Sradat᷑ ñ ꝓpter G amittit ptãtẽ ↄferedi ſacra⸗
mentũ ↄłfert quidẽ ſed peccat ↄferẽdo viſi in
neceſſitate baptiſaret·ſiłr etiã ille qui ab eo ꝑ
cipit ſacramentũ et ſie ñ peipit rem ſacramẽti

niſi fozte ꝓ neceſſitatẽ vel ignoeantiã excuſeꝰ

Penendũ ẽ igit beeuiter cirea p̃dicta ꝙ actꝰ
baptiſmi ſiẽ et alieuiꝰ alteriꝰ ptãtis ↄuemit a
leui dupltr᷑ ſeʒ ł ex officij antoeitate ſic oueit

“
* „
D

c dumõ foemã ec

ſolis p̃ſ biteris.dł ex eccleſie pmiſſone ſic eẽ
ODuenit alijs maxie in caſu neceſſitatis Jen.

quis poſſit baptiſare ſeipſum. ? ꝙ; ñ q cũ in
foema baptiſmi expeimatur duplęx pꝓſona ſczʒ
baptiſans et baptiſata alius debet eſſe bapti
ſans a baptiſato· St qð inno: papa dicit ĩ qua
dã decretali ꝙ indeus ſeipſum in aquã merſit
de vſe · di . iij · dices me baptiſo in noĩe pa:ec
ſi deceſſiſſet tũc ad patriã euolaſſet. intellige⸗
dum 6 pter vim ↄtritionis ex cuiꝰ magnitu⸗
dine he ꝓcedere videbat vt inter iudeos cõ
ſiſtens qſi ſe offereet piculo moetis. oſte⸗
dendũ ant ꝙ alius ẽ baptiſans a baptiſato vo

luit dñs baptiſari a iohe me.njet ex de bap.

debitum.
J Irca ſcᷣm ſcz numeꝝ baptiſandoꝝ et ba
ptiiſantiũ· querunt' plura ſezʒ vtz plures

poſſint ſimul baptiſare & ſacramentũ baptiſ

mi pᷣcipue habet virtute ex foꝛma quã aplus

noiat verbũ vite ad eph̊. niij. et ĩõ ↄſiderare o

Poetet ꝙ cũ plures ſimul vnũ baptiſant q̃ fo⸗
ma vtan·. ſi em̃ dicãt nos te baptiſamꝰ in no.
pa· æc· dicũt quidã ꝙ nõ ↄferunt ſacramentuz
baptiſmi·eo ꝙ nõ ſeruare foema eccleſie que
ſic habet ·ego te baptiſo in no.pa.æc. ſed Boe
excludit ꝑ foꝛmã baptiſandi quã habent gre
ci · pñt em̃ dicere baptiſe ſeruus dei b. in no.
pa·æc · ſub qua fozma greci baptiſmũ recipiũt
que tñ foema magis diſſił is ẽ fozme qua nos
vtimur ꝙᷓ ſi dicere nos te baptiſamꝰ deo no
randũ ꝙ ſub tali foema nos te baptiſamꝰ ex⸗
peimit talis intetio ſeʒ ꝙ plures ↄneniãt ad
vnũ baptiſmũ ↄferendũ. qð quidẽ videt eſſe
Otra ratione miniſtri: homo em nõ baptiſat nĩ
ſi inquantũ ẽ miniſter xpᷣi et vice eius gerens
ſed ſicut xp̃s ẽ vnus ſie opoetet eſſe vnũ mini⸗
ſtrum qui ipſum rep̃ᷣſentet ꝓpter qð ſignanter
dicit aplũs ad eph̊ᷣ.niij· vnus dñjs vna fides v
nũ bale nnaur don Srrari intetio videc ex
cludere ſacramentũ baptiſmi. hꝰ etiã ſentetie
vide eſbe ſco. Di vero vterqʒ diceret ego te b.
in no.p.æc̃· vterqʒ expeimeret ſuã lintentions
quaſi ipᷣe ſingulariter baptiſmũ ↄfetꝛet qð pt
Otingere ĩ eo caſu quo æentioſe vterq; aliq?
mõ baptiſare conare . et tũc dicendũü e ꝙ ille
qui peius verba ꝓferæzet peius ↄfereet baptiſ
mi ſacramentũ alius vo quãticunq; ius bap⸗
tiſandi haberet nibil faceret. Seo ſi verba P⸗
nuntiare pᷣſumeret punisdus eſſet tanꝙᷓ reba⸗
ptiſato · Si aũt ſimul ambo verba ꝓfereẽt et
hoĩem ĩmergerent vel aſpgerent eſſent punie
di de inoedmato mõ baptiſandi ñ de iteratõe
baptiſmi.qꝛ vterq; intẽderet ñ baptiſatũ ba⸗
ptiſare et vterqʒ quãtuʒ ẽjn ſe baptiſaret. nec
traderet aliud ſacramentũ ſed xp̃s qui ẽ vhus
interiꝰ baptiſans vnum ſacramentũ vtrũqꝗ
ofert · hec do] Vtꝝ eſſet baptiſmꝰ ſi vnus
ſolꝰ baptiſaret dicẽs nos baptiſamꝰ te ec. H
ſup plurale numeꝝ nõ fit vis aliqua niſ que
fit Em curſũ ſolitũ ſeʒ ſm ꝙ papa de ſe vmco
diẽ noſ dicimꝰ.et m vulgari h̊ vcimur lingua
gio · iõ ñ dᷣe tũc foema mutata ſʒ coerupta.ſed

ſi verbũ ſerioſe dicere' et cũ põdere.euiꝰ ſen⸗

ſus aliũ generaret intellectũ ñ eſſet baptiſmꝰ

B boñ ·¶ Vcv vnꝰ poſſit ſimł baptiſare płes
MH in calu neceſſitatis vnus p̃t ſimul baptiſa
re plures ſub hac foema· Sgo vos baptiſo pu
ta ſi iminet ruina ant gladius aut aliqd aliꝰ
Hhuiõi qð ſi pateret moꝛã vt ſingillatim om̃s
baptiſarenꝰ· Nec p hoc diuerſificaret foꝛma
eccleſie qꝛ plurale ñ ẽ niſi ſngulare gemma⸗
tũ ſeðz peiſti · cũ ꝓłr dicat mt.vl.baptiſantes
eoſ ꝛc· nec e ſiłe de baptiſante et baptiſato qe
xpᷣs qui pein baptiſat è vnus ſed multi ꝓ bap
tiſmũ efficiunt vnũ cũ xpᷣo:hec tho.e Vtx.
ſi duo baptiſarẽèt vnus mancꝰ qui verba ꝓfe⸗
rat et alius mutꝰ qui immergat ſit baptiſmꝰ

