cundũ boñ· Siquis aũt velit in ſabbato paſce
et penthe · de aqua dſecrata recipe ad ſue do⸗
mus aſperſionẽ recipiat eaz an criſmatis infu
ſionem de conſe. di · iij· in ſab bato ·
CJa qntũ · ſ.foꝛmã verboꝝ que dicuntur
1
la foꝛma.etſi eſt ila que ponitur er ð baptiſ.
ſiquis et de ↄſe. diinj:a qnodã · et· c· multi.
ſ. ego te baptiſo m no.pa · et · fi · et ſpi · ſ. H
ſic· In hac enim foema baptiſim due particule

continentur vna pertinens ad ſanctificatiõez

elementi ſcilicet inuocacõ trimtatis. Flia p⸗
tinens ad determmacõnem mtencõmis mini⸗
ſtri ſcilicet expᷣſſo actꝰ baptiſandi:peima ha⸗
be ex inſti tucõne ðòma et eſt eadẽ apud om̃s
eccias et ſzm omne tꝑꝰ.Nam circa illam duo

n baptiſmo queruntur plura · ſ. que ſit il

Ocureũt: ſ.exp̃ſſio ipᷣiꝰ actꝰ.et ꝓſone in quam
trãſit actꝰ et hoc eſt iterũ ↄmue apud omes
vñ videt deſcedere a peima ↄſuetudie et tra⸗
dicõe baptiſandi apłica.Et mõꝰ expe imendi
et hic eſt duerſus apud latios et grecos. Cũ
ergo baptiſma vnũ ſit illoꝝ qᷓ baptiſant'ĩ ec
cleſia latinoꝝ et qui in foema grecoꝝ que e
baptiſetur petrꝰ ĩ no p·et.b·et ſp.ſ.iõ opoe⸗
tet ꝙ de ſubſtãcia foeme ſit vna pꝑs foeme il⸗
la que ptinet ad ſancti ficacõz elementi· Flia
vero quãtum ad expᷣſſione actꝰ et pſone bapti
ſate ſimiliter è de ſubſtãcia. qᷓntũ ad modum
vo expᷣſſiois ꝗᷓ variꝰ eſt nõ eſt de ſubſtancia ſʒ
accidit ex ſtatuto eccleſie qᷓ pt obligare mini
ſtrũ ſed nõ pᷣt mutare ſubſtacialiter ſacmentũ
ideo etiã ille moòꝰ e de nec eſſitate faci entis
et nõ facti licet quidã dicãt ꝙ ſit de neceſſi⸗
tate vtriuſqʒ ita ꝙ aliter baptiſatũ neceſſe ſit
rebaptiſari: ſed opĩo peima eſt verioe et ↄmu⸗
moe h de pe·ꝗ Vtn expᷣſſo triũ pſonarũ ſit ð
neceſſitate fozꝛme baptiſmi H ꝙ ſic. cuiꝰ rõ
eſt qe baptiſmꝰ pꝑ foemã ſuã ↄſecratus eſt ſm

apoſtoluù epheß: v. mũdãs eã lauacro in vbo

vite · et etia augꝰ.li.de vnico·baptiſ. dicit ꝙ;
baptiſmꝰ verbis euãgelij oſecrat᷑.et iõ opo⸗
tet ꝙ ĩ foema baptiſmi expematur cã ſanctifi
cacõis.ſ.trinitas ꝓpſonaruzʒ?· Scienð tñn ꝙ
feſſio fidei pᷣt fieri qᷓdeupliciter in baptiſmo.
Fut ita ꝙ ſit plena in coꝛde et oee ſed nõ in fi
de eccleſie et tũc eſt vacuuũ. Sut in oee plena
ſed non in coede et tuc eſt ꝓlenũ qę fit in fide
eccleſie et nõ pſone· Sut plena ĩ coede ſed nõ
in oꝛe⸗et h̊ aut fit ex volũtate et tũc eſt vacuũ
aut ex neceſſitateſ.moetis ſupueiĩentis vel in
firmitatis · et tuc non eſt ſimpli plenũ ſed ex
O mina pietate ſupplete pie putari pᷣt eſſe ple⸗
nũ:vt:ſ.ſummꝰ ſacerdos ñ dimittat inpfectũ
qð erat mchoatũu et in hoc caſu intelligitur
verbũ ambeo. li.ð ſpuũſancto:.c. iij: ſi fide mi
ſteriũ trinitatis teneat: et vna pſona tim noĩe
tur plenũ eſt ſacramtũ vel expone plenũ eſt
ſacrametum.i.plena eſt fides ſacramẽeti ſed ñ
effectꝰ eiꝰ.vñn ſi talis moeia debʒz ſepel iri in
cimiterio· Si aũt anꝙ; oĩa verba ↄplerent' im
pedirec hapti ſatꝰ Ita ꝙ Opleri nõ poſſet puer
iterũ baptiſandꝰ elſet ſub hac Odiche rõe du⸗
biij ſi tu nõ es baptiſatus ec. ſm rich.et cũ eo
ODueniũt alij doctoees. ¶¶ SZʒ obicit otra p̃di⸗
cta qe bern.dicit in quadã epła qndaʒ eſſe ba
ptiſatũ in noie dei et ſancte crucis:aſſeres q⸗
ris vtrũ ſit baptiſatꝰ ego vere hũc baptiſatuzʒ
puto & ꝙ ſi li in noĩe dei:diſtinctam intelli
git trimtatis expᷣſſionẽ verũ dicit qe adiectio
facta ex denocõe nõ viciat ſacramtuz. ſi vero
nõ falſum dicit ſm pe ·¶ Qund ſi dicatur no
mane triũ pſona? nõ eſt baptiſatꝰ vt ha⸗
bec de oſe . di; iij · multi ſunt in glo. Vtruz
in nõie xpᷣi poſſʒ quis bapᷣtiſari & ꝙ nõ.nam
nũꝙ; licet fozmã cõem a criſto traditã ð muo
cacoe trinitatis mutare ĩ ſpeciale ſine ſpecia⸗
li ↄſilio ſpuũſſancti de cuiꝰ ↄſilio tpe peimmi⸗
ue eccleſie apłi ĩ nomie criſti baptiſabãt du
plici racoõne· ſ. ꝓpter modũ ſignificãaòi. Mam
qamm noie cniſti tota trinitas intelligitur

