tur aſtris · ꝙꝓuis aunt cõiunctõ iouis et ſaturni

eo ꝙ ſaturnꝰ habz mfluetiazʒ melancolicaz et

malã· iupiter aũt ĩmittit valde bonã iflueti

am:poſſit ad rrã vel diſcoꝛdiã hoĩes inclima

re· illi tñ melmatõi hoĩes ꝓ libertatẽ arbitrij
pnt ĩſiſtere · et ſatis faciliter cu adiutoeio gre
dei? Obðÿ iten qe dam: li:ij.c. vj.dicit ↄſti
tuũt multociẽs comete et ſis qᷣdã moetis re⸗
gũ ergo ꝛc · & qdam dicũt ꝙ ometa nec na⸗
tural iter generatur nec e vna de ſtellis i fir⸗
mamęto poſitis· vñ nec eiꝰ ſignificatõ ẽ natu
ralis · vn dam:li · ij·c· vj.dicit q comete nan
ſunt ex his ꝗᷓ a peĩcipio genita ſũt aſtra: ſz di
uina iuſſiõe ſcòm ip̃ᷣm tpus ↄſtituuntur et rur
ſus diſſoluũt ·hec dam.pᷣnũciat at deꝰ p tale
ſignũ moete regis magis ꝙᷓ; alioꝝ · tũ qe eſt p
ſona ↄũis·tũ quia ex hoc pᷣt oꝛiri turbatio re
Sni: de cuiꝰ cuſtodia magis ſolicitatur ãgeli
ꝓPter dũᷣe bonũ.Flijs aũt ꝗ viã phĩcazʒ ſequũ
tur videt' ꝙ ſtella comata ſit ĩp̃ᷣſſo calida et
ſicca:gnata ĩ infericzi ꝓte aeris ꝗpe igneʒz ex

—————

„

vapoꝛee calido et ſicco.et globꝰ illiꝰvapoꝛis
adunatꝰ apparet coꝛpꝰ ſtelle · ꝓptes aũt illius
vapoeig diſcotinuate circa illu globũ et i lõ⸗

gu ꝓtenſe ĩ ſuis extremitatibꝰ illi globo ↄiũ

cte ſũt quaſi eiꝰ come· et ſcðz hãc poſitõʒ ſigt
et cauſat n ꝓ ſe ̊ ꝑ acens moetalitate ꝓueni⸗

ente ex ĩfirmitatibꝰ calidis et ſiccis.qe vehe

mes diſtꝑata ſiccitas.oſueta e puenire et cõ⸗
mitari comete generatõzʒ· et qe vt pł imũ dini
tes nutriunt calidis et ſiccis.iõ illo tpe mul
ti duites moeiunt iter quoſ moæs regu et pei
cipũ e magis notabilis·. Et ita vides ꝙ ſcòm
quãcunqʒ; iſtaꝝ opinionũ nullũ penitꝰ hʒ do
mimum ſup liben arbi Mota mſupꝑ ꝙ iudicia
aſtronomoꝝ ex aſtris p aliquã diſpoſitõz hnt
ꝓbabilitatem- non tame neceſſitate· ꝓbabili
tatẽé aunt maioee hnt in actibꝰ nature ꝙ;ᷓ volũ⸗
tatis: et ĩ actibus hoĩim generalibꝰ ſic vnius
gentis vl ꝓnicie . ꝙᷓ in pticularibꝰ vmus pſo
ne · qe maioe effectꝰ ſtellaꝝ ipeimit᷑ in totaz
vnã gentẽè ꝙ; in vnũ hoĩem.et qe maioe ꝓs gẽ
tis vnius:magis ſequit affectões naturales
cozpis ꝙᷓ; vnus ſingularis hõ.hec boñ.ij. ſen
tetia Vtn fatu ſit et qᷣd ſit · opĩo fuit
quoꝝ dã mathematicoꝝꝛ ꝙ ex vi poſitõis ſide

rũ cauſat diuerſitas moꝝ i hoĩbꝰ ita ꝙ tali

ẽ quiſq; ĩ moꝛibꝰ quale faciat eu eẽ diſpoſitio
ſideꝝ · iĩ qua eſt ↄceptus vel natꝰ.et iſtã vim
vocaneruũt noĩie faced hec opio nõ tm̃ e fal
ſa ſ ec heretica et oĩno ðteſtãda vt pzʒ ex ſup̃
dictis· Vn fatu m acceptõʒ iſtã nihil e. et ſi
cut dicit gg; ĩ omeł ·ephie.abſit a fideliũ coꝛ
dibus vt fatũ aliqꝗd eſſe dicãt· Flio mõ p̃t di
ci fatũ diſpoſtõ ſiue oedinatõ can ſcdðaꝝ ad
Pducedos effectꝰdiuĩtus ꝓuiſos.et hoc mõ
fatu vere eſt aliquid · ꝓuidetia ei diuĩia p cãs
medias exequit᷑ ſuos effectꝰ.p̃t ergo ipa ef⸗
fectuũ oꝛdinatõ dup ↄſiderari · vno mõ ſcᷣm
gð eſt in deo.et ſic dicit᷑ ꝓuidentia.Flio mõ
ſcòm ꝙ eſt ĩ cãs medijs oedĩatis a deo ad ef⸗
fectus aliquos ꝓducedos.et ſic habz rõz fa⸗
ti et hoc mõoetiꝰloques de fato.inj.ð dſo.
dicit ꝙ fatũ e rebꝰ mobilibꝰ inheres oiſpoſi
tio: ꝓ quã ꝓuidetia ſuis queq; nectit oꝛdibuſ

ſzʒ tñ ſancti doctoees loꝰ noĩie vu recuſauerunt

pter eos qui ið ad vim poſitõis ſideꝝ retoe⸗
qbãt.vñ aug · v.de ci· dei dicit ſi ꝗꝓpterea quiſ
q; res huanas fato tribuit q ipᷣaz dei voluta
te vel ptãte fatũ vocat ſnĩiam teneat et li Ruaz
coerigat.·¶ Vtrũ omia fato ſubdant. M fa⸗
tum vt dictũ eſt eſt oedmatio cãn ſecdarũ ad
effectꝰdiuĩtug ꝓuiſos quecũq; ergo ſecũdis
cãis ſubdũt fato ſubdũtur ſiqua vo ſunt que

a deo ĩmediatefiãt· cũ nõ ſubdant᷑ cãis ſcdis

nõ ſubdunt᷑ fato.vt ẽ głificatio ſubſtantia

ſpualiũ creatõ reꝝ et alia huiõi et ho e qð di

cit boeꝰ.iiij·de ↄſo. ꝙ ea q̃ ſunt peime deitati
ꝓPinqua.fatalis oꝛdĩs mobilitatẽ excedunt⸗
E coæpa celeſtia poſſmt ĩ demones ĩpei
mere·. :& ꝙ demões ſunt ſupiozes oꝛdĩe natu
re ꝙ coepa celeſtia. agens aũt eſt ſupiꝰ patiẽ
te vt dicit auguſtinꝰ.xij.ſuper geñ. ex quo ſe
quitur ꝙ demones non ſubiciũtur actõmi coꝛ

