mittit punit impat atq; vetat· Inueniunt᷑ etiã
in iure conſilia que ſecundum gof.ſub pmiſ⸗
ſione tinztur/ Sed nũquid lex humana co⸗

Hibere debet oĩa vicia. Hc& ꝙ n- vnde aus⸗ de

li bero arbitrio vide mihbi lex humana iſta re
cte gmittere et diuia ꝓuidẽtia iudicare. hec
aug. lex ergo huãna recte pmittit aliqᷓ vicia.
ſcz illa qᷓ ñ pᷣt cohibere vt foenicatõeꝛ ſimpli
ce cũ meretrice:lieʒ ſit Sue peccatuz· et lege
dinina puniendũ . tñ ꝓpter hoĩm coeruptõem
difficile è a carnis voluptatibꝰ multitudin?
Hhoĩm abſtinere·iõ ne hoies ĩ mala maioza et
reipublice mag nociua vt ĩ adulteriũ et pec
catã ↄtra naturã inciderent noluit lex hůana
hoec ꝓhibere:tanꝙᷓ aliqd ꝑ rectozes mulatu
dinis puniendũ⸗ vñ aug· ſcdo de libe.ar. au⸗
fer meretrices et libidie oĩa turbas pone eaſ
loco matronaꝝ· decoꝛẽ ðhoneſtas.Illa aut
pcipit lex humana puniri que ſunt grauioꝛa

— —

et a quibꝰ eſt poſũbile maioeẽ ꝓptem multitu⸗
dinis abſtinere et pᷣcipue q̃ ſut in nocumentũ
aliquoꝝ ſine quoꝝ ꝓhibitõe ſocietas hua⸗
na ↄſeruari nõ poſſet.cuiuſmõi ſũt homicidiũ
furtũ . adulteriũ·et alia hm̃oi:hec tho·Nũ
quid lex humana pᷣcipit oẽs actꝰ virtutũ·
lex hũana ut dictã eſt oedmat ad cõe bonuʒ
et mo pᷣcipit em̃ illos actꝰ virtutũ qᷓ fut oedi
nabiles ad cõe bonũ vel iĩmediate· vt cũ ali⸗
qua fiũt directe ꝓpter bonũ cõe·vel mediate
vt cũ aliq̃ oedinan a legiſlatoꝛe ꝓtinetia ad
bonã diſciplinã ꝑ quã ciues ĩfoemãt vt cõe
bonũ iuſtieie et pacis oſenſu ſeruet. G tho·
S ſextũ ſcienð ꝙ ðᷣroga ↄſtitutõi pᷣoꝛi
C Hoſtitutõzʒ poſterioze · ex de ↄogna-ſpi:c·
j·etiãa ſi in poſterioꝛi nulla fiat mètio de poeꝛ
licet ſit ſecꝰ m reſcriptis:ex de reſcẽp.ceten·
cuꝰ diuerſitatis rõ eſt ſm gof.q ĩ legibꝰ et
ſtitutõibꝰ otinent iura:oĩa aũt mra ↄtinenꝰ
in pectoee pape uel peicipis· vt· C. de teſti · ·⸗

oĩm. Et ideo cũ papa ↄdit ↄſtitutõez poſterio

rem quaſi ex certa ſcia faciat memoe peioeis
tolli peioe· ſed in reſcriptis oↄtinent fa ſt i
factoꝝ aũt hre memoꝛeiã et in nullo peccare

eſt potiꝰ diuĩtatis ꝙᷓ; hãanitatis.C.de veteri

iure. l. j· . ſiq̃d aũt· vñ nõ pᷣſumit᷑ ꝙ papa peeæ
ſcius peimi reſcripti ocedat ſcòm:et h itelli
So in peioꝛe et poſterioee ſcòm tꝑs nõ ſcðm
oedinez ſcripture. DMU

rca ſeptimũ ſcienð ꝙ oſtitutio incip? ar
are poſt duos meéſes ab eiꝰ publicatõe

ex.ne cle:uel mo.c.vl. ante vo hoc tpus nõ
ligant᷑ ignoeãtesex·e:oↄgnoſcetes.hoc ĩtel
ligit hoſt· de ↄſtitutõe peĩcipis ut in iuribꝰ p
dictis: qe ↄſtitutio tal eſt generab et omnes

aſtringit . ex · e. c· fi · Conſtitutio aũt inferioꝝ

ſtatim ligat facta ꝓmulgatõe. niſi foete ab⸗
ſentes quibꝰ nec tin dabo nec illudò limitaàbo
qe plꝰ et minꝰ eoꝝ iuriſdicio ꝓtendit· ſ ar
bitrio bõi indicis G̊ ↄmittoex q̃ mri ·ac · pñt:

c.fi · Sxtedit' etiã Oſtitutio ad futura nõ ad p

terita ex e·c·fi· Sʒ nuꝗᷣd lex huana hõi ne
ceſſitatẽ ĩponit ĩ foꝛo dſcie.Rñndet tho·ĩ peĩia
ſede ſic.leges huane aut fut iuſte aut iniuſte
ſi iuſte habet vim obligãdi m foꝛo oſcie a le
ge eterna a q̃ deriuãt . ꝓuer.viij · ꝓ me reges

regnãt. et leguz oditoees inſta decernũt. Di⸗

cun aũt leges iuſte ex tribꝰ ↄcureeci bꝰ ſim?ł

peimo ex fine qñ ſcʒ oedinant ad bonũ cõe ·
ſedo ex autoee qñ ſcʒ lex lata ñ excedit pote
ſtatẽ ferẽtis:tercio ex fozꝛma qñ ꝗꝓpeie ſm eq̃⸗
litatẽ ꝗꝓpostõis imponunt' ſubditis onera m
oedĩie ad bonũ cõe.Iniuſte ãt ſũt leges dup?½

vno mõ pꝑ dtrarietatẽ ad bonũ hñanuʒz· vt qũ
deficit ibi aliqð triũ p̃ᷣ̃dictoꝝ et tales leges

nõ obligãt in foeo oſcie niſi ꝓpter vitanð ſcã

dalũ uel turbatõez.
re muri ſuo·ſm illð
dimit. ei et p alliũ &liο mõ p otrarietatẽ ad
bonũ dininũ vt leges tyrãnoꝝ inducèteſ adò
ydolatriã nel ad alind qð ſit ↄtra lege diur⸗
nã.et tales nõ lz ſeruare · Nũq; d oes hoĩieſ
ſubdunt᷑ legi hũane · & dup pt qs eſſe ſub⸗
ꝛectꝰ legi · vno mõ ſicut regulatũ regłe et ſic

ter qð etiã hõ dz cede⸗

ach.v.q̃ auſ ert tibiꝛ tu.

