tis tuc em imputat' volũtati ꝓ culpa veniali
ꝗꝓpter di fficultate refrenãdi ſenſualitate et re

gendi. St ſic mgr ſen. li. i. di. xxnij. p ſi in
mota ſenſualtatis tm illecebea peccati tenea
tur veniale ac leuiſſmu pẽtm e Qnz eẽ inoedi

volũtati ꝓ cul⸗

—

dinatõ ſenſualitatis mpuſ
rpa moætali.qñ ſcʒ ẽ ↄtra act

cte et nõ pᷣt · Qũo ant dr̃ant pctm̃ et culpa di⸗

ctũ ẽ ſup ti· pᷣcedeti in fi.pᷣmi arti· hec rich;.vñ
aliq beeuiter ſicdiſtin guut ſcʒ ꝙ motꝰ carnis

Otingere p̃t vł ex calefactõe coæpis ſine aliq̃ᷓ

appeeheſione meétis ſic Otingit ĩ dozmiedo. et

ſie non eſt cnlpa.vel ex aꝓpeeheſione mentis

et ſic ẽ culpa.hec pe.· Scieno aũt ꝙ pctm̃m tã
ſyũᷣale ꝙᷓ carnale pᷣt eſſe in rõe abſq; ozia*

a ſenſualitate.vñ aug. xiiij. de ci · dei · c. ]· dicit
ꝙ ꝗ ola aĩe mala putãt ex coepe accidiſſe ſunt

m ereoee · hec aug · pt em̃ hõ eligere actũ gu⸗

le et luxurie nõ meitatꝰ aliqua paſſ õe · freque

ter tñ peccata carnalia oeiũt ex ſenſualitate.

vn cũᷣ aug. xij. de tri. c.xij. in ꝓgreſſu pcti ↄp
at ſenſualitate ſerpeti. inferioꝛẽ rõ⸗ mulien et
ſupioꝛẽ rõz viro nõ loquit n de pctõ qð oeid
ex paſſiõe. Illa vo glo.q dic ſupꝑ id ps.altaria
tua do: vir. nullo mõ oꝛiri p̃t aliqᷓ mala ſuaſio

in te niſi carnis tue deſidenũ Omouerit. Intel

ligit de pctõ carnali et de ſuo mõ oeiedi vt m
płibus· Supioe ec poetõ rõms p̃t ſine iferioei
Peccare ta moæta ꝙ veialiter.tã pctõ carnali

ũ Phibit. vt ĩſur
ges ex volũtatis impio deliberato.Semp em̃
inoediatõ volũtatis ĩ nobis ẽ vicium et pctim
ſeò qð pctm diſti guit' ↄtra culpã et demeri⸗
tũ · t ſzm G̊ dt aung· li. de li.ar.ſũt quedam fa
cta ð necitate imꝓbãda vt vult hõ facere re

nit. St tunc

; ſpuᷣali. Et ſamit H rõ ꝓut op̃ᷣhendit intelle
ctũ et volutate·hec oĩa nchB. Sʒ nũqᷣd pt eẽ
petm̃ mœætale m iłerioei pcetõe rõis ſine den
ſu ſupior.h& ꝙ nõ ſine ↄſenſu me expᷣſſo k in
terpᷣtatio· vn aug.xi)ide tri.c. vij· dicit ꝙ ſi il
lecebea p cti ſola cogitatõis lectatõe tenea
ſuꝑioeis rõis auẽte oſilij mebea retineãt' et ñ
exhibeant' arma iniqtatis pctõ ſic habenð eſt
vt velut cibũ vettum ſnulier ſola ↄmedat. Ex
his pzʒ ꝙ nũùquã ꝑ ſolã opatõz postõis inferio
ris exhi bent mebea imqtatis arma peccato.
qð facit ꝗqs cũ moetaliter peccat.G aut ſic de⸗
clarac' ſm boñ.peccatũ moetale dt deoꝛdima
cõz a deo ꝗ eſt cù ↄtemptu et oſenſu.talis em
deoedinato eſt ꝓ auerſiõz St hec e ptis ſupio
ris · eiꝰ em̃ e auerti cuiꝰ eſt ↄuerti .· Oſentire vo
eius ẽ. cuiꝰ e iudicare et regere. G aut e ptis
ectã ſupioeis Et iõ nõ pᷣt aliqð pctiñ moetale
eſſe ĩ nobis qð nõ ſupioei pti ĩputet' et in quo
ip̃a nõ deoedmec p̃t tñ inf̃eriosꝛ poetõ ſine ſu⸗
Pioer ſiẽ mulier ſine viro ↄmedere.i.delectari
St H pz in ꝓgreſſu téptatõis et lectatõis car
nalis qn in cipit a ſenſual itate.tuc em̃ p eĩo de
lectabile off ert᷑ ſiue pcipic. Scdo dele ectatõ
aduertit. 3 * in iò ad q delectatõ trabit oſen
c. Delectabile pcipe eſt ſenſnalitatis. dele⸗
ctatõz aduertere e inferideis Ptis rõis qᷓ hʒ di
judicare ĩterioees motꝰ qð nõ eſt ꝓpus ſenſicie
Diffinire ãt an delectatio ſit amplexãda ł re
futãda eſt ſuꝑioeis poztõis Contingit igit de
lectari ad appeeh eſione òlectabilis ante ad
uerſionem del ectatõms. et hoc eſt ſenſualita

tis et eſt peccatum veniale. Cõtingit iten de
lectari poſt aduerſiõz delectatois ante tn ple

nũ ↄſenſum deliberatõis. St hoc è inferioeis
Ptis· St aliqn e veiale aliqñ moætale et tuc de
Omedere ſola mulier. Cõtingit iten delecta⸗
ri poſt aduerſione delectatõis et poſt plenuzʒ
oſenſum deliberatõis. St tunc dicitᷣ gmedere
vir et eſt peccatũ moetale in his peccatis quo
ru actus ẽ in ꝓhibitõe. vñ ſatis difficile wᷣ
tur diſcernere onñ ſit huiõi delectato mœetaliſ

qñ veĩalis.pt tñ ſic diſcerm. Quia ant illa de

lectatõ ſtatim repeliit et tuc eè veniale petm̃
aut retinet et hoc pᷣt eſſe tripliv.qe aut placet
ipᷣa delectatõ et opis ↄſumatõ ſi facultas ad
eſſet et tůc Omedit tam vir ꝙq mulier et tuc eſt
plenꝰ aſenſus rõis ſupioꝛis.et e peccatũ mo⸗
tale:hoc dico ĩi his generibꝰ peccaton qᷓ ſut
ex genere ſuo moætalia.Rut placet deęlectatõ
ſed diſplicet peccati ↄſummatio et tũc e ↄſen
ſus ſemiplenꝰ et tunc dicit ſim boñ.et alex·
an: ſola mulier maducaſſe· eſt tñ ibi peccatusz
moetale·qe nõ tmn rõ mferioe ſed etiã ſaupioe O
ſentit in lã delectatione Tur vtrũqz diſplicz
ſcʒ ip̃a interioe delectatio et opis ↄfũmatio .·
t tũc aut nõ aduertit piculũ delectatõis nec

