Gb485_fol-1_4
author: Astesanus, de Ast

—
„.
„*
1
1
„
6
2

rr

NI12c511899289

UIIEIEIIIIIIIIIIIII

WTET
= „
„
4

11

8 Tübingen

.
⸗
2
4
7
. 7
D
„
.
. 4
.
1.
= 1 ⸗
.
.B —
2 — .
5
D
,
— .
.
*
N X
„ 2–
.
. .
.
– 5 . . 8
. —- . 2 . . . AA õ l — . *
4 4 . .
N 2 — —

—

—

—

—T—DH——ʒ—ʒ— ᷑

In nomme dñi amen Ancipit ſumma de ca⸗

ſibus ad honoeẽ dei ↄpilata. p fr̃es aſtexanũ
de oedme frata minoꝝ vbi pmittunt᷑ litere
eiuſoẽ fr̃is ad dñmaobhãnez gaijetanũ· ſancti
theodoei dijaconẽ cardinale et poſtea imme
diate lr̃e eiuſõ dñi: quas qñ recepit ſũmaʒ mi
ſit ad ſupeadictũ aſtexanũ?Aſte ſunt ergo
litere p̃dicti fratris
Enerando in xpᷣo patri
et dño · domio ĩiohbãni
gaijetão ð vebe diuĩa
Puidentia digniſſimo
ſacroſancte romãe ec⸗
clene ſancti theodoei
dijacono cardiali fra
ter aſtexanꝰ? de alt de
oedine frm minon eiꝰ
Byvumilis ſern? reuereé⸗
tiã ſuiqʒ recõmendationẽ in dño debitã et de
uotã: Eũ iam elapſo multo tepoee benigtati
vr̃e placuerit me ad perficiedũ collectõʒ quã
inchoauerã de caſibꝰ.veſtris literis expoeta
ri. Scce venerãde pr̃ et dñe vram dignatã ex⸗
hoetatõz reuerenter ſuſcipiens et autoeitatis
vr̃e ſublimis fauoeem adeſſe mibi ꝓſpiciens⸗
collectõz eandez cũ auxilio dei ꝓut ei miſtra
re mihbi placuit et tenuitas mea ſciuit et po⸗
tuit Oſummaui · Digne igit' vobis eam attri
buo et aſeribo ſmmulqʒ ip̃az mdentie vre cõ
mitto examiandã cozrigenda et ſupplẽdaz er
ſi vr̃a diſcretio indicauerit in noticiaz ali onz
publicã deducẽdam Pmptus ſemp et paratꝰ
ero in oĩbus ad vr̃a beneplacita et mandata.
Valeat ſemꝑ pᷣelaritas magficetie vr̃e ad dei
Ponoæe et eccleſie ſue ſancte edificatõz. data
Tan · FInno dni Oileſimo. cec · xvij·¶ Encipi
unt litere p̃dicti din cardĩalis ad ip̃m frem.

ſimo fri aſtexano de ciuitate aſtenſi oe

P Enerabili et religioſo viro amico cari

dinis frata minoꝝ Hohannes miſera⸗
tione dinina ſancti cheodoei dijaconus cardi
nalis ſalutem et ſincere dilectõis affectũ Ti
beũ vrm opꝰquippe laudabile que nobis vr̃a
ſinceritas ſtinauit leto vultu gratoq; co⸗de
recepimus. cuiꝰ Opolitio a deo ſuũ omendat
actoeez ꝙ aliene laudis ↄmendatõe nõ eget.
Oſteditur nãqʒ ſcie in eiꝰ lectõe ꝓfunditas ·
ingenij in ſui examiatõe ſubtilitas · ac vbon
in ſui ↄoſideratõe maturitas demõſtrat St qui
dem nõ ſie multà ip̃ius laude opuſ extollit
cõditoeis qui velut bonꝰ hõ de bono thezau

ruo Pfert bona ad landez dei ac vtilitatis

publice ĩcremẽtum Dignis ergo ĩ dno laudi
bus vre laudamꝰ bonitatis multiplicis cłari

tatẽ. qᷓ ſic lucere nititur omibus ꝙ ſingulis ſe

exhibet ꝓfuturã · Quaapter dil ectiom veſtre
gratianæ plenas referimus actiones tato co⸗
dis affectu quod peo vobis gratum põſſumꝰ
offerentes, valete in d 0
Incipit peohemiũ pᷣſentis ſme de caſibus ·
onoꝝ laboꝝ gloezioſus e fructꝰ · Sap̃ᷣ·

. Nullus aute laboe eſt illo laboee

.

meliioe qui annnaꝶ ſaluti peoficit: Vn
et tali laboee filius dei in perſona Apeia la⸗

X.

£

boeauit ſecundum illud iſaie. j·. c. laboꝛani ſu

ſtines. quidq;d em in aſſumpta huĩlitate geſſit

dixit et ſuſtinuit ꝙ ſalute huami generis fecit
ſeöm ill luc. xix · VYenit filiꝰ homis qrere et
ſaluũ facere qð perierat Nuius ergo laboeis
potiſſime głoſus fructus q peecipue Ddiunie
fruitõis é meritoæiꝰ Conſiſtit aut Huiõi Labee
in facto ſancte vite et verbo ſane doctrine ſe
cundũ illud Qa. v. Qui aut fecerit et docue

rit hic magnꝰ vocabit in regno celoꝝn Æ

aũt Ffrater aſtexanꝰ de oedine mmoꝝ mimus

fateoe ad ale laboee me tam rõne vite ꝙ röée

ſcientie minꝰ idoneũ eſſe · h tñ cupies Oſul ere
penurie mee vt ſic ſaltẽ in modico pdicti fru

ctus głoſi poſſez particeps fieri. exepto ruth

paupcule moabitis ingrediens alioꝛx agros
docton ſ. magnoꝝ ſcripta ſtudẽdo digeter

opoetuno tpe p plures ãnos ex ipᷣis quaſi ſpi

cas aliqua magis vtilia de omi materia que⸗
ſtionũ ſacre ſcripture peout deꝰ mihi dedit et
exiguitas mea valuit collecta in vniꝰ ſumme
p octo libeos diſticte beeuiãdo ſerie oedĩaui
Hoſtmodũ vo exhoetatõe venerabiis peis et
dñi ſupea memoꝛati et etiã pluriũ bonoꝝ fra
trũ admodũ incitatꝰ ex ſupꝛadicta collectõe

illa tm̃ qᷓ ꝓpcinebant ad ↄſiliũ in foeo ↄſciĩe tri

buendũ extraxi et ſiqua alia puta de vtutibꝰ
vel alijs iſerui illa gra otinuãde materie vel
maioeis euidentie beeuiter annotaui atq; in
hunc modũ ſummã de canbus deo auxiliante
opil aui. Dius igit lectoe ſiqua vtilia ſiqua
laudabilia.ſiqua ſibi grata in ipſa reperiat.
deo largitoei bonoꝝ oime
teceſſozibꝰ nris doctoeibus ex quibus accepi
et p̃cipue dño p̃ᷣnomĩato coærectoei eius attri
buat. et gratias vberioees fideliter agat ·
me vero et ſi nibil aut paꝝ deaneo ibi poſui
laboeem tñ incredibilè alion picta colligen

do et ced inãdo pertuli.apud deũ intercedat ·

vt meo ſudoei viciſſitudiez ĩ celeſti patria m
ſericosditer reddat..