6£

vt ambeoſiꝰ exponit. criſtus enim vnctus di
citur· et ideo vngetem vnctũ et vnctionẽ inſi
nuat · Et ꝓpter reueretiã ſignificati · ſ. vt nomẽ
criſti virtuoſum et celebee oſtẽderet ceſſante
uero hac cã iã nõ licet ſic baptiſare nec pᷣ̃t vt
theologi cõiter dicunt ſic tradi baptiſmꝰ ſzm
bon. et Pe .¶ SZed obicit qe nicolaꝰ papa de
Oſe:di:-iiij.a quodã · dicit ꝙ ſi in nõie trinita
tis vł in nõie criſti baptiſantur baptiſati ſunt
Vnũ em idemqʒ eſt· vt ſanctꝰ exponit ambeꝰ.
M nõ mtellige & verba oĩno 1dẽ ſonãt
ꝙ; modꝰ bapti ſandi in eccleſia primitiua con
foemis fnit mõ quẽ nũc tenet eccleſia qe m cẽ
ſto intellectꝰ claudit᷑ trinitatis vt dictuʒz eſt
ſupea tñ implicite et remote.vł idẽ eſt qe eiu
em vtutis et efficacie in caſu in quo eſſiz ea

dem ceã baptiſandi. vn et eadem diſpẽſacõ eſ⸗

ſet ſpirituſſancti im boñn. et pe · vel p̃t dici ꝙ
qe in noĩe criſti intelligit tota trinitas vt di

ctũ eſt iõ pter dubiũ vty eſſtz baptiſatꝰ qui
in criſti noie bapti ſaret'.dicit papa nicolaus
ꝙ nõ eſſet baptiſandꝰ qð è intell igẽdum abſo
lute qe mõ ſi aliquis hoc mõ baptiſaret debe

ret rhaptiſari ſub ↄdicõe ſm rich. Szm vo ſco
cũ qe ñ legit vbi p̃dicta diſpenſacõ fuerit re
laxata dubiũ eſt an talis ſit baptiſatus.et iðo

ſub ↄdicõe eſſet baptiſandꝰ. Sm vero j0. de

. „

Oſe⸗di/ iiij · a quodã et bern⸗ex. e· ſiqs · ſiquis
in noie criſti bapti ſaret baptiſatꝰ eſſz licz nõ

ſic debeat baptiſari· Sm vere hu.e. &i. młti.

nõ eſſtz baptiſatus et hᷓ̊ qd dicit nicolaꝰ papa
refert ad tempus eccleſie peimitue hoc no⸗
tatur ex · de baptiſmo.c.i.in glo.c.huiꝰ ſecũ
de opi⸗eſt hoſti.Quod aũt dicit ncolaus pa
pa in noĩie trinitatis.intelſigitur explicite p
ijs noibꝰ pſonaꝝ exp̃ſſis vt dict glo.pᷣdicta.
Vt expſſio actꝰ baptiſandi ſit de neceſſita
te baptiſim e ꝙ ſic.dicit em̃ alex· terciꝰ ex.
de bapꝑp· c. i. Gctꝰ baptiſandi ẽ de neceſſitate
fozme.Rõ huiꝰ eſt diuina inſtitucõ.Rõ aũt in
ſtitucõis eſt qe intencõ neceſſaria eſt ſacra mẽ

txo· et Hhoc eſt ſacrametum neceſſitatis et eſt ad

alterum⸗immerſio aũt p̃t fieri ꝗpter plura eti
deo ꝗpter piculũ defectus intencõis 456 ver

vo debz expeimi intencõ in foema. Quiò ſi di
catur ego mergo te ĩ nõie pa.æc. vt habe
de dle · di · mij . multi ſunt in glo.nõ eſt bapti⸗

ſatꝰ.qꝛ mergo nõ eſt ſinonimum cum h̊ verbo
haptilo Quare dicit in nomie et nõ in noi⸗
bꝰ &α£ qe licz ſint tria nõia pſonalia triũ pſo⸗

naru. tñ eſt vnũ nomẽ eſſenciale. vᷣtus aũt di⸗

uina que opatur m baptiſmo ad eſſenciam pti
net et ideo dicitur in noĩe et nõ in noĩbus ſe
cundum tho. VYl dicendu ꝙ nomẽ ibi non tm̃
ſumitur ꝙꝓ voce ſignãte ſi ꝓ noticia que quo⸗

dãàmõò vno eſt triuz pſona mquantũ eſt vna
Veritas triũ et inquãtum vnũ coærelatm̃ intel

ligitur in altero ſm pe. Dicenduz etiam ſm
pe·æ ibi ſumitur ſingulare ꝓ plurali.et ſm
iſtam ſentenciã videtur ꝙ ſi diceretur in noiĩ⸗
bus patris·ꝛc.eſſet baptiſmus.ſecũdum vero
alios non eſ baptiſmus qe ſicut mutacõ no⸗
minis impeò t baptiſmũ ita et mutacõ numeri

ę alia è ſentecia et H eſt Põ · bo Vtn ſi H

ponte nõ potes

p̃poſicio in ſcienter omittat᷑ ſit baptiſmꝰ
ꝙ; nõ.qe nõie patris nichil eſt dictũ vł nõ eſt

eadẽ ſignacõ que peiꝰ ſi ſi ex de fectu lingue

vel eiunſde ydeomatis mõ et getate dimitte⸗
ret' eo ꝙ in illo ydeomate ide ſignificet ꝓp li
in nõie· et ꝓꝑ li nõie·et eouerſo pie poteſt cre⸗
di ꝙ eſt baptiſmꝰ hec gual. Vtrum ego ſit
de neceſſitate ſiue de ſubſtancia foeme bapti⸗

ſmi & ꝙ nõ q h vox · ſ. baptiſo· generat ple⸗

nũ ſenſum ar. ð oſe · di · iiij · retulerut · vbi dici
tur ſiquis ita dicat baptuo te in no·pa·æc· ba
ptiſmꝰ e licet nõ ponat' hꝰ ænomen ego hHoc
notatur er.de baptiſmo·c · i. in glo ·b. Eſt tñ

eſt de hac dictõne · Ime · ¶ Vtꝝ peccẽt gre⸗-
. — . — — — „₰ . . . .
ci nõ ſeruãdo foemã noſtrã licnit eis fo⸗⸗

maz noſtrã ad tpᷣꝰ dimittere ꝓpter remouenð
eraoꝛe quoꝛũdam qu vtutẽ baptiſmi baptiſã
tibꝰ attribuebãt dicẽtes ego ſu gauli ego au
tem appollo.æc. tñ illo ereore ſublato debue
runt ad ip̃az redire · vñ credit ꝙ ſic baptiſan⸗
do moætaliter peccęt ſi foemã eccleſie romãe
Oteẽnant. Hli vo qui ipſam nõ dtenũt ſů̊ ſuam

ex antiqua dſuetudĩe ſeruãt moetaliter vt pu
to nõ peccãt.qꝛ? eccleſia romana de illis gre⸗

