toenea · c · ·Dena tozneametantiũ eſt ſjm ca
nones ꝙ toeneãs ſi què etiã cãu occiderit hoĩ
cidij reus et ireegularis erit qe em̃ talis ludꝰ
eſt ꝓhibitꝰ tanꝙ; multũ piculoſus quioq̃d ex
eo ſeq̃t ludẽti totaliter ĩputat.ar.ex. ð pᷣſũp.

.c.j.nec ab hac pena necitas ĩmines i toeneã

do excu ſabit qꝛ ad hanc necitatẽ ſponte et ex
ꝗꝓpolito ſe ingeſſit· et ideo imputet ſibi:ar.fł.
qðᷣ me. cã· ſi młr. G̊e peimo ile aũt qui in toe

neãdo occidi carere debz eccłiaſtica ſepultu
ra. licet ei ſi moetuus fuerit vel letale vualnns

accepit ei peniteti pnĩia nõ negetur. ex· e. c. j·
nec ꝓ ons viaticũ· ar · di · l. penitetes · et ex · de
penitetijs qð in te:et ſic qdð plus ẽ ↄcedit et
qð minꝰeſt negat᷑ qð eſt hic ſpeale· vt B̊ tereo
re deſiſtãt milites ab hoc ludo HNãc aũt penã
patiũtur illi ſoli q illuc aĩo toeneãdi veniunt
et ibidẽ decedut. et ſubaudi. vel letale vnlnꝰ
accipiũt: S aũt aliqs curioſitate videndi to⸗
naamẽéta vel cã repetẽdi debita vel alia ſimi⸗
Ll cã vadensg illuc moztuus ꝛbi foetuito cãu
fuerit non negabit' ei eccleſiaſtica ſepultura.
maxime ſi xp̃i coepꝰ recepꝑpit · et vnctꝰ oleo ſa⸗
cro fuerit· ex · e· c· ij . Ideo vero dicitur ibi ma
xime quia ſuf ficiunt ibi certa ſigna peniten⸗
tie extra de ſenten. ex: a nobis.ij. In clerico
tñ qui ad videndũ toeneamętũ iuit et ibi de⸗
ceſſit foꝛte locũ habebit pena decreti · xxiij ·q;
vlt.q̃ eſt ꝙ licet ſepeliat ꝓ eo tñ nec oꝛõ nec
oblatio fiat ſzm hoſt · ¶Quid de militibꝰ qᷣ il
luc aĩmo pugnãdi accedũt.ñ tñ oſtendũt· ali
qui tñ ab alijs occiſi ſunt nũquid tales ad oeꝛ⸗
dines ꝓmoueri poterũt· & ꝙ nõ ſzm gof · ray
et hoſt.qe ad rem damnatã et ꝓhibitã acceſſe
runt. et idem dicunt de illo qui mtereſt bello
illicito impedit em̃ talis ꝗp ter culpã pᷣceden

tẽ · xv.q:j·.c · fi. et de Pe: di. j. ſi 48 cũ telo Eo
ceſt tñ vt dicit rap.cu talibus diſpeſare epus
dũmõ nec moes nec mutilatõ mebei fuerit ſub
ſecuta. ar.etiã ð cleri · pug· ĩ duello. c.· j· et · ij·
St ĩtelligit roð ·ſi ñ fuerit ꝓ illos licet fuerit
pꝓ alios ſubſecuta · Quid de bhis qᷣ mil ites b
alij lucrant in toeneamẽetis nuquid pnt ea re⸗
tinere · . ſzm rich. in quadã · q · de quolibz et
ſzm roð.ſi quis ↄtra lege toꝛneametoꝝ aliqᷣd
lucratus fuerit.ſi ſcit a q habuerit tunc ei re
ſtituetᷣ vel ꝓ eo paupibus dabit᷑· ſi habet vñ
poſſit· ſi aũt ſzm legez toeneametoꝝ nõ tenet
ei reddere a quo habuit· ſ̊ ĩ foꝛo penitẽtie in
Onci debet ꝙ illð in vſus pios eroget ſi antẽ

hanc penitetiã ſuſcipe nolic nõ debz ad eã co
gSi · ſ alia pnĩa dz ei ĩponi et abſolutõ impẽdi

CEeVDe bello ti. xxix ·
Sinde q in bellis pł a fiut hoĩcidia cõ
ſequeter de ip̃is ſut aliqua hic notãda
quedã em̃ querũt de eiſoe infra li · i· ĩ

ti. de caritate ꝓ eo ꝙ determmnat ibi de pace

que ẽ effectꝰ caritatis cui ſcʒ paci o ꝓponitur
bellü. Querit ãt ibi vti bellare ſemꝑ ſit pec
catũ et vtꝝ ep̃is et clericis liceat bella face⸗
re. et vtꝝ liceat vti inſidijs in bellis · et vtrũ
liceat bellare in feſtis· his ergo qõnibꝰ hic p
miſſis·peimo videnõ eſt ꝙ bellũ pt dici iuſtũ ·
ſceðᷣo vtꝝ liceat ſe defẽdere ·Circa peimum
ſciendum beeuiter. ꝙ ſicut dicitur infra ibide

in ſolutione peime queſtionis muſte bellare li
cet· Id hoc autez ꝙ ſit bellum iuſtum tria re

quirũt'. ſcʒ autoeitas peincipis cã iuſta et ĩte
tio recta vt ꝓbat ibide. Su poſitis ergo his
que dicũtur ibi addendũ eſt ad maicee inſtru
ctionẽe de hac materia ꝙ ſiẽ no·hoſt· in fůma

ti ·de treuga et pace multiplex ẽ bellu⸗ vnum

qð eſt inter fideles et mfideles et hoc e iuſtũ
rõne fideliũ et nõ reſpectu mfideliũ · ex · ð he
reti· excõicamꝰ.Flind bellum èe inter fideles
hinc inde. et h fit aut autoeitate in:· aut ꝗapa

volüũtate · ſi fiat autoatate iudicis legtim nõ

ereãtis · ꝓuta qe hi otra quos dat autoeitatem
ei ſubſũt ĩmediate · et habz ius exercedi ĩ eos
me imꝑpiũ nec eſt iudex in cã ꝓpeia nec ereat
dici poteſt iuſtũ · ff · qd me·cã · Sti net gitᷣ con
tra nõ ſubditos nõ dabit actione. q actoe ſe⸗
quit᷑ foꝝ rei niſi foete in def ectũ indicis ĩiu⸗

riantis. ius reddere noletis · vt· xxiij · q- nj · c · ij

Ideo etiã qui nõ habz meꝝ imperiũ hãc acti⸗

onẽ dare nõ pt. fl · de iurdi· om. iudi: l. in nul
lus etiã in ca ꝗꝓpeia p̃t eſſe udex · xxii·q.·. j·