Sciendũ aũt ꝙ doctoꝛes venerabiles ex quo
rum ſcriptis collectõz p̃dictam aſſumpſi in ſa
cra ſcriptura de oedine meo fuerunt multi p⸗
cipue tamen iſti · ſcilicet. ð

7 Frater alexãder de anglia qui qñ fuit oedinẽ

ingreſſus: erat magiſter leges actu ſacrã ſcri

turã pariſiꝰ ſuper om̃s tẽpcens ſui famoſus.

rater bonauetura etiã famoſiſſimꝰ tpe ſno qᷓ

fuit młto tpe mĩſter gnalis et pꝰea cardĩalis
rater guilbelmꝰ anglicus de mara:
Erater gualterꝰ qui fuit epᷣus pictauienſis
Erater richardus de media villa

Frara iobes ſcotꝰ famoſiſſimꝰ er ſubtiliſſimꝰ2

rater al exãder ð alexãdeia ꝗᷓ fuit etiã miſter

gnalis que vt diſcernat a pꝰ alexãdeo ↄgno

mio lõbardũ et illũ pemũ ↄgnoĩo anglicum
De alio aũt oedĩe fuer̃t duo· ſ.de oedĩe pᷣ̃dica
ton Erater thomas de aqno etiã famoſiſſimꝰ
Et fr petrꝰ de taretagio qui fuit etiã papa·
Fliqua etiã accepi de quotlibetis mgr hHein
rici de gandauo: HM 99
Doctoees vero mriſcanonici ex quibꝰ plima

2
—“ .
e
„ 1 22
NS
5 *

m et venerabilibꝰ an

Bernardus Opilatoe a ꝓparatus oꝛdinarij de
cretaliũ:nnocentiꝰpapa quartꝰ qui fecit ap
paratũ decretaliũ: Hoſtieſis Rafredꝰ quoꝝ
vterq; fecit ſummam et apparatum. .
Cunbhel mꝰdurandi qui fecit ſpeculũ iudicia
le et repertoeium- . . .
Garſias qͥ fecit apparatũ ſup. vj· öcre. Sg· x.
Io. andeee qui fecit a ꝓaratũ ſup · vj · decre ·
Bartholomeꝰ beixienſis qᷣ fecit a Paratũ ſuꝑ
decre⸗ Haijmũdus et rodonenſis qui fecit ap
paratum ſuꝑ ſummã raijmundi.
SFttendendu aut qn bic allega Hhoſtiẽ ſis
vel CKanfredꝰ ſimpliciter. nõ noraſdo ſummã
vel a ꝓparatũ eiꝰ. debz intelligi ꝓ illð ad qð
allegat in eiꝰ ſũma pomt'. Ite qn allegat
hoſti:vel ganf. vel raij:et nõ ſignac ſũme lo
cus quo ponit᷑ illð ad qð allegac. intelligi
debet ꝙ pomt illud in eo . ti · ſüme ſue in quo
citulo ponit in hac ſũma Sciendũ etiã in
allegãdo gloſas bern· ſepe appoſui aliquã li
terã alphabeti vt ſignificet p eã q; illa gloſa
obtinz lũ numeꝝ ĩiter gloſas eiuſdẽ capitki
quotu numeꝝ obtinet illa lra ĩter lras alpha
beti oõnulla etiã accepi de ſuma azʒoĩs et de
ſuma rolãdina notarie et apparatu eiꝰ. et de
inſtituta et apparatu eins.et de tabula iuris
fris ohãnis ſaxoĩs de oedine mioꝝn. Notã
dũ inſuꝑ ad maioeem euidentiã ꝙ hec colle
ctio ſiue ſumma de caſibꝰ diſtincta eſt ĩ octo
libeos ptiales nõ multum ſeinuicè in magni
tudine excedetes vt illud ꝙ lectoe queſierit
muenire facilius poſſit. =
n peimmo agit de diuinis p̃cepus.
In ſecundo de virtutibus et viciſs.
in tercio de Otractibꝰ et volũtatibꝰ vltimis
An quarto de ſacramenus in ↄmuni. et in ſpe
ciali de bapiiſmo ↄfirmatione et euchariſtia.
In quito de penitetia et vnctione extrema.
Un ſexto de odinis ſacramento.
In ſeptio de ceſura eccłiaſtica noĩe eꝰ intelli
Sic ſnia excõicatõis interdicti et ſuſpenſioĩs
et de depoſitõe · In viij · de mri? Et ſubiaãu⸗
Siti ad euidentiã tociꝰ opis de ſigficatõibuſ
verboꝝ iuris vbi etiã tradit mõꝰ allegandi
jura canonica et cimiia in vocabbo iuris co⸗
pPus. Deiñ ſubditoedĩatõ tituloꝝ decretalra
et libeoꝝ legaliũ ſeðz oedinẽ alphabeti . Sig
tur etiã mhið ſił qui ſut ti. decre. de quoꝝ ma
teria agit' ĩ hac ſuma. Quilibz ãr li beo hoꝝ
diuidit phes ti:et qlibzʒ ti. vt ĩ płibꝰ diuidi
tur ĩ pbes arti.articłs vo aliqñ ↄtinz płes q2
ſtiões et pła nõbilia. Ha em̃ qᷓ tradũt᷑ ibi po
nũt aliqn ꝓ moð qõnis aliqũ P moð notabi
li8. Et qᷣde qn ibi qo po⸗ aliq qᷓ ſp ſtati imedi
ate rnꝰ ſet. et dein qnz aliqᷓ ↄtra rnſione a pa
rẽs dubitatõ beeuiter remo uet. Deo ↄfirma-
tõe bo rnſioĩs ſp autoeitas aliq k rõ ł ius ali
qð adoucit'.ſʒ młtiplicatõ autoeitatũ ł juriũ
vel rõnum gra beeuitatis deuitat niſi foeſan
interõ materie difficłtas ł ãbiguitas ho reqͥ
rat:ſic hec ola infra clariꝰ patere pñt ſagaci
lectoei Æοεμàß voo moneo ut ĩ pno ti. ſp peĩa lr̃a
fiat mag de minio et lazurio. et ĩ pemꝰ cuiꝰli
bet articuli niſi foete peim fiat pagphus in

De le· huana ñ ſcpta.ſ.ð Oſuerndie · xl vij. 5

ſignis ſine duplex ſeu cũ aliquibꝰ floꝛibꝰ vp
imciũ articłi faciliꝰ diſcernat. qõnes vo Pei

cipales et notabilia peĩcipalia a capite Imee
inchoent᷑ et in eaꝝ mitio fiat pagraphꝰ ſim
Plex ita ꝙ ſit vltra lineã Stenſus in medio p
lõgitudĩes colũne.Et ſi opoeteat aliũ fieri pa
ragphũ in pein linee infra p̃dictã lineã fiat
et fiat pagraphꝰ ſp vbi eſt ſignatꝰ ĩ exẽplari

ani ſunt tituli peimi libei: qui ẽ de p̃ceptis

De lege diuina. j.
De peeceptis in cõmuni.ij.
De pᷣceptis decalogi in comuni iij.
e expoſitione peimi peecepti· iij.
e latria quid eſt et quomodo differt a
ſebia et dulia⸗p.
De actibus latrie. vj..
De ſupſtitione in cõmuni. pij·.
De ſupſtitione cultꝰ ind ebiti veri dei . viij⸗·
De ijdolatria.ix. .
De diuinatione et eiꝰ ſpeciebꝰ Omuni. x.
De ↄgnitõe demonũ reſpectu futuroꝝ· xj.
De impeeſſione aſtroꝝ circa quam quidã ma⸗
thematici ereant. xij.
De diuinatione p ſomnia.xiij.
De ſoetilegijs.xnij.
De mb tiplicibꝰ obſeruãtiis ſupſtitioſis.xv.
De temptatõe qua deus temptat.xvj.
De ſecundo p̃cepto.xvij· —
De iuramento.xviij.
De periurio.xix.
De voto.xx.
De adiuratione. xxj.

