xviij · ſi te audi. lu.e.f. t. Tertium eſt ꝙ nõ ſit

ſpes ꝙ habeat maioꝛem opoætunitatem tepo⸗

. „ . 2*

ris aò coeripiendum, vnde aug . v. de ci ix · c.

ſi apterea obmurgandis coeripiendiſq; male a

inferioe pote

gentibus parcit · quia tempus epoztunius in
quirit non eſt occaſio cupiditatis ſed conſili⸗
um caritatis· Dico ergo ꝙ cum coeripere ſit p
ceptum affirmatiuum. mo obligat ad executi
onem ſui tempoꝛe neceſſitatis tunc autem eſt

neceſſtas quando ᷓ ſex concizut ſimul. ita

ꝙ ſi non concuerant licet hoc peecepto lige'
non tamen ligatur ad exequendum. id eſt ad

coæri piendum:ſed poteſt differre ſine pecca⸗

to·quouſqʒ hec ſimul cõncuerant· quod dico
de non peelato de quo ad peeſens queſtio fu⸗

it · Der hoc etiam patet reſponſio ad queſti õʒ

peimam quia ſoluitur per quartum menbeum
dico em ꝙ frater non tenetur coæripere fratrẽ
quando credit peobabiliter ꝙ ex coereptione
peioe fiat·de peelato tamen in hoc caſu alia
eſt queſtio Gz obicitur quia debemꝰ imitari

deum et ipſe illũ coeripit de quo ſcit ꝙ peioæꝛ
erit · vt patet de mda peoditoee · ergo et nos
ſimiliter ſcm auguſtinum deum vel ꝓxi

mum imitari debemꝰ in operi bꝰ miſeri coꝛdie
et humilitatis et hmoi.in operibꝰ iuſtitie et
excellentis poteſtatis· Iudam autez coeripint

licet eum futurum peioꝛem ſciuerit·qe ex hoc
plura bona elicere ſciuit et potuit · non ſic eſt

de nobis quia nec talis potentie nec ſcientie
ſumus· Yel dic ꝙ hoc fecit ex offitio vt peela

tus . vnde et peelatus debet ex offitio coeri-
pere eum que ſcit petoꝛem ex hoc futurum vt
alij tereeantur et vt alijs caueatur vt nichil
conmunis iuſtitie omittatur. non ſic autem eſt

de fratre reſpectu fratris· B guab· et conue⸗
nit cum guiłbde mara. et ric H. ¶ Vtrum ex n⸗

lo peecepto ρvii)-ſi peccat in te frater tu

us ꝛc· teneatur inferioꝛ coeripere ſuperioꝛem

Mẽ peelatꝰ ſuperioꝛ eſt ex officõ·pater ex bñ
ficio · ſed eſt frater ex fide vel religione vel
ſaltem nature cõfoemitate · peccatoe vero pᷣt
eſſe ex opere: quia ergo peelatus eſt ſuperioꝛ

debet ei ſubditus reuerenuam et hHonoeem. qꝛ
pater debet ei amoꝛem.quia frater adiutonũ
frater em qui adiuuatur a fratre quaſi ciuitas

firma. ꝓuer . xvij· et ſic debet ei coereptionez

AAen nota ꝙ coeripere aliquem contingit ꝗᷓ
tuo? modig· peimo amicabiliter monedo · vn

tullius li:de amicitia: monere et moneri ami
coꝛum eſt. vnum libere facere aliud libenter

recire-ſocung reuerenter obſecrando. et ſic
coeripere ſuperioꝛeʒ · vnde gre
Soeius · in paſtoꝛ· c.·xxvij· ſunt ſubditi vt duz
culpas peepoſitoeum conſiderant contra eos

audatioees fiãt ſeò ſiqua eoꝝn valde ſunt pea
ua ſic apud ſe diiudicent vt tamẽ dei timoee
cõſtricti· feree ſub eis iugum reuerentie non

recuſent· hec gregoꝰ. ꝓmo et ſuperioe ſic de⸗
bet coeripere ſuũ ſenioꝛẽ licet officõ ſubditũ
i . thimo.v.ſenioze ne increpaueris· obſeẽ

vt patre.glo· ſenioee etate vb moꝛibꝰ. tercio

aſpere increpãdoita ꝙ ſuperueniat manſue⸗
tudo pꝓõgᷣ · ſupuenit manſuetudo et coæeri · Et B
modus eſt ſeniozum aò iunenes pems enim
vleus fereo aperitur · et poſt emplaſtrum miti
gatiuum apponitur.eccle.xxxvjſi eſt lingua

curatiõis et mitigatõis et miſericoꝛdie · rto

*

f —— ee,, — — —

— — ——...,. ——

1

penam infligendo quod eſt ꝗpeie et tantum
peelatoꝝ · quibus . xviij. poſt illò.ſi pec.
in te frater tuus ꝛc·dicitur quecunqʒ liga · ſu
per tereamerit c&. hec guabł· et ↄuenit cuz eo
rieH·qui etiam addit ꝙ hac coæereptione qᷓ eſt
actus vindicatiue iuſtitie-inferi ores coerige
re non depent ſuperioeeꝑ miſi manifeſte erea
rent in fide· tunc em̃ ſi nõ adeſſent ſuperioꝛes
vindicantes vel vindicave nolentes pꝑ inferi
oees poſſent puniri quia hereſis reddit hereti
cum catholico inferioeez non tantum in foeo
interioꝛi ſed etiam exterioꝛi·hec ric B. Hic tñ
nota:ꝙ ſubditi nunquã debent ſibi aſſumere
modum coæripiendi platoꝝ niſi in caſu p̃di⸗
cto quia ipſis non licet alios punire ſed pꝛe⸗
lati poſſunt et debẽt nonnunquã aſſumere co⸗
ripiendi modum alioꝝ · Debent em̃ aliquan⸗
do amieabiliter monere· aliquando aſpere in
crepare aliquando obſecrare: vnde gregoꝰ ĩ
paſtoza·vicia ſubditoꝝ al iquando ſunt leni⸗
ter coeripienda:aliquando aſpere et dure in⸗
crepanda.hec rich;. Sed obicitur quia. i-q
vij · paulus petrum repeehendit ꝙ non aude
ret niſi ſe non imparem ſciret· hoc concludit
ꝙ inferioꝛ ſuperioꝛem repeehendere nõ debeꝛ
reſiſtere coꝛam ommbs in fati em ſuo ſupe
noei inferioeem non decetet ideo paulus nõ
feciſſet niſi aliquo modo par fniſſet petro q̃n⸗
tum ad fidei defenſionem. ſed in occulto mo
nuiſſet reuerenter. nec intelligendũ eſt ꝙ pan
lus par fuerit petro in officõ eccleſiaſtice di
Snitatis·ſolus em̃ petrus inter apoſtolos ge
rebat peimatum vt dicit textus· hec rich.et o
uenit cum eo guab.
gquitur videre de quinto ſez vtrum illò
Mi. xviij ſi peccat m te frater tuꝰ zc. to⸗