cis qui ei obediũt ̊ diſſilat et in alijs hone⸗
ſtis eos recipit. hec guab. De hac aũt mate⸗
ria· ſ.de variacõne fozme baptiſmi quere am⸗
plius ſupea ti·de ſacramtis in cõmuni ar. ij.
irca ſextũ. locõeʒ faciedã ĩ baptiſmo te
nedum eé beeuiter m docto. ꝙ ablucõ ẽ
de neceſſitate ſacramti baptiſmi. Modus aut
determiãtꝰ? ablucõis puta ꝓ aque aſpſione in
fuſionẽ vel immerſione et numerꝰ ablucõms
nõ ſunt de neeſſitate ſacramẽeti baptiſmi.Vnð
in hiſ ↄſuetudo cuiuſlibet eccleſie eſt Guãda
quã qui nõ ſeruat Suiter peceat.mſi caſus oc
cureerit ſpecialis vel neceſſtas q̃ᷓ impediat ð
dſe · di. inj · poſte vos et · uij · c · ſe · et · c. ꝓpter
utoꝛitates aũt ꝗᷓ dicũt ter immergendun in
telligunt vbi ↄſuetudo talis erat. Ille vero
que dicũt ſemel immergenð intelligunt vbi
ſuetudo erat cõtraria · Sʒ ſi vna immerſio
ſufficit ad baptiſmũ et ſcòa et tercia additur
Nũquid ſco et tercõ baptiſa? ſicut infra
dicet intencõ requiritur ad baptiſmũ et ideo
ex intencõne miſtn eccleſie qui mtendit vnũ
baptiſma dare· trina immerſione.efficitᷣ vnũ
baptiſma. Si aũt ad ſingulas immerſiões re⸗
peteret vba fozme peccaret qᷓntũ eſt de ſe plu
ri es haptiſans.vñ qñ fit trina immerſio t pei
ma debʒ nõiari pater ĩ ſeòa filiꝰ.in tercia ſpi⸗
rituſſanctꝰ et tuc nulla ſupfluit qe nõ eſt cõ⸗

pletu ſacram̃tuz donec termĩatũ ſit verbũ. in⸗

cipit em immerſio cũ verbo et termiatur cum
llo· ODebet aũt baptiſans qᷓnto magis pᷣt bo⸗

no mõ ſimui abluere et verba ꝓferee non eſt

tam neceſſe m rich· et ſcotũ ·qð ſimul pnctu

aliter vtrũq; meipiat et termĩetur · ſed lufficit

ꝙ ꝓlacõ vboꝝ añ incipiat᷑ ꝙᷓ; ablucõ termie
tur vl nel- ldenat ꝙ aliqs exiſtat ſup
uã habere ad baptiſanduz

pueꝝ · que cũ timeat cito moei.ſi intendes ꝓ⸗

uidere ſaluti pueri ꝓf eres verba in quibꝰ oſi

li ego de intecõnis exp̃ſſione· t idẽ dicenda

1

ſtat foema. ꝓ iciat cũ in aquã intẽcione bapti
ſandi. et poltea puer aliqꝰ caũ euadat nuꝗd
debz reputari baptiſatus credo ꝙ no quia
ꝓxima materi a eſt ablucõ in aqᷓ: qmi aut aqua
ablui peimo aqᷓ coopitur in toto vł in pte et
poſtea diſcoopit. In ꝗpter pemũ repſentat
xp̃i ſepulturã · ꝓpter ſcòm eiꝰ reſureectiõzꝭ quã
us aũt puer ĩ caũ pᷣdicto pꝓ actũ illiꝰ qui ipm
ꝓicit in aquã immergat᷑ nõ tñ eſt actꝰ oedia
t? ex ſui natura ad HB vt puer abluat ·ſʒ vt ſub
mergat. et iõ ſi aliquo caũ ꝓ illos vł ꝓ eunð
ꝓciẽtem ſe ĩ aquã puer exhat de aqᷓ: non ꝗp
ter hoc ꝓuer eſſet baptiſatꝰ.qe illa immerſio
qꝗᷓ fuit facta ex ſui natura nõ oedinaba' ad ele
uacõz pueri de aq̃ ſed ad ſubmerſiõz· G̊ rich; e
Eſto ꝙ aliq̃s exiſtat ſupꝑ puteũ ad cuiꝰ aquã ñ
pᷣt ꝓtingere maũ nec vas ha bzʒ cũ quo poſſit
haurire ſed habzʒ calatũ et coꝛdã · mõ quero ſi
per coeꝛdã dimittat pueꝝ in calato in aquam
et ex hoc baptiſare intendẽs· et verba in qui

vus ↄſiſtit foema ꝓferens · Vtu puer ſit bapti

ſatus ẽ? ꝙ ſic dũ tñ calatus ſit talis ꝙ aqua
ſub intra uerit ad abluendũ corpꝰ pueri qᷣa ꝙ
baptiſans tãgat illũ immediate que ł aptiſat
vel aliquid aliudò nõ eſt de eſſencia baptiſmi

et in p̃ᷣdicto caũ eſt immerſio et eleuacõ de a⸗

qua et eſt im merſio talis q̃ ex ſui natura ñ oe⸗
dinatur ad pueri ſubmerſione ſo ad eiꝰ de aqᷓ
eleuacõem qð patet ꝑ hoc ꝙ ille qui eũ mittt⸗
ſemp tenet eũ cũ cosda ad eleuãdũ · Zi tñ oci
cureerit p̃ᷣdicta neceſſitas deberẽt mitu pãn
in aquã et poſtea illis extractis deberz aqua
expeimi ſuꝑ coepꝰ pueri ſub debita fozma v⸗
hoꝝ et cũ intencõne baptiſandi hec rich;

(Nreca ſeptimũ · ſ· ritũ baptiſmi ſciẽdũ ꝙ in

ſacram̃to baptiſmi de neceſſitate eius ſüt
hlucõ in aqua et verba debita. Et alia que ĩ
ritu baptiſandi ſeruãtur ptinẽt ad ſolenitatezʒ

Fdhibent' aũt hmmoi· tũ ad excitãdam denoci
onẽ et reuereciam ſacram̃ti · tum ad mſtru łõzʒ

fideliũ.tũ aò cohibicõz demonũ ne ſacramen
tal em impediãt effectũ: debz aũt in baptiſmo
aliquis adeſſe qii baptiſatũ leuet ð ſacro fõ⸗
te recipies eũ quaſi nouiciũ in ſuã inſtructõzʒ

et tutelã.qe puuli et nouvij pᷣter curam ↄmu

nem indiget cura ſpeciali · et ille talis qui le⸗
uat de konte dicit᷑ patrinꝰ.qe vt dicit hu. de
ſancto vict. in oblacõne baptiſandi et reſpõ⸗
ſione quodãmõ facit ad regeneracõnem eius
Obligatur aũt ſuſcipies de ſacro fõte ad eius
inſtructõnem de dle · di · nij · nos · ſi ipᷣe ſentirz
q; neceſſitas mieret.In qꝰ caũ·ſ.neceſſitatiſ a
liquis admitti nõ deberet niſi de diuinis do
ctus eſſet vt dicit dpoꝰ. Hõ baptiſatus aũt ñn
ße ſuſcipere bapti ſandum.de conſe.di·iiij. in
aptiſmo-licet non baptiſatus poſſit baptiſa⸗
re quia perſona baptiſans eſt ð neceſſitate ſa⸗
cramenti nõ autem perſona ſuſcipiens. Deobi
betur aũt abbatibꝰ et monachis de baptiſmo
conmatres habere et hoc ꝗpter famliaritateẽ
que ſolet ex hꝰ oꝛiri inter patrinos et matres
carnales pueroeum ar.de conſe di. niij. mona
chi⸗et. c· non licetet. c·ſequen Et idem intel