De 2 p̃cepto qð e obſeruãtia ſabbati xxij.

—

De ferijs · xxiij

De quarto Peecepto quod eſt de parentibus

honoeꝛandis⸗xxiiij y
De qumto pᷣcepto ſczʒ nõ occides.xxv.

.

De uriie coæpalibꝰ alijs ab hoĩcidio. xxvj:

De duello.xxvij
De toeneamentis.xxviij
De bello.xxix
De treugis. xxx
De ſexto p̃cepto ſeʒ nõ mechaberis.xxxj.
De ſeptimo peecepto ſcilicet non furtum faci
es vbi peimo de rapina.xxxij-
De furtu ꝗpeie ſumpto.xxxiij.
De ſacrilegio ꝓut eſt ſpecies furti. xxxiiij.
De furto mterpeetatiuo.xxxy
De vij.pᷣcepto vbi pei de mẽdatõ. xxxvj:

De falſo teſtimonio et teſtibꝰ.xxxvij.

De aduocatis.xxxix
De accuſatoeibus.xl.
De accuſatis.xlj
De fꝗlſarijs · xlij.

De mdicibus et eoꝝ officialibꝰ.xxxviij

De duᷣobꝰ vltimis p̃ceptis quibus iiberur
. 3

Ocupiſcentia alienan vx. et renx · xliij.
e peeceptis euangelicis regulantibus circa
operanda et vitanda. xlnij.
De pᷣceptis euãgłicis rgł ãti bꝰĩtetõz.xlo.
De lege hũana lepta.ſ.ð oſtitutõibꝰ.xl vj.

6.

.

Encipit liber peimꝰde lege diuĩaitłꝰpeimꝰ
Icturi ergo ĩ hꝰ peio libeo
de decẽ Peeptis moæal ibꝰ
de diuia lege ĩ q̃ᷓ ip̃a otinẽ
tur beeuiter aliqᷓ Pmittemꝰ
t pe ĩo de eiꝰ nceĩtate · Se
cũdo de eiꝰ diſtõe ee
de veteris legis obligõe ·
Erca peimũ ſcieò ꝙ ad di

rectõz hũane vite neẽm fuit hr̃e lege diuinã

ꝓpter tria · Deimo ꝗpter excelletiã finis hoĩs:
Nã ꝓ legè dirigit hõ ad actꝰ ꝓpos ĩ oꝛdĩe adʒ

finẽ vltimũ et ſi hõ oedinarettm ad fine q̃ nõ

excederz ꝗꝓpoztõz naturalis facł tatis hoĩs · ñ
opoterz ꝙ hr̃et aliqð directm̃ ex pte rõis ſupᷣ

legẽ naturalẽ et legẽ hũanam qᷓ ab ea deriua

tur. ſʒ qe homo oedinat᷑ ad finẽ btitudĩs eter
ne q̃ excedit oztο0 naturalis facultatis Huũa
ne· iõ nece fuit vt dirigeret᷑ etiã ad ſnũ finez

lege diuĩtꝰ data Secðo ꝗpter ĩcertitudieʒ hũa

ni indicij p̃cipue de rebꝰ ↄtingẽtibꝰ pticula⸗
ribus ꝓpter quã tingit de actibꝰ hũanis eſſe

diuerſa iudicia diuerſoꝝ · ex quibꝰ etiã diuer

ſe et ↄtrarie leges ꝓcedũt · et iõ vt hõ ſme oĩ
dubitatõe poſſit ſcire ꝗᷣd ſit agẽdũ et qͥd vitã⸗

dũ.ncce fuit vt in actibus ꝗpeijs diri geret p

legẽ diuĩam q̃ ereare nõ p̃t Cercio ꝗpter ĩſuf⸗
fici entiã hũane legis qꝛ hõ pᷣt de his legẽ fa
cere de quibꝰ pᷣt udicare · indiciũ aũt homĩs
nõ pᷣt eſſe de motibꝰ ĩterioeibꝰ qui latet.ſʒ tin
de exterioꝛibꝰqui patent ·et tñ ad pfectõzʒ vir
tutis requirit ꝙ in vtriſq; actibꝰ hõ ſit iuſtuſ

et ideo lex hũana nõ potuit ſufficiẽ ter coerce

re et oedinare interioꝛes actꝰ: ſed neceſſe fuit
ꝙ ſupueniret lex dinunag.

endũ ꝙ duplex e lex diuia ſcz vetus et
noua.he aut ñ diſtinguũtur ab muice
ſicut oĩno ſpẽ diuerſa ſiẽ diſtinguũtur equꝰ et
bos.ſʒ ſicut pfectũ et impfectũu in eadẽ ſpẽ·
vt puer et vir. et hoc mõ diſtinguit᷑ lex vetuſ
a lege noua · Vñ apłs Gab.ii · Oparat ſtatum
veteris legis ſtatui pueruli exñtis ſub peda⸗
gogo · ſtatu aũt noue legis ſtatii pꝓfecti viri
qui iam nõ eſt ſub pedagogo · et ideo oms dif
fezẽtie q̃ᷓ aſſignãtur inter nouã legẽ et vetere
accipiunt᷑ ſcðz ꝓfectu et impfectũ· Heecepta

Q rca ſcdm ſcz diſtinctõz legis diuĩe ſci

eñm̃ cuiꝰlibet legis dant de actibus virtutũ ·

Ad agẽdũ aũt opa virtutũ aliter ĩclinant᷑ im
Pfacti aur nõdũ hñt virtutis habitũ. aliter il
i qᷓ ſut ꝓfecti ꝓ habitꝰ vtutũ· peimi ei ſeʒ impꝑ
fecti ĩclmant᷑ ex aliqᷓ cã extrinſeca· puta ex ↄ
minatõe penaꝝ vel ex ꝓmiſſiõe aliq extrin
ſecaꝝ remuneratõnũ vt honoeis vł diuitian

vel alicꝰ hunõi · et iõ lex vetus q̃ dabat impꝑ⸗

fectis·i .· nõdũ gr̃am ſecutis· Ogrue de lex ti⸗
moeis inqtũ inducebat ad obſeruãtiã p̃cepto
rũ ꝓ ↄminatõz quarũdã penaꝝ Dicit᷑ etiã ha
bere quedã ꝓmiſſa tpalia · Perfecti aũt incli⸗
nant᷑ ꝓpter amoẽe virtutis nõ ꝗꝓpter aliꝙ; pe⸗
nã vel remuneratõz: et iõ lex noua qᷓ pein cõ

