poteſt eſſe in homi⸗
nibus bonis.tercia eſt meuitabilitas peccan

di · peima tollitur per conſideracionẽe caufaruũ

— — A¶ --·- ———

–

dicendi in dinerſis locis ſacre ſcripture· qe in
telligẽtia dictoꝝ ex cauſis eſt aſſumenda di⸗
cendi vt dicit hylariꝰ.Scða tolli ꝑ vnctio⸗
nem ſpirituſſancti que òð omibꝰ docet. Tercia
pꝓ depoſiioneʒ corſſcientie erꝛonee de qua eſt
ad peeſens intencõ· L
Olina izm ſcisduz hm eũdẽ alex · ꝓ duplex
eſt pplexitas ſcz inrig et facti · Auris qñ
due autoeitates ocureũt circa aliq̃d faciẽduz
trarie ſcᷣm apparẽtiam.facti eſt vt cũ quis
ſic ereat ꝙ ſi vnn peccatũ fugiat aliud ſe ꝓppe
trare credat.peima remouen p̃t ab hõie in qꝰ
cumqʒ ſit ſtatu · ſcdða remoneri nõ pᷣt ab homi
ne maęnte ĩ tali ſtatu vt qñ aliqs ex pctõ ꝗꝓpᷣo
eſt ꝓplexus talis em dũ in illo ſtatu manet vi
tare non pᷣ̃t quin peccet de nouo ſcʒ vł peoxi
mum ſcãdalizando vbł ↄtra ↄſcientiã faciedo
vt patebit infra m quibuſdã caſibꝰ.qui tamẽ
ſi de peccato peniteret iam dubius ſine pple

xus nõ eſſet· De hac ꝓplexitate gresſup illð

iob.xl.nerui teſticulozuzʒ leniathan perplexi
ſunt · loquens de ſuggeſtionibꝰ dyaboli:dic?
ꝙ plureĩ ſic peccare fcit ꝙſi fozte fugere pec
catum appetunt.hoc ſine alio peccati laqueo
non euadũut · ¶ Nota etiã ꝙ duplex eſt neceſſi⸗
tas peccãdi ſcʒ peonitas et inenitabilitas · ð
peima mtelligitur illud pëͤſaluaſti de neceſ
ſitatibꝰ animã m.St illud qð dicit augꝰ. li.ðᷣ
natura et gratia. ꝙ neceſſitas peccandi non ẽ
ex cõdicõne ſed ex vicio nature·audiat ergo
homo vt hec neceſſitas non ſit · dicat deo · de
neceſſitatibꝰ meis erue me.hec augꝰ. liberat
em deus a peonitate ita ꝙ non deducit ad ef
fectũ · Si etiaʒ a deo mſtanter peteret ꝓut de
beret in peccandi in euitabilitatem no cade⸗
ret:aliqnãdo etiã ñ caderet ſi peiꝰ peniteret.
rca tercium queritur de pluribꝰ caſibꝰ.
Eſto ꝙ aliquis ſit ꝓmetus ſymoĩace ad
ſacerdotiũ et ex officio teneat ꝓſonaliter ce⸗
lebeare nunquid celebꝛabit . ſi ſic moetaliter
peccat.ſi non populum ſcandalizat· Reſpõdz
idem alex.ꝙſi peccatũ talis ſit occultum ſu⸗
ſpenſus eſt ipſo iure quo ad ſe tantũ· Et tũc ſi
ſit m officõ celebꝛãdi cum doloee penitentia
li ꝓficiat miſſam.ſic em̃ vitat maius maln. Si
vero nondũ ſit in officõ celebrandi dimittat
id officõ ꝓpter qð tenetur pſonaliter celebea
re:et expectet diſpeſationis gratiam ſi poſſit
eam obtinere· Si vero peccatum eius ſit maĩi⸗
feſtũ tunc dupliciter ꝓpeccaret.ſ.quo ad ſe et
quo ad alios quos ſcãdalizaret · ¶ Quid de il
lo qui vitã heremiticam gerit ex voto et vo⸗
catur ad ciuitatem.et dicit' ei ꝙ multas aĩias
pᷣt lucrari ſuo conſilio et exemplo ſecunð
eundẽ alex · non debet ire · qe contra votum et
ꝓfeſſionẽ ſponte venire eſt manũ ad aratrum
mittere et retro aſpicere · Nec ꝓdeſt homĩi to⸗
tum mundum lucrari et anime ſue detrimẽ tuʒ
pati · hoc dico excepto caſu vbi fides pericli⸗

