inter ſe dſſentietes vt cum vna ꝓs ciuitatiſ ex
citatur ad tumultũ dtra aliam.differt autez a
ſciſmate:qe ſciſma opponĩit' ſpuali vnitati mł
titudinis ſcz eccłiaſtice et impoetat diſſenſiõz
ſpuᷣalem · ſeditio vero opponit' vnitati multi⸗
dinis tpali vel ſeculari: impoetat ec p̃paratõzʒ
ad pugnã coꝛpale. Eſt aũt ſeditio pcẽtin moæta
le ex ſuo genere · vñ. i. coꝝ · xij · ꝓhibent᷑ ſedi
tiones inter illa que ſũt peccata moztalia.Etc
tanto eſt grauiꝰ ꝙᷓto bonũ dũne qð impug⸗
tur pꝓ ſeditione eſt maius ꝙᷓ bonũ peiuatũ qð ĩ
pnugnat' ꝓ rixamꝓtinet aut peccatũ ſeditõis
peimo et peincipaliter ad eos qui ſeditõz ꝓcu

rant q̃ grauiſſime peccãt·ſcedðo ad eoꝝ ſeqces

e
up
e
neci
1 no
tois
glie
evi:

ona

di

ſ

3
7

1
6

18

qui vero reſiſtunt eis ꝓ defenſione duũis boni
nõ ſunt dicendi ſediti oſi · Derturbatio vero re
gimiĩs tirannici cũ non ſit uſtum.qe nõ oedĩa
tur ad bonũ ↄuũne ſed ad peinatũ ·vt patet per
pꝓhm.iij· poł · et · vi· ethi : nõ habet rõem ſedi
tõis vnde landat? qui multitudineʒ; liberat a
tyrãnica ptãte niſi foete qñ ſic inoedinate per
turbat regimẽ tyranni multitudo ſubiecta
patit' maius detrimentũ ex pturbatõe ↄſequẽ
ti ꝙᷓ ex regimie tyrãni· s ant tyranus le
ditõſus elt qui in populo ſibi ſubiecto diſco⸗
dias et ſeditões nutrit vt tutiꝰ dnari poſſit · H

em̃ eſt tpeannicũ cum ſit oꝛdinatũ ad Funn

bonũ pᷣſidentis cũ damno multitudĩs HNon cõ
putatur aũt ſeditio ĩter peccata capitalia nec
anter ea que oenunt᷑ ex illis vt patz· xxx mo.
q; ↄtinetur ſub diſcosdia ſiẽ et ſciſma ·

ma aũt ſcòm yſi· li:ethi:a ſciſſione ðe ani

B gquit videre de ſexto ſcz de ſciſmate. ſciſ

mon ſciſſo vero opponit vnitati et ideo ꝗpe

peccatũ ſciſmatis eſt pctm̃ ſpuᷣale ex hoc ꝙ qᷣſ
intẽdit ſe ſepare ab vnitate quã caritas facit
et ideo ꝓpeie ſciſmatici dicunt q̃ ſponte et ꝓ⸗
peia intentõe ſe ſepãt ab vnitate eccleſie que
eſt vnitas peincipalis· vnde ſciſma a canoiſtiſ
deſeribit' qð eſt illicitus ab vnitate vel ↄnita
te diſceſſus · xxiiij· q.j· ſciſma Ynitas aũt eccle

ſie attendit' in duobꝰ ſczʒ in vnexione mẽbeo⸗

rum eccleſie ad inuicẽ ſine dũicatõe.et oꝛdĩa
tione oĩm membeoꝝ eccleſie ad vnum caput
ſcʒ xpᷣm.cuiꝰ vicariꝰ eſt papa · et ideo ſciſmati

ci dicunt' qui ſubeſſe renuũt pape et hoc cum

quadam rebellione ſcʒ cũ ꝑtinaciter peecepta
eius ↄtemnunt:.et eius iudiciũ ſubire refugi⸗
unt. et etiã illi qui mebeis eius ↄmumcare no
lunt·. Differt aute ſciſma ab hereſi qe hereſis
eie opponit' fidei · ſciſma aũt vnitati eccleſi
aſtice caritatis· vnde ſunt diuerſa vicia. Et pt
etiam dici ꝙ differũt ſiẽ ſpecies et genus qg⸗
cmis hereticus eſt ſciſmaticus et nõ ecõuerſo
niſi ſciſma durauerit.qe tunc in hereſim ĩcidit
In fine em ſibi ↄfingit hereſim vt recte videa
tur ab eccleſia receſſiſſe vt dicit hiero·.xxiij · q·
iij· inter ſeiſma. vnde infidelitas vel hereſis ẽ
gramꝰ peccatũ ſciſmate in genere ſuo.qe illa
eſt ↄtra deum ſcõm qð eſt in ſe veritas peima.
hoc aũt eſt contra eccleſie vnitatem que e m
nus bonũ deovnde hereſis peimũ locũ tenet
in penis. xxiij.q.vij· qui eſt in oĩbus· Do ſſet
tamen ↄtingere ꝙ aliqiis ſciſmaticus pecca⸗
ret grauiꝰ ꝙ aliqs infidelis· vel ꝗꝓpter maioee
Otẽeptũ.vel ꝓpter maius piculũ qð inducit vł
apter aliud lauiõi iero· cñ videtur ſentire ꝙp
ſciſma ſit grauiꝰ peccatũ hereſi et oĩ alio pec⸗
cato.qꝛ deus ipᷣm grauiꝰ puniuit ſicut patet
pᷣcipue ĩ choee dathã et abirõ.quos viuos ter
ra abſoꝛbuit numeri · xvj. et ·xxiiij·q:j· ñ aufe⸗
ramus. d qð dici poteſt ꝙ ſciſma exquo ẽ ra
dicatum et firmatum habet hereſim annexam
Vnde peccat ↄtra illum articulũ fidei · vnam

ſanctam catho:eccleſiam. et ſic ẽé idem crime

qð hereſis et pena equalis. vel foete illi de qᷓ
bus dicit hiero: omiſerunt ſciſma ex maioei
tumacia · et tẽptu ꝙᷓ alij ydolatriã ꝓpter qð