lige de canciĩcis regularihꝰ et alijs reli giotßz

4

ar · ex depoſito· ex pꝑte et hoc ẽ veꝛ leuãdo et
tenedo h; tñ licet baptiſando.debz aut ad le
uãdum im̃ vnus admitti · tu vt ↄfuſio diſcipli
ne vitet tũ ne ꝓpter ↄgnacõʒz ſpiritualez ma⸗
trimomũ impediatur ſed quedã eccleſie hanc
ↄlſuetudine nõ ſeruãt plures ad ſuſceptionez
pꝓuuloꝝn admittetes de ↄſe.di.iiij. in catheci
ſmo: et·c.ñ ꝓlures:et iõ oeitur ↄgnacõ ſpiri⸗
tualis ad oms tenetes impediẽs matrimoniũ
Otrahenð et dirimẽs poſtea ↄtractũ Et ide in
diciũ eſt de ↄfirmacõe li.vj.de ↄgnaſpi.quã
uis · It dicit ibi jo.an. ꝙſi neceſſitas vrget v⸗
nuſpoteſt eſſe patrinꝰ ĩ catheciſmo baptiſmo
et ↄfirmacõe.õ eſt aũt decẽs licz nõ ſt ꝓbi
bitũ dinges ſimul leuare pueꝝ alteriꝰ de ba
ptiſmo·. ij· qiiij· ꝙ aut⸗õ debet aũt aliquis
baptiſare aliqus alibi ꝙᷓ m eccleſijs vbi ſunt

fontes ad hoc ſpecialiter deputati niſi eſſet

filiꝰ regis vb peincipis aut talis neceſſitas e
merſerit ꝗꝓpter quã ſine piculo ad eccleſiaz ac
cedi nõ poſſit li.vij·de bap·pñti ·¶ Scienduʒ
tiã ꝙ oꝛdo ꝓtinentiũ ad ſolenitatez eſt iſte.

peimo em inſufflat vt virtꝰ dyaboli exterio⸗ꝛ

expellatur et exteriꝰ expelleda ſignifice. Se
cũdo ſignũ crucis fit in pectoꝛe et in frõte vt

demõ ſe ↄgnoſcat expellenð tã in occulto co⸗ꝛ

dis ꝙᷓ in publico ↄfeſſõis. Tercõ ſal ĩ oee po
nit vt ſignifice ꝙ ꝑ baptiſmũ ſapoꝛ ſapietie
pparatur. Quarto fit auriũ et nariũ cũ ſputo

Imicõ vt ſignifice' gra ad diſcernenð et obe

diendũ · Quito fit Iinicõ olei ſancti qað dicit
oleum cathecuminoꝝ in pectoee et ſcapulis
vt ſigmficet vnctõ ad deu amãdũ et eiꝰ one
ra poztãduʒ· Sexto fit poſt babtiſmũ munctõ
criſmatis ĩ vertice vt ſignificet apcõ mentis
imputribilis ad ↄteplanð. criſma em̃ ofectuʒ

eſt ex oleo lucète et balſamo ↄſeruante.et de

bet hec mũctio fieri criſmate nouo nõ veteri⸗
de oſe · di. in · ſiquis · Ẽo tñ pñti nõ debet p̃⸗
ſbiter criſmare infantes baptiſatos in verti⸗
ce mſi ep̃o iubete ſiẽ etiã nõ debz benedicere
mſi de iuſſu ep̃i epᷣo pnte.de conſe.di.inj.oĩ
tpꝑe · Septimo veſtit veſte mũda et alba vt ſi
Snifices cãdos mnocecie et ſtola reſureectio
mis . VYltimo cereꝰ nonit ĩ maibꝰ vt ſit lucer⸗
na pedibꝰ eiꝰ verbũ dñi. et lumẽ ſemitis eius
Dyoꝰ aũᷣt aliũ oedinẽ ponit ſacramentalium
baptiſmi qͥ m peimitiua eccleſia ſeruabat' in
ſolèni celebeacõe baptiſmi.qñ adulti venie⸗
bant ad baptiſmũ, hu.etiã de ſan.vic, aliam

Ponit foemã· modꝰ tñ pᷣdictꝰ magis eſt vſita
4 Id hoc nota ꝙ eoꝝ que agũ⸗
tur poſt hapti
ficat ſʒ etia efficit puta vnctõ que fit in verti

tus ſzm boñ.
iſmũ aliqᷣd eſt qdò nõ ſolum ſigni
ce ꝗqᷓ opatur oↄſeruscõez gracie baptiſmał.ali
qdeſt qð nichil efficit ſʒ ſolũ ſignificat ſicut
dat? eis veſtis candida ad ſignificãduzʒ no
uſtateʒ vite ſzm tho.pedes aũt baptiſatoꝛum
non ſunt lauãdi aqua bñdicta ſiue cõſecrata
i:q:i.emũdari ·populo tñ mediolaneſi ꝓmitti
eur hoc facere qe hoc faciũt amꝑeoſij autoei⸗
tate vt dicit glo.ibidem.

Qu octauũ ſciendũ ꝙ baptiſmꝰ nõ po⸗

teſt iterari cuiꝰ cã eſt duplex vna ẽ cõis

—

ſibi et alijſ.ſ.impᷣſſio caracteriſ q̃ ĩdelebiliter
manet in aĩa. Et alia ꝗꝓpꝛeia ſibi et h eſt triplex
vna qe oeiginale cui opponit' nõ iterat. Se⸗
cũda qe moeti criſti que tm ſemel facta eſt aſſi
milat · Tercia eſt qe ꝓ ipᷣm venialiũ purgacõ
efficitur et qe ſi ꝓpoſſet iterari · hHõibꝰ ſemp in⸗
centiuũ peccãdi daret᷑ · Sm aũt ſcotũ rõ qua
re baptiſmꝰ nõ eſt iterabilis eſt mſtitucõ diui
na cuius nõ eſt alia cã peioꝛ niſi volũtas eiꝰ
ſedò patet ↄueniẽcia eiꝰ ex pᷣdictis·reliqua ad
hanc materiã ꝓtinẽcia· quere ſupea vbi agit᷑
de it eracõe ſacramentoꝝ in conmuni.
2 effectu baptiſmi ti.q̃rtus.
inde vſiderãdu eſt de efficacia et pꝛei
mo de efficacia baptiſmi in adultiſ. ſe
cundo de impedimẽeto efficacie bapti⸗