MNõ excuſabit aũt ereoe iudicis impugnãte ſa
tem a toto.ex. de tẽpoꝛi. oe. dilectꝰ. ꝗ. cũ igi
Nam et ſi ꝓbabilis eſſʒ · ↄopto tñ ereoee ſatiſ fi
eri debz. ex. de fri. firmitatis· Squãuis · eſt tñ

pꝓ autoꝛitate iudiciaria pᷣſumendũ niſi a ꝓare

ret ↄtrariũ.ex·de renũc · in pñtiaſ git qui au⸗
tozitate indicis talis ſcʒ legitimi nõ ereantis
al iñ impugnat iuſte impugnat·. Impugnatus
aüt iniuſte ſe defedit qe tanto magis a pparet
de Otumacia et rhellione pᷣſũptuoſa· ar · ð̊ pe·
di. vj. J. fi:ad fi · Idem e ſi fiat autoeĩtate iuris
vbicũq; ocedi a mure qꝰ ad eũ cui ius ↄcedit
ſicut e ponere exemplũu in aſſimmis quos ſi qs

—

receptauerit eſt hodie a ꝓpło romano ppetus

diffidatꝰ.ita ꝙ pnt occupari eiꝰ bona: ita ꝙ
nulla reqrit alia diffidãtia li/vj:de hoĩici: ꝓ

Huaĩ. . fi· Sxemplum etiã mn· C·: qñ liceat vni
cuiqzʒ ſine iu· ſe vm . l..· Idem in ꝓxi vel vici⸗
ni repelleda imuria: Si aut no iterneniat au⸗

toeitas iur̃. vel iundicis hine inde e iniuſtũ q⸗
ad pugnãtes Iuſtũ aũt quo ad defẽdẽetes. ff.

de muſticia et iure vt vne ergo bellu iuſtů ſzm
Hoſt· ibide qd edicto publico peicipis gerit
rebꝰ repetedis aut ꝓulſandoꝝ hoſtiũ cã
xxiij:·q:ijiuſtũ.et S.: cũ ergo· Et beeuiter q au
toeitate indic ꝗꝓpeij recte ſupuemete gladium
accipit ſine iubetis ſme ↄſetistis iuſte bellat

xxiij. qiij· ecce. Qui ergo autoeitate ꝗꝓpeia

gladin accipit e gladio ferienꝰ.xxiij· q:j· J·
j· St qᷓ ſine iuſſu peincipis bellũ mgerit tene?

lege iulia maieſtatis-ff. ad. liub: ma.l. jij. li
cet iminete necitate ſufficiat auctas mgri of
ficioꝝn vt: C·.de fabeiceſi bꝰ in fi- li. xj. .

hoc nota ſzm tpoſt:ibidẽ ꝙ qn eſt bellũ iuſtuz
nõ tm haretici ſ; oms capꝛut' et ſpoliantur et
ſpolians fit òñs rei:xxiij:q:v.dicat. et di.j⸗

ius naturale.et.Ff. acꝗ:redo.l.naturale·

vlt . Sin tñ aliqs ſub aliquo militet tota p̃da ẽ

dnin ſ; ons tene eaz eql ter diuidere. vt · xxiij⸗

q·j militare. fit ãt hec dmiſio ſm qualitatez⸗
plionaꝝ aut dicit' in dicta. l. naturalẽ. q;
ea q̃ capimꝰ in bello nr̃a ſunt·veꝝ ẽ ꝙ ſut ac
cipietis· tenet tn illa dno dare vt ea dmidat

ſeòm ꝓſonaax merita hm. jo· σ Inſuꝑ nota q;

Oeficiste iuſticia cinitas vel dñs teree ſi negli

gens fnerit rendere iuſticiã pᷣt impeti·xxiij·q
i]. dns et aduerſariꝰ depdari vt li. de feu·
de inueſtitura quã ticiꝰ accepit a ſempeoĩo:ꝙ.
fi-qe intelligi bʒ gladio ſpuali pmiſſo.ex. de
iudi. cũ n ab boie Ex pmiſſis elici p̃t m hbo.
ibidẽ ꝙ e bellu ſeptuplex· peimũ ſcz qo ẽ ĩter

fideles et infideles pt dici romanũ qe roma ẽ

caput et mr fidei nire et B eſt iuſtũ. ſcðz e ĩter

fideles pugnãtes auẽtate iudic et p̃t dici iu⸗
diciale. et e iuſtu.terciu ẽ qð faciũt fideles iu

dici otuaces et è imuſtũu et pᷣt dici pᷣſũptuoſu.

ꝗrtũ e qd faciut fideles aucte iur et pᷣt dici li

citũ: quitu e ο faciut fideles ↄtra auctẽ iur

et Be immſtũu et pᷣt dici temerariũ.ſextũ eſt qðᷣ
faciut auẽte ꝓpeia atios impugnãtes et G è in
iuſtũ et pᷣt dici volutariũ.ſeptimuũ e qð faciũt
fideles auctate iur ſe defededo ↄtra eos qui
volüũtarie impugnãat et h; e ſtũ et pᷣt dici vo⸗
lũtariũ necariũ In hello ergo romano mdici
ali licito et necio nõ tene qs ad reſtitucõzʒ. In
p̃ᷣſuptuoſo vo temerario et volũtario tenetx᷑ q⸗
libet ad reſtitutõz ſim G itellige illð.ex.ð iu⸗

reiur.ſic ¶ Quid ergo de comtibꝰ et alijs do
minis qᷓ ſine dactate pemcipis arma ſumunt

et ſum faciũt et vaſallos ꝗpeios exheredant.
MX hoſti· nõ du bitat quĩ ad reſtitutõz teneãt
niſi ſeruèt oedinè iuns ꝗᷓ eſt ſeʒ ſi vaſallus

inni ſtare velit audiat' ſi tumax è impugnetc᷑

að fieri pᷣt iur̃ auctate vel iudice p̃cipiete. C.
de epis et cle. ſi qui ĩ hoc genꝰ.ſi ergo ẽ dñs

qui imediate ſubeſt peincipi ↄquerat de va-
ſallo ꝗpeio et nõ dicat ius libi. ſʒ auẽtate pein

cipis gladiũ aſſumat vel ad dyoceſanũ vaſal
li recureat· Sd cuiꝰ monitõzʒ ſi noluerit obedi
re exc cicabitur rõe peccati: ex · ̊ iudic. nouit
et ſi pꝑ annũ excõicatꝰ ſteterit extũc dyoceſa⸗

nus eñ et res eiꝰ exponere poterit:ar:xjq.iij
rurſus · et· c· quiqͥs debet em ſeculare beachin
recureere adò eccłiaſticũ ſiẽ fit ecõuerſo: ex de

iudi: cũ ñn ab hoĩeG. fi. o Quiò ſi barões ſub⸗

Diti comitis vel ducis habẽet guereã ↄtra eu⸗
vel etiã comes ↄtra regem vel ecõuerſo cuiꝰ
peincipis autceitas e reqrenda. RLñdit rod.
peĩceps q̃ nullũ hʒ ſuꝑioee ſine ſit rex ſiue im