tum intelligi debeat de peccante occulte

ſzm guab.duplex eſt peccatum occultũ ſe ;
et publicum. Occultum autem dicitur tribus
modis: vno mõ quod ſolus deus noui tvel ho
mo per conteſſionem et de hoc nõ eſt queſtio
qia hoc ſpectat ad deum nõ ad nos quo ad
iſtam coereptionis foemã vnde glo. .xviij
ſuper illud in te.qnia ſi in deum peccat nõ e
noſtri arbitrij.i:ſolo deo ſciente·ſecundo dici
tur occultum quod homo ſolus.i.non cum a
lio nouit· geñ.ij· non eſt bonum hominem eſ
ſe ſolum.i.non cum alio.tercõ modo dicitur
peccatum occultum. quod ſolus quis nouit
i: vnus cum paucis familiaribꝰ.ſicut rex dici

tur eſſe vel facere aliquid in occulto vel eſſe

ſolꝰ.qũ eſt cuʒ paucis ſibi familiaribꝰ treñ:

i· quomõ ſe det ſola ciuitas plena populo.i.

qnomodo que ſolebat plena eſſe populo eſt ſo
la·i ·paucos habitatoꝛes habens. Dico ergo
ſine peeiuditio ꝙ peeceptũ de coerectiõe fra⸗
terna. Mt. xvnjdatum mtreiligitur de pecca
to occulto.ſcòo et tercõ mõ dicto· Et de pec
cato publico ita ꝙ quilibet tenetur fratre ſu⸗
um coæripere de hoc triplici peccato. intenti

one tamen et obligatione affirmatiua qua li-
gat ꝓ loco et tempoꝛe ſta tamen ꝙ enilibet

peccato aptetur modus et foema coæeripiendi
ſecundum ꝓ opetit. Nam ſi fratrem peccantẽ

ſolus non cum alio vidi vel noui:debeo eum
coæripere inter me et ipſum ſolum-non euz a
liquo alio:ſi me andit Incratus ſum eum· ſi ñ
andit debeo adhibere mecum vnum teſtem ñ
duos · ꝓbatio q; poſſum et ꝙ debeo·ꝙ poſſaz
patet quia dominus ponit diſiunctinaz dicetz
adhibe tecum vnum teſtez vel duos ergo cũ
de diſiunctiua poſſim eligere partez et imple
re ſine tranſgreſſione poſſum vnum tantuz et ñ
plures adhibereiꝙ antem facere debeam pa
tet.quia ſi duos vocarem quando ſcirem ſolꝰ
et nullꝰ alius poſſet frater ſcandaliſari· vtpo
te quia plunthus dicerem ꝙ ſolus ſcirez Et qe
etiã videretur eum ſub teſtimonio plurium
vellem capere in verbis et facere per teſtes
duos ſi fateretur manifeſtum qð fuit occultũ
Elet autem meum periculuz quia ſi coꝛ⸗ã duo
bus ſibi dicerem funm peccatum occultũ poſ
ſet negare et me ꝓ illos duos teſtes a me du⸗
ctos cosã iundice connincere ꝙ peccatuz ſibꝛ
impoſui quod ꝓbare non potui/et ideo ipſuz
a me diffamatum poſſet conqueri. NHec poſſez⸗
me defendere per e uãgelium.quia non dicit
adduc am duos.ſcʒ vnum vel duos. Si di⸗
catur igitur mibi licet alterum illoa qò vo⸗
luero facere cum ſit diſunctiua. Geſponderi
poteſt ꝙ dmiunctina eſt ꝓbabiliter et vatio⸗
nabiliter adaptanda.non em̃ eſt credendũ q;
dominus noſter iheſus criſtꝰ autoe omnis pi
etatis voluerit ꝙ duos adducerem ſuꝑ pecca
to occulto quod eſſe poſſit in fratris ſcanda⸗
lum et in meum periculumpeecipue tamen v
nus ſolus adductꝰ cum pſona peincipali ſuf⸗
ficiat ad intenc õnem domim ꝓſequendaz. ve
infra patebit:ꝙ etiã hoc ſit verum pꝛobatur
per illud leui v.ſi peccaun erit anima et audie
rit vocem iurantis teſtiſqʒ fuerit ꝙ aut iĩpſe vi
dit ant eenſcius fuit niſi indicauerit poztab:
iniquitatem ſuam glo.interlinearis indicaue
rit ſacerdoti vel ei qui pꝛoſit vel nõ obſit bi
autem loqnuitur tex de peccato qð ſolus non
cum alio noſti Et dicit glo.ꝙ dicat ſacerdoti
non ſacerdotibus vł ei nõ eis:ergo in hoc ca
ſu tantum vnus eſt adhibendꝰ?. Ri autem nec
ſic te audierit dic eccteſie· pꝛelato tantum
qui ꝓdeſſe poteſt in occnlto.et obeſſe non de
bet · Naz ſi diceres muititudini eccleſie nibit
valeret imo tibi noceret quia peobare nõ poſ
ſes · ſuffictt ergo tunc peelato dicere et non a
lij qui peeeſt eccleſie· vnde aunguꝰ in regula
frater peccans debet in ſecreto coeripi deinð
ſi contradixerit peelato oſtendi Gi vo ſit ſic
occultum ꝙ tu ſolus non cum multis ſed cuʒ
paucis familiaribꝰ noſti anc iam debes te
nere foemam coeripiendi ſie· vł peimo inter te
et ipſum ſolum coæripias·ſi te nõ andierit ad⸗
hibe tecum vnum vel duos teſtes qmn tecum
nouerint non alios qui non nonerunt.vt G̊m
auguſti. li . de verbis domim. ſermone. xvj. v⸗
bi malum contigit ibi moeiatur. Duos inquã
teſtes vt dicit glo· Qathei. xviij.ſtudio coe⸗
ripiendi vel conumcedi ſcilicet ꝙ pecc aſti · et
te ad meam cozreptionem emendare nolui
ſti· Si autez te nec alios andꝛerit òꝛc eccleſial

