j·petit᷑ ãt ſalariũ qð ei dz dari iure licito ·ffᷣ.
ð ꝓſenet . l. j. Si ãt dolꝰ icidit in ↄtractũ pu⸗
ta vẽditurꝰ erã ſʒ ꝓpter dolũ tuũ vedidi peo

misei tenet otractus ſʒ agit' ad reſiouu ople
mẽtũ.ff.ð acti · emp.iulianꝰ.o.ſi vẽditoe· Bi

ãt nõ ĩterneit dolꝰ aut g ↄtrahes ẽ deceꝑtꝰ
in re ipᷣa ſine alteriꝰ dolo aut nõ.ſi nõ tenet
Otractꝰ.ſi ſic ñ tenet · vt ſi vẽdat aun ꝓ au⸗
ricalco.aut ĩ quãtitate rei ſic agit ad ſupple

mentũ etiã ſi deceptꝰ ſit cca dimid iũ rei · niſi

fuiſſet depoſitꝰ termiꝰ mſurãdi rẽ illã·et ille
q̃ accepiſſet de ꝙtitate nõ renũciaſſet · vt ſi vẽ
didi tibi qᷓtuoꝛ modios vinee et dixi ꝙ ĩfrax
dies méſurares et mihi ð qtitate renũciares
ſi mibi nõ renũciaueris. et miꝰ habueris dã⸗
nũ erit tuũ ·ff.e·ſi fundũ· Et ſi meſure denun

ciatio frauduleter fuit dilata te actõe ð do⸗

lo h̊ bn.ex.e.cũ dilecti · aut in pᷣcio et tůc ſm

Hoſt. ſi in pcio ſit decept⸗ nõ ex poſito dtra

hetis ſiquidẽ vltra dimidiũ iuſti peij: agit de
ceptꝰ vt otractꝰ reſcindat vb iuſtũ pciu ſup
pleat data optõe decipiedi · C. de reſcch.ve.
l.j. G. ad h.tamẽ bn·dicit ꝙ electio ẽ empto

ris qñ miꝰ dimidio iuſti pᷣcij emit·ex.e. cu di

Lecti · et. e·cũ cãm. gꝰ a dtrario ſi vltra dimi⸗
diũ iuſti pᷣcij· vt ſit emptoe deceptꝰ ſic dabi
electio veditoꝛi ſic ĩtelligit azo· Gmit at ſzm
agʒores minꝰ dimidio iuſti p̃cij· ſi res valzʒ.x
ſoliò.et vedit¶ ꝓ. v ·minꝰ vno denario. et ſic
decipit vẽditoe · ſi aũt valet · x· et emat ꝓ.xv
et vno denario deceptio ẽ vltra dimidiu iuſti
pcij et ſic decipi eptoe · Xlij dicũt ꝙ tuc e de
ceptio vltra dimidiũ iuſti pᷣcij qñ res valesx
emit · xxj·ſʒ pᷣma ſnĩa verioe eſt ſm hoſt. et

bn. Si vo deceptio nõ excedat vltra dimidiũ

iuſti pᷣcij · et vterqʒ ↄtrahetiũ eſt maioe et pᷣua
tus .tolerat ſzm l eges:qęe licʒ ↄtrahentibꝰ ſe
inuiceʒz decipe naturaliter ·i. bona fide ſczʒ ꝙ;
veditoꝛ credat vedere mſto p̃cio· aliter eſt ſi.
aliter ſciat· důmõ nihil dicat ꝙ alter mouea
ad emendu ſzm accur · ar · optimũ.ff. de dolo
ꝙ veditoe · Qinoe vo et eccłia reſtituerent' ſi
Suiter lederent·et ſiłr reſpublica.hec hoſt.
Quãdoq; tñ ↄtractꝰ nõ tenet et tñ ex eo agi
vt ſiqs colludete meo ꝓcuratoe emerit ab eo
paſſũ aget ex empto vł ut emptio maneat in
totũ vł ut reſtitua in totũ. Et ſibr ſiqs mio⸗e
xxv·ãnis circũuenerit mĩoei da' actio ex emp
to vt emptio in totũ remaneat vel in totũ de

ſtruat᷑. ff.de ac:emp.iulianꝰ.ꝗ.ſiqs .hec bn.
ex · e. cũ dilecti.· NHota tñ ſim guil. ſiqs ſciẽ

ter emerit rè vltra dimidiũ inſti pᷣcij ñ ſuccur

rit ei li.vj.ð re.iur̃.ſcieti ñ infer dolꝰ ar.cõ

tra. qe ius nõ diſti guit ſi ſciuit vł ignoeauit.

Hota etiã ꝙ in ↄtractu dʒ attẽdi tꝑs veditio

ms·vñ ſi ſilua q eſt vedita ꝓ·xl .libeis valet

tmĩ · x· tpe vẽditõis et poſtea tpe litis ↄteſta⸗
te ↄmunter valeretxxx· veditio reuocaret.

ex.e.cuũ dilecti :ĩ glocSʒ qᷣd ſi aliq̃s iuraue⸗
rit Otra veditõeʒ nõ veire · Nũqᷓd audie' ſi de
ceptus vltra dimidiuʒ iuſti pᷣcij velie agere.
Endet bn.ex · e.cũ cãzgz · ꝙ talis ſſt maioe nõ

audiect'. ſi vo mĩoæe audiet. qe ꝓ iuramentũ ñ

excludit' niſi beneficiũ qð hʒ ex etate et non
ius cõe.vñ iure cõi pᷣt agere uel ad ſupplenð
pᷣeiũ vel ad reſcindenð ↄtractũ.ſʒ reſtitutõeʒ
in integ petere nõ p̃t ꝓpter iurametũ·ſi aut

iuraſſet nõ repetere re ex eo ꝙ eſſet deceptus
vltra dimidiũ iuſti p̃cij tũc nulla via audire
hec bn.io.aũt.x.qij.. hHoc ius. videt ſenti⸗

re ꝙ nõ licet otrahetibꝰ ſe decipe licet G̊ lex
Ocedere videat'. ¶ Done ꝙ res empta minuſ
dimidio iuſti p̃cij peat apud emptoæé. Nuqᷣd
vẽditoe agere pᷣt ad ſupplementuʒ iuſti p̃cij.
Rñdet bart · in qſtionibꝰ ꝙ pᷣt qe emptoe tene

bat᷑ vel rè reſtituere vel iuſtũ pciũ ſupplere.

vñ cũ non poſſit facere vnũ tenet adꝭ alten .