ſiſtit in ipᷣa ſpũali gr̃a coꝛdibus mdita ðᷣe lex
amoeis.· et ðe hre ꝓmiſſa ſpũalia et eterna · qᷓ

ſunt obiecta vtutis pᷣcipue caritatis et iõ ꝓ ſe

in ea ĩclinatur nõ quaſi inextranea. et iõ etiã
lex vetus ðᷣe coercere manũ nõ aim.qe qui ab
ſtinet ab aliquo peccato timoee pene nõ ſim⸗
pliciter recedit eiꝰ volutas a pctõ. ſicut receꝰ
dit eiꝰ volũtas ꝗ abſtinet a pctõ amoee iuſti⸗
cie· et ꝗꝓpter Hoc lex noua qᷓ ðᷣe lex amoeis de
aĩim coercere. Sic ĩ pz ꝙ tres ſut dentie legis
et euãgelij pꝛĩcipales ex qbꝰom̃s alie oeiunt
et ad quas om̃es alie reducũt. Deĩa eſt ꝙ lex
ad obſeéruãtiã p̃ceptoꝝ ĩducit ꝓ timoꝛẽ euan
geliũ vo ꝓ amoꝛè et hac aſſigt aug ↄtra ada
mãtinũ manichei diſcipł m dicens· beeuis dif
ferẽtia legis et euãgelij timoe et amo⸗ · Scða
eſt ꝙ lex ꝓmittit tpalia:euãgeliũ eterna. Vn
xp̃ᷣus in peinꝰ ſue pdicatõis ſtatim dicit· peni
tentiã agite aꝓpiquabit em̃ regnũ celoꝝ · hãc
ponit aug· li.mij otra fauſtũ · TCercia ẽ ꝙ lex
coercet manũ.euãgeliũ aũt aĩim de quo xpᷣus
Math.v.niſi abũdauerit muſticia vr̃a plus ꝙᷓ
ſcri. et ꝓha.nõ intra.in reg:ce.· Euerũt tñ ali
qui ĩ ſtatu legis hntes caritatẽ et graz ſpüſ⸗
ſancti · qui pem expectabãt ꝓmiſſa ſczꝭ ſpualia
et eterna:et ſcᷣm hoc ꝓtinebãt ad euãgeliũ
ſiue nouũ teſtametũ. Iihr et in nouo teſtamẽ
to ſunt aliqͥ carnales nõdũ ptingetes ad pfe
ctõz noue legis ꝗpter qð opoetuit etiã ĩ nouo
teſtameto ĩduci ad vᷣtutis opa ꝑ timoeẽ pena
rũ et ꝓ aliqᷓ tpalia ꝓmiſſa.lex aũt vetꝰ et ſi p
cepta caritatis daret.leuixix· dilige ꝓximũ
et deuꝰ. vj · diliges dnm deũ tuũ · nõ tñ p eazʒ
ſpũᷣſſctũs dabat· ꝓ que caritas nris coꝛdibus
inf unditur vt dicitur ad ro. v.
6 Irca terciũ ſcienð ꝙ lex vetꝰ dtinebat
pꝓcepta legis nature et qdã pᷣcepta ꝓPa

qꝙᷓtum ad peima om̃s tenebayt ad o bſeruãtiã

veteris legis.nõ qę erãt in veteri lege ſed qe
erãt de lege nature. ſz ꝙ;tũ ad ſcdᷣa tenebatur
ad obſeruatiã legis veteris ſolꝰ ꝓpłus iudðoꝝ
Cuiꝰ rõ e qe lex vetꝰ data ẽe ꝓpło iudeoꝝ vt
quãdã pᷣeogatiuã ſctitatis obtineret ꝗꝓpter re⸗
uerẽtiã xpᷣi q̃ ex illo gło naſciturꝰ erat. Id⸗
mittebat᷑ tñ ad obſeruãtiã legis· getiles ð qꝰ
habe exo:xij.qe ꝓfectiꝰet ſecuriꝰ ſalute ↄſeqᷓ
bant᷑ ſub illis ꝙᷓ ſub ſola lege naturali·ſic et
nũc laici trãſeũt aò clericatu· et ſeculares ad
religionẽe licz tamen ſine hoc ſaluari poſſent.
De pcepcis in omuni ti⸗ꝛj.
* beeuiter de lege diuĩa videdu e

de pceptis et peid ĩ cõi. ꝛ ĩ ſpãli de
pceptis decalogi. Circa peimũ peio
ſcienð quid e pceptũ. de diuiſioĩbꝰ p̃cepti·
Circa peimũ notãdũ qð pᷣceptij ẽ iuſſio vł im⸗
periũ faciedi aliqᷣd nł nõ faciedi/ Eaciedi ãt
ðe qð ẽ debitũ fieri ut honoeare peem.iñ faci⸗
endi aũt qð ẽ debitũ nõ fieri vt mechari Iuſ
ſio aut vł impiũ e ſupioeis ſic obedire mĩoeiſ
Vñ ſie pᷣt deſcribi iuſſio ẽè volũtatis ſupioeis
expᷣſſo ð faciẽdo vł nõ faciedo ei q̃ inferioe ẽ
* Uirca ſcdm notãdũ ꝙ pᷣceptũ aliud e affir⸗
atm̃ qð è de faciedo vt honoeare prem aliꝰ
e negatm̃ qð eſt de nõ facie do vt nõ occides
et dat iſta diuiſio ſcᷣm rõz cãe foꝛmalis pci⸗
piẽdi. Deñt aũt ĩ effectu pᷣceptũ affirmatiuũ.
qð reſtricto noĩe ſolet dici pᷣceptũ· et pᷣceptũ

l

negatiuũ qð ꝓhibitõ dicit᷑ qe affirmatiuum

obligat ſempꝑ.i.in om̃i tpe ſ̊ nõ ad ſemp: i.n
ad ome tpus· Negatm̃ aut obligat ſp et ad ſp
et hoc mntellige de p̃ceptis decalogi et iuris
naturab·.verbi gr̃a · honoeare pꝛem pceptũ eſt
affirmatm qð obligat me ſp.qe ſp teneoe ad
lhonoeãdũ peẽm.ſ̊ nõ ad ſꝑ honoꝛãdũ.nõ ẽ
ẽ poſſibile nec expedies vt ſp honoꝛẽ eũ ſj cũ
opoetuĩtas occureit et tpus reqͥrit. Negatiuũ
aut pᷣceptũ obligat ſp et ad ſp·ſĩc nõ mecha
beris qe ſp teneoe et quocũq; tpe nõ mechari
Ete p̃ceptoꝝ aliud ẽ nature almd diſcipline
aliud legis ſcripte· p̃ceptu aũt nature aut eſt
datũ aut inatũ.ſi datũ aut ẽ datũ ꝓpter natu
rã ðſeruãdã ſcm actũ nutritie vt gen·ij· ð oĩ

ligno padiſi comedas. aut ꝗꝓpter naturã mł ti
pꝓlicãda ſcom actũ generatie vt creſcite et mł

tiplicami geñ · ij. et · ix · SRi inatũ iux id Ro . ij.