☛

oẽs ſubiecti ptãti ſubdunt᷑ eiꝰ legi. Er ſic ðe
Ho·xiij.oĩs aĩia poteſtatibꝰ ſublimioeibꝰ ſub
dita ſit· Flio mõ ſicut coactũ cogẽti et ſic le
B ſubdunt tm̃ mali:qe eoꝝ volutas diſſoãt
egi ·peĩceps aũt vt dicit iuriſpitus legibꝰ è
folutꝰ.qð eſt veꝝ q̃ᷓntũ ad vim coactiuã ſed
quãtũ ad dei mudicin debz voluͤtariꝰ lege im
plere.vñ ex·e.cũ oes dẽ ꝙ qſq; iuris ĩ alteꝝ
ſtatuit ipᷣe eodẽ mrre dz vti · Rſt etiã peinceps
ſupea lege inquantũ pᷣt cũ expedit lege muta
re et in ea ꝓ loco et tpe diſpeſare.¶ Gunqd
licet ſubdito legi agere p̃ter verba legis.hx
legiſlatos legẽ ꝗꝓponit ſm ea ꝗ ↄtingut vt in
pluri bꝰ feres intentõez ad vtilitate ↄmunè.
vñ ſi caſus emerſerit m quo obſeruatio tab le
gis ſit cõi ſaluti dãnoſa nõ e ſeruãda vt ſi in
ciuitate obſeſſa lex ſtatuat? ꝙ poete ciuitatis
maneãt elauſe· h e vtile cõi ſaluti nt in plu⸗
ribꝰ.Si tñ ↄtingat hoſtes inſequi aliquos ci
ues in damnũ cederet ciuitatis niſi aperirenꝰ
eis poete · et ðo tũc eſſent aperiẽde . et iõ die
hilariꝰ ꝙ intelligetia dictoꝝ ex cauſis eſt aſ
ſumeda dicedi. qe nõ res ſermoni ſʒ rei dz eſſe
ſermo ſubiectꝰ. Cõſideranduz tñ ꝙ etſi legis
obſeruatio ſ̊m verba nõ habeat ſubitũ peri⸗
culuʒz cui ſtatim opceat ſuccurei.nõ tñ ptinet
ad quẽélibet ut interpᷣtet q̃d eſt vtile ciuitati
et qd ĩutile · ſ h ti ptinet ad rectoees et peĩ
cipes qᷓ ꝓpter hmõr cauſas et caſus habẽet au
toeate de legibꝰ diſputãdi · Si vo periculũ
ſit ita ſubicũ ꝙ ad eos recurei nõ poſſit neceſ
ſitas diſpeſationẽ hʒ annexã. Si dicat ꝙ eiꝰ
eſt legẽ interpᷣtari cuiꝰ eſt ↄder e Dicendũ ꝙ
ilte qᷓ ſequi mtentõem legiſ latoeis nõ inter
pᷣtat' ſimpliciter lege · ſed in caſu in quo ma⸗
nifeſtũ e latoee legis aliud intediſſe:ſi enim
ſit dubiũ dz vel ſm vba legis agere nel ſupe
rioꝛes ↄſulere·rectoꝛes aũt multitndĩis diſpe
ſare poſſũt in legibus huanis qñ requirit hec
cauſa rationabilis cedes in vtilitate boni cõ
munis.hec tho.in peima ſcdee.
Q Irca octauũ ſcienò ꝙ ſiqs ↄſtitutões nõ

hʒ arguẽdꝰ eſt de negligẽtia·q̃ vo hʒ et

ñ ſeruat coeripiendꝰ ẽ de temerimte . vt di . xx

ſi decreta. ſi vero aliquis non ſeruet eas in

cõtemptũ eccleſie romane hereticus eſt cen⸗
ſendus.vt di.xxde libellis·ſal uis alijs pe⸗

nis d ſingula iura ſingulariter imponunc
nõ obſeruantibꝰ eas·

De lege humana nõ ſcripta ſeg de cõ⸗

ſuetudine. ti · xlvij.
Sinde oſiderandð eſt de ↄſuetudine. et

peimo q;d eſt et vñ dẽ · ſcõo q̃liter et ex
quot actibꝰ ĩducit'.tercio qᷓ cõſuetudo p̃iudi

cet iuri. qᷓrto qᷓ eſt dſuetudo gnalis et qͥ ſpea⸗
lis quĩto an vna Oſuetudo aliã cõtrariã tol⸗
lat· Circa peimũ ſciendũ ſm gof. ꝙ cõſue⸗
tudo eſt quoddã ius moæibꝰ.i.aſſiduis acti⸗

bus inſtitutum· et cũ lex deficit ꝓ lege ſuſci⸗

pitur. di · j· cõſuetudo quia eſt in ↄmuni vſu
Cmca ſcðʒ ſciẽò ſim gof .ꝙ ↄſuetudo ĩdu

ci cũ expᷣſſe ꝓpło placʒ aliq̃d obhuari ꝓ

oↄſuetudĩe ĩ futuꝝ · vñn ñ eoipᷣo ꝙ aliqᷣd fit iuſ

õ

ↄſuetudinariũ indncit᷑ar· ff· de itine actuqʒ;

peiuato·l.fi:Inoucit aũt vnꝰ actus ↄſuetudi⸗

nem.xxv·q:ijita nos:
Irca terciũ ſcienðo ſzm gof.ꝙ cũ aliq̃d fit
mMmultoties · ꝓuenire videt ex deliberato
iudicio rõis: et inde ẽ ꝙ ↄſuetudo ĩducta ſu⸗
peadicto mõ vbi viget tollit ius· dumõ ſit ra
tionabiłb . Interp̃tat etiã lege ex ·e.cũ di lectꝰ
ꝓ lege ſuſcipi cũ lex deficit vt dictũ ẽ ſupea
Secꝰ eſt ſi n ſit rõnabił . ff.ð le.et ſe · cõ.· ꝙ ñ
rõe: Si ãt nõ ſit inducta ſupdicto mõ ſed per
quandã aſſuefactõezʒ hoĩm ſi nõ ſit ad pᷣſcrip
tione.xl . ãnoꝝ pducta ſzm canones:nõ vicit
lege · ex · e· oↄſuetudĩs· Bi ãt ſit ad pᷣſcriptõem
ꝓducta et ius perit et legẽ vincit. ex · e · c · vl
ſed etſi tãto tpe ſeruata fuerit ꝙ nõ ſit in me⸗
moeia hoĩm qñ cepit lege vincit. ar.Fff. de aqᷓ
plu.l.j.in fi· Sibr et illa ↄſuetudo quã roma
na ſeruat eccl eſia et ab al ijs pᷣcipit ſeruari·xj
di. nolite · et qð dictuũ e p̃ſeribi ↄſuetudine in
telligit cũ inducit' circa illò qð e pᷣſcriptibi
le.alias ſecꝰ .·ex de pᷣſcrip · caʒ · ¶ Sʒ q Oſue⸗
tudo dicet rõnabiliſ . Rñdet bn. ex · e.c. fi·.in

glo.nij:q gnal iter illa ↄſuetudo e rõnabiliſ

q nõ obuiat canonicis ĩiſtitutis . Areationabił
vero eſt qͥ repeobat᷑ a mure.vt illa ex ·e.ex pPte
nrᷣa· et.c· cũ venerabib. et ↄſuetudo oneroſa
ex · e · c·j·et·c·cũ inter nos:et gnaliter vbi fit
aliqd ↄtra moæez eccleſiaſtice diſcipline ſiue
libertate·ex de elec.cũ terea.et.c.ſacroſacta
Ex ſupeadictis recol ligi poſſunt pła q̃ requi⸗
runt ad hoc ꝙ ↄſuetudo piundicet iuri cõi:· et
ſupaddit aliꝗᷓ bn·ex · e.c.fi·in glo.v. pꝓeĩo ꝙ;
ſit rõnabilb.ſcòo ꝙ ſit pᷣſcpta·tercio ꝙ ex cer
ta ſcia et nõ ꝓ ereoæè ſit ĩducta.q̃rto ꝙ ſit in⸗

ducta eo ſciete qᷓ ius ↄdere pᷣt:ff·de le. de q⸗
bus in fi · quĩto ꝙ ſit tłe ius qð poſſit pᷣſcribi