Pð ſiẽ̃ ſupeadictũ eſt integritas baptiſmi oſi

ſtit in verboꝝ foema et in vſu materie · et ĩðo
nec ille qui tin ꝓfert verba baptiſat nec ille
qui tin immergit et iõ ſi vnus ꝓfert verba et

alius immergit nulla foema verboꝝ poterit

eſſe ↄueniens· nõ em poterit dici ego te bapti
ſo.cũ ipſe nõ immergat et ꝑ dſeques non ba⸗
ptiſarzʒ :nec etiã poterit dici nos te baptiſamꝰ
cũ neuter baptiſaret.: Si em̃ duo ſunt quoꝝ v
nus vnã ptem libei ſcribat et aliꝰ alia nõ eſt
ꝗpeia locutio nos ſcripſimus iſtũ libeũ ſed ſy
nodoica inquantũ totũ poni ꝓ pte ſcðz tho·

boñ · et rich. licʒ em̃ determinatꝰ modꝰ expei⸗

mendi actũ baptiſandi ñ ſit de neceſſicate ef⸗

ficacie ſacrameti · expeimere tñ actũ eſſe ab eo

a quo ñ e derogat efficacie ſacramęti ſic eſſet
in Hh caſu· Si em ille qui verba illa ego te ba
pti ſo ꝓfert nõ abluit· expeimit actũ baptiſan
di eſſe a quo nõ ſiue expeimat in ſingulari ſi
ue in plurali:qe dicit ego te baptiſo.i.abluo

et tñ n ablueret ꝓ caſum ſed ſociꝰ ſuus vnde

ĩ illo caſu de cõi lege puer nõ eſſet baptiſatꝰ
ſcòm rich;. Conuenit cu p̃dictis hoſt.ti· de ſa
crametis:qe ſacramta eccleſiaſtica ſunt ſacra
menta vnitatis et ñ ouenit ea diuidi. de ↄdi-
ij · qe paſſus. It idẽ dicit ſi vnus dicit vnã ptẽ
verboꝝ et alius aliã· Licet aũt vt dictũ ẽ ſu⸗
pea ſcòm aliquos baptiſans debeat ęſſe vnus
aliqui tñ dicũt ꝙ vnitas miniſtri vł baptiſan
tis n ẽ de neceſſitate · dummõ qñ plures bapti
ſant quilibet intẽdat facere totuet qñ vnus
pꝓlures intẽdat bapꝛiſare vel oms· ẽ tn de cõ⸗
Sruitate ꝗꝓpter maioeẽ diſtinctõem. ideo ñ dz
fieri ſine neceſſitate vñ ſiue vnus ſiue plures
Dicãt baptiſamus te in baptiſando vnũ ſiue e
tiã vnꝰ dicat in baptiſando plures vł vnum
baptiſo vos baptiſatũ ẽ qe modus expemmedi
actũ baptiſandi et exp̃ᷣſſo pſone miniſtri ñ ſüt
de ſubſtãtia foꝛme⸗ſunt em̃ ex traditõe ecclĩe
et ꝓ iſtã additõem foema ñ muta cũ nõ ſit ad
ditio coerũpens ſed ſaluãs Vnde de neceſſita
te ꝓnius actus baptiſandi ẽ vnitas miſtri · ſo⸗
lũ ad vitandũ peccatũ baptiſantis: miſi foete
in caſu plures eſſent neceſſarij ad pueꝝ ablu⸗
endũu.ñ aut e de neceſſitate ad efficaciã ſacra

menti vñ pueꝝ ſimul a pluribꝰ ablui ñ vide

efficacie baptiſmi repugnare. et hec eſt opi-
rich· et pe Cuid ſi monſti natũ ſit cũ duo
bus capitibꝰ nũquid dz baptiſari vt vnꝰ hõ ł
Ot duo· RKñdz tho. in quada qõne de quolibet
ꝓ tale monſti aut certũ ẽ bahere duas aĩas

rõnales puta ſi ſint duo capita dno colla et
duo pectoea: qꝛ p ↄſequẽs erũt duo cozda et
in tali caſu baptiſandi ſunt ibi duo. et licet p
ſumat ꝙ plures poſſint ſimal baptiſari·dice⸗
dum ego baptiſo vos· tutiꝰ tñ eſſet eos bapxti
ſare ſingillatim · Koo nõ ſit certũ puta ſi nõ
ſunt duo capita bñn diſtincta vel due ceruiceſ
fundate in eadẽ vitta ſiue in eodẽ trũco tunc
peĩo dz baptiſari vnus et poſtea dzʒ alter ſub
dubio baptiſari· dicedo ſi ñ es baptiſatꝰ ego

te bapti ſo ecẽc *

C Irca terciũ ſcʒ intẽtionẽ baptiſantis plu⸗

ra ꝗqrunt᷑ ſcʒ vtꝝ intetio miſtri ſit de ne⸗
ceſſitate baptiſmi · ꝙ ſic diet magiſter ſen⸗
Li. iiij· di. vjĩ hoc et in alijs ſacrametis ſicut
foema ſeruãda ẽ ita et intetio lud ↄferendi·
cuiꝰ rõ e ſcòz ſco.qꝛ ille actꝰ ad que quis ob
liga dz in eo eſſe humanꝰ n caſualis ł foetin
tus in quibꝰ n cadit obligatio Humanus aũt
effectꝰ e ꝓpeie qui ꝓ intellectũ et voluntate
cauſat ab hoĩeet ita e intentꝰ ab hoĩie ipſa
ec obligatio ẽ vt homo intedat actũ iſtũ ſeò
Hõ obligac ad actũ ↄferendi baptiſmũ lo⸗
co et tepoee.ergo obliga vt intendat dkeree
baptiſmũ ꝓ loco et tepoꝛe ?Vtꝛ⸗ requiratur
metalis intentio in miniſtro. e aliqui dicũuᷣt
ꝙ ñ.qe miſter ſacrameti in verbis qᷓ ꝓferunt
expeimit intentione eccleſie qᷓ ſufficit ad ꝓfe
ctione ſacramæeti· niſi Otrariũ exteriꝰ expeima
ex pte miniſtri et ex ꝑte recipiẽtis ſacramẽtuʒ
et hec ẽ opi:tho.Flij vo dicũt q ñ ẽ ſacramẽ
tum licet ibi ſint verba niſi ibi ſit mẽtalis in⸗
tẽtio in miſtro qe vt dicit Sregoin moẽ. ñ dz
intetio verbis deſernire. ſed verba mietioni .
et hq̊ maxie locũ hahet in G̊ ſacrameto:et ideo
ñ baptiſatur quãtum e ꝓ illud qð p hoies: ge
ſtum ẽ mii aſſit intetio Sanclfancis et ali⸗
ter nõ ſaluet᷑ niſi ſit intẽtio in miniſtro. Hẽ ſi
adultus baptiſat vt debet fides interioꝛ ſup
plet.ſi ꝓuulus piũ ẽ credere ꝙ ſummꝰ ſacer⸗
dos ſuppleat .ſi tñ ñ faciat iuſte facit· et nos
incertos eſſe voluit de ſalute ad deponendaz
ſuꝑpbiam et excitandã diligentiã vt attentius
et a pſenis dignioeibꝰ et ſenioeibꝰ requirat
credendu tñ e vel ꝙ deuns reuelet vel ꝙ inte⸗
ro ſuppiz niſi peccata nr̃a impediãt. H̊ boñ·
Hoc aut qð dictũ ẽ ſeʒ ſi adultus baptiſat Fi⸗
des ĩterioe ſupplet ſi puulus piũ ẽ eredere ꝙ
xpᷣs ſuppleat aliqbus vt thome ñ placet · dict