repellit eã et tũc peccat ſz nõ moætaliter. gra

mus tñ peccat ꝙ; ſi ſtatim viiliter repuliſſet.·
Fur Piculũ aduertit nec illã delectatõz repel
it ſed reuolni mentè in huiõi cogitatoibꝰ ſi⸗
c ſcðᷣm mgros peccat moetaliter. qe
licet ibi nõ ſit oſenſus exp̃ſſus· eſt tñ interpᷣta⸗
auꝰ et Omedit ſola mulier ſedðm boñn· DHeccatũ

tñ illud imputat' viro.i.ſupioei poꝛtõi.qe cũ
eã opeſcere teneret nõ ↄpeſcuit· Eliqui tam
negat in illa ↄpeſcedi negligetia eſſe moztale
peccatũ quãtũcũqʒ q̃s aduertat ricnlu G

uid
qd tñ ſit de hoc via tutieæ eſt teneda. t ſi
cui hoc ↄtingat ſanũ eſt ↄſilium ꝙ de ipo ſiẽ

de moꝛtali peniteat· Nõ loqᷓmur aũut hic de de

lectatõe quacũqʒ vt deilla q̃ᷓ qs delectat co
gitãdo de pulcritudĩe mulieris ſ de illa q̃ cõ

ſurgit ex cogitatõe carnalis opis: Ex pᷣdictis
pz ꝙ mulier ↄmedere pᷣt fme viro q vir ðe tm̃
tuc cõmedere qñ plenꝰ adeſt cõſenſus.&t tũc
dicũt arma iniqtatis pᷣſtari pctõ qñ totus hõ
ibi mcuruat' ad peccatũ ſiue ſit pctm̃ carnis
ſiue ſpũs· Deccare tñ nõ pᷣt moꝛtali ſine viro
qe nõ p̃t eſſe peccatũ ſine dſenſu viri vero vel
interpᷣtatiuo⸗Datet etiã ꝙ ↄſenſus ĩ delecta⸗
tõʒ attribu it mulieri qe è dſenſus ſemiplenuſ
Oſenſus vero in opꝰ attribuit viro qe e ↄſen⸗
ſus plenꝰ.Si aũt pctm̃ ↄſiſteret ĩ ſola delecta
tõe tũc cõſenſus ĩ del ectatõe pᷣt eſſe plenariuſ
oſenſus NHec tũc ẽ ſupioꝛis ptis tm ſ eẽ infe⸗
rioris · vñ nõ tm̃ ðᷣe vm ↄſentire qe mouet exte
rioꝛa mẽbea ſʒ qe mouet volũtate plenaria Et
hãc circũloq̃t aug· ꝓ hoc ꝙ dicit virũ omede
re cũ imquitatis arma pᷣbent᷑ peccato.G̊ boñ.
Vd hoc nota ſm rich.ꝙ ſi volũtas tamdiu

moæeet' in cõplacetia cogitate delectatõis ĩ0-⸗
dinate ꝙ eque p illã mozoſitatẽ deoꝛdine' ac
ſi ſtatũ cõſenſiſſet ĩ actu tũc potõ ſupioe cõö⸗
ſentit ĩterpᷣtatiue qe tãta negligetia equiualz
ctũc ↄſenſui expᷣſſo ſi aut poꝛtõ ſnꝑpioe ↄſentiat

q; cõpleat ĩ ope ĩoꝛdĩatio cogitata tũc cõſen
tit exp̃ſſe· Nla ergo ĩoꝛdinatõ cogitata aut eſt

de genere ſuo venialis vt eè verbu iocoſum et

huiõi/Et tũc ſine poetio ſuꝑios cõſentiat inter

pᷣtatiue ſiue expᷣſſe nõ ꝓpter hoc peccat moꝛta

liter Fut eſt de genere ſuo moetalis vt eſt fo⸗
nicari:occidere cã vindicte et huiõi Et tũc ſi⸗
ne cõſentiat ex deliberatõne interpᷣtatiue ſiue
expᷣſſe eſt ꝓctin moꝛtale qñ taliter et tm̃ dele⸗
ctac ĩ illa cogitatõe ꝙ ala tm̃ deoꝛdinat p il
lam qꝙᷓ;tũ deoꝛdinat oſentiedo ex deliberatõe

Otra aliqð de dinĩs pᷣceptis· Cõplacetia vero

illa anteꝙ; rõ ſupio⸗ cõ ſentiat exp̃ſſe vł inter⸗
p̃tatiue eſt ꝓctm inferioeis poꝛtõis ſcðm ſe et
eſt veniale · Et ꝙ aug.xij · de tri. c.xij. vult ꝙ ſi

ſola mulier:i.poztio mferios ↄmedat de re il

licita·totus homo damna? Intelligit qñ muli
er comedit cũ conſenſu viri interp̃tatino.hec
rihᷣ. Ex p̃dictis pz ꝙ cõſenſus in delectatõem
aliciiꝰ actus q ex genere ſuo ſit pctm̃ moeta⸗
le · eſt pctim moetale ſim boñ Et idẽ etiaʒ vult
rich.et alex · an · Tho.aũt d ꝙ circa hoe aliq̃
ſunt diuerſimode opĩati · quidã em̃ dixerũt ꝗ;p
Oſenſus ĩ delectatõesz eſt tm̃ pctm̃ veniale·
lij vero qð eſt pct m̃ moetale.· Et hec opĩo vt
ipe de eſt ↄnioe et verio⸗· Cõcosdare ant vo⸗
lens dicit ꝙ aliqs cogitãs de foznicatõe pᷣ̃t ð
lectari de duobꝰ ſcz vel de ip̃a cogitatõe vel
de foznicatõe cogitata· delectatõ aũt de ip̃a
eogitatõe ſequit inelmatõz affectus in ip̃am
cogitatõz·qᷓ ſiq̃oẽ ſem ſe nõ eſt pcti moetale
ſz qnz tm̃ ẽ veniale:vt cũ qᷣs ĩutiliter cogitat

—

bhuiõi delectatõz Boc nih

de ea · Qñz aũt ſme pctõ cĩo vt cũ qs vtiliter
eogitat de ea vt cũ vult de ea p̃dicare ł diſpu
tare · Et iõ ꝓ oñs affectꝰ vel delectatõ q̃ ẽ de
cogitatõe Ffoenicatõis nõ eſt de genere moeta
lis pcti ſʒ qnʒ eſt veiale qnz nullu vñ nec con