¶ SZed quo iure agitur ad ſupplendũ iuſtum

pᷣein vel reſcindendũ ↄtractum.dicũt quidã
q; officio mdic · C· de reſcin. ven.l.ij. et m
hoc tantum agetur vſqʒ ad quatuoe ãnos et
vſq; ad illð tẽpus dpetit reftitutio m integx

— J 77

C.de reſ.ĩ integrũ re.l.vlt.Slij dicũt ꝙ odi⸗
tõe ex · l. ij· C· de reſcin · ven · et ſm hoc aget
vſqz ad·xxx·ãnos qe cũ oẽs ditões ſint pſo⸗
nales ſunt ꝓpetue· imne · vo credit ꝙ agit' ex
Otẽtu ſcʒ ex vedito·G etiã ex ·e· cũ cãzʒ ĩ glo:
Equit vide de octauo ſcz de meſuris et
põderibꝰ puta publica auẽcte vł ↄſuetu⸗

die iĩſtitutis · et q eas cã lucri mutauerit pemi

teat· xxx· diebꝰ in pane et aq. ex · e · c . ij · et ex⸗
cẽicari p̃t ſi penitetiã agè nolit· xxxinj· q. nj.
ſiqs roĩpetas. Æν plenioee ãt noticiã hꝰ ma⸗
terie diſti guit hoſt.ꝙ ſi falſis mſuris et põde
ri bꝰ meſurat᷑ et nõ fuit dictũ q̃bꝰ meſuris et
põderibꝰ ſtaret et ẽptoe ſcies ł ignoeãs plꝰ
iuſto recipt et dñiũ e trãſ latũ veditoꝛ repetit
að plꝰ inſto dede p ↄditõez ĩdebiti · ff. de do
lo ar.Si vo dñiuʒ nõ ſit trãſlatũ ẽ locꝰ rei ve
dicatõi et actõi furti et ↄditõi furtiue.ff. de
furt·ſiq̃s vxoei· et q̊ vbi eptoe ſcies plꝰ iuſto
recipit· Si vo ignoꝛãs plꝰ recepit ñ facit fur
tũ cũ dolo careat vñ tuũc tene ↄoditõe ĩdebiti
Sr̃a poſſeſſionis et rei vedite et foete actõe ex
Otractu:exemplũ hꝰ eſt qñ veditoꝛ dict.ego
trado tibi et tñ apparet ꝙ plꝰ iuſto tradioil⸗
ſem dommiũ trãſferee·ſi aũt ꝙᷓtu debuit ĩdi⸗
ſtincte te' vèditoe actõe ex empto.ff. dolo
ar · Et ſic ptz qũo vnꝰ agit ↄtra aliũ qñ nõ eſt
dictũ ꝙ ſtet põderibꝰ illis. Si em h dictuʒ
ſit et vterqʒ illa ſeiebat ee fła neuter agit· =
vo vterqʒ ignoeahat.dicũt q̃daz ꝙ deceptus
age pᷣt et male.ff.de Hedi.vł acc.vẽ. ꝙ ſi in
veditõe · Si vo deceptꝰ h ſci ebat et altꝰ igno
rabat nõ agit qꝛ a ſe decipi.ff. de rei vẽ.l.is
qᷣᷓ ſe · ſʒ ſi deceptus ignoaabat et alter ſciebat
tuc age pᷣt qę ſciẽs pᷣdicere debuit ꝙ erãt fła
ff · de Be · vł ace· ven. H̊ aut. Et ſic in h̊ caſu p̃ᷣt
intelligi ꝙ dz age penitẽtiã.xxx.dieꝝ ut di⸗
ctũ ẽ ſup.e Yli at q falſas meſuras tenẽt vo⸗
canꝰ in legibꝰ dardanarij a quodã dicto dar
dano ꝗqᷓ maximã dabat opam.vt ãnona carioꝛ
fieret emedo omne quã iuemre poterat nt po
ſtea ſolꝰ vederet ſicut vellet et tłes ſim lege
penis varijs puniũt'.aliqñ em̃ eis negociatã
iterdici. aliqñ relegant' et abilioees ad opꝰ
publicũ dant . ſʒ et dñs adeianꝰ tenẽtes eas
lege coenelia de fłis dixit teneri ſi fuerãt eiſ
vſi·:ſi vo nõ ſut inueti eas hre. pñt relegari ł
aliter e oꝛdinarie puniri· ff. de pems darda
narios· quo aũt teneant ↄmodãtes falſa põ⸗
dera dicet infra ti · de cõmodato.
Lquit videre de . ix. ſez de caſibꝰ in qᷣbꝰ
q̃s cogi vedere re ſuã?/ Circa qð ſcien⸗

dDu ꝙ nemo regłariter ab micio inuitꝰ diſtra

here ub emere cogi᷑ᷣ.C.eę.inuitũ.et.l.dudũ.
Siqs tñ re e ponat venalè et p̃ciuʒ quo vult
vedere ſit miuſtũ cogi p̃t ꝑ indicez vt tpet ið
ex ·e.c.j:et·Ff.de offi.pfecti·vr. G. cũ caſus.
ota tn ꝙ qs cogit vedere rè ſuã in pluribꝰ
caſibꝰ. peĩo qñ qͥs hʒ ſeruũ cõem cũ alns tũc

em pt manumittere ſernũ alijs ſocijs inuitis

ita tn ꝙ det ſerui pᷣciũ et ita cogũd ei nẽdere
Pte quã hũñt in ſeruo. C. de cõi ſeruo mãu.l.j
ſcðᷣo qñ q̃s hʒ ſ epuleruz et nõ hʒ iter ad ip̃ᷣm-
tuc em ptoæ cogit vicinũ ſibi redðe iter in lo

co opoetuno vbi nõ paua detrimetũ · ff. de

reli:ſiqs ſepulcruʒ:tercio qñ qͥs hʒ pom cõe-

cu fr̃e ſi fr̃ vẽdiderit alteri ꝑtẽ ſuã ille pᷣt age
re cõi iure duidũdo vtrꝗg emptoæs ita ꝙ eſti⸗
mabit totus fũdus et dubit ille pᷣctũ eproei
P ſua ꝑte et pte ſuã vedet.et h ſi pciũ ñ poſ
ſit mode diuidi algas vterqʒ optinebit ſuaʒ
ptẽ :C.·cõi di:l:.j.q̃rto qñ qͥs domũ hʒaʒ ruinoſã
quã q̃ paup ẽ reficere nõ pᷣt· et iðo vt a dãno
vicinoꝝ cauea e vẽdere alteri qᷓ eã reficiat
coget' aut publico ei ſolue· ff.ad ſilleianũ
leges .quĩto qñ qs hʒʒ ſeruũ otrahentẽ cũ an
cilla alteriꝰ dñ ꝗᷓ eſt in alia ꝓuĩcia tũc cogi
vnꝰ dñs alteri vedere ſzm io · j· q: j. eos. ſexto
qñ qs hʒ re cõem cũ alio vẽdere pᷣt eã reſtitu
endo ptẽ p̃cij illi cũ quo habzʒ eã cõez ꝓ vita
C· cõi:dmiad officiu. ſeptio qñ q̃s hʒ plus
iuris in re· C. de dona.ſancimus· J. ne alias.
vbi de ꝙ q̃ bhʒ maioꝛẽ ſũmã in re donata ptt et
pciũ offeree alijs et rem donatã poſſidere.
ELaqui videre de x· ſecz de negociatõibꝰ
et mercatõibꝰ q ↄſiſtũt in emedo et ven⸗

dẽdo.⸗Circa q; pła qrunt. ſ. vti ſit licitũ ne

Sociari vel mercari · & ad maioæ ez hꝰ qſtio⸗

nis euidetiã diſti guenõ e ſzm alex an. ali

qͥd de illicita multip.vno mõ illò qð ẽ de ſe
malũ ex ip̃a inoꝛdĩatõe actꝰ ut ẽ vſura et foe⸗
nicatio et ſic nõ e illicita negociaꝰ ꝗpe ſũpta
Et ſzm B; dicit augꝗ li.q̃ſtionũ no· et vete· teſta
meti.foæmcari hoĩbus ſpꝑ nõ licet. negociari
vpo aliqñ licet aliqñ nõ. Flio mõ dicit' illici⸗
tũ qð eſt ex aliqua circũſtantia malũ puta ex
circuſtãtia cãe · pſone·modi.tpis.loci: Omer
cij·et oĩbꝰ hiis modis negociatio p̃t fieri lici
te et il licite. Ex circũſtantia em pſone è illici
ta negociatio·cũ clericꝰ negociat.vñ augꝰ.
ĩ eode li.anceꝙ; eccleſiaſticꝰ qͥs ſit licz ei ne⸗

