H mõ pᷣt ꝓbabiiter eſtimari ſcʒ ꝙq; pᷣcibus bea⸗
ti SS· ad vitã fuerit reuocatꝰ.et ibi gr̃am ↄſe⸗
cutꝰ ſit · ꝓ quã remiſſiõʒ pctõꝝ habuit et ꝓ cõ
ſeques imunitate a pena ſiẽ ec apparʒ ĩ oibꝰ il
lis q fuerunt miraculoſea meætuis ſuſcitati.
quoꝝ pł es ↄſtat ydolatras et dãnatos funſe
De oibꝰ em ſihr dici opoetz ꝙ ñ erãt in ĩferno
finaliter ðputati ſʒ ſzm pñte oꝝ iuſticiã me
ritoꝝ · hm aũt ſupiozes cãs qbꝰ pᷣiudicabant
ad vitã erat aliter de eis diſponeèdũ. Ykł dicẽð
ſzm quoſdã ꝙ aĩa trapani ñ fuit ſimpf a reatu
pene abſoluta ſſj eiꝰ pena fuit ſuſpẽſa ad tpus
vſqʒ; ad die iudicij.Hec tñ opoætz ꝙ G; fiat ↄũi
ter ꝗ ſuffragia:qe alia ſut q̃ legi cõi accidũt ·
et alia q ſingular ex peiuilegio ↄcedũ aliqᷓbꝰ
Vtn ſuffragia viuoꝝ ꝓſint exñtibꝰ in pur⸗

atoꝛio · E& ꝙ ſic. et h̊ pʒ peĩo auẽte bti ang ·

Dicẽtis· ꝙ ſufragia nõ ꝓſunt valde boĩs nec
valde mab ſzʒ mediocriter boĩs et medi ocriter
malis: tales aũt ſunt ꝗᷓ ſũt ĩ purgatoeio. Scðo
pꝓʒz rõne.qꝛ ſuffra gia q̃ q̃s facit ꝓ alio ſũt ĩ ſap
Plemẽetũ ſatilfactõis ꝓ eo Vñ ſiẽ p̃t hõ ſatiſfa
cere ꝓ altero viuo qꝗᷓ ꝓ ſe nõ p̃t ita pᷣt ꝓ defũ⸗
cto· AÆA. ä boc aũt ꝙ hmõi ſatiſ factio ĩ moꝛtuo
opet' duo ex ꝓte eiꝰ reqrum' ſczꝭ indigẽtia iðᷣo
no ꝓdeſt btis t meritũ ↄdicõnale. Vñ aug.
in ench.c.lxv.q̊ om̃e meritũ oꝑat᷑ quo poſſie
hanc vitã releuari.iõ nõ ꝓdelſt dãnatis · Ytrũ
1 vero e in eis q̊ ſt ĩ purgatoeio:iõ ꝓdeſt ilk
bec pe. OQñ ↄſequũt defucti fructũ ſuffragi
o &ο ſuffragia valet ex duobꝰ ſcʒ ex opere
Operãte.et ex opere operato. Et dico opus op

atuũ ñ ſolũ eccie ſacr̃m·ſʒ ec effectũ ſequẽtẽ ex
opatõe c̃ ex collatõe ełiaꝝ ↄſequũt paupim

releuatio· et eon ozõ ꝓ defucto apud deu · Si
militer ec opus opans p̃t accipi vł ex pte pei
cipalis agetis vł ex pte exequẽtis · Dicenð gꝰ
ꝙ ꝙcito moeies diſpoit aliqᷓ ſuffragia ſibi fie
ri pᷣmiũ ſuffragioꝛ ↄſequit anteꝙ; fiant ꝙᷓtuʒ
ad efficatiã ſuf fragij qᷓ erat ex opere opante
pemcipꝑalis agętis · ſ̊ ꝙᷓtuz ad efficatiã ſuffra
Sioꝝ ꝗᷓ eſt ex ope operato vel ex ope operãte
exequetis nõ ↄleqi fructũ anteꝙᷓ ſuffragia
fiant Etſi poſteriꝰ otingat ip̃m a pena purga
ri · ᷓtũ ad hoc fraudabi ſuffragioꝝ fructu
ꝙ certe in eos redudabit quoꝝ culpa defrau
datur· Mõ em e incõuenies ꝙ; aliqs defraude'
P culpã alteriꝰ in tꝑalibꝰ.pena aũt purgato⸗
rij ẽ tepoꝛalis licet ꝙtu ad eternã retributõez
nullus defraundari poſſit niſ per ꝓpeiã culpã·
Vnde ſi legata q̃ qs facit nũꝙ; ſoluerẽtur vel
male ablata que pcepit ĩſtitui per executoꝛes
nõ feſtitueretur nõ ꝗpter hoc perpetuo rema⸗
neret in pena licʒ multo tardiꝰ liberare' a pe⸗
na. q VYta ſuffragia valeant pꝓneris exntibuſ
in lImbo. ihc ꝙ nõ et hoc pʒz auẽte ſcti aug· q̃
Dicit ꝙ ſuffragia nõ ꝓſunt illis qui ſine fide
operãte per dſectõne hinc exinerunt · 2* parz

—

rõne qꝗe pueri nõ baptiſati nõ detinent' in lim
bo niſi ae dekficiũt a ſtatu gratie vñ cũ ꝑ opa
viuoꝝ nõ poſſit ſtatus mutari defunctoꝝ ma

xime ꝙᷓtũ ad eſſentiale p̃miũ vel eternoꝝ ſup⸗
pliciũ pueris exñntibꝰ in limbo ꝓdeſſe nõ poſ⸗
ſunt ſuffragia viuoꝝ · cVti aliquo mõ peo-⸗
ſint beatis· Sẽ ꝙ nõ.vt pz ex ſupꝛadictis· vñ
dicit aug· imuria ẽ in eccia ꝓ martire ozare i

ipe intelligit de eo quẽ certũ eſt nobis marti
r6 eſſe de his vero de qbus nõ ↄſtat nobis ꝙ

ſint beati dicit in encHh. c. lxv · ſacri ficia ſme
altaria ſiue quarũqũzʒ elian defüctis valde
bonis facta grãn ſũt actões· Nec obſtat pᷣdi⸗
ctis illud qð habet in collet᷑ta miſſe ſiẽ ſetis
tuis ꝓſunt ad głiam ſcʒ ſacra. ita nobis ꝓfici
ant ad medelã ge huiõi collecte nõ ſut ſie ĩtel

ligende quaſi ſanctis in głia ꝓficiant Jꝓtum
ad ſe ꝙ eoꝝ feſta recolimꝰ.ſʒ qe nobis ꝓPficit

qᷓ eoꝝ głiam celebeamꝰ. ſiẽ̃ ex hoc ꝙ deũ co⸗
gnoſcimꝰ vel laudamus· et ſic qdãmodo eius
gloeia in nobis erelcit · et nihil deo ſed nobis
ac creſcit · hec pPe ·
gquñ videre de qrto ſczʒ qᷓ ſuffragia ꝓſũt
defunctis· et circa hoc q̃rũt᷑ pła ſcʒ quot