ſmi in adultiſ. tercõ de efficacia baptiſm in

puulis· ꝗqrto de efficacia baptiſmi an ꝑ aſſõʒ
criſti Circa pemũ querũtur plura.ſ. VYtꝝ p
baptiſmũ auferãtur oĩa pctã H? ꝙ ſic de dſe ·
di. nij · rogete ·et.c.penitẽcia rõ huiꝰ ẽ diui⸗
na liberalitas que tãtam huic ſacramẽto ↄtu
lit efficaciã · ꝙ quidẽ dↄueniens fuit q bapti
ſmꝰ eſt ad regenerãð inſtitutus. Vñ ibi traſit
hõ de ptãte tenebꝛarũ m adoptiõʒ filioꝝ dei
et maxime apitur largitas dᷣine mãꝰ in peimo
aduetu · et hoc e qð dicitur thi.ij.ꝓ lauacruzʒ
regeneracõis et renouacõis ſpũſſancti ·quẽ ef
fudit in nos abũde ꝛc Vtr p baptiſmũ hõö
liberet᷑ ab omĩ pena H& ꝙ ſie p̃ᷣterꝙᷓ a veng
Otracta · vñ ambeoꝰ ſuꝑ illð ro.ij.ſime pentẽ
cia ſunt dona dei et vocacõ et habec de ↄſe.
di · iiij · ſine penitẽcia:graxia mquit dei in ba⸗
ptiſmo Stis oĩa ↄdonat:ecnz enim vt ait dam̃.
baptiſmꝰ ſit peincipiũ vite ſpnalis taʒ gracie
ꝙ; gloꝛie tollit illò qð retardat vł excſudit a
vita⸗/pena vero quedã eſt eterna qᷓ oĩo exclu⸗
dit a vita.quedã tẽpoealis aſſumpta quazʒ hõ
meruit hec retardat moeietes nec excludit. qᷓ
dã tempalis ↄtracta G a vita nõ retardat nec
excludi.ideo baptiſmꝰ peimã tollit.ſj ſcdðᷣam
et terciã non q nõ opponit' effectui eiꝰvV⸗
trũ per baptiſmũ auferat' ocupiſcentia & p
baptiſmũ ocupiſcẽtia extinguit' nõ vt non ſit
niſi foꝛte hoc fiat miraculo vł dono dei ſpeci
ali ſed vt nõ obſit q ibi gracia mfũditur q̃ ſu
perari poſſit· hec augꝰ.et habe de conſe · di ·
uij. c.ij. Yñ ocupiſcetia inquantũ hʒ racõneʒ
culpe extinguic ꝓ baptiſmũ.inquãtum Hhabz
racoõnem vicij ſiue pene manet.¶ ¶ Vcꝝ pꝑ ba-
ptiſmũ tollat' ireegularitas · ſzm 1o.· ſi iree
gularitas ꝓueiat ex defectu ſacramti nõ tol⸗
litur ꝓ baptiſmũ vñ bigamꝰ añ bapiiſmũ non
t pꝰ baptiſmũ ꝓmoneri. Nec eẽ coreupta añ
aptiſmũ p̃t pꝰ baptiſmũ velari ·qꝛ vgo vela
ta ſigficat eccleſiã triũp hantẽè in ꝗᷓ nõ eſt ma
cula neq; ruga:de his duobꝰ habe di·xxvj ·
c.·ij. Si vero Pueniat ex delꝛicto collit p ba⸗
ptiſtnũ. vnð ſiqiis añ baptiſmũ hõies occidiſ
ſet voluntarie poſt baptiſmũ ꝓmoueri poſſet
Si aũt ꝓueniat ex inſtitucõe eccleſie nõ tolli
tur ꝓ bapti ſmum. vnde iudex executez teſtis
aduocatus in cauſa ſanguinis nõ poſſũt poſt
baptiſmũ oedmari · hec johã · di · xxvj · deinde

Et eiuſdẽ ſentẽtie ẽ bar.Sʒ gof.et hoſt· et hin
dicũt ꝙ baptiſmus ec tollit hanc irregnlari⸗
tate qe ñ debet melioeis oditionis eſſe peccãſ
ꝙ nõ peccãs.di · v.ſi quis viduã. et di.iij·ꝗ·
ecce in glo· Scòz aũt theologos aliquos nul
la irregularitas tollit ꝓ baptiſmũ · ꝓ baptiſ⸗
mũ em̃ ſolũ tollun peccata et ea que ſequunꝰ
ex ipſis ſub rõne qua peccata ſunt irregulari⸗
tas aũt ñ ẽ peccatũ qa qñqʒ nõ ſequit ex pec⸗
cato ſed ex opere meritoeio vt cum quis occi
dit hoĩeʒ zelo iuſticie vel ĩ iudicio iuſto·ex qꝰ
ſequit ꝙ irregularitas n tollitt ꝓ bapciſmum
Non em̃ vide' rõnabile ꝙ baptiſmꝰ tollat pe⸗
nã ex cauſa meritos ia Otractã. Si dica ꝙ fal⸗
tẽ tollat irregularitatẽ ex cauſa culpabili cõ⸗
tractã · H ꝙ nõ ẽ veꝝ qꝛ et ſi ↄtrahat ex cul
pabili cauſa aliqn.nõ ↄtrahit cñ ſub illa cõ⸗
ditõe qua ẽ culpa ſed ſub rõne alia Et ad hoc
eſt autoꝛitas aug· li.de bono iu· et habe in
glo. ſupꝑ id ad titũ peĩo vniꝰ vxoeiſ vir· habeꝰ
etiã in decretis dixxxvj · acutiꝰ inquit intelli
gunt qui nec eũ qui cathecuminꝰ aut paga⸗
nus babuerit alterã: oedinandũ cenſuerüut qe
de ſacramẽeto agit ñ de peccatot Sed obicit
ge hieronmimus ſup epiſtolã ad tytũ dicit · ꝙ ſi
quis añ baptiſmũ plures· vel vnã ante et alte
ram polſt habuerit ñ ẽ bigamus.· H ꝙ in hoc
ñ tene' eius opinio· ſed opiaug· hec rieh. et
cũ eo duenit ke. Scðm aũut ſco · ꝓ baptiſmum
tollie irregularitas homicidij cuiuſcuq; nõ
aüt bigamie ſicut dicit opi ſcda: et B habet
expeeſſe in glo·di.xj.ſi quis viduã.vbi ſuꝑ il
i verbũ poſt baptiſmũ arguit glo.a ↄtrario
ſenſu.ergo ſi añ baptiſmũ fuit homicida non
nocet.Gatio huiꝰ diuerſitatis ẽ inſtitutio ec⸗
cleſie hoc voletis et hoc nõ ſine ratione · ſ.qꝛ
homicida nõ e ad oꝛdines mhabilis niſi ꝗp⸗
ter hoeroe ſanguinis qui quide tollit in ba⸗
tiſmo·qꝛ ſupponit' ꝙ ſit factus agꝑnꝰ de lupo
ſed in bigamo nõ tollic defectus ſigmficatõ
nis ꝗꝓpter que è að oꝛdines inhabilis. ¶ Vtꝝ
quelibet imfamia ꝓ baptiſmũ tollac vł dimic
tatᷣ. H qꝙ ſie de p ſe · di. inj . ſine penitetia in
glo.dictũ eſt em̃ ꝙꝓ p baptiſmum tollunt' pec
cata et ea que ſequun ex peccatis ſub rõne qᷓ
peccata ſunt· vñ cum infamia dſequat ex pec
cato ſub rõe peccati toll ꝓ baptiſmũ i.: Vti
index ſecularis indulgebit illi penã qui omi
ſit maleficiũ ſi baptiſet. c in penis que ĩ iꝛ
dicio humane nfornnte⸗don ſolũ attenditur