Patoꝛ poteſt autoæitate ꝗpeia ſi ſubſit cã iuſta
mouere bellũ tam ↄtra ſubditos ꝙ ↄtra extra
neosg. Doteſt etiã ſuis ſubditis ↄcedere autoer
tatẽ bellanbdi tam otra peincipeʒ extraneũ &
Otra ſubditos eiꝰ ſi cã ſubſit et expedire vide
rit: ̊ nõ ↄtra ſubditos ꝗꝓpeios qdiu poteſt in
iuriantè iuſti ficare vel ꝙdiu vult cozaz ecvt
coꝛã ſuo iudice iuri ſtare.ſi ſit iudex inter loꝰ
mõi peincipẽ et imuriante Si aut nõ poſſe reñ
iuſtificare·aut ſi ille nõ vult iuri ſtare nõ tiᷣ
peinceps huiõi ſ̊ etiã iile pemmceps qui ſuper
ſe ſupioeem hHabz mouere poteſt bellum ota
Huiõi iniuriante: ſi ſubſit ei mediate vel unme

Diate et paſſo belladi otra eum licentiã dare⸗

Si aut inuriãs nõ ſubſit ĩmediate vł mediate

peincipi ſuꝑ ſe ſupioeem habẽéti· peinceps ille
Dare nõ pt autoeitate ſubdito ſuo mouendi ar
ma ↄtra eum. Seò autoentas peicipis ſupiceif

eſt reqrendamaxime ſi miurians ille ptineat
mediate vel imediate ad muriſoictõz ilu pein
cipis ſupioeis. Qum ergo vaſallꝰ comitis :
guereã Otra comitẽ autoeitas regis e reqreda
ſi ãt comites ↄtra regęe et rex nolit eis ius er⸗

hibere p pares curie humiliter reqſitus ſi ius

ſuũ ar mis defendãt cũ moneramiĩie iuculpate
tutele nõ peccãt· Sᷓutceitate tñ eia regez n
poterit impugnare.papa tñ facta de regis ex
ceſſa denũciatõne ſi rex nollet a peccato deſi
ſtere p oſſet eũ excoĩcare et creſcete Otumacia
autoz itatè moueò ↄtra en arma dare. Cu aut
rex Habz cãm gueree ↄtra imꝑatoæe vel econ⸗
uerſo nõ credit ꝙ vterqʒ vel alteruter teneat
ius ſuũ ꝓſequi in fozma iudicij cũ neuter illo
rum habeat ſuꝑ ſe ſupioꝛs·peccarzʒ tñ mouen⸗
do bella miuriã paſſus ſi in iuriatoe ſatiſ facti
onẽ offert ad arbitriũ bonoꝛ viroꝝn de pla⸗
no et ſine ſtrepitu iuòncio ·Ad HB̊ nota m
hoſti.et inno· er de reſti.ſpo.ſuꝑ.c.olim cãm
et de iureiurã· ſic. ꝙ bellũ aliqñ dici ꝓpeie. et
ſic ſolus pemceps qum ſupioee nõ habʒ pᷣt idi
cere bellu etiã ↄtra eos qui nõ ſunt de iuriſei

ctone ſua ſ̊ alteriꝰ pemcipis et tũc p̃t capere

pſonas et res hoſtis et etiã alioꝝ iniuſte inu⸗
uantiũ eum et capti ſunt capientiũ ſerui. Fli⸗
qn bellu ðᷣe large: et ſic quiſqs p̃ᷣlatus habes
iuriſoictione tpalem ↄtra ſubditos mobedie
tes licite mouet armaxv:q.v.autoꝛitatẽ et.c
ſanctoꝝ · ſicut etiã talis licite mouet beilũ p
tuendo iure ecckie cui etiã poteſt mtereſſe li⸗
cet nõ debeat ꝓſonaliter pugnare:xxiij· qiij ·
maxianꝰ.et.ij.q viinj.i.et in his caibus non
dicit᷑ ꝓpeie bellum fieri: ſed melius executio

juriſdictõis ł iuſticie.ff.de rei ven· q̃ res.lcẽ
qñ quis vim vi repellit incõtinenti:nec ĩ his
capti fiũt ſerui:dicũt tñ aliqui ꝙ ſi bellũ non
eſt indictũ otra aliquẽ· ſ aliquo dictoꝝ mo⸗
doꝝꝛ ꝓcedit ↄtra eum:tũc niſi foete ð muni⸗
tõibus eoꝝ lederect᷑ ille qᷓ ꝓcedit ↄtra eũ · nõ
poſſet cape res vel ꝓſonas auxiliatoꝝ eiꝰ.ni
ſi peimo ꝓfereet ſenetiã ↄtra eos · ij ·qj· nos
in quequã.St ſi nõ eſt de ſua iuriſoictõe ſ al⸗
terius debet coꝛã ſuo indice iuſticiã de eo pe⸗
tere · xxiij.qij ·dñs· Si vero iundicem nõ habe
at coꝛã quo poſſit ſuã iuſticiã obtinere.licet ſi
bi recupare ſua ꝓpeia autoꝛitate · C. de iudeis
iundei · et · l. nullꝰ .certũ ẽ tñ ꝙ ſi pſonas ł res
eoꝝ i bello capiat · dũ ſuã iuriſdictõʒ exercet
pᷣt ꝓpſonas punire et res tenere · ꝗe in eiꝰ terei
toꝛio deliquerũt et eiꝰ iuriſdictõz impediũt⸗
Ate dicũt quidã ibidẽ ꝙ vbi qͥs ꝓ aliũ rem ſuã
et ius ſuũ dſequi nõ p̃t licet autoeitate ſupio⸗
ris arma mouere et bellũ idicere ꝓ ſuis recu
pandis vel etiã furtiue ſua vel equalens · ſine
tñ alioꝝ ſcãdalo et ꝓiculo accipe.xxiij.q.nj
c.ij:tñ ſi ſuꝑ ſe pemcipẽ habet faciat hoc au
toꝛitate ſua vt eade.q:cij. hec inno.et hoſti.
aid ſi qs dtra aliquẽ bellũ mouit et cãm
iuſti mouẽdi · qe ꝓ damnis ſibi illatis · nõ tam̃
intentõnẽ rectã nec autoeitatẽ habuit.Nũqᷣd
talis tenebꝝ reſtituere quiòq̃d ĩ illo bello ac
quiſiuit· Rñdet roð ·p nõ in Foꝛo penitentiali

