nunqd idem ins é de ipſis bis ſcdðis poſſeſſio
nibus qð in peimis · H ſcõm Sof · ꝓ ſic qe ſuc
cedũt loco pꝛioꝝ · ar· ex· vt lite pen. eccleſia
et · ff. ð le. . impatos ui ſi poſſeſſo em
pta ex pecunia fenebei traſeat in ali⸗nundqd
ĩs qui pecumã illã dedit. bnficiũ ide hHa bebt
Otra e?neũ poſſeſſoꝛẽ qdð habet otra vſurariũ
vel eiꝰ heredẽ vt vẽdere cogat᷑· et ſatiſ face⸗
re agẽti · H ſcᷣm gof · ꝙ n. mſi extraneus poſ
ſideat ex cauſa lucratina St vſurariꝰ vel eins
peres onent? excuſa' ſi ñ ſit ſoluedo ar · inſti ·

de lega. C. ſi aliena. Secus ẽ vt dicit bern. ex.

e.cũ tu ſupꝑ illud vendi· et roðò· ſi ipſe extra⸗
neus emiſſet. vel ex alia cã n lucratina adep⸗
tus eſſet rem illã bona fide ab vſurario. ñ cre
dens koete eũ eſſe vſurariũ. ant credens re il⸗
lam ñ eſſe emptã de pecuma fenebꝛei aut vſu⸗

rarium aliter hre vñ poſſet reddere vſuras I
Quid ſi res epta de feneber pecuia pueiat e

titulo lucratiuo ad eũ ꝗ vſuras ſoluit· nuqᷣd
ille ad quẽ peius ex ſibi cã uenit res eadẽe li
berac vt ↄtra eũ agi ñ poſſit. P ſcðᷣm gof· p

ſic. ff. de act. et obliga oms debitozes vſura

rius tñ vel eiꝰ heres ſcdᷣm hoſt· mime libera
ff.de ſolu.quotieſe Circa penã aut q e ab ad
uerſario ↄtra vſurariũ excipiẽdo. ſcienð p
exceptõem remouec a dignitate ſi foꝛte ſit e⸗
lectus et in ludo mutuauerntt · xj· q·xij· Nõ ob

ſtat ꝙ dicat ſe canſa ludi feciſſe ſub obteétu

alicui oſuetudiĩs ſeu coeruptele · vt e de ex⸗
ceſ.pla.inter dilectos Aire ſiquis lras ſuper
vſur. ĩpetrauerit ñ audit miſi peĩio reſtituat ſi
quas vſuras qnqʒ extoeſit · qe fruſtra legis in
uocat auxiliũ ꝗᷓ in lege ↄmittit vt ex · e? qe fru
ſtra. Nec ſufficit in tali caſu cautio de reſti⸗
tuẽdo ar. ex · de re iudi · cũ aliquibꝰ.niſi foete
interuemat magna cã vt. ff· de re in. l. nij. 4.
at peetoe puta qe ñ e ſoluedo. tůc em̃ ſufficit
cautio. et debz audiri vt poſtea reſiſtat ſimile
vt ey?. de ſoluẽ. odardus· vel ſi is cui debe ſit
Otentꝰ. ex.· de re iudi: ꝙ ad oſultatõz. B holt·
et bern. ex. e· qe fruſtra Quid ſi nullꝰ appa
ret qui agat ↄtra ipſum· ſcõm joet tanẽ ·
facta denũti atione in publico ſi nullꝰ appa⸗
reat audie ſcõz vo hoſt et bern. ex. e · qe fru
ſtra.et gar · Li · vj.e. quã· et o· an· bide ſcdz
qꝙ; dictũ e ſupea ſi ſit publicꝰ et notoems iu⸗
dex ex officio ſuo repellet eũ · licet nullꝰ ap⸗
pareat ar · ex · S iureiurã· ad nr̃azʒ · et de excep·
exceptõz. et ex · e· cũ in tua:q et ſi nullus pe⸗
tat. tñ reſtituere tene vt ex · e · cũ tu . J.· j. Si au
te occultꝰ erat:et aduerſarius obiciat et incõ
tinenti ſit paratꝰ ꝓbare audie et B bato re
pellec. ar· ex· e· de reſti. ſpo· lras. ꝗ· pᷣterea et
maxime ſi ꝓbet infra vnj. dies ex · de excep·
tua. ſi vo ſit occultꝰ et nipil obiciat ñ repel⸗
let. vñ tũc tenet ſentẽtia jo· et tancẽ · ¶ Nota
R ꝙ ex· e. cuʒ in tua ðe ꝙ licet vtra vſurariũ n

appareat accuſatoe- ſi tñ alijs argumetis oſti

terit eoſoẽ eſſe vſurarios manifeſtos poterit
judex in eos penã ↄotra mamifeſtos vſurarios
i ocilio latrianeſi editã libere exercere. Et o⸗
bicit bern. ꝙ ſi loquit de manifeſtis notoeijſ
ñ opꝰ alijs argumẽtis· ſi ñ de notoens tuc
euides ꝓbatio requirat ſcm oedine inris· xj
q·j·eoꝝ et reſpõdet ad B ꝙ hic notoeiũ ñn hʒ
pſeuerantiã f acti · vñ reqmrunt alia argumè
ta.vel dic ꝙ ſolennis fama docet iſtos eſſe v
ſararios et 15 puniunt ꝗpter famã et argume
ta alia qe ad odemnatõeʒz ñ ſufficit ſola fama
ex · de iuremrã · ex lris Quid ſi notoeiũ ſit ꝙ
vſuras hHabuit is tñ a quo extoeſit eas ñ inue
ny nec heres eiꝰ. P index facigt pecuniã fe
nebeem panpibus exhiberi · uo facto petitio
eius admittit'. ex · e· cũ tu· S. j· ſcõᷣm hoſt. et ſe
cundũ bern vel ſcõm ſo · an · li. vj · e · c. quãq;
epᷣus pᷣt vſuras illas recipe et ſoluere eis a qᷓ
bus habuit vſuras ille qui petit/ Quid ſi lre
obtẽte ſint ↄtra vſurariũ et ſe moeiat' añ ci
tatõez nunq̃d heres ꝓ hniõi Ir̃as poterit oue
niri · He ꝙ ñ ſcðz gof· et Holt · p illud.c. ex. 8
reſcrip · ſignificamt. niſi fiat ibi metio de he⸗
rede: vt ex· de offi:dele: cũ olim mter.p. Nec
obſtat illud ex:e.tua: qe ð do oedinario ha bz
locũ qui heredẽe iudicare potert vt defunetůᷣ
Quid ſi debitoe murauit ſoluere · E tũc hʒ
duo remedia vnu vt denütiet eccie vt cogat
p cenſurã eccleſiaſticã creditoee ꝙ; iurametũ
relaxet: vel ab exactione ceſſet· e· de iureiur.
c·j·et ex · e · tuas qͥ ſi velit excõicatõem potꝰ
ſaſtinere ;ᷓ iuramentũ relaxare·puniri p̃t per
ptãtez mima ptinacia exigete cu ecclia vltra

hoc ñ habeat quid faciat· vt ex.de cle.exco.