em̃ ꝙ et ſi hoc ſaus dici poſſit quo ad vltimuʒ
effectuʒ qui è iuſtificatio a peccatis tñ qꝰ adò

caractere ñ vide' qe caracter nunꝙ;ᷓ impeimi
niſi ꝓp ſacramentũ.Sʒ rñdet' ei ꝙ. vltimꝰ effe⸗
ctus bñ ſufficit ad ſalute deꝰ ec ſine ſacramẽ
to bñ poſſet ĩpe imere caracterẽ q Vtꝝ actua⸗
lis intetio requirat in miſtro. H ſcòz ſco: ꝙ
pᷣter intentionẽ actuale et habituale e ponere
meꝭdã ſcʒ intentõez virtuale · ꝓbatio:ſi quis ĩ
peincipio mtedens dicere miſſaʒ poſtea autez
ad alia diſtraha' tũc ñ hʒ ĩtẽétione actuale dũ
eſt diſtractꝰ nec ti habʒ intẽtõnẽ habitualẽ
ꝗqe ecẽ doemes tale hʒ. hʒ em̃ habitũ inclinan
ce eũ ad tale actũ hʒ ergo ſe medio mõ q me⸗

dius modus dit poteſt intentio virtualis⸗ q⸗

in virtate alieniꝰ intetõis peiꝰ habite adtna
liter facit oĩa que facit tanꝙ; ex radice.Nice⸗
dum ergo ꝓꝙ in baptiſante ñ ſufficit ſola ĩten⸗
tio habitualis: qe ꝗꝓpter illã ſolã nõ dicit᷑ ac
tus hũanꝰ nec reqrit ſp intetio actualis· qe
nõ obligat deus hoĩem ad impoſſibile vł ni⸗
mis difficile cuinſmodi e nõ diſtrahi: qe ſzm
augu:ꝭ. li.de li. ar.ñ e in ptãte nr̃a quibus vi

ſis tãgamur.ſʒ ſufficit intetio virtualis · ſ.· ꝓ

aliqn habuit intentõeʒz actuale ex qua deſce
dit nũc actus ille bapttzãdi. ſine in illo actu
Hhabeat intetõez actuale ſiue nõ. et intelligo
ꝙ deſcẽdit ille actꝰ ſmne omi motu volũtatis
cõtrario interueniete iem ſco · Scòm rich.cñ ſi
bapti ſans ñ ſit diliges ĩ applicãdo intentõez
ſuã ſcðz qð decz ad ip̃m actũ ñ excuſat᷑ a pec
cato · ¶ Quid ſi ꝗs putet baptiſare pueꝝ cui
imponit nomen petri cum ſit puella:. Nun⸗
qͥd babtiſmꝰ caret effectu c ſcòm hoſt.aut
intẽdit baptiſare ꝓſonã cuiuſcũqʒ ſexus eſſet
et ſic eſzʒ baptizata·aut intedit baptizare ma⸗
rez ti et nõ feminã et ſic ñ eſt baptiſata. Aut
ſimplr᷑ baptiſat et tũc eſt baptizata Dicit tñ
hoſt. ꝓ ĩ his caſibus et ſimilibꝰ ſi adðhuc vi⸗
uat baptiſari põt ſine erroꝛe ſ̊ ĩ hoc ñ aſſencõ
ſibi · ¶ Vti ebeioſus koſ̃i baptizare · H diß

feretià eſt inter ebeioſu et ebeiũ ebrius dicit

acta ebeioſus ex dſuetudĩe et bñ põt aliquis

cõſuetnus inebriari aliqñ eſſe ſobeins ĩ actu et
tũc baptiſat. ebrius vero ſi habeat ligatã rati
onẽ ita ꝙ tollat᷑ intetio·qę · ſ.neſcit qd faciat
n baptizʒat.Si aũt ratio libera e tm ſaltẽ ꝙ ſci
at qd faci at ñ tñ òo eſt ↄpos ſui tũc tenen⸗
dũ eſt ꝙ ſit baptizatꝰ etiã ſr lĩgua aliquo mõ
balbutiat qe illudò nõ eſt ſꝑp la Rentss ſignü li
gamiĩs rõnis·vñ ſi foemet verba intelligibili
ter licʒ ñ oĩno pfecte baptizat. Si aũt ita co⸗
rupte ꝙq cõiter intelligi n poſſet ẽ re baptizan
dus poſtea. h̊ boñ.q Vtrũ ſi qs al iqne iocoſe
baptizaret vere ſit baptizatꝰ. ꝙ ſic ſi bap
tizans et ille q̃ baptizat intentẽõezʒ baptizãdi

actu vel habitu in generali vel ſpãli hbabeat

qð expᷣſſũ eſt.i.q:i.ſpũſſanctꝰ.. ecce quãdo
Quid ſi ſciri ñ poſſit certitudinalr᷑ intetto ab⸗
luetis vel abluendoꝝ · H ſcòᷣm angu. li. de
vni.ba implozandũ eſt ſupꝑ q̊ diuinũ cõſuliuʒ
qð ſi ñ reuelet deus ſub cõditione ſic ablutꝰ
eſt hapti ſandꝰ.et hab et de ↄſe ·di. iin. ſolet ·
Vtrã reqrat' recta intetio miſtri ad ſacra⸗
neti prectoʒ. intetio miſtri põt puerti du
pꝓliciter· vno mõ reſpectu ipᷣius laẽ menti·pu

ta cũ q̊s ñ intẽdit ſacramentũ ↄferre ſʒ delu⸗

ſoeie aliqd agere:et talis puerſitas tollit vir
tute ſacram̃ti pᷣcipue qñ ſuã intentõ ez exteriꝰ
maĩfeſtat. SGFlio mõ põt puerti intentio miſtri
ꝗntũ ad illud qð ſeqtur ſacramentum puta ſi
pſ biter intedat aliquã feminam baptizare vt
abutat᷑ ea.vel ſi intedat ↄficere coꝛpꝰ xpᷣi vt
eo ad veneficia vtat·et qe priꝰ nõ depedet a
poſterioꝛi inde ẽ ꝙ talis puerſitas ſacmeti ve

ritate nõ tollit. ſ ipᷣe miſter ex tali intetione

guiter peccat.hec tho·. Vta ĩ offerentibns
puulũ ad baptiſmũ reqrat recta intetio. ſ. ꝙ;
regenerec'. H& ꝙ ñ vñ auguꝰ ad bonifacium

et habetur de cõſe. diſt. ii. nõ illud. ſi no ea
dem fide ad baptiſmũ puulos ferãt vt ad vi⸗

tam regenerent᷑ eternã:ſ eos p utant B̊ reme
dio tpalem retinere vel recipe ſanita te ñ ꝗꝓp⸗
terea illi nõ regenerãtur quia nõ æ iſtis hac
intentõne offerũtur· .