niſi cepit vel damnificauerit aduerſariũ plus

qꝙᷓ ille niuſte de ſuo habuerat vł eũ damnifica
uerat de hoc vide ifra li:nj·ti · de pace arvij
ꝗq·. j·¶¶ Quid ſi clericꝰ dnm ſuũ in guerea iu⸗
ſta comite et de ea aliq̃d ↄſequat' nũq;d iſtudò
reſtituere tenet H ſcòm roò.ꝙ ſi datũ ſit ei
ab illis quibꝰ licnit rapepoteſt illò retinere
ſi aũt ipᷣe rapuit cũ rapiendo peccauerit indu
ci debet ĩ foꝛo penitetiali ſi pᷣt ꝙ illð rſtituat
ei cui abſtulit · ſi ſcit quis ille ſit. ſin ãt ꝙ det
paupibus·Huiõi em̃ clericꝰ rem illã rapiendo
nõ fecit ſuã.qe ſiẽ dñs eiꝰ ñ potuit ei dare au
toeitatẽ bellãdi.ita nec rapiendi:.tñ rem tali⸗
ter raptã pᷣt ð ↄſenſu dñi ſui retinere· dũ tñ il
lã oceſſerit ſibi adhuc guerea durãte:qe tũc ꝓ
inde eſt ac ſi eam ſibi dediſſet.
Equit de ſcðo ſczʒ vti liceat vim vel in⸗
iuriã repellere videt' em̃ ꝙꝙ nõ p illò e

v. dico vobis nõ reſiſtere malo: Ps ad qõem

hanc valent illa q dicta ſũt ſup̃ ſeʒ ti·de hoĩ.
q: vta alicui liceat ſe defẽdedo aliquẽ oeci
dere et · q: ij · ſcz vti liceat clericis · Et ſiẽ ibi

ſũt tres opi ita et hic·quidã em̃ vt hu dicunt

ꝙ nulli licet vim repellere repeutiendo · ſzʒ tã
tũ defendẽdo · puta oꝓponẽdo baculũ vel ali
drale. Fiij dicũt ꝙ laicis nõ clericis licz re
cutere· vt laur̃.et bern· TCercij dicũt ꝙ HB etiã
icet clericis · diſti guũt tñ ꝙ vis aut infertur
pſone aut rebus.ſi pſone tũc eſt vis repellen
da peiuſꝙ; ſit ũlata.qe ſzm legem licet occide
re inſidiante· et occidere volentẽ · qð ĩtelligiꝰ
niſi manꝰ eius aliter euadere poſſit. ff.ad.l.
acquil · l.iiij · et · v· ãt ſit vis illata aut ꝓcuſ
ſus videt eum qui pcuſſit paratũ repeutere· et
tuc licet eũ repcutere · aut videt en quieſcere

et diſcedere tüc nõ licet ſibi eu cutere qe hꝰ
nõ eſſz ſibi inmriã repellere ſz̊ vltionẽ expete
re ↄtra illò.c.ſeditionarios dixlvjrequmit
ergo ꝙ peutiat ſe defẽdendo nõ vlciſcẽdo. xx
iij ·qj·qd culpa.et ide dicit inno ex · de reſti .
ſpo·olim caulſam.et gof ·ti · de hoĩci · et bñ · e ·
ti · ſignificaſti · et ꝙ ſe defendat cũ moderamie
ex · de reſti · ſpo· ol im cãm in fi :·moderamẽ itel
ligit' vt ſi vis cũ armis inferat cũ armis rpel
latur· aliter vᷣo ſine armis.ff. de vi et vi ar.l·
· vim vi re:et vt nõ magis ledat aduerſa⸗
rius maxie a ꝗꝓpoſito ꝙᷓ exi gat illata violentia
ſzm roð.debʒz tñ circa Hq̊ ↄſiderari q̃litas pſo⸗
ne vt iterdů Puus vel debilis cũ armis ſe de
fedat ·ſi Otra ſe eleuato pugno magnꝰ ł foetiſ
vemat ar.iijq:vij:. nã verſi.ſi vero ĩ vno au
ditoꝛio. Si qs tñ defendẽdo ſe moderamẽ ex⸗
cedat nõ tñ a ꝗpoſito.nõ tene ad aliquã ſatiſ

faction· niſi ad cautelã. fłf.ad.l.acquił · ſi ex

plagis: ꝗ. tabernariꝰ.Si aũt excedat a ꝗꝓpoſito
tenet anc opimõ p̃miſſo ray· recitat et aʒ p
bat et ↄueit cu eo goł·de tñ ray. ꝙ licz ille qͥ
ſe defẽdẽdo dtra clericũ exceſſerit ñ a ꝓpoſito
nõ incidat ĩ excõicatõʒ · tuciꝰ tñ credit ꝙ tene
atur ad ſatiſ factõz aliquã de exceſſu· vł etiaz

ꝙtum ad penitetiã et meegularitatem ſi foꝛte

ꝓpter ſuã pcuſſionẽ moes ſecuta fuit · Si tñ ex
ꝓpoſito exceſſiſſet ad maioꝛẽ ſatiſ factõzʒ et pe⸗

nitẽéti am teneret· ex · de ſen ex. cũ ab hoĩe ꝓ⸗

pendimꝰ.et de reſti.ſpo.olim cãm et de hoĩ·
ſignificaſti· S. vlt.· Bi aũt vis inf eraꝰ rebus re
pellere licz vim illatã et ĩferendã et potiſſime
MNlatã· dum tñ fiat incõtinẽeti.i.qᷓcito ſcit vim
illatã · peiuſq; diuertat ad otrariũ actũ.Adem
bn. vt ĩ. c· palle:et.ff᷑. de v.ob.ↄtinuꝰ ĩ peinꝰ
t ſzm roð · et bn· ex.de hoĩcið.ſignificaſti·et
hHoſt ·ex ·ð ſen.ex:ſup decretalẽ inno.dilectõ
Continnuatõ iſta ĩtelligeda ẽe ſzm negocij qua⸗
litate ꝓut exigit ad p̃paratõz maioee vł mino
rẽ tpis tractũ · Gctꝰ vo ↄtrarius intelligitẽ ſi

diſſi et miuriã et deponat animũ ꝓſequedi rẽ

ſuam alijs occupatõibꝰ dando opam Quid
ſi foete dũ ille cui vis infert' vult hoſtem ex
pellere de ſua poſſeſſione quã occupauerat in
ꝛuſte et male.aliqui occidan? vel vulnerent.
M credit ray · ꝙ tenet᷑ ſcdðm modũ ſup poſitũ
ĩ defeſione pſone vbi ſcz diſtinctũ eſt vi de
fendẽs ſe excedat a ꝗꝓpoſito.et ꝓ eadè iura · et
ſatis ↄuenit cũ eo inno.et ho.ex.de reſti ·ſpo.
olim cãm·et hoc intellige iſm ray · de impfe⸗
ctis · ꝓfectis aũt repcutere nõ ſicet qð ondit
dñs dicens Mt v. ſi qs te pcuſſerit in vnã ma
xillã peebe ei et ali:et ad ro.xij.nõ vos defe⸗
dentes cariſſimi. ̊ date locũ ire et ſimilia.Si
aũt querat qui ſũt iſti ꝓfecti · Gęſpondet roð.
ꝙ hoc debet itelligi de ſolis illis qui ꝓ votũ
vel p̃ceptũ vel ſtatutũ obligati ſunt ad nõ re
PeucRondi quales fuerũt apoſtoli et diſcipu⸗
1 in eccleſia peimitiua qui tenebãt' ex cõſti⸗
tutione domini nõ repercutere cũ p ſangumè
martirũ erat eccleſia fecũdãda ·Id B nota
ꝙ; ſzm ray · et roðet inno. de reſti · ſpo · ſup·. c·
olim cãm ꝙ; ꝙ rebus repetẽdis et defenſione
patrie p̃t moueni bellũ ſine autoꝛeitate peĩcipiſ