W vn

ſenſus ĩ talẽ delectatõez eſt petm moetale · E

m h eſt vera opĩio peima.q; aũt aliq̃s cogitãſ
de foenicatõe delectet in ip̃a vel in ip̃o actu
cogitato·hoc ↄtingit ex hoc ꝙ affectio eiꝰ ẽ
inclinata ĩ hunc actũ · vñ 8 aliqs cõſentiat in
nihik aliud é q;ᷓ eü dſen
cire ĩ hoc ſceʒ ꝙ eiꝰ affectus ſit ĩc l inatꝰ in fo⸗
mcatõzʒ· nullꝰ em delectat n i eo qð ẽ ↄfoz
me eiꝰ a ꝓpetitui·ꝙ aũt aliqs deliberate elꝛ⸗
Sit ꝙ eius affectꝰ ↄfomet᷑ his q̃ᷓ ſam ſe ſunt
peccata moetalia eſt ꝓctm̃ moetale:vñ talis ↄ
ſenſus ĩ delectatõz pcti moetał e pctm̃ moꝛta

le vt ſca opi·poĩt. Et his cõcoꝛdat aug.xij

de tri· dicẽs totꝰ hõ dãnabi n h q̃ ſine volũta
te opãdi.tñ cũ vol ũtate tal ibꝰ aim oblectan
di ſoliꝰ cogitatõis ſentiũt᷑ eſſe pctã ꝓꝑ media⸗
toeis gr̃am remittãt. Ex his pz ꝙ tho. et boñ.
Oueniũt ĩ ꝓpoſita qõe · B cu imediate ſit
habitũ ſup de ĩoꝛdinatu motu ſenſualitatis p̃t
hic qri de pꝛimis motibꝰ q ſut inoꝛdinati mo⸗
tus vti ſint pctã.d cuiꝰ maiozẽ euidentiazʒ
pꝛĩo videnð ẽ qᷣd ſit peimꝰ motꝰ.eſt aut ſcðm
alex·an. motꝰ ſenſualitatis ſjm impul ſũ fomi

tis ipetuoſe tendẽs ad fruitõz creature dele-⸗

ctabilis· ꝓ hoc ꝙ diciꝰ ſenſualitatis tangitur

ſubiectũ in ꝗᷣ peimꝰ motꝰ. Mò tñ ꝙ ſenſua

litas mouet aliqñ ſcm regime rõis ad ſuſte⸗
tatõz nature·et tab motꝰ nõ ẽᷣ moedinatꝰ. Fli
qñ ſzm impulſũ foĩitis et ille ẽ peimꝰ motꝰ de
quo nũc loqmur·et e inoꝛdinatꝰ.&t iõ adòtt
ſcdz impulſu fomitis:et ĩtellige ꝙ ſiẽ ſe hʒ ſẽ
ſus ad rõz ſzm viaz cognitiuã · ita ſe habzʒ ſen
ſual itas ad volũtatẽ ſ̊m viã motiuã:vñ ſic co
gnitio ſcoõm ſenſu pᷣcedit ognitõzʒ Em rõeʒz. ſic
motꝰ ſenſualitaus ẽ peioꝛ motu volũtatis · et

iõ bñ ðe ꝙ peimꝰ motus e motꝰ ſ. nnaleser

d qõnem vero ꝗꝓpoſitã · rñdent aliqui diſtin⸗
Zuẽdo inter motu peĩo peimũ et ille ẽ q peio ĩ
ſurgit et nõ e pctm̃et mter moth̊ ꝛꝰ peimũ qui
ſeʒ poſtea peio occureit. et ille ẽ pctm.qe de⸗
bet repeimi exquo ſentit peĩo peimus.lij di
cũt ꝙ oĩs motꝰ pꝛimus ẽ pctm.ſʒ nõ ðᷣe pemꝰ
motꝰ quouſqʒ volũtate attingit:vñ meliꝰ poſ
ſet dici ſcz ꝙ delectatõ inosdiata ſiue libidĩo
a ꝗᷓ ꝓcedit a ſenſualtate inqꝙᷓtũ eſt p peccatũ

qe deberet eſſe ſubdita rõi:et mouet indebito
mõ p̃ter rõem· St attingit aliquo mõ a rõe nõ
faciẽte ſed ꝓmittete vel eius raai cẽ nõ cõpei⸗
mente· Sʒ obicit qe ſup illð põ. jraſcimĩ et
nolite pecca.dicit glo.ꝙ peimus motꝰ nõ eſt
in ptãte nr̃ a ſʒ nullꝰ peccat in eo ꝙ vitare nõ
pᷣt vt dt aug·li.de coe:et gra.ergo pemꝰ me⸗
tus nõ eſt peccatũ · M ꝙ hene eſt in ptãte nr̃a
vitare iſtũ motũ et illũ ſed ñ omeʒ niſ eſſz gr̃e
ſpẽéab. St nota ꝙ et ſi quelibzʒ vis motiua aĩe
peccet aliqñ ſcòm ſureeptõz venialit᷑ rõe coæ⸗

nale coerupta ðdᷣe pemꝰ motus et e pctm̃

ruptõis· pꝛimꝰ tñ motꝰ ꝗpeie ſcðᷣm qð de eo G

loqmur eſt tin in ſenſualitate ſiẽ patet ex eius

deſeriptõne ſupeadicta. hec al exã · an· in ?* ò·
Oe cauſa peccati ſcm qð vnu peccatũu diei

eſſe cauſa alterius ti vnj. “? .
„ Eunde ↄſideranð ẽ ð cã pcti ſcʒ äm qð
ptm̃ qð ꝓꝑ pnĩam nã diluic mox ſuo pondere
ad ali trahbit. huiõi ãt ſũt cupiditas ſupbia

capitalia vicia ignoꝛãtia ĩfirmitas et malicia

De his igit videnð eſt et peio de cupiditate
e de ſupbia· 3* de vicijs capitalibus · q̃rto de
ignoꝛãtia ĩfirmitate et malicia. Dicenð e inꝙ;
de oĩbus p̃dictis ad ꝓpñns ꝓut ſunt cãe alioꝝ
pctõꝝ · Circa primũ igic᷑ ſcienð eſt ꝙ enpi⸗

ditas vt ðdðe pema thi. vlt.e radix oĩim mal oꝝꝝ

Dicic aũt multipᷣ ſcdᷣm aliquos vno mõ ðe ĩ
oedinatus a ꝓpetitus diuitiaꝝ et ſic eſt ſpeale
pctmi. Flio mõ dðe moꝛdmatꝰ appetitus cuiꝰ
libet bom tpalis· et ſic e genꝰ oĩs pcti · qe in
omi pctõ eſt mosdĩata ↄuerſio ad ↄmutabile
bonũ vt dictũ e ſup Tercio mõ ðᷣe quedã incli
natõ nature coærupte ad bona coæruptibilia ĩ
oꝛdimate appetẽda:et ſic dicũt aliq cupidita⸗
tem eſſe radice oĩm pctõꝝ· q ſiẽ radix arbo⸗
ris ex terea trabit almmẽtũ · ſic ex amoꝛe rerum
tpaliũ ꝓcedit om̃e pctm̃:hec aũt ſũt vera hm
Gual :et tho. nõ ſcòm intetõzʒ apłi qui maife
ſte loquit ibiò de cupiditate ſcòz qð ẽ appeti
tus inoedĩatꝰ dimtiaꝝ · et Gm HB cupiditas ðe
radix oĩm pctõꝝ ad ſibitudiez radicis q̃ pbet
toti arboei alimentũ · quia per diuitias poteſt
Omitti qdlibʒ pctm ecc·x · pecuĩe obediũt oĩa
Scienò ãt ſcdᷣm boñn·ꝙ radix aliqñ ſumit ge