pozum celeſtium Sed contra demones ſcðm

nn

certa augmẽta lune vexãt hoĩes aliquos qui
etiã ꝗꝓpter h lunatici dũr vt pʒ Mach· iiij · et
xvij· ſʒ hoc vt videt nõ eſſ niſi demones coe
poꝛibꝰ celeſtibꝰ ſubiaceret.⸗ ꝙ demẽes ſe⸗
cunvũ certa augmeta lunevexãt hoĩes apter
duo. pemo quide ad hoc ꝙ infamet creaturã
dei ſcz lunã vt hiero:et criſoſtoꝰ dicũt Scðo
qꝛ nõ poſſunt operari niſi mediãtibꝰ vtutibꝰ
naturalibꝰ ĩ ſuis opibus ↄſiderãt coꝛꝑm apti
tudines ad effectꝰ intetos · Manifeſtũ ẽ aute
ꝙ cerebrũ e humidiſſimũ oĩm ptiuz ccæpis vt
Friſt. dicit iõ maxime ſubicit oꝑatiom lune
q ex ſua qetate habet mouere humiditatem
In cerebeo aũt pficiunt᷑ vires aiales· et i6 de
mones ſcòm augmeta certa lune pturbãt ho⸗
mis fãtaſiã qñ ↄſiderãt cerebꝛꝝ ad hꝰee diſpo
ſitũ .· Obicit iteꝝ qe nigromãtici obſeruãt cer

tas ↄſtel lationes ĩ1 aduocãdo demones ergo

zc. hH& ꝙ demões aduocati m certis ↄſtellatio
nibus magis exhibet ſe pᷣſentes· Deimo ad hꝰ
vt ĩducãt hoĩies ad crededũ aliqh numè ee im
ſtellis Scdðo qe dſiderãt ſcm aliqs oſtellati⸗
ones materiã coepalem magis eè diſpoſitã adò
effectus ꝓ quibus aduocantur· hec tho·
De diuinatione ſomnia ti ·xiij.
Oſtea ↄſiderãdũ eſt de diuĩ
nia· ¶irca qð querit᷑ vt aliquis m
ſomniãdo poſſit pmdere futura. M fu
turoꝝ ſcðz ꝙ pꝓtinet ad pñs eſt quĩtuplex dif
feretia · quedã em futura hoñt cãm naturale in
hoĩe ſomniãte· vt ſunt illa qᷓ ꝓueniũt ex aliq̃
bus cãis q̃ ſunt ĩ hoĩe.ſicẽ febeis ex abũdãtia
colere nims inteſe· et hmnõi futura p̃uident½
in ſomnis aliqñ ꝓ cãʒ naturale et determĩatã
eo ꝙ natura repntat ĩ ſomnis aĩe aliqᷓs diſpo
ſitões q ſunt ĩ coepe· ex quibꝰ poſtea otingit
infirmitas vł aliqð almò. vñ qnzʒ ↄtingit ꝙ ĩ
hoie ĩ quo ſupabũdat colera mmis mteſa re⸗
pᷣſentat aie ĩ ſomnis imaginatõ febeis future
vñ ariſt · li. de ſom · et vig · dicit ꝙ qñ ſomnia
ſunt ex his ex quibꝰ ↄponunc᷑ cuc ſunt ſi gna
vel ſanitatis vł infirmitatis ſcòs eon dentiaſ
vt ſi quis ſomniet de occupatõibus igneis.ſi
gnũ eſt ꝙ pᷣdnatur ĩ eo colera.ſi de aereis vt
de volatu et huiõi ſignũ eſt ſanguĩs. ſi aque
vel alteriꝰ liquoeis aquei ſignũ eſt flegmatis
ſi de tereeis ſignũ e melãcolie.et iõ ꝑ ſomnia
qñz muant medici ad ↄgnoſceudũ diſpõnes
coæpis vt etiã dicit phũs in eodẽ li. Et dicũt
aliqui ꝙ talia ſommia ꝓcedũt ex naturali ſoli
citudĩe nature de regimĩe coæpis et huiõi ſom
nia ſunt tm̃ ſigna nõ cãe accidẽtiũ futuroꝝ ĩ
hoĩe · Quedã vero futura hoñt cauſaz naturalẽ
extra hoiem ſomniantez. vt ſunt illa qᷓ ꝓueni

unt ex aliqua determiata influetia coꝛpm ce⸗

leſtinũ vt vehemẽs aeris ſiccitas vł nimia abũ
dantia imbeium et multa alia et huiõi futura
etia qnʒ puident᷑ in ſomnijs ꝓ aliquã cauſam

naturale et determĩatam· qñʒ em̃ influetia ce

li et elem̃toꝝ impᷣſſiõz facit ĩ coepe hoĩs ex qᷓ
ĩpᷣſſiõe qũz repñtat aĩe ĩ ſomnijs imago alicꝰ

effectꝰ futuri er hoĩem qᷓ ꝓuemet et ex eadẽ
influetia· nec ho videat' abſurdũ cũ etiã hãc

impeeſſiõʒ fieni videamꝰ ĩ aliqbꝰbeutis ꝓ quã

atõe ꝓ ſeom

inſtinctu naturali pluuiã et vẽtũ futurũ appᷣ
hendüůt · vñ et foemice ter impſſioneẽ poetãt
Sranũ in cauernã anteꝙ pluat.qe em̃ effectꝰ
ſunt virtualiter ĩ cauſis 16 effectꝰ ꝓcedẽs ex
vna naturali cauſa ĩ vno gerit aliquo mõ ſiłi
tudinẽ illiꝰ effectus.qui poſtmoð accidet ex

— D — . — .
eadẽ cauſa naturali in alio.et hinc eſt ꝙQ im⸗

peeſſio facta ĩ coepe ex diſpõne influetie celi
et elementoꝝ · ex qua poſtea ꝓueniet pluuia
ſimilitudine gerit ꝓluuie future.et ſic ꝑ illã
imp̃ᷣſſionẽ repntari pᷣt in ſomnis ipᷣi aime ima

80 future pluuie: et erit illð ſomniũ ſignũ nõ

cauſa future pluuie· licʒ aũt hec ſõnia et pᷣce
dentia ſint ſigna futuroꝝ nõ tñ opoetet ꝙ il
la ſigna euemãt.qꝛ ex aliqͥ cauſa ſnpueniẽte
poſſut impediri. vñ qnz ꝗꝓpter nimiã abũdan⸗
tiã ardentis colere in coꝛpe. ſomniat hõ ſe fe
beicitare et tñ nõ ſequit febris ꝗpter aliquaʒ
cauſam ſupueniente que tempat colerã illã.