qua pena ſit homo dignus quo ad deũ ſed eti

am in quo ſit obligatus quo ad hommes qui
ſunt leſi et ſcandaliſati ꝓpter peccatũ alicuiꝰ
et ideo · licet homicida liberet ꝓ baptiſmum
a reatu pene quo ad deũ remanet tñ obligatꝰ
quo ad hoĩes qꝛ iuſtũ ẽ hoĩes edificari de pe

na ſicut ſunt ſcãdaliſati de culpapie tñ peim⸗
ceps talibus poſſet indulgere penã· ̊ tho·

Ven ꝓ baptiſmũ oↄferant hoĩi gra et vtietes.
Hẽ ꝙ ſie vñ apłus ad tytuz· ſaluos nos fecit
p lauacrũ regeneratõis ·i. ꝓ baptiſmũ et reno
nationis ſpũſſancti que effudit in nos abude
et ad remiſione peccatoꝝ er copiã virtntũ ſe
cundũ gloſam ibi Seò nõne p penitentiam

fectũ baptiſmi in adulti
pliciter vel quo ad ſuſceptõz vł qꝰ ad coactõ

etiã aliquis adultꝰ añ baptiſmũ dſequit gra
tiã et virrnraa Pe ꝙ ſic ſcᷣm qð habz baptiſ
mũ in voto implicite vel explicite poſtea vo
in baptiſmo ↄſequit maioe copiam gratie et
virtutum.

(Jrea ſemſez impedimentu efffcacie bar

tiſmi in adultis querunt plura.ſ. vta ef

fectꝰ baptiſmi ſit eq̊lis m oibus · duplex
ẽ effectus baptiſm.vnus ꝓ ſe · ſ. illud ad qð

E inſtitutus ſeʒ regeneratio hoĩs in ſpirituale

vitã: et hunc Ffacit eque in oĩbus qui ſe hñt e
qualiter ad baptiſmũ vt in puulis. adulti vo
qꝛ quidã cũ maioe deuotõne ad baptiſmu ac
cedunt iõ quidã plus quidã mmus de gratia
nouitatis accipiũt. ꝓFlius e effectꝰ baptiſmi
p accides · ſ· illud ad qð baptiſmꝰ ñ e oꝛdina⸗
tus.ſ̊ diuina virtꝰ hoc ĩ baptiſmo miraculo⸗
ſe opꝑa· ſicut ſuꝑ illud ro.vj· vt vltra ñ ſeruia
mus peccato dicit glo. ñ hoc p̃ſtat' in baptiſ
mo niſi foete hoc miraculo ineffabili creato⸗
ris vt ocupiſcetia que è ĩ mebeis totaliter ex⸗
tinguat. et tales e ffectꝰ ñ ſuſcipiunt equałr

a baptiſatis etiã ſi cũ eq̃li denotiõe accedãt ſʒ

diſpenſat huiõi effectus ſcòm oꝛdine diuine

ꝓuidẽtie hec a Nr fictio impediat ef⸗
ultis · fictio dicic du

nem baptiſmi.qe ſcʒ pᷣtendit ſe velle ſuſcipere

baptiſmũ vel ↄferee nõ vult vere ſed ſimula⸗
te tm̃.vt in iocoſa immerſione.vel quo ad di
ſpoſitõem qe pᷣtendit ſe diſpoſitũ eſſe ex cũ ſit
indiſpoſitus intra. pe ima fictio impedit ſacra
mentũ licʒ em̃ augꝰ.tra dictũ don. ꝓpe finẽ
n determinet vtꝝ tales eſſent baptiſati vel ñ
ſed dicat diuinũ indiciũ p alicuiꝰ reuelatõis
ſup hoc eſſe oꝛaculũ implozandũ qð etiã ha⸗
ber de dſe · di. iiij . ſo let · vide tñ dicere ꝙ nõ
recipiũt baptiſim ſacramentũ qð certũ e.ſi ba
ptiſans nõ intendebat illã ablutiones facere
vt ſacramentũ ſed cauſa ludi vt dicit ibi glo.
qð tñ dicit ibi glo.ſ.ꝙ ſi baptiſans intendat

baptiſare qualecunq; intentione habeat bap
tiſatus recipit ſacramentũ ñ e ven vt é oſten
ſum ſupꝛa ſcðʒ rich· SOcða fictio impedit effe

ctum baptiſmi qui e tin ros· ſ. gratiã et remiſ⸗
ſionem peccatoꝝ ñ tñ impedit effectuz qui ẽ

res et ſacramentũ· i.caracterẽ de ↄſe.di. iiij.
oſtendit᷑.qe actus actiuoꝝ ſunt in patiete pᷣ⸗
diſpoſito· hec aũt indiſpoſitio ſeu ↄtraria di⸗
ſpoſitio p̃t eſſe tripliciter·ſ.aut diſcrededo qꝰ
ad rõnemaut indeuote accedẽdo ſcz cũ 4po⸗
ſito peccãdi aut malũ appetendo quãtum ad

ↄcupiſcibilẽ: aut ſacrametũ ↄtemnedo ſcz ac⸗

cipiẽdo irreuereter.pexi git em fides et deuo
tio ſcʒ volũtas abſtinedi a ꝓeccato et reueren
qũo ſumit fictio qᷓ impedit ſacramentũ dicen

dũ ꝓ fictio hec qd ammodo includòt om̃e pec
catũ moetale qð
Vetn recedẽte fictione baptiſmꝰ habeat effe

ð Otrariat Sratie. hec tho.