.
vel eccleſie quia cnilibzʒ licet ð iure naturali
vim vi repellere meõtinenti et cũ moderamĩe
inculpate tutele. di ꝙ ius naturale et ex. de
ſen. ex· ſi vero· et dicut inno⸗ et roð · vbi õ̊ ꝙ H̊
8e bellũ vti armis ad defendedu ñ ad pugnã
du· St dicit rod:· ꝙ noĩe re ↄphendũt nõ tã
tũ res coepales ſed etiã murie ꝙ ꝗᷓbus etiã il
latis pᷣt moueri bellũ ad ↄſequedaʒz ſatiſfacti
onẽ nõ libiòme vidicte ſ zelo iuſticie vl ꝙtu
ad intereſſe · &.lex/aũt an.aò qõem peĩcipaleʒ
reſpõdens in z ſume ſue. ſic diſti giit ꝙ min⸗
ria qᷓ infert aut e pſonalis et puata vel publi
ca ſi ſit publica ꝓpulſanda ẽe iuſſu peicipis et

manu militis ad ro:xiij . nõ em ſine cã poeꝛtat

glad iu.dei em miſter e vindex in irã ei qᷓ ma⸗

le agit.dicit de pemcipe em etiã pter B de⸗
P

termiat tributũ Mt. xxcj reddite q ſut ceſ. ce.·
zc· et ipis militibꝰ ſtipedia·luc.iij· eſtote otẽ
ti ſti pen. vris ſ̊ nõ niſi ꝗpter defenſiõz reipub
lice ꝗᷓ fiert n p̃t ſine repulſa hoſtib miurie· Si
aut ſit mmria pſonalis de illa itelligi iluo

Ne. v. dico vobis nõ reſiſtere malo.ſzʒ cũ diſti
ctõne:qe iniuria pſonalis repelli p̃t tripl ici⸗

ter · ſeʒ vno mõ impediede ſic apłs act. xxiij.
ꝓeurauit mliites a tribuno vt Buaret illeſus

ſic licet oibpus miuriã repellere· nec ꝓhibetẽ

Hoc Mt. v. Hoc em̃ nõ de ꝗꝓpeie reſiſtere· G&.1ιι½*
vbis arguedo: et ſic dns pcuſſus alapa peuſ⸗
ſoꝛem rephendit nec alterã p̃buit jo·xviij. ſic
etiã licet oĩbus · vñ de etia glo · ibidem · ondit

dñs patientie pcepta nõ qſtetatõe cozpis ſ P

paratõe coedis eſſe facieda⸗et ſic itelligit 10
Mt. v. ſi quis te pPeuſſerit in dextrã maxillã p⸗

be ei et alterã. i. paratus ſis aliã patienter ſu

ſtinere · tercio mõ repugnãdo et hoc duplici⸗

ter. vno mõ necitate cogente. vt cum leſio ali
ter vitari nõ p̃t: et B̊ aut ſine arms et ſic pmit
ti tur clericis et laicis et hoc flagrãte malefi
cio cũ moderamie inculpate tutele et meõti ⸗
nenti⸗et ſic mtelligit illa lex canonizata vim

vi repellere licet in ĩiſtanti ·qꝛ nequaqꝙ; facto ĩ
teruallo. ꝓut cũ armis et hoc mõ pmittit' lai
cig nõ clericis· et hoc cũ cireũſtãtijs pᷣdictis
nõ eſſet aut moderamẽè ſi infereet vis ſine ar⸗
mis et repelleret' cũ armis. Flio mõ vlciſcen
di libidine ſic nulli licz. ſic ĩtelligit illð Ho.
xij. nõ voſmetipᷣos defeden.cariſſimi ec ſiłia·
Sic ergo miuriã repellere impediedo vł vbis
arguedo lieʒ oibus:.repellere vo repugnãdo

neceſſitate cogente ſine armis licz clericis et

laicis rpugnado aũt libidine vidicte neutris

licet· et ex his patzʒ quo intelligit hoc qð ðe
non reſiſtere malo differenter de conſilio et

de pcepto·pᷣdicta ſuf ficiãt ad ꝓns ð belł Ma
de hoĩcidijs ꝗᷓ eueniut de bellis habet infra
li.vj.ti ·xiiij. tum ad ireegularitate qꝗᷓ ꝓuenit

ex eis:de rapmis vero que fiunt in bellis et

in guereis dicetur infra cum agetur de. vij.
Peecepto- “ è
(be creugis ti · xxrxx.
Oſtea oſideranoũ e de trenga que ſolz

fieri tpe gueree.Eſt aut treuga ſecuri⸗

tas p̃ſtita rebus et boms ad tepus.di
ſcoꝛdia nõdum finita · pax aũt eſt diſcoedie fi

nis. Treugam due ſunt ſpẽs. vna ouentionał
alia canonica Cõuentõnalis fozmã recipit ex
Duentõne . vt . ff · depoſiti · . ·.· G.ſi ↄueniat illo
aut tpe qð eſt in ↄuentõne eſt hoſti fides ſer
uanda. etiã infideli.vt.xxiij ·q.jnoli.qð ẽ ve
rum ſi etiã infidelis ſeruet fideli alias non vt
ex. de mreiurã⸗ puenit. vñ illi qui tye treuge
ſaracenis bona ſua rapiut ad reſtitutõzʒ tenen
tur · pñt etiam punirt a peincipe cuiꝰ treugas
frangunt niſi eſſent ꝓpſone eccleſiaſtice.Cano
nica treuga e que pᷣter omez ↄuention certis
diebus et tpibus e ſeruãda· certis diebꝰ ſcz a
quarta feria poſt ſolis occaſum vſqʒ ad ſcdazʒ
ĩ ſolis oꝛtu.et ſic debz huari treuga feria.v·
Pter aſceſiõz dñni feria:vj.ꝗpter paſſõz ſabba
to qe ẽ dies requiei · et dnica apter rᷣſurꝛect õʒ
Eſt etiã ſeruãda certis tꝑibus ſcʒ ab aduentu
dñni vſq; ad octauã ephie: et a.lxx · vſqʒ ad o⸗
ctauã paſce·ex· eic·.j·c Sed de quo bello ĩitel
ligit pdictis tepoeibus et diebꝰ? es ab eo ceſ