id eſt.peelato· inquantum peeſidet eccleſie
vt coerigat ad tuam denuntiacõnè et illoeuz
qui viderunt teſtimonium ſicut nouerit expe
dire hec guab · et ↄuenit cũ eo rich;· et guił.
de mara. Si autem peccatum fuerit publicum
tunc ſzm rich;. et plures alios non eſt neceſſa
rium lſecretã admonitione pᷣcedere denũtiati⸗
onem.qe pt dicitur ex · de pe·et re c.i. mani⸗
feſta peccata non ſunt purganda coereptiõe
occulta:ſeò manifeſta vt eiꝰ pena alij tereeã⸗
tur. Eſt etiam circa peccatuz publicum dicta
foꝛma tenenda ſic· ꝓ pe imo coeripias inter te
et ipſum ſolum·etſi te audierit lucratꝰ es·łf ·t
nec vltra pcedenð elt a te qui ſolũ queris fra
tris cozrecti onez: ꝓlatꝰ aute qui ex officõ de
bet tollere ſcandalũ et alijs dare occaſionem
vitandi oſimile peccatũ·poteſt et debet eum
arguere in publico vt ceteri qui viderint ter
reantur · vt dicitur.i:thimo·v.peccantes coꝛã
omnihꝰ argue vt ceteri timoꝛem habeant. Bi
autem te non audierit adhibe tecuz teſtes ſtu
dio coeripiendi vel conumcèedi ſi te audierit
tuc vt peius:ſi vero non audierit dic eccleſie
i ·peelato publice vt publice coerigat quod
publice peccatur· Qò autem hec foema euan
gelica ſit in pᷣcepto de peccato publico licet
multi B; negent vt dictuʒ eſt.tñ ſecũdũ guab·
ꝓbatur pꝑ illam decretalem er · de iud tijs no
uit · et · xj ·qiij ·pᷣcipue ſcribit em nicolaus pa⸗

pa regi lothario de facto publico ſic. ceterũ

pcaue ne qñ nobis m pᷣceptuz dñi duos aut
treſ teſtes adhibeamꝰ.ꝓmo nec adhuc ſancte
eccleſie dicamꝰ.q non optamꝰ decetero fi⸗
as ſicut ethmicꝰ et publicanꝰ.Sic ergo patet
ꝙ pᷣceptum eſt fratrem peccantez coeripere ſe
cundum fozmã in euãgelio & xvin datam⸗
tam de occulto qð ſolus quis nouit· ꝙᷓ de oc
culto qð cuʒ paucis nouit:ꝙ etiã de publico
Fed quia eſt ꝑzeceptum affirmatiuuʒ ligans

ſemp ſed non ad ſemp ſed tantum ꝓ tempoꝛe

neceſſitatis ꝙ eſt qn oms ille ſex ↄditiones ↄ

cureunt·non eſt timenduz multũ de tranſgreſ.

ſione homini bone voluntatiſ· Sed obicltur
. . . .
quia petrus g.πιä vj' manifeſte de manifeſto ar
guit ananiam et ſaphirã dicens · quid tempta
uit ſathanas coæ tuũ mentiri te ſpirituiſancto
2c.· nec tamen legitur aliqñ eos cos ripuiſſe ĩ
ter ſe et pſum ſolum. quod tamen vt videtur
feciſſet ſi pꝛeceptum domini de peccato maĩ⸗
feſto datum fuiſſet· ergo nõ eſt datũ de pecca
to manifeſto. ſed tantu de occulto ꝙ pe⸗
trꝰ illos duos coeripuit inſpiratus a domino
qu peiꝰ vt creditur eos coæripuerat· ſedòm il⸗
lud apoc:iij· o ſto ad hoſtiũ et pulſo¶ Obi
citur iterum quha paulus ad gab ·ij. coeripunt
tantum manifeſte petrum quia aperte deliq̃t
Inde dicitur ꝙ in facie ſibi reſtitit ꝙ pau
lus ſcdᷣm quoſdam peiꝰ coæripuit petruʒ in ſe
creto ſed poſtea ad tollendũ ſcandalũ alioꝝ
in publico.vel dicendu ꝙ neceſſitas fidei cõ
firmande non permiſit differee coæreptionem
donec in ſecreto facere poſſet. ᷓ̊ gualk.
Equrtur videre de ſexto. ſ.de oedine coꝛ
reptiomis fraterne· Et queritur vtrum ſit

