vt qn hereſis e occulta.aut etiaʒ alios peaua
doctrina coerũpit· Et hoc ſcòo mõ tenet filiꝰ
accuſare pꝛẽm.ſʒ prio mõ ñ tenet. Ratio huiꝰ
eſt qe honoeẽ pr̃is celeſtis tenet p̃ᷣferee hono
ri patris carnalis· vñ pr̃ carnalis qui ðhono⸗
rat pr̃ez celeſtẽ nõ e ſuſtentãdꝰ. vñ in tali cãu
tenet illud euãgelicũ qui honoeat peem aut
matrẽ plus ꝙᷓ me nõ eſt me dignꝰ. et in deu.
in laudè leui· dicitẽ q̃ dicũt patri et matri ne⸗
ſcio vos· hec alex· an· Vcn occaſiõe religi⸗
onis ſint p̃termittẽda pietatis officia ĩ paren
tes · religio et pietas ſũt die vᷣtutes nulla
aüt virtus alij vtuti repugnat. qe ſim phĩ in
pdicamẽtis bonũ nõ eſt bono ↄtrariũ. vñ nõ
poteſt eẽ ꝙ pietas et religio ſe mutuo impe⸗
diant . ad pietatẽ aũt ptinet exhi bere pentibꝰ
officiũ et ceultũ.ſzʒm debitũ moð·ñ eſt aũt de⸗
pr̃em ꝙ deũ.ſi ut dicit ambꝰ.ſupꝑ luc.nccĩtu⸗
dini generis· diuie rᷣligioĩs pietas anfertᷣ. Br
ergo cultus pentũ a cultu dei nos abſtraherz
iam cultui pietatis pentũ inſiſtgre eſſz ↄtra de
um deo in tali cãu p̃ᷣtermitteda ſunt pietatis
officia in pentes ꝗꝓpter religioĩs diuinũ cul⸗
tum. Vñ ĩ hoc cãu dicit hiero.ĩ epła ad elyo
doꝝ · ſi pr in limme iaceat. ſi mr̃᷑ vbera ꝗqbus
te lactauit oñdat.p calcatũ ge peem. p cal⸗
catã ꝓge mr̃eʒ. et ſiccis oculis ad vexillũ cru

cis euola. ſummũ genꝰ pietatis E m hac re ee

crudelè · Sic etiã dins dicit luc. xinj. ſi qs ve⸗
nit ad me et nõ odit eẽ̃· SGi vero exhibedo pen
tibus obſequia debita nõ abſtrabat qs a cul
tu diuĩo hoc iam ad pietate ptinebit et ſic nõ

bitus modꝰ vt hõ plus intẽdat ad colendum

opoætebit ꝓprer religiõz deſerere pietate et in
HPoc cãu dns math.xv. r—darguit ꝓphariſeos ꝙ;
religionis intuitu· honoeem parentibus de⸗
bitum ſubcrabere docebant. Et ſic patet ꝙ ſᷣ
pentibus nr̃is carnalia obſeqa nr̃a ſint neceſ
ſaria. vt ſine his ſuſteétari nõ poſſint · nec nos
ad aliquiò otra deũ inducãt. eos intuitu re⸗
ligioĩs deſerere nõ debemꝰ Si aut ſine pecea
to eoꝝ obſequijs vacare nõ poſſumꝰ. vel etiã
ſine obſequio nro ſuſtetari poſſint· licet eoꝝ
obſeqa omittere vt ampliꝰ religioni vacemꝰ
de hoc li:ij.ti. lxix. n · c. ¶ Quid de religioſiſ
in hoc cãu e dicẽdũ · aliter et aliter e de O
ſtituto in ſeculo et de ꝓfeſſo in religione · pei

mus em ſi pentes habz qui ſine eo ſuſtetari ñ

poſſint.nõ debet eis relictis religione intra⸗
re.qe trãſgrederæt' pceptu de honoeatõe pen

tum licet quidã dicant ꝙ etiã ĩ hoc cãu licite

poſſet eos deſerere deo ↄmittedo curã eoꝝ ſz
ſi quis recte ↄſideret hoc eſſet tptare deu cũ

habes ex puano ↄſilio quid agerz piculo ſub

ſpe diumi auxilij pentes exponeret· Si vo ſñ
eo pentes poſſent vitã trãſigere licerz ſibi pa⸗
renti bꝰ relictis religione intrare qe filij non
tenent ad ſuſteutatõz ꝓentũu niſi ĩ necitate vt
dictuũ é licet inꝙ eis intrare etiã otra ꝓhibi
tõz pentũ qe quilibet ĩigenuus ẽe liber ꝙtũ ad
ptinetia ad diſpoſitõz ſui ſtatus p̃ſertim ĩ his

que ſut obſequij diuim Et magis è obtempan

du patri ſpuali vt viuamus ꝙ;ᷓ pentibꝰ arnis
hebr.xij. vñn dñs vt legit᷑ macth⸗viijet luc.ix.
rephendit diſcipłm q ſtatim nolebat en ſequi
intuitu ſepulture pr̃is· poterat em ꝑ alios ſe⸗
elini vt dicit criſe . Seuc aũt ſcz ꝓfeſſus ĩ re
ligione reputat' qi mudo moetuꝰ. vñ nõ debz

occaſiõe ſuſtentatõis pentũ exire clauſtrũ m

quo xpᷣo oſepelit et iten ſe negocijs ſecula⸗
ribꝰ iplicare· Tenet tñ ſalua ſin pᷣlati obediẽ

tia et ſue religioĩs ſtatupin ſtudiũ adhibere

qũo ſubueniat᷑ parẽtibꝰ eiushec tho.et ſatiſ
Ouenit cũ eo alex.an:Deeterea ſi talis nõ ſit
obligatꝰ ad exhibitõz coepale honoeis parè

tum.eſt tñ obligatus ad exhibitõz ſpuale ſczj
in reuerèdo. in ↄſolando:oꝛando ad bonũ in
ducendo. et lalute aie ꝓcurando. in exhibici
one em ſpũali maxime habz pfici hoc pceptũ

in quo ẽ ↄfirmato ad deũ·hec alex an. in 3⁰.
V Ae quinto p̃cepto:ci ·xxv.·

tcepto qð eſt nõ occides exo· xx·. et pei
mo ð ipᷣo homicidio qe ibi ꝓhibet' ex
plicite. ſco de alijs imiurijs qͥ ↄmittunt᷑ in ꝑ
ſonã ꝓximi ꝓhibitis implicite vt pzʒ ma · v.
Circa peimũ peĩio videndũ eſt de beeui huiꝰ p