vel qe a ꝓponit remediũ medicine. Bihr qñz

ꝓpter diſpoſitõʒ celi et elemetoꝝʒ q̃ ꝙᷓ̃tum eſt

ex pte ſua hret cito cãre pluuiã fit impeeſſio ĩ

hoie ꝓ quã ſomniat pluuiã nec tñ ſequit plu
uia hoc impedite aliqᷓ cã ſupueniete alia· Et
his dictis ↄcoedat phus de lõ. et vig· parum
añ finẽ vt pz ↄſiderãti verba eiꝰ. Quedã aũt

fntura hñt cãz volũtariã in hoĩe ſomniãte vt

ſunt illa qᷓ̃ dependent ex ope ip̃ᷣius ſomniãtis
et huiõi futura ñ p̃uidenc in ſomnijs ꝑ aliq;
cãm determĩatam naturale. ſ qnz pᷣuident a
caſu vt cũ homo eſt aliqd volũtarie facturus
de quo nunꝙ; volũtate faciedi nec aliquã in⸗
clinatõeʒz habuit ad hoc. ſi hõ ſomniat ſe ali
quid tale facere a cãu e niſi hoc habeat P re⸗
uelatõzʒ: vñ talia ſomnia ñn ſunt ſigna nec cãe
futuroꝝ ſ dñr accidetia ſiue caualia. nz ãt
Suident ꝓ aliquã cãm determĩatã ex volũta
te creata vt cũ hõ in vigilia multũ ſolicitꝰ fu
it de aliquo ope faciẽdo. et vehemẽter illud
facere deſiderauit· et cũ magna ĩueſtigatõne
inqſiuit modũ ꝓ quẽ facere poſſ. et no potẽs
modũ ĩuenire obdoemit ĩ tali ſolicitudine.ex
his cauſat᷑ in aĩa qñʒ diſpõ ꝓ quã ſomniat ſe
illud opꝰ facere· et Otingit qñzʒ ꝙ qe ĩ vigilia
erat facta pparatò ad ĩueniendũ modũ kfaciẽ
di. in ſomnio ꝗꝓpter ſedatõez motuũ exterioꝝ
et interioꝝ circa auroeã. repñtat aĩe modus
ille que m vigilia nõ potuit ĩuemie.vñ acci⸗

dit ꝙ euigilãs ſe ponit ad faciẽdum opus qð

alas nõ feciſz eo ꝙ min vigilãdo modũu facie⸗

Ddi nõ porerat repire· et tale ſomniũ eſt cã ef⸗

fectus futuri ꝑ modũ iam dictũ et eſt cã ſine
qua nõ.Et his ↄcoedat phũs.ij.ð ſom.et vi

vt patʒ intuti verba eiꝰ Cõtingit etiã qnz q;

talia ſomnia nõ ſũt cã effectꝰ futuri ſʒ tm ſüt
effectꝰmotuũ qui ĩ vigilia pᷣceſſerũt mediãte
quadã impᷣſſõe quã reliquerũt ĩ nebis. Queð
vo futura hũñt cauſaz volũtariã in alijs hoĩbꝰ
ab ip̃o ſomniãte et ĩ remotis ꝓtibꝰ vt ſcz illa

ſomniet qᷓ illi hoĩies facere diſpoſuer̃t et talia

puidere nõ pñt ĩ ſomnijs p ali cãm natura⸗
lem et determjatam. ſʒ ſi aliquis hõ ſomniat
aliquid qð poſtea accidit in remotis ptibꝰ ꝓ

cauſam volũtariam.hoc eſt a cãu:et iõ huioi

E

ſomnia ſcòðm pꝓhm̃.li.de ſom.et vi.dicuntur
accidetia vel caſus· et hoc intelligo niſi illa
futura reuelent doemti p aliqꝙᷓ caz volunta
riã ſicut ꝓ diuinã reuelatõzʒ imediate vel me⸗
diãte miſterio angeloꝝ · quoꝝ reuèlation em
aĩme doemietiũ et pᷣcipue m nocte ſicut dicit
pꝓbuũs in de ſom.et vi.ſi ſilentes ſunt noctes.
qnñqʒ ſunt magis apte recipe ꝙ; in vigilando-
ꝓPter ſedatõzꝭ motuũ exterioꝝ et interioꝝ et
maxime circa auroeã qñ digeſtio eſt ↄpleta et
ſedati ſunt motꝰ fumoſitatu.qe em̃ angelveſt
limitate virtutis efficatius reuelare pᷣt aliqð
Futuroꝝ aiĩe diſpoſite ꝙᷓ ĩdiſpoſite:vñ et ſom

nia de quibꝰ dictũ eſt peĩo et ſcdᷣo loco qñ ha

bent᷑ in tali hoea ſunt verioꝛa. et his dictis
Ocoꝛdat Guic.vj.naturaliũ li.iiij.c.ij.tñ qua
cũqʒ hoea reuelet angelꝰ verꝰ et bonꝰ doemi
enti · ſp ẽ ver qð reuelat Ex p̃dictis pʒ P ſom
nioꝝ qdaz hnt cãm determiatã et hoc ĩ ſom⸗
niãte vel ex ſomniãtẽ. aliqua vo nõ hñt cãm
determĩatam ſ ſüůt caualia et huic diſtinctõi
Ocoedat Guic. vj:naturaliũ.l.iiij.c.v.vbi di
cit ꝙ ſomnia qdam ſũt naturalia. et hec ſub⸗
Diuidit in duos mõs p̃ᷣdictos.qᷓdã ſũt volũta

ria et ſub his ↄp̃hendi pñt illa qᷓ ſunt a caſu.

Patet etiã ex dictis ꝙ ſonnioꝝ aliqᷓ ſũt ſigna

ſczʒ p̃cedentiũ motuum vel etiã al iquoꝝ futu

roꝝ aliqua ſut cãe ſme quibꝰnõ fieret aliqua

futura. aliqua ſunt accidentia. et huic diſtin⸗

ctioni ↄcosdat ariſto.li.ij:de ſom⸗et vi.c.de
diuĩatõe q fit ĩ ſomnis vt pʒ ibide ĩtuẽu. qua
ꝓpter vt dicit phus ibidẽ ſomnia nõ debemꝰ
oĩno tenere nec oĩno de eis curare.eo ſiẽ
Dicit auic. vj. naturaliũ.li.iiij.c.ij. nõ om̃ia
ſomnia ſũt vera· his etiã ↄcoꝛdat ſ ac ſcriptu⸗
ra qᷓ qñʒ ꝓhibet attẽdere ſomnijs. qnʒ agpbat
attedere viſioĩbus q fit ĩ ſmnijs hec rich.
Bi quis ergo vtac ſomnijs ad ↄognoſcẽda fu⸗
tura ſcʒ ꝙ ſomnia ꝓcedũt ex reuelatõe diuĩa

vel ex naturali cã intrinſeca vł extriſeca quã

tů p̃t extedere ſe talis vᷣtus nõ erit illicita di
uinatõ:ſi aũt huiõi diuĩatõ cauſet᷑ ex reuela
tione demonũ cũ quibꝰ haben? pacta vel ex

—

peæeeſſa qe ſcʒ ad hꝰ juocant᷑. vel ocenlta vłl ta

cita qe huiõi diuiatõ extendit ad illð ad qdðd

ſe nõ pᷣt extẽdere· erit duĩatõ ſupſtitioſa et il
licita. hec tho· Deohibet ergo curioſa obſer
uatio ſomnioꝝ et temerariũ e inniti ſomnijs
qm difficile eſt ↄgnoſcere qñ accidũt ex cau
ſis naturalibꝰ vł ſupnaturalibꝰ.et qñ ex ãge
lis bonis vel malis. hec ioh: de pecẽ. m ſum
ma ſua de aĩma.vñ ſacra ſcriptura rep̃hendit
eos qui ofidunt in ſomnijs dicit em̃ ecc. xxx
iiij· ſicut ꝓturientis cos tuũ fantaſias patitur
mũñ ab aluſſimo immiſſa fuerit viſitatio.