Sociari:facto at iã nõ licet ſczʒ ſi retinere vel

peiuilegiũ clericale.fit aũt qͥs eccleſiaſticus
id ẽ pſona eccleſiaſtica ꝑ peimã tonſurax Ex
circũſtãtia cauſe ẽ illicita negociatio etiã lai
co cũ ꝗꝓpter cupiditate vel aliũ malũ fine ne
Sociat.et ſim hoc caſſodoꝛꝰ dicit ſuꝑ id põ.
nõ Oognoui laturã vbi alia lr̃a dicit negocia
tõem ꝓ negociatoees illi cxterminãt᷑ q p ĩoꝛ
Omatã ambitõez pecuma polluunt.Ex circũ
ſtãtia modi è il lcita negoceatõ qñ exerce cũ
medacijs et piurijs · et m h dicit criſoꝰ. ſup
Mit.xxj.c.q; mercatoe ꝓijciat de eccia· loqᷣt
em̃ de illo qᷓ cũ moacijs et piurijs negociat

Vn ſtatim ſubdit mercatos ſine mèdacijs et p
iurio eſſe nõ p̃t:i:vix pᷣt· Ex circũſtantia cpis

illicita negociatio cũ fit diebꝰ feſtiuis oꝛa⸗
tom et vacatõi diuine deputatis Ex circuſtã

tia loci e illicita cũ fit in loco diuino cultni
Sputato.vñn dñs :.xxj:eiecit eme. et ve · de
teplo. qð exponit dili geter.xvj·q:vij. Ex cir

cũuſtantia ↄmercij e illicita cũ res cariꝰ vedi
trãſeũtibꝰ ꝙ; manetibꝰ.vñ dicit ↄciliũ alba.
pᷣſbiteri plebes ſuas moneant vt hoſpitales
ſint et nõ cariꝰ vendãt trãſeũtibꝰ ꝙᷓ in merca

tu vendere poſſent · ex · de emp · et vendi⸗pla⸗

cuit · Licita autè negociatio eſt cum exercet:
a perſona ↄgrua vt laica· Et cauſa neceſſaria

— — — — .dN——

—- — — — -

— — —

— SSee ———

=

–w — —— ⸗ℳ%

vel pia vt · ſ.poſſit familie ſue ĩ necijs ꝓuide
re ł epa miſcðie exercere· t mõ ðöᷣbito.ſ.ſine
piurio et mẽdacio·Et tpe opetẽeti· vt in die ñ
feſto.Et in loco ↄceſſo et tali exercicio apto·
Et iuſta eſtiatõe rexet ↄmertij ꝓut cõiter ven
ditur ĩ illo loco in qꝰ negotiari otingit· Et ſe
cunð hoc dicit canon ex epła clemetis · ꝙ ne
gotia mũdana et oꝑa ſełularia ſibi ĩuicem ex

hibeãt vacantes laijci. Sic ergo dicendũ ẽ ꝙ

negociatõ ſiue mercatio ſuſit ꝓmiſſis circũſtã
tijſ veſtita e licita et etiã a iure naturali aʒꝓp
bata.cũ em ſit vnꝰ peĩceps oĩm vt ſacraſcrip
tura et ſancti teſtanꝰ qð etiã non latuit genti
les vt dicit ꝓhũsxij:metha.vnus ergo ẽ peĩ
ceps·.Oſtat ꝙ om̃s hoĩes ſcom rectũ dictamẽ
nature debẽt ſibi inuicè in ſuis neceſſitatibꝰ
ſubuenire inq;tũ viuunt ſub vno peicipe:ille
aũt peĩiceps ẽ deus· Nunc aut ita ẽ ꝙ alique
ꝓtes mũdi abundãt in aliqbꝰ vtilicatibꝰ ad
vſuz hHunmanũ ĩ quibꝰ aliqᷓ teree deficiũt et iõ
rectũ iudiciũ rẽis naturalis dictat ꝙ terea il
la q̃ abũdat in vna re hũano vſui apta ſubue
niat de illa alij teree q̃ oficit ĩ m̃a ſed qe ſcðzʒ
phũm . v. echi. diłfficile erat poꝛtare rem ꝓ re
quotienſcũqʒ; hoĩes indigẽt maxime ter 16
Sa ſpacia tereaꝝ et picula viaꝝ iõ mueta ẽ

cõis mſura venaliũ et hec ẽ nümiſma?᷑Vci

mercatões poſſint ſimul eſſe iuſte et lucratie
M vt dictů ẽ S. rectũ iudiciũ rõis naturalis
dictat ꝙ terea illa q abũdat re hũano vſm ap
ta de illa ſubueniat alij terre qᷓ deficit in ip̃a
Cõſtat aũt ꝙ ĩ terea q abũdat in blado minꝰ
reputari dz bladum ꝙ; in terea qᷓ deficit ĩ bla
do· et ſibr dico de vino et alijs rebus vite ne
ceſſarijs cũ ergo terea qᷓ oficit ĩ blado et abũ
dat ĩ vino recipit ſextariũ bladi et miſtrat do
liũ vini ĩ illa terea et illi teree q̃ oficit ĩ vino
et abũdat ĩ blado.fit mercatõ ſcòðʒ rectũ rõiſ
iudiciũ · et tũc dat vnꝰ quantũ recipit aliꝰ et
ſic e mercatio iuſta et tñ è etiã lucratia. dimi
diꝰ em modiꝰ bladi valz hic. v. lib · et ĩ illa
teraa vbi deficit bladuʒ vz. viij· lib. et doliũ
vini valz in illa terea · v· lib. et hic · vnj. lib.
ſi erꝰ ego accipio.v.lib.qð ẽ hic pᷣciuz dimi⸗

dij modij bladi et do alicui terea illa ꝓ do

lio vini et facio illud huc deferei et vedo
viij · lib· ᷓtũ hic vʒ·remanebũt foete mihi ð
lucro dᷣductis expeſis vecture.xxx · ſolidi · et