peeceptum ꝓꝙ caritatiua admonitio vel coere⸗
ptio pꝓcedat denũtiacõnem ecclłeſie faciendaz
M ſcðm guab·ſicut fraterna coæreptio ẽ ſub
peeceptoita et oedo ſciliceq denũtiationẽ
peecedat ſecreta correptio vel admomcõ.Eſt
autem fraterna coerepuo nobis data ſub pᷣce
pto affirmatiuo vt viſum eſt ſupea· Ita etiã et
iſte oedo· peeceptum autem af firmatiuum li⸗
Zat ſemper·ſeò non.ad ſemper.ſed tantũ quã
do il luò impleri eſt neceſſarium. Sunt autem
quatuoꝛ caſus inquibꝰ ſecretam coereptione
peemittere non eli neceſſarium.peimus eſt qñ
frater venialiter peccat non moetaliter · quia
non eſt peeceptum niſi de peccato per qð fra
ter amittitur et coereptus lucratur Ot. xviij.
lucratus eris fratem tuum. ſecundus eſt quã
do coeripiens fratrem ex ſua ſecreta coærepti
one peioꝛem foee foemidat Tertiꝰ eſt qñ licet
ſit ſpes coerectionis per ſecretam admonitio
nem tamen moea periculum habz tunc omiſſa
peiuata coereptione ſtatim denuntiare debet
Mec hoc eſt contra foꝛmam legis euangelice
datam de coereptonis oedine lex em interp⸗
tanda eſt ꝓ vtilitate illiꝰ ꝓ quo data fuit et
ex legiſlatoeis intencõne· ↄſtat autem ꝙ in⸗
tencõ eriſti legiſlatoeis fuit coerectio peccã⸗
tis que etiam eſt vtilitas eiuſdem coæreptiõi
EIt ideo licet qñ tn poſſis coeripere fratreʒ · tñ
moꝛa traheret periculum quod periculum vi
tari poſſit per denuntiacõnem.non eſt ↄtra le
Sem coereptioms ſed ſecunõ illam dimirttere
peiuatam admonitionemvñ tulliꝰ peimo re⸗
thoeꝛice: c ix· ex vtilitate reipubli.non ex le⸗
gis inſpectione que in literis eſt leges inter⸗
peetari debent ob quam inſtitute ſunt· Hhoc eĩ
eſt epicheya vt habet v. ethi .· Quartus caſꝰ
eſt quando coeripiens ſine culpa coæripere ñ
valet· vnde. xxij ·. moꝝ · c· xv.dicitur perfecte
magnitudinis laus eſt perpeti exterius foeti⸗=⸗
ter · et interiꝰ clementer. Mam ſunt nönulli qᷓ
in ipſa familiarium ↄuerſatione coerigi neq;⸗

unt ſine culpa coerigẽtis atq; ideo cũu vł co⸗

rigentem inqumant · vel nõ omni mõ ; agen
tes aggrauant magna miſterij arte diſſimulã
da ſunt recteqʒ diſſimulatione tolerãda.«Sʒ
ohicitur quia er · de accuſa:cum dilectꝰ dici
ſic.ſi vobis ↄſtiterit pᷣfatum epiſcopum nõ fu
iſſe pꝛemonitum ab eiſdem:a denũtiatione eo
ſdem repellatis· ſed non repellerem a denũ⸗
tiacõne niſi fuiſſet peeceptum admonitionem
peem ittere: ergo peemittere eam eſt preceptũ
MÆο licet in foeo contentioſo peetermittens
admonitionem caritatiuã ſemper a denuntia
tione repellatur:· non tamen dicit decretalis
ꝙ pᷣ̃termittens illam ſemper peccat· NHã ex cã
et ex caritate aliquando poteſt dimittere et p
lato denuntiare ſaltem in foo penitetie vel
conſcientie vbi ſolum agitur ad fratris coere
ctionem non ad aliquam penã exterioæex· Vel
die ꝙ hmoi iura que illum qui non peemittit
monitionem repellunt ſunt data in fauoꝛem
peelatoꝝ et pacis: qꝛ ſubditi defacili inſur⸗
Sunt contra peelatos ꝗpter quod ius aliquã⸗
tulũ artauit fozmã coerectionis euãgelicam

quantum ad fœum extrinſecum et publicima
non quantũ ad foꝛũ penitẽtie peiuatum. ) △
bicitur teꝝ qd ex de accuſa-qualiter et quan
do dicitur ꝙ ſicut aceuſationez peecedere dz
legitima inſcriptio et denũtiacõnẽ caritatiua
admonitio·ita inquiſitionẽ p̃cedere debet cla
moſa inſinuatio. ergo illicitũ eſt denuntiare
niſi p̃cedat caritatiua aæ&monicõ vł coereptõ
E hec racõ verum deludit in foæma uuris nõ
in foema peiuate denũtintõis· vel amicabitis
que fit in viſitacõe coꝛam pᷣlatis religioſoꝝ·
Vnde in inquiſitionibꝰ viñtacõnum in religi
onibꝰ que de dſuetudine vel exoedinatiõe a⸗
liqua certo tpe fiunt·non opoꝛtet obſernare
hmoi foemã ſcʒ ꝙ pᷣcedat clamoſa inſmuacio
vnde eẽ de accu · qualiter et qñ in fi · poſtqᷓ e⸗
git de foema accnſatiõis inquiſitiõis et denũ
tiacõnis dicit ſic· hunc aũt oꝛdinem circa per
ſonas regulares nõ credimꝰ vſq; quaqʒ obſʒ
uandum. vñ etiã in accnſatione nõ ſemꝑ p̃exi

gitur inſcriptio.ſʒ ſufficit caritatina admoni

tio· vt patet.ijqvij:accuſatis.ſiquis inquit
aduerſus eos.ſ.p̃latos vł eoꝝ eccleſias con
motus fueritpeius ad eos recuerat caritatis
ſtudio vt familiari colloquio ↄmoti ea ſaner
que ſananda ſunt·¶ d oppoſitũ aũt ſcilicet
ꝙ admonitio nõ eſt neceſſaria ante denuntia:
cõnem oſtenditur ſic xpCGs peccatum inde de⸗
nuntiauit apoſtolis quaſi eceleſie jo· xiij: nec
tamen admonitionẽ caritatiuã legitur pmiſii

ſe· ergo nec nos pꝛius tenemur monere ꝙᷓ de⸗

nuciare He vel iudaz dominꝰ? p̃monmt pei
us ſecreto interiꝰ in coꝛde vł foeſan non pee
monuit:quia ex hoc peioꝛem foꝛe p̃ᷣſciuit · vel
dic ꝙ apoſtolis non denũtiauit vt p̃lato vel
eccleſie · ſed vt illos ꝑ il ind qð eis ſam notuz
aliquo moo erat inſtrueret. q Obicitur nterũ
ꝙ religioſi in capitulis et viſitacõibꝰ freque
ter denunciant defectus fratrum p̃lato nulla
admonitione pᷣmiſſa nec hoc repꝛobatur nec