ra.ſcʒ vtrũ ad cõpletũ eſſe baptiſm ne⸗
ceſſaria ſit fides alicuiꝰ articuli. fides ne

CIe q̃rtũ.ſ. fidẽ baptizʒãtis querũtur plu

ceſſaria eſt om̃ibꝰ ſacmentis qe oĩa ſacrameta
Habet virtuteè a fide vt dicit hu:de ſan.victi.
ſpãliter vero ẽ ĩ baptizato neceſſaria cum am
broſius dicat ꝙ baptiſmus eſt fidei ſacramen

tum et fundamentũu et ianua ſacramentoꝝ ſi⸗

cut fides eſt ianua virtutũ de cõſe:di.ini.cũ

itaqʒ · et extra de p̃ᷣſ bi.nõ bap.ven ies gratia
em ſacrametalis compatur ad xpi paſſionem
ſicut ad meritũ et ad ſanctã trinitate ſicut adð

peincipiũ effectiuũ: et ideo in ſacramẽètis vt ĩ

eis magis ꝙᷓ ĩ alis paſſio xp̃ᷣi oꝑetur et diſpo
nat et ſancta trinitas influat nec eſſaria eſt fi⸗
des vtruſqz. ſ. paſſion is et ſancte trimtatis.

cum baptiſmus ſit lacramentũ nõ ſingu laris

Hhoĩis ſ eccleſie ſicut etiã efficaciã habet a fi⸗

de eccleſie. hec boñ · Vcrũ recta fides req;⸗

ratur in baptizãte · ſ. ꝓ infidel is nõ poſſit tra
dere ſacramentũ baptiſm · H ꝙ nõ de cõſe.

di:iin· ro manus· et.c· a quodã· et. c · eceleſia
põt etiã cõtingere ꝙ aliqs patiat' defectũ fi⸗

dei circa aliq̃d aliud et n circa veritatẽ ſacra
menti qð exhibet.puta ſi aliq̃s credat iuram
tũ i omi caſu illicitũ tñ credat baptiſmũ ef⸗
ficaciã habere adò ſalutẽ et ſic talis infideli⸗
tas ñ impedit intentõeʒ cõferendi ſacramen⸗
tum. Si vero patiat fidei defectũ cõtra ipſuʒ
ſacramentũ qð exhibz licet credat p illud qðᷣ
agitur exterius nullu interioẽ ſequi effectũᷣ
non tñ ignoeat ꝙ eccleſia catholica intendit
P pmõi que exteriꝰ agunt' ſacramentũ pᷣbere
vñ ñ obſtãte mfidelitate põt inte dere qð fa⸗
cit eccleſia licet eſtimet illud nihᷣil eſſe et tałk
intetio ſufficit ad ſacramentũ quia vt ſupeadi
ctũ ẽ miſter eccleſie agit in pſona tatiꝰ ecele

ſie ex cuius fide ſupplet qð deeſt fidei in mi

niſtro· NHotandũ aut ꝙ hłereticoꝛ quidam in
collatione ſacramentoꝝ nõ ſeruãt foemã ec⸗-
cleſie in his que ſunt ſubſtãtialia foeme et ta
les nec ſacramentũ ↄferũt nec ſacramẽti rem
quidã vero ſeruãt foemã eccleſie et tales cõ⸗
ferũt ſacramentũ extra de ſum tri. firmiter. ꝙ.
ſacramentũ·qꝛ liczꝭ ñ ſint mebea nec miſtri ec
cleſie ſimpłr tñ ĩ h coferũt etiã rè ſacramenti
niſi aſſit defectus ex parte baptizãdi.baptiſ⸗
mus em̃ datus i foema eccleſie a quocũqʒ ſp
habet effic aciã niſi obicẽnueniat ex pte ſu⸗
ſcipietis de cõſe· diſ.inii ·romanus.et pluribꝰ
aliis · c· eiuſdẽ di · Tuc auũt habz obicè qñ ille
qui baptizat hereſi cõſentit et ᷣ põt eſſe tri:
pliciter. Aut qe eſt hereticus et fauet erroei.
Kut ſi ñ e hereticꝰ vadit tñ ad hereticũᷣ pciſũ
ĩ eccleſie dtemptũ. Gut ſi ñ e hereticꝰ p̃ciſus
vadit tñ ad occultũ quẽ ſcit es hereticu pter
aliqð cõmodũ vł fauoes et tũc nihil gre req
pit qe ab heretico vt eè hereticus accipit. vñ

augꝰ.li.de fide ad petrũ:nullatenꝰ dubites
extra eccleſiã baptizatos ſi ad ipᷣazʒ ñ redierit
baptiſmo cumulari pniciẽ et·i.q.j.firmiſime
et de cõſe· di.nii:qmuis.vñ talis poſtea peni
tẽs recõciliãdus eſt ꝓ ĩpoſitione manus. licz

em bapa ſmus nõ poſſit iterari impoſitio tam

aliqᷓ manus· ſ.recõciliatozia põt repeti vt di⸗

cec' infra· Tuc aũᷣt ñ oſentit qñ Hhabz ĩpotetiã

diſcernedi vt puer vel qñ iſte hereticꝰ eſt oc⸗
cultus et credit es catholicus. Fut qñ hõ ẽ
in neceſſitate ↄſtitutus ſolũ neceſſitatis intui
tu.talis em recipit ſacmentũ et rem ſacram̃ti
qe dũ ĩ moetis piculo catholicꝰ ñ inuenitur.

ſanctiꝰ ẽ ab heretico baptiſmũ recipe ꝙ;ᷓ ine⸗

ternũ pire di.v. ꝓter ̊ aũt· . poero.vñ talis

ñ e recõciliandꝰ ꝓ ĩpoſitõez manus· i.q:i. hi
qui et.c.manꝰ.

et recipietes a ſymoniacis et fosnicatoeibus
notoꝛiis· qe baptizati ſcieter et p̃ter neceſſita⸗

tisg piculũ ab hereticis et ſciſmaticis et etiam

oeꝛdinati ſcieter ab eiſoẽ cũ veniũt ad ecciam

ñn recipiũtur ſine manꝰ ĩpoſitõe· GBaptizati vo
et oedmati pᷣdicto mõ a ſymoniacis et foeni⸗
catoeibꝰ notoꝛiis recipiũt' ſine manus impo

ſitione. di.xxii.. verũ ĩ tex.et glo. IFd hec

etiam nota ꝙ illi qᷓ baptizʒati ſũt ab hereticis
in nomie trinitatis cum redeũt ad eccleſiazʒ