tatur et per eum releuari creditur vł etiã ſi p
Papam cogatur Quid de exiſtente in ſeculo

habente parentes paupes ac ꝑ hoc timente
ſi relinquat ſeculum tranſgredi peeceptum ð
parentibꝰ honoaãdi8 · et ex alia ꝓte vouit re⸗

7

linquere ſeculum quid talis agi debet:Reſpõ
det alex· an. in ſcdᷣo vbi agitur de ſcãdalo ꝙ
talis exquo vouit iam de ↄſilio factum eſt ei
p̃ceptum relinquere ſeculuz · S vlteriꝰ eſt di
itinguendũ.qe aut vouit cum pfimcõne tẽpo
ris aut non. ſi ſic· infra tempus illuꝰo ꝓundeat
parentibꝰ ſim qð potelt vltra em̃ illud non ii
cet ſibi differee ſine diſpenſatione · S non · te
netur ad ſtatim niſi aliqua ↄditio mterueniat

impeditiua. t tunc etiam pendente illa cõdi

tione ꝓuideat eis ſcdᷣm qð poteſt· alias tene
vel ſtatim intrare vel adninnꝰ accelerare quã
tum poteſt dictãte ↄſcietia et cõſilio ſalubei
aliter eſſet in periculo veritas vite · Bi vero ñ
mteruenit obligacõ ſed eſt tantũ conſilium.
In caſu poteſt et debet differei · p̃ceptum eniz
peo tempoæe ꝓ quo eſt peeceptuũ:eſt implenð
vnde vtrumq; eſt implendũ ſecundũ pꝛeiꝰ et
poſteriꝰ non ꝙ tranſgrediat' ſi non adimple⸗
at conſilium.ſed vnũ eſt implendũ· qe peece⸗
ptũ·al ind vero eſt faciedũ ſi velit eſſe ꝓfectꝰ
lecunduz ꝙ dicitur in euãgelio· Hec creditur
ſemp eſſe differendum oſimz gpter dtemptũ
nec depit eius vtilitati ſpuali ſi nunc non im
plet ↄſilium.ſed ſi non implet qñ ſpiritus dei
qui omĩa ſcrutatur dictat eſſe implendũu · ſpiri
tus em̃ dei quantũ eſt ð ſe mouebit vt fiat eo

modo quo melioei ouenit. B alex· de hac ma

teria vide li.i.ti ·de · iiij · pcepto ar · ii· q· fi.
Alnid de illo q alicui iurauit ꝙ ſecreta eiꝰ
celabit.et poſtea ille cui mrauit ꝓcurat ali⸗
cuiꝰ homicidiũ quid ille aget· & iijm alex.
an. monere debet eũ in ſecreto fraterna coæ⸗
rectiõe ꝓut dicit :. xviij et ſi nolit ceſſare
dicere poteſt in generali ei cuiꝰ homicid ium
ꝓcurat᷑. EFliquis te vult interficere ita ꝓ nõ
depeehbedatur ab aliqua circũſtantia quis ſit
ille.vt habet' ex de offi ·oꝛdi ·ſi ſacerdos.vł
ſi ſit periculum dicere illi dicendũ eſt alicni
qui poteſt ꝓdeſſe et non obeſſe in generali ut

peeſ bitero ꝙ pᷣmoneat eum dummõ ſic dicat

ꝙ; nullo modo pſonam illam ↄpeehendat · St

hoc modo ille non eſt reus periurij qe ſecre⸗-

tum illliꝰ non indicat.ecẽ · x·denudare ami⸗
ci miſteria deſperacõ eſt anie infełicis Bun