ſexto ꝙ vſus ſis illa ↄſuetudĩe ſiue vicibꝰ ill
q̃bꝰ es vſus eo aĩo ut intẽdas te ius hre ſiune

credas:et ut illò in poſteꝝ facias.ff.de iti⸗

nere actuq;p.l.vl.alias nõ ꝓdeſt vt dẽ ibi.
ſeptio ꝙ maio⸗ ꝑs ppłi ſit vſa ↄſuetudĩe illa
qe ſic mĩoe ꝑs ꝓpłi nõ poſſet mduce lege· ita

nec ↄſuetudisẽ · B bn. Dit tñ ĩ fi:eiuſõ glo:ꝙ

ad B ꝙ dſuetudo piundicet iuri ſatis vñ ſuffi⸗
cere ſzm.c.fi:ex ·e.ſi ↄſuetudo ſit rõnabił et
pᷣſcripta·¶ Sʒ nũqd qlibet młtitudo ↄſuetu⸗
dinẽ inducere p̃ᷣt · ſm tho. in peima ſce.
ſi ſit libera młtitudo q poſſit ſibi facere legẽ
pt etiã pari rõe iducere ↄſuetudinẽ. Si vo nõ

hẽat liberã poteſtate lege ſibi ↄdedi. vel le⸗

ge ſupioeis tolledi: nichilomĩꝰ tñ ↄſuetuòðo
in tali multitudĩe p̃ᷣuales vim obtinet legis

vbi pꝑ eos tolera ad quos ptinet ĩponere mł

titudmi leg ex h em viden' ipᷣaz appeobaè
Oſuetudine Sz qntũ tꝑs requirit ad h ꝙ;
olnetudo ſit p̃ᷣ
et habitũ ẽ ſup̃ᷣ.et hoſt.req̃ricᷣ tps · xl. ãnoꝝ
Scm leges tamèe e diuſitas. ut notat ho.ci.
de Oſuetud ine.qa ſzm io.bart.ſufficiũt. x:ãni
iter pntes: etxx. ĩter abſentes. Scòz vo alios
ſpectan e tꝑs cuiꝰ ñ extat memosia. Innoc.
ãt ex· e · ſup · c. dilectꝰ. dicit ꝙ in eeckia neceſ

ſaria e p̃ſcriptio.xl.annoꝛſ in alijs ſufficit

cripta · O& ſm cañ. ut dit gof.·

p̃ſcriptio:x.ł.xxiãno:et ber ſut vera ſi illᷣ

qð pᷣſcribit' uel aſſaeſcit h otinnã cãm tem
ſi ↄſuetudo ẽ gnal iter ↄtra oẽs tã otra eccle⸗

ſias ꝙᷓ alies ſufficit p̃ſcriptio·x· ãnoꝝ cõtra
oës. quidã vo diſtin guũt iter eccl eſias et pei
uatos.al iter ſi nõ hʒ cãm ↄtinuã neceſſaria ẽ
pᷣſcriptio tpis cuiꝰ memoꝛia ñ exiſtat c) Ed
Hho nota ad maioee euidætiã dram ĩter Pſẽptõzʒ
et ↄſuetudinẽ.differũt ãt ſjm Hhoſt.ci .de con
ſuetudĩie pᷣmo q pᷣſcriptio locuũ hʒ ĩ rebꝰ mo⸗
bilibꝰ et imohilibꝰ.coepalibꝰ et ĩcoepalibꝰ
vt in ſeruſtutibꝰ juriſdicõibꝰ electiombꝰ et
Hmoiſcòo qe pᷣſcriptio acqri t ſingulari cuam
puato·ſ̊ ↄſuetudo ñ magis acqrit᷑ illi ꝙ; iſte.
tercio qe ĩ pᷣſcriptõe titulꝰ et bona f᷑ides reqj⸗
runt᷑ ex de pᷣſcrip·ſi dil igeti · ſ̊ in ↄſuetudme
nõ requirit᷑ titulꝰ.hic em ñ requirit᷑ niſi vſlꝰ
et tꝑs ↄpletũ.vñ hic e vſus loco tituli. q̃rto
qe peiuilegiũ et pᷣſcriptio aliquotiẽs nõ ↄcur
rũt·ex de pſep.venies.· Sʒ ↄluetudo et peiui⸗
legiũ bene ↄcureũtex · e · cũ dilectꝰ.quito qe
p̃ſcriptio eſt actõis ſine iuris peteẽdi excluſio
ar. C· de ãnali excep· l.fi: in fi · S ↄſuetudo e
de ſui natura actõis ſiue iuris acqſitio:vt ap
paret ex de elec. ↄſtitutis· et · c· m geneſi ĩ fi.
pſcriptio vo nõ reſpicit ꝓpeie vſũ · ideo em̃ pPp⸗
ſcribit' ↄtra aliquẽ qe nõ agit uel vtit ſuo iu
re · Oↄſuetudo vo reſpicit vſuʒ· et ideo allegat'
qe ita cõiter actã eſt uel vſuʒ· nichilominꝰ et
Oſuetudo negatiua reſpicere p̃ᷣt vbicũqʒ ꝓba
ri p̃t· ſ. ꝙ tale qͥd uel tale nõ dz fieri. ar. vd de
elec· cũ eccia vulterana:ad fi ·ſecꝰ eet ſi nul⸗
lo mõ poſſʒ ꝓbari · ſexto qe ↄſuetudo ereonea
nõ iuuat.Secꝰ eſt de pᷣſcriptõe qe titulꝰ ꝓputa
tiuꝰ et ſi verꝰ nõ ſit dũ tñ ꝓhabiłb ereoe excu
ſet · dat iuſtã cãm vſucapiedi · ſed de hoc vide
infra li.tercio⸗titulo de p̃ᷣſcrip.
rea q̃rtũ ſciendũ ꝙ ↄſuetudo gnalis è qᷓ
Snaliter obſeruat ut exe · nolite· et. e.
baſilicasſpecial ↄſuetudo e qᷓ in certo loco
vigoꝛẽ et obſeruãtiã hʒ.di.xij.nonit.
krca quiĩtuʒ ſcienð ꝙ ↄſuetudo poſterio⸗
tollit ↄſuetudine peioꝛeex ðð ↄgna.ſpi.
c·j.et h eſt ven ſi diuerſe ↄſuetudĩes ĩ eode?

municipio diuerſis tpibꝰ oeiant. Secꝰ eſt ſi

in locis diuerſis·di.xij· ſcit ſancta. Vñn ↄſue⸗
tudo aliquoꝝ nõ dz ſubuerti moze ↄtrarioꝝ
di · xij .illð . te ↄſuetudo mala nullo tꝑe ↄfir
mat qᷓnimo tãto eſt ꝓnicioſios quãto eſt diu⸗
turnioæ. ex · e.c·fi te oſuetudo ĩ eccleſie gra
uamen inducta reuocari dz· ex · e · c. j·Ltẽ ſicut
iura reducũt ad ocoediã cũ mribꝰ.C.ð offi·
do.l.vna.ſic et ↄſuetudo iuri uel peiuilegio
Otraria reducit ad ↄcoediã ꝓ interpᷣtationezʒ

ex· e:cũ dilectus.