ſcðm ꝙ oſtendit

magis peccauerũt et ideo grauiꝰ puniti fuer̃t
NPuniunt aũt ſciſmatici et a deo vt pᷣtactum ẽ

et ab homie iudice ſez ſpuͦali p excõicatõz · Et
ſi nõ reſpuerint deponunt.dixxiij· in nomie
Dũñi · Qt ſi non poſſit aliter deſtrui inuocandum

eſt beachium ſeculare. x.q:j·petimus· puniũt
etiã pecunialiter.xxiij.q:vij.qꝙ aũt· Quid aut
int᷑ ſit de oedinatis a pᷣlatis ſciſmaticis vide ĩ
fra tractatu de ſacramento oꝛdinis.ti · a q ha

bent oedines ↄferei. Quid etiã iuris ſit de ali

enationibꝰ factis a ſciſmaticis · vide infra tra
ctatu de ſacrameto oꝛdinis ti:de cãiset foꝛ⸗

ma alienãdi res tꝑyales eccłiaꝝ · Sciſmaticus

aũt volens redire ad vnitatem eccłie cũ ome
ſciſma vix aut nunꝙᷓ; ſit ſme hereſi ſciſma debz
abiurare et ad mandatũ eccłie ſatiſ facere · et
recipi cũ manus impoſitõe vt accipiat ſanctũ

ſpm qui extra eccleſiã nõ eſt nec dari p̃t· xxiiij

qj.dicimus putandũ ſciſma · Si aũt recõcilia

tus dicat ſecuʒ circa oꝛdine miſericoꝛditer di

ſpenſatũ ꝓbare habet et ꝙ ab eo qui pt diſpe⸗

lare. ex · e · c· vltimo.

gquic videre de ſeptimo ſcz de bello. de
hoc aũt habitũ eſt ſapea li.j·.ti · de bellis
iiloꝰ tñ pᷣter ea q̃ᷓ dicta ſunt ibi pñt B plu

ra queri ſcʒ vtꝝ bellare ſemp ſit —
i

ꝙ nõ nam bellare mſte ſcðz lege diuinã eſt li
citum et etiã regibus et pꝛincipibꝰ teree pᷣce⸗
ptum.jm ꝙ dicit aug· ad boni faciũ comitem
ſuꝑ illð ꝓps.et nũc reges mtelligite ꝛcẽᷓ · qũo in
quit reges ſermũt in timoee niſi ea que cõtra
dei iuſſa ſũt religioſa ſeueritate ꝓhibendo atz
pꝓlectendo·aliter em̃ ſeruit rex q hõ aliter qꝛ
rex·qe homo eſt ſeruit deo viuendo fideliter
q rex eſt pugnando ſm legem inſticie virili⸗
ter· Bellare aũt Tiuſte licitum e et ꝓhibitũ
baruth.iij · vbi dicitur de gi
gantibus qui ab inicio fuerũt ſtatura magni
ſcientes bellũ.nõ hos elegit deꝰ ꝛc· Æ.; ma
ioꝛem ergo euidentiã ſciendũ ꝙ ad hoc qð ali
qð bellum ſit iuſtum quatuoe requiri.peimo
autoeitas peincipis cuiꝰ mandato eſt bellum
gerendũ. xxiij.q:ij.c.j.vndò e et peincipibꝰ di⸗
citur in ppᷣ.eripite pau:et egade ma⸗ pec.li⸗
berate. Scdo cã iuſta vt illi ſcʒ qui impugnan
tur ꝗpter aliquã culpã impugnatõz mereant

xxii:q:ij.dñs. Vñ augin li·lxxxiij. qſtionum

Inſta bella ſolent diffinini que vlciſcunt iniu
rias.ſic gens vel ciuitas plectenda eſt que vł
judicare neglexerit qð a ſuis impeobe factũ e
vel reddere qð p iniuriam ablatum eſt. Sunt
aute iuſte cauſe plures ſcz maloꝝ cohertio·
bonoꝝ ſubleuatio.xxiij.q:japud. Reꝝn abla
tarum repetitio· Iniurie a ſe gel ab alijs ꝗpul
ſatio.xxiij·q:ij c..et· c · D atrie defenſio
infirmoꝝn ꝓtectio·xxiij.q:nj.foetitudo·tercõ
requirit' vt intentio bellantiũ ſit recta.xxiij ·
·ꝗq.j·quid culpat᷑ ·et capitulo apð.vbi dt auꝰ
li.de verbis dñi:apudò vos dei cultoꝰꝛ es etiaz
bella ꝓtractantes ſunt qui nõ cupiditate aut
crudelitate ſed pacis ſtudio gerũt vt mali co
herceant' et bom ſubleuentᷣ quarto requirit
modeſtia · Et hec cõſiſtit m duobus peimo vt
tartũ accipiat vt ſibi reputet ſatiſfactũ et nõ