ſandũ ſcz iuſto vel imuſto HBñdet gof . ꝙ p̃t in

telligi de vtroqz;· de inſto quidẽ qe et ſi ab eo
nullo tpe ſit ceſſandũ minꝰ tn eſt tunc inſiſte⸗
dum . de iniuſto vero.qe et ſi nunꝙ; ſit facienð
minus tiñ tunc vt ſic et ſi homiĩies nõ pñt in to
tum coerigi tñ refrenent vtcũqʒ; · & bhas treu
gas ſeruandas ↄcureit triplex funiculꝰ ſcʒ ex

coĩcatio dyoceſanoꝝ ↄfirmacõ epoꝝ vicino

rum:et mutuum ↄſilium a coepiſcopis impen
dendũu ex · e · c. j. & Sed queri vt' epi ſint traf
greſſoees ſi hoc nõ ſeruent· Reſpondet gof.
q; non quia BG̊ non ſunt vtentin moeibus agp⸗
bata· iiij. di · ꝓ. leges· Et ꝛdem ſentiunt bu et
hoſti · in ſũ · et ↄvuter magiſtri alij. ſed hoſti .· in
a ꝓparatu.ex. e.c·. j·dicit ꝙ ẽus qui pᷣceptum
loc nõ ſeruat moetaliter peccat.qð patet per

hoc qò dicit᷑ in dicto.c. oꝛdĩs ſui ꝓiculo ſub

iaceat·piculo.ĩ.excoĩcationi ſcᷣm bn.et ho-
vel piculeid eſt. depoſitõi ſcòm hoſti.q̃ qui⸗
dem pena nõ infligit niſi ꝓ peccato moetali
xj·qiij :nemo epoꝝ · dictũ em. c. Otinet pᷣce⸗
ptũ et ſic imponit neceſſitatem nec ↄſuetudo
m tal ibus excuſat er?.de ↄſue.c.·ci:nec ille·-
leges · intelligit' de ſtatutis pᷣceptoeijs ſed in
ſimplicibus · Sciendum etiaz ꝙ ſunt alique

i one certe quibꝰ ꝓpetno treuge canonice de

ent᷑ vt ſunt pᷣſ biteri monachi ↄuerſi pegrini
mercatoæes ruſtici euntes et redeunces et in
agricultura exiſtentes · ammalia que arant et
que ad agrum ſemia poetãt · ex· e ·c.ij. romipe
te oezatoeia viſitantes· xxiij. q:inij· romipetas.

Hota inſuꝑ qð peelatus maxime epᷣus peiuſ

de plano et ſine coactione poſtea vero iudici
aria poteſtate debet diſcoedantes ad ocoediã
reuocare vt di · xc· c.j.et litigautes reconcili
are. ff· de offi · pſi:illicitas · ¶ Sed obici qe ſ
ſic inter litigãtes manebunt crimina impuni⸗
ta qð eſt ↄtra legem ff.ad.l.acquił.illa vul⸗
nerer⸗ Le qð dicendũ ſcom gof · ꝙ dictuũ pei
us locũ habʒz in cãis ciuilibꝰ in actione iniu
riax quã ꝗlibz remittere pᷣt· ſi uria eccłiaz ñ
atti gat.xxiijq:nij.ſi is q:æt ſi ſit facta ñ faci
enda:ff· de pactis · ſi vnꝰ.G. pacta. Itẽ H intel
ligit᷑ de ciuilibꝰ actõibꝰ eo ſaluo ꝙ ĩ qbuſdã

caſibꝰ.ↄpoſiciõis remediũ ñ hʒ locum ex · de
pac.c.fi· Tcẽ H ĩtel ligi vbi de cmine ciuiliter
agit. lie em q́s neget ẽmẽ remittere p̃t tñ a
ciuili actiõe imo ec ab aceuſacõe deſiſtere e
de accu· veniẽs S videt ꝙ ep̃s ininriã eccle
ſie poſſit rmittere q ẽ pẽ eccie dixev eſto·
pꝛ aũt ĩiuriã illatã filio p̃t remittere er ð iu⸗
reiurã ·ſi vnꝰ.rñd gof ·ꝙ etſi ep̃s dica ꝓr ec
cleſie eſt tamen eiꝰ ꝓcuratoæ· ex de do · c · ij
¶ De. vj · pᷣeepto/ſ.ñ mechaberiſ ti·xxxj

qð ẽ ñ mechaberis.cca qð nota ꝙ hꝰ
eepto nõ tm̃ ꝓhibe adulteriũ ſicut ſo
nat verbu mechãdi · Oechari em e adulterari
et oĩis mechꝰ adulter eſt ymo ſicut dict᷑ augꝰ
ꝓPhibe oĩs illicitꝰ conꝰ et illoꝝ menbeoz
oĩs illicitꝰ vſus · Omez aũt illicitũ ↄcubitum

(U Onſequeter ↄſiderãð ẽ ò p̃cepto · vj·

determĩat ꝓ ſeptẽ dẽ ias · ſ.foenicationẽ · meræ⸗

triciũ.adulteriũ.ſtupꝝꝝ · ſaclegiũ.ĩceſtũ:et ſo
domiticũ. Doſſet etiã addi octaua dẽia qᷓ poſ
ſet ꝓ circũlocutiõz noĩari·libidinoſus coitus
ↄmgalis·hec ant pñt ſic diffiniriEoenica⸗
cio eſt inoꝛdĩiatꝰ ↄcubitꝰ quo ſolutꝰ ſolutam
naturali vſu ↄgnoſcit:et intelligit ſolutꝰ et
ſoluta quolibz vicło · ſ.oiugij ↄſangnitatiſoꝛ
dims religiõis ſeu voti tinẽtie· natural vo
vſus dicit ad dẽam illiꝰ qͥ ẽ dtra naturã · e
retriciũ vo dicit duobꝰ mõis quẽadmodũ et
meretrix eretrix em dicit vnoꝰ ꝗqᷓ vagã libi
omẽe ſequruret ſzm hũc moð meretriciũ ẽ va
ge libidinis ĩſectatio/vaga aũt libido dicic
ad dẽam foenicacõis in q̃ᷓ e libido determĩa⸗
ta reſpectu vniꝰ pſone · vt cũ vna er matrimo
ni adheret vni:ex matrimoniũ dico vl qoli
bʒ alioꝝ pᷣdictoꝝ vicł oꝝalio mõ dicit me
retrix· cuiꝰ publice venab ẽ turpitudo/et HGm
hũc modũ meretriciũ ẽ mulieris ſolute publi
ce venal ↄeubitꝰ. Fdulteriu vo e inoedĩatꝰ
ↄcubitꝰ quo diugałb thoꝛꝰ violat. Vnñ adul
teriũ dic' qᷓ acceſſo ad alienũ thoꝝ · Stupeũ
vero e inoedĩatꝰ ↄcubitꝰ quo vgialiſ integri
tas coꝛrũpi · Saclegiũ vo ſzm nome ſuũ non
appeopeia alicui differetie luxurie · Saerile⸗
giu em ẽ leſio ſacre rei·tñ ꝓnt Otrah ad dif
Fereẽciam luxurie. dici ſacrilegiũ· tñ ꝓpeiꝰ et
meliꝰ dicitur ſacrilegꝰ ↄcnbitꝰ inoediatꝰ cõ
cubitꝰ quo tinẽtia deo ſacrata ledit ſiue vi
olat'. Cõſecratã dico otinẽtiã ĩ monialibꝰ et
religioſis et his qᷓ receperũt ſacros oedĩes ł
emiſerũt ↄtinẽtie votũ · oĩm em̃ taliũ ↄcubitꝰ
ſacrile giũ ẽ.· Inceſtꝰ vᷣo ẽ moedĩatꝰ coitꝰ quo
vinculu ↄſangnitatis et affinitatis vł pater⸗
nitatis coærũpit᷑. Deccatũ vo ſodomiticũ ẽ in
oedĩatꝰ coĩtꝰ.quo naturalis vſus in illũ per⸗
nertit᷑ qᷓ e dtra naturã Cibidmoſus coitꝰ diu
gał młtipliciter accipi.iõ notãduz m ꝙ di
ſiinguũt magiſtri ꝙ coitꝰ ↄiugab aliꝰ e licitꝰ
aliꝰ fragiliſ aliꝰ impetuoſus icitꝰ e triplex
ſ.vł cã ſuſcitãde ꝓliſ ad cultũ dei b eã reddẽ
di debitũ lb cã foznicacõiſ vitãde permmꝰ e the