3. De ſoetilegijs ti.xinij.

Ainde oſideradu e ð diuiatõe ſoetiũ et
peiꝰ de ip̃a: de eiꝰ pena Circa pei⸗

mů qrit vtꝝ ſit licita. H ꝙ ſic ſupea⸗

dictu ẽ ſoetes ꝓpeie dñr.cũ aliquid fit vt eiꝰ

euetu oſiderato aliquid occultũᷣ inoteſcat Et

ſiquidez queratur iudicio ſoꝛtium quid tibi ſit
exhibendũ ſiue illð ſit res poſſeſſa ſiue ſit ho⸗
noe ſeu digtas ſiue pena aut actio aliqua e

ſoꝛs diuiſoꝛia- Si aũt inquirat quid ſit agen
Ou dicit ſoꝛs ↄſultoꝛia GRi vo qratur quid ſit
futurũ ſoꝛs ðᷣe diuiatoꝛia · SI5rtꝰ vo hHũani qui
requirunt' ad ſoꝛtes nõ ſubdũtur diſpo ſitoni
ellaꝝ nec etiã euetꝰ ip̃oꝝ actuũ· vñ ſi quis
ca mtentione ſoetibꝰ vtatur quaſi huiõi actus
hũuani qui ad ſoetes requmũtur· ex diſpoſitõe

ſtellaꝝ effectum ſoztiãtur: vana et falſa erit

opmio et ꝑ ↄſeques ſugsgeſtione demonũ nõ
carebit et ex hꝰ diuinatio talis ſupſtitioſa et
illicita erit:· hac aũt cauſa remota neceſſe e ꝙ;
ſoetialiũ accidẽtiũ expectet eueẽtꝰ.vel ex fo⸗
tuna vel ex aliqua ſpeali cã diri gete et ſiqui

dez ex foetuna qð lo cũ habere pᷣt tm̃ in ſoete

diuniſoeia nõ videt hre viciũ niſi fozꝛte vanita
tis. ſic ſi aliqui nõ valetes ↄcoditer aliquid
diuidere ſortibus vti velmt ad diniſiõz quaſi
exponetes foztune quis quaz accipiet partẽ⸗
Si vo ex ſpeali cauſa diciũ ſceetiũ expectet᷑
qnqʒ quidẽ expectat᷑ ex demonibꝰ.ſic legit
eze.xxj· ꝙ rex babilonis ſtetit ĩ biuio in capi
te duaꝝ viaꝝ et miſces ſagittas ĩtereogauit
idola et ea ↄſuluit.et tales ſostes ſut ilicite
et ſem canones ꝓhibetur.qnqʒ vo expectã⸗
tur a deo. ſcdöᷣm illud ꝓuer.xvjſoztes mittun

tur i ſmum ſed a dño tpantur.et talis ſoꝛs nõ

eſt aliquid mali vt dicit glo:aug. ſuꝑ illò põ
in manibꝰtuis ſoꝛtes m. Nota vlterins ꝙ; ſoꝛs

pᷣt ſumi multipliciter · vnoꝰ peo electõne gra
tuita.vt in põ · in manibꝰ tuis ſoetes m. et ad

eph.j. in qua ſoete vocati ſumus. Flioꝰꝙ eo

qð eſt indiciũ diuine volũtatis · vt act.j· ceci
dit ſoes ſup mathiã et ſic dicit aug: ꝙ ſoꝛs nõ

eſt aliquid mali ſj res in huana dubietate po
ſita diuinã indicãs voluntate· xxvi · q· ij· ſoꝛſ
ſoes em ſczʒ ipᷣm operatũ ꝓut ẽ in fſieri eſt res
dubia. ſ poſtqꝙ; eſt in facto eſſe e res certa et
indiciũ dinie volutatis · Soes peimoꝰ nõ ẽ ali

quid mali nec etiam ſcòo mõ eſt aliquid mali

ceſſitate abſq; reuerẽtia ſoztibꝰ vt

beda ſuꝑ actus apł oꝝ · ſi qui neceſſitate ali
qua Sruſiven putãt ſoeti bꝰ apłoꝛx eſſe Oſu⸗
lendũ videant hoc ip̃os apł os nõ niſi fratrũ

in ſe.ſꝭ rõne circumſtãtie pᷣt aliqd mali ĩ ſe cõ

tinere.vñ ꝓhibet᷑ ne ſub hac ſpe ho ĩes ĩ ido
latriã labatur.xxvj· qij:. his ꝛta·3 pt acci-⸗

pi ſoes ꝓut eſt nome vlterius deriuatũu ad ſig

ficandu diuimtõz ſcᷣm qð dicit leo papa 33.

ꝙ ſoꝛs nihil aliud ẽ ꝙ diuinatio et maleficiũ
a ſanctis patribꝰ damnatũ·:Et ſcᷣz hoc nõ eſt
licita nec crededa nec exercenda aliqꝰ mõ vt

dicit in dicto . S. his ita et c· ſe · et xxvjq vp

totũ:et ideo hoc mõ ꝓhbet᷑ ſub anathema⸗
tis ĩterdicto.xxvj.q:v. ſoeꝛtes· Bciendũ etiã ꝗ;

mn ſoetibꝰ ſcòo mõ dictis peccatũ p̃t accidere

quadeupliciter.peimo ſi ſine vlla necitate ad
ſoꝛtes recureat· h em videc ad dei tẽptatõzʒ
Ptinere · vñ aug· ſupꝑ luc· qui ſoete eligitᷣ hua
no indicio nõ ↄp̃ᷣhedit.* etiã ſiquis in ne⸗
r. vnde

collecto cetu et p̃cibus ad deũ fuſis egiſſe·3
ſi diuma ozacula ad tereena negocia ↄuertan
tur. Vnde aug· dicit ad inquiſitões ianuarij-
Pſis quidem paginis enãgelicis ſoetes legut
et ſi optandũ ſit vt illud potiꝰfaciãt ꝙᷓ ad de