ꝛecipi eis vt p̃mittant huiuſmoòd admoni-
P

tionem ergo nõ eſt neceſſaria H vt habetur
ex ·de accuſa:qualiter et qñ ꝙ huiuſmodi fo⸗ꝛ
ma denũtiacõnis et inquiſitionis:et oedo nõ
ſunt vſq;quaqʒ ſeruanda circa regulares ꝓſo
nas · vel dic ꝓÿ viſitacõnes religioſoꝝ vt fre⸗
quentiꝰ ymo quaſi ſemper ſunt de venialibuſ

de quibus non datur p̃ceptũ coereptionis ee

p conſequens nec oedo hm̃oi eſt obſeruandꝰ
vel dic ꝙ factum religioſoꝛz in capitulis co⸗

werneus magis debere attendi qᷓ foema verbo
rum. vr cuz deus dixit curato a tepea Mi. vij⸗
vine nemmi dixeris et tñ ilie diffamanit euz
qma magis attendit apter quid dixent ꝙ& dqo
Siunlhicer H magis debz attedi finis coærepti⸗
oniιει¼/ú emédatio peccantis ꝙ; oꝛdo verboenz
Si qñ ergo videatur frater peccãs ſalubeius
coærip ꝓ alium q; potelt et vnlt ꝓdeſſe p ſe ſe
cure poteſt ei indicare · Et B eſt qð dicit anh·
li.de ſibitudimbꝰ cauend ũ eſt ne qius aliqd
ſiniſtrũ alicui de aliquo loquat᷑ niſi dł vt il⸗
le de quo loquitur emendet vel ille cui loqui
tur ei familiaritate iungatur et ab pſo coeri:
piatur.Item angꝰ.exponens verba criſti Ot.
xviij· dicit aliqñ nobis ab vxoꝛibꝰ adulteria
viroꝝ ſecreta ꝓduntur nos vero non ꝓdimꝰ
ſed ſecrete coeripimꝰ.vt vbi malũ cõtigit ibi
moꝛiatur· vnde cum vxoꝛes non repꝛehendã⸗
tur de hoc ꝙ manifeſtãt ſecreta peccata viro⸗
rum.patet ꝙ non tenemur ſemper ſeruare oæ⸗
dinem peedictum.
&Eauitur videre de ſeptimo ſcilicet de te⸗
ſtium adductione. Et circa hoc queritur

vtrum teſtes ſint adducendi ex neceſſitate P⸗

ram p̃lato nõ eſt ꝓpeie denũtiacõ nec accuſa⸗-

tio nec inquiſitio de quibꝰ iura loquuntur.ſʒ
potius eſt quedam viſitacõ ſuo tempe ſim ſta
tuta cuiuſcunq; religionis racõnabilia faciẽ
da ꝓut patres inſtituerũt Et iõ modꝰ cniuſli
bet religionis eſt appꝛobandus ſi non eſt pia
ne dtra deum et caritatez fraternã hec guał.
St ouenit cũ eo guił.de maraet rich. Fd
B nota reſponſionem cuiuſdam magni a o⸗
ris ad queſtionem peincipale premiſſam ſcili
cet ꝙ in his q̃ tradit dommꝰ ſernanda aliqñ
eſt pꝛeciſe foema ſeruãda.et in calibꝰ nõ licʒ
recedere a peeſcriptis verboꝝn foemis quia in
ipſis virtꝰ ſacrameti ↄſiſtit · liqñ vero finia

cepti anteqꝙ; denũtie' eccleſie vel peelato pec
catum ꝓximi · H ꝙ ſic niſi ſubſit cauſa quare
hoc non expediatvñ ſecundum oꝛdine debi⸗
tum ↄmunem frater coæripiens fratem peccã
tem· peimo debz eum inter ſe et ipſum leniter
coeripere Et ſi ſic nõ ꝓficiat debz ſcdo adhi
bere teſtem vnum vel duos ſtudio coeripien-
di vel conuincendi hm aug. m glo· Mt. xxnj ·
Et ſi ſic non ꝓficiat.debz tercõ denutiare il⸗
liꝰ pᷣlato qui debz eum admonere vt ſe coeri⸗
gat Et ſi pᷣlatus ſic monendo nõ ꝓficiat denũ
tiatum conuictũ excõicando a menbeis eccle
ſie ſient menbeũ infectũ ſepet ne alios infici⸗
at· m illud Q&ι xviijſi eccleſiam non audt-
ſit tibi ſicut eth.et publi. quecũqʒ eĩ ligaue.
ſuꝑ ter.æc̃. Si tamen frater nõ ſperet fratrem
peccantem ꝑ ſe vel cũ teſtibꝰ adducedis poſ
ſe coeripere ſed magiſtimet eum ex coæreptio
ne peioeenm foꝛe.vel ex moea ſi non denuntiat
pericenlũ aliquod imminere· crvſt et debz te
ſtibꝰ dimiſſis ad monendum ſtatim p̃lato de.-
numtiare qui remedium adhibeat monendo kł
puniendo ꝓut ſibi videbitur expedire· Er in
tali caſu coeripies ſic faciẽdo non facit cõtra
oꝛdinem coerectionis euãgelice.ſeruat em̃ in
tentionẽ legiſ latoꝛis et attingit finem inten⸗
tum ab ipſo quia vt dicit aug· ad macedonem
ſiue plectedo ſiue ignoſcendo hoc bene agit
vt vita hominum coerigatur.hG̊ guałet dueĩt
cum eo rich.et guił. de mara E nota· teſti
um inductio de qua loquimuic fit triplici
de cauſa·peimo ad efficatius oſtendendũ fra
tri ſuum peccatum et reuocandum ipſum ab
eo· ꝓecundo ad efficatiꝰ ↄumcendũ euz ſi ite
raret peccatum. Tertio vt coeripiens poſſit ꝓ
bare ꝙ fecerit in ſe eſt· quia qii nõ p̃monu
it fratrem repellitur a denuntiacõne ex. de ac
cu · cũ dilecti · et ĩõẽ ꝓbare dʒ ꝙ pmonuit eum
ex · de iudiẽ · nouit ille. B rich;. Sed obicic
quia augꝰ. in regula talezꝭ oe-oinem ponit ſicz