oſebie vtutis ſcz pietatis qᷓ oedmat ad cultuz

dei · ſcðꝰ wſticie · tercius cautele· et in his di
cũt nullũ eſſe peccatũ Eragib vo determĩatur
qui ex fragilitate ꝓueit et ĩ vxoæe fragilẽ de⸗

que eſt gramus peccatũ furto pꝛopeie ſump⸗

lectacõz q̃rit.qꝛ ñ cã ꝓlis:nec cã red dẽdi de
bitũ nec cã vitãde foenicacõis ̊ cã ðlctãcõiſ
delectacõis.aut pᷣponi deo aut poſtponitur
pᷣpouit'.ↄſtat ꝙ moetale peccatũ e· B eſt ſi
di ligat plꝰ ꝙ; deꝰ. ſibr et coenbitꝰ ꝓuenies
ex tali amoee moetale peccatũ eſt· ſi vo poſt⸗
pona deo. ita ꝙ deꝰ ſp plꝰ diniga veniale e
et Ocubitꝰ ꝓuemens ex tali amoee veniab eſt
et hoc ꝗpter graciã ſacram̃ti· ꝗmpetuoſus ẽ qꝗᷓ
ex ſola libid ine ꝓuemies metã honeſtatis et
ratiõis trãſcend.et iðo ſempꝑ ẽ moætale. et fit
qnqʒ; mõis. peimo cũ fit cã ſaciãde libidims
p meretricias blãdictas · ſcòo cũ fit ↄtra natu
rale modũ· tercõ cũ fit tpe ꝓhibito·qᷓrto cuzʒ
fit ĩ loco ꝓhibito:qnto cũ accedit᷑ ad p̃gnã⸗
tem ptui vicinã vł q ẽ in fluxu meſtruo · Hec
ad pns ſufficiãt de luxuria et ſpeciebus ſine
differetijs eiꝰ qe de his aget pleniꝰ infra in
li·ſe·ti · de luxuria⸗et in li :viijſpecialiter de
adulterio.
¶De ſeptimo peecepto ſcz nõ furtum facies
vbi peimo de rapina ti · xxxij·

GOInſequeter oſiderãò ẽ de ˖ vij · pcepto·
qð ẽ nõ furtũ facies:circa qð ſciẽdum

w furtum tripliciter ſumitur ſm alex·
an. ſeʒ Pe cõmũiter et ĩterpᷣtatie · Deopeie di
eit otrectacẽ rei aliene ignoeãte dno ↄtra ſu
am volũtate nec opoætet aliud addere vt di⸗
catur ſicut quidã volũt rei aliene mobilis.qe
intel ligit no ĩe otrectacõis · res em̃ immobil
Otrectari nõ p̃t et B mõ diſtingur ab vſura et
rapina· Hapina em̃ eſt dtrectatio rei aliene
ſciẽte dño ↄtra eiꝰ volũtate·vſura vo ẽ ↄtre⸗
ctacõ rei aliene ſciẽte dño dtra eiꝰ vol ũtatez
abſolutã.ſʒ nõ otra cĩiodam volũtate · Cõiter
dicitur furtũ oĩs illicita vſurpatio rei aliene
ſ-m ꝙ dicit augꝰ.i li.ix ·exo·xxij· ꝙ nõie fur
ti intelligit' ols illicita vſurpatio rei aliene·
nõ em̃ rapinã pmiſit qᷣ furtũ ꝓhibuit h a pte
totũ intellige qᷣc qᷣd lcice rerũ ꝓPximi aufer
et Em hoc noĩe furti mtelligit rapina et vſu
ra. Interpᷣtatie vo dicit᷑ furtũ oĩs illicita poſ
ſeſſio rerũ: augꝰ ad macedone Nõne om̃ſ qui
ſibi vident gaudere licite ↄquiſitis eiſq; vti
neſciũt. alienũ poſſidere ↄuincuntur· hoc em
recte alienũ ñ eſt qð iure poſſidet ·hoc autez
iure qð iuſte · et hoc iuſte qð bene · qeqd ergo
male poſſidet alienũ eſt male aũt poſſdet ꝗᷓ

male vti. .nbeo. nemo dicat ꝗpein qð one e

pluſe ſufficit ad ſumptus violenter obtentuʒ
eſt. Cum igitur furtum dicatur tripliciter vt
viſum eſt dicendum eſt de eo ſecundum om̃s
tres modos et ideo ad plenam ꝓſecutiõz hu⸗
ius materie peimo ↄſiderandum eſt ðͤ rapina

to.ſco ð̊ furto Ge ſumpto·tercõ ò ſaclegio
qð e qdã ſpẽs furti Be dcti vt videbi.q̃rto ð
furto iterptatio Girca peimũ ſciendum perꝰ
qꝙ raptos dicitur dupliciter. eſt em̃ raptoæ re
rum· et rapto⸗ hominũ et pᷣcipue femmarũ · et
dicit' PBe rapina reꝝ et raptꝰ młieꝝ · maxĩie
vᷣginũ:ſʒ ad ꝑnñs nichil de raptu młierum ſedò
tantũ de rapiĩa reꝝ · G aut om ittit cũ q̃s ꝓ vi

olẽtiã vi et apte res alienas rapit vndecũqʒ;
excepto ſacro loco vb re eccleſiaſtica.q⸗ tunc
omitit' ſacrilegiũ De rapia aut reꝝ diceduũ
eſt peimo.vtaʒ ſit peccatũ · ſcdᷣo de peã eiꝰ. ter
cõ ð rapma ꝗᷓ fit ĩ naufragijs· q̃rto de rapina
q̃ fit ĩ pedagijs: qᷣnto de rapina qᷓ fit queſtis
et tallijs et ſibibꝰ.ſexto de rapĩa q fit gZuer
ris · ſeptio de his q̃ᷓ ſequũtur vł inducũt alioſ
ad rapieèdũ octauo ð his qᷓ accipinᷣt de rebꝰ
raptis· nono de his qᷓ eueniũt ð rebꝰ raptis·
decio ð his q eccleſias incendũt vł ĩ eis etiã
aliquid rapiũt. vndecĩo de reſtitucõne rapto
rũ Circa peimum queruntur pła. ſ. vtrum

rapĩia fieri poſſit ſine peccato & ꝙ ñ. vñ yſa.