ec q̃ ſuffragia ꝓſũt eis · H¶ ſuffragia Pſunt de

functis ad ſolutõz pene nõ ad p̃miũᷣ vite eter⸗
ne· E&:bſolui aũt poſſunt a pena duobꝰ modis
ſcʒ p viam gr̃e vel ꝑ viam uſticie Der viã gra
tie dupliciter vt ꝑ interceſſione publicã que ẽ
ip̃ius capitis ſcʒ x oblatõʒ ſacramẽti altaris ł
interceſſionẽ pꝛiuatã mebeoꝝ ſcʒ p oꝛõnes
ſanctoꝝ · Ite ꝓ viã iuſticie dup q⸗ vel p moð
redemptõis pene ſezʒ ꝑ ełiaꝝ largitõem vel p
modũ ſolõis pene ſcz p ieiunioꝝ alfle z. 6
BZed hic diſtinguũt qᷓtuo⸗ modi generales ſu
fragioꝝ ad quos omes alij reducũt. Et hos
q̃tuos modos aſſignat &S· dices ꝙ aĩie defun⸗
ctoꝝ quatuoe mois ſoluũtur ſcʒ oblatõibꝰ ſa
cerdotũ · aut pᷣcibus ſanct oꝝ · aut ebis caroꝝ

aut ieiunijs ↄgnatoꝝ: Eunevero ponit tres

modos tm pᷣtermittẽs vltimuz memb tanq;

min? efficax · ¶ Beiend u ec ꝙ oblatõ ſacerdo
tis ſeu ſacr̃m euchariſtie et ſi p modũ ſacramẽ
ti nõ ꝓficiat niſi ip̃m ſacramẽtaliter mãducan
tibus moetuis tñ ꝓdeſt ꝓ modũ ſacrificij· ſic
em̃ ꝓdeſt oĩbus indigẽtibꝰ eccie mebeis qᷓ
bus offert᷑. hec pe ·Qð iſtaꝝ pᷣualzʒ · iſta
ſuffragia Oũicant᷑ ex caritate · vñ m qð plus
Pticipant de vᷣtute caritatis plus ꝓſunt · OPe⸗
lius eſt aũt opus caritatis qð dirigit in deuz
qᷓ; in hoĩem vnde qe duo peimi mõ dirigũtur
in deum ideo melioꝛees ſunt qᷓ; duo vltim niſi
p accñs inꝙtũ ſeʒ ełia impetrat oꝛõnes ſctõnz
Quia vero meliꝰ ẽ opus caritatis oũis ſcʒ to⸗
cius eccleſie ꝙᷓ; peiuate ſeu ſpealis· iðo meliꝰ

eſt ſuffragiũ ſacramenti altaris ꝙᷓ oꝛõnis ſan⸗

ctoꝝ·qae etiã bonũ hũanũ ꝙᷓto cõmuniꝰ tãto
mel ius: ideo ełia melioꝰ è ieiunio· hec pe·

Vt miſſa lecta ꝓ viuis eque ꝓꝓſit defũco ſiẽ

miſſa ꝓ defũctis · ꝙ ꝙtum ad virtutẽ ſacra
mẽti equaliter valet defuncto qcũqʒ miſſa ſed
qᷓtũ ad virtutẽ oꝛõnũ plus valet miſſa ꝓ defũ
ctis · quẽ tñ exceſſum pᷣt recõpenſare maioe de
notio vel celebzãtis vel celebeare faciẽtis vl

cto ꝓſit · ſep
nos et ꝗꝓpter moztuos: ꝗꝓpter viuos quidem ne

.

ſancti ꝓ cuiꝰ renerẽtia dicit pr̃ocimũ.hee pe
41Vι indulgeétie quas eccia facit Plint de⸗

functig. H ꝓ indul getia poteſt alicun Pdeſſe

dupli. vno mõ pein alio mõiſecudario.· pein
ꝓdeſt ei ꝗqͥ inoulgẽtiã accipit ſcʒ qᷓ facit hoc
ꝗ* dul getia datur· vñ cũ moztui Eᷓ poſſint a
liqd eoꝛ facere quibꝰ indulgeétie dantur⸗

eis moulgentie directe valere nõ pñt· Secun

dario aũt et indirecte ꝓſunt ei ꝓ quo aliquis
facit illud ꝓ quo indulgẽtia datur. Quod qñzʒ

Otin gere poteſt qñzʒ nõ· Nã indulgẽtie qñz dã

tur ſimp' ſine ampliatõe ad dekfunctos · et tũc
nõ ꝓſunt eis· aliqñ cũ ampliatõe ad defũctoſ

t tunc ſm foemã indul getie ꝓſunt eis · nõ tñ
quaſi ꝓ modũ indul getie ex autoeitate · H ſuf⸗
fragij ſeu cuiꝰdam beneficij eccleſiaſtici ex ca

ritate virtute meriti Oditionalis quo dũ erãt
in eccleſia meruerũt ſi poſt moetẽ eis indulge
tie fi erẽt ſibi ꝓdeſſe · NHec tñ immediate ſz me⸗
diante alterius ſuffragio· Nec eccleſia

eos abſoluit ſʒ ꝓ eis ſoluit · Hec tñ ſequit ꝙ
latus eccleſie ꝓ fuo arbitrio poſſit aimas a
Purgatceis liberare · qe ad hoc ꝙ indulgetie

val eant requirit cã ↄueniens indulgẽtias fa

ciendi. heec tha c Vtz cultus exeqaꝝ defun
ultura adinueta é et ꝓpter vi⸗

eoꝝ oculi ex turpitudie cadauen offedãtur

et coepa fetoeibus inficiãt᷑· et hoc ꝙᷓtũ ad coꝛ
pus. Sed ſpũuᷣaliter eẽ ꝓdeſt viuis inetũ p hꝰ

aſtrui eoꝝ fides. Sꝭ moztuis ꝓſunt quo ad
hoc ꝙ inſpiciẽtes ſepulcra memoꝛiã retinet ðᷣ
functoꝝ · et ꝙꝓ defũctis oeant · vñ et mon umẽ
tum a memoeia nomẽ accipit · dici aũt monu⸗

mentũ quaſi monẽs mentẽ vt dicit aug. li.j· ð

ci.dei · et ĩ li.ð cura ꝓ moetuis agẽda · Zʒ vlte

rius ſepultura in loco ſacro mostuo ꝓdeſt · nõ

quidẽ ex ip̃ᷣo oꝑe oꝑato ſp- magis ex ipo opere

opante dũ ſcz vel ipᷣe defũctus vł aliꝰ coepuſ

eius tumulari ĩ loco ſacro diſpones pr̃ocinio
alicuiꝰ ſancti eũ ↄmittit. cuiꝰ pᷣcihus ꝑ hꝰ cre
dendũ eſt adiuuari Et ecẽ pr̃ocinijs eoꝝ ꝗ lo
co ſacro ” ꝓ tumulatis apð ſe fre
quẽcius et ſpealiis oꝛant· Ceteris gẽ pibꝰ ex
diuĩa oedòinatõe triũphãs eccĩia ſpealius oeat
iillis qui ſunt in loco ſacro ſephulti. Be ila
que ad oznatũ ſepuiture adhibent᷑ vt luĩaria
panni et huiõi ꝓſunt quidẽ viuis inetuz ſunt
vinoꝝ ſolacia·ſed defũctis poſſunt ꝓdeſſe nõ
quidẽ pꝑ ſe ſed ꝓꝑ accñs inꝙtũ ſcʒ ꝓ huiõi here
des excitan ad opatiendũ et ꝑ ſe ques inꝙ;

eum ad oeãdũ. vł mnqtũ ex ſumptibꝰ ſepultu
re vel paupes fructũ capiũt vel eccĩia decoꝛa*