eraliſſĩe ſic ðe libido ſine cupiditas eẽ radi

cim maloꝝ qnz generaliter ſic ðᷣe eſſe duplex
radix ſe amoe male accendèes reſpectu boĩ et
timoe male hHuĩlians reſpectu mali qnzʒ minꝰ
gna ſic de ꝙ triplex ẽ radixſcʒ ↄcupĩa carnis
Ocupĩa oculoꝝ et ſupbia vite ꝓꝑ ↄpatõneʒ ad
triplex bonũ ſczʒ inferiꝰ int erius et exterius
Squit videre de ꝛ ſcz de ſupbia vbi ſciẽ
dDdDdu ꝙ ipᷣa e miciũ oĩs pcti vt ðe ecc·x· Di
cit aut ſupbia quatuos mõis: vno mõ de ↄte⸗
ptus ſocietacs al iquoꝝ nõ ꝓpter naturã ſed
Pter vitã vel moees:vñ hiero:ad euſtochiu⸗·
diſce ſcãm ſupbiã ſcito te lis melioꝛe:?“ de ĩ
oedinatꝰ excellẽtie e appetitꝰ et ſic e ſpãle
pcétm̃ ·3° actualis ↄtempt? dei: i. nõ velle
ſubeſſe pᷣcepto dei: Et ſic ẽ gnalis ↄditõ omis
moetalis pcti ·qᷓrto ðe inclmatõ ex coeruptõe
ad huiõi ↄtemptüũ et ſic ðe imeiuʒ oĩs pcti: Et
differt ſic a cupiditate qe illa e ĩ pctõ ex ꝓte ↄ
uerſioĩs:et iõ ðe radix pti qe ex delctãtõe ha

bita in ↄuerſisne ad ↄmutabile bonũ foue et

nutrit peccatũSupbia vero eſt ex pte auerſi
onms· et iõ ðe oĩis pcti imciũ:qe ĩ auerſione a
deo iniciat ome malũ Licet aut hec ſint vera
qe tñ eccłiaſticus ibi loquitur de ſupbia ſcðo
mõ dicta. vñ ſequit ibið · ſedes ducu ſupboꝛ
ſubuertit. p̃t dici ec ꝙ ſic ẽ miciũ oĩs peccati
pec Gual. Nota ec ꝙ inicium pcti trip' p̃t
ſumi ſcʒ aut ꝓut dt receſſuʒ a lege maieſtatis
Et ſic ðᷣ ſupbia ſiue ↄtemptꝰ.Fut a le ge veri
tatis ſic dᷣe ereoæ · Rut a lege boĩtatis ſic ðe in⸗

vnũ petm̃ de eſſe cã alteriꝰ pcti inq;tuʒ
dDdDiſpoit et inclinat ad ip̃e· qe vt de auꝰ

ſipientia qe Otrariat ſapĩe. St ſic dicit criſeꝰ.
ſuꝑ illud ps:a faceie inſipientie mee. ꝙ inieciũ
omnis peccati eſt inſipietia· hec voñ.
Sgquit videre de 3° ſcʒ eapitalibꝰ vicijs
ceirca q ſcienð ꝙ; hec ſũt ſepte ſcʒ inanis
gła.muidia:ira ·accidia ſiue triſticia · qe ſcðzʒ
damalſ.li.ij:e:xiij:accidia ẽ triſticia aggrauãſ
Fuaricia.vẽtris igluuies ſiue gula ſie caſtri
margia qᷓi caſtitate mergẽs SEt luxuria. Et dñr
capitalia qe ſic caput ĩfluit motũ in alia mem
bea.ita ip̃a qdᷣãmõ influũt motum ĩ alia vieia
dũ ſcz ducũt et mouent ad ea · St G illa ad qᷓ
natura hũana ẽ ꝓna ex ſui coeruptõe pmaria
et iõ multiplicãt ſcðz ea. Oĩs ãt ꝓnitas elt re
ſpectu apparetis boĩ · P g“ bonũ aut reſpicit
ſpi ſm ſe aut ſpm ĩ earne: p mõ p̃dt eſſe q̃deu
ſcòm qᷓtuoe ↄditões ad quas ẽ ꝓnꝰ appetitus
nr̃. Eppetit eĩ qͥs bonũ ſub rõne digtatis· et h
p ſupbiã.l ſub rõe etatis et G̊ ꝑ iuidiã · vel
ſub rõe ſecuritatis et G ꝓ irã ·ł ſub rõne qꝗetis
et Gᷓ̊ p accidiã · ſi vo ſit reſpectu boĩ qð ĩ̃ſpicit
ſpm̃ in carne hoc pbt ee tripi ſʒm tres ↄditões

ſub quibꝰ ſpũs carnalis appetit bonũ. b ſuffi

cies et ſic eſt auaricia ł mulcẽès ſic ẽ luxuria
vbk rficiẽs ſic ẽ gula:hG̊ boñ · Sciend ãt ꝙ; hm
boñ.inanis gła vno mõ dicit appetitũ digni
tatis et excelletie · et ſic ẽ idem cũ ſupbia et ẽ
vicin capitale q animꝰ directe mouet᷑ ad di
gnitate et excellentiã appetendã: .ο mõ dt
appetitũ laudis et ſic eſt filia ſuppie K·b
Squic᷑ videre de quarto ſcʒ de ignoꝛãtia
infirmitate et malicia. Cnrca qð ſcienò
ſũt aliquo mõ pétã et qdãmõ cãe pctõꝝn
ꝗꝓpter qð ðe ꝙ ptm eſt triplex ſcʒ pctm̃ ex igꝰ
rantia ptm̃ ex ĩfirmi tate et pctm̃ ex malicia:
ſt igitᷣ ignoꝛãtia cã accñtalis pcti ſi remo⸗
tio ꝓhibetis: qe ẽ peiuatõ ſcie ꝓYficiẽtis rõz qᷓ
ꝓPhibet actũ pcti in ꝙtũ dirigit actꝰ hũanos·
Infirmitas vo hic ĩtelligi paſſio appetitꝰ ſen
ſitiui vñ tulliꝰ li.iiij · de tuſcub . q. paſſiões aĩ
me vocat egritudĩes· vñ cũ ðe pctm̃ ex infir⸗
tate hoc magis refert᷑ ad ĩfirmitate aĩe ꝙᷓ; co⸗
Pis · Dicit᷑ tn et p̃a infirmitas aĩe infirmitas
carmis inꝙᷓtũ ex oditõne carnis paſſiones aĩe
inſurgũt in nobis· eo ꝙ appetitꝰ ſe nſitiuus ẽ
virtus vtes oegano coæpali:Dicit autẽ Huiõi
paſſio infirmitas q? ſiẽ ĩfirmitas coæꝑpalis ĩpe
dit co-pus hoĩs ĩ executõe e opatõnis· Ita
paſſio aĩe debilitat b impedit aĩiam ĩ a opa⸗
tõe dũ ſcʒ appetitꝰ ſenſitiuꝰ aliqua paſſõe af⸗
fectus e rebellis oꝛdini rõis licʒ em appetitꝰ
ſenſitiuꝰ inclinet qñz volũtate ſine qᷓ pctm nõ