0 Enſequeter ↄoſiderandũ eſt de quĩto p

cepti expoſitõe:ſcdo ad maioeẽ inſtructõz de

multiplici circa hoc dubitatõe Circa peimũ

ſciendũ hoc p̃cepto explicite ꝓhibet homici

diu . implicite vero oms motus ire ſic expli⸗

cat dñs· Eſt ãt homicidiũ hoĩs ab hoĩe facta
occiſio · ꝓhibe ergo hoĩez occidi ab hoĩe · ab

hoĩe inꝙ vt ab hoĩe ſiue vt ẽ hõ·ñ ãt ab hoĩe
vt a lege ſine vt e legis m ſter duũmõ nõ deſit

iuſtus oedo. iuſta cã iuſtus aĩimꝰ. vñn nõ ꝓhi⸗

betur occiſio inſta ſed miuſta. eſt aut miuſta

ſi deſit aliqð triũ p̃dictoꝝꝛ · deeſt aũt iuſta cã
cũ aliquis ſine merito occidit᷑.deeſt oedo iu⸗
ſtus cũ occidit ille q nõ eſt legis miſter· deelt
iuſtꝰ animꝰ cũ iudex occidit libidĩe vindicte
nõ amoæe iuſticie. Eit aut homicidiũ triplici⸗
ter· peimo volũtate vt cũ fit ex intentõe · ſceᷣo
caſu vt cum fit pᷣter intentꝑʒz. et Hoc p̃t eſſe tri
pliciter ſcʒ vel dando opam rei illicite vel li
cite · et ad hoc adhibedo debitã diligenti am.
vel nõ adhibendo. In peĩo cãu et 5° nõ excuſa
tur a toto ſed a tanto: in ſco excuſat' a toto
tercõ fit homicidiũ ex necitate et Hoc zautne
ceſſitate vitabili.vt cum fugere p̃t et nõ vult
ꝓpter verecundiã vel cauſam aliaz . Fut meun
tabili vt cũ quis oceidit alm nõ liuoee vinei
cte ſed amoee ↄſernatõis vite et ajme e ne ſcz
ꝓdat vitam et aĩmam et hoc cũ moderame in
culpate tutele peimo mõ excnſat' a tãto· ſcõo
mõ ↄcedit impfectis nõ ꝑpfectis: et excuſa a
toto ſim aug· li. de l ibe.ar. et hec ad pñs de
differetijs Homicidij ſufficiãt · quia ĩ fra li · vj

ademaeerrre Rar⸗ s=

.

A frca ſedᷣm querunt' pł a.ſcʒ vtrũ occidere

Plantas et alia beuta ſit peccatũ vel ſit ↄ
tra illud pceptũ · H œ nõ. vt em̃ dicit aug/⸗
de ciuitate dei ꝙ dictu eſt nõ occides mtelli
gitur de homĩe: nullꝰ ei peccat ex hoc ꝙ vti
tur aliqua re ad hoc ad q; eſt: ex oedinatõne
aũt dei ꝓplante oꝛdinant ad vſum aimalm̃et
aimalia ad vſum hoĩim qð fieri nõ poteſt ſine
moetificatõne eoꝝ · dicit em̃ geñ.]· ecce dedi
vobis omem herbam et vninerſa ligna vt ſint
vobis in eſcam et cũctis aimam.et gen· ix · de
om̃e qð mouetur er wmuit erit vobis in cibum
MHec obſtat ꝙ occideti bouẽ vel ouem alte
rius determĩata ſtatuitur pena exo· xxij.qe ta⸗
lis peccat nõ qe bouez occidit ſed qe Homini
damnũ in ſua re facit · Vnde nõ ↄtinerur ſub
eccate homicidij ſed furti vel rapine Vtn.
iceat occidere hoĩem peccatozꝛem. ꝙ ſic
exo.xxij.maleficos nõ patieris viuere· et ro·
xiij· no ſine cã gladiũ poztat:dei em miſter ẽ
vindex in iram ei qui male agit· Scom ei ang
in qõnibꝰ ſup mathcum hõ ab hoĩe occiditꝰ
hoc fit aut cupiditate nocẽdi ſiẽ fit ab hoſte ·
ł nuſte aliqd auferẽdi ſic fit a latrõe aut oedi
ne obediedi ſicut fit a indice· aut neceſſitate
ſubueniendi. ſicut fit a milite:· im peimo et ſe⸗
cũdo cãu nulli licet occidere. in tercio aũt et
quarto licet · Omis em pars eſt naturaliter ꝗp
tertotũ· vnde videm? ꝙ ſi expediat ſaluti cozꝛ
Pis hHũani pciſio alieuiꝰ mebei . ſecz qe Eputri⸗ .
dum et alion mebeon coeruptiun- laudabili
ter p̃ſcidit᷑ · quelibet aũt pſona ſingularis cõ⸗
paratur ad totam ↄuitatem vt pars ad totum
et ideo ſi quis ſit cõitati ꝓpiculoſus et eiꝰ coꝛ
ruptiuꝰ ꝗꝓpter aliqð peccatum.iuſte ecciditur
vt bonũ ↄune ↄſeruetur. Si ergo maleficꝰ oc
cidatur ameee obedientie ſeu inſtlicie · nõ pec
cat iudex ↄdemnans:nec miſter a iudice iuſſꝰ
cecidens peccat tamẽ vterqʒ ſi faciant hoc iu
ris oedme nõ ſeruato · xxiij · ꝗq · iii · ¶plt · et ·
v.miles·¶ Nec obſtat ꝙ dñs mathxin · ꝓ⸗

hibuit extirpari zizʒania que ſũt filij nequam ·

vt ibidem dicit · qe hoc feeit vt parecret᷑ triti
co.i.bonis·q fit q mali non poſſunt occidi
qum ſił oc cidant' et honi: vel qe latent inter
bonos vel qe habent ſequaces multos ita ꝙ
ſine piculo bonoꝝ nõ pꝓñt mterfici· vt dicit
aug. otra ꝓmenianũ qñ vero ex oceiſiõe malo
rũ nõ immmet piculi boĩs ſ magis tutela et
ſalus.tũc mali licite pñt occidi⸗Vrrũ liceat
ꝓſone pemate hoĩezs peccatoæe occidere · F ꝙ
nõ· vn aũg. j·. de ci ·dei:qui ſine aliqᷓ publica
amiſtratõe maleficũ mterfecerit velut homi⸗
cida reputabit.ſic em̃ dictũ eſt· occidere ma⸗
lef̃actoee licz inꝙᷓtũ oꝛdinat ad ſalutẽ totius