inter · c. ij· et de iudi.cũ ñ ab hoĩe. qui eũ foe
te velud hereticũ Odemnabit. xj.q.iij.rurſus
et ex · de hereticis. excõicamns·g. j· et.ij. vel
ſiẽ fit in quibuſdã locis vt ĩ anglia capie' ad
mandatu ozomanij- Hel quol ibet meſe ſoluat
certã pecunie quãtitatem ſiẽ fit in francia.et
ſpealiter in ptibus tholoſanis.ſʒ nibilommꝰ
adneniete die ꝗꝓpter iuramentũ ſoluere tene⸗
niſi ꝓapa interim eũ abſoluat.vel ec epus exi
Sente otumacia vſurarij excoĩcati in penã cõ
tumacie eius. Scðm ẽ ꝙ ſi ipſe ſoluerit Ppter
iuramentũ. tñ pᷣt repetere. vt ex.de iunreiur᷑.̊ð
bitoees ſcòʒ gof.i Quid ſi iurauit ſoluere et
ñ repetere · n dʒ in iudicio repetere Pter
vm iramenti. Hᷓ em̃ eſſet directe reperere Pt
tñ idirecte repetere crimè eiꝰ denũtando eæ⸗
cleſie.ex · e.tuas i glo.St iudex ex officio ſuo
p̃t cogere eũ ad relaxandũ iurametũ q ſi ad
hoc induci ñ potuerit p̃t eũ cogere ad reſtitu
endũ · Fliq̃ᷓ tn noua ca poſſet ſupuenire rõne
cuius poſſet repetere puta ſi vſi urarius in fine
penitens oedinaret ꝙ heredes ſui oibus illis
vſuras reſtituerent qui ſe vſuras dediſſe Pꝓba
rent ex. de iureiur: ad nram. ij. in tex. et glo.
J Quid ſi rauit ñ denuare. P? mramentũ
tale è temerariũ ſcᷣm oms.qe ad hoc quilibz
tenet. vñ nõ tenet ſernare ipm.ex. de iurein.
queaòmodũ m fi.ſcòðm gof.et hoſt.in ſum.et
bern· ſup dictu·c. ad noſtrã · ij. oſt. tñ in ap
paratu diſti guit. ꝙ ſi talis magis moue⸗ 3 elo
iuſticie et cozrectionis fraterne ꝙ; amoee rei
ſue recupande denũtiet. ſi vo ecõuerſo nõ de
nuntiet ne piuret et ita occurei fraudibus
vſurarioꝝ/ Quid ſi iurauit etiã ñ recipe · P
iuramentũ tenet . vt e? de renũ. cũ inter. p. et
de his qꝗᷣ vi. ad audientiã. Cogi tñ dz vſurari
us ꝙ iuramentũ relaxet · ar. ex de iureiur̃.c.j.
vel ſi ad hq̊ peimo induci nõ poterit.ñ audiec
anñquam ſe liberauerit. In hoc ergo caſu erit
paupibus eroganda ſi fiat fides eccleſie.ali⸗
ter nõ audiet niſi papa eũ abſoluerit.et pt
denũtiare ecclĩie debitoe p̃dicto iurameto nõ
obſtãte. G̊ hoſt. in ſum. Cuid ſi is otra quez
ſunt lre iĩpetcrate appellet.nunqᷣd repellet: in
cauſa appellatdis ꝙ ñ. eỹ. de excep. cũ m
ter peioæé: et c· fi de dicendũ ẽ ſi vſurariꝰ 4
lras ĩpetrauit appellet. ſupꝑ peicipali tñ nũq;
audie niſi peius reſtituerit. vt ſup ſcðz holt.
Et eẽ ſcðʒ h̊ peius expedie cauſa appellatõis
ꝙ; audiat' ſup peĩcipali ar· ex·e.qe fruſtra ibi
niſi peiꝰ reſtituerit vſuras quas pater ſuꝰ pei
us extoeſit ab alijs vt ex. e.michael. cũ em̃ ex
pſona pris agat tenet eũ defendere.ff. de re
judica:ex qᷓ pſona ſcòm bern.et hoſt. Quid
ſi niſi fiat m lis mentio de pr̃e: nũquid ↄtra
en excipi poterit ex pſona ſiue facto pris.RBñ
det bn. et arguit ſup B ꝙ et otra e e. micha⸗
el. et deinde dꝛcit ꝙ credit ꝙ ſic . qe tenec vſu
ras reſtituere quas pr eiꝰ extoeſit cũ ſuccedat
ei in bonis eloſt. vo dicit ꝙ ſi ſit heres ł vni
nerſalis ſucceſſoꝛ.bona epta de pecuĩa vſura

ria poſſides ex cã lucratia.p̃t excipi ↄtra eum
cũ ſit ſucceſſoe vicioꝝ · ar.j Pnoĩatis qſtiõibꝰ

ĩ p̃cedẽti ar · q· nunqᷓd heres · et. q. qͥd ſi de pe⸗
cunia·et. ff.de calu.q̃d ſi ĩ heredẽ Secꝰ è ſiñ
ſit heres nec poſſideat bona ẽpta de pecuĩa v
ſuraria. licet bona alia titulo donateis a pre
recepit bona fide.vt. C.de dona.eris alieni.
et. ·ſi patri tuo« Quiʒ ſiq̃s tutoꝛ curatoe vk
Peuratoe receꝑpit ñ ie ſuo ſo alieno.· qui
dã dicũt vt bern.ex łe.michael.ꝙ ñ repellet
qe nec ille vſure repeti pñt ab eo:cũ nihil ver

ſum ſi i vtilitate eiꝰ.ſʒ male dicũt ſcðz Hoſt.

et ſcðz jo. vt Hab in glo. di . xlvj· c. vl · qe in
delictis illuò ñ attendit. ſj ipᷣm factũ et deli
quetis volũtas et Poſitũ·xxij:qv.q̃ᷓ Piurat

et e · de ſen . excõ. cũ voluũᷣtate Nam et ſi Pcu

6

ratoe meus te deiciat de fundo tuo teneoꝛ ti⸗
bi mterdicto vñ vi:nibilominꝰ et ipe licz m⸗
hil ad eũ puenerit vt.ff. ̊ vi et vi ar · l. uij · J.
cũ ꝓcuratoe illud tñ qð ĩ eius vtilitatẽ verſu
· peĩcipaliter teneret et peio.aliꝰ vo in ſubſi

diũ. Fff. de eo ꝓ que factu ẽ. ex H edicto. Et ſic
talis tenet' ſi peicipalis ñ vult k ñ p̃t. vñ ſi tu