—

1

ſplicet cõ ſuetudo et ad negocia ſecularia et

monia ↄſulenda ↄcureant.iſta tamen miloi di

ad vite huiꝰ varietate ouertere diuma ozacu
la.quarto ſi aliqui ſoꝛtibꝰ vtãtur ĩ electõibꝰ
eccłiaſticis qᷓ fieri debet ex ĩſpiratione diuĩa
vel ſpuůſſancti · vñ ſicut dicit beda ſup act· ma
thias ante penthecoſtes oꝛdłatꝰ.ſoꝛte qritur
quia ſczʒ pleitudo ſpũſſancti nõdũ erat effuſa
in eccłia.ſepte aũt diaconi poſtea nõ ſoete ſʒ
apł oꝝ electõne ſunt oedĩati · Gecus aũt ẽ in
dignitaubus tpalibus q̃ᷓ ad tereena diſponẽ

da oꝛòmant᷑ · in quaꝝ electione plerũqʒ ſoeti

bus homies vtũtur· ſicut et ĩ tpaliũ reꝝ diui
ſione ſi neceſſitas ĩmineat licitu eſt cũ debita
reueretia ſostibus diuinũ iudiciũ imploeare.
Vñ ſicut dicit aug;. im epła ad honoꝛatum · ſi
inter dei miſtros ſit diſceptatio qui tpe eoꝝꝝ
pꝓſecutõis maneãt et qui fugiãt ne foete moꝛ
te oĩm deſerat eccłia ſi hec diſceptatõ aliter
terminari nõ ꝓpoſſt quãtũ mihi videt eligedi
ſut ſoꝛte qui maneãt et qui fugiãt · et libeo pei
mo de doctrina xpᷣiana dicit ſi tibi aliqd abũ
daret q opoetet dari ei qui non haberet nec
duobus dari poſſet ſed occureerent tibi duo
quo neuter aliũ vel indigentia vel erga te
aliqua necęſſitate ſuparet· mhil iuſtius face
res ꝙᷓ ſi ſoꝛte eligeres cui dandũ eſſet qᷣᷣ vtri
q; dari nõ poſſet: Der pᷣdicta ceſſat obiectõ ꝙq
ſancti viri tã in veteri teſtamto ꝙᷓ in nono ſoꝛ
te vſi funſſe legũtur Anno.ec extra·e.cã dicit
ꝙ licz vti ſoꝛtibus ꝓ liti bꝰdirimedis et· xvj ·
¶qjſoes · et idem dieit hoſt· et hoc intellige

ſcðʒ eũ in tpalibus et de ſoete ſimplici cũ pa

leis vel hiiõi.et ſme aliqua ſuꝑſtitione. o
ta beeuiꝰ ꝙ cũ aliquid ꝓ ſoetẽ qritur aut illð
Ptinet ad rem tpale vt diuiſio hereditatis et

bis ſimiliaet tune licet ff.faĩib.herciſ.ſi qui

ſunt.aut ptinet ad rem ſpũalẽ et tunc aut ꝓti
net ad el ectionez; alicuius p̃lati · et tũc nal 0
mõ licet.ex de ſoetib.in eccleſia in fine · Fut
Ptinet ad aliquid alind ſpirituale iurgiũ diri
mendu. et tunc ſi illud p̃cedit licet · xxvj · q· ij
non exeplo et argumentũ ex.e.ecclia vbi hꝰ
tin ꝓhibet᷑ in electõibus·et ꝓp hoc videt cõ⸗
cedi in alijs iurgijs dirimendis: cuiꝰ ratio p̃t
eſſe quia nõ ita in alijs ſicut in electionibus
eſt ꝓuiſum.ſi vo nõ ꝓcedit nõ lic;·xxvj.q:ij.
non ſtatim. IJd mquiſitõz aũt veritatis de ali
quo futuro vel pᷣterito vt furto et ſibibus nõ
licet ex ·e:c.j. Quid ſi contentio eſſet de ali
quoꝝ electõne et eſſet paritas in omibꝰ vtro
biq; · ſcripſerũt laurẽtiꝰ raij.jo·et tanc.q;
tũc exeplo mathie poſſent fieri ſoꝛtes ſed hoc
reꝓbatur ex · e:eccłia nr̃a · vnde hoſt · dicit ꝙꝙ

hoc nẽ poſſet fieri ſine autoeitate pape. vnde

ſcom eu et gof: in tali caſu vel debet iteꝝ eli
gere vel ꝓ ſuperioꝛem alter rectificabit·
Quid de mudicijs ferei cadetis et aque feruẽ
ts et ſingularis Ocertatõis q̃ dicũtur vualga
ria nũquio ſunt licita.& huiõi indicia oedi⸗
nantur ad alicuiꝰ peccati occulti inquiſitiõz
p aliquid qð ab hoĩe fit et in hoc cũ ſoꝛtibus
uenũt·. inqꝙ;tũ tñ expectat᷑ aliquis mmacu⸗
loſus effectꝰ a deo· Oñem ſoetiũ rõz excedũt·

1.5

Vñ huiõi iudiciũ reddit illicitũ.tũ qe oedĩa
ad iudicanò occulta qᷓ diuino iudicio reſzuã
tur · tu qe ñ e autoeitate dimia ſcriptũ.ij.q.v.
conſuluiſti et ex.de purg· vulec fig und 8
his ꝗᷓ inneſtigat pdita ꝓ inſpectõz a ral abij
aut inſcriptões et huiõi.· H hoc facere nõ li⸗
cʒ ſeðz roò. gof.et hoſt. ex. de ſoetil · ex tuax
Q Irca ſcm qð eſt de pena ſoetilegoꝝ ſcie
dium oꝙ pena eoꝝ eſt ſcòm leges bonoꝝ
publicatõ et decapitatõ vt pzʒ.C.de malefi⸗
cis: nullꝰ.et le.nemo.et.l.culpa.et eſt ſiłis
culpa ꝓhibita diſcere et docere vt ĩ. I. culpa
St ſi quis tali arte młiere ad luxuriam ꝓuoca
nerit . beſtijs ſubdit vt ðe ibide . l. meti · Gcðz
auᷣt canoĩponi pnia ſpũᷣalisxl. dier vt ex.
de ſoetib. c.j. Et ſi pctm ſit notoꝛiũ eucariſtia
denegat. de Oſe · di . j. ꝓ dilectõe. Itẽè ſi ſit cle
neus ẽ deponedus et in monaſterio detruden
dus . ſi vero laicꝰ ſit è excẽicandꝰ.qð ĩtellige
qñ renuit agere pnñiaʒ pᷣdictã et ſi crimialiter
accuſet ho intellige.xvj·q:v.nõ dʒ et.c. ſi q̃ſ
ep̃us aut pᷣſ bꝛ.qñ tñ pniaz ↄtenit agere ẽ ab
excõmuicatõe ĩcipienð vt.xxvj.q.v. ſi qs cle
ricꝰ.ſʒ creſcete ↄtumacia augere debz et pena
etiã in laicos.q̃ ſi ſũt ſerui verberibꝰ caſtigãꝰ
ſi liberi · ſut ĩeluſione digmi diſtrictãqʒ ſunt in
penã redigedi vt eade.q.ↄtra ijdoloꝛ Ep̃us
aũt tales turpiter dehoneſtatos de peochia
ſua debz eicere · xvj .q.v.epi.qe decaluare pᷣt
eos· 1· veſtes et capillos añ et retro pᷣſeĩdere
ſicut ĩ qbuſdã locis de ↄſuetudĩe obſerna'.et
de hac dᷣcaluatõe loq̃tur.xxxij.q.j.ð̊ benedi⸗
ctõne. ſ tales ſũt ĩfames·et nõ tm ipᷣi ſʒ etã qͥ
Ocureũt ad eosij.q: viijquiſqs.hec hoſt.