vltra. Oiles em loabens ↄtra aliquẽ iuſtũ bel
lum.ſuu facit licite quiò qᷓd capit ab hoſte vłk
ab adiutoeibus eiꝰ? ſme ſubditis ſine alijs do
nec ſit ſibi ſatiſ factũ ſcòm ſuazʒ ↄſcientiam de
omni damno dato· et laboee et opis tam ſuis
qꝙᷓ; hoĩm ſuoꝝvel donec hoſtis ius offerat et
ſatiſfacere velit: vltra q̊ aute nihil accipe de⸗
bet niſi ꝗꝓpter immanitatẽ crimis peiuari meru
erit omibus bonis · vt ꝓpter hereſim vel crime
leſe maieſtatis .ſim ray·et roð · Scðo oſiſtit in
Hoc vt nõ ledat eos qni ĩ nullo pᷣſtant aduer⸗
ſarijs ſuis auxiliũ vel fauoꝛem mouens em̃ in
ſtum bellu poteſt nõ tm̃ aduerſariũ.ſʒ etiã va⸗
ſallos et ſubditos eius.et ↄplices ledere.ex.
de offi · dele · c. j. Flij di cũt ꝙ nõ poteſt res p̃⸗
dictoꝝ cape vel pſonas niſi ꝙꝓdiu pugnant
Otra eum.niſi foete de rebus illoꝝ vel ediki⸗
cijs ledere hec hoſt.ex.de reſti ·ſpo.olim.Si
aliqð hoꝝ deſit eſt miuſtũ bellum. SZi tamen
hec omia deſint et tantũ ꝓ rebus repetendis
quis bellet nõ tenetur reſtituere niñ illuò ad
abſtulit vltra ið qð habuit ille ð ſuo S obi
citur Otra pᷣdictaillud t⁄½ xxvj- oiε qui acce
Perir gladium. gladio pibit · vt dicit aus:
i· ij. otra manicheos. Hle accipit gladiũ qui
nulla ſupioei aut legitima ptãte iubente b cõ
cedente in ſanguine alicuiꝰ armat .qui vo ex
autoeitate peincipis vel mdicis ſi ſit ꝓſona pᷣ
uata vel ex zelo iuſticie qᷓi ex autoeitate dei · ſ
ſit pſona publica gladio vtit'.non ip̃e gladiũ
accipit ſed ab alio ſibi ↄmiſſo vtitur vnde ei
pena non debetur. Nec tamè illi qui etiã cum
peccato gladio vtunt ſempꝑ gladio occidunt
ſed ip̃i ſemꝑ ſuo gladio peunt.qꝛ peo peccato
gladij eternaliter puniutur niſi eos peniteat-
Obicit' iten illud Ot. v. ego ant dico vo⸗
bis non reſiſtere malo· i ꝙ huiõi pcepta vt
dicit aug: li:de ſermone dñi in monte ſp ſunt
ſeruanda in p̃paratione aĩmi· vt ſcʒ homo ſem
per ſit paratus nõ reſiſtere vel ſe nõ defende⸗
re ſi opus fuerit· Sed quandoq; tamẽ aliter a
Zendu eſt gpter ↄomune bonum et etiam eoꝝ
cum quibus pugnat᷑ qe vt dicit aug. in epiſto
la ad marcelltau cni licentia iniquitatis eri⸗
ritur vtiliter vincit'. e Vtrum inſte bellans
oſſit hHhomies capere et rebꝰ ſpoliare · Hẽ bel
um aut eſt iuſtum ſimpliciter aut ex cã.ſi ſim⸗
pliciter puta ex edicto peincipis. liberi hoĩes
capti · fiunt ſerui capientium et in dommum
eoꝝ tranſeũt res occupate.ff. de capti.et pꝰ
liminio reuerſis· l. hoſtes.Et tunc peccat ſer⸗
uus ſi a dommo receſſerit. xxiij.q. v. dicat.
vnde res feudales in bello capte erunt occu⸗
pantis·ſaluo tamen mure dñi innocétis. ex · de
Pere:grecican Wel vero ſit iuſtum ex cã puta
quia fit ad defenſonem et ꝓſecutioneʒ iuris
tunc aut bellans habet iuriſditioem ſuper il⸗
los quibus monet bellum aut non.ſi ſic quia
ſcilicet ſubditi ſunt rebelles tũc poteſt res eo
rum muadere et ſuas facere.ff. de le. iij.l. j.
Si aũt nõ habet iuriſpitionem iuſte tamen pu
gnat·quia alius inuadit eum. vim vi repelle⸗
re poteſt et hoĩem ꝓcutere cum moderamine
inculpate tutele · licet· Non lieʒ aũt ei pſonaʒ

vel bona eius capere vel detinere ſed res ſibi
ablatas poteſt vendicare. ff.de rei ven.l. rẽ
actio.hec hoſti.e de mureiurã.ſic· &r aũt res
eius ſint diſtracte· et ip̃e locò eaꝝ tantunde;
de rebns illius abſtulit reſtituere non tenet'.
Debet tamen pemtentia ſibi imponi ꝓ rapina
ſicut dicit' de illo qui furatus eſt.x.li. ei qui
debebat ſibi x. Ve clericis et ep̃is liceat
facere bella.c ꝙ; mõ·ſcz bella illa q ad ſan⸗

Zumis effuſione oꝛdinant' quinimo potiꝰ de

bent eſſe parati peiũ ſanguine effundere peo
xpo vt ope imitenct' qð gerunt miniſterio alta
ris in quo ſub ſacramento repᷣſentatur xp̃i paſ
ſio· St ꝛdeo ſtatutũ eſt vt effundẽtes ſangumẽ
etiam ſine peccato ſint ireegulares· nulli aũt
alicui officio deputato licet illud p qd reddi
tur indignus illo officio:hinc dicit petro in
Pſona epiſcopoꝛꝝ et clericoꝝ · Ot. xxvj mitte
gladium tuũ in vaginãac ſi aꝑte dicat.ac
nus tibi tuiſqʒ; pᷣdeceſſoeibꝰ immicos dei coꝛ⸗
pVali gladio licuit pſequi. decetero aũt in exẽ
plum patietie gladiũ in vaginã ↄuerte xxiij·
q:viij:clerici · Hoſſunt tame plati et clerici ex

autoeitate ſupioeis bellis mtereſſe nõ vt ma⸗

nu ꝗpeia pugnent. ſeo vt iuſte pugnantibꝰ ſpi
ritualiter ſubueniant ſuis cohoætatõibꝰ ablo
lutionibus et humſmodi ſpiritualibus ſubue⸗
tionibus . Doſſunt etiam diſponere et induce
re alios ad bellandum uuſta bella. non em̃ in

terdicitur eis bellare quia ſit peccatum ſeò qe

non conuenit eis tale exercitium.xxiij · q; viij.
Hhoꝛtatu En pſona vero ꝗpeia debent vti armiſ
ſpuᷣalibus.ſcòm illud.ij·coꝝ·x. arma militie
noſtre nõ ſunt carnalia ſed ſpiritualia que qui
dem ſunt ſalubees admonitones denote oeati
ones contra ptinaces ſententia excõmũicatio
nis F. hanc etiã queſtionem valent ea que di