Efiett nõ tñ necio et ſufficieter qe in ptãte vo

lütatis é ↄſentire b diſſentire his ad ꝗᷓ iclinat
St 16 de geñ· iiij· Sub te erit appetitꝰ tuus et
tu dñnaberis illiꝰ. Dicit᷑ igit᷑ pctm̃ ex infirmi
tate illud Hõ inclinat appetitꝰ ſenſi⸗
tiuus affectꝰ aliqᷓ paſſone.alicia ãt ex qua
dicit qs peccare pᷣt intelligi malicia habitua
lis· et ſic dicit qs peccare ex malicia q pec⸗

cat ex inclinatõ e habitus pᷣt etiã intelligi ma

licia actualis ſiue ipᷣa mali electio dicat ma⸗
licia et ſic de aliqs peccare ex malicia inctuzʒ
peccat ex electõe mali.ſiue eẽ malicia dicat

H 1

aliqua p̃cedẽs eulpa ex qua oeit ſequẽs elpa

vt cũ aliqiis impugnat fraternã gram ex mui
dia · et tũe actꝰ mterioe ẽ cã actus exterioeis
Deccat aũt graums q peccat ex certa malicia
ceteris paribꝰ ꝙᷓ q peccat ex paſſiõe qe ibi mo
uet volutas ĩ malũ ex ſeip̃a: hic aũt ex paſſio⸗
ne qᷓi ex quodã intrĩ ſeco ĩpulſa:Grauiꝰ ec pec
cat qᷓ peccat ex paſſiont ꝙ q̃ peccat ex ignoeã
tia · qe ignoeãtia diminuit de rõe volutarij nõ
aũt paſſio vt dictũ fuit ſuprae Scienð eẽ ꝙ li
cet om̃e pctm̃ ſit ↄtra tota trinitatẽ· loquedo
tñ aꝗpeiate pctm̃ ex infirmitate ðe ee otra pa
tre·pctm̃ ex ignoeãtia ↄtra fil iũ.ptm̃ ex cer⸗
ta malicia otra ſpiſctm̃. Sũt aũt ſex peccata
ꝓpeie in ſpmſcti ſcʒ deſperatõ pᷣſumptõ obſti
natio inuidia fraterne gratie· impugnatõ veri
tatis agniteet finalis impenitetia.
De virtutibus in cõmuni tiix·.
oſtla oſiderand e de hitibꝰ boĩs ſcʒ ð̊
virtutibꝰ t peio in cõi vbi peĩo dicẽe⸗
dũ eſt qᷣd ſit virtus et ĩ quas ptes diui
dit. eo de virtutibꝰ moꝛalibus in cõi« Circa
peimũ ſcienð ꝙ virtus ẽ bona qlitas metis ꝗᷓ
recte viur᷑ quã deꝰ ĩ nobis ſme nobis opa Et
colligit hec diffinitio ex verbis aug. et pᷣei⸗
pue in · ij · de li.· ar · et duenit tm̃ vᷣtutibus infu
ſis· Si vero aufera hec clauſula vltia ſcʒ quã
deꝰ ĩ nobis ſime nobis opa oueĩet ec vtutibꝰ
ĩfuſis et acqſtis. ðꝛ aũt vtus bona qe ea ẽ ali
qᷣd bonũ. Et ſumr ibi bonũ nõ ꝓ bono cõi qð
Ouerti cũ ente et ẽ in plꝰ ꝙᷓ; q̃litas.ſʒ ꝓ bono
rõis ſzm qð dt dyo.nij·c.ð di.no.qꝙ; bonũ aĩe
ẽ ſzm rõz eẽNotanð vo ꝙ aliq̃s male pᷣ̃t vti
vᷣtute ſiẽ obiecto vt cũ male ſentit ð ea łb odit
eã vel ſupbit de ea · Non aũt male pᷣt vti vtu⸗
te ſiẽ peĩcipio vſus ita ſcʒ ꝙ vᷣtutis actꝰ ſit ma
lus · Diuidit᷑ aũt vᷣtus ſʒm qð de ea nũc inten
dimꝰ in vtutes moeales et theologicas q̃ di⸗
ſtinguũt᷑ ab muice penes obiectũ·qe obiectũ
moealiũ eſt creatũ· obiectũ aũt theologicaꝛx

eſt ens ĩcreatũ ſub aliqua rõe ſub qua ẽè ſupea

nrᷣam naturale facultatẽ. Moeal ibꝰ oedinatur
hõ ad ſeip̃m et ad ꝓximũ· Theologicis ad de
um vt vndebit mfra. Dicendũ eſt aut peĩo de
moꝛalibꝰ.poſtea de theologicis Et ſic ꝓceda
tur gradati aſcẽdendo de vᷣtutibꝰ inferioeibꝰ
ad virtutes ſupioees et dignioꝛes &t de moea
libus peimo m cõi poſtea in ſpeciali .
quit' ergo videre de ſcdo ſez de virtuti⸗

bus moealibꝰ in cõi. Et peĩo de duplici

Zenere ip̃aꝝ · ſedᷣo de ſubiecto ipᷣ̃aꝝ · tercio ð
numero.quarto de noĩatione. Crrca peimũ
ſciendũ ꝙ virtutes moꝛales ſũt in duplici ge⸗
nere· quedã em̃ nos oedinãt ad ciuitate ſuper

nã ſcm illud eph̊.ij. eſtis ciues ſct õ oedi⸗

nant inꝙᷓ elenãdo ad opa meritoeia ciuitatis
ſupne · et he ſũt tm a dei gra et ideo dicunt' et
ſunt gratuite· quedã vero habilitãt ad opera
tmi moealia. nõ aũt ad meritoꝛia et ille radica
liter ſũt a natura · Et ſic de dam.li.iij.c.xinij.
ꝙ; virtutes ſũt naturales Cõpletiue vo ſut ab
oꝑm frequetia vt vult ꝓhᷣus.ij.eth.c.ij. Et hꝰ
mõ ſũt politice · De moealibꝰ gtuitis tractat
et mtẽ dit theol ogus de politicis ꝓhᷣus.Sunt

aũt virtutes moeales acſite et infuſe ſzm ali
quos diuerſe ĩ ſpẽ cũ oedinet ad diuerſa vt vi
ſu ẽ et Huiꝰ ſnie fuit tho · et ric H. ſzm aliquoſ
vero fũt eedẽ vñ ſi in hoĩe pᷣexiſtãt hĩtus vᷣtu⸗
tũ moꝛaliũ añ gr̃am illi ijde ĩ aduetu gẽe gra
tificãt.et hꝰ ſnie fuit bon. Crrca ſm ſcienð
ꝙ omes vtutes moales ſũt in pte rõnali aie
vt op̃hendit et ĩtellectũ et volutatẽ ·HG̊ ei vult