ſi getes naturaliter ea q legis ſuũt faciũt· eiuſ⸗

modi lege nõ hñntes ipᷣi ſibi ſut lex qᷓ oñdunt
opus legis ſeriptũ ĩ coꝛdibꝰ ſuis·hec ſcriptu
ra inata e cuil ibz · pceptũ gꝰo ho inſitũ ẽ ↄſcĩe
cuiꝰlibzʒ ſcz dictame rõis de faciedo vel nõ
faciẽdo⸗ Noc vo recipit diõezʒ. nã aliud ẽ ce⸗
diatm̃ ĩ deu ſiẽ diligere creatoꝛe ſup oĩa et o⸗
bedire ei ĩ oĩbꝰ et ſuꝑ oĩa qð ẽ eſt inſitũ cuiꝰ
libet ↄſcie · Ilm e maĩfeſtatm̃ oꝛdĩs ĩ ꝓximũ
et hoc dupliciter. vl ſcdðz viã inocetie vt illð
tho.iiij ·qd ab alio oderis tibi fieri ꝛc. et ſeðʒ
viã bñficetie vt ið Math. vij. qcũqʒ vultis vt
faciãt vobis hoĩes et vos facite ilł Hec ie eſt

dio p̈cepti nature ſiue legis naturalis. Deece

ptũ vo diſciplme generaliter eſt pᷣceptũ datũ
ad ꝓbatõz vt hõ ſciat ſe ðdo debere obediẽtiã
nõ tm̃ ĩ expediẽtibꝰ vel honeſtis ſʒ etiã in in⸗
dentibꝰ ERt hoc etiã recipit dĩoex. HNã aliqð p̃
ceptũ diſciplie datũ eſt ad ꝓbatõz obediẽtie
ot illẽ pᷣceptũ negatm̃ datu ade Geñ. ij. de li

gno ſcie boni et mali ne ↄmedas.qðdam ad

Pbatõʒ fidei vt ið datũ abaale GeTril: tolle
filiũ tuũ ijſaac ꝛc.et ẽ pceptũ affirmatm̃ Dee
ceptoꝝ aũt legis ſcripte qdã ſũt moealia vt qᷓ
ĩ decalogo.qᷓdã iudicialia vt q ĩ deciſiõe cã
ſũt ĩſtituta:& qᷣbꝰ exo.xxj.hec ſũt indicia q +
pones eis·qdaʒ cerimoialia vt q fuer̃t ĩ figu⸗
rã futuroꝝ· ſic ea qᷓ de ↄpoſitõe tabernaculi

et de ſacrificijs et huiõi· Gd lege em̃ dei pti⸗

net vt hoĩes ad uice et ad deũ oedmet . vtrũ
q; aũt hoꝝ ĩ Oũi ptinet ad dictame legis na
ture⸗ et aò hꝰ referũt p̃cepta moealia ſʒ opoꝛe
cet ꝙ; vtrũqʒ determĩet ꝑ legẽ dimmã vł hũa

nã.Deeceptũ aũt ↄũe de cultu diuĩo determi

nat p pᷣcepta eerimoĩalia. cultꝰ ei dei vocat
cernimoila qi munia i. dea cereris q dicebatur

dea frugũ vt ꝗda dñt eo ꝙ peiꝰ ex frugibꝰob

laroes deo oft erebat. ſiue vt maxiꝰ valeriꝰre
fert nome cerimoĩe introductũ ad ſignãduz

cultũ diainu apo latios a quodaʒ c Pido iu?

—ł- N-

romã qð cerere vocat eo ꝙ roma capta a gal

licis illuc ſacra romanoꝝ ablata ſũt et reue
retiſſime Pĩta. Sic i illa pcepta q̃ ptinet ſpeci
aliter in lege ad dei cultũ dñr cerimomalia.

Ome vo pᷣ̃ceptũ de jufſticia ĩter hoĩes ſeruãda
determiat' ꝓ pcepta udicialia. Seðz ho igitʒ

„

n

opoetet ponere tria genera p̃ceptoꝝ veteris
legis ſcʒ moealia qᷓ ſut ð dictamie legis natu
re:cerimoĩalia qᷓ ſut determĩatões cultꝰ mi
ni. et iudicialia ꝗᷓ ſut determiatões iuſticie in
ter hoĩes obſeruãde Vñ cũ apłs Bo· vij. dixiſ
ii ꝙ lex ẽ ſancta ſubiũxit madatu Eiuſtu.ſ.
q;tũ ad iudicialia · et ſctĩ ꝙtũ ad cerimoĩalia
ðe em ſctm̃ qð ẽ deo dedicatũ · et bonũ qð ho

neſtũ ꝙtũ ad moealia: ) & hoc nota ꝙ; ceri⸗
molalia a deo ſut euacuata vt nõ tm ſint moe?
tua ſ̊ etiã moꝛtifera obſeruãti bꝰpꝰ xpᷣʒ.maxie

poſtꝙ; ẽ d iuulgatũ euãgeliũ.pᷣcepta aũt iudi
cialia ſũt quið moetua qe ñ hñt vim obligãdi
nõ ſũt tñ moetifera:qꝛ ſi ꝗs peĩceps oedĩarzʒ ĩ
rgno ſuo ea obſernari ñ peccarzʒ: niſi foete hꝰ
mõ obſeruaret᷑ ſcʒ vt obſeruari mãdaret tan

ꝙ; hñtia vim obligãdi ex veteris legis ĩſtitu⸗
tõe · talis eĩ ĩtentõ obſeruãdi eſſet moætifera·
Eluiꝰ aũt deñtie rõ ſumi p̃t ex pᷣdictis· dictu ẽ

eĩ ꝙq p̃cepta cerimoĩalia ſũt figuralia pꝰ et ꝓ
ſe· tãq; iſtituta peĩcipaliter ad figurãdum xpi
miſteria vt futura:et iõ obſzuatõ eoꝝ piudi
cat veritati fiði ſcz quã ↄfitem illa miſteria
iã ee ↄpleta· Deecepta ãt iudicialia ñ ſũut iſti
tuta ad figurãð ſ ad diſponedũ ſtatũ illiꝰpo
puli qͥ oedĩiabat ad xp[ᷣʒ: et 16 mutato ſtatu il
liꝰ ꝓpłi·xpᷣo veniete obligatõz amiſer̃t· lex eĩ
fuit pedagogꝰ ducẽs ad xpᷣz vt ðe ad Gab. iij
Qꝛz g* huiõi iudicialia nõ oedĩant ad figura
du ſz ad aliqd faciedũ . iõ obſeruatõ eoꝝ ab⸗
ſolute nõ p̃mdicat veritati fi dei:ſʒ ĩtentõ ob⸗