Explicit liber peimꝰ
de pceptis·

ſſti ſunt tituli ſcdᷣi libei qui eſt de virtutibus

et vicijs ·

De volũtario et inuoluntario.j.
De boiĩtate et malicia actuũ huůanoꝝ ĩ cõi · ij
De bonitate et malicia interioeis actus vo⸗
luntatis· iij.
De bonitate et maliciaquantuʒ ad actus ex⸗
terioees. iiij.)
De merito et demerito actõis humane.v.
De vicijs et peccatis in ↄmuni.vj.
In qua potetia anime eſt peccatũ.vij.

De cauſa peccati ſm qð vnũ peccatum dicit

eſſe cauſa alterius.vnj·
De virtutibꝰ im ↄmumix.
De peudetia et eꝰ ptibꝰ et vicijs o ꝓpoſitis.x
De mſticia et iniuſticia · xj.
De ſpeciebꝰ iuſticie que ſunt iuſticia diſtribu
tina et cõmutatiua.xij·.
De acceptione pſonaꝝ · xiij.
De ↄtumelia ouicio et impeoperio.xrij.
De detractione et infamatione· xv.
De ſuſureatione.xvj.
De deriſiõe ſiue illuſiõe et ſubſannatõe xvij
De maledictione·xvnj.

De maltiloquio et vboſitate ſiue linguoſita⸗

te et taciturnit ate·xix·
De ptibus iuſticie q̃ ſunt declinare a malo et
facere bonũ et de vicijs eppohſtis.xx.
De virtutibꝰ ãnexis iuſticie in muni.xxj.
De dulia. xxij·
De obedienua.xxiij.
De gratitudine et in gratitudine. xxiiij
De vindicatõe.xxv.
De veritate et virtute · xxvj.
De ypocriſi et ſimul atõne· xxvij.
De iactantia et yronia.xxviij.
De amicicia et adulatõe et litigio.xxix.
De largitate auaricia et ꝓdigalitate.xxx.
De epycheia.xxxj·
De paſſiombꝰ anime.xxxij
De foetitudine virtute et eiꝰ actu pᷣcipuo ſcʒ
martirio.xxxiij.
e timoꝛe in timiditate et andacia . xxxiiij·
e ptibꝰ foztitudims in ↄmuni xxxv

—

De magnanimttate et vicijs oppoſitis.xxxvj

He magnificentia et puificentia.xxxvij
e pacientia et lõganimitatexxxviij
De pſeuerantia et ↄſtantia et vicijs oppoſi⸗
tis · xxxix
De tpantia et intpantia et ſenſualitate.xl
De ptibꝰ tpantie in muni.xlj
De vtinentia et gula.xlij.
De ſobeietate et ebeietate⸗xliij
De caſtitate · xlinij
De vnginitate xlpv.
De luxuria et eiꝰ ſpeciebꝰ.xlvj
De adulterio et lenocinio.xlvij⸗
De ↄtinetia et incõtinetia·xlvnj.
De clemetia et manſuecndine et vitijs oppo⸗
ſitis · xlix·. S
De modeſtia et eiꝰ ſpeciebꝰ in ↄmuni.i.
De humilitate et ſuphia.lj.
De ſtudioſitcate et curioſitate· lij⸗

De modelſtia ĩ exterioꝛibꝰ motibꝰ coꝛpis liij
De modeſtia in apparatu exterioei·lniij.
De fide et articulis eius.lv
De infidelitate et infidelibꝰ omuniter· lvj
De indeis et ſaracenis.lvij.
De hereticis· lvnj
De apoſtatis a fide. lix
De blaſphemijs· lx

De ſpe deſperatõe et p̃ſumptõe. lxj
De caritate et odio.·lxij
De gaudio accidia et inuidia. xiij.
De pace et vicijs oppoſitis:lxniij
De miſericoꝛdia· xv
De beneficentia.lxvj.
De coerectõe fraterna. lxvij-
De offenſione et ſcãdalo:lxviij⸗

De pplexitatibꝰ ↄſcientie·lxix·

Incipit ſcòs liber.ODe volũtario et inuolũta⸗
rio cttulus peimꝰ.
AXpeditis p dei graʒ in li.
pcedenti his qᷓ ptinent ad
diuinoꝝn pceptoꝝ oſide⸗
rationẽ.ↄſequeter dicenð
eſt ĩ ho ſcòo li.de his que
Ptinet ad ↄſideratione vir
tutũ et vicioꝝ· et peimo ĩ
cõi ſedòo in ſpeali.e Cnrca
peimũ peĩo dicendũ e de bonitate et malicia
ꝓut ↄſiderant' ĩ actibꝰ huanis. Scðo de ha⸗
bitibꝰ mab ſcʒz vicijs in cõi.Tercio de habiti
bus bonis ſcʒz de virtutibꝰ in cõi.St qe actuſ
Humani nõ dicunt᷑ boni vel mali niſi mq̃ntũ
ſũt volũtarij·ideo peiꝰ ↄſideranðò eſt de volũ
tario et inuoluntario·et peimo qꝗd dẽ in hoĩe
volũtariũ · ſco q̃d cauſet inuolutariũ .· Cir
ca peimũ ſcienò ꝙ; illð dicit in hoĩe voluũta⸗
riũ cuiꝰ hõ hʒ in ſe plenũ domimũ ſicut e de
actu interioei qͥ eſt velle et alijs vmibꝰ impe

rare:ſ n hʒ dominiũ plenũ de actu exterioeꝛ

mebeoꝝ qᷓ facere. St ex his patz ꝙ ñ tm eſt
volũtariũ cũ actu ſ̊ ec ſine actu et qñqʒ ſine
actu exterioei cũ actu interioei vt cũ vult nõ
agere · Mota tñ ꝙ omittere actũ ĩterioꝛẽ vł
exterioeꝛẽ nõ dẽ in hoĩe volũtariũ niſi qñ ſcit

pᷣt et d velle vł impare:ſicut ſi nauis pereat

Pter abſentiã eiꝰ q n p̃t vł neſcit vł nõ debz
eã regere· nõ dẽ ſubmerſio eꝰ volũtaria ĩ illo
ſed ĩ eo q p̃t et ſcit et dzʒ . Guab · Ittendenð
etiã ꝙ n velle dẽ dupkhr hm tho.vno mõ ꝓut
ſumid in vi vniꝰ dictõis ſeʒ nolle.vñ ſicut di
cit nolo legere · ſenſus eè volo nõ legere. ſic
in ho qð eſt nõ velle legere· ſigna velle nõ
legere et ſic non velle cauſat volũtariũ.XTlio
mõ in vi oeatõis et tũc nõ affirmat' actoꝰ vo⸗
lũtatis·et hmõi nõ velle cauſat imuolũtariũ.