cta ſunt li . j. ti · de homicidio. queſtione · vtrũ

liceat clericis maleficos occidere· De hac ma
teria ho· ex ·de ſum.tri · ſup decre· ĩnoc.· xp̃i di
lectio et modo habetur in ſexto poſitis ſuꝑ
hoc diuerſoꝝ ſententijs in fi.ſententiazʒ ſuam
ponens.dicit ꝙ clerici habentes iuriſditõem
tempoæalem indiſtincte poſſunt a rma ſumere
ꝓ ſua et ſuoꝝ defenſione:quia hec omnia iu⸗
ra ꝓmittũt. et ꝓbatur.xxiij·q.j. noli.et.q·fi
G. ij · his ita.vſqʒ ad·I. in regiſtro.et.c. ſcire ·
SZi vero tpaleʒz mriſoitiõzʒ nõ habent · tene qð
notauit jo·et alij ſupeadicti ſcʒ ꝙ talibus nõ
licet ſumere arma in ꝓpeia pſona niſ ad defen
ſionem ſui.vel niſi hoetando.vt.xxiij.q·fi·.
ecce ꝙ hec hoſti erum liceae vti inſidijs ĩ
bellis · ꝙ ſic aliquo modo in bellis iuſtis
Inſidie em̃ oed mant᷑ ad fallendũ hoſtes. Du⸗
pliciter aũt poteſt quis ex dicto vei facto al⸗
terius falli · vno mõ ex hoc ꝙ dicitur ei falſuʒ
vel nõ ſeruat ei ꝓmiſſum et hoc nunꝙᷓ licet·
Vnde hoc modo nullus debet fallere hoſtes.
Funt aũt quedam iura belloꝝ et federa etiaz
inter ipᷣos hoſtes ſeruanda vt dicit ambeo.li.
de offi · llio mõ ex eo ꝙ nõ aperit᷑ ei ꝗpoſituʒ
hoc aũt nõ ſemꝑ tenet homo facere· vnde do

minus iuſſit ioſue inſidias ponere ha bitatoꝛi

bus hay. vt ha bet ioſue. vꝛij · Et hniõi inſidie

——— — —

—

non dicuntur ꝗpeie fraudes · nec repugnãt iu

ſticie nec voluntati oedinate · Eſſet em̃ moꝛdi⸗

nata voluntas ſiqs vellet ſibi nibil ab alije

occultari Vtrum in feſtis liceat bellare Pæ
obſeruatio feſtoꝝ non impedit ea que oꝛomã

tur ad hominum falutem etiam copozalem-
vñ dominns argun iundeos. o· vij· dicens · mi

pi indignamini quia totum hominem ſaluum

feci m ſabbato:multomagis aũt eſt conſeruã⸗

da ſalus reipublice ꝙᷓ ſalus coꝛpozalis vnius
homims· Et ideo ꝓ tuitione reipublice fide⸗
lium licet iuſta bella exercere in diebus feſti

uis · ſi tamen hoc neceſſitas poſcit alias non
xxiij·q· viij:ſi nulla ..
De miſericodia ti:lxv.

Einde conſiderandũ eſt de miſericoe⸗
dia· huic ꝓpeie opponit᷑ inuidia vt di⸗
ctum elt ſupea ˖ dicitur antez miſericoeꝛ⸗
dia quia habetur miſericosdia ſuper alterius

miena · vnde dicit aug· ix · de ci · dei · miſeric oꝛ
dꝛa eſt aliene miſerie in coꝛde noſtro ↄpaſſio

qua ſi poſſamus ſubuenire cogimur.vnde mi⸗
ſericoꝛdia non eſt ad ſe niſi ſimiltudmarie ſiẽ

et iuſticia ſcdᷣm ꝙ in homie conſiderantur pꝑ⸗
tes diuerſe vt dicitur ˖ v. ethi · Et ſim Hoc dici
ecẽ.xx· miſerere aĩme tue placens deo EFſt aut

miſericoꝛdia potiſſima inter om̃s virtutes ad
peoximum ptinentes:ſicut eſt etiam actus po
tioꝛis· ſupplere em defectus alicuiꝰ inꝙtum
huiõi eſt ſuperioꝛis et melioꝛis · vnde ſup illð

j. thi · v. pietas ad om̃ia valet · dicit glo · am⸗

bꝛo:ſumma diſcipline xpᷣiane in mſericosdia
et pietate eſt · Et loquitur quantum ad opera
exterioꝛa· Interioꝛ tñ affectio caritatis qᷓ deo

iungit dilectioni et miſericoꝛdie ĩ pꝛoxmos
peefertur.

VDe beneficentia ti· lxxj ·
Oſtea conſiderandum eſt de exterioei⸗
us actibus vel effectibꝰ caritatis:Et

neficentie . ſed de ĩa dicet infra li · v · Tercio
de coæerectione fraterna que eſt quedaʒ elimo

ſma. Quarto de offenſione et ſcãdalo que op
ponunt' beneficentie et coerectioni· De bene
ficentia autem ſatis dictum eſt titulo de cari⸗
tate arti. iij · et iij · e .d p̃ᷣſens autem nota

benefaciendum eſt bĩbus ſcm illð gab · vlt ·

dum tpus habemꝰ? opemur bonũ adò cem̃es cũᷣ

beneficentia ſit effectus caritatis que ſe extẽ

dit ad omnes Et ſi om̃ibus nõ poſſumꝰ bene⸗

facere in ſpeciali nullus tamẽ eſt de quo non

poſſit caſu occureere in quo opoeteat in ſpe⸗

ciali ſibi benefacere t ideo caritas requirit

vt homo et ſi non actu benefaciat habeat ta⸗

men in anmo ſuo vt cuiqʒ benefaceret ſi loci

et tempoeis opoetunitas adeſſet: Fliquibꝰ ta
men vt excõmunicatis et hoſtibus reipublice

potius ſunt ſubtrahenda beneficia inquãtum
P hoc arcentur a culpa· ſi tamen neceſſitas im
mineret eis ſubueniendum eſſet: modo tamen

debito · ne natura deficeret niſi ſcõᷣm oꝛdinem

juſtici e paterentur Licet autem omnibus ſit
benefaciendum ꝓ loco et tempoee magis ta⸗