q peimo frater inter ſe et ĩ pſuz ſecreto dz coe
npi. Secundo ſi nõ audit illum debz Plato di
ct. Tercio oebet teſteſ adhiberi · Quarto ĩ pu
blicuà adduci ſed nomme plati intelligit' ec⸗
cleſa.ergo peaꝰ debet pᷣlato vel eceleſie dici
ꝙ; teſtes adonci & ꝙ pᷣlato peccatuʒ fratris
dici poteſt dupliciter ſeʒ vel vt amico et pri
vel vt iudici · peimo mõ loqui augꝰ.exquo
em̃ te non audit· et exquo ſim foemã dñi Pt.
xvij: datam opoetet vnũ teſtez vocare ꝗᷓ plꝰ
peccanteʒ ligit et ꝙ quo ille plus faciat ꝙ;
peelatus inquãtuʒ pater et frater et am icꝰ. ſe
cũdo mõ loquitur ons in fine autoeitatis qnñ
dicit · dic eccleſie · ideſt · plato vt iudici qui il⸗
lum ab eccleſia expellat niſi peiꝰ ſue admoni

tioni acquieſcat Obꝛcitur iten qe · x)·. q· iij ·

cipue dicitur ſic pcaue ne qñ nobis duos ł
tres teſtes ſzm dni pᷣceptũ adhibeamus· ergo

nec vnus teltis ſed ꝓplures ſunt adducendi er

go non bene videtur in euãgelio dictũ· adhi
be tecum vnum Ot. xvij · ꝙ illlud capitu

lum pcipue loquitur in pſona iudicis volen⸗

tis ꝓcedere ad puniedum q facere non po⸗
caſt miſi per duos vł tres teſtes · Dominꝰ aũt
Ot. xvi. loquitur de pſona coæeripientis cui
ſuffieit vnus teſtis aò coeripiendũu et etiã aù
teſtificanoũ iudici ꝙ admonitꝰ ẽ quia perſoã
coeripiens vel denuntiãs in hoc caſu ꝓ teſte

accipitur:et ũle vnꝰ adductꝰ eſt teſtis ſcðus
et ſic ibi duo ſunt teſtes qm ſuffitiut ſic ſuſce⸗
pti in cauſa denũtiacõis vt dicit illa decreta

lis extra de teſtibꝰ in omni negocõ. HB guab.
Aquitur videre de octauo ſcʒ vtꝝ frater
qu lucratus eſt fratrem p coereptionem

inter ſe et ipſum teneat' peelato pᷣcipienti per

obebiétiam reuelare peccatu fratris cozrectũ
H ſecundum guab· ꝓpeccatum peiuata coere⸗
ptione coærectu aut fuit publicuz aut occul⸗
tum. Etſi occultũ hoc eſt dupliciter quia vel
illuo orcultuʒ permo deuenit m alioꝝn cogni
tionem aut remãſit occultum ſicut ante coere
ptionem In peimo caſn tenetur p̃lato pᷣcipiẽ⸗

ti p uramenta exigenti obedire- nõ tantumĩi

caſa denũtiacs imo etiã inquiſitionis vł ac

cuſationis ſi ageretur cõtra illũ coerectũ iſto
vel illo modo quia licet ſit correctũ quantuz-
ad illius peccatoeis oſcientiã: nõ tamen quaã

tum ad alioꝝ ſcandalum et infamiã In ſcðo
caſu etiam dicendũ eſt pᷣlato·ſ tm̃ coꝛã illis

ad quoꝝ noticiã deuenit et nõ coæaʒ alijs vt
ibi infamia moenatur vbi habebat oetum. di⸗
cente augꝰ. de verbis dñ ſermo.xvj· vbi pec
catuʒ oeitur ibi moeiatur et ſimili mõ dico dè
inf amia In teręõ caſu etiã tenetur dicere pla

to ſed iph ſoli AIn coeam alijs· non vt pecca⸗
tum coærigatur · quia iam coærectũ eſt· nec vt
infamia tollatur quia nulla eſt nec fuit· ſ vt

peelatus ſubditum ſuum ognoſcat ſcm illðö
peouer · xxvij:diligenter agnoſce vultuz peco
ris tui· et gnitum peout indiget cuſtodiat ĩi
hono:et cuſtodito a malo caueatſecundũ il⸗
lud.iij· Ee·xx· æuſtodi viruzʒ iſtum qui ſi laplꝰ
fuerit erit anima tna peo anima eiꝰ. Iicut emm

pix inquinat tangenteʒ ſzm illud ecẽ xiij:qui

tetigerit picez inquinabit' ab ea et ſicut vul
nus coæpoꝛis etiam curatum rel inquit in coe
poꝛe cicatricem. ſic ſunt nonnulla peccata et
fere omma que etiam coerecta reli nquũt ĩ eo
qui illud ↄmiſit aliquam ꝓmitatem ad illuo
iterum ↄvmttendũ.ver bigracia:ſiquis pecca⸗
uerit cũ berta delectacõ carnis guſtata et an
tiqua ofidentia incl iat ad peccandũ cum il
la etiam plus ꝙᷓ cum alia. et ſic ſuo modo eſt
de alijs peccatis · Quia ergo p̃latꝰ ſubditi P⸗
nicatem ad malum ↄgnoſcere et eum cuſtodi
re et ei cauere vt paſtoe nõ poſſet.niſi ille qui
ſolus ſcit ſibi pᷣcipienti diceret · Et ipeo ſoli p
lato non cozam alijs tenetur dicere. vtpote il
li qui debet poteſt et vult ꝓdeſſe ei et nõ eb⸗
elſe.ſim glo.aug· leui ·v· et · xxij .q· v.hoc vi⸗
detur. B guab · It ↄouenit cum eo ric h· et guib·
de mara et heeuiter quilibz doctoe de oꝛdine
beati frãciſci·et dicere ↄtrariũ foꝛet regulariſ
diſciplme maximũ detrimentuzʒ· Fodit etiam
rich.ꝙ talis denũtiacõ non eſt m p̃mdicium
fame fratris ſi p̃latus ſit talis qualis eſſe dʒ
Si em pꝓ ſigna valde ꝓbabilia timeretur. ꝙ ex
ula denuntiacõne fratrem coerectũ mfamare
vellet tunc crimen occultum fratris iaz vere
coerectum p̃ᷣlato denũciari non deberet. hec
rich;̊.hoc tamẽ dico ſuppoſito ꝙ ad hoc ſe ex⸗
tendat poteſtas peelati quia dicitur Mt. xxiij
ſuper cathedeã moy · ſede · ſcribe er phᷣet omia
quecunqʒ dixe · vobis ſer · et fa · glo·oĩa ad ca
thædeam ptinentia p̃lato ergo ad cuiꝰ cache
deam Ptinet plenitudo poteſtatig obediendũ
eſt in hoc caſu et in omnibꝰ vt eſt ſummꝰ põ⸗
tifex. peelatis aũt qui ſunt vocati in partẽ ſo⸗