Kuz. H ꝙ; ſie ð ↄſedi· iiij· oſtendi in fi. Du

plex e em effectus baptiſm interior. ſ. cara⸗

cter qui ẽ ſacramẽetũ et res.· et gra qͥ eres. pei
mus n opponi culpe aut fictioni. ſed ſeòs iõ

caracter cũ ea recipit' ſz ñ gra.caracter enim
quantũ ẽ de ſe ẽ diſpoſitio ĩmediata ad grati
am ſicut oeganiſatio coeꝑis ad aĩe infuſionezʒ
ſed impedit' ꝗpter otrariã ſibi in eodẽ ſnbie⸗
cto an ime Diunctã fictionẽ iõ illa ſtante gra
nõ infunditur recedẽte autem ſtatim infundi
ſicut dyaphaneitas aeris impeditur recipe⸗
re lumè ſolis ꝗpter obſcuram nubem qua re⸗
ſoluta ſtatim recipit lumè a ſole. vñ augꝰ.li.
de bapti et habe de oſe.di. iiij. tunc valere
incipit ad ſalutẽ baptiſmus cũ fictio illa ve⸗
raci Ofeſſione receſſerit. Et quia ſacramentum
reſpicit culpã p̃cedente nõ ſequente hinc ẽ ꝙ;
plenã facit gratia ſupinfuſa remiſſionez totiꝰ
culpe et pene pᷣcedentis et qᷓ̊ ꝑ ſe. totiꝰ vero
culpe ſequetis p accides qꝛ ñ p̃t vnam ſie a
lia tollere · vñ tollit culpã venialeẽ ſequentez
ſi quà muenit de qua hoĩem ñ peniteat in ge
nerali et in ſpeali.ſi tñ tollit.non tollit etiazʒ
totã penã qe culpa et pena ſeques magis tol⸗
litur in eo virtute penitetie ꝙᷓ baptiſmi· vnde
tam de fictione ꝙᷓ de peccatis poſt baptiſmuzʒ
ppetratis ei è penitẽtia iniungeda ſcdm boñ·
et pe· vñ ſi veniens ad baptiſmuz ↄteratur de
oĩbus ſuis peccatis moztalibꝰ.mſi de vno ſo
lo qð ẽ caula fictionis eius in baptiſmo opo⸗
tet ꝙ vere peniteat de illo peccato et in ſe et
inquantũ fuit cã fictionis eiꝰ.quo facto deꝰ
Ofert ei gratiã baptiſmale in remediũ ↄtra a⸗
lia peccata q̃ fuiſſent in baptiſmo deleta niſi
fictio ĩpediuiſſet et iõ de illis alijs ñ opoætet

loabere verã penitentiã nec foete attrittonem

nouã pᷣter illaʒ quã habuit añ baptiſmũ. ec

ſem ſcotuzʒ poetet dicere caracterẽ in ficto

aliquidò opari ſed ſolũ ex eadẽ pactione qua
alſiſtit ei qui baptiſmuʒz ſine fictione ſuſcipit.
Fſſiſtit etiã ei qui bapuſmũ ſuſcipit qñ fictio
recedit. Sed eſto ꝙ aliquis accedat ad ba⸗
tiſmum cũ motu peccati venialis: nunq;d ta⸗
is Dſequit' effectũ baptiſmi · quidã dicũt
e duplex fictio · ſ. ſimplex et ſcm qᷣd. fictio
ſimplex aufert totũ effectu baptiſim et h̊ ẽ cũ
volũtate moetaliter peccandi. fickio aüt ſcdz
quid hec ẽ venialis et ñ impedit ingreſſum 8
tie ſed ↄplementũ· vnde in tali ñ habz pfectuù
effectũ ·quia ñ dłlet veniale illud et etiã mi
nus recipit de gratia qe minus ẽ diſpoſitꝰ ꝗp
ter illud. Fliter tñ p̃t dici.ſ.q motus veniak
nõ facit fictum ſimpliciter ſed ad tẽpus quia
Sratiã ñ expelli ſo retardat dũ homo ñ eleuat
ſe ad recipiendũ diuinã gratiã. et qñ talis mo
tus ceſſat ſtaum baptiſmꝰ hʒ plenũ effectũ et
HPunc motũ et alia peccata delet eẽ ſi ñ ſupue
niat ð illo ↄtritio noua:hec boñ.et pe.permꝰ
modꝰ dicedi magis placet et ouenit cũ ſcoto
E Irca terciũ ſe efficaciã baptiſmi ĩ puuliſ
querunt plura. ſ. vt puuli recipiãt ſan
ctificationem in baptiſmo. c ꝙ ſic. Fbſit em̃
qum puulis miſericoeſ deꝰ ad ſalutis remedi
um baptiſmũ curauerit. er de baptiſ. maio⸗
res· ꝙ. cante. Vnde puuli baptiſmo purgant
a peccato oeiginali er ; merito paſſionis xp̃i
er aliene fidei. ſ. eccleſie et virtute ſacrameti
Ve Puuli recipiãt in baptiſmo plene rem

id ẽ gratiã cũ habitibꝰ virtutũ · HE ꝙ ſic. reci

piũt em̃ ſcoᷣm omnes gratiã ꝓ quã iullifican

Ouenit em̃ vt ſicut ↄtrahut alio ꝓmerẽete cul

pam ſic eẽ alio ꝓmerente recipiat iuſti ficatio

nis gratiã vt ſupea dictum ẽ. De virtucibꝰ ve
ro ſunt plures opi. Ouenientioꝛ tñ et verioe ẽ
opi · magiſtri ſen-li.iiijdi.xlviij.ꝙ paruulis
dant' virtutes in baptiſmo in munere ſiue in
Habitu pfecto ſed ñ in vſu·ad vſum em̃ nõ tm̃
requiri ꝓpfectio habitus ſed ecẽ̃ potetie q̃ defi

cit in puulis.liceꝑ em habitus innatus et ac⸗

quiſicus pfectus eſſe nõ poſſit añ pfectionem
potetie·infuſus tñ pᷣt q eius pfectio nõ depẽ

det niſi a creatoꝛe · Scien tñ ꝙ in puulo vir

tutes habet aliquos actꝰ. Flrtus em virtutuz
ſat quatuoe · ſ. trariũ expellere ſubiectũ pfi
cere· et ad vltimũ finem oꝛdinare et iſti tres a
ctus cum habitibus oferunt. q̃rtus ẽ bonum
opus elicere et iſte ñ ofert puulo nõ ꝗꝓpter ð
fectum virtutũ ſed ꝓpter defectũ potentia⸗
in eo· et ideo bñ dictum ẽ ꝓ pꝓuulis nõ dant'

virtutes in vſu:qe ergo eunde effectum loabzʒ

bapti ſmus in puulis et adultis· iõ dicit augꝰ
ad bonifaciũ:regenerans ſpiritꝰ in maioeibꝰ
offerẽti bus et puulis oblatis ↄmunis ẽ. hec
Zunl. Vtꝝ in punlis baptiſmus habeat eqᷓ

lem effectũ · H ꝙ ſie ꝙᷓtum ẽ de lege ↄmuni

equale em̃ ẽ ex pte dantis illud mediãte quo
Ddat gratia ſcʒ ſacramtũ equalis ec ẽ ex pꝑte re
cipiẽtis Ogruitas vel diſpoſitio· hec em̃ nõ at
tendit ſcᷣm naturale capacitate ſed ſcðzs vo
luntariã p̃parationeʒz q̃ nulla in eis pᷣ̃cedit · ſʒ
ꝓ diſpoſitiõe ẽ eis ecclaſie fides.q̃ equaliter

reſpicit omnes punlos qui baptiſant'. p̃t tam

deꝰ mais dare de gratia vni ꝙᷓ alteri de pei
uiegio ſpeciali qe eius potetia nõ eſt ſacram

to alligata.hec rich. Vcꝝ effectus baptiſ

mi ſit equalis in puulis et in adultis· ñᷣ
caracteris em̃ impſſio e equalis.ſed reſtitutio

innocetie penes terminũ a quo ẽ inequalis· in
fuſio ec gratie e ĩequalis · qe vnicuiqʒ magis