Apꝛimo de beneficentia: ſedᷣo ↄſideran⸗
dum eſſet de elimoſma que eſt quedaz pars be

men ceteris paribus nobis magis comunctis

Gratia ei et virtutes oꝛdinem imitant natu⸗

re quem mſtituit dens· Eſt aut talis oedo na⸗

ture vt qdᷣlibet agens naturale x peius magiſ

diffundat actionem ſuam ad gginquioea ſibi

ſicut ignis magis calefacit ꝓgpinqmoæea · et 18606

debemus eſſe magis benefici ounquioeibus
nobis· Peopinquitas tñ vnius homis ad aliũ
attendi poteſt ſcm diuerſa in quibus ↄmuni
cant hommes admuicem vt dſanguinei in na
turali iunctione:conciues in ciuili. fideles
in ſprrituali:et ſic de alijs· Et ſcdðᷣm diuerſas
Oiunctiones ſibi diuerſimode diuerſa benefi⸗
cia ſunt diſpenſanda·hoc tamẽ poteſt variari
ſcᷣm dmerſitatem locoꝝ et tꝑm et negocioꝝ
NDe coerectione fraterna ti. lxvij
ſtea conſiderandu eſt de cozrectione
fraterna· St peimo cuiꝰ virtutis actus
A eſt coerectio fraterna ſecũdo quid eſt

fraterna coærectio· tercõ ve et qũo ſit aliql
coeripiendus· quarto de obligatõe ꝓcepti de

coerectione fraterna quinto vtaà p̃ceptum iꝰ
Mi. xviij. ſi peccauerit in te frater tuus vade
et coꝛ·æc. intelligi debz tm̃ de peccãte octulte
ſexto de oedine fraterne coærectõis · ſeptimo ð

teſtium adductione:octauo vti frater qui iu

cratus eſt fratrẽ coezripiendo eum inter ſe et

ipᷣm ſolum.teneatur pᷣlato pᷣ̃cipienti ꝑ obediẽ

tiam reuelare ip̃m coereptum Circa peimum
ſciendum eſt ꝙq duplex eſt coærectio delĩiquen

tis vna que adhibet remedium peccato mquã
tum eſt qdðᷣdam malum ip̃ius peccantis Et hec

eſt ꝓpeie coerectio fraterna que cedinatur ad
emendationem delinquentis remouere autez

malum alicuiꝰ eiuſdẽ rõms eſt et bonum eiuſ
ꝓcurare. ꝓcurare aute fratris bonum ꝑptinet

ad caritatem ꝓ quam volumus et opamur bo
num amicovnde et coærectio fraterna actus
eſt caritatis.quia ꝓ eam repellimus malũ fra
tris ſcilicet percarumn cuiꝰ remotio ꝓtinet ad
caritatem magis ꝙᷓ et

ro coerectio que adhibet remedium peccati ð
linquentis ſcðm quod eſt in malum alioeum
et p̃cipue in nocumetum ↄmunis boni. et ta⸗

lis coereptio eſt actus iuſticion eſt ſeruare

rectitudinem iuſticie vnius ad alium.

¶Q Nia ſcᷣm ſciendum ꝙ ſiẽ ex verbis domi
i. et ſanctoꝝ colligitur. fraterna coere⸗-

ctio eſt admonitio fratris de emẽdatione pec
catoꝝ ex fraterna caritate ꝓcedens · d cuiꝰ
euidentiam ſciendum ꝙ coeripere fratrem eſt
coꝛ eius de malo ad bonum rapere:rapi autez
dicuntur que cito et quaſi ſubito auferuntur ·

Vnde et ſillaba coæripi dicitur que raptim et

quaſi ſubito ꝓnunciatur· Cito aut frater ð ma
lo ad bonum trãl fertur dup iter · peimo cuz
turpitudo peccati ſibi et pulẽritudo vł hone⸗

neſtas boni oſtenduntur· ſecundo cum pena
inflicta ſentitur vel mfligenda enerur. F
cundũ hoc duplex e coæreptio: vna eſt frater
na m qua bonu fratri ꝓpſuadet a quoc ũqʒ · Et

t ſe⸗

etiam remotio exterioeis
damni vel etiam cozpalis nocumenti · ꝓFlia ve

d c

turpitudo peccati vel puleritudo boni dimiſſi

oſtenditur- Flia eſt pocteltatua in qua pena

infligenda cõminatur vel iam infligit vt de
peccato ad ſtatum bonũ coæreptus reuertat'.
&c hoc eſt platoꝛ peima diffinit' hic et non
ſecunda. &t nota ꝙ cũ dici coereptio frater
na eſt admonitio fratris. Nomie fratris intel⸗
ligit omis homo peccatoꝛ ſiue inferioꝛ. ſiue
par.ſiue ſupioe. Omes em̃ fratres ſumus ĩ xpᷣo

potius tñ ponit nome fratris ꝙᷓ homĩs b pec⸗

catoeis qe frater eſt nome amoeis et caritatis

et huiõi: NHec aũt coereptio fit vel fieri debert
ex fraterna caritate· Inde aug. de verbis dñn

ſup t. vj · debemus amando coeripere nõ no

cendi cupiditate ſed ſtudie coerigendi? Fd
hoc nota ꝙ coeripe interptatur· i. ſimul rape⸗

re vel coerapere · Mõ tranſ fert' ãt nec ſumit

m hac materia rapere ſcòm ꝙ ſonat in violen

tiam. ſed ſm ꝙ dĩcit feſtinatõzꝭ quaſi ſubito ðᷣ
malo as bonũ tranſlatõem. udito em̃ a coe
ripiente ꝙ;ᷓ turpe· ꝙᷓ damnoſum ꝙᷓ puniendum

ſit peccatu ↄmiſſum et quantum ſit bonum di

miſum merito raptim et feſtinanter debz pec
catoe peccatũ dimittere et ad virtutez redire ·;
Irca terciũ querũt᷑ plura ſczʒ vtrũ aliquis
ſit coeripi endus · ꝙ ſic ſcm illud Ot
xviij·ſi pecca.ĩ te frater tuꝰ æc. Eſt aũt frater
coeripiendꝰ quadeuplici de cã ſcdᷣm aug. li .ð
cos· et gratia: peimo vt peccatũ ſuum et ſe co
gnoſcat. ꝓuer.xxix· virga et coæreptio tribuũt
ſapientiam.ſcðòo vt de peccato ↄgnito dolo⸗
rem pudoeem et timoee habeat.tercio vt pec⸗
catoe ſe defoæmem ex peccato vidẽs· refoema

tione deſideret. et deum oeet ne in tali fedita

te ꝓmaneat.quarto vt ſi coeripiens in coere⸗
pto non ꝓficiat tamen coæripere ſibi valet vt
peccatum effugiat et meritum ſibi acquirat.
vnde. xxiij ·moꝝ · xx.c ·dicit gSι. caritatis 3elꝰ
mala que coerigere nõ valet increpare nõ de