ſic vẽdo doliuz vmi ꝙtũ vʒ ĩ illa terea et ven

do etiã hic ip̃m quantũ hic vʒ feci mercaturã
iuſtã.et nipbilomiꝰ lucratiuã· Sʒ foece dicet
aliqs ꝙ tũc ñ poſſit eſſe iuſta mercatõ qua hõ
mercat᷑ cũ ſuo vicino ĩ eadẽe villa. ꝙ vnꝰ
indigz blado et ſupabũdat ĩ vino et aliꝰ ecõ
uerſo et tũc ſi vendat mẽe ſurã vini et de pecu⸗
nia inde recepta emat menſurã bladi lucrat
qe ꝓ re ſupabũdãte et nõ neccia ipſe acqrit rẽ
ncciaz ſibi:et hooc e lucrũ licz ille res ex pte

ſua ſint equiualẽtes· Et ſihr dicẽð ẽ de lo qᷓ

ðficit ĩ vino et ſupabũdat ĩ blado ꝙ; Sdie
mõ facienꝰ luera et ſic vnꝰ vicinꝰ cũ alio iu
ſte lucrat mercãdo· Deeterea foete ille q̃ vi⸗
nũ emit defert illð ad tereã q ĩ blado derficit

et lucrabr oterqʒ ille de blado qð emit magᷓ

qꝙᷓ fuiſſet lucratꝰ de vino qð vendidit. qe foꝛ
te ↄomodis ire pᷣ̃t ad tereã deficientẽ ĩ blado
ꝙᷓ; ad tereã deficientẽ in vino et foete meliuſ
ſcit vedere bladũ ꝙᷓ vinum alius aũtæcõuer
ſo et ſic vterqʒ ẽ lucratꝰ ꝗpter tractũ licitũ
cũ vicio ſuo:.oſſent etiã poni aliq̃ alij mo
di mercationũ lucratiarũ ſeruata eqtate iuriſ
naturalis de quibꝰ ðe ĩfra ti de vſura arꝰ. vj
hec rich· in quadã qõne de quolibz. beeuiter
aũut ſcòm ſcotũ circa ↄmutationeẽ negociatiuã
ſunt duo attendẽda ad hoc ꝙ ſit iuſta. vnũ e
ꝙ tab ↄmutatio ſit vtilis reipublice. puta q
vtile ẽ reipublice habere aliquos ↄſeruato⸗
res reꝝ venaliũ v ꝓmpte poſſint ĩueniri ab ĩ
digentibꝰ eas emere volentibus Mtile etiaz
e reipublice habere aliquoſ deferetes ad pa
triã aliꝙᷓ illa neceſſaria quibꝰ nõ abudat illa
patria.et ex hoc habet ꝙ ille qui talia cõſer
unat et ad patriã aliꝙᷓ in talibꝰ deficientibus
appoetat actu vtili reipublice ſeruit · Bedm e
ꝙ quilibet ſeruies reipublice de honeſto et v
tili ope·p̃ciũ ſuo laboei ſolicitudini ĩduſtrie
et piculis coereſpõdes digne et iuſte p̃t acci
pere. Et ex his ptz qũo ſunt vitupabiles mer
catoꝛes illi qui res venales nec trãſ fert nec
Oſeruant nec ſua induſtria melioeãt nec certi⸗
fFicat aliquis aliꝰ ſimplex de valoee rei eme⸗
de ſed mõ emũt vt ſtatim vendant ſime omni
bus oditionibꝰ iſtis tales a rdpnblica eſſent
exterminãdi vel exulãdi qe faciũt qlibet ve
nale vel vſuale carius emeti et vilius vende
ti ꝙᷓ; eſſe deberet hec ſcotus e Si quis aũt foe
te velit inculpare negociatoes ꝓpter menda
cia et piuria qne dicunt· Beſpõdz aus. ſuꝑ il
lud ps̊.qm̃ nõ cognoui lr̃atu:.æc. loques in p
ſona negociatoeis ego mentioæ. non negotiũ
poſſem em dicere ſine medacio· tãto emi tan
to vendã ſi placet eme· omnes artifices men
tiuntur ſutoees agricole et alij. ſi ergo pter
mẽdacia ſutoꝝ vel agricolarũ nõ e in culꝑa
ars ſutoia vel agricultura. ergo negociatio
culpari nõ dz ꝓter negociatoꝝ medacia. J
SZi quis etiã culpare velit negociatoeeſ peo
ter cupiditate acquiredi ⸗ neg:atozes op
tant tepus carum vt annonã quã ſeruauerũt
carius vendere poſſint· Beſpõdet aug. 1 bidez
Hhoc nõ faciũt boni negociatoees ſicut nec bo
ni agricolehec em̃ ſunt peccata hominũ nõ
rerũ nec negociatio facit me malũ ſed iniqui
tas mea et mdaciũ meũ“Vtꝝ aliq̃s poſſit vẽ
dere licit e re plꝰ ꝙᷓ vz vł mĩꝰ eme ꝙᷓ vz · Hꝓp
ñ ſi faciat hoc fraude adhibedo.ſi vo ñ adhi
beat fraundẽe tũc diſtinguo:qe de emptione et
venditione ↄtingit loqui dupliciter· vno mõ
ſcðm ſe · et ſe om ho emptio et Nenditio videt
itroducta eẽ ꝓ cõi vtilitate vtriuſq; dũ · ſ. v⸗
n9 idigz re alteriꝰ et eccuerſo vt pz ꝑ phm.j
* poli.qð aũt ꝓ omuni vtilitate ẽ ĩductũ ñ dz
mas eſſe ĩ Saame vnd ꝙ alteriꝰ et iõ dz ſcðz
equ ĩitatẽ iuſticie Otractꝰ ĩter eos interuenire
quãtitas aũt ren qᷓ veniũt ĩ hoĩis vſnz meſura
tur ſcõz pᷣciũ datũ ad qð iuentũ ẽ nũmiſma ſe
cunð phm v.ethi:.et iõ ſi pᷣciũ ꝙtitate valoꝛiſ
rei b ecõuerſo res excedat pᷣciu tolle eqlitaſ

iuſticie et ĩõ cariꝰ vẽdere aut vilius emere r
ᷓ vzʒ ẽ ſeðʒ ſe nuſtũ et illicitũ.· Fliomõ poſſu

mæ loq de emptõe et vẽditõe ſeðz ꝙ ꝑ accñs
cedit ĩ vtilitatẽ vniꝰ et detrimetũ alteriꝰ .vt
cũ alis multũ ĩdiget re aliqᷓ et aliꝰ ledit ſi
careat illa et tẽ iuſtũ pᷣciũ erit ſi attẽda ñ tm̃
ad rẽ qᷓ vendy ſed etia ad damnũ qð vẽditoꝛ
inde patit· et ſic licz al iqd vedere pluſ ꝙᷓ va
let ſcom ſe licʒ nõ vendat plꝰ ꝙᷓᷓ vʒ habenti.