¶( Nkea ſcm ſcienð ꝙ juolũtariũ cãnt vio⸗

lletia et ignoꝛãtia:vñ phs.iij:etlʒ. c.j. dit

*

ꝙ inuolũtariũ eſt qd violentia uel ignozãtia

factũ eſt licet igic violentia nõ poſſit inferei
voluntati quantũ ad pꝛimũ eius actũ qui ab
ip̃a ĩmediate elicit ſcilicz velle poteſt tamen
quantũ ad actus qui ab ea imperant· ut am
bulare et loqui inquantũ ꝓ violentiam impe
diri poſſũt mebea exterioza ne volũtatis im⸗
periũ exequãt · Cauſat igit violẽtia ĩuolũta⸗
riũ qe directe opponit volũtario cum volũta
riũ ſit a pncipio ĩtrinſeco:violentũ vo ab ex⸗
triſeco.et ſic ẽ ↄtra volũtate et ꝑ vñns ĩuolũ⸗
tariũſgnoꝛãtia ãt cãt innolũtariũ ea rõe qua
peiuat ognitionẽ q pᷣexigit᷑ ad volũtariũ · vo

lũtariũ em ſzm qð dit᷑ ph̊s·iij·ethi.·et dam̃. ij ·

li:ẽ cuiꝰ peĩcipiũ ẽ in ſe ip̃ᷣo ↄgnoſcẽte ſingu

la et q̃ optz opari *1 cuiꝰ gra optet. Hõ tñ q⸗

libet ignoeãtia peiuat ↄvgmitõem hmoiſtgno⸗
ramia em tripb r ſe hʒ ad actũ volũtarium ſcz
Ocomitãter ↄſequeter et antecedeter · ↄcomi⸗
tãter qñ ignoꝛãtia ẽ de eo qð agit᷑ et tñ etiazʒ
ſi ſciret nõ ageret.et tab ignoꝛãtia ñ fact in
uolũtariũ ut dicit ꝓph̊s.qe nõ cãt aliq̃d repu⸗
gnãs volũtati.ſʒ facit ñ volũtariũ · qe ñ pᷣt ee

actu volitũ qð ẽ ignozatum· Cõſequeter ãt ſe
hʒ ignoeãtia ad volũtate inquãtũ ip̃a ẽ volũ
taria: et ;B Otingit dupſ.vno mõ qñ actꝰ volũ

tatis refert᷑ ĩ ignoꝛãtiã ut habeat excuſatõez⸗
peccati uel nõ retrahat a peccatoet B; dicit
ignoꝛãtia affectata. Glio mõ dici ignoꝛãtia
volüũtaria eiꝰ qð qs ſcire p̃ᷣt et dz·ſic ãt ñ age
re et ñ velle ðᷣe volũtariũ ut ſupea dictũ eſt.
Hoc ãt mõ dr ignoeãtia dupłr. vno mõ cũ qᷣſ
n ↄſiderat qð ↄſiderare dzʒ q è ignozãtia male
electõis ex paſſione vł hHabitu Pueniés de ꝗᷓ

pᷣt ĩtelligi illõ ꝓu · xxxiiij.eraãt q opant iniq

tate· lio mõ cũu q̊s noticiã quã dzʒ hre nõ cu
rat acqrere:et ſic ignoꝛãtia iuris quã q̃s ſcire
tenet volũtaria ð qᷓ̃ſi ex negligetia ꝓuemẽſ
et de hac ĩtelligit illð.j.coꝛ·xiiij. ignoꝛãs
ignoeabit᷑· et his modis ignoꝛãtia ñ pᷣt cãre

iuolũtariũ · cãt em̃ ſjm q̃d ĩuolũtariũ mqntuʒ

pᷣcedit motũ voluũtatis ad agenð· qͥ ñ eẽt ſcia
Pexiſtete · Fncedẽter ſe hʒ ad volũtatẽ igno⸗
rãtia qñ ẽ vqlũtaria· et tñ eſt cã voledi B qdᷣ
aliqs n velletſicẽ cũ hõ ignoeat aliquã circũ
ſtãtiam actꝰ quã nõ tenebat ſcire et ex B; ali⸗

qd agit qð ñ ageret ſi eã ſciret· ut cũ qs dili⸗
gẽtia adhibita neſciẽs aliquã trãſire p viam

ꝓiſcit ſagittã qꝗᷓ ĩterficit trãſeũte;· et tał igno
rãtia cãt iuolũutariũ ſimpłr. B thoo ·. ¶ Sʒz qd ð
metu:ↄcupiſcẽtia·ira:ebeietate· nũ q̃d G̊ cau
ſant ĩuolũtariũ. ꝙ nõ.metꝰ em̃ nõ cauſat
imo ut dẽ · iij · eth. c. ij · et idẽ vult greg. nazã
li.de hoĩe · opatões q metu fiũt ꝓcim ſũt volũ
tarie ꝓtim imolũtarie.i.mixte:·magis tñ ĩmo
qſi ſimpłer ſũt volũtarie qð patz ſic. vnũqðq;
indicanðò ẽé ſzm illò qð ẽ qñ eſt ĩ actu. nõ ſzm
illò qꝗð in appᷣhenſione ↄſiderãtis E.q ãt me⸗
tu fiũt cũ ſut in actu volũtarie fiũt · qe volun
tas mouet oegana vt dẽ ibide. inuolutaria ãt
ſut ex apphenſione dãm · vt patz in eo ꝗᷓ Pije
merces in mare. et hec ẽ ſentetia phi.et ratio
ſua ibide. Nec etiã Ocupiſcetia cãt inuolũta⸗

riũ · vt vult phus · iij· ethi · c. inj· qe ocupiſcen

cia eſt pemcipiũ mouæs intrinſecũ nõ extriſe⸗
cũ n iferẽs violentiã ſo alliciẽs ꝓ ↄplacentiã
Et multo minꝰ cãt inuolũtariũ ira qe e paſſio
magis volũtaria cũ ſit minꝰ a natura q; Ocu⸗
piſeẽtia:vñ greg: nazã.li.de hoĩe· c· xxix·. ira
tus et ebeiꝰ malũ volũtarie agũt·. De ebeieta
te tñ diſtigue qe ſi hõ ſit cã eiꝰ nõ facit inuo⸗
lũtariũ.ſi vo hõ nõ ſit zauſa eiꝰ facit ĩuolũta
riu .· Eliqs em mexpꝑptus virtutẽe vini voles ið
bibere ſi ſciret eaz nõ biberet ſi tpate bibit et
ĩebeiat·puto ꝙ opus ſeques hmõi ebeietatez
iudicandũ ſit inuolũtariũ :hec Guab·.
¶De bonitate et malicta actuum huma
noꝝ in ↄmum ti ſcöus.
Einde ↄſideranð ẽ de bonitate et ma⸗
licia actuũ hũanoꝝ et peio ĩ ↄmuni.