ſinat ne ſe pticipem delinquetium ex conſen⸗

ſu taciturnitatis adijciat· Et aug·li.de coꝛ. et
Sratia:dicit ſine deſperatõe coeripiamus.q ſi
filius eſt pacis quẽ coeripimus requieſcet ſup
eum pax noſtra ſinaũt ad nos reuertet Sʒ
obicit' qe ꝓuer: Ix · de.qui arguit impiũ ipᷣe ſi
bi maculam generat. Holi arguere deriſoeem
ne oderit te:ege peccatoꝛ nõ eſt coeripiendꝰ
E& ſalomõ loquitur in cãu nõ abſolute. ſcoᷣm
Sres·vij·moꝝ· c· lix · vbi exponit illud verbůᷣ
quando em pec catoe vel deriſoe credit ꝓba⸗
biliter ex coerectõne peioæ futurus · tũc nõ eſt
coerpiendꝰ vt dieit ibidez. aliter em quando
ſperatur coerectio eſt coeripiendꝰ.In cãu eti⸗

am aliquo qñ non ſperat coerectio· coeripitur

tñ ne ꝓceòat plus in malo Vnde aus de coꝛ ·
et gratia· ſi aliquando timoee nõ coeripiamus
ne aliquis peret cur etiam timoee nõ coeri pi
amus ne aliquis de plus pereat · ꝗ Vtrum
coereptio fraterna ſit dure vel lemter facien⸗
da. HK licet hic ſit difficile certam et vnaz le
Zem de coeripiendo dare. quia lex non poteſt
dari de pticularibus in pticulari. vt habetur

· ethi coereptio autẽ eſt actuũ ſingularium

ſcʒ peccatoeum. Doteſt tamen diſtingui ex par

te Peccatoeum: quia quando peccatum fit ex

ignoꝛantia et infirmitate tunc debemus coeri

pere leniter et moderate · gab · vj · fratres ſi pee
occuꝑpatus fuerit aliquis in delicto vos q ſpi

rituales eſtis inſtruite huiõi in ſpiritu lenita⸗
tis· quando vero fit peccatuʒ ex paſſione et ſu
per inducta mala conſuetudĩne tunc eſt coeni
pPiendum partim leniter partim dure. vt dicit

ethicoꝝ · ij. iuuenis paſſionum ſecutoe nõ ſo⸗
lum perſuaſionibus et monitionibus coeripi⸗
endus eſt. ſed etiam obpeobeijs et cotumetijs
frequenter indi get apter quod hely qui fili⸗

os ſuos muenes tales leniter coæeripuit et nõ

dure:dicitur eos non coæripuiſſe · quod aũt le
mter coeripuerit· habetur · j.· Be . ij. Luãdo auũt
lereari⸗ fit ex ꝓteruitate malicie et certa de
iberatione·tunc cceripiendum eſt antentice
et dure · vnde grego· im paſtor᷑. nonnulla pec⸗
cata ſunt vehementer increpanda. vt cum cul
pꝓa ab autoee non cognoſcatur quanti ſit pon
deris ab increpantis oee ſentiatur Ex parte e⸗

tiam coeripientium diſtingue quia illi qui co⸗

ripiunt aut ſunt peelati ·aut ſu bditi·. ſi ſubditi
ant ſunt iuuenes et hi coenpere vel monere
debent humiliter. ſi autem ſunt ſenes coæripi
ant iuuenes moderate et mature.alios autem

ſcilicet conſenioees reuerenter. peelatos huĩ⸗

liter. Si autem ſunt peelati coeripiant ſenio⸗

res obſecrando iuuenes pſnadendo · j. chi· inij

ſemoeem ne increpaueris· ſed obſecra vt pa⸗
trem- muuenes vt fratres· hoc dico conſideran
do conditiones coeripientiũ non conditioneſ
alias peccantium·q? quo ad huiõi vix beeuis
et Oũis regula poterit inueniri · Quia tñ gene
roſus eſt animus homis·et ideo meliꝰ ducit
ꝙ trahatur ſcm ſenecam.dico ꝙ coereptioni
dure ſemp miſcendum eſt aliquid blandiciei
ſaltem vt videatur eoereptio fieri ex compaſſi
one. vnde leñ.in ꝓuer· ſemꝑ obiurgationi ali
quiò blandiciei admiſce · Quod aũt dicit apo⸗
ſtolus thi ·ij. pcipe doce cum omni imperio ex
ponens gSmox xxiij: c· xxj · dicit ꝙ aplus HB
dicens ſcʒ peecipe ec· nõ damnationẽ potentie
ſed autoeitatem ſuadet vite: cum im perio qp⸗
pe ſuadet qð peius agitur ꝙᷓ dicatur Ham do
ctrina ſubtrahit fiduciam quando conſcientia

imedit linguam hec guunab.
quitur videre de quarto ſeʒ de obligati
one peecepti de coereptõne fraterna. Et

circa hoc querunt' plura ſcz vtrum illud ρ.

xriij.ſi pec· in te frater tuus. vade et coæ:æc.
ſt pᷣceptum vel ↄſilium. ſcoᷣm gunał·ĩ que
ſtionibus diſputatis:coꝛripere fratrem non o
poetet niſi de peccato· ſcm illud t. xviiijj · ſi

pec: in te et cetera: peccatum autem eſt du⸗

plex ſcilicet veniale et mostale· coereptio au-
tem fit ad lucrandum fratrem amiſſum ꝑ pec⸗
catum. Vnde Math· xviij· ſi audierit te lucra⸗
tus eris fratrem tuum non amittitur fratris
anima niſi per pececatum moetale patet ergo
coeripere fratre m eſt peeceptum quãdo pec

cat moætaliter Et ſic dicitur eccleſia:xvij· vni

ciq; mandauit deus de ꝓximo ſuo Eſt aũt ↄ
ſilium qñ peccat venialiter· et hoc vide dice
re aug· li. ð ſer · d· dices · audiuimꝰ admonẽte

et magna cura p̃cipientem · ſi pec. in te frater
tuus va.et coe·ipᷣm ta ꝙ admoitio ĩtelliga⸗

tur de peccato vemali nõ ò moetali. B guab-
glo · enã ſuꝑ pᷣ̃dictũ verbũ dicit · ita peccat q

fratrem videt etꝶ tacet · ſieut qui peccãti nõ in
dul get · hec glo· ſed peeceptũ eſt peccãti iduil
gere· ergo p̃ceptũ ẽ fratre coeripere · Sʒ obi
citur qe augꝰ.peimo de trim·c . x · dicit · al iqñ
a coeripiẽdis fratribꝰ deſiſtũt homines ł ꝗp⸗