toe vſuras recipiat pupilli noĩe.functo offiꝰ

tutele· poſſum ab eo vſuras recipe.qe ꝓ alio

n debnit peccare. e. di. c. vlt. ſʒ in alijs Otra⸗
ctibꝰ mihil ab eo poſſum petere.C. de admi.
tu. ſi n ſubſerpſiſti · licet lecꝰ ſit de Peurato⸗
re · ff. de ꝓcura. ꝓcuratoꝛ·qꝛ tutoe fit volũta
te · ꝓcuratoe neceſſitate .
S Equit videre de vij. ſ. reſtitutõe vſuraꝝ
dert circa h̊ͥ querunc plura.ſ.vtix. vſurarij

teneant’ ad reſtitutõzʒ v uran . ꝙ ſic. et B

P3 Ppzĩo ꝑ ius diuinũ. luc.xix- Si alique ðfrau
daui reddo qᷓdeuplũ ait illi hieſus.qe hodie
ſalus huic do.fa.ẽ ergo peiuſq; haberet volũ
tate reddẽdi defraudato ñ erat ei ſalus.Scõo
hH pzʒ p ius poſitiuũ: ſczʒ p ius canonicũ ſcòᷣm
qð quil ibet tene vſuras reſlituere ſiue xpia⸗
nus ſiue judeꝰ ſiue clericꝰ ſiue lapcus.vt ex.
e·c.j· et: ij:et c.poſt miſerabile.et c. qto.Et S
dDem qᷓliter ad h; cogat᷑ xp̃ᷣianus dictũ ẽ artiꝰ
Pcedẽti Deeterea quicũqʒ; hzʒ alienũ tene illd
reſtituere· ſʒ illud qð q̃s accipit ꝓ mutno vl⸗
tra ſozte ẽ alienũ ñ ſuu.ñ em̃ trãſit in dñm ei
us ·: ꝓbatõ quicũqʒ; ẽ alicuiꝰ rai dñs ẽ aliq iu
re n miuria dñs eius. ſj rei ac q̃ſite p vſurã v⸗
ſurarius n e aliquo iure dñs. qe nec iure em⸗
Ptõis: nec liberalis donatõis. nec locatõis.

certũ ẽ em̃ ꝓ in locatõe ñ trãſit dñim rei loca
te nec iure pmutatõisnec iure mutui. qe ac
ctꝑe ꝓ mutuo ne ius ſj in iuria. et ſic de alijs

ergo vſurariꝰ ñ ẽ dũs rei cjuã acq̃ſiui pꝓ vſurã
ergo tene' eã reddere ſine reſtituere Deeterea

vſurariꝰ ið qð accipit vltra ſoete accipit ↄtra
cia iura. vtz ex ſupeadictis ſczʒ ↄtra naturale

diumũ canomcũ et ciuile.et p ↄſequẽs nec a

liqd acqrit.qe ĩiuſtꝰ titulꝰ P ñ titulo e babẽ⸗
dus . ff · de peti · here. nec vllaz. St male fi dei

poſſeſſoe de qͥ dtra legũ ĩterdicta mercatᷣ. C.
de agrico que admodũ ergo ꝛc Vñ vſure omi
iure ſunt ꝓhibite et ĩdebite et ĩ nullo caſu cõ
ceſſe · nec eẽ ꝓ captiuoꝝ redẽptõe.ex.e.ſuper
eo· iõ rpeti pñt ſolute vt habitũ ẽ 5̊. Deererea
eſto ꝙ vſura trãſeat ĩ dñim vſurarij nihiloĩus
eã reſtituere tene' ſiẽ mutuum trãſit in dñnium

per
ſin
Pe
em.

th
ran
die
oli

— —

recipiẽtis et tñ tene tiñdem reſtituere credi⸗

toei St qe vſurarij ſic vt plunmũ ↄtrahũt v⸗

ſurã ꝙ vix ouinci pñt· iõ cũ age ' de vſuris co
ices rõnũ ſuaꝝ exhibere ceſura eceliaſtica
ſunt cogẽdi li. vij e vſuris ex gui · Et ꝓcedi
pᷣt ĩ cauſis de vſuri decetero ſimp' et de pla⸗
no ac ſine ſtrepitu et figura ꝛudicij · li · vij · de
iudi diſpedioſam e te nota ꝙ qᷣcunqʒ cõita⸗
tũ officiales fauoꝛe vſuarioꝝ aliqd ſtatueꝰ
vel iudicãdo ꝙ eiſdẽ vſurarijs vſure ſoluanc
vł ꝙ ſolute ñ repetant᷑.ł ñ reſtituant᷑ fecerĩt
ipſo facto ſunt excõicati · vt ĩ · d. cle. ex Zui . ð
quo pleniꝰ tangi.ĩfra li · vij · ti · ij · can · lxxxij
et · lxxxiij. lxxxnij.¶ Sʒ qre ec ius ciuile n co⸗
Sit ad reſtitutõz vſuraꝝ · qę aliter iudicat
alienũ lex diuĩa et aliter hãana.lex em̃ diuĩa
iudicat alienũ q̃dqd poſſde' otra lege dei ꝗᷓ
ẽ verꝰ dñs oĩm.ſic aũt poſſidz vſurã vſurariꝰ
lex aũt hũana iudicat alienũ qð poſſi de p̃ter
voluntatẽ eiꝰ q̃ e verꝰ dñs ipſius. vñ qe ĩ vſu
ra ẽ volũtariũ mixtũ qð ñ ẽ in furto et rapina
iõ magis indieat alienũ in his ꝙᷓ; in vſura·et
eẽ qe ꝑ illa ledi magis bonũ cõe ꝙᷓ vſurazʒ
lex aut diuĩa iudicat ĩ vtroqʒ eſſe alienũ.ſ.tã
illo qð ẽ ↄtra legẽ dei· vt in vſura.ꝙᷓ ið qð eſt
tra legẽ dei et volũtatẽ ꝓximi. vt ĩ furto et
rapina. et iõ indicat reſtitutõʒ fieri in vtroq;

B alex· lomb.q Sʒ nũquid vſurariꝰ reſtituere

tenet rẽ eande in numero quã accepit P vſu⸗
ra ſiẽ tenet᷑ fur et raptoꝛ.h ꝙ ñ. hꝰ rõ ẽ pei

ma qe qð accipit᷑ ꝓ vſura n ẽ oĩo inuolũtariũ

Scdða rõ ẽ qe vſura fit in dtractu mutui ĩ quo
n requmit ꝙ ille q̃ accipit mutuo reddat mu⸗
tuanti ĩidẽ numero.ſʒ ſufficit ꝙ reddat eq̃le ĩ

bvcio · Et idẽ vr dicenð de eo qð accipit vlcra

ſoetẽ rõe mutui ·ſ.ꝙ ſufficit ꝙ reddat' eq̃te in

5pcio· B alex· lomb. Sʒ otra p̃dictã rõez ſcdðam

poſſet obici ꝙ ñ ẽ ſiłe de eo qð accipi mutuo
et ð eo qð accipi ꝓ vſura.qe res q̃ accipiꝰ mu
tuo trãſit ĩ dñim recipieẽtis· res vo q̃ accipi ꝓ
vſura ñ trãſit.vt dictũ e õ ſeðz cõioꝛeʒ opi.er