ſic em̃ ſepultura inter ceteras ełias Oputa
EZaquit videre de quto ſcz ꝙᷓtũ ſuffragia
Pinne Ee circa hoc qfũt pba ſcz vt ſuf⸗

frasgia que fint ꝓ vno defũcto exnte m purga

toeio ꝓſint eẽ alijs ibi exntibus & ſuffragiũ
dupr ꝓdelt ſcz vel okoꝛtãdo virtutẽ ſuſtinetis
vel mmuendo grauitate ponderis. ſic releuat
hõ oneratꝰ.aut potu vim letificãtis: aut alle
matõe oneris· peĩo mõ ꝓdeſt ſuffragiũ ꝙ vno
factũu etiã alijs .q⸗ mnertcosea dei ꝓPuidente

ſuffragia facta ꝙ quocũz exñte ĩ purgatoꝛio

oibus alijs innoteſcut. Et quia ſeſe ex carita⸗
te diligüt nec ſibi immeẽ in aliquo imdet. idᷣo
de alleuiatoe pene ulliꝰ quo Ffacta ſunt oms
gaundent. qlibet aut gaudiũ reddit gaudetez
minꝰ diſpoſitũ ad pena ↄtriſtantẽ.qe ſzm ſniaz
pbᷓ;i, vij:sth: c. vlt. cuncuq; triſticie repugnat
ſzm fomã generis quecũz delectatõ.et iõ mi⸗
tigat eam et poteſt eſſe tam foetis qꝙ; totaliter
tollit eam et expellit. Sed p̃dictũ Zaundi ĩi ꝓ
poſito ñ eſt tĩ ꝙ oĩno penã eoꝝ expellat nec

foete abbeeniat. ſ intehenẽe eiꝰ mitigat. Scdo

mẽõ nõ ꝓdeſt alijs qe ſic virtus eoꝝ nõ atti git
mſi en ad quẽ determĩant'. et qᷓi applicant Pp
intétione agentis. peimo mõ ꝓdeſt ꝓ modũ o⸗
Stulatõis. Et ̊ vtilitas nicat ſim vtutẽ cari
tatis · Magis tñ ꝓdeſt ſuffragiũ etiam iſto mõ
illi ꝓ quo fit ꝙᷓ; alijs ſi caritate hñt equalẽ.qꝛ
cetertis ꝓibus magis gaudz quilibet de bono
ſuo ꝙ; de bono alteri?. Fliꝰ tñ tantã Pt hre ca
rtatẽ ꝙ plus ↄſolat' ð ſuffra gio qð fit alio
ꝓ; ile ꝓ quo fit. vñ vtilitas Boc mõ ẽ maioe ĩ
huyutibus maioæé caritaté. Scòo mõ ꝓſunt per
modu ſatiſ factõis vel ſoł ois pene debite . Et
hec vtilitas m intentõzʒ ſoluetis ↄicatur vt
à22d eos ꝓ quibꝰ fiũt ſuffragia ſpecialiter deri
uentur ſic ergo ulli qᷓ ſunt equalis meriti eque
Zaudét de bonis opibus qᷓ fiũt P vinẽtes · ſed
nõ eque ? ea liberav᷑. hec tho. et pe ·¶ Quibꝰ
plunt magis ſuffragia in cõi facta ſcʒ b digni
oeibus vb his ꝗᷓ magis indiget · q; qe ĩ omi
Oope dñi eſt miſericoꝛdia et veritas duo ſunt q
faciũt valere ſuffragia eccleſie ſeʒ necitas et
disgnitas. iuſticia oſiberat dignitate. et digni
ſunt qui in caritate deceſſerũt ab alijs mebeigs

ececleſie iunari · maxime ſi ĩi alios iuuer̃t HNI
ſericoedia vero oſiderat nccitatem · Vtrũqʒ vo

lhon eſt ĩ bis ꝗᷓ ſunt in purgatoeio et hoc ſzm
plus et minꝰ? ſeom ꝗpoetõz ad eoꝝ dignitate
et neceſſitate niſi aſſit intentio facietis ad ali⸗
qu vel aliquos ſpealiter directa.rõe cuiꝰ ma

Sls ꝓpſunt eis ꝓ quibꝰ ſpeal iter fiunt vt ſupea

dictu eſt. Vn ſuffragia coĩa magis Pſunt ei qͥ
magis meruit vt ſibi ꝓdeſſent cetefis pibus
pPuta ſi eque indigeãt:. Vti ſuffragia facta
vno meetuo a viuis ꝓſint etiã om̃ibus vi⸗
uis · ꝙ ſuffragia:p vno moetuo facta nõ P

ſunt oĩbus viuis etia exñtibꝰ in caritate ꝗq ad

remiſſionẽ pene quocũq; pᷣdictoꝝ modoꝛz · qe
nõ omihus viuis hec ĩnoteſcũt.lis tñ qhbus
innoteſcunt ſcòo mõ ꝓſunt ſcʒ quo ad mitiga

toõzʒ pene quã hũñt in hac vita · qe exntes in cari

tate Sandent de cõi mebeonz ſuoꝝ vtilitate.

LVe ſuffragia facta ꝙ multis tm ꝓPſint ſin⸗
Zulis eoꝝ ꝙᷓ̃tuʒ; ꝓdeſſent ſi vno quoqʒ ſpea
liter fierent. H Ppoſitiuꝰ dixit ꝙ ſic niſ ꝙ ei
P quo ſpecialztor fonnt maioe reuerẽtia fit ſicut
camela accenſa et lectõ lecta plibus tãtuʒ
quelibz iuuat ꝙ; tũ vnũ iuuaret ſi ꝙ eo ſolo cã
dela accenderet vel lectõ legeret. Flij dicũt
P ſi ita eſſet vt dicit opĩo pᷣdicta ille q̃ tenetur
Dicere vnã miſſaz ꝓ vno defucto· et vnaz peo

alio. ſi illis duobꝰ vnã diceret cuilibet lol⸗
ueret q ſibi teneret'. Weeterea bonũ finitum
q ſukficeret ad pene liberatõz vnins aĩme de

purgatoꝛio ſufficeret ad lib eratõz oĩm alio
ad equale penã obligatoꝝ · Deeterea ↄſuetu⸗

dDo recleſie eſſet mutilis qᷓ ſuffragia facit ali⸗

qñ ꝙ ſpecialibꝰ pſonis. que om̃ia ſunt falſa ·
Coõcoedando g vtranq; opinionẽ dicendũ *