quiò poteſt quis ↄmittere veniale vt alius vi

tet moætale Beſpondet alexan.ꝙ ſzm quoſdã

pfectꝰ nõ debz ↄmittere veĩale vt aliꝰ vitet

moetale ·h penã tempoæeale pᷣt ſuſtinere · Imp⸗

fectꝰ aute poteſt. Ilij dicũt ꝙ etiã pfectꝰ pt

ↄmittere veiale vt aliꝰ vitet moetale. ſed qð⸗
ammõ cadit a pfectiõe· vide' aũt ꝙ nulla ſit
tentio ad peccatũ vei ale · ſed pt eſſe tẽtio ad
ſaluandũ aliũ a peccato moetali: etſi non p̃t
al iter ꝙᷓ ꝓ veniale SZed obicit Alud ad ro.
ix · optabam fieri anathema ꝓ fratribꝰ meis
i ·. ꝓ ſalute eoꝝ· Dicedũ ꝙ anathema ibi ſumi
tur ꝓ illa pea q etiã aliqn ĩfligi iiuſte· et tũc
n e ibi mſi tantũ pẽaet tab pea ẽ ſuſtinẽda ꝓ

ſua et ꝓ aliea ſalute ſpirituali. Szm ãt qð die

penã uſte ĩflictã icluò: pctim moetale ſi tota
rõ iuſtiti e aſſit. Et B mõ apłꝰ n optabat. Mul
ti alij caſꝰ pꝓplexi·poſſent Gᷓ põi.quos omitto
qe eos al ibi poſui in alijs locis.

õ

. —
ſti ſunt tituli tercij libei qui eſt de eon⸗
tractibus cõmunibus
De appeopeiatione rerum.j·
De peeſcriptione /
De ↄtractibus in ↄomuni iſj·
De obligatione et ſtipulatione· iij ·
De renũtiatione bnficioꝝ iuris · v·
De pactisvbijj. 5
De tranſactione· vij. 8
De emptõe et venditione· viijſ ⸗·
De pmutatione · 1x ·
De mutuo. x·
De vſura · xj·
De ſocietaus tractu·xij·
De pignoꝛibus xii /
De locato et conducto·xiiij ·
De emphiteoſi · xv·
De ↄmodato· xvj⸗
De depolito · xvij ·
De feudis · xviij.
De ſolutiombusxixx
De donationibꝰ inter viuos · xx ·
De donatiõibus cauſa moꝛtis·xxj ·
De legatis·xxij MD
De fideicõmiſſis·xxiif.··
De hereditate · xxriiijjj·
De heredis inſtitutõe· xxx·
e ſubſtitutõnibus.xxvj·
Qui teſtari pnñt·xxvij ·
De teſtametis xxvnj⸗
De Puidentijs teſtiu · xxix ·
De teſtibus teſtamentoꝝ · xxx ·
De teſtameto in ſcriptis ·xxxj·
De teſtameto ceci·xxxij.
De cauſis quibus teſtamentũ inutile reddit
vel rumpit. xxxiij-
De codicillisxxxnij·
De ſucceſſionibꝰ ab inteſtato.xxxv·
Xd quid heres teneat.xxxvj·
De ſuffragijſ defunctoꝝ · xxxvij·
De oꝛationibus exiſtentium tam in patria ꝙ; ĩ
purgatoꝛio ·xxxviij·
Oe contractu pꝛecarij quere ĩ li.vj·ti · xxxvij·

„

Incipit liber terciꝰ. De appeopeiatõe reꝝ ti.j

Initis ꝓ dei gratiã duabus p
tibus huius ſumme ſcz peĩia
de pᷣceptis et ſcdᷣa de dᷣirtuti⸗
bus et vicijs · Beſtat ꝓſequi

terciã ptez einſoẽ de dtracti

bo et volutatibꝰ vltims. Et
qe in quibuſdã ↄtractibus et
dolũtatibus vltimis tranſferunt reꝝ dñ ia qᷓ
quidẽ trãſ ferei nõ poſſent iuſte ſi nõ eſſent di