Si vo aliqs muue multũ ex re alteriꝰ ꝙᷓ; emit·

ille vo qui vedit ñ damnifice careèdo ñ decz
eum ſupuendere. qe vtilitas q̃ accreſcit ñ eè ex
vendete ſed ex emetis ↄditõe · Nullus aũt vẽ
dere debet qd ñ e ſuũ · licet em vẽdere poſſit
damnũ qð inde patit · ille tñ qui ex re alteriꝰ
accepta multũ iunat᷑ ſpõte pᷣt vendeti aliq̃d
ſuperogare qð ad eius ptinet honeſtatez hec
tho.et ſcotꝰ ſuꝑ niij. ſniaꝝ di · xv. q: ij/ Nota
etiã qð· x · q. ij. hꝰ ius dicit glo.ꝙ ſi in vendi⸗
tõe offerac plꝰ ꝙᷓ res valeat etiã recipe ñ dzʒ
niſ iuſtũ pᷣciũ qe iuſtus otractꝰ nõ dz facere
dolũ er de dona.ꝓ tuas Vtꝝ lic eat alicui
negociãdo cariꝰ aliqd vedere ꝙᷓ emic · H ne
Sociari é ↄmutatõibus reꝝ iſiſtere · omutatõ

vo rex e duplex vt diẽ ꝓphũus ·. j.poli: vna e qꝗᷓ

pPtinʒ ad iconomicos b politicos hnñtes curã
ð rebꝰ nccijs ad vitã domu ł ciuitati b etiã
Snintie et hec e laudabilis qe deſeruit natu⸗
rali nccitati · Flia è q fit ꝓpter lucrũ qᷓrenduʒ
et hec ẽ vitupabib qę ꝙᷓtu è de ſe huit cupidi
tati lueri:lucrũ tñ qð è tab negotiatiõis finis
oedinari p̃ᷣt ad aliquẽ fine nccium vł etiã ho
neſtũ · et ic negociatio licita videre vt cũ qᷣſ
lucrũ moderatũ qð negociãdo qrit oꝛdĩat ad
ſue domus ſuſtentatõz vl etiã paupum ſubuẽ
ti one vel etiã cũ qs ĩteèdit negociatõni ꝗꝓpter
publicã vtilitatẽ ne ſczꝭ necia ad vitazʒ patrie
deſint. et luc ↄſtituit nõ q̃ſi finẽ ſj q̃ſi labo
ris ſtipendiũ Si qs etiã aliqᷣd ꝓ ſe emat· et
poſtea ꝗꝓpter aliquã cãm illuð vedat licite p̃t
illò carius vedere vel qe illò melioeauit. aut
qe pᷣciũ rei ẽ mutatũ ſcdᷣm diuerſitatẽ loci vel
tpis vb ꝗꝓpter piculũ cui ſe exponit et laboæs
quẽe hʒ vt ĩ trãſ ferèdo re de loco ad loce S⸗
obi qe criſ& ſap Oat. xxj · c.dicit qcũqʒ rem

Opat vt ĩtegrã et ĩmutatã vẽdendo lucret il

le e mercatoe qᷓ de teplo dei eicit' go ⸗c BRñ
Det alex· an· ꝙ faciẽda ẽ vis ĩ hoc ꝙ dicit rez
ĩtegrã et ĩmutatã et ĩ hoc ꝙ dicit vt lucret.
Loquitur em de illo negociatoee qui in nego
ciãdo ĩtedit lucrũ tanꝙ fine vltimũ et cupit
ſine laboee et ſolicitudie ex auaricia diuitias
Ogregare: vñn p̃dictũ vbuz nõ hʒ locũ in eo qᷓ
negociat' ꝓpter ꝗꝓpeiã nccitatèe vel reipublice
vtilitate vel gxime pietatẽ. Nec etiã ĩ eo qui
vẽdit re imutatã ꝙᷓtu ad ſubſtãuã. mutatã tñ
ꝓtuʒ ad locũ qæ talis rõe laboeis et piculi li
cite pt qrere mercede· ec etiã ĩ eo qui ĩ emẽ
do Oſiderat empte rei piculũ ĩ ſeruãdo. ge p̃t
deterioæari vel cremari vel furto pdi. talis eĩ
pr mercedẽè qrere rõe incertitudĩs euetus fu⸗
turi et ſuſceptõis piculi. vñ in emẽdo ñ e cer

tus vt integrã et immutatã vendedo lucrer.
Obicir iteꝝ q ſuꝑ illõ ps.qm nõ ognoui

litera · eẽ· dicit caſſiodoꝛus ꝙ ne gociatio ẽ cõ
parare vilius et diſtrahere cariꝰ qð xp̃us re⸗

bauit dũ hoc faciẽtes de teplo eiecit ſentẽ

tia eius ẽ ibi · Bndet ad hoc alex · an. ꝙ ĩtelli

git de his diuitibꝰ cupiais qui ſibi totũ foꝝ
reꝝ venaliũ accipiũt vt poſtea ad libitũ ſuũ

cariꝰ alijs vendãt ꝙᷓ ĩ foꝛo venderem. et hoc
faciũt de frumeto et᷑ alijſ rebꝰ hũane vite ne
ceſſarijſ· tales em̃ ſũt deo abomĩabiles. et exꝰ
xpᷣi eſſent ab ecclia eiciẽdi · p̃dictis oꝛibus cõ
ſonat cho. ĩ ſum . hec nota ſcðz raij · ꝙ il

li qui tpe meſſũ bladũ vł tpe vindemie vinũ
emunt viliꝰ vt vẽdant cariꝰ ↄmittũt peccatũ
et turpe lucrũ·et hoc ĩtelligit᷑ vt ipſe poſtea

dicit de illis qui faciũt hoc nulla peſata ne⸗
ceſſitate vel vtilitate vel ex ſola cupiditate.

Suius aũt peccãt hoc faciedo clerici ꝙ; laijci
ar . xiij · q nij · quiſqs tpe · et bñ ↄſonat ſupᷣdi

ctis ĩno· et hoſt.ex · ne· cle: vł mo.c. j. Et ad
dit raij· neutroſ·ſ.nec clericos nec laicos di

co teneri ad reſtitutõeʒ certe pſone ſů dz tale
lucrũ in vſus paupeꝝ erogari· et idem ſentit
Sof·ti · ̊ vſur.hoc aut ĩtel ligit roð.de ↄſilio

non de neceſſitate.
BAeae videre de xj. ſ. de qbuſdã caſibꝰ

dubitalibꝰ circa emptõz et venditiõz. ſ.