aug:xij · de tri·c·xiiij · Opoetz eẽ dicere ꝓp expi

entiã aliquos habitꝰ efſe in appetitu iraſcibi
li.pꝓ quos facile obediat rõi quos oꝑtet dicè
lhre qualẽcunqʒ rõzʒ vtutis.qe dicit phus· iij.
ethi.c.xij·de foꝛtitudĩe et tpantia ꝙ vide' es
ireõnabiliũ pciũ ſcʒ iraſcibilis et ↄcupiſcibił
et G in ꝙᷓtũ pticipãt aliquo mõ rõzʒ ꝓ hoc ꝙ na
te ſũt ei obedire ·¶ Circa terciũ ſcienð ꝙ vtu⸗
tes moꝛales ſut qᷓ̃tuoe vt habet ſapᷣ. viij · p vir
tutes em moeales oedinat᷑ et regulat ho re⸗
ſpectu ꝓximi et ſui.reſpectu ꝓximi ꝓ iuſticiazʒ
reſpectu ſui regulat ꝓꝑ ꝓꝛ udentiã m actibꝰ ra
cõis ꝑ tꝑantiã ĩ actibꝰ ſiue paſſonibꝰ ↄcupi⸗
ſcibilis ꝑ foatitudine in actibꝰ ſine paſſioĩbuſ
iraſcibilis Circa q̃rtũ ſciendũ ꝙ; pᷣdicte vtu
tes dicũt' vtutes moeales qe habilitãt ad mo
res bonos recte rõi ↄuenietes · Dicũuᷣt' etiã cõ
ſuetudĩales. qꝛ acq̃runt ex frequeti bene age
re · Dicut politice · qe reddũt hoĩem bñ oedia
tũ inter hoĩes· a polis ꝙ e płalitas. Dicũt᷑ ec
peicipales:qe omes alie vᷣtutes ad has redu⸗
cũt · Dicut cardmales a cardme.qe ſiẽ omis
motus hoſtij e circa cardmè ſic eẽ tota vita a⸗
ctiua hoĩs viuetis ſzm rõzʒ rectã circa has vir
tutes verſac. Dic ũt᷑ etiã gnales ſcz ad omes
virtutes moeales.qe ĩ qualibet alia vtute mo
rali eſt aliqua ꝓticipatio alicuiꝰ eaꝛx ·
44 De peudentia et eius ptibus et vicijs op
poſitis titulus decimus
Einde oſiderandũ ẽ de vnaqqz vtutum
moæaliũ ĩ ſpeali.et pꝛio de peudetia qᷓ
ſiẽ dt bn.ad eugeniũ nõ tm̃ e virtꝰ ſed
ec auri ga virtutũ· de iuſticia·ʒ de foetitu⸗
dine. qrto de tpantia. Dicẽdo aut de peuden⸗
tia ſib dicemꝰ de vicijs ſibi oppoſitis · dòt aute
aug·iiij· otra iulianũ ꝙ oĩbus vtutibꝰ nõ tin
ſũt vicia maĩfeſta diſcretõe Otraria vt peude⸗
tie temeritas ·ſʒ eẽ̃ vicia nõ ĩ veritate ſʒ quadã
ſpecie fallete ſibia vt peudetie aſtucia Cir⸗
ca peudẽtiã gꝰ dicend e peĩo de ipᷣa · eo de pti⸗
bus eius.ʒꝰ de vicijs · q̃rto de negligetia qͥ op
ponit᷑ ſolicitudi que ptinet ad peu dentiã·quĩ
to de vicijs q̃ falſam habęet ſiłitudinẽ cũ peu⸗
dentia? Circa pemũ ſcien ꝙ peudẽtia ſzm
qð dt ph̊s.vj· ethieſt recta rõ agibiliũ ug.
aũt dicit li:de moribꝰ ecc.ꝙ peſdetia ẽ amoe
circa ea qᷓbus adiuuamẽ ab eis quibꝰ impedi⸗
mur ſagaciter eligens ſ& B nõ intelligit eſſen
tialit ſʒ cãliter ſcʒ inꝙ;tũ amoe mouet ad actũ
peudẽetie .· Et.ctꝰ aũt peudètie ẽ triplex ſcʒ ↄſili
ari de Oſiliatis et ĩuentis indicare.ↄſiliata et
muòicata ad opꝰ applicari pᷣcipe.Et iſte terciꝰ
actus eſt peĩcipalis actꝰ peudẽtie·qe alij duo
oꝛdinã ad iſtũ · vñ ꝓhᷣs di.vj.eth.ꝙ prudẽetia
eſt p̃ceeptiua.lã auũt applicatõzʒ facere nõ pᷣt
intelectꝰ ꝓ prudẽetiam niſi motus a volũtate

V Vn, LV
„R

recta vñ hec applicatio eſt ip̃ius recte volũta
tis vt monetis St eſt rõis ꝓ peudentiã vt foe⸗

mant' itell ectualiter pceptũ de faciedo appli
catõzʒ p̃dictã: vñ qe pᷣcipuꝰ actus peudetie eſt
circa ageda de p̃cõſiliatis et iudicatis pᷣcipe⸗
re. ideo ad eã ꝓpeie ptinet ſolicitudo· qe vt de
yſi.ethi.li.ſolicitꝰ & quaſi ſolers citꝰ.ſczʒ ĩ ;⸗
tũ aliqs ex quadã aĩ ſolertia eſt velox ad ꝓle
queð ea ꝗᷓ ſũt ageda·vñ ph̊s.vj·eth.òt. optet

opari velociter oſiliata-ↄſiliari aut tarde &ſt

aut peudetia gtuita in oĩbus hñtibus gr̃aʒ qe
quicuq; hzʒ gram habʒz caritatẽ et ꝑ ↄns om̃es
alias vtutes ꝓpter ↄnexione eaꝝ · Dic ec g8.
i· mo. ꝙ cetere vᷣtutes n ea q̃ appetũt peudẽe
ter agãt vtutes eſſe nõ pñt¶ Motanð tñ ꝙ du
plex eſt induſtiia vna q è ſufficiẽs ad ea q̃ ſut
de necitate ſalutis · Et hec e m oĩbꝰ gr̃am hñ⸗
tibus et etiã ĩ indigetibꝰ regi ↄſilio alieno qᷓ
ſalte ſciut hoc ↄſulere ſibi vt aliquos ↄſulant
et bona ↄſilia a malis diſcernãt· Eſt eẽ ſm pue
ris baptiſatis Gm habitũ ſ nõ m actũ glia e
mduſtna plenioe ꝓ quã aliqs ſibi et alijs ſcit
ꝓuidere nõ tm de neceſſarijs ad ſalute ſ ec ð
quibuſcũqʒ; ad hnanã vitã ptinẽtibꝰ. Et Bͥ nõ
eſt in oĩ bꝰ hñtibꝰ gram.In pctõeibꝰ aut nõ e
vera et pfecta peudeęetia qᷓ ſcz ad bonũ fineʒ to
tiꝰ recte vite ↄſiliatur iudicat et pᷣcipit qᷓ ſola
ðe peudetia ſimp.et ſiqᷓ in eis eẽ videat peu⸗
detia vel falſa vł ſalte e ĩꝑpfecta vñ ꝓph̊s dt.vj
ethi . ĩpoſſibile e peudente ee et ñn ente bonũ ·
Irca ſcòm ſcienò ꝙ ꝓtes peudentie ponit
U tres tulliꝰ ĩ rethõ.ſua ſcʒ memoeiã itelli
gentiã et ꝓuiòentiã · Macrobiꝰ aũt ſzm ſniam
pꝓlotim attribuit pendetie ſex ptes ſcz rõz ĩtel⸗
lectu ccuſpectõzʒ .· ꝓuidẽetiã · docilitate: et cau
tione· Griſt. aũt.vj · ethi⸗dt ad peudetiã Ptine
re eubuliã.ſyneſim et gnomi. facit ec metõez
circa peudetiaʒ de eudoxia ſiue euſtochia ſo⸗
lertia ſenſu intellectu·Quidã aũt phus grecꝰ
di ad peudẽetiã ptinet · x. ſcʒ eubulia: ſoler⸗
tia· ꝓuidetia:regnatiua: militaris. politica.
yꝓconomica.rethoeica.phica.ſꝭ ille tres vlcie
ſut ptes peudetie ſumẽdo ge peudẽtiã ꝓ ſcia
vn de eis nibi ad pñs · Deedictaꝝ aũt vtutũᷣ
qdã ſũt ptes qᷓ integrales peudetie · qdã ſut ꝓ
tes ſubiectiue.quedã ſũt ptes potetionales .
Ila dicũt᷑ eè qᷓi ꝓptes ĩtegrales al icuiꝰ vtutis
q̃ opoetz ↄcureere ad ꝓfectũ actũ eiꝰ Et tales
ptes peudẽtie ſũt octo qua quĩqʒ ptinẽt ad
eã ſzm qð e ↄgnitia et tres h̊m qð e pceptiua.
Crrca vo ↄgmtõzʒ ↄſiderantur tria.peimo ipᷣa
Ognitio q ſi ſit pteritoꝝ e memoeia. ſi pñtiu e
intellectꝰ ſiue itelligetia ſiue ſenſus qe ſenſuſ
Peudeti e quẽ poĩt ph̊ᷣs.vjeth.idẽ eſt cũ intel
lectu· vñ dòt ibiòe hoꝝ igit he opoetet mtel
lectũ.H o'o eſt ſenſus· æ gnitõis acqſitio q
ſi fiat p diſciplmã ðe docilitas·ſi pꝑ ĩuentõem
ðe euſtochia ab eu qð ẽ bonũ et ſtochos qð ẽ
Diecturatõ qᷓi bona diecturatio. huiõi aũt ps
vt de :vj· ethi:e ſolertia que eſt vera medij oie
ct uratõ vt d · j·poſterioꝛx & vſus oↄgnitõnis
ſcʒ ſim qd ex cognitis aliquis ꝓcedit ad alia
cognoſceda et B; ptinet ad rõzʒ .· Bõ aũt ad hoc
ꝓꝙ recte pcipiat tria dzʒ hre.peĩo vt cedinet ali