ſtincta et appeopeiata· ideo peimo oſideranꝭ

ẽ de reꝝ appeopeiatõe. Et circea hãc querunꝰ
plura · ſ. vti poſſeſſio reꝝ exterioꝝ ſit hoĩ na

turalis ME ꝙ ſie vt ondit ph̊s pꝛĩo politico

rũ ꝓ h̊ ꝙ impfectioea ſunt ꝓpter pfectioea hin
iuſmõi em̃ exterioea ſoli deo ſubiacẽt ꝙtũ ad

ſuã naturã qe ei ſoli oĩa ad nutũ obediũt ſʒ q;

tũ ad vſum hʒ hõ naturale dominiũ eoꝝ qe pꝓ
rationẽ et voluntatẽe eis qᷓi ꝓpter ſe factis vti
pᷣt ad ſuã vtilitatẽ vñ G dnum ↄuenit hoi ſe⸗
cundũ rõz in q̃ dei imago ↄſiſtit qdð bñ oñoic
eñ.xx·faciamꝰ hoĩez ad ima.et ſiłi ·no.· et p
it piſcibꝰ maris ꝛc. c VYta reꝝ dnia ĩ ſtatu ĩ
nocétie fuiſſent diſtincta. c ſcm ſcotũ ſuꝑ·.
iiij. ſen · di · xx · ꝙ ñ imo erãt cõia· Et ſcðz lege
nature · vt pz ꝓ illnd qð ðe di · viij · c· j· Iure ve
ro nature ſunt oĩbus oĩa cõia et · xij · q· j· dile⸗
ctiſſimis· Et ſcð legẽ diuinã · vñ ð pe:di · wij
q iure et eè dictũ aug: ſup joiure inqt diuio
dñi ẽ terea et plenitudo eiꝰ.iure vo loano ðe
HB domꝰ ẽ mea ꝛc. Batio aũt hꝰ ẽ duplex vſus
reꝝ em ita ↄpetere dz hoĩbus ſcõm rectã rõzʒ
ſic ↄgruit ad pacificã ↄuerſatõʒz et ncciam ſu
ſtẽtatõzʒ · In ſtatu aũt innocẽtie cõis vſus reꝛ
ſine diſtinctõe dñioꝝ magis valuiſſz ad vtrũ
qʒ qꝛ tũc nullꝰ occupaſſet qð alteri necim fu
iſſet ſed quod quilibet permo ſibi neceſſarium

ad vſum occupaſſet hoc ad vſum habuiſſet · B

etiã mõ tũc magis ad ſuſtẽtatõzʒ vſus reꝝ cõ⸗

munis ſuffeciſſet ꝙᷓ ſi ꝓꝑ appeopeiatõz vni fa⸗

ctã alijs vſus p̃eluſus fuiſſet. B 4 Vtn p
ceptũ illd ſeʒ de hñdo oĩa cõia adhuc mane⸗
at vta ꝙ nulli rè aliquã ꝗꝓpeiã poſſidere liceat
Hẽ ꝙꝙ ñ éſ e poſt lapſũ reuocatũ ꝗlinimo dict
aug. ð hereſibꝰ ꝙ ſũt aliq̃ heretici qᷓ ſe voãt
apłicos ex hoc ꝙ putãt nullã ſpem hore eos q̃
vtunc' his rebꝰ qbꝰ ipſi caret· ſ· oiugibꝰ et a
liqᷣbꝰ poſſeſſonibꝰ q̃i ꝓpis · Eſt aũt poſt lap⸗
ſum reuocatũ rõnabiliter ꝓpter duo ſupᷣdicta
pꝛĩo qꝛ eſʒ ↄtra pacifieã ↄuerſatõzʒ vt ꝑ ſe pʒ
ſcðòo qꝛ eſſet ↄtra nceciam ſuſtentatõz qe hoĩes
ñ ita ſolicite cõia ꝓcurarẽt et ecẽ foetioꝛes ne
ceſſari a debilibꝰ auferrẽtSBciendũ tñ ſcdðᷣm
tho.qꝙ circa huiõi necia duo dueniũt hoĩ ſcʒ
ptãs ꝓcnrãdi et diſpenſandi· et quo ad G hoĩ
aliqᷓ tanꝙᷓ ;a poſſidere ẽ licitũ et ẽ humane
vite ncẽm vt pᷣdictũ ẽ · Flid ẽ vſus rei ipſiuſ
et quo ad G̊ ñ dz hõ habere res exterioꝛes qn
ꝓeias ſʒ qᷓſi munes vt ſczʒ facile omunicet e
as alijs in neceſſicati bꝰ.i.chi .vl.diuitibꝰ hꝰ
ſeculi p̃cipe· ſequit facile diſtribuere et mu
nicare · Et ſic dieit ambeo · et habe' di . xlij. ſic
hi.nemo inq̃t dicat ꝓpeium qð e ↄmune æc.
ged dato ꝙ ſit reuocatũ illud p̃ceptũ querii