Pdeſt fides et diſpoſitio ꝓpeia ꝙᷓ aliena cete⸗
ris paribꝰ. I dulti ergo plus recipiũt de gra
in bapuiſmo ꝙᷓ puuli.hec ricB.
YIrca qꝗᷓrtum ſcz de eĩ ficacia baptiſmi a te
ATbachon xp̃i:ſciendũ ꝙ baptiſmꝰ xp̃i ha⸗
buit eande virtutẽ añ paſſionẽ et poſt quia ſi⸗

cut poſt ita et an paſſionẽ caractere impeeſſic

omn culpã deleuit gratiã otulit et ꝑ ↄſeqñs
Ocupiſcentiã minuit.· ꝓbabile tñ ẽ ꝙ poſt paſ
ſionem maioe gratia ↄferat' in baptiſmo quia
paſſio xp̃i a qua baptiſmus efficaciã habzʒ ma
ioꝛis debet eſſe virtutis exhibita ꝙ Yui ſa · et

ypleta ꝙᷓ inchoata 2

De baptiſantibꝰ ti.v.
Oſtea ↄſiderandũ eſt de miniſtris bap
tiſmi· Et peimo quis p̃t baptiſare. ſcdòo
de numero bapuſantiũ et baptciſando⸗

rusn. tercio de intecione quã debz habere ba⸗

ptiſans. q̃rto de fide eius · quito de bonitate
eius· Circa pe'imũ querunc plura ſeʒ ad quẽ
ptinet ex officio baptiſare · P ꝙ ad ſolum p̃⸗
ſbiteꝝ de ſe.di·inj. ↄſtat. vñ etiã dyacões
Abſqʒ; ep̃o vel pᷣſbitero ñ audet bapaniſare niſi

rl

p̃dictis oedini bꝰ longius ↄſtitutis neceſſitas
extrema pellat di.xciij.dyacões Vtia lay
cus poſſit ſacramentũ baptiſmi oferee. ſe ve
habet de ↄle · di · iij . Oſtat et. c. m neceſſitate
er · e· ſanctũ ẽ· baptiſare neceſſitate immineẽte
tapcis xp̃ianis plerũq; tedit. Ratio huius
de inter alia ſacrameta maxime neceſſitatis
haptiſmꝰ qui è regeneratio vite ſpũalis ho
minis qe pueris aliter ſubueniri ñ p̃t· et adul
ci n pnt aliter ꝙᷓ; ꝑ baptiſmũ remiſſionez Oſeqᷓ
ſeʒ quantũ ad culpã et quantũ ad penã· iõ vt
circa remediũ tam neceſſariũ homo defectum
Pati ñ poſſit inſtitutũ ẽ vt materia baptiſmi ſit
Omunis· ſaqua q̃ a quolibet defacili haberi
pt et miniſter baptiſmi ſit q̃cũqʒ eẽ ñ oꝛdĩatꝰ
ſeʒ in neceſſitate et ᷓ̊ ẽ veꝝ etiã in aqua ñ fſan
ctificata ſi alia haberi ñ poſſit alias nõ Si au
tẽ pᷣter neceſſitatẽ baptiſaret quis ñ peeſbiter
ſiue laycus peccaret moetaliter baptiſmi tñ
ſacramentũ cõfert.H̊ tho.dñ ex de cle.ñ oꝛ· c

1· Se ꝙ ſi ñ oedinatꝰ baptiſanerit vel aliud di

uinũ officiũ ñ opetens exercuerit ſupple ne⸗
ceſſitatis articulo ñ exigète ab ecelena abici
debz et nunquã oedinari Itn ñ pᷣſ biter ba
ptiſans facere poſſit vel debeat ſacrametalia
baptiſmi . E illa ptinet að ſolennitatẽ baptiſ
mi ñ ad neceſſitate. et iõ fieri n debet nec pñt
a layco vł clerico ſed ſolũ a ſacerdote cuiꝰ ẽ
ſolenniter baptiſare.B tho Ytrum muler
poſſit bapti ſare · H ꝙ ſic neceſſitate inſtante
xxx· q: iij. ſaper quibus.ali as baptiſare pꝛohi

betur de cõſe. di. ij · mulier· qꝛ tamen caput
mulieris e vir: et caput viri xpᷣs· vt ðe · j· co?ꝛ·

ij. ñ debet baptiſare mulier ſi aſſit copia viri⸗
ee lapens pᷣſenti clerico.nec clericus p̃ſen⸗
ce pᷣſ bitero·qui tñ pᷣt baptiſare pᷣſente epiſco⸗
o eo ꝙ hoc peinet ad officiũ ſuum. tñ min
ier pᷣter neceſſtatẽ baptiſaret rebaptiſandus
nõ eſſet ſient eẽ dictũ e de lapco:.peccaret tñ
ipſa baptiſans et alij qui ad hoc coopen᷑ vł

baptiſmũ ab ea ſuſcipiendo vel alique bapti⸗

ſandũ offeredochec tho Vtꝝ non baptiſa
cus poſſit baptiſare.P ꝙ ſi

eleſie ſeruet de dſe · di . iij. c. baptiſmate: et rõ

ẽ qe ſieut ex ꝑte materie quãtũ ad neceſſitatẽ

ſalutis ſufficit qnelibet aqua ita etiazʒ ſufficit
ex pte miniſtri quicũq; homo et ideo etiã nõ

baptiſatꝰ in neceſſitate baptiſare poſſet·ſi vo
ex articulũ neceſſitatis hoc fieret vterqʒ gra⸗
uiter peccarz. ſ. baptiſans et baptiſatus· et H̊ ĩ·
pediret ſacẽmẽt effectũ lz ñ tollerz ipᷣm ſacm⸗

tum· Hᷓ tho. Vtaʒ exccicatus poſſit baptiſa
re · Hꝙ ſie· ptãs em̃ miniſtrãdi ſacramentum
ptinet ad ſpirituale caracterẽ qui indelibiliſ

ẽ ſient pʒ ex ſupeadictis.et ideo ꝓ hoc ꝙ quiſ

ab eecleſia ſuſpendi vel excõicat' vel eẽ de⸗