—8 vtꝝ lic eat alicui emere ad vitã ſuã vel here⸗
ditarie ꝓ ſe et heredibꝰ ſuis certã ꝙ;titatẽ pe

cunie annuatim ſibi reddendã? H quidã di
cũuũt ꝙ talis dtractꝰ e illicitꝰ qe pecunia ẽ ad
hoc inuenta vt ſit mediũ et pᷣciu et meſura in
emptõne et veditõe. ñ aũt ad hoc vt emat et
vendat et iõ in tali emptione e vſus pecunie
ad illud ad qd ñ é ĩſtituta. Sʒ ſi quis vtit ali
q̃ re ad illò ad qò ñ ẽ inſtituta abutit ea. erꝰ
ĩ tali emptõe ẽè abuſus ·et ſic ex ſua fozma ẽ
Otractus illicitꝰ ſiue fiat hereditarie ſiue ad

vitã pcipue cũ talis ↄtractus n videat poſſe
reduci niſi ad ↄtractuz; mutui recipieédi noĩe

emptõnis · In ↄtractu aũt mutui accipe vltra
ſoets e vſura· vn ĩ euãgelio mutuũ date nihil
inde ſperãtes luc. ij .q etiã autoꝛitas recitat
ex de vſur. ↄſuluit. Flij vo dicũt ꝙ ñ ẽ ibi cõ
tractꝰ mutui ſzʒ eptiõis et vẽditõis neqʒ ẽ ibi
Otractus illicitꝰ ex ſua foema qe ibi nõ emit

pecunia ſed ius pcipiedi tale quãtitate pecu

nie annuã ſup bonis ipſiꝰ vedentis: tale aũt
ius ñ ẽ pecunia ſ cũ iure iſto qð vendi p̃t trã
ſit pecuĩa q̃ ñ pᷣt emi neqʒ vedi ſicut videmꝰ
ꝙ ius pr̃onatus directe n p̃t emi nec vendi et
tamẽ trãſit ĩ fundo pᷣdij vel ville q̃ emi Nicʒ
alia de cã nõ pᷣt vedi ius pronatus qe.ſ. ẽ an
nexum ſpuali et alia de ca pecunia vtzʒ ex pee
dictis · vn homo p̃t licite ꝓ centuz lib. emere

vnũu peediũ et ipſuz dare poſſet alicui heredi

tarie vel ad vitã ſuã ſub tali pacto.ſ.ꝙ ipſe
et hedes ſui obligarent ĩppetuũ vel ad vitã
eiꝰ ad reddendũ ei b hedibꝰ eiꝰ certã pecuĩe
ſummã annuati mediĩãte ẽptõe et veditiõe pᷣ⸗
dij ipſiꝰ.ergo cũ in ↄſpectu dei ñ differat hꝰ
facere mediate b ĩmediate vide ꝙ licite poſ
ſit quis emere ius pcipiedi quolibzʒ anno ſine
hereditarie ſiue ad vitã ꝓ cta qtitate pecuĩe

Ortactus ergo talis ñ e illicitꝰ ex ſua foema:

et
1,
an
pee
ere
di
ſe
ti

„

HNon ẽ tñ ↄtractus taliſ ita honeſtus et ita ðᷣ
cens ſiẽ ẽ ↄtractus pᷣdialis eo ꝙ nõ clare vi
quid ẽ qð emit᷑ ĩ hoc Otractu ſiẽ ĩ ↄtractu p̃⸗
diali.qꝛ etiã ĩ fructibꝰ p̃dioꝝ ĩpedimẽta mł
ta pnñt accidere et poetz multã ſolicitudinẽ
et laboꝛeẽ apponere iõ ĩ otractu pᷣdiali pᷣt eq̃ᷓ⸗
litas clariꝰ apparere ꝙᷓ ĩ dtractu in quo em
ius pcipiedi quolibz anno ſiue hereditarie ſi
ue ad vitã certã pecunie ſummã 8 Hoteſt etiã

ille ↄtractꝰ male fieri ex ꝓte emetis vel ex p

te vedentis puta qñ ñ ſerua eq̃litas iuris na
turalis ĩter ementẽ et vedentẽ ·˖ de quo vide ĩ
fra ti · de vſur.ar.v.q.vj·et·vije Si dicat q;
itentio recipiedi vltra ſoete facit vſurã · er de
vſuris oſuluit.ſeò ĩ Otractibꝰ pᷣdictis emẽs ĩ
tẽdit recipe vltra ſote ergo ibi ẽ vſura⸗ MX
ꝙ peĩa ꝗꝓpoſitõ ẽ vᷣa ĩ dtractibꝰ mutui·ĩ ſupea
dictis aut ↄtractibꝰ nõ ẽ mutuũ ip/ emptio et
veditio hec rich.¶ S dubitatc᷑ ſup peedictis
dictuʒ ẽ em̃ ibi ꝙq qn in emptione e notabilis
exceſſus pᷣcij ſupꝑ rem emptã vł rei empte ſuꝑp
peiuʒ ita ꝙ clarũ ẽ ibi ementẽ et nõ vendetẽ
notabiliter ledi ꝓꝑ ↄpationẽ ad rem emptã cõ
tractus ẽ ulicitꝰ.ſʒ qñ emit᷑ hereditarie vłl p
dium vel ius pcipiedi certã ꝙ;titatẽ pecunie
quolibet anno e notabilis exceſſus rei empte
ſup pᷣciũ qe valoe fructuũ quos pcipit emens

et eiꝰ ſucceſſoꝛes ĩcõpabiliter excedit p̃cium

ab ipſo emeète datũ ergo talis dtractus e illi
citus7 & ius naturale dictat ꝙ hõ id qð e⸗
mit magis diligat ſibi ꝙᷓ filio et magis filio
qꝙᷓ; nepoti et magis nepoti ꝙᷓ ꝓnepoti.vñ nul
lũ ius naturale nec etiam poſitiuũ dictat ꝙ e
mens iſtã re hereditarie tm̃ ꝓ ea teneat dare
q;tũ ꝓbabile e ꝙ ipſe et eiꝰ ſucceſſoees debe⸗
ant ind peipe. qe ſiẽ ilò qð emit᷑ hereditarie
ñ poſſet bñ cadere ſub eſtimatõe· ſʒ ↄſideranꝰ
qtũ ip̃e emeſ deberz diligere re quã ip̃e emit
P ſe et heredibꝰ ſuis vſq; ad aliquẽ gradũ ð⸗
terminatũ et ſił etiã pèſando ꝙ;tum pciũ qð e
mens dat es pᷣt vtile vedenti et heredibꝰ ſuis
vſqʒ ad alique gradũ determinatũ·dz emens
ꝓpoetionare pᷣciũ rei empte et ſic ↄtractꝰ ẽ li
citus qe res emit᷑ qᷓtũ vzʒ·vel ſalte nõ apparzʒ
ibi aliqs notabił exceſſus· hec rich.q Sᷣ po
ne ꝙ młr· xxv· annoꝝ reddit? ad vitaz emat