ter laboæꝛe vłk ꝓpter verecũdiaz · vb ꝓpter vta

tionem nocumeti tpꝑal qu ãuis diſpłiceat eis
malũ eoꝝ · Nec tñ incidut in illam dãnatiõez
q̃ poſt pãc vitã talibꝰ peepaꝰ·ſʒ ſi coꝛreptõ fr
na eſſet peccatũ deſiſtẽtes ab ea ꝗꝓpter vitãdũ
incõmodum tpale incureeret dãnatõnis de⸗

meritũ:ergo talis coereptio ſub p̃cepto nõ ẽ

H m rich. ſup quartũ ſen· di · xix · ꝙ deſilte⸗
re a coereptione fraterna p̃t ↄtingere triplici
ter· vno mõ meritoeie·ſ.qñ homo deſiſtit coꝛ
ripere:quia tempꝰ nõ eſt nec locus· Flio mõ
pernicioſe qñ ſclicz homo ꝓbabiliter ſperat
et credit ꝙ poſſit ſuo verbo fratrẽ a peccato

rtrahere· et H̊ omittit facere ꝗpter aliqð ↄmo

dum tempoꝛeale · tũc em̃ puertit oedine carita

tis plus diliges bonũ tꝑale ꝙᷓ animã ꝓximi

et honoeem dei · tertio mõ p̃t hoc omitti ita ꝙ
Hhec omiſſio non ſit peccatuʒ niſi veniale · quã
do ſczʒ ꝗpter aliquod tẽpoꝛale modum habẽ

dů vel mcõmodũ vitandum ekficitur hõ tar⸗
dioe vel minꝰ diligẽs circa ꝓximoꝝn coerepti

one. Nõ tñ ĩ tin qum ſi cõſtaret ſibi ꝙ ipſum

poſſet a peccato moetali retrahere · boc nõ o

mitteret ꝓter incõmodũ tpale.&t hoc tereõ
mõ intelligit autoeitas augꝰ Vtrũ coeripe⸗
re ali ſit omnibꝰ pᷣceptũ &Æο notanit . jo. ij.
q:ieſi peccauerit in te ꝙ opi.dicentiũ ; om̃s
tenentur ad p̃ceptũ de coereptione fraterna
dura elt et teneri nõ debet· eo ꝙ ↄoſtituit oma
trãſgreſſoꝛes· St ideo dicit ꝙ mãdatuʒ hoc ex
tenditur ſolũ ad eos qui ſunt in gradu vł ma
giſtratu oſtituti· & otrariũ huiꝰ habe.xxiiij
q:iiij. tam ſacerdotes. Abi dicitur ꝙ tã ſacer
dotes ꝙᷓ reliqui fideles om̃s ſummã debẽt ha

bere curã de his qui pereũt q̃tenꝰ eo redar

Sutione a peccatis coæri ga aut ſi incoerigibi
les appareant ab eccleſia ſepent᷑ vñ ad eph̊.
v:dicit omĩbꝰ.nolite cõicare opibus infru
ctuoſis· magis aũt redarguite · Id illð autez
quod timet.joet dicit ꝙ ſi eſſet pceptum omi
bus om̃s ↄſtitueret tranſgreſſoꝛes.· Heſpondz
guab ·ꝙ non eſt verũ quia eſt peeceptũ affir⸗
matm ligãs tantũ ꝓ loco et tpe neceſſitatis·
vt patebit infra:· Dicendũu eſt ergo ꝙ coeripe
fratrem peccantem infligẽdo penã eſt tm̃ pᷣla
ton:ſedò coeripere admonendo ad ſui et pec⸗
cati coerectione eſt omniũ · qð patet peimo ꝓ
legem naturale ꝗᷓ dicit hoc fatias alijs qð ti⸗
bi vis fieri:auꝰ:qð tibi vis fieri ·i.debes vel
le fieri debes aũt velle ꝙ aliꝰ te coerigat qñ
peccas vt te emedes:igi᷑ et tu debes hoc a⸗
lij vnicuiqʒ facere· ſecudo hoc patet ꝓ legez
moſaycã:deutꝰ.xxiij. nõ peeteribis boue aut
ouem ereante ſed reduces B de bemignitate
legis eſt obſeruãduz ad literam magis aũuũt te

netur quilibzʒ fratri ere ãti vł peccanti qᷓ; boni
ſi ergo bouem ereantẽ tenet reducere⸗ ergo
et fratrem erzãtem coeripere qð eſt ad deu re
ducere⸗tereõ hoc ptz ꝓ legem euãgelicã · O
xviij-Nam ibi dicitur ſi pec · in te frater tuus
nõ dicit ſubditus · Et ſubdit etiã lucratꝰ eris
fratrẽ tuum.quia ergo omnes ſumꝰ fratres o

mnes tenemur muice reniger⸗ quando otig?

alique noſtrum peccare.· Jed obicitur quia
t.xviij⸗ pꝛicitur.ſi pec·ĩ te cc.ſi ergo peccat
in alium vel in deum nõ teneris eum coæꝛripe
re·ergo coæripere nõ eſt ommiũ ꝙ illð &t
in te intelligitur in te ſciẽtem.nõ in te leſum
Ita ꝙ amoee tui illũ coeripiasſecundũ aug.