80 ꝛẽ · ꝓpter qð dici p̃t etiã ſcdz eundẽ ꝙ quã

tũ ẽ de lege diuĩa cogi dz ad reſtituendũ rem

eandẽ numero ſi res maneat apud eñũ er ſit in

eius ptãte:niſi ꝓꝑ aſcenſum repetẽtis libereæ.
alias tene' reſtituere equiualentẽ ſi res ſit cõ

ſumpta vel in dñm alteriꝰ qui ſit bone fidei

Poſe e trãſ lata Quid de cõitati bꝰ vł col

legijs danti bꝰ pecuniã ad vſurã.nũqd om̃es

et ſinguli ſunt vſurarij et tenen' ad reſtitutõ⸗
E ꝙ ſic ſcdᷣm ray.om̃s illi.ſ.quoꝝ auẽte vł
Oſenſu fit H.ar.ex.e.ↄqueſtꝰ et.vij.q.j. ſicut
vir et xxuij .qiijſi heres.t ſcdᷣm hoſt.om̃es

illi quibꝰ hec in mẽte ſua placẽt et ratũ hñt
et dſentiũt et ꝓhibere pñt et ñ faciunt ex · de

Hõ ſinguli de collegio vel
ciuitate tenen reſtituere inſolid ũ qð habuit
collegiũ ex vſuris · ſcdᷣm roð Lʒz ili quoꝝ
auẽte et ↄſenſu talia fiũt ſint vſurarij. vt dict

ray · tñ ñ tenent ad reſtitutõem niſi tum ad

eos ꝑuenit de vſura.vel qtũ releuati ſunt ab

expẽſis quas de ſuo feciſſent in ſuſtinedig o⸗

neribus cõitatis niſi fozte p̃ſtiterint auẽtem

pellẽedo aut p̃cipieẽdo cõitati taliter fenera⸗

ri.q̃ aliter q̊ factura ñ eſſet.ĩ quo caſu inſoli⸗

dů tenen?? Quid de regibꝰ et alijs dñis qui

cogũt debitoees dare vſuras. H ſcoʒ rodðᷣ ·

tenent' ad reſtitutõz eẽ ſi nibil ad eos puene
rit· Scõz vo alex·lom.dñi qi vſurarijs fauet
vel eos in tereis ſuis retinent nihil reſtituere
tenent' ſi nibil ad eos de bonis eoꝝ puenit.
licet alias peccẽt· Quid de illiſ dñis qᷓ mul
ta recipiũt a deis cũ ſciet eos nibil babere
niſi vſuras·et ꝙ bona ecꝝ q̃ poſſidet ad relſti
tutõem ñ ſufficeret · S ſcᷣm roð.ꝙ tenentur
ad reſtitutõem taliter ꝓceptoꝛꝝ ſi ex cã lucra
tiua ꝓceperũt· pñt tñ ab eis accipe qð ſibi ð⸗
bent ſiẽ et alij grenkors g Gund de vxoee et
familia ñ mercenaria vſurarij P ide dicenð
ẽ qð de vxoee raptoeis dictu ẽ ſupea titulo ðᷣ
raptoeibꝰ. Et pᷣt hic addi ꝙ vxoi vſurari c9
dos ẽé de vſura et vir ñ hʒ niſi de vſura ſuccur
rit vt viuere poſſit de his qᷓ ſunt in domo viri
ſi ipſa laboeat in domo ſiue nendo ſiue ſuedo
ſiue etiã bona ne pereãt cuſtodiendo. qe H in
creditoꝝ cedit vtilitatẽ· Si ecẽ vir habeat bo
na plura ĩcerta.tũc auẽte ep̃i qui debet pau⸗
fenbe Puidere licite pᷣ̃t de eis viuere.ar.òi.
xxij · . generaliter · et: c. ep̃us. cauere tñ dʒ
aliter ene; nunq d p̃dt vxoe reſtituere ma
le ablata viro ipſo viuete et ignoeãte RX
cũ ñ ſit dña reꝝ tñ viro data e ĩ adiutoemũ en
ius ſalute ꝓcurare tenetur. et iõ ſiẽ de boms
ꝓpꝛeijs viri pᷣt facere elemoſmas moðratas vi
ro ignoeãte et ñ ꝓhibẽete qe ſic agit cauſaz eiꝰ
ita eodẽ mõ facere p̃t reſtitutõeʒ.et ſi reſtitu⸗
at viro ſciẽte et ñ otradicete tuciꝰ facit. ſi au
cem vir ſciat et ↄtradicat et ꝓhibeat vxoe te⸗
net ñ reſtituere.qe ec alias n tene ad illd ho
nũ ex neceſſitate. heo viro aũt de furto ñ te⸗
net reſtituere niſi qᷓ;tũ ad eã de bonis eius P
nenit vel in tũ bonis eiꝰ vſa fuerit. vo m
hil de talibꝰ bonis puenit.ł etiã in domo ei⸗
us de dote ſua vel ec aliũde expeſas ſufficis⸗
ter habuerit in nullo tene. qe nibil inde ha⸗
buit qð ñ recõpẽſanit mulier? Quid ð gene
ro raroeis vel vnaref nuncjð ꝑt accipe do
tẽ de bonis eius cũ quid qͥ d habet ñ ſufficiat
ad reddendũ qð talis habuit de vſura · Po ſe⸗
cundum roð.licet dos ñ ꝓueniat ex cã lucra
tiua ſa accipiat ꝗpter onera mñimonij ſuppoe
tãda ſi tñ talis veritatẽ ſciens aut craſſa igno
rantia ductus ↄtraxit cũ filia talis.ñ dzʒ dotẽ
recipe de rebus huiõi de eq̃tate canonica.liʒ
de ſubtilitate iuris ciuilis aliter fozte poſſet
dici. Bi aũt fuit ductꝰ ignosãtia ꝓbabili. pu
ta q credebat ſocerũ ñ eſſe vſugrariũ vel alias
ſolusdo eſſe. p̃t recipe dotẽe licet poſtea mtel
ligat veritate Quid de creditoee. nunqd re
cipe p̃t qð ſibi debet᷑ a tali vſurario vel rap⸗
toꝛe. euiꝰ.ſ.oĩa bona q hʒ ñ ſufficerẽt ad redò
dendũ ſua male ablata·. P& ſcòm roð. hic n6
ẽ opꝰ diſtõe p̃ᷣcedẽti ſʒ diſtingueð è aliter.ſ.
ſi creditoꝛ credidt talẽ pecuniã vt ex ea cõ

modũ ſuũ faceret. et ex ea lucrãdo foete ſe li⸗

beraret · tũc ̃t recipe debitů ſuũ de rebꝰ taliſ
Iſſec ẽ ſike de genero ꝓtu ad dotẽ.quia ſocer
dãado dote genero paupioꝛ efficit niſi qtinꝰ