ſiẽz tangebat⸗ ſupea ꝓ modu acceptõis ſeu cen
gratulatõis aut oſołonis eque Sſũt qᷓtũ ẽ de

ſe ſingulis eoꝝ eque diſpoſtis in equali cari

tate ↄſtitutis ac ſi ꝙꝓ quolibet fierẽt ſigillatim

innidie regnätis in eis
quo fint ꝙ alij ſi earitate habet equale vt di⸗

ge omeg gaudent de illis g quocuũqʒ kiãt tãꝙ;
P ſe factis rõne caritatis cõis ſme vllo motu
¹ Magis tñ ꝓſunt illi ꝓ

ctuũ eſt ſupea:p mon vo ſatiſ factõis ſuf fragia

facta ſpealiter ꝓ vno tm̃ magis ꝓſunt ſibi ꝙ;ᷓ
alijs: imo alijs nõ ꝓſunt de lege cõi.Exẽpla

que ꝓ opĩone peima addncebant nõ valent

ge lume candele et vox doctoꝛis ſe ↄnicant P

vature neceſſitatẽ ſʒ ſuffragia cõicanꝰ p ſuffra

et haber de oſe.

ZSantig een ros obicit.qꝛ dicit hiero-
1:b.nõ mediocriter ꝙ cũ ꝓ
cũctig aĩmabus pſalmꝰ vel miſſa dicit nõ mi⸗
ni q;ᷓ ſi ꝓ quolibet vno ip̃oꝝ diceret⸗ acciprꝰ.

HH ch ills debet intelligi vt pz ex adiuctis q

29’ meritũ facientsnõ quo aò vtilitatẽ eis

guo fſit hm boñ. Flij dicũt ꝓ illud debz intel

ligi ſim valoee ꝑ viam ↄſołois izm tho. et pe.

Fiijs non vi hoc ven qe plus gaudet q̃libet

de bono ꝗqο alion. Vn dicũt ꝙ hiero.dic

B opmione alioꝝ referẽdo. hec rich;. et O ueit

cö o ho.· ec pe:c; Ye tm̃ valeant ſuffragia
n

cõia illis ꝙ quibꝰ nõ fiũt ſpecialia tũ illis
ꝙ qiubꝰ ſpealia fiũt valent ſimul ſpecialia et
ↄuia · He ſi ſuſfragia ꝓ aliquo facta nõ mindiſ

ferenter omibꝰ ꝓſunt F eis maxime ꝓ quibuſ

fiũ̃t vt ſupea dictiᷣ eſt. nõ eſt dubiũ qꝙ; plꝰ va⸗
lent ſimul cõia et ſpecialia ſuffragia ꝙ; tantuzʒ

dyuia/Sʒ obi æuchariſtia cũ totũ cõtineat

„
„»

xp̃m habʒ quodãmõ efficatiã infinitã. videt⸗
8 vna oblatio enchariſtie qᷓ Dũiter fit vale

at ad plenã liberatõz eoꝝ qui ſunt in purga⸗

toꝛio. et ta tim muant ↄuia ſuffra dia ſola q;⸗

tum inuant ſpealia et ↄa ſimul. Pp licz vir⸗

deeſt vm alteri ſuppleat.

tus xp̃i que ↄunet in ſacro euchariſtie ſit inſi
nita tamẽ determĩatus ẽ effectꝰ ad que illud

ſacrm oꝛd inat᷑.· Vn nõ opoet; ꝓ vnũ altans

ſacrificiũ tota pena eoꝝ qui ſunt ĩ purgatoeio
expiet' ſic etiã nec ꝓ vnũ ſacrificiũ qð aliquis

offert liberat a tota ſatiſ factõne debita peo
peccatis:Vnde et qnʒ płes miſſe in ſatiſfactõ

ne vnius peccati iniagunt'. Credibile tam̃ eſt
P pdiuĩam miſcdiaʒ ſi aliqᷣd de ſpeal ibꝰ ſul⸗
fragijs ſu pſit his ꝓ qᷓhus fiũt vt ſi eis nõ ĩdi⸗
geant alijs diſpenletur ꝙ quibus non fiunt ſi
eis indigeant vt pz ꝑ dam.in ſermone de doe⸗

mientibus ſic dicente deus tanqꝙᷓ inſtus ome⸗
cietur impotenti pPoſſbilitatem.tanꝙ;ᷓ ſapiens

nature defetuũ cõmutationẽ negociabit. qᷓ
quidem negociatio attẽditur ſedᷣm illud quod
Zed obi ge ſcdðᷣm
pdicta cũ non fiant tot ſuffragia pauꝑibuſ

quot ꝓ diuiti bꝰ peioeis ↄdicõnis ſunt paupe

res ꝙ dinites-H gν moil ꝓhibz diuites qᷓtũ

a0 aliqd eſſe melioeis ddĩicionis ꝙᷓ; panpes ſic

—

quãtum ad expiatõem pene:ſʒ hoc quaſi nihil
eſt ↄpatũ poſſeſſioni regmi celoꝝ in qua pau⸗

peres melioeis odicionis oſtendũ dicẽte xp

luc.vj.bti paupes qm vrm eſt reg · ce · ¶ Fd H
nota ꝙ qe ſuffragia ꝙ vno facta aliquo etiam
mõ alijs ꝓſunt · vt ex p̃dictis ꝑzʒ Iõo cũ ꝙ vno

ðe miſſa nõ eſt mncõuenies vt eẽ orones ꝙ alijſ

fiant. Non tñ eque ꝓdeſt illis ſiẽ ei ꝓ quo ſpe
cialiter ðe miſſa· Vnde ꝓ huiõi addicionẽè vti
litas pein' intenti nõ minuit'. non em̃ addũt'
alie orones· vt ſatiſfactõ vniꝰ ſuffragij deter
minet ad alios ſpecialitr · ſed vt illis ec oza⸗
tio ꝓ eis ſpecialiter fuſa peoſit
De o=atõibus exnciu tam i pria
ꝙᷓ in purgatoꝛio ti· xxxviij.
Einde ↄſiderandũ ẽ de oronibꝰ ſctõꝛ
in patria exñciũ et eẽ in purgatceio St
peimo vtia ognoſcant orones nias. 2⁰
de oronibꝰ beatoꝝ · 3²de oꝛõnibꝰ exntium in
purgatoeio· q̃rto de noſtris inuocatoi bꝰ ſctõ⸗
rum. ¶ Circa peimũ querũt pła. 0 ſcz vtrũ
beati cognoſcãt noſtras oꝛõnes · H ꝙ duplex
eſt ↄgnitio aĩaꝝ ſanctaꝝ ſiẽ̃ et angeloꝛ · qdã
veſpertina ſine naturalis re in ꝓpzio genere
St hac nõ vident ea q circa nos agũt. quedaz