p quã legẽ facta ſit apᷣatio reꝝ · BEñdz ſcotꝰ
vbi S ꝙ n e facta ꝑ lege diuinã vt pz di. viij·
quo iure· nec ꝓꝑ legẽe nature qe ñ apparz ꝙ lex
nature determinet ad oppoſita ipſa aut deter
minauit ꝙ ola eſſent mmuma. Vn vi dð ꝙ fa
cta ſit ꝓ legẽ poſitiuã · d hoc aũt ꝙ illa pꝛia
diſtinctio fuerit iuſte facta opoetz ꝙ illa lex
eſſet iuſta · d HG; vo vt illa lex eſſʒ iulta nccim
fuit ꝙ eiꝰ latoe hr et duo ſcz peudẽtiã in ſe vłk
in ſuis ↄſiliarijs ꝓ quã diſcerneret ſcòm rectã
rõz qð faciendũ erat ꝓ cõitate &t ſcòo autoei
tatẽ ſine qua eiꝰ ſentetia ñ ligaret. Eſt aũt au
toꝛitas ſiue peĩicipatꝰ duplex. vna e paterna
et heec ẽ iuſta ex lege nature q̃ omnes filij te⸗
nene pribꝰ obedire nec ẽ ꝓ lege aliꝙ; ſcʒ moi
ſi vel euãgelij reuocata ſed magis ↄfirmata·
Flia autoeitas ẽe politica q̃ ẽ ſuꝑ exneos· et B
pᷣt eſſe iuſta ex cõi ↄſenſu et electõe ipſiꝰ cõi⸗
tatis · vt talẽ auctem hns ↄdere poſſet legẽ ꝓ
quã dnia reꝝ diſtinguerent'. Et hoc mõ ꝓba
bile e factù fuiſſe · Ham vł noe pꝰ diluuiu di
ſtinxit tereas filijs ſuis vel ipſi diuiſerũt ĩter
ſe · Et lex aliqᷓ ꝓmulgata ẽ vel a patre vel ab

aliquo ab eis el ecto in peincipẽ vel a cõitate

cui ſcʒ electo ↄmunitas ipſa ↄmiſit iſtã auto
ritate tereas diſtinguedi vł occupãdi q̃ lex fu
it aut potuit eſſe iſta· ſ.q; res tũc nõ occupata
illiꝰ eſſet qᷓ peius eã occuparet · Et tüc diſpſe⸗
runt ſe ſup facie teree et vnꝰ occupauit regio

nẽ vnã aliꝰ et aliã · B ſco · Obi aũᷣt qe ðᷣe ab

ꝓſið.iiij:ethi·li .· cõis oĩm poſſeſſio e natura
is⸗ hoc ꝓ tãto ðᷣe qe ſcoòm ius naturale ñ
facta diſtinctio poſſeſſionũ.ſʒ ſcᷣm codicez
humanũ ꝙ ptinet ad ius poſitm. vñ ꝓpeietas
poſſeſſionũ ñ ẽ ↄtra ius naturale ſij ei ſupaddi
tur ꝓ adinuentõʒ rõis hũane · Scðz aũt alex.
ĩ tercio ſumme ſue notãdũ ꝙ cirea Omunitatẽ
et etatẽ reꝝ lex naturalis aliqd dictat qe
debitũ. aliq̃d q bonũ aliqᷣd qe equũ · Quia de
bitũ dictat ꝙ in nccitate ſut oĩa cõia et G̊ mõ
reꝝ cõicatio ẽ ſub pᷣcepto:qe vo bonũ dicta⸗
bat in ſtatu nature bñ inſtitute oĩa eſſe cõia.ĩ
ſtatu vo nature coerupte dictat ꝙ bonũ ẽ ali