ſcõo ĩ ſpeciali de bonitate et malicia actuuz

interioꝝ et exterioꝝ · tercio de boĩtate et ma
licia actuũ exterioꝝ · q̃rto de his q̃ ↄſequunꝰ
bonitate vel maliciã actuũ hũanoꝝ ·Circa
peimũ eſt videnð vtꝝ bonũ et malu ſimt drie
et qles drie actuũ hůanoꝝ et vtrum aliquis
actꝰ ſit indifferes · Scienðò igit' ꝙ actuũ ipᷣiꝰ
boĩis quidã ſũt nõ moꝛales ut illi qui nõ ꝓce
dut ab hoĩe p actũ libere volũtatis· et taliuzʒ
differetie eſſentiales ñ ſũt bonũ et malũ. qui
dã vo ſut moꝛales ut illi qᷓ ꝓcedũt ab homie
P actũu libere volũtatis·et iſi pñt dupłr cõſi
derari · vno mõ inquantũ ſuùt quedã eſſentie ł
nature.Flio mõ inquãtũ ſũt moꝛales:et hoc
ſcðo mõ nõ peimo diuidunt ꝑ bonũ et malũ
moeale tanꝙ; ꝑ drias eſſentia les et ſpeci ficaſ
ſicut etiã artificial iũ inquantũ ſut hmõi ſunt
aliqᷓ dẽ ie eſſentiales qᷓ tam rõne materie de qᷓ
ſunt eis ſũt accidetales· Eſt aũt tiplex diffe⸗
rentia boni moeal et ſibr mali.qdam em̃ eſt
bonũ m ſe ut diligere deu . q;daz e bonũ ex
circuſtantia ut occidere hoĩem ꝗpter iuſticiazʒ
Et honũ ex genere ñ ꝙ ꝓpeie ſit genꝰ ſ ge eſt
ofoeme generi qe ſiẽ genꝰ dẽ ens in potentia
ad ens ↄpletũ.q̃ potetia oplet' et ſpecificat
p actũ driaꝝ ſic actꝰ trãſiẽs ſup materiã de
bitã eſt bonũ moeis tñ impfectũ . qe e indrns
ad hoc ꝙ bene fiat uel male. et cũ ꝓ circuſtã
tias determinat q ammõ ſpecificat' et ↄple
tur- ut cñ al iq̃s dr dare elemoſmã ꝓpter deuz
Sibr e triplex malũ moeis·ſ. malũ ſjm ſe vt o⸗
dire deũ · malũ ex circũſtãtia vt dare elemoſi⸗
nã ꝗꝓpter vanã gloꝛiã:et malũ ex genere ut oc
cidere hoĩem Enter hec aũt oĩa eſt repire me
diũ . MHã inter bonũ et malũ m ſe ſunt q̃ſi me
dia illa que nec ſũt bona ſim ſe nec mala e̊m
ſe · vt ſuũt bona vel mala ex genere vel ex cir⸗
cũſtantia Inter bonũ etiã et malũ ex circũſtã
tia ſũt media tam indria tam bona ꝙᷓ mala ex
genere · que omnia indiffereter fieri poſſunt
bona vel mala ex cirtùſtantia anter bonũ ãt
et malũ ex genere cadit mediũ indifferẽeſ ſim
pliciter vt comedere vel feſtucã leuare qᷓ nõ
dicunt bonitate uel maliciã moeis:et ſic patʒ⸗
ꝙ diuiſio actionis ꝓ bonã et malaz quantum
ad genꝰ opis ſiue actõis ñ ẽè ꝑ imediata et ĩ
hꝰ ↄueniũt cõiter oès. Ex pᷣdictis pzꝭ ꝙ loque
do de actibꝰ ꝙ;tũ ad genꝰ opis ſeuꝝ actionis ·

— —
D

aliqui actus ſũt indifferentes:qui ſeʒ mediu
tenet ĩiter bonũ et malũ.vñn nõ ſut moeałr bo
m nec mali S alio mõ poſſumꝰ loq de actõe
quantũ ſcʒ ad modũ agẽtis:et G̊ dupt.qe qdã
e actio hoĩs ñ ut rõnał.q̃ e actio nature ut na
tura· vt bibe et comedere et hmon· et H de ſe
e indẽns et pᷣt eẽ ĩdrĩns ĩ agete ut cu nec actu
nec habitu deliberat qᷓæ hmõi debent agi qę
ſut actꝰ nature ñ ut ẽ deliberatia · EFlia vo e
actio hoĩs ut ẽ rõnab et deliberatinꝰ ut loqꝗᷓ

diſputare. facta exterioea ł res oedĩare:et hi

actꝰ de ſe in gnali loquedo ſũt mor̃ntes· Di⸗
cũt tñ aliq̃ ꝙ qñ ſũt ĩ exercitio vł ĩ hoĩie actu
agete ñ ſũt mdrntes · opetũt em ei ut e del ibe
ratiuꝰ.et iõ ſi tales actꝰ ſut reſpectu obiecti
debiti et cũ debitis circũſtãtijs et ad debituz
finẽ relati ſũt moꝛabr bom · ſi ãt aliq̃d ho
defuerit ſũt mozabr mali.et iõ dit dñs Math̊
xxj. ꝙ de oĩ verbo ocioſo reddet hõ rõeʒz i die
ꝛudicij et ꝑ ↄns de oĩ ope ocioſo. ſuꝑ qꝰ vbo
dit greg:ꝙ ocioſũ verbũ e qð caret rõe iuſte
neceſſitatis vł pie vtilitatis · Guab · et B eſt
opi : Guab.et tho· Et videt rõnabilioz ſcðᷣm
rich. Slij dicũt ꝙ eſt aliqᷓ opatio ſiue ĩterioe
ſine exterioe q̃ nec e moeałr bona nec mala-
Nã actio ꝓcedẽs a volutate deliberatia aut
ad deũ oedĩata aut nõ·et h̊ eſt diuiſio ꝓ im
mediata ſi ſic e bona et meritoeia vite eterne
vb merito ↄdigni ſi fiat ex caritate: vel men⸗
to Ogrui ſi fiat ex caritate. Si ñn e oediata ad
deu: aut B è p inoedmatã ↄuerſionẽ ad crea⸗
turã·et ſic e mala ex ↄuerſiõe · aut ꝓp opãtis
negligetiã.et ſic e mal a ex omiſſõe: aut ꝗptc
opantis ĩfirmitatẽe et miſeriã:et ᷓ̊ neutro mõ
E mala ſ̊ eſt indrĩns· Deꝰ tñ ex ſua pietate de
creuit ꝓpter nraʒ ifirmtate multas opatões
ñ imputare nobis neqʒ ad meritũ nec aò de⸗
meritũ: et ex oñti tales actões reſpectu nri n
viden bone moeabłr nec male:vt cũ qs loꝗꝝ
alicui ex naturali pietate vel aliz ſalutat ex
ve banitate vel facit aliqd ex idigetia nature
vt qe ãbulat ut recreec b comedit ut reficiatꝰ
nec tñ h refert i deũ.tales em actões n ſunt
meritoeie·qe ad deũ n referunt᷑. dicere vo
eſſent demeritoꝛie du videtr cũ ñ fiãt gptee
icedĩatã ↄuerſione ad creaturã· nec omittut
ad deũ referei ꝗpter loquẽtis negligetia; ſed

tim̃ ꝓpter qᷓndã ifirmitate q eè in nobis ex coꝛ⸗

pꝓe coeruptibili agguãte aiaz · Hhꝰ ſnie e bon-
li.ij.di · xlj· vbi optime tractat q̃ſtione iſtaʒ·

NHuic etiã opi.ocoedare vide hieroꝰ in epła

q̃dã ad aug:q eſt ĩ numero epbaꝝ eiꝰ.xvj.di
ces ꝙ ãbulare digerere aluo ſtercoꝛa Pijce⸗
re.ꝓijcere ſputũ nec bonũ nec malũ eN S1
obiciat illò · ·coꝝ · x· ſiue mãducatis ſiue bi

bitis ſiue aliqd almd faciatis oia in głaz dei

facite· Dicũt ꝙ illð e ↄſiliũ ñ pᷣceptũuᷣ:et ideo
ill omittere n eè ſp peccatũ.&ο d illò qò dici'
ꝓ ̃ma opi · de vᷣbo dñ pᷣt dici ꝙ actꝰ q̃ͥ ñ re⸗
fer ad bonũ fine ẽ ocioſus·ſed ñ ſp optet ꝙ

referat explicite ad fine q eè deꝰ ad B ꝙ ñ ſit

ocioſus.ſʒ ſufficit ꝙ referat' ad alique bonã
fine ciuile ł coepis honeſtã recreatõz nec tñ
oĩs tab actꝰ ẽ remuneratõe dignꝰ. hec rich.