ab onere alede filie releuat.ſʒ debitoe nõ fie
pauperioe recipiẽdo re vel rei vendite pᷣcium
Si auũt gredidit mala fide pecumiã· puta ad a
leas ludeti · vel meretrici daturo.vel hiſtrio⸗
ni vel alicui bona ſua dilapidãti · ñ dz huiõi
pᷣciũ recipe de bonis pᷣdictis ·ſiłr nec ille qui
ex cã lucratiua agit · Om̃s aũt alij quibꝰ ex cõ
tractu debetur vel quaſi ex maleficio recipe⸗
re poſſunt ex Puiuſmodi rebus quod ſibi de⸗
bet᷑ dũ tñ re furtiuã vel raptã vel vſurariã in
ipſa ſpe n recipiãt· maxime ſcm illos qui di⸗
cũt qð in vſura dñim ñ trãſfert. Scðm ec eos
qui dicũt ꝙ traſfert dñim ĩ vſura credo ꝙ ip
ſa res vſuraria ĩ ſpecie inſolidũ recipi ñ debz
ge debitor qui dedit eã dtradicere p̃t ſi extat
nec eo muito creditoe aliã ꝓ ea ſoluere poſſʒ
H roð ·¶ Quid de ſeruiẽtibꝰ vſuranoꝛ . Hſe
cundũ roð· aut ſeruiũt vſurarijs in licitis et
honeſtis et necijs · et ſic pñt accipe mercedez
de huiõi rebus· qe vtilitas quã ↄſequunt vſu
rarij ex opibꝰ eoꝝ ↄpenſat cũ mercede quaʒ
dãt eis· vñ nõ pnt dici paupioꝛes ꝗpter mer⸗
cedẽ datã: cũ loco mercedis habeat ↄmoda
opm. Kut ſeruiũt in illicitis et ĩ Honeſtis · et
ſic ñ debet recipe mercedẽ de Huiõi · Idẽe dicẽ
du ẽ de cultoeibꝰ p̃ᷣdioꝝ et mercenarijs alijs
vſurarioꝝSz nunqd illi ſeruiẽtes vſurario
rum ꝗᷓ ſeruiuᷣt eis m fenerãdi officio· ſ. ꝓ eis
pecuniã ad vſurã numerãdo et vſurã accipie⸗
do de eoꝝ; mãdato ad reſtitutõez tenent. cuz
nihil ad eoſ puenerit ſcðz roð. ꝙ ñ tenet
pſertim cũ ydẽ vſurarij pꝑ ſe vel ꝑ alios mini
ſtros exerceret huiõi vſuras licet nõ ꝑ iſtos.
Eliqn vo vt monaldꝰ diſti guũc dicentes · ꝙ
eruiẽs aut mutuat pecuniã dni ſui ad vſurazʒ
ð generali mãdato dni di cẽtis ſibi ꝙ mutuet
cuicũq; voluerit pecuniã ad vſurã ſub nomiĩe
ipſius dñi:et tũc ſeruies tene' ad reſtitutõz ſi
dns ñn reſtituat:qe ẽ ĩ B peĩcipalis et ĩ optõe ẽ
mutuare et nõ mutuare. Fut B facit de ſpeali
mãdato dñni ſic mãdãtis ſibi mutua de pecuĩa
mea.x.lib.noĩe meo.et tunc licet peccet hoc
faciedo· tien tenec' ad reſtitutõem Quid de
illo qui ſine mãdato geredo negociũ alienuz
fenerat ad opꝰ eiꝰ cuiꝰ gerit negociũ. H ſe
cundũ roð:ꝙ tenet᷑ ad reſtitutõz qe fuit ↄtra

ctus vſurarij miſter et acto?? Quid de illo qᷓ

cũ velle mutuare pecuniã alicui gtis indux?
me ꝙ ñ darẽe eã ſibi niſi ſub vſur̃. Endz roð.q;
reſtituere tenet qe iĩpediuit idebite vtilitate
Pꝓrimi · ꝓcurãdo ne mutuũ Stis ſibi daret. ¶
Quid de eo qᷣ ↄſulit alicui vt feneret? Quid
eõ de eo qᷓ dat amico b ↄſanguineo b ↄmodat
Stis pecuniã vᷣt ex ea feneret.· Quid ec de eo
ↄtrabit ſocietatẽ cũ alio ad fenꝰ exercenð
Quid ec de eo q mutuat vſurario pecuniã ad
pPtiicipatõz lucri vſuraꝝ · & ſcòz aliquos ta⸗
les qᷓ mducũt aliquos ad fenerandũ tenen i
ſolidũ ſi aliter ñ erãt feneraturi.ſi aũt alias e
rãt feneraturi ñ tenent niſi ꝙᷓtũ ad eos pueiĩt
Scðm vo roð.ĩ neutro caſu tenent' niſi ꝙᷓtum
ad eos pueit· t melioe e ðditio taliũ ĩ G caſu
ꝙꝙſ ĩ furto et rapina · vbi ꝗᷓ pᷣſtãt autoꝛitate ad
reſtitutõz tenent eẽ ſi nibil ad eos puenerit

de maleficio· et B iõ.qe rapina et furtum ↄtra
voluntate dñi fiuᷣt qui patit damnũ· ſ̊ vlſura
de volüutate puenit ad creditoæet᷑ · Nec inueni
ꝙ iura dent actionẽ debitoei otra huiõi idu⸗
ctoꝛes ad repetendũ vſigas ab eis qs debito
res ſoluerãt taliter id etis ꝓ alios cũ adò ĩdu
cetes mhil inde puenerit Quid de eo qᷓ pe
cuniã deponit apud vſurariũ· ſiqs ↄmitte
ret pecuniã ſuã vſiyario ñ hñti alias vñ vſu⸗
ras exerceret b hac intẽtõe vt inde copioſius
ꝓ vſurã luerare ·ei matenã peccãdi daret · vñ
et ipſe culpe pticeps eẽt· Si vo vſurario alias
Hñnti vñ vſuras exerceat aliqs pecumã ſuã cõ
mittat vt tntiꝰ ſerue' ñ peccat.ſ̊ vt ad bonũ
hoĩie malo h tho · Qmd de eo qꝗᷓ ſola ſpe ſine
intẽtõe pꝛicipali vſurã ↄmiſit· nũqᷓd tenet᷑ re
ſtituere qᷓ vltra ſoꝛte accepit. tki ſcðz gof.
et eẽ rich;.in q̊ eiꝰ ſequace ĩ ſuo q̃rto· ñ ẽ opꝰ
reſtitutõe ad purgatõzʒ delicti · ſʒ ſola penitẽ⸗

tia ſufficit ſibi.ſic in ſimonia metali. ex de ſy

mo.c.fi. Sʒ ↄtrariuʒ ſentit hoſt· et bn. et rod.
qe ↄtra gof· expᷣſſe e illud c· ex ·e · Oſuluit · vñ
ſcòm eos talis vſurariꝰ ad reſtituedũ ea qᷓ re⸗
cepit vltra oetem ẽ efficaciter inducedus et
tenec᷑ ĩ fozo penitetiali q dictũ ꝑ dñm ẽ luẽ.
vj. mutuũ da . nihil inde ſpe · Et tene' ſcðz roð
reſtituere qᷓdqd vltra ſoꝛtẽ pcepit q̃cũqʒ inte⸗
tõe ei debitor dederit · ſiue ꝓpter dilectõez ex
Oetã ꝓpter mutuũ ei datũ · vł ꝗpter aliud· ſine
ꝓpter recipienð ꝓlixioꝛẽ terminũ· qn tñ debi
toe dat creditoei ꝓpter ſolã dilectoz ñ pᷣt repe
tere nec ꝓ retẽtõem ſibi ↄſulere ſi foete heat

ab aliqd de bonis creditoeis. de HB .· ar · v. cir

ca peinci ·¶ Quid ſi ñ ſit coerupta intetio cre⸗

ditoeis debitoe tñ ꝓpter mutuũ acceptuz vel
ovlteriꝰ retinenò dat ei aliqd . nunqꝗd creditoe

tenet reſtituere illuò.& ſcòm roënõ tenet
de ↄſumptis fide bonanec· etiã de extãtibus