licitudinis obediendum eſt ſim datu eſt ip

ſon cathedeis vt ſunt ep̃i et inf erioæes illis·
Gimiliter dico ꝙ platis religionũ tantuzʒ obe
diendum elt quantũ ſpectat ad cathedeam ip
ſoꝝ·i. qnã tum extendit ſe votũ ipſoꝝ ſubdi⸗
toꝝ· Vn bern. li. ij · de dif. et peecepto.c. vj⸗
ponant peepoſiti metam obedientie ſubdito⸗
rum et votis labioꝝ ſuoꝝ modꝰ obeditiõis
eſt tenoe ꝓfeſſionis lli ergo religioſi qᷓ vo⸗
uent obedire in omnibꝰ que nõ ſunt ↄtra ani
mam ſuam et regulam certum eſt ꝙ iſti m hoc
caſu obedire debent.Alli etiã in quoꝝ regła
non eſt expᷣſſum ꝙ ſic in omnibꝰ obehiant· ex⸗
peeſſum tamẽ eſt ꝙ voluntatem ꝗpeiã ſimꝑli⸗
citer abroenuncient:ꝓputo etiã ꝙ min hoc caſu o
bedire debent · NHam ſic obedire eſt ſim deum
nec ↄtra votum eſt ſed ſm votum ipᷣoꝝ. eſt e
ciam ſecundũ euangelij intencõnem peimum
ſ. ſit ſecundũ deũ patet· dicit em̃ bern li · de
diſ. et peecep· c· viij · eadem cauſa obedienduz
eſt deo et dei vicario· Et idem c. ix. pꝛelatum
quem ꝓ deo habemus in omnibꝰ que non ſũt
apte otra deum andire debemꝰ?. ſcoðm ſ. ꝙ ſit
ſecandum ipoꝝ votũ patet p bern · li · de diſ ·
et peecep.c· v.regularis inquit ꝓfeſſio qua ſe
minoe ſpõte ſubdit maioei eque alligat et pei
ozs omuis equideʒz pacti reoe vtrũq; part ne⸗
ceſſitati teneri· vnũ fidelis cure · alten fidek
obedientie: cura aũt non tm̃ eſt ad curandum
ſed etiam ad pꝛeſeruanòum a peccato et caſu

E.

be
p
du
vj.
to⸗
61s
vo⸗
Ini
c

li⸗

Et hoc ñ p̃t fieri niſi ꝓpctm̃ coerectũ ex q ẽ ꝙ
nitas derelicta ↄognoſcat nec ↄgnoſc· pᷣt miſi
per te qui ſolꝰ noſti ergo tenens dicere ad bo⸗
nu fratris mi-Et gpter officin p̃lati qʒ debet
exequi·et etiã ꝓpter bonum obedietie ex pte
tui Certin ſcilĩcet ꝙ ſit ſzm intencõnem euan
geli patet· Nam dnñs . xmij · c · dãs peꝛece⸗
ptũ de fratris coerepticonon ſolum mrendit
peccatuz omiſſuʒ coærigere ſed etã coerecto
de reſiduo cauere vel a peccato impoſteru p⸗
ſeruare· erat em medicꝰ &t. ix et aι☚.nDſn
eſt opus valentibꝰ medicuspeelati euã eins

vicarij ſunt medici: Intencõ ergo eiꝰ eſt ꝓnõ

ſolum peccatum quaſi moebũ curent. ſed etiã
vlteriꝰ moebum caneant in ſubdius et peeſer
nert ela⸗ obici qe bern. h. de diſ · et Pcep·
dicit dienti⸗
tamen omnmodam. ſed determmate leom re
gulaʒ. nulla autẽ regula dicit ꝙ peccatũ cos
rectum ſit p̃lato p̃cipienti reuelandnm. ergo
nemo in hoc obedire tenetur. He licet regła
nulla hoc dicat explicite dicit tñ inplicite ·
tum qæ dicit p̃lato voluntatem ꝓpeiam eſſe re⸗
nuntiandaz. tum ge vt dicit bern · non tm̃ obe
diendum eſt in eo qdð eſt in regula expᷣſſum · ſ
etiam in eo qð eſt in ea implicitum.
De offeſione et ſeãdalo ti· lxviij·
Einde oſideraãdum elt de okfenſione et
ſcandalo que opponunc bnficenuie et
coereptiom fraterne- Et peimo qd eſt
candalum. ſcòo vtrũ ſcãdalum ſit peccatum
et quale peccatum ſit:tercõ vtrum ſit im viris
pfectisquarto quid ſit omittendũ vel facien
dum pter ſcandalum vitandum
mum ſciendum ꝙ ſcandalum eſt dictum vł fa
ctum minus rectum-peebes alteri occaſionez
rume. Et hec deſcriptio magis elicitur ex ver
bis hiero.exponetis illò Mt. xv · ſcis qe ꝓ Bei
audito HG̊ verbo ſean·ſunt ꝛc. d euius ende⸗
tiam ſciendum ꝙ ſicut dicit hieroꝰ. bidem ꝙ
&rece ſcandalon dicitur: nos offenſionem vł
ruinam vel impactionez poſſumus dicere . C0
tingit em̃ qnq; ꝙ aliquid exponitur alicui m

vra coꝛpoꝛali cm inpingens diſponi ad rui

nam.et talis obex dicic ſcandalum. e ſimti
ter in ꝓceſſu vie ſpiritualis ocingit alique di
ſponi ad ruinam ſpiritualem ꝑ defectuʒ vł fa
ctum alteriꝰ mquãtum ſcilicet aliquis ſua adʒ
monitione vł inductione aut exemplo alten
trahit ad peccatum· et hoc ꝗꝓpeie dicitur ſcan
dalum. Nichil aũt ſecundum ꝓpeiam rationez
diſponit ad ſpiritualem ruinam. niſi quod hz
aliquez defectum rectitudinis qe illud quodò
eſt perfecte rectum mag munit hominem con
tra caſum ꝙ;ᷓ ad caſum vel rumam inducat · Et

ideo ↄuenienter dicitur ꝙ dictum vel factum

mimus rectum peebens occaſione rume ſit ſcã

dalum. Nota ꝙ minus rectum bic non dicit?