ODũuũitatis et iõ ad illos timn punʒz q̃bꝰ eura ↄmit

ti tur Omunitatis ſeruãde· Deeterea ðde in lege
da beate lucie.hõ poteſt eẽ miſter moetis nõ
vite ·. qe omis vita eſt a ſolo deo: nec eam denſ
dare voluit ꝓ miſteriũ alicuiꝰ.ſic eĩ auferee
rem alicuiꝰ ſine autoeitate et vol utate eiꝰ nũ
quã licet·ſic et multofoetiꝰ occidere qð ẽ vi⸗
tam auf eree ſine dei volũtate et autoeitate nũ
quã licebit deu · xxxij ·et ego occidã eꝰ vi· fa.
ꝓcu:æc deoqʒ; quicũqʒ nõ accipit ptãtem vł
a diuĩia autoertate q̃ᷓ eſt in lege · vł ab eius vo
lnntate ſcʒ ↄgnita ex inſpiratõne. ſi interficit
Otra illud pᷣceptũ facit.· Nec obſtat qð exo·xx
xij:pc epit moyſes·occidat vnuſquiſqʒ ꝓximũ
ſuum ꝓ peccato vituli cõflatilis qe fecerunt
hoc ex din p̃ᷣcepto. Vt lic eat clericis ma⸗
leficos occidere · c& ꝙ non.. thi · iij · Opoetet
ep̃m ſine crimie eſſe nõ violentũ nõ pcuſſoeem
et bn. ad eugeniũ li:de ↄſideratõe dic aggre
dere ſubditos ſeò verbo nõ fereo.quiò denuo
vſurpare gladiũ cemptes que ſemetl iuſſus es
ponere in vaginã ſcʒ in petro cni dictũ e. mit
te gladiũ tuũ in vaginã· Ratio huiꝰ eſt. qe hꝰ
pᷣcepto nõ occides ꝓhibet quilibz occidere
ſua autoeitate·qe ergo miſtris veteris teſtam⸗
ti erat autoeitas Omiſſa:- miſtris vero noui te⸗
ſtameti nõ eſt ↄceſſa vt ꝓ ſe interficiãt:ido ex
ſequeti ꝓhibent᷑ illo pcepto clerici intertfi⸗
cere in cã iuſticie · Ratio aũt Huiꝰ eſt qe mi ſut
clerici ad miſteriũ altaris in quo rep̃ſentatur
paſſio xpᷣi occiſi:·qui cũ penteret᷑ ñ peuciebat
vt dicit . j. pe · ij.· miſter aũt debet ſun dum imi
tan m illud ecc· x.ſzm iudicem populi ſic et
miſtri eius:et iõ nõ ðpetit eis ꝙ pcutiant vel
occidant · Nec obſtat ꝙ pe:act.inj·anamiã et
ſaphirã interfeciſſe refert' qe hoc ꝗꝓpeia autoei
tate nõ fecit ſed ꝓotius dei ſmiam de eoꝝ moꝛ
te ꝓmulgauitvb potius eoꝝ moꝛteẽ quã dya
bolus inferee debebat p̃dixit et cauſaʒ ſczʒ cul
pam patefecit· Sr obicia ꝙ impatoe autoei⸗
tatem accepit a papa maleficos puniendi. di⸗
cendũuũ ꝓ a deo p papam ſuſcipit autoeitatẽ vt
ſit miſter legis et iuſticie diume . SZʒ ab ipa le
ge autoeitatẽ habz vſus miſterij iuſticie · vnð
aug · in qᷓnibus leui · cũ homo mſte occeidit
lex occidit nõ tu·loquit᷑ iudici ſeculari ·/ Si
obicit ꝙ ille facit cinꝰ antoaitate fit· vñ pa⸗
pa et ep̃i qui ppoſitos habẽt et indices in cã
ſanguĩis vident occidere ˖ dicenduů ꝙ duplex
eſt autoæitas ſcz iubendi et innuedi. perma eſt
penes impatoꝛł· ſcdᷣa penes papã et p̃ſbros:

xXNy

hec em̃ eſt pᷣdicatio ðiuĩe legis et hoetatio ve
pemcipes obediãt ei: de peima autoeitate no
de ſcda intelligi debet ꝙ itle facit cuius au⸗
toertate fit· vñ bn· ad eugeniũ li· inj· de olio⸗
ratõe oſtendit qũo vterq; gladius e eccłlie ſeʒ
materialis et ſpũaliset ꝙ; ad eam ptinet gla
Oius materialis nõ ꝙᷓtum ad vſum vel muſſum
ſʒ ꝙᷓtum ad nutũ ·qu inq̃t materiale gladium
negat tuũ.nõ ſatis mihbi videt' attendere ver
bů dñ dicentisouerte gladiũ tuũ in vaginã
ergo et ipᷣe foste tuo nutu et ſi non manu tua
euaginandꝰ.alioquin ſi nullo mõ ad te ptine
ret dicentibꝰ apłis:ecce duo gladij hic · ñ re⸗
ſpondiſſz dns ſatis e ſz nimis eſt· vterq; ergo
eſt eccłie ſcʒ materialis et ſpualis/ſed is ꝓcc
cleſia. ille vero ab eccłia exercẽò. ile ſacer
dotis is milititis manu ſed ſane ad nutũ ſac⸗
dotis et iuſſuʒ impatoe s & Vtaνι alicui liceat
ſe occidere.ih& q; non. vñ aug..· de ci. dei · q;
dictũ eſt nõ occides intelligit de hoĩe. nec
ergo alten nec te· nec em al iud ꝙq hoĩem oc⸗
cidit qui ſe occidit:eſt aut hoc illicitũ.peimo
qe peccat otra ſeip̃m· facit em̃ ↄtra naturalem
inclinatõʒ; et legeet etiã otra caritate qua qᷣ⸗
libet tenet diligere ſeipᷣm: et ideo ſemp ẽ pec
catũ moetale:* qe peccat in deũ· ſicut q̃ ſeruũ
occidit alienũ peccat in eiꝰ dñm.· et etiã vſur
pat ſibi iudiciũ diuinũ· ptinet em̃ ad deũ ſolũ
moetis et vite iudicin m illõ deutꝰ. xxxiij.
ego occidã:et ego vi:fa.ec· Nec obſtat ꝙ ſam
plon ſe cũ hoſtibus occidit vt habet iudicũ.
xvjqu tñ numerat᷑ inter ſanctos hebr.xj.qe
vt dicit aug.j. de ci · dei · ho ſibi ſpũs dei laten
ter ſuggeſſit· et eandẽ rõz reddit de qbuſdã fe
miĩs ſanctis quaꝛx memoꝛia ab eccłkłia celebea
tur.· Nõ obſtat etiã ꝙ razias qui ſe occidit lau
datur qe ex hoc nõ laudatꝰ ſʒ ꝗꝓpter zelũ legis
qu onditur ex hoc ꝙ ſe occidit licz occidere
nõ debuerit vt etiã dicit aug.j· de ci · dei . nul⸗
lus ſibi debet manꝰ inicere vt effugiat hoĩeſ
Bed obui qe math. x.dicitᷣ.qmii ꝓpdidit aĩiam
ſuã ꝓpter me ſal.fa eam.et aĩam vocat ibi vi
tam. ſed qͥ ſe occidit illo deſideꝑio de quo diẽ
apłbs cupio diſſolui et eſſe cũ xpᷣo ꝓdit aĩimam
ſuã ꝗꝓpter deu· ergo mueniet eam. H ſeðz ſan
ctos ibi aima de vita aĩalis qᷓ debet vno mõ ĩ
terimi:alio mõ ſaluari. ſm ei platone duplex
eſt moes vna nacure ſcz cũ aĩma egredit alia
virtntũ ſcz cũ ꝓ virtutes hõ vicijs et volupta
tibꝰ moeit. peima e expectãda.ſcdðᷣa ꝓcurãda
ꝓdenda eſt em vita aialis ſcdᷣa moete· nõ peĩia
ſi tñ illa peima ꝓ xpᷣo mferat᷑ patienter e ſu⸗
ſtinẽda. Vc liceat mulieri ſe occidere ne
ab alio coerũpatur · HC ꝙ nõ qę aõ debet in ſe
Omittere crime maximũ qð eſt ſui ipᷣiꝰ occiſio
vt vitet? minꝰ cri mẽ alienũ. nõ em eſt crimen
mulieris ꝓ violentiã molari ſi ↄſenſus nõ aſ⸗
ſit. qe nõ coinqnatur coepꝰ miſi de oſenſu me⸗
cis vt lucia dixit:foznicatõ ant vł adulteriuzʒ
eſt etiã minꝰpeccatũ ꝙ; homicidiũ: pᷣcipue ſun
ipᷣius· eſt etia piculoſiſſimũ pctm occid ere ſe
qe nõ reſtat tpus vt ꝓ penitetiã illð peccatũ
expiet·¶ Vta liceat alicui ſe defendedo ali