q̃ eſſe ꝓpeiaqs equũ dictat aliqᷓ eſſe inappꝛo⸗-

peiabilia vt aere mare litoza · Et ꝙ aliq qᷓ ſũt
appeopeiabilia ſi in nulliꝰ ſint honis occupã
ti ↄcedan qð em ſub nulliꝰ e dñio ↄcedi oc
cupãti · Et dicit yſi.ꝙ naturab e acq̃ſitio eoꝝ
qꝗᷓ terea mariq; capiun vt captõ auin et piſciũ
De pᷣſcriptõe ti.ſcðᷣs.
Oſtea ↄſideranð ẽ qũo reꝝ dñia iuſte
tranſ ferant᷑ · hec aut trãſ latio fieri p̃t
dupłr. vnoꝰ autoeitate publica.ſ.pein
cipis vł legisg · Olioꝰ aucte peiuata ipſiꝰ dñi ĩ
mediate poſſidetis. pꝛĩa fit in pſcribẽdo ſcõᷣa
in dtrahedo vłb donãado . Deĩio aũt oſideranð
e de pꝛimo ſez de pᷣſeriptõe et peĩio qᷣd ẽ pᷣſcri⸗
Ptio· ſco quot et q̃ exigunt᷑ ad pᷣſcriptõeʒ.3
quot ſunt ſpes p̃ᷣſcriptõnis.q̃rto q res pᷣſcribi

—

Pnt et ꝗq n· quĩto qbus modis interrũpr pſcri⸗
Ptio· ſexto qs ſit eiꝰ eſfectꝰ Circa permũ ſci
endũu p̃ſcriptio ł vſucapio ẽ acquiſitio vtił
dñ ij vł directi ꝑ ↄſernatõz poſſeſſõis tpis le

gis diffiniti · i. p ſpaciũ tpis a lege dif finituz

*

..- . .
Eſt aüt dðniuʒ directũ idqð h verꝰ et peĩcipa

lis dñs rei vtile dñium e illꝰ qð hʒ ille qᷓ ñ eᷣ
dñs ſcðz veritate ſʒ hʒ rei vtilitateʒ ac ſi eſſet
dñs eiꝰ vt vaſallꝰ feudatiꝰ et huiõi· Eſt au
te vſucapio ꝗp̃e pᷣſcriptio in ĩmobilibꝰ ac euã
ĩ rebꝰ meoepalibꝰ vt ſunt ſeruitutes actões
et huiõi er de cã poſſ· et ꝓpei:cũ eccleſia
Irca ſcòᷣm videndũ ꝙ in pᷣſcriptõe canoĩ
Aca q̃tuoe req̃ryn .peimũ e bona fideſ. ſ. ꝙ
is q poſſidʒ rẽ quã poſſidz credat eſſe ſuã ł cre
dat tradẽete eſſe dñm vb hfre ius diſtrabedi liz
ĩ facto ereet.ff.de ver · ſig · bone fidei · Et hec
bona fides ſꝑ pᷣſumi niſi mala ꝓbe cũ peeſu
ma ignoꝛãtia niſi ꝓbe' ſcia · ff· de ꝓba · veriꝰ
ðe eẽ bona fides licet ereet ĩ iure · e · de iure
pPatꝰ.cura.liʒ ſecꝰ ſit de vſucapioĩbꝰ.ff·e · nũ
ꝙᷓ; ſcᷣm gof Noſt.vo et bñ.ielligũt·c. cura.
qñ pᷣſcribes ereat ĩ facto vt qñ epᷣs dedit ſine
oſenſu capituli:et credit ꝙ habuerit oſenſuzʒ
capituli licʒ em̃ recipi ẽs erret in facto ĩtelli⸗
git tñ bonã fidẽ hre. Sʒ et ſcòm ip̃m hoſt.ðe
bona fides liʒ erret ĩ iure ſi vir dederit re ali

enã vxoꝛi putãti donatõez valere ex qᷓ dona⸗
tõe ñ ſit factꝰ pauꝑpioe tũc em vxoꝛ vſucapiet