OQuid ſi quis ſacrificet deo nũmoꝛꝝ ſcʒ mãmo

ne vt diues fiat vł ſibia faciat. Quid etiã ſi q̃ſ
de ſacrametis eccłie de eucariſtia ſczʒ vel criſ⸗
mate vł ̊ oleo bñbicto aut aq̃ᷓ bñdicta fonti
um facit ſoꝛtilegiũ vł baptigʒat imagineẽ nuũqᷣd
ex hoc fiũt ireegłares Rñdz rodð. ꝙ cũ talia
videant' eẽ enoemia ꝗꝓpter ijdolatriã vel enoe
rnẽ ſuſpitõz· licet ſint occulta generãt ireegu⸗

laritatẽ ſzm aliquos. Im aliquos vo nõ Vnde

in huiõi dubio ↄſulendũ ẽ talibꝰ ꝙ petãt di⸗
ſpenſatõz.nõ tñ pᷣciſe dicenð eſt eis ꝙ alias ñ
ſit ſalus illis· et abſolui debet ð pctõ ſi peni
teat eos· ſi aũt huiõi pctã ſint notoꝛia ſzm oeſ
egent diſpenſatõe . ſ de hoc plenius dicetur
infra li. vj. ti. de diſpenſatõibus.
De młciplicibꝰ obſzuãcijs ſrſtit õſis ti.xv.
Oſtea oſideranò ẽ ð ſupſtitõe obſeruã
cian Et circa hoc qᷓrunt᷑ pła ſcʒ vtrum
vti obſeruãcijs artis notoꝛie ſit licitũ.
M ꝙ ars notoeia eſt il licita et ĩefficax Hlici
ta quidẽ eſt q vtit quibuſdã ad ſci am acqui⸗
rendã· que nõ hnñt ſzm ſe virtutẽ cauſandi ſciẽ
tiã · ſiẽ inſpectõe duariin figuram et ꝓlatõe
quoeũdaʒ verboꝝ ignotoꝝ et al ijs huiõi. et
iõ huiõi ars nõ vut his vt cauſis ſ̊ ut ſignis

—
— —
—

nõ aũt ut ſignis diuĩtꝰ inſtitutis ſicut ſũt ſaẽ

mẽtalia ſigna. Vñ reſtat ꝙ ſunt ſigna vana et

ſupuacua et ꝓ ↄñns ↄtinetia õdazʒ pacta ſigna

tõnũ cũ demoĩbꝰ p̃hibita et federata. ars er⸗
S80 notoeia e xp̃ᷣiano penitus repudiãda et fu

— -,

A

Sicda ſicut etiã alie artes nugatoeie vł nexie
ſupſtitõis vt aus· dicit.ij.de do. xpia Eſt euã
huiõi ars inefficax aò ſclam acquirendã cũ ei
P Huiõi artẽ nõ ĩtenda acqſitõ ſcie ſim modũ
homi onaturalẽ ſcʒ ĩ adinueniedo vt in addoi
ſcedo. oñns eſt ꝙ iſte effectꝰ expecta a deo vł
a demoibꝰ.certũ eſt aũt aliquos a deo ſapiaz
et ſcĩam Pinfuſione habuiſſe.ſiẽ de ſalomone
legit · iij Re . ij. et · ij. Pak. j. x̃us etiã dixit di
ſcipulis uis luc.xxj.ego dabo vobis os et ſa
pĩam et ſciaz cui nõ.po.reſi.etiã om̃s aduer.
vri ̊ hoc donũ nõ da qᷓbuſcũz cũ certa cbſer
uatõe ſed ſzm arbitriũ ſpuſſancti iux d. . cox
xij Flij da ꝗ ſym̃ ſʒmo ſapie eẽ et poſtea ſub
dit. hec aũt oĩa opat vnꝰ atz idem ſpuũs diui
dens ſingulis ꝓut vult & demonè aut no p
tinet illuiare ĩtellectũ.acq̃ſitõ aũt ſcie et ſa⸗
pientie fit ꝓ illuĩatõz intellectꝰ.et iõ nullus
vnq ſciam ꝑ demones acqſuit.pñt tñ demo⸗
nes hoĩbus colloquedo aliquan ſcian expei
mere documeta. ſ hoc nõ querit p arte noto
riam ·¶¶ Sz obi ꝙ dañ. j. puris abſtinscibꝰ de
dit deus ſciaz ĩ oĩ liꝰ et ſapiazꝝ ſʒ obſeruãtie ar
tis notoeie ſũt ſcz quedã ieiumia et quaſdam
abſtinentias g ꝛc · illi nõ abſtinehãt ſcõ⸗
vanã obſeruantiã artis notoeie ſz ſcdz auccem
legis diuĩe noletes cibis gentiliũ mqnari er
ideo merito obedientie ſuùt a deo ſciam ↄſecu
ti · ſzm id pg̊. ſup ſenes itellexi qe mã tua qſiui
Vtꝛ obſernatões oedinate ad coæpm imu⸗

tatõʒ vt ad ſanitatẽ vł ad aliqò huiõi ſint li ci

te · ꝙ nõ dicit em aug. ij. de doxpᷣia.ꝙ a&
ſupſtitõz ptinẽt volnia magicaꝝ arciũ et liga
ture et ĩᷣmedia qᷓ medicoꝛ ddemnat ſcia ſiue
in pᷣcatõibꝰ ſiue ĩ ꝗbuſcũqʒ notis qs caracte
res vocãt ſiue ĩ quibuſcũqʒ rebꝰ ſuſpendeẽdis
atz infigendis. hec aug. Hã m bis qꝗ fiunt ad
aliquos effectꝰ coepales ĩducendos oↄſiderã
dũu e. vt naturaliter videant᷑ poſſe tales ef⸗
fectꝰ cãre ſic em nõ erit illicitũ. licʒ em̃ can⸗
ſas naturales ad ĩducendũ effectꝰ pos adioi
bere i aũt nõ videant naturaliter poſſe ta⸗
les effectꝰ cãre. ↄñs eſt ꝙ nõ ꝗaphibeanad
hos effectꝰ canſandos tanq;ᷓ cauſe ſy tĩ ur ſi
gna et ſic ꝓtinẽt ad pacta ſignatõnũ cũ demo
nihbꝰ inita· vñ aug.xxj.de ci:dei.illiciũt ho⸗
mies p creaturas ꝗs nõ ip̃i ſ deus odidit de
lectabilibus ꝓ ſua diuerſitate diuerſis.nõ vr
aĩalia cibis. ſ ut ſpus ſignis qᷓ cuiꝰcũq; dele
ctatõi ogruũt. ꝓ varia genera lapidũ Berba⸗
rum lignoꝝ aialiũ: carminũ et rituã Sʒ obi
cit qe ſicut colpa naturalia ſubdunt coepibꝰ
celeſtibꝰ ita et copa artificialia ut imagineſ
ergo ſicut illa ita et iſta ſoeætiũs aliqᷓs virtu⸗
tes ex imp̃ſſiẽe copꝑm celeſtiũ ad aliquos ef⸗
fectus cãndos. & ꝙ naturales virtutes coe⸗
poꝝx naturalm ↄſequũt᷑ ſbãles foemas iponz.
q̃s ſoetiũt ex imp̃ᷣſſiõe coeꝑm celeſtiũ.et ideo
ex eoꝛũdẽ imp̃ᷣſſone ſoetiũt quaſdaʒ virtutes
actiuas· Sʒ fozme coæpm artificialiũ ꝓpcedut
ex oceptõe artificis et iõ cum nihil aliudò ſint
ꝙ;ᷓ opoſitõ et oedo.vt ðe.ij.phi.ñ pñt naãlem
virtutẽ hre ad agenð Et inde ẽ ꝙq ex impſnoõe