ꝙdin ꝓbabiliter credit ꝙ ex ſola dilectõe ei

dederit. ſi aũt credat vel ꝓbabiliter dubitet
Pter illã canſaʒz illi ſeruierit reſtituere te⸗

net᷑. quando aũt debitoꝛ non gratis dat vel

creditos non gratis mutuat ſi alias habeat
de boĩis creditoeis et per retentõnem ſibi cõ⸗
ſulat de vſura quã dedit ñ ẽ cogendꝰ ad relti

tuendũ ĩ foeo penitetiali.Quid de illis qᷓ ve⸗

niete ſolutõis termio nolũt dare dil atõez de
bitoei qᷓ iuramẽto aſtrictꝰ e ſoluere mſi data

eis pecunia aut alique equipollete · exp̃ſſe tñ
aliqd ñ petũt · tenent' ad reſtitutõeʒ ex·. e.

ↄſuluit ſcᷣm rap·ſi tñ debitoe creditoꝛẽ volẽ
tẽ recipe pecuniã ſuã p̃uemat muneribꝰ Stis
rogãs eũ vt det ſibi dilatõeʒꝝ ꝓpter amiciciaʒ
ł pter deü · et Stis recipiat creditoe illa mu⸗

nera rõe p̃teriti tpis ñ futuri licet poſtea det

indigenti beniuole dilatõeʒ quã alias ñ darz

ſi eũ ingtũ vidiſſet· det dico peicipabr ꝗꝓpter a
miciciã vel ꝓpter deũ · ſcðario vo ꝗꝓpter Stitn⸗
diinẽ debitoeis ˖ et hec faciat rõe pᷣteriti tꝑis n

futuri ñ ẽ vſura.vñ ille ñ tenet ad rellitutõz
eoꝝ q̃ᷓ ſic accepit ſeòz quoſdã:HG̊ de monaldo

¶Quid ſi qs vẽdat bladũ alteri ꝓ · xx · ſok . i

meſſe qð ẽ tm · xv· ſoł · ſedz boni vini eſtimatõz
p̃fixo termino valitix · et poſtea caniſtia ve

A
ni
Nu:
to
de
be
tte
ſu:
is

me

ite:

niat et dictꝰ emptoe id bladũ xxv· ſob· vẽdat
nũqᷣd peimꝰ vẽditoe aliq̃d ẽptoei reſtituere te
ne et vr ꝙ ñ qe ẽptoꝛ ĩ nł lo è dãnificatꝰ imo

lucratꝰ Sz otra qe otractꝰ ille fuit vſurariꝰ

ergo te aliqd reſtituere veditoꝛi veditoe
ſcz ille ſcðz monaleaen e emptoer reſtituere
totũ ið qð ſuꝑuedidic Eltra ſceðz eſtimatõz bo
ni viri · qe licz eptoe ñ ſit dãnificatꝰ hic qpter
euẽtũ rei qͥ ñ excuſat ab vſura.dãmificatus tñn
fuit qe multo plus emit qᷓein termio valebat
ſcðʒ eſtimatõz boni vin · Quid ſiqs det vſu⸗
rario modiũ bladi ꝓ vſura qui mõ vʒ x · ol · et
poſt annũ idẽ modiꝰ vʒ · xx· ſoł . nũqd vſurar
us tene' reſtituere modiñ bladi illi qᷓ dedit
valoee ĩ quo mõ ẽ vel qꝗ fuit qñ dedit lcri
pſit monaldòꝰ ꝙ G; erit ĩ optõe recipietis quia
cũ vſurariꝰ vſqʒ mõ ñ reſtituit· et moea reſti⸗

tuendi pindicare debeat ſibi reſtitutio ſcõᷣm
optõem recipietis dz fieri vt dictũ ẽ 6.· Bed

quoꝝ ſolutio peiꝰ dʒ fieri·ſ. male ablatoꝛ l
legatoꝝ · ſcm alex·lom.rõ vr ondere
eiꝰ ſunt reſtitueda male ablata ꝙᷓ ſolueda è=
ita·qꝛ reſtitutio male ablatoꝝ tollit imuriã
factã deo et ꝓximo:et maxie in furto et rapi
na. in ſolutõe aũt debitoꝝ ñ tolli niuria leò
ſaluat iuſticiaet iõ vr hoc peiꝰ faciendũ.Et
ſi fiat ↄtrariũ vt ĩ pluribꝰ.̊ fieri vr qe debi⸗
ta ſunt clara et manifeſta: reſtitutões auũt nõ
ſic ſz ſunt inquirede. ceteris aut pari bꝰ claru

pcedit incertũ · Deiꝰ aũt ſũt reſtituenda male

ablata ꝙᷓ ſoluẽda legata:qꝛ donatõ legatoꝝ
ex deuotõe legãtis· et iõ ẽè ſuperogatcis· ſ̊
reſtitutio ablatoꝝ ẽ necitatis iuſticie· peiꝰ au
tẽ opoetet ſoluere ið qð e nccitatis ꝙᷓ qð e ſu
perogatõnis · vñ ſcᷣm jo·an.li:vj:de vſu· ꝙ;⸗
quã ·peius deduci debęet vſure et male abla⸗
ta tanꝙᷓ es alienũ ꝙᷓᷓ ſol nant legata et alia q̃ᷓ