ſanctã recõciliãt.qñqʒ criſmatis vnctõe ſiue

firmatione qñqʒ manus impoſitione. ſ.recõ
ciliatoeia. qñqʒ ſola fidei ꝓfeſſio ne.pᷣmo mõ

recõciliant' arriani in eccleſia oeietali. ſſcdo

eccleſie . de oſe. di. ini. manꝰ. ¶
Sm jo. ꝙ ſicut habet ĩ glo.ĩpoſitio manus q
dam eſt ↄfirmatoꝛeia et hec nõ repetit.quedã

mõ ĩ eccleſia occidetali.tertio mõ monoſeli⸗
te· et alii.de eõſe:di. iin.ab antiqᷓ. monoſeli⸗

te aũt ſic dicti ſũc a monoſo autoee hereſis eo

ruũ · iſti ſut vt puto ꝗ dicunt⸗ monoſiaci.ð ↄſe.
Dir iin. hi qͥ. ſʒ qdã libei hñt ibi bonoſiaci per
:iſti ñ credebãt xp̃m eſſe dei filiũ natura lez

ſ adoptiuum. vt ĩ dicto.c.v.mono ſiaci ec

aut dinerſitas recõciliatõẽis hereticoꝝ vt ba
be' ibidẽ ĩ glo. ꝓueniebat ex diuerſis modis
erroꝝ ipoꝝ hereticoꝝ vbł etiã ex diuerſa cõ⸗
ſuetudie eccleſian arriani nõ criſn?abãt ĩ cei

ente· cciſmabãt aũt ĩ occidẽte. vñ erãt de diu
ſis ſectis.ido illi recõciliabantur ſmate. iſti
vo manus ĩpoſitõt vt oñderẽt' es de vnitate
iiii ciendũ aut

coſe ctoeia ſiue oedĩatoeia et hec etiã ñ repe⸗
tit. qdã bndictoeia. et ſimiłr nõ repetit.ſʒ
ſi omiſſa fuerit ſupplet. extra de ſac vn. c.i.

vbi de ꝙ ſi manꝰ ĩpoſitio omiſſa fuerit ĩ oedi

Q

natõe ſubdyaconi dz ſuppl ere.qᷓdam curato

nia . mt.vlti · ſupꝑ egros manꝰ ĩpoet bñ ha. et

hec repetit qᷓdã ecõciliatoꝛia. et hec ipomt⸗
excõicatis et hereticis peniteti bꝰ.hoc nõ eſt
ſacrametũ et repetitar. . e
Irca quintuſ.bonitatẽ poſſet queri vtrũ
bomitas requirat' ĩ bapciſante ad hoc
poſſit oↄferre ſacmentũ vł baptiſmi effectũ et

vtν melioe miſter melioæe cõferat effectũ. et

otrũ malus miſter peecz; baptizãdo. et vtrum

Peccʒ recipies baptiſmũ a malo miĩſtro.ſʒ ho⸗

nie Vñ nota differẽtiã inter re
cipietes ſacmenta ab hereticis et ſciſmaticis

bec boñ · 3

rum rñſio habet ̊ ĩ peimo.ti· huius li. ar· v.

Vñn ſuppoſitis illis que dicunt᷑ wi et ſpãliter
ꝓ mali miſtri peccet baptizãdo·qrere ſufficit
vtrũ malus miſter cui offert' puer baptizadꝰ

in piculo moetis exiſtes ſit ꝓplexꝰ. videt q

ſic ˖ qe videt peccare ſiue baptizãdo ſiue non
4 Pece P

baptizãdo ipᷣm . cũ ſit ĩ peccato· et cũ ex offi⸗
cio ſuo facere teneat'.ð cõſe.di.iin.oĩs pee⸗

ſbiter · H aut malꝰ miſter baptizat cũ ſolen⸗

nitate vt miſter eccleſie cui ex officio cõueĩt.

et tũc peccat moætꝗbr ſi peccatũ ſuum recolit
et nõ pemtz vt habet᷑ ĩ glo:ſup illud leui · ii·

q̃ acceſſerit mũdus ad mũda accedẽdum. nec

tn talis eſt ſimpłr ꝓplexꝰ. qe põt de peccato

Penitere et licite miſtrare.nõ eſt aũt ĩcõuem⸗
es ꝙ ſit pꝑplex ↄſuppoſito velit remanere ĩ
eccato· F.t tat baptizat ſimpłr ĩ caſu neceſ
Erado: quo etiã laycus baptizare poſſet. et

tũc nõ peccat. Becꝰs aũüt eſt de aliis ſacramen

tis qᷓ ñ ſũt tãte neceſſitatis ſicut baptiſmꝰ. vt

infra patebit. Hᷓ cho. pe. et rich. Fliter põt di
ci: ꝙ malus miſter aut eſt occultꝰ aut noto⸗iꝰ

et vtroq; mõ e diſtinguendũ.q aut e neceſſi

tas et timet ſcãdalũ:et tũc ñ peccat baptizã⸗
do ſz ĩ hoc ꝙ negligit ſe p̃parare.et cũ timo⸗
re et reueretia ad ſacmentũ accedere. Kut nõ
eſt neceſſitas nec timet ſcãdalũ.et ſic non dʒ
baptuzare· niſi priꝰ ſe pᷣparet ad iuſtifi catõezʒ

qð ſi nõ facit ñ tm peccat negligẽdo. ſʒ etiazʒ
ꝗntã eſt ĩ ſe ↄtumeliã ſacrameto fatiendo.et

vſurpãdo id ad qð ñ eſt ydoneus. Si aũt ẽ no

toeius peccat ecẽ ſcãdaliʒãdo·ideo dicit augꝰ
ſup jo · v · ciuſtos optz eẽ ꝑ quos baptizatur.
“HZ „de baptizãdiĩt · ti · vy.
Deinde oſiderandu ẽ de baptizãdis et
peimo de eoꝝ obligatõe ad baptiſmũ

fſ(ſcòo de tpe et ſtatu ĩ quo dñt haptiza⸗-
ri· tertio de his qᷓ reqrunt' ĩ eis añ baptiſmuz
vel etiã dũ baptizãtur.q̃rto de his q requirũ⸗

tur poſt baptiſmũ ) Eirca peimũ. ſ. obligati

one ad baptiſmũ qᷓrunt plura.ſ. vtrũ aliquis
poſſit ſaluari ſne baptiſmo.eρ n jo· iii. niſi

Is renatus fnerit ex aq̃ᷓ et ſpuſancto.ñ intra⸗

bit i regnũ celoꝝ · et de cõſe.di.ini.ncẽm. et
c:iii:et. nii · Cũ aũt vt habitũ eſt s triplex ſit

baptiſmus. ſ. flumĩs flãmĩs et ſanguĩs.ſcien
dů ꝙ baptiſmo flumis vel ĩ re vel ĩ ꝓpoſito ſi

hri n poſſit ĩ re. fit ſalus inquantũ è de vtnte
eius /PBaptiſmo vo flamis fit ſalꝰ adulto.dũ
tñ baptiſmꝰ flu miĩs ſit ĩ ꝗꝓpoſito.de cõſe.diſ ·
iin. baptiſmꝰ. et excra de pᷣſbi.nõ bapti· apo⸗
ſtolica. vbi etiã habetc'. ꝙ cred es ſe baptiza⸗

tũ.liczꝭ ñ ſit baptizatꝰ.nihilominꝰ ſi decedat
ſaluatur· ꝓuulo aũt ñ fit ſalꝰ ꝑ baptiſmũ fla⸗

minis. niſi de priuilegio ſpãli. vt ptz de ſanc-⸗
tificato ĩ vtero. qe n habʒz vſũ liberi arbitrii.
Baptiſmo aũut ſanguis fit ſalꝰ vtriqʒ . ſ.adul⸗
to es puulo et hog ſi fit ꝓpter deũ · Vtrũ ſan
ctificatꝰ iĩ vtero teneatur ad baptiſmũ. HE ꝙ