ꝓ pᷣcio tali ꝙ infra octo an:recipiat ſoꝛtẽ · nũ

quid talis ↄtractꝰ ẽ licitꝰ. ꝙ nõ.talis em
młr licet moꝛi poſſet infra octo an· tñ claruzʒ
et ꝓbabiliꝰ ꝙ viuere debeat ĩ duplo ge h
frequetiuſ accidit · ꝙ aũt mulier ·xxv·an.ſana
infra octo an· moꝛia raro accidit·et ſic ẽ cla
ru ĩ tali otractu ꝙ emes ꝓbabiliter hʒ nota⸗
biliter ꝓtẽ melioꝛem Et iõ ſaluo melioei iudi
cio credo ꝙ tałb ↄtractꝰ e ilicitꝰ niſi mulier
illa eẽt ĩfirmitatibꝰ guata ł tot piculis expo
ſita ꝙ ñ clare vire qð hoꝛ eſʒ ꝓbabiliꝰ.ſ.
an ipaz vmere p tm̃ tpᷣs ꝙ vẽdes notabilr le
deret᷑ ſcõᷣm exigentiã rei vẽdite· aut eã moei
infra octo annos.ł nii aliq̃d ꝓbabile picu⸗

lũ eſſet de umpedimẽto ſol utõis rei empte · tm̃

em̃ piculũ poſſet eſſe de ĩpedimẽto ſuꝑ vendi
tõe rei empte ꝙ dubitatio poſſidedi rè emptã
pacifice ↄtractũ ad eq̃litateʒ poſſet reduc ere

hee rich. Vc poſſint emi redditꝰ pcipiedi
vel ius pcipiedi redditꝰ.puta molendini vel

pedagi ꝓ mmoꝛi pcio qe ſtatim ſcz ſoluit ꝙᷓ;

dare ſi ſolutio ſingłis anis expectare'e H
ꝙ ſic · dumõ de p̃ciuũ iuſtũ. ſ. vt tm̃ deᷣ Juantũ
res valet tpe ↄtractus in iuſta em eſti matiõe
nõ attẽd it tẽpus ſequẽs ſ- ts pñs·ſ.quo fit
ODtractus· vñ res q̃ vendit nõ debet eſtimari
q;tũ ẽ valitura toto tꝑe ↄtractus· et iõ emenſ
licite ꝓlus recipit tpe ſequẽti ꝙᷓ dederit qe to
tũ illò qð pcipit è ð ſoete ex qꝰ vedit et iuſte
emit « Dzʒ otra ſiẽ ſe hʒ eptoe ad veditoẽẽ ita
ecõuerſo veditoe ad ẽptoee.ſzʒ venditoe ſi plꝰ
accipiat rõe dilatõis ſobonis ẽ vſurariꝰ ergo
ſiłr emptoe ſi minꝰ det ꝓpter anticipatõez ſo
lutõis erit vſurariꝰ:ſʒ ſic ẽ hic qe minꝰ datur
eo ꝙ pᷣciũ anticipat.d hoc dicendũ ꝙ ilð
de anticipatõe tꝑis hʒ locũ qñ res q̃ vendic
ſtatim nõ tradit ſj pᷣciũ ſtatim dat᷑ et res ex⸗
pectat' ſʒ ĩ ꝓpoſito res qᷓ vendit᷑ · ſ. ius pcipi⸗
endi ſtatim tradit licet vſus ſiue fructꝰ vel
redditꝰ expecte vel ſucceſſiue pcipiat · Dee
terea ñ dz Pciu iudicari minꝰ qð e iuſtũ et ꝓ⸗
poꝛtionatũ rei vẽdite reſpectu tpis qꝰ res vẽ
dit licz ſit foete minꝰ reſpectu tpis futuri.
Licz aũt pᷣdicti duo caſus quoꝝ vnꝰ ẽ ex pte
emetis et alter ex pte vedẽtis videant differ
re penes anticipatõʒ et dilatõz tpis · pnt tam̃
ambo reduci ad dilatõz qe in vtroqʒ eè aliqd
expectandũ licʒ in vno caſu res et in altero p
ciũ:hec alex Quid ſi cõitas aliquos reddi
tus ſuos vediderit alicui vſq; ad certũ tp̃s ꝓ
pᷣcio certo et minoei ꝙᷓ ſi cõnas ſolutõzʒ faciẽ
dam certis termĩis expectaſſeti Pẽ ide ẽ diee
dũ qð m pᷣſenti caſu talis em̃ otractus ñ pec⸗
cat nec ex pte rei vẽèdite qe e vendibil . nec ex
pte pᷣcij.qe ſupponit ꝙ ſit iuſtũ nec etiã ex hꝰ
qꝙ aliqᷣd pcipit᷑ vltra pciũ qe totũ illud qð in
de Pcipit emes ẽ de ſoete eins · ſ. emetis · hec
alex. lombar.¶S eſto ꝙq; p̃dicta cõitas ĩfra
aliud tp̃s recupare voluerit et recupauerit ĩ⸗
nito emptoee redditꝰ illos ita tñ ꝙ emptoe il
le habuit annuatizʒ ꝓ redditibꝰ ilhs certã pe
cunie qᷓtitatẽ· ſ. vnj· lib.et nihilominꝰ ipᷣa cõ
munitas qñ vellet illũ emptoze d peiſtinuz
ſtatũ ·ſ.pcipiẽdi redditus illos reducere poſ
ſet · et inſ e emptoe tandẽ ĩ hec oĩia cõſenſerit.
VN ille ocractus vide eſſe licitꝰ qe vi wbi
eſſe ꝓpmutatio iuſta dũmõ ſerue ibi eqtas iu-
ris naturalis ꝓmutat em mus pcipiedi reddi⸗
tus illos ĩ ius pcipieèdi reddit?. . viij. lib. an
nuatim. hꝰ ſentetie fuit alex: lombar. ¶) Eſto
ꝙ aliqͥs habeat centũ libeas ĩ banco alicuiuſ
recipiedas vſq; ad qᷓtuoe meſes· nũquid lice⸗
ret alicui emere ilas centũ ꝓ lxx · ita ꝙ lici
te poſſet recipe centũ ꝓ. lxxx· I⸗ñ̃ hoc dicunt
multi ꝙ ſic q ñ em pecuma ſed ius. ius aũt
centũ libearũ minꝰ vʒ ꝙᷓ; centũ lib. tuuꝰ & em
pignoꝛi ĩicumbere qꝙᷓ; in pſonã agere. et ſiłkr re
habere ꝙᷓ ius ꝓ re· inſti · de obliga · que ex de
lic.na ·. . furti ·et iðo minoe pcio p̃t emi Ktij
dicũt quibꝰ aſſenti ebat alex·lombar. ꝓpoſitu
caſum eſſe dubm · et hoc ideo quia emes plꝰ2
er minus dat ſcom ꝙ plus et mmus ſolutõez⸗

N

expectat ita ꝙ lucrũ ibi ꝓuenire vide gpter
dil atõz tpis et mĩoeitaſ pcij apter anticipatõ
nẽ ſolutõis:lucrũ aũt ꝙ ꝓuenit rõe tpis nõ ẽ
licitũ · ex ·de vſur.ĩ ciuitate et·c. namgãti.ca
uendus é ergo Otractꝰ ille ex eo maxie qę vi⸗
det fieri in fraude vſurarũ et vide eſle indi⸗
rectũ mutuũ vt quaſi qͥs mutuet ĩ p̃ᷣſenti.viij.
ſ.ꝓ ·xx ·poſtea recipiedis vltra ſoeteᷣ. Xd ra
tione de iure dicendũ . ſi pecunia b res alia
recipiẽda ĩ piculo eſſet ĩ manu alicuiꝰ a quo
ſine ſumptu et laboæee recupari nõ poſſet tunc
minꝰ? dare et recipe plꝰ liceret qe res q ei pi
culo ceteris paribꝰ minus vʒ ꝙᷓ q ex piculũ
Becuſ ẽ aunt in ꝓpoſito qe pecunia in banco ñ
e ꝓbabiliter ĩ piculo alias hoĩes merces ve⸗
dentes ñ eſſent ↄteti expectare ibi fiendas ſi
bi ſolutões: Qui vellet tenere opmionẽ peiazʒ
diceret ꝙ illud q ðe de vſur.c.ĩ ciuitate · et
c·nauigãti.nõ obſtat qe ibi ñ ius ſed res ipᷣ̃a
vedit ꝗ ſtatim tradit᷑ et p̃ciũ differ.hoc aũt
pᷣcium ſtatim traditur et ius recupandi ipᷣaʒ
rem et ñ res dat· et ſtat pecunia ipſa piculo
emptoeis iur e eſto aliquis ſale detulit ianu
am et vedidit ꝓ certo pᷣcio recipiedo.ſ.tunc
qñ alij vendidert etiã ſale eide ↄmunitati mõ
ille noles tãdiu expectare ſolutõz vult vede
re ius q hʒ ſup eõitate nuquid licebit emeèti
ius illo minꝰ ꝓ illo dare vt xx. lib. et ĩ poſte
rũ plus recipe·xxv.& caſus iſte ñ vide' dif
feree a pᷣcedeti et iõ idẽ vide? hoc et ibi Veꝝ
vedicio reddat im uſta et illicita ꝗpter defe⸗