ſeruãdi tanqꝙ; ex obligatõe les: bñ p̃iudicarz

veritati fidei · qe ꝓ hꝰ haberet ꝙ ſtatꝰpeioeis
IPli adhuc duraret et ꝙ xpᷣus nõdũ vemſſet.
De pᷣceptis decalogi in ↄui ti· iij ·
Ainde vſideranð ẽ de pceptis ðcalogi

et peĩo in vũi:æo de vnoquoqʒ illo i
ſp eciali/Circa peimũ.peimo ð diſtinctõe et

oedĩe p̃ceptoꝝ ðcalogi. 8 tineétia alioꝝ p
ceptoꝝ moealiũ ĩ pᷣceꝑtis decalogi· ʒo de mõ
ipᷣa tradẽ di.qrto de debita obſeruacõe eo;
quĩto de poſſibilitate diſpẽſatõis ipᷣoꝝ E
ca peimũ qrunc pła ſcʒ quõ diſtin guũt᷑ pcep

ta ðcalogi h ſeðz moð duũioꝛẽ et ꝓbabilioꝛẽ

q habe ab aug ſr exo.diſtiguũt hoc mõ ſczʒ
vt pꝛimuʒ pᷣceptũ ſit. Nõ hebis deos alienos

coꝛã me et ñ facies tibi ſculptile nec omez ſi⸗

militudĩez Scðz nõ aſſumes nomẽ dñi tui jua

nũ Terciũ memeto vt die ſabbati ſctifices. et

hec tria dñr ad peimã tabulã ptinere. Deimu
aut pᷣceptũ ſcdᷣe tabule e. honoea peẽz tuũ et

mrem tuã · ſcðz ñ occides:terciũ nõ mechabe
ris · qrtu nõ furtũ facies· quĩtũ nõ loqris con

tra ꝓximũ tuũ fłm teſtioniũ.ſextũ nõ Scupi⸗

ſces domũ ꝓximi tui nõ ſeruũ.nõ ancillã.nõ
boue nõ aʒinũ nec oĩa q̃ illiꝰ ſũt . ſeptimũ nec
deſiderabis vxoꝛẽ eiꝰ gjr tñ ſnĩaꝝx li. iij. di.
xxxvj:poĩt ið ſextũ· ↄgrue em̃ p̃t poni ſextũ b

ſeptimu: qe añqꝙ; dicat nec deſi derabis vxoꝛe

et. Se nõ Ocupiſces domũ ꝓximi tui. et poſt
ꝙ hibuit ocupiſcẽtiã npxoꝛis ite ſubdit. ñ
ſeruũ nõ ancilla. vñ bᷣ. Sperne deos. fugito p
iuria. ſabbata ſerua Zit ubi peĩg amoe. ſit tibj
miis honoa. Mõ ſis occiſoꝛ. fur mechus teſtis

. .

4

iniquus.Viciniqʒ thoꝝ reſqʒ caueto ſuas Ra
tio aũt numeri ſic pᷣt accipi · lex ei diuĩa eſt ad
oeꝛdinãð hoĩes ad deũ et ĩiter ſe et quel ibz ad
ſeipz · qe tñ ñ ita a ꝓarʒ rõ debiti ĩ his q facit
hõ ſcòʒ ſeip̃m.iõ inter mãdata ad q̃ reducũtur
alia ſicut ad magis nota.nõ fnert poſita niſi
pᷣcepta de oedĩe hoĩs ad deũ et ad ꝓximũ ex
pꝓlicite.licʒ etiã ↄtineant oꝛdinẽ hoĩs ĩplicite
ad ſeipzʒ. Sicut v pcepta legis hũane oedinãt
hoĩem ad ↄuĩtate huanã ſub aliquo peincipe
hoiĩe ita p̃cepta legis diuĩie oꝛdinãt hhoĩez ad
Ouiĩitate quãdã ſine rẽpublicã hoĩm ſub deo·
Æ hoc aũt ꝙ aliqs ĩ aliq̃ Ouĩtate bñn ↄmoꝛe
reqritur vt bñ ſe habeat et ad deũ q̃ͥ pᷣeſt ↄuĩ⸗
tati et ad alios ↄuĩtatis oſocios et pticipes·
poetʒ i ꝙ ĩ diuĩa lege peĩo ferant qdã pᷣce⸗
pta oꝛdinãtia ad deũ:deinde alia p̃cepta oe⸗
dinãtia ad alios ꝓxios ſib ↄuiuetes ſub deo·
Deincipi aũt ↄũitatis debz hõ tria peĩo fideli
tatẽ ſcʒ vt honoee peicipatꝰ ꝙᷓtũ ĩ ſe è ad aliũ
nõ trãſ ferat · Scðo reuerẽtiã ſcʒ vt ĩ eũ nihil
uurioſũ ↄmittat· Tercio famulatũ ſcʒ ĩ recõpẽ
ſatõz bñficioꝝ ab eo ꝓceptoꝝ Honꝝn peimũ p
cipit᷑ p̃cepto peimo ſcðzʒ ſcòo et terciũ tercio

Doteſt etiã dici ſcdᷣm aug· ꝙ peĩo pᷣcepto pᷣci⸗

pitur nobis reuereri peimi peincipij vnitatez;
ſcðo eiꝰ veritate·tercõ boĩtate qua ſctĩficamꝰ
et in q̃ qeſcimꝰ ſic ĩ fine · Hoteſt etiã dici ꝙ p
peimũ pᷣceptũ oediamur ad deũ q;tũ ad opꝰ ꝓ
ſcðòm qꝙ; tũ ad os.ꝓ terciũ q;tũ ad coꝛ.q ĩ ſcti⸗
ficatõe ſabbati ſcðz qð eſt p̃ceptũ moeale qes
coedis p̃cipit in deũ · Igd ꝓxios aũt bñ ſe de
bet qᷓs hre et ſpãliter et generaliter.ſpeãliter
quið q;tũ ad eos quoꝝ e debitoe vt eis debi⸗
tũ reddat ad qð ptinet pᷣceptũ de honoeatõne
parentũ. Generaliter ꝙtũ ad oms vt nulli no
cumẽtũ inferat ope vel oꝛe vl coede. ope qui
dẽ nec qᷓtũ ad ꝓſonã ꝓpeiã.otra qð dicit᷑ nõ
occides·neq; ↄtra ꝓpſonã diunctã ad ꝓpagati
onẽ ꝓlis. ↄtra qð dicit᷑ nõ mechaberis.neqʒ
in rẽ poſſeſſazʒ ↄtra qð ðe ñ furtũ facies.Nocu

mentũ aũt oeis ꝓhibecũ ðe:non loqris ↄtra

ꝓxĩm fłm teſtimoniũ Nocere aũt ↄtingit ꝓxi
mo in affectu ꝓ concupiſcentiam oculoeum
et ꝓ concupiſcentiazꝭ carnis· contra que duo
ðe.nõ ↄcupiſces domũ ꝓximi tni. nec deſide

rabis vxoꝛẽ eiꝰ 3 Otra p̃dicta obr. qe ſup

illð Ro.vij·ↄecupiſcetiã neſciebã niſi lex dice
ret dicit glo:bona e lex q̃ dũ ↄcupĩazʒ ꝓhibet
oĩa mala ꝓhibz· et ſie ſufficit ſolũ ꝓhibere ↄ
cupĩazʒ. ſupfluut gꝰalia p̃cepta· H ꝙ Oocupĩia
ᷣe dupłr.vno mõ generaliter ꝓut ðe quilibzʒ
a PPetitꝰ libidioſus et ĩmoderatꝰ et ſic ſumit᷑