ꝓ donato.ff.ſi vir vxoei. niſi foꝛte an vſuca⸗
pionẽ ↄpletã diuoꝛtiũ fiat· ff.e ·l ·· Si di
cat ꝙ erꝛoe ijuris ĩ vſucapioĩibꝰ ñ ꝓdeſt vt di
ctũ eſt. Rndet hoſt.ꝙ ſpeale ẽ in hoc caſu ꝙ
erroz iuris ꝓſit cũ alter bonã fidẽ haberz. cre
de ei ꝙ vir ſit dñs et ſic ereat ĩ facto et ꝓ poſ
ſit dare et ſic errat ĩ iure ꝛõ cũ ſit ereoes mixtu
nñ nocet erroe iuris. ff.e.l.nũqꝙ;. Dici etiã qs
hre fidẽ honã· licet habeat ſclam dubiã. ff.e

gnid ſi · ꝓbone · ODeeſumit' aũt mala fides ſi
denuntiet emptoꝛi ꝙ ñ emat· C.· de rei ven · ſi

fundũ.vł ſiqs ↄtra leges merce.C.de ag· et
cen.quẽadmoð.b ſi emat a ꝓcuratore meo p
colluſionevel ſiq̃s emat a luxurioſo vel ꝓdi
So cui alieãtio bonoꝝ ĩterdicta e cũ ſciat eun
pꝓecuniã ſcoeto datuꝝ · ff.e.ſiqs · Qnqz tñ hzʒ
q̃s oſciam rei aliene et tñ vſucapit eã · vt ſi iu
dicis decretũ ĩterueniat ex · e · c. j.q Sciendũ

ãt ꝙ ñ obeſt accipieti mala fides tradẽtis ar-

ex · e · de q̃rta . qdð e ven i pᷣſcriptõe.xxx·vel·xl
annoꝝ dũmõ nolit poſſeſſoe vti acceſſione tẽ⸗
poeis illiꝰ ſcʒ tradetis et h ſi recipies igno⸗
rabat illũ malã fidẽ habuiſſe.ff.de acqᷓ. poſſ.
pomponiꝰ..cũ q̃s · vñ ñ obſtat.C.de pᷣſcrip.
x·:b ·xx· annoꝝ · hodie aũt intelligit᷑ de pᷣſcri ·
x·vel·xx. annoꝝ ĩ q̃ ex vtraqʒ pte reqr bona
fides · ꝓbant' hec oĩa ex·e.ſi diligeti ·ĩ glo.
Id hoc nota ꝙ exigit᷑ bona fides emęetis no⸗
mine ſuo ſi vo quis emat noiĩe alteriꝰ vt ꝓcu⸗
ratoe b ſeruꝰ noĩe dñi.diſtingue ſcðz hoſt ·. de
ſeruo ſcʒ ꝙ aut emit noĩe peculiari et tũc ſiue
tũ mãdato dñi ſiue ſui ſcia ſiue ignoꝛãtia · ig⸗
noꝛãtia Pui ñ dñi inſpici niſi foꝛte dño pñte
et non ↄtradicẽte emerit·tũc em̃ ſcia dñi in pᷣ
iundiciũ inſpicitꝰ.ſi tñ pñs ↄtradicere ñ poſſet
ei ñ obeſſet Fut emit noĩe tm̃ dñi et eiꝰ mãda
to St tũc aut mandatũ recipit de ĩcerto et tũc
ide ẽ ꝙ g et ſi ſine mãdato emat dño ſeruũ vi