qð ab aliquo alio ſuperatur m rectitudine ·
quod habet aliquem rectitudims defectum.
vel quia eſt ſecundum ſe maluʒz ſicut peccata
vel ge habet ſpetiem mali ſicut aliquis incũ⸗
bit in ydolo quãuis em hoc ſecundũ ſe nõ ſit
peccatum ſi aliquis hoc non faciat cozruꝑta

8 qii ꝓfitet ſpondet obedientiaz nõ

irca peis

—

intentione· quia tñ habz quandã ſpetiẽ vel ſi
militudinem venerationis ydoli poteſt alte⸗
ri peꝛebere occaſionem rume-Ee ideo apoſto⸗
lus monet pemma ad theſſ: ab omni ſpetie ma⸗
la abſlinete vos Et ideo Ouemienter dicit mi
nus rectum vt ↄpeehendantur taz Mla que ſe
cundum ſe ſunt peccata ꝙ;ᷓ illa que habent ſpe
ctem mali-Nota etiam ꝙ qe michil poteſt hoi
eſſe ſufficiens cã peccati qð eſt ſpiritualis rui
na niſi πD J voluntas- ideo dicta et facta al
teriꝰ hominis poſſunt ſolum eſſe cauſa impfe
cta aliqualiter inducens ad ruinam Et ꝓPpter
hoc non dicitur dans cauſam rimne-ſed dans
occaſionem ruine quod ſignat cauſam imper
fectame Nota inſupꝑ ꝙ dictum vel factum al
teriꝰ poteſt eſſe cã peccandi alten dupꝑiceter
vno mõ ꝓ ſe .· Flio modo per accidens: per ſe
quiòem quãdo al iquis ſuo malo verbo vł fa
cto mtendit alium ad peccatum inducere ˖ vl
etiã ſi pſe non intendat hoc· ipſum tamen fa
ctum eſt tale quod de ſui racõne habet vt ſit
inòneti uum ad peccandum. puta qñ aliquis
pꝓublice facit peccatum. vł quod habet ſimili
tud imem peccati · t tunc ille qni humſmodi
actum facit ꝗꝓpeie dat occaſionem rume. vno
vocatur ſcandalum actinũDer accidòens aut
verbum vb factu vmius eſt et alteri cauſa pec
candi quando p̃ter intentionem peccantis et
peeter ↄditionem operis aliquis male diſpoſi
tus ex huiuſmodi opere moueitur ad peccan
dum. puta cũ aliquis inuidet bonis alioaz et
tunc ille qui facit huiuſmodi actum rectuz n
dat occaſionem quãtum in ſe elt. ſeò alius ſu⸗
mit occaſione. m illuò ro.vij: occaſione aut
accepta ?c. St ideo hoc eſt ſcandalum paſſiuũ
ſine actiuo.quia ille qui recte agit quantũ eſt
de ſe non dat occaſionem ruine quaʒ alter pa
titur. Qnandoq; vero ↄtingit ꝙ enã ſit ſimul
ſcandalum actiuũ in peimo et paſſiluum m al⸗
tero·ꝓputa cum ad inductione vnius aliꝰ pec
cat· Quandoq; vero eſt ſcandalum actiuum ſi
ne paſſuo.puta cum aliquis inducit verbo k
facto alium ad p eccanduʒ et ille non ↄſentit
hec thoet conuenit cum eo rigłe ſuper qrtuz
ſen. et alex· in ſcdᷣo ſumme ſue⸗·
Aquitur vdere de ſeðdo⸗St eirca hoc que
runtur plura ſcilicet vtrum ſcãdalum ſit
peccatus H& ꝙ ſicut iam ſupea dictum eſt du⸗
plex eſt ſcandalũ ſcilicet paſſuũ in eo qui ſcã
daliſatur Et actiuun in eo qui ſcandaliſat oãs
occaſionem ruinme. Scandalũ autem paſſinum
eſt ſemper peccatum in eo qui ſcandaliſac in
quantuz ruit aliqualiter ſpirituali ruma que
eſt peccatum. poteſt tamen ſcandalũ paſſmuz
eſſe ſine peccato eius ex cuius acto aliqs ſcã
daliſatur. vt cum quis ſcandaliſatur de his

alius benefacit. Similiter etiã ſcandalu acti⸗

num ſemper eſt peccatuz i eo qui ſcandaliſat
quia vel ipſum opus quod facit eſt peccatum
vel eti am ſi haheat ſpetiez peccau dimitteou
eſt ſemper ter ꝓximi caritatem quia tenet
vnuſquilq; ſaluti ꝓximi ꝓuidere. et ſic qi nñ
imittit contra caritatem agitpoteſt tamen
ſcandalum actiun eſſe ſine ꝑeccato alteriꝰ ſiẽ

ſupea dictũ eſt? S obicit. quia peccata nõ e
uemint ex neceſſitate · ome em peccatuʒ eſt vo
luntarium vt ſi nea habitum ẽ· Sed Ot. xviij .
dicit'. neceſſe eſt vt veniãt Andala erde ſcã
dalũ nõ eſt peccatũ & ꝙ; hoc qð dicit' neceſ
ſe eſt vt veniãt ſcandala:non eſt intelligen⸗
dũ de neceſſitate abſoluta ſed ðdicõnali:qua
ſcilicʒ neceſſe eſt pᷣſcita vel pᷣnũciata a deo e⸗
uemre.ſi tñ munctim accipiat. VYel neceſſe e
euenire ſcãdala neceſſitate finis:qe vtilia ſũt
aò G ꝙ; qui ꝓbati ſunt maĩfeſti fiãt.· Vl neceſ
ſe eſt euenire ſcãdala ſzm ↄditiõz hõim · qui ſi
bi a peccatis ñ caułet: ſicut ſi aliquis medicꝰ
videns aliquos indebita dieta vtentes dicat
neceſſe eſt tal es infirmari · qð intelligenð eſt