Sʒ nũqd vnꝰ et idẽ actꝰ p̃t eſſe bonꝰ et ma
lus. Rndet Enal. ꝙ duplex e actꝰ ſcʒ ĩterio⸗
ſimplex et idiuiſibił ſtatim trãſieset exterioe
Otinuꝰ et diuiſibił diu manẽs· peimꝰ n p̃t ſił
eſſe bonꝰ et malꝰ Em moꝛ cũ ſit idiuiſibilis
ſcðs ãt pᷣt qe ĩ ſui inicio pᷣt ee bonꝰ et in fine
malꝰ.mor tñ actꝰ licz ſit vnꝰ ſjm naturã ñ
tñ vnꝰ ſm moee ·iſ̊ ſut due opatõnes moea⸗
les ut cũ quis incepit pᷣdicare ꝓpter deum et
ꝗpter vanã gloeiã finit-
4 De bonitate et malicia mterioeis actꝰ
pvolutatis titulꝰ terciuſ.
Oſtea oſideranò e de bonitate et mali
cia ĩterioeis actꝰ volũtatiset peimoĩ
e·ſcòo ĩ ↄpatõe ad ↄſciazʒ:tercio ĩ Oↄpatione
ad volutate diuinã · Circa pemmũ pba qrũtꝰ
ſcʒ quid facit volutatẽ bonã· H m anßz. de
gra et li.ar.c.xj/triplex e vo lutas: peꝛma eſt
mſtrm ſiue potetia aĩe: et h̊ ẽ bona ex habitu
bono ł vtute.ſic ꝓparies è albꝰ albedĩe ·hbonũ
em ẽ qð hʒ q litate bonã vt de·j.toꝑi · Scda eᷣ
Hhabitꝰ et diſpoſitio ſiue affectõ voluᷣtatis de
relicta ex actu volũtatis ſiue vſu.et B volun
tas ẽ bona ex bona actõe et mala ex mala.q⸗
qles ſũt actꝰ tales gnant habitꝰ vel diſpoſi
tões ex. nj· eth.c.iij· Tercia eè actꝰ voluũtatis
potetie · et H pᷣter naturale boĩtate quã Pʒ eo
ꝙ ẽ quedã actio hʒ totã boĩtate ex eiꝰ oedine
ſufficieti ad debitũ finẽ · & d Hmõi ãt oed inez
alicꝰ actꝰ reqrunt ꝗqᷓ̃tuoe ſcʒ duo ex ꝓte finis

peimũ è ut illõ qð qs appetit vb vult ut finez
iit ĩ ſe bonũ:qe et ꝓpter finẽ opat᷑ qͥs ñ qe fis
ſiñ ge bonũ· et iõ de: in ·phi. ꝙ bonu et fis ſut

ide. Scom ẽ ꝙ ñ ſit tm ĩ ſe bonũ ſ etiã meliꝰ
his qᷓ appetũt᷑ ꝓpter ipᷣm· et iõ dit augꝰ.vj.ð
ci ·dei · c.ij. ꝗqᷓ laudat deuz ꝗpter pecuniã ñ
hʒ bonũ fine neq; bonã volũtate. Terciuʒ eſt
ex pte eoꝝ qᷓ oedinant' i fine. ſ. ꝙ ſint ſm ra
tione rectã oedĩabilia et apta ad tale fine aſ
ſequẽdũ. Quartũ ẽè ex pte oedinãtis ſeʒ ꝙ vo⸗
lũtas rõe regulata oeꝛdinet vłb velit hona in
gne vb in differeétia ad bonũ fine. His qᷓtuoe
ↄcureetibꝰ volũtas qᷓ è actꝰ e bõa:·et ſi aliqd
hoꝝ defuerit ñ e hona qe ut dict dyoꝰ.inij.

c.de diuis noibꝰ.bonũ eſt ex tota ſua cã.hec

Guab. et boñ . Ven vniꝰ bone voluüͤtatis ſit
vnꝰ ſolꝰ fis·HN ꝙ ſic ſcʒ fis pncipalis:.ꝗpter

qð ĩtelligenò ꝙ actũ hre ples fines pᷣt ee tri⸗

pliciter· vnoꝰ ita ꝙ vnꝰ ſit ſub altero et ꝓpter
illũ. Scòo ꝙ vnꝰ finis ſit peĩcipał. et alter ñ
peicipab.ita tñ ꝙ fis ñ peicipalis n refert᷑ ad
eicipalẽ actũ:tercio ita ꝙ vterq; ſit peicipa-
is · Exeplũ de eo ꝗᷓ vadt ad ecbaz ꝓ diſtribu⸗
tõibꝰ.ã em peĩcipabr intedit dei honoeem. et
cũ h̊ ſib intedit hrᷣe pecuniã vt ecad honoeezʒ
dei paupibꝰ diſtribuat ł ĩ alios vſus licitos
uertat:aut ĩtẽdit dei honoæè et eũ h ſib intẽ
dit acqrere pecuniã ita tñ ꝙ acq̃ſitõez illã ñ
redegerit ad dei gł am: nec tñ pecuniã illam
finẽ peĩicipalem ſtatuit qe eã ꝓpter ſe nõ dili⸗
git · Kut mtẽdit deo Placere et ſib etiã pecu⸗
niã acqrere· ut poſſit theſau ſuũ augere et iĩ
eo delectari · dnerſos fines ſtatuere· peimo
mõ ptinet ad bonã volũtate et eſt meritoziũ:

—„

ſcdᷣo modo nõ bone volũtatis loquẽdo foe⸗
maliter.nõ tñ ei ſic repugnat quin in ea ſtare

poſſit · eſt em ibi peccatũ veĩale ñn moetale· H

vult dicẽ augꝰ li.ofeſ.cũ dicit minꝰ te amat
q̃ tecũ aliq̃d amat qð ñ ꝓpter te amat30 mõ e
Otra bonã volũtatetal em̃ vult duobꝰ dñis
ſeruire qð eſt ipoſſibile· vt de tι 1 cu em ſit
vnũ ſolü et veꝝ bonũ qð q̃etat hũanũ deſide

riũ.optz ꝙ voluntas ad h; ꝙ ſit bona et recta

ſtatuat ſibi vnicũ fine vltimũ.h̊ boñ·Vti
boĩtas actuał volũtatis addat aliquã boĩta⸗
te ſuꝑ boĩtate ipᷣiꝰ hĩtus gre · dixer̃t qdaz
qꝙ nullã addit bonitatẽ a deo remunerabile.
quãtũ ad p̃miũ ſubſtãtiale.ſed quãtũ ad acci
detale ſic · S contra h̊ ẽ qð bnin li:de li:ar·
q̃ſi ĩ fine dict ꝙ ad ꝓmerenð coꝛonã deꝰ fac?
hoĩ coadiuuatõeʒz cu facit volete. G̊ e volũta
ti ſue ↄſentiente·itaqʒ volũtas ĩ auxiliũ repu
tat᷑ ĩ meritũ. Cõſtat ãt ꝙ loqur de actu volũ

tatis · Dre·actꝰ ẽ finis habitꝰ et nobilioe eo·
vñ et hitus głe oꝛdina ad actũ głe · ſi gꝰ ali⸗

qᷣd de pᷣmio ſubſtãtiali rñdet habitui gbe · vi⸗
der ꝙ; etiã aliq̃d de p̃mo illo rñdeat actuali
volũutati ĩterioꝛi ꝓ graʒ elicite· Iðo vide' ſine

piudicio dicenðò Em rich.ꝙ actualiſ volũtas

elicita a volũtate potetia ꝓ graʒ:addit habi⸗
tui gr̃e boĩtate aliquã a deo remunerabilẽ ꝙ;ᷓ
tũ ad p̃miũ ſubſtãtiale.ita q; ᷣmiũ ſubſtãtia⸗
le habitui gr̃e et actibꝰ ĩterioꝛibꝰ vol uᷣtatis
P Sr̃e hitũ elicitis coereſpõdet . vñ gpter tkel

actꝰ ꝓlꝰ hebit de pᷣmio ſubſtantiali ꝙᷓ ſi ſine
ipis a eoepe deceſſiſſet.
c

Irca ſcòm qrunt᷑ pła/ſ. vti ad ho ꝙ vo⸗
lũtaſ ſit bona nece ſit ꝙ ſe ↄfoemet ↄſcie
recte et h̊ ẽ idẽ qᷓrere·Vt oĩs ↄſcia recta li⸗
ſeer ad facienð qð dictat · H ꝙ ſic · tũc em̃ cõ
cia ẽ recta qñ ẽ recta m lege dmmã ſcriptã

nobis ꝓ regła datà·et iõ ſiẽ ad q̊ ꝙ volũtas

ſit bona nece ẽ ꝙ ſe ↄfoemet legi diuĩe· ita ec
nece ẽ ꝙ ſe dofoemet oſcie recte · qe ſiẽ lex diui
na ita et ↄſcia recta ligat volũtatẽ ad facien
du ea q ĩ diuĩia lege pᷣcipiun' et ad vitanð ea
q ibi ꝙhibent'.et ad appeobanð ↄſilia info⸗

matões et expoetatões q ibi ponũc. Nõ tam̃

volũtaſ cũ ſit liberaliga violetia ł nccitate
aliqᷓ abſoluta ſʒ oedinata qe ſi velit pᷣmiũ hre

et ſuppliciũ vitare nece hʒ ſeq̃ ducatũ cõſcie

recte· vñ hiero. dit ꝙ oſcia ſit dux aĩe.et ſʒm
dam̃ · iiij · li. c · xiiij·e lex ĩtellectꝰ nũ.Vti
volũtas diſcoꝛdans a ſcia ereonea ſit mala.
ſine vti ↄſcia ereonea liget· ꝙ ſic. cõſcia
em ut dictũ ẽ.e lex ĩtellectꝰ nr̃i.ĩ.aĩe hũane
et iõ ſicut oſcia recta q̃ ẽ lex iuſta ligat volũ⸗
tate ł hoĩezꝭ ꝑ foemã quã hʒ. ita eci ereonea
q̃ e lex ĩiuſtà app̃henſa tñ vel credita ee iuſta
et recta ligat volũtatè et obligat ꝙdiu talis

videt. hec Guabł · in queſtiombꝰ diſputatis.

Vt vſcia ereonea liget ad ereose deponẽ
dũ vl ad facienð q dictat. H& oſciazʒ ereare
Oti git dupłr ſcʒ dictãdo aliqᷣd indr̃ns ee p̃ce
ptũ vel ꝓhibitũ vt leuare feſtucã eſſe mosta⸗
e peccatũ.vł dictãdo aliqᷓd otra dei p̃ceptũ
vel ꝓhibitõez vt occidere patre eẽ licitũ·di⸗
co g ad qſtione ꝙ ĩ pꝛimo caũ ligat ad faciẽ

du ꝙdiu durat · In ſcdᷣo ñ ligat ad facienð ſʒ
ad deponenð qe nihil p̃t ligare boĩez ĩ his qᷣ
ſũt otra deũ·et q̊ videt eẽ opi ·bon· in · · ſe ·
di . xxxix:q iij· Elij vo ↄcedut peimũ dictũ et
negãt ſcòm attedẽtes ꝙ; ereonea ↄſcĩa etiã in
his qᷓ ſut ↄtra dũ dictãs·ligat ad faciẽð ſʒ px
accñs et ſm q̃d ñ ꝓ ſe et ſimpt ſiẽ recta oſcia
p accidẽs ĩquã qe n ligat ad facienð inquãtu
ereonea. ſ inquatũ credit' recta et iuſta· ſzm
q̃d mquã ·qe ñ ligat ſꝑ et ĩ oẽm euẽtũ ſjʒ ꝙᷓdin
durat · i.· vide hnti recta eẽ · d deponenð at
ſe ñ ligat:qe nec h dictat.et G̊ vi eẽ opi:· pe·
in ſcdðo ſuo. Cõcoedãdo vᷣo dici pᷣt ſim Guab ·
ꝙ ereonea ↄſcia duo ĩcludit ſcʒ ereoꝛẽ et cõ⸗
ſciam.rõe peimi ligat ad deponenð eã vincu
lo diumi pᷣcepti · vn ad eph̊.inij · deponite ve⸗
terẽ hoĩem q̃ coerũpit᷑ ijm deſideria erzoꝛis:
rõe vo ſcòi ligat viculo ↄſcie ad facienò qðᷣ
dictat· nec tñ ſimpłr ẽ pplexꝰ qe pᷣt et dz de⸗
ponere illã·et iõ ſimpłr liga·et ꝓ peiꝰ et ma
gis ad deponenð ꝙᷓ ad facienðet ſi de illa p
ſe neſciat iudicare.dz pitioꝛes ↄſulere vł vbi
deelt ſibi hãanũ dſilin dz ſe p oꝛatõz ad deñ
Ouertere.hãc q̃ſtionẽ ĩter q̃ſtiones ſuas optie
et pleniſſime tractat Guab · ſzʒ ego de ea beeni
ter tranſeo gra beeuitatis · ¶ Vtaa ↄſcia eræo⸗
nea peccatu excuſet; S lex iniqua ſuũ ↄdico
rẽ a peccato nõ excuſat ſʒ potiꝰ ↄdemnat ſm
illð yſa:iiij. ve qui ↄdũt leges iniquas ↄſcia
aũt ereonea ẽ lex miqua ab eo cuiꝰ eſt odita
et iðᷣo ſimpłr nõ excuſat ſo magis peccatũ fa⸗