matutina ſcz rey in verbo hac vident quedaz
hon ſeʒ illa que aliqno mõ ad eoꝝ głiam p⸗
tinent et laude· quedã aũt nõ vident ſczʒ nõ p⸗
tinentia ad eos niſi quatinus verbum reuelat

eis. ꝙꝙᷓuis em̃ verbũ videant nõ tñ ĩ illo videt

oñmia: qe nõ vident illud ſzm totalitatẽ vᷣtutis

ſue. ſed tm vident omnia ad beatitudine eoꝝ
pPtinentia · Fd eo vero beatitudinẽ pertinet
laudari ab hoĩbus et muocari et inuocãtibus
ſubuenire Fd beatitudĩs nanq; ꝓfectõz requi
ritur vt hHomo habeat quiòqd vult· nec aliqᷣd
moedinatũ velit. vt infra dicet Hoc ãt recta
volũtate quilibet vult vt ptinẽtia ad ip̃m ↄgꝰ
ſcat· vnde cũ ſanctis nulla rectitudo deſit co⸗
gnoſcere volunt ꝑtinentia ad ip̃os t iõ opoꝛ
tet ꝙ illa in verbo cognoſcant· hoc aũt ad eo
rum głiam ptinet ꝙ auxiliũ p̃beant indigenti
bus et ſalutem · ſic em dei coopatoꝛes fiũt qꝰ
nihil eſt diuiniꝰ vt dicit dyo c · i ecẽ . gerar
ch̊̊.vñ patet ꝙ ſancti cognitõem habẽt eoeu
que loe requirũtur· Et ſi ic manifeſtũ eſt ꝙ
verbo cognoſcunt vota oꝛõnes deuotõneſqʒ
hoĩm que ad eoꝝ auxiliũ Ofugiunt · Rd viſio
nem aũt veſpertinã ꝑtinet obſcure ↄgnoſcere
alioꝝ facta ſcm glo· ſup illud yſa:lxinja⸗
beaam neſciuit vos:moætui inquit ſancti neſci
unt quiò agunt viui etiã eoꝝ filij· et ſumitur
ab ausg in lͥi.de cura ꝓ moztuis agenda. &8
cognitõz vero matutinã ptinet illò gS. quio
eſt qdð non vident qͥ videntẽ omia vident ſup⸗
ple de ptinentibus ad głiam eoꝛx · ¶ F̈d hoc
nota ꝙ aĩme beate hñt voluntate ↄfoemẽ vo⸗
luntati diuine etiã in volito· Ideo q;uis affe⸗
ctum caritatis retineant ad ꝓximos: nõgamẽ
eis aliter ſubueniunt videntes eoꝝ neceſſita⸗
tem ꝙ ſcm iuſticiã dei vident eſſe diſpoſitum
Credendũ eſt tñ ꝙ multũ eos inuant ꝓ eis a⸗
pud deũ intercedendo· VYti aĩme exñtes ĩ
purgatoeio cognoſeãt oeõnes nr̃as: & aĩme

„

. 25
„9 3

exñtes in purgatoꝛio quis ꝑ effectum cogno
ſcant ſuffragia efficacia ꝙ qualibet iaꝝ fa⸗
cta.tñ vt dicunt quidã ſi eis poeri gimꝰ oeæões
vt ꝓ nobis dñm dep̃cent eas nõ cognoſcunt
qe nõ cognoſcunt eas in verbo qð adhuc non
vident. nec eas virtute naturali ꝑſſut ↄꝑno⸗
ſcere. et ideo ſeᷣm iſtos inanes ſut oeõnes · ſi
quas eis poerigimꝰ. Elijs aũt magis pie ſenci
entibꝰ videt ꝙ ſi quas eis oeõnes poeri gimꝰ
eas ↄgnoſcunt nõ tñ naturali vᷣtute nec ĩ ver
bo ſed qe aliquas audiũt ab eis q̃ hinc ad eos
moꝛeiendo ꝓpgunt aliquas ab angelis boms a
liquas ex reuel atõne diuĩa · vt em dicit aug. ĩ.
li.de cura ꝓ moæ.agẽ· G triplici mõ aliq̃ ð fa⸗
ctis viuoꝝ vemiũt ad Oognitõz ſpirituũ defun
ftaxFz
Squit videre de ?* ſcz de oꝛõnibꝰ? beato⸗
rũ. Et circa hoc querũ pła ſcʒ vti ſancti
ꝗᷓ ſunt in patria oeent ꝓ nobis · H ꝙ ſic alias
fruſtra eccleſia ſanctos rogaret vt oearẽt peo
nobis fruſtra eẽ btũs petrꝰ dixiſß · ij. pe·· da

bo opam habere vos ĩ memoeia pꝰ obitũ meũ

Sancti igit' qui ſunt in patria ꝓnobis deũ ro

gant ꝗpter caritatẽ qua feruet · ꝗꝓpter nr̃am ne

ceſſitatẽ quã vident · et ꝓpter dimnã volũtatez
quã in hoc oplent vult em̃ deꝰ ꝙ membea ſeĩ
uicẽ zunene⸗1ed obici qe beati aut volunt
fieri qdᷣ oꝛant aut nõ.ſi nõ ergo ficte oꝛant ſi
ſic ergo fit ſtatim vt volũt eẽ antec; oeent qe

ome qð volunt beati fit · ꝙ licet velint fie⸗

ri nõ tñ pñt facere ꝓ ſe nec volunt fieri pꝓ ſe · H

p deum et ideo opoꝛetet rogare ipᷣm· ¶ Obicit

iten qe qui oeat ꝓ alio peeces eius alteri rep̃
ſentat.ſʒ ſupflue p̃ceſ nr̃e deo pᷣſentarent gꝰ.
Hẽ aliquidð repᷣſentare apud alte poteſt eſſe
dupliciter vel vt diſcat vel vt impleat ſiue vt
audiat vel vt exaudiat· peimo mõ nõ rep̃ᷣſentã

tur a ſanctis angelis oeõnes noſtre deo ſed ſe

cundo.Obicitur vlteriꝰ exquo em̃ ſancti vi
dent dei voluntate · aut ergo videt deu velle
illuò ꝓ quo deum oæeantet ita ſupflue ozant
aut nolle et ita ſtulte oꝛant · ꝙ vident deũ
iſtud vdlle fieri nõ tame abſolute ſed ̃is ro⸗
gantibꝰ quedam em̃ vult deus facere ꝑ ſe et ðᷣ
his nõ rogant· quedã ꝑ oꝛõnes alid et ð hiſ
rogant ej Vtrum beati cando nobis cõſe⸗
quantur aliquam vtilitatem ꝓ ſeip̃is · H ꝙ ñ
niſi in hoc ꝙ in augmęetatõe numeri ciuiũ ſup
noeum creſcit aliqualiter accidentale gaudiũ
ſingnlone um beati oꝛent ꝓ his qui ſunt
in purgato ſe⸗ ꝓ ſic· vt em dicit magiſter
ſen. li.iiij.di.xlvj.c· v. Ille qui in articulo fi⸗
mis ſeculi migrabit ſuf fragijs tamẽ indigens
adiunuabitur meritis et ĩterceſſionibꝰ eccleſie
celeſtis· quare a ſimili et illi qui ſunt in pur⸗
gatoeio interceſſionibꝰ cleſtis curie adiuuan
tur. ſic em in coepoze naturali membea fòetia
ſubuemunt indigentibꝰ ſic in coepoee miſtico
eccleſie non tantũ debent ſubuenire membea
inter que eſt indigentia mutua · ſed etiã illa qꝗᷓ
non indigent admuari ↄueniens eſt indigeti⸗
bus ſubuenire . ſic aut elt in ꝓpoſito vt Eſepa
tet . Sed obicit ze oꝛõnes beatoꝝ ſemp ex⸗
audiutur · g ſi ꝙ exntibus ĩ purgatoeio oꝛaret