—!ʒrqz13z3ʒ53/

quid accõmodũ ad finẽ qð ptinet ad ꝓuiden
tiã:æ* vt attedat circũſtantias negocij qð pti
net ad circũſpe ctõz. 3⁰ vt vitet ĩpedmeta qo
Ptinet ad cautõzʒ la vo dicũt᷑ ptes ſubiecti⸗
ue alicuiꝰ vtutis q̃ᷓ ſũt eiꝰ ſpes diuerſe · Et ſic
ꝓtes peudetie ſũt quĩqʒ ſcʒ monaſtica ꝓꝑ quam
qͥs regit ſeipʒyconomica ꝑ quã qs regit vnaʒ
domũ vł familiã· Mil taris ꝓ qua qs regit ex
ercitũ:peliuca architectoĩca ſiue regnatia b
legis poſitia ꝓ quã q̊s regit ciuitatẽ b regnũ.
politica ſcʒ ſimpf dicta ſubditoꝝ ꝓ quã bñ ſe
hnt ad ↄſeruatõz policie bñ oedinate · He aut
penòetie deñt ſpe ſzm ſniaz phi . vj · eth. c · ix · et
in poli.c.ij · Dartes ãt potetionales alicuiꝰ
virtutis dicutur vᷣtutes adũcte qᷓ oedinantur
ad aliquos ſecũdarios actꝰ vel materias q̃ſi
nõ habetes totã potẽciã peincipalis virtutis
Et ſjm hoc ponũt᷑ ptes peudẽecie Fubulia que
ſczʒ e bene ↄſiliatiua· Sineſis q eſt de inuentis
ꝓ ↄſiliũ bene iudicatiua ſm ea qᷓ dĩter acciðt
St gnomin qᷓ ſcʒ eſt bene iudicatiua eoꝝ in qᷓ
bꝰ opoetet aliquãdo a ↄmi lege r̃cedere .· Deu
dentia vero e circa peincipale actũ q̃ e pcipe·
Equit᷑ videre de 3 ſcz de vicijs qᷓ maĩfe⸗
ſte ſũt ↄtraria peudẽtie qᷓ ſunt ĩpeudentia
et vicia ſub ea dteta Sciend igi ꝙ impeude
tia ꝓt ſumi peiuatie et ↄtrarie. negatie em nõ
ðe ꝓPeie ta ſcʒ q dicat tĩ carentiã peudentie
que pᷣt eẽ ſine pctõ hec tñ caretia peudẽtie et
cuiꝰlibet virtutis meludit᷑ in caretia muſticie
oeiginalis que totã ꝓficiebat aĩiam et ſcðm B
omes alij defectꝰ virtutũ reduci pñt ad oeigi
nale peccatũ· pematie aũt ðe impeudetia inꝙ;
tũ aliqs caret peudẽetia quã natꝰ eſt et dz hre
t ſic eſt ꝓeccatũ rõe negligetie qua nõ habe
tur ſtudhi ad peudetiaʒ hndam.Cõtrarie vero
ſumi impeudtia ſm qð rõ ↄtrario mõ moue
Eb agit peundetie. vt ſi recta rõ ↄſiliãdo agat
et impendes ↄſilium ſpernat. et ſic de alijs ſer
uãdis in actu peudẽètis · et ſic ẽ pcti ſcðʒ pei⸗
mã rõem peudẽtie ꝓuxxj· theſaurꝰ deſidera⸗
bilis ſcz gr̃e et oleu in hĩtaculo iuſti.et hõ im
peudes diſſpabit illð. MHõ em hõ ↄtra penden
tiã agit nin diuertes ſe a regulis quibꝰ ratio
peudetie rectificat · Et ſi hoc ↄtingat p auer⸗
ſionẽ a rdulis diuĩis e peccatũ moæetale· Si vo
pᷣter eas agat ſine ↄtemptu et detrimeto eoꝛx
que ſũt de necitate ſalutis ẽ veniale Cicet aũᷣt
impeudentia ſit ſpeèale peccatũ ſic et peudẽetia
cui opponit eſt virtus ſpealis. eſt tñ peccatũ
generale qdamodo ſcz ꝑ pticipatõz inꝙ;tũ ſcz
m quolibet peccato ẽ defectus ĩ aliquo actu
rõis diri gentis qð ptinet ad peudentiã ſic ec
peudentia pticipat in omibus virtutbus ali⸗
quo mõ inꝙ̃tu eſt eaꝝ directiua. Eſt aũt ĩpeu
dentia generale peccatũ reſpectu qucrũdam
peccatoꝝ que ſunt ſpes eius quaꝝ quedã ſu⸗
mũtur ſzm ptes eiꝰ potẽtionales · et hoc ſcðᷣm
tres actus rõis ꝙq;tu em ad defectũ oſilij cca
qð eſt eubulia e pci pitatio ſiue temeritas. Di

cit' em hec p̃cipitatõ in etate qua ſcz aliqs ꝓ

impetũ volutatis vel paſſionis fert᷑ ad aliqᷣð
agendum ptranſitis gradibus medijs ꝓ quos
copoetet oedinate deſcendere recte ↄſiliando.