ſunt titulo lucratiuo relicta.intelligi em he

reditas ð ducto ere alieno.C.:de lega· ſi vm⸗
uerſe De hac materia vide ĩfra de teltis ti ad
quid heres tene· qõne ſed quibus ſatiſ faciet

peĩio Vty vſurariꝰ teneæ reſtituere ñ tmm vſa

rariã pecuniã ſ ec qᷓ̃dquid lucratꝰ e cũ illa et

fructus pceptos ex re empta de pecunia vſu
raria·. H. ſic ſupꝛa dictũ e· reꝝ quedã ſunt q̃⸗
rum vſus e eaꝝ ſumptio.q̃ ñ hnt vſufructuz

pein' ſcòz iura. et iõ ſi tales res ſint ꝓꝑ vſuram

extoete · vt denarij triticũ vinum et huiõi ñ te

net hoõ ad reſtituendũ.niſi lind qð accepit.
qe illo qð de tali re ẽ acquiſitũ ñ e fructꝰ hu⸗
ius rei ſʒ huane induſtrie et laboeis cuiꝰ ipſe

hõ ẽ dñs.niſi foꝛte ꝓ receptõem ł detentione
talis rei debitoꝛ ſit dãnmificatus amittedo ali

quid de bonis ſuis· tũc em̃ tenet ad recõpen⸗

ſatõz nocumęèti vt ſi domũ ſuã vł aliqd houiõi

opoꝛtuit eũ ꝓ pᷣcio vilioꝛi diſtrahere ꝙ; vale⸗

ret vt vſuras ſolneret · Quedã vo res ſùt qua⸗

rũ vſus ñ eè eaꝝ ſumptio ſeu diſtractio et he
hñt vſufructũ vt domꝰ ager et ſił ia:et iõ ſiqᷣſ
alteriꝰ domũ vel agrũ extoeſiſſet · n tin tenec
reſtituere domũ vel agrũ ſed eẽ fructꝰ inde p
ceptos deductis peius laboꝛibus et expeſis·
qꝛ ſunt fructꝰ reꝝ quaꝝ alius e dñs.et iõ de
bent ei : hec tho.rich·et roð · Cum quibꝰ etiã

tia p? nuntiũ vł ꝓ epł am. vt. ff.de ceſ. bo.i

cũ tu· et xiiij:q· vj·ſi reſ·ablatũ dico ſi

hoſt.ocoedare vr᷑ dicẽs.ꝙ vſurariꝰ tene ad
reſtitue ndũ vſuras et ĩtereſſe debitoeis in qꝰ
quidẽ damnũ et lucrũ ſuũ ẽè ↄputandũ· ſc ſa⸗
tis exp̃ſſe legit᷑·fſ·de eo qð certo loco.l. iij ·
¶: plit.in fi: ſe.Vn ñ placet ei interpᷣtat᷑io quã
ray.ꝓ vſurario facit:oↄſulens ꝙ vſurariꝰ poſt

ꝙᷓ; ſatiſ fecerit de vſuris petat a debitoee ven

am ad cautelãqe foete tenere᷑ ei ampliꝰ ali
quid reltituere ꝓ intereſſe et dãno:. Iſõ vult e
tiam holti · ꝙꝓ debitoe vlłtra fuun intereſſe poſſict

lucrũ petere:qe hoc eſſet ſuũ repetere cu vſu⸗

ris· Idem etiã dicendũ ẽ ſcòðz roò .de lucro ha
bito de re furtiua vel rapta ꝑ negociatõem ł
ↄpationez redditꝰ vel p̃dij factã de re Huiõi
furtiua vel rapta Vt aliquis teneat reſti
tuere damnũ qð incureit ille cui re abſtult ex
illius ablatõe · dupkr qᷓs dammifica. vno
mõ q ſibi aufer ið qd hꝑʒ actu.vt qe aliqs òr
rupit domũ eiꝰ et tüc debet ſibi reſtitui ;tuz
valet domꝰ.Slio mõ qę aufert' ſibi n illõ qh;
hʒz ſed qe impedit' ne habeat id ad qð haben
dũ in via erat· et tũc ñ debet eq̃le ſibi reſtitue
re.qe ſcʒ minꝰ e hre ĩ potetia et eſſe in via ad
habendũu ꝙᷓ habere in actu. vñ ſiquis effodi⸗
at agrũ alicuius ſemiatum.ñ tenet᷑ reſtituere
totu valoẽ meſſis future· Flij dicũt ſic leʒ ꝙ
in reſtituendo duo debẽét attedi. ſcʒ valoæ re
ablate: et illa eade e reſtitueda vel equiualeſ
Et damnũ ſecutũ ex ablatõe illiꝰ rei · hoc aũt
damnũ aut e ↄſecutũ inde peio et ꝓ ſe et dire⸗
cte aut ꝓ ↄſeqñns:peĩio mõ dãnificãs teneꝰ re⸗
ſtitu ere damnũ iðꝰ.verbi gra:alicui e ablata
pecunia ex qua volebat necta emere. vel etiazʒ
empta vel debita ſoluere · et iõ opostuit eum
poſſeſſiones vtiles ſibi vendere vel pecuniaʒ

mutuo ad vſurã accipe tũc tenet damnũ ſic

ſecutũ reſtituere. Zi vo illud ſit ſubſecutũ ĩdi
recte et ꝓꝑ accñs.puta qe dãnificatꝰ ñ e ↄſecu
tus lucrũ qð ex pecuia ſibi ablata ↄſequi ſpe⸗
rabat.tłe dãnũ dãnificãs reſtitue ñ te?. qe pe

cunia de ſui natura ñ multiplicac. Secꝰ auũt e

ſcðz iſtos in iſtis qᷓ ex natura ſua multiplicari
pñt vt in aĩalibus:et 16 ſpoliatoe talm tenet
reſtituere tm qᷓtũ erãt valitura tꝑæ reſtitutio
nis · De H̊ tñ ẽ dubiũ ſcz vti teneat' ad tantũ
tũ qꝛ talis valoe ẽ in potetia· tũ qe aĩalia poſ
ſent interi moei ꝙ Qnid ſi is qᷓ vſuras extoeſit
ad inopiam deuenerit · licet vſurarius ĩtel
ligat᷑ ſempꝑp in mo⸗a eſſe · vt · C. de furtis. ſub⸗
tracte·tñ ſi pauptas eũ excuſet vel bonis ce⸗
dat: eſt excuſatꝰ et abſoluendꝰ tenet tñ ſatiſ

facere ſi ad pinguioꝛe foetunã puenerit.i. ha

bita rõe ne egeat · ff.de re· indi · m ↄdenatiõe
ſup quo exponet ydoneã cautõeʒ. vt ex. e.euʒ
tu· J. plt: et de ſolu ·odardꝰ. Eo p̃t quilibet e
dere añ lite oteſtatã in pncia vel etiã i abſen
pPlt · et · vlt · St hoc è veꝝ ĩ indicio ↄtetioſo 2
Zʒz nuqd ita e ĩ foeo penitstiali He ſedz of.
ꝙ ñ· imo dice ei ꝙ totũ reſtituat ablatũ ex. e.
pinã ſiue ꝓ furtũ ſme vſirã·xinij. q. v. ſi dun
inueniſti ·hoc vr ecẽ velle bn.in.c.tu.in glo.
ſup id facultatibꝰ· Sed in otrariũ opponens