ſtaum inde exirent · & hoc non ſequitur. quia
nec hoc ſancti petunt ſeoò vt deus ſnbueniat
eis quantum vident ipſum velle ſubuemirt eis
eecibus eoum Vtrum oeationes ſancto⸗
um peo nobis ſemper a deo exaudiantur. H
ancti dicàntur dupliciter oeare peo nobis
vno mõ eatione expſſa du votis ſuis ꝙ nobis
aures diuine clementie pulſant. g.lio moòo
oeatõne quaſi interp̃tatiua ſcʒ ꝑ eoꝝ merita qᷓ
in cõſpectu dei exiſtentia nõ tm eis cedũt ad
głtam.led etiã ſut nobis ſuffragia et oeõnes
quedã:ſicut etiam ſanguis xpi ꝙ nobis effu⸗
lus dicic vemam petere. troq; aũt mõ ſan⸗
ctonꝝn oeatõnes ſunt cqtum eſt in ip̃is efficaceſ
ad impetrandum quod petunt· Sed ex pte no⸗
ſtra poteſt eſſe defectus ꝙ nõ oſequimur fru⸗
ctum ipaꝝ hm qò ꝓ nobis oeare dicutc' ex hꝰ

ꝙ merita eon nobis ꝓficiut. ſed m qò ceant

nobis votis ſuis aliquid poſtulando ſemꝑ
exaudiũtur:quia nõ volunt niſi q; deus vult-
nec petũt niſi qʒ fieri volunt.qð ãt ſimpf᷑ deꝰ
vult imple mi loquam' de voluntate antece
dete ſzm quã vult oms hoĩes ſaluos fieri qᷓ nõ
ſemp implec' vnde nec e mirum ſi etiã qð ſan⸗
cti volunt ꝓ hunc modũ volũtatis nõ implet

9 Beo Otra p̃dicta obiciũtur płaSEt peĩo illð

ð apor.vj.martiri bꝰ vindictaz petentibꝰ de
lois que ſunt ſuꝑ teream dictum eſt vt requie⸗
ſcerent modicum.tempꝰ donec impleretur nu
merus fratrũ ſuoꝝet ſic nõ exaudium de per
tinentibꝰ ad eos ergo multomiꝰ de ꝑtinenti⸗
bus ad alios. & illa verba im glo.nõ ſũt v⸗
ba oeatõnis ſed inſinuant deſideriũ eoꝝ ð ob
tinenda ſtola coæpis et ſocietate ſaluandoꝝ.
et ↄſenſum quo conſenciunt diuĩe muſticie ma
los punienti«Obicit ſcõo illò hier.xv.ſi ſte
terit moyſes et ſamuel cozam me nõ eſt aima
mea ad populũ iſtũ⸗& dñs loquit ibi de ilk
P pocheſim ſm ſtatum viatoeis ſi em in car
ne tunc eſſent et ꝓ popnlo oearent iram dei a
populo nõ auerteret. VYel dicendũu ꝙ iß̃i tunc

erant m limbo nõ in celo:¶ Obicit cercio qe

quiicunqʒ oeatõne impecrat aliqd quodãmodo
meret' illad· ſed ſancti ꝗͥ ſunt in patria ñ ſunt
in ſtatu merendi. ergo nõ poſſunt aliqd nobis

ſuis meritis impetrare apud deum. Pẽ ꝙ licet

ſancti non ſunt in ſtatu merendi peo ſe poſtqᷓ

ſunt in patria:ſunt tamèe in ſtatu merendi alijſ

vel pocius ex merito p̃cedenti alios iuuandi

et hoc apuò deum viuentes meruerunt. vt eo

rum oeationes exaudirentur poſt moztem.
VYel dicendum ꝙ oeatio ex alio meretur et ex
alio impetrat:meritum enim conſiſtit in qua⸗
dam adequatõne actus ad finem ad quem eſt
qui ei reddetur ſed eõnis impetratio immitit
libæ alitati eius quĩ rogatur. impetrat em̃ ali

quis qnqʒ ex l iberalitate eius qui rogatur qd

ipſe non meruit. Et ita licet ſancti non ſunt in
ſtatu merendi. non tñ ſequitur ꝙ non ſint in
ſtatu impetrandi.
Zqun videre de tercio ſez de oꝛõnibꝰ exi
entiũ in purgatoeio Et circa hoc querũ

tur plura ſczʒ vti exñtes in purgatoꝛio oꝛent

nobis · &ι ꝙ ſic oeare em̃ opus eſt caritatiſ

ip̃i autem confirmati ſunt in caritate⸗ſi enim

exiſtentes in caritate non confirmati ante

moetem peo nobis oz-abant . peobabile eſt ꝙ
peo nobis oæꝛent in caritate iam confirmatic
trum exiſtentes in purgatozio oꝛando no
bis conſequantur aliquam vtilitatem. SH p
ſic· Interdum em oeationes quas peo nobiſ fa
ciunt redundant in alleuiationem pene eoeuz