ſicut patz p o. q dicit ſe a xpᷣo debere bapti⸗

ſari · et H qᷓdem ñ ꝗꝓpter indigentiã remedu. ſz
Apter imp̃ſſione caracteris:et hmõi actus ca
ricatis · ſ. ꝓpter bonũ obediẽtie · qꝛ de? pcepit

pt om̃s qui naſcũtur renaſcãtur · Et apter Hhu⸗
militatẽ· qe debz ſe reputare peccatoeem · et
in di gere xp̃i redemptõe:et ꝗꝓpter cõfoemita⸗
tem vt ab aliis xpᷣianis ñ diſcosꝛdet.qe tñ ba
ti ſare ſibi p̃ceptũ e affirmatiuũ ideo nõ ob⸗
i gat ip̃m niſi ꝓ loco et tꝑe· vñ ſi añ adultaz

etatẽ ſeu opoetunitatẽ habitã moeic᷑ ſaluat

qꝛ nõ habebat opus baptiſari ꝓpter remediuũ
ſz gpter p̃ceptũ.¶ Vtrũ apoſtoli fuerit bapti
zati · H ꝙ ſic · vñ glo. ſup illud jo·xin · q lo⸗
tus eſt. dicit his verbis mtelligimꝰ baptiza⸗
tos apoſtolos.et ſi ñ legatur vbi et qñ. de cõ
ſe.di.iiii:qñ ab hieroſolimis:et.c. ſi eos · et
ſut capitula augu· Bimibr dici põt de beata
virgine et de jo· baptiſta· latro vero tũc ba⸗
ptiſmo ſanguinis et flaminis fuit baptiſatꝰ
qn in cruce äxpᷣm eſt ↄfeſſus· de cõſe:di·iii ·
bapti · ꝙ inuicẽ · ¶ Eſto ꝙ paruulꝰdũ ad bap
ti ſmũ defertur ab infideli interficiat. nunqᷣd
ſaluabitur · nullꝰ puulꝰ ſaluatur qᷓntum
eſt de lege ↄui niſi virtute ſacmenti · ñ qe ꝓuu
Ins teneatur ex p̃cepto · ſʒ qe ſine faẽcmeto vel
aliquo qð equipolleat · deꝰ nõ diſpoſuit dare
gratiã· Si vo paruulꝰ ꝗꝓpter hoc ſolũ occiſus
eſt a ꝓpſecutoꝛe cũ poꝛtaretur ad baptizandnz
ne baptizaretur moeitur ꝓ bapuſmo· ideo ĩ ſã
guine ſuo pie creditur baptizatus· ſi aut alia
de cauſa occiditur. qᷓntumcũq; deferatur ad

baptiſmũ· dãnabitur. * nunqd ex quo te⸗

netur ad baptiſmũ aliqᷓ8 · peccat recipiẽs ba⸗
ptiſma a malo miſtro · & huius haber ſupea
in primo ti·de ſacmentis ĩ ↄui ·¶ Sz eſto ꝙ ſa
cerdos nolit ſine Rõ baptizare.q̃d ẽ tũc faci
endu · Kſi baptizandus ſit adultus · ſufficit
ſibi petere baptiſmũ ad ſalutẽ· qꝛ baptizatur

baptiſmo flamĩs.nec debz Pter hoc ſymoni

am ↄmittere· qæ ñ ſũt fatiẽda mala vt veniãt
bona · roma .iii:tñ ſi eſſet ibi aliqs laycus de⸗
beret ſe potins ab eo facere baptiſari. ſi tñ ſit

puer.tũc ipᷣemet debz eũ potius baptizare ·

pcium ſacrameti ſymoniace dare ꝓ baptiſmo
ſi ñ ſit pᷣſto alius pᷣſbiter q̃ velit baptizare pu
erũ debito mõ. et licz ei aquã emere· non tñ
ſanctificatã · vbi põt habere aliã aquã · ſi ali⸗
as aquã habere nõ poſſ· qe aqua ñ è ſacramẽ
tum.ſi aũt emit aquã ſanctificatã · la ñ opa⸗

tur ad baptiſmũ: de neceſſitate eius exiſtens

quaſi ſacrific ata·ſ̊ q̃ſi aqua· et ideo nõ emit
vt ſanctificatã ſʒ vt aquã · G̊ tho.DNicũt eti am
aliqᷓ vt rich;.et ꝓbabiliter· m hoc caſu da⸗
ri põt pecunia ꝓ aqua ſanctificata ſine vitio
ſymonie.qe ꝑ hoc redimit᷑ vexatio iuris pu⸗
eri.cuius ĩ hoc caſu ſure nature et diuino eſt
aqua illa.ꝗᷓ eſt neceſſaria ad vſum baptizãdoi·
Fliis aũt vt boñ· ſimpłr videt ꝙ ĩ hoc ca
u pciũ dari põt pᷣſ hbitero ꝓ baptiſmo non ad

emendũ ſacramentũ vel aquã: ſʒ ad redimen
dam vexatõeʒz ſui iuris et hoc vt dicüt vide

magis cõſonare pietati et bonitati et iuſi. Se

cundũ aũt ſco·potius pꝓmitti debet moꝛi ſine

baptiſmo ꝓuulꝰ.qꝙᷓ; ematur bapti ſmꝰ. qꝛ hoc
fieri nõ poſſet ſine peccato moetali · poſſet tñ
emi aqᷓ ec ſãctificata:nullomõ hñdo ĩtentõe
ad oſectõz et etiã laboꝛ baptizãdi q; pᷣſbiter