Hoſt.dicit ꝙ ñ amittit peiuilegiũ ex cã iuſta ſi
bi datũ· Ham ſi tpe famis licz alienũ ſine pec
cato accipe multo foetiꝰ retinere B hoſt.Flij

aũt volũt ꝙ ſi talis ðtritus ñ potes ẽ ſatiſ fa-
cere· Petere tene dilatõez vel remiſſone ſibi

fieri cauſa elemoſme ab illis quibꝰ tenet re⸗
ſtituere · et ſic erit ĩ ſtatu ſalutis alias ñ.xnij·
q:vj·ſi res · S hoc vi nimis durũ.vñ credo
ꝙ ad ſalute ei ſufficiat ꝙ ſi ad pinguioee foe⸗
tunã venerit · reſtitue firmiter ĩ coꝛede gponat
. nundqd clerici vſuras qᷓs Hnt vel habue
rũt de rebꝰ ecclie reſtituere pñt · ſcðz ray·
ꝙ ñ:qe tales res ſunt paupex. niſi qᷓ̃tenus ex
pecunia vſuraria ł qᷓlibz alia ſua expediſſent ĩ
vtilitate eccleſie.ſʒ potius reſtituere debet ð
rebus ſuis prionial ibus ꝙᷓ de ecclĩa acq̃ſitis
fideliter iuxta ſuũ poſſe · Roð .vo credt ꝙ ſi H
ñ poſſint de bonis ſuis facere de fructibꝰ ec⸗
cleſie quos pceperũt legitime pñt ſe liberare
Cui e vſura reſtitueda · x ſi ſciat a quo ex
toæta ẽ reſtitueda ęe ei ſi ſit pñs ex.e.cum tu..
ſup his· Si vo ſit abſens eiꝰ heredi vel ꝓpcura
toei ſi ſit · Si vo nec ipſe nec heres eiꝰ vł ꝓcu
ratoe ſit pñs.et vſurariꝰ nouit vbi ille hitat.
dz ei mittere aliquoꝰ ſi pᷣt fieri fideliter et ſe⸗
cure B em̃ ſemꝑ faciendũ ẽ qñ ↄmode fieri pᷣt
Et ſcdᷣm quoſdã vt bern.mitti dz ſumptibꝰ ip
ſius debitoeis abſentis ar·ff.de op·li · ope · ſi
tñ expẽſe itineris nimis excedũt ſummã illiꝰ
vſure · tüc dz paupibꝰ erogari.vt.ij.q.vj.an⸗
terioꝝ · et ex · de iudi · cum ſit · et ex · e. cũ tu · in
glłooſt.vo diſtinguit ꝙ ſi vſurarius qui eſt
male fidei poſſeſſoe alibi ſe trãſtulit ꝙ; vbi v⸗
ſuras exercuit tũc ꝓpeijs ſumptibꝰ mittere te⸗
net. Bi vero is a quo vſuras extoeſit vel he⸗
res eius alibi ſe trãſtulit tũc locũ habet qð il
li alij dicũt·et ꝓbatur G.ff.de rei ven.ſi res.
et l. ſi vo. et l. ſe.Et m oĩbus ſcm ꝙ roð.dict
peſande ſüt ccũſtãtie et ꝙᷓtitas rei öbite remo
tio loci · expenſe q fierẽt in mittedo.et paup⸗
tas vel diuitie eius cuius reſtitutio debʒz fie⸗
ri · qe taʒ parua poſſet eſſe ſumma rei reſtituẽde
et tãte expenſe qᷓ fierẽt in mittedo.et tã diueſ
cui debz eſtitui · ꝙ nulloꝰ deberet velle ꝓ re
tam modica ꝓximũ tm Suari. vñ ñ opoetet ꝙ;
tũc mittat:Et in talibus recurrendũ e ad arbi
trium bom viri G; roð· Ceteꝝ ſi de eius aduẽ
tu ꝓximo ſperet᷑. tunc pecunia depone' et cõ
ſignabit.C.de vſuacceptã ſedðᷣm gof.ſtem
ſi res eſſet magni valoꝛeis et ñ poſſet illi ↄmo
de mitti cuiꝰ e.deberet in aliquo tuto loco ð
poni et ei ſignificati ſcòz tho. Si vo vſurariꝰ
neſciret nec ſperaret ꝙ defacili ſcire poſſʒ vbi
ille hitaret.n em tenet vagari vt qrat et ĩue⸗

niat eũ· ar · Fſo de opis lib · l. ꝙ niſi fiat · S. j. et

ex.e.cũ tu.in glo.vel ſi ſcirz ei tñ ↄmode mit
tere ñ poſſet debet eã paupibꝰ erogare. ij. q.
vjanterioꝝ et melius. ex·e.cũ tu.ſecundum
ray: et bn. ꝛbidẽ Et idẽ itelligendũ ẽ ſi ſcire ñ
Poſſit a ꝗ eã recepit· Et qdð dĩctũ ẽ de eo a qꝰ

extoꝛte ſunt vſure.ide intelligendũ ẽ pꝓ oĩa ſi
ille ñ ſit ſupſtes de eiꝰ herede fieri debere

Se nũqᷣd peiꝰ dz fieri reſtitutio vni ꝙᷓ alij. HE
ſic ĩ caſu· vt qñ reſtitutio vniꝰ e clara et de

ſuſpecta quo ad Faupes xp̃ianos ab ecclia.
C

cerminata alteriꝰ aũt ñ ſic. tũc em̃ vp ꝓ cete⸗
teris pibus peiꝰ ſit faciẽdũ iſti ꝙ; li. Ceteris
eẽ pibus vi peiꝰ reſtituendũ paupꝑi ꝙ; diuiti.
Si aũt vterqʒ ſit eqᷓ pauꝑ vel diues. vi ꝙ re⸗

ſtitutio ſit peius illi facieda cmi peius facta é

iniuria.B alex·lom. Muid ſin ſufficiat here
ditas ad ſatiſfaciedibus nũquid ſatiſ fiet
peĩo veniẽtibus · & dixit guil. Li. vj · e · quãcq;
ꝙ ñ. imo ſatiſfiet eis et alijs ꝓ rata:ar.ex.de
telta· relatũ · ij.ĩ fi et· fFf. de pac.ſi ꝓlures Io.
aũt an · dicit ꝙ ſatis vi in B; caſu tepꝰ ↄſiderã
dum. vt qui peĩo ſoluit qð ſuũ e integre reci⸗
piat · et ſic de ſingulis.li.vj.de reiu.qui pei⸗
oe· ſzʒ peimũ dictum magis placet mihi. et de
HB infra ti . xxxvj.q.ſʒ quibꝰ Cuius autoꝛita⸗
te male ablata incerta ſũt paupibꝰ erogãda
H ric;. dicit ꝙ auẽte oedinari]: qᷓ ẽ pr paupe
rũ vbi oſuetũ ę talia fieri ꝓ oedĩariũ:vbi auᷣt
ñ e ↄſuetũ pᷣt facere ꝓ ſeipᷣm.ñ em̃ interde per
ius ſcriptũ ei q̃ᷓ tenet᷑ reſticuere in dicto caſa
erogare pauꝑpibꝰ pꝑ ſeipᷣʒ ſi faciat B; fiòliter et
de dſilio bonoꝝ viroꝝ. Scoëm vo rap. in ſu.
eiꝰ.ij · li.ti · de rap·iur fi· G. foꝛma reſtitutõis.
reſtitusda ſunt male ablata incerta ad ↄſili