in illa gloſa gFlio mõ ſpealiter ꝙ aꝗpetitu de

lectabił ſeðz guſtũ et tactũ · et ſic ꝓhibetur
pᷣcepto ſpeciali.· Quo pᷣcepta decalogi dent

oꝛdĩinari. H ꝙ oꝛdĩant ſupeadicto mõ· Ratõ

cuiꝰ oꝛdis ẽ:q pᷣcepta decalogi ſũt de his q̃ᷓ
ſtatim rõnabilia et bita vident.tãto aũt ali
q̃d a ꝓparz faciliꝰ rõnabile ꝙ;to ſuũ Otrarium
a paret Suiꝰ.et iõ oedo p̃ceptoꝝ ðcalogi ſu⸗

me ſedz eis vicia magis vł minꝰ guia op
ponũtur Vñ ſp io pᷣceptũ p̃ponit᷑ cui Suiꝰ vi

ciũ o ponit᷑ vt pz intueti? Quõ pcepta deca

D

logi hñt diſtingui et numerari ĩ tabulis. Hẽ
ꝙ; dupliciter. vno mõ ſcm ſenſu lr̃alem et ſic
quiqʒ fuerũt ĩ vna tabula et quiq; ĩ alia et hꝰ
mõ diſtinguit ioſephꝰ qᷣ fuit hiſtoeiaogphoꝰ et.
qui ad ſenſu lr̃alem peĩcipaliter reſpiciebat ·
Flio mõ ſcòm ſenſũ miſticũ.et ſic diſtinxerũt
doctoees ſacre ſcripture dicetes mãdata oeꝛdi
nãtia ad deũ ꝓptinere ad peimã tabulam.oedi
nãtia vo ad ꝓximũ ad ſcdðam tabulaz.Hla em
diſtinctio ſecũde tabule a peima fiebat ad in
ſinuandã et cõmendandã caritatẽ geminã.
muir videre de ſcðo ſcz de Otinetia alio
u p̃ceptoꝛ moealiũ ĩ p̃ceptis decalogi
Circa qð ſcienð ꝙ oĩa pcepta moealia reducũ
tur ad pcepta decalogi · VYñ augde decẽ coe⸗
dis loquẽs ð peĩo p̃cepto legis nature ſcʒ q

ſe
eſt. honũ ẽ oꝛdĩate diligẽdũ · et de p̃ceptodð
lectõis dei et ꝓximi dicit · illð vnũ pᷣceptũ cõ
tinet illa dno et illa duo ↄtinẽet illa decem. et
illa dece ↄtinet o'a? d cmꝰ enidetiã ſcien
dũ ꝙ ꝙᷓtum ſufficit ad ꝓpñs p̃cepta moꝛealia ſe
Hñt ad peimũ p̃ceptũ legis nature in triplici
deñtia. quedã em̃ ſunt ĩ quibꝰ oĩa alia p̃cepta
moꝛealia radicant ſicut ĩ ocluſioĩbꝰ peĩicipio
ꝓximioeibꝰ.cmꝰmõi ſũt pᷣcepta de dilectõne
dei et ꝓximi· Flia ſũt q̃ etiã de ꝓxio oedĩant
ad illa. tñ qe ꝗpter oblimõz rõis hũane hõ p̃t
ereare circa illa iõ ſcribi debuerũt · et hec ſüt
decẽ pᷣcepta decalogi lia ſunt ad q reducen
da ĩ pema peincipia indiget hõ maoei ĩueſti
gatõe et ſapietũ inſtructõe ſiue diuĩa reuela⸗
tõne· et talia reducunt ad dece pcepta deca
logi · NHã ad peimũ p̃ceptũ reducũt᷑ oia q̃ ꝓhi
bent illa qᷓ deſeruiũt ijdolatrie vt ſut fu ij vel
filie ꝓ igne luſtratõ.arioloꝝ ſciſcitatõ.ſom⸗
nioꝝ et augurioꝝ obſeruatõe maleficioꝝ et
incantationũ opatõ.pꝓhitonũ · diuĩoꝝ · moetu
oꝝ itereogatõ de quibꝰ habe den xvij d
ſcòm reducũt᷑ blaſphemie de q̃ leui.xxin· et
falſe doctrine de q̃ᷓ deu · xiij d terciũ reduei
vident' oĩa cerionialia- Inꝙᷓ tũ tñ ẽ moeale vi
dent᷑ ad ip[a reduci ꝓhibitões illoꝛ pctõꝝ qᷣ
maxie quietẽé motich inpedie vacãdo deo · vt
eſt ꝓhibitõ timiditatis et temerarie audacie
et ſpectãtiũ ad gulã · et om̃es ꝓhibitões imo

derãtie paſſionu et p̃cepta de foetitudĩe inq;⸗

tum eſt moderatia paſſionũ q̃ quiete mẽetis in

deo impediũt Inqtũ tñ actꝰ foetitudĩs ẽ oe⸗

dinabilis ad vtilitate ↄuĩtatis et maxime ad
honoeem fidei ſicut foetiter ſuſtinere ꝓpter de
feſionẽ fidei reduci p̃t ad pceptuzʒ pꝛimũ d
quartũ reducit pᷣceptũ de honoeatoe ſenu· de
quo leui.xiiij· et omia pᷣcepta de reueretia ſu
pioꝝꝛ d quitũ reducit pibiesginiuſte vio
lentie ↄtra ꝓximũ:de qᷓ leui.xix· et ꝓhibitio
odij · de qua ibide · d ſextũ reducit ꝓPhibitõ
meretricij de qua deu·xxiij· et ꝓhibitio coitꝰ

Otra naturã de ꝗᷓ leui·xviij· et ꝓhibitõ volun

tarie effuſioĩs ſemis ꝓ quecũqʒ modũ excep⸗
to federe matrioniali: et etiam ꝓHibitio guale
inqtũ pᷣſtat fometũ luxurie d ſeptimũ redu
citur ꝓhibitio vſure de qua deu.xxiij. et pbi
bitõ acceptõis rei aliene ꝓ fraude ð qua deu
xxvvbi dicit᷑. nõ habebis in ſacculo diuerſa

1

pondera.et peohibitio rapine· I. octauum
reducit ꝓhibitio falſi iudicij de ꝗ exo· xxiij.
et ꝓhibitõ mendacij et piurij ꝗq etiaʒ reducit
and ſcomeet ſuſceptõis medacij et acceptõis
muneꝝ de qbꝰ habe ibide · qe oĩa pᷣdicta co
opant᷑ ad ccæruptõzʒ iudicij · Et ꝓhibitio de⸗
tractõis ð ꝗᷓ leui.xix. vbi ðe.n eris crimĩatoꝛ
nec ſuſureo ĩ ꝓpklis VYtza aũt ſint aliqᷓ q̃ re
ducant᷑ ad vltia duo pᷣcepta infra videbi cũ
de is aget. Sic ergo pzʒ ꝙ oĩa p̃cepta moea
lia alia a dec ẽ pᷣceptis decalogi aut ĩ eis ↄti
nent ſicut peicipia ĩ cõcluſioĩibꝰ ſicut peimũ