III 9,

habet emi poſſet nullo mõ hñdo intentõeʒ að
actũ illũ.inq̃ntũ eſt ſacmentał ·¶q Eſto ꝙ mã⸗
cus roget pᷣſbiteꝝ vt baptizet pueꝝn iminen
te moetis articulo et nullus aliꝰ aſſit qii euʒ
baptizare poſſit . et p̃ſ biter eũ baptizare nolit
niſi pecumiã ei dederit q; d ille faciet · rich
dicit ꝙ ille mãcꝰ debz potius pmittere puu⸗
lũ moꝛei ſine baptiſmo ꝙ; dare pecuniã ꝓ ſac⸗
mẽto baptiſmi.qꝛ ñ fũt faciẽda mala vt eue·
boroma.in. SFliq̃ tñ dicũt ꝙ ĩ G̊ cãu pecuĩia
dari poſſʒ. ita tñ ꝙ dãs ñ intenderz eã dare
ſacmeto·ſʒ ꝓ vitãda dãnatõe pueri:et remo⸗
nẽda ĩſania pbiteri· Secus ẽ de alns ſacmen⸗
tis qᷓ ſine piculo dãnatõis ex cã pñt differri
B rich;. Quid ð p̃ᷣſbitero qui facerz · e niſi
ſe coerigerz ſpõte honoꝛe relmquẽedo ˖ debet
ſubire piculũ ꝗꝓpeii honoeis·i. q/i· baptizan⸗
dis ĩ tex · et glo ·ðꝛ etiã de cõſe · di. ini · qcun
qʒ pᷣſbiter nollet ꝓ intentõe muneris · vł peo
al ia excuſatõe baptizare al ique ĩ piculo mo⸗
tis: ſi ille ſine baptiſmo decederz deponi de⸗
beret · ¶ Quid ſi p̃ſbiter catheeumiĩos a bap⸗
ti ſmo repellat·et ip̃i interiz añ tꝑꝰ oſtitu tuʒ
ſine baptiſmo decedãt nũquid imputabit᷑ ſa⸗
cerdoti · H ꝙ n. abſit em̃ vt ea q̃ ꝓpter bonũ
et licitum facimꝰ aut iubemꝰ. ſi qd ꝓ B p̃ter
nr᷑̃aʒ volũtate cuiꝙᷓ male acciderit· nobis im
putet.xiiii :q: v· de occidẽdis· G notatur de
cõſe · di iii · ð cathecumĩs in glo:¶ Id hec
nota ꝙ qñ pᷣſbiteri ſubditis ſacmenta negant
malitioſe·tuc ſubditi poſſũt ip̃a ab aliis reci
pere · ar · extra de reſcrip.venies.ĩ tex.et glo.

vi.q̃ ponit' ſuꝑ illud.c.paſtoealis.qð ẽ verũ

de peimlegiatis et ĩ caſibꝰ oceſſis·ſ.ĩ baptiſ⸗
mo et pnĩa·que recipi poſſunt ab aliis in ne⸗
ceſſitate· ſed in alnis recurrendũ eſt ad ſuꝑio
rẽ extra de mre patrona:nullus.hec rich;.
IIrca ſcõm . ſ.ſtatũ et tẽpꝰ ĩ quo debet qᷣs
baptizari qrunt ꝓpła:ſ.vt baptiſmꝰ ſit
differẽdꝰ adultis · H adultis ſubuemiri põt
p deſideri ũ baptiſmi· et ideo adultis cũ duer
tunt.ñ ſuatizʒ e ſaẽmentũ baptiſmi dferedũ.ſʒ
opoetet differre vſq; ad aliqð certũ tempus
primo qᷓdẽ ꝓcautela eccĩe.ne decipit' ſacra
mentũ ficte accedetibꝰↄeres· ꝗpter qð ꝓba
tio ſumit ð̊ accedẽtibꝰ ad baptiſmũ qñ p ali
qð tempꝰ eoꝝ fides et moꝛes examinantur.
ſcòo hoc ẽ neceſſariũ ad vtilitatẽ eoꝝ q̃ᷓ bap
tizant. qe aliquo tpꝑis ſpatio indigẽt ad G ꝙ
plene inſtruant' de fide:et exercitent' ĩ his ꝗ
ptinet ad vitã xpᷣianã·tercio hoc ẽ neceſſariũ
Pter reuerentiã ſacmenti ·dũ ĩ ſolẽnitatibus
pcipius·ſ.paſce et pẽte·hoĩes ad baptiſmum
admittunt et ita deuotiꝰ ſacmẽètũ ſuſcipiũt.
de ole · di · iin · cathecumin?· et . c. venerabiłk.
Quãto vero tpe adulti baptizʒãdi debeãt ca⸗
checiſari et exozciſari an baptiſmũ habet'. ti.
de exoꝛciſmo/Et diſcrecio ĩ hmõi ẽ p̃ᷣmittẽda
duplici rõe · peimo q̃dez qñ illi qͥ ſũt baptizã:
di apparẽet pfecte inſtructiĩ fide et ad baptiſ
mũ vdonei ·tũc ſtatiʒ pñt baptizari.ſic philip
pꝰ ſtatiʒ baptizauit enucũ.vt habet' act.viii
et pe· coeneliũ et eos q̃ cũ ipᷣo erãt act.xviii.
ſcdð Ptr ĩfirmitatẽ vł aliqð piculũ moetisꝰ

de cõſe · di · ii· cathecumĩs . et. c. ſe.ſi tñ ali⸗
qs moæete pᷣueniat arti culũ opoetunitatis ex⸗
cludete · dũ expectat tempꝰ ab eccleſia cõſti⸗
tutũ ſaluatur· licet ꝓ ignẽ vt dictũ e. peccat
aũut ſi vlta tempꝰ ab eccleſia oedĩatũ differt
accipe baptiſmũ niſi ex cã neceſſaria et licẽtia
platoꝝ eccleſie·licʒ hoc peccatũ deleri poſ⸗
ſit cũ aliis ꝑ ſuccedentẽ ↄtritõeʒ q̃ ſupplet vi
cẽ baptiſmi vt dictũ eſt. Nec ẽ ↄtra p̃dicta id
qð dictũ e· de cõſe · dil. iiii:· cathecumimnꝰ. ca⸗
thecuminũ licz ĩ bonis opibꝰ defũctũ. vitazʒ
habẽe ñ credimꝰ.excepto dũtaxat niſi martirij
ſaẽmentũ cõpleat qꝛ icdðᷣm regulã ibidẽ ĩtelli
gitur de eo ꝗ baptizari nõ qrit vel alias ĩ ali⸗
quo peccato ↄſiſtit · Vcrũ pueri ſint baptizã
di · & indiſticte ꝙ ſic. mdiſticte em̃ vox euã⸗
gelica intonat niſi qs renatus fuerit ex aqua
et ſpũſancto.ñ ĩtra·in regnum dei hac gene⸗
raltate nec ſexũ nec etate excludes.extra de
bap.maioꝛes · Ratio hHuiꝰ e. qe moꝛbꝰ ẽ cõis
puulis et adultis. et medicina eſt cõueniens
iſtis et illis. ſt aut vtilius et ſecuri us ſtatizʒ
Puulo baptiſmũ ↄferri ꝙᷓ differre vſqʒ ad eta
tem adultã tũ ꝓPter piculũ moetis et dãnatõ
nis· de cõſe:di:uin: venerabilis ĩ glo⸗cũ pro
Pter ĩfeſtatẽes demonũ qui minus poſſũt ĩ ba
Ptizatis ceteris pibꝰ. tũ qe dum hõ ẽ puulus
certũ e ĩ eo nihil eſſe qð ĩpediat effectu bap⸗
tiſmi.tũ ꝗꝓpter bonũ aſuef̃actõis et q̃ſi educa
cõig ĩ his ꝗᷓ ſit religionis xp̃ianeet hãc rõeʒ
aſſignat dyoniſiꝰ vlt.c.celeſtis ierarchie. Sʒ
obicit qe legatꝰ ñ debzʒ excedere fines mãda
ci·ſ̊ dñs mãdat m.vlt. credentes baptigari.
ergo puuli ñ ſut baptizgzadi.ih lzʒ ilud mãda
tum ſcõᷣm fozmã mãadati ſpãl iter ligz adultoſ
tñ ex alio eiꝰ mãdato.jo.iii.niſi qs renatꝰ fu
erit ꝛc· inuenit etiã ad ꝓuulos ſim intentõeʒ
mãdati erfadiErn pueri hereticoꝝ vł iu
deon et alioꝝn infi
parẽtibꝰ. filii infideliũ aut habẽt vſũ ra⸗
tõis aut nſi habẽt iã tm̃ ad ea q ſut iuris dini
vel naturalis ĩcipiũt ſue ptãtis ee.ee iðᷣo Pa
volũtate etiã inuitis penti bꝰ pñt baptiſmum
ſaſcipe ſicut et mriomũ ↄtrahere.et ideo ta⸗
les licite pñt induei ad ſuſcipiendũ baptiſma
Z vo ñ hnt adhuc vſũ rõis vel liberi arbitrii
Em ius naturale ſũt ſub eura pẽtũ q̃nd iu ſibi
Puidere nõ pñnñt vñ etiã de pueris antiquoruz
de ꝙ ſaluabant᷑ in fide pentũ.et ideo ↄtra iu
ſtitiã naturalẽ eet ſi cłes pueri inuitis petibꝰ
kaprilarent ſic ec ſi aliqs habẽs vſũ rõis ĩui
tꝰ baptizaret ·ſz ec piculoſũ tałt filios infi
deliu baptizare qe derfacili rediret ad infide⸗
Litatẽ ßeer naturale affectũ ad pentes· et iõ
nñ habz B; eccĩie ↄſuetudo ꝙ filii infideliũ ba⸗
ptzent᷑ muitis paretibꝰ. fuer̃t em retroactis
tempoe ibꝰ multi catholici peĩcipes potentiſ
ſimi vt cõſtantinꝰ et heodoſiꝰ qbꝰ familia⸗