que occidere·H ſcòm rich. ꝙ ſic·et hoc patz

pẽĩo autoeitate· diciꝰ em̃ exo· xxij · ſi effringes
fur ſuffodiens fuerit muentꝰ et accepto vul

nere moetuꝰ fuerit · ꝓcuſſoꝛ ñ reus erit ſangni
nis ſ mł tomagis licet defedere vitã gpeia ꝙ;

domũ ſuã ꝑ ecc Voc ec ꝓba ꝓ·C·ad l · coenel

de ſica. l.i· et · ij · et ex · de hoĩci · ſigficaſti · ij·

vim em vi repellere leges omes et oĩa iura ꝑ

mittũut ið tñ fieri dz cũ modᷣamie ĩcłpate tute

le.v dicit gloſeruat equũ moderamè ſi tãtuʒ
fiat ilð quo omiſſo violetia repelli ñ poſſit· ſi
ꝰ violetũ ĩterficis ſi moetis piculuzʒ ab eo vꝛ
tare ñ poteris ſine pena ĩterficis.et pꝰ pauca
ſubdit · iniuriã vo illatã ꝓſone ex ĩteruallo re
pellere nõ licet. qe ſic eſß vmdicta · et ſic ĩtel
igunt' iura qᷓ vident' ↄtraria. Scdõo onditur
hoc rõe:omes ĩ hoc ↄueniũt ꝙ q interficit no
centẽ vt miſter legis nõ eſt trãſgreſſoe pᷣcepti

de nõ occidedo. ſ qᷓ vult ĩiuſte aliũ occidere

nocẽs ſzim lege huanã.et etiã ꝓpter diuinaz
qe ꝗꝓpter hoc e iĩ moæetali ꝓctõ. et qᷓ defedẽdo
ſe tale occidit eũ occidit vt miſter legis qe B
lex ſibi ↄcedit vt allegatũ ẽ ergo ꝛc.hec rich.
Ed maioæè ãt euidẽtiã ↄſideranð e ſm tho ·

ꝙ nihbil ꝓhibet eſſe duos effectꝰ vniꝰ actus
quoꝝ alter ſit tm ĩ ĩtentõe alter vero ſit pter

intentõz. moæzales aũt actꝰ accipiũt nomẽ ab

eo ꝙ intedit nõ ab eo qð eſt pᷣter intẽétõzꝭ cuz
ſit cã ꝑ accidẽs Ex actu igit᷑ alicuiꝰ ſe defen
detis pᷣt ſequi duplex effectꝰ.ſczʒ ꝗꝓpeie vite ↄ
huatio et ĩuadetis occiſio.· Actus igit huiõi

ex hoc ꝙ intedit ꝙᷓtum ad peimũ nõ bʒ rõem
illiciti cũ ſit naturale cuilibz ꝙ ſe qᷓtů p̃t ĩeſſe

oſeruet . Doteſt tñ aliqs actꝰ ex bona mtetõe

ꝓuemes illicitꝰ reddi ſi nõ ſit ꝓpoæcionatꝰ fi
m. et 1õ ſi aliquis ad defendeẽdu ꝗꝓpeiazꝭ vitam
maioei vtat᷑ violetia ꝙ opoetz erit illicitũ. Si

vero moderate erit licitũ vt pz ex ſupeadictis
Bed qe hoĩes nõ licʒ occidere mſi publica au
toentate ꝓpter bonũ ↄũᷣe vt pz ex ſupiꝰ dictis
iõ illicitu ẽ vt hõ intedat hoĩez occidere vt ſe
defẽdat· niſi ei qui publicã hʒ autoeitate qᷓ in
tẽdens hoĩez occidere ad ſui defeſiõz hoc re⸗
fert ad ꝓpubl ũ bonũ vt pz ĩ milite pugnante
Otra hoſtes et ĩ miſtro indicis pugnãte ↄtra
latrones· hec de tho. Quidã tñ Ootrariũ di⸗
cunt ſcʒ ꝙ nõ licʒ hoĩez occidere ĩ defendedo
ſe.qe vt dicit aug:j. de li·ar:loques de illiſ ꝗ

hoc faciũt tales nõ ſũt a peccato liberi.apudò
lege diuinã.q ꝓ his rebꝰ q̃s optet ↄteni ſũt
HhHuana cede polluti ·ſʒ ſm eiꝰ metẽ ibidẽ coꝛ⸗
pꝓus nĩm e inter res qs optet ↄtemni.hꝰ etiazʒ
ide videt dicere ĩ epła ad publicolaz. p̃terea
plus tenet' qlibet diligere aĩaʒ ꝓxi ꝙ coepuſ
Peim ·ſ̊ vol a aliũ occiòere ſiuſte:e ĩ moeta⸗
li pctõ:ergo ſi ſe defedens occidat eum ĩ tali

ſtatu ppoĩt ſalute coepis ſui ſaluti aie ꝓximi
hꝰ opĩo. fuit Hu.di.l.G. ſi irã· Sꝭ ad hoc rñndz
rich. Od autoenate em aug dicit ꝙ intelligi
debz ĩ cãu ĩ quo ſcʒ fugiedo vel adiutoeiũ in-
uocãdo:poſſet hõ ſaluari et nõ vult ꝓpter ve⸗
recũdiã vel qn ꝑ aliã viã cohibere poſſit male
factoꝛẽ · vel qn iam accepto vulnere moætis ĩ
ſequit et occidit recedetezʒ. F rõem dicit
nõ ille qᷓ ĩterficit eũ ſe defededo. ſzʒ potiꝰ ip̃e