non ꝙ in hoc mereantur cum ſint extra ſtatum

merendi loquendo de merito ꝗꝓpeie dicto. ſed
quia nos melioees Reoenm oeationes effecti
efficacioꝛa facimus ſuffragia ad ſubleuatio⸗
nem eoeum pene. ) Ycrum exiſtentes in pur⸗
gatoeio oeent ꝓ ſeip̃is. ſic: cum em men
taliter clament ad nos vt eis ſubueniamꝰ qð
nobis ſpecialiter mcelligi datur. job.xix. vbi
in pſona eoeum dicitur nohis miſeremim mei.
æc. credendum eſt ꝙ multofoecius clamãt ad
deum vt eis miſe ereatur. Vtrum oeationes ex
iſtentium in purgatoeio ſint eis. e ꝙ ſic.
non quidem quantu; aòd au gmentũ gracie vk
gloeie ſed quo ad mitigationem et abbeeuiati
onem ſue pene· HNec ideo ſequitur ꝙ ſtatim a
ſua pena liberentur. quia nec hoc petunt ſed
deum rogant vt ſcm beneplacitum ſuum eo⸗
rum miſereatur·et hec oeatio exaudit Vtz
oeati ones exiſtentiuũ in purgatoeio vinis ſe
per exaudiantur-P& ꝙ Foste ozationes eozum
non ſemꝑ exaudiuntur ſicut nec noſtre quia ñ
ſic vident voluntatem domini ſicut beati:eo⸗
rum tamen ozationes ꝓſunt multis viuis imo
omnihus niſ ſit impedimentũ ex ꝑte noſtra.ſi
em̃ non ꝓſunt aut hoc eſt qma ſunt in pena et
tunc ſimiiiter oeationes noſtre qui ſumus in
pena non ꝓdeſſent: Fut quia ſunt extra ſtatuzʒ
merendi et tunc ſimiliter oeationes animaruz
beataꝝ nobis non ꝓdeſſent· aut quia cum hꝰ
quod ſunt extra ſtatum merendi adhuc careẽt
viſione dei et hec ratio nulla eſt. quia vt ha⸗
bet.ij.mach.c.vltimo:neemias qui extra me
rendi ſtatum erat et adlouc viſione dei care⸗
bat ꝓ filijs iſrael oeabat · et eius oeatio exau⸗
dita futt.
quitur videre de quarto ſcilicet de no⸗
ſtris muocationibus ſa nerdelm⸗ Se circa
Hhoc queruntur plura ſcilicet vtrum debeamuſ
interpellare ſanctos ad ozandum peo nobis.
Beſponſio ꝙ ſie· vnde job . v. voca ſi eſt qui re⸗
ſpondeat tibi ad alique ſanctoeuzʒ conuertere
Hoſtrũ antem vocare vt dicit ibi gregoaius
Humili peece depoſcere Decreuit autem deꝰ
et voluit q ſanctos rogare deberemus.peimo
peopter noſtram inopiam in merendo vt vbi
noſtra merita non ſuppetunt iuuent aliena.ſe
cundo peopter ſanctoeum gloeiam quia deus
vult ſanctos ſnos gloeificare:et per eos mi-
racula facere in coepozibuset ſalut em in ani
mabus vt ipſos laudemus· tercio peopter dei
reuetentiam. vt peccatoe qui deum offendit

non andeat deum in peopeia perſona adire

ſed amicozum patrocinium imploeare. c-
Vtrum muocandi ſint ſancti non tantum ſu⸗
perioees ſed etiam inferioꝛes. Beſponſio ꝙ vti
le eſt mterdum etiam minoæees ſanctos oeare

Apter quatuoe.pꝛimo qe qnq; aliquis habet
maioꝛze deuocõnẽe ad ſanctũ minoe ꝙᷓ ad ſan
ctũ maioee · deuocõe aũt magis dependet
oꝛacõis effectꝰ.ſco qe quibuſdã ſanctis da⸗
tũ eſt in aliquibꝰ ſpecialibꝰ cauſis pᷣcipue pa
trocinari ſicut beato anthonio ad igne infer⸗
nalem.tercõ vt honoe debitꝰ exhibeat' omnmi
bus a nobis·q̃rto qe plurium oeacõibus qua

doqʒ; impetrat' qð vniꝰ oeacõe nõ impetrare

¶ Cueritur etiã quare nõ inuocamꝰ xp̃ᷣm vt o
rat ꝓ nobis cum ip̃e ſim qð homo dicat ſan
ctus ſanctoꝝ · et ei hm qð homo oeare ouemi⸗
at oꝛõ eſt quidã ae Fe⸗ aüt ſunt pticu
lariũ ſuppoſitoꝝʒ · et ĩideo ſi diceremꝰ xpe oꝛa
ꝓ nobis niſi aliqd addere. videremur hꝰ ad
ꝓſonam xpᷣ referee· Et ita videret eſſe Oſonũ
vel erꝛoꝛi neſtoeijqui diſtinxit in criſto pſo⸗
nam filn hominis a pſona filij dei · vel ereo⸗
ri areij qui ponit ꝓſonaʒ filij minoeem patre ·
Jaͤ ad hos erꝛozꝛes vitandos nõ petimꝰ eius
oꝛacõnem dicentes xp̃ᷣe oeꝛa ꝙ nohis ˖ ſed poci
nus eius mieracõnem dicentes xpe audi nos
et miſerere nobis.¶Sed obicit' ↄtra p̃d icta
quia aut ſumꝰ digni vt ſancti ꝓ nobis oꝛent
et tũc etiã nobis non muocantibꝰ eos ꝓ no⸗
bis oearent Jut ſumus indigni et tüc etiã ſi
eos muocemns ꝓ nobis nõ oeant ergo ſuper
fluũ videtur omino ĩterpellare ꝙ nobis
oꝛent c ꝙ nõ eſt ſupfluũ.qꝛ ex hoc aliquis
dignꝰ fit vt oꝛet ꝓ eo aliquis ſanctꝰ.cum ad
ip̃m in ſaa neceſſitate cũ deuocõne recureit ·

1

Q

De ſacramtis in cõi. j·.
De catheciſino et exoꝛciſmo⸗if.·
De baptiſmo.nij.—
De effectu baptiſmi·ieij.
De baptiſantibꝰ-v.
De baptiſandis vj.
De ſacramto confirmacõis·vij·.
De ſacrameto euchariſtie· viij ·
De materia euchariſtie· ix.
De foema ↄſecracõnis euchariſtie · x·
De onerſiõe que fit in euchariſtia et quomõ
coꝛpꝰ xpᷣi eſt ibi poſt ↄuerſionemxj·
De accidentibꝰ remanetibꝰ ĩ euchariſtia · xij ·
De miniſterio euchariſtie · xij.
De celebeacõne miſſe · xnij · 222
De defectibꝰ ↄtingentibꝰ m miſſa xv·
De audicõne miſſe · xvj.
De vſu euchariſtie · xvij ·
De impedimentis vſus euchariſtie · xviij·
De efficacia euchariſte·xix·

Incipt liber H ſacẽmẽtis ĩ cõi ti · ᷣmꝰ
. .

editis p dei graciã ꝓ mo⸗
dulo tenuitatis mee tribꝰpy⸗
tibꝰ huiꝰ ſumme · . peima· ð
x· pᷣceptis Et ſecũda de vᷣtuci
bẽ et vicijs · Et tercia de con
tractibꝰ. Beſtat vlteriꝰ ꝓſeqᷓ
quartã ꝓtem eiuſdem qᷓ eſt de