lxj:ego dñs diliges mdiciũ et odio hñs rapi
nam m holocauſtũ.qð ñ diceret ſi rapia pec⸗
catũ nõ eſz· Rapĩia em quandã coactiõz dicit
P quã contra iuſticiã aufert alicui qð e ſuuʒ
In ſocietate autẽ hoĩm nullꝰ coactiõz hʒʒ niſi
publicã ptãteʒ · et iõ qcumqʒ ꝓ violentiã a⸗
iqd aufert hoĩ ſi ſit ꝓſona pemuata ñ vtes po
t eſlate publica illicite agit et rapinã ↄmittit
vt patet de latronibꝰ.peincipibꝰ vo publica
poteſtas ↄmittit᷑ vt ſint cuſtodes iuſticie · et

— . „ . . — „ . D . .
ideo nõ licet eis vti violetia et coactione niſi

ſzm tenoẽẽ iuſticie vel ↄtra hoſtes pugnand
vłb Otra ciues puniedo malefctõees.et qð au
fert ꝑ talẽ violetiã· nõ hʒ racõzʒ rapie cũ non

ſit contra iuſticiã. Si vero ↄtra iuſti ciã alicui

res eiꝰ ꝓ publicã ptãtez abſtulerint illicite a⸗
gũt et rapinã omittũt· vñ reſtituere tenent.
Vtrũ furtũ et rapia ſint pctã ſpecie differen⸗
cia · ꝓ ſic · vñ phꝰ.v.ethi.diſti guit ĩter ea
ponæes furtũ occłtũ:rapinã vo violetã · licet
em habeãt eunde fine remotũ.ſ.habere alie⸗
na hñt tñ diuerſos fines ꝓximos.qe rapto⸗
vult habere ꝑ ptãtez ꝗꝓpeiã fur ꝓ aſtuciã · vnð
vtrũqʒ hqʒ rõeʒ peccati ex hoc ꝙ e acceptõ rei
aliene inuoluntaria ex ꝓte eiꝰ cui ſubtrahit
ſed in f urto e inuolũtana ꝑ ignoꝛãtiã.in ra⸗
pꝓina ꝓ violetiã vt ðe ·ij.· ethi ·¶ Vtrũ rapina
ſit peccatũ guiꝰ kurto⸗ Ge
peimo q directiꝰ opponi violẽetia qᷓ ẽ ĩ rapia
volũtati ꝙᷓ ignoꝛãtia q e in furto. Scðo q⸗
rapmã nõ tm infert alicui dãnum in rebꝰ 5
etiã vergit in qndã ignomĩam ſiue iniuriã p⸗

ſone qᷓͥ pponderat fraudi et dolo qᷓ ptinent ad

furtũ · vñ et magina Suiꝰ punit ꝙᷓ; furtũ.vt in
fra patebit·

mines ſenſibꝰ mherẽtes magis gloꝛiant ð vᷣ
tute extenioen que patet in rapma ꝙ de virtu
te interioei que tollit ꝑ peccatũ:et iõ minus

verecundant de rapina ꝙᷓ de furto.

Irca ſecũdum ſcièdũ ꝙ pena raptoꝛis re⸗
rũ ſzm leges é ꝙ infra anum punit' in q́⸗

deupluü re ipa m qᷣdeuplo Oputata. poſt ãnuʒ
vo in ſimplu.ff.de vi.bo.rap.l.i.et.ij. et hꝰ

ſi agat Otra eũ ciumnter · i. ad penã pecunia⸗
riam· ſi autem crimialiter.i.ad penã coepoeiſ

tunc diſtiguit inter vim peiuatã i. ſine armiſ

et vim publicã.i. cũ armis ꝓpter peimã reus
depomt ab oediãtione rerù ſuaruũ qge pdit fa
ctiõz teſtamti et terciã ꝓꝑtẽ bonoꝝ ſuoꝝ · ap⸗

ꝙ ſic duplici rõne

ec obſtat p̃dictis ꝙ hoĩes ma
is verecũdant de furto qm de rapia.qe bo

4

ter ſecũdã mittiẽ ĩ exiliũ ĩſtitu· ð publiciſ iudi
cijſ· ¶. Itẽ lex iulia.vñ v.viſ peiuata reꝝ ðᷣpo

nit ab oedie rerũ· ſ̊ depoꝛta ſi vis armata ꝓ

bat. Szm vo canones excõmuiĩca ab ep̃o cu
ius dyoceſi rapinã ↄmiſit er ·e · c·ĩi · et· i.· Otra
Hhit em foꝝ rõe delicti ex. ð fo.Ope· licʒ · nec
abſoluit᷑ niſi peiꝰ emẽdet ex·e.c.i. Si aũt no
lit cũ poſſit ſatiſ facere vł ſatiſ faciẽdi plenaʒ
ſecuritate dare · dene get' ei bñficiũ penitẽcie
BSi vo vſqʒ ad obitũ ĩ obſtiacõe fuerit et tũc e
mendacionem vel emendãdi ſecuritatem p
terit penit eci am et viaticũ et eccleſiaſticã ſe
pulturã habet. Si vo ĩ moete ſatiſ facere no
pPoterit ↄtritꝰ viaticũ habebi et eccleſiaſtica
ſepultura carebit·e·c. ſup eo:et hoc ad tereo
rem alioꝝ · vł ad ↄfuſiõz ↄgnatoꝝ.vt pꝑ hoc
inducant ad ſatiſ faciedũ.Et ĩtelligit h ho⸗
ſt · ſi ſepe ſit ãmonitꝰ.r vo ſuꝑ hoc nũꝙ; fu

erit ã monitꝰ.vb ſi fuerit ſʒ modico tpe cõtu⸗

max fuerit abſolutꝰ ꝑ pᷣſbiterũ ꝓuz. ſepelien
de erit· et heredes coge ꝓ ceſurã eccleſiaſti⸗
cã ſatiſ facere ſjm facłtate defũcti.ex.e.in li

teris: et idẽe e ſi oſtitutꝰ.ĩ moete ſatiſ facere ꝓ