ẽ cã ſue moetis et damnatõis inꝙᷓtũ ſcz illum
alũ ad occidenð eũ q̃i interpᷣtatie cogit· vñ ſi
rõ illa valerz minꝰ peccaret occidẽs nocentẽè
qꝙᷓ; inocente.· Sʒz qd de clericis nũqd licet eiſ
ſe defeden do aliquẽ occidere · & aliꝗᷓ dixer̃t
indiſticte ꝙ hoc nulli ꝑſone peiuate ſiue cle⸗
rico ſiue laico licʒ · vt vfũ eſt ſupᷣ · Flij vo ĩdi
ſtincte dixerũt ꝙ hoc cuilibet licʒ · Quidã ãt
diſtinxerũt inter clericos et laicos dicẽtes ꝙ
Hoc clericis nul la necitate liczʒ · hꝰ opivibe
fuiſſe laur̃.et bn.ex. hoĩici · ſuſcepimꝰ ĩ glo.
vbi ðe ꝙ clericꝰ nõ debz ꝗꝓpter calia etiã otra
ſaracenos armis ſe def edere et ſpoliãte ĩterfi
cere · ar · xxiij .q:vii.c.ij· et.c· Ouenio· et. c. ſu
ſcepimꝰ.et er de voto ex multa.et di· l. cleri⸗
cus qᷓ paganũ· laicꝰ vo pᷣt patriaʒ et res ſuas
defẽdere · et hoſtẽ etiã puenire· ar. C. vn vi.l.
.1. de⸗ rrij. d j. d⸗ Fer, aũt alex· an. qe ex
ege nature nõ ẽ diſtinctõ clerici et laici et iꝰ
pceptũ e ex lege nature·iõ ſi ꝓhibeant cleri⸗
ci ĩ canone laico ↄceſſo occidere hoc non erit
ex ꝓhibitõe pᷣcepti ſʒ ex inſtitutõe ecckie · vñ
illa diſtinctõ reſpicit eccłie iſtitutõz«/ Æ£ loo
nota ꝙ ſzm legẽ reus homicidij ñ erit qᷓ furez
nocturnũ occiderit.qð ĩtellige ſi ſme piculo
reꝝ et pꝓſone ei pcere nõ potuit etiã ſi ſe telo
nõ defedat vt tn B ei elamwer teſti ficetᷣ.ſecꝰ
eſt de diurno · Batõ e q de diurno diſcerni p̃t
ꝙ ad furandũ nõ ad occidẽdũu venit. Idem tñ
de nocturno ĩtelligit᷑ et diurno ſi ſe cũ armis
defedat et ꝓ Piculo pſone.ex · e· ſi pfodies et

ff.ad·l.coeneb · de ſic:fure. Et Em aliquos ſi

diurnꝰ? velit me iterficere poſſuz eũ puenire.
ar · C. ad.l.coeneb ·de ſic. l.ij.iij· et. iij . Batõ
bu:e q ſi nocturnꝰ cũ rebus recedat eũ pꝰea
nõ ↄgnoſcã.ſecꝰ ẽ ð̊ diurno.vñ eũ poſtea ac⸗
cuſare poteroideo nõ tam facile occidi p̃t
Vtꝝ aliqs hoĩem caualiter occidẽs incureat
hoĩcidij reatũ· & ſzm phᷣm. ij. phi. caſus ẽ cã
ages pᷣter ĩtetõzʒ· et iõ ea q̃ ſũt caſualia ſimpli

citer loquedo nõ ſũt ĩitenta neq; volũutaria·et

q? ome pctm̃ eſt volũtariũ ſzm aug· ↄſeques ẽ
ꝙ caſualia inꝙ;tũ huiõi ñ ſũt peccata ↄtingit
tñ illud qð nõ e actu et ꝓ ſe volitũ vb intetn
eẽ ꝓ accidẽs volitũ et intetũ ſzm ꝙ cã pꝑ acenſ
ð̊e remouẽs ꝓhibes: vn qn qͥs nõ remouet ea
ex qbus ſeqtur homictdiũ.ſi debeat remouere
ðe qdᷣamõ hoĩciòiũ volũtariũ:hoc auũt ↄti git
dupkhr Vnod qñ dat opam rei illicite glio mo⸗
qñ nõ adhibz debitã curã:et iõ ſzm iura ſi ali
quis det rei licite opam et debitã adhibz cu⸗
ram.et inde ſequat hoĩcidiũ nõ incureet hoĩ
cidij reatũ Si vero det illicite rei opam ł etiã
dans rei licite opam et nõ adhibz debitã cu⸗
ram.ſi ſequaPinde hoĩcidiũ nõ euadit homici
dij reatũ · di · L. ſepe · ¶ Vtrũ hq̊ pᷣcepto ꝓhibea
tur occiſio hoĩs quolibet mõ dicta ꝙ Bpꝓ
hibet ꝗꝓpeie occiſio coepalis imꝗpeie vero et
ex ↄſequeti et ĩterpᷣtatiue occiſio ſpualis ſi ei
moes aĩme peioe eſt moete coepis qᷓ ergo =dbi
bet inferee moetẽ coepis multomagis aĩe · Nõ;ÿ
tn ꝗꝓpeie pᷣt dici moes ſpũalis ſiue aime ab ali
quo inferee alicui.qe nõ ꝓ cãm ſed tm̃ ꝑ occa
ſione ·qe culpa nõ p̃dt eẽ ĩ aliquo niſi eo volẽéte

licet ei aliquis poſſit occaſionẽ verbo vel fa⸗
cto p̃bere · ms s q̃ ꝓpctinet ad homicidium
maxime de differeujs looĩcidòij et ireegularita
te et alis penis quas quis incureit require i⸗
fra li.vj.ci.xnij·
1 Oe imurijs coepalibꝰ alijs ab por ti xxvj
Oſtea ↄſiderãdũ e de alijs ſiurijs que
Omittũt in piłnã ꝓxĩ que etiã iĩplici⸗
te ꝓhibent cũ ε nõ occides . vtz ma.
.v.et circa hoc qeunt pła ſcʒ vti in aliquo
caſu liceat aliquẽ mutilare mẽbeo· H ꝙ ſic·
hoc em̃ licet publice ptãti gpter aliqð malefi
ciũ exo·xxj·oculũ ꝙ ocnlo:licʒ etiã pemate p
ſone ex volũtate eiꝰ cuiꝰ e mẽby vel etiã eiꝰ
q̃ gerit curã ipᷣiuns p̃cidere mebʒ putidũ ꝗp⸗
ter ſalutẽ ꝗpeij coepis oↄſeruandã Fliter vero
nũqꝙᷓ licet · vñ etiã ĩ nullo cãu liczʒ pᷣcidere mẽ
beũ ꝗpter qdcunqʒ peccatũ vitandũ. qę ſaluti
ſpuũali ſy pᷣt aliter ſubneniri ꝙ; ꝓ abſciſiõʒ mẽ⸗
bei.qe pctm̃ ſubiacet volũtati · vñ criſo· ſuꝑ iꝰ
math.ix· ſunt enuchi q ſe caſtt̃. ꝗꝓpter reg· ce·
exponẽs dicit.i.nõ mebeoꝝ ablſciſiõe ſʒ malo
rũ cogitatõm ĩterpᷣtatõe· eſt em̃ obnoxiꝰ male
dictoni qui mẽbꝝx abſcidit etem q;̃ ſunt hoici⸗
dan talis p̃ſumit· et poſtea ſubdit· nec ita cõ
cupiſcẽtia fit mãſuetioe ſʒ moleſtioe· Fliunde
em fontẽ habz ſperma qð ĩ nobis · et pcipue
a ꝗpoſito ĩcõtinẽte et mẽte negligẽete. nec ita