ſacramentis . Et peimo dicendum eſt de lacra⸗

mentis in cõi.ſcõo de tribꝰ ſacramentis ĩ ſpe

ciali.ſ.de baptiſmo ↄfirmacõe et euchariſtia

Circa peimũ peimo dicenòð quid ſit ſacramẽ
tů et in quibꝰ ↄſiſtat · ſcdᷣo dato ꝙ ſacrameta
Oſiſtant nõ tm̃ in rebꝰ ſed etiã in verbis ð va
riacõne verboꝝ ſacramentalium tercõ de nu
mero et oꝛdine ſacram̃toꝝ none legis·q̃rto ð
effectu ipoꝝ · qᷓnto de mimiſtris·ſexto de ite⸗
rõe. Cirea peimũ ſcienð ꝙ de rõe ſacramẽeti
noue legis ð ꝗ ̊ eſt mẽcio ſũt tria.ſ.naturał
ſimilitudo ex ꝗᷓ hzʒ aptitudine rep̃ᷣſentandi .·
ctualis ĩſtitucõ occulta ł expᷣſſa ex qᷓ̊ Pabzʒ oe⸗
dimacõz determĩatã rſpectu huiꝰ ſigficati· St
ſpualis ſan cti ficacõ ex qᷓ hʒ vtute efficiẽdi
illò ſignatũ· hec aũt tria Oↄplectit expᷣſſe diffi
nicõ ſacramẽti quã ponit hu·ð ſancto.vic· li.
vj·de ſacram.pte nona ·c·ij · dicens ꝙ ſacram
tum eſt materiale elementũu extrinſecus ocubłk
ſuppoſitũ.Ex inſtitucõe ſignificãs. Ex ſimili⸗
tudine repᷣſentãs· Et ex ſanctificacõne aliquã
Sraciã inuiſibilẽ ↄferens · Sumitur aũt in pdi
cta diffimcõne elem̃tum ꝓ quacũqʒ re ſenſi⸗
bili. Oculus vero ſumitur ibi cõiter ꝓ quo⸗
cumqʒ ſenſu:ſimilitudo aũt ſum᷑ ibi nõ ꝙ ſi
miiuoine pticipacõnis · ſ.eiuſoez qualitatis
quia talis ſimilitudo nõ poſſet eſſe viſibinium
ad inniſibilia· ſed ꝓ ſimilitudine repᷣſentacõ
ms ſz̊m quãdam ꝗꝓpoæcionabilitate;· Yt ſicut
ſe habet aqua ad lauandũ ſoedeſ coꝛpales ſic
gracia ad ſpirituales.Eſto aũt mũe omibus
ſacramẽtis tam legis nature ꝙ; legis ſeripte
ꝙ legis noue ꝙ conſiſtant in rebus viſibili⸗
bus inuiſibilez graciã ſignificãtibꝰ. ſpeciale
tamen eſt ſacramentis noue legis ꝙ ↄſiſtant

etiã in verbis cuz ſint oedmata pencipaliter

ad ſanctificacõnem ſanctificacõ vero creatu
re fit p verbum dei et oꝛacõnem ſcòo thi. iij·

⸗„ „

nde magiſter ſen· li. iiij· diſtin · i. dicit ꝙ ſa⸗

cramenta ↄſiſtunt in duobꝰ.ſ.in verbis et re⸗
bus qꝗᷓ etiã duo tanguntur in peedicta diffini
cõne:Nam res tangunt᷑' ibi ꝓ hoc qð dicitur
materiale elementù verba vero intelligunt
pꝓ hꝰ qð dici ex ſanctificacõe qe h fit ꝓꝑ verbũ
dei vt dictũ eſt. Bequirũt᷑ etiã ĩ ſacmetis fctã

ſzm hu. ꝗᷓ ſm mgrm pᷣhendi pnt ſub rebꝰ.In

tencõ ec ꝓferetis reqrit' q́ in vbis ĩtelligit.
Irca ſcòm.ſ.de variacõibꝰ vboꝝ ſacme
tal iũ qrunt' ꝓplura.ſ.vta liceat variare v
ba determĩata ĩ alia vba ſignificãtia ið q;
ñ vñ h̊m cheologoſ ſubtiliꝰ ↄſiderãtes bapti
ſmꝰ ñ eſſz ſiqs ĩ nõie genitoeis et genni bapti
ſarz qꝛ nõ eſt data uis niſi noibus pſonas peĩ᷑

cipaliter ſignificãtibꝰ. dctã vo noia licʒ ꝓ p

ſoĩs ſupponãt ñ tñ ſigficãt mõ peĩcipali ſʒ po
ciꝰ nocõs ſiue eẽ actꝰ pſoãles ſjm pe:et ſco·

Quidã vo canoniſte vt gof · et jo · dixerüt ꝙ ſi
quis mõ pᷣdicto· ſ·. in nomĩe genitoꝛis et gem

ti baptiſaret baptiſatꝰ eſtz. tuciꝰ tñ eſſet ꝙ re
baptiſaret ſub ↄdicõe Ytu addicõ vł di⸗

minucõ impediat baptiſmũ · & ꝙ circa om̃es

iſtas mutatõs que poſſunt in fo ema ſacramen

toꝝ ↄtingere duo poſſunt ↄſiderari vnũ qui⸗
dẽ ex pte eiꝰ qii ꝓfert verba cuiꝰ intencio
requiritur ad ſacramtũ vt infra dicet.et ideo

ſi intendat ꝑ hmoi addicõnem vł diminucõz

aliũ ritũ inducere qui nõ ſit ab eccleſia rece⸗
pꝓtus nõ videt pfici ſacramentũ qe nõ vider
ꝙ mtendat facere qð facit eccleſia · Fliud e
ex pꝑte ſignificacõis verboꝝ · cum em̃ verba o
perentur in ſacramtis qᷓntũ ad ſenſum quẽ fa⸗
ciut· optet ↄſiderare vt ꝓ talem mutacõneʒ
tollatur ſenſus verboꝛx debitꝰ qe ſi ſic mani
feſtũ eſt ꝙ tollitur virtus ſacramti · Circa di⸗
minucõʒ igitur ſcienð ꝙſi diminuat aliquiò
eoꝝ que ſunt de ſubſtãcia foeme ſacramtalis
tollitur debitus ſenſus verboꝝ et ideo nõ ꝓ
ficitur ſacramtũ. Vñ dicit diomſiꝰ.li.de ſpiri

tuſancto ſiquis ita baptiſari ꝓcuret vt de pee

dictis noibus vnum pᷣtermittat.ſ.patrem aut
filiũ aut ſpiritũſanctũ ſine pfectõe baptiſabit
Bi aũt ſubtrahat' aliq̃d qð nõ eſt de ſubſtan⸗
cia fozme tab · diminucõ taliſnõ tollit debitũ
ſenſum verboꝛ · et p ↄſequẽs nec ſac ram̃ti p⸗
fectionem.ſicut in foꝛ ma euchariſtie q eſt. B
eſt em̃ coꝛpus meũ·li em ſublatũ nõ tollit de
bitũ ſenſum verboꝝ et iõ nõ impedit pfectio
nem ꝙuis poſſit dtingere ꝙ ille qᷓ pᷣtermittit
ex negligecia vł ↄteptu peccet.e Circa addi
cionẽ vero ↄſiderandũ eſt ꝙ ↄtingit aliqñ ap
poni qð eſt coꝛruptm̃ debiti ſenſus·puta ſi ali
quis dicat ĩ nõie patris maioeis et filij mino

ris ſicut areiani baptiſabant· et iõ talis addi

cõ tolłlit vtute ſacram̃ti.Si vo fit talis addi⸗
cõ que nõ auferat debitũ ſenſum· nõ tollit᷑ vᷣ
tus ſacram̃ti Sz nũquid refert vti talis ad
dicõ fiat in peicipio:medio et fine · ꝙ nõ