4 5
„
=

—
2
——

Eli aũt gradus ſunt memoꝛia p̃teritoꝝ · intelli
gentia pntiũ:ſolertia ĩ ↄſiderãdo futuros euè
tus· rõ oferẽs vnũ cũ alio· et docilitas ꝓ quã
quis acq̃eſcit ſentetijs alioꝝ Sub pᷣcipitatõe
aũt otinet' temeritasdicũt em illa temere fi
eri que rõe nõ regũt qdð quide dup' ↄtinge
poteſt:vno modo ex impetu volũtatis vł p
ſioĩſ-lio mõ ex ðtemꝑtu regule dinigetis:Et
hoc ſcòm ꝗpeie impoetat temeritaspcipitatõ
aut ſe habz ad vtruqʒ licʒ magis reſpiciat pei
mũ:Quãtũ vero ad defectũ mudicij cea qð ſũt
ſyneſis et gnomõeſt inoſideratõ qua ſcz ĩ re⸗
cte iudicãdo deficit ex H̊ q ↄtemnit vł negli
git attedere ea ex quibꝰ rectũ iudiciũ ꝓcedit
Quantũ aũut ad ipᷣm pᷣceptũ qð ẽ pmꝰ actꝰ peu
dentie eſt meõſtãtia et negligẽtia: Ex hoc em
aliqnis dðe eſſe incõſtans et negliges ꝙ ratio
deficit ĩ pcipiẽdo ea que ſunt ↄſiliata et iudi⸗
cata.Sʒ denñt qe imcõſtans deficit ĩ p̃cipiendo
qi ab alio impeditꝰ.Negliges aũt ꝑ defectuʒ
Smpte volũutatis · Itẽ negligẽetia oſiſtit ĩ defe
ctu alicuiꝰ actus iĩterioeis ad que ptinet ele⸗
ctio⸗Dicic em̃ negliges q̃i nec eliges vt diẽ
pſieth. Digricia vero et toepos magis ptinẽt
ad executõzʒ· ita tñ ꝙ pigricia dicit tarditatezʒ
ad exequedũ toepoꝛ vero remiſſionẽ in execu⸗
tõe et ſiłr deſidia ·˖ vb deſidia dicit ceſſatõz ab
executõe · vñ dicit a deſineda⸗ Quedã vero
ſpeès impeudẽtie ſumũt ꝑ oppoſitõeʒ ad ꝓtes
n ĩtegrales peudetie ſ qe omes ille cedmãt

ad dirigene tres p̃dictos actꝰ rõis.hHinc ẽ

om̃es defectꝰ oppoſiti reducũt ad q̃tuoe p̃di

ctas ꝑtes vt mcautela et ĩcircũſpectio àd in
ſideratõʒ · defectꝰ aũt docilicatis memoꝛie v
rẽis ad pᷣcipitatõz.defectꝰ vero ꝓuidẽtie ĩtel

ligentie et ſolertie· ad negligetia et incõſtan⸗
tiã · Oeiutᷣ autem p̃dicta vitia ex luxuria vt di

cit gregoeius·xxj· mor·
Aaquit videre de qrto ſeʒ de negligentia
circa quã ſciendũ ꝙ negligetia ꝓueiĩt ex

quadã remiſſione volũtatis ꝑ quam dtingit ꝙ;
ratio nõ ſolicitat vt p̃cipiat q̃ debet vel qũo
debet · looc aũt pᷣt dtigere dupliciter · vno mõ
ex pte eiꝰ qð ꝓ negligetiã pᷣtermittit᷑ .qð ſi ſit
de neceſſitate ſalutis erit peccatũ mostale· &
miſſa circa ea q̃ ſũt dei ꝙ totaliter a dei carita
te deficiat.tal is negligẽtia ẽ moꝛtalis Et hoc
maxime dtingit qñ negligęetia ẽè ex ðtẽptu· Si
vero negligetia ↄſiſtat ĩ ꝓtermiſſione alicuiꝰ
actus vel circũſtãtie qᷓ nõ ſit ð neceſſitate ſa⸗
lutis:nec hoc fiat ex ↄtemptu ſʒ ex aliquo de
fectu feruoꝛis qui qñq; impedit' p aliqð veni
ale tũc eſt negligetia venialis. Æ&d h nota

lio mõ ex pte cauſe ſi em̃ volũtas ſit re⸗

ꝙ magna negligetia ẽ culpa.ffł.de vᷣ.ſig· ma

gna.Et diſſoluta negligẽtia ape dolũ eſt. ff.
mandati ·ſi fideiuſſoꝛ rñꝰ.j.Et ſimiliter negli⸗
gentia craſſa eſt ꝓpe dolũ.ff. ðpoſiti ꝙ verna

St hec negligętia eraſſa ſcie compaturff. de

re · dubi . cum ſex · Securitas parit negligentiã
et negligẽtia parit offeſam de pe· di..· J. ſi ex
his ombꝰ. ꝓpter negligentiã remouedꝰ è pee
latus.ex ·de offi:culſto·c · j. qdᷣ intellige de ne

gligentia craſſa ſm glo:ibide· Notabilia niſi

ſpecialiter notent neglecta eſſe vident.ff.&
inmrijs· Item apud labiõz· Item negligẽtia qᷓ
m ꝗpeijs rebus ẽ culpanda . in aliems eſt vitu
reranda:C.mandati in re mandata⸗
Equit videre de quinto ſcz de vicijs que
ſimiitudine hñt cũ prudẽtia ſcʒ peuden⸗
tia carnis·. aſtutia dolus et fraus Sciedũ igit'
ꝙ circa peudentiã carmis peudens dicit aliqſ
dupj.vno mõ ſimp ſczʒ in oꝛdine ad finẽ totiꝰ

Hũüane vite. lio mõ ſcðzʒ quid ſcʒ m oediĩie aò

fine aliquẽ pticular : ſiẽ ð peudẽs aliquis ĩ
negotiatõe vel alio Bui6t. Si ergo peudentia
carnis ſumat? ſzm rõem abſolutã peudẽtie ita
ſcʒ ꝙ in cura carms oſtituat' fims totius vite
ſic eſt pctm̃ moetale.qe ꝓ hoc auertit homo a
deo cum ĩpoſſibile ſit eſſe ꝓpłes vltimos fines:
St ſic dicit BZo.viij:peudẽtia carnis eſt inmi
ca deo· Si vero ſumatur ſjm ratõez pticularis
pꝛudẽtie ſic eſt peccatũ veniale· cõtingit em
aliqñ aliquẽ affici inoedinate ad aliq dele⸗

lectabile carnis ſme au erſione a deo. vñ non

oſtituit finẽ totius vite in delectatõe carmnis
Et ſic adhibere ſtudiũ ad illã delectatõez nu⸗
dam eſt pctm veniale. Si vero aliq̃s actũ car
nis referat in finẽ honeſtũ vt cuzʒ quis ſtudet
Omeſtioni ꝓpter ſuſtentatõzʒ coꝛpis nõ de peu⸗
dentia carms·.qꝛ ſic homo vti cura carnis ad