Opꝛimit abſciſio mebei teptatões vt frenũ co⸗-

gitatõis Vtꝝ liceat patribꝰ verberare fili
os aut dñis ſʒuos· &ο iferee nocumètũ alicui
nõ licet ꝑ modũ pene niſi ꝗpter uſticiã NMuliꝰ
ãt iuſte punit aliquẽ niſi ſit eiꝰ diſpeſatõr ſub
iectus et iõ vᷣberare aliquè ñ licet m ſi habeti
ptãte aliquã ſuꝑ eũ q̃ vbera.et qa fi liꝰ ſubdi
cur ptãti ꝓatris et ſeruꝰ poteſtati dñi iõ licite
vberare pt pr filiũ et dñs ſeruũ cã coerectõis
et diſciplime . iõ ðe ꝓu. xiij· qͥ pcit vᷣge odit fi⸗
liũ ſuũ · et ecc·xxxiij:ſʒuo maliuolo.toetura et
ↄpedes · p G̊ aut ꝙ apłs dicit eph.vj.pees no
lite ad racũdiã ꝓuocare filios nõ ꝓhibetur
pr̃ibus quin verberẽt filios cã diſcipliĩe ſʒ ne
affligãt eos verb eribꝰ ĩmoderate qð auũt ſub⸗
dit infra ibide et vos dñi eadẽ facite ſzumſ re

mittẽtes mmas dupliciter p̃t ĩtelligi · vno mõ

vt remiſſe minis vtant᷑ qð ptinet ad moderati
onẽ diſcipline · Fglio mõ ꝙ n ſemp impleãt qð
ſunt ↄmĩiati qð ptinet ad B ꝙ; indicin quo qs
ↄmĩatus ẽ penã qñzʒ tempet ꝓ remiſſioĩs miſe
ricoꝛdiã Zz obicit᷑ gqe phũs dicit · x· ethi·ꝙ
ſermo paternꝰ habzʒ ſolã monitõʒ nõ aũut coa⸗
ctionẽ ſ verberatõ ẽ qᷓ̃dã coactio.g nõ licet
pentibꝰ filios vᷣberare · maioe ptãs debet
habere maioeẽ coactionèe ſic aũt ciuitas ẽ ꝓfe
cta duĩtas · ita peinceps ciuitatis hʒ ꝓfectam
ptãtem coercedi.et iõ pᷣt infligere penas iree
ꝓabiles ſcʒ occiſioĩs vel mutilatõis pater ãt
et dñs qui pᷣſunt familie domeſtice ẽ Duĩtas ĩ
pf ecta ptãtem hʒ impfectã coercendi hm pe⸗

nas leuioꝛes qᷓ nõ inferũt ireepabile nocumẽ

tũ cuiꝰ modi ẽ verberatõ? Vtꝝ liceat alique

icarcerare · H ꝙ ſic ſcʒ ſm oedinẽ iuſticie aut
in penã aut cautelã aliciuꝰ mali vitãdi · vnde

leui·inj.ðe.ꝙ quidã ꝓpter peccatũ blaſphe

2

mie incarceratꝰ fuit· ſimpliciter auũt aliqnẽè in
cludere vel ligare ptinz tm ad eũ qui diſpone
re hů vniuerſaliter ð actibꝰ et eiuns vita: qe
hoc etiã impedit᷑ a bonis agedis cuilibet tũᷣ
licet hoĩem detinere ad hoꝛã ab aliquo illici
to ope mox ppetrãdo. pꝓuta ne de alto ſe ꝓici
at. vel alteꝝ feriat ggraust aut pctm̃ huiꝰ
mõi miuriaꝝ ex hoc ꝙ inferũt in ꝓpſonas cõ⸗
iũctas.Sed cui opetit actio iniuriaꝝ et

tra quos et inqtũ · P actio dat imuriã paſ

ſo.patit aũt q̃̊s in ſeipᷣo et ĩ filio quẽ hʒ ĩ po⸗
teſtate · Inſtitu ·de iureiur: patitur et ſił᷑i rõne
epᷣus ĩ clericis. et abbas ĩ monachis·et dñs ĩ
ſeruis . vt ibide · C. ſeruus aũt · et vir ĩ vxoee. qᷓ
ſi ſit filiafamilias dat actõ tribꝰ ſczʒ ip̃ et vꝛ
ro et patri:nec vna actio ↄſumit ꝓ alia.Si tñ
iniuria fiat viro actio nõ dac vxoei·qe equũ ẽᷣ
vxoæees a viris defẽdi nõ ecõuerſo· ffee . l. j. da
tur etiã hec actio ſpõſo ſi fiat iniuria ſpõſe· ff.
e.l.apud ·qð mtelligit de ſpõſa in pñti:dat

etiã heredi ab miuriã illatã cadaueri eiꝰcuiꝰ

eſt heres ł ſi fama eiꝰ ſit laceſſita · ff.e.l.j.a
tur etiã actõ nõ ſolũ otra pcuſſoe ſ̊ etiã otra
eum qui ꝓcurauit ꝙ; peut eret. ff· e· l.nõ ſolũ
Doſtqꝙ; aut oſtiterit ĩ iudicio ð iniuria ſi ſit fa⸗
cienda ↄdemnatõ pecuniaria index defert iu
ramentũ iniuriã paſſo ꝙ iuret iꝙᷓta de ſuo de⸗
diſſe vellet añꝙ; tale mniuriã ſuſtineret·. Et qe ſi
aimoſe iuraret mdex peiꝰ taxabit certã quãti⸗
tatem pecunie ĩfra quã iurabit· Et ↄſiderabit
qualitatẽ miuriã paſſ:ſcm em gradũ digni⸗
tatis et honeſtauis vite creſcit et mmuit᷑ eſti⸗
matio iniurte mſtitu· e · ꝓ.pena: SZzʒ poſtea ꝙ; in
ratũ fuerit nõ licebit in minoei quãtitate odẽ
nare.C.de iudicijs:et in auteẽ·hodie ꝛc·
De duello.ti .xxvij.

de ipo. de pena eiꝰ Crrca peimũᷣ
querũt pła ſcz quid ẽ duel lũ · duellũ eẽ ſin
Sularis pugna que fit ad ꝓbatõz rei alicꝰ ita
ot q ſic ſe ꝓbaturũ offert et vicerit ꝓbaſſe cre
datur.ſi nõ vicerit etiã in ꝓbatõe defeciſle pu
tet᷑. Dicit aũt duellũ q̃i duoꝝ tellũ. dicitur
etiã monomachia qſi vnica et ſingularis pu⸗
gna·dicit eciã in pleriſqʒ ꝓtibus iudiciuʒ eo
ꝙ ibi iudiciũ dei expectet?“ Vtu duellu ſit