coeæpm celeſtiũ ſcdz ꝙ ſut artificialia nullam

4

ſoetiſtur virtuteẽ. ſz ti ſzm materiã naturalem

J Omnd de buſoã ſceleratis mulienbꝰ q cre
unt ſe et ꝓfitent cum dijana dea pagano

nocturnis boeis et cũ herodijað ſup qſdaz be

Itias et multa terea ſpacia ĩtempeſte noctis
ſilentio ꝓptranſire· eiuſqʒ; iuſſicĩbꝰ obedire ve
lut dñe. et cuctis noctibꝰ ad eiꝰ huiciũ euo

cari. aſſert etiã ab illis aliqs creaturas poſſe ĩ

meliꝰ vel ĩ deteriꝰ ꝓmutari aut ĩ aliã ſpez et
ſibitudĩezʒ trãſ foeæmari · & ꝙ nõ a diuĩo ſpũ ſʒ
a maligno talia fataſmata metibus fidelm ir
rogant᷑.dijabolꝰ em cũ aĩaʒ alicꝰ pꝓ talè cre⸗
dulitate ſubiugauerit ſibi. trãſ figurat ſe ĩ an

gelũ lucis: et trãſ foemãs ſe ĩ diuerſaꝝ ſona
rũ ſpes atz ſibitudĩes metẽ quã captiuã tenet
młtipliciter deludit. Mec dzʒ aliqᷓs vł aliqᷓ m

tcantã vemre ſtulticiã ut credat hec oĩia q ĩ ſo⸗
nis et ſpũ tm fiut · ec ĩ coepe accidere · eu etiã
paulꝰ n andeat aſſerere †P fuerit raptꝰ ĩ coæpe
ꝗqcũq; g talia crediderit ſcʒ poſtꝙ ſup talibꝰ

audierit veritate vł aſſeruerit ſczꝭ etiã ptinaci
ter ꝓculdubio ĩifidelis e et pagano deterio⸗

xxvj.q· v.epi ·¶ Vtꝝ obſeruãtie q oedinãc⸗

ad p̃cognoſcedũ aliqᷓ foꝛtunia vł infoetunia
ſint licite. H ꝙ ñ. dicit em̃ aug.ij. ð̊ do· xpi·
qꝙ ad pacta cũ demombꝰ mita ptinent milia
vana obſeruatõnũ.vt ſi mebeu aliqð ſalie⸗
rit. ſi iuncti ambulãtibꝰ amcis lapis aut ca⸗
ms aut puer mediꝰ iteruenerit· lime calcare

.„
.
.

cũ qͥ an domũ ſuã trãſit·redire ad lectũ · ſiqſ
dũ ſe calceat ſternutauerit redire ad domũ ſu

am ſi qꝗs ꝓcedes offederit cũ veſtis a murib?
rodi plus timere ſupꝑpſtitõz mali futuri ꝙ dã

num dolere· hec aus- Omes eim huiot obhua

tões attẽdũt hoĩes· nõ ut qſoaʒ cãs ſa ut qdã
ſigna eustuũ futuroꝝ bonoꝛ b maloꝝ ñ ãt
obſeruãt ſic ſignaa deo tradita cũ nõ ſint in
troducta aucte diuĩa. ſʒ magis ex vanitate pu
mano coopante demonũ malicia: qui nitũtur
Hoim aios huiõi vanitatibꝰ iĩplicare· et iõ ma
nifeſtũ eè huiõi obſeruãcias om̃s eè ſuꝑſtitio⸗
ſas et illicitas: et vident es queð reliqe ndo
latrie Gm quã obſernãt' auguria et q̃dã dies
fauſti vł infauſti qð qdᷣãmõ ꝓtinet ad diuma
tõeʒ ꝗᷓ fit ꝓp aſtra ſm q diuerſificant dies niſi
ꝙ huiõi obſeruatõs ſut ſine rõe et arte· vñ ſut
masg vane et ſiſtitioſe · Sʒ obi qe ireõnabile
eſt negare iðꝰ qð q̃ᷓn omes expiunt ꝙ aliq̃ tpa
vel loca vel verba audita vel occurſus homm
ſiue aĩaliũ aut diſtoti vł moedĩati actꝰ aliqð
pſagiũ hñt alicꝰ boni vb mali futuri .· S ñ vi
det eſſe illicitũ la obſzuare · hoc ꝙ a peĩ
cipio ĩ iſtis obſeruatõibꝰ expti ſut hoĩes ali⸗
q̃d veri a caſi accidit ſʒ poſtea cũ hoĩes ĩcipi
unt Huiõi obſeruãtijs aim iplicare mbta ſcõzʒ
huiõi obſeruatões eueniũt ꝓ deceptões ðᷣmo
nũ· vt huiõi obſeruatõibꝰ iĩplicati curioſioeeſ
fiãt et ſe magis ereoeis ꝓnicioſi multiplicibꝰ
laqis ingerãt vt dicit aug.ij· de do · xpᷣi · dicit
ec ꝙ hHuiõi poetẽtis occłto dei iudicõ ꝓ ᷣmo⸗
nũ fallaciã ludiᷣcurioſitas hũana:du ið ĩpu
deter a Petũt ſcire qð eis ñ ouenit ĩueſtigare
dicit etiã aus· hoc fieri ꝓmiſſiõe diuĩa ut illi
q ho audiũt et vidẽt ꝓben in qᷓ fide ſũt apuò