vel die ꝙ quicũqʒ peccat in deũ vel in quecũ

qʒ ꝓximum in te peccat:tum quia deus eſt ca
put noſtrum. tum quia menbea ſumus eiuſdez
coepis miſtici ꝓpter quod dicit pã · particeps
ego ſum omnium timentium teet cuſto · ma-
tu· hec gual.et ouenit cum eo rich;. Vtrum
peccatoe teneatur coeripere del inquétem H
ſzm gual · aliud ẽ coeriperealiud e ſine petõ
coeri pe · peimũ pᷣt et dʒ pctõe ꝓpctõ ñ o bſtãte
nã obligati onẽ coeripiendi tria faciũt que eẽ
in peccatoee poſſunt eſſe·peimuʒ eſt imunctio
peecepti:coeripere aũt Aee rviij imiuͦgt tur in
diſticte ommi hõi tam iuſto ꝙᷓ peccatoei. ſcõzʒ
eſt cognitio peccati·peccatoꝛ aute poteſt pec
catuʒ fratris ſui cognoſcere etiã meliꝰ ꝙᷓ ip̃e
Inde ettam in dogmate ph̊oꝝ dici neſcio ꝗᷓ
infirmtate impedimur vt aliena peccata me⸗
lIius ↄgnoſcamꝰ ꝙᷓ noſtra·tertiũ eſt amo? ꝓxi
licet autem in peccatoee non ſit amoe carita⸗
tis reſpectu fratris peccantis· eſt tamen in eo
amo natu ralis vel amicitie quo poteſt mo⸗
neri vt coeripiendo ſubueniat liirca ſe⸗
cundum pemci pale nota ꝙ peccatoꝛ coeripi⸗
ens peccantem in duobus caſibus peccat· et
in duobus non.peccat em̃ cum ipſe maoea O
mittit et minoea quaſi grauia rephendt vnde
hi eroꝰ.ſup illud t. vij. quid vides feſtucã
zc̃.de his mquit loquit᷑ qui cuʒ crimine mo⸗⸗
tali detinẽtur obnoxij:minoea peccata fratri
bus non cõcedunt. Secundus caſus eſt quan
do ſic coæripiendo peccatum ſum palliare ĩ
tendit · St in vtroq; eum caſu lcandaliſat quã
tum in ſe eſt · vnde cri ſoſtomus ſuper coe⸗
ripe fratrem vt ſalues ipſum non vt ſalues te
ipſum ſcz vt ꝓꝑ bonam doctrinã malos actus
tuos poſſis opire et ſcientie lau dem ab homi
bus querere. Jon peccat autem quando pec⸗
catum ſuũ eſt occultũ:et illũ coeripit ex amo⸗
re naturali vel amicitie. bonũ ceſt eniʒ qð fact
et bonum intendit nec ſcandaliſat hoc fatien
do ꝗꝓpter qð non peccat · tertius caſus eſt qñ e

peccatoe manifeltꝰ? et roani aliũ peccã⸗

tem ſimul et ingemiſcens co⸗ctpit vł accuſat
ſeipſum· vñ auꝰ. ijj · li.de ſermõe do. in monte

et de verbis domini ſuper & ſermone · xvj .· ſi

quem vis rep̃hendere vide an ei ſimiis ſis.
ſi ſic pariter ingemiſce:nec tamen ipſum tibi
optes obtempoeare. ſed pariter conari mone.
¶Sed obicitur quia &ι . ſuper illo. quiò
vides feſtucamæc.· dicit gloſa.trabes totius

malicie eiciẽda eſt. vt poſſis coeripe: ergo cũ
peccatoe nõ eiciat totam maliciam.nõ potelt
ꝛuſte coerpere peccatoꝛem & ꝙ trabes toci⸗
us malitie eicienda eſt vt poſſis coæripere di
gne non vt poſſis coeripere· hec Sual· Rich.
autem ad peedictam · q: ſic beeuiter reſpondz
ſcil icet ꝙ peccatori criminoſo manif eſto non
licet fratrem coeripere in publico ꝗꝓpter ſcan

dalum.ſi autem peccatoꝛ occultus fratrẽ coꝛ

ripiat in occulto aut in manifeſto ſi factũ exi
gat· aut ſi manifeſtus coærigat in occulto et
hoc Ffati at humiliter peauitatem ſuam recogi
tans et ſeipſum minus reputans ꝓ eo ꝙ non
laboeat a ſe remouere imuſtitiam quam repee
hendit in alio non peccat ſed benefacit et lo
eo et tempoee facere tenetur. Vtcu frater ñ
ſperans ex ſua coereptione fratrez coerigi ſed
potiꝰ timens eum deterioari teneatur ipſum

eoeripere· t iuxta hoc queritur cum coeripe⸗

re fratrem peccantem ſit p̃ceptum affirmatm̃
et huiuſmodi peeceptum liget ſemper· nõ aut
peo ſemper ſed tantum ꝓ loco et tempoee ne⸗

ceſſitatis quãdo ſit locus et tempus neceſſita

tis coeripiendi fratrem peccantem ita ꝙ qui

non coeripuerit extunc tranſgreſſoꝛ ſit ſe⸗

cundum guab ad han vltimã queſtionem ꝙ
tribꝰ concureentibus ex parte coeripientis et
tribus alijs ex parte fratris peccantis tranſ
greſſoe eſt qui non coæripit·alias non·peimuz
ex parte coeripietis eſt certa peccati cognitio
ꝓpter quod dicitur ecẽ.xj· peiuſqꝙ; intereoges
non vituperes quenquam·et cuzʒ interꝛogaue
ris coæripe iuſte· ſcòm eſt manſuetudo in coæe⸗
ripiendo· quia coæripiens cum ira magis ad
peius ꝓuocat qꝙᷓ; coeripiat· ideo dicitur imn pg
ſuperneniat manſuetudo et coeripiemur · terci
um eſt qð in alio non ſit tanta ad coeripiendũ
aptitudòo.quia ſi ipſum fratrem peccantem vi
deant alij eque boni ſicut ego vł melioees et
ei foste magis familiares vel peelatus ſuus

ꝓhabiliter ſupponere poſſum ꝙ aliquis iſto-

rum in quibꝰ eſt deb tum et aptitudo ad coe⸗
ripiendum illum coæripiat ipſum cuʒ dicatur
ꝓPuer · xij· quis eſt filiꝰ quem non coæeripit pa⸗
ter · et· uij · Se ·xx. cuſtodi virum iuſtum qui ſi
lapſus fuerit· efiẽ anima tua ꝓ anima ipſius
Inde non debeo credere ꝙ peelatus ſuus ſit
immemoe ſalutis ſue quod eſſet ſi negligeret
ipſum coæerip ere· Si aute certum eſſet ꝙ om̃s

nesgligerent eum coeripere ·tunc teneretur a⸗
lijs tamen cõditionibꝰ cõcureentibꝰ. Deimũ

vero illoꝛum trium que concureunt ex parte
peccantis eſt ſpes ꝓbabilis de coæerectione.
quia cum coæreptio ſit inſtituta ꝓpter coerecti
onem.vt pateęt xwiij·ſi hoc non ſperatur
ſed peiozatio iereeur cozreptio non debet
fieri · ve ꝓuer. ix oli arguere deriſoꝛemne o
derit te · Jecundum eſt ꝙ ſuum peccatum ſit
moetale non tantum veniale· quia coæreptio
pPeecipitur vt coeripiens fratrẽ lucretur t.