Ennde 4 ex duello ſepe ꝓuenit hoĩci⸗
diũ iõ de duello e hic diceẽdũu et peimo

lLicitũ.& ꝙ nõ etiã inter laicos qe ibi deꝰ tẽe⸗

Ptat . et ſcriptũ eſt deu· vj: et mathiiij . nõ te⸗
tabis dñm deuz tuũ et · xxij. q:ij. queritᷣ. Nec
obſtat ꝙ dauid pugnauit cũ golia: ij:q v.mo
nomachia:.qꝛ peiuilegia paucoꝛx nõ faciut le

Jem ↄuem. xxvj. q.i nõ exemplo. Re ꝓpbatur

etiã duell ũ ſcðm legẽ romanaʒ: vt;: C· de act.
et obli.negãtes:et de gladiatoꝛsbꝰ.il.j.li.xj.
lex tñ lumbarda et muicipalis ĩ mł tis caſibꝰ
duellũ admittũt · et ↄſtitutio friderici de pace

tenẽda:l.ſi quis hoĩem.dꝛcit ſi quis hoĩez in

ter pacem ↄſtitutã occiderit· ſe ꝑ duellu defẽ
dere p̈t ꝙ ad ſui coꝛpis tuitõz eũ occidit ·˖ Bed
ſIzm hoſtin aliquo cãn nõ debet admitti vt di

ctũ eſt qe eſt ꝓbatio deceptoꝛia et iõ nõ tran⸗

ſit in rem iudicatã ſnia. mo debet retractari
veritate comperta;: vt er · de pur. vul. c · j. Hlec

obſtat ꝙ erimè leſe maieſtatis dicit cerimen ꝓ
duełlliois. ff.ad·l. iub · l. vlt. qe nõ iõ d crime
pduelliqꝙ p duellũ poſſit ꝓbari:hic quidã ma
le mtellxerũt· ſz qe Pduelles dicut hoſtes⸗
iõ id crime dᷣe crime ꝓduellioĩs.i. crim hoſtis
vel hoſtile.ff.de v.ſig: ꝙ nos hoſtes ?c (¶ Sʒ
cũ inualuerit ↄſuetudo ↄtrana fere vbiq; ter
raꝝ· HNuquid talis ↄſuetudo excuſabit a moe
tali pctõ · dicũt quidã ꝙ ſie iducetes illð
ambr·xxiijq:iiij:obiciũt᷑ iacob qᷓtuoe vxoeeſ
ꝙ qñ mos erat erime nõ erat.ſʒ ið fun diuma
ruelatõe ↄceſſũ qᷓ qñʒ ðe mos:qnʒ fas ex :ð di
uoe: gaudemꝰ.ꝗ.qe vero pagani⸗Flij diſtin⸗
guũt dicetes ꝙ ſi qs duellu offerat vel obla
tu ſponte ſuſcipiat moætaliter peccat Zi vo ſit
iudice cogete delatu· cum aliter piculũ coe⸗
Pis vel rey euadere nõ poſſit excuſat · ex. de

Hoici. mterfeciſti · et hec opi eſt tolerabilio⸗

ꝙᷓ peima ſm ray.et gof.nõ tñ admittũt eam.
Tercij dicũt cũ ala.qbꝰ ↄſentint ray · et gołf⸗
et hoſt.ex · e.c.j.q; ille qui iudice cogete mui
tus duellüũ ſuſcipit et ↄmittit excuſat a tanto
n a toto· metꝰ em ille pctmi attenuat nõ oino
euacnatex . qð me:cã·ſacris.· potiꝰ em debet
oĩa mala pati ꝙ pctõ mœætali ↄoſentire· xxxij· q
v.vane:grauiꝰ tñ peccat offeres ſpõte ꝙᷓ ſu
ſcipies iudex deferes ſiue autoꝛitate pbens-
aſſeſſoꝛes et aduocati: et quiuis alij ad hoc ↄ
ſiliũ auxil iũ vel fauoze dantes. ꝓſbñi etiã be⸗
nedictione m ↄſuetudine aliquoꝝ locoꝝ p
bentes · BRod· tñ dicit ꝙ ſcdᷣa opinio· videt eẽ
rõnabilis et maxie vbi innoces accuſat ð cri
mie ad mortem. qui ſi duellu oblatũ recuſet
ſtatim ſuſpeò t' dun em videt᷑ dicere ꝙ tal is

teneat᷑ ſe potiꝰ ſuſtinere ſuſpendi ꝙ; in duello

ſe tueri · Et foete diſtingnedu e ſzm eunde ĩ
cã crimĩali licʒ duellũ ſuſcipere ñ offeree. In
cãu vero cinili de cpalibꝰ nõ liczʒ offeree nec
ſuſcipe: cũ in tpalibus debeat qͥs potius om̃e
damnũ ſuſtinere ꝙᷓ duellu ſic ſuſcipe · BZed tñ
ſi lie laico res ſuas cũ arms defedere et eas
defendedo raptoꝛè occidere ſinõ p̃t aliter de
fendere vt aliqᷓ volũt nõ aꝗꝓparet ratio quare
ꝓ defenſiõe reꝝ ſuaꝝ laieus nõ poſſit ſuſci⸗
pere duellũ ſibi oblatũ vel ꝓotius illatũ a iu
dice · et hec opi · eſt benignioe et etiã ꝓbabili
oꝛ zm roð. tñ otra eum eſt ꝙ duellũ ꝓhibitũ
eſt vt patuit in qõne pcedenti.· ericus autẽ
in nulla cauſa et nullo mõ ꝑ ſe vel pꝑ aliũ po⸗
teſt duellũ offeree vel etia oblatum ſuſcipere
ſed eccleſia ſiue ep̃us debz eum efficatius de

fendere qe eſt de iuriſdictõne ſua.ex de foꝛo

Opetenti ·. c.j·. et.ij· Quid ſi clericus ↄtra fa⸗
cit ſcʒ off erendo vel ſuſcipiendo⸗ de rigo⸗
re iuris debeg deponi.ex · e.c.j.vt ſtati dicet
¶ Irca ſcm ſciendũ ꝙ pena pugnantiũ eſt
cp ſi ſint clerici debent depon vt dictů e
Si tame nec moes nec mutilatio interuenerit

pP epᷣm ſu cum eis poterit diſpẽſari: ey· e. c. j.

et . ij · Si tame p̃ſ biter vł aliꝰ clerieus in duel

lo oblato vel ſuſc epto ab eo ptem digiti pdi⸗

Diſſet ñ tamè tantã quin ſine ſcãdalo poſſit ſo⸗
lenniter celebeare ꝙ; tũcunqʒ ſit grauis exceſ⸗
ſus ep̃us eius cũ tali poſt pactam penitẽtiam

poterit diſpẽſare· ex: eic.j. Sed et ſi hoĩcidiũ
interuenerit· poteſt ſedz ꝗqð notat gofadhuc
ſecũ in benefieio diſpenſari:ex · e· c. ij. in fi ·
Qð aũt dicit᷑ al ibi eũ homicida diſpeſari non
poſſe · vt di . . miroe et in pluribus alijs iuri⸗
bus ĩ officio loeu habzʒ. Nam eun alis diſpen
.