„

res fuerũt ſanctiſſimi ep̃i. vt ſilueſter cõſtan⸗
eino et ambroſis ceodoſio q; nullo mõ p̃ter⸗
miſiſſent H ab eis ĩpetrare ſi Hhoc fuiſʒ ↄſonuzʒ
racõihec tho. Scdòm aũt ſco. ſi peĩceps aliqʒ
Puulos ĩfideliũ pentibꝰ inuitis baptizari fa
LCeret cu bona cautela.ſ.ne pPentes peius cog

deliũ ſint baptizãdi ĩuitis

noſcẽtes Gq̊ futun occiderẽt eos:et facerz eos
educari religioſe laudabiliter facerz. Et ide
dico eẽ ſi cogãt paretes minis et terroeibꝰad
bapaſmũ ſuſcipiendũ et ſeruandũ ſuſceptũ. et
hoc videc poſſe ꝓbari:qe ſimile cõmendatur
de dſe · di. imi · pleri qʒ. Dreterea dato ꝙ non
eſſent om̃s vere fideles ĩ coede· tñ minus ma⸗
lum eſſet eis ñ poſſe ipune legẽ ill icitã ſerua⸗
re ꝙᷓ; poſſe· et etiã eoꝝ fũln ĩ ſcõa et tertia ge
neratõe eſſet foete vere foete fideles.¶/ VYtxꝝ
infidelis petes bapeizari debeat ſtatim bapti
zari · & hm hoſti-aut ẽ ĩ piculo ne · ſ· alii infi
deles eũ interficiãt ſi h̊ ppendãt· et tũc ei ſta
tim fides debzʒ exponi et baptizari ·ð ↄſe· diĩ ·
ini: ne ꝙ abſit. Fut nullũ piculũ iĩminz et tũe

vel p octo meſes vłarbitrarie debz ĩter cathe

cumios retineri.ſic intellige illud de ↄſedi.
un . ijudei· et. c. ſe. ta in vtero exiſtentes
pPoſſint bepaiari Fl P ñ de conſe · d in · ſi a
mr̃is· et pluribꝰ aliis.c.opoetz em̃ ꝙ caro eiꝰ

q baptiza ſzm totũ vł m pteè imedꝛiate laue⸗
nvñ ſi puer ĩunolutus totałr i vno cosio ĩ aquã

imergeret ſub debita verboꝝ foema ꝓpter HBʒ
ñ baptizaret. hec rich;· cq Vtrũ vterꝰ mris de⸗
beat apiri vt puer extrahat᷑ et baptize . ñ
ſũt facièda mala nt eueniũt bona vt de ad ro
iii · et idᷣo ñ debz hõ occidere mr̃em vt bapti⸗
zet puerũ ſi tñ moetua ſit vinete ꝓle in vtero
debz apiri vt puer baptizet᷑.hec tho⸗ Fen
debeat expectari oĩoda egſſio pneri de vtero
anñqꝙᷓ; baptizec· ꝙ ſie niſi moes imineat · ſi
tñ peimo caput egdiat i quo oes ſenſus fun⸗
dant debz baprtizari piculo iminete et nõ eſt
poſtea rebaptizãdꝰ ſi ↄtingit eũ naſci ꝓfecte
vñ etiã reputat' eſſe hoĩs ſepultura vbi ſepul
cũ eſt eiꝰ caput.ff. de re:et ſump. fu.l. cu in
diuerſis· et poſt caput pectꝰ qe ſedes coꝛdis
eſt q̃ſi ĩ pectoee et cũ ãbo iſta nõ poſſũt ablui
magis debz ablui caput maxime facies qe ibi
magis patet aie opatões ð etiã videt᷑ facie
dũ qᷓcunqʒ alia ps egdiat piculo iminete. qe
tn ĩ nulla exterioꝝ ptiũ integtas vite ita oſi⸗
ſtit ſicut ĩ capite · videt qbuſdã ꝙ ꝓpter dubi
um ꝗᷓ cunqʒ alia pte coꝛpis abluta puer pꝰ ꝑ⸗
fectã natiuitatẽ ſit baptizãdꝰ ſub hac fosma.
ſi ñ es baptizatꝰ.ego te bapti⸗ʒo ecẽ. Fl iqbus
tñ vide ꝙ puer etiã tũc eẽt baptizatꝰ qe aĩa ẽ
cota ĩ qualibz pte co:pis.et huiꝰ ſentetie eſt
Suabin.iin. ſen.eo ꝙ nõ eſt pᷣceptũ magis q;
caput ĩmergat qm alið mebꝝ et iðo ñ magis
CE neceſſari lzʒz ſit rẽnabile: eiuſde ſentẽtie eſt
gloſatos · de conſe · di · iiii. ꝓpeie⸗are.di· nec
qmeũqʒ peimũ cõmunius tenet᷑ vt dicit rich.
fiet de tali eænius alia pars qm caput
abluta ẽ ſi decedat añ pfectã natiunitaces.
pie põt tab puer reputari baptizatus ſi fuerit
moꝛtuꝰ.vñ ẽ ĩ cim terio ſepeliedꝰ ſʒm guał.