reicipiũ legis nature et p̃ceptũ de dilectõe

dei et ꝓximi· aut reducũt᷑ ad ea ſicut ↄcluſi⸗
ones ad peincipia.
Equĩit᷑ videre de tercio ſcʒ de mõ tradẽdi
xrpeepta circa hꝰ qrunt᷑ pła·ſ· vt
ãdata decalogi debuerit tradi ꝓꝑ modũ ob⸗
ligatõis et pᷣcepti· H ꝙ ſic · rõ huiꝰ e.tũ qe
deuũ decebat · tů qe nohis expediebat · deü vti
qʒ decebat·.qe ĩ his verbis decalogi ↄſiſtit re
gula uſticie ſcz qdð dictat lume rõnis recte:
et qi deꝰ tanqꝙᷓ; iuſtꝰ debet eſſe emulatoe re⸗
ctitudĩs et iuſticie et ĩ ſubditis et ĩ ſeipᷣo· hĩc
eſt ꝙ hoĩ leges iuſticie ĩpoſuit ad q̃s ipC⸗ obli
gamt vt niło mõ licerz ipz eas ipune trãſgre
di. Nobis etiã expediebat. Heio ꝗpter gloeiã
augẽdã gqe głioſiꝰ eſt hoĩ obtinere btitudinèẽ
p merita ꝙ;ᷓ ſine meritis et qm cũ aliqᷣd reddi
ex meritis qdãmõ hõ qꝗᷓ meret obligat ſibi re⸗
tributoze et magis decet hoĩez obligari dᷣo ꝙᷓ;
deũ hoĩ Minc e ꝙ ad opa p? q dotingebat me⸗
reri debuit hõ ꝓ pcepta obligari vt dũ obli⸗
gatꝰ obediret et merito ꝓficerzʒ et ad maioꝛe
gr̃e cumulũ ꝓuemiet Scðo ꝓpter pacẽ ↄſeruã
dã qᷓ tin bonu eſt.ſic dicit aug vt cũcta pacez
a ꝓpetãt.pax aũut ſeruari nõ pᷣt vbi hõ vſurpat
ſſibiqð eſt alienũ. ideo vt pax ſeruaret inter
hoĩes debuit deꝰ mãdata hoĩ tradere ĩ qbus
obligare ne qð g alienũ ſibi vſurparet ſů red⸗
deret deo et ꝓxio qð eis deberz·. ne aliter fa⸗
cisdo ĩiuriã pacẽe frãgeret et frãgendo pacezx
ipᷣe ĩ ſe pacẽ àmitteret ·¶ Sʒ obi otra pᷣdicta
qe ð̊e ro.vijpctm occaſiõe accepta ꝓ mãdatũ
opatũ eſt ĩ me omez ↄcupiam.ſ̊ deꝰ nihil im
ponere debz qðð augeat ↄcupĩam. ꝙ dictũ
apłi habz veritate ̊ valde ꝓ accñs et occaſi⸗
onaliter · ex hoc em ꝙ ꝓ lege erat pcti ↄgnitõ
et tñ ꝓ ipᷣaʒ ñ erat gre collatõ ↄcupĩa intente
in vetitu et hoĩe ſcieter ꝓpetrãte ꝓctm̃.occa⸗
ſionaliter fi eret et ip̃ᷣiꝰ ↄcupie mteſio et pcti
aggrauatõ.ſ hoc nõ erat de peicipali inten⸗
tione feretis mãdata nec de ipoꝝ mandatoꝝ
obligatõe Nã deus ſic tribuit mãdata obliga
toeia ꝙ; ſp fuit ꝓmptꝰtribuere gr̃azʒ adiutricẽ
ad illa implẽda· vn ꝙ ꝓ mãdatoꝝ obligatõz
augeret ocupĩa hoc no erat ex ipis mãdatis

6 potiꝰ ex negligetua et culpa hoĩs.dñs aũt:

Pter negligetiã hoĩs ñ debuit dimittere quĩ
diligetiã cca ſalutẽ hoĩs exercerz·Vt mo
Ddus caritatis cadat ſub p̃cepto legis diuine ·
P circa hoc fuerũt ↄtrarie opĩoes. quidã eĩ
dixerũt abſolute ꝙ oĩino modꝰcaritatis nõ ca

dit ſub p̃cepto qę ſi cad eret ſequerec ꝙ q̃cunzʒ

7

nõ haberet caritatẽ peccarz moetaliter ĩ ope
qð facit ꝙᷓtumcũqʒ ſit de genere honoꝛ qð e
incõuenies · Flij dicũt abſolute moð carita⸗
tis esẽ ſub p̃cepto.nec eẽ ĩpoſſibile ſeruare hꝰ
pᷣceptũ nõ habẽti caritate qe pᷣt ſe diſponere
ad ho qꝙ; ei caritas infũda.nec qñcũq; aliqs
nõ habẽes caritatẽ facit aliqd de genere bono
rũ peccat moetaliter qe hoc ẽ pᷣceptũ affirma
tiuũ.ſczʒ vt ex caritate ope' et ñ obligat ſp
ſz ꝓ tpe illo quo aliqs habz caritatẽ · IYtriq;
aũt qtũ ad aliqͥd veꝝ dixerũt · Ectꝰ em cari⸗
tatis dupliciter ↄſiderari p̃t. vno mõ ſm ꝙ ẽ
quidã actꝰ ꝓ ſe.et ſic cadit ſub pᷣcepto legis
qð de hoc ſpeãliter dat᷑ ſcz diliges dũm den
tuũ:et diliges ꝓximũ t· et ꝙᷓtum ad hoc ſcðꝛ
ven dixerut. Flio mõ ſcòz ꝙ ẽ modꝰ aliaꝝx v
tutũ et ſcðz ꝙ actꝰ aliaꝝ vᷣtutũ oꝛdinant ad
caritatẽ q̃ eſt fims pᷣcepti vt ðde · j. thi · · et ſic
ven dixerüũt peimi ſeʒ ꝙ modꝰcaritatis nõ ca
dit ſub p̃cepto · hꝰ e dictũ ꝙ ĩ hoc pᷣcepto ho⸗
noea peem tuũ nõ includit ꝙ pater ex carita
te honoeet᷑ ſʒ tm̃ ꝙ pr honoeet᷑.· vñ qui hono
rat peẽz licʒ nõ habeat caritatẽ nõ ẽ trãgreſ⸗
ſoe huiꝰ pᷣcepti licz ſit traſgreſſo⸗ p̃cepti qð ẽ

de actu caritatis ꝗꝓpter quã trãſgreſſiõz penã

meret Bic ergo qui honoeat pentes tene ex
caritate honoeare nõ ex vi huiꝰ pᷣcepti qdð eſt
honoꝛea pentes ſʒ ex vi huiꝰ pcepti qð ẽ dili⸗
ges do · de · t. ex to · coꝛ · t. Et Pec duo pcepta
affirmatia nõ obligãtia ꝓ ſp· pnt ꝙ dmerſis
tpibꝰobligare. et ita p̃t ↄtigere ꝙ aliqs ĩpleſ
Hoc p̃ceptu de honoatõne ꝓentum nõ tranſ
redia tẽ p̃ceptũ ð omiſſiõe mõi carita tis .
ergo obiciaꝰ ꝙ ſi modꝰ caritatis nõ cada
ub p̃cepto ergo aliqs ĩplere pᷣt p̃cepta legis