ſatur in beneficio et nõ in officic. vt di. L. ſtu

deat ;· Sedm tñ ꝙ no. hofli · in beneficio curam
animaꝝ habẽete cũ tali nõ diſpenſabit ĩrerice
papa· Contra vero laicos qũo ſit in talibꝰ ꝓ
cedendũ reqre infra li.ij.ti · de ſcãdaloc/ SFo
B nota ſic notat gof·et ray· ſi otingeret aliqʒ
ĩ duello moei imputaret oibus qu dediſſent
ad B ↄſilm auxil iũ vel fauoẽee et eſſent om̃es
tales iree gulares· xvij· q: inj· omes · « Quid
de clericis illis q reliquias afferũt pugilibꝰ
ad iurandũ nũuquid fiũt iree gulares ſi ſequac᷑
hoĩcidiũ in illo duello: ray· videt innue
re ꝙ ſic. vt in illa.q.Sed cũ inualuerit ec.Ta
les em vident coadiuuare aò ho ꝙ fiat duel⸗
lum ſiẽ et lli qui dant benedictione · hoc tñ
ſzm roð.duꝝ videt. dicere tñ ↄtrariũ nõ ẽ tu
tum. ¶ Quid de ep̃is et capitkis et ab batibꝰ
qui eogunt᷑ in curijs regũ duellũ ſubire aut
res eccłiaſticas amittere Quid etiã hHuiõi
pſonis Habentibꝰ iuriſdictionẽ tꝑa lem ĩ quo
rũ curijs duella oedinant.· Gndet roð . ꝙ ñů p
ſe vel ꝓ alios de ſpeali mãdato coꝝ duellummn
offerat vel ſuſcipiat᷑ vel etiã pᷣſtent auteeita⸗
tem ſpẽalem ad hoc faciendũ: moetaliter perc
cant et fiñt ireegulares ſi mees inde ſequatur
Si vero h̊ fiat ꝓ laicos qi curã gerunt rerum
ip̃on ſme ſpeali eoꝝ mãdato licʒ peccẽt moe
taliter ſuſti nedo et diſſi ando talia fieri in eun
rijs ſuis ſiue ſuoꝝ baliuoꝝ cũ mi ſciant.non
tñ ex hoc fiᷣt ireegulares exquo ſup hoc non
pᷣſtant autoeitate licʒ ſuis balinis pcipiãt ꝙ ĩ
tali vel tali cauſa iuſticiã faciant.qe in hnic̃i
Senerali mã dato nihil mandari mtelligiv de
duellis. Si vero rex vł peinceps aliꝰ plonam
eccleſiaſticã velit cogere ad duellũ aut ꝓpter
recuſatõz duelli ei bona ecckie vel ſua aufer⸗
re debent epi ſe inuice materialiter adiuuare
et debent potiꝰ oma mala tolerare qꝙ; ↄſenti⸗
re · poteſt etiã dici in publicis pᷣdicatõibꝰ mo
deſte tñ et quaſi Opatiendo ꝙ qᷓ hoc faciũt in
ſtatu ſalutis nõ ſunt· Et hoc maxie vbi credũ⸗
tur muris ignoꝛãtia laboeare:que nõ eſt colera
bilis in eccleſiaſticis viris ſiue pſonis.hec ãt
q̃ dicta ſut de duello debent ĩtelligi etiã ð iu

dicio ferei candẽtis ·˖ et aque frigide · et alns
buiꝰ modi · hec rod. L

¶ De toeneamentis ti · xxviij

2 Oſtea ↄſiderandũ eſt ðò toꝛneametis ex

quibꝰ etiã qnʒ ſequitur homicidiũ.di
cüuütur aũt toeneamẽeta quedaz nundime
vel ferie· nõ inter hoſtes ſʒ mſtar hoſtilis pu
&ne facte· et dicunt nundine gqe ad ea de di⸗
uerſis ptibus et cã lueri ſicẽ ad nũdinas oueni
tur · dicũtur etiã ferie a feriando.qꝛ tunc mili
tes ab alijs opibus vacant Qneri auᷣt vtꝛx
toꝛneamęetũ ſit licitũ .· aliqᷓ dixerũt ſimpti⸗
citer ꝙ nõ · ꝓ eo ꝙ fit ad oſtentatõzʒ. et ẽ ibi vi
te dilerimen · et ideo quidqᷣd inde ſequitur vt

mutilatio et moes· tłibꝰ ſie pugnãtibꝰ ĩputat
gt ſi dicat ꝙ oceſſum fuit fdijs iſrł vt diſce⸗
rent artẽ certãpi cũ hoſtibꝰ iuð · in · dic üt ꝙ B

nõ fuit eis ↄceſſum niſi vegete necitate: nec ↄ

tra ſe inuicẽ ſ ↄtra eos quos expugnare debe
bant ſeʒ chananeos Et ſi dicatur ꝙ bellare in
cãu eſt licitũ.ergo et diſcere bellare qð fit ꝑ
exercitiũ eſt licitũ · dicũt ꝙ licitũ eſſtz ſi debito
mõ et ſine ſalutis piculo fieret ſy ſic nõ fit in
toeneamẽtando. Flij diſtin guũt tale exerci
tiũ fieri p̃t cũ moderamĩe ↄflictus et ſine di⸗
ſcrimie ſalutis ſi adhibeat' debita cautela et
in pᷣparatõe et in executõe · et tũc aut fit ad o
ſtentatõez potentie ſiue vane gloꝛie.vt ꝗpter
queſtũ auaricie et tũc ſimpliciter e licitum.
Fut fit ꝗꝓpter expientiã ꝗꝓpeie foetitudĩs et vſe
armoꝝ et bellice induſtrie vt habeat' idonei
tas bellãdi ꝓ fide et pace ecckie et tũc eſt li⸗
citũ.Sic ergo ſi hoc fieret cũ bono moderami
ne.et bona intentõe et ꝓgter eccłkiam nõ eſſet
ꝓhibitũ nec eſſz pctm̃· ſʒ eſſet velle defeſio⸗
ne reipublice. et 15 nõ eſt ꝓhibitũ in ciuili iu
re qð pz. ff. de alea.ſolẽt vbi ↄcedũt ludi in
quibus virtus coæpalis exercet᷑. Deohibetur
auũt ſjm ius canonicũ ꝗꝓpter abuſum ludẽtium
apter quẽ ſepe ꝓuenit inde moes hoĩm et pi⸗
culũ aimaꝝ · Obligat tñ eos ꝓhibitio quacũzʒ
toeneent intentõe· qe ſtatutũ e generale.ex· ð̊