Phn

deũ. et ꝓhbat ho anẽte den · xiij . ſi ſurꝛexerit ĩ
medio tui ꝓpheta aut qᷓ ſommiũ dicat ſe vidiſſe
et p̃dixerit ſignũ et euenerit qð locutꝰ e · et d ꝛ
xerit tii eamus et ſequamur deos aliences nõ
audies verba eius qe temptat vos deus vr vt
palam fiat vtꝝ diligatis eij an nõ et · xxxj· q·
v. nec mirũ circa fi“ Vcπι virtus imagina⸗
tiua poſſit facere trãſmutatões aliqs iĩ co⸗pe
in quo e · ꝙ ſic et hoc dico accipiedoma
ginatiazʒ nõ inꝙᷓtũ diſtinguitur ↄtra virtutes
alias ſenſitiuas ĩteriozes ̊ accipièdo eã ip
ſis vtutibꝰ ſenſitiuis ĩterioꝛibꝰ.et hoc decia
ratur ꝓ autoꝛitates et expimeta dicit eĩ auic.
vj naturaliũ li.inj.c·.vlti · ꝙ aliqñ homo pᷣt
ambulare ſupea trabem que eſt in medio vie.
Si vero poſita fuerit ſupꝑ aquam ꝓfunoam nõ
audebit ambulare ſup eam· eo ꝙ imaginabit
an eius aĩma foema cadedi vehemeéter impeeſ
ſa cii obedit materia eius et virtꝰ menbeoꝝ
eius.et nõ obediũt eius ↄtrarto ſcʒ aò drigẽ
dum et ambulandu: et plura alia expimenta
de hoc ponit bidem. Qð aut dicit bidem de
virtute maginatia ꝙ poteſt extranea coæpa ĩ⸗
mutare nõ eſt tenendu qe in hoc nims vtute
imaginatõis extenditꝓlura etiã dicit aug xj
de ci.dei ad hec ꝓtinentia · et inter alia dicit
ſe audiſſe a quodã ꝙ tam expeeſſazʒ et qnaſi ſo⸗
liam ſpecie feminei coepis cernere ſoleret ·
vt ei ſe q miſcere ſenties etiã in genitalibus
flueret.tantã vim habz aĩma in coepꝰ ſuũ. In
eodẽ etiã lhiᷣ aug; · ad memoeiam reducit illud
qð habe CGenñ.xxx.de ombꝰ iacob ad ꝓbani
virtute imaginatõis dices ſic ſunt exempla qᷓ
copioſe numerari pꝓñt· ſed vnũ ſufficit de fide
limſimis libeis qd fecit iacob ut oues et capee
varijs coloꝛibꝰ ꝑerent.ſu ꝓponendo eis varia
virgulta m cãnalibꝰ aq qᷓ potãtes intuer?
eo tpe quo ↄceperant · Sed obi qę ſi ita eſz
videt ꝙ qñ homo vellet generare maſculum
poſſet· et ſiłr qñ vellet femiam. H nõ ſequi

*

gqęæ et ſi volũtas aliqñ poſſzz impeimere ĩ imagi⸗

natõzʒ nõ tñ ſicut vellet et qñ vellet.imagina
tio etiã et ſi poſſet coꝛpꝰ traſmutare ĩ quo e.ñ
tame in trãſmutatõe qualicũqʒ · Doteſt ec ima
ginatio eſſe ita debilis et coeꝑꝰ ita firmũ ĩ di
ſoſitõibus ſuis ꝙ illa imaginatõ parum pol
ſet coꝛpus trãſmutare.et ſi poneremus etiã ꝙ
imaginatio eſſi foetis· nõ ꝗpter hoc impeime⸗
re poſſet ita foetiter in vim foematiuam ꝙ vis
fozmatiua ſempꝑ poſſet ad talem imaginatõem
maſculũ fozmare.qꝛ alique alie cauſe poſſent
obſiſtere puta ſi virtus in ſeminę patris eſſet
debilis· et foꝛte aliqua cauſa actiua q̃ haberzʒ
vim foematiuã debil are et ſemẽ meptum aõ
maſculi foematõzʒ reddere · poſſet tũ imagina⸗
tio ee ita foꝛtis ꝙ multũ iuuaret ad foematõ3z
maſculi miſ eſſent ĩpedimẽta multũ foætia ad
Otrariu · hec rich · Vti faſcinatõ ſit poſſibi
lis. faſcinatõ ſzm ꝙ poteſt elici ex glo·ſr
illud Kab. iij. O inſenſati galathe q̃s vos fa⸗
ſcinauit ꝛc ðᷣe tripliciter· Yno mõ ðe lndifiea⸗
tio ſenſuũ que fit per arte magicã et ſic poteſt
fieri ꝓ mĩſterium demonũ niſi phibeat a deo
immediate b mediãte miſterio ſctõn angł oꝛx

Secundo mõ innidia et ſic eſt etiã poſſibilis ſi
cut multiplex exꝑpientia docet · Tercio ðᷣe ĩmu
tatio ad malũ facta in ccoæpe al icuiꝰ ꝓ oculoſ
alterius aſpiciẽtis eũ · et de faſcinatõe h mõ
dicta dicit auic· vj· naturalium liꝰ.inij·c· vlt ·
ſic.multocies aũt aĩa opatur in coꝛpe alieno
ſicut ĩ ꝗpeio q;sadmodũ ẽ opus oculi faſcinan
tis et eſtimatois opaãtis.Et eandẽ ſentetiã po
nit algaʒzel liꝰ ſuo phĩcoꝛꝝ · v.c. ix· Vñ viden⸗
ambo fuiſſe opinari hoiem aliqñ ꝓ naturalem
virtutẽe aĩme ſue:poſſe aliena coꝛpa ꝓ ſua vo⸗
lũtate trãſmutare · Sʒ hoc e multũ ↄtra rõzʒ
qꝛ angeli qui ſũt naturaliter potẽtioꝛes ꝙ aĩa
et ſi pnt traſmutare coꝛpa ſcòz locũ. nõ tamẽ
pnñt trãſmutare ea ad aliqꝙ; naturale foemã ni
ſi mediãte ope alterius nature a natura ange
lica· ſiẽ expᷣſſe dicit aug· nij:de triniCõtra eẽ
opinione pᷣdictã videt facere excõicatõ cuiꝰ
dam articuli qui talis ẽ ſcʒ ꝙ intelligentie ſu
pioꝛes impeimũt ĩ inferioees ſiẽ vna ala intel
lectia impeimit ĩ aliã et in aĩaz ſenſitinã · et p
tale ĩpᷣſſionẽ incãtatoꝛ aliq̃s ꝓicit camelũ ĩ fo
ueã ſolo viſu.hic articulꝰ eſt excõicatus.d
hoc etiã facit excõicatio alteriꝰ articuli q ta
lis eſt ſeʒ ꝙ materia exterios obedit ſubẽ ſpũa
li. et ðᷣe ibi ꝙ ẽ ereos ſi itelligat᷑ ſimpłr et ſzʒm
om̃em modũu trãſmutatõis· is viſis declarã⸗
du ẽ ꝙ Faſcinatõ tercio mõ dicta qe de ea peĩ
cipaliter qritur. ſm aliquẽ modũ nõ eſt poſſi⸗
bilis et ſcm aliquẽ modũ eſt poſſbilis . Nõ
em̃ eſt poſſbile homĩ ꝙ ꝓ naturale virtutẽ aĩ
me ſue ꝓ oculos talẽ virtutẽe emittat q̃ nõ me⸗
diãte trãſmutatõe ꝗꝓpeij coepis neqʒ medij no
cumentũ inferee poſſit coepi hoĩs quẽ aſpicit
maxie cum ſzm opione ↄmunioeẽ videamꝰ in
tra ſuſcipiẽtes nihil ex mittẽtes.Hõ eſt etiam
poſſibile hoĩ q; ꝓ virtutẽ naturalẽ aĩe ſue peo
volũtate ſua trãſmutatõz imaginãdo faciat in
oculis ſuis:qᷓ mediante trãſmutatõe medij ſcz
aeris poſſit coepꝰ hoĩs quẽ aſpicit in aliquam
trãſmutare qlitate ſim ꝙ ſibi placuerit.ſeðm
hos duos modos pᷣdictos ñ poſſ vnꝰ homo
aliũ faſcinare:qꝛ nulli hoĩm ꝑ naturalem vir
tute aĩe ſue poſſet talis virtꝰ meſſe. Vnde ſzm
illos duos modos debʒ itelligi excõicatio ar
ti culi de faſcinatõe· Scom tñ aliquẽ moð fa⸗