illius ptis peecij ꝙ; nõ dediſſet ſi hoc ſciuiſſet
C.de ac· emp.l.j.q Quid ſi veditoꝛ dicat ꝙ;
nullã ſeruitute debebat et ſi aliqua apparerz
teneri nolebat. ſi ſciebat ſeruitute deberi
pactũ nõ ꝓderit ei quin yneat ad mtereſſe ·
ſi vo ignoꝛabat ꝓderit ei ꝓactum:ffᷣ.de acci·
emp · l. j. J. j·· ¶ Qund ſi equũ vendẽès in ſpatu
la patiente in qᷓ tñ nõ apparebat pati niſi pꝰ
fatigatõz itereogatꝰ ab emptoee an eſſet mo⸗
boſus· rñdet inſidipſe vedo tibi equũ recalci

trãtez ſiue habente ſpatule viciũ · licz ille

exp̃ᷣſſerit viciũ:qe tñ nõ expᷣſſt hoc vere·emp⸗
toe credidit ipſum nõ habere ſpatule vicium
ſed qe mſidioſe dixerit talia emptoe p̃t agere
actione redibitoꝛia. ff.e.ea q· . fi . hec guil.

dui irs vẽeditoe cuiuſ libzʒ aĩaliſ pᷣſtare debz

aĩal lanũ potes omedere et bibere vt opoetz

ſiue vendat ꝓpeiũ ſine alienũ . C. de ac · emp ·

emptoX Ite ſiquis vedat vaſ vicioſuʒ ſciẽter
tene ad ĩtereſſe intra re et ex reʒ· ff. loca:ſi a
deo . S. . HNota tñ ꝙ; aut veditoe nulloꝰ tra:
dit re venditã et tũc tene' ad itereſſe intra re
Kut tradit eam ſed vicioſaz pnta vendidit pe
ens moeboſũ.et ſi ſcienter tene ad ĩtereſſe in
tra re et er re·ſi vo ignoeanter tũc tene emp
toei ꝙ;to mĩioeis erat empturꝰ.ff.de ac· emp.
iulianꝰ q Quid ſi venditoe ſciat rẽ quã vẽdit
in ꝓximoò eſſe futurã minoeis valoeꝛis ꝙ;ᷓ ꝓ ea
recipiat · ꝓ eo ꝙ ipſe ſcit negociatoees in ꝓxi
mo ſupueturos qꝗᷓ de illa re abũude deferẽt ſe⸗
cũ qð tñ ab emptoeibꝰ ignoeat. Gñdet tho.

ctü rei vendite · ꝙ ſic ſi veditos defectum qp veditoe qui vedit re ſcoᷣm ꝙ pᷣcium ĩuenit ñ
rei vendite cognoſcat committit fraudem in videt facere ↄtra iuſticiã ſi qd futurũ ẽ ñ ex⸗
veditione · vñ peccat et vlteriꝰ tene reſtitue⸗ ponat · ſi tñ exponeret vel de pᷣcio ſubtraherz
re · Et hoc dico ſine defectꝰ ſit ſcðʒ rei ſpeciẽ abundãtioeis vtutis eſſet.liʒ ad hoc ex debi⸗
vtſcũ aliqᷣd alteriꝰ reiſe admixtũ vt aqᷓ vino.⸗

vel ſcõᷣm qutatẽ q ſcdm meſurã ↄgnolſcic vk
ſcðʒ ql itate vt ſi aial aliqð infirmu vendat qᷓ
ſi ſanũ· ſi vo iĩgnoeat ñ peccat tene tñ cuʒ ad
noticiã eius puenerit damnũ emptoei recõpe⸗
ſare . Et ide itelligendũu e de emptcee. ↄtingit
em qñz ꝙꝓ vẽditoe credit re ſuã eſſe minꝰ p̃cio
ſam quo ad ſpecie vt ſi veèòat aurũ loco auri⸗
calci emptoe hoc ſcies ĩiuſte emit er ad reſti⸗
tutõz tene vet ibr e de ðfectu q;titatis et qua
litatis hec tho· ¶ Vti vẽditoe teneac emp⸗
toei dicere viciũ rei vedite · ꝙ ſic ſi ẽ occk
tũ aliter erit ilicita et doloſa vedicio qe dat
emptoei damnũ et piculi occaſionẽ. vñ tene⸗
ad damnũ recõpenſandũ: ſi vo ſit mani feſtuʒ
vt ſi equꝰ eè monoculꝰ.vel ſi vſus ẽ re licʒ nõ
Opetat veditoei p̃t tñ aliquis cõuenire.aut ſi.
Ppter huiõi viciu ſubtrahat ptem qtaz dz de
pcio nõ tene manifeſtare vicium rei · qe foꝛte
ꝗpter huiõi ciũ emptoe vellet plꝰ ſubtrabi
de pᷣcio ꝙq; ſubtrahendũ eſſet· Vnde vẽditoe li
ctte pt id emnitati ſue ↄſulere rei viciũ retice
do hec tho.Quid ſi res vendat' alicui ſzui
tuti Srauamini vel oditioni ſubiecta nũquiò
Hoc vedito⸗ emptoei dicere tenet᷑. He ſi hoc
ſciebat et doloſe celauerit emptoei tenebit a
ctione ex empto ad ĩtereſſe. Si aũt ipſe igno⸗
rabat nibilominus tenebic' emptoei nõ ad m
tereſſe· ſ tim quãto minoeis.i.ad reſtitutioneẽ

to iuſticie teneri mmime videatꝙQuid ſi qs
vendat anrũ vel argentũ alchimice factũ ꝓ
vᷣo auro b argeto Endet tho. ꝙ ſi nõ habeat
verã ſpecie auri vel argeti e venditio fraudu

lenta et iuſta. p̃ſertim cũ ſint aliqᷓ vtilitates

auri et argẽti veri ſcᷣm opatõzʒ naturale eoꝝ
que nõ ↄueniunt alchimico auro. ſic ꝙ habʒz
